ſidis obtinet.

De aſſeſſoꝛib? ⁊ domeſticis 2 cancellarijs
iud icim.

De annonis ⁊ capitatõe miſtrantiũ ⁊ eoꝝ

aſſeſſoꝛũ alioꝛũue publicas ſollicitudines

gerentium:vel eoꝛum qui aliquas ↄſecuti
ſunt dignitates.
De zctibꝰ iudicũ vel eoꝝ qͥ ſunt circa eos
inbibẽdis dõatõibꝰ in eos faciẽdis: ⁊ ne
admiſtratõis tpe ꝓpᷣas edes ediſicent ſine
ſanctione pꝛagmatiiiaaa.
Demò mulctaꝝ que a iudicibꝰ infligunt᷑.

De delenſoꝛibꝰ ciuitatum.

De magiſtratibus municipalibꝰ.

De officio iudicis alexandrie.

NZuuli libꝛi ſecũdi.

Deedendo.

De in ius vocando.
De pactis.

Ar d
5

De nanſactionibus.

De erroꝛe calcuii. E
De poſtulando. .
Deaduocatis diuerſoꝝ iudicioꝝ.
De aduocatis diuerſoꝝ iudicum.
De aduocatis fiſci. .

De enoꝛe aduocatoꝝ velllibellos vel pꝛe/

ces concipientium.

Vtq deſunt aduoca᷑ ꝑtiũ iudex ſi uppleat.
Ex qbus cãis infamia irrogatur.

Be ꝓcuratoꝛibus.
Mle liceat potẽtioꝛibꝰ pꝛociniuʒ litigãtibꝰ

pſtare yel acto es in ſe tranſſeme.

grum agi poſſe.

( equuntur tiuuli. C. m libꝛoꝛum oꝛdinem.

De bis q̃ potentioꝝ noiĩe titulos pᷣdijs af
ſigunt:vel eoꝝ noĩa in lite pᷣtendunt.
Vt nemo puatꝰ titulos pᷣdijs ſuis vel alie
nis imponat:vel vela regia ſuſpendat.

At nemini liceat ſine iudicis auẽte ſignai ⸗

pmere rebus quas alius detinet.
Me fiſcus vel reſpublica ꝓcuratiõ eʒ alicui
gon oan ij cauſa in lite pꝛeſtet.

e negocijs geſtis.
De bis que vi metuſue cꝗ geſta ſunt. ·
De dolo mallo. .
De in integrum reſtone minozum,

De filiofamilias minoꝛe.

De fideiuſſoꝛibus minoꝛum.
Si tutoꝛ vel curatoꝛ interuenerit.

Si in cõi eadẽq; cã in itegrũ reſtõ poſtule?

Si aduerſus rem iudicatam.

Si aduenſus venditionem.
Siaduenis venditionem pignoꝛum.
Si aduerſus donationen.
Si aduerſus liberatten.
Si aduerſus tranſactionem vel diuiſionẽ

minoꝛ reſtitui velli.
Si aduerſus ſołonẽ a debitoꝛvł a ſe factas

Di aduerſus dotem.
Si aduerſus delictũ ſuum.

Si aduenſus vſucapionem.

Si aduerſus fi cum.
Si auerſus creditoꝛm.
Si vt ab hereditate ſe abſtineat.

Si vt omiſſam bẽditatẽvel bonoꝝ poſſeſ/

ſionẽ:vel qͥd aliud acquirat.

In qbus cais reſto in integꝝ neceſſaria ſit
AQAui ⁊ aduerſus qͥs reſtitui nõ pñti itegri

Si miĩo: ſe maio:ẽ dixerit vel ꝓbatꝰ fuerit

Si ſepiꝰ in integrũ repõ poſtulet.
De his qͥ veniam etaüs impetrauerũt.
Simaioꝛ factꝰ e büerit.

Abi ⁊ apud quẽ coqłio reſtõis agit da ſit

De reputationibꝰ qᷓnunt in iudicio in inte

grũ reſtõnis.

Etiam ꝑ ꝓcuratoꝛem cãm reſtõnis in inte

In integrũ reſtõne poſ

cauſa abfuerunt.

r ane q̊d noui fi
De reſtone militũ ⁊ eoꝝ. aui reipublice /at

De vxoꝛibus militũ ⁊ eoꝝ qͥ reipu.cj abſt

Detpibꝰ in integrũ reſtõnis tã minoꝛuʒ ⁊

aliaꝝ ꝑſonaꝝ q reſtitui pñt: q; t bidu eoꝝn

Auibus ex cais maioꝛes in integru nalen
De alienatõe iudicij mutãdicq fceũ /ant.

De arbitris.

in
ſi

luſ

ben
pe
6e
ſ
bat

ſi

ſn

de

O

e

hoi

gai

ſc

gai

ſt

—

te

diſt

i.

d

Te ſatiſdando.

De foꝛmulis ⁊ impetrationibus.

De iureiurando ꝓpter caluniam dãdo
¶ NZituli tertij libꝛi.
De iudicijs. DZ r
Deſpoꝛtulis ⁊ ſumptibus in diuerſis iudi
cijs faciendis:⁊ de executoꝛibus litium.
De pedaneis iudicibus.
Qui ꝓ ſua iuriſdictõe dices dare dari⸗
ue poſſunt.
Me qͥs in ſua cã iudicet:veł ius ſibi dicat.
Quilegitimam ꝑſonaʒ ſtando in iudicijs
habeant vel non.

At nemo inuitus agere vel accuſare cogak .
Depignoꝛaticia actõne.
De exercitatoꝛia⁊ inſtitoꝛia actione.

De oꝛdine iudicioꝛum.
Delitis conteſtatione.
Deplus petitionibus.
Dedilationibus.
De feriss.
Deiuriſdictõe oĩuʒ iudicũ:⁊ ð ſoꝛo ↄpetẽti

OQñ impꝑ atoꝛ inter pupillos H viduas lH mi /
ſerabiles pſonas cognoſcat:⁊ ne exbibeãt

Abi de crimibus agi opoꝛtet.
Abi de poſſeſſione agi opoꝛtet.
Abi fideicõmiſſum p eti opoꝛtet.
Abi ↄueniat᷑ qui certo loco dare ꝓmiſit.
Abi in rem actio exerceri debeat.

Abi de bĩditate agat᷑:⁊ v biſcripti bides

in poſſeſſionem mitti poſtulare debent.

Vbi agioʒ ð rõcinijs tã pᷣuatis q; publiq

Abi cã ſtatus agi debeat.

.

Abꝛ qs decuriali vel coh oꝛtali aliaueꝰdi⸗

tione conueniatur.

Abi ſenatoꝛes vel cla riſſimi ſeu ciuilłr vel

criminaliter conueniantur.
In quibus cauſis militantes foꝛi pꝛeſcrip⸗
tione vti non poſſunt.
Abi cãe fiſcales vel diuie domꝰ hoĩumq;
Qñiʒ vnicuiq; ſine iudice ſe jeiꝰ agant᷑
vindicare vel publicã deuotiõem.
De inofficioſo teſtlamento.
De inofficioſis donationibus.
De inofficioſis dotibus.
De petitione bereditatis.
De rei vendicatione.

De vſufructu ⁊ bitatõe ⁊ miſterio ſeruoꝛus

Deſeruitutibus ⁊ aqua.
De lege aquilia.
Defamilie herciſcunde iudicio.
De communi diuidũdo.

Cõmunia vtriuſq; iudicij tam familie h er/

ciſcunde qᷓ; cõi diuidundo.
Finium regundoꝛum.
De conſoꝛtibus eiuſdem litis.
Denoxalibus actiõibus.
Ad exbibẽdum.

Dereligioſis ⁊ ſumꝑtibꝰ funeꝝ:⁊ de alea⸗
Birulilibꝛi qu Eti. tteoꝛib?,
De rebꝰ creditis ⁊ iu eiurando. ⸗
Si certum petatur.
Deſuffragio.
De /ꝓhibita ſequeſtratione pecunie.
Deconditione indebiti.
De conditione ob cauſam datoꝛum.
De conditione eurpem cauſam.
De conditione na. .
De ↄditõe vel ex lege łſine cãvł iniuſta cã
De obligatiombus ⁊ actionibus.
Vt actões ab hẽde ⁊ ð hĩdem incipiant.
Me vxoꝛ ꝓ marito vel maritꝰ ꝓ. vxoꝛe vel
mater ꝓ filio ↄueniatur.
Me filius ꝓ pie vel pꝛ ꝓ filio emancipato

3
vẽl libenꝰ ꝓ pꝛono vel ſᷣuꝰ ꝓ dño Zueniat
An buꝰ ꝓ ſuo fcõ pꝰ manumiſſionẽ teneat᷑
ANñ̃ fiſcus vel puatꝰ debitoꝛis ſui debuo/
res exigere poſſit vel debeat.
De exadionibus bercditarijs.

—

EExr delici ðſunctoꝝ inq;tũ b'des dueniot

De cõſtituta pecunia.

De ꝓbationibus.

DPeteſtibus. MV
D e fide inſir̃oꝛũ ⁊ amiſſione eoꝝ ⁊ de apo

chis ⁊ anupochis faciendis:⁊ debis que
ſine ſcriptura fieri poſſunt.
FTlus valẽqð agit ꝙᷓ qð ſimulate ↄcipit᷑.

De cõmodato.

OQõð cum eo q in aliena ptãte eſt geſtũ eẽ ne
gocium dẽ:vel de peculio ſiue qð iuſſu aut
de in rem verſo.
Per quas ꝑſonas nobis acquiritur.
Ad ſenatuiconſultum macedonianum,
Ad ſenatuſconſultum velleianum.
Denon numerata pecunia.
De compenſationibus⸗

De nautico fenoꝛe.

Deepoſiti vel contra.

ADandati vel conra.
Si ſeruus extero emi ſe mandauerit,
Pꝛo ſocio. rUMUĩà
De vb enda emptiõe⁊ venditòe.
De hereditate vel actione vendita.
Aue res vẽdi non pñt:⁊ q̃ vẽdi vel emi ve
Aue res expoꝛtari non debeant, tant.
De eunucbis.

Depꝛibus q ui flios diſtraxerunt,

Dereſcindenda venditione.

Mñ liceat ab emptione reced ere.

Si ꝓpter publicas penſitatiões venditio
fuerit celebꝛata.

Sine cẽſu vel reliqᷣs fundũ opari nõ poſſe

De actionibus empti ⁊ venditi.
De ꝑiculo ⁊ cmodo rei vendite.

Si quis alteri vel ſibi ſub altenius noĩe vel

aliena pecunia emerit.
Derebꝰ alienis nõ alienandis ⁊ ꝓbibita
rerum alienatione vel bypotbeca.
De cõmunium rerum alienatione.

ſRem alienam gerentibus non anterdici re/

rum ſuarum alienationem.
De pactis int᷑ emptoꝛẽ ⁊ vẽditoꝛẽ ↄpoſiij
Si ſeruus expoꝛtandus veneat.
Si mancipium it a veneat ne ꝓſtituatur.
Si mancipium ita fuerit alienatum vt mnꝗ
numittatur vel contra.
Deedilicijs actionibus. L
Demonopolijs ⁊ ↄuẽtu negociatoꝝ illici⸗
to vel artificũ erga laboꝝ:necnõ palneato/⸗
rum ꝓbibitis ⁊ pactõibꝰ illicitis.
De nũdinis ⁊ mercatõibus.
De vectigalibꝰ ⁊ cõmiſſis.
Moua vectigalia inſtitui non poſſe.
De cõmercijs ⁊ mercatoꝛibus.
De ren ꝑmutatõe ⁊ pᷣſcripij vᷣbis actõe.
De locato ⁊ conducto.
De emph ith eotico iure.
Zituli libꝛi quinti.
De ſpõſalibꝰ⁊ arris ſpoſalicijs ⁊ ꝓſenetiꝗ
Sirectoꝛ ꝓuincie vł ad eum ꝑtinẽtes ſpõ
ſalia dederint. L
De donationibus ante nuptias vel ꝓpter
nuptias yel ſponſalicijs,

8—ʒ —rM.
De inceſtis ⁊ inutilibus nuptijs.

Deinterdicto matrimonio inter pupillam

tutoꝛẽ ſeu curatoꝛẽ ⁊ eoꝝ liberos.

Siquacũq; pᷣduus ptãte vel ad eũ ꝑtinẽè⸗
tes ad ſuppoſitaꝝ iuriſditioni ſue aſpirare

tentauerit nuptias.

. Sinuptie ex reſcripto petantur,
De ſecũdis nuptijs. H
Siſlecũdo nupſᷣ it mulier cui mqlitꝰ yſum

fructum reliquit.

tranſfuſa:⁊ de natura dotibus pꝛeſtita.

De pactis ↄuen/ tꝗ ſup dote qᷓ; ſuꝑ dons/

tione añ nuptias ⁊ ꝑaphernis.

De dote cauta 1 nõ numerata.
Dedonatõibꝰ inter viꝝ ⁊ vxoꝛẽ ⁊ a pente

in liberos factis ⁊ de ratih abitione.
Derepudijs ⁊ iudicio ⁊ moꝛibꝰ ſublato.

Soluto mr̃imõio quẽadmodũ dos petat᷑
Sidgſtante mr̃imonio dos ſoluta fuerit.
Me fideiuſſoꝛes vl mã datoꝛes d otiũ dent

Rerum amwotarum.

Me dote mulier bona qͥndã mariti ab du
De fundo dotali. . cantur.
Diuoꝛtio facto apud quẽ liberi moꝛari vy

educari debeant.

De alendis liberis a ꝑẽtibꝰ vel ꝑentibꝰ a

De ↄcubinis. liberis.

Denaturalibus liberis ⁊ maꝶibus:⁊ ex q̃

bus cauſis iuſti efficiantur.
De tutela teſtamentaria:
De confirmando tutoꝛe,
Delegitima tutela.
Qui petant tutoꝛes vel curatoꝛes.
Abi tutoꝛes vel curatoꝛes petantur.
Detutoꝛibus vel curatoꝛibus illuſtriuʒ vł
clariſſimarum perſonarum.

Qui dare tutoꝛes vel curatoꝛes pñt vłnõ

Qñ mulier officio tutele fungi pot.

In quibꝰ cqis tutoꝛẽ bñti tutoꝛ vł curatoꝛ

De admiſtratõe tutoꝝ vel cura⸗ /dari põt.

toꝝ ⁊ pecũ ia pupillari fenerãda vł ðponẽ

De ꝑiculo tutoꝝ vel curatoꝝ. da.

OQñ ex facto tutoꝛis vl curatoꝛes minoꝛes

agere vel ↄueniri poſſunt.

Si ex plubꝰ tutoꝛ ibꝰ vel curatoꝛibꝰ oẽs
vel vnꝰ agere p minoꝛe vel ↄueniri p’nt.
Me tutoꝛ vel curatoꝛ vectigalia ↄducat.

De tutoꝛe vel curotoꝛe q ſatis non dedit,
Deſuſpecto tutoꝛe vł curatoꝛe.
De in litẽ dã do tutoꝛe vel curatoꝛe.
De eo qui /ꝓ tutoꝛe negocia geſſit.
Si mater indẽnitatem ꝓmiſerit.
Situtoꝛ ↄ matris voluntatẽ datus ſit.
Vt cãe poſt pubertatem aſſit tutoꝛ.
Abi pupilli educentur.
De alimentis pupillo pꝛeſtandis.
Arbitrium tutele. .
Dediuidẽeda tutela ⁊ ꝓ q̃ ꝑte quiſqʒ tutoꝛ
De in litem iurando. ↄueniat.
De heredibus tutoꝛum.
Srtutoꝛ non geſſerit.
De vſuris pupillaribus.

De fideiuſſoꝛibus tutoꝝ vel curatoꝛum.
De contrario iudicio tutele.
De auctoꝛitate pꝛeſtanda.
Oñ tutoꝛes vel curatoꝛes eſſe deſinant.
De actoꝛe ſeu curatoꝛe d ando.

De excuſatiõibus ⁊ tꝑibus earum.

BDe dotis ꝓmiſſione 1 nuda pollicitatõne
Deiure dotium.g
De rei vxoꝛie actõe: in exſtipulatuactione

Biex falſis allegatõibus excuſatꝰ it,
Si tutoꝛ reipublice cã abſitt.
Deexcuſationibus veteranoꝝ.
Qui num ero liberoꝛum ſe excuſan
AQuimoꝛbo ſe excuſant 2.
AQui etate ſe excuſant.
Qui numero tutelarum.
Decuratoꝛe furioſi vel ꝓdigi.

De pꝛedijs.⁊ alijs rebꝰ mingu ſine declet .

non alienãdis vel obligan
Quando decreto opus non eſt.
ODi qs ignoꝛãs rẽ minoꝛis eſſe ſine decreto
Si maioꝛ ſactꝰ alienatõem fa / ↄꝑauerit
ctam ſine d ecreto ratam babuerii⸗
De magiſtratibus ↄueniendis.
4imnlilihi ſexi.
De ſeruis fugitiuis ⁊ libertis mãcipijſq; ci
uitatũ artificibus: ⁊ dd diuerſa oꝑa depu⸗
tatis:⁊ ad rẽ puatam vel dñicaʒ ꝑtinẽtibꝰ.
Deſurtis ⁊ ſeruo coꝛrupto.
De operis libertoꝛuʒs.
De bonis libertoꝛũ ⁊ iute patronatus.
Sii fraudẽ pꝛoni a libtis aliẽatio fcã ſit.
De obſequijs patrono pᷣſtãdis.
Delibertis ⁊ eoꝝ liberis. *
De iure aureoꝝ anuloꝝ ⁊ de natalibꝰ reſti
Qui admitti ad bonoꝝ poſſeſſio tuẽdis.
nẽ pñ̃t ⁊ intra quod temus.
AQuñ non petẽtium ptes petẽtibꝰ accreſcũt.
Debonoꝛũ poſſeſſione 'm tabulas.
De bonon poſſeſſione tabulas quam pᷣ⸗
toꝛ liberis povicetur.
De bonoꝛum poſſeſſione ᷣ tabulas liberti
ue pꝛonis ⁊ liberis eoꝛum d ak.· .
Vngeliberi.

Vnge legitimi ? vndecognaitt·
Deedicto ſucceſſoe‚doo.
De carboniano ediccco.
AUnge vir ⁊ vxoꝛ.

Derepudianda bonoꝛũ poſſeſſione.
De collationibſuus
De teſtamento militis. —
Qui facere teſtm poſſunt vel non.
Deteſtis ⁊ quẽadmodũ teſtꝗ oꝛdinentur.

Dehidibꝰ inſtituendis: ⁊ qᷓ ꝑpſone bẽdesi
De inſtonibꝰ ⁊ ſubſtoͤnibꝰ ſtitui nõ pnñt.

lſeu reſtõnibus ſub ↄditòe factis.
De impubeꝝ 2 alijs ſubſtõnibus.
De neceſſari
dis vel ſubſtituendis.
De liberis pꝛeteritis vel exberedans.

heredandis vel pᷣternuis.
De iure deliberandi ⁊ adeunda vel acqui⸗
rrenda bereditaarr.
De repudianda vel abſtinẽda hereditate.
Quẽadmodum teſtamẽta aꝑiantur inſpi/
ciamur ⁊ ſcribanctu.
Deedicto diui adriãi tollẽdo:⁊ quẽadmo
dũ ſcriptꝰ hẽs in poſſeſſionẽ mittat᷑.
Si qs aliquẽ teſtari ꝓhibuerit vł coegerit
Dehis quibꝰ vt indignis hẽditates qufe/
runt᷑ ⁊ ad ſenatuſcõſultũ ſilleianum.
De codicillis.
De legatis. *
De verboꝝ ⁊ rerum ſigniſicatione.
Si omiſſa ſit cauſa teſtamẽenti.
De indicta viduitate:⁊ lege iulia miſcellia
tollenda. “

Debis que penenoĩe in teſtamẽto vel co⸗

dicillis relinquuntur.

,Z
OSðUMðMð

js ſeruis b eredibue inſtituen

De fideico9miſfſis.

CLommunia delegatis ⁊ fideicòmiſſis ⁊ in
rẽ miſſione tollenda.
De falſa cã adiecta legato vł fideicõmiſſo
VDe bis quibꝰ ſub mõ legata vel fideicom
miſſa reliuquuntur.

De conditionibus inſertis tam in legatis

ᷓ in fideicõmiſſis ⁊ libertattbus.
De vlun ⁊ fructibꝰ legatoꝝ ſeu fideicõmiſ/

4
2*

NDeacquſrẽda ⁊t retinẽda poſſeſſione.
De pꝛeſcriptõe longi tpis.x.vel.xx. annoꝝ

In quibꝰ cãis ceſſat longi tꝑis pᷣſcriptio,

AQuibꝰ non obijcit longi tꝑis pᷣſciptio.

Si aduerſus creditoꝛem.
Deũõdriennij pꝛeſcriptione.

Ad ſenatuſcõſultũ trebelleianũ ⁊ de /ſon.

incertis perſonis.
Ad lẽgem falcidiam. S

De caducis tollẽdis.

De his qui ante apertas tabulas bꝛdita/

tem tranſmittunt. .—rZ
Oñ dies legati vel. fideicõmiſſi cedit.
Vt in poſſeſſiõe legatoꝝ fideicõmiſſoꝝ ſer⸗
uandoꝝ cã mittatur: ⁊ qñ ſatiſdari babeat
De ſuis ⁊ legitimis libæris ⁊ ex filia nepo⸗/
tibus ab inteſtato veniẽtibus.

Ad ſenatuſconſultum terculianum.
Ad ſenatuſconſultum oꝛphitianum,·
Delegitimis heredibus.

CLõmunia de ſucceſſionibus.

De bonis maternis ⁊ materni generis.

De bonis que liberis in ptãtẽ pꝛis ↄſtituij
ex matrimonio:vel als acquirunt᷑ ⁊ eoꝛum

adminiſtratione. S=
De hereditatibus decurionum nauiculari
oꝛum coartal iũ militum ⁊ fabꝛicenſium,
LZituli libꝛi ſeptimi.
De vindicta libertate ⁊ apud conciliũ ma⸗/
numiſſione.
De teſtaria manumiſſione.
De lege fuſia canina tollenda.
De fideicõmiſſarijs libertatibus,
De degiticia libertate tollenda.

Delatina libertate tollenda 2 ꝑ certos mo
os in citate romana maſſuſa.
Deſeruo coi manumiſſo.

De ſeruo pignoꝛi dato manumiſſo.
De ſeruis reipublice manumittẽdis.
De his qͥ a non dño manumiſſi ſunt.

Qui inanumittere non pñt: ⁊ nein fraude

creditoꝝ manumittatur. .
De his qͥ ad libertatẽ ꝑuenire non pñt.

Mꝛo quibus cãis ſerui ꝓ pᷣmio accipiunt

libertatem.
De ingenuis manumiſſis.

Lommunig de manumiſſionibus.
vel er ,. Deliberali cauſa.
De poſthumis heredibꝰ inſtituẽdis vel ex

De aſſertione tollenda.

Auibus ad libertatem ꝓdlamare non lʒ ⁊
derebus eoꝛum qui ad libertatem ꝓclama
re non ꝓhibentur.

Deoꝛdine cognitionum.
Decolluſione detegenda.

he de ſtaiu defunctoꝛum poſt quinquenni

um queratur.
Delongi tꝑis pꝛeſqipti õe q̃ ꝓ libertate ⁊
non aduerſus libertatẽ opponitur.
De peculio eiꝰ qui libertatẽ meruit.
De ſenatuſcõſulto claudiano tollendo.
Denudo iure quiritum tollẽdo.
De vſucapione ꝓp emptoꝛe vel ꝓ tſactõe
De vſucapione ꝓ donato.
De vſucapione ꝓ dote.
De vſucapione ꝓ herede.
Coõmunia de vſucapionibus.
De vſucapione mãſtoꝛmãda ⁊ ſublata ditf
ferentia rerũmancipi ⁊ non mãcipi.
1 .

Me rei d ñice vel temploꝛum vendicatio tẽ/

poꝛis pᷣſciptione ſubmoueatur.

Depᷣſciptione.xxx.vel.xl.annoꝝ
De annali exceptõe italici Zᷣctus tollenda
⁊ de diuerſis tpibus ⁊ exceptionibꝰ ⁊ pꝛe/
ſcriptionibus ⁊ interruptiõibꝰ eaꝝ.

De alluuionibꝰ paludibus 2 paſcuis ad

glium ſtatum tranſſatis.

De ſentẽtijs pꝛefectoꝝ pꝛetoꝛio.

Quõ ⁊ qñ iudex ſnĩam ꝓfene dʒ pñtibus

partibus vel vna abſente.
De ſentẽtijs ex ꝑiculo recitandiis

De ſentẽtijs ⁊ interlocutõibꝰ oĩum iudicũ

Deſnia q̃ ſine certa qᷓ;tiiate ꝓlata eſt.

De ſentẽtijs que ꝓ eo qð intereſt ꝓferunk.

Si a non ↄpetẽti iudice iudicatũ eẽ dicat᷑.

De pena iudicis qͥ male iudicauit vel eius

q iudicẽ vel aduerſarium coꝛrũꝑe curauerit
Sñiam reſcindi nõ poſſe.
Defructibus ⁊ litis expenſis.
Dere iudicta.
De executione rei iudicate.
De vſuris rei iudicate.
Si plures vna ſnia ↄdẽnati ſunt.

Quibus res iudicata nõ nocet.

—

Cõminatões epłas ꝓgrãmata ſubſqiptõ

nes auẽteʒ rei iudicate non bie.
Si ex falſis inſtris vel teſtimo
tum ſit.

Deconfeſſis.

Rees inter alios acta pel iudicata alij nõ no
(Ecrere.

De relationibuns. .
De appellationibꝰ ⁊ pſultatioͤnibus.

De iꝑibus ⁊ reꝑationibꝰ appellationum

ſeu coſultationum.
Qñ ꝓuocareneceſſe non eet.
Quoꝛum appellatões nõ recipiunt᷑.
Sipendęẽete appellatõe moꝛs interuenerit.

Dehis qui metu iudicis nõ appellauerũt.

Si vnꝰ ey pluribus appellauerit.
Di de momentanea poſſeſſione fuerit ap⸗
pellatum.

The liceat in vna eadẽq; tã tertio ꝓuocare
vel pꝰ duas ſnias iudicũ q̃s diffinitio pꝛe/

fectoꝛum roboꝛauit eas retractare.
Qui bonis cedere pñt.
De bonis auẽte iudiqꝗ
nundaãdis ⁊ ſepatõibus,
Depꝛiuilegio fiſci.
De pꝛiuilegio dotis.

Dereuocqdis bis ꝗᷓ in fraudẽ alienata ſe

Liituli libi octaui.
De interdictis.
Quoꝛum bonoꝛum/
Quoꝛum legatoꝛun·
Vnde vi.
Si per vim vel alio modo abſentis pertut
bata ſit poſſeſſio.
Uti poſſidetis.
Detabulis exhibendis.
De liberis exhibẽdis ſeu deducẽdis ⁊ de
libero hoĩe exhibendo.
De pꝛecario ⁊ ſaluiano interdicto.
De ediſicijs puatis.
Denoui operis nunciatoe.

nijs iudica⸗/

poſſidendis ſeu yꝙ

e

De operibus publieiiis?
Derocinijs open publicoꝛuʒ ? depribus
ciuitatum.
Depignoꝛibus.
In quibus cãis pignus tacite batur.
Si aliena res pignoꝛi data ſit.
Que res pignoꝛi obligari poſſint vel non
X qualłr pignus ↄoöbatur.
Qui potioꝛes in pignoꝛe h ẽantur.
De his q̃ in poꝝ creduoꝝ locũſuccedunt.
Si autiquioꝛ creditoꝛ pignus vendiderit.
Siccoõis res pignoꝛi d ata ſit.
De pᷣtoꝛio pignoꝛe:⁊ vt in actõibus ẽt de
bitoꝛum miſſio pᷣtoꝛij pignoꝛis ꝓcedat.
Si in cã iudicati pignus captum ſit.
Si pignus pignoꝛid atum ſit.
De pantu pignoꝛis ⁊ ofi cauſa.
De remiſſione pigno ꝛis.
Etiã ob cyro gra phariã pecuniã pignꝰ te⸗
De diſtractione pignoꝛum. neri
BDebitoꝛ em venditionem pignoꝛum impe⸗/
direnon poſſe.
Si vendito pignoꝛe agatur.
Deluitione pignoꝛis.
Si vnus ex pluribus pẽdibꝰ creditoꝛis vł
debitoꝛis ꝑtem ſuã debiti ſoluerit vel acce
perit.
Si pignoꝛis ↄuentionem numeratio ſecu/
ta non ſit.
De iure dñij impetrãdo.
De pactis pignoꝛum ⁊ delege cõmiſſoꝛia ĩ
pignoꝛibus reſcindenda.
P oceptomdus ſiue pᷣſcriptiõibus,
Delitigioſis.
Depbenda ⁊ cõmittenda ſtipłone.
De inutil ibus ſtipulationibꝰ.
De duobꝰ reis ſtipulandi ⁊ ꝓmittendi.
De fideiuſoꝛibus ⁊ mandatoꝛibus.
D enouationibus ⁊ delegationibus.
Deſolutionibus ⁊ liberatõibus..
De acceptilationibus.
De euictionibus. M
Creditoꝛẽ euictioneð pignoꝛis non bĩe,
VDe patria poteſtate.
Deadoptionibus.
De eman cipatione liberoꝝ,
De ingratis liberis. H
De poſtliminio reuerſis ⁊ ab hboſtibus re
demptis.
De infantibꝰ expoſitis libis ⁊ ſemis: ⁊ de
bis qͥ ſ guinolentos nutriẽdos accepunt.
ODue fit longa ↄſuetudo.
De donationibus. ß
De donatõibus q̃ ſub modo vel ↄditione
vel certo tempoꝛe ↄficiuntur.
De reuocandis donationibus.

äsä
Zituli libꝛi noni.

Debis qui accuſarenon pñt.
De acculationibꝰ ⁊ inſcriptõibus.
De exbibendis ⁊ tranſmittendis reis.
Becuſtodia reoꝛum.

Depꝛiuaſ carceribus inbibendis.

Sir reus vel accuſatoꝛ moꝛtuꝰ fuent.
Si quis imꝑ atoꝛi maledixerit.

Ad legẽ iuliam maieſtatis.
Ad legẽ iuliam de adulterijs ⁊ ſtupꝛo.

SDi quis eã cuius tutoꝛ fuerit coꝛruꝑit.
De mulieribꝰ q̃ ſe ꝓpꝛijs ſeruis iunxerũt.

Ad legẽ iuliã de vi publica velspuata.

De raptu virginum ſeu viduaꝝ nemõ ſan/

ctimonialium.
De emendatione ſeruoꝛum. .
De emẽdatione ꝓpinquoꝝ.

Ad legẽ coꝛnelia de ſiccarijs.

Ad legẽ pompeiã:de bis qui ꝑentes yvel li⸗
beros occiderunt.
De maleficis ⁊ mathematicis ⁊ ceteris ſi/⸗

milibus,

De ſepulchꝛoviolato.
Ad legem fauiã de plagiarijs
Ad legè iuliã viſcelliam.
Ad legẽ coꝛneliã de falſis.
De bis qͥ ſibi aſcribunt in teſtõ.
De falſa moneta.
De murtationen oĩs.

Ad legẽ iuliam de ambitu.

Ad legẽ iuliam repetundaruʒ.
£

at confilcare.

De crimine peculatꝰ.
De crimine ſacrilegiijj
Deſedicioſis:⁊ de bis qͥ plebem ð rem pu
blicã audent colligere.
Añ̃ ciuilis actio criminali pꝛeiudicat ⁊ aꝝ
vtraq; ab eodẽ exerceri pot.
De crimine expilate h ereditatis.
De vibonoꝝ raptoꝛum.
De crimine ſtionatus.

De iniurijs.

De famoſis libellis.
De abigeis.

—

De nili aggeribus non rũpendis.

De bis qui latrones vel in alijs crimibus
reos occultauerunt.
De requirendis reis,
Dequeſtionibus.

De abolitionibꝰ.
De generali abolitione.
Vt intra certa tpa criminalis queſtio termt
netur.
Ad ſenatuſcõſultum turpillianũ,

De calumniatoꝛibus.

Depenis.
Ne ſineiuſſu pᷣncipis certis iudicibus lice⸗

4

. 7
De bonis pꝛo ſcriptoꝝ ſeu damnatoꝛum
De bonis moꝛtẽ ſibi ↄſcientium.

Delſniam paſſis ⁊ reſtitutis

2

2

2

=
2
2—

S

8S

2

=

K)

Jk.

eer

R. K.s

.

dl. S z Tdx 738 SE .&— Jr. A
.* Jminah a „ „ 4 17 n:. 51 . Hl . 9
4. e⸗ Dn ſe⸗ Sanl.5 7 re. — e as 3 1 Frne her dehenn
Fife Da-N. S GrſerraA re . ,e ns i K I 1
RW”. Rrate⸗ „D. hyy . . .
AS&h, k . SWrre ro ſecα MWo V'rrrnn Res 2 1g. 22*
JanC GeLl, (8. = 1. v . õ C ge
a 2 . Selaé Te Tkrten z.
4 S C. „ g— rern ee Be⸗ k yA. 7 7. at et. . 4 zr/
ASsſnato 116 CZE PasſT. 24 eel „ Pen nr D.cte 5
1 SS e eckſilc thenl E 2=ðèð W☛°
6 . + e; g. . . erl. 26 Peor
L. ad oſer⸗ , ER ar. e K. 2
EE EE’ rnakace = rir,
7 1 Raan . 28 2 . * ,
KT .1 a ſ SE n. 3e a3 o. ⸗ . 74 ö,
= Da den ie⸗ — 3, S 34 vys .. gr.. S.
r† . D 6 bfenon u=⸗ Br „5½ . CA .. 5„2
. 1 y 9 ſ. gn des z07
e erzsdhle,; , - e e . .. er Je ‚Mr
A. 21 for. °5 S„νααπι H „6 J N— Wcr.
. 24,5 s ErvE
R al Brre⸗ K-X. 1 or 5 ,. . 1
W nlen ed.. = Fragenafeer 2 . aps tli, 2 drIe. S frren . 2,8
= V r.- . 92 9 — E E S T H Se 29
PIlæ Ds Dra- 9,5 ru N r , v‚ — 3 2 z; 1⸗ 3 2 ſe a zeſ *
r& * B e⸗ A — n 5 5hI= nSSE „ c ſpeaA .
2, . * Vr⸗ n 7* e- 6. E SS „, zas n roEh⸗
* 5 Aar Ee „ — .— „icr 2
S FCc N 4 SI,Aſae
2 nn,
„: Ter re, — ðõ
“?5äͤ ⸗ . 208 T. 33 2. α., . ⸗ rn ß re, Rr 2,
. 2, 4 RXz . F. r. ** n. 2. S Erg, Dl
— 26S. S⸗Rnpß a, r 4 N E ey F e
DD Rn , EEA r e t. IE r⸗ R
s =ð Ee
Der,, 7X. TRrr r. S . rret 3 1 . i . k. 1 X E& 9 337
BDBer WMat 3/ PI „απ . e lle 28
B.r.f , = Sl r . ſe 1 l 1=
4944 8. *„ . 4 22 S , .*2* ₰ 8
Borg = E fſr. G i . r H& S 7 1 0◻ .
1 J on
„A e S La * . D 5. O1 ͤsh Prn—
Sa S n / M 2/1 α
⸗ .Ksσ⸗re 2S K. e 1. . lip 3 2 O
2 2 3
2 — Kn. gα H V 0 2.E π 285 ,
22. D ee 30 Ee⸗ a T ,,. ..—: * ., . 232
— A1. Ben anf e „5 044α0 2/7 eas .,
i Jtit⸗y õ ar. Bne D .2 . h Nothre- ſ̃
r Ba = Sar, , S 333 P. . L,
„ ars 5§ 3 „. A
18 „. De ua EE 1 “ . R e = 2 ,
S = .. 1.. 12 r4 l. heieſn.d⸗ Ne 113 2 rr ee⸗ Fer J 1 Ve I.A .Arer 2
dor 6 eee 1 l. Ere 71 R r⸗. 0 2
ſ26 E: ſes l.E — k St N eer..
. X. .*£ Ma ro1 e. . e. X „ — 1,de . —

S k) r.. &d

8
*

20 C 2

*

1,6. a8S / per PR
. „ο⁵. 3(en en. Re n Per „: d . 2* Njͤ n a
„ “ 5. i olen⸗ ya: /12 G. Fe Wecr * Te.S
x erY 29 6 S C1. n⸗ S. e —
220 Ne. G--6 ze; (S TDerg e Her 7 n⸗ IJr. 5 — Wer r⸗ 2. VE S
4 , * 5 20 2 S⸗ 2* rr.* *.
25 Gre. l. Ga⸗ . S E — A arr. 4- 6⁶ vr —π Wasze S . ENE
O „ Per
„ . e 20 1 S kn ens E K Fr ier 23 . . ₰J,V. n
Rrh Rrils 6 „ 5 X E 2 W r 7* , „Ke.. * r. k C d⸗
20 TMin ß f u* . Aie. rge 1 R k KAn 97 . e.A z1, fteg A. 2 Di S .LE .
. Bg Fy- ſbaPrrnt 9 “ . 212 8. * N. 1 De Vg,
2 *△R — 2 — 4. . 2 . f
e Nor E DRrrrre 7 S. T.S l S t
226 V. . — —„ 4 l.. α Ben 24 1 br ſa , –
337 t⸗ ſTa “l Nr Y. r ſe . E ν.n W S Aorn, D
ALHα 2 — . * . erernnn
7 „. .D rWB.A 6. EPesKXMα ασ „ ⸗ 1 77*
„ gen Def z. n r LeE . S. Wn r- el SE *
α☛ ne ſe⸗ 1 8 arlk. 2/2 Si y sre ⸗ ans
.1 . 2. R. . v. t Rrrderr 4 9 S. , E 19 6 ApR .
ſ. 22 f-rr. 3/2 . 5. „*S N *
er. oH r, 11.. S S⸗ P. I N—
204 4 A.. 9. 6 7 5 deS I. vevy j'alun eh . S .
c .. H.n . 2 5„ n 2. G E- R p- 0
Pr. — AEα ree 4 t. Ke A s 1Saken .n.
S=P-an c 6½ Krte OA N.. 327 . y Sο „.
A .. . ake⸗ eE e 7S. e r Sr
713 „¹ * r6 a 29 G a „ Damn.
13 G.ren heeg „„S. 2 ir- PK 29 b
327 Se „. N KX - . K 33148. Kae Ec r
S 5 * eAen⸗ — *EE..H„e
63 1..6 .5 pſter . rai e 8312 S. we Xft 42. 6
1s raee, rry. E E K-. *ι B2.0 332S y J. —2 Nar. .
2 Len De 14 zrc . 12 ¾¾ p. .. ter- : 3 .. 9½. * 1. — ; ₰—
2☚. — „. 2 1, 5
2. ☚ 7
— 2 34 7 4
er. 244 “ AI. Sl vhyp. , H ria .O. 75 Sg. = “ 9“*
1e1. 2. h. G 4* A lL ⸗. 1 S 1. õ
4 i, 26 4 3[ 6° π½ Rün fr. 2,. * „ 5 . .. .... Aa.ng .
ℳ Dey6 *£ 4ys ₰ 7 E 85 “ „, vz.⸗ß 1. 1. ) * Lhrr.a o.
, TI. pa ſqy J. e Srs n e 5 2 ..”*” + ſiN N “
r 4 9E&. es e.. derper e, graee s S
2* 1 = 1 1 . 12* A 31 rtr. )„N .. cig
292 ſ . . . .
N. g. 4 R⸗ hyy e oN.k. 227
ðð X „ Des .
*ſ¹ ..1e — *☛ eXα 8 S=S BeS 3
TERNNL/O0 . * Sere 6 . D .
32 R2 a c*. e h E. „ Sh ne ph. Frr. S S — faz. fhkt
51 Prt e /9 See Pr,t 122 SYs .— 1. C -
5- /Ser h g. Mers: . ſ 257 ,. * Ra H.rc E .
— 5 g.- 1 2 3r ) g.
6 ſicc, eun da y 2/ aS. r. 3 AcEee⸗ ,4 ffle X. ½2 AK X— r ⸗FWl
X ſr.r eprklat 2d. n- ſoſr, dan.⸗ nAE.
/ Te . Ja WSeO Ran 0⸗ 25 [3 ſut. Lj · h. .
ſox (S. .. 9.e Rrat ſe 2 5vE .. M n 2 O Ard r *
2 4) 8 e „. Ze Baearhere S. 1 1 ſ —
1 QD. Pir a 55 Sen⸗s PNenet. 9 4 “
11 ☛‧ lia be xX aX 1 .27 Sne 3 7* * fat ——
2e de R me Ke . ,J S K Ia. „tr. 4 9VI. = p Byrs. 20 Trrer
26 2 E 1 . *n E -ſlr-D. ſ Se g.⸗ .
2 — n ſn W. I= t - =pAαrrnn. 34 Joß. H prer
e a⸗r =SDvV 2 r dr ⸗ 1 EST T:r. õ
5α☛ ⸗ S . „77S. r rr. 7 Jil- 22 . .
29 Sr = „ S . l ue5 S 28.. .
2 L6201 . en v ℳ 23
“ CO a res e . 2 cdererſ . 5 2 /. D. .
S Sr . : n prr. et e S.
ac h rig per 70 S. ., e e E Pee.
- e . T. 15 S. -⸗ 2.·E B 3
. e ,eV 2ſPeen⸗ 92 ,
„ Qn . 7 2 868 v e AWeg⸗ TrA α
** SrS, rS S. 4S. 5 . . ..
QA.4,5&α . a 6. 9 .8. Mr W . .
„ Q 45. — . esͤ 478. — 2 rin: X 1 R-A 7 — *2
** , 5 n 19. AR r& . .
1 . . 414 — .a 9. * HZ
2 (en AS Sſ Sre⸗ 1 2 P.II N fz.. . ++ H Frrrr,
2. E. . 4 2/ P. I8 Wſeurs
1 .ke 8 ſe⸗ lrre 2. — 129 p.Aan. H
.-. — */*“ſv6 pe 4 . £ .0
2/1 t◻- — ſe . er ſte —der aſrr *. ) na
2/1 - *xl. Nl. . R,AXd 13☚ e I „.
. 7,R. d. 1 S. . 2* (E. . Jec-‚A

„
K . .ð .

ee
e
. Pe

5 . 7
S . X 1
4
* .
. .
7 . 2 „
H
1 7 4
—
. 8 ,
.
S 4 –
4 * 7 .
5* „) * , .
7 8
SS .
„
4 . „
. 9 2 5
5 8 . 7 3 5 F
.
3 .
.
8 . = H .
5 .
5 * E. 2 2
. 6 .
V . 4
2
2 1
/ —
.
. X —
G . E
. „
8 . 2 — —
R . . . 5
1 RE - . . . . 7 .
5 . . —
5 1 *
— 7 6
„ 1 .
17 — . . . S
. 4 / . 7 5
.

* 2
. 6
4
„
.
.
S
. 5
.
R
4 . . 2
Z 3
— . .
4*
4 —
5 *½ 1 2–
. .
2 4 4
4
.
6
1
.
2*
7
*
4
1
. .
2
.
. .
2 —
2

4
„ 7
„
⸗
4
1 .
.
4
.
2
*
.

.
.
.
†
.
„

dico⁊ pᷣmo circa

a Pꝛimã.i.maxi

mãa. 7 B vt tollts

riu .l. pribn.

vbi dicit ꝙ pmo

ad leges.
b Agmia. . miti
tes in agminib?.
Cc ¶ Exqſit.ſ.expẽ
ſis publicis ĩimo
nõ ſolũ cogitaui
mꝰ facer:imo ad
effectũ pduximꝰ
mia iur illð.ñ mi
noꝛ eſt virt?. ⁊c.
agmina.
m.i. ad h̊ dedi⸗
mꝰ noſmetipſos

½ Doctria qad

ntonar be
ne ſciebãt leges
be Experietia reꝝ
Qq ad opationem
i Pollentibꝰ. i.
plendentibus.
ke Cõ ferẽtibꝰ. qñ
q; eni cöͤferũt. vt
pʒ.j. de cad. tol.
in pn. de reivx.
ac.l.qi. in pᷣn.⁊ de
biſ dicvt diximꝰ
in ſup erioꝛi cõſti
1 Que. pſtoͤnes
tollendis.
n Eas. ⁊ ſimili/
tudines.
o 4 Er qua.ſ,di
uiſione.
P ’IJuſuß alijs
tollẽdis. r†pete.q̃
oli erãt ſcripta.vł
ius fpete:ſʒ acci
pieſ.ſ.mãdatũ.ſʒ
Hͥ nõ ſubaudias
ſi tollant᷑ nes erit
ibi pũctũ bijſdẽ
p ¶ Pertinẽtibus
q MHijſdẽ.pꝛudẽ
tiſſimis datiui ca
ſus.

rqſãd atis.i. e

lectis nro nomĩe

8 Pꝛo re publi.
annuit.i. ſuũ pbu
it aſſenſum exbi⸗
buitvolũtatẽ pꝛe
ſtitit fauoꝛẽ ⁊ B
pid qð fecerunt
aopparet. qa ea q̃ᷓ
liciter ↄpleuerũt

animonos edidimus: electis vi ſedula ⁊ peruigili induſtria mo⸗
arma tac digni l „

ni gloꝛioſiſſimis taʒ doctrina le⸗
gũq; experientia rerũ:ſtudioqʒ

prepub. indefeſſoꝛ laudabili ꝓ

poſitopollentibus ſub centis fini

bus magnũ laboꝛẽ cõmiſimꝰ.per
quẽ fam triũ veterũ gregoꝛiani ⁊

hermogeniani atq; theodoſiani
codicũ cõſtõnes:q; als plies pꝰ

eoſdẽ codicesa theodoſio diuie
memoꝛie ceteriſq; poſt euʒ retro

pꝛĩicipibꝰ anoſtra ẽt lemẽtia po⸗
ſitas:in vnuʒ cocdicẽ felici noſtro
noie nũcupandũ:colligi pcipimꝰ
tollẽdis qdem tam pᷣfatiõibꝰnul
lũ ſuffragiũ ſanctioni cõferẽtibꝰ

q;otrarijs cõſtõibꝰ que poſterio

re ꝓmulgatione vacuate ſunt: ſi
milibꝰ vct pꝛeter eas ꝗᷓ eadez pe
ne ſanctiẽdo diuiſionẽ iuris aliq;
facere noſcunt᷑:exq diuidẽdo ve
tera:nouũ aliqdð naſci videt᷑ mul⸗
tis inſuꝑꝰalijs ad rectaʒ hmõi co⸗
dicis compoſitionẽ prinentibus
ijſdẽ pꝛudẽtiſſimis viris a
noſtro numie mãdatis ⁊ nro ſtu⸗
dio ꝓ repub. inſtituto: ſuũ pꝛeſi⸗
diũ deus oĩpotẽs annuit.adiſtuʒ

laboꝛẽ ⁊ tanti opiscõſũmationeʒ

electi: vir excellẽtiſſimus exqſtoꝛ
ſacrinr̃ipalacij cõſularisac priciꝰ
Johãnes:⁊vir ſublimiſſimꝰ expᷣ
fectꝰ pᷣtoꝛio ↄſularis atq; patrici
us Leonciꝰ:virq; eminẽtiſſimus
magiſter militũ cõſularis atqʒ pa
tricius. Ohocas:⁊ vir excelletiſſi
inꝰ expᷣectꝰ pᷣtoꝛio oꝛiẽtis ⁊ pri-
cius:⁊ nũc pᷣfectus pᷣtoꝛio ꝑillini
cũ Balilides: Et vir gloꝛioſiſſi⸗
mus queſtoꝛ ſacũ noſtri palacij
⁊excõſul Zhõas: Immo ⁊ vir
magniſicus magiſteria dignitate

inter agẽtes decoꝛatꝰ tribunianꝰ

virqʒilluſtriſ comes largitõnũ in

ter agentes decoꝛatus ⁊ magiſter
ſcrinij libelloꝝ ⁊ ſacrarũ cognitio

nũ cõſtantinus. Et vir illuſtris
magiſter iuris doctoꝛĩhac alma

vebe theophilus:viri etiaʒ diſer⸗

tiſſimi togati apliſſimi foꝛi tue ſub
limitatis Dioſcoꝛꝰ atqʒ Dꝛeſen⸗
tinus:oĩa que eismãdauimꝰ qiʒ

erataq; digeſtiõe cũ dei auxilio

ad ꝓſperũ tulerũt terminũ: 2 elb⸗
dem nouũ iuſtiniaui codicẽ nobᷣ

obtulerũt ita cõpoſitum: vt ⁊ re⸗
bus ꝓfuturuseſſet cõibus ⁊ nr̃o
cõueniſſet imperio. Hũcigit᷑ in
eternũ valiturũ iudiciotui culmi
nis intimare ꝓſpeximꝰ vt ſciant
oẽstaʒ litigatoꝛes qᷓʒ diſertiſſimi
aduocati:nullatenꝰ eislicere de
cetero cõſtõnesex veteribus tri⸗
bus codicibꝰquoꝝ iam mẽtio fcã
eſt:vlł ex his quenouelle cõſtões
ad pſens tẽpus vocabant᷑:in co⸗
gnitiõalibꝰ recitarecertaminibꝰꝰ

ſʒ ſolis eiſdẽ noſtro codici inſer-
tis cõſtitutõibus neceſſe eſt vti.
falſucrimini ſubdẽtis his qui cõ⸗/
tra facere auſi fuerit:cuʒ ſufficiat
earundẽ cõſtitutionũ noſtri codi
cis recitatio:adiectis veterũ iunris

etiã interpᷣtatoꝝlaboꝛibꝰ ad oẽs

dirimẽdas lites: nullaqʒ dubita⸗

tione emergẽda.vl eoq; ſine die

⁊ cõſule quidẽ cõpoſite ſunt: vł

q ad certas ꝑſonas reſcripte ſũt
niſi aliquo pꝛiuilegio facte ſint:cũ
oẽs generaliũ cõſtitutionũ vi ob
tinere ꝓcul dubio eſt. ſed ⁊ ſique

earũdem cõſtitutõnũ detractis vl
additis vl permutans certis ver
bis:qð ⁊ ipſum pꝛefatis excellen
tiſſimis vins ſpaliter ꝑmiſimꝰ cõ

poſite ſunt:nullis ↄcedimus exli

bꝛis veterũ iuris interpꝛetatoꝛuʒ

aliter eas habẽtes recitare:ſed ſo
lam veterũ iuris interpꝛetatoꝛuʒ
ſniam cõmendare:vt tunc tene
at cũ minime aduerſant᷑ eiuſdem

noſtni codiciscõſtõibus. ¶ Di

que vero pꝛagmatice ſanctiões

que minime in eodem codiceno⸗

ſtro recepte ſunt:ciuitatibus foꝛ⸗
te vel coꝛpoꝛibꝰ vel ſcolisvel ſcri
nijs vel officijs vlł alicui ꝑſone ĩ
partite ſunt easſi quidẽ aliqð pꝛi
uilegiuʒꝰſpãli beneſicio indulget

oimodo ratas manere. Si vero

ꝓcertis capitulis facte ſunt:tunc

tenere:cũ nulli nri codicis aduer

ſant᷑ oſtõni pcipimus.Sed⁊ ſiq̃

—

De iuſtiniano codice cõfinman.

t Ad iſtũ ⁊c.electi. bũn
hpyjmoi noĩatiui caſus eſt
longe. i. ad ꝓſperũ tule/
runt terminũ c.
u ¶Induſtriai. valde
exorauimꝰ eos vt ð hbac
ↄpoſitõe delib erarẽt vk
dic ꝙ ötermĩat ſeq̃ntia
a ¶ Digeſtione.i.d elibe⸗
ratione.
b MHuũc igit culmis.loq̃
tur mẽne pᷣfecto pᷣtoꝛio
c Ad p̃ᷣſens. i. vſq; ad
pꝛeſens. 3
d Lertaminibus. i. in
iudiciz33 .
e Heceſſe.niſi imꝑato
res poſt nos aliqͥ coꝛꝛe⸗ s
xerint ſicut⁊ nos facimꝰ
delegibꝰ alioꝝ.naʒ no
ne dero gãt ãtiqs.vt/j.ꝰ
ve.iur. enu.l.tãta.in pᷣn.
⁊. ff. de le. ⁊ ſena. cõſul.
l.nõ eſt nouũ.⁊ no.h̊ nõ
eſſe Z bendũ arg.ex legi
bus abꝛogatis.ſic.⁊.j.
de la. liber, toll.l.i. circa
pꝛincipiũ. ðð
f Falſi crimini.i.actõni
crimini enĩ nõ ẽ lex vel
imꝑatoꝛ:ſed ipſi ſe ſubij
ciũt. ⁊ facit. ff. ad. l. coꝛ.
g½¼ Subdẽdis. p bãcl.
egrundẽ.ſ.penaꝝ impo
ſitarũ in noſtro codice.
b Zaboꝛibus.i.dige⸗
ſtoꝛũ.qᷓ ad buc nõ erãt
cõpleg.
i ¶¶ Mꝛocul dubio. ſup P
⁊ ſupioꝛi dicto potes di
cere ria que dicimꝰ. S.
ti. i.in fi. a0ůcd.
Kqſ Commẽdare.i.nõ al
legare.acctãtt.
I EA inie aduerſant i.
ↄcoꝛdãt tũc enĩ allegat
nõ tanqᷓ; antiqua ſed tã
quã noua niſi velit ſub
di crimini falſi. ac.
m ꝗ Ganctiones..facte
cũ cõ ſilio ꝓcerum.
n ¶¶Scrinijs.iibis qᷓ p/
erant ſcrinijs.acc.
o mpartteſuntano
bis vel ab alijs pꝰ? nos
vel ante.ac.
p ¶ IPꝛiuilegiũ faciendi
q̃d vel non.
q /?Ianereratas. ſiue
aduerſet᷑ ſiue nõ conſti⸗
tutioni.C. ⁊ ſic eſt cõtra
ſ. de p ꝛeci.imper.offe. re
ſcripta.⁊ de ſacroſan.ec
cle pᷣuilegia.ij.rñ. ⁊ ſi
ius vel vtilitatẽ publicã
l. fi. ſo. bic nullius impe
tratõ ne fuit cõceſſuʒ. ibi
ſic.vł bic nõ ledebat ali
r Facte. ius cõ e conſti /
tentes.

25

20

Dn II.

10

s

S T 0

O Balance Q R

N Focus

H J K

G

F

E

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

S
5
S
5
E
3
£
=
8
5
§
8