. dñij. piudicat g ci

lis crimĩali cũ pᷣiudidał
ſit. vt ⁊.S.de adul.l.quo
niam alexandrum.

nijluce manifeſtabit. ſi veroſeruũ ? uc q accuſan pla

e gio. ac.
alienum eſſe conſtitenitt poſtdiſce⸗ 3 6Luce. lʒ poꝛtauerita⸗

ptatam pꝛopꝛietatis queſtionem
et criminis cauſam audiet.
Dem. aa. Euge.

lienũ.vt ar.frad.l.coꝛ.ð
fal.l.pub erẽ. SF. ſt ei ſer
uo.⁊8 fur.iĩter ocs.ꝭ.rcẽ

L Audiet, yt . ff, e. l. eũ.

iNuſta deductiidem ſt

Am qui.iuris. vt?.ff.e-.eum. Aceurſſus floꝛentinus.
Smparantem. non ꝓbetur tunc enim ſecus. vr ff. e.l. Pe. 5. lege.
,Bgducti.ſcilicet liberi.⁊ ſic eſt plana bec lex:vel dic ſerii.
CNMHon mutat. vt fiat ſeruus m pꝛimum caſum. vel vtfiat liher
Sm alium. Accurſius fl oꝛentinus legum doctoꝛ excellentiſſimus.
ſ●

d PSellictartoꝛ acrine i den aoag
ue. i — 2 4 „ „ . R „ „ . 91
re n ſalleenne e Dm qui mancipium alie· lIbenum ſciens condit io ſaller artbimoin
hm pꝛimuz:vel ſollicitat AInum cedat: fauie legis cri⸗ nem eius inuitum venun⸗ diis idlck⸗ mul ⸗
ſeuum km alm. minetenerinon eſt inceni iuns · dando: plagij cniminispenatene-⸗ ctae vied:l e0s:
e·G Mon conditioni.ſe· II Dem. aa. Diog. tHur. I .Mpꝛ. oſtan. a. ad celſum. 3 Perfonalib⸗
licset libereßm pꝛimum. (( Omparantem ab coq ab ¶Lagiarij qui viuentium fi- tutele vel cure. vt
vel ſeruili ſᷣm alium.⁊ fa t plagio mãcipia: ſi de lioꝛum miſerandas infligũt ⁊. . ð libe.l. .li. x.
citpm pꝛimũ. 5. deinge. *¾ Aduxit plagio mac Pig⸗ lozum Rut .3. de excu. tu li/
ma:l ad imirandum. ſicti ſocius non pꝛobeturꝰnullocri parentibus oꝛbitates : metallpe benos. rl ner ſo/
¶ quis.efficiet. vt mine teneri conuenit. naaoum cetens ante cognitis ſup⸗ Maiezum.
5. de furl. os. II Dein. aa. Mꝛeliate. plicijs teneãtur. Siquis tamen (Abꝛica. Ad
⸗ gir dublicl rbr Bqductiplagio facta ven- huiuſmodi reus fuerit oblatus Egerazne de
velſenun atiains en, ditio ſtatum nonmutat. poſtea q; ſuper crimine claruerit: quia multis mo⸗
apan va vomino ſes ibere enim perſone ſollicitatione ſeruus gucan vel libertate on⸗ ditommm ſl
tia accuſandi datur hm zmitritur: ſtõni i iiciatur: igent um. vt. ff. e.l. i.
peboc nonplaeernecin⸗ Crimen cõmittitur: non conditõni tusbeſtijs iatmn igenu?dau nen en abo⸗
uenitur aliq̃ lege: ſed ad pꝛeiudicatur. . = tem gladio conlumatur. titulo per totum.
in ar pꝛtgreaeis d ga.muciano Adlegẽ viſccllium. “ 2
leg aceſtete. . . quis ſeruum fugitiuum dlegẽ viſcelliam.

ſciens cum rebus furtiuis
ſuſcepit cum harum nomine funti
actione teneatur:hoc tibi rectoꝛ ꝓ
beignoꝛama almiu uincie cum ſolita pena reſtitui effi
ris exculſat a dolo. b au⸗ 6 mini 5 ſa⸗
tem crimen dolo demuz c ſz et ſi cnminis plagi accnſa⸗
interueniente commitrik tionem inſtitueris:tibi audientiam
vt. ff. e.l. iij. i. reſpon. ⁊ de pꝛebere non dubitabit.
libe. cau. l. igitur. F. i. ſ em. aa. ſeuerino

in.l. coꝛ. de ſicca.l. venit H
tantum dolus. 2. f.. ad.l. agij crimis accuſatio pu⸗
coꝛne. de ſicca.l.in lege·pliciſit iudicij.
⁊ ad ideʒ.j.de bis quiſi Tnr
bi aſcrip.l.in ſenatus. et Dem. aa. Caliſteni N9
ſacir Edeabiges l F. ¶ P . Lagij crimis accuſatioceſ⸗
ſinali:dccurtins. A ſat ſi ſuos ſeruos vel libe⸗

Ibemm ſciẽs. vt Nos aſſeuerent:hi qui ſuppꝛeſſiſſe

legis fa. F. finali.
Lasi vel liberos
adeſt filios. accur.

non iuſta. ᷣm Jo. qꝛ que
libet ignoꝛantia etiam iu

Ale 6 vbi de aiagi diamtur non cõmiſſi velandi cau⸗
Aagiarij.nobiles ſa ſed ad hancopinioneʒ iuſta du⸗
B Gralibets vt non ctiratione. G
contradicat fini.
m ¶ Oꝛbitates. oꝛbatum em. aa. Nompe.

vocat patrem a filio:lic
filius viuat.quia ſibi eſt inutilis:eſt ergo idem in marito.
n ¶ Supplicijs.vt verberetur pꝛius:ar.ff.e.l.finali.
o Reus. ex conſuetudine. .
p. ¶ Ingenuus. ignobilis. alias finis legis pꝛincipio contradiceret. vel
bsc in eo qui ex conſuetudine faciebat in pꝛincipio non conſueuit. et ßᷣm
banc legem intellige.S. e. quoniam.
Rubꝛica. Agd legem iuliam viſcelł.l.coꝛ.punit homicidas. vt. S ad
l.coꝛ. de ſicca. ⁊ falſarios.vt.j.titu. ꝓxi.pꝛemittit tamen bic de quodã ſpe
ciali falſo quod per legem viſcelł.punitur. .
Er viſcellia.ex ingenuoꝝ.i.que ↄueniũt tantum ingenuis.ac.
n⸗ 7. j.ſi ſeruus aut liber. l.i..libꝛo.x.
t Impetrato. multomagis ſi natalibꝰ fuerint reſtituti. vt.ff.
de nata. re. l. queris. ſed bodie etiam poterit ſine impetratione
iuris aur.anu.vt in aut᷑.vt liberi de cet ero.S.i.
v ¶ Obtinent. vt ꝛ. . de iuf. auf. anuk. l. ij.
MQibeninus. ad bonoꝛes aſcendens.

16Kit
1 lealue gerne in factum ſi iuram ento d eb eantur. ſi autem per ſtipu

ionem ex ſtipulatu.vt.ff. de ope,liber.l, vt iuſiurf.

Liber

3[Crimina liter. vt. ſ. quando ci. ac. l.i. ⁊ bec. l. viſcell. erttaoꝛdi/

Mperatoꝛes diocle.? Maxi⸗

nariam imponit penam ex qualitate delicti. vt.ff. ad.l.coꝛ. de fal.
l.eos.S.finali.Accurſius.

2 ¶ Damno quidem.id eſt damno quod eſt ĩfamia. et hoc quãdo

ad minoꝛes aſpirat.ſed.S.pꝛoxi.reſpon.ad maioꝛes.vel dic etiã

tri. idem quo ad

aa. Bacho. Hen aud ad
Er viſcellia liberie co⸗ marn v impuben
ditionis homies perſe-⸗ licet quidam tunc
dicant differẽdaʒ

. quitur:ſiea que ingenu dᷣ tempoꝛe puber

‚oꝛũ ſunt contra hono⸗ tatis.ſi auteʒ ipſi

res ⁊ dignitates auſi fuerint attem pupulo tantũ dif
decuri e s fertur ex edictovł
niſi iure aureoꝛum anuloꝛum im vr ff decar. edil.
petrato a pꝛincipe ſuſtentent᷑ rũc (Fannali lii
enim quoad viuunt imaginem nõ
ſtatum ingenuitatis obtinent : et b ꝗKapitalis. q;
ſinepericulo ingenuoꝛum etiaʒ of ſeaquuur pena cq
ein⸗ . pitis. vt in fü.l.
ficia peragunt publica. ¶. Qui· .
autem libertinusſe dicit ingenuuz emMech enim. ve
re nõ differtur ne

tã de opis ciuiliterq; etiã exlege
piſcellia crimialit poterit purgeri.
In cuniã aũt ſe imiſcẽs dãnoꝗdẽ

q; enim. ⁊c̃.nam
et ſi pupillo mo/
ueretur nõ differ /
tur ſi hoc ei expe/⸗
dierit. vt.ff. ð car.
edi.l.iij.S. cauſe.ſed an hoc caſu ſententia contra matrem lata vel
pꝛo ea partui pꝛeiudicet vel pꝛoficiat.reſpon. ̃m Jo. non. vt. ff.
de iureiuran.l.iij.S.ſi de poſſeſſione.⁊ ff. de car.edi.l.iij..ſi mater
impuberis.⁊.ff. de adulte.denũciaſſe.S.ſihali.⁊.l.miles.S.defun/
cto. Item ſi pꝛeiudicaretur differretur cauſa quod non fit.vt bac
l. dicitur. ⁊ argu.ff. de ven. in poſſeſ.mittẽ.l.i..ſi ea que. Sed ecõ
tra videtur ꝙ ſic.quia ſi verum eſt eam ſubieciſſe. ergo bic eſt ſub /
iectus:ſed non ſequitur:quia aut male iudicatum eſt ⁊ nõ fecit ius
aut etiã bene ⁊ tunc res inter alios acta ⁊c̃.vt.S.res inter alios ⁊c̃.
Item pꝛo eo ꝙ pꝛoficiat videtur.ff. de carbonia. edic.liij.S.ſ ma·
ter. ⁊. S.ſi quis.vbi dicit ſi mater obninuerit adbuc tamen queſtio
ſtatus ſupereſſe poterit ſi vel dicatur non eſſe ex eo conceptus vł
dicatur non fuiſſe matrimonium cum ea ex qua eſt conceptus.Cũ
ergo hos duos caſus tantum excipiai:videtur de partu ſuppoſi⸗
to non remanere queſtio.ſed reſpon. licet duos excipat nõ tam en
abnegat terciũ. qualemqualẽ tñ pᷣſumptõ eʒ negan nõ poteſt eſſe
pꝛo partu vel contra ſniam cõtra matrem: vel pꝛo ea lata:nontñn
tanta eſt pꝛeſumptio vt ꝑ eã debeat car.bo.poſſ.denegari. Itẽ ꝙ

—

6mn

Nee

ie
dee
1cl S
edene
Nirna
D

lens

Non
aok
belllc.

a NNH.

lheg

.
nedeſ

lnalitde
lllis nof
nnintſ
tfelie

zte

Peſon.

—

deen

1.
1

halovli

dur.

vtis

enh

Agennt
Oſfenur

nem
Ullo

rrödfen
hocaO

Uet l⸗

nlmnde

.

faNehd
Geden

piecit
hͤftiis

e.

i 4

hnns 1

ſopot

hns

öͤaten

otet 4

Nale

Nonms

̃iudicet ⁊ differat: videt᷑.ff de ven.in poſſeſ.mitl.ſi ventris.ſʒ
aliud ẽ ibi:qꝛ ẽibi de adulterio accuſata:vel dic ibi ð pᷣiudicio
q̃iqi:vel ĩperrauit ibi h̊ a pᷣncipe.vel dic ibi loquit᷑ qũ accuſa⸗
uit vt nõ mitteret᷑ ĩ poſ.hic aũtvt pena falſi imponat᷑.ar.ff. ð car.
edic.l. ticia. ⁊.ff.de adul, miles.S.defuncto.⁊ facit.j.e.cũ ſuppo⸗

ſiti. .ff. ð fal.l. qᷓ

falſaʒ. SF. i.⁊.l. lex

coꝛ. S. fi.⁊ de acc.
l. hi. F. i.

Atis. obijci⸗
r. vt qꝛ d e⸗
itũ oↄfitet᷑:ſʒ diẽ

inſtrm falſum ꝑꝑ

fideiuſ.vel hypo

thecã q̃ nõ debu

it inſ⸗ cribi vel ali⸗
is indicijs vide/

at iudex fieri cã

moꝛandeſołloniſ

⁊ facit ff. de re iu⸗

di l.d ebitoꝛibus

7.S. ſi ex fal. iſtr
men. l. vlt. 1 de v
eiſalua qͥ calũnia
ri pᷣſumit᷑. vt. ff. ð
accu.l. alij ꝓpter.
rñ.non eſt pſump

eacns Fquo ẽ

tio adeo violen⸗

ta cui ſtet oĩno. ⁊
facit.ff. de pet. hẽ.

ſi q( lib er. S. plãe

Icet.pꝛis.i.
cſi pꝛ tuus

. f. eciſſet.

NVero teſtõ. ĩve

ro teſtõ tu filius e
ras inſtitutꝰ ĩ fal
ſo ipſa nouerca:

1 tibi relictũ lega
. tInn.
g Tanoꝛel. dt⸗

e.l. ꝗ ignoꝛans

.ff. deh is qᷣ. vt ĩ

dig.l.pꝰ legatuʒ.

in pn. g ſi ſciẽs pᷣ
nhieat ſibi q̃ſi
tranſegerit vt in⸗
nuit a Zꝛio ſenſu
⁊ pʒ.j.ð.l.ipſe. ſic

Enõ pot accuſa⸗
re ſed nec replica

re de falſo vt hẽ⸗
at bona.ſed apð
nouercã remanet
licet alij legitimi
poſſint accuſare:
7 bona aduocar
pel potes dicere.
vt no. dic. l. pꝰ le⸗
gatum.

—

cũ infamia affici᷑:muneribꝰ vero
pſonalibꝰ in pria patroni q ↄgiu

unt hmõi hoibus ſingulos ꝓ vi⸗

nibus aſtrictoseẽ̃ nõ dubiũ eſt.

Agdlegem comelum de falſis.
AApꝛ. Antoni. a. ſeuerino.

Iptus ſubiecti cimẽ di
uerſe pti obijcitis: cã ca⸗

pueni diffeninõ debuit:ſicut iãpꝛi
dẽ mihi ⁊ diuo ſeuero patri meo
placuit. leq;.n.veriſile eſteanm
que arguit᷑ nõ ex fide cãm ſuã de⸗
fenſurã:cũ ꝑiculũ capitis ſubeat.
Mpatoꝛ Alexan. a. pal.
Atis apte diuoꝝ pentuʒ me

7

pitalisdi tps pubertatis Um aſpirarenon poõt'. ¶Mpꝛ.

oꝛũ reſcriptis declaratum eſt: cuʒ

moꝛãde ſolonis gra a debitoꝛe fal⸗

ſicrimen obijcit᷑:nihilominus ſal⸗

na executõe crimis: debitoꝛeʒ ad
ſoloneʒ cõpelli opoꝛtere. Beʒ
auguſtus caſſio.
Ncet extabul q̃s ſub noĩe pa
tristui vxoꝛẽ eius.i.nouercã tuaʒ
ſurrepto voteſtõjfalſas ptuliſſe al
legas:cũ cnimen admiſſum igno⸗
res legatũq; aſcriptũ tibi ↄſecutꝰ
es:tñnon ipedieris accuſatõnem

ↄtra eã ipletis ſolennibus inſtitue
re. I Dem.a. maximi.

9Aioꝛẽ ſeueritatem erigit
menta eoꝝꝗ falſis reſcriptõibusꝰ

vtunt᷑: digna coerceãt᷑ pena: ſꝗ

deceptꝰ eſt ꝑ aliumiſi ſuã innocen
tiã ꝓbat:⁊ eũa quo accepit exhi
bei: ſe lberatꝰ. I Sẽ. a.pr̃ono
liſiquidtẽ cnimẽ yl aliud ca
pitale mouere vos matni ve⸗

Vioꝛẽ.qᷓ in alijs inſtr̃is falſis vtendo.ſʒ aliud eſt vbi falſa
ône:qꝛ non maioꝛ tũc imponit᷑ pena q.l.coꝛne.de ſicc.vt
ff.e.l.fl. vel dicmaioꝛẽ magnã. hbꝗl Reſciptõibꝰ. i. reſcrip

tis q̃ſi a pᷣncipe obtentis. i IRᷣ⸗
k 4 oda h ipſo ꝙ non ꝓbat᷑ prium.
T. ſ.

ſe ſic impetraſſe.

vt. ff. de ꝓba. l. veriꝰ

i ¶ Per aliũ. pcuratoꝛeʒ q dicit

mi.nõ poſ.ſupꝑ ſeruis.vel iõ ſic dicit:

qꝛ in crmie falſi ab vtroq; exigit᷑ ꝓbatio.vt.j.el.vbi fal ſi.⁊.j.ð

aboli.l. fallaciter.

tate. ſic.S.de fur.l.ciuile.v

1 PErb ibet. ⁊ B ex vrbanitate vel volũ
dic b ſaltẽ dʒ ꝓbare q ab aliqͥ acce

git.· m ¶ Se liberat. ab accuſatõe vel.i.nõ incidit in penaʒ

(NX1 falſas tablas dixerit nec.

J ſlſos codicilloſ ab his cõ
tra quos ſupplicas factos eẽ

Ag legẽ iul. viſcel. Ad legem coꝛñ. de fal.

ſic.f. de ver ob. l. decẽ. ꝛ. facit. 3. de cuſ· reo. l. ad cõmentariẽſem.. ff. ee qᷓ
noie. 7.S. ſt ius vel vti. pu.l. ſi.ſed S. er de ci. fal.c. ad falſario.
Alſi. ex falſo teſtõ petit mater fideicõ.a filio. excipiet ð mr̃em filiꝰ ð
lalſo non vᷣo cnminalr accuſabit eã.vt hic ⁊.ff.de accu.hi tñ. .i.ſʒ
gr.ð.. q ae non pñt.l ppter. o Bine metu. p actõem in factuz
̃ᷣ̃ vt. ff. de vi ⁊ vi ar.l. i. .
terdictum.vel ꝑ exceptõ
nẽ.ipᷣa tñ puniet᷑ a iudi

ſtre ſecta meanon patit᷑:ſj ea reᷣ
ce ſine accuſatoꝛe. vt. S.

pecuniariũ ↄpendiũ non aufert.

Di. n. de fide ſcripture vñ cadeʒ ach ne fa. ð. ſi tu /
mater vfaft deicõ miſſum ſibi ven QUi falſas tabulas
cdicat dubitatioẽ: inqni fides veri⸗ Aeſtamenti.

q ¶¶ Dixerit ſ.accuſando
r Mec obrinuerit.i. ſuc⸗
cubuerit.vt. S. de his q̃.
vt indi.l.alia.⁊.l polla.

tatisct ſine metuꝰcriminis poteſt
IMpꝛ Mhilip. a. concolio.

btinuenit: ad defuncii indici Nudicii. legati pet
N. t ¶Hon põt.ſʒ ſi bʒ red/
I Mal. HGal. aa. eliodo. diitde bis qᷣ. em
è* iC;,- „ E gli. J. 1.
i I Pſe ſignificas cũ pꝛimũac Siegun. le⸗

uerſanij inſtra ptulenunt fidẽ eoꝝ

I; Pin ſuſpecta/ ſecuſ
te hũiſie ſuſpectã:facta igr trani⸗ Aignoꝛaſſz 1 dediſ

õ D Rèſet cam trãſactõi. vt. S. S
actõe diffiale leſt. vt is ꝗq/ ꝓuinci- ranſ ncl Penul. .
am regit pelut falſuman ſemel ac Erilache d vy vr
geuiſti tbi accnſare pmit att. ſnſele ge anen h⸗

II Dem. aa. marino. kimittik vt ſi doluo vrme
tꝰ alleget. vt hic. ⁊ fa.sð

ſi ex fal.inſtru.l.ij.⁊.S.ð

OI WWPPECAS fi. inſtru. l. fi in fi.
ptendis: non iõ accuſatiõez euade faiſos vir qm̃ ꝑ
pfit: 8s neazr peis ni ¶ectũ fuit delictũ ⁊
Hſeis ebet pti. nã ill poſtea nõ hʒ locũ pñ̃ia.
ꝓPdeſt inſiñ vſi abſũere ꝗñ ipifal vr ff oefun q ea mente

ſimachinatoꝛes eẽ dicunt᷑:⁊ quoſ

2 ¶¶Aſtrinxit. : ſi fuerint
ꝑiculo ſolus vſus aſtrinxit. OQui

aſricti quõ euadẽt.Rñ

4 e. eiii. deo bñ.qꝛ nõ pure ſũt a
aũt ↄpoſitis ꝑſcelus codicillł in ſe ſriai s ſic ſi vſ; ad ſẽ
ueritatẽ legis coꝛ.inciderunt:nõ tẽtiam pleuerauerut vt

B. gr. S. ne tu. vł cu. ve.

pit def enſiocs tiꝰ recuſandocri⸗ con lett muine pvii

men euitare. I Mpꝛ. carꝰ can. pp factü punit. vt ff.
Idocueris apud pᷣſidem ꝓ punit qs. vt. ff e..ͥ du

uincie ab inteſtatote here dẽ eius
extitiſſe ꝗ codicilos ſcripſeratꝰoꝛ
dinarium ẽ:yt in hr̃ditatis poſſeſ
ſiõe ↄſtitutꝰ fideicõmiſſa pbeas
queiure relicta ſunt:niſi ↄſilium ẽ
codiclios falſos arguere. Qð ſi
criminalr ↄceptuʒ interuẽtu idul⸗
gentie ſopitũ eſt hẽs tñ reſiduã

obus. als acriꝰ.vt.õ.e.
l. maioꝛc. Itẽ no. pñias
ad mitti ſic in falſa mõe
ta.vt ff.e.qͥ falſam. ſic ⁊
ff. de adulte.l.ſi adulte⸗
riũ.F. i. ?.ff. de in ius vo
can. q;ᷓuis. 7. S. ð app.ſi
q̊.⁊.ff.de op.li.ſi vero.⁊
ff. de inof. te. l. papᷣ. S. me
miniſſe. ⁊.ff. rem rat.ha.
ampliꝰ. Itẽ an pᷣſumit
falſum inſtrm eo ꝙ diẽ
ſenõ vti. qð videt᷑ vt.S.de fi.inſtru.ſi aduerſariꝰ.q̊ ipſe nõ poſſit accu/⸗
ſari qͥ deſinit vti.⁊ facit ad hãcl.ff.de his qͥ deie.vel ef.l.ſi xo.S. ait Pi
toꝛ. in fi. S. ⁊.ff. de aqᷓ plu. ar.l.is cũ quo. 9 Copoſitis.l. a ſe.
Eius.ſ.l.coꝛne. a Recuſando.vt in pn. buiꝰ.l. dicitur.
docueris.ſcripſerat.i.ſcripſiſſe diceba’. c ¶ Pꝛebeas. ſʒ quõ
ũ nibil tibi relictũ eſt. vt.S.ð fideicõ.l.ab eo. rñ.tacite relinquit᷑.vt
f. de iur. coð.l. ↄficiunt.S.i. dq Sopitũ eſt. ſz quõ ꝑ abolitõnem
ſopit:pꝑ gnalem nõ.vt.ff. ad turpil.luciꝰ.ꝑ ſpãlem nõ vt.j.de aboli.l.fal
laciter. .fi. Rñ.ex certa ſcia pᷣnceps indulſit generat vel ſpikr.
Reſiduq.ciuilẽ vt ſubijcit nõ cnalem niſi infra.xxx.dies cputdos

Lber

ex flne feriau. vt ⁊. ſ. de gnali Dbansene.A an iaoln
a ¶ Queri. i p actõez in factũ vel exceptões. vt. ff.e.l. q noie. . .e. l. dam⸗
AIm ſuppoſui. moueas. cũ velis ſucced ere:⁊ ſic tua itereſt. als.nõ
volſes accuſare. vt. f. e.l. coꝛ. J.i. c ¶KRectoꝛẽ. qui bʒ mem un/
pium qð hic exigit. d ꝓba. ſine pfinitoe tꝑis vt. f, el. q fal
aim. S. accuſatio.
Ilis. remiſſa eſt. ꝑ
Belegationem.

indagatõnem: ? põtde fide ſcrip

¶Ciuilr.⁊ ct crimialr iĩ ture ciuilr queni. II pꝛ. dioc .

cidenter.vt.õ. de iudiqᷓ ttne⸗ E cE
tiens. 7.5. de oꝛdi iudi.. N7 Inarximmi. aa. legipbti.
tiſeelnon ꝓuunciar vt c Am ſuppoſiti ꝑtus cimẽ
ibi dixvi. . „E

g Kequuct. ercipiédo Patrui tui vxoꝛi moueas:apud re/

uus de lalſo qruur id Pbaꝰ. I ZDẽ. ag. . Cc. Iſið.
Bcn elte td, e A Ylis pecumiaria appedane

tur heclex. Itẽ ꝑ actõeʒ pe EOLeSe
in facũ:⁊ illa tollit.xxx os iudices remiſia ẽ:ẽt de fi⸗

an. ſicut ꝑſonales alie deinſtfi ciuiliſapud cos iuxta rñ⸗ 6

actões.vt. S.de ↄſti. pe⸗

cu.l.i. Ité p exceptoem ſum viri pꝛudẽtiſſimi paulireqre-⸗

hernuo tꝑe kae tur. I Dem .94.7 CC peino.
ff. de excep. do. l. pure. Te, t ali ſi-r
fi. Item ꝑ officium ſine 4 Zerela kalſi tali⸗ Pſenip .
accuſatoꝛe. vt. s, de ꝓb. onibꝰ nõ excludit:mii.xx.
nteiante de eni null annoꝝ exceptõe:ſicut ceteraquo⸗
tollur. q) fereqimia. I Dẽ. aa. marco.
iBicut cetere. (nõ tol q . Mi velutipñtẽ ſcripſiſſe res
1 onsin gu hrecepiſſe ſuas: cñ abſens eet:
ſtſß. xxx. an. Vel vius ↄſcnipſit: nõignoꝛãti qcq;; aufent
liollunk. an cu indu ſed ſe crimis obligat penculo.
bijs reſtringere debem TE . em*
penas.vt.ft.d e pe.l.int᷑⸗ Deim. aa. 7 (c. germm ane.
ptatoe. Et ᷣm pmã ex⸗ Vu g celauit vel amouit te
poſitõem dicit fere: ꝑꝑ Nſtamentũ:cõmittere crimen
ublice notũ eſt. ¶ Dẽ. aa.et

illas q̃ tollunt tpalibu
pᷣſcriptõnibꝰ:vt adulte fa ſip

rij.pm ali dicitfere:op cc. Ruii. ,
ꝓłes alias accuſatiões J creditoꝛ colludens cũdebi
toꝛe ſu

qrus q̃dã durãt minoꝛi: õäs
dam maioꝛi.vt ecce ac ſuo tibi pdiuz penũdedit:fal⸗

culario 2duncri anidj ſum cõmiſit:⁊ tibi nihil officit: .
Itẽ qnquẽnio finit ac⸗ ſemagis cnimis accuſ⸗ atoni⸗ ſern
tuſatio en q apuit teta Oobnoxium. I Dem. a4. 7. cc. foꝛ

mentũ eiꝰ q occiſus fu⸗
it a familia anteq; vlci

ſceret᷑ moꝛtẽ defuncti.vt ff. ad ſy l. in cognitõe. Itẽ accuſatio apoſtata

to.y.an.durat pꝰ moꝛtẽ apoſtate dũ viuit ꝑpetua eſt accuſatio.vt.S: ð
opo.l.ij. /lI.apoſtatau.⁊ idẽ de crimine peculatꝰ. vt.ff. ad.l.iuł.pecu.l.
peculatꝰ. Itè actio iniuriaꝝ tollit᷑ anno.vt.j.ð iniur.l.ſi nõ ↄuicij.⁊ eõ
Ppetue ſunt.vt crimen ſuppoſiti partꝰ.vt.ff.e.l.qͥ falſaʒ.S.i.⁊ crimẽ par
ricidij.vt.ff.ad.l.põpe.de parici.l.fi. Itẽ crimen ↄcuſſionis ſᷣm. P.vt
ff.de ↄcuſ.l.i.ꝰm vnam lecturam.

iꝙ ego ↄfitebar me recepiſſe qſi apocbãa cũ eſſem abñs.tu falli te
¶Criminis. l. falſi.

AR veluti.depoſui apud te yel cõmodaui res meas.poſtea ſcripſi⸗

⁊ non pᷣiudicaſti mibi.

eſt publica accuſatio.ſʒ in teſto ſic. vt hic.⁊.ff.e.l.paulꝰ.Si vᷣo ſcri⸗
bat᷑ falſum aliud inſtrm:an ſit publica accuſatio.qͥdã vt Py.qꝙ non ꝑ
l iſta. qᷓ tm̃ ð teſtõ dicit ⁊ p.l.ff.e.l. paulꝰ.ĩ pn. .l.qͥ teſtm. Itẽ qꝛ ſola lex
coꝛñ.teſtria numerat inter cetera publica iudicia.vt.ff. de pub.iud.:.i.
Zunc.n.demũ cũ ↄtingit pub.vtilitatẽ erit pub.̊ accuſatio vt in amo⸗
to teſtõ vel codicillo cclato wel d eleto.vt in dcis.ll.⁊.j.ti.i.ij. Hos di⸗
cimꝰ ꝙ ſp eſt publica:vt ꝓbat.ff. de pu.iud.l.ij.⁊ inſti.ð pub.iud.s.itẽ
lex coꝛñ. ⁊.ff.e paulꝰ.S.i.⁊. S.qͥ ac.nò poſ.l.ſenatꝰ.⁊.SD.ſi re.vel ac.moꝛ.
4a Sõ ⸗Fe te. Itẽ no. ex baak.m ſe Sfurt falſuʒ
icut qui facit.xt. ffie,li. S,qᷓ in ronibꝰ:. ⁊ l. qͥ teſtm̃: ⁊:ffide d olola
Ace amn. N. icmla. eetchieeene

4 En qꝗ.teſtm̃.idẽ in alio inſtro: ſʒ itereſt: qꝛ alio inſiĩo amoto nõ

—

AUcgla.qᷣtuoꝛ mo ctoꝛẽ ꝓuincie inſtituta accuſatõe

.

Dninnebat ſibi pꝛiuſq; alij obligatũ pᷣd ius: vt ita emptoꝛẽ ad
emendũ induceret:vel pone vt ponimꝰ. ff. de fi.inſtru.l.repenita.
vel vt. ff ..ſi a debitoꝛe.vel dic ꝙ creditoꝛ vendidit cũ iam eẽt ei

DWakargkinruie cũ debitoꝛe lcripſit falſuʒ inſirm in ͤco

ſolutũ cũ pluribꝰ debitoꝛ obligatꝰ nõ inueniret emptoꝛem.
o ¶ Mibil officit.
mnmnninato.

ctöe agas.

litigandi tributa eſt. Quan i ſtei:l. ignoꝛan

⸗ð arnſar ae tia. .
ui⸗ itaq; P cimat accuſatiõey . e gde du/
ꝑſeqnon pores: diſceptatione tĩñ ¶ lplex via ſecri

ſat. ij re ntöu oéS(uilis multiplex
beris: cũ reus ita ↄuentꝰ non t̃ Cercpiendo ⁊ ſe

abalioiuſte:ſ ctiaʒ ab eoꝗ cinili pxlicado ⁊ agẽdo
egit ſolẽniter accuſari poſlit. aione in ſem̃ xt
Hem. aa. ?. cc. menel. ſ ret
cut falſi teſti vel codicillox Z. qͥ ac nõ poſ.
ſcriptura tꝑis intemuallo fir⸗ lij .f pub. iu

mari non põt: ita veraqꝗᷓ iure ſub-⸗ men

ſiſtit:nõ euaneſcit ¶Siitaqʒ ð fi se¶Eius. teſi.
de delicti vel pꝑ accuſatõem: vl ꝑ t Aon Fnde
pꝛiuatum iudiciuʒ quereris rectoꝛ y PEhuenmuſc
ꝓuincie:tũc demũ eos exhiberið uata dilſceptatio

quibꝰ interrogatio fieri põt iube- ne

bit:ſi pꝛius de cetcnis iudicijs fue⸗ li.nõ g bʒ excep
rit cmonis. dem. a. mari. oneietiudt ſin
e. Rinitõbfalſi commiſſi iuſta ddentola⸗
C.
eſſio non at. vnð ↄtra fuit in pᷣma. vt ?
eos quos de dñio fundi tecũ ↄten Fanciui d ini
. 2 Mmi.l. l. Ein
der 2 ꝓponis:accuſatõeʒ inſtitue⸗ paria. vt. ff. de ex
re potes. I dẽ. a. coſine. cep. rei iud. ſi qͥs

Dſiadt inir. otum. SF. plae.
ρα1οαadtun ptinit getcit n⸗
Et atqʒ etiã tecuʒ deliberare jari. immo

Sdbueras:ne impꝛobꝗ inſtitueres Svidet. vt. el,
accuſatõem:hoc inſtim in qᷓ ſub-⸗ qrcla lo llud ve⸗
cnpleras:lallu arguere ↄtedeés: neno in exceptoe
vel in replicatiõe
vyel actõ e: vl etiã

ſicut in actõe de dolo q tollit᷑ biẽnio:ſʒ non exceptio.vt..de do
lo. loptimum. a.f de exceptio. do. pure. . ſfi. V1 MMô eua⸗
neſcit. ar. ð. S. d e teſta.l.ſancimꝰ?. 3 Unterrogatio.ſeruoꝝ
cũ toꝛmentis. a ¶ Lõmotꝰ.qꝛ a qpnibꝰ nõ eſt incipiendũ.vt
j. de qõ.l.i.⁊.l.milites.⁊.ff. de q̃ſti.l.i.in pꝛin. “ð
initio. qꝛ ſcripſiſii tuã qu iniuſte ttnebas.vel timoꝛebu⸗
Aus falſi inſtri quo Itinebat᷑ ꝙ erat tua tibi radita ſit.vt.s
de tranſacti.ſi ex fal.ſiue ẽt iudex ſecutꝰ ̊ inſtr̃m tibi poſ.adiu⸗
dicauit vt.s. ſi ex fal. inſtru.l. j. be Aoͤmfli. inſtiiti.
c ¶ Poſſeſſio.vt poſſitſeq vſucapio ſᷣm ſcdᷣam expoſitõem.ſʒ an
dniuʒ mſeat ſi dñs erat trades.Rñ.diſtingue:an putauit ſe ob
ſtriaũ qui tradidit: vt daret. an rẽ quã actoꝛis eẽ putabat ei tra⸗
diditIn pᷣmo caſu tranſfert dñiuʒ:in ſcdᷣo non.vt h. .ff. de.
ob cãm. l. iij. F. ſubtili?. d Eos. poſſeſſoꝛes. e ¶ Coͤtẽdẽ

k ad te.vt qꝛ tu vel tuoꝝ iniuriã ꝓſequaij /excipiẽdo.
d

dic ꝙ bena donauit ticio pᷣdium.iſeiꝰ fecit inſtr̃m quo cõ/
tinebat bertãſſibi ſeio añ dudũ donaſſie:⁊ fecit eã ſubſonbere cũ
gederet᷑ eplam eſſe ipſa mulier nõ accuſat. g & Etiã atq; et.
i.ſepe ⁊ ſepiꝰ.⁊ facit.S.de obſe.ſilmanumiſſoꝛi. b Jmmpꝛo⸗
bãꝗ.i.q impꝛoba eſt pma facie cũ ſubſcripſeris. i ¶ Cu mulieri
bᷣ accuſare. yt 2.,ꝗᷓ acinõ poſil:ſenatꝰ. KR Pꝛius: ; aler/

quo minus ð eui

. „ w „ ,. ſationi.
Efide teſtiqᷓẽtiduplerviai Pearlertanl.

pꝛiuata de eiuſdẽſide qri nõ ꝓhi minatł ⁊ cuil ſed

di.l. pe.S. ad cri/

x Acculani poſ/

oflicio iudicis. vt ibi notaui er Pte Saccuſatoꝛis non rei fima?

1agod
ſchg
,
potcc
no do⸗
Spohei

tci
ſpbid
Nurgor
uennt

lucee

ſnp⸗
heg
liuci ſi

atAſN

abſolad
unn
bi,god.
luntgl

tfdeg

iuc ſi

15A.

falſl, i

NöO

Plluad
Nacuuſn
nni⸗
ſplanme
derten
nifmut
ödede
fü an
vlanoß
atin

ede
lea

dnn

it 6
ranm

coc⸗
hbatch

ali

Haad ai/

NE

apic⸗

Nonus

beres tanq; epke. l ¶ Foꝛmã.ſʒ nõne cã mulieris eẽ vĩ cim
de euictoe teneat᷑.Rñ.nòn tenebat᷑vt diſtinguit.s.de iur.do.l.i.
Ec exẽplum pᷣcũ.petij iudicẽ ad.x.ſœiba dixit de.xx.vł mo
ratoꝛia dilatõòem ſex menſiũ petij.ſoœiba ſcripſit ſeptẽ menſi⸗

E

Ad legem coꝛñ.de fal.

acouſatoꝛe ꝓcedat.vt ⁊ als.vt.ff. ad.l.iuł.ð adul.l.i..ſi publico. ⁊ no
ta.ð. de ꝓba.iubemꝰ. Item ꝓ Jo.qꝛ ſi ciulr ageret᷑ nõ accerrima ſʒ le
uioꝛ fieret indago.vt.j.l.ꝓxi. Itẽ qꝛ nõ exigeret᷑ ꝓbatio niſi ab actoꝛe
vt.ã.de edẽ.q accuſare:niſi in excipiente.vt.ff. dech⸗ a.l. in exceptõibꝰ.

um. ꝓcedet d elegat⸗ bm vitatẽ. vtc.:de pᷣci,imꝑ.ol.iij. Et dꝛ x ¶ Accuſatci.qͥ talſuʒ ꝓbat ei tñ pus. ¶Mõ.i. falſitatis ꝓpba

exẽplum. qꝛ in re⸗ tio non aũt de toꝛmẽtiſ
licat pertio ſii at cũ mulieribꝰ in aliena cã falſiũ q; ꝑſonã ſitiudex mediꝰ: nec vył x Snictur n j de
Iñijes libdllus. v ſit oceſſi accuſare:tu aũt hec ea lavmterlocutõe diiudcet qᷓ ſentiat aboli. allact ſecul in
dic eꝙ in his p̈ci⸗ zdia te Pauo ali deaſe ſStanszgdimitatoen c - (iuili cã. vt. S. de ꝓba. 2
bus tuit falſitas dẽ pᷣdia te pꝛius alij dõaſſe ꝓpo⸗ 5tanq;ad umitatoem relatõnis q cdoꝛ. Ac.
q:ꝛ din mepᷣdiuʒ nas:fieri tibi facultateð acoulandi lolũ audiendi mãdat officiuʒ phbe a qſeedi. nõ declinãſ

naine agene 5 otra iuns poſtulas foꝛmi. II dẽ
tadat᷑:cũ dona / N 9..7. CC. Rufi.
tum nbi eẽt: 6n
tñ dolo non diffe·
ret᷑ co gnitõ d ati
ſudicis.ſecꝰſi do
lo.vt bac.l.inuit:
qꝛ tunc racmiptũ
nullü. ⁊ ſic index
nlls. vt. S. ſi ð iuſ
vel vti. pu.l.ſi cõ⸗
ſentaneũ.⁊. ff. de
pig.ac.tutoꝛ. S.i.
e de reſcrip. ſu
Plr̃is. Item not.
hac.l. falſum ſine
dolo nõ cõmitti.
qͥs decuri
rio.ſcripſerit
volũtatẽ. non vt
tab ellio.nam ta⸗
bellio eẽ nõ põt.
vt. j. de d ecur. l. v
niuerſos. qᷓ eſt õ.
vel dic ſic fuit ſʒ
fieri non debuit.
velnõ deberet fie
nitabellio: poſt⸗
qᷓ; fuit decuriovt
ibi.ſz pᷣus factuſ
Et poſtea põt cõſi
cere inſtrm. vt hic
04 DKan dieti
di vel oponendi . E
valſub aiwedt. bari auctoꝛẽ I Zẽ. a. ad max.

perroꝛẽ ſcriptũ:cumnõmii dolo

alicq
tiſqʒ inſiſis pbuent officiũ : ſi fal-
ſiqõmoueat᷑:decurionatꝰ hono

decurionat? honoꝛe nõpoterit.
NHec voſis ꝗ añ fuit tabellio ad ð

5,91 Aonentur: (p ix falſi examen inciderit:tc
ei ſt⸗ cerrima ſiat idago argumẽ
denſtl niim. tis teſtibꝰ ſcripturaꝝ collatõe alijſſ-

reermanet. qʒ veſtigijs vitatis: nec accuſato⸗ falſas ⁊ ↄuicta crimia reox exlegi e

duplex officium

c. Ruin. lqueat pcditin. pltimũ aut finc;
Ec exẽplũ editeis pᷣcũ alj ſtrepitꝰ crialis: ↄpẽdioſo ſpacio

malo falſum cõmittẽtes crimi ſub tẽqʒ fasnõ ſit excedere: cnꝰ?exoꝛ⸗
iugent᷑:cognitõeʒ dati iudiciſmo cdium naſcet᷑ auſpicio ↄteſtate ac⸗
ratur. I Apꝛ. ↄlſtꝗ. a. correctiue cuſationis ap iudicẽ ↄpetentem
JIas decunio te⸗ Aucanie. pꝰ ꝓbatõem ſupplicio capitali ſi
tamentuʒ vel codicillos aut id exigat magnitudo cõmiſſ: v
uã deſicientis ſcrnipſerit volũ depoꝛtatõe ei qui falſũ cõmileriti
tatẽ: vel ↄſcribẽdi publicis pꝛiua minẽte. Il M. palẽ. ? gra. aa. c¶Kelatois. i. delegat
n litic nis q̃ mandat tĩ offici
um audiẽdi nõ diffiniẽ
P 6E , , di.hoc ẽ ſtcut iudex ad
re ſepoſito qõni ſi ita popoſcerit: ſcriptura de ꝗq oꝛt᷑ aliq diſputatio quez ca mittit: vt de ea
cã ſubdat᷑:ſʒnõ ſtatim deſinit eſſe vtmð falſo criminali ſtatuat qui
decurio:ꝗ in hmõi facio fuerit:q; dubitet de inſtñ fide expiri:an ci⸗
tum.n.ad municipales ꝑtinet ne iiliter:q; ſi expetẽs vindiciã falſi
ceſſitates decunio ꝑmanet:q;u crimen mtẽderit:tũc qõne cili per
ad rẽ geſtaã ⁊ peritatẽ reſerãdavti ſniam terminata crinis fiat inda⸗
go:yt ſiꝗs tabulas teſti cyrogra⸗
q añ fuit t ð pha atteſtatõeſq;:necnon ⁊ rõnes
ludendã qõnẽ ſuꝑ his:q añ ſcrip pꝛiuatas yl publicas pacta ⁊ epi⸗
ſerit factꝰ decurio: defendi hac po ſtolas pel vltimas volũtates dõa
terit dignitate: qm ſcnipture veri- tionesvẽditõeſqʒ:v ſi qdꝰ platũ
tas ſi res popoſcent ꝑipſinn dʒ ꝓ aliud inſtituere conabit: heat ac⸗
. cuiſandi facultatẽ. Ciuil aũt inqſi⸗

at notõem:poſircma ſnia qd ſibi

ꝙ ſi accuſato? nõ ꝓbat
limitamꝰ: quẽ litigantẽ diſceprã abſoluik reus.

ne i.interlo cutoꝛia ſnĩa
non oñdit ſʒ ꝑ diffiniti⸗

tatem quam bʒ ſuꝑ cri⸗
mine falſi cõdenãdi vel
abſolusdi.vt ar ff. de ar

RS mo Iñiam litigã admar.
VBtibꝰ ſi apð iudicem ꝓferatur
tĩ cognoſcat ⁊ referat
diffiniẽdã: nõ dʒ aliqᷣd

re.vt.S.de rela.ſi qͥs.ita
hic nulla interlocutõne
dz vti ꝑ quã poſſit notũ
fleri qͥd ſie entiat. ſed diffi
nitiua det h ſi pncipalr
agitur de falſo ßm ofſ
ſi aũt incident᷑ vt dixit.
HSB.iũc an ðᷣbeat ſupꝑ in⸗
cidẽti iudicari:dic vt di
ximꝰ, S. d e oꝛ.iudgl.i.in

D 1criali. Yo. ſic. qꝛ tin facit
tõsinter vtraſq; ptes ↄfligentiũ vel minꝰ vbi ſuccubuit:
leuioꝛ examinatio ꝓcedat:cuʒiu⸗ Sen ſtſolunb ſ ſlo
der ꝗpꝛeerit qoni inttões actoꝛiſ acuiba ſi.

Strepitꝰ crialis.i. iu

gent J. decuna NMiIm qo incũbat: nec ꝓbatiõis ei bꝰpenis cõpetẽtibꝰ poſſit vlciici ſla in ſſen n, con

A122 —— „. . fligẽtiũ hoc eſt ad
1 ⁊ tabellionat⸗ ota neceſſitas idicat᷑:ſʒ inter Vtra LL4Hp ratoꝛ. Eal .„7 Theoð. tos 6 alleganting.
ſeu ſeriptoꝛis. 2 ga. ꝛoculo f Copendioſo ſpacio.
ſic ẽ ar. .f. ð pa / . „ ſ. biẽnij. vt.j. vt intra cer.
ci.l.ſi plłes. ⁊ fac. j. de queſti.l. decuricnes. ⁊. l, milites.

58ec vero is.ſ.qñ pꝰ decurionatũ ſqipſit: nunc qñ ante.
tBup his. ſ. inſtftis. vV ¶ Auctoꝛc.⁊ ei ſoli cedit᷑.vt h.⁊ ĩ
Aiit᷑ de fideiuſ.S.ſi vero oẽs moꝛiant᷑.ſʒ j.sõ:de teſti.iuriſiurãdi.
Hß bic ſpale. Itẽ ð in aut. de hꝛ. ⁊ fal. S.ſi vero abſunt.coll.i.ſj ibi
nõ de ſide ſcripture:ſs de ſolẽnitate agit᷑. Quid aũt ſi diffiteat
ſuõ eẽſ. qipturã. Rñ.ſuſpecta ſit.vt.ff. quẽad.te. api.li. . fl.
Bi.dic ß m. B. ꝙ vtebar iuſtro te qð dicis falſũ.⁊ ſic incei
Aait qõ falſi: ꝓ quo fac verbũ inciderit.ſic.S. de ꝓba.l. iube⸗
mꝰ.pᷣm vnũ intellectũ illiꝰ.l.ſj Jo.dic̃ qꝙ accuſa io falſi directo
hB ꝓponebat᷑ ꝓ qͥ eſt finis hbuiꝰ.l.vbidic de pena capitali ĩponẽ
da:tñ qꝛ illa nõ dz imponi ſine accuſatoꝛe.vt.ff.de mun. ⁊ ho. re
ſcripto.S. ſt qs accuſatoꝛem.cui tñ rñ. G. ꝙ pꝰſinitã cqm pecuni
ariii fuit inſtituta crialis.⁊ ſicpena ſecuta.vel ẽt ſpale ſit vt ſine

Aẽ. T. ff. l. i. F. ff. l

ge Auẽ.l. ſi’. b uiꝰ.ſ. finis.i exoꝛdiũ qð reſpicit finẽ. ⁊ dic

auſpitio.i initö. i ¶Koͤteſtate actõ is.i.ex die ↄteſtatelit᷑. ⁊ dĩ ini
tium auſpiciũ.qꝛ veteres pᷣncipia ab auſpicijs ⁊ augurijs aſſumebant
vel dic cuiꝰ.ſ.ſtrepitꝰ: vel cuiꝰ.ſ.accuſatõis. Loͤmi
u. ⁊ iõ dʒ decapꝛari: vel 2 vns kalls ĩſcriptis ſciẽs.vt.S.e.l.maio
¶ el depoꝛtatõe.vt. d.l. ff. el. i. F. ſfi.
Amꝰ qõne ciuili.ſuꝑ qᷓ iudex pᷣ aditꝰ fuerat:q p dʒ terminari.vt h
7.ff. iuðᷣ.l.qͥ poꝛ.ſʒ op.qꝛ maioꝛ dʒ pcedere. vt.5S.de oꝛdi.iud.lefi.
ſʒ rñ.qꝛ cã moꝛande ſołonis h̊ obijciebat᷑ crimen. vt. S. e.l. ij. vel h pᷣma
facie inſtrn nõ apꝑebat eẽ falſum vel tertio dic ꝙ cilłr agebat᷑ de falſo
aciõe in fem̃:qð cũ pᷣus fuerat inchoatũ pus finiat᷑ qᷓ; crialłr a gat. qrti
dicut terminata. i. dilatata ꝑ ſniaʒ int᷑lo.nã crialis ẽ pponenda. als di
rit bᷣ tenere qñ diuerſis tꝑibꝰ incepit.ſi aũt ſil ciuilr ⁊ criali in cipiat pᷣ

bi. l. qlem. ⁊ B ad imita⸗
tõem.i.ad ſiłlitudinem.

interloqͥ ſ tm̃ cognoſce

kwœAoömiſſi. qe éſer

dd dextera vel ſiniſtraz
vt ⁊ in aut.iuſiurã.qð a
mo. pᷣſ. Illud tñ ven eſt

b Necvlla interlocutõ

uam ſuam ſniaꝭ volun⸗

d¶ Pꝛoditurꝰ.ſʒ ſi ſuc
cubuit in ciuili an ageti

q Actoꝛis.i. accuſaton
r¶Alciſci. puniendo ac

S. de ꝓba.l. iubemꝰ. vł

ſagsatnaen⸗ 8
vñ lib eri qñ ab inteſta /

veulc onco be viõ toqdem vl fideicomiſſo abſtiner

eſt ö. So. bec illam coꝛ⸗
rigit:vt h̊ innuit. vl die

Zer

ponik cialis. vt ff de ſudi.l.ſi de vi.⁊.e. de adul.l.adulteri.
m ¶ Pꝛiuatas.ſz cur h cũ nemini piudicem ſi falſuʒ puatũ ſcripſi inſttĩ⸗

Kñ.qr q;tum potui crimen ad effectũ ꝑduxi.vt.ff. de eyoꝛ. cri.l.i.vl intel
lige ð puato tali: qdᷣ aliqd vs ſaltẽ ad ↄꝑatõʒ.q⸗ triũ teſtiũ hʒ ſubſcrip

o euioꝛ.cũ actoꝛ tm̃/ ꝓ

bʒ. ſecꝰ i criali. vt.S.l.ꝓx

p6 Ooni aimnal. p) Rebemuslſiam vt ſiue ci⸗
to Huilr ſiue crimialr vt actoꝛ ele⸗

cuſatoꝛ ẽ ſi fuerit calum/ gerit ſup ꝓplatis codicill vel alijs
niatus. ſi vo pbauerit Inſifis reqrat᷑ ⁊ incũbat ꝓbatofi

puniẽdo rei fm Il q pe djei inſiri ei pꝛimitꝰ qui ſcnipturã

F „ 2 . 1ySfj „ , 7 772 2
banagtt obtulerit: deiñ ei ꝗ ſtricta inſtãtia

ð pot vr o.. pxi. falſum arguere patus ſit.
7. ſ. qñ ci. ac. p. cri.l.i. —E

ma ſacie maculata. vel

qꝛ ꝓducens alias fal, I1 AMopꝛ Zllexan. a. ballatio.

ſas ꝓtulit ſcripturaſ. vt

b Scnipturõ. queſitbo / De his qui ſibi aſcnibũt inteſtõ. 4

Vanqʒ ita interptent᷑ iu

7 pena legiscoꝛne. faciẽti iroga oravat venia
ta eſt:cuiꝰ veniã depᷣcantibus ob ſi ⁊ ardlicto veit
iguoꝛantiã : 7/ Pfitentibꝰa relicto vileede nite
diſcedere ampuſſimꝰ oꝛdo: vl di⸗ re vt ibi cu no li /
ui pꝛincipes veniã raro dederũtl. ceat ius ignoꝛa=᷑
Dem. a. creſceni. Pebentevelhon⸗ 66
Mein teſtõ yxoꝛs maritus eoiplo ſufficit p
lua manu legata ſibi aſcrip- ſe Saſe er
ſenit: p non ſcriptis hñtur? legMis vprt bic. NMé gus
coꝛñ.pena ſi vema impetrata non tenet ipo iure cũ

volens ſpõte ꝓbare. vt
ff. de Pbat.l.circa.⁊ fac
3. de fi. inſtru. l. i.

bi aſcribũt in teſtõ. De tñ cũñ ⁊ ſiteſtm̃ non eſſet ſcriptũ iu

falſis igenef orim⸗ ne ſiꝰ ſucceſſoꝛ futurꝰect:accepta bo

in ſpecie ð quodã qðᷣlʒ int erPr,
non ſit falſum: punik tñ noꝝ poſſeſſione filiꝰ piñpatri ha/
vt falſuz. vt. ſ. e.l. ſenatꝰ. bebit᷑:atqʒ ſi ſua manu pr̃ tuus te

cioꝰ. Mpꝛ Znto. a. antio.
NIteſtatoꝛ codicilliſ qᷓs ſcnip
fſiſii:legatũ quoqʒ ſeu fidei⸗
to ſucceſſerat: ⁊ ſic pi/ cõmiſſum reliqſſe ribi ſua manua
garvel vern bunca ha ſcripſit: nõ videns i penã ſenatin

(Monon poſſeſſione.

dictionẽ eſſet. vel bmta Clmpina wr, 1 e
bulas babz. ⁊ pũcta ibi oſulti incidiſſe. Quod ſi teſtm̃ di⸗
poſſeſſione. ctaſſe te codicill ſi gnificaut:lega

patꝰ in penã. ⁊ ſolꝰ in debes:penavo falſi tibi pꝛincipa

ptqte fiſiꝰ velſeru, ercu ſipñficio remitti᷑. I Sem. a. ad

ſat᷑. vt. ff. e. filiꝰ. in pᷣnc.qᷓ

ECEnatuſcõſulto ⁊ batium.
edicto diui caudij ꝓhibitu
ꝙ bic pater ſubſcripſit
Ofirmando ꝑ qð ꝑcitur
filio. In quo no.qꝙ gnã =
tis ſubſqipt ſufficit in flio ⁊ ſeruo.vt q̃ teſtõ dictaui bacmãu mea
ↄfirmo:ſz in extraneo ⁊ ſic in emacipato filio ſpalis exigit. vt q illidã⸗
da dictaui ↄfirmo. vt.ff e.l.i. S. int. vel ibi de iure ſtricto. ð eqtate. Itẽ
no.ꝙ h̊ mutat ꝑſonas in fi..vel dic filiꝰ qibet ſub. ꝑinð babet᷑ acſi pꝛ
gnatꝰ dictante teſtatoꝛe ſcripſit.Rñ.nõ idẽ.vt.ff.e ſi qͥs le.S.fi. ⁊ eſt rõ.
qʒ filio eſt magis debita pꝛis hĩditas.vt.ã. de codicil.l.fi. F. penult.
Iteſtatoꝛ. aſcripſit. gnalr ſi eras filiꝰ vłſeruꝰ.als ſpalis exigit᷑ vt
Dpenga remittat ⁊ legatũ 21. equat᷑:ſʒ gnãlis ẽt ſola ſufficit ad penaʒ
cuitãdã. vt ff.ei.i. F. inter. Et no. ꝙ filiꝰ in ptãte manẽs:velſeruꝰ iuſſu
defuncti ſibi aſcibẽs penò euitant:ſʒ legato carẽt. Erneꝰ aũt vel ema⸗
cipatꝰ ⁊ legato carẽt ⁊ penã incurrũt. vt.ff. e.l.i.F. inter. ⁊.l.filiꝰ emanci
patꝰ.⁊.l.diuꝰclaudiꝰ.⁊ hic ſubijcit. fꝗ irraſſe⸗ ⁊ ſcripſiſſe.ſub

audi deſua voluntate.⁊ ven ẽ teſcripſiſſe ⁊ dictaſſe.ſecꝰ ſi dictaſſes tm̃

qꝛ tibi poſſet tũclegari.vt. Se.deteſta.l.dictatibꝰ.⁊ ſicẽ gnãlis ſubſcrip

tio vel recognitio in codicilł q̃ vx ad penaz euitandam in erneo:vt mo

dixi.ſub.ſua voluntate.⁊ dic te ſ.exmaneũ. g ¶ Debes. lucri omil/
ſig fraudem repellit. vt.·j.l. px.in ſi. Aceur.
NEnatuſcõſulto. liboniano. b aj Scriber pꝑ ſe vel ꝑ aliũ qͥ ſibi
. rat, vt ff. el, diuꝰ, F. ſcribere vel ẽt alij adimit vt ſibi remaneat. vt

toez. Aʒ. vt. S. ð fi. inſtru. l opatões., n Di q̃d aliud. v. ff, e. l i. i.

ris piti: vt ↄtra legẽ coꝛ⸗
neliã videat᷑ ſe ſcnbe he⸗
Kubꝛica. De bis ſi/ redẽ emãcipatꝰ filiꝰ pr̃e dictante:

lin rſel lnar:. bebik:atqzſ pr tuus te
meßiiorein hfdẽ ſcripſiſſet: functꝰ dulci off⸗
