ſin. nos. a begrmi SSs le- 19 reſidua Pte NPiti e ſuũ eſſe cre aliũ fecerit heredem ita
pl nt veinſt eS N Altertus ſi er S alſa opinione ductus ſuũ eſſe cre em ſubſtitut admit⸗
Rbannar⸗ 135 5 heres inſtitutꝰ ẽ qua alter debat:nõ inſtituturꝰ ſi alienũ noſ mrfubſtuundt locꝰ nõ ẽ
m potar vitanmarſ beres ſcniptꝰ cape nõ poſſet: iſc; ſet: iſq; poſtea ſubdiruseſſe oſten ſiame Hawi bomior
ſig in mala d hnulla pteʒ hrditatis ꝓpter ſus eſtauferendam ei ſucceſſionẽ bele zar enio
ng nitur egrin“. „ „ — . ⸗ 906 er „„ „„ . O2
ul Feo ſcr ſtodt cditioneleti admitti Poreſte lo danſeuenickauonin placitis co⸗ b rparuä,s cosetue
ſiann vec ſolen⸗ ſeheres extititꝰ¶ Mã re idui cõ de ve veaic berel
deic ff. de in ius vo. ſy l “ omiſ.cã tel.i. F. i. 7 in. d. l. ͥ ĩ aliena
6 duntſeut eſt cinias qimaliena,5 ſ Zu die Kicnowſabatons adi⸗ warue.
Alr⸗ Ppenam. ſunt iuris cinilis unt: ſicut eſt ciunitss l.qͥ in aliena.nã adiui . toꝛis. ſi aũt eſt dubiũ di
füſn Illa: vreſt Pic X'f. ff.de Otra ta.l. F. pe. ⁊ ar. de bis fũ 2 li uidit bereditas int dñm vᷣui in .lzʒ P. 7. R. intelligat. I. iſta cũ dubita
brN mortuie baenk. de ti ris naturalis nõ. vt matrimoniũ ⁊ li⸗ uidit be t inſti. de vulg. ſub. F. fl. lx P. ⁊. K. i nö. quͤ eſt erſſe . liſta.
insfoN ſerip ba.liij ſed que ſunt iunie n Vzʒ vid et eos capepoſſe.vt.ff. diſtinxi. v fũciꝰ ꝑ iulianũ aliũ fien beredẽann 69 liani ⁊ alteriꝰ iuſſu
bertatẽ vt. ff. de ſen. pal.l.ij. iij. bita it qs ex teſtò qͥ cognatꝰ an do unt defi iſt in caſu cũ duo.ſ.erant dñi bui wilnl iin pꝛin.
luen dere du. ſi cognatis. que eſt otra. vbie uitateinz pemaricna vr „Aorc na inüſec⸗ adijt ⁊ altenꝰ nõ. vt ff.de vul. car. edicl.i.
nud L ele⸗ Relna nle runl de dloauif ibið eiun cognatio r Faſ anaere⸗ nanentrniuind ele rigiore⸗ eſto. vt. ff
Nl⸗ medig ca. oy vt inti-deca. di. ff de adop. q in ado tionẽꝗᷓ Wecöta la inſtitutio valet.ille impijſi uno be⸗
, neſqnep optane Färanfpemanpenonet ſic nõ mnk ci E ⸗ exh ered mridine is ſet F n uſnd eſſe ex
uſt euunas capli dn Iünt 5. mimim. sl ſes eſ nõ valet. vt. ff. de lib. ? poſtu. ſkus ſi ſuum non crederei: licet fi⸗
tlort Alqs vt ulde⸗ en quantũ ad inſtitutionẽ ſed fiſcus habʒ rNon inſtirumrmns. quod pſuminur. u m ne
oige e Mon huiſſenr boe ve quanti ad inſtin vee⸗ mnaret. vt ff. de condi. ⁊ demon. falſa in pꝛzin. quaʒ. 7 de
oen as. ominar 2 0. egam quaʒ. 7
june v... qui. vt indig l. heredit lium nominarer vti ſta. neq; ꝓfeſſio.⁊.ſ.de ſidcõ. eam quax.⁊
u vr.ſ. Ater uus. iſq; aalter beres. o coim eſt natus yel oligs 3 6/Auferendz. „t., deteſta. Egeie A iüiij
, ODM ¶ Conditionẽ, vt qꝛ ex nep bario coim eſt n Nsr
4 letdl R—
ei

*R

( VE ideo.affinis.non em̃ ipſa eſt affinis ſed cauſa affinitatis.vt di⸗

VYcoõpenſandi debi

4 Ec apud pegrinos
id eſt iuriſdictiones

fratris. Rñ. qꝛ adoptio

tre nõ naſcat᷑.ꝙ adopta/

ri nõ poͤt aliquis in ffex. C NOllegiũ ſi nullo ſpãli pꝛi⸗
g 4 en (. Naere ſubnixũ ſit hrdita⸗

Liber

pſerip.lõ t ſt is. ſed ar.ð. ff. ð iniur.l.eũ qͥ..ſi iniuria/⁊ cũ aufe rat᷑ huic
eſſe venr

vt indigno videt᷑ applicani fiſco.vt.ff. deiure fiſ. l. aufert. qð põ
hm. p.⁊. h.cũ alij ab inteſtato nõ ſũt:aliter illi admittunt.vt.j.e.nec apð.

8,ſ. cõmunia de ſuc.l.affinita
J. n d, tinetur. II Dem. a. cuſſiano.
c uo. o virr. Mnideominꝰ uxoꝛtua iu
d heftagatireſſti. 1 Areheres videt inſtituta: q
5.deneg gell iab eo. ?„ MIrOe ſyaffinis teſtõnomiata
de ac. bere. vt debitũ. 2.phi. . 7 phil.c ſtonio
een hoe (1 )Copeſandidebiti gratia
7 de ↄdi inſti. mulier. æx — urxoꝛmaritũ fecit heredem
2elal deb or a.. der idenio tuo pter poꝛtionẽ here
e vene : ditatis debitum quoq; reſtitui po
no. ſtiulatis:nõ tãtum iuns ſeueritas:
verũetiã defuncte uoluntas refia
gaturꝰ. ¶ Mpꝛ. diocle. et
maxi.aa. Jiʒoni.
Ec apð ꝑegrinos ſibi fra⸗

nõ habẽtes. vel dic. id ẽ
depoꝛtatos.vel dic.id ẽ
barbaros: ſiue hoſtes

populi romani.ſed certe 1 — ei⸗
nee ap 8 llausis fien tré quiſq; P adoptionẽ fa⸗
icet in filiũ ſic:coꝛã iudi x⸗ foztiſj
connerne. cere poterat. Cũ igit᷑ pfeʒtuũ
feKrater. cſ rõ ꝙᷣ fra⸗ Uoluiſſe facere dicis imitũ ſit: poꝛ
enõ poſſum adoptare tionez hrditatis quã is aduerſus
id eſt aliquẽ er̃neuʒ loco

quẽ ſupplicas uelut adoptatꝰ fra
ter ſheresinſtitutꝰ tenet:reſtitui
tibi pᷣſes ꝓuincie iubebitðᷣ.
Zem. a. Adriano.

imitat᷑ naturã. vt inſti.ð
adopt.S.minoꝛẽ.ſʒ boc
natale eſt ꝙ frater a fra

cõ.l.eã quã.ſed ar..ff. . 101 ½
e.l. nemo. 5. qᷣ frater. 2.f tem caꝑe nõpoſſe dubiũnõeſt.

de iure fiſ. aufert.in pᷣnc. = iulie.
2. ff. de edił. edic, I, tum IID enn.da iulie .
aüt in fine. traneũ etiã cũꝗgsmoꝛere
( Ollegiũ.non poſe Nur heredem ſcnbiſibipla
Ntemurenrifrenn. cuit. ¶ DHẽ. a. Aſcdlepiade

tur aũt multa.? id eo eis

gð cuiuſq; vniuer.l.i.

₰Eq; ꝑſeheredes inſtitu⸗
tosqnibꝰ hoc cõceſſuʒ nõ eſt. ne⸗
q; ꝑ ſemos ꝓpnos hereditatem
poſſe qrere:dictat iuris ratio.

illi.l. iij. S. in ſũma. ꝓbã/
legari põt.alijs nõ.vt.ff

ʒ.de ſac.ſan.ec.l.i.⁊ de

re.du. cũ ſenatꝰ.⁊ ð leg. „
i.ſi beres.S. vicis. ⁊ ad 1 Mpꝛ. Zheod. 7 Val.
treb. omibus,. 7. 5, de iu / aa. Hiero. ppᷣ.

—

deis. l. i.

uur.i. cũ hac adiectõ
ne cũ moꝛicek. . heres ex⸗

—Rranä etiã penitꝰ igno⸗
2=ðð moꝛere MeNe⸗ ihñdez gs inſtituere põt

IAMpꝛ. Leo. a. Enitrio. pp.

Lare que aaterio na⸗ Ereditatis ul legani ſeu fi⸗
nõ adiecta vt — Ceit⸗ H
um debeat ell eberes ac deicõmiſſi aut donatois ti
ſt inſtituiſſzʒ eü libere. vt tlo:domꝰ aut ãnone ciuiles:aut
ff.e. hereditas. ⁊.ff. ̊ no

quelibʒ edificia vł mãcipiaad ius
ſub Sitone inclite ubis uel altenꝰ cuiuſlibʒ
o diſtinguat an dicatl iiratiæ" .
gonbemeuene ne Ciuitatis puenirepoſſunt.
caſu valet ſtatim iz diffe Mpꝛ. Juſti. a. mẽne. Ppᷣ.

ral aut leho ibců mo⸗ ¶iq otiẽs centi quid ex cer
dinonale vtno troſmi ⸗, la le ſcripti ſũt heredes ul

ua /ſi pupillus.S.ſt quis
ſub ↄditione. licet ĩ iega

tatur interim ſi legatariꝰ viuo berede decedat. vt.ff. de cõdi. de⸗
mon. l. beres meꝰ.⁊.ff.qñ di.le.ce.l.ſi cũ beres.miſi in libertate ſit
2ditio que relicta ꝓ niłò babet. vt.ff. de ma.te.llibertas, ⁊ in vſu
fructu. vt. ff. de vſufru. titio. Alij dicũt vt Aʒo hanc inſtitutionem
eſſe ↄditionalẽ:⁊ ita ſuſpendendã:vt ⁊ in ſiłli caſu.vt T. ff. de odi.

inſten Aliſ as
cenis reb ꝓſua inſtimntiõe cõten monlo noran as
ti eſſe iuſſi ſunt: quos legatariox quaſtin ides reci/
locohabericenuʒ eſt. ali veroex dir vel us moꝛie

certa pte vel ſine ꝑte qui ꝓuete
m legũ tenoꝛe ad eertã vnciaꝝ in⸗

ungen
P ſe inſtitui
ſtitutiõeʒ referũtur :eos tãtũmõ non pñtinee p ſe

omnibꝰ hrditaris actõibus utiul kasmgenre⸗
cõueniri decemimꝰ:q excena ꝑte f deedi edicum
pel ſine ꝑte ſcnipti fuerint:nec ali die Fr wenb en
quã diminutionẽ earũdeʒ actõnũ Pisnar ſ deacc.
ere. ſi ſeruꝰ eius

occaſione heredũ ex certa re ſcri⸗

ptoꝝ ſieri. E. a. YVhã. ppᷣ tionẽ mãumiſſus
cEm in libꝛis vlpiani quoſ vñ ſibi adit etõ
admaſſunũ ſabinũ ſcnpſit: m bordno ne
talis ſpẽs relata eſthãcaptiusex deleg. iſimibi
pedire nobis viſuʒeſt. Quidaʒ regulaſec r boe
n n, fallit. ff. ð le. ij. de
teſtm̃ facicsita inſtituit:ſempꝛo⸗ bitoꝛ. .fi. ad ſer⸗
nius plocii heres eſto. Netercs uilla ſi maxime.
quidã exiſtimabqt eroꝛẽ nomis un vr aeſtt,
eſſe: ⁊ ſicinſtitutionẽ ualere quaſi m. debere inſti5

teſtatoꝛ plociusnomiaret᷑:⁊ ſem⸗
pꝛoniũ ſibi ſcnipſiſſet heredẽ. Sʒ
hmõi ſniam groſſioꝛem exiſtima
mus. Meq; ei ſichõ ſupinꝰ:ĩimo

qꝛ i bi fuit ãte adi

fiñ. .
bis veteris vl no
ueronme.

n ¶Ciuitaß. vt. ff.
ad treb. oĩbus.?

magis ſtultus inuenit:ut ſuuʒ no dele. i.ſi beres. H.
men ignoꝛet:ſed ſiꝗdem ipſe te⸗ Rieis ſi qs s
ſtatoꝛ plocio cnidam heres extitit o d. e
manitfeſtiſſimũ eſt ſibi ſempꝛoniũ atarion af.
heredẽ inſtituiſſe: ut ꝑ mediã ipi S. deinoſfttel
usteſtatoꝛis pſonaʒ ploci heres p Ercenapte.
inſtituat᷑. Et hoc argumẽtamur puia vnũ i.vi. vn⸗/
. ! cijs: aliũ in alijs
ex antiqua regula que uoluit here ſexvncijs.
dẽ herecis teſtatoꝛis eſſe heredẽ. q Siimn pte pu⸗
Sinaũt nihil tale factũ eſt:ſupia a m olbus aliſs
cuaʒ cinanẽ hmõi inſtõnem eſſe: r Kicfenne riſ.
niſi pꝛus herede plocio ſibi inſti⸗ lkinſti bere in
tuto ſicadiecerit: ſempꝛoniꝰ plo- raltee
cii heres eſto. LZũc etenĩ eſtimq⸗ 8lns teneank. vt
dũ eſt eũ diriſſe: ſinõ ploc?Percs bicz deac be⸗/
ſibi fuerit:tunc ſempꝛoniũ in locl Se videt cos e⸗
partẽue plocii ex ſubſtõne uocani loco beredũ qͥ er
enri ac,, certa re ſcribũk. yt
ut ita ex ↄlequentia uerboꝝploci ſ co.li .. ſt er fiů
us quidẽ inſtitutus: ſempꝛonius do. .l. quotiẽs.
aut ſuſtitusinueniat᷑. Sinaut ſiduo. cl c fio.
neq;ipſe teſtatoꝛ plocioheres ex⸗ ſant d.lol m
titit neqʒ plociũ heredẽ antea ſcnri quoſdas bec fuit
pſit: ⁊ ſic ſempꝛonio plocio herc· rntanoieppꝛio

Sexrtus.

Deinſti. et ſubſti. ſeu reſt.
ſin ibi appellatiuo vel demõſtratiuo að nõ placet. vt.f. ſi cer. pe. l. cer Hngditõi.mt̃is tue.ſecꝰ in preq̃ nõ põt ſub ↄditõemiſi ſit poteſta/⸗
bend tũ. dic ergo ꝙ ibi nõ erant alij inſtituti.vñ ne inueniat paterfami⸗ tan inſtituere. vt. ff. de here. inſti. l. ſu in pn. et.l. ſi pr filiũ.j. e.
rictner ligs deceſſiſſe: p partereſtatus et ꝓ pte inteſtat dat eis totij. bic Aoluerit.eſt em iure foꝛi licitũ.vt et.S.de nup.:celebꝛãdis.nõ de iu⸗
i nln autẽ ſunt et alij inſtituti qui ſunt bered es in yvniuerſo, g Indiges.i.nõ bẽbis lʒ indigeas.vt.ff.de ↄ di.et de.ticio. iqre poli.
int Um in libꝛis.ſpecies.i.queſtio. gea extraoꝛdinariũ locũ bret ſi ſtaret ꝑ illũnõ ꝑ te. vt.e. eti.l. pri.oꝛdi
li ve Qindo. Irici?, —K’ ari aüt an eig odis J
Pa Moi 2 lsg „⸗Hrrr ipleta.vt.ff.de Odi.et de
imu 54 eẽ dẽ uoluit eſſe: nulliꝰ eſſe momen tiſfieret. .ð oel. legata ſub condi⸗
d brdẽ. Süt et alij. talem inſtitutionẽ: cum nõ eſt ue Hem. a. maxentio et aliis. nonebo- Rbaneken
rlck eeveerg, niſilein ſuũ nomẽ quenq;emaſſe. mater uos ſub camntd. ſeauikpure ve d deioh
Ggin de vſufru. antiqi ne emancipationis heredeſ di etdemõ. cum ita. et. l.
Mis tas.et. ff. de ver. 1 2 „½ ſt: e iiſ . boc mõ. Iteʒ ar. Z. ff. de
hineſ grerPeſede a. l. De iſtitutoib? 2 ſub ſtitueonib? in ituit: et pꝛiu uoluntate de⸗ bor Puann
gſſtti. ſendum et f de c relſtititõib ſub coditiõe factis huncte pareretur ſentenn depoꝛ Imẽ. ſniam. . de/
angehi acqur bere. ſt quii Iationis pater meruit: uel aliter poꝛtatõis. erſic fil
ignin⸗ filium. .ſ. 1 Mpato. Seue. et Anto. aa. defunctus eſt: mote eius vel alio /us fict eſ ſud iun vem/
Nfankee c ¶Ex conſequen patria doteſtate liber k. ſti. ꝗ. mo. ius pa. po. ſol.
aann tia. i. quaſt conſe / Ale. „ modo patria poteltate liberati i §. cü aut..
hiuie quentia aue fit r N m auũ matemũ ea cõ iusadeunde hereditatis cum ſua tcſel alit uloꝛe fuit
bitn naſen Vola pntga ditõe filiã tuã heredẽ in⸗ cauſa queſiſtis. W le . . dezta⸗ Fſt⸗
ru eſubſtiuionene ſommtſng iſſe ꝓponas: ſi antilli I AM ereg aull. et.ff. de Odi et de. l inter /
ii ni verbis affirma/ filionupſiſſet no pꝛius eam here⸗ pater filium quez in pp diecc..
acöpenhe tiuis.ſic.ff.e.tic?ꝰ.) E Euu . —* 4 N k & MLiberati. qᷓ mõt ſunt
Ugſnea 2 ſic ſupple nec ip dem euſtere qᷓ; conditioni parue⸗ teſtate habebat: ſub condi 8 i. vt inſti. ꝗͥ. mo. ius
elgliiu ſe teſtatoꝛ ploeꝰ nit aut antilli filio recuſante matri-tione que in ipſi poteſtate non papo. ſol.ꝛbto.
voratur a bieet moniũ impecdlit fuent manifeſtũ erat heredem ſcripſit: necin defe⸗ Sua rraſu are,
nſick ſus. eſt. ₰ d: Ma naiſe ctum enng ecruric eſed cauz n modi Zlacen
ltſnuir NRubꝛica. De C nditiõi ſub qua teſtamẽ- tusnõuidetur. Cũ autem tral- nibil em refer qd deeg
6 AeSeel , — etib? 5. et. ff.
md indhus Atotue matns heresinſtiu, marect longete agente; ſub bac. Begatade ai a
eenti (Aanden⸗ tavs:ſi nõ pamuiiſti ſubſtitutio lo⸗ conditione heredem ſcnptum eſ lein Kdcts .n ur ers
. Rt. nam vid et᷑ cõ Pabet ſ midert ag:ſi i ſam i.ĩide.ſuo.et.ſ.de do
Bemen arke⸗ cum habet. nec em̃ uiden poteſt ſe dicas: ſi in patriam que in puin berciſta e
6 . nõ remaneat. vt h ſub ſpecie tumpii nuptian uidui- cia mauntanie erat regreſſus fui fa. z. de lof. te. flli?ꝰ mfeʒ
tu er. de bie ̊ ſub tatẽ tibi indixiſſe: cũ te fiio ſoꝛoꝛiſ ſes:necexheredatum te alleges: kas Fenuktc hn.
Etigtert mõ.l. i. et. ff. de ac/ WA; ſ s, n aunacnn: Wg. 5 ar. 5. S. de bis qve.
i qui. here.l. ventre ſue cõſobꝛino mo pb abili coſilio ſiin eum locum non rediſſes: ma⸗ eta. ĩp.l.fl. ?⁊ de nu. l. ſan /
ellbeef qñ di leg ce.i Matnimonio iungere uoluerit. nifeſtum eſt multis caſibus non nus.
4lNH Pon. S. ſed ſita. Mec extraoꝛdinano auxilio indi- uoluntanis ſed foꝛtuitis euenre i rer. Aii
dilalen l leg amz ges: cum ex his pꝛecibus que in potuiſſe: ut eam implerenon poſ Auiröeluenit ſusbfs ne
zin Baar aliaste, libello Kat es dalgenn, non ſen S ideo non ꝓhibenis adire giſinu neaz bfhe⸗
eſaeriie Retnmcimnan toneeteRtenuneioſ Pbrval re aa. marl. oe dr udeig ſpecte
it in moꝛa:hᷣ nõ AlI . 2. Val. ga. — o ¶ Lũ aũt. nũc in ſpecie
lak Zu diſtingue bm D diẽ et.. ĩ gen ere dixerat
, io. aut cõditio aa P Zemu.
di poſita cõſiſtit in facto eius cui relinq̃tur:an eiꝰ et alteriꝰ.ſt in fatto q 4Sar rin den- exeplũ.l.iſta demixta.et ſicno.ꝙ filiꝰ ſub caſuali
n eiꝰ tantũ cui relinquit᷑: puta ſi manumiſerit ſeruũ ſuũ:tũc ſi cõ ditõ vel mixta ↄditõe nõ põt iſtitui:ſʒ ſub poteſtatiua ſic.vt h.et.ff.de bere. in
nlnt deſtcit per factũ ſuũ nõ aſſequit᷑ relictũ.vt.ff.e.l.vlti.ſt aũt ↄditio ſti.ſuꝰ.in pn.et. puto.et.l.iã dubitari.et de ↄdi:inſti.łſi.et de ↄdi.⁊ de.
pocbisi . 3

defecit per caſuʒ:qꝛ moꝛit᷑ ſeruꝰ cõſeqͥtur relictũ.vt.ff.de cõdi.in⸗

digei ſuz:. cõſect l.luciꝰ. et ſic erprdatio pure fieri dʒ. vt.ᷣff. de lib. et poſtu. ſʒ et ſi pepcenit.
Eundw. ſti.l.que ſub cõditòe.S.quotiẽs.niſi fuerit in moꝛa manumittendi.

§. pure.ſʒ vtrũq; ſi fieri põt ſcʒ iſtitutio ↄditò nalis et exbr̃datio ſub cõ

ken 4 vt. ff. de conditio. et demon.l. penulti. S. i. ſi deficit per alium pu/ traria pditõe.vt h.et. ff. de lib. et poſt. filiꝰ a pre.in pn. Quid aũt dene⸗
Kiöhe ta quia aliꝰ interficit ſeruũ tunc agit.l.aquił.ↄtra interfectoꝛẽ ad pote et alijs ĩferioꝛibꝰ.Rñ.nõ idẽ qð in filio ſʒ ſub qlibet ↄditõe pñt in/⸗
bencn eſtimatõeʒ eius quod ſt relictũ erat.vt.ff. ad.l.aquił.inde neratiꝰ. ſtitui vł exberedari.vt.ðff. de here.iſti.ſʒ ſi in ↄditõe.S.nep otes. m qſdã
Gapn. §. idẽ iulia. ſed ar. ð. ff. de condi.et de.ſi ncius. Si aũt nõ ſit ſoluẽ nu dic ꝙ ſi nemo nepotè pᷣcedat tꝑeteſtamẽti:et ſic eſt ſuꝰ:ꝛidẽ qð in ſilio
ſoun do interfectoꝛ:ex equitate põt dici bunc admitti ad id qð ſibi reli alias nõ idẽ:vt in fi.illi?. .nepotes. Bul. tñ diſtin xit cũ filiꝰ inſtituik ſub
öben. cuũ erat. vt ff. de Zdi.et de.ticio cẽtũ.5.f.et vᷣ eo ꝑx quẽ fac.ẽ.l.fi. Di mixta cõ ditõe.vtrũ p eũ ſtet qͥ minꝰ impleat᷑ ↄ ditio an ꝑ caſuʒ.pᷣmo ca⸗
otclenc, vero ↄſiſtat in fcõ eiꝰ cui relinqtur et alteriꝰ ſi qdẽꝑ caſuʒ foꝛtuitrũ ſu nõ admittit᷑:ſecundo ſic. vt ar.j.de neceſ.ſer.l.fi.Que diſtinctio nõ pla
ſckast deficiat: amittit relictũ vtibi. ſʒ ar. ð.ff. de le.i.ſi fundꝰ. S.iuł.in fi. cet cũ ſtatim ſit nullũ teſtĩ in quo ſub cõditõe caſuali uel mixta eſt filius
U ibinõ fuit conditio ſx modꝰ. Itẽ ar. ð.ff. de an.le.l.ãnua. in pᷣn.ſ- inſtitutꝰ. hodie vero filius et qlibet ſuꝰ beres inſtitutꝰ debet babere de⸗
eetit, illud fauoꝛe alimẽtoꝝ. Itẽ af. ð.ff. de Odi.inſti. vter ex fibus.ſeld bitũ bõꝝ ſubſidiũ ſine oĩ ↄditõe et dilatõe. vt. S. de ĩof. te. qm̃ ĩ poꝛibꝰ.
liſten ibinõ ꝑ caſuz ſʒ ꝑ alteriꝰ factũ ſtetit.ſinõ ꝑ caſuʒ:ſʒ p altenus fa r ¶ At ea.i.oditionẽ.ſi in patriã que ſi qdẽ in tantũ ⁊c. vt.ff. de dona. cã
lanie aNeie ctum admittit: vt h. et pbat bec diſtinctio. f de ↄdiet de.ĩ tett? moꝛ.l.ſenat?. S. moꝛtis. Alij ponũt hãc glo. ſup verbo ſt in patntãä.
delgfi idẽ eſt in illa ↄditõe.ſi. ticio dedeerit. qꝛ ↄſiſtit ex facto eiꝰ et alte· ſ ¶Hõ ꝓbiberis: nõ apent exteſtõ: ſʒ ab inteſtato. Sʒ. p. dixit exteſtamẽ
jtin ri:niſi alið dicat fauoꝛe libertatis. vt. ff. de ↄdi.et de. cũ ita dat. ⁊ to benigne interptatus voluntatẽ defuncti in ambiguo q̃ſi voluerit eum
ziti de di. inſti. l. ij. Jrẽ qð dicit bec lex eſt verũ ſi boneſte põt nube beredẽ eſſe:ſi modo per eum nõ ſtetiſſet quo minꝰ conditionẽ impleret.et
yban re mulier: als nõ excludit᷑vt.ff. de ↄdi.et de.l.cũ ita.plani dic ꝙ ſicremota conditõe de medio valet teſtamentũ. Sed dico tantũ ab inte
nun pic p aliũ in, l.otrania ꝑ caſuʒ fuit ĩpedita, ſtato:cum reſtam entũ ipſo iure nullũ ſit.ſed ↄtra boc eſt valde qð dicit᷑
vie HM

Lber

ff. de ſecũ ta.l. . . ſ ſua Oditõe:ſed ibi in eimantipato dicit. vel dic ꝙ ex
teſtamẽto adire poteſtiſi vult:qꝛ ſuo fauoꝛe dicit᷑ nullũ. vt. ff. de iniu. rup.

aeſta.l.filins.et. ff. deiure do.ſi res. S.i.et.ſiłe no. S. de ↄtra ta.l.ij. ᷣm aZꝛzô

EEp̃bendenda.illa quidẽ eſt repbedenda: quia voluit te beredem

eeſe lib ere vt debuit ſed tuplus.

v gſ Aellet. libere vt de /

buit.

x Zumle bor.ſ. matr /

yLom pꝛobaſti. facto
datur voluntas intelligi
ꝓt hic et. ff. de le. et ſe. cõ /

ſul. de bus. in fi.

5 MHec. 1. bmõi turpes
ↄditiões. vt hic et.s.d e

inoffi.te.l.cũ te pietatis.
et. j. de condi.inſer.l.ij.et

ff. de vſu et ha. ſed neqʒ.

S. ſed ſi vſus.et ar.ff rem

ra. ha.l.reſpondit.et. ſ. 8

bis que pene no.i.i.

Eneraliter.ſine te

ſtamẽto. boc viðꝛ
ſuperfluuzʒ.nam.S. dixit

inteſtatus vel inteſtata.

vñ qͥd am hoc dãnant.ſʒ
dic ꝙ id eo dicityvt det in

telligere ꝙ non refert an
dicat per hec verba inte /

SͤgSEEneraliter ſancimꝰ ſi quiſ

ſtatus: vel per hec.ſine te
ſtamẽto. et per boc dicit
aut.ſed in alijs dicit vel.
et ſic tantũ tres fu erũt cõ
ditiones: vt hic patet: ſʒ
aliter ſupfluũ eſſet.
2 ¶ Deceſſerit.ſ. ei ſubſti
tuo:talem vel reſtituat be
reditatẽ tai.
Reſtitunioni.ponitur
ergo vel ꝓ et. vt. ff. de ⸗/
bo. ſig. ſe pe.
Incertꝰ.ſi em diſiun/
ctiue acciperet᷑ dubiũ eſ⸗
ſet ꝓpter quem caſuʒ nõ
exiſtentez admitteret᷑ ſub
ſtitutus:quod eſſe nõ dʒ
vt. ff. quando di. le.ce. l.
buius.nunc vero ſcimus
ꝙ ꝓpter vnũ caſum tim̃
admittitur. id eſt quãdo
nihil hoꝝ interuenit.
a ¶ Pene. boc dicit ppter
falcidiã. et facit ad bocjj
de verbo. ſig. cum qͥdaʒ
et ad trebel. ex facto. de
ver. obli.ſi ita qͥs ſtipula
b ¶ ¶um aũt. S. interta
tus eſt condinonẽ nõ exi⸗
ſtere que extitit: hic econ⸗
tra tacitam intelligi inter
pꝛetatur
c ¶ Bubſtituit. per fid ei⸗/
com.ſed an idem in ma⸗
te. qð vmdetur. vt. arg. ſ.
d Aiberoꝛum. ſi em̃ di⸗/
xit de filijs tunc id qð di
rit ſeruãdũ eſt dũmodo
nõ ſit cõtra iuius.
eIntelligentem. ſ. papi
Nanu.

E pꝛehẽdẽda tu magis es
q; matertua. Ille eni ſihe

4 te ſibi eſſe uellet: id quod
eſt inutie matrimoniũte dirime⸗
rechuironõ iuberet:tu poꝛro uo⸗
luntatem cius diuoꝛtio ccẽpꝛoba⸗

ſti. Opoꝛtuerat aũt et ſi conditõ
hmõiadmitteret᷑ pᷣferre lucro cõ⸗
coꝛdliaʒ maritalẽ. Eniuero cũ bo
ni moꝛes hec'obſemari uetant:ſi⸗
ne ullo dãno coniunctionẽ retine

repotuiſti. Redi igiturad mari-⸗
tũ:ſciẽs hereditatẽ matris etiaʒ ſi
redienis retenturã ꝗppe quã reti⸗
nereslʒ/ pꝛſus ab ea nõ receſſiſſes

Apꝛ. iuſti. ad ſenatũ.

Nuauerba ſua cõpoſuerit ut

dicat. ſi filiꝰ vel filia inteſtatꝰ uel
inteſtata uel ſine liberis ſine teſta-
mẽtouel ſine nuptiis deceſſent:?
ipſe uel ipſa liberosvel liberas ſu
ſiulerit ſiue nuptiascontraxent ſi
ue teſtamẽtũ fecenit: firmiter res
poſſideri et nõeſſe locũ ſubſtitu⸗

tioni eoꝛũ vel reſtitutõi. Si enim
nihil ex his fuent ſubſecutũ:tunc
ualere cõditionẽ et res ſᷣm verba
teſtamẽti reſtitui:ut incertꝰſucceſ
ſionis moꝛiẽtis exitus:videat᷑ cer
to ſubſtitutõis uel reſtitutõis fine

cõcludi. Cui em̃ ferẽdus eſtitelle

ctus:ſi foꝛſitan teſtamẽrũ quideʒ

nõ fecerit poſteritatẽ autẽ habue⸗/

rit: ꝓpter hmõi verboꝛũ anguſti⸗
as:liberos eiꝰoĩ pene fructu pa⸗-
temo defraudan. Miã itaqʒ ipiã
obſtruẽtes:ut ne quis alius deuia
uerit hmõi facimꝰſanctionem: et
hac legẽ in ꝑpetuũ valiturã indu⸗
cimꝰ:tã patnibꝰ q; liberis grataʒ
quo exẽplo et aliis ꝑſonislʒ extra

nee ſint de gbus hmõi aliquid ſcni

ptum fueni medemur M autẽꝰ*
inuenimus excelſiingeniũ papᷣ.an
huiuſinci caſu in quo pater filus

ſuis ſubſtituit: nulla liberoꝛiʒ cx

f MHaturales.ſ.tantum. et n legitmos. in bis em̃ addit Juſti,

g Filios.idẽ em̃ in oĩ poſteritate.vt.j. de fid eicom.l.cum acutiſſi

in extraneis quod in ſuis.

mi.in extraneis vero cotra:licet in pᷣmo caſu buius.l.idem ius ſit

b ¶ Statuimꝰ. S. de natu.li.bumanitatis:et aut ibi ſignata. vnde

huiuſmodi ꝓcreandoꝝ adiecõe
habita optimo itellectudiſpoſuiſ

ſe euaneſcere ſubſtitutionẽ: ſi is
ſubſtitutõe pᷣgrauatuseſt: pr efſ

ciatur et liberos ſuſtulenit et intel⸗
ligentẽ noõ aiſe ueniſimile patrem

ſi denepotibꝰ cogitaueni taleʒ fe⸗
ciſſe ſubſtitutionẽ:humãitatis in⸗
tuitu etiã hec latius et pinguiꝰ in⸗
terpᷣtandũ eſſe credidimꝰ vt ſi ꝗs
naturales habuerit filios partẽ
eis reliquerit uel dederit uſqʒ ad

modũ quẽ nos ſtatuimꝰ:et ſub⸗

ſtitutioni eos ſubiugauer t nulla

liberoꝛũ eoꝛũ mentõe facta:⁊ hic

intelligi euaneſcere ſubſtõeʒ libe⸗

ris ean excludentibꝰ. Etia intel⸗
lectu optimo his qui ad ſubſtitu⸗

tionẽ uocantur obſiſtente:et non

cõcedente ad eoseam pantẽ ueni

re ſed ad filiosuel filias nepotes

uel neptes ꝓnepotes uel pꝛone-

ptes moꝛientis trãſmittẽte:et nõ
aliter ſubſtitutõe locũ accipiente
niſi ipſi liberi ſine iuſta ſobole de⸗
ceſſerint:ut quod inter iuſtos libe
ros ſancituʒꝰ eſt:hoc etin natura
les filios extendat᷑ Que om̃ia
in legatis vel fideicõmiſſis ſpecia
libuslocũ habere ſancimꝰ.

Dem. a. iohan. ppᷣ.

Iquis heredem ſcripſerit

ul fuerit factusuel pꝛetoꝛ: uel ita
filiam ſiam heredem inſtituenit
ſinupta fuent. viuo aũt teſtatoꝛe

uelille conſul ꝓceſſerit uel pꝛetoꝛ

fuenit factus:uel filia eius nupta
fuerit:et adhuc uiuo teſtatoꝛe cõ⸗
ſulatum ꝗdem uel pꝛeturã ille de⸗
poſuenit:filia autem eiusa marito
diuenent:omni dubitatõe ueterũ

ſub tali cõditione. ſi ille cõ

apparet.l.iſtã eſſe

iuſtiniani:licet qui
dam aliter habe⸗
ant. vel dic ꝙ de

ſecunda.l.iſti? i./

fit bic mentio.

a Gobole nõ er

go naturalis ſo/
boleſ excludit ſub
ſtitutionem niſt id

voluerit teſtatoꝛ k
ĩ dignitate no erat
poſitus vel ſobo⸗
les erat lib ertina

teſtatoꝛi forte vel
rogato. vt. ff.ad

tre.l. ex fcõ. F. iiij.

bm aʒ. Alij dicũt
naturales exdude
re ſubſtitutũ. vt d.

l. ex facto. et dicto
H.et. l. heredibus.

F. fl. et de le.ij. cuz
pater. F. volo. 2.l.
lucius.S.fi.queſt
contra.et bic ſub/⸗
audies maxie. vel
refert an pꝛĩceps
ſubintelligat qꝛ te

ſtatoꝛ dixit in inſti

tutõe.te inſtituo:?

ſi deceſſeris bere⸗

ditatẽ reſtituas ta
li.quo caſu lex in⸗
telligit ſi d eceſſerj
ſine libenis.et tũc

obtinet quod diẽ
bic. aut teſtatoꝛ ex
pᷣſſit:et tunc natu /

ralis excludit ſub.

vel refent ſit natu⸗/

ralis de naturali
quo caſu excludit
ſubſtitutus. vl de

legitimo quo ca⸗
ſu pernaturalẽnõ
excludit᷑ ſubſtitu /

1. vt ar. S. de na.

quod no.ff. de le.
ij. l. añpe. . fl.

b ¶Sancitum eſt

a papiniano.

c MRaturales. ſc

tantum.

d Extendatunſ.

ahobis.
J quis be/
Aredem. com
etã. bic dic ꝙ ſi

exploſa ſancimꝰ: quandocũq; in Tondino aſtcaſu

pleta fuerit conditio ſiueuiuo eo lis enas onte moꝛ

ſiue moꝛtis tẽpoꝛe ſiue poſt moꝛ⸗

tem conditionẽ uideri eſſe cõple⸗

tam. Quocdin legatis et in fidei

tem poteſt imple/
ri et etiam ignoꝛa

te eo cui ꝓficnt eaʒ

impleri.ſi aũt nõ
eſt ca ſu alis: ſi qui

fnro

ſei

zfe
ope⸗

,

.

eko
ſdehe
gonie
denſe
ſag me
lmal
ſt
bilo⸗a
ſordel
on
ina
ſorei
ono
h
ſac⸗
ſenſe
ſe
ſes
tone
ns
lihe
E
ſorſe
Gpn
deſb
hith
ſtn
Ne
in
hen
le⸗
te
D

n

66
erte
88 4
d
ſong
ſes

huettir
ſgingie
ſtuspeſen
en iben
tuoiſine
Gn N f
lgfiſi

11

n. Au

hunlggi
lbſinin
ſucnaN
alhante
ladakeſe
K
lo ſ ad

ncbien

lesngte
nn in
icligrt

udpdetmd

areilinen
ctſessbet
gintſiunt
Noaliſei
tlnrc⸗
lbengi
ner aoodi
uttcſtng
Eatnwri
8cteit,
cinnttnn

;

ä
GenN

edi
ut

NistI

us.et.l. multũ ĩter

eſt. et.l. cõditio nũ

et de here. inſti. l.

ſtqͥs inſtituat᷑. Iij

nota bic ꝙ ſufficit
factũ licet non du
ret factuʒ. vt. ff. lo
cati.l.inanitꝰ. ſʒ ar.
3.ff. de in rem ver.
ſi ꝓ patre.S.vᷣſnʒ

dek nõ valere. vt
ff. de here. inſtit.l.
quotiẽs.S. tantũ/⸗

dem. ſo. ibi ſenten

tia marcelli dicit

et mala. vt.. e. ti.
ij. vel dic ßm Jo.

ibi loqᷣtur cũ teſta
toꝛ deſtinauerat ⁊

in animo babue /

rat inſerere condi

tionẽ:ſed pꝛeuen/

tus moꝛte nõ inſe
ruit.hic autẽ non.
licet eſſet pollicitꝰ
ſe inſerturum. vel
gliter bic dixit. be
res eſto ſᷣm condi
tioneʒz ⁊c̃.ibi hr̃s

eris ſᷣm ↄditionẽ

cc̃.vel ibi nõ ẽ he
res vt voluit teſta
toꝛ.ſ. ſub Oditòne
ſed pure vt hic.vł
dic ibi habuit in
animo perficer te

ſtamentuz 1 moꝛ

te pᷣuentꝰ eſt:et ſic
ex impfecto teſta/⸗
mento nihil debe
tur. vt. ff. de teſta.
l. ex ea ſcriptura.

hic cõpleuit 7.
f aſian r
P

ondit ſic ff. de
le ij. cũ pater. S. fi
g 6 ertamis. als

certã in his.et ali /

as certauimus.

ſHõ fecerit id 6

non decl arauit fi/
nes vel foꝛmã cer

taminis.

b opulaſſet. q̃
em̃ incoͤtinẽti flũt
vid ent ĩeſſe. vt. ff.
ſi cer. pe.lecta.et.ff
de cõdi. et de. naʒ

ad ea.et de ver. ob. ſt ita ſtipulatus. S. griſogonꝰ.et ar ff. de here.

Nainſti.l. aſſe et de còdi.inſti.l. inſtituno. .
Um qᷣdã. opinabat. nõ aũt ꝓ cento dicebat. vñ in fine coꝛri
glik in eo. ſ. q dubitabat qm dubitandũ nõ eraert.

ADem. a. Johanni. ppᷣ.

ctos ꝗq/ ꝓpꝛios fines habebãt: nõ

nis uoluit alia ſcriptura ſe declara

ro exalia ꝑte:et adiecit ſinõ poſt

nis ſi:tã vlpiano qᷓ;; pap. innisdi⸗
ſertiſſimis uoluntatis eſſe qõnem

magis ad eiusuenire ſucceſſionẽ

Sextus.

cĩ et.j. de bis qui añ apꝑ.ta.l.i.in fi.

et.ff. de cõdi./ et demõ. l. ij. et. l. hec cõditio, et et ipſa ſit inſtituta nõ aliter nos idẽ ſemꝑ.vt.

cõmiſſis et in libertatibꝰ obtinen tie ptem vxoꝛi dereliquit: multo
dũ eẽ cẽſemꝰ:nedũ nimia utimur magis æ luctuoſam hereditatẽ
circa hmõi ſenſus ſubtilitateiudi ad mr̃eʒ uenire curauit. Hosita
qʒin hac ſpecie papᷣ.dubitatiõeʒ

cia teſtãtium defraudentur. pap. dubitatiẽ
nmmi. p reſecãtes: ſubſtitutõeʒ quidem in
teſtamẽtũ lta ſcnptũ lue⸗ hmõi caſi ubi poſthumus natꝰ

cõditões infiaſcriptas:ſiqdeʒ ni- nit:reſpuẽdaʒ eſſe cenſemꝰ. Zũc

il eſt adiectũ neq; aliqᷓ coditio in aũttantũmodo ſubſtõeʒ admitti⸗

teſtamẽto poſita eſt:ſuꝑuacuã eſ- mus:cũ poſthumusminimecdi⸗
ſe cõditionũ pollicitationẽ ſanci- tus fuerit:uel poſt eius partũ mr
mus:et teſtm purã habere inſtitu pꝛioꝛ deceſſeit.
tionẽ:et argumẽtovtimurqð pas DM

7 Z

pu. reſpõdit. uicos reipublice reli

ideo ex ndeicẽmiſſo minꝰ deberi aaa.ſecunddo.
qteſtatoꝛ ſines coꝝet cenamis?· Mmheredes ex diſpi
foꝛmã quã celebꝛare ſingulis an/

turũ ꝓmiſit: ac poſtea moꝛte puẽ in ſubſtõne facta eſt ullaꝝ ptiuʒ

tus nõ fecent. Sinaũt ↄditiones mentio: uem eſt nõ alias ꝑtes te-
quaſdaã in qᷓnis ꝑte teſtamẽti po⸗ ſtatoꝛẽ ſpſtitutiõi tacite inſeruiſſe

ſuit tũc uideri ab initio cõditiona qᷓ; que manifeſte in inſtitutiõe ex⸗

lẽ eſſe inſtirutionẽ:et ſic oia cõple- pꝛeſſedſunt. ¶ Mpꝛ. Seue.et

nitanq; ſiteſtatoꝛ ipſas inſtitutio Antoni. aa. Nronnine.
nes hiſdẽ ↄditõibꝰ olado .

infra cõſcripte ſunt. filii delatã tibi:dubitari nõ

OSem. a. Johãani. pBp. opoꝛt. Subſtitutio eniʒ teſtõpa

NEm quidã pᷣgnantẽ hñs
oniugẽ ſcripſit heredẽ:ip⸗
ẽuxoꝛẽ ex parte:uentrẽ ve

tnis facta ad tꝑa pubertatis por-
nigi nõpõt:qꝛipo ⁊ aliis nõ eiuſ
dem cochitiõis hĩdibus inſtitutis

huinꝰ natus fuenit aliũ ſibi ceſſehe
redẽ.poſibumꝰ aũt natusimpu⸗
bes deceſſerit:dubitabat᷑ quid iu⸗

ſonam quibus in vnũ caſum dů⸗

det ⁊ diuus marcus pater conſti⸗

ſcribẽtibus: cũ opinabatur papᷣ.
ideoteſtatoꝛẽ uoluiſſe poſihumo
natoet impubere deſuncto mre,y

—

1. Eres inſttuta mristeſtõ
6
mihiſti:et ab inteſtato bonoꝛuʒ
qᷓ ſubſtitutũ. Si em ⁊ ſue ſubſtã turolocũ quin fecensin dubuinõ

niat᷑ ille heres eſto ſecũdũ adhucimpubes uiuamre deceſſe

De ipubenũ t alii ſioſt itutöcb?
AMpꝛ. Ticiꝰ. Elius. Anto.

eo.pᷣcibus. =
Um bfdes. ex di⸗
ſparibus. puta v⸗/
mnnus ex ſex. alius ex qua-/

Pptibꝰ inſtituti ⁊in
usꝰ ꝑtibꝰ inſtituti 2n tuoꝛ: al? ex duabus vn /

icẽ ſubſtituti ſunt:nec

Ereditateʒ quidẽ inteſtati

et inuicẽ ſubſtitutis: ꝓpter eoxp

taxatꝰ ſubſtitui pot:etiam in filio
idem debere obſemari:et ꝰrõ ſua

tuit. Apꝛ. Allex. a. Archille

ſi ſucceſſionẽ ex teſtamẽto
poſſeſſiõis ius hre uoluiſti:ſubſti
g Bütaxat.i tantmodo. hb Et ratio.ſ.

ſcri.l. in ſacris.li.xij.vbi dicit eqlitatẽ litigatoꝛibꝰ volo ſeruari.
i Coͤſtituit. vt. ff. e.iã. alias nã boc iure.S.ij.et ad idẽ.S.de teſtamẽ. mili.

De impu. et alijs ſubſti.
dẽ eſt in dãdo tũc moꝛtuo deinde teſtatoꝛe implet et a ſciète.ſi a=rquit:vt ſubicit KS ue.l. teſtatoꝛis. ¶Keliqt. ſ. teſtatoꝛ.
in facto. ſi qdẽ tale eſt qð facile fieri põt vt aſcẽd ere capitoliũ: tũc. m Aldultomagis. id eſt nõ minꝰ. n Quctuolas:. ſicinſti. ad terin n
idẽ ſicut in dãdo dixi.ſi vero nõ facile vt ſi ticius erit conſul.vł nu
pſerit illi. tũc etiã viuo teſtatoꝛe vt dixi in caſuali etiã ab ignoꝛan
te. Et ꝓ bant᷑ bec bic.
l. ſt iam. et. l. publi

o ꝗ Pꝛioꝛ.i.pꝛiuſq; partꝰ. Sic g
nota ꝙ tacita ſubſtitutio cõtra matrẽ nõ admittit: ſʒ bᷣ dicũt eſſe verũ ec,
ſ. ti.i. pcibꝰ. niſi in bꝛeuilo.d·
duobꝰ ipuberibꝰ facta

ſit. et eos inuiceʒ ſubſti

tuo.nã quattuoꝛ ſubſti
tutõnes vident.vt.ff. de
vul. ſub. luciꝰ. Sʒ nũqq7ſd
tacita vulgaris q̃ intelli ,
gitur in expᷣſſa pupulari

vt. ff. e.l. i. nã hoc iure.l.
qᷓ;uis. excludit matrem.

Kñ̃.ſic qꝛ tractat᷑ de ſuco

ceſſione viri nõ heredita

te filij ſed mariti cum fili
us nõ fuerit heres. ideo

ex vulgari tacita que ine

berum ⁊c̃ i.di cere de pu
pillari ſubſtitunone et a
lijs que fiunt alijs.ſunt

enim multe. vt dicetur. ſ.

cijs.

cła eſſet mentio in parti⸗
bus in ſubſtitutione ſer⸗

uaretur hboc quod dictůũ

eſff. 5ü
b ¶ Expꝛeſſe ſunt.vt ſi nõö⸗
ſit beres qui fuit inſtitun /

rat vel expᷣſſa admittitur·
ſubſtitutus ſed nõ tene /
tur 2c. ”MD

Rubꝛica. De impu

a ¶Allarum. ſi nim fa⸗

tus ex ſex quatuoꝛ accre⸗

ſcent habenti quatuoꝛ et

due babenti duas. vt H

et inſti.e S. et ſi ex diſpa ⸗
nibus.et.ff. eo. qui libe/

ris.in fi.et.l.ſed ſi plureſ
et.l. coheredi.S.i.ſic er

go pꝛima voluntas tra⸗/
bit ad ſe vltimã.vt.ff. de
le.i.ſi mibi et tibi.. fiñ.
Itẽ boc verũ in nomini

bus appellatiuis poſitiſ
in ſubſtitutõe.ſecꝰ ſi in pꝓp

pꝛijs.vt.ff.ad treb. non⸗

nunq;. et. l. quotiẽs. JItẽ
ſecꝰſi quãdã parẽ q;tita
t᷑ᷣẽ iuſſit eis dari.vt.ff.acd

tre.quotiẽs.et de re. du.

5 d duere aa D l.in teſtamẽto.et j. eo.l. ;ᷓuis. in f.
4 Ideo, qꝛ expſſaz pupillarẽnõ fecit ſʒ taciia.Itẽ qꝛ ꝑt em ei reli / Eres vonmſin vn egiam Feaſ ṽ legi l.ij. in fi. et.l. ij.

Mrediuatenbiſe; .

S— è

e¶ Pubertaf.i.a tpepua·
pillaris etatis vſq; ad
f Eonditionis. qꝛ pu,
bes vel qꝛ nõ in ptate.
equalitatis.ſic.j.de ꝓxi.ſa.

— —

4 NOſt aditã. ab ĩſti/
= Ntuto.
8 Directe i. vulgares.

—

——
—

nImpuberi ſi ſolus fuenit inſtitutus. o Erit. ille ſ.beres,
Deceſſerit. regulari⸗

Liber

.

Zelum erz de inofte ſimarit?. 16 Qendicare. buic eſß loc' n

:niſi pꝛius teſtamẽtaria ofnis deſiciat.vt.ff. de reg.iur. q;d iu. et de ac /

quir. bere.qᷓ; d́u. .
Mauis placuerit. ſapientibus.

ter. vt bic. et. ff. e.l. iam B
iure. F. ij. Sʒ fallit ĩ duo
bꝰ caſibꝰ. vt. ff. e. i. in ſi.
ei. l. cũ ex filio.S.filio.

uenit. Proinde ſi ſubſtiutus he
reditatẽ amplexuseſt:actõibusqᷓ
q ꝗgBn eü. ſ. vulgareʒ. vt nbiaduerſus matrez cõpetebant
ſe eo. cũ quid.et..e.l. ij ipimn cõuenire non ſucceſſionẽ ab
Sed ar. otra.f. de odi. inteſtato potes uẽdicare..
et de. falſa. F. fi. vbi plu⸗ 2 firmi
ralis ſermo ꝓ ſingulaii· Dem. a. nd. ,B
accipit.ſʒ fallit illa regu⸗ Mauis placuerit ſubſtitu
lebor aluaß c alon . Mions impuben 'un in po⸗
. teſtateteſtatoꝛs fuerat a parente
factã:ita ſiheres nõ erit: poꝛrigi
ad eũ caſum quopoſtea q;heres

vt hic.et.j.de le.ſi legata

ſed etii in ipubenb' idẽ Extitit ipubes deceſſitꝰ:ſimõnon
dle Seblarononette cõtraniã defuncti uolũtatẽ extitiſ⸗/
ri. in pꝛin. Illud m̃ veſũ ſe ꝓbet᷑:cũtamẽ ꝓponasita ſub
eſt qd impuberibꝰetiam ſtitutionẽ factã eſſe:ſi mihi firmia
directe põt ſubſtitui poſt

nus ſilius et elia uroꝛ mea:qð ab⸗

aditã hereditatem. qð in . e n n 79
is ſiennovoteſt . de hominoꝛ: heredes no erunt: in lo

glijs fieri nõ poteſt. S. de

neſrnbus. (ũ eoꝝ publiꝰ fimianꝰ hereseſto
debee efel e ave Mãifeſiũ eſt in eũ caſũ factã ſub⸗

ro inſtitutio.col.iſo. bor ſtitutionẽ:quoutriq; heredũ ſub
coꝛnigitur. vel ibi ex vile ſtitui potuit. II Mpꝛ. Hiocle.

Mens Nezdd d winet et mari. aa. et.cc. Tidnane.
ff. de minoarſt ſine F. . ſubſtõnes nõimpubeni
aß. et.f e.l.ij. . E. filiis facte: expirare ſolent.
Mnongnas caZDemn. a. Quintino.
hies. li er edte ſue i. t Eſiamentoiure ſacto mul
ff. de ſuis et le. here. ſi ex .

pluribꝰ.et etiã inuitis vt “
hic dicit ſi et ſuã ptẽ velint.vt⁊.j.de iure deli.q̃dã.in fi.et de ca.tol.l.i...
his ita. et. ff. de acqͥ. here.l.i.et.ij.et.l.cũ hereditate.et de le.ij.neminẽ. Spy
uqd hoc caſu poterit admitti ſubſtitutꝰ.Rñ.ſic, vt.ð ff. de acqͥ. bere.l.ſi
Iteſtamẽto.et in ſua.ſ.patris. AIaauis beres.
a KEFactü. I. ſubſtitutum pupillariter.
Bucceſſionẽ i. veniẽtes ab inteſtato excluſiſti:cum beres ſis ex teſta⸗
mento.vt.ff. de acquir.bere.l.iij.
ecibus tuis.o mater. d ¶ Dubueras. benigne. Rñ. vt. . de
trãſac. vt rñſuʒ. ⁊ repetit qõnẽ imꝑꝛ.alias nõ benigne.vt.ff. de teſta.
l. domicius. e Quẽ. ſ. maritũ. oßon en0 mater.
59c ſi eredẽ.ſ.et ſubſtituiũ nec apenit qualẽ vulgarẽ vel cõpendioſam. ex⸗
pꝛime ergo vtrũ ⁊ac. hb ¶ Mꝛimũ.i. vulgarẽ fecit im beredeYꝗ.
i ¶ Annũ.accipe deceſſenit. et eſt pupillaais.
aEponcs aſchoz eper eſticctes iſeti⸗ vel cõpẽdioſa. Et vere
diniguẽdi fuerũt ſinguli caſus cũ in vnoqʒ caſu ꝓpa et diſtincta babea
tur ratio.vt ecce nam ⁊c. le Poreſtate. maxime.ſcilicet. G

