n Xbulſos. negai. bodie etia ſi b
Nec
R

— „ „ „ — — . — c
ſiqs in tãtã. b ¶ Mꝛobaʒ.nã iniuria q̃ fit ẽptoꝛi nõ nocʒ
qs inr .

ſi. 2. S. pupillus. ⁊.].de cõmer. ⁊ mer.l,nobilioꝛes.
. aſus. „. ,
in. i6 74 Sue darlni ik donationem ⁊c.
vẽditoꝛi. vt.ff. de euic.l õ len. e inar aben 8. boc quod ſequ
. 1 02 d .1ll⸗* , — . „
nahh s o gut⸗ poſſit velĩterdicto yñ vi agivl actiõ
ſinſe

Ziber

e ¶ ſSnuam. er alio viro. a Docenti. qð opoꝛtet te facere cuʒ ſatis
ſit ꝓ ea inſtrumento cõtineri eã emiſſe.vt bic.⁊.S.de ꝓba.l. cũ pꝛecibus
2.S. plus va. qð a. acta. 7. j. de dona. inter vi. ⁊ vxo. ſi filij. ⁊. · de ben.
7 cõ mit.ſti.ſi eum. beZaxatione.i.extimatione taxara.
4 Altü. tres caſus ponit. accur. dꝙ Mumeraſti. I. ipli mulieri
ͦpt emeret volens tu vir

eiuſdẽ pᷣ ſona actio. Regulanter ergo nõ querit actio p alreruz niſt
in caſibꝰquos no.inſti.deinuti ſtip.S.ei qͥ. ſed dñium ⁊ poſſeſſio.
ſic vt.Sõ.ꝑ quas ꝑ.no.acqͥ.l.i. Opeciale tñ eſt in quibuſdaʒ. vt in

cuiuſcũq; ꝑſonã cõcipianf᷑ verba querat᷑ dño.vt in tutoꝛe ⁊ cura

toꝛe ⁊ actoꝛe.vt.ff.de cõſti.pe.l.eũ qͥ.S.ſi. Idẽ in ſeruo ⁊ etiã in fi⸗

ei donare. ⁊ ſic babẽt lo
cũ ſequẽtia.ałs ſi vẽdi/

toꝛi numeraſſeſ ſimiliter
u td volens ei donare:inſoli

dũ teneret᷑.vt.ff.de do⸗
na. inter virũ ⁊ vx.l. qð
aũt S.ſi vxoꝛ.⁊.l.ſi cuʒ
mulier. ⁊.ſ.d e dona. int᷑
vi. 7 vx.l.? ſi de tua.
e¶ M abito.⁊ te pecu.nu
merante.
ſfe Mam. redit ad pꝛimũ
g Deß̃cio no ergo pe⸗
tes rẽ.vt ⁊ diximus.õ.
e.qᷓ;uis.⁊ derei vẽ,ſi ex
pecunia.
hb Gi emiſti. redit ad ſe
cundum.ac.
i ¶ Res geſta. i. veritas.
Rę/Scriptura.ſ interis
ſtatur ſcripture.vt.S.de
ꝓba.cũ pᷣcibꝰ.⁊. j.deõ⸗
hen.ſtip.l.optimã.in fi.
contineb at᷑ enĩ in inſtr̃o
virũ ⁊ vxoꝛẽ emiſſe. vel
Pre ns cũ tu tm̃ emeris
T ad hoc.S.l.qᷓ;uis.⁊.l.
ꝓxi.⁊.S.plus va.quod
agil. acta.⁊. ſ. de Zᷣhen.
⁊ cõmit.ſtip.l.ſi cũ tuaʒ.
ſi aũt de viro tm cõtine
ret:ſʒ nomẽ vxoꝛis tãtũ
eſſʒ poſitũ.vt qꝛ dixiſſʒ
vir vendis mibi ⁊ bene

berte vxoꝛi mee emẽti mecum

nomie:ſed nõ re.vt dixit

. az0. qꝛ tũc ſatis patet ſt
mulatõ. ⁊ boc ſcõᷣo mõ

intelligunt quidaʒ boc

liã ſuã collatã:nullũ pᷣiudiciũ do⸗
minio tuo attuliſſe docenti tibi ve
ritatẽ pᷣcibus tuisaſſiſtere:reſt tue⸗
re eandẽ poſſeſſonẽ habita etiam
fiuctuũ taxationeꝰcurabit.
OZem. aa.dioniſio.
Vltũ intereſt: vixne vxo
etua cõparante pecuniam
numeraſti: eiq; poſſeſſio traditaẽ
an cõtractu emptionisa tenomie

—

tuo habitoꝰ:tm̃ vxoꝛis nomẽ poſt
inſtr̃is iſcribi feceris. Maʒ ſiqdeʒ

vxoꝛ tua noie ſuo cmit eiq; restra
dite ſũt:nec in te quicqᷓ; de his ꝓ⸗
ceſſit:nõniſi de pcio aduerſus eaʒ
inquantũtu paupioꝛ ⁊ illa locuple
tioꝛ facta eſt habes actionẽ. Nðſi
ggdẽ emiſtiꝰmu ⁊ tibi tradita eſt poſ
ſeſſio:tm̃ auteʒ nomẽ inſtrumẽto
vxoꝛisquõdã tue ſcniptum eſt:tves
geſta potioꝛqᷓ; ſcnpptura habetur
Si veroab inicio negociũ vxoꝛis
gerens oparaſti :noie ipſius ſpti
actione:nec illi nec tibi queſiſti.
Dũq; tibi nonuis necilli potesꝰ.
Quare in dñij queſtiõe ille potioꝛ
habet᷑:ni poſſeſſio a dño traditaꝰ
ſt. ¶ Sem. aa. gerũcio.

reſponſum.

Kk ¶¶Cõ paſti.ſine mãda c m ꝑ eosꝗ negocia tua

nẽ p eos vel quibꝰ illi dederit mã
datũ:adi cõpetentẽ iudicẽ ꝗ ſcðᷣm
bonã fidẽ quein hmõi cõtractibuſ
obſeruan ſolet ſatiſſieri ꝓuidebit.
em. aa. valentine.
MHi aliena pecunia cõpat:
põ ei cuiusnũmi fuerunt:ſʒ
ſibi tã actionẽ empti q; dñiuʒ:ſi ei

. WWESrn e du. Zu dic ꝙ er i
fuerit tradita poſſeſſio: qnit Quz urif Zein naſt
itaq; de rebꝰ cõibus fratrẽ patrue dñium. nt ⁊ ff de
lẽ tuũ quedã cõpaſſe ↄtendas: de dolo lLdeeganter.
tuapecunia hũc cõueniẽdo facdes deſide inſtrul.
cõſultius. Mã in rem de rebꝰ ab ens Se auõ ob
. igatõ nõ Zbitur
eocomparatis:tibi contra eumpe ( poſſelſio 2do,/
titio non competit. miniũ tranſfentur
ISZem. aa. ruphine. eiernei.
⸗ . „ 1 luris e.
VDil ꝓhibet altero' pecl- vñ er iimo to
niã numeranne: in aliuꝰ vel obracunaſciur
vtrinſqʒ cõtrahẽtis conſenſu: vel gode baſo,
certevenditoꝛe tm̃mõ nolente do q; ſine obligatio
miniũ trãſferri. Eo etiã manifeſte ne queni: ut ar ff
21 de pf ex qui.cau.ma.l⸗
cõſtituto:ut inter abſentesꝑ me deniq;.
diã pſonãvel ꝑ nunciumvel ꝑ epi
AIm p eos

ſtolã talis ↄtractꝰ ꝑfici poſſit.

lio quãtũ ad ꝓfe
rãt contrahentibꝰ tibi queſita eſt innt deſn ir.
actio:vel perte vel ꝑeũcuimãda S.ſiue .
ueris. Sin vero ſui iuris cõſtituti H
ſm mandatũ tuũ hũc cõtractũůha vendendi vi r 5
buerit:ac ſibi ẽpti queſierũt actio de reiven. qtiens
Sed qualiter in

dñio erit potioꝛ
cũ gctus i nulliꝰ

pſona teneat: vt

bic.⁊ nuda tradi
tio non trãſferat

dhium. vt ff. ð ac

qui.re.do.l.nũq;

Rñ.dic dñ ij id ẽ

poſſeſſiõis.ſic. ff.

de vᷣb ob. l. inter⸗

5a8. q:

to vel etiã cũ mandato
ſʒ tñ ꝓcuratoꝛis nõ nũ⸗
cij recep erat offm̃.⁊ ipſe
nũcij ⁊ non ꝓcuratoꝛis
cõcepit vᷣba in emptiõe
ſcz ſic vendis illi.

gerebãt olei materiã te cõꝑalle cõ
tractuſq; fidẽ pᷣcio ſuſcepto mupiſ-⸗
ſeuenditoꝛẽ ꝓponas:ſiquidẽ ex
eyipto hisqui iuni tuo ſubiecti ſue

Derebꝰ aliẽis nõ alienã. 7 de phi Nultt ece, .
bita rerũ alienatiõe vel hypoteca War abroluſi

Lpſius.ꝑ hec vero
s vroꝛi mee. m Actionẽ. aliud eniʒ in nũcio eſt. n hooͤt
nota qð poſſum nolo:⁊ dõ volo nõ poſſum.ſic ⁊.j.de dona.l.ſiue emã
cipatis. ⁊.j.de iure do.ſi genero. Itẽ no.ꝙ oĩs nũcius eſt ꝓcuratoꝛ lar/⸗
ge. ſʒ nõ cõuertit. vt. ff. ꝓcur.l. i. F.i. Hic tñ ſtricte accipit᷑ nũcꝰ:⁊ eſt nũ
cius velut pica ⁊ oꝛganũ dñi:⁊ in ꝑſona dhñi debet cõciꝑe verba ctus
⁊ dño queri dicit᷑ ꝑ ſeipſum nõ ꝑ aliũ.⁊ cõcipit verba ſic.vendis illi.ut
ff. de cõſti. pecu l.qͥ aũt. S.ſi.⁊.l.ſe.⁊ de ↄben.emp.l.i.S.ſi. Si aũt dicat
nunciꝰ. vendis mibi.⁊ ſic in ſua ꝑſona cõcipiat vᷣba vʒ ut ſibi qraf.ſʒ
dño tenet᷑ mãdati ſᷣm. b.q̃ſi male fecent mand atũ.ar. dicte.l.ff. de ꝓcu.
l.i. F.i. Si aũt eſt ꝓcuratoꝛ:tũc verba ↄᷣctus dʒ cõ cipere in ſua pſona ⁊
ſibi querit. vt.j.l.pxi.in fi.⁊ decõſti.pec.l.eũ qui.S.iul.ſcribit.in fi. ſʒ do
mino cedere tenet᷑.ut.ff.ð acqͥ. poſ.l.poſſeſſio quoq;.ꝭ.⁊ ſi poſſeſſio. Si
aut in ꝑſona dñi nõ valet ſibi.qꝛ nõ vult:nec dño.qꝛ nõ põt. Alteri enĩ
ſtipulari ⁊c̃. vt.ff.de vᷣb.ob.ſtipulatio iſta.S.alteri.⁊ ſic hic loquit᷑.ᷣ⁊.ff.
de ben. emp.fundus.⁊ decõſti.pecu.l.ſi filio.S.i. Sed.?ID.dirit alterni
p alterũ queri vtilẽ actioneʒ.ut an. ff.de act. emp.iuł.S.ſi ꝓcuratoꝛ.⁊ qð
bic dicit intelligit᷑ nõ querid ño ſcʒ directã.qð non placet.⁊ in.d.l.iul.iõ
eſt qꝛ dabat in dñm ytilis inſtitoꝛia. yñ iniquũ erat: niſt ⁊ ſibi darekl ex

r CQui monaane
IIRKur aloran 1 Sn ris.i.mandabis.
AMMpr. alexan. Canciano. puts pcuratog
2 gde qs eſtifi.
adi cõpetentẽ 7. 8 Mabuerint. ſuo noĩe. als nõ vz. ut. 6.

l. ꝓxi. t9 .
vkredant aenesez venditoꝛẽ cui vis.ut hic.⁊.ff.deuſucapi.l.pi⸗/
gnoꝛi. .ff. ð acq poſ.l.poſſeſſio.S.⁊ ſi poſſeſſio. ⁊.ff.man.l idẽq;
§. ſt cui mandauero. Itẽ no.hic ꝙ ex alterius ↄctu alteni noõ quen/
tur actio.lʒ.m. dixerit h̊ verũ de directa. ut ⁊ diximꝰ.S.e.l.ꝓxi.
Vi aliena.q̃rit.vt.S.e.l.i.diximus.⁊ facit.j.de diſtract.pig.
ſi maritꝰ.⁊.ſ.de pig.qᷓ;uis.⁊.ff.ꝓ ſocio.ſi quis.
De rebus.i.de pecunijs cõibus.
cio vel cõdictõneſine cã:vel alia generali condictöone.
5 Konſultius. ꝓ ſuo poſitiuo ponit. ⁊ ¶ õ competit.niſi ſit
ſocius oĩm bonoꝛũ.ut.õ. cõia vtriuſq; iudi..ſi patruꝰ.ſᷣm.b.qð
nõ placet.immo ad cõmunicandum agitur:vt ibi. .Y
bil. altero.i.ꝓcuratoꝛe qͥ ſcienti ⁊ ignoꝛanti dño querit.ut
ff. de acqͥ. re. do.ſi ꝓcuratoꝛ. ſiue ergo ambo boc geſtiant ſ⸗
ue vnditoꝛ tin mibi acqͥnt. ut bic. a. ff. de dona.l.qͥ mibi. idẽ ſi ſo
lus ꝓcuratoꝛ hoec geſtiat.ut.ff, de acqᷓ.poſ.li.. bec que de ſeruis.
ſecus in neg. ge.qͥ nõ acquirnit ut ff. deneg. ge. ſi ego..

Ael aniopcre⸗ enĩ eos cogere actione mãdati

1Coͤueniendo. ſen·

—

Mluſis
ls öſot
1

Bſtb

ſ

b demn
Nvoconon
4 N
AR UN.

iſ

aiſtin

eztugn

Na.,

Nif
tſoſs be
iabiu
bhep
iit
ELſeſni
örlliup
Clet

gioniso
ſtitſcd
ſietic

ufde⸗
ens in
onl
((natl

lngte
iuae
Pynt
licgin
l.
(aid
A
Mbegi
Mli
(pti
Mlͦd
foci
Mlere
Met
täle
rfler

ließe

Alte
(odere

tcheſcl

ſten

((Fn
ſ

8dee

lnencä
rlr

odte⸗
n
ue
he
Ee
enn
Nen

ſee
V N

C

Quartus. De rebꝰalie.nõ alienã.

iezi ¶In aliũ. cuius noie empta eſt. c ¶ Atriuſch. ſ.tã e qui pꝛte cõdẽnandus. nil ergo debet cõſequi. vt.ff de euic ſt rem. F. ſt duple ? de
ntg ciũ numerauit q; vendentis. d C. Cõ ſtituto. ut. ff. de ben. reg.iur.qð quis.in fi.Rñ.hanc culpã nõ põt ſibi venditoꝛ impurare cũ
bltzn emo. l.i. ¶fi. ⁊.5õ. de cõtrabẽ. emp.l.i.⁊ inſti.de ob.que ex dctu. ex ea lucrũ ſenſent.i.rẽ.vt.ff. de iure dot᷑ cũ in fundo.s.qð ſumulee Sien
☚ Rub. Derebus alie. æc. Audiſti alterius factũ non ꝓdeſſe: au ſi omiſit excepnonẽ ⁊ ſic ſcienter reddidit.ergo nõ dzʒ repetere. vt.ff. ð cõ
innttin di modo non ahelſe. . di.inde.l.i.que eſt õ.ſo, bic bʒ emproꝛ actionẽ ex enpid 7 aperonen.
gliit ͤ pꝛe iat. .lM vyvy reſtituedo rem ſole⸗
enin iugicfack Ipꝛeſidi ꝓuincie pꝛroba ris vti qnti tua intereſt potenser- vemanerergo ſibi acri
nuti endã fidẽ ut ꝛ.ff. tũ fuerit:iulianum nullo periri. I Dem. aa. Affabio. m arime cu ſciat ius ſuũ
Ch de ꝓba.quinqus iureſmunitũ ſeruos tuos m Ancipia pf̃is 9 funduma vbiq; durare. vt. ff. qᷣbꝰ
bozhere olinta. —b. e . * mo.pig. vel hipo.ſol.ſi⸗
R f Jure dñij. uel ſcientibus vendidiſſe:reſtituereti &EBphilippo ↄduxerat: ſuccel cur . no vf. led in l. cõo⸗
Nalu uati.⁊ hoc pꝛeſu/ Kicgndruleliit eGrii ſn e bitis in ſchuri mater . nad dãdo: ni⸗ ſolucd Paͤir ni renang
nnnm mitur niſi Hri ꝓ ciñ coꝛzu iulianũ tibi ſoluere iube- hil tibi aufcrrepotuitł. Ideoqʒ ſi Itẽꝛ ſi oppoſuit ⁊ nõ
na niſi Zriũ 1 . 5 ſi oppoſuit ⁊ nõ
j. . . ſB *
nſe it . I Mor. gon. grecie. tiimaio xCv.amis effectus aben Srennne deniere.
ütnii nis Ueiuerbũ *S ſtrahente marito rẽtui iu⸗ negociũ geſtũ nõ feciſti ratũ: obla l.ſeda ſi erceptio. nec pt
unin barionis ad boe & ρ1s: ſicſenſum nonei acco todebito ſinõhiclocatoꝛ iure pi- erkord eren leia⸗
Nte t: „O T. . . . „ .
undlii bü ſcie. ⁊ niſt pꝛo⸗ mocdſti : H ſigillo tuo venclitioni gnoꝛis obligata ſibi vendidit:pe- fdelenſt buus pluriũ.
gidinßt bareturſcia igso iſtrumẽtũ fraude cõqueſitaꝰſigna⸗ eris. ¶ Dem. aa. egro. K.i.

hltiri tantes umeren geris: eiuſmoditamẽ cõmentum Ancipia. ꝓ debi

loe fundũtuũ pr̃᷑ poſt eman
deſdchlien tur. ut. ff. de ꝓba. . . —e. n —E 1 4 ꝓmercedibꝰ.acc.
n H enton vſncolen ſubſecuta cſerione⸗ e leie eo i vt a,5, ri
Utli n nni e. Fnon ſolum. Uel longi tẽpoꝛis plcriptione mun venude it:neq; ei ucceſſiſti neq; ven. l.mater.
diiungtfte g ¶Semoſ. ſi mu i e N aN ſtie To irſ⸗ 3 1— Ee 35 ¶ Debito. qð bz locuʒ
nhineti pilli: exactoꝛ hu⸗ tatem poteſt. U Pr. dioch. et nitus eſt tibiagenti eum rectoꝛ ꝓ ſ.dep̃di.mũ.l.vtere.
deſteiſnli Diloꝛum Pu ea⸗ . mari. aa. 2? gra. valeriano. uincie: reddi effic-dccet. a biige pfetuo
pionẽ.et in credi e e Er 5. ſi
Weefellk Endtneiſaccecen heil. Wn. aa. Kufo. vacbigliſf. .
Pheſchin b e Oaierbus. . tario iire: pfect recte venditõnẽ Emo resad te ꝑtinentes Jlundũ. queʒ pj
n baberentine nen eſcindere ac dñium reuocarenõli ¶ õobligatas:ſibiꝰ:necex of t val diea. iiinn
bigniti dendi. aza. cet*. Sed ⁊ ſi hic er pſona ſua vẽ' ficioi vendendi ptãtem habẽs di ⸗ ꝛ m boc dic. ſec ſi an⸗
ſc ABRre dicet: vel exceptionete doli. m. ſi ſtrahẽdo ꝗcqztibinocere potuit e ol mancſpatez.
ne ci tuo noienõͤ ſit bane adeole nawel entcr⸗ . õ coRtomegetbepeaf
ſoſnicti facta uenditõ vñ re:⁊ ſideſenlione moſtrata volue ncimus ſuue lex aliena-⸗ ſert dñs.⁊ ſic poſſet alie⸗
Ccicun car. ſi ſeuus. ⁊ de nego geſt. ſi pupillus.5. ſed ſt ego.niſi in ſubſi auũt. Acl dic idẽ ſi ante. vtj. debo.ma.l..i. d g Conſentiente. aliter
denih. diũ rep̃ſcriota vel vſucapta. ut.ſ.e.ſtati. uel pempta. ut.ff. deneg. ſi te volente.vt.õ.ſi aduerſus do.l.ij. e ucceſſiſti.alias ſi ſuc⸗

inn S.de rei vẽ l.mr.⁊.j.ſi ven.pig.aga.l.ſeruos.⁊. ff. depoſitiſed ⁊ ſi
sm nõ ſit beres. ⁊ de neg. ge.l. fi. . j. ti. i. l. i. Hl
W 4 AIſtrahente. nõ accõmodaſti. licet tamen maioꝛ eras.
nulche p Cõq̃ſita. qꝛ dicebat vir ſelocaſſe.vt.S.plꝰ va. qð agi.
Genef fi. vel qꝛ dicebat eſſe epłam. ⁊ ad hoc.ᷓ. de ꝓba.i.cũ pꝛecibꝰ.Et
nnimne ſumea cõtranio.ergo ſi ſciuit apponẽdo ſigulã videt᷑ baberera tũ
alice qð eſt notandũ.vt. S. de epiſ.⁊ cle.l.ſt qua per calũ.⁊.ff. rẽ ra. ba.
Kin ⸗- Lbne ſatiſdatio.ſed ar..ff.de pig.act.l.gaiu .
anini Enditrici.ſucced enti.i.beredi venditnicis qͥ ſuccedit iure hbe
W editario. rRecte. dupliciter põt intelligi hec lex. Hã vẽ
edlrun ditrix nõ dña ſuccedit dño rei.⁊ ſic ex ſua pſona.ſ.nouo dñio vult
vendicare. Uel verius eõ dñs rei ſuccedit venditrici nõ dñe.⁊ ſic
tenendn ſm vtrũq; modũ nõ dña vendidit.⁊ ſᷣm caſum babes.ff. de euic.
in l.ſeia. ſed pꝛimꝰ eſt in. l.vedicantẽ. ⁊ cõſtrue diuerſis modis.
mnpli 8Hon licet. ea rone.qꝛ res nõ fuerat defuncti m quoſdam.
m nde PFenone rHctes exceptione doli. u Expiri. actione
empto. põt etiᷓ agere ey ſtipulatu ad duplũ.vt ⁊. ff. de euic. vẽ⸗
inine dicantẽ. ⁊.l.ſe.⁊.l.ſeia.⁊.j.de lib.cã.l.ſi ab eo.⁊ de euic.i.ſi ſine.et
hein, . de reiven.l.cuʒ a matre.⁊ de reſti.mili.l.q̃ a pre.x aliud in bere/
rbeſei de fideiuſſoꝛis q ſuo iure vendicat.j.de euic.l.fi.nõ aũt ipſe fide/

geſt.l. . M. tñ dixit ante vſuca. cõpletã d ari actionẽ neg. geſt. vt
no. S. dereiven.l.mat᷑. ⁊ hoc cuʒ a nullo bẽt cãm is qͥ vẽdidit.vel
babet ſed lucratiuã. alias ſi bʒ.ſed nõ lucratiuã:cũ iĩ abſit quã/
tü adſit nõ tenet᷑ ad pᷣciũ etiã in ſubſidiũ.vt.ff. ſt cer.pe.ſt eũ ſeruũ
K Igrauerint. qꝛ ſe ꝓcuratoꝛè dicebat. l Kacthl.vſucapioe
m Pꝛeciũ.in ſubſidiũ aget ꝑ actionẽ neg.ge.ff.de neg.ge.l.vlti.
n ꝗ Jubebit. p actionẽ neg.geſt. habẽdo ratũ in ſubſidiũ.vt hic. et

luſſoꝛ. vt .̃e.ti l/ xceptione/ſed ſi omiſit exceptionẽ:ſua culpa eſt

ceſſiſti.vt. v.e.venditrict. f EeI unit. tũc eni cõſirmaret᷑ alienatio
vt.ð.e.l.i.Et ſicno.caſus in quibus res aliena põt alienari.accur.

pſcrip.l.fi.ſecus in f lumine.ut.ff. de acqͥ.re.do.l.ergo.S.alluuio.

4K Emo.pꝛiuatus.ſecus in fiſco vel imꝑ atoꝛe.ut.j.ti.i.l.ij.⁊ de q̃dni.
b 0%

toꝛũ pꝛincipis.vel ꝓcuratoꝛ fiſci.vt.ff.de fur.interdũ.S.qui tutelã.⁊ in⸗

ſti.de of.iu.S.fi.⁊.ff.de euic.ſi pignoꝛa.⁊.ff.de cenſi.foꝛma.S.illam.⁊.l.

cũ poſſeſſoꝛ.S/ꝓ pecunia.⁊ idẽ in ꝓcuratoꝛe ſi bʒ liberũ vel ſpeciale mã
datũ.vt.ff, de ꝓcura.l.ꝓcuratoꝛ cui.ſecus in viro.vt inſti.quibꝰ alie.lic⸗ẽ

ſin pꝛin. ¶Potuit. vt ⁊. . e.l.i. .ff. de acqͥ:re. do. traditio. ſed fal
iin ranbus ſuperioꝛibus legibus notatis. H

ncimus.beclex tractat de vltima pte rub.i.de ꝓbibita ⁊c̃.⁊ nu⸗
merant᷑ bac.l.que cõtineant᷑ appellatione alienationis.ſiue lex ſiue teſta
toꝛ ſiue pactio ꝓbibuerit eã.non aũt ꝓcedit vt querat᷑ an tranſferat᷑ do

miniũ ſi fiat ð ꝓbibitionẽ.tũc enĩ dicas ſi lex ꝓhibeat.nõ. vt.S.dele. et

conſti.l.nõ dubiũ.idẽ ſt a teſtatoꝛe cũ ⁊ eius volũtas ſit lex.ut in aut᷑.de

nup. S. diſponat. colł.iiij. niſi ſit nudũ.vt.ff. dele.i.filiuſfa.S.diui.ſi xo

pactio ðᷣhentiũ ꝓhibeat:nibilominꝰtranſit. At enĩ pactũ ſine traditiõe

nõ tranſfert:ita ⁊ nõ retrãſfent uel tranſlationẽ non ipedit.vt.S.depa⸗
ctis.l. traditionibꝰ. qð fit in vltimis volũtatibus.vt de facto fcã aliena

tione redeat dñium in euʒ quẽ teſtatoꝛ voluit ſine aliq̃ traditione. vt.ff.
de le.iij.l. pater. S. quindecim. nã ⁊ tranſit ſinetraditõne.ut.ff. defur.l.a

ticio. Alij dicũt idẽ in ꝓbibitione q̃ fit pacto vt dñium non tranſeat.ar.

bhuius.l.que bic pariſicat.ſed certe nõ in boc parificat:ſed in eo ꝙ conti
neant᷑ appellatione alienationis:vt ſi fiat cõtra agat᷑.vel reiven.quan
do lex vel qñ defunctꝰ ꝓbibuit. vel condic.ob cãm.qñ pactio.vt.S.de
condi.ob c,l ea lege. Itẽp eis./j.ſi man.ita fue.alie.lea.ſed ſpeciale in li

Dibi. qꝛ tũc põt vendere ex pacto vel ex lege.ut.j.deiure do.l.fi. rpetan.
i Ex officio. publico vł pꝛiuato ut tutoꝛ curatoꝛ executoꝛ. exactoꝛ tribu⸗

bertate:qꝛ poſtea nõ poſſet reuocari.vt.ff. de mino.ſi ex cã. §. aduerſus.
Vel ideo ſpãle qꝛ ꝓpter maleſicia fiunt bmõi ꝓbibitiones que expedit
puniri.vt.j.de penis.ſi operis. Vel ea eſt rõ:qꝛ pꝛobibita alienatione vi
detur cogitatũ de facto. ſed ꝓhibita manumiſſione videt᷑ cogitatũ de el
fectu bñficij. vt. ff deſer. expoꝛ.ſi venditoꝛ.Alij aut vt no ſit õ dictaʒ.l.
ea lege.S. de condic.ob
cãm da.dicunt.aut fuit
cogitatũ de facto ut tũc
tranſferat᷑ dñium:ſed a⸗
gatur ad intereſſe. Aut
de effectu trã ſferendi do
minij.vt tũcñ trãſferat
dñiuʒ. ſed alij diſtiguũt

tioneʒ inhibuerit:ſiue teſtatoꝛ hoc
fecerit ſiue pactio cõtrahẽtiũ hoc
admiſerit: nõ ſolũ dñij alienatõeʒ
uel mancipioꝛũ manumiſſionẽ eſ⸗
ſe ꝓhibendã:ſed etiã vſuſr.datio

vn n naden on néuel h pothecã uel pignoꝛis ne
dendo mm̃ apponat᷑ ꝓ pum penitus phiben. Sim liq;

hibitio:vt tũc nõ tranſ⸗
ferat᷑ dñium.an in bẽ
do tm̃ ut tũc tranſferat᷑.
Et inducũt ꝓ ſe qð eſt
ff. de act. emp. ſi tibi.⁊ ð

mõ ſeruitutes mime imponi:nec

histm̃mõ caſibus inquibus cõſti
tutionũ auctoꝛitasivłteſtatoꝛ svo

ſer. vr.pꝛ edi.l.ſi binarũ 205 . — tt EL A . Ee,
ſei ete di ioquit de luntas vel pacrionũ tenoꝛ qaliena anteq; ci diuigũdo iudiciũ dicte pios velpſenpno.
dam pacto iponende? tionen interdixit aliqd tale ſien ꝑ tur: m ſocio nõctiã extraneo poſ- 1E arbuinun
uitutis: qð ante traduõ ſſeri . ſe diſtrahi ſupple vel nõ co⸗
nẽ ĩponi nõ põt: cũ ſua mniſeit. e diſtrahi. ”” ueniẽdi. ⁊ dic ac.
Sec illad magis vile Farnon bclloclo, P ne gain tuã militů bocſpꝛoptepo
tur obſtare. qð eſt in au/ nulla vſucapionis pꝛ Ytis: er! us alienare non tuit expediri. als
ea nree. rogatiua uel Wuuanſile. potuit. Eiꝰ aũt ꝑtẽ pcio ſoluto ———
. . Ix. „ — 2 IS. a 114 . I 4 ge. li ab vno.
te ibi nõ ſolũ pactũ ĩpe tij pᷣſcriptio emptoꝛẽ poſ tibi reſtitui poſtulare:nec militani Z dix. 5. fa. berc.
dit alienationẽ: ſed gia ſeſſiõis quã acoheredibꝰ patmi Grauitati conuenit. l. in familile.
„ hibi . 1 . *ι . 7 . . — – 6 . 35⸗ ₰△
ls vbibino leis d p nn diſiract ſuggenis Pportione 1I Dem. aa. olimpiano. 4 Miumm n
alio caſn.rt in dun v n munit in . actioꝰ incolumisꝑ Jmace nie n. Vln ps 4 S“ pꝛi
ceat ma.⁊ a. in pꝛin. co r 1 ,Pr abſorcir⸗ qa nelcienti coia tri⸗ nuilegiũ. qð eſt vt
euerat. Aut ſi receptũ iusſecuri⸗ pꝛia cũ fra .
la.viij.vbi ergo pactuʒ ed Ker 1— 1 N i. I- occaſt d
non coadiuuat᷑ ſpãli le/ tate emmptoꝛi pſtitenit:arbitriũ eſt bus tuisp clia diſtraxiſt i:lʒ nullũ . ni kord p 66
ge nanll dñium. vt di / tibiliberũ cõueniendi eos ꝗ/ꝓ poꝛ inſtnumentuinten⸗ ceſſerit: nec quic ſit vend ere. vel
crum ſ. . nione tua ſatisilliciti uenditionem &; ſpalliter cõuenit: aliene poatio Prn velgtmmos
e/Sueler vrler iula, celchraucnint. nis euictione ſecuta: quãti intereſt quaés. vſ ve.
fundi do.vt inſti.qui ir. Ji
glie. li. in pꝛin. Ites ſup Bem. a. therentiano. emnptoꝛi ſolues. re.fiſc.l.i. i.x. Si

bus minort, veff de II Mltu intereſtvtru cohere
re. eo. qui. l. i. Item ecdle des tui poſſeſſionẽ cõeʒ di

ſanc ec iubemnus. ſtraxerũt: an vero fiſcus cũ ꝑtis do
d ecert. vt vetãdo àd minuseſſet ſoliditatẽ iuxta ꝓpꝛiũ

glien ari extra familiam
vt. ff. de le. ij. l. cñ pf. F. lſi
bertis. ⁊. j. de admi. tu.l. tutelã. a.ſ.qͥ nò poſ.ad liber. perl.ij.⁊ de teſta.
ma.l.contra.⁊ de fideicõ.l. voluntas. ?ò
e Admilſenit. qꝛ boc pacto vendidi ne alienares.ſicut fuit.S.de condi.
ob cãm..l.ea lege.⁊.j.de pac.inter emp.⁊ ven.l.fi.⁊.ff. de verb.obl.ſt ita

emphitheoſcos cẽtractus: niſi in AMpr. diocl. 1 max. euſebio.

Mpr. ſeue. ? anto. publice.

k. ¶ Interdirit.l. gñaliter. l Ver miſerit.ſ. ſpãliter in aliqua

mention? facit de vſucapione.Ael qo dicit depoſſeſſione
ad mobiulẽ rem ⁊ ad immobilẽ pòt refern. accur.

n Patrui tui pa

ſoua vel caſu. ¶Rub. De cõium rerũ allenatione.
I nulla poſſeſſionis.⁊ rerũ mobiliũ q in ea erãt ꝓpter q̃s

pꝛiuilegiũ vendidit. Etenim ſia
fiſco facta ſit venditio: fidem eius
infringi minime ratiõis eſt. Si ve⸗

q̃ patruus ſucceſ
ſerat cum quibuſ
dã alijs cũ bus

rocoheredesſoliditates vendide⸗ HH
rnt:licet emptoꝛ ab his delegat? res cõis.
Oi Ec A Rritt. cin ° In r actio. q̃
pte; pij liſco ſoluenit alteraqin *ſz longo i
cautioneʒ deduxit:tñ poꝛtioni tue reiollit vt. j. in q

ea vend tio non põt obſiſtere. bus cau. cel.lon.

Jer . tẽ. Sed cõtra j.
ZAlſotibi ꝑſuaſum eſt cõis etilonius. ſz ibi
dij poionem ꝓ indiuiſo ſolag

. .. . „ aüt nullaʒ babet
Rem alienã gerentibus nõinter. ibi ptẽaut ſuam
dici rem̃ ſuarũ alienationem. ſedtoeſe tloel
5 * 8 Pp.
fi. Si ſciat alie⸗

iudicet dño.nam
„è G ſſi ideo pꝛeiudicat
qꝛ ptem babet. ergo ſi partẽ nõ babet non pꝛeiudicat.

t ¶ Goluerit. ⁊ ita videbat᷑ cõueniẽs venditionẽ non poſſe inffin⸗
gi. qꝛ pᷣcium fiſcus babet.vt.so.ſed tamen ſecus eſt. vt. ff. de vſur. le

cum quidam.S.ſt debitoꝛes.. ff.de iure fiſ.l.ſi fiſcus.

quis.S.ea lege. Sed in hoc õ ff. de pacl.nemo ſed bic non dicit de effe⸗/ —Aubo. vſua ſum eſt. vt. S.de ð bẽ.emp.l.dudũ.⁊.ſ. deiuf do.
Lante diuiſtonẽ. — P.

ctu pacti an valeat velnõ.ſed pacto appoſito q̃ ↄpꝛebenduntur. an au
tẽ valeatbabes.j.de pact.inter emp.⁊ ven.i.ſi. .
f¶Dñij alienationẽ. qð fit quocũq; mõ tranſterat dñium. vt. j. de fun.
do. l. ij. gPꝛohibendã.a lege cũ lex.a teſtatoꝛe cũ teſtatoꝛ.a pa

nationes cũ vſufru. ſit in re aliena. vt inſti.de vſufru. in pꝛin.⁊ pignꝰ in
bonis debitoꝛis manet. vt. ſ. de pig.act.l.pignus.⁊ ꝑ õ ctũ empbi.non
dicit fieri alienatio.vt.ſ. de iure empbi.l ij.ſed ex inte pᷣtatione loquit᷑ 5
lex. vt in aut᷑. de nõ alie. S. alienationis.⁊. S.qꝛ vero.colł.ij.nã verenon
eſt alien atio. vt. d.l. . ff. de v.ſig.l.alienatiomis. ⁊.j.de fũdo do.l.i. IFtẽ
ad pignꝰ eſt ar.ð.ᷣff. de pig.l. in quoꝛũ.Go. vt ibi.vel dic ꝙ appellatõe
alienationis cõ tinet᷑ pignꝰ:vt h.ſed appellanõe veditiõis nõ vt ibi.p.
UAuct oꝛitas. Hã ꝑmutit alienari rẽ dotalẽ ſi mulieri expedit alienari.
vt. f. de iure do l.fi. uẽ r eccleſiaſtic. vt.ã.de ſacoſanc ec,. aut. boc ius
Irem rem minoꝛis.vt.j. depꝛedi.mi.l.ob es. .

cto:cũ pacto ꝓhbibuerit.ac. b ſAel bipotbecã. benõ ſunt vere alie/ ℳ Onionem tuam.ideſt tui.
eſſe d

uiſionẽõ. x¶ Anteq;. cõi diuidũdo. poſt acce⸗
ptũ nãq; iudiciũ ſocijs nõ cõſentientibꝰ alienare ꝓbibetur. vt.ᷓ.

coòi d iuidun.l.i.ſed in famił. herc.etiã poſt motã co rouerſiã. qꝛ ſi

mile eſt petitõm beredita᷑.vt.ff.depe.bere.diuꝰ..l.ſʒ ⁊ ſi lege .
tionem in boc ſe.con.
JNʒ Eius.i.fratris nõ milij. a & Pꝛe
edebes. b ¶Brauitati conuenit. vt ⁊.S. coia vtriuſq; iu.
l.ſi fratres. 2 ar. S. de reſcin. ven. l. rartaas. .
maioꝛ.neſcienti.qꝛ ſi ſciuit non tenet᷑ aliqᷓ actione. vt. ſ. d,
euic.ſi fundũ.niſi ſtipulatione ꝓſpexerit. vt. S. cõia vtnuſq;
iidil.ſi ratres. ⁊.ff. de doli excep.l.apud celſum. S. idẽ labeo ſen
pſit. Alij dicũt etiã ſcientẽ agere ſaltẽ ad pci.p.l.ff. de ac. emp.l.
ex empto.S.qͥ aũt. Qð nõ placet.⁊ in alio caſu ibi loqutur.
d Loͤuenit. agit ergo de euictione:ʒ nõ cõuenerit. vt ⁊.j. de euic,

l. nõ dubitak, 7.ff. de einc.l. ij. 2 fac 5, de beu. emp.l, nõ idcirco,

truo hic ſucceſſit.

euulu

tẽp.pᷣſc. heredita H’
p Jus i. vſuca⸗

nã no puto ꝙ pᷣ⸗

ꝛecio.qꝛ tna contentꝰ

—
☛ =
S=

itkign’
rrttff

Miatded

ſonpi⸗
(fpons
ihtſo of

flntiſtoo;
Aet)co

(Wnſtun r
Wöles.
Glluͤ
lceigin

Aligii

EEinic

“ Niſllii

ſſftegs

eemſſit

ufheri

ſillecr

t
oer

uoltenſa
ſ .

tii
(Noſmeoan

opkn.
Etmte

lppeſti
nicien.
gktſ e
NKöilt
eſfrſeen
itpetſie
bei
eggeſehne⸗
tdipſalean
fonte

= = = –
= – = =
SE = - = -
=☛ = = == =– =

*=
=
=
=SS—
=
S=
S=e
=

MQuartus.

e¶ Enptoꝛi ſ. conuentus actione ex empto pꝛo euic.
ub. Kem aliena gerentibus ⁊c. ſed tamen tutoꝛ cor ucere ve
tigal a fiſco non debet. vt.j. ne tu. vel cu. vec.cõ.l.i.⸗

ũ habẽt officij.

te obligata pupil

b ¶ Dua cã.ſ.pignoꝛis ſunt enĩ taci

( eſt. vel curatoꝛibus.⁊ multo minꝰ ꝓcuraroꝛibꝰ q pꝛiua

gdminiſtrata vel

⁊c. Quia in vẽdi
tionib? varia ap⸗

Deaeane CN
gerei boc p
eit fj dele. com reret᷑:ſi nõ pcariã poſſeſſionez tra⸗ t
ies p dicere diſtin Qidit: rei vendicationẽ non habet
cionẽ pactoꝛum ſed actionẽ ex vendito.

l.in bone.
n g ſfertin eret. i. re

u a.p: . Oneſtinterdictũ tutoꝛi
offio. ao dicir ¶A bus vel curatoꝛibꝰ ? ſi er
de alienatiõe idẽ eotitulo iudicati debito⸗

eſt de obligatiõ

vyt ſubijcit. *α¹nt oſtituti: cũ ſua cã ꝰres ſuaſ

iOuere. vta.f. glienare. Motuit ergo curatoꝛ tu⸗
. l. „Ne — — — .
eneleem . us fundũ ſuũ cũ ſuo onere obliga
ſidebitoꝛ. ⁊ deꝰ⸗ re ſiſconr̃o:nã et pꝛiuato potuiſſ̊
ben. emp.l. aliena ”WM
to. Bepactis interẽptoꝛemet uẽdi-
k Woiſſer vt toꝛem compoſitis.
Eao mpig Oee e
dipoſho offo 1L 0 r. anto. diotime.
tutoꝛ anteq; ro=nẽf ſ ea lege pdiũ vendidiſti
fdoar c ſſeoz, vt niſiintra certũ tẽpuspᷣ
fal. ſi adbucviuit iũ fuiſſ exolutũ emptrix

ille cui tutela eſt / qarras Pderet dñium ad te ptine

frö fal.li 5. tro I AMpr. alex. a. cariſio.
res. Sed ſi cũ pi
uato tenet᷑ crimĩe ,
ſtclionateo ſub eꝰ vendiderũt: ut ſiue ipſi
ſidianiũ eſt. vt.f.ſiue heredes eoꝝemptoꝛi pcium
de cri. ſtel. l. iij. T.. =⸗ lintr. tpa obtuliſ
ſir ii depig. ac. qucũq; velintra cenatpa obtuli
tutoꝛ §.fi. 7 cn ſent reſtitueret᷑: teq; ꝑato ſatiſfa
a eeai cere cõditioni dicte heres ẽptoꝛs
Ain pꝛio cre. luc. Mon paret ut cõtractꝰfides Puetur:
lel ſi ponoes actio pſcriptis verbis uel exvendi
Iſub. Depacj 10 tibi dabit : habita rõne eoꝛũ q

poſt oblatam ex pacto qntitatẽ ex
eofundo aduerſariũ ꝑpuenerũt.
DHem. aa. felici militi.
Miealege ? pdiũ vẽdidit
t niſi reliquũ pᷣciũ intra cer
tũtẽpus reſtitutũ eſſet ad ſe reuer

inter emp. ? ven.

ponunt᷑ pacta:iõ
dehis dicit kpo⸗

miſ. l. ð lege. ⁊ po

quõ no.S. pac,

ADem. a. iuliano.

ſtitueret tibi.ſilis etxpoſitio ponit᷑j.de do.añ nup.l:.ſi cũ añ nup.
7. j. deiure do.l.etiã ſi nõ.⁊ eſt ad b.S.ð trãſac.ſi ſup. Et ſic patʒ

ꝓ nõ eſt pactũ.l.cõmiſ.vbi ipſo iure redit dñiuʒ.⁊ fit ꝑ bec verba

res ſit inpta. vt ⁊. .̃.l.cõmiſſoꝛie. o ¶ Geruãda. ꝑ actionẽ ex
vendito ĩfoꝛmatã vel pᷣſcripi ᷣbis.vt ⁊.j.l.ꝓxi.⁊ eũdẽ caſuʒ ba

liij. Ité facit. S. de cõdi. ob cãm.l.ij. .ff. de le. cõmiſ.l. fl.
Jꝗ fundũ.ea lege.id ẽ pacto.Etno.qꝙ nec h ẽ pactũ.l.cõ.ac.
q Meredes. 5 nõ fuit neceſſe dici. vt.ff. de pba. ſi pactum

Keſtitueret. ſ. fund?. sTeq;. parato. ſ. vẽditoꝛe vel berede
enditoꝛis. t ¶Ex vendito. infoꝛmata. u ꝙ Dabit. ſic ergo

nota duas actiõ es dari ex hoc pacto ĩcõtinẽti appoſito. vt ⁊.j.ðᷣ
Ppſcrip. . rebꝰ. ⁊ de dona.l.legẽ. ⁊ de iure do.l.auia.⁊ de act. emp.
ſi ſteril. .. ſ tibi.⁊.j.qñ dec.opꝰnõ eſt.l.i.⁊.ff.de pᷣſcrip.ver.ſi vi. x
ff.de bẽ.ep.q fundũ, in ylti. colũj.⁊.ff. de pac iur, gen. 5. ſed cum

De cõi.r erũ alie.

Rem alie.geren.nõ interdi.
Dep ac. inter emp.⁊ ven.

nulla. v ¶Oblatã ⁊? ↄfignatã ⁊ depoſitã.vt.j.e.ſi a te.⁊ ff. de le.cõ.
eruenerũt.ad boc eſt.ff. dele.cõ.l.ſi fundꝰ.⁊.l.cõmiſſoꝛia.
Vliea lege.nec hic fuit pactũ leg cõmiſ. ʒ ¶¶ Zradidit. ſed pure.

R

l. fl. x

ONimmiſſoꝛie vẽditionisle
ẽexercere non põt:ꝗqpoſt
pſtitutũ pcij ſoluẽdi diẽ nõ vendi
cationẽ rei eligere:ſed vſurarũpᷣ⸗
ciſpertionẽ ſequi maluitt.
Apr. goꝛdia. a. longino.
i Minitio venditionis ſi pa
cus es:ut is cui vendidiſti

poſſeſſionẽ pdij:pcij tardius exo

lutitibi vſuras pẽſitaret:nõ imeri⸗
tocxiſtimas etiã eas tibi aditopꝛeſi

deab ẽptoꝛe pᷣſian debere. Nã ſi
in initio cõtractꝰnon espactꝰ:ſi ce

peris experiridebere exmoꝛadũta
atb vſuras: tã abipſo debitoꝛe qʒ
rat vſuras: t abipſo debitoꝛe qʒ
ab eo ginoẽm cam empti ſin ſi
dem aſtrinxit de iure poſtulabis.

fundũ parentestui eale⸗ Mpr. camus cannꝰ. aa. nimulo.

Am te fundũ tuũ certe rei

cõtẽplatione inter vosha⸗

bita exiguo pcio in aliuʒ trãſtuliſſe
cõmemoꝛaspoterit tibi ea resnon
eſſe fraudiꝰ: qñꝰnõ ipleta ꝓmiſſi fi
de:dñij tui ius ĩ ſuã cqm reuenti cõ
ueniati. Et ideo aditꝰ cõpetensiu
dex:fundũ cuiꝰmẽtionẽ facisreſti⸗
tui tibi cuʒ fructibꝰ ſuis ſine vlla lu

dificatõne ſua auctoꝛitate ꝑficietꝰ

pꝛecipue cũ ⁊ aduerſa ꝑs receptis
nũmis ſuis nullã paſſa videri poſ-
ſit iniunraoiom.
Apr. diocl. ⁊ maxi.muſto:
Jate cõꝑauit iscuiꝰmemi⸗
niſti.⁊ cõuenit ut ſi intra cer
tũtẽpus ſolutal fuerit data quanti

tas ſit res inempta:remitti haccõ

ſinaũt pcario tradidiſſet dñium apud ſeretinuiſſet. vt.ff. depca.⁊
apiid.S.ſʒ cũ bis. ⁊? ꝗ Aendicationẽ.qꝛ vᷣbis leg cõmilſ.nõ eſt vſus

ſ. ꝙ eſſet res inẽpta.tũc
enĩ benevẽdicaret.vt.ſ.
l. pri.⁊.ff.de reivẽ.ſi q̃s
bac.⁊ eſt ſic.S.de cõdi.
ob cauſam.ea lege.
DOmmiſſoꝛie. non
vẽdicationẽ.põt
ergo vẽdicare. vt hic.et
ff. de reiven. ſi qs. ⁊. ff.
le.cõmil.l.fi. Sed cõtra
ʒ.de pac.traditionibuſ
2.ff de pac.l.ab emp.in
fi. vbi dicit nudis paci
nõ trãſferri dñium. Sʒ
dic ſpãle in pacto.l.cõ.
Ite no.nõ eſſe licitũ va
riare. vt. ff. e.l. p? diẽ. . l.
de lege. in fi. ⁊. ff. demi.
emilius. Itẽ not. ꝙ qli⸗
bet ſuo puilegio põt re⸗
nũciare.ſic.S.de pact.lł.
pe. Itẽ ꝙ q̊ eligit vnuʒ
ex contrarijs: alij renun
ciaſſe videt᷑. vt.ff. de in⸗
offi. teſta.mater.

¶ Aſuran. ex pacto in

cõtinenti appoſito debi
tarũ.vel ex moꝛa.vt.j.l.
ꝓxl.⁊ fa.ff.de donat.cã

moꝛ.l.ſt moꝛi.⁊.j.de iu

re do. impe.l. ij. M
1 Miitio. ſi pactꝰes
icõ tinẽti etiã citra

ſtipulatòez. vt. f. depo.

publia. S. lucius. ⁊.S.ð
pac.in bo.ſi.ſecus in fe⸗/
nebꝛi pecunia in q̃ ñ de
bẽt᷑ vſure ſtipulatiõe.vt
ʒ.de vſur.l.quãuis.
a Tardius.a die Zctꝰ.
puta dabis mibi pᷣciũ

2 vſuras vſq; dũ illud

ſolueris. b 4 Düta⸗/
xat.ſ.cũ nec fructꝰ perce
pit. vt. ff. ð ac. emp.iuł.
§S. ex vendito.nec minoꝛ
eſt cui debet. vt v. S. de
act. emp.curabit. ⁊.S.in
q̊.cau.in integ.reſti.non
eſt ne.l.in minoꝛum. Et
no,.ꝙ boc caſu offi.iud.
petunt᷑. vt.ð.depoſiti.
l.iiij.ſʒ ſuꝑioꝛi iure actõ

nis eỹ eo Zctu vel pſcrnip. v.⁊. S.e.l. ij. c¶¶ Ab eo. ſ. fid eiuſſoꝛe.
d In oẽm. vt ⁊.ff. de vſur.l.qͥs ſolutioni.S.i.⁊.S.mã.poſt. Et dic ideʒ

ſi ſimpłr fideiuſſit ac ſi in oẽm cãm. vt plene habes no.ff.locati quero.
Am te. Pone ſic caſum. dabo tibi ꝓ centũ ſi dederis mibi equuz.

Lontéplatione. dante cãm Zctui. g Fraudi.i.dõno. b .

— . —

pꝛo qꝛ. i ¶ Loͤueniat. imo videf ad itereſſe tm̃ agi.vt. S. de reſcin. vẽ.
l. ea cõditio.que eſt S.ſo.bic duo cõuenit ut aliqͥq fleret qð ſi nõ fieret q;
res reſtitueret. ibi vnũ tm̃. Ael venꝰ bic cꝗm dedit pctui hec cõuentio.qꝛ
als nõ erat ↄcturꝰ.ibi ſic. k ¶ Perficiet.i.pcipiet ꝑ actex vendito.ut
ar.ff. de Zben.empt.bec venditio.S.ſi.⁊.l.ſed celſus.d.i.⁊.l.fundi ꝑtem
2.5. de Zben. emp. ſi nõ donatiõis.⁊.j.dedona.legẽ.vł ꝑ cõdictionẽ ex

b
vt. ff.de condi.ob cauſam.i.fl.accur.

ũtꝑ ↄdictionẽ ob cam. quein ðctibus noĩatis locũ nõ babʒ

MBate ſoluta.i.reddita a venditoꝛe emptoꝛi.

„

Liber

azo dicũt i; pꝛimo venditoꝛi.⁊ ſic ſi ꝑ plures manꝰ ambulauerit

õ ent vrq tibi licebat vſq; ad annũ poſ HSõ 5 Pſtr, mad “ iits
in etls. tu venditoꝛ. petebas eni vtq; tibi licebat vſd . oꝛ eſt potioꝛ. ſicut ⁊ in lege de ſeruo nõ ꝓſtituẽdo dicitur eao
en vſq; ad piennin reddae necunid tergaet E neeſt al. ſen da ents, de pben. emp.ſi quis ſub bac.cũ nõ eius volun R u
3 ps idulgere tate pꝑuenerit ad libertatẽ: ſicut nec ꝑditur duſeng anne Toͤ “ ſien
bic magnũ:ibi paruũ tẽpus petebat. ruir Pine ſed ceſſauit ad tẽpus actio.vt.d.l.qͥ res.S.aream.x eus o
wRteaude Anpio:ts volentis recipere qð dʒ:vt bic,⁊.j.qñ decre.opus di.fur. ⁊ ideo led ce P na obintii ze
non eſt. l.i. occurrit᷑ dico ,B , . 22 ſacram. õ
p oblatione cn“ entöne reſcriptonoſtronon iure miſſionẽ vendicant᷑ in ꝑpemam bAanbt ad ſ iun
tonè † depoſitioné. vr Uentõne reſcripton ont eid elin ank
Vene deiure empbll. petig Sed ſiſe ſutrabat ut iure ſeruitutẽ eadẽlege veniũt: cuʒin ſcum. KS
Ad et. Parte Sen ine r nũciatio⸗ his ciuitatibꝰ cõuerſant᷑ quas con c& Erceverzt. ĩre
inſi., Draz , düij candẽ rẽ retineat: denũciatio⸗ . rcd ſerten,;, i
Eenboret a, dil bi gationis depoſitõniſq; trabẽtes ſuſceperũt. Ante man tur.ut.ſel ſi Uitei
der ara ervon. ie d ooll potesiuri miſſionez vero imciende manꝰ fa-⸗ d Ante i facta kin
vt.. depact...perens. remedio contra fraudẽ pote eed E ideo non fſideꝙ in locis auſb
z lan boneſidea f de ſulere. Dem. aa. z. cc. au cultasnõ denegat : atci bibitis moꝛer. min
pac.! in emptionibus. on. etant᷑ in publicũ. eg Denegak. o uuſff
7.l. iur̃gen. §. quinimo. Lonom. ,.„ P PS em ga.nedineo lure ex pacto re⸗ nhſd
2 S.dereb alle no ale. ¶e ) Eimpoꝛe cõtractus inter I Deim. aa. neclined. ure er haco re⸗ trie
ri⸗ enptoꝛẽ ⁊ venditoꝛẽ habitã conẽ g P Jut manꝰ iniectionẽ habe qnore ſieut ipac. kuiſ
P Pacto. vt 5. pac. in t deree b eapoſte⸗ res cauiſti tibi:iur tuo uti po Lcõmil. m. b. vł ſul
Paraerar dne vſuf. tionẽ integrã ſemariſial capo ſt Zſib oc omiſiſtia penã ſti demu manu inie maſt
Ladaluseen narle eſtnurhmmn ſp⸗ Palanweri qdẽ fico ↄmiſſus? meßin Palnßn. nin
NDBanianen R ita paciſcat᷑ in vẽdi- eſt:tu vero nactus esex ſtipulatu ..lfa G
c iengen cnneet. ſonlis vel alienationis con actionẽ. Inoĩbotqueri?:andnn cru ſt. vt. el pr. ſ
1 Mlouo dñot eptori. tionis vel alienationis con dn nnh⸗ ibenvenent. nalivr.ap. iel
Erince ecen, tracti: ut nouo dñonullomõ lice volütate g Koͤmiſſti ſcs ihul
o, uat tenbenen dito vel alio mõ ſibi I pr. alexan. nouio. iniectionẽ man? lei⸗
imo duabꝰ rõnibꝰ vide gqt in loco vendito ve vel 2 cilla expoꝛtanda venit be Loͤmillus nic
iaenhiese üpaer õ Cen enmmere Inec expoꝛtata eſt:ſed abem ſi facuʒ ſit ꝛ imi
l. nemo. q eſt ð. ied h̊ vy alio mõ humanoiure eũ eumere ein eadẽ ciuitate moꝛante in quẽ fiſcũ ſpectat unb
actũ vt poſſit ageread ſancimuslʒ hoc apud veteres di ptoꝛe in eadẽ cuitate mo. punire d elicta: et Mpe
hrcene fiͦ ſar liena⸗ bit ab at: tale pactũ exntr̃a lege eſſe q empta? mm elractner ſns zweregererelan⸗ rcn
ciĩ ctu. et ſic in te uue fouendũ:⁊ imutilatũ ꝑmanere. legẽ Subea refil lucius. Ae/ n
neni geni bins. Be Frlli multũ eius ĩtererat ne tuit. Ideo additꝰa provſtgto —
