r ¶ Bup bijſdẽ.ſ.duobꝰ.ſ ꝙ pmãeatvſq; ad terminũ litis ⁊ qð det deci
mã ꝑtẽ ſi ſuccũbat. Itẽ qð nõ põt fideiuſſoꝛẽ dare.vt ſubijcit.qdð intel
lige cõmode.vt.ff. de vᷣb ſig.l.nepos ꝓculo.⁊ eſt ſile ad boc.j.de aſſer.
tol.l. i. F. oé. z. ff. ͥ ſatiſd. co. l. ð die. §. ſ. ſ (In decẽ.als ĩ denis.ac.
t Cauſa. facienda ſine fid eiuſſoꝛe. .
u ¶ Ex vtrinſq; i. apud arbitnũ apud quẽ dicta cautõ nõ pꝛeſtat᷑ſed cõ/
tra puto.qꝛ iudiciũ oꝛdinaniũ imitaf.vt.ff.de arbi.l.i.⁊.ſ deiudi.l.rẽ nõ

Mouã.dic &niſt in cꝗ̊.⁊ci.niſi remittat᷑ pdcã cautõ ↄſenſu ptiũ. vt ar. ff.

Ecernimus.poſthac i.poſt bãc legẽ. de ferijs. li.
lon deſunt. cũ multe ſint. s Poſſunt. f.monachi. ac.
7 Aiomnedicleen monacbꝰ a monos qð eſt vnꝰ ⁊ achos qð eſt ir ſtis
q ſolus ⁊ inſtis ſtare debet.no in timultu, ſic eſt ar, er vinois. yt.ſ. de of

l Guccedat.qui in codicillis grauatus eſt dare tale legatum.
m Sdeicõmiſſariꝰ. a qͥ bꝰ ſit tale legatũ relictũ.nã ⁊ ab iſtis pot
relinqui. n ¶ Incertũ.pꝑ qð videt᷑ nõ valere. vt inſti. de leg. F. ĩ
certis. ſed õᷣ eſt. vt hic.⁊.j.e.l.ſi qs ad declinandam.
o ¶ Exactũ.ſlegatů. p Wer quem.i. aliquem.
qe Deſignatꝰ eſt. ſ executoꝛ. r iaodr ab hrdevł legacario
8 Zicẽtiã. vt ar ff. de reli.l. ſi qͥs fe. S. funꝰ o. Quid aũt ſi nõ fa⸗
ciat.Rñ.cogi põt cauſatiue.vt in aut᷑ de ec.ti.S.ſinaũt qͥ hoc face
re.col.ix. Itẽ qua actõe aget deſignata ꝑſona vel epᷣs.Rñ.cõdi⸗
ctõe ex hac.l.ſi eſt certꝰille cui eſt derelictũ.ałs q̃libet de pplo.ar.
ſ. in fi. buiꝰ. l.vt.j.ꝓxi S. Vel officio iudicis ⁊ idẽ auxiliũ babet il
le cuiꝰ relictũvt xenod ochiũ epᷣm vł deſignata ꝑſonã.⁊ fac ad
boo ff. de leg. ij. ſi qs a ticio: ⁊ qð ibi notał: ⁊ ff ad trel luciꝰ F.

meuia...ff. de alimẽ le.l. alio herede. ⁊ de leg.iſt a plunibꝰ. in wpn. cã.arg ff. de pig. act. ſt qᷣs in

ff. de leg. inj. ſi legatarꝰ.a.l.qdẽ S.ſi ſcriptꝰ. Sed an õ.ff. ad tre.
l.lueius. S. meuia.ſed hic ſpeciale.

8 Licẽtiã.ſʒ S.ff ad trebel.i.luciꝰ.S.meuia.vbi cõmiſſarij nõ ha

bẽt ptãtem exigendi id ad qð cõmiſſarij ſũt cõſtituti,ſol.cũ cõmit

titur cõmiſſarijs

alicuiꝰ relicii di⸗

ſtnibutio aut eiꝰ
qð relictũ eſt ad
pias cas.⁊ tunc

omiſſarij pñt pe
tere ⁊ exiger̃ etiã

ſi lucrũ non pci

piãt. ⁊ ſic loquit᷑

bic. ⁊ ad boc cõ

coꝛdat.ff. de reli⸗
gio. 7 ſum. fu. l.
ſi qͥs ſepulchꝛuʒ

H. funꝰ. Aut eiuſ

gõ relictũ eſt ad
glias cãs non pi

as. ⁊ t aut fidei
cõ.lucruʒ babet
aut nõ. Si bʒ lu

crũ tunc actionẽ

bʒ. vt. ff. de le. ij.
ſi qͥs ticio decem
cc. ⁊ de leiij. l.ſt
legatariꝰ. in pᷣn.
Segd ſi nõ bʒ lu
crũ ⁊ ſit ſimplex

miſter. tũc no bʒ

actionẽ. vt ff. ad
treb.l. luaꝰ. S. me
uia,. ⁊ de adimẽ.
le.l. filio..matri
ſue. ſʒ ſolutũ po
terat ſibi irroga⸗

re. Sed fallu ſi
ꝗad pias cãs reli

ctũ eſt. vt in caſu

noſtre.l. 2 de le.

iij.l. pat. . tuſcu ⸗
lanus. ? niſi ĩ cã

alimentoꝝ. vt. ff.

ðᷣ alimé. le.l. auo
ber̃de. Itẽ fa lit

ſi ſpaliter dixit te

ſtatoꝛ. vt illud le
gatũ p etat ⁊ exi⸗
gat vt. ff. de le i.
La płribꝰ. Secũ
dü iſta diſtickio
nẽ intelligunt ð
cretales dicẽtes
q lid eicomiſſa/
rij vt executoꝛes
poſſunt ab inuiij
beredibꝰ exigere
Sed nunqd iſti
ↄmiſſarij qui de
bent expẽdere ad

Ppias cauſas debent cauere beredibus de erpẽdẽda pecunia Re
ſpondet᷑ nõ.vt inſti. de ſatiſd a.tuin pn. 7 Aan bocffadt. ſai⸗

ſitionẽ pij teſtatoꝛis infringere pł
ipꝛoba mẽte violare aſſerẽdo ĩcer
tũ eſſe legatũ vlł fideicõmiſſũ qdð
redẽptioni captiuoꝝ relinquit᷑:ſʒ
mõis oĩbus exactũ ꝓ volũtate te
ſtatoꝛis pie fei negocio ꝓficere.
Et ſi quidẽ teſtatoꝛ ſignincauerit
ꝑquẽ deſiderat redẽptioneʒ fieri
captiuoꝝ:isꝗ ſpãliter deſignatꝰ
eſt legati vel fideicõmiſſihẽat exi
gẽdilniaʒ:⁊ ꝓlſua ↄſciẽtia votũ
adipleat teſtatoꝛis.· Sinaũt pſo
na nõ deſignata teſtatoꝛ abſolute
tãtũmõ ſummã legati vel fideicõ
miſſi taxaueritq debeat mẽoꝛate
cãe ꝓficere:vir reuerẽdiſſimꝰ epᷣs
illiꝰ ciuitatis ex qᷓ teſtatoꝛ oꝛt᷑: hẽ
at facłtatẽ exigẽdi q huius rei gre
fuerit derelicta:piũ defũcti ꝓpoſi
tũ ſine vlla cũctatõe vt cõuenit?
ipletums. ¶¶ Cũ aũt vir religio
ſiſſimꝰ epᷣs hmõi pecunias pio re
lictas arbitrio fuerit ↄſecutꝰ:ſtati
geſtis intemeniẽtibꝰ earũ qᷓʒtita
tẽ ⁊ tpᷣs quo eas ſuſceperit apud
rectoꝛẽ ꝓuicie pvᷣlicare debebit
oſt vniꝰ vo ãni ſpaciũ: ?
numerũ captiuoꝛũ:⁊ data ꝓhis
pcia euʒ manifeſtare pᷣcipimꝰ: vt
Poĩaimpleant᷑ tã pie deficientiũ
volũtates. Ita t vt religioſiſſimi
antiſtites gratis ⁊ ſine vllo diſpẽ
dio pdcã geſta ↄficiãt:ne hũani/
tatisꝰ obtẽtu relicte pecunie iudi⸗
condiſpẽdijs erogent. ¶¶/
ſiteſtatoꝛ q hmõi legatũ vel fidei

cõmiſſuʒ nõ deſignata pſona reli

quit barbareiſit natõis ⁊ de eiꝰ pa

tria aliqua emerſerit ãbiguitas vir

l. oiui. Ael põt dici ꝙ debeãt cauere. vt c.ff. de cõdi. demõ.l. 4

bus dieb?ꝰ. H. fi. vel diſtingue aut pſona eſt ſuſpecta vita ⁊2 moꝛi⸗

bus. 7 qꝛ nõ poſſidet ĩmobilia. tũc teneat ſatiſdare. Aut nõ Eſu

ſpecta. ⁊ nõ teneatf.ar.ff. de peti.be.cũ idẽ e dẽ,in fi. ⁊. ff. qͥ ſatiſ⸗

da. co.ſi fideuſſoꝛ. 5. fi. Sʒ an de expèſis credit ſacramẽto cõn
ſanon. videt᷑ ꝙ ſic.vt.ſ.de dona.lſi qs ꝓ redẽptõe.in pᷣn. Ael 8

Ddic Z. vt hac.l.S.cũ aũt.vel veriꝰ.aut eſt modica: ⁊ ſtet aſſertõi FS

e. Sl magna leſt bus yel inſtrumẽtis debeat ꝓbare expeſaʒ fa

Deepiſco.⁊ cleni

pigno. .ff. de vẽtre inſpiciẽdo.l. i in fine.

t¶ Vꝛo ſua cõſcientia.i.ſicut ſcit teſtatoꝛẽ voluiſſe.ac.
u ¶ Mꝛik. i. oꝛtus eſt. ⁊ ſic tẽpus ꝓ tꝑe ponit. vt. ff. de neg. ge.l. iij. F. bec
ba. a. ff. de reg. iur. l.nec ex oleni. Niibi ponit᷑ pñs ꝓ futuro. vt.ff de vſu
fru.l.ſi fur. ibi.qui ſubmittit᷑ ⁊c. Itẽ quid ſi in vna eſt oꝛtus:⁊ in alia bʒ

reuerẽdiſſimus eps ciuitatis eiꝰ
in quaidẽ teſtatoꝛ defunctꝰẽ eiuſ⸗
dẽhẽat legati ſeu ſideicõmiſſi pe
titionẽ defuncti ꝓpoſitũ mõis oĩ
bus ipleturusʒ. ¶ Qð ſii vico
vlin ternitoꝛio teſtatoꝛ moꝛtẽ obi
erit:illiꝰ ciuitatis vir reuerendiſſi⸗
mus epᷣs exactionẽ hẽbit:ſub qᷓ
vicus vel territoꝛiũ eſſe dinoſcit
Et ne piũ defunctoꝝ ppoſitũ im
pꝛoba fraudatoꝝ calliditate cela
ret᷑: qcqd ꝓhmõi cãa teſtator re

lictũ fuent: vniuerſi qid quocũq;

mõ cognouerint:vel in vini clanſ
ſimi rectoꝛis ꝓuincie vel in vꝛbis
epᷣinoticiã deferẽdihabeãt facul⸗
tatẽ liberã. Mecꝰ ðlatoꝛis nomẽ
ſuſpitionẽq; ſoꝛmident:cũ ſides
arqʒ induſtria eoꝝ:tã laudeqʒ ho
neſtate nõcareat ac ꝑiter pietate:
cñveritatẽ in publicas auresin lu
cẽqʒ deduxerint ¶ In autentico.
col.ixx.cõſti.ſexta.de eccle.ti.ſi ꝗs
autem pꝛo redemptione.
Icet teſtatoꝛ vel donatoꝛ
interdixenit ei aliquid ad
poc pticipiũ in re habere:idẽ ẽ in
yconomo.Sed ſi hiꝗ facere iuſ⸗
ſi ſũt neglexerint:ſemel vel bis ab
epᷣovel yconomoadmoniti ꝑ pu
blicas ꝑionas:amittant lucrũ qð
eis cõtingebat ex volũtate defun
cti:⁊ eps habeat lniam vẽdicare
illud lucrũ:æ aliud qð diſtnbui ð
bet debeat ⁊ dſtnbuere: qð ſi nõ
fecerit rationẽ reddere debet.
Dem. aa. armaſio pᷣpᷣ.

quẽqᷓ; vel in hac regia

Vebe vl in cetens Puicijs

domiciliũ. k Impleturus.ſ. epiſcopꝰ.

ad muni.qui ex vico. ad. m Bub

domiciliũ. Kñ. eps vtri
uſq; ciuitatis agere põt

vt. ff. ad munic.l. eius.

celſus.⁊.l.aſſumptio.S.
iuris.⁊.ſ.de adop.l.in a
dop. quidẽ in fi. ar. ð.ᷣff.
de ver. ſig. l. puinciales
ſed cõtra.ſ. . ij ibi ſt
teſtatoꝛ ⁊c. vbi dicit epi
ſcopũ illius ciuitatis in
qua fuit defunctus. ſol.
ibi qñ erat barbare⁊ du

bie natõis. pᷣ qñ ſciebat᷑

VAel põt dici oꝛit᷑.i.mo⸗
ritur quãtũ ad nos. ſed
oꝛit᷑.i.incipit eſſe in alio
mũdovt in natiuitate di
citur ſanctoꝛuʒ in kalen
dario.
x¶unctatõne.i.ſine vl
la dubitatõoe. vel dic.i. ſt
ne ylla moꝛa.
x ” cõueniẽs
eſt. ac.
3 mplerufua allon
ſuccedit archiepᷣs in eo
faciẽdo.vtin aut᷑.de ec.
ti. S. ſi aũt qͥ boc facere.
col.ix.⁊ ĩ aut᷑.lʒ teſtõꝛ ⁊ c.
⁊ ſic lege h̊ aut᷑.lʒ teſtõꝛ
⁊c.que ẽ de ec.ti.S.ſi qͥs
aüt. ⁊ ꝙ dicit idẽ ẽ ĩ yco
nomo.i. cũ epᷣs deeſt. ⁊
tũc archiepᷣs cũ eo ſtatĩ
7 nõ ex intemallo.
2 Beſtis. i. ſcripttis

a Interueniẽtibꝰ apðᷣ

pꝛincipraaem.
b ¶ Debebit. quaſt faciẽ
do inuentanum.
c¶ Voſt vnb. i. poſt re⸗
demptionẽ captiuoꝛuʒz
⁊ eſt hoc quaſi red ditio
ratiolnun. ⸗
d ¶ Anm ſpaciũ.ſ.a tpᷣe
accepte pecunie numerã
Dliuc rcdepto,
e Captiuoꝝ.ſ.redẽptoꝝ
f ¶Diſ bengio,ſieſt. i.l
tam demẽtis. ac.
g ¶ Loͤficiat. i. cõfici faci
anrt..
biſMumanitat.ſcʒ in re
demptione captiuoꝛum
i ¶ Barbare i. ignote
i ꝗ Patria. qꝛ neſcit᷑ vñ
it oꝛtꝰ vel vbi babuit
AOð ſi in vico. facit. ff
qua.ſ.oiuitate.acc.

n ¶ Ael ternitoꝛiũ.quid ſit territoꝛiũ hẽmus.ff. ð x.ſig.l.pupillꝰ.S. terri
toꝛiũ. O q Fraudatoꝝ.i.fraudantiũ.puta beredũ vł grauatoꝝ.alias
legatanio. pMec delatoꝛis.delatoꝛ dicit᷑ qͥ aliena bona defert
fiſco.⁊ nõ ꝓbat:⁊ infamat᷑.vt. ff. de iur fiſci...ij.ſed bicnõ erat delatoꝛ

ſic in aut.de nõ ali.ꝭſi.col.ij ⁊.5.eo.l.ſi qͥ in buiꝰ
ſ. epi ⁊ pſidis. r ꝙQ Deduxerint.i.d educere voluenit.
= Sequit᷑ aut licet teſtatoꝛ quenõ habet glo.
uẽcq;. duo dicitlex iſta. pꝛimo ꝙ eps no eligat᷑ ꝑ pecuniã. Se

q ¶ Vublicas

E

—

—

in eius coꝛ.

cundo punit dantẽ⁊ accipiẽtẽ pena infamie.ſi cõtra factũ fuerit.⁊ boc ẽ

t ariuda a muneribus.

u ¶ Coõſcientia. vtilli qͥ eligũt ſciãt quis qualis ſit qui eligit᷑.

Reoſaarur Ligar⸗ vGradũ.vel quãlibʒ eccleſiaſticã admini

ſtrationẽ. vt in aut᷑.e.S.ſed neq; clerici.⁊.S.ſed neq; xenodochiũ.col.ix.

ad boc fac.j.ad.l.iul.re⸗
pe.l.fi. ⁊ in aut.quõ oʒ
epᷣos ⁊ cle.S. ⁊ hbãc.col.

⁊ venerãdã antiſtitis ſedẽ pecũie

interuẽtu ſubijſſe: aut ſi gs vt alte

dẽ rerũ ꝓpter fenꝰfoꝛſitan vl aliã
vꝛgẽtẽ cãm vel eoꝙ fuari ñpñt

vVAd ſimilitudinẽ. quaſi ipſis in boc ſimiles eſſenõ debent.·
3 abularijs. alias tabulario. alterũ illoꝝ ſuff cit hm yr ſ. velta
bularijs: vel coꝛaʒ iudice. vel pone aut ꝓ⁊. vt ſic vtrũq; exigaf.⁊
dic tabularijs.i.tabulario.ſic.j.de iure delib.l.fi. .ij.et in aut᷑.de
hejr̃. ⁊ fal.S.ſi ᷣo abſunt, col.i.⁊ dic ꝙ erãt bi tabularij publice ꝑ

5Pꝛecij. a quocũq; da ſone alie ; nota
ti. vt.ff. de calũnia.⁊ ge ð „. — rij.que qð dã of/⸗
neraliter accuun. que totooꝛbe terran diffuſe ſunt: ta:a gradu ſacerdotij retrahatur: ſicii babebõt in
uamd bor en ; acepat? gradũ ꝓuehi deoaucto ) NHechoc ſol denceps hono boblg r ietel
ius ſit bonitatis. re ↄtigeni:purishoim mẽtibꝰnu re pꝛiuari:ſj ppetue eʒ ifſamie dã ligiſ. ð admini.
ed reat ronelalete darelectõisoſcia ſincerooim ꝓfe naniðcemim?: vt ꝗs facinꝰ pa tul utoꝛes i vf
4 Eocus. nin oꝛdinib? rat iucdicio. Memogradũ:ſa cõiquinat⁊ equat:vtroſq; ſiis pe arij nar r dr c
.7 banorbue gnenon rage ci⸗ Genellge maret: geginiet. In ed c l⸗ rnmss intelli /
Haraar cenlan ſima ſe ſufffeiar exiſtimet᷑. Pꝛoe⸗ q od /p eda A ae mac d
b Eamplaearus⸗ cto eni ꝗs locꝰ tutus⸗ que cã eſſe 0 pciũ qð expẽſuʒ eſt reſtitu⸗ ſde auirnele
. 1 . * M * O. l. h. 9c.
e 4S raleerabilis Quẽ munũ integritatis aut vall ſco. ppᷣ. = 9 1 Pins bite.
neſie t auruͦ deſid erot fidei ꝓpuidebimꝰ: ſi auri ſacra fa- ateronoghash nidin maincz bobennt
f Famesi: cupidiis mes penetralia veneranda ꝓſer clite vꝛbis nulla ſubtilitate iuis mtoꝛuz. vt. in
erfaliali ſgenn pitꝰ. Quid deniq; cautũ eſſe po⸗ ob ſiſtẽte:eox qdẽ ꝗq pupilloꝝ ſũt Pin. e etiz
erida que facta unt terit aut ſecnũ: ſiſcitas icoꝝupta qᷓſitutoꝛes:adoloſceẽtiũ vo qſicu ſinedcreto. vt di
cele Laene comaiipik ceſpalanbi iminere p raoꝛes:ſmne vllo fdeinſſisis ga aatmb oee
b eſepaolerpit i. la enter phanus ardoꝛ auaricie a ſacisa uamie in emergẽtibꝰ cãis tã ĩ iudi· fien vtbic diͤ⸗
iSi ſcitas ibi qͥ vber Ditis repellat᷑ piaculareflagic. cio qᷓ;extra iudiciũvt opusexrege et. ⸗
eſai. aloce S ü. Itaq; caſtus⁊ hũlisnris tpibus nit:ad :tſimilitucdinẽ tutoꝛis? cura boſe Goin.
ras. ibi nihil eſt eniz ꝛc. eligat eps:yt locoꝝ quocuq; ꝑue toꝛls ꝑſonaꝝ negocia eoꝝſiqua xrabũt oꝛpbanok
F Piaculare.. purga/ nent: oia vite ppꝛie itegiitate pu poſſint hẽre defendere ⁊vẽdicare ꝓ erpeſis ð ſuo
e tbie ehn nen niſcz:nec Po ſo heib oꝛdinek lubem ta videlz vt pſitbus pu iann nuſiſ⸗
guie piãdũ ad inſtar le, antiſtes. Tan ab ãbitu dʒ blicis ꝑſonis.i. tabularijs aut in-⸗ ciũt. vt. ſ. deneg.
. maieſtatis. vt. ſ. in ſi. eſſe ſepoſitꝰ: vtquerat cogẽdꝰ?: tenueniẽtibꝰ geſtis:in hac qdẽ in⸗· ge.l.j. denup.
1 Eiaginiil ſangun?, lOgalus recedat: iuitatus effugi clita ꝛbe apud virũ pfeciiſſimus aai ifare k
mg Pꝛecio danco aſe at: ſola illi ſuffraget᷑ neceſſitas magiſtrũ cẽſus. In ꝓuincijs vo a Find teneank
n Srecib⸗ a ſe vtre⸗ cuſandi. Pꝛofecto eni indign ẽ pud moderatoꝛes earũvl deſenſo c rn deber
chiarnõ a ſe poneci. vt lacerdotioniſi fuerit oꝛdinatꝰinui reslocoꝝres eoꝝ eis tradant᷑ a q vyt ff. de arbi. lſt
eligak. vt inuit ſ ſtat. er tus. ¶¶ Lu ſaneſi ꝗs hãc ſanctã bus ſũt cuſtodiẽde:vt ſiqᷓs eanin cũd ies. F. pe bo

die Ho om̃s bus
iuſmodi admini
ſtratoꝛes ratõnẽ

ix.⁊ in aut.ein pᷣnciti.? rũj oꝛdinaret vel eligeret aligd ac⸗ glienare ꝓſi pexerit pꝛiꝰ hita eſtia-⸗ reddere tenentur
podie eſt expeditũ. vt in detens c glenare Plpereit pèr ua eliig ae
aus ſtatuim⸗ qus ſtai Cepiſſe detegit᷑:ad inſtar pub.cis tõe:licebit eis alienatõis inire cõo⸗ —
e Pa inran ⸗ ⁊? leſe maieſiatis accuſatoe ꝓpoſi tractũ: vt pcia eoꝝꝑq exinde colli aut de ec ti . ſ.
o antũ.i. intantũ vel S col r, vbiide di⸗
adeo. cik að b. ꝛ bie p

p Cogẽdus.ſ. vt velit. vt. ff. de tutelis. l. qͥ bʒ. S. ſi pupillꝰ. als ñ põt eẽ

aut. ſ. e. ti. F. yconomos aſit. Sʒ pater etiã bodie nõ reddit ratio

milivelit.vt in aut᷑. quõ opoꝛ.epᷣss..ſʒ etiã ſic eũ ↄſtitutũ ⁊c.coł.ix.⁊ in

aur. quoohok & t 1 nẽ filio de admiſtratõe aduenticioꝝ.nec ſatiſdat. vt.ſ.de bo.que
decre. di. lxxiiij. c.ij. Itẽ nõne qui epiſcop atũ ⁊c.vt.viij.qi.c.qui epᷣatuʒ

liber.l. cũ opoꝛtet.S.nõ aũt. ⁊.l.fiñ.ꝭ.hoc ꝓculdubio.⁊ in aut᷑.de
ſed ibi vt pſit nõ pꝛeſit. ac. q¶ Meceſſitas.i ſola neceſſias excuſet ei· nup.S.⁊ hoc ita.col iiij.
rUnuitus.ſʒ volẽs.nã ſuſpect eſt qui oꝑas ingerit ĩ inuitũ.vt.in aut᷑. Anes qui.pᷣmo ⁊ ſcdo ponit duos caſus gñales.tertio re
vt biq̃ ob.ſe ba.S. qm̃.col.vi.⁊.ff. ad.l.coꝛ. de fal,l. vxoꝛi. S.i. ⁊ de ꝓcur. 4 it ad pᷣmũ.q̃rto adſcoᷣm.q̃nto ad vtrũq;.⁊ ſexto de pᷣmo
l.qui omnia accurſius. . 7. vij ⁊. viij.deſcðo.ix.⁊.x.⁊.xi.⁊.xij de vtro qʒ. acc.
6 ar facinꝰ.no.equale delictũ equalẽ exigere penã.vt h.⁊ in aut.vt

2211 9 d S entẽtia. cõminatoꝛia. aʒ. niſi in caſu. vt.ſ. e. S. ſi vero appa
fra. fi. 5. fi. ⁊.ff. ad.l. aqͥ.l. illud. æ in aut. de mã. pn. 5. titulos. Oz ar. ö. . . ſeg
de here.l quicũq;.in fi.⁊.ff.ad.l.iuł.de adulte.l.ſi adulteriuʒ cũ inceſtu.

ritoꝛ.ſed nõ eſt exrraneũ. e E Tant ſed nõne idẽ eſt in quoli
—– 2 „ „ . „ „ „ . 4 in
Rpbanotrophos.i.adminiſtra:oꝛes hoſpitalium. nicis dicit.ne videant᷑ negligere.vt. ff. de iureiur.l.itẽ apud.S.boc

edictũ.⁊ ſi cõtra fecerit actoꝛ amittit cãm iure canonuʒ. vt.xi q. i.c.
inolita. Itẽ iure legũ.vt.j.de iuriſdi.om.iud.lin crimiali.ij.rñ.ſʒ
3.jſ. ꝓxi.S.vbi cõueniunt᷑ in ciuitate ↄſtãtinopolitana. Sʒ dic ꝙ
ibi erãt ꝙ alijs factis ſuis, vt patet in pᷣdicto.S. ri.ibi cõtigerit

bet alio p.l.j.de iuriſdi.om.iu.l.in crali.ſed dic ꝙ ſpaliter decle
u ¶ Inclite. ſ. coſtantinopolitane.ſed bodie idẽ ꝑ totũ oꝛbẽ. vt in

— — .

aul.d e ec.ti. S.fi. col.ix. ſed p.l.iſtã vr̃ gñaliter dici bi in ꝓuicijs vo ⁊c.
x Fideiuſſionis. ſ.rẽ ra.ha/que nec tutoꝛi incũbit. nec iudicõ ſiſti que tu
to:iĩ iucũbit. vt.j.ð admi.tu.l. ſi./defenſionẽ. 7, Feſe. ⁊l tutoꝛes dehita

Ael dic tertio vt
in locis in qbus

degut recipiãt a
cõel.i.apud pᷣto
res ⁊ magiſtratꝰ

iloꝝ locoꝝ. ſ.ciui
tatũ in qͥbus ſũt

eccleſte ſue. vt ſie

idpſi adeãt iudicẽ

no iudex eos

be Pꝛetoꝛij. locꝰ
eſt vbi cae venti
lankt. als dr̃ locꝰ
vbi paterfa.mo
rat᷑ in die. vt ff.
devſu 2 ba.l. ple
nũ. §.i. act.
i Intẽto.ſ.illiꝰ
qui agit ð eccłia
ſticos viros: q̃ ẽ
calũnioſa pᷣſum

ptie.l. p ma facie

Kõ ſtituti.ałs
deſtituti. l. d erici.
als ↄſtituſ.ſ.alta
ribus. qᷓ tñ pᷣſum
ptio nõ facit ad
eius ↄdẽnatõnẽ
qͥ fugit eo ꝙ cãu
8S2 Znũ.ſ. eo. l. iu
bem?. F. oẽs.

¶ In bac ecce ſe

cũdꝰ caſus gña/
lis. Superiꝰ er⸗
go dixit de ꝓuin
cialibꝰ clicis ĩ ꝓ

unicijs ↄueniẽdis

⁊ coꝛaʒ qͥ iudice.
nüc de extrãeis
q̃ ſunt in vꝛbe cõ
ſtãtinopolita.
uéiẽdis ⁊ coꝛã qᷣ
m ¶ In tue. ſbau
dio pfecte vel ẽt
epe vel archiepe
yt. S. e. cũ clentos
Sʒ bogie coꝛũ

eßpo tm̃ moͤachꝰ.

vt ĩ aut᷑ cã.⁊ idẽ

eſt de alijs cleriqd

vt in aut. clericꝰ

quoc;. qs lege

bic. acc.

n ¶Ei .Lclericis

0 DOꝛaton.i. ad

P Pꝛeterea. re⸗
dit ad pꝛimum.

¶enletia. co⸗/

mo nitoꝛia

r (EKideiuſſoꝛes.

boc hodie coꝛꝛi⸗
git ꝓpter duo. ⁊?

nõ dank: 2 qꝛ⸗
tales fid eiubere

Pꝛimus

rreperiri ⁊c.⁊ in alio.ꝭ.in bac.in pᷣn.ſed bic videt᷑ obſtare. ſ. eo. F.
ſi vero apparitoꝛ.ſed ibi nõ vocauit pᷣmavice de ꝓuincia.acc.
f Apud ſuos. vel ꝑ ſeipſos vel ꝑ datos iudices cognoſcẽtes.vt
ſ.e l.iubemꝰ. S.fi que eſt ð. in eo qð dicit litigatoꝛẽ venire ad do
mũ iudicis. h̊ ecõtra,. vel ibi in crimiali.hᷣ in ciuilibꝰ.vt ibi dieaz

gunt᷑ ab eiſdẽ ꝑpſonis cuſtodiant᷑
HH piũ atqʒ religioſũ
offm̃ ꝓtꝑe oꝛphanotrophosita
pagere ↄuẽit:vt minie rõcinijſtu
telanibus ſeu curatõibꝰ obnoxij?

ſint. Graueeni atqʒ iniquũ calli

dis quoꝛũdã ſi ita cõtigent machi
natõlbꝰ eos vexari ꝗq ꝓpter timo
rẽdeia ꝑentibꝰ atqʒ ſubſtãtijs de
ſülroeriforeoſint Kareeſen

patema affectõe educare feſtinãt
Dem Augu. Entniopᷣ̃pᷣ.
G es ꝗ vbicũqʒ ſunt vel

poſthac fuerit oꝛthodoxe

fidei ſacerdotes ⁊ clici cuiuſcũqʒ
gradꝰſint monachi qʒin cãis ciui

libus ex nulliꝰ penitꝰ maioꝛis mĩo
niſue ſnia iudicis cõmõitoꝛia: ad

extranea iudicia ptrahant᷑ aut ꝓ

uinciã vel locũ vel religionẽ quã
hitant erire cogant᷑ ¶ Mullus
ecoꝝ ecclias vel mõaſteria ꝓpꝛia

que religionis intuitu hitant relin
qre miſerabili neceſſitate iubeatur
Sʒ apud ſuos iudices oꝛdiarios
hoc eſt ꝓuĩciax rectoꝛes:locis ꝗ
bus degũt ⁊ eccliaꝝ miſtenjs ob⸗
ſecũdent.oĩimq; ↄtra ſe agẽtiũ ex
cipiat act iones:vt his hoꝛis ſaltẽ
atqʒ tꝑibꝰ ꝗbus religioſos viros

anurbulẽta obſuatõe pᷣtoꝛijꝰva⸗
care cõtigerit. Cũq; eos adtpᷣs

petitoꝝ intẽtõcalũmoſa laxauenit
ad ſua monaſteria ⁊ venerabiles
ecclias ſe cõferẽtes:ſapiẽti aio pᷣ⸗
catõe ſolicita faciliuſqʒ de prxio ſa
croſã.altaribꝰ obſecũdẽt:ĩ ſuis la
nbus ⁊ domiciliis conſtituti. In
hac ãt regia vꝛbe ſiqñ cuiuſcũqʒ
rei cã epos vyl pᷣſbiterosceteroſq;
clericos q ſacroſcis eccleſijs obſe
quunt᷑:ſuue monachos ex alijsꝗ⸗
buſcũq; ꝓuicijs ↄtigerit repenri
quostñ in litẽ qꝗſq; vocare volue
nt in nullo alio ſit licitũ mẽoꝛatos
cCuiiq;ᷓ pulſare iudicio niſi in rue

Deepilſco.⁊ cleni.

nõÿ debent. vt in aut. e.F. ſi qs aũt p pecuniaria. ?.5. aliũ.
ſ¶Flagitat.i.poſtular. s ¶ Innoxie. pᷣſumptine.⁊ ad boc.ff. de redi.

x 6

ſublimitatis dũtaxat examie: vbi
eis ⁊ beatitudis honoꝛ debitꝰ re
ſeruet᷑:⁊ oꝛatoꝝ affluẽsi ðfenſio⸗
nmibus copia larga pᷣſtet. ¶ Pꝛe
terea?cũ in ꝓuicijs ex eius ꝗ regit
ꝓuiciã fuenit ſnia vl interlocutio
ne cõuẽti: ſiue illi ſacerdotes ſiue
cuiuſcũq; gradꝰ clerici ſiuemona
chihabeãt dũmõ appꝛobent᷑ oꝛ
thodoxi:qꝗ in ꝓpꝛijs cãis cõtracti
buſue pulſant᷑: nõ alios q; eccłie
ꝓpꝛie ðᷣfenſoꝛes ſeu quos ycono
mos appellant fideiuſſoꝛes pbe⸗
ant ne dũ executoꝛis ꝑtinax ⁊ aua
ra/ꝓteruitas extraneos idoneos

fideiuſſoꝛes flagitat multiplex in

noxieꝰ pauptati infligat᷑ incõmo⸗
dũ. ¶ In hac aũt inclita vꝛbe in
uẽti ex quacũqʒ ꝓuicia ven ẽtes
cũĩ tue aplitudis iudicioqð eis
ſoluʒ delegauimꝰ lite pulſati fue⸗
rit: reuerẽdiſſimi oꝛthodoxe fidei
ſacdotes ſiue yconomi ecclie aut
defenſoꝛes ſeu clerici in cãis ciui⸗
libꝰ ſuis ſiue in eccl iaſticisnulla pᷣ
bendi fideiuſſoꝛes moleſtent᷑ iiu⸗
nia:ſed aut vicarijs fideiuſſiombꝰ
ↄtradant᷑:q̃stñ ſtipulationũ ſolẽ⸗
nis cautela vallauenit:aut cautõi
⁊ ꝓfeſſioni ꝓpꝛie aut facultatuʒ
ſuaxꝝ obligatõibusꝰ cõmittantur.
Hoc nihilominꝰ obſeruãdo vtĩ
Cãis eccł iaſticis nullũ aliũ ↄuenini
fas ſit:niſi eũ quẽ diſpẽſatoꝛẽ pau

perũ.i.yconomũ ecclie epᷣi tracta

tus elegenit Huceniſine dubio
a ſacerdote oↄuenit oꝛdinan:quẽ
tñ cõuẽtũ defenſoꝛis ecclie fidei
cõmitti pcipimꝰ. Executoꝛibꝰ
in mioꝛibꝰ qdẽ iudicijs oibusi ip
ſa cõuẽtõe ſacerdotũ ſeuclenicoꝛũ
nõ ampliꝰ qʒ vnũ ſemiſſe aut ſpe
rãtibus aut ẽt audentibꝰ accipe.
Merũſi apparitoꝛ tue magnitu⸗
dis ex ſnia tue ſedis ãpliſſimei pꝓ

nicia ðgẽtes eos ↄmouenit :inbe

Pbaetdi qs egerit.⁊. ff. ad trebel. cogi. ꝓpinde.

uod.ſ.iudiciũ. x ¶ Eis. ſ,clencis.
Soluz. hoc dicit ad

In bac. redit ad ſecundũ. u l Altitudinis. loquit p̃fe pꝛet.

excludendos iudices ci⸗
uiles. ac. S
7 Fid fiuſſoꝛes. ĩmo cõ
tra.vt.SD.e.cũ cleticis.ꝭ.
memoꝛati. Dʒ ibi ðõ cle
ricis O ſtãtin op olitanis
bic de ꝓuĩcialibꝰ qͥ ſunt
in ciuitate romana. aʒo
Hodie tñ neminẽ dant.
vt in aut eo. S. ſi qs aüt
ꝓ pecuniaria.
a ̊ Pꝛofeſſioni.cũ iure
iu.ſᷣm aʒꝝo.qð eſt falſuʒ
vt. S. e.ti.cũ cleniq.S.pe.
b ¶¶ Obligatiõibꝰ. i. ſud
bypotheca rerũ ſuaruʒ.
vt inſti.de ſatiſda.S.ſʒ h̊
bodie
ca Moc nibilominꝰ.nũc
de vtroq;. vl dic ver.
ð p ne ſit Z.ẽ. SF. ꝓxi.ad
id qð in ſi hic ðꝛ de fide
iuſſoꝛibus.
d ¶A ſacerdote i.epᷣo/⁊
idẽ in actoꝛe.vt inſti.de

cura.S.fi.ſed ⁊ qñq; ali

uſqᷓ; yconomꝰ cõuenik.
vt diri. S. e. aut. ſy hodie

e Quẽ.ſ.yconomi.

f¶¶ Defenſoꝛis.aliꝰ eſt S

defenſoꝛ vt pr̃onus foꝛ

te ⁊ al yconomus.
g¶ Eccleſle. fidei. ſʒ Z. ẽ
e.il cuʒ clerid.S.ipſe vᷣo.
vbi dicit ꝙ yconom?ſt
cõueniat᷑ nõ dʒ dare fi⸗
deiuſſoꝛẽ ⁊ h dicit qꝙ ſic
Sol.ibi loquit᷑ ð cleriq
ↄſtãtinop.hᷣ ꝓuĩcialibꝰ
he Cõ mitti.hodie nemi⸗
nẽ dat vt. S. pxi. S. dixi.
i O PPꝛecipimꝰ.ſi in ꝓuin
cla ↄuenit᷑.vel nullũ dat

vt. S. ꝓxi. F. ?. S. e. cũ cle

ricis.que ſũt ↄtra.

k/Erecutoꝛibꝰ. nuncte

dit ad pꝛimum.
I Gudicijs. qualia ſũt
ꝓuiĩcialia iudicia.
mSemiſſez. i. medius
biʒantium ſiue aureum.

ne Audeẽetibꝰ.ñ E pᷣt de
ncꝰbuic pᷣuilegio renũci
are.⁊ ſic ẽ ar. .j.e.ſi qᷓ s

in ↄſcnbẽdo. ſʒ ibi foꝛi
pᷣuilegio renũciabat.qð
põt vt ibi.at h̊ puillegio

bui⸗. 5. noͤ poteſt.
o ¶ Ueꝝ. nũc redit ad ſe
cdum.

p ¶ Eos.ſ. clericos ꝓuin

ciales per delegatũ illuc
miſſum cognoſcentẽ. ne

q omouenit. ö. S. e l.

in Pn, ſo. b ñ crabit erxtra

Puiciã ſs coꝛã pᷣfecto vłeiꝰ vicario ĩ uici miſſo mñd ere eogebak. ibi ſic
r ¶Eãu ſ executoꝛẽ. sS In bac. 2 de ſcdoꝛ bijs duob caſibꝰ ẽõ. S
e.l.cũ clerid.in fi.ſol.vtibi. t ¶ Sũme. ſpẽʒ ct intellige. vt. ff. de le.iij

quiſqͥs. .
tur in dignitate moꝛi.
moꝛbo.l.vnica.⁊.ſ.q eta
te.li.x.⁊.j.de excu.mu.l.
maxian. ⁊.l.fi. li.x. .j. ð

ꝓfel.⁊ me.l.medicos.li.

x. ?.ſ.de ſuarijs ⁊ poꝛti⸗
arijs.l.i.
2 ¶Pꝛeterea. lucratĩa a
pena tñ excuſant᷑ qñq;.
yt. ff. ad. l. iu. ma.l. famo
ſ.vt.iſ.de abo.l.iij.
a ¶ Eis.l. clericis ſupꝛa⸗
dictis
a ¶ Cogank. ſpãle eſt in
clericis.qꝛ tꝑe buiꝰ leg
late nõdũ fuit ð ſũptibꝰ
luitis ſtatutũ qð ẽ hodie
ot. ſ. de iudi. ꝓperandũ

Fm pyr. Alij dicũt ꝙ cle /

ricis reddunt᷑ dãna q̃ &᷑ᷣ
extra iudicia ſunt Kaſce⸗
Alij vt bul. ꝙ et ſi pluſ
qᷓ; debẽt expẽd ãt totus
eis reddit᷑ qð nõ eſt in a
lijs. media placet
beRenacarit calũni⸗
Atoꝛes.alias territi.
c ¶¶ Acquieſcãt.ſ.nobis

peꝛecedẽtibus eis retine⸗

re ſeipſos ab im pꝛob
petitione.
deſMagiſtra. nos eniz
magiſtri ſumꝰ im ponen
do neceſſitatẽ.

oſe. S equikaut.

1 AVauſa qᷓ fit euz mo
Juacho foꝛte erat ob
ligat

0

añ monaſterij in
greſſuz. nã ſi poſtea he
ret mecũ vel dãnũ daret
mihi nõ teneret᷑ eccleſia
vt.ſ. vñ vi. l.meminerit.
⁊ de ſer.fu.q cũq;.ibiin
minoꝝ quoq; ꝑpſona⁊c.
.’jſ. S fal.mo.l.i.circa ſi.
30 Aud eöm. ja ſieſt
exẽptꝰ a iuriſdictõe epᷣi
Rñdet᷑ foꝛte coꝛã ſuo ſu
perioꝛe reſpondebit.
b ¶¶ Debeat. pᷣſentatio ex
pte mõacbi. nã ipſe ab⸗
bas ſi ſponte velit pᷣt vt
B.ſed al.dixit etiã inuitũ
rñdere abbatẽ cũ meliꝰ
veritatẽ uouit.ſic gᷓ no.hᷣ
ꝙ cã fit cĩ monacbo⁊ li
bellꝰ de eo coͤcipit. ⁊ rñ⸗
der abbas vel ſindicꝰ ec
cleſie monachbꝰ nõ.qꝛvt
moꝛtuus eſt, vt. ſ. e. deo
nobis. S.i.⁊ qꝛ vt ſßuus
vt. ff. ſi qs cau.quotiẽs
ſic ⁊ ↄcipiã libellũ noĩe
filij. ⁊ rñdebit patri: vt

u¶ Pꝛeterea. nüc de vtroq;. ioné. ne vid
v ¶Pꝛiuilegijs. ð vtroq;ʒ. 30 Eas. ſecclias
7 Alenin wr qui

dotes aut

e enger retinẽdo ſe
O

x¶Moſt amiſſionẽ. ne videa

monõ ampliꝰeũ qᷓ; duos ſolidos
ſpoꝛtular nomie pcpe. (In

hac vo vꝛbemagniſicaidẽ appa⸗

ritoꝛtue magnitudinis vno aureo
ſpoꝛtularũ graa ꝓuĩcialibus clen
cis ↄtẽtus ſit:qntelibet ſũme qui
cõuẽtus fuerit exponat᷑ obnouꝰ.

Mꝛeterea nullꝰ executoꝛ ve

xare ↄtumelijsclencos vllos: nul
lis ipulſiõibꝰ moleſtare: nullis ex
pꝛobꝛare ↄuicijs aut coꝛpoꝛalibꝰi.

iunijs fatigar conet᷑. His hmõi
aliqd aggreſſi fuerit poſt
nẽ cinguli ⁊ primonij vltia ptinꝰ
aiaduerſione plectẽdis. Mꝛiuile⸗
gijs!?ſane ſinglis qbuſcũqʒ ſacro
ſcis ecclijs oꝛthodoxe ſideixẽodo
chijs ſiue ꝓthochijs tã gñaliter
q; ſpãliter attributis ꝑpetuo rſer
uãdis. dulce eoꝛũq; ſacer
clicos cuiuſubet gradꝰ
ſint aut mõachos ꝓthochijs aut
xenodochijs oꝛthodoxe fidei de⸗
putatos extraoꝛdiarijs munenbꝰ
pcipimꝰ pᷣgrauani. Eas eni ſarci

nasonerisqs pleriſq; pſonis di- (
uerſa rõe remittimꝰ:imponi btiſſi

mis viris noſtro ſeculo incõueni⸗
enseſſe iudicamꝰ. ¶ Pꝛeterea
ne cuitemeritas ſua lucratia cõce⸗
dat᷑:ſed vt ipꝛudẽs calũniantiũ re

frenetr᷑ audacia iubemꝰqtiẽſ hi ꝗ

ſacerdotes aut clericos aut mõa⸗

chosceteroſq; ſupius ðᷣſignatos

vel intue magnitudis examie vel
iiudicõ ꝓuiciali ꝓpoſita actõeꝰ
uenenit:ſi cã cognita ↄuicti fuerit
ſine iuſta eoſ⁊ legitia petitõe pul⸗
ſaſſe:oẽs eis legitias expenſas ſũ
ptuſq; qsab exoꝛdiocepteↄtro⸗
uerſie ipſoꝝ viciotoleraſſe eos cõ
ſtitenit redder cogant:vt hac ſal

amiſſio

ſ.de bo. ma.l.· In aduẽticia tñ brditate filiofa delata trimbꝛis

fit diſtinctio.qim aut pater ⁊ filiꝰ cõ ſentiũt:aut tãtũ filiꝰ:auttãtũ

pater. vt.j.deo b.q̃ libe.l.fi. In his qͥ ſunt ſub tutela vel cura ali

cui eias diſtinguif. vt maioꝛ infante poſſit vel ipſe cõueniri au⸗

ctoꝛitate tu. vel cu, niſt ſit abſens vel ipſe mutoꝛ

In auten. col.vi. cõſti. vij .a
pud quos opoꝛtʒ cãm dicere mo

nachos Fi.
Auſa que fit c monacho
pel cũ muliere qlibet in monaſte⸗

rio ↄſiſtẽte:nõ apucł iudiceʒ ciui⸗

lẽ vẽtilet᷑:ſed apud epᷣm ꝗ deꝑ⸗

ſone pᷣſentia qðᷣ cõuenit ſtatuet ſi⸗
ueꝑ abbatẽ pel antiſtitẽ vel ꝑ ali⸗
oshoc fieni debeatꝰ:ꝗ ſcõᷣm legẽ

reʒ diſponat ⁊ ſacras reglas ſalua
debita pſone reuerẽtia. Si ↄtraſi
at: pene que ſtatute ſut iminebũt
IJudex eni ꝗ dehis ſniam ꝓ⸗

Weplumpſem ad adminiſtratõ

ne depulſus tãq; diuinitati contu
meliaʒ faciẽspena.x.lib.auri vna
cũ officio mulctabit᷑ ſacratiſſimo
nr̃o erarioinferẽda. Exeoutoꝛibꝰ
qui ãmonitionẽ facere pᷣſumpſe⸗
nint ab ipᷣis ſciſſimis episĩ locisðᷣ
canicis detrudẽdis:decetero nul
lam exactionẽ facere ꝑmittendis
Inauten col. vi. cõlti. xi. vt cle.
apud ꝓpꝛi.epi.cũ.ſi ꝗs hẽat.
Lericꝰ quoqʒ in lite pulſa⸗
tus pecuniari cauſa:pꝛiꝰꝗ
pud epᷣm cõueniat᷑:ꝑ quẽ ſine dã
nocauſadecidat. ¶ Qdẽſina⸗
tura cauſe vel alia ratio faciat vt
negociũapud eũ decidi nõ poſſit
per ciuilẽ ꝓcedat iudicẽ obſerua-⸗

tis clericoꝝpꝛiuilegijs:necmoꝛa-

circatalia fit. ¶¶ Sed in ciuili
crimie ciuilis pᷣſit iudex:vt lis vl⸗
tra duos ñ egrediat᷑ mẽſes :nec
tamẽ puniat᷑:etiã ſi reus ſit inuẽ⸗
tus pꝛiuſq̃ᷓ ꝑ epʒʒ ſacerdotio ſpo
liet᷑. Svero crimẽ ſit eccleſiaſti
cũ:epᷣalis erit examinatio ⁊ caſti⸗
gatio. IMauten. col. ix. con
ſti.fi. de ſta. ſue.ſtatuimusvt

tẽcẽſure iuſtiſſime foanidie reuo mullus.
catiba ĩipꝛobis aſſidue cõflictatõni atuimꝰ vt nullus ecclia

bꝰ occupatiacgeſcãt iãq; ſopitiſ
clamoꝛibꝰ iurgionmagiſlra dein⸗
ceps neceſſitate retinere ·

icã pſonã in criminali qõe vel⸗
ciuuilitrahere ad iudiciuʒ ſeculare
pꝛeſumat cõtra ↄſtitutões imꝑia

§. fi.
1

vel curatoꝛ. Qi.

vero minoꝛ.ſ.in⸗
fante:tĩ tutoꝛ.vt
ff. de admi.tu. l. i⸗
legiũ noĩe talis
monacbi actõ ꝓ

ponat nõ repꝛo
bo. vt. S. e. aut. ſʒ
hogie.S.actõ es

Idẽq; puto ſer⸗

uari ſi monachꝰ

aggere velit: vt ab
bas vel ſindicꝰa

gat. Item nũqͥd

monach? de ve⸗
ritate dicẽda iu⸗
rabit ſi agat᷑ de

eo qð ꝑ eũ factũ

eſt. ſicut dicimus
in mĩoꝛe.xxv. an
noꝝ.rñdet᷑ ita.vt
ar. j. de queſt. l. in
terrogari.nã ad
iudicẽſp ectat in⸗
quirere veritates
vt. j. de edẽ. is a⸗
pud.⁊. ſ.de iudi.
l. in dices.
¶ GSatute.l. ſtati
K ꝙ¶ Jud ex.ſ.ciui⸗
lis.ſed nũqͥd co⸗
dẽenabik mona /⸗
chꝰ an ecclia.rñ⸗
dek nõ monachꝰ
ſed ſindicus vel
ecckia. vt. ſ. ð ſen.
inter.om.iu.l.i.
Itc qͥs iurabitð
calũ.an ſindicus
an monachꝰ. rñ⸗
dek ſindicꝰ cũ ip
ſe ſit legitimꝰ ack
miniſtratoꝛ. vt.
ð iuram̃.calũ.l.ij
§. qð obſeruari.
T aut pᷣncipales
in fi. Atẽ ð queʒ
mqdabit᷑ ſnĩa exe
cutõi.qͥdã dicũt
cõtra monachuʒ
exẽplo minoꝛis.
vt ar. ſ. qñ exfa.
tu. vel cu.l. i. 7.
derre iudi.ſi ſenõ
obtulit. F. i. ?. ff.
de admi.tut.l.ij.
Sed põt dici ꝙ
mand et᷑ executõi
eccleſiã ſᷣ m foꝛ
mã dictã.inſti. S
acqui.pꝑ arroga.

K⸗ officio..
udex. in. v. of⸗
ficiales in alijs
HY. Vt ar. ff. dev.
ob.ſtipkanio iſta.

is

Deepiſco, 1 cdleri.

rum. col. ip et duobꝰ. 5. ſep. ſy ſi a ſnĩa epᷣi appellet᷑:itur ad pᷣſidẽ vel de

. .l. eũ qui ita in pn. ſecus ſi dixiſſet in denis.vt.ff. de le. i.ſi a en . 1
ii Ras . poc. ſiepe, zopus facir ndiale adic aui iud g. vrin au ffenſoꝛẽ ciuitatis.vt in aut᷑.e,ti..ſi qͥs aũt litigantiũ.ſed a ſnia archiepi
ali 3 de ſan e iſ. S. ſi qͥs aũt ꝓpe.⁊ eſt bec aut᷑.ex aut᷑.apud quos ad patriarchꝗ appellat᷑.vt.5.ſi qͥs vo ſanctiſſimoꝝ.2.5. ſinautezʒ.
au⸗ en⸗ ooetercantann dicere mo. ¶ Dequit᷑ alia aut. lericus. Bequit aut. ſtatuimꝰ. que eſt cõſtitutio noua Fred erici.
4 Vericus quoq; pecuniaria.large accipe ad differẽuã cruni⸗/ Zatuimꝰ. bec ſumit᷑ ex aut᷑.de ſta.⁊ cõſue.ꝭ.ſtatuimus.col.x.
in nalis. vt. ff. dey. H . r
j f ¶In crim in ali. coꝛꝛigit
ſig pecunlie onicas ſanctiões: ſterosꝰ quoſcũq; extraneos ν„°αοαα1αι
li n mꝛius. na o les ? Canonicas ſanctiões:qðᷣ ſia poſteros quoſcũq; extran os go aut cleric que co⸗
l⸗ ane veni ctoꝛ fecerit:a ſuoiure cadat: iudi- heredes ꝑueniãt. Nec apribus raʒ pꝛeſideire pus pmit
dis ad pꝛeſidẽ. vt in . . s ſed ab ipſoꝛũ libe⸗ tebat in ciuili crimine.
p ank deſonce⸗ epi. catund teneat iuderx extũc ptite auns aut Paus e d E 4 1 . er 9 1el ciuili. p hoc coꝛ
di⸗ s. ſi quis aut ꝓ iudicãdi pꝛiuet᷑. Sancim et ns tanq; pepua vedicent: ? cer nge lex illa. om̃s que ꝑ
4 pectaria col. . vt ſi gsclericis vłeccliaſticis ꝑſo te hislucro ꝓcedãt ꝗbus ipſi id Rrclreied mn cau
4 6,4Tend. e mͦ nis iuſtici denegare pᷣſumpſerit: peculiũ vel inter viuos alienatõe vuofk
⸗ debet pꝛeſtana tertioꝰrequiſitus iunſdicõnẽ ſuũ hita vel moꝛtis tpe vltima ⁊ iuri b4 ens ag malins
6 o e u amittat. 1 Dez Zlug. 7 Celar. gnin Nolmnare coellenn. Pargd vrfveiudkau⸗
1 5 Putri. pp „ uten. col. v. Coſti. ix. con pꝛiuilegium meret a
i eſt cõtra. Eutn.ppᷣ. WMauten. . Vl. co . ataee den enrr⸗
C. palaz vt. j. ⁊ ð iu de
7 P 4 Quod ſi na Acroſancteoꝛthodoxe fi ſtitutioque de dignitati. palazʒ. mince re v
nste uiyg, deicpiengpalloteni incni ds AV. Ei epaliodignits ſolut „ idee gaug e
i peda iudi...pla⸗ qui ſemel ꝓbatis moꝛibꝰ integni⸗ us patnie ptãtis:ſic et ⁊ co Sealanere diersi
pus enes tate caſtiſſima ad hũc gradũ me- ſularis 7 pfectura ro⸗ Proro; Siſiaeaes aenne⸗
n ſiuriarũ a cogt n „ rt riũ militare abes. vt in
ruerũt ꝑuenire:ea quecũq; ineo- ⁊ vꝛbicaria ⁊ magiſtenũr. ten. preſbireros. d
ape to ep̃i coꝛam eo ſeii! III OEAA n eſbiten .
li mouek. vt. ff. in dẽ clericatꝰ gradu locoq; viuẽtes 7 018 dignitas valẽs liberar 9 b e ön det . nurboeg
lur llex coxin gcquirere 1abere potuerũt: etia ria liberat a patnia ptate cůhoc rnat in präre⸗rzle
u Aliarö⸗ vrar ſiin pr̃is auiq; aut paui poteſtate qdᷣcunq; cingulũ ſue ptãtis pᷣmi⸗ debie bus autlec eßa⸗
1 leſnnne e cõſtitutiſunt ? adhuc upſtites u honoꝛatis pſtet :ita tñ vt. llij ſs ieeiauers
ſ longis pe füe habent᷑: tanq; bona PDe vẽdi⸗ coꝝ poſt moꝛte auoꝝ recidat In palam. col. vi.acd.
i rat iam illꝰ cau⸗ cent. 4 De his ſiqũ eis libitu, ptãtem:ac ſi ↄtigiſſet eos moꝛte c Bona i tanch caſtrẽ
i ſeaiſe'vi fileritteſtadi vel donidi vel quo parentuz nõ erpñti lege ſueptů- Aendirent epiſe
idil. ptor. .ſ. libet alio tituloalienãdi libera fſa tis fien. In auten. col.ix. ↄſti. nud bicſtius ſacerdo
nu de aſſel.l. fiñ. ve. (ultate oↄceſſa. vt ea bona quoq vi.de ec.ti.Ginterdicimus. tis ſi agat reivendi re
in qꝛ dericus ſuo ee —. e een G z,= — . ſua pater debʒ ↄſentire
1. uiegio renucia⸗ LPenũq; ad diuiſionẽ veniãt: nũ⸗ Icel habeat eps: qcun reſpondet ſic. vt·j.ð bo,
. nit vri depacr. qᷓ fribus vel ſoꝛoꝛibꝰ aut ex his g an epatũ ꝓbatus fuerit huiſ wen e lkare auz
4 ſi quis in coͤſcri. ieſ 8 v ſſ; vnnas cultate.
8 lz ir. vrerna. Senitis cõferant ſed ad eoꝝ flioſ ſeqcunq; poſt epatum iure co arnendga
e de foꝛo ppe.ſi di HWM miſtratoꝛes ab aliſs de
. ligent. RM . itcis.ideo pᷣus lege aut.licentiã ⁊c. ⁊ eſt in autde ec.ti. .interdicimꝰ.ſe⸗
ſp r eſloꝛa. foꝛte vlma duos mẽſes.vt ſtatim ſubijcit in crialibus cundo aut. p̃ſbiteros.que eſt de ſan.epi.S.pᷣſbiteros.col.ix.
in coꝛpe tñ nõ aperit ſi cut nec bic. sS¶ Sed in ciuili crimiĩe. pu f ¶ Quoquo ipe nũqᷓ;. nec in dimẽſione veniant.

. ta de hon iodio de falſo de aqulterio ⁊ deſimilibꝰ. Sed eccleſfia g &
4, ſticũ cnmẽé eſt de articulis fidei ⁊ de ſimonia. Sed certe ĩmo qᷣli
li bet publicũ crimẽ canonicũ eſt ciuile: ſi agat᷑ ad penã legalẽipo⸗/
nK. nendã. Si vero ad penã eccleſiaſticã. ſ.vt excõicet vel deponat᷑

Cõferant᷑.ſ.ex neceſſitateiuris.acc. bBoſteros vo ergo pfi cõ
cegit᷑ occupare ab inteſta.⁊ ſic eſt ̊ ſpãle.als õ.in caſtreſt vel q̃ſt. vt. ff.
de caſtrẽ. pecu.l.ij. Itẽ Z buic legi.S.e.l.ij.circa pᷣn.ſol.vt ibi
Ed epalis dignitas. adueniẽs filiofa.

6 etiã eiuilẽ dicã canonicꝗ.hoc tñ hodie coꝛꝛigit᷑ vt in ꝓxi aut᷑.ſta Loõ ſularis.ſi filiuſfa.ſit cõſul.vel pᷣfec pᷣto. vel pᷣfectus vꝛbis. vel ma
6 tuimus. a qſelſ enſes. a tꝑe cõteſtatõis cõputãd os. vt in coꝛ/ giſter militũ. vt ſubijat fit ſui iuris.vt h̊ legit᷑ in aut.cõſtõ que de digni.
