alare bertene eivicinusno ſolu quẽ nollet aggre menspntihiis ſi ge bocacumeſx ſhet
cäe ſpeckalitc la Hueoꝛ qtea ſemis tuis . emtve gi
erat loc purus:ibi iam dictũ eſt. Cũ eteni venditoꝛvel a 2 4 unſac. gKaͤt. B
elnin bie ſom peralienatoenalia lege ius ſuum dñuz eoxveniſſe affimas ff. decreep. doli.
Ddeſtinat?*. QUe ic coꝛ 2 Q x — . . e: fſfe
git. vel h fuit ſpulano frqſſerre paſſus eſt: niſi tali fretus ſubea legene inpatnia moreer dbucedi llae ie
Jem an aget er bee ſi (oͤnentöne: quõ ferendũ eſt aliquĩ abeocu te emptoꝛ pꝛioꝛuendide- bes. eꝛ diẽ ſii om
Baenbar en eteem g. variapactiinterpra ratmanuuniturcſſe dic. Quare Ke latus: naw ſee aie
èꝗèùUG cõpetensiuder aduerſus eũ queʒ u pocr eſer de e
ter no ĩterſit.ſic ⁊ alias 1 . — 5= l
rmeilf ſtr⸗ one ſ lione induci. „ , it e ena lʒ incõtinẽ/ n⸗
ex inutili ſtipulatione ñ . ſitem eſſe dicis cognitionẽ ſuuam bena (Pſin
aaana settae APp ene anto Peffonie. Ndſdirectadedcleti icrehni- gͦnſbiet ⸗ ſ
33 . 8 Eitioms exporta⸗-⸗ meiner! IrE — ſit ſua vel no qi . NI
ſe ꝓprer frequentis poℳ Ege vee stmn ia⸗ capitali pena uindicabit. S quo ſtipulatio item Rof
nc el diu . 46 na 1 ae 1 ied W aduſq; pbauerisque intẽdis: ſta-⸗ nir vt bic. vjff. .
miou an dd lccil illt nꝰ iniciẽde:liber 5,DDancenSe ge. t, t. E
venirẽt. ad boc ſubijcit Al⸗ c ſſitilo⸗ tustu eſſe videt: q inte poſtma ſſeuns. ain
Aare aF lalt abenpicde vel amhccerſiil iſſonẽ depꝛehenditur. cemn rerug herf
ve Aggregek. a eẽt añ (nʒ eius anteq; ſides rũpat᷑ accipe numiſſionẽ . Erapbiat. n e kadne. hi⸗
Saein mileideno alie / polſit. Quetña fiſco poſt manu⸗ BDem. leral . eſto kakle
nana.. u. Wel dic pnñ ſble⸗
Eq Fretus. tali caſu repe . ate inoꝛek:nõ mittik pen. Tislelie. iiii
eez gctione er vengito eiven. vt diri. z. de reb ali. nõ alie.l. ſfi. ſ.nã ſi ſine eius voluntate moꝛet᷑ nõ cõ ducti. Fe
reddio pꝛccio: vr. F. .l. ci te no ſeipen. tſpalia quedã pacta fiunt in ticius. KUoluntate. penitentia liquẽ locũ̃ ſtaret: pu Me
Kubiſe, bſenu⸗ onebs dickt. Kella Won da bocha r c ga toe vel quol bʒz de⸗ (A
F enditionibus ſeruoꝛũ.ideo cit. =A. 1 ben iã. n . toꝛ
Eceer oꝛtata. i. expoꝛtãda. ſic. s. deleg. v coſti.l. iI. 1 Denuͦ⸗ Claaneberant h unad iuder in bac cauu ull
. Brecz ſi l. ancilla. ciatũ.i. uẽtione f. ſ.l. a2 iniectionẽ. ſed tiñ dixit
en oten eniuſe ſo ute facto dñio fiſei ven ·ſa cũ ipſe vẽditoꝛ ſibinõ eſt pactus man imectionẽ. l i
Qendicant: recidunt ergo in ſeruitutẽ 2 ip ef aenig vt expoꝛtet. vt. s. l. pri.ij.reſpon. (ſeruuuũ“. nli
dicat fiſcus:vt ⁊ tacitũ fid eicõmiſſum. vtj. ad.l.fal. eria. bibito Oueoꝛ. 1 bene debuit moueri. o Aduerſus eũ. n ſe
a ¶ Eadẽ lege.nã ſi fiſcus vendet ſimili pactopender vrin Pbwie P In exeplu. ſoꝛdinarij criminis Hunier bicerint⸗ Sse n
n moꝛet. Sed ſi pmiſſi enpra * ſſco veue. * ſſco hlius ei vVbho ic in exẽplũ.vt.ſ.alij terreant.ſic.ff. de abi dis Lin iweiſh
cui d aturmanus iniectõ pᷣmo venditoꝛi an fiſco.v . . gliquid, 5. aboꝛtionis, q Deßben engik,l. liben
bomo yf cũ totiens ſit mutat? yteff. de ſolu. q res. S, aream. Ded Jo, nis, ſ auis allqug: .a obo ense ge 4
7

Muartus.

nitatis. Et ſic nota q ſtatu teinuenero eo te tenebo donec örium
videbo.vt bic.⁊.j.de inge.ma.l.pe.⁊.ff.de offi.pᷣſidis.l.barbaniꝰ
Secd in cã libertaf ⁊ ſeruitutis ⁊ etiã dũ agit᷑ vtrũ ſeruus ſitĩ poſ
ſeſſiõe ſeruitutis nec ne:babet᷑ ꝓ libero interim. ⁊ ſic alio ſtatu qᷓ;

pꝛius erat.vt.ff. delib.cau.l.oꝛdinata.⁊ eſt rõ.qꝛ ibi als non poſ⸗

Si ſeruꝰ? expoꝛ. ve.

Si man.ita ve.ne pꝛoſti.
M Z Si man.ita fue.alie.vt ma.
plene no.bic de hinõi ↄſtõnibus.hʒ enĩ locũ cõſtitutio diui adriani vbi
vendo:vel ex q̃libet cã trado ne ꝓſtituat᷑.⁊ hoc enipit ancillã in liberta⸗
tẽ. Abi aũt ſeruaui manꝰiniectionẽ tũc eã ſeruo mihi:niſi ego còſentiam
ꝓſtitutioni.vt hic.Eſt etiã edictũ diui veſpaſiani:cũ ego ancillã emptã
ne ꝓſtituat᷑ alteri vendo ſine ſili lege:nõ iniciat᷑ manus nec libera efficit

Keſe n geigel⸗ vt.ff. iu pa. diuꝰ. Eſt
bo, q Mierxpoꝛtqc?adño ð cini Vlierẽ quã ita veniſſe al-· nſtiutio viuimari
Ai erpoꝛ⸗ Late ſuavenit:nec invrbe 10 blegasne pſtitueret᷑: aut ſi um victoꝛinuʒ. vt ſi do /
in itug me mana moꝛani dʒ. Qui aũt de ꝓuin pꝛoſſituta fuerit libera eſſet:per ok novel vedo kul ur ma⸗
ius: 2no dy frui Cia certa: nec in italia . Si itaq; cõ ficiũmilitare exhiberi apud tribu donoõ pecuniã inpe vt
mgleri⸗ cui ẽ in tra legẽ conſtitutã factũ ꝓbare po nal opoꝛtet:ut ſi cõtrouerſia vreęfe⸗ manumnittas tuũ ſeruũ.
Da dtan minon tes: vtereiure q ꝓpterea tibicõ nat᷑ pacto: qdtũ ſi vemũ eſtlibenns rſttcgiſcbie da⸗
—RN pacto. 1 deinter. Pett. mulieri exiſtente cõditione cõpetit dedi. 5.ſz r ſi tibi. ꝛ.l ſi
Z ee Ga e⸗ Simancipium ita venierit ne O. agat᷑ cã apud enniusde en reno Paonar leß eo En, ſ
dle de ſena. l. qͥ indi/ ſtituatur. . tioeſt. NHec aut lex: niſi tabulis cõſtitutio iĩducit liberta
fe Kug 6. Mhr:alerana. ſoomii. venclinonisinſerta ſtii eola Srporn manamin
iſlgnin vyt ff. ad munici. Kerect⸗ 4 vrbis amcus vel ſine ſcnpptis facta oſtendit᷑: Va tas qñ voles.ĩducit᷑ lib
. Lroma. accur. noſter eã queita venityt let. II Dem. a. aurelio. tas te moꝛtuo. Sivero
ndnensn ſi pſtinkaſuiſſet abcuce (◻ Andn veninecre ntenant duos nori⸗
ᷣmodixi Etno. di ptãs eſſet:ei cui ſm cõſtitutiõe,ʒ . A ueſtũ faceret: neci cupo alioqn poſt qtuoꝛ ĩduci
Critt ꝙ tnbus locis vi diui adriani id cõpetit: abducendi na ſub ſpecie miniſtrãdi pꝛoſtitui turlibertas. Si verovt
Higinin. det᷑ hicphibitus . Pe = Di „ R manumittas ſimpłr. di
(irikt ſ.ꝑ illo. ⁊ ſua pfia. unpartiet facultatẽ . NOð ſi eũ Pa ne frauslegi dicte fiat: opoꝛtet . cũt q̃daʒ idẽ qð in caſu
anl isomimnalon tientiã accõmodaſſecõtralegemꝰ Si mancipiũ ita fuerit alicẽanim ri. diri. Jdẽgpoſt⸗
oco: vt h. ſic et I — qᷓ; potuiſti manumitter̃
minli nae lpomeno ? Ilã ipſe dixerat ut in turpiqueſtu vt mammnittatur vel econtka. Tckkeſti ve aſ depꝛe,
uni terdictũ nec in ci⸗/ mulier haberg aĩaduerterit: ner I ſcrip.ver.naturalis.S.i.
ls fnd uitate moꝛabik. tate cõpetẽte m iterpᷣtationẽ eiu IL. aſoran a: ⁊ q̃̊ ſine ma. ad liber.ꝑ.
nu yr keleul poc⸗ ge n is:pduci 4 ad ptoꝛm · V leran aarncen. Kianns Airquanai
intitfng to. ſʒ mioꝛibꝰ vti Pis: P eEeN P J patroclus poſtea q; te ſtitutio diui marci ⁊ co⸗/
Abernian põt ꝓbibit?* ma⸗ ¶n de liberali cã iuriſdictio eſtut hermie donationis cã de modiin ſemeſtnibꝰ cum
ſeusi ad eũ eſt ꝓ maio legis qua ſemel cõpᷣhendit' inter/ nis cõtinuis Fuiuiſſes ad libertatẽ go fact manumittentil
ll fl. q tñ quãtũ ad ru pſonas Ppꝛimß q P ſtituit ſi⸗ tpe pactoſi mõ patroclus nõcon- nrio diui ſeueri 7 anto
til ali ds 4 on eſt ma ne lege ſimili Peruent. trarie volũtatis fuerit:aut ſi iã ddD e mnini ad vrbiũ maximũ.
aenn Dem anlcncr⸗ſp5. ceſſaaadlibenaem pewenifi. aundnnenandend
nertctn vt. d.l. relegatoꝝ ””MMUDðæ babes. ff. de manu. l. iiij
enhihme 5§. cõſtitutuz. yl dicyt ibi. Kub. Si mãcipiũ ita venierit ⁊c ut Alierẽ. militare.nemine agẽte. SGũt eni /.ff.de iudi.l.qui ſe.
ii ſuꝑius pactũ gle veclio e gnbonirge⸗ iſtud gra ſᷣui. vñ ſuꝑiꝰ õä neminsagente gPegſunt zſl eun
Aenf pot venditoꝛ remittere. bicnõ poteſtg. Lõtrouerſia.q̃ſt nõ ea lege vel cõditione ſit vẽdita.vel q̃ſi conditio
igin 8 Kefect? vrbis. cui offm̃ eſt tueri ne macipia ꝓſtituant᷑.vt.ff. 98 euenit. qdð vtrũ q; ſeqͥ ncce eſt vt libera fiat.aʒ. c qͥſ Qð tñ.interpo
Piaſtni⸗ deof. Ppfec. vr. l. i. J. boc quoq; offcel. xqſ Xi cui.ſ.vẽditoꝛi. ſitio eſt. d ¶Cã liberalis. e Nex.i.pactũ in vẽditione appoſitũ
oluninn bFacultatẽ ſi ↄ pactũ fuerit factũ.vel in eius fraudẽe. vt.ñe.l.ft. f ¶Et niſi.als ⁊ ſinõ. als ⁊ niſi. ⁊ tũc ponit᷑ ꝓ ſi nõ.ſic.ff. de ſena.l.feĩe. ?
thenn 5 Kontra legẽ i. couẽtionẽ. ⁊ ¶ Dixerat.cõtra ſuũ ergo pa ff.ſi quis cau.l.ſi eũ.S.fi.in fi. g Quauis. epiſtola. alias quõuis
ient⸗ ctũ venire nõ põt. vt bic. ⁊.ff. cõmo.in cõmodato.S.ſicut.⁊ iõ qꝛ ſine epła. b Facta.ſ.cõuẽtio.nã epła nũq; fit ſine ſcripi.aʒo. et
nile bocgfa mancipij fuit poſitũ.vñ iam ei hic fauoꝛ auferri nõ põt. eſt ad h.j.de dona.l.in extraneis. Itẽ. ff.de ma.teſt.ſi ſuus ſtichuʒ.
ncien ſic ⁊.ff. de ta. ſi poſt moꝛtẽ in fl.ſed aliud in pacto ſuꝑioꝛis ti.vt ¶Am que miniſtrandi. quã ſpẽm aſſumũt qdãvolentes maleagere
vinu e paiia r Aind in pacto inferioꝛis ti. vt.j.ti. ꝓx.l.fi.qꝛ in * vt.ff. de bis qᷓ no. infa.l. athlete. 5. ait ptoꝛ. Kk ¶ Kiat. cũ ergo
föpl illis legibus pactũ fuit gratia venditoꝛis. [Loͤpetente. aliqd ꝓbibet: a id ꝑ qõ ꝑuenit᷑ ad illud. ſicut ⁊.ff. de ſpon. ofo. inſti. vi
inni nõ tñ ius proni bʒ. vt.ff. de in ius vo. ſed ⁊ ſi. S. ꝓſtituta.⁊.ff. de bo.rap.s.i.Sic ecòtra cũ qͥq ↄcedit᷑:⁊ id ꝑ að puenit ad illud.vt.ff.quẽ
id Bbaanbtanwellb bace EDralnerur aſſertoꝛes qui ad.reſt. ap. l ij. . inſpectio. Kub. imacipii ita e e e cr
on vt. ſ. de aſſer. tol. l. i.in pꝛin. . cialiter dixit in ſupioꝛibꝰtitulis duobꝰpacta ð macipiu:⁊ ꝓ eo inducta
ſitvce a ¶¶ Legis. i. pacti.ð nõ ꝓſtituẽdo.alias liceret manum inicere.Et ucmixtim de vboqh: qñ ꝓ eo ⁊ quando cõtra eum.
ſ clen dicꝙ ſi is cui vedita eſt ſcðo ſine ſiłi lege eã ꝓſtituat põt abduii I patroclꝰ.cõtinuis.qre ſi aliqͥ tꝑe fugerit tantũdẽ tpis poſtea de
e dn mãcipiũ ſi pꝛimꝰ vẽdiderat ſub ipſo pacto manꝰimiectõis. Si t bebit buire vt ſit liber.ut.ffde ſta.li.l.cũ beres.in fi. ⁊.l.ſeruꝰ qͥ. S.
6 dirit vtfierer lib era: libera efficiat.ſʒ P ipſo ꝙ vẽdita eſt ſi nõ ſi Aſeruus.ac. m ¶At ciuis. nã qͥdã libenti nõ erãt ciues romani.ſed bo
Nel mili lege:nõ inijcit man nec libera efficit ex cõſtõne diui adriani. die oẽs.vt inſti.ð liber.S.libertinoꝝꝛ. n ⸗ Aoluntatſ põt ergo mutare
D ſʒ er oſtitutione diui veſpaſiani.ſic vt.ff. de iure pa.l.diuꝰ veſpa volutatẽ. vt h.⁊.ff. de mãu.vi.l.ſi pf.⁊ de cõdi.ob cãm da.l.ſi pecunia.
in et ſianus. bb Cõpꝛehẽdit.ſ.pᷣmus vẽditoꝛ. c qlAd pᷣmũ . i. .ff. de ſer. expoꝛ.l.iij. Ded ð in.e.ti.l.qſitũ.vbi nõ põt mutare.So.
hicn i.q̃ pᷣ pſtituit.nõ dico 4 pᷣ emit. Et no.ꝙ ſi pactũ pᷣmi differat a põt vtↄſtitutio nõ repᷣſentet libertatẽ: vt h.ſʒ nõ põt q̃n emptoꝛ ſponte
ue pacto ſcdi veditoꝛis.q;ꝛ pꝛimũ demanꝰiniectiõe ᷣm ꝙ ſit ibera. ſt velit poſſit manumittere. vt ibi. vel ſolue vt in.d.l.iiſ.
G vel ecõtra ſꝑ pualet libertaiſ pactũ eius fauoꝛe.vt.f. eo.ſi iciꝰ. Et o Si iam decelſerat,. vñ iꝗ nõ põt mutare volũtatẽ necniſi beredis vo

t

Liber

luntas exquirat᷑ vt. d.l.fl. e.l. ij. Sed S. ff. de dona. inter vi Tvx.l.quod
aũt.S.vxoꝛ.ſo.ibi nõ fuit vxoꝛ donatarij facta domina.
P Ad donatos.ex interpᷣtione pſtitutionis.vt.ff qͥ ſinemanu.l.manci⸗
pia. ⁊ hocfaciebat bic queſtion.. q ¶Aẽdere.ſ.in tuũ pᷣiudiciũ quo
minꝰ ſis liber finito tꝑe.v enditio tñ vʒ.vt.ff.de ᷣhbẽ. emp.l.rẽ alienõ.ac.

rEr coſtitutione. diuo

17 cõ di. t. ſ een „ 2 — .
pt. x Nuoniã placuit nõ ſolũ ad vendi
8Dekendere ar f.?ð tos: ſed eti ad donatos eã legem
voblarome ſaui Ut manumitterent᷑ pertinere Nec

te potuit ſemel trãſlato dñio ĩ her⸗
miã poſtea alij patroclꝰ vendere.
Et iõnõ de pᷣſtanda tibi libertate
quã ex cõſtitutione iã fuerasade⸗
ptus litigare debuiſti: ſed libertatẽ

nnmittendi fuit cogita⸗

t . 2
J ea lege cbretes
naioꝛ. xxv. an. vt
Jff. de mino. l. verũ. F. qð

ſi minoꝛ.aʒ o. Sed certe

ĩmo vr idem ⁊ ſi minoꝛ .Laree 6
cũ erat filius. vtinſti.q quã obtinueras defendere .
mans pol.nde I Hem. a. euticiano liberto.
d ingr on⸗ ealege chretes ſeruũ ſed
x¶ Uenũdedit.infra du⸗ EEen x.
os enosn laturalẽ filiũ uenũdedit ut
iber eſt. vt ic. ⁊.S. 4 . 5
een. et bic 75. oꝛ eũmanumitterʒ:q;uisnõ

eſt manumiſſus ex cõſtitutione di⸗
uoꝛũ marci⁊ cõmodiad auſidiũ vi
ctoꝛinũ liber ẽt. ¶ Dẽ. a.fulginio

ſed ſi bac lege.in pꝛinci.
cuʒ hic dixit vt ſi libera
non manumitti ab em /
ptoꝛe.

(An inſe Phuid CNIVm iuſta ſatumino puel⸗
Aunomé eſt femine. Iᷓ noĩe firmã agentẽ tũc an⸗
b Vt cum annos.xxv. Sõ e.
Burirario ganqrne vr ſido. vij. ac. l. encliderit: ut cum
gebar ſluere vtmanu/ Haberet ãnos. xxv. libera eſß: ᷓ
mitter — Le
Inſertnn uis factũ ab emptoꝛe pᷣſtãde liber
t Te 7 . — „ — *
uſimn tmonu tatis pacto nõ ſit inſertũ: ſedut li⸗
d Noceſt ſer intepꝛe bera eſſet expſſim:mñ cõſtitutione

tatione.ſʒ ꝓpꝛie locum
bʒ cõ ſtitutio diui adria
ni. vt. ff. e. l. fi. ſed vbi cõ
pᷣbendit᷑ factum manu /
mittentis directo. h ↄſti
tutio locũ bʒ. vt.d.l.ſff.
7.8. e. l. i. . ij.
eV anumiſſa eſt. ð fa
cto.vt inſtit. de ingenu.
Ais q̃ p ciũ.puta
dDopminus tuus.
Aanifeſtuũ eſt. vt et
ff. de ma.ſi qͥs ab alio.
7 deliber. cã. paulꝰ. Sed cõtra.ff. de condi.ob cãm.l.iij.S.ſed ſt tibi.et
ff. de p̃ſcrip. ver. naturalis.. at cũ do.in quibꝰdicit nõ ſieri liberum die
adueniente. So..ibi dabat pecunia vt ſpecies:hicut quãtitas. vel ſol/
ue vt in qualibet earũ dixi. b¶Voſſit.ei deberet.
i YPpinionis. vt ⁊.ff de ſta. bo.l. berennius.
A quidẽ. perducant᷑.ſ.per aliquẽ. ſecus foꝛte ſi dixi a te non manu
mitti.qꝛ tunc alij poſſunt manumittere.
de factd. m lon pñt. vt ⁊.ff.de manu.l.ſt qͥs bac.⁊.j.de bis q̃ ad
liber. ꝓ. nõ poſ.l.i..ij. ar. ff ꝓ ſocio.l.ſed ⁊ ſi ſocius. Sed fallit ſi moꝛtẽ
dñi vindicauerit.vt.ff.ad ſik lci Sbt quoq;. ? ſi ſuis nũmis ſit emptꝰ
vt.ff. de manu. liiij. S. ſinaut. n ¶Lãm. qꝛ licet fuerit pena appoſi
ta:non tñ cõ mittit᷑ vt exigat᷑ ſi cõtra ſiat.cũ effectũ nõ habeat manumiſ
ſio.vt.j.e.l.ꝓxi.ſic ⁊.ff.vt le.no.ca.l.licet.ſed hoc fallit ſi etiã de facto no
lui manumuti.vt. ff. de ver.obli.qui rome.S.flauius.ſed ſi ea.l.d onaui
vel vendidi neru alienares: poteris quidem alienare. ſed agã ad interel⸗
ſecõditione ob cãm ad intereſſe vel ad pciũ.vt.S. de condi.ob cauſam.
l. ea lege.que eſt contra.ſed aliud in alienatione q̃ facti eſt. ut.ff.de cura.
fur.l. õ ſilio. Unde eti rẽ alienã vendere poſſumꝰ.nõ ſolũ noſtraʒ ſic ꝓ
hibitã. vt. ff. de vhẽ. emp.l.rẽ alienõ. Itẽ incido in penã ex ſolo facto.ut
S.de ttanſac.lvbi pactũ at manumiſſio eſt iuris.vt bic.⁊. ff. e.l ſi vẽdi⸗

diuoꝛũ marci ⁊ cõmodi in ſemeſtri
bus ſcripte locꝰeſtꝰ. Ideoq; iple⸗
to viceſimoqnto anno firma libe⸗
ra facta eſt. Mec obeſt ei ꝗ; viceſi
moſeptimo annomanumiſſa eſt:
qiã er cõſtitutione libera erat. Et
isquẽ poſt.xxv.annũ exte ↄceptũ
enixa eſt:ingenuuseft.
A Mpr. goꝛð.a.iocunde.

alſ. Alij taſ̃
re diſtinguũt an in
is ꝗ pciuʒ/te acceperat ctrabendo ktra
vt ſtatuto tẽpoꝛe teliberta- dendo tantum ſit
marz: moꝛã repꝛomiſſe liberra Pactũ appoſituz
„ q non placet. vt
ti pſtitit: ex eo the te liberã eſſe effe dirximus. 5. de re,
crã manifeſtũ eſt:ex ꝗᷓ nʒ poſſitꝰ alle nõ aliel i⸗
dari libenas nõ eſt pſtita. Et id8o 6o,
ex te natos ingenuosvideri ꝓcrea beat pꝛiuatus co/
tos:nõ incerte opinionis eſt. n3 Pirenne be
—/ .
I Dem. a. manino. . nerat manumittẽ
eNAqdẽ mãcipia quoꝛũ uen do. ſed bicnõ eſt
Nitioeã legẽ accepit ne adli rrnire a
bertatẽ ꝑducãtur:ẽt ſimanumit-⸗ nſqiom iu.li.

toꝛ. niſi in caſu.vt.ᷣff. de vdi.ſſti.l.młier. .pe. vñ qꝛ eſt iuf nõ poſſa
mus alienũ ſeruuʒ manumittere. vt.j.de bis qui a nõ do. ꝑ totũ
ti. Eſt ⁊ alia rõ.qꝛ libertas ſemel pᷣſtita difficile reuocat–᷑. vt inſti.

quibus ex cau.ma.non poſ.S.ſemel.alienatio facile.vñ faciliꝰcon

tra ꝓbibitionẽ fit alienatio q; manumiſſio.vt arg.j.de app.l.nec

tant᷑ naciſci libertatẽ ñ pñᷣ Me

qʒ eni cõdictio q pſone eiuscohe- a Faemum. igeſt
ſit:imutari facto eiusꝗ ea legecõ⸗ detfactotſꝗ‚ꝗ;.
parauit: pora Mectñ pene eractio iois gaurns
ſiq̃ addita eſt cõditioninõ ſernate: re.

iuſtã exigenditribuit camꝰ. Qua

igit᷑ rõne tepoterit uocare ad offi⸗

e M anumittanf. ſc

ciũ ꝓcuratoꝛis: q eã legeʒ vendi

S Aα . toꝛ boc pactũ cũ
tioni dedit: ꝓſpicinõpõt.Cũ nec emmptoꝛe fact. vt
in pꝛiuatoꝝ cõtractibꝰ fiſcꝰ ſe inter Sil per ben
ponere debeat: vlfe ad te miſſe p Nelſiñ bes repe
ſone factũ :ſi noipe manumiſeriſ 2 zußnoſtn ke
to mint
non contineant . ,„„ emptoꝛ conſenſe ⸗/
opr. diocle. ⁊ maximi.aa.⁊ tabiſſkie ykute
RIE cõ oꝛꝙ lr̃as mit⸗
. Rufne. tebat ꝓcuratoꝛ ſi
N puellã ea lege vendidiſti ſci ad cõuentũ q⸗
nanumitteret: ſi manumiſſa M
nõeſſet:cenni aurei pᷣſtarent: nõ nsreſponſu ad.
ſuata fide nihilominꝰeã raptam e penaz a non ve
cio buitutisad li s6 ⸗ nias. Alterto
neſtigio uitutisad libertatẽq p⸗ nigs. een d
ris fiſci repetebat᷑

p ¶Littere. repete

6 Körneunt di

cit ras iſtas eſſe

in quibus vendi

foꝛma pacti:de quo pacto inſerto bic dicit.⁊ hoc ſi babes.nõ. vt
ſubaudias nõ. Si vero non babes: dic ꝙ nõ manumiſit. ſed alij

vendidit ⁊ ille manumiſit. bic nõ tenet᷑ ſi deſe tantũ fuit dictũ vt

J puellã.pꝛeſtarentur nomine pene. u Lonſtitit. ex
cõſtõne. vt ff. de manu. l. l. x Wecunia.. pena.
NRecte petetur. immo videt᷑ ꝙ ſic. vt.ff. de v.ob.l. qui rome.S. fla
uius. ⁊. ff. e. ſeruus ea lege.in fi. Sed in vtraq; illarũ fuit de ceno
mõ manumittendi dictũ.ſ. vindicta. bic nõ. ⁊ certe qñq; de facto
ſolo cogitatur.vt.ff.de cõdi.inſti.l.mulier.S.pe.

3 ¶ MWutata. põt enĩ mutare vt hic. ⁊.ff. de cõdi. ob ca. da.ſti pecu

niã.in pꝛin. ⁊. S.ij. Sed cõtra.ff.e.l.queſitũ.ſed ibi fuit ctus no/
minatus: bic innominatus.imo dic vt. ff. e.ſi quis. Atẽ arg.cotra
Z.ti.i.l.i.ij.rñ. 4 Rubᷣ. De delicijs actionibꝰ. De actionibus
airca venditõnes iure ciuili ꝓditis dictũ eſt: ſequitur de pꝛetoꝛijs
ſunt pᷣdictarũ pediſſeq;.vt.S.de ve.iu.enu.l.ij.S.quantus.
nõ ſimpliciter. i non ſine fraude.ſed certe nihil videt in⸗
tereſſe fraude vel ſine fraude boc feceit.vt ar. ff. e.l. l. . cã.
.S. de act. emp. ſi minoꝛ. Sed rñ. inmo,nã pꝛimo caſu te
eoĩ dãno,ſcõo non.yvr.ff.de act. emp.iul. in pꝛin.Itẽ qustũ

itteret. ⁊ repete.⁊ qua rõnelrñ̃e ad te ⁊cſi ꝓſpiciñ pᷣt.

ſhea

Ndnen
gino l—
e.
gn

fezn
laate

ſwͤob
dait n
ſiaͤe
fenon
jcickt
ſeno
fheo
ſiiff
ſr⸗
glat
dierobe
ſlic̃ͦſ
lickſie
coſt
uc
fiudi
oe
ſbſanne
nüin
rguit
biionel
i teni
eſh
Dan
tſlan
gope
Kdini
Ueĩ
feli

itſil

(⸗
ſetzen
lr
hzcij
bepen
Adie

nflyt
thade
ſote
nbe⸗
ereſe
hict
hnen
dio

4

De edilitijs actio.

Quantus. B De monopo.2 depuẽ nego.

ad exceptionẽ generalẽ:qñ dixit ſe nolle teneri de aliquo vicio. nãõ
peimo n5 pꝛoderit ei exceptio: altero ſic. vt.ff. de act. emp.l.. . i. er
l. quero. ⁊. ff. de here. ven. l. boc u ſed lgane baetio etiã ſciẽti ꝓ⸗
deſt. vt.f. de excep. doli.apud celſum. .idẽ labeo. N
(Heſcienti.ſecus ſi ſaenti.vt.ff.e.l.ſi tñ.S.in edilicijs.⁊ idẽ ſi ſu⸗

vltĩa pte leg. c ¶ Interneniẽs. L. vuꝰq nũqᷓ; añ ſugerat. d eſ Wer/
tinet. vt ⁊ ar. S.l.ꝓxi. e ¶ Gmpoſſibile.qꝛ factũ alienũ.⁊ iõ pp multa
difficultatẽ qſi ipoſſibile br.ſʒ expone.i.difficile.ſic.ff. de his q̊ deiec. vl
ef.i.cũ ſane.ałs agi nõ poſſʒ.vt.ff. de reg.iur.l.ĩpoſſibiliũ. Sʒ quõ valz
cũ alienũ factũ nõ poſſit ꝓmitti. yt.ff. de . ob.ſtipłatio iſta in pᷣnc. Rñ.

rie
dakt
hüine
decn

S=

=
E

☛☛n

Mln pine igrauit. vt deenreere lechraturũ
ſis Riz 1 „ „ „ , — ,,,„, — , „D = bea c caſu ⁊ ſiłibꝰ. ⁊ ſic ẽ
iinn deohen. embt. tani potuit oſtitit. Mec pecunia: ambigit᷑. Soſtenioꝛes eĩcaſus nõ bᷣ ſimplex abnurinum
* eaane ta recte petef vẽditoꝛis emptoꝛis piculũ erpe vr fr de v obl int ſti in
ei a beſt ides eſt ſi mipta fide ſuſcepta recte petet vẽ itoꝛis ſ emptoꝛis piculũ expe Pin. Acd pmilltvazis
cenrt ſins abat. ed ? cũ nõmutata venditoꝛs volunta ctant erũcũſemũ quẽ ↄpaue bin.c fieret vicioſus.
ncpprin dicit qꝛ ſp abeſſe en Ee . ſiadiſt diſſe ↄtẽ⸗ euic. l. aoͤ dieik
haſ xra e eus p̃t te:cõcditionis pttẽ poſt manumit rasad eũ qdiſtrarxerat rediſſe ↄtẽ⸗ ri oe euic las diet.
ngig brenont es tentis facũ repſentari optima rée dis: cõpetensiudex pſpectis omi ERſer dat e rerel
giien d eſtliberratltis ſ it. bus ꝓ reperte rei qᷓlitate pꝛoferre c eus⸗
Pwanng. eſſe fugitiuum. vt placutt. SH ſP⸗ Pencrerqluat is au
nin f. deact. emp. iul. De edlilitis et actionibus: curabit ſniam. I Dẽ. aa. falſo. t Anteregeng vt as
kpilmng §. i. .ff. e l. qs ſit K.. . cenſio. pꝛediũ ꝗs ſub ea lege cõ⸗ fe fcecert. ve
in .. 2,5 idẽ re/ 1I40 r. anto. a. ecen 10. . 2 . . Rk de pac.l. in 0. 27. P
ean D mein Fe Inö ſimpli ſed conſilio R parauit: ut ſi diſplicnent in tens. 7. S. de vſur. ſi vſu
uumi dicit abeſt. qꝛ nõ fraudis ſeruũ tibi neſcien 4 emptũ erit:id vtpote ſub coõditiõe ar deler vr Pc ſt
Gtint a n . ifugitiui velfn vicio⸗ 2 vencliti reſolun: ? redibitonias ach g PacriEnudt.
enit aſe iid. Nmn gs vencſlitiſcigttimdab nerſus vẽitoꝛe palſ eſt cäpetere b 1rherir niſſpaar⸗
ni. Eia egobor· eſt: no ſolu in pciñ ſenuivẽditoꝛe Igẽ obſeruat ·eſipeſtibilis funch⸗ iurabit. qꝛ ſi dolo vẽ
muuns eneng (ducnir:led eriä danu qpeii n. ſleſtpeltibulas vi berba er dies han enceen
Kemti abſenu kui pꝛi hi accidit cõpetẽs iudervt iam pꝛi habẽsignoꝛante ho ere⸗ kive vrpub tenck v?
e mrqudti ad rede demn placuit pꝛeſtani iubebit. ſt:na in hoc eres ſe. Er loirt 1fa a bane
nignn bitionẽ. ſcõʒ mul der gorga entdio. Achone eũ quocq; le ⸗ 6 s fdes zer gifr .
V teaa uibll⸗ vt c EBm ꝓponasſuũ ques pꝛi — Pr.grati.va E. 7 e . B ꝗ pdiü. diſplicue
— v Bann der f. ẽ cõpaſti poſt anni tᷣs ſfu bidie. lobone ſidei cõ Diun enenbecnen
iuiut eluc ni de/ giſſe: rone eo noie cũ venditoꝛre Abito ſeme ſuſ⸗ ptocpae⸗ npnafdnbds⸗
le r in nen e eiuſh cõgrediqueras:nõ poſſuʒ eun aneogeſtr Plachchper pecöuenit ,na oieo .
Marfua o. E 17 Srodife i . to:lta demũ rep 2 vtiles põt rediberi per
Poreſeſ ni pci reddat.vr gniaduertere. Eteni redibitoꝛiaʒ l0 4 o EE . Pe F. ſ,4, =
recn oneer meſiſſtpiviinuomn praac eiammncipun coant oekonenſeaceleef
li aBechi aa noꝛis qno ocludi'manifeſtiiutisẽ largiẽca:ſiilludqd rcn ſigir Auend k vvar
Alids „aceto 0AS. = 1 . 4 io in factũ in. v.
iſhtid ne renpio aulli I Mpr. dioch. æ mari. aa. mutião. nũ poteni exhibere : hocnõ cinß pono zufaei un ean
n mikuwen Japud pꝛoꝛesdñm ſugiſ inbarbaris : ſed etiaʒ in HWHSä ri. Scos ſi veditoꝛñ p
8 — , . = „ . 7
Pit bieponte beclex. ſe manopiu non — bus ſemisiure Pſcriptume — niete is de uud
dnler vel dic de pᷣtoꝛia ⸗ iditiongi Egsa „ V er e t,2—
uni eleln auit Fptaniunitten phe De nmnoholl: abe ce daan ſine
deimi⸗ in f. ᷣboꝛũ ediliũ )Er as inpo- negociatoxillicito vel artificum ipia. Ite ſi ñ cauenit d
⁊ babẽt cõe er em venditoꝛ nõ vicioſum eniaz inpo⸗ rc bortneans balneatoꝛu,z bisd Zon cauerein,
mmirti hen ecallclt. ai ſterü fieniſemuz temere pmiſerit: en ei. betur. vt.ff.e. ſi vẽditoꝛ.
– ambe pſequũt in Iterũf hociporlibil eeſſe videtur Phibitis illicitiſq; pactionibus uechrſira vucomeſes l
asgeeN tereſſe z ſcientem quauis „ Xi W . . ”ad pꝛe
gai yedlitoꝛe ym br. m ſcom fidẽ Parcchdene nel c AWer Fena Rtm ß ſer uſeoꝛ. Naad dre
ſynon VUn ppo/ tinenti ſecuti pacti exꝑini poſſenö Pr. eno.a. p. no ſine iudice. ut ff. e að
iite⸗ Mas. tepus ſKt nolit. 5. in factuũ. Ites
bubbsfi currenha thedldrnnn cvt ſtati dices ter oꝛnamẽta infra. ix. dies ad redibendũ niſt oꝛnamẽta dent᷑. vt. ff.
i, es ſecegtincinanesAnrami rkro de auilicu ſt i es sgee e Gho cũ on el
nde, ſi añ vẽditionẽ qh; tale viciũ nõ abfuit.aliodn venditꝰ. ut.ff. e. Papiut ediles. x. l. . ., quok. . gechr.
* eoren ðèÿMV ellurna urar⸗ Ee⸗ zben end te NOfmeevt Eſt,ncenr.
Frin icko cõ. reivẽ.l.i.⁊.ff.de edił.edic.l.ediles.i in. 7. 1. actioni m Redibitoꝛid.i. n. e,
umg . ⸗ Ka vant. . 5 debaeaielea . vni. p t.ff. e. ſciẽdũ 18 ad in factũ q ad redibendũ dat:ſ⸗ a ang erenp to redibitoꝛia. ⁊
nne in ſi. v.ff. de excep. rei iu. ſi is. ⁊ itelligevtile q ad qd.ſ. qꝛ demũ ſcie ſicꝓ vera ässäs pel Siillud ſ.
ſn n ti currit illud tps.nõ eni vr exꝑiendi ptãtes babuiſſe qͥ ignoꝛauit. Abito ſenelepetcgn ce bare vcl oſtedee nd vß ai
ſih vt. ff. e.l. ců ſex Jõ qʒ a tꝑe ſcie currit tpᷣs cõtinuũ.vt ⁊ ałs.ff. öð ca. nancipi7ꝗ6d;. ꝗq Erhibere. i. o vN11
„ x Joq; a tꝑ 3 agi. ut. ff. e.l. qð ſi nolit.S. idẽ ait hoĩem.
lum.l.annꝰ, Et caue ꝙ qñq; redibitoꝛia infra duos mẽſes.quã,/ moꝛ mn poſit Qdibffor nai IJdẽ ſt eſt in ſuga. vñ 2 tüc exhibe⸗
ne, to minoꝛis ſermeſ ſnikelaſ ob hocm agif.qꝛ nõ cauetur. vwt NSG.“.———— len arit Sobby onſkerbchar.
Concludi.tñ actione ex empto põt agere. ri nõ põt.ut.ff. e.l. re Flc de nn o, 3 HH
wen venditoꝛ. a Pampto por ag ibil eſt . Er alij dicunt ꝙ bifuit emptoꝛ ſine culpa: hic non.
ini, a pꝛio⸗ eim mall poſſeraſn gnan oule vbe Aoo b⸗ nnhendar dane fides. ibi tm̃ in emptoꝛe.pꝛima placet.
ecn at. qꝛ tũc tenet᷑ reivẽ.ſi fuit dñs in tradẽdo. vt.ff.de rei vẽ. lij qð bic c On 15
ucß t:e Atenern⸗ fpubliciana, Iʒ qdã ⁊? tũc derei rei n barbaris.i.mãcipijs nris ab boſtibꝰcapit. s Sed etiã in
ſe ſiager. ſ qt nõ fuerit dñs tenet᷑ publiciana. Iʒ qͥda ⁊ tũc det ei rei x Int nofngilo apynanoo, ub. Demonopolijs. qꝛ vendi
, ü ee illich a menntisterſepacno?.r ideo eas ꝓbibet bocti.⁊ dicitur
4 li.⁊ ad b.ff.de ðᷣben. ẽp.ſi cũ fundũ.S.i.⁊ ᷣm h̊ pone caſuʒ. vt in toꝛes il icitas ones * 0e

ij

6 alij ibi ↄ bentes cuʒ bis
q babet ibiꝑ gulaʒ vel

monopoliũ i.ſingularis negociatio in ciuitate.a monos qð eſt vnum ⁊?
pola qõ eſt venditoꝛ. Ael poliũ qð eſt vẽditio.q̃ſi certo mo!
da negociatio vel venditio. Inde etiã dicit bibliopola.i.v ẽditoꝛ libꝛo⸗
rũ. biblia enĩ dicit᷑ liber. Itẽ ⁊ inde dicit᷑ monopola penul. ꝓduc.ſ.talis
negociatoꝛ ᷣſic cũ alijs pact eſt. p. aũt deriuauit monopoliũ a monos

qð eſt vnũ ⁊ polis qð ẽ
ciuitas.inde monopo⸗/
liũ.i.vnica negociatio

in ciuitate.⁊ ꝑ boc veti

ta.⁊ inde mopolus dici
tur penul. coꝛrepta q̃ ſo⸗
lus vult eẽ ĩ ciuitate em
toꝛ ⁊ venditoꝛ.
¶ Abemꝰ. echini.i.
ꝛei.

x Aenũd ent. iuſtuz eſt

enĩ vnicuiq; ſua cõmit/

tere. ᷓ. de iudeis.l. nemo
Ergalabi. i. ſtatio /

narij. 3 (Gmplere.
banc artifices faciũt
in multis locis.
2Miacq;. repetere da /
ta licentia.
9Denũciandi.ſtc..S
epiſ.⁊ cle.ſi qͥs in hoc
ꝝ oſtringere. foꝛte q
neminẽ doceãt niſi tan⸗
tum det.
Rub. De nundinis.
occaſione emendi vẽdẽ/
diq;:qñq; qͥs ĩpetrat a
pꝛincipe nũdinas.i.vt
celebꝛet᷑ generale foꝛum
in alicuiꝰ villa vel poſſeſ
ſione. ⁊ ideo de b ponit

Ai erxercẽdoꝝ. li
entia. qua dece
nio nõ vtendo a

mittunt. vt. ff. e.li.
Moͤueniãt. de ĩpetra⸗

te reſcriptũ dicit. ceteruʒ

boꝛreũ pñt cõuenire eoſ
dẽ.vt.ff. de iudi.heres.
G. pinde.⁊ dicas h̊ mer⸗
cibus.i.occaſione mer/⸗
cium.⁊ ſic ſubaudi in ſe

quentibus.
d ¶ Nenalicijs.i.ſeruis.
e ¶ Locoꝛũ.vt exigãt ali

d rõne lo coꝛũ.habent
enĩ grande cõmoduʒ ex

co ꝙ ꝓpter foꝛum terra

eoꝛũ ipiguakt. arg.ff. de
aq plu.ar.l.iin fi.
Kub. De vectigalib?
2 cõmiſſis.qꝛ rõne rerũ
venditarũ vel quocũq;
mõ q̃ſitarũ ſi deferãtur
de vna ciuitate in aliã pᷣ
ſtat vectigal.ſ.octaua.
vt. ſ. eo.l.ex pᷣſtatione.⁊
duas ptes hʒ fiſcꝰ:⁊ ter
ciã ciuitas.vł oꝛdo ciui
tatiſ.vt.ſ.e.l.fl.⁊ ideo ð

bis dicit. Et dicik vecti

ſtat ð rebꝰ que

uel cuiuſlibet alterius ad victũ vel

at exercere:neue gsillicitis habitiſ

ctũ opus pꝑ alterũ ſine alicᷓ timoꝛe

ercere:bonis ꝓpꝛijs expoliatusꝑ-

ÿ ex aliquo ſᷣuo

vno 1 certo mõ faciẽ
quibus cauſis pig.ta..l.i.pt t manumitti.

WMi exercendoꝝ merca⸗
uũ aut nundinarũ licẽtiã
Auel veterũ indulto uelno
ſtra auctoꝛitate meruerunt:ita bñ⸗
ficio reſcripti potiant᷑ut nullum in
mercatibus atq; nundinisexnego
ciatoꝛũ mercib cõueniant:: vel in
uenalicijs aut locoꝛũ tꝑali queſtu
⁊cẽmodopꝛiuata exactione ſectẽt
vłſub pᷣtextu pꝛiuati debiti aliquã
ibidẽ cõcurrentibusmoleſtiã polſ⸗
ſint inferre.

De vectigalibus et commiſſis

bemusne quis cuiuſ⸗ (

ad quẽcũq; vſum ꝑtinẽtis ſpeciei
uel cuiuſlibʒ materie: ꝓ ſua auco⸗
ritate uel ſacroiã elicito aut ĩpoſte
rmeliciendo reſcripto aut pꝛagna
tica ſanctione vel ſacra nolire pie⸗
tatisadnotatiõe monopoliũ aude

ↄuentiõibꝰcõiuret:aut paciſcat᷑ ut
ſpẽs diuerſoꝛũ coꝛpoꝝ negociatõ
nisnõ minoꝛisqʒinter ſe ſtatuerĩt
venũdẽt. Ediñcion qs artiſces IApr. ſeue. ⁊ nto. aa. vico⸗
uel ergalabitalioꝛãq; diuerſox ope rnno.
rũ ꝓfeſſoꝛes ⁊balneatoꝛes:pentꝰ Jiure manumiſſus esante
arceant᷑ facta inter ſe cõponere: ut ſtionẽ cõmiſſi motã:ſtatũ tuũ
ne ꝗs qð alteri cõmiſſum ſit opus vectigalisnoĩecõpellinõ eſt equũ
ſpleat:aut iniunctã alteri lollicitu⸗ Dem. aa. Linuo.
dinẽ alter intercipiat: data licentia ¶n Ecmiſſum qðante ꝗn
vnicuiq; ab altero ſichoatũ dereli quennlũ factũ dicit: ſiliteres anũci
. t pata non eſtvindicari pᷣt:neqʒ ꝓ
diſpendij iplere : oiaq; hmõi faci re que in cõmiſſi cãm cecidit:ſi ip⸗
noꝛa denunciãdi ſine vlla foꝛmidi ſanõextat nec dolo ſuppꝛimat᷑ p⸗
nex ſine iudiciarijs ſumptibus. Si (ium petipoteſt.
ꝗsaũt monopoliũ auſus fuent e· AI Hem. aa. ingenuo militi.
s. Mnibꝰ militibꝰnris ꝓſpe⸗
petuitate danet exlij. Ceteraru p
terea pfeſſionũ pꝛimates:ſi in po
ſterũ aut ſupꝑ taxandis rerũ pꝛecijs
aut ſup quibuſlibʒ illicitis placitis
aut ſi fuerint cõnuenientes hmõiſe olueꝰ.
pactis cõſtringere.xl. libꝛamzauni mfſum.
ſolutione pcellidecemimꝰ. Offi⸗ (¶ ꝓ Enesillũ nectigalia mane⸗
ciotue ſedis.l.librarũ auni cõdẽna re opoꝛtz q ſupioꝛin licitatione ex
tione mulctãdoſi in ꝓhibitis mo itent:itaut nõ minusqᷓ; mnij ſ
nopolijs ⁊ interdictis coꝛpoꝝ pa- nelocatio ↄcludat᷑:nec ullo mõin
ctionibꝰ cõmiſſas foꝛte ſi hoc eue- termũpat᷑ ſpᷣsexigendis vectigali-
nenit ſaluberrime noſtre diſpoſitõ bus pᷣſtitutũ:quo ꝑacto tpe licita
niscõdẽnationes uenalitate inter⸗ tionũ iura conductionũq; recreari

ſonespenacommiſſi tenerentun.
Pꝛoinde ðpoſito hoc metu ſiqᷓ
poꝛtoꝛia deberete apparuerit ex-
I Apr. CLonſtan. ad

dũ aut diſſimulationeuel quolibet opoꝛtʒ ac ſimili mõalijs collocani.

vicio minus fuerit executum. Bem. a. menandro.
Ze nundinis ? mercatoꝛibus. NMiuerſi ꝓuinciales his
1
vel ad ſiſcũ inferuntuel exercendi

IAopr. valens. ⁊ valenti. aa. el erercendi
uns gratia reuehunt :nullũ vecti

ad pꝛobum. pᷣpᷣ.

ximus ne obomiſſas/ ꝓfeſ /

bꝰqs ad vſum ꝓpꝛium

delato erat p̃ᷣſtanda octaua. vt..e. e p̃ᷣſtatione. ſed ſʒ octaua fit
fiſci ⁊ oꝛdinis:iñ põt manumitti cũ vnꝰ ſocioꝝ alijs etiã inuii ma
numittit. vt. ſ. de ſer. ma. l. i. vel dic q aliqs conduxii vecngala ft/
ſco: ꝓ quo bic ſeruus ⁊ cetera bona fiſco tacite ſũt obligata. vt.j.
ſecꝰ ſi ſpãliter ⁊ expſ⸗

ſe. vt. ſ. de ſer. pi.
da. ma.l.ij. T. iij.

Sed pꝛimo caſu
videt᷑ õ.ff.e. coma⸗

miſſa.vbi totꝰ vr
fiſci factꝰ. Solu.
ibi fuit omiſſa ꝓ⸗
keſſio: hic nõ. ſed
facta ꝓfeſſione ñ

ſoluit.quo caſu nñ

totũ bʒ flſcus.ſʒ
eiꝰ octaua dupli⸗

cat᷑. vt. fl. e.l. fl. F

diui. AUel ibi ĩ ..
diui etiaʒ ꝓfeſſio

fuerat omiſſa.ſed

mltũ ĩtererat dñi
ſeruũ nõ perdere

cũ foꝛte vxoꝛẽ coꝛ
rupit vel rões rek
dere debebar.
b Ante goͤnem.

nã poſt manumit
ti nõ potuiſſʒ fa⸗
ctuſlitigioſus.ut
ſ. de liti. l. ij. ⁊ fl.

Eqʒ cõmiſ
AlIum. nõ eſt.
nã ſi eſſet ꝑpetua
ta eſſʒ actio.vt.ſ.
Par ſcip r an.
k ¶Mec dolo. vel
lata culpa. vt. ff.

ſi menſoꝛ fal.mo.
dix.l. . F. lata. no
leui ſtcut etiã ĩ de⸗

poſſito.qꝛ ſicut ibi

gra deponent tã /
tũ:ita bic tantuʒ
gra fiſci erat. iteʒ
nota ꝙ quinquẽ⸗
nio tollit rei ven.

fiſco.⁊ ſic vr̃õ.ff.

de diuer. pᷣſcrip.l.
in oĩbus. ſed i lfa
ibi ſoluit niſt mi⸗
noꝛa tpa ⁊c̃. Itẽ
d.j.de pᷣſcrip.xxx.
an. oẽs. ſed ð bis
dixi.ð.ð ſac.ſan.
ecc.l. ylti.
Anibus.
enerenk cũ
boc ſit militis pꝛi

uilegiuz apparet

aliud eſſe in pua⸗
to. Vt bic. 2.ff. e. l.
fi. F. diuꝰ quoch
pius. Itẽ ⁊ ꝓve⸗
ctigali nõ pᷣſtito.
vt. ff. eo. l. imꝑato
res. ⁊.ff. de mi.
ex cã. S.ſi in com⸗
miſſum. Item ex
illicita delatione
vt. ff.e.l. eo tepoꝛe

4.Y

ſpoao

3

ſſWöben

lieli

Nice 1

one
ue,

it ſeun
Miepe

ſoieteli

Cnit

Cyect

0 Hol

s.
6
G
.

uel
deicrſl.

E
ſcääe

ono.
cbe
flolen

ſaeck

hotant
anag
ſbo⸗
tiigh⸗
ußel
ſeani⸗
ſſline
Uiozin
Gats.
Genis
lenden
lerdt
lsina
ſenp
npi
⸗

ckn
UAli
n.
ſhn
ol.
ho
lir
34
dainn
hon
depe

li

8

ſot
li⸗
g
de
Gl
—

4

—

Poame
Cüſhlig

ngre
enn
dälimegff
ſdeſegt
Aouni
Köſtecon

uſtien

ſnc gn
nüoif
ſehienil
ngſcti
tatotati.
ig ſiue⸗

Cctdnsd

ntſiel ſff
ltiſ
ieiggft
agtonſad
lüſneni
nünöee
ſolepni
Dkyelos.
ndcbeht
Airſtn
poſtpenurt
nöponiſzfu
hltigeſten
deliliti

Ghinl
nnA .
lcheeean.

zenatei
eöſeoen

fndcponii
iubemmm

oioliet⸗
lehiif

edbofſch
eſbunſti
itlrin,
uhun
ſn hn
oibſtinn

S=S—
—

Itẽ ex llicita em

ptione. vt. ſ. e. l. ſt
quis. Itez expõe
ꝓfeſſiones.i.icri⸗
pturas ꝗᷣbus ↄti⸗
net᷑ ſe tãtũ d ebere
noie vectigalis ⁊
noĩe talis rei.
m Depoſto. id
eſt cõmiſſo.
n o Poꝛtoꝛia. id/
eſt vectigalia.
o ¶ Exolue. tu mi⸗
les.

Enes illuʒ.
Nherxtiterit. ſi
mõ bene caueat.

vt. ff. e.licitatio.?⁊
de iur.fll. l. nõ in⸗
telligitur. S. cũ qͥn
quẽnnium. ⁊.j.ti.

(. .
AMliuerſi. p⸗/
( Nerun ei
te ſue? familie ne
ceſſana. vt. ff. de
vſu ⁊ ba.l. ij. F. i.
7.l. lenü. i. H
rReuebunt.i. de
poꝛtant ad cultu
ram agroꝝ. a re 7
vebo. Excipiunk
etiã quedam alie
vt. ff. e.l. licitatio.

§. fiſcus. 2. ſ. e om
niuzʒ. in fi.⁊.l.alle
gatis. ſed quid ſi
gratia domus fa
ciend evel reficien
de vel alicuiꝰope
ris inferantur.Re
ſpon. per hanc.l.
non videtur exce /
pta.
4 evi re⸗
fü. conceſſa
ideſt remiſſa.⁊ eſt
ad.l.iſtam in au /
tent. de monach.
H. bnic aũt nobis

colł.iiij. . ſ. ð an

no. ⁊? tri.l,. omnes
li. x.
3 Functio.⁊ iðᷣo
talta reſcripta ſũt
damnoſa fiſco. iõ
non valent. vt. S.
de pꝛeci. impe. of,
l.ij.

,XKp̃ſtatiõ e.
octauas.
nota ðctauas.ſic

2.5. de eunuchis

liij.
c ¶ Facienda. vt ⁊
3, e, omnibus. in
fl. 7 facit. ſ. a qᷣbꝰ
mu. vel pꝛeſ.lix.l.
iij. ⁊. lij.

C Surpationẽ totius licẽtieꝰ
Nhmouen circa vectigal (

pria tua dt extraoꝛdinario auxilio

bl

vV Eciigalil quecunq; queli ¶ Sem. aa. galiſtiano.

7 legatis. i.
nbaſtato
—

Quartus.

gal a ſtationarijs exigat. Eauero

q extra pᷣdictas cauſas ul negocia

tionis gr̃a poꝛtant᷑:ſolite pᷣſtationi
vel penſitationi ſubiugauimꝰcapi
tali pena ꝓpoſita ſtationanijs ⁊ vr⸗
banis militihꝰ⁊ cetens ꝑſonis: q⸗
mʒ auaricia id tẽptari fimat᷑.

NApr. valẽs ⁊ valen.aa.ad flo

nʒ comitẽ ſacranim largitionum
niuz reꝝ ac ꝑſonarum
q pꝛuatã degunt uitaʒin
publicis functionibus eqᷓ
dʒeſſe inſpectio. Hoc iõdicimus
qꝛ nõnulli pꝛiuatoꝝ illicitas ſuffra⸗
