eos repudiauerit uel ipſe culpã in tis pactiõevł ſtipulatione ĩ
nocẽti marito pbuerint: ut ex vra Vterpoſitaut ſi ipſe res diſſo
q; pꝑte eq lance? ⁊ eqtas ⁊ pena ſer luto mrionio extarẽtyxoꝛi reddãt᷑
uet᷑:hoc lucro qrte ptis filijs ꝗde, ⁊anallas cũ pantu exſtiplłatuiudi
nõ exãtibꝰipſi viro ⁊ mlieri cõpe-⸗ cio reſtitui opoxere. I dẽ.aa.aq
tente:⁊ abhis quõ voluenit diſpo⸗ Ecundũ rõnẽ iunris Ae
nẽdo. Filijs aut ⁊ deĩceps ꝑſonis exiſtimas reſtitui tibi debe
exeodẽ mr̃ionio ĩteruenientibꝰ eiſ/Jedotẽa ſiſco:ꝗ bona dãnatipf̃is
uãdo ad ſilitudinẽ dotis ꝓpter tui ſuſcepit.Licet enĩ viro qndaʒ
nuptias donatiõis ꝑ oĩaqᷓ ſupꝑhis tuo pr̃ tuꝰextitenit her̃s:attñ iuri
ſtatuta ſunt. Inter culpas tvxo tuo hoc derogare nõpᷣt:cũꝛ ipeꝰ
ris ↄſtõnibꝰenũeratas ⁊ has addi pr ſine voluntate tua nec exigere
mus:ſi foꝛte vxoꝛ ſua opel ex idu⸗

du- necaccipere dotẽ poterat.
ſtria aboꝛtũ fecerit:lita luunoſa pa. Anto.a. hoſtilie.

eſt:ut oẽ cõe lauacrũ cũ uiris Ditdge herotis vt

nis cã hr̃e audeat.vldũ eſtinmri⸗ Diben duniſti ⁊ dotẽ dediſti
monio aliũ maritũ ſibi fieri conat
fuerit: et in his eni cauſislocũ hrĩe ex peculio recipiesꝰ:a ſiqd pꝛete⸗
ↄſtõnes ſancimꝰ:q de culpa tam reatibidebuiſſe eũ apparuerit:filij
mariti q; vxoꝛis loquũtur:ut quẽ⸗
admodũ dos ⁊ donatio ꝓpternu ſpuriſingenui intelliguntur.
ptias perit:ita ⁊ ml ieres idotatei ¶ Dem.a.appolonio.
q̃rtã ptẽ quaʒ ⁊ viris a mlieribꝰ ex Osapfe ꝓfecta ſiin mñio
hac lege deſtinauimꝰ amiſſiõis pi⸗ nio deceſſerit mlier ſiliafa.
culũ ſuſtineãt:iudicio de moꝛibus ad pfem rediredʒ. Mpa. val. 7
qð antea gꝗdẽ in antigꝗs legibꝰ po:- El. aa.⁊ val.comes thauro.
ſitũ erat:noãt frequẽtabat᷑ penitꝰ ꝗ Iggddem viuit apud hoſtes

iſq; poſtea ſeuꝰ eſt iudicatꝰ doteʒ

at mi nt ex libera natiiceno tñ pr̃e

ff. ſo. ma. l. ſt cũ dotẽ. §. eo the. ?. dotẽ 5. eo. . . denup. l.ſt vt p
ponis.Eſt aũt tacita exactio cũ qͥs ſuo d ebitoꝛi ſuccedit vt ⁊ fac
fgenero.vt.ff. de euic.ſi ei cui vdidi.S.ſi is qui fundum.
J ignoꝛãs.ſecꝰſi ſciens.vt no.S.de ↄdi.ob cãʒ.li.in ſimili

pies. ſi dẽ res
extãt kalie ex his
epte pᷣfert ipſi do
mino. ſi nõ extat
pfert ceteriſ credi

toꝛibꝰ.nõ qt dño

vt.ff. e.l. ſicut do⸗
tẽ. F. fl. 7. l. ſeg. ⁊
ff. ð peculio ex fa

cto.
Aibera. matte.

fa. inſti. deige⸗
2 in lõbarda. de
bis qͥ in ſerui.al.

ſe. d e.l. pe. ſed vlti
ma eſt conraa.

koe Uncerto. qꝛ nł
lus eſt ĩſpecto in⸗
re ciuili. vt. ff. ð re
gu. iur. l. qntũ. et
ſic nõ eſt mfioniũ
ut in aut. denup.

§.ſt Ho decretum

facit. xxix. q.ij. c. ſt
dſs ingenu?. 7. c.

platũ. Itẽ no. ex

bac.l.ꝙ vxoꝛ du

Os a pfe.
iliafami.
c erat in ptãte.

nũ ſecꝰ ſi em anci

pata.ut diximus

3. de rei vx. ac. F.

extraneũ.h̊ᷣ aũt il
lud q̃rni ſi ſunt ſi⸗
lij ex eo mrionio

an nibilominus

hẽat locum bᷣ lex.
Jo. 7. b. ⁊? 330. et
nos ꝙꝙ ſic. niſt ſtt

factũ pactũ retẽè/

tionis.ff.de pac.

do. l. ſi pr dotẽ. ?

p nobis eſt. S. de
rei vx. ac. 5. ſilleat
7. d. l. ſN pr dotẽ ⁊
ff. ð iu do. iure. i
n. ..ð bo. li.
l. ij. .ff. rẽ ra. ba.

de euic. pr.⁊.ff.ſo

lu. ma.l. ſt ab boſtibꝰ. 7.S. de neg. geſ.l. ꝙ in vrxoꝛẽ. deiure dot.
auia. ⁊.ff. de in rẽ vᷣſo.l.⁊ iõ.in fi.⁊.l.ſe.⁊.ff.ad mace.ſi filiꝰ. Ite⸗
ꝓbat᷑ b aꝑta rõne.nã actio q̃ acqͥrit᷑ eẽneo danti dotẽ ex pacio
ſtipulatõne acqͥni᷑ pri ex ipſa.l.ſed er̃neꝰ repetit dotẽ moꝛtua mu
liere etiã interueniẽtibꝰliberis. & ⁊ pr. Iteʒ actio de dote cõis eſt
pfi ⁊ filie.vñ vel premoꝛtuo vel filia emãcipata ad ſolã mulierẽ
ꝑtinet etiã exbr̃datã.vt.S.de rei vx.act.ꝭS.videamꝰ. ⁊ filia moꝛ
tua dos gñaliter ad pr̃em ꝑtinet.¶I. aũt dixit ð.⁊ bãc ⁊ alias
pᷣdictas ĩtelligebat liberis nõ exiſtẽtibꝰ.⁊ ꝓ eo inſti. de bere.qli.
dif. F. ſui. . ff. de li. ⁊ po.l. in ſuis. Itẽ ⁊.j.de col.illã.ſed ibim̃.
Sed.M.opinio vſu pᷣualet.qꝛ ᷣ lex intelligit ſi decedat ſineli/
Jquidẽ.functa. Sed quõ ꝓbat eã defunctò. an /bens
erit neceſſariꝰteſtis q̃ moꝛtus vid erit vł ſepelienit. Dico ᷣm
b. famꝗ ſolã ad boc ſufficere.ſt & ſint aliqͥ qͥ teſtificent ꝙ ſic ſe pu
blica bʒ fama in ciuitate ſua ꝙ ipſa moꝛtua ſit: ſufficit.nã aliter

pburt
e
iolo
nt
ſuarmnen

4 gacllit.

onil

caſlbi

aa
ngi
Not

dapo

Aoiro

Pcien
hche
tiale
füßcün
iſt.
((Voe

mne

edo ine

iͤgerca

Dicen

cie
(dottre
flttae
fflnfn
ßfdeo
ubrl

Wan

(babe

c

fl dicit

cdi
ſson,

ſepore

Efbocce
lomen
linſin
iſesn
cke
emnione

landi

ſ, D

ſnhions

IFiunde

doon
N
lütac
laſt

Plrin
tninp
itin⸗
itite
hͤfuit
tiͤſtg

„

gnirlti
rnöcktii
iputnen
Kürdenm
1geiit
ldtgitil
ugenet
li Jin

NlONen

.
Peonn
lufun
autn dir
iſohktmui
huuenſine
etit
mnmihüit

gifttſed

IonmO
lbſonics
Gbounbi

gippcä
Giͤnnt

SS circunſcri⸗
ta. ꝓĩde.i.g
de Doloſts: quo

MQuintus.

Solu.mr̃imo.qñ dos pe.

Si dos coͤſtante mri.

quõ ꝓbaret bul. ⁊ io.moꝛtuum eſſe.⁊ ſic innuitlex.j. de cap.l.nec
nos pterijt. ſed. R. apte dicit ꝓbari debere. a ¶Aendicare. bñ
ficio lcoꝛ.vt.j.de bere.leg.l.ſt is.⁊.ff.e.ſi ab boſtibus.
b¶ Lũ in ſtipulatũ.maxime.nã idẽ ſi nõ fuit ſtipulatꝰ ipſe frater k
illa. qꝛ tacita ei qrit᷑ qᷓ ad fratrẽ beredẽ ꝑuenit.vt.S.de rei vxo. ac.
F. accedit. ⁊ me/⸗
lius in. S. illo. pꝛo
culdubio.

rũ.S.itẽ videndũ. qe eredes.erneos tñ.

vxoꝛ tua:nõdũ fratereiꝰqᷓſi heres ſolutionẽ recuſatꝰ.At cũ ei here⸗
dotẽ repetere pᷣt. ſi vodiẽ functaẽ des iſolidũ cõueniẽdos nõ ambi⸗
⁊ hereditatẽ eiꝰpoſſit vẽdicare do giturꝰ:ne cũhisſoluendo factis ex

ſu det purgari tis qʒ repetitio ei iure cõpetit: cůĩi piriñ poſſis:ſuꝑſticioſaʒ gens ſol⸗

dol'olno. vt f. õ ſtipulatuz deductaſit. ¶ Mpr. licitudinẽ. I Oæc. aa. 7.cc. marcie.
„.5 ne Fi. diock. æ marx.aa.alexã.⁊ meroni. Otis actẽe ſucceſſoꝛes ma⸗

riti:ſuꝑ eo qð ei dotis noĩe

circũſcripta mr̃e vra: vi⸗ peoe
lerat datũ cõuenire debes . ingre

lioꝛe pciodotales reſeſtima

l. in ctibus.
e tedeng vo

mans. eſunt: qd ſuphmõi cõtractunz vi diẽdi eniin poſſeſſionẽ ren dota⸗
8 Obitulet. no. (lo ſtatutũ ſit vulgoptʒ. Mꝛoide liũ:hrdibꝰmanti nõↄſentiẽtibus:
q dar rco ſidoloſis artibemariti circũuentã ſine aucte cõpetẽtis iudicis nullaʒ

iñ falli in multii mrem vr̃am:iniq eſtimatiõe circri hẽsfacul ate. U Gc. an. . cc. epi
vt. ſ. de odi ide. ſcriptã apud pᷣſidẽ ꝓuincie euidẽ⸗ G̊NNYſoceroſilie tune goꝛio

Ec maritꝰ.inqntũ facere.vt.ff.ſo.ma.l.maritꝰ.⁊.ff. de re ſudi.l.nõ
tm..l. ſ. Sʒ boc in caſibꝰduobꝰfallit quibꝰtenet᷑ iſolidũ. vt no.
S.de rei vx.act.S.cũ aũt. p ¶ Kecuſat. vt.d.S.cũ aũt..ff. ꝓ ſoc.l.ve⸗

r ¶oͤueniẽdos.etiã

ſi pauꝑes ſint. ¶ ¶ Ambigit.qũñ nõ ſuni ſui.ałs ſecꝰ.vt.ff.ſol.ma.l.ẽt
Ziff.ꝓ ſo.l. veꝝ.S.pacti

Otis.debes. ut ⁊

tẽ. vt.ff. de acq̃rẽ. poſ.ſi
ex ſtipulatione.⁊.S.vt
ne.li.ſine iu.auc.ſig.im/⸗
po.rehbꝰq̃s al.te.l.i. Oʒ
bis duobꝰ caſibꝰ q̃s h̊
excipit põt.ſ.cũ iudice ⁊
ex cõuetione.ut.j.depi.
l.creditoꝛes.⁊. S. ð pig.
act.l. fl.

van pr̃

eneri.

Inſoliduũ. babira tñ

rõne ne egeat.vt .ff. ð re
iudi.non tm̃..l.ſtcut.⁊
facit.ff.ſo.ma.l.ſi cũ do

l. ex quibuſdam. 1Lr ee. zeAi. 1 tẽ. F. pe. ⁊.l. ij. ⁊ ð pecu.
be aut foledo tiſſimis ꝓpbõnibꝰ oſtenderitis: dotẽ deciſtih; ineius poſit“ ldepoſiri 5.i 5,6 e.
iſa Pdia reſtiuuni qñ poſſidẽtibꝰ vobisad obtinẽda/ptãte gener tuꝰrebꝰhũanis eren. v„ro act ahneh. 1f.
S ” Pciact dolimali exceptõnisptãs ptusſit:ttn de peculio ſiſoliduat edor landuen
uatũ allegat u Opitulet᷑: ſciet qtenꝰreligioneziu- a te ↄſentiẽte filia tua cõuentũ euʒ dicik.·a dane ce
ſu be reſtiuen / icatonis ſuie tpare dẽatẽ. Sinant ſatiso facere. ¶ Mpa. hono. et e aQl vmi⸗
I. Dgue ct maritꝰ in eſtimatiõe grauatuʒ ſe theo.aa.maximia. pPB. H
keLõpellet. ſtue t 2 5 2 c1, , eni im̃ eſſʒ ꝓmiſſa nõ
xtet res ſiu non alleget:ueritate examiata no ſpli Icõſtate mrionio marituſ repetereu.
ſe n, eber ele⸗ qʒ pciũ iuſtũ reſtituere ↄpellat. uſtali fuenit ſoꝛte ↄſumptꝰ?: b kernegrdn nrn
. diei tefet ſ HMec tüclocũ habẽt cũ resin rer̃ dosq datadicit᷑ vl pmiſſa ere? teit..
e ſa pice ſevo⸗/ natura ſint: ſi eni ertincte ſint: pciũ vxoꝛs facultatibꝰ ad eã reuenat᷑: ce Seearetrennere.
ſic parett mamio qð dotali inſtro inditũ eſt cõſidera icnii rhordeſmetiloſs gu eoſelorg inenn.
in boccaſu. vt ly bitur. ¶ Demm. aa. 7. cc. herotio. deat uẽdicare qð ad mlierẽ recir OQꝛnõ ſoli ſob. ma. red⸗
aocltere⸗ eů HNie pecuniã adimere quã rexeobitꝰfecit maritalits. dieur eſc
qñ res nõ extãt ñ — bes in ptate mime ꝓhi⸗ Si dos conſtante matnmnomo dicit in qͥ dic ↄſtãte mr̃i
tene, achinſt beris. Mã ſi ꝓea dotẽ dediſti:hãc ſoluta fuern. monio marie dors reſti
ationẽ cõem g. Fr 13 2 4„ E„ ltuit ex cã neceſſaria qñ⸗
Randa:ſs ad con ↄſtãte mrionio necↄſentiẽte qgde,y 1 Mpr. h o. 7theo. aa. nifine. q; raſq; excs pbabi
uẽtã. Alij legunt ipſa:mrionio aut diſſoluto: eadẽ l⸗ J cõſtãte mrionio a mari li.ꝛ qñqʒ; ſine cã.ex cau
ſie fam de. Uita repeterenõ potes. to vroꝛ dos ſinecãltima ſancreſſana vrcu manl

Ec maritꝰ:lʒ poſt diuoꝛciũ

acra e uarete ( Ecm cil¶ põt: q; donatõis iſtar pſpicit obti
eaſa; piſuidbuͦ . Binantu facere poſſit ꝰdẽnã/ nere:eadẽ uxoꝛe defuncta ab eiꝰhe
marie ſ.qñ ñ tur luseſt:pꝰidoneꝰ factꝰ q nonred/ redibꝰcũ fiuctibꝰ ex dierefuſe do⸗
uiie ſen . diderat integrũ reſidui ꝓbabiliter tis manto reſtituat: ita vt ꝓpꝛie⸗

fuit in dolo ẽt ad

iuſtã renet eſtimationẽ. vt. ff. e. ſt res. S. ſceuola. ⁊ in boc caſu.ſ.qñ
nõ fuit vir in dolo gtanter: accipiat mulier illã cõuẽtã eſtim atiõeʒ
etiã ſi ſit minꝰdimidia iuſti pcij:cũ ſi eſtimatõ facta nõ eẽt nil bret
vr.ff. de iure do. ſi res. S. ꝙ ſi deceſſerit. ⁊. S. ceterũ. Fallit g h lex.i.
finis buiꝰ. l. cũ vir fuit in dolo. vt dixi. z. Itẽ ⁊ cũ mulier eſt minoꝛ
vt. d. l. ſt res. S. idẽq;. Itẽ ⁊ qñ inueniebat tpe donationis ptoꝛẽ
plus offerentẽ. vt. e.l. ſi res. S. plane. ſed illo ĩtellige in minoꝛe non
maioꝛe.vt.e.l.ſubijcit᷑.idq; dũtarat ⁊c. Itẽ in tertio qñ.ſ.eſt mĩoꝛ
mulier ⁊ extat res.nã reſtituit᷑ut iuſtã eſtiationẽ bẽat.vt.d.l.ſi res
5§. ſi młier. ⁊ boc ſi in eſtimatiõe ſit deceptio.ſi aũt in B ꝙ dedit il⸗
la rè als nõ datura: tũc ad ipſaʒ rẽ: vel ſi nõ extat ad iuſtꝗ eſtima
ionẽ. v: in dicta.l.ſt res.S.i.
4. Ilie pecuniã.quã ei donaueras tu pr nõ in dotẽ.nã ſi ſic ñ
oſſes adimere.vtĩ fi.huiꝰ.l. n 4 Potes. fauoꝛe dotis bᷣ ſpãle

ex neceſſitate.ſcðᷣo ex volũtate viri reddit᷑ſtnec
ſc qꝛ donatio pᷣſumitur redditur viro.

*

maritꝰdepoꝛtat᷑ ⁊ vxoꝛ
retinet affectionẽ. vt.s.
de repu.l.i. Ex cã ꝓba/
bili.ut ĩ caſibꝰenum eraiʒ
ff. iure do. mutꝰ. S. ma
nẽte.⁊.ff.ſo.ma.l.qᷓ;uis
2.l. ſe. Suꝑioꝛi ęᷓ caſu

q̊ aũt reddit᷑. vt in bᷣ ti.⁊

Acõſtate.legitima.q̃ multe ſũt.vt.ff. de iure do.l.mutꝰ.S. manẽte
eq¶ Vꝛoſpicif᷑i.pᷣſumit᷑.vt in aut᷑.de nup.j.dotes.colla.iiij.
f Cũ fructibꝰ.mala fide ꝑcepſ.alioq̃n d. vt.ff.de vſur.l.fructꝰ. ⁊.ff. de
acqͥr.poſ.l.ꝙ vxoꝛ viro.⁊.ff. de dona.inter vi.⁊ vx.l.de fructibus.
g Reſtituat᷑.ſ.d os. Sed nõne vir cũ dẽat nũc red dere dolo facit ꝙ pe⸗
tit. vt. ff. de excep. do.l.dolo.Rũñ.repetit mobilia vt gregẽ: vt ſic vſq; ad
annũ teneat.⁊ ſic nõ põt bec lex haberelocuʒ ſcõᷣm eos in imobili.Alij
dicũt repeti vt ſic ꝓ fructibus pᷣteriij bẽat retentionẽ. vt ar.ff. de cõ di.in⸗
de.l.qͥ exceptionẽ..ſi ꝑs.Qu dic ſᷣm qð iuſtinian intelligit ꝙ pactꝰerat
de dote lucrãda viro ⁊ ſcõam pꝛima moꝛtua accepit vxoꝛem. vñ liberis
quos ex ea babuit ſuare dʒ dotẽ vt ꝓbat h̊ intellectꝰ in aut. denup.5.
dotes.colla.iiij.vbi bec lex recitat.⁊ facit.sõ de ſec.nup.l. femine.hodie
tñ ꝑ poſterioꝛẽ aut.etiã ſi ſcdõam nõ ducat dʒ ↄpuare liberis. vt in aut᷑.

S. de bere. act. l.hbe
redem. vel Faculta⸗

neq; vi. qð er dote. 5. pterea. colla. vij. l Rdeiuſſoꝛes
Cotra virũ ⁊ eius heredes agit. vt.s.ti.ij.l.dotis.nunc cõtra fid eiuſſo/
reiin vel mandatoꝛes qui non tenentur.
ex iure. cõ ſuetudine.ob erroꝛẽ inducta vel ante hanc.l.
ir v xoꝛi fid eiuſſoꝛẽ. In pꝛimis vr̃ õ.ff. de iure do.l.cũ dotis.que et

ſequenti.l.ſiłr ↄdicit.ſo.
ibi vir accepit qð poteſt
hͥ vxoꝛ a viro qð nõ pᷣt
Scdo q̃d de pignoꝛe.
vf ſecꝰ cũ ⁊ oĩa ſint ob⸗
ligata.niſi dicas ab ex/
neo amico mariti dari.

dꝛ tẽ idẽ qð in fideiuſſo

re vr. vt arg.j. l.ꝓx. vbi
oẽm ſatiſdationeʒ ꝓbi
bet. Itẽ an añ mfioniũ
põt dari.ſ.ſponſe. vr q;
ſic.cũ de viro ⁊ vxoꝛe tã
tũ hic dicat. vt ar. S. de

dona. añ nup.ſi ãt. Sʒ

tu dic ideʒ qð in iã viro

cũ in eũ caſuʒ obligatio

pfferat᷑.vt.S.d e dõa.añ
nup. l.ꝙ ſi ſponſe. Itez
an poſt ſolutũ mr̃ioniũ
p̃t dari.Rñ.ſic. vt.ff.ſo.
ma.ſt ↄſtãte.S.quotiẽs
7 de excep.l.exceptionẽ
ij. r. 7.5. d e rei vxo. ac.
S. cuʒ aũt in exactione.
Itez an aliꝰ põt ꝓ viro
dotẽ accipe ⁊ ſe obliga⸗
re. qð videt᷑. vt.S. ð̊ do.
cau.l.fi.ecõtra ꝙ; nõ. vt
j. l. ꝓxi.põt dici vt cũ vi
ro accipiens ten eat᷑. vt
ibi.ſolꝰaccipiẽs non.vt
in ꝓxi.l.ĩmo trenet vtro
biq; cũ eſt ſatiſd atio ni
ſi qñ alteꝝ eſt acceſſoꝛiũ
Itẽ ſi eẽneꝰ dat dotez et
ſtipulat᷑ an põt accipe.
qð vf.qꝛ de viro ⁊ vxo
re bic dr̃.vel foꝛte idem
qgõ in vxoꝛe dante ł! pfe
eius.cũ eadeʒ ſit eq̃tas.
vt ar. ſ. ad.l.fal.l.fl. Itẽ
ſi ipſe vir dat an tenea⸗
tur fid eiuſſoꝛ.vr̃ ꝙ nõ.
p.l.iſtã ⁊ ſe. Sʒ qͥdã di
cũt vt d ari ñ opoꝛteat:

dat?tñ teneat᷑.ſic ĩ tutoꝛe teſtãrio qͥ ſatiſdare ñ tenet.ſt m̃ ſatiſded erit tʒ
vt. ff. de fideiuſ. grege.S.a tutoꝛe.Alij ſic diſtinguũt an ab errante ana
ſciente det᷑.ar.ff.ſi qs cau.ſed ⁊ ſi qͥs.S.fi.Alij ſic diſtinguunt an det ꝓ
dote danda ab vxoꝛe viro vel reſtituẽda a viro vxoꝛi.⁊ tũc dicũt teneri.
vt. ff. de iure do. l. cũ do. an vᷣo det᷑ ꝓ ea ſeruãda q̃ſi mantꝰſic ſe hẽat in

qminiſtratione pr̃imonij

bic ti.nꝗ dicit h ſeruandũ.q̃ opinio eſt ꝓbabilis.⁊ ſic dant᷑ in cĩtateiſta
Sʒ az. dixit ⁊ nos nullo mõ teneri.vt.S.de legi.⁊ ↄſti.l.nõ dubiũ.vt.ff.
de fid eiuſ.l. cũ lex. Itẽ an põt renũciari buic ti.qd dicũt qͥdã ex gñali re/
gula. S. d epact.l.ſi qͥs in cõſcnbẽdo. Sʒ aʒ.dicit ꝙ nõ in pꝛimis ex ipᷣa
rub.q̃ ꝓ bibitoꝛia eſt. vt.ff. neqd in lo. pu.l.ij in pꝛin. ⁊.ij rñ.ſicut ⁊ aliaſ
ʒ. ne łpᷣia.manci. ⁊ alias.S.ne qͥs in ſua cã.in quibꝰcaſibꝰnõ põt renũ/
ciari. nec & hic. eſt eni bonũ ar.ex rub.vt. ff. ſi cer. pe.l.i. Atẽ ſicutpbibʒ mm
bꝛica viro ne det:ſic textꝰ vxoꝛi ne accipiat.ſi d fiat nõ vʒ.vt.sõ.de leg.
⁊ Cſti.l.nõ dubiũ..ff. de dona.inter vi.⁊ vx.l.iij.S.ſciendũ.IJteʒ ⁊ ꝑ b
Af. de arbi.l.ſed ſi in ſeruũ.j.ſi iuder.
ENEEn eerali.cõſtõ em. S.l.ꝓxi. l ¶ Mandatũ.vbi põtals ſatiſda/
tio eſſe:ibi ⁊ mandatũ.vt.ff.mã.ſi bereditatẽ.S.⁊ in ſũma. ſic ꝗᷣ vbi ꝓbi

l.fi. Itẽ ð.ff.de iure do.cũ dotis.ſʒ ſupioꝛi.l.ſoiuimꝰ.

Liber

Rub. nel fldeiuſſoꝛes ⁊c̃.

tas eiuſdẽlibeꝛis ex eadẽ ſuſceptis
ↄpetens alienani cõtra leges ama-
rito nõpoſſit.
Ne fideiuſſores vel mãdatores

dentur. „
da PPr. grati. val. theo. aa. cy
8 ue ex iure ſueer neio.

ablatas eſſe. ¶ Mpr. dio. ⁊ max.
aa. ſiſeon.
d Juoꝛcij cã rebꝰ uxoꝛisama
rito amotisvl ab vxoꝛe mariti:reꝝ
amotaruʒ edicto ꝑpetuo ꝑmitti
actio. Cõſtãte em̃mr̃ionio neutri
eoꝝneq; penalł neq; famoſabactõ

oſuetudine ꝰlex ꝓficiſcatur ↄpetit:ſj ð dãno in factũ dat᷑ actõ
ut vir vxoꝛi fideiuſſoꝛẽ ſuãde do⸗ I Sem. aa. .cc. quartoni.
tis exhibeat: eã iubemus aboleri. Erebꝰqᷓs diuoꝛcij cã quon
I AMpa. iuſtinia. a. iulia. ppᷣ. Ndã vxoꝛẽ tuã abſtuliſſe pꝛo

g *£ Enerali diffinitione cõſtõ⸗ ponis: rerũ amotarũ actiõe contra
hyné pꝛiſtinã apliantes ſanci- ſucceſſoꝛeseiꝰnõ inſolidũ:ſj quãtũ
mus:nullã eſſe ſatiſdationẽ Iman- adeospuenit ꝙ ſi res extent dñij
datũ ꝓ dote exigendũ: vela mari vendicatiõe vti nõ ꝓhiberis.

toułapf̃eeiꝰ:vl ab oibꝰꝗ dotẽ ſu .
ſcipiũtꝰ. Si em̃ credendã mulier Ne ꝓ dotemulienisbona marin
abdicantur.

ſeſe ſuãq; dotẽ ꝑti maniti exiſtima
Mpr. diocl. ⁊ max.aa. appolina

uit: qre fideiuſſoꝛ vl aliꝰ iterceſſoꝛ
exigit᷑:vt cã ꝑfidie in cõnubio v T vroꝛi pdotedb ne.
Mlane bon quondã mari
ti:iure ꝓhibituz eſt. Sane ſi nullo

generet. Renum ammotarum.
IMpa.alex. a. polidente. relicto ſucceſſoꝛenon idoneꝰdeceſ

COmpẽſationis eqtatẽ iure ſit:ſm iuris foꝛmã qtenꝰſucceſſio⸗
poſtlas:nõ eipꝛiꝰ exolui qd nis modꝰpatit᷑ indẽnitati tue cõſu
deberete ↄſtiterit equũ eſt:qᷓ; peti lere nõ ꝓhiberis.
tiõi mutue m̃ſum fuerit: eomagis
ceate pſeg dicis qᷓ diuoꝛcij cauſa 2Heſundo dotali.
Mpr. ſeue.c. ant. aa. dide.

amota ↄquereris. Cuʒ igit᷑ apud
opetẽtẽ iudicẽ exſtipulatu ↄuenia eſtimata pdia data eẽnt ĩ
ris:apud cundẽ doce tuiiurisꝰ res dotẽ⸗ ↄueniſſet vt electioꝰ

ſui vt nõ fiat inops.⁊ tũc nõ tenet᷑.⁊ ſic loq̃tur

„

n (Lredendã

c ¶ In factus. generał q̃ ex varijs cauſis eſt inducta.vt.ẽ
ſan. ec.l.ſancimus. ⁊.S. de iure do.l.i.vel in factum ſubſtdiaria.l.
aqͥl.que in ſimplũ d at᷑:bic aũt nibilominꝰ⁊ directa bʒ louumm.
Erebus. puenit.eſt eni ex delicto. vt. ff. e. ſi mulier. F. actio
penał.vt diximꝰ. s.l. ꝓrx. ⁊ iõ ſic dat: vt h.⁊.ẽ.ne ex delic.
de. l. i. . ſ. de fur. q;uis.ſed vr d ari in ſolidũ ſicut cõditio furtiua.
vr. ff. e. ð nurũ.S.ſi poſt.ꝗ eſt ð.ſed nõ per oĩa cõditioni ſiłatur.
Rub.He ꝓ dote mulier ⁊c̃.ſapʒ ↄtinuatio ex pᷣcedẽnbꝰpᷣcdlara

daturcũ mulier amouit ↄſtlio diuoꝛcij ⁊ ſecutũ diuoꝛtiũ ſit. vt. ff
e.l.verũ.⁊ ſiccũ nõ fiat diuoꝛciũ bodie iure canoñ.nõ bʒ locũ ni⸗
ſi vrilis qñ cã ſperate moꝛi vel diuoꝛcij amouit ⁊ ſecuta non fuit.
vt. ff. e.ſi mkier. nec põt dici bre locũ vbi rõ eſanguis fit ſepatio cũ̃
ibi nõ tenuerit mrioniũ.yt.ffe.ſi cõcubina.ſuni aũt actio ceſſat ſe⸗

cũdũ io. niſt ꝓ 5
ctatõ e poſtea ſcã
ex fauoꝛemr̃imo

nij. vt. ff . l. i. i

Ompenſa
Niõ is. ex cõ
ſtltutide ten eri ex

glia cã q; dotis.

p Juris tui. qꝛ
vel tue ſunt łtuo
piculo. vt ⁊.ff. e.
ſi cõcubina. 5. fl.
⁊ cõcoꝛ.ð.de cõ⸗
pen.l.neq;. Sed
ecõtra.S.ð reivx.
act. S. ſed nec ob
res.ſo.hic ex alia
cã qᷓ; dof vir de⸗
bebat. vl bᷣ p illã
coꝛrigit᷑.vel h de
dote in qntitate
ibi aũt in ſpecie.

Nuoꝛcij. /
ittik acto

ſecuto diuoꝛcio.
vt. ff. e.l. ren amo
tarũ.nõ autẽ du
rante mfionio.ut
Hh ſubijcit conſtã
texc.
a lHeq; pen aliſ
e gbec penalis

iõ cõſtantema

trimonio ceſſat.

Sz3 qdã dicunt

in caſu dak ad
qdmuplũ. vt. ff. e.
ad fiſcũ.qð non
plʒ imo rei ꝑſecu
tionẽ cotinet. vt
ff. e. l. ſi mulier. §.

bec actio. ſʒ iõ di

citur penał. qꝛ iu
ratur in litẽ. ⁊ ſic
in plꝰ agit qᷓ;ᷓ ſit

apud cõmouẽtẽ. vt.ff. e.ſi cũ dos.S.ſi.⁊.l.ſe.⁊ dãnũ qð maritus
habuit venit. vt. ff. e. ſi cõcubina.S. pe..l.ſi mulier. S. rerũ. ⁊ l. pe.
Itẽ ei qð dicit nõ dari penalẽ eſt S ff.ad.l.aq̃l.ſi ſemus ſeruũ. F.
ſi cũ manitꝰ.nã actio.l.aq̃.penalis eſt.vt inſti.ad.l.aq̃l.S. bis aũt
verbis.ſo.in ſim plũ dat᷑ eo caſu ſicut ⁊ actio ſᷣ ui coꝛrupti dat᷑ eo
caſu in ſimplũ.vt.ff. de ſer. coꝛ.l.f. Itez aliud .j.de fur.l.f. .. fi.
vbi etiã rerũ am otarũ d at᷑ cõſtãte mr̃ionio.ſo.vt ibi.⁊ idẽ int pa
trẽ ⁊ filiũ quãtũ ad famoſam nõ quãtũ ad penalẽ. vt ff. de fur. ſi
quis vxoꝛẽ.S.i. b ¶ Famoſa. vt furti.bec aũt nõ eſt famoſa vt
furti.qꝛ etiã in qndã vxoꝛẽ nõ daret.vt. ff. e. l.i. .ij.

-

de ſacro

ell.i. in fi. ⁊ de bo. auc. iu. poſ.ſi pꝛo debito..l.in poſſeſ/

bet᷑ alia ⁊ mandatũ.vt bic dicit. m Buſcipiunt. ð. ö. de dote caut. „ MErleni ted d uga deis deni r liube im

ſe.ſiłe ar.s.de pac.cõ.l.hac generali.⁊.S.de teſti.ſi q.in prin.⁊.j.q po.

one. 7. 5. de pact. ſt pacto quo pe.in fi.

in pi.ba.lłfl.⁊ in decre xij.q.i.pᷣcipimꝰ.¶ Rub.Rerũ amotaꝝ.Hec act f Junis ſoꝛmo.que eſt vt mittans in poſſeſſionẽ cã rei ſemãde de
. *

h

R .

(guorie

weuͤͦt
uisbon

nlandi
Voloſcl
cuei
prho

ſti
eno

uni
füflif

ioffuna
Lul
nei
fenün
Diglen
athrl

llſtn
iiipn⸗

iſtii
Mlian

pni

uftch
(ſtintio
mi
dAll

beis kun
Ulhit
Parcept

leſti
leron

6eles
th.

Jiniz
fllien
üatai
ſoſlon
line
tacee
nd.
ſdeſer
nali
le bii
Ilas

luede
loi
leht
Pn.

*

dbo⸗

S=
=1
—S=
2 =
=
=- =.

S-=

Fuyns
Ccömen

=Se
=

e

bitoꝛe nõ reſpõdẽte ex titulo.vt.ff.qbus ex cau.in poſ.ea.l.ij.⁊ di
ſtractis bonis cõſulat᷑ nibi qð fit ꝑ aliũ ti.ff.de bo.auc.iu.poſ.im/⸗
mo ꝑ eund ti. vt.l.fulciniꝰ.S.i.ꝙ ſt nõ inuenias emptoꝛè vel mi⸗
nus idoneũ ẽt tibi tunc dabunt᷑ lſolidũ. ut ⁊.j.de iure do.ĩpe.l.fi.
.ff de re iudi.a diuo.S.exequunt᷑. ¶ Rubꝛica. De fundo dotali.

Spãliter ð re in/ H
ermaia n vore mulieni ßuet nihilomin? lexiulia
eſtimata locũ hʒ. Eſt'aũt alienatõ oĩs actꝰ
ecno rei

nano Pqué dñium tranſtertur.
— ſt eẽt viri. vt ⁊. ffæ. bpa. goꝛ. . domicie. —
ePitencum. Aritiq fundũ cõem cũ alio
kar fnca ne, Ain dotẽ ineſtiatũ accepuũt: ad
ſtimatũ in dote (Ol diuicddo iudiciũ ꝓuocare nõ

datũ alien ari. vt .Iz
dan nnanave poſſimt: ipſi poſſint puocni.
.de.Diuoetio facto apucdl quẽ liben
lex. r·ff eo. ſtſnn moꝛari pel educan debeant.

dũ.nã ꝓ nõ eſtia

to hr. vt. ff ð iunre AMMpr. diock. 1 max. aa. 2. cc. ce
.l. S. fl.
an bgon I/. Srern ne Aleſtine

xiñ poſſe aliena/ q; diuoꝛũ parentũ nroꝛũ vl⸗
el adt e vcõ, Ta oſſonecaueat: ut ꝑ ſexũ liberoꝝ
act'p quẽ dmñuu, inter parẽtes diuiſio celebꝛet᷑: cõ⸗
anle⸗ dn alie petẽsm iudex eſtimabit: vtxꝝ apðᷣ
nalo.D et ſif. Prem an apud mr̃em mfionio ſe⸗
Ratidamd, Pernfſſraf ar nunnmnd ⸗
eria ceteris ſer Pedt. col. viij. conſti.
ance f.vrli-ma.1a. N illi.
narordt oblide, pr̃ cãm dinoꝛciſ pᷣſtiterit
aliens aliel /ℳ₰½ APmfez ad ſcdas nuptiaſ
cx de reb? e. non nõ venientẽ liberi nutriant᷑ pr̃is ex
Dets Suh peſig:ſi vo ratücapuchpfezma.
uc Lintereſt. ſo. Imis locupletis expenſis:niſi pr mi
ibiva fuit efima nus idoneꝰ ſit.tũc em̃ apud mr̃em
olo ocaſn locupletẽ nutnant᷑. Mã quẽadmo
denda qñ t obli ũ ⁊ locupletes filij mrem alere co
ßeis⸗ Itẽ cõrra gunt᷑ egentẽ:ita iuſtũ decernimus
aeli io meaa, Ta infeſilios paſc. Qð de matre
le bi in lbertate ⁊ filijs decreuimꝰ idigentibꝰ: hoc
aioiieng nFoe qʒ in odus aſcẽdentibꝰ ⁊ deſcẽdẽ

ſure do. cũ in fun
do.⁊ inſti.quibꝰ
alie. lʒ vel nõ. in
pꝛin.

eſt in ſpon⸗
ſo. vt. fk. e. l. lex. et .

Idebo li. n5 N MMpa. pius paſſo:.
ſineratione. Arentũ neceſſiratibꝰ ulibe

nimusobſeruari.

INon pñ̃t. i
in minoꝛe. vt. j. ð
pꝛeð.mi.l.inter oẽs.⁊ eccła. ut no.S.de ſacroſanc ecc iubemꝰ.⁊ B
lõ.qꝛ ex neceſſitate fieret q̃dã alienatio.vt ff. de cõdi.fur.l. et iõ, et
leleganter. ⁊ ſic ergo munꝰin cõione detinet.regulariter õ. vt not.
ð.cõi diui.l fi.in caſibus aũt alienant vt. ff. el.i. a. ff. deiure do. .
ita cſtante..ff. e ſi fundum. ¶ Rubꝛica. Diuoꝛcio facto ⁊c. Ex
pcedentibus patet cõtinuatio.

Icer neq; inter parentes.ſ.vt apud mfr̃em filie:apud pf̃em
fllij ſtnt. vr ⁊ alibi.j. oe cuſto. reo l.qm̃ vnum.

4 Annabit, taliter diuidẽdo: vt B. niſi ex aliqᷓ cã in örium mo⸗

ðð

nibus ꝑſonis vtriuſq; nature decer

Healẽdisliberis ac parentib. cilla vel ancille filia vl liberta vel li

Meſideiuſ. Ren amo. Defu. do.
Diuoꝛ.fcõ ad. De alẽ.li.
H De cõcubi. Denatu.li.
ueat. vt. ff. de libe. exbib. l. i. . boc ĩterdicto.⁊ differt hic ti. ab illo.j. vbi
pupilli ⁊c.qꝛ bic viuit pr.ibi deceſſit. o ¶ ¶NDoꝛari.adulti.
p ¶ Hutriri.pupilli.vel põt eſſe ꝙ alibi moꝛent᷑ ⁊ alibi nutriant.⁊ facit

„.

xviij.q.ij.c.diffinimus.pꝑ aut᷑.aũt pleniꝰ dicet᷑ q̃ aul pr̃ ⁊c q̃ eſtutli.

Qumntus.

ma.⁊ auie.S.illud.colla.viij. pf. diuoꝛcij. q
multe ſüͦt. vt di /
ros ſuccurrere iuſtũ eſt. kimuns S. derepu l. on⸗
Biui fratres cleri.
C mpetens iuderxa filio te

li iubebit: ſiin ea facultate

imo vbi pf̃ vult.⁊. ff. de
ven. inſpi.l.i.S.apud eũ
ſed ibi d eceſſerat:hic nõ

”l”ůͤU Iteʒ bicpᷣſtitit canſam
eſt ut tibi alimẽta pᷣſtarepoſſit. diuoꝛcij. 8 4 Nfis
HBem. aa.?.cc.taciane. Geupers .Bae be
e e 2 a mĩis locupleſ̃ ⁊c̃.
cõpetẽti iudici euʒ quẽte no ſunt in coꝛpe. ſed.x.
Derclaudio enix eſſe dicisfſi adiect. aſt bes ea dic.
ieiuseſſe ꝓbaueris: alimẽta ei? pꝛimũ di tii (af apud
ꝓmõſfacultatũ pſtari iubebit:idẽ Pfen gpenſss hiis oñt
ri g5 aD ali. ſi at ea vᷣba omittis
Ma apud eü erluchr deat ertimabit dic niſi ⁊c. referri ad pꝛi
AMpr. ſeue.⁊ ant. aa. ſabino. mũ ? primuz vt ſit len/
Nprem tuũ officio dehito ſus. ſimfpᷣſtat cauſam

ſub.tũc apud pr̃em et a
pr̃e alunt᷑.niſi ⁊c̃.qꝛ et
tũc pᷣſtat mr̃.idẽ et qñ ẽ
minoꝛ triennio.vt.j.de

— d po.l. pe. pᷣma placʒ
menta ꝓmõ facultatuz pſiaritibi t1Baſeldennb⸗ vi f.
de

iubebit. Qð ſiprem ſe negabit q/ de lib. ag.ſi qs ali ĩpn.

ꝓmerueris:patemã pieta⸗
tẽtibinõ denegabit. Qð ſi ſpõte
nõ fecerit:aditus cõpetẽs iudex ali

n R in nſaAz KRKubß. de alendis libis
ſtoneiſij npeimiside inder erv „bautegoecdzn
NNrNr.. parẽtes ⁊ nò d iuertert:
De concubinis. H vel alter erat moꝛtuus.
— „ 2 dicit hincinde alimé/
AOpa. cõſtan. a. ad populum. tapſtanda.
Emini licentia cõcedat᷑ cõ Urenu neceſſics

.— Nribus. i. alimentis
ſtante mrionio ↄcubinã pe vt a. ſ. de bo q lil.· f F.

neaſehahfiipuetbens emai. Sineiue d d

l.filia.⁊.l.nec filiũ. non

bus eoꝛum ⁊ ex quibus cauſis auͤ 1 enre ,
iuſti efficiantur. rẽs.an aũt frater fratrẽ

vf ꝙ ſic. vt arg. ff. de tu

Npa. cõſtan. a. ad gregoꝛuzy. tel. a radiſ l i circa n.
Enatoꝛes ſeu pꝛefectos yt f. Et Pee ſiliü.2 fa⸗

qsin ciuitatibus duũ vir li⸗ urncge 53.

tasvl lacerdotijꝰ.i.phenicarchie pꝛoxi.
uel ſriarchie oꝛnamẽta cõdecoꝛãt W ¾ ppetẽti ex clau
ta

. . io.marito.ut no
placʒ maculã ſubire in famie ⁊ alie ta . pi.
nos a romanislegibꝰfieri: ſi er an- 5 .m aioꝛi mennio
als mr dz eũ le ri.
Liite Ner Aleul iti VelI de pa po. nec fil ũ. ⁊2 fsc
berte filia uel ſcenica vel ſcenice fi S. debereri coguimus.
liaul ertabemariaul tabemanie ſfi Rrtre
lia vel hunnli vel abiecra pſonaul /πirdenegan ali
lenonis:aut arenarij filia.vł qmer menta. val ſi filius pa⸗
treʒ detulerit vt. ff eo.l.
ſi quis ali.S. ſi quis ex
bis.ĩ fl.⁊ onꝰ ꝓbãdi vr imminere pr̃i. vt ar.S. de ĩof.tceſ.oĩmõ.lʒ ſit an
in. e.ti. l. liberi. a ¶õ denegabit. pſtãdo alimẽta. b ¶ Exaiabit.
ſũmati. vt.ff. e.ſt qͥs ali.S.ſi ł parẽs.inreri tñ alit᷑ ⁊ ſi ñ ſit filiꝰ.vt.ff.e.l.i.
§H. idẽ iulianꝰ. 2.l.ſi neget.⁊ ſi ↄſtuterit ñ eè ltĩmũ.nõ alitvt.ff.e ſi qͥs ali.
S. idẽ reſcrpſer̃t ſecꝰꝑ aut᷑.vt.j.ti.ij.aut.is.⁊.ff ð dõa.l.iij. Rub.d ↄcu.
Emini fa·j.cõ ia dema.l.fi.nec vltra vna ↄcubinã.vtĩ aut.ð triẽ.
Ra ſe. ſiderauimꝰ.circa fi. coll iij. Rubꝛica. de naturalibꝰ libe⸗
ris ⁊c̃.Hij ꝓuemũt ex cõcubinis.ideo bene ſuoponit᷑ti.
natoꝛes.ſacerdocij.nõ loquit de ſacerdotio pſbyten ſed ð qᷓdõẽ

dignitate. ſic exponit p
ignotũ ignoti? ſm io.
e¶ Suſceptos.vt ab vxo
re velut a cõcubina.naã

nee naturales ſunt. 1 fa qut nr̃i progatiua reſcnptu: ita vt
miͤe. ehelen . ꝗcqd talibus liberispĩ donauenit
õ ſeu illos ltimos ſeu naturales dixe⸗
elaute. Iit: toti retractu liime ſoboli red⸗
nenn e ls, vt penend anteee ſatnar ſcnone nf
g ¶ Aenenis. vt veneno qut pr̃i. Sed etvxoꝛi tali qdᷣcunq;
occidit᷑ coꝛpꝰ ſic animꝰ = . = Per .
iſtan conuerſatione. datu quolibet genere fuenit lẽt em
S ptõne collatũ:⁊ hoc retractũ ret
pcipimꝰ. Ipſas etiã qrũ venenis
inficiunt᷑ anmi pditoꝛũ ſi qd qnt

cimonijs publice pꝛefuerit ſuſce⸗

b & BGi qd quent᷑. inter/⸗
poſtio eſf.
i ¶ Subijci. ſi dubitetur
an apud eas ſint tales
res. kEriſtũt. ſ. pᷣ
dicte perſone qᷓ repetere
pfit. 1Paro as
fecerant poſt moꝛtẽ de⸗
functi.nꝗ antenõ valet
vt.j.de cap.⁊ poſtli.re.
l.nec nos.⁊.ff.de acqᷣͥtẽ.
bere.l.qͥ ſuꝑſtitis. Alij
nõ diſtinguũt antea vł
poſtea fecerint.⁊ idẽ de
iuramẽto dicas qͥ iura⸗/
uerũt ſe non petituros.
Et no.noluerũt. qꝛ nol
le dicoꝛ qð non poſſum
meo facto impeditꝰ.va
luit enĩ pactũ.qꝛ lʒ pat᷑
non poſſit p aciſci.ernei
pñt.ſed ſiſcus aufert.
m NAd defenſionẽ.i.ad
defendendũ ſe a fiſco et
ad fiſcũ vincendũ ſi in/
fra duos mẽſes agant
alias repellunt᷑ ut ſubij
cit. n ¶Coõͤmẽdataſ
alij vt dent o cubineyvel
filiss. o ena. ta/
libꝰ filijs ⁊ con cubinis
inferenda non foꝛte alij
detinẽti tales res.⁊ fac
ſ. de iure fll.q l. qui in Zcti
bus. p Queſtione

eſt ꝗbusiuſſimus aut fiſconrotoꝛ
mẽtis ſubijci iubemꝰ. Siue itaq;

abeo emptũ eſt:uel ab alio ſiue ip⸗

dat᷑ ꝗbꝰ iuſſimꝰ: aut ſinõ exiſtũt
fiſci luribꝰvẽdicet᷑. Qð ſi exiſtant
⁊in pñtia rerũ ↄſtituti agere nolue
rint: pacto vel iureiurando excluſi
totũ ſine moꝝ fiſcus iuadat.Nui
bustacẽtibꝰ ⁊ diſſimulaãtib ad de
fenſionẽfiſcalẽ duoꝝ mẽſiũ tꝑa li⸗
mitant᷑:intra que ſi nõ retraxenintł
ꝓpter detrahendũ rectoꝛẽ ꝓuin⸗
cie nõ interpellauer t:qcqd talibus
filijs vel vxroꝛibꝰ liberaluas ipura
cõtulenit:fiſcꝰnr inuadat: donatas

diupli ſeuera qſuone pquirens.
In Aen. li.ma. 4. F. quia

toꝛquent᷑ n deubme. pero: colla. pbii.
vt. S.dixi. ſed bodie bec & ZSinme Si mult
F; Radedtg werng Ed nouo iurehmõi mulie

ten.ꝗͥ.mo.na.effi.ſui.ꝗ.
n.colł.vi.qꝛ hmõi ſemi
ne cũ oĩib? pñt õᷣbere. vt
S.de nup.aut᷑.ſed nouo
iure. ⁊ aut. maximis. et
bic habẽt quidã aut᷑.ſʒ

nouo iure hmõi mliereſ.
AEtire. alicuius qᷓ 2 i
bʒ filios natales ꝗffectu nuptias cõtrahere poſſunt
ber neuner geratne . dũtñ libere ſint cũ qbus ʒ nuptias
ilnilij dic ſemiuncis alj celebꝛare. I. Mpa. archa. ho⸗
nn vnala.ſ iz direce no.aa. antennio. pp.
no capiantvltra:iure iñ ⸗ a, r,s— gIii al-
pupillaris ſubſtitutõis ( Atre . uel legitimis ſiliſs ul
totũ babere poterũt. qd epotibꝰ vel ꝓnepotibꝰ cu
eerigaat ut iuſcũqʒ ſexꝰ vnopluribuſue exiſtẽ⸗
q̊·ſed ꝑ aut. diminuit ö tibuis:bonoꝛũ ſuoꝛũ vnã tm̃ vnciã
pr nannnalitlce ſeu filiabꝰ eoꝛũ⸗
q genitricib:pel ſi ſola ſit ↄcubina

ere nuptiaspoſſunt ẽt cũ pditis
magnis dignitatibꝰ: dũ tñ dotalia

lex qᷓ ſ equit᷑.nũc ſoli ⁊c.
q̃ eſt in aut᷑.q.mo.na:ef.

ptos filios in nũerolegitimoꝝ ha
berenoluerũt:aut pꝛopꝛio iudlicio

vel cõmẽdatũ dr qdð his reddẽdũ
donatũ eſt ꝑ ipſum ꝗpĩ dr uel per
aliũ:ſiue ꝑ interpoſitã ꝑpſonaʒ:ſiue

ſoꝛũ noĩe patũ:ſiati retracti rec.

vel cẽmẽdatas rcs ſub penaꝰqua⸗

es cũ olbus hoibus contra

inſira ſup hoc cõſiciant᷑ ab illuſtni⸗
bus. Reliq vocitra eos ꝗq maioꝛi-
bus decoꝛati ſunt dignitatibꝰ ſolo

ſemiunciã largiendi vel relinquẽ⸗
dihẽat ptãtem. Nuicqꝗd vovitra
modũ cõceſſuʒ relictũ ſit:ltimis fi⸗
lijs uel matri vel cetens ſucceſſoꝛi-
busiure reddaf. Inauten.
colla.vi.coſti.i.q.mo.na.effi.ſui.
H. ne igitrr.
i nc ſoli lben naturales⸗

,„—
legitimi ad hũc moduʒ coartãt nõ
etiꝗ mater?. H Mpr. heodò. 1val.
aa.ad appolomiũ.ppᷣ.
K gs ſen lber ipe ſeu curie
Oſit nerbꝰ?obligatꝰ:tradendi
fnios naturales velocẽs vl qs quẽ
ue maluerit eiꝰ ciuitatis curnie vnde
ipſe oꝛi᷑ ⁊ inſolidũ heredes ſcrnibẽ
di liberã ei cõcedimꝰ facultatemꝰ.
Nõð ſicuinõ ex vrbe ſed vico vel
poſſeſſiõe qlibet oꝛundonaturaleſ
liberi cõtigerũt:eoſqʒ velit ſub dĩ
finitione pdicta curie ſplẽdoꝛe ho
neſtare ⁊ herditatis opibꝰadiuua⸗
re eiusciuitatis aſcnbẽdi ſũt oꝛdi⸗
ni:ſubqᷓ vicus ile vel poſſeſſio cẽ⸗
ſeat᷑. ð ſi altemutrã regaliũ ciui⸗
tatũ pfiam ſoꝛtiat᷑:ſit ei libemʒ ſu⸗
ſceptã ex ineq̃ cõiugio ſobolẽ cu
iuſcũqʒ ciuitatis decunionbꝰ ĩmi
ſcere:dũmõciuitas ꝗᷓ eligit᷑ totius
ꝓuincieteneat pꝛincpatũ . Indi⸗-
gnũeni eſt ut ꝗ ſacratiſſime vrbis

vbere gloꝛiat᷑ naturales ſuos non

illuſtris oꝛdlie citatiſ illuminet. Et
hoc ſiue poſiꝛema diffiniat ſiue do
nationẽ cuiuſſbet qntitatis in lbe⸗
ros naturales pr cõferatꝰ: ⁊ qð de

ſubeunda ſoꝛte cunali ſeu teſtõ ſeu

actoꝛũ fide ↄſtituat:ita ratũ eſſe ſta
biliternqʒ volumꝰ obſemari:ut ſiue
abſtinẽdo hereditatbus ſiue abdi
cando donatiões:naturales liberi
curialẽ voluenit euitare foꝛtunam:
poſteaq; prnarũ opũ vel iſoliduʒ ł
ex ꝑte reꝑti fuerint poſſeſſoꝛes:licʒ
eas alienauerit oimõad cõditionẽ
in q pr eos amplificatis opibꝰ eſſe
voluit:etiã iuiti cogãtur accedere
Et ſi filiã naturalẽ l filias habue⸗
rit ⁊ eã vel eascuriali uel curialibꝰ
ciuitatis ex qᷓ oꝛũdꝰeſt vel ſubqvi
cus vel poſſeſſio vñ oꝛit᷑ cõſiſtit: ul
eiꝰ ciuitatis qͥ pꝛncipatũ totiꝰ pui
cie tenʒ mrionio collocauit:hic ea

ſui. .. ne igik. col ⸗

.

39, vi.

( Anc ſolili
BVberi. nata⸗

les ⁊ legitimi. qd
accipe in ĩfinituʒ
vt. ff. de H. ſig. li⸗
beroꝛũ.lʒ in coꝛ/
poꝛe vñ ſumitur
dicat filios natu
rales.ſ.imd.

e¶Uat. delci

qs.ᷣſeu li
ber. a nexi⸗
bus cune.

g Unſolidũ.nõ

tñ in plus q; na⸗
turales ⁊ ltimos
ſi eos bẽat.vt in
aut.qui.mo.na.
b Faculratez. ſi
ue bear ltimos ſi
ue nõ. vt in aut.

eo. . ſi qs igitur
luerit. niſi habue

rit naturalẽ ex an

cilla.qꝛ tunc non

põt ſi bʒ ltimos

fratres.⁊ fũc qñ

q̊s ſe offert nõ pᷣt
ſi hẽat fratres le⸗
gitimos. vti au⸗
ten. eo. F. T iſte. ⁊
d. F. ſi qjs igit fue
rirrr.
i Cenleal. ſic ff.
ad munici.l.ꝗᷓ ex
vico. ⁊. S. de epi.
⁊ cle.nulli.⁊ ĩ au
ren. e. S. ſt qͥs igit
ex qualibetr.
K Niu itatũ. ve/
teris noue rome
¶ Uneqli coniu /
gio. i. Ocubinatu
m ¶ Decurionib

i.curialibus.

n Puncipatuz

yt meiropolita⸗
na. vt in coꝛ. F. ſi
quis igitur ex q̃li
bet.

0o oͤferat. imd

ſt ab inteſtato

decedat bic pa’.

ſuccedũt ſicut le⸗
gitimi:ſz nõ alijſ
cognaſ pris nec

alij cognati iſtis

vt in aut. ꝗ. mo.
n a. eff. ſui. . filiũ

vero. colla.vi.
p Alienauenint
poſtq; ceperunt

bfe. ⁊ ſic ex pol/
ſeſſione piudicat᷑
ei. ſic. j. de repud.

bere.l. i. ⁊.f. qui.
mo. pig. ylypo.

ſol. ſicut. . ſuper
uacuũ. ⁊ in aut.

eS.ſt Ho ab ſitio

è”ð

We
he
Meo⸗
liſor
ots

Mo

bens

E
AIbe
ter
n⸗

Uine

ſͤhn
i
of⸗

1

Weg

ſſin
lin

ſin

Ce
hn

l

Guſ
IS
cerr
W
ff L
ſarfieng

.

= = S=

nih

lglii

.

Rren
sanne

S

ctii
hlnpleg
unestrde
ſosditn

Rür
gigti
k
tbin insf
Uui

Nle Kien

Kigte
Uenniltcen
tnantgign

Uodindsn
ötſllin
Sſeofnii

lntestie
hantfng
ſinos ftin
naoßtket
AAisgte

b

Puniili
ſotöet
dennlitin
viſließ
gina.
niſ
nolporbn
cſicti
iMhn
anel
diklu
lcen

EF

Quintus. De natu.libe. ⁊ mri.

iſuig

dem ⁊in ꝑſona eius uel caꝝad exẽplũ mariũ obtine

moditatibꝰ ciuitatũ ↄſulat᷑:⁊ vtrũ nouos lex faciat cu
rales an foueat quos ĩuenit.i.Mpr. lco. ⁊ anto.aa.
qWonũ deſideria moꝛiẽtii anmnaſio. Pp./
xr arbit rio viuentiũ nõ ſine iuſta rõe colligimꝰ
⁊is qnaturalẽ filii habẽshoꝛtãtibꝰ legibꝰ vltroad
inſtar ltimi filij municipalibꝰ euʒ volueritaggregare
muneribꝰ:⁊ donare prie pꝛicipalẽ:maniſeſtauit no⸗
tũqʒ fecit ſine dubio ꝓfeſſiõe ceniſſima facultatum
ſuarũ oiĩm elegiſſe ſe affectõe debita ſucceſſoꝛẽ. Cũ
certe hmõiꝑſonis adeo ſacratiſſima oſtõne ſubuen
tũ ſit:ut nec renũciandi eis aut alienãdi aut repudiã⸗
