iu Mrbulub NN M deſenſoꝛb vniuerſan
iu nureel;. hinciag ent achminiſtratiornſ
iuic 9 4 AQuinquéniſ. hec foꝛma: ? tps ꝗqnquẽnij ſpacij
ng hodicbiennij. vt metiẽdi.ſ. vt in pꝛimis pentis vi
ui aiceaniunt Ccem plebiethibeas: deſcniptioni
41, rcpere occuras. bus niſticos ſububanoſqʒ; nõ pa
i Zudieen i / nians affligi: officialin inlolentie
„
„

fsa.iſiͦſ

Er omnes. non le/⸗
gitur. accur.
e¶¶ Loaleſcere. i. creſcerk.
f. ¶ NDaturari. i. perfici.

Enſoꝛes imbu⸗
lti. vt ⁊.S.de epi.au

diẽ.l.iubemus.⁊ in aut᷑.

iuſiurã. quod pꝛeſta. col

Abem ñ legi. h Opoꝛtebit b p̈ſtat bip libello dato ae.

”õ i. 8 . 2 2 TS S ſoꝛ
i Loõſtiterit.i.acta recꝑe. Kk ¶¶Exerat.i.exerceał ꝑ pᷣſidẽ cũ defeẽſ
4 lli. liberare. vt. ff. de Si pegil egarus. nolit facere.
Rubꝛica. Demagiſtratibus municipalibus. hicti.tractat de

nagiſiratibus caſtroꝛum ⁊ villarum non ciuitatum.

q̃s. 5.ſed exboc.q die vt ibi dixi Alij qᷓ intelligunt in inſiris:di⸗
cũt ex cã edere reũ actoꝛi.ſ.ad replicatõem ꝓbandã nõ intentoez
fund andã. vt.j.e.l.fi.in fi.⁊ ſicẽt loquit᷑ lex qui accuſ are.l. non pe
tat ad intentionem fundandam: facit etiã ad hunc ſm intellectũ
f.adhl. falci. maritus, S9.cW.

Rubꝛica. De edẽdo

uũ:⁊ nõ de editõe. Itez
ꝗre non ſubiũxit accuſa

nõ alr. f.e ſi qs. . ꝑtine⸗
re.⁊.l.toꝛ.S.i.vel qꝛ ſe⸗
mel edite ſũt: debent tñ

cõmiſſe fraudis iudicio. Alud ẽt

di:quoꝝqõne ſides poſſit inqui⸗

ri:q ꝓbatain eosquosgeſtoꝝ pe

I Epato? Conſta. ad Flox?.

iten edi: qꝛ gctoꝛ amuſit ſibi eqitũ foꝛtuito eaſu. vt. ff. e ſi qs.S. ꝓbibet
⁊. ] deſi inſtru. lillate. in hoc eſt S cãe cognitio ſi ſint ſeipte me mãaan
te vel ꝓcuratoꝛe meo: vel nõ. Item an amiſerim caſu foꝛtuito vel nõ.ſ.
ſemel ednũ:ſʒ quõ põt poni in rõibꝰ:cũ femina nõ poſſi eẽ argentaria.
yt. ff. e emine ⁊ hic dic feminã ten eri.ſRñ. bec ſucceſſit argentario. pt. ff.
e. qued. S, nibil. Item quõ ꝑ officiũ fit exbibiiio:iĩmo ꝑ actü. yt. ff e ſi

i Sapud quẽ res agitur:acta

I Mpatoꝛ Leo ⁊ Anto. aa. ale

8

Ecuriones. tre f Offieium. Di
menſes antec; i . — „ „ 2(it vna lex ꝙ ſitu
aupiat eoꝝ adni res referendi hẽant ptãtem adi ‚. Eanioneſad magratũ toꝛ nõ faciat roeſ
niſtratio. ac. . luſtres 7 magnificos viros pꝛefe⸗ ) v el exactoꝛẽ annonarum Ribrann f
Lsſrar⸗ Laen . ctospꝛ etoꝛio ⁊ illuſtres viros ma . an tres mẽſes velampli bꝛe locum actoe
ArA ien tuʒ ? peditũ ⁊ magros usnoiani debẽt: vt ſi querimoniaʒ tutele vrſf dem
Rubꝛica. De officio giſtros eqtuʒ ⁊ pe n 5 . Ja m tel. ra. di.l. i. 5.
udi alerꝗ. „dct officioꝝ ⁊ comitcs tam ſacrarũ coniuſtam videãt: ſine inpeckmẽ offico. Aao
rar 4 nabs largitionũ q;ᷓ pꝛiuatanim reum. toin abloluẽdi locum aliꝰ ſuno⸗ curatoꝛezno ede
„G. O. . 2 ⸗ gF ⸗ . . madats
itt⸗ wE Ii i II Mbem? aac ſolemia de⸗ emnoniacum. Prcrel negan
oleec ea Bel⸗ fenſopmime poſſeſſoꝛeſma Agiſtrat ficiẽdoꝝ actoꝝ ſieg uzih argen
na. in bac ioꝛbꝰ mẽſuris ⁊ pondenbꝰ: aſu- hẽant poteſtatem. la bener e
bo pgralaruſy eos depꝛe lerandri ſcbola va

cu mʒ mandati

eſt fatib⸗? ae⸗ —Br . ⁊ nõ officium iu⸗
Reamit vemdian aue fieni ꝑmittim: vt ſi punſſciallbuſ p dunc? pze-auguſtali. glcis velacto in
magfat⸗ acent vr nrisↄteſtari:iniunas ſeu leſiones Ebemꝰ apud alerãdri-⸗ Hcr er goſae
So grehore eſt iudici defenſoꝛibusdeneget: lñia eis tn⸗ tatis iuridicũ licitũ ⁊0ceſ euco vicer .
dins no nilt egi buaf querele ꝓpꝛie libellũ ſcnp⸗- ſumeẽ: ſingulis qbuſq; volentibꝰ ntbaa,
onumr vefeledua. tum eotpe quo fuerat ↄteſtanduʒ donatois oſcripte ſoleniterinſifa nnote officium
ſonum onf ccr cd ns in frequẽtioꝛibꝰ ciuitatũ locis pꝛo reſerare:eiſdẽq; robur adijciat ge mckkels gl gedid
e uila in ponẽdi ↄueniẽdiq; ſcnbas tabla⸗ ſtoꝝ ſeries:apud eũdẽ cõfecta:tã⸗ guonenlcuch a
quiaceulare r pcuta Iios ? cetema officia publicacõmo q; ſiapud vipclanſſimum mode initio hikcl ali
toꝛ. Et dic de egendo. i. nendi ꝑ que libellũ colligi opoꝛte ratoꝛẽ ꝓlicie vel magr ams vl de angarpdegt
» engelondd ab ede pu atgumini ſupꝛa memoꝛatiſ fenſoꝛẽ plebis habita fuiſſe dicere mer ſoci vt fuit
rirdeedendop geidi- Plonisſubactoꝝ ofectõe ingeren tur. R.· offco. vk yt

ſit tutoꝛ ⁊ gerat
negocia mea: -

tiuũ.⁊ dic vt diximꝰ, ff. II. ae A NS EX. faciarlibꝛũ ronũ
e, in rubꝛica. tit fectionẽ negaſſe ↄſtitenit pi „— edendo vtkuit in. l. quedã
TEEen SuchceNwc. s. Inchiliaäfsdnaeoen ſemiete⸗
. a he⸗ oem ſpecis n Vlli defenſoꝝlicere ödcernni Mpatoꝛ piꝰ Anto. Emilio. ancan e
OQueadmodaz. . ve. lm: ſi de publica ſolicitudne Nle diſpicedqu aa in hale
* multaſinn geneſa ne poluerit ſe liberar: vbi diuinos af admodũ pecuni⸗ initio ctum: ſeck
Qdenduvelſicq ſpecie / fato intimauenit: tue ſublimitatis am qu depoſuiſ⸗ vrurmn ſevolan
. d eci dihreſtes iudicio.vxx.lib.auni P eng tammo ſete dicis deberi berones mr lo:
da Roͤnes. i. codicẽ rõnũ deratoꝛibꝰ ꝓuinciax cetensu tibi ꝓbes. Nam Qunm pz officium
Sen nanten culiſubituns: ineglecta fuent aa 6nessſſſasaduciſsmata erchibe lo edicto de ede⸗
nns. . (coꝛitas pꝛincipalis, at: id ex cã ad iudicisofficequmſpti do. vr ff. veeden.
e ¶ Id ex cã. vt faciat edi ” lpꝛſellerꝰe Z1 l.li qs ex argenta
1 me vel Pcuratoꝛeumne Demagiſtratibus municipalibꝰ nere ſolet. Mpꝛ euer/ 27 An⸗ nijs. S. e x boc ae
o mandãte ſcripte ſunt: . oni. aa. fauſto. Alr ſius.

. S apð quẽ
.iudex ndic

q̃nq; mois caſũ. Mꝛiĩo res.i cã appellatõis.vt.j.de ap.ne cãs.et

l.a ꝓcõſulibus.⁊.l.eos in fi. Sco res.i.cꝗ pᷣneſpalis:ſʒ exhibẽ

tur acta:qꝛ diu abfuerat actoꝛ.vt.ſ.de iudi.ꝓꝑandum.⸗ 2 ſ. i /
dem. Lertio res.i cã pꝛincipalis que apud ſucceſſoꝛem pmi iudi

cis agit᷑.vt ff.de iudi.l.moꝛtuo.Quarto in admiſtratoꝛe.i.oꝛdi⸗

nario:q cõmiſit ſeu deleg auit totã cõm cognoſceẽdãa retenta ſibi

tnalzoſe

dnifiri

fnnng en

cenf e
Len dili
fan u;
ummgtiͤd
nden nui

tfſelgtain

gaßzſpaten
aäfing

beninestu

oſcal,it
pantnii
Unpmann
hoffcunin

cusbii
hotantdoct,
doniofeun
lcs tan
ninforiſi⸗
nietſcigtn

toPfidd
1gon ſegN

nlafett
ſoclſrſit
ſofftuſti

lor? n

vcn hen⸗
ltnincn
ilaun

ſtengag

1ſoil
Fnude
nnnde
ruhal
vonhit⸗

nN

io frin
es i „
cfin
e co
ngiget
odecht
fdechen
Uogen
1hoeN

.5. vt lit. pen.l.ij. ⁊ in aut. de teſti .qꝛ vero.colł. v,;.
g Publica. publica acta vocat oĩa acta q fiunt publice coꝛam
iudice. b Exbiberi,officio ſuo vel cõditione ex bacl. et

hic aũt de actis

Seaundus

diffinitiua ſnia qui acta dz videre ter yt. de iudi autem ad bec
Quinto loquit᷑ de publicatione teſtiũ quã iudex mãdat ſieri. x

faciet exbiberi ſi⸗ . mulata iurabit de calũ
bivractori s o g e b. . i. „ 1nieatqð videt᷑ ſjm Aʒo.
m diuerſas po/ publica tã criminalia qᷓ; ciuilia ex teꝰquiiouenit᷑:? ſi nihilipſe pᷣſtite aꝛ ſup ipſa actione iura

ſiones Oz 1
edanf.q/d mlto V yalentiniano.
de iu. fiſ. l. ij. F. di 8

ne; eꝗtatis rõ pmittat:t aliẽo⸗
mm inſtroꝝinſpiciendoꝝ ptãs ſi
dicit vel dicxæ in eni debeat. actoꝛes. n. non ꝓban⸗
ciuili ⁊ in criali D
debent exhiberi

exhiben.l. ſi liber

hiberiinſpiciẽda ad inueſtigãdã rit obtineati. I Mperatoꝛ Ale⸗
xan. a. alentiniano.
( On eſtnouũ:eũ aquo peti
Auur pecuniaimploꝛare roõeʒ

Dita actio ſpeciez. finure li . Amrpec
emõſtrat:quã emendari y creditoꝛis: vt fideſ veri ↄſtarepoſ-

ſtrumentoꝛũq; cõia tibi eſſe cimꝰ
fiſco dics deſcnibendoꝝ faculta⸗

De edendo.

ctis. inter eimp. l. cõmiſſoꝛie. ⁊. ff de tribu. qðᷣ in heredẽè §. eligere. de le
ga.ij.cũ filiꝰ.S.varijs.his.n.caſibꝰ nec cumulatio fieri põt. Qõ dixi ñ

fieri mutatõem pꝰ lit. ↄteſt. idem hodie ⁊ añ lit. ↄte.ſi iã ſitreus ↄuentꝰ

7 libellꝰ dat⸗. ſt iĩaũt non ſit ↄuentꝰ neclibellꝰ datꝰ:impune actoꝛ p oſſʒ
deſiſtere vt. . quõ ⁊ qñ iu.a ut. qui ſemel.ſj nunqͥd ſup noua actione cu⸗

coh eredes.S.qͥ familie.
ſed.b.õ.dicit.n.potiꝰſu
ꝑ facto qᷓ; ſuꝑ actõne iu
rari.⁊ ꝓ eo.ſ.de iura.ca
lũ.aut᷑.in iſto.iurat᷑ tam̃
qꝛ cã mutaf.i. in cumu ⸗

uus. in ſi . eſt mutari lʒ: ꝓut edẽi ppetuimõet ſit. I Sem. a. pnriao. lata acteqd noua cau
Sissadtsed. auctoꝛitas pel ius reddẽtisdecer i Wſtüu eſt deſideriũ eius a Zernſinonn aS
alij s inſtris: que nit equitas ¶ Mperatoꝛ Anto. 1 etit᷑ ʒ noĩe publico:vt rõni pᷣ petitum eſt leret ſnia.
non. qꝛ pecuniali¶ Ni accuſare volunt pꝓbati „ Noie ſuo ſolutũ⸗ ſit. I Deʒ. 4. va ſequenti petitõe alioqn
en eriu neshĩe debẽt:cũ neqz uuns lentiniano. fFfFferetr᷑ ſnia 'm quoſdam:

ſʒ foꝛte nõ eſt ita cũ mo⸗
do dixerĩ nõ admitti cu⸗
mulatõem cũ talis eſtſe
cũda cui ex pᷣma obſta⸗
ret ex.rei iudi. Itẽ an in
noua actõe nouaſ dʒz hẽ

NMooauatoꝛ pꝛiuate'rõnis in

fiſco inſtr̃a.vt.ff.ene quiſq;.ſʒ ĩ ciuili eoipſo q; nõ erbibent fin / re dilatões cã deliberationis. dic ꝙ ſic niſi vbi in ſcdᷣa põt eſſe inſtructꝰ

guntur fiſco ſbtracta vt poſſit agẽ furti:ꝓ illis inſtris qd non

in crĩali.vti.l.ð.hic autex de actis dicẽ.⁊ hec verioꝛvt dixi⸗ Et no

ta hic ꝙ iudex laboꝛat ad veritat eʒ inueniendãa. ſic eſt arg.

teſtes d ebẽt iurare ꝓ vtrach p te. Item eſt ar. ꝙ minoꝛ iuret de
vitate dicenda:lʒ de calũnia nõ iuret.vt.S. de epi.⁊ de.aut᷑.ſʒ iu

dex.⁊.S.de bĩ. ⁊ ma.l.qm̃.in fi.⁊.j. de qõ. interrogari. ⁊.ff. de p⸗
bati. cũ ꝓ batio/ tez an bis aciis ꝓbari põt õ̊ oẽs qð jð vnũ

agendo teſtes aſſeruerũt. Rñ.nõ.vt ar.ff. de iureiur ſʒ ⁊ ſi poſſeſ/⸗

ſoꝛi. 5.fi.⁊.l.ſe.ſed ar. ð.ff. de cri.expil.bere.l.res hereditarias.⁊

ff. ſamibk. herciſ.l.bides. S. idem ſibit.l.ſz illã intellige ꝙ ꝓſunt
ſ. ad pᷣſumptõem q̃lem qleʒ:nõ plenã ꝓbatõem. vt.ff. de re iudi.l.
ſepe.in pꝛin. ⁊ eodem mò rhdeo ad.S. ides ſcribit. vel ad vtranq;
potreferri:qꝛ nõ diuerſe ſʒ eedẽ ꝑſone cenſent Itẽ nec int eaſdes
ꝑſonas pᷣiudicat niſi ſint teſtes ꝓducti pñte aduerſario.vt.j.de

teſtiſiqñ.S.fi.⁊ ſm hoc intelligo.j.de arbi.l.penul. in fi.

ens. 5. rem. ff. de nego. ge ſi pupilli. .fi./
K ¶ ¶ Actio.i actionis editio.

l¶ Spẽm.i q̃litatem futurelit᷑.vt. ff. e li. ij. t. recita bic qð ibi

40 . ..

notat᷑ in tribus pꝛimis glo.illius.l.

me Demonſtrat ſi edaturſi. icut debet ſ. cum ſuis comiticis.
n ¶ Emendari. emendo cũ pᷣmo petebã minꝰ:nunc plꝰ vel eð.qðᷣ

dicunt fieri poſſe vſq; ad ſnĩam. vt inſti. de acti.S.ſi minus.nos
idem dicimꝰ in vlłi iudicio.vt ff. de peti.hẽ.l.iiij.⁊.l.ſi q.⁊ dicimꝰ
idẽ in gnali.vt.j..de iu. l. In ſingularibꝰ vſq;ʒ ad lit. ↄte.ñ pꝰ.vt
ff.de iud.l.ñ pt.⁊.ff.ð excep.rei iudi...cũ q̃rit.⁊.l.egiſſet.ſed q̃reñ
põt fieri emendatio ſꝑ cũ ibi nõ mutet᷑ actio.Rñ.immo mutat᷑ a⸗

ctio cũ vna de cõcomitantijs mutet.ſ.res.ei aũt qð dixi poſt lit.

dte. non fieri emendatõem:nõ obſtat.ff. de nox.in delicf...ſi de/
tracta:qꝛ ibinon mutat᷑ actio vel res vel cã:ſʒ quoddã bñficiuʒ
dat l aufert uẽto qð ꝑ legẽ dat᷑itẽ nec dictꝰ.ꝭ.ĩ iſt.qꝛ exponit
ibi ĩ eodẽ iudicio i.coꝛã eoð iudice.ĩ alio tñ iudicio ſiue ĩſtatiavt

ibi dixi. ſpijẽ ð mutatõe. qñ.ſ.vet᷑erelicta nouã vult eligẽ. Circa

qð dicas ꝙ pꝰ lit. ↄteñ fit mutatio.vt.ff. de iudi.nõ pot. ⁊.l.ð q̃
reiſed cumulatio.i aget via veteri:⁊ nibilominꝰ via noua cum

nulla lex vetet. vt. ff. ex qui.cau.ma.l.nenõ..qð eis.niſi ꝑ vete/⸗

rem in q neceſſe hẽat ꝑſiſtere.obſtaret exceptio rei iudicate ĩ no/
ua. qꝛ eedem ſunt pſone:eadẽ res:eadẽ ca agendi:lʒ alia ſit actõ
ff.de excep. rei iudi.l:ſi mr. S.eãdem. ⁊.l. cũ querit᷑. ⁊ de iureiurã.

duob. F. erceptio. veljniſi actio vetus in q̃ neceſſebʒ pſiſtere:ita
ſe hẽat ad ſecũdã vt tollant᷑ electione:qdð ↄtingit in caſibꝰ. vt.ſj.

de ſun hi. ꝛ.ſ.ſiſer. extero. ſeman, e.l.i. ꝛ. ſ: de codicil.l fi, ,]. pa

Dita actio.nemo eypit᷑ ſine actionevt.ff. de admi tu l. ati

ex delib eratõe pᷣma.Quid.n.ſi ↄuentꝰ eſt vi bo.rap.⁊ poſtea ex eadẽ
rapina ↄueniat᷑ furti ⁊ ↄditione furtiua in id qð piꝰ eſt.Rñ non dabũ
tur dilatões cũ poſfit eſſe inſtructꝰ ex pᷣma deliberatione.

(Pꝛout. tp̃s ⁊ qualitatem ſignificat:vel ſcõm tm̃.

a ¶¶ PWerpetuii gnãalis cuiꝰ mentẽ hẽs.fl.·.l.i in hnci. vult n. pꝛetoꝛ vel
iudex poſſe mutani vel emendari.eatenꝰ tñ vt ar.i.defenſiões q̃ re ſibi

pauerat pᷣ ̊ pꝛius editq actõem ꝓ ſint ei ꝑꝑ ſilitudinẽ. als noua daba
tur dilatio cũ emendatõe dãni: ⁊ ita bñficiũ edicti ſit ſaluũ reo.ſic g ita

poõt mutari vel emendari:vt reꝰ ꝑꝑ ̊ folum non ſit minꝰ inſtructꝰ:qð ſi

fuerit tenet᷑ ſibi acdõe in factũ in id qð ſua intereſt nõ mutaſſe niſi ꝑſoe
rõ habeat.vt. ff. e. ſi qͥs ex. S.ex hoc.⁊.li.S.fi.⁊ hᷣͥ ſᷣm.b.⁊ noua d abit᷑
dilatio pꝛeallegata. bKeddentis.ſ.iudicis.

Vi accuſare.i.agere in ciuili qõe.ſub.vt in aut᷑.de ſanc i.5. ſiqs

aũtꝓ pecuniaria. eð ponit᷑ actio ꝓ accuſatòe qñ q;. vt. ff.ð ſepul.
vid. L.iij. F. fi. deJur.ſ.ſcripti.vt.j.de ꝓba.actoꝛ.⁊ de rei ven.l.

fi.⁊ deꝓhi.ſe.pec..i:⁊ inſti.de interdi. O.cõmodũ.⁊ inſti.de leg..non

ſolum. 7.S. e.l.i..... de teſti. nimis graue. ⁊ de act. ⁊ ob.l.negantes. ⁊ de
excep.ſi qdem. ⁊. ff. de publ.iu.is qͥ.⁊.j.de vſurj.l.creditoꝛ. ⁊.j.de pet. be
re. cogi. e ¶ Eqtaſ.ſ.non ſcripte.ac. f Fieri d ebeat.ſ.aliqͥ

mõ cũ reꝰ nolit vti: als d. vt.ff.e.l.i. . edenda. Item õ. ff. ene q̃ſq;. vbi
cxhibent᷑ agenti ꝓ ſiſco. So.ſpãle ibi in fiſco. Item õ.ff. e. l. argentari⸗
ge/ Actoꝛe.

us.ſʒ ibi in rõnibꝰ dic q̃ ſt cões.vt.e.ti.l.pᷣtoꝛ.S.i.ac.
idem in accuſatoꝛe.vt.·j.de peñ.qͥ ſnĩiam.pꝛeterqᷓ; i qbuſdam caſibꝰ. vt
ſ. ad.l.coꝛ.de fal.l.vbi.⁊ de aboli.fallaciter. in fſi. b ¶ Non ꝓban
te plene vel ſemiplene.⁊ ſictollo ↄrium qð ẽ.j.de re.cre.l.ĩ bonefidei.?

Ldelata. i ¶ Qui ↄuenit.ſ.rex. kq zPꝛeſtiterit. i. nulla defen /
ſionem vel ꝓbatõez. acg. I ¶ Obtineat. i. abſoluatur.

On eſtnouũ.eum ſcholarez rei. n ¶Pecunia. quã reꝰ ſcho
laris ſolutã aſferit.

o ſRõnem. ꝓpᷣ e accipe rõnes. alij dicũt

in inſifis q̃ h petunt ad erceptõem ꝓbandã non auũt ad actiõem ꝓ ban⸗

dã.vt.j.l.fi.ĩ fl.⁊ his modis dici.l ꝓxi.ſtatim. accur.
9I Aſtum. eius.ſ. rei. q ¶ Solutũ l.a ſe vel ab alio. vt.. de fi
iſtrumen. illate.⁊ nota ꝙ lex ſuꝑioꝛ diẽ qñ eſt actoꝛ pꝛiuatus h̊ fiſcus.⁊
ſic eſtbuiccontra.ᷣff. de iur.ſiſ.i fraudem. S.neq;. vbi non eduntur alij
fiſcum. Sol. ibi agebat pꝛiuatꝰ contra fiſcum. ̊ defendebat.vel ibilo
quitur in actis ⁊ inſtrumentis.bic iu rationibus. Item ibia tertio non
eduntur. hic ab aduerſario.acc.

hodemodo mulcta.l.ij. accurſius.
8um fiſco. vt quia fratri tuo tecum ſucceſſerat. Ułfrati ſoli ex quo
erant cõia:vel pone exemplũ.i.qꝛ ego ⁊ fiſcꝰ ex vna ꝑte ↄᷣximus cũ quo
dã alio ex alia ꝑte,ſicq; apud eũ vtpote potioꝛẽ ert. vt,ff. fiiſtru.l.fi.

. Borurgter hinatelnin ſm quoſdam.vel melius.i.ceſariſ.vt.ẽ.

tur. vt. ff. famil. herc. int

EWoꝛem eſt n. mos vt dixi vt ſint apud dignioꝛẽ ⁊ pᷣbeat ille alijſ co
ia autentici inſtri ad ſcibendũ.vt.d·l.ff.de ſi. inſtru.l.fi.⁊.ff.tami.ber.
j. v [Eon. autenticoꝝ, nam non creditur exemplis ſiue reſqip/
tis ſʒ autentiq tm ſiue oꝛiginalibꝰ. vt.ff. de i.inſtru.l.ij.⁊.S.de reſcrip.l.
iij.⁊ boc et dicit aut᷑ſi qͥs in aliqᷣ ⁊c̃.quã biclege q eſt ex coꝛ.vt ſpo,lar.

g9, bic inſuꝑ.
x ¶ Conuenit. l. iſte qᷓ hʒ —. . . . ..
ia cu tiſeo inſta pue tem ſm moẽ fier ibbebit: c ſilañ
nitur ct iſte a quoda ali 7 õ
oau vult xbwen ſibi Veseregerit ad fideʒ petitõnis tue

apud aliũ iudicẽ pbendã aliqð eo

Rutenticũ.ac.

C Prreſi publici alti? III ytid fiat pcipiet — ——.— ,„„ . .
publici faciat mentöm ( Ol. ix. Oſti.ij. vt ſpõ. lar. J. hoc Aperatoꝛ Atiphi.
E BIcut bonis moꝛbo oue⸗
fi. .. lud q. v ff. de ad/ ℳ Igs in aliquo documẽtoal · nit reuerentiã manumiſ⸗
mi. tu.l.cprograpbis. et/terius faciat mentõem documẽti ſoꝛs vroꝛi pben: ita reꝰ
Hsr uimn a lla ex hac memoꝛia fiat eractõ exigentein ius eã ſine pmiſſu pꝛe-
æremplũ. nã ad boc cre Niſi aliud documentũ cuiꝰ memo⸗ toꝛs vocani phibitum c. I M⸗
diteplo publico q; ia rid in ſcdo facta eſt ꝓferat᷑:aut alia peratoꝛ Goꝛdi.a.noctumo.

ↄtinet in alio:⁊ põt eſſe
in oꝛiginali erãt alie

⁊ fm leges qʒtitatis debite ꝓba⸗

lie vel cacellatoneſ que tio exhibeat᷑:q; ⁊ q;titas cinꝰ me
no orinen in er emplo. moꝛia facta ẽ vᷣitate debeat. h
vn non ꝓba ene per . E . . , 3
ampli vrh r inl ma n. TZin peterib legibꝰ inuenitur.
Fararonr lffam be. Bem Augu. floꝛ.
q́.⁊.l.põponiꝰ.⁊ de fi. — N „νι gdi ,
inſtru.l.ij niſi oꝛiginale Zqadiuoamtoni. Ppremeo

ſit officio iudicis publi⸗
catum.i.exemplatũ.vtĩ
aut. vt fra.fll. F. illud qͥʒ

2 deadmi tut cyrogta⸗ nec diuerla ſunt vel diſcrepantia:

pbis. q; multũ ĩterſit:an ex ꝑte eiꝰ aqui
x eſ emoꝛia i. inſtr̃o ĩ aliqd petit:quiq; doli exceptõne
quo babe memoꝛia pſimnimoueni ab intẽtõne penitionis

mi.⁊ ſic multa hʒ noia.

vt no. deſi infu.l. i. ac ſue põt: an rõnes ꝓmi reꝰ deſide⸗

eumus. irand ret ꝗbus ſe poſſeinſtruere ↄtẽdit
co/conc emna d vtiqʒ ipſa rei eꝗtas ſuadet: an
2 Alia phatoſ vh Svo ab eoa quo aliqd petit᷑ actoꝛ ð
teſtes vel ꝑ ↄfeſſiones. .

d¶ Exbibeatur. ſ. talis.
nuentum eſt alias inuenitur. =““
Zque a diuo.duobꝰ mõis põt intelligibeclex. Pꝛimo in inſtfis.
dixrerat n. impatoꝛ anto. in.l.i.in fi.⁊.l.qui accuſare.nõ poſſe actoꝛẽ
e edi inſtrm rei. ſ in.l.nõ eſt nouũ.⁊.l. iuſtũ. dictũ ẽ reum petere poſ
ſe ab acoꝛe.Hec quidẽ vident᷑ ᷣria:ſʒ nõ ſunt.qꝛ multũ intereſt an pe⸗/
tat reꝰ ab actoꝛe:qð quidem põt.an actoꝛ a reo:qð non põt ad ꝓbada
ſutentõem ſʒ ad iuuandã replicatõem: ⁊ m boc exponelr̃am. ⁊ q a di⸗
uo. ſ. in.l.i. . l. qui accuſare.⁊ a me.ſ.in.l.non eſt. ⁊.l.iuſtũ.alio ſcòðo mõĩ
rõnibus.nã dictũ erat in.l.i.ꝙ petit edi rões actoꝛ a reo ex cã.⁊ in.l.nõ
eſt. ꝛ.l.iuſtum. dixit idẽ eð vtrrũq; dicit hoc eẽ iuſtum: qꝛ ñ intereſt vtrũ
petat actoꝛ a reo vel eõ.vtrãqʒ eni ꝑmittitur: qꝛ cõe eſt quodamõ inſtru
mentũ. vt.ff. e. l ᷣtoꝛ. S. i.⁊. l. ſiqs.S.rõnem.ſʒ ſi actoꝛ a reo vel eõ petat ĩ
ſtrumentũ alteriꝰ tmñ non cõe:vt ex eo inſtruat: nunqᷓ; lʒ vt in fi.huiꝰ.l.
Dꝛ vterqʒ tñ ab altero petit ſibi exhiberi inſtĩm quo eſt vſurus pꝛinci⸗

pali non vt inſtruafß ad ꝓbatõem perſe pᷣſtãdã:ſʒ vt videat᷑ ſi ſit talis

carta cui iudex debeat bꝛe fidem an nõ.vt.ff. e.l.i. H. edenda.⁊ ſʒ hũc ẽt
ðexpone lr̃am: ⁊ que a diuo.ſ.in.l.i.⁊ a me.⁊ i.l. non eſt. 7.l. iuſtum. .
a Jun l. ſcripti. b Eqta ſ.nõ ſcipte qᷓ eſt vt actoꝛi a reo editõ ñ
fiat abſz reo actoĩ ſʒ pᷣmũ vłſʒʒ aliũ.eqtatii.eqlitai.vt binc iñ q̃ſi cões
edatur. c 5 multũ.i. qꝛ mult intereſt: an cũ petit q edat vrmũ

⁊cnã vnus oꝛiginalt alter ex poſtfacto eſt reꝰ:intereſtſᷣm pꝛimũ velſe/

cũdo:nõ itereſt petat actoꝛ a reo ad replicatõem vel ed. Nam actoꝛ dẽ
reꝰ cũ replicat:⁊ reꝰ agere cũ excipit.vt. ff.de excep.l.i.Et ſic vterq; ẽreꝰ
alter oꝛiginalr: alter ex poſtfacto:vel ſᷣm aliũ:i/ꝙ multũ dicat intereſſe
nã nõ intereſt quis eoꝛum ab altero ptꝛeet.

qame reſcripta ſunt: cim
iuris ⁊ eꝗtatis rõnibꝰↄgruunt:

d ¶ Eius ſ. actoꝛis ᷣm vtq;.

.
5
.
ſideret rönes exhiben: qñ hocca
ſunon o; oꝛiginẽ petitõnis exin⸗
ſtumẽtis eius q ↄuenit᷑ fundari.

u Enia edicti nõ petita pfonũ

Aſeu patronã:eoꝛũqʒ paren⸗
tes æ liberos:hr̃deſinſuꝑ ⁊ ſiex
tranei ſint a libertis ſeu liberis eo⸗
rũnon debere in ius vocari:ceruſ
ſimum ẽ:necin ea re miſticitati ve
nia pꝛebeat᷑:cũ naturalirõne ho⸗

4

igr̃ cõfitearis proni mii filium ſine
pmiſſiipꝛeſidiste in ius vocaſſe:
penã edicto pepetuo pꝛeſtitutã

reſcriptotibi concedi tcemere de⸗
ſideras. I Mpatoꝛ diocl. ⁊ ma.

Aug. ? ceſares roſane.
( iin ptãte prñis agunt ad⸗
Wuerſusꝰeos exꝑiri non pñt.

epe. te. li. . fi. ac.
cut reuerenti.in faciendo. 0 EKe exigente.i. eqta
OIte dictate ꝗᷓ ꝓpꝛieres dẽ cum ſꝑ vna ⁊ eadem ꝑmaneat. vł
dic. i. cũ neceſſe eſt vt in ius vocet᷑.Et no.ꝙ facit ſiłitudinem int᷑
reuerentiã q̃ eſt ĩ faciendo vt in aſſurgendo:⁊ eã q̃ eſtĩ nõ facien

noꝛ hmõi pſonis ðbeat᷑. ¶ Cut

b ſExbiberi.i.dicere an actoꝛ a reo qð no põt ad

fundanda inten⸗

tionem ſuã:ſʒ acd
iuuandam ſic vt
ſubijcit hm pᷣmũ
Et ᷣbum rõͤnes

ꝓ inſtris ponit᷑.
vl bʒ aliũ ꝓ pꝛie:
⁊ dicꝙ pot pete⸗

e¶ Doli. q eſt exceptio guã 8
lis vbicũq; alia bʒ locum.vt.ff.de do.excep.l.ij.ꝰ.gnãliter.
GBzae mimnnmana bn pꝛimum ſed ꝓpꝛieᷣm alim.
eſideret. qð eſt ꝑmiſſus.vt.S.l.nõ eſt.⁊.l iuſtum ᷣm vtrũq

re actoꝛ a reo. ne

obſtat qð als dꝛ
ꝙ actoꝛ nõ dʒz fũ
dare intentõnem
ſuã ex inſtris coñé—9»wœe
uenti.vt.ẽ.e.q¶ ac
cuſare. qꝛ hic nõö

ex inſtris ↄuenni

ſʒ cõibus. ſ. rato⸗
nibus fundat vt

ſubijcit:cũ petun

turroͤnes exbibe

ri.
K & Hon opoꝛtet
ſubaudi dici.

IDOꝛiginem ſun
dãi.ſʒ füd atãA aald·

iuuari. vt. S. e.l. i.
in fi.vᷣm pꝛimum.
ſʒ fᷣm aliü nil ſub
audieſ. Eſt tñ ar.
3 ſcò e lecture. f.
ad.l.falci.l.pe.S.
fi.⁊ plene diſtin⸗
gue h. vtdixi. ff.
e.l. i. F. editiones
in glo. hec debẽt
RKubꝛica De
in ius vocando.

ab hoc ti. oẽ iudi
cium incipit.⁊ iõ

de eo diẽ. vt inſt.

do.vt denò vocando in ius ſine venia:ſ q̃re marito pꝛone bec
nõ pꝛeſtãtur. vt.j.de ope.li.liberti.ſʒ vxoꝛi pꝛoniſic vt bic.Rñð.

,vxoꝛi ꝑ viꝝ fit bonoꝛ naturalr:ſʒ nonſic ecõ

—

apponi c᷑ẽ7.

uerſo. vtinſt i. de in /

ãlr.⁊ ſic de ill ꝑſonis q̃ numerant᷑.ff.e.quiq;.S. pꝛetoꝛ.

p ſꝛob ibitũ. qð eſt gnale in oibꝰ quibꝰ reuerẽtia d ebet. vt.ff.

6 N no berreryel petita.ſʒ nõ impetrata.vt.S.l. ꝓxi.
NNarentes. vtriuſq; ſexꝰ. hᷣ duo noia accipe infinitũ.vt

ff. e.l. iij. F. i.

nonmala. s 61

ibi. Item Z. ſ. delati.li. tol.l.i. F. ſi ſub ↄditionc.ſo.vtibi.
t ¶ Ziber. cũ patribꝰ manumiſſis hͥ non vʒ:qꝛ fruſtra adiceret li⸗
beris. dic g qͥ ſunt in ptãte lʒ ingenui ipſis.n. agentibꝰ pꝛ agere
videt᷑.vt.ff. de bo.li.l.querit. Ael viuente liberto eodẽq; pꝛe dz

reuerentiaʒ eiꝰ filiꝰ.poſtea nõ.vt plene dixi.j.deli.⁊ eoꝝ li.l.p.

ſed cur hĩdibꝰerneis pꝛoni debet᷑ reuerentia:vt h̊.ſ extraneibẽ

—

es libertinõ debent. vt. ff. de obſe. li.l. penul Rñ.ex ꝑte patroni
eſt fauoꝛ:⁊ iõ ꝓꝛo gãdus:ex pte liberti eſtoe igene
yt ar.ſ.de li? poſt. ᷓ qͥda. ⁊ ad macliſʒ ſi pꝛ,.non ſolu.in ft⸗

u. Ti0 reſtningendũ

ij. d. i. rQiberos. ſiue ſint bĩdes piis ſiue non Yx
qꝛ exbĩdati:dũ nõ mala mente.vt ff. de bo.li.l.ſi pꝛonus.s.ſiqs
Si ernei. hic eſt j. j. de ope. li liberti ſol. vt

—
7

tepthgt

A
llnn.

n Nig

D 1oot
Anclhünen
ſuiße
onnſen
bun ins
is Poni⸗
Cpatpan
aſen ne
Ncalsdi
trnöd
Draronen
hiulnis

MNöein

ahen

fis lag

blg ſrad
8funcarg
Gtaäpen
ncg ehbe

inn
0opott
idic
ghenfin

fücadt

inid
nphinun.
Alüͤtiſcb

Cn.

elſ.
lilheſ.
edſti
,Frdtifi
ecſions
bee Ne
iti⸗
ics e
omen
iointi
apttb
et

eiin
Mnenſ

4

ſten be.

ſoͦfoaan
oneben

ℳ₰

e,Kis

Sidei

Nkgt⸗
ctot⸗

,
ehnß
Ki⸗

anl⸗
n
pied⸗
li
wah⸗
anotl
Gi
inN

Scamdis

¶Ruſtieitati. vt. . de interdi.ma.l.i. Maturali ratõne.
nõ dicit iure nali. qꝛ ᷣ falſum eẽtſʒ nali rõne que dictat vr bñfa⸗
cienti bñfaciamꝰ.vt de ↄdi inde ſinõ ſoꝛtem.S.libertꝰ.⁊ ſic non
obſtat de iur. ⁊ facigno.l:.regula.⁊.l.erroꝛ.in fi.⁊.l.iure.vbi erroꝛ
iurj nõ nocq; ĩ damnis:nã alteriꝰ iuris ẽ ibi emoꝛ.ſ.ciuilis.bic aũt

quaſi naturalis.
EKuzʒ igr penã

ſ.l. aureoꝝ Pꝛ0 ſi igẽ̃emancipata es:penia edicti

haeſi acemfa petita hoc facerenõ ꝓhibeb. qd
beinberedes da N matnis pſonaoblemandũ eſt.
tur. vt. fl. e.l. pent.

5 6 Toncegi or- ꝛ
alitte ſe deor. IMperatoꝛ ſeue. Aphilio.
nen abins on Onclitéis incertüinter
tanck cu onner c [fſratres noj iniꝗs rõnibus
remiſſioneʒ pene HZ . entõe finitueſt. Qu
nnbekcinm, igf verbis fdhiicemili petiumm
ibi ð pena copo ꝗ pretuo/ ꝓfitearis:t ſi vitaſi⸗
rel peanſa, ne liberis decederetꝰ: hereditateʒ
a in iſci nereſicinio frõtoni reſtitueret. pactũ
da:hic piono da 2 *½Lae
tur Ite intelliso e0 cpoꝛe de ſextante frõtoni dan
mſi peniteat vo/ do: cũ liberos philinus nõ ſuſtu⸗
cãtem:vel niſi pa lerat it ſitũ: did i ,
tonꝰ nõ veniat. lerat itepoſitũ: nõidcirco põt ini⸗
vel niſi volẽs vo ”MMMM
cetur. vt.ff. el. ;⸗
uis. ⁊.l.libertus.

Vi in poteſtate. agunt.i.degunt.
rnanſit de ſingulani ad plłe vt ⁊.ff.de no. oꝑ.nunci.li 5.inde
rit. ⁊.l.de pupillo.ꝭ. põt ſic eõ.j.de teſta.l.oiĩum. ⁊.ff. de raſac.
cũ.ð in fi. Idẽ intellige in filijs iuſtis nãlibꝰ vel adoptiuis du⸗

ate adoptioneniſiĩ caſtreñ.vel q̃ſi.vt.ff.e.l. adoptiui.ĩ pᷣn.⁊ de

iudi.l.lis.⁊ dic vt ibi.⁊.l.ſi a me.⁊ de fur ſerui.teẽ fallit b in ali
is caſibꝰ quos dixi.s.de epi.au.ſilenones. 1.
lʒ vulgo ↄ cepit:qꝛ certa eſt. vt ff. eo.l. iiij.in fi. ⁊.l. v.⁊ no. ꝙ relert
ad ꝓximũ non ad ſupiꝰmmſum. dꝗ Rubꝛica. De paci qꝛ
metu iudicioꝝ puenit᷑ ad pacta ⁊ trãſactões:iõ debis iterſerit
NOnditõis incertũ.i.incerta ↄditio vel grauamẽ pendenſ
ſub icerta ↄditõeq̃ ad vnũlibet ſe hebat vel dic ad alte/
rã mñ̃: vt dĩat a legecũppõas.
8Loͤnentoe i. pacto. b q!Xinitu.i. finini potui
batoꝛ ſilioſa. i ¶ Au g dixit in gnẽ nüc in ſpecie.
kPetitu iau? petiſt. I AApieuo philino.
m ¶ Pꝛofitear. tu filiꝰ philini. n Uita.ſ.pꝛ tiuꝰ
oc Decederz. philin. p Keſtitueret. tota eſt ↄditio.
q A Q5- q;uis. q Weientäten onab⸗ vncijs. yt inſti.
de hĩ. inſti. 9. bĩditas.. põt dici de ſextãte toti⸗ biditatis:vłſue
ptis ti/. Tr ¶ Dando. añ ptem. pꝑꝑ bᷣ frõtonꝰ remiiit fidei
cõmiſſum. s bilim1p: tuꝰ. nec de eo tpe.
tEefilio.p qdð videbat᷑ null eſſeremiſſionem:⸗ ob cãm da
tũ erat repetendũ: qſ ca no ſecuta. vt f de ↄdi ob tur. cau. li. .
ob rem. ⁊ dedi cau.da.l.iſʒ tñ ſaf eſt incertũ ↄditõis eẽ remiſ⸗
ſum. vt hic ⁊.ie.l.cũ ꝓponas.⁊.j.ti.ide fideicò.⁊.ff. de ver. obl.
q̃ rome.5S.fi. adheꝙ de cã dietů eſt pleue bẽs eſcriptũ e ir
glo.ibi qͥnto ⁊c. ſed videt᷑ ſex ronibꝰ nõ valere p pactuz. Pꝛimo
qꝛ adbucnõ ↄpetebat ius cui renunciabat᷑ vt ff de lega. ij. ſi ita
ſeriptü. . ſiſub ditõe.⁊ ff. ð acq. bi. qui ſupfiitis. c. lis q.7 de
re.iur. qui põt. S. ꝙ qͥs. ⁊.ff. de ſuccel. edi. l. i. . decretal. q̃ ſunt 5.
So. in repudiatòe loquunt᷑ pᷣdẽa iura:⁊ pactũ vʒ de futuro iu⸗
re.vt hic.⁊.ff.e.l.⁊ bĩ di.ꝭ.ſfilia.⁊ de minoꝛi.ðniq;.S.ſi qͥd. ⁊.ff. ſi
a pa qs fu. ma.l.i.. ſiparẽs. ar . .de cap. ⁊ poſiit rel. ne⸗ nos
pꝛeterijt. So. ibi pactũ fuit de bõis capti deq dubitabat viue⸗
ret vel nõ: ⁊ ita nonvʒ. vt.j. el fbic aũt de bonis moꝛtut fit.⁊ iõ
vʒ.⁊ pot aſſignari rõ:qꝛ pactũ iõ vʒ de iure futuro.qꝛ duoꝝ con
ſenſu vallat.vt.ff.el.i... pactũ.ſg repndiat io vniꝰ voluntate nñ
Scõo obſtat in eo ꝙ hꝛs ↄſentiẽdo legatario añ aditã hẽdita
ſem i accipiendo legato non amittit interdict quon legatozum

„ .

. .

——

diuiſione diẽ ſuũtefilio eiꝰ ſuꝑſti

Bem. aa. valenie.

b Agduerſus eos.

f ¶Hõ iniqᷣs.ſs es
tloqtur im

De in ius pocan. De pactis,

vt.ff. quo. le.l.i F. qð ait p̃toꝛ. Sol.illud magis accedit repudiatiõi qᷓ;
pacto.vel ibi iuitabat᷑ legatariꝰad delinqndũ:h̊ non. Zertio obſtat ea
iura q d icunt nõ valẽ pactũ future ſucceſſionis. vt.j.el. fi. ⁊ de collu. pa
ctu. de inoſ.te.ſi qñ..i.⁊ de iuti.ſtipu.l.ex eo. Sol. p non agebat vt

non ellet hꝛs fratn.: ʒ yt bas res ex ca ſideicommiſſi non peteret nec per

pactum.in alijs rebꝰhe
—— Y”Gð „“ , reſ eẽ ꝓbibetur. Quar
quuʒ pideri:; facta ſicut plaanit to opponit᷑ nonne eſtõ
volũtatem defũcti. ⁊ ſic

te functꝰ eſſet. I Aperatoꝛ ſe
ue. ? Anto. aa. claucdigo.
pPOſt venditiõem hĩr̃ditatis

vt ĩ aut. ðᷣ nup./diſpo⸗
nat. coll. iiij. ⁊ ſic no vz.
vt. ſ. e.l. pacta. Rñ.non

—— . 9 eſt legem b pactuʒ. vwt
NAte factã:ſi creditoꝛes cõtra n pact legez ẽqoͤler
emp.dꝛes actiones ſi uas mouiſſe Prceeeponina
g 3. „ C. 2
paare potueris: eoſq; eas ſpõ ſz hoc teſtatoꝛ non ꝓbi
tanea ſuſcepiſſepoluntate: excep bun ai n buͦtal aire
0 ſei nöimitiliter linq bat fideicõ. ↄſulere
tione taciti Pacti nõ inutiliter de⸗ vrogere ponie p klaci⸗

fenderis. Sem. aa. reſtituto.
Emus creditoꝛis melioꝛe,
ãm dñi facerepõt:in deteri
us aũt refoꝛmare nouo pactonõꝰ
põt obligatõem recte ↄſtitutam.

vt ar. ff. de pac.l.pactü.
⁊.l paciſci.⁊.ff. de edi.e
di.qritur.S.penul.Quĩ
to.boc pactu iõ ſumpſit
vires ꝙ libᷣos philinuſ
non ſuſtulit. g cã ſecuta
qꝛ ſuſcepit filium. ceſſat
pactũ.Rñ.hic fuit ipul⸗/
ſiua nõ finalis. ar.ff. de
donati.l. ij. F. fi. vel fina
lis cã ꝓxima fuit remiſſio non aũt h:qꝛ fiios non babet. Sexto oppo
nit᷑nõne eſt hᷣ trãſactio:g hec lex debuit poni.ſ.ti.i. Rñ.non imo pactio
2nõ fuit dere dubia. Itẽ an poſſet agi/p ſextate ſi traditus nõ fuiſſet.
H.ita qꝛ fuit do vt facias vel vt des.i.remittas.vt. ff. de ↄdi. cau.da.
x.ſi mulier. bic aũt remiſit ꝑ acceptilatõem factã ⁊ aquilianã ſtipulatio
nem. m aʒ. Lʒ. b. õ.⁊ mõ.j.ti ꝓxil.ſiue.ſeca ſi dixiſſet ſenon petituruʒ
fideicõ.vel dabo ſi nõò petienis. vt ar.ff. de ↄd.inde.l. elegãter. 5.ſi qᷣs
ſʒ an cautio mutiana locũ bʒ.Rñ.non:qꝛ in relicij locum bʒ tm̃. vt.ff. de
ↄdi.⁊ demon.l.mutiane.⁊ facitff ꝓ ſociſi ſociꝰ ꝓ filio.⁊ de aq̃ plu. ar

cen.in diem. S.fi. ⁊.j.de fideicõ.ſi in ꝑſ. ona.⁊.ff.a quibꝰ ap.non lʒ.l.i. S.
ſiqͥs aũt.⁊.
Xx¶Eſſet natus. poſt pactum.

ſ. detẽpo. ap.l.fi in ſi, n ¶ Funct⸗,ſ. philinꝰ p: tuus.
Oſt venditõem bẽditatis.trãſferende ad emptoꝛeʒ cũ oĩ onere ⁊
emolumento. yñ in ſinguł non pꝛeſtat euictio. vt. j. de euicl.ii.
3 Añtte. l.herede. a Potueris. tu venditoꝛ. b Eos. l. ẽp
toꝛes. c Cas. ſ. actiones. d Spontanea.nec.n. cogunt
directe ſʒ tuvẽditoꝛ ↄuentꝰ:ſi ſoluiſti:ꝛbẽs recunſũ ð emptoꝛem ꝑ actõeʒ
ex vendito vt reſtituat.vt.j.d e bꝛ. ven. l. ij. . ff. de bere. vel. ac.l.ij. 5. ſi vẽ
ditoꝛ. 7.f. de dona. hereditatem. e ꝗ Eaciti pacti facti.ſ. inter te
⁊ qeditoꝛes.ſed videt ꝙ ipſo iure ſis liberatꝰ.vt.f. deſi ol. l. ſolone ſed
dic nõ eſſe ſem̃ aio nouãdi.an ff de pᷣtoꝛ. ſtipu.l. pe. Item nũquid ſi vnꝰ
tm̃ creditoꝛ egeritpᷣiudicat ceteris:aut ſi vnꝰ vna actõe an in alijs pꝛe-
iudicet. Rñ.non. vt.j. ne vx. ꝓ ma.l. fi. ⁊.ẽ. de epi.⁊ cle.aut᷑.pᷣſbyteros.?
I.de excu tuto.voluntaria.⁊.ff.ere criptũ.in pn.nec obſt at pᷣ dicto lex
f.e. naioꝛem.qꝛ alio cãu loquitur.
Eruꝰ. facẽ pot.vt.ff.e ſi debitoꝛ. ⁊ de reg.iu.l.melioꝛ.⁊ de acqͥ.re.
do. etiam iuif. de verbo. ob. ſeruus vetante. H
. on põt.vt.ff. depo.ſeruꝰ tuus.⁊ dele.iſi ſeruꝰ le.ꝭ.i.⁊ de iureiur.
eruꝰ. ?.l. q;ᷓto magis.⁊ hoc cõi rõne q eſt alteriꝰ pactũ alteri nõ noce
re.vt.ff. e.ſi vnꝰ.S.item in ſi umma. Itez ꝙ diẽ in fi. loquit in acqſit:ſecꝰ
in acqͥrendis.vt.j.de acqj.poſ.l. fi. ⁊.j.de bẽgi.inſtitu.l. iij. in fi. Item in
dñicis pᷣterqᷓ; in ſeipſo.ſe.n.vl occaſiõe noxe.vt ff devi ⁊ vi ar. l.i. . qð
adijcitur: vel occidendo ſe ſubtraxit dño vt.ff. de pecu.l.ſʒ ⁊ ſi dãnum.
G. ſy ⁊ ſi ipſe. eſt eni ipſe res dñica. vt. ff. de pecu. d epoſt ui .F. ſtich?. In re
aũt peculiari facit deterioꝛẽ dñi ↄ ditõnem.ꝓt. ff. de pecu. ſi qͥ ſeruum.
§. etiã. Excipe ſeptem caſus:ſi donet.vt.ff.e.l. ð. §. ſi filius. Gcõs ſi cõ
pꝛomilſit cũ pena. Zertius ſi ſuſcepit iudicium. Quartꝰ ſi fideiuſſoꝛ ſit

in cãꝗ nõ peculiari. vt. ff. de pecu.l. iij. . ſi filiꝰ.⁊. .ſi ſeruus. Quintꝰ ſi ſe

mandauerit emenduʒ. tus ſiſs vendiderit. vt.ff. man. cũ ſeruus ex
tero. Deptimꝰ ſi vouerit.vt.ff. de polli.ſi quis rẽ. S.voto. Iteʒ nota ꝙ
dict noo pqcto, nq ⁊ in ipſo ðctu qð pepigit ſeruatur yt ff. eo. ſinaüt.

3 legem fiet pactum.

nImter te debitoꝛem.
o ꝗ Ob cãs. not. cam in

p ¶ Fideq;.i.ſideli pꝛo

6

ppetuat.vt.j. de pᷣſcip.
xxx. an.l.fi.niſi dicas in

r¶Honoꝛario. vt ꝑ pa/

.

6 AE oli que eſt cõis. vt

p. vt d iximꝰ. S. de iu. ⁊ fa

„„ —

Zbe.

*
v.

Mote. apud iudicem. K ¶¶ Renũciaſti.bec renũciatio lite

42 SEſtqᷓ lti p boc tã inſtãtie qᷓ; iuri renunciat᷑ in dubio.

im̃ mota nocet:pactũ vero ⁊ añ ⁊ pꝰ vt dixi. .l.i. ⁊ ſuit facta hec renũ⸗
ciatio pñte vel abſente aduerſario ꝑ li? v. .
cãm:quocũ q;.n.mõ põt oñdi expꝛeſie vel tacite ſa ſ eſt,. vt. ſ. qui accu. no

hec verba. no lo am pliꝰ venire ad

oſ. ſi ea. 7. ff. ð mino.l.
ſi filius.⁊ hoc odio liti?

um. vt. ff. de mino. l. Oſt; lit ivð pꝛediomot cĩre

ribus. non aũt placz qðᷣ

mnunciaſti: cqm finitã inſtau⸗
raripoſſe nulla rõ pmittit. I MM
peratoꝛ An. a. demagoꝛe.
Reditoꝛi tuo ſi ꝑte pecunie
ſtantiã finitã ꝑ renunci Exr oluiſti de pte vo non petendai
aronen. ter te c ipᷣm ↄuenit:ob cãs nego

7

qdã dicunt ꝙ ꝑ trienni
um tacendo liti mote re

nũ ciet:qꝛ tũc in.xl.ãnis
C

. ll 6 2 . 9 . . . .
ulla õ tureſe cjqqʒ eiꝰ tuo procinio fideq; de⸗

ſpeciali vt in minoꝛe.ac. 9 F „ „ r⸗, .
Keditoꝛi.departe. fenſa:ea obligatõe ptim iure aui
Areſidua.
¶Wã exceptio ꝑpetua pacti cõ
pactis niſcerart vr ffo uenti vel doli reſidui petitõem re
ccep. do. i. iIpoellit: cũ ⁊ ſolutũ pignoꝛantiã re⸗
peti potuiſſet. I OE. a. baſilice

Ntioneſq; vl ↄtra bonos mo
resfiunt:nullã hre vim indubita
iiuris eſt. Zẽ. a. Maximo.
EXbitoꝛituo ſi hrsertitiſti:a⸗
Ntioquã ↄtra ei hũiſti:adita
Pereditate ↄſuſa eſt. Sʒ ſi eã he
reditatẽ poſtea quã in iudicio ob⸗
tinuiſti: ei tradidiſti queʒ ſnia ſu⸗

ctum qð pᷣtoꝛ tuet᷑.vt. ff.
e.l. iuregentium. S. ptoꝛ.

q Miulli. i ſolutione. an que ↄtralleges ↄſtitu⸗

de excep. doli.l. ij. F.
generalr.
t Mer ignoꝛantiã. iuf
vel factibᷣm Aʒo. cuz de
dãno vitando tractetur

cti ignoꝛ.cũ qͥs.⁊ eſt rõ.
ꝛ liberatꝰ erat vinculo
naturali.vt.ff. de ſol. ſti⸗
chi. S. naliſ. Alij dicunt
15 qꝛ ſauoꝛabilis eſthec

g&* KieG

E Perte
itn 8 51 DCEGG HEEEE8
Acaa.ð leges. vt inſtit.qͥ.ali.li.in pᷣn. ⁊.ff. de ver. ob. l. gnaltr. .l. ſe.
yZontra ↄoſtõnes.vt.j.ne li. po.li.vel ſi tutoꝛ de pupilla ducenda in
vxoꝛem paciſcif. vt.j. de inter. ma. li. 2 .na bonos moꝛes. ſch
cões non ipſiꝰ qͥ facit.de iniur.item apud.S.idẽ ait aduerſus.⁊ da exẽ⸗
plum de futura ſucceſſione.vt.j.e.l.fiidem dicas ſi fiatõ alias pꝑtes iu
ns. vt. ff.e. iuriſgentium. 5. pꝛetoꝛ. diſſigue hic:qꝛ pacta alia 'm lege⸗
2 tunc vʒ pꝛincipale ⁊ acceſſoꝛiũ vt pertotũ hũcti,.vt tñ̃ actoꝛ altero ſit
ptentꝰ niſi in öᷣrium agat᷑.vt.ff.e reſ ciptũ.S.ſi pacto.⁊ de manſ. act. l. qᷓ
fidem. aliaõ. ⁊ tunc neutrũ vʒ neq; pꝛincipale neq; acceſſoꝛiũ.vt hic. ⁊
ʒ.de legi. ⁊ 9 ſti.l.non dubiũ.⁊ de ver. ob. ſtipło hoc modo.⁊.l.ticia.⁊.j
de inuti. ſtipu. ex eo. alia pꝛet᷑ legem ⁊ tũc acceſſoꝛium vʒ ⁊ nõ pᷣncipale
vt ff. de ver. ob. ſtipulatio iſta. F. altei. ? Mulla vim. vires aüt
ſunt q̃ttuoꝛ:ꝑiunt:pimũt:infoꝛmãt:⁊ elidunt:addũt qͥntum.ſ.adiuuãt:
qð non placet:qꝛ ↄtinet᷑ ſub vᷣbo elidunt:q̃.n. elidunt actõem adiuuãt
