n arrf do. 6 auferat q;nis furtũ ↄmittat nu dere: nihilomin? cum ſipſo tan⸗ ſu.
Reobaaeedl mactionoẽnata :neq; aduerſ uantũ adeñ peruenit erperin Weul nomine
n ancntan eſipoſtenmaunmnſ orälzs ni hiberis e Maʒſi ocõſcio ſraffr mutomn
ſbctigae H toꝛ añ lit. cote . uſ̃ furtiuas res ⁊ poſt mãumiſſio ne P . lẽte detracta noxe dic ſurti. vt. ſ. ad.. fa. de
geeain, ni Strectet“. IMpat. goꝛd. 7 pzohibere va tꝰ:ad ſũmã ↄdẽ plaglſi auis ſeuũ.
een putarek aduerſa, ecotrectet . U4 en tione conuentꝰ: eirr.
L kobieintanenit N. a.ꝗntiliano⁊ alijs. deditone conutent odoppellen ſubien vt. .l.
lttrG poſten pt.5.dbꝛ W Icn eſtti neſciẽtibꝰ vob natiõis ſolcconnoe ri licd Eaculte
n r udi⸗zce, gad Apui bofurtim aboꝛes dus eſt. Sane ſi criminis publio SFleruus. Coͤuenik
er dickpötin cauſa . ). hibentibfurtim arboꝛ⸗ ionẽ pptervxoꝛẽ tuã a fuo ae licto ſerui
bil. non di cecidert:ꝗ 5 ꝛex raptu intẽdendã p aunt cum
gtaunii deabil. ſozztſaitn a luerat pᷣſtituta: napta:cx rapiu int. a eũ quẽfa⸗ inquãtũ ad eũ ꝑue⸗
de ird ſtinguem?. §. cuz ta legẽ ſaltui datã . 8: nõ ↄtra dñm: ſz ↄtra eũ que Diit nc lidũ ſine no
kdn gen fiuſtra veremine er pſonaeonvl- n piniſiſſe ppois:hãc inſtirue e ntolre auo nes
nd 16 keſclatine tra noxe deditõeʒ ſitis ablnetnen ledehen Dẽ. aa. menophilo taſus ponit deer n
e keKub. Deno⸗ eſſt. ni ignoꝛãtes vel i nectit 1 quarruͦ v
nitdd ine⸗ en, er delictis fuon dñi icgte neniit tibiper funum necmnani en ent. 2
kcſnc das Dixit de dã ꝓhibẽtes ſi noxaliactiõ uemat feſtuʒ ancillam:ſeruusiope b Kapuit. ⁊ ſic habe
dinrn wo dato a lberiſ ita cõdemnari debeãt vtaut norã oqʒ domini cum alijs rebus loeu actio vi bonoꝛum
a aeeeen decſenealt cöcleimtiones ſugee Töſiſioqzdojni terſennm et li⸗ rabion.
an L.aquit. nunc de decere aut cõdẽn . 1IApꝛ. ſubtrant:cum inter ſ ſtere c Konuenire. vt 2. ſ. v
nin dato abuis 10 habeãt in ſua ptãte. I⸗¶M.p⸗ ciuileꝰ iudiciuʒ conſiſtere bo. rap.l.de bis c.fl.e.
l d e diocle. æ mari. aa.?. cc. euthichio berum :cuum o hoc delictum lij inpꝛin.
iiit ai ſolẽniter piicie pſidẽad dupli penali actone etde di- e aNan phibets vef.
Nlsagit terie.3, ſolẽniter oi eiꝰ ſoci pꝛopꝛijs vendicatione velcon . neric, 5 erib inen §.
gſel„ Alias ex ℳ iberis: iue n . es lie. ⁊.ff. de licet. 9.
E eam iren aietor iudicio vl finima tione conuenirepotes: (opelendue ptſf
e in bains ſuus lueris ↄuenire:ſuã tibi notionẽ bp⸗ . e.l. ij circa pꝛin. anler
daih en ratſern,als WSs 0 Debes. ? coꝛp alite
K ree PmdepncgseGeneastGnd Adabidenln Aarkreritadlinks
itu faci fun a ßuo rans cſi dñʒ ele H Pamr & r, .l. ſi criminis
, aectt nete ana ginechis pmiſſũ ꝓbaue Mperatoꝛ Alexander. a. ce vii I nbi. anclllam ſcz
oenrrai ns: vel nore dedẽde veldaniſani Liniii. Seruus allenus.
ſuſ i e echi p 7 diacpene pſtãde hẽat facultatẽ Idomminium ancil⸗ 1 Sauumbilum.
ſune eutl iuni h enlacp em. aa. Soſio. leðqua agisad ma IEtliberü.ſ.te.
ia beredi ſuc. vt iſtt. ianoꝛãte domi trem tuaʒ pertinnuit m ¶ Liuile. ſecꝰ in crimĩa
W deperpe. act. J.. g ue ſeruus igno⸗ ,„8 tuo li. vt. z.l.ꝓri. Item hoc
n chuuian ſciente ⁊ ꝓhibere nequeũ nec lure apatre in ciuili regulaliter git
⸗MũN Loͤmittat. 2 . o iir b. . 5.de iudi.ſeruꝰ.ſed ſᷣ
id M ſiat furua. te: ves tuas vi rapuit : dominum V lit. ð. Fb1 tan A
e vt inſti. de obli.t q Eum. dñm o de rebus. furti ſi veli⸗
ſge. vtinſt bi. „ . iudi. vixr. n Eum. dñũm o E nal eficio ſerui.
ttgl cbelcc k . ſuo facto.l.ſft. P Aduerſus ipſu. kae dicl ntlan ncke deditione gerenöͤralſta e Frerch vt. ff. de con⸗
ſeruus 4 ie de co it
iiohe d g ara. prſ an beneaben aduerſus quem temptaſti agere. elconqintonein boc ꝙ ad eum Heruei ambe ſint rei perſecutoꝛie
nil a Abönettt u⸗ naſce⸗ ex pꝛeſenti caneraröeum epel alind b karg gevinae debs giernn eigele BPores. ſi res peruenit ad
n tin fl. defur.l.ei qui. lo abet enã iſte a 2.ff. de reg. iur. nemo. §. quotiens. Mßs
e Gnnekarelins dire dſkel ad exhibendũ.ſ. actionẽ in fa⸗ r e. lr de eg ia in rei vendi. de qua dixit ⁊ etiã alijs mul
Mn⸗ FEIn i.2.l... 2 f.de nora. ſi ſeru egatus. ⁊.ff. de mino. tis opus eſt bac actione.ideo
cnigl Lrenc:vorneimigt, errauc. 8 bne⸗liar Em; Jd omigi —— marimeam
Sde ld aereran danü tal . ſiue po eill eſſet ec acti bul
nehet nibus vel ſluis. Ael duen ain Balut loc⸗ vbi ardaoch pele⸗ perere r rſſa nuiſamieck itr⸗ udi⸗
ibus. ee uammonn ‚— Pao eivtſkeid. d ſuzer iure, ana nullum ſe⸗
erant arboꝛes. ⁊ dic ꝙ era actioné ar.fur ce vt f.. ar. Vee
ſige ado vel lignoꝝ manentiũ.⁊ hoc ꝑ aetionẽ ar.fur.ce Vt. H. ꝗ

i Acl dic ciues üllius loci ſtatuiſſe penam
u. ce.l. furti. .. fl. 2.l. ſe. Ael dic ciues illius iſ
u 1 i bere cederet. yel laltui dicit ꝓpternili aggeres

do. l. ſi mater. ⁊. ff. de contrab en. emp.l.rem ali.

Ziber

WMWennndata neèpatri ſetto. i Paratus es cum patri pmſſit Ael dic aliud eſt dari vtiliter qð eſt reſpectu rei. ⁊ boc fie elkdere
. Den aate heeatkii ekels. 9 arhus eer nmere . erniel vnliter qð eſt reſpectu actoꝛis ⁊ bocnõ inueni wß
x ubebit ſummatim cognita rei vendicatiõe ⁊ dñij cauſa. vt. ff.e.l. iij tur vt ibi. ſed hboc nõ placet. vt. j.e.l. ſi res. in fi. Atẽ nora m̃ ve ſhenuhoi
erer F5.bide WNeritate.i. dñto. 30 Querat. ĩ ludicio dire nit hboccaſu in hac actiõe quantũ in pꝛincpali.i. quanii intereſt mr.
cta in rem. Queraf, ſplenarie per ꝓbationes teſtiuz. ⁊ inſtrumẽè yvr dicta. l. ff. e. iul. Reſponſu. vt iuret in litem cotra ei. Suſt
toꝝ directo flan 7 b G 1 nenas. ltil
queſtionẽ ancille. vt. . — 22 1A, s ſaa „2= a na nendeantes Eatten niriſ⸗ L 2 hhi⸗
uen quonens ad⸗bor venudata eſt:euſc/ pꝛictate ⸗ bianõ otenende enie ſui S large acape. vri/⸗ Sau
quod placet. 7. ſ. S libe. bi vẽdicare ꝑatꝰ eS: ples Dincle cõſulto modeſtino reſponſuʒ . ſti. vi bo. rap. 5. V etar
Aaſa⸗ cann: ſed “ exhiberi eã iubebit: vt apᷣ ludli⸗ philippꝰ. a. palemoni. q6 nuaſiſſe in ninnt
minio eſt incertũ. ff. de j Ceʒ de rei; veritate?queratun — L S ſirin neta ad S tun Eti⸗ pꝛopꝛie. vt inſti. e
ſti ð mioꝛe. .f. vbtipte NODem. a. Sophiro. nena ptẽ diuerſa iuaſiſſe laſ Fibogiſee iſe
nediim an fu⸗ toa g IAcriminis alicui⸗ reꝰ?puus ſeuerãs:ſi gd crimẽ intẽcls: ſolẽ? vehil domu Ha aiſ
Icriminis.i. vlicei Polſtulat᷑:p ad exhibẽdũ actionẽ nibꝰ accuſatiõib⸗ impletis: ſidey p ſmobili ad er, da
onen⸗ M pe aenis a Pduci adñio celan nõdebet aſſeueratiõi tue fac. Sin voad er beenc n e a
däm vrffelek⸗Fſid⸗ NDem. a. feliciſſine bibẽdi intẽdis:iudicoꝝ moꝛẽ ex z5s nſe
o tellgae ſi acuſat᷑ u E qʒ ad exhibẽdũ actio ne perire*. I Mperatoꝛ diocle. et r Wnrn ſt un. Hinn
criminaliter. qꝛ nõ com/ — A gtig: ſi mimr italiano. Hnaliter. l iul. 8 vi. awl
petit ad exhi.actio miſt ĩ q PPctats vendicatio: ſi nunc mari. aa. vitaliano publi. vel pꝛi. . “ funte
terſit pecuniaitter vt f. Ccopetit: pterea pemptaẽ ali Ce—Xhibitiõisneceſſitate tene sSolennib ſi iut
eg Eies⸗ kowo. ml de qñ aduerſus te ad exhibẽdũ actio turꝗqſaculratẽhñs:culpãvel dolũ elole daren ee S 1
EcO. F. 1. 7. 1. K. De qu . 4 — = „7 Sz, „ — 2 C ⸗ N 4 *„ klt. eele⸗ .
aut aumnb poſſir ac⸗ ne aliten pnũciatũ e: qꝛ ↄmutati⸗ iexplẽdo Peepto mnttit: ta vt libelloꝛum Eenc
cuſari Fas digt: one litis aliena res eẽ incipit. rẽ deterioꝛẽ exhibuit egtas exhi Eice phaton lan
accu.l.hos accuſare. YF. Ile. tie cigt: vt Gmii Pibe us.luce clarioꝛi ciufe
amnnbus⸗ ern a lles hiios vgſdat:or ansac rbibe de. ge
c¶RPꝛoduci.i.exhiberi. J . n ignoꝛabit i exim 13 dũ ggl nobpota factũ tñ actio con⸗ l.fi.ſz i actioe ad i tbois
4 EEe.tinludico. aũꝗ iiuni peneſdiuerſã ꝑtẽ fuiſſe tra eũ det᷑. I¶ Hẽ. aa. photino. ne Kcinſee Urtiede
öpen pprarzphre ꝓhauenis:ſi ab hiſdẽno exhibeã g res tuas cõmodauit aut ſcédu. Et konce ure
poſſeſſionẽ aduerſarij. tfun iuriſiurãdi ilite ſacultatẽ de⸗ depoſint is cuiꝰ pclbusme atcuſatio de in / miahtn
Kte⸗ nibi ſuenro ferninbi eẽ opoꝛtere. I Mpꝛ. niniſti:aduerſus tenẽtem ad exhbi nn ſbi —
6 Proniͦciatu. qꝛ friit go38. a. ſanano militi. bẽdum vel vẽdicatõne vti pores. biici udicihtdcq nun
iſolure ne iu, exhibẽdũ actõnenõ tm OQõ ſipacctꝰ ſit vt tibi reſtituãt᷑: ii gnatifnera, ſitünti
Nitis.i. inſtantie iu/ ITor. ſa 5r e ren er . 2 ir ſie-Eſii inr, ubꝛeptũ vel int⸗ KW
if roiccalumeh pe euUꝗbo ſidet: et eutenen 4 do⸗ gcẽ eigðo oſuit ſucceſſiſti iure be letũ ex.l. coꝛ. ð fal. Bicin
no nõ poſſidebat nunc lo fecit qmn exhiberet mentott. recditario depoſiti actioe vlinõ/ꝓP Si. vero alia crr nligiſs
vero poſſidet.vt.ff. ðHOͥ er ta tüc no vid etrr eſehnin
cep rei iudi.l.ſi quis.⁊. ”” = eſſe publici iudi⸗ eät
ſi rem. ⁊.ff.re ra.ha.l.ꝓcuratoꝛ.⁊.ff.de rei ven.l. ſinaũt. S.i. ⁊ de noxa. cij. vt. ff. ad.l. coꝛ. de fal.l.paulꝰ rñ.⁊.l.qui teſtm̃.⁊.j.ad.l.coꝛ.de uuig
ſʒ 1 ſi. ⁊ iureiur.l.qui iuraſſe.S.ſi. Et potes hic querere vt ibi. vel pone fal.l.eũ qui. Irẽ no.qñq; nõ agi ꝓ inſtrumẽto ad exbibendũ.vt uin
ꝙ pꝛimo nõ eram dñs nunc ſum.qꝛ extitit ↄditio rei mihi legate. vt. ff. ffe.l. ij. F. ſit quis. al Experire.vt.S.e.non ignoꝛabit. “
de ecep. rei udt ſi marer. . eandé. Qel alio mõ queſini dñium vr. ö. de ¶ Xbibitéis. facultaté exbibẽdi vel reſtituẽdi vt ff elſij.. f. aa
perti. here.l.hereditas. ⁊. ff. e. de eo. S. ſepius. ar. S. ſi ſepius in iteg. reſt. Wꝛecepto.indicis qͥ pcepit exbiberi Et ſic no. ꝙ ẽ arbi. dchmen
Po.l.ij. vel tertio pone qꝛ qui pꝛimo egit noiemeo nõ babebat madatũ vt inh.de act. . pꝛetera. d ¶ DOeterioꝛẽ. in eadẽ foꝛma tũ Pue
nunc babet. vt. ff. de excep.reiiudi.ſi is.S.ſi te.Et diſtingue bic.quia ſi a vt ſeruũ debilitatũ vel eluſcatũ. at mutata foꝛma ea exbibita ſacich
go in rẽ vel in perſonã ⁊ expꝛimo cam non pꝛeiudicat in alia. vt. ff. de ex vt ex cifo maſſa tenet᷑ ad exhiben. vt. ff.ad exbibẽ.l iuł. ſcribit. 5. “M nſſ
cep.rei iudi.ſi mater.S.ſi quis aũt. Si aũt nõ expꝛimo cãm ſi quid ein ĩ ſi quis e¶ Equitas.i.talis d ebet exhiberi que antiquã ſoꝛ Miczuſe
reʒ ago ⁊ abſoluit᷑.qꝛ nõ poſſidet nõ obſtat mihi exceptio rei iudi.vt.ff. mã nõ amittit.vt.ff. ad exbibend. marcellus.· f Un factuũ. W
de excep. rei iudi.ſi rem. ⁊.l.ſe.ſed qꝛ med ſim nõ ꝓbo nocer mibi: niſi ꝓ ſubſidiaria legis aquilie. nec obſtat.ff. ad.l. aquil.l. qu tabulas. eGaͤſe
ſupuenientedño agereʒ.vt dixi.vbi aũt ꝑ ſonaliter ⁊ nõ ꝓpoſira cauſa nã ibi dicit dari aquiliã.ſ.vtilẽ que bene cõ currir cũ actiõ eĩ fetſñ ſuzſbinſr
aut vnã ꝓſequoꝛ. ⁊ tũc ſerua.S. de iudi.licet.aut oms:⁊ tunc in omnibꝰ vt dixim. S. ad.l. aquil.l. penul. ⁊ fi. Itẽ nõ obſtat qð ibidẽ didit enhlse
nocet ecxceptio rei iudicate. vt.j. de anna. excep.l.fi. , dari ad exhibendũ.qꝛ eſt verũ cũ exhibet mutata foꝛma. Iteʒ ꝰ· geutin
DOn ignoꝛabit iudex. Zurpe eſt patriciũ ius ignoꝛare circa qð ⁊ iꝰ ff. depoſſti.l.i..ſi res depoſita. :.ff. cõmo.l.iij. F. i. Sol. vnuch Maßni
2 e verlatur. ff. de oꝛ g. iur. l ij. Kk Kuiſſe. in initio litis ſcõʒ io. refertur ad ſuũ tractatũ ⁊ recte.qꝛ differentia eſt inter actionẽ bo Kug
gr. . de fl. inſtru. l. fi. .ſ. de reuo. dona. l. bis ſolidũ.S.quicqͥd igit᷑. Alij ne fſidei ⁊ actionẽ ſtricti iuris.vt.ff. de dolo. ? eleganter. F. nõ ſo⸗ ulſnl
ſubaudiũt qũcũ q;. nã pꝛeſumũt eũ qui aliquõdo poſſedit ⁊ nũc poſſi⸗ lũ. Itẽ 5.ff. de ſolu.l. etiã. So. ⁊ ibi aliquid deeo qo pꝛincip alk uuzſ
gere. ar. huiꝰ.l. ſed expone vt dixi. Itẽ ꝓ eis.ſ.de ꝓba.ſiue poſſidetis. ſʒ erat d andũ d eerat.hic nihil licet detenoꝛ daret. Alij dicũt bic in 4
aliud in dñio vt ibi. Itẽ ꝓ eis.ff. de excep.rei iudi.l.ſi rẽ.ſed ibi ꝓbatur ũi qñ dñs nõ eſt actoꝛ.qd nõ placet. y
eum ñ poſſidere eo pio ꝙ cõtrariũ nõ ꝓpbatur. L HMon exbibeat Ires tuas. vtilis. 5. ff.e. cũ ſeruus. So. nulla eſt vtilis iĩca uſ.
iuſta ca erbib endi atte pꝛobata. vt.ff. deſi. inſtru.l. inſtrumentis. ir illius legis. An aũt idẽ in cõmodato. videt᷑ ꝙ nõ. cũ de Auf
m n litem. vt 7. ,.e, iſtrumẽta. ꝛ. ff. el. iij. .pꝛeterea. Qñq; fit ad in/ Ahocnõ m̃deat. vt inſti. de inuti. ſti. . quotiens. It qꝛ qð in nno Mngt
tereſſe tſñ cõ deénatio.puta cũ poſſeſi. oꝛ nibil dolo fecit: ſed culpa. vr. ff. pmiſit:alijs ꝓhiberevidet᷑.vt.ff. ð iudi.l.cũ pꝛetoꝛ. Sed io.dicit
e.l. iul. ſcn bit. 5. f. .l. ſed ſi hereditas. in pꝛin. .l. de eo. . ſi poſt. qnñqd; idẽ qꝛ qð ſtatuit᷑ in vna ⁊ eius ſimili.vt.s.ð diuer.reſenp.ſt libel Auni
manu militari ſicut in rei vendi.vt.S.de rei ven.l.a poſſidenubꝰ. ⁊.ff. de lü. Itẽ no. ꝙ erx bac.l.dixit. .ex alterius pacto ſemꝑ dani vti⸗ ithuu
ei vendi. l. qui reſtituere. 6 lẽ actionẽ᷑.vt hic.⁊.j.de pac.cõ.l.pactũ.⁊.jde don.que ſub mo.
. exbib endũ. dolo fecit. bic em̃ tenet vtiliter vt hic ⁊.ff.eo.iul in l. quotiẽs. ⁊.ff. depoſiti.l.publia.⁊.ffſi cer. pe.lſi cerri.S. ſi num⸗ gi
Ppꝛin Zff dereg.iur parẽ. Sʒ Otra. ff. e.l. ceů ſeruꝰ. vbi dicit ꝙ nulla efſt mos. 2.j per quas ꝑſo.no.ac.l.cũ ꝑ liberã.⁊.ff. de pig.ac.l.ſi cũ Ianre
vtilis ad erbibenduͦ. So. peru eſtin eo ca ſu què ibi dicit cu ſeruꝰ doluʒ venderet. ⁊.ff.ſo. ma.l.gaius.⁊.ff.de per ob.l, qd cũq;. Sʒ io di R

. Ternius. S Dercligi. ?⁊ ſumpti.fune.
. lepulerũ.· Dicif ſepulerũ voſtih bialiquis ſepultb eſt,. ante vero
kk bec omnia ſpecialia T alia plura quen otauißt ereinn. . dee monummmtü: veſff elin F icouleri⸗A hmonumeit. 8ꝛ alia
firthoef iiI ti⸗ſtip. ga Reguleru d r nltip gniſicatione monumentũ res memoꝛie cauſa impoſteru ꝓdita. vt. ff.
aniiun . ( aae A dere daholepr eſ eloluc ſ actoꝛe el. monumentuz. 7. 1l. ij. dete otanrautu's g. 24 rendresiebe
ei AeVa einentia Zaͤltiöenine cauſa. vt. . de di.ſinec.l.diſſolute actione in factu peti põt.vt.ff.de rei v en.in rẽ x Se lek ququis.
hlcöni 1ie Mamralite. ſHß „ 2 , bebit. na multo magis elt hic
n auier rſeli hbenis. Si vonec cinllinecho⸗ pſes puincie ſolii nbi inbebit. kangaiagezichuͤri
n ent. norano une ach te hrdiaseiꝰ pt⸗ . Licd Ap dirani Giciur ff el.
t e 1Redai p odit net:intelligis nullãte er eiꝰ pacto & Pſepulcrũ mon familiare„. nibil a
Nug ſine cs cũ de ⸗ quẽ Srliene actionẽſtricto/ pellatioe ſiguſicas ſcire debes iur e olte vertaaſ⸗
iarcintane ſnehfe. tioatubi,pprercl Maiiclnul veclicnre poſſe. H5 n he oeleg ih gas
nſit efanrar yt bic tatis roöe dabitur depoſiti actio. ſi famlliare fuerit:ius ei ad oms Fnas H
ad z nae efeg Dem. aa. fauſtina. heredes pꝑtinere: nec Dnl er ad ece tlla d
doft i. diſſolute. 2. . —Enn. SS r. Na 1 iſſe. NPꝛo B re
ðèð
Mooe bitoꝛ ſoluit agit PISREiPeIr* 1002 . e⸗ r . „ E E
duz rei / Iide ꝓuincie: ure debitu cui opoꝛ 21. . non. ſed fiunt ꝓxima.
Rl enthie Jnen Urrar tereddidiſſe ꝓbaueriſ:cro ſemꝑ vicinis edificijs ylin bon
Cmniln nota bic vtrocq graphatua ex ꝗbꝰiã nhil peti pt deſtnatis cceſſc runt:ei ſunt I litis. delatio. ac
irlitſii indicio ſimul ag Llaphallach. Drin Sriai e ake. esS e& iuſſe ſunt ex di⸗ ſario vel actio nã
inin Kabibaono ee ⁊ inſtr̃a ad eũ tractu ꝑtinetia: ii la quoꝝpaitesec nõ poſſunt aliqua actio
1 intori. binaturaliter liationẽ coſecuto uiſione obugann. iech ollſunt veredes.
iae ſtitutoꝛlo. erhben leccliunbebſt. ſa em. a. Caſſio militi. ilteall n eizate
Nfiön Kub. Dereligi⸗ Welge! . Jlitis voluntatẽ quã circa còpellun vt. f. de peti.
Alctllr 4 mptib?ꝰ? L n bere.l. bereditas.S.i. et
et Ge Beltrs ́ fofiiinentu ibi facienduteſtõ er denuis le l. quint.
8leeclini toꝛpalibꝰ que vẽ De religioſis et ſũptib funerũ eſſit pateryel mater eiꝰ Heredes 26 nuidiã.iblaſmuʒ.
ſaone. . iui N Peelii . 2 WM „ſſ 292 Nonſcientiã. ſ. malã
H danr e exalee viu T aleatoꝛ bus negligerenõdebẽt. Mã ⁊ ſi delg
lectben unk. qꝛ in b ,, . „ orit! rite
R e e pteritis ↄſtitutõmb Onumẽton. verba
ech ſotoirin bonns dñice no Docno pten icna circa ſunt mibi ⁊ liberis
ün San 4 ſic nec P. anto. 4 „Dincec. amotaẽ:iuicnam⁊ O mels.dic ⁊libertis meiſ
ini pengiankſ nee JIvifumminisrelige flij omiſſũ ſupmũ hmoiofficiũ ? con ſne traditõne dominiũ
usi diiide ſd nne tui ↄtingũt vl alia iuſta tẽptũ iudiciũ defuncti: euitare no Bontgedeenr. ſte
din rper aationem ⁊? neceſiaria c9 interuc⸗ poſſũt . concepte mibilibertiſq;
ſeſcn d in factũ.⁊ interdi Oα nit:eſtimatõne rectoꝛis e.a.Pꝛunitiuo ⁊? alijs meis ſaclo. EErbane di
1A G . —2 pac i aliſ „ t L nõ tran
gi ſenndo, aſtepo Pumncle traſferreeasin aliũ loenz OD numetox in⸗ cipt des ex vi donatiõ is inter vi
wihs nit de religioſis. poteris ODem. a. Hilanano. neq; ſepulcroꝝ a: ey uos: cuz liberti neq; per
irnoſftt ſed aꝛ ĩ monun Muito vel ignoꝛãte te aba⸗ niuz loci puri ad litos traſterut nech ger llen auit
run afaldis en⸗ illaru coꝛpꝰ ipurꝗ poſſeſ Pꝛelcrniptio at lõgi tpis ſi iuſtam conſenſerunt, Item nec
Pinhi Ui,s fiunt ſunpt?“ ſionẽ tuã vel lapidẽ :locũ religio⸗ cꝗ iinitio habuit: vob ꝓficiat. er vi Pme⸗ Polnntars
adtt ideo de bis dicit ſü facerenõ põt. Sin aũt volutate pꝛ. HGoꝛclianus.a. Claudio quia don n aeg nil
4 e, ma mortun aliqs i locũtuũ intule atuas ſepulcro ſupimpo ngobie inſeriptöes
iei ipaßt qaſich ſie rit:r. eli gi oſus ite efficit Nuo fcõ nere:vl monumẽto qdð teerx tales fuiſſe. mihi b eredi⸗
9 ecotra. ideo lubij . z0 b- 3 amẽta q pbu buſq; meis facio. ⁊ ſe⸗
aane, atrealsguli c Monumeti neq; venneneq; ob⸗, rũ ꝓf tens.oꝛnam aqp cundu banc non pꝛoſũt
Ueis 5 quo nibil dicit ligaria qqʒ:ꝓhibẽte iuns religio tas ſupaddere n ꝓhiberis. ci in Lbarscun non ſurde
. ſ. t. . — — . „ „ — — 1 „S C e dic a quo .
Kenii d ne: po ſledubiũnd Leim. iur. ſuoconqmmn (Phibita litvn Srancd ſine voluntate
glati⸗ cderebus rregt Pꝛ. alexa.a. rimio. (unq; facultas libano denegetur. dominifacte ſunt buiul
ein tis. quidã tamen Egatũ a ðᷣfũcto tibi relicti Mpꝛ. phil. a. iulie. Hodt klenenbesr
vei⸗ iege⸗ 7 q in ſunꝰ vl moꝛbũ ciꝰ erogaſ s faiiliariuʒ ſepulcroꝛũ We Kelärncnen at
Ree kune Knli an ſe te boni viri arbitratu ꝓbauens fae n elclnur de
oſiſ acte —— . d, So. pums vel pꝛo
ngi – vi rectoꝛis. ſi vero nõ eſſet iuſta cauſa exigeret auguſt“ c ¶ Aobis alibertis. ſed Sna fre mor infellonn Phiolts non vt
Nſeütbie dt f. el fi. Itẽ boc ſi erat datus ꝑpetue ſepulture.ałs cõ/ pbanus locus circa uranu me R ibi yt hic. ſed dominium ſepulcri
Hraſfa ſed nec. ⁊ eis trãſiatis deſinit pꝛioꝛ locus eſſe re ibi.Alij dicũt ius inferendi poſſe pᷣſcrib J
kritt li⸗ ſeneegie eum in diuerſis. non vytibi. ⁊.j.de leg.l.monumenta.
nii, nito. nd pot. vt inſti. dere. diui. 5. religioſu. ac. 64o e bita ſunt. ſic. ff. ſt ſer. vend. ſicuti. S. ariſto. ? arg.
gnen numétü. i/ſ⸗ ulcrũ.impꝛopꝛie em̃ accipit᷑.vt.j.e.ſi ſepulcruz. atuas.ſic pꝛobibita ſunt. ſed . r.6, de indeis, nulius,
A. t. ..e. l. locum Mf. qui. ex cau.ma.n „5 c E Jort 1
g nã i euene eler ſecus cͦ res eſſer Pphana. vt. ſe.. ftatium Anod ce erfamiia dicitur familiare. .
nuiͤh b oſſe. inferendi ius: iñ legat. vt. . deleg. lmonumẽta. in f⸗ † Pſfines excipe generum ⁊ nurum.cum familie appellatione cõ
iun Egati· bac actione ex teſt bü er attbenen, en unſ, tineantur yt. .de verbo. ſignii. lſi. Item dic qui ſunt affines. vt. ff. de
w nerania actione. 8 ¶ MMoꝛbũ. ecteneg. geſt. vt. ff. nnecet 8.l. non facile. 5. affines.
ſan eEeil. Peſa. 7.li ei·2,5,de pe bere, l,iiij.2 de nego. geſt. ad i yxroꝛ?ẽ. gradibus.1.
Sjin

”M

g Cognatos. ſecus in
9 natis.quia continen⸗
tur familie appellatiõe
vt. j. e. l.ius ſepul.que ẽ pertinet.

contꝛa. ? inſti. de legi. Zẽ. q. 2 phil.cc.fauſtino.

ag. tu. S. ſunt autem. 7. ff .
obo dompeonnn Ocum quidem religioſum
ciario. commun . . f. diſtrahinon poſſe manife⸗

de adop.l.qui in adop.
bodieramen ides vide ſtume Venmm agrum pun;
turĩ cognatis. vtĩ auc⸗ monumento coherentez pꝛopha
de heredi. ab inteſta. J. .
nullam. . e Een
nng e⸗ nundani:non eſt opinionis in cer⸗
eum. man fe
eeklſt. vt ⁊. S. e. ſi ſepul ſ.
ben. emp. S.ſi.⁊.ff. e. l. vl

J necdum. traditũ

Qure coꝛpus traditũ eſt:trãſ
Aationem eius facerenon ꝓp⸗

ve löepul nloſf Hiberis. I BDem. aa.
lij. §. non perperue. ail adu en nti
as ſecus.vt. S.e.l.i.⁊.ſ. 7. cc. gaudentio. ,
.„·, o Snoxrios criminum digno
Wen bats. v 6 upplitio ſi ubiectos: ſepulture tra⸗
da. pu. l.i. ?. ij. 2fi. accur dinonvetamus. ,
ſius. Dem. aa.victoꝛino.

Oꝛuoꝛuʒ religas:ne ſan⸗
ctũꝰ municipioꝛum ius polluat᷑
intra ciuitatem condi iam pꝛideʒ
vetitum eſt.
I HZem. aa. Dioniſio.

(. nollos veram⸗
. luumo bodie petitio

eſt neceſſaria.ſi vel incer
tum locum relegaius eſt
pvel capitaliter damnat⸗
vt. ff. de cad auerib? pu.

1 Dꝛtuoꝛum. ſanctõ
t inſti. de re. diui.

rij q;ᷓ familiaris ad extraneos etiã
heredes?:familians autem ad ſa
8S. ſancte. 1- G

miliam etiaʒ ſi nullus ex ea heres
au ſit:non etiam ad alium quẽqᷓʒ qui
lut quod dici poreſt. vt heres non eſt: pertinere poteſt.
ꝙ non plerunc; eue . rN
nit vt res non polluta ꝑ Mem. aa.ginegio.pᷣpᷣ.

n Polluatur. vid etur
ergo ꝙ reliquie pollute

— Bolluarge Emo humanuʒ coꝛpus
o Ætο0¼1,f. Ad alium locum ſine auguſti affa⸗

de lepul. viol.l, pꝛetoꝛ. ibus tranſferat. =
..dins. MAVlg conſtitutio iuſtiniani.
Ls tbum bere⸗ 1 fennn vſus antiqua res
es. ſ.pernnet. :2 extra operas pugna⸗
aann lianis id eſt ſe roꝛum conceſſa. Nennn peo tem
r¶Ad familiaz agnato poꝛe pꝛodijt in lachꝛimasmilia ex

rum:non cognatoꝛum:
vt. S. eo. ius.⁊ facit. ff. e⸗
l. quod. ? de legi, bered.

Is

tranearum nationum ſuſcipiens.
Nuidam enim ludentes nec lu⸗
dum ſcientes:ſed numerationetã
tuʒ pꝛopꝛias ſubſtantias perdide⸗
Petue ſepulture tra⸗ runt:die noctuqʒ ludendo in argẽ
Aſtus alias comra.s. e, toapparatu lapidibus etauro. .
t Anguſti.id eſt pope. Lonſequenter aute; er hacinoꝛ
.foemoꝛ infe.lf. dinatiõe blaſfemare id eſt deoma
0.ona. ledicere conantur:et inſtrumenta
Bequitur auc. Alean Conficiunt. Cõmodis igitur ſub⸗

⁊c. ⁊ eſt nouq cõ ſtitutio iectoꝛum pꝛoſpicientes:hac Gene⸗

( Emo. coꝛpus per/

iuſtiniani.

ad affines ſeu pꝛorios cognatosꝰ
non heredes conſtitutos:minime

ni iunis eſſe:ideoq; efficaciter ve⸗
te. I Mperatoꝛ diocle. ? ma⸗

Inecdum perpetue ſepul⸗

IVs ſepulcri tam heredita

rali lege ðecreuimus:vt nulli lice

at in publicis vel pꝛiuatis domibꝰ

vllocis ludere:nec inſpicere. Et
ſi contra factuʒ fuerit nulla ſequa⸗
tur condemnatio:ſed ſolutuʒ red
datur:et actionibus competenti⸗
bus repetatur ab his qui dederũt
aut eoꝛum heredibus:aut his ne⸗
gligentibus apꝛocuratoꝛibus vel
pairibus ſeu defenſoꝛibus nõ ob⸗
ſtante:niſi quinquaginta annoꝛuʒ
pꝛeſcriptione. Epiſcopis verolo
coꝛum hoc pꝛouidentibus:et pꝛe⸗
ſidum auxilio vtentibus.Heinde
oꝛdinẽt quinq; ludos. Comono⸗

uolon comodaulonmolo regin-
dalia ?empon et reipuſara. S

nec permittimus etiaʒ in his lude
re vltra vnum ſolidũ:etiam ſi mul
tum diues ſit: vt ſi quem vinci cõ⸗
tigerit caſum grauem non ſuſtine
at. Mon enim bella ſolummodo
bene oꝛdinauimꝰ:ſed ⁊ res ſacras
Sʒiſtã interminãtes penã tranſ⸗

greſſoꝛibus imponendo: poxeſta

Eean v /
nouolon: Audus
vbi lapis in lon/⸗
gum pꝛo ijcitur.
x ,Ctomodaulõ.

ludus vbi lapis

vel palus lin bꝛe⸗
ue ſpacium pꝛoij
citur.

E(Regindalia:
ludus vbi equi⸗/

tes currẽdo ĩcer⸗

tam reʒ pꝛoijdũt

tem dando epiſcopishoc inquirẽ

di: æ cum pꝛeſidum auxllio ſedan

di. Pꝛohibemusetiam ne ſint e⸗
qui lignei:⁊ ſiquis ex hacoccaſio⸗

ne vincatur hocipſum recuperet
domibus eoꝛũ publicatis vbihec
reperientur. Si auteʒ noluerit ac
Qpere is qui dedit:pꝛocuratoꝛ no

ſterinquirat: ⁊ in opus publicim

conuentat. Similiter pꝛoindeant
iudicesvta blaſtemijs ⁊ pcriurijſ
inhibitionibus qnibusdebent cõ

pꝛimi yel punini: penitus conquie

ſcant.

Winis tentij libꝛi.

79 Berouſan, 7
v*

— – — – B
=

. —-

ipondus den
tibus eleustyor.

=
= S=
S
S
=
=

r-

hinech

ſſepenaind
lipund,,
updllun
llieſoe
brſdede
uuſerec
UAmdocont
manlil
ſpocn d
Ek tatis

Quartus: Derebus creditis ⁊ iureiurõ.

o Een 4 Incipit liber quart dereb creditis ⁊ iureiurã. DODe i ¶ Placet. immo videtur in coꝛpoꝛepuniri.vt.ff. e.ſi duo.in ft. Sol.bic
lnaun Nus, e neeelcheratan dereh eredltts⸗ debis que erx per caloꝛem.ibi non. arg. ſ. ad.l, iuł. maie.l. alien am. ⁊. ff. de re. iur. quod
pigihlen contractibꝰ de quibus totus bic lib er tractabit.⁊ caue tibi:quia caloꝛe.vel ibi contra duo venit.ſ.pactum ⁊ iuramentum.bic contra iu
diin. in hoc ntulo nõ tractat de boc...de rebus creditis ſed tiñ de iure ramentum tantum. vel tertio bic non patiturpenam coꝛpoꝛis velpenã
omnoganl , iurado.ᷣſic ⁊.f. qð cũ eo, nò no xractat ibi debis quibꝰ dicit Ru/ leeſe maieſtatis.ſed certe nec ibi ſed quandaʒ minoꝛem. Item contrariũ .
ans bꝛica. ſy ĩ ſequ-Zeuu· buic fini ⁊ bꝛincibto ſt
glug S cä „„„ „ „ . 2 „ D — — „ „ „ 6
Peanke: Ite ve/ ber inapit De rebus cqeditis et isde vltoꝛẽ hʒ Pericʒ lio iura mento dicit.
H bü gecit vabi iureiurando. Rubrica aqaũt coꝛpis vl maieſtatis crimẽ Py omeſiei cötra⸗
Euuia unte I MPatoz anto. a. herculimno. oſtiuta diuon pẽtũ meox: ?ſi orentgetone⸗
quare dierde cre Aluſa iureiurãdo Pꝛcpis veneranonẽ q daʒ caloꝛe 5 ſ nl⸗ de act. SF. actio⸗
diltis rebꝰ: ⁊ non . rati: inferrinꝗe . n. .
E deteb⸗ debitis. erconſenſu vmuſ tuent iuratü: infern nob lacet ( Cauſis. non rep erit
Kũñ. vnũ dicẽdo q;ᷓ ꝑtis vel aduer · Mpꝛ. diocle. ⁊ maxi.aa.et. cc. contractibus. nam ⁊ nõ
narmepignu ſario inferẽte dela Deuero. olus conpꝛeh malt es
teru diriſſe vi⸗ . T — , acius ſtricti iuris: ſed
uai ſe to peeſtito velre i bone ſidei tractib? nec aiaz delicta 1 quaſi de
nctat qᷓ ad credi iſſo deciſa nec ſiẽt ĩ alijs cetis cais iopia ꝓbatio liera nan ſuper dnuib
Goche toꝛes qliter agüät rſſ ErortI põt?: niſii nũ p iundice fumrädoecicogni poteſt iura ri.vt bic.⁊.
en nnn de piun ptertu retractan pot: niſi nuũp – iufundo cacogniia porct inarl prbie r i⸗
anilhin ceptione roꝛu ſpaliter hoc lege excipiatur. resdecid'ozy. II Dẽ. aa. maxie mo... marcellus.
gſae — 3 Ipatoꝛ alexã. a. eliic S Jad excludẽdã tutele actõ nopia ſelicet ener,
lbus q; ipſona⸗/ . — J gene
libꝰ inopia ez m Per iudicem. deferẽ
tionũ decurtitur ad iuſiurãdũ:ideo de boc merito interſerit. ac. tem iuſturandum vel a parte pani delatum appꝛobantem. ſic de vtro
Auſa.vtriuſq; ꝑtis quo ſolo caſu naſcit actio ex iureiurã q; bic dicit. —
No. ſ qñ iud ex infert parti vł ꝑs parn in iudicio cũ ſit na i ¶Decidi.id eſt cauſa diffiniri poteſt ̃m eum qui iurauit.vt.ff.e.admo
ſcitura actio ex ſentẽtia: vt.. e. actoꝛi.nõ naſcit ex urameto ſʒ.p nendi.⁊ nota ſi actoꝛ plene pꝛobat vincit:ſed ſi nullo modo:abſoluitur
ſedio. dixittunc duas dani in factũ: ⁊ ad idẽ v eid em ⁊ ↄrra eun reus:licet non iuret.vt.S.de ed en.qui accuſare.⁊ de iudi.pꝛoperandum
dẽuecmirũ: qꝛ er ofeſſione dat᷑ vna ⁊ ex ſentẽtia poſtea d at alia H. i. T. j. de pꝛoba.l.ij. niſi in caſibus in quibus lex defert reo uuramentũ
him. b. Item ⁊ alias inuenio duas dani eidẽ ⁊ in eundẽ ⁊ ad eã⸗ ad purgationem ſui.vt.S,de bis qui ad ec. confu.l.fl.S.ſicubi.⁊.j.de fi/
dem reʒ: vbi tñ vnã intentari ſufficit. vt.ff.de act. emp.l.nõ ẽno⸗ geinſtru. l.fi. ⁊ de iure deli.l. fl. F. licent ia.⁊ in auct.de fide inſtru.S.ſi ta
uum,. 7 de fideiuſ.ſi reus.ᷣſic ecõtra in eo qui dʒ. vt.ff. de duobuſ men.colla.iij.ſt autem actoꝛ ſemiplene pꝛobauit per ſcripturam dome⸗
reis.ſi reus. ⁊ defideiul.l.generaliten S. i. c ¶ Inferente. vel re, ſticam:puta vt.j.de pꝛoba.l.inſtrumenta.vel per comparationem litte⸗
ferente. na aui refen infert. dic. l. in indicio yt differat apꝛecedẽ rarum per quã qualis qualis colligitur fides: vt in aucrẽ de fide inſtru.
ti.2 ꝛchedit biciudiciale ⁊ neceſſariũ ſs neceſlariũ defer iudex S. ſti vero omnes. a. 5. ſi vero nullus. vel per fugam rei qui debuit finito
d ¶Remiſſo. tũc em̃ babet᷑ ꝓ iurato.ff. e.l.nõ enit. 5. fi. ⁊.l.remittir ¶officio reſpondere per ſe vel per pꝛocuratoꝛen ibi vbi geſſit officium: vt
ech Poteſt. nota non queri de peniuno. ſic.j.l. pꝛoxi..ff.de in lit. in aucte, de coll. S. ſuper boc.⁊.S.ſi quis autem.vel per vnuʒ teſtem quẽ
ſurd.l. fl. ꝛ ff.de dolo.l.quod ſi.⁊.ff.de except. aduerſus. dico ſemiplene pꝛobare.ar.ff. quemad. teſta.ap.l.i.S.ſi quis cõ.⁊ dedo
fꝗ Mmiſi ſpecialiter. qð amiſſum allegat᷑ ⁊ ꝓbatur ⁊c. Hecaũt er· te pꝛele.l.tbeopompus. ⁊.ff.e.ſi duo. in fl.i. Rnñ..ſ.ad.l.coꝛne. de fal. ſi
ceptio nõ fit a iuramẽto volũtario.qꝛ illud nũqᷓ; retractat. vt.ff. quis decurio.⁊.ff.de re mili.l.non omnes..a barbaris. Iteʒ ſi duo fa
e.l.admonẽdi.in fi.ſed a iudiciali qð in caſu vno retractak. vt. j. cliunt plenam pꝛobationem: ergo vnus ſemiplenazʒ.nec obſtat.ff. de q̃⸗
..l.f. Itẽ neceſſanũ in alio caſu: vt.ff e.admonendi. Itẽ in alio ſti.lLmmaritus ibi enim non pꝛobibuit queſtionem baberi:quia non pꝛe⸗
vt.].de pena iudi. aut, nouo iure.ſed ibi defertur a legenõ a iudi ced erent indicia:ſed quia in caput domini non debuit toꝛqueri.vt.j. de
ce vel a panib. Item nec fuit ibi delatũ in eo de quo litigin erat qſtio.lei. In pꝛedicns dico caſibus delertur iuramentũ per.l.iſtam:ſed
ſed in voluntario videtur excipi. vt. ſ. de diuoꝛ. aut. bodie.ſʒ dice non aperit cui.ſed ponit in cauſe cognitione.d ebet ergo iudex inſpice⸗
ibi ſimiliter ſpeciale. vel ihi nemo dertulit.irẽ .5. de tranſac. ſi x re an ſciat veritarem an nõ qui pult iurare: vr eum qui neſciat iurare nõ
falſis.⁊.j.de digni.quotiẽs.li.xij. ⁊ de cri.ſtell.l.ð ꝑiunio.quibus Faciat. vt.ff. eo.l.iuſiurandum.ij.⁊.ff.re.amo.l.m arcellus.S.qui reruʒ.et
, legibus retractant iuraméta volũtania. ſʒ dic. ibi iuratũ fuit ſup ſ. de indic. vidu.l.ij.ſed quid ſi non interfuir facto: ſed dicat ſcio veriratẽ
Pllink vallando contractu. bic ſuꝑ lite dirimenda vt ſit loco ꝓbatõnis per fam aʒ.nec tunc ei deferat.vt dicta.l.de indic.vidu.licet quidam cõ
lcs l pꝛeterea in.l.illa.ſt ex falſis.v enit otra duo.ſ.otra iuramentũ et tfra.ſed quid ſi vterqʒ dicat ſcio veritatem.Reſpon.deferam actoꝛi ſᷣm
. Otrra pactũ.bic ſolũ deierat. vel ibi nõ retractat pꝛetextu peniurij b.qui induxit pꝛo ſe ſemiplenã pꝛobationem.Alij vt aʒo.deterunt reo ſi

ſed falſitaris: x ſicnon eſt otra. Itẽ nota ꝙ iuſiurandũ aliudyo eſi equalis boneſtatis vt actoꝛ.c eſt pꝛo eis.ff.eadmonendi. ⁊. ſ. e.l. cũ

luntariũ.aliud iudiciale. aliud neceſſaniũ. voluntariũ extra iudi/ etiam. Item quia contingeret abſurdũ.nã cum introduxiſſet actoꝛ vnũ
cium defert. ⁊ ſic dicitur ꝙ ſponte ſuſcipit ⁊ refert ⁊ recuſatur. vt teſtem vt nunc der ei iuramentum: ergo ipſe tenet vicem alterius teſtis:
ff.eiuſiurandũ. Judiciale defert in iudicio a parte parti⁊ iudice ſicq; in re ſua teſtificaretur:quod eſſe non debet vt.j.de teſti.l.omnibuſ
appꝛobante ⁊ confoꝛtante.⁊ hoc põt recuſari ⁊ refeni.vt. ſ. e. d e Item inſpiciat perſonã actoꝛis ⁊ rei ᷣm aʒ o.ſt fit alias boneſta vel nõ
lata. .l. generaliter. 5.ſinaũt is cui.olim v ero non poreratrecuſa,⸗ Itẽ perſonaʒ teſtis inducti.ar.f.de teſti.l.iij.ibi tumagis ⁊c.⁊ in auc.
n. vt.f. e.l. manifeſte. vel expone eã vtibi dixi. Meceſſariũ d efert de teſti. F. i. colla. vij. Itẽ an modica ſit cauſa an magna.⁊ ſic pꝛo qua
ludex ⁊ neceſſtatem imponit.ar.ff. dein litẽ iurã.lifl. nec recuſak litateperſonarum actoꝛis vel rei ⁊ teſtium d eferam ſacramentũ buicvel
niſt uſta cã. vt.ſ. e. generaliter. 5. ſinaut. S alij vel nulli. In caſibus tamen actoꝛi tantum defertur in odiuʒ rei. vt

r ſiurandi. vltoꝛem. quaſi diceret non retractatur boc ſe ſ. vnde vi.l. ſi quando.⁊.S.deiudi.pꝛoperandum.S.i.⁊.S.ſinautem.·
o. 2 ſic ſunt eadem contraria que ſunt ſi up erioꝛi. l. ⁊ ſolue

bic vtibi. poſſet etiam intelligi bec lex quando quis iuraret non ad excludendam.probibetur non ratione periurij. vt.S. e.l.i. ſed
comedere carnes:vt tunc ſolum deum babeat vltoꝛẽ. ſecus ſi ſu⸗ Eed detulit ſine auctoꝛitate tutoꝛis.non enim poteſt dici tutoꝛ q̃ᷓ
um iuramentum pꝛauum alij noceat. vt in contrarijs. ſte nil eſ iurauit in hoc ei auctoꝛetur in re ſua.vt.ff.de aucto.pꝛeſ.lei.et dicas bic
ſet contra. Item videtur contra. S. de ſum. tri.li.in fi. So. bic cõ que dicuntur.ff. eo. iuſiuranduz ꝙ ex conuentione5. i.
temnit religionem deierando ibi violando aliter fid em cath olicã a ¶Detulit alias dederit.
84 Qrimen ic eſt pericnlum. maieſta tis. id eſt enminis leſe maie Am etlam relicta a pare.
Kans. b Er iid eſt Snites. N.e igen tn, ? ſicoe bonis pupilliſoluentur. yt bic a/ff. deleg.
⸗ 8

—

nltil
e en
iber 212 iuſturãdũ. el
2 2 vr el uforad ac ſi . iure. tugl
ide ealania no füraur. de er uſir, Solu S
deic. 1. etiam. 2. ff. de fideicõ. liö. ſ Her iudicẽ.dele de calunia iurare. ſ. de ſideicõ.l. fl. ? 4 ſippel
iij.l. fl. 2.ſ. de fideic. l. etiam. , Referat.qui nõ dʒ nõ eun lacrebmela chadufi iin dis
lij Peto Eimatea Sinſeli Hiees relictũ a liqua p elm , 'itor Ern mareelaF . 1·ff. deimuf.l. lexcoꝛ iuf delib.l. ſanet hei
leibais F. ij. .ſt negar fid eicõmiſſuʒ eſſe reli⸗ llet. nõ tñ v ͦ amo. l, marcellꝰ F. 5. licẽtia. .
Sekiieunt igar eae⸗ f Eaer entpele den in lre,z rer ad eradlij cetero . vehe qui ad Ateh⸗
fatgutnatn ar.ff. e.l. iuſturandũ.ſed in iuſiurãdũ ad exẽplũ ceter ec. coufu. pñti. . nlin
lena rvieii aes i l inſiurandũ tutoꝛi detu⸗ muͤbomneſicei iucicior Riegin s eer rf ue
egatareere e derntee iano pato⸗ nng a Veuole ; ne hei aun
deis ltelaf vidcamus lit po Dem. aa. iuliano Igs iuſiurandũ detulen aadnoeneck
quid aũt ſi expꝛeſſe v Dem. aa. as unran ſtea vtpo Aluen ocabit ntuſl
quid aũt re de ſuo ibetur. Dem. tutoꝛi / ſtito poſteavtpo Rñ. nõ reuot Wwiit.
luit tutoꝛeʒ da 4 errs « etiã a pupilloꝝ 10 necdũ copl gbũdãtibus yt. ff. e.l. maileſte nef
geeſb rall an aete c)Zm bipſis pupillis ¶ allegationib? al * nemini ſed cereimo pot auii
õ bus velut ab ipſ nt :ſup te ſi t: ſancimꝰ? nemt denſere vrieon.
. j arg. . auerit: 5 rect utẽ (iſlmron
liqͥd fuerit ei re * bais b d icõmiſſavidea . hocreuoc. art. aſacramẽtũ re gñalr. 5. ſinautẽ ſlüe⸗
deicõ. lib. 1. thais afideicõm ge co-⸗ H 2 iterũ ad dir Is eui. ibi ſolueſ iad
eeherelo ſidcies. ſiletceendſſo Ferlee nnie con ſcr eheſere⸗ em̃ abſurdũeſt rch⸗ maandeier
