N onſtarcͦna. eſt: acceptanegastradita: obli ↄuenitß ſed alij: cpẽſatio fii nõ ,d vent veeteeras
ee quia dee von R gare te contrafidem ventatis po-⸗ põt. I Dẽ.aa.⁊.cc.iul.⁊ paulo eſtſj.
ſenn daa ubt ſe. pel tuit * compenſationis equitateʒ tutoꝛes pupillis officio v* e vog tede⸗ vel ſi
nirſinn bicdos eratipe iijre poſtulas: non enipꝛius exol tagiſtratus vrgentenomi mneinloum wewen
enn dutta e erte ui quod debere te conſtiterit equ⸗/naſtis:ac pꝛo hijs ꝓpter onuspꝛi quantitare vc.q d. ſue
n es non erabant Ilin eſt: q; petitioni mutue reſpõ mipilipecuniam ſoluiſtis: ſuper⸗ eio debebaͤr uentia as
nin Piſsrnimds ſum fuent: eo mnubs teper ſticioſam gen tis ſolicirudineʒ: ne ¶ pꝛo eis loluiſtis ſiue pl
R §.i. Si queras ſequi dicis quea muliere diuoꝛtij ab ipis conuenn hanc eis imputa ieternd do nochſaſ
tike liter ſit bic cõpen ( ſa mota quereris . reminime poſſetis:vla vobis qc ceretis vſq; ad roneni⸗
kubafil laaefeten 6 m. a. euxoſio. .⸗. q; amplius exigatur:ſi tãtum quã rentem quantitatem tĩ
ein notain hie ſulf Jex venditione pꝛeciuʒ vẽ tuʒ eis tutoꝛes debuerũttvel vos vi.s. e. ſiconſtat. .l. et.
— peuniam vel litoꝛ debetur: compenſationis ra nomine ipſoꝛum maioꝛem quanti PEnam age po⸗
uueli iu du in anan 110 opponitur. Aduerſus fiſcim tatem dediſſe pꝛobetur. M igar vel n rs
a dle id enß Ioliſnodo emptoꝛes petino⸗ 1. Dem. a.cornellano lgegeeic gennt⸗
ſgiuti diecg bi ganta ni pzecij compenſationeʒ obicere i Muicem debiti compenſa rediroꝛel. : quo min⸗
dead en, behibentun. tone habita: i quidee; amplius de Bac big. lufſcerer ſola
Autii o e een ſcir. 2 pꝛ.goꝛðᷣ.a. Emerito beas:ſoluens vel accipere credito de pig. act. ſi rem alienã
ſin deMau: m namen Ppter fiuctuser poſſeſ re nolenteofferens:⁊ conſigiatũ Seft.
ppanenegas. ſioneliia perceptos vitricus tuꝰ deponens: de pignoꝛibus agere &Ẅlt mudiano.
dcncehe, tPotuit. yrxoꝛi debitoꝛ tibi conſti ſt d E ui tunc diſpẽſatoꝛ
itni be vxoi Ocbitoꝛ tibi conſututus eſt cumid potes. em.aa.⁊.Cc.baſſo eratrei publice. ⁊ mihi
litti Gure. cotra. ſ. Quod a matre tua ei legatũ eſtate velut in id debitnz ſo deeen debebaeuomin⸗
s 1 3 Je ſr. 1. . 5 . 13. io. 2
gtie dereiyracl vyni bpetere cepenit: mutuo debite quã lennium publicanim penſi hommepubirco compé
vrtmit eg ereiſeyt j glalis apud fros qui ſuperea re iii/tationum debueras nomine: com ſauiſe Eeltande eo moꝛ
ſcon dg e Nr J . S RRine . tuo compenſatio nõ va
r i . n. icatums n compenſationeʒ nõ penſaturo tibinihil te petitunum luerit. vel quia erat in ali
Si er venaii immeritoobicees. poſtea muciano ſcripſiſti: reddi- auo deſpccialibus caſt
Pici tmvtr birmus — AMpꝛ. diocle. æmari. aa. ?. c. tis' que venerantin compenſatio bua poftti. Siel en.
ſea SS nicandro. nuem: non indebitiſolutirepetitio: ſequent aalmuniſtentort
ifllon bereep, Voniam liberuz fundũ ſed ante debiti competit exactio. agam ego ad meum de
Belt Pios ⁊ 9fũptos diſtractum pꝛoponis poſtverove I Mperatoꝛ iuſtinianꝰ.a. iohã⸗ bitum. ſed ſicompẽſatio
. b . . tenuiſſet: qð poſtea ſol
ſnn Zua. cmiꝰ be· luti pꝛecedente emptione obliga⸗ ni.ppᷣ. gem prindebitum con
S res es H N . uiſſem vt indeb itum con
4 iEWutmo i. ver tione cenum quid ſoluiſſe iſi de⸗ E Ompenſationes exomni⸗ dican ur ſeen ambo
une ſa vrs dl znnic bitum te apud pꝛeſideʒ Pꝛouin⸗ us ac onibus ipſo ure fieri ſan⸗ 5 5 ldantori olutif
eni un onibe cie petitur compenſationem eius cimus: nulla differentia in rem vel tealij diſpenſaroꝛn.
inn a inuirb' cr ꝙidebite ſoluiſtipoteſ opponere in perſonalibꝰ actionibus inter ſe Din penſatlones,
e Nen aemendit. obſenurca IJeatanencomben, ( Nagban tnage
teen Nglkunchi ab oĩ dus ꝙ non ei debetur qui ſationesobijciiubemus:ſi cauſaꝰ itas derr vwaige
ſenunonn, eruitute. 7nõ o Pptio. vt
,cicne 1 Ooli tione. . ff. e. quecũq;. ⁊. Z. e. ſi cõ
naſiu Akoꝛi Drdneas obliſatn⸗ pꝛo qua etiam bic fundus er at cre ſtat.ſecus ſi bincinde ſpecies debetur vel abaltera ꝑte ſpecies. ab alia
ſnllr em toꝛem ſoluiſſe cred i. ire an Boluiſe ſcx pꝛoponis te qjuantitas.yt.ff.de pig.act.ſi cõuenerit ⁊.ff.de condi.inde.ſi non ſoꝛteʒ
mian needang ren oꝛi venditoꝛis ypotbecaria agenti. §. ſi centum. ⁊ de imp en.in rebus do.fac.l.quod dicitur.in pꝛin.⁊.S.de
it 0 Sudcbire auanin ad tovedartaenrem atnting,⸗ reei ven.l.ſi ex pecunia.⁊ idẽſi bincinde debetur pecunia.ſed vt ſpecies
ugictht loquin ſia neutro debereur eins en en arum ad vend itoi? nam non fit compẽſatio. vt. f. de peculſi creditoꝛ. i· Auid eſt ergo e
numg poſſes immo indebirum er ditt ean vtionem biceen bic ſubijcit rei ven. opponi compenſationem.Reſpon.deſijt res bic poſ
eni 2.ſde euic.l. cum nbi. ff. derei ven. l. emptoꝛ. ſe eſtori dolo el alpe Poſeloae vnde — erinaslonen et
eee pt ſi . compenſatio,.res ipſa tamen dicitur in obligatione eſſe ſine petitio
h e den deren a te enm nndenis auenqann cui ego ne.vt.ff. de verb. obli. ſi ſeruũ ſtipul. S. an filius. ?. S. effectus. ⁊. S. noua
non tam non tompello⸗ en i i vult remittere vt ibi remit · niaautem. Sed ſm boc quomodo extimationis que nõ debetur fit com
ungt mlliti. ſed boc Fallirie n en⸗ e. in rem. F. i. facit. ff. e.l. um penſatio.Reſpon.videtur eſſe in obligatione inſpecto exitu.⁊ pꝛo bocẽ
en gif Item in fideiuſſoꝛe Grch obi rẽ ſus. vt. ff. e in rem. in pꝛi. quod dicit lex talem extimationem poſſe conſtitui.vt.ff. de conſti. pecu.
ſibi debetur vel reo li cere compenſarionè in eo qð l.pꝛomiſſoꝛ.i.Reſpon. Item quid ſi hincinde debetur in genere vt equꝰ
pot farcomentat Ppꝛincipali.vt.ff. e.l. v. Similiter ſocius ob/⸗ vel homo.ſatis poteſt dici compenſationẽ ipſo iure admitti.vt.ff.ſi ꝑs
Ppenſationem in eo ꝙ debet ſocio.vt.f. de duobus res bere pe.li.S. Item ſi cum me. ꝛ.ff. de bere, inltiel. qui nõ militabat. i. kiñ.

Liber

& de lega. ij. l. vnu. 5. ſed ſt vno. Item e ſubijcit ipſo iure dic vt difimn? m ¶ Optimo. ure foꝛi. non iure poli. quod moꝛibus inductumre
Fde es i aene unda er qua compenſatur. buſq; receptum eſt ſᷣm yr. Ael dic ᷣm. G. deberivſuras bono iu

b ¶ Conuicta e

qui.⁊ no.ff.de regu.iur.l.nemo.S.his.

ſt. per teſtes ⁊ non per confeſſionez. arg ff. de iureiur.l. ei re vt pacto nudo quando non peti ſed retineri poſſunt.vt.j.e.l.iij

Item melioꝛi vt officio iudicis ſicut euenit in boneſidei iudicio.

Undaginem.nota ſic.ff.a d exbi.liij.S:ibidem.⁊ de offi. pꝛocon.l.ſi vt. ſ. e.l. in boneſidei. Iteʒ optimo per ſti.vt bic. vel tercio dicop

quid erit.Et poteſt dici
expoſcere maioꝛeʒ inda
gationem vel examina⸗

tion em ſi infra duos mẽę

ſes non poteſt pꝛoban.
vt. ff. ð iur. fiſ.l. aufertur
S. qui compenſationem
vłl off. iuð. ſit hoc. ⁊ illð
ſpeciale in fiſco.
d ¶ Zerminali.i. diffini /
tiug.

e Pepoſiti.ſ. directa. le

cus ſi cõtraria.quia tũc
non ð fide rupta agitur
vt arg.inſti. de act.S.in
bo.fi.vbi dic. ne pᷣtextu
compenſationis ⁊c. vel
dic bm. B. id em in vtra
q; actione. Si ergo eſt ĩ
bac ſpeciale ergo ſecus
in commodato: ⁊ ſic fit
ibi compenſatio. Sed
contra.S.commo.ſub pᷣ
textu.ſed ibi non compẽ
ſatione:ſed retentiõ evti
volebat. Item quod di
co in commod ato ⁊ cete
ris perſonalibꝰ vbi ſpe
cies petuntur fieri com/
penſ ationeʒ:intellige ſẽ
per ſi res deſijt poſſe re/
ſtitui:ivt in actione in rẽ
diximus.S.e.l.i.in pꝛin.
f ¶ Bancionem. j. d epo /
ſiti. l. penul.
a Poſſeſſione;. mobi/
lem̃ vel immobilem ⁊ in
tellige quando ad exti
mationem fuiſſet peruẽ
tum. alias nullum eſſet

timo. id eſt vtiliſſi

,I TLNX mo. Eſt eniʒ vtile
exqua compenſatur liquida ſit et rodan cnerrde accipienti dan

non multis ambagibus inodata: Yinterrogatione pꝛeceden ti vt ar inſti. qui.
ſed poſſit iudici facilem exituʒ ſni Dte pꝛomiſſiovſuran recte rain ſic e⸗ gor
pꝛeſtare. Satis enim miſcrabileẽ ſacta pꝛobetur: i; inſirumento B. us aliud bo
poſt multa foꝛte variaq; certamia cõſcripta non ſit: tamen iure opti ———

7

aum res iam fuerit appꝛobata: c ¶mo debennn. lius vt.5,depio

Opꝛ.ſeuer. ⁊ ãto.aa.lucio rl edne
* „ 7 — 9 . 1 un .„NV
cta eſtopponi compenſationem u uras ẽptoꝛ cnipoſſeſſo bicerij. devab.
iam certo et indubitato debito et reitrachita eſt: ſi pꝛecium vendito⸗ obli. vbi autẽ no

moꝛatoꝛiüs ambagibus ſpecie cõ⸗ ri non obtulit:q;uis pecuniaʒ ob⸗ ino. vt diees. ſ

ex altera parte que iam pene cõui

demnationis excludi. Hocitaqʒ ſignatam in depoſiti cauſam ha⸗ aut ad bet.
iudices obſeruent et non pꝛoclini buit: equitatis ratione pꝛeſtare co
oꝛes in admittendas compenſatio getur. IDemn. aa. iul.
nes exiſtant.nec molli animo eas Nauis vſure fenebꝛis pe⸗ ( Suns⸗ inl
ſuſcipiant: ſed iure ſtricto vtentes cumie citra vinculum ſtipulationis ra ieu

ſi inuenerint eas maioꝛem⸗ aunpli peti nõ poſſunt:tamẽ ex pacti cõ vrbic eſde act.
oꝛem expoſcereinda ginem eas ꝗ uentione ſolute:neq; vt indebite empt.l. curabit.

Fie, . ff. de act. empti. l.
dem alii iudicio reſeruent.liteʒ au repetuntur neq; vt in ſoꝛtem acce iui Seer vendito.
tem pꝛiſtinam iam pene expeditã pte ferende ſunt. Ren un genl

Erxcepta actione depoſiti fmno r retentionem pignoꝛis emptoꝛem ex tem

ſtram ſancionem’:in qua nec com pſuras ſeruari poſſe dequibus pᷣ⸗ be ſevemer em.

penſationi locum eſſe diſpoſuimꝰ ſtandis cõuenit: licet ſtipulatio in- l.fuctꝰ ſicq; pol

ſententia terminaliꝰ componant. 6 Deʒ. aa. honoꝛa. nennekrictab aa

Poſſeſſonem autem alienam ꝑ terpoſt itanõ ſit merito conſtitutũꝰ ſit eos petere ⁊ ꝑ L

Sõ = ipere: videtur ſẽ
peram occupantibus compenſa- eſt? rationẽ habet: cũ pignoꝛa cõ pbe teneri ad vſu

tionõ datur. De vſuris. ditõne pacti etiã vſuns obſtricta? ras. vt ff de act.

ſH emp. iul. .. poſſel
ſint. Si enim in cauſa de qua agis anb. zdere ſu.

l. qui actionenet

dubium. Item ratione pene.ſ.in qua eſt quãtitas.ᷣvt.j. vnde vi.l.ſis l. qui poteſt. Reeſpond. boc non poteſt obijcere venditoꝛ qui ipſe
in tantam. Item ratione rerum mobilium ibi amiſſarum.vt.ff. de vi et p erceperit argum en.ff. de iur. d o.l. cum in fundo.S. ſi mulier in
vi ar.l.i. J.rectiſſime.HHabent ergo bec locum ſiue conditiõe ex lege ſiue ſin. 5. An aurem bec vſura ſit illicita iure canonico.Reſpon. m

actione in rem ſiue interdicto agatur ad buiuſmodi poſſeſſionez. ⁊ boe aʒo. ꝛ. b. non. quia loco intereſſe pꝛeſtatur. ⁊ fructuũ.vt bic.et ar.

odio buius poſſeſſoꝛis. Sed cõtra.ff.e.ſti ambo.vbi in delictis fitr com ff pꝛo ſo.l.ſi ſocius quimeo. ODepoſiti immo videtur libe
penſatio.ſed ibi in alijs delictis.vel ibi erat bincinde d eiictum. bic nõ. ratus. vt.j.e. acceptam. ⁊.ff. eo.l. eictis. 5. fl. ſed dic bic depo
Et nota bic caſus vbi ceſſat cõpenſatio.pꝛimo odio.vt bic.item eadẽ ſuit ſoꝛtem ſine vſura. vt.j.d ebi.vendi.pi.impe.nõ pol.l.fi. Ae

ratione in depoſtto.vt.S.pꝛoxi.R eſpon. Item ead em ratione.vt.ff.eo. depoſuit ſed non obtulit. vł d epoſuit.ſ.apud ſe vel aliuʒ non ta
l. ob negocium. Item econtra ceſſat fauoꝛe vt in fiſco in caſibus qui ſũt mẽ legitime vt in ede ſacra vt debet.vt.j.e.acceptãa. p (Eaui
ʒ.e.l.in ea. Item ceſſat quando ſpecies eſt debita. vt dixi in pꝛin.buius tatis.contra.ff.de vſur.cum de in rem verfſo.
legis. Atem quando res:expoſcit maioꝛem inquiſitioneʒ.vt.S.e.l.i.F.i.. Aamuis.pecunie.bocnomen pecunie ſtricte accipe vt non

KRubꝛica. De vſuris. Dixit bucuſqʒ qualiter actoꝛis intẽtio minua l. frum enti. item fallit boc in duobus caſibus.ſ.ff.e.l.etiam. ⁊ de
ionibus vel alijs exceptionibus.nunc qualiter augeat᷑. nau.fe.l.periculi.ac. Item eſt verum quod bic dicit etiam ſi pa
interrogatione.que in ſtipulationibus pꝛemitti ſolet.vt inſti. ctum de bijs pꝛeſtandis incõtinenti apponatur.vt. ff. de pᷣſcrip.
de verb. obli. in pꝛin. ig PHꝛecedente. nota bic per interroga veꝛ.l.ticius. Sic et alibi pactum incontinenti appoſitum no pa
tionem pꝛecedentem et reſponſionem ſubſequentem naſcitur ob rit actionez. vt.ff. de relig. ꝙ ſi locus.⁊.j.deiure do. l. auia. Regu
ligatio. K Recte facta.id eſt ſᷣm modum regionis vr legitimus mo lariter contra etiam in ſtricti iur.iuð.vt.ff.ſt cer. pell.lecta. ſed ĩbo
dus vſurarum non offend atur. vt. ff. e.l.i.in pꝛin.et.j.e.l.eos..ſuper. nefid ei contractibus non ſolum ex pacto incontinenti facto de /

contineat cetera in quibus eſt mutuuʒz. alias eſſet contra.]·

Et nota bic ꝙ qui ſolennitatem dicit pꝛobet.vt ⁊.ff.d epubli.quicũq;ʒ benturvſure:ſed etiam ex moꝛa.vt.ſ.de pac iter emp.l.ĩ initio.⁊
fi. Ll¶ Mon ſit.nam tunc pꝛeſumuntur omnia ſolenniter acta. vt in ff. e. cum quidam.S.ex locato.⁊.j.eo.in boneſidei.⁊.S.de pac.l. in
ſti. de fideiul. S.fi. ⁊.j.de contraben.ſtip.l.i.et inſti.de inuti.ſtip.S.ſi ſeri boneſidei.⁊.ff. depoſiti.l.ij.⁊.l.publia.ꝭ.luciꝰ ⁊. ticij. .ff. mͤ.
ptum. ⁊. ff.de verb. ob.l.ſciendum. ⁊.ff.de pact.l.iuriſgen.S.qꝙ fere. Sic l.aqui negocia.⁊ deĩ reʒ verſo.l.ſi pꝛo pante.j.in rem. r ¶Peti
ergo refert an teſtes dicant aliquez ꝓmiſiſſe et ñ v alet niſi dicant pꝛeceſ cũ frumenti ⁊ oꝛdei acceſſ o peti nõ põt.j.e.ſi nudi 8 Er pa
ſilſe interro gationem vt bic. ⁊ aliud ſi in inſtrumento dicatur boc vt di cti.ſ.nudi. t ¶ Solute.lſ. noĩe vſurarũ.ſecꝰ ſi ſimpliciter.qꝛ tue
riſᷣm Jo.ſed.b.etiam in teſtibus dicit idem, vt arff.d ere.duil.quotis in ſoꝛtẽ ten eretur. yt. ff. de ſolel ĩ bijs. S. eos aut. ſy lec y bi ciuili

(sb
Aulsroͤfti

pk
Mpcſkftn
ſtiſi
ſebo
il ſde

Cien

ludn

.

pnnot
re

ntſ

nllos

tüſͤ
lfdecodt

r

deac

nn

ſieocio
Udie
leneloc
ſidenei⸗

Aktbia
akro⸗
o vi
bebenn
lſtſen
ſelie
ſeher ed
Mletß
Urpabe
ſueni.

fadonl
Rpn

Nocl

af
. „,7 % „2, „ „ „ . „ 4 = „₰
runt etiã debet vſura. tunc enĩ pꝛius in vſuras ſimpliciter ſolutũ acci
witni . pitur. vt. j. e. ſt vſuras.ſed ex venditione pignoꝛis redacta pecu/
e

NGRckee nia etiã in naturale debitũ poteſt retinen. vt. ff. de ſolu.l. paulus
danden Vr retentionẽ. poſſe etiã a ſiſco uuc q Rñ.nõ ideo. S. i.
R keſſoꝛe talis debitoꝛis.yvt.j.de vſu.fi.l.ij. li.x.
e P e Eoſtitutu eſt.

ineg e be hec ratio ceſſat. ſiquidẽtpe cõtra
niing R act. oluti. 5.in ⸗ ctus deminoꝛibꝰ vſuris petẽdis
Bis i ar e ſ pisno Ccõuenerit.poſtea aũt cũ ſe debitoꝛ
mnin Obſtricta ſint pſtaturũ maloꝛes repꝛomiſit non
nane ſnolanm. põt videri rata retentio pignoꝛis.
lcit⸗ Kores qñcotpe quo inſtmumenta emitte
— quo fuit datũ pi neo tpequoimlt
N

bant᷑ nõ cõuenerit vt pignus etiã

gnus. air wenee
ad hãc adiectionẽteneat᷑. deʒ

bitfdeen 2 Toͤuenit. nu /
do pacto ⁊ cum

aninien romintnu uerſus creditoꝛẽ vſuraſ
o pacto: ſʒ pꝛso . Aie⸗ riez. F .
bis maioꝛib?pi, Iaioes exſtipulatu petentẽ: ſi p⸗

gnus nõ fuit ob bet᷑ ꝑ certos annos minoꝛes po⸗

“ 55 — . C
NGreN liga. ſtea cõſecutꝰ:vtilis eſt pacti exce⸗
“ ata. als na⸗ . — . .
Ni ualigs tata. prio: ſcm qð cãm tuen poteſtis:

ctetine Sʒ videt að ſic ętiã aduerſus defenſoꝛes ciuitatis

mmAm mraaeſtrebei maioꝛes petentes ex cautiõe ſi ⸗
— Adq.·5. er boc ca baueritis ſꝑ quincũces amitaʒ pu
ſlms hite .&ρ pillon veſtroꝛũ que maioꝛes caue⸗
ſen foersd iſti. Hat rependiſſe.
maſn reaſau levec peratoꝛant.a. anit.
odio vſura ſeri r
hotnne is. Ael dieq ex creditrici q ex ca pigno⸗
— mtewallo conne — O nsobligatã ſibi rem tenet.
ſe nit de maiꝛbuſ Pecuniã debita cũ vſuns teſtibus
önnn leiſi ibi ctam Plſentibꝰ obtuliſti: ea qnõaccipiẽ⸗
kriis Itẽr ſinõ ſirne te obſignatã:eã depoſiiiſti:vſuraſ
iſi u deo videee exeo tpe quo obtuliſtipſtare non
MH m̃ babere retẽtio *
en . vt..etias ob Cogeris Abſente vero creditrice
eungn r.bel go bie ſidẽ ſup hocinterpellare debue⸗
ſearmn mlk im debira lls. 1I Dem. a. ariſteo.
tarſſin HD nanvelbie odio C Reditoꝛinſtrumẽtis ſuis
uni in vſuraru. are dʒ q̃ intẽdit ⁊ vſu
umſilit Emittebaͤt p — Pbale d
Gugin laoet vſra d nasſe ſtipulatũ ſipot. Mec eniʒ ſi
igue dic ꝓ minoꝛi. alaſß erconſend pſtite ſunt. obli
ecelcze, MðBðDNÿ Oné ceſtirii .
i⸗ G b ¶ Adiectionem gationẽ coſtitu
4 als adiectionẽ et
ncenn ats cautioneʒ. et als actionem.
ingin 1 Duerſus.ᷣ bic fuerũt ꝓmiſſe maioꝛes:ſʒ ſolute minoꝛes.
ſſeln 1 Annos. x. vel xx. vt. fl. eo. ſemiſſes. vel quinq; vel ſex vel ſe⸗
niteni . cundũ aʒo. iennio. vt.j. de ſideicõ.l.i. e Vacti.ſ. taciti.
mn i vt.ſ.el. quãuis. ſed cũ qͥs ſibi piudicet minoꝛes accipiendo:vt h
eſuie dicit:qre debitoꝛ nõ pᷣiudicat ſibi dando maioꝛes.vt.ff. de ſol. l.
tnel e qeditoꝛ. .fi.m̃.vt. de pac.ĩꝑpatoꝛes. ⁊.ff. de ac. ⁊ ob.l.arrianꝰ.
dellnn . uiragts. ſr ego remiſerũt tacite vſuras maioꝛes.⁊ ſic eſt õ.
nanſtc, ff. depac.l.imꝑ atoꝛes.ſed ibi expſſe:bic tacite.vt ar.ff.de ꝓcu. ſi⸗
blich liuſfa. 5. veterani.ſic ⁊ ecõtra tacite remittit nõ expꝛeſſe. vi in aut᷑.
ituiſe de ſanc. epi. 5. ſi vero ĩtra.in fiti. coł. ix. ⁊ in aut. vt cũ de ap.cog.
1Hicht 6 H.ſi Ho liberi. coll. viij. Ael dic ꝙ ibi erat liqͥdũ.bicnõ.vt ar.ð.ð
. 4 trſac.pſes. Ael tertio bic ciuitas ſucceſſerar creditoꝛi. vñ eiꝰ dʒ
. 1 1 vti iure. vt.ff. . ce quidã. 5. fiſcus. vel eoꝝ ꝓpꝛia erat pecunia nõ
ngline⸗ ciuiſtatis. Ael iſtiidẽ nõ pñt petere maioꝛes: ſed alij defenſoꝛes:
eſl⸗ ſucceſſoꝛes eorũ poſſunt.vt.ff. de publi.l.licitatio.O.earũ rerum.

3 Ex cautioe.qᷓ cauerat amita pupilloꝝ cui pupilii vri ſucceſſert

Quartus:

creditrici.nõ cogeris.qꝛ ipſo iure es liberatꝰ.vt.j. eo. acceptã. et
osc niſt idẽ debitoꝛ fueni in moꝛa reaccipiẽdo pecuniq depoſitã
t. ſ. e.l. acceptã.in fl. ⁊.ff.e.debitoꝛ. q̃ ſunt .pᷣſidẽ.vt.s.ti.ij.in cõ
AReditoꝛ. intendit. vt 2. S. depba.l.i. tractibus. S. pe.
K ¶ Miañ.minꝰtñ triennio vt nõ dicat.j.de ſid eicõ l.i. pᷣm. MM. qð nõ
placet. ſed illud fauoꝛe
alimẽtoꝛũ hoc odiovſu
rarum.
ENoͤſtituũt. imo vf ꝙ
ſic. vt. ff. e. l. cũ de in rem
verſo. ſed ibi perebãtaur
vt ꝓmiſſe:q̃ ꝓmiſſio ex
diuturna pᷣſtatione ꝓ⸗
babat.hic aũt tm̃ ex eo

em. a. defoꝛo.
Nãuis cũ baſſa mutuã
pecuniã accipet: minoꝛes
vſuras menophano ſpopõderit:
⁊niſiintra cetũtpᷣseas ſoluiſſer.
amplioꝛel⸗ licitastñ ꝓmiſerit:ſip?ꝰ ꝙ pſtite erat. plene i⸗
tpᷣs cautioni pᷣfinitũ creditoꝛ eaſ- nide boc.. depact. lſt
dem accepit. necmaioꝛes ſibi dari cenis. ac.
poſtulauit:ac ꝑ hoc nõ receſſiſſe Qöuuis. licitas et
neninal pᷣſtatione eũ ꝓbare põt: dalar⸗
eas vluras ↄputare opoꝛtet quaz t02. J. fj.
in exactiõe creditoꝛ pſeuerauerit. ontke, SS
m. a. pꝛobo. ta ꝙ differt hec.l. a lege

ertas alias non
valet ꝓmiſſio.vt.ff. e.tu

⸗naſtar. miner illa. aduerſuſ. 5. e. qꝛ ibi
Iptenoſtat: mm itra nõ fuerũt ꝓmiſſe mino/⸗
Wipa p̃finita pecuniã mĩio⸗ res vſure ſy imñ petite et
rũvſurarũ ſolueres:ſed ꝑtutoꝛcs eErxacte. Nẽno. ꝙ vnum
= Dõ 2E . ius eligendo alij renun⸗
filioꝝ creditoꝛis qe accipenolue ciarevj vr ſ. deiutedo.
rũt idqʒ apð ſuũ iudicẽ datũ ꝓba- impe. lij.? f pecunie
ueris: eustpisquo pte nõ ſietiſe a erulee, g⸗
appamerit: vſime maioꝛes nõ eri⸗ Npoſt moꝛt qeditoꝛis
gẽt᷑ . Oð ſi etiã ſoꝛtẽ depoſiiſti nemo fuit cui ſolueretur
id uoid fac. . vt. ff. e.l. pecunie. F. i. ac.
cride ex quoid factum appament p A aioꝛes. ꝓmiſſeſi
invſinasnõcõuenieris. inminoubus efarekr
ſc no.ꝙ ſola oblatione
Bem a. dongto.. edhunt vlure nods
. Sure Ptꝑa ſolute no/P cepant currere. ſic ⁊ ĩ pe
ficiũt reo ad dupli cõputationey. nang ontiſia Bebe
Zunc eniĩ vltra ſoꝛtis ſũmã vſure in bis q iã curere cepiſ/

nõ exigũtur quotiẽstpᷣe ſolutiõis ſent ar i no ſuſfni ob⸗
. ſr ej arnnt atio vel etiã pᷣuata de⸗
ſumma vſuranũ erai t ea coputa⸗ poſitio.vt.S.e.liij.ſʒ eſt
tone AMpr.a ex.a.tirano. neceſſaria cõſignatio er
Rumẽti vł oꝛdei mutuo ſoleẽnis depoſitio. vt H

ſubijcit.⁊.S.e.ſi creditri

dati acceſſio etiaʒ ex nudo ci. v. ſ.e.l. acceptã. 2 de

pacto pſtãda eſt. rcoſionanone ,
. admi. tu.l.tutoꝛ ꝓpu.
Dem. a. populo. S. i. 7.ff. de mino. ait pꝛe
= toꝛ. S.i.accur.

q ¶Erigentur. ope erceptionis. ⸗ ee
* Depoſuiſti.⁊ obtuliſti ⁊ ſolẽniter vtmodo dixi. Item quid in alijs re
J S debitis.Rñ.vt.j.e.acceptã.
ure. nec maioꝛes nec minoꝛes.
de.⁊ qð dicit ꝑ tpᷣa.i.perplures annos:vt⁊ accipitin danielede anticri

. . — „ *

t ¶ Solute. vel etiã ſoluen

ſto. regnabit ꝑ tempus ⁊ tẽpoꝛa ⁊ dimidiũ tpis.i.annũ ⁊ duos annos

7 dimidiũ annũ.Ham etiã tantuʒ pꝛedicauit ieſus in tertis. Et dic.xx.
debeo quoꝛũ noĩe vſuras ꝑ longũ tpᷣs ſolui volo repetere vſuras qua
ſi vltra duplũ pꝛeſtiras non poſſum.qꝛ que ſunt vltra dupluʒ vel vitra
legitimũ modũ in capite anni diſpiciendum eſt.
u Agd dupli. vſurarũ legitimarũ:ĩmo ſoꝛtis.vt.ſ.e.eos.
a ¶ Solutionis. faciende pꝛo vno anno.
b ¶ Cõputationẽ.i.qntitatẽ ſoꝛtis.vt.ff.de nau.fe.l.nibil.S.pe.
umẽti.acceſſio qᷓ vſq; ad duplũ extẽdit᷑nõ eĩ ꝓpꝛie pᷣt dicivſura
Macto. dũmodo inter legitimũ modũ.vt.ſ.e.l. eos.S. ceteros
BSed qua actione.Rñ.ꝑ conditionè triticariaz. vt.ff. de triti.l. i. Uel dic
cõditione ex bac.l.⁊ fa.j.eil.oleo. Itẽ no.bic exnudo pacto d eberi vſu⸗
r

Ziber

R

auef

ujmn
t r “ er denat fe 1 Dereutt. ESed reaſit are t. 5. eol. a barbaris. Alij vt Yo. nõ diſtin guunt an ſit ſolirus fenerare vel ietoet
tain vt t eo eri. denan kel peienſ ed⸗ lartte d. vr ete 3 65 n ſenß H nebent vehſete Ne del ſeltſ
ququis.Itẽ no.qꝙ ex nudo pacto hic oꝛitur actõ.q eſt ſpoͤle. vt difin? no. no ſemp fraud aumi erquannsrepenc vt Dic. L.f uncn
X pꝛedio.fructus.qͥ ex cõuennoneloco vſu ẽõ.de pac.l.legem. emp.i:.iuł.S.ibidẽ.⁊.ff.e.l.pena.⁊.l.pecunie..Hec ob.d.l.qͥ ſemil⸗ Purton
Aari percipiebant᷑.ðvt.j.e.ſi ea lege.⁊ ſcõm hunc caſum fui hic ob ſes. qꝛ ibi er negligẽtia. bic ex pmiſſione peti᷑ vſura.⸗. hoc vbipe invpd
latio cõſignatio ⁊ depoſinio ſoꝛtis:vt pſura que cumere cepat deſinat. na adijci᷑ quãtitati.ſecus ſi ſpeciei pꝓmiſſe vel facto: qꝛ tunc tota V Naci
brnneone ih e D pdio pignoꝛi obligaio mero quãtitatẽ ſpſiſſe: vt ſi inra denanſacl pꝛo⸗ u
iũ oeatl Porer k, ccreditoꝛ poſt oblatã ſibi iu- diẽ certũ debito ſatis nõ feciſſet cũ Etage nn
ctus. Rñ.cõu ertit eã po vt n, r. ſ fi⸗ fI a d e Mns
ſtea in ſuos vſus. el repecumaquanon ſuſcepit: ſi fiu⸗ Pena quadmupli railclete an ncce vſuris coꝛrectuʒ mMlz
dic ſcðo ꝙ ſola oblatio (ctuis accepit:cxonerari ſoꝛtis debi Pitauns ſoꝛma no Patit gecon⸗ ane⸗ ceettol . 4 ini
fuit bie futuras qns tũ certu eſt. ¶ Shem. a. euſta. tractus iſtius vltra penã legitima⸗ R—— ui
vrs eſihtertant aum i Mboneſidei iudicijs: qua rũ vſuratũ poſſe pcedere. cũ nec pen vtdi Pe
Ouente a certa die in an ſt negocioꝝ etia geſtoꝝ Bem a. ſullpitio. xinec vlar nn ſenel
rea. Er a dicit debitů vſirantz rönem habeni certu eit. Emnõ fumentũſz pecu⸗ nado mtanto c init
ſoꝛtis exonerari.ſ.ab ip i Emitu eſt indici: ſ SsIn am fenoꝛite accepiſte alle⸗ nabo in tanta & (cdati
ſa vſura futura i ante Ded ſi finit eſt iudiciũ: ſnia q;is Iuiam fenoꝛite accepiſſe alle⸗ nee nantinee en
die aduenientẽ obtulit. mMinois cõcdlẽnatio facta eſtnõad gas: vt centa modiatio tnitici pᷣſta⸗ ——— 22
een e jectis vſinis: neq; ꝓpuocatio ſec remm: acniſiis modus ſua die fuiſ placer qꝛ ſieſen .
perciperet crediroꝛ vicc ta eſt: finita retractanda non ſunt. ſet oblatus mẽſuraũ additamen⸗ naller daloti aim
lurnd a cerra die ln Mec eius tpis qð poſt rez iudica tisin fraudẽ vſinaru legitimanmm big nſurg Yran uiz
bicſuiſſepſuras. v, di ka effluxit vſine vlloiure poſtulã⸗ grauatute eſſe cõtendis: potesadd nõſebus ſod d Pie,
cit poſt oblationeʒ ero tuir:niſi excꝗᷓ iudicati. uerſus impꝛobã Petitione copetẽ bee nhonere almn
s anekante veds Dem. a. arelio. ti vtidefenſione. In qnten. Coll. ſzia blelijn ien
pig. actli.ꝛ ruc dic de, H Jea pactiõe vroꝛ tuamu iij. cõſti. v. nullũ credi.ag. Nhec frdicagè qan in
buũ oris ideſt debtu ¶uã pecuniã dederit: vt vi⸗ —— ergo. n no. 5, tmiihe
bonefidei. in (e vlura domũ ihabitaret: pacto A⸗ Hhec:ꝗfuctꝰ aridos cre⸗ ſtarek. nole ne
Ais qnatur böe ¶ʒ ita vt cõuenit uſa eſt: nõetiã lo⸗ Idit agncole vel pecuniã: in vno qᷓ ſo tis h ſiula⸗ d
ſidei babet. vrs. inj. cqdo domũ penſionẽ redegit. re· qʒ anno ꝓmediooctauã ptẽ mo-⸗ iononandtobe. din
Sminkeg eal. n5 ſt fer queſtionẽ qſi plus domꝰ redi cij: ꝓ ſolido ſiliquã vnã vſuraruʒ ligationẽ pecũie. Etn
g ¶Geſtoꝛü. vt inſt..öõ geret ſi locaret q; vſuraꝝ legitima noie accipiens:terrã ſeu aliud qd s 4 ſAmpraban. i
act. acionum. rʒ ratio colligit: minime opoꝛtet. pignoꝛi acceptũoĩmodo reddat. tamentũ. Se; Ht
behariondi anolumẽ Picet eni vbenoꝛe ſoꝛe potuert ¶ Si veroaliquid pᷣterhoccommi⸗ mraukdelg D
t e aberi cenu offcio cõtrahilocatio: nõ iõtũ illicitũ ſe⸗ ſerit actione oĩno cadat. acdens ag. aad N 1
iales giht ban dine. nuseſſe cõtractũ:ſed vilius cõdu pr. philippus euſe. AAuida legiit ſug 3 l
2 f locat auero. a f. cla habitatio videk. —NJeallege poſſeſſtöez mater humerwoli nx ii
deneg. gel a tantu dẽs I Mpr. goꝛ. a. claudio. (Otuaapud creditoꝛẽ tuũ obli⸗ Dbec an/ gii⸗
ſenehe⸗ Nak. E. m allegas vxoꝛẽtuaʒ ea/gauit: vt fructus in uicẽ vſramm e vm
ke el noꝛis cppt vſu . ACditione mille aureoꝛũ nu ↄoſequereturobtentumaioꝛis pce, mei srat d
edbane no dirit. vt òM ð=ð vrar. ſ.o, l⸗oleo. ſ
dieſubiſfd76dll2. Ein iz in aſiſs e ⸗ Anttaus. en
iudi.l. i lo. certum. egtt. . en 1
edi rr findieom mmiſl poſt duarhor mẽſes cunuttonenme vt . lis oꝛ er in Ser Fenetalior qᷓ; i delca.ſnt oe jig n
ſ. de vſu. rei iudi.l.ij. ⁊.l.fi. Sʒ. A.dixit etiã medio tpe currere ſi antea ob cy. pe.l.i.Hã etia ad alia qᷓ; a pecuniã trahit᷑ ibi textꝰ in ön. 6
4 8 pin et ereriſfelim ficleicomitas nõ placet. qꝛ ibiĩ fiu⸗ ſed ſm eos H vltra Srrein n uthar rc 4 ufe
. ſ . . E. l. . .C „ *E . 1 .1 4
ESS ſeeus ergo ſi locaſſet ⁊ penſionẽ maioꝛeʒ le certeris ſerua leges illas.nã ⁊ alias ſubuenit᷑ ruſticis plꝰ qᷓ; alijs um
eg packlone. S. ũc enĩ in fraudẽ legitime vſure vr̃ factuʒ vt. . de teſta. l. fi. ⁊ diſtingue circa hoc an mutuet quis pecunias I
ßm Serim ncrlarncte. p Koducta. qð tolerat᷑ röne ad numerũ.an aliud qð cõſiſtat pondere numero vel mẽſura.p⸗ A
incemtinidinis vtſe ſtea.ſed 1 qrlicitu en c8trabentib cff demino. mo caluſi ſtipuletur in pecunia vſuras põt infralegitimũ modũ A
WrAcliegno viach ſapſno ergo detracto ſtipulatio vires ba/ ra.ſi qͥdem certũ nõ valeret vltra legitimũ modũ:vt baclege cuʒ i
bebat. vr bic.ꝛ.ff e becunie in pnc. Et no.ꝙ banc.l intelligit. H. non fiumentũ. Oi aũt incertũ modũ tunc etiã vltra legitimũ mo 1
ñ ta lis erarpſ ona qᷓ cõ ſueuerit fenerare ſi eſt 5 talẽ pᷣſu mptionc non dũ 7 vltra cen teſimã. vr. ſ el. pꝓxi. ⁊. Z. e. ſi ea. 7 eſt ratio: 42 in incer 6
admittã ꝓbationẽ. In alijs aũt gratis dantibꝰ pecuniã et maxime ius titudine ſe poſuit.vt ar.fl.de nau. fe periculi.na pot eſſe ꝙ min18 i
ſignoꝛantibꝰhocpactũ nõ repꝛobatf.xt ar. f.e.l. qͥ ſemiſſes. . fi. ⁊.f. de vel plus pciperet qᷓ; nũc credat: æ boc ſeruat᷑ ⁊ in muſticis ⁊ aljs
pe.here.l.vtrũ.S.ſi.⁊ de pig.act.l.vniuerſoꝛũ.⁊ de re mili.nõ omnes./§. Scdo caſu.l. qñ mutuauit qð eſt in pond ere numero vel menſu

Muartus. De vſuris.

ra. tune ſt ſtipulet vſutas ſiue acceſſiones ituis rei ꝓ quãtitate me. 2. de ſolu. l. obſignationẽ. §. ſed ita demum.

not ſtioulari in⸗ In bibeak. qͥd miri.ipſo enĩ iure oĩs obligatio tolli vr. vt.ſ. de ſolu. l.
ene illa vltra centeſimã põt: etiã põt ſtipulari. geramd min ſhore⸗ g Wanenene d Kman murus F.i. HMec ob. non ſit directͦ dfium
fen rittüc valere q nõ excedet. v roneincertiudis valte odij: vt h ccreditoꝛis. vñ no dat᷑ ei directa rei vendicatio ſed vtilis. vt. . in fi. buiꝰ
dIſa in bac.l. . ſ.e.l. oleo. Sed in ruſticis vſq; ad tie ens ſluz in l.nã nibilominꝰ ipſo iure eſt debitoꝛ liberatus,ſicut ⁊ beres cedẽdo act.
ideſfig ſed iure nouo m Jo. 430. 7 nos nõ ſolũ in ruſticis ⁊ no ſoluz l.na nibilomin⸗ eir debitosn kegatalte ois loa
nnere minoꝛandis vſu —.———— . ,„ „ „ ab actione er teſtamen⸗
fun s vel aceſſioni pti emolumenti ppterincenũ friu des: vel vbi cõpetens iuder ſuperr tono ma ſeſeparepo⸗
lluce; buſ.ſʒ ex toto tol · ſcindiplacita nõpoſ ea re aditꝰ deponi EasS diſpoſuerit teſt actionez extoto. vt
Fſtl lunt vſure. vt in (tuũ euẽtũ relcnch placta nop Muo ſubſecuto ẽt ꝑiculo debitoꝛ fr p ſoco. lij. . iij. 16
ſs Gfn aut. de ec. ti. i. ſunt. ¶ Bem. a. caſtoꝛi. .„N6 HH tollit vcũ ſ pecul.quid ergo. Idez
idine olk ir. vbidiefMdebitas etiam vſuras ſi liberabit᷑ ius pignoꝛũtollit᷑ cůfß inmuliere que fundum
—R uandas regulal ⸗ e E ſolute 65 f. rit uiana ẽt actio manifeſte declarat in dotẽ ꝓmiſit. naã dan
idied ſanctoꝛuz qtuo: M-—-ante ſoẽ otend mern an inhiberi pſecutionẽ: vel do eũ liberata eſt: licet
ſtudnn (cä¹z1 ſunt ei“ ac ppterea minuere emm nõ potu pignoꝛis inhibeni pſec rvel dbs remaneat en
nn bibite nicens erint:poſt ſoꝛtẽ redditã credito ſolutispecunijs: vel ſi p credito’? ad. vti deiure doti. i
eiar Foas ſterid giuris ſteterit ꝗminꝰſoluant᷑ . Oð etij tebus. IJdẽin eo ſol⸗
ſtun Item ſinulla ler nifuerit date: excluſa veterisiunis ſtetent qm S . e ditoꝛi. ſ. ultilli curaroꝛia quo
☚ diceret. adbuc ů varietate repetipoſſe ppenſa rõ'e ĩ traiecticis Fuani oʒ: creditoꝛi.ſ. eſtreudcatu mandatus
R palerer c int 5 atij eſt. 1 Dc. a. Hyreneie. actione vtili ad exactionẽ earũ nõ nã liberat ly nõ efficia⸗
tetontee legẽ dei. ⁊ ifenoꝛ fimatũ eſ 1WÆ.a. . erſus debitoꝛẽ niſi foꝛe eas re turdñs pecũie creditoꝛ
glincl no pot tollerele / ceptã mutuo ſoꝛteð cim aduerſus de toꝛ te eas vt ff. de ſolu.l. vero pꝛo
in Ee; ubioꝛis. dt vſuris licitis: creditoꝛi pꝰ cepitꝰ. cõtra depoſitariũ vel ip⸗ curatoꝛi.5. ſed 2ſi quiſ
n Falruherne iõey 'offer. Zt ſi nõ ſuſcipiat ſas cõpetente pecuniasꝰ. mandauerit. . lcũ as.
lgiſot arbi. nam magi / conſignatã in publicũdepone:vt em. a. aelio. ,„ dirit dñiuz traſire ĩ do
ti ſrar Siez Dlct Slegitimaru ſi rtü ihibea⸗ nſtitutionibꝰ ſacris ꝗ Vl minũ ꝓppter pᷣcedẽs mã
nuln zps adpaulum. curſuslegitimaru vſuraruibibean⸗ E utimie ed e wird he daes
. du dur eſt ð ſtinu, tur. In hocaũt caſu publicũ in- tra certůmo n m d daro.. ſo iure ſea per ee rec
Kenr lũ calcitrare. Itẽ t ſſi ⸗ ecume ꝓphibent. trolli. vt i fi. l. dices. iteʒ
alaerae Ir telligi opoꝛtet vel ſacratiſſimase exigipecunie phil A lnrga
ii uus tollat leg ez ” ee cio iudicis debeant᷑. Sed qͥdã vt Jo. tũc ſola ob⸗
Onni;⸗ ramẽtũ de bis pᷣſtandis tenet. vt. S. deleg.⁊ Rrno d ſirfs yl bus. nã que nõdũ incep erũt currere etiã ſola oblatione tollunt. vt. .e. ſt
i boc etiã multũ facit.qꝛ.d.l.iuſtiniana.⁊ aut.de ec.ti.eſt de ſterio b¶Laſu. bñ dicit bic caſu. nã als aliter accipit᷑ publici nomẽ. Pte.
W Bunis: vfia quaſi peniruiſevſoe eo hmſſanrca na bj ſtellca. aecknean gimor pubt ins publici. valitirinſti dere dit .t.
untn Ia bloꝛ d coganr. vrff deinre codt .z. dlend: r eſel e i Eericlo. olo ſ et ſola oblatio liberat ſm diſtinctionẽ quã in pꝛinc.l.
. 4 mipiztibt .f. Necob. buicopinoni. inaut. devſurnon. ques dixri. RZolli vt. ff. aui. mo. pig. vel bipo. ſol.l. itẽ liberal. . qui
äs nla abir . Porus 7.l.paulꝰ. S.iiſi queras an ĩducat pig.act.ſola oblatio. diſtin⸗
min quoeis e dern muleg erar n i Pre dberl uln ec⸗ tnan ganur an fiat in iudicio. ⁊ tũc agit pig. act. an nõ. ⁊ tũcnõ. Iz poſſit de⸗
Ipbn diorœnudopaco: ſineſtipulationedebent. t enau, ugr tregnetegeicmepimues heler d. ſtoepig. acl Are alie F.fi.
Elplreleos.AAed mane deetu. . dim legate deleite liberat. .i. IQuũ buiana.i.qſi Fuiana qͥ ypotb. vocat᷑ q̃ ⁊ ꝓ
eni di lelt. Sol.ibi ſpale duplici fauoꝛe.ſ.vltime voluntaſ ⁊ in egato di kenbe ſ. e Enrepructivence Kefamisna
l oh ad pias cauſas relicto. „ c ocediſſet. vr.ſ. m Soluank vnfl depig act. .alienã. 5. f. . dlites liberak. 5.i.2.. de
ia1 A eans pie önaus poſtiicti Hmtoclinnetgontaryifti 1l⸗ ig.l. fi 2.ſ. de pig. act.l. ſi dñm. 2.l. creditoꝛ. n In traiecti⸗
laeltin deſolu l. cñ pecunia. boc ĩtelligir ꝗo. qñ dubitari poterat vrrũů ehs. procbitor ofa erdo v oſignado deponẽdo liberet᷑. de quibꝰ di/
ſgiſtiſn tm percipere an minus. qꝛ cõ ſueuit qñq; minus:qnq; mm̃ accipi. s ii UVtili. depoſiti vel in rem. ⁊ ſicnõ eſt in eũ tranſla⸗
mendiſ Ceterũ.ſl indubira bile vr cõi opinione etiã ſi aliter olſſer tonn⸗ Eeeg. 4 piKtreplt, rboccaſd loquſe f el. debiror in
“ gaemn eſendene pldeia Im J0. ar. de do:ſancimuo ·.li. ar⸗ fi. Sed qᷓ actioneipſetun cuenit. ma no. qꝛ fublata eit ipſo iure. vñ
lleor. Feeaen ali ciulli b elnõ potu/ in ppetuũ ⁊c.vt.ff.deſolu.l.qui res.S.areã.⁊.ff.d epoſiti.l.i.S.ſatiſd atõ
5 MsbitasVrch lrebnetarele Zann. droa ne. Rñ.vtili in rẽ vel ad exhi.ſicut qͥlibet alius:vt ſubijcit.vel dic etiã pꝛi
iftnn, (cunrineſolure niminnerinr ſorta ſien H ma cõueniri. ⁊ fingitur non facta depoſtitio cũ non durauit.vt.ff. dein
lin aesKenen aceeigonondarde fiante vel rẽ verlſo. l. ſt ꝓ pte. S. verſum. Ael tertio dicas tolli ꝑ gcarions aue o
kialt polt oluank ſeda 1 rqurſoꝛni d p⸗ ſoꝛs ſoluta cõdi ceptio fit inefficax cũ debitoꝛ recepit pecuniã. a Kontra depol!
poſt ſoluant.ſed ante ſolure cedũt ſoꝛti ⁊ poſtea ſoꝛs ſolute de.ſi tanũ.vtili depoſiti. b ¶ Pecunias.i.poſſidentẽ pecunias vnili in
ſaode citur. ſed poſt ſoluteipſeeedẽ cõdicunt᷑: vt bic.⁊.ff.de cõ di.inde. anii. vtili depoſitii. RRadnge enrionemipſo
A glor ibin⸗ Nieni ſeet anſt Reihieebitetcr animent L esiigeagoebihis lenene obligattone ar vchanio Fe n
,A oc qn vtroq; caſu ſunt idebite. neeree . e — pt. S. e. R creditrici.in fi. Atẽ obla⸗
W . 5. l.quãuis.⁊.l.ꝑ retentionẽ.⁊.j.e.ſi vſuras.⁊.l.pignoꝛibus vt. z.ti. el.ij. niſi cũ nõ eſt cui offertur. vt. S. e. ſie detaag imecht gn ee
ucſi 2.ff de ſolu in bis.· . impatoꝛ.r.l creditoꝛ.. paulus. tſao ſola vſuras futuras ipedit. Item penã cunetcnus ucaeg.
nnnn ceptq mutuo. idẽ in omni debito qð põt cõſignari. ſecis ſi te. ⁊.ff. de ie in nororolidl pignervrdirl. Iie interitũ fa
ud in eo qð cõſignari nõ põt. vt.j. de do. antenup:auten. dos u. ror P pu. re ſolo ob i ieequir Banin duob⸗ cu⸗
Uiu äl ſibt ſole oblatioliberat debitoꝛea debito. vt. j. de cõdi. inſer.l.fi.⁊..
