bus. alioq;n ↄtra eſt qð ſequit᷑ in alijs aut.⁊c. Ded qͥ ſunt hij.Rñ.illi in
ꝗqbus dicit lex ſin gulare intereſſe venire ⁊ certitudinẽ cõtinent ſᷣm qͥ ſdaʒ

Sed certe ĩmo ⁊ ſi lex nõ dicat venire ſingulare intereſſe.ſi modo cerntu

dinem cõtinẽt illi caſus:vt hec lex dicit aꝑte:vt ſunt oẽs bone ſidei.⁊ q̃
dam etiã ſtricti iuris.⁊ in arbitrarijs in qͥbus iurat᷑ in litem. vt.ff. de in
lit᷑.iur.l.in act.nã in his ſingulare intereſſe venit. vt.ff. de in lit᷑. iufr.l.i. in
fi. 7.l.ij.⁊.ff. man.l.cũ ᷣuꝰ. Itẽ in maleſicijs qbuſdã ⁊ interdictis.vt. ff,
de vi ⁊ vi ar.l.hocinterdicto.⁊.ff.vti poſ.l.ſi duo.in fi.⁊ alias vbicũq;
lex diceret certã rem debere tradi ex ↄtractiu vel delicto.ſecus ſi dicert da
ri:qꝛ tũc aliquod intereſſenõ petit᷑:ſed res oĩno debet ſieri ſtipulãtis. vt
ff. de ver. ob.l.vbi aũt nõ appꝑer.ꝭ..ſi.niſi in cõtracribꝰ innomiatis: vbi
debet res dan. vt. ff. de re. pmu.l.i.S.fl.⁊ tñ intereſſe venit.vt.S. de reruʒ
pPimu. l. rebus. o ¶Quod intereſt. ſcʒ ſingulariter.
p ¶Dupli. ſ. intereſſe ſeu pᷣcij cõuenni Fm.p.ſed ſm.b.i.cõis. Qu dic nec
vnũ nec aliud:qð plus eſt excedit vltra duplũ: cũ qñq; cõe ſir plus qᷓ;
cõuentũ.qñq; ecõ tra:qñq; etiã cõuentũ nullũ ⁊c.qꝛ ex pacto vel cõtra⸗
ctu nõ venit. Et no.triplex intereſſe.vt.S.dixi.ſ.cõueniũ cõe ⁊ ſingulare
pmũ ſemꝑ venit:cũ dicit pᷣroꝛ.pacta cõuenta ſᷣua bo. Itẽ ſcò m ſemper
venit in maleficijs:vt cölgerek ena extra rem. vt.ff.ad.il.aquił.l.ſi puus
⁊.l. inde neracius.⁊.l, ſe. a.f. de fur. inficiando. S.i.⁊ de cõdi. fur.l.iij.
in cotractibus ⁊ quaſi.vt.ff.ad.l.fal.l.pᷣcia. In quo cõi venit dãnũ nõ
lucrum. vr.ff. de dam.infec.l. ꝓculus.a de act. emp.l.ſi ſtenlis.S.cũ per
„ enditoꝛc. de picu.⁊ cõ.rei ven.il.fi.niſi in caſibus quos ism notabis
De dic hodie ſemꝑ venire lucrũ in cõi intereſſe cũ ⁊ in ſingulani x eniat
vr.j.S.⁊ boc,ſingulare aũt intereſſe v enit in bis caſibus qͥ dicunt bac

Aum p eo.ad euid entiã no.ꝙ miplex eſt pᷣcium rerũ ſiue intereſſe

eſſe nature congruum eas tantũ⸗

põt.vt.ff.de re.iur.l.omĩs dif nec meta ei dari. vt. ff. de reg. iu. l. quatenꝰ

duplũ eſt otra.ff. de act.ẽp.l.rõ.S.ſiꝑ venditoꝛẽ Rñ. . ibi agit

quãti plurimi fuit dũmodo infra duplũ. Itẽ eideʒ eſt Otra ff. de
ac.ẽp.l.iuł..ſivᷣo ſciẽs.⁊.S.itẽ qui furẽ. cuirñdebat. b.. M.

illa dicit de intereſſe extra re:⁊ tũc ea excedat duplũ bec circa rt

n reodet ön
n νA nrer kerdü excedit coͤe.
contractbus/ hoc quod intereſt vrſveacn emp⸗
dupli quantitatem minime exce- Liim̃. ſeanoͤ er⸗
dere. ¶Inalijs autem caſibus cedu duplu inie
Ke E lecõis qð b di/
qui incerti eſſey idẽtur:iudices q cit Non ergoob
cauſas dirimendas ſuſcipiuntꝰ ꝑ ſtat iul. qm̃ ibie/
ſuã ſubtilitateʒ requirere: vthoc Tebet autse
quod reuera inducitur damnum cũ magis intere
hoc reddatur:æ nõ ex quibuſda, ſað eſtcirca rezʒ
Pünakicnzi anmodicis. deberet excedere
machinationibus ⁊ immodicis ꝑ duplumq ilud
uerſionibus in circuitus inertrica⸗ eſt ena en⸗
biles redigatur: ne dum in infini⸗ A es
tum computatio reducitur: ꝓ ſua due dicte legeſ di
impoſſibilitate cadat:cũſcumus* cumtde coi inter/

eſſe qð qᷓtũc

.

qꝛ res non tradit᷑

nõ cõſid erat᷑ extra rem. pᷣt.ff. de act. emp.l.ſi ſtenlis..cũ ꝑ vendi
toꝛem.ſi aũt qꝛ male tradit.vel qꝛ ipſe penditoꝛ poſtea eam euin

cat vel alius:vel qꝛ poſtea in ea delinqͥt totũ petit:⁊ extra reʒ.vt

dicta.l.ff. de act. emp.l.iuł.⁊.l.tenet.S.ſed ſi vas.⁊.ff.loc.l.ſʒ ad/

des..l.ſi kundus.5. fi.⁊2. S.i.⁊. ð. de rei ven.l. quoriẽs. ⁊.fl. ð eui.

l. venditoꝛ.Hec ob.in eodẽ ti.l.cũ fundus vti optimus. qꝛ ſᷣm. p.

loquit᷑ cũ ẽptoꝛis minꝰ intererat qᷓ eſſʒ duplũ pcij cõuenti. vl ye

rius aliud cũ agit de euict. ac. ex ſtipulatu. qꝛ iũc babet᷑ reſpectꝰ
ad pᷣcium cõuentũ:vt id debeat duplari.an actione ex empto.vt
tũc cõſideret᷑ qð intereſt tẽpoꝛe euictionis. Item nec obſtat.ff. de
act.emp.l ticius.in fi.⁊.l.ſe qͥa lex ſequens coꝛrigitillas.Alij di

ſtingũt an ſingulare intereſſe ꝓmittat ex certa ſcientia:⁊ tũc quã
tũcunq; ſit petit.vt in Zrijs.s.ſi ꝑ venditoꝛẽ.⁊. .ſt vero. an non
⁊ tũc nõ vltra duplũ:vt bic. ar. ff.ſi qͥs cau.li.ſed ⁊ ſi qͥs.j.ſ.qð
nibil ad rẽ.cũ h agamꝰqñ ſine ſpãli pacto debet.alij dicũt ꝙ nõ

excedit duplũ:niſi poſt ↄctuʒ res cepit eſſe pluris.vt.d.l.rõ.d. fl⸗
a ¶¶ In alijs caſibꝰ. incerti.vt ſi ibi cõtineat᷑ factũ velnõ facum

qͥ incerti ſunt.vt.ff. de ver. ob.l.vbi aũt non ap. .qui id qð.⁊ de

reg.iur.l.qͥ nõ facit.in qᷣbus agit᷑ ad factũ: vł intereſſe. vt.ff. dere

iudi.l.ſi qͥ ab. S. fi. .ff de ver. ob.l.quotiẽs. eſt actoꝛis electio
agat pᷣciſe ad factũ:vel ad intereſſe. vt.ff. de ope.no.nũ.lſtipula
to. S.i.⁊. S. ſiue aũt.in fi S.⁊.ff.de ꝓcur.l.ſed bee.in fi. Sed fal⸗
lit in caſu in ꝓcur.rei.vt in eodẽti.l.nõ cogendũ.2 boc vbi factũ

eſt in obligatione.ſi aũt tradi nõ eſt elecno actoꝛis:ſed rei cd rn
p̃ᷣſtando liberet᷑ ab intereſſe ſingulari vel cõi:boc tñ caſu cuð na /
di eſt in obligatiõe. dicũt quidaʒ ſi agit᷑ pncipaliter ad intereſſe
totũ veniat:etiam vltra duplum. Si aũt ad rẽ:tũc nõ vlirs du

plũ:qdð nõ placet. Itẽ vbieſt dandũ in obliganione.tũcpciſead
dat onẽ agit᷑ niſi in ctibus innomĩatis.vt.S.diximus.

b ¶Guſcpiũt , delcgationẽ vel oꝛdinanie. c l Subtilitatt.

2 bene.nꝗ aliud cõſiderat in ſeruo ⁊ aliud in libero d ¶ Dub
tilitatem. ꝑ ꝓbatò es teſtiũ vel inſtrumentoꝛũ.⁊ boc inꝰↄtracnibꝰ
etiã in delictis.vt.ff.de in lit᷑.iur.l.ij.⁊.ff. de eden. l. argentan?
⁊ de reg.iur.l.quatenꝰ.⁊ inſti. de offi.iudi.S.fl.⁊.ff.sd.l.aquit.ꝓ
inde.⁊.l.ſi ſeruũ. Sed hoc fallit qñq; rõne delicti aduerſarij mei
vt. ſ. vnde vi.l.ſ quãdo. ⁊.ff.ꝙ vi aut clam.l.ſempꝑ.S. in boc in⸗
terdicto. Item rõne cõmmacie aduerſarij mei.ſ.in caſibus illis
vbi iurat᷑ in lirem. Sed qualiter etiã de facro ꝓbabit᷑ fingulare

intereſſe ꝑ teſtes. Rñ. deponẽt duo teſtes ꝙ mm̃ cuiuſiibet regula/

riterintereſſet ſi quis baberet rem notam. nõ aũt dicit ꝙ im ſua
intereſſet. Itẽ nec eſt coe intcreſſe ſed ſingulare oim qͥ babett ſi
rem notã nõ ſimpłr ommũ qꝛ tũc eſſet còeintereſſe.

r Reuera. dénuʒ. ita ſine omi diminutione boc pᷣſtatur etiam

ſi duplum cõis dicat᷑ excedere.ſed ſtatim dicit.j.contra, ſed dic

l. Itkin eo g dicit ſingularend ekcedere ce vel enentum ylns

giſne⸗
thd
fale.
ſtepb
(ebi

“ ſotzdt

eſt totũ petitur.

de ſingulani. ⁊ di
ctum cõe ſi peta

ſtts:
uunfu
clſvct

Gfuclit

luspen
Plnd
damk

olun.
loſo⸗
Fend

nde
ifn
lant
ſmnee⸗
Recee
Hiſre
Un
iſtt
e
ſe
i
Comr

un

Ulun
as.
H
t

nctlſt
Redagtg

Cnudeie
einſii

deſhgli

auniͤte

ONted

telain
Horpoſaare

pecktane n

Moodftiahe
cniztit
ieſnuif
hichiete
Ncnohegaſt
nrcir
onplrdn
ſöotaran
ſetritet

1
1

eteiuft

sfni⸗ H

Atü eni

Pſt
nmit
ihme

=
—
S= = =

Septimus

allegabat vana p intereſſe babẽdo.ſſ babuiſſet equũ viciſſ
boſtes: ⁊ ſi babuiſſet libꝛũ fuiſſet facꝰ ſapies:⁊ rexiſſet ⁊ mitalu
cratꝰ fuiſſet:que attẽdenda nõ ſunt. Sed quare in incertis petit᷑
totũ.in certis nõ. Rñ.qꝛ in certis facilius pot apꝑerecõ e intereſſe
2 ſic facilius qdð eſt eius duplum.at in iſtis nõ ſic facile.vel ideo
qꝛ facilius A B
cui facere qð ↄue äs
nirq;ᷓ darecu di Modopenas egi: que vlcũ ope⸗
ſiculiers depa tenti moderamie ꝓſerunf vel a
mmonio der. v ſegibus cento fine cõcluſe ſtatuũ
ff. de ꝓba.l. cũ de E. 2
indebito. ? mi tur. Et hoc nõ ſolũin damno ſʒ
tius puni᷑ in cu etiã in lucro noſtra amplectit᷑ ↄſti

pidn nedan. KItio: q? ex eo' veteres qð inter.

ſihon er quibuſ eſt ſtatuerunt: ſic omibus m qðᷣ

dam. boc referũt P,, ſ gHrnicg anki aliritart
quidã ad pᷣmum dictuz eſt finis antique, liritatis
caſum. tu refers huius cõſtitutionis recitatio.
ad ſcoz. 2 dic9hhh
vana dicebar vt Sia non comperenti iudlce iidi

modo dinmus. (Atiun elſe dicatuat.
aki r ſeno. Vgdex ad certã rem da⸗
infinitate vitan⸗ m&ν- de glii
qgavr S:deiner⸗ 1 ms: li de glijs Ynuciaue⸗
ſanc. eccle.l. fl. vel rit q; qdð ad eam rem ꝑti

näſrer 23 gunt I Mperatoꝛ goꝛð.a. licinie.

1 ſic ſententia da Imnllitaris iuder ſuper ea
ins boee de N D) caula de qua ciuilib? acti
3. ni ili‚ſj. onibus diſceptandũ fint: nõ dat?

bCum ſcimus. a quo danipoterat cognouit: etiã
poteſt boc referi remota appellatione:id qð ab eo

ahnnd m ſtatutum elt finmitate no habet in

do merito nõ prr dicati I Mperatoꝛes diocle. 7
mittim? vltra ddaan Dèð
plum: qꝛ eas pe/ ðDͤ§

nas.i.ĩtereſſe ⁊ c.

vel ſic merito nõ vltra duplũ pmittimus: qꝛ alie pene legales ?

cõuentionales mitigant᷑. Poteſt etiam ad ſecũdum caſum refer
ri:boc modo merito mitigo vt non vana inducant. nam ⁊ pene
legales ⁊ cõuentionales mitigant᷑,
i iature.ideſt naturali ratione. HH
Kſ Pꝛoferunt᷑ ex cõuentione ꝓmittentium. Sed vſq; ad quam
L Rns poterunt per pene còuentionales vel legales.Rñ.quidã
vſq; ad duplum, arg. buius.il.ff.de act.emp.l.iuł.S.ibid em. alij

yſq; ad quadmplũ.arg. S. de ſpon. l. mulier. in fi. 2.ff. de euic. l. ſi

dictum. ? inſti. de act. . omẽs. Lertij diſtinguũt an ſciẽter ꝓmiſ⸗
ſa ſit pena vltra duplũ an ignoꝛãter. vt arg ff.ſi quis cau.l.ſed æ
ſi quis.S. fi. Quarta eſt ſententia noſtra vt diſtinguamꝰ legalem
penam:vt furti que qua druplum nõ excedit a cõuentionali: que
ſi apponatf᷑ ꝑ bec verba quadruplũ ⁊ qͥntuplum:⁊ tũcidẽ. vt in/
ſti. de act. S. omẽs.alias ſi certa ſumma: valet in infinitum: vt in
ſti. de inun. ſtipu. §. alteri. 2. ff. de verb. ob.l.ſtipulatio iſta. S. alte
ri.quibus dicit᷑ inſpici que ſit qtitas.nam bec dictio que:nõ qᷓ;ti
tatis vel qualitatis: ſed ſubſtatie eſt deſignaniua. ⁊ ſic eſt compe
tens moderamen q;tum placet cõtrabentibus.
l¶Alegibus.vt furti ⁊ ſimiles:quaruz legaliũ nulla excedit qua
druplum:vt modo dixi.
mel Et boc.conſtitutio.hec ſcilicet.
n ¶ Ex eo. ſcilicet lucro.
Acteres.ſc, in ſpãlibus caſibus.vt.ᷣff.de eo quod certo loco.
l. ij. F. fi. 1 ff. loc. l. ſi in lege. S. colonus. . ff. rẽ ratꝗ ha.l.ſi cõ miſ/
ſa. 2 ff.ne quid in loco pu.l.ij. S. m enito. ?.S. arbi. tu.l. quicq̃ͥd. ſgʒ
regulariter cõtra erat:qꝛ lucrũ nõ veniebat.vt ⁊.ff. de d am. infec.
lꝓculus..ff.de ꝑi.⁊ cõ.rei ven.l.pe.⁊.ff, de act. emp.l.ſi ſterilis.

0

Deſenten. que ꝓ eo qð inter. Si anõ
cõpeten.iudi.De pe.iudi.quimasle.

§. cum per venditoꝛẽ. Sed etiã beclex vult ꝙ hod ieſir generale v tin⸗

intereſſe veniat lucrum. accurſius.

(Kub. Si a nõ cõpetenti iudice. Hon ſolũ ſi a cõpetenti iudice pᷣdictis
S eſt ſententia nulla:ſed ⁊ ſi a nõ cõpe.⁊c.
PAgex. datus. verbi gratia darꝰ ad.x.⁊ ꝓnüciat ſuꝑ.xx.

maxi.aa. cc. Philete.
de pꝛopꝛietatedatusiu

cſtatuit:rectoꝛ aditus pꝛouin
cie hanc cauſaʒ cognoſcere ſuaqʒ
decidere ſententia curabit:cum ⁊
ſiquid de poſſeſſione ꝓnunciatũ
pꝛobetur:hoc cauſe pꝛopꝛietatis
minime noceattt.
Mperatoꝛes Mal.gratia. ?
eodo.aaa.ad pontiuz mutium.
Zin pꝛiuatoꝛum cauſis
Nhuiuſmodi foꝛma ſemue⸗
tur:ne quenqᷓ; litigatoꝛum ſenten
tia non a ſuo iudice dicta conſtrin⸗
De pena iuchcis ꝗ maleiuclicx

uit vl eius qui iudlcez vel aluer

ſarium conumpere curaunt.

patoꝛ antho. a. ad gaudi.

BOnſtitit in quacunq;

q; data fuerit Ppecunia vel iudici
vel aduerſarioꝰ: amittat actioneʒ

dex aduerſus te nibil ſup

cauſa ſiue pꝛiuata ſiue
ſiue fiſcali:vt cuicun⸗

q ¶ MHihil egit. niſi poſt

lit. cõteſta.aliqͥd in ea re
contingat. vt. ff. de ed ik.
edic.ediles.S.item ſcien
dum. vel niſi incidẽs fu
erit queſtio.vt.S.de oꝛ.

iudi.l.i. . S8. v bi ⁊ apud

quẽ.l.ſi.i fi.vel niſi ex cõ
ſequẽtia:vt ð expeſis vł
fructibus.v t.ff. de re iu
di.l.paulus.nam ea vi⸗
dent᷑ delegata ſine qui⸗
bus coͤmiſſum eſſe non
pot. vt. ff. de ꝓcur.l. ad

rem. .l. ad legatũ. vł ni

ſi cõuentus recõ ueniat

cõuenientẽ. vt. S. de ſen.

T interlo.l.cũ papi.⁊ au
ten. 2 cõ ſequenter. vl ni

ſi vtriuſq; ptis cõſenſu

ꝓrogetur iuriſdictio de
re ad rem. vt.ff. de iudi.

l. de qua re. F. i. vl de q;
titate ad qᷓ;titatem. vt.j
de app. l. fi. F. fi. In pꝛe
dictis aũt videt᷑ cogni⸗

tio ad delegatũ ꝑtinere

nam de delegato loqui
tuxr bec lex.ac.

militaris. magi⸗
ter militum cogno

uit de cauſa deq̃ᷓ debe⸗
bat cognoſcere iudex ci
uilis: ⁊2 fuit d elegatꝰ ab

eo a quo nõ potuit.non
valet ſnia.⁊ nõ eſt neceſ
ſe appellari. ad boc. S.

de pedañ̃.iudi.l.i. Sed

⁊ inter milites põt.vt.ẽ

de iudi.l. certi. ac.

Duilibus. i. auilis iudex cognoſcere debuit. PX Moceat. vt. S. de

ſenten.l.poſt ſnĩiam. Sed an lata in poſ.valeat ſnĩa.Rñ.ſic ſm.p.⁊ io.
ſic.S. de iudi.i.nulli.Alij ↄtra. Zu dic ſi ita erat inaidẽs ꝙ de ꝓ pꝛietate
nõ poterat ꝓnũciare niſi de poſſeſſione diceret᷑:dicã eam tenere.vt.ſ.vti

pol.interdicio. et inſti. de interdi.S.cõmodũ.alioqͥn nõ:puta ſi cũ age⸗
batur de recuꝑanda vel adipiſ.poſ.ipſe fuit delegatꝰ ſuꝑ queſlione ꝓ/⸗

( Pꝛietatis im̃: vt bic ſuit. .
in puatoꝝ cqis.nõ ſolũ ĩſiſcalibꝰ s Coͤſtringat. vt. ff. ð iur.

om. iu.l.fi.⁊ ð iu.l.ij.⁊.S.qͥ da.tu.poſ.ilneq;.⁊.S.de iu.om.iu.l.i.⁊.j.de

excep.l.fi.ergo ſi qͥs excõicet᷑ ⁊ poſtea appellei:cũ ipſa ꝓuocatiõe d eſi⸗

net eſſe ſuꝰ iudexille qͥ iudicauit. exun guit᷑ iudicatũ: ⁊ ille nõ ẽ excõicatꝰ
yt. ff. ad tur.l.i.in fi. nec ob.qð dicũt quidã decretiſte ꝙ ſnia excõicatio
nis trabit ſecũ executionẽ q̃ſi nõ poſſit iã appellari:qꝛ ⁊ lnia vltimi ſup
plicij trabit ſecũ executione.⁊ ſtatim pᷣui fiut:⁊ cuitatem ꝑdũt: vt.ff. de
penis.l.qð ad ſtatũ.⁊.il.in ſeruoꝛũ. .q ex cꝗ.⁊.l.qͥ vltimo. vbi de boc.

2 tñ põt appellari.vt.ff. de penis.l ij. HJ.ffſfl. .
Rubᷣ. De pena iudicis qͥ maleiudicauit. Eſt etiam nulla ſnĩa ſi iudex

toꝛrũpitur. vnde dicit q̃ ſit pens coꝛrupti iudicis vel coꝛrũpentis.
Onſtitit. publica. alicuius ciuitatis.vt.S.de ſacro ſanc. eccle...fi.
vel dic.i. criminali. b ¶ Aduerſano.i.ꝓcuratoꝛi vel aduocato
gduerſarij ſpᷣm antiquos.nã pᷣncipali aduerſano lʒ dare. vt. 3. de
tranſac.l.fratris. niſi in caſu qñ ꝑ calũniã ageret actoꝛ. vt.ff. de cõ di.in/
de.l.in ſumma. Itẽ in crimĩali diſtinguit᷑.vt.5.de trãſac.l.tranſigere. ſi
accuſarꝰ det accuſatoꝛi ſtue eõ qð raio accidit.tũc cõd ẽnaret᷑ reus ſi in
cõ feſſione pſiſtat.vt.ff. de queſti.l.i.S. diuꝰ.⁊. S.ſi qͥs vltro. Moſſer etiã
intelligi lex iſta cũ in pecuniaria cqdo pecuniõ adueriario pncipali vr
nõ delſiſtat a lite ſʒ vt patiat᷑ õ ſe ferriſniam. e Amittat actionẽ, ſcʒ

de ppꝛietate datus. a pſide. Kertor dalegans. v ¶

Liber.

atls valz zdeg vtret actari non poſſit niſt Mai
idẽ n valet. vt. . eis ßuatis valz ad reg rert⸗ ſolitis modis ſic. lan⸗
2 re locũ legem iſt. Zu dic idẽ pno * Eq;. quẽq;. oꝛdinaniũ narneget vr.f demind. lin cault⸗ nlitn
in reo. dicut quidã nõ babere vceichegt. ſic cam amit atũ. ſed hoc fallit ꝑ in integ. depci imp.of.l. ſi as adue ſa
actoꝛ. Sed Prand eckaneſvrtaminatus ok uo.nõ eſt ne.l. vena⸗ . õ enulla. vr. 5, qu hie
in reo:cũ radeſirs en añ n udicldata vrf Rog ꝓcuratoꝛi. tunc ſus,5 ut. qſupplicatio. Ite qñm 2 qf iudexl. ſip. ſboni
kardiefm. b igſon eutz vrin au neuamte S coꝛrupi hʒ doli ex⸗ Pſirz ſes. Itp appel/ lſien,
lesleo Pul, 0 ſnĩa:ſed reus cuius ꝓcu Eeco q ſtan. a. ad felicẽ. ulitk,. ad *
aler nib . — — i — tpil. l.. . fi ite,z Adbinl
prene vrir e eS diffidẽtia iuſte ſiie in pec pcio depꝛauatꝰ aut gfa 2 Peti⸗ inſtra. ni
cep. l. ſi ꝓcurat voagit is qu. telaſi Snegod repo⸗ &£☚ dicauenit:ei vindicta qguez yt. ſ.ſt er falſis i/ (uüri
reſſl n neto excipiak nie . ahn n neol ix. coſti. v. perã iu cn cſtirnat õis ac diſpẽé ſtu. li. Ze pot inn
antiqᷓ actoe. ſi. do it. nauten. N. L.ES. nt no lolũ aunai de fallſos te es bm i
exchi⸗ tien a e, ſien og in exoꝛdio litis iurent ſeſen etiã litis diſcrimis pᷣbeatur nos enoͤ ſino ſint Unti
10 vt. ff. ð d itrat ſemel Vt img „ utem. dij: 3⁸° ert ino poſſe. coꝛnupti pecunia eii n
keirtrre ſnqns dr ledodlſſe Senl nan reſch aſecunch. Srcn,„oer
a derfag cotübe u añ vel peuſlſer plonam de⸗ 11 Ta; Ra neqʒ deceſſoꝛiſ Paügeuan ſe
dagbiſtrcpars ſar aucu vel/ H veniaʒ flſui ſniaʒ quẽqzt poſſe re ffdere iudi.. di⸗ ſal
H bac nerueri thor. S vel “ n ſaiaza ßs polſ pe nus aananiire in
reptoe ſieſtaolluſinm. etune. Sed qa . ractare: in on in alijs caſib l
exceptõe kencol arer Meretin’. Ppit ſi c pecunia⸗ A beiuſmõi de⸗ qbus iʒ oppone te
A dolo. re dii iſſionem ſuſcepit 1c8 ða nit nec neceſſe eſſeabe Ser: pemptoziaſ p? ſbie
]miſſio 23 a EE dupluza nit tiõeʒ: exr repempte 5,
, Le denemame ib ſuſſic titnipluͦ pmiſſi duplua o inte ponere Puocaties:er pen vevo⸗fẽ
uirns tmtenr alud 5 topitnn remʒ SS icra iuriseſt. Ae dia . Ren dbir
s. vt ar.ff. ad trel, nitate ſeu cinguloamiſſo. .aa. . c. alexandro. zar .pr.5,6 gga 8
es nun u heon pa S netseſteaeh S e nen excep wner wordihenncdi. ſ⸗
nit enã ali . T. ——.0 1 In TPar irt iren L. „„r, . ia fera⸗ ité boc i diffiniti fran
bge Venn ane Plene mibus in cl l Eitcld omiſſas in H edi- ns Inemnouo ((
iure. Hontg = uiuz D —eb. om 2— rr, la pot idiſtincte Mbu⸗
Diffidena. lc x.5. tum vel ꝓpmil ſuſce⸗- turꝰ:opponi p öſiali na pot iginince
C Suo iure. meretur ſſe iuret neq; ꝑ leneqʒ tũ fuerit: ĩ integrũ enmn iudi.l. qud iuſſit.
ſ. de bis ͤ ſe d.l. .li . pſonam accepi fmittit᷑:nꝗᷓ 1 elt o veſnlchl.
Edehe ſe re lrn r t: 7 ſiclibera ſit. Sed litiga⸗ mit 5 oppoſito p̃ſcriptõis bon knſamd.2g e⸗
eanu nn elisdi6 ler elent potai inc velanerdechnaenechniappelli: Ei waddc
fi. f Recenit fe b Sie imationem ins a co ⸗ inon põt. . Pꝛ. re vrff de mino. Ke
g6 n dih w ecnttan dell tarũ exigat᷑:lite ſu⸗ onis reſcind ta ſtã. ad pculũ lin cauſei. ſez ra
N⸗ mite rerũ pꝛiua uentu. In cnmia i nnen 6 placet admitti: fDerreo iß S?S”ð”
levticnimiel 7.vi. 5 ſti ente ꝓpꝛiũ cuentũ.⸗ 7 cripta ur ct faſ uoces iss. iene
tis. idẽ dꝛ T inceſt. x e, IIiInent ibus cõſiſcatis:caulis A lcãe fuerint iudiciali Ejptoꝛi⸗ unhe
a an pone libonis omibus cofi legitime ſideciſeſemel cer lla ſuſpeclit ¶( us. mud. ini
P ns mbur nm. d diss Sed ſi pſonaali 8 q talia reſcnpta mencrunt Uach dace fder
pſo &n5 pbar du. icnininanche ſtata pꝛedictũ iuſiu ſ eos qtali⸗ dicioꝛũ expelii. Ol Ferat quã li
ar. 5. de aduo. diuer. iu. oꝛe manifeſtata pꝛe s ſub etiã linune iudici b oꝛie: ſie
.8. ded l. . Gatoꝛema t: memoꝛatis ſub etiã 2 litis exvenſis. do peremptoꝛie: ⸗
l.iſz ar. ö. ff.ad tun.l. ãdũ refutauerit:memoꝛatis ctibus ? litis expen quando dilato plii
ſaeſupmnbevoraaide Miciͦrefinta Sed ſi gslitigan Sefi ctibus l.⁊ mari.aa. ante. ꝛ qua onank di iaͤ
ſola ſuſpitõe poterat a. iaceat penis. 5 iſſe⸗ vel pꝛo I Mpꝛ. dioc *71 ie tin et nieon barckee
eemantn⸗vra. ũ iurauerit ſenõ dedi ⸗ʒ Dc fructuũ nomi — xi.8. 8 ñ bic ꝙ Ue
adl lut. de ndul. c;uiſ tiñ iuraucrit ſenõ d s poſt ſniaʒ 8 iuſtis ſimptbꝰ dedu⸗ ntſcias iñ bic i
e igangin rizei n nrs Ded ui ſunprid deeh D
ratũ K Kefutau memoꝛatãao . teſæ ctis ſuße l. M⸗ AORE licata dicta te ſiſty
i e Ebirme nuſiſſe:memoꝛatis en gr. cõ ⁊ valens.aa.olimbꝛio.ppᷣ. ag orpe ufe ðð
ane anbenrrin accipiẽtes ſubiaccbi b confeſſionẽ vel inſtrumẽta pban. lir denatt. he
ʒ. de re. cre.l. i. ſʒ boc k f aut vt litl iu. niſt debeat iudi. 1. ſed ſi ſuſcepent. 2. j. ad.l. bemus. nan
Ppaͤle ſeh⸗ pt alonſ Ppiorlr ecorrüpentebe⸗ val . Oiure. vrcſ eff reuig aubte⸗ minoꝛibus nõ wria mestpol bnennotgees abe
A so hta onei. b Aur a. hmo areat ad treb.l. ſᷣuo kKenbe opponitur ꝑemptoꝛia ctiam po e
eſtnecel. l. venales. ſcdᷣo valet:ſed re ld eigdenan in eſtima ſem eür. afurignerlen ia retracetur niſt diceret non A
encelttetel c nematlon. lns ſeii eſtim ationẽ lit dt eaentbnintziemsfamr on tgare
muito. S-ci proꝛ iſpedij q ipſe fecit in l infamis: ſequés nõ muta . ſentéta. vt 1 ar. 5. de reſtan o. aduo. ſentẽtj5 N
tionẽ ſumptuũ vl ipegn⸗ tiõis l qꝛ efficit inſamis: ſ .de obli. qᷓ ex qᷓ obſtanre 3 ſac.l.cauſas.⁊.S. de erro. tio fructuũ
. k diſpẽdiũ eſtimatiõis.i qꝛ effi factü. vt inſti. de obli. q er berosg. a facit. ö. de tranſac.l. in ſnia faciẽda eſt metio fructu l
dic ꝙ pant diſpé iculi. ⁊ boc ꝑ actonè in fa uuk repe. l. ſij. 2 ii. er cros. 4 f⸗ fructibꝰ ⁊ litiũ ⁊c.qꝛ in ſnĩa SS fe
d Germinsbdien tiaz.l. iul. repe. vt. ff. ad. l. iuk rep ſſionis. vt. ff. (Rub. Defructi ideo de bis dicit. eſidei poſſeſſo: 2*
ſt male.naſ.in pn. tene etiaz.l. die. Item cnimie cocu 8. 2 ſumptuũ. . tacite obiectioni ꝗ. d. male ge aſus 47 DKHr
it. vr i l. lex iul. . boe , 6 is vel vltimi ſup/ U⸗ fructuũ.Rũñ.tacite o Ternéſia: ꝛ2 nullus caſus 76
de en hunit. vtin. e. ti l ler falſi qð penã depoꝛtanõis v 5 calinig. u . ſy intellige dequctiſ expeſis: qꝛ nu 5 iuſtis. ſi
pen 9ul.l. . Yre r enmie falſi a e reredlero Genikaie. tenel be frucnb. ſz in ſelanalner, n ee
cij Hii d.l.coꝛ. 5 fal.l..9. a udic⸗ etere põt. habes. ff. .c.ff fa. ber.l. fũdꝰ q. ſol. ma.lfruc ſi. ar 5. depeti.
plieij Otiner. vt.ff ad llud. an aut ille qͥ dedit rep bocẽꝑ ipꝛu- vt h. ⁊.ff fa. ff. de peti.bere.ſi a pꝛe. 5. 7. Gil. certuz. i
vt.ff. de cali.l.i. ⁊. iij. Fi ud. u dolo. ſi aũt ſine dolo:boc unt qrendoꝝ ⁊c.vt. Pe ne bic.vt.ẽ.de rei vendi.l.cern S
5di. ob t cau.l.i. in fi. ⁊ boc cũ t no ſudici vi. vt ff de var. cog. li ſtituenda. Et diſting 1
dendes cu rener actiõ e in factũ.inq; tũ ee ſtegenain filius c. nat Fünder diuerſo. ff de rei pendi,
l.ſ iuder. ſtue pzfa. ſiue filiuff. eſ non⸗ tis bis ſur neeſſana in ſnia m
ſRub. Snisin niſeindi no poſte n nalie
“

õ Sententiã relcin. nõ poſ,
Septimus De fructi.⁊ liti,expen.
D Irigatoꝛ.qͥ iam vict⸗ poſt cõuentionẽ indicialẽ rei incũbit ſimilia:puta diẽ ego ꝓnũcio tepoſte repetere ſũptꝰquos feciſti. ſl em̃ ita
R liene nõ ſoluʒ tenet᷑ ad reſtitutionẽ rei/ꝓ qua ſunt quattuoꝛ diryxerit in ſnia etiã poſt plures dies porenit taxare ⁊ſcõdẽnare in expen⸗
. ign aourxilia. vt. S. derei ven.l.a poſſidentibꝰ.⁊ ad fructus ꝑceptos ex ſis.ar.f. de ſol. modeſtiuꝰ. vel valet bec ſnis ſz incerta:qꝛ iudex aliter cer
W tantes: aut etiã nõ extantes: ſs eti ad eos quos actoꝛ percipere tifſican nõ põt: ⁊ coꝛ executoꝛe fiet certũ. Köſigere vr dere⸗
a potuiſſet ex iꝑe quo res fuit deducta in iudicius ꝑ cõteſtationem cre.l.ſi qͥs iuſiurandũ.2.ff. ð re iudi.il.ſ ſe.S.ait fer SpenſeVara 5
, — . . ec . ⁹
ſogi tbic vñ quene . . 2 . -= S ſt rõnẽ.ſed hic nõ ↄce
ri e enen Itigatoꝛ victus q poſt cõ⸗ uat legibus conſtimutã: ppecumia ancnrrte vaenend d
guud adbuc actoꝛ ono uentionẽ rei incũbit aliene riacã poſtdiſpenclia poſt ſumptꝰ matenia bnnelius ibian
nle g ann Min ſola rei rehbitione teneaf: coõſiderata qsttate poſtularonuin tem oceaik acrio dͤ diſ
ulge vlbienij debest nectm̃ fuctuũ pᷣſtationẽ aut eoꝝ velmedij itinens intemallo:ↄdẽ⸗ Bn ignoꝛet is. ſ. ac
eii ſucus reſtimi: quos ipſe percepit agnoſcat:ſed nationẽ pꝛoeſtimatõne iudicis ſu 4 Aor⸗ ei⸗
ſan iireia mortus p- quos eum redegiſſe cõſtabit exol phano magiſtromilinmm. as boceſie n6 dz z.
in iunſimengo Uat: ex eo tꝑe er quo resin iudici’ C N Vm quida pꝑleges ſacraſ- e c eer pa a
hun pe onenonie; deducta ſcictia maleſidei poſſeſſi 5cõſtitutiocs alij ꝑ ſpecia- eſt coſpt. ꝙ̈ non pcedit
D el belli udicialẽ onis accepit qſ Meredis quoq; leslargitates ſibi pꝛeſtita pꝛiulle ci nenone deae
ufen teneal ad imer: ſuccedẽtis: in vitiũ par habenda gia ptendunt: tam ſupꝑſpoꝛtulis quqdo f. ogninio
hnnin iz ex lit. cõteſt. vw foꝛtunaẽ ꝑꝛ.hono.⁊theo. ꝓ cõuentionibus vſq; certaʒ vi ego lk roͤreſ nõ
fium 1.ſubiet eott: 3z aa. aſclepiodoro. gquãtitatem pbendis: q; ſuꝑ expé Peedit vlig.
en Ditie i. Ait dende r OEr NNDAN. gaActioni. als actioni
U gaerbifen. rmiatotrãſactoq; nego ſis ſitium vel minuẽdis vel peni- S hlias accuſationi als
Genſiit re Frucuů. eratii ciO: poſt hac nulli actioneq; exre⸗ tusnõ agnoſcendis per hanc le⸗ ercuſanoni. b 1De⸗
Seeore t, ſanpto ſupſumptuũ perincepſte geydecemim: yr qmciiq hmoi ltleneemnin.
a li naus i. tuj: niſi iuder ꝗ de pꝛincpali ne- pꝛiuilegio munitꝰeſt vel Ppoſtea ta pia eoiplo no pbet
n onſtabit ſc, gocio ſmiam ꝓmulgauit cominꝰ lem progatiuã modoquolibʒme Eds derdirin
„e Arepir no. Ptibus oſtuuutis: imdica pncia ment: ſciat ? ſi quos ipſe vtpote egaz irahses a
ieſ 2 lresteſt. lie ſignificauenit victoꝛi cauſe re obnoxios ſibi ꝓquacũq; cnimiali cali nie vingicta: Eho
hhmut efficit aliqꝗs ma⸗ ſtitui debere expẽſas:aut ſuꝑ hijſ vel cimli cã cõſtitutos in incertiac ¶ſcat veluri cnmialiſ. vbi
äete leſidei poſſefſoꝛ ſtitu deb pe 7 j 11 eſt pena ſiłiiud o ſuppli
aink kech abaneiſge uerelã iure ccpetere. Poſt ab⸗ cuſationeʒ deduxenit: hos nihilo cij. vt. ſ. ð accula. l. fi. vk
– neat de fuctibꝰ ſolutũ em̃ dimiſiſumqʒ udiciũ:ne minꝰ hijſdẽ pꝛiuilegijs potituros Kcleridd dderdi⸗
unfnu depnis e deihe phas eſt litẽ alteraʒ colurgere ex Qm̃ noeſterendũ cosꝗ ?fltas „enit ad Durſan Eng⸗
at rei ven.l.certi er. litis pꝛime matenia. II Ap. va- progatiuas vt iam ante latu eſt Pp⸗ dm. Ruiute
ſen cepto tpe qdnime læę.⁊ arch.aa.edictũ ad populũ. tendũt:aliqd plus ab aduerſanjs aiträlspe tular⸗
(K auons vent⸗ Onignoꝛet is cu? exin⸗ ſuis querere cõcedi: q;ipiabaljs ſicno vm intate pe
Aaun añ litẽ inceptam Nterpellatõe aliqs ſm datã pullſati facere patiantur. Iaſcilʒ tit fũt ſumptꝰ vt inlti.
is fertin mꝛa. t foꝛimã in longinqua ꝓtractꝰ fue- pt hec foꝛma modis omibus ob⸗ Raim eli d cand,
SOSH dacmiſſi done, rit examia:ꝙ ſi culpa ſua fuent di ſeruetur ſuꝑ pꝛiuilegijs ꝑ liberali⸗ m Buſtinebit indͤei;
Gfrent ſideiiñ quo adi ſata cognitio vel minme actioni? tates vel generaliter quibuſdam 1sr vern
snmaner dek, ſuealfulent vel dilata⸗ Ene dlliſaen lcholie ſeu dignitati⸗ deudil ai aud svo
pe ꝛo emp.l.j ñ. i. t: pꝛo calũnia quidẽ penam ſol bus ypel ſpecaliter centis ꝑſonis die vbividenriudernen
ſi Sic and D P . ð 1 truz debere ſubdi oneri
ſf yrnon teneak de eceypẽſaꝝ: h ipᷣm ſua Inĩa
nu ſatellateaks TA YFe nen Be Aind . gene, pend. mneyeroln mketnäfcmn Rracleg 6noſe
HM itẽ ſi verberatũ.j.fi.⁊.l.ſe. Itẽ quo ad boc vt faciat fructꝰ ſuos: Um qda.puilegiũ merui:vt vel nihil vel min darẽ noĩe ſpoꝛtule
aii ⁊ vt acqͥrat ex opis pᷣui.vt ff. de vſur.l. q ſit. .fi.nullo vᷣo mõ v?ꝭ trũ iudici vel executoꝛi:aduerſanius qᷓdẽmeꝰ dabit tamũdẽ nõ plus: ?
ſihnu poſſidere quo ad effectum vſucapionis. vt.ff. de rei ven.l. ſi polt boc ꝓpter equalitatẽ ſuandã in iudicijs.ar ff. de arbi.l.ſi ð meis.in ſi.
Ras hãc.tẽ qᷓ;tũ ad pᷣſœiptionẽ longi tꝑis cõplendam. vt.õ. de rei i.rñ. ⁊.lſi cũ dies. F. pe. ⁊.l.pedius.S.in ſuũñ.⁊.j.de p̃po.ſacro.ſcri.lĩ ſa
13 * ven. l. moꝛe. 7 9Succedens. interpꝛetariue lʒ bonã ſidẽ bẽat ¶ cns.in fi.⁊ ar.ẽ.dereſcin.vẽ.l.ratas. Sed ſᷣm boc aboꝛ iudicis nõ re
i eoipſo ꝙ defunci? habuit malã: vt bic. a. ff de diuer. ⁊ tẽp. pᷣſcri. munerat.ſicq; occunit iniqͥtas.ſʒ m̃.eõ eſt maioꝛ eqͥtas: vt in iudicijs
uis l.cͦ beres. 2.5. cõia de vſuca.l.fi. Et no.ff.de pu.l.ſi ego..ptus ſuef equalitas.Itẽſcõo op.de eo að eſt inſti.deiure na.S. ſed qð pᷣnci⸗

Sed quidã dicũt ſuccedit:cũ ipſe ſimiłr malã fidẽ habet.⁊ facit

3 acqr. poſ.l. vicia. 2.l. nemo. 2.. depeti. bere.l. i.?.5. de ↄ di.
ſann ex.l. mala. de rei ven.l. ſi fund. .
n, Erminato tranſactoq;.ſ.ꝑ diffinitiuã ſententiq.
Ne 5 ¶Pꝛeſtet. vt. ff. de re iudi.l.iudex.ꝛ.l.cum querebat᷑.⁊ d epoſiti.

l.iiij.⁊.ſ.qñ ꝓuo.nõ eſt ne.:fi.officio m̃ petunt᷑ vt ibi ſm qͥ ſdam
,G vel hic eſt renminatu: qꝛ nõ eſt appellatũ: vel ſi eſt ↄofimara eſt.

pi. vbi dicit nõ egrediꝑſonõ.⁊ idẽ.ff. ꝙ qſq; ſur.l.iij vbi dicit aliud qũ
ſine poſtulatiõe indulget᷑:qꝛ iũc ꝑſon nõ egredit:vt bic dicit ſiue p ſpe
ciales largita tes ⁊c. So.hbic fuit poſtulatũ nibilominꝰiñ fuit largitas
ſpalis. vel dic nõ egredit᷑ pſonã niſi eius priã:vel nõ egrediet pſonam
contra illũ qͥ habet pᷣuilegiũ.ſʒ õ iudicẽ vel executoꝛẽ ſic: vel vt tollas
omiĩa pᷣdicta:dic aliter caſum.merui pᷣuilegiũ vt vel nibil vel minꝰ p̃ſta
rem noĩe ſp oꝛtularũ vel expenſarũ ſi poſtea vincã ⁊ velim ab aduerſa

l, ⁊¶¶ Comin?. i. toto eo die: vt. ff. de re indi.l.paulus. 1 Pꝛo, nio omia repetere q eppediſſem ac ſi puilegiũ nõ habuiſſes: nõ poſſuʒ ſx
li nũciatione.qñ.ſ.ſcit q̃ ſunt reddede.⁊ ſictaxat. ꝝ⸗ oͤperere. id ſolũ qð expẽdi. vt. s. de iudi. l. ꝓperandũ. S. ſiue a=t. o onſtitu

. q eſt vbi no tarar qtitatem foꝛte qꝛ ignoꝛat:⁊ ideo dicit egopꝓ nones. vtclerici.vt.ẽ. de epi.⁊ cle.l.ocẽs 4.5. recutoꝛibꝰ. a.l. cñ clenicis.
e nucio ꝙ omẽs ſumptꝰ ques iſte iurauerit ſe feciſſe iu reſtiruas vł §. fi. ⁊. aut.ſʒ bodie pZargitates. petitũ tũ fuit ꝗ Spoꝛtulis

Liber.

bmõòi aũt ſpoꝛtule iudicibus dabant᷑ ab vtraq;ᷓ pte. vt in aut᷑.de iudi.
S. ne autem. col.vi. nam vr dixi eq̃litas uanda eſt bincinde. ſpoꝛtule
autem que executoꝛibus dabant a reo pᷣſtabant.yvt inſti.de act.S.tripli
aʒzo. r ο cοtιο 5οa. 1, citationibus. s Agnoſcendum

vt babemiſs in ſolo epiſcopo.vt dicta aut.ſed bodie.
t ¶Xõcedi.hᷣ ſᷣm pᷣmũ

ſit.v.nõ dʒ reiractari. boc verũ eſt niſi ſingulas ptes expꝛeſſit in ſnia.
e Anium finis.qð eẽt iniquũ:vt bic.⁊.S.detraſac.l.fratris.⁊ accipe h
niſt fuerit erroꝛ expꝛeſſus in ſniĩa.vt.ff.que ſen.ſine ap.l.i.S.i.⁊ dixi.S.ð

—

pecunia. mala rõne.puta vi. g ¶¶ Juſſi ſitis.p diffinitiuã ſen⸗

lcu.l.i.An aũt ⁊ tũc valeat in ea q;titate vſq; ad quã nõ eſt erra
tum querit᷑ qð vid et:vt ar.j.de dona.l.ſancimꝰinön.
tentig.

b 4 Pꝛouocaueritis.ilico.vt ⁊.S.quõ ⁊ qñ iud ex.l.ab eo.⁊

Dapud eũdẽ vel alum.
Reæpertoꝛũ.ar.S.de trã ſac.l.ſub pᷣtextu.
m Reſtaurari.còtra ſpãle eſt in cã fiſci.ff.de re iudi.l.impatoꝛ.
n 11S. raue eſt. ⁊ iõ nõ ↄcedit᷑:vt hic.⁊.S.de tranſac.l.ſub pᷣtextu.boc tñ
allit in cã publica que reuocat᷑ vſq; ad triẽniuʒ. ⁊ etiaʒ poſtea ſi puari

hpocõs. eo.l.i. in pᷣn. eentenenan pene qᷓ; rei future.accurſius.
Ab ſpecie.nouoꝛũ.i.allegatoꝝ nouiter vel inuẽtoꝛum vbicũqʒ vel

canio arguatf.vt. ff. eo. impatoꝛes. 2. ſ. deſen. aduerſus ſiſcũ.l.i.li.x. Ides

pot dicim eccłia. vt in aut.de nõ ali.aut ꝑmu.rebꝰ eccleſiaſticis.S.ſi mi
nus. coł.ij. ⁊ pupillari cã. vt.j. de iur. reipu.li.xi.l.rẽ publicã.ſʒ videt᷑ ẽt
Puata cq retractani.vt.ff. de iureiur.l.admonẽdi.q̃ eſt ð. Soł.ibi ſub cõ
giuiõe fuit iudicatũ ſi iurauent anteq; impletã cõditionẽ retractaret᷑:vt
2 ſolutionẽ. acquieuiſſe. etiiã abi. hic aũt pure:vel dic vt ibi.ac.
ſi appellauenit vel oppellarepotuerit. pꝙ Acquieuit. expꝛeſſim

—

vel taciturnitate.x.dierũ.⁊ ſic no.ex hac.l.mirabilẽ p̃ſumpnoonẽ:
ſic ⁊.ff. de pac.l.tale.S.qui ꝓuocauerit.⁊ ad macelieg gee

j. de iure do. impe.l.ij. ⁊.S.qð me.cau.l iij.
Eſta.i.acta apud delegatũ.vel.i.ofeſnones partiũ ⁊ dicta

Mteſtiũ traſiata ⁊c.ſ.cũ ſintin actis redacta a tabelł coꝛ iudice:pt

(KLoͤce u ð faciunt quotidie
caſum cõ modeſtare nõ . L. 2 J.- . „„ —⸗è
pot ſed dic quemeſb paeſtitis velpoſten pꝛebẽdis: ſiuic 4— D ſolutionem: dilatönem aigeltalattl
uungteem hocipſuʒ expꝛeſſum pꝛincipalibꝰ petentem acquieuiſſe ſnie: lata facta ſcs pu
„n voluratem pn, diſpoſitionibꝰ yel affatibus inſer- manifeſte ꝓbatur: ſicut euz ꝗ quo bliectöne coram
aipis. poſtulanoneiñ p tum ſiue ptenmiſſum ſit vel fuit. libet modo ſententie acquieuitꝰx. pubſuedde o un
Leäcreneeſten waltt ;/;/ͦ;ͦ/ᷓ Mec enim inſtaurari finita reruy tas. ar 5. deteſt.
1 6Inſarus Pita ſitt Zeeildicata. idicatanum patitur auctoits. ebubiua Ei
ſien&lrſiuenen Mpatoꝛ antho.a. ſtellarto. . Mperatoꝛ. Hono. ? theo. tera pite velnon
ten. debef,rfal...i. cll „ Ebus quidem iudicatis aq iuliano pꝛoconſuli affrice. eelibe i .
Beein icata. ſ. † ſtandum eſt. Sed ſi/ ſta que ſunt tranſſata in iudicẽ oꝛdinani
gnenb Dereingicgta. bare poteris eum cn cõ publica monumẽta:habe- adeat:qͥ tabelloo
quãdo dicat res iu ica d id quod funt iſiſ⸗ = . 5ſi nirarzr nẽéinteno gabit ſi
ta ⁊ de eius auctoꝛitate enatus S:lq quod hino amiu⸗ re vo umus perpetuaʒ mtate ita eſt vt leript
Ebus. ſtandun ſé bidebatur recepiſſe: aduerſus Meq; enim moꝛte cognitoꝛs pe vt cũ reſpodet
iparend. vt. ff. iudicati agentem doli exceptione nire debet publica fides. Kaninbebn ge
S aSeeedn. Obpoſitatuenitepoteris. ſaendglir⸗
tceno aduo enten Demn. a. pacaciano. Zeeechtione reiindlicte. diggeſichbabe
tis. Alterponi ſtdͥ. ESiudicate ſiſub Ppter ui Phatus ſiunt,
Eneen⸗ bionus . micõputationis inſtauren ¶ Mperatoꝛes Seue. 2 Ant. grk as reere ge
uppcllati:vt if ad un nirmn us entlitium hnis. aa.iuſtigo. s in Jo ino
b S;pbare weaud em. a. demetno. Inis pꝛopereiuder pi boc vocanis z,
nnbi accmodaui cuz a⸗ Ipecuniam quam mala n &Snoꝛa marcelle capi ac ſp ibiplures ad/
niſſtih iun egicmo ratione intercepiſſe vos Rdiſtrahi iuſſit ante eem im vreſ e dof.
Dii enienru Hppanuit iuſſi ſitis inferre cim pe indicatam. MOꝛiuseſt ergo vt ſer tio dienoͤ fetoͤpi
man? meas res quq vi,/ a:⁊ cõpento pcepto pꝛeſidis no uato oꝛdine actionem aduerſus hureroͤenn d
doten nn e;kaent pꝛouocaueritis: vniuerſam quã⸗ eam dirigas:et cauſacognita ſen- indice ve ſuccel/
ſiteiudicati coneni: vr kitatem debetis inferre·. tentiam accipias. ſoꝛe: yt in pn. gl.
pic,t f deſolml. ao in ratoꝛ goꝛð.a.anthonino UZ agni ffim tar⸗
Pic. ⁊.ff. de ſolu. l. qdð in WMperato? 20. g. — em.aa.agnppe. ſla inſtätia
vien 2 Zua e ſoln lee bſpecie nouoꝛum in cauſam iudicati nõno⸗ atr an atint ali⸗
7t vel enimationé re⸗ ) ſtiumentoꝛum poſtea re⸗ Duaſti: rẽ iudicatã pᷣſes decgetivßnd
dã vel rẽ. vt.ff. como.l./Pertoꝛum:res iudicatas reſtaura/lincie etiã pignoꝛibꝰcaptis ac di· deeber is able
in ↄmodato.S.fi.vł cõ m lo araue eſt . urmnetär ,„ 8 S
ditõe ſine ci vt f. decs Ii exemplo graue eſt. ſtractis ad emolumẽtũ ꝓduci iu publicata no pe
di.ſineci.l. j. c Ei Mperatoꝛes diocle. ? maxi. bebit. Qð ſi nouata cãẽ:ex ſtipu reũt moꝛte iudi
tui adides ve bil, ag 7. cc. Malentino latu tibi actio ↄpetit:⁊ iudice acte ĩmo ⁊ñ publicex
celſus. 5. vltra. c erde . atu tibi actio opelit: taſ eadẽ inſttia
ſ. Es iudicate pone. =èð . cũ ſucceſſoꝛ ex eis
petebã. x. er cã mutui.x.ex cã legati.⁊ x.ex alia.iudex tulit ſuꝑ.xxv.⁊ omi debeat ꝓnũciare.vt.ff. ð in.l.moꝛtuo.⁊.S.ð iu.l.ꝓperãdũ.ꝭ.illo

