l. fi. ⁊.l. ab eo. re⸗ ſcet. ⁊ ſi id noi reuctu dẽꝰ ſiꝰ currere. . müciãdũ putaui * ron. nam ſüun
Smn proonas. gnole rreddi tibi efficiet.idẽ ⁊ ſi re ad hoc cuire iᷓ pbationem:: pec elt bonefide. rie
ne Daiin fuit ſtiterit: re uſiurãdu vt deſideras re ñ deſperauit aliã ꝓhati lare: utinſti de act. . kani
g Decidi. 2 deciſa fuit ſtiter kad iuſiurãdũ vt beſſio ⁊cũde ligionẽ cõuolare: ionü. Sʒ vi⸗ kifuen
5.onſulet iubédo iul inficiet ad Dẽ. aa. be ſc denuo ad relig dire ad action ctenn N achnk
leuan grio e tutoꝛẽadige. b'placu tucde llomõ eos audire erröpefsnoz iu
iurãdũ ſeruan. ü dicere lu Im pponas ptib 7 iudicesnull vyeniẽtes. Si gs nee eoͤbeſatio 5 uſa
õ an rãdi religioe ge⸗ les iniqtates yeniãte⸗ boere⸗ ſoens vri deecs maek
mr no p ne⸗ fuit de iſſe iunlſiur? ſtionẽ deci tales mẽtũ intulerit: 7 H0Cc penſa.l. fi. ⁊ ꝓ Nint
iuramẽto Nocif 4 an tte ⸗ igenuitatis que ſar aut lacram it:licere adẽ ei hoc Prdeüͤnn ber unn .
nurtale gaſto⸗dnmt Ners? ncie iurta decretũ ocare maluerit: iceregh oluerit li dctib 5. lo. ſnul
nuit talis ð ciſio dbucñ dis pſes ꝓuin s veſtre placitũa- 1 ꝛ? alias pbatões 1 voin oſ 2aꝛ5 dolotmhe⸗ i ſuh
Subber Wcapiatago bitn ad volitatis velt em facere: ? alias, thmõi licena vſ aaꝛ anegeeech n
buabak. Pꝛecipier en bit ilijs cõſulet SDe eſtare.ita tñ v inũ ei iõ videbat᷑ nõ ad iniiinl
Eud t. Al die a tetue filijs c Peeltare. ſmodotermi itti iuramentu·r igtinton
pſes ſene rij iudicis mMite Eutichiane. 91 qz ad litis tantũm tiuãe aut ſen⸗ mit iur on “
ſic. s. ð poſtu ſit .ff. de Ec filius neq; qſqu do: pꝛeſtet. Poſt diffini ſuſpẽſa nõ auen vel n unſſft
T boc dico ne r e em?. En ſcando neq; paclcen 0: tentiã que ꝓPuocatioõe ellatũ cepife. mleſſe⸗
arbi.l. nõ diſting ͤ„ neq; litigando'n volũtatẽ dñi te ſtqʒ fuerit ape Is. allega (ipee
§. de liberali. fi. Ael ſʒ nec iuſiurã nen facere Pt fuerit:nullo mõ re ionib?. i. p ſetpans
an udel.j m⸗ debe⸗ 101KEC1 :Piudicium ei fa coꝛroboꝛata . ad ꝓba⸗ bationibꝰ. niͤuln
die pꝛihapoll dele⸗ deferẽdo: pi i tuñ aligd erga iuramẽtũ: æ iterum :nere⸗ a HAg ſacen 68 ſſPert
reditate agebat᷑ c ſta ſiſiↄtra mãadatũ ratũ ti alel . ↄcedim?: ner 3.4 ocauit U
tro: incidenter deſts yñ̃ nechoc eyenire cuiq; ↄcedimꝰ: iam reuoc t⸗
Hrar.g, vrindiuequor rẽ tuã filiꝰ tuꝰ geſſit d obeiit. tionẽ lire ſnis nei ocij:altenꝰ cau b] Putauinare (äin
Ec filiꝰ. aliꝰ. 1 em. aa. *c. i1, e lat c un. oc. ſ. ſalr, 1 ff ftdes
¶ Por babenr uude = H Pennthe beu
Am cækc 5 ſr eeſri re ecO ariſd. (Mnrey
Aiatpiger ſeff 5 ſit ſacramentu: ad ſim it. mMentisque bus diffniendũ coHoie ſr . pind
H . „Ne. . . . , HH 6
OQitra. i. pꝛet d reb. Ilt lacr o actio comp et ice vla Part aei . 7.f.5 flde iſtru. incin
Paa PRuager de fu · Clcati in enn . ur-and eſt⸗ e em̃ iaʒ arerri nlre⸗ iiaucire
cui. H. Deé. Leen * WPiri . cde.
tare. 7.ff. ſiurandi in pleniſſima diffinition . Pꝓcura.l.i ce. 2 ſnnſe
qui e erare riſ. d Elaras ↄditõe iuniſt 9 in Pleniſſim ſt vt ꝓpuocatio dmi.tu.l.cũ q̃ri᷑ ““
tũ. aliquid defer bitoꝛi sSſi nõ per acte „5 udicem tuumnpe ſa:hi qui iuſiuran ſʒ ar. 5 ſ;. ſed emroͤt
ran iuſiurddi debitoꝛi p ia iuret ſteterit per iudice ite ſuſpenſa:hi q bo. l. noõnũ qᷓ;
ſitan iuſturac Biudicen aiſna iuret ſtetenit p iuſ ne lite ſi ab hac foꝛte lu⸗ t ulli nooebat nnege
ſio nera ns Hie zat. cAlnn⸗ el iurare: ſi referat iu ꝛeſtani iuſſi ſint: ab hac ſo⸗ ibn obationez lle
lugera, rheekar ſoluere vel ebabet, Dem Pp ſubtrahantur:pꝛobatione Ariplatnon⸗ cii
ſi.depecul. dep ve. d iuradũ neceſſe habel din e ubral d- t: cum multum aut auit iuſiurã tſl
KFe qnaromagis er in .?.cc. pꝛotogeni reum cadant: aun multe eocete Wei inſti
rlannmn 6 Macno etiã depoſtia ſup dübrepar iuramentum heredita⸗ n. a Rn
7.l. tutoꝛ. eru? 7,:ff. eſ-rirr; datis mo⸗ 4 nterlocuroꝛia erat Mafonn
119. 7.l. ſeru?. .ff ſcriptis dats mo⸗ interlocutc E
pac. fili ſfamilias. ? ebꝰ quaſi ſin Diſfiniriuã. dicas q itiua. qꝛ ill diffi Gne
de ſolu. filiuſfa rituſ eb“ g iniqtatẽ appellat * 6 idũ. ⁊ iõ ðꝛ diffinitiua. us dicit. ine
6. de pꝛocura. l. ms . u in miqtaté aß kſacẽm eẽpᷣſtãdũ. ic ꝙ diffininua die Ulec
Srdeß s. Ein nol iuare hanb medtenaſean qua gesiaberſe ſequẽtẽ.l. m erne lcd uder Ebae n
urſus delato.a reo naac 5. eo. l. i. Accur. e ad boc nit? gane li iurabat. vt bic ⁊. . de ſene eatoz gEroꝛ i
¶¶Ktoꝛi. ta. vt dixi. . eo. l. rit..l. remittit. ad poſtea oli iurabat. Nuramẽtũ i.delatõz. . e
aſ eptuͦ mor e, furdͤlaip etan emeriur⸗ rl pritpin. f. eir naniignodn, .’
25 aworirals g . ſʒ ſi ſuper ligno liee cope 5 ets iaio nd 66 e g guplenſtug bunrctoene
f. quibꝰ mo. p oſe ad aliqua ipem ca cditi ſi vendidiſſet actio cõp Eneralr. ilitib?. do fuit Kg PYn ple fima. vt⸗ „de ſaln
uerit nõ referendo ſe ad a didiſſe ſicut venditi F.ſi auis. P ncrebꝛuit. i. oſuetu 10 ſo itiua. nã dicit pleniſſin iſfuitiée ſen
ce u eſt veluti ſe ven ti. vt. ff. e. ſi duo. iuſiurandum. i vt qͥdã dicũt. tu dic ĩ diffini 5 pleniſſime. 1 6Difft
taenſte; nũc vtilis actio dat nenditin cm decidi per Pane remiſſo na vt dd⸗ Juren ocutoꝛia plene no pleniſſt e
. Alata. . qꝛ placet parti pu egabik ei actio. 2 ba *yel parens re iudul.i.
AActoꝛan elnrr negahikl⸗ niſ ſponon vlporeis
ialihiindd. vuif eKno iuen, ea terꝛmi

2

OQunus:
sgicn . bene aꝛ ſententia d anus.
NiqileeeS aꝛ ſententia debet Stfn ero S Stat s ef 5
⸗ vt.ff. dere iudi.l. i. qꝛ ſub dalenbeſol dẽnationẽ vel abſolutionẽ Ss Derebus creditis ⁊ iureſurq
ſufunnifi ret reus vel actoꝛ. maſIm leb ant ferre ſententiã ſi iur is cui dekferk recuſare.itẽ a D
eſccdͤlii in qͥnquaginta ſi ſei 4 Imponere veluti. cõdemno ticiũ a lSacraméto. q: litẽ appellare. vt. . el. F. lnaũ Alſarg f
laſtun de Eueguanenelen reiroceere Pir inſ leio 20 eo cut ab atloſliannamte m ſi pꝛim⸗ ee ots Bſers.
i aclſn 1 4 Prouoend g x. 7 idem in reo abſoluto. gccurſius. D 1 ns, lin:qñ ſuge certo aLefar⸗ qñ ſuper org e Eno:
nls ſliin vel et añ appells e õt recuſare ſi ei defert.ſed i efert. 0 erdal.i ig Deſer
lbanb, iinpihal,ſeruwo. Hlrf nun umcGaen Ade Ts e
icſande p eor dſtloaenent. pꝛobatio Naeeieſenne obſtaculo palitt Doale
ld notach lacram iuſmoi venim⸗ eeele⸗ 1 11 ment ſibi Aeni der naizeiß leun Actommegaketbo⸗
lein u obtiuet locum —1 O⸗ E⸗ R S eſt a S er 1 eri
a gbatonis, r. E ſiuea iudicibꝰſiue na hocatreſtet vel ſifoꝛte no au a Ngelere e ſori
hi acklons. . Ulo. i. n medio ſiue in ipſa diffini . ione repoſituʒ auxliũꝰ em vt lis iureiurad
nſnriit 1 deiur delil. ſi. tiua ſentẽtia ſubi. pſa diſfini Et ſiiud tuʒ auxliũ“ deciderek. n eſt ſte ff.
filſ ſtn licentia. .f e. n entẽtia ſub ipſo udice dek ben iiudex appellatiomis Pſids clnnkurandi ff. q
Eaitſid Eealene nõ expectataꝰ vel vltima diffiniti bene quiclẽillatũ Uuhuratucki claſurandi. F i⸗ K.
n S J: vel ꝓuocationis foꝛmidine te autẽ Keeuſatcipeortikeicnlerl, 1 a Kulliue ſitactoꝛ ſiue
atnnr qudsdoch obnnz nre neld illato cũ hoc a ptib⸗ ſe ſac iuclcnuzeſipennamnebit. r4Kerulare 5.5, e dela
m D ſelſſoꝛi. F. i. qn vel ex aucte iu icis cuicũqx ptii. recuſatũ ſacra 5 nouũi. vel dic vt in derãẽ
dtiinfni en t aſch larij: ſi ade is cu is cnicũq; ꝑti ll- nũciauentt: tũ lacrameniũ pꝛo Lmantteſteirinus.
nnin ccteſta. vt. ff. e . mbllac or ſi cuunpomt ſactẽm re ſentẽtiã inucilicchit emenda A m kae uchneceſt 2
Nidei nam poſtea. 5. ſi uA fuerit reluctat S. % E ludicis que ſi nn iin feſtringik.
galalſtgs õä hicb pꝛeſtet᷑ t reluctatus et cuſatobſ. 18 que quan ex re⸗ t Eriſtimau entt. i ill
ſpi bis. qñq; v; pa/ pꝛeſtet᷑ vel referat neceſſi lſato ſacramento pꝛ lellatueno iuſte een,
Nſdeſune cui vei nanfotno te imponẽd ei ere neceſſita⸗ bilpenis necpꝛei P oceſſit:ani itillatũ ẽ nõ iuſte recu⸗
lieiv hal õ eimponẽda ei cui iure Sfert᷑ rela⸗ il penitꝰ necpꝛeiudicije nec ini. ſuare ꝓ ſpexerit.
ms. vp-h-eo., .1. ſilere eOien rela⸗ ſti diſpẽdij cuici icij nec iniu u¶Dolente. r· ſteuti
1go dloſft ij. qnq; vim *tomS ſubire ſacrm:vel ſi hi i diſpẽdij cncũqʒi ue olente.i. Hcuti ſi al
adn Riaaoanio geſe uai quaſi illatoſacro p – n curſus abimtio a, ſealerlie tanſ
nin immni . iuſturãdu. .l. ſe. o 4 vel capitulũ decidat᷑: nllo le unuternmmnu nõ impediatur: Eſe leletn aie iſto vo
godenten qñq; vim nouati 1000 ꝓpuocationis ,I , ls equa lancetrutinabi ae E ‚ſe . iter. i. ſicuti ſi
nag ſttrrt uis. Ftevelega em fereduseſtad ennecto gqs aut illatuz iuram Burlinn SDiue felatah ſacrm recuſaſ
NNe. nonis, vtfequi ni eſt ad appellatiõis ve aũt illatu iuramentũ fuerit pꝛeſti =becdt initio deruliſſz
T iuraſſe F. fl. niens auuliuʒ in hi is ve tum ſiue recuſatum’:ipſi pa bec duo paria ſunt qͥ
Polg iuraſſe. 5. fl. mens aumlz in his que faciẽda hocin uſatum:ipſi parti ad ſniaz noò ad app 4
ä p qũ p. 1tiili - P que Hns 5no ad a
wun pon Raefn 1 inaũt is cui delatũ Hoc nuud nuli nicrmantr⸗ fone na fn primd ,
ning, melius poni — yvel a parte vel a iudi hoc ſemuabit᷑ cu riernre ctũ qui d efert vel refent
ſlere turq; cauſatiue. hoc ſubire minir vel a iudice crudele eſt eruabit cum nimis na appellat. vt. ſ. F. ſi
el a Hereditari:. ſia; ubire minime voluerit: licẽ⸗ pꝛopi partiquihoc detulit: aüt. bic aũt qui recuſ.
dhiu Mageanan: naz quidẽ habeat ſacim recuſa :D pꝛopterhoc ipm qiuder eius : ppcliat Yie vm aliuz
a rg Priepalt. Juder aũt ſi hoc oimodo preſta titionemo ſecutus eſt ſupereſſe p N ophelircr ds bieſs
nnlilt neſciarberes ve⸗ da exiſtimauerit.: ſi cam dirimat Hõ Reſenib⸗ r ¶Kapitula ſup quib⸗
in asta l gquaſi volẽte eo ſacim ſit recuſatũ P onis ſtatutis: nec ablentes nos kimardrl..anat
aſil ſnoratere.? olk cetera ſiue capitulaſiue tottꝰ giunt: ẽt eos huic legi ſubiug nrcruc da un dul⸗
aieſſi re iunl. qui n al⸗ negocij ſi lla ſiue toti? mus. ? ſi perſona nõ gi ſubiuga e iuratü. vt. /F. Pt.
hrlct N ten. nec de allo Se umma examinet Zlis ſi no * i perſona nõpꝛeſensinue⸗ . ſed T cauſe cMc.
tſefuifn facto cõpellẽduſ E E niatur cui ſac et ſarz ſ. ⸗ xBibi.l. reus vl act
cnitl, eſt iurare vrckterd no.l, marcellt cramentuʒillatũ eſt: li 3 ½ Atteſtek. 4 4 taate
liiͤni chy bonefamer legat bo Rarentge⸗ Iten⸗ poteſt eſſe defun / cü b inramétu ſit ſ inuralin erkfan
öninlain nota ſic. ö. de bere. l. qin. i .ſed beres nequaq; /ſ PinguY. 2. oc inramẽtũ ſit veritatis.vt. , foꝛte qꝛ dubitet de fac
finn teſta. vel.i. qu qm.in fi. t In pꝛi aq; /ſ PinguY. 2. ff. reru am atis. vt. ff. e.l. iuſlurãdũ ⁊ ad ꝑſonas.ci gct
gurſſe teſta. vel · qudo. A. elenpanagtopolilireon, z:reu amo.l marcellus dc. a Aunli bionagere d.
o titig⸗ que incõ tinẽti fiũt ineſſevidẽt. itiua.i.paululũ ſ3 t. 2 dat iudex a 8. ac. a ¶Auxilii,. ille ergo cui d efert
nulunn petens Aliſoicüri paulalu poſte cer. pe.l.lecta. ⁊.S. de pac. Am ecuſato. boc expone vt. S. e. harediet eſit ſtatim ſub ijeit.
un obidi⸗ einoe ſententijs aſtoenen ſ gorrertn lex ſupioꝛ euecr alratdeams eiug ei pꝛima ſeig nhls Bnn n
otigſoni V mutari vetera iura.Z. 1. c i ex. ⁊ ꝓ eis. j. e. y. vVnã ca damna in expẽſis:ob bo lü dNDiſpendij.nam
Hoctu i tione, T reddunt ſingula Anguli Tercij dicũt.i.in ipſa ſniĩ e pla ai q cam. aliꝰ aliã.⁊ lſłc lberbondrch ca ũnioſe ẽgerit. na vn vicit
velin medio: l. vt gei ig quog dicit. in §. optz. cok. vi. vel dic diſpẽdij fouiſſe videt.vt in aut᷑.dei.
ci⸗ litis vel in medioirseraeadidas vt ad id quod dicit. in pꝛin. i... oꝑtʒ. col. vi. vel dic diſpẽdij e mn ſiif g. vrin aur de 2
Ricit in j . . c j cdilpedi ex ꝛima ſnia.ſ.qꝛ caſſant᷑ p „
esemmntl ad id qð dicit.in ipſa Dkfuittun ſ⸗ dicit nõ exp ectara ſententia. et d vel dic. i. damni. e urius. Gtu eſt i qꝛ caſſant ber ap pel /
ui eErne S eni des ctal aa uoca lewäocisvui pue * ſeene P zenon⸗ pende nr
E ia vltina diffinitio ngula ſtugulis vt di i.au. l. matb ematiccd volẽte iñ def⸗ appellatiõis. fꝗ ſecuſatũ. ab eo c 5
oueet migt ma diffinitiõe ⁊ cu a partib def ixi. vel dic nõ expecta is cuio ferente. dic ergo reenſaru. i. kemiſſum. ſecus ſii ui d elatũ eſt
migt 2,„ ’3 Eenn is (cutdelatu ecuſatu.l.emeee dex d etulit ?
eft ine cũ a iudice. c / Pꝛ0 fertur vel ꝓuocationis foꝛ cuioelatũ eſt recuſat delatũ. vt ſubijcit. cũ cc. .. ind er derulit ⁊
6 tentiam tiñ licet appellare.8.0 uocationis. qꝛ bm lege poſt a Detulit. nota delatoꝛ no ſcit. cũ Ec. .S. e. .. ſinautem.
. bn uricin iir ie appellare.6.de epi. audi. ij. ege poſt ſen / e neceſſi delatoꝛ no appellat: ſed relatoꝛ ſm ſic qꝛ faci
t. S. de epi. audi.iij. ac. dſ Factũ i neceſſitate. vt. ff. de cõſti. pe. illud. ſed io. -tr .p. ſic qꝛ facit boc
e angee esneeni e ere. d d e iuradtillano ſed io. ↄtia. qꝛ oĩs relatoꝛ del
Gbelt tate vr.ſ q; nõ appꝛobat. vt ſt ille cui d f. eo dicit appꝛo/ Ai in ſi 1e, i, iuri urãdi illationẽ Et nota bic triplex i. o Aato;.
u A1 ¹ iſaaint 3 lanerareerno remſar .(Hlatum. 2 ſic ẽ r eedd en alijs onob diit kelian neuſalt dieſs
Kekerat, cu 9g partemkert, vel etis duſat. b Eröb. nuce rñ ẽta de quib in coꝛpe iun actat᷑. vt no. ff.e r. ſunt 2 alia multa iu
cu a pane inkerk, vel e b Erb. nuͦc rñdet oꝛpꝑeiuns tractat᷑.vt no.pff e.ſup rubꝛi
s el etis eñ a iudice ? poterit iſto ca u ꝙ in caſib? nullo mo refert. vt. ff. re. amo.l Fe ſoß tuberiso. Zienoe
des Xybieuch ede rat inſi eadeè lex dicat derecu⸗

————

0 ij

iber e e ee. ün
Zi gebat in iudicio veriginuſem mann l e
MDU n quis Figebatini per teſtes ſe 3 Aoctpit, bocpn 1c. liſ ehe
S la⸗Am danifeſtum. no ſtes. x ſoluit ibi. ſeaſtvers ee⸗ Aund.
cta.linaſcdlus. .5.ede ( dicetiaz per tel queſtionẽ So.tranſacti⸗ 2„. Ne
uctin oflaͤs dsd aelan oi , nre veieetier wed lolals vogene valer in nres in
ðè .poſ. l. fl. F. iaru eſt negoci bſentib? arn „ ſoluit nobis tach ⸗ ſtamenti 3 ff. de. FIhn⸗ j
. ſ. de bo. auct. in erſonarũ qu eſentes. In a inét. Iténo⸗/ ¶ Legatũ. aperiaf. vt.f. de platuht,
— pmmu cü kurlnter Prif uedã eoꝝ obti ſuſcipit aut ʒ . gel a retro anſac.l. debis Gali.
ta. notaui. es. ſupꝛadicta lo ꝛeſta rionẽ. ſe Parrepanttiaut 5 8 vela nobis:v z em̃ vt tomlonerſgo⸗ et 4 Giuspet
kauanti adageneu eiuſiurãdũ a p cauta ſunt. P9, ducta.nõe i „ fuit bi. —RK
uee⸗ reepa tt ene , rtagt unnndel i aen
ſtarurautrekakteſatu teioe lipam pꝛincipal dicẽ ali lata ſunt k. ni.vt.f.de dolo Ein ſaus
Trino aut ſabit autre⸗ ceſſe eſt vel ip⸗ ducijs ad iu bushec ꝓlat thireplek. oor Rer ſin
a itleni aur de⸗ ã datis certis inducij⸗ Etis ſta ei videbat hicre .p. g Kiural i ue
ram deelſe ei videb iohani. pPD. lle. vel ſii uilli
latũ pꝛeſ⸗ e cã: cadit qᷣ venire:vt leat. vel ſi iud ſubs ⸗ Im gslegatũ vel ſi bat eſt detur dedolo. ſer
eulzrinecnzegte eig, unt unpleat. dgit ſiub in gelceatu- ergeban t..leges u1
dem ſe aaiint poͤrp⸗ ati Sunnig abiden ab ea miſſu vtpote i ei e peo“ nnr⸗ de. ſũt cõ ln
w ga Aalten 6 teſtiſicatiõe iuran : hoc 5foꝛte non apparent ſt: 2 is n5 Hditione celi gß.
uocare q. Rellaahet eſ teſtifie recuſari: hoc 2 teſtõfo de delatũ eſt: ⁊ is znaebir degon iuic
nobterkeegdt deaine. plrefern vl⸗ ſib? enen ⁊ tel eiab herede de ꝛaffinnãs ſi nacbi Solu. (Imlth
dici videaef vel dari inaulis ca Licẽ ſacrm ſuã pꝛeſtauit:a ere⸗ bic dielt. Be efttſthtia
qui ſacrm iudici videa . e vt ſingu kLicẽ Eſuã pꝛe comiſſumd ere⸗ coꝛrigit illas be
cuſat cum i euz fer ꝛocede Putt Pona religion deicõmi lum⸗ . bec c ca⸗ fonne
rerse a ſet lam diffinit?impona lꝑſe religionẽ el fideicõmilſi pe- beceo hunce Konoaka
Tia abſtreanmoch alten tus iam diffini alteri vel p bilegatũ v bi teſtõid qd ſln reittao. nei
hia at iſte och nern la dancla etiaz parti hocipm biles ſſe exhmõi ſtea aũt ma ſum. ametũ ob pielit
ide ⁊ caſue nd dor na dande ratoꝛẽ ſuper iura⸗ lictue us eſt. po le iſſe de eſarreint tranſ öucliun
tus dep: bm ypr. vel per ꝓcu e hijs quede i tebat ↄſecuti ll ei penitꝰ fuiſſe rines nic vr.ff. e. unlz
lelinmis vich niͦ dinaiiaajeſe nis dce iumn nifeſtu eſt nihil ein ſebarun daionis rfe⸗ udoi,
4Cenenis er ego 02 nt᷑. vel ſin b fide e dantiqi 1 re⸗ l.i. io ñ poͤt hllen Fen
Nrſn mento it: 2 ex vna pa wel re relicũ ap rando ſtandũ llre iniſt cognins encldin
nnſorkel penut . maluent: ? exyn. tũpꝛeſtan. vtru iunüurane Saccepit. velſire Kan ekamne en
fEihmaucri: vuſf eo. iuramen 8,ppter dt dz hocqdac tũ yel f- verbis —
f ltandum Fl de⸗ rdnaninnananis ) indi ſtituere relict̃ ſuerat leg nni Here engo Dcfeni t gürttinr
aa e⸗ n cãm Delanclreen pte daccannnan ſidem en retine⸗ de tr aſe lia liſ naſe⸗
—— monce dis: aut abvtrac; llo cickifli copetat e iſum re⸗ 2 quẽad. it⸗ Pinnt
g 6Bu zindireillusp b ntinandis: endinu falcidiã ſi cõp neliꝰ viſum & re⸗ .l.i. vel ibi era ((hnng
doꝛũ ablene degit castii 1 tet eas dep toge⸗ di ſa . itaq; meli V re iſſũ pi. ita verba te fflirperr
uincie vbi deflde iuſtru vel altera op 5/ vpedi mento e re. Mobis vel fideic omn ene bienon inifene
7 ad boc.j. 5. de iureiu/ Ve hoclitibꝰ imp pcedũt aliis r iab eolegatũ iurio lucrũ eiac ſtam bic ſoe mnerienie
ancr pelnadtes. Fnſuz vel capitulis vel ⸗ 7 poſtqᷓ; fuer cedere. Sʒ⁊ ei introduci:ſi itaeerd⸗ ittin
L annige⸗ ſtillatu ſt gice enl prig dgectd quarte albecrnee er dlrcel,⸗ megabone tuenn
bEuent;. vt ſtillal ſ n imata geſta ſu oc ca tñ locũ habe ſtris le intelligere vt de uaſta
aſaban un aineimage Beri acen Nanm rnaheffenaitiale eki⸗ ee
vincat i ſt relatũ ve iudice redeunte: ibus alis q oncedatur facta qu ture in ſhunnbe
pꝛeſtat. ſi a ſa recuſat giudic iente:oĩbusa gibus cone ideo ioſo i in⸗ entirfh
Mrrae en gad ceran ſunaſea ſunt na⸗ Sieenc Pea. ” ſti anonabſtati tninal
intulit appellar. de pꝛel ſemãdis In N. ſeuer. ant. aa. mode ſta cundo die ꝙ de W
angt tech e ſnipane blema e ſc En in Pe.ſeler. ant inegzſi ro dia ai
P ſteis coram quo bus aut caſib ma clicialẽ yma an ras: vtel mmorr ſacranern –
Audicis. auz .². Eiu — p – 2 b deſi CE * tuz et iur⸗ 4
K (Gu⸗ kobſeruation itatẽ perſo⸗ ta rem delider⸗ 6pzo dela habe fnige
barte. cũ ſem . ſtari oʒ gaglienũ p. tis locum. na W
kAnachb⸗ delatiet ere cen ipſo iudice pᷣſt ſa N aglier tariis exoluatis darloenir, an nggn
enpalti kuis elatſie arũ ſiue ſub ip ibꝰ: ſiue ſa⸗ N nibꝰ heredlit : ſed peſti ing boe delein ilgiren
ab ea alteri fuit delaruz n Etũ:ſiue in dom . in ſacro Poꝛtion coherestuꝰ: ſe „ ſecd Reſln pꝛiua oneo
a vnicuick ſul: deinin iurametũ: is tactis: ſiue i i tu et frater co legata cũ ſit er⸗ dealio na
ſupc dinerſe tepſnlis is ſcripturist Similiq; mõ vone rerũ pꝛelegata onera ad deliſ.
1lcich pfun e deronis. Bün clüinie aeollerer hereditana Aleldacl 10 us pellona⸗ E
eb eecerett, ln idontielnoirfotdte r= ſik
ti fuit delatu alacona⸗ iureiuran 4 . . KRubꝛica. aone aanut ſpecialiter aucdaz ſpe tign
D ſtitũ: quo in cal ars q̃ᷓ Itẽ nots de eren libus: dicrums: eneralis. vt.ff. e.lcce ua ſeruantur qu ur.l. mu nettr
airfeizlpgai, èè 8 Rndodecntineeen dec dieſ lenzneriune AA
detulit. iudi. 7 in auct. dei ? ad boc.j. de lpꝛo id et. yt titulu leſingularia, et! ficatio. Alij dicun eid
HHH imponẽdis. Ael liiis. vel p iboratione ſexus vt cialia, vt. ff. e. l. ſt itur eius ſignific D ſitataz. qus eae
ſis officio iudie liberi. me nomnib domib equalitate. 2,5 tuum. nam reſtring ſall. b Aſitataʒ veff. iine
ſ. de teſti. quoniam liberi⸗ „00 (Una du. .ſi de nomẽ. vt ff. e de triti tiptu accur. d ebuit. v clon
ebenduinten⸗ ran (ec uanrcn d beri
Kalumnie. quod pꝛ. ib?. ſuper iur⸗ one ꝗð e. lel. iberc,licet, 7.l. ea. 1,
a Kaldn L 9 Aegib igerentaraaut oſt ſniam. Ft. 8.,Erl. . g fami.berc.
ſürprna,Fel ſuntuna gt⸗ H
dievrgelinpein⸗ caſibus duob' pꝛimis bui⸗
Kauta fückeeptis

Sato⸗
unnn nſini
ſalftit
anſaninm
lgintbien

nneng n

NE
Anſael dele
dulfonetis,
efuntbie
Aniu

eukſtun di

Nipfdeee

fdeftire

ſepalſinn⸗
khuediaite
Gedaturdeden
niinetilſig
Arins abeſite
. Nö NGle

ſdchin demn
hiedict Gor
beetonngtlin

gvoed bibedd
ſun. Lent nn

geſacnmaich
lnerpiceemnnen
eionis, Nft
ranſagio ſp
fainiſtcognns
habis elaril
egonerinunh

umndeſen. t.

denanſarläͤhl

1tigd ſft

glirint,

Cognin ſettt

ſtananibenn
einotzbihh
1 rmnt
manenz
laünenmi
. ſiizts
tletftt

letieniſe

deico⸗

useten
lgutß
gaüdiin
manzf⸗

deris ꝓ rata. vt.

qð vid ebatur ti⸗
queſita actio.
—

ſibi actio niſt ex

b Bitipulando

omnis nũ eratio circa pꝛin.
ditionis ex ſtioulatiõe nõ ex numeratione ⁊c. atis.
ſ.vt negociũ tuũ geſſiſſe videat᷑ te ratũ b abendo in ſubſidiũ pe /

ven. mf. 7. . de rebus ali. nõ alie.l. ij.·· ſ.
erat depoſita ⁊ gñ ałr ex quouis contractu ex quo apud eum fuit.

Quartus.

tarijs. t.ſ. de excep.l. i. Er eſt alia ratio:qꝛ perſonalis obligatio

nõ ſequit᷑ fundũ etiã pꝛelegatũ.vt.ff. ad trebeł.l.i.S.ſi beres. Itẽ

⁊ alia.qꝛ legata nõ cõ ſueuerũt eſſe de dãno.vt.ff. mã.ſi beredita
tẽ. ſed reuocant᷑ ꝓpter es alienũ ⁊ debitũ bonoꝝ ſubſidiũ vt ſint
nulla. vt. ff. de b ere. inſti.l.ex fcõ. S.vñ ſcio.⁊.j.de iure deli.l.ſcimꝰ

e CLaueris. per

ſcriptos heredes ꝓ poꝛtõnibꝰhe uerſus debitoꝛẽ actionẽ cõpetere
d.l kalli rechtarijs nõ ꝓmõemolumẽtꝑ/ eonoienõnegabit. II Mpꝛ. dio
eun tinlere : qdnecipſeignoꝛare vide- de.a mari. aa. 2. c. Ariſtodomo

qð cognoſcere vi

Miaz tud per lis cũ creditoꝛibꝰ ᷣm ſoꝛmã iuris

ſimiliter per vſu / ar
capionẽ. ff. e.non . nn

1Jus obligationis. certi cõ /

CLonſequeris.vtili neg.geſt.vt.S. de rei

cunia conſumpta.
AUel depoſlti ſi

ſed quid ſi pecuniãꝗ alienã quã d edi mutuo ſtipulatus ſum mibi
reddi:⁊ dñs pecuniã ſuã vendicet anteqᷓ; conſumpta ſit an tene/
bitur mihtille cui numeraui.videt᷑ ꝙ nõ.ar.ff.de in rem vᷣſo ſʒ di
cen dũ. ⁊.ff. be condi.ſine cã.l.i.in fi.⁊.l.ij.⁊.iij. Iteʒ ꝓ hoc.ff. de
ſtipu.ſeruo.lʒ.i.vᷣ.ij.ſed ecõtra videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ in genere debitoꝛ ẽ

dð nõ perit. vt. . e.l. incẽdiũ.pꝛimũ verius eſt. Itẽ quid ſi dedi

pecunià alienã mutuo nec debitoꝛ vult eam ↄſum ere qualiter a
me couenietur. videt᷑ ꝙ nõ poſſit ar.ff.e.l.non omnis.S.⁊ cũ pe/
cunia. Iteʒ ↄditio ſine cauſa nõ dat᷑.qꝛ ex cã eſt apud eũ que nõ
eſt finita nec dat᷑ reſpecru poſſeſſionis.qꝛ ad certe pecunie poſſeſ

ſionẽ nõ eſt aſtrictꝰ. agis videt᷑ verũ vt teneat quaſi cõſũpta
pecunia. qꝛ per eũ fit ne cõſum at.vt.ff.de condi.⁊ demõ.l.iure ci/

uili. Si vero bona fide boc faciat nõ tenet᷑:vt qꝛ eſt ei denũciatũ
a9 dño ne conſumat. vt.ff. e. l. naʒ ⁊ ſi fur. ⁊ facit.j.de diſtrac.pig.

4 ſi maritꝰ. 2. S. de rei ven.ſi ex pecunia.

s9 qui admiſtrãt.ad tps ſecus ſi ſũt perpetui.vt. ff. e.l.pſi⸗
dis. in pꝛin. n ¶Fenꝰ. ſ. fenerando alij.idẽ ſi ſine fenoꝛe det.
idẽ in quolibet ↄtractu.vt.ff.e.l.⁊ pᷣncipalibꝰ.⁊. S. de õ. iudi..
l.. ⁊.ff. de contrabẽ. emp.nõ Iʒ. ⁊.l.qui officijlẽ idẽ ał ſum ere vi/
det᷑ ꝙ poſſit vt dicta.l.ff.e.ꝙ; pꝛeſidis.in fi.qð intellige a nõ ſub⸗
dltis neſir ↄtra.ſ. e.l.penul.accur.

tibi queſiſti. vt.ff.e.l. certi. . ſi numos o Kepꝛobato
noie.ab eo cuiꝰfuit pecunia volẽte eo agere im̃ aduerſus te.⁊ dic

noꝛe.i.9 tractu vel actione. vel dic debitoꝛe:vel dic ꝙ repꝛobat ꝑ

in integ.reſti.vel veniꝰ repꝛobat eo ipſo ꝙ nõ vult agere actõne

ꝓpoꝛtõe tua caueris: II Mpꝑꝛ. ◻
3 pta mutua quãtitateꝰ vel ſtipulan

KRſ Mãdatis.

Si cre pe.

pꝛobet:vt dixi. m̃ ei eſt queſita etiã ignoꝛanti inuito.vt ⁊ alł ff. de ac.
7 ob. ſi a funoſo. ideo eã cedit vt bic dicit.ſed qͥd ſi d ederit noĩe abſen
tis ⁊ poſtea in ↄtinenti ſibi ſtipulatꝰ eſt.foꝛte dici põt vt tm̃ ex ſtipula//

tione agat᷑.vt ff.denoua.l.cũ em̃.nec dicã pꝛioꝛi ablatã actionẽ. qꝛ nec

neq; ꝑ ſe neq; per ſuppoſi ſtionem detuliſtis. Alcmultodma

datũꝰ aiaduerterit: ptilem tibi ad nihil deberimanifeſtumeſt.

babuiſſe videt.vel dic aliud eẽ cũ qͥd ſuo noĩenũerat.⁊ poſtea ſtipulat᷑.
⁊ alið cũ alteriꝰ nomine
ðdit.ſic ergo tenet᷑ duo/
bus ⁊ cui pꝛimo ſoluerit
ille hebit. vel dic ꝙ non
potuit nouare. vt.ff. de
ꝓP cur.l.mãdato.⁊.l.ꝓcu
ratoꝛ totoꝝ. ⁊ de iudi.l.
ſi petitoꝛ.⁊ hoc placet

et Pꝛoculo

nõ ſinguli in ſolidũ acce

„ — . „ —— 9 „
¶Buo. ſi autez antoñ.a. hermogeni. Paanm 3 Pur e deelababen
tuo eſſet:eſſet tibi 4 Mauis pecuniã tuã aſcle- ti creditoꝛ ſpõte vos obligaſtis: ſecqd ſi nõ vtills.
— piades ſuoꝰ noĩe crediderit:ſtipu/ licet vninumerata ſit pecuniavel aae bl es Puincie.
ie ludiſtu, lando'tñ ſibi ius obligationis que interceſſionis noĩehanc preo ſi Aemsdaeniſtevpeſt
lat⸗ aherunils ni ſiuit:quã pecuniã vt poſſis petere nõ ſuſcepiſtis obligationẽ: fruſtra ta erceprioang.
bide q. Madatis tibi ab eo actionibꝰ con- veremine ciꝰpecũienoĩe vos co⸗ 1.Peaudach etors
b Stipulando ſeqris. I Mpꝛ. goꝛð. a. ſpꝛonio nenire poſſit quã alij mutuo deditt mie dediſſes vt ff. ad/
nura Nole ¶ Osqui adminiſtrãt officiũn ſiintra pᷣſtitutũ tempꝰ rei geſte q a r leuz guene r e

u ¶ QZlbi. ſ. mutuanti. vel

oſumptòe. nã o fqs pſonas tpe officij ſuiin ꝓuin-⸗ gis inanem timoꝛem geritis ſi ꝓ cuõ noie eſt numerata.
mo eolietee cia fen?agitare poſie ſepe reſcr- pecunia numerata oleum ſuſcep⸗ nsſuaull. vone
dic vt ff. elij. “. Ptũc. I Mpꝛ. phil.a. c. maximo tuʒ inſtrumento ſit collatum. cu, Aeonfeſli ſemutuo. x. acce
nneninn . Babſentispecnmianoiccid ſireddendi olei ſtipulatio pine vonim nurname
tio ſegués aetiö — enor dediſti: ac repꝛobatoꝰ nulla ſubiecta eſt: et huius rei eha tenent inmluͦ tmheon at
queoꝛi er nume/ mnoiĩe eius mandatis actõibusꝰex bita ſolennis cõteſtatio in ſuo ſta tuoꝛ interuenerit.i qꝛ nõ
nenben ai penris: pꝛeſes ꝓinincie iutiſdictio tu remanente: eoq vere factumni nn7ſe miidi
glo. ſ. ↄdicere ꝛc. Nẽ ſuã̃ pbebit. Ide ſi ceſſare mã terceſſit: ex olei accepti ſciptura tes ſereos. vł ſinõ fide

iuſſerant ꝓ eo qͥ accepit
vel nõ eſt lapſum biẽni
um. Itẽ eodẽ mõ ꝓſeq̃

riis in tribꝰ qui confeſſi fuerunt ſe accepiſſe oleũ ſʒ vni numerata fuit pe

cunia.nã duo nõ tenent᷑ niſi aliquid ſupꝛadictoꝝ quattuoꝛ interuenerit

ſed tũc tenet᷑ ſicut tertiꝰ teneb at. Item ille etiã cui eſt pecunia numerata
nõ tenet᷑ ad oleũ:ſed ad pecuniã quã vere accepit niſt in ſtipulatione fu

erit oleũ deductũ.vt ⁊.jj.l.ꝓxi.diſtinguit᷑. a ¶ Inſolidũ.te ⁊ ipſis mã

qãtibꝰ ⁊ volentibꝰ. bꝗ Quãtitare.qꝛ numeratione tenet᷑ inſoliduʒ.
ſʒ ̊ quõ cũ eiuſdẽ pecunie ⁊ dñiuʒ vel poſſeſſio nõ poſſit penes płes eẽ

inſolidum. vt.ff.cõmo.ſi vt certo.S.fi.Rñ.ſi vni numeret᷑ alioꝝ volunta

te.vt.ff.de ſolu.l.qui boĩem.S.i.⁊.ff.de duo.reis.l.eãdem.⁊ ad boc.ſ.de
duobꝰreis.expꝛimere.⁊.j.loca.ſi diuiſa. c . tipulanti.rep ete ſi nõö
⁊ ſic fierent perſtipulationẽ duo vel płes rei debendi.vt inſti.de duobꝰ
reis.in pꝛin.⁊.j.de duo.re.pꝓpter.ac. d¶ nterceſſionis.repete ſi non
ſi ergo interceſſiſſẽt inſolidũ tenerent᷑.vt iuſti.defideiu.S.ſſi plures.

ereſttaihſpienin prinſti velfari ob F: muurn f ¶ Rer geſte: j
ſit

er fuiſtis cõ feſſi.ſʒ alij fuit d ata ⁊ nõ vobis vt ſperabatis.vt.j.de cõ

di. ex le.lfi.ſed oppone bic nõ ꝓponi ꝙ interuenit ſcriptura ↄfeſſiõis.

it vna ſimulatio.bic due.⁊ iõ dicit multo magis. cq⸗ſ

at

abſentis. ſ. ticej. Oo ſRomine eiꝰ. vñ directã actioneʒ ei

ergo.etiã pꝰ biẽniũ põt excipi cũ biẽniũ obligatvbi littere ñ interueniũt
ſed dic etiã bic fuiſſe ſcr pturã. Itẽ nec obſtat.j.plus va.qꝙ agit᷑ l.iquia
illa regula fallit in obligatione irjarũ. bꝙAUulto magis. ſupꝛa fu
i pecunia
quida babẽt ſi ꝓ pecunia numerata.⁊ ſcdᷣm boc ponit᷑ caſus in locovt
ponit.⁊.ſ.l.ꝓx.⁊ iõ ſubijcit cũ ſi reddẽdi ⁊c. qꝛ ſi ſtipulatio nouãdi aĩo
interponat᷑ ↄtra eſt. vt.j.l.ꝓx.ſed boc nõ placetqꝛ tũc nõ fieret cõfeſſio
olei ſpe accipiẽdi pecuniã cũ iã erat accepta ab illis qui de oleo confitẽ
tur. vñ nõ h aberet locũ de ꝓteſtatiõe exceptiõis quã dicit hie locũ hfe
vt ſnbijcit ⁊ buiꝰ rei ẽ ⁊c.⁊.ſ.denõ nu.pe.aduerſus.⁊ alij bñt ſinep q ẽ
melioꝛ. ⁊ dices pecunia num erata.ſ.vni cõ feſſi ſunt alij duo de oleo er
iõ ſub ijcit cũ ſi redd endi ⁊c.qꝛ ſi ſtip ulatio interuenit ab alijs duob?da
tur exceptio in factũ.vt.j. de nõ nu.pe.l.cũ vltra. vł ſm iſtã eandẽ litterã

dic num erata.i.numeranda,ſic.S.deleg.⁊ ↄſti.l.i.⁊ ſic nõ fuit alicui nu

ſibi queſita.alij dicunt eo ꝙ ratũ nõ bʒ:qð nõ placet, ſed licet re

merata. m bos duos vltimos mõs ſoluit᷑ ↄtrariũ.j.dere.ꝑmu.l.rebꝰ
cũ iſtis ↄfitẽtibꝰnõ fuenit nũerata aliqua pecunia vel aliqͥd alið datũ.
Itẽ ſᷣm pꝛimũ nõ fuit fcã ↄfeſſio pꝰ nũ eratiõʒ iĩcòtinẽn. de Stipu
B o iij

Auan MNouatione.ipſius ſoꝛtis.
unandi boc modo. decez

oné ꝓmittis 7 vſuras
a animo nouãdi pꝛioꝛẽ

r

latio de oleo. lſed tm confeſſio bu rei deoleo nõ accepto. eLon

teſtatio. ante biennium. f Interceſſit.ſ. numeratio pecunie.
O anifeſtũ. ſ. ab accipiente pecuniaʒ.
er pꝛecio.·id eſt qᷓtitate debita ꝓ pꝛecio cuiuſlibet vẽditõis put

LZiber
olidum. vt.ff. de duobus rel. ros 3 Pꝛs ſollgo.vtdi

ri. 7.S. e. ſi non ſinguli. ꝝ Anim aduerterit.ſ.iudex.
a Debitũ. pꝛimis duob? caſib/ iure tuo.ſed tertio ꝑtim tuo noſe
ptim ꝓcuratoꝛio.vt.ff. fami.berc.l.plane.ĩ fi.⁊ ſacit.ð.de conſoꝛ

nbus eiuſdeʒ lik. l I. b ¶ Solũ. niſt lit, conteſta. . df d Ne

KMer ſtipulationẽ. ⁊ aĩo no/

tione tali cõfiteris ex cꝗ
mutui te d ebere. ex cã

ſ. de noua.l.fi.
IPꝛemiſſa ein inſtro.
mqBubſtantia. inſpici
tur ergo ꝙ cã iuſta ſub
l.ſi filiuus.
n ¶ Si vero. cõ ſcriptũ.ſ.
in ciro grapho. ſed nõne

2 nõ neeet Ries vt
dicebãt iudei ad pilati
ſfſccribe ꝙ dicit ſe regẽ iu⸗ S 7. cc. partuimmnc. —
gaeon:nõ qꝙ ſit rex iud eo nvn oꝛigineʒ pecumnaq
o Litra. i. lineſtipulati

p Eonuenit. nudo pa

q De pꝛecedẽti. ſola gE
ſtitui nõ põt mutuũ: niſt
agd manuſ pecu niã bẽat
nõ dico pꝛeſentẽ ſed ĩ ar

gẽ. ff. e.l. ſingularia. . ff.

So. ᷓ ſcriptura fuit ſcã

uationis
⁊.ff. d e iud.lłexigere.vel

Si
tuo. vt diri. S. e. l. ij. vel dic ſi ꝓpꝛiam.i.ſuo noĩe alłs alij querit᷑ cõ dictio

que mihi debes ex vẽdi N n “” 2
BDem. aa.?. cc. meandro.

NVerx pꝛecio dehite quantita
tis facta nouatõe per ſtipulationẽ
vſuras licitas ab eo ↄtra quẽ ſup
plicas ſtipulatꝰ es falſa mutue da
te quãtitatis demõſtratio pꝛemil⸗
ſalcum obligationisnõ defecerat
ſubſtantia ſq; minꝰ vſqʒ ad moð
placitum vſure poſſint exigi nihil
nocet. Si vero citra vinculũ ſti⸗
pulatiõis tantũ mutuã pecuniã da
tã conſcriptũ eſt ⁊ eiꝰ pſtari fenus
cõuenit ſimulatis ꝓ infectis habi
tishmõi placitũ nihil de pcedẽti
mutauit obligatõe. ¶ em. aa.

ea redd ere per ſtipulati⸗

obligationẽ ex venditio
ne. als ñ fuit nouatiovt

erat. vt hᷣ ⁊.ſ.ad maced.

deierauit tabellio qͥ boc
ſcripſit.Rñ.erat pꝛiuata
ſcriptura nõ publica. vł
ſcripſit ꝙ ſic cõ ſitebatur

mutuodar habet: ſed qui cõtraxit
ſiᷣ vt ppꝛiã nũerauit in hmõi obli⸗

one.

cto. ſic peti non poſſũt
vt. ſ. de vſur. l. quamuis
ſed ĩ pꝛimo caſu buiꝰ.i.
fuerunt deducte in ſtipu
Tationenm“

ga. 2. cc. pꝛoculo.

acr
mẽta vel alias ſpecies vel res vtri
uſq; conſenſu eſtimatas accepiſti
daro auro pignoꝛi licet vltra vnã
cẽteſimã vſuras ſtipuiqti ſpopon
diſti: tamẽ ſoꝛsꝗᷓ eſtimatione pla⸗
cito ꝑtiũ diffinita eſt ⁊ vſurarũtitu
lo legitima' ſũma tm̃ rectepetit᷑.

pactiõe vel ſcriptura cõ

cha.⁊ ſic ſoluit᷑ S.ꝰ er le⸗

mã.l.qui negocia. Itez
adhuc huic mſo eſt Z. j.
de nõ nu. pe.l.aduerſus

ad nouationẽ ibi ad no eẽ pcij pign⸗ qðdeckiſti Pbonmis:
bationes. ſic quo minꝰ Pmi q;titatis ſolutioni
meliꝰ ibi cauta fuit quã ”
titas per ſtipulationẽ bic pacto nudo vt bic diſtinguit᷑ vel ſo.vt ibi.⁊
cö coꝛ. huic.l.S. de tranſac.l.cum ea. ⁊.]. ad vell.l.iij. x. depoſtu. ſi ſub

ſpẽ.⁊.ſ. plus valere qðᷣ agik. l.i. ?. ff. de leg. ij. cum filiꝰ. F. dñs.

Bn vñ oꝛiginẽ.i. vñ puenit ad mutuãtẽ dũmõ ſit ſua. vt ſubij cit.
pꝛiã. ⁊ ſic ſtati naſcitur cõ ditio als demũ recõciliato mu⸗

vt ſ e ceni condi.SF. nummos, acur. mitl .
Ipꝛo mutua eſtimatas.? ſic eſtim atũ videris ab initio accepiſſe.

or bic. .ff. ſi certũ pe. l. ro gaſti. .ff. man. l. qui negocia ꝓut hes ibi

In Urtera nibilominꝰ. ſed ſi babes nibilomagis eſt ira. ſo. vt ibi.

u Anã. ideo ꝓ boc videbaf infirma pmiſſio vſurarũ. ⁊ ſic nibil o

noie peti poſſe.qð eſt minime verũ.ſed pot ſtipulet᷑ quis vltra ſtatu/
tũ modũ ſiue vſuras vſurarũ nõ ideo minꝰ licitas dũtaxat petere põt.
vt bic ⁊.ſt. de vſuris.l.placuit.⁊.ff. de cõ di.ind e.ſi non ſoꝛ.in pᷣn. ⁊.j.de
vſu.l.ꝓ auro.ſed per aut.nec licitas.petet. vt. ſj. de vſur. aut. ad bec.
Regitima. quãtiras. ? Pareas. vt. . de pig.l.i. ⁊ de diſtra. pig.
T. f.ſi cer. pe. creditoꝛ. x. ſ. acr. ⁊ ob. l.aduerſ us. 7.ff. O diſtrac. pig.
l queſſtum. 5. fi ſed veneti contrarium ſeruant.

m te.l. caiun. 5 Dediſſe. ticio pone. 2 Stipulandi.in/

gationibus requiritur. I SDem ſ.
— iEWcendiũ ere' alieno nõ ex⸗
pꝛo mutua pecunia quaʒ
toꝛepoſcebas argẽtũ veliun

nec qcq;ᷓ tibi ꝓdeſſe pᷣt qminoꝛiſ

2 ZYS ee eG . Mrue: exactio

—

ENcrn tein gallia cum ſintro noremouet eo
Aphocertũ auri põdus:itẽqʒ Vno iſ inſtfo eo
nũeratã pecuniã mutuoðᷣdiſſe vt Pbcno vpal⸗
ſolueret rome pcibꝰ aſſeueras: bittiſingujon. do
ditus cõpetens iuderſiduos reos biri died amuii
ſtipulãdi vel re pſolidoribi qſitã auodciz ohunn
actionẽ ſiue ab hr̃dibꝰ ſintrophi peius in inſto le
pcuratoꝛẽte factũ aiaduenentto iendunidet vnl
mũ debitñ alioqn q dediſti ſolld Naͤcbaknoͤ pol⸗
reſtitui tibi ubebit. Dem ſeberiniſtroruͦ ſt
aa. 7. Cc. criſpino. mul as in gnonn
— qpamultis ꝓpꝛij debiti ſym̃ aliud eſt. vt
ſinguloꝝ obligatiõis vno tm iſtfo H
ꝓbamotinet᷑:exactio nõ interpel . Acttoenhe,
latᷣe. nã ſi pꝓpecunia quaʒ mutuo e eGntepllatu
decdliſti vini ſtipulãti nibiq debe eno ees
„ 2 7. 7— Haʒ li. vere p
rat ſpopõderũt negocij geſti prĩ̃a dicta ratione nõ
ↄtractũ hitũ rẽe ñ ↄſtituit iritůꝗ 2inre vellat aue
nec iſta que ſeqk.

Dem. aa. ?. cc. maxrrim.

I Dem

uit debitoꝛẽ.
õůõ SE (us ſi ſine ſtipu /
. a4. 7. cc. theophanio. “ latione focta lut 4
Birẽ cõeʒ c ione mum ſũ mutatio erunte
ma noero-faſzent in vinü Lel in alt
pſiſtipecuniam: nec renec ſolẽni n ſpeak vt oe
veod dO⸗ obligaſtis inſoli ſ nau ingulin
dũ a eãpoſtintegrã ſoluiſti:dere ſleſe. et
