blice cũ ſitdignioꝛ.vt.j.de pᷣben.ſtip.l.optimã.in fi. Pone
caſum in diuerſis ita ꝙ nõ aduerſis directo nec ꝑ mediũ vt ecce
ꝓfero duo inſtruméta in quoꝝ vno continet me fructuan ũ in al
tero me ꝓpꝛietariũ.qð nõ placet,qꝛ vtrũq; põt eſſe verũ ſi diuer⸗

4

gmmenb⸗
poſun
ilare
ſofui
Neeſeg

— —

.
8

f
(fai glo

Garneſo
ſiniſetlt
ntcci
aentci⸗

ludidl

fectensh
o Gan
neenkein
bibcnetil

uede

nckfoff
nani
te Poͤte

ſtünn

mindi
Patuaf
Nencſon
tznlhpon

ügrocont

deß
zufibone
iges dia
Mniſſeſnib
Gglonen ba

Midigne
uupe,li
an die
ukſria
iidſeen
(ſcdirg

hilber

(ocontrart
wepſufn
Uundrie
Hunbtbe
Wgiol
pchcon
(ſhnnſb
igts
eyſurt
ſbinale
ſidenke
lgnriſecr
ngtey
6degat
centi
iaponn

hug ihen

fuulirinl

ſbnal
de
⸗
Moi
ſinin
Uigi

Quartus

gä 4 n oſud eſſe Snenene ae pꝛopꝛietas: ſed eode .
nulg Rariereoneneitnh eec dißimn ue vſahen⸗ irs⸗ dea vr ſer dona l.p D: idei lkm
ſi 9 Celcetled ur ſi ſum vſufructuan? plũ in aduerſis düe c4Arrar vti ra ſümam. vr. ſ d dicũt quando fiũt inter ↄiũ
nin lnef tra. Pone S p DM ergo nõ ꝓpꝛietariꝰ, t 5 nre S. ir oleibecracnde veſ oeſpendn nor inct⸗ exi
egt ſao vn qnord I EE Hr” en.l. ex empto. 5.i arrarü ſit votra pon. l. mulier. a eſt bic ar.
bnin ei ſeod ano es inuicẽ derogantes:abvna ea S.is qui vina. ſi cõtractus per ſe. vt gen: eſ bicdr.
ulmate e me ſolum pte pPla It! es:abvna eadẽqʒ —r ⁊ ſic põt hic locum bab de acti. emp.
min. cötinek ꝙ ců vo teli hil firmitatis h̃e po qᷓʒ ſint:ita pt nullili aauſam. ed
H e nteclotunen Dodn. Ue eler Aalr⸗, genliten
neigian lijs teſtibus 5/7 obtinẽ uib eade vim rñ 5lras vmꝰ ꝑti 0⸗ non ptis .I. vt alit
nctnen bus Delin dne obtinettam fides inſtr̃oꝛ qᷓ rũ hẽat:vel abi ptis vel amba valear miſ ſenpra⸗
Aelm vno depoſitiões teſtiũ. esinſtroꝛ ꝗʒ dũ t: Ve abi 3 ra facta. ar.
ſuerlii ms aniſſe in al⸗ oltndtetii Aperates du eſtimplerũ N nn aönec. veraz zo⸗ daae.
nibi donatu ſuil ‚iuſti. a.menne. ppᷣ 2 ius ſibi . utũ aliqdʒi 7 aʒo. quando
ſeet eadẽ die qð ee enne. pp. Sſ iex eodẽ ↄtr d ald tractuv ndo in con
araniei onũ vel H donati ne idanc toa tnd igunacri⸗
coneutri val? nog neceſr utanioni de inri ihmoivẽdirõibli 3s ge
mlänßt oneund val nos neceſſani ſ qs intimani ci edirob'liccat dicerep erebaeng ſenbehn
üüanng poni in ang: ri ſanũ:donatois etiã cio ſtatuto neceſſit dicere;b ur . ere q; ſenbeba
ſeinefctft its ꝙ nenef Ii digin ltenꝰ cuiuſcũqʒ cã a ponat᷑:ve ẽditoꝛi in- ſimpliciter pꝛin cipio
. . — . Iz; VCE „ „ „„ „ Pliciter r
nchauf, drenorſeän ne⸗ cnerpis ſend da iag ieepeebenen pfice Ren⸗ iad,dabanenan
ſschafnnn diuz vt ſi ꝓduco onũetiã qꝗsi placu traſ ſolus ptoꝛis intereſt ei ꝑ tinde ſcnptura.
ifinni vnu quo contine Uenit: n ãqs in inſtro recipi ſoluere. Que ta ipo eſtap ? Erã ſactionũ. impꝛo
lci miſiſti bononie ſeri iſtra in mũd : aut abſoluta ſüt ta nõdũ biti condinone inde
din chimes aliud að dicit te ſcriptiõibul um receptaſi ub W uta ſũt:locũhĩ biti. vt inſti. galhen
ſcus ſiont pmiſiſſe mibi de ſipt⸗ II. q; partiuʒ Miſiiã ſup hiis trã fe papimꝰ re coͤtra bit b mo.
Ead riz - 5ofimat e P hiis trãſactũ ſitveli. bi ur ob. S. irem
tiiti cez rome. ?ẽ babet p tabellionẽ conſcnibant a? dicatũqretractan zcräſieveiu enthhatenſane 5
di Uzdi nenni PO Pleta conſcnbant etiã iqretractaninõ pũt exce. ⸗ ſenſu fl leg qula co
urballiian eplag: bolneno lesd ſenlpeluunt nopüitcrerpnis eeeen Y e
cneci bicl ſerctg di am L ꝑtibꝰ ꝗab ſcecda pel ini. utm̃ inſtr̃is iã vel i n m Jo.
irpien ſer dum dieo homo eſtan mi 7 eda pel in mũdo ↄſcripti velin nſtumenio, ue do
ſintie Joagnnon aduerſa nan mal voͤn eſt ſubſtantia. bec ſur “??JJMB oſcriptis: ad q Aurvulgo ogationts
1ſnsdlict n biuerſis tin legife.li ꝛſed per mediũ.ſed qui ec ſunt de tabell. Fall ä a yt bic ſub
nal . ſed dint in eis e. iſtam ita noͤ i ſe quida dicũt etabell. Fullud. g/ ijcit eſt bꝛeuiatura ⁊ pꝛo
Neian ontraria ſibi de obliquũ.mul i aduerſis P ſine vituperatione ia cõpꝛeb end ſtrum entũ in
Raſnet e tpeme vſuft 9 rogant:vt in pꝛi tomagis ſi ſie partibus. vt i ione d ebet eſſe. b e untar. 1 dici quo
Podhr unm vſufructuarniũ ⁊ pꝛo n pꝛimo exemplo 4 ſi ſunt di ius. aeli vt in auten. e. F. ſ. teſle. b ¶ Abſol „. 51 itur a mundicia
ebigchit dund gn o. Prcgict pꝛietanũ.ſed quidaʒ rdn dicik eod ẽ actionis v obliga .ſed ſi inſtrum ent utã. id eſt lubſcripta
. Pr 4 2 dicũt ſta perfici dici bligationis. K lenta. 2. 5. opoꝛ bſenptag.
lunſeitß daernt pe Pieiſ eaevni ärſeaut aligaͤ⸗ abeade dicütſts pertr. citurſtatuto pꝛeci R Perficere.i. ret. i ¶Aliqad
littolgi ta dignioꝛl: vt. j. rvni ab vna hotle Paͤgeigelt dab artep/ l 6 adlc onem. vt.⸗ dege vt. ſ. deperi. ⁊ co neſn tadimplere nam
bennie⸗ an Bescoꝛ buic f dere E. ſtip, optimã, i fl. Et nt ab alia: ſta neri em qð emptoꝛi co cr enprſt auis iendm. impleri dicit
Giivankn ſcriptura ſibi erat otr iuris. vbi repugn tno. ꝙ põtap iad rem madendam ontra. M). facit qui di zun. .
ndnn plexitatis ana. item intelligi nantia. qꝛ ibi nadatvendi am. vt no. ſ. de acti ni dixit vendit R
ct inf fl. de vſi verbon. vt. ff. de condi elligim? illa der eadem aliquane itoꝛ ante mundũ j. de acti.empti.ſi tradi itoꝛem pꝛeciſe te
ſi —— 11 inſti. ſi tici repugnantia iquando dixit q; ne undũ completũ ſi traditio. J ete
el i icem u 2 ba. ꝑ ſerui.5. fl utnntech neins re prto⸗orpas noch etffenc nblarltan dominiu trant tem quid ſi
Nenmtlit u religir eain 5.Ker vſns deleruil. vie. b. rpaz a eſ agvee nen urelit cHul tranſferatur. Bul.
Fün un legatũ fi. ⁊ in vno contineri ſti icibꝰ ſcripto uida yt. ff. dei .l. 2 eleganter. in pꝛi anſeat domini . o ꝙ ſic. vt
f ) Vil⸗ v 7 to. vt dicitur ff. de iure do. l. d oti nter. in pꝛin. Iten 0 niuʒ exinutili .
iphen . dnmngue droirim kus armer ſtnülegeri ticio t in alio tenup. l. cum ver dotis. 5. fl. 1.l. leque tem in contractu ili contra
anunmhtnt cuz deer e Deepeſio Reſt neogcle relie diergtas lio knug leun auum zter iluuinicnena conditionali.
unchun weeſta l on. iuerſitas. te⸗ B SHS eacund gon ecter enn
ſiune dreniib⸗er ol. vt ibi.An añ vnꝰ. Itẽ orra. buic. lif. tunc dicere ſolemꝰ eſpon. condicet olait ind ebitum r na.an
entib? ex vna tidẽ in teſtibꝰ di .l. ff. de pba. olemꝰ ex coi rem conditione ſi epetet cum poſſi
Coptene quia potui parte ꝓducti AlU.idẽ id⸗ diuerſa yel 32 non eſt c itractu nomi tione ſtine ca ſa. ne poſſit pe
e potuit ſibi ꝓuid is.M.idẽ ar.j.e.i yel ↄtraria ontractus nomi inato tradit uſa. nec obſtat qð
ſti bus.ideo qꝛ vid ere quod nõ eſt in I. e. in exercendis. b. 5 de yſucapione minatus cum um non poſſe condic
Kras ſicur in inſint ſent ab vtraq; part n teſtibꝰ: vel aliud b. capiendi pꝛeſt poteſt Winavs con non delſedkon:usini- ndici.quia
Un ſtib umétis a diuerſis pti eꝓducti:ʒ vna i n teſti · ſo res licet co et. Keſpon. n inus non eſt trad iciatus. Sed
Fin us plunb a melioꝛi 8 ptibꝰ ꝓlatis ſtat di inducat vnũ res licet còditionali mnon. nec mirum. na adens an cauſam vſu
npin ſtes. ⁊. l. ij. . i. T i ioꝛibꝰ ſtabik. vt.ff. dete at dignioꝛi. ita in te fit tamen res ſpond is ſit tradino nam cum ſponſa tradi vie
leint Trerendis. an deneſtr zſ vero eteſti. ob carmen. 5. ſi ſit. ſed non vſucap ac mente trada dot. plerũq;. 5. ſt auten
xercendis. tmm v collk. v ij. „. Rte vſucapit doreʒ ni at vel n . HF. ſi autem
urin dattocl ⸗ bat publcũ notäinkim vrjes ptrahe n vt bic. vñ 6e tonslivus eruſch am ſcnipta. anteiſtam yt. ff. de yſucapi.
tale aliquid. vbi ciure vr an tul ſ et ta ecui eſſer ſtand ge dan direct vina. 7 de contrab contractu. vt.ff. de acti *
,logi vna par vybipl' viue voci credi. ſz eſt co tra. i aut ndum nuit. quta n am er empto cum en. emp. ſed celſus. F. en
aufe inſti te erant inſtim 2 teſt redi videt q;; mo ut. e. F. ſ o n ia mundum non e contractu tenuit.vtil F.i. Ct intelle
slglſint . m. vñ pualent duo. tes quip eo teſtifi ꝛtue. Sed ibi ex em ex eo contrattu be rat completum. Sed ti em quando non te
ecotra. Fallit bec Itẽ videt otra. ficabant. er alia ſoli an nibilomi oc caſu. Item ſi quidaʒ non dant acii
6 ſcriptura it ec regula in m Otra. 8. ti. i.l. i. . ia ſolũ eſt rati inus ten eatur d quis eſt paſſus dant aceno
vt dixim?. z. d ultis ca .l. lʒ expo ratio. . atur ad inrereſſe. 5 damnuü
mractus ptract' de ibel. fi. 5. ſi vero poſtq; 18. ⁊.j. de execu.rei iudi me. ar.ff. depꝛe
gänti pon Put refert ad d aer. deber ꝑfi . . . liter vero poſtqᷓ;ᷓ . S e exé u. rei iudi.l.ſi cõ 2 depꝛe
E ꝓur ad alia: ꝓpꝛi onationẽ ⁊ tranſi ci in ſcriptis iter. S.ſiue aũt.⁊.ff.quẽ JS.ſinaũt bic aliqui Ii cam. ?.]. del
nti gego bic co ia: ppꝛie vt. ff. de ver. ſi anſactionez: con ⸗/ 2.5. be . ff. quẽad. teſt. ap. ſed iquis eſt. 7. ö. de re, ur. de
mn ii imanan ſvonglones, andirckre mog coangauz die c(nent RaurAfnagc gean erobe ſoenae dolae
dongliones, 2 dic de illis quenoe cur. ——— ſe aturad arras 763 7 nuz fere. 5. fl 2,.
de lllis que no excedunt qͥn uas ac intereſſe? f. e.ſed.h. dicit ſi agit an ad intereſſe tantu⸗ yvbi ta
. eghn. 0 ur ad relle tantuz
gunt qngentos putabib quis aun geliteraeiens tpiopena. blommn Poren ot
tum polſt petgrelegalem rconuennonalem intereſſe cõ

etitiõe dene fmnus ap ocbam. T dicüt ab anti qð eſt ↄtra.qꝛ fit tra pꝛimã ob 1
etur in reſtduo tant agſ. ar.f. vi bo rap.l.i. a g Kepetitiõe dene imus erbandie e t le ai vocant apocha. Zer⸗ Eius
ernr i⸗ Kd Dtomentobaerens ; nos vrmõ diri i emptoꝛe Et a iet ꝙ ceditoꝛ ſcnbit duas nvorbag: rBet enee gin
da.venditoꝛe con en o e. loco pꝛe⸗ X Jnen A i er bſcenbat ⁊ reddat eã credi 4 .N
kgenabanb dhen us Mud ad eliud nrercl ptoieuun ananbdo bitoni r vnd bi tbacl. Se aeienptis adomtals. chee
cie arre:vel ame tm̃. quis illud ad ali i teoꝛi. q nõ placet. vt bac.l. S. r aEas. ſcy apo/ ſro
e e iabenid etant ſed hocin cinilibustä- ebeß, ngfi
vel ſancinr „ „ 22= m. ſa⸗ cpetant᷑ ſe mnaumbasta⸗ .. Aacillare. NNN
15 atagin. lame netie enen r d cauſis:nã in criminalibꝰ aronken es e
õ iſca iura i hijs tenere ↄce * 21: ndi ſũ t dubia. vt hie Caalide
⁊ incipe cõſtructũ ea d. pꝛiſca luralist inpoſt ſtesapud iudices pꝛeſtandi ſũt .j. quibꝰ ag li Nuleptm
c ¶ Arbe. roma veteri vt Illud etiã adijciẽtes vt ⁊ in Polte te e P tisſibici⸗ n s i 8 nn
rdehenas ſei ato⸗ ſi que ameſiſp faciẽda emptöe 2 cũ ræeregerit tormẽtis ſubi cnnpeic- ne⸗
ſti deiur. na. 5. ſed quo,/ M I que arreluꝑ in ſcriptif Dem. a. demoſteni. pp. acgui. nemo a in
IRzrei& 2 iptiſ antur em. a. „J. tZempalẽ imo fuetpſn
tiens. accur. cuiuſq; rei date ſunt ſiue inſcr tur⸗ lredditu t Ee ſtln
Di . I. Iz Lure ochis ve redu! eſt perpetus queẽ fſith ne
d BDiſpoſuimꝰ.ſ. ad ſi ſiue ſine ſcniptis:lʒ ſit ſpãliter ad⸗ ures ap 8 Eelt perpetua qu ue
tudi ſt ⸗ n/ arũ ꝑceptisſi xy. an. ſedx. vel mnutt
ncdeſſerlnn. iectũ quid ſupꝑ hijſdem arrisnõ bH Num vel vlin l . Monel Ex. eſſet tẽpal.ſed ulel
1iS ſafti,aDbereaen. dente ↄtractu nien opoꝛteat: iñ ñ ſup hiis fuent dubitatio ere ponetalenii. ,
penuit Fſin⸗ 1 fin po⸗ ucnſere pollicitꝰ eſt vendi- eas habere negãdo ius agẽtiũ ſe⸗ cam dgren te⸗/ B⸗
. . uruce 8- . 6 5. oꝛe. Item no iNlt
ſabaudt deeg ratl derealanouwehal eas redde ciũt vacillare cũ coloni acher us P, annuepꝛe⸗ unn hin
Henmd di ſtatuimus in „o i emere pactusẽ dũm certantes ⁊ ſibi iniquã foꝛte ſtationi pſen bik ua
Giecalqui no baben? e cogtur.e ai en datisa ſe ar libertatẽ vẽdicãtes vel debitoꝛes xxx.an, quod ẽõᷣ rn
eal diuratores als ab emptione recedẽs datisa ſe ar libertatẽ Feuc leipleri. M n gane de s
curatoꝛes ⁊ tũc pla riscadat repetitione eaxꝝ denegã creditoꝛibꝰ ſuis tempo ces·j.de pꝛeſcrip. mMofen
niiaioyig geurntete ea. 2. c. eidem. pp̈. Bnon opporcixta:ade =
tig ve * HEn, —, õ . mi. S.fl. Item ar. fiſbloi⸗
Eine vi veich e I. Adicelſiue in hac inclira deʒ ciineeperte ſ. ſ kubd matcli en
f¶ Depoſitionibus. i in abe ſinel ꝓuincis ſm ea reſecãtes iubemꝰ vt iplati dzß ꝙ; ſi rr an. ſchni
Abegs nõ autẽ dietis 1 , 9 de int. ſi h Lalii pꝛiuatis ſimilibꝰ:ſi volue ceſſat in ſolutiõ e unbus,
tis 10 ve. oſuimꝰ pt poſſint.ſihoc ve aliis W en volli in ſolnni⸗
vt dixim?. 5. ð teſt. pe. que diſp 4 relt e, u b 1cõſcripſit uel colouẽ fit dño p chle
g0 ſes · inegocib. a bo Pſpexennt occaſiõe teſtiũ in aliis t ioqin apocham co 9 iugiciũ ? amittit ilhi
enengrenoe ſot degẽtiũ liigates vel ꝓcura eremplarecũ ſubſoniptiõee de boſſeſſonſeda luu
ic. .5, de röct.l. fl. 1.ff. e en: . ud ſt ſoluit. vt. . en i
dinar tunaninega tores conibidelitinare: vt bepoli apocha ſuſcepitabeogealpeuel uiſolt deſ z
debis r vrieſe a tionibꝰtſub vtriuſq; partis pñtia antipochã ſulcipe: oĩs ncrnei l. male. x. f. de v/ an
. . —27„ 2„ e 1 E . „
6 rteſt factis res ad eos reſerat᷑: etiã mnil⸗ hoc ecizarelik he toꝛi anti S.diuꝰ. ſed nos ſñ kiin
perr ſed ſ qus. lis ſeruare volumꝰ qui ꝓplatis in⸗ ponenda apoche ceptoꝛl an diſtinguemulan Ka⸗
b Erigüt. ſuſpecta ſtnumẽnis ſidẽ adhibere erigunt pocha reddere. Iatñut ſi hocis diſtnan veſde nn
Zrasnnceennpzes vt ſipopoſcerint in alis locis: id qui apochã cõſcnbit facere negle a Pat⸗· aſt
asrespelte oche ſigẽ olweſe permittat᷑.⁊ hoc ſi iuſte xerit uel nõ curauerit:nullũ ei piu⸗ tbelg kir
inſtrumento ti iuderx iuenerit ſilis ꝓferat ſẽ⸗ diciũ ex eo ꝙ antipochã no rece⸗ X.f de vſur.l uz iſerne
KerKsnipcnn entine vtpoſtainnocto oporn⸗ pit generet: c hoc ꝙ, pqbuſca, auidax idunes n
deinerel gertsvein 1. ſides inſtrodata vel minꝰ da⸗ introducuũ eſt: inferre eisiacturaʒ 4 4 Kloluentis un
cu . ii i Sni . . dñs vl creditoꝛ WK”J
Ventennaimelou ta filertt: referaturnegoci ad pei minime roni ↄuenit egtatis. Wanglaeeosz mn
141 viwen quale, Oꝛeiidicẽ.s n autentico. Dem. a.iuliano.ppᷣ. b. Hoebe Rünn
* erlie „ . — . . X: ,, egft
1 idinus ſnon coll. vii. conſti.iiii. de teſti· c qm̃ ¶c ate gni I n 6 1 Ensi Bbi⸗ Erd
IEWMinus. i⸗non. IrII Phis fien ⁊ aliisi ns. in (Acd
Paoriudieen e, N —, T2 Ghecomnaa. grabls fien r alisil ba ſſnbuar
ga are ſia .— aliquẽ eloquẽtiſſimũ publice cõſecta: ſatis abundeqʒ ſacain mudiid uun
retenoneopat de J ete defenſoꝛẽ ciuitatis ſue occaſionẽcriminis falſitatis dare: gediroꝛis. Bir ſi
ae Pugloatennan a ꝓuinciain ꝓuinciã vel ab vbe ⁊ꝛin tudiciss e in cõtracnbꝰ mani⸗ di Pindicinz inf
aut. „ . , „Lriz 2 Aine 3 EeI= „1 „ 7 pt
Aueeit reſib⸗ 5, gim j vꝛbem ſiue ab Vebe in ꝓuinciaʒ feſlũẽ. Jq; ſancimꝰ· nõ aliterli, ls nlocbieul
7, 5. bec omnia. S ndnenc Undte
tiſſt/ . „ der conditioné er ⁊ dic i.dare. vt. ff. de ver. ſig. vbů kor
müi. Puc elou ceiſd recipiãt teſtes. Sed ↄtra videtur in aut᷑. vt eonc arie Gonengr itor facir antipocb orin ſdr
Prni aiti .alu d. vbi dicit nõ demand ari teſtiũ receptioneʒ. Sed reddene 1 eiee dit ⁊ creditoꝛ ſubſcripſit ⁊ debitoꝛi zan
drpaadtneiglchonepötvenandantptbirno vebenf ndvrs tez tm̃ ſe ſoluiſſe ⁊ credii llä annpochaͤ cuͦ ꝛ p eo kaciatm eo nit
di der K 8 erant pñtes. bicnõ. o Exegerit. quia vacillant. vt. ff. natrch air ergo nüeſl D koebngn apochã vel faciat in ngec
Ptanchler libero. in p nalonuo keſtes. ,, detcfibns.nullum ararereteladgtanzeaueresche⸗ guali a
l vel coloni vt ſubicit. p¶ Apocbis. apocha 7 utarvreleg alr fanore . . hiiͤ
ſt d rece tis.puta confireoꝛ me recepiſſe tantũ.⁊ a creditoꝛe fit et ter. F. l..ff. Ea ſe. fün i tizes. b ¶ Excirograp bis.ipᷣ erhi
,. Patur debiro 1f. de ↄdi. inde.l.fl.ꝭ.ticius.⁊.ff.de fur.l.qui tabulas Enbaran zs r nmilatio c Bublice. . apud iudicẽ edt
S. apocha 1 beaccept dſttaccepiſtaſnFin ntiporbea vero ẽ deſolu· ¶ id ani . 1e iudlcijs.ð in iudicijs planũ eſt. ult
ſoluiſſe. ⁊ creditoꝛi daf. ⁊ ab ante.qꝛ it añ apocha. ?m Jo. Alij vi . ,q oñdis; illud ſuſp ectũ:tu ꝓbas ꝑ Toifeen
HB.: dicüt antipoch ſeripturã debitoisl qua onitekſedcheread dixi⸗ Piiongle qð oñdis: ⁊ ego babeo llud lulp dut

34

W dam alias litteras. : ſic falſitas in contractibꝰ cõmittitur. in aut.de nõ alie.S.qꝙ aũt colla. eg
lam alia⸗ 18. 8 in contractibꝰ con . ⁊ in aut᷑.de nõ alie.S.ꝙ aũt colla.ij. Jurãt aũ ä
aeumnn e¶¶ Dancimꝰ.nota ꝓpter futurũ peniculũ euitandũ aliquid ꝓbi ducit inſtrm ad vpacone qni Pa Zu gtait ao il bat dulan
Raenl berl.ſic.. de iureiur. l. gñaliter. in pꝛin. ꝛ.ff.qui ſatiſda.co.l.ſi ſde xveniũt ad ↄparationẽè.nec circa eũ aliquid egerũt qdᷣ potlis veftngtr ab
Kans iuſſoꝛ. S. fl. ⁊ de rei vẽ.ſivero cuſto.cũ.l.pᷣdicta. ⁊ nau. cau.l.i.O.i. ſcondere.vtin aut᷑.e.5.ſi vero mibil inter. ⁊ ſic qd eſtmirabitein boccaſu H
Luuſhn f4 Subſe helonto: hodie idẽ ⁊ ſt nõ ſubſcripſerint ſi iñ inteme/ beis ð calunia iurat.⁊ eſt ſpale: ſed regularirer 9 per anterioꝛẽ aut. vt in
niunt tres teſtes. ” IeCreantpri
W 2.ij.2.§. ſi mñ qs cere ↄpatiõeslr̃a ex cirographis Giappitoe oĩs ſublimiſſime pꝛe t Scrinijs.i.audiẽtijs
W hn. hvelveius fieri: niſi tnũ teſtiũ habuerint ſub lecuure neqnon magiſtene ptãtis: ſic dicte quia m ſcrinio.
ſquibig hic loqui de PeE „ = f. 9 g bp rig Ln⸗ et ſe „ ib?i — ere i.in ectoꝛe pꝛĩcipi ſũ
dhoͤſli uata ſenptura ex ſcriptões ⁊ pꝛi lris eoꝛũ ſidesi ceteriq;oi iuchcus q. vrbeno⸗ iur te if ele fnn
in qua crcaneri⸗ ponaf: vel hoc ipſis deponẽnbꝰ ſtra oſtituta ſũt hus oibꝰ in poſte Ael qꝛ conſueuerunt ibi
tin 3 in Revd unare ſiue cũctis ſiue oĩmodo duobꝰ er rů oblemuãdis. Cõpatiões etem̃ igeſrinia⸗ vt pʒ in pa ⸗
uſtin alii ideo magis Hijs ſine ↄpatõe Ir̃arũ teſtiũ pce lam ainten feꝗs retractani extra pi⸗ EA comrocte in ci⸗
til ſlrane aten ete: ? tũc er hmõicartula iã pba culu mimeeſt In auten. colla. vrarc lerus ſ in ae
en d qus, Zs di Catio' cfficaf. Et em alter, Vu.oſti.ii deinſtm. cau. fide . Edllenon 0gast
de Jenten nn wnge fieri ↄpationẽ nullomõ ↄcedimꝰ IC opoꝛtz. 7. H ſe. 0 Augmentü allas ar
in ns mes enignnf hiſemetipᷣm aliqs cartã ↄſcripti ſi cõtn act? ſiat ĩ ciuitate ae ezten .
üͤgac ibiyt iurẽt. H duo ꝓferat:ſʒtm̃mõ vlex foꝛẽſibꝰ vł una libꝛa auri exceſſetit oimõ colla 5 Soli nota b effectũ
comꝑationis.nã olim ĩ

Prun gaonue .6 publicis inſtris vel exhmõi cyro⸗ tiomn aſſit augmentũ qðlibet nec

nani gano fiat. graphis q enumerauimꝰ ↄpatio credar eiſol? Inanten. colla. neteen aifrunanm
eEirlensbt netriſtintld. Dẽc aitt ↄpanões V.coſti. e de hiis ingrediunt add bun odie vao añs
Deponenb', togten ſtito ab hiis opationẽ ρàz &ielſisabusad, dsemasein gubiiae
lelſftdii, hrſe ſi, teſti, faciũt fuerit affirmatũ: qneqʒ lr uerlari u⸗ utit ⁊ Pkert: recte pe⸗/ vt in aut.e. .. ſi vero nul
tiiſtni bus. æ facit pio Cri cã neqʒ inimiciciiſ neq; gra tẽti tis examatoeʒ fien. Itẽ excartaq ehor eich blus a1s
aun van o, Haini Hiſt opatioe). &: hocob. Pler erarchiuo piblicoteſiioni⸗. aucz nullo moͤ⸗ vtqus
eieinnn ſe ddu os pbar uaritã inoibꝰ ſacrisnr̃is ſcrinis publicũ hʒ.l DHẽ.a.iuliano.ppᷣ dorn Ps Pre bnin e
nletffuet l. vij. exiguntur i l Win compergkis idreg
. Hl⸗extgunturI W JMDUDẽñ ſola comparatio littera
Pehchche compoſitõe que diximus.j.de bo.poſ.ſm ta.l.fi. m ¶ TZeſtiũ. um. vr in aut.e. S. ſt vero tale. licet quidã di S teſab?
ompor 8 .) de be el. fi. iu,. um. uk. e. F. ſt vero tale. licet quidã dicant aliter.ſ.plus teſtibꝰ q;
* quas litteras fecerant alibi. ⁊ cõſtat eos feciſſe hie ey eo ꝙ ſubij ninſtrumentis credi qð eſt falſum. ⁊ babent bic aut᷑.bodie mag.⁊c. que
uct tfe⸗ ſñ̃ ertl deffielge. , di ebemü nb ir,sera vin nõ legitur.ſed inteilige vt dixi.⁊ eſt rõ.qꝛ aliter. ⁊c.vt in aut᷑.e.ð.i. ꝭteʒ
. * Iñ in tertio noͤ erantlittere cu Et nota hic ⁊ ex cautiꝰ fit bodie comꝑatio.nã diſtinguit᷑ virum fiat contraciꝰ ſuꝑ mino
nlinil eo ꝙ ſubicit. ſi comꝑatio efficiatſᷣm banc.l.plenã fid ẽ babeni c? re ſumma libꝛe au. ⁊ tunc indiſtincte duo teſtes ſufficiũt ſiue in ſcnptis ſi
ſin ſ paratione. ſʒ b auten. nõ ſufficit ſola comꝑatio.qꝛ opoꝛtet argu ue ſine ſcriptis ſinea ꝑitis ſiue nõ.ſiue in ciuitate ſiue exira.vi in aut᷑.e.
dch ele mẽto alio eã iuuari.vt in aut.e.S.ſi quis igit᷑ vult.⁊.S.ſʒ ⁊ ſi q S.vt aſt.ſi vero vltra.ſi quidẽ imꝑitus ⁊ in ciuirate ⁊ in ſcnptis: tũc qͥn
fner „ 1. F. opoꝛtet aũt iudicẽ. ⁊. F. ſi vero nullus. ⁊. ..ſt vero aliqͥd con q;. vt in aut.e S. opoꝛtet.ſi ſine ſcniptis imꝑitus vel econtra ꝑitus ĩ ſcri
inſtui tigerit. ⁊. 5. ſi vero moꝛiant᷑.⁊ videt᷑ ↄmitti iudici an plenã faciat pttis vel ſine ſcriptis. tunc tres.in aut.e.S.il quis igit.⁊. ied ⁊ ſi quis
ſidem comparatio.ſed illud in publicis. in pꝛiuatis ſecus.qꝛ ibi mutui.⁊. .ſz ſi inſtrum enta.⁊ dicitur inſcriptis qñ id agiturvt nõ aliter
el aliud exigitur argumẽtũ.⁊ ſic potes bic legere aut.at ſi contract valear niſi fiat ſcriptura vtinnuitur in aute.e. S. viboc dicimus. ⁊.e. l.
giefln vc. ⁊ ibi plene de hoc dices ſtatim. accur. n ¶ Compatio.ſ.lit contractus.in prin. Ex pꝛedictis aũt inſirumentis ſit comꝑ atio pꝛiuate
hu rerarũ orrabentiũ 2 ſubſenbẽnũ: ſ nõ inueniant᷑ tales ſubſr quidẽ ſcripture ſt ſuꝑſint teſtes ꝓpꝛieſubſcnptiomiatteſtentur. vel ꝙ eiſ
hoe, ptiones: flat ꝙ bacten valuit.vt in aut.e..ſt vxᷣo null⸗? eoꝛũ.aci ppiibus eſt facta carta:⁊ ſic s lio augmẽeto iuuat.vt bic.⁊ in auteu.e.H.
Gſſin 0 Aliter. alias eſt nõ aliter. ⁊ bec quoq; plana.⁊ alias natura. ij.æ. iiij.ſi aũt eſt publica:tunc ſi ſup ereſt tabellio cũ alijs qui intertuerũt
Adſinr liter. 7 tũc dic.i.naturali ingenio alicul: vel naturaliter.i. ſimpli- ſiue ⁊ ipſe ſolus nõ fit compara tio:ſed credit᷑ ipſi ſoli tabellioni.ſi vero
ſtenn, cite natura litterarũ tantũ inſpecta. Qariatio em̃ plerũqʒ in lſris no ſupereſt.ſed miniſtervel anũ eratoꝛ ſup ereſt:fit comꝑano litterarũ ta
tmhöti eſe ngenlude varijs cauſis. vt in aut.e. §. i accur. bellionis ⁊ ſignoꝛũ ⁊ nõ lubſcribentiũ.iʒ ſi nõ ſup ereſt miniſter vel aauun·
Cin⸗N P In ſemenßm. boc refertur ad id qð. s. dictiũ eſt ex pꝛiuata ſeri meratoꝛ tunc etia ſubſcribentiũ fit conꝑatio.vt in aut.e.S.ſi vero moꝛa
ni ptura nõ fien ↄparationẽ niſt babeat ſnbſcriptionẽ triũ teſti lI tur.⁊.S.ſequẽtibꝰ.⁊ hoc in vrbe.in agiis ſerua legẽ veterẽ. vtin. auk. e.
1 tcen Ee. vt qꝛ ꝓfers ↄtra me inſtrjm a ncio factũ quo ↄtinet ꝙ mibide S.bic aũt.vt duo ſufficiat niñ ↄtractus excedat.l.lbꝛas auri. yt. S. ſi cer.
Tvn edeberetibi⸗c. Qel dic emptoꝛ nõdũ numerato pcio inſtrm O bec. examinationẽ. per comꝑationes litterarũ puta ꝓducis lr̃as
Ggief na nin ms p etß es e Nctasbl enditoꝛ negat eũ ſcripſii Ytuas vel alterꝰ ↄtra me eyo eas Sgrece vel iu ꝓbas ⁊ induco aliam
notinnn q;ᷓ contr —“ deb iti inſtim in quo caſu magis ꝓ ſe pꝛiuatã ↄtra te quã dico te vel eundẽ feciſe.⁊ id ꝓbo per comꝑatio es
ſtdcie q; 8 ra le facit. Ged boc mſum coꝛngit᷑ per aut. ad bec. Item litterarũ quas ↄtra me induxiſti. ꝗ6 coꝛrigit᷑ bec lex comꝑatõnes.in eo
hanet narn Ten elr ie 2c. 1 ſicp artes vid ent᷑ conſentire c pa diatt. licet in ſemetipᷣm ⁊c. Alij dicũt ꝙ bic eſt atteſtatio.i. triũ teſti
ilſnun leges 1 is 5 ſ u priũ nõ Pee aliter ſleri comꝑatio niſi hjm um pñ̃tia 9 Bublico., archai nqua reponut publice ſcripture.vt. ff
äzs Ex foꝛen ſibꝰ.i. eon depenis.l,moꝛis. 9. ſolet. E Zeſtimomiũ. nõ dico ꝙ pubuca ſit vel
cin né: analner ui fomap blir b went ſe Aeluͦtp tabellioę manu publica facta.qꝛ ſic nibil adderet.ſed habet pubucu teſtunoniuʒ
4 foꝛo. Je u . anke du Rinct abent ſic dicta: qꝛ eis vtimuri eo ipſo ꝙ co fitentur magiſtratꝰer arcb iuo eã cẽ. vel eoipſo ꝙ talia erãt
wprol⸗ blicam ſit ſ en n . n inſtrumeto nõ ſcripto ꝑ manũ pu / ſigna in ea qualia ſolent ſieni ſʒ; manu ↄmentarienſis.vr.ff. deiur. fiſ.ĩ
Neſe it ſides adbibenda vt publico. Rñ. non. ſedar. coutra. fraudé. 5. quotiens. Matet ex pꝛedictis ex qᷣnq; gñibꝰ ſenptuie fieni cõ
lin de dona.l in donationibꝰ . 5 b nſt 5§. qu Pꝛed xquq; gpᷣib/ lenptui
is⸗ debeant flen comt mo, t1 mnes autẽ. ex quibꝰ inſttis paranões.i.ex pꝛiuatis ſubſcriptis.ex pubiicis.ex forenſibus.⁊ ex bis
lcn Tpitis ſenpt gahe, uche gggonoh nũc aũt quõ. (¶ Ab bjs duabns que ſunt in hac auf.ſed an cuilibet a quolibet vel ↄtra quelibʒ
p inis leriptoꝛid. quib inger comittat. yt grg. . dere mili. ſemel Ruñ. bin Joꝛ ſic ci ſimpliater dicat ej ſien ſeo. b. boctotu otranu. Sic

hogie non iurat᷑ cum ſe
mel ſit iuratũ vt in aut᷑.

ergo ꝙ dicit pꝛiuati ad pꝛiuatũ tantũ ꝓbandum vel impꝛobandũ.Itẽ

Liber

foꝛenſis ad foꝛenſe tantũ ꝓbandũ vel impꝛobandũ.ſic de publico ⁊ a
lijs.nõ aũt publiei ad foꝛenſe vel econtra.nec pꝛiuati ad publicum vel
ecõtra.cum etiã diuerſa foꝛma fuit ꝓpoſita. Sed aʒo dicit quãdoq; ex

vno genere ad aliud ſi ſint eiuſdem foꝛme.vt ecce foꝛenſe ⁊ puolicũ. nꝗõ

foꝛenſe poteſt foꝛmam
ba bere publicam
m quidaʒ.inſtr̃m
be Cartalam. quãcũq;

etiã pꝛiuatã qñ eſt ꝓdu

cibilis.
c ¶ Impoluerit. cum ap/

paret ſuſpectum. vt.S.c.

iudices.⁊.S. de ꝓba .l.
pen..
c Umpoſuerit. ſcʒ pꝛo⸗
uctiones. .

d ¶Falſuʒ.ſ.accuſando.

nam etiam excipiẽdo di

cere poſſet.
e (Eriſtim ans.nota ſuf

ficit ſemel exbibuiſſe niſt
iuretur non calũniandi

cauſa id ſe poſtulare. ſʒ

de his qui ingre.ad ap.
H. fl. Nel veri? bec eſta⸗

lia cauſa a pꝛima qꝛ bec

eſt criminalis. Et ſſicno
ta in criminalibꝰ de ca⸗
lumnia iurari vt diximꝰ
ʒ3.de iureiur.calum.l.i.iĩ
pꝛin.⁊ eſt ſimile iuramẽ/
th.ff.ad ex bib.l, theſau
rxis.
f¶ Pagina. que inſcrip⸗
tiones debẽt fleri ab ac/⸗
cuſatoꝛibꝰ.vt dixi.S.e.l
ij. ⁊ crimin aliter bic agit᷑
ſed quidã ſumũt bic ar.
ꝙ donec de crimine põt
agi crimi aliter.qꝛ viuit
qui dicitur cõ miſiſſe cni
men nõ agitur ciuiliter.
⁊ pꝛo eis.ff.de car. edic.
l.ij. . S. v bi cauſe fiſ.l.i
⁊.·j. ſi ex fal.in.l.⁊ qui.⁊
S.e.l.ij.ſed falſum eſt vt

j. ad.l. coꝛ. fal. l. damꝰ

7.l. fi. .S. de tranſac. ſt
ex falſis. ⁊ dixi. S. e.l.ij.

g Wacramentü. qꝛ pꝛe

ſumitur ꝙ babeat eam
cũ habuent tpelius cõ⸗
teſtate.vt.S.ad exbibẽ.
nõ ignoꝛabit. Item no

ſſN Em ꝗdã inſtrumẽtũ ꝓtu
At pel aliam cartulã eiq;
fidẽ impoſuerit: poſtea aũt perio
na cõtra quã iſta cartula vel inſtru
mentũ ꝓlatum eſt quaſi falſumꝰ
hoc conſtitutũ redarguere nitere⸗
tur:ne diutius dubitet vtrũ neceſ
ſitatẽ ei qui ꝓtulit imponi opoꝛte
ret repetita vice hoc pꝛoferre:an
ſufficiat ei fides iam pꝛidẽ appꝛo⸗
bata:ſancimꝰ ſi aliquidtale eueni
at:eũ qui petit iterũ eam cartã pꝛo
ferri pꝛius ſacramẽtũ pꝛeſtare q;
exiſtimans ſe poſſe falſum redar
guere qð pꝛolatũ eſt:ad hmõi ve⸗
niat petitionẽ.Quid ei licũnoſiʒ
deperdità eſſe cartam vel foꝛte cõ
crematã vel aliomodo diminutã
hanc requiri aſſimulãs ⁊ ad diffi⸗
cultatẽ ꝓductionis reſpiciens hu
iuſinodi facit petitionez.⁊ poſtq;
hoc ab actoꝛe vlł petitoꝛe fuerit iu⸗
ratũ ⁊ inſcriptionũ pagina:apud
cõpetentẽ iudicẽ depolita:tũc ne
ceſſitatẽ imponi ei qui ꝓtulit car⸗
tam dequa quent᷑ iterũ eã apud iu
dicem criminis ꝓferre:quatenus
poſſit apud eũ cimẽ fallitatis ven
tilari. Sinaut dicat non eſſe ſibi
poſſibile eaʒ oſtendere:quia ꝑfoꝛ
tuitos caſus hmõi copia ei abrep⸗
ta eſt:tunc ſubeat ſacramentũ q;

—

contractibꝰ.pᷣmittit amphoꝛiſmũ generalẽ ſpecialem

lRubꝛica. Plus valere ⁊c. quia per ſcripturam de qua dictũ
eſt aliud fingitur qᷓ; ſitverũ.ideo dicit qð pᷣualeat.

Aubijciens poſtea. ⁊ pone caſum vt.s.qꝙ me.c auſa.ſi per
impꝛelſionẽ.⁊.ff. ad m aceõ.ſi filius.S.pe.⁊.l.ſt iul.S.ſed

reuera ipſa cartula ſineom̃i doloꝰ
eperdita eſt æ ꝓductio eius ſibi

impoſſibilis eſt.⁊ ſi tale ſubeat ſa

cramentũ:ab hmõineceſſitateeuʒ
relaxari. Qð ſi pdictum iuſiurã
dũ ſubire minime maluerit:tũc q
ſi falſa cartula nullas habeat vires
aduerlus eũ cõtra quẽ ꝓlata ẽ ſed
ſit penitus euacuata. NHeq; em̃ vl
terius penã ꝓduciconna cosqui

nõ iurauerint volumꝰ: cũ foꝛſitan

*

quidã ſubtili reucrentia tenti:nec
verũ ſacrm pꝛeſtare patiunt᷑. Ean
dem aũt eicopiaʒ pſtamus:et do⸗
neccauſa apud iudicẽ vẽtilat᷑. Si
em iam plemſſimũ finẽ accepit:⁊
neq; per appellationẽ ſuſpenſaẽ:
neq; per lolitaʒ retractationẽ ad

huc us viuere ſperat᷑ tũc ſatis du⸗

rũeſt hmõi quereleindulgerni:ne
in infinitũ cauſe retractentur:⁊ ſo-
pitatiam negocia per hmõi viam
iterũ aperniant᷑:⁊ ita contrariuʒ ali
quid noſtro eueniat ꝓpoſito.
Plus ualere qð agitur qᷓ; qdᷣſi
mulate concipitur.

AEpꝛ. val. 2 gal. ruphino.
contracubꝰ rei veri
tas potius qᷓᷓ ſcriptura
olpici debet.
AMperatoꝛ oocl. æ maxi. aa.

neqʒ habeat eandẽ canulã neq;ʒda ⁊.cc.ſodenco.
lij eam declit necapud auũ woin ern ſimulatavelut nõ ipſe
tate eius cõſtituta eſt:nec malodo ſed eius?ꝰvxoꝛ coparauenit: verita

lo fecit quominꝰ appareat ea.ſed

ta ſufficit ſi iuret:ſecus in creditoꝛe.vt.j.de pig.ac.ſt creditoꝛ.quia ille ex
contractu tenetur de dolo ⁊ lata culpa ⁊ lem.bic non. Item creditoꝛ li
berat᷑ eo ꝓbato.hic autem non ſennit tale emolumentũ.⁊ ideo ſufficir ſt

iuret.⁊ eſt ſimile buic.j.deiure do.impe.l.ſi.S.ſinaũt dubitatio. IOtẽno

ta hic ꝙ actoꝛe non pꝛobante cogitur reus ſe defendere per ſacr̃m:alio⸗
quin cõtra eũ ꝓnunciatur. vt.S. de pꝛoba.l.penul. b¶¶ Dolo. de cul

ba em in ſuis nõ tenet᷑.xt.ff.ſo.ma.l.etiã. .i.in fi. i

ubtili reuerẽ

tia. vt ⁊.ff. de condi. inſti.que ſub conditione.circa pꝛin. K E..qui

cit. RHPer ſolitam. vt per in integrum reſtitutionẽvel ſup
plicationẽ factam a pꝛefecto pꝛetoꝛio.

¶Et ſopira. vr ⁊.S.de tranſ

ac.fratris.⁊ inſti.de pe.te.li.circa pꝛin.⁊.j.d e agri.⁊ cen.li.xi.litibus.ſʒ
vid etur poſt ſententia audiri.vt.j.ſi ex fal.inſtru.l.i.⁊.ij.que ſunt contra

So. bic no ſoli inſtrumento habuu fidẽ iud ex. ibi ſic. vyel bic qudo ab
initio fuit deboc queſtioibi qudo nõ/e bec yera.

☚

tis ſubſtqtiamutare nõ poſſunt.

de luppellec. le. l. labeo.
tus eſt pꝛob are contrarium.

l.qui quartam. =
de h ere.iſti. l. quo
tiens. F. i. ⁊ de do
na.inter vi.⁊ vx.
ſi ſpõſus..circa
kt. S. de pꝛobatõ.
cum pꝛecibus. æ=
l.ad pꝛobationẽ
7,f.d emancipa.

l.i. ⁊. ij. . ſ. de do
na.l.nec ignoꝛäs
2,8. de tranſac. l.

cum ea.⁊.j.de cõ

rraben. ẽp.liij. ⁊

5.ſi cer. pe. ſi ex p
cio. Ged videtur
buic.l,Otra.j.ar.
tu.l.fi.ſed ibi ſpe
ciale.ſicut ⁊.ff.

vſukr. le. ſi alij. ỹy

Jo. vel ibi nõ cõ
ſtabat aliud actũ

bm. R. I tem fal

lit bec regula.j.
ad vell.antique.
ibi ſpeciale.ſic ⁊ ĩ
re iudicats fallit.
vt. ff. de re iu . l.
res iudicata.⁊ in

ifureiurando. vt ?
ff, de iureiuran. ſ

⁊ ſi poſſeſſoꝛi.ꝭ.
itẽ ſi.⁊ in trãſacti
one. vt. ff. de iure
ſurã.l.ij ⁊ in repu
diatiõe heredita
tis.vt.ff. de acqᷣr.
here.l.is ꝗͥ putat
⁊ in calibus illis

vbi fit ius ex ſnia

vt. ff. de inof. ceſt.
l.pap.S. ſin. ⁊ oe
ſtatu ho. igenuũ
7 delibe. ag. l. .
pᷣn. Item ⁊ fallit
bec regula in ob
li ganioe litcerarũ
poſt bienniũ.vt.
de nõ nu. ppecu. ſi
intra. Itez fallit

vt. ff. de le. iel. iij.
n ¶ Ueritas. boc verũ eſt vbi para
a ſimulata. foꝛteturoꝛ erat qui adminiſtrabat. ideoq; rey

4 upilli emere non põt ſed facit per vxoꝛe.ff.de aucto.t. l. v.
S. pupulus. 7 de contrahen. emp.l.ſine emptiõe.5.fi. vel in digni

tate. vl. ff. de contraben. emp.l.non licet. vel pone. õ. q me. cauſa

ſi per impꝛeſſionem. Item etiam.vt.ff. pꝛo ſocio.l.cum duobus

2.].ſi quis al. vel ſibi.l. mulrum. æ. . ad vell.l. ſi cum pater.
pGed aus. ad fidem, ff. de contrab en. enp. non licet. .
q ſHon poſſunt.neq; in rei ventate neq; in pꝛeiudicio: ⁊ ſit bee ſ

—

tmulatio deperſona in perſonam. vt. 3.e.ſi quis geſtuz. alias a cõ

icauſam. vt. .l. ꝓx.
r digtiaut creditoꝛ emptionẽ.⁊ ſic fecit fieri inſtii
menii cum eſſer pign?. ⁊ ſi ad diem redderet pecunis res cNt

. 1 . ſe
uulſu

öhor
Mi ne
cohnes
iicc te

fohnie

ctn
iiiſi
N
Marf
(ödot
hiend

ihii⸗

Cen.

ui

Choren

ſſo⸗

„

ie

(hleb
ſe

lad
(hpo

Felt
ne

Uatage
R lanmni
fittoe

ihne
Moee
((isinb

(öcon

Axcödb.
lerj
uulrig,
Reſe

Rnt

Aneigae

deratlr.

erihliit
ſeageſei
6 Gitſi

gleſeneꝗe

klletae.
enlſini
gbarsudead

lberſeglg
Ddl Amen
diſpeegſeſeal
udcntſfu.
tfdettel
Sſadin
Keinantn t.
deicreten

publica carta fu/

inempta.nõ valet cũ ſit ĩ fraudẽ legis cõmiſſa.vt.j.de pac.pig.
l.i.ij. .iij.vel fructꝰ voluit lucrari. alias nec ten et᷑ cõò putare in ſoꝛ
tem. vel nõ vid eri vltra legitimã vſurã eos eẽ vel euitare iura ca
nonũ q de vſuris repetẽdis dicũt hec qͥdẽ nõ valẽt ſic ſimulata.
Quid at ſi boc iurauit ei debitoꝛ.m̃.idẽ.vt.S.de leg.⁊ cõſti.nul/⸗

la.l.nõ dubiũ. in⸗
fi.⁊ facit.j.de cõ⸗
trabẽ. ẽp.l.ſi an
ül

aliũ ſcribi in frau
dem vſurarũ.vt. ſ

de vſur. eos. 5. fi.
vel ponein vedẽ
te qui faciebat a⸗

lios vend ere ſicut

7.8. c.l. ij. poſuit
in emẽte. ⁊ ſic dif
fert hec ab illa. l
illa ſpecialit᷑ bec
gñ al ter. vel ibi

it hic nõ.⁊ facit.j
ſi quis al.vł ſibi
cũ ꝓpꝛia.⁊.j.ad
vell. ſi ci. ⁊. S. de

dona. inter viruʒ

vxo. l. ij. . iij.

J falſum. p/
Auratoꝛ tuus
cũ d eb eret lo care

domu mandato

tuo:vendidit ea,

⁊ fecit te ſubſcri⸗

Nuartus

queſtoitaqʒ facti ꝑiudicẽvel ꝑp Demm. aa. eliſi.
ſidẽ examinabit᷑ puincie. Em eũ qui tpalis miniſte⸗

Aptionepignoꝛis cãfacta eius bona fides vrgeat:cõſequẽs
cnptũ ſʒ qð geſtũ ẽ iſpici᷑. eſt ſocerũ tuũ huiꝰ rei cã tradidiſ-
em. aa. . cc. decio. ſe ancilã adito pᷣſide puincie pꝛo
Igs geſtũ a ſe fecerit alum bare:vt ſidẽ ſuſceptãis aduerſus
egiſſe ſcibi:plꝰ actũ q; ſcnpptũ va quẽ ſupplicas ↄpellat᷑ agnoſcere

let. ¶ HhHem. aa.⁊. cc. victoi eanſochen
Nfalſum inſtr̃m emptionis ND reſtituẽdis rebꝰ q̃s obli
cõſcriptũ nbi velut locati⸗ gadas ꝓ ſe dederasꝰ poſtqʒ debi
onis quã fien mãdaueras ſubſcni- tũ fuerit extenuatu: cõmocdati ꝗ
berete nõrelectoſj fidẽ hñte ſua ctione ẽt aduerſus heredes eiꝰ ex
ſit:neutrũ ↄtractũin vtroqʒ alter- ercere potes.
utnius conſenſu deſiciẽte ↄſtitiſſe· SDem. aa. ?. cc. fauſtine.

ꝓculdubioeſt. . RKerertu debiti reſtitutio
De comochato. cõmoctinõ/ ꝓbabiliter recuſatur

säl De pignoꝛatitia actione.
EMWoꝛ. diocl. mar. ccdo.
A quideʒ q vi maioꝛeꝰ Mperatoꝛ alexã. a. demetrio.

aufcrunt᷑:detrimẽto eo / Nogd ex operis ancille
rũquibꝰ res ccmodant᷑

vel ex pẽſionibꝰ domꝰ
uã pignoꝛi derineri di⸗
ate cẽmodan ſibi boueʒ poſtula⸗ cis perceptu eſt:debiti quãtitatẽ
