gio ꝓferunt ſanctiões:qbus vecti
galia ulł cetera hmõiq̃ inferri fiſco
moꝛs eſt ſibi aſſerãt eſſe conceſſa.
Sigꝗs ergopꝛiuatoꝛuʒ eiuſmõi re⸗
ſcriptiõe nitat᷑:caſſa eadẽ ſit. Ne⸗
ctigalinʒ eni nõ pamia functio eſt
q̃dʒ ab omibꝰꝗ negociationis ſeu
trãſferẽdaruʒ merciũ hñt curaʒ eqᷓ

rõne depẽdi:exceptis nauicularijs

cuʒ ſibi gerere rẽ ꝓbabunt᷑.

Fcare.§ tes. DE. 4a. 7 gratia. a. ad archilauz

N comitẽ oꝛiẽtis.
REXpſtatõne uectigaliuʒ nul
lius oĩo noĩe quicq; minuat᷑:quin
octauasꝰmoꝛe ſolito cõſtitutas oẽ
hoĩm genꝰ qð cõmercijs uoluerit
intereſſe depẽdat:nł la ſuphoc mi
litariũ ꝑſonaruʒ exceptione faciẽ⸗
di R R gra. theo.
palladio comiti ſacrarũ largitionũ
. Zlegatis gentiũ deuotan
ex his tm̃ ſpẽbꝰ qᷓsde locis
ꝓpꝛijs vñ cõueniũt huc depoꝛtãt

octauarij vectigal accipiãt Quaſ

veroex romano ſolo qꝗ ſũt tñ lege
cõceſſeꝰ:ad ꝓpꝛia deferũt:has ha
bẽt a pᷣſtatione imunesac liberas.
Bem. aa. eidem cõſuli.

arabarchie p egiptũ atqʒ auguſta

neã ↄſtitutũ:nhilq; ſup tranſdu⸗
qione aĩaliũ qſine ꝓhibitione ſo⸗
lita mime pmittẽca eſt temeritate

Eainchi cõcedimus.
Npr. archa. ⁊ hono.aa. an-

bet ciuitates ſibi ac ſuis curijs ad
anguſtiarũ ſuaruʒ ſolacia qſierũt
ſiue illa functiõibꝰ curialiũ oꝛdinũ
ꝓſutuna ſũt:ſeu ꝗbuſcũq; alijs ea
rundẽ ciuitatũvſibus deſignat᷑:fir
ma hisatq; ad habẽdum pꝑpetua
manere pᷣcipimꝰ:neq; ullãↄtrariã
ſupplicãtiũ ſuꝑ hiſ moleſtiã foꝛmi
dan. I Dem. aa. lamp. pp.
ꝗsſine pſona mãcpiũ.i.
ſaunarũ cõductoꝛuʒ ſalese⸗

merit:uẽdereue tẽptauerit:ſiue ꝓ

pꝛia audacia ſiuenromunitus oꝛa
culo:ſales ipſi vna cũ eoꝛum pᷣcio
mãcipibus addicãtur.
Mpr. hono. ⁊ theodo.aa:cu

ſoni comiti ſacrarnʒ largitionum.
Täj 3
Vicqd cõtra vectigales

largitionaliũ tituloꝝ:ul pꝛa
gmaticis ſacrisuel adnotatiõibus
fuerit elicitũ:effectu ⁊ uiribus care
recẽſemus. I Mpr. cheodo.et

valen. aa.flauiano. pPD.
Eceptis his uectigalibus
qad ſacniz primoniũ noſtrũ quo

„

cunqʒ tꝑe ꝑuenerũt. ceterarũ rei
pu.oiuitatuʒ atq;oꝛdinum extiatis
diſpẽdijs q pu. neceſſitatibꝰto⸗
lerareno delnunt rebuent᷑:cuʒ du
as poꝛtiões erario nr̃o cõferi pꝛi-
ſcaĩſtitutio diſpoſuerat:atqʒhanc
tertiã iubemus adeo inditione vr⸗

biuz municipũq; ↄſiſtere: vt pꝛo-

pꝛij ↄpẽdij curã nõ in alieno potiꝰ

qᷓᷓ in ſuo arbitrio nouenit cõſtitutã
Deſignate igit᷑ ↄſoꝛtiuʒ poꝛtiõis
eatenus iuri oꝛdinuʒ ciuitatumq;
obnoxiuʒ maneat:ut ẽt locãdi quã
i ſua ĩtereſtlicẽtiã ſibi nouerint cõ
nibutã.
Noua vectigalia iſtitui nõ poſię.

AIMpr. ſeue. ⁊ ant. aa. uictoꝛino
Ougdẽ temere pmittẽ

—

da eſtnouoꝛizuectigaliũ
exactio:ſj ſi adeo tenuist

luuari deẽat allega Pſidi Puincie qᷓ
in libelluz cõtuliſti Quire diligen

ſcribʒnobisqᷓ ↄpererit:⁊ an habẽ⸗
da ſit rõnr̃i ⁊ qtinus exiſtiabimus

De nundinis ⁊ mercato.
De vectigalibꝰ ⁊ cõmiſ.
MHoua vecniga inſti.nõ poſ.

ribus.

e ¶ Deuotaruʒ. i que de⸗
uote ſunt⁊ obediunt po

pulo rom ano. Aliud in
legatis hoſtium. qꝛ cuʒ
illis nõ eſt cõ mertiũ. vt
ff. de ver. ob. liber hõ. ⁊
ſ. ti.ij. l. ij. . l.mercatoꝛeſ
⁊ facit.ſ.de metallarijs
l.i. . v.li.xi.accur.

f etauarit bi ad

oc cõ ſtituti ſũt vt octa
uas accipiant.

g Conceſſe. S. que res

expoꝛ.non de. l. i. T. ij. ac

4 cur.

Burpationem. li
engear cum lice

ret accipe vectigal am⸗
modo non concedit:nõ
tamẽ ꝑmittit traductio
nem animaliũ ſine ꝓbi
bitiõe illa.foꝛte.ſ.ne bar
baris concedant.⁊ non

legitur bec lex.
— Ectigalia. queſie

unt. a pꝛincipe.

K Foꝛmidari. j. de pa⸗
ſcuis pub.l.i.cõtra.b.
Jquis mancipiũ

(Senitiui caſuſ plu
ralis numeri.⁊ non legi
tur.

C. Vicquid.vectiga

Wles.i. eos qui pꝛe⸗
ſunt vectigalibꝰexigen⸗
dis.aʒo.

n ¶ Largitionaliũ.quia

largitione pꝛincipis vel
alterius conſecuti ſunt
banc poteſtateʒ.aʒo.⁊
facit.j. ti.i.l.non ſolent.
7 non legitur.
Xceptis.ad ſacrũ
Ailla enim tantum

pꝛincpi reſeruantur.
Ppe Cetera vectigalia.
q Erario. ſic ergo due

ptes fiſco tertia ciuitati
vel oꝛdini ciuitatis dat᷑
yt hic. ⁊ eſt ſic. j. de ope
ri. pu. ne ſplendidiſſime
a in aut᷑de colla.S. iube
mus. colla.ix. ⁊.j. de di⸗
uer. pdijs vr. ⁊ ruſ.l. iij.
in fi.li. xi.

r¶ Coſoꝛtiũ.i oĩm ciui⸗

Nfat.

8 Poꝛtionis. i. tertie ꝑ

tis qͥ ſingulis aſſignat
ciuitatibꝰ.aʒo.⁊ non le
itur bec in ſcolis.
Rub. Moua vecti. ⁊c.

On q̃ͥdẽ.cõcoꝛ.
ff. ad. luł. am bi
us. l. i. 2.ff. ad. l.
iul. de di publi.l. fl. ⁊. j.

teriſpecta vtilitatẽ cõem intuitus

de allu. bi qs.⁊.ſ. de ex
cu.mu.l. placet. ⁊.ſ.li x.
de colk. donatoꝝ. ⁊. ff. ð
cenſt.l.foꝛma.S.i.⁊ non
legitur in ſcoli0Rs.
tiij

4

“ Liber

èäl
,Mor ecclẽ ijs per oduitatũ inſtitui poſſunt.
cöcit laterañ. ⁊ non lei AMpr. gale. 7 valẽ. tuſto.⁊ alijs
beed Kolat. pꝛinci . On ſolẽt noua vectigalia
Poius ad boc. incõſultis H
de ler ſe con.l. et ideo. Qi ali llicite po⸗
7 de cõ ſti. pꝛin.l.in rebꝰ Ergo ⁊ exigi 4 inelt . 8
7.5. tl.i.l. quicqd. ſcat᷑ ↄpetẽs iudex uetabit:⁊ idq
1 Funiul al bena. vt exactũ videt᷑:ſi cõtra rõnẽ iunisex⸗
de publl lenauio F. toꝛtuͦ eſt: reſtitui iubebit.
qð i ſicite. ⁊.j.de fur.l.ẽt afelicẽ =
2⁊.5. ex quibꝰcau. infa. ir 1. A r. ſtan. a. ae elce. pp.
ro.l.i. .. l. x. de ſupex/ pꝓuincialiũ nr̃oꝛuʒ quere
ges rserie cren. la de conductoꝛũ auiditate
mulparz.1.. decenl ι pbatü fuenit: vltra anti⸗
ꝓuincialiũ. co/ 5 ne mios
Dörrna qug Oſnanaſe⸗ noſhneferndos
Rg.. munꝰ. 2 facad iuſſionis aliqd eos ꝓfligaſſe: rei ta
bancilj. depaua. eqrl. ti criminis ppetuo auxilio puniant᷑

ꝓuinciã.⁊.ff.de publi.li 9ir ti
Mano F.aͤ illiite 2. Bub ↄſpectib aũt aln vt eoꝝg
ſi Bublicit 5i r fſ ad tue grauitati ſuccedũt: licitationis
l.iuł.dð e vi pu.l.fi.⁊. S.t. k.
zen lei cura ſeruet.
Rub. Decõmercijs .
mercatoꝛibꝰ. In bᷣ ti. „ HafS ai
qdaʒ ſpãlia ponit circa a ꝑr. valens palẽti. ad iu⸗
negociatoꝛes ptinenreſ lianim comitem oents.

ü Egociatoꝛes ſi q ad do⸗
ca, e nũ nr̃am ꝑtinẽt potentio
Egoclatoꝛelne Arũ qʒ hoĩes neceſſitatem
ceſſitatẽ ałs ne⸗/ ſt .
RS ais ne debitã penſionez: ut honeſtas bo⸗
penſionẽs. ſtulat: agnoſcere moneant᷑: ut per
vRoneant. hubeni cunctosꝗ emolumẽta negociatio
ggne exiguntur debita . .. 7, —
Audüber negociatoꝛe Iibꝰ captat: tolerabilis hat agno⸗
ad domũ pꝛincipis per ſcende deuotionis effectus ·
I AMpr. gratianus.a. taciano co

tinente —
un ſacrarũ largitionũ.

29 ſenorlonle⸗ debi ,/
tiſiue vectigalis ſiue al/ . .
rerus. rci efcatia be On ſolũ barbaris aurum
mone onmmediſunt yt Minime Pbeat: ſed etiã ſiapð eos
ſglrant erſhde vſur. l. inuentũ enn ſubtili auferatur in⸗
bene. Azo. enio. Sed ſi vlteriusaurũ ꝓpmã
beEffectꝰ.als affatus gem SSSõ 1
Allas eſferus. (cpijs uel quibuſcũqʒ; ſpeciebꝰ ad
barbaricũ fuenit tranſlatũ a merca⸗
toꝛibusnõ iã dãnis ſed ſupplicijs
ſubiugent᷑. Et ſiid iudex reptuʒ

7 alias effectus.
DMn ſoluʒz. ſubtili.
J bic bonꝰ eſt do⸗/
nõ vindicat: tegere vt cõſcius cri⸗
minoſa feſtinat. pr. theo.

lus. vt. ff de dolo. l. i. F.
nõ fuit. Et erant hi bar⸗
bari boſtes ppłi roma/

ni. vt. ff. de capti. l. nibil

ſubiecti enĩ imp erio de⸗ ell.
uoti dicunt. vt . . ti ijl. (1 hono.aa.iheodo.pᷣp.
legatis. ⁊ ſoc xxij a.ij An Obilioꝛes natalibus ho⸗

noꝛũ iixe cõſpicuos ⁊ patnmonio
ditioꝛes: pemitioſuʒvrbibus mer
cimoniũ exercere ꝓhibemus: uti⸗
Raer deſent drl ij. fer plebeios ⁊ negociatoꝛes faciliꝰ
in delictis. 1.l. in ib⸗. ſit emendi vendendiq; omerau
. j depꝛiui.ſco.l.i..f. ¶ Demm. aa. anthemio. ppᷣ.
deehis qno. infa.l. quid im rcatoꝛes tã ĩpenio noſtro

ergo. F. ij. ⁊ in decre. diſ. — .ο a. ,
ſrigzaror r lpre⸗ e Pſaruz regi ſubiectos vl

d KReſcriptũ. ad boc.ſ.
de pꝛiua car.l.i. T ad.l.
iuł.de vi.l.ſeruos. in fl⸗
7. ff. ad ſtlł.l.i. F. fiſci. in
fl. .ff. de ſepul. vi. l. iij.

tra ealoca in quibꝰ federistꝑe cõ⸗
memoꝛata natione nobis cõuenit
nundinas exercere minime opoꝛtʒ
nealieni regni qð nõ cõuenit ſcru⸗
tent̃᷑ archana Mulluspoſt hacim
perionr̃o ſubiectus ultra niʒibin.
callinicũ et artaxaten emẽdi ſeuvẽ
dendi ſpẽs cauſa pꝛoſiciſci audeat
nec pᷣter memoꝛatas ciuitates:cuʒ
perla merces exiſtimet cõmutan⸗
das.Sciente vtroq; qui cõtrahit
et ſpẽs que pᷣter hec loca fuerintve
nundateuel cõparate ſacro erario
noſtro vendicandas:⁊ pᷣter eaniʒ
rerũ ac pꝛecij amiſſioneʒ:qð fuerit
numeratũ vel cõmutatũ eulijſepe
ne ſempiterne ſubdendũ. Nõ de
futura cõtra iudices eoꝛũq; appa⸗
ritoꝛes per ſinguloscõtractus qui

De commercis ? mercatoꝛibus extra memoꝛata loca fuenint agita⸗

ti. xxx. librarũ auri condẽnatione ꝑ
quoꝛũ limitẽ ad ꝓhibita loca mer
candi gr̃a romanus vel perſa com
meaueritꝰᷣ. Exceptis videlicz his
ꝗqlegatoꝛũ ꝑſani quolibet tꝑe ad

nram clementiã mittendoꝝiterco

mitati merces duxerint cõmutan⸗
das:qbushumanitatis et legatio⸗
nis intuitu extra pᷣſinita etiam loca
mercãdi copiaʒnonnegamus niſi
ſub ſpẽ legationis diutius in quali
bet ꝓuincia reſidentes:nec legati
reditũ ad ꝓpꝛia comitent᷑ . Hos
enĩ mercature inſiſtentes:non ime
rito vna cũ his cũ quibꝰ cõtraxerit
cũreſedenint pena hmõi ſanctiõis
ꝑſequitur.
. E. aa. ?.cc.etio.ppᷣ.
( EEſſante omni ambitioneꝰ
Li licentia: qngentoꝛum. lx.
truũ collegiatoꝛũ numerus mane⸗
at:nulliq; his addẽdi mutandiue:
uel in defuncti locũ ſubſtituendiꝰ
pateat copia. Iaut iudiciotue ſe⸗
dis ſub ipſoꝛum pñtia coꝛpoꝛatoꝝ
in eoꝛũ locuʒ quoshumani ſubtra
xerint caſus:ex eodẽ quo illi fuerit
coꝛpoꝛe ſubꝛogentur:nulli alij coꝛ
poꝛatoꝛum pꝛeter dictum numerũ
per patrocinia imunitate cõceſſa.
Dem. aa.maxi.comi.ſacra-
mm largitionum. .

cientis. 7. ij q vij
negligere. ?. xxiij.
q.iij.qui põt.⁊.q.

viij. c. pterea.
4ite⸗
a. ſ. loc. mi
lites. T i decf xiiij

q.iij.c.clenici.⁊.Sꝭᷣ
de reſcin. vẽ.l. fl.
7. ff. de auct, tu.l.
v: in pꝛin.
Ercatoꝛes
erſaruʒ re
gi ꝗ non erat ſub
lectus romano ĩ/
perio tꝑe huiꝰ.l.
ſed incepittꝑe iu⸗
ſtiniani. vt in au⸗
tenti. de bereð. ⁊
fal.in pꝛin.col.i.
g. Loͤmeauerit.
babẽt eniʒ in ſua

cura limiteſ cuſto

dire.aʒo.
a ] Lomitenk. qᷣ
non debet ꝑmitti
redire ſi diunireſt
deãt. a30,. 7 nõ le
gitur.

Efſfãte am⸗
bitione. lo/
tur de mercato⸗/⸗

ibꝰ ptinẽtibꝰ ad

domũ pꝛincipis.
de quibꝰloquitur
c¶Eollegiatoꝛũ.
qꝛ de eoꝛum colle
gio vl coꝛpe erãt
d 4S ubſtüuẽdi.
vltra pdictũ nũe
rũ.ſic ⁊. S. de ſac.
ſanc. ec.l.nõ plu⸗
hon legitur
J quis. fa.
B6. eo. l. mer⸗
catoꝛes. ⁊ non le⸗
gitur. Rubꝛica

De rerũ permuta

tione ⁊c̃. Dixit ð
Zctibus noĩatis
ex quibꝰ tranſtert᷑
dñium. nũc de in
noĩatis ex q̃bus

ſtmiliter tranſferrt

anteqᷓ; dicat ð lo
catione q̃ eſt noĩa
tus.ſed nõ tranſ/
ferk ibi dñiuz. Et
qꝛ inter inoiatos
pcipuus eſt ꝑmu
tationis:ideo de
boc dicit. ſed q̃re
nõ dicit᷑ noĩatus
ꝑmutatio: cũ ele⸗
gantius ſit noſ̃
q; qð in venditõ
ne vel ſimilibus.
Rñ.pmutare ver⸗

bũ eſt gñ aleetiaʒ

prinens ad vedi
tionẽ ⁊ locationẽ

Ven
u
(iNn

lien⸗
(hol

fber⸗

Mre

(((

l

4 gue
ſellibe

iihlbe

utun
mredk

ſitjt
(me

ctan
biſu
lipprei

gcigf
Ghraua

es 6
gonpno

glöeß

Docce
woce
ſte ri
noro
zäbeent
numot
sp
loabe
ſiehei⸗
Genet

ſolen
Utaia
klgt
Cncic
Higlee
Nge
ligi
lete
ſidie
ene

Muartus. De cõmercijs ⁊ mercato.
De rerũ permutatione.
n 1 o&n cõtractũ vbi aliqͥd bincinde accipit᷑.ᷣ ſed alij cõtractus ſua at in permutatione videt᷑ ꝙ vterq; deberet facere accipientis ᷣm pediid
en ſumpſerunt noia. at hic cũ dat᷑ ſpẽs certa ꝓ alia certa caruit noie vt. ff. e.l. penul. in fi. Itẽ in venditione non tranſfertur dñium niſi pꝛecio
bönn ſpãli.nãẽ plura ſunt ⁊c.vt.ff. de pᷣſcri.v.nãtł.ſicq; retinui genera ſoluto.licet res tradita ſit.ſecus in alijs cõtractibus.⁊ ſic ſecus in pmu⸗
i⸗ le.vñ dr innoĩatus.ſ.nomieſpali.Et alij aliter reſpondẽt. vt dixci tatione.vtinſti.de rerũ diui..per traditionẽ.⁊.S.vẽdite.⁊ facit.g.cõia
ac.ur̃gen. Fii. vtriuſq; iudi.l.i.Licet in mutuo ⁊ ſimilibus ex ipſa traditione naſcatur
ii HHõ 8G S oee las eo nun
ncd venals poſſeſſi K Iquiinclitas noĩatim ue- iuria iudicisnec pristui culpa eu · ◻Eaeſecuta nun⸗
u népabebaedir tuſtis legibꝰ ciuitates tranſ · tũ eſt: ad exẽplũ ex empto actio quid llopacro an ei
pater tuus volẽs Zroai GoTor. ſanem ſrei rraditione actio oꝛitur
hti bnere vedit ano Grediẽtes ipſiuel pegrinosnego- nisnon imerito id qð tua intereſt

Nbun
Cue

mie pcij aliã poſ, ciatoꝛes ſine comite cõmercioꝰ ſu ſiin patrisiura ſucceſſiſti: cõſequi

Dico ex pacto:lʒ in mu
tuo ⁊ ſimilibus ex ipſa

ſhe ſeſſionẽ:ſed nõ ta ſcipientes fuerit dephenſi:nec pꝛe deſideras.At eni ſi cõvenalispoſ rei taditione naſcatur
n ſh rata quatitate di ſen dtione bo ꝛn enã pben ſeſſiono eſſet tatio facta eſt: Actio. vt bac.l. manite⸗
cẽs bñ ſufficiet ti⸗/ cripnone bonoꝛu nec pena phe eiono ellet pmutato a e ſte ꝓbatur. 7. ff. depac.
— bip pꝛecio re tte nis exilij vltenius euadant. Ergo idq; qð ab aduerſario pᷣſtituʒ eſt iufgen. Fſed ſi in aliuz.
inn ee in a oẽñs parntter ſiue pꝛiuati ſiue cuiuſ⸗ euictũ eſt: qd datũ eſt: ſi hoc dlege enevebenti ain
nin q; quã pr uus ac pPiꝗ dignitatis ſiue in militia cõſtitu ris:cũ ratione reſtitui poſtulabis? ſeruus debeat centuz ſt
Cl h eer eten ti:ſciãt ſibi aut hmõi temeritate p. MMpr. diocl. ⁊ max. aa. pꝛimitiue ſdno lantia don
ailt ages ad epluz i⸗ gnilorrctlis aut ſupꝛadicta ſup⸗ W.nrarth re iſa po obiigatus. vr.d epa⸗
ſelnifatr ex empto actiois plicia lubeunda. tebone fidei ↄſtitutã ſicut cuł l.quotiens.5. ſi ſek.
tin⸗ i actiõ epſcrip. . NH 3 id & ſi poſtes auge
rN Akoreunlicean Werenun pamnaxione:depte cͦemoꝛae: vicẽ emptionis obti aur aPcchiius aate
ſdhohn pto ad exẽplũ di⸗ ſcriptis uerbisacni ncre non eſt iuris incogniti. põt agere creditoꝛ ſerui
it tatiie emptio cũ nõ fuit — *Ee A .is qui.ſed vñ agit v
4 pefi cati neper Mpr. goꝛ ð. a. theraſe:. X placito ꝑmutationisnul aere r eadeze⸗
SKe mralter n p). Icũ patruus tuꝰ vena ⸗ Ala're ſecuta conſtat nemini diegkanesropecniſa e6
e dendi haberet et lem poſſeſſoneʒ haberet actionẽ ↄpetere:miſiſtipulatio ſub naſatun ſed agit er ve⸗
Pgri noie ſcij rez acce⸗ ter tuus pcii noĩelicet iecca ex verboꝛũ obligationeque teni cõtractu. Hoc etias
hniſ perit. at ſi cũ non pa ert Poj ie 4 Fe . ad alias noſtras ſentẽ
Ge baberetppoſitu, Notarata qutitate aliã poſſeſſio⸗ ſierit pani actionem. lonid, ias vdd Dieim' en
G rerpſcrip. vervo ”MM M . patet in mutuo. vt.ff. ö
detnunl condi.ob ciam. b ¶ Zarata. ex qͥ apparet nõ fuiſſe emptio fſideiuſ.ſi quis ꝓ eo.S.ſi nummos.⁊ in ſocietate⁊ in tutela.nã demuʒ ſi⸗
aflugtt nẽ. alias enim ſecus.vt. S. de reſcin. ven.l. pꝛecij. nita tutela datur actio.licet quidã dicant naſci.ſed nõ intentari.arff.de
Offmit i ¶ Coparauit. quantũ ad hoc ꝙ alter vendere deſtinauerat. el fur.l ſeruitus.ſed falſuʒ eſt. vt.ff. de tuteł.⁊ ra.dilſ.ſi tutoꝛlS.fi.⁊.l.ſeq.⁊
inſttin dic ꝙ cõparo eſt bu generale. vt. ff. de Zben. emp.l.i.S.pe. ar. ff. de fur. ſerui. Idem qñq; in mandato.vt.ff. de offi.pꝛocon. obſerua

ſti Kk ¶ Euictũ.ſi eni iniuria iudicis vł culpa pr̃is:qꝛ fuerat abſens ſit re.S.fi. Idem dicimus in actione ex ſtipulatu ꝓ dote.nec enĩ naſcit᷑ niſt

neli euictũ nõ ageres.vt.ff.de euic.l.ſi ꝑx impꝛudẽtiã.⁊.l.ſi ideo. Ergo ſoſuto matrimonio.⁊ ꝓ hoc etcõtra boc.j.de repu.l.i.⁊.ff.de bo.dam.
an patet ꝙ fuerit aliena:ergo nõ fuit ꝑmutatio.vt.ff.e.l.i.S. itẽ ẽptõ l./ ſed ⁊ ſi alia. F ſo ma -pecactſo- Gténunqd ab vna parte re tradita
ſunn vbi dicit impediri. ac. l Intereſt. non etiã qð dediſti ex qͥ etiã alteri qui nõ veſtiuit datur actio.io.non. ⁊ ꝓbatur ex neceſſitate.Sẽ.
alin apparet nõ fuiſſe pꝑmutationẽ:ſed aliũ ðctũ innoĩatũ ſitłem ẽptio de pactis.i.ſi cetis. Sed bec queſtio videt᷑ farua.ad quid eniʒ daretur
tsn ni ⁊ pmutationi.⁊ dabit᷑ vtilis ex ẽpto.ſᷣm.b.⁊ aʒo.vel pꝛeſcrip. actio cũ ſibi iam ſit adimpletũ:lʒ ipſe nõ impleuerit quod conuentuʒ eſt
u. Kna ver. 5̊m. h. eſt ad boc.ſ. de euic.ſt pdiũ..l. ſi ꝑmutationis. Oici poteſt ad euictionem rei ſibi dari.
rigenn m Pꝛeſtitũ eſt. caute dicit pᷣſtitũ.nã ⁊ in re aliena cõ ſiſtit hymuta S ¶¶ Subiecta.ſ.pacto.pꝛimo eni paciſcunt᷑ nudo pacto.ſcdᷣo ſubijcitur
mrih tio donec euincitur. ʒʒ pedius videat᷑ ſenſiſſe. vt.ff.e.l.i. circa fi. ſ ſtipulatio.⁊ ſic naſcitur actio ex ſtipulatu vel conditio certi ex ſtipulatõ
Ctus nnag nPoſtulabis. p cõdi.ob cãm Et no. ꝙ aut dat᷑ pciũ ꝓ re et eſt ne.vt inſti.dever. ob.in pꝛin. Sed.in pꝛimo caſu buius.l.naſciturin fa⸗
gpnuti Enmptio. aut ſpẽs ꝓ ſpẽ.? tũc aut incerta ꝓ incerta: vt bouẽ ꝓ aſi⸗ ccũ vel pꝛeſcrip.ver.qð idẽ eſt. vt.j.l.pxi.⁊ babet locũ pꝛeſcrip.v.in pa⸗
untiedi no. aut incerta ꝓ cena: aut certa ꝓ ĩcerta. vt oleũ ꝓ frumẽto in ge ctis incõtinenti appoſitis.vt.S.depac.inter emp.l.ij.ites in ſecũdo vbi
isi nere. vt.ſ. eemptionẽ. Et bis tnbꝰ caſibꝰ eſt cõtractus inoĩiatus. dubitabat denoie Zctus. vt. ff. de pᷣſcrip.ver.l.i.ij.⁊.iij.⁊.l.ſi nibi.⁊ 5 ex
rintue generalis. vt do vt des. vt babes bic ff.de pᷣſcrip.v.naturalis. erxci. act.l.i.itẽ tertio in tibus contracribus innoĩatis.ſ.do ut des:ſub q;
itni, S.i. v. H ij. aut centa ꝓ certa. ⁊ tũc eſt ꝑmutatio.vt.ſ.e.l. qm̃. que et eſt ꝑmutatio.? in facio vt ſacias.⁊ do vt facias. Sʒ in quarto.ſ.facio
ſieini ſpſa eſt innoĩatꝰctus.⁊ fit nudo pacto.ſed nõ naſcit᷑ actõ niſi re vt des: datur de dolo. ut dicta.l.naturalis.j.qð ſi faciã. Et eſt rõ:qꝛ ex
ſinn er altera pte ſecuta. ſicut ⁊ in generali.do vt des. Et hac rõne ðö boc facto mihi abeſt: ⁊ vbi nõ adeſt. vtſi de manumittendo cõueni.vt
fbitin (coõtineri pmutatio ſub illo gñali do ut des.⁊ facit.ff. locati.l.⁊ PH S. de dolo.l.cum ꝓponas.alias cõtra.ſ.ſi tibi adeſſet. vt.ff.eo.l.ſolent.
riten Ermutationẽ.re ipſa.ſ.inſpecta.vel dic.i.cve ſdiſtinctio. Sed bec ratio fallitin facio vi facias ſt de manumittẽdo cõuenit binc
t Aitate inſpecta.ſic.ff. de iureiu.l.quotiens. inge. vt. ff. eo. l. naturalis.S. flabi eſt alia rõ:qꝛ bincinde eſt obligatio fa⸗
n got 7p Coſtitut. vt inſti. de act. . actionũ. q Obtinere. vt. ff. cti: vñ condenatio fit in intereſſe.vt.ff. dere iudi. ſi quis ab aliquo.5.ſi.
niſt, Aus ex cau.in a I Betegaebnemit vtraq; ẽbo⸗ A Et eſt alia rõ quare de dolo dał᷑.ut diximꝰ.ff.e.naturalis.S.qð ſi faciã.
menn ne fidei. vt dicto. S.actionũ. Itẽ ex vtraq; parat᷑ ca lutaiendt 7. SF. iij. Itẽ no. bos pᷣctus cognoſci ex pacto.nõ ex eo ꝙ pᷣuenit᷑ ab alte⸗
vt. ff. devſuca. l. ſequit. S. de illo. Ex vtraq; ptepſtatur euictio. t ro. vt.S. de tranſac.l.cũ mota. Itẽ in factũ actio in muli ſibi locũ vẽdi⸗
une 3.l. ꝓxi. Ex vtraq; fit redibitio. vt.ff. de edił. edic.l.ſciendũ.S.pe. cat.pꝛimo vbicũq; pᷣſcrip.v.⁊ tũc dicit᷑ in factũ ciuilis. vt.ff. eo.l.i.in ſi.
ins Gi Item in vtraq; pꝛomittitur ſanitas ſerui.vt.ff.e.l.ij. Sed dunlen Scðo in ſubſidiũ.l.adql.vt inſti.ad.l.aq̃l.in fi.⁊.ff.dedolo.⁊ eleganter
ſin 1 in multis. pꝛimo quia venditio fit cõſenſu. ſed ꝑmutatio ex rei ra S.idẽ labeo. Itẽ in loco edictoꝛũ ⁊ ĩterdictoꝛuz. vt inſti. de interdic.S. ſi.
n ditione. vt.j. e. l.ex placito. Itẽ in venditione alius eſt emptoꝛ et Itẽ als vbicũqʒ eqͥtas ſuadet actionẽ dani vel ex Zctu vel q̃ſi.vel ex ma
nnſ alius eſt venditoꝛ.ſed in permutatione non diſcernit᷑. vt.ᷣ ff. eo. l.ci. ſeſicio vel q̃ſi.vñ dicit᷑ naſci ex varijs ſigunis cauſau.vt.ff. de ac.⁊ ob.l.
ſi Itẽ in venditione emproꝛ facit pcium accipientis: ſed vẽditoꝛ nõ .⁊iff. e.l.quof.⁊.s.de ſac, ſanc, ec.l.ſancimꝰ.⁊ fac ad.l.iſtã.ff.de pac.l.

t üiij.

ZLiber

diuiſtonis.

bitatoꝛes.⁊.S.de pig.ac.l.que foꝛtuitis.⁊ d epoſtti.l.i.⁊.ff.cõmo

l.ad eos.⁊.ff. de act.emp.ſi ea res.Sed boc caſu debet exhibere

⁊. . enaturalis. S.i. Sed an pᷣciſe vr ꝙ ſtc. vt bic.⁊.j.e.l.ſi.in fi. Gʒ di⸗
cõtra ⁊t ſateuge ni
ĩ velit intereſſe pꝛeſtaerũ a 2„
vt bie. vinſti. de dona. Am pꝛecibus tuis expſſe⸗
F. ij. Itẽ quero ſi ex cau rnis placitũ interte ⁊ aliũ per

ſa ꝑmutatõnis tradidi

rẽ ⁊ fidẽ nõ babui de il/
la:ſed ſtatim ſperabam
dãdã an trãſeat dñiuʒ
videt᷑ ꝙ nõ. ar.inſtit. de
re.diui. S. vẽdite. Alij di
cũt aliud in pꝑmutatiõe
quã in venditione.

VReſtituat᷑ ꝑ cõditio/

—

bis dicit. vt ꝑ exepla di

nẽ ob cãm da. cã nõ ſe⸗/
ralis.S.i.⁊.j.e.l.ꝓxi.

. Voniaz. iubebit.
t. . l. ꝓxi. Item
eſt ad.l.iſtã.qð not.S.e.

Ebus lege. i. pa⸗
cto.ſic.ff. d epoſiti.

NUncertã. ꝗꝛ cõtinet ĩ
ſſe qð eſt incertũ pꝛi
ma facie.lʒ poſtea certi⸗
ficetur. vt inſti. de ac. F.
curare.ſic⁊ ſtipulatõ di

citur incerta eo qð incer

tũ cõtinet᷑ in ea.vt.ff. de
ver. ob.l. vbi autem nõ.
Itẽ ciuilis bec dicit: qꝛ

ex eqͥtate ciuili dat.v bi /
cũq; enĩ ex equitate ciui

li actio dat᷑.pᷣſcriptis

cas.vt.ff. e.l.quotiens.

.l.ſt tibi polli.⁊.l.quia

actionũ. ⁊.l.duo. Hon
tñ nego quin in factũ et

5p̃ſcriptis verbis quãdo

qʒ ſint idẽ.vt diximus.

3. e.l.ex placito. JItẽ õ.

buic.l.ff. de pac.ſi tibi.ĩ

pꝛin. So. ibi de ea obli

gatione q̃ öbit re. vt ibi

Am pꝛecibꝰ. nullã.in rẽ vel in ꝑſonõ:qꝛ cũ eo nõ ↄtraxiſti.
v eſihon pꝛobiberis. vt. S. de pact. Apaco.
elur.ſ. vt tradat qð cõuenit ꝑ bãc pᷣſcriptis vᷣbis actionẽ. vt h.

mutatiomis interceſſiſſe:eũq; fun⸗

dũa te datũ vendidiſſe ꝓponas:

ↄtra emptoꝛẽ quidẽ nulla te habe
re actõeʒ ꝓſpicis:cũ ab eo ſuſcepe
rit dmium cuite tradidiſſe titulo ꝑ
mutationisnõ negaſti. Sed ſi 'm
fidẽ placitiſtipulatio ſubiecta eſt:
ſucceſſoꝛes eiuſdẽ cũ quo contra-
ctũhabuiſti ↄuenire no phiberis
Si veronulla ſtipulatõ interceſſit
p̃ſcrptis uerbisactio eſt: ut velfi⸗
des placiti tibi ſemet᷑: vel qð alte-
rius accipiẽdi fundi gra dediſti: cã
nõ ſecuta reſtituat?. 3
BDem. aa.?.cc. theodolane.
oniã aſſeueras prem tuũ
Dei ↄtra quẽ pces fundiſ hac

—

6

—

domũ certã acciperet:aditus pᷣſes
puincie placitis euʒ parere:xel ſi
cam ꝓpter quã fundusdatus eſt
ſequi nõ ꝓſperxerit:cõditionis rõ⸗
ne datũ a te reſtituere ſicut poſtu/
las iubebaf7†7.
Dem. aa.a.cc. ꝓtogeni.
Ebus certa lege traditis:ſi
N nõpareat᷑: pꝛeſcriptis
verbis incertã ciuilẽ dandã actõ
iuris auctoꝛitas demonſtrat.
N Dem. aa. . cc. thimotheo.

diy. eocens rii e Wonen rebus fennon
cer. pe.l. rogaſti. 5. i. 6 oſſe pꝛidẽ placuit. Igit
1 Demonſtrat. vt. ſ. ſſep dia . J 8
dona.q̃ ſub mo.il.i.⁊ de .

dona.l. legẽ. 1.l. c res. ⁊ depac.do. legẽ. æ. . de act. emp. l. jj. ⁊ de cötra

ben.emp.ſi doceas.⁊.S.de pac.l.legẽ.⁊.ff.de pact.in traditionibꝰ.

cõditione dediſſe fundũ:ut inuicẽ/

cuſtod es.vt.ſ.e.l.iiij.

es. iij. b Extninſecus.i.nõ vicio ipſarũ ren
depoſitarũ. Vel dic.i.extra bas cauſas foꝛtuitoꝛũ.ſ.caſuũ.⁊ die

mercede.ſ.interueniente. ſm Ir. vt. ff. e. l. qui mercedem.

c ſalleſis. P qo

cũ fiumenti certã modiationeʒ ca/
limacho ⁊ acamachote dediſſe ut
tibi repꝛeſentẽt olei deſignatũ põ⸗

dus aſſeueres ſiplacitiſ citra ſtpu dednen iftor⸗
lationis ſolẽnitatẽ non exhibeant dñs. Iẽnota
fidẽ: quantum dediſti cãnõſecuta diunt vulgo.lan
cõdicere ꝓdeſidenotuo potes. dentq tem oyc⸗
I SHem. aa.⁊.cc.pauline. datã vł depoſitã
pdidit. ꝓ quo eſt
ff. cõmod a.l.ſi vt

dido ut qð placuerat men-

a lege rebus donatis can⸗
ſtruũ ſeu annuũ tibi pᷣſtaret:cũ hu

,1 , — 2 . . l. oli f ſe
iuſmodi cõuẽtio nõnudipacti no/ an eetre⸗
mine cenſeat᷑:ſed rebus/ꝓpꝛijs di fuitdepoſitũ ino
celegis ſubſtãtia muniat: adim marcede dara do

plendũ tibi placitũ ſicut poſtulas

pſcriptis uerbis it actio. ces in hoꝛreis ſu⸗
Pſa pis w Opetu geuo. is. ſic fuit loca⸗
Belocatoet conducto. to no depoliue.
T,K §. ſi quis ſerun
IApr. a. agrippino. 6 ſcho dicto. Si
BDminꝰ hoꝛreoꝛũ periccd vero ecotra depo
Tij wi . fitũ:tunc tenẽt ð
lũ vis maioꝛis: vl effiacu ſolo dolo ⁊ lata
r latronũ cõduchoꝛi pꝛe ulpa. vt if depo
ſiarenõ cogi?. LHisceſſaunb : Nelgas aſie
quid extrinſecꝰ exdepoſitis rebꝰ gõ nof depolii
illeſis hoꝛreis perient:damnuʒ de bi. ſepe.

poſitarũ rerũ ei reſartire debet.
Bem. a. epicleto.
Zuerſus eos a quibꝰextru⸗

pᷣſumitur dñs in
culpa pᷣma facie.
l. eius culpa pijſ⸗

ſe res. Et diſtin

certo. S. qð vero.

d 4Depoſttaruʒ

tinet dictas mer⸗

duniſti. con⸗
ductoꝛ dicit᷑ noĩe

enda ediſicia conduxiſti: exr cdifleij aulden
Sqſnctoactone cöſtensco iudi leuerrzaen
cio quod eſt bone ſidei debitũ cũ aductoꝛ of domi⸗/
vſuris ſolitis conſequeris. gusreneodcer
ABem. a. calimoꝛphonie. aiuſe he ß ſu
ad mercedeẽ diuer

ſis reſpectibus. ſic ·. ff ad.l. ro. de iac.l ij.circa p

ꝛin.

f Eo iudicio ſgr oducto qo eſtboi, vt h iſtde ac.. aclons

nkcie⸗

widri

fitlſerf
Vcke

dlbuig

Abptionẽ. placuit.vt.ff.de ↄᷣ ben.emp.l.i.⁊ dic rebus.i.ſpeciebuſ
b vtraqðs pte inreruenientibꝰ. b ¶ Solenitateʒ. alias obtinet
qð eſt. ð.ſi cer. pe.ſt nõ ſinguli. c ¶ Potes. vt ⁊. S.e.l.qi.⁊.ff.de ↄdi.
ob cãm. ea. lege. x.l. dictã.⁊.j.de dona.l.legẽ.
6 Alege.ſubſtãtia.i.ipſa lex dicta rebꝰ pꝓpꝛijs rei traditione muniat
23 0. vt ⁊. S. e.l.rebꝰ.cũ ſuis cõcoꝛ.⁊.j.de euic.l.ij. Et not. ꝙ refert
cũ aliqͥd do vt aliqͥd facias.qꝛ aut alias erã d atur.⁊ tũc nulla cõpetit
actio.vtff.de dona.l.ij.in fi.x.l.ſe.aut nõ.⁊ tũc vel cõdictio ob cauſam
ad repetẽdũ datur. vel pᷣſcrip.v.vt fiat qð cõuenit.vel intereſſe pᷣſtetur.
? Kopetit. vt bic. ⁊ dixi. 5. depac. inter emp.l. cũ te. O Rub. Delo
(ato ⁊ cõducto.qꝛ locatio ad ſtmilitudinẽ emptiõis eſt inducta.ideo de
6 S Onminꝰ. latronũ.qui effractis bor eea ponmit poſt venditionẽ.
Oreis ſurripuerũt ibi poſtta. a Mis ceſſantibꝰ. ⁊ alijs ſimilibꝰ
caſibus foꝛtuitis qͥ nõ pᷣſtant᷑ bic vel ſimili alio iudicio bone fidei. vr hᷣ
7.ff. e.dñs.in pꝛin.⁊.lex cõduc.S.i⁊.l.ꝑinde.⁊.l.ſed ſi de dãno.⁊.l.ba/

g ¶Qũ vſuris.moꝛa intemeniente vel alia ſili cã. ⁊ ad boc.s. de
vſuris. in bone fidei. b Solitis.i. que in regione frequentant᷑
vt.ff. de vſur.l.i.in pꝛin.⁊.ff.de admi.tu.l.tutoꝛ qui reptoꝛiũ.j. ex
ceteris. Dũmõ legitimũ modũ nõ excedant.quẽ babes.S.de vſu
ris.l.eos.S.ſuꝑ. Sed iſte qͥ ſic locauit oꝑas qñ potenit mercede⸗
petere. Rñ. finito opere vel tpe.vt. ff. e.l. opus. qðᷣ m. b. ſed illad

qñ ſuo periculo cõduxit. vñ qñ nõ ſuo periculo conduxiſſet poſſet

dici ecõtra.vt ar.S. de iudi.l ꝓperãdũ.S.ĩ bonerarijs.ᷣat in peſio/
ne domus vel fundi dicas.j.lpxi.
Bem.i. de ede. vel ideſt edis.ſic ⁊ ibi:ſermonem quem audi
ſtis non eſt meus.alij babent inſule. K ¶ Penſionẽ. in pe
nia conſiſtentẽ. alias ſi parcianiꝰ eſt vel in alia re conſiſtat mer/
ces agitur ꝓ ſocio vel pᷣſcrip.ver. vt.ff. d epoſtti.l.i. F. ſi qͥs ſeruum
⁊. ff.locati.ſi merces.ꝭ.vis maioꝛ. ⁊.ff.cõi diui.l.ſt cõuenerit. in fi.
l¶Unſolidũ.nã ꝑticulariter non ſufficit. vt.ff. de yſunl. tutoꝛ. F. lu

(bebipan

ſenti

Aflocs
Cleilue
roccut
ePecſn
lui⸗
iohel

uſobe

ciaexte
dopvsdb⸗
ſwbarcon

Atiſtpe!
Uoeprige
Ut tfe⸗
(lelise

Citeod
diasin ſe
N.

fi hoete
ditoinqn
dtfn
Cdusbis

tesit
Kntpoer
ningtän
furt.

Ketteai

ſi ſten
ingts⸗
ſſeind
Menrloea

ee
leiſä
ſleate
lacvele
liäue
ſbus
neſaͤß
Uus. N
L
Lin
(iſi
Potoe
An⸗
dhan
lani
fdeſ
Pateg
1 obſ⸗
lllen
npn
nͤ
Cng
lnig
hene
ii
H

i

MQuarus. Delocato ⁊ conducto.
eli eillo. ꝛ.ff. de colla. bo. l.i. F. ſi cũ duobꝰ. cuʒ nõ minima incõmoda s Parentẽ. ſcia T etate. t ¶ Curabit. ſic ⁊. ff. de offi. pfe. vigi.l. iij. et
derieie pyggbeat particularis ſolutio.vt.ff. fa.berc.l.plane. de leg. iij.l. i. . bi quibꝰ?. u[Bed qꝛ pᷣdicta ſm naturã ctus.
gti 4 m Soluiſti. ſ. defacto. idẽ dicas ſi paratꝰſis ſoluere.vt.fman. u ¶ Bed qꝛ ⁊c ſic ⁊. .cõmo.l.i.⁊.ff.e...ſi quis domũ.S.iul. .
n l.diligentẽ S. i. ?. S.ij cũ ꝓximus eſt danti.vt in aut᷑.vtexact.iſtã. 4 Gdẽ.ſ.cuſtodiaz. ⁊ de bacmã dicplene.vt.ff. e. dñs hoꝛreoꝝ
D cäe iuris eſt, voluntate.ideſt domino eriarnn.
vyi f. loca. con⸗/ 5Induxennnt. vt ibi p/⸗
hninſt aen lauco. here dicis ſi penſioneʒ dño inſoli· ↄductũ induxerint: pignoꝛisiune HS
e n ſMeceſfanis inè dum ſoluiſti: inuitũ te expellinõ dñis pꝛedioꝛũtenen. OQñautẽ do l. debitoꝛ..f. qb⸗ cau.
dia telligeqñ poſtlo opoꝛtet: niſi ꝓpꝛijs vſibꝰdñs eaʒ mus locatur:nõeſt neceſſariain re Sreee nal
vroſupgentt te⸗ neceſſariã eſſe pbauerit: aut coꝛri businductis vel illatis ſcia dii eAhuoeb aue inducunt
enge ceſſitaſ. a ge it: mtu qʒ pignoꝛisiure tenent᷑. domino ignoꝛãte. ⁊ eſt
kflgln enuoobabebt gere do⸗ nmaluerit dch eaquoc pign rLf ratio.qꝛ ſepe talia indu
d donnue dnaed male ne ſocnanerſizuges . Dan Aiicoin nn Wens palerone⸗
Fritmen. aogr Loen n.a. ſauino. mo ꝓhHibet rem qua con caoꝛ ſciri a locatoꝛe qoðᷣ
Pigeni vxoꝛẽ duxit. ſecuſ Pr. alexan. 4. laum do. Plobe On ciri a locatoꝛe q
Künnn autẽ ſi tpe zctus E diui pij antonini lr̃is cer· duxit ſuendam alij locare:ſinhil deleuinõ acadit in tu⸗
chged boc ꝓuidere po/ — „₰ 2 Herẽti⸗ ſticis.cũ nõ niſi ligoneſ
üinlime tunt. Rt.ck vpripoſ ta foꝛma eſt: ut dñihoꝛreoꝝ ali couemt. I Dẽ. a. therẽtiano zaarar ſili inferant
an ſel.le. ſtis a q. F. effractoꝛũ eiuſmodi querelas defe cũ hermes vectigal octa 85 — sn; au⸗
irin lee ve rentib“ : cuſtodes exhibere neceſ uaruin qnquenniũ cõtinny den ahrarrr nſ⸗
ntsun erci: t eodez nõ ſe habeũt: necvltra peniculo ſubie /cõduceret fidem tuã obligaſti: po n..ꝛ facit ad.lj. quibus
D cims in ſeauenm ctiſunt. Qò vosquoq; adito pſi ſtenq; ſpacio eiuſdez tpis expleto caubrin aglaa
tnlanin o0 Korngcer do ge ꝓuincie impetrabitis: ꝗ ſi ma⸗ cũ idẽ hermesin cõcluctiõe vtido 7.f. qͥ. cau. pi:ta. cõtra,
nar mu. boctem ſine ioc aiaduerſionẽ exigere rẽ depꝛe neusdetineret nõↄſenſiſti: ſcau in Baiis. Ged aa iin
un dan uii hédenit: ad domiciũ vlpianũ pꝛefe tionẽ tibi reddi poſtlaſti: nõ opoꝛ doma vel in funat ton
D L.pmo ⁊ ſcðo.in mittere curabit. Sed qꝛ dñihoꝛ/ aſtringi cõpetensiudex nõ ignoꝛa Priten. Auerg
ctunsg eſt vt pꝛo rata re Veoꝛũ noĩatim etiã uſtociã ipſi re⸗ bit I Hem. a. igino.
ocin mittal ei merces k Pꝛomiſerũt:idẽ exhibere debent. Icet ceris annuis qniitan⸗ 8D Emo pꝛobibetur
eſtinat. te II Dem. a. petrone. 1 bus ſunducondurens: ſia & Nalſ aueidoneoe
Noom lige tüc cum neceſ Eriiuris ſt: eaqᷓ volunta ſſi jeſt in locatione ad enndẽ vſum. ar.ff. ð
lpuſtk ſaria fuenit refe/ CE Erti iurs eſt: ea q volunta men expſlum none ocan vſufruc.l. equiſſimũ. F.
ilcfe cio. als ad oẽ in RKeldnoꝛuʒ coloni in ſundu, ut mos regionispoſtlat: ut ſiqua fi..l.ſed a ſi qͥd. S. mã/
lenbzair tereſſe inqlini te/ ðð cipioꝛũ.⁊ de vſi 27 ba.
dinfngeq netur locatoꝛ. vt non aliter. ꝑ nouiſſimuz

6ſoe

ff. el. ͥ inſulaʒ. in pꝛin. ⁊.l. bec diſtinctio. ac.

cẽede qᷓſt cõpenſationẽ eius faciendã cũ dãno. Hos ↄtra.cũ dñs

vel locatoꝛ poſſit cõuenire inquulinum ꝓ dãno dato in re locata
actione locati.vt in aut᷑.de ał.⁊ empb.s.ſi vero quis. colla.ix. et

ff. quibꝰcau. pi. ta. cõtra. l.nõ ſolum. ſed ⁊ act. eg aquilie. vt. f. e.
l.ſi vulneraueris. ſunt ergo quatuoꝛ caſus quibꝰ expelli põt inqui
linus ⁊ enã colonus.Quoꝛũ pꝛimus ille fuit.ſt nò ſoluit penſſo

nsẽ. ſed ſi nullus iſtoꝛũ interueniat:poteſt reſiſtere colonꝰ ⁊ inquili

nus. vt. ff. vti poſ.ſt duo.S.cũ inquilinꝰ.⁊ de vi ⁊ vi ar.l.colonus

Sed quero quo tꝑe eſt ſoluenda Reſpon. quedã leges vident᷑ vel

le in pꝛincipio: ⁊ ſi nõ ſoluit expellat᷑ vt hac.l.⁊.5õ.deiudi. ꝓperã
dũ.5S.iĩ bonoꝛarijs. Quedã ĩ medio ſicut in ſalario qð fiſcus dat
patrono ſuo.vt.S. de aduo.diuer iudi.l.per banc.S.ceniaz aurei.
AQuedã q in fine ſicut ⁊ cũ aliquid debetur in diem. vt ⁊.ff.de vᷣ.
ob. qui hoc anno.⁊.ff.de migrando.l.i.ꝭ.ſt penſtio.tu dic pꝛimo ſᷣ
uari qð actũ eſt.qð ſt non appa er:tũc ſerua moꝛem regionis.vt
ff. de fun. inſtru. ⁊ inſtru. le.l.c delanionis. S. aſinã. qdð ſi non ap
pareat:tunc qð minimũ eſt.i.in ſine anni. vt.ff. dereg. iur.l. ſemꝑ
in obſcuns. 7.l.ſemperin ſtipulationibꝰ. Sed licet nõ teneat᷑ per/
ſoluere cõductoꝛ pꝛius:ſi tñ nõ ſoluat põr repelli ᷣm aʒo.vt h̊ di

p — es.boc caſu dicũt quidã mbil diminuendũ de mer

tamẽ retinet dñs poſſeſſiones ſuas.vt.ff.de acqᷣr. poſ.qui vniuerſas.S.
fi.ff. loca.⁊ cõ du.l.ſi cui locauerim. ⁊.l.cũ in plures.⁊.l.ſi tiſi.
cũ hermes.octauarũ.ſic dictũ.qꝛ octaua ex mercibus ꝓ vectiga
li aſſumebat.vt.S. de vecti.l.a legatis.⁊.l.ex pᷣſtatione.
CLonduceret. ꝓ certa mercede ſingulis annis vt ipſe minutatim colli⸗

gat.⁊ talis cõductoꝛ dicit᷑ publicanus.vt.ff. de publi.l.i.S. bic titulus.
b ¶ Detineret᷑. videt᷑ ergo ꝙ inuitus poſſit retineri idẽ cõductoꝛ.qð vide

tur verũ ſi nõ poſſit alij ſiccõmode locari.vt bic.⁊.ff. de publi.l.cotẽ.S.
fi.ſed cõtra.in eo.ti.l.licitatio..i.ſed ibi eque ↄmode poterat locari alij
Sed plus eſt ↄ.ff.deiure fiſ.l.iij.S.cũ quinquenniũ.vbi dicitnõ detine⸗
ri inuitũ etiã ſi nõ ſic cõmode poſſit locani alij. So.illa coꝛrigit illam de
publi.⁊ bic volens fuit detẽtus ſᷣm aʒo.⁊. b. Ael de rigoꝛe loquit᷑ bec
⁊ illa de publi.alia de iure fiſci de eqͥtate qð in idẽ recidit. ANel vernius in
illa de publi.maximos ꝑceperat fructus publicanus:ita ꝙ rem foꝛte de
bilitauerat ⁊ ꝓprerea cogitur recõ ducere.⁊ hic dices ſponte detentuʒ.

cꝙſHon ignoꝛabit. vt ar.ff. de pact.l.fi. ⁊.ff.e.l.itẽ querit᷑.S.fi. Sed licet

de ſuturo non teneatur.an de pᷣterito teneatur. Quidã ꝙ nõ poſt tem⸗

pus quaſi videat᷑ nouaſſe oẽm pꝛimã obligationẽ:⁊ remiſiſſe ſid eiuſſo

ri retinẽdo cõductoꝛẽ poſt temꝑꝰ.ar.ff. de ſepara.l.i.S.illud. ⁊ de pꝛeca.
l.⁊ babet ſi cũ quis.Zu dic ꝙ ſic.ar.ff.mã.i.q mutuꝗ. .nõ ideo.⁊.ff.ð
admi.tu.l.lucius.

citur. maxime poſt tẽpus aliqð ſoluende mercedis: adeo vt ſi pe xQIcet. qᷓntitatibꝰ.nõ erat partiarius bic colonus.qꝛ tũc oẽ dãnũ ⁊

nã ꝓmiſerit ſi expelleret nõ tenef. vt.ff. e.l. quero. S. inter. Alij vt. b.
dicut ꝙ demũ tepoꝛe ↄductionis finito põt expelli.qꝛ totuʒ debʒ
(rractũ pꝛius adimplere ex ſua ꝑte. vt ar.ff. de act. emp. iul. F. of/
ferri. Sic⁊ cõductoꝛ nõ pòt agere niſi ſoluat totã penſionẽ.vt.ff.
de migrando.l.i. Sed certe tunc ea rõne poſſet expelli:qꝛ tẽpꝰ ſit
initũ.vt.d.l.vti poſſi.S.cũ inquilinꝰ.⁊.j.e.l.ne cui.niſi Zriuʒ eſſʒ
actũ vt in qbuſdã alijs caſibꝰ. vtibi dices.ꝛ fa.ff.e.l. qd ſi domꝰ
X diui.deferentibꝰ hominibꝰconducentibꝰhoꝛrea.
rMec vltra. q;ᷓ vt cuſtodes exbibeãt cũ dñi depoſtramz

„

renũ pe depoſitionis ſciebant per cuſtodes hoꝛrea exerceri.

