ſi vᷣo neq;.cotł.vi.

2⁊. j. ad.l.coꝛ. ð fal.

ſi qͥs decurio.⁊ in
aut. de heredi. et
fal. S. ſi vero. ⁊ in
eoꝙ dicit tabula
rijs. Sol. qᷓ;tum
ad boc ⁊c̃.⁊ ſicvi
detur ei ſoli credi
qᷓ;tũ ad alia. Zu
dic h ſubannota /
tione.i. ſubſcp tõe
ab eis fcã.tabel⸗
lio tñ eoꝝ nomĩa
ſubſcnbere dz. vt
in aut᷑.de fi.inſtr.
H. ſʒ ⁊ ſt inſtr̃a.col
la. vi. Et qð dicit
credi tabelliõ i ſo
li.verũ eſt in teſti⸗/
ſicando ꝙ iße fe⸗
cerit:⁊ꝙ ſit vᷣa: ñ
in ſolennitate ſcri⸗/

pture. vt. d. l. ſt qſ

decurio.⁊.d.aut᷑.
de fl. inſtr. S. ſt Ho
neq;. ⁊ in alia.de
bere.⁊ fal.ñ ſeqͥt᷑
nõ credo ĩ b: g in
alio credo.ſicut ⁊
cũ ðꝛ ĩ teſtõ repꝛo
batuz eſt in ea re
dom eſticũ teſtio/⸗
nium. vvt inſtit. de

teſtamẽtis.S.in te

ſtibꝰ.nõ tñ ĩ alijs
appꝛobat᷑. vt. S.

deteſti.l.etiam.
1 ¶Aliꝰ. vt. S. e.l.
vicẽ. 2. l. donatio
in fli. 1. S8. de fi. in⸗

ſtru. l. ctꝰ.nã ⁊ H
vt dixi: actuʒ fuit
vt ſcriptura fieret
8 õſtuutõ em.
K; babes. S. e ĩ
traneos, accur.

S.c. l. in bac.

y Kuerint. i. cele⸗
bꝛani cõ ſueuerint
*6 AQuẽqᷓ;. conſtã

Allegari.qꝛ nõ ſunt vltra legitimã ſũmã

tionẽ ſuã apud quẽcunqʒ ex mẽo⸗
ratisuoluerit ĩtimare:⁊hee dõatio
nes que in diuerſis puincijs ⁊ ciui
tatibꝰ apud quẽlibet ex pᷣdictis fu
erint publicate:obtineant incõcuſ
ſam ac ppetuam firmitatem.
Operatoꝛ eno. a. ſeba.
Ndonationibꝰ que actis in
uant᷑:nõ eſſe neceſſariũ
iudicamꝰ vicinos vel alios teſtes
adhibere.nã ſupfluũ eſt pꝛuatuʒ
teſtimoniũ cũ publica monumẽta

ſufficiãt:verũ ⁊ illasdonatões qꝗs

geſtisnõeſt neceſſariũ allegan ſi
foꝛte pꝑ tabellionẽ vł aliũ ſcnibant
⁊ ſinõteſtiũ ſubnotatõe valere pᷣ
cipimꝰ.ita tñ ſi ipe donatoꝛ vel ali
us volũtatẽ eius ſᷣm ſolitã obſua⸗
tõem ſubſcripſerit. Sonatõibus
que ſine ſcriptis ↄficiuntur ſuam
firm itatẽ habentibꝰ ſᷣm cõſtitutio
nem theodoſij ⁊ valentiniani ad
erium pᷣ. pꝛeto. pꝛomulgatam.
Operatoꝛ anto. a. euphe.
Ecundũ diuileonis ↄſtitu⸗
tutionẽ dõatões apud virũ
clariſſmũ magiſtrũ cẽſus tmmo⸗
do inſinuari pcpimꝰ.hmõifoꝛma
in illis inſtris obpuãda q in hac re⸗

gia vrbe ↄfecta ſeu celebꝛata fue⸗

nintꝰ.nec cõcedi quẽqʒ vel apud
defenſoꝛes ſeu mgr̃atꝰaliaꝝ ciuita
tũ vlin alijs ꝗbuſcũq; locis ꝓpter
memoꝛatũ iudiciũ inſinuare.Sci⸗
entibꝰtã his q ad huiuſcemodi iſi
nuatõʒ puenerit qᷓ; his ꝗ eã ſuſce
perint:necnõtabellionibꝰꝗqcunq;
teſtioniũ ſuũ:nõ in cõpetẽti vt di⸗
ctũ eſt loco vl iudicio pᷣbuerint vi
cenaꝝ libꝛaꝝ auri mulcta ⁊ alia gra
uiſſima indignatõe ſe eẽ feriẽdos.
2. iuſtinia. a. menne. pp̃.
Llã ſubtilẽ obpuatõem am⸗
ntamꝰ:pꝑ quã donatõisti⸗
tulo ceſſiões actõnũ accipiẽtesnõ
aliter ſuiseas trãſmitter heredibꝰ
poterãt:niſi litẽ ex his ↄteſtati eſ-
ſent vl ius cõteſta tõis diuio reſcri

D

De donstionibus ·

tinopolitanum. y ¶ Teſtimonium ſuum. ſic ergo tabellio eſt vnus de
teſtibꝰſuis.qdð dirxi.S.qui teſta.fa.poſ.hac cõſultiſſima.accurſius.

pto merudſent. Mã ſicut vẽditõ b pe

nis titulo ceſſas actões etiã añ litis
ↄteſta.ad heredes trãſinitti pꝑmit
titur:ſilimodo ⁊ donatasad eos
trãſferre uolumꝰ: lʒmulla ↄteſta⸗
tio uel fcãuel petita ſitꝰ. Oð etiã
in/ ꝓcuratoꝛe cõſtituẽdoad mouẽ
das eaſdẽ ceſſas actões ſil iter ob⸗
fuãdũ ent:ut mime ꝗs ipediat᷑ ꝓ
curatoꝛẽ ceſſarũ ſibi ſup donatõne
actõnũ dare:lʒ nulla litis ↄteſt.f
nel petita ſit·. Quein his tm̃ pſo⸗
nis locũhẽre cenſcmꝰq ſuſceptis
ꝓ dõatõem ceſſionibꝰadhuc ſup⸗
eſſe noſcũt᷑.nã iã moꝛtuis huiuſce⸗
modi pſonisueteraiura ſubhiſdẽ
ceſſiõibꝰpoſita:puari cõcedimꝰꝰ.
Ancimꝰ Péc.a. ðmoſteni
oẽm donatõʒ ſiue cõeʒ ſiue
añ nuptias factã uſq; ad. cccv. ſoli
dos cumulatã:nõ idigere mõumẽ
tis:ſj cõem foꝛmã hẽreut nõ uſqʒ
ad ducẽtoꝝꝰſol.ſũmã teneat:ſjin
hmõiobſuatõe ſiles ſunt tã cões
q́; añ nuptias donatões.Si ꝗdãt

ſupꝑ legittimã diffinitõez fuent do
natũ:hoc qð ſupfluũ eſt tm̃modo

nõ ualere.reliq; vo quãtitatẽ q ĩtra
legis termĩos cõſtituta eſt ĩſuo ro⸗
boꝛe pdurare:qſi nullo penitꝰ alio
adiecto ſ̊ hoc ꝓnõ ſcnipto uel nõ
itellectoeẽ credat. Exceptis do⸗
nationibꝰ tq impialibꝰ q; hisq in
cãs pijſſimas ꝓcedũt:q̃rũ impꝑia⸗
les ꝗdẽ donatões merito indigna

niſub obuatõe monimentoꝝ fieri

tãa retro pꝛicp bꝰq;anobis ſan⸗
citum eſt: ſed firmas habere pꝛo⸗

pꝛiq maieſtatẽ. ¶ In autentico.

coll. v. oſti. v. vt non fut pig .ij

i Tem ⁊ a pꝛiuatis in pꝛinci
Rpesetiam ceſſantibus actis
ſit donatio. ¶ Winis antenti.

Sequiturtextus.l.C.
¶ Alias vero que ad pietatẽ re⸗

ſpiciũt v ſqʒ; ad quigentoxꝝ ſolið.

ſummã ⁊ ſine monumẽtis eſſe va
lidas cenſemꝰ. His inſuper ante

Aaz. meruiſſent. ſ. vt liceret eis trãſmittere:lʒ lis cõteſtata nõ eẽt
a Aolumus.ſic ꝙ moꝛtuo ꝓcuratoꝛe facto in rẽ ſuã re integra
I, — . . — 7„ 2 7. E .„- .
nÿͥ finitur mandatũ. Sʒ p vtinſti.mã.S.itẽ ſi ad huc.ſʒ ihi in ſim

plici. Itẽ otra.S.de act.
7 obli.l.ſiqͥdẽ.ſo.vt ibi.
etita ſit. a pᷣncipe.
c Petita ſit. ʒ . S. ð ꝓ
cur.ꝙ qͥs.ſʒ ibi in ſimpli
ci qͥ non põt ante lit᷑.cõ⸗
teſt. facere aliũ ꝓcuratro.
d ¶Loͤcedimus. ſ. vt be⸗
res eiꝰ cui donatũ eſt nõ

tranſmittat nec ꝓcurato⸗

rem cõ ſtituat:niſi lit᷑. con
teſta.vł p etito hoc apᷣjn
cipe.⁊ facit S;.man.p di
uerſas. ⁊ m hoc etiam
hodie nõ tranſit ad bere
dem beredis. Uel eſt ſen
ſus vt nõ trahat᷑ ad pꝛe
terita ꝑ bᷣ qð dic iã moꝛ/⸗
tuis:q̃ in pꝛeteritũ ſonãt
ncimꝰ. ſiue cõ⸗
munẽ.l. ſimplicẽ:
i oõs fieri põt.
Ante nuptias. ſic di⸗
cta.qꝛ tm̃ ãte mr̃imoniũ
fiebat. Sʒ hodie ꝓpter
nuptias vocat᷑ cũ fiat et
poſt. vt. S. de dona. ante
nup. l. fi. F. i. T dẽbat inſt

nnuari. vt bic ⁊. S. ð dõa.

añ nup. l. fi. F. ſilimodo.
hodie õj :vt ſtatĩ dices.
f AEntemißiing maldgi
emiĩe vt non zdicat.ſ. F.
bis inſuper.
g. ¶Trecẽctos.vt. S. de ſa.
ſan. eccl.l.illud.⁊ in ſti.e.
H. alie. ſy bodie valẽt vſ ⸗
q; ad qͥngẽtos ſine inſi⸗
nuatõ e. vt. ſ. e.l. pe. in fi.
tẽ in dõ a. ꝓpter sup.
Ree lus cſinen bodie ſt

ne ĩſinuatõ e fiũt niſi ĩ ca

ſu. vt. S. de donati. ante
nup.l.fi.S.fi.⁊ in aut᷑.e
decurſum.
b ¶ Ducentoꝝ.ſ.tantum.

i ¶ Supfluũ. iutilis ergo

adiectio viciat᷑.⁊ nõ vici⸗
gt. vt. ff. ð iur. do. ſtue ge⸗
neralis. S. i. . ff. devſufr.

K ¶redatur.vt. ff. de ex
cep.do.l.pure.ff. ſi dona

ui. I ¶Vꝛopꝛiaʒ ma⸗
ieſtatem. vt.ſ.valeãt quã
tũcunq; ſint ſine inſinua
tione:vt bic.⁊.S.de qua
dꝛi. pᷣſcrip.l.fi..fi.⁊ ecõ

nmnaa ſi puatus donet pn⸗

cipi idem eſt.et hoc dicit
auteñ.que eſt hbic. Iteʒ
⁊ a pꝛiuatis ⁊c᷑.que eſt ex
ti. vt nõ fiãt pig.ꝓ alijs.
§. fi. colla. v.

m ¶Ad qngétoꝝ. qð bo⸗

die eſt iuſ cõe. ꝑ.l.pe.j.e.

Vnde dixerunt quidax er ingenio ſuo ꝙ bodie licet donare in pias cau
ſas ſi neinſinuatõòe enã vſq; ad octingentos ſoł. vt addant.ccc. vt olim.
Alij dixerũt in immẽſum cã pietatis põt donari.vt in aut.denõ glie. 5. ſt
minꝰ. colł.ij. ſy ibi deimpiali dona. dicit:donatões aũt in captuoꝝ redẽ
ptòe in immenſum ſlunt etiam ſine ſcnptura. vt.j.e.l.penul.in pꝛin.

n Et niſi.i.ſi nõ.nã va⸗
let ſine inſinuatõ e facta
dõ ano ꝓpt᷑ nuptias mi
noꝛi femie. vt hic ⁊.S.de
dõa. añ nup.l.ninoꝛibꝰ
qð hodie eſt ius gñale.
vt dixi ꝑ aut᷑. eo decurſũ
2æc. in eod em tiun.
0OD Binaüt non in auro.
idẽ in boñ. ⁊ q̃libet alia

moneta :cũ res p eã eſti⸗

menk. vt. ff. de fideiuſ. l.
ſi ita fideiuſſoꝛẽ. Si er/
go ſit auruʒ vt ſpẽs erit
idẽ qð in alia ſpẽ.vt.ff. ð
le.i.l. plane. F. iſ..
p ¶dionẽ. q̃ induoit ex
eo ꝙ pars q̃ eſt vltra le⸗
gitimũ modũ remãet pe
nes donãtẽ alia trãſit in
donatariũ.ſicq; res effi⸗

citur communis.

q Montentio. quã ſolet

excitare cõio. vt. ff. ð le ij

cũ pf.S. dulciſſimꝰ. Jo.
r Amplioꝛẽ. nota ꝙ rõ
ne maioꝛis partis quis
maioꝛẽ cõ ſequit᷑ ptãtem
ſic.ff. de pac.l. maioꝛẽc. et
ff. de ſta. ho. l. querit᷑ ber
mofroditũ.⁊.ſ.de metaꝶ
l.ij. ⁊ de his ꝗᷓ ſe.de. ⁊ar.
qñ̃ ⁊ qᷣbꝰ qrta pars.l.ij.
in pᷣn. Sʒ qͥd ſi equales
habeãt poꝛtiones.vt qꝛ
res valʒ ſexcẽtos aureos
dic foꝛte occupãij melio
rem eſſe cõditionẽ:lʒ qui
dam di cãt neutrũ elige⸗
re. ꝓ pᷣma opi. facit.ff. de
p Eul.ſi vᷣo.⁊ eſt hic ſpã
le vt in re cõi ſic fiat.ałs
contra.vt. ff. cõi di. l. ſab.
7. S. cõmuni di. l. penult.
q Qui minoꝛẽ.nota ꝙ;
cum is eſt in moꝛa q̃ͥ bʒ
electionẽ trã ſfert᷑ electio
in aduerſariũ.ſic.ff.õ le.
i.cũ q̃dã ita.in fi.⁊ð ſoł.
l.i.⁊ eſt ar.ꝓ Kũñ.in lega⸗
to relicto in genere. ar. ð
ff. de op. le. l. mãcipioꝝ.
b ¶¶ Si qs aũt.reuocent᷑.
gð eſſe nõ dʒ. vt arff. de
c ꝙ Bntelligãtur ]. pxi. F.
8 5. So. hic pluribꝰ
tpꝑibus liberalitatẽ ſuas
pluries dando exercuit.
ibi ſel im̃ lʒ ſolutõ eʒ per
diuerſitatẽ tẽpoꝝ facere

ſummã erigat᷑:hali

nuptias donatiõibꝰ quèin adultaſ

minoꝛes ſuiiuris cõſtitutas cuiuſ-
cũq; ſumme ꝓcedũt:ſᷣim veteniʒ
legũ ſcita etiã niſi actis inteeniẽ⸗
tibus coꝛroboꝛate ſunt ſuam reti⸗
nentibꝰfirmitatẽ. ¶ Sinaũt nõ
in auro res donatõis fuenint date
ſz pres mobilesvl imobiles vl ſe
mouẽtes:quãtitatẽ eoꝝ eſtimari:
2 ſiquidẽ vſq; ad Earun ſolið:
ãa eã eẽ ⁊ ſine
monimẽtis ↄuari.i Sinaũt am
plioꝛis ſumme inueniat᷑ ⁊ minime
actis cõpꝛobata eſt:ſupꝑfluũ tm̃ va
cuari. ¶ Me aũt cõioneinducta
donatoꝛi? ei ꝗ liberalitatẽ ſuſcepit
aliqᷓ oꝛiat contentio:electionẽ da
mus eiꝗ ãplioꝛẽ ſummã in redõa
ta habuent reliquã eſtiatõis quan
titatẽ offerre ei q minoꝛẽ cam ha⸗
buit⁊ totũ poſſidere. Sinaũt hoc
minime facere maluerit tũc oimo⸗
do res diuidi ſᷣm quãtitatẽ vtriqʒ
pti cõpetẽtẽ: ſi res diuidi ſine ſuo
periculo poſſibilis eſt. Sinaũt in
hmõi caſibus in ꝗbꝰ particio vtili⸗
ter celebꝛari minime põt amplioꝛiſ
ſumme dñs noluerit offerre eſtia⸗
tionẽ:tũc licebit etiã ei ꝗmioꝛis ſũ⸗
me hʒptãtẽ offerre pᷣcũ⁊ totũ ſibi
uẽdicare¶ Si gsãt ꝑ duerſa tꝑa
in eãdẽ ꝑſonã iã mitas faciat libe⸗
ralitatesqũ ſingule ꝗdẽ legitimã
quãtitatẽ nõ excedũt:in vnũ cõpo
ſite ⁊ pdicto mõ exaggerate redũ

dare vidẽt᷑:⁊ maioꝛis eſſe quãtita⸗

tis:nõ videat᷑ eas opoꝛtere in vnũ
coadunare:? ĩitroducere modos ꝑ
qsnõ ↄualeãt ⁊ in irritũ reuocẽtꝰ

ſñʒ ecõtrario ⁊ plures intelligãt᷑: et

fe

AMulte intelligantur ad boc vt non inſinuur. vere tamẽ vna
ſtipulatio.vt.ff.de dona.cqã moꝛ.ſenatꝰ.S.fi.⁊ dem.obli ſi ſti/
cbbũ.S.i.q ſunt ↄ.vt ſeł in pᷣ nci.inſpiciat᷑ ↄditio ſtipulatoꝛis:pt ſi⸗

bi vel alij qrat.vt.ff.dem.o bli.ſi filiꝰ. Nec obſtat pᷣdici in. e. ti. plu
ribus. vbi plures dicit eſſe ſtip ulatõ es.qꝛ ibi ꝑ alia vᷣba fuit fcã

Cuũ em̃ a veteribꝰſuphac revaria
tũ eſt:⁊ alijsmultas alijs vnã eãdiſ
finiẽtibꝰ nohᷣ cꝗᷓ placuit hũanioꝛ vt
młte ĩtelligãt᷑ ⁊ oẽs valide.⁊hiꝗ
libalitates accipiũt ſciãt veros nõ
falſos ſuos eẽ dõatoꝛes.. Siqs
qt talẽ receꝑit dõatõʒ:in q̃ ſtipula⸗
tus fuerit annuã quãdã ſibi pᷣſtari
quãtitatẽ tãte ſũme q nõexcedit le
gitimũ donatõis modũ:vaniabat
vtrũ eũ ex particulani dõatõe mul⸗

tas feciſſe dõatões eſtimãdũ eſtet

eas actis nõĩdigere:an ex tociꝰſti⸗
pulatõis fundamẽto ⁊ fonte eiꝰex
q annue dõatões ꝓfluxer̃t:⁊ vnã
eẽ dõatõeʒ putandã ⁊ ꝓculdubio
monimẽtoꝝ obſeruatõe vallãdaʒ.
Qð veteres ꝗdẽ ſatis abundeqʒ;
uanauerũt. ſ Mosãt oiacenadi
niſiõe ↄcludimꝰ:vt ſihmõi qdem
fuerit dõatio vtitra vitã pſonamuʒ
ſtet᷑ vel dãtis uel accipiẽtis:⁊ mul
te intelligãt᷑ dõatões libere amo
nimẽtoꝝ obſᷣuatõe. Incentꝰ etem̃
foꝛtuneexitꝰhoc nob ſuggeſſit:ut
poſſibileꝰſit uniꝰannitmmodo uł
bꝛeuioꝛisul etiã ãplioꝛis tꝑis me
tasiſupuiuere :uel donatoꝛẽ etiaʒ

nel eũ ꝗq donatõʒ accepit:⁊ ex hoc

inuẽiri etiã totã ſũmã donatõis nõ
excedere legitimam quantitatem.
Sinaũt etiã hereduʒ ex utraqʒ
pte fuerit mẽtioułl adijciat᷑ tpᷣs ui⸗
terulł dõatoꝛis uel ꝗq dõatõeʒ acce
pit:tũcei q̃ſi ꝑpetuatadõatõe ⁊ cõ
timiatõne eiꝰmagnã⁊ opulẽtioꝛẽ

eã efficicte:⁊ una intelligat᷑ dõatõ

⁊q̃ſi dẽſioꝛibꝰ dõatõibꝰ cumulata
exceðᷣrelegitimũ modũꝛ oĩmodo
acta repoſcere:⁊ aliterminime cõ⸗

ſinguli m ſin naturã obtineant:et OSan e. I DE. a. iul. Pp̈.

monimẽtoꝝ obfuatõenõ idigeãt.

voluerit. Iẽ ad id qð nõ ↄiũgunt᷑.facit.ff.de iuriſdi.om iudi.ſi idẽ. ⁊.ẽᷣ
q uũero t...iin fi. Sʒ ar. .ff. de appel.ſi qͥs ſeꝑatim. 5 i. Itẽ ⁊ no.ar. q;
aliud eẽt in lega.ſi em̃ relicta ſingularia vltra dodrãtẽ plura intelligeret

nõ detraheret᷑ fal. de his

qð eſt falſum.

his qᷓ p̈ relicta dodrãtẽ nõ excedũt:ſʒ de poſt relici
d Bi qs aſũt pᷣſtare.quãtit te:pura.c. aureos.

e Ael dantis.tiñ dantis:vel accipientis tin: vel vtriuſq; alrernatiue ſed
j· Pꝛoxi, fuit expꝛeſſum de dante tantum: vel accipiente tantum.

Igs argẽtũ donauerit cer⸗

realis.qꝛ fuit facta mẽtio beredis ex altera par

ſcʒ annua ⁊c. Vł

recitat ibi quãdã

opinionẽ q̃ nõ eſt
vera. Legata aũt
ãnua ↄſtat eẽ plu
ra.vt.ff.de annu.
le.l.cũ in annos.

2 dicta.l. ſenatus
g Foꝛtune. nora

c rõne incertitu /
dinis ſtatuit vale
re.ſic. S. de vſuf.ſt
ea leg.⁊.l.oleo.

lBoſſibile. alis

ratio.S.de vſufr.
l.ambiguitatẽ. 5.

eſt em. inſpicc er/
go ꝙ pot ↄtinge
re. vt hic ⁊.ff. ð iu

riſdic.om.iudi. ſi
idẽ. 5. fi· ⁊ dele. i.
cuʒ res.S.fl.⁊ de

i¶ Aetaſ. ſubau

diper. Azo0.
K 6Bupuiuere.a
lias ſupuenire.id
eſt ſup eſſe: ⁊ ſub /
augdi tm̃ ꝙ alter ð
. Tsgednci
H ered. ſ. inde
nire⸗ Sʒ qdſi ð
pᷣ tm̃ dixerũt.Rñ.
idẽ.qꝛ eadẽ eẽt rõ
p miſſiõis in ſcðᷣo
⁊ vlterioꝛi:ſʒ licet
nõ valeat ĩ infini⸗
tũ:an valeat vſq;

ad legitimũ mo/

duz. Rñ. ſic. puta

ſin gulis.c.annis

ſicq; elapſo trien
nio nõ valebityl
tra: 7 P tha flet ſo
lutio.non ſtatim
ab initio.

m (Vus vite. B

videt᷑ eſſe ei qdðᷣ
ꝓrie dixit ibi noſ
aüut. ⁊c.ſj dic hbie

certũ tpᷣus.ſ.c.an.
yt. S. de ſa. ſan. cee

cle.l.fi.ibi ⁊ incer
tũ. Vel diſtingue
an ex vtraq; par/⸗
te ſit ꝑſonalis.ſ.
dãtis ⁊ accipiẽt.

tic intelligatur
plures donatoes
an ex altera perſo

nalis et er altera
e tm̃:⁊ ex altera vi

te hoĩs:⁊ tũcintelligitvna dõatio. AItẽſilr eſt Z.S.ꝓxi.S.ſo.vt ibi

diximus.

n ¶ Denſioꝛibus.i. ſpiſſioꝛibus.
sO argẽtũ. pondus. als nõ valeret. vt.ff de iur. do. l. c̃

poſt. 5. gener. Itẽ in põdereiõ dicit.qꝛ ſi in ſpẽnõ poſſet ſi

en ſſolutio in ſtim atoe:qð ſtati dicet.vt.ff. de aur. ⁊ ar. le.
lei. F. fi in.fi. P Elel gñaliter, vt anglicanũ.ſpãliter vt bic.

ſano!

sſſn
ſfeney

ſ
ynßi
töen
lcreyl
oſe.

nieta.
he⸗
ii
n
ogka

en

ſce.
niſiſt
ſuens

dis

4f.d

ſaro⸗

lud ſo

parord⸗
lence
lut
pigra.

lelur⸗
ſeſiey

danct
Alidiea
miſtde

liapide
adciti.
ölie

paloi

offe⸗

eytff⸗
m
18 b1

ſube

ditü
Hatani
lis ad
griſpt,

lbagen

turnpt

lärtf⸗

fu

daen
ats

yrfl

Pfeß.
nalf
gſno

Ufim
efaein
Cllmnen

laäineng D
2dicalſnmeg
(Enrnnnn
töne intn
dinsſtunte.
ſeſedeſi
lgtd n

(oſen

falioödeſti .
lanbiginiſ
teni Nnnn
Gog pöt gigg
feptbieifta
ſſcſcon idꝗ
deſſ ddi
uztes dNe
ſaliliſet
1Meutſtn
dipe. Ain.
(Ginune
lus ſupueieit
tlupeſetſcnl
en
1Weredälie
ſiriti
zindrenſi⸗

Gde gteditfſfſi

Pnſöisnln
1 Pltenonſze
nöͤ poleniifi
iran en ſi
d giändin
ſech apſomn
riono trt
mmngtentn
uiod ontuin.
ai
Yius je
ic,
Feoſhtiti
girte Nd
antchns .n
js deſtNn
delkititnc
i VMdſfih
ng inngel
ſ iuin
isLue
riieinlil
gunsgunn
mnaauin
An n
ſ

alis
etihet
,65,9

rf oeind n
älite. NNxNH

.

Dctaunus

Eſiimatõe. nota ergo ꝙ cui debetur aurum ⁊ argentũ poteſt
lui pecunia.vt h ⁊.ff.deaur. ⁊ arg.le.lei.S.fi. Sed .ff.de ſoł.l.

paulꝰrñdet. vbi dicit nõ cõpelli creditoꝛẽ in aliã foꝛmꝗ acciꝑe ſo/
lutõem. ſm qſdã ſpãlehᷣ ĩ fauoꝛẽ exercẽi liberalitatẽ. ⁊ ſic ſpãle fa
uoꝛe vltie volũta.vt in.d.l.de aur. ⁊ argẽ.leg. QZu dic p ecuniam

poſſe ſolui ꝓ maſ
ſa:nõ tñ ere ↄta⸗/
miata. vr. ar. ff. ſi
cer. pe. l. ij. F. mu⸗
tui. Atẽ an pecuni
am ꝓ alia pecũia
cogit᷑ creditoꝛ ac⸗

cipe vt bonoñ. ꝓ

impialibꝰ.ᷣ non
vf p.d.l. paulꝰ.⁊
ff. ſi cer. pe. . cũ q̃d
niſ lic ſe hẽat con
ſuetudo vt boñ.

P eſt. d.l. cũ qᷣd

a.ff. de reg. iur.l.
ſp ĩ ſtipulatõibꝰ.
r Fũdos tradere
ſʒ quõ cõpellit᷑ a⸗

liuiud ſoluere:⁊ do

natariꝰ quò fciꝑe
tenet. Rñ. qdã di/
cũt ꝙ dãt᷑ eiĩ tpe

pigra. ar. ff. ð ali.
le. lutiꝰ. ſʒ ibi teſta
toꝛ ſicvol uerat ꝙ;
darẽt᷑ alimẽtario.

Alij dicũt ꝙ H
miſit dare poſſel⸗/

ſiões tim̃ reddituʒ

inferre valẽtes:lʒz
lr̃a videat᷑ dicere
redditũ.qð ñ plʒ
qꝛ lr̃am eẽt.Zu

dic iõ b eẽ: qꝛ pla

cuit pꝛincipi: ⁊ ei
placuit fauoꝛe ex/
ercẽi libalitatẽ Z
cõia iura.qꝛ alið
pꝓ alio inuito cre⸗

Ditof reddi nõ pᷣt

⁊c.vt. ff. ſi cer. pe.l
ij. S.ĩ mutui. ĩ fi. F.
2.3.8 ſok. l. eñ. qð
E ſubijcit im̃ red/
ditũ ⁊c̃. ꝓbat do⸗
natariũ ius br̃eĩ
eis ad iſtar fructu
arij. vt. ff. ð v ſufr.

l. bacten?. alimẽ
tarij. vt. ff. ð ali. le.

l.ij. vt faciat coli⁊
fructꝰ pcip iat tot
qt ſufficiũt ſinguł
annis ad dõ atõʒ

Sducta oĩ expẽſa

qꝛ als ñ dr fructꝰ

yt. ff. de pe. he. ſi a

pfe.5.fi..ff. ſolu.
ma.l.fructꝰ. Itẽ bᷣ
qñ nõ noĩauit cer
tũ fundũ:vt dixi
alias ex eo daren
tur. vt. ff. de tritico
le.l. cum certus.
8 9Redduũ. puta
decẽ coꝛbes frum̃
n annis ſingulis.
t Ellediocris, vt

tumq; pondus noĩauerit:nõ aũt
alias vel gñaliter vl ſpãliter expᷣ⸗
ſerit:neceſſitatẽ ei impõimꝰ oĩimo
do pᷣfatũ põdꝰ argẽti dare:ſiue in
uaſis ꝗqbus voluenit nõtñ peioꝛibꝰ
cſtimatõe maſſe:ſiue in ipſa eſtia⸗
tiõe q ꝓmaſſa rudii illis locis fre
quẽta ta eſt. ¶¶ Sivo redditũ cer
tũ ex poſſeſſiõibꝰdonauerit:nõ tñ

noia poſſeſſionuʒ edixerit: neceſſe

habere de ſua ſuba fundos trade⸗
re:tm̃ redditũ iferre valẽtes quã⸗

tũ in donatiõe poſuerit.in talibus

tñ agris qnec oibꝰ quos hʒ in poſ
ſeſſone an ponũturnecdeterioꝛeſ

oibus ſunt:ſj ſtatꝰ mediocris inue

niũtur. ¶ Dimiliqʒ mõ ſi ꝗs cer⸗
tũnũerũ ſeruoꝝ do nauerit:non tñ

hic noĩatim ſeruosinſcripſerit:⁊

is mediocris figure Fuos tradere
7 neq; talesquos nõhabere ma⸗
gis q; habere ꝓdeſt. ¶ Necite⸗

rum eos qui omnẽ ſeruoꝛũ famili
am donatoꝛis antecellũt:ſʒ ⁊ hic

mediocritas expectet᷑. ¶ Sinau
tem donatoꝛ neq; argẽtũ neqʒ ſer⸗

uoshabens:vel non tm̃quãtum

donauit fecerit eoꝛũ donationem:
eſtimationẽ in his celebꝛani ꝓ eo

quod deeſt. Ita tñ vt argẽti gdeʒ

ſim quod pꝛediximꝰeſtimatiodet
in ſeruis aũt nõ ampliꝰ nec min?
xv.ſolið.quãtitas pꝛo ſingulis de-

tur. ¶In redditibꝰ aũt in. xv. an

nos eſtimationẽ pᷣſtet:ſj in hisoĩ⸗
bus ſi qdeʒ intra legitimã ſummã
donatio fiat nulla monimẽta requi
rant᷑:ſinautẽ ãplioꝛis ſumme tũc
ad acta publica recurrat᷑:ita vt in
his que amplioꝛis ſũt eſt matiõis
ſm noſtrãlegẽnõ totũ ſʒ ſolũ ſuꝑ
fluũ euaneſcat. Sʒ ⁊ ſi quis vniuer
ſitatis faciat donationẽ ſiue beſſis
ſiue dimidie partis ſue ſubſtantie ſi
ue tercie ſiue quarte ſiue quãtecun
q; vel etiam totius:ſinõ de inoffi⸗
doſis donationibꝰ ratioad hoc re
clamauenitꝰ:coanari donatoꝛem

2 ſ. pfi. .ſie in legato. vt r dele i legato

generaliter.idem in ſtipulatio

De donatonibus.

ne. vt. ff. de ver. obli. l. qcqd. Sʒ ar. S.ff. man.l.fid eiuſſoꝛem.
v ¶ Sʒ h.nõ ſolũ ſupꝑioꝛi.. x Mabens.nec fundos.

¶NAel non tantum.ſ.habens.

⁊ Quind ecim ſolið.ſic fit eſtiatõ.S.de ↄdi.in

legis noſtre auctoꝛitatetantũ quã
tum donauit pꝛeſtare. Obſerua⸗

tione ⁊ hic monimentoꝛũ ſᷣm cpiã

ſancimus omnimodo requirẽda
BSecd ſiquidem in omnibus ſu
pꝛadictis caſibus vſuſfructus fue⸗
nit adonatoꝛe retentus:⁊ traditio⸗

Inem iure intelligij fieri. Sinauteʒ
hoc minime donatoꝛ expꝛeſſerit
ſiquidem donationi ſtipulatio in⸗

ſerta ſit ex huiuſmodi auctoꝛitate
traditione compelli fieri.ſinueroꝛ
hocꝰ pꝛetermiſſum ſit ⁊ vſumfmi
ctuʒ minime detinuerit:nihilomi
nuserlege noſtra neceſſitateʒ ei
imponi etiam tradere hoc quod

donare eſtimauit:vt non ex hocin

utilis ſit donatio q;resnon tradi⸗

te ſint necconfinneturex traditio⸗
ne donatio. ſed liberalitatẽ plenaʒ

7 fmlegem noſtraʒ perfectiſſimã
conſtitutam neceſſanius traditiõis
effectus ſequatur: ⁊ neceſſitatem
habeat donatoꝛ omniodo res vel

pantem ſubſtantie quam nomina⸗

uenit veltotam ſubſtantiam trade
re. Cũ enim in arbitrio cuiuſoun
q; ſit hoc facere quod inſtituit:o⸗

poꝛtet eum vel minimeadhoc ꝓp⸗/
ſilire vel cum ad hoc venire pꝛope
rauerit non quibuſdam excogita-
tisart ibus ſuum pꝛopoſitum de⸗

fraudare:tantamq; indeuotioneʒ

qu buſdam quaſi legitimis vela⸗

mentis pꝛotegere. Tantoqʒ ma⸗
gis hec firma eſſe:ſipijs actibꝰ vel
religiooſis perſonis donatio depu⸗

tione in hismodis ſᷣm ꝙ ſpeciali
ter anobis in huiuſmodi caſibus
pꝛedictũ eſt obſemãdab:ne in pꝛe
fatis cauſis ex quibuſdam machi
nationibusnon ſolum indeuotus
ſed etiam impius donatoꝛ intelli⸗
gatur:penaſqʒ non ſolum legiti⸗
mas ſed etiam celeſtes expectet:

reſq; donatasin omnibꝰ ſupꝛadi⸗

ctiscaſibus non ſolum eosdum

3 Amplius. id eſt non maioꝛ-.

ſer.l.fi. als alit.vt. S. cõia
de leg.l. fi. 7. S. ð cõi ſer.
ma. l. i. F. penul.
9 Hꝛeſtet. nõ ſtati. ſed
ſinguljs annis. Vel dic
ſtatĩ d educto interuſurio
medij tpꝑis.vt.ff.ſol.ma.
ſi ↄſtãte.S.qtiẽs.aʒ.xv.
aũt anni iõ taxant᷑:qꝛ tm̃
viuerepᷣſumit᷑ ⁊ donatõ
fuit fcã cã alimẽtoꝝ q̃ cõ
ſtat cũ vita finiri. vt.ff.
trãſac.cũ hi.S.ↄſtat.vel
qad viueret donatani q̃
etiã cũ vita finit᷑.vt inſti.
de vᷣ. ob. F. at ſi ita.an nõ
finiret᷑ moꝛte. vt. ff. de .
ob.l. ſi ſtichũ. S. i. Si tñ
viuat plꝰpᷣ⁊plł?dabit.õſt

minetiã min pᷣſtabif᷑. ?

facit.ff. ad.l.fal.heredita
riũ.q̃ eſt ð.ſʒ dic vt ibi.

Yegẽ nf̃am. vt. S.e l.

ſancim?. a ¶ Belſis.
id eſt duarũ ptiũ. vt iſti.

ð here.inſti.. bereditas

bKReclamauerit. nã tũc
nõ cogiẽt᷑ niſi q̃tenꝰ ceſſa⸗
ret q̃rela ð qᷓ q̃rit᷑ deqᷓ dr

3.5 inoffi. dona. l. 1. 5. ij.

c LVegis noſtre. ſ. buius
da Quãtũ doͤauit. babi
arõe ne egeat. vt. ff. de
re iudi.l.int᷑ eos.niſi ĩ ca⸗
ſu cũ dõatio fcã eſt ĩ opꝰ
publicũ qͥ cãu ĩſolidũ re
net doͤatoꝛ. vt. ff. ð pol.
l. ex pollicitatõe. Vel die
bic nõ baben rõ eʒ;. quia
opifex erat. ar.fl. ð li. ag.
ſi quis a li.S. ij.
e¶¶Omi mõ.ex b colligit
amnincte B caſu fieri in

ſinuatõz. qð ñ placet:qꝛ

dicit ſᷣm ꝙꝙ iã ⁊c.vt.S.e.
ſancim?. f Intelli⸗
gi. vt. Z. . l. quiſquis.
g Em ſſit. de retentione
v*

ufru. b&Sivor

Pp.i.ſtipłatio ẽ pᷣtermiſſa
i¶ Detinuerit. ⁊ ſic nudo
pacto facta fuit donatio

K¶Ex.l. iſta pꝛeſenti.

128 ¶Etiã tradere.vt inſtit.
tata ſit. Monimentoꝛum obſena .

de dona. S. pficiũt.⁊ ar.
5. de dona.añ nup.l.cuʒ
veterẽ.⁊ hᷣ ꝑ cõditõeʒ ex
bac.l.cũ ñ ſit nomẽ actio

nis.vt.ff.ð ↄdi:ex leg.l.i.

m In arbitrio. ſic ⁊. S.
de actio. ⁊ ob. ſicut.
a ¶¶LZegitimis allegans
nudũ eſſe pactuʒ.
b Obſeruãda. vt vltra
quingẽtos ſolið.demũ ĩ
ſinuet᷑.vt.S.e.ſancimꝰ⁊c
c¶Eegitſal. eroꝛdiarias
d ¶Celeſtes. ex eo ꝙ ĩ pi
am cauſam Pin Mun nõ

ſoluik. nam vouete ? red
dite. ⁊c. vt ⁊.ff.ð po.l. ij
e ¶ Caſibus. idẽ. ⁊ in om
nibus donationibus.
foNHeredibꝰ.ſic ⁊.S. de
dona. illãa. Ged 3. S. de
act. ⁊ ob.ſi qͥdẽ.ſʒ ex bis
que ibi dixi apparet ſoł.
J quis.cuuiſcun
q; etiã excedẽtis
ſummam.
autõis.i.exactõis q̃
fit ex cautõevł ꝓmiſſiõe
i ¶ Pꝛima vice. ſcilicet tẽ
poꝛe pꝛomiſſionis.
k Pꝛomiſſis.ſubaudi
non iſſis.
¶ Bacr̃m. arg. ð cõmil⸗
ſarios vt iurẽt.ſic ⁊ ar.
3.ð iure do.ipe.l.fi.⁊ de
bo.auc.iud.poſ.l.fi..fi.
ſʒ cauere ñ debẽt. vt. ff. ſi
cui pluſ;. pP.l.fal.l.diuꝰ
m ¶ Agd refectõʒ. b iõ : qꝛ
ſic fuit dicũ a donãte. a⸗
lias d. ff. e. l.ij. in fl. . l. iij
2. S. de ↄdi.ob cau.ſi re⸗
peteti.⁊.ff. de dona.ĩter
vi 2 vxo. ſʒ ſi vir. S. fi. et
l.ſe. Vel dic h ſpãle etiã
ſt nõ fuerit dictũ expᷣſſe.
Et no.ꝙ ſt tres h caſus
qͥbus nõ exgit᷑ inſinua⸗
tio.eſt ⁊ quartꝰ in dona.
impiali.vt.S.e.l.ſancimꝰ
AQuintꝰ. S. de dona. añ
nup.l.minoꝛibꝰ. Sextꝰ
eſt in donatõ ibꝰ cã moꝛ
tis.vt. j.ð dona.cã moꝛ.
l. fi. Et ſeptimꝰ.vt in aut᷑
Item iuatis.
n ¶ Lege. l. S. e. l. ſancimꝰ
q̃ b̊ coꝛrigit᷑.⁊ facit.Sẽ.de
ſa. ſan. eccle.illud.

¶ Erba nũmi. nõ
intelligo bec ver
a: 1 eſt ſic in de⸗

cretis.xx.diſi romanoꝝ
vbi dicit. vt qd membꝛa
nas occupat.⁊c.vt.ff.de
yerbo. obli.qͥ extriſecus.
¶RKubꝛica. De dona⸗
tionibꝰ q̃ ſub mõ vel cõ/
Ditone. dixit in gñeð do
na.nũc ſequit᷑ ꝑ ſpẽs:et
eſt modus ꝑvt ↄdi.ꝑ ſi.
vt. ff. de cõdi. ⁊ de.l. de⸗
monſtratio. S. fi. ⁊ patet
e.per totum.
Jdoceas do
miniũ. ſ. dire⸗
ctũ:nã vtile bʒ
4 vt dicit.
VLoõͤditio.ſ.ob cauſaʒ
que eſt in ꝑſonã. vt dicit
⁊ inſti.de act.ꝭ.appella/
mus iterũ. ⁊c̃. Sic ergo
nota tres actônes dari
buic.ſ.pᷣſcrip.ver.vt fiat
qð duenit. de q nõ eſt h.
D3 Z. 5. de öben. emp.
l.ſi do atõis.⁊. S. ti.il.le⸗
gem. iiẽ ↄdi.ob cãm.vt

ſupſunt ſed etiam coꝝ ſucceſſoꝛes
reddere cõpelli.nõ tm̃ hisi qsdo

a. Johanni. pBD.
Iquis ꝓ redemptõe capti⸗
Ruoꝛum pecunias dederit ſi-
uep cautiõz dare ꝓmißit: cuiuſcũ⸗
q; quantitatis:cognoſcat ſe neq;
repetitõem hr̃eneq; exactõeʒ cau
tionis poſſe declinare:vtpote ge
ſtis ſicut in donatõibꝰ nõ ſubſecu⸗
tis ſup inſinuatõe eiuſdẽ quãtitatiſ
eo videlicet ꝗq pecunias accepit vl
pꝛimavice vl poſt cautionẽneceſ
ſitatẽ habẽte pijſſimã admiſtratõ
nem adiplere:nulla ei moleſtiavł
ingetudine inferẽda ył ab eo ꝗ pe
cumias pꝛebuit vł ab alijs ex aucto
ritate leguʒ pmiſſis hoc reꝗrere:
ſz tm̃modo ſacramentũ pᷣſtare q;
reuera oẽm quãtitatẽ ſine dolo vel
aliq diminutõe ad redẽptõem de⸗
derit captiuoꝝ. Sili etiã mõa
geſtoꝝ abſoluimꝰ oꝛdinatõe dona
tiones rerũ mobiliũ vel ſe mouen⸗
tiũ:qᷓs viri glioſiſſimi magiſtri mili
tũ foꝛtiſſimis pᷣſtant militibꝰ:tã ex
ſua ſuba qᷓ; ex ſpolijs hoſtiũ: ſiueĩ᷑

ipſa belloꝝ occupatõne ſiue inq-⸗

buſcunqʒ locis degere noſcuntur.
Eãdẽ liberalitatẽnr̃e legs in
dulgemꝰ etiã hisquoꝝ incẽdiovlł
mina dom?coꝛmpte ſunt: abuſdã
foꝛte pecunias cuiuſcũq; quãtita⸗
tis pbentibꝰ vel cautionẽ cõficiẽti⸗
bus:vt⁊ꝛ ipſi nec repetitõem time
ant:verũetiã exactionẽ pecuniarũ
ↄfeſſiõe inſertarũ facerepñt:licet
nõ geſta fuerint ſubſecuta. Mulla
eis licẽtia dãda pecunias ad alias
caãs:.niſi ad refectionẽ domoꝝ ero
gare. ¶ Quod ſi aliq dubitatõoꝛ
ta fuerit vtrũ tota quãtitasan pars
eius in edificijs expẽſa ſit:hoc dñi
domꝰſacram̃ to diimet᷑. Ceteris
eti donatõibꝰq geſtis intemeniẽ⸗
tibꝰ minime ſunt inſinuate:ſine ali
qua diſtinctione vſq; ad ꝗngẽtos
ſoliðᷣ.valituris.Hoc etem̃ tm̃jmo
do ad augẽdashmõidõatõesad-⸗
dendũ eẽ ex pñti lege decreuimus
qtenioꝛe tꝑenr̃a lege pcedẽte mo
derãdo.ſq̃ vſq; ad.ccc.ſolið.facte

do tatẽ obtinere iuſſe ſũt. d
natio fcã eſt: ſj etiã eoxheredib⸗ C/u Erba ſupfluaq in donatõi⸗

donationes ⁊ ſine inſinuatõe firmi
E. 4. eidẽ

sponi ſolebãt: ſcʒ ſexter⸗
cij nũmi umꝰaſſiũ.iiij.penitꝰeẽ rei
cienda cenſemꝰ. Quid em̃ verbis
opuseſtq̃rerũ effectꝰnullꝰſequit᷑
Sancimꝰitaqʒ nullo mõeoꝛũ
verboꝝmentionẽ vel impialibus
donatõibꝰ vel oibꝰ alijs de cetero
fieri:ſjſi quiſq; ꝑ vᷣboſitatẽ aliqd
tale inſcripſerit ſiue remiſenit nul⸗
la differentia ſit.

„

Pe donationibus qᷓ ſub mõ vel

cõditõe vel exceno teꝑe cõſiciĩ

peratoꝛ pale.a. vanici.
Idoceas vt affirmas
nepti tue ealege eẽ do
natũ ateut certatibia

imetap
caſuvtilẽ eo q; legi illa obtẽperare
noluerit impetrare potes.i.actõeʒ
q̃dñiũ pꝛiſtinũ reſtituat᷑ tibi. Nã
nõ ſolũ cõditio ꝗdẽ hoccaſu.i.in
pſonãactio iure ꝓcedit: vemũetiaʒ
uẽdicatõem quoq; diuipꝛincipes
in hoc caſu dandãeſſe ſanxerunt.
2. diock.
rerũ tuarũ ꝓpꝛietatẽ do⸗
Dno dediſti:ita vt poſt moꝛtẽ
eiꝰ q accepit ad terediret: donatio
ualet.cũ etiã ad tpᷣscertũ uel incer
tũt ea fieri põt lege ſqʒ q̃ eiipoſita
ſtↄpuãda dẽ.aa.⁊.cc.marceł.

tate reſcriptũ eſt:ſiis in quẽ libera
litatis cõpendiũ ↄferebat᷑ ſtipula
tus nõ ſit:placiti fidenõ impleta:
eiꝗ liberalitatis auctoꝛ fuit uel he
redibꝰ eiꝰcõducticie actõis ꝑſecu⸗
tõnẽ cõpetere.Sʒ cũ poſtea beni
giiuris interpᷣtatõe diuipꝛincipis

eiꝗ ſtipulatꝰnõſit utilẽ actionẽ iu⸗

radonatoꝛis uoluntatẽ cõpet ere
admiſerint:actio q̃ ſoꝛoꝛi tueſi in
rebꝰhũanisageret cõpetebat:ti⸗
bi accõmodabit᷑. ¶ Dẽ.aa.⁊.cc.
Erfecta donatio ↄditiões
poſtea nõ capit?. Quareſi
prtuus donatõe facta qᷓſdã poſt

ret.uẽditionẽ etiaʒ hoc

⁊2 max. aa. 2. cc. enõi

reddat᷑ quod eſt
datů. vt H ⁊. S. de
ↄdi.ob.cau.da.ſi
vt ꝓponis.dic tñ
ꝙ eſt bodieſpãle
cũ ſit hodie noĩa/

tus ctus dona⸗/
tio:qꝛ fit ↄſenſu.

vt. S.ti i.ſi qͥs ar.
§ fi. Sʒ regulan/
ter Z. vt. ff. de ren
pmu.l.i.F. pe. ⁊
oↄdi. ob cãm.l.fj.
Itẽ rei vẽ. vtilis
qõ eſt ſpãle fauo⸗
re alim ẽtoꝝ. ſtcut
⁊ alias fauoꝛe ec⸗
deſie.vt.S. de ſa.
ſan. ec. vt ĩterdicit
Et ſic nõ obſtãt
cõtia iura qᷓ dicũt
expacto nudo nõ
trãſire d ominiuʒ.
vt.S.de pac.tradi
tõibꝰ . ⁊. S. de cõ⸗/
di. ob cau. l. ea le⸗
ge. In pacto aũt
legis cõ miſſoꝛie:
⁊ adiec.in diẽ.ſiłr
da:t in rẽ ex pacto
Sʒ ibi foꝛte dire
cta. vt de bis ⁊ a⸗
lijs ſilibꝰ diriĩ d.
l. traditõibꝰ. Itez
nota h duas con

trariaſ actõ es da

ri ad idẽ.l..in rẽ⁊ ĩ
pſonã ↄditio.vt
inſti. de acti. F. ſic

itaq;. Sed dic /

num dari ad pꝛo
pꝛietatẽ rõòne do⸗
min ij. alterum ad
poſſeſſionẽ rei ra
tõne poſſeſſionis

t el incertũ. vt
ic fuit. vt. ff. ð cõ
dic.⁊ de.l.i.
v ¶Cõbuãda. ſic
3.ð iur.do.l.ſt do

Votiens.
cõficit. pu
Vg in ticiu.

Alij.puta ſem
pꝛonMite.
Nonferebatur

ſcʒ ſempꝛonia.

2 6Btipulatus⸗
id eſt ſtipulata.
2 NActois.ſ. ð cõ
dů.ob cau. da.

1 Agdmiſerint.

erit g ſpaleyt alte
ri paciſci vlł ſtipu
lari qͥs poſſit. vt
5. de pac. cõuẽtã
ſuꝑ do.l.pactum

HGe

fſteln
.

. ſttn.d
gſcit⸗
poſe
ſepot
ppon
eir
penl
polit
goͤali
berer
trada
diſte
boen
dicpſ⸗
c⸗
dinon
ili
lli⸗
lun

(E

M
fodob

Ged
ddi
noͤfui

qid
lgein
ſupr!
nlier
Nibi
e⸗
.N
iin
l.s
leij.
lett

G

oci⸗

bu

(e de
guid
ur.v
ſcien
boe⸗

blere
ſocar
(di
(ls.
ſun
li
r
nad
feu
don⸗

inirn ſe
lasfnaen
fenzde
C.ptiteciet
ſeno obſi
diuta aad

Acd nudod

hedontis
depnennli
dech

Obcenl e

Zupacdtic

s cöniſe
Gierindie

kinneerpen
zbikonedie
prdebist9
ſlibedinid
dtob ig
uhduusdan
nuſardtd
didilintitl
hniͤ odiiog
deaen

6,Setdn

ndanidtn
gate öede
6alenmndd

Monè rean

oſleſions
dd doden⸗

Jan

ſunn
Gnii⸗

linelid

be e
uſit

pierale
ſ Nlſtpn

Octauus

Regulanter contra. vt inſti. deinuti. ſtipula. S. ſt quis alij.⁊/ff. de
act.et ob.quecũq;. que ſunt contra. MMU
Soꝛoꝛi.ſ ſempꝛonie.ſʒ que actio cõpenit ſempꝛonie:cũ die ve/
niete nõ erar ĩ rebꝰbũanis.Rñ.cõpetebat.ſʒ exceptõe repellebat᷑
Erfecra.nõ capit.ſʒ cũ ſit ꝑfecta ſtipulatõe vel pacto etia
nte tradi
6ez. vt in

ſim. de dona. F. tion
E ur. vonne videat᷑:officere hoc nepotibꝰeius
ea in traditi ſarai liia mini
hepotenteodino fratristui filiſs minime poſſe non
apponi. vt. S. de Ane : r E. exippo
pac inter empt.et Igd mf filie ſueĩ ptãte pa
H nscõſtitute ſibhac cõditõ
nõ aliter. v niſilihne: ſi fuent intra bienniũ emãcipa⸗
baen uenene ta donauent:l hoc) mñs volutta⸗
diſe videt vñ ad te ſui inris effecta nõtenuit: tñpꝛiꝰ
hue reneur. Nel manto functo ſiniunis quocũqʒ
m eſtpeſt na⸗ Modo effecta: ad ſilitudin legati
dinonẽ⸗ 7 fact. ita relicti rem donataʒ firmiter ha
li.i.l.ij. . ff. de ſo⸗
nlezvnd do⸗ bere vel vendicare poteſt.
l. cum dos. B ,
c Facta id eſt / Se reuocandis donationibus.

e

f

uocãdis donatõ
nibus. Iʒ ſint pfe⸗
cte donatõ es :tñ
quãdoq; reuocã/
tur. vt ⁊ inſti.e..
ſciendum. ?10 de
boc dicit.

uocanda ſit. qua

to:vt res ex pecu⸗
nia donata épta

dona. int vi. ⁊ yx.

, 11 Mpe. philippus coſmiano.

boc.id eſt TZſi pfectis dõatõibꝰ
)baerede in poſſeſſionẽ inductꝰ
atã nõ tenuit. i. ——1
ñ poſſedit adbue ,B ibertus: quãtolibʒ tꝑe
er die boci. ea qilẽ ſibidonata ſunn pleno iure
s fut impleave bt dñis poſſederit:tmñſi ingrat ſi
voluit mr directte Ois donatio mutata patronoꝝ vxo⸗
eld anto, eode luntate reuocanda ſit. Qd obſer·½
Eegant vt. ff. Uabitur ? circa eaq libertoꝝnoiĩe:
af dule ce.l.ſtita pecunia tñ patronoꝝ ⁊ bñficio cõ⸗
ide in oeſo e'parata ſunt. Mã ꝗ obſequijs ſuis
mulier. Et ſicno. liberalitatẽ pronoꝝ ꝓuocauemunt
nibil intereſſe ad nõ ſunt digni quo eã retineãt: cum
er ehoeeb i ceperint obſequia negligerecum
fſrſimt ma, magis in eos collata liberalitasad
S obſequiũ inclinare debet q; ad in⸗
reditatem. ſolentiam erigere.Hoc tñ iusſta
Rub. Dere bit inter ipſos tantũ qui liberalita⸗

tem dederint.ceterũ neqʒ filij eoꝝ
neq; ſucceſſoꝛesad hoc beneſiciũ
pertinebuntꝰ. Meq; enim ſas eſt
vllo modo inꝗetari donatões:q̃s
is ꝗ dõauerat in diẽ vite ſue nõ re
tractauit. I Mpꝛ. ꝓbꝰ. a. felici.
apud ꝓuince pꝛeſidem
Naniã filie tue quaſi peniten
tia ductã ſubtractainſtrumẽta do⸗

— nationũ igne exuſſiſſe ↄſtitcrit:ve
olis. K ¶Æ ron . .
parata. nota ſpã/ rerite nõ opoꝛtet neid qð iure vi⸗

resacceperat:ex poſt fcõ poſſit in
dubium reuocan.
Mpꝛ. cams. carinus. ⁊ nu⸗
mer.aaa.ianuario.⁊ felici.

leĩ pr̃ono ⁊ liber

reuocet᷑.ſic ⁊.ff.ð

De dona. que ſub mo.
De reuocan. dona.

l. eum bic ſtatus. S.i. ⁊ extra de vſur.cũ tu. ar.ↄtra.ff de fur.qui vas.in fi.

So.vt no.ff. de peti. berel.ſi ⁊ r.. l ¶Megligere. nota ⁊ ̊ in eis ſple
ſolã negligẽti puniri.ſic ⁊.ff.de cuſto.re.carceri.⁊.ff.de off. p.diuꝰ.⁊ ſic
eſt . S.de liber.ca.l.ſolo.ſʒ ibi agit᷑ ð libertate reuocãda:h̊ de re pecũia

ria. in alijs aũt donatarijs certe cauſe ſunt.j.e.l.ſii. aq Pentlebũt. vt.

cipatos p donatõem m cõ

aliquãtulũ tꝑis feciſſe cõditiones 4 Oſſeſſionẽ quã in uosemã
in

. apud. auiã. mr⸗
lodeu borr.
it:ꝛer pnia ſolaalieare ñ potuit zurr oemii ael Gus.
dpꝛ diocle. ⁊ maxi. pꝛedo. Oſſfeſſionẽ potuit

cVEm cõfitearis in fraudeʒ
Atealren donaſſe: ꝓpfeſſionẽ
inhoneſtã ↄtinere intelligis ta

q; ſi donatõem ꝑfeciſti.eã reuoca
re non potes ex memoꝛata allega
tione ſubobtentu penitentie.

do. I Dẽ. aa. epagatho
natõex rite feciſti:hãc aucto
ritate rſcripti nr̃i reſcidi ñ opoꝛtet

ecne: filio tuo pꝛeda itẽq;
pꝛedia mãcipia donare fuit ĩ inino

v Nsnoroangein

tibi liberũ. Se ſneitaq; poſtula⸗

revt donatio quã pfeceras reuoce
tur ſub pᷣrextu maritiꝰ⁊liberoꝝ ab
ſentie:cũhmõi firmitas ipſoꝝ pᷣ⸗
ſentia ſidigʒ. I Mpꝛ. ↄſtã. phil.
h Isſolismribusꝗ; nõin ſe⸗
Mimclimiinoni fedusnup⸗

bic ⁊. ſ. e. l fi. in fi.ſic 7.8
de inoffi teſt. l. oĩmodo⸗

acit. S. de d ona. in

ter vi.⁊ vxo.ſi ↄſtãäte.

do. vt?. S. ð trãſac.l.trãſ
actione finita.⁊ ð̊ reuo.
is qᷓ in fr

reſcpta qͥ ius alteriꝰ tol⸗
lũt. vt ⁊.S.de rei vẽ.l.in
ciuile. ⁊ ð reſcin. ven. de
Zctu.⁊ de dona.añ nup.

4 cũ te. ⁊ de emã.nec auus
Elles. lib erũ. ſic ⁊
Eoe act. ⁊ obli.l. ſt
cut. 1.

de donat. l. ſiqᷣs

ar. §.
eNNint ge 5 poſtu:
velamẽto.ſʒ õ eſt in lũ⸗
barda qualiter mulieri⸗
bus ali. p.l.pen.⁊.fi.
bAſariti.⁊ liberoꝝ.i.
mr̃is.quia donaſti.

cre.l.filios

. r. 7. . ſolis.impieta⸗
ſernnt. ſz vniꝰtm̃ inrimonij ſunt: re AN itchorantrncs,
