hmõi caſu nullo deterioꝛatꝰ mõ.
CAMOꝛruptio Oé. a. iul. ppᷣ.

rij:vł capitis diminutiõeꝰ: vlnõꝰ
vtẽdo:vel alijs qbuſda nõigno⸗
tis mõis.ſʒ de pſufr.ꝗqdẽ hoc idu⸗
bitatũ fuerat:de ꝑſonali ãt actõe
q̃ ſuꝑ vſufr.naſot᷑:ſiue ĩſtipulatõe
yſuſfr.ðductꝰ:ſiue ex teſtõ relictꝰ
ẽ dubitabat᷑.moꝛte ꝗqdẽ vſufm.⸗
capitis diminutõe eꝗ tolli oibꝰcõ

cedẽtibꝰ:nõ vtẽdo aũt ſi ꝑ qnũ
Vl biẽniũ ſoꝛſitã eũdẽ vſũfr.nõpe
tierit vſufr.vt ſic ꝑſonaliſ actõtol

lat altercãtibꝰꝰ.ſjnoshoc decidẽ
tes ſancimꝰ:nõ ſolũ actiõeʒ que ꝓ

Pdies ceſſit als ſecꝰ. vt.ff.qñ di.le.ce.l.ſi poſt. S. fi. b 4
terpoſitio ẽ.ac. c ¶ Aſufuctuũ.diſtinguedü eſt v orep

NAne vſuſtr. mliiplicẽ eẽ vete
ribꝰ placuit vl moꝛte vſuſfructua⸗

ma ap ellat:c faciũt allegãtes qͥ dicũt:vnũ vᷣbũ dicã: ⁊ młia ꝓferũt
Wiſ ter antiquã. acq̃ſitꝰ. re vel ſaltẽ /⁊ fac ad b.j.debo.va.:.ij.li.x.

Alo ulti. in⸗
bßui. d Rerẽtiõ eʒ. vt
ſ.l. ꝓxi.⁊.ff. dere. du. l. qᷣ
tiens in actiombꝰ.
e 4 ſi ꝑs. vt hic ⁊ ar.
de ß. vt pomũ. S. ie idẽ
Et ſi totꝰ alienet᷑.vt.ff. qͥ.
mo. vſufr. amit.l.ſi ſᷣuo
⁊.l.repeti. S. ſi qs. 2. ].e.
l.fi. ar. ff.ò do. cã moꝛ.
l.ſi.ſʒ S.ff. de vſufr. l. qui
vſũüfr. 5. fi. put ẽibiĩ ir̃a
Fuo tieij.ſol.ibi ↄtẽpla/

tione ui erat reliciꝰ:bic

dñi. vl h̊ coꝛrigit vel ibi

c Fuꝰ moꝛtuꝰ:bhic aliena

tus.ſi aũt bẽas ibi vſũ⸗

fruc.ſui ticio nõ eſt ↄ.

Dꝛruptiõez. i, amiſ
oné. g Dimi
nutio e. ẽet minima. ac.

b s AUel nõ vtẽdo. pꝑ an-
nmũ vel biẽniũ. i Qui
buſdã.vt rei interitu vel
mutatõ e vl ↄ ſolidatiõe
et inſti. eo. S. finit.

kDe pſonali.ſ ex ſtip.
ſi ꝑ ſtipulatõ ʒ fuit ꝓmiſ

ſus: vel ex ẽpto ſi fuerit

vẽditꝰ:vł ex teſtõ ſi fuit
legatꝰ. I ¶ Zolli. lH ac
tiõ ez pſonalẽ.ac.
mętẽdo.i.nõ deducẽ
do eũ in iudiciũ vł ẽt nõ

vtẽdo vſufr. pꝰ traditõ
nẽ vel q̃ſi amittit actõ e-

yvt ſtati dices. ne/ Si
i. an. O0 4 Altercanb?

ſʒ certe nõ iuſte vꝛ q̃ri vł

dubitari de actiõe pſõa
li an ili tpe tollat᷑ niſi cũ
in teſtõ eſt relictꝰ2 qs ꝑ
biẽniũ nõ petijt: tũc em̃
põt iuſte q̃ri de vſufr. an
tollat᷑ nõ vtẽdo.qꝛ ſtati
ↄpetit adita hereditate.
vt.ff. quẽad. ſer.amit.ſł’
ptẽ. S.i.itẽ pᷣt iuſte q̃ri de
actõe ex teſtõ q̃ ſim: cõ⸗
petit.Cũ ãt ꝑ ↄctũ inter
viuos in ↄuẽtionẽ õdu
cit᷑:aut ẽ traditꝰ ⁊ tc tol
lit᷑ actio ſolutõe. vt iſti.
q̃ mo.tol.ob.i pᷣn.⁊ ſic ñ
pᷣt eẽ qõ debeat tolli tꝑe
vel nõ.aut nõ ẽ traditꝰ:
2 tũc nõ amittit᷑ tꝑe vſu
fruc.cũ nõ fuerit.vt.ff.ð

tudinẽ. ?.ff.ð vſufr. le.l. ij. Itẽno. ꝙ, qdã ad tps valẽt qᷓ in ppe vſufr le. ſẽpꝛoniꝰ æ.ff q. mo. vſufr. amit..i S.ſz ita demu. 2. 5. k. ſed nec
tuũ nõ valẽt. vt. ff. coõi di. in boc iudicio. .ſi ↄueniat t lidẽ actio pſonałpᷣt tũc tolli niſi xxx. an. vt.j. de ↄſti. pe.l.ij.⁊.j..q. nõ ob. lõ.
tur. vt ⁊.ff. de ver. ſig. l. berdis.ꝛ.l.ſciẽdũ.⁊.j.de her.inſti.l.fl..f· tẽp.pſcrip.l.neq; mutui.Ad b rñ.qꝛ ꝓcedit qõ etiõ vbi inter viuos ↄſti

de pe.her̃.l.iij. fallit tñ in duobꝰ caſibꝰ.ſ.in pupillani ſubſtitutiõe

in opis. vt ĩ illa.l.de ver.ſig.l.ſciẽdũ.⁊.ff.de vul.ſub.l.qͥ liberis
SF. bec ba. ⁊ i caſu buiꝰ.l. v e Dolii mõis.qꝛ nõ moꝛtebm pᷣ
dicta. x Extimaueft. ⁊ bñũ. x ¶Aſũfructũ. qꝛ tlia ſũr ſbie

niſi ↄſtet cũ ſcðo ſenſiſſe.⁊ tẽ erũt duo vſuſtr.⁊ q̃lʒ ſolit᷑ finit᷑ mo

dis.vt. ff. de H. ob.

finiri.ẽ ar.f. ð iur. ĩmu.l.iiij.ſy ibi fuit ↄceſſa imunitas ſibi ? po

ſteris gñalritẽ ar. ð. ſ. de le. in ãnalibꝰ.⁊ ibi ſolui. 2 Amittẽ
te.Lpꝑ capi diminutõez. Ercipiat᷑.qð g gñałr dꝛ gñalr in

ſtip.iſta.S.ſi qͥs ita.⁊ h.itẽ in eo ꝙ diẽ moꝛiẽte

tuif:ſʒ nõ añ traditiões ſʒ pꝰ.nã nõ eſt ven ꝙ ꝑ traditiõ eʒ tollat᷑ actio
ꝓ eo ↄpetẽs:cũ in eo nõ ſit traditio.vt.ff.e.liij JS. dare. 7. ff. de acqͥrẽ.re.
do. buꝰ. S. incoꝛꝑ ales.ſʒ in rebꝰ coꝛpalibꝰ illud tʒ ꝙ ſolutiõe eiꝰ qð de
bek tollit oĩs obli.nec ob.ꝙ mibiↄſtitutꝰ ꝑ patiẽtia ⁊ me viuẽte dẽ mi⸗
cta qlia pmittũt pdicata.qꝛ tlis ẽ na vſuſfr. ʒ Cũ berede. p hbi deberi:ſicq; res mea mibi debet᷑.qꝛ vt dixi cũ nõ ſit ibi vᷣa traditio ñ
mere efficik meꝰqð ſtudioſus lectoꝛ pᷣt notare.qꝛ plurieſ dꝛ iſte vtit᷑ puitu
te debita. Pꝛeterea ⁊ res mea qñq; mibi debet᷑ ſ.rõne eiꝰ qð meũ nõ eſt

l.reſtitui.vt ff.de v.ob.nemo rẽ. ſcðᷣo vꝛ ꝙ iuſtinianꝰnõ mñ̃d eat buic qõ
ni de pſonali actõe:ſʒ dico ꝙ plene rñdet cũ diẽ niſi ilis exceptio vſũf.

. tez alr ⁊c.Adueibiũ.n.niſi ⁊ c.excipit de eo gñali qð dixerat.ſ.nec actioneʒ nec
tellig al. vt. ff. dele. p:lei. S. gñalr. ⁊. f de pub. l.depcio. ⁊ in decre vſũfrnõ vredo tolli ⁊c ũc g vſuſfr. ⁊ actio tollit. Et ſic eſt mirabile

e.

pic diẽ. ſy an ipſo iure.rñ̃.

l.obligationũ fere.S plʒ.

tüc ipo iure. pꝗ⸗ Mõ vtẽdo. vt olim.ſ. ꝑ ãnũ vł biẽniũ. 34 Mon
vtẽdo cadere.nec alio mõ. r ſihò pñt.ſic.j.de pᷣſcrip.xxx.an.l.
ſ Ercludere. UHLVM

x. an. vel. xx. Sʒ qͥd ſi in
re mobili ẽ vſuſſr. an tol
leret᷑ actio ꝑſonalł trien/

nio. Rñ. nõ. cũ vſufr. rei/

imobiliopek. vt. ſ. dep⸗
ſcrip.lõg.tẽp.l.fi.in fi.⁊
ff. de vſuc.l. iuſto. S.non
mutat. 7. ſ. ti. i.l. ſicut.
t Amittat. q.d. nõ. ⁊ ſic
nõ tollit᷑ mima capiũ di
minutiõe.vt inſti. de ac
zſi.p ar in pᷣn. ⁊ inſti.ð
vſufr. F. fl. v Aia. i.
X libꝛis.qͥs nõ ba⸗

tiõe.b reſpicit añcedẽtẽ
legẽ coꝛruptionẽ7.
c Entactũ.imo vẽ amit
ti. vt. ff. ð vſufr. F. fl. 2. l.
q vſufr. S. fi. ꝓut ẽ ibi ſer
no ticij. ſo. refert ↄtẽpla/
e d ñi im ſit relictꝰ ⁊ tẽ
nõ perit:aut filij ⁊ tunc
dño pit:aut dubiũ eſt:⸗

tũc obniet hec.l.⁊ eo mò

ſoluit᷑ aliud S. ff. de do.

cCcqꝗ̃ᷓ moꝛ.l.ſi filiofa. ⁊.ff. ð

vſu ⁊ ba.plenũ.5.ſivſꝰ
ar. Zrũ buic ſolutiõi.j.ĩ
f. buiꝰ. . Alij dicũt ꝙ il
la qͥ vſũfr. coꝛrigit᷑. alie

duei alijs caſibꝰ loquũ

tur.nã alit᷑ q; tũcũq; di⸗
xervſufr.ſtare nõ põtvt
dicũt. pᷣterea.l.illa plenũ
nõ ẽ S.qꝛ bic tractat cu⸗
ius moꝛte finiat᷑:ibi nõ⸗

düuü finit᷑ ad quẽ poꝛriga

tur. vel põt dici ꝙ pᷣnci
piũ.l.buiꝰ dic qñ ↄtem/⸗
platiõe pꝛis. finis vero

gqñ̃ ↄtẽplanõe filij. Itẽ

adbucẽ õ. ff. de v. ob. ſt
ita ſtipu.vi.cartha. ⁊.ff.
de mi.l. iij. F. ʒ ſi legs tũ
ſit.. ff.de iiur.ſʒ ſi vniꝰ
FS. fl.ſo.ibi loqt ĩ bis q̃ p
ſone coh eret filij vel Fui

atno dloalis Spetẽs P vſuftr tollik ,an inter pſ̃tes T iter abſites f. vt

nõ.ſʒ ꝑ exceptiõeʒ.qꝛ tpᷣs ⁊c.vt.ff.de act.⁊ ob.

agẽte negatoꝛia. Et &; dicit poſſidet.i.q̃ſt poſſidet ſuitutẽ qꝛ je.
renõ poſſident.vt.ff. de acqͥ.re.do.ᷣuꝰ. S. incoꝛpales. Itẽ RM

ſʒ ſi capitis diminutiõe vel alijs mõis amittit᷑

fl. 7. S

vſufmuctu naſcit᷑:ſj nec ipᷣm vpſũf.
nõ vtẽdo cadere niſi tmimõ moꝛ
te vſuſiuctuarij ⁊ ipſiꝰrei interitu
ſʒ vſũfr.quẽ ſibi aliqſacqſiuit hũc
hẽat dũ viuit intactũ:cũ multe ⁊ ĩ
numerabiles cãe rebꝰ icidũt moꝛ
talibꝰ: pqs hoies iugiter detiere
qð hñt nõ pñt. Etẽ ſatis durũ ꝑ
hmõi difficłtates amittere qð ſe⸗
mel poſſeſſumẽ niſitalis exceptio
vſufnuctuario oppõat᷑: qͥct ſi dñi
umvẽcdicabat:poterat eũ pñtẽ vl
abñteʒ excludereꝰ. Sʒ nec ꝑ oẽm
capitis diminutõʒ hmõi detrimẽ
tũ iminerenr̃is patimur ſubiectis
Quare ei ſi fiiuſfa.fuerit is ꝗq vſũ
fiu. hʒ foꝛte ex caſtrẽſipeculiovbi
nec pſuſſr.pfr̃i acqrnit᷑ ei poſſeſſũ ꝑ
emãcipatiõeʒ eũ amittat.ſj ſcðm
ꝙ definitũ eſt:tũceũ tm̃mõ deſi⸗
nere:cũ vſufr.yvel res ꝑeat vltm̃⸗
mõ eũ cũ aia vel rei ſubᷣa expirare
niſi pdicte exceptẽis vigoꝛ recla
mauerit:excepta videlʒ tli capitiſ
diminutiõe:q vl lipᷣtatẽ vel ciuita
tẽ romanã poſſit adimere.t etem̃
vſuſfiu.oimõ ereptꝰ ad ſuã reuer
tat᷑ ꝓpꝛietatẽ. ¶ Zẽ.a.iohã.pᷣpᷣ.
eVXlibꝛis ſabinianis qõno⸗

tur:ſi vſuſtr.ꝑ ſuũ acqſitꝰ vel ꝑſi
liũfa.capitis diminutione filij ma⸗
gna vel media vl moꝛte vłemãci.
patiõeꝰ vel fui q̃cũq; alienatione

itẽ adhuc õ̊.j.de bo.q li. eũ oʒ.x.lſ.n necĩ aduẽticijs nec inꝓ fecticijs
nec i caſtreſi vel qſi locũ bꝛe pᷣt bec.l.ſʒ m̃ hic loqͥ cũ dubiũ eſt cmiꝰ oↄrẽ

pla niõe. vel h coꝛnigik. d Meq; ſpꝛ.qͥd de dño
nec ad heredẽ trãſtt. at filiꝰ bʒ nõ vt hrs:ſʒ vt vſufr. e ADagis cõ
tẽplatiõe.oↄpꝑatiue.⁊ no.ar.qꝙ ſĩ dub
e De buitutibꝰ. De ᷣui.dixit ꝑſonalibꝰ:
nüc de ui.reꝝ. vt ⁊.ff.e.l.i. ⁊ ſpãlit᷑ ponit de aq̃. gñalr de alijs.qꝛ qᷓdam
alia ĩ ea ẽ dicturꝰ. vt. j.l. i.ſic ⁊ in dĩna ſcnpptura. dicite diſcipłis eiꝰ 2
s. pone caſuz mibꝰ mõis p m antiqs. domꝰ tua debe/ petro.
bat buitutẽ domui mee altiꝰ n tollẽdi qᷓ acqͥſira erat domui meetpe
nũc tu alt exaltas 5 ſᷣuitutẽ debitã.agã ð te vel vti poſſid ei. vl oↄfeſſo

ar. j.arb. tu. ſi defunct?

ſdubio otẽplatiõe fllij relictũ pᷣſumit᷑ vt

—22—

ria ⁊ lvincã ſi vonã ſidẽ bũiĩ pᷣſcnibẽdo.nõ qt ſi vi vel clã vł pcario ſim
vſus ᷣuitute.⁊ pᷣm bũc caſuʒ dic ꝙ bec huitꝰ põt q̃ri tꝑe cũ bẽat ꝑpetu

am cam ⁊ incipit ab eo tpe qᷓ vicinꝰ meꝰ fuit aliqñ a me ꝓbibitꝰ edifica
re.nꝗ ex tũc incipio poſſidere iure ßuitutis qð ẽ neceſſe.vt.ff. quẽad. ſer.

amit.l. ſl. alioq̃n cla poſſidere viderer: qdð nõ dʒ eẽ vt bic dicit Itẽ p diẽ
lõgi tpis ꝓpꝛie dicit ſcõm nos lʒ qdã dixerũt cuiꝰ tꝑis nõ eſt memoꝛia

P. l.ff

de aqᷓ plu. an.l.i in fi. ⁊.l. ij. Itẽ ꝙ diẽ vicẽ buitutis oſtitute.ſ.p pa

ctũ vel ꝑ vltimã volũtatẽ:⁊ ſic ↄſueiudo eqͥualet veritati. Iteʒ ꝙ diẽ ſi

modo is ꝗ pulſat, dic, i. tu

q pulſanis.i.inq etsnis ediſicatiõe illiꝰ.łeo

bis relata ẽ ꝑ quãdubitaba

rñ.ſecꝰ.nã Puꝰ ñ bz

ba vi ⁊c.expone vi.vt.ff.de vi ⁊ vi ar.l.vim facit claʒ. expone vt

ff. de acq́.poſ.clã. Pꝛecario. expone vt ff. de pca.l.i. in pn. vł dic

ſcõo domꝰ tua debebat bᷣuiutẽ d omui mee altiꝰ ñ tollẽdi ꝑ ↄſti⸗
tutionẽ:altiꝰ edi⸗

velmoꝛte vel manumiſſiõe pᷣtad
huc remanere.etiõ ſacimꝰ ihmõi
caſibꝰ neq; ſi ſuꝰ pel filiuſfa.inpᷣ⸗

fatos caſus ĩciderit: interrũpi pfi

vel dño vſũfr. ꝗꝑ eos acqſitꝰ ẽ: ſʒ
mãere intactũ. Meqʒ ſi pꝰ capi⸗
tis diminutionẽ magnã vl mediã
paſſus fuerit vel moꝛte ab hac lu
ce fuerit exemptus: vſũfr.pire:ſʒ

apð filiũ remanere:ẽt ſihre a pfe

nõ reliquat᷑.vſũfr.eĩ ꝑ eũacqſituʒ
apð eũ remanere:ẽt poſt pri cala
mitatẽ oʒ:cũplerũqʒ; veriſile eſt ⁊

teſtatoꝛẽ ↄtẽplatõe magis filijq;

pr̃is vſumfr.ei reliqſſe.
De ſemuitutibus et aqua

Apꝛ. ant. a. calphumie.
qsactões aduerſus eũ

edificiũ ↄtra veterẽ foꝛ

mq extnurit vt lumibꝰ ꝰ tis office

ret ↄpetereubi exiſtias:moꝛe ſoli⸗
to' ꝑiudicẽ exercer nõ ꝓhiberis

JIs q iudex erit longi tpis ↄſuetu

dinẽ vicẽ fuitutis obtinere ſciet

mõſiis ꝗpulſat᷑ nec vi necclaz

nec pᷣcanio poſſidet l DHẽ.a. mar⸗

marcial eoſciẽte duxiſti: ⸗
litutẽ exẽplo rex imcbiliũ tpe qſi

ſtie. qð ſi añ ſpaciũ eiꝰ vſus tibiin⸗
terdia eſt: fuſtm ſinnpt in care
ſactos pᷣſtari tibi poſtulaſ:cũ ĩ alie

na pol.opis facti dñiu qad in ea
dẽ cꝗͥ mqet ad eũ ꝑtiet:cuiꝰẽ poſ

Jaquã ꝑ poſſeſſiõeʒ ciali

tpeõ veterẽ foꝛaʒ

ſicatã hũiſtilõgo

i. buitutẽ ſi ago 5
te iud ex te abſol⸗
uet ſi mõ necvin
clã nec pcario ſie

tenuiſti. ⁊ qð diẽ

vicẽ ſᷣuitutis.ſ.a

miſſe ꝑ pactũ.vł
Ppꝛie. ſ. acqͥſite.

l. illi cui domꝰ ſer

inebat meã do

—⁶

eiꝰ quodãmo di⸗

muz. nꝗ libertas

cik buitꝰ mee itezʒ

qð dicit pulſa?łp
pꝛie ponit. 1 ßm

vtrunq; ſupꝛadi

ctũ caſuʒz q̃ro an
ſuffiẽ ſi ab aduer

ſario nõ teneatpᷣ

cario vi vel claz

licet ab alio te/

neak. ſʒ dic a ne⸗

mine debere bere
pcario cũ bonaʒ

fidẽ d ebeat bẽre.
vt. ff. quead. ſer.
gamit.l. fi. 2 de aq̃
plu.ar.l.fi. licʒ ſit

ar. Z. ff. vti pol. l.
i. F. fi. .l. ij. vl dic
tertio: domꝰ tua

debebat b uitutẽ

domui mee altiꝰ

nõ tollẽdi tpe mi
bi qſitã vt aſſero
ſi tu edificas ego
agã ⁊ vincaʒ te.
ita d emů ſt tu cõ⸗
tra queʒ p̃ſcripſi
ſti nõ poſſidebaſ
domũ tuã eo tpe

quo pᷣſcripſi õ te

rio: nã tũc ſiẽ nõ

vi vel cla vł pca

poſſes mibi in a

pactũ ↄſtituere

buitutẽ: ſic nec ꝑ

5pᷣ̃ſcriptionẽ in ea querã ſᷣuitutẽ dic ergo ſt qs æc. Sed ꝗ ſuntac
tiões ꝗ ꝓ ſᷣuitutibꝰ oↄpetũt.ſᷣñ.cõ feſſoꝛia. Itẽ vti poſſidetis vti
le. vt ff.ſi ſer. ve.l. j. in n. 2. F. ij. 7 deſer. l. pe. Itẽ negatoꝛia que
dat ecõtra.ſʒ nõ ſimł. qꝛ boc eſſe nõ poſſet. b Vtlumib?. yt

cõſecutiue ponil nõ cauſatiue.ſtc. 5. de iudi. p
i ¶ Solito. ꝑ libellũ. vt. . de lit. cõteſt. aut. offeraf. K IRõ p
Fui. vꝛ.p̃di.l.qlumibꝰ. æ.ff. de itine. actuq; b
ongi.cuius nõ extat memoꝛia ſcõm qͥſ/
Seruituns oſtitute vk
n ꝗſPulſat᷑ ppꝛie ⁊ impꝛopꝛie

biberis. vt ⁊. ff. de
uat. apper. F. pe. E
dã. vel.x. v el. xx. an. ſcᷣm nos. ac. m
amiſſe ſcm diuerſos caſus.

erandũ. SF.i.

eeid⸗ rio vel clam vel vi.⁊ no.
õ6 deſſderari ntulũ in pᷣenbenda puitute vt bic. . ff. ſi bpui.
ven. ſi qͥs diuturno.. ff. de tine. actuq; pᷣua.l.i.5. ſi quis autẽ.
S.ſy tibi fundũ.in fi.⁊.j. depſcrip.lon.tẽp.que p lib...qj. Jttöno.
c dicit ſeente. qꝛ aliud eſt in pᷣſcriptione rerũ coꝛpalium vbi nõ
exigit ſcientia.vt.ſ. de pᷣſcnip.long. tẽpo.l.fi.in fl.⁊ de pſcnipp.xxx.
an.l. ſicut.⁊ eſt ratio:qꝛ bic dominus poſſideribi nõ.nec obſtat
qð dicif in eadẽ.l.d e ſcnpp. lon. tẽp. eodẽ iure obſeruãdo ⁊c. ja

ſidem eſt quãtum ad tempus nõ quãtum ad ſcientiam ſcõm a30,

diuerlos caſus o Hec clã. ⁊ dic ille q pulſat᷑ oꝑe fetõ⸗
aqua. ſciẽte iure uitutis nõ pᷣca

ſhy

lan
3 ncnſe
ncntiig
nihite
heönenieg

ſim
Uncbent
nnſtirie
Mißringe

=S
=- =

ſſeppenit

Ppnieſe
lann
nchgöni
nnz nile
cgginig
akfuiynte
Cödiipt⸗
Piieoutft
Nununqgſoe
ccſtzite
ſuffeſthen

ſnonim)

Canio figte
lc d itt
Uegtſzninn
nſuedchetki
Peanotäleng
ſcidchuhe
Nfß gtin
Gnilatne
Plugrlſllet
öf icl
üeli
toddon'

dchebatfei.

Dopui nai!
hoͤliäipen
bieſigitn
uclifustp
Ogitfiunt.
aderiſtren

ucg

ſnieſect
doninüente
oßſnfin
Nciſf⸗
ſanitieſen
oſtenbite
dnnaigfin
uifen
Gehiut
hfeſikun
ingnenne
ncih .—

tae

etnetlg

goinſinf⸗

Tertius.

Alij vt.b.ſubaudiũt bic matrime. q Aueſiſti. ſic.x.an.
inter pꝛeſentes.xx. inter abſentes.qꝛ ſic eſt in imobilib?. vt. j. de
vſucap.tranſfoꝛ.l.i.ſed ↄtra ff.de aqua quoti. ⁊ eſti.l.boc iure.
ductus. vbi exigitur tpᷣs cuiꝰ nõ extat mem oꝛia. So.ibi de aqua

ex flumine publico dicit vel fiſcali.bic pꝛiuato.vel bic habet per

petuam cãm: ibi
non. ar. ff. de ſer.

vrb pꝛedil.foꝛ leſlio. I Demn. a. rucane.

TLirn puinciali pdio ↄſtitui

men. Itẽ quid ſi E
aq̃ nõ fluxitſemꝑ —
ſed fiſtule ſemp er

patate fuerũt ad tes pſſt: ſi ea pceſſerit qᷓ puituteʒ
aauam teeipieda ſtituũt t. Cueri ciplacta ĩter co
ſaen viet de lrahẽtes debeét Quarenõigno

aur baberepperabis:ſi pꝛioꝛes poſſeſſoꝛes aquaʒ

Fuitꝰ aqductꝰ vl alie ſpuitu

De ſeruitutibus ⁊ aqua

8 Queri.i.defendi. vel dic tueriſeruitutẽ ⁊¶ Deb ẽt. vt ⁊. S. de trãſac.
minoꝛẽ. Poſſeſſoꝛes.i.qui tibi vendiderunt. ol? Poſſe. non
aliter. vt.ff. de lerui.ruſti. pꝛe.via. S.ſi füdus.⁊ de ↄtrabẽ. emp.l.ſi aque
Nuctus. .l. alienatio. .

5. ad quẽ yſus.i. ppꝛietatis rõe dñij. b. Peninet iure pꝛo
V pꝛietatis.i.ſine volunta
Cũ ſit dum̃ ⁊ crudelitati pximũʒ
extuis pᷣdijs aq agmẽ oꝛtũ: ſitiẽti⸗
busagris tuisad alioxvſũ vicino
m iniuria ꝓpagari. ¶ Mpꝛ. dio
cle.?⁊ max.aa.⁊.cc.iuliano.ppᷣ..
SN manifeſte doceri poſſit
ius aqᷓ ex veteri moꝛe atq;

cõ cedendo. ⁊.l.ſe.ſi aũt

cui pꝛimo cõceſſit. vt.ff.
de aqua quoti. ⁊ eſti.l.
lucio.⁊.ff.de ſer.ruſti.pᷣ.
l.ij. F. ſi aqueductꝰ, que

te dñi ſoli in quo naſcit᷑.
vt. ff. de aqua plu.ar. in

dñs ſoli velit alij conce
dete poteſt:ſi nõ nocet ei

ſũt otra.ſecus ſinoceat

tuam cauſam.ar. t. . Proitirenon „ igꝰ vt ſr. de ſer. ruſti. p. l. per
dicte.l. foꝛamen. duap Pdia / ꝓh ibcre tre don e obt ermuatoe Pcerta loca fluetis⸗ quem. Item ſt ille cui pᷣ
Et dicas bie que tulenit: c eodẽ onerepferẽde pui- vnlitatẽ cenis fundisirrigãdi cã fuit coaſſa velit alij cõ
buiwres ana tutis trãſire ad ẽptoꝛes eadẽ pᷣdia exhibere: ꝓcuratoꝛ noſter ne qd Kkte on ſo vt. ff. de
pꝛeſcribat. vrno. W. .π ncglie ctorẽ ꝗqᷓ atas ſalznz m erui. uſti. pꝛe.l. ex meo.
Fo ſerl. buiturej poſſe. Dẽ. a. Coꝛnelio. 8RłM ta V eterẽ foꝛnq atqᷓ; ſolẽnẽm niſi poſtq; iam igreſt. a6
Sedd negatoꝛia Duãa qin alieno loco oꝛt rem innouet puidebit. ¶ Sem ſines agri ſui. vt.ff. dea⸗
daaerg erwan⸗ ſine volũtate eius ad quen gaqa. et. cc Anigero. qua qti. ⁊ eſti.l.i.F.llud
ollit. rn. xxx. S

ſcõᷣm quoſdã cuzʒ
of̃e ius tanto tẽ

ctũ nõ ꝑmittit ducere. ¶ Mpꝛ.

poꝛe tollat. vt. ſ. ff g Finc —ee
uſemit tpead nole extr uxit: pſes Puucie reuo⸗
egen mogein care ad pꝛiſtinã ſoꝛmã dani ẽt wõe
üla que non boa,; Habhita nſ d.
bet perpemua ca Pabita ſua grauitate curabit.
Sed dices ſecũ⸗/ e 2. Claudius.a.pꝛiſco.

dum illos non ſe RKe incie vluʒ aque
nan ord ( Reſes ꝓuin 5 aque

eẽ ꝙ leruitus nõ⸗ — quãex fonte iuns tui pꝓflu
eſt queſita T tam̃ ere allegas: cotra ſtatud ↄſuetudi
nõ põt ei negari niaffmã en .
vt t albi ff. ðõ. 18 foꝛmꝗ carereteno pemmittet
ruſti.pꝛedi.ꝑ fun

dum. Alij dicunt ꝙ etiã elapſis.xxx. annis intendit᷑ negatoꝛia ꝓ

pñ̃ti itione nõ pꝛo pꝛeteritis q̃ fuerunt iam ſunt.xxx.anni vel plꝰ
nam quot ſunt itiones tot ſunt facta ⁊ tor pꝛeſcriptiones.vt.ff. ð
ver.ob. ſti ſic ſtipulatus fuerim.nec vna eſt ↄnnua alteri. vt.ff. de

ſerui.l.leruitutes.⁊ aliud in poſſeſſione rei coꝛꝑalis que poteſt ꝰ

debet eſſe continua. ſed cũ ꝓhibeã ⁊ ꝙ ãmodo nõ vadat ⁊ ꝙ in
tereſſe reddat ꝓ itionibꝰ a.xxx. annis citra vno iudicio põt agi li
cet plura.vt dictũ ẽ petant.ar.ff. ꝓ ſocio.cũ duobꝰ.S.ſi plures.⁊
ff. fam. ber. beredes.S. deplurib⸗.⁊ ſiꝓ quibuſdã egi nõ repellar
exceptione rei iudicate agendo poſtea ꝓ alijs.ſicut ſi fuiſti alqñ
abſolutꝰ.qꝛ non poſſidebas nuc poſſides.vt.j.ad exbi.l.neq;.
pꝛedicta aũt ꝓcedũt in ſeruitutibꝰ quenõ querunt᷑ tpelongo al.
tollitur negatoꝛia eodẽ longo te ꝗjr nilrchictus iſt narurall
intenupnone.vt.ff. de vſucap. naturaliter. ſicut ⁊ retinet᷑ ꝑ conti⸗
nuationẽ vſus. vt.ff. de vſufr. arboꝛibꝰ. S. idẽ ractat. Item per
litem conteſtatꝗ nõ per ſolã d enũtiationẽ.nõ em̃ ſola denũtiatio
vſucapionẽ ĩterrũpit.vt.. de rei ven. motelitis.ꝛ.ff. ꝓ emptoꝛe
Aliena. Ael foꝛte eſt ſpeciale vt ſola denũtiano interrũpai ſicvt
facilius cumat pᷣſcriptio.qꝛ ſine titulo ⁊ ſine poſſeſſione.nã incoꝛ
poꝛalia nõ poſſident᷑.vt.ff.de acquir.re.do.i.ſeruus.S.incoꝛꝑa⸗
les. ⁊? no.ff. de vſufruc. arboꝛibus. 08
nem cũ videat᷑ velle donare.vt.õ. derei vendi.d omum.
teAUanet. vt ⁊. 3. ti. ij.l. ij.
miniũ.ſic. S. ti.ij. l.quotiens.
i ꝓuiciali. poſſũt.ↄtra videbat᷑.qꝛ nõ ſunt dñj vt. ſ. ð vſu
ccap. tranſfo?.l.i.⁊ ſeruitutes nõ poſſunt conſtitui niſi a dñis.
vt inſti. de ſerui.S. ideo aũt. ſʒ tamẽè eſt contra quia ſunt qſi dñi.
Aoleituſt. I. pactõ es ſtipulatões. vt.j.ſubij cit. vr iſti. e. .. fi

vſus eiuſdẽ aq ꝑtietꝰ:ptoꝛis edi⸗

Kactos.poſt interdictio

ij¶ Poſſeſſio.i.res poſſeſſa ſiuedo

% „— KN EIR. Oe Edictũ. puta. vti poſ
– Htiꝰ quidẽ edificia tollere: idene Aand ve eun co,
Aidomꝰpuitutẽ nõ debeat:dñs eiꝰ
minime ꝓhibet. In pariete vo

tuoꝰ ſi feneſtrã iuł.vi vel clã feciſ

rius factum. nã boc in/
uenies fere ĩ quolibet e⸗

ditio fiat deterioꝛ ꝑ alte

ſEunar ſiunpeibe ſuus o tol. Reinennanane arge
lere ⁊ integm reſtiuere paniecẽcõ poſſes agere vr lo ac.

pellitł. ¶ Dẽ.aa.⁊.cc.Joſimo. e

el. qui pendentem.
SPJiedibꝰ vicini tibi ðᷣbita ſer

J quid pars.cura⸗

—ç „ O. o. E t bit. vt. ff. ſi vui. vẽ.
D uitute parietẽ altiꝰ edificanit Mſed ꝛſi foꝛte. .i. in i.
heracliꝰ:nouũ opꝰſuis ſũptibꝰ ꝑ eſtas.F.t⸗ Jisne in
Pſide puincie tollere cõpellit᷑. DS ſaustiaus intcreſt n
? ſite fuitute habuiſſe nõ pbet: eſt vſus ſauiute.vt be
Edi alti ci vicinonog ⁊.ff. ſi ſer. ven. l. loci. S. i.
tolledi alti ecdiſiciũ vicinono eſt ſicut ⁊ in rei ven.que eſt
ſimilit᷑ in rem babekirõ

damni. vt.ff. de rei ven. l.non ſolum. 2.5. de rei vendicatiõe. l. domum.
d ¶ urabit. te agente confeſſoꝛia. vt no.j.e/altius.
eſes.iuris tui.qꝛ tuꝰ eſt vt ſubijcit. f Conſuetudinis.i.non de
bet alij ſeruitus etiã ꝑ conſuetudinẽ. nam boc modo poſſet acquiri

tpᷣs cuiꝰ nõ extet memoꝛia.vt.ᷣff.de aqua quoti.⁊ eſti.l.bociure.S.aque/
ductus. L
5Pꝛoximũ.vñ dicitur. alpibus ille perit qui ſe plus diligitvllũ æc.
ꝛdinata em charitas incipita ſe.
J manifeſte ꝓfluentis ex pꝛedio fiſci. i Irrigandi.volebat/p/
Ncuratoꝛ ſiſc innouarene baberet ſeuitutes. ꝗſR Pꝛocuratoꝛ. cum
res inter fiſcum ⁊ pꝛiuatũ agatur. Et no.ar.ex bac.l.ꝙ ſi quis babeat
molendinum in flumine ꝙ alius nõ poteſt ſupꝛa facere aliud molendi
num per quod auertatur aqua etiam in ſuo.ſed contrarium eſt vt. ff. de
aqua plu.ar.ſi in meo fundo.⁊.ff. de dam.infec.fluminum. S.fi.⁊.l.pꝛo
culus.⁊ de reg.iur.l.d omum. — =
ius.pꝛobibetur. videtur ergo ꝙ quodlibet pꝛediũ pꝛeſumit᷑ li
bherum niſi pꝛobetur contrarium. eſt em̃ cuiuſubet vſq; ad celum.
yvt hic ⁊.ff. de ſerui.l.fi.S.pe.⁊.ff.ꝙ vi aut clam.l.fi.S.pe.⁊.l.pꝛoculus.⁊
de reg. iur. l. vomum. ⁊ de ſer. vꝛ.pꝛedi.l.cum eo.⁊.l.imperatoꝛes.⁊.l.cu
ius. ⁊.j.e.l.ſi in edibus.⁊.l.ſi ibi. Sed contra.ᷣff.de ſer.vꝛ.pꝛe.qui lumi
mbus. Do. ⁊ ibi erat ſeruitus.⁊ ideo altius non tollit. HW
m ſLZuo.id eſt tibi ſeruienti.vel pꝛopꝛie dicas. S
n ¶ Sumptibus. boc per interdictuʒ quod vi aut clam. vt. ff. de alie. iu.
mii. cau. fac.l.iij. SF.ij. vel perconfeſſoꝛiam.vt.S.eo.l.ſi quid. vel etiaʒ ꝑ
eonfeli oꝛiam negatoꝛiam.ſic pꝛopꝛie accipias tuo.
O3 in edibus.idem dicit ꝙ ſuperioꝛ:ſed ſtilum conuertit immo nõ
Omnino idem. ss

cũ babeat perpeiua cãm. vt diximꝰ. S. e.l.ij. Ael ſi nõ baberet tũc tantũ

contra monſtratur quod amiſiſti. ⁊ facit.S. e.altius.

nan ſt hoe minime. ſ. deberi ſeruitutẽ. vel ſt pbek quidem

Er agrum. non licet. de iure bumano vt bic ? inſti. de re. d iui. . il
Aud. ſecus de diuino. nꝗ tranſire per agrum alienũ fas eſt.vt in de
cretis di i.c.i. Item fallit qd hic dicit᷑ in caſibus. vt.ff. de relig. ſi quis

ſepulcn. ĩ pꝛin. ⁊.ff. quẽz
ad.ſᷣui.amit.ſi locꝰ S.fi.
d SPꝛ obibek. niſt qui
pꝛohibet habet ius ob /
tinẽdi:vt fit in plauſtris
obuiantibꝰ. vt.ff. ne q d

Itibibſeruitutẽ aque debe

in lo. pub. lij. .i. npꝛeſes animaduenterit: nec hac
aucka ſunt pꝛedia.ſ. cõ⸗ ꝓſpexerit:vtite iteruʒ iure ꝓpꝛio
ſtituta ab initio. na. ꝓuidebit. Mam ſihicmimme

ſ Al odus.i.ſi młtipli⸗
cata ſunt pᷣdia vel aucta
ei cui d ebet ſeruitus nõ
per hoc creſcit ſeruitus

bet᷑:loco ꝓpꝛio ſfactoopꝑe:dñs fũ
di continereaquã ⁊ facere quo mi
nus ager tuusirrigari poſſit nõ ꝓ

aque ducende. ſed ſer⸗ 12 .
uitus.i.ſeruitutis impo hibet. De Aa.?. cc. aurelia. .
ſitio facit terminũ ⁊ cer P Er agru quidẽ alienũ qun

titudineʒ quãta debeat

duci. vt.ſf de ſer wuſti. ⸗ ſemitutẽ nõ debet: ire vel

di.l.ex meo. ⁊.ff. de aqᷓ agere vicino minime licet. vti aut

quoti.⁊ eſti.l.i.S.illð et
13 Ho Edepam. ihfen
damni. §. ſi is. 11 En 01e. E)
cut vſumfructum n nmodus pᷣdioꝝ ſed ſer

dedimus. vt..ti.i. itus aque ducẽde terminũ facit.

via publica neme recte ꝓhibet᷑.

bark, vilt⸗ e bicet Apꝛ iuſtinia. a. Yoh. pp̈.
Eibaires vrr ſ ds Icut vſumfructũ gnõ vtẽ⸗
crip. 0. ep. .I. 7. fr. 4 . 3 9
d ucap. ſequit᷑.S.fi. ⁊ H oꝑ biẽniũ in ſoli reh⸗ ber anna⸗
ſInõ babent tpis inter- le aũt tps in mobilibꝰ vl ſe mouẽ

ualla. vel ſi bñ̃bñt iĩ tibus diminuebat᷑ nõ paſſi ſumus
dierum vel boꝛarũ als
ſi maius hñt interuallũ
duplicab tempus. vt. ff.
quẽad.ſer. amit.l.ſi ſic.
q eſt. ↄtra.vt habeat.ſ.
xx.annos.ſemꝑ inter pᷣ⸗
ſentes ⁊ abſentes ſcõm
io. vt. j.l. pxi. Alij dicũt

rituʒ:ſed ⁊ ei decẽnij vel.xx.anno

ſemitutibꝰ obtinẽdũ eẽ cenſuimꝰ
vt om̃s ſeruitutes nõ vtẽdo amit
tant᷑:nõbiẽnioqꝛ tantũmodo ſoli

ꝓ.x.d ari.xx.⁊ ꝓ.xx.da⸗ . GSen ne
Nn ” rebus qnexe ſunt:ſed decẽnio con

Anm talis. velp 2 roc Ne . —
K!Aliam qu ns e trapftes vel.xx.ſpacio annoꝝ cõ

Eegelatd. vr . 1 px. tra abſentes vt ſit in oibus hmõi
ml Deſidia. imo videf

1 quinquẽnia di 0
ſern vr üqutad. ier 4, Dem. a. Joanni. pp.
mit. .lſi ſic. quid dicüt Wm talis queſtio i libꝛis ſa
Riͤlebiet concnil binianis vertebat᷑:quid etem̃ pa
Foinicr duplicationez (tus ẽ cñ ſuo vicino vt liceatlei vel
fieri de x.nõ de xx. an. . Pſe vel per ſuos hoĩes ꝑ agũ vi⸗

gella eluge ſom t mni tranſitu facere: iterqhabere
. amit.l.. Ff. vbi vum in vnotantũmodo p ꝗnquenniũ
ucr relict wealterne die: Itine eilicentia lit ad ſuã ſiuã
ni tamen amitratur p idetraſire ? arboꝛes excidere: vl
alio. So. ibi aunſt facere qcqd neceſſarũ ei viſũ ſue
capitis diminutione.hᷣ 5 S s mAi erii
non vtedo Adverbi ni.Etqrebat᷑ qũ huiꝰ modi ſerui
in ſeruitute perſonali q
poteſt ex tꝑe incipere ⁊ in tempꝰ finiri.⁊ ſic ſunt plures ſicqʒ ꝓ vno tpᷣe
amitti ꝓ alio retineri poteſt hic aũt vna ↄtinua eſt. vt.ff. deſerui.l.ſcrui
tutes. n Qum aũt. faciat. ſpeciale in area ſcom bu. fauoꝛe fructuũ
ybi licet nõ It conſtituta ſeruit?:iñ a lege videat᷑ impoſitaſic. ff. deſer.

ruſt. pꝛedil. ij in pꝛin. ⁊ de aqua plu.ar.l.i.F. de eo oße. 2. F. in

ſumma. ⁊ ſcõm boc non erit contra. S.e.l.altius. Jo. ⁊ aʒo. dict

Dem.aa. ⁊.cc. valerie.

hmẽi ſuſtinere cõpendioſuʒ inte

rũ dedimꝰ ſpaciuʒ.ita ⁊ in ceteris

rebus cã ſilis differentijs exploſis

ꝙ bic fuit conſtituta ſeruitus altius non tollendi que videbatrr
non val ere quaſi non intereſſet.vt.ff.de ſerui.quotiens.⁊ ð̊ ſerii.

vꝛ. pꝛe.ſi edes. 2.l.nemo.ſed tamen valet ⁊ intereſt. ¶ Rub. De

tusnõ vtendo amittat᷑ ?⁊ quidam

lege aquilia. n

actionibus ſuꝑi
oꝛibus dixit dã⸗

putauerũt ſi in pꝛimo velſcðo qn na venire vr ð
quennio ꝑ eã viã nõ itũ eſt:eandẽ 7.5erii ſiquid.
ſemuitutẽ penitꝰ tolli:quaſi ꝑ bien audinũc genera
niũ eanõ vtendo deperdita: ſin ve ademnd ⸗
gulo die ꝗqnquẽnij ꝓanno nume sidati.

rando. Alijs aũt ſinam aliã eligẽ
tibꝰ:nobis placuit ita cam dirime
re:vt qꝛ i per legẽ latã a nobis ꝓ

ſ35 onniiz S culpam.vt. ff. eo.
ſpeciũẽ ne fuitutes ꝑ biennũnõ ſed vſi ueſea⸗
annox curnicula ⁊ in ꝓpolſita ſpẽ PIn ſiluam. ex
ſiper qttuoꝛqnquẽnianecvnodie neccednam alis⸗
velipſe vel hoĩes eiꝰ eadẽ ſerui⸗ uin funi.⁊ atbo
tute vſi ſunt: tũc eã penitꝰ amittůt mum furim cene
rr. annonꝝdeſidia?. Qui etemin lſemus ſauum.
tam longo /ꝓlixoqʒ ſpacio ſuũ ius ſiolius. ver. octa
minime conſecutꝰ eſt ſera penit⸗ uen. Bed bo
.V I1 3 fallit iu duobus
tia ad pꝛiſtinã ſemitutẽ reueni de⸗ caſbus vbimim
ſiderat. Cũ aũt aꝑtiſſimi iunis bin vel incendit.

fructꝰarnidos cõculcatõe que in a

ocẽm locũ inferre ex hmõi ediſica⸗
tione vetito:cũ ſcðᷣm regiõis ſitũ
auxiliũ venti ad areã accedit. Sã
cimus itaqʒ; nemini licere ſic edifi⸗
care vel alio mõ verſari:pt idone

xciſa ea:ſipꝛobare po⸗

Amnuz. per
Aniuriam. id
non iure ſiueꝑp

tamen non tenek

S echen vt. ff. eo. l. ſi quis
rea fit ſuã naturã ⁊ vtilitatẽ oñde⸗ ſund H.. vlan
re:aliquis vicinũ ſuuʒ vetabat ia in fi ſec mallio i
ecificiũ extollere iuxta ſuã arem fuirculpe.
vt ventus excluderet᷑: æpalee ex de Bote nilin
hmõi obſtaculoſecerni aſrugibꝰ ſono. —
nõpoſſent quaſi vento ſuã vim ꝑ xr ¶ Atere. vt. f. e.

ſi ſeruus ſeuuum

§. iij. in fſ.

J legis, de
Qalge
feciſſet cauſa arcẽ

di incendij iuſto

um ventũ ⁊ ſufficientẽ ad pᷣfatum maetu ductus. vt
opꝰ infnngat:a inutilẽ aream dño ffeo.l. ſi auis fn
2 H mo. §. i. lecus ſi ñ
7 fiuctuũ in utilitatẽ faciat. iuſto metu. vt bie
7.ff. quod vi aut
De lege aquilia. . clam. ſt alius F.
—„⸗ „„ ⸗ eſt 1 alaas.
Mpꝑꝛ. alexã. a. gliconodi. Statum. ſellz
Amnũ piniuni datu,ʒ rione auod vi
fmiſſo in ſilua igne vel u mpemabis.

knon actione iſta

que damnum da

. 2 . a Ir
tes :actoe legisaqiulie tum pꝛoſeauitur
vV — pꝛ.goꝛð.a. muciano. ſaimtsdltogs
1 e gctiõe vyil aut clam. vt ff.
Jlegs aglie actiõe erptus viam lan wut⸗

l. i. in pꝛin. ſed ?

oNt
ſtonh
IIN
om

ſ

iſta actio vtilis p oterit quandoq; locuzʒ babere.vr. ff.e. ſi ſeruus
ſeruum.S.ſi quis aque ductũ.⁊ facit ad pꝛin.S.l ꝓxi.ac.
— Emoꝛte. criminalem.ſi dolo hoc factũ eſtvt bic. ⁊. ff. e inde
neratids. §. ſi dolo, a,ff depᷣſcnp. ver qui ſeuandaꝝ.· S:i. 7 de in

7
2

vVy

znrfa

ſunis

iud

ſeiſg⸗
iſic
ſanos

un

ſeibt
Moen
Gineno

Gfde

ſliſt
ſhh
tort
heohe

Kyo
Ntente

iis

Hit
lel

r

„

Chte

H

⸗

l

nuli

(hht

fcen
loͤti
Alie
ai
Su
S
der
it
Rde
Ua
e⸗
Non
lin

ce
i.
6.
le⸗
lop

. — . .
D TZertius. Delege. aquilia. De fami. berc.iu.
idhnn lur. pꝛetoꝛ. in pꝛin. ?. ſ. qñ ciuil. ac. cri p̃iu.l.i. ⁊ iſti.e.F. liberũ.als lie. vt inſti.e. S. ceterũ quãdo necat᷑ fame.ſed certe imo videt᷑ qð in ſactũ
li nõ. vt. f. ad.l.coꝛ. de ſicca.l.in lege.lʒ aquilia poſſet agi etiã pꝛo locũ habeat. vt.ff.e.ſi obſtetrix.S.item ſiquis.⁊.l.quẽadmodũ.ꝭ.ma gi
ed leuiſſima lda n kern uege Ire⸗ diegulige⸗ n umul. vri⸗ ſtrat?. Sed di ⁊ banc ⁊ ilã dari cũ am be ſint ex equitate.Et plene dic
hſir vi bo.rap.l.ij.S.i.⁊ de pub.iu.interdũ.Ded qui fuit duent? aut damnũ dat᷑ a coꝛpoꝛein coꝛpꝰ ⁊ tunc directa.vt inſti.e. ceterũ.aut
nbduſe ciuiliter aquik. 1 abſolutus.Rũñdet.p.poſtea nõ poſſe eum cõne de coꝛpe in nõ coꝛpuo,veſi annlü feciſti in ratgſee oeſoute⸗ .
sdnnd i crimialiter ö5 in factuz. vt. ff. e. ſi ſeruꝰ
fegtz ccarijs.ar. ꝓ.eo „ „ . §. mau.
lnn ſ.netutoꝛ k cura. es:aduerſus eum quez domũ maʒ AAOp eratoꝛ ſeuerus et Anto. nt Kdg ſer⸗
gial vernig tonc eti depoſuiſſe vel incẽdio cõcremaſl-⸗ aa.Marciano. uand aru. in pꝛin. aut de
4 .]. O (Mm. L.l. 4„ * .α☚. 2 7. 7 ſ
en (dnos ons nd ſe danoqteaffliriſſe Pponis: vt Inon omnempa na eneen deſele
un nuntum debet fa id dqnũ lartiatur competẽtis iudi⸗ teram hereditatẽ vr aſced ereĩ pureũ vł in
ſae tal nnbte cis auctoꝛitate ↄſequenis. Quin⸗ ex conſenſu diuiſi⸗ arboꝛévtinſtre .ceen
nn 1atns eri ſiaqua pinnum alio deninata ſti: nec ſuper ea re cump vrii ſeuu ligatd
hunnt Brt d mmioche eſt: vti pꝛioꝛe ſtatũ reſtituat eiuſ⸗ ſententia dicta vel ſoluiſti g⸗ ner fa
Uineſ ln qr α vt inſti. e.ĩ fi. Et no.
i . piane cerir d iuclicis cura impetrabis — Rre tranſactio ſubſecu⸗ g vdien blon det
in bero bo. bi.l. ij. EZmoꝛte ancille quã celam potes expenri CcCcooõuertit. vt. ff. e. quéad.
§. penul. ſed illud . . — — „ „ §. magiſtrat“?. .
ppre piten 2eſt, es:tan aqulie legis důni II mpato. anto. a. ZHictoino. Gvarchbabe men ,
tunit derenratlopt Pn ſarciendi gratia actione:q; crum⸗ C Xoꝛ tua ſi moꝛtuopr̃e tuo pita. Prio nener de oc⸗
nfſ tne factano ob Cõpeterepoſſe nõ ambigitur. beresei ertiteris adhucin matri temio de oĩ alio dano.
eſnng ſanego tut⸗ r m 2. diocl. 7 maxri. aa. 7. cc. ilo moniotuo ſuit: familie herciſcun veinſrei Pae *
ünua nuncvuſge⸗ lia:ſi dãanũ per iniuriã dediſ tem ſecundum iunis pꝛidẽ placilũ ĩteno.j.xr.. dies. vr f.
ur crimimib? que oĩ et:dupli ꝓcedit cõdẽnatio aduerſus coheredes tuos nactuſ keen ſeruü. F.
n alur ſten⸗ N Demn. àa e cc. Clauclio. es: camc; retines cram ſipoſtea e: Aqliei acnbe vrll.
foelfn nehonuenick ia⸗ E pecoꝛibustuis que per dum nibinupta łſt deceſſtt. B Ebis ey ſnla. non
ie ifeeit vt in di iumnmn mluß. fame ncci iun Dem. a. Ruſo. aen ens⸗ aduiia di
ſönlei, ad ſaſſbut eil⸗ vel interfecta: Saqunnc ace uerſus coheredes tuos fſumpteſunt ad que ert
lha. ſtadultenum. §F. 'emn duplum agere potes. dinnidende hereditatis iudicio ſe- yr f. e qui occidit. . ſt
n igez ingaataicf N2,. aa. 7. cc. Olinio. cundum iuris foꝛmam experire: e enn; a .laqt.
Sceol. Ad E hisque ꝑ iniuriã depaſta iuder datus ſi quidam coherede Lſ boues. vbidat aco
Gint .ſ. ad l. coꝛ. de contendis: ex ſentẽtia legis aglie eliam mue poꝛtionis ex hereditate in factum. li
in Wikerdelicoptl Aaliudicationibus ſeaundu iuris cũ qñ in tuo meo becoꝛe
Ten uaro:alblonmng De familie herciſcũde inditio foꝛmam eumtibi condemnabit. miſo ud glan e dehar
tilu Ranmmigall eit Eppilate enim hereditatis cimẽ ſet. qꝛ tũcin facti.·xvtf.
ſtenui E1 enmmnne E ð pſcrip. ver.qͥ uãdaꝝ
* ab eodem iudice cũ tanqᷓ alius ↄdemnet vt erpꝛedictis ratiõib/ §. f. 7 venis aauſt ue bie⸗ ¶ub. Famleh erſeude Hir alan
Gi colligi pot.⁊ boc tam in pꝛiuato qᷓ; in publico crimine. licet dixe,/ toꝛijs. ſequit de diuiſoꝛijs.nã niſi liceret diidere ſegniꝰ expedirent lin
— rit.p.contra in pꝛiuato ⁊ illũ titulũ.j.qñ ciui.ac.⁊c.intelligit quã gula. vt. . qñ ⁊ quibꝰ quana pars.l. ij. lx.
ie do ꝓ publico crimine còpetit actio ciuilis ⁊ cniminalis accuſatõ nõ oẽm. ex conſenſu.qꝛ remanſit vnꝰ ager ad diuidẽdũ. ⁊ tũc
bncu . ſecus ſi pꝛo pꝛiuato ſcdᷣm eũ. Sed oↄtranos eſt yalde ad pꝛimã nõ erit Z. ff. e.ti. fami. berc. ſt filia. . familie. fſ Buper ea re.
nnt, opinioné no ad ꝓrimã qð legit. de fi. inſtm. l. fi. quia ibi de fal uã nũc petis diuidi. 5— amilie berciſcunde.cũ iam ꝓ qui
nſi ſo pꝛimo babita fuit queſtio ciuiliter ⁊ ſi velit accuſare criminali uſdam erat actũ fam. ber. nõ vide plus agi debere.vt. ff. e.ſi filia. S. fa
in ter nõ põt niſt ante diffinitiuã ſniam que nõ eſt appellatione ſu / mi lie berciſcũde. que eſt ↄtra. So.bic agit᷑nũc fam.bercibi comuni di.
uan Penſa ſe foꝛte rñd eri or nõ p oſ vt reſcindat ſentẽtia.ſed po 4 noie beregitatis alcende de i agi dtgo teuſa. Far daiſeg
teſt vt imponatur criminalis pena ſcom azꝛo. fuerat actũ cõi di. Uel dic ꝙ ex iudiciu fuit lacta beig e .
n Omnanegante pbaturheſtes vel per inſtr̃a vel alijs pꝛo rba⸗ ei.ſ. patrituo. a Extiteris. qd aut ſi ex beredatus
Nhiin bationibꝰ nõ per ſacramẽti d elationẽ. vt.ff. de iureiur. eũ 4. Añ. bz tile fami. berc. iudiciũ.vel in facti. vt. ff. de dote pleg l. ij. . ſi tñ
nime Itẽ fallit in minoꝛe qui babet ꝓ confeſſo ſi petatreſtitui. vt. ff.5 b g Ad exequendã.i.ↄſequẽdaʒ: nõ dico coequãdã. vt bic. ⁊.ff. e. ſi filia
nnn mino.ſi ex cauſa.ꝭ.nũc videndũ.Et ſic nota bic ex mẽd atio quẽ i. 7.l. ſi marit. a.l. fbundus qui. de iur. dot. ſi is. 5. ibid os. 7. ff. ad. l.
nſene punini vt bic. ꝛ.j. de non nume.pecu. auc. ctra qui ꝓpꝛi. ⁊.ſ. e. fal.ſi dos.⁊. j. derei vxo. act. 5. exactio. .ff. ꝓ ſocio.l. actioe. 5. ſ⸗
nnin inð neratiꝰ.S. becactio. Sʒ quid duplat.dic ergo id qð erat ſim c KRetinẽs.cũ caueris coberedibꝰ de indẽnitate vr pᷣdictis leg bꝰ. Ite
vtini, plandũ.ſimplandũ aũt erat oe intereſſe. vt inſtu.e. . bis aur xbii no. qꝙ dicit d eceſſerit: ſec? ſi diuerteret. qꝛ ⁊ tüc ea ſequerel.vt.ff. de dote
3pin ⁊.ff.e.ait lex.in fi.ergo boc totũ duplandũ.vt.ff.qð me.cauſa.nõ ꝛeleg. l. pater dotem. . .
pin. . cũ ex. S.quadruplabit᷑.⁊.ff.de ſer.coꝛ.l.in boc iudiciũ.⁊ inſti.de hac us. ſublatum. qrũ vnꝰ dehereditate aliqua ſurripuit.
