ctũ eſt teſtiũ et eoꝛundẽ teſtiũ ma op oꝛtet. vt hb ac.l.et.j. ti.

bit:nec nomẽ hĩdis ſcri⸗
bit:qð in eo eſſet neceſſe

nu ſubſcnptis dehinc cõſignatis i bec oluluſlima . i⸗
tam ab hudẽ teſtibus qᷓ; a tabula 6enpiid . ſine ſolẽ⸗
noplenuʒ obtinebit robur teſtan b Edoceãt. ſ. ceci qð ẽ

bic ſpãle.als ſecꝰ.vt.jti.
i. in teſtamẽtis qð eſt ve⸗
r. vel hᷣ coꝛrigit. et fa. ff.
de adop.l..cecus.
i ¶Et indicia. hᷣ vbi ꝓpt᷑
ſolũ nomẽpᷣt oꝛiꝛi ambi

tis arbitnu Mue ⁊ in eũdẽ modũ
erunt obſeruanda:qʒuis nõhere
des inſtituere:ſed et legata ſolum
uel fideicẽémiſſa et in ſuma que co

rale, Krr 4-. e G FazorsH

dicillis Habent᷑ cogrua duxenit oꝛ Suias Qi⸗ ei ſi gallo
Ere! n IS ptꝛiſſuʒ inſtituat qui nun/
Pua icacl cz P umana fragi qᷓ; inuenit᷑ niſ bic.
liras moꝛtis pcipua cogitatoe ꝑ⸗ kPalaz. qd ſit palam

dic vt. ff. e. l. brd es. in pᷣn.
lodicillis. ſic ergo in
codicillis hoc caſu exigunt᷑ viij.teſtes qð eſt ſpeciale.vel dic non referri
ad oĩa pᷣdida ſed ad alia pᷣter numerũ teſtiũ:et ſic ſufficiũt quĩq;. vt.j. de⸗
codicilt.l. fi. .. in ommi. m At cü.ðᷣ verſus ni bic addu:niſi boc ꝙ ce
cus ſub obteiu teſtiũ nõ babet neceſſe facere ſenhilicet id dixenit. , pote

—

65

rit
n

Ziber

igit et alio tempoꝛe pꝛius ſenibi:et func legi et ſubſcri.
emoꝛia. vt in aut. de trien. et ſe. S. ill. col. iij. n ¶ Eis. lcecis.
o redere.i.conced ere:puta pꝛius.
o Sed qꝛ. octauũ.ergo tabulanius cõ

—

putat in numero octo teſtiũ qui h

exigunt᷑.ſicet in auten.de fide inſtru.S, opoꝛtet. colla. viij.et,ff. e, domiciꝰ

Igẽ et in alijs teſtam en

tis vt loco vniꝰ cõputet᷑
et ſic ſufficiant ſex teſtes
et tabellio. Idẽ v bicun
qʒ exigunt᷑ duo vel quin
qʒ. ſed bandinꝰ contra:
quia nõ ꝓbatur per talẽ
ſcriptura:licetꝑ teſtes ꝓ
betur iter quos ſit tabel⸗
lio. et ſic erit b caſu ſpãle
a ¶ Ceſtandi. nam et alij
poſſunt pᷣdicto mõ teſta
ri:ſʒ nõ babent neceſſe.
b ¶ Oculis. licet cecꝰ nõ
viderit.
c ꝙ Bpectata. neutraliter
ponunt᷑ hec noĩa: et ſunt
pluralig numeri et regũ/⸗

tur a verbo relinquat.

d Senſibus hoĩbus
babentibꝰ ſenſum.

AVrioſuʒ. ꝓ nibilo
1 eſſe.nil em̃ vid etur
acere qui pantẽ indiui/

dui facit. vt hic et. ff. de
arbi.qualẽ.S.ſʒ ſi de plu
ribus.⁊.l.qͥd tñ.circa pᷣn
ci. Ano em̃ ↄteruu teſtari
debet. vt ff. e.l. heredes.
ECenſemus. vt inſti eo.

S. furioſt.

Eʒſcretis.i.ſeꝑatis

b Loͤcurunt. licz videa

tur ſtatim velle dicere qñ
ſunt vicia ſeparata.pᷣmit

tit tñ duos caſus qñ ſũt
Diuncta.
i ¶ Matura habeat.i.ab

oꝛigine vel a natiuitate.
nã quilibet homo dena
tura habzʒ vt audiat ⁊ lo
quatur.

KAZibertatẽ. tra.ff. qui

et a qui.l.i.ſed ibi eratſe/

LAbſtulit.ſ. moꝛbus.
m Mermittimꝰ. ſed ĩ ſu

perioꝛi cafu nullo tẽpo/⸗
re potuit dicere: ſʒ et per
aliũ pot ſernibere:ſi boc a

pᷣncipe impetret.vt.ff.eo.

ſi mutus.loq̃tur autẽ de
eo muto et ſurdo q̃ͥ pꝛoꝛ⸗
ſus nõ audiũt nec loquũ
tur, alias efi om̃is face⸗
re poſſunt.vt inſti. eo..
Item mutus.

nRaro. Mota ꝙ raro

contingit ꝙ ſt aliquis ſit
ſurdus quin mutus ſit ⁊
econtra.

0 argraeal oꝛigĩe.
pogitaſſe.ſubaudi ⁊
.

47 Nultnnn ſudum.
1AQui peniiꝰ.ſ.cui vo

aniaylara fuit conceſſa.

tuibata:minus memoꝛia poſſit
res plures cõſequi:patebit eis li⸗
centia uoluntatẽ ſuaʒ ſiueinteſta⸗
mẽtiuel codicilli tenoꝛe cõpoſitã
cui uelit ſcribendã credere:ut ĩ eo
dẽ locopoſtea collocatis teſtibus
et tabulanio re etiam ut dictuʒ eſt
patelacta cuiꝰcauſa cõuocati ſunt

etiã cana ꝓmetur: quã ſuſcepta,z I Dem. a. Jul. p
dIſcretis ſu

teſtatoꝛi recitabit tabulanꝰ ſmul
etteſtibꝰ:ut i tenoꝛ eoꝛũ cunctis
innotuerit:elogiũ ipſe ſuũ ꝓfitea⸗
tur agnoſcere:et ex animi ſui que
lecta ſunt diſpoſuiſſe ſententia:et
in fine ſubſcriptio ſequat᷑ teſtium:
necnõ omniũ ſignacula tam teſti⸗
um ꝓut dictũ eſt q; tabularii⸗Sʒ
qꝛ tabulariorũ copia in omnibꝰlo
cis nõ dantur querẽtibus:iubemꝰ
ut ubi tabulariꝰ reperiri nõ poſſit
octauũ adhiben teſtẽ:ut qð tabu⸗
lario ꝓ ſupꝛadictomõ cõmiſimꝰ
id peroctauũ teſtem effectũ capi
at Cibera poteſtate concedenda

ſuas volũtates in pᷣdictũ moduʒ

oꝛdinãtibus cartulãita ſubſcriptã
ita deniq; conſignatã ut ante late
foꝛme declarãt ⁊ cuivelint ex teſti
bus cuſtodiendam mãdare Sic
fieri nãq; confidimus:ut non reci
piat ſe tantũ in cecis teſtandi licẽ

tiaſed nec locũquidẽ vllum relin

quat inſidiis tot oculisꝰſpectata
tot inſinuata ſenſibꝰ tot inſuꝑ in
tuto locatamanibus.

Mpꝛ. Juſti. a. iul. pᷣ.

Mrnioſuʒ in ſuis iduciis vl⸗
imu cõdere elogiũ poſſelʒ
ab antigꝗs dubitabat᷑:tamẽ ⁊ retro
pꝛincipibꝰ et nobis placuit. Nũc
aut hoc decidendũ eſt: ꝙ ſili mo⸗
do antiquos aiosmouit:ſi icepto
teſtamẽto furoꝛ euʒinuaſit: ſanci⸗
mus tale teſtamentũ hois qui in
ipſo actu teſtamẽti aduerſa ualitu
dine tentus eſt/ ꝓ nihilo eſſe. Si

4

Fr uero uoluerit in dilucidis intemual

Sed videtß ſurd nullo nõ poſſe teſtari.vt f. vndecog l: octaui·
G. fratris. Rñ.illud ſᷣm ius vetus ſᷣm ꝙ nõ poterat reg
petraret a pꝛincipe.vt.ff.e.ſi mutus.vel loq̃tur ibi d eſurdo et mu

ari niſi im

to a natiuitate:vel ex accidenti:ſed ignoꝛab at lr̃as.

8 Et pentũ. nõ ergo alias ar. ſumpto a ↄtranio ſenſn. ar. ff deok

lisaliquod cõdere teſtamẽtũ vel
ultima uoluntatẽ: et hoc ſana mẽ
te incepeni facere et cõſũmauerit

nullo tali moꝛbo interueniẽte.ſta

reteſtamentũ ſiue quancũq; vlti⸗
mãuolũtatẽ cenſemꝰ ſi et ola alia

acceſſerint que in hmõi actibꝰ le⸗

gitima obſemiatio ſegtur.

4 7 muto: qꝛ
nõ ſemp hmõiuicia cõcur
runtꝰ:ſancimꝰ ſi quisutroq; moꝛ
moſimłlaboꝛat:id eſtut neq; au⸗
dire neqʒ loꝗ poſſit:et hoc exipᷣa
natura habeat:neqʒ teſtamentuʒ
facere neq; codicillos neq; fidei⸗
cõmiſſuʒ relinqre:neq; moꝛtis cã
donationẽ celebꝛare cõcedat᷑:nec
libertatẽ ſiue ꝑuindictã ſiue alio
mõimponere eidẽlegi taʒ maſou
losqᷓ; ſeminasobedire imperan⸗
tes. Mbi aũt et in hmõiuiciis nõ

naturalis ſiuemaſculo ſiue femnie
accedit calamitas:ſj moꝛbꝰ poſt⸗

ea ſuꝑpueniẽs et uocẽ abſtulit⁊ an
res cõcluſit:ſi ponamꝰ hmõiper
ſonã litteras ſcientẽ:oĩa que pꝛio
ri iterdiximꝰ:hec ei ſua manu ſcni
benti ꝑmittimꝰꝰ. Sinaũt infoꝛtu
niũ diſcretũ eſt:qð ita raro cõtin⸗
git:et ſurdis licet naturaliter hu⸗
iuſinocdli ſenſus uarniatꝰ eſt:tamen
oĩa facere et in teſtamẽtis⁊ in co⸗
dicillis et in moꝛtis cã donatõibꝰ
et in liben atibꝰ et in omnibꝰ aliis
ꝑmittimus.Si enim uorarticula
ta eia natura cõceſſa eſt: nihil ꝓ⸗
hibet eũ omnia queuoluerit face⸗
re:qꝛſcimꝰ quoſdã iuriſperitos 7
hoc ſubtilius cogitaſſe et nullũ
eſſe expoſuiſſe qui penitus nõ ex
audiat:ſi ꝗs ſupꝛa cerebꝛũ illiꝰ lo
quat᷑: ſm iubẽtio celſo plaouit:
in eo aũt cui moꝛbus poſtea ſuper
ueniens auditũtantũmodo abſtu
lit:nec dubitari poteſt quin poſſit
omnia ſine aliquo obſtaculo face

fi.eiꝰcui mã.ẽ iuf.
l. i. F. nõ gliter.
t iſarimie dif
y ¶In maſculis.
niſt in militibꝰ. vt
inſti.de teſta.mili.
§. itẽ ſurdus. Itẽ
dic hic eos q non
poſſunt facere te⸗
ſtam entũ.vt dixi⸗
mus inſti.e. F. fi.
Emo. pꝛo⸗
ulgauim?

vt. Z. de col. l. fin.

vel dic vt j. ð bo.
q̃ lib.:.fl. S. filij au
tem familias.
vDermittimus
ſ. vt poſſit facere
teſtam entũ in ad/

uenticiſs.
06Anicfler mul
te ſunt. l. antique

que hoc dicũt. vt
ff. de dona. cauſa

moꝛ.tam is.S.i. et

ff.e.l.i et. . eo. ſe⸗
niũ.in fi.et inſti.e.
in pꝛin.

2 Kenis. ĩ caſtrẽ

ſt vel quaſt. vt. ſ. l.
Perſonis. in⸗/
ſtituendis.

2 Facultakezca⸗

pacẽ ſcel,q.

a ntad. nõᷣ
r

inquant nõ ca⸗
paci in illis caſibꝰ
in quibus poſſũt
facere teſtamẽũ.

eellnes. ex

Aegibus. p/
mittitur ein ex di⸗
uerſis legibus. vt
ã.de epi.et cle. ſa ⸗
croſancte.et. l. cuz
lege. et de aduoc.
diu er. iu. l. foꝛi.

c ¶¶ Conſtitutiõis

ꝓt. S. de inoffi. te.
l. fna.

d & ꝛeſtauit. ĩ ca

ſu contra. vt. ð. de
ep i.et cle.aut.pꝛe
ſbyteros.ſuper.l.
cum lege. ſʒ dic yt
Rubꝛica. De
teſtamentis. ⁊c.
Diyit de teſtante

nunc de teſtamen

to

Eſtes.i bac
Men in ca/
ſup mo buius.l.

n
ſdeſche

Elßſu

—

ſekn

nsEn

nüi
nii
6
dc
ſonl
ſep
puble⸗
Naſon
Auera
Ani
rͤ
worwi
ſemes
ſentes
bane
ediet
cauſe
ſceng
Panu
ſouie
blici
cͤfe
Uunet
ſue
ashe
lind
3,4
tj.
ori
dicñt
ſcß
tſein
Kin
ſctes
uäd
ſehn
pier
la
teſr
t
n
eſ
die⸗
Nrj
f. 4
bo

Ra
fknii
dekea a
iſndo x.
ebſeten
infn
gnſegt

Eng⸗
ugtin
dechl
(detſit

i
gtcis
nclerl
rkinn
eboedickf
dtdond
tuniͤſit
liaän
ſinſicikl
hn.
Cane
Adni

nos,
ellenge
ſalt.
Sintgn

uentiO

irisat⸗
Ubegi⸗
e chmni⸗
M/

Che

erched
6len
Ciatd
Ura
Edent⸗
lte

Neheſtt

S
Vtut⸗

Ktan
Nſo
let

kblig 4
inin

Re
Stheſtffne

gfteis

f Signabara⸗ the cõſiderat cõditio vera vel putatiua vt vale
8St teſta mentũ yt hic. et.ff. eotad teſtiũ. S. cõditio.

—.

g Om niũ. erroꝛ ergo cõis aliquid facit. vt fl. de offi. pſt.l. barba
nus. et.ſ. de lati. liber. tol.l. i. F. ſ et q̊ͥ iudiciũ.et.ff, ad mace.l, iij. et
ſ. de ſen. et inter. om. iud. ſi arbiter. J
b Aſq; adbuc.

ſcʒ qñ fuit ad bibi

tus. Et no. q; liceto „πe ee
alcat telli nau., ſint et uocẽ recipiẽtes lingua autẽ

tamã iudic no , Peniitus pedita: licet auetenb

D rtea. actoibuͦs ſepius dehoc uariatũ

qi liheri. et ſi di⸗
cas. Quid ꝙ pꝛo/
deſt ꝙ valeat te /
ſtamẽtũ. Rñ. mul /
tũ.qꝛ põt ꝓbari ꝑ
publicã ſcripturã
vel foꝛte cõfitetur
aduerſarius talit᷑
ↄditũ eſſe teſtamẽ
tũ.nã et ꝑ eos qui
moꝛtui ſunt vel in

fames facti vk ab
ſentes nõ põt pꝛio

bari. vt. fl. de car.
edict. l. iij. F. du
cauſe. et tñ valet.

. 7„.

ſic ergo et in nũcu

patiuo põt bec lex

loqui ꝙ vel ꝑ pu⸗
blicã ſcriptura vł
p cõ feſſionẽ ꝓbe ⸗
tur: et ſic babet ſe
còſuetud o.et facit
ad hoc.j. de dõͤa.
l. in donatõibꝰ. et
3. arbi. tute. l. fl.
et. ſ. de edict. di.
adri.tol.l.fl. Alij
dicũt eã loq̃ tan/
tũ qñ fit in ſcriptiſ
et ſic intelligũt qð
eſt inſti. de teſta. S
teſtes. Et nũcupa
tiuũ dicũt nõ poſ⸗
ſe pꝛo bari ꝑ ſcri⸗
pturã publicã cũ
illa tantũ duoꝛuz
teſtiũ vim obtine⸗
at. vt. Z. de fid e in
ſtru. in exercẽdis.
et ſtc opoꝛtet ho/⸗
die viuẽtes eẽ. vij.
vt. ſ. de fid eicõ. l.
fi. et ibi plene de
boc dixi.

Ablicati. BH
publicatio
ſic fieri debet ⁊ co

rã iudice oꝛdina/⸗
rio. vt. .e. teſtamẽ
ta oĩa.et teſtamen

tũ ap eriat᷑ et teſteſ

iurẽt ita eſt veruz
ſicut ſcriptũ eſt. et
poſtea in publica

carta conſcribant ſm Jo. vel etiam in ead em vbi pꝛius erat ſcri⸗
ptũ:ſed ſi ſciptũ nõ erat publicabit᷑ bic volũtas et ꝓderit: vt lic
amodo moꝛiat᷑ aliquis de teſtibꝰ ꝓbet᷑ ꝑ ſcriptura que pus non
erat vel erat pꝛiuata.Alij dicunt ꝙ bic ſit publicatio enaʒ vinẽte
teſtatoze. quod non plgsceeeee.—

Scextus.

ateria.ſcilicet oꝛiginali.
Qui.ſ. ꝓbandus eſt.

ADpꝑꝛ Zldri. a. Catonio.

re. Sinuero aures quidẽ aperte
Eſtes ſemi an liberi fue⸗

5

7

ctari opoꝛtet:cum eo tempoꝛe in
quo teſtamentuz ſignabatur om
inium conſenſuliberoꝛũ loco ha⸗
bet eũ ſcnibentẽ hec oia facere: ſi biti ſunt: nec quiſqʒ eis uſq; ad⸗
ue naturaliter ſiue per interuentũ huc ſtatꝰ cõtrouerſiã monenit.
moꝛbi hmõi infoꝛtuniũ ei acceſſit I Mpꝛ. Alexã. a. expedito.
Nullo diſcnimie neqʒi maſculis ), MVblicati ſemel teſtamẽti
neqʒ ĩ feminis in omniiſta cõſtitui fides qᷓʒuis ipſa materia!
tõe obſenangdo. in quapꝛimũ a teſtatoꝛe ſcniptum
m. a. Johan. pp. relictũ fuit: caſuꝗ ꝓbat᷑ interci⸗
Emo exlege quã nuꝑ ꝓ⸗ dit:nihilominꝰ valetꝰ.
mulgauimꝰ::in rebus que Sem. a. Antigonio.

parẽtibꝰ acquin nõ poſſimt exiſi · X imperfecto teſtamento
necimperatoꝛem heredita
tem uendicare poſſe:ſepe conſti⸗

met aliquid eſſe innouandũ:⁊ per
miſſum fuiſſe filiiſfa. cuiuſcunq;
gradusuel ſexus teſtamẽta face- tutum eſt. Licet enim lex imperii
re: ſiue ſine patris conſenſu bona ſolẽnibus iuris imperatoꝛem ſol⸗
poſſideant 'm legisnoſtre diſtin ueni: nihil tamẽtam ꝓpꝛiũ impe
ctionẽ ſiuecũ coꝛũ volũtate. NMul niü eſt q; legibusuiuere.
lo etenim modo ꝑmittimus hoc 1 2. Gz2. a. rufirno.
in noieuel pꝛenomie ſeu
ognomie ſeu agnomie te
atoꝛ errauerit:nec tamẽ de quo

eis ſed antiqua lex per omniacõ-
ſeruetur: que filiiſfa.niſi in caſibꝰ
ſenſerit incertũ ſit:erroꝛ huiuſino
dinihil officit ueritati.

eſt: attamẽ ſi et hunc perituʒ litte
rarũeſſe ꝓponamus:nihil pꝛohi

certis teſtamẽtũ facere nullo mo
do concedit:et in his perſonis qͥ
huiu ſmodi facultatem habere ia
conceſſe ſunt. N Mpꝛ. val.et gall.aa. Lucilio
m. a. iohan. PP. tEgqʒ ꝓſeſſio neqʒ aſſeue⸗
o N Mnes onmino quib? qua C Arratio nũcupantiũ filios qui
ſicaſirẽſia peculia habere non ſunt: uenitati pꝛeiudicant et
exlegibꝰꝰ cõceſſuʒ eſt:habeant li queut filiis teſtamento relinquũ⸗
centiam in ea tantmodoultimaſ tur iuxta ea que a pꝛincpibus ſta-
uolũtates cõdere ſcᷣm noſtrecon tuta ſunt:nõ debericeni iuriseſt.
ſtitutionis tenoꝛẽ:que talibus te⸗ Mopera. Dio. et Maxi. aa. et
ſtamẽtis de inofficioſi querela im cc.theren.
munitatem pꝛeſtauit. 64 Erbateſtamenti ꝗbusma
De teſtamẽtis⁊ quẽadmodum ciqᷓ eſ⸗ ſ crelens nihi ſe
teſtamenta odinantur auiq; donaſſe ſignificaunt: ſires
1oacmakuf. ſe gliter habet fidem ucrinõper
ſtringunt.

—

ex hac ſcripturna. a

K ¶ SFides. fides que babet᷑ publicato teſtamẽto.
. les q p
40

n Eꝛo bat᷑. Hota ergo ꝙ q̃ caſum dicit eũ ꝓbat. vt. ſ. eo. ↄſulta.⁊ inſti.
quibꝰ mo.teiinfir.S.fi.et.j.quẽad.te.aꝑ.l.in codicillis.et dixi.ff.de eden.

C cauſa tr⸗

dic cã moꝛtis:et tũc Iʒ actio ſit vñ veritas nõ pfningił᷑:obſtat tñ exceptio
qꝛ ſe beredẽ velle liberare oñdit. vt.j. de fal.cã adiec.l.i.pm Jo. Sʒ ecõ
tra ſi ſe donaſſe diceret aliquid certum vim habet relicn. vt.ff. de donat,
. Se alirer. qꝛ donauit. J
b ſiõ perſtringunt teſtatoꝛibus eſ obtempers? non etiq credit⸗ yt.ff.

De teſtamẽtis et quẽad.
teſtam ẽta oꝛdinant᷑.

l ſt quis ex ar. .fi.et facit
ad hãc.l.j.e.l. oſulta.
o Aalet. exemplo ergo
creditur:ſed dic vt.S.de
eden.aut᷑.ſi qͥs diximꝰ.

w t waven, e Der Ner
X impfecto. conſti . K. , n⸗, , Ae⸗,
öktutũ eſt. vt. S. ti. i.ſi ··⁊·d 2MM D Sy-
quis et.l.ſe.et. ff. de leg. ? = nair e, nerti ven
iij. ex imperfecto.et.j.eo. ad nen Inne Mime 2,
nolumus. et inſti.qᷓ. mo. 2 =3gn Zoes⸗e, Z Der , Enug
teſta. infir. S. fl. pen. Peneoze Uensees, zee
q ¶ Zex imperij.i. lex ree ſirzunm nel zmnleger,
gia dando ſupꝛemã po/⸗ ſ nege⸗ 2r H
teſtatẽ pꝛincipi. vt inſti. n ne z, Ee Be Se,
de iure na.S.ſed qð pꝛin ⸗ reine⸗ n
cipi et exemit eũ a ſoleni·d cAZer, r DeNel-
bus iuris vt licet nõ ob⸗r 2I nn le El ne
leruet in teſtamẽris et in ?Wndd, Oxa nerkae et
alijs ſolenia iuris cũ ne⸗ . ar zrEre San, pe

mo ſit qui ea poſſit infir/ q cwme Peſzen ernr

mare. vt. ff. de arbi. nam „ mn Lel Za Tegee
magiſtratus. re Ie .
r ¶ Aiuere. vt. Z. de legi. Knasneg, = nge —A ee

—

ſti. l. digna. Sasmn ze Eae Ir. T,
in nomine. pꝛo⸗ e Ern, e euene l
ꝛio. ſecꝰ fl appel⸗/ ,= Ae ume ehte Be, ne
ſailno Enonnine vrmar penz Lr, Re, mirg
cus tulius.cognomĩe affi ꝙ —— Fł2—
nitatis:agnomĩe ab ade e e e e
t ognomie. quod hic arennk.
dicit de erroꝛe nominis
bf̃dis.vt.ff. de bo.poſſ.
ſcdᷣm ta.ſt ita.S.ſed ⁊ cũ
idẽ de erroꝛe noĩs lega⸗
tarij. vt iſti. de le. S. ſi qͥs
in noĩe.et expone hec ver
ba vt ibi.idẽ in erroꝛe rei
legate.vt.j.de leg.ſi foꝛti
dianũ. vel ꝓmiſſe. vt. ff.
de ver. obli.ſi in nomine.
yel petite. vt. ff. de rei vẽ.
D ſi frumẽtũ. F. kfli.
Eq; ꝓfeſſio.i.pfis
iudicãt.vt ꝑ Pᷣ ꝓ
bẽt filij. vt ĩſti. de adop.
§. fi. et. S. de ꝓbat.l.non
epłis.et.l.nõ nudis.⁊.ff.
de lib ag. l. i. F. iul. ſʒ ð.
ff. de ꝓ ba.l. fi. ſed pᷣſum⸗
ptionẽ facit vt ibi diximꝰ

Mõ deberi. vt. j. ti. i. ſi

pf.et.ff. de ber. iſti. l. quo
tiẽs. in pᷣn. ſʒ Z. ff. de be⸗
re.iſti.l.nẽo.S.ꝗqͥ frat᷑ nõ ẽ
ſʒ ibi ſciẽs nõ frẽm dili⸗
gẽs vt frẽm iſtituit hẽ̃dẽ
Ler ſic Rñ.j.ti.ꝓxi.nõ ideo
C Nna:ddon e. ⁊ in
vreritate dõ auerat.
ſq; int᷑ viuos.et tũc nullo
mÿͤ veritas pfringit. vel

ad ſilbſt auis in gꝛani. §.i. Sʒ nõne volũtates defunctoꝝ ſunt ſeruande

vt in aut.de nup. .ᷣdiſponat.coł.iij.Rñ.ſic volũtates diſpoſitiue.ſʒ boc
dixit enũciãdo nõ diſponẽdo.ſic.õ.de ꝓba.rõnes. et cõia vtriuſqʒ iudi,
ſfſcriptura. et in aut.de iureiur.a mo.S.i. coll. v.
KRKRroꝛe. mutilari. i. nõ valere,

d¶ Poõt. vt. ſ. e. am bigui MU
Dem. aa. .cc. mfine.

e¶¶ Qñ. alias quis.
fiHeres eſto.nõ ꝙ hoc KrORe lNbe tame
bii deleſes dae i⸗ uunis ſolẽnitas mutilari ne⸗-
aut dee ſufficit e — d e e
ſcnibere ticiꝰ beres vel i uqq; dot min?ſc iptũplus
cius eſto. nõ auté ſicut di nũcupatum videt᷑:⁊ ideo rectote
xit pla.ſufficit ſcribere ſo
lũ heredis nomẽ. puta ti
cius.licet hoc voluerit di

cere h.l.iſtã: ſed cõtra e·. Gata ſeu fideicõmiſſa iuxta uolũt
eſt. ff. de here. inſti.l. i. F.

erat hoc tot ſs appoſiia II Dein. aa.⁊. cc.marcellino.

erant alia equipollentia j con⸗
verba. puta:hereditatis c ſus maioas ac nou con
mee dñs eſto. vt. ff. de he
re.inſtit᷑.l.his verbis. in
pn. vel ita ↄtinebat᷑:tici⸗/

Rroꝛe ſcnbẽtis teſtamẽtũ

ſtamẽto cõdito:quãq; deſit hr̃e rin
eſto. cõſequẽs eſt exñte heredele Dem. aa. et. cc. eunphide.

ingentis ratione aduerſus
timoꝛẽ tõtagionis que teſtesj de Sem. aa.et.cc.achileo.

us hereditatis mee:⁊ ita
deerat heres eſto: et ꝑ

facit.ff. de le. ij. vnũ ex fa.

terret aliquid de iure laxatum eſt:
non tñ pꝛoꝛſus reliquaetiã teſta⸗
mentoꝛũ ſolẽnitas perempta eſt.

fi. ſo. ibi fuit omiſſa teſta lata

nRemiſſum eſt.i. cõceſ⸗

antiquitas.
E
egio.ab imperato
re conceſſo in quo dicat᷑

864 iRullo iure. ſpeciali vel cõi vt hic. et. ſ. e.ſi vnꝰ.et.ff.e.l.penul.

S. li. et. l. cũ pr. F. cũ iper⸗
fecta.et.j.e.teſtam entuʒ.
No. ergo ex bac.lplꝰ di
ci qᷓ; ſcribi.vel alit᷑. vt. ff.
de here.inſti.quotiẽs.F.
i.ſed ↄtra.ff.de iure co.l.

Teſtes eni huiuſmõi moꝛbo op

ſociari remiſſum eſt:nõ etiã con
ueniẽdi nũeri eoꝝobſemuatio ſub⸗
I D&ẽ. aa. 7. cCc. patrodu.
Inõ ſpeciali pꝛiuilegio pa
rie tueiuris obſeruatio re⸗
larata eſt:et teſtes nõ inꝰcõſpectu
teſtatoꝛis teſtimonioꝝ officio fu⸗
cti ſunt:nullo iure teſtm̃ ualet.
— E.aa.et.cc. menophiliano
Iteſtamentũ iure factũ ſit
et heres ſit capax:auctoꝛi⸗
tate reſcripti nri reſcidinõ opoꝛtet
m.aa.et.cc. noni.

toꝛis voluntate: hic ſcri⸗
bentis erroꝛe.

Aſus.ad uerſus.i.
— bter.
g ¶ Que. ſ. cõtagio.
beZeſtes deterret. timo
rem infert alis.
i ¶ Pꝛoꝛſus. quin valeat
teltamentu. S
Altetran. pꝛeced ẽtia: R
als reliq̃.i.facienda.
IAdiũgi.i.diſiungi.
mę Sodari.i.diſſociari

ſum eſt eis diſſociari dũů SSõ Eine,
iñ ſtatim vel ipſi idem re ¶1 N On idcirco minusiure fa

deant. vt. ff. eo. qui teſta⸗· cti teſtamentũ ſuas obtĩet
mento. F.fi erl. beredee Iires: q; poſt moꝛtẽ teſtatoꝛis ſub
g. fi. vel ſi neceſſe erit alij tractum pbatur
ſupponant qui ĩterrosa t un .
büt teſtatoꝛẽ an babeet I Dẽ. aa.et. cc.matrone.

rata pᷣcedẽtia:et ſic pꝛoce ⸗Pte
detur in teſtõ. vt. j. e. cum unusde ſep tem teſtibus
§. ſinauten. — Defuerit: uel coꝛaʒ teſtatoꝛe

om̃es eodẽ locoteſtes ſuouel alie
no anulonon ſignauerint:iure de

nõ obſtante.. 8. de inof. ficit teſtamentum ?. De his au⸗

teſta.ſi quando. in pᷣn. aueinte 5 ꝛaſcn.
pal en nip unes t que interleta ſiue ſupꝛaſcnpta
coadunati eodẽ tto.

vnus. T Officio. ſ. audiẽdo teſtatoꝛẽ ſigillãdo et ſignãdo.

teſtam entũ.reſcripti.etiã ſi cõcedamus,.vt. S, de pꝛeci.impera.
eren. reſcnpta.

n igeirco. ſubtractij vnge yidebatur yicioſum. yt inſti, de pſuc.

pꝛeſſos:eo tempoꝛe cõiungiatq zq

—

de bo. poſ.ſm tab.l.i.G.ſufficit.
Jvnus.anulo.id eſt ſigillo.

dicis: nõ ad iuris ſolẽnitatẽ ſz ⁊ ad

fidei pertinẽt queſtionẽ:ut appa⸗
reat vtrũteſtatoꝛis volũ tate emẽ
dationẽ meruerint: uel ab altero

incõſulte deleta ſint:an ab aliquo

falſo hec fuerint cõmiſſaꝰ.
Eſtandi cã de pecinia ſua
Alab⸗ centis facultas eſt ꝑ
miſſa:nõ iuriſdictõis mutare foꝛ⸗
mã:vliuri publico derogare cui⸗
quã permiſſum efffff.

On codicillũ ſed teſtamẽ

tũ auiã ueſtrã facere uoluiſ

e:inſtitutio et exheredatio fact

2

probant euidẽter.
ꝛ. Cõſtan. a. ad pplin.
oniꝗ indignũ eſt obina⸗
nẽ obſeruatõʒ irritas fieri
ulas et iudicia moꝛtuoꝛũ: pla-
cuit adẽptis his quoꝛũ imaginani

us vſus eſt inſtituendi heredis:

uerboꝛũ nõ eſſe neceſſariã obſer⸗
uationẽ:utrũ imperatiuis et dire⸗
ctis uerbis fiat an ĩflexis: nec em̃
intereſt ſi dicatur heredem facio:
uel inſtituo uel uolo: uel mando:
uel cupio: uel eſto: uel ent: ſed ꝗ

bulſlibet cõfecta ſentẽtiis in quoli

bet loquendi genere foꝛmata inſti
tutioualeat:ſimodo per eã lique⸗
bit volũtatis intentio Mec neceſ
ſaria ſint momẽta uerboꝛũ q̃foꝛ
te ſeminecis et balbuticẽs lingua
pꝛofudit. Et in poſtremis ergo
uidiciis oꝛdinãdis amota erit ſolẽ

niũ ſenmonũneceſſitas: ut qui fa⸗
cultates ꝓpꝛias cupiunt oꝛdina-

re:in quacuq; inſtrumẽti matenia
conſenbere et quibuſcũqʒuerbis
uti libera habeat facultatem.

tiue. ſed boc viciũ nõ nocet quo minus vale at. vt bic et, fl.

. eſtamentũ.vt. S.c.ſi nõ ſpeciali.et.j.e.hac pſultiffima. in ön:
. „ — . . . in *
de anulo dicit: ↄſtat omẽs vno poſie ſignare. vt inſti.e bi

H. pññt
ſimilitk g 8,
an duob? vel tri⸗
bus dubitant ali⸗
qui: ſy dico ꝙ pfit
3 (Interleta. id
eſt cancellata: ats
interſignata.
26Kigei. vtſt ver
bum illud eſt dele
tuz ſup qͥ erat vis
queſtionis nõ ad
bibeã ei fldeʒ. vt
ff. de fide inſtru.l.
ij. niſt hm ꝙ h ſta
tim diſting uik. ſt
autẽ aliud. valeat.
vt. S. de tranſac. ſi
ex falſis.

2 E appareat.
id eſt inqrat.ad bᷣ

vt pateat qͥd iuns
ſit. et boc quando
deletum eſtverbũ

de quo eſt qſtio.
a Kalſo. dic noĩa
liter vel aduerbia
liteer..
b ¶ Lommiſſa. an
gliquo caſu. vt. ſ.
eo.l. pe. In pᷣmo
caſu quãdo volu
it teſtatoꝛ emẽeda/
ri valet. vt bic. et
ff. de his quei te⸗
ſta. d elen. l.l. F. i.
de bo. poſ. m ta.
l. i. F. ſi raſe. et. ff.
eo. ad teſtam entũ
§. ſ igit. et. ff ſits.
teſta.nul.ex. l. i.

ſe teſtari de ſuovt
veller. vt. ff. ad. l.
fal.l.i. in pꝛin. ſed
eſt intelligendum
legitime

d ¶ Certis.iicenis
obſeruationibus
et ſolenita tibus a
legibus inductis
nõ autẽ derogare
eſt ꝑmiſſum. vt.
de ino ffi. te. ſi qñ.
in pꝛin. et. ff. de le.
i. nemo põt. et de
admini.tu. quidã
deced ens. ſed ar.
cõtra.ff. de leg. ij.
codicillis.5.fl.

On codicillũ. pone legatarius petebat legatũ: beres dicit
0 valere teſtamentũ:qꝛ tantũ.v.teſtes fuerũt.replicat lega

tarius ꝙ fuit codicillus. duplicat beres ꝙ teſtatoꝛ voluit teſtan:
qð patet ꝑ inſtitutões ⁊ exberedatões que ſtunt tantũ in teſtamen
to/ yt:ff de iure codicil illud. S. tractani et.j. de codial ſi id ez. 5. ſi.

Eſtandi de
ecunia. vi⸗
dehantg zué pol/

degtockite
dn
erpd cdin
D
ECunnſt
cnocalri
olde Pin

uctidee

aknernit
eln ſrhet
debisgit
adealiſi
bopeſſtt
Klatel
atcknal
igketi⸗

lesſ
.

mnmnü. imagi/
nariꝰ. qꝛ imaginẽ
veritatis babent

tollit᷑ vt. S. de foꝛ

DOn dubiũ
poſſe. nõ vi
debak teſtatoꝛ ſa

glimẽéta per trien /

etinſti de codi. S. pe vñ nõ valet vt codicillus.vt.f. de iure codi.
Li.cũ bocibi dictũ nõ ſit.vt.ſ.de codi.l.fi.itno.ꝙ eligẽdo vnum
ſeʒ teſtari videt᷑ renũciare codicillis qͥ ſunt in ↄrariuʒ. ſic er. ff. de

tam auguſti.
AJoniã idi⸗

IApera. grati. ualen. et theo.
aaa.eutropi. pl.
On dubiũ nec incenũ eſt:

nõ verittem N
icut imperatoꝛibꝰ ita qua

catiuis.
Gnflexis. ifle libet dignitateuel poteſtate deco
ra dichtur omni ratisiiins: tam hereditatem ; le
caſibus pterc in Gatuͦ ſeu ficleicomiſſinz reling poſ
noiatiuuo. ſe. Illud etiam adiiciendũ eſt: vt
eoneecb quierteſtarnẽto uel abiteſtato he
momentis ceperit res extitenit: et ſi uolũtas defũcti
a Dlaert ecto circa legata ſeu fideicõmiſſa ſeu li
ſemimoꝛtut. ne bertateslegibus nõſit ſubnixa: ta

ſolanitas uerbon mmẽ ſi ſua ſponte agnouerit: iplẽ⸗
dieã neceſſitatẽ habeet.
I Mpa. Arch. et hono. aa. eteꝛ

mub l.i.et. ij. et. ſ. e.
in teſtametis.

I¶Ad arena. mẽ / fali ꝓconſuli aſie.

nihil. et. ff. de bo. Aldebebit p diuerß hoc de

poſſ.ſm ta bu.l. i.

„

vR. iciens nominibus appellauit:cũ

ſupflua nõnoceant. Maãq; neceſ
ſana pꝛetermiſſa inminuũt ↄtra

demetio d mlid“ (tus : ct teſtatoꝛs officimt uolũ̃

va rtam viumbus fati ‚mabians cauteladi.
relinquebat. ſʒ t̃ Sem Erizane D9—
yalet vt hic. et. Z8. em. aa. afficano. ppᷣ. 1
tiii c beredes, et Eſtamẽta omnia cetera q
ſer nens. . Pqueapud officiũ cenſua
oteillis declarara le publicani ſolent in codem loco

reſement᷑:necuſq; pmittatur ſie-
rit ulla tranſlatio. Mos nãqʒ re
tinẽdus eſt fideliſſime uetuſtatis

qñ inteſtatꝰ deceſ

0 8 Agnouerit. ſcz
ſo

oluedo ſciẽs vo⸗ Ur e
lamten novalee que ſi quis in hac uibe uoluent
vt. ſ. de fideicò. l.7. raroijrritâ nmiotS ederi
Fell ſi viras vei mutare: irritã moꝛtuoꝛu; videri

vel pmittego ſei⸗ I mpꝛ.hono.⁊ theo.aa.io.pᷣpᷣ.

mo Rmiltternon * Mniũ teſtamentoꝛum lolẽ

veieret bi⸗ . Imtatẽ ſuꝑare videt: qð in⸗
quinſtertra ingt leitinmera ſide pꝛecibus inter?
ciũ dicat. appꝛo⸗
bo qð fecit pater
meus:nõ ꝓmſttendo vel ſoluendo nõ pꝛeindicat ſibi vt.S. de iu⸗
ris et fac.ig.l.ſi poſt diuiſionẽ et.l.cum teſtamentũ/ Ged nũquid
ſi vnũ in totũ ſoluit in alijs ſibi pᷣiudicat.Rñ.nõ.ar.s ne vx.p ma.
l. fi.et. S.d e excu.tu.l.volũtarie nec ob. auf.ſʒ cum teſtatoꝛ.j. ad.l.

mplendi.quando nõ ſoluit.
enae aalaar reei

xDeficiẽs.i.teſtatoꝛ.vt qꝛ dixitvel iure teſtamtivaleat vł
iure codicilloꝛũ.vt.j.de codicil.l. nr.
8 PMꝛetermiſſa. qð fit dũ laboꝛo fieni bꝛeuis.vt.j. de ap.l.fi.S. in
refutatoꝛijs. t&Cõtract'. ſ. aliquos. nõ aũt teſt̃ vocat ↄtra⸗
ciũ:qꝛ de eo ſpalit ſubicinet qꝛ yba Zxerũt ⁊c. vteff de v. ſiel. ba

De teſtamẽtis et quẽad.

eeſtaméta oꝛdinanf.
v ¶ Officiũt.i. nocent. Aogi eir e roꝛeit f.

?¶Lautela. Duas no. regulas. Pꝛĩa ꝙ abũdãs cautela vel ſupfluitas
nò viciat ↄtractũ.ðvt hᷣ et.ff. deneg gel.ſi pupilli. S.i.et.ff. de re. iur. non ſo
lent. et de ver.ob.l.que exirinſecꝰ. Secũda vt id ſit in teſtõ vt hic. et.ff.

de adi.le.ſeruo.in ſi.et.j.de inſti.et ſubſti.l.repᷣ

tot nobiles ꝓbataſq; pſonas etiã
cõſciẽtiaʒ pꝛincipis tenet/Sicut
ergo ſecurꝰ erit ꝗ actis cuiuſcũqʒ

bẽdẽda.in ſi.pᷣma fallit.ſff

de reg. iur. l. actus. et de
fideiuſ.grece.S. ſi qͥs ſti⸗
chũ.ct.l. fid eiul.obligari
S. i.et. ff. de ſerui. ꝓ par⸗
Eſtamẽta omia.in

iudicis aut municipũ aut aunb?ꝰ ¶ anen

pꝛiuatoꝝ mẽtis ſue poſtremũ pu⸗
blicauit iu diciũ:ita nec de eiꝰ vn
q; ſucceſſione tractabit᷑ qui no⸗
bismediis et totoiure qð in no⸗
ſtris eſt ſcrinis ↄſtitutũ teſte ſuc
cedit. Mec ſane illud heredibus
nocere ꝑmittimꝰ:ſi reſcriptaꝰno⸗
ſtra nihil de eadez uolũtate reſpõ
derint. Nolũtates etenizʒ homi
nũ audire uolumus nõ iubere:ne
poſt ſniam noſtrã inhibitũ videa

tur cõmutationis arbitrinz·/ Cum

hoc ipᷣm qð ꝑſupplicationeʒ no
ſtris auribus intimatur:ita demũ
firmũ ſit ſiultimũ cõpꝛobat᷑:nec
cõtraiudiciũ ſuũ defunctus poſt⸗
eaueniſſe deteget. Me quid ſane
ptermiſiſſe cedamur hmõi inſti⸗
tutõis ſucceſſoꝛibꝰdeſignatis:oĩa
que ſcriptis heredibꝰ cõpetũt.iu⸗
bem? eos hr̃enec ſuꝑbonoꝝ poſ

ſeſſiõis petitõe ullã cõtrouerſiam

naſci:cũ ꝓherede agere cunctis
ſufficiat:et ius omne ipſa comple
rebadicio uideat᷑. Omnibusete
nim pᷣſtandũ eſſe cenſemus:utli⸗
bero arbitrio cui teſtãdi facultas

ſuppetit:ſucceſſorem ſuũ oblatis
poſſit pᷣcibus declarare: et ſtabile

ſciat eſſe quod fecerit..Mec iſtitu
tus heres ꝑtimeſcat:cuʒ

6 atas“
pꝛeces ſcdᷣm uolũtatem defuncti
idoneis poſſit teſtibus appꝛoba⸗

ptis.vt. S.eo.l.ij.dixDi.
a Soleẽt. vt donatões
etſiłia. vt.ſ. de donat.l.
bſᷣm diu.
b Eanitanio vt apud
al iũ iudicẽ publicentur.
vt hic et d. l. ᷣm diui. ⁊.
e. . ſulta.et.S. de epil.et
cle. repetita. Sʒ hod ie
videt᷑ coꝛã defenſoꝛe ci⸗
uitatis. vt in aut᷑. de de⸗
fenſo.ci. S.nu lla.que eſt
3.ſo. bec lex cuʒ pᷣdictis
concoꝛ.in ciuitate roma/
na diẽ et cõſtãtino poli⸗
tana. illa in ꝓuicijs ⁊ ex
vꝛbẽ. vt. ſ. de dona. l. in
bac. Sʒ ↄtra.ſj.l.ꝓxi.in
pꝛin. ſed expone vt ibi.
c¶MMos. i. conſuetudo.
Qué. ſ. moꝛẽ46.
rritã.nõ iñ erit irri⸗
ta, vt.j. e.cõ ſutt.

A0 niũ. ſic cõſtrue
4 Nid teſtm̃ qð tʒ con

cictiã pᷣncipis inter tot
nobiles ꝓbataſq; ꝑſo/
nas illud dico inſertum
mera fide. .

g ꝛecibus. ſ. deq fit
mẽtio in libello pᷣcũ poꝛ
rectarũ pᷣncipi vt ipſe in
terueniat ſuꝑare ⁊c̃.ego
alit᷑ ↄſtruo oim teſtamẽ/
ton ſolẽnitatẽ ſupare vi⸗
det. ſubaudi id teſtmi qð
tenet etiã ↄſcĩan pᷣncipiſ
ſubaudi exñtis inter tot
⁊c̃.inſertũ pᷣcibꝰ.ſubau/⸗
di fcã mera fide.i. bona
fide b Pnter tot. q.
d. multas. qꝛ pᷣnceps nõ
põt eſſe ſine multis ſicut
nec epiſcopus.vt in aut᷑.
quõ op.epos.S.etillud.
K ¶ Publicauit.i. maife⸗
ſtauit:ſiue cõdidit. et ſic

no eſt ctra. 3.l. pxi. Alij dicũt loq̃ hiů ex vꝛbẽ ibi ĩ vꝛbe vbi emgẽ cẽſus
I¶Gucceſſiõe.actiue.i:de ſucceſſiõ e bẽdis q̃ ſuccedit. m ¶ Qui.ſ. brs

n ¶ MDedijs.i.ĩꝑ atoꝛe pñte.

o ¶ EZeſte rteſtiſicãte.ſic iſti.de pu. iuð. S

Leecu.mn. e Ncc 0Oaur. J c⸗ itẽ lex coꝛ.de ſic.ibi vltoꝛe ferro. p Relſcripta.i.ſinf̃a volũtas.
fal. aꝛ loqturibi cũ teſtamentũ valuit. lʒ nimiũ eſſet grauatꝰ brĩ. q Rñderint.i.lʒ nõ appꝛobauerim?*. r ¶Nraʒ. qͥ p pñ̃tiã colligitur.

ℳ Eoͤpꝛobak. qð eſt eo ipo ꝙ nõ ꝓbat᷑ ↄtrariũ.vt h ſubicit.nec ⁊c̃.ſic ⁊

ỹ.ti.i.l.ſt is. a Gonoꝛũ.i.nõ eſt neceſſe vt ſucceſſoꝛ adeat iudicem
cã p etẽde bo.poſ.quia ſufficit ſola volũtas. bꝗ Loͤplere. q;tũ ad ac
quiſiuonẽ dñij plene dat᷑ ꝑ teſtm̃.pleniꝰ ꝑ moꝛtẽ. pleniſſime ꝑ aditõem

c ¶Cui.i.qbus.de plurali aũt tranſit ad ſingulare.ſic.ẽ. de in ius vo.lſi.
d Oblatas. ipſum veniſſe et ſe inſtitutũ eſſe heredẽ m azꝛo.
e¶ Zeſtib ex hoc viðꝛ ꝙ ſolꝰ imꝑatoꝛ nõ ſufficeret:vt h. et, S. daeſt: SH

lureiut. qdð verũ eſt ᷣm aʒo.et.b.ſed q̃dã dicũt ſolũ eũ ſufficere et q̃dãver

Liber

—

ba in bac.:.illud velle vid ẽt.vt.õ.e.in pꝛin.ibi.q nobis ⁊c. et qð bic diẽ
nõ obſtat:qꝛ nõ exigit᷑ iudiaũ defuncti teſtibꝰ ꝓbani:ſʒ pᷣcibꝰ pᷣncipi poꝛ.
rectis ſᷣm defuncti volũtatẽ. Quid ergo m pᷣmos opat᷑ impꝑ atoꝛ. Rñ
ꝙ teſtamentũ babet ꝓ publicato. vt. . elibi. ſicut igit c, oꝛdinaria. ſic

hec nõ eſt bona ratio vt
ibi no.hoc nõvalet et ibi
loqᷣtur in oꝛiginali.vnde
licet amittat᷑ oꝛiginale ni
bilominꝰ tñ põt adiri he
reditas ex eo ac ſi eſſʒ pu
hlicatũ coꝛã magiſtro cẽ
ſus:qð nõ eſſet alias. vt

j. de cad.tol. S. ⁊ cũ tripli
c. Itẽ qꝛ nõ habet neceſ⸗

ſe petere bo.poſ.ls ſit ta⸗

lis q etiã iure nouo non

admittaf ſine ea: vt hẽs
in caſu.ff. de iniu. rup.te.
l. poſthumus. et alias. et

no. S. vnd e cog.l.fi. Re-z

ſufficiũt bic duo teſteſ. yt
ſ. eo. hac cõſul.
g iHõ poſſunt. nec qre/
la inoffi.te.nec contra ta.
et potuit teſtari defunctꝰ
et beres eſt capax.

YBlum:?. volũtateſ
4 er nõ ſolẽnes. vt
ubijclit.
i ¶ Scriptum. nõ ſolẽne.
aliud ſt eſſet ſolẽne lʒ nõ

bus:q̃ volũt no bis blã/
diri et foꝛte nõ erat verũ
vt locũ babeat qð ſequi
tur de pena falſi:idẽ tñ ſi
eſſet verũ exquo non eſt

vt no ꝑbibeant.
m ¶ Suſcipe.qs.ſ. iudex

Ac coͤſultiſſima. p
4 cripturã.loqͥtur er

eſtamẽtis in ſcrip
tis cuiꝰ ſecreta teſtes ſci/
re nõ opoꝛtet:ve ſubicit.
ſ. eo.l.ibi.nec ideo ⁊c̃. et
ff. e. qui teſtamẽte. S. fl. ſ
aliud in nuncupatiuo.vt
ſ. eo. l. . per nũcupatõeʒ
qꝛ teſtes d ebent ſcire q̃
in teſtamẽro ſcribuntur.

0 In eo. ſ. teſtamẽero.

p Anuolutax.l .i litbeo
vt. ff. e. ad teſtam entũ. F.
fi. Alij dicunt inuolutã.

id eſt valde obſcurã:q̃ſt
obſcuris verbis dictata

q ¶ Coͤſcnptã.i. ſubſcrip

ſoléne. vel ↄfirmat.i. dꝛ.
l¶Perbibeãt.i.dicimus

re: ſiei alia nocere nõp
Ocm.aa.edictũ ad populũ
et omnes ꝓuincialcs.
larptasiure ac ſolenniter
uolũtatesꝰ:dũquoddã moꝛientis

6 ODlumus cõuellide ficiẽtiũ

ſupᷣmũ ⁊ nõ ſcnptũ ꝓceſſiſſe con

ſirmat᷑ arbitriũ tanq; patnmoniũ
ſuũ ad nos deficiẽs maluerit ꝑti⸗
nere.i. Omnibꝰ enim pꝛiuatis ⁊

militãtibus interdicimꝰ:ne hmõi

pꝑhibeãt teſtimonia: æ falſi cnimi⸗

nis reos teneri pᷣcipimꝰ:ſi cũ ſcri⸗

pte iure ac ſolẽniter deficiẽtiũ exti
tenint volũtates:nõ ſcniptũ aliqdð

ſub nroꝝ nominũ mentione falſo

aſtruere moliãtur. NMemo itaqʒ

relictꝰ heresuel legibꝰ ad ſuccei⸗

ſionẽ vocatꝰ noſtrũ uel po:ẽtium
nomẽ hoꝛreſcat. Mẽoſerre teſti⸗
monia in hũc modũ uel ſuſcipeꝰ
in geſtis hmõi uoces audeat:nr̃o
uel etiã pꝛiuatoꝝ potẽtiũnoie.
1AMpꝛ. Zheo. et Mal. aa. flo
rentio. pß.
cↄſultiſſima lege ſanci⸗
mus ere ꝑ ſcnipturã cõſiciẽtibꝰ
teſtamẽtũ ſinullũ ſcireuoluerintqᷓ
in co ſcripta ſunt:oↄſignatã uelli⸗
gatã vel tantũ incluſam inuolutã
q;ꝰ ꝓferre ſenpturã:uq etiã ipſiꝰ
teſtatoꝛis vl cuiuſlibet alteriꝰma
nu cõſcriptã :eãq; rogatis teſti⸗
bus ſeptẽ nũerociuibus romanis.
pubenbꝰ oibꝰ ſimul offerre ſignã

dã et ſubſcnibẽdã:dũtñ teſtibꝰ pᷣ⸗

ſentibꝰ teſtatoꝛ ſuũ eſſe dirxent te⸗
ſtamẽtũ qð offert᷑.ibiq; ipſe coꝛã
teſtibꝰ ſua manu in reliq; ꝑte teſta

mẽti ſubſcripſerit: q factoteſtõ ct

tã. hoc quo ad nomẽheredis coꝛrigif. qꝛ teſtatoꝛ debet illud ſua manu
ſenbere ſi pot.vt.j.e. iubemꝰ. in pꝛin.ſʒ et illa coꝛrigit᷑ ꝑ aut᷑. ibi poſitam

et ſic reditur ad iſtam.

r ꝗ Hoganis. vt. ff. e. bered es.in fi.et.j.de codicil.l.fl. .fi.et in auf.de teſti.

et lʒ. in fi. . col. vij. J

tẽ no

ſeptẽ teſtes:et hoc regulariter.qñqʒ em̃.viij

pt qñ teſtatoꝛ nõ ſubſcripſit: vt in fi. buis Rñ. Itẽin teſtõ ceci. vt. tmu. i.

bac ↄſul. Itẽ qũq; duo.vt.

ceps bocindulſit, yt. e. eoſi nõ ſpeciali. Ite et qñ ipſe pᷣnceps interfuit.

—

1.

4
/

5. deteſta. mili. l.milites. Itẽ et qñ ipᷣe pꝛin⸗/ 3

—

vt. S. e.l. omniũ tnamentoꝛu. Nre guch quinch. vt. co l Jien
ſ. e. F. ex ipfecto.

qñ pr teſtat᷑ inter filios ſufficiũt

minꝰ ſeptẽ. vt.

8¶Ciuibꝰ. i libenis boĩbus. Itẽ puberes:vt ſubicit.vtiſti.e.ipn.
t ¶ Dubſcrip ſerit.j.e.cũ antiqᷣtas.in fi.cõtra.ſo.illa coꝛrigit iſtů in

caſu.ſ.qñ teſtatoꝛ ſcripſit totũ ſua manu.in alio nõ.

teſtibꝰ mo eodẽq; die ac tꝑe ſub
ſcribẽtibꝰ et cõſignãtibꝰ ualere te

ſtamẽtũ:necideo infinmmari ꝙ te

ſtesneſciãt q in eo ſcripta ſunt te⸗
ſtamento. Oõ ſi litteras teſtatoꝛ

ignoꝛet vel ſubſcribere nequeat:

octauo ſubſcriptoꝛe ꝓ eo adhibi

toeadẽ obſemuarè decernimꝰ. In

oĩbus aũt teſtamentis que pꝛelen⸗
tibusuel abñtibusteſtibꝰdictãtur
ſupfluũ eſt vno eodẽq; tꝑe exige
re teſtatoꝛẽ et teſtes adhibere et
dictare ſuũ arbitriũ et finire teſta⸗
mentũ.Sʒ lIʒ aliot ꝑe dictatũ ſcri⸗
ptũue ꝓferat᷑ teſtamẽtũ: ſuffic iet
