curatoꝛ D i 1 -
licerqud tetri lum paiatanũ referri opoꝛtet: ne
tum iſtos cogno ⁊ ludici eſtimatõnis ? officio ei
leere dat añ cõ/ ſalutis diſcrimen imineat.

ueniüũtur. ſed venꝝ

cet. Itez otra.ff. ſa ta , en
ne quid in Ilo⸗pu. N Pn imonialib grauitateʒ

l. ij. F. ſed hoc in⸗

Pſide qð no . 8 Ominicis colonis

mun oleng diae bere. duces em a peepoſſtos muli⸗
agi bas cauſas. tum ⁊ caſtroꝛũ ⁊ rectoꝛes ꝓuin⸗
ſeabiponiu b⸗ ciarũ euocandis ⁊ accercendis co
otcecfatis ſicut lonisabſtinere opoꝛtet. O”UMU
Tals f de fidei⸗· I Dem. a. ad thaunum.
rirlil ic .ſ CA EIm aliadꝰ colonus aut
b Concuſſiont ,· . Aſeru rei pꝛiuatenoſtrecõ⸗

bus. qꝛ nõ debẽt

petrare ad iudiciũ rectoꝛis ꝓuin⸗
cie venire cogẽdus eſt: ſic videli⸗

exigere a ptibus
pᷣciuʒ ꝓ cauſe co
itione.

blice ſniaʒ vindicte ſine aliquatre
pidatione cõuolare: que res cum
an fuent cenis ꝓbationib'declarata
(n ag ſancimꝰ ⁊ edicimꝰ vt ſi in ꝓuin⸗
Nvl ꝓcurato ciqle hanc audaciam qſqʒ moliri
ee ceſt ige ſijenit auliis publice viu? concre⸗
fiſc.l.ei. met᷑. Pꝛ. Gra. 7 hal. 2 the.
q g Exerak. i. ape Aga.ad polenniũ.pᷣpᷣ.
nak in ip̃m. Sed ( Vluuʒer officio ronalis g9

puatis tũc ſerua

vid etur iudex co

—

tuã cenſuimꝰdiſceptatricẽ eſſe de

tra diſciplinã publicam aſſerat p.

ideſt generaliter dicimus. accur.

exactiõi vel cartisinſerniat in alio 4

ic oalancl aboler Pif foꝛte
cuiuſpiã caput accuſatio inſtituta
legibꝰ pulſauerit. I Mpꝛ. the.
⁊ val.aa.artani ppoſitis ſacri cu⸗
Alclege ſancimꝰvt bi.
okiue agat domoꝛũ noſtrarj
colon? inꝗlinus ve aut ſeruꝰ: ſeu
pulſet᷑ ab aliquo ſuꝑ criminali ſeu
ciuili negocio:non alibiq; tni cul⸗
minis ac viri ſpectabilis comitis
domoꝛũ petat᷑ examen nullius al
legatione ſuꝑ foꝛi pᷣſcriptione pe⸗
nitus admittenn.
Ebia cuendo liccat vmcui
qʒ ſine iidice ſe vn dicare: 2 cb
publicem deuctienem.
Mperatoꝛ. val. æarch. the.
aaa.ad pꝛouinciales.
BVberam reſiſtendi cũ⸗

ctis tribuini? facultate
Itẽ vt quicunoʒ militũ vel
Puatoꝝ adagrosnocturnꝰ popu
latoꝛintrauent:aut itinera frequẽ⸗
tata inſidiſs aggreſſionis obſede⸗
nit:pmiſla cuicunq; licẽna digno
ilico ſupplicio ſubiuget᷑:acmoꝛtẽ
quã minabat᷑ excipiat ⁊ id qð intẽ
debat incurrat. Melius em eſt oc

currere intꝑe q; poſt exitũ vindi

care. MHeſtram igit᷑ vobis pꝑmitti

mus yvlnoneʒ:⁊ qð ſerũ eſt puni⸗

re iudicio ſubiugamusedicto: vt

nullus pcat militi cni obuiarete⸗

loopoꝛteat vt latror.
patoꝛ. arch. theoð. adri.

o Npꝛimendoꝛũ deſertoꝛuʒ
acultatez puincialibꝰ iure
pmittimus q ſi reſiſtere auſifue⸗
rnint:inhis velox ybicũq; iubemꝰ
eſſe ſupplicium.cũcti etem aduer-⸗
ſus latrones publicos deſertoꝛeſ-
qᷓ; militie ius ſibi ſciãt pquicte cõ
muni exercende publice vltionis
mnd n aetelamerto.⸗
AMMpꝛ. ſeue. ? ant. .a. victoꝛi.

Abi cauſe fiſ. In qui cau.mili.
Abi ⁊ qñ li.vni. De inoffi.teſt.

mes rerũ puatai. vt. S. eo. ſiqᷣs. qᷓ eſt . So. ibi ciuiliter bie crimĩaliter
4 cõuenit᷑ colonꝰ. vt. ſ. eo. nullũ. vel ibi inter ſe vt ⁊ in.l.d ñicis. vel ibi co⸗

es ꝓ ꝓcuratoꝛe ceſaris ponit᷑.
linel no dubitet. ſilis exboꝛtatio.j.de famo. li.l.i. S Et edi

AUllum. ex officio.i.
ex officialibꝰ ꝓcura
toꝛibus ceſaris.ac.
v ¶¶ Opoꝛtet. niſi coꝛam

eo.⁊ hoc cũ ciuiliter. ſe⸗

cus ſi crimĩaliter. qꝛ tũc
pꝛeſes adeſt ꝓuincie.vt
ſubijcit. ⁊.S.eo.cũ aliq̃s

Ac lege.colonꝰ inqᷓ
Anue in his nõ eſt
ſpãlecũ libi ſint. vt. .ð

agri.⁊ cen.l.oẽs ꝓfugaſ
7.l. bi. ⁊.l. ſt ͥ. ſed in ſer⸗
uis eſt ſpãle.vt ⁊ allega
tur.j.ſi per vim vel alio
modo.l.i.nã regłariter

dtra. vt. ff. de iudi. l. vix.

a ¶ Examen. nibilominꝰ
⁊ peeſes ꝓuincie cogno
ſcere poterit.vt.S.e.l.cũ
Rubꝛica. Quã do lics

vnicuiq; ſine iudice.qᷣa

qñ q; eſt aliq̃s iudex ſui

ſius ex pꝑmiſſione legj
ideo de boc dicit.
Aberam. popu⸗

latoꝛ.i.d euaſta⸗/

oꝛ fructuũ vl vi
nearum de nocte.

b ¶ In tpe. ſic ⁊.S. ex q̃.
cau.in integ.reſti.nõ eſt
c Altionem i. d efenſlo
nem. vt arg.ff. ad.l. aqͥl.
ſcientiã.S. penul. ⁊.j.de
meratis.l.d euotuzʒ. lib.
xij.ſic ⁊ in pſalmo. Vt
d eſtruam inimicuz 7 vl

toꝛem. vnde hʒ ibi alia
littera defenſoꝛem. 1 p

his facit verbum reſiſtẽ

di quod eſt in pꝛincipio

huius.l.poſitũ. Uel dic
ꝓbpꝛie poni vltioneʒ. id
eſt vindictam. alioquin
nullum puilegium con⸗
tra tales indulgetur: cũ
cuilibet vim vi repellere
liceat.vt ffde iuſti.⁊ iu⸗
re.l.vt vim.⁊.j.ad.l.coꝛ
nel. de ſie. l. ij. 2. ff. ad. l.
aquil.itaq;.
PPopumendoꝛũ. de/
ſertoꝛũ.ſ.militie.

dD erimnittimus. vt. j.

de deler. l. i. 2 ſunt ſpãͤlia
iura buius ti.ſed regula
riterõ.vt.S.de iuð.l.nul
lus.⁊ ne qͥs in ſua cꝗ.l.
i.2.ff. qdᷣ me. cau. extat.
Rub. De inofficioſo te
ſtamẽto. Moſt iudicia ᷣ
actiõ bꝰ dicturꝰ pᷣmittit

de realibꝰ. ⁊ pᷣmo ð vni

uerſali.quã qꝛ pcceditq̃⸗

rela.id eo de bac dicit.

. Liber.
de inoffici ömod .vid bak ꝙ nõ. qꝛ vt dicunt qui ſti. de exbere. li. . i. Rñ. illud in marib teſtantib nõ in feminis. i
3 In deinofſacecka ponlépentio Pactchatis quenõ dak vt. j. eo. ti. S. mater. 2. ff. de lbe. Bae Senege de lege. ui
Adagaam ꝓp . Ia& 5 diuerſitatis. dic vt inſti.d e exbere.libe.S.mater.
K cotra boſidenenwlo vadebievar vnlis viimlus bab pd e e r inſpicie mẽs. vt ⁊.ff. d eleg.i.ſi ſuus pluriũ.ᷣin fi. u
astimio vtdicunt. Aed fbolnactengb 4 1ppoſ NAinilẽ poꝛtionẽ.etiã ſi ſcripti beredes ſint inſtituti ex diſpari⸗ nt
q̃rela ⁊ vtili petitione bere.qð idẽ eſt ac ſi poſſideret ꝓ berede vel ꝓ p 9 E bus poꝛtionib-- ſri
ſeſſoze n Po tinlo vr de H ſiere yxrff de vul. ſib. nſt
mnoſfctoſo riecra he⸗ Vi de inofficioſo ſue ſtamẽtoactionẽ inſtituerenõ Ai d elee. voe 6
e ebidehm guil matris teſtõflius dice⸗ ber r an ſohericor ls Kalba öpenn
2 adid qð dicit p poſ· re velit aduerſus eũ qui c Em er a. decin lihᷣ lega.iij.nũmis.⁊ ſh⸗
loꝛeno ree auea ercauſa fideicõniſſiherditatẽ te. & NRfmßtoꝛis decretu inlib. aaluc ean 4
lCs D ds 5 eſt iniaui accõ ater 1ſitis fili qs babek ꝓp inſti Ggn
tio ber̃ditatis directa v net:no eſt iniquũ hoc el accomo tatemoꝛat! ſitis e loc nilc, an abach nn
vtilis idẽ ſunt. vt. f. eo. dare vt pinde fideicõmiſſariuste peritis: ;uis poſtea din velin teopletdalſear ann
l demoff . ſ.eſtas eatur : ac ſi pherede aut poſſeſ officioſux teſtm̃ ſit pnũciatũagen ſtatoꝛe qꝛ vocck a
filiũ. qð non placet.ĩmo Meatur: lackti filon eſt equũ ſieri vobis lib⸗ in vinẽ vt diy
aliud pꝛoꝛſus eſt qrela ſoꝛe poſſideret. DEẽ. ag. acctio. te on 11 clo. aliud ciͦ a teſtato re
2 ali petinio bæeditaß N Mamuis ð inofficioſo te tatis qõnẽ = ant. a. elloo. re qetüc in alinz *
de imofficioſo.in glo. bu &α ſtamẽtoactnũ 2 poſta oſitux bere.inſti. S. ſi ve ſunb⸗
ius.l. ar. c. ⁊ bic erpo/ poſſeſſionẽ accepiſſe ꝓponas tn teſt. vel poſtq; Ppoluu, 1 totus. W
ne vt pinde ennde per irig hefdibꝰ auferre poſſeſſio Pabuiſſet inofficioſum fratris te⸗ b PPꝛobibenn. i
la rte troneat g⸗ cnnlec. 6. aa. ianuario ſtamẽtus dicere: teherede relico dàdſi fii vna ecuä ſi
mora a knira reneat ſi⸗ nez inciuileẽ. DE. da. 92 lam ecEe.. el eextraneis ſunt in i
deromſr l vive . AImaterflliſs duob here deceſſit: cam ceptann p gan Enn iie w
ti. heredi. 3 “ . , = ſenrhi dlg K
ve p poſſeſſoꝛe poſſide ¶Abus liſiitutis temio poſt q; modoilliplacitã cregn⸗ ph as n guofe u
ſet berede ſdirecta te teſtm̃ ſiſcepto cum mutareidẽte beris. em. a. ingenno. 5S7faberld. in
nerck...plata orda cᷣ amentũ potuiſſet: ſhoc facere c N Vm quent an filij de in⸗ ſe melius ſ diy
nd nr; h neglexiſſet: merito vrpote non iu C.. Roficioſopristeſtõ poſſint cxenulla copere ſit
ꝑlara qñ nõ eſt hers ſʒ neglexiſſet:merito vrpe eno 2 Norfhic opolet. Eraach iſeße i
polſſidet ꝓ berede v’l ꝓ ſtis rõnibꝰ neglectꝰ ð inoffncioſo dicereſiquartã bonoꝛũ ꝑtẽ moꝛ⸗ fſu mit inſtitut ci Ke
oneſonre Coen K querelã inſtituere poterat: ſedcũ tistꝑe teſtatoꝛ reliqt inſpicit. In ſtes ſinr inſtiun. ſon
decômiſſarius babear eꝗ in puerperio vitã exceſſiſſe p⸗ auten. col.iij. cõſti. vj. de triente ⁊ ſechnut dnne
ritulu teſtamenti. quõ te Honas repẽtini caſus iniqtas ꝑcõ ſemiſſec auget quanam. babito cöpetit .
naairgcbereaſtane aneg Mef e viokalis Edada Ouiſſima lege cautũeſt: rela intertanddiu
qnd dat iulo poſſ/ lecturaʒ Inine pietaus emccaed n K e n efcttibenignio n
denẽ. vt.ff de per. bef. eſt. Quare filio cuinihil pter ma⸗ ſiq̃ttuoꝛ ſint filij vl paucio tem ptez vt telt̃ l
Kevalaretct. Sred Nulns temũ fatũ imputari põt pinde vi- resex ſubſtãtia deficiẽtis triens: ſi vpalezt 1 vlima
bʒ iimlũ̃ vniueiſiratis. rilem poꝛtionẽ tribuend eẽ cen- plłæs ſint ſemis debet eis quocq x eton ns. i
ann ingalare erdub ſemꝰ: ac ſi omẽsefliosheredesin, relicti titulo'er equo ſcdiuiddoo 2. f dereg iun in 1
re miſt añ ſciens ſideicd. ſtituiſſet. Sinaũt heredes ſcnpri intereos: cuius poꝛtõnis nec vſui. Kaei
teſĩ mofficioum peut etranei erãt: tũc de inofficioſo te fiuctu defraudani poſſunt libeni ¶ M no. caſus t
Ebichtuipaedinatenn Parſemligs g
ab inſtituto 2 ſic fuit H “ Patafamdias n
ſicut emptoꝛ qͥ mala fide emit, vt.ff. de peti. bere. nec vlla. 5. ſt s ſcis traneũ inſtimit Kllus egi de nofficiaſ⸗ eaneltote e i
bm guil. vel plata qrela ſcm nos bic agit peti. bere. Si bona fidenõ reuocanf. SSretang reb creuir libenate vel opulit eos. de
niſi in duobꝰ caſibus.i.qũ modico eſt diſtracta.vel qñ vẽditoꝛ nõ ↄpa ⁊ fi. qꝛ beredibꝰ nõ ven de decreuitliberter el Wornarin
ret. vt. d. l. S. g ſi e leo⸗ caſu nõ tenet᷑ niſi qñ titulus babet ꝓ non S . ubu⸗ Peraſatan cedichhtch
litu. vt dicta. l. S omnibus. , „ furer. m G—nenk. £ ͤrö
4 anuis Qaius ſlius ema ipat petitbonoiſ'poffe(ſtones cli ananub oſtatta n paen Dirage te cmolſhend k. 4
agnoſcẽde vt ſicpoſſʒ admitti ad q̃relã q eſt de iure ciuili qd emancipa agsſunterem n —— xr. auras anl e hin
ros nõ cognouit.yt inſti.de bere.qᷓ ab inteſt. defer. S. emancipati. qdᷣ bo cte.nõ a uaneuulb ed cda erennis⸗ lerſ chuio.
tuit. vt. ff. eo. pap̃. F. i. l aut hãc babeat pᷣus:tñ dʒ intendere qᷓrelam: vꝰ 7.1. dement l. xxorẽ. ⁊. j. ea eVe ie po
poſtea petitionẽ her̃ditatis q; poſſeſſionẽ rerũ héat.ſic ⁊. j. quoꝝ bo:l. . 3parer gpe nͤ.4 anacüh 5paretisenarcerdo inf
1 lcòm bũc caſum nõ obſtat ꝙ bec qrela dak in ſubſidiũ ⁊ bic bʒ poſ ſtbum?. F. fi. 2.l. ſe. ie no occa n. eſe 4
ſemonẽ bonoꝝ:ergo nõ dat qrela.vt inſti. eo. .tã diu. qꝛ loquit᷑ ibi ð ta 42Krarns turpi plna n nuta t reo:fi le inarts r deeſt . ðWð
liq̃ tribuit ius.Alij dicũt loq bic in ſilio a matre pᷣterito qͥ petit bonoꝛũ AUm qu erik. Ba 5 nanam. alb duerte Sagk. SS
poſſeſſionẽ ſeptimò extraoꝛdinariã.vt inſti.de bo. poſ..ſeptimaʒ. Zer Aauarta ergo ad minꝰ exclu udcrcc vr ſend ſuppleme 8
tij dicüt ꝙ petijt in genere filius emãcipatꝰ bonoꝛũ poſſeſſionẽ nec oꝛ/ ⁊.ff. o. papᷣ.. qm̃ aũtbodie aũt aiq min ed ag uppien
dinariꝗᷓ nec extraoꝛdinariã, qð nõ plʒ. vt. . qͥ admi. ad bo. poſ.l. ; diu. tum. vt.j. eo. oimodo. 7. l. ſaneim in n. F.icolii. r au getjt. 4
quarti dicũt ꝙ ſilius fuit inſtituiꝰ ſub odinione caſuali ⁊ in defectũ eſuus Sequit aut. Mouifſima. Edemi. ⁊ ſe. colii r ouͤde abin
exbered atꝰ: qua pendẽte petijt ſcm tabulas.vt.ff. de bo. poſ. ſm tab. Quiſſima. triens. i. tertia ps eius qöfacnn ortis. d.ſ. de
iure põt venire ad qrelaʒ.ſed ar.S.ff.de ↄtra tabu.no putauit.i.rmh.⁊.ꝭ. la.l. penl. accur. 8 0 Oemis. i. dimi s qd ab imte
nõ queme. pone in ſiio bicleoc aepi ptra tab. ita large dicik to fuerant babiuri. lenecöpue t ne ni euſn Abig⸗
imofficioſum.ſicut ⁊ als inſti de ſucceſ. liber. S. ſi vcro teſtm. .f. eo. pat. oꝛ qᷓ tuʒ dimigia el ſunt ſc⸗. no n anoch vapirulc
pone ꝙ defacto accepit bo.poſ.ð ta.qꝛ de iure no potuit gccipe hpodicpoia autiin gukerci de aß cog . walanac etteer
inater.inofficioſo.ſed nõne agnanõe poſibumi rüpit reſtm,. yt in col.viij. Sufficit iñ ſi ex certis rebus inſtituant.vt.ſi.eo.ii/J.et

6 infanite
Fne delg
deſenge,
8planüſts
tutier ſpi
us poltenir
fent

aßzteg.

hgldde,
iſ
gn iſtüng⸗
gic ſe
Pbabt,
noglgeſte
edpledaſeer
uoregfe
npftipdf
lüngcigun

ecbtüein ie

llan prfii
eeiniſn
ſoto.
(Paober
eflitna
Enndes ſunn
innfüte
zſcͤngteti
Hemnens i
Arſſfabelie
ſdrlns
genaliͤ dne
ſqtlich ic
ſunkaint
ſdnulof
opepik
badiociheif
uimepnt

ſcibatgt⸗

ngezntii
lart in
Colunusden

ifrfahe

lfoergfrt
Ktonens.

NECAN
Lw
erhnls

lbinntsn

icoſ
aple
ecdenn,
bſnngi
iönſtre
1gninn
feſein
jltelin
menfiß
apus

amlnt

uirpe⸗

uugtiſ
chiun nn

Zentius

aũt diſpoſuimꝰ. ⁊ ſiccoꝛrigit᷑ hic. Vel refert vtrũ ſiat ſolẽne teſtm̃
4 tũc debet inſtitui:an minꝰ ſolẽne puta inter liberos.⁊ tũc ſuffi⸗
cit quoquo relicto ti.excipe flliũ curialẽ qͥ nouẽ vncias dʒ habere
qðõ intelligo.i.tres ptes eius qð eſſet ab inreſtato babiturꝰ ne in⸗/
ueniat᷑ plus babere qᷓ; alij. Ael ſcõm Jo.dic ꝙ illi babeant no

uem ⁊ alij trientẽ „ „ .
vel ſemiſſez ⁊ de quidẽ appente. In auten. col. vij

quolibʒ decreſcat . 2
raas anon ( Coſti. v. de imenſis donat. duu

ſufficiat. vt. f. de C Nde⁊ ſi parẽs in quẽdaʒ

bi nenrni liberoꝛũ vel in quoſdã fecit
lc rſierceſent. donationẽ imenſam? quiſqtm fe
Ireʒ intelligo tr ret ex hereditate nomine falcidie
anedeb ee ; tum poterat ante donationem
iibi boc obßus debeni. Licet aũt ei qui largitatem
uib ee ed de ol meruent abſtinere ab hereditate
getur loqui Alij dũmogdo ſuppleat ex donatione ſi
mñ dicũt etriam in Opus ſit ceteroꝛũ poꝛtionẽ.
fortibeagert m. a. ſecundo.
in nouelliſ reſtrin 767 „ „ „
gik in lbens imã. ¶ N Eptem deſuncti: actionẽ
Iiẽ qrta trebelli ¶. de inofficioſo teſtamento:
anica vel iure in /

ſurutionis debi· Ollis pater eius enaciber fuerit
ta nõ auget᷑ per functusꝰ:expiri poſſe ignoꝛare
bãc aut᷑.ſʒ ea tiñ detunc crpnp
q̃ daturbis qͥ ad
relam inofficio/
ſi teſtamẽti voca
bant. vt in
i.⁊ ar.ſ. de teſta. unEWEOE.1 .
ſancimꝰ. ⁊ de ap pictatis ſibi ↄſcius eſt:partis que

Arẽtibus arbitnũ diuiden
eher̃ditatis inter liberos

heñj cpimus. qb inteſtato defũcto potuit ad eñ
y Quius poꝛts Ptinere:quartã ex iudicio paren
nis. i uientis vl tisobtineat. Qui at agnouit iu⸗
emiſſis. iisr . Pitij ,
19 Mer vfuſfuctu dicium defuncti:co q; debitũ pa⸗

imo vſuſructu vi ternũ pꝛo hereditaria parte plol⸗
geturpoſſefrau / mit: pel alio legitimo modoſſatiſ⸗

annriu fecit: eti ſi minusqs ei debeat re⸗
mee qeſt comra. lictumeſt: ſi is maioꝛꝰ vigintiꝗn
Solbile e anniseſt: accuſare inofficiolaʒ
us h abebat pꝛo

pꝛietatẽ oĩm. ⁊ iõ poterat vſufuctu fraudari. Pꝛima verioꝛ: ⁊ eſt
ba⸗ côein ofi qrta. vt ff. ad.l. fal. qdᷣ de bonis. 5. fruct?. ad tre⸗

el.l.mulier.F§. ſi beres.
Deuie alia aut. Añ ⁊ ſl. q eſt de mẽſis donationibꝰ. S. dudũ

Dem. a. ingenuo.

non debes. I Dem. a. floꝛẽtino

adimendũnõẽ.duʒ nõminꝰ is q

ſeſſio? ei cõpetit. Mam talẽ filiuʒ

alcidie. pꝓpᷣe ponit᷑ boc nomẽ ꝓ fal

De inoffi. teſt.

ſtamẽti vt.ff deleg. ij. ticia ſeia. S. impatoꝛ Sec mñ. ſemp reuocat᷑ legiti
ma poꝛtio tm. vt. .ti.i.l. ij. ⁊.l. ſt totas.nec ſunt oĩno ſiłia q̃rela inoffcio
icioſe donatõis. vt no.j. ti.i.l.fi.⁊.j.de inof.do.l. ij. ac.
Eptem. in hac.lſiq̃ fuerit dubitatio.dic ꝙ tq hic filius emãcipatꝰ
uit exberedatꝰ q; etiq neptis in prãte retẽta. tpe moꝛtis aui viue⸗

bat filius.ſed poſt deceſ

patris quam ꝓbauitinon põt vo ſit viacbat neyt nõ
f em a μι.α admitteret᷑ qꝛ alius eaʒ⸗

inofficioſo teſtamẽto
militis vel iure militari
vel ciuiliꝰ facto: vel centurionisꝰ
vel tribuni numeriꝰnec filios poſ
ſeꝰ queri ius certumeſt.
m. a. NMuintiliano.
ereduʒ ꝗntiniani quẽ
patrẽ tuũeſſe dicis:aduer
uos de inofficioſo teſtamen⸗
toacturus eras:iure ſucceſſionis

nõ eſt ita.qꝛ ⁊ hic nepij
ſimul cũ eo ꝑ edictuʒ de
pↄiũgẽdo admittebat ſi
pꝛ deceſſiſſʒ inteſtatꝰ.vt
ff. ð ↄiũgen. cũ emã.l.i.
in pᷣn.⁊. SF.i.. S. ſi pater
b ¶ Defunctꝰ. defunctũ
aut ⁊ emãcipatũ eſſe iõ
deſiderat᷑.qꝛ donec ille
viueret pᷣ ced eret eã filiꝰ.
⁊ neq; iſta neq; alia via
admitteret᷑.itẽ emãcipa
t:qꝛ vid ebat᷑⁊ ipᷣa er fa

. miliã ↄſtituta ⁊ ſic ñ da
bonaad fiſcum pꝑtinẽt vel ipſius mitti ⁊ ideo h diẽ quiſ
quintiniani bona vtpote vacantia eenih dsleſie⸗
fiſcustenet cauſam apud ꝓcura⸗ e. dlquenth in te/

toꝛem meũ agere potesꝰ. ſtamẽto T inter viuos.
d ¶ Quartã. bodie terii
am. yt aut᷑.nouiſſima.
eRPerſoluit.p qð agſſce
re vꝛ. vt. ſ. ð iur. deli. l. ij.
fLegitimo. ſũt em̃ plu
res cauſe q̃ repellũt que⸗/
relã. Pꝛima ingratitu⸗
do q fit ex.xiiij.cauſts in
deſcẽdentes ⁊ ex ſepteʒ
in aſcẽdẽtes.vtĩ aut᷑.ut
cũ ð ap.co.S.cas.⁊.S.hᷣ
añt. col.viij.ex tribus in
frẽs.ſ.inter collaterales
vt in aut.de nup. ingra⸗
titudinẽc.coł.iiij. Secũ⸗

harenaʒ nõ damnato⸗
Rced ſua ſpõte harenanio cõ
ſtituto legitime ſucceſſiones inte
gre ſunt:ſicuti ciuitas ⁊ libtasma
nent. Sed ſi teſtamentuʒ parens
eius fecit neq; deinofficioſoteſta
mento accuſatio neq; bonoꝝ poſ

merito quis indignũ ſucceſſione
iudicat?:niſi ⁊ iple ſimilis condi⸗

6 do curſus qnq; ãnoꝛuʒ
tions ſit. em. a. luci vt.j.eo.ſt qͥs filiuʒ.in fi.
niano ⁊ diogeniano. Itez poꝛtio debia da⸗
ta.vt.S.eo.cũ querit᷑.itẽ
J Pater pu elle cuius vos agnoſcẽdo volũtatẽ de
functi vel aduocãdo vył

um. vt inſti. eo. F. tq aut. g Kelictũ. z illud accepit. b ¶AN aioꝛ.

ſecus ſi mioꝛ.vt.S.de in integ.reſti.l.i. i Pꝛobauit. qð ꝓbo non re⸗
pꝛobo:vt hic.⁊.ff.deneg geſt. põp. k Auenk. bic filius mouit qre

e 4 pares. imenſam.i. exced entẽ dodrantẽ. 3 ¶Ex be / lam. ſuccubuit. fratervult mouere ⁊ dicit turpẽ pſonã inſtitutꝗ. obtinet
feduate. i:et pꝛimonio qð erat ante donationẽ.ſed arg.ð de

filius.vult babere.queſtio vtrũ poſſit. videt᷑ ꝙ nõ.ff. eo.qͥ repudiantis.

H 2ſS . mé ⁊. Lſllio.⁊.ff. de ſucceſ.edic.:fi.cõtra.ᷣff.eo.pater filium. ac.
cidia debita iure mſtitutiois. impꝛopꝛie ponit᷑ p trebellianica. im C Einofficioſo. militis. i. militatis. vt. . e. teſtm. aliud in veterano, vt

pꝛopꝛijſſime ꝓ debito bonoꝝ ſubſidio. Sed qua actiõ e reuocat
hRñ. querela inofficioſe donationis: ⁊ ea finita vtili rei vẽdicatio
ne. dñii em̃ fuit tranſiatũ cũ in fraudẽ bomis nõ legis facta fuit
alienatio. ff. deiure pa.l.ſi libertꝰ.ſed ſcᷣm. R. bʒ locũ vtilis peti
tio bereditatis babito titulo ꝓ nõ titulo.qd nõ plʒ. cuʒ verus ti
tulus donationis interuenenit. Sed cũ nõ valuerit d onatio filio
in ptqte cõſtituto. ergo fami.b er. agik. vt. . deinoffi. do. l ij. Sed
R. bic loqᷣtur cũ nõ fuit inſtitutꝰ:lle cui fuii donatũ.vñ donatio
moꝛte cõfirmat᷑ ſed reuocat᷑ quatenꝰ eſt inofficioſa. pel dic ꝙ erat
emacipatꝰ.vel tertio olim nulla erat. bodie valet cũ ex om̃i cꝗ ad
uenticia filio querãt. hoc nõ videt᷑ v alere cũ etiã P.l.q̃ eſt inſti.di⸗
cat filiũ nõ poſſe a patreſtipulani vt inſti. de inuti. ſtip. F. item in
uullis.ſed ibi erat ex ꝓfectitio peculio ſlipulatio vbi filius ſtipu⸗
labak. H vt extraneo donat᷑. Itẽ alia rõe vid et᷑ nulla.qꝛ fuit inoffi/
cioſa re ⁊ cõſilio. ꝗ dʒ reuocari in totũ adin ſtar qrele inoffcioſi te

eo. pomp̃.S. papᷣ.niſit ſit filiuſtamilias veteranꝰ. vt.j.eo.l.ſi.
m ¶ Qiuili.i.cõi. n ¶ Centuriõis.q peſt centũ militibꝰ centurio dicif.
o Mumeri.babebũt tñ bonoꝝ ſubſidiũ filij mili ꝑ aut.S. de epi.⁊ cle.
pᷣſbyteros. p¶ Voſſe. vt. ff. eo. ſi inſtituta. S. de inofficioſo.⁊ boc ſi
exberedet vel pᷣtereat ſciẽs ſe liberos hꝛe.ſecus ſi ignoꝛet.vt.j.de teſt, mi
beredu.ptinẽt. ⁊ ſic eſt fiſcus beres heredis. i.ſi cum certi.
Wetinẽt.iure inſtitutionis. s ¶ AHacatia.qꝛ fiſcus credebat
acare ⁊ nullus eſt beres. s ꝓ Potes. pꝛioꝛi caſu qrela.ſecundo
irecta peti.heredi.

i barenã. nõ onato. nã tũc puus penenõ ſuccederet. vt.ff. depeſ
nis. l. q vlumo. v ¶Loͤſtituto. ſ. cũ beſtijs ad pugngduũ. xFe,

cit aliũ inſtituẽdo. x ꝗ Poſſeſſio.ſ. tabulas. Judicar. vtin
aut. vt cũ de ap.co.S.cꝗs.in fi.S.col.viij. ⁊ ¶ Con itonis. ſic g nil

ge doloſo. vt. S. dixi de bere. qmñ yt bac.⁊.j.de libe.cã.ſi filiũ.⁊.ff

VO bꝛĩ.ſuꝑſtiubꝰ.ſfratni ⁊ matni. ſolu.ma.l.viro atq; vxoꝛi.

ſimilia faciẽdo: vt bic.⁊.ff eo.l.pe.⁊ fi. ⁊ bic dicif. Itẽ ſi hʒ aliud auxili

Liber. . 2 8. de his eñ magis 6
mnedes ednir n obrer in an⸗ ſerne 2
gns utro meiotee Maleeg ogudo het mrepſeckü cuenr
ianodctomiſuin tnctddo Naberaba. ni ud,ve deans tec ae An
ſ Iſt eramiata ſit inſtitutio b ſidei ſtamẽti. ſed megtuttf. buit. accur. p 4 MMon ceſſanti 5F. i. col. viij. . ſ. de rei (üen
— ſt. qſt examiata ſit iᷣ la ino fficio ſi te at.i. Poſſibile anquẽniũ. ac. in aut.deap. S moꝛe.ſed ar..ff. 5 h
2 Inofficioſt. el accuſatio q̃re bis. a 4 Poter bet ſine one⸗ ff. de mino. l. intra. bo. rap. ſiuꝰ (Whn
Opꝛie dicit acrio v ſthumꝰ. F. ſi qs ex l. ſed bodie debe 2. i. vibb.ſe ino. G
PP im?. l. po . eſolu.l. penu — t,nouiſſima. T docio. de euic. m 2 “
alio enidid gt. eo. quoniꝗ. 7, S. e. aut. . Eaa valerio nobili an .i.ſed cũ anau⸗ *
õ geſſe dicitis filio er ſem Ontra ma ione,y “ eſſat aliaz nſen
Am. duobus. ꝛes eſſe dici re . i duplicem actio cur cena le eſt ode
lio. natoꝛes eſle d oꝛe er re oꝛũ dupl⸗ m iure jrela rmñ. vtile⸗
d Allegas. boc efl ante ſc ſiqs eoꝛu, inferẽtes: alterã quaſi in Pinfolar: no 4
d Auegas voeeſte fra liquo ſext ,— it: vt ſi qs eoꝛ 3 5 ſit pfectumꝰa : Hſcriptio ex it: feriati ⁊ nõ fe
tür e ue fot ee ſ fiioꝛũ cõmiſerit: vt ſic deret nõ ſit ꝑfec fecũ: pſcripnoecr iidies cumut. fint
ter vel tu rpis Reoluti dei getatis dece ioſum lziure p Panquẽnalis riati ili abus atln
2 .anno “ ret dolumzim oꝛa ꝗnq 5 ſed nö illi
tervd⸗ euit intra. xxv. annc Eſuã reſtituer ioꝛis iudicij m iceren⸗ ſta cã nõ potu / ſia
erdoltke etolun ſtitib? poꝛtion qheredita pꝛioꝛis iud ſcit:que offi 9 Kagere Nnon⸗ hmt
feo.. erco. H ſiſpſti vt id qð cã he poꝛis nõ nalcit 2. r agere vt bic ſic el
Ppte. vt ff. tp parte a vxoꝛ vtid ꝗdð ſt moꝛ⸗ tẽpo bus nõ pᷣt. I Mpꝛ. ff. qñ ap. ſit. F. j
paleeeppaténé-vr Pterea vr- iſſet fllijs po eſſantibus nõpt. ſoe. z f an a lr⸗ it
„D nd. vr „ iſer. C 9 g32. . dies. 7. ]. qu „D E
valere: par ſti. §. nö ad eã puen fideicõmiſit:ca in? numenian?. gag pteri d ſ iu. ab eo. itẽ ſe
inſti. de bere. inſti. Een ſuã reſtitueret ionẽ aduer æzcarin m filium tuũ te prer 2 qn in. cuſatö KA
f¶¶ Pꝛeſtari. tem lua moficioſi actioné adir . mfili 5 inſtituiſ⸗ ſecus in excuſatõ K
gurem. at?eſt. em inofficioſi a s inſti⸗ ℳ ͦheredẽ inſti ne tuton. vt inſti N bn
ab eo ſolo oeri in lunioſaʒ inoff⸗ teſtatoꝛis inſti⸗ ta ſoꝛoꝛẽ he qrela apud ne cu.tu iecid; en
Eem voſt Jjudu ſit. quo ſus iuſtũ iudiciumt hmõi fidei ponas: inofficioſi qrelã apue gütſegpocige niti
officioſum dictũ enlru⸗ õdebetis: cũ ex tris ſe ꝓPponas:ino ſequi potes. aũt. ſe ſtmul po gden
caſu pᷣſtite vel ehe ⸗ tuere nod ſtitutiõe tam ma 3 püdem ꝓuincie pleqꝗ fauſtine gnaes öt eon nin
re durant er. xx. a viCõmiſſaria reſtitu eã poterat e dio. mari. aa. faulſtu goner ck dec mnnt⸗
Koreſtmauego ve q fratris eiꝰ no dco edn te pietatis cigih⸗ ie vri oꝑFz ait
a anale ar Ag hercub in nemnõ ſairt⸗ M n
ſcm ktore rſeivalte m dadd⸗ nqs alte — ð fueras ſoꝛti ſus. filius mo
Raareengo d oaurt⸗ C ſtitutis vno exqnq;ʒal nodng qa neiae pterenof ( N Sd
S hitutis . eũ ꝗ ſſe dicaſ: ac ꝓ terijr marrẽ ve (WW
teſtam ctip ꝗ d uẽniuz r ſeptẽ vncijs aduerſus fue here noluiſſe dica E: adexhef pte ſoꝛoꝛ pꝛe⸗/ tß
vt etiã knre ang⸗ pari roex ſeptẽ v heres ſcrnipt fue atq; iratũ patre: ad ex as kahr ſotor ſut docsg
ozs elcant. dr n pott ſeptem vncijshe diſſe. abal fenſum atqʒi lapſum eſſe dics ternt ſo ꝛis inſti / f
e dens mahenumtn erle uerela cõtendiſſe. abal dationis not / ꝓlapi uerela infer⸗ um ſor ſtru
eſt vt uõ vigin ſtimatio lat iuſta ꝗ fuiſſete allegas ꝓ inofficioſi teſtamẽti qu rneteiel cii
ſtenf. ſed fiat e ſtabi tero aut vVicti uuI m:cum re. mmof 11S. „„ð . P on ibologia. he
ta ſoo gobthunt ea pte q reſolutũ “ Eeno oalſimr. „ umndd boliber. u
ila vr eeaah⸗ ſ⸗ õ debent: Afilame tun a. n ne ra cinaguz, M
luc ate th.r f. neq; recte ↄpetant . P er ? cũ flagitioſa feditate . raan aue⸗
de lib. cã. duo ius. ipn rBer bertates 7 der ter q excludẽ⸗ dat trida
ar dele ij. cũ filius. i zuis li enales 7 . debeant. Dr S lone tua eꝗ̊ rela. ſed paimde ain
.:ad.. fal.l. ſoladia Aicicomiſſanie Pſtan a. pꝛiſco. /viuit:a ſpcccſſop incõſulto caloꝛe ſeurcönt dade nin
Umr gal velara ac ff NN que-⸗ dam uccr eius ad id odiũ inei as. pt, eebe⸗ 6
ahene, afhen Vm qui inofficioſi qh ſeder meritis eius adi j iberum ter.
cuſationẽ. Sen ac latam nõ tenuit:a ſe ſtremi iudicij ti. gade
. gc. . ,1 . . . 1. u
enr u vientaeg rela delatamno te⸗ la tatus es Pol is. In auten
ſpé ſtra nõ vide tb Adẽ obſeruat᷑: E. olla. viij. „J.. J mit
ſupi poſtano vie cuit. Idẽ obſerua to: victꝰ poſt colla deincepe. ni
aturoè ius ded d in rei lſicrimie inſtitu SSõ re pella. cog. G. vigintiqnq; Fͤ
iudicium. ſʒz aliud i rio fa nenmm lone exence ſi poſt . e „ ii
* iudi.ſimat. S. an eg PatO?. Pl. annostediſtene pec vetaberis. Mne,
eace. Sea a mur maei ceſar. a afroclilie. marito copulare iauo libe⸗ nam dſte feaſſi
tela no deil. Dere . lne eg. atre mante nmiu n ſ. de inſtit. 4
rela nõ peri. bere fun IJliam pᷣteritam amat vel ſine conſe cdare vrr.j.
ta. Alij dicũt liam pteritam fficio⸗ cauerit it: caʒz exheredar bſti. repꝛeb en / 0
r oſnnotolke ei ſ ei ini⸗ oſſe: exx r clnei Pẽ. aa. ?. cc. ſabino diſenſiane⸗ gni
ſet in reivec eüttont ca ſi querelã in Pꝛ. val. 7 nopotes. ſ. eo. l. filia. ⁊.ff. de liber. exhi.l. i. A
8e velbirvcuenmane ploꝛati iuris eſt. — de vſu ꝛ habi. ſed neqz. eol. lur. quicquid
3a Telktorit. de lſo agẽdo repellit s5 ta 2 accurſus. ſ. e alaednfeninetue anguche 2’
1eErd nict :, vbiy anldeen vifio pr s. vr.f. ö1e⸗ fliamnen ſoctonnne abaeon neurautan ſea i polt d OWDWUMWUw
3. vt. ff. 120 n pes itas libe ñꝑ boca ta. bimum. vt. ff. de ce de ſequitur auten.
tur Z. vt. ff de bo lono ebita bercditas zonꝰ fuerat. vñ ꝑ ſdeco Ar auten. colligitur. vn ec⸗ 6
bu. ſed nõ ſic eſt p n5 7 ſ. va ibi inſiitun Hiius. Item arg crraiſ. tus. idem per 1dedid dgavaſeaſecogulavclaneen
repellit᷑ bic aũt ex bu. qdᷣ in beredem. S. 5 valeret. vt in aut. vt c. Penraib, iuſta ẽ cauſa ex nẽt ergo. vt j. A
icil.l.f. 7.ff. dern tionin als nova heredanõe um quocũq; iguntur. remanet
Ziun Heentz.in 1 Aſprrare q pteritio leg ve lobliuch ead ſibus verera iura non coꝛng
de np. cog. almd I41 ee tab. no bʒ r. there. liber F. mf. ʒ ex
babet. ma Hon po gbaredata veinſt vee
— teſtam ẽta.itẽ qꝛ habet ꝓ ex

naſn

Nniann

1

ſdeifel
ſbonnſp
decuſe nin
iſctiern

uo angeine
irftinitnit
atidiss ni⸗
An ſliche
ſtucitpen

tagneythiee

oini
1g,1 oni

gfiucbeeſi

eensſngaiti
etltcn iſ
decnuſ,

itſadoee.

Poisſnlin
nerepotg
thieptffdeg

Unnl irop

n
In flin
As ⸗
koͤraſogge
Eitſoiti

n cis ⸗d
icgtickune.

bnn tiei

npbibeg.

heſfdebolte
Iſetiin
ſücunſen

Dgkturnun

Cucitt ?

s ſktot

Ztenſtnori d

Tenius

Alia.in oꝛbitate.qꝛ moꝛtuus erat pater eius. 5 Exmo
mentanijs.repꝛobatur em̃ incõſtantia. vt ⁊.ff. de pꝛocura.in

nibꝰ ab inteſtato

Soꝛoꝛe. con /

ſan guineis non
vterinis. ⁊ B tur⸗
pibꝰ ꝑſonis ſcn
ptis beredibꝰ. yt
P e.
manitꝰ. ꝓ
tiñ de facto ex⸗
beredata: ſi autẽ
pterita dabal ei
ſus accreſcẽdi bo
die õ tabulas.vł
etiũ dicit nulluʒ.
vt. ſ. delibe. pte.

bKRelictuʒ ẽ. ma
xime. naʒ idem ſt
erat relictũ aliqͥd
qðò eẽt minꝰ qᷓ̃rta
tur. vel dic bᷣ fuiſ
ſe additũ a ↄpo⸗

ſitoꝛibꝰ noui iuf

ex. d. l. vt. ſ. eo. oĩ
modo. ac.
c ꝙ Cõuincat. qð
eoipo ꝙ eſt ex
beredata ſcõᷣm h̊
iura. vt.j. eo. libe
ri.vel dic boc eſſe
additũ a noui iu
nis cõpoſitoꝛibꝰ
ex. d.l. ſ. e, oĩmõ.
de ¶ Odpoꝛtet. ſi ta
le ſit debitum qð
ab bered e poſſet
exigi. vt. ff. de he⸗
re. vel act. ven. l. i.
H. f. Itẽ boc ve⸗
rũ niſi ſciuit hoc
vxoꝛ beres inſti⸗
tuta q̃relaʒ poſſe
moueri cũ heredi
tatẽ adit.naʒ tũc
amitteret. vt arg.
ff. de bis qᷣ. vt in
dig.l.ber̃de.⁊ ad
ſilt.l. ꝓpter. 5. ne⸗
ptis. 2 ag trebel.
l. pe. acd.
ECſtamẽti. ꝑ
Agrnoue i.
cord teſtibꝰ. ⁊ ſtc
nõ fecit tũc.nã

Rantiis. dicũt. vt. f.e. l. . ſed bodie ſilij fratris vident᷑ exequa
1 rifratnibꝰ. vt.j.delegi. bere. aut,ceſſante.ſed illud in ſucceſſio

Ilia in oꝛbitate patris re⸗
licta cmarito cui mr̃e vo

ente nupſit:colẽs cõcoꝛdiam iu
ſtas offenſionis poſt eiuſdes mr̃is
penitentiam cauſas nõ pᷣſtat: nec
ex'momẽtarijsvolũtatibꝰmatris

nupta atOʒ vidua eſſeiure ↄpellit
Dem. aa. ?. cc. alexandro.

Ratrisvel ſoꝛoꝛis fllij pa
rui vel auũculi amite etiã

Zmatertere teſtm̃ inofficioſuʒ fmu⸗

ſtra dicũt:cũnemoeoꝛũ ꝗerx tranſ
uerſali linea v eniũt: exceptis fra⸗

tre ⁊ ſoꝛoꝛe:ad inofficioſi querelã

admittant᷑. Sefalſo ſane ꝑ accu⸗

ſationẽ crimis querinõ ꝓhibent᷑

IDem. aa. ?. cc. tantille. .
Imaritꝰ tuus facto teſtõ

it: filia aũt quaʒ habuit in ptãte
exheredata facta minime iure p⸗
betur:nihilqʒ ei relictuʒꝰ eſt:ne
q;iuſtas offenſe cauſas pꝛeſtitiſſe

ↄuincatur:eã de inofficioſo teſta

mẽtopfisquerentẽ:totã heredi⸗
tatẽ obtinere poſſe nõ ambigitur

Oõ ſiiam obtiniit yl poſten vin-

cat:qdðᷣcunqʒ maritꝰmoꝛtis ſue tẽ
poꝛe debuiſſe tibi ꝓbetur id abea
reddiopoꝛtetꝰ.
Zem. aa. ⁊. cc. philippo.
EEſtamenti ſactionẽ ꝑ te-
Aſtationey vos interdixiſſe
matri pꝛofitentes:iuſtam cauſlam
offenſe manifeſte teſtamini.
Dem. aa. 7. cc. Succeſſo.
Eſtamentuz militis filij⸗
amilias in caſtrenſi pecu

ba ci effecu 2c vt.ff. qð qͥſq; iur.l.i. Ael dicꝑ teſtationẽ ſub
7 actam. vtr ff. ſt quis aliquem te.pꝛo.l.ſi quis dolo.

Eſtamentũ.filijfamilias. vt ⁊. ſ. eo.l.fi.

r
g (Reſcindi.quia miles ⁊ quia in caſtrenſi.

lijs.ſecus.ſ.qᷓ; opoꝛteat,qꝛ foꝛte ꝓdigus erat. vel ſecus.i.
4 male. i¶ Emãcipati fuerint. qᷓ vident᷑ impleri quotieſcũ
Kar ſuiiuris vt j. de inſti. ⁊ ſubſti.ſub cõdi.fac.l.ſi mater.
KkMPacto. als pacto. als facso. I Bure als iure. als cü re. 7

dic.i.ad ſuũ cõmodũ.vt pꝛ ſibi retineat cũ effectu ſm tab. Sed
quã acœpit bonoꝝ poſſeſſionẽ inſtitutꝰ:vel pater eius noĩe.Rñ.
q facti eſt. vt bic. ⁊. ff. de ſcõᷣm tab.l.i. Seſi ſub conditione. Zu dic

equidẽ ex aſſe heredẽ ſcri

nõ facti: ſed eñ ᷓ iuris eſt õm azo. vt. ſr deſe
nit. .ff. ad trebel. facta. 5.ſi in dãda.q̃ dicũ

De lnoffli.teſt.

tab. l. ij. . ſt qs ita inſtitue⸗
tinſtitutũ ſub cõditione non

bẽre bm tab.ſ.facti. vel die peti eã q̃ iuns eſt ⁊ facti ⁊ qð ille ⁊ H̊ dicũt
nõ peti.l. qð remaneat in defectũ cõ ditõnis.vel q̃rno petit᷑ qʒ iuris ẽᷣ nõ
vt nũc ꝓſit:ſed in euentũ cõditionis. Ael dic bicno peti vt ſibi pꝛ tene⸗

lio factũneq; a patre neqʒa libe⸗
nis eius ꝑ inofficioſi querelam re⸗
ſcindipoteſt.

Dem.aa.?.cc.monodoxo.

Aijsꝰ matrẽ que de mariti
Einoꝛibus ſecus ſuſpicat᷑:ita

poſſe cõſulere iure cẽpenũ eſt: vt

eos ſub hac ↄditione inſtituat he
redes:ſi a patre emãcipatiifuerit
atq; eopacto ſcᷣm tabulas bo⸗
noꝛũ poſſeſſionẽ patrẽ cũ iurel ac⸗
ciperenõ videri:q cõditioni mini
me obtẽperauit neqʒei nomiĩe ſi
lioꝛum inofficioſi eo modo actio⸗
neʒ poſſe cõpetere: qbus nullã in
iuriam fecenit mater: ſ potius pu
tauerit ꝓuidendũ ⁊ ideo reſtitue
re debetꝰ. ISem. aa. ?. cc.
Xtnbus vncijs her̃de in
ituto:hilio ĩtra pubertatis qnos
directã nõ inutiliter a pre fieni ſiib
ſtitutionẽ certum cſt.
Mpatoꝛ conſtan. ad verinuʒ.
Ratres aut ſoꝛoꝛes pteni
Hni ab inofficioſi actione cõ⸗
tra teſtm̃ fratrie vel ſoꝛoꝛis peni⸗
tus arceãtur. Cõſanguinei aũt
durãte vel nõagnatõe ptra teſtm̃
fratris ſui:vel ſoꝛoꝛis deinofſicio⸗
ſo queſtioneʒ mouere pñt: ſi ſcri
pti heredesinfamie vel turpitudi
nis vel leuis note maculaaſpgun
tur:vel libertiq ꝑperaʒ:⁊nõbene

merẽtes:maximiſq; bñſicijs ſuu,

pronũ adſecuti initituti ſunt. Ex
ceptoſemuoneceſſario herde inſti
tuto I Dẽ.a.ad clau. pᷣſidẽ dacie

at. ⁊ ſcõm hocnec a pᷣn⸗
cipio nec cõdi.impleta
tribuit᷑ pꝛi in bac.l.ius
ſed in.d.S.ſi qͥs ita.ↄfir
mat ſtue tribuit ius extã
te coͤditione.vt ⁊ als ſi⸗

mile ff. de offi. pcõſul.

le.l.iij. S. fl. ac.
m ¶ Obtempauit. ſʒ an
põt cogi vt obtẽperet.
Rñ.nõ.vt.ff. de le.i.l.fi/
liuſfamilias.S. ſcõʒ vul
garẽ.ſed ſt pꝛi eſſet lega
tũ vel aliqͥd relictuʒ vt
eas emãciparet:ſi qͥde⸗
pꝛ agnoſcit legatũ: cogi
tur eos emãcipare. vt. ff

de cõ di.⁊ demõ.ſt cui.

n ¶ Pꝛouidendũ. ſic.S.
e.ſt pꝛz. ⁊.j.l.ꝓxi.⁊.ff.eo.
pap̃.S. ſi qs impubes.

o Reſtituere. ſubaudi
9 p ¶ Debet.

el igik.
pꝛ filio ſi eſt emacipatꝰ.
pꝛe aũt nõ emãcipãte ſt
lio ad eũteiudicem cura
toꝛ d at her̃ditati cui re⸗
ſtitutio fieri dʒ. vt. j. de

bo.q̃ li.lfi.⁊ ĩ aut᷑.vt li.

ma. ⁊ a. F. i. 7. F. ſi vo foꝛ
ſan. col. vij. ⁊.ff. ad tre. l.
imꝑatoꝛ.Alij dicũt reſti

tutionẽ faciend aʒ pᷣtoꝛi

⁊ ipſe reſtituet filijs da⸗
to eis curatoꝛe. In caſu
tñ etiã manenti in ptãte
fit reſtitutio. vt.ff.ad tre

el.l. impatoꝛ.
Etribꝰ. ſilio. ꝗᷓ erat
nicus.⁊ ſic q̃rtꝗ bʒ.vt

ʒ.eo.cũ q̃rit᷑.ſʒ qꝛ ei erat
ſubſtitutũ vid ebat᷑ exa⸗/
minata.qð fierni nõ põt.
vt. ſ. eo. qm̃ in pꝛioꝛibꝰ.
Sed nõ eſt ira.qꝛ mag
ei cõſulit.⁊ ſic vʒ.vt ⁊.S
l.ꝓxi.⁊.l.ſi pꝛ.⁊.ff.e.pa⸗
pi. S.ſi qͥs impubes.⁊ ð
adop.l.ſi pꝛ arrogatoꝛ

⁊.j. de impub.⁊ ali. ſub

ſti. ſi teſtö. re Puber
tatis.ſecꝰſi peln yr ſes

vul. ſubſti.l. coheredi.ꝓ
cũ filie. s Directã.

ſt aũt ꝑ fideicõmiſſariã
vt plerũq; faciunt puta

qñcunq; deceſſerit illũ ſubſtituo:trahit᷑ etiã pupillaris directa ad ſidei⸗

eg. ag. ſuc. F.i. v ꝗ

coõmiſſanũ cũ in vtrũ q; tᷣus valeat vt ſideicõ

miſſaria: niſi in teſtõ mili

is. vt. ſ. deteſt. mili. l. in teſtõ. ?.ff. de vul. ſub. boc iure.⁊.l.cẽturio.
₰△ Katres.vterini.quaſi ex eodẽ vtero nati ⁊ nõ ex eodẽ pꝛe.vtinſti.de
rceant᷑.nec coꝛnigit᷑ h ꝑ aut᷑.j.ð le.hbr.aut᷑ ceſſãte
vbi tollit᷑ dꝛia agnationis ⁊ cognatiõis.qꝛ illud verũ eſt ab inteſtato.

x¶Rõòſanguinei.qͥ ſunt ex eodẽ pꝛe.ſʒ mr̃e eadẽ pel nõ.vt inſti. eo.ti. S. i.

x el nõ.qꝛ ſũt emcipati.⁊ hoc olim. bodieptra ꝑ anaſtaſ ü. vt. j. de
Hoſſunt. vt inſti. eo. F. i. vltra nõ. vt.d.eo.l.fra⸗
namie. que ſubdiuiditur. ⁊ hoc eſt qð ſubiũ git

legi. u. l.iij. 7. iij. ʒ g⸗
tris.⁊.ff. eo. l.i. Z

vel turpitudinis ⁊ c. AUel dic infamie iplo iure vel turpitudinis qñ ſunt

m

1

infames p ſnĩam. macula vero leuis eſt talis qualis dicit᷑. S.eł qui.cau. p

Libc.
