mim / le⁊ negatoꝛia:vt.ff. el.ſi duo..ſi vicinus. Vel aliter pone exiplus ff. de pꝛocura.pomp.S.ſed ⁊ is.in fi.S.⁊ argu.ff.depꝛobat.arca.⁊ argu.
ntel de vi ꝙ qvſum fruc.ſe habere aſſenit.ſua auctoꝛitate deijciẽdo poſ ff. de liberali cauſa diui. 5.i. ſy ar. cõtra. ff. de iureiuran. ſed ⁊ ſi poſſeſſoꝛi.in
66 ſidentem intrat poſſeſſionem ꝓteſtando ſenolle auferre ciuillem do pꝛincipFio.
. ID mino: ſed vt ſuam naturalem babeat. tatiõe em ciuilis que ſibi turj p. Pꝛobibebit. ſed qualiter foꝛmabitſententiam iudex in boc interdicto
, . batur habet dñs interdictum vti poſſ. ratione naturalis habet vnꝰ Dicunt quid am.vti poſ.ſic poſſideatis.quia licet non.ſit certa in actis:iñ
n vi. vt. ff. de vi ⁊ vi an.l.iij. F. vnde vi.quidaʒ etiam pꝛo naturali dõét eſt cena.ar.S. de ſententia queſine certa quãti.l.bec ſnĩa. Alij dicunt etiaz
H vti poſ.quod non placet. Ael tenio ſi aliquis ingreſſus eſt memm ſi acta ſint incerta:non eſſe curandum. quia ſic ſit interpꝛerandũ vt quilibet
uln⸗ poſſeſſionem palam ⁊ ego non ſuſpicoꝛ mepoſſerepelli:ſi poſtaa ꝓ dimidia poſſid eat.qð nibil eſt cum cena eſſe debeat:vt inſti. de ac. F. cu ⸗

ij

rare. Dicergo ꝙ; aut eſt ei liquidũ.aut non.pꝛimo caſu dicet.quia co gnoui
bunc in naturali potioꝛem:ulum in ciuili:idcirto cõd emno bunc vt illüũ non
inquietet in ciuili:⁊ illux vt hunc non inquietet in naturali. Uel ſi de plena
poſſeſſioneeſt queſtio:dicat quia inueni iſtum eſſe potioꝛẽ.ideo ⁊c.cui ſen
tentie ſi cõtumaciter non ꝑeatur cõdẽnabitur cõtumax in eſtimationepoſ⸗
ſeſſionis: vt.ff. e.l. penk. S. .
fi. Item ſi foꝛte de vſune
moꝛis ſit queſtio: dicat qꝛ

inueni eum potio eʒ in ta⸗
li vſu:idcirco aliũ cõdẽno
vt illuʒ non inquietet:⁊ ſic
ecõ tra.ſt iſte in alio vſu vł
in eodem inueniat᷑. Scðo
caſu quãdo non eſt liqui/

dum abſtineat a iudican/⸗
do: ꝓbibendo eos venire
agd arma ⁊c. vt.ff. de vſu⸗

fruc.ſi cuꝰ.S. deniq;. ⁊ q
petitoꝛiũ vult ꝓponere fa
ciat. ⁊ ſic poteſt itelligi.ff.
e.ſi duo. in fi. pꝛimi rñ.lʒ ⁊
quidam dicant foꝛte ſen/
tentiam eſſe ferendam. ar.
3Z.cõ ia delega.l.fi.in pᷣnci.
ſed certe iudicio ſoꝛtis ſta

—
–

ſtula filios tuos exhiberi.
Demn. aa. ?. cc. enodio.
G adinſtar interdictide exhi
benda filia philippi eum cõ
ueniendũ putaueniſ:rectoꝛ aditus

tionis vel tranſferendeꝰpoſſeſſio
nis edicti perpetui foꝛma ſenuata
de ꝓpꝛietate cognoſcet.

Detabulis echibedis.

. SE Puincie ſuaʒ vobis accomodabit
Apꝛ. pal. galie. aa. gemeni. notionem'.
8 Jipoteſtate pr̃is fuert

ipuberes filj ⁊ vos eis
eſtis ſubſtiruti:atqʒ ita
ad vosintra pubertatem illisde⸗ IMpꝛ. Goꝛ ð. a. ariſto.
cedentibus' cepithereditas perti 8 ⁶ι Ite non renitente pi⸗
nere:de erxhibendis teſtamenti t⸗ Mgndebitoꝛ tuus ea que

Zepꝛecario ⁊ ſaluiano ĩterdicto.

vſufruct. quemad. ca.l.i. in
pꝛin. 7. S. i. Ael dic veriuſ

gn ille victus ſatiſdabi.

tur cum non eſt certum de
iure.i.que pars potioꝛ ſit
in iure. ſed factuʒ eſt certũ
at bic non ius ſed faciũ eſt
incentum. hac ergo ſenten⸗
tia lata ſanſdat: vt ſubij⸗
a ¶ Satiſdatiõis.ſ.de vtẽ
do fruendo ſi eſt fructuari
us qui o buinet in naturali
ab. aufert ei poſſeſſio:vt.ff

bulis interdicto vti poteſtis. tibi obnoxia ſunt venun⸗
ꝛintegrum tibi iuseſt ea per⸗
ſequi non interdicto ſaluiano. Id

SDelibenis exhibẽdis ſeu dela
cẽdiset de libero hoie exhibẽco

AAlperatoꝛ Anto. a. Juſti.
Jyvt ꝓponis cũ tue po⸗

ctoꝛem debitoꝛemue? competitꝰ:
ſed ſeruiana actio vłque ad exem
plum eius inſtituitur ptilis aduer⸗
ſus emptoꝛem exercendaeſt.

iudicatũ ſolui que pꝛeſta/ . mans obtimuiſti: Potes ſab. . ð
batur olim enam ab eoꝗ EOS uitibi condẽnati ſunt conue P Abitantes pꝛecario he⸗
in rez ↄuemebatur. qd bo nire. Qò ſi extiterit qui te filium?æ a Mrecla reſtituendũ ha
in ſua poteſtate eſſe contendit:in⸗ bitaculum teneri contra ceos inter

dis non eſt: vt nie ſe
tiſdatione.in pꝛin..S.ſed HS , . 14
Wict terdicto in eam rem ꝓpoſito de ſi dicto pꝛopoſito manifeſte decla⸗

hodie. Deiudicio ſiſti cõ

ſar Page lun vepacdtte de intentionis eius queretur. ratur.
1 1 12 — „ 2
vt ff. qui ſatiſda. cog. ſcien pꝛ.Diocl.⁊ maxi.ꝛa.⁊.cCc. De edificispꝛiuatis.

cirille.
i pꝛeſideʒ ꝓuincie acpo

dum. ſed mranſiata poſſeſ/
ſio eo victoꝛe non cauente

nũc poſſidet.⁊ foꝛte ſic: vt
arg. ff. vt le. no.ca.l.poſt;. S. impatoꝛ. Alij cõtra.vt.ff. de dam. infec. qᷓ bo⸗
na. S. ſi quis. ac.
b ranſferende.ſi non ſatiſdetur.
c Penmnen Olie eſt vt pꝛimo poſſeſſoꝛiũ qᷓ; petitoꝛium intentetur.vt.ff.e.l.
1. 5. hoc autem interdictũ.⁊. S. de reivẽ. oꝛdinarij.vel dic ſeruata in ſatiſdã⸗
do ⁊ tranſferend o poſſeſſionẽ:cui ſnĩe ſi cõtumaciternon pareatur:condẽ/
nabitur cõtumax in eſtimatõe poſſeſſionis:vt. ff.e.l.penul.S.fi.Extra que⸗
ro ſt in aliqua reticius bab eat vſumfruc.ſeius vſum:an ſeiꝰ poſſid eat qð
nõ vid etur cũ natnralem babeat fructuarius.ecõtra videtur ꝙ ſic.cũ ei de⸗
tur boc interdictũ.⁊ vnð vi.vt. ff.e.l.fi. de vi ⁊ vi ar.l.iij.S. item ſi vero.⁊ ſic
duo.ſed nõ inſolidum vel nõ eodẽ iure. Iꝶ cũ feudatarius naturaliter tãtũ
poſſideat.ſi alij det in feudũ ⁊ ille alij.quis dicitur poſſid ere.Rñ.dñs ciui
liter vlnmus naturaliter. med ij nullo modo. Itẽ illud no.generale qð na⸗
turalem poſſeſſionem teneo qᷓdiu ſuʒ in conſpectu.alias non miſi per filiũ
vel ſeruũ colonũ.ᷣſed ciuilẽ ſic:vt.ff. de acqͥ. poſ.liij.O.ſaltus.niſi quis ideʒx
dicat naturalẽ ⁊ ciuilẽ eſſe:qꝛ tũc naturalis etiã animo retinef. Item quid ſi
ego ꝓpꝛietatem tu vſumfruc.in re habemus. tertius inuadit vt vſum fruc.
im̃ babeat.Rñ.poſſidet naturaliter ex quo tu deponis animũ poſſidendi
naturaliternon pꝛius ⁊ agit inuaſoꝛ ↄ me boc interdicto:⁊ vincit q;uis vi
poſſid eat.qꝛ non a me:vt ff.e.l.i.in fi. ⁊.l. ij.

E rontgiee ſe; voue⸗
i¶ Obtinuiſti.ex oꝛficiano.

eniz tantũmodo aduerſus condu⸗

teſtatis eſſes ſuper rebuſ Impa. Diocle. ? maxi.aa.⁊.cc

beris exbibendis quod eſt inductum ſui iuris
delibero homine exbibendo.⁊ boc officij cã.vt.ff. ð interdic.l.ij...
ſui iuris. Item pꝛima.alias eſt ⁊ de expibendis.⁊ ſic exbibitoꝛius
tĩ alias deducendis:vt ducere liceat:vt.ff. e.l.i.in pꝛin.⁊.l.iij.ĩpᷣjn.
7. F. i. Et no. ꝙ ð vltia nulla lex eſt in hoc ti. ſed babet locũ qñ qͥs ð
um bominem renerlinitumeyt ßoe ibebb erut⸗
Hen. li.

t
K ¶Bunt. couenire actiõe in factum: yt. S. de re. cre.l. actoꝛi.
Coõtendit.foꝛte ꝓpter vſum quẽin aduenticijs baber.
m ¶ Interdicto.delibens exbibẽdis ⁊ deducẽdis.⁊ hoc ꝓpter he⸗
reditatẽ quã ille dicit ꝑ te ſibi queſitã:vt.ff.e.l.penul.Aliterſi ſolus
de patria poteſtate eſſet queſtio notio pꝛetoꝛis locum haber vt.ff.
e.l.iij. F. boc autẽ interdictũ. Oic ergo ᷣm Jo.cũ agitur ꝓ filio aut
filius detinetur ab aliquo: aut ipſe cõtrouerſiam ſui faat:ſi detinet
ab aliquo ſi quid em inuitus locum babet boc interdictum: vt ff.e⸗
l.i.in pꝛin.ſed ⁊ reivẽdi.vt puto cõpetit adiecta cauſa de iure quini/
tum: vt.ff. de reivendi.l.i.S. per hauc.ðſi autẽ volens ſi is qui detinet
dicit ſe patrem ad interdictum recurritur.ſed non babet locũ notio
pꝛetoꝛis:ſiue officium iudicis, vt.ff,e.lꝑfi ⁊. leiij. S, boc autem inter⸗

d Rubꝛica. ¶Detabulis exbibẽdis.i.teſtamẽtis ⁊ omni ſcrſptu⸗
9 ue ad teſtamẽetum pertinet:vt.ff.e.l.i.F. hoc interdictum.
AIlin poteſtate ſubſtituti. ſubaudi maxime. nã ⁊ legatarijs
datur hoc interdictũ: vt.ff.e. leij. F. ſolent. ac. ““M
f eſOeced entibus.ſi aũt nõ deceſſiſſent non poſſet agi boc

interdicto:vt ar.ff.
de vulg. ſub.l. ij.
plane. ſecꝰ ꝓ lega
10. vt. ff. eo. l. iij. F.
penultĩo.Et nota

differentiam inter

hboc interdictum⁊

edicum quemad

modũ te.ap.⁊ act.

ad exbibẽ. qꝛ hoc

habet locum quã
do qͥs negatſe ex/
hibere poſſe vkẽt
fatetur ſe poſſe ex⸗
bibere ſed dicit ſe
exhib erenõ debe

re.Edictũ autẽ cõ

tra illum qui fatet
ſe babere ſed non
vult demonſtrare
Iteʒ hoc omnibꝰ
quibus ẽ aliquid
in ea ſcriptura reli
ctum.illud ofnibꝰ
quicũq; deſid erãt
tabulas teſtamẽti
inſpicere vl deſcri
bere:vt. ff. eo.l.i. .
l. ⁊.ff. quẽadmo.t.
ap.l.i.in pꝛinc.⁊.l.

ſe. in pn. . F. vult
b moꝛtuo teſta,

toꝛe. eo autẽ viuo
habet locuz ad erx
hiben. vt. ff.e.l. iij.
F. ſi ipſe. ⁊ eo moꝛ
tuo beredi enã da
turad exhiben. vt.
ff. quẽad.te. aper.l
iij. ⁊.ff. ad exbibẽ.
l.iij. F. ſi quis er.⁊
. interdiaum. ac.
g ¶Rubꝛica. De
liberis exbibẽdis
duas partes bz h
rubꝛica.pᷣma deli

tuendi cauſa. Scða

e

cabocch
nand
hen laͤil
nonginbe
cciopoiſ⸗
(cilit
yrptand dl

s: 6
ſen
/ ineunl
siſdit
ntili⸗
Ptorpaa
Ducgelicent⸗

eliii.
PG

4 terdico
(te hbe

Iucndehen

follier,

4

bebentogt
liinfiali⸗
dennolun
1(Pabtin
Piegnotſaln
hointeciao⸗
püporckdia
fanleyttec
Undepoſſeh
1heſtnile e

fico vndey
(qggusdoce

Doſſchioinn
lenpꝛecanit
fdegegui

onß .bl
on. plff,

Gochnaaei
lunoriitdg
dadahe

wandverde

Piſeidepo

Dain

mh
fAdci

2 ſdereni

6gbercnep

ſtinn
W
ſrintſtt
nonuottr
. tliti
Galaent
baſtial

ſpiten
pbentin

Algbbee

Per ſoe
feſfſle

Octauus.

dictũ.⁊ hoc caſu puto baberelocum in rem actionẽ. Sed quidam
banc ſolam dicũt cõpetere nõ officium iudicis.ſi autẽa nemine de⸗
tinetur ſed ipſeſui faciat cõtrouerſiam ſi quidem occaſione h ered i⸗/
tatis agitur babetlocũ hocinterdictũ:vt bic.⁊.ff.e...penul.alioquĩ
notio pꝛetoꝛis.vt.j.e.liij.F. boc autem. ⁊ pꝛeiudicialis ĩ reʒ:vt.ff.ð

reivẽ.l. i. F. i. vbi ð
Van en d mMperato. Seue.? Anto.aa.
Dißſiaé. tauſ.
eyna ſecreinnn ba⸗ Tbalneũ yt deſideras
beiri: vl.f. de libe. extmere⁊ edificiũ ei ſup
bo erblii d ponerepotes: obſema⸗
biulum agium vt katamen foxna qua cetens ſuper

ducereliceat. vt.c f balneum edificare penmittitur: id
. igar eſt vt cõcameratas ſuper inſtruas

1.

Klia. vro / ⁊ ipſum cõcameres: nec modum

retuna. Itatum alm aS.
P Motionẽ ppo. I Mpera. Alexan. a. diogeni.

pvſitatum altitudinis excedas.

ſo iedieo de Egociãcdi cauſa ediſiciad ð
—— molini æ marmoꝛadiſtrabe
ſcd adiſtar e dᷣ reedictodiui veſpaſiani ? ſenatuſ-
liiin ſi..l i. 2.ö. Côſulto vetitum eſt. Cetemi de

q Rubꝛica. De
pꝛecario ⁊ ſaluia/⸗

7.

mũ poteſt dict vel cijs depoſitis publicus defoꝛmet
zi⸗ ſmuie Rue eſn a cuocalo. Y’MM —
dicto vnde vi. Nin totum er ruina do⸗
Peneddn ſoon mnmmus licuerit non eandeʒ fa⸗
en vuiuit ciemin ciuitate reſtituere ſed inoꝛ
pomp. F.ſi biſ. añ tum cõuertere: ? an hoc conſenſu
q; non. vrf.deß tũc magiſtratuũ non ꝓhibentiũ
Alemneztcii, iter vccinorüfach ſttipreſes pba,
larhnlit vt ffeti. tis his que in opidofrequenter in
⁊ babet.ꝭ.euʒ.ſal eodem genere controuerſiarũ ſer⸗
niend votdr ata ſunt cauſa cognita ſtatuet.
piſcẽde poſſeſſio⸗/ al& i *
nis. vt inſti. e. Sin II Mperatoꝛ Philippuſ. a. vi

terdictum quoq;. ctoꝛino.

poſſes: vt. ff. qui.
mo.pig. vel bipo.
ſol. ſi debitoꝛ.S.ᷣi. H
⁊. ſ. de remiſ.pig.l.res.⁊.j.depig.l.debitoꝛem.
8Debitoꝛ. id emq; conductoꝛ.
t¶ Debitoꝛem. ꝓ eodem ponit.⁊ ſubaudi directum.
v ¶ Lõpetit.ĩmo videtur cõtra emptoꝛẽ.vt. ff.e.l.i. in pꝛi. ⁊.S.i. So.

directum denegatur:vt bic.vtile cõceditur:vt ibi.⁊ hec eſt bona ſo⸗

lutio. Alij dicunt ibi in.d.S.i.er̃neuz.i.colonũ.ad driaʒ alteriꝰ loca

toꝛis:nã de duobus locatoꝛibus ibi dicit.cũ em̃ ſit perſonale inter/

dictum nõ põt cõtra aliũ qᷓ; cõtrah entem dari:vt.ff. de ĩterdic.l.i.F.

fi.qð nõ placet.quia ⁊ õ aliũ locatoꝛẽ datur:vt ibi dicit. Itẽ pꝛinci /⸗/⸗

pium illius.l.nõ poteſt loqui niſi de extraneo.ſ.emptoꝛe.nec obſtat
ꝙ ſit perſonale.qꝛ in rem ſcripta ſunt:vt in.e.l.de interdictis.pꝛima
ergo ſolutio vera eſt. Sed que eſt differentia inter hoc interdictum
⁊ ſeruianam Rñ.in ſeruiana opoꝛtet locatoꝛem ꝓbare colonum fu
iſſe dñm tempoꝛe locatiomis.vt.ff. de pig.l.i.S.cum pꝛedium. in fi.
ſed in interdicto ſufficit ſi ꝓbet ipſum poſſediſſe.⁊ ſic etiam ꝓ alie

denup. lſmuita. alia domoin aliam tranſtene que⸗
dam licere exceptũ eſt ſynec dñis
no interdicto. pꝛi/ ita tranſferre licet vt integris ediſi

tenote⸗ ytpꝛoponis ſocius edi⸗
agere non ¶ Oficij ad refectionez eiꝰ ſum⸗
ptus ↄferre detractat:non neceſſa⸗

„
4
4

tusfuerit: vel quominusid fieret

xi. aa.⁊.cCc.octauiano.

De tabu. exbi. De libe. ex.
Deßca.⁊ ſal. De eð.pua.

na re datur actio. Item hoc poſſeſſoꝛium illud petitoꝛiũ.ac.
F Del que ad exemplum.i.quaſi ſeruiana.vel dic ſeruiana ſolẽnis vł que
ad exemplum eius.i.non ſolẽms.que ſola bodie frequentatur:vt.õ.de foꝛ
mul.l. i. 7. ij. accurſius. D=Wðèð
Abitantes. Z. ff. de diuer. ⁊ temp. pᷣſcrip.l.cum heres.vbi dicit bere
dem rogantis non tenei
So. hic ſciens:ibi igno⸗
rans.vel.hic puenit ad he
red em vel dolo malo fecit
quo minus perueniret:ibi
non: vt. ff. e. queſitum. 5. fi.
Item differt a cõ mod ato
qꝛ illud ad certum vſum ?
ante reuocari nõ poteſt: vt
ff. cõmo.l.in cõmodato..
ſicut hoc quand ocũq;: vt
ff.e.l.. . l. cum pꝛecario.
5 (Rubꝛica. De ediſicijs
pꝛiuatis ⁊c.qꝛ interdicto/
rum quedam ad publicã
p ertinent vtilitatem:id eo
ſupponit de edificijs pꝛi⸗
uatis:qui tractatꝰ ad pu⸗
blicam pertinet vtilitatem
vel oꝛnatuʒ. Vel.S.ð poſ
ſeſſione tuenda:nũc ð edi⸗/

ficijs tuendis.
Zbalneum. vſita⸗
tuʒ. foꝛte ſtatutus

nio extra oꝛdinẽ tibi ſubueniride⸗
ſideras. Et eniʒ ſi ſolus edificaue-
risnecintra quatuoꝛ menſin tem-
poꝛa cuʒ centeſimis vſuris nũmꝰ
pꝛo poꝛtione ſocij erogatus reſtitu

per ſocium id ſtetiſſe conſtiterit:
ius dominij pꝛo ſolido vendicare
pel obtinereiuxta placitum anti⸗
quitatis poteris.

Mperatoꝛes Diocle.ꝛ Ma⸗

—

is contra quem pꝛeces fũ
dlis ſciens pꝛudenſqʒ ſoli ꝑ/
em ad te pertinere non quaſi ſoci⸗
us vel collega cõmunisoperis ſo

licitudine ſolidam balneoꝛuʒ eru Aerat moduſ ad edi
cionem ea mentevt ſumptus pꝛo ſicanduʒ ſicut aꝛene
poꝛtionetua non recperet aggreſ umnbas Laa bor
ſus eſt:ſed pt totius loci dominiu, ſes.

. Egotiandi. ediſi/
4 cia. ſcʒ ſua vel alie/
na: vt f de cõtrabẽ empt.

vſurparet ⁊ collapſum balneuʒ re
fabꝛicare eniſus eſt:cũ ediſicia que

alieno loco imponũtur ſolo cedãtꝰ enn f öſuiro, anto,
nec impẽſe his qui impꝛobe id fe- aa⸗ panſa ↄſulibus facto

vt. ff. dẽ leg. i. l. cetera. ⁊ fa
cit. . e.l.nemini. ⁊ inſtit᷑.de

cerint reſtitui debeant: antiquato
diui adriani edicto pꝛeſes pꝛouin⸗
cie memoꝛ iuris publiciin dinimẽ⸗

da diſceptatione leguʒ placitacl- dq Xxceptuz eſt.a genera

. li ꝓhibitione. vt hic.⁊.ſ.
ſtodict. ”ò”Mä ⸗ ”G e.ſi quis poſt hanc. Itẽ ex
I, pꝛ. Cõſtã. Philippo age auapitur ſiad opus publi⸗
npice p. H r edem nler
SSõ e ectus. vt. ff. ne qͥd ĩ
Nhns poſt hanc legem ci⸗ . rleſt⸗ .l. ij. F. ſi s

a nemine.⁊ de dam. infec.
l.pꝛetoꝛ. S.boc interdictũ.

TMannen ex mi/
na.i. ruinoſa mate

g Mon ꝓbibentiũ.no.eoipſo aliquẽ còſentire ꝙ ſcit ⁊ non cõtradicit.ſic
⁊ ff.loca.item queritur.S.qui impleto.ac. .
b¶ Semata ſunt.no.de auctoꝛitate cõſuetudinis.ſic S.locati.circa. ⁊ ð ſer
ui.l.i. 2.l. pꝛeſes.⁊.ff. dele.⁊ ſenatuſcõſul.l.nam vt ait pedius.in pꝛin.⁊.l.ñ
poſſunt.⁊.ff.de aqua plu.ar.ſi pꝛius.⁊.j.que ſitlon.cõſue.l.i.ſed ar. .in.l.
ij. 7, S. de vſur. l. eos. . penultimo. M
J vt ꝓponis.non neceſſario.id eſt non ex neceſſitate.
R ( Extra oꝛdinẽi.iure ſpali.nã ſuꝑfluũ ẽ ⁊c.vt.j.de theſaur.l.i.
Nũmus.i.nũmiſic.s.de libe.cã.l.cũ affirmes.⁊.ff.de vᷣbo.ſig.l.in vſu.
m ¶ Per ſociũ.i.per te quiſocius eiusses.
n¶Placitũ.in oꝛatione diui marci:vt. ff ꝓ ſocio.l.cũ duobꝰ.S.idẽrñ.⁊⸗ ad
boc.j.ẽ.l.ſingulariũ.⁊ boccũ fecit noĩe cõi.ſecꝰſi ſuo.vt.j.e.l.px.ſʒ vid etur
non licere reficere:vt.ff. de ſer.vꝛ.pꝛe.l.parietẽ.que ẽ j̊. So.ibi iure ſeruituij
facere volebat:vel ibi ad aliũ vſuʒ qᷓ; ad quẽ res erat inuenta in cõi.bic ve
ro ad eũ ad quẽ fuit inuenta in cõi:vt ff, cõi diui:ſi ed es, i

Duitate ſpoliata oꝛnatuʒ hoc
eſt marmoꝛa pel colũnas ad rura
tranſtulerit: pꝛiuetur ea poſſeſſio⸗

cõia pꝛe.ſi pꝛecario.

Liber

J is cõtra quẽ. cõis operis.ᷣſimilis diſtinctio cõmuni vel nõ cõino
mine faciat ẽ ff. cõi diui.ſt quis.S. ſiue autem.
Cedann vt inſti. de re. di. 5. ex diuerſo. ⁊.ff. cõia pꝛe.ſi pꝛecario.
mpéſe. voluptanas expẽſas amittit. vtiles aut abꝛadit tm̃ ſine leſio/

ioꝛis ſtatꝰrei.neceſſarias vo ſibi cõſeruabit:vt.s.de rei vẽ.l.⸗domũ.

rEPlacita.ſ.pᷣdicta.vt in⸗

interiecto inter publica ⁊ pꝛiuata

onem alterius ciuitatis fi⸗ Eriect . . *
edificia ita ſibi nouerit fabꝛicandũ

at. vel materiam ſeditõis
pꝛebeat.vt.ff.e.l.opus.
mAallare.ſubau.vt qua .
dam pꝛincipis auctoꝛitate.ar.ff. de ope.pu.l.iij.⁊ ſic no.ibi.
enai olaria. vt.ff.ne quid in loco pu.l.ij.O.cuʒ quidem. ⁊ hoc
tis innuit.ſ. Et nota ꝙ pꝛima pars loquitur cum pꝛiuatum ediſicium ſit
iuxta pꝛiuatum:⁊ ſecũda quãdo pꝛiuatum iuria publicum. tertia loquitur
de vtroq;. Item lex loquitur quando iuxia ediſicia fit opus.ſed illa.ff. fi⸗
nium regun.l,ſi:quando iuxta agrumyel ſepẽ, ⁊ ideo aliud ſpacium ibi qᷓ;

bic ponitur.

o ¶ Detruncẽtur.facit.ff. de ſerui.yꝛba.pꝛedi.l.imperatoꝛes.⁊.S.e.l

ſi cui.ſi tamen ſcientete ⁊ non contradicente feci non compellas me
foꝛte deſtruere:vt.ff.de moꝛtuo infe. ꝓpꝛius.⁊.ff.ð dam. infec. qui

ECENT dubitabatur vtruz cõ⸗

ſtitutio yenõis diuememo⸗

bona.5. ſi quis iuxta.⁊ ſicloquitur bic quando me ignoꝛamte vel

inuuo feciſti.

ſti gereulribee ne quam ita oꝛnauerit. Si quis au vt taliintemiallo ? publice edesa Muntge
N pꝛiuetur facit.s. e. fen ex alia in aliam ciuitatem labẽ periculo vendicentur: ⁊ pꝛiuatus q d eſt dec pe
eerrnd . nego tium panietum mannoꝛa vel co⸗ ecdiſicatoꝛ velut perperã fabꝛicato taprnute
ciandi. lũnas de pꝛopꝛijs domibusin pꝛo locodeſtructionis quãdoq; futu deei qudo iuna
beSolamodoargu. . pꝛias tranſterre voluerit: quonia, renon timeat detnimentum. dublieun. farſ
nin emortan tale vtrobiq; hechanceſſe publicůõde AMpera. Hono. ? Zheodo. ribeemmenler
que ſimiles ſuntnon poſ / (us eſt:licenter hoc faciat. hata aa.mẽne.pp. non ſeruatur.
ſent ppter bannũ veledi/ ſiqmiliter facultate eriã de Ro E Er ꝓuinciasmeſopotami Uun dun
ainml facl ͦeo. ne oꝛnatum huiuſmodiad poſſeſ⸗Nam acheroneam eutratẽſen nmis ſeg vbieſt.
iAi. ſionem aliaʒ tranſferendi: q;uis p ſinam ſcðᷣam feoniceam vtrãq; li- S qſelſ anenubus
uen ſane iin muros vel etiam per mediam ciui banenſem ſiclliam ſcdᷣam: vtrãq; rnageebes,
AAuniſe. c ta ernie eſlein i vt annenin:vladzcapadcii Es gall preapinusi
f¶¶ Dirutas. non aute; no/ eg ſolũmodoꝰ qucillata fuerũt c⸗ tum polimeniacum:atq; elenopo ſi.a factad..
uas edificare cogũtur.dic . „ ſ. de aq̃duc.l. bac
aægo ꝙ ſiſocij ſint ⁊ vuus Uitatibus: expoꝛtentnr. tum vbi magis hoc deſideraturce lege.
velit reedificare: alij ↄpel pera. Julia. ad viceanũ vi- teraſqʒ pꝛouincias cunctis volen··
uunvr velſ vumepo/ Car. affnice. ibus pennittatur munali ambitu Penee anf
idenm ſtamenſint eunalef Emini colũnas pel ſtatu/ fũdos ꝓpꝛios ſeu loca ſui dñicõ gundiane. Alil
lins non concrutr ſed Aà as cuiuſcunq; materie exa- ſtitutavallare. Aarn abe bie e
. lercdt devamlecl ad cu/ lia eademq; ꝓuincia vel auferreli⸗ Dem. a. Geñ. pp. ins nunci. ſed non
ratoꝛis. ⁊. ff. ð offi. pꝛeſi.l. ceat vel mouere. .D Eniana que greco voca⸗ nereſearie. ſil
. eeſee deſtnee vhr⸗ penn Waſ. Gratia. aa. nras ipkellagtun ſ. ſeraa ſupenoren
reipu. I.f. mMmMogelto. pp. leeolum coſtmcta ſiuem poſtemiy materiam. Etno/
ANαα rea publica. vt. ⸗eo. esetiam inuiti vel reparare cium inter ſe per.x.pedes liben ae- vr ff. op. no nu⸗
Snna dtntälnun re Mimra ciuitates quas oliʒ habuerũt nishabuennt:modisomnibusde⸗ a Rpdles
u ſt ionis. vtſe. Donos vel nouo ediſicare cogĩ trũcenturꝰ. In bis vero locisin ꝗ maminiſſe;
elang. vt··tujr:illic ſemper munus inſernitu-⸗ bus edificia pꝛiuatoꝛuʒ hoxeis pu CE opeis
Erpuincias.cete, ri ⁊ acturi ꝓpꝛiaꝝ frequentiam ci- blicis videntur obiecta: obſtnicti ¶) piobibere
⸗ 2=Wòð uitatuʒ. Poſſeſſoꝛes veroquinõ one menianoꝛũ. xvꝰ.pedum inter dencimone vd
Pllas locis:vt .e.l.opuis erunt curiales in vꝛbibusin quibꝰ ualla ſementur:quem intercape⸗ venus dicper ve /
õ domospoſſident: eaſde; domos dinismmodum edificatisquoq; / ⸗ Fackde refi
uitatum funt vniuerſitati Dirutas neglectaſq; reparent: iudſi ponimꝰ: ita vt ſi quis intradiffini⸗ perbocadeaur.
non publia: vtinſti.dere. ciaria ad cõſeruandum hocpꝛece- tum ſpacium id eſt decem peduʒ ? ¶ Kauſam din /
diur nullus. ab onuuer ptum auctoꝛitate retinencdli. menſuram eclificare: vel intra. xv. merenotaſccia⸗
ſitatibus poſſunt fieri:licʒ n . le contra regulam
non aſingulan bomie: vx I Mperatoꝛes Arch. ? Ho/⸗ pedũmenianũ poſſidere tempta⸗ genetalem. 5. ðin
oreinter gid .ot 110 en il⸗ñ0ã.. uerntt: ſciat non ſolum fabꝛicum de dnppermdus vl
2.ſ. lon. 9lue.l. fi. JIcuiloci pꝛopꝛietas ediſi⸗ moliendam: ſed etiam ipſam do⸗ auſam deberefl⸗
¶Sui dñij. vt f.ð ſeui. ¶ecandi iurta publicas edes? mũ fiſco noſtroaſcnbendam. nin mffa nes men
ha tantodamnlag, ũdederit: i. xv. pedi ſpacio mpera. Juſti. Joanni. p5. ſeerlen debree

velit. 4

5¶Impecimẽtu

infra tres menſes
ſic ergo ſi ante trel

menſes ſt etiã milies ſatiſd et:non tamen permittitur edificare:ꝛ nam
⁊ bic depꝛoperabat facere opus ⁊ ſatiſdare volebat:non tamè per
mittitur niſi poſt tres menſes.⁊ ſic contradicunt plures leges.ff.de
opꝑ.no.nun.il.pꝛetoꝛ.S.ſi quis paratus.⁊. .boc autem interdictum
⁊.l.de pupillo.s.ſt is cui.quibus ⁊ alijs plunbus dicitur: ꝙ ſt ille
cui nũciatuʒ eſt nouũ opꝰparatus eſt ſatiſd are:p ſatiſdato babet

lea
futunt
i

onaris
Pytſtal

leytar⸗

nd
lblaf

dctſe
ionlt
(ſoudia

penic⸗

6stpol
Mlentpr
ediſca
uneſe
theie
boe
ſtinbol
(goi
bell.
ſſdo⸗
iteſenn
(Wlens

Nyeuct
ger ſ
Cificre
Kfdei

Meig

(nnen

poſſo⸗

maz

atine

ſco
Qlunn
buregi
blico pea
hiein

odoc

ſhoe

ſoet
cüdam

K

in

e.
Denauts
inie, A
nbabähen
ſädenot
zuneiſe

eckraad.

inpannd
adſete
AWcinr

gbeniiad

hnbugnt,
tfücgni
Aldepgg

nipſe.

N
ee
JNN

Gbüntit
gusdipen⸗
fen.
thul

Theed

Cann
Du
uumnin
insin
rlzf
eetmdi
indeti

vfurse

ſadhan

:ſl

le⸗

. N

eſt audiendꝰ ⁊ er
pectãd? ꝑ tresmẽ/
ſes ⁊ poſteaſi ñ ꝓ

ſi nũciatoꝛ nõ reci

pit. ſok. dicũt h qᷣ/

dam loqui cuʒ de
nũdiatio facta ẽ ꝑ
pꝛetoꝛem. ibi per
ſe. Secundi dicũt
eſſe ĩ arbirio acto
ris ſiue nũciatoꝛiſ

velit recipere ſatiſ

dationem vł non
vt ſi recipiat ⁊ ſta

tim ſit facta remiſ⸗
ſio ⁊ poſſit ille edi
ficare vt ĩ cõtrarijſ
ſivero nolit recipe
re ſatiſdationẽ: ſʒ
dicat ſe incõtinen

ti paratum pbare
7 ex⸗/

bauerit poterit il /

le edificare obla⸗
ta tamèẽ ſatiſdatio

ne. ⁊ ſic loquit᷑ hic
7 ad boc eſt ar.ff.
vt in poſ.le.ſi is a
quo.i pᷣnc.⁊.ff.ad

trebel. l. ille a qᷓ. 5.

§. ibidẽ. Zertij di /
cũt eſſe in arbitrio
volentis edificare

an velit ſtatiʒ ſatiſ

dare ⁊ ſic poſtea
edificare an non.

ar. ff. de iure do. l.

plerũq;. SF. fi. ar.
contrariarũ leguʒ.
Quarti diſtiguũt
poſſid eat edifica/
toꝛ locum in qᷣ edi

ficat an non. pᷣmo

cãu ad mittitur ſta

tim cuzʒ ſatiſd atio

ne: vt in cõtrarijs.

in ſcdᷣo non:vt hic

AQuinti diſtiguũt

aut edificat in pu/⸗
blico vel pꝛiuato:
hic in publico: in
cõtrarijs in pꝛiua
to yt ſtatiʒ ſatiſdã

do poſſit edifica/
re:vt arg.d.l.pᷣtoꝛ.

S. boc autem inter
dictum. MM ediaʒ
Jo. 7. b. ꝓbant.ſe
cũd am ꝓbat aʒo.

Rubꝛica. De
penbus publiq.
epꝛiuatis dixit
operibus licet 2 ð
publiciſ miſcuerit
nunc pꝛincipaliter
ð publicis.

Lurimi.a⸗
. epti ſũt.
Iqʒð eſt con

na publicam ytili

4

depꝛoperat opus dequo agiture

Octauus.

riead amantium pꝛefectum vꝛbis
conſcripta que de ſeruitutibus lo⸗
uitur:localis eſt:⁊ huic floꝛentiſ⸗
ime vꝛbi dedicata:⁊ debent illius

quidem iura in hac obſemari:anti⸗

quayero que contraria ſunt locum
habere in ꝓuincijs:indignum eſſe
noſtro tempoꝛe putãtes:aliud ius
in hac regia ciuitate de huiuſmo⸗
diobſeruari: aliud apð noſtros eẽ
ꝓuinciales. Sancimus eandẽ cõ⸗
ſtitutionem in omnibus vꝛbibus
romaniimperij obtinere ⁊ ſʒ eius

ficere:pꝛius fideiuſſoꝛe ab eo daro

officio vꝛbicarie pꝛefecture vel /p⸗
uinciali: vt ſi non recte edificaue⸗

nit omne opus quod poſt denũcia⸗

tionem fecenit ſuis ſumptibus de⸗
ſtruet:ſiceniʒ ⁊ operanon per ina
nes denũciationes phibebuntur ⁊
rectedenũciantibus conſulet᷑.

diffinitionem om̃ia ꝓcedere: 2 ſi p N Lurimimunitateſ ope
quidem ius exea lege innouatũeſt 1. ruʒ publicoꝝ conceſlio⸗

a veteri diſpoſitiõe ⁊ hoc in puin⸗-A

neiudicuʒ adepti ſunt:

cijsa pꝛeſidibus en obſemuari: ce ⁊ ideo iubemus in poſtemm illici⸗

teris videlicet omnibꝰ quenõper
ʒenonianã legeʒ innouata ſunt ſed
vetenibus legibus cõpꝛehenſa in
ii ſinnitate in omni loco manẽti
use “”JJLẽMZM
De noui opers nũciatione.

Eoperisnoui nuncia
tione quãdaʒ antiquis ¶
oꝛtam fuiſſe dubitatio⸗ riatq; vſui ſempervendicari.
nem noſtra cognouit trãquillitas: ¶ Mpera. Malentinus ? Na⸗

tas immunitatesnulliuseſſe mo⸗
menti. „
em. aa. ad marcellinum cõ⸗

mentarienſem.

q NMe operibus. p. impenſa
cõſtiterit accepto ferri opoꝛ
tere cognoſcatꝰ.

ABDem. aa. elici pꝛefec.egypti:
KRetoꝛia iudicuʒ ⁊ domos

ublicaſopoꝛtet publico iu

dicentibus ſi quis denũciationem lens.aa.ad ſimachum. ppᷣ.

ad inhibendum opusmiſerit non
poſſe eum poſt annum elapſuʒ ex
quo denũciatio miſſa eſt iteruʒ edi⸗
ficationem ꝓphibere. Quoddu⸗
pliciteriniquũnobis eſſe videtur:
ſiue etenim non recte opus ꝓhibu
erit:decet non pertotuʒ annũ hoc
impediri:ſiue recte denũciationeʒ
emiſerit:etiam poſt annum licenti
am habere edificationem ꝓhibe⸗
re. Lalem igitur iniquitatez inhi⸗
tionem emiſerit in hac quidem re

gia yꝛbe pꝛefectum vꝛbis feſtina⸗

re: in pꝛouincia vero rectoꝛẽ eius

intra trium menſium ſpaciuʒ cau⸗
ſam dirimere?: ſinueroaliqð quo
cũq; fuerit modo ad deciſionẽ am
biguitatis impedimentum: licen
tiam habereeum qui edificationẽ

i Utra vꝛbem romanampe
terem ⁊ nouam nullus iudi⸗

cum nouũ opusinfoꝛmet quotiẽs

ſerenitatis noſtre arbitria ceſſabũt
niſi ex ſuis pecunijs hmõi opuscõ
ſtmere voluentt. Eatamen inſtau
randique ⁊ iaʒ defoꝛmibus ruinis
intercidiſſe dicũtur vniuerſis licẽ⸗
tiam damus.

Mpꝛ. gratia. val.? Theo.
itatez inhi⸗ aaa. ad pꝛoculum.
bentes ſancimus:ſi quis dC

Reſcriptio tẽpis iuripubli
conõdʒ obſiſtere ? Fynec re⸗
ſcriptaqdẽ antiqua atqʒ iõ diruẽ⸗
da ſunt oiĩa que per diuerſas vꝛbes
pel in foꝛo velin publico qᷓcũqʒ lo
coↄtra oꝛnatũ ⁊ cõmodũ acdeco
rã faciẽ ciuitatis extructanoſcũt᷑.

poꝛtus ⁊ aqueductus et
uroxiſtauratõeʒ ſiue extructiõeʒ

.

rieñ.vt ex ſuperſcriptione
buius.l.apparet.⁊ facit.s

5–

Denoui operis nũciatiõe.
De operibus publicis.

tatenm.
a ¶¶Momẽti. illicita ergo
conceſſa non valent: ſic ⁊
ʒ.de pꝛeci.impera.off.nec
dãnoſa.⁊.ſ.de ĩmu.ne. cõ
ce.l.i. ⁊ nota ꝙ leges huiꝰ
ti.non leguntur quia inuti
les ſunt.
Ueoperibus.co⸗
gnoſcat.lſ.cõmẽta⸗

NDeopenbus publicis. de mo. mul.l. penul.
Ketoꝛia.locavbi re
A ſaen inaicest co⸗
⸗ „P gunoſcendo: vt ⁊. S.ð epi.
Mpꝛ. Conſtan. 7 Conſtan ⁊ cle.l.omnis qui.⁊ ibi in
tin.aa.catalino. duxerunt ieſum in pᷣtoꝛio.

⁊ facit.S.de offi.rec. ꝓuin.
l. nulli. 2. ff. e.l. ꝓcer. F. i.
l. penul..l.opus.

E Nna vꝛbem. facit
ad id.ff. e. l. fl. S.i.

J.l. penulti. ⁊: l. opus

ekaſod tempo⸗
D. is. obſiſtere. ona
ʒ.ð pꝛeſcnip.xxx.an.l.oẽs.
ſed bic loquitur de loq pu
blicis. ſic. ff. de via pub. l.
penul.⁊. ff. de vſucap̃.l. fl.
f¶ Ded nec reſcnipta. con⸗
coꝛdat.S.ð pꝛeci.impera.
off.l. iij. in fi. 7. S. e. l. i. . S.
ſi contra ius vel vti. pub.

g Faciem.ſi vero non no
ceat:non deſtruitur:ſed ſa
lariuʒ imponitur: vt.ff. ne
quid in loco pub.i.ij. . ſi
quis nemine.
O poꝛtus. centatiʒ
44. lr̃a plana eſt.
quia certas operas debet

W⸗ am. aaa.cineio.pᷣpᷣ. quilibet ſubiectoꝝ confer⸗

re ad pꝛedicta faciẽda: ali
bi ſic habeturcertatiʒ.i.ſe
paratim vel ſingulaniter,

a ¶Pꝛiuilegijs. ſimo coͤtra omnes certatimꝰ facta operarum tmur pꝛo eſtimatione operis futuri ternitoꝛia ciuiuʒne uun
vt. ſ. de ꝓfeſ. ⁊ medi.l.,me- ſſatichi REE zlte SUne enp
oeBalins ereauſan Collatiõe inſtaurare debent: neq; pluspoſcat᷑ aliquid q;neceſſitas imꝑauerit: neune ſobin
tur tatione dignitatis: ſen aliquis abhmõi conſoꝛtio dignira minusne inſtas impediatur effectus. Opoꝛtetnũn6 Pinn
oſicn epublieevoan tis pꝛillllegije excuſaii. qqʒʒ per ſingula nõ ſtenlia iuga certa queqʒ diſtnbuir: man
in Pbeiubus 7 aqueductu ABem. aaa. archa.⁊ cne. pp. vt par cũctis pꝛebendoꝝ ſumptuũ neceſſitas impo gann
2 muns. vt ⁊. s. de ſacro⸗ O AMnesquibus vlcuramã⸗ natur: nemini excuſatione vel alia pꝛeſumptiõe ab DDW
ſanc.ec.l.ad inſtructionem data fuerit operũ publico⸗ pmõiimunitat z ebend O0 pen
2. j. ð aqueductu. lib. pi.. ata fuent operũ publico⸗ umunmtate pꝛcbenda. mn

ad rem. 2 ſ. qui mu. er.. i. im vel pecunia ad extructionem I dem. aa. Theo.

ldecalbiun val liſ ga ſolito moꝛe credita: vſq; ad annũ 6 Emoiudic in id temeritatisirumpat: vxt n
a oꝛga / LV.. ab opere perfecto ci ſuishe⸗/ & incõſulta pietate noſtra noui aliquid operis 8
no ge ⸗ eciale ats Edlibus teneantur obnoxrij: ira yt eſtimet inchoandum:vel ex diuerſis operibus oꝛna
Aeann palſenniiot, ſi quid vicij in edificationeintra pᷣ mentaaut manmoꝛa vl qualibet ſpeciem que fuiſſe
trarempublicam: vt..de ſtitutũ tempusperuenerit: de eoꝝ in vſu oꝛnatꝰ ꝓbabitur ciuitatis enipere: vl alio trſ “
pꝛeſenp. rxr an..omnes. Pfimonio exceptis his tñ caſibꝰ ꝗ ferre ſine iuſſu ſublimitatis tue audeat. Eteniʒ ſigg helu

nna armet opus. ſunt foꝛtuiti: refoꝛmetur. contra fecerit ſex libꝛis auni mulctabitur: ſimilis etiã

us firmet opus. 11 inle 1 5 ruIn
Jquãdo.auctoꝛi/ II Mperato. Archa. Zheoð.? condẽnatio oꝛdines cinitatum manebitꝰ: niſi oꝛna⸗

ras. facit.. de ag / Hono. aaa.aurelio. ppᷣ. mentum genitalis patrie decreti huius auctoꝛitate

la.l. in offerendis. „ „ * Lame
ꝗ qui obnoxij fa⸗ K Jquando conceſſa anobis detfenderent. Hoꝛreoꝛũ autem vel ſiabuloꝛũ fabei
ndrobus,i fi. Alicentia fuerit extruendi: id cas arbitratu pꝛopꝛio ꝓuinciarũ iudices ſtudio lau
rcha ſplendidiſſine lublimiſ magiufcẽtia tua ſciat eſſe dande deuotionis arripiant. 4

( N teniam panem: vt ſeruandum:vt nulla domꝰ incho I dem. aa. ſeuero. pPD.

T5deveil feſiefaaut ancke p. fnbꝛice gratia dinatur: ni⸗ e& Diftcia que vulgo parareſiaꝰ nuncupanturr Aulm
clerici in decimis. 1 . „ . . 7 I
gEttermarmm. loca pu ſi vſq; ad.I. lib. argenti pꝛecij eſti⸗: Wqua aliaopera menibus vel.p. operibusſo
blica ad balneãdum. ⁊ fa mMatione taxabitur. De ediſicijs ve ciata coherent:vt ex his incendium vel inſidias vi /

„ 2 2£ . 9 . . . „. ⸗ 9 . .
cirin aut. ð coll.. iubem? Pomaioꝛis pꝛecij ad noſtram ſcien cinitas refoꝛmidet: aut anguſtentur ſpaciaplateanʒ

colla.viij. . 1. Ir TPaclaplar N
lones. renonare tiam referatur: vt yvbi amplioꝛpo⸗ velminuatur poꝛticibus latitudo diniꝰ ac pꝛoſter· Clok
pꝛincipis velpꝛeſ ſcitur quãtitas:imperialis extet au ni pꝛecppimus. II dem. aa. eutichiano. ppᷣ. u
is Gncroꝛnare ve ffiͤ re. ctoꝛitas Jaliqñ boies emergit q anfac lementaop⸗ danbe
be Dadomoget. Deã. a. fino. Pp. publicũ ſibi pberi poſtulauemt ñ niſi diruta penitu ed
ernege neinde c Jqui iudices perfecto pu- q; deſtructa ⁊ queparũ ſũt in vſu ciuitatũpercipi=t heinen

etens. col iij. ꝛ1 facit . blicis pecunijsopere: ſuum intimãdis hmõi reſcnpptisiudicio ampliſſimetue ſe
veai. ꝛ con. li. nomen ſine noſtri numinis mentio I dez. aa. emiliano. pPO. dis. f.

ammunnareſte e ad neinſcnipſerint: maieſtatis tenean- quãdo vſus exegerit vel poꝛticꝰpel quaſi

äs turobnorſj. Ra edes etatisſemoſeu foꝛtuitis ↄcuſſascd. ei
obus e penul I Mpera. Arch. ⁊ Hono.aa. ſibus repare:liceat etiã incõſulta cemẽtianoſtra cũ don

ff. 5 le. cerera. Friténota A⸗ . en 2.EF. 2 5 RQęR
m Ehanebu i dennebit euſebio comiti ſacrarũ largitionũ. reuerẽtia ſui: naginẽ deponere vel noſtr vel rero ſiſtue
Dificia. ad multa n E ſplendidiſſime vꝛbes v pꝛincipũ:repoꝛtatãq; poſt refecta ediſicia loco po . luct
oParareſia. gre , . vetuc
m. e opida vetuſtate labantur: de pꝛio denuo colocare. I Mpera. honoꝛ. ? thooo. Enn

* bcad que ermt ceteniam panem reparationi pu⸗ ius vꝛbis pꝛiuatis edificijs incõmode occupa

pe Dirui id eſt non debꝛt redcditibus fundoꝝiunis reipubli⸗ u locꝰ ĩpalacio hu⸗ ga.mõarxi.pDp. in
publice id eſt materiaz vy blicoꝛuʒ meniũ:⁊ termarũſubſti- tus eſt: is qpꝛimũ ſubꝛutis omnibus que in eo ſunt

lagiges yelbmoͤenin rc. titioni deputamus. eldlificijs: in palacio refoꝛmetur quod pꝛiuatoꝛũ non
Dinpn. I dem. aa. ce. pPOD. eſtpanietibus coartanduʒ: nam imperiomagnaab
– 8 anane ſaen Anes pꝛouinciamm recto⸗ vniuerſis ſecreta debentur vt hij tantũ locnmn habe
s reslitteris moneãtur: vtſci ant habitandi quos legitimꝰ maieſtatis noſtre vſus
BeHdq; plana eſt ant oxdinesatq; incolaspabiuʒ ſin ⁊ rei.p.diſciplina delegitin futurũ: etiam vniuenſis
—eene, pae Sularunmurds veinon dodebe⸗ Hhmmẽi vſurpatione phibendis. I dem. an. an⸗
1 gudlic mures 2por, le facere vel veteres firmius rene nesnoui muri qui ad monitio the.pp.
te ſiue

t
es ſeralioꝝ ein Uare: ſc hoc pactoꝰ impendijs oꝛ C. Nem ſplendidiſſime vꝛbis extuctus eſt cople

enireſ E dee dinandis vt aſcriptiocurmat pꝛo vi toopere pꝛecipimus eoꝛũ vſui deputan:perquoꝛuʒ
cate⸗b. ribbus ſinguloꝛũ: deinde aſcriban/ ternasidem mums ſtudio ac pꝛouiſione tue magni-

Petbe
ſcde,
nhram
Artp
unif
Cnmin

ſe
unatet
ittn
uen
imn

Nang

S.

—.—

Octauus.

tudinis ex noſtre ſerenitatis arhitrio celebꝛatur: eað
lege in perpetuũ ⁊ cõditione ſemnanda:vt annis ſin
gulis hi vel ad quoꝛũ iura terule demigrauerint ⸗
pꝛio ſumptu eoꝛũ inſtaurationem ſibimet intelligãt
ꝓanandam:eoꝛũq; vſu publico beneſicio potien⸗
tes curam reparationis ac ſollicitudinẽ ad ſe nõam
bigãt pertinere. Ita em̃ ⁊ ſplendoꝛ operis ⁊ ciuita⸗
tis mumitio cum pꝛiuatoꝛũ vſu ⁊ vtilitate ſemabit᷑.
AMpera. Theod. a. ſeuero. ppᷣ.

qWMiaplurimedomuscuʒ officinis ſuisin poꝛ
lliabus ʒeuſibi eſſe memoꝛãtur: redditusme
moꝛ

locoꝝ ꝓp quantitate que placuitad pꝛebẽ
da luminanaa ⁊ edificiaactectareparancla:regie vꝛ⸗
bis lauacro ſine aliqua iubemus excuſatiõe cõferri.

