aAuguſtus alen.
pr tuus in te donatõem cõ

tlerit: ⁊ c emancipatꝰ eſſestra⸗
ditõibus dñium coꝛpoꝝ intetran
ſtulerit : poſteaq; creditoꝛeʒ ſoꝛti

tusẽ:quaſdã eaꝝ reꝝ ſine tua vo⸗

luntate nvelut ꝓpꝛias ſuas obſtni-
xerit: ius tuũnon leſit: nec tñ iniu
erat dñium ꝑfecta donatõne riaſtellionatꝰ crimine plectet᷑:cuʒ
ſciens alienã rẽ tenon ↄſentiẽte:
velut ꝓpꝛiam ſuio nexuit credito-

ri. ¶ Dem.a. Adriano.

ellionatꝰ accuſatio iter cii

mina publicabnõhẽtur.

Bieati⸗ creditoꝛis cui res

4

pignoꝛis ſeuhypotheceiure obli
gant᷑:non ſine piculo capiↄſueuit
Eteniʒ hmõi fraudesad extraoꝛ⸗

dinariã crimis executõem ſpectar
ac ſtellionatꝰ cõmiſſuʒ ſeueriſſime

eẽ vindicandũ:łpe reſcriptũ eſt.
Hꝛoiñ ſiue ignoꝛantiã tuã debi⸗

toꝛcircũuenire tẽtauenit:ſeu obli⸗
gatõne nite pfecta ꝑticipato frau⸗

dis ↄſilio ꝑ ſubiectã q̃ſi anterioꝛẽ
pſonã diſpendiũ tuũad occultuʒ
ↄpendiũ ſuum trahere ptentatꝰ:
adire ſuũ iudiceʒ potes ↄgmentẽ
iuniac debite religioni ſententiaʒꝰ

relatunmm. Ze uluiis.

Apatoꝛ Alexan. a. Siro.

Ec ſeruis quideʒ alienis
eAʒ facere iniuriaʒ. I Dẽ
auguſtus Claudio.
Niuriarum actiotibi dupli

₰
—

pluribꝰ pignoꝛaſſe: diſſſ ·cex cã cõpetit: cuʒ ẽt mantꝰ

Spignoꝛi tenerent᷑:

lpꝛideʒ apud alios obligate

PAiurtaumubt o mulier.i.ob iniuriam tibi facta. t &
imo miplici tibiſ.patri ⁊ viro, vt ff e.l. i. F. fi, ⁊.l:euũ. S.ſi quis nupta

MMHpꝛobũ. diſſimulando. a ſicſciens als pig. öria tm tenetur. ¶1 B
iſi modico ſco obligauit. vt.ff. de pig. ac. ſi qs in pignoꝛe.
ecuritcti locꝰ eſt pñie.vt⁊.,S.de bis qui ſibi aſcri.l.i.⁊ ad.l.coꝛn.

de fal.l. ſi falſos.⁊. ff.de
adui.ſi aqulteriũ.S.ide
polla. 2 dixi. , ne tu. vel
cu.vec.con. L...iil.
c ¶ Debito. ſʒ nõne ſuffi ⸗
cit ẽt alterutri offeri.vkł
ſi nulli qͥd pꝛioꝛis credi

toꝛis intereſt:cũ ſemperr
potioꝛ eſt. Rñ.intereſtſe

cũdi qui accuſat.⁊ pᷣmi
foꝛte:qꝛ in eius malũ fa
ctũ eſt: ſi iñ vni ſoluerit
latis ẽ:lʒ ſit ↄſultiũ vtri
q; vt hbic dicit. Itẽ quõ
euitatur pena in qnã iã
incidit obligando duo
buſ.Añ.ꝑinde hẽtur ac
ſi nò incidiſſet ꝑ pniam
pater tranſtule/
it. ſic eſt perfecta
vt ⁊.S.de dona.l.ſiue e⸗
mancipatis.
e ¶ Kiſtrinxerit. de facto
non de iure. vt bic. ⁊. S.
que res dig. ob.pñt.qͥ fi
lios.⁊ facit.Sõ.ſi aduer⸗

Gniuria. ſʒ iure vt in

I Mpꝛ Philip. a. eutropio.

l.aquii.vt inſti, ad.l.aqᷣ.

vlica. nec inter pꝛi⸗
uata ſpecialia.ſed eſt er

oꝛdia.puata. vt. fl. e.l. ij.
— noꝛã tia credito⸗
ris.ſ.ſcði.

Ke Apud alios. penos,
l ¶Capi.i.decipi.
mLuam. loquit pᷣmo

n 4Perfecta.ſ. tecus.
o ¶ Pertẽtat. ſ. reü lubij
ciendo alium q̃ſi ſit po⸗
tioꝛ.vt ⁊.ff. de fi.inſtru.
repeti.
niam. pᷣmo caſu ꝑ
ccuſatõem huiꝰ cimis
ſcdðᷣo ꝑ accuſati.l.coꝛ.de
fal.vt.S.ad.l.coꝛ.de fal.
ſi creditoꝛ. ⁊ facit.ff.e.l.
iij. S. ſed ⁊ ſi quis.⁊. J.
itez ſi quis.
q Rubꝛica. De iniurijſ
pꝛo bac criali exoꝛdia⸗
rie:⁊ ciuiłr agit᷑.vt inſt.
e. S. in ſumma. vna tol
lit aliam. vt. ff. e ; ſena⸗
natus.⁊.l.pᷣtoꝛ. .i.
paſſiue.⁊ facit
inſti. e. S. ſeruus.
7. ff. e.l. l. F. labeo. 2. 1. uẽ
m qui. ..i.

( Ecleruis.actiue

5

mnmniuria. vt.ff.e.S.atrox.
ff. e. pᷣtoꝛ.S.atvo cem.⁊ in
ſti e. S. atrox.⁊ h̊ ẽ atrox
pᷣmis duobꝰ modis. et
facit.õ.de epi.⁊ cler.l.ſi
qͥs in hoc.Hotra ẽt qͥ in
iur. agit certũ dicere dz

nõ in genere vel ſubalt

natõne. vt. ff. e. l. Ptoꝛ. in
pꝛin. ⁊. F. ꝙ aũt.⁊ de iu

re fiſ ita fidei.
non ↄuicij. ꝓba
re potes. tibi.n. in/
cũbit H̊ onꝰ: qꝛ pᷣſumit
te aĩo iniuriãdi h̊ dixiſ
ſe:qꝛ vᷣba ſic ſe bñt: ⁊ ſi
dicat ſe ꝑ iocũ dixiſſe ꝓ

bet. vt 2.ff. el. iij. ſic . 3.

dꝗqag. l. coꝛñ. de ſicc.l.i.non
alr eni.⁊c. ſic ⁊.ff. de le⸗
ga. iij. l. non alr.
5 (aloꝛe ſʒ videt᷑ nuły
lo mõ teneri. vt. ff. de re.
iur.l. qcquid. Sʒ ſpale
in iniuri.ar.ff. e penis.

fit ꝑ metuʒ:qꝛ tũc eſt vti

II Mpꝛ. val. 7 gal. aa. vindi.

in coꝛpeſerui. Vel aliud dãnũ datũ a ſeruo nõ petif actone pui
coꝛrupti:niſi ⁊ aius ſit coꝛruptus:tũc ſic.vt.ff.de ſer.coꝛ.l in boe
iudicio.ſiłe ar.ff.de li le.l.penul.⁊.ᷣff.dð e aq plu.ar.l.apud treb.S

T inſti eS. patit. ſ die vna ponit eã que patri:⁊ eã qᷓ ſilie competit
aaum eius exercitium patri deiur. vt ff. e.patri. “
rnon es. delatoꝛ em. d us pi
.l. noſtris. verus non. v t. ff. e.l. eum
Zrocẽ ꝓfenes.ex ꝑſona ⁊ ex tꝑe ſiue loco ⁊

el atoꝛ falſus punit ⁊

in vroꝛis pudoe: ? pater ĩeſtima petni actõe ꝓpoſita quiad aniet
tõe filioꝝ ꝓpꝛiaʒ iniuniq pati intel am hñ ronem verbis euidẽter ex

ligant. II Mpꝛ goꝛ. a. diony.

S NAnones nunciatoꝛ: vereni

nõdebes: ne ea ꝓpter in⸗

iurie faciende graquidã te veluti
Sdlatoꝛẽ eẽ dixerũt:opio tua macu
lata ſit: qnimo aduerſus eos ccs
minuende opionistue cã aliquid

cõfeciſſe cõpietur:moꝛe ſolito in⸗
iuriaruz iudicio expirni potes.

lxractã manifeſtũ eſt: ſi tibi illa
ta eſt: cũ eẽs in ſacerdotio ⁊ digni
tatis habitũ ⁊ omamẽta ꝓferres:

2 iõ vindictã potes eo noie exeꝗ.
gqut facta.S.ea.in fi.F. k

Pꝛ. dio. 7 max. aa. 7. cc. vi.

uid iniurioſum dixiſſe ꝓba⸗

aſgnnbegeim mſ nn non conuicij conſilio te ali⸗

lis annꝰ.vt.ff.qð me.cã
ſi cũ ex. S.i. Oed cũ ex.l.
coꝛ.hec actio tribꝰ caſi⸗
bus det.vt inſti. e. F. ſed
⁊ lex.an tunc finit᷑ ãno
B..ſic: vt hic.cũ non di⸗
ſtinguat.nec ob.inſti. de
per. ⁊ tẽ.ac.in pᷣn.qꝛ ſpi
le eſtdic. Sʒ. D. dixit
eã ppetuam tũc ꝑ.d.l.in

repotes?:fides veri acaliniateðᷣ
fendit. Si aũt in nixa incõſulto ca⸗
loꝛe ꝓlapſus homicidij cõuicinʒ
obieciſti:⁊ ex eo die annusexceſſit
cũ iniuriaꝝ actõ annuotꝑe pᷣſcnp
ta ſit:ob iniurie admiſſum ↄuemi⸗
ri non potes. ¶ 2c. aa. . cc. fla

ſti. ⁊ſolã ptoꝛiam eẽ an G Vm nec pattonꝰ iniu uio.

nalem. Sè
4 m nec.libertis. in
AAuria atrocem. ꝓ le/
ui autnon agit᷑. vt. ff. e.
ptoꝛ. S. pꝛetoꝛia. 7.ff. de
in ius vo.ſed ſi hac.l.ꝗ.
a (niurijs. ẽt leuibꝰ vt
faciliꝰ ð h eredẽ agatur
Miurian.iudicij p⸗
uati. niſi ob famo/
ſum libellũ det. vt. . tit.
Dnum, Pperuik
generalis. nec.n. a⸗
ctio h ec eſt ppetua. ſic ĩ/
ſtit. de ſatiſda. tu. in pᷣn.

d¶¶ Aerbis edicti.ſic g̊ vna
ℳ

iam facere libertis inris equi
tas pmittat:ꝓponaſq; prone he⸗
redes:eũ qui libenatea defuncta
accepat iniurijs afficere: curabit
pᷣſes ꝓuincie:ↄtumeliã heredum
ↄpeſcere. I Dẽ. aa. potetiano.
Miunar cã nõpublica iuci⸗
cijoſed pꝛiuati ↄtinet qrelaʒ

Dem. aa. 7. cc. marci.

Ominũ ꝓ atroci iiuria quã
ſemꝰ eius paſſusẽ: edicni ꝑ

actõe vna ſnĩa veniet ↄtum elia ⁊ dãnum:

ceſt S.ar.ff.e.l.itẽ apud.S.ſi q̃s ſeruo.⁊.ff.ad.l.aquil.ſed ⁊ ſi quecũ/⸗

infamatur. vt.ſ. de ca

facto ſiue re dẽ anox

Trocẽ ſine dubio iniuriaz eẽ

q;.· S. iniuriã. quibꝰ dẽ aqli.ad dãnum ⁊ iniuriã ꝓ ↄtumelia agi.⁊ due
fient dẽnatões.Sol.põòt dici ꝙ becſm illas intelligat: ⁊ qð dicit q̃.
ſimplicem facitrł onem. q̃ſ.actõe.l.aqł.vt ⁊ ibi.mulier ſaluauit q dam⸗
nauit. VUel dic qᷓ.i.ꝓpter quã iniuriam.ſ.atrocẽ:agitur ẽt.l.aquił. enĩ
videbat: er quo eni agit᷑ ad ↄtumeliã:nõ videbat᷑ poſſe agi ad dãnuʒ
Vel dic et in actõe iniuriaꝝ venire dãnũ:non vt danũ vt in Zꝛijs.ſʒ vt
ↄtumeliam vel cam ↄtumelie.ſic interdicto vñ vi veniunt ẽt mobilia oc
caſioneĩmobilium. vt ff de vi vi ar.l.i. S.ſi, fundũſilr ⁊ danum datü

aqua.

ee gere poſſe.in duobꝰ caſibus qũñ.i.eſt atrox lʒ

non in ↄtumeliã dñi. Itẽ ⁊ qñ leuis ſʒ in ↄtumelia dñifacta eſt.

pꝛimit᷑:agere poſſe conuenit.
I Dem. aa. menne.

rerint ſeruos: iniuriaꝝ ↄuci⸗

npoſſe non ambigit. I Dẽ. aa.

quide auia tuaz an- pau.
cilla infamadi cã reip. cuita
iscumanenſiuz dixit ʒcnodoꝛꝰ ac

receſſit:iniuriar actione ſtatiʒ cõ⸗
ueninipot. nã ſi ꝑſeueret in ea cau
ſa facultatẽ hʒ agẽdi: ſup hac re

ðferri querela:actunc demũ ſi nõ

eẽ ſerua fuerit ꝓnunciata poſtula

rioucit.. I. Mpꝛ Zeno. a. alex.

Iqñ iniunaꝝ actio quaʒ in-
ter pꝛiuata delicta veteris iu
ris actoꝛes ↄnumerant:a ꝗbuſli⸗
bet illuſtnubꝰ vir mli tãtibus ſeu

ne cing ſtutisvel vr
ſine cingulo ↄſtitutispel vxoꝛibus aAlr err gvel⸗

eoꝝ veluberis maſculini ſexus:vł

filiabꝰ ſuꝑſtitibus videlʒ pr̃ibus
aut maritis illuſtnibꝰ:pel ſi aduer
ſus aliquã hmõi ꝑſonam criali foꝛ
te mouetur:ipſos ꝗdem ꝗ ſupin/

iunia ↄquemunt᷑ inicribere: aliaq;

oia que inhmõicã de moꝛe ꝓce⸗

dunt:ſolẽniter obſeruare decxeui

mꝰ. q¶ Licereaũt illuſtni accuſa⸗

toꝛi vel reo vel vxoꝛi yl liberisma
ſculini ſexus ſeu filie:itidẽ illuſtrnis

ſupſtitis cam iniuriaꝝ in quocũq;ʒ
iudicio cõpetenti ꝑ ꝓcuratoꝛẽ cri p
minalr ſuſciꝑe vel mouere ſniam
iudice ↄtia eũ qui ꝓcuratoꝛẽ de⸗
derit: ſi ipſe no adeẽt iudicijs:ſj

cam ꝑ ꝓcuratoꝛẽ diceret legibus

ꝓlaturo. Iatũ vt nullꝰ aliusid

ff. de pub. iudi.l. pe. S. ad qunen. q X

Jiliberos infamãdi gr̃a di

als 5. vt inſtit. .
§. ſeruus. m Jo
an. alij vtrũq; exi
gũt vt agi poſſit.
ſecꝰ in libero vbi
non querit quaz

ainiuriam ꝓpone

boat. vt. ff. e: eum qᷓ

am eẽ ancillã ci⸗
uitatis comanen
ſiuʒ vt c infamã
di eã vł te:nec in
ca ꝓPceſſit.
b ¶Uereceſſit. i. ·
cãa non ꝓ ceſſit.
iß Bipleuerz. P.
hando illam elle
ancillam.
k 4Agendr. foꝛte.
qꝛ actoꝛ erat illiꝰ

ciuitatis.
IKonuenit. no⸗

be cau. l. ſi tibi.
qñ. actõ.i.
ccuſatio.
m Lonnun erat.
o ¶Demoꝛe. que
dixi.ð.de accuſa.
l. penul.⁊ erit pe⸗
na extraoꝛdina⸗
ria ſi ciuilr agere
tur ᷣm qð iurarʒ
habita taxatiõe
vt inſti. e. S.in lũ⸗
ma. 7. . pena. Ae
curſiuius.
Nicere aut N
ꝓcuratoꝛem.ſpa
le ꝓpter nobili⸗
tatem. ſic ⁊.v.de
ꝓcur. l.quicũq;.

⁊.j.de digni.l. ꝗ/
tiens.lib.xij..ðᷣ
vbi ſena. vel cla.
l, fi. Regularit ;
Contra euz. ſpeciale.

regulariter ipſe ꝓcuratoꝛ eſt daõnandus.vt.S.de ſen.lłi.⁊ de pꝛo

cura.l. nibil.

r hullus aliꝰ. imo alijs videt licere.vt. ff.

an ꝑ alium cãe.l.i. F.i. ſed ibi in minoꝛibꝰ crimibus vt plene not.
ff. de ꝓcura. ſeruũ. . publice. In ciuili actõe iniuriaꝝ ↄſtat poſ/
ſeↄſtitui ꝓcuratoꝛeʒ.vt.ff. e. nõ ſolũ. F. agere. Rubꝛica. Deſa

ſis libell. Spaliter de qᷓdam iniuria dieit.
quis famoſum.de aliquo qð ad eiꝰ inſamiã pꝑtinet. vt
f.el. lex coꝛnelia. 5. ſi qs libꝛũ. ⁊ boc ſi tale ↄnebatun: qd
ſi ven eſſet pena capitalis erat imponẽda.vñ qfecit capi

ex libertate.
Iquidẽ aui
m. z eno do/⸗
rus dixit auiã tu

Zaut᷑.ibi poſita.

SSS 22

õ
—
—

d
1oco
niin
lid
apen

heni

anrerrrnn E e
*

n

eſt.
,

fee
t

Nt t
indi.

n.
U:ean

SDlrle

e le

Aconlig.

citN
ne
ge

Nnd,de

Piuſt

a

3

aA
obiAH
5de
icic.

ſſ.o 95
li;
e 20
enot.

6

l
ap

nſ

— ff.e.l. abigeatus.

te punit:vel qᷓ in
uentũ pandit. vt
HhB. Sʒ nec in alijſ
non capitalibus
lʒ padereꝑ libel
lum famoſum: ſy
in iudicio accuſ,
⁊ ſiõ lecerit capi

te punitur. vt hic

vel vius punit ſi
cut accuſã dꝰ erit

puniendꝰ. vt ar.

ff. de Ppua. delic.l.

y Sinuero ca⸗
pitali ſnie. ſpãle
vt/ꝓ iniuria tam
magna pena ipo
nat᷑. vt ⁊. ̊. vbi
cauſe fiſ. vel di.
do....ĩ vniuerſi.
xDane. nõ ꝑ li⸗
bellum famoſum
ſiʒ ꝑ accuſatiõem
ſolennez pandat
crimĩa. ⁊ hoc ſub
ijcit.
Deuotois. q
deuotuſ ẽ pncipi
56Salutis. qꝛ in
tereſt reipu. male
ficia puniri.Aʒ.
2 NMomen ſuuz.
i.eius queʒ accu⸗

2 6 a vt ablh

3 .

maxima. vt. ff. e.
l.eũ qui.in pᷣnc.⁊
I. lex coꝛnel. F. fl.

2.j. de bis quila

de fal. moe.l. i. F.
accuſatoꝛibus.
?Capitali.ſi et
capitalis reo cõ

uicto imponẽda /

erat. vt ?.8. de 3e

bigeis.
acti. ac
cuſatõ.p⸗
4. vt
⁊ eſt pena eiꝰ.ff.
e.l. i. F. penul. S
q̃ ſunt abigei dic
c qᷣ.x. oues poꝛ⸗
cos q̃tuoꝛ:equuʒ
yel bouem vnuz
ſemel vel frequen
ter abegit. i. ſurri
puit de paſcuis.
ſʒ ⁊ equũ ð ſtabu
lo. vt. ff. e. oues. ⁊
in aut.denup.mi
tioꝛes col.iiij. ac
curſius.
b Obſeruatoe.

ieſine inſcniprioe: Mpꝛ. val. gla. aa. ſ uppl icio

ſibi audeat vendicare:vl anoſtro
numine poſtulare:ſ i cetens mos
iudicioꝝ: ꝗq hactenꝰ obtinuit: ⁊ in
poſterum leruetur intactus.

De famoſis libellis.
. 2 Val. a. ad decium.
Iquis famoſum libelluʒ
ſiue domi ſiue in publico
V vr quocũq; loco ignarꝰ
repeni:aut coꝛũpat pꝛiuſq; alter
inueniat:aut nulli ↄfiteatur inuen
tũ.Sinuero non ſtatim eaſdẽ car
tulas:pel coꝛruꝑit:veligne ↄſũp
ſerit:ſʒ vi eaꝝ manifeſtauenit:ſci⸗
at ſe q̃ſi auctoꝛẽ hmõi delicti capi
tali ſnie ſubiugandũ.Saneſiꝗs
deuotionis? ſue ac ſalutis publice
cuſtodiã gerit:nomen ſuũ ꝓfitea⸗
tur:⁊ ea que ꝑ famoſum libellũ ꝑ

ſequẽda putauerit:oꝛe ꝓpꝛio edi⸗

cat:ita vt abſq; vlla trepidatõe ac
cedat:ſciens qdẽ q ſi aſſenõibus
ſuis verifides fuerit opitulata:lau
dẽ maximã ⁊ pᷣmũa nr̃a cemẽtia
cõſequet᷑. Sinuero mime hec va
oñderit: capitali pena plectetur
cρRανMιοανππα1α Pec
Hmõi aũt libellꝰ alterius opinio

nemnon ledat
SZe Uleche,
2 Archa. ⁊ hon.paſiph.
Bacti aĩalis accuſatõò:nõ
ſolũ cũ inſcrniptõibus:ſed
t ſine ea obſemuatione?
pꝛoponitur.

Denin aggerib? non nunpẽdis.

ubꝛie Dea Ipꝛ. hon. the. aa. ant. pp.

Iquis pꝰ hac pegyptũ
intra.xij.cubitũ fluminis
Vmlii nada fluentis de ꝓ⸗
pꝛijsac vetuſtis vlibꝰ pᷣter fas pᷣ-
terq; moꝛẽ antiꝗtatis vſunpauerit
flãmis eo loco cõſummat᷑:in quo
vetuſtatis reuerentiã: ⁊ ꝓpemo⸗
dũ ipſiꝰ impꝑij appetierit ſecunia-⸗
tẽ:oſcije ⁊ cõſoꝛtibꝰ eius depoꝛta
tiõe ↄſiringẽdis:ſic vt nunqʒ ſup

plicãdi eis vel recppiẽdi ciuitatemn

vl dignitatẽ vel ſubaʒ lñia tnibuat
De his qui latrones vel alijecti
mimbus reos occultauerun.

Nonus

Nreos occultando eũ eãue

ens ſuſceꝑit:⁊ eos offerr iudicibꝰ
ſupſederit: ſupplicio coꝛpali aus
diſpendio facultatuʒ ꝓ qualitate
ꝑſone ⁊ iudicis eſtimatõe plectet
put iurisẽ. Pꝛ arch. a. pal⸗
qui latrones ſeu aladio.
alijs crimibus obnoxij ipol⸗
ſeſſone degũt ſeu latitãt:dñs poſ
ſeſſionis ſi pᷣſto eſt: aut ꝓcurato⸗
res ſidñs abeſt:ſeu pꝛimates poſ⸗
ſeſſionis vltro cos offerant: aut ſi
ſcientes hoc ſpõtenõ fecerint:cõ⸗
ueniant᷑ a ciulii officio vt tradant
ꝓuinciali iudicioeos qui reqrunt
ꝓut iuris eſt ſub examine iudicis
arguendos:⁊ penas pꝰ documen
ta ↄgrua ſubiuros.Sivo exhibe
reeosdñi vel ꝓcuratoꝛes aut pꝛi⸗
mates poſſeſſionis diſtulerint: tẽ
ad detinẽdos eosadito rectoꝛe ꝓ
uincie: oia ciuilia dirigant᷑ auxilia.
Sinaũt ꝓptermultitudinẽ foꝛte
eoꝝq in pdio ſunt ciuileãmiculuʒ
ſufficere non poſſe ↄſtitent: me⸗

moꝛatiaudaces executoꝛibꝰ obie
cerint manꝰ:vel alias parere diſtu

lerint: tũc iudex ꝓuincie memoꝛ
ꝑiculi ſui a viro deuoto tnbuno:
ſeu pꝛimatibꝰ nulitũ ꝗ in locis ſũt:
auxliũ poſtulet: vt ꝑ militarẽ ma⸗
nuʒ coꝛrepti accuſati ſine dãno at⸗
q; leſione cuiuſlʒ legibꝰ ofterant᷑
⁊ↄuictipenas ſubeant cõpetẽtes
Nõignaroiudice ꝙ ſi aduerſusĩ
nocentẽ ob aliaʒ cãm pꝛeter latro⸗
nũ pel alioꝝnocentiũ inueſtigatio
nẽ militare auxilium poſtulauerit
aut diſpẽelijs affici puinciales cõ
ceſſerit:cõmotõe ſeueriſſima ꝓut
tua celſitudo iudicauerit ferietur.
Znbuniẽt ſiue pꝛimates nume⸗

roꝝ vel officiox:q in locis ſunt ad

moniti ꝑlr̃as iucicis:ſi adminicu
lũ militare pꝛebere noluerint:aut
ſiab ipſis militibꝰ dãna puinciali
bꝰ inflicta fuerint:⁊ dãna ⁊ leſiõeſ
reſtituãt:⁊ acernima ↄdẽnatiõe ꝓ
anbitnio viroꝝilluſtrium magroꝝ

Osg ſecũ alieni crimis
aarũt par ipſos: reos
pena expectet:⁊ latrones qſꝗs ſci
e4

f¶ Conſcijs.ſa.

Deſam̃ li De abi. Dea gge nili. Debis qᷣla.

die ſpãale in b crimine.
vt in pluribꝰ alijs no.g.
qui accu. nõ poſ.i.iij. Ulł

dic cu inſcriptõe cum cri⸗

minalr:ſine ea cũ ciuilit᷑.

c ¶Rubꝛi. De nili aggeri
bus nõ rũpendis. SGicut

aĩalia ab ducunt᷑.vt.S.ti
tu.i:ſic aꝗᷓ nili de qͥ dicit.
Bq̊s. cubitũ mé⸗
ſurandum a ripa
cius—«
Vetuſtatiſ.nota ſic.ff.
de mune. 1 ho. ſp. 7,5.ð
teſta. teſtà oĩa.

tõ.vir.l.i.de alijs vᷣo flu⸗
minibꝰ de equitate ideʒ

poſſet dici ß m. H.
g Rubꝛica. De his qͥ la

trones ⁊c̃. Abigei ⁊ alij
delinquentes occultant
ab alijs.⁊ ſic occultãtes
alienũ delictum ſuũ faci⸗
unt. iõò de hoc dicit.

Os.conſtrue par
pena reos alieni
ris expectet: ⁊ ip

ſos reos.ſ.latrones reos
dico alieni cris qui ſecuʒ
ſociaruiſt eã vel eũ occul
tando eos. Et ſicno. eq/
le eẽ delictum. vt ⁊. ff. de
recepta.l.i.⁊.ff.de incen.
rui.nau.l.iij.F.non tĩ.⁊
S.de adult.l.caſtitate.et

ad.l.iuł.de vi.l.crimen.⁊
ar. 8. ð fal/ mo.l.i.⁊ ad. .

fa. de plag.ſi qͥs ſeruum
niſi affinẽ qͥs recipiat.vt
ff. d e recep. l. fi. Que aũt

pena latrones expectet.

bẽs.S. de ſer.ſug. aut,ſed
nouo. 92

i ¶ Supplicio coꝛpoꝛali.
e⸗ de ſupplicio refert
ad ſuſcipientẽ ſciẽter.qð
dicit de diſpẽdio relertur
ad eum qui nõ offert.vt.j
l. ꝓxi.ſic ergo coniuncta

ſeparantur.
qui latrões.ad de
Drinendos eos latro⸗
nes vel nocentes.

to. vir.l.i.

a ¶ Per lras.tribuni. ſic

de lr̃is. S. de epil. ⁊ der. ſi
qua ꝑ calũniã.S.pᷣterea.

b¶ Di pñtes ⁊ ſcientes.
1

de deſerto. ⁊ occulta. li.
li. xij.

c ¶Pꝛimates.i. caſtaldi⸗

ones.

d Erercenda E.vt.3,S

gccuſa.l. fl.

de rap

ð

G

C.

1866
L racſir⸗ de iõ diẽ reqrẽ
dꝰ: qꝛ qͥdã ſt qͥ nec reqᷣrẽ
di ſt᷑ vt qͥ accuſari ñ pñt

iur. fiſ.l.i. §. bꝛccnpt.

KRubꝛica. De reqᷣrẽ reis. Si accuſet᷑ pñ̃s.S.dixit.nunc ſi abſens.
AIlm abſenti.grauia.ex quibꝰ pena capitalis imponit᷑. vtjff. e.l.
i. ſecꝰ ſi releg atõis.vt.j.ocũ abſens poſſit danari.vt.
ll. abñtem. F. i. 7. F. ſi ſepius. .
ſtata:idẽ ſi non erat. b Annotari ſ:eius bona, i, in ſcriptis redi

gi:⁊ poſtea requiruntur

lr̃as. Uel dic ẽt pᷣus
requiri.⁊ dis yt requira

tur.ſ. pmo.

¶ ¶ Ad penã. fit annota/

tio bonoꝛum.

k ¶ Purga di.ẽt poſt an
nũ ſi de crimie:ſʒ de bo.

non pñt ſuꝑ rubꝛica.
oſtq; vo reqrendꝰ

ab eo a quo accuſant᷑:ð

quibꝰ dixi.S. qui accu,
mili infra annũ tm.
m ¶Intra annũ. ↄputã/⸗

duʒ a tꝑe quo ſciuit ſeu
annotatꝰ fuerit. vt. ff. e.
l.i. F. penulti. ⁊.l.iiij.

n Sndo. purgaue.

cgeoipſo ꝙ nõ venit

Et infra annuʒ pᷣſumitur
3 eiũ.ſed non tm̃ vtodẽ

netur: ꝓpter gbñtiaʒ g&

grauakt: vt ꝓbet ſicut et
accuſatoꝛ.ſic ⁊ alłs.S. ð

de fal. l.vbi. ⁊.j.de abo⸗

liti. fallaciter. in fi.ſʒ nul

lo ꝓbante abſoluitur.

0 Poſt intimationem
i repntationem.

pꝙ Krauſmittat. vt ⁊.ff.
e.

ii.in fi. ⁊ facit.S.ſi pẽ.

gop. moꝛ.l.ij.? boc verux-
etiã in crie maieſtatis ſʒ

lʒ dent᷑ bꝛĩdibus: tñ ab
eis in crie maieſtatiſ au
ferint᷑.vt inſti.d ehb ꝛ ab
inteſta. §. ꝑ Zꝛium.

4 Vicũq;.petitꝰ.pꝛi⸗

nnd in iudicio petit
poſtea annotaf.ᷣ tertõ re

B

uirit᷑.vel pᷣmo requirit᷑

r ¶ Ciſco vendicent.ſi tñ
fiſcꝰ infra. xx. annos nõ

petat pᷣſcriptõe repellit᷑

vt. ff. e. l. ij. .l. iij. . ff. de
8Deuerioꝛi, q; ſi itra
annũ veniſſet ⁊ eẽt coõui
ctus. Et ſic grauat in b
Itẽ in eo ꝙ bona nõ re

cupꝑat. vt hic. Itẽ fit ifa⸗

mis de facto.yt.j.l. fina.

Liber ·

„.

militũ ferient. dñ ẽt pᷣditox ſeu ꝓ q icũq; ex eodie ad gen.
curatoꝛes vel pꝛimates poſſeſſio/ reus fuit in iudicio peti⸗
nũ impunesnõmanebũt: ſipñteſ tus :intra anni ſpaciũ noluenit ad
⁊ ſcientes vltro nõ obtulernint no eſſe iudicio:res eiꝰ fiſco vendicen

centes:vel admoniti eos exhibe/ tur: ⁊ ſi poſtea repetus nocens

re diſtulerint. na dñs quidẽ poſſeſ fuent depꝛehenſus:ſeuerioꝛi ſilie
ſionis dñio pꝛiuabit. ꝓcuratoꝛ ve ſubiugetur:ſed ⁊ ſiargumẽtis eui
ro ſeu pꝛimates ꝓpetuo exilio ſb·. dentibꝰ:⁊æ ꝓbatõe dilucida inno⸗
iacebunt. Ipſi quoqʒ ꝓcuratoꝛi cætiaʒ ſuã purgauenit: nihilominꝰ
vel dño vel pꝛimatibꝰ poſſeſſiõis facultates eius penes fiſcũ rema⸗
ſi ſe ad cõpꝛimendã multitudine,y neant. I Mpꝛ. Hono. 7 The⸗

Item in ꝓbando.vt ſub =
Mpecuniarijs.non ledit. niſi ſit foꝛte talis actio qua dnatꝰ infa/
nmarel: quo caſu ꝑ edẽm.i.citatõem fit infamis de facto.
v¶Zenoꝛ. i.requiſitio que fit lr̃is.vt ⁊.5ö. cominatões epłas.l. ꝓgrãma
F ¶ Lantã ferat. als tranſferat.als tĩ ferat. Annotati

ruſticanoꝝ ſufticere non poſſe ſir-
mauerint:⁊ id ꝓuiciali iudicio pa

odo.auguſt. Palladio.
i Mpecuniarijscãis edictum

lqʒ fecenint:militare auxiliũ rectoꝛ ↄtra latitantẽ ꝓpoſitũ eſtimatõeʒ

ꝓuincie a tibuno: pela pꝛimati⸗
bꝰ numen faciet dani:ſi cuilia nõ
poſſe ſufficere ꝑſpexerit. Sipero
poſt exhibitõem eoꝝ qui accuſan⸗
tur innocẽtes eoſ eẽ:⁊ nihil crimi
nis admiſiſſe patuerit: accuſato⸗
res penã que in calũniatoꝛibꝰexer
cenda eſt:ſubire cogant᷑. Exem
plo.n.graue eſt:ſic latronẽ reꝗre⸗
re vt innocẽtibus ꝑiclin ſiat.
BDSDe requireudis reis.
Aperatoꝛ. Antoni. uf.
Vm abſenti reo grauia'
crimina intẽtant᷑:ſnia fe⸗
inari nõ ſolet:ſʒ annota

ni pt requirat᷑ non vtiq; ad penã

ſedvt ptãs ei ſit purgandi ſe ſipo

tuenit. Poſtq; pero reqrendus
factꝰ intraannũ redierit: ſi ſe cri⸗

mine purgauerit res arbitrioiudi-

cisſignatas recipiat. Sinuero in
naid tpᷣsreuerſus:pꝰintimatõeʒ

ſuã fuenit defunctꝰ: ⁊ ſigecduʒ ſe

purgauerit: ad heredes ꝓpꝛios
restrãſinittatꝰ. I Mpꝛ. ↄſtã. a.

ijcit. ⁊ dixi.S.l. pxi.

? Annotati. qð tũc

pere põt dici cũ infra annũ nõ redit.nã pᷣma ſnia de annot atõe ſub cõ/

ditõe fit ſi non venerit infra annũ. vt. ff. el. fi. Aʒo.

36Bed fame

nõ vt faciat ipo iure infamẽ:qꝛ de crieñ ẽ dãnatꝰ qð igit. vt.
ITacar Po iure ge 3 2 q lex exigit. vt. ff. de
his q̃ᷓ no. infa.l.i. . i. .l. atthletas. 5 calũniatoꝛ.ſed infamia facti gra⸗
natun vt.ff, de obſeqllʒ. . libonoꝛi. Et ſic no:ex pᷣdictis:qꝙ infra annũ

eius nõledit?. Criminal vero/p⸗
gramatis tenoꝛ:hanc tqtaʒ ferat

de iure cenſura:vt inter reos ꝗĩno
tati?:non tm patrimoniũ debeant

tranſferre: ſj fame eſtimationem
ledecer.
BDequeſtionibus.

AMpꝛ. ſeue.? Ant. aa. antigo.

,. HNeſtionẽ de ſeruis con
tra dños hñi non oʒ: ex⸗
dceptis adulterijcrimini
bꝰ. Itẽ fraudati cenſus accuſatio
nibꝰ:⁊ crimie maieſtatis:qð ad ſa
lutẽ pꝛincipis ptinet. In ceteris
güt qʒq ea queſeruꝰ ↄta dñm di
rxit iudicãtes ſniam foꝛmare non
debeãt:tñ ſi alijs quoqʒ ꝓbatõni⸗
bus fides vitatis mnueſtiget᷑: pꝛe⸗
ſcnptõis inuidia euãeſcat. Inpe⸗
cumnianijs pero cãas:nec inopia p⸗
bationũ ſemos ↄtra dñũm interro
gari poſſe manifeſtũ eſt.
BDem auguſtus catulo.
i Mlolitum eſt 2 grue erem⸗
plo audini: ſeruos aduerſus

alie ꝓbatões toꝛqueant᷑:qð ẽfalſum. vt.ffe..l. ñ di
q̃dam in oĩbus cr ibus toꝛq̃ri: vt tñ ſp ſint indiciat ⁊ dictio auůt

veniẽs ⁊ decrie:⁊ de bonis auditur:poſtea veniens qñqʒ audi
tur de cĩe:ſed de bonis nunq;. vt.ff.e.l.i.⁊ penul.in fi. ſRubꝛi.
nari. vt. f. de penis. Deqônibus. Quia ꝓ pdictis delici venit᷑ ad qõnes qñq;: iB65
g Sñia. erat bic g lis conte (Watto be qõnis vᷣbo ↄtineat᷑ hẽs.ff.de /de his diẽ.
niuri:l. itẽ apud labeonẽ. :qõ em.⁊ ad ſylł.l.i.S.qõnis.

1Vontra dñoſ
pñtes vl pᷣteritoſ
vt. ff. e. vnius. F.
ſeruus.
a iHon oʒ. vt ff.

e.l. i. F. itẽ ſeuer?.
1.5. ad. I. iuk. de

adult.l.iij. ⁊.l.in

adulterij.⁊.l.fi. X

de repudi.l. ↄſen
ſu. F. vir. ⁊.ff. ad

l, iul. de adulte.l.

vim paſſaʒ. F. fi.

7. ff. el eyneo. in

bpn.

c raudati cen /
ſus.i.annone: c"ld

de k poſſit dñʒ
accuſare. vt. ff. de

iud.l.vix. 7.ff. aad
l iul. de anno. li.

ipn.

d Pꝛincipis. vt
27.8. qd. l. iul. mas⸗
ie.l. fi. Adez ſi ald
rem publi.vel a
eos qͥ militãt cii
ca latuſ erꝰ.yt. ff.
ad. l, iul.maie.l. ſi
na. ⁊ pe. Itẽ ex
cipit᷑ ⁊ aliꝰ caus
ſi vir vxoꝛem ⁊ ½
xoꝛ virũ occiditt.·
pyt. S. ad. l. coꝛne.
de ſicc.l. fi. Itez ſi
ſociꝰ ſocium occii
dit.vt. ff. e.l. extra
neo. F. qð gruit

Itẽ ⁊ aliul. vt. ff.

ad ſil:.x ſi ꝑcu/

„

ſoꝛ. F. i.

iudicaturis: 2 G
datiuꝰ. ⁊ als iu
dicaturi.⁊ ſic gei

tiuꝰ ſingular. vel

eſt ntũs plis:ſed

ſubaudies ſʒ es

fBꝛeſcriptois.

i. iuidioſa pᷣſcrip

tio ceſſat. Et no.

colligi ex bac lr̃a
ꝙ in ſupioꝛibus
ẽt ſi non pᷣcedãti
dicia:vel nõ ſint

.

i. in pn. vñ dicunt

non aduerſatiue:ſʒ ꝓ ẽt ponit᷑.q.d.in ceteris ẽt ⁊c̃. Zu dic in ali

is nullo mõ toꝛqueri:ſg hic defc fuerũt toꝛti.ſufficienter tñ als

ꝓbatũ eſt.vñ lʒ dñs dicat nõ debuiſſe toꝛqueri:⁊ bñ dicat: non
tñ ꝑ hoc abſoluit᷑:cũ als ſit plene ꝓbatũ.⁊ ſic ſuũ dcʒ ꝓ nibilo
eſt: cũ ⁊ ſeruoꝝ d cʒ ſit nllin. vt hic. ⁊. ff. el. i. . itẽ ſeuerꝰ. ⁊. J. ſi ſer
ut eſeuos, . . deteſti ſauos. ff. de ꝓba.l. cum ꝓbatio.
9 6£

Panikeſtũ ẽ. fallit..el. intenogati..l. qd placet.⁊·l. quo½
tuns: T.lfi, T.S, de :fu.l. quicũq;. in ſi, ⁊l:cũ ſeruũ. Sʒ certe imo

dls .
an.
ngdi
pen
ning.

n
eſeucn,
Aimf
falker.
il en
11
docllel

ſ.

Enen

ditecn
mmonedl

hoſſnah
fegf

r eſic
eannolt

napisſt
liulnoa

Nezſt
bliaad
niliätent
(ebgif⸗
roieln

de Nit
alins
otent:

füocccde

1dl c.

ael
vciumod
felem
Gogri

AieeH

1l ba
igf

utis:de

4
dſe
glfe
plis
o630

ſctpos⸗

S=

—

olsgſach

1 Bune

dag
Piin

ginaun

dan

den

cur at
6 bt
land⸗
.

ArtO

NAH

Am cogniti
ona lr. als in

3 Pꝛobati. qui
4
Ec ſi moꝛs.
( ane i.

yt. ff. e. l. de mino⸗
re. Itez nec de eo

et toꝛqueri videt᷑ ↄ dũm in pec uniaria:ſi alie deſint ꝓpbatões.vt

ff. e l.diuꝰ. que eſt ð. Sol.ibi de ſeruis alienis dicit ð qbus h̊ nõ

ꝓbibet inter alios toꝛqueri.imo videt᷑ cedẽ eo ꝙ õ dñm vetat
im̃. Ali dicũt bãc illã coꝛrigẽ:vlł ibi de feõ ſerui.vt.j.e.introgari
1 1 Numm adue ſus nuoꝛc qui qſi dñi ſunt.vt.ff.de fur.⸗

tutelam. .
i¶ Del mre dño tiſtoꝛesꝰ pel mr̃em dñoꝝ ſuoꝝ:ni⸗
ſi tutele agatur. I Mpꝛ ant. a.
rem poꝛrigi: nota ¶ C m cognitionali au dixit
* (Mimntt dirt pꝛim ſennalie⸗

rũ.pᷣuilegiũ ĩferi
rioꝛis ad ſuꝑio⸗

ſnihtordevt niinten ogabunt᷑ ſi pſſtita fuenint
2.S. de admi.tu ex tanto ſcelere argumẽta :vt pi⸗

l. lex. F. añ omiĩa.
nec n. loco dñi ẽ.

tunc cum pupillũ ne
ſpoliat. vt f. pio tujr. Hleq;.n.egre feret ſi toꝛqat
nf Aakic dus. que venenisſuis viſcera hois ex-

Mirser reſcripto imp.
cuti ↄuictiscõfeſ Anto.
iſqʒ ad ſocietateʒ ſceleꝝ vo-⸗

tinxit

cipit cũ cognitio
naliter. als pᷣmũ

1 dici pᷣus q; ip Cantibꝰ:eos a quibꝰ apphenſi cu

ſa mulier toꝛqueſtoditiue ſunt facile credi non oʒ
atur:q̃ viꝝ dĩ oc/
cidiſſe.nã pᷣus in Aie O. 3P nn
dicia debent pe ſum cõiter facinꝰ ad euitandas de
eedere: ⁊ poſtea ſeæ ſniam id feciſſe fuerint ꝓbati:

toꝛquentur ſerui. , „ „
vr bic. .5. ad.. Plulblice vindicte nõſunt ſubtrahẽ

coꝛne. deſicc.l. ſ. di. Il Dem.a. Micoſtrato.

Egre.i. mole· Acãch eſt: qõni indiſcrete ſub
.·r iter Nlunt· hi quilitatẽ ſupꝛemo iu⸗
heche e. vr. dicoaccepunt. Mpꝛ Goꝛd.
a. Hermodiano.

deõben. emp. l. ſt SDeim dD..
in eml ſen n. Migqdem placuit domeſtica⸗
Dappbende leruouſeu libertoꝝ ꝓppꝛiomuz vel

eei onoz. vt mr̃noꝝĩterrogatõe in cãis ach do⸗
onoʒ. niſene E
S:es iane WMinos pel pronos ptinentib ab⸗

nes. et . de acu ſtinendũ eſſe:vt neq; ꝓ his neq;

ſa.l.fi.⁊ de lib.cã -ðð talibrvel pe⸗
ſifilmann de te⸗ aduerſus eos in capi alib velpe
i. qmj‚.

eos d ep̃h endiſſe

ios deßbende a maxi.aa.vrbane.
run.
ristui ꝓbabunt᷑:ad interrogatio⸗

indi incte. nõ de te/
minoꝛe. xiiij. an / Mmꝰ: im abeſt vt ⁊ inuita te ↄtra do
nis qõ nõ bẽtur. minãy ocẽ irrupe . ogen f. 11Ze
ga. ad ſaluſtium pᷣſidem.
̊ non fuit ſub eo
dẽ tecto.vt.ff. ad

ſyll li. . boc aut. Iẽ nec de ſtatulibero niſt Pticeps ſceleris fue

rit. vr ff. ad ſilt.l. · ſy in eo cui. ⁊ tũc vt liber. vt ff. e ſtatulib. Itẽ
attendit᷑ ſint indicia vel non. vt no. S. e.l.i. Item ⁊ an fuerit pñs
vlnõ. vt. ff. ad ſill.l..F. ſi quis in villa. Itẽ an fuerit in ea valitu
qine vt dñm iuuare potuerit vel non. vt.ff. ad ſilł. l. iij.

Ridẽ domeſtica. nota q; ſunt domeſtici. vt.s.d e bis qad ece
le. ofugi.l. fi. 5. fi. iff: de penis,l.reſpicienqũ: S: futs: ⸗
G Los

deant᷑ accedere ad viſilia caecri⸗
mina:ipſa quoq; mulier toꝛquebi

ita ſi euidentibꝰ ronibus pꝰcõmiſ

cuniarijs qõnibus vᷣitatis vim ob
tiner̃ poſſit:qð in ↄfeſſionẽ ab eis
fuenit deductuʒ. ¶ Mpꝛ. diock.

8 Eruos ꝗ ꝓpꝛij indubitati iu

nẽ:nec offerente te ꝓduci ſinere⸗

Derequiren. reis. De queſtio⸗.

x ¶Vneq́; ꝓ bis. aduerſus & q fauoꝛe eius inducit in eiꝰ leſionẽ re⸗

toꝛquet᷑.⁊ ſic eſt ð.S.deleg.⁊ ↄſti.l.qð fauoꝛe.Sʒ certe non iõ ꝙ non5
eũ admittitur. euenit ꝙnõ ꝓ eo. ſed qꝛ vt teſtis ꝓ vtraq; ꝑte eum dice/
re oʒ.vt ⁊.S.de epi.⁊ dleri.aut᷑.ſed iudex.ſʒ ad b.s.de teſti.ſeruos. ⁊.ff.

eE.l.i. S inpatoꝛ nt,. 2, J. ſeruꝰ. ⁊. ff. de teſti.l.lege iuli.

IYlitesneqʒ toꝛmentis neq?
plebeioꝝ penis in cãis cnmi
nũ ſubiũgi ↄcedimꝰ:ẽt ſi nõ eme⸗
nitis ſtipendijs videant᷑ cẽ dimiſ⸗
ſi:exceptis hisq.ſ.ignomioſe ſũt
ſoluti:qdð ⁊ in ſilijs militum ⁊ vete
ranoꝝ ſeruabit᷑. Oʒ aũt iudices
nec in his crimibus que publicoꝝ
iudicioꝝ ſunt ad inueſtigatõem vᷣi
tatisa toꝛmentis initiũ ſumere:ſʒ
argumentis pꝛimũ viſimilibꝰ ꝓ⸗
babilibuſqʒ vti. et ſi hi veluei cer⸗
tis indicijs deducti inueſtigande

vitatis gra ad toꝛmẽta putauerit

eſſe veniendũ:tũc id demũ facere

debebüt: ſi pſonax ↄclitio patiat.

Hac.n.rõneẽt vniuerſi ꝓuincia⸗
lesnñi fuctum ingenite nobis be⸗
niuolentie ↄſequent᷑. Dem. a.
adad Cat.pꝛe.pe.
A ſtatu ingenuitatis per
oia ad interrogatõum ⁊ qõnuʒ ve⸗
ſtigia decurrendũ eſt:ne alieni foꝛ
te ſoꝛdide ſtirpes ſplẽdidis ⁊ inge
nuis natalibꝰ audeant ſubꝛogari:
vel ꝓpꝛia ac debita ꝑ cõpoſitam
qõnem ꝗbus ↄpetit ſucceſſio de⸗
neger᷑. I Zẽ.a. Ptholomeo.
C Wmteſtm̃ falſum eſſe ꝓpo
Anas:ad illuminandã ventatẽ
ſeruos hr̃ditarios:⁊ ſilibertas eis
ab eo qui ſe heredẽ eẽ affirmat p⸗

ſtita eſt:ẽt ꝑ toꝛmentainterroga⸗

ri ↄſtõnibꝰ pꝛincipũ eſt ꝑmiſſum.
IZem. aa. . cc. Boetho.
o marco placuit: eminẽtiſ
Bſimoꝛum quidẽ: necnõct ꝑ⸗
fectiſſimoꝝ viroꝝ vſq; ad ꝓnepo
tes liberos:plebeioꝝ penis vel q̃
ſtionibꝰ non ſubijci. ſi tñ ꝓpioꝛis

gradusliberosꝑ quos id pꝛiuile⸗

4

n capi⸗
talibus.niſi in caſibus
3. e.l.i. facit.ff. e. vniꝰ.
S. ſeruus. ? ſic vbi qͥs ĩ⸗
uitꝰ non diceret teſtimo
ium nõ toꝛquetur.
Eruos.nec offeren
te.i.volente dño ñ
quet᷑ Z dñm. vt ⁊. ð.
de teſti. l. ſeruos.⁊.l.pa
rentes.⁊.ff. e.l.vnius. S
ſeruus.
¶ Zm abeſt. i. multo /
magis. ⁊ hic abeſt a iu
re qð ſubijcit.ſic ⁊. .ð
codicil.l.fi.

4 Ilites. toꝛmentis.
. qönibus.
Penis. qᷓ ſunt fuſti⸗

gatio in metallũ dam⸗
natio: vel in miniſteriũ
metallicoꝝ.vt.ff. de pe⸗
nis.moꝛis..iſte.⁊.ſ.ð
penis.h onoꝛ.⁊ ff. dere
mili.l. iij. F. i. Ded bᷣ fal⸗
lit in ci Smaieſtatis.vt
ʒ.ad.l.iuł. maie.l.ſi qͥs

glicui.

b ¶ Stipendijs. ſz foꝛte
cqria miſſiõe eſt miſſus
cũ mita ſint genera mil
ſionũ.vt.ff.ð bis q̃ no.
Accurſius.

a ¶Dz aũt in bis crimi

minibꝰ. in cibus qñq;ʒ
fallit.vt.ff.ad ſilł.pꝛius
ſed foꝛte ⁊ ibi pᷣcedebãt
indicia. Itez ⁊ falkt. õ.
b ed argumentiſ. vt
Eeaar ſiẽ. ⁊. ff. e.l.
i.in pᷣn.⁊.l.de minoꝛe:et
l.minꝰ. S. in ea. .
e Eonditio⸗ qꝛ nõ ſitĩ
ignitate vel militie vl
glterius ↄditionis.

Ap ſtatu. vbicũq;
fit qõ caute dʒ fieri
vt. ff. e.l. ð minoꝛe. F. pli

muʒz. maxime vbi qͥs ne

gatur ingenuꝰ vel filiꝰ.

⁊ ſic dꝛ non debere ſuc⸗
ced ere ſʒ alios.vł eõ dẽ
eſſe lib vel filiꝰ qͥ non
ne ſoꝛdida ſtirps ſubro
get. vt bic. ⁊.ff. e. eẽ̃neo.
§. de qone. 7.l. vni?. F.
iudex. Itẽ in poſſeſſiõe
libertatis. vt. S. de li. cã

l. ea lege. ſʒ nõ in ꝓpetate libertaꝶ ⁊ ſeruitutis.vt.ff.e.de mino.s.ſi. Itẽ
ſi de libtinitate tractetf. ar bꝰ.l. e ¶ Vngẽuitas.ð ſuppoſito ꝑtu r.

f

er ↄpoſitã.i.fallacẽ vel fictam. Alij dicũt qonem a qrendo:qꝛ per
fallaciã q̃rit bꝛditatẽ qui hẽre non dʒ.
Am teſtm. ꝓponas. o accuſatoꝛ. b !
ij:qꝛ dubiũ ẽ ſit bĩs vel nõ:ð quẽ toꝛquent᷑.vt ⁊.ff.e.l.bꝛditarij.⁊
uo marco. qad ꝓuepotes. ? eoꝝ liberos, l. exneo. 5. i. .j.e, b qð.

Per toꝛmẽta.⁊ ̊ rõe du

WMoc obſeruari. vt ñ

toꝛqueak nin ifamis ſit . Motiens de dñiomãcipion enta ↄditõ. IMpꝛ. Ar. ?2 Hoo.
er ſte . er tractat᷑:ſi alijs ꝓbatiõibus vitas aa. mel. . S
ſimatre. .ld ecurões illuminarinon poſſit:de ſe ipſa el ¶ Ihil ſibi oflectensa iuſticia ĩ
oiiens rractat. ſecũ toꝛmẽtisintenoganda: iuris & Acdignatio cognitoy: nihil ve
alio el ven. wſie röe bon Auctoꝛes/ ꝓPbat. I Zé.aa. phil. nalis exigentiũ terroꝛ:in easqᷓ aut

tibs ſeruos hẽditarios

n ¶pſa. ſ. mancipia. interrogari eũ cupis. Que res q;Juſtia.a. demolteni. pꝛe. pꝛe.

p¶Opitulari. agẽti cõ

t¶ AKuũ nec.tranſit ad ter

vyt. depeñ moꝛis. S.liberos. k Aſpgit. tunc. n. liberos aſpſos ꝓba. lcum ꝓbatio. ? facit.,de teſti uos. de ſer ſiugi. qcq.·

macula ſequẽti gradui nõ poꝛrigit᷑ pꝛogatiua.vt h.poꝛrigit᷑ ñ pauũ y EPꝛeſtite. qꝛ cõmodauerunt vel receꝑunt comodatum.

ꝓauũ a qͥ cepit b puilegiũ.pt.ff.deſena.l.emãcipatũ:. fi.ar.ff.ð inter. Ecuniones. exoꝛtes. .imunes. ʒ

ris aſpgitur macla ? p
us habuit ꝓyel genuit fi e B

e oa auepol lit: nulla violati pudoꝛis macula eaꝝ volumuseſſe penaꝝ quas fi-
ſenatoꝛis dicat᷑ ⁊ puile ꝗ .·In decurionibꝰ aũt ⁊ fili dicule toꝛmenta ↄſtituũt.
t pᷣule aſpgit. In decurionibꝰ aũt ⁊ fili dicule toꝛmenta ↄſtituũt.Qð

eepig eſtulr u er 19 eoꝝ:hoc obſeruari vir pꝛudẽtiſ quidẽ capitale iudiciũ erit:ſi in cõ

pſona auitiß ſubuenit ſimꝰ domiciꝰ vlpia. in publicarũ tumeliã oꝛdinis exiciũq; tẽtetur:
ex pꝛedicta.l.⁊ er aliai diſceptatõnũ libꝛisad ꝑhennẽ ſci maieſtatiſtmmõ reos:⁊ qnephã

e tl. fili. de in ius vo entiã ⁊ memoꝛiã refert. ¶ Seʒ. da dca ſunt ↄſcios aut molientes
AQaa. Aſpꝛo. laluncl nanee tã eu

bijtoꝛquet. vta.. ð re MC ò placet ſiðᷣ hr̃ditate innocentiaꝰſecure: aut pꝛincpali
ven. cum ſup. ⁊..l. pxi. ¶ qrat᷑:hrditarios puos inter- ſunt honoꝛe munite intelligat lice

ppoſſeſſiöelibertaf eſ rogari:tibi opitulan?ꝰnõpõt. Ibi re ꝑſonas.Ad inferendas iniuri-

ſetas dievrd dell . n. d ðdſio icenũ éad quẽ here- as coꝛpoꝛales hẽéat hacmencede;
cam. nec obſtat huicl. qitas ptineat:merito ꝑ interoga- laboꝛis multoꝝ muneꝝteſtimoni⸗

ff. e. ex libero.S. fi.qꝛ ibi

Beibe agebari gon hrditarij ſerui ad vᷣitatis in⸗ isↄmencdata denotio. Ice; eet
vẽ. vel illa coꝛrigit. Itẽ inẽ puenit᷑. Lu aũt aſſeuerãa⸗ a decurionat? as devoſu⸗ 8.
aginẽ puenit. Lu aũt aſſeuerã⸗ ſimunia decurionatꝰ qs depoſu⸗ ebun. als
miunnera. i. onera.
2 eg Patituꝛ. vt. ff.
de decuri. l. fi.
E toꝛment.
Ddiſcrimine i.

Bohancamne olgkgiy do ſeruum cõem eſſe:nõ dubitas ent.nã ⁊ ipſe ꝓpter pꝛiſtinã digni
uom. postiõen ad eũ ꝑtinere ↄtra que tatẽ qõnem non patit. ¶ Mpꝛ

QOc qð placet.qra/

1⸗ greho vico me ſtionẽ hi ab eo non Entirzol Etoꝛmẽtis hereditarioꝝ ſ⸗
in ſdidu bidẽ: iu dies nec cõis ſeruꝰ aduerſus dñm qui e

6

h uo ꝝ ſancimꝰ:nullo diſcnimi⸗
dere c b placer ſapien /noccidiſſe ſociũ ſuũ dicatur: iter ne'ſm antenoꝛesleges ⁊ ↄſtõnes
rogan
8

toꝛqueri.vt.ff.eo.l.hẽdi
tarij.⁊.l.extraneo.S. de
queſtione.

—„

rũdñio ſunt conſtituti:ſ̊ nec uede coxꝑibustm̃ hereditarijs:ſi
muni d iuidũdo. Ir.

xi. ⁊ dictis.ll.ff. e.l.fi.

16 Köeem e q; fateoꝛ te I ¶Mterꝛogari ſeuos ðᷣ facto' gari: licere fuos eostm̃mõꝗ reſ

