demnatõem ſuſtineat. Ideo eniʒ
ſeruũ ſuũ dño defendere ꝑmiſſum
eſt:vt ꝓeo poſſit cõpetentes alle
gatões offerre Hem.a. ſaturnio
Eos capitaliũ criminũ ab
ſeVntes etiã ꝑ ꝓcuratoꝛẽ de
fendileges publicoꝝ iudicioꝝ per
mittunt. ¶ Mpꝛ. goꝛ. a. Arch.
J accuſatoꝛibus abſentibꝰ
N non ꝑ contumaciã adeſſe

⁊T tũc extraoꝛð.ꝓ
fcõꝝ varietate pu
nit. vt. ff. de kmio
g Erxtraoꝛdina⸗
ris.nec em̃ eſt oꝛdi
naria pena pecu⸗
niaria q̃ ex ᷣ crimi
ne dat. vt h ⁊. ff. ð

termino mo.l.i. ſſy

certe imo videtur
q̃nquagita aureo

rũ.vt.ff. ð termio

mo.l.agraria. in
pn.qᷓ eſt. ð. ſol. di
ſtingue tꝑa ⁊ con
coꝛdabis ſcriptu⸗
rã.a pᷣncipio eniʒ
nõ fuerat ſtatuta.
ſic loqͥ h. ⁊.d.
l. i.ff. e. z poſtea ꝑ

ceſarẽ ſtatuta eſt.

vt ibi ðꝛ. Alij dĩ⸗
cunt bᷣ de coꝛpali
yt nulla oꝛdiaria

ſit ſtatuta.ibi de

p ecũiaria.vł ñ eſt
oꝛdiaria qt ũ ad
puatũ:ſʒ qtũ ad

fiſcũ ſic. ł ibi ð ter

mis ĩ rurepoſth

inxꝛbe.õᷣma plʒ.
cuiuſda.
oſtulabat
foĩbus legibꝰ

reus fleri pot.ex
ceptis bis qͥbus
pena pecuniaria ĩ
poneret. vt h ⁊. j.
ad.l.iuł.de vi.pu
bli. vel pꝛiuata.ᷣl.
ſi cerimis.⁊.ff.ð ae
cuſa.l.bos accu⸗

ſare. S. oĩbu
i ¶ Poteſt. ⁊ ei p

curatoꝛ. vt. ff. de
publi.iudi.l.ſeruꝰ

ſtc eſt ð ff. ð pu

bli. iudi.l.pen. F.
ad crimẽ. ſo.põt ĩ
terucire ad oĩa pᷣ⸗
terqᷓ; ad ſnĩam.vt
bic ⁊ ibi. Nel hic

dñ s nõ pꝛo alio ſʒ ꝓ ſe ⁊ ꝓ ſua vtiitate iuteruenifſe vf: qꝛ ſua ĩter
eſt pecuniariter ſernũ ſuũ abſolui. Ael bic ſpãle.in qͥbuſdã tñ cri⸗

minibus oĩno iteruenit ꝓcuratoꝛ q̃ imponũt
infamie.vt no.ff. de ꝓcur.l.ſeruum.S.publice.

penã relegatõis vel

K ¶ Offen e. q.d. nõ vt ſniam ſubeat:ſed ⁊ ſi nõ defendat nõ amit/
tit eu. vt.ff. de publi.iudi.ſciendũ.⁊.ff. de ſta.bo.ſeruus.
Eos.iaccuſatos. m ¶Capitaliũ.que ſunt. vt.ff. pub.
iudi.l.ij. n Pꝛocuratoꝛẽ.imo vr ꝙ nõ.vt. ff. de publi.

iudi.l.pe.S.ad crimẽ.q eſt S.ſo.ſᷣm. Ald.5ᷣ erat iã lis ↄteſt. ð pᷣnci⸗

palẽ.vñ ipſenõ ꝓcuratoꝛ eſt ↄdẽnandꝰ:qð nõ plʒ:imo ſenꝑ ꝓ⸗
curatoꝛ danaret.vt.S.depcu.l.nibil.Dic & o efendet.ſ.vt alleget
cõe abſentie.yt.ff.ð ꝓcur.l.abſens.nõ ĩ pncipali.vt in pᷣncipali a⸗

getur. vt in cõtranio. ⁊ in qbuſdã criminibus etiã plene defendit.
Fyt no. ff. de pꝛocura.ſeruum.S. publice.
£

J accuſatoꝛibus.erant ergo plures ⁊ crimẽ vnũ.vt in fl.

bugte
ſet
leoſdes
,Anne
e ſzar.
mnodn
iemng
fdeinſ
Motcig⸗
ſickon
eng pent
erbain
Nhef
onollig
diden
giegaute
föteni,

gong n.

töſol

e cn
isſſp
ſioen
ſtanmgg.
Eb1 d.
5Peſtag.

tatunn d.
1.Aidi
de colal
0diene
ra, ibi de
nayläck
ſcjtüed

Hchrod.

clbiöe

neheſt⸗

önaph⸗
ciuſci.
oſtulabet

s en

ſnipor
bis qbs
uniaris
vrb b.

dehu
ünag

bos Nk

oibi⸗

guit
Gäman
moi⸗ 16
noͤmt/
inn
e
eng h,
tit
cpalt
nt

tif,

et n
NK
ndile VN
ſI
lh.
iſohei
ea
fnN

Monus

iniintentati crimis.⁊c᷑.⁊ vnus accuſatus.ſic ergo plures accuſant
vnũ.⁊ ſic eſt cõtra.ſ.e.l.qui de crimine.⁊.ff.de accuſa.hi.S.fi.⁊.l.ſi

plures.⁊.ff. de lib.bo.exhi.l.qð ⁊ lex.S.hᷣ interdictũ.ſol.bicſic de
facto fuit: nõ tñ fieri debuit.vñ nõ qð fiat:ſʒ qͥd fieri debeat obſer S.

uabitur. vt ⁊.ff. de offi.pꝛeſi.l.ſʒ licet.vel bic renũciauit accuſatus
de iure ſuo confi J

dens dicẽs ſe „„ „
ratiͦ oibus ile⸗ iudicio ceſſantibꝰex vna poſtula⸗
re Alij dicunt ctione aditus pᷣſes puincienõ cã co
* 1 5 diuerb novi gnita ſniam dirit ꝗᷣ eü de q queni⸗
in onrari. moniã tuliſti liberãdũ exiſtiauit:
p Ex vna poſtu ſmina te I nſj ITro &
aen ponmlats rimina tõne etiã nũc pſeuerãte q̃

ne vni? panis ſ. Otumacia vel ceſſatõe accuſatoꝝ

accuſaltit..
a ¶ Lognita. qo
fuit eoipᷣo ꝙ non

erat p̃ſens vtraq cCeſſoꝛẽ eius moꝛe iudicioꝛum tra⸗
pars.vt. S.ſi ꝑ vĩ

vt. 5 ſip vi ctabitur. I Sem. a. Paulino.
ꝓpel alio mõ.l.fi. . , . „ „
r Eriminatõe. i. ¶ N. Onideominus: crimie ſiue
accuſatiö»e.· at rociũ iniuriarũ iudicio te⸗

84 Coͤumacia. . neturis q in iuſtã accuſatõem inci⸗

còtumaci ceſſatio
ne:v el cõtumacia
qñ expᷣſſe dixit nõ
veniã.ceſſatio qñ
eſt tacita:vt qꝛ ter

dit :qui dicit aliũ ſe hmõifactimã
datoꝛẽ habuiſſe:nãqʒ hoc caſu p⸗
ter pꝛincipalẽ reũ mãdatoꝛẽ quo⸗
citatus ⁊ nõ futi qʒ ex ſua ꝑſona ↄueniri poſſe igno
uetus. Sʒ aualik fñ nõeſt. I. Dem. a. arbidiano.

fiat citatio accuſa ee.
toꝛis haccuſati vt — ſentẽ capitali crimie accu
R da ſlem go⸗ rinõ poſſeſʒ requirendũ
dam bm foꝛma q tantũmõ annotan ſolere ſi deſit ve

eſt. ft depub. inx. tus ius eſt. Et ideo cũ abſentẽet

l.int᷑ accuſatoꝛẽ.in j i niza li; r
raranele en ignoꝛanteaui nũq; vlli ennnde
labſentẽ. Zu dic Mciatuʒ eſſet pininmiq a pᷣſide ꝓ⸗
ſicut in ciuilibus Iincie in metallũ damnatũ eſſedi⸗
actoꝛ:ſic ̊ accuſa H
toꝛ. ⁊ ſicut in ciui⸗

libus reus:ſic bic accuſatus.vt ⁊ ibi dixi.S. ti.il.qui crimẽ.ſaluo
iudici ꝙ cã pendẽte poterit tꝑa ſtatuere intra que ĩcidat in turpitł.
accuſatoꝛ ſi nõ ꝓſecutus fuerit.vt.S.ti.i.l.ſi ea.eis aũt accuſatis ⁊
citatis ⁊ nõ veniẽtibus pene pecuniarie imponũt᷑:vel etiã hee que
contingũt extimationẽ ⁊ etiã interdũ pñtrelegani.ceterũ ſi qͥd gra
uius eis irrogandũ fuerit.puta pẽa metalli vel capitis eis irrogã
da nõ erit:ſʒ in accuſatoꝛẽ abñtem quãdoq;ʒ grauisſtatuit᷑ qᷓ; per
turpil.ſit ſtatutũ.vt.ff. de penis.abſentẽ.S.i.nec ob.ff. ð pub.iudi.
l. inter. quia illud iuxta hãc exceptõem pòt intelligi vt de eius qui
dem calũnia ꝓnũdet᷑:non tñ vt calũniatoꝛ condemnet᷑:ſʒ vt plus
interdũ patiatur qᷓ; per tur.ſit ſtatutum.
t Eundẽ ſnia abſolutoꝛia babita ꝓ nulla. ⁊ idẽ eẽt in ciuiliſ.ꝙ
ipſo iure eſſet nulla ſi legitime citatio fcã nõ fuerit.vt.S.quõ ⁊ qñ
iu.l. ea q. Itẽ ad id qð dicit apud eundẽ ſub.vel ſupioꝛẽ. vt.j. e.l.
abſentẽ.⁊ qdðᷣ apud eũdẽ cognoſcat᷑:eſt ſic.S.ð ſen.i.iin fi.⁊ quõ
⁊ qñ iu.l.ſi pᷣſes.ſed cõtra in.e.ti.quõ ⁊ qñ iu.ſivt ꝓpõis.vbi dicit
alij cõmutẽdũ:ſʒ ibi pus fuit delegatus:h̊ oꝛdinanius. Itẽ ð.ff. ð
re iudi.l.iudex.⁊.S.ſenten reſcin.non poſ.l.i.ſo.ibi valuit:ſʒ cõtra
ius litigatoꝛis lata fuit vnde tenuit. bic ipſo iure fuit nulla.accur.
v ¶ ¶Moꝛe.id eſt pꝛout iura requirunt.

Onideo.incidit.i.iuſte accuſatus eſt. agit᷑ ergo crimialiter

Dde iniurijs. vt.ff. de Pua. delic.l.vlt.a inſti.ð iureiur. 5. pe.
?¶Mꝛincipalẽ. vocat pᷣncipalẽ iniuni inferenten. 27. l.ᷣus
5 Dõð dicat. qð̈ et dicere cogit. vt ⁊.ff. ad ſił.l.⁊ ſi ꝑcuſſoꝛ. in pᷣn.
a gnotũ nõ eſt. vterq; ergo tenet᷑. vt bic ⁊.j.ad.:.iul de vi.l.ſer
uos.⁊.ff.de iniur.l.nõ ſolũ.in pᷣn.⁊.S.ſi mãdato.⁊. S. pculus.⁊.l.
lex coꝛnelia.S.ſi qͥ liberũ.⁊. vi ⁊ vi ar.l.i.S.deieciſſe.⁊.j.ſi reꝰ
vel ac.moꝛ. fue.l.defunctis.⁊ ar.ff. de cõſti. pecu.l.vtrũ.in fi. vbi
dicit factũ alteriꝰ aliũ nõ releuare.⁊ hᷣ niſi debuit obedire qð eue/
nit qñq; ĩ leuioꝛibꝰ.vt.ff:ad.l.aqᷣl.lib bõ.iĩ pn.⁊.ff. ð re.iur.l.ad ea

nõ intemeniẽte aufeminõ potut:
cã intẽtati crimis apð eũdẽ vł ſuc

ſentem. capitali.id eſt et quo pena imponitur capitalis vltran
legationem. alias ſecus.yt.ff.de pe.l.abſentem. Fel.
¶ Mõ poſſe.vt ꝓcedatin cã.vt in.d.l.abſentẽ.⁊.ff.de adulte.ſi maritꝰ

De accuſa. ⁊ inſcrip.

lex iul.⁊.ſ.de adul.ſi quõdã.Accuſatio tñ recipit.vt.j.ti.i.l.ij.F.ex lon⸗

ginquo. Interdum etiam pꝛoceditur.vt.j.de penis.l.ne diu.

cas:quomagispᷣſenti iure te agen
te vt aſſeueras iam nũc fides veri
poſſit illumĩari:pſectũ pᷣtoꝛio adi⸗
re cura:q quidẽ nouo moꝛe ⁊ ↄtra
foꝛmã ↄſtitutionũ geſtũdepᷣbẽde
rint ꝓ ſua iuſticia refoꝛmabit?.
IAAquidẽ I Dẽ. a. ꝓculo.
ue pofficiũ pᷣſidibꝰ denũ⸗
ciãt⁊ ctraiſolẽnia accuſatõnũ poſ⸗
ſe ꝑppendi incognitũ nõeſt. Neꝝ
ſi falſis nec notoꝛijs inſimulatꝰ:id
eſt accuſatꝰſit ꝑpẽſoiudicio diſpi⸗

ci debeat OEemplũ ſacrarum

Nlitteraruz diocle. maxi. aa.

¶Igsſe iniuriaʒ ab aliq; paſ-
ſum putauerit ⁊ qrelã deferre vo
luerit ñ ad ſtatiõarios ðcurrat: ſʒ
pᷣſidalẽ adeat ptãtẽ aut libellos
offerens aut querelas ſuas apud

acta deponẽs. I Sem. aa. hoñ.

q N Midecrimie pub. in acou⸗
lationẽ deduct? eſt: ab alio
ſup cõdẽcrimine deferrinõpõt.

Ditñ exeodeʒ facto plurima cri⸗

c¶ Requirendũ.ſic em̃ in

ciuilibꝰ.vt no.S.qᷓ aco.
d e Ue⸗

no poſ. l. ij.
tus ius eſt. de q titu. ſunt
ſpãles.vt.ff. de reqͥ.:re.et

ſ. de re. re. vbi plene di⸗
ces. e ¶ Denuncia tũ

eſt. ad maioꝛẽ exaggera⸗

ccicto.nã idẽ eſt ſi eſſʒ ci
tatus cũ eſſʒ abſens.

—
tionẽ dicit. vt h ⁊. ff. que
ſen. ſi. ap.l.i.G. item cũ ex

Pꝛeſide ꝓuincie.et b

etiã facit nõ valere ſnĩiam
qꝛ pᷣſes nõ põt damna⸗

re ĩ metallũ.vt.ff. de pe⸗

nis.l.ij. S. i.
g Refoꝛmabit. ſnia ba⸗
bita ꝓ nulla. vt ⁊.S.e.l.
ſt accuſatoꝛibꝰ.⁊.S.quõ

2 qñ.l.ſi vt ꝓpõis.pᷣ qñ

lis nõ fuerit cõ te.Quid
t ſi ſe lite ↄt᷑.abñtauerit
b.idẽ.ſed de hoc dic vt
no.S.e.accuſatoꝛibus.

b ¶ Bfficiũ. i. offi

—EeBin
– geem q̃dã offici

ales ad h deputati.vt. ſ.
ti. ij. l.. ⁊.ff. ð of. pfec. vr. l

—

i. . ⁊ſane.⁊. ſ. ð& ðcurio.

l..li. xij. i ¶ Litra ſo ⸗
lennia.i.ſine inſcriptõne.
⁊ eſt ſpãle.regulariter g
vt. ſ. e. l. vlti. Dʒ an ſoli

mina naſcunt᷑ ⁊ de vno cnimine in

officiali credat᷑.qð vr ꝑ
p̃dictã.l.S.de of.p.vr.l.i.

§. 7 qꝛ ſane. ⁊1 aliã.ff.

rebꝰ eo.l.magis.S.ne tñ.⁊ maxime qñ notoꝛiũ erat toti ppło vel maioꝛi
parti.vt ar.ff.qͥ ſatiſda.co.l.ſi vero ꝓ cõdẽ.ꝭ.fi. Sʒ dico S.vt.d.vde cu⸗
rioſis. ⁊ h. ⁊.ff. de uſto.reon diuꝰ.⁊.j.e.ſinguli.Hic ꝙad minꝰdʒ ꝓbari
notoꝛiũ eſſe. K erpẽédi.i.audiri ⁊ audita puniri.⁊ facit.ij.q. iij.c. ð

quis.ad ſtationarios.publicos q̃bus locate fuerũt ſtatões pu
blice. vel ecõtra ſtationarios dicit.i. ꝓcuratoꝛes ceſaris ⁊ fiſciqͥ pᷣ/
erãt ſtatõ ibꝰ:vel phalla ſtationarios liminarchas:qͥ cuſto diũt limina
imperij. n ¶ Pꝛeſidalẽ.q eſt iuder criminoſt. vt.S.de iuriſdi.om.iudi.

l. iuris oꝛdinẽ. ⁊.l.cniminali. o Qibellos.ſ.accuſando criminaliter ?

querelã qñ ciuiliter agit ᷑ᷣm aʒo.vel libellos a ſeſcpᷣtos ⁊ q̃relam qñ eſt
apud acta facit ſibiſcribi libellũ ꝑ aliũ.vel libellũ qñ in ſcpᷣtis dãdus et
querelã qñ ſineſcriptis:boc põt fieri.vt.j.de digni.quotiẽs.li.xij. Vel li
bellum quãdo ſcit ſcribere.querelam quando neſcit vbi verbotenus dũ/⸗
modo redigatur in actis poteſt accuſare ⁊ inſcribere.
NAVi de crimine publico.que ſunt.ff. de publi.iudi.l.i.
Hon põt.boc ſiue fuerit cõdẽnatꝰ ab accuſatõe pᷣmi.vt.ff.nau.
cau.ſtabu.l.pe.in fi.ſiue abſolutꝰ niſi docest᷑ de pᷣuaricatõe pᷣmi accuſato
ris.vel niſi ſcðs ꝓſequat᷑ ſuã vel ſuoꝝ iniuriã ⁊ ꝓbet ſe neſciuiſſe accuſa
tionẽ ab alio inſtitutã.vt.j.e.ſi q̃s bomicid ij..ff.de pᷣuari.l.iij.in pᷣn.⁊.ff
e.ſi cui.O.biſdẽ.ſiue etiã pẽdeat.vt h..ff.e.hi tñ. .ab alio delatũ.niſi de

cefſſerit pᷣ mꝰ.vel niſi alłs ipedit᷑ ꝓcedere.tũc em̃.j.xxx.dies admittit᷑ aliꝰ.

vt. ff. e.l. libelloꝝ. S. fi. Itẽ accipeh̊ ſiue vna.l.ſiue diuerſis:ex eodẽ tñ cri/
mine. vt. ff. e. ſenatꝰ. Itẽ lit. t.nã ſi añ ambo ſił veniãt idoneioꝛ eligitur
vt ff. e. ſi plures. ¶ ¶ Gi tñ ex eodè facto. multomagis ſt ex diuerſis.
vt. ff. de pꝛiua.delic.l.penul.⁊.ſ.ad.l.faui.de pla.l.i.in fl.
8¶ Plunma. vt ſi in iniunia dñi ſeruũ eius occidi:nã teneoꝛ iniuriaruʒ et
bomicidij.vt.ff.de pᷣua.deli.l.pe.vel ſi q̃s cõmiſerit adulteriũ cũ ſoꝛoꝛe:
tenet᷑ adulterij ⁊ inceſt.vt.ff.de adul.l.ſi adulteriũ cũ ĩceſtu. in pn. Sed
buic vr̃ õ:.vtff.e.ſenatꝰ.ſʒ ibi erat idẽ crimẽ:bᷣ duplex. Quid ſi aliquem

l gſſec notoꝛijs.nã tũc ñ crimẽ:ſʒ notoꝛiũ eẽſufficeret ꝓbari

fuſ aliquem aggreſſas
fcã diuerſa ſint:tñ
vr.l. quoniäã. taſ
verũ vbi crimina ex eodẽ fa

æ in aggreſſione bomicidius perpetraui.ſñ.licet
tũ ad initiũ ꝓ vno facto babet᷑.vt ar.j.ad.l.iuł.de
Ab alio a 5ranlo ergo ab eodẽ nõ põt accuſari.⁊ erit
cto oꝛiũt.ſi aũt ex diuerſis põt etiã ab eodeʒ

vt ff. e libelloꝝ. S. ſ ⁊ ſi alij. vVv¶ Dupꝑ vtroq;.ſic. S, de iudi.l: nulli.in/

terim tñ dum rñdet pꝛio

1

liceat vt ſumit᷑ ar. a ð rio

alz, , „ ,.
vno no arcek g alio vt gccnſationẽ fuerit deductus: de al

Sup altero. vtro teronõ ꝓhibetur abalio defeni.
m̃ vleſſme diſcuſſo vo. Juderx aũt ſuꝑ vtroq; crnimie au⸗
terit ſeoꝛſũ ꝓnũciare: vt —„ 2 1.. e,
bieinnuit Et vitino di⸗ dientiã accõmodabit. Mec em̃ li⸗

ſtigue qꝛ aut vnꝰ accuſat
vnũ:⁊ tũc de vno crimie
⁊ vna lege põt. diuerſis
legibus nõ põt. vt. ff. e. ſe

cebit ei ſapatim de vno crimie ſen

tenti/ ꝓferre pꝛiuſq; plẽiſſima exa
minatio ſuꝑ altero quoq; crimine

natꝰ.ſʒ ſi diuer crimibꝰ
ðᷣſcẽdẽtibꝰex diuerb faciʒ
põt. vt. ff. e.libellon. F. ſʒ Aepheaneannegen
ſi aliũ ſi ex vno ñ vr ꝙ iꝰ finis in iudicis ptãte ac

ſenſu. in bac. lijß aur Motl ſitus eſt pollicet᷑:nõ minus

vnus accuſat plures. et Obillicitã ſponſionẽ crimẽ ↄtrahit
t̃eſi de eodẽ eniminelʒ. qʒ q ad hmõi ꝓmiſſiõis cõmerciũ

vt. j.ſi reꝰ vel accu.moꝛ.
fue.l.i.⁊.ff.de adul.l.qui
pupillã...ĩceſti.⁊.l.vim
paſſam.ꝭ.inceſti. Sʒ fal

ↄtra diſciplinam publicã aſpirat.
E. aa. liberis iſig icl .
. 1 quis homicidij crimẽ exi⸗
lit in accuſatõe adulterij . . Sn r
vt. ſ. de adulte. reos..ff α—+ ſtimat pſequendũ ſᷣm iuns
de adul.ſi maritꝰ. ij. S.i. publici foꝛmã debebit eũgin pꝛi⸗

ſt vero de dinerſis crimi⸗ , A,6
nibe vno libello no pft moꝛdiohomicidijpoſtlauent reũ
accuſani duo:ſs ſi diuerß neq;/ ꝓPbauerit ideoq; reus abſolu
ſee no iñ nesie bni ſus tus eſt puanicatõis arguere. Ih
tur. Fe bos Neaſare §. em̃ ſalubꝛiter ſtatutis pꝛincipũ pa⸗

rentũ noſtroꝝ iuriſq; foꝛma pſcri⸗
ptũdeſt. Nl ſiidñ putauenit agẽ

i.⁊.S.ti.i.l.cũ rõnibꝰ.aut
econtra plures accuſant
vnũ:⁊ tũc ſi de eodẽ cri⸗

mineidoneio: eſt eigen dum ad ſequẽs crimẽ. id eſt paſio
dus. vr. e. ſ pures · r latronũue deſcendereeũ coges
luertis „„ — —„„
nibus er vno vel viuer, Atq; id exeq iudiciotuo cũ ſiquidẽ
ſis fadi deſcẽdẽtibꝰ pRſtt

ſcʒ plures vnũ accuſare.vt bac.l. Interim tñ dũ bʒ neceſſe rñdere ꝓ vno
non arcetur pꝛo altero.vt ff. de cuſto. re. l.ij. F. finali.
Qie explicãdi.puta familiaris vel aſſeſſoꝛ:vel comes: vel cõſiliari
ſudicls.vt ⁊.ff.ad.l.iuł.repe.l.in comites. ʒ ¶ Spẽm.i.victoꝛiã quaʒ
ſperat qͥ dat. ⁊ ¶¶ Sins eſt. dũ tñ ſᷣm legẽ iudicet.vt in aut᷑.de iudi.
oẽs aũt.colł.vi. ↄ ſiNõ minꝰ.q.d.nõ minꝰpunit᷑ dictꝰ ↄſiliariꝰ qᷓ; ip
ſe coꝛruptoꝛ:cũ parſit delictũ.ar.S.de epil.⁊ cler.l.ſi quẽqᷓ;. Sʒ qͥd ſit ſᷣ.
crimẽ nõ aperit.dic g actoꝛ coꝛrũpẽs ꝑdit litẽ.vt.S.de pena iudi.l.i. Itẽ
crimẽ falſi cõmittitvt releget᷑ ad tpᷣs.vt.ff.de falſis.q duobꝰ.familiar ãt

yel alij pᷣdicti fuſtibꝰcedũtur: ⁊ p h̊ de iniuria quã iudici feciſſe vidẽt᷑ dã

nati vid ẽt.vt.ᷣff.ð iureiur. Itẽ apud.S.idẽ ait. Gʒ bodie ei qͥ dedit parcit᷑
W nicvt. S. de pena. iudi.aut᷑. nouo iure.⁊facit ad.l.iſtam.ff.de cał.l.ſi ab
eo. 1 quod no. in.l.i. .i. ⁊.ij. . iij. in eodem titulo.

A quis. ꝑ ſequẽdũ. eũ quiiã ab alio accuſatꝰ fuerat ⁊ abſolutus.

α Eum. pꝛimum accuſatoꝛem qui ſuccubuit.

a Arguere. alit᷑ em̃ regularit᷑ nõ audit᷑.vt hic.⁊.ff.de pᷣuari.l.iij.in pᷣn.ſʒ

fallit qñ ſcðᷣs ſuã vel ſuoꝝ iniunã ꝓſequit᷑ ⁊ docet ſe neſcijſſe de pᷣma ac

cuſatõ e.vt.ff.e.ſi cui.S.ſʒ hᷣ vtrũ.ſi vᷣo accuſatꝰtrãſigat qð pᷣt. vt. S.ð trãſ
actio.trãſigere nõ no cet niſi trãſigẽti:cũ res int᷑ alios acta.⁊c.vt.S res in
ter alios acta.lij.lz eſn cuilibet liceat redimere ſanguinẽ ſuũ.verũ eſt vt
nõ habeat᷑ ꝓ cò feſſo:nõ ad hᷣ vt nõ poſſit ab alio accuſan:qð eſt in alijs
publicis iudicijs vbi nõ de ſanguine agit.vt.ff.de pꝛeua.l.fi.
b¶Pꝛeſcriptum eſt. id eſt in ſcriptis poſitum.
cehõ putau erit.ſ.docere ð pᷣuaricatõe pᷣmi.qð eſt cũ ꝓſeq̃tur ſuã vł ſuo
rũ iniun: vt mõ not. ⁊ qð ſubijcit ad ſequẽs crimè.ſ.homicidij:qð eſt ſe
ques rone puaricatõis de q̃ regularit᷑ deberet añ docere. Ite qð ſubijcit
paſtopꝑ:iõ dicit qꝛ a paſtoꝛibꝰboc crimẽ ſ.homicidij pᷣmo duenit ſ. cayn
⁊ abel. ⁊ qð ſubijcit coges nõ ab ſolute:ſʒ ſi vult accuſare coges cũ ſub/

fiat. I Dem. aa. Vrſe.
iexplicandi negocij ſpe
ciem cui

o Alagnitudinẽ.exp mẽdo illud. p
nõ diẽ cõ miſſi criminis:ſʒ dati libelli.ſic vt.ff.e.libelloꝛum.
p Alterutrã.i.vtrãq;.ſ.accuſatũ ſi ſuccũbat accuſatoꝛẽ ſi nõ pꝛo
bet. vt. S. l. ꝓxi.⁊.j.de calũ.l.nõ pus. x ꝗ¶ Statutũ.alias.
8¶Becretariũ.i.recipiẽtes inſcptõ nes:Fm aʒo.⁊ alij vt. b.id eſt
curatoꝛes:alias viatoꝛes litiũ. In pᷣdicto aũt libello plura debet
.

feribere: vel alias non audias eum. Vel dic ſecundo ſm. v. fe⸗
cerat iniuriã ⁊ poſtea bomicidiũ in paſtoꝛes: ⁊ ſcõs accuſatoꝛ
de bomicidio ⁊ iniuria inſcpᷣ ſit:omiſſo de bomicidio ad ſequens
crimẽ.ſiniurie ꝑuenit᷑ q̃ ̃ añ bomicidiũ fcã fuerat ꝙ totale cepit
a paſtoꝛibꝰ: vt cayn ⁊ abel.Zu dic meliꝰterao q tria delicta com

id ab incuſato appareat eſſe cõmiſ
ſuʒ ob yltionẽ publicã obnoxiꝰ le
gibꝰ fiat. I¶ Dẽ.aa.⁊.cc.aurel.

ica ſpõte ſe pᷣcipitãtis in⸗

nocenti cris periculũ aufer⸗
reñpᷣtꝰ. Mpꝛ. gra. a. mar.
Igs ſeruoscrediderit accu
ſandosnõ pꝛiꝰ ad coꝛpoꝝ toꝛmẽ⸗
ta veniat᷑ q;ᷓ ſe vinclo ſubſcriptõis
aſtrixeritꝰ. DZẽ.a. marthe.⁊ egi
nguli vniuerſiqʒ ſſteni.
Nuudices cognoſcantin publi

ciscriminibꝰnõ opoꝛtere emendi

catis ſuffragijs decretoꝝ aut rela⸗
tionibꝰ a publicis pſonis deſtinan
dis credere ſy rei ventatẽ ingrere
Dem. a. traiano. ppᷣ.
t.WWnc cõuenit potẽtioꝛes vi
ros adeſſe iudicijs:cũ eoꝝ pñtiam
in auuccb Paibtcispuf nmroe⸗
cã depoſcat:h in pecuniarijs cau⸗
ſis ꝑ ꝓcuratoꝛes litem ſuſtineant.

AMpꝛ. Arch. zhono. aa.

i . Mcauſis crimi ꝓpaſiphilo.
nalibꝰ dignũ eſt vt inſcripti

ones ꝓponãt᷑ que magnitudinẽꝰ

videlicet cimis tẽpuſq; deſignẽt

Inguli. ſuffragijs. P eſt ꝙ nõ ex alioꝝ cõ ſciẽtia ⁊ ſciẽtia iu
dicent ſʒ ſua.vt in aut᷑ de iudi.S.i.coł.vi. Ael dic ꝙ iudicẽt ſicut
alius vel alij iudices in ſibibus iudicauerũt. vt. S.de ſen.l.nemo.
i ¶ Kelatõibus. vt dicas q̃rite ab officialibꝰ ipſi referẽt vobis qͥd
t:m aʒo.⁊ ſic nõ credit᷑ officiali ſoli.vt ⁊ no.S.eti.ea qͥdẽ ⁊ fad
f ge cuſto. reo. diuus. K Req̃rere. ⁊ facit. S. de relatõibꝰ.l.fi.
4 Vnc cõuenit.q.d.ſemꝑ ↄuenit eos adeſſe in publicis iudiè⸗
cijs. qꝛ ſemꝑ hᷣ ca ð poſcit cũ ad crimẽ publici iudicij fruſtra
interuatꝓcuratoꝛ.vt.ff. ð publi.iudi.l.pe.S.ad crimẽ.niſi ĩi cimie
feöon vł ſuſepit illuſtris ꝑ ꝓcuratoꝛẽ.vt.j.ð iiur.l.fi.
m ꝗ NQicet in pecuniarijs.ſʒ hoc ius bodie ſtat vſq; ad illuſtres tm
er neceſſitate.vt. S. de ꝓcur.l.penul.a aut᷑.ibi poſiia.
n ſcpt ⁊ cũ ſubſcptõe
Zps. i. annũ. ⁊ menſem

25

cãis.inſcpᷣtõ es.libelli rnere d

eatus ⁊ iniuriarum. Accurſius floꝛentinus legum doetoꝛ.
Arrd gecnltnis fo tedia vite vel impatiènia doloꝛis
pvel pudoꝛis eris alieni.
hic.⁊.S:ꝗ̃ teſta.fa.poſt.l.ij.vbi plene diſtinxi. ⁊ habes tit.ſpãlem
ſ. de bis qui moꝛ.ſibi conſci Accurſius.
D qs.· aſtrinxerit.ſtcut ſi liberũ accuſaret. vt ⁊.ff. e. ̊ acuuſatõ
als. l.bos.S.ſeruos.⁊ dic ꝙ inſcribit ꝓmittẽdo ſeſinbird eandẽé

enã ſi nõ ꝓbauerit. Ael dic ꝓfitebat᷑ ſe ðpoſuiſſe libellũ.vel ſᷣm ggigre
8 alios ſe ꝑſeueraturũ vſq; ad finẽ accuſationis. A

„

oftit
ninno
ſout.
sinp
hoͤdico
5 . ocn
miſerat. pᷣ bomici gii
diũ vni paſtoꝛis gocen
poſtea imuriã fe⸗ zun⸗
cerat alijs.tercio ödie⸗
pecoꝛa abegerat: phit
⁊ ſic ex qͥ omittit itſ
pmũ deſcẽdit ad ß,
ſtoꝝ. i iniurie eis ih
facte ⁊ dño ꝑ eos
⁊ latronũ qͥ.ſ.abe m
ger̃i pocoꝛa. vł ſi Patonl
iſte ñ fuerat oꝛdo peino
in cõ mittẽdo:fuit ſcide
ſaltẽ in libello ac / ache⸗
cuſatõis:vt bẽat n⸗
locum qð dici ſe gunſo⸗
quens. accur. n
d Loges. ſtiam ic
ceperat accuſare:
vt. ſ.nõ incidat in ie
turpił.ałs nõ cõ⸗ en
pellit. vt.S.vt ne⸗ hnd
mo inuit.l. . Oʒ ſbuen
ſt inſcp ſit in tribꝰ ſebu
caſibꝰ omiſſo v⸗ ltoni
no:an tunc inſcri⸗ ſſge
bet in duobꝰ. Kñ. ia ſii
ſufficit pᷣma inſcri mnüp⸗
ptio. Itẽ an rõne horeĩ
omiſli bomicidij debit⸗
incidit in turpilł. Nkli⸗
rñ.nõ.qꝛ nõ ſpon iſtaß
te d eſiſtit:ſy repul nakin
ſus exceptoͤne. qꝛ Nartal
ab alio abſolutꝰ len.
e Kiat.l. coꝛñ. de ntfe
ſicca. vm pᷣmum llen
modũ vel ſᷣm vl⸗ Ppan
timũ crimine abi/ Penut
Plas
g õ põt.pᷣcipitãti vel eiꝰ beredi.vt Ren
. (
(Ee
pline
fioen

ntem

ſchoſe
Ueclſcor
tſeles
de t
gien Cp
Phoni
Paſceis
lulniſ⸗
lis ene⸗
abegnn

ſoni
eſtiltta
ginmoe

niuntes
diopens
Nitere
Nong Nte
fuenmettt
hiritofi
hlibdloer
g nben
din

gesſan

onſere
oinacaetin
ls noci
Nöpre
nitliG
lrinn
Pomriſo
lunc iion
duobegi.
tönainſei
Niemtöne
borati
in wppi
geroͤhon
fircztni
ceptöneg⸗
Gtlcorſd
Snommun
velßin vl

füninee
en dOen

nin dolan

in

=—

eForua
birüͤenn

.

S=S
=

DliAn

int
ctafn

ſnLeNe

ſlii

.

li
yl

blicsn
gei in

ſöinli
rsnn
otn.,
rſcde⸗
tnaſ
ſvöͤn
46.
u e

contineri.pꝛimo anni domini eius tempoꝛis quo datur libellus.
nã in oĩ inſtrumẽto qð fit:tꝑis cõmemoꝛatio poni dʒ ⁊ ĩidictio.vt
in aut᷑.vt pᷣpõat᷑ nomẽ imꝑatoꝛis.coł.iiij.de ĩde anni imperij illi
us impatoꝛis:qͥ tũc eſt cũ libellꝰ dat᷑ cõſul.mẽſis.dies dati libelli.
nõ dico dies cõmiſſi criminis.Itè q̃ͥs accuſat:⁊ qͥs accuſat᷑:⁊ de

quo crimĩe ⁊ apð
uẽ iudicẽ. Itẽ lo b „ »
is crimĩs Frels Vt alterutra partẽ digna leguz te
ie menee Pll. nerepoſſit auctoꝛitas. Oõ ſi fue⸗
appoat abiniio itſtatutũ ſoꝛteotẽptũhiqer of⸗
ifineſbſenbit. E, ficio ingrediũt᷑ ſecretariũ quinqʒ
neSBe Bn libꝛarũ auri ↄdẽnatõne fenentur.
vij imperij ſacra⸗ — AMpꝛ. ſeue. 7 Anto. aa. Con

tiſſimi fred erici ĩ⸗
patoꝛis anno ſe/⸗

ptimo ↄſulibꝰ ill.
iditõ e tali die.xij)
exeũte menſe iulij

,9 f. 2 1 3 8 . X
deſo geralgum liluir: nõſtati reꝰqaccuſari petiuit
npuc teſpini po eſtimet: ne ſubiecta inocẽtiã feria
teſtateʒ bonoñ.l. c=: rn
uur esdult afe Inus 41Szaſasilleeſtq cnmẽ
cit adulteriñ eum intẽdit in iudiciũ veniat? nomẽ rei

anti. tribu. ple.
Qcuſatõis exoꝛdiũ iã dudũ
egibꝰinſtitutũ ſuari iubemus vt
qcunqʒ in diſcrimie capitis accer

gratal;idom indicet:: vinculũd inſcniptõis arn⸗
libus vel piate ta Piat. cuſtodie ſilitudineʒ habita
li buic meacuu, tñ d gnitatis eſtimatõe patiatur:
Nteni ubenboe nec impunitã foꝛe nouent licẽtijᷓ
ad ſnias pſeuera Mentiẽcli: cñ caliniantesad vindi
tur ꝓmitto. ſup c(ctꝗ poſcat ſilitudoſupplicij. Ne⸗

boc etiã fið iuſſoꝛ

mos tñ ſibiblãdiat᷑ obiectu cuiuſſi

dabit. vt. ſ. ad tur 1 . .
pitlia. fe. ſicui bet cniminis de ſe in queſtione cõ⸗
ares eul ſn feſſus veniã ſperãs ppter flagidia
na:talis ötult ta Adiũcti vel cõmunionẽ crimis con
nenens vre ſoꝛtiũ pſone ſupioꝛis optans:aut
vt. ff. e. l. libelloꝛꝝ. ſmi Iin
velent ubſeo imimici ſupplicio in ipla ſupmoꝝ

ꝙ patiat᷑ eandeʒ

—

penã.vt.j.e.lꝓxi. Vel tercio ꝓfiteb at᷑ ſe dediſſe fatũ libellũ: per

De exbi.⁊ trãſmit.reis

vt ſt confitens de ſe nominet ſocium parem vl maioꝛem: vt illo abſolu,/

to vel non inquiſito iniqum ſit eum teneri.

b Aut inimici.repete ⁊ nemo ſibi blandiatur quaſi hoc ſibi poſſit con/
tingere ꝙ nominet inimicum quaſi in delicto cũ quo vt ille pereat vult li /

benter perire.Accurſius floꝛentinus legum doctoꝛ excellentiſſimus.

* (MAut eripi. repete 1 nõ5
landiatur ſibi quaſi: et
ſic poſſit euadere.ſ.pꝛiui
legio vel ſtudio noĩati.

ſuoꝝ ſociãdꝰſoꝛte aut enipi ſepoſ

ſe confidẽs:aut ſtudio aut pꝛiuile
gio noĩati:cũ neterisiuris auctoꝛi
tasde ſe ↄfeſſos.nec interrogan
quidẽ ð alioꝝ cõſciẽtia ſinat. Ne
moigit᷑ de ꝓpꝛio crimine cõfitẽtẽ
ſuꝑ cõſciẽtia ſcrutetur aliena.

DeechibodilA truſſinittcli reis

IAlpꝛ. val. ? valẽ. ↄſu. piceme:

miles in puincia reꝑ
tus crimen publicũ cõ⸗
miſerit: eũ rectoꝛ ꝓuin
cie ſub cuſtodia cõſtituat. atq; ita
vel cãe meritũ vel pſone q̃litatẽ
ad magiſtrũ militũ referat.

pꝛ. gra. ? pal. aa. Erith. ppᷣ.

8

uincat᷑ oino vinciat᷑ ex lõgin
quis eſt acciẽdus nõ pꝛiꝰ in
ſimulãti id eſt accuſatoꝛi accõmo⸗
det᷑ aſſenſusꝰq;ʒ ſolenni lege ſeyin
xerit Ei vero ꝗ reducẽdꝰ erit ad
diſponẽdas res ſuas cõponendoſ
qʒ meſtos penates.ſpaciũ coꝛam

Aar grkerlen
uo ſi

loci iudice aut etiaʒ magiſtratibus

k ¶iHec ĩterrogan.nedũ
accuſationẽ nõ admitti.

quoniã liberi.⁊.j.ð que/
ſti. l. ſicuti. ⁊.ff. de queſti.
l. repeti.S.i.⁊.ff.de publi.

iudi.is qui.

m ¶¶ Lonſcientia. fallit in

caſibꝰ pꝛopter im mani⸗
tatẽ criminum. Pꝛimus
eſt. S. de feri. l. pꝛouincia
rum. Secũdus.ſ. fal.
mo.ll.i.Zercius.ff.de cu⸗
ſto.reo.l.diuus adrianꝰ
Iteʒ alius. ff. ad exbi.l.

fi. Itẽ.j.de malefi.⁊ ma.
l. fi.⁊ facit ad idem.j.de
cuſto.reo.l.i.⁊ tamẽ bis
caſibus non debet inter
rogari niſi aliqua pꝛece/⸗
dat pꝛeſumptio.vt.j.de
queſtioni.l.i. Item eius

reſponſio non erat ple⸗
na pꝛobatio ſed aliqua
pꝛeſumptio.

Rubꝛica. Deexbi
bendis ⁊ tranſmittẽdis

reis.De ꝑſonis accuſan
tium dixit.nũc accuſato
rũq̃ qñq; exbibẽt᷑ qñq;
etia ad aliũ locũ trãſmit
tunt᷑ etiã ſub cuſtodia.⁊

. 15 hoc dicit
J miles in ꝓ
incia. ⁊ ſic ex⸗
tra militiam.quia tunc ſub magiſtro militum tantum reſponderet.accur.

að ſtati itelligit᷑ ligatꝰ ad talionẽ.⁊ fac. S.ð fi.inſtr.l.fi.⁊. S. ti.i.·. iij

Ccuſatõ is.inſtitutũ.vt no.S.l.pxima.
At quicũ q;.ſupple eatenꝰ volumꝰſeruari vt nõ ſtatim
27.7 dic reus. id eſt damnadus. H —
Feriamus.i.ſubiectos innocẽtes. vñ boetius.boc tm̃ dixerim

vltimã eſſe aduerſe foꝛtune ſarcinã ꝙ dum miſeris aliqðᷣcrimẽ in
fligitur que p erferũt meruiſſe credũtur.⁊ ad boc qð nõ debet eſſe
qui credulus eſt.ff.de eo ꝑ quẽ fa. eſt.l.i. F. i.

E¶ In iudiciũ veniat. vt ergo pñs abſentẽ nõ accuſat. vt.ẽ.e.l.ab
ſentem. ſic nec abſens pꝛeſentẽ. vt bic.ſic ergo pñs pñtẽ accuſat.

3 YOndicet in libello.vel q̃relã apud acta deponat. vt.S. e.ſi qͥs.

b¶ Ainculũ inſcriptõis.i.det inſcriptionẽ ꝑ quã ad ſilem penã li⸗
gatur. vt ibi. cũ calũniãtes.. S. l. ꝓxi.diximus.
t ¶ Gimilitudinẽ i.ſicut accuſatus cuſtodit᷑:ſic accuſatoꝛ,. vt bic ⁊
ſ.ti.i.l ij. in fi. ⁊.j. ad.l.iuł.ma.l.ſi quis alicui.
d MHabita iñ röne dignitatis.qꝛ aliter in dignitate poſſtus cuſto
ditur ; alius. vt bica. ff. de cu. re.l.i.⁊.l. duuus.
e ꝙ Mouent. accuſatoꝛ. vt. . ð calũ. qſquis. ⁊. j. ad.l.iuł. ð vi.l. ſl qᷣs
f ¶Et ſilitudo ſupplicij.boc ergo eſt vinculum quãdo crimen oꝛ⸗
dinarium erat et pena criminis oꝛdinaria planũ eſt. ſed quid ſi ex⸗
traoꝛdinarium.rñ.⁊ hic extraoꝛdinaria imponit᷑ pena calũnianti
qualis imponeda erat reo ſi victus fuiſſet.vt.ff. ad turpil. ⁊ in p⸗
uatis.⁊.ff.de pꝛiua.deli.l.fi.⁊.ff.de pꝛeua.l.ab imperatoꝛe.In ca
ſu tamen calumniari ꝑmittitur.vt.ff. de bo.liber. qui cum maioꝛ.S.
ſi patris.ſed illud vt nõ perdat patronus cõtra ta.nõ vt penã tali
onis euitet. Item nõ talionis:ſed alia pena videtur debere impo

ni. vt. ð. cii. Liij ſed ibi erat abſens accuſatoꝛ. hic pꝛeſens.
gllemo tamen. licet. Sẽ, fuerat reo:non tamen in omnibus fauet

p ¶ Cuſtodia.in cuſtodiendo br diſcretio.vt.ff. de cuſto.reo.l.i.⁊.l.diuus
q ¶auſe meritũsd eſt acta qualiter deliquerit ⁊ pꝛobatũ ſit ⁊ vt mittat
pꝛo eo et bhmõiſcriptura miſſa appellatur elogium.
r· ¶ Ael etiam pſone qualitatem. id eſt ipſam perſonam qualis erat remit
tit. vt bic ⁊.ff. e.de militibus.⁊.l.nõ dubium.S.illud.⁊.ff.de re mili.liij.⁊
ſ. de re mili.l.fi.in pꝛin.li.xi.et boc ex voluntate cũ crimẽ eſt cõmune ⁊ enoꝛ
me.nam ⁊ ipſe pꝛeſes poteſt punire.vt.ff.de accuſat.l.fi.⁊.SO. vbi ſe.vel
cla.l.i.⁊ in aut᷑.vt oẽs obe.iudi.i.ſi igitur.et plene dixi de bis.S.de iuriſ⸗
dic,: om. iudi. magiſterie. ⁊ facit. S. de offi.magi.mi.l.i.

Allus.om nino vinciatur.huic eſt contra.j.e.l.in ſi.⁊.j.titu.i.l.i.ſo

u.nõ ponitur in carcere vt ligetur:ſed vt cuſtodiatur ſine ligamine
vel in carcere vel ſub fideiuſſoꝛibus vel nuncijs ſᷣm qualitatem delicti ⁊
perſone.vt.ff. de cuſto.reo.l.i. Ael dic non ponitur vt crucietur ſed vt cõ/
ſeruetur quod in idem recidit. Uel dic poſtq; conuincatur qualiquali pꝛe
ſumptione.ſed pꝛima placet.vel bic paratus erat dare ſideiuſſoꝛẽ.ibinõ
a ¶ Acciendus.id eſt accuſandus.vel id eſt vocandus vt poſſit accuſari.

ſic ergo abſens accuſatur. ⁊ ſic eſt contra.S.titu.i.l.abſentem.ſed recipi⸗

tur accuſatio.vt hic.non autem pꝛoceditur in ea. Ael fit inſcriptio non ta
men datur iudici. Accurſius.
b ¶ Aſſenſus.qui petebat ſuam accuſationem recipi ⁊ accuſatum citari
⁊ puniri.Accurſius.
c ¶ Ainxerint.faciendo inſcriptionem.ſed an ſtatim eſtv inctus etiam an
teqᷓ; reus veniat.reſpõ.non:ſed vinciendus.quaſi enim ſub conditiõ e eſt
ligatus. Ael dic etiam pꝛius eum foꝛe ligatum.
d ui reducendus. abſens pꝛo quo mittitur vt ven iat vt ſic poſſit ac/
cuſari.Accurſius floꝛentinus. DW
e ¶Erit. re ⁊ verbo.
f Eſ eſtos:id eſt familiarem rem,ſic ponitur.j.de comeatu.i.ſfl.li.xij.

Ziber

gMon minus triginta. plus eni poteſt. ? facit. . de penis.l. ſi vindicari
bq Apud eu:ſ.officialẽ qͥ miſſus eſt ad exbibendũ reu.vł.i.abñtẽ ꝓ quo
miſſus eſt. i A HNundinãdi:i:negociandivel epulas faciẽdi.boc eſtnõ
dz ts ꝓrogari. k Qui abſens. „
14 Queſitum.i.quando fuit vocatꝰ. m Mari.ſic. 8S.ciel. A. accur. e
n ¶ Diſcrimẽ. veri ⁊ falſt
Eminẽ.pꝛecipimꝰ
a pꝛiuato. fallit er
go qadð hic dicit ln officia
li. vt. S.ti.i. a quidẽ. Itẽ
et.S.qñ liceat vni.ſine iu
dice. l. i. ⁊.ij. ⁊. .de fal.
mo. l.i.⁊.ff. que in frau.
cre.l.ait pꝛetoꝛ.S.ſi debi
toꝛem. ⁊.ff. de fur. ĩiterdũ

ſufficiẽtiũ dierũ nõ minus tñ.xxx.
tnibuat᷑:nulla remanẽte apudeuʒ
qui ad echibẽdũ miſſus eſt copia
nundinãdi. Qui poſtea q; ad iu
dicem venenit adhibita aduocatõ
ne ius debebit exploꝛare queſitũ.

a Gtratoꝛum. quidam erant qui captos cuſtodiebant ? lectos
ſternebant. b ¶ Aengdere. accipiendo aliquid ab accuſatoꝛi⸗
bus vt faciant ad ſequentia.

c ¶¶ Subtractos audientia. quia nullũ audiunt: vel quia nõ referũt

de eo iudici.vt de alijs. d ¶ Eſtim ationis.id eſt fame.

e Erbauſerit. id

tum ſed etiam periculi metusiudi
cij imminebit:ſialiquẽ vltra debi⸗
tum tempusinedia aut quocunq;
modo aliꝗs ſtratoꝝ exhauſerit:
non ſtatim eũ penes quẽ officium
cuſtodie eſtatq; eius miniſtros ca

eſt interem erit vk

occid erit. accur.
f¶ Bubiecenit: vt

7

2. ff. e. l. carceri. et
facit.ſ.de pẽis.l.

l. 2 antepe.
quis. de⸗
ine p
cò feſſionẽ cui nõ

§. qui fures. . j. de raptu ac tam diu pari cũ accuſatoꝛe foꝛ pitali crimine ſubiecerit!. ſtatim credit: vel
yir.liin n. ⁊ in aut. vt funa retineri:donec reꝑerit cogni I SDem. a. .c. ad MHagum. deßbenſus ſum⸗
li.ma. ? auie. . penł, 2.) 1 la W⸗ Wm n ,matim qð in ideʒ
fi.coll. vii. tio celebꝛata diſcrimie . I Mpꝛ. quis in ea culpa vel cimi reddit accur.
Kubꝛica. De cuſto theo. val. ⁊ archa.aaa.arphi.p. ¶ Onefuerit dephenſus qui di b Alideat. q: fi /½
dis reraete lab ¹ Eminẽ in iudicio Aph. gnus clauſtris carcens ⁊ cuſtodie deiuſſoꝛes no be
ti cuſtod AEL5 . b bet vel delictũ eſt
ideo de boc ſub ijcit. . hibendũ eſſe peipimus ſqualoꝛe videatur auditus apud enoꝛme. vt. ff. el. i.
auachch eeilet niſi decuiꝰ exhibitõne iudex ꝓnũ accta cũ de admiſſo cõſtiteri penã rn. ine
Paugri ait. . z ¶ Mõ ſtiterit. i.
dEum id etrum. (iatt. „ lthis te. ncenis ſuſtineat. atq; ita poſtino mtſſiaccuſatio
r Gollicitudis cura ꝓ/ = ie dum eductus apud acta audiat᷑. ne ꝙ ſit ad mitten
urenn Luiapubliens — Mpꝛ. oſtan. a. ad Gloꝛca. ita em quaſi ſub publico teſtimo⸗ da ner eg ſen,
ciales de bis ſolliciti er,/ MNãq̃cunq; cq reo echi nio cõmemoꝛatio admiſſi crimis nuam qs in carcerẽ
küueruut eu n elſe no⸗ i ſe⸗ bito: ſiue accuſatoꝛ ex fiet: vt iudicibꝰ immodice ſeuiẽti· damnandeſt. vt
86 QAueſtiond AR erami M— ſat ſiue eü publice ſol ⸗ bus freni ꝗdẽ tẽperiesadhibita vi ale dn d vll
natio. accurſius. licitudinis cura ꝓdurerit: ſtatum deatur. Demm. a. accend. Pp. dic cöſtitert nou
Boeioꝛum nong e dʒ queſtio fierivt noxiuspuniatur q oni vni cncens cocla⸗ bplene ſea ſeunhie
in caſibus. vtno. ri ij. innocẽs abſoluatur. Qð ſi acſa ANue pmirtos ſecũ criminoſos reine not mig,
HS cvtace. aberitad tpsaut ſocioꝝ pᷣſen inclũdit:haclege ſancimꝰ vt etiã ſeueret vt ff. deq/
4 ri.vteccu tia neceſſaria videat᷑:id quide,y dꝓ ſi qualitas pene pmixtione iniun-⸗ ſtili. 5. diuus ſe⸗
neoei uſaetſnn . elebenime peuran. In⸗ gedaeſt. ſerutñ diſpares diuerſa verns Hgoent⸗
F¶ Qiuciatio. deſtt. niſt ĩ perea vero reo exhibitonõ ferreaus clauſtroꝝ habere tutamia iubeant rro. nam ſi plener
caſu.vt.j.l.pꝛoxi.⁊.in.l. , 2 P . ſolẽniter cõſtaret
diuus. f. e ti.carcer ein Manicas ? inherẽtes oſſibusmit⸗ In autentico. coll. ix. ↄſti. ix. vt noneſt differeda
sdanſtodindumno ad ki opoꝛtet: ſ ꝓlirioꝛes cathenas ſi nulli iudi. Ineceſſarium. pena. vt. ſ. depe⸗
prbic t, depenfs. aut Eüniis une etiãcathenaacer Mlie nouo iurenullã mu⸗ ned rig au⸗
damnũ.5. ſolent. . de bitatẽ poſtulauerit vt ⁊ cuciatio“ Mere⸗ppectiafiſcal tenpa⸗ ſu. vt. ſ. e ti. ſi vĩ
Damnu.d Totenr. , 2 il eun eu Ppa⸗ . vt. ſ. e. ti. . ſt vi⸗/
. ldatainer eſt delſit ? pmmaneat ſub fida cuſtodia uata cã aut ꝓcrimine quolibʒ mõ dicari quia fide/
quaſi rapta. vel id eſt de Nec voſedis intime tenebꝛas pa in carcerẽmitti aut includi aut cu⸗ en Rlev
aiblendien. tidebebit incluſus.ſʒ vſurpata lu ſtodiricõcedimus. Sʒ ſi ꝓ fiſcali 5 auditro 7 cau/
. 4lor gemnauerino CE Vegetall.i. ſubleuari. æybi nor aut pꝛiuato debitopulſet᷑ p vinmm is ſue inocieſe⸗
nocre geminai cuſto Gemmillauerit cuſtodiã in veſtibu ſuũ aut quẽ alũlegitime reſponde Rerſvepenis l.
Pelig ſterznoch a carcemũ ſalubꝛibus locis recipiat at. Qõð ſi noluerit vel reſpondere queſententiam.
mulier aut. 2,5.tria lum Ac rellentẽte iterũ die ad pꝛimũ ſo! vel pſeg litẽ ſuã legitime in rebus anges
zai weaklalts looan oell illicoad publicũ lumẽ reduci ſuis executio pcedat. Si verota⸗ canda.
iecatcer vt potius an Ie Penis carcep penmmat: q inno leſit cnimẽqdð neceſſe eſt eã ciſto⸗ m Inludiriſt
te domũ diart veſbuli Ccentibꝰ miſerũ noxijs nõ ſatis ſeue din ſiqdem fideiuſſoꝛẽ dare p̃t: i ul mun eh
ab aue. quia ibi ſalutabäã rum eſſe dinoſcit. ¶ Illud etiaz ſicredat᷑:ſi veroi t fideinſſo pbterideptitnte;
tur antiqui. vt vff. cow di bſa bif: inbi .— n veromauert ideiuſſo Ppter ideptitateʒ
nim.,arboꝛ.5.6 veſti⸗/ 00 erua t: vtneqʒin is qſtrato rem dare nõpoſſe:iuratoꝛiã cautõ 0 „Diſpares ſte
oferdn ecke. lirdi . . Nnn fungũtur officio:neq; mini- nem pᷣſtet deiudicij obſennatione: Sebinono feoli.
ofkicia. In die ergo et ſtris eoꝝ liceat crudelitatẽ ſu ed ſi cii iſſimi Atur an
ertra veſtibul et eæ do. 1EO0αIICc& crucelitate ſuq ac⸗ Sed ſi cnimen grauiſſimũ ſit de ¶ Bequr aut. bo
