ta dico. cũ tã ⁊c. tSipliciter. boc.ſ.mõ ipſa ⁊ qᷣcunq; beres
mibi fuenit etiã ab inteſtato reſtituat bereditatẽticio ⁊ ſeio.vt.ſ.ibi
vt eſſet etiã ab inteſtato ⁊c.Alij dicũt ſimpliciteri.filiã rogauit:
2 nullũ ab inteſtato veniẽtem. ⁊ boc innuit illð bũ ſubſtitutos.
qðs non placet. v Duodedmũ ãnũ.i.non bẽbat xrij. an. pure
tñ ro gauit.vel dic ſi vis eã ro gatã reſtituere ſi decedat ĩfra.xij.an.
FEraditur. boc qð ſubicit ea. ⁊c. vta.ſ.e. ex teſtõ. ⁊ ff. de bijs qᷓ
in te. de. . ꝓxi.⁊ dele.iij li. S.i.⁊ dere.iur.ſi nemo. Oppõit ergo
ſibi ⁊ ſoluit qꝛ fuit bec ſic relictavt ab inteſtato pſtaret. vł qꝛ repe
tijt qð potuit.vt.ff. de inof.te.l. ticia. vel qꝛ nõ potuit adire qꝛ nõ
ſint itime ad optata. Fallit ergo bec regula hic cũ repetijt ab inte
ſtato. Ite ſecũdo ci dicit yt etis iure chiuſlibet vltime volütatis

in. ſtc. . fa. ber. l. flliũ quẽ. inſtituta fuit vt ilia que filia nõ
at vel ad ipᷣꝰ hereditatẽ adoptate q̃ ltime ñ fuit:adoptata

De fideicõmiſſis.

valeat teſtm̃. vt. S. de codicil.l.i. ⁊.ij. . l. fl. S.i.⁊.ff. de le ij. l. codicillis.S
fi. Zertio quãdo ĩ fraudẽ omittit ex teſtam ẽto ⁊ accepit ab inteſtato.vt
ð.ſi quis.o.cũ t.lij. ⁊.ff.ſi quis.o. cã t.l.i.in pꝛin. Quarto quãdo ex cã
pteritõis vel exberedatõis eſt irritũ teſtm̃.vt.S.de li. pꝛe aut᷑.ex cã.Quĩ
to in ꝗbuſdã ꝑſonis petita cõtra ta, bo. poſſ.yvt.ff. de le pꝛeſ.l.i.in pꝛin.

7.l. iij. Sexto. ff. de le. ij.

l. cũ pater. S. filius. vbi
apud oẽs heredes poꝛ⸗
rexit pᷣces ꝑ iuramẽtum
Septimo ſi cancellauit
ti inſtitutõnes.vt.ff. de
bijs que in teſta.de.l.p

fideicõmiſſũ peti:vel ab ipiushe⸗
redibꝰ vl ab hisq bõaiĩteſtati te⸗
nẽt Lũc em̃ locũ hʒ qð regulari
tertradit᷑:ea q ĩ teſtõ reliquũtur
ſi ex teſtõ nõadeat᷑ hr̃ditas:ñ va⸗
lere:cũ vbis relicta directis adiri
potuit hereditas:nõ cũ ipᷣa ſic da⸗
ta ẽ vt eẽt ẽt ab iteſtatoa ſucceſſo

Octauo. ff. ð here. inſt.
l. fi. vbi relicta in vltimo
teſtõ valẽt: licet ipſũ nõ
valeat. qꝛ fuit factũ fal⸗

nbopoſtulac. Od fſenppſin? ane iee e g,0
ſequẽtes aſſeueratõeʒ tuã:q̃ i ſeorai ſidecõ.li l: antoninꝰ.=
ptaheres non fuert iure acopt- Deo ctilbereo 5e.
taꝰ.alioqn ſii familia relicta heĩñ 8 DVecimo ꝓpter pietatez
herdes Petito ſieicoõmilſi reſpoõ decimo qñ berediras in
dere coguntur. digni applicat᷑ fiſco.vt

iure fiſci.l.nõ intelligit᷑.
ä §. cũ ex cã. ⁊.l. dicit. Eſt
duodecimꝰ.ff.ſt quis ali.te. ꝓ.l.i.S.ſʒ ſilegatum. Eſt ⁊ decimuſtertiꝰ
ñ inſtitutꝰ nõ poruit adire ꝓpter erroꝛẽ teſttis.vt bic.qꝛ nõ fuit ltime
adoptatꝰ. vt hic. ꝓ ꝙ Hereditas.⁊ ſpõte ipſam adire beres omitterz
vt bic.⁊.õS.ſi quis.o.cã t.l.ij..fi.ſecus ſi nõ potuit.vel delicto beredis:

vel qꝛ teſtatoꝛ errauit credes filiũ qui nõ erat.qꝛ tũc valẽt ẽt ſi nõ ſint re⸗

petita. vt hic.⁊.ff.de iur.fiſ.i.dicitur.⁊.l.aufert᷑. Itẽ ſecus vbi ſũt repeti⸗
ta ab inteſtato vt bic fuit. vbi aũt nõ adit ꝓpter defectũ ſolẽnitatis non
õ vul.ſub.l.coberedi.S.cũ filie.
elicta. ſine repetitione ab inteſtato. Z= Directis. ſ. inſtitutũ. ⁊ et

batutuar bic nõ valuit adoptio nec inſtitutio.⁊ bũc caſũ tm̃ ꝓſequit̃

qũñ nõ tenuit.⁊ iõ a ltimis eſt petẽda.maxie ſi hoc pᷣcepit teſtatoꝛ.vt.S.in

piꝛin. dixi. ¶Data ?c. ſ. inutiliter ꝓpter ꝑſonã beredis.vł. qꝛ ſunt re

petita. Bucceſſoꝛibꝰ. i.vt lim ad eã reſtituẽdã teneãtur. aſic po
ſtulãda legitur paſſiue. a oſtulãda qð ẽ in duobꝰ caſibꝰ. ſ. cum
ſint repetita ab inteſtato. Itẽ qn nõ potuit adire ꝓpt᷑ erroꝛẽ teſtãtis qui
credidit lũme adoptatã. b Reſcripſimꝰ. ſ. qdð dictu ẽ. S.qñ nõ q̃ſita
bereditate deceſſit qꝛ nõ potuit vt petat᷑ a veniẽtibꝰ ab inteſtato.

c ¶ Euã.loqͥtur frami teſtatoꝛis. dAgdoptata. vt qꝛ erat libᷣta alienz

yt ff. de adop.ſi pater. 5.ſfl.vel ap nõ cõpetẽtẽ iudicẽ. vt. s, de bere iſt.

l.nec apud.vel a femia.vt.j.de pᷣſcrip.lon.tem.l.ſt is.

ę In familia.i.in agnaticia cognatòe facta ꝑ adoptõ es:qꝛ tenuit ado⸗

pno ⁊ iſtiutio. C ¶ Relicta. Ioqᷣtur bec lex ᷣm ſua tpa.ſ.qñ adoptatꝰ
traſierat in ptãtẽadoptatis. g ¶ Cogũtur. bocindubitabilit ſi ipſa
adijt.vt.ff. ad tre.l.ſt eius.s.ſt quis rogatꝰ. ſed ſi ipſa non adierat an be
redes heredũ cogãtur adire ⁊ reſtituere.ar.ꝙ ſic.j.ad tre.l.penł.j.ſi.vbi
dicit ſine ſucceſſoꝛe.a cõtrario ſenſu ibiſũpto. Sed ecõtra ar. ꝙ non. ff.
ad ire.l.illea quo J.ſi deteſtõ. in fl. S. Sʒ põt diſtin gui trãſmiſent ius
deliberadi ad beredẽ rogatꝰ vel nõ.vt.S.de iure deli.i.ũ antiqoꝛibus.
vt pꝛĩo cãu.j.id tẽpꝰ cogat᷑ beres rogati.vt.d.l.pe.j.ad tre ſecũdo non.
vt. ff.ad tre.l.ille. . ſi de teſtö. Sʒ dices imo ⁊ tũc qñ nõ trſmiſit vide
tur cogi. qꝛ ſi inſtitutꝰ ro gatꝰ milleſies renũciet:tñ poteſt cogi.vt.ff.ad
tre. l. na q. §. i. Sed rñ.illud ẽ qꝛ ſuo facto pᷣcludit ſibi viã. at bic beres
nibil fecit. Itẽ queriturſʒ Jo.ſi inſtitutus ⁊ ro gat de reſtituẽda ſit nõ
capax:an cogat adire ⁊ reſt tuere.ſi em partẽ capere põt:certũ eſt. vt.ff.
ad tre.cogi.S.bij qui ſolidũ. Sʒ quid ſi nibil.videt᷑ idẽ vt poſſit cogi

p eũdẽ.S.hij qui.ait em̃ cũ nibil ⁊c. Itẽ qꝛ ſic eſt in ſingulanbus relicj

vt accipiat nõ capax ex toto vel er parte: ⁊ alij reſtituat cui eſt rogatus.
vt. ff. ſi quis ali.ce ꝓbi.lLi.S.ſed ſi legatũ.⁊ de excu.tu l.legatarius.⁊ de
le.ij. l. cu ei. Zertio videt᷑ expᷣſſum vt ff.ad tre.l.marcellus.S.fi. Ecõtra
videtur nõ cogi ſicut qͥ capax nõ eſt quia ſibi aſcripſit.vt.ff. ad.l.coꝛ.de
fal.ſi filius.S,fl.⁊ de bijs que pꝛo non ſcnip.l.fi. Itẽ qꝛ ſub cõ ditione in

xi.ĩ fi.ibi cã pꝛeſens. ⁊ c.

Q .

ſt tutꝰ ipeditur adirenõ debet cogi pꝛopter cõditionè q̃ nõdũ venit. ut
ff. ad tre.l ſʒ ſi alio. S.fi. ⁊.l.ſe.ſic ⁊ bic:ubi ipeditur ꝓpter coditionẽ ſue
plone. Itẽ expꝛeſſũ uidet᷑ qꝛ lex dicit ꝓ nõſcnptã eſie bmoi uoluratem.
nt. 5 de here inſti.li.⁊. ff. de bijs que pꝛo nõicrip.l.ſi in merallũ. Sol.
dico nõ cogi p̃ᷣdictis rationibꝰ, nec ob, dictꝰ. S. bij qui.quia ibi capax ex

parte iſtitutꝰ totũ capit
⁊ toiũ reſtituit ne partẽ
accipiẽdo iueniat᷑ teſta⸗/
toꝛ ꝓ pte inteſtatꝰ deceſ
ſiſſe ⁊ ꝓ pte teſtatꝰ. Itẽ
nec ꝙ de legatis ſingu⸗
laribꝰ dixi qꝛ valeãt vł
nõ:tñ teſim̃ valet.ſicq;
ex valido teſtõ accipit
nõ capax vt det capaci
at vbi inſtitutio nõ tenʒ
que ẽ caput teſtĩ non dʒ
qͥs accipe.vt ar inſti. de
le. S. ante. Item nec.d.l.
marcellus.S.fi.quia ibi
ab initio fuit capax.ſed

ex delicto ſequẽti amittit
cũ adijt ante qõ neʒ ð fa

milia babitã.Alij diſti⸗
gũt aut fideicõmiſſũ ge⸗
nerale vel ſpãle mibilo/
minꝰ valʒ licʒ nõ capax
nõ adeat:⁊ tũc adirenõ
cogitur. vt. ff. ſi qͥs ali.
te. ꝓbi.l.ij.in fin. ⁊. ff. de
bijs que ꝓ nõ ſcrip.l.ſfi.
an deficiat. qꝛ nõ eſt ali⸗
quis de duodecim caſt/
bus ſupꝛa exceptatis.⁊
tũc cogit᷑ adire vel acci⸗
pere vt alij det. nec eniʒ

lex eũ accipere ſz capere ꝓbibet. vt. ð de here inſt.l.i.nõ aũt capit qꝛ alij lẽt. vt. f. ð lei.l. ij. F. l.
reſtituit. vt. ff. de bo. ſig. l. aliud. Itẽ videt᷑ bec filia ltime inſtituta licet
credid erit teſtatoꝛ Itime adoptata q;uis nõ eſſet.vt ar cõtra.ö. de here. ĩ
ſti.l.cũ ꝓponas.⁊.S. decar.e.l. i. in fl. ſʒ in alijs caſibꝰ loquũtur.ĩmo ⁊
ſi nõ ſit legittime inſtituta tñ ipſa videt᷑ cogi debere adire reſtituere. vt
ff. ad tre.l. cogi. F. bij qui.ꝛ.l.marcellus.S.ſi.⁊.ff. ſi quis ali.te. ꝓbi.l.ij.
S.i.Rñ.nolebat hic ſid eicõmiſſari vti beneſicio trebeł bene enið poterat
eam cogere adire ⁊reſtituere ſᷣm quoſdã.vel hic nulla fuit ab imitio ĩſti⸗
tutõ. vt. S. de here.inſti.l.ſt pater.ſed in dictis.l.erat aliq̃:bec vera.vt.S.
diri. vel verius licet poterat cogi mñ ⁊ ab inteſtato veniẽtes pñt cogi cũ
boc teſtatoꝛ expꝛeſſe dixit que ẽidẽ cum pꝛim.
4 Maanis⸗ Simpliciter.i.nõ expꝛeſſo euiꝰcõtẽplatõeveſtra vel pattis E
Hos inſtituat. vel dic. i. nõ ſub cõditò e emãcipatõis qð facer̃ potuiſ
ſet. vt. S. de inof. te. l. flius i ¶ Queſterit. olim in toiũ bodie quo ad
vſumfmictũ.vt.j. de bo.que li:l.cũ opoꝛtet.⁊.l.fi..i.
Rk (urauit. rogãdo patrẽ vt emãciparet.an aũt emãcipare teneatur ex
boc rogamine:nõ apenit bic. vnde dicũt quidã ꝙ nõ.vt.ff. dele.i.filiuſfa
milias. S. ʒ vulgarẽ. ⁊ ad tre. vbi in pꝛin.ſed ſi diſſiꝑet pater etiã eiſten
ti in ptãte reſtituat offi iudi. vt.ff. ad tre.l.p eratoꝛ. Zu dic cogi. vt. ff. de
con.⁊ de.ſt cuilegatũ.in pꝛĩo ⁊ ſecundo rñ.⁊ ex boc tacite videt᷑ rogani
pat᷑ ð reſtituẽdo filijs b ereditatẽ. vt bic ſubicit.⁊.d.l.ſi cui.ꝭ.cuirei.⁊.l.

cit. ff. de. le i cum filio.

. Zber

4*

—

fal.l.titia. Sivero pꝛio pꝛelegauu poſtea roga

in fideicõmiſſis voluntas magis
q; vba plerũq; intuẽda ſũt:ſiq̃s
ꝓ reivitate pᷣterea ꝓpbatõeshẽs
ad cõmẽdãdã hãc patris volũta⸗
tẽ quã fuiſſe aſſeueras:apð pᷣſideʒ

Vaãuis ſimpliciterꝰte ac
fratrestuosaliꝗs inſtitue⸗
ret heredes:eiuſq; hereditatis co
modũ pater ex tua fratriſqʒ ꝑſõa
ꝓ poꝛtõibꝰ peſtris ptãtis ratione

queſierit:tñ qꝛ inferioꝛbꝰ vbiste ꝓuicie erperirinon vetai1is.
ſtamenti vos ſui iuns facere teſia I Mpꝛ. Diocle. ? Mari. aa.
toꝛ curauit: intellig põt reſtituẽ⸗ foꝛtunato.pp.

dehereditatiscomodi fideicom⸗ Icreditoꝛis volũtas iure
miſſo patrẽ obſtrictũ eſſe. ubnixa ẽ: libari te ðpitovo
Mp. Carus. Carinꝰ ?2 Mu/ dlẽtisdoceripõt. Et ãteq; ſolenni
me. aaa. Iſidoꝛe. teertibilipatioa ſucceſſoꝛe pᷣſtet᷑:
cNVEm viꝝ pꝛudẽtiſſimum exceptõemtibi ex volũtate deſcẽ
G apᷣ. ñdiſſe nõ ignoꝛamꝰ dẽetẽ ↄpetere manifeſtũ eſt.
etiã legatahmõi fideicõmiſſo co⸗ I SDem. a. polauſto.
tineri id ẽ vbi heres rogatꝰ fuerat c . Em neceſſitatẽ reddẽde
gcꝗdex hereditate ad eũ ꝑuene⸗ Arõis dſunctꝰ remittẽdã ti-
nit poſt moꝛtẽ reſtituere aiaduerti bi eẽ petierit:mãifeſtiiuris eſtvo
mꝰ etiã pceptõisꝰ cõpẽdiũ teſta- lũtatẽ defũcti imutatã : eſſe ðbere
toꝛis vbis ↄpᷣhẽſũeẽ.Sane qi Dem amplidio.

fru. le. ſi alij. qe ſlHabes.

l.

bi. S. fi. ⁊ de le.iij.ſi quis in pꝛin.

toꝛis quartã retinet beres:an nõ.pꝛĩo cãu cõputet in quanã ſolꝗᷣ
duodecimã ꝑrtẽ rei plegate.i.quartã eiꝰ panis que iure beredita⸗
rio ei obuenit qñ in tenia eſt inſtitutꝰ.ſi vero ſine volũtate compu
tat vncias quatuoꝛ re plegate boc eſt bereditaniã ptẽ. vt. f. acli.
uit: diſtinguo. zuut
eſt ro gatꝰ ſimpli
citer reſtiuer poꝛ

tionẽ nõ faceẽdo
mẽtionez beredi
tatis. aut beredi⸗
taria poꝛnonem
vel bereditatem
pꝛĩo cãu reſtitu⸗
et oĩa.ſecũdo nõ
vt h. . ff. ad tre.

däã. 7.l. ſideicö.
ſi. ⁊8 leij.l titit7

oleld agis. vt ſk

ad treb.l. vbi. ..
rogo.⁊ ad.l.fal.
pẽales..f. Ple
rũq;. auteʒ dicit

qꝛ qñq; ſola ve
ba ſpectãtur. vt
ff. de vſufm. le.l.
ſt alij. qñqʒ vtrũ
qʒ K ſcriptũvolũ
tati aptatur. vt
ff. ð le. iij. li oꝛi

g. itẽ ⁊ caſſius. ?
de le. ij. l. vnũ. F.
fi. alias ſi pꝛoꝛſꝰ

verba diſcrepet

avolũtate nõ va

leruqs. boc ꝓpter.l. queẽ ð vſu
fru. le. ſi ali ſihe irigit ſermonẽ ad fideicõ. Et die
ad boe nò cogitur. vel dirigit ad beredem. ⁊ tũe cogitur. vt. ff. ac
ius. §. plurib. ? ad boc. S. de le.l. cũ queritur. inl.
creditoꝛis. Dubnixa.i.iuris ſolẽnitate vallata vbi aſſun
ue adeſſe opoꝛtet.⁊ abſunt que abeſſe opoꝛtet. .
Doleniter. per acceptilationẽ. t & Er volütare. ſ. defuncti.
⁊æ ad boc ꝙ liberatio põt debitori relinqui.cõcoꝛ. inſti. de lega. .
ſt quis debitoꝛi.⁊.ff.de doli excep.l.apud.S.pᷣterea.⁊ deli.lelꝙ
niſi. 2.l. ſi ͥs decedẽs. S. nũc de effectu. .l.no ſolũ. S.f..
m neceſſitatẽ.rõis.tutele pꝛeterite nõ future. x¶ Zibi ti
ꝛi quondã vel curatoꝛi vel cuilibet admiſtratoꝛi.
1. ¶ Immutatã.i. non dz imutari. æ bocniſt doloſe geſſent vela/
ard reſidet penes eũ uel dolo facit quominꝰ? ſit. ut.ff. deadmi.
mu.l.quidã decedẽs. ⁊.ff. de li.le.l.aurelio.S.gaius.⁊.l.ſi quis ra
Lari. Firmioꝛes.expꝛeſſas.ut ⁊.S.d e codicil.
lai inonai l tacitas.ut.ff.de adimẽ.le.l.iij.in ſi. .l. ex
parte.niſi per pꝛioꝛẽ poſterioꝛi deroget, ut.ff. de lee i l. ſt mihi ⁊ ti

tiones.

Ziam. tutoꝛibꝰ.ſi pupillũ inſtitui tam ab eo q;ᷓ a tutoꝛelegaĩ
oſſum ⁊ a pupillo ſegare uideoꝛ ut bic, .S. de re. cre.l. cum

Idem rogauit eũ ut qñ moꝛeretur reſtiueret cuidam fratri: de

mater. nã ob quã aliã cãm de emcipatiõe rogaſſet ſicut qui legat iter etiaʒ. ⁊ de le.ij. l. peto. S. mater. . .. .
ad fonsimtellttchin legare ⁊ bauſtũ.vt.ff. de ſer. ru. pre.l.itẽ ſi.S.fi. ⁊ fa⸗ in perſona. Caſus. Auus fecit teſtm̃:nepotẽ inſtituit bere⸗

talia pꝛelegata n e⸗ ¹ 4
viuðs etiã inutiliter factis. puta inter vi.⁊ vx.vt.ff. dele.ij.l.vnũ ex fa.S
fi. 7.l. ſe. Itẽ boc intellige ſi anteqᷓ; rogaret᷑ de reſtitutõe pᷣlegauit qd
ipſam recipit diſtinctõ em. vt. ff. de le. ij. l. vnũ ex bijs. 5. fi. ⁊. l. i.et. ff. ad
tre.l.marcellus.S. qᷓdã.ſecus ſi poſtea. vt.ff. ad.l.fal.l. ticia. vel dic lati
ſi queras an pꝛelegatõ es ſint reſtituẽde:⁊ pꝛo qua pante ĩputãturĩ quar
tam. Diſtingue an pꝛius reſtituere ⁊ poſtea pᷣcipere iuſſus ẽ: an econmra
pꝛĩo cãuſempꝑ retinet pᷣceptões.⁊ ẽ ratio.qꝛ nõ videtur rogaſſe de eo qð
nõdũ dederat. ẽde boc ar.ff. de cõtrabẽ.emp.i.ĩ lege.Et ſi queras pꝛo
qua paneſibi in quan iputet eas beres, diſtingue an ex volütate teſta

Nenn vin. Legata i. legata vt ſubicit. ſn¶ Pꝛeceptõ nis. i. iſta

Copꝛebẽeſuʒ eſſe. ſecus in donatõibus inter

cefſit auus nec ille reſtituit ⁊ ambo deceſſeunt uxoꝛẽautẽ ille qui
poſſedit fideicõmiſſum inſtituit heredẽ alius autem filiũ ſuũ be/
redem inſtituit filius de reſtituẽdo fideicõmiſſũ poteſt conuenite
uxoꝛẽ patrui.ſinautem bereditas patrui ad ipſũ deuenit quocun
qʒ caſu fideicõ.petinõ põt.ſed tota bereditas ab eo peti pot.
Keſſit. ſecus ſi nõ ceſſiſſetin pſona eius qꝛ tũcnõ traſmittetun
ut hic. ?.ff. de ali. ⁊ ci.le.l. ſiij. .ſ. de ca to. F. ſinaut. ?.
unũ.S.rogo.in ſt.⁊.l.miles.j.i.⁊.ſ.qũ di.le.ce.l iij.⁊.S.l omi
t. l. fi. Alij dicũt etiã ſi nõ ceſſii trãſmitti ad ſuos. ut bic erat. 7. ſ. de
bijs qui ante aper.ta.l.i et boc uerũ. a ¶Datũ.ielictum.
b¶¶ Patrui.ititij. c Quem. ſ..patruũ tuum.

ff. de le ij. l

—

liij. ⁊. . ſomil. ca

. ſapit

ihn

no.

per.
gepapr

ſto. Pu
0.

GKadn
Abie4
laͤ
riß, 7
vuto.5
ſebers
liben
,Zin
ri,
ogialhf

c.
dlicte
1(⸗
cödid
line
9De
ſonͤeg
Ntöden
dlbiüſ
Ner
ſ b
iy⸗
ö
ſorof
alann
daoren
ſolinie
lise flie
Binnin
ſoüae
grft
feret
Aſolue

crei

pieſe⸗

ſedee
beete
delei
ioᷣ.
idt
nici dz
hberege
kerf.
lobns,
ſfonn
Mumi
Narf.

Paigdhe
ſpenir

fdeſſma

aicige

Pfii.
Sri
titcten

gintl
abe N
poliuenn

Eliiſd

6
ginri⸗
inf⸗

ganbieſe

2.
el dete

Sextus

repudiate.doli mali.imo intẽtõis ſiue facti cũ actio ſit nulla re⸗
es

Eifpatuo. e Gucceſſit (uroꝛ patui. f e Ribinõ ſo

lũ patri. g Vẽdicada.i. agere pet.h ere. ſi cõtẽdit ſe pꝛo bere
de vel pꝛo poſſeſſoꝛe poſſidere. de ſideicõ.aũt nõ hẽs quẽ recõue
Xin epiſtola.ſ. miſſa inter abñtes. vt nias: niſi teipſũ.
7.S. de codicil.l.i.⁊.ff. de le.ij. miles in pꝛi. i ¶ Libello. vt
inter pñtes codi/ R
cllo. puta ſen / C NLari ⁊ aꝑtiiuris ẽ: ĩ fideicõ
le Mutu. not. le⸗ miſſis poſterioꝛes volũta⸗

gara nuu reina teſ c firmioꝛel . I D. aa. fimnio
ijl. pponeba TZiã a pupilloꝝ tutoꝛibus
tur. ifi. 25 le iſ. elut ab ipis relicta fidei⸗
nuu. nu comiſſa debentur.

ud. vt . teſa. II Dez. aa. 7. cc. tibeno.
l. iubemus. F. ſin 83 ipꝑpſona pr̃iſtui cui te ſuc

adminꝰ. vt. S. dies vtiliter ceſſit: Itꝑe q fuerat
aiar 1f. . dati necdũ tecẽ natũ ꝓbet᷑: vro
condidtt Tẽ patrui tui quẽ ↄtẽdis pri tio
elaer tel . rogatũ fuiſſeſine libiſ ðceſſent ab
cdidit min? allotuo relicta reſtituere: ſi ei ſuc
lolẽène. ccelſſerit de fideicõmiſſo ↄuẽire de
Beſt vee bes. Ma ſipatruiẽt hrditas tibi
vt. S. d e teſta. l. ñ Oſita Erñ 8 fideicõm iſſo qrẽdũ eſt
dubiů. S.cl. ſʒ hĩ̃ditas ab eavẽdicãda eſt.

4Brila 11 Dem. aa. plociano.

bz. i. ſtipulan. — 1
ee ni & Ziĩeplaꝰ vl bꝛeui libello
q Hõ potes ni ſneſeri Irme gen
ſcrroirearm vl ſine ſcriptura imo ẽt nu
relictum. poſtea II PoI
vero recurraſad tis teſtibꝰ nulla dubitatio eſt.

ſolẽnitatẽ iuſ¶ di ¶¶ .
cẽs: relictũ qͥdezs Dem. aa.ſtratonico.

b inmin ſolai vVitas vel ſolẽnitas iu⸗
volũ tate.qͥ caſu . . qnlorna nzti
ener aut sdeeſt:nec aplexus ꝑẽtis

olũtatẽ: relicta dediſt: vł trãſa
ctõis cã ſtipulãtibꝰꝰ ꝓmiſiſti:ne⸗
gociũq; integrũẽ:ad ſolutionem
Inſtrumeta. Vrgeni non potes.
la. ? 1Dé. aa. 7. cc. Meneſtrato.
Mſtrumẽta pdioꝝ ꝑ fidei

iurare. vt. ]. e. l. fi.
Ipꝛĩ. q̃ ẽ ðᷣ ſʒ io.
yel ſolue vt ibi.

dic relictoꝛum ꝓ
pte ſecꝰſi in totũ 1

bm. p.
e hö bitiöhe O e Aaet Pn
õ bñt iaꝛ rõʒ oꝛigis eoꝝ ptinẽt:hr̃deſ pſtar

beres tenek. vrff mece ſſe ñ hñt tñ cautõeʒ pſtar de
dele i. ſia ſubſti bẽt: ſio pꝰꝗ fuerit legatario ſeu ſi
tuto. F. f. 5z quoſ r 2 t
dã. vłiö aꝛ autẽ deicomiſſanioipa ſihẽant ꝓlerãt

ticũ dz eẽ pene I Dem. aa. 7. cc. iuliano.
beredeʒ. vi ſubi
cit.⁊.ff.de ac.ẽp. W
l.tinus. Ded ↄ. ſ. de li. cã. ſicut datã. So. ſpale eſt in inſtrõ mãu
miſſionis. ſecꝰ ſi in inſtrõ ẽptõis etiã ſᷣui maumiſſi.vel illð ẽ oĩno
mãumiſſi t Pꝛoferat. ⁊ echibeãt yt fiat deſcnibeẽdi facultas
vt ar.ff. de ac. emp.creditoꝛ.⁊.5õ.de edẽl.ꝓcuratoꝛ.⁊ facit ſʒ vnũ

ſenſu. ſ. ad. l. fal.l.ſi pᷣdioꝝ.
Eredũu. q. d. nõ ſolũ teſtatoꝛis ſz etiã beredis res æc. vt æ iſt.

e S. hõ ſolũ.⁊ etiã ſi ignoꝛet eẽ heredis.vt.ff. de le.ij.l. vnũ ex fa.

H. pe. ſec ſi exrranei ẽ vbi diſtiguik. vt. S. de le. l. c alienaz. pariſi
catur ergo res teſtatoꝛis rei beredis.vt ⁊ alias,ff.ð ma, te.l. ſi ira
legatus.5. i. HMVUDðw

—

Defideicõmilſſis.

udiato legato. vt. ff. ad.l. aql. nã ſicut. in pꝛi. ⁊ ſi cer. pet.l. ꝓinde.
¶Juſta nõ dolo vel metu. vel dic tũc qñ iã peti poſſet.als nõ pot rou/
diari. vt. ff. de acqͥ. bere.l.is pot.⁊.l.q ſupſtitis.⁊ ð le. ij. ſi ita ſcriptũ. S. i.
3 OAbeſſe põt.vt qꝛ eras em ãcipatꝰ. vel etia in ptãte.ſʒ erat legatũ ĩ ca

1 Eredũ ct res ꝓpꝛiasꝑfi⸗

1 E A eiaenili reliqui poſſe nõ
abigi

.Zẽ.qaa.⁊.Ccc.foꝛtũato.

—

eNZ repudiatõe fideicõmiſſi
Adoli maliexceptõ iuſta? cã
ſtercedẽte tũc oppõit᷑:qñ ipᷣe cui
fideicõmiſſũ relictũ ẽ repudiatõne

vſus fuerit. NHñcũ hocnonte ſſ

pf̃eʒ feciſſe aſſeueras quinbi noce
renõ potuit:nihil tibi obeſſe põt

Dẽ. aa. ⁊. cc. olimpiadi.

Ideicõmiſſũ eiꝰ ꝗreliqrat
pñia ꝓbata ſucceſſoꝛel nũ
q́ᷓ; pᷣſtar ↄpelluntur
DZeʒ aa.⁊.cc.tiberio.

FPſideicõmiſſo ſub cõditi

ne ſine libertate ſᷣuis pꝛo
pꝛis iutiliter dato libtas peti non
põt. I Shem. aa.⁊.cc.achilleo.

6

Xteſtõqð iurenon valet:
l ſine ſcri⸗ ẽtnu Inec fideicõmiſſũ qdeʒ ſinõ
tu fidicõmiſſũ reliq poſſe adhibi exiĩteſtato qʒ ſuccedẽteſ rogati/p

bẽtur peti poteſt.

AMpꝛ. iuſti. a. demoſteni. pp.

5 acutiſſimiigenij vir ?
erito ãte alios excellens
papᷣ.i ſuis ſtatuit reſpõſisꝰſiquis
filiũ ſuũ heredẽ inſtituit ⁊ reſtitu⸗
tõis pꝰ moꝛtẽ oneri ſubegit: non

gliter hoc viðri diſpoſuiſſe niſi cũ

filiꝰ eiꝰ ſine ſobole vitã ſuã reliq⸗
rit.nos hmõi ſenſũ merito mirati

6cõmiſſũ relictoꝝ q ad ꝓba pleniſſimũ eidonamꝰ euẽtũ. vt ſi

ꝗshoc diſpoſuenit nõtm̃ ſiflium
heredẽiſtituẽs ſjẽt filiã velab ini⸗
tio nepotẽ vlł neptẽ vł ꝓnepoteʒ
vl ꝓneprẽ vł ali deĩceps poſte
ritatẽ:⁊ eã reſtitutõis pꝰobitũ gra

ſtreſibꝰ k q̃ſi.ſʒ hodie ẽt
ĩ aduẽtitijſ.ł dic ꝙ erat
legatũ ſub cõditòe que
nòdũ extiterat. nõ & re⸗
pudiat pater ĩ pᷣiudicii’/
filij vt bic. ⁊.S.deiur̃ de
li. l.renitẽte.⁊ de rep.bo.
pol.l.i.⁊.ff.de reg.iur.l.
non debet.

Ageicõmiſſũ. ꝓba

ſeptẽ vel. v. te⸗
ſtes. vel ꝑ idẽ teſtiñ cũ ĩ
eodẽ ademerit qð pꝛĩo
legauerat.vł in codicilł
poſtea.⁊ tũc ipſo iure ñ
debek. vt no. S. de leg. l.
datũ. Jðo aũt dixi ĩ eo⸗
deʒ teſtõ. qꝛ ſi qͥd pꝰ fa⸗
ctũ teſtiñ voluerit muta
re vt hẽatur ꝓ nen da/
to qᷓ;tũ ad ſe ex integro.
oĩa ⁊c.vt.ff.de teſta.be
redeſ.S.i. ed certe ⁊ ſi
pꝰ factũ teſtm̃ p enituit
ẽt ĩ volũtate ñ ſolẽni: di
cõ nõ d eberi ipſo iũ ſy-
per exceptõ em. vt. ff. de
excep.do.l.apud.S.pᷣte⸗
rea.ẽ em̃ ãbulatoꝛia ⁊c.
vñ poſterioꝛi ſtatur. vt
3.e.clari.ſue fuerit expᷣi
ſa ſiue tacita. Sʒ qᷣd ſt
volũtatẽ nõ mutauit:ſʒ

tale qͥd fecit legatarius

qð ſi lciſſet teſtatoꝛ reuo
caſſʒ puta vxoꝛẽ teſtato

ris ſtupꝛauit. Rñ.nõ de

beri ex tacita cõtrariavo
lũtate.vt.ff. de bijs qui.
vt indi.l.indignũ.⁊.l.in
metallũ.⁊.l.ſe.

ſer.l. qdã. F. illo. 2 8 le. l.
buꝰ. Sʒ b fallit ĩ milite
vt. ff. de mil. t. l. ex bijſ. ⁊
ĩ eo bᷣuo cui eſt relictũ le
gatũ ſi beres nõ eẽt cuʒ
pꝛĩo eſſet ĩſtitutꝰ vel ſub
ſtitut?. vt. ff. de ma. te. l.
diuus.

x ſid eicõmiſſo.non
öt. vt. S̊. de neceſ.

xteſtõ. fideicõ. vt. ẽ.
ę.eã quam. 2.l. ſive
ritas.ſed fallit in cãu.vt

ſ. el. f. a ¶¶ Pꝛobẽtur. vt ⁊. ff. deinof. te. ticia. qð ẽ eo ipſo q; ꝓ codi⸗/
cillis valere voluit. vt. ſ. de ma.te.l. ſi nõ iure.⁊.ff. de vul.ſub.l.co beredi

§. cũ filie.

Buã. 7 eſt rõ. qꝛ qᷓ rõe teſtatoꝛ ppoſuit filiũ fideicõmiſſario.ſ.
neq;diu viueret fideicõ miſſanꝰ hẽret: eadẽ rõe ⁊ nepotẽ videt᷑ voluiſſe
defüct? pponere. ſz ſi filiũ nõ pꝛepõat.puta qꝛ pññti die rogauit filiuʒ re

( m acutiſſimi.rñſis.vt. ff. de cõ.⁊ de.l.cũ auus.

ſtituere cõtrariũ ẽ oĩno ſʒ io. dᷣ

Deinceps. ſecꝰ ĩ extraneis ẽ. nã illð

qð ẽ.õ.de inſti.⁊ ſub.l.generaliter.i.tñ.in fi.nõ ẽ cõtra.qꝛ ibi in alio cãu
nõ in iſto dicit idẽ eſſe in extraneis. e¶ Defũcti vel niſi intrauerit mo
naſteriũ. vt.j.ad tre.aut.cõtra rogatus.⁊ facit ff. ad tre.lex facto.S.fi/⁊

F. ſi quis rogatꝰ. 7.5. de inſt. ⁊ ſub. l. generaliter. S. fl. æ. j. ad. treb.l. iube⸗

Ailidã paternil.ſ.vinculis patrie ptãtis. ut. ni .
enarer To le.l.cũ quidã.⁊ hoc ẽ veꝝ etiã ſi filiꝰ perijt
2 beat

mꝰ. ⁊ aut᷑.niſi rogati.

patris bona ꝑ cõtra ta. vt.ff. dele. in. l. ij. nec ob. e. de bo. poſ. cõ

tra ta.l.i.q eſt Z. qꝛ ibi ab inſtitutis relicia pᷣſtatur ab eo q̃ bʒ cõtra tab.

nõ aũt relicta a pᷣteritis
vt hic. vel bic extraneo e
rat relictũ.ibi cõ iuncus
pꝛima vera.
c¶¶ Perſõis.puta nepo
ub⸗ ꝓnepotibꝰ⁊ ſimi
libꝰ: ⁊ idẽ in bijs qui ex
tranei ſũt.nã quos non
bonoꝛo nõ onero.v t.S
e,l. ab eo.

quid eſſe relictuʒ ſᷣm io.
f ¶ Le gatarij. vt rogo
brdẽ ꝑ fideicõmiſſũ: vt
det fundũ titio.
g ¶ Fideicõ miſſarij.cui
erat legatꝰ ⁊ rogatus re

ſtitu ere titio puta ꝑ fiöi

cõmiſſũ quotiẽs.ſ.elege
b 1 Aniuerſitatis.redde
ſingula ſingulis caute.
nã ab berede tm̃ vel fiði
cõmiſſario generali po
teſt relinqᷓ generale fidi⸗
cõ mil.ſʒ legata ⁊ fid ei⸗/
cõ.ſpecialia a quolibet
honoꝛato. vt hic.⁊ iſti.
de ſin. re. ꝑ fideicõ. reli.ĩ
i¶ VPꝛeſtito. ab eo qͥ de⸗
ert ſacramentuz.

lꝛ ¶ Subire boc iuramẽ
tũ referri nõ põt.vt bic
dicit. ſed quid ſt dicat ſe
ignoꝛare vᷣitatẽ.qꝛ erat
abſens tpe quo teſtatoꝛ
legauit.rñ.tũc d eber iu⸗
rare ꝙ nihil tale a teſta/

Aeſtionem. ſi. i. ;
ANuis ecIll eredis
negatis a pꝛincipio ali

uanũn ſubiugauerit: nõ aliter hoc

ſeſiſſe videat᷑:miſihij ꝗ reſtitutõe
onerati ſũt ſine filijs vl ſiliabꝰ vel

nepotibꝰ l. ꝓnepotib⸗ neptibꝰ

vł ꝓneptibꝰ ſuenit defũcti: ne vi
deat᷑ teſtatoꝛ alienas ſucceſſiões
pꝛopꝛijs anteponere.

Dem. a. Johani. pPbp.
q N Vidã fiuũ ſuña ſacris pa
ktemis remiſit: æ poſtea te⸗
lan⸗ cõdito eũ pᷣterijt nullo ei

enitus relicto alis hr̃d bꝰ dereli

ctis.ipʒ aũt quẽ neqʒ her̃dẽ neq;
exheredatũ fecit fideicõmiſſo pꝛe
grauauit:qrebat᷑ ſi vnle ẽ hmõi ſi
deicõmiſſũ.Zotaigit᷑ antiq̃ dubi
tatõe ſupꝑ hoc exploſa nobᷣ in hoc
cãuplacuit:vt emãcipatꝰ vtpote

iuria a pfe affectꝰ:nõ ↄpellat fᷣi
cõmiſſũ a ſua pſõa relictũ pᷣſtareꝰ

Nð etiq in alijs ꝑſois qᷓs exhere
dani veliſtitui neceſſeẽ locuʒ hĩe
cẽſemꝰ. I Dem eidem.

Veſtionez ex facto emer

gẽtẽ reſecantes:⁊ uolũtati
moꝛtuoꝝ ꝓſpiciẽtes ſãcimꝰ:ſiꝰ ſi
ne ſcriptura ⁊ pñtia teſtiũ fideicõ⸗
miſſo derelicto fideicõmiſſariꝰ ele

cioꝛes. ¶Ca em̃. dixi

bicnö. r.

quid iuris ſit cũ qͥd petit er ipfecta vo

lütare.ſi arferra ulten E.aʒ o.vel.S.cõfidit deſacrõ beredis.

ſtẽditur.i.oñdere vult legatariꝰqð ẽneceſſe qñ le

gatari nõ cõ fidit de ſacrõ beredis vel qñ cõ ſitet᷑ beres relictum

ab initio ſʒ dicit minꝰ ſolẽne.vñ legatanꝰ bzʒ neceſſario ꝓbare:ſi

ne dubio ꝑ legit
gerit heredis iuramẽtũ: vl foſiti vbarebmiehr
legatarij vel fidicõmiſſarij ctis ¶ PH. ſed m dießm
ab eo relictũ ẽ fideicõmiſſum ſiue ¶azo. cu ql teta
ſi , ſi ſt . ſ⸗ tur huncupatiue
ſe hĩe heredẽ vellegatanũ velfi· cn ſe n loleme
deicõ. pꝛꝰ iureurãdoð calũniaß iigebie pelat
ſtito'vel ſacamẽtũ ſubire' 2 ommi nucupaniuum re
igetudie ſeſe relarare. Vlſireu geas unhhis
ſandũ exiſtiauerit ſacrʒ: aut certa ꝓbatilludperin
ptẽ velqtitatẽ mãifeſtare fideicõ ſtrumctũ ſz in b
miſſanio derelici noluenit: ſi foꝛſi Nind mmmer t
tan maioꝛẽ fideicõmiſſarius expe- iuſmot teſtm̃ nü/
tat: oimodo exacti fidecõmiſ cubaiuu lech
ſiſubiacere:⁊ eũ ad ſatiſfactionez batur teſtbis
cõpelli:cũ ipſe ſibi iudex leſtis vij. v p ſcnipturã .
ueniat᷑ cuiꝰ religio ⁊ fides a fidiccõ inſinuata; 19
miſſano electa ẽ:nullis teſtibonul fir.. ber öl
ſſax alii Eticij 61 nſſſima. 5. ſi qui
liſqʒ alijs aduẽticiſl. ꝓbatõibꝰregꝗ Bren rolee
ſinis. Sy ſiue Anch ſint teſtes vel 55 ꝓbant. Snec
mioꝛes velnẽo:cauſã ꝑ illius ſa- inſtumum qG6
cramẽtũ vel dãdũ vel reunſandũ duon vicgz ſulti
5 5 D- „ net. vt. S. de ſi. l⸗
ſuã habere tã firmitatẽ q; exactio ſtm.l in erercen/
nẽ:ſiue pater ſit ꝗ fidicõmiſſũ de⸗ ais ut D
denit ſiue extraneus: pt eqratis bibe e.
citer ĩ c pcedat. us em̃ res ſimi ſe ma oſt.
perteſtiũ ſolenitatẽoſtẽdit: tüůc laij. Ie maie
numer?ꝰ teſtiuz ⁊ nimia ſubtilirs ſuũ &; vnij lin
n ſtiũ q; vni iſt
plus teſtibꝰequi
ualet tabelliõis

hoe

cHunt

tore audiuit. vt inſti.e. F. fl. Mo. ergo bic ex minꝰ ſolẽni volũtate neceſſe
eſſe vel dari vel iurari.⁊ ſic eſt cõtra.S.e.l.ſi vᷣitas.⁊.l ex teſtõ. Sol.hec
coꝛrigit illas ſᷣm quoſdã.Alij dicũt ꝙ bic ſine ſolẽnitate relinq̃re volu/
it teſtatoꝛ.ar.S.de codil.l.fi. ſed hoc nò placet io.qꝛ inſti.ð fid eicõ.bere.
vbi idẽ cãus ponitur qͥ ⁊ hic dicit de teſtatoꝛe quiſolẽnẽ condere voluit
volũtatẽ. Alij diſtixerũtvt. b.an beres dicat.nõ ẽ tibi legatum. quo caſu
cogit᷑ ꝓbarelegatariꝰ v erũ eſſe ⁊ ſolẽne vt in cõtrarijs.an dicatnon po
tes petere.qꝛ minꝰ ſolẽne.quo cãu loqᷣtur bec lex.nec hec placet. qꝛ ſic ex/
pediret pꝛĩo heredi negare vt ei ſolẽenitas ꝓbet᷑ qð eſſenò debet. vr. ff.

tri.l.illud. S. pe. Itẽ ſm eũ in ſecũdo mebꝛo ex ſperfecta volũtate eſſet ci⸗

uilis ⁊ naturalis obligatio ſt heres cõ ſiteret᷑ vt aut.ſ.ſoluat aut iuret nõ
ſolẽne ⁊ piuret. Pꝛeterea boc eſt peſſimũ cogitaſſe hanc.l.vel ꝙ ſoluat
cũ cõfitef.vel iuret nõ relictũ ⁊ ſic ꝑiuret.vt.ff.de in li.iurã.l.videamꝰ.g.
i. Lu dic quarto mõ ſᷣm io. refert ab initio cõfiteat᷑ de relicto ille qͥ ẽ gra
uatꝰ ſʒ in minꝰ ſolẽni teſtõ:⁊ ſic loquũtur cõtraria.aut diffitet᷑ ⁊ cũ ei eſt
delatũ tũc recurrit ad ſubtilitatẽ iuris:⁊ tũc cõpellit᷑ ſoluere vł iurare.⁊
ſic nõ admittitur pnĩa vt bic.⁊ inſti.e.in fi.vt ſic ex mẽdatio puniat᷑.vt⁊
B.de nõ nu.pe.aut᷑.cõtra qui ꝓpꝛiã.⁊ in aut᷑.detri.⁊ ſe.S.ſtudiũ.col.iij.
licet ꝑ delationẽ ſacri hoc fiat.⁊ ſtc fit ar.cõtra.ff. de iureiur l.eũ qui.
14 erelictã. ſoleniter. m Expetat. i petat. n ꝙ Oimodo. etiaʒ
penitere velit ⁊ fateri verũ. o is.ipꝛopꝛie dicitur iudex ⁊ te/
ſtis ꝓpter boc.ſ.qꝛ eiꝰ iuramẽto cõmittit᷑ vt bic ſubicit.cuiꝰ religio ẽ ⁊c.
2.ff. quan re.ac.nõ dat᷑.l.i.in pꝛin.⁊ ſic nõ eſt S.õ.de teſti.l.oibꝰ.⁊.v.ne
qs in ſua c ius.leijſic ⁊.s, mad a.lein re mdato,. pa Ald ioꝛes i pau

inſtrumẽr. vt j.qͥ po. in pig. ba.l. ſcnipturas. Ites matenia daret
falſi fabꝛicãdi.vt.ff.quẽad,teſt.aꝑi.l.i.. diẽ. Alij dicunt vt io.⁊

b.ꝑ illud inſtrm poſſepbari.⁊ ꝓ eis.S.ar.tu.l.fi.⁊.j.de dona.l. in

donatõe. 7.5. de edic. di. a. tol.l.ft. a.ff. quẽad.t.aꝑi.l.fl. Itẽtot te
ſtũ auctoꝛitatẽ videt cõtinere inſtrumẽtũ quoti eo fuerũt: vt pa
tet in teſtõ ceci. vt.S. qui te.fa.poſ.hac cõ ſul.⁊ ĩ inuẽtario.vt.ſ. ad
l. fal. aut᷑.ſʒ cũ teſtatoꝛ.nã in iuẽtario.xx.pñt eſſe legatarij quoꝛus
oĩm auctoꝛitatẽ gerit inſtrjm. Atẽ ſi ea que fiũt in ſenptis ꝓbãtur
p ſcripturã vel teſtes. vt in autẽ. de fi.inſtru. . qꝛ ergo. 2·F. ſi qs.
7. 5. ſi m̃ quis. 7. S. ſed ſi inſtrumeta. 2. S. deteſti l. teſtiũ.nõ ⁊ ibi
eqͥparat᷑ ꝓbatio ſcripture.v.teſtibꝰ.ergo ecõtra queſiũt ſine ſeri
ptis ꝓbãtur ꝑ teſtes vel ĩſtrumeta.qꝛ eadẽ ẽ eoꝝ auctoꝛitas yt.d.

l. in exercendis. Et bec opi.io. cõſuetudie appꝛobat᷑ generali. lʒ

ela zo nalidloꝛe biar argumcta ſ videt ſoli cõiecture ſtadum
ine hoc numero.vt.ff. de le.ij.l.cũ ꝓponebat.ſed ibi ẽ coiectura
ꝓbatio. vij. teſtiũ. Atẽ eſt bic ar ꝓ nobis in eo qõ not.s. de ſe.tg.
l.ij. 8[Zuc ⁊ numerꝰ. qð eſt qñ legatan nõ cõfidit de ſacio
beredis. vel qñ beres ↄpfitef ab initio relictũ. diffitet tñ in ſolenni
volũtate.vnde legatanꝰ bʒ neceſſe ꝓbare.
t ¶ Coͤpoſitu. ſ.teſtin. v Qũ auũt nũc redit ad pꝛimũ caſũ.aʒo.
x ¶tleges. bene dico rec abe ſacro legatũ ſoluẽdũ.ad8so.
E? ¶ Juſtis. nõ iniuſtis. vt.S. de bijs qui. vt indi.l.nõ opotet.·
ucru.ꝑ ſl tñ teſtatoꝛes hoc dixerũt nõ aliter. ⁊ ſic n eſt ctra.s.
de inof te. liſt quis in ſuo:in pꝛin,que eſt contra. vel bic loquitut

arane
ſtödee
rae⸗
hicſich
ſeo ibi
lonzd.

fzanns
enſea
göͤitdi
ſibodi
ziabo⸗
hocei
guicnre
nplius
Etdeben

nuͤcdiea
blige
ſ
lasno
nice
hen
egecel
ſepſen⸗
boce
volvit
ſplayt

edäe

con. fe
tneei
Penacef
fdeſd
ine
ni
18ſ
ieli
Mm
ſ
5 1
K
ſtigi,
hedit
MWeor
1dec
fagi
Rlan
chteſ
(Ea
0 9.
larſ
ue
hbiee
Ceri
Pore
ninee
line
e
Kin
len

eke
iti
igidet
tine Pertroneoe Edeguiplevungens parés.
nn parer ca bi nt adonetdbedenes en neri
nim. bic ſciebat eſſe relictũ. voluit p. et. aꝛ 2. 5. dixit lucrã 2no. ;
nin bieſ = rbgeuelt 2no.bic de oꝛdi ’ Coͤia de le. ⁊ fideicõ
Nnd kan tuig lenionenani⸗ bagagtdtnzuu vel debereilauſeirzd, ff. defid edgeee
M refert ic an rat venerabli ſti. de le. F.P ti. qui ſoluẽd e eicõ.li.
goliße „ ur ad eaſle mittit lucrũ ſa 2 — 1 redati oante m 0. Dʒ cot l, generaliter.
ene ges quenon i c⸗ 5nõ dicit i ati ſunt vt ix 1Keſpectis. tra.ff. de lo.l. liter. F. ſ! quis alie.
a aneran ee donaent Paie⸗ etgrine eactete esnelert,
ifii⸗ r n bo. obl. poſitũ teſtm̃ m os foꝛte teſtes cõ tari Sdege eam kintnei erbe⸗
ealeaue zechſſim Rmalerumer acs taiaſaliyele ä —
ſinti tieſteeratolig pfectiſſima vi t ꝑaplioꝛes teſti⸗ tioꝛiꝰ: vel ſi ex plu ribꝰ ipa vel bonũ Auarcſ ilago
e thodie. S x volũ AQuaut edare maioꝛis en ario i iũt ab ĩteſtato cũ
Uubdler⸗ ita be imo nõ crat᷑: æ maxi ate defuncti vel oibus is emolumẽti ipſe deillis ſi ato cũ
oci eap aute. toꝛitastoti caje cui ſũma atis in teſtõ: pu vel libtati Fiualätine at noniſ
un amplius ꝛc gionẽ qlisl cramenti * idẽ reſpecti ſdatis necho 1. ſiberede.7.l inof.
ilriſci⸗ E 7c. que q —„ qlis locꝰ ne ti reli t relpectis/ echoc eſt rati 7. l. filiã. 7
il eſt de bere, 7fal. qncachnodi elan tur rehietfeni defer⸗ neſtn vale ierſdpi
D — r. rratur: poꝛia ẽ? neã fidẽ . tiſco. fer⸗ ateos berede aci
Dsarr. nnn nrdrt Ede Lau delegni u nenss ttonl
enk q. d. dixi plius. iuſtiu 1 u ? ileges reſt a fice et dei egatis 2 fideicõ .— ue ebas derle re⸗
en ira inenniſtontolende. =
et pliꝰ qui iudiei qm exiaũ .* „ We —= cedẽdũ eſſe ad ſuc
gſiutn um , autincic au; im exigũt: vtẽt lic ſtri⸗ Pꝛ. iuſti. a 8 —2/ð/ teſto ũ. verũ ẽ no f. c
Aunt b Kep entatuz. ru brditatis ſe ti amittere lu N, B Hij emoſte. pp̃. ſ wa facto ſ zadi⸗
ee Reep ſentaet. toꝛbusſui entiãt ⸗ m hi legati Pp- ta beredi nõ adi⸗
ſöemr alias nõ ntaſe. toꝛibus ſuis mini eosꝗ teſt d glegatis yl fi tra tate. vt. ff. de cõ
nnin tarũ Zefrali⸗ en⸗ Ynaute nis minime par leicommiſſis honc „ ra uab l i .ſ er
en ee — iel EHH aton Rabornaſnn plerü. erauegainls⸗
Phleſe voluit fieri ler cti lege nõ rep̃ſen ncnl fü ai egatoꝝ ſubtili dlioꝛuq ci roͤes. Sʒ poͤt di
Emtut iplet vt in lib ex iudice infra anũ tatũ moni 94 aio admitteret: ilitateʒ pꝛono ad tra. vt quaſt quili 8
kin nade uazle ypreter dugubinler ccnecle dpiſs nlieret guene enaz HWK üins d⸗ aadg
vt neci. entat. lit ex eos ter debitu natin eee ec inextricabile acile ſuſcepit Erraneo. 7 g.
dortS vt nec ĩponatur L r eodẽ iudici e Pcepe ief. xtricabiles circui uſcepit qᷓ; fiſc neo. ⁊ pꝛio ipe
hüizen dena ceſſanti r onef ſuodã o. Hec auũt cum nit: quis in circuitus lauda Fhiſeus: vrinunalm He
5H ff de ſi nti. vt fert pꝛi ãda ſun cum loſis n rem miſſioniæ uda 2.1 ar. . de ir in
nii ni HWW efideicõ.li.l. fert᷑ pꝛi phoc cautõ oſis vta 1 ionis ſe Itts ext ca. tol. .. ſi.
leti ci vero.5 pen. ? Pin mo ſubſtituti nutõe) de igitu tur ambagi crupu ptraneuz intelligo
len Faantey 8. pen.⸗ puato cohe ſtitntis mor oedie igitur eſſe cenl. bagibus .Kectiꝰ Ameuliderenr telio
— c F. ſi rs generali Precll adeũtibus: ie miſſione; nſemus in re; quid Lamantniet relictũ me
Bäreie eicomiſſanio vel ⸗ bus weroram e enueproiine vno
ine velm lenis ittera plani ega⸗ commiſſarij legatarijsq; eus na⸗
An elmunid.Kan lanl legik. miſſarijs vnan ijs ſid õ
ninnſi ſi Infra anũ. poſt vvt in autẽ. d igitur a nobis atuz git. vt inſti. IESD egatis. . Loia de
quis aũt. ſʒ in ad monitõ de ec. ti. 5. ſinautẽ git. vt inſti.d tai Poſic ſe
unſ, ſtãdũ. ſz in nouella di n em iudicis eb autẽ. col. ixr. An elega S§. ſed ne inpꝛimis. ta iura dirit lega cbare
e, Kädü. Aghlarale. tanue tpꝑe quo nedci voinen F. it ane Auid enpn geicõmiſſoꝝ: varat r
ett nec eon tit alia amittit debitü ppterea elegatu eſſep/ uattuio; genera lege ꝛimaa ſecũda.l.Re drinnc eruer
eD eot gartard evt oe eann bhice Tioenns 5 lennitnt leruch alegaon Zulecnd Reſponr inpꝛima ümm,
,uti *† E . .l. fl. i S. „ „ U né n . . In IEr legata in pꝛima innu
uteſ agaed wubrta veiae idẽ ſi legi her edecurlFrin pꝛin. cu olimle no, poteſt. n capar vel puta quia defici mmiſſa.
P alcidia debita iure i o amittat ba res defücti non pꝛin. im legabakp vẽ colligi er bij quia legataꝛi it teſtamẽrů
*“ teſtarorſe rendtursid e ãc kal. debi ucti non obedit ñ per ſinẽdi kpꝑ vẽdicatio er hijs que hic di tari poſſidet ſeu
inin fe re eiſect puto c certu eamitti ituͦ iure nature In „ycl gauade wedibabeere gt biſs ur ir di dan alnlt ele s ſibi
. 2. F. ſi quis auͦt no i ea qu ture. per auten. i utẽ. ſy a ſe teſtamét tũ pſonal poſſidet. cũ ver in rem. c
