ſtituẽda tibi pte ↄtra ioneʒ exꝑinr· blecei leci
yt dehbitũ/ poſceres iudice cogno⸗ Giri dr
— tranſac.l. Guiſ. 7
ſcentepotes 2 „ F. de 5bé. emp. 1.
DBD . aa. ?. cc. phꝛõtoni. no idcirco f. er
m qui mutuaʒ ſũpſit pe neacr t obalſ
Mcendiũvl

cuniaʒ ʒ in res alienasa creditoꝛꝛe

tus caſus. vt inſti. quibus mo.re contra. ob.

K ¶Ere alieno. ſiue ſit pecunia ſiue aliud genꝰ

Oÿp. ſic coõ /

ſtrumẽto ↄtinek.

vel dic nam pꝛo

certe.

alius foꝛtui
item is.

. qo eſn in genere de

bekt perire non põt. vt. fl. ad.l. fal. l. in ratiõ e.S. diligenter. ibi incer

te ⁊c.⁊ de ver.ob.inter ſtipulantẽ.S.ſacrã.at in ceteris contracti

dus vbi ſpẽs debet mibi vel mea vel futura. mea interitu eius li
beratur. vt.ff. de v er. ob. l. ſi ex legati cauſa. .l.ſt ſeruuʒ. ſed fallit
quod bic dicit in antiqua pecunia. vt. f.de nau. fe.l.periculi.⁊. j.
de nau.fe.l. i. Item in actõe noxali. vt. ff. de noxali.electio.S.ſt is

⁊ de fid eiuſ.l.cum fideiubet.

⁊ in actione de peculio:vbi tempꝰ rei iudicãde inſpicit᷑ an ſit i pe
culio. vt.ff. de pecu.l.queſttũ.in pꝛin. ꝛ.ff. de lib. le.l. ſi quis reum

Iin rein pecuniã.puta in cõem domũ reficiendam.
—n g ec re. qualiter flat dictũ eſt. Sl. eo.ſi non ſinguli.
n ¶Wnſolidũ. qð facere potuiſtis.ᷣ vt. . e. ſi nõ ſinguli. ꝙ ſt eſſet et
ſolueres dicereris aliũ liberare nõ officio geſtiõis ſed natura ob

lig ationis.ſed ⁊ tũc actioneg.g.locũ h ab cret. vt no.j. de duobu

reis.l... O ¶Experiri. actione neg. ꝗ.

cut ſi ei mutuaſſes aliquid.

p ¶¶ Debitũ.i. ſt

ꝗ Potes. acnõe neg. ge ad.

boc.j.loca, ſi diuiſa. 7. ſ. de duo. re.l. · 7. ibino.

afop
lſneret
((kfdepe

iti i
CAei,

4

lcis
lcet

nico

ont
;

—

honi
Afnilun;

miipboe

lch
ilhis

ncid
ſſol gi
in

nppeir

Gobecz
ulgitf

ltſcſge

D Ablo⸗
Neq
Wbein

nnonte
ge nrge

ſenoltkng

oß iſfta)

kcbltnif
nopfd
fngio N.
ſdltoanul

wheign.

tsiniſihl
urtg peng

Endäpidete
ſchatrea e
Petiniſtcn t

lccinnet
funtito un .

Sßdiud Oe

auccd t
Vunnſ
Greplin
mnok.
hizſ ver,
tg tananen
meplgi gui
gciſeguelet.
Nadic nanpe
nt.

ſplite
Eki
Ctoreſnnht

Putano cde.

ſoti ntl
Anere t
torſtten
ilſe “
,Kenre

eirti

Aſe,
“
belnme

ti sid
4

Quartus.

VUm qui pecuniam impendendam. 80 Dante alias
paberet euz obligatu actione neg. ge. vt plene dixi.ff. deneg.
ſt pupilli. F.i. t ¶ Obligatum. ſ. accipiente

db. l.nimia. 2. ]. de fideiuſ.l, ſi pater. ⁊.j.de admi.tu.l. ſi non

nõ ↄtemplatione dñi rerũ eã feno
ridãte pꝛincipaliter obligatũ ob

. b.en noxiũ remanere opoꝛtet.
de ſol. l. eũ a 8 . — Ü-
deld lc Dem. aa. ?. cc. adriano.
⁊.f. ð condide. Itue pecunie quaʒ aliis
bis ſola bor aã Decſit ereditoꝛ citra ſolẽnitatẽ ver⸗
edeneng. hon ſubſenbere inſtnmẽtotenõ
babeat actioneʒ. eE
aseno in⸗ habet obligatum. 11 Dem
las debet in ſ. ¶ n On aduerſo te creditoꝛes
Mn letibi ꝗ miſtu ſupſiſti pecuniã: ſed eius
domiciliũ nõ b⸗ (ii hãc credideras Hegvales expe⸗
eat. . iiri cõtra iuris foꝛmã euidẽter po⸗
CLollectarius .
Amenn eundez ſtulas*. II Mpꝛ. hoñ. ?the. aa
deſiderãs bono N theodoꝛo. ppᷣ.

rem dat mibi pe⸗. %„æ¹ e Tn .
cunia vroellſta, H iſquis iudici fenebꝛem

eü non impedi Pnun mutuauit:ſi ĩ puincia fuit

.

n. Mi dunti. yerſatus:: quaſi emptoꝛ legũ atq;
edupla colli,· APuincie:vl ſi quis collectanꝰ ho

gar. vt in aut. vt noꝛis pꝛeciũ dederit ambiẽti:exi⸗

tas uno⸗ Uben vnacuoiuchccplecter
2.5co8. 7.5. fiaalſſ. — 2.iuſtinian?.a.mene. ppᷣ
autzzx Mper crographariisiſtru⸗
eedionnies mẽtis hec ꝓcõi vtilitate ſã
dießmm alum. i. ei / Ciẽda duximꝰ vt ſiquis pecunias
auideſdeat pe credere ſup.l. libꝛas auni volue⸗
ꝓ boc ſibi ie . . .
dari. rit?: vel ſup reddito debito ſecuri⸗

b ¶ Mena buiel tatẽ accipꝑe cũ ampliꝰ ſit memoꝛa

7 Atue. ſubſcnibentez. vt teſtis nõ vt ſe obliget. vt.j. de acti. ⁊

ſtak legi codicis.ſed tu aliter babeas autentica

De ſuffragio.

3ͤ ſed nouo iure q̃nq; te

ſtes ab impꝑito ⁊c.et expone verba bꝛeulter. vltimo diſtingue vtrũ fiat
ſuper mninoꝛiſumma libꝛe auri aut ſuper maioꝛe. ſuper mioꝛi ſufficiũt

duo teſtes ad plenã ꝓbationẽ ſiue peritus ſiue imperitꝰ litterarũ cõtra

bat ſiue ſcnptis ſiue ſine ſcriptis:rure vel ĩ ciuitate otra bat. ⁊ bocẽ qð

ſubſcriptiones idẽ cirographũ vi

res capiat.namſi cõtra hmõi ob⸗
ſemationẽ cirographũ pꝛo pecu-
niis memoꝛatam auri quantitateʒ

excedentibus pfera᷑ minimehoc

admitti aiudicantibus opoꝛtet:
qð in futuns creditis vel debitoꝛũ
ſolutionibꝰ locũ habere opoꝛtet.
. ſin auten. coll. vi. conſti. ii. ð
inſtiu.cau. ? fide.optet vero.
Egdnouo iureꝗqnqʒ teſtes
aahhibendi ſunt ſi fiat ab im
Perito litterarũ cõtractꝰ in ſcriptis
⁊ in ciuitate excedat libꝛã auri:naʒ
ſi quis facere quẽlibet cõtractuʒ ex
non ſcripto voluerit.maniteſtũ ẽ:
quia aut ꝑteſtes.ii.aut periuſiurã
dum fidẽ percipiet:actoꝛe quideʒ
teſtes deducẽte pulſato vl iurãte
aut referente ſicut udex diſpoſue⸗
rit.in agris autem queactenus va
luerunt apud eoset nũc ſint firma

De ſuffagio.
NAlperatoꝛ the. et hon aa.

ruſfino.Ppp.

7

plicare cupientes: fern
ſibia quoquã ſuffragi⸗
um poſtulauerint:⁊ ob

ſtrinxerintꝰ ꝓmiſſa reſtituant:cũ

2.5. el. eos eſt ö. ta quantitate: ſciat nõ aliter debe-
ff. e.l. pꝛeſidis. 2 . — . 1 ℳ.
lpꝛincipalib. r le Crographũ adebitoꝛe vlcredi· N⸗
der nrlgan, toꝛe pcipe:quã ſi teſtimoniñ tnũ/ reſerendã vicem ſe ſponſione cõ⸗
ſnt ppetui:t tic teſtiũ pꝛobate opinionis per eoꝝ
poſſunt vt dictis

legibus cõtrarijs.ff. e. ſ vero tpales. pꝛo re publica poſſũt.vt di
cta.l.gaſus. ſed ſt pꝛo ſe ab bomine alterꝰ ꝓuincie pñt. vt.ff. eo.
Lpꝛeſidis.in fi.a ſuo nõ poſſunt. vt bic. ⁊. S.e.l.eos.⁊. ff.e.l. pꝛin

Opalibus.⁊ facit ad banc.l.qð diximꝰ.ff. de off. pſið.barbarius
percyrograpbarijs. a cyros qð eſt manꝰ æ grapbos qd
eſt ſcripturg. d CTred ere. i mutugre. e ¶Loluerit.ſ.
itoꝛ. ¶ Acciꝑe.ſ.debitoꝛ. g ¶ A creditoꝛe.ſ.d ebitoꝛẽc.
be ſer eon capiat dico per eoꝝ ⁊c. 4 Ham ſi contra. in aut,
de fi. ni. 1 caute. . opoꝛtet. K ¶ Opoꝛtet. quãtũ ad pꝛobatõʒ
ſed ↄtꝛa.j.qui po.in pi.iiſcripturas. So.ibi.j.quantitatè iſtam
ſubſiſtebat cõtractus vel ibi rogati.ↄtra.j. de teſti.l. teſtiũ.ſo. vt
ibi.⁊ facit ad.l.iſtam. ff. dereſcin.ven.ſi ticiꝰ.⁊.j.de fid eico.l. que
ſtionẽ. ſed hodie aliteꝛ diſtin guit᷑ qᷓ; hic lex dicat. Et iõ vide aut᷑
ſec nouo iure, que eſt ex ti.de fi. inſtrum ento.S.oꝑtet.colł.vi.quã
Anitiqui ita babeb ant. .
Ea nouo iure. neq; q;titas vltra vnã libꝛã auri neq; cõtra
ctus diſtin guit᷑ in cinitate niſi qᷣnq; teſtibus ꝓbate opinionis at
; ſubſcnpptionis adbibitis ⁊ intelligi᷑ hec aut.ſi partes contra
xeruut in ſcriptis ⁊ nõ rure. ⁊ bꝛeuiter dicunt ſt fiat ↄtractus in ru
reſtatur legi codicis. nec diſtinguit᷑ ſi ſit in ſcriptis vel non. ſi ve
ſo in ciuitate: ſi quide in ſcriptis:tunc ſeuabat aut. ſi ſine ſcenpai

qui deſideria ſua ex⸗

dicit᷑ in aut.de ſide ĩiſtr.

§F. fi. col. vi. ibi. vt nõ de

rebꝰ exiguis ⁊c.iſi ſuper
maioꝛe:ſi quidẽ imꝑitꝰ⸗
litterarũ ↄtrabat ⁊ ĩ ſcri
ptis ⁊ ĩ ciuitate exigunt
q̃nq; teſtes inter quos
exquirit᷑ tabellio.⁊ om̃s
ſubſcribere d ebẽt cũ ipo
contrabente. vel ꝓ con⸗
trabente ſubſenbet vn⸗
teſtiũ ⁊ pꝛemittet᷑ ſignũ
contra bẽtis.vt in autẽ.
de fide inſtru.S. opoꝛtet
colla.vi.⁊ iõ tanta ſolẽ
nitas exigitur qua ſi ſtul
te faciat qð de ſcriptura

ſe intromittit imp eritſ
vero im peritus ſine ſcri⸗

ptis ↄtrabai in maioꝛe
ſũma exigentk tres teſteſ
vt in aut.de fide inſtru.
H. ij. 1. F. ſed ſi inſtra. in
eo ꝙ dicit adhib eat ſi⸗
militer teſtiũ ex ſcripto pᷣ
ſentia.cũ aũt peritus cõ
trabit in maioꝛi ſumma
ſiuein ſcriptis ſiue ſine
ſcriptis.exquirunt᷑ tres.
vt in pᷣdicto ti.S.ij. ⁊. .

ſed ⁊ ſt inſtr̃a.⁊ fit ↄpa⸗
ratio litterarũ pꝛiuataꝝ

ſi pꝛiuata ĩterceſſerit ſcri
ptᷣa.ita demũ ſi ſuꝑſint
teſtes nec exigitur eoꝛuzʒ
ſubſcriptio.ſed ſi ſubſcri
pſerit exigit᷑ vt veniãt et
ꝓpꝛijs ſuſcriptionibus
atteſtẽt.vł ſi nõ ſubſcri⸗

pſerint qð eis pñtibꝰcõ
feciũ ẽ documẽtũ.⁊ ita

collatio.i.ↄp aratio ad
iuuat᷑ augmẽto teſtiũ.⁊
in hoc cau põt loqͥ aut᷑
q̃ eſt.j.ð ſide inſtr. ad BRᷣ
ſi ↄ tractꝰ ⁊c.⁊ vt in aut
de fide inſtru.S.i. ⁊. ij. ⁊

ſij. xbi ãt ide facta ẽ publica ſcriptura:q̃ ruocat᷑in dubiũ:pbet de eius
fide per tabellionẽ ⁊ ꝑ eius miniſtrũ ⁊ ꝑ eũ ꝑ quẽ iꝑ cuiꝰ manũ nume⸗

rata eſt pecunia.vel ꝑ ſolũ tabellionẽ.nõ ẽ opꝰ vel locꝰ ↄꝑ atiõi:velſcõ
panõ e. Si vᷣo nõ ſuꝑeſt tabellio ſʒ vel miniſter vel adnũ eratoꝛ pecunie
fit ↄꝑatõ ir̃aꝑ tabelliõis ⁊ ſignoꝝ ł notaꝝ ad plenã fidẽ⁊ ñ ſbſcribetiũ
fit ꝑatõ.ſi ᷣo nec tabellio nec miſter nec adnũeratoꝛ veniãt tabelliõis
⁊ ſbᷣſcribẽtiũ fit ↄꝑatio.⁊ vna q̃t q̃lis colligił᷑ fides vt hẽs h ĩ aut᷑.ð ſi
de inſtru. S. ſi o moꝛiãt᷑.⁊ ꝭS.ſequentibꝰ.in ſcriptis aũt dico ↄtrabi qñ
id agit᷑ vt aliternõ v aleat niſi facta ſcriptura:vt videt᷑ innui in aut᷑.de fi
de inſtru. S. ⁊ boc dicimꝰ ſuꝑ inſtrumetis ex ſenpto ⁊c. m.p.ſed aʒo a⸗
liter vt nota.in.l.contractꝰ.veldic vt no.inſti.de ↄtra.emp.⁊ ven. .i.et
boc in vꝛbe in agris vetera iura ſeruãt᷑.vtiĩ autẽ.de fideinſtru.ꝭ.fi.que
dicũt vt in omni ſũma ſufficiãt duo teſtes:niſi vbi ↄtraciꝰ cyro grapba
rio inſtrumẽto initꝰ eſt vltra.l.libꝛas auri vbi tres exigunt᷑.vt in hac.l.
⁊. ff. de teſti. l.vbi.accur. D . .
ubꝛca De ſuffragio.qꝛ ſuffragiũ p etit᷑ per ceri cõditionẽ vt.j.e.
i. de qua dicere cepit.iõ de hoc bic dicit. 62 ꝓpꝛie ſuffra giũ ipᷣm pꝛo
ciniũ qð pᷣſtat aduocatꝰ.nã fragoꝛ.i.ſonꝰ.inde ſuffra giũ.i.ſonꝰ ille qui

fitvt ꝑ eu ſuffra gef alicui.h̊ ãt ponit᷑ ipꝛopꝛie.ſ ꝓ eo qð dafp pꝛocinio
qui.ſlue condicant pecuniq:ſiue aliad perant. 3 ¶Qonſtri
Urennt.ſtipulqti,qlias no obliganur ſm quoſd. ſedtu diea⸗ 5
o iiij

Liber

audo pacto:⁊ qð ſubijcit reſtituant.ſ.ↄditione ex hac.l.cum ſtipulatiõ
nonlinteruenit. alias ſi interuenit ſtipulatio agit᷑ certi conditiõe ex ſtipu
latu ſi certũ ꝓmiſſum eſt, ſi incertũ:actione ex ſt pulatu.vt inſti. de verb.
ob.in pꝛin.ſi aũt nullo mò:tũc officio iudicis ꝓ mõ litis ⁊ facundia ad
uocati: ⁊ foꝛꝝ ↄſuetudine.vt in fi.buiꝰ.l.?.ff. de varijs ⁊ extra oꝛð.cog.

quependet ex ea. an cã appellationis ſit eadẽ cũ pꝛima an alia.
2 dicimꝰ ꝙ nõ vtuo.S.de ꝓcur.inuitꝰ. Item ⁊ poſſet queri an co
gat exire ꝓuinciã:ſi dicat ꝙ in cauſa appellatõnis dẽat eũ inua
re.H. ꝙ non etiã in pꝛima in qua conſtat ꝙ vſq; ad finẽ debeat
iuu are,qð nõ puto.vt.ff. de ꝓcur. ſed be perſone.S.nõ ſolũ.vbi

l. i. F.in bonoꝛarijs.ſi ãt
eſt cõuentũ:⁊ incertũ pᷣt
peti vt conſtituat᷑ certũ.
vt dictũ eſt. licet in ꝓcu /
ratoꝛeſecus.vt.ſ.mãda
ti. l.ſalariũ.vbi de hoc
dices. Sed quidã dixe
rũt ꝙ vbi pactũ nuduʒ
interuenit de eo pᷣſtãdo
detur acrio vᷣſcriptis vᷣ.
pel de dolo. ſi dicas inci
dere in ſpẽm illam facio
ovt des per.l. ff. 5 Pſcrip.
.A. naturalis. S. ꝙ ſi fa
ciã.⁊ boc pꝛeſtito pꝛius
patrocinio.q̃ opinio nõ
p lacet.illud ãat oſtat a⸗
ctionẽ lcati locũ nõ ha
bere. cũ nec in mẽſoꝛe ba
beat lo cũ.vt.ff.ſi mẽſoꝛ
fal.mo. di.l.i. F. ideo ãt
ad hoc.ff. lo.qui operas

ea que optaueritꝰ cõſequãtur.ſi

. . . . ixi.
De ꝓhibita ſeq̃ſtratõe pecunie

artibꝰd moꝛas nectãt: ad ſolutio Mperatoꝛes hoñ. ? th. a. io

¶ Kubꝛica De
ꝓbita lequeſtra
tõ e pecũie.ne qͥs
crederet pecuniã

!

3 uane ſoluant
b Optauerint. ſ. ſnbſt⸗

dium patroni.
c onſequantur.ſ.pſti

to eis ſuffra gio. ⁊ ſic eſt
ar. ꝙ d emũ finita cã ſit
ſalariũ pꝛeſtandũ.⁊

perãdũ.S.pe.ſed iu dic
ꝙ ſtatim. ⁊ ꝙ bic dicit
cõſequãt᷑.caute dicit.nõ
em̃ dicit coſecuri ſunt. vl
dic ꝙ poſt allegatönes
4à añ ſuĩ ain:⁊ ita iam cõ

nẽ debiti coartãdiſunt. Sʒ ſi gd hanni. ppDp. lelaliud gb̈ peti
eo noie in auro vl argẽto vel cete Notiẽs ex quolibet cõ tur ſequeſtraduz
ris rebus mobilibus datũ fuerit: tractu pecunia poſtu- is de boc ponit,
traditio ſolaſufficiet: ? cõtractu AlalI ſequelttatõnis ne Notiens. pe
habebit perpetuã firmitateʒ. qm̃ ceſſitas cogeſcat. Opoꝛtet etemAunia. large
Eeæ TD ke oe nci: 7ſic ad accipe. vt. ff.ð v.
collatio rei mobilis initaꝰ: itegra debitoꝛẽ pꝛmo conuin: ⁊c icad ſigl. pecunie ver
ſide ac ratiõe cumulatur. Quod ſolutionẽ pulſari. Quã rem non buʒ.ꝛ.. decoſti.
ſi pꝛedia ruſtica vel vꝛbana placi-⸗ tanti iuis ratio:ſed ⁊ ipſa eqtas heaelge t9
tũ cõtincbit: ſcriptur que eain perſuadet vt pꝛobationes ſecaf nis al abtſe,
aliũ traſferat emittatur: ſeq̃turqʒ ferat debitoꝛemq; conuincat pe ſterllle dniͤne
traditio copoꝛalis: ? reʒ fuiſſe cõ cumian periruus. — ,e⸗ dequacotioneh
pletã geſta?teſtentur. aliter enim Alperatoꝛ Seuer. ? anton. qa. ſia eſt d eponunt
ad nouũ dominiũ trãſirenõ poſ⸗- WPutio. airen anaſc
ſũt:neqʒ de veteriiure diſcederei & amieindebite per erro quẽti eos ↄminit
Quod ſiquis dum ſolo cõmoni⸗ res non excauſaiudicati ſolute eſ. res vr ſf denab
toꝛioſuffragio nititurbona duxe ſe repetitionem iure conditionis öniraiondeb⸗
nit occupãda reus temeritatis: ac non ambigitur. Si quidigitur ꝓ pa ſpatio fayk
iviolentie retinebitur: ac in ſtttum bare pomuerns patrem tuuzcin be Poſeſſioniste
— = TI131= 2 U (11 . rim aut dum res
eſt tra ar.. deiudi. pꝛiſtinuʒ poſſeſſo reducetur eoa res extitiſti amplius debito credi⸗ apud ſequeſtrũẽ
petitõne excluſoquinõdubitauit toꝛ ſuo ꝑ ſoluiſſe: repetere potes nerpolnar oero⸗
1 RPoryx ei& ſſme ſtari i fſuns nec poſſidet reus
inuadere quod petere debuiſſet? vlſuras aut eius ſũme pᷣſtari bifun ni boc ectactus
in ſequeſtratione
vt cuſtodie tantũ
cã fiat depoſitio

ſecuti ſunt.ſed hoc non placet.vel tenio cõſequant᷑ qd optant eo ipſo

aduocatus dicit ſe paratũ patrociniũ pꝛeſtare nã boc deſiderant ſcʒ ſi
bi pꝛeſtari:⁊ pꝛeſtat᷑ ergo habet ꝙ optat.⁊ hec ⁊ pꝛima bona.

tandi.ſ.eo modo qui ſe’qui’. g Datũ. i. ꝓmiſſum dari. b So/
la. ſ. ſine ſe criptura. que. ſ. ſtatim erit neceſſana ad tranſlationẽ dominij.
¶ ¶ QDuoniã collatio.i.datio. Kk Inita. i.facta. I ¶Lumulatur. i.

firmat. l¶ Placitũ.ſquo de ſalario rei imobilis dande conuenit. et
eſtin ſcriptis red actũ.qð eſt neceſſe m Continebit. quando ſalanũ
conuenit᷑ ꝓ patrocinio pꝛeſtando in reimobili debet de cõuentione fleri

ſcriptura. alias nõ trauſferk. n ꝓ In aliũ. ſ. patrocimũ.
ferat.i.d ominiũ trãſferri ſignificet. p GB eſta.i.pꝛima ſcriptura que
facta eſt de ſalario vt dixi.debet em̃ ⁊ in ea ſcriptura contineri rẽ eſſe per
fectã ⁊ conſummatã. Blij dicũt duas ſcripturas foꝛe neceſſarias.vnaʒ
tũc ⁊ aliꝭ nunc.vt bic videt᷑ innui.vel dic ꝙ iſtud eſt expoſitio pꝛioꝛis.
q Hon pñ̃t.no.ſpãale.alias etiã añ ſcripturã tranſfert᷑ dñium lʒ ſit con

,„ * — „

tractꝰ in ſcriptis.vt Anantona eau inaned dixiſſet Zrium

¶ Keducek ſic. ſ. vñ vi. ſi quis in tantã. inſti de interdic.S. recupand

————

dAnibus. i.faudibꝰ. e Mecrant. i.factant clientuli. f Coar

vt. ff. depo. l. licet. F. rei dep oſtte. vt. ff. de acquiren. poſ.l. intereſſe.
Sponte ergo fieri põt ſeqneſtratio.nõ aũt cogit᷑ aliquis ad hoc

ſed in caſibꝰ compellitur aliqͥs. Pꝛimꝰ ſi resmobilis petif:⁊ p⸗
ſona ſuſpecta ſit ꝙ cũ ea fugiat. vt.ff. qui ſatiſda.co.ſi fideiuſſoꝛ

F. fl. . ff. de offi.. ſenatuſc. §. fi. et de agri. ⁊ cen. llitibus. Secũ/
dus:ſi ſit in re mobili vel immobili ſi poſſidens ſit ſuſpectꝰ ne de
populetur fructus.vel ꝙ rem ſit diſſipaturus.vt.ff.ſo.ma.l.ſt cũ
dotem. §. ſlnaũt. ? de ap.l.imperatoꝛ.⁊.j.quoꝝ ap.l.ab executio
ne. Fit ⁊ tertio ꝓpter ↄtumaciã nõ cauentis de collationẽ facien
da.vt.ff. de colla.bo.l.i.ꝭ.ſi frater. Fit quarto ꝓpter cõditionẽꝑ

oZraſ ſone.vt ſi ſeruꝰ de poſſeſſlione ſeruitutis ꝓclamat ĩ libertatẽ:⁊ cõ

tra eiꝰ dũm ꝓnũciatũ eſt. Fit em̃ ſequeſtratio rerũ earũ de quibus
dubitabat ſi ſint dñi an eius qui dicit ſe liberũ.vt.ſ.quibꝰ ad li.
pꝛoclam.nõ licet.l.fl.v de aſſer.tol.l.fi.S.ſuperpeculio.
3 CG Conuincat.ſic.5O.de eden.l.qui accuſare.
Rubꝛica. De conditiõe indebiti. Sicut in mutuo de quo di⸗
ctuʒ eſt ↄtrabit᷑ obligatio re:ita in indebito. vt inſti.quibꝰ mo.re

Acunie. b ¶Ingebite. naturaliter ⁊ ciuiliter. vel natura

ggursi dnis s ¶ ¶õmonitoꝛio.i.ſola admonitione.vel.i.bac ſo⸗ / contra.ob. .i.ideo bic de hoc ponit
roe ꝙ cõmonuit eu ſuffragio, t Bona. mobilia vel imobilio. hazeere qualibet re. vt.f dever ſtg.l pe

⁊. S. finium regundo.ſi conſtiterit. x ¶ Debuiſſet. per officiü qñ cõu
tũ nõ erat vel alijs modis.vt in pꝛin, dixi.item no.qꝙ noĩe ꝑ almarij.i.vi
ctoꝛie põt aliqͥd paciſci.vt.ff. de var.cog.l.i.S.⁊ ſi nomĩe.ſed tũc quero
ſi plura fuerũt capła ⁊ in aliqbus amiſit.in alijs vicit:qð ↄuetũ ẽ noĩe
palmarij in totũ vel in partẽ peti debeat.⁊ foꝛte in totũ:qꝛ verũ eſt eum
viciſſe. Itẽ ⁊ queri porſſi nõ vicit ſʒ tranſegit.⁊ puto poſſe:qua ſi vicerit
vel quaſi ꝑ eũ nõ ſteterit quo minꝰ vincat. ꝓ boc.ff. ma.l.fi.⁊ eſt qõ ſab
batina. Ité pot queni an etiã ꝓ ſalario vno etiã in c appellanõis de⸗
beat pꝛeſtare pꝛ ociniũ.qdð ſi puto ne ſic in infinitũ teneat.ar.ff.de dam.
infeil. qui bona. 5. fi. ⁊el.ſ. e, ⁊:l. ſi finita.in pꝛin. et eſt bec ſabbating qõ

liter tm̃:vt plene diximꝰ.S.deiu.⁊ fa.ignoꝛan.l.cum quis.in ſi.

c ¶¶Per ertoꝛẽ.l.facti.vt qꝛ credebat ſuũ ꝓcuratoꝛẽ accepiſſe vel

eu cui ſucceſſit.⁊ ad hoc.ff.loca.ſed addes.S.ſi qͥs cum. An idẽ
ſt ꝑ erroꝛem iuris.quidã nõ.nos idẽ cũ ñdeb eat nocere in dãno
vitando.vt.ff de iurij.x fa.igno.l.erroꝛ.in ſi. dð ¶ Judicati.nã
tunc ſecꝰ.⁊ ſic nota caſus vbi ſolutũ indebitũ nõ rep etitur. Mꝛi/
mus quando ex cã iudicati bic. vt.ff. e. eleganter. F. i. 2. Liuk. 7. ff.
mã.ſi fideiuſſoꝛ. S. in oĩibus.⁊. ſ. de cõpen.l.ex cã. ?.ff. fam. berc.
l.cũ putarẽ.⁊.S.de iur.⁊ fa.ig.l.i. Scðs ſi iurauit creditoꝛ debi⸗
toꝛe delerente. lʒ falſo. vtiſti.ð aci S.itẽ ſi quis poſtulante. Zer

ftarſin

guſefſen

Oinbie

=

ucinn
Dlcteb

Se

fun poni
mnnpl.

figden

gieudu g⸗
(cl unic⸗
(cahhtone,l

ifddepenrl

üſſen

lanigerc
Cen frf,
Aleaor
Unccafc
enlincön⸗
ngelte
Ubief dece
1ianas
Ccſtreieoin
Nicaandrt
Giteiol
tiig s

idiſocico⸗

ſſiäci
(Porsd

W
(Wiscil

itheep⸗

(olen g⸗

dunanitar

ſitd

ſodielli

ſg

Alrinba
lai tei
gin zei
ſhoſoen
ftatb Nf

l pien
Mrpotit
Mͤtiriude

alici r
ge⸗

gſe⸗

iſſſla

mmegcio
lennis,

C2
e Cden . a
AQuartus: De ꝓbibita ſequeſtra. p
15 , . it cãm qᷓ creſcit p inflciationẽ ſtcut cã trãſactiõis vel rei iu⸗
kbimigngt cius ſt ex cauſa tranſactionis. vt. .l. ꝓx. v.f. el. in ſumma. in pꝛĩ. eierteſbgire dodt es en gintnui 6.n boe ſiue daͤnü im
W Bai cierg ſoluit ex cauſa queꝑ Rnanbeng, vanet wfag. de ab alio datu ali⸗ emẽgdet ſiue et vltra enlerdminrnr nõ perr eelie⸗
Rilſn Quintꝰ ſt ex cã pietatis.vt.ff.e.cum 518. §. Penul. Tinſti. üc 2 ofitet nã ſi 7 idé. Bz an a daͤte dand
Bac ſnedag. ane⸗Ouln⸗ 5F. fi. Gext? vbi ſciẽs ſoluit vt. .e.l. indebitũ. 2. tf ſ ic vt. ff, de interro. act. qui buü. 5.i q ¶ Per inficiationẽ.
W draeergud n⸗ cres iudicati ſcʒ vel ſili.nã ſufficit ſi legiſllas tm̃ repetat.dic yt.ff. vipore 4 gnaautl uie
6 U⸗Oi — „ vicini. vł ſin
N toꝛ vnum ponat e erignoꝛantiã factinõde tũ eccłe:duplum reddes
Riſ gratia erempli. ſtra deſideras.Actiõe em̃ ↄditio Hexrtgno⸗ titatz o- vt inſti.deob.que ex qna/⸗
ͤepe Iſto iñ ꝙ bic di I ſolaquantitas repetit:q in bitam lolutã quqtitatẽ pꝛo ſi ænfaae h.
ntaſtun ato reudt. aſs nis en ſola eſt. Pn alio ſolinſti. æ hocaclitorcõre p MNα.ααzGel
nlnſe Piſaerptine 4 ltneſt D uincie fuit ꝓbatũ:hanc ei cuiꝰ no-⸗ legato vt. z. anilindh.
vel excep le ſec ne. 4 et⸗l Ke b E. 27 inſti.
— qr ſola eff. 6 Zana vlatraſaction pe⸗ mine ſoluta eſt:reſtitui eo ngele 5.4 rgieu d
rep etitur. vt.ff. Enes rarn ee S. . debit ? aa. ?. CC. Dom. 8 Ab ignoꝛante.ſ.ius
iudi.l. pꝛetoꝛ §. Rindebitã alieno creditoꝛi p⸗ puide A⸗ .scc-ODin,. s. e tenem
We marcellꝰ. ?.f. co⸗ cene ges: duerſus eaʒ deicõmiſſum vel legatuʒz Edeba n ſifcrfñ
nheniſ ler tete toditionẽ hr̃e poteſ .indebuũ per errocẽſacti ſo a qſdd. aono piacek
ſel luch, dato. S. ſi. 7. reʒ q te delegaui „̈ 1 d =e tif ſſee loꝛati iuris ẽ vt dixi. ð. Lxx. l.j.
n mihi. rf. decon Mperatoꝛ diocle. ⁊ maxi.aa. lutũ repeti poſſe exp de t iuõ poſſe bocſt ab a
bizt) doſt di ſt. cã. l. ij — philo Meyzʒ. aa. ?. cc. viparo. . erãt debita. nã ſt ſer⸗
nali e Wodiniols X. c. pamphlo. Reditoꝛis falſo pcuratoꝛi lo ea vebn. alichint⸗
eacchik tranſitiue i. eo iu⸗/ ¶ Im ⁊ ſoluta indebita qua . s eũꝰ indebiti re⸗ feets vel vulnerarebene
is tüſi reqð eſt conditio bignoꝛãte repeti poſſit mł ſoluenti:aduerſus eũ undebinn i poſſet iſte repetere.vt.ff.
RWR Srgeni gue titasabignoꝛaterep bite inter petitionõ obligationis liberatio ad. l.aql.1. inde nerari
– ncitaticane k0 heni Aulc aigincl⸗ irent: b tit. Dæ. aa. 7. cc. graciane Sefi ra ſeque vſtoe eo
dequs oncuen Indi i in icio 70 . . TL.nrs itiO com * Petit. . an CC. Ligen d. . len ,
ſickdotuu iſiiv ac ipꝛi. poſite Enme⸗ enti opponi i debitum ſolutum ſciens Edriiini eori aad
Nithagt feMores. die vt vel doli exceptio agenti oppe non repetit. Citra manda neg ab initio ẽ penalis
nnint aſt ff. de ꝓba. cuz de Dem. aa. ⁊. cc.heradio. . o P lon diſtracta: do vt. ff. e elegãter. 5. f. in
R Aros anlt. E —(A queper inficiationein li⸗ tum autem ab aliore Ing Ridesct.ifurti. In
lire Arrg enle tecre untab⸗ ignoꝛãte eti inde⸗ minus euicta re velob pꝛecedens nüdes buletdae
Glläte e coôtelt. BCO 1 „ „ 6 . gitionẽ ſine cã lʒ ce
üoten quol bita ſolma mpeni no poſſe cenill⸗/ igthn Keigentcel Heicne adnegzde
ſeen dain cunir ar⸗ miuiunis eſt. Sz? ſicautioindebi indebituʒ pꝛetendere:ſed Herl Dza pie. Elint.
poſcſtonsin endeic. ene a⸗ iuſmocdli factumꝰ ratuʒ contractũ nfra anuũ. vt inſti. bo.
n Foein bis. 7.l. lite. Ecauſa interpona⸗ in mne nüͦ.
nn 84 nõ placet. ⁊ il t ece cicke⸗ nõ eſſe conſtat. habuiſſe PꝛObans: ſe debitumo⸗ ndevu. (ctuͤ ad
nehrſihim la ichlie in bone õäs aa. ⁊.cc.attacho. ſtendit ſolutum . s ien tus gſonz à nec; ciuili
geſcln ſideiiudi. vdlq E. . onſtantinus. a. iu neq; bonoꝛario iur᷑ ſuc
ſkrm loquitur. Ite ille Japfe emancipatꝰ c8:7 el 0 atoꝛ conſtan e ceſſiſti. 36 ediſti.tuo
ſelckagen .in bis loquit ĩ 5 a peitientanurebona ſno. ppᷣ. B cefiri⸗ 1 aenc
ed amipigeeme ſr Aiſitacchuic indebitũ? Iquis ſemum ceni nomi- legik. 5. de peti bered.l.
1, e el. IImm. er UN 1 . J ff. e. tio
illei nec ergo etiaz p? Poctea. bertore dihe patris ſuc/Dnis H ſo⸗ gnegrerlf. io pbal⸗
lautk 1 — aſen dechſtieiꝰ conditionem ti- lidoꝛum vel aliam rem Pꝛomiuent delotiri de z ne
e6 . 6 AN „„ . . . säs e1c.
aeg 1:vthͤe hicompeterenoneſt incerti uns 2 cum Gentn, . uenar mn ti Zranarg F..
colſ W.nous eptoꝛ O£ 75. Edo liberari: 5 c. b ris facti
ſeſuige e eamꝰ. .ſi actio , e en ſorre o eerin pʒ yr.
li Gut 1t: ſ auũt ſi iuris fuiſſetignoꝛãtia boc cãu.ſʒ y
ahgu s b tur. cãm. l. quotiẽs. gActiõe. qꝛ ſolũ per Aa ba her legalt anrtaſanbetinotatts d⸗ vel mada
ſiiifit koeconditio or H e poſſunt. 5 vſura ẽ fructus ac b Agete. e ns vel ceſſante mãdato dabit᷑ vtilis indebiti.ar.ẽ ſt
iliin J Curaltton Aenonea niklls inaa utine legitur. ee labicers, ff⸗ ..ſi ꝓcuratoꝛ. .l.indebitũ. ⁊.l.dñs. ⁊ ad boc.ſ.
ihmin Gola⸗ ieas berenoꝛc. i Gnd ebita. 1. differentiens cer.pe. ie glonas nob ocditlcb plmward⸗ act gina
ningin Aeine Incremee aut naturalia bñ veniũtĩ bac actiõe vt len de 6 ich maeviti einnineeh⸗ naturafr debit d Feen A
nlael aus 7 par. vt.ff. el. ind ebiti in pꝛin. a ff. de vſur.l. vid eam. . utawit nterceſſiſte Kianetelehieait, 3u0 ereele ehelme ſ
6 Aiẽ. que ſunt otra. r,. = iri⸗ H.fal.l. eroꝛ. 7.5. de iur. ⁊ fa. ig.l. ci qs. e Golutu. P tlege
u 41 Einn tranſactionẽ. vel aliã ſitem n. e gl ]. iinae Paret upane ſi crederet valere teſtiñ. F Gervole niſtelen len c
odectoti 14 duerſus eã. cui nibil ò bebas Ttua ſolutiõe libera 3 elh. 7 ſic tu qd ꝑ inficiationẽ creſceret vt venerabi ib locis Eta. 1.5 Idͤrupli
u tnot nibil rekert an accipiat ꝑ ſe vel ꝑ aliũ ſm. x.vt.ff. ad zalcal ne rinfiye ob. que ex qſi ↄtrac. S.fi.⁊ inſti.ð act. . itẽ wintreinag ſm Xc.
li Putauit. ⁊2 referas boc as nif excep. doli pure 5.ſi eu. .leiut. 6 aron olen obirou vetlatauioieo aue lrauirite⸗ videt buic
l .l. doli. in fi. Eu ꝓcuratoꝛq. i Qlberatio.
dG e eeag vage eſoetinta ed echälabeiul ianatn en futt.
uset aerdicir n Cacilis. na cut dam actionẽ multomag exce alle. §.l.7.5 ſol. cu qs. 5. iſ di igue vt dcꝗ.l.j.de fur. falſus. zdatenz.
ngniſte nẽ. vt ff de ſuperftc. l. §. ꝙ aut. ꝛ.f deregul. iun fauoꝛabilioꝛes fal S,1.7.5 ſol. ff. reg. iur. l. cniꝰ. a. ff. .l.i. LQia madatuz.
iungſine nẽ. vt.ff. de ſup erfic.l. . . eref ſine ca vel inceni Bm azo. vt Id ebitũ. repentt vt. ff. Ainn⸗ to ad éplat nſtitotie vtf de ar.
ditio.i.repetitio ind ebiti.ve „ Ncern. pm a0 em mãd aſis teneret᷑ vtili ex ep P Emptoꝛi
an i 35 i.ſine ci.1. i. iij. æ facit ad h anc.l..l. px. . . d etrãſac. ” im ¶ Aicii.que redibitoꝛia erat. n eEmp toꝛ
unn abrkaakaitsseäizeni fa. ig l. ſi⸗ peinr .1 eeen ageti. o Kactũ. ecc gere Ga⸗
G Pi⸗ Ho. ⁊. ſ. ð ſideiul.ſt indebitã. . ſde odic.exle.l.ſno eſt. Eeyx emp d boc facit. ff.rem ra. ba.paul. rñ.i.ff. ad maceð.ſʒ iuł..p
iic que. puta dãnũ erat. x.? iſta poſſunt ꝑ ſficiatione creſcere zurog⸗ ſi pater. rati em̃ habitio mandato comꝑat.vt.j.ad ma.l:ſfi
grne Nue tk. ſkuerint ſoluta Iz indebita quo ad ſoluẽt: qꝛ aliꝰ de fi, .l.ſy
N. e Dn

dit danũ:nõ repetũt.ſʒ ſi ſoluiſſet aliqͥd vltra:iſtõ poſſʒ repetere

coꝛ. inof. teſt.l. ei q. a. f. de euic. ſ nocipiu/5. dupli
inn11 Aꝛillo nõ creſcit ꝑ inficiationẽ, ⁊ hoc ᷣm.m.qd.b.⁊ io.nõ placʒ.

3 quis ꝓmiſerit ſub alcernatione.

.
c.&

Liber

2= 5 ã pꝛomiſiſſe. 8 Facul quõ daturob cãm cum ob nullam cãm videatur datum. vt. fl. 5 idinpe
1 Wer ignoꝛantiam. putans ſe vrach damra dꝛomilſe. s . vti, l ine aufg datmnecno, knranla en genus anẽdas: nul epurſ
tatem.ſ.quod velit retinere vel recuperare. t ¶ Electionẽ. 3 la eſt ſi ſpeciem attendas. m q M aberioporrer vbienim cauſa tucd
at. vt. ff. e. l. cum his.ĩ pꝛin. u ¶ Pꝛeſtat. hoc põt eſſe verũ cim la eſt ſi ſpecie moniii merem eſt cauſa dois Oefictente.ek ncm
Ripacto apnd creditoꝛẽ ab initio fuerat electio.vt.ff. e.ſi nõ ſoꝛtẽ. cir· deficit ⁊ effectus.m atrimoniũ aurem cauſa dotis. deficienteg untnin
õ . ttendi miſſa ſu bep matrimonio nõ poteſt dos locum babere.vt.j.de dona. añ nup. evenen
ne de duen reis ꝓmittendi ambo ꝓmiſſa ſub alternatiõe p Icfreg pin. giche
Veplaner ſn or, tiã dependerit: dubitabat᷑ cuꝰ rei nimo ĩdebitã dederit pecuniã: vł ęR— “ ici
quod illis legibꝰ ðꝛ:vel O- gib arepentio: . ne de . pſumptione, locus pacto rere Vlede
dic. .illas 1 qð bic diet ian pecunie:? vtrũ ſtipulatoꝛ an tionẽ nõdenegani. ⁊ pſu niſf töͤnis ſtehorang
xEiectionẽ donat. do. Etvlpᷣ.ꝗdeʒ electionẽ ipi pſtat hoc ſpãli ab altera ꝑteappꝛobet᷑. Ban rikdek itte
e vch rar. v. .· ytrunq; accepit: vr hoc rechchat De cõditõe ob cauſã datoꝛum. aul venupt J. A4 mind
reſtare vr j. de y. Qqd ſibiplacuerit ? t marcellũqʒ cd e b otalt. uh
4 cum quidam. in fi. celſũ ſibi ↄſonãtes refert. Papr AEpꝛ. anto. a. caliſteni. iſdevone ox —
vbidꝛ in optione reci crionẽ donat: q? anq; ðpedat ip⸗ Ntẽ accepiſſe pactucq; i⸗ vt ꝓponii einltit
pientis ẽ. So.bec.l.coꝛ ſe hẽat electionẽ qð velit pſtare 7 terpoſitũ/ vt fieri cñ iure ſoꝛoꝛi tne e ugimen
rigit aliam. Pe miſſimu teſt add . mãcipate vel ab dinti ſ
Dãdi. babuit bocoe õ teſte addu / R nninnou rnahaſ alſ alio patrenatea Adl t
trunm niſt in duobus caſt C(it ſaluiũ iulianũ ume auctoꝛuatis let: ꝓpõis ipediete quocuꝗq; no lias ſi in poteſta uaglliſe
Poianeins ſo z. boicme Ptonamiccſcti dinato iuns uctontcimfinomi ia rchervonenne n
ie unt orn om vet Iẽ Mobis hocdecidetib iuliani nullz de dote actionẽ hy, ppt ni nata conditt. mochiil
bec coꝛnigitillas. ſed q 2 papᷣ.placet ſmna: vt ipe hẽat ele- ea pecuniã quam eonoie accepiſti ab ein uer ds uumin
——— ad al, ctione recpiendiꝗ ⁊ dadih abuit. ue ↄditõmis teſtituere dẽs. ? pa⸗ . ſoꝛoꝛis poteſt cõ mielade
reutr beiſe tener:no re Deln. a. iuliano. pPp. cctũ qdᷣitaiterpoſitũ ẽ: pinde ac ſi-⸗ perere. vel ſoꝛtetẽ fltn
be ge eleri die C. Kodubietate eong mẽte terpoſitũ nõ eẽt hr opoꝛtet. daraurftami/ſo rd
m. v0olneat nd titubãte indebitã ſoluenint pecu- alexã. a. aſclepiadii oang. fiſec-
tm̃:nec in quinq; põt di tii⸗ da Pꝛ. alera. a. alclep o (Kelſolueretur. fodtor.

ciliberatꝰ nec in quin; niꝗ certamẽ legiſlatoꝛbꝰ incidit:

bligatꝰ. bis ᷣ Jvt /ꝓponis pr̃tuꝰea lege ſic. ff. e.l. iij. i pꝛĩ. tie⸗
obliga tꝰ.licet in his qͥn

viꝝneid qð ancipiti aio pſolueſt

““êc ing ſed 1? bic non di⸗ eualgiſert
q; pꝛimo fuit obligatuſ repetere: anno. no 020721 tue Pcdia ceteraq; H co idem ius eẽ cũ iclian
eſt ergo inter liberato ez poſſint repet ereanno S noe miniſti donauit: vt credit oꝛib iPH dicta .. in donari hn
ꝛ obligationẽ quodd deciccẽtes ſãcimꝰ:oibꝰ ꝗ incenoa ſa ſatiſſaceret:ac ſi placita obſerna one.boc tacitecõ ungſe
medliuz l. c cellat qñq; er en. tin eat. vt ſi nõ fo (ieen
vt. ff. eo. ſt nõ ſoꝛ. S.ſi.⁊.ff.d e ſolu.qui res.S.fi.ſm aʒo. reſoluatur quod do natum eſt.ſed bic naſcitur conditio exipſo ꝰ iiifnlen
Ro dubiet ate: Hota bic ꝙ dubitans ꝓ ignoꝛantebabetur. ctu. ſed quando nõ fuiſſet dictum tunc ex quaſt ↄtractu. vt ff. de iigoo
1 ä vel nõ. ⁊ ſic quantũ ad burnd condi.ind e.l.ij. in pꝛin.ꝛ.l.ꝙ quis ſciens ſᷣm quoſdam.ſed venꝰ⸗ fofu
titulũ non eſt differentia inter erroꝛem ⁊ titubationẽ ⁊ neſcientiã igno eſt ex re ipſa ſiue ex rei interuentu. vt ar.inſti.quibꝰ mo. re contra. Acin
rantiã nec quantũ ad titulũ deiur. ⁊ fa.ig.ſed quantuzʒ ad alia differat ob..is quoqʒ. Sed videtur huic.l.contra.j.de reſcin. ven. ·⸗:eas· usde
vr no. ff. deiur. ⁊ fa.ig.ſuꝑ ipſa rubꝛica.⁊ potes dare exemplum buiꝰ.l. que.ſo.vcibi. IJtes nota dari hoc caſu ob cauſam cũ contractui lenn
ff. e.l. ij. vel dic ꝙ nibil dixit. vt. ff. de regk. iuf. l. nõ dz. F. in re obſcura. innominato eſſet appoſita pactio.vt.j.d e contraben.emp.ſi do „ (iiigr
Rubꝛica De conditione ob cauſam datoꝛum. Dictum eſt. nationis. ⁊ dedona. queſub mõ.i.ſi doceas. nibilominꝰ ⁊ actio eunguf
de ea conditione que datur ob pꝛeteritam cauſam.nunc videamus de pꝛeſcriptis ver.vt.j.de dona.l.cum res.⁊.ff. de dona.bereditatẽ. ANleiizo
ea que datur ob cam futur ⁊ boneſtam. ꝓpꝛie tñ cauſa dicitur de preri ſed vbi eſt nominat? tantũ pꝛeſcriptis verbis. vr ff dere.pmu.ll. umidſte
to tiſi. vt.ff. de condi. ⁊ de.ſi ita legatũ.in fi. res vero in futurũ.vt.ff. de i. in fi.⁊.fl. e.l.fi. ⁊.ſ.de pact.inter empt. ⁊ ven.l.i.⁊.l.cum te.⁊.ĩðö. Zuptie
condji.inde.l.d amus.⁊ congruit bec conditio cũ ſi upꝑioꝛi.vtrobiq; emny fęami. berc.licet. Sed cum bodie ſit nominatus.vt no.j.dere per cpiang
intuitu cauſe rem in aliũ emitto. neqʒ; res emiſſa. dutin guf. ſed bec futu mu.ſuꝑ rubꝛica.videtur ex bmõi pacto non d ari ob cãm ſed pᷣſcri ilhin
ra: illa pꝛeterita reſpicit vt dixi. Inde eſt ꝙ nulla ſtatim conditio naſci ptis verbis tantum.per quod omnes.il.huius ti.videntur abꝛo/ fjang
tur poſt ſolutionẽ in bac demũ cũ fuerit ceſſatũ niſt pꝛiꝰ peniteat.accur. gate quede donatione dicunt. Sed dic ſpecialein donationeyt 1arco
Ecuniam quã.i.aliquã. vel dic ad pecuniã recipiendã quãte ⁊c. quãqᷓ; ſit bodie nominatus:tamẽ detur hec conditio pᷣſcripus üincn
De ¶ Pacti.i. de dote lucranda vel reſtituendaſ. oluto mfimonio pis her bas.l.vt dicta.l.j.de dona.que ſub modo..i. ſlin
El mpoſitu de dotelucranda. g Autoꝛitate. qð ex multis lege.i.eo pacto.vt.ff.depoſtiti.l.i..ſi cõuenent q Alie eig
% cguſte ꝓ bibet᷑. vt no. inſti. de nup.s. ſunt ⁊ alie. b ¶Rullaʒ de dote. Naret.i.faciet ꝙ ille timoꝛe pacti ductꝰ defacto nõ alienabit lint
NAcnonem er eo pacto. k ¶Habet. ſ. mulier. vel pactũ bʒ.i.ↄtinet. i. non ꝓcedet ad alienationem faciendam defacto.ſed ſi aliena⸗ Pltn
I.onditionis. eſt em̃ perſonalis actio.vt.ſ.de do.que ſub mo.l.i. bit tenebit aliẽatio de iure ⁊ domimiũ trãſfertur.ſed donatoꝛi da ins
ondomis intranſtrue legi ſie 7.S. tl. i.l. i. Et dic boc cau conditio bitur conditio cõtra alienantẽ cũ ꝑſonalis ſit actio.nõ tra pof ſall
nẽ eſſe pꝛiuilegiatã. vt.ff. de pꝛiuił.cre.l.ij. F. fl. . l. ſe. ſed quõ d atur con ſeiſoꝛem ad rem.licet hoc quidam dixerunt per.l.j.dereuocãdis rſcl
ditio ꝓ dote.imo debet confiſcari.vt.j. de inceſt.nup.l.qui ↄtra.⁊.ff.d e do. l. bijs ſoł.quam rez cum nõ poſſit reſtitu ere:reſtituat eius eſti ie
ritu nup.l.inceſte.⁊ inſti.de nup.,ſi aduerſus.que ſunt ↄtra. So. in le mationem.ſicq; aliud petit⁊ aliõ ↄſequit᷑ vt.ff. ſi cer.pe.l. vinyz 3
gibus illis fuit ſciens hic ignoꝛans factũ.ar.ff. e.l. i. F. ſi paren, 2. l. ijſ. X. de ver.ob.l.ſi ſeruum. .penul.⁊ vlti.vendſcatio enim non detck·n hd
7. ]. de interdic. ma.l.ſi tutoꝛ. O ʒ.p.dixit etiã ſcientẽ agere conditione ei cum detur condino.nemo em̃ poteſt condicererem ſuam pꝛetet AA ſo
ſne cauſa. vt.ff. de condi.ſſnecã. l.ft. quod nõ placet qꝛ ibi nec facto ſeua q; a fure. vt.f. vſufruc. quẽad. c.l.i. ? ſic dominiũ eſt tranſtatuy
tũ fuit mrim oniũ.vtibi.⁊ diſtingue circa hoc vt.j.de inceſt.nup.l.qui cõ de pꝛio in ſcõᷣm.⁊ de ſcðo in terciũ.Et alia eſt ratio quare ſit trãſ ninr
tra. Atem nec obſtat: bic fuit cã ſecuta.qꝛ de iure ſequi debet:qð bic ñ̃ latum de ſecũdo in terciũ.qꝛ cum nuduʒ pactum.i.quodlibet 5 ”M zin
fuit. vt. ff. e.l. iij. F. ſi liber. H ec ergo conditio locum h abet. qꝛ ob matri/ rei taditionenò eſt v eſtitũ tranſferri in gliquẽ dominũſ.nõ pot. ar
monii datum uit, vneff. deiur doti ldotis. 2 ff, e. leſi exraneus. J—tenn ́”òMW ]
. 7.. . 2 . — —- —
1

ſbiennan .

lla ennot

etepebieit
er denupeſſ.

oihifiitel

iiacöcorle

ſdedoral
8.

D

Monite
hiepet 16

Nlopanennes
tasſinerch
tecſtedobengs

unpanipaſe

leta concte.

cin eres
floſſtanibr⸗

ſoronsponcti
erne e ferre
darmntfoni

f .
(Radoer.

ſcd tbietand⸗

Giteninii
dcn mndein

onebortneſec
nen Nkti
gtato diemhe
ondnogpe⸗
ynum g

oCunſN

Pnoeon

rein enl d
CdcoNrmen
ſovin⸗tah

foelehri⸗
lng15

Quartus.

