pit ſeru er ittit bereſ vxoꝛit fditatẽ ad filiũ ſolida he iuris declarat. en⸗ e.l. generaliter. 5. nun
ibertateameriebai ſte hrditatẽad flli ſolic an tateiunis declarat. . ſiqs wtoꝛemn
o vnaznoſna⸗ 65 dagnte ptinere i wrrene Sede oniuz 3 Bann irrs
2 euz. 5. Ki qs ſtatoꝛis Dee te icto ma teſa. mni. ſi beredi d
l. vrceſt enz 5. la, teltñ vxoꝛete rcuniali. ſteilegatorelicto ma teſa ue ſbeic d
Fu al no ein 5. a ant elibertate. E.a. men liber⸗ AVr i ſue pol e cillis vbis p atu ſipupillor
mliand Alegarari nen rehbertate niſſaria quidẽ liber⸗ mitti teſtõ ſeu codici irn r J ſeru⸗, ma
reaghouit egre g deicõmi lica cũ teſtoꝛiſ numitti ibus voluit tam Pzſer⸗ ns
— icta cũ teſto a ſucceſſoꝛ uli 1
cogit boredigꝛeſareoc Sita tibi relict õmter caris Eptionẽ ⁊ manumiſſio del eo ꝙ p mann oe
manumitrengi an cogi A; dãnũ.xxv. pueniſſetn hos ad redẽptionẽ ⁊ manun fü miſſione beakyt
am. xxv. puemiier! atem 508 ad edep dis relicti def’i m nohkar e i
gvtbac babe. ſi er, fili a ſdẽ intra pᷣſtitutã et e:qᷓ; eã q in capiẽdis relicti fi⸗ 3. e. ſi volunta nn
õ cidit: Iʒhĩdẽ intra Pe cug ne dacg. q dicioteneni.tibiq fi⸗ f Accepiſti.ſpe
tranel fogimanteme re⸗ ceſſiſſe ꝓponas.tꝑe ꝗp leturꝰ cioſenſit naanc iliberratẽ nõ no re. g Onter⸗
re ſi potiuſto los. wio dece r pf nitã etatez inpletur deicõmiſſariã deberi liben ſtini. a poffito. .denücia
ayt e alieno. F. lie ſi viuerz pf nitẽ tatisnõ interei deicom NImperatoꝛ iuſtini.a Re vr lata ſnia.
eul⸗ Siiolegaren ſer foꝛet poſt ſpeʒ liben — Mpꝛ. ambigitur. ſano bb. Pꝛoſpiciat.
rogatꝰ mannne ſeruus 1 tus placitũeſt. t Juliano pp. Sdubita ⁊.ff. de iud. ᷣ 1
uũ: aut talis eſt rẽ ere vet daphni. Um inter vetere ſe. cõ. iiij. the
an ann d libertatẽ I.2 gal. aa. d 5 Vm WTaa I, ſn ſe. b ꝑ ſttraſt TE
quinag poracuberiate Val. 7 6 a itate teſtõꝛ kbſi fideicõmiſſariã libtatẽ poſſi ſ. rubꝛianũt tr
puenire:quo ge aut põͤt ſiñ alcripta . derit bat᷑ ſi ni ic adhuciĩ ven⸗ lianũ damaſig
garl en murle⸗ qaeſile % ñ tutoꝛẽ filiis ſuis dec bile eẽt reling buoꝗ ſparek: nua amficlienũ
2 tũc ſubdiun itlegatũ ſeruũ ſuũ bertatis pupilloꝝ bil ⁊ homo fieri ſparet᷑: zustore babet ir
6 atis ⁊ pupillo oꝛtaret 7 Homohnen i qlqñ locu babet 11
ganann abamincte. receptũ eſt? loen iſſum manu⸗ tre poꝛtar i decidẽtes liberta⸗ babes. ff. de fidei 4
cogil manum ꝛecij ſer vt ꝑ fideicõmi um a, nos vetꝰ iurgiũ cõmiſſa ‚co. licuz vero F. 75.
longe maioꝛis Hreri e⸗ fauoꝛe videatꝰ⁊ ſinõ ſuũ Pon no. fauoꝛe cẽſemꝰ:⁊ fidei “ ntü. 7.l cuz i⸗
uũ nili bñficio e dum miſiſſe eũ vide ñ ↄditionẽ eiꝰ ſci tis fau fſub iano. vi nei
ittendum ltione ei/ Ila F§. artifleuliano. 62 vi 1A
ſerann 5 agnouitnd imn ſalicnuſemid 8 ſt. . ſt plures. 2.l. nõ S ſen bbasdlornrineodeniſe u
cogik b enngſſi u: cogik moumittere. als nõ cand ge in fno deſun nuo. o: vt bic. .5. faſñ. bereil. 4
ſins näponeſt emdte p vnio .d e legai⸗ lnnonxrv‚an eilſaud, im̃. 5. bornendo⸗neci audgerrbiee re H.cl qui
Nautl⸗Kel §. ſi auis alienũ. ff dem ſi ea deducta poſſit emere A verbo cõm en ců eo.l. fl. f. modati.l. edo.i. depono: vt 4
vne glfalue,. nda falcidia eſt. Sciẽdũ q ario 1. — iens. in fine. ⁊ ꝙ 6 ſt ira s. Aliter 8: Modieillis vr cento t
ſed in eo Rean es. al. nõ: vt. ff.e.l. ſ legata re. fideicõ.re.S.p enł. dã. 7 elc. ſcheics epo. l. luei?“ i .o illa. §. luciuus. uiin
uu deducit e ber- ittunk: vt inſti. ſingulis é quo ad ↄtra ta. ſy nõ ffde ſg omegare f vepon vt. ff. e. tbais ancilla. [Eos. ſ
. uide emanhrunit os nõ vocet in ius. Itẽ q dorerit imponere Aappollro. k Hon vide Aoluit cſalen. n glEos⸗ u
boc quo ad hoc vt eos nõ ocet. Ité necopas pe cz.2.5. de 5 ſt. ei. ſ. vron. m ſ a Mon am ſſio N
vtin ſerntute er ingratitudine reuo bo. li.l. qui ex ca. 2. S. ti Ite. poſt. Eam. vxoꝛem. a vt manum
Bihranuspanrmeahn unamärgart oe ingue bic cui ſunt liberti ucceſſoꝛes. O umittere vel vendere aleeno. 5. K. e
niſi ſit filius patron ſbernis w eoy iicdena viſting deicõ.li. gñałr. . i. tentrollad cogiman s alienũ. facit. ff. e. ff.demmg.: x„ 1 lhn
a. l. patroni. 2.3. de libe ac.ẽp. ticiꝰ.⁊ de fideicõ Kekra / S vt. ff. e.l. gnalr. F. ſ 6 ẽ dubiñ. vt. ff. ”M
. oniui1ensli deseepte cum ſilio. ne eſt . ſed bic ceb
Am ꝓponas. vxo nec.n. põt. vt ⁊. ff. e.l. luciꝰ.q di: vt.ff. de ma GMVU
gante idez ſi Otradicẽte. tiuſta cam babeat refragan
baudimarimetbocniſ in n eet⸗ .

.
lteſiſe
ſgtg
Nn
hcſtnil
lgteeinn
gerchtn.
itioeſtſin
de ſſieneg
cgin
ſni
Aulad
ig nideſee
9, de e4
herl ui
Gomeſere
Oſreni
guidang⸗
qteck; GO
biincite
Codioliset
conngepiit
Plibei de
Nabictſei
naripti
gtbardante
fanni ſeel
nilleqzlin
Eilibnit .
öei.
ſanan
groi N
.lgemtie
ſäsmn.

Dn,
lei
noſſͤi

iuris ratio.

c EFauoꝛe. alia le

gata poſtũo ali
eno ſ relĩq̃bant᷑.
vt inſti. de bon.
poſ ĩpꝛin.

d ¶Reſpiciat. ſic

ergo naſcik inge
nuꝰ. nã ingenuꝰ
is eſt ⁊ c. vt inſti.
ð ingenuis ĩ pꝛi.
Sʒ videtur boc
falſum cũ fideic.
libertas relinqui
tur:nã beredis li
bertꝰ erit. vt. S.e.
bij quibꝰ. que eſt
ↄtra. Sed dic ꝙ
bic fuit relicta fi/
deicõmiſſaria li⸗

bertas poſtumo
ibi nato. vel refer

2

tur tm̃ ad caſum
vꝓbi directa data
fuit:ꝛnam vtrũ q;
poſuit. Sic eſt g
differẽtia inter fl⸗/
deicõ miſſariã li/
bertatẽ ⁊ directã
lʒ quo ad alia ſi
ſit differentia : vt
Fo de ſal pe.
tẽ opponit᷑ bic
coͤceptꝰ babet ꝓ
nato:ſʒ natꝰma⸗

mſ. ergo ⁊ h. Sʒ
dic illud verũ cũ
dezmodis eius
q̃rit᷑:vt.ff. deſta.

bo..i.qui in vtero
Es. vt ⁊ ar.

ff. de le.i.l.qui fili

abul. §. ſt ꝗs. 1 8

tute. teſta. l. ſi qs

.i. ⁊ de reb? du.

ſt ita fuerit.ĩ fl.ſʒ
ar. ↄtra.ff. de ma
nu. tel.cũ ex pluri
bus. 2.ff. de libe.
⁊ poſtu.l.ij.

g (Er maxie. vt

ſ. de cõi buo ma.
l.fl. ar. ff. de re.

iur. l.in obſcura.

⁊.l.in ambiguo.
2Z.j.q bo.ce.poſ.
l. f. . ff. de pac.l.
maioꝛẽ.⁊ de reb⸗
du. l. quotiẽs.
cillã. a de
bitoꝛ.i.ab eo
qui eam debz

i Expectanda.

ad hboc vt manu
mittat. erit em̃ li
2 ſine brdis ma/

numiſſione: inter⸗

pellari tñ dʒ h fs
yt. ff. eo. c o. 5.
ſubuentuz.

*

mitatẽ hre:ſiue in maſculo ſiue in
femina ꝗ queue adhuc invẽtre ha

beat᷑ matemo:vt cũ libertate ſolẽ

reſpiciatꝰet ſi mater ſua adhucin
Fnitute cõſtans eũ vel eã ediderit
Sinaũt ples creati vel create ſint
ſiue nniꝰfecit mẽtiõeʒ ſiue plurali
ternũcupauit:nihilominꝰ oẽs ad
libertatẽ a pꝛimis veniãt cunabuł
cũin ambiguis ſenſibꝰmeliꝰ eſt:⁊
marie in libertatis fauoꝛe eiꝰhũa⸗
nioꝛẽ amplecti ſententiam

——.— —

Deim. a. iuliano. ppO.

mus ſi moꝛa aðbitoꝛe libertatis fa
cta fuerit ſnia pꝛeſidis eripi in libᷣ
tatẽ.⁊ nullo fctõ aut voluntate ab
hr̃de expectãda ſʒ talẽ hr̃e eoſlibᷣ
tatẽ qᷓſi ab ipſo teſtõꝛe directisver
bis fuerint libertatẽ ↄſecuti.cũ ſa⸗
tis impiũ atq; abſurduʒ eſt hdes
teſtatoꝛis differre voluntates:ma

ximecũ liben ate reſpiciant
numiſſus elſet i Deln. a. iuliano. pWßm.
P ꝗsi ſuo teſtõ rogauerit
uũ Prdẽ ex liberis ancille ſue quã

noiauerit vnũ quẽ elegerit ad lib⸗
tatẽ ꝑducere ⁊ cũ ancilla vnũ vel

plures enixa eſt:hrs neqʒ dũſuꝑ⸗

eſt in libertatẽ aliquẽ adduxeritvł

cñdeliberat ꝗs ad libertatẽ ꝑducẽ
duseſt ab hacluce ſubtractꝰ“ ſije
rat:dubitabat᷑ ab antiquis vtrum
ne oẽsan quidã aut nemoex hijs
ad libenatẽ pueniat. Sʒ veterisꝗ
deʒ iunis altricanio multa ſibiſuꝑ
hmõi caſibꝰreſonauit. Mos autẽ
hrdismalignitatẽ cohercẽtesſiñ
polũtatẽ teſtatoꝛis adimpleuerit
⁊ moxcũ potueni nõelegenitvnũ

exliberis ancille ⁊ eũ libertate do⸗

nauerit:ſancimꝰ compelli nõ ſolũ
eñ ſ eti heredes vel ſucceſſoꝛes
eiꝰ oẽs ãcille liberos in libertatẽ p
ducere. Meq; em hoc ↄtrarũ eſt
ſmnie teſtatoꝛis.cũem̃ oimõ quẽdã
ex hüsliberũ eẽ diſpoſuent ⁊ non

4 Mallaã ſeu ſeruũ cũ fideicõ⸗
miſſaria libertas ei relicta ſit:ſanci

——,

Sewptimus.

niaʒ necnõ directã libertatẽ ſuã fir- bio ex ſniateſtatoꝛis ad libertatẽ

oẽs ꝑpuemũt.Similẽqʒ eſſe diffini

tionẽ cẽſemꝰ ⁊? ſinõ abhr̃deſed a

legatario vel fideicomiſlario teſta
toꝛ rogauit libenatẽ imponi. Sic
etem̃ iuſto timoꝛehfdes vel lega
tarij vl fideicõmiſſarii perterriti ⁊
volũtatẽteſtatoꝛis adimplere ꝓ⸗
curent ⁊ ſibinõex omniũ liberta⸗
te quandã affern patiant᷑ iacturaʒ
Oõ ſi reclamauerint ſibi tale di⸗
ſpẽdiũ imputẽt nõer noſtra lege

ſed ex ſua lugentes incõſtantiaꝰ.

—

Dem.a.iuliano.pp.
c LEm ſeruũ ſuũ quidã ita le
gauit vt legataniꝰ libertatẽ ei ipo⸗
nat:⁊ heres ad hmõi legatũ ĩpꝛo
be verſatꝰ ſeruũ dare legatario de
dignatꝰ eſt: vt etiã lite pulſet᷑ ⁊ iu⸗
dexnõin ipᷣm ſeruũ ſʒĩ eſtimatiõe
litis ↄdemnationẽ ꝓferat: vetereſ
iunis interpᷣtes dubitabant ne ꝗd
obſtaculũ libertati ex hac cã ꝓce⸗
dat.⁊ ſi placuerit eandẽ deberi li⸗
bentatẽ:a quodãdaeſt: vtrũ neab

herede an alegatanio.e ſihĩs im
ponatlibertatem: an legatariꝰ qui
dẽ qð expecuniaria donatione ac⸗
cepit fimiter detinet ſiue totuʒ ſi⸗

ue ex parte ſiue etiã nihil.Lalem
itaq; altricationẽ reſecantes mira
mur quare iudex qui pꝛepoſitꝰ eſt
in pdicta cã nõ omnimò ↄdẽnati
onẽ in ſemũ ſʒ ĩ eſtimationẽ eiꝰ ſe
cenit:cũ ipſius piciũ etiã hmõtal⸗

tricationi pbuit occaſionẽ. Hñſi

iudicẽ ita eſſe ſtultum putamꝰ vt
hmõi ꝓferat ↄdẽnationẽ: ſ ſi le⸗
gatanꝰ imineat quatenꝰ ei ſemꝰre
ſtituat᷑ ⁊ poſtlitẽ conteſ.duoꝝ mẽ
ſiũ ſpaciũ effluxeni:cenſemꝰ ilico

talis queſtio emerſerit nullũ qdeʒ

ad libertatẽ eripi puũ:⁊ illũ qdeʒ

liberũeẽ.heredẽaũt ꝓſua indeuo
tione oẽs expenſas quaslegataniꝰ
in lite fecitin quadruplũ ei vodem
nari: iure patronatꝰ itegro legata
nio ſemando.

ad cenũ coꝛpſad oẽs reſperenit Eeralinckibenun tolleda.

ſinõpareat eius voluntati ſinedu

—
–
—

em. a. Juliano. ppᷣ.

De ſideicõ,lib.

quis noſauerit
retuſam puta.

leGupereſt. i. dů viuit
m ¶Bubtractꝰ.ſ. heres:
n ¶ Lõpelli. aufert ergo

ſibi electio ppter ↄtuma
cij:vt ⁊.ff.de ſol.l.i.⁊.ſ
de ſol l. i. ⁊. ff. de ſerui.l.
ſi cui.⁊ facit.S.e. cũ iter

o Ex ſnia. que ad oẽs

poꝛrecta eſt quodãmò.

p Vnco ſtantia.i.cõtu⸗

macia.ab ẽ ĩ tex.inſttia

( Am quidã ſeruũ.iĩ

uũ.n. dʒ facere cõ⸗
dẽnationẽ cũ ẽ ẽt manu
mitten dus. ſecꝰ ſi nõ eſt
manumittendus qñq;:
vt. ſf. de le.i.ſi domꝰ. F.
qui confitet.⁊.S.ſe.
¶ Viciũ.ſ.iudicis
t ᷓPutamꝰ.ex tempoꝛe
buius.l.
u Koaenatione. qd
em̃ ſi pꝛoferat.huic eniʒ
queſtioni nõ rñdetur.ſʒ
reſpõdeo id eſſe qð eẽt
cum alicui relinquit᷑ pe⸗
cunia vt alienũ ſeruum
emat:vt.ſ.eum emat et
manumittat:vt. ff. e.ge⸗
neraliter.⁊. S.ſi quis ali
enũ. vel dic ꝙ heres coͤ⸗
uenit᷑ a ſeruo vt manu⸗
mittat:qꝛ legatũ reſedit
penes eũ cum onere ſuo
vt. S. de cad. tollẽ. S. pꝛo
ſcõo.nec legatariꝰ tenet
reſtituere pecuniã: qꝛ be
res ſua ↄtumacia ſenſit

boc dãnũ.ar.S.l.ꝓxi.in

fi.⁊.ff.de tab.exhi.locũ
G. cõdẽnatio.vel dic ter
tio ꝙ ſit etiã tunc idẽ iu
ris qð bic ẽ.ſ.vt in liber
tatẽ eripiat᷑ elapſis duo
bus mẽſibꝰ a elit:cõ
teſt. Quid ergo ſt interi
beres ſeruuʒ vẽdat.Rñ.

erit in ptãte ſerui cuiꝰ li⸗

bertꝰ eſſevelit: emptoꝛis
vel ro gãtis: vt. ff. e. ge⸗
neraliter.S.fi.⁊ de acti.

emp. ticiꝰ. nec reſtituit pᷣ

ciũ vt mõ dixi.

. Gn auaanbl as e
ſp

eciale.als in ſimplũ:

vt. S. de iuõ.l. ꝓperãdũ
H. ſinaũt.

Kubꝛica. De deci⸗

ticia libertate tollẽ. De

diticij erant qui ſinecon

ditiõe ſe reddebãt rõnis
⁊ qᷓ;diu viuebãt ſerui e⸗

rant:poſt moꝛtẽ vero in

libertatẽ eripiebãt᷑.vt ĩ
ſti. de lib ertinis F. liber⸗

tinoꝝ.⁊ de ſuc.li. S. fl. qᷓ⸗

re ergo nõ dicebãt ſerui

AKKñ.qꝛ ſucceſſoꝛẽ hẽbat
⁊ oĩno libertatẽ ſpabäat

—

vel veri liberi erãt ſʒ Fuire
Abiticia. vanus. ni gnift libertas ſicur nee
iuce 5 ¶Aeritatẽ. ſc. S. cõia de le.l.ij. fi.⁊.S.ad oꝛfici.
ſqua. 2 QZegib?. nõ op? ẽ bis quoꝝ nullꝰ ſeqt᷑ effectꝰ.

Rubꝛica. Delatina lbertate tolleda. Hic latina lib ertas tollit. Et

dicũt latini qui toto tꝑe

vite ſue erant liberi:ſʒ inn

moꝛte eripiebãt᷑ in ſerui
tutẽ.⁊ ſic nõ ba bebant
beredẽ:vt inſti. de ſuc. li
ber. S.fi.⁊ no.ꝙ ĩ bac.l.
ſunt.xij.caſus vel.xiij. in
quibꝰ olim fiebãt latini

bodie ꝑ.l.iſtã fiũt ciueſ

romani ⁊ vere liberi:ĩ oĩ
bus aũt exceptis tribꝰ
ſeruat ius p atronatꝰ ille
ſum.

WE ðditicij.ſubla
ſint. vt. Z. l. ꝓx.

b Quapꝛopter.i.quat
c ¶ Citubabat.i.dubita

ta eſt vel dubitabilis ꝓ
pter incertas vias eius

d ¶ Per ſatirã.i.varieta

tẽ nimiã:ſlue diuerſitatẽ
introductã:vt in decreũᷣ
di. iij. c ſatira. multe em̃
leges ⁊ varie de ea tra⸗
ctabãt: ſicut ⁊.j.ðꝛ. vel
dic ꝑ ſimile dici ſatiraʒ:
qꝛ vt ſatirici ludẽtes im
ponũt laruã.i.barbã:vt
ẽt iuuenis videat᷑ ſenex
qui non eſt.ſic ⁊ b ij dice
bankt liberi nõ tñ erãt cũ
moꝛiebãt bui..

eq Agd ſimilitudinẽ anti

que.oliʒ em̃ rõ ani ſubiu
gãtes aliq; ꝓuinciã po
mines eiꝰ ad aliã dirige
bãt ꝓuinciã ⁊ vocabãt᷑
larini.i.rom ani:⁊ tñ nõ
erãt. ſic ⁊ bij liberti vo /
cabãt liberi:nec tñ erãt.
vñ ⁊ ſicut illa miſſio eſt
ſublata eo ꝙ qñqʒ vel
3 indigenas vel 5 rem⸗
publicã inſultabãt.⁊ ñ
fit hodie bmõi tranſmiſ
ſto.ſic nec ſint hmoi la/

f¶ In colonis. i in villiſ

vel terris ꝓpꝛie n. ðꝛ co
loma terra ad colẽdum
deſtiata: vt. ff. ad muni.
l. eiꝰ qui.S.i.ſʒ bic ꝓ to⸗

ta vna ꝓuincia pon.

g ¶ Mꝛigine.l. de traͤſmiſ
KHone.
bANIma ginẽ.i. latinita /
tẽ ad eiꝰ ſiłitudinẽ indu
ctaʒ. ⁊ ſum e bic ar.qꝙ ex
legibꝰ coꝛrecij nõ dẽant
ſum ar.i cauſis.ar.S.ð
iuſti.co.confir.l.vnica.
Itẽ no. ar. ꝙ ceſſante cã
ceſſat ⁊ effectꝰ.⁊ ceſſãte

pꝛincipali ⁊ acceſſoꝛiu,

vt ff de re iu.l. cu pꝛinci
pals.
Kaigit. qꝛ qᷣ ẽ vtile

Ziber

teheb ãt. ſtcut ⁊ als coͤia dema. li. . ſinãt
hil em ſignificat dediticia libertas ſicut nec

0 in poſterũ noſtrã rẽ
publicã moleſtare ↄce
dat᷑.ſed ſit penitꝰ dele⸗

ta:q necin vſu eſſe reperimꝰ ſva

nũ hmõinomẽ libertatis circũdu
cit᷑. Nos em̃ qui veritatẽ colimꝰ

ea tĩmõ volumꝰ in noſtriseſſele

gibꝰ: que reiplſa obtinẽt.

De latina liben ate tollẽda ⁊ per

certos modos in ciuitatẽ roma⸗

nam tranſfuſa.

—

9 em. a. Johanni. pPD.
m dediticij libti iaʒ
ſublati ſint qpꝛopteri.
fecta latinoꝝ libertas

certis veſtigijs tituba

bat?:⁊ quaſi ꝑ ſatirax inducta ad/

huc remanet: ⁊ nõ inutilis quideʒ
pars eiꝰ diminuit᷑:.qd aũt exipa rõ
nabili eſt hicin ius ꝑfectũ deduci
tur. Cũ etem̃ latini liberti ad ſili⸗
tudinẽ antique latinitatis quei co
lonis miſſa eſt vidẽt eſſe introdu
ci:ex quanihil aliud reip.niſi bel
lum acceſſit ciuile:ſatis abſurdũ ẽ
ipſa oꝛigine rei ſublata: imaginẽ
eiꝰderelinqui. Cũñigit᷑ multis mo
dis ⁊ pene innumerabilibꝰ latino
rũ introducta ẽ ↄditio:⁊ legesdi⸗

ucrſe⁊ ſenatuſc õſulta introducta

ſunt: ⁊ ex his difficultates maxie
emergebãt:tam ex lege iulia:q; ex
largiano ſenatuſcõ.necnon ex edi
ccodiui traiani:quoꝛũ plene ꝗdeʒ
fuerant nr̃e leges:nõaũt in rebꝰeo
rũ fuerat experimẽtum: ſtudioſiſſi

mũ nobis viſũẽ hec ꝗdẽ oia ⁊ lati

nã li bertatẽ reſecare. certos auteʒ
mõs cligere ex quibꝰ antea quidẽ
latina ↄpetebat libertas.in pñtiãt
romanadefert᷑ ↄditio: vt his pũti
legenumeratis ⁊ ciuibꝰ romanis

mnaſcentibꝰ: ceteri oẽs mõi ꝑ quos

latinoꝝ nomẽ inducebat᷑: penitus

Editicia cõditio nullo

—.—

—

teiipim q iutilereſpuimo igik videaino dd ſit vtlle r j nutl?

k Er ſenatuſcõſulta. de quwbabes inſti. ð libertinis. F. liber
ton. I ¶Roͤcurrant. vt ? inſti de ſuc. liber. . fã. me Danci

mus. hic incipiũt. xij. vel.xiij. caſus n Per eplam. vItime
voluntatis bᷣm. yr. tu dic inter viuos babite: vt

cõquicſcãt⁊ nõlatinos pariãt:ſed
ꝓnullis habeãt᷑. Quis.n.patiat
talẽ eẽ libertatem:exqᷓ mipſotꝑe
moꝛtisĩ eandẽ ꝑſonã ſil⁊ libenas
⁊ uitiũ ↄcurrat:⁊ qq̃ſiliber mo

ratꝰeſt:eripiat᷑ nõ tm in moꝛtẽ ſed

etiã in ſemitutẽ. Sancim? itaqʒ
ſiꝗs pꝑ eplaʒ ſuũ ſuũ ĩ libenatẽ
ꝓcducere maluenit:licere ei hoc ſa

cere ꝗqnq; teſtibꝰ adhibitis ꝗ poſt

eiꝰ ſ̃as ſiue ĩ ſubſcriptiõe poſitas
ſiue ꝑ totũ textũ effuſas ſuas lr̃as
ſupponẽtes:fidẽ ꝑpetuaʒ poſſint
cartule pᷣbere:⁊ ſihec fecenit ſiue
ꝑ ſe ſcnbẽdoſiue ꝑ tabularniũ:libᷣ
tas ſuo ↄpetat q̃ſi ex imitatiõe co⸗
dicilli dlata.ita tñ vt ⁊ ipſo prono
viuẽte:⁊libertatẽ ⁊ ciuitatẽ roma⸗
nã hẽat Sʒ ⁊ ſi gꝗs inter amicos

libertatẽ dare ſfuo ſuo maluerit:li

cebit ei qnqʒ ſiſtiteſtibꝰ adhibitiſ
ſuã erplanare volũtatẽ:⁊ ꝙ libeꝝ
eũ eẽ voluerit dicere.⁊ hic ſiue ĩter

acta fuit teſtificatꝰ ſiue teſtium vo

ces ad teſtationẽ ſunt ãplexe:⁊ lit

teras tã publicarũ ꝑſonaꝝqz teſti

um Hẽant.ſimili mõſui ad ciui⸗
tatẽ romanã ꝓducant᷑:qſi ex codi
Kcllis ſilr libertatẽ adipiſcẽtes. Sʒ
ſcimꝰetiã hoc eẽ in antiq̃ latinitate
ex edicto diui claudij introductuʒ
q ſigs ſeruũ ſuũegritudine picli

tante ſua domo publice eiecerit

neq; ipſe eũ ꝓcurãs neqʒ alii eũcõ
mẽdãs cũ crat ei libera facultas ſi

no ipead eiꝰcura ſufficeret in xeno
nẽomittere vel quopoterat mocũ
adiuuare hmõi ſemꝰ ĩ libertate la

tina antea moꝛabat᷑ ⁊ quẽ ille moꝛi

ẽdo ãtea de reliꝗt:eiꝰbonaitex cũ
moꝛeret᷑ accipiebat: talisitaq; ſer

uuslibertateneceſſariaa dñoẽt no
lẽte:re ipᷣa donatꝰſiat ilico ciuis ro
manꝰ:nec aditꝰ iiura prenatꝰ quõ
dã dño reßuet᷑. Quẽ em̃ aſua do⸗
mo ſuaqʒ familia publice repulit
neq; ipᷣe eũ ꝓcurãs neq; ali ↄmẽ

in fi. SF. inter ab
ſentes. ↄſequit᷑ tñ

libertatẽ quaſi ex

vltima voluntate
vt ſub ijcit qð ꝓ⸗
deſſe põt pꝛono
ad boc vt non vi
deat᷑ peculiũ ↄce
dere:vt.j.ð pecu
lio ei? qui me. lib.
l.i Sʒ quid ſi nõ
cũ hac ſolẽnitate
vt teſtiũ ⁊ littera
rũ publicaꝝ. Itẽ

ſubſcriptiõis pa

troni teſtiũ vel
ipᷣiꝰ pꝛoni:ſi duo
tm̃ teſtes interfue
runt. Rñ. ↄſequit᷑
libertatẽ ſʒ no qi
ex vltĩa volũtate

o Seruũ ſuum

abſentezʒ. ſ.

p (ta demuͦ. H

ſubiungit qꝛ qui
in codicillis ma⸗
numittük nõ niſt
moꝛtuo teſtatoꝛe

lib ertatẽ 9ſequũ
tur. bic aũt ſtatis
ↄſequũt᷑ vt dicit.
⁊ bic eſt pꝛimus

modꝰ antiquela
tinitaij ĩ plenam

libertatẽ ðduct

a ¶ Seruo ſuo. p/

ſenti. nã ſuperioꝛi

caſu dicit qñ ab /
ſenti qð patet:q:

de epla dixitt.

b ¶ Silr i. ſicuti
ſuꝑioꝛi cauu
c ¶Zeſt ficat?.ſ.
nte iudice ⁊ ta⸗
bellione data lib

tate: qnq; teſti /
bus interu enieti
bus: ⁊ ſubſcripti
one manumitten

tis ⁊ teſtium.

tur iꝙ talis ita ſer
uũ ſuũ manumi /

ſit pñtibus eis

ſcriptura indefa
cta: ⁊ ſubſcriptio
tam pfoni qᷓ;ᷓ te⸗

ſtiũ eſt ſecuta. pꝛe

ſumik. n. ſic fuiſſe
vt. ff. de dona.l.
ex bac. In ſupio
ri ergo.§. ⁊ iſtos
quatuoꝛ cauſ col

lige quib dẽk li⸗

bertas vt ex codi

cillis vnꝰ in pꝛio

Eee qnq; teſtesi
iudicio teſtifÜũ can

ſhiprhe
fficsten
urhige

ſbanifti

Eſtiegeidn
9Gmnkn

Cengt

9Geri

ſſtegtee
oceclin
unitifui
naorit
ſbenniſe
Urbiriͤ
Nſcpiftnn
1hectni
pol anet
uſtiſe
ſhenicn
ſe⸗
ſcintſe⸗
otdicti
ſichzen

„

diſge

—

Septimus.

tres in iſto. pꝛimꝰ qñ inter abſentes. Itẽinter pꝛeſentes extra iu⸗
diciũ. Itẽ in iudicio coꝛã iudice ⁊ alqs.⁊ tanqᷓ; inter acta. Ites
coꝛã iudice ſʒ nõ in foꝛma iudicij.Alij dicũt eſſe tres pꝛimos tĩ
⁊ ſic ſequit᷑ qntꝰ vel quartꝰ mod.j.ꝓxi.S. d¶ abeãt.i. teſtiũ
voces. ac.· e¶¶ Mericlitantẽ.idem ſi nõ ſit inſirmꝰᷣm quoſdaʒ

vt in aut.ð nup.
F. ſi o ab initio
7. F. multopotiuſ
qõ nõ placʒ. 1 di
cta autẽ. in lãguẽ
te dicit ſicut hic.
? alia.j.de infã.
l. ij. ⁊ fa. S. ð bo.
li. l. . S§. bis vicz
dic ergo ſi ſanꝰ ẽ
ſeruꝰ ſʒ nulliꝰ eſt
donec vel ſe occu
petvel ab alio oc
cupek: vt. ff. ꝓ de
relicto.l.fi.⁊ ð ſti
pula.ſer.l.ꝙ ſᷣuꝰ
nec obſtat qð ðꝛ
ſf. de publ. iuð. l.

ſciedũ.qꝛ vere nõ
io ꝙ eſt abſolutꝰ

eſt liber. ſy qꝛ ab /

iectꝰ? poſſʒ eẽ libᷣ.

f¶ Publice vt no
tũ ſit publice.
g¶Aite liberti.
quãtũ ad ius pa
tronatus.
8 4 oꝛiak:quã
tũ ad occupanda
bona iufr̃ peculij.
be¶Temptauerit.
erit qͥdẽ libera vt
ſub ijat: vt. ff. q ſt
nema. ad lib. ꝑ.
ſi qͥs obligatũ.in
ſi. ⁊.S. ſt man.ita
fu. ali. ne pꝛo.l.i.
K. i.
i ¶ Iniectionẽ. in
bac ꝓpſtiturõe ſpe
cialiter boc ſᷣuat᷑

—

yt ſſ manus inie⸗

ctio fuent appo/
ſita ſine memo
ratiõ e libertatis:
teneat:alio qͥn po
tioꝛ erit libertatiſ
cõ ditio qᷓ; manꝰ
iniectiõis vtroq;
appoſito vno a
pꝛio venditoꝛe a
lio a ſcõ o vt ff. ö
fuis erpoꝛ.ſi tici
us pᷣuũ. pe. t. S
fi. ⁊ notãt bic q⸗
d duos cãus ð
xiij. alij vnum di

cũt k ¶¶Illico
i adita ber̃dita

te lISʒ 24.
leati.i. pileoſ ferẽ
tes ĩ capite.vt vi
derent᷑ li beri. nec
em̃ ßuin deferebat
vt pꝑ boc fierʒ ho
noꝛ moꝛtuo.

dans neq; in venerabilẽ xenonẽ eũ
mittẽs neqʒ ↄſueta ei pᷣbens ſala⸗
ria:mãeat ab eo eiuſq; ſuba vndi⸗
q; ſegegatꝰ tã in oĩ tꝑe vite liber
ti q; cĩ moꝛat᷑ necnõ poſtqᷓʒ iã fu
erit in fata ſua ↄceſſus Similiqʒ
mõſi ꝗs ancillã ſuã ſub hacoditio
ne alienauerit ne ꝓſtituat᷑:nouꝰãt
dñs impia mercatiõe eam ꝓſtituẽ
dã eẽ temptaueritꝰ. vel ſi pꝛiſtinꝰ
dñsmanꝰ iniectionẽ in tali aliena⸗

tiõe ſibi puauerit:⁊ cũ ad eũ fuerit

fuerſa ipᷣe ãcillã pſtituerit:illicoꝰ
in libertatẽ romanã ernppiat᷑:⁊ q eã
ꝓſtituerit ab oĩ iure patronatꝰ re⸗
pellat᷑. Qui em̃ ita demũ degener
⁊ impiꝰ ↄſtitutꝰ eſt:vt talẽ exerce
ret mercationẽ:quõdignꝰẽ vel an
cillã vel libenã eã hre. S c ꝗdo
mini funus pileati antecedũtvel
in ipſolectuloſtãtes cadauer vẽti
lar vident᷑:ſi hoc ex volũtate fiat
vel teſtõꝛiſ vel rdis fiãt illicoꝰci
ues romani. Et ne qs vana libe⸗
ralitate iactare ſeocedat᷑:vt ppls
gdem eũ quaſihumanũ reſpiciat

multos pileatos in funꝰ pꝓcedẽteſ

aſpiciẽs:oibꝰ aũt deceptis mane⸗
ant illi in pꝛiſtina ſᷣuitute publico

teſtimonio defraudati:fiãt iraq;ʒ

n ¶Aentilare. tbureſcõm yr. vel dicfunibꝰ:qꝛ funibꝰ poꝛtabãt᷑ qui tra

CNRAna . 1 5 N

bipoterãt buc ⁊ illuc o ¶¶ Ae beredis.accomodata pꝰaditq bĩdita
P

tẽ. vt.S. de ma.te.l.directis.nã ſi beres pꝛio adeat nõ valet niſi poſtea

adeat qñ obſtabit ei ſuũ femm.vt.ff. de pig.ac.l.rẽ alienq.⁊.j.de bᷣuo pig.

da.ma.ſi credicoꝛibꝰ.⁊.ff.quoꝝ le.li.q.qð ait pᷣtoꝛ.ſʒ nõ adita nõ erũt

ſuit maneat libertꝰ.ſinaũt fuerit ad
impleta cõditõ ne enpiat᷑ foꝛſitã li
beris ⁊ cognatis?:ius pronatꝰ:oꝛ⸗
cinꝰ libentꝰvideat᷑ 2 ad eũiura pa
tronatꝰ ꝑueniãt cuileges ↄcedũt.
Illud etiã acerbũ ſatis nobis vi⸗
ſuʒ eſt qð putabat antiꝗtas:ſi in li
berali iudicio ſuꝑatꝰfuerat ſeruuſ
a dño:deinde ſerui pciũ ab aliquo
ei ſolutũ eſt:in latinitate eũ remo⸗

rari.quẽadmodũ em rõnabile ẽet

eũ pcio ꝑfrui ⁊ moꝛtis liberti tꝑe

denuo eũ in ſemitutẽ deducere cũ

nõ ſunt ambo caſus ſibi ↄſentanei
⁊ in pñiti igit᷑ caſu libertas romana

eiaccedat iure pronatꝰ minime

ei ſubnixo:qꝛ ipſe qdãmõ ſibi libᷣ
tus inuenit Sʒ ſi gs homin libe
roſuã ancillã in mrimonio colloca
uenit:⁊ dotẽ p ea ↄſcnpſenit qð ſo
lutũ eſt in liberis pſonis ſolũ ꝓce⸗
dere:ancilla nõ latina ſz ciuis effi⸗
ciat᷑ romama. Siei hoc qð freqn
tiſſime in cuues romanas ⁊ maxie
inobiles ꝑſonas fieni ſolet idẽ do
talis inſtri ↄſcriptioꝰ ⁊in hac ꝑſo⸗
na adhibita ẽ.neceſſariũ eſt ↄſen⸗
taneũ effectũ huiꝰ ſcripture obſer-
uani.iIn autẽ. colla. iii. ↄſtitutõe

i. de nup. Eſi vo ab initio. ⁊. I. a⸗

hij cuues romani iuretñ pronatꝰ — Dheici W
pronis integro reſemato. Illo ꝓ hoc ꝗancillã ſuã credẽ⸗

culdubio obſeruãdo vt ſigꝗs ſiuei

teſtõ ſiue vindicta quenda manu

miſerit ʒ hoc dixerit vel ſcripſerit
ꝙ voluent eũ eẽ latinũ:ſuꝑuacua
adiectiolannitatis aboleat᷑: ⁊ fiat
ciuis romanꝰ:ne modiꝗ ab anti⸗
qua obſemiatiõe in ciuitatẽ roma⸗
nã hoĩes ꝓducebãt: p pꝛiuatoꝛuʒ
volũtates diminui videant᷑. Sʒ
2 ſi ſubↄditõne qdã libenatẽ ſuo
emo reliquent ⁊ adhuc pẽdente
oↄditiõe extraneꝰ hrs libertatẽ ei ĩ
poſuenitꝰ:nõ vt ãtealatinꝰ ſ ciuis
romanꝰfiat.ſi qdẽ ↄditio deſece
nit ipſiꝰ hĩdis qui libenatẽ impo⸗

tiliberã eẽtradit in mrimo nũ tan
qᷓ; liberã aut ſciens eã ducitaceat
ex ſtudio dñium eius amittit eaqʒ
ad ingenuitatẽ rapit᷑. IJdẽ deð ſer
uo. ſi vonec dñi voluntas nec dñi

taciturnitas ſtudioſa intemeniat.

7 ꝗscogitauit ſe libere ↄiũgi ꝑſo⸗

ne illa vero famula eriſtere decla⸗
ret᷑ipoiure mr̃imoniũ nõ tenet.

ſcnpticio vero alieno nubere li

berã nõlʒignoꝛãte vlłſciẽte vel cõ

ſetiẽte dño:imo dat᷑ licẽtia dño vl
Ple vel ꝑ pᷣſidẽ abſtrahere aſcnip

ticiũ ſuuʒ et plagis mediocnbꝰcũ

caſtigare. Finis auten. Sequit

—
— 8

liberi:vt.sõ.de cadu.tol.
§S. in nouiſſimo, 2 ð ma
nu. teſ. libertas

p ¶ Illico.iadira ber̃di

tate q ꝙ Me qs. teſta

toꝛ vel brs.⁊ dic ne is

i.nõ aliqͥs.
nũ.liberalẽ valde.
ſ¶ Gomani,.no.qꝙ tacere

ĩ alioꝝ deceptionẽ ẽno⸗

cerevt ⁊.S.ad.l.velł.l.ſt
ſine. 1eſ4
roman?ꝰ no.nch. viciari
vtile per inutile.vt. ff. de
arb. pediꝰ.ſʒ ar..ff. de
reg ·iur.l. actꝰ.accur.
u ¶¶Sʒ ⁊ ſi ſub oditiõe.

libertatẽ directa. Fm io.

vt i fi.biuꝰ.S.patet.

1 10 mpoſuenint. bic ẽ)
ad treb. ſt cui pure ij.
rñ.vbi dicit õ defũctivo

lũtatẽ interi nõ pᷣſtãdas
libertatẽ.ſʒ expone ibi.i

5 de functi volutatẽ eẽt
ſi cogeret bers.ſpõte ůt
bt vtb. x ¶¶ Lognat.

quibꝰ ⁊ agnati ↄ tiuet᷑.
ſuccedũt em vſq; ad qͥn
tũ gradũ:vt inſti.ð ſuc.

lib. F. multis. nec ẽ Z.ẽ.

de in ius vo.l.venia.qꝛ

ibi dicit trãſtre ad extra

neoſ bĩ̃deſ q̃dã iura pa
tronatꝰ q ſũt in nõ faciè
do:vt ð nõ vocã.in ius

vel nõ teſtificãdo.h̊ dic̃
de ſuccedẽdo nõ trãſire

5¶ Illð ſolutũ. ſpõte ac
cipienti ac ſi accipiſſet a

ſeruo non cogeretur ſta

re pacto:vt.õ.de trãſac.

interpoſitas.
a ſehmie vr a.5.5 op.
lib.l.quinũmis. Dʒ ʒ.
g.de bo.li.l.i.ij.Rñ.vbi
dicit eũ bre õ ta.ſʒ ibi a

Pſᷣuo accepit pecuniã.bic
ab extraneo.vñ ẽ ſec? vt
ff. d e bo. lib. l. et. S. ſt qs·

nũ mos.⁊ ſuis ⁊ le.l.ĩ
teſtato..i. Itẽ nota bic
vᷣbũ ↄſuetũ nò bñ ↄue
niũt nec ĩ vna ſedemoꝛã
tur:maieſtaſ ⁊ amoꝛ ſce
ptri grauitate relicta

b Bʒ3 2ſt qs.ↄſcriptõ

ar. ꝙ ipo fcto aliqͥd de/
clarat᷑: vt ⁊.S.de teſta.l.
ñ codicillũ.⁊.ff. ð repu.
l. fi. ?. ſ. ð pa.po.l.i. Se
qt aut.ad ᷣ qͥ q̃ cð nu.
H. ſi Ho ab initio. ⁊.ð.ſi
Ho aſcripticio.col.iiij.
Sequit᷑ auten.

cred eti.i.eiqui

ebat dño tradẽ

ti ⁊ volẽti eã liberã:vt i

rᷣMüa-

—

Liuis

aceat. ſic ergo tace⸗

rein alicuiꝰ deceptionẽ

e Prn =

„

nocet:vt.S.ad v elł.ſt ſi/

ne. 5. i. ⁊. S. in bac.l. F. ſz
⁊ qui domini.
d ¶ Matrimoniũ.nõ te⸗
net. ſed 1 ſcᷣm canones
diſtin guit᷑ an ſciat᷑ inter
diuges. 7 ſic tenet matri
moniũ. vel nõ ⁊ tãc nõ
tenet: vt. xxi.q ij. c. ſt qͥs
liber. Hic finit gl. aut᷑.
ſequit᷑ glo.tex.l. C.
e¶ Mominare. ? ſic ſola
nominatio facit eum li/
berũ ᷣm aʒo.qð nõ cre⸗
do niſt adoptauerit euʒ
vel adoptare inceperit:
vel foꝛte niſi ea volũta⸗
te vocauit vt vellet eum
† SS iu⸗
icij.⁊ ſicno.lʒ qð ago
non valet vr ago valet
tamen vt valere põt. vt
per hoc non efficiat᷑ filiꝰ
ſit tamẽ liber:vt inſti.de
adop. S. fi. Sʒ ar. oↄtra
ff,. de ↄſti. pecu. l.i. F. ij.
g Datur. no. non dari
occaſionẽ delinquendi:
vt ⁊,5S.de indi. vidu.l.ij
2.ff. nau, cau.l.i.S. maxi
ma. aĩ ꝓbẽio dig. 5. illð
g Elld in. eſt ergo d ete⸗
rioꝛ libertatis ditio qᷓ;
alteriꝰ rei:cũ alias duo
ſufficiant teſtes. vt. ff. ð
ꝓba.ſi cirographũ.⁊ ẽ

ratio cuz ſint familiareſ

a quia res eſt eis maxiĩa
kfacile ſubtrahberent: vt
gr. S. de fid eicõ. lib.l. fi.
Alij dicunt alibi pꝛeſu/
mitur debitoꝛẽ lib eratũ
eoipſo qð eſt apud eum
inſtrumentũ: vt dicta. l.
ſicirograpbũ.⁊ ð pac.
labeo.qð nõ placet niſi
ꝓbetur reddirũ:vt.j.de
ſolu.l.pecunie.⁊.l.ſe.eſt
ramẽ magna pᷣſumptio
pꝛo debitoꝛe.
i ¶ Denegauimꝰ. vt. S. e
moͤ .l3 S
Raf⸗ ui. ſ.modi.
I¶ Eonquieſcãt.nõ taſm̃
tollit modos manumit
tendi:vt.S.debijs quiiĩ
ec.ma.l.fl.⁊ inſti.de lib.
H. multis. acc.
m Senatuſcõ ſul.quo
cautũ eſt vt liberi manu
miſſoꝛis nõ noĩatim ex/
bered ati extraneis bere
dibꝰ eoꝝ i bonis latino/⸗

rũ pᷣponerent:yt inſti. 5

i eicri diui traiani.
dqõ edictũ fadebat viuũ

i C. Simili; moͤſidſisin

teracta quẽdã ſeruũ filũ ſuũ noia/

uerit voci eiꝰ quãtũ ad liberã oditi

onẽ credendũ eſt.ſi em̃ipſe tali af

fectiõe fuerit accenſus:vt etiã filiũ
ſeruũ ſuuz noĩare nõdedignet᷑:et
hocnon ſecretoneq; inter ſolos a
micos: ſ etiã actis interueniẽtibꝰ
⁊ q̃ſi in iudicij figura noĩauit:quõ
põt eũ ſeruũ iteꝝ ſaltẽ moꝛiẽtẽ hĩe

ſed ꝓducat᷑ ⁊ ipe in ciuitatẽ roma

nã veralibertate ⁊ nõ falſo ſermo⸗
ne dñi ſui ſuſtẽtatꝰ. Ille etiã nouiſ
ſimꝰ antiq latinitatis modꝰ in ciui
tatẽ romanã tranſlatꝰ eligẽdꝰ eſt.
ſi gsinſtra ex ꝗabꝰ ſeruꝰ oñdcbat
vel dederit ſeruo vel coꝛruperit. ſ

ne furãdi occaſio ſeruis foꝛſitã de⸗
tur: ⁊ ſua malignitate in libertatẽ

ꝑucniãt:talis modꝰ cena ⁊ indubi
tata ꝓbatõe manilſeſtet᷑ vt teſuibꝰ
pñtibusnõminꝰꝰꝗnqʒ dñs inſtr̃a
vel det famulo ſuo vel deleat aut

alio mõconũpat. Exeoigi mõ

ciuitatẽ ei romanã ↄpetere cenſe⸗
mus ſaluo iure pronat tam in hac
ſpecie qᷓʒ in ceteris niſi vbi ſpaliter

Liber

lege innouet: ſ. maneant apd eos
iure antic̃ firmiter detẽta ⁊ vendi

cãda.in fumris aũt libentis pᷣſens
conſtõ locũ ſibi vendict.

De cõmuni ſemo manumillo.

NZeẽiuſti. a. Juliano. ppᷣ.
i

ↄmunes ſuoseoxꝝqʒ li
benates:⁊ qñ cuidã dñoꝛuʒ

ps libertatẽ imponentis accreſcit
necne:⁊ maxie inter milites q hu⸗

iuſmodi imponũt libertatẽ:ambi⸗
guitas mita exoꝛta eſt apð veteres
iuris auctoꝛes:⁊ iuẽta eſt ↄſtitutõ
apð marcianũ in ↄſtõibꝰ dini ſeue
n:p quã idẽ imꝑatoꝛ diſpoſuit ne⸗
ceſſitateʒ iponi hr̃ch militis ↄꝑare
ptes ſocij ⁊ ſemuʒ libertati dona⸗
re:ſed ⁊ alia ↄſtitutio diui ſeueri ⁊
antonini pꝛicipũ reꝑta ẽ exq̃ grñali
ter neceſſitas ponebat᷑ ſocio ꝑteʒ
ſuã ſuo ſocio vendere: q̃tenꝰ liber
tas puo iĩponat᷑:licet nihil lucri ex
ſuba ſocii moꝛientis alii ſocio acce

nũ aũt moꝛientẽ

ſi ĩuito ⁊ ignoꝛã⸗

te patrono ad ei⸗/
uitatem ire bñfl /

cio pꝛincipis vo
lebat: vt inſti de

o In eam ptem

no.ſcripturs ꝓꝑ

te tenere ⁊ ꝓ par

te nõ:vt ĩ autẽ. vt

cũ ð ap. cog. F. ſt
aut. colla. viij.

dixi. ð.de trãſac.
l.ſi ex falſts

KRubꝛica. De

cõmuni ſeuo ma

cõͤmu⸗

ma ↄſtitutio com

7

dat:pᷣcio uidelicet arbitrio ptoꝛis

ↄſtituẽdo ſᷣm eaqͥ ⁊ ulpᷣ.lib.vi.ſi

deicõmiſſoꝝ ⁊ paulꝰlib.iii.ſideicõꝰ

„, —

hoc pronis denegauimꝰ ¶Mijs
tm̃mõ caſibꝰ in oĩ iure antiq latini⸗
tatis electis ceteri modi oẽs ꝗ in
libꝛis prudẽtiũ vel ↄſtõibꝰenume

rati ſunt penitꝰↄgeſcãt.nec latini

ab eis pcedãt ſmaneantvt diciũ
eſt ſuiin ſua ↄditiõe:nec tali reme
dio abun ↄcedant᷑. Et ne in poſte
mũ aliqð ius latine libertatisnr̃is le

gibꝰ incimrat lex iulia taceat: largi

ano ſenatuſcõſultoꝰ ceſſante.ſile⸗
at edictũ diui traiani qð eã ſeque
bat᷑.⁊ ſi qua alia lex vel ſenatuſcõ.
vlẽt ↄſtitutioloquit᷑ de latinis: ea
inefficax quantũ in eam ptẽ rema

neat: ⁊ tiplex antea via libertatis
q multiplices introducebat amba

ges:vno directotramuite diſcat ã⸗
bulare.Oð ſi aliqua lex vel ↄſtitu
tio libertatis faciat mẽtionẽ:nõ ãt
latinitatis:ea ciuitate romana lo
quiintelligat᷑. Sʒ ſi qdẽ libeniiã
moꝛtui ſimt ⁊ bona eoꝝ ꝗſi latino⸗
rũhijs quoꝝ intererat aggregata

ſunt vel adhucviuũt:mihil ex hac

miſſoꝝ refert. ubi? hoc relatumẽ:
qð ⁊ ſerꝰ ceciliꝰ iuris ãtiq ↄditoꝛ
diffiniuit:ſociũ ꝑ pᷣtoꝛẽↄpelliſuaʒ
pteʒz uẽdere q̃tenꝰ liber ſeruꝰ effici
atur. Oð ⁊ marcellꝰ apðulp.ĩ eiꝰ
digeſtis notat hoc ⁊ marcellũ an
iulianũnotaretretuliſſe palã eſt
His itaq; apud ueteres iuris au⸗
ctoꝛes iuẽtis decidẽtes tales alter
catiões:gñali ſancimꝰ:ut nulla in
ducat᷑ differẽtia militis ſeu pꝛiua-
ti in ſeruis cõibꝰ ſʒ ĩ oibꝰ cõibꝰ fa⸗
mulis ſiue iteruiuos ſiue ĩ ultima
diſpoſitiõe libertatẽ gslegitimam
iponere cõi ſemo uoluenit hoc faci

at: neceſſitatẽ hñte ſocio ꝑtẽ ſuam

uẽdere quantaʒ in ſeruo poſſidet.
ſiue dimidiã ſiue tentiaʒ ſiue quãtã
cũq;:⁊ ſi ples ſint ſoci uno exhiiſ
libentatẽ ipõere cupiẽte:alios aũt
oẽs neceſſitatẽhre ꝑtes ſuasqsin
ſeruo poſſidẽt uẽdere ipſi ꝗ liber⸗
tatẽ ſeruo ĩponere deſiderat uel he
redieiꝰ:lʒ ipe cõis ſeruꝰ hfs iſtitu⸗

tus ſit:⁊ hoc moꝛitumis dixerit.ita

numiſſo
a ¶¶ Deruo ⁊c. die

xit de ppꝛijs nũc
de coibus.

pellit beredẽ eme

re bec ſcdᷣa ſociuz

vendere ⁊ vtrũq;

ſpeciale. ſʒ bec ſe
cũda generaliter

quẽlibet ſociũ.ſʒ

pꝛima tantũ mili
tis b eredẽ:lʒ ĩimo
cõtra:vt.ð.deſt/
deicõ.li.l.deberi.

ſed ibi totꝰ erats

lienus.

b Motaret. i.reh

bengeret.
c ¶Mis itaq;.l.te

liais ambiguita

tibꝰ.

d Seris omu
nibus. l. maumit

tendis

eg Famulis id ẽ

eruis.

no.quẽ cogi ven

imo pꝛiꝰ ſoluetur

pꝛecium vt bicin

nuit. 2. ff. de ac.
ep. l. iuli. . offeni

g Ano ex bijs.

no ego ſtat iudi
cio maioꝛis ptis:
vt. ff. ſeruit. rul.
pꝛe p fundu'Z.

b ¶MDoꝛiturus.

ſ. vult eũ eſſe li
berum ⁊ emiaſo

cijs.ſi em̃ bocno

dirit videt inſti⸗
tuen do ſeruũ co⸗
munẽ volniſſe be
reditateʒ ſuis ſo

dere:vt. . de lure
deli. l. nec emere.
Sed an pꝛiꝰ do
bitur lib ertas G
pꝛeciũ ſoluat.fñ.

i

4

in⸗
age
Gto

fgc

ſit
E

t
ecep
3
ali
not
ſe⸗

e.
le
hoef
geni

u

Nar
(enſt

bus:

ſoli
ſq
Lten
eeſi

ſar

inte
itt

lſan

N⸗
ſie
4
9
z
ſou

4 Gmm,
W
deiöͤbee

6
is
6 4

a)ſintn.

NClbate
ebeſcleg
oortnin
ſennhrl
lgeet
gläbatein
glnunti
Ppberlfi
nntit
ccͤllut
ſbindan

ſons
4 n
hen
ſPol
ſcis mi
o.

1 nlis

cijs p eandẽ pſo/
nq acquiri:vt ĩ le
gato ð82. vt. ff. ꝓ
foc.l.ven. S. cõi. ⁊
ff. ad.l.fal. plau⸗

— ——

Sacrã vel ibi

vbi competẽs iu
dex diſpoſuerit:
vt . S. de vſu. l.
geceptam.

ERxg Gimputent. qd
aliquis eoꝝ mi
noꝛ erat.xxv. an.
fideicõ.li.cũ qua
ſi. S. ſi plures.ar.
ptra.S.de admi.
tu. lex qᷓ tutoꝛes.
boc ſᷣm. h. ⁊1 B ea⸗
dem ĩ aſcripticio
plurium intellige
vt ar. ſ. de agri.
cenſt.ne diutiꝰ, li.
vi-—
PPꝛo quibꝰ q̃ſ
LPanqp virili
bus:vt. ff. ð ſtip.
ſer. l. i. . ſi ſeruus
qñq; ĩ toto apð
alteruz niſi ſolus
ↄpceſſerit:vt.ff. de
pecu.qͥs ergo.
m Ko cedere. qðᷣ
ſemp ei ↄcedit cũ
inter viuos mãu
mittat: vt. ſ. de pe
cu. eiꝰ qui lib.me.
l.i. accurſt.

n MDuãtitas. ad
oc.S.cõ ia ð le.
l.fi. circa pꝛin.
0 nloeann. id
p Uolumus. qᷓ
extimatio eſt. 3.
oↄmunia deleg. l.
ſi duobus.

lekancre in
ſolidũ.⁊ ĩ boc dif
fert ab vl timo ca
ſuhuius.l.

r ¶ Sub obtentu
libertatis.nõ mo
uet᷑ iõ ad hoc ꝙ;
aliꝰ idẽ vult face
re.nam ⁊ ſt aliuſ
nollet iſte ad hoc
veniret. ⁊ ſtc com
templatione lib /
tatis tantuʒ:non
aſtu hoc facit.vł
dic cũ vterq;ʒ vult
inſolidum ⁊ totũ

manizmittere ⁊ al

Septimus.

tñ vᷣt oimõ ipſeꝗ ꝑtes alias ↄpa⸗
uit vel hrdes eiꝰ libertatẽ ĩponãt
Sinaũt ſociꝰ vel ſocij reculſauer̃t
pciũ accipe:licentiã ei damꝰ offer
re hic ꝑ publicas ꝑſonas ⁊ ſigillo
impᷣſſo in edẽ ſacrã deponere:⁊ ſic
hr̃e faculiatẽ ſeruũ libertate dona
re:⁊ eũ hr̃e pleniſſimã libertatẽ et
ciuitate romana pfrui ⁊ nullum ti
mere ex ſociis ſibimet etei iputẽt
