des impꝛobũ tuũ deſiderniuʒ eſſe: dere icl.
dñium ex hmõi emptõetibi cõce⸗ acra in fr r fact
cideſcerei: De neumni. aalesge
i .Muitꝰ ꝓcuratõe ſuſcipene bic laregta. as
cogit᷑.nec eandeʒ vltra quiſq; ij æc qꝛ
bocpulegii da
Seclnec defenſionem abſentis cululenh poſu⸗
ſubire cõpellit᷑: cũ fidẽ ſuſceptam latione. vt f. q
quiſq; iur.l, iij.
Accurſius.

Niö:redemiſſe ptem litis paciſcẽdo. b/Gꝛatuitu v't
a ſñ̃.· man. l. i. in fl. l oneris S eli3 dek. vt. ff manda. ſi remu⸗

nerandi.in pn. . l.ſalarin. c Offi cia. vt tu dicis redimẽ

do. d ¶ Suſcipiun f. vt.j. man.ſi licitũ.⁊.S. e.l.militẽ in
fi. ⁊.ff.de pac.l.ſumptꝰ.⁊ iõ punit᷑ ꝓcuratoꝛ.vt.ff. man:ſi remu

nerandi.S.maurꝰ.⁊ aduocatꝰ.õ.de poſtu.ſi qui.

–

Kocuratoꝛẽ ſliben non ſeruũ: ſ acoꝛem ſeruũ caſtaldũm
uoſda.ſic.n. plerũq; põit᷑ acroꝛ. vtj.ꝙ cũ eo.l.fl.. f. de le.

diyxi. Tertij dicunt. P. 2. V. bic loqͥ de eo qͥ cãs abſentie tm̃ allegabat i..ſeruo generałr:qð.H.nõ placet. ⁊ dicit ꝓcuratoꝛẽ.ſ.liberum

ſz tuncqro q̃re ſatiſdetur iudicatum ſolui.vt bac.l.dẽ.Rñdet. P.⁊. V.
in duobꝰ? caſibꝰ eã loqui. In pᷣ qñ filius erat maioꝛ:in ſcᷣo qñ minoꝛ.
In pmo ad mittitur ad plena defenſionem. In ſcᷣo ad cãs abñtie tm̃
allegandas.vt.ff.e.ſeruũ. 5. publice ſʒ pᷣma verioꝛ. Si g dẽnatur nũ/⸗
quid reſtituet᷑ ipſe ⁊ fideiuſioꝛ eius. Dicũt qdam ꝙ ſic.vt.ff.e.ſi minoꝛ
Va meliꝰ dic eũ non reſtituendũ in tali cã:qꝛ iure cõiẽ vſus defenden⸗
do patrẽ:cũ ipſa nã hoc exigat:⁊ ſic non reſtituit.vt.j.de in inte.rel.l.fi
ſicut ⁊ cũ alimentoꝝ noie matri:vel alij ↄiuncto donat:lʒ alias ei dare
non poſſit. vt ff. de tutel. ⁊ ra. dil. .i. F. ſ nonnullos. Itez iõ: qꝛ magis
pꝛi qꝙᷓᷓ ipſi filio ſuo ſuccumi videt.vt.ff.de mino. l. iij. . ſ. 3 vtrum. ⁊.l. cum
mã dato. Itẽ qᷓre ſuccurrit᷑ filio fideiubenti ꝓ pꝛe.vt.j.de filiofa.mino/⸗
re.l.i.⁊ nõ d efendẽti.vt hic.Rñ.bic admittit eu lex.ſ.iſta ad defendẽdũ.
vñ hic aduerſarius inueniret ſe deceptũ auctoꝛitate legis qð eẽ nõ dʒ
vt j. dehis qᷓ ve. e. impe l. i. m Ufficere. ſz vʒ ſnia ⁊ facit litẽ ſuazx
ſz nunqͥd vʒ ſnia quam dedit iudex boc mõ.Rñ.ſicſʒ poterit ↄueniri ð
iudice. Ham ẽt iuderx videt᷑ facerelitẽ ſuam dãdo iniuſtã ſmi am. vt.ff. ð
vari. ⁊ extraoꝛ. cog.l.fi.⁊ inſti.de obli,q ex qſi male.in pꝛinci.
1 Za demum militie. a pte vel a iudice.vt.ff.e.filiꝰ.S. veterãi.⁊ ad bᷣ
1 ã. e.militẽ. ⁊.l. ꝗ ſtipendia. Sʒ an idẽ: in quolʒ q non põt eẽ ꝓcura
toꝛ. vt in femina ⁊ in ſtlibꝰ.pt.ff. e.neq; femina.Rũñd eo ſic ẽ:cũ diueſſita
tis rõ reddi non poſſit.vt.ff.de ver.obli.a ticio.in fi. o ¶ Appella
tio.i.iudiciũ appellationis. p Algit.ſ.ꝑ te.⁊ ſic nota duo: pᷣmũ
ꝙ hmõi ex ceptio ꝓcuratoꝛia cũ ſit dilatoꝛia in initio opponit᷑: yt.j.de

vel ſeruũ ad negocia.ſ.vt h erat.⁊.ff.e.ſeruũ.vel actoꝛẽſ.a tutoꝛ

Oſtitutum qͥ dʒ eẽ tm̃ liber ad inſtar tutoꝛis.ð vtj.qͥ da. tu. poſ.li

ſeruili.⁊ ᷣm hᷣ dices pᷣdium fuiſſe pupill. ſ Pꝛedij.pot
punctari ante ⁊ poſt. g Bpalr. i. exp̃ſſim. vt qꝛ vel bᷣ du⸗
xit: vel generalẽ dedit ⁊ liber.vt.ff de ꝓcur.l.ꝓcuratoꝛ cui libe⸗
ra. Alij exigunt ſpãle mandatũ.vt ⁊ als ff.e poponius. in pn.ſʒ
pma verioꝛ.ſic g refert h cẽat libera vel non.ſʒ.ſo.diſtinguebat
an hꝛẽet totoꝝ bonoꝝ admiſtratõem:⁊ tũc non venderet:an vni
uerſoꝝ.⁊ tũc ſic qð nõ placet. b ¶ Manifeſtu eſt. vt:. ffe.
Pꝓcuratoꝛ totoꝝ..l.maãdato.⁊. g. e.ſi ꝓcuratoꝛ. c. S. de trãſact.l.
tranſactõ is. ⁊.j.ſi ali res pig. da.ſit.l.f..j. mmand. cũ mandati.?
ff. de pac. nã 1 nocere.⁊.ſ.qdð cũ eo.ſi ſeruus.æ de noua.l.nõ ab⸗
ſtulit. 1 ¶Ex volũtate pᷣcedente vel ſe. vt. . e. ſi pꝛeciuꝛʒD.
K a Deſiderãti.niſi fructꝰ eẽnt vł alie res q̃ facile coꝛrũpi pñt. vt
Konnatoꝛ Peinmn tñ recuꝑpas ꝑ ↄditòem indebiti vel ſine ca:
vel iudicis officio.vt dꝛ. j. e. ſi pcium.

A. Muitꝰ. intellige inuitũ ſi non ꝓbatur voluiſſe. vt. ff. e. flius.

E.inuit?· In Mec eande. foꝛte ſuſceptã ſponte: qñq;
tñ cogit᷑ ſuſcipe non pᷣciſe ſed cãtiue.ſ.ſi in admiſtratõe vultꝑſe
uerare. vt. z. e.l. eum qui. Quare cõpellit deſendere ꝓcura.acto
ris rei non.qꝛ fauoꝛabilioꝛes 7. n &

pouende nõ defendẽde. o Extẽdere. cogit᷑ enĩ ꝓuocare

reniſi ꝓpter inopia excuſct: non gũt exercæe appellatoen. ytlłl.·

eS⸗HoeE 4 MW natc vel actoꝛẽ pꝛe⸗ Zcenge aceels
Rehiiud in aanocaro ꝗ boſita pſcriptio militie: q nec cůᷣ Aaij: ſinon ſpali diſtrahenci cneo ſiue

ꝛ0uocatõis.inter·

uz
8 RpaRechShigrorare dene.g mncus. l
ni reſccteten actoꝛ. .. vt cãe poſt * dene gel. lberto. F. fx 2727 Be,
Wcan an ans orn eiee gon Sitr zaunkeusenydathsttnadtd vSnttt Pe paurmmibus
len uitdatus penratoꝛ: d pncipales ? ad ag v Jubebit. acti eciũ. qd dediſt t furtũ. vt. .qd cum eo.
glſge, onva vicdl ein woe Anmval odtnoneſinechiten grenl nn
*M ritur. ſ ibi eode,z ffe. q vy. . cciͦ eo: ei qui ne ſine cã. f. ad mac at. ſi liber actiõe nego cioꝛi
tumnen mo ad vtruq; fu⸗ implel .. ꝙ cũ eo: ei qui. ⁊.ff. ſi c. . ad macedo.l. ſ actiõe nego cioꝛũ
Tar chtoe implere ſufficiat: ¶ Zẽ . dio. ä Rccer pe ſi⸗ SPagatsnn
ſad pᷣncipale; ? G Lien 2I L. dd. &0. b. s:ePauratosen
tgu ad cam n meeg. enam ſuſcipe de⸗ nyſie. none 7 alia obſeruatõe intercedẽ 4 u. intereſſe quo
gnitſ reſtönis. vel dic Vltra enſionẽ virile eſtofficiuʒ: diPẽat liberã faculta intercece nas qui ancifdcultan⸗
ñ Jnaſenunmlchꝛanes ir neamdel⸗ lereene ſemi⸗ anae Pdaagon
e eo. qꝛ ſi appellar Ilio itaqʒ tuo ſi pupill .meliã matro tẽtu in conti af nec poſt. Itez ſi n
Clin tenet qð neo ne / re nuoſi pillꝰ? eſt to⸗ ne iã matronalis p ſeſr tu nekm. ſt. Itez ſicut te
chhin gat. & ꝓpſequi qᷓ rem pete. 2 Sai tuto⸗ reter irruã pudoꝛisirreu „ p⸗ mandati intueniè
lincgo ei , Ic an ack⸗ 4 nno, an Frnmäirneointbe Einni vel Hſnemec, ſenn dar
ſi. da.l.in cõmoda⸗ . is fundu vel ſeruũ citra mã latum ſuſce dit: ſxn naut ma lu. lc. x. ſ.de oſoꝛ. eiuſ
munepl ob. qꝛ act? a ſti:a neqʒ pce ntibus dedi ſap̃ſcri 59 Paurat ein! teueniens añ ſicpoſt
Guini e der cegl li: aneq; pceſſiſſe neq; ſecuta ſapſcripſerit toꝛio em il⸗ vteff. e. l. F. penul. Fr
iii BaggeAA n Dea ſarned Prfecrumurb Ead Baſſu Fere dRe⸗
pamentuchi. rẽaũt eiusidẽ pcium ceſſiſſe 1S KRocuratoꝛit 8, Y dñs no Prurno de⸗
. ſergunn ei painacci cognitz pfoer v Piel P — inſtiintis Bearoinsftgli 8ien.
in dun ne vulr ad narinun pſideʒ Pr. tatẽ negocia arnocnn enl vrika mier . dam
ſgtcG fer da qp de/ il arbit 65 e. talesi 32„7E I.: niſi ca aucius.. ff. d 1. Z. l.
fendat ꝛ ſatiſdet Püuiti tramur itereẽ vtrũ inimicitie vel moꝛibꝰ pi· liberto. in fi dene gel⸗
untag dedefenſtone ei⸗ 5 imntio an cepta jam li neceſſarialcã ĩt em *1 alia di.⁊ hoc ſi ba xige
D cuiuſ noie egit. gociũ ad ꝑſonã n lite ne ct inuitis hi erceſſerit. tũc. n. lonis pñ a 5déna/
I cnoneog Socinad ſe ar onoanſ inutishtraitenn la por. rronzaſter
“ nANdt irmser Miints dun r. pe. Jubalope o uedeaſegnnde⸗
g⸗ quam ſuſcepit: ad ocllium ꝓuincie affi 4 Nli dubitatioeſi pocaim in cnimialt qñ pour
neſet . —= 7 ritus citra mandę mce: &ι SESLOi oeſt P cãmi toꝛ admittif. vt. cura⸗
n ſic nullã al — He mandatui . iudicio oꝛz admittit. vt. . ð iniu
n ckrgne ue unaa aſenun Kbe e e
“ ad adu ariũ: ni ert 9 n: ẽt poſti 10 ad mittitur ꝓcura
Genti ſi ꝙ denegabit ei ae r exceſſum eiꝰ gae iee 2. Itẽ ſicut euitak inf⸗
laſian anuße danegebike agerto vr Fe⸗ t. f M en gendã vel defen⸗ mia ſi interueni dr inſ
entii ad ſͦ a quo ſuſcepi 5g. e actõem. ?. ff. e mut?. .. pena. ſz ; MMV ““ H272 ſi poſt. . eniat añ: ſic
nn⸗ dancid ineres vtſfm man datũ patiet: qꝛt nuer pena. ſac riſt a bnciplo r ſn . vrſda infa.l.
gdih dati ⁊ ſic loquit᷑tot f.man. ſi ꝓcurat oꝛes..ſti. it actõe mã⸗ ĩ apᷣncipio interuenit/pc denmu ed. AI. dirit tẽ
ini⸗ us hoſanead naiocene eweatranb enban , nemeſcei —— ifa Anmn wand
uerſus aliqué: ſibi vi cet.qꝛ ſi alicui ẽ maneᷣ hßm hanc anti 37 ratoꝛẽ.ſec ſi detur 9 6, B. ꝗ: qꝛ oꝛdinatꝰ 2 qs. ſy ſubaudi
ſaſucifl pt. vt ff. . :eg ĩbi vident᷑ mandata ſi andatũ vt agat ad/ Azʒo. ar. dicte. l.j. de rpꝰ.m Jo. ſʒ foꝛte ic at añ litẽ dteſt 4
PetrE .7.l. 3. mangaral 1 enſt 5 .l. . de oſoꝛ. eiuſdẽ li. lij oꝛte idẽ poſſetdici vj oꝛdinat
irſne poſſit ag ad rẽ 7. l. ad legatũ. 7.ff. deñ ine qbꝰ? id explicari nõ curatoꝛẽ vel econuerſo. eiuſdé li. leij. E ſetdici vtrobiq; ßʒ
t gere niſi ſatiſde 2. ff. d e iuril. o. iu. l ij. blicari no Sere⸗ onu erſo.ſecꝰ aũt ſi xſTranſitũ.a dñ. iq; vᷣz
nu defendat: rñdet᷑ q vu taduerſar ius eũ é. Alij dicunt ꝙ ritꝰ. ſolenni. qre citra ma ff de neg. ge. lib niam debeat dã⸗
ſdact cente õ eſt ff. e. ſʒ es. n poͤrſt vuen inu en togele ehrpeiſe Aari:aut bito e ng mangharitgrin elberto Feſ ianſo.
iin faneſtvelirhß ei⸗ pᷣter. Lertij dicu nt q pſtare intereẽ:ſx ri in ſcdᷣo ſic. Ac. io: in alijs non: qꝛ in p defendere agẽdo mã
nat . gen i daeveſtentde⸗ lurere nbgir alenb eept ee e eiaſo, d non bius ermuit
ainſtk Jo. ſ. ꝙ pᷣncipiũ le xlag ſi deſunct?. Zu dica ter ario comn 1. S. oꝛ.ſʒ in marito videt᷑ eõ ſtat pcurato: Obſeruatõ
Oſigen tur in ꝓcuratoꝛe egis oquat in ꝓcuratoꝛea icas qᷓrto mõ hm 4 i. Do. ibi in pafemalibr eõ:vt non ſatiſdet ectoris bef el ſemn
irnut nẽ ad agendũ reas leurai anen lkoris poſtea loq⸗ d Intelcededr iintenu vel dot alib? hic in derato vtiſ oepac
ae fe ſeruũ quoq; ergaderend ncan git᷑ ſuſcipe ꝓpeuratio eogant. vt. . de rec eniedi in rebꝰ vxoꝛi alijs reb' mulieris Ac.
rin temon aũt ſuſci publice. cũ ſatis ſit ublice vtile ſit. ot PBꝛeſcripſc it. i añ oeu ancim?. 1.j. de bi ndi lites.
ute lundos efar E nde ehane⸗ ſun ceptã ſpõ Keiug dos fines lesſercglerurvel u Faeen hrern z i.
aali tari in hac.l.qᷓnq; caſus. .iij. F. tã vſi nemine ⸗ pᷣmum ca mn.5. 8 de trãfac l. tra ſactoi ff.de iureiurã.ſi it ptun dixerit. ⁊ ſic
ſihen tius ⁊ qᷣnt? cũ mangato 2 penul. ſine anem. Vrſtept no . Ken officio. ⁊ inſti. ma Sig r 5.eſi vcur nach⸗r⸗Poe pac. ſz ⁊
rc 8 — ,z1i. – . . rPE . „, 1* .R. II . er II. rb. nõ ti 6
igtpe .B ienã. conſtat. vt ſ. t imã dato — ſcos ter tü. 7 keno⸗ auin ono Pmukik n is ꝗ. Dʒ ar õ ffe aaͤre Dülingue
ſhes e. q: bñtete. ꝛ.ſ. qñ mu. tu e re. iur femie ꝛ.ffe Ilei. T.l. cũ de lanionis..c tit in alijs phibet. ſic gremorLad lega⸗
8 fkectu ag dert iant. nec ſufficit et petereni r Zutoꝛẽ p . 7’.ff. de au. 7 ð vul. ſ. ſi ita qs r. . ö ö .l. ij. F. cũ pollidius. ll
lehe ee⸗ u qð detur. vt ff. adt et petere niſi idoneũ ꝛpete. ſy ar. Z ar. le.l.i. 2.ff. de iudi. ⁊.· j.ð pᷣdi.curi.lfi.ibi u8. 7..de
nd ra p̈ncipio:ſi tñ ad tercull. ij. F. non ſolü neũ petat. ⁊ cũ ſʒ ar. ð. f. de fun. inſtt f de iudi cũ ptoꝛ.i. i.curi.l. fi. ibi vt er b ⁊c. li
nut, vtff pio: ſi tñ lata ſnia fiium n nlolu ſeglz non auclig⸗ imnemongao aam u. qſitum. 5. fi. Itẽ in pn. ? de mino. l. e r.
ets .- de app. re.l. i. Sed q̃ iß ci ium mater velit ap on audia⸗ ndato admittunt᷑:ſ S. fi. INẽ nota maritũ eſſe l.ſ qð papi.
mine.qre no et p fili qrit cũ mulier a appellare põt. KRocuratoꝛib?. k: ſunt alie multe. vr dixi. eſſe de pſonis c
ies pot ↄſuli p “ Ar e araͤdan vr hden. n vrſftefe, 6 ucoten mand in ante vo ⁊ ſine reorie ⁊ be. in Bart.
in eraͤbus eii⸗ rnler agaech gii rd de Salecinat iiebfs 4. a Eſennsd HH
ud zdnrgrgu he engenat Aei alio multomag u Re mn nicee lpᷣ. fi. x.l. ſe vſz. ad l.d⸗ eos enoné. 1 arll p⸗
1qꝗ eni emit ab eo ſ m. 1. ñ ſunt inimici capit: it.tẽ. ite. vlz ad.l.ꝗqᷓ oĩa. S.i.
ab eo uilibers no bir ( Will⸗⸗ ſeln peurn volennd⸗ ſalen vdlalianutees. nſen deß
Ella. dñsz liris i iſta lentib⸗ tranſtert lia uſta ea. o 4 Cti⸗a.
biſtitie: : ſcno cteſtanse et eis inuitis. 1.
ötſit dñs. vt hic ..ẽ.
b iij

latoꝛia. vt inſt. de excep

I priff de app. ab ererutoꝛe ſi ercep. do.ſt Pamatoꝛ aget. i. IUſq;.a deſcenſiue ⁊ induſtue. ſic Eilluſtres 1 ſupilluſtres B

ſeruabũt. Et eſt rõ:qꝛ rõne dignitatis debent ſedere cũ iudice:ſʒ
ſi allegarẽt ſtare d eberent.⁊ ſic vnũ abſurdum iñ ſequeret᷑:vt in

gq4 Poſt exceſſum. i.receſſum. vel dic.i.moꝛtẽ. vt.ff.deiuriſ,oĩ. iudi.⁊ qꝛ,.
in fi. Ac. rg uml. ꝓcuratoꝛc ꝑ ↄteſta.li dñm factum.
80 Conditoꝛ es. vt fl. e in cãe in fi. ?. S.e.l.neqʒ; in fi.⁊.l. qð quiss
Icet.inqᷣri.i.ex natura dilatoꝛiaꝝ exceptõnuʒ: vt.j:de ba.l.excep

35 ione. Eſt. n. hic di

dendã litẽ mandauerat:poſſe in

vNCat.· ſic cogatu· (hoatã cãʒz iurgiũcq; fini. Quip⸗

mandatũ oñdere. v de . r. dA.
rato ſatiſdare. vt. S. o. Pec!? ꝓcuratoꝛẽ: poſſe eũ inſti⸗
1i. tuere vetens iuris voluerunt ↄdi
x = qð aſſerẽ
o ꝑmittit᷑ aduerſario
ꝓbare qñcũq; velit.vt
ff.e.in cãe.S.ði.⁊ de iu d.
non idcirco.S. fi. Itẽno
ta hic ſpãle in hac dila⸗

7 Zheoð.aaa.ad pacranũ.pp.
Icet in pꝛincipio qõnis pꝑ⸗
ſona debeat ingr ꝓpcurato⸗

toꝛia vt opponat᷑ poſt ris:an ad agendũ negocium man
lit dre ſe mn qliber aj cdatuya dño litis hẽat: ſi tũ falſus
rene nellu ilſe ⸗Peuratoꝛ iuẽiatur: nec dici con⸗

trouerſie ſolẽt::nec põt eẽ iudici⸗
um. I Mpꝛ. Mal. Zheodo.
⁊ Archa. ticiano.pꝛe.pꝛe.
icũqʒ; pᷣtoꝛiane vel vrba⸗
ne pᷣfecnne ſublime faſtigi⸗
um vel magiſteriuʒ militare vel

iud iciuʒ:vtnõ ſui iudi⸗
cis:velmelius in hmòi
exceptõe falſi dicas ꝙ;
a pᷣncipio vident᷑ oppo
ni:qꝛ ipo iure nil ẽ actũ
vt.j.ſi a nõ cõpe.iudi.l.
jij. alij dicunt ꝙ ſi dicã

uon es ꝓcuratoꝛ: ꝙ eſt m! .
banpro:ia Higure di oſiſtoꝛiane comitiue inſignia me⸗
ca non potes eſſe:qꝛ mi cd mnitatig vel Prõſulare diniſ
leſ:becd ilatoꝛia:qð nõ ruit dignitatis: vel ꝓcõſulare iuſ

placz. Alij vt. B. dicũt dixerit: aut vicari fuerit admini
aut ſocio falſuz ꝓcura⸗
toꝛẽ:aut credo veꝝ:aut
ambigo. ſi ſcio repello:
ſi cedo veꝝn quocũq; tẽ
poꝛe iudicij ꝓbez non
eẽéẽven repellit᷑ falſuz aſ
ſerendo vt hic. ſʒ ſi am⸗
bigo in pꝛincipio bᷣ de⸗
beo dicere. vt in pᷣn. bu⸗

ris ꝑſonã in negocij ſiiina ſubſti
tuat.¶¶ Qð ſi ꝗs ſanctõis hiniſta
tuta traſgreſſus iudicijſ ſeſe iurga
turusingeſſerit:careat eiꝰ litis ſoꝛ
us. Ali dienm bic lecui nop Pouratoꝛes xpecka-
ab initio fuit ꝓpoſira. Uit cuentu: ludexr nihilomin qui
Gaalecit euctam⸗ qq ↄtra feceriꝰ:nouerit a ſe.xx. lid.
icere velit. .. 3 4 J.
4 Golent öre pnepa Aun:: abofficio quoq; ſuotm̃dem
li. eſt mñ iudicium de ꝑ⸗/
ſona vtrũ ſit ꝓ curatoꝛ vel nõ.⁊ ſic vtrum ſit ꝓcedendũ vel nõ.vt.ff.ð iu
di.ſi qͥs.hinc ẽ ꝙ ⁊ ſi ſolutũ fuerit tali falſo ꝓcuratoꝛe.q.ſ.nunqᷓ bũit
mandatũ:vel hũit:ſʒ ſuit reuocatũ põt repeti niſi ꝑ ſnĩam ſoluat᷑.vt.ff.
fami. her.l.cũ putarem.⁊.ff. man.ſi fideiuſſoꝛ. F. in oibus.. ff. de dona.
inter vi. ⁊ vxo.ſi ſpõſus. .ſi vxoꝛ.magis tñ puto ꝙ poſſit repetere ꝑ iu
dicẽ vel ſnĩam ſolutũ.vt.ff. rẽ ra.ba.ſi ſine. .q ſi ꝓcuratoꝛ.⁊. .qð ſi ð
bitam. ⁊ de dona.int᷑ vi.⁊ vxo.ſi ſponſus.S.ſi vxoꝛ vel maritꝰ.Jiẽ nul
lũ eſt iudiciũ.vt h dicit in pᷣiudiciũ dñi niſi hẽat ratum.vt ff. de iudilʒ.
2.ſ.de neg.ge.ſi pecuniã.qð ẽt appellando ratum hĩe videt᷑.vt.ff.rẽ ra
tã ha.l.iij.S.fi.ſsʒ in ſuũ pᷣiudicium ⁊ fideiuſ.quos ꝓcuratoꝛ de rato ba

4 bendo dedit:valet iudicium.Accurſi.
icũq;. pꝛetoꝛiane.qꝛ ſit pꝛetoꝛ. vel dic pᷣf ectus pꝛetoꝛioo.
a Faſtigiu. i altitudinẽ: vt qꝛ ſit pfectus vrbMis. b ꝙ¶AMagiſteri⸗
comitiue. qꝛ ſit comes cõ ſiſtoꝛij ſiue
palacij pᷣncipis. d [Pꝛocõſulare qꝛ ſit ꝓcõſul.
als dirit. Acc. f icarij.ſ. qꝛ ſit vicarius pᷣncipis.Accur.
g¶ Jurgiu.ᷣciuile.nã ciminale nõ inſtituit᷑ ꝑ ꝓcuratoꝛẽc.vt.j. de accu. l.
tunc ↄuenit..ff.de pub.iudi.l.pe.S.i.⁊ in aut᷑.vt ab illuſtribꝰ. .i.niſt
in crimĩe iniuriaꝝ.vt.j. de iuiur. l. f. bontrafecerit.i. admißit
talẽ pſonã ad iurgandu. i Vigintilibꝛas.publico inferendas

fficio. i. officialibus. B
G⸗ NVeuo, vtnon liceat ei agere ꝑ ſeſed per ꝓcuratoꝛem.

.

um.qꝛ magfr̃ militũ.Ac.

toꝛcs*. I Mpꝛ. Gꝛatia. Gal.

ſtratiõe ſuffultꝰ:ſi qdem ab eovel

tande uimn dbo. ſalutem.
infert᷑ iurgiũ vel refert᷑: ꝓcurato⸗ ) Juine ad modũ cẽſtitu

e Dixerit.

coꝛpoꝛe huiꝰ aut᷑.vt ab illuſ. .i.

m ¶ Leteri. clariſſimi: ac

ſpectabiles. n ¶ Coe ius:vt in criminibꝰ ex qbus imponi⸗/

poderis erigẽdi. Inauten.
colla. v. ↄſti. xviij. vt ab illuſtribꝰ
Oc ius ſtabit vſqʒ N.i.
a illuſtres ſolos.ceteri eniʒ
cõev ius amplectunt᷑. Mpz. ar
cha. hon.⁊ the.anthemio.pᷣpᷣ.
pecuniarijs ↄtrouerſijſ ⁊
ſpali hoc pcepti vel ſnie

mime deſignat auctoritas: paſſiʒ

vnicuiq;:ſi m̃ ita maluerit:ꝑ pꝛo⸗
curatoꝛẽ rñdenditribuim ꝰfaculta
tem:niſi quoſdaʒ ſoꝛte iuſtioꝛes
nõnunqʒ ob cãs vehemẽtioꝛes

maximi? iudicis vocabit auctoꝛi⸗

tas.

Ne liceat potẽtioꝛbus patroci
niũ litigantibꝰ prare uel actiões
inletranſferre.

ANpꝛ. diocl. ? Maxi. Ariſto⸗

Iit diuꝰ claudius ↄſultiſſi⸗
mꝰpꝛinccps parensnf̃: vt iactura
cãe afficerent:hiꝗ ſibi potẽtioꝝ
patrociniũ aduocaſſent:vt hoc ꝓ
poſito metu iudiciarielites poti⸗
us ſuo marte diſcurrerẽt:q; potẽ
tioꝝ domoꝝopibus niterentur.
Quẽ palã eſt intm̃ ꝓuincialium

tur pena vſq; ad
relegatiõem non
poſſit inſtitui p⸗
curatoꝛ:niſt in cã
iniuriaꝝ. vt.j.de
iniur.l. fi. in inferi
oꝛibꝰ ſic:⁊ in pe⸗
cuniarijs cãil.vt
dixi.ð.e.l.cũ rem
Accurſius.

Tani bewuiiz,
. q̃re boc

dicat dixi. 5. eo.

.
.

o ¶Bie ſ. duen /

tionalis.acſi di
cat lʒ pᷣceptũ vel
ſnĩa q̃ quiſ ad iu
dicium vocat᷑ mĩ

me ðſignet vt vo

catꝰ h ẽat hãc ele
ctionẽ. ſ. vt vel ve
niat vel ꝓcurat.
mittat. babet tñ
ex bacl.
p ̊ Paſſiʒ.i. indi
ſtincte.

q ¶ WMaluerit.nã

inuitꝰ non cogi⸗
tur
r aenlae yt
de iniur. ſed ſi
vnꝰ. F. idẽ iulia⸗

nus. 7.ff. fa. ber
ciſ.plane.⁊ inſti.

de his ꝑ quos a⸗
ger poſ. .. fi. .ff.
de arbi. nõ diſtin
guemus. §. ſed ſt
dñi. 1. . de hiſ qᷓ
ad ec. ↄfu.l.fi. F.
cũ ãt. ſʒ bodie pᷣ
us iurat de calu⸗
nia qᷓ; ↄſtituatp

curatoꝛcm. vt.j.de iureiu. ca.l.ij. SF. ſinaũt abfuerit. vel alr dic. vt
ibidẽ dixi. S Foꝛte. põt qlibet ⁊ ꝑ ſelitigare ſi vult. niſi ⁊c.
t ¶ Buſtioꝛes.ſ. ꝓcuratoꝛes.vt.S. ꝓxi.l..⁊ ſic reſpicit qð dicit. ð. ſt
tñ ita maluerit qꝛ ibi innuit ꝙ poſſit ꝑ ſe ſi vult.⁊ ad illud poni
tur h̊ exceptio niſi ⁊c̃.vel dic ipſos dños litis qñ nõ pñt ꝑ ꝓcu
ratoꝛes agere qð qñq; euenit.vt.ff.e.lʒ.in pᷣn.⁊.ſ.de his qui ve.

e.impe.l. ij. Wel tertio qꝛ dñs meliꝰ ſcit veritatẽ qᷓ; ꝓcuratoꝛ. vł
eſt verioꝛ ⁊ legalioꝛ ꝑſona dñi ⁊ non ita rixoſa.
nunq;. ⁊ aliqñ ob cas aliqs iuſtioꝛ eſt vnꝰ qᷓ;

ad q̊s vocant erit vnꝰ iuſtioꝛ qᷓ; alius.
iexpeditioꝛes.nã nõ eſt ſic rixoſus.

v Maximi iudicis.

maximũ vocat quẽcũq; audientẽ cãm. reſpectu.n. ptium ſaltiʒ ẽ
magnꝰ.ql Rub. He liceat potẽtioꝛibꝰ ⁊c̃.dixit de licita ꝓcura⸗/

tõe ⁊ eiꝰ occaſione.ſequit᷑ bic ⁊ ſequẽtibꝰ titulis de illicita. HBa
oĩa mala exempla ſunt oꝛta de bonis rebꝰ:vt ait Saluſtius.
Eoͤſtituit.?1i deno
uo oſtituendũ nõ eſt. 29 Darfufd i. amiſſione.
Afficerent.an ipſo iure q̃dã ſic. Zu dic ꝑ ſniam.naʒ dicit
afficerent᷑:⁊ nõ ſunt affecti.vt.j.l.ꝓxi. Item qꝛ hic committit ſta

Juine.admodũ.i.valde.

tim duo.ſ.vindictã ⁊ cognitõ em huiꝰ pene.i iacture debite ſi ap
pareat id cõmiſſum.⁊ h̊ imploꝛãted ebitoꝛe ⁊ qrelã exponente.

Gotentioꝝ non loquit dequolz pot ctioteſed de eo qͥ röne

„.1 Mon/

alius: vel ad cãs.
eh emẽtioꝛeſ

Diclae
nſsae
tzni
luggulcde
lnwii
Dſitetr
Phiͤrbit
Miſrote
ſpan.
nubahai

1
Aſzt
.
Onein

hhon o

Eelni,
Netirſe
Keiſts
8trhe

irdet⸗
eliniſe
öditti
eiloden
öſithnn
eheece
zmul
n

lds

un un
enen
linn
lſi.
todn
iſione
npdi
ſtt
nin
dchiet
4
oren
i⸗

cdaudium. Ac.
bꝗ ui? ſanctõ

ſPntit

penã imponẽdã

Secundus

officij eſt potẽtioꝛ:⁊ qͥ minacẽ põt fernoꝛem oñdere vt.qð me.
cã.ſi ꝑ impſ.⁊ ſi quacũq; pꝛe po.l.i ⁊.j ſi recto.ꝓuin.velad eum
p.l.i. ⁊ pz B. ⁊.j.e.. .. f! vbi dicit ne piudicet ⁊c.⁊ ſic differt h̊ tit.
ab eo de alie.iudi.imu.c.fa.qꝛ ibi de potente alia rõne tractat. vt
ff. de alie iu.l.iij. ⁊.ff.ſi ex noxa. cau.l.i.S.ſi d eſinat.
b Opponitur.
6.5 aduo. diner. „„ „
iudil.iſs ibi im qonibus eẽ cõmotum: vthuiꝰ ſj
minoꝛlbie in ma ctõis rectoꝛes ꝓuiinciax cuſtodes
niduocaſent. 9tepte reiudices fecenit.ſ. vx̃
videt & ꝙ er . actoꝛes ſeu ꝓcuratoꝛes in ſubſi⸗
ſolo ꝙ pacſcun cia negocioꝝ vel vſurpatos gr̃a

4 acn piͤituin vl redemptos ſeuera?ſnia vindi

puniant᷑ vel fo carent. ¶ Quare cũ interſit pni⸗
ie de ectareuen nerſe oium ? pcipue tenuioꝛum
l ius vocz.lc;,/ qui ſepe ipoꝛtunis potẽtium inter
oftat ceſmonib oppꝛimunt᷑:tter litiga⸗
4 Peaganta4 toresiauclenti tus imptin debe
dic es i antepoſñ bis. Mec metuas ne pꝛeiudices
to .ſde amiſiöe clariſſimis piris:cũ diuus claudiꝰ
auſe eatr Pmõi rei rectoꝛẽ ꝓuincie diſcep
vel. i. ſuo oꝛdine. tatoꝛẽ ⁊ ſi res poſilaret:vltoꝛẽ ſpe
omoꝛum.i.illis —. „Soa DE. Dee.
dedomibe vrff. cniuſcũq; modi actões ad
herpe. lecka. in potentiũ fuerint delate pſo⸗
g Aues ſoiuũñ as: debiti creditoꝛes iactuna mul

nis. qᷓ ꝓhibentur 1 ur. eẽ voꝛacitas: ꝗ alios actionuʒ
potentes patro/ ſuaxꝝ redimu nt exactoꝛes.
Debis qui potentiorum noie
titulos predijs aftigunt:uel eooꝝ
nomina in lite pretendunt.
potentlitt. ððUMD

Facent diuu MAMpꝛ arch. hon. aa. meſſale

i ¶uſtodeſ. quo
ad amiſſionẽ cůe
ſ iudiceſ quo ad

cdlaudiꝰ. Ac.
In actozes. i. voc

duocatos quoſteat actoꝛes: qꝛ cãm agũt:ſed d.j.de ſuff.l.i. ſʒ

Aclariſſime pꝛiuilegia dignit atis:

ctent. Aperta eni credentiũ vride rendũ:eiꝰ poſſeſſiõis aut cãe quã

Meli.poten. Debis qui poten. no ti.

ris.ᷣſi alia rõne:tunc hʒ locũ ti.de alie. iu. Sinõ potentioꝛi ſi ẽ in iudici⸗
um deducta:nulla ẽ ceſſio niſi in caſibꝰ:non tñ admittit actio:lic fiat
ceſſio de ea litigioſa. vt.j.de liti.l.ij.⁊ fi.in fi. Si aũt ẽ indubitata.i. in
iudiciũ non deducta.ſi ↄſtat verã ceſſiones:vʒ vt ꝑ totũ ti de bĩ. vł ac.
yen. ſi aũt ↄſtat eã ſimul atã nulla eſt. vtj.plus vałqð agi.ꝑ totus. Si
dubitat: an ſit ſiml ata
vel nõ:ex tribus pᷣſumi⸗
tur ſilata. ſ. ꝙ ſit ꝓ pte

imaduertimus pluri⸗

Ncãrum potẽtiũ titulos et ven gita. Nre qp mchio

nis ni⸗ ſit in inſtro ceſſi⸗
disg ahusin ins voranf oprnoene Sis: q ee dʒ. vt. . man.
hisa abus mn us vocant oop one l. ꝓ diuerſas.⁊.l.fi. Acc.
re. Atꝰnein fraudẽ legũ aduerſa⸗ cuiuſcuͦg. actio /
rioꝛũq; terroꝛẽ hisnoĩbus abutãa⸗ Æσ Res. aliud ſi res. qe
tur ⁊ titul:q hmõi dolo ſciẽtescõ te uon admittik. vt. ff.
. l in dee gali iud.l.penł.vł alr
niuerint afficiendi ſunt publice ſẽ

uti Mir j PI ſol. vt ibi. vel hic ð potẽ
tẽtie notaꝰ.Oð ſi nullũin hac ꝑ· teratõne officij. ibi alia

— . erb E D röne.
te pſenſin Pbuerint pt libelli aut 36D elate. ab eo cui cõ⸗
tituli eoꝝnoibus edibꝰ affigantur berebant dic d elate ꝑ
ceſſionem.

alienis: eatenꝰ ineosꝗq fecerint vi ceſſionen. moͤe
dicet᷑:vt affecti plumbo ꝑpetuiſ 2Eegar r gechto
metalloꝝ ſupplicijs deputentur. m q cedt: 7 qbe cedit.

Ppſe erei lit poſſeſſoꝛ luns 7 ⸗ inte non ſubuenit p.lſt

aduer. deli.l.i. tñ ſi ius
ignoꝛauit qð lʒ ei: põt.
uRedimunt.gra vel pᷣ
ciò. vt. S. l. ꝓxi. ⁊ not.
H. l. reſpicit vlt ptẽ rub.
KRKub. De his qͥ poten
tioꝝ noĩe ⁊c̃.ſuꝑioꝛi tit.
ꝓbibuit actoꝛes aduo/
care potẽtis patrociniũ
nunc eõ in reo ꝓhibet.
Mimaduertimꝰ
lurimos.ſ.reos

tulũ illate ſolẽniter pulſatõis exce
perit:cõtradictoꝛijs libellis aut ti
tulis alten⸗ nomẽ crediderit inge
ſub hac fraude:aut retinere::aut
enitare tẽtauerit amiſſõe mulcte⸗
tur?:nec repetẽdelactionis ẽt ſi ei
ꝓbabilis negocij merita ſuffragã
tur:hẽat facultatẽ. Eos ſaneq ſe

.

ſponte alienis litibꝰ inſeri patiũ — Duentos.
n b (Iniuſtaruʒ. qꝛ crede⸗
cũ his neq; poſſeſſio neq;ʒ ꝓpꝛie- bãtſebãelites iniuſtas
tas cõpetat:veluti fame ſue ꝓdi- c ¶ Zitulos.i. ſubſcripti
HM.”ßMM onẽ qᷓ;dã:qꝙ h̊ domꝰ ſit

äl , cuiuſdã potẽtiſſimi łꝙ
noiĩe potẽtiſſimi poſſidʒ.vt ꝑ b ſᷣ ceri iudicib ↄuéiat vr .vbiſe bda.

non põt aſſumi in rroꝛẽ vt hic põt tũ ad ius ↄſeruandũ.vel ibi l.ij.vel minoꝛes det ſpoꝛtulas.vt.j.de fru.⁊ li.ex.l.fi.x loueniat᷑ in ſcrip

non erat potẽtioꝛ. m In ſubſidia.i.auxilia. n ¶ Uſur
patos.i.male queſitos. oqſſtedemptos.ſ.pꝛecio.
p ¶ Seuera. i capitali.ſm. B. ⁊ dr ſeuera in faciendo: vel ṽius
ſm Aʒo. p motu iudicis. q ¶Quare interſit. qꝛ diuꝰ dau
dius ⁊c.⁊ eſtlocꝰ ab auctoꝛitate. r ¶ LZenuioꝛũ.ſauet᷑ de⸗
bilibus vt hic.⁊.j.qñ imp.inter pu,⁊ vi.l.i.⁊ in aut᷑.de man.pᷣjn.
S. ſi tibi.Acc. 8Litigatoꝛes. B ipᷣm qrentes. cõ queritur
n. rea de tali ꝓcuratoꝛe. teſAetuas.loquit᷑ pꝛeſidi.
VRPꝛeiudices.pᷣiudicat.n.nã als clariſſimi ⁊ illuſtres non cõ⸗
ueniunt᷑ ſub pᷣſide.vt.j.vbi ſe.vel cla.l.iij.q̃ incipit quotiens.⁊.õ
de of. rec. ꝓuin.l.ij. rone delicti hoc fit.vt.j.vbi ſena. vel da.l.i.
⁊ eſt optimũ ſiłe in aut.de man.pꝛinc.S.patrocinia.
xSpalr. ⁊ iõ alij delegare non põt.vt.ff. de offi eiꝰ cui mãd.eſt
iuril.li in pᷣn. nec obſtat.j.de iudi.a iudice.in fi.Hã bic dat᷑ iuj
dictio ab ipſa ↄſtõne vel a pncipeꝑ ↄſton em vt oꝛdinariꝰ ſit illi
us cãe ſpãlr.⁊ iõ delegare non põt.vt.ff. de of. eiꝰ cui mã.ẽ iuri.
l.i.ibi aut vt delegatꝰ ſimptr.⁊ qꝛ de ceſſione actõis hictit.dicit
in rub.⁊.l.fi.iõ diſtingue:qꝛ aut fit in vltima voluntate:aut inter
viuos.pᷣ caſu vʒ.vt.ff. de le.iij.l.nomẽ. ⁊ de li.le.legaui.vbi erat
iã in iudiciũ deducta:quo caſu agit heres:⁊ ꝙ ↄſequit᷑ legata
rio pᷣſtat.vt.j ð liti.qᷓcũq;.⁊ aut᷑.ibi poſita.nẽ ſi hs.ſcðo lſi qͥdẽ
potẽtioꝛi rõe officij admittit᷑ vt.j.l ꝓx.⁊.j.q da.tu. poſ.aut᷑ mio

tis. vt.j. de dig. quotiẽs.li.xij. vel dic vt terreat: ⁊ nüc incipit ſoluere ter
roen. de At pſed. e Autipotétes.
Noõniuerint. .ↄſenſerint. g ſHota.i.fiunt infames. vt.j.in fll.
⁊ ct de crie ſtellionatus pñt accuſari cũ ti. crimis deficiar.vt ff. ð cri ſtel
li.liij. b ¶¶ Pꝛebuerit. ſ. potẽtes.refert.n. quo ad potẽtes vtrũ cõ
ſenſerint vel nõ.quo ad eos qͥ ſcripſerint vtrũ ↄſenſerĩt potẽtes vel nõ.

i qſſHoĩbꝰ.adiectis. Ke) Affecti. ppetuis metalloꝝ ſupplicijs de/⸗
putent. I ¶Plũbo. qð d eferunt ad metalla. m ¶Lũ ⁊ ipe.
interpoſitio eſt. vſq; ibi. otradictoꝛiſss. n (Et rei.ſ.coꝛpoꝛalis ꝓ
qua ↄuenit᷑ in em. o ſEt iun..ſ.incoꝛpoꝛał vt ſeruitus vel actòiſ

pſonalis q̃ ↄuenit᷑ ꝓ re coꝛpali:q̃ lx ipꝛopᷣe poſſideri d icunt᷑ a debitoꝛ
vt. ff. de peti. hꝛ. l.naturalłr.⁊.l.ẽt.S.penul.vel dic iuris.ſ.emphiteotici.
vel dic ꝓ eodẽ poni rei.ſ.⁊ iuris:i.rei iuſte poſſeſſe.vt.j.ſtatim dicet:vel
ed.ita vt iure ↄueniri poſſit. p ꝗ ituiũ.i actõem. q̃ pulſabatur.
q Ereedi rerceptde repulerit. z P nihil eſt. Sʒ dic excepit. i. teſuſce⸗
pit libellum recipiendo. r Et eius poſſeſſiò is.cũ in rem agitur.
8Aut cqe. cũ a git᷑ pſonali acte. t Ketinere. qñ in eem.
v ¶ Euitare. cum agit in perſonam.
x ſeutcenrl ed eui dabitur becmulct a, quidam fiſco.ſʒ puto aduer/

7

io. vt. S. titu. i.l. fi. RM .
V¶ Kepetende actionis.i.d efenſionis.
34Eos.ſ. potentes. Opoꝛtebit. vt. S. el. ij.

b üij

.

ene dt p

Kubꝛlca. At nemo uatus c. ſuß toꝛi titulo dixit qñ dicebat ſua ponere ſigna.ſz non verilluz yel vels. vt. . titu ili. 1. ij. 4
Gat aliena: nũc qñ ſuam vel alienã dicitſunm. vy Affirmet. non eſt tamen erm. e
Egie.i ad maieſtatẽ regiaz ptinet. b Kegank.i. deſignẽ Rubꝛica. IHe ſiſcus.i pꝛocuratoꝛ fiſci.
murT. a Deputandu als imputandum. videf᷑.n. ipſe ve/ F ¶ Ael reſpu. ⁊c. licet generaliter ꝓh ibuerit ſupꝛa patrocinſun de
= le ea publico iuri d epu:ari:cuᷣ ipſe inſcribat ei ſuũ nomen cũ ꝓ pe tentis nunc tñ ſpeciałr ꝓbib et fi cum vel repub.i. fiſcum ſiliuuz Er
6 pꝛiu ſit regie maieſtaff J reipu.i. fiſci pcu /
. ſua pꝛimonia tali gau/ ratoꝛem. Accur. m

dec iuſcriptõe, vtb 2.ſ. gos: ? caliniag redẽptoꝛes notari t yel depoſitã ſqibi cõcedant. Eipubli⸗ 1

Ebus. alius. pu ta ticiꝰ. r Hemi.l.ſeio. 8 Guas. iſeij
¶Aliquis.ſ/aliꝰ a poſſidente:ſz h is q̃s ipſe tenet: ſim ſue vel:ali

ſione. vt. . de legi. bĩ. ſciant. Ammo non repellit łʒ non accuſz vt
in vrio:lz pciſe non cõpellat vt gccule et:vteff. aui pertinlfi li

de bo. va. lii.li x. vc. i Opoꝛtebit. tneini liceat ſine iudicis auc ce bicc⸗
Auiead ladann ſa dere Pone odriarstitulos Meitaͤte ſigna impnimeꝛe rebus ſedebe uo ge 4
Dftens tnoms dfi nenoblülarnan 2 quas alus derinet. zoꝛin aſſos .
Haroxis. veli ei? cus uisuel alienis imponat: u uela K . . S ius ſe iuuari p⸗
atdon vd node, regiaſiuſpencar Peeee pr. Pbis 4. octnnand. uard podh⸗be .
Ko:aboccu dſs poſffflſl be reſcnptũ eſt añ ſen ſeelhenald
oni nſabi. iade AAopatoꝛ Mono. ?2 Theod. α tentiazſigna reb qs ali⸗ mrie ebge d
ſertarnon ofiſcat poſs ga. Ylauiano. pꝛc. pꝛe. 983 tenebat unpꝛum non dig biez debi n
ſeſſio illa:ſ oia bonai v EEgie maieſtat iſẽ:vt no opoꝛtere.Etiõ ea rebꝰ aut fruci toꝛes exceptone ðͦJMV
ſcribe tis/ vt in autk. de Ge 2. 1. ſti . lllici 4 tutoſ ſe iuuari pe 46
ſanern Sſt ae de r ſtretm̃ domus ? primo- bus apdᷣ ”cü e
c Bꝛeſcnbit i. in in / nia tituloꝝ inſcriptiõe le⸗ ſita: poteris ipſe licite detrahbef na arakeen⸗
aum ſatbit vel añ o/ gant᷑. Oẽsigj intelligant publi. vt amotishis cãque exofficio tibi (Nu negel
aſaihi fote Uni eẽ deputandiz id cuinomen infert temminet. I Mpꝛ. diock. blaſnum. Jden 3
4 erilla. Ac. . icũpꝛeſcnibit?. I Mpꝛ. theo Nali⸗da cc glaſio. , 13 HS d
. e Del tiulu i: canulas qo. wal.aa. ad floꝛentium. ppÿ. ¶ .Ebus qᷓs ali detinet impꝛi au faceenö pol
ſaipbti. . as vela regalia ſuſpede- Dmere ſigna nemini licere: ẽt ſirvr de poſiͤu
f &O ltimo. ꝓ leui deli⸗ n £gs v regai P HͤD H im e t. vt. 8. d6 P0
unpont hiemaena ( lke:vel titulũ audeat aue pꝛe 8 iias zac oblicztns ſibi eas eſſe laſ s
pena. vt. .deli. eon li. cæptde iudicis cõpetentis alienis aliquis ꝗffirime. .Ruv ascts
inbacse, rebeimponete,cbcocunq;mG eicusi tes puplie: pana mbesa.
S Proſenbendui dõ qnaliſciq; pſona poſſideat: Iͦnõ cion alicuipatzocimi caulſailte ſebae no enn
n n ganardde o dñs: zininn us polſeſſoꝛpelteme bpaeſtet. uüi erbibofe t
benddd. rarius inuaſoꝛ:q poſſidet doceat. Ap goꝛ. a. legitimis 7 alijs Rhang , 35
vg ibenate bocie no (¶Eũaũt q hocfacere auſus ſu ¶ Eipublice yinibus aciu ates lius
ndenup Fſvero eol. erit: ſ plebeius eſt: yltimo ſubdi ¶ T Muante ſub obtẽtu q;tita volebar ſiſi ſun .
aii.vñ in ibeno qͥnõ ẽ ſupplicio: ſi ariſſimꝰ vel anials risquã eidem reipu. de⸗ umeshrnn.
bo nan ab nuto ler vpel miles ve clenic: ꝓſenibẽdũ bes: otraiunis ronem deſideras. Zesſupionl lo; 1
ho bic pen deponatio depoxtandũq; nõ ſolũ ciuitate r⸗ Dem. a. tercallo. icregkedu
mia adimacaliui iba mana:ſec et ibenate pꝛiuan cen c Vm allegastem reyyela⸗ mn e in der⸗ B
are aenſrae ee ſem. Executoꝛeſq; huius legis Acnonũ dimidiq ficoquoma de debitorib l
de capit di 5. minoꝛ. ſic Oẽs iudiceseſſe oꝰ. Deponendi gis eius vinbus ꝓteganis vellete anerr⸗ lrtak
de cap. x poireſi, aut nel frangeẽdititulos ẽt in donare:hmõi ſilvcntione ad minen pavanc
ie deivaunur dendi vela: non ſolumeisad quo mittitpoꝝmeoꝝ diſciplina nõ pa erxponevt pꝛius.
tallũ.⁊ ſicnon loquitur dendi vela: non olumelsad ꝗ nittitpoꝝ meox duabuina no ba expone vt pꝛin
de depoꝛtatõeſz dedo/ rũ pꝛeiudiciũ tale aliqd cõtra fas titur. vñ iustuũ ſiqdᷣnbicõpetit aii 24 cnnnlde⸗
nr ee Araqleges cõmitiit: ſed omibꝰ tra inuidis fiſcimei tueri ſolẽniter Bange.
ilim inpinzci oepoma la liberisc ſenis ſine metu cali cura. N Apꝛ diocle. 2mar. aa. . Nadoand,
e neel ie lae⸗ 5 miſtramꝰ. Secemẽteſ iudiceseo — orret a ſeculonr̃o ſub p⸗ vel ppe bone
eete,⸗, r icia tricenis li̊. qauri mul⸗ iti: pcurationẽ con 2 Gnuidiam. i.
KR Galũniei non pote Mũ qʒ officia tricenis lib. auni mul-⸗ Ntexnudebiti: pcurationẽ con Gmalam
iii dici calumniatoꝛ cxari:ſi talẽ accuſatõnem vł admit trapꝛiuatos fiſcuʒ pᷣſtare. gonuldig gen
INAccuſatõe. idem non . — .6 innuidi. 4
. buinsti beofft mdi cüra libellũ. vt ⁊.ff. de aſſel. . jj. Rubꝛica. A¶t Rubꝛica. De negochs geſtis. Dixt de negocijs geſtis ex man
nemi liceat ⁊ ẽ. ſupioꝛ ti dixit de vexillis ⁊ titulis:̊ generatr de ſignis dato:nunc qñ ſine mandato. ando eos ðᷣſuſpe
AIttẽ. S. non licebat añ lit᷑.ↄte.hie non lʒ et poſt lit. ote.⁊ is ꝛes. faceres. i, detegeres gccul ango co? le
Itẽ. S.non licebat añ lit᷑ↄte.h ſz t poſt lit ote. ⁊ iõ ſi quis ſigna Am tutoꝛes Dccreg l de gereg occ n ae⸗ sen ba
imponit poſt litẽ conteſta.non patit᷑ penaʒ ſupioꝛis tituli,ſed iudex eũ to:⁊ ꝓbando.ſic.ff. de acqre.do.a eo .cu H
puniet pꝛo mortu o. Acurr. uſando coꝛã pꝛetoꝛeſi eſt rome. vel ſie n Pu irpe
Epe eaſ. ſigna que appellant bononie glifa. n ꝗ Impoſita peeſide:q ſolꝰ in ꝓuincia ꝓ mibunali agnoſacxr ad eta⸗
ſ. ab actoꝛ. oDetrabere. ẽt auctoꝛitate tua. vt arg.ff. . l. .F. ſuſpecti. ⁊ inſti de ſuſpe. tu. in pn. Et niſt begnle ncſhed
zut clã. ſi vitem. 5. ſ ad ianuã, 2.. ti. i. in fi ar. ö. . d e iude.l. nullus. ſuſpectu remoueat ⁊ alten petat. vt bic dicit:repellit a tilij
H

hphetigg
ſſane

Ee

D
bde lig

i
eulmnz,
peſtlht
huimlon
thögſte

nannit
ödepehe

Nones
e rd
inbih
ilinil
Nbn

d ¶ Wunere
qn vocat᷑ pietaſ

2 patronũ. vt . . amtal riſinepae pol⸗
ſi

necuſaretñ pot. vt inſti deſuſpe tu. 5. quotiens.7 . Ael verius
berekedzu⸗ ſuſpectũ facere:vt ibi.ſʒ quõ muliet accuſat: cũ Eͦ
bitũ ſit mulieribꝰ accuſare.vt.ff.de accu.l.qͥ accuſar.circa pᷣn.Rũõ.

boc eſtſpãle.vt inſti.de ſuſpe.tu. F.ↄñs. Et eſt ratio ſpãlitatis:
qꝛ bec mulier vindicauit ſuoꝝ iniuriam accuſando tutoꝛ es ð ſu
ſpecto: ad eſt peerr—

nonpoſſ.veai· Dem: a Achilllii.

—

fiaudem creditoꝛib faci
endã inuidiã fiſcalẽ ↄtraſe-⸗

7.ff. de ſuſpe. tut.
ſic pʒ ꝙ accuſatõ
de ſuſpeco non
imitat᷑ alias ac/
cuſatönes.
non facit eos ſu⸗

De negotijs geſtis. .

.

idunere. ali⸗

yvt inter pꝛen ⁊ fi
lium. ff. de cur. fu.
Aliqñ obſequiũ.
vt inter libertum
ligio. vt.ff. de i/
qñq; aune nullatrõne eos petere pot. ¶ SDẽ
generalr atq; p / ⸗ .

8. QCumꝰ ẽt ſi quis p aflectiõe

eeunee bie, gocia eon yrgetib neceſſitatis
lo ad eſt pietas: Nnibus vtili gerant᷑:in qtum lo

quue cã facit: vt et cupletioꝛes ſacti ſunt: dandã acti

nibil poſſit pete/
re:q; videf naaiuuisss
rale debitũ ſoluiſſe. Ir ſed nõ eſt ſp vemim qð videat᷑ mater do
nare quicqͥd impẽdit:ſg hocppendit ex qlitate ⁊ qᷓtitate impen
ſen: erkacultanb⸗ matris ⁊ filioꝝ.vt.ff de do.inter vi.⁊ vxo.
l.vtrum.⁊ de li.agno.l.ſi qͥs ali.S.ſi mater. ⁊ dixi ff. e. nẽſennius
7 dices ſ.e. aliment. ſ ¶ Mon adm ittit.i.non inducit. vel
