cũdo puniẽtes tertio ꝑ/

mittentes. vt in hac. l. in

textu facit leo. Sic ergo

lege pᷣmo boc ius. ⁊ ſi

alienatio: æ multomag

⁊ qbuſcunq; modis.:e/

cũdo q res iã dictas.ter

tio.ſi qs ruinas.⁊ ꝑpe/

tua quoq;.ſed ⁊ pmuta

re.⁊ itẽ ſibi inuicẽ. ⁊ ites⸗
pꝛediũ.Et qͥ rem hbmõi
⁊ bec vſus pᷣſtatio. Sʒ
alij ponũt illã.qui rẽ.in/⸗
ter puniẽtes.ſed nõ ẽ in
boc vis.acc.

Bcius. Impera
toꝛ leo rebus oſtã
AIinopo litane ecclie ꝓui

derat ꝑ legẽ iſtã.iubemꝰ
ſed ꝑ hanc aut᷑.extendit

ꝓuiſio ⁊ puilegium ad

oẽm locũ venerabilẽ. ſic
ergo dicit hoc ius poꝛ⸗
rectũ ⁊c.⁊ ſumit᷑ hec ꝑs
vſq; illuc.⁊ ꝑpetuo ⁊c.

ditũ: ꝓpꝛietate ad ius ⁊ dñiuʒ ec
cleſiaſticuʒ recurrẽte frmiter:ita

ſcʒ vt ſiue cõpleto ſpacio qð inter
eos fuerit ↄſtitutũ:ſeu moꝛtis ſue

tpe:ſihoc quoq; conuenerit:is ꝗ

poſſeſſionẽ eccliaſticã ⁊ certoꝛum

reddituũ vſũfruc.hñdi gra pacto

interueniẽte ſuſcepit:nõmin? qᷓ;

alteriꝰ tante qᷓntitatis quãte acce
perat:redditꝰ cũipſopꝛedioꝛuʒ

dñio rebus imobilibꝰ eoꝛũqʒ co

lonis? mãcipijs:ecclie relinquat
Niſi eni hac cõditione pacta ini⸗
ta fuerit:ea quoq; decernimꝰnon
valere.ſed poſſeſſionẽ eccliaſticã
tanq; nullo iure tranſcriptã in ip⸗

ſius ure acdñio ꝑmaner:⁊ abec⸗
dleſiaſticis ſiue yconomis vendi⸗

caridecemimꝰ. In auten. col.
ix. ↄſti.i. de nõ alienã. aut ꝑmutã.
eccliaſticisebꝰimobi. nos igi

tur. in autẽ. de ali. ẽphi. YJhoc
etiã ſup ipis ⁊. hoc voiubemꝰ

ex aut.de nõ alienã.S. nos igit.col.ij.ac.

ctis locis applicant᷑. In ceteris

— „5„ „eobbas acc.
hèNOciusponectu eſt ad t Eumlepiſeo
Wem venerabilẽ locũ: om unn
n 2 mat, vt
neqð collegiũ qð actõ pia coſtitu a epm: r eßs
it: vt necres eon pignoꝛent᷑:c ꝑ apud archiepm.
petuoſemet in his imobilibꝰ re⸗ ve aa aubick
busque ab imperiali domo pᷣdi⸗ bhennt intereſſe. vri

gut. vt nullus fa

catenus excipit : ſi debituʒ vꝛget. bal aa do. Fi⸗
qð ſiex mobilibꝰ ſoluinõ valet: GBeis. quia
pꝛimo reſimobileg ſpãliter dent pꝛoſſcriptura nil

pignoꝛi:cuiꝰfructꝰ creditoꝛ ſibire

putettaʒ in ſoꝛtẽ q; in vſuras vſ

dabitur tabelli⸗
oni. ſic. de epiſ.

audi.tam d emen

q;ad quartaʒ cẽteſime ſi nolit nis daagcg.
tũc oꝛdinatoꝛ domꝰ apud eſiac; aree ec.
oꝛdinatur habitis geſtiſ abſq; di qs ſilis. Sol H
ſpendio: iuret maioꝛeꝰ pane ibi ſpaleſub aliena⸗
„ . „— „ C .— .
dẽ ſeruientiũ oſentiẽte: ⁊ debitũ nicinõ debent iu

eriſtere nec er bois mobilibꝰ ſol
ui poſſeꝰ. Quo ſſᷣſecuto p.xx.di

esrẽ ecclie eſſe venalẽ publice ſit iatnns do d
notũ:vt plus offerẽtidet᷑:mõis oi ne iurent vt bic.
buspcoddo ꝓ ddito. Aliter ſeoe nagr
em ese Ptoꝝ no cõcedit᷑ 7 Hic in⸗ mnmumero. ſcðo in
ſcribat᷑ nihil eſſe factũ in earead Re s
danuz diuie domꝰ. Emptoꝛe ve cnumeran ſer,
ronõ inuento res eſtiata diſtricte gagere Dr⸗
,Jiri Rof innth⸗a Aira n naßin ecchia. Di
geditoꝛi det᷑ inſolutũ: addita in ß veroqd abſim:

rare iudicio ſiſti
vel iudicatũ ſol⸗

opoꝛtet duas p⸗

tes oꝛdinaton eſſepñtes: ſed ſufficit maioꝛẽ ptem duarũ partuʒ
cõſentire. vt.ff. de decre. ab oꝛ. fa.l.i.⁊.l.iij. ⁊.ff. cuiuſq; vniuer.l

„ = — . .

e oꝛectũ.i ꝓductũ. Et diuidit in ſeptẽ ptes.ſ Quod.ſ. collegium.
¶ Actio pia.i.pius actꝰ ex pietate ꝓcedẽs.⁊ ſic ponit᷑.ffde do.intervir.
2 vxo.l.ij. .fi· als nõ factũ:vt hic.ſed ius deſignat.vt inſti.de act. S.i. ¶
dic vt ibi. ac. gec pignoꝛent᷑.ſ.res eccłiaſtice.ſ.ſpãliter:ſed gene
raliter. bocꝑ aut.ð nõ alie. S.ſi ãt creditoꝛ in fi S.col.ij. ⁊. ſs nos da
tionẽ pignoꝛis. ſed p aliã. de ali.⁊ empbi quelibet pꝑmittit ſi debitũ vꝛ⸗
geat. vt hic dicit. b¶ Perpetuo.i incõmutabiliter ſine exceptõe.Ho
ta ergo ſex caſus yvbi eccleſia nlło mõ alienat:eti ſi debitũ vꝛgeat. Pꝛi
mus vthᷣ:qñ res imobilis a pᷣncipe dat᷑ qð ſumit᷑ ex aut᷑ de ali.⁊ ẽphi.
g. ea vo. col. ix. Secũdus qñ ipᷣaʒz ecdleſiã alienaret. vt ĩ aut᷑. mltomagis
Zertius qñ ipſemet emeret vel cognato vẽderet.vt in aut᷑.qͥbuſcũq; mo
dis. Qnartus qñ eſt datũ eccleſie ſub bac ditõne ne alienet. vt in aut.
de ali.⁊ empbi.S.ſanctiſſimas. Quĩtus ꝙ beretico nõ alienet.vtĩ aut.O
c.ti. S. iub emꝰ. Sextus in gnuo relicto de ꝓpinquo pꝛeſtãdo.vt in aut᷑.

nulli. ⁊.l. plane Et. C. de pdijs.cu.l. ij. ⁊ 8 decur. l.noĩatõnũ.li.x.

d ¶ Coſentiẽte.ſ.iuramẽto.vt ſuꝑ ſuã aĩaʒ iuret.vt aut᷑. perpetua.
d ¶ Eriſtere i. ſolutũ nõ eſſe.nõ aũt iurat deberi ci effectu. boc aũt
creditoꝛ ꝓbabit. vt in fi.puiꝰ aut᷑.⁊ hoc etiã ita demuᷣ ſi ſcit. als ñ
cogit᷑ piurare. ſed iurabũt alij qͥ ſciũt. vt in aut ppetua.acc.
d Exiſtere. ecce vnum. f ¶ Solui. ecce ſecuſidum.
g ¶¶ Poſſe. ſ. cmode. o debu i

h ſPꝛo debito. emptoꝛ eni ſoluet credi
toꝛi. vt in aut. de cccle. re mo. alie. F. emẽtibus q̃dẽ in fiſcũ col. v.
ſic. ⁊. ff. de in rem v. l.iijj. . fi. .ff. de rebꝰ eoꝝ. l. magis. F. ne tamẽ
i Aliter eni.i.niſi pdicra ſolẽnitas ſeruet᷑. vel niſt pꝛcciũ cedat in
viilitatẽ ecclemſite. K¶ Inſcribat. in iuram ẽto.ſic ergo fier debʒ
ſcriptura ałs nõ valet ctus.vt⁊ in.l.iubemꝰ.S.fi. Põt ergo pᷣdi
cto caſu alienari res eccleſie cũ debitũ vꝛget. Itẽ ſcedᷣo in ꝑpetua
emp biteoſi. vt in aut.ppetua.Zertius cũ alia eccleſia pmutado
vt in aut᷑ item ſibi inuicẽ. Quartus cum pᷣncipe.vt in aut.ſed ⁊ ꝑ
mutare.Quintꝰ vrin redemptõe captiuoꝝ.vt in aut.de ali.⁊ em⸗
pbi.ſanctiſſimas.col.x. Itẽ ſextꝰ vr ſupflua vaſa. vt in aut. p⸗
terea. Põt addi ⁊ ſeptimꝰ. vt in.l.iubemꝰ.in fi.vł dic ꝙ ibi nõ fit
alienatio rei eccleſtiaſtice.ſz dat ibi m̃ vſuſfru. vt ibi colligit. el
ſm quoſdã cõtinet᷑ ſubvno d odis ſupꝛadici.ſ. ſub ꝑpetua em
phitheoſi:qð nil elt. Il ſ Eſtimatõis.ſ.rei date in ſolutuʒ
m Decma. vt ſi res valet. ix d et ꝓ. x. certe tũc non adderef de
cima ſʒ nona. Alij vt ſi res valeat x accipiat ꝓ.xi.⁊ Fm hoc ſiere:
additio eccleſie. Alij vt ſi res valet ri.accipiat ꝓ.x. Dñs g. die e
ſi res paletx.bẽat ꝓ.ix. vt.xſibi remittat.⁊ ꝙ dicit addita:ſ.em/⸗

de ec.ti. S. ſinautẽ annuale.coł x.
iRebus. pꝛeterq;ᷓ donatis ab imꝑatoꝛe.
IExcipit᷑.a ſupꝛadicto.
m ¶Hõ valet.ſ.cõmode.vt.ff. dex.ſig.l.nepos ꝓculo.acc.
n Bpoliter dent. hecẽ ex aut dealie.⁊ ẽpbi.ꝭ.boc inſupꝑ.col.ix.ex quo
C extractũ qdð ðꝛ in.S.i cetenis.vſq; in fi.nã ꝑ aut᷑. nõ alie..ſi autẽ cre
ditoꝛ. col.ij. nõ ꝑmittebat᷑ ſpalis ypotheca.ſʒ gñalis ⁊ debitũ vꝛget.ac.
o ¶ Cõputet. qdð eſt ius cõ e in oĩ creditoꝛe niſi ſit pactꝰ vt fructꝰ vice vſu
rarũ cedãt.vt.j.de pig.ac.li.⁊.ij.⁊ de vſur.ſi ea pactione.
P0 In vſuras.pᷣmo in vſuras.ſcdo in ſoꝛtẽ.vt.j.de ſo.:.i.nec ob.bic oꝛ
do ſcrip ture.vt. ff. de ſolu. nec eni.⁊ de leg.ij. cũ pater. S. fidei me ar. S. ſ.
eil. c pr. S.pe vel hᷣ ſple eſtin fauoꝛe eccleſſe yt pᷣmo in ſoꝛtem.

Kk IZocis. ſecdeſijs.

r

. arur I V. cſn ſevel ꝑ aliũ vt. ff. de Z. emp.nõ lʒ.⁊.l.q officij.in fi.Et ſiceno.gñale
ralcnet in hoc. vrff oeiur entane ain aui.⸗ Jnel RrHae P5 amant aliqs vt qͥlibet. vt. j. de doio.i. vbi deb vi. Sy j. in aul.
aliud ꝓ alio recip rit erll iſ garalur. reKe eee de ſanc. epi. .. ſi aũt eccłijs.col.ix. vbi diſpẽſatoꝛibꝰ ꝑmittit᷑ accipe.ſol.
ſed regulariter Otra. vt. ff.ſi cen. pe.l. IS ecc. ibi ꝑmittit᷑ cõ ducere vel ad tꝑalem empbi.accipe.hᷣ̊ aũt ꝓbibet ppetuã
nOꝛdinatoꝛis.i.abbatis. D=ZDM alienatònẽ. Itẽ bic yco.
o elſ aion ꝑtis . “ „ nomo pꝛobibet ibi di/
Sof det n uo cio vniuerſe eſtimatõis decima pꝰmoꝛteʒ pueniẽt ad eccliaʒ dec ſpenſatoꝛipminid huua
E to arcedente ceſeſiozdinato- accipiũt. „(ol.ij. ꝛelato nõ admiſtrãti.?
D val eat niſt oms pte: ⁊ accedente cõſẽſu oꝛdinato⸗ ». a en li aoten. col z. Ppaliter bic excipit᷑ yco⸗
coſenniat vr.t. ð nea maioꝛis ptis bidlẽ ſeruiẽtiũ colt..de ſ⸗ Nk; li vero nom uf.lis Fſt aut
3 fundu mucdeo aut Sit tñ ea res mediocris inter ce⸗ cõſti. ij. de alie.? ẽpl l vero vbierpevconomo isé
. aliauid eiier aa teras: inſpecra ipſi qlitate 7 qdti N PxrerHoc. DPiel es ia dictas. .
5 beine ES tate ⁊ onere.⁊ is creditoꝛ hic in⸗ 5 teliſdiageß grau locon venerabiliũ.
. OS WEH ar. credicht vti to alſienatois funlo citra foꝛmãle d mMõ gratuito. vt ẽptõ
arbalnneer ellnt⸗ H ek inn gis accepit rẽ ꝗdẽ cũ oĩ incremẽ panenderailu⸗
f lis eennadt litatẽ dine dom ꝓceſſi Sndn.. Lis accepitrega 9 ,6. d eAZegis. vl qꝛ nõ erat
c anun! col. i .oſti. . de nonlie. aut pmu⸗ to medij tpis reſtituet. aut qð de caſibus p miſtis. ⁊ ſe
4 au Mineaan tã. penll. doeclit: nulla hy actionẽ cõtra locuʒ cũdũ voefthonebtr i
1 et, . Jaut alienatio reni ecclie venerabile: ſe acuerſus eu n. cndetilolenitate gua
P ſiirmaioꝛ ps ni interdicit᷑:ita ꝓhibet᷑ne qᷓ ſtenlis lienauit. Sonataniꝰ aũt: ⁊ rẽ cuʒ debebar ſes m boc .
l. een eO e e E . G!1 „ ———4— Itũdẽ? dpꝛie pomit᷑.vt ĩ aut. hoc
n as S el poſſeſſio der aut alias oneroſa Ot fiuctu reſtituet 7 aliucd tat ſdẽ ihe dlrtm⸗ te dic. citra
predip fund. velutinoie fiſcaliũ. n auten. ccxeditoꝛ quoq; rſtitutare pigno ideſtpꝛeter.
i Piiweceper l.ij. oſti.j. de nõalie .quia vo rata:crediti actionẽ cõtra ſol pi- e Eum. pconomum.
t vrliſadn? CQ-lol.. Denoa d vO. Sdatoꝛẽ habeati. Emphi- f QAui alienauit. l n
5 rlit m onobus (ol. ix. cõſti. ij. de ali. 2 emphi . Gnoꝛisdatoꝛe habeat. Emphi galear cre in iudiciũ
P caſibecu min ere 2 quoniãd. teoſisacceptoꝛ ? ab ea cadat: nec eeceſie. Itez poderat
x adane Ann A omagis phibekipſ qööcdticpentinolini ſoli d aeenchrere
8 dez cregtorcert mmon erij alienatio:q redeat in ſoluturꝰ eſſet ſi iure cõtraxiſſet . Quig ſi nõ eſt ſoluẽdo
1 r hael nd antiquũ ſtatũ ⁊ vſum ſecularem. ſed meliꝰ dici᷑ oino denegãdas yel nibil babzekſiyne
sS ce vof äs 6 iuſmodi acceptoꝛi. demonachis. Rñ. tenet
Vs te Polel. gl. amten. col.ix. conſti.iij. de eſſeactõeshuiuſinodi acceptoꝛi. denbn es
rc oeſin nalie,z emphi G vconomus. Zn auten, coll. 1. coſtii. de c4rond ſinec vf.
. n p: eboe Vibuſcunq; moisoca, alict ompptſt vero. „dezdt adelagben
. fauoxereiigionii α DPlIijs pmittit: interdiat᷑ cer⸗ JIquas nurſa mnen. lppetuo. ſcm quoſd
6 ,1 zre 6i gecipe: vt veoo W1 m/diu eedli⸗ 8 uẽ fac. eſt. l. fl.
P 91Abedioco, tis plois es bmõiaccipe: vt yco eem Duneſ vercn⸗ 7 Bes eſt.l. ſi.
P ar. Sadeut. nofno ? eiꝰ cognatis agatis ? ficarenõ, valet: che in emphite ait 5 Qualttert
An m obiaud affinib⸗ aliognbonacon ycono oſ dent ppenua: ePhiteota vſn daligt bades ü den
melioꝛem babet: moꝝ ⁊ oꝛdinatox gbus ↄiũcti ſũt romatenia ðpoſite domꝰ? chitatõ ven.l.pꝛeceprtt.
doltng. Boi 5b Treditoꝛ. qᷓ accepit rẽ
ſpãle fauoꝛe eccleſie boc placz. vel ibi pcioſius metallũ debeba?, pignoꝛi in cauſaʒz nõ cõcellaß. iꝗHMabeat acnonẽc.ſ.efficacem nõ au
1 vt aurũ. ⁊ ideo pꝛecioſioꝛ res ſolui dʒ q; debitoꝛ babeat. a. tẽ ʒͤ eccliam ſʒy yconomꝰ vel q̃libet aliꝰ clericꝰ tenet᷑ qui vẽdidit.vt in coꝛ
. ¶Dnere. ſ. debiti. p quo vendit᷑ vt res magni pꝛecj ꝓ buo de / poꝛeð nò alie. S. ſi qͥs igit᷑. act. ex eo Sciu ad intereſſe.vt.j.e. F. Ss qro a
1 bito nõ vendatur.ff.de rebus eoꝝ.l.magis..itẽ requirit. vel dic get ex eo ctu cũ nõ valeat vt ðꝛ in.l.iubemꝰ.⁊.ſ.ð le.⁊ cõſti.l.nõ dubiũ
1 onere miburoꝛuz. vt in aut. ſicut. . Ruñ.nõ valet.⁊ br ꝓ infecto in pᷣiudiciuʒ ecclie.vtibi. Atẽ op.vr ꝙ yco
r ¶Mꝛobat invtllitatẽ.ſpale h.ſic ⁊.j.ſt aduerſus cre.l.i⁊.ff ſi cr. nomꝰ nõ teneat ⁊ dolꝰ eꝰ cõpaf cũ dolo emptor.vt fr de dolo.ſi duo
Periutnd eplanter . vt. ſ. ſ torbelinced. abi ergo foꝛte ſed n⸗ nodeardolateonomt rõe elrar ſ laucolgert
nonene abtirwaadpr d drl een lcaibs de 6 ſrini tpis nõ gtern 4 B16: n bcliqut in ð bedo.ſʒ antedeliqt tm̃
, cdeſia ſimł dedit p quos pᷣt fieri deterior ecchiẽ tõditio. vt. S.e.ltiu in nõ ſoluẽdo canonẽ.p oſtea nõ ſoluit ꝓ futuro tꝑe. vt in aut᷑ qͥ rẽ. ⁊ eſt
bemꝰ. in fi. qd ſi eſt ↄſuetud o in ↄnũ ſᷣm aʒo.valet vt inſti. de iun. rõ.qꝛ hic ab initio caruit itulo ⁊ iuſto initio:cũ fieret öᷣctus ẽpbiteoticꝰ 5
1 na. gen. ? ci. 5. exno ſcerpto. . (¶Autentica. l.vñ magis deliqͥt cũ ↄtraxit.l.ꝓbibẽte. Sʒ ibi ab initio valuit pctus
Icut ſtenilis.inõ fructuoſa vel foenea:vt in coꝛꝑevnde bec emp bueoticꝰ.ſed ceſſauit ſoluere canonẽ debitũ ꝑ bienniũ.⁊ ſicminꝰ de
. ſumit᷑ de nõ alie. . pe. col. ijj. M liquit.⁊ iõ pᷣteriti tpis nõ futuri. I ¶ BGeg meliꝰ bec vᷣba referunt᷑ ad
4 t Fiſcaliũ.ſed quõ põt eẽ onꝰtributoꝝ fiſcaliũ cũ ſm q; titatẽ fra id qð dicit.cadar.nã videbat cadere iure exceptõis.ſed meliꝰeſtvt cadat
14 denk. vt. ſ. de allu. ⁊ palu.l.i.⁊.ij. Rñ.põt eẽ onꝰinbutoꝝ ꝓ p ſpſo iure.Ael ſed meliꝰ.heciba ſunt.y.nec multũ repoꝛtãt vtilitaſ᷑ poſ
. teritis ãnis añqᷓ; ad eccłiam deueniret fundꝰ.vt ff.de publi.l.im ſunt iñ ita ↄtinuari.ex pᷣdictis videbat emphbiteotã exceptõe repellendũ
ꝑatoꝛes. Itẽ pot eſſe onus tnibutoꝝ.⁊ in hoc ſi maioꝛẽ fructuũ p led meliꝰ eſt vt actio ipſo iure deneget᷑.⁊ eſt ſic.ff. de arbi. ſi cũ dies.S.ſt
Rtem opoꝛteret dari pꝛo tributis. 448 exr. az 0. Et h tota ſumit᷑ ex coꝛpꝑe aut.de non alie. 5. quia vo leonis.
8 Altomagis.l. quã aliarũ reum. ⁊ eſt verbum. y. non legis col.ij. ex ſequẽtibꝰ.⁊ idẽ in aut. de ali. ⁊ emphi. S.ſi xo pter boc.⁊ ſcq̃n
. uAlonaſteni i. eccleſie vel loci cõſecrai. üibus. F.colietohlillll. kfant &
x Qua.ſ.alienatõe.⁊ eſt bec in coꝛꝑe denõ alie.S.qꝛ vero.col.ij. L¶ Deneg andas. ſub. ipſo iure. Sequit᷑ aur. Si quas
7 de ali.⁊ emphi S.⁊ qm̃.col.ix. AButentica. NAquas ruinas. i. ruinoſas domoos.
4 Aibuſcũqʒ.pmittif᷑.að eſt in ſeptẽ caſibus põt eſſe onꝰ tri⸗ N AMon eneönedee nt'ff dey ſig.l. aegos peulo aecut.
butoꝛum. vt diximꝰ in aut᷑. boc ius poꝛꝛectum. ℳ4Bent.i.dari pñ̃t.Rñ.enĩ.⁊ qð dicit ꝑpetuã. dic i.iĩ infinitũ q;diu pen
9

Pꝛimus

ptoꝛi. vt quia grauatur in vnd ꝙ ſcʒ inuims accipit᷑ aliud ꝓ alio.

ognatis. vel affinib?. vt ibi, yñ bec ſumik. l. in aut de alie,

De ſacroſan.eccł.

em bpi. F. yco nomcol i eſt ro.qꝛ ck officio qð admĩſtrat nõ lʒ emere

ſoluit. vt inſti loca. . adeo, ⁊ ſcom boc dʒ fien renouatio vt qͥs bon

E

dicat ſe ̈ſcripſiſſeſcm cõſuetudinẽ. Alij vſq; ad. xxx ãnos. vt inſti.de
ppe.⁊ tpꝑa acti.in pᷣn. Alij vſ. q; ad tertiã generationẽ.vt in aut᷑.ð nõ ali.

S..emp biteoſim. ⁊ m hos nõ fit renouatio in tertiã ſed in qrtã. pᷣma ve

rioꝛ ẽ.ſ.donec ſoluat᷑ pẽſio.⁊ coꝛꝛigit᷑ illa de nõ ali.S.alienatõis quenõ

pmittebat papetuaʒ. nꝗ Oepoſite. i. dirute, n ¶At peſio antid

AWEinuatur. ad plus
pel Zertia; ptem.i tetia nmis ut pẽſiominuat᷑ itertia par
minuat᷑ due pꝛeſtenk. tem ab ea q extãtibꝰ adhuchita

4 ECoulute nu tantů pꝛeſtet qᷓ tũ pecipi poſſet nũc ſi nune
eſt locata: ⁊ addat᷑ medietas penſionũ adiectarũ ꝑ reediſicatõnẽ
rei ruinoſe:⁊ re refectaſoluat᷑ penſio. vel ſi ante refectionẽ ſit ſolu
tũ fit diminutio in tertiã ꝑtem. vel ſi ſtatim dic vt ibi.⁊ addat᷑ ter
tia illius que poterat ꝑcipi ↄſtante edificio.vt in aut᷑.ſi quas rui
eau tebis
cõſti. que ex aſcriptitio ? liberana baber reddit ibi
tos liberos eſſe vult.Gfinali.

nullos. Uel bic ẽ

Alij vt. ra. ⁊.b.⁊ py.ut
due remittant ⁊ tertia pᷣ
ſtetur. ⁊ h ec verioꝛ.vt in
coꝛpoꝛe aut᷑. ꝓbaf.ſed

q̃cquid dicat᷑ eſt ð illaz

aut᷑ ppetua.vbi dicit di

minuẽdã pẽſionẽ in ſex

tã ꝑtem.ſed illud in non
ruinoſis. Sed adbuca
liud cõtra in eadẽ aut᷑.ꝑ

petua.nã dicit ſi ob cla⸗

dẽ diminuta ſit pẽſto.t
pꝓ cõ ſtante nũc pẽſione
in emphiteoſim dat.ſed
dic illã deternminari per
iſtã vtrũ ſoluat ſtatiʒ:⁊
tũc pᷣſens pꝛeciũ minua
tur in tertia partẽ.an nõ
⁊ tũc tantũ pꝛeſtet᷑ qᷓ;tũ
põt nũc haberi:dũ tamẽ
dek medietas penſtonũ
adiectarũ ꝑ reedificatio
nẽ.⁊ dic cõſtãte nũc pen
ſtione:diminuta m in ter
tiã ꝑtem:ab ea que ante
qᷓ; cladeſ ſuꝑueniret:col
ligebat᷑.naʒ hec aut᷑.eſt

tionibꝰ colligebat᷑:aut eo pꝛꝰree .
dificãte ex additisillis ꝑ eſtima

geooſe domui.nã pꝛioꝛe caſu abini
lo emphiteoſis pᷣſtãda eſt pẽſio alie.? emphi.ſiquis vero.
An niee. (dol. ix. pſti. ij. da i
I mbi
c⁊ emphi.ſiveroquedam.
p Erpetua qᷓ emphiteoſis vt ſupꝛa cõſicẽdis ⁊ eoꝝ iuramẽ⸗

tionẽ pẽſionibꝰ medietas det᷑ reli aen u g ſupꝛa refemnt ·

gnat᷑ lege:: iuratibus his quoꝛũ rãde domꝰobſeruet᷑ In auten.
intereſt er eoↄtractu nihil ad leſi col. ix. conſti.iij. de alie. ⁊ ẽphi .
onẽ diuĩe domꝰ effici: ſolito ipſiuſ ſi vero quis.⁊ col.ij.cõſti.j.denõ
rei redditu:ꝗ fuit cũ diuinoiuriaa aglie . Eſcire.
plicarert᷑ nõ in minuẽdo niſi inſex q Muirẽ hmõi cõductã vel
tã ptem.Zut ſi ob cladẽ diminu⸗ cin emphiteoſim acceptã deterio⸗
ta fnerit:tũc cõſtante nũc poſſeſſi rẽfecent:aut canonẽ ꝑ biẽniũnõ
pẽſione in ẽphiteoſiʒ det. Qð ſi ſoluerit: haclege repellipt:vt tñ
res pcioſa qdẽ ẽ:parũ tñ aut nibil ſoluat totiustpis penſionẽ:⁊id

Nin ĩhis pmittit᷑ rebus ſi res topᷣſtito.i.q alia decauſa nõ alie
in eoꝛi pñ̃tia gent᷑ qbushoc aſſi nat᷑:niſi vt imumitas eiuſdẽ vene

ruinoſa clade.ibi

Tem ſibi iicẽ recte pmu vetuſtate. Pꝛig
tãt cũ vtriuſqʒ indẽnitate venoꝛ. vt ibi diri
qꝛ bec determina
. een tur per illam
mnauten. col. . cõſti. iij. de b Peſionis. vt
P turris aliqua, ac.
i TZem pdiũ ꝓpteronusfi c Nquſta.ſtalis
ſcaliũ iutile alienet᷑:geſtis det᷑ penſio q̃ col⸗

lecta in annis vi⸗

ginti cõtineat rei
eſtim atõnẽ. vt in
aut. de nõ alie F.

ſi vero alicui ec⸗
dleſiaſtici. Sed ſi

efſz ieroſolimita
ne ⁊ opoꝛteat vẽ
di.tũc in qnqua⸗

ginta onnis. vt ĩ

aut. de ali. ⁊ em /
phbi.S.ſãctiſſimaſ
col. ix.

Sequit᷑ auu.

tare.pᷣncipi·

poſt illam in coꝛpe aut. pᷣſtet pẽſionisꝰ: res ſubtiliter eſti in quo rẽ leſit reſartiat: nõrepeti- Teum pᷣncipe.
cũ hec ſit de alie.⁊ ẽphi. ada eſt: hHhac iuſta Pẽſi.X Ane Iz. ar e& Licz. ſ. eccleſi
c bec ſit dealie ꝛ ep di. mãda eſt: vt ex hac iuſta pẽſiore- tumus ſiqdimpẽdit melioꝛatõis icz. ſ. ecclelie
§. ſivero quidã.⁊ illa de . a enie 1 eedS fAMaioꝛi dãda
nõ alie F. gꝛ vero leonis ſtituat᷑:ea tñ ſola dent᷑ in ẽphiteo noĩe⸗ iauten. col. ix. cõſti. iij. hncn e acc.
bper dias boe ad ha ſim: q ad hocↄgrua vident᷑ yco dealie. ? emphi . ſi vero quis 80)Gires publi
naopolsntquds ieut omo aliſagubematonbus. 1vollerrt e ie tpolak
ool, Fma g An auten. Ee⸗ Oſti.i. de nõö N Ec vſus pᷣſtatõ locũhʒin ga⸗ dico maioꝛi
ali.x enpbi.z· quec aut pmu.Gſic ãt. oi domo religioſa.quo finito:res ſires ꝛa.
vero. ioſa. quo ſinito: res e de cg.
9 Ed'a pmutare paippi ly. vtraq; plenonmepuẽctindomũ Eta neaun
t ſoinendaen. d O. Ple naid vel eqi ſ reſ iam dictã. nec tributis ꝗdẽ graua ⁊ ſumit bec aut.
eneare 3 es publica hoc expoſcit: pꝛaginati⸗ ta ſit maioꝛibus ea res que daturi —
noie peſionis ſoluat. (aiſoꝛma ſuper hoc ꝓcedẽte. uicem ⁊ eiuſdem redditus ſit. Sequitur auk.

r Ex addif.i. ex penſlo ,
ſo⸗ que nũc fedificato n autentico
edificio vltra ſolitas pẽ
ſiõ es accipi poſſunt:medietas det᷑:⁊ pᷣterea ſiłr detur pẽſio quepᷣmo ex
ruinoſis edificijs colligebatur è
8½ Wer eſtimationẽ.i.reedificationẽ. nã per eã maioꝛ ertimatio penſiõis
tEmphiteoſis.ſ.ctus. Sequit᷑ aut perp etua. preſtatur.

f (MAutentica.

Eperua. hoe verbũ eſt ex aut᷑.de alie.⁊ emphi.S.ſi vᷣo quedã.nã
ſt quas ruinas. x In bis rebꝰ.ſ.eccłiaſticis nõ ruinoſis.vł in bis

col.v. ↄſti.ſeptia

nilla de nõ ali.nõ erat ̊ ᷣbũ.Et expone ülud:vt mõ dixi in illa.
ſq; ruinoſis. ? ꝙ Rege. vtin aut.ð boc ius poꝛꝛectũ. 5 l Juratibus
ſq; denicis. 3 ¶Applicaret᷑.i.eſſet applicata ałs dedicaret. P
7Sextã pteʒz Ta plus.als magis retmeat eccłia qᷓ; vẽdat. Sʒ nõne
ecclia eſt deterion cõditõis qᷓ; alꝰ.Rñ.nõ.qꝛ diminutio fit ꝓpter ſterili⸗
tates que qñq; erũt qñ pᷣuatꝰremitteret totũ.vt.ff.loca.et cõ.l.quero.S.
i. Aei dic ꝙ bic erat res deterioꝛ qᷓ; fuit tũc qñ eccłie data fuit. Pꝛima
verioꝛ eſt.⁊ hoc cũ nõ eſt ruinoſa.alłs ſecꝰ.vtin aut᷑ ſi quas.q eſt ð. Itẽ
vid et in nibilũ diminui.vt in aut᷑ de alie.⁊ emphi.S.i. Dʒ ibi ſpãle in
psſterijs.i agris ꝓximarũ villarũ maioꝛis eccłie cõſtantinopolitane.
e ſt ob cladè.nunc loquit᷑ eo caſu quoſi quas rnings.
¶Diminutg: fuerit vel eins finctus: aut yilis facts⸗

— 7 — . „
I2Sẽ Augu. Sebaſtiano pÿ. . Zeʒz ſibi
ucez. vna. ſ.
ccxeſia cũ alia vt
decetero comu. col. viij. in ii. ”MVMä
l ¶ Indẽnitate.alioq̃n vna ᷣ aliã reſtituet. vt ff.q̃ ex cau.ma.l.fi.
m ſReferunt᷑.in aut.hocius poꝛꝛectũ.⁊ hec eſt in aut᷑.cõſtitutio qᷓ
ex aſcrip.⁊ li.na.S.fi.col.v.
I. Zem pꝛedium. onuæfiſcale. hoc expone. vt in aut illa. ſicut
I'alienatio, Oo ¶ Sup̃. in aut. boc ius poꝛꝛectum. 2 eſt bec
de alie. ⁊ emp bi.Siſi vero quis.coldtiir.
p Immunitas.i. ind ẽnitas. q¶ Sequitaut. Qui rem.
4 AVi rem.hmõi.i.talẽ que p mittit᷑ in ẽphiteoſiʒ dari.vt in au
en. ppetu. · ¶ Deterioꝛc. põt enĩ quilibet condu
0Nepelliſi rẽ deterioꝛẽ faciat.vt.j.locati.:.iij.in ft.
S WPer biẽniũ.in empbi.puati tnniũ.vt.j.de iure emphi.l. ij. in
colono ſiinplici bienniũ ſeruaf. vt.ff. locati.l.quero.S. inter. aʒo.
tſRepelli põt.eccłia dedit in empbi. ꝓ.l.cũ valeret parũ nieſt
tuta penſione uniꝰ nũmi.an babeat locũ pena huiꝰ aut᷑.videł ;
ſic cũnõ ſit mutatũ.vt.j.de teſta.l.ſancimꝰ. Item oẽ pactũ factu-5
in eo Sctu valet:⁊ ſic dicta foꝛma.vt inſti.loca.S.adeo.in fi.econ
tra ꝙ nõ. tũ qꝛ ille ↄaus eſt cõtra legẽ iſtã. ⁊ ita eius foꝛma non
eſt ſeoda. vt iu ght de no alie. Feler ite ; col. ij tů qꝛ graue eſſet

uſmis pꝓpter ceſſatõnẽnũmivni⸗ totũ pꝛeciũ ⁊ rem pdere.vbiãt

corrab ipm aut. ſi quas. 1 m illã ppetua. nõ eſt graue danuz vl
tra modũ. Itẽ nõ eſt veriſiłe imponipena in caſu qͥ nõ põt cõtin
gere. vt in aut. de filijs añ dota. inſtra natis. in fi. col.iij.qͥd ſi vna

ecckia.
.

guk. qui res.
x elbelioꝛa is
locupletat g ec/
cleſia cũ aliena ia
ctura.rñ.bhoc ſieri
culpa eiꝰ q danũ
ſentit.qre ſibi ipu
tet. vt. ff. de re. iu.
l. quiſqͥs. ⁊ ſumit᷑
pn. hbꝰ aut᷑. ex illa
de nõ alie. S. ſcire
aũt.ſfinis exilla.
de alie. ⁊ ẽphi.

ſivo q̊s. Seqͥ

quitur aut᷑.

( Ec vſus. pꝛe
Matõ. quã fa

cit ecclia alicui pᷣ
uato:vt in fi. l. iu⸗
bemꝰ. ⁊ ſumit᷑ ex
ank. de ali. ⁊ em⸗
phi. .ſi vᷣo quis
voluerit. col.ix.

Ecernimus

Impꝛ leo v⸗
ſus oꝛiẽtẽ ꝓfectꝰ
erat.⁊ iõ quidã ti
rãnus ecclias in⸗
uaſerat ſcʒ odoa
tus: 2 multas le/
geſ ⁊ ſtatuta ec
cleſias ⁊ eaꝝ pꝛi
uilegia ſtatuerat
que oĩa caſſat leo
pꝑ bãc.l.⁊ ad pꝛi/
ſtinã foꝛmã redu
a At antiquai
i.vt frequẽtari nõ
debeãt.
bAc. p

eg QAuan.ſ. ecde

arum.
fe¶ Sacerdotiuʒ
J rpamiarebon.
gAc.ponik ꝓ.i.
5 1 s ceteras
ſ. eccleſiass.
¶ ¶Creationum.

TZemporl pñ/
n8. Npteniti 2 nõ
futuri. vt dixi in

cᷣ CFũditꝰ.ipᷣo iur
Aue fab

babʒ ab alia ⁊ nõ ſoluit.rñ.idẽ.vt ar.j. de fruc, ⁊ li. expẽ.l.

Ecernimus: vt antiqtis

cvifirmatis fimdit que
ↄtra ipʒ oꝛthocdoxe religiõis deũ
canin fſcã ſunt:in integmũ re⸗

ituant᷑ vniuerſa: ⁊ ad ſuũ oꝛdinẽ

reuocent᷑:que añ ꝓfectõeʒ noſtre

mãſuetudis oꝛthodoxe religio

nis ficle:⁊ ſciſſimam eccłiarum?
martirũ ſtatu firmiter obtinebãt.

His que cõtrahec tꝑe tiranidis
imnouata ſunt: tãa.ↄtra venerabiles

eccłias:quaꝝ ſacerdotiũ genit be
atiſſimꝰ ac reliogiſſimꝰ eps patri
archa nie pietati prachacꝰ: q;;
cõtra ceterasqͥ ꝑ diuerſas ꝓuici⸗
as collocate ſunt:necnõẽt reuerẽ
diſſimos eax antiſtites: ſeu deiu⸗
re ſacerdotaliũ creatõnũ ſeu de ex

pulſione cniuſqʒ; epiaquolibet il

listꝑibus facta:ſeu de progatiua

in epoꝛũ cõſilio:vel extra cöſiliuʒ
ante alios reſidẽdi vel de pꝛiuile

giometropolitano vel patriarchi
co ſubhijidẽ impijs tꝑibꝰ penitꝰ
ãtiqtis:vt caſſatiſa reſciſſs que ꝑ
hmõi ſceleratas iuſſones:aut pꝛa

gmaticas ſanctões vel ↄſtõesim

pias ſiue foꝛmas ſubſecuta ſũt:q
a recoꝛdatõis diuie retro pꝛicipi⸗
bꝰ ante noſtrũ imꝑiũ:⁊ deinceps
anfa mãſuetudine indulta:vel cõ
ſtituta ſunt ſup ſcis ecclijs marti
ribus ⁊ religoſis epᷣis ⁊ clericis
aut monachis:inuiolata ſeruent
Sacroſanctã quoq; hmõi re
ligioſiſſime ciuitans ecclłiam ma⸗
trẽ'nfe pietatis ⁊ xpianoꝛũ oꝛtho

dore religiõts oim: ⁊ eiuſdẽ regie

vVebis ſanctiſſimã ſedẽ: pꝛiuilegia

q̊s ⁊ a quo oꝛdinet᷑ es.ac. k Reſidendi.qͥs a dextris? q̃s a
ſiniſtris pr̃iarche debeat ſedere:vt fuit cõtẽtio inter archiepᷣm ra⸗
uenatẽ: ⁊ mediolañũ. a ꝗſ atrẽ.ſ.ſcdᷣaʒ poſt romanã ledẽ.vt
5.e.l.iubemꝰ. F. ſciẽtes. ⁊ in aut.de ec.ti.S.i.col.ix.⁊.õ.de ſũ.tri l.
Qilud. in veteribꝰ.l.dicebat᷑ ꝙ donatio fcã in pꝛi victoꝛ.
uarũ valerʒ vſq; ad ducẽtos ſol. Sʒ ſi in eccłia fieret in plꝰ

ſed nõ determinabat ꝑ eas. vñ dicit illud ꝛc. c ¶ Al inus. 1.nõ

d Actis.i. cartis. e ¶ Intimate. irectate f e In alijs. i. cũ
donato coͤfert in aliũ. g O Intimãdis.i.in ſcnipf deducendis
b Intacge yt debeant inſinuan ſi ſint. vlrs ducetos ſolidos. yt

IIMp

Deſacroſan.ecck.

ſ de dona.l. ſancimꝰ acc. i ¶¶ Si qs. in qbuſcunq; mobilib? vel imo

bilibus. k Fecerit.i.facere voluent.ac.

l n xenodochiũ.locꝰ

in quo peregrini alunt. m qe In noſocomiuʒ. locꝰ in q egroti curant.
n ¶ In oꝛfanotrophiũ.locꝰ in quo puen oꝛbati parẽtibꝰ alunf᷑. Sed ꝓ

totrop biũ in quo paupꝑes glunk.

⁊honoꝛes om̃s ſuꝑ epᷣoꝝ creatio
nibꝰ ⁊ iure añ alios reſidẽdi:⁊ ce⸗
tera oĩa:que añ nr̃m imꝑiũ velno
bis imperãtibus hũiſſe dignoſct
hf̃e in ꝑpetuũ firmiter regie vꝛbᷣ
intuitu iudicamus ⁊ ſanomus.
ꝑꝛ Juſti. Aug.mẽne ppᷣ.
Lludꝰqð ex veteribꝰ legi⸗
Vuslʒ obſcure poſitis:a ꝗ/
ſdã attẽptabat᷑.vt donationes
ſuꝑ pijs cauſis facte lic minꝰ in
actis itimate ſũt:tñ valeãt: cer⸗
to ⁊ dilucidoiure taxamꝰ: vt ina
lijs qdeʒ caſibꝰiura vetera ſuꝑin
timãdis donatõibus intacta ma
neãt.Siiꝗs vero donatões vſq;
ad gqngentos ſolidos in ꝗbuſcun⸗
q;ʒ rebꝰ fecernitꝰ:vel in ſcam eccliã
vel inxenodochiũ:vłin noſoco
miũ vel in oꝛphanotrophiũ:velĩ

prototrophiũ: vli catotrophiũꝰ

vel in befotrophiũ vel in geron
thocomiũ: vl in ipos paupꝑes vl
in quacũq; ciuitateʒ :iſte donatio
nesẽt citra accoꝝ cõfectionẽ ↄua
leſcant. Sin vero ãpboꝛis qtita⸗
tis donatio ſit:excepta.ſ.imperia
lidonatione:nõ alr paleat niſia
ctis intimata fuenit. Mulli dand
ſnia qᷓcũq; alia cã:qᷓſi pietatis iur
ſbᷣnixa:pter easq̃ᷓs ſpalit᷑ expoſui
mus:introducẽda:peterũ ſcita ſu
per intimãdis donatõibus ꝑmu⸗
tare. Il Mꝑꝛ. Augu. Demoſc.
peeſec.perz
Ancimꝰ nemi licere ſacra⸗
tiſſima atqʒ archana vaſa
l veſtẽ ceteraq; donariaꝰque ad
diuinã religionẽ neceſſaria ſũt:cũ

o Catotropbiũ. vbi qᷓ
libet diuertebat.
p ¶ Betbotrop hiũ ĩ q ĩ
fantes ⁊ ibecilles alunt
vt ꝓbant be expoſitò eſ
ĩ nouellis ſup illa ↄſtõe
de alie. ⁊ emphi. ace.
q ¶ Gerõth ocomiũ.in qͥ
pauꝑes ꝑꝑ ſenectuteʒ ⁊
infirmitatem curantur.
r iuitatẽ. ſie g in b a
lias panificat᷑ ciuitas cũ
eccłia.ſic⁊.j.e.vt ĩt᷑ dĩnũ
8 Actoꝝ.i.ſcripturarũ
factan coꝛam iudice.
t OQuãtitaß. q; qngen
toꝛum ſolidoꝛum
. .
u¶Donatõe impiali.nã
impatoꝛ pᷣt plꝰdarepijſ
lods vltra qͥngẽtos ſo.
ſine acij.vt in aut᷑. denõ
alie. S. ſi minus. coll ij.

xAaleat.ſ donatio in

eo ꝙ excedit.vt.ſ.de do

na.l. ſi quis argentũ. F.
ſed in oibus.
¶ VGmimata.i.ſcripta in
acis.
5Alia cã. abſimili pᷣdi

j

ctis.nã in locis ſibibꝰ pᷣ

dictis idẽ iuris eſt ſʒ ibi
ſecꝰ eſt vbi qͥs vellet di⸗
cere.donaui amico meo
vel ↄſanguĩeo.⁊ cã pie
ta᷑.tũc enĩ nõ poſſet ni⸗
ſi ſeruent iura.vt h dicit
ſ.vſq; ad ducẽtos ſoli⸗
dos. vt. ſ. de do. l. ſanci
mẽ. in pᷣn. ⁊ ꝓ hoc.ff. de
leg. ⁊ ſenatuſcõ.l. qð õ
rõnẽ. bodie vᷣo ius còe
ẽ oĩʒ donatoͤnũ:vt vſq;
ad qͥngẽtos ſolidos va
leãt ſine ſcriptura. vt.j.
de dona. l. pe. Unde di

cũt qͥdã hodievalere in

eccleſia romana vſq; ad
octingentos ſine ſcriptu

ra: vt ſicut olis in.ccc.vl

tra donatõ es fiebat: ſic
bodie:qð ſatis dici põt
ſed ſᷣm aut᷑.vr ĩ imẽſuʒ.
vt in aut. de nõ ali. F. ſt
minꝰ.col.ij.ſed certe ibi
dicit de impatoꝛe donã
te. Allud aũt ↄſtat: ſlue

imꝑatoꝛ pᷣuato ſiue puatꝰ ei donet:nõ eſt neceſſaniaſcriptura. vt in aut.
vrnõ fi. pig. 5. fi. col. v. Sʒ qͥd ſi dicã. dono talẽ rẽ pauperibꝰcoꝛq qbuſ
dã. vr ꝙ valeat. vt ff. dele. ij. cũ pr.S.donatõis. ⁊.ſti.i.l.ſi qͥs ad decli⸗
nand. 5. vbi aũt. Sed dico aliud in legato vbi nõ exigit᷑ legatarij p/
ſona.⁊ aliud in huiuſmodi ↄᷣctibus vbi exigit᷑ ꝑ ſevel ꝑ aliũ.⁊ ſic intelli
ge in paupes ꝑſonas pñtes ꝑ ſe vel ꝑ aliũ. ⁊ Pꝛerer eas.ſ.cauſas.

Veterum. . legů.

¶Gcita. i. ſiatuta.

Ancimꝰ. ſicut.l.iubemꝰ. ꝓbibet pumt ⁊ ꝑmittit.ita B̊.ſed illa ĩ im
obilibꝰ. i mobilibꝰ⁊ ſic illã imitat᷑ iſta lʒ ceter leges hꝰti. dicãt ð biſ

2 12 —

q ſut yſui deo miſtrtũ.bᷣ mñ ð reb? dino cłiui ↄſecraſ diceb Donaria

. R
/ W

t turibula ⁊ ſimilia.iſta enĩ quodãmodo donata ſunt doeo.
c ¶ Sanxerũt. vt. j de religio.l.locũ.⁊.ff.de bẽ. em.l.⁊ liberi.⁊.l.ſʒ cel⸗
ſus.⁊ de vſuca.l.vſucapionẽ.⁊ de re.di.l.intantum.S.ſacre.
d Epiſcopos.cũ foꝛte res erãt epᷣalis eccłie.ĩmo cente ⁊ ſi alicuiꝰ capel
. raimonaſteri ſibiſubditi.vtin aut᷑.d e alie.⁊ empbi.S.⁊ qm̃ cognoui

e ¶ Iconomꝰ.qñ ali?ꝰob

ligauit:nõ yconomꝰ.ac.
f Mulla eis.ſ.emptoꝛi/
g Relinquẽda. ſ. cõtra
eccłiaʒ:ſed cõtra ycono
muü ſic. vt in aut᷑. de ali.
à emphbi.S.ſivo qͥs col
la.ix.⁊ in aut᷑.de nõ ali.
G. ſi ãt creditoꝛ in pigno
re, coleei5.
hb Recipiendo pꝛecio.
qñ̃ emit.
i ¶ Fenoꝛe. i. fenerata pe
nogcmuemer .
F Soꝛum. i. vaſoꝛum.
Nõ flata.iconfracta
coꝛpoꝛa ſi exrant.
neS unt. ſ. vaſa tẽpoꝛe
buiꝰ legis.
n ¶ Cuerint.ſ. deinceps.
ooꝛpoꝛa. ſi extant.
ꝛecae gimate;
ſi coꝛpa non extant.
b ¶¶ Siue per in rem. ſt
extant in eadem foꝛma

SNEE

c ¶ Ver conditionẽ. ex.l.
iſta. vel ſine cauſa quan
do mutata ſunt vel non
extant. acc.
d En factũ.cuʒ aſſum
pta ſunt ⁊ nõ extãt.vel
i.cũ extant vel nõ extãt.
? Kuius. ſ. gctõis in fa
ctu.

f Articulis.nã in locuʒ
cuiuſlibet edicti ⁊ inter/
Dieti dat. vt inſti. ð inter
dic in fi. ⁊ in ſubſidiũ l.
ꝗadqui. vt inſti. ad.l.aqui.
in fi. ⁊ in Zctibꝰ innoĩa⸗
tis tribus.vt do vt des
do vt facias facio vt fa
cias. In quarto ſcilʒ fa
cio vt des dat de dolo
actio.vt.ff. de pſcrip v.
l.naturalis.⁊ in alijs mł

etiã veteres leges ea que diuini iu
nsſunt:hũanis neubꝰ nõ alliga⸗ () .
ri ſanxerũt:vel ad venditionẽ ſupflua vaſa cũ debitrix ſit

ypothecã vel pignꝰ trabere. S
ab his ꝗ hoc ſuſcipereauſi fuerit:
mõis oibus vẽdicari:tã ꝑ religio
ſiſſimos epos qᷓ;yconomos nec
nõẽt vaſoꝛũ ſcõꝝ cuſtodes:nllłai
eis actõe relinquẽdavel ſuꝑ reci⸗

piẽdo pcio vel fenoꝛe exigẽdo ꝓ

quo res pignoꝛate ſunt:ſed oibꝰ
hmõi actõnibꝰ reſpuẽdis ad reſti
tutionẽ coꝛũ mõisoibus coartari
Si aũt vel cõfiata ſunt vel fuerit
pel alio mõimutata vel diſperſa:
nihilominus vel ad ipſa coꝛpoꝛa
val ad ipſa pꝛecia eoꝛum exactio
nem competere:ſiueꝰ per in rem
ſiue ꝑ cõditionẽ ſiue ꝑ in factũa
ctionẽ:cuiꝰ tenoꝛ iĩmltis ⁊ varijs
iuris articulis ſepe eſt admiſſus.
Excepta videlʒ cã captiuitatis ⁊
famisin locis hisin abus hoc qd
abominamur cõtigerit. ¶ Hã ſi
neceſſitas fuerit ĩ redẽptõe capti⸗

noꝛũs: tũc venditionẽ pᷣfatarũꝰ

rerũ diuinaꝝ⁊ ypothecã ⁊ pigno
rationẽ fien cõcedimꝰ:cũñ abſur
dü eſt aias hoĩim gbuſcũqʒ cauſis
vel vaſis vel veſtimentis pꝛeſer⸗
ri:hoc obtinẽtenõ ſolũ in futnis
negocijs: ſʒct ĩiudicijſpẽdẽtibꝰ
Indauten. col. x. cõſti. iij. de

tis caſibus in ſubſidiũ.vt hic.⁊.ff. de pᷣſcrip.vᷣ.quotiẽs.⁊ de bac actõe
dic no.ff. de pᷣſcrip.vᷣbis l.i.in fine. Sed ad id qð dicit dati rei vẽdica
rionẽ. eſt õ.ff. de rei ven.l. in rẽ S. loca. Sol.qꝙ ibi dicit rem ſacrã rei ven
dicatõe peti nõ poſſe:verũ eſt a pᷣuato ⁊ laico:ſed ab eccłiaſticis poteſt
Ael dic adiecta c eccłie.qꝛ vẽdiderat tanqᷓ; ecclłie:nõ tãqᷓ; ſuã.ſic ⁊ ar.
ff. de rei ven. l. i. . i. vel boc coꝛꝛigit.vel hec eſt diſiũctiua cuiꝰ altera ps ẽ
vera in rẽ.ſ.vel in factũ dari.qꝛ in fem̃ dat᷑.vel ponit dictio vel ꝓ ⁊ ſiue
coꝛꝛectiue. pᷣma vera. ꝗ Captiuoꝝ.ſ.vẽdi talia vaſa.
b ¶ Pꝛefatan.ſ.mobiliũ.bodie ẽt imobiliũ.niſi hac cõditõe vt nõ alienẽ
tur ad eccłiam venerint:vt in aut.de ali.⁊ emphi.S.ſanctiſſimas.col.ix.

4
*

uã quidẽ bic hñt:que ſic incipit res imobiles ⁊c. .
ds boizi aiat coꝛpa.vt⁊ ar.ff. de pẽis.in ſeruoꝝ.s.fi.⁊ inſti.ð eo
cui li.c.bo.adi.S.⁊ ne bmoi.⁊.ff. devẽ.in poſ.mit.li.G.⁊ gñaliter.vñ ⁊ il

lud, mibi res nõ me rebꝰſubijcere conoꝛ.bac etiã rõne dicas ꝓ alimẽis
pauperũ fieri alienatõnẽ.qꝛ aĩe boĩm ⁊c.⁊ qꝛ ſimili mõ ſine inſinuatiõe
invtraq; cꝗ donatf.vt. S.e.illud. ⁊.ſ. de do. ſi qs ꝓ redẽptõne in pᷣn. ⁊ eſt
ꝓ hoc in decre xij.q ij. aurũ bʒ eccleſia.licet aut,de no ali.S.bijſdẽ col
la. ij. ⁊ de ali.⁊ enphi.. ſacnis de bis nõ diet.

uinas ⁊ hũanasiqre nõ cõpetens
progatiua celeſti fauoꝛe ↄſemet᷑

K Pendẽtibus. duͦmodo no pẽdeãt er appel.cã. vt in aut. vt cũ
de appel.cog.in pᷣn.col.viij. Sequit᷑ aut. Pꝛeterea.vt ſi hactenꝰ
fuerũt facte tales vẽditões mõ reuocank. I Pꝛeterea. l. codi⸗
cis in caſu ꝑmiſerat alienani: bic in alio pᷣterea ⁊c.

m ¶ Ea. ſ. vaſa. 838
J g. Dangabilt⸗
ali Edeſacris. ubaudi ſicuti ſũt
ali. ⁊ emphi. Ede ſacris. Wtegra.

etereai ſi habeat eccdia o X flata.i. cõ

ſtace aulaa⸗
— tea. ſed tñ adjbuc
nec aliunde ſoluere valet: neqdi- vident ſacra. vt
mobile alienet᷑ vel diſtrahat᷑:intear. inſtit. dere. di
m . 1.= — 9 ½ ui.S. ſacre res. ⁊
gra ea geſtis hitis co eocuiꝰ ẽ ff. dere diuil in
loci oꝛdinatõ in alijolocis venera tantũ. . ſemel l
cunlibet alij vendant᷑:quo magis rdeni ꝙ calix cõ
debitũ pſoluat᷑. Qui aũt hocac · fract nõ ſit ſacer
cũ nibil calicitaij

ceꝑit cõtra hãc obſemationẽ:hijſ

*E . AIr. . remanſerit eo fra
dẽ penis ſubiaceat q inrebꝰ imo⸗

cto.ſed domo di

bilibꝰ ſunt pdite. ¶ Dem Au nhen ren enene
gu. demol. pꝛefec.pᷣ. xĩa ps. Itẽ quo⸗
ncimꝰres ad venerabi- modovẽd ent cũ
les ecclias vel xenones y Frimarr no hoͤ⸗
monaſteria vel ꝓthotrophia vel ui ſacra 5. fi. 18
bephotrophia vel oꝛphanotro- Sben ente let
phiavel gerõtochomia: vel ſigdq ſier vrpotent eſt
ad aliud tale cõſoꝛtiũ deſcẽdẽtes ¶matio.vt ⁊ libe⸗
er qlicñq; cuniali liberalitate ſue dan cc valer
interſ viuos ſiue moꝛtis cã ſiue in vrſſ. pa.qͥ fudi
vltimis volũtatibꝰhita lucratiuno ſtra...ij.ꝛ ff. ð hil
rũ inſcriptõibꝰt ſiberas imuneſqʒq Rin deie vdl ofui
eſſe lege.ſ.qᷓ ſup hmõi inſcriptii·
bus poſita eſt.in alijs ꝗdẽ ꝑſõis Bnan
ſuũ robur obtinẽte ĩ ꝑteãt ecclia- Ier gat que oree⸗
ſtica łlaliaꝝ domuũ ꝗ in hmõi piſſ beat ꝙ ſi quis de
cõſoꝛtijs deputate ſũt:ſuũ vigoꝛsẽ uton vl anis

pietatis intuitu mitigãte.ſCur ſtanciã tot dare
eni nõ facimꝰ diſcrimẽ inter res di quocũq; mõ ali/
cui:ſiue invltima
volütate:ſtue int
