vt. 5. de pact. l. traditionibꝰ. multominꝰ põt tranſferri in pꝛimuʒ

dantẽ. vel impedire quo minꝰ tranſeat in ſecũdo accipientẽ.pᷣter

qᷓ in pacto legis cõmiſſo.vel adiec.ᷣ in diem. vt dicta.l.traditioni
bus. T ita exbac diſtunctiua altera pars eſt vera qꝛ vltia. Alij vt

De condi.ob.cau.da.

bus illis caſibus.ſ.cum excipit᷑ ſeruitus vel vtroq; tpe vel altero poſſe

agi actione ex eo cõtractu.nec competere ↄfeſſoꝛia ex pacto:cũ tuncnõ

potuerit eſſe ſeruitꝰ queſita.qꝛ ſua res nemini ſemuit.vt.ff. de ſerui.vr.pᷣdi.
l.in re cõi Lercij diſtinguũt an appeat cã quare ꝓhibita ſit alienatio:?

um in accipientẽ

ſ. dicunt pꝛimã partẽ vaʒ.i. ꝙ nõ põt alienarenec dominiũ iraͤſ⸗

feneſe ſenens .
eſt falſa. ⁊ bic di⸗ Sõ .
tütröe poſſeſio, ta nõ eent donatio reſolueref ea
nis dani cöditio quecontra fidẽ negocij geſti ver⸗
nem. 1 pꝛo eis .· ſ. ſaqta eſt:nõ eſt iniquũ actionẽ cõdi
de re. alie. vel nõ S Petsrerädonat
aliell fi. que ler? tionisad repetitionẽ rerũ donata⸗
cõtra noſtreletu rũ tibi qui patri tuo ſucceſſiſti de⸗
orse eanenb⸗ cemi. I Mperatoꝛ val et gal.
ſir tranſtere dñti ⸗— — ga. aurelio 2 alexand.

Alege in voscollata dona

tunc nõ põt ille alienare. an nõ apparet:⁊ tunc põt.vt.ff. de le. i. filiuſf.

IMperatoꝛ diocle. et maxi. aa.

c. cc. marciali.
Jmilitẽ ad negociũtuuʒ ꝓp

curatoꝛem feciſti cum hoc legibꝰ

interdictũ ſit ac ꝓpterhoc pecu⸗

nias ei numeraſti.qcquid ob cãm
datũ eſt cã non ſecuta reſtitui tibi
cõpetẽs iudex cure habebitꝰ.

Eẽ.aa.⁊.cCc.oironi ⁊ plotioni
6 n ancillã patremyfm ei
ↄtraquẽ ſupplicatis dediſſe pꝓpo

natis:intereſt multũ vtrũ dãdi aĩo
dederit:an ob manumittẽdã filiaʒ
quã ancillã eriſtimabat: cip
quidẽ donatio reuocani nõ poſſit
ca vodonadi nõ ſecuta repetitio

ↄpetit. I Dẽ. aa. ?. cc. gerõtio

F. diui. ⁊ ð le. iij. luciꝰ .i.
Rñ.⁊.l.penul..iuliꝰ a⸗
grippa. Quarti dicũt.re
fert an interſit eius qͥ ꝓ/
bibuit alienationem: vt
tunc non alienet.an nõ:
⁊ tunc ſic.ar.ſ.de pac.in

ter emp.⁊ ven.l.fi.ſed ꝰ

eos vid et᷑.ff.de ſerui.l.ei

fundo. Itẽ foꝛtiter hbuic

l.obſtat. ff. eõi di. l. iij. et
l.ĩ boc iudicio.S. ſi inter
ſocios.⁊.ff. pꝛo ſocio.l.

idẽq; dicendũ.in fi.l.qꝛ

pactũ ne diuidatur ita ẽ
reiannexũ ꝙ ſequit᷑ poſ

ſeſſoꝛem.i.emptoꝛẽ.at hᷣ

pactũ ne alienet nõ ſeqᷣt
rem, ſed dic ſequit᷑ qͥ ad

excipiendũ. vt ibi.nõqͥ

ad agendũ vt hic. ar.ff.

de pac.ſi tibi. .paciuʒ.
T Xõditio. ob cauſam
quã ſpeciale eſt in dona
tõe dari. vt dixi. ð. l. ꝓx.

laamnsnah / tio:vt neutri alienande ſue poꝛtio
lienatſonis c ꝓ nis facultas vlla cõpeteret: id e
e eee cit nealteruter eoꝛ dñium ꝓpꝛſus
cͤtrarii · .ſim/ alienaret vel vt donatoꝛi vel eius
ſafu ei vema herediↄditio ſinõ fuent cõditio
ud in liberate; ſeruata queratur 1Dem
lüsernan a bH ga. et valens emilie. „
emannamtal Icũ exiguaʒ pecuniã reue⸗
ð acu manumit/ ra ſuſciperes:longe maioꝛẽte ac⸗
rennis ſe de b cepiſſe cauiſti: eo qptibi prociniuʒ
tallexiſſe viderur. Aduerſarni?repꝛomitteret: cuz di⸗
vt f. ð ſer. erpoꝛ. (as fidẽ ꝓmiſſi nõ ſecutã vt libe⸗
Nv bie reris obligatõne eiꝰqð ñ accept
intdlleiſſe vidt Pꝛopter ſperatũ patrociniũ ſpopõ
Aan valarane gliſti: Pcõditiõem conſequenis.
reuo cat᷑ libertas
ſic dificult inbui

tur qð non eſt in alijs rebꝰ.vt.ff.qui ⁊ a quibꝰ. l. generaliter. fi.

eſt ſimile vbi libertas eſt deterioꝛis cõditionis.ff.de ma.teſt.l.

cũ ex pluribꝰ.⁊. ff.dele.i.ſi quis a filio.S.ſi quis.vel dic ꝙ manu

miſſio fuerat ꝓbibita ꝓpter ſerui delictũ.qꝛ dñm offend erat: qð

delictũ nõ debet remanere impunitũ.ᷣvt.ff.ad.l.aquil.ſi ita vulne
ratus.⁊ de fid eiuſ.l.ſi ab eo.Ael ideo vt poſſit toꝛqueni vt veri⸗

tas eruatur. vel ideo qꝛ ſi pena apponeret᷑ exigi nõ poſſet.qꝛ ſic eſ
ſet indignatio pene non irrogate.vt.ff. de ſer. expoꝛ.l.ſeruus. Uel
diſtin guit an ꝓbib eat alienatio facti vel iuris im̃. vt bic ⁊ ibi.ff
de le. lij pater. 5. filiaz. Atez diſtingue ſuper hac lege: vtrum alie⸗
na tio fu erit ꝓhibita a lege vel a teſtatoꝛe.an pactis cõtrabẽtiuʒ

In pꝛimis duobꝰ caſibꝰ volẽs alienare non põt.nec dñium ĩ ac
cipienteʒ tranſferre.vt.S.deleg.⁊ conſti.nõ dubiũ.⁊ inſti.quibus
ali.lʒ in pꝛi.⁊.ff.ð le.ij.peto. .fi.⁊.l.cum pater..libertis.⁊.ð le.
iij. cum pater.S.ſiliam. In tertio bene tranſfert᷑ dominiũ.vt hic.
⁊ ar.contra.ff. de diſtrac.pig.ijiſi creditoꝛ.S.fi. Item pꝛo bac di⸗
ſtinctione eſt. ff. detranſa.cuʒ bij.J. bec oꝛõ.⁊.J.plane. Idẽ etiã
in vltima voluntateſi ſic eſt dictũ ne alienet extra familia inter vi

nvos ⁊ extraneũ heredem inſtituat:tranſtt ad eũ d ominiũ.ſed agi

turad intereſſe.vt.ff.d eleg.iij.pater.S.fundũ.ſed ſi per pactũ eſt
ꝓbibita alienatio:⁊ extraneũ beredẽ inſtituat:tenet alienatio.ſʒ
agitur ad intereſſe:vt.ff.de ver.ob.ſi ita quis ꝓmiſerit d eceʒ tibi
§. ea lege. Sed contra in auten. de alie. ⁊ emp b.S.ſãctiſſima.coł.
ix.⁊.j.de bo.que li.aut᷑.excipitur. So.ibi ĩ vltima volũtate. Itẽ
in illa de ali.⁊ empbi.pactum.cõſonat cũ.l.que regulariter ꝓbi⸗
bet alienanonẽ rei eccleſtaſtice.vt.õ.de ſacroſanc.eccle.iubemus
⁊ ꝓ boc eſt.ff.de pac.l.ſt vnꝰ.S.qð in ſpẽ.⁊ boc ſᷣm io.ſed. b.di⸗/

ſtinxit vtrum ꝓbibitio fuent appoſita in contractu ⁊ in traditie ſideicõ.li.l.gñaliter. S.ſi libero. Iteʒ no. ſᷣm aʒo. qui dicit bic ceſſante

velin traditionetantũ vel cõtractu tantũ. In duobꝰ pꝛimis nõ
trauſfertur dominiũ.in vltimo ſic.⁊ eſt ꝓ hoc in ſeruitute excepta

que ſi in vtroq; tꝑe excipiat᷑:vel temꝑe traditionis v alet ⁊ datur

conteſſoꝛia.alias agitur actõe ex eo Otractu.vt.ff. de act. emp. ⁊
ven.ſ nbi liberũ.⁊ de ſer.yrpꝛediilſi binarũ,. Sʒ io, dixit in oĩ

Irepetendi ca 9 donabal 3 cum ſuſciperes
vxoꝛi eiꝰ quẽ ad ꝓſiciſcen⸗ Ra dekem
oca⸗ duerſarus i lle

dũ tecũ hmõi libeꝛalitate ꝓu

quẽ nõ agis.ſ.creditoꝛ.

re ꝓpoſueras:nullã addidiſti con

£ £E. c¶Per conditionezʒ. ob
ditionẽ remanet integra donatio. 4 m vel exceptionẽ doli
leuitati pfectã donationé mali potes tetueri.⁊ ad
cũ leuitati ꝑfectã donationẽ reuo Boeſtononaunpefene
noꝛẽc.⁊.S.ti.i.l.iij.⁊.s.ð
proſtu. ſi ſub ſpẽ.ff. de cõ
Ai.ſine cauſa.l.iiij.⁊.ff.de vatet extraoꝛ.cog.li.⁊.l.in bonoꝛarijs.⁊.ẽ.

de pac creditoi.. L
militẽ.feciſti de facto.i.quantũ ad deſtinationẽ animi tui.

¶ Lu boc.ſ.vt miles ꝓcuratoꝛ fiat.vt.S.ð ꝓcu.l.militẽ.⁊.j.loca.l.mili

tes. ¶Pecumiã. vt eam in ſumptus litis erogaret ̃m quoſdam.
g ſiHõ ſecuta.vel quia nolit eſſe pꝛocuratoꝛ.vel qꝛ non poteſt de iurepᷣ
are. vt ⁊ ar. ff. e.l.iij. F. ſi liber. ⁊.j.l. ꝓxi.lʒ ſi non obijciatur ei exceptio
admittat᷑.vt.ff.de pꝛocura.filiuſfamilias.S.milites.⁊.Sẽ.de ꝓcura.ita

demũü. quo caſu ſi peregit nõ poteſt repeti qð d atũ eſt. Sed videt᷑ buic

ex buiꝰ pecunie datione nullã naſci acnionẽ.vt.ff.de act.⁊ ob.l.nõ ſolũ
que eſt ↄtra. So.hic loquit᷑ cũ re contrabit᷑ obligatio.ibi cuʒ conſenſu
vel verbis.vel hic nõ erat impoſſibilis cõditio ꝓꝛſus vt dicta.l.S.ðõ
cura.l.ita demũ. Itẽ ↄtꝛa.j.de leg.l.ab adminiſtratione.ſo.vt ibi.⁊ fac
ſ.ð leg.l.penul.in ſi.⁊ eodẽ mõ ſolue aliud.j.ti.ꝓx.ſilegatariꝰ.in fi.
be ab ebit. vt ar.ff. loca.ex conducto.S.item cũ.⁊ bʒ boc locũ indubi
tabiliter cũ ignoꝛaui militem. vt.ff.loca.ſi ignoꝛãs.⁊ idẽ ſi ſciui militẽ:
ſed credidi eũ poſſe ꝓcuratoꝛẽ eſſe.vt nõ noceat iuris ignoꝛantia in dã

no vitãdo:ſicut nec in conditiõ eindebiti.vt diximꝰ.5S.ti.i.l.i. Itẽ ſi ſcie⸗

bat vtrũq;:ſed adiecit eonditionẽ expꝛeſe ſi fueris ꝓcuratoꝛ. at.ff de cõ
di.inde.l.ij.ſecus ſi non dixiſſet ar.ff. de re.iur.licuiꝰ per erroꝛẽ.J tẽotra

ſ.e.l.f. Sed dic boc nõ ſtat per eũ ſed per us.

L.iij. a.ſ. pꝛodonato. irrita.⁊.j.de act.⁊ ob.lł.ſi quidẽ.⁊ boc niſi ex c
ingratitudinis.vt.j.de reuo.do.l.ſ. L( õ ſecuta.qꝛ uec ſequi potuit

( A ancillã.filiam.ſ.dedit. KeſMHon poſſit.vt.ſ.de cõtrabẽ ẽp.

deiure. vt. S. l. ꝓxi.⁊.l.i. ⁊. ff. .l.ij. S. ſt liber. ⁊.ff.man.cum ſeruꝰ.in fi. Et

nota ꝙ libero nõ põt pᷣſtari libertas.nõ iuris ꝓ bibitione:ſed eius im
poſſibilitate ſᷣm.yr.ſed in hoc caſu valet libertas libero relicta.vt.ff. de

—

cã ⁊c.babere locũ ſi cꝗ fuerit finalis nõ impulſiua.ar.ſ.de nupꝑ.im ꝑiat.

ſed et ſi tales, ⁊ deiure do.ſi mulier dotem.
repetendi.cõditionẽ erpſſe:ſed tacite hoci emente agebat᷑ ab al⸗
era pte tm̃.vt.j.de dona.añ nuptias.ſi mater.⁊.ff.e dedi.s.ſi qͥs q̃ſt.ſt

giit ab ytraq; parte:tuc d aret rep entio.yt, in donatõe cõ moꝛns. yt.ff.

2 1¹

Belas e Eie 2αα½

cJaſt vr yir r Nel

wnon cum im pleta ſit conditio ve pꝛo impleta babeat.habetur aut ꝓ im 1.
eſt contra. s. de leg. ⁊ conſti.l. non dubium. ſed dic ꝙ hie repent ſi

de dona. cauſa moꝛ.l. ſenatus. §F. i. 2.f. e.l. cum quis moꝛtis cauſt a. ? idẽ
eſt. S. eo.l.i.nam ibi ab vtraq; parte agebatur ſi ſequeretur matrimoni
um. vt.ſ. de dona. ante nup.l. cum veterũ. circa fi. ⁊ ar.ff. l. i. . fi. 7.l. ſe.
⁊.l.ſt filius.ſic ergo fuit cauſa impulſiua nõ finalis.qꝛ tũc eſſet aliud.vt
ff. ded ona.l.ij. S. fi. .l. ſe. 2.f. dona. iter vi. ⁊ vxo.l.ſz ſi moꝛS. §. fi, ?

oeodi r de.ſticta in dne
ꝛin. ⁊ concoꝛ.buic.l.j. , r ſee„ —„W “ elinquas. Iteʒ
dedona⸗ ontenup K zi We cupientumune occurratur. cipientis:ſed foꝛtuito caſu ſecuta ſi ꝓmitto vt dlſi
di. 2.5. detranſac. Ima Dẽ. aa.⁊ ꝛcc.flauiano. — non eſt:minime repetiꝰ poſſe cer⸗ quas.item ſtpꝛo
ioꝛes.⁊.ff.de duo.reis.l ctam le em donationi ſi j eſt —,5 ! mitto meretrici.p
duol. a. ſ. dere. permu..el. — . e, gem donatiol! melt. De. 4a. 7. CC. ſtratonice mo eſt turpitudo
er placito. .ff. de acqr. on impoſſibilem contineat cau⸗ uocationis cauſa datam? erxparterecipieni
pol. qð meo. .ſi fuioſo ſam:ab eo quihanc ſuſcepit noni cuniaz:ſi p dquiac⸗ ſecundo vtniuſq;
7.8, .me. ca. cum te. I 6di if⸗ 371 . 5l per eos 4 6 tertio dantis. vt
T Waan legem. i. di · Pletam cõditioni facere locum iu ceperant quo minus ſuſceptam ſi ff. eo.l i in ſi. l.
Kiüfactum aſpõſo. nis dictat diſciplia. Quapꝛopter gqem impleant ſtetiſſe pꝛoberurre vd nur vliden
o"inon in 6 babes ſrini liberalitatis res tuas i ſtituendam eſſe conuenit. eſtg ſed as me,
maxime ſubaudi amconferendo certam dixiſtle 5 Prohbibitum
n ddudeenid em mecteneiln unpoſſe pa⸗ De ditoneobnpem n. Aarck ned
ſique an q dar ſeit co, dis que dederas ſihoctibi placule Pꝛ.ant. a.ingeno. elaluer babet
lſin repetit. 4. tüce e Se eris: 5 onem. velp
em. aa. . cCc. bibulo. Cceesnat ſumitur iaſt
repetit. ar. ff. de acquir, 1 ℳ . .PAE umitur ꝓ inſtru
ho ab meo Fiſltunofe C Iliber conſtitutus yt filie unßen anze kuſer d 1a idir gens
.f. de condi ſine cauſa/ te manumittantur aliquid dedi- ih dia Afienp:obi iEiqubeſtene
lo.⁊ diximꝰ idez / — ſumm beſt: inte 1 s ta iudici faciẽdã
fo leab adminiſtane ſti: cauſa non ſecuta de hoctibi re⸗ bieun eſt:interpoſitam cacn ſtide. vt.. de ede⸗
nnocht. d ran d ſiquid ſeruus de peculio domino bar nelt: 7 eo und ktd onto! mdena⸗
gito tetigeris. nam nõ re dederit:contra eum nullamactio equetur. em.a.longlIO umerataz. 2 ſic
geik etiam ſi eſſat. SI RrsPRteſt. ſe⸗ arr Vm te pꝛopter turpẽ cau eſt contra.ſ. de
bart aiam ſiceſar t ſt nem habere poteſt. ſed dominn N Im te Peop ſaolt be cn anre gep,
obl de quiſemel acciperepecumiampꝛo mcontad geſa nonnupelic
p Qua ppter. as dirit libertate paſſus eſt aditꝰ rectoꝛ; ꝓ Poim- eoꝛum domum acuerla caunone. So.
in gne ponit in ſpẽ. uincie hoꝛtabitur eum: ſalua reue- lie dediſſe pꝛofitearis: fruſtra e’ batadmiſſus nõ
q gn Honſam. cuima Iireriertati reſtitui tibi deſideras cum in pari iuſus. vl peobat
iioꝛi affectiõe donare vi rentia fauoꝛe ſcilicet libertatis pla⸗ 4 7 n, cum n pan eo ipſo ꝙ nõ pꝛo
Geuippie ſpem fuutd cito ſuoſtare7“. (cauſa poſſeſſoꝛis melioꝛ conditio Pafürcönariann
ruʒ nuptiaru;. vñ vide — „„ . —„—Paobe ratoꝛdiocle. c. . qui mili.non
. tur zuenlens non repeti Dein. aa. ?. cc. canomane. habeatur Peratd⸗ dicle pol. ſuper ſeruis.
qð donatum eſt. Ecuniam ate datam: licet · et mani. aa. dromm. utl. 27 de iure do. dotẽ
r ꝛobiberis. ad bo (guſa no cul od euitãdi tirocinijꝰ cã vel bocnon ſim /
ijde contrabẽ emp.l.iij. cauſa pꝛo quadata eſtnõ culpaac phliciter negat ſed
7 de dona.l. legẽ. 1. l. cA negando aliõ aſ

res. Itẽ 9tra.j. de reſcĩ. =
ven.l. ea. So. vt diximus ibi.qꝛ ibi erat alias venditums. bic non dat
(ꝗAilias donaturus.
liber. filie. libere vel ancille. t ¶ Conditio comp etit.vt. ff. e.de⸗
.F. i. 7 de pꝛeſcrip. v. ſi tibi. ↄtra. videt᷑ cum ſuccedit còſtitutio faciatq;

tin et cum data eſt quãtitas. ſecus ſi ſpecies. vt.̈ ff. de pꝛeſcrip. ver. natu⸗
ralis. S. at cum do. u ¶Mam. bene dixi ſt liber conſtitua tur x c.
F ſiullam. nec ad rep etendũ qð dedit neq; ad implendũ qð ↄuenit cũ
iure oꝛdinario dñi cum ſeruis paciſcentes nibil agunt.vt.ẽ.de tranſac.
l.interpoſitas.licʒ quidam ↄtra:vt ibi diximus. Itẽ cõtra.ff.de manu.
ſi quis ab alio. ſed ibi ab alio non a ſeruo accepit. ? Hoꝛtabitur. nõ
compellet. vt. ſ. de liber. ca. cum affirmes. 3 ¶ Gtare. ſ. o manumntat.
Ecuniã.cauſa que ab accipiente pendet᷑ puta do tibi codicẽ vt me
eęgruz cures. alias em̃ cauſa non ſecuta qualitercũq; dũmodo dãj
dDolus ceſſz repetitio ↄpent m yr. a ( Calu. ↄtingẽte in ꝑſonam egri

ilucé; a pecuniã d antis. ſecꝰſi ĩ perſona medici locãtis oꝑas ſeu pecu

niã recipiéf: qꝛ tẽ repetit vt ĩ5. ff. loca.ſivno.S.itẽ cũ qᷣdã niſi i aduoca⸗
tis. vt.ff. de var. cog.l.i.S.diuus.in quib eſt ſpeciale. beKepeti ex ceſ
ſatione. ſed nõne licet penitere.vt.ff. e.ſi pecumiaʒ. in pꝛin. x.l. uij. F.i. Kñ.

pleta cũ iam adimpleri nõ poſſit.ibi aut poterat.
3. . Duocationis.d atꝗ.non ex pacto ſed ſpõte vt bñ faciat ad tituluʒ
iſtum. d e eos. leens ſiper caſũ vel clientulũ ſteterit. vt.ff.ðevxar.
. cog.lus. 2:ff loca. qui opas. . S. de iudi. ꝓperãdu.S.i bonoꝛarijs

ciü liberũ. vt.ff.e.ſi quis pecuniã. S.i.⁊.].ſi man.ita ve.l.ſi is.ſed illud ob

Cndꝛies Pe conditione ob tupẽ cãm Sup erioꝛes cõditio
8 due reſpici 1pteri⸗
ex cautione. emiſſa nõ ſpe num erãde pecunie:licʒ in eas
cõtineaturnumerata pecunia:ſed ob tupẽcãm emiſſa.
Eaulſam. l. ex vtra q;ᷓ parte vel alia Sm yr. Et da exẽè/

.

4 ſent. io q; ab eo
exigitur ꝓbatio.ſed quare dicit bic ꝙ vtrũq; pꝛobet cũ alterum
tm̃ ꝓbare ſufficiat ad boc vt ſequi debeat abſ olutio.Rũñ.reſp exit
lex ꝙ duplici de cã poteſt conueniri.ſ.vel ex mutuo:⁊ tune debet
ꝓbare non num eratã eo modo vt dixi.vel ex ꝓmiſſione: ⁊ tũc ſe
ꝓmiſiſſe ob turpem cãm pꝛecedentẽ.Sed an bmõi exceptiõ es et
ꝓbationes etia poſt bienniũ admittantur. quidã ꝙ non. at.s.
poſtulã. ſi ſub ſpecie.ſed ibi nõ negat poſt bienniũ dani exceptio
nem doli:licet non detur nõ numerate pecunie. ⁊ ita bic poteſt da
ri poſt bienniũ doli. vel quia pꝛomiſſum eſt ob turpeʒ cam quod
igdem eſt nã pꝛecedenteʒ pactionẽ turp em ↄſiderare debem. vt.
ad maceð.ſi fllius. ſed oppo. nõ ne abſoluendus eſt bic cõuent⸗
ꝓpterpꝛimã negatiuã:etiã ſi non ꝓbetur de turpitudine.nõ eff
debet in eo pꝛobãdo grauari quo ꝓbato nõ debet releuari.vt.ſ.
de ꝓba.l.ad ꝓbationẽ. Sed dici poteſt bic eſſeneceſſepoſt bien
niu. vel hic non ſolum petebat abſolui.verũ etiã cautionem cõdi
cebat. ⁊ 9coꝝſ. de inutili.ſtip. l.dolo. v.l. ex eo. a.j. de condi. ſine

cãꝗ.l.fi.⁊.S.ſi cer.pe.ſi non ſinguil.
Am te.turpẽ.vt ei cõmiſcerens ⁊ nõ eratr meretrix m ¶De⸗

iſſe. ſic ergo fecit accipientis. vt inſtide acti. S.ſic it.
n ¶ Deſideras.ſic ergo ex inutili cõtractu dñium tran fertur. ⁊ ſic
ſcus. vt. ff. de iur. til.l.lucius o Eld elioꝛ. in pan ergo cauſa me
lioꝛ ⁊c.vt bic ⁊.õ.detranſac,/l.tranſactione fimta. 7,f. ver. obl.
ſi ſeruum. 5. de illo. 2, ff,ne quis eum qui in ius vo. fu: pi: ex /lnd

piciunt boneſtã cãm. bec turpẽ ⁊ p̃ᷣteritã ⁊ futurã.·

iifſiͤ
knlih
re
ih l
H
Ft d
live
Utnicpi
ſttedi
vytmei
Vchli
Mneſio
(Mmmtpot
tnt 1it
orſ s
enice
(yrucv
gforlti
Alciore

=

nntpe⸗

uustto
haklat
Phcobe

ften

lng

gte
Uiton
aleii
twemn

fdeſtne

ari
D

nſetg⸗

Mebz
maſton

hhlis
NMenti,
Mduſ,
inſson
Püabe
lgar

gcstii⸗

Aefunni,

bnelina

tinmli
Fällpnen
alngnug n

oniddd
husitenſian D

nitonamj
wockunnnen

Epenenn

ſunlopnitg
mnio dann e
ſoollintal
pbieit alſia

tsſelgd

kerici.
3Pobbbu
porctcſ
ſte volunnti

AKipſeſcl c
Aaltrbabdd

ſeinplatuzft

dtonen a))

ſuniurpine
weno.

gudie ſil
ſle ö decti
(peumar

ſPahnii

Atetin

gunnaartz d

tconreſde

ba Naon litt
nontugel
cautone ⸗

harosiften

lis ee
vapnni
boercörmnis

ponlſen
1delielind
abirhiſt
gianngi
nt oct

nn, C
inc,

4 uukit

(Cianitſen

g. f. e. ſt ob turpem. ? de reg. iur.l. in pari. ne quis in lo. pub.. x ¶ Bubtrarerat. mibip
pᷣtoꝛ. Fiid em. ?.ff. de calĩ.l.in beredé, ⁊. ,. e.l. mercalez. ff. de do
li excep. apud celſuʒ. J. marcellus. Sed quid depignoꝛenũquid
pignꝰ poteritvẽdicari vel repeti pig. act. Rñdent al. ⁊. ¶M. ꝙ nõ
ſed certe melius eſt vt dicamꝰ pignꝰ poſſeiure d ominij vendica

ri. qꝛ vendicatio
cõtra eũ ſicut cõ⸗
na quélibet inſti
tuitur. vt. ff. ad ex
bibẽ. de eo. 5F. pe.
4 fl. ⁊.ff. ſi qdru.
pau. fe. di. l.i.. fi.
licʒ ſit ar.ↄ tra.qꝛ
quãdoq; quis ñ
tanqᷓ; quilibʒ ad
mittitur. vt. . de
dolo.l.i.ſecus Ho
in re pꝛicipali ſo/⸗
luta qꝛ eius dñi⸗

in accipientez qð

um munſiatuͦ eſ datis turpis inuenier cã: Izhec ſe- fuerit ceterosliberari iure pfere Meane
ñ agitur actiõe
nulla conditione

vel actiõe poteſt
reuocari.⁊ idẽ in
pignoꝛe ſi agat
pignoꝛaticia ac.
ex ↄtractu turpit᷑
celebꝛato.ſed ecõ
tra ſi creditrix a⸗/
gat actione ex cõ
tractu turpiter ce
lebꝛato.⁊ non pᷣt
per banc.l.cuʒ in
pi ⁊c.nec obſtat.
ff. e. idem. 5. ſʒ qðᷣ
meretrici.qꝛ q̃dã
honeſte accipiũt᷑
q̃ ñ boneſte petũ
rur. vt. ff. de var.
cogn. l. i F. i. aut
ypo.quod pt cũ
contra quemlibet
poſſidenrẽ detur
? non inſpicit cõ⸗
tractum. ar. dicte
l. j. ad exbiben. ð
eo. in fi.ſᷣm. b.qð
nõ placʒ.qꝛ ſi da
tur vendicatio ðᷣ
bitoꝛi non poſſi⸗
denti etiã nibilo
ſoluto: multoma
gis exceptio. ar.
ff. deſuperfi .
uod ait pᷣtoꝛ
Aog tiroci⸗

nij. i. militie. q Cõpetentem. inbabilis erat ⁊ ipſo iure excuſa
us. ſed qꝛ in quietabat᷑ dedit. r Eius. ſ.iudicis.
tur.per bãc cõditionẽ.⁊ dic ꝙ turpirer accepit. vnde etia crimie
concuſſionis tenet᷑ vt ſubicit.ſed qui d edit boneſte dedit. qꝛ erat
inbabilis ad militiã. alias graue eſſet detrectare militiam. vt. ff.
de re mili.qui cũ vno.S.qui poſt deſertionẽ. nec eſt contra. .qd
me. cauſa. cum te. quia ibi ſolui. t ꝓ Qui.ſ.iuder. u ¶ Concuſl U⸗
ſionis.crimẽ concuſſionis eſt cuʒ aliquis occaſiõe publici officij

gobeber aliquid

decont ahen. emp.nõ licet. ⁊ bic tenet᷑ ſiue erat habilis ſiue nõ
otiens. da exemplũ.vt. ff. e.l. i. in fi.⁊.l.ij. ⁊. l. fi. ⁊.l.ſt ob.⁊
A idem. S.i.et dep oſiti.lfi. x Aſure.quod dic vt.sõ, de cõ⸗

di.ind e.l.i.

Qe lenoen quid ſit lenociniũ:babes.ᷣff de mino.l. au
kilium. S fi.⁊ de adul.l.m aniti lenociniũ.⁊.l.i.ꝭ.lenocinij. et
facit. j.de adul.crimẽ. ⁊% Demonſtratf. vt. j. de dona. añ uup.

ea que. ?.ff. e. ſi ob tur. cau.
reſtituendꝗ, 9co;. ].l. pri⸗ 2. ff e idem, 7,l. ſi ob tur cau.

Quartuis.

c Eenuit.l.pecoꝛaa boc per ↄditionẽ iurti.

dediſſete apð ↄpetentẽ iudice,aei Se conditione furtiia:
dequo qrens indubia pbatõislu Mperatoꝛ diocle. et maxi. aa.
ceↄſtiterit:inſtatia eꝰ recipice. et.cc.hermogeni.
gqmemoꝛcenſure publice poſt re Reſes ꝓuincie ſciẽsfur⸗
ſtitutionẽ pecuniecẽt ↄcuſſidis ci iqdẽ acnõe ſingulos ꝗᷣſ
men inultũ eſſe nõ patie. qʒinſolidũ tenen: ↄditionisꝰvO

Pẽ. aa. . cc. ruphino: — nũmoꝝ funi ſubtractoꝝ electionẽ
q Votiens accipictis nõ ẽt eẽ:actũc demũ ſiab vno ſatiſfactũ

cuta fuerit: datũ cõdicitm̃:nõetã ſcententiam curabit.
vſure peti poſſunt. BPPem. aa. 1. cc. anſtoncio.
NBDem. aa.⁊.cc.bitopꝛo Hte oblatiõeʒ interẽpte rei
EErcalẽ te habuiſſe vroꝛeʒ furtiue danũ ad furẽ ꝑtiner certiſ
Pꝓponis:vñ intelligis ⁊ ↄfeſſionę ſunũ et..
lenocinij pces tuas ↄtiere:⁊ cau r R
tequãtitatis ob turpẽ cãm exactio Se conditione exlege ſinecaula
nilocũnõ eẽ quãuiſ em tupitudo veliniuſta caula
vtriuſq; vᷣſat: ac ſoluta quãtitate MNpꝛ. diocl.⁊ mari.aa.vlpio.
ceſſat repetitio:tñ ex hmõiſtipula Icetañtempꝰ debita exi
tõe ↄtra bonos moꝛes ĩterpoſitaa: ¶Sginõ poſſunt:mñ ſi te ex
denegãdas eẽ actiões:iuns auco umipilo debitoꝛeʒ fiſci
ritate demonſtratnr. Aſtitutũ: ac primoniũtuũ exhau⸗
Dẽ. aa. ⁊. Cc. eutichie ſtũ pᷣſesꝰ ꝓuincie ↄperit:pt abſo
0 B reſtituẽda ea qᷓ ſubtraxe lutiõis ſecunitatẽ ſoſufenebꝛis pe⸗
rat:accipientẽ pecuniã cũ eius tm̃ cunie ſubſidiũ ſuꝑeſſe videat᷑:cõ⸗
interueniat ninpitudo ↄditõe cõ⸗ monebit ðbitoꝛẽ tuuʒ ſi ſaltẽ ipe
uentũ:hãc reſtituere ðbere ↄuenit ſoluẽdo ſit vt añ diffinitũ tpᷣs dbi
Dem. aa.⁊.cc.enoni ta tibi repñtet.vt fiſco cuiꝰobne⸗
m gob reſtituẽda q ab⸗ ceſſitates pub.potioꝛẽ cãm eẽoꝑ⸗
egerat pecoꝛa pecuniꝗ accepit:taʒ tet:debita pecunia exoluaturꝰ

₰

hãcꝰqᷓ; ea qꝑ hoc ↄmiſſu tenuit Dem. aa. 7. cc. ſcnlatio.
reſtituere debere ↄuenit:licʒ moꝛ ennre quãtitatis retẽtũ
tua vl alio foꝛtuito caſu ꝑiſſe dica ĩ
tur:cũ ĩhoc caſui rem moꝛa ſiat. manere .⁊ iõ ꝑ conditiõeʒ: reddi

8Recipi/

extoꝛquet a ſubiectis.vt.ff. de cni.cõ.li.⁊ facdcit rem.i diẽ vel pure ⁊ tu in diẽ vel pure. r q

pla buiꝰ ↄditionis vt dixi.ff. e.l.i.

n inefficax penes creditoꝛẽ re

Pꝛeſes. ſed quõ pꝛeſes cognoſci
ꝙ boc facit cũ ꝓcuratoꝛe ceſaris.vt.sõ.ſi adu

De condi fur, De ↄdi ey lege
ecoꝛa ob illa reſtituẽda dedi pecuniã. a ¶ JIn ·

( terueniat ticius.
¶ Am qui. taz banc.ſ.pecuniam perconditionẽ ob tur. eauſaz. vt. ff.
e.l. f. ⁊. l.pꝛoxi.⁊ dic quid ſit cnmẽ ab gegtus.vi. ff. de abig. l. i. ⁊ fl.

d qEIO:a. vt. ſ.5 fur.

l.ſubtracto. ⁊. ſ.t. ꝓx.l..i.

27.5. qꝙ; me.cauſa.l. i. 7. ff
de condi.furti.l.in reʒ.⁊
l. fi.⁊ de vi⁊ vi ar.l.i. F.

rectiſſime.⁊.l.merito.ſ,

videt᷑ ↄtra.ſ.de fur.poſt

deciſionẽ.ſed nõ obſtat
vt dicta.l.ſubtracto.
Rubꝛica. De condi
tione furtiua. Sicut cõ⸗

ditio ſuꝑioꝛ reſpicit tur⸗

pem cãm.ſic ⁊ hec.⁊ iõ
poſt illam ſubijcit ð bae

furti om nes inſo
lidum tenent᷑ qñ condi⸗
tiõ e furtiua vno ſatiſra⸗
ciente pꝛo alijs eſt ſanſ⸗
factum.
g Teneri necvno ſoluẽ
tẽ ceteros liberari.vt.ff.
ad.l.aquil. Itẽ mela.S.
ſi plures.⁊ de iur.o.iuð
ſi quis.j.fi.⁊.l.ſe.
hb ¶ Coditiõis.ſ.furtiue
q̃ tollit᷑ ꝑ actionẽ furti.xł
ecõtra. vt. ff. e. ſip ſure.
furti.niſi ĩ caſu qñ õ̊ tu⸗

toꝛẽ dat᷑ in duplũ actio

derõnib? diſtrabẽdis.

nã ↄditiõe liberat᷑.vt.fſf

8 admi. tu. l. tres tutoꝛeſ
circa pꝛin.que eſt ↄtra

i (Bubnacton. a pluri

bus vt. ff.ð fur.l. vulga
rnis. S.penul.⁊ arhᷣ.furt.

ce.ſi plures.

K ¶ Qiberari.a cõditiõe
furtiua nõ ab actõe fur⸗
ti. vt.S.⁊ eſt rõ diuerſita
tis ſᷣm. ¶MD.qꝛ actio ſur⸗
ti ex maleficio dat᷑. ſed

ditio furtiua nõ: ſed ex
po ſſeſſiõ e.qð nõ placet

imo ex varijs figuris cã
rum. vt no. ff. e. ſi pꝛo ſu⸗

l.i.l. fi. i fi. 2. cõ/

coꝛ.ibi poſitis.⁊ dicas bic.de purgatõe.vt dixi.j.de fur.l.ſubtracto.
m Rubꝛica. De cõditõee ex lege ⁊c. Supꝛa ſpales cõ ditiões ꝓpoſuit
nũc gñales:nõ em̃ eſt nouũ vt quibuſdã ſpãliter enum eratis gñale ſub
ijciat verbũ ⁊c.vt.ff.ad.l.aquil.ſi ſeruꝰ ſeruũ. .inquit.
J6.n5 pñ̃t.obſtãte exceptõe.vt.ff.mũã.ſi mãdauero ĩ pn.⁊.ſff.de
ob. l. ei qͥ kał. O¶Ex pᷣmipilo.idẽ er pᷣmipilariaadmiſtratõe
t inter fiſcũ ⁊ pꝛiu atuʒ.dic
erlus fil.lij. q Debito⸗
KRepñtet. ſ. fiſco ille debitoꝛ
tuꝰ cõuentꝰ pditiõe ex.l.⁊ ſic facit bec lex ad titulũ iſtũ.Oa ⁊ alia erxem
8Exoluat.remiſſo interuſurio
medij tpis. ar.ff. ſo.ma.ſi ↄſtãte.S.q̃tiẽs.⁊ facit.j.qñ fiſc vel p. p totũ.
ſſolute quãtitatis.i.diſſolute obligatõis ꝓ quatitate competẽi
el. i. ſolute. u g Retentü. ſi ex ſua pecunia eſt factu. x g
re. vt. ſ. d e ſo. l.nibil. ⁊.j.depoſiti.l. ꝓpter. 7. . locati.ſt quis ↄductionis
V ¶ EPer ↄditionẽ.ſine cã.⁊ ſic apparetdñium inſtrumèti eẽ creditoꝛis.
per qð videt᷑ eũ nõ debere reſtituere.ſi em̃ eẽt debitoꝛis non daret᷑ eip re
ſus conditio.yvt. ff. vſuſmniquẽad.c.l ſi niſi roe poſſeſſiõis daret, vl.ff

pᷣn. .ff. de

emane

de condi.inde.l.indebiti. S.i.?⁊ boccuz er pecunia creditoꝛis fuit ſolutũ

tabellioni. alias daret᷑ rei ven.⁊ ad exbibẽ. d ebitoꝛi.vt.ẽ.ad exb i.l. fi. ⁊
Pfacit.j.l.fi.⁊. S.de condi.inde.l.cum ⁊ ſoluta.

a fide. qʒ iuns eſt.ſ.bona vel mala fide poſſidere.ſʒ fructus p/⸗
ſp ete facti eſt vt. ff. de acqui.re.do.l. bone fidei.S. in öriũ. ⁊ ¶ Extan

tibus.ſubaudiꝓ extanꝰ

Aandeuse veff ⸗ opoꝛtere:nõẽ iuris ãbigui.
Ei

11lven.l. fucr? pedetes Dẽ. aa. ?. Cc. galatie.
zis de rei ven.l. tun n la fide poſſidẽl 8 ppꝛie
18 hac materi . * 2
dir lec t aeroneſur tateolſict? Pertatib, fructib va,
conditione furtiua tenek dicatiõe: ↄſũptis vo ↄditõe cõ
ar. ff. ð fur.l. ſi certe. ⁊ de 9. ſtitutiõi per llit
condi. inde ſi vꝛbana. uent Lcoxre itutioi ꝑe eope te
Condition. Bẽ. aa. x. cc. alexãdro.
Inõẽ nũeratũqð velut ac⸗

. ¶ Monditione.ſine cau
ſa vel iniuſta cauſa. vt.
de cri. expil.hereð.l.ad/⸗

uerſus.in fi.qua tenet᷑ ⁊ 1 2 L
is anite aus enaar er ſti:⁊ necdũ tranſiſſe tpᷣs nann⸗
nus meus quẽ poſſidet c tra Rꝗr die Ditas oteſtatoez
bdan ſtgeſihickagiram. vel? intra hãc diẽ hitaʒ ↄteſtatõeʒ

aceepir vt f ſcer. pel. mMõſtrãdo: reddi tibi cautionẽ pᷣſi

cum fundũ. S. ſeruũ.ſs ẽtt iali notõe poſtulare potes.
rei vendicatione põt cõ
ueniri ꝓ cõſumptis ma
la fide.quia dolo deſijt
poſſidere.vt.ff. de re.iur̃.
l.parem. Item conditio
ne furtiua vt.ff. de cõdi.
fut. l.in re furtiua.S.ſfi.ð
percipiendis autẽ tenet
officio iudicis. vr inſti., 1.
off iudi. S. illoꝝ aũt. ⁊.ſ.de fruc.x li.expen.l.litigatoꝛ.⁊ hoc ſt nõ babʒ
titulum. alias dic vt. S. de rei ven.ſi fundum.
nõ eſt accepturũ alias acceptũ alias accepturũ.i.in aĩo tuo gere
8 te acceprurũ.hoc em̃.ſ.te accepturũ nõ dʒ in inſtrumto ſcnbi.
Nempus.ſ.biẽnij.vt/j.de non nu.pe.l.in contractibꝰ. c¶ Ael intra
banc.licet tran ſterit iam que in ſcriptis eſt ꝓponẽda.vt.j.denõ nu. pe.

Alpꝛ. gon. a. valeti.
ta certe pecũie quãtita
te ei cuiꝰ memiſti iicẽ de

aut᷑ banc qrelã. d Reddi condictõe ſtne cauſa.parũ em̃ refert vtlꝛ ab
initio ſine cauſa datũ ſit an cauſa ꝓ qua d atum ſit ſecura non ſit. vt. ff.
de conditõne ſine cauſa.l.i.ijiij.⁊.iiij.⁊ facit ad.l.S.ᷣe.diſſolute.⁊ ſi cer.
pe.ſi nõ ſinguli.⁊.j.de fid eiuſ.indebitq.⁊ de nõ nupe.ſi quaſt.ſed quõ

tam bꝛeui tpe bec perſonalis actio tollitur. Rñ. fingitur non nata.
¶Kubꝛica. De actionibꝰ obligationibꝰ. Quia in ſlupenoꝛibꝰ q̃dã
ghalia ſeruant᷑.iõ hic in medio de acti.⁊ ob.ponit
Ata.nõ vt eum ꝓ quo ſoluiſti liberare velles:ſed vt actiones eo

de lid einſ.l.cum is.⁊ de ſolu.l.modeſtinꝰ. Item nõ fuit data pecuniavt

quãtitas.quia ſic eſſet emptio:ſed vt coꝛpꝰ.vt.ff.de le.i.plane..ij.⁊.l.
ſed ſi certos. ⁊.l.ſi ſeruus..qui qͥnq;.⁊ ſic fuit cõtractꝰinnoĩatus do vt

facias vel facis vt dem. alioq̊n ab initio ↄtracius daret᷑ vtilis actio.vt
ſ. de bere. ven.l. emptoꝛ.⁊.l.ex nominis.⁊.j..l.ꝓxi.nam in ↄtractibus no
minatis ab initio competit vtilis ſine ceſſiõe.ſed in innominatis ĩ ſub
ſidium demũ.vt bic dicit.nec obſtat qð dicit quãtitate.qꝛ etiã ſpẽs ap
pellatione quãtitatis continetur.vt.ff. de le.iij. quiſquis. Atẽ nec qð di/

cit. ſoluiſti qð dic.i.tradidiſti.ſed.m.in q̃libet ab initio dat vtilẽ ⁊ ſub⸗

audit hic maxime.ſed bodie hec vident᷑ expedita.nã cum mandatũ nõ
finitur moꝛte ꝓcuratoꝛis nec mandãtis finiri debet. vt.j.de dona.illax⸗
Vel ibi fuit ceſſa.bic mandata ad ſimplex exercitiũ ſᷣm quoſdã. Ael ter
tio ſpecialeillud in donatione vel illud in.v.alijs caſibus ſpeciale in ꝗ/
bus ab initio datur vtilis. Pꝛim in emp.vt.j.de bereð.ven.emptoꝛ.⁊

ſ. l.pꝛoxi.in fi. Scõs in do te.vt.j.l.ꝓxi.Zertius in noĩe dato inſolutuʒ

vt.jſ.quãdo ſiſcus vł pꝛi.l.f.Quantꝰ in noĩe dato pignoꝛi.ff. de pig.l.
cum cõuenit. Quintus in legato noĩs.vt.j.de lega.ex legato nois.⁊ ð
natiuitate buiꝰ vtilis dic vt diximꝰ ibi.⁊ quis debeat in ea iurare deca⸗
lũnia dixi. S. de iur. calũ.l. ij. F. ſinautẽ. Eſt⁊ ſextus bodiein donatione
vt. ſ. de dona. illã. Reſtat ergo vt in b oc caſu non detur ab initio vtilis
ſed in ſubſtdiũ vt bic.nec etiã in omni nominato.nã in ſocietate ſi veliz
tibi omnia cõicare ex cauſa ſocietatis:nõ ramen dabitur vtilis actio.ſʒ
debeo cedere directas.vr.ff. pꝛo ſocio.lii.in fi.⁊.l.ij.⁊.iij.⁊ de pecu.ſi ſti

cho. HMoc ergo caſuviuente mandante babet directam noĩemandantis

Ominibꝰ ĩ dotẽ datis quã

cepturũ te ſũpſiſſe mutuo ſcripſi

Ec acib et ovlniondiu.

noie comperentes in tetranſferant᷑. Et nota ꝙ pꝛeceſſit pecunie
dationẽ pactũ deactione cedenda.alias nõ valeret ceſſio.vt.ff.

ſuo nomine nullaz ſed moꝛtuo mandante extin guit directa na

ſcitur v tilis. F ¶ Quantitate.in ſpecie.ſ.quia maſculo ⁊ noni

num ero. : fuit ibi contractus do vt facias. g 4 Debioꝛẽ. pᷣ
foꝛte fideiuſſſſi hb ¶¶ Soluiſti. ꝓ cuiꝰobligatõe qᷓrẽda ſoluiſti.

1 ¶ Mandatas.aliud eſt ced ere actionem ⁊ aliud mandare.nam

Peund ralunpe
bitiactõeſ⸗ tibiaduerlꝰ dᷣbitoꝛẽ R
q ſoluiſn dicis eẽmãdatas:⁊ aſi⸗ trenmaner directa
qᷓ eoncie ſitẽ ↄteſtareris ſine hf on auelaa. Sʒ
decreditoꝛẽ fati mun? impleſſe p ditrainetouec
ponis ꝗſi ita ſũt ptil actiotibĩcõ vtllem tranſfert,

peti AI Pꝛ. val.. gal.aa.celſo ſed qui mandat
cauſe cxercitium

Auis nec delegatioꝰ pceſſerit ⁊ non tranſſen

— — . 21, directã vel vtile,z
necliti ↄteſtatio ſecuta ſit: vnle, nin ainſbot
tñ marito actiõeʒ ad ſilitudinẽleiꝰ din vaniſ fub
3 tS. N ium vt in hoc
qnomẽ emeritꝰ: dari optere ſepe caſu. vcl niſſiat
reſcriptuʒ eſt. I Mpꝛ. diocle. ? mandatũ vt fiat
Armnmarxi. aa.⁊.cc. ruſticiano. lus, auo cacia⸗
o O cam ꝓpꝛij debitilocato eſt cedereq maͤ
ris ↄueniri colonos:penſionibꝰ exr darex ita bicpo
placito ſatiſſaciẽtes: pq; iniunio⸗ nſt accibt Laei
b ſni dener m aaa lichie. b. intercedere acti
. nã fidẽ i ↄtractibꝰ onem mandare
3 dilactu pfice nullã eſſe differen
. DM tiã quo ad ceden

tem vel mandãtem.quia ⁊ ſemp remanent penes eũñ directe: licet
quo ad eum cui fit differentia ſit vt modo dixi 'm Joh. vt. ff. ꝓ
ſocio.l.i.in fi.⁊.l.ij.⁊.iij.⁊ depecu.l.quis ergo.Aelnulla eſt quõ
tum ad caſum buiꝰ.l.pᷣm. M. i ¶ Lonteſtareris.nam tunc ſe⸗
cus eſſet.vt.j.denua.l.iij. K ine bered e. ſubaudi maxime
bm. m. vt. S. dixi. L¶ Fati munus. videtur ergo cq mandatum
mandantis moꝛte finiatur etiam ſi in rem ſuam conſtituaturpꝛo
curatoꝛ. ⁊ ideo in ſubſidium datur vtilis.ſic ⁊.j.de contranio iu
dicio tu. ſi non ex pꝛopꝛia.⁊.S. ad exhiben. ſi res.ff. de pact ſi cuʒ
emptoꝛe. Item nota rem integram antelit. conteſt. vt. ff. de iuniſ.
o.iud.l.⁊ quia in fi. Sed nũ quid qui tibi tenet᷑ vtili actiõe eſt ti/
bi obligatus. ⁊ nunquid in libello vere poteris dicere eum tibi

obligatum.quidam ꝙ non.ſed lex permittit tibi agere vnlli actio
ne ad vtilitatem tuã. m ¶Que ſtita ſunt. quia vtilis ⁊ directa

ò

idem ſunt in ſubſtantia. nQompent.
tuo quã vſq; nunc non babuiſti. ð
Ominibus.i.actionibus p q ſiHec delegatio.ſdebitoꝛis
ue fit per ſtipulationem.vt.ff. de noua.l.i.alias.l.delegare.

S.i. ꝗq¶ ¶ Conteſtatio, contra debitoꝛem mandani actione. vt. jſ.
de noua.l.iij. ⁊ bic eſt alius modus delegandi. bis em̃ duobus
Ppulationé

modis fit.vt ff.̊ noua.l.delegare. S. i. T de iu. de/
r Alid anto. ſponſo non. vt.ff. ve iur. do. ſtipulationes. Sed que⸗
ritur an eadem ſit ſubſtantia vtilis ⁊ directe actionis.quod Jo⸗
dicit. arg. contra.ff. de pꝛocura.non ſolũ.S.ſed interdum.⁊ deiu/
reiu. nam poſtea. S. iuſiuranð. AA
traſit ſine ceſſione vtilis vr bic.⁊.j.de bere.ven.l.emptdꝛ. ⁊.fl.de
pactis.l.ſti cum emptoꝛe.⁊ idem eſt in quibuſdã alijs quos nota
ui. S. l. pꝛoxi. hijs ergo caſibus ſtatim cõpetit vtilis. ſed facta ceſ

ſtone competit directa nomine cedentis. vt em̃ in venditione rei

coꝛpoꝛalis non tranſit dominiũ niſi facta traditione. vt. ð. derei

ven. ſeruum. ſicille cui venditurnomen vel cui datur iĩ dotem: nõ5
hbabet directam niſi facta ceſſione.vt.j.quando fiſcus vel pꝛi.l.

fi. vtilem tñ b abet in caſibus vt dixi. Sed quia non pꝛopꝛie vᷣꝛ

traditio incoꝛpoꝛaliũ. vt.ff.de acqui. poſſe.l.iij.in pꝛin.ideo no’ie

cedentis nõ ſuo intentat directã. vt.ff. ꝓ ſocio.hij. ?.iij.

( cauſam.ſatiſfacientes.alioqͥn conueniũtur coloni condẽ
NMato pꝛiaus locatoꝛe.vt. j.quãdo fiſ.vel pꝛi.l.ijiij. ⁊.ij. ⁊.ff.

pꝛ0 ſo. l. ij. 7. ſ. erch ickel valde
S Onaã fid em. equũ eſt. exemplũ.vt.ff.d epoſiti.bona fides.et

ic in bone fidei Zctibꝰ exigit᷑ vt ceſet dolus adq eoꝝ eſſentiã

tantuʒz committit

contra d ebitoꝛez noie

8 Einerit in quem

=

— —

-=
E

= =ẽ =

==
=

oult

SS

ſent nesci

urungl
ſie

Hdatcin d

neninitset
ſſnto dcegs

n
4 a⸗

Wocäinal
(idſſnnene
(opotctnen
((Aupoter
6htigoee
ukdethſ.
Wuntn
(ſtaſtono⸗
Möliconots
pſſantſde
ftrolde
mulööni⸗
ulörst

nechen end.
ſtarninſ
Gllni
ſunaff
finl uin
ſöen
nlalig
fünsh
iſſtenn
edaaſten
iſ. ſe
Unlie.
lalſat

leerpdi

S
=é S=ꝛ

— - ==2
=ʒ =ẽs,

SSE
☛

N

.

thoritſdi

iugzroe

uuion

ffrſn⸗

fäcenge
Moconel
ence

obeft
ſtrlipe
Men 1n
ſidiee

iiitn
mnſc⸗ 1en
Dnne
ticeſan
nancn
Nmocſn
18 dhnien
erſeenchin
enane dien
hnqueſti9

S= =
SS. =

— = .?

=ẽ S=Z

diſtgian

dinannederi
lennufn
d gini
kannßzconnt
cdlſe gnin
1 hon min
Nlagipl
Ullinnſdie
dineenſtih
Gn ftten
aſt litit
munenigft
Poanamung
ſli glotniti
tcaboeini
Guetinbi⸗

ctontp Ae

Olchnn t ee
binranedcend
Chentnann
Ulli Kedſfa
Nicgeodede
GSehditrte
ſn Jhnt
Aaitoluckee
ensnunbnt
ſabeucinn
onmim
corſivaupn

7

ſdegumnh

foenntg
gefun
—r
8 derdy
lugrentiun
Gtustian
noehinon⸗

gühin
Piogoneſif
Pechnont

MQuartus.

pt. ff. de dolo. eleganter. 1 de contrab en. emp. l.domũ.in fi. niſt
qñ incid eret dolus.in ↄtractibꝰ vero ſtricti iuris qð ad effectum
ſiue incidat dolus ſiue det cãm. vt ff. dever. ob.ſi quis cũ aliter.⁊
plene dixi. S. er quibꝰ cau. maio.l.ĩ cõtractibꝰ.⁊ in decretis.xxvij
qii.c. viduas. An aũt dolus tercij dans cãm cõ tractui viciet cõ⸗

ſcitur ante dolũ gm ſſum. vt ff. öpoſitul.i.

De actio.⁊ obliga

idẽ pomp. querit. ⁊.S. ẽ t

