garan aile e⸗ debiti detractionẽ inducitur. ambigit᷑. Quod ſiſpecialiter vel ſi ſ ↄpenſandi⸗ iidſ
lſi vniuerſe. 1 de iure de/ 2. Goꝛ ð. a. ariſtoni. generaliternemini ꝓbentur obli⸗ m / Ite beſte del unt
lgaran vrfted aeb 115. „Pniſſimus:indenitatiſq; re- bitoꝛ vel ei heres deceſſit:nõ düij neſt gfindene a
pen.niſi in caſu qñ nõ fece mediuʒ edicto pꝛetoꝛis creditoꝛi⸗ reꝝ vẽdicatiõe:ſed poſſeſſione bo vt.. bere.act. Akerin
it inuentariũ:qꝛ tũc inſoli cari eu — 2 . ſi adulta. 78 neg. ſtit.
du oib'l atiſ falitepri aut. bus h ereditanijjs demonſtratu : nox Itẽqʒ venclitiõe equali poꝛt⸗ geſt ſi ab eo. ⁊2 de offin,
debere. fal ſi vero ab yt quotiẽs ſeparationẽ bonoꝛũpo/ one pꝛo mata debiti quãtitate oibꝰ Bacrldedlner
utli anigiaionis Ntulant: cauſicognita imperrent. cectoꝛib coſulipot. DE. du. rſilte
vidure. Mꝛeoptabisigitur couenitẽ de⸗ (2. cc. domno. 1Sdebicige d ſn
deſcpahntlont ſicerij tui fructũ:ſi tenõ heredũ fi⸗ J vxoꝛtua ꝓtriente patmo aulta. poſtel, d3
1 rersaftarifg n Bno, dẽ ſectũt: ſed ex neceſſitate ad iuſuo heres extitit: nec ab eo quicqᷓ; ſoné=h ,s,
poſtuli ſeparationẽ fa/ diciũ 08 Puocare demoſtrauer is exigere ꝓhibita ẽ:debitũa cohere . ſ ileg⸗ e
cultas:cũ nait ad .g. Qlaudiane. dibus p beſſe petere nõ phiber e. pꝛo debi / re
e lrns dat yt coõtractu qui ceſſionẽreꝝ cũyltra eã poꝛtioneʒ qua ſucceſſit Am pꝛo/ *
bic ⁊ ar f. ð ſeparatiõib⸗ nteceſſit:debitoꝛẽ cõtrain- actionõcõſundat᷑. Sinaũt cohe daninhnranet i uiten
vt ea.l.. ſi auis ſuſpe / auxilio exceptiõis muniat. Actũc poſtulata nullũ ei danũ fieni patia ſbi⸗ Vaek man id
ctam. doemu iteratã poſſis deſiderare cõ⸗ tur. I dẽ. aa. et. cc. Aelide. atovel ſine. nnen
o gnita.multa veꝛtũt᷑ . 3. „ 5 b Rationẽ.dato nuni
4 Eagniatnltavere uentionẽ: c tantũ poſtea queſiuit poſſeſſionem rei ſemãde cli libello inſer / nin
ab brdenõ nouaueit. ; pꝛeſidẽ ad eiꝰ rei licẽniĩ debeet ãa vroꝛ defuncni ylalij credi Barbedte n, i
Ze, boegian ſir. ꝓpmouere. I Mpꝛ. DZio. ? ma toꝛes miſſi dñiuy er ea cã tenentes pelitcoaut. ſr
Zie vſuras non accepe —Xi. aa. ?. cc. Qlearine. adipiſci minime poſſunt. c¶ Qoͤuenire actio van
rut. Itẽ ꝙ qnqueniuz aec 1 Maiuileeſt qð poſtulas : vt Mdem. aa. et. cc. Tironcio. enüetlto
n nae e d, vndercirographanijs creditoꝛib? Vm ꝓponas eum contra ge bitena pelcon
ſunt: vt ff. de ſepara. li. F. debitoꝛis boa opellat᷑ ſuſciꝑe: ſa⸗ Iuẽ ſupplicasex adminiſtra Karls pu caſͤd Pe⸗
ſi filiꝰ. 2. b.lud⸗ 7.5. ſeq. daa ae⸗ . ſenpt int
Reankntege el ad berege. oneʒ. vt actio tua pereat vel ſaltem vt te retardet.⁊ ſicſit ex animo al ſen
y¶ Secutũ.ᷣſideiuſſoꝛẽ vel pignꝰ ab eo recipiẽdo vel ſtipulãdo animo no/ ffreret miſſio nõ vẽditio: vt.ff. ex qbꝰ cau. ma.l.itẽ aitptoꝛ. F.. . f. / 4
uãdi. 3 Ex neceſſitate. qꝛ foꝛte dies actiõis ꝓximo eritura erat: ⁊ ita lis bus excau. in poſ.ea.l.fulciniꝰ. ꝭ.i. Etno. ꝙ ſufficit aduerſus vnus e
tpe peritura. Ho.ergo ꝙ nõ dz ei nocereiſta nouatio cum ſit neceſſaria. ad latitare vt ille ſolus vẽdat:vt.d.l.fulciniꝰ.S.qð ſi aduerſis.⁊ enam on
ð c.ff. de ſepara.l.fi.⁊.ff.denoua.l.aliã. 3 Ernaemntate ſnentengl pᷣſens qñ q; latitat:vt.e.l.S.illud. e¶ Defendat᷑.defendi dꝛ ⁊c.vt an
4 ad ſuũ: vt.ff. de ſepara.i.ᷣfi. ff. quibꝰ ex cau.in poſſ.ea. hoc aũt.S.recte defendi. f. Coͤſtat. ſũ de
X cõtractu.muniat.ipᷣo aũt iure tenet᷑:vt ⁊.S.ti.i.l.i. matim babita cogninone.loquit᷑ em̃ beclex ante lit.cõt.⁊ videt ſa⸗

1 Soe
lin
Clbert
1ſfiſte
ſtrichan
ſagir
Gckſbeg
unltrt⸗

Clhk

—

Pee:
Ale
.
ſiäile
öevone
6.

E⸗
nnin

niſnc
ſichin
lunge

ſe⸗

GNerNNM

gütllfi
Nüiel
n.
eritin

4

r

Ntn

i

cũ ſolẽnitate bodie ſine ea ꝓponit᷑:vt inſti.deinterdic.S.i.⁊.S.fi. ꝰ

Septimus.

boc hic dicit ad exemplũ edicti.ſ.ſolẽnis. h ¶ onoꝝ.oĩnʒ olim
vt.ff. quibꝰex cau.in poſſeſſ.e.l.i.bodie cõtra:vt in aut.quã h̊ leges
Itẽ hᷣ qñ ñ ẽ ypotheca:vt.s.e.l.ꝓ debito.ſʒ nũqͥd miſſuspoſſidet.
Rñ. ñ. vt. ff. qbꝰex ca.ĩ poſejl.cũ ex legati. Iſ no.dꝛĩaʒ eẽ int᷑ poſſeſ

ſionẽ bonoꝝ.vt hᷣ
bonoꝝ pol.vt. ff
noꝝ. i¶ Epe aũt.
foꝛte duoꝝ mẽſtũ.
ar. ff. ð re iudi.l.de
bitoꝛibuſ. AUl die
bodie quatuoꝛ:vt
S. vſur. rei iudi.

l. f. vel vniꝰ anni:

yt ar. S. de pᷣſcrip.

xxx.an.ſi qͥs emp.
§. pe. k bienij: vt.
deiure do. impe. l
fi.vel ꝙꝙ ſtatutũ ẽĩ
greco:vt ꝓbat.j.l
fi.vbi dicit diffini
tuʒ a nobis tpᷣus.
Que opiniões ñ
placẽt ĩmo totum
iudiciſ arbitrio cõ
mitto. ar.ff. ð iure
deli.l.i. F. fi. T poſ
ſunt bre locũ pᷣdi⸗/
cta vbi pignus vẽ
dit᷑ ex interlocuto/⸗
nia ſnĩa. Si auteʒ
ex diffinitiua vẽdi
tur elapſo tpe q̃tu
oꝛ mẽſiũ ʒ Aʒo.
oliz duon. ar. S. ð
vſur.rei iudi.l.ij.
k oõpetenti. ar.
ad id qð interduʒ
appellat᷑ ad iudi⸗
cẽ ↄpetẽtẽ. Sʒ qᷣſ
ẽcõpetens iudex.
Rñ.qͥ bʒ men ĩpe⸗/
riũ.nã delegatus
mittere non põt in
poſ.⁊ ſic nec vẽde
re iub ere: vt. ff. de
iutr.o.iu.iub ere ca
uere.⁊ ita mgr̃atꝰ
municipał nõ mit
nt in poſſeſſionẽ:
vt.ff. ad muniap̃.
l.ea que.niſt in ca⸗
ſibus.yt.ff. ð offi.
eiꝰ cui mã.ẽ iur̃.ᷣl.i
H. i. ⁊. ff. de dã. in /
fe.l.i. Pꝛedicta lo
cũ bñt cũ agitur ĩ
perſonaʒ. ſi aũt in
rem ⁊ latitat id em
qð ĩ perſonali: vt
fiat miſſio ĩ om̃ia
bona ⁊ venditio.

„

G

tione tibi negocioꝝ obligatũ:hũc
pᷣm iuris rationẽ adito rectoꝛe ꝓ⸗
uincie potes cõuenire?. Maʒ ſi ad
circũſcriptionẽ tui iuris latitat nec
defendat᷑: ⁊ eũtuũ eẽ debitoꝛẽ cõ
ſtat: ad exẽplũedictibonoꝝꝰpoſ
ſeſſionem eius poterisimpetrare.
Zempoꝛe autem tranſacto etiaʒ
venditionẽ eoꝝ:a competenti iu⸗
dice poſtulare non ꝓhiberis.

In auten.collatio.v.conſti.vi.de

exhiben. ⁊ introducen. reis ꝗ. ſi

ad iudicem: ſi ſe ſubtraxerit: iu

dexipſe ſi adminiſtratoꝛ ſit vl is

qui iudicẽ dedit:iubet eum exhi⸗
ben. Si veroomnino abſit:
examinet iudex vbi ſit:iducijs da
tis inter quas ſi non occurrat: ᷣm
vnam parteʒ examiuato negocio
mittet actoꝛem in poſſeſſionem re
mum eius iuxta menſuram decla⸗
rati debiti. Quogd ſi redeat ante
q́; ꝓſequaturcauſam:reſartiata⸗
ctoꝛi omne damnũ:pꝛeſtabitq; fi
deiuſſoꝛem de lite pꝛoſequẽda et
res ſuas recipiet.
AAMpe. Juſti. a. Yohãni. ppᷣ.
Vm apud veteres queſtio⸗

pecunijs debitis pꝛo quibus ypo⸗
thece non ſunt conſtitute pꝛopter
res ad debitoꝛem peninentes:dũ
is ſeuerioꝛes creditoꝛes foꝛmidãſ
ſeſe celauerit:⁊ illiꝰ de rebus ad eũ
pertinentibus competentia ingre⸗
diantur iudicia:poſtulentqʒipoſ⸗
ſeſſonem rerum ſeſe tranſmitti:ſi
etiam alij creditoꝛes qubus obno

Si aũt tantũ abeſt ⁊ deſijt dolo poſſid ere idem eſt.alias in poſ/
ſeſſionem rei petite tm̃.⁊ id em in mixta:vt in.e.l:fulcimus.j. ites vi
deamus. 2. §. celſus. ⁊. SF. idẽ celſus. ⁊. SF. fl.
Sequitur aut.⁊ qͥ iurat.que eſt de exbiben.S.ſi vero.col.v.
Zqui iurat.idẽ ẽ ⁊ ſi ſolũmodo ad iudiciũ vocatus eſt.
m. Adminiſtratoꝛ.i. oꝛdinariꝰ. n Dedit. qñ iud ex erat

X ⁊ ſic delegatꝰnõ citat:vt bic.⁊.ff.de iuriſdic.om.iudi.l.iu/

bere.⁊ ſicẽ ð̊.S.qũo ⁊ qñ iu.aut᷑.qͥ ſemel.So.ſpãleẽibiin delega
to pncipis, o Exbiberi: re et bo qð ñ fac ðᷣlegatꝰvt dixi ⁊ bẽs ĩ

qui iurat ſe venturum

nem oꝛtam inuenimus ſuꝑ

De bo, auck iudi.poſſ.

aut.ð exbibẽ. trãſ.reiſ..ſivo.col.v. p. Examiĩet ſũmatĩ. q Examiato
matim.vt ⁊.ff.vt in poſ.le.ſi is a quo.nã demũ vtraq; parte pñte plene ea
minat᷑:vt.j.ſi ꝑ vim vel alio mõ.l.fi.Eſt ergo ꝙ bic dicit õ̊ regulã que.s.ð

iudi.l.iudices. x

ittet.oꝛdinariꝰ.nõ delegatꝰ:ſed delegãs:vt.d.l.iu

bere, 8 ſeben nram olim in omnia bona:vt.ff.quibus ex cau.in poſ.e.

xiuseſſe videtur poſſint quãdam
habere cõmunionem in reni poſ⸗
ſeſſione.Huiuſmodi dubitationẽ
amputãtes cenſemus per pꝛeſen⸗
tem diuinam generalem conſtitu⸗
tionem:vt ſi nonom̃es huiuſmo⸗
di debita pꝛetendẽtes ſed ex hijs
certisab iudiciali ſententia in poſ⸗
ſeſſionem reruʒ mittantur:non ſo⸗

lum hij ſed etiam alij omnes talia

debitapꝛetendentes eadem cõmo
ditate potiantur: vt poſſint cum
pꝛioꝛibus remim detentatoꝛibꝰcõ
munionem habere in rebꝰ:de qui⸗
bus ſicut ſuperius declaratur ꝓla⸗
tafueni ſententia?.Quid enim iu
ſtius eſt q; om̃es qui ad res debi⸗
toꝛis mitti debent:eſſe participes
huiuſmnodi cõmoditatisꝰ.¶ Nt
autem non in perpetuũ alioꝝ negli
gentia illi qui pꝛo ſuis debitis ala⸗
crioꝛes creditoꝛibus alijs oſtẽdũ
tur fuiſſe pꝛegrauentur:rectusno⸗
bis eſſe videturtunc cõmunioneʒ

habere in poſſeſſionem reruʒ alios

creditoꝛes quinon hoc peregiſſe
noſcuntur:cum pꝛeſentesquidem
in vna eademq; degentes pꝛouin⸗
cia in qua ⁊ poſſeſſoꝛes rerum cõ⸗
moꝛantur intra duoꝛum annoꝛum
ſpacia:abſentes autem intra qua⸗
driennium creditoꝛibuspoſſeſſio
nem ante lato mododetinentibuſ
ſuum debitum certuʒ faciant ⁊ ex⸗
penſas ſᷣm quãtitatem debitoꝛuʒ
perſoluant: eis quiſententias cõ⸗
ſecuti ſunt per ſacramentum eoꝛũ
manifeſtandas qui eas adipiſcen⸗
de gratia poſſeſſionis rerum ſuſti⸗
nuerũt:quia ⁊ ſᷣm debitaꝰ ſatis eis

l. i. Et ꝙ dicit pꝛo menſu⸗
ra dicũt:vt ſiẽ debitũ. x. i
rem.valentẽ.x.fiat miſſio.
Sʒ tu dic ſm Jo. ꝙ ettã
plus debeat valere.nec.n.
bic dicit ꝙ in tanto: ſed ꝓ
mẽſura.qð ẽ caute notan
dũ.⁊ ſic ſe bʒ ↄſuetudo.iĩ⸗
ſpicit ẽt an exigat expẽſaſ
vel non res pignoꝛata: vt
equꝰ vł argentũ:vt pᷣ caſu
lõge plꝰdebeant valere.

t Declarati.i.petiti. vel.i.

pᷣſumptii vel ꝓbati ſũma⸗

ve rol⸗ equatur.i. anteqᷓ
4

eat᷑ ad cauſe ꝓſecutõeʒ
⁊ boccũ agit᷑ ꝑpſonaliter.
Si aũt in rẽ dic vt mõ no
ta.in.l.cũ ꝓponas.ſi autẽ
ola bõa petet qͥs vel vt de
bitavel ypoth ecariã in oĩ
bus puto mittendũ:nã ⁊
tm̃ ẽ debitũ. Dãnũ: qð
vicio abſentie illiꝰpaſſus
eſt: vt. S. de iudi.ſancimꝰ.

x ¶ Eideiuſſoꝛe. iudicio ſi

ſti. Sed vſq; ad qð tpᷣus

admittet᷑ ad recuperandã

poſſeſſionẽ.Rñ.ſᷣm.p.vſ⸗
qꝙ; ad.xxx.an.vt ar.S.de pᷣ
ſcrip.xxx.an.ſicut.Alij di⸗
cũt vſq; ad annũ:vt.S.de
pᷣſcrip.xxx.an.ſi q̃ſ empti.
§. fl. ⁊ in auten. de litig. J.
omnẽ aũt.col.vi.ſed bijs
Rñ.pla.⁊ py. ꝙ pꝛima lo
quatur in act᷑.in rem.ſecũ⸗
da in actoꝛe abſẽte.appel
lationeʒ poſſumꝰ expecta⸗
re ad.xxx. annos. ⁊c ad.l.
3.de ꝓcur. l.eũ. ⁊.ff. de in
ius vo.l. ſã.

Am apud, duz is

debitoꝛ.

36 Alli. ſcreditoꝛes.
2 ¶Judicia iiudices.
9rãſmitti.⁊ miſſi ſũt
.¶ Potiant᷑. vt. ff. de bo.

ia. i. iudices.

auc.iudi.poſ.l.cũ vnus.

a ¶ Snia. iterlocutoꝛia.
b ¶ Lomoditatis .ſʒ nõne

qñn miſſi ſũt pᷣmi fuit õctũ
pᷣtoꝛiũ pignꝰ. ergo q pᷣoꝛ
⁊c̃.Rñ.dicũt q̃dã qñ mil⸗
ſio facta ẽin oibꝰbõis ge
neralit᷑.aliud ſi ſpãlit᷑. vel
dic in pᷣtoꝛio pignoꝛenon

ſeruari regulã.ᷣſed in cõuentionali ſic:vt.ff. vt in poſſ.le.l.is cui.S.qͥ pꝛioꝛ.⁊
de dã. infec. ſi finita..ſi plures. Itẽ boc qñ ſũt eiuſdẽ ti.al.ð.vt.j.q po.in

. „ — 2

pig.lij.⁊.ff.qͥ po.in pig.l.ſi ⁊ iur.q ſũt õ. c ¶ Negligẽtia.ablanui caſus.
d Alacrioꝛes.i.ſolertioꝛes. eꝗſ Quadriẽniũ.no.bic vẽditionẽ nõ fieni ĩ
fra quadniẽniũ. f ¶ SPerſoluãt.vt ar.ff. depoſiti.l.qͥ pꝛiuilegium.5.fi.
g A amfeſtadas.ſic.ẽ.deiudi.ꝓperãdũ.S.⁊ ſiqͥdẽ. Et no.qꝙ aliud eſt ĩ
expenſis in cauſa dã.infec.qꝛ poſtea dñiuʒ recuperat:vt.ff.de dã.infec.ſi fi

nita. F.cũ aut. in fi. F. b qſ Gecũdum debita.i/ꝓ rata eoꝝ que debẽtur:qꝛ
plus expenſarum nomine pꝛeſtabit ille cui plus debetur qᷓ; alijs,

Liber

¶ Sinaũt. vł alio. puta locãdo.x. K Oẽius qð.i.ius retinẽdi ⁊ vẽdẽdi.x.

lA nobis tpus.il foꝛſitan in
gnoꝛi vendẽdo:vt.j. de iure ð

greco:vel foꝛte de eo tꝑe dicit qð ſtatuitur pi
o.impe.l.fl. Ael de eo qð ẽ.õ.de pᷣſcrip.xxx.

an. ſi quis em. De rebus vero ꝑ iudicè poſſeſſis ⁊ ꝑ iudicẽ diſtrabẽd is tẽ⸗
pus expꝛeſſum determinatum nunc; inuenitur:ſed etiam bic id em tempus

ſeruandũ videt᷑ ſm.xy.
m Signare. i. ſigillare.
n ¶In cimiliarcho.i.in lo ⸗
co vbi ponit᷑ theſaurus.
0o ¶Trãſtulerit.locando.
p ¶ Per eam. ſ. perſonã vẽ
itoꝛis.
a ¶ Pꝛeſentibus. repete in
Eus evenduoꝛe quod
eſt.. .
bRubꝛica. De pꝛiui/
legio fiſci. qꝛ inter ceteros
creditoꝛeſ fiſcꝰ pꝛiuilegijs
gaudet: ideo de bijs di /
cit.ac.
Ona. occupata ſunt.
ᷓ tacite ſũt fiſco obli
gata: vt bic. ⁊. ſ. qbuſ cau.
pig. ta. cõtra. l.. . ij.
d Zuas. ſecꝰ ĩ bis qᷓs de
eras in dotẽ: vt. ſ. quibꝰ
cau.pig.ta.ð.l.ſat. Alij di
cunt etiã de dote bic dici.
⁊ dicũt ꝙ pꝛiꝰ occupauit
fiſcꝰ bona qᷓ; dos viro da
retur.
e¶¶Keſtituuntur. vt 7.3. ne

vxoꝛ pꝛo ma.l.ij.⁊.j.ad.l.

iuk. de vi. l.i. .3.de do. in
ter viꝝ ⁊ vxo.l.res.⁊ not.
ꝙ vbi fit executio in bõis
alicuiꝰ:⁊ aliꝰ vult dicere a
liquid ſuũ: ꝙ ꝓbãdi onꝰ
dicenti ĩminet: vt hic. ⁊.d.
l. S. ne vx. ꝓ ma. l. ij.

Aãuis ius fiſci.
ð ẽ vt bona ſecuʒ
cõtra he tacite ſint ei obli

gata: vt. ſ. qb ca. pi. ta. cõ
tra.l.i. ⁊. ij.
g¶ Pꝛeuenit.ĩmo vid etur
mulier pꝛeferri:vt.ſ.q po.i
pig. ba.l. fi. Sed dicſ Bᷣ
in fiſco:illain pꝛiuato.vel
dic hanc coꝛrigi. Iteʒ ad⸗
huc ↄtra.ff. de pꝛiuile.cre.
l. pᷣuilegia. So. bicð rea⸗
libus pꝛiuilegijs dicit ex
ipe attendendis ibinegat
deperſonalibus.
b1⁵ ſi poſt ceſſat. ſic er
go pari paſſu ãbulãt mu /
lier ⁊ fiſcus:vt bic.⁊.S.de
iure do.l. dotis tue. ⁊.l. ij.
⁊ idẽ eſſet de pꝛiuato qͥ tñ
cõtraxiſſet pignꝰ expꝛeſſe:
vt. ff. qui po.in pig.l.ſi pi⸗
gnus.⁊.l.fi.⁊.j.qui po.in

pi.l.ſi fundũ.ſecꝰſi nõ con

traxiſſet pignus:vt.j.l./⸗

xi.⁊ facit.ð.ſiꝓpt᷑ pu.pen

IYcũ pecuniã. ſol/
Aeres. ſ. fiſco ꝙ in
pertinebat ad fiſcuz. vt
cũ pſona etiã res obliga/
tas haberes.

fieri exploꝛati iurisẽ. ¶¶ Poſt cõ
pletũ autẽmemoꝛatũ tẽpus nullã
eis eẽ licentiã eos qui poſſeſſioneʒ
adeptiſũt moleſtare.uel aliquibꝰ
danis afficere: actões aũt quas ex
legibꝰ ſibi cõpetere putauerũt cõ
tra ſuoſ exercere debitoꝛes. Sinau
tẽ hü qui detinent poſſeſſones uel
ex ſentẽtia iudicis res uẽdiderunt
yl alio 'quocũq; legittimomõ om
neius quod ĩ his rebꝰ habereno

ſcũtur ĩ alias pſonas pꝰ definitum

anobis tẽpustrãſtulerint:et certaſ
pecunias accepenit: ꝗcquid ſuper
fluũ inuẽtuʒ fuerit:et ãpliusqᷓ; eis
ebetur:hoc mocdis oibꝰ neceſſe ẽ
eospꝛeſẽtibꝰ tabulariis ſignareꝰ
et in cimiliarcho ſacte eccleſie illi
us ciuitatis in q hm̃oi cõtractꝰ ce
lebꝛatur deponere atteſtatõe uide
licʒ pꝛꝰ ꝑ memoꝛatos tabularios
cõſcribẽda:pſente ẽt eo ꝗres eas
uẽdideritvel ĩ alias ꝑſonas trãſtu
leritꝰ:vt ꝑ eã manifeſtet᷑ tã quãti
tas pecuniarũ que ꝑ vẽditioneʒ re
rũvłtrãſlationẽ pᷣſtite ſũt:q; eaꝝq
ſuꝑflue pꝰ diſſolutũ debitũ inueni
antur. Mt ſi quis poſtea creditoꝛ
apparuerit et debiti cautionẽ oſtẽ
derit:poſſit ex his ſatis ſibi facere
pꝛiꝰ ſc rectoꝛe ꝓuicie ſine aliquo
dano cãe faciẽte examinatiõeʒ etñ
ↄcedẽte nec viros reuerẽdiſſimoſ
yconomos vel cimiliarchũ ſancte
eccleſie ĩ quo pecunie deponũtur
aliquod detrimẽtũ vel diſpẽdiũ ſu
ſtinere ꝑ ſuam auteʒ interlocutio⸗
nẽ creditoꝛem pꝛecipiente ſecũdũ
modum debiti ex depoſitispecu⸗
niis ſuum accipere debitũ. Nt au
tem non liceat creditoꝛibus in vẽ⸗
ditione vel tranſlatione rerũdolũ
vel aliquam machinationẽ velcir
cũſcriptionẽ facere :iubemus atte
ſtationem ſuper hoc celebꝛandam
apud defenſoꝛem locoꝛum geſtis
interuenientibus inſinuan::ſiuetã⸗

k ꝗ Nb eo. ſmarito. I Perſonalez actionẽ mandati. velneg ge.

nõ aũt ypothe. quò fiſcꝰ babebat: vt bic.⁊.j.de bijs.qni in pꝛicre.

.

lo.ſuc.l.i.⁊ deiure reipu.l.ij.li.xi.boc aũt acto pꝛefereris: vt.elfi

m ¶Aectigal.a vebendo dictũ. qꝛ octaua exrebus que vebunt᷑ a

cipit᷑.vt.S.de vectigal.l.allegatis,.⁊.l.ex pꝛeſtatione.

tum ex pꝛecioquãtuʒ debetur ſiue
pluſ ſiue minus colligitur: et pꝛeſẽ
tibus non tantũ ſicut dictumẽta⸗

bulariis: ſed etiaʒ viro reuerendiſ
ſimo cimiliarcho.Apud quẽ ſi .ita

cõtigerit ſuperflue pecunie ſigna⸗
te deponende ſunt iuſiuranduʒ ſa
croſanctiseuãgeliis pꝛopoſitiſ vẽ
ditoꝛem vel tranllatoꝛeʒ reuumpᷣ
ſtare:q; neq; per graʒ ẽptoꝛis vel
eius ad quẽ res iure ceſſionis trãſ⸗
feruntur nec aliquo dolo interueni
ente minoꝛem iuſto pꝛecio rerum
quantitateʒy acceperit:ſed eã quã
reueracum omniſtudio potenit in
uenire.
SBe pꝛiuilegio fiſci.
AMWMpꝛ Ant.a. eutropio.
NQOna mariti tui ſi ob reliq̃
dminiſtrationis pꝛimipi⸗
rie a fiſcooccupata ſunt
resquas tuas eſſe liquido pꝛoba
uenis: ab aliis ſeparate tibi reſtitu⸗
antur. I Sem. a. Maleriane.
Nauis ex cã dotis vir quõ
dã tuus tibi ſit cõdẽnatus:
t ſipꝛiuſq; res eius tibi obligarẽ⸗
tur cuʒ fiſco cõtraxit ius fiſci tuam
cauſam pꝛeuenitꝰ. Quod ſiꝰ poſt
bonoꝛũ eius obligationẽ rõnibus

meis cepit eſſe obligatus: in eius

bona ceſſat pꝛiulegium ſiſci.
Zem. a. Juliane.
Icũ pecuniam pꝛomari⸗
o ſolueres neqʒ ius fiſciite
tranſferri impetraſti neq; pignoꝛiſ
cauſa domũ vel aliud quidab eoqᷓ
accepiſti:habes perſonalem acti⸗
onem:nec pote s pꝛeferri fiſcirati
onibusa quodicis ei vectigalꝰ de
nuo locatum eſſe:cũ eo pacto vni
uerſa que habet habuit:ne eotem
poꝛe quo ad conductionem acceſ
ſit pignoꝛis iure fiſco teneantur.
Salua igitur indẽnitate fiſci:debi

toꝛem tuum ꝓpecunia quam ꝓ

n ſHõ ꝓbiberis.

oevi di
☛ raxit tibi.c.

b Bi poſtea. q;
diſtraxit ignoꝛas

Ecũia. de
bitoꝛe ſuo

qui ⁊ fiſci debitoꝛ

erat.
r ¶Eriuſta cauſa.
qꝛ vt cetera bona
ita ⁊ bec pecunia
obligata erat fiſco
⁊ dic ꝙ pꝛiꝰ cotra

xerat cũ fiſco poſt
ea cuʒ pꝛiuato:⁊
idẽ in alio pꝛiu ile

giato: ꝙ reuocet:

yt ff. cũ eo.l. lſzʒ
an. de pecul. I.

8 Extraoz dina,

rio.per ypotheca⸗

niam ſi extat. alias
coditione ex.l. q̃ ẽ
extraoꝛd. vt bic.?

3. de cõdi. exlege

l.i. Si autẽoꝛdia /
rio iure teneret ſe /

miſſes debẽt vſu /

ras:vt.ff. de vſuf.

l.cũ quið. .. fiſcus
tAuferk. ſalua ei

actione contra ſu /
unm debitoꝛem: vt

ff. ð iure fiſci.l. de/
fene. F. fl. el. ſeq.

m pattẽ.
tibi.ſ. mari ½/

to.
x Alleges.iam fi
ſco rchgnrs .
vEIntelligis. vt.
tiri.lſi ſucceſſie.

Jin te.reli/
qua.qꝛ par /
em iam ſolues.

⁊ Debitoꝛis. ſ.
ſolueres ſubaudi.
ſinõ babes: vel ſi
ne bocyerbo ſicle
ge.ſi cũ ſatiſfacie /
bas reliqua debi⸗
toꝛis.i ꝓpterreli⸗
qua.ꝓ quo.i.pꝛo
pter quam rem cõ
petens iuder aſeni

pſit tibi ius ſiſc..¶

in te tranſtulit ab
iſtam. j. de iure rei

publice.l. ij. li. bi

Allleh

ilri
ſtine

per

udi
AI

alla
aiou
Mpli

e

ſaflan

iglhe
n
sa
Altta
.

iuilcge

ztuike

Uluere
ſdepein

Gypkiti
ulelit
Uchebea
Mlllbr
ugint

deprc

nunpo
loppei

innn

colin

ſande

ille

minon
depo
diu
nde⸗

Uit
np
ußſch
420
NS
ggitn

ma

Pla
Ne

ue
hlln

lane
er

un
Ri
d
fe⸗

S
=
— ==

ori⸗
Unäikee
ahnin

ſüng

Gagne

Nigie.
MKie

ſuaſte
ſſn
mupthet

Uunſnu

GAind
Grte
ͤte
Grie

ſolueeee

niſltt.
Pmnfe
cigcfir
(Clictiu
Mieront
Motbinet
föureſiin
nſſe

6
4
ſlen

dag filios ſic: lʒ nõ

cuʒ pꝛiuilegia. Et

Rubꝛica. De pꝛiuilegio dotis.nõ em̃ fiſcus ſolum:ſed etiã mu
lier ꝓ dote pꝛiuilegium habet.ideo de boc dicit.Er not. ꝙ dicit h
t. de pꝛiuilegio qð babet inter perſonales actiões ſed de eo qð ba
bet circa ypoth ecam dicitur.j.qui po.in pig.l.fi.vbi ð hoc ſatis di
89.ſed ⁊ h ec lex ð eo ſimiliter poſſet intelligi in caſu quẽ ponit.
Lire.pui⸗
legiũ. quo
pꝛefertur alijs in
actione perſonali:
vt.j.qui po.ĩ pig.
l. fi. F. ad hec.
oſAd beredẽnõ
tranſire. ſ. extrane⸗
um. vt. ff. de regu.
iur.lpuilegia.ſed

eo fiſco ſoluiſti:moꝛe ſolito conue
nire non ꝓhibenis.
ABSem. a. Conto. J
debitoꝛ cuius fuiſſe fun⸗
um tu ipſe cõſiteris: pꝛius
euʒ diſtraxit qᷓ; fiſco aliquid debu⸗
it:inquietanduʒ te non eſſepꝛocu⸗
ratoꝛ meus cognoſcet. NMam ⁊ ſi
poſteaꝰ debitoꝛ extiterit: non ideo
tamen ea que de dñio eius exceſ⸗
argu. f. ſo. ſerunt pignoꝛis iure fiſco potuerũt
ma.l. etiam. in pn/ obligani.
cipio. Et not. bic
pꝛiuilegia alia re/ ISem. a. Magne.

ala ila ricdo⸗ ¶PN Ecunia quam creditoꝛ ade
5. tiu.il. quuis A e ADbitoꝛe ſuorecepit: ſi poſtea

vt iure h er̃ditario
ſed filiationis: vt
S.qui po.in pig.l.
aſſiduis. S.exce/
ptis.⁊ argu. ff. ſo.

Alia perſonalia. ex iuſta cauſa fiſco reſtituẽda ent
ſine vſuris debetur. Quia nonfe⸗

⁊ illla ex cauſa: vt
ff. de pꝛiuik. cre. l. V
nus contractum:ſed ſuum recupe

ratuʒ extraoꝛdinario iureaufert᷑.
pera. Goꝛð. a. Seuerine.
Vm patrem tuum ficci de⸗
itoꝛem fuiſſe demonſtres:
eumq; nubenti tibi poſſeſſionẽ de
diſſe alleges:pꝛocuratoꝛeʒ ius fi
fertur vt.ft ꝙ an ſci exequentem: eaʒ iure pignoꝛis
eo. l. iij. ⁊ de pe/ reuocare potuiſſe intelligis?.
rl er facto d ſ. II Mpera. al. 7 Gal. aa. dio

Si autem ambo

multe ſũt perſone
que babent in per
ſonalibus act᷑.pꝛi
uilegia. vt patet.ff
de pꝛiuil.cre. ꝑ to⸗
tum. vbi ergo con
currit pꝛiuilegiatꝰ
cum nõ pꝛiuilegia
to:pꝛiuilegiatꝰ p⸗

ſunt pꝛiuilegiati. doꝛo.pᷣpᷣ. ——
Kannden alce Jin te ius fiſci cum reliqua
1 2. 5 „ .
mittantur: vt duo debitoꝛis pꝛo quo ſatiſfacie

deponẽtes. ⁊ ides/ bastibi ſoluʒ cõpetens iudex aſcni⸗

Ren eut nt plit ? tranſtulit abeis creditoꝛib⸗
agit iutele. qucod quibus fiſcus potioꝛ habetur: res
exemplum nõ pla quas eo nomine tenesnõ poſſunt
cet.ſ.cum in tutela inquietari
ſetgate⸗ xpothe⸗ 4
ca. Bz die depo⸗ cä .
nens 2 pupill? qᷣ De priuile gio dotis.
agit neg. ge. cõtra
amicum ſuum ne⸗

gocia ſua gerentẽ I Mperato. Seue. ? AUnt. aa.
vt.ff. ð pꝛiuił. cre. HKirmio
l. ſi negocia.⁊ alia
multa exempla in
uenies in illo ti. Cauetamẽ qꝛ inter perſonalia pꝛiuilegia ſunt que/
dam que alijs pꝛeferantur: vt ecce fiſcus:vt.ff.de pꝛiuił cre.l. q8
Igem dico de muliere:nam ſi pꝛefertur in ypothecaria antenoꝛi ⁊
tacite:vt.j.qui po.in pig.ha.l.fl.ergo ⁊ in ꝑſonali pꝛefertur alij pꝛi
uilegiato. Idem dico de eo qui in rem reficiendam credidit:vt. ff. q
po. in pig. ba.l.interdum. Idem foꝛte ⁊ in funerana: vt ff. derelig.
lLpenul. Si autem eſt contentio inter iſtos ad eo pꝛiuilegiatos pu/
to ꝙ cõcurrant niſi caueat᷑ lege aliquem alij pꝛeferendum: vt dicit
ffeꝙ quis. Inter non pꝛiuilegiatos melioꝛ eſt condinio occupan/

taria tranſtulitꝰ: creditoꝛibus per

Deßui.fiſci. De pui. doß.
De reuocãdiſ bis q̃ i frau.

tis:niſt alij iam ſint miſſi in poſſ.vel niſt om̃es inſtabant ⁊ gratificauerint
vni:vt ⁊.ff.de bo.auct.iu.poſſ.ſi vero ex pe.S.i.⁊ que in frau.cre.l.qui autẽ
§. ſciendum. ⁊.l.pupillus. JMVMB
a Rubꝛica. De reuocandis bijs que in fraudem creditoꝛuʒ. Hon ſolũ
per miſſionem in bona conſulitur creditoꝛibus:vt.S.dixi.verum etiam per
reuocationẽ eoꝝ q in frau⸗
dem ſunt alienata.

Lire debes pꝛiuilegiuʒ
dotis quo mulieres vtũ⸗
tur in actione de dotead
eredem non trãſire.

Iveres. ad eum.
reditoꝛem ſuũ ꝓ⸗

Aum.
c ¶ Ceſſi..dando ei in ſolu
De reuocãdis his que per fraudẽ de Zranſtulit de facto.
alienara ſunt e reditoꝛibus. ſcʒ bere
ditarijs: vt. S. de bere. vẽ. l
ij. ſic ᷓ debitoꝛ cuiuſdam
ſucceſſit meo ð bitoꝛi. ⁊ H
bona hereditaria in ſolu⸗
tum dedit ſuo pꝛimo cre⸗
ditoꝛi.
f¶Excuſſis.ſ.heredis.⁊
boc ex voluntate.naʒ ⁊ cõ
tra bona tenẽtẽ poſſet pꝛi⸗
mo agi ſed ⁊ qñq; ex ne⸗

mãſit obligatus. Di igitur in frau ceſſitate:cuʒ creditoꝛes di
cũtur fraudari re ipſa ſᷣm

dem tuam id fecerit:bonis eius ex
. I aret⸗ hh 930. Sed bodie ſemp e
cuſſis vſitatis actionibus: ſi teibi?ꝰ neceiſtatevt ſ vepig an
negocium geſtum fuerit: ea quein ren hoeſt debuorl ila 5.
B ipothecaria dicat. bec ve⸗/
fiaudem alienata ꝓbabunturre⸗ bdereuocatoria ac.
uocabis. g Actionibus.ſ.paulia/⸗
a. alex. a. ſempꝛoniane. na caluiſiana ⁊ in factum
I ſucceſſione patrisabſten-

AAlpera. Ant. a. Teſſie.
Jheres qui poſt aditaʒ
hereditatem ad eum cui
res ceſſit coꝛpoꝛa heredi

de quibꝰ dic: vt diximꝰ. S.
ſi in frau.patro.al.l.ij.

ta fuiſti:ob ea que in dotem b¶ Sinbri. ad tuã leſto⸗
data ſunt ↄuenire creditoꝛestene nenn ſc . deteſtibus. lni
queunt: quibus pignoꝛata in do⸗ s qſ Jn fraudem intemeni
tem data non docentur niſibonis chte fraude vł vminſq; vł

vnius ſʒ diſtinctionẽ.j. e.
l.penul.vł nullius ſi omia
donaſſz:vt. ff. que in frau

defunctinõ ſufficientibꝰ:: in frau⸗
dem creditoꝛũ dotem conſtitutaʒ

pꝛobabit᷑. ¶ mꝑꝛ .HDiocl. ⁊ ma⸗ ccxe.l. lucius. F. oẽs.
xi.aa.⁊.cc.acindi. Iſucceſſioneab,

paternahr̃ditatete abſti
nuiſti nec quicq; in fraudẽ
creditoꝛum ex bonis eius in te do⸗
nationis iure tranſcnpptuʒeſt:apꝛi
uatis creditoꝛibuspꝛeſes ꝓuincie
couenin te non patietur.
m. aa. et. cc. Epagatho.
ios debitoꝛis ei ſuccelen v “
See e Docentur. vt ⁊.S.ti.ij.
8: velutiin creditoꝛũ frau- 4 paren ſcd boe faili⸗
dem alienatoꝝ facultatem reuocã in beinetball vr. ð
. , WT, Amip. l. i. li. xi.
di non habere:notiſſimi iunis eſt. oWuſficlentibus. intni/
bus ergo caſibus poterit
hec filia cõueniri ſcʒ cum ſucceſſit patri. Item cũ non ſucceſſit ſed res dota⸗
les fuerunt ſpecialiter obligate:vel cum in fraudem creditoꝛum dos con/⸗
ſtituta fuit.ſecus ſt in fraudeʒ patroni:vt.ff.ſi quis in frau.pa.li.ꝭ.ſʒ ſiro.
ꝛobabitur. vt ⁊. ff. e.ait pꝛetoꝛ.S.ſi cum mulier. ⁊.l.fi.S.i. V
paterna.a pꝛiuatis.nam a fiſco ſecus in caſu:vt diximus ſupꝛa jl.
xim a.accur.
lios. alienatoꝝ a defuncto.⁊ ſic nota non audini aliquẽ allegantezs

turpitudinem eius cui ſucceſſit: vt hic.⁊.S. de ſeruo pig. da.ma. ſi creditoꝛi
bus, nec ſuam ꝓpꝛiam:vt,S,detranſac.litranſactione finita, ⁊.j.de reuoc.

R ſtẽta.i.te abſtinui⸗

1.
Data ſũt. a patre.

d eſRequeũt. vt 2. S. ð do.
ante nup.l.derebus.⁊.j.l.
ꝓxi.⁊.l.ᷣij.⁊.S.ar.tu.l.eum
qui.⁊.ff.qbus modis pi:
vel ypo.lucius.

ſt erſct bitoꝛ ageret in fraudẽ creditoꝛum. Sicut em̃ quis re ipſa dicik frag 6
18. 7.5. de kebus al. non ali.l. vendittricd. . ꝛua ⁊ ille ad quem res peruenit poteſt dici fraudatoꝛ re iſſſa wnet
do lcn pſten io a tenpus. olim duoꝝn meſom: vrif dere inaͤrl.debi ſent bonaſie aecepent & ieo dicit condenandum.j.annũ ⁊ in⸗ enenſi
— toꝛibus. bodie auzrmor vt Feapl et l s a creditoꝛib?ꝰ quãtũ facere poteſt. * eil malam fid e bab eret tunc nlii⸗
1ERonis poſſeſſis.paucis q̃ nõ alienauerat.⁊ dic poſſel . vL. vt. ff. e, li. i. Rñ. Ael dic apenius loquitur cum tu libera
le ons boſ⸗ Ron ab eis ſtao debitore:vt ſtatim innuit. dum v̈m. p. vt. ff. el. *E 5 ſti eu per accepti⸗/ grp
, n5 diſti 2 lanonẽ qui er cau 14.
eneionernd li, I Criſt. I Dem. aa. ⁊. cc. mẽne ſa donationis i, uſ
ndo ſciuerit vel igno / ga.⁊. Cc. A riſt. = em. ga. 7. c. e. . a donationis ti /
ne da vnoch alute ⸗ 4 Dem acc. N eſt:aduerſuſ Jactu ſoleniꝰ pꝛecedentẽ Letereharn Ke X.
o Perracka q. dicereriti. Kresani ſnia cõdẽnatus intra obligationem Pen emiſti: ꝑ ratus pauliana in lt umn
oniucratino exigitur ſciẽ ſtatuni tepus ſatisnon fecit:nec Picis aduerſus frauclatoꝛem in- qutu facerepo/ tre
eelautaurg voe ſtractis per actonẽ in factũ cotra teſt: veldolo. m. fecit quominus f. deretrc ne igiui
ſctum. 1.5. ſimili modo -iena Fan demt c tedi etuotantuiactio eoſ.5. i. Al dicter unden
i 5 ulua emptoꝛem quiſciens fraudem cõ poſſit eclctone co & vocet frau / uudun
tinvt f acr r oblig. er Pparauit ? contra eum qui exlucra⸗ nem permim. datoꝛem eum qu lnun
pmiſſone giir eeo tiuo titulo poſſidet: ſcientie mẽtiio iaftanden cedi, acant

civiéris: vt. S. e. l. ij. ⁊ eo . tonm Ubataln —
e modo diſtinguimr in ne detracta creditoꝛibus ſuis eẽ 4

——— . , TT pſetenetur boc mndade
e alienata in fraud ez pa/ . Eplicit liber ſeptimus. edictoamtseſn dd fan
re alienata in frauc conſultum. eveit.
toni: vr ff. ſi quid in frau. d ctum: vt. ff. el. . . Nenhat
pa.l. i F. dolum. 7. F. ſi qs i.in fl.i. Rñ. =.l.fi. in fi. ⁊ poterit inquãtuʒ facere poteſt tenen qua / Aſeciai
in fraudem, ſolenni.ſ.ſtipulatione ⁊ acceptilatiõe:⁊ loquitur beclex de do poſtea ceſſiſſet bonis:vt ff. de cel.bo.l.iij. ⁊ inſti.deact. il. cuinheh
Aacdtu ſolenni. ſ. .

altoꝛ erat 8Annum. a tẽpoꝛe alteneniis vellceratitderglcnd iasosg iüun
Avebuoꝛequir Grditos e dt idẽ annus. Sed poſtea in id quod peruenit: vt in.e.l.S. actio. .. Dsinpene
, enram Pevret zu ectnonas nereaub⸗ teaineften . te oint. Heclu iaſonas remenr un pꝛo eo habeatur geſipoſ umſſumt
oeleroe Pehime vid eturcantare bec lex.id eo dic ꝙ beclex euʒ vo e unlarer rontme
Araudatorem qui liberatus eſt excauſa donationis:cum non ipieſ de· vHHemtuleclectoꝛi tuo⸗ Eil
blsee
Munſedta
lensyvebt
((Nalbo
Mflche
ſton
henct

udialbee
Sn
Elueauua

igdeht
ſintq
nlen
ſunp;
ffad.
Meart
N
aidi
in
kſcgoſen
heupabe
flunregi.
gaans
ſdcle
A
Alayr
ꝗ önen
“ ihrie
iſin

Octauus. De interdictis.
Au Rubꝛica. a De interdictis. Quia poſſeſſiones de quibꝰeſt di mihi coͤtrarius. Item cõtra cõmodatarium vel ſimile vtroq; iudicio ago
n 1ee taum per interdicta defenduntur. ideo de his ponit. erant interdi⸗ certe nõ ſum cõtrarius mibi: ⁊ tamẽnõ poſſum ratiõe oꝛdinis in recuperãõ⸗
Cunei aa foꝛme ⁊ cõceptiones verboꝛum apꝛetoꝛe introducte:queverba da vel adipiſcenda planum eſt. Item agere viciſſi alter poſſeſſoꝛio alter
rſſ bodie non ſunt in vſu ſed viʒ ⁊ auctoꝛitatem retinemus:vt inſti.e. petitoꝛio.⁊ tũc deretinẽda.aut ago reivẽ õ ↄmodatanũ ⁊ ipᷣe vti poſ.affe
nuin hh.r ſ.e incenrin ſi.⁊ dicũtur quaſi inter duo reddita.vt inſti. rens ſenon ↄmod ataniũũ ⁊ nõ poſſum ꝓpter oꝛdinem:vel ago vti poſſ.⁊⸗
Nc e.F:lj. ipe cõi di. In recuperãda
aen Anppo/ bo ppoſita habet ſi arboꝛin alie· dedi mieomuni oit idein
acml s nas edes impendebit. Item ſiin adipiſcéde in quibus ca/
hurqimne Aagatban/ oni aarij imn -hir He ſibus ſilr eſt planũm di
non geli. arboꝛes ert alienũ agrũ impẽdebit quibꝰ oſtẽ ſt planußm 8
6 . . . uerſas op iniões:vt no.S.
i ßoſe atrrmne ditur nec aboꝛs quidem occaſio⸗ Gmcemtimo ceti vt .
miinn ſub fundamento ne vicno nocere ohoꝛtere remad 5. dereiven. loꝛdinarij. 2
nmule don e diſe⸗ . ſuam equitatem redigetꝰ. 5 gea.li, f oeaeqte
ohiclkner lutiſq; ideo fũda ”ñůsõäͤ MMale poſ.l. exitus.
ee mentis domꝰ tia Explicit liber vij. Incipit hber. Pera. Halen. ?7 Ball. a. Hꝛia. ſiue ab eodẽ hec
tunnmn minabarurwins. piij. De interdictis. Nmaſſe. dooo iudiaa. -Peritoꝛius
hfuina pullum auplin ti AlE NReles pꝛouincie in eu qui Rogeſſoanen Pp oneer
W icoperce Fice/ ratoꝛ Anto.cuocato. eiuſdeʒ pꝛouincie non eſt necex in aliud ecõra pponatur:
tbſetnnt batur: qꝛ nec inter eE aliud ecõtra ꝓponatur:vt
Krdnzi dictum ð arbo. ce Em pꝛoponasa⸗ terdicto poteſt cognoſcere . ego ago in rem cora de⸗
i en. deguo hlus dicibus arboꝛuʒ in Apꝛ. Diocle. mari. aa. et. cc. enube ohiche
ud idind duo picina agathaã geli? peimo. pᷣ. cõmuni diui ſt petitoii:
titinn⸗ copin baperlen area poſitis creſcen⸗ i Vcerti iurisnõ eſt oꝛta ꝓ elee eniaſ mane pl⸗
ſuln Sndenee. iibꝰ ſundamẽtis do pꝛietatis et poſſeſſionis lite pꝛiis cen i.fundi Gwerovnux
Mhengin tunc ſuccidi arbo- mus tue neriaſun aſen Dreſes poſſeſſionis decidi opoꝛtere oue . cotra alium vti non i. rei
rem a ſtipite pꝛeci interdi n al⸗ oné Dus oni ven. cõtra cõmodatanuʒ.
pit᷑ aliud cũ agro acdh cxemplu; inte cioyqucuiq ſtionẽ comp etentibus actionib Item in vnde vi.⁊ adipi⸗
impẽdet.⁊ tũc.xv. ſcende plana eſt.⁊ boc di⸗

pedibus a tera cobercetur. ſed neutrum iſtoꝛum pꝛima facie habʒ
locum ſed tamẽ de equitate ad inſtar illoꝝ interdictoꝝ deficientibꝰ
directis verbis dabitur vtile interdictũ vel actio in factũ.⁊ hoc di⸗
cit hecler.
c¶¶ In albo.i.in libꝛo pꝛetoꝛis.vel.i.in aliqua materia alba alia vt
carta vel eboꝛe vel marmoꝛe.vt ⁊.ff.de iur.om.iudi.l.ſt quis id.ac.
d Pꝛopoſita habet.duo ſunt interdicta bic de quibus facit men/
tionem quoꝝ pꝛinapia bic ſupponit:ſicut ſi aliquis allegans legũ
capitapferret ⁊ ſunt bec ambo:vt.ff. de arbo.ceden.l.iiin pꝛin.⁊ de

iudi.ait pꝛetoꝛ.
e¶ Quibus oſtendit᷑.i.ex mẽte quoꝝ colligit᷑: ⁊ ſic nota magis mẽ/
te ſiue cauſaʒ legis inſpiciendam qᷓ; verba: vt ⁊.S.de libe.pꝛe.l:.iij.

Itẽ ꝙ de ſimilibꝰ ad ſimilia ꝓcedat᷑: vt ⁊.ff.ð leg.⁊ ſeñ.cõſul.l.nõ
poſſunt.qð qᷓ;uis circa arboꝛes cedendas notemꝰ: habet tñ gene⸗
ralem inſpectionẽ vt vndiq;ʒ ſit redditũ interdictũ ad ſiłia ꝓcedere
poſſumꝰ pʒʒ.¶. vt ⁊.ff.ar.fur.ce.acſi plures.S.i.⁊.ff.ad exhi.l.the
ſanrus. Itẽ ⁊ nota vbiẽ ſimilis equitas ⁊ ſimile ius ſtatui debere
vt ⁊.ff. ad.l.aquił.illud. accur.
n ꝗſſHec arboꝛis.nõ ſolũ ꝑ aliquãpſonã vel alienam pecudem.
g giger ſe qua acnone ꝓpoſita.Rũñ.vtili interdicto de arbo.
ced en.cũ directum in duobus caſibus locum babeat:vel actio ĩ fa⸗
ctum qð in idẽ recidit:vt inſti.de interdic..fi.vel ſubſidiaria:vt.S.
de ſacroſanc. eccle. ſancimus.vel officio iudicis. Sed oppone aut
bic agath angelus plantauit arboꝛem ſᷣm foꝛmã legis que eſt.ff. fi⸗
nium regũu.l. fi. ⁊ tunc nullam penaʒ meretur:vt.j.ad.l.iuł.de adul.
l. gracus.⁊.ff.de aqua plu.ar.l.vicinus.aut cõtra.⁊ tunc cõſtat pꝛoꝛ
ſus euellendam. ſed Rñ. non eſſe attẽdendum qualiter plantauerit
quia ⁊ ſi ſ̃m foꝛmã.l.plantauerit tamen puto habere locum.li iſtã.
S Reſes.in eum.ſ.inuitum.
1R 4Er interdicto.in quo facilius videtur nondum ex alia
cauſa:vt.ff.de iuriſdi.om.iud.i.fi.niſi in caſu.vt.ff.de fid eicõ.liber.
l.non tantuʒ.S.artificuliano.⁊ ſic innuitur eſſe leuioꝛem interdicto/
rum cognitionem qᷓ; aliarum cauſarũ. Item qð hic dicit eſt verum
niſi occaſione recõuentionis aliud cõtingat: vt quia de poſſeſſione
ibi recõueniatur:vt.S.de ſen.⁊ inter.om.iudi.aut᷑.⁊ cõſequenter.vł
niſt de cõſenſu p artium. vt.ff. de iudi.l.i.⁊.ij.in pꝛinci.vel niſi poſſeſ
ſio ſit ibi:vel licet alibi ſit: vis tamẽ fuit facta ibidem: vt.S.vbi de
poſ.a.l. i. accur.
lcenti.agit vnus contraalium poſ.⁊ pe.aut de retinẽda vt
gaʒ yti poſ.⁊ rei ven.non poſſũ ꝓpter oꝛdinẽ:⁊ quia ſũ

cit Jo.⁊ bic dic vt in pꝛeſenti glo.expoſui.Sed quid ſi agã petitoꝛio tãtũ
Rñ.iudexnon babet ſe intromittere an de poſſeſſione agere velim:vt no.S
vt que deſunt aduo.par.l.i.⁊.ff.de vi ⁊ vi ar.l.cum fundus.S.fi.Cõſuluit
tamen lex ꝙ pꝛius depoſſeſſione agã:vt.ff.de reiven.is qui. .
m ¶ Pꝛopꝛietatis.ſi depꝛopꝛietate ⁊ poſſeſſione queratur pꝛius cognoſcẽ
dum erit de poſſeſ.⁊ poſtea de ꝓpꝛietate:vt ⁊ oꝛdine iſto ſeruato:cuʒ ſuꝑ
poſſeſ.ſentẽtiatũ fuerit ꝓ altero:alter nibil ominꝰad mitu᷑ ad q̃ſtionẽdñij
ſtrem vendicare velit. Sed in hoc erat grauioꝛ eius cõditio ꝙ abipſo nõ
ab alio ꝓbatiões dñij exigẽtur. Dixerit aliquis:cũ de poſſ.ſepius querat᷑
per interdicta nũquid in eis ſeruabit᷑ antiqua ſolẽnitas: qð ſi ↄtingat vix
⁊ cũ magno piculo ꝑuenit᷑ ad dñij queſtionẽ cũ poſſeſſoꝛiũ opoꝛteat an⸗
te.Et rñd et᷑ ceſſare ſolẽnitatẽ ad exemplum extraoꝛ.
n Dueſtionẽ. Jo.⁊ Aʒo. a.b. intelligunt quocũq; mõ de poſſeſſiõe aga
