mar. a. ?. cc. voſimo. tũ debitoꝛis:ceten ſt ne⸗

get ↄtra reſcriptũ eſt vt
ff. dere iudi. a diuo. . ſz vtrũ. Mec diſtinguo vtꝝ neget ꝑ maliciã an nõ
licet.p.diſtinguat.ar.j.de falſa.l.ij.ium qꝛ nemo ſcit.tũ qꝛ nõ eſt differẽ
tia ĩter res coꝛpoꝛales ⁊ noĩa qð lex pꝛedicta videt᷑ velle aꝑte.ſi queras
quid ſi malicioſe negat.Reſpõ.dabit᷑ curatoꝛ bonis qui actões moueat
⁊ exerceat.vt.ff. decar.edi.l.ſt is qui.j.ſiinpubes.⁊.ff.de cura.bo.da.
l. i. .ij. poſſum etiã et alio iure ↄuenire d ebitorẽ debitoꝛis. ſiłr iure cõi
vicʒ ypothecaria ⁊ tũc ſerua qð ðꝛ.ff.de pig.ac.l.ſi ↄuenerit. Jure vo

ſpali agit᷑ ↄtra d ebitoꝛẽ debitoꝛis.vt.j.lꝓxi.ſi eſt nõ ſoluẽdo debitoꝛ.
Ir. ſ. l. pri. :.l.non pꝛus.
debitũ.nõ inſicianf.idẽ ſi malicioſe inſiciant᷑.ſᷣm.p.ſed tu dic

dr diri. j.l.ꝓxi. S Cõpellat.ſ.officio iudicis.⁊ boc ↄdẽnato pꝛius
debitoꝛe. vt dixi.S.l.px.AVel dic veriꝰ etiã nõ ↄdẽnato ſt nõ ẽ ſoluendo
⁊ tũc ꝑ ↄditionẽ ex.l.vt.õ.de cõdi.exle.l.i. Itẽ tertio caſu quãdo ex pe
cunia fiſcali ſcõs debitoꝛ cõuenit᷑ etiᷓ pꝛio exiſtente ſoluẽdo. vt babes
b..ff.ð iurifil.leiij. SF,mlig. ⁊. .ð ↄue fiſ. debito. lei/li.xac, t Referat
p ij

Aber

ſuſte vel nõ. ⁊ d abitur cura toꝛ bonis.vt dirxi.S.l.ꝓxi. ,
BOn pꝛius.fiſcalẽ.ↄd itione ex.l.vt.S.de condi.ex le. l.i. vel dic illaz
4 Naien quam babet debitoꝛ directã. x ꝙ Mon eſſe.⁊ in alijs duo/
bus taſibꝰ:vt no.in pꝛima ⁊ vltima glo.S.l.ꝓxi.ſed pꝛiuatꝰ tũc tantũ
qñ fecit condẽnari ſuũ debitoꝛem. vt.ff.de ĩ diẽ adiec.l.fi.⁊.S.e.l. i.⁊.ij.

if viang oaro ſed „ ,.
nõ delegato qꝛ tũc pꝛiꝰad eosꝗ debitoꝛi⸗

lecs ett. vt denoua . .i. ¶Dbusſiſcinoſtri ſũt obligati:
5¶Al andatis. ſed ſi fu actionem fiſcalem extendi opoꝛte

eritm and ata actio ſinit . . .
*mandatum moꝛte. ſec re: niſi patuerit pꝛncipales reos

ſi cſſat m quoſdam. i,s idoneos nõj eẽ: certiſſimi iuris eſt
rie vt no.S. ð act. ⁊ ob. Seẽ aa. 2. cc. hauide
l. . 4 .„ 7 „Cͤ̃e *2 2 g Y
2 Debſtoꝛis poteſt.ſ. I ſe lutum noĩe Dad nõ i
direca. ttter niſi mãdatis actionibꝰ ex ꝑſo⸗
n itlr aae na ſin debitoꝛis aduerſus eiꝰ debi⸗
ſecũ coniraxit ſed ꝓpter toꝛes creditoꝛ experiripõt. ſuo ãt
duentionẽ quã fecit cu? nojĩe: vtili actiõe recte vtetur

ſuo creditoꝛe.Et eſt ſiłi⸗
tudo inter emptionẽ rei

coꝛpoꝛalis ⁊ noĩs datio Isarlig arrenns.
nẽ.nã per ſi ar dendͤ, De hereditarijs actionibus.
tionẽ non tranſfert᷑ dñi⸗ X . ,
um rei v endite:niſiſeqt᷑ MMpꝛ. goꝛd. her einodi „. „
traditio.ſic non tranſfer Ecuniã quã tibia mr̃e
tur actio directa per do 2/ .
nationẽ in ſolutũ niſi ea debitann fuiſſe dicis:ab
cedak. ſichim bor ſuo heredib ei cohrdib
noie a git ex ſua perſona ς R
cũ vtilis actio ei datur a c⸗ nne Re thei
lege. Porelt etii dici ſa ti petere debes. Sy ⁊ res ſiqtibi
hioꝛi caſu agi ex ‚ſona obidẽ ðᷣbitũ obligate ſũt ꝑſeꝗ nõ
ðbitoꝛis.quia ab eo ba .

biod Phibens'. II Mpꝛ. deci? a.
telamache.

no ala inl⸗n uis 3
alieno.⁊ facit ad.l.iſtaʒ tariis ptib? Bf
anee vencne 1 6G NMohereditarijs ꝑtibꝰ hi⸗
l.i.⁊.ij.⁊.l.ſi in ſolutum
7. de leg.l. ex legato. . . ſt cer. pe.l. abſentis.
6 ubicn. De bereditarijs actionibꝰ.ſup erioꝛi titulo dixit alterus ꝓ
altero conueniri in caſu.hic ponit ⁊ aliũ caſũ. Vel aliter ab alio debiti
noĩe aliũ vna eadẽq; actione ↄueniri poſſe bic inſinuat᷑ ſuꝑioꝛi vero ti
tulo alia actione idẽ fieri declarat᷑.alia dico quãtũ ad ius ⁊ ꝑſonas:ea
dem Smm ad rem ⁊ cãm.
Ecuniã.a matre.que te cũ alijs beredẽ inſtituit b¶ Mane. d ebiti.
omperenti.ſ.actione:uõ aũt cõ iungas ꝓ parte tibi cõpetenti
nam pꝛo ea pte qua ſucceſſit extiguit᷑ obligatio:nõ vero remanet.vt bic
7.5. de neg. geſt.l.ſi ab eo.⁊.j.de bo.aucaud.poſ.ſi vxoꝛ.⁊.S.de pac.l
debitoꝛ. ⁊. ſ. ad.l.tfal.licet. vel dic pꝛo parte debiti competenti tibi non
pꝛo parte hereditatis. Sed quid ſi mater rem indiuiduam tibi debuiſ
ſet vt ſeruitutem.nnuquid extincta eſt tota actio tua.vel in nullo erit ex⸗
tincta Rñ.foꝛte extimabit᷑ ſeruitus: ⁊ ꝓ parte pꝛecij tenebunt᷑ cob eredeſ
vt. ff. d e le.ij.cũ filiꝰ.in pꝛin.⁊.ff. ad.l.fal.l.falcidis interueniente.⁊.sõ.de

inof. teſt. cũ duobꝰ. ⁊ potes boc diſtinguere.vt dixi.S.depac.l.debitoꝛi

d ¶ MHon ꝓbiberis. ypotheca. inſolidũ agendo vel quaſi ſeruiana. licʒ
ſit debitũ ꝓ parte extinctũ.ad qð eſt.j.de diſtrac.pig.qᷓ;diu..ff.famil.
herc. heredes.S.an ea.in fl.S.⁊.ff.ad trebell.l.debitoꝛ.ſed ꝓ qua dñs ẽ
ſ obligate nõ agit ypothe.cũ effectu cũ in ea remanet hberes.ſed ꝓ alijs
ßm azo.
Ro bereditarijs.placuit.vt ⁊.S. de pac.pacto.⁊ ſi cer.pe.l.i.⁊.5.fa.
erc. l. ea.⁊.j.de iur.delib.ſi te.⁊.j.ſi vnꝰ ex pluribꝰ.i.ij. ⁊.ff. de rei
vpen.ſi poſſeſſoꝛ fũdi. Sʒ hoc fallit in caſibꝰ.pꝛio qñ indiuiduũ eſt ĩ ob
ligatiõ e. quo caſu quilibʒ tenet᷑ inſolidũ. vt.ff.de ver.ob.l.in executiõi⸗
bus.S.ſcda. Scdo ſt res que dʒ reſtitui ab vno teneat᷑ inſolidũ.vt.ff.cõ
mo.l.iij.. beres.⁊.ff.d epoſiti.l.ſi duo. Zertio in pollicitatiõe facta ob
honoꝛèe apud rẽ publicã.tũc em̃ pollicitatoꝛ in ſolidũ.itẽ beres eius in
ſolidũ tenet.facta vᷣo pollicitatione ſine cauſa ob id qdð opꝰ ꝓmiſſum
ceptũ eſt ſi bona liberalitati nõ ſunt ſoluendo ad totũ op?extraneꝰ bĩs
in qntam partẽ pꝛimonij defuncti. liberi vero in decimã tenenf. vt. ff. de
pol.l.i.S.ſt quis.⁊.l.ex pollicitatiõe. Quartꝰ in alimẽus que ꝓ volũta

teiudicis vel defuncti del ab vno inſolidũ vel a plunibꝰ partibꝰ
deſignatis petunt᷑.vt.ff. de ali.le.l.iij.in pꝛin.⁊. H. i. Quint? ſi te⸗
ſtatoꝛ legauerit ab vno herede crediton bereditario cã d ebiti cõ⸗
penſandi.tũc em̃ heres ille vſq; ad quãtitatẽ legati onus eris a
lieni ſuſtinebit. vt. ff. de leg. ij. cũ ab vno. Sextꝰ in funeraria que

nõ tm̃ in beredes
des onera hrditaria agnoſccre t oſogcelehe
ifiſci rõnibꝰ placuit: niſi tercedat in virſ ad ques/
pignꝰ vl ypotheca.tũc em̃ poſſeſ liun re inſti,
ſoꝛobligate rei ↄueniẽdꝰ eſt. tuik p rata poꝛti⸗
Impꝑꝛ. dioc. ⁊ max.aa. ?. c. maxrie onsei dud lucra
V Eredẽ mariti quõdã tuið ecce iacaneva.
dote reddẽda tibi ↄueni: p ciĩ bereditate ſũt
ſonalẽ em actionẽ ↄtra debitoꝛes terhle Pudiet
hr̃ditarios decerni tibi fruſtra po duab⸗. vt f. ö re
ſtulas. I ZHem. aa. 7. cc. ciſpoo. ligil quories 21
NVbßtertu etatis pupilld Niem falitin e⸗
bitoꝛis hr̃ditarij creditoꝛbꝰ ſu quodã mirabi
eractionẽ differni nõ poſſe nimis iauem bobee 4
euidẽs ẽ. vñ cũ tetutoꝛẽ ꝓponas duz. alm irpe⸗
quẽadmodũ a pupillis creditoꝛi- te.⁊ boc ĩ pſona

Rkſatxi ſrii lib ꝰ.reales autes
bus ſatiſſat emti debes. ptra poſſidẽtẽ ſẽ
Dem. aa.⁊. cCc.iuliano: perinitituũtur. vt
Zdebitũ tibi añ aditã herf· fad exbiben. .

tatẽ 0.§. El. 7 bi⸗ ſ
itatẽ ſoluat᷑ ac tunc ſi ad te ꝑtine e ieſub⸗

ret hrditas qri iubeamꝰ:pꝛepoſte

ra petitioẽ. ? em cũ tibi ſoceniſuc⸗ 1 Eedem ⸗

tionẽ extinguiꝑ ↄfuſionẽ nõ am⸗ donis Iedipide⸗
, 2 2„ etiã Otra d ebito /
bigit᷑. Dẽ. aa.⁊.cc.domno tes e, poſſe eepe
niri cũ omnia bo⸗

na mariti ſunt tacite ꝓ dote obligata. vt. ſ. de rei vx. ac. in pꝛin. S

⁊ noĩa. Inſtituet etgo actionè vtilẽ ↄtra debitoꝛes.vt. ff.de pig.
act.ſt ↄuenerit: ⁊.j.que res pig.ob.pñt.hiij.et.l.nomẽ.ſed põt di
ci aliud in expꝛeſſa obligatione ⁊ aliud in tacita. vt ⁊ alias ẽ dif
ferentia.vt.S.de ac.⁊.ob.l.ſfl.⁊.ff.de iur.fiſci.l. is. m az.
vel dic ꝙ bic denegat ꝑſonalẽ ↄtra debitoꝛes viri nõ ypotheca.
eã ergo intendit dicens:peto a te decẽ q̃ debes pviro vel beredi eiꝰ
quia dico iure ypotbecario nomẽ tui debitoꝛis vel ius obligatio
mis mibi obligatũ.nõ aũt dicet qꝛ ſit ei perſonali obligatiõe ob
ligatus.ſed ex perſonali põt eũ conuenire d ebitoꝛepꝛiꝰ cõdẽna⸗
to. vt õ.ti.i.lij. Itẽ qð dicit decerni.ſᷣm vetera iura dicit ſm que
ies decernebant a p̃toꝛe.bodie ↄtra.vt.õ.de foꝛmul.li.⁊.ij.
Ab pꝛetextu. bereditarij.i.qui hoc ipſo d ebitoꝛ eſt ꝗð beres
ſt. als aliter accipit᷑.i.qui debet bereditati. boſ Exactõ&
i. petitionẽ i ¶ Euidens eſt. vt ⁊.j.manda.ſi tibi.⁊ denõ nume.
pecu.ſt inter. in fi.⁊ de neg.geſt. neſenniꝰ.S.i.⁊.ff.quibus ex ca.in
poſ.e.l. apud iuł. ⁊ boc niſi fieret ei queſtio ſtatꝰ ⁊ bonoꝝ vel ſta⸗
tus tih. vt. ff. de car. e. l.iij. 5. i. l. de bonis.S.ita demũ.in pᷣn.ac.
K Creditoꝛibꝰ brditarijs. I ¶ Eniti vẽqẽdo de bonis eiuſdẽ.
Tdebitũ. bereditatẽ,ſ. quò adeat vel repudiet n ¶Golus
Altur. a poſſeſſoꝛe rerũ bereditariarũ qui te dicebat vel nega⸗
bat beredẽ.ſed an eo ꝙ petit d ebitũ vid et᷑ renunciare hereditati.
rñ.nõ qꝛ expꝛeſſe reſeruat ſibi queſtionẽ hereditatis.vt.ff.deↄdi.
inde.l.ſi quis ſic ſoluerit. o ¶¶ Pꝛepoſteram.i.pꝛeponit qð poſt
ponendũ eſt:qð eſt abſurdũ.vt.ff. de excep.l.fundi.⁊.l.fund ũ.ni
ſi in caſu. vt.j.de teſta.l.pꝛepoſteri. Item nota maioꝛem cãm pꝛe
ponẽdaʒ.ſic ⁊.ff.deiudi.l.perminoꝛẽ. Itẽ nota ꝙ id eo bic ſerua
tur oꝛdo. xæl qꝛ vna pendet ex alia. alias aũt ſeruat oꝛdo.vel qꝛ
pᷣiudicialisſſit vna.vt inſti.de act.S.pᷣiudiciales.vel qꝛ electione
tollat. vt.ff.de tnbut᷑.qð in in beredẽ.s. eligere. vel qꝛ ſintotrarie
vt. ſ.ſt ſeruꝰ extero.l.i. a ꝗſillõ ambigit. vt. S. de pac.l.debitoꝛi.
2fio igeialel gñali cl beres a debioꝛe. 5. i. ⁊. ſ. ¶ Pri.

Phr

ich
WMWenö
AIlſfber

(ui

ſuͤlt

when
iu
ſüfen
aise
(ſebo⸗
looch⸗
ulſale
ker
iul pen
rde

icene⸗

lnsz fn

muͤhe
fſsccepie

iutreſt

Abis grd

(bole.
fpbarpti
Milaed
(betn
(iS
cttit
Mporie
hobe
Moposen
iitas ſcd
Fliprorent

((eosr

((poben
cben

Mndio

„

ſilun.
lorcid
doriseo
Nodſtess

Piniro
1ſcnod
bone⸗
Uleſtd.
lenn⸗
ed
Gin⸗
kiſhn⸗
ſden
debeej
liedeni

iht
ſnte
WE

ben
ſſo

Gy
uniln

idld

nne isg
ergtigre
beids
bſtuepe
fncnin
6uenter
edoe
pfataponh
Patilon
ktdedetet
laabig.
editeteſt
begät
E bises )
dgtfte
Gial cdi
enfalitireg
Poci nict
lenbebesf
lall ofi
5ſuggn
tboeſen
eulsseug
ſpeſcaik
ſeſtränue

Webbeoli.

ebiekh

giin
S,N
u
znndcbo,
ied
cͤonnindr
bg
ggffden⸗

2

1Nlesen
on
hoſpten
l tie
ſoetlon⸗
gelot
Kenl
zwotinn

mniſdſmO

Quartus.

Aadulta. nec ab eo teſtatoꝛe. c ¶ PVꝛobibita eſt. animo
ompenſandi.qꝛ tunc nõ poſſet petere debitũ ex quo heredi
tatẽ vellet. vt. j. de bere.inſti.ſi compenſandi.⁊.ff. de lib.le.l.ſt tu
toꝛ. ⁊.ſ.ð fideicõ l.cũ neceſſirate. d Pꝛo beſſe.i. viij. vncijs
eAltra.i.ad dãnũ. f ¶ Confundat.yvt.õ.de neg.ge.ſi ab eo

a.i. ad d emancipati.S.emancipatꝰ.⁊ in actione in factũ que d at ↄtra libertũ et
S galurzenie temere vorantem ſning
ſ.ad.l. fal licet. ta cuius curaʒ genis S”M 5„ Parfonuz iine vemi v
.30 ſſells 7 au ſ. ;Erdelicis deſunctoꝝ inquantũ f. dein ius vo. . penul.
lderontor iu pꝛo tnente patruo uo que ber edes lantur. vbi dicif ꝙ beredi non
3 Adne g adl telã eiusadminiſtraſſe pꝛo- Deredes cuemamur: comneri e an in po⸗
tanetsrens bonms heres extitit:nec ab eoquic QJMUD⸗ aun deie vel el. i vero
borns faeis, ns Werigere pꝛohibita eſt: debitum Deʒ. aa. 7. c. macedone. plures . aot no nia
alius accipietbe 4 coheredibuseius pꝛo beſſe pe⸗ Oſt litis conteſta⸗ lũnia na illa datur aht
alegter en ſte tere non pꝛohibetur:cuʒ vltra eã 17 tionem eo qui vim qꝛ mibi abeſt: aut qꝛ ali
giq polla. petitioneʒ in qua ſucceſſit petitio fecit vel concuſſio⸗ Quid ad te puenit. vtff.
dig.polla. f ealt vel concuſlio⸗ ð calũ.bec actio. poteſt
b eSiqdẽ. duo non conſundatun. Maʒ aduerſus nem intulit vel ali⸗ tamẽ diciſpeciale in ea
timebar. pꝛimuz qdultam tuam reſcindi poſtulas uid deliquit defů⸗ ne deturberedibus eius
ne adulta adeũte ſt ſi id H — 9 mn ein qui d edit pecuniã cũ ba
coberedes nõ te, teltamenuun: qudem coherc cco: ſucceſſoꝛes eiusinſolidum a⸗ beatcondktione ob tur⸗
r n Vaih 6 des elus adeuntes hereditateʒ ſe lioquin inquantum ad eos perue⸗ bencauſos Lonma re
balpoꝛnes o⸗ Etiam obligant ac ſinon ſoluendo nit: conueniri iunis abſolutiſſimiẽ Fu beredeo nil nausn
a abl a de conſtituti nent ⸗Polig ſepa nealieno ſcelere ditentur. tũ ad eos pemenit. vt h
bꝛobꝛios eon ere ratione nullu; ei damnũ fieripa⸗ R 2inſti.deppe.⁊ tem. ac.
ditoꝛes. ſed vtrui n· De conſtiuta peamia §H. nõ autez. 7. j. de fur. l.
q; imoꝛem remo tietur pꝛeſes. ⸗ furti. Sed boc fallit in
. ee aaͤulfetue em. aa. 7.cc. pauloſtro. AANpꝛ. goꝛdia. a. felici actione vi bouoed rap.
be E C N, Kedlitoꝛes hereditarioſ ad Ipꝛo alieno debito te ue erla inid a ad cos
4 ꝛobenk.l. ſi Nnerſug legg ani Dl A Pꝛoalleno debito te peuenit nõ daturſed cõ
ſonanu Phiſ Nuer na egands non ha⸗ B ſoluturum conſtituiſtiꝰ ditio arſde gibene
tbaranbue eox bere perſonalez conuenit actionẽ⸗ A pecunie cõſtitute actio nra Stun, dnng
Ex Pꝛobeur tů quippe cũ euidentiſſimelex. vij.non ſolum aduerſuste: ſed etiam cro vad: vl ab ibarde
luis creditoꝛ buſ tabu. heredes huic rei obnoxios aduerſus heredestuosperpetuo non datur eti de eo qð
q; adulte. faciat . peruenit.ſed in factũ.vt
IBeparatione. . ff. de vi ⁊ vi ar. l.i. . fi.
ſ.bonoꝛũ defũcti MNec ob. qð bic dicit de

a bonis cohr̃dũ:quã ſeparationẽ poſtulant a pꝛetoꝛe vel pꝛeſið
creditoꝛes hereditarij.⁊ ita bec adulta bic poſtulat.j.ᷣ bo.auc.
iu.p oſ.l.eſt iuriſdictionis.⁊ d at᷑ cauſa cognita.ſ.ſi creditoꝛes ab
herede nõ nouauerint. vel vſuras vel fid eiuſſoꝛes nõ acceperint
vel ſi bereditatis ⁊ bonoꝛũ br̃dis confuſto facta nõ fuerit ſi q̃n/
qjuẽeniũ non tranlſierit. vt. ff. de ſeparati.l.i. F. illius. ⁊. S. pꝛeterea.
2.5. quod dictũ.ſed creditoꝛes beredis nõ poſtulant ſeparatio/
nem bonoꝛũ heredis a bonis bereditarijs.vt.ff.de ſepara.l.i.S.
queſitũ. m ¶ Damnuz. 2 ſic ꝓdeſt ei adulte ſeruari teſtĩ v el
ſaltem nõ obeſt. n Patietur. in di paſſiui ponit᷑ᷣ.
Reditoꝛes hereditarios.innuit ergo legatarios nõ eſſe bere
(Meno creditoꝛes.ſed certe imo ſũt.vt.ff. de act.⁊ ob.l.be⸗/
reditariarũ.niſt cũ inter eos ⁊ creditoꝛes eſt controuerſia vt bic
7.ff. de ſepa.l. creditoꝛib?ꝰ. p¶ Actionẽ. vt ⁊. S. ſi cer. pe.ſ.i. .
de here inſti.l.quotiẽs.⁊.ff.ad trebelt.l.i.S.ſi brs. Sed ↄtra.j.ð
iure delibe.l.fl. F. ſed ſi pꝛefatã. Solu.ibi heres eſt nõ ſoluendo.
bic ſic. vel ſolue vt ibi. Item facias vim in eo ꝙ dicit perſonalẽ
nã ypotheca agere poſſunt cõtra legatarios ſi res legate ſũt ob/
ligate.vt.j.de dona.añ nup.l.de rebꝰ.⁊.ſ.de d ona.l.eris alieni.
q ¶ Zex. xij. tabularũ.vt ⁊. S.ᷣ pac.l.pacto.⁊ fami.berc.lʒ.⁊.l.ea
r¶ Muic rei.ſ.ſolutioni d ebiti.
NKRubꝛica. Er delictis defunctoꝝ ⁊c. inquantũ beredes ex cõ
tractibus defunctoꝛuʒ vel quaſi teneant᷑ dixit:nunc inquantũ ex

ð, S

De bere, act. Ex delic. defunc. De oſti. pec

⁊quod me.cã.l.videamus.Et diligenter diſtingue hic:an dek actio ex
delicto vel quaſi. an ex contractu vel quaſt. Pꝛimo caſu dic ꝙ actiões
beredibus actoꝛũ dant.vt inſti. de perpe.⁊ tem. acti.S/ſed beredibꝰ ni⸗
ſi qñ dãtur ad vindictã vt in actione iniuriarũ. vt. ff. de colł. bo. l. cum

pi.qꝛ hic nõ dicit dari vi bo.rap.vel interdictũ vñ vi.im mo dicit vim fe
cit v el aliquid deliquit innuens ꝙ criminalis erat cãꝗ devi. ⁊ ſic dabit
bic in factũ vel ↄdictõe furtiua. VUel ſᷣm.p.pᷣtoꝛ nõ dat:vtin.lillis.ſʒ de
equitate dat᷑ in id qð ꝑuenit vt hic. Itẽ fallit in ↄditõe furtiua que dat
ẽt ſi nõ ꝑpuenit.vt.ff.de cõdi.fur.l.in ↄditiõe.⁊.l.ſi ꝓ fure.S.ſi.ſed dic eã
nõ eſſe ex maleficio:ſʒ ex varijs figuris cãꝝ.vtno.d.l.ſi ꝓ fure.in ſi. Itẽ
fa llit.ff.qð quiſq; iur.l.iij.S.qð aũt.ſed ibi pꝛiuilegiũ durabat beredi:
ſic ergo ⁊ pena.pꝛeterea nõ actio ibi ↄtra beredẽ dat᷑:ſed exceptõe remo
uetur. Ité fallit ſi lis eſt ↄteſtata:vt bic. ⁊ dicta regula iuris.vt.ff.dere.
iur. oẽs actiones. Itẽ fallit.ff. ad.l.iul. repe.lij.ſed ibi lis erat ↄteſta
ta. In alio tñ eſt ibi ſpeciale.qꝛ ibi conteſtata nõ perpetuat᷑ niſivſq; ad
annũ vt ibi dicit. Ael erat publicũ crimẽ de quo dicit ſtatim.ſed in duo
bus caſibꝰ nõ ꝑpetuat ↄieſtatiõ e:vt.ff.ne de ſtatu defunc.li.S.ſed ſi in
terdum. ⁊. S. de dolo.l.fi.ſi aũt ſit ex ↄtractu vel quaſi regulanter datur
hberedi niſi in duobꝰ caſibꝰ vbinõ trãſit etiã lite conteſtata in heredẽvt
j. de rei vxo.act.l.i.F.videamꝰ igit.⁊.ff.de oꝑis li.l.ſt operarũ iudicio.
Itẽ in alio caſu.ſ.in ↄditõe in qua reuocat donatio q̃ nõ dat᷑ heredi vt
ſ. de reuo. do.l.i.⁊.l.bis ſolis. Item ↄtra beredes dant᷑ ſiłr regulariter
et ex doli clauſula.vt.ff. de act.⁊ ob.l.ex ↄtractibꝰ.⁊.l.ex depoſin.⁊ de
ver.ob.l.ex ea parte.S.fi.ſed boc fallit cũ dolus teſtatoꝛis dedit cãʒ cõ
tractui⁊ ad beredẽdoloſi aliquid nõ ꝑuenit.vt inſti.de ꝑpe.⁊ tem.act.
§.aliqñ. Itẽ fallit in actione in factũ que dat᷑ ↄtra menſoꝛẽ. vt.ff. ſi mẽ
ſoꝛ fal.mo.di.l.iij.S.penul.⁊.S.ſi. Jtẽ ĩ actiõe tribu.vt.ff.de tnibu.:.illð
§. penul. ⁊.S.fi. Itẽ in actiõe ex ſtipulatu ↄpetẽti ꝓ iudicio ſiſti.ꝓ eo ꝙ;

dDdelictis audi
Oſt litis. qui vim fecit.rapiendo mobileʒ rem vel inunade quis ↄueniebat᷑ iniur.vt.ff.ſi qͥs cau.l.ſi e..qui imur. Itẽ fallit ſi int
do ĩmobilem. vt inſti.vi bo.rap.S.ſed necdũ.

inſti.vibo rap⸗ bE
concuſſionẽ. da exemplũ.vt.S. ꝙ me.cã.ſi per impꝛeſſioneʒ. ⁊ de
condi. ob tur. cãm.l.quod euitandi.⁊ dic ꝙ in factuʒ datur actio
ad repetendũ.vt.ff.de cõ cuſſ.l.i. c ¶ Deltquit.extra contractũ
vt in ferendo dolũ vel metũ.accur. d ꝙq Gnſolidum. vt ⁊.ff.de
reg. iur.l.omnes aciiõ es.⁊ inſti.de perpe.⁊ tẽ.ac.penales.
e¶¶Alioquin. ⁊ ſi lis nõ eſt conteſtata. f Bceiere ditenk. tur/
pia em̃ lucra ab herede ſunt extoꝛquẽda.vt ⁊.ff de caliũ.i beredẽ

ueniat confuſto.de qua dixi.S.ti.i.l.i. In publicis aũt criminibꝰnec he
redibꝰ dant᷑ nec ↄtra heredes ẽt lite ↄteſtata.vt.ff.de accu.l. ex iudicioꝝ
⁊.j.ſi reꝰ vel accu.moꝛ. fu.l.fi.Miſi ĩ qᷣnq; caſibꝰ.pꝛimꝰ ẽ.l.iulie maieſta
tis ĩ duobꝰ caplis eiuſdem.l.vt.ff.ad.l.iul.ma.il.fi. Scõs ẽ crimẽ bere
ſeos.S.ð brti.l.iiij.⁊ ð apoſta.l.apoſtatarũ.Zertiꝰ ẽ crimẽ repetũdaꝝ.
Quartꝰ ò reſiduis. Quintꝰ peculatꝰ.ff.ad.l.iul. pec.l.fi.⁊ fac.j.rerũ a
mo.l.ð rebꝰ.⁊ ð m gra.cõ.l.ĩ beredes. a.ff. ðͥ pecu.l.ſũma.S.ẽptoꝛ ⁊ de
mibu. lꝙ ĩ bꝛdes.j.totiẽs.acc.ſRubꝛics. ¶ g De cõſtituta pecũia
— p iij

NRai ſti. nudo pacto ſine
4 ” α rne ſtipulatõ e. vt inſti.ð ac.

ð

nõ ſolũ bereditarioſſed
et hac actiõe qͥs ↄuenit᷑
alieno noĩe. ⁊ iõ de boc
hic ponit

ꝓ alieno dſtitui⸗

S.ð pecũia. Seqᷣt᷑ aut᷑.
q̃ ẽ vt cuʒ de ap.cogno.

ad bec. co?. viſj.
qñ ꝓmiſit. vt ⁊ ĩ
codicis ðꝛ.
4

₰ ꝛomiſtt. ſi aũt dixit

ſatiſfiet imꝑſonaliter ñ
teneat
lSolꝰ.aliuʒ ergo non
obligat.nã põt qͥs aliũ
Oſtituere.vt.ff.e.eũ.S.ſʒ
⁊ ſi quis cõſti tuent.⁊ in
ſti. d e ĩuti. ſtip. S.ſi qͥs a
liuʒ.⁊ de duo.reis.l.bis
vᷣbis. Sic ecõtra alius
nõ põt ↄſtitui. vt ff. e.l.

eũ qͥ. S.iul.ſcribit.⁊ arg.

ff. dever. ob. ſi mibi 2 ti
cio.in pꝛin. Itẽ adijciaſ

ſi dixerit ſatiſfiet tibi: B

nõ valet vt in coꝛ. nã ꝑ⸗
ſona loquẽtis gñ ali ſer/
mone nõ ↄtinet᷑. vt. ff. lo
ca.qui in ſulã.S.fi.⁊.j.ð
ſolu.inquiſitio

/ Ecepticia. cõionem

Mota tcia vicia qᷓ
oꝛdinẽ coꝛrigit.
n ¶Zogeua. ppetua
o ¶ Cõcluderet᷑.qs cãus
nõ babem?.

p¶ Coôſtiuto.i. exñte
rAaleret.l.ſt d ebitum
erat ↄ ditiõ ale.vel in diẽ

vel dic ꝙ etiã de puro ñ

vid ebat᷑ pure fieri:cũ ᷣ⸗
ba pᷣtoꝛis diẽ ponãt. vt
ff. e. ſi duo. F. fi.
(M ac ap ertiſſima. bic
coꝛrigit pꝛimũ viciũ
s ¶Unſtfa. fundi m q̃l /
dã. vt.ff. de fundo in.l.
queſttuʒ.vel ẽt ꝓ cartis
pone.
t¶ Et neq;. coꝛrigitur ßm
vicium.

u Erigita. nota pſona

les acto es xxx.ãnis du
rare.vt inſti.de perpe.⁊
tem.act.circa pꝛin.⁊.j.ðᷣ
pᷣſcrip.xxx.an.ſicut ĩ reʒ
Sʒ ſallit ĩ qᷣbuſdã.vtĩ

actiõe dedolo.vt. S. de
dolo. l. fi. 2 iniuriarũ. vt

ſ.ð imur.ſi nõ cõuicij.ᷣin
ſi.⁊ redbibit᷑.⁊ q;to mi⸗
nor.vt.ff. edi.e.ſciẽdũ
S. fi. ⁊ i oibꝰ pᷣtoꝛijs pe⸗
nalibꝰ. vt. ff. ð act. ⁊ ob⸗
liga.l.in bonoꝛarijs. ĩ
quibuſdã alijs.
x¶ Er liceat. bic coꝛrigit᷑
terciũ vicũ.
Mꝛo ð bito puro. qð
ergo debel purepõt cõ⸗

Liber

competit. ¶ In auten. coll.
viij. conſti. xi. vt cũ de ap.cogno⸗
Ali. Cad hec alincd.
qñ quis ꝓ ſe vel ꝓaliaꝑ
ona pecuniã ſe ſoluere cõſtituerit
vel ſpopondenit ſic dicẽs ſatiſſaciã
tibi. tenet᷑ ꝓ quãtitate quã ꝓmi⸗
ſitẽ. Sinauteʒ ſic direrit ſatilfiet a
me ⁊ ab alio ⁊ illo:illis qdẽ quos
noĩauit nõ cõſentiẽtibꝰ:ſolꝰ ꝓ ra⸗
ta poꝛtione tm̃ perſoluet. Sinaũt

dixenit ſatiſſet: vbo impſonaliter

ꝓlato:non tenebit᷑. Sinaũt ſic di

rxerit erit tibi ſatiſfactum aut a me

aut ab illo quẽ noĩauit:illonõ con-⸗
ſentiẽte ſolꝰ unſolidũ tenebitur.

MApꝛ. iuſtinian?. a. iuliano. Pp.
Ecepticia actöne ceſſante:
que ſolẽnibꝰ verbis cõpoſi

ta inuſitato receſſit veſtigio:neceſ
ſariũ nobis viſum eſt magis pecu

nie ↄſtitute naturã ampliare. Cũ

igitur pꝛefata actio:id eſt pecunie
cõſtitutein histatũmodoa veteri
bus ↄcluſa eſt caſibꝰ: vt exigeret
res q in podere nũeromenſuraue
ſũt:in alijs aũt rebꝰ nullã haberet
cõionẽ.⁊ neq; in omnibꝰ caſibꝰ
longeua ſit cõſtituta ſed in ſpecie
bus centis annali ſpacio ↄcludere
turꝰ:a dubitaret᷑ ſi ꝓ debito ſub
oditiõe vel in diẽ cõſtituto eã poſ
ſibile eſt fien:⁊ ni pure conſtituta
pecunia ↄtracta valeret. Haca⸗
pertiſſima lege diffinimꝰ vt liceat
oĩbus caſibꝰ cõſtituere nõ ſolũ reſ
qpõdere nũeromẽſuraue ſũt:ſed
ẽt als oẽs ſiue mobiles ſiue imobi

les ſiue ſe mouẽtes ſiue inſtraꝰ vel
alias quaſcũq; res qs in ſtipulatio

nẽ poſſint holes deducere.Et ne
qʒ ſit in quocũq; caſu ãnalis.ſed

ſiue ꝓ ſe ꝗs ↄſtituat ſiue ꝓ alio:ſit

ipſa in tali vite mẽſurain q̃ oẽs
ꝑſonales ſunt poſite actõesid eſt
in annoꝝmetis.xxx. Et liceat ꝓp

debitol purovel in diẽ vel cõditio

naliꝰconſtitui:⁊ nõ abſimilẽ peni
tus ſtipulationi habeat dignitatẽ.
ſuistamẽ naturalibus pꝛuilegijs
minime defraudata ſit. Sy ⁊ he⸗

redibus ⁊ cõtraheredesꝰ compe⸗

tat:vt neq; recepticie actionis:ne

q; alio indigeat reſpublica ihmõi
caſibꝰ amminiculo.ſed ſit pecunie
cõſtitute actio ꝑ noſtrã cõſtitutio⸗

nẽ ſibiin omnia ſufficiẽs.ita tamẽ
vt hocei inhereat vt/ꝓiã debitoꝰ
fiat cõſtitutuʒ:cũ ſcðᷣm antiquã re⸗
cepticiã actionẽ res exigebat᷑:etiã
ſi ꝗd nõ fuerat debitũ:cũ ſatis ab
ſurdũ ⁊ tã noſtris tꝑibus qᷓ; iuſtis
legibꝰ contranũ eſt ꝑmittereꝑ a-
ctionẽ recepticiã res indebitas cõ

ſequi:⁊ iterũ multas pponere cõ

ditiões que ⁊ pecũias indebitas
⁊, ꝓmiſſiões coꝛrumpi ⁊ reſtitui
diffiniũt. Mt nõ erubeſcatigit᷑ ta
le leguz iurgiũ:hictantũmodo cõ
ſtituat᷑ qð debitũ eſt: ⁊ omnia que
de recepticia in diuerſis libꝛis le⸗
giſiatoꝛuʒ poſita ſunt aboleant᷑:et
ſit pecunie cõſtitute actio om̃s ca-
ſus cõplectens:quiper ſtipulatio⸗
nẽ poſſunt explican. Et nemineʒ
moueat ꝙ ſub noie pecunie etiaʒ
oẽs res exigi diffinimꝰ:cum etiaʒ
in antiquis libꝛis pꝛudẽtiũ licet cò
ſtituta pecunia noiabat᷑:tamẽ non
pecunie tantũ per eã exigebantur
ſed oẽs res que pondere numero
menſuraue conſtitute ſunt. Sed
poſſibile eſt om̃s res in pecuniq
conuerti. Si em̃ certa domuspyel
certus ager vel certushomo vel
alia res que expꝛeſſa eſt in cõſtituẽ
dis rebus ponat᷑:quid diſtat ano
mineipſiꝰ pecunie¶¶ Sʒ ⁊ vt ſub⸗
tilitati eoꝝ ſatiſtiat:qui nõ ſenſum
ſedvana nominũ vocabula ample
cti deſiderant:ita omnesres veni
ant ĩcõſtitutã actionẽ taqᷓ ſi fuiſſj
ipſa pecunia conſtituta cum etiaʒ
veteres pecunie appellatiõe om
nes res ſignificanidiffiniunt. ⁊ hu
iuſinodi vocabulum ⁊ in libꝛisiu⸗
ris auctoꝛum ⁊ in alia antiqua pꝛu
dentia manifeſtiſſime inuentũ eſt.
Hijs videlicet que argenti diſtra
ctoꝛes ⁊ alii negociatoꝛesindefen
ſe cõſtituerint in ſua firmitate ſcðʒ

moꝛem vſq; adhuc obtinentẽ du
rantibus.

Dez · a. iohanni. pp.

ſtitui in diẽ ⁊ ſub
cõditiõe.ſʒ nõ e⸗
cõtra.qð deb et i
diẽ põt oſtitui ſbᷣ
ↄdinõe.⁊ ẽt pure
vel in diẽ. ſʒ qð ð
bet ſub ↄditõeñ
põt conſtitui niſi
ſub ↄditiõe. vt. ff
e.id qð.

3 Ael cõditiöa

li.pt exñte ↄditõe
teneat ẽt ſi pure ſi
at. als vtraq; a⸗
ctio d eꝑeat. vt. ſl
e. id quecd.
8 Defraudata.
vt.ſ. ex nudo pa⸗

cto det. vtĩſti. de
act. F. de pecunia

itẽ dat ſpaciũ di
erũ.x.ẽt ſi pure fi⸗

gt. vt. ff. e. l. vmiſ
ſoꝛ. S. i. ſʒ in boce
yꝓvltimo vidett us

b ¶ Coͤtra brdes
vt 7. S. . lti.
c En ola.ſ.nego
ci.
d ¶Pꝛo debito .
ciuili ⁊ naturali.ł
naturali tm̃. Itẽ
d ebitũ dʒ eẽ re vk
i. F. d ebitũ ⁊. F. fl.
⁊.l.ij. ⁊.iij. in pꝛĩ.
e ¶ Et iterũ. i. eco/
uer/ſo
f¶Xo ditiõ es.in⸗
debiti ⁊ ſinecã.
g Gndebitas. P
d indebiti.

9

itionẽ ſine ca
vl incerti.vt.S.ð
cõdi. ex le.l. vlti.
Alij dicebãt repe
ti cautiõʒ ꝑ recep
ticiã. alij ꝑ actõʒ
de ↄſtituta. ſʒ pꝛi
ma placet.
crſteubeſeat
ↄuerti.nõ ſic ecõ⸗
tra pecũia in res.
vt. ff. de fideiuſ. l.

ſt ita fideiuſſoꝛ.
a ¶ SDi em̃ incerta

vocabła.ↄtrouer
ſiã de noie ꝑtina

cibꝰ bic relinq̃t.
ſic ⁊ in tbopica.
mare? tulli?. Cu
res ĩtelligit minꝰ
de nkie laboꝛan
dãäet --
b Wta ofñs. ar⸗
cy et qlibet vltia
volũtaſ põt dici
teſtm̃ vrj cõia
5 le.l. ventk.
c¶ Becũie.nomẽ

e

(egln

dekboe
ſiſtſſiſ

—

(Rlbri

N

lcus

u
lne⸗
nmmtni⸗
Nerſel

ichies
ileiſne
mMn lici
dort
Aiiiunin
micni
uuuntin
nſotcti
(letene
Mlzpoſi
fitift
Miler eos
liffde
cneli
ulideſis
ſanllet

tübocef

uſirt⸗
Mivot.p
ctot
ihoindee
hoſter
lilio

ſoͤrins.

nre⸗

flaul

lg ll

fſatf

lhacrl
NE

iirti

ffn
ſlf.
ſenge
ſtenus,

Apben

(toſt

f
Koe
inle
npt
tbe
o

fne⸗
lii
ſtg
mnz;
on⸗

föeſzrin
g dee
oltſ
ndetänn
bltiei
conſtnirc
onöe .
c
Nladſti
aßtedeiie
Kkütfhani
deher ſes
Dfend.
nndhe

det gtitl,de

ſdeſenn
daiſogcint
Prätfoeeſ.
Nfiel gnl
iino ilcis
neſfdeb
din .
Cöndiihs
löeli
Honeluege

Sl
Podtin!
gſimantit

Uuraltn fi.

biti tire
eaboeßel
ſnhniſt
lia iD.
Einli
uin
Ginhnrdn,
aku
uinit
imiſti
Hcnicts
ſutnhe
nizlc
iing
,rmhf
⸗
Pee
mnoſr
Ginimman
Plpni
etotpin
i ⸗
nthople⸗,
li⸗A
gligtnn
Heſtboun

ndee

MQuarus.

pecunie quãdoq; ſtricte.xt.ſ.ti.i.l.i.⁊ inſti.de ↄtrabẽ. emp.S.itẽ
pꝛeciũ.Quõdoq; largiꝰ ꝓ bijs que pondere numero vel mẽſura
conſiſtũt. vt.̈ff. de le.i. talis. ⁊.ff.ſi cer. pe.l.ij. . itẽ mutuũ. Qñq;
largiſſime ꝓ oĩbus q̃ in prfimonio ſunt: vt hic.⁊.ff. de ver.ſig.l. pe
cunie verbũ. ⁊.l.pecunie ap.ſed bũ rei ꝓ bis que ſunt etia extra

4 ſponte reꝰ ꝓbauit ſe dñm. vt ff e. circa.

Beninamaru ſ J . Sraraner Me vt bier
der er j Irnn e . . demgfa. cõue.l. i. H.
d Mijs vicz. in⸗ Juiadniani epiſtolaʒ que ſficii ſoluendo fuiſſe oſtenderitis. muagiſtrat⸗ D ra.
efenſeſne de/ ð periculo diuidendo inter SDem. a. vitt. dil. li 5. nüc trattem?.
I. Pvel.I. cu t 1 5“ 4 Te 7 2 . . . 6
moſiudiorornon MMndatozes ? fideiuſſones loqui-⸗ p ) Ropꝛietatis domininz nö chedeor e figl u
tigationẽ. pſti 20 alus imul conſtuiu tnioonis: ſed ex quibuſcũq; aliis le- iu l
bant efñ olim ar⸗ . 5 rarie S5 . eder quibuichq alis lc⸗ Bderitis. bociõ
getarij quedã int unt:neceſſaniũ eſt. Equitatis em̃ gitimis pꝛobationibus oſtendit᷑. expñnpſumi iptenid
ſe foꝛteyt etig nõ ratiodiuerſas ſpecies actonis ex· Mperatoꝛ phil.a.ſeriſto. ſic.j.de adul.ſti qͥ. vel dic
nebeus pone eo cludere nullo mododebet. iIMunmmenta dommeſtica ſeu d pelgmior. Se
i inter ſoe e “ l ꝛiuata teſtatio ſeu adnota⸗ Kopꝛieratis. dñiuz
G0 queda F.i⸗ De pꝛobationibus. tioꝛſi noalis quoch anminalis 40, Troni s tiig
in aut de fid eiuſ. .. . adiuuentur:ad pꝛobationem ſola dñiuz. l. in vlufructn. vñ
5S.fi. coll.i, 2 bo 2. ſeuer. 7 anto.aa.fauſtino non ſufficiunt. L dicit᷑ vſufructꝰ ꝑs dñij.
etã bodie puare ⸗ TZcreditoꝛꝗ pecu „„ vt. ff. de vſufm. l.x iij.

biepolſunt vt. neʒ ſibi debite quantitatis ſola ſutf

de iur.o.iuð.l.fi.

unineſrömor Xeduoqecu Dem. a. romulo.
Aſtiuerer vihie / V niaʒ ſeti numerata ꝓ Atiões defuncnique in bo
* dicta gut. l. co unplere coguur: ta mis eius inueniuntur ad pꝛobatio⸗
ra ſuo iudlce quẽ rurſum debitoꝛ qui

ſolutam affirmat: e⸗

ns coꝛs alio cu ñ ius rei pꝛobationẽ pꝛeſtare debet

ſir cöeius. . eſt. Eiuſde iuris eſt ⁊ ſi in vltima
laartag õ .
kagrit Oſſeſſiões quas ad te per⸗

nie quantitatem aut etiam res cer

ſdeiuſtumel.ſ ninere dicis: moꝛe iudicioꝛum per ras ſbideberi ſianificaueri
. moꝛ e as ſib ſignificauerit
deiuſſoꝛ.hoc ẽ ve. ſequ ere. non em̃ poſſelſoꝛi incum ſihidchen coll. ſtij
rũ vbi ſũt ſoluen lec . 115 coll. v. conſt. u.
fWWoaulk vriſt bit neceſſitaspꝛobandi easad ſe. deiureiuran. a moꝛiente pꝛeſtito
oᷣndeut. pin Pertinere cuz tein pꝛobationecel- Eyvltimo.
res. u.ſ fideuſ, ſante dominiũ apud eum rema⸗ Wod obtinetomnimodo

ne. eriſige neat. I Mp. alexan. a. leene 7 ſite ato non iurauentt. alioqn he⸗
ialſo.l. inter fid e lupo. Ifrrreces neceſſe habent teſtatoꝛis re-
rete e pie E Xperſona college aui ve ligioniſtare: aut minime fruentur
res. ſed qñq; nõ j⸗ ri 1* inen
dinidunt mer ſe tri: conueniri non debetis ſi eun· his que relictas ſũt. ſed creditoꝛi⸗
pe ff ren pu.ſal. em collegã tempoe depoſiti o bus nihil exhoc pꝛeiudicii cõpa⸗
g Mullo modo D
idẽ ergo in tutoꝛe ⁊ curatoꝛe.vt.ff. de tu.⁊ ratio.diſ.li.F.nũc tra
ctemus. Itẽ nota vbi eadẽ equitas ibi idẽ ius:vt.ff. ð le.⁊ ſe.cõ.
n5. 7. ſ. ad. l. fal.l. f. 2. ff. ad. l. a qui. l. illud.
Rubꝛica. Be pbarionib⸗. In ptedictis ⁊ infra dicẽdiſ opꝰ
eſt ꝓbationibꝰ.⁊ iõ de bis ponu.Et eſt ꝓbatio rei dubie ꝑ argu

„

4 ſm quod intendit.

.aleueratio. .l.i. ..S fal.cã adiec.l.ſi nõ deſignata. k Rur
ſum.ſ.ecõtra. l ¶ Pꝛeſtare dʒ. ſiue neget creditoꝛ ſoluiũ ſtue du
büet. vt bic.⁊.ff.e.l.in exceptionibꝰ.⁊.5S.de rei ven.inciuile.Et e⸗
uemiũt bec duabꝰ rõibꝰ. ꝛima qꝛ dʒ bꝛe luctuʒz ille qui aſſerit.
ſic ⁊ onꝰ. vt.ff. de reg.iuris.ſcðʒ naturã. Scða qꝛ qͥ dicit dʒ ꝓba
re yt. ff. e qui dicit. qñq; tñ ſolutũ pᷣſumit᷑:⁊ ſi debitoꝛ nõ pꝛobet
vt. ff. e. ſi cyrograpbum.
Oſſeſnones.i.res poſſeſſas. n ¶ Judicioꝝ. dato libello et
alia faciendo. vt. S. de lit᷑. conteſt. aut. offerat. ac. o qſ Ad ſe ꝑ/
tinere. vt. S. de ed en. qui accuſare.et derei ven.l.fl. a. ſ. e,actoꝛ. et
l. fruſtra.. S. de pe.bere.l. cogi.. ff. e.qnquaginta p Ceſfan
te.vel ꝗꝛ nolis vel qꝛ nõ poſſis. q Dñium.i.poſſeſſio ſᷣm io.
vt ⁊. S. de rei vẽ.quotiẽs.⁊.ff.de ver.ſig. interdũ.ſʒ.p.dicit ꝓpꝛie
poni ⁊ pᷣſumi poſſeſſoꝛẽ dñm yt dices jL erl. ci res. Lercij dicunt

ficere non poſſe: ſepe reſcripnim

voluntate defunctus cenam pecu

Depꝛoba.

1 ꝓbauit ſe dñ rRemaneat. de facrco.
perſona.aui.cui eſtis heredes.⁊ dic vtrũq;.i.auũ ⁊ collegã admi
NRtraſſe:⁊ auũ ꝓ ſus parte ſatiſfeciſſe. Ael dic collegã imn admiſtraſ
ſe ⁊ inũ auũ tenen. quare nõ petijt eũ remoueri.quo caſu ẽt mgr̃at? pꝛĩo
ↄuenit᷑ q; auꝰ.⁊ ſi tꝑe ðpoſiti officij fuerit ſoluedo collega nõ tenet ma

x ¶ Emptionis. nõ ſolo
ſed cũ alijs. vt.j.e.l. cũ̃
v Emptõis.qò nõ ſuf
ficit.qꝛ foꝛte a male fidei
poſſeſſoꝛe emit .
5AZegitimis. vt per fa⸗
mã cõ ſentiẽtẽ vel teſtes
vel etiã alia.vt.ff. de te⸗
ſti.l.iij. F. eiuſd em. ⁊ ad
boc.õ.fa.herc.nõ ideo.
Mſtra domeſtica. i.

Epuata: nõ a tabelli⸗
one facta: ſed a còfitẽte

ſiue ab alio. vt ſi ſcribo
dẽo tibi.x.⁊ dicunt᷑ do⸗
meſtica q̃ſi ĩ d omo mea
ſcripta.Et eſt notadum
ꝙ pꝛio ponit genꝰ poſt
ea duas ſpẽs q ſunt bic
l.atteſtatio qñ interueni
unt teſtes.ſic ⁊.j.ti.i.l.i.
7.ff. de neg. ge. neſenniꝰ.
⁊.ff.e.l.fi.in pꝛin.Adno
tatio qñ ſine teſtibus ⁊
ſemꝑ ſine ca.alłs valet ĩ

mutuo pꝰ biéniũ ĩ alijs cauſis ſtatim vt.ſ, de nõ nu. pe. in coõtracnbꝰ. i
pꝛin. ⁊.l.ꝗñ alitert. ⁊.ff.quib ex cau.ma.l.necn.S.ſi quis. O ½ Alijs
q; niſi tres ſint teſtes inſcripti.ergo cũ alijs ꝓſunt.⁊ ſicnota quenõ ꝓ/
ſunt ſingula multa iuuãt. vt hic. ⁊.j.l.ꝓxi.⁊.ff.ex quibꝰ cauſis.l.necnõ
eta oſte §. ſi quis ſepiꝰ.nec debet iuder alligare animũ ad vnã ſpẽm ꝓbationuʒ
mẽta oſtẽſio.⁊ ðꝛ ſᷣm.p.a ꝓbe aduerbio.ꝓbe em̃ agit qui ꝓpat vyn ff. de teſti. l.ij. F. eiuſdẽ. ar. S.j.q nũ ero tu.l.vnica.in ft. 2
ia Implcre,i, Aitiones.quid ſtt. dicvt.ff. de eden.ſi quis..rõem. b ꝙ Defuncti
XZcreditoꝛ.i.ſicut.acc. i ¶ Implere.i. ꝓbare ſiue debi 6 qꝛ qedebat: ꝙ ſi qd eſſetibi falſum remouiſſet teſtatoꝛ.
Noꝛ neget ſlue dubitet. vt bic ⁊.ſ.de nõ nu.pe.l.ſi ex cau. ? c Eiuſdẽ iuris.i.ſicut ſuꝑioꝛi caſu nõ opat᷑ aliqð pᷣiudiciũ debitoꝛibꝰ
ſic ⁊ ĩ ſequẽti nõ ꝑat eis ſecuntatẽ qð obtinet ⁊c.q ſequũt:vt ĩ aut.̊ po
ſita. d ¶ Quãtitatem. nec ĩmutat aut᷑.quã bic ſignat.qꝛ ſi iurauit de
fuctꝰ br̃s eiꝰ plꝰ nõ põt petere.ſʒ nibilominꝰpõt exciꝑe. e¶ Quãtitatẽ
l.decẽ cũ ſibi deberent᷑.xx.aliud ſi dixit tm̃ ſᷣm.b.ſʒ aʒo dicit idẽẽt ſi di⸗
xit tm̃ qꝛ erroꝛe id videt᷑ dixiſſe cũ ꝑ heredẽ aliter eẽ ꝓbet᷑ niſt iuraſſet: vt
in aut᷑. qð obtinet. vel niſi fuerit ſciẽs.vt.ff.de pac.l tale.⁊.j.defal.cau
ſa adiec.i.i.in fi. Et nota hic ꝙ enũciatiue volũtates deficiẽtiũ.i.moꝛi
entid nõ ſunt ꝓ lege ſeuãde niſi ꝓbent᷑ vt.ff. ad ſilł.l.i.S.fi.ꝛ.l.ij. ⁊ bẽs
boc.sõ.cõia vtriuſq; iuð.ſcnptura.⁊.ff.ad ſił.liij.S.i.⁊.j.de teſta.l.vᷣba
teſti. ?. ff. de le. ij. ticia. .. gai. ⁊.l.añpe..qͥſquis. Sʒ in caſu ſuat᷑ vriũ
volũtatis enũciariue.vt.ff. ad ſil.l.i.S.fi.⁊.l.ij.⁊.j.arbi.tu.l.i.ſed diſpo
ſitiue volũtates defidẽtiũ ſᷣuãt᷑:vt ĩ aut.ò nup.s.diſponat.collł.iiij.
Bedf aut.qð obtinet.q ẽ deiureiurã.a mo.pꝛeſtito.accur.
W obtinet.l. ꝙ defücti volutas nõ piudicat veritati. ſ ſi iurat

„.

Ziber

Sn
pꝛeludicat in caſu.ſ.quãdo teſtatoꝛ iurauit nil ſe babere ĩ bonis pluſ aliis nudã. vt.ff. de acqui.re. do.l. nũq;.ac. ⁊ vacuaʒy. i
noĩauenit.⁊ ita ex boc parał pᷣiudiciũ heredibꝰ.ſed credit oꝛibꝰ minime. dicit᷑ vacua quã aliquis nõ poſſidet nec eſt in poſſeſſiõe.vtff. thg
An aũt exrraneo d ebitoꝛi paret᷑ ſecuritas per iuſiurandũ defuncti qui⸗ ac.empp l.ij. .. i.?.l.ij. Et dic ꝙ demõſtratiue ponitnõ ꝙ ſit ooꝰ gren
dã ꝙ nõ. tu dic ꝙ ſic:⁊ gratia exepli de beredibꝰ dicit qui babebãt ali ad tranſlationẽ dominij v acuã tradi.vt.ff. de fun. do.l.ſl fundũ foi⸗
quas res defuncti. g ¶ Relicta ſunt.vt.j.de ſideicõ.aut᷑.boc amplius licet quidã cõtra:vt ibi dixi. Iẽ diyit bic.p.ꝙ ſatis eſt ad domi u
b q Comparabit᷑.etiam nij ꝓ bationẽpo nin
ſi iurauerit 5 , AIſciotüberedes abannca bare bectnia: ein è ſ
enmnplo. pernicioſũ rabitur . Pꝛ. gal. a. ſabino. BIlcnptu heredez a l ptioneʒ ⁊ vacue E
C 6 quare domeſticll E emplo ꝑnicioſuʒ eſtvtei tua:vel teſtamenti vicõ vel bpoſſeſſõis tradi ial
n6 raunene. (— ſ ecredat᷑ nquiſ quacũs alia ratiõe nõ poſſe obti tionẽ ⁊ pꝛeciũ ſo (n⸗
SGimilis ratio.ff. de pe — cnpturece atqv* gunq. Salia aniOenOPoe 00 ſutũ. q nonpaa Fe
