1I Saus enphatbe⸗ cẽpellant. Scituris⁊ ipſis ꝗ 1 jerſerit clades 6 pꝛſus ip⸗ menkrſ d anc W“
venachigiren 5,e⸗ facultates poſt hãc legẽ eis ad cõ⸗ i en rei que ꝑemphiheoſim uionis ad ei ſpe üiſtn
bes inſtit. loca. §. adeo. en T.irst. en ſa⸗ lus etia⸗ m H
ca qus dcrüſu miſerint: nra lege eoꝛũ ſusetiaʒ reique ꝑen m⸗ ccar. Sed qui e ent
Gaireuſeteraa ecezilsun nlla eis exactõ data eſt facit interuũ:hocnon em-⸗ crar Kaugeatur rſ
mü babes j. . Cona 1 d. alieni hiteothecario cũ mhil reliquuʒ ꝑ res an augeatur Gllnert
cta. Pꝛimuͦ babes ſ tra eos concedat᷑:ut ꝗ alieni ap. phiteo e talitate penſio. rſdeo po nimni
Eijeze ſaral babeniſ. Petes ↄſtitutusꝰ:militẽ ꝓcuratoꝛẽ manſit:ſed rei di gegd fra tar⸗ . agien ſahe —
.5.1. . ef. „ ſii arat, 4e ruebat etiã nullo intercedente arensval late ic
E vahlteo tecariũ. ex elegent:ꝛ aſinsc adat reckius rec⸗ habiturꝰfuerat imputef. agmnent Nech⸗ ſuntye
14Emp opi b Pateat aũt omibus hmõi copia cõtractu ha 4 luuionis ad ſſtar ſinin⸗
aitsd tps aloea ud ↄpetentes iudices accuſatio Sin vero pticulare vel aliud leue fuctuarij. vt. f. mndti
ſoꝛe diſten.. vr f. dee.i nierutan in hac cã delatoꝛ exiſtat danũ crigeler nan ipſa Ei ——— ze
d 8. . — 7 „. . . OC C Im „JRe
Abtale ocano re d intelligat. Pena quã ↄtra milites Brecccrorite i⸗ panibusnõ du⸗ TLemobe
ff. loca.l.nõ ſolet.at bic Hee teptoꝛes: pſos bitet alcribendum. eeotecarij⸗ niru
ſic trãſit vtilis ⁊ natura Mroxꝝ Pceptoꝛu ↄtep OE e e 2= poactiones pteril „
lis poſſeſſio: ? ius cõſti⸗/ ꝗqeis conductiones reru ad ſe Pti⸗ = Apr. iuſti. demoſteni. pp. las que ex natu/ zmi⸗
en Zebaredo ec nẽtiũ pmiſerint ſtatuimus:in futu· i emphiteotecarijs cõtra rare Sn. balttl nn
l.i.S.ſi. Itẽ boc ius ĩ re Kti E 1 — . .ſ e gunt. uſen
tis ſoli tantũ cõſtituik nis cauſis obtinente. ibus ſancimus: ſi igalie x1 apale . naͤde,
I Alienationis. qꝛ bic ⸗ pactones in emphiteoticis intn oe Hee mien. gn
1 achuſccenſeh SBeũnne anphiteotico. mentis fuerit colcripte: eaſdẽ ⁊ in —— i
res 9 uocari. vt.f.e.l.ij. — , e 8 „ 7. „ . 5 „jete⸗ 4 niſ
fi. Iẽ qꝛ dñium ſ. di⸗ I Mpr. ʒeno. a. ſebaſti. pp — oĩbusalijs Cpitulis obſemian: et vel ſup alia ve gnͤz
uinamlene rar Hsemphitheotecanũ de reiectõe eiusꝗ emphiteoſim ſu ört pua ſ lu⸗
miiſo llenarlo Sge⸗ onis neqʒ ſcæpit ſi ſolitã penſionẽuel pu.fun ps ſoluatt quin ſunc
de deſemaovo he ſt necß elecrtanie eR cõnũ apochas nõpᷣſtiterit. Sin gueniu val der⸗ hn⸗
vr.ſ. de Bedi lienatiõis eſſe titulis adij za d. i i veſubicct, et eno
in vẽditione eſt pcium ꝰ al . „ 5 oc capitulo fuerit niũ.vt ſubijcit. llapn
tanu win quatitate. bic ciendũ.ſed hoc iustertiũ ſit ↄſtitu auteʒ mihil ſuꝑ hoc cap detelectionere, u⸗
aũt ⁊ in ſpẽ. ⁊ pᷣterea ꝑ . ”M bak dii gkunclloſtfeo 9 niicd
ſingulos annos ſolui . bic ne zʒ ¶Apocbas. nõ pᷣſtiterit.i penſto ſoluebat–᷑ dño ⁊ functio fiſco ꝓ *
vr inſii debe nemp ſ n e Fſe ler rochg Fiadeo. Sebine 4 nda r onnburots iuſabicvatoochan iot a
ceſſaria eſt ſcriptura. vt bac lege.qð ende g etten re. Sed opponik ſionée de ſoluto.vt ⁊. S. de fi. inſtru.l.plures. debebat eã dño en Ala
opus.⁊ in multis alijs vt curioſus lece⸗ po Ftie e. biteoſim. vt in in vnoquoqʒ anno. als ſi nõ redderet ꝑ trienniũ apalpot ven⸗ e
qꝛ etiã alienationis vocabulo cõ tinet.ſ.d dae . all. n His l.fi que ſunt Et boc ea rone.qꝛ poſſet eſſe ꝙ res ad dñum rediret 2 fiſcus 3 iii
aut.de nõ alie.S.alienationis.colla.i.⁊.S. Rveohzig ſtricte accipias ret etiã pᷣteritas Uncnaas l ebublrin Datoꝛ Slego ba hin
5. So. no cotinek app õ 8 Cöͤtepnonei aio buit dñs apochbam ſactaʒ emp biteote a publicano tuebit e n W
Pteſ dni moͤllario vtbic ſeqiarge ſevri . i beecKohſe agetonen tra eundẽ publicanũ. Ael dic apochã cu ſubſcnip rione ſo vr de
õbentiü vel in verbis. n ¶ Diffinitionẽ. l. in.l. Duperoĩbus caſi⸗ l.plures. ? ¶ Enenniũ.in empbiteora cccleſte bienn rse uonnn
ſpaliter diffinitö. o &Qücta. puta pacta. p ql rn. ſacroſanc. eco. aut.qui rẽ idẽ in colono pꝛiuati qð bic ſ oe b⸗, ð
bus. veluti de euictione ⁊ de alienatione ⁊ aiate ls. 5 regulari nio dicit. vt.f. locati quero. 5. inter. 9 Reddidenit cũ ſu i
q Genptura.no. bunc pctũ fieri debere in ſcnipt 32 4 g 5 Anon p ſcriptioneſua. vt d. Lplutes. 5iinter vl alitet vt moͤdir. gei E
Piber inelchv ftemig wuatarh enddere Bnntodin cõdic ex.l. 1Volenti. qꝛ ſi vellet ad penſionẽ tiñ agere ex. lʒenonis nade rn
be ſine lter dicat ſlen ilen Tmebn nenichan cer „ encheek ſebuius.l. auctoꝛitate.ſed melius — R
iſta z enonis.vel pᷣſcrip.ver. zl arff. E. n e ibellu ci poſſideat yt arg. j: de pig. creditoꝛes.
tHarticulareſ. meietatis, an ff/ de v.ſig.l nomefiliari. 5, potionis. ri, ute ſiat per libellij cäpomg gupt⸗ g.ſ: de p e rele 4
W

rr

nihanf

ein e
8 Kan
ecutal
Gee
len Umig
ogedinm
PCongter

ntuntee

ſb
1 Erhn
Catfls e
nantifn
ſkſurnunie

ſunciſſitl
☚
unß
Nleinujr
logegm
ni Gnl
ligni.
. Es
4 Ee

nöh⸗
nie
Nion
ſottien

=
2 —
—
S=
=

—
— =
=

=

,
„

SE
=

=—
=☛

=
=
S
=

1

Se
S
=
=
=

=

Quartus.

AG. 7. b. nec. .. ptimeſcat crimẽ ſi faciat per ſecũ ſibi arbitriũ vltio

nis ſeiat eſſe cò ceſſum. vt.j.de metatis.l.d euotũ.li.x.⁊ ad idẽ.ff.ð

pig.l. lex nec. Si tñ interuerſa poſſeſſione ſuo noĩe cepit poſſidere

empbiteota.nõ deijcies eũ tua auctoꝛitate.vt.ff. de vi ⁊ vi ar.l.i.

De iure empbiteotico.

mo emp hiteoticũ ctũ celebꝛatũ fuiſſe.vt ar.j.de fundis primo.l.fi.⁊.l.
ius empbiteoticũ.ii xi. b Ael pena opponenda. ꝓmiſſa a dño
ſi emp biteotã expelieret.vt.ff. locati.quero.S.ᷣinter.⁊ dic emponema
grece latine dicitur melioꝛatio.vt hic dicit.⁊.j.l.pꝛoxi.in pꝛin.

§. colonꝰ.ſᷣm Ir. Sed qͥd ſi fecit pactũ dñs vt nõ liceat ei empbi

ſum. Alij diſtin⸗
guut an cõuenia

teotã repellere. ẽt
ſchenſ ſeſpo pa pactũ:ſed pertotumtnienniũneq;
ctu ſemadũ. arg. pecũias ſoluerit neq; apochas do
Knebnelnecſ. mino tr butoꝛũ reddiderituolenti
cio renũciarepoſ licere ei eũ a pꝛedijs emphiteoteca

rijs repellereꝰ. Mullaeiinpoſteꝝ

allegatione noĩe melioꝛationis vł

tur ne oĩmodo li⸗/ 4
ceat. tͦcnõ vo coꝛũ que emponemata dicunt᷑ vel
lent an vſch a penavopponẽda: ſoĩmodo cum
tpᷣs. 7 tune P Y . . .
ſie. vr f coi duni. dñs ſi voluent repellẽdoneq; ptẽ
in kc S on⸗ dente qð nõ eſt ſuꝑhac cã ingeta
zec talepacus tus: cũ neminẽ opoꝛtet cõnuentõeʒ

nõ valeat. vt. ff.
de pᷣca.l.cuʒ pᷣca
riũ.ſed pꝛima eſt

verioꝛ.⁊ eſt ꝓ ea

ff. depoſt. l.i. F. ſt
cõuenerit. Itez ſi

triennio elapſo

vel admonitẽnẽ expectare:ſed vl
tro ſeſe offerre⁊ debitũ ſpontanea
voluntate pſoluere.ſed q; ⁊ ante
rioꝛe lege noſtri noĩs gñalitercau⸗
tumeſt. Me aũt ex haccã dñis fa⸗

dñs recpiar pen cultasoꝛiatur emphiteotas repel
ſone in enno/ lere ſuos: T redditũ minime velle
tũ an modo po ſuſcipe: ut er hmõi machinatione
ren dei. hñ ns triennio elapſo ſuo iure isꝗ Ephi⸗
lpoſt die. alſi teoſim ſuſcepit cadat: licẽnã ei cõ⸗
bemptoꝛes. S.fi. Cedimus atteſtatione pᷣmiſſa pecu
Duoꝛũ eni alten
poterat facere do

c ¶ Cautũ eſt.vt.j.deõ ben.ſti.l.magnã. facit.

niã offerre:hiſqʒ obſignatis ⁊ ſe⸗

cunduʒ legẽ depoſitis minime de
iectionis timere periculũ.
I Dem. a. iuliano.pᷣpᷣ.

n dubitabatur vtrũ em
C. hiteota dẽat cñ dñi volun

tate ſuas melioꝛatõnes q grecovo
cabulo emponemata dicunt᷑ alie⸗
nare:vel ius emphiteoticũ in aliuʒ
tranſferre:an eius expectare cõſen
ſumꝰ ſancimꝰ:ſi ꝗd emphiteoticũ

inſtrumẽtũ ſuꝑ hoc caſu aliqᷓs pa⸗

ctiões hẽat eas obſeuan. Sinaũt
nullo mõ hmõi pactio interpoſita
eſt:velut foꝛte inſtrumẽtũ emphi⸗
teoſeos depꝑditũ eſtꝰ: minime lice
re emphiteote ſine cõſenſu domi⸗
ni melioꝛatõnes ſuas alijs vẽdere
velius cmphiteoticum tranſterre
Sed nehac occaſiõe accepta dñi
mĩme cõcedãt emphiteotas ſuos
accipere pcia melioꝛationũ q inue

ff.ð vſur. pecunia.S. vſu

rarũ.⁊. ff.ð ali.le.l.liber
tis.S.manumiſſis.⁊. ff.
de leg. cõmilſ.ſi fundus
§. fi. Fallit tñ in caſu. vt
in oꝑis libertinoꝝ q̃ vi⸗
dent᷑ debere peti coꝛam
iudice:ad hoc vt ſtipła
tio cõmittat᷑.vt.ff. ð opꝑ.
li.l.cũ pronus. Ael ibi
nõ fuerat dies pᷣfinitus
Ded quo tpꝑe anni flat
ſolutio.Rñ.ſᷣm qð actũ
eſt. als etiã inter tres vi
ces poterit ſolui dũmõ
añ Kalẽdas ianuarij.ut
j. de col. fun. pa.l.placu
it. lixxi.

d ¶Et ßm legem. ita

ãmõ in ſuos vſus nõ cõ
uertat.vt.S. ð vſu. acce
ptã.⁊.j.q po.in pi.ba.l.
i.ſʒ vr ꝙ ſola obligatio
ſufficiat cũ velit penam
euitare tm̃.qð q̃dam di
cũt.ar.j.de ſuſcep.⁊ ar.
l.i. ⁊..de ↄ di.inſer.l.fi.
⁊.ff. de arbi. celſus.i fi.
Hic ergo ſubaudies de
poſſtis.ſ.maxĩe.Alij di
cũt ꝙ eſt bic ſpãle vt ſo
la oblatõ nõ liberet ẽta
pena ↄmittẽda.Sʒ qͥd
ſi ille qui ſoluere d ebuit
ignoꝛ auit ꝙ heres ẽ ac⸗

minꝰ. vel deicerevel penſtonẽ petere. vt in aut᷑.deali.⁊ emp hi.S.ſt
vero qͥs aut locatoꝛ.eligendo ergo vnũ alteri renũciaſſe vr̃. vt.d.
l. poſt diẽ..l.ſ ꝑ emptoꝛẽ.ꝭ.ſfi.in eo.ti. Itẽ qͥs ꝓbabit vtrũ ẽphi
teota ſe ſoluiſſe an dñs ſibi nõ fuiſie ſolutum.Rñ.empbiteota.vt
ar. S.de ꝓba.l.i.⁊ ꝙ faciet ꝑ teſtes vel inſtrumẽta vel cõfeſſiões
Ael ꝙ tribꝰcõtinuis annis ꝓximis ſoluerit.p qð pᷣſumitur retro
ſoluiſſe ſemꝑ.vt.j.de apocbis pu.l.pe.ili.x. Itẽ quid ſi empbiteo⸗
ta ꝓmiſit penã:ſt nõ ſoluent penſtonẽ:an nõ poterit deici. Aidet᷑

ꝙ nõ q̃ſi ꝑ penã renunciauerit dñs deiectioni.ar.j.de pac.cõ.l.fi.

Zu dicõ.ne ꝙ fauoꝛe dñi.i.pena eſt introductũ ⁊c̃.vt.sã.de leg.⁊
ſena.con.qꝙ fauoꝛe.Et.d.l.ſ.de pac.cõ.loquit᷑ in pꝛiuilegijs q̃ fa⸗

cilius qᷓ; iura cõia tollunt᷑.ſed tñ vtrũq;.ſ.eũ deicere ⁊ penã pete⸗

re nõ põt.niſi boc actũ ſit vt vtrũq; poſſit fleri.vt.ff. de excep.do
li.l.apud celſum. S. labeo. ⁊.S. de trãſac. cũ ꝓponas. ⁊ de v.obli.

ita ſtip.in fi. Atè ſi ſemel pena eſt exacta ſi iterum ſtet ꝑ aliud trien

niũ qð nõ ſoluat an iterum potenit exigi.Rñ.nõ.vt ar.ff. de arbi.ſt
duo.S.fi.nec obſtat etiã ſi ſit dictuʒ rato manente cõtractu:qꝛ nõ
ↄpᷣbendit pene ſtipulationẽ.qꝛ nõ eſt contractꝰ.vt.ff. de excep.do
li.l. apud celſum. S. labeo. niſi expꝛeſſe eſſer dictũ rato manentexc.

vt quotiens ceſſaueris:totiens in penaʒ incidas.vt.d.l.ſt duo.S.

fl. Itẽ ſi ꝓmiſit penã rato manente ⁊c̃. ⁊ petijt penam ⁊ vult nibi
lominꝰ deicere. an põt. Rñ.ᷣſic.ar.ff. detranſac.qui fidem. ⁊.l.pa⸗
cto.⁊.S.de pac.cũ ꝓponas.in fauoꝛẽ enim dñi dictũ eſt ꝙ cõtra⸗
ctus debeat ratus manere.⁊ ꝓ boc eſt ar.ff. de reg. iur. cũ par.⁊.ẽ

de tranſac.l.ſi qͥs maioꝛ. Item quid ſi emphiteota faciat aliũ emn⸗

phiteotã vnũ vel plures ⁊ ceſſant in ſolutione canonis.qð auxi⸗/
liũ dat᷑ dño.Quidã dant ei cõditionẽ ex.l. Johᷣ.dicit ꝙ vendicat
dñium ſuum a ſecundo emphiteota. ſi ille excipiat deiure Ephi.
qð replicet.qꝛ nõ debet ei fides ſeruari ⁊c.vt.õ. de pac.cum ꝓpo⸗
nas. ff. vſufru. quẽad. ca.l.vſufructus noĩe. Sicq; poterit conſeqͥ
penſiones.ſed cõditio dici pot:quaſi inducendo eũ videar cũ eo
cõmiſiſſe. Itẽ qͥd ſi aliquis nõ empbiteota poſſidens fundum ꝓ

quo xl. annis ſoluit peſionẽ deiciat nũc. Rñ.nõ põt deici.ſʒ pꝛelu

ceptoꝛis.vt.ff.de reg.iur.l.q in alteriꝰ.⁊ ſtc nõ ſoluit an poſſit deici.Rñ.
de ſtricto iure ſic. vt.ff.d e vᷣ.ob.cũ filiꝰ..iĩ bac.⁊.l.ad diẽ.⁊.ff.de nau.fe.
l.f. Sed dabit᷑ reſtitutõ ex clauſula gñali.ff. ex qui.cau.ma.il.i.in fi. Eʒ
de eq̃tate nõ põt dici.qꝛ nõ cedii tpᷣs ignoꝛãti.ut.ff.qð vi aut clã.l.ſemꝑ
S. ĩterdicto.⁊.ff.de calũ.ãnus.⁊ de edilł.edi.l.cuʒ ſex.⁊.ff.qñ ap.ſit.l.i.
G. dies. ⁊. ff. ſt inge. eſſe di. l. ij. ſz in illis loqͥ de vtili anno.⁊ fac̃. ad hꝰ fi
Am dubitabat.volũtate.tacita qᷓſt ex /nẽ.l.j.de pig. creditoꝛ.
atura ᷣctus. [¶ Emponemata.inde eſt emponematoqpbi
de quibꝰ dr.j.de decur.l.ſt quos.dabant᷑ eni ſola olim ſterilia in emp bi
teoſim qꝛ ſola diligentia empbiteote fiebãt fertilia.ſʒ hodie ad id vẽtũ
eſt vt oĩno denf.vt.õ.de ſacroſanc.ecc.aut᷑.ppetua.⁊ aut᷑.ſi quas.acc.
a ¶ Conſenſum. ſ.expꝛefſſum. bſPerditũ eſt. nec adſint teſtes qui
ꝓbent amiſſionẽ ⁊ qð in eo cõtinebatur.eimmo ipſum pactum.alioquin
aliud eſſet.vt.S.de fi.inſtru.in exercendis. Vel ſᷣm quoſdã ideo.qꝛ ſcri⸗

ptura tm̃ ꝓbatur qð nibil eſt. qꝛ etiã tunc ſufficeret pꝛobari interueniſſe

inſtr̃m ⁊ amiſſum.⁊ qð in eo continet᷑.vt.õ.de ſi.inſtru. emãcipatione.
c Alijs vendere. vendere? ius empbiteoticũ tranſferre idem eſt ſecũdus
quoſdam.ſed an donare. yr.qð non.qꝛ de alienatione bic fit mẽtio. Sʒ
certe immo põt etiã ſine dñi conſenſu.vt.j.de fun.pa.l.i.⁊ inſtitu.loca.S.
adeo.⁊ at.j.de pꝛedi.curialiũ.l.fi. Itẽ an pignoꝛare.⁊ idẽ dicã ꝙ in do
no. vt.ff.de pig.act.tutoꝛ..fi.⁊ de pig.i.lex.ſed cũ donat qualiter dñs
petet penſionẽ a ſecundo empbiteota.Reſpon.pꝛoponat rei ven.niſt ſol
uat penſionem.vt.ff. vſufruc.quẽad.ca.l.ſi vſuſſructus nomine. Item
an in venditione debeat contineri ſaluo iure dominij an ſimpliciter ꝙ
ius emp bireoticũ vendat:puto alterũ ſufficere. Item ſi pꝛimus empbi⸗
teota vendid eritl⁊ ſecundꝰ velit nunc vendere:cuius exquiratur conſen
ſus dñi vel emphiteotepꝛimi.Quidam dicunt empbiteote pꝛimi. quia
ab eo cauſam habet. Zu dic domini.qꝛ hec lex dicit domini conſenſum
requiri. ⁊ pꝛimꝰ empbiteota deſinit dominus eſſe alienãdo. nec poſſidet
ciuiliter nec naturaliter.vñ eius non eſt querenda voluntas. Pꝛeterea a
dño qui induxit eũ in poſſeſſionẽ videt᷑ habere cauſam.ar.ff, de reli, le i:
i. ⁊.ff. ad ſilłi.i. F.i.⁊. S.d epoſiti.auten.ſed iam cautum eſt.
de¶ Accipere. confirmando.

¶Vetari. apponit eniʒ
qñ q; in Zᷣctu empbiteo
tico.ne ticius vel ſeius
vel alia ꝑſona quã no⸗
minet dcẽai acced ere ad
emptionẽè illius rei. Ał
dic de hocvt dicik. z. ti.
i.l.curiales.⁊.l.militẽ.⁊
l. lʒ.æ.S. de ſac. ſanc. ec.
aut᷑ qbuſcũq;. Iteʒ ad
B. S.de cõ traben. emp.
duduz.
f Ase tradicere.ſ.cen
emus dominum.
g Trãſponere. penmu /
tando.
b ¶ Per ſe. ſic. ů̊. de bis
qui ve.eta.im.l.ij. ⁊..ð
d ecu. l. nullus.
¶ Depoſitionẽ i. qlẽcũ
q; ſcripturã q̃ oſtẽd erat
ſe velle nouũ empbiteo
tã ſuſcipere.
k Eſo er atteſtationeʒ. i.
ſcripturã cũ teſtibus.
lPꝛecij qñ venditur.
m ¶ ſtim ationis.quã/⸗
do alio ti.trãſſert᷑.⁊ hoc
dicit᷑ hodie pꝛo renoua⸗
tione dari.
n ¶ Accipere. a nouo em
pbiteota.
o erſatꝰ.ſ.ẽpbiteota
p ¶ Cadat.ipſo iure.qᷣc/
q̃d ergo ð legẽ iſtaʒ fiat
poterit dñs rẽ vendica/
re.aliud ĩ fructuario.ut
ff. de vſufru. l. cũ v ſufru

ub. a Delpon

lalibꝰ ⁊ arris ſponſali⸗/
cijs ⁊ pꝛoſeneticis. Di⸗
ctũ eſt de Zctibꝰ rerum.
nũc de Zᷣcuibꝰꝑſonaruʒ
b ¶ Pꝛoſeneticis.i. ſa⸗
larijs que d ant ꝓſene/

tis. vt.ff. de pꝛoſene.l.

ij.ſed de boc nibil dicit᷑
nigro.accur.
Lij deſponſa
te. als d eſpo/

dic nõ ꝓbibet.i. non fit
ꝓhibitio.vl habes iĩ fi.
non ꝓbibent in plurali
nũ ero. Et no.ꝙ magis
pꝛopꝛie dixiſſet alicui qᷓ;
alij. ſed ꝓpter aliud alij
qð. ſ. eſt dicit. Itẽ intel⸗

lige cũ cã vel ſine cã.tũc

th patit᷑ penã arrarũ.ut
ſ. e.l.fi.pᷣt erea ſᷣm cano⸗
nes aliud vr.xxvij.q.ij.
deſpõ ſata.ſed certe imo
idẽ.qꝛ h de ea q̃ eſt ſpõ/
ſa ꝑ verba de futuro. qð
lirer fiat. babes. ff.e.l.
i. 2.ij. ⁊ facit ad.l.j.ð re
in pᷣn. acc.

dium omnimodo hoccomparar

emptionẽ. Meceſſitatẽ autẽ habe

ſuſcipe:nõꝑ ↄductoꝛẽ vel ꝑ ꝓcu⸗

qdẽ ciuitate apud virũ clariſſimuʒ

ĩc ſitione: niſi qꝗnquageſimã ꝑtem pᷣ

nouũ ẽphiteotã vl emptoꝛẽ melio

nerint:ſed eosdeludant:et ex hoc
cõmodũ emphiteote depereat:di
ſponimus atteſtationẽ dño tranſ-
mitti:a pᷣdicere quãtũ pᷣciũ ab alio
reuera accipi põt. Et ſi qdem dis
hoc dare maluerit:⁊ tantaʒ pſtare
quantitatẽ quantã ipſe reueraem⸗
phiteota abalioaccipere põt:ipm

Incipit uber quiꝰ. De ſpoiali-

maxi.aa.⁊.cc.an⸗
nonari.
Lij deſpõſate: re⸗
nũciare cõditioni

—

Sinaũt duoꝛũ menſium ſpacũ fu⸗
erit emenſum ⁊ dñs hoc facereno hidetn
luerit:licentia emphiteote det᷑ vbi
voluerit ⁊ ſine cõſenſu dñi melioꝛa
tiones ſuasvendere:his tñ pſoniſ g
quenõ ſolent in emphiteoticis cõ
tractibus vetari: ad hmõi venire

Ir.

pactus eſt intra bienniũ exequi nu⸗
ptias in eadẽ ꝓuincia degens ſuꝑ
ſederit:eiuſq; ſpacij fine decurſo:
in alteriuspoſtea cõuentionẽ puel
la ꝑuenerit:nihil fraudiſ ei fit qnu
ptias maturandouota ſua diutius
eludinon paſſa eſt.
Mopr. gra. valen. ⁊ theo.aaa.
7. ccc.Eutropio.pᷣpᷣ.
Rris ſponſalioꝝ noie datiſ
iinterea ſponſus vel ſpon
adeceſſeritqᷓ data ſunt iubemꝰ re
ſtituiſ:niſi cãm ut nuptie non cele⸗
brentur: defuncta perſonaiam pᷣ⸗

re dños:ſi aliſs melioꝛatio ſᷣm pᷣſa⸗
tũ modũ vendita ſit: accipe ẽphi⸗
teotã velius emphiteoticũ ad ꝑ⸗
ſonas nõ ꝓhibitas: ſed cõceſſas⁊
idoneas ad ſoluẽduʒ emphiteoti⸗
cũ canonẽ trãſponere:ſed ſiẽphi
teota maluerit nõ ↄtradicereꝰ: ſed
nouũ emphiteotã in poſſeſſioneʒ

ratoꝛeʒ:ſed ipſos dños ꝑſe velꝑ
litteras ſuas vel ſi hoc nõ potuerit
vel noluerint:pꝑ depoſitionẽ ĩ hac
aa. ad maximianum.
pater pactum de flie nu
ptijs inierit:⁊ humana ſoꝛte

magiſtrũ cenſuum:vel pᷣſentibus
tabulanijs patteſtatione in Puin⸗
cijs aũt ꝑ pſidesvel defenſoꝛes ce
lebrandã. Et ne auaricia tenti dñi
magnã molẽ pecuniarũ ꝓpter hꝰ
efflagitent qð vſqʒ ad pᷣſens tpᷣs
ppetrari cognouimus:nõ ampliꝰ
eiliceat ꝓ ſubſcriptioneuel depo-

uenire:id inter ſponſum ⁊ ſpõſam

docebit᷑ deſtinatu . nihilqʒ pmit⸗
taturhabere momẽti:qð cũ deſfen

tinebant:docebit᷑ fuiſſe trãſactum
Periniquũ eſtetenim:ut ↄtra pa
triã voluntatẽ:redẽpti foꝛſitan tu-
toꝛis aut curatoꝛis admittatur arbi
triũ:cũ plerũq; etiã ipſius femie
aduerſus cõmoda pꝛopꝛia iuenia⸗
tur laboꝛare conſilium.
I Mpatoꝛ leo. ⁊ anto.aa. ⁊.cc.
enitnio. p5.
Hlier iunis ſui cõſtituta:ar

cij vel eſtimationis loci ꝗ ad aliã
pſonã trãſfert accipe Sinauteʒ

rationis ſuſcipe minime dñs malu
erit:⁊ atteſtatione facta intra duos
mẽſes hoc facere ſupſederit:lice⸗
reemphiteote ⁊ nõ cõſentientibꝰ
dñis ad alios ſuũ ius vel empone⸗
Par lcene. Surem neen
uerit verſatus q; noſtra conſtitu⸗ ſosſaſir nee ſen
ti diſpoſuit iure emphiteotico ca eetenienl n noni had
at?.

Finis quamn. ſipoſt cõpletuʒ. xxv. annũ vel poſt

bpꝰ ? arns ſpõſaliciiſ ⁊ ꝓlſeneticis.

Mpatoꝛ diocle.

ILnubere alij nõ ꝓ
N Mpatoꝛ Conſtan. a. . c. ad

Jis q puellaʒ ſuis nuptijs

buiti. I¶ Mpr. honoꝛius theo.

cõſumptusad vota nõpotuerit ꝑ

firmuʒ ratũq; permaneat qdᷣapfe

ſoꝛe ad quẽ minoꝛis cõmodaꝰper

pit: ⁊ aliud tantundẽ.nec amplius

Acia. ſed ſi in

ſit ex ꝓbabili cau

ſa im.ſi vᷣo abñs

ſit pbabili ⁊ neceſ

ſaria cã expectak

donec adſit.vt.ff.
e. ſepe. que eſtõ.
e ibil fraudis
i.dani neqʒ in pe

cunia neq; ĩ fama

veteres eni ꝓ dã /
no ⁊c. vt. ff. de e⸗
dił.edic.l.cũ autẽ
§. excipitur.

ns. 5 ea⸗
. m pigno
ra vocank. yt. ..e.

f Keſtitui. pena
exvtraq; parte ceſ
ſante.

g elHuptie.qᷓ nů̃c

ꝓmittunt᷑ łꝑe ſpoõ
ſaliuuam.
b Defuncta per/
ſona.interuenent
oſculuʒ vel nõ. lʒ
in d onatione ꝑp

nuptias ſecus.vt

ſ. ti. ij. ſt a ſponſo
cõmittebat ergo
boc caſu pena be
reduʒ. ſic ⁊.jſ.ti.ij.
i ¶Pꝛebuit. ⁊ iöo
ↄmittit.tẽ ei amit

J pater. nu
Pptijs. deta/
li queʒs iure recuſa
re non poterat.vt
ff. e. ſed ea que.
I Einnu. babita
ròne vel cõpara⸗
tione eius qð pf

fecit⁊ quod tutoꝛ

vult ⁊ ſic nõ ob.
ff. de v. ob. l. ticia
m Deſtinatum.
als deſtinatuz. et
als diffinitüͦ. 1
niſi puella iure re

cuſet. ſicut eſt ĩtu ½
toꝛe. ff. ð cöͤfir. tu.

l. vtilitatẽ ac.
n Defenſoꝛe.i tu
toꝛe vel curatoꝛe.

o 4 Qoͤmoda. ſcx

pecũiaria racta/
da.nõ aũt de ma
ritando es. in con
iunctione ergo pu

elle nõ quent᷑ con

ſiliũ tutoꝛis: ſʒ ip
ſius puelle. que ſt
cultu verecũdie ñ
eligat:iudicis enit

Jis puin
alia: poſt tres an
nos. vr . repu. in
l. ij. 2 b ſi abſens WNe
el

cacacuptie

iuun.
(WWu⸗

tfid

1e

(Man.

dicltie

Mſoo

enine

ls

anreg⸗

lini

nglde
Antg

Cinn

iutoite

Kidii

darate

fil n

tödein
nci
ſaſtgl
nünten
Unnis
Mplla;
ſded
bad
ſiſtil
Gͤrans.
ſen
his n
patt
ſoblis.
unol
obe,

ſtanch
ſoiis⸗
s de
ins
an
inen
Wre
beb
ltia
Hn
e
tend
buln

-S=
= =
—,, =
= = — S=
S⸗ =
=☛ = =

S=
=
S==
=
=⸗

==
S=e
SE
=
=
=6‚o=
=Se=
—

eſgeguc

len

E
S

ſdiſineg

—

nigegie

ſansci

☚

(Dneorg

ſonninenoet
Cſalnzpttiß
Edopatce
Ulhtosſun
ſifthen
Göninceke

boechiga e

nngſletſin
Cneni.
(Goui
Dnintent

See= = 5
E — =

—

☛. =

Mi
Pwinngigte

Quintus.

deliberare. vt. ſ. de nup. l. in cõiunctione. 2.l. in copulandis.?.ff.e.
ſt puelle.⁊.ff.de ritu nup.l.ſciendũ.bᷣm quoſdã.ſed alie in curato/
re dicũt.illa.ſi puelle.ff.de ritu nup.dicit ꝙ ipſe ſolꝰnõ põt conſti
tuere ſponſalia.ſed certe cũ alijs dʒ aduocari.vt.j.denup.l.i.acc.
p Femine.conſentienĩ tutoꝛi vel curatoꝛi.x facit ad.l.j.ſi nup.ex

reſcrip.pe.l.i.⁊.ff,
de repu. l. lul.
Alier. pꝛe⸗
bẽs cauſaʒ

yvt nuptie nõ cele/⸗

bꝛentur.
r.¶ Qð accepit. /
uatur ergo ipo iu
re illeſa mĩoꝛ a pe
na. vl dic pᷣbabi
8 g Per tutoꝛẽ. qꝛ
q; ꝑ alium accipit
⁊c̃.vt.ff. de admi
ni. tuto.ita aũt.S.
geſſiſſe.
t¶ Watrez. ſimul

cCcũ filia.

v Sepatim.i. ſi
x Pꝛo nepote.ſ.
ſuſcepint.
oͤuenit teneri
idẽ dicã in tutoꝛe
vel curatoꝛe.ſic.j
vñ vi.l. memierit.
2.3. de iudi. ꝓpe
randũ.S.fi. .j.ð
ſer. fugi. l. qcũqʒ.
nã vt patris:ſic ⁊
tutoꝛis eſt officiũ

pupillaz dotare.

ſʒ qð ſubijẽ fal
lit. ſ. ti i. l. i. que eſt
cõtraria.acc.
3 Perſong qꝛ ſit
turpis meretrica⸗
toꝛ vel ſiłs. ⁊ alt᷑

nobilis. vt. ff. ri

tu nup.l.lege. ſic
nõ ob. f. ti. i.l. i.
a ¶ Ael cõditionẽ
ꝓt qꝛ eſt filia ſena
toꝛis: ⁊ ille liber⸗
tus vel bereticus
vel iudeꝰ.vt.ff. ðᷣ

ittu nup.l. lege. et

3S. de iude.l.ne qͥs
als nemo.
b AUliã cãm. ve⸗
luti co gnationeʒ
vel moꝛtẽ alteriꝰ.

impetratã veniã etatis atqʒ i cõpe
tenti iudicio ↄpꝛobatãhmõi arras
ſuſcepꝑit.in ſimplũ aũt id eſt tantũ⸗
mõ in id qð accepit:ſi minoꝛis eta
tis eſt:ſiue virgo ſiuevidua ſit:ſiue
P ſe ſiue ꝑ tutoꝛẽ aut curatoꝛẽ aut
aliã pſonã eaſdẽ arras accepit.pa
trẽ vero vel matrẽ legitime etatis
cõſtitutos:ſiue ſimul ſeꝑatimꝰ ve
anras ꝓ filia ſuſceꝑint:auũ aũt vel
ꝓauũ ſiue ꝓ'nepote vel ꝓnepte
in duplũ tmmmõ conuenitłteneri:q
ita cuſtodiri cẽſemus:ſinõ ꝓpter
pꝑſonã velꝰcõditionẽ uel aliãꝰ cãʒ
legibꝰ vel generalibꝰ oſtõnibꝰ in⸗
terdictã futurũ mr̃imoniuʒ cõſtare
ꝓhibet᷑. Lũceni q̃ſi nullo facto
utpote ſine cã eaſdẽarras pᷣſtitas:
tm̃mõ reddi cõſequens eſſe pᷣcipi
mus. His hoc q adijcimꝰ: vt ẽt
ſilegibꝰ phibite nõ ſũt ſperatenu

ptie:pꝰ arras aut ſponſalicias:ſpõ

ſaↄiugiũ ſponſi ꝓpterturpẽ vl ꝓ
digã uel ipudicã cõuerſationẽ aut
religionis aut ſecteb diuerſitatẽ re
cuſauerit:vel eo q; q̃ſi vir coitũ ex
quo ſpes ſoboliſ oꝛit᷑ facere nõ po
tuerit:uel ob aliã iuſtã excuſatiõis
cãm ſiquideʒ pꝛobatũ fuerit añ da⸗
tas eaſdẽ arras ſponſalitias h idẽ
mulierẽ vel parentes eius cogno⸗
uiſſe: ſibi debeãt ĩputare. Sin vo
hoꝝignari ⁊ ſponſalitiasarras ſu
ſceꝑint:uel poſt arras datasaliqua
iuſta cã penitentie iterceſſerit: hijſ⸗
dẽtĩmõ redditis ſuꝑ alteriꝰ ſim⸗

pli pena liberi cuſtodiant. Que

c¶GBen eralibꝰ. cöſtitutionibꝰ vt in tutoꝛibꝰ curatoꝛibꝰ vt. j. de

interdic.ma.ꝑ totũ.

⁊ deo dicatis.vt.S.de epiſ.⁊ cle.l.d eo nobis.

in pꝛin. 7 de ſacro fonte ſuſceptis.vt.j.denup.ſt quis alũnam.

d ¶ Pꝛobi

Mꝛobibel. inter eos qui de facto ↄxerunt ſponſalia.
e . Zãtũmodo reddi.cõdi.ob cãm vel ſine
c.

in accipſente.in d ante aũt ſi qͥdẽ ignoꝛauit:pᷣdicto modo repetit.
ſi ſceiunt:nõ repetit ꝓpter ſcelus ſuũ:ſed fit arra caduca. alij dicũt
VWEẽt lüc repetit qſi nulla fuerit cã.vt.ff. de cõdi.cã da.l.fi. ſed illã
l intelligim in ignoꝛante. vt ihi diximus.⁊.ff. de dona. inter vi. et
vxro. cũ bic ſtatus.S.fi. ⁊. . de inceſt. nup.l.qͥ cõtra. ⁊.ff. de ri.nup.
e ꝛefectus. ⁊?. S. de condi. ob cau. lii.

is quoq;.ſ.exceptionibus pᷣdictis.⁊ facit ð.de epilſ.audiſi le

xxxiij.q.i.c.i.⁊.ij.
gaudi.i.ſi legibus.

. odi. ob cam cã.⁊ hoc qñ ignorauit
cipiens. vt. f.de Odi. ob cãm. l. ij. alias in duplũ. ar. ꝓpr. S. ⁊ boc

De ſponſalibus ⁊ ar.
Si rectoꝛ ꝓuin. vel ad eũ pꝑti.

gibus. a ꝗ Religiõis. qꝛ nõ vult iacere in pennis vel bibere vinũ.ac.
b Decte.qꝛ patarenus eſt. c ¶ Tacere.facit.j.de repu.l.in cauſis.⁊

oĩa ſili mõ etiã de ſponſis ſuꝑ reci-
piendis:nec ne arris pᷣſtitis cuſto⸗
diri cenſemus. Quadmuplici vide
licet pena q in anterioꝛibꝰ legibus
diffinita erat:in q et arrarũ quanti
tas ĩputabat᷑ ceſſante:niſi ſpãliter
aliud ex cõi cõſenſu inter cõtrahen
tesde eadẽ qdrupli rõe placuerit
Extra diffinitionẽ aũt huiꝰ legis:
ſi cautio penã ſtipulationis ↄtinẽs
fuerit ĩterpoſita ex vtraq; ptenul⸗
las vires habebit:cũ in cõtrahen
disnuptijs libera ptãs eſſe debet

Sirector puicie vel ad euʒ ꝑni

nãtes ſpõſalicias ðᷣderint arras
AMpatoꝛ. Gra. valẽ. theo.

aaa.eutropio.pᷣpᷣ.

Igs in ptãte publica po
ſitus atq; honoꝛe admini
ſtrandaꝝ pꝓuinciarũꝗ pa
rentibꝰ aut tutoꝛibꝰ aut curatoꝛibꝰ

aut ipſis qᷓ matrimoniũ cõtracture

ſunt põt eſſe terribilis:arras ſpõſa
litias dederit:iubemꝰ ut deinceps
ſiue parẽtes ſiue eedẽ mutauerint
uoluntatẽ:nõmõ iuris laqueis li
berent᷑:peneq; ſtatute exꝑtes ſint
ſ extrinſecus data pignoꝛa lucra⸗
tiua hẽant: ſi ea nõ putẽt eẽ reddẽ
da.qð ⁊ italate patere volumꝰ:ut
nõ ſolũ circa admiſtrãtesꝰ:ſʒẽt cir
ca admiſtrantiuʒ ſilios nepotesac
ꝓpinquos ꝑticipes:id ẽ ↄſiliarioſ
domeſticoſq; locũ habeat:quibꝰ
tñ adminiſtratoꝛ operam dederit.

Implen auteʒ id poſtea mrimo⸗

ub. St rectoꝛ ⁊c̃.dixit de ſponſalibus in
Jqs.mutauerit volũtatẽ.durante officio ßm. ⸗D. n MHon
6.i.nõ ſolũmodo. og Vignoꝛa.h appellauit arras titulo
uꝑioꝛi.⁊ nõ eſt vis in noĩe.ſj buic vr õ.sv.ti.i.l.fl.S. q̃ ita.ſol.vt

ibi. Itẽ S. ff. de ri. nup. ſi qͥs offm̃.v bi dicit in ſimplũ reddi.ſol.ibi finito

d Ael paretes. alterius ergo ſcientia alteri no⸗
cet. ? ſic eſt cõtra.ff. de iur. ⁊ fac.ignorãa.l.iniquiſſimũ.ſʒ ſoluit᷑.S.de epi.
e Umputare.vt in duplũ arrã reddant. ſcienti

eniʒ dolus ⁊c̃. vt. ff. de
act.emp.il.i.in fi.⁊.ff.de
reg.iur.l.nemo fraudat
2.S. de trãſac.l. de fid ei⸗
cõ miſſo.
f ¶ Queoĩa.dixit qñ mu
lier accepit arras a ſpõ
ſo.nunc ecõtra qñ ſpon

ſus a mliere.⁊ ſimiliter

diſtinguik in dante? ac
cipiente. vt. S.

tebatur ⁊ ſi non erat ꝓ⸗
b Placuerit.nõ erran
do.⁊ ſic nõ ob.ff. ſi quiſ
ſpãle. Itẽ not.penã ſta
re vſq; in quadruplũ.ð
quo plene diximꝰ. j. de
ſen. que p eo qð intereſt

¶ Diffinitionez. diffini⸗
tio legis eſt arras in du
pluʒ reddi:niſi de pena
vſq; ad q̃drupluz pla⸗
cuerit.
k Mullas vires. vt⁊.].
de inuti.ſtip.l.ij. ? de v.
obli.ticia.⁊.l.ſtipulatio
boc mõ.⁊.j.de nup.l.ne
q; ab initio.
le Poteſtas. pᷣterq;ᷓ a du
plo arrarũ vel a pena q̃
diupli pacto cõpᷣbenſa
ne ſibiipſi cõtradicat:ut
bic ꝓxime dixit. ⁊.ſ.ti.i.
l.i. Itẽ inter alios tã qᷓ;
inter eos qͥ nuptias vo
lunt õberenõ erit bec li
bertas.vt ſi pꝛomittas
mihi.x.ſi filia tua nõ nu
pſerit filio ancille.⁊ lʒ li
bera ſint mrimonis ab
obſeruatione pene:tñ ſi
qͥs filiã ſuaʒ inſtituat ſi
nupſerit tibi:nõ pꝛiꝰ ſit
beres qᷓ; tibi nupſerit:ł
tu recuſes.neq; eni ĩbo⸗
neſta vel remittẽda eſt il
la ↄditio.vt.ff.de cõdi.
⁊ demon. ticio. .i. ⁊.S.

de inſti. ⁊ ſubſti.l.i. ⁊. l.

repꝛebendenda.

gen ere.nunc in ſpecie.

officio mutauit volũtatẽ.hic eo durãte.vel beclexloq̃t qñ ꝑ potẽtiã vł
blandiciã ĩduxit eã ad ſponſalia. Et no.bic deficere regłam qᷓ eſt. ff. e l.
ofo.nã bic ſunt ſponſalia:ſed matrimoniũ nõ põt eſſe.vt.d.l.ſi qs offm̃
p Admiſtrãtes.niſi in pria ſua id exerceãt.vt.ff. deritu nup.l.eos.
q¶ Quibꝰ.ſubaudi ꝓ q̃ᷓbus ⁊c.⁊ ſic nota exilloꝝ facto ita demũ admi⸗/

niſtrantẽ dãniſicari ſi opam dederit.nõ alias.

rNmpleri. ſi deno

uo conſentiant. vt.ff. de nitu nup.l.eos qui in pria. alias ꝓuincia.
8 Poſtes. ionere depoſſto. ⁊ ſic nota ꝙ rectoꝛ ꝓuinciein ꝓuincia quã
v*

i erat.nã pe

xregit põt ba

Liber

bere coneubinã. vt ff. de cõcubi.l. f. Itẽ filias in mrimoniũ

collocare. vt. ff. de ritu nup.ſi qͥs officiũ.S.fl. Ytẽ ſponſalia cõ trab ere:ſy
nõ ducere vxoꝛẽ. ſi tñ depoſito officio de nouo ↄſentiat:iuſte nuptie fiũt
vt.j. e.ti. l. eos à: ſi vero poſt depoſitũ officiũ mulier noluerit nuptias 5
bere diſtinguit᷑:fuerit volens vel coacta pᷣhere ſponſalia.p caſu reddit ar

ras.vt.d.l.ſi qͥs officiũ.
ſt coacta:lucrat eas.vt
bic. ¶Rub. Dedõg.
ante nup. ⁊c̃.dixit de p⸗
ambulis nuptiarũ duo
bus ꝓximis ti. ſequit᷑ S
nuptijs. ſed qꝛ bmõido
natõ es pᷣcedũt.iõ de eis
pᷣmittit᷑.⁊ dicit᷑ antenu⸗
ptias ⁊ ꝓpter nuptias
idẽ.vt.j.e.l.fi.⁊ fit in re/
cõpẽſationẽ doſ᷑. Spõ
ſaliciamo eſt ſimplex do
natio quã ſponſus facit
ſponſe ⁊ ecõtra. vt.j. e. l.
cũ te.⁊ alijs pluribꝰ.
Altũ iintereſt. ea
bona qᷓ donar
ſimpłr rradiderit vxoꝛi.
⁊ ſic ꝑfecta eſt donatio.
idẽ ⁊ ſi ꝓ milſerit ſic vt te
neat. vt ar.ff. de dona. ĩ
ter vi. ⁊ vx.liij.S.fl. ⁊.l.
ſe. lz ſit ar. ð. ff. ð dona.
inter vi.⁊ vx.l.papinia
nus.
u õ
ↄſitendo recepiſſe.xx.cũ

nihil vl minꝰ receꝑit. boc

q̃dẽ pactũ iure veterũẽt
qꝛ nudũ nõ erat obliga

toꝛiũ.vt.j.õ dona.ſi qͥs

ar. F. fi.

x Mõ impedit᷑ qꝛ com /⸗
P

eta eſt donatio añ nu
ptias.⁊ ſic in d oteʒ da⸗
ri pñ̃t:⁊ tanq;ᷓ in doteʒ
date rep etunt᷑. vt ſubijc.
.j.e.ſi cõſentiente.⁊ de
ſecun.nup.l. gñaliter. ⁊
ff.de publ, ac. l. cũ ſpon /
ſus...
b Ribil actuz. qꝛ in id
tps excurrit dotis cõſti⸗
tutio. ſic d onatõ eo tẽ
poꝛe q cõiugales eſſe in

niuʒnõ vetamus qð tꝑe ptãtis ob
eas pſonas dequibꝰ locuti ſumus

arris fuerat obligatũ:ſi ſponſarum

conſenſusaccedat.

De donatio ibus ante nuptias
vel ꝓpter nuptias ⁊ ſpõlalicis.

IAMpr. ſene. 2 ant. aa. metrodoꝛo

Vltũ intereſt ſi eaq do⸗

nat vir futurus tradiderit
vxoꝛi ⁊ poſteain dotẽ ac⸗
cepit. an vero donãdi aio auxerit
dotẽ: vt videat᷑ accepiſſe qð nõ ac

cepit. pꝛioꝛi eni caſu donatio nonꝰ

impedit᷑:⁊ resquein eacã ſunt do
tis effecte iudicio de dote peti pñt.
poſterioꝛe aũt nibil actũ eſt dona
tione:⁊ qð in dotẽ datũ non eſt:re⸗
peti nõpᷣt. Mpr. alex.aa.atalo
S pᷣſidi ꝓuicie ꝓpbaueris vt
tenclã vxoꝛẽ duceresmu⸗
rate parẽtibꝰeius dediſſe niſi ti
bi thencla nupſerit reſtitui tibi qðᷣ
dediſti iubebit. II Dẽ. a. marcel.
llicitatõne a fratre quon
ddam tuo ſpõſaliuʒ cã facta:
Tſiin ſtipulationẽ deducta ſit:iõꝰ
pᷣſtanda non ſuit:qmin dote vxoꝛ
maritũ fefellit:exceptionẽ doli ad
uerſus actionẽ exſuplatu recte ob⸗
ijcies. I Mpr. Goꝛ. a. Mar.

cipiunt. vnde nõ renet. vt. ſ. e. ᷓ ſponſe. ⁊. f. de iure do. ſi res.ij. ̃. ⁊. . de
do. cau.l.i.ſed 5ᷣ.lij. in.e.ti. Sol.ibi interuenit ſcriptura: bic nõ.iĩmo ibi

Nmfiu—uit diſſolutũ matrimonium.

Jʒ pᷣſidi duceres.boc expᷣſio:alisquin ð.ff.de cõdi.ob can.da.l.iij.

ſt quis. 2.. de cõdi. ob cau.l.ſi reperendi. alij dicũt etiõ nõ expſſo.qꝛ
tacite ĩtelligit.vt. j.e l.cũ veterũ.ſed certe ibi tacite intelligebat ab vtra⸗
q; ꝑte:qð ẽt alias vbicũq; ſufficeret ad reperendũ. vt diximꝰ. S. de odi.
ob cau. da.l. ſi repetendi. Dʒ qᷣq ſi cõſtet in ea cõfeſſioneme donaſſe ad/
ijcio tñ cãm mrimonij in donanone fuiſſe expᷣſſam..ipſi vᷣo dicũt meſim
pliciter donaſſe:qͥs ꝓbabit vel ꝓ qᷣ pᷣſumet.Rñ.ſi agã cõditione ob cau

ſam mibi incũbit onus ꝓbandi cãm.ſi cõditione ſine cã:oʒ ꝙ ꝓbẽt ſim

pliciter factã. qꝛ nõ pᷣſumit᷑ donatio.vt.ff. de ꝓba.cũ de indebito.S.i. ni
ſi cõiunctio ꝑſonarũ aliud inducat. vt.ff. e.l. donationes. F. i.
d Mupſerit. quocũq; opam dante.⁊ ſic no. ar. nõ referre ꝑ quẽ fiat. ſic et
ff.pe ver.obl.l.cũ ſeruus.⁊ hoc ar.facit ad multa.

neb

Allicitatione. pone ꝙ frater tuus cui ſucceſſiſti rõne dof̃ pꝛomiſit
ſponte ſtipulanti aliqd ſponſaliũ cã cũ dos ei data nõ fuenit:lʒ te⸗
at ſtricto iure:exceptõne iñ ſe defendere poterat qᷓ ibi quoq; pꝛoficit

g

co ſi fuit ꝓmiſſa ⁊ data:ſed dicebat mulier fundũ valere.c.q vix
x.valebar.nã ſaltẽ nũc dolo facit.vt ar.ff. de doli excep.l.ij. F. i. et

ij. . 5. generaliter. f

Voch ſponſe ea lege dona
r:ut tũc dñium eius adipi

domo donũ acceptum eſtante?nu

ꝛte donãf fuit donatio cõfirmata. bic diuoꝛno vel moꝛte donstarie

ptias:videat᷑ facta eſſe donatõ. qð
ſi penesſe dedit ſponſus:retrabi

[Heducta.i.cõuẽta ꝑ pollicitatioem. b Ideo. nuc m̃det,
Exceptionẽ. ob cãm dotis facta fuit ꝓmiſſio.

Vod ſpon
ſe. ſine effe⸗
ctfu.qꝛ nec añ mr̃i
moniũ trãſit do

ſcat:cuʒ nuptie fuenint ſecute: ſine mimi R nolult.
leſffectueſt. neirprt go d⸗
IMMpr. val. ? gallia. aa. Theo. na iuter v p.
ſe N A quetibiut ſponſe daturin bie la ue
ſe ꝓmiſit is te victoceliba doint vir yro.
tuicũ alia matrẽfa. domi reliquiſ · lea marlto. ſa tt
ſet ſollicitauit ad nuptiaſ petere ci ibenas za e.
effectu nõpotes:cũtu ſponſavxo⸗ ſic ergo qð portu⸗
ipoſita nõfuiſti. it noluit: q vo
re donmn polila Eir luit nõ potuit. vt
NApr. aurelius.a. donate. bic. .5. ſi qs al/
NMm in te ſimpliceʒ dona⸗ eri veſbll. mul
tionẽ dicas factã eſſe die un lin amdigno ſß
ptiarũ ⁊ in ambiguo poſſit venire ccoͤrra illa qofer
vtrũa ſponſo ana marito donatũ tur intepoꝛe lo⸗
, . 22
ſit ſic diſtinguenduʒeſt. ut ſiin tia vrdonatio cauſa

moꝛũi. vl. ff.ð do
na.inter vi.⁊ vx.

A. celiba⸗
poſſit.vxoꝛ enim fuiſti. BAin,
I Mpr. Carus Carinꝰ Mu zeie
ſme.aaa.luciane. mm eledatrfami /
8 Icuʒ ante nuptiasmunera laete rersnn
nt : ta conent eſt atq; bhmõi liuł adul iai.
cõſcriptio pactio eſt vt ſi qua ſoꝛs in ſt. facit ſ. de
extitiſſet cõtra voluntatẽ eius? ma laec; dtn
trimoniũ diſtraxiſſet: tũc que data ge.ma.li. ⁊.. de
erant apud eũ qui dediſſet heredẽ cdtà un e
neeius remanerent. põt ꝗ heredi immcclnup lh, i⸗
tatẽ eius accepit cui pacta puella noꝙ ex eo bic

dicit nõ poſſe pe

ti colligũt qͥdam

argumen. ergo nec retinet ſi accepit. ſed non valet. vt ff. de cõdic.
ind ebi.ljex quibuſdam.neqʒ enim paria ſunt ꝓmiſſio ⁊ datio per

oĩa. nã ſi dedero meretrici:nõ rep eto.ſt nõ ſolui:nõ reneor.ergo qui

ſciens dedit non repetit:ſͥ fiſcus:ſi mulierſcienter accepit vt ff. de
dona. inter vi. ⁊ vx. cũ bic ſtatꝰ. 5.fi.⁊ facit ff. de le.i.l.finam ⁊ ibi

nõ valet relictũ vt cõiugi que coniunx nõ eſt ſicut nec bicdonato

Am in te. ſimplicẽ. ad drfiam ꝓpter nuptias donationis ꝗᷓ
Muultiplerx eſt. pẽdet eni ex liberalitate q dãmõ. Itẽ ex dote.
o&σ A marito. eodé eni die 2 vir ⁊ ſponſus eſſe potee.
p Ante nupnas. ⁊ ſic tenet vt. S. e.l.i.⁊.ff. de iure do. /dotis. iñ.
