1 Obtinere. ſch per reſtitutionem. res. Iẽ cõtra. S. de in inte reſti.mi.l:i,.ſo. vriooo.

Rubꝛica. Si vt omiſſa ⁊c,id eſt lapſu etatis. a Reſcnipſimus. ſcz in greco. I minoꝛi. ſad eo /
0 . Heredirate. Arum vtilitatem.
oc tractat.l.i.

er H Vl manifeſte añ reſcripſimus Im⸗ C EHe ipſa. ,interpella,
. Ael bonoꝛuz „ . 2 „ , V — .“ tione ceſſante.⁊ hic ſubi
d ckone de Siut omifſam hĩ ditatẽ uel bo pleta igit᷑ etate legitima nõ eſtin cit. ac. d Et pꝛo. i.

R— AzPoleſici Nl Niuddacgis integrũ reſtitutõ neceſſaria. qnõ erſolo ⁊c. Et ad boc ꝙ

Eall pꝛ. goꝛdia. a. poꝛte. integratio amiſſe cauſe his datur buoe ſimibs hd ve
r ¶Acquirat. ꝑ re Inoꝛes.xxv.ãnisꝰ non ſed integra ipſa cauſa ſemat᷑. leg. ij. ticia ſeia. . . 1 de

Nution.. tantum in his que erbo Mpatoꝛ diocle. ? maxi.aa. dras ELu Siiden
vanis ⅓ . ,nis pꝛopꝛijs amiſerunt: (c. decimno. b. itt a fl de fideicö lib.l.
a mannn. penũ eti ſi hereditatẽ ſibidelata, i Mminoꝛũ pſona reip̃a cuz vo. 5. appet .ff de
2 mrſus poterat nõadierint:poſſe in integrum re⸗

z ylur. I, moꝛa. 7.1. cũ ſine
Furn r . . exſolotẽpe tarde pcij ⁊.l.cũ q̃dã.s.ſi cũ pupil
reſtirui vt repudi ſtitutionẽ poſtulare iaʒ dudũ pla
et. vt. ff. eo. ſi ſt u

olutiõis recepto: iuremoaʒ' ſie- lo. a.. decpe l.ſipſtat

1 NAPFP „. rüũ eſt. An Bis pidelt-= , 7.ſj. de v ſur. ⁊ fruc. le.l. i.
ne.§. reſtitut?. ⸗shb (Ult . II Mpꝛ. diocl. 7 max. n creditü eſt. In his pidelicz que eg ¶ Recepto.i. appꝛoba⸗
re integra als ſi aa:⁊.Cc.ſirapi. nOza; deſiclerat.i. in bone fidei to pᷣdictis legibꝰ. vł dic
rgeael te HDbonoꝛũ poſſeſſioneʒ in cõtractibꝰ ⁊ ſideicẽmiſſis ⁊ in le⸗ i.ſpãli iure. ac.

patemis rebꝰ omiſſaz: mi
noꝛes in integrum reſtitutiõisad

WB. aa. 7. Cc. ſtratonice. annerl noͤ inter

ſtituto denegak. P. gg. T. cc.
Itutoꝛ tuꝰqui ptutelari g πDUam. moꝛade

„

Slents: derin mitti bũficiolam pꝛidẽ placuit. Vofficionõcauerat iudicio enme ſe⸗
debo. quelil. i. ¶ RKeſtituti aũt decreto bona qᷓ /exptuseſt: cõtra eum lata ſnia iurſi Aſeg fhena puniri.
a abuerũt moꝛtistempoꝛe patris tuoofficere nõ potuit:: neceaque ĩ Er ſid eicomiſſis. q ;
Ano olu ino, debent conferre. b eo ſunt Fenn yllã firmirate; ntn nrigen *
no:ſel eisinl⸗ In OAbus clllis reſtinio inii obtinent. Ymſtraigit in integrũ adimplendã admittunf
en inden mnoneſt neoeſlanriu. reſtitutiõis auxiliũ deſideras:qñ vlure ſunt valtſ effen⸗
Placuir. vt.. I Mpꝛ. aleran. a. mutato. ea q ab eo geſta ſũt q legitimead plene vt dim f oe vſun.
Fenpupek.die Inoꝛibus.vxxp.an.pꝛe miniſtratiõis pſonã ſuſtinere non l. moꝛa in pᷣn. ac.
nile aſfei tin qpitocscu potuitipſoimeimta ſunt. —unansaune
Ptoꝛ. S. ſi. atoꝛes nõ defendun᷑ 2. iuſtinia. a. iohãni. ppÿ. re puplli ſaluã foꝛe vt

Ancimus ſauoꝛe impfecte qꝛlegitim erat vel ſine
ig errentianzn; indᷓ̃ſitione dat?. als ſa⸗
0VE 1 ctatis exceptionẽ no nume⸗- niſdarenõ tenet. vt inſt.
vel 5 tab. im ta/loꝛũ parẽtum meoꝛũ ac meis re- rate pecunie ab initio mioꝛibꝰ nõ de ſanſda. tu. 5.i. ? die
bulas ſiuit ſer⸗ſcriptis cõtinetur.
ptus. 5 tabulas
ſi nõ fuit ſenptꝰ. ⁊ Gal.qa.theodo.

pe. val. amere nedu iintegreſtitutio , honpounr ob ue
neʒ expectamꝰ aliqð emergat ob &

no fuir lenpt.⸗ D1.,.‚oñ. Lezep OeIeIS 0OD ſp te ꝓdeſſet iure ſin/
1aiia al⸗ Doleſcentie tpᷣus nõ impu ſtaculũꝰ:p qð hmoi bñſicio mioꝛ gkan. vt S. ð ꝓcu. nõ eo
duſe vartaene. O. Imiiinid qnquẽniu; lbenis ntinpoſſtt:neſipacius ſibuer⸗ nnrelu up,
accutſus. ciiiꝰ pſcriptioſer inofficoſi mo- tat᷑. Sed humaniꝰ eſt latiusenn- 2⁊ ur q ſan del tutot

aruit. vS nẽtibus queſtionẽ opponi ſolett:: dem extẽdere legis interptatio⸗ rienog r vn d
pꝛetoꝛis. 9 Batnis. vel dolo habere deſijt ercepto ꝙ credi rebus cre.qͥ neq;. Sed arg.ð. ff. de offi. p̃to.barbarius.ac. No.ſᷣm J0.
roꝛib? debet. vt. de coll ea demũ. Itẽ boc accipe m determia⸗ leginme oꝛdinatꝰ ꝓ nõ oꝛdinato babet.ſic.ff. dere iudi.ſi ſe. F. cõ
tionẽ noue legis. vt. ]/ de colla.l. fl. VM demnatum. n ¶ Quando. id eſt quia non.
ub. In qᷣbus cau.reſti.in inte.non eſt neceſſaria.dixit. õ. qñ re cimus. pecunie. que ex tpe cãm babet ſm quoſdã ſed certeimo
ſtitutio eſt neceſſania, qꝛ eſt leſio 2 datur. nũc quãdo nò qꝛ nõ eſt tpe finit᷑.i.biẽnio.vt.j.de nõ nu.pe.l.in ↄtractibꝰ.ſed alie.ſ.tnũ annoꝛũ
leſio in ſequẽtiti.vſq; ad ti.vbi⁊ apud quẽ ne.eſt ſed nõ datur. 7.x.⁊.xx.⁊.xxx.⁊ ſiłes habẽt cãm ex tꝑe.qꝛ finito tꝑe res cõfirmatur.

Inoꝛibus. xxy. an. pſentim. i. maxime defendunt. qꝛ foꝛte o Hon currere. alscurrere ⁊ ałs ñ currere.⁊ erponei.nõ ſimul cum tpe
nõ babẽt.idem etia ſi babẽt
ditate.

babe etia ? defendunt vt bic innuit. vr curere.ſz remanet fixa vt demũ cõpleta etate currat.Alij exponũt.i.non
. ſt tu. vel en.p totũ. b¶Mon obeſſe.i.nõ puant bere, copetere qõ falſuz eſt. imo cõpetit minoꝛi⁊ ↄtra eũ. Itẽ huicð ſ. denõ
c Alciſcant᷑ſ. accuſando interfectoꝛes. nõ aũt deber

duse. c 6 . ndo inter nu.pecu.ſi intra.in fi.vbi cumit ⁊ dat᷑ reſtitutio.ſed ibi incepit a pᷣdeceſſo
ip ſi interficere interfectoꝛes parentũ ſuoꝛũ.vñ iure cõi dñt aufer⸗/

De En⸗ eenre 4 reminoꝛis.vel ſolue vtibi. p ꝙ Obſtaculum.puta qꝛ maioꝛ fieret in
ri bona vtindi gnis. ſʒ qꝛ ſunt mioꝛes ipſo iure ßuant illeſt. vr h. terim. vel iuret ſenõ venturũ cõtra.⁊ ſic ſubuentit᷑ ius qð eſſe nõ debet.
⁊.j]. de bis qbus vt inde.l.ſi ea. .l.mioꝛibus. Sed qͥd ſipoſtea vt inſti. de bis qui ſunt ſin vel alie.iur. S. pe.⁊ ff de offi. pſt.l illicitas.in
maioꝛ effiat᷑ puta poſt triduũ q; adijt an tunc tenet vlciſci. Zn. pn. vel petendo reſtitutionẽ nõ ꝓbaret vel ꝑ fas ⁊ nephas pꝑd eret.
noõ. 1omẽ bñſiciũ dz eſſe ppetuũ. vt in aut. cõſti. qᷓ de dig. S. als qaſſ⸗ egis interpꝛetationẽ.i.legẽ inducentẽ pᷣſcriptionẽ nõ nu. pe. interp
el. vl. 7.8. de diuer eſcrip. l. falſim. ratus eſt iuſtinianus quaſi de minoꝛibus nõ ſen ſent. ac eandẽ interpꝛe
Doleſcetie tp̃s. multoma gis tps pupillaris etatis. ttioné extendit ad omẽs leges inducentes pᷣſcriptiones tẽpales qſi de
L 1iiij

Liber.

minoꝛibꝰ nõ ſenſerint. ac. r ¶Lonceſſ. erunt. m leges em̃ veteres añ
q; cumebat pᷣſcriptio ita ꝙ nõ feſtitueba minoꝛ.vt.ſ.ne de ſta.defunc.
ſ marer. ⁊.ff.de mino.auxiliũ.in pᷣn.que ſunt cõtra.Qũñq; ipſo iure cel⸗
ſar. vt. S. eo. adoleſcẽtie.⁊.ff. eo. interdũ.vbi erat vtile tps.⁊.j.ſima.fa.
lifi. in fi. Et ſunt bic ſpãlia que ſunt cõtra.⁊ in his nil innouat᷑. Iteʒ qñ
q; wunebe ſʒ rſtituebat᷑
dit ei ,
Fonraniſz fallet ass 96 nem:in omibꝰ caſib? in gbus ve
bie dicit. vt. deiudi p tera iura currere qdem tẽpales p⸗

peranau inf. deſt on ſctiptiões aduerſus minoꝛes cõ⸗
Gri relt poſei. Sʒ ibi (eſſerũt.p in integrũ aũt reſtitu⸗

ſpale in pſcriptiombus tionem eis ſubueniebãt: eas ipo

bere,a fal . pupillus. intacta iura eon ſernare: quã poſt

colb.i. Itẽ fallit.ſ. det⸗ cam vulneratã remedium quere

o. in inte.reſt. aut.ſi mi Jat S
or qbus colibe umm le videlicet exceptionib inigin⸗
ſcrptio cõtra minoꝛe,y ta quadragintaq; ãnoꝛũ in ſuo ſta
Itẽ cõ tra. ff. ab? x cau. ciy remanentibus.
ma.l.cũ miles.ſed certe H” „„„
ibi nihil de minoꝛe dicit Muit aduerſus quos reſtitui no
Itẽ Z.ff. e.l. etiã ei. ſʒ ex poſſumt in integrum.

Ps vrii 5 Keemt
liꝰſʒ ibi ex ꝑſona pᷣdece .
ſoꝛis cepit pᷣſcriptio.itẽ Apꝛ. al
cõ tra.S. ſi aduerſus vſu —,
capi.l.i.ſo.hic coꝛrigit.
vkł ibi a pᷣdeceſſoꝛe cepit
8Keſtitutionẽ. vbi em̃

xan. a. Cononidi.
cõſilioꝰ quideʒ agno
. ſfſ[cætis de reſtitutiõe in in
Kel vbi ei tegru; eſſe optet:nũ is
copern oꝛdinanid aurli gſe minoꝛem annisleſum eſſe di⸗
ad ertraoꝛdinatiun. (at diligẽs paterfa. fuerit actibuſ⸗
t ¶Eas.l. pſcnptiones. qʒ.p. induſtriũ ſe docuenit:vt lap
pech nbno ne uume ſulm p etatẽ eü veriſimilenõ ſit.
Duelere. vt. . vt vii ¶ Venm ſi cã cognita circũuẽtꝰ
cuiq; li. ſineiud.li. a.ſ. depꝛehẽdat᷑: ꝓpter hoc ſoluʒ ve⸗

ad vell. antiqua. S. pen. E, . 1.
Sed aane Pen. lut pſcnptione a ſolito auxilio re⸗
men nur ſea binlde mouerin do: vꝛgẽtibus pfie
criptione dicit. Se rX Im
mſtinlan, bochbi neceſſitatibꝰ decurio minoꝛ anis
attribuit cũ etiã ante eVß
idem còſequebant᷑ minoꝛes. vt ipſo iure ſuarent᷑ illeſi.vt.j.ſt qͥs igno.
rem mi.l.i.in fi.⁊.ſ.q bus nõ ob.lon.tẽp.pᷣ.l.nõ eſt.ſed expone ibi nõ cur
rit.ſ.cuʒ effectu.qꝛ currit.ſed dat reſtitutio. Vel fuit illud a còpoſitoꝛibꝰ
additũ. Vel ſm. p. biberat biciuſtinianꝰ?⁊ nõ recoꝛdabat᷑ de illis.l.Itẽ
eodẽ modo qro.nõne ꝓbibet᷑ alienatio rerũ mioꝛis que ſᷣuari pñt etiaʒ
mobilium ⁊ etiam ante iuſtinianũ.vt.j.de ad mi.tu.lex que.ergo vſuca⸗
pio ⁊ p̃ſcriptio.vt.ff.de ver.ſig.l.alienationis.expꝛeſſe em̃ ꝓbibebatur
vſucapio.vt.ff. de acqui.re.do.l.bone fidei. Sed nec in bis q̃ ſuari nõ
pñ̃t hʒ locũ.qꝛ nõ tm̃ pñ̃t ſuan.Rñdeo ſᷣm quoſdã bic in actionibꝰ ꝑ⸗
ſonalibꝰ ioquit᷑. hoc vero nõ valet.qꝛ actiões loco ĩmobiliũ cõputant᷑

vt. ff. de iure deli. ait p̃toꝛ.S.i.Alij dicũt hoc tenere qð hic dicit qñ tenu

ĩt venditio.vt ob es alienũ.qð nõ placet.qꝛ cũ teneat cõtractus ſtatim
tranſit dñiuʒ.ſicq; ceſſat p ſcriptio.vt.ff.de vſuca.ſequit᷑.S.lana.⁊.ff.ð
cap.in bello.S.ſt qͥs ſᷣuũ.Alij dicũt boctenere qñ alienaſſet pꝛedeceſſoꝛ
minoꝛis. Sed tũc quare daret᷑ reſtitutio.dic ergo tu ꝙ nõ valẽt dicta
argumẽta.nõ põt alienari.ergo nec vſucapi:nã fallit.vt.ff.ð fundo do.
ſi fundus. Item qꝛ ſpliter fuerat ꝓuid endũ:⁊ ſic nò fuit ꝓuiſum.ergo
vid ebat᷑ neglectũ vt.ff. de iniur. item apud.S.bhoc edicto. Spũliter er/⸗
go iuſtinianꝰ dicit in hac.l. Itẽ quare nõ ſic in Zcubus ipᷣo iure ſeruant
illeſi. Rñ. qꝛ certuʒ eſt bic deceptũ eſſe.ibi nõ ſic.vt.ff. de iuriu.nã poſtea
S. ſi minoꝛ. ꝓ In ſuo ſtatu.ſ.vt currant poſt pupillarẽ etatẽ.ſʒ reſti
tuant᷑ qꝛ leſi.vt.j.dep̃ ſcrip.xxx.an.ſicut.S.pe.vbi de hoc dicel.⁊.v.ſi vt
omil. cf. l.i.in eo ꝙ ibi dicit in ꝓpꝛijs bonis amiſerũt. vt.ff. eo.l.ait pꝛe
toꝛ.⁊.l.nõ omia.ſᷣm Jo. Sed albericus dixit currere ⁊ nõ reſtitui quia
ſemꝑ incipit cõtia pᷣdeceſſoꝛem minoꝛis.ar.S.ſt aduerſus ven.pig.l.ij.
⁊ ſim eũ id em eſſet in pᷣſcnptione x.vel xx.an.ſi incepit a pdeceſſoꝛe.ſed
certe ideo ſic dicit in venditione pignoꝛũ.qꝛ minoꝛ põt cõuenire eũ cum

quo cõtraxitp̃deceſſoꝛ.i.creditoꝛẽ.qꝛ ełx pacto defuntti fir aliena⸗
tio.vnde nõ ibi niſt in ſubſidiuʒ reſtituit᷑.vt.ff.de dolo.⁊ elegan⸗
ter. S.i.?.S.ſi pꝛocuratoꝛ.
ubꝛica. Qui ⁊ aduerſus quos ĩ integrũ reſtitui nõ pñt. Su
pꝛa dixit vbi ꝓpter cauſas ceſſat reſtitutio: nũc ꝓpter Eisnas.
28 „r Harbitrio iu⸗/
creatus ſit: vl ꝓpagade ſoboli li gicis:ſiue dalbe
beroꝛum educatione ꝓſpexerit. ratone. Etno.

¶ Mperatoꝛ iuſtinianuns. nader poͤt ludics

re ſtue attẽdereid
Em apud veteres du as eſt ei notũ vt

bitabat᷑ an libi parẽtes notoꝛiũ etiã ſt ei

4 1E, P nõ ꝓbat᷑ ab alii
ſuos vel libertipronos Priam arang

in querimoniã deducere poſſint roroꝛiuz ei ui⸗
narroi 9 e decurionẽ ſecꝰ
quaſi nõrite in eos verſatꝰ. Etq ſieſtnotuz no yt
dam exiſtimabãt nullã eſſe cõrra notoꝛiũ ſed vrp/
hmõi pſonaſin integrũ reſtitutio uato.qꝛ tunema

— 2. . i d
nem:põdere naturali vel prona⸗ tatte rcf oe

li⸗ reuerentia hmõipetulantie re offeß. illictas.
fraganteꝰniſi vł er magna cauſai veritaſ.c. ſ. bis

K . — ve. e. impe. l. ij.
pel aduerſus turpẽ eoꝛũ pſonaʒ benl.

Alij aũt pſonarũ qdem vel cauſe x Ged doruert

diſtinctionẽ reſpuendã eſſe cẽſue ſ er bcre⸗
mnt. tũc aũt tiſmodo dandã reſti omia ariebat qʒ

tutionẽ eſſe putauerũt.cũ minoꝛ doct'apparebat
ex ſua ſimplicitate ſe deceptũnon dritchoroeg 5
ex dolo patris vel proni circũſcri· aũt.æ ff ad mace
ptũ eſſe dicat. Qð vt maneat in o. ſt qs. ?de re

„. — 2 . — i. 6 m 3 „JNe
omibꝰ honoꝛparẽtibuspfono y? mil neoner
pr̃one illibatꝰ atqʒ intactus:ſanci diecit yr.nõ actus
musnullo modo neq; aduerſus ubl gaina,
parẽtes vtriuſqʒ ſexus: neqʒ ad⸗ ta exdudita reſti
uerſus patronüu vel patronaʒ dari rurcu ann
reſtitutionemꝰ. Ham pſonamre 9 karuranl
pſus ſit. ⁊ ſic ſũt
bic ꝓbabilia argumẽta que inducunt᷑ vt nõ vid ea leſus lʒ pol/
ſit eſſe ↄtrariũ vt hic dicit. Sed oppone.aut hicmioꝛ ꝓbat ſede
ceptum.⁊ ſic reſtituit᷑ nõ attẽdendo ſit diligẽs vel nõ.aut non ?
nõ d at reſtitutio.vt.S.de in integ.reſti.mi.l.minoꝛibꝰ.x.ff.de iu⸗
reiur. nã poſtea. S. ſi minoꝛ. Sed rñdeo neutrũ pdictoꝛũ erat. ſed
ſemiplene ꝓbauerat foꝛte ꝑ vnũ teſtẽ deleſione.quo caſu defera
tur ei iuramentũ.uiſi qꝛ alias fuerat diligẽs:vt hic dicit. ſic loq
tur in pᷣn. iſtius.l.⁊. j. de rebꝰ cre. in bone fidei.Alij dicũt bic loq
in mutuo.vbi ꝓbat creditoꝛ. vt.S.ſi aduer.cre.l.i.⁊.ij.ſed vbi agi
turcõtra induſtriũ nõ ꝓbat qꝛ ꝓ creditoꝛe pᷣſumit᷑.ſj pᷣma placet
a Argẽtibus.qꝛ deficiebãt idonei. als minoꝛes nõ admittunt.
vt. j. ꝗᷓ etate. lib. x. l. ij.. ff.de mu. ⁊ ho.l.ad rem. .j. de decur.l. ge
neraliter. S.ſpunius. Ael ałs fuit oꝛdinatꝰ inuitus.qꝛ hẽbat.xx.
an. 7. v. liberos. vt. ff. eo. l. ij. .iij. in pn. b Areat?. ſupple ſit
c ¶ Educationẽ.i.in educatione ꝓpa gabat ſobolẽ. ⁊ hec em̃ argu
mẽta lʒ ꝓbabilia ſint diligẽtie:nõ tñ ſunt neceſſaria.ſm.b.in im
pediẽdo reſtitutionẽ.vt.S.de in inte.reſti.mi.l.ij.

B en apud.querimoniã. petẽdo in integrũ reſtitutionẽ ̊ eos

ealijs em̃ querimonijs babes. S. dein ius vo. li. v.ij. in fr.
e aturali.q;tũ ad patrẽ. f A nonole doe
refertur ad patronos. g e¶ Petulãtie. ielupbie. beſe
fragante.i.ↄtradicẽte. i magna cã. ꝓpter enoꝛme danu
vt. ff. eo. ſi ex cã. 5F. fi. 7.l. ſe. RK & LZurpen. bec rõ non valet.qa
ſ. enb ſancta ⁊ boneſta. ⁊c. vt.ff.de obſequi.lib.l.ij.⁊ in aut. de in
ceſt.nup.in pᷣn. Il ¶ Hon ex dolo.quaſi eoꝛũ fame parcatur.
m ꝗl Quod. pꝛo ſed. n fiilullo modo. generale eſt bic ſpeciale

in cõtractu, o ¶ Ded reſtitutionẽ. vt arg. ff de dolo. no debet

Secũdus

Qui ⁊ aduer. quos reſti. Si mi⸗

hach f demi panis K. Sed etra
.ff.de mi. patri.§. fi. Sed cõtra. 5 ed — .
—æꝗſ de reſtitutione que dat᷑ iurea⸗ ra. 3. de dolo. ſi ſu ſtite. Solu. ibi MU noꝛ ſe maio.di
Prſi eengo Muemn we ded auelol neeen, s⸗Jienn ad id cᷣtra. . dein inte reſtimi en
Nii ⁊c. ſolu. vt ibi. Item idenn Sſt ane ib.l. fl. F. in vrrocß autez e. el dic minoꝛ ibi nõ d ecepi erreſti mil. de tutcla. Solu. eodem
Maind vtibi. Item cotra. . ſi ad S.ſi aduer.rem iu.ſi cũ pater. Sol ec malicia ⁊c.ſtc ⁊ ꝓbita pit auũ culũ cũ ſciens pᷣ „Bolu. eodẽémo
Rsdrng b Keſtitutionẽ. uer. do. l. j. Dolu. vt ibi. Sol. deqetis. lxx vij di. 8. vt j. de his tiens pſumik. JItem no.
iofu⸗ tionẽ. yt ibi. xvij. di. c. monach gᷣ ve e.im 4 no.
ni an vtals delictũ er b ¶ Beneſiciũ. ſic ergo nõ pörta 9 Factũ.ſ elFli in
bigdzi cludit puilegiux»3. Merentia o'm eis exrciiundit reſtitu- renũciare bñſicio minoꝛls eſſe maioꝛem.
ſtemin vt.ſvbi ſena. vi tionem. cũ / pc excludit reſtitu-⸗ ꝓbar ne dris erari via not.
tin aas. a cũ culdubio eſt etiam ſlinſ aſpectu laboꝛaueriſ:cũ ma e ſt iuder. .l. interdũ
rege aatc anee ne niii ldn ippiar ruiercſtunions ee gme unavgn
ani ſenu. a dieno c arium exiſtat. bus q; reſcni acnis cõſtitutioni⸗ ig Ciſſe um tedeceht
ſntzit norn a. nonſo Simminoꝛ ſemaioꝛ: direr eaanſtalunt toꝛũ auctoꝛitate de⸗ bris dein inre teſtint⸗
denirig. † in .. Pa Kieri Edirerit: vel negan ſtatutuʒ eſt. Möſi k erſacr⸗
ſiinpi eobniant ä Shlerntt. iuriam vel crcuuentic ſipin⸗ cS eraamert non⸗
ſontiſt pfiꝰ patroni vo I. MMpꝛ. aler⸗ — rii . lentionẽ aduerſ. coꝛpaliter ſzy verboten?ꝰ
nn banns. ſic. ff. de pꝛ.alexan.a. maximiane. hoc fuerit factũs:durabit h 4 Bſert vtſtatim pare 2
ellcet „P. y 4 . — 5 – „ „ ee 1 2 0 4
3 P 1 aſt⸗ Auandi⸗ gannm oꝛ ãnis. xxv R i abee⸗ cocitaſii lo d anir Dies
hit mʒ quaſt di eſſes: tabulis que ſũt tua Rimlet. Tiditus cg paeeg pinnns obme,
ißlir nololum malor. Welſes: tabulis que ſũt tua incie: Dot 1s itaq; pꝛeſes biniuriã oꝛl.rſ ſt
ſentad,ſke. ꝙ diẽ nfa⸗ . rum pfeſſionũ oblatas D cie: ꝓbationis etatis exami 7 ſic c re em qtam
zoeinl tron pa/il teʒ q̃ ſimaioꝛ ã . nata cã:ſi tuũ dolũ nõ reppere buius aũ Equentl⸗
N aſudneh. Di cepta ꝓbaſti :iĩ 110 qms. xxv. de terceſſiſſe:ac uno epper erit ĩ anat, 14 D 5Fe
ſsn Uote maiot liem intra ſtannülecſb⸗ reſtintio phauenss: ocga u knilſe al⸗ =
ckirn dirent vel pbat. poſt impletan egibꝰ tpᷣs: etiã reſtitui ca cognita in integn uerſariſtant. r tali.
clſclſ AE. t unpleta . el tui ꝓuideb ibi Falis. vt
idchoin fuerit. Gupenoꝛi impletam etatem: de omni- mẽ debit. Si tñ inin qꝛ ibi falſa inſtrumẽ
ee ti dixit vbi bus tam etatem: de omni⸗ mẽto ꝑ ſacramẽti reli nin inſtri a pqurerat. biemè 16
niiſttr p Bieras ichat ſti n eã etatẽ aduerſus te ge⸗ 1 to ꝑ ſacramẽti religi onéniai panc ar bie mẽéda/
kane ſehitune denega is: poſiulare apud eum dnnsde rem te eſſe aſſeueraſti: nõign. , elitare ddne ve,
innn nurbie Ppter fa, eareimiſdictio eſt: potes: de debesexcluſiiztibi eſſe in oꝛaf̃ ceptum vt dferata
iiſin us lecta .41pr diocle. ? ari aa.? cc. reſtitutionis beneficiũ: Mmregrj gericaſe id pieals 3
hfizn lealoꝛe dirit. Vitalia 7 mar. aa. 7. cc. ⁊ euidẽter ex inſirun ii: niſi pala; inſtmn erat. ibi non. niſt
ninini JIcuz mi l tHtione nõpteſtii mwmentoꝛi Phba⸗ Aalibicon aen Pbata
nnt nor pfe⸗ Jisꝗnũc minoꝛẽ ſe aſſe fuiſſe Pteſtiuz depoſitiões te ſuraun⸗ anarornlge
hiif,nig ionũ.i.n — uerat: fallaci maioꝛis eta. e minoꝛẽ oſtendeni Lulut ſent vera. bi menta e
tiaſla quibꝰ ꝓfeſſus fu Smẽedatiob te cepi ols eta⸗ modi autẽ ſacramemt 8. uiuſ- iurauit nõ us vil it
ſügick . erat pater ? mat tq iunis:ñ. ed CePit: iuxta ſtatu 8 H ramento coꝛpoꝛali⸗ nondſ 6 ſe moturũ cõ⸗
ati tgletiper⸗ tena iarcheneihnd etiã fallen tabano nuuli tibi ſupeſſe auxili auerſann be emaid⸗
Mene SL us minoꝛi imperſpicui iuris . ⸗ pe actat
n w Holauit teb enenpnee publicaiuna ſub⸗ un henſt cui inns eft. nh i dfrg veide
innt lo g volebatte, debet. in integrum reſtitui nõ C n. aa. 7. cc. libio. negado ns kaclancget
liuſttn ab alio. . E. aa. . c. theodoꝛe &☚ AK circa ꝓbanduz an⸗ do: vel dene
uiin⸗ 14 Pꝛobaſtit. Jaltenus circũuenie oe & Arnoꝛumnumemz n an⸗ durius Avegenegra
tinim boatuz cgigiſt. z:mu ius u ueniendi ctoꝛem /ꝓuin nnmeru; apud re vrtin aut. denõ afſetc.
tian del diet. appeo⸗ :minoꝛ etatete maioꝛẽ ponaſ:⁊ĩ cied erratum eſſe p⸗ vero venſimil *
inciii banteforteſubieri nt WS ponaſ:cibmõi cauſis etiã fliſch. Raegeeenig ed
ininl no.l. minozib? gripſiſtt. p gſ Potes. dvt. 5.dein inte reſti R Ce ca ſili, fa. ff.de pac.l. urgẽ. 5. ſs ſi
gtlkii ramne ſalkt n g eſs emnftonennb ngek vel replicatio doli acharg geuuͤſ
gnunt öfalnate⸗ uncdicar ve S iur. 7 ane ga na ſum urarg, bieſie⸗ a5 leet deiurecht el ibi in.l.ſt ſib Hestn. na ercehtio
Zinüikt eſt errra indiciũ ꝛ indi cna ſ derͦdi inde cit v ſoluta. Ie da bium. ſy ibi fun n placet. Itẽ ad idem cõt er fal. non fuit coꝛpaliter
ſitiſcteie Pꝛobas ergot Ee⸗ iſcreta. vt. ff. de ꝓba utnde uta. Itẽ qa tione HH idem cõtra. S. de legi.⁊ cõſti.nõ
edie g in c 2.6 debito.. ſi ne. 1 ”Pala. fic in aut cõtractu:hic nõ.ĩmo ſu rno du⸗
nitſiunn Probas go everphintocrzauuefeant nh §S. ſ. m ¶Per teſtiũ cin aut. de equali. do. 5. g imo ſuꝑ quadã aſſ
Gln ꝛpumens tractu qué feciſti ⁊ mino iũ.pl luali. do. F. adà afſer
gilui⸗ teg. re tnndie te lel ncniuz deinn, 1 auiſe.. poſte rſeneire, da creold⸗ vii,
ſnie sauindekaug ſer inigenr ac. ne ek ale oee ur eſoesgo ſͤinge eſ dr.
ateni cEFal er mec qa aen ſeier⸗ ſ ege ineieg Kan⸗ crarcecis. Go. baͤebor Jdrrn ec nl deſide bim.
duttriin l decipiẽdi. 2 ar. s, de ap ne. z.ff. ad vell.l. j. 5. F. ſis. ſe maioꝛẽ adi ecan. edic.l.iij. . due. Diſti erememoꝛã annoꝛum 2
fnbin piẽdi. ? ar. S.de apo.bi qͥ ĩ fl.. S l.ij. §. bec verba. ioꝛé aduerſarij ſuaſione: an vl iſtingue ergo ßm aʒ. dicat mie
ſruinbin altens mior ru. fl. 2. S. ſi aduer. delictũ. l.i. 7. ij ſi ſe minoꝛẽ ⁊ deceptũ one:an vltro p ſe. p n az. dicat mioꝛ
ſiwich, e Pd eir enet dolus noͤ inferk lleno tui. vtrũ debea ret ſemaioꝛẽc. qꝛ qdᷣlibet ſuff eciperet in ↄtractu. non im̃i
gſolicen ⁊c.vt.ff.de re.iur.l.nemo.⁊ in b ferk, 1 ille nõ viget deft⸗ t. rat.qꝛ replicabit qðlibet ſufficit ſiue ĩ ↄtractu ſt non tm̃ in hoc vt
Mnnnli⸗ ff. de dolo. ſi plures doloſece oc ẽ melioꝛ cõditio fraudare vr.ff.depac. iuf ded olo ſiille ercipiat ꝙ aſſe u ſtue vt ſe maioꝛẽ aſſe
Panne in etate ſuppl olofecernt. e ntſedeſe gene, vt coomiſſe iur̃gẽ. S.ſz ſi faudãdi.vbi d eruit ſemaioꝛẽ als õ eſſe
lbe. 4 ates abc⸗ f ¶ Statut. vt. Buppleat.i. qð defici ömiſſo ab aduerſarijo. S ãdi. vbi dat replicatio etiã mai Pener.
rCon F S. ſi tm̃.cõtinet ambas ſu . S. 1. pxi. Et nota ꝙ bec.l di. Ars qꝛ ſi maioꝛẽ cred Scdo caſu oĩno repeiltt᷑ ſi faci amaioꝛl dolo
rein ſt iniig ac Seaz in pn.l ege pmã ab illo verſiculo v/ nmittit qñ coꝛpaliter iur ebat admittit: niſi iurauerit tẽ ar anio declpiẽ
uain n upfluitcuͦ in ea alid n bich verbů. ꝙ ſi p iniuriã qꝙ iurauit vt bic. Sie auit vel ꝑ inſtr̃a ꝓbans õri tẽ emnullo mõ ad
☛ ſit tenins caſizs til di ik. Uel m azo. di riã ⁊c. rn nũc ſe mi ic. Si em̃ nõ appet:fecenitai. 85riuz ibi nõ coꝛpali
ueman, l re ius caſus cũ diſtinctio 0. dic ab inde adi ũc ſe miĩoꝛẽ ⁊ tũc ſe maioꝛẽ dixi erit aio decipiẽdivł nõp̃ſe paiſter
ekbife⸗ 8 oꝛ aſpectu. 5. plane. Solu.i one. Sed ↄtra buicm̃ ff. i tus ⁊c.loquit᷑ qñ miĩ ꝛc dixit. vt. . ꝓxi. ⁊ ßm bo⸗ 16ſumit e qᷣ
atoꝛes ſʒ ſoluẽtes. ⁊ id eo cõ n.ibi mino es nolneſt de ime en, it qñ mioꝛ decipit᷑ nõ dol n boc ab illo bo adi
olen ẽtes. ⁊ ideo cõtra curatoꝛes ag eic, cu⸗ ſette n ¶Aurxiliũ. cũ abesc nec ſuo ſed qꝛ Keci⸗
tra ſoluen⸗· Rneaf r teclenzr⸗ vtaliegsoef ae meaerozen piurij
px.eſſe. xxv.vt allegabat.⁊ ſic rrt aduerſus ven.l. i.
ductꝰ iudicauit eum

ſtes quos credidit eſſe veros. reſtituii quidẽ cõtra ſniam rõne etatis: ?

enã alia rõne.ſ.cõi.vt.S.de aduo.diuer.iudi.l.i.⁊.ff.de re iudi,diuꝰ. nec Itüc ad appellandũ ti. vt. S. l ꝓxi: ⁊ bic.

vnũ auxiliũ aliud tollit.
vt. ff. qð metꝰ cau.ſicut.
S. eü qui. Sed qualiter
fuit ꝓnunci atũ diffiniti
ue vel interlocutoꝛie. ſe⸗
cũdo em̃ caſu non pᷣiudi
cat in totuz. pᷣmo pᷣiudi
cat nec reſtituit niſi ad
appellandũ. vt. ſ. ti.i.l.
ꝓx.Rũñ.interlocutoꝛie fu
it que pᷣiudicat ſed reſti/
tuit. Itẽ ⁊ diffinitiue. ſ.
ti. i.l.. T ibi non eſt alia
cã quare d enegetur.
o ¶ Rectoꝛẽ.qui tulit ſen
tentiã ei reſtitutionẽ ne⸗
gando.vñ nõ admittit᷑

ad reſtiutionem: ſed ad OMaNO: ? alijs. WW
Ee enſte arnagclntane
detur eo ꝙ; ꝑ ipſos pa ſideraſtis in integrũ re⸗
mbue huig art oe ſtitui: nec obtinuiſtis: fiuſtravr ea
a H ꝛeſide eüdem vel dem rurſuʒ qſtioin integrũ reſti⸗-
ſacecſſoꝛen ei ·vr . de tutõis agitet᷑ deſideratis. Appel
Wonmmeſee coꝛa quo ſne em̃ Rehuſig ſi dob ſnia di
perebat reſtõ 5 alianas ſplicebat. Sed ſi adhuc in ea eta⸗
onem. 8 ne te eſtis cui ſubueniniſolʒ: appellã
oꝛe numeri m alium i ils vobis reſtituimusꝰ
porg eno⸗⸗ teſtiũ falſo II AMpꝛ. alexan. a. iuſto militi.
e .
r danon f ane ( Vanqʒ curatoꝛes pupil⸗
ſen. ſine ap. reſcin. l. .A NANe picti ſunt: cũ in integruʒ
*anoent nado reſtitui pupilla deſicerabat: cumn
x Beuet. reſtiuuengo lñ nouis defenſionib?cãʒ inſtrui

te ad appellandũ.vt.j.

p
(Kubꝛica. Si ſepius
in integrum. ⁊c.
Oſt. pone ſnĩiam
latam aduerſus
mino?ẽ petenteʒ
ſundũ ⁊ cũ petijſſet bñfi
ciũ ĩ inte.reſt.ð ſniaʒ de
negatũ eſt ei p ſnĩam.vo

lebat iterũ reſtitui cõtra iĩ

9„

eſſe maioꝛẽ x v.annis.ſtcq; nõ reſtituenduʒ. ⁊ boc nõ eypꝛeſſo erroꝛein
ſnia: ? ſic valet. als nõ valeret. vt.ff. ad trebel.Puo.S. cũ ptoꝛ. ⁊. ff. ꝗᷓ ſen.
ſine ap.l.i. Vel aliter. pone aduerſaniũ hunc ꝓbaſſe maioꝛẽ ꝑ falſo s te

minoꝛibusꝰ ſubueniri admiſſum
ſit: ea que in pceʒ cõtuliſti:pſidẽ
ꝓuincie examiare cõuenit. Qui
ſi eſtimata etate tua maioꝛẽ annis
falſa opiniõeꝰ te pᷣſumpſiſſe ex ꝓ⸗
bationuʒ luce cognouerit: erga
minoꝛis pſonã fidẽ veri ſeqturꝰ.

Silſepius ininegrum reſtitutio
poſtuletur.

IMpatoꝛ ſeue. ⁊ ant. aa. ⁊. cc.

poſſe dicas:adeant iudicẽ curato
res vxoꝛistue ⁊ petant vt cauſas
in integrum reſtitutionis agant.
pꝛ.phil.c.amicie.
vna eadẽqʒ cauſa ite⸗

1

ſtã ſnĩam ſcõam. dicit ꝙ nõ põt. Aerũ cũ pote

rit appellare:ſi nõ appellauerit reſtituit᷑ ad appellandũ tm̃. Eodem mo
do poſſet poni caſus ſi cũ deceptꝰ eẽt in õctu petijſſet bñficiuʒ in integꝝ

reſtitutiõis.⁊ fuiſſʒ ei ꝑ ſniaʒ denegatũ.

¶Keſtitui. ad totã ſmam in õne fundi latã. Ael poſſet intelligi de ſen

tẽtia in inte.reſtõnis.
ſz denegata fuit. 2

5 Aatã.ſupꝑ fundo.

eſtitui. ö ſniam. 9 ¶Mec obtinuiſtis
ttet. .ſit dãda velnö. a Bentetia.

fuit reſtõ denegata. b ¶ Reſtituimꝰ. cucurrit em̃ tpᷣs.ſʒ hbodie S.vt.S
in qͥbus cau.in integ.reſti.nõ eſt ne.l.fl.vel dic vt ibi. Vel dic vbi noua
cã allegat᷑ ad totã cãm. als ad appellandũ m̃ dat᷑ reſtitutio.vt.j.l. p/
xi. Sed a qua ſnĩa ad appellandũ dat᷑ reſtitutio.an a pᷣma q̃ fuit ↄdẽ

natus ĩ fundo.an a ſecũda q̃ fuit reſtõ denegata.Rñ.a q vult vła ſcõa

⁊ boc magis vid et᷑ velle bec.l.Itẽ qͥd ſt a pmo appellauit ⁊ tpᷣs cucur
rit. ſcdᷣo perijt reſtitunonẽ ⁊ fuit denegata.an dat᷑ plus.Rũñ.nõ niſi ad
appellandũ:vt hic. Itẽ no.aliud eſſe reſtitui ad totã cam aliud ad ap/⸗
pellationẽ.qꝛ in pᷣmo caſu ꝑinde eſt ac ſi nõ et lata ſnia.ſcdo nõ.qꝛ ſi nõ
exequat᷑ cãm ap.vſq; ad anũ ↄfirmat᷑ pᷣoꝛ ſnia. Itẽnõ poterit appella

retertio lʒ lex dicat extiguit᷑ ꝓnũciatũ ꝑ ap pel.vt.ff.ad turpli.l.i.in fi. riniſi babeãt curatoꝛes.⁊ ideo indigent imꝑiali oꝛaculo cõcedẽ

in integrũ reſtitutio⸗

Aanqᷓᷓ curatoꝛes.adiũ cti tutoꝛibꝰ. d Monis.ſtueq̃tc

erant ſʒ allegate nõ fuerãt.ſiue q̃ poſtea emerſerũt.ſʒ quidas

.l. ꝓxi. Itẽ no. vbi noua cã pᷣtendit᷑ ad totã cam reſtõ fit. vbijf:

e de omiſſis pᷣmitꝰ tm̃.q.nõ pñt alie ſuguenireõ quos ẽ

nis auxilium:non iure:niſi noueꝰ
defenſiones pꝛetendantur: poſſe
poſci ſepe reſcriptumeft.

De hiſꝗq ueniã etatis ipetrauerũt

NANpꝛ. aun. aug. catholeti.

Osq veniam etatis ex
pꝛincipali clemẽtia im⸗
Vppetrauerũt:etiã ſiminꝰ
idonee rem ſuã miniſtrare videã⸗
tur:in integrũ reſtitutiõis auxiliuʒ
impetrare nõ poſſe manifeſtũ eſt:
ne hiꝗ cum eis cõtraherent:pꝛin
cipali auctoꝛitate circũſcriptieſſe
videanf. ¶Mpatoꝛ ↄſtan.
a. ad verinum. ppᷣ.

Cecien adoleſcẽtes qho
nneſtate moꝛum pditi pater

nam frugeʒ vel auoꝛũ patrimonia
gubernare cupiũt ⁊ ſuꝑ himꝑia
li auxilio indigere ceperint:ita de
muʒ etatis veniã impetrare aude⸗

ant:cũ viceſimi anni metasimple

uerintꝰ:ita vt poſt impetrataʒ eta
tis veniam:idẽ ipſi perꝰ ſe pꝛinpa
le beneſiciũ allegates nõ ſolum
pꝛeſcriptoꝛũ annoꝛũnumerũ pꝛo⸗

bent:ſed etiam teſtibꝰ idoneis ad

uocatis moꝛuʒ ſuoꝛũ inſtituta ꝓ⸗

bitatemqʒ animi ⁊ teſtimoniũ vi

tehoneſtioꝛis edoceanti. O Ne⸗

minas quoqʒ quas moꝛum hone

ãmodo nõ dat᷑ iniſi noue cauſe pᷣtẽd ant᷑ vt bic ne leges ſint ludi/

7. ].l. px. Sed cũ ad ap
pellandũ tm̃ reſti

tuiturlata ſnia q̃

fuit denegata re⸗

ſtitutio:nonne iu

der appellatiöis
reſtituet ſicut de,
buit facere pꝛioꝛ.

⁊ ſic reſtitutio de

neſgata dabik. m.
cã appellatönis
gllia eſt a pma ?
Pbibitio fit in eaa

dẽ nõ in alia cã.

videt denegata
ex quo appellaf.
e ¶ Agant. ſʒ vide
tur denegãda.vt

ff.e.l. minoꝛ. 5. de
niq;.ſʒ ibi fuitda
ta. vel dic ibi fu

erat pꝛius dene⸗
gata. vñ poſtaa

nõ daf niſi noua

cꝗ alleget vt bic

IR vna eade
.ſignak cco
tra.ff. mi. ? ſi ſi /
ne dolo. F. reſtiun

tutꝰ. So. bic cuʒ

tutoꝛiſ auctoꝛita

te:ibi ſine.
6 Noue expone
vt. Z.l. pxi. 1 fac.

3S.l. i. z vid el plu
ries d ari. vt. ff. .

ſi ſine. .. inſtitu
tus. vbi ad bere/

ditatẽ adeũdã ſe
pius reſtituit. ſo.
ibi ſpale. Ael ibi
nõ fuit denegata
ſed ſepius cocel/

ſa gõ potuit fieri
niſt in caſu. vt. .
de bo. q lib. l. fl.

vbi aüt. bic fuit

denegata. vnde

bꝛio. vt. d.l. i. de bo. qͥ lib. l.fi. S. vbi aũt.⁊. ſ. ſen. reſcin. nõ pol.l. i
Sed qͥd ſt impetrauit reſtitutionẽ ↄᷣ ſnĩam ⁊ fuit negligens in ꝓ

bando an reſtituat᷑ vt ꝓbet ⁊ ſic poſtea poſſit jᷣ ſnianm reſtitui.
puto ꝙ ſic. Itẽ no.ſufficit ſemel.ſtc.ſ. de iuf. deli.l. f. . ſ vo poſt
vel fideicõ.l.i.S.ſt qͥd.⁊.S.de bis.

;. ⁊.ff.

b Rub. De bis qui veniã eranis impetrauerũt. Ceſſat reſtõ.
qꝛ minoꝛ nataura factꝰ ſit matoꝛ iure.i.pᷣncipis pᷣuilegio.
D q̃.etaſ.ſ.maioꝛis vt bẽant᷑ p maioꝛe pncipis puile

.„

A(gio. K Impetrauerũt. 7 eã iudici itimauerũt ſs ſtim
petrauert nõ tñ iudici ĩtimauerũt:⁊ tũc pᷣxerũt:vident᷑ reſtitui.:

nec quadriẽnuiũ cõputat᷑ cãꝗ niſt a die intimatiõis.vt.j.de tẽpo.
in inte.reſti.ea que. l ¶ Pꝛincipali.nõ em̃ indeiniuriarũ naſci
dz occaſto.vñ ⁊c.⁊.j.vñ vi.l.meminerint. Sed ſi in eo ꝙ impe/
trat veniã eſt leſus:an reſtituif᷑. ⁊ videt᷑ ꝙ ſic.vt.ff.e.ait ptoꝛ.ĩpjin.

( Me iuger ſubſtens. n (Indigere. qꝛ nõ pñit ad

onoꝛes aſpirafr̃ nec ↄtrabere nec in iudicio agere vel oueni

Secũdus

De bis qui ve.eta. Si maioꝛ fa
ſtnge HK ctus. Abi ⁊ apud quẽ cog.
nnn te eis venia etatis. o Impleuerint. ſ. maſculi. p ¶ Perſe ſed cõtraj. qñ decre. opus nõ eſt.l ij ſo. ibi ſpaliter decretuz interpoſuit
innczzer 5 b pcuratoꝛes. q Weneficiũ. quo pmiſſa eſt etatis veni. pnceps:hic generaliter cõceſſit veniã tẽ cõtra.S.de epiſco. de.
nſiſe nõ ꝓpcuratoꝛes. q & ficiũ.quo pmiſſa eſt etatis veni⸗ Puce e generaliere ia eius. Atẽ cõtra. S. de epiſco. ? de.
gen r Allegantes. apud ſul iudice, s4 Aduocatis. adbibitſis aitſi cap tiui. ſo. ibi ſpaͤle. b Gmmobili ſecus mobilinz qꝛ tales
nis accurſtus. t Edoceant. ſic ſe ꝓbaſſe coꝛã iudiceſm pla.ar. minoꝛes qui veniã impetrauerũt mobilia poterũt alienare ſʒ imobilia
ni ii ſ. quoꝛũ bo.li.ſed ſᷣm Jo.nõ eſt neceſſe hoc pbare apud imꝑa⸗ nõ.Ja. i ¶ Similis.ergo ⁊ cũ decrero aliẽato pᷣdi it reſtitutio.
urni * ſʒ ſufficit ſic J qͥs mẽtionẽ. In
—– aere bee ſtas metiſq; ſolertia cemendat uenõ ict ris peui⸗ deuncdie leoint
uli iudice. ? ſic inte · Ccſoctauũ ? decimũ annũ etatis enatum. etatis vl tibi pminto
inen lige bie ollſqᷓ egreſſe fuerint veniã etatis impe Iquis aliquid dari vl fie⸗ ielinmenuchtn el,
n vxo lhoneſtas. õᷓ trureſancimꝰ. Sʒ ⁊ eas ppterpbu Dri voluerit ? legitimeeta-⸗ tſemtis puta ſubſtiruo t/
dti tum ad cupus coꝛc ? verecũdiã: feminarũ cetui lisfecenit mentionẽ : vel ſicabſo⸗ cium bupillo meo ſ lle
13 nima ſen ani bublico demõſtrarinõcogimꝰ: ſ lute direri legeienanmn m aſitutionib⸗ 1 ob
bbtinte mun epta etatis venia annos tm ꝓ tumodo etate intellectam eſſe vo- liquis.i.pfideicõmiſſu;
munggs Pc 4 . , * 2 — 4 . . „ uʒ .
in Ennu auate bare poſſeteſtibꝰ. v. vl inſtumẽ lumus pideri: que ex. xxv. annoꝛũ fanie Eruo Die rgir⸗
W petrat mulier ; tis miſſo ꝓcuratoꝛe cõcedimꝰ:vt cuniculis cõpletur: nõqueabim⸗ fiat vel dlcf. Iten nd
4 maſeulus. ſRñ. d: etiq ipſe in omibꝰ negocijs tale penalibeneficio ſupplet᷑. Et pᷣci ¶ſufficre alidd auilit ſie
ugi Sõ ius habeãt:quale ⁊ mares habe- pue ꝗdeʒ iſubſtitunonib? ꝛ reſti⸗ entelide ar⸗
filnu ſubdola mulier æa re cõſcnipſimꝰ.ita tñ vt pdia ſine tutionibus hoc intelligi ſancimꝰ ſancimꝰ.. f. deleg i ſi
diud euana vr. a decretonalienẽt. Sed ſenato- nihilominus autem ? inalijs. niſi ira e. r...ig: ec F de
4 uſfir bac tone les qde clariſſimi viniĩ pac regia ſpecialiter quiſq; adddidentt er ye perer ea hie Hmu⸗
nn nõ ꝓbat mori in vrbe ↄmoꝛantes apud ſublimita nia etatis velle aliquid ꝓcedere bereditatẽ. ?.ſ. qñ di. le.
“ ſtiuta aꝛ ſagat pem tuã: ceteri vero apud pᷣtoꝛeʒ ccer bis. a. f decõdi
iliitt oꝛpᷣſumitur. e en mat = y de. fid eicõ miſ. ⁊.l. fi.?⁊ ð
nlig 5Etatis. quare in ꝓPuincijs aũt omẽs apudl earfrũ Simaio: facus ratu habuer l. le. iij cũ filio. ꝛ. . in qbꝰ
Emmliere ege⸗ rectoꝛeſ de ſuismoꝛibꝰꝛ honeſta Mpatoꝛ diocle. ⁊maxi.aa.et cau. in inte. reſti. onct
ncni us auarimu, tepcdoceãt. Hij vero qui cõtra“ cc, eutichiaon. RST—
unnge mulreum. memoꝛata diſpoſitionẽ veniã eta Ninter minoꝛes. xxv. an⸗ q;. S. pentes.?.l.adopti
denn 1 Ealibus cta, tisa pꝛincipali clementiaimpetia ns ſcniptuna interpoſita vSnpmror eſt ad hoe
eebſe. 5 Ael inſtumẽę Uerint: ſciant eaz nullas vires obti elt e ſcriptura facta ſine doloo non putaui F. ſauts
kug alind et pe? nere 2.iuſti. a. mẽne. Ppᷣ. diuiſioeſt: eãq; poſt legitimã eta enãcipatũ ar. . ft mã.
kunatom. t (C—) Ds quie venian ctatisa tem ratum feennt umanere inte lageſ dedoned
ſennfi ulema. dir. incipali clemẽtia unpe⸗ gram deber ecouenit. ſti. ſub. l.ſi mat. ꝛ. ff de
ſiike en trauemunt:nõ ſolum alienation? Sem. aa. æ. cc. ſoꝛtrai. de K ntac,
ri A que p ſe ⁊ per ſed etiã hipothecã minme poſſe 4 Vipoſt viceſimũgqntum nd babuenr. Eeſt nter
nunlin aliü. vt. ff. de ad⸗ ſine decren interpoſitione rerum nnuüetatis ea que in mino⸗ reſtitutio.qꝛ maioꝛ factꝰ
ads enle r ve ſuarũ imobiliũ facere iubemus. reetate geſta ſunt rata habuerint un ut atno moꝛ
leet ur mamme a annleinkiane o. fruſtra reſciſſionẽt eoꝛũ poſtulant Ainter. ſine do/
cigent mas im per lede heca decretũ illis neceſſarũ eſfſft.· SJDUMUẽ o. ſi em̃ dolo ini⸗
Se prih.n als. .t5 Iin necqum Vem gctaus menne Dbi apud quẽ cognitio reſti/ rati Padeuaſte roſtina
i iur enpbil unt: vt ſimilis ſit in ea parte con tutionis agitandaſit. ienspolt moide F ar
net, h on. r.5 de itio minoũ omniũ ſiue petita ſi· I AMMperatoꝛ antho. a. ſeue. adtorienlt dps
ric nr.1. . Ar. oeUaeg ctis.tres fratres.⁊.ff. ð̊
D f.ka. ber.l.plane... ꝓcuratoꝛẽ cãm in integ. re agi poſ.l.i.No tranſac.cũ aquiliana.ſed a ſciente poſſet.vt.ff. de lib.le.ſi quis rõnes.li
inatt ta bic tres dꝛias inter marẽ ⁊ feminã. pmõ in numero qnoꝛum. e uidam roero vt eo rt aurelio. .gaius.
aſin ſcõam in ꝓbatione faciẽda ꝑ ſe tm̃ in mare:qð nõ eſt in femina. p ¶ Diuiſio.j.fami.herci.non ideo.
S Itẽ qꝛ mulier de ſolo nun o annoꝛũ dʒz pbare.ſed mas etiã de q Kecerint. expꝛeſſis verbis vel aliq̃d faciendo ꝑ quod videat᷑ babere
(An alijs. 24 ta tñ.illud refert ad id qð dictũ ẽdemaſclis ⁊ de ratu. vt. ff rem ra. ba. nõ tantũ.⁊.j.de cõdi.inde.l.indebitũ.⁊.ff.de leg.
un ł mulieibꝰ. ⁊ ita ad vtrũq; pᷣdictoꝛũ refert. b ¶Mõ alienẽt. nec¶⁊ cõſti.l.pe.Sinaũt tacite babeat ratũ vttacendo.tunc babet locum
