int pireriubſtimtio vu iples. e recte diſpoſueri. eltanrſs arn netum. ſed relictͦ oneonnrar rfilton, dönanonene
int lpin r aluſubſti H Faolagit eſ oren wvedic atos, legati tã nutu ſolo. vt f. ur ieſtameto iez foꝛlan
4 P- ell. bſti.l. poſt s ab adita be Zubſtituti⸗ oꝛes vti edicz talẽ fund i relictiꝑ vẽdi t.ff. de le. iij.l. o licz foꝛſ⸗
fürle ibicaamm ſtil. poſt adit. S ita bered tig. nõ er dicedopereo mern; b vedicationez. vt ij. l. nutu. an
ad mittik aditã. So. itate. ſic ẽ cõ rgo erx o beres meꝰ ſi ¶Binẽdi neʒ. vt qꝛ
Sar remad⸗ bntedie g deſi Srre de puta per ce aſartil baee Rraconedecetaatetipiina nt mas
gt, Poꝛro ſi bere mergämttiſsrr quos ſʒy banefia⸗ i.E dic tns ncuahom ar daahnobe ven talẽ. nor ge nod
64 mitteretur cã lib 3 nõ fuiſſz adi coſtat nõ fuiſſe is. n T le/ no erat ei facil⸗ inũ coͤſuetudo. tinſti. de le.i. ioꝛũq; generum.
i 6 relicte nullo i ertatũ a agem baberet e eſubſtitutos f ar ifaeiletalegen lo aue aclens Pard⸗ d Woſte,
in Ernden tgonnee igen vnaeinlelbete tos:; lle⸗ aitſi gecsa e⸗ iſaſdepbal barr don aug
en Ni ret. vt iſti. mille lib ad i ij. Kñ. cod ide.l. dñ 8 a.l. ſi quis boĩ pit.quia
G velint. lꝛ ſic.. dona. ſanci ydeeo cu⸗ lib ibertates eſſe in poſ.legatari 95 iſſiõis. oli 8. 7.ff. vſuff is hoĩeʒz lib
ſemp inb Aolẽtib. cũ icim?. §. ſinaut. er. bo. adiijci nt ſingul egatari;. bh öls eid nõ poter ru. quẽad. ca.lſi aum.
ae an auloivo⸗ . Siolc er Itẽ oꝝ nõ ſingl aA be go ioibe ierat agi rei ve l.ſivſufm
H icte cautois. tquidãꝗ nò , cü oé6s Itẽ eꝙ aſſimklatl a genen. 1 ſic nõ ẽ cõ legatis 2 fid ven. niſi mitte 5
Eer 8. yt in coꝛ. §. ſi y ¶Moiat? tiʒ moꝛtuo egata ⁊ fideicõ. 6 cõtra iſti. ð ideicõ. põit em̃
n coz. ſt yero null⸗ or tate. vt. ff. teſtatoꝛe traſea õ Sð obl. exr aſt cõ n jlnd
to null eo, mtoerr delelſi wibo⸗ ñiũ. ut. f. de f⸗ nã gfalia dife nge . ſr⸗
igetgin brin.lſei⸗ deide factar ſti,
WM erder

—

vt ⁊ inſti.e. S. noſtra aũt.
ſũt ſed in cãu ſcʒ cũ libe
ratio eſt relicta nõ eſt ne
ceſſaria ypoteca vł alia
cautio cũ hẽat exceptio/⸗
nẽ. vt. ff. vt in poſ.le. l.i.
S.ſi debitoꝛi.ſed actõ eʒ
ex teſtõ hʒ vt liberet. vt

ff. de li. le. l.ſi quis dece⸗

dẽs. S. nũc, ?.l. qð mibi.

m Ra em. tres rões po
ntt qre ypoteca ẽ dãda.
n¶ ¶ In multis. vt i dote.
vt.S.de rei vxo.ac.l.vni
ca. F. i.⁊ in tutelis.vt.S.

de admi.tut.l. ꝓ officio.

⁊ in alijs caſibus quos
babes.ſ. qui.c.pi.ta.cõ⸗
tra.p totũ.Et no. bic ꝙ
pꝓ re teſtatoꝛis datur rei
ven. ⁊ pſonalis.vt.ff. de
le.ij. cũ filius. S. varijs.
4 dele.i. hmõi. .. f. ⁊ ꝓ
eadẽ re non datur ipote
caria cõtra aliquẽ ſed ꝓ
alijs rebꝰ defuncti.vt h.
In caſibꝰ tñ foꝛte vtra⸗
q; datur. vt.ð. ð iur.do.
l.in rebꝰ. ⁊.j.ad tre.aut᷑.
coõtra rogatꝰ. hoc tñ ita
ſi alij nõ ſunt legittime
leg ate alie res defũ cti ſt
militer: ne qð vni datur
alteri denegek. alie autẽ
res quondam teſtatoꝛis
pf̃t eſſe penes legatariũ
vt ſt alicui teſtatoꝛ lega/
uit plura pᷣdia ⁊ab eo re
liquit centum.
o ¶Pꝛeced ẽte. i.ſi nihil

dixiſſet teſtatoꝛ.aʒo.

p¶ Aliquid.lucri pecuni

Ziber

mis nõ detrabitur fal.ex alijs ſic. vt dicemꝰ ſtatim. ̊ et generale põr reli
qui ĩ foꝛma ſpãli ⁊ ſeruabitur qð in ſpãli.vt.ᷣff. ad trebel.l. mulier.S.fin.
.i ndonere chin ad actões cõpetẽtes ꝓ eis. lꝛee¶ Perſonaleʒ. ſiue
teſtatoꝛis erat res legata ſiue aliena.ſed in rem datur cũ erat teſtatoꝛis.

„.

eSuꝑ bijs.i. ꝓſecuritate eoꝝ querelicta

nerei:⁊ nõ ſolũ pſonalẽ actioneʒ
pſtare ſʒ ⁊ ĩ rẽ:qtenꝰ eis liceat eaſ
dẽ res vlłꝑ quodcũq; genꝰlegati
velꝑ fideicõmiſſũ fuenit derelicte

vẽdicare:iĩ rẽ actõe ĩſtituẽda:⁊ in

ſuꝑ vtilẽ ſuianã idẽ ypotecariaʒ
ſuꝑ hijsiq fuerant derelicta in res
moꝛtui pᷣſtare. Cũ em̃ hoc iã iur
noſtroĩcrebuit:licer teſtatoꝛi ypo
tecã reꝝ ſuaꝝ in teſtõ ꝗbus volue
rit dare. ⁊ iteꝝnouelle cõſtitutões
inmitis caſibꝰ itroduxerũt ? taci
tas ypotecas:nõ ab reẽẽt nosipᷣ

ſenti cã ypotecanã donare actõeʒ:

q etiã nullo vbo pᷣcedente poſſit
ab ipſa lege iduci. Siem̃ teſtatoꝛ
iõ legata vel fideicõmiſſa dereligꝗt
vtoĩimõ pſone abeo honoꝛate ea
pcipiãt:appet ex eiꝰ volũtateetiã
pᷣfatas actões ↄtra res teſtatoꝛis
eſſe inſtituẽdas: vt oibꝰ mõis vo⸗
lũtati eiꝰ ſatiſfiat:? pᷣcipue cuʒta⸗
lia ſũt legata vel fideicõmiſſa que
pijſactibꝰſunt deputata.Et hec

diſpoſuimꝰ nõtm̃ ſi abheredefu⸗

enit legatũ derelictũ vel fideicom⸗
miſſuʒ.ſʒ ⁊ ſia legatario vel ficlei
cõmiſſano vel alia perſona quam

arij. vt ⁊.S. de fideicõ.ab eo.⁊.ff. dele.i.l. plane. la.ij. F. fi. .l. ſe. Et ex H
colligit.b.legatariũ ſingularẽ detrahere fal.⁊ ꝓ eo.ffad.l.fal.penales.
F. fi. Ded certe hoc aufert lucrũ.ðſed illud reddit. ſic ⁊.ff.ſo. ma.ſi cũ dotẽ
F.ſi pater filia. vel dic nõ aliter valeat.ſ.ypotecaria niſi ⁊c.nã nõ datur
cõ tra legatariũ niſt aliquid lucri a teſtatoꝛe habuerit pter reʒ legatã. vt
in fi. huiꝰ. l. Itẽ qð dicit dicta.l.penales iõ detrabit qꝛ ⁊ beres detraxe/
rat ei.⁊ ſic ex pſona beredis non ſua detrabit.ſ.id qð heres detraxerat.

Jo. vero dicit non vti. ⁊ ꝓ eo eſt. ff. ad.l.fal.l.lex fal. ſi inter. S. nun
ad treb.ſi patroni.S.qui fideicõ.⁊.l.mulier.S.ðfi.⁊.l.nã q Ff. .licis

—
.*

7

q̊̃ quadrigẽ.⁊.l.lucius.S.heres.⁊.l.facta.S.ſʒ cũ ſuſcepta.⁊ de an.le.l.li⸗
berto. §. a liberto. ⁊ de vul.ſub.l. coberedi.S. cũ filio.⁊ de le.ij.ĩperatoꝛ
generaliter aũt fid eicõ. rogatꝰ ſecũdo reſtituere nõ retinet niſi in caſibus

vt dices.j.ad tre.l.pe.S.fi.

q¶ In oĩbus. nota legatariũ agere ypo/

tecaria cõtra beredes legãtis ꝓ rata nõ inſolidũ qð eſt ſpale.vtno.j.ð
debi. ciui.l.fi. li. xi. Regulariter cõtra. ].ſi vnus ex plu. bere.l. ij.
r¶Anũquẽq;.q.d.ſunt legata.x. ꝓ.x.erũt oĩs bona obligata vt bijs.x.

ſolutis oĩa bõa liberãtur.
vtin poſ.le.l.certa.aʒo.
tit ꝑſonalis.vt.s.ꝓxi.

8 Gpſiꝰ beredis. niſi pꝰ ſer mẽſes. vt.j.
t ¶ Can.ſ.oĩm vſqʒ ad eã qᷓ;titatẽ qua ↄpe

C Mne verbů. Directis. tũc dicũtur directa qñ verba ſunt pᷣceptiua
Anðõ directa qñ d epcatiua. vt bic.vel directa qñ dirigit ſermonem ad
beredẽ.nõ directa qñ ad bonoꝛatũ.vt. ff. dele.ij.l.miles.in fi.i. Rñ. ⁊.l.
cũ pater. S. donatõnis. vel directa cũ directã libertatẽ reliqͥt ſeruo. nõ di
recta qñ ꝑ fideicõ.yt inſt. de ſin. re.p er fideicõ re,S.liberntas.

x 4S uramẽetuͦ. puta lego tibi..ſt iuraueris nõ aſcẽdere capitoliũ
qð iuramẽetũ bodie ſublatũ eſt. vt.ff.de cõ.inſti.que ſub cõ ditiõe.

niſi in duobꝰ caſibꝰ. vt ff. de ma.te.l.ſi quis lib

1

ertatem. 7. de con.

⁊ de .municipibꝰ.⁊ dic vtibi no.vel põe ꝙ rogauit beredeʒ vt
iuret ſe datun. vt. ff. dele. ij. l cũ pater. . filiꝰ.eti tertio vt cũ teſta

cõmitto:ſiue iuramẽtũ iterpoſue

rit. cñ ẽ hoc nobᷣ audiẽtibꝰ venti quã bẽs.. ð ca.
latũẽ teſtatoꝛe gdẽ dicẽte? tol. 5. vbi auten
ptibꝰ qt hmõivbũ huc bActoes ſicer
atqʒ illuc lacerãtibꝰ Sit igit

toꝛ dirit ſcʒ vtle⸗
grauare ſideicõmiſſopoſſimnꝰ: fi ⸗ Prd ſgluak ho⸗
dicõmiſſũ cuidã relinq̃t. Cũeiñ x ¶ Dicẽte volii/
aliter valeat niſi aliqd lucniꝰ affe-⸗ mateſus amina
rat eia ꝗ derelictũẽ:nihil graueẽ Xegaß vtqꝛ
ct aduerſus eũ nõ tm̃ ꝑſonaleʒ:ſj ab inuitis eng
tirẽ ypotecari ertẽdereacti- e len haui
nẽ:ĩ rebꝰ qsa teſtatoꝛe cõſecutꝰ ẽ ſqdeberedum yt
In oibꝰ aũt hmõi caſibꝰ intãtu, cogi nõ poſſent
„ r 2 mniß p pudoꝛé. vt
⁊ ypotecana vnũquẽqʒ cõueninri inſtit. defideicö.
volumꝰ:inquãtũ ꝑſonal actio ad bere inpꝛi4n.
uerſusel opetit: 2 poteci eẽénõ ehun
iN reé ipſiꝰ hidis vels alteri⸗ ꝑſone nqui non pote
q grauata el fideicõmiſſo rex: ſ n vriilt den
õäõ . gelcö,bere. 5. b⸗
tatũmõ eaꝝ qateſtatoꝛe ad eũ ꝑ⸗ terea. Ite necp⸗
ueneruüt. I . iuliano. ppᷣ. moꝛtez beredis
o Mne vbu ſignificasteſta ⸗ vellegalari,ſn
toꝛis ltimũ ſeſũlegar̃ vel ſi ſideleg . poſt
eicõmittere volentis: vtile atqʒ moꝛtẽ. ten
validũẽ:ſiue directis vbis qle eſſ Poterar legan
. H . legatario ſʒ fidi
iubeo foꝛte:ſiue pᷣcarijs vtet teſta Eiii ſie. vri
26leéë olo. mãdo. fidei⸗ ti. de ſin. re. p ſi.
toꝛ qleẽ rogo.volo.mãdo. fidei⸗ ſeim eln⸗Aink

2 alia differẽtia

go ſta legatario

qydirimꝰ eroĩ ꝑte vboxnd ineffi vegau i loi
cax volũtas:ſᷣm vba legãtis vl fi am nõ e quam
ei legauit. cõpetit
illi legatario i re

illa ꝓpꝛia legatarij pꝛimi rei vẽ.⁊ hoc ſatis videt᷑ erpᷣſſũ.S.l.i.j.
⁊ hoc. Sed qͥd ſi rogauit beredẽ vel legatariũ mãumittere ſeuũ

puta reliqͥt ſeruo ſuo fideicõ.libertatẽ nũ qͥd poterit vt liber vẽdi

carelibertatẽ ſtatis anteq; maumittaf.Rñ.no videtſʒ ſecus ĩ di
recta. vt.ff. de fideicõ. li.l. generaliter. S. fi. .l. cũ vo.S.fl. ⁊ de ma.

te.l. teſtõ liber. Itẽ dic idẽ in quolibet fideicõ.qdð in fideicõ. liber

tate cũ a legatario relinqͥtur. nã pꝛiꝰ fit legatarij pꝛimi.⁊ tũc tran⸗

ſtt ſtatiʒ in ſecũdũ:ſed in pꝛimũ ĩmediate trãſit.vt.ff. de fur. a ti

tio.⁊ de le.ij.l.ĩperatoꝛ.⁊ eſt ratio.qꝛ beres ⁊ ſi nõ buiꝰ rei aliams

tamẽ fit dominꝰ.ſʒ legatariꝰ pꝛimꝰ niſt buiꝰ rei fiat nõ fit alter

⁊iõ nõ ſtatim recta via in fideicõ.trãſit.⁊ ad hoc.5.e.l.i. F.⁊ boc
diſpoſuim?ꝰ. Põt ergo dici coꝛrectũ qð eſt. ff:de fideicõ.li.l.cum

vero. 5. apparet. vbi tradit᷑ mr̃i ⁊ nõ fit ſtatiʒ liber. Itẽ qð bic di⸗
cit ad genera nõ ad ſingula refert᷑ nã exlegato qᷓtitatis nõ oꝛitſur

in rẽ actio. Itẽ ex legato liberatõis nõ oꝛitur ypotecania.vt.ff. vyt
in poſſ.le. i. F. ſi debitoꝛi.

c ¶Perſonales.puta ex teſtõ ⁊ boe ſt relicta ſunt in teſtõ. nä ſſ ab

inteſtato:tũc ꝑſecutione.i. officio iudicis.vt.ff. de ac.⁊ ob.lactio
in rem.ſᷣm quoſdã.nã nil valent codicilli niſi teſtam ẽtũ ſit eũ eis
ex quo adeat᷑ hereditas.vt.ff. ð iur̃ codi...ſt quis cũ nullũ.5. fi.ſʒ

certe ⁊ tunc dabo actionẽ ex teſtõ: qꝛ codicilli ſunt teſtamẽtũ i lar

ga ſignificatione.ſ. teſtatio mẽtis.ᷣvt inſti.de teſta. in pꝛin.⁊.ff. de
iure codic.l.cõ ficiãtur.⁊.l.ab inteſtato.vbi dicitur qð nõ facto te
ſtamẽto codicilli tenẽt yim teſtamẽti.alias ſi eſt factũ ius ſequus

Cchitn
ſigiing
ſtticn
Gaibag
ger gir
fonglen
Nelgtui
ſCtiten
ſidelgſti

noti ei
Dotemtoa
egati.

Ghniniken
delrt
feinpen

4
A

glibeſſ.

ſolgſti

(Gtt
goſedr.

ſNnan
plng llu⸗

antö

eltgriin

lſnn:

“

enrrbo⸗

Ggei
ſie

rflii

inia
Pini hi⸗
fin

ipſuz diſponere.

ei. vt. ff. de iure

cod.l.ſi quis⸗ cũ.
.l. ab inteſtato.

vl dicã dari con
toꝛeſ iura codicil
loꝝ pꝛiꝰ iuẽta ſũt
vt iſt. cod.ĩ pᷣn

d Eueniat. vtĩ
exẽplis q̃ bũimꝰ

3..l.ĩ gl.q ĩcipit

ab in teſtato.

e¶ Moc fideicõ.Rᷣ

ius Sriũ ẽ ſtatu⸗
tũ ĩ fideicõmiſſis
f¶ Pꝛoſpiciatur
ſ. vt eoꝝ volũtaſ
ſᷣuet᷑. vt ⁊ ar. in
aut. ð her. ⁊ fal.
ſfi.col.i.

g Et legaru. Dz
Moõne in veteri iu

re erãt exeq̃te. vt
ff. de le. i. l. i. Rñ.
ſtc. ſnia ſeu effe ⸗
ctu.ſʒ bodie etiã
natura ſublata ẽ
in rẽ miſſiõis. vt
3.1l. pr. vel reſpi
cit ad nonũ ius.
hb¶¶ Sʒ reb?. i. ſẽ
ſũ nõ ð ba ſpecta
re. ſic.j.de dedi.
liber. tol.l.i.⁊.ff.
ð adimẽ.le.l.iij.

§S. cõditio. 2. j. qᷓ

res pig.obl.pñt.

lfi. ?.S. de lib. pᷣ

„ fde op. legata.
A 1. seuunele⸗

caut᷑.⁊.ff.de iuð.
l.ſʒ cũ ãbo.⁊ iſt.
e. F. optõis. fa⸗
redes.S.ſi in cer/⸗
to. Sʒ qͥd ſi vni
ẽ maioꝛ pars reli

foꝛte illiꝰ electòi

ſtari. vt arg. ſ. de
dona. liſancimꝰ

§. ſinaut ãpliofj.

ioꝛẽ. ⁊. ð. ti. i. au /
tẽ. ãpliꝰ. Itẽ ẽ

Ar. ð buic.ff. ð le.

i.bmõi. F. fl. ⁊ in
ſti. de latiſ. tu. F.

ſinaũt. vbi dicit
pᷣtoꝛẽ facere ðöbe

re eos cõ ſetirevł
Itẽ aliud arg.õᷣ
.qͥ.mo.vſufr. a

Iduobꝰ vel tnibꝰ hoibus
vel plunbꝰ foꝛte optio ᷣui
vel a

deicõmittentis. Et omĩa quena

turaliter inſũt legatis ea ⁊ fideicõ
miſſis inherere intelligãtur:⁊ ecõ

tranio ꝗcquid fideicõmittit᷑:hocĩ

telligat eſſe legatũ.Et ſi ad tale ẽ
pðnõhʒ naturq legatoꝝ :hoc ei
ex fideicõmiſſiſ accomodet᷑: vt ſit
oibus ꝑfectus euentus ⁊ ex oibus
naſcãturin reʒ actõesꝰ:⁊ ex oibus
ipotecarie ⁊ ex omibus ꝑſonales
Mbi aũt aliquid cõtrariũ in lega
tis ⁊ fideicomiſſis eueniatꝰ hoc fi
deicõmiſſo quaſihũanioꝛi aggre
getur:⁊ ſᷣm eius dirimat᷑ naturã.
Et nemo moꝛiẽs putet ſuã legit⸗
timã volũtatẽ repꝛobari:ſonoſtro
ſemꝑ vtat᷑ adiutoꝛio. Et quẽad⸗
modum viuẽtibꝰ ꝓuidimꝰ:ita ⁊

moꝛiẽtibus pſpiciatur.Et ſi ſpe

cialiter legati tãtũmõ faciat teſta⸗
toꝛ mẽtionẽ hoc ⁊ legatũ ⁊ fideicõ
miſſũ eſſe intelligatur. Et ſi fidei
heredũ vel legatarij aliqd cõmit

tatur:hocet legatuʒ eſſe vidatur.
Nosem novbis ſed ipſis rebus

leges imp onmmnus.

alterius rei fuerit relicta: vel ſi
vniqdẽ legatario optio ſui vl al⸗
terius rei relicta eſt:ipſe aũt moꝛi⸗

ens plures ſibi reliquerit peredes
dubitabat inter veteres ſiinter le⸗

gatarios vl heredes legatarij fu⸗

erit certatũ:⁊ alter alteꝝ ſᷣuuʒ vel

alter rem eligere velit: qd ſit ſta⸗

tuendũ. Sancimꝰ taq; in oibus
hmõi caſibꝰ rei iudicẽ fotunam
eſſe: ⁊ ſoꝛtẽ inter altercꝗtes adhi⸗

bendã:vt quẽ ſoꝛs pꝛetuleritis ꝗ

dẽ habeat ptãtem eligẽdi: cetens

alt eſtimatione Pſtet otingetunn
eis partiũ.: dẽ ⁊ in ſuis quideʒ ⁊

ancillis maioꝛibus.x. anmis ſi ſine

arte ſint. xx.ſolidis eſtimãdis:mi⸗

noꝛibus videlicet.x.annisnõ am⸗
pliusq; decem ſolidis computã⸗
dis. Sinaũt artiſices vſq; ad. xxx.
ſoł. eſtimatõe eoꝝ pꝛocedẽte ſiue
maſculi ſiue femine ſint: exceptis

notanis 1 medicis vtriuſq; ſexus
caʒ notarios quidẽ.l.ſolidis eſti⸗

mari volumus:medicos aũt ⁊ ob

ſtetrices.lxx. Eunuchis minoꝛibꝰ
quidẽ.x.ãnis vſqʒ; ad.xxx.ſoli.va
lentibꝰ:maioꝛibꝰ vero vſqʒ.l.ſin
aũt artifices ſintvſqʒ ad.lxx. Sed
⁊ ſi g9 optionem ſeruivel alterius
rei reliquit: nõ ipſi legatario ſed
quẽ titius foꝛte elegenit:titius au
tem vel nolueni eligerevel nõpo
tuerit vel moꝛte fuerit pꝛeuentus
⁊ in hac ſpecie dubitabatur apud
veteres quid ſtatuẽdũ ſit.vtrũ ne
legatũ expiret an aliqð inducatur

ei adiutoꝛiũ:vt viri boni arbitratu

pꝛocedat electio. Cẽſemus itaqʒ

ſi intra anale tempusũlle qui elige
re iuſſus eſt hoc facere ſuperſede

nit:vel minime potuerit: vel quã⸗
docunqʒ deceſſerit ipſilegatario
videni eſſe del ataʒ electõnẽ. Ita

tamen vt non optimuʒ ex ſerus

vel alis rebus quicqᷓʒ eligat:ſed
medie eſtimationis:nedum lega⸗
tarium ſatis eſſe fouẽdum exiſtia⸗
mus:heredis cõmoda defraudẽ⸗

tur. Sed quia noſtra maieſtasp
multos caſuslegatarijs ⁊ fideicõ

miſſariis ꝓſpexit: actiones tam ¶Kraſferre. imo videt

pſonales qᷓ; ⁊ in rẽ ⁊ ipotecariã de

dimus:⁊ in rẽ miſſonis tenebꝛo⸗
ſiſſimꝰ erroꝛ abolitꝰꝰẽ:⁊ ad hãcle
gem pemuenimus
ea que per legatum vel pure vel
ſub certo die relicta ſunt: vl que re
ſtitui aliis diſpoſita ſunt vel ſubſti

nitione poſita jm veterem diſpo
ſitionem putet eſſein poſterum a
lienanda:pel pignoꝛisvel ipotece

tituloaſſignanda: vel mãcipiama
numittencla:ſed ſciat hocqð alie

numꝰeſt non ei licere utpote ſui
patrimonii exiſtens alieno iuri ap⸗
plicare:qꝛ ſatis abſurdum eſt ⁊ ir

imationabile rem quam i ſuis bõis

purenonpoſſidet eã ad alios poſ
ſetrãſferre vł ipotece pignoꝛiſue

nomine obligare vel manumitte

rere alienam ſpem decipere.

Sinautem ſub conditõne vel ſub

¶ Memoitaqyʒ

Coͤla de le. ⁊ fid eicõ.

mit l. . F. fin. vbi videk

pire relictũ ꝑꝑ diſſenſũ

6G6 alijs caſibꝰ loquunt᷑.
LAiginti ſolidos. ſilłiſ

extiatio.ſ. de cõi F.ma.l.
i.ſʒ difſimil. j. de cõ. iſer.
l. fl. 2. ſ. de doa. ſi qͥs ar.
S. ſinaũt dõatoꝛ. Et ꝙ
dicit. xx. tu dic nõ vltra.
nꝗ citra ſic qñ qʒ. Sed
de qᷓ moneta. Rñ. tali ꝙ
lxxij.ſolidi.libꝛã auri fa
ciãt.vt.j.ð ſuſce.⁊ arch.
l. quotiẽs.lix.
m gotarijs. ſeriptoꝛi
bꝰ.nã ſᷣuꝰ nõ põt eẽno
tariꝰ.vt.j. tabel.l.gña
n ¶ Zegatario.ſecus ſta⸗
tuik ĩ vẽditiõe vbi nibil
E. vt. S. ð Z b emp.l.fin.
2 E ſeruis. ſic. ff. ð le.
i.legato gñaliter. ⁊.l. ſt
beres.ſi aũt ipſi legata⸗
rio datur optio ab ipſo
pꝛincipio optimũ eligit
m io.alij cõtra. vt.ff.
op.leg.l.ij.⁊ facit.ff. qñ
di.le ce.l. nec ſemk. F.pe.
b Ded qꝛ. abolit?e vt
8.e. li. c Aeterẽ.q̃ ꝑ
mittebat alienari.vt. ff.
ad tre.titiꝰ.⁊ de pe.here.
ſy ⁊ ſi.S. ꝙ autẽ. tractat
em̃ bic tà ð gñali qᷓ;ſpe
ciali fideicõ.vt.j.ꝓxi.j.
ſinauem“
4 llienu ẽ. ſic. j. vñ vi
l. fl. Itẽ itellige alienũ re
qñ puꝝ erat.ſʒ quando
ſub cõditione tunc ſpe.

ꝙ teneat alienatio.nam
beres ro gatꝰ ſi alienet:
dicit lex ꝙ ĩputetĩ qᷓrtax
ſuã qð alienauit:⁊ſic cõ
firmaf alienatõ ⁊ ñ vẽit
reſtitutõm. vt.ff. ad tre.
l. marcell?. 5§. res qᷓ ⁊. l. ſ
beres iſtitutꝰ. S.ſi beres
q̃ ſũt cõtra.ſo.h̊ coꝛrigit
illas.vł dic nõ tʒ ĩ eo
ſup̃ qrtã ẽ vt h.ſʒ in eo
ꝙ ifra qrtã ẽ ſic. vtibi.
vel dic tz ĩ qᷓrtã ⁊ nõ re
ſtituit vt ibi dicit. l. ſ vo
luerit fideicõmiſſariꝰ.ñ
alias. vt h̊ ᷣm aʒo. vel
dic ad.l.illã.ſi beres iſti
tutꝰ. F. ſi bereſ.iĩ alienaiſᷣ
nõ eẽ neceſſariã reſtõeʒ
qꝛ illa deſinerent eſſe he
redis:vñ nõ ꝓdeſſet re⸗
ſtitutio. ſed in alijs qᷓ bʒ
adbuc ſic dʒ fieri.
f ¶ Mãumittere. ĩmo vi
detur ꝙ poſſit maãumit⸗
ter̃.vt.ff. ad tre.l.qͥdã. S.
ſi qͥs filiũ.q̃ ẽ cõtra.ſol.
illa in libertate. ⁊ eſt ſpe

ciale. ſed certe ⁊ de libta

D ij

te bie dicit. Dic ergo ꝙ; bic puredebebat᷑ hereditas:ibi ſub conditione

erat reſtituẽda.qua pedẽte bereſ manumiſit ſeuũ hereditariũ qð fauof
libtaſ vt ibi dr ẽ recipiẽdũ.ſʒ ñ vr̃ valere.qꝛ ẽt ſuboditõerogat ñ pt
interiʒ mãumittere. vt.ff. de ma. ſeruũ.⁊.ff.qͥ? a qͥbꝰ.l.gñałr..f.ſʒ illep

bibẽt int᷑ viuoſ.pᷣdcã aũt ad tre.l.qᷓdã.mãumiſit brs ĩ ſuo teſtõ.ſʒ h ꝓbi

bitõ fallit ĩ caſibꝰduobꝰ
q̃s bẽebiſi aut.reſ q̃ ⁊c.
g Bpẽ. no. ðber̃ oſiora
ni qð pᷣt euẽire vt. ff. ð aq̃ᷓ
b ncerta. hec em̃ duo
paria ſũt quo ad hoc di
es ſnera co itio. vt
⁊. j. de cadu.tol.S.i.⁊.
ſinaüt. i ¶ Celebꝛata
imo videt᷑ ꝙ medio tꝑe
tenuerit alien atio rei ſin/
gularis ſub cõditõne le⸗/
gate.vt.ff. quẽad. ſer.a⸗
mit.is cui. .fi.⁊. ff.ð re.

incertadie fuerit rlictũlegatũ vł
fideicõmiſſũ vniuerſitatis vel ſpã
le:vel ſubſtitutõe vel reſtitutione
meliꝰ ꝗdẽ faciet ⁊ ſiĩhiis caſibus
caueat ab vẽditõeoĩ vel ypotcca:
neſe grauioꝛibꝰ oneribꝰeuictõnis
noie ſuppõat.Sinaũt auaritie cu
pidine ꝓpter ſpeʒ cõditõis mime
implẽde ad vẽdlitõeʒ vel ypotecã
ꝓliluerit:ſciat q; ↄditõeipleta ab

Grickeunled nes⸗ initio cꝗ in irritũ deuocet᷑: ſicitel
quoriẽs. ⁊ de ſerleg.lſi ligẽda ẽ q̃ſi nec ſcripta nec penitꝰ

fundũ. .i.⁊ de le.i.ſᷣuo
le. . i. ⁊ de le ij. l. f. S. fi.

que ſuͦt cöra. ar. Sol. nec lõgitꝑis pſcriptio cõtralega
die vere tenutt. vt. ð. tariũ vel ſideicõmiſſariũ ꝓcedat.

ꝓxi.dixi.ibi melius qͥdẽ
faciet ⁊c.ſʒ nũc fingitur „r. 210
nõ tenuiſſevt ira rẽ?⁊ fu legatis:q ſeu pure ſiue ſub die cer
no healede ulne to ſiue cõditiõe ſiue ſub ĩcerta die
quedo ·ibi. vnde ſacimꝰ elicta ſint. Syi hijs oibꝰ caſibus
5 mia⸗ in oĩ c col.iij. legatario ꝗqdẽ vl fideicõ.oĩs licen
ſic ĩſti.qͥ.mo.ius pa.po.
ſol. 5.ſt ab boſtibꝰ. Vel can I
dic hoc nouũ ius ſed ⁊ gare:nlloobſtacſo eia detẽtato⸗
per autẽ.bic poſitã boc

ribꝰ Edo.
eſt expeditũ vt nõ teneat obpon do
alienatio. Itez ⁊ beres

de reſtituẽdo ſub cõditi Pa. . qʒobꝛem.

4

Npꝛohibẽtur alienarivl obli
ari. Sʒ ſilibis poꝛtõ ltimanõſuf

ſit alienare.qð bic ꝓbi⸗
bet.nã nõ trãſeũt actõeſ ꝙ
niſi reſtituta bereditate.
vt. ff. ad tre.l. facta.ĩ ꝛi.
LA.l.ſi eiꝰ..ſi quis.niſi in
tib caſib. vt j. ad tre.l.pe. ĩmo ⁊ ea reſtituta nõ videt q fideicõmiſſa
rius hẽat rei vẽ. niſi in bijs rebꝰ q̃ nõ ſũt alienate.qᷓre põt dici vt teneat

one rogat⸗ videk poſ 7 Esque ſubiacẽtre ſtitutõi

interiʒ.vt.õ.innuit.melius quidẽ ⁊c.ſʒ ꝑ autẽ hic poſitã nõ.vel dic hoc

nouũ ius. Ael tertio dic ꝙ hocẽ ius vetꝰ vt bẽat fideicõ miſſariꝰ demũ

reſtituta hereditate rei vẽ.nã bodie bʒ etiã pꝛiꝰ ſi eſt purerogatꝰ. vel pꝛi

us bzʒ vtilẽ ſed ea reſtituta etid directã bʒ. Vel q̃rto qð eſt melius ꝓ re⸗
bus alienatis cõ ditõ e exiſtẽte bʒ rei vẽ cũ beres deſinit eſſe dñs. ⁊ ſicñ
põ Taſtuucre nondi alienatis non bʒ niſi facta reſtitutione.
le¶ Zõgi tpis. vt bẽs generaliter j. ð pᷣſcrip.ex.an.l.cũ notiſſimi. F. illõ
I¶ Billiter. i. eqliter. m ¶ Aẽdicare.ſʒ qualit᷑ daret᷑ rei ven. generali fi
eicõ.ante reſtitutã.vt.ff.ad tr l. facta. in pꝛin. Rñ. vtilẽ bʒ no directam
vel dic vt modo diti. 4Seauikauteres que ⁊c.que eſt in coꝛ.de reſti,
⁊ ea que pa.S.qᷓ; obꝛẽ.col.iiiſ. S
Es q.ltima.i.debitũ bonoꝝ ſubſidiũ. n Obligationẽ bm me
J Niea ꝑſonaꝝ ⁊ facliatel.vt h.⁊ ĩ coꝛ.buiꝰ aute.⁊.ff. dð iur do.l. ſiue ge
neralis. Et intellige hbocin dote ⁊ donatõe cõſtituẽda a grauata pſò a
Itẽ ⁊ in exigẽda vt ſt ãplã dotẽ filiuſfa. ab vroꝛe babuerat ⁊ pꝰ ſic fuit
a patre ro gatꝰ.nã etiã vltra fal. accipiet ad dotẽ ſue vxoꝛis exoluẽdã cuʒ
interiz matrimoniũ ſoluat᷑: vel eſt dos in cã reſtitutõis. Item qͥd ſi a tpe

moꝛtis patris filia q̃ dederat dotẽ a viro recuꝑ auerat.anveniat in reſti.

ſideicõ.Rñ.nõ bᷣm. b. Itẽ nũqͥd poterũt fieri ſumptꝰex boc qð eſt reſtitu
endũ ſi aliũde nõ bʒ. Rñ.nõ h cau: ſed alio cũ rogaturreſtituere qð ſuꝑ
fuerit.nã tũc deqdrãte ſeruãdo põtꝓ expenſis diminuere. vt. . ad treb.
gute, cotra ro.ſed bic tres ꝑtes deben integras reſemare fideicoõo.

fuerat celebrata:vt necvſucapio

Mð ſil iten obtiere cẽſemꝰi hmõi

tia pateat:rem vẽdicar⁊ ſibi aſſi

colkl iij . cõſti. vi. dereſti. ? eaque

1.

— —

init glo. auten. Sequitur glo.tex. l. C.

p ¶ Emptoꝛ. Stipulatoe.etiã ſi fuerit ſtipulatꝰſed pciũ tñ bzyt
ſubijcit. ſic ẽcõtra, j.de euicſi fũdũ.⁊.5S. cõia ytn. iu.l. ſi frarrel

ficit ad dotis ſiue donatiõnis pꝛo
pter nuptiaſobligatõnẽ pmutit᷑
res pᷣdictas iĩ eã cãm alienar̃ vłob

ligare ꝓmõhoneſtati pſonaꝝncõ

gruo. Ea em̃ coĩteroĩbꝰ ꝓſũt:
hijsq ſpaliter ꝗbuſdã vtilia ſunt
pꝛeponimus. “

Minit aute. ſequit ter l. C.

Emptoꝛ auũt ſi ſciẽs rei graua-

mẽaduerſus vẽditoꝛẽ actõz hẽat
tãtũmõ ad reſtitutõem pᷣcij neq;

dupli ſtiplatõeꝰ neq; melioꝛatõe
locũhñte:cũ ſufficiat ei p pᷣcio ſal
tẽ ꝙ ſciẽs dedit ꝓaliena re ſibi ſa

tiſtieri. Creditoꝛi nihilominꝰ pi

gnoꝛaticia cõtraria actiõe aduerſꝰ

ðbitoꝛẽ ↄpetẽte:vt exoĩ ꝑte oiqʒ
ſtudioid qð ſꝑ ꝓperamꝰ ad effe

cũ ꝑducat᷑:æ vltia elogia defũcto
rũ ltimũ finẽ ſoꝛtiãtur. HZonefidei

ꝓculdubio ẽptoꝛibꝰ iĩtegra iura
⁊ nullo mõer hac conſtõne dimi
nuta cõtra vẽditoꝛes habẽtibus.

De falſa cauſa adiecta legato?
fideicommiſſo.

Zxpꝛ. Anto.a. ſeptimo.

——

r ¶ Ereditoꝛi.cui dicta res legata fuit obligata ioet
debitoꝛ qui rem alienã vel alij obli.vel alio mõ obnoxiã alij obli
gra iura.ex ſtibꝛtr?
latu ad duplũ ⁊ ex ẽpto ad itereẽ. Rub. e falſa cã adiecta ꝛ.
Adijcitur in legato qñq; cã.ſ.ꝑ qꝛ.⁊ becnõ viciat legatũ niſi cõ⸗
ditionaliter fuenit expᷣſſa. vt inſti.delega..longe. OQñq; demon

gat ſuo creditoꝛi.vt.ff.de pig.ac.l.i. s

ꝛeponim. vt.?. ſ cadu tol Srfl. . f P. lo.laade .lbd
⁊ in autẽ.de nõ alie.S.qꝛ vᷣo veniſimile.in fi. .

c.S. de iure dok.
l. Namatre. ..ſ.
pꝛeſcrip.xxx. an.
l. . . ff. de excep.

do. l. apud celſũ

H. itẽ labeo. Pꝛe
dicta quidẽ iura
cõtradicũt in du

obus. pꝛĩo ꝙ nõ

ꝓficit bic ſtipka
ri de dupla. ſecũ
do qꝛ bic etiã nõ
ſtipulãs agit ad

flmplũ.ſed dieb

nouũ ius ⁊ ſpale

ĩ hoc cãu. vł die

bic eſt vnũ p em

ptoꝛe ꝙ agitad
pᷣciũ lʒ ſciẽs fues

rit. vnde ⁊ aliud
coͤtra eü ſit vtnõ
ꝓficiat ſtipulatõ

duple. recoͤtra b

Ecõtra eũ ꝙ ñ ꝓ
deſt ſtipłatio du
ple.ſic ⁊ aliud ſit

ꝓ eo vt agat acd
pciũ. vt ar. ff. de
lureiur.l. eũ qͥ. vkł
tertio ⁊ verius h̊

ẽptoꝛ ſciebat rex
pẽdẽtis:licet ſub

cõditõòe legataz

ſʒ in legib coͤtra
rijs ſaebat alie⸗/

ſel dioꝛane

pten malã ſuẽ“

dẽ. ſecꝰ ſt bonã

bũiſſʒ.vt ar.ff.l0

ca.l.pe.i.Rñ.

.nã ea actiõe tenek

ſtratio vt ſeruũ ſtichũ quẽ ab illo emi tibi lego.⁊ tũc valet legatũ
licet nõ ab alio fuenit ẽptꝰ. vt inſti.de leg.S.duic ꝓxi.⁊ debijs du

obꝰ dicit hic tiu. Qñq; modꝰ qͥ fit ꝑ vt ⁊ de boc dicitj. tit. ꝓxi.

Qñq; cõditio que ponitnr ꝑ ſi.⁊.de boc.j. titu.ij. de cõdi. inſer.

—

natio. dele. ij lutius. 5. quiſqds. y g ſ
excipi põt.vt..ti.ij.l.ſi creditoꝛis. x
6Erroꝛe ⁊c. Sed videt᷑ ꝙ bmoi cöneſt

ECti de bijs modis babes.ff. de cõdi.⁊ de.l.d emõſtratio.
¶Eba que ſoꝛte ert talia. decẽ que mibititius debebat qꝛ

ſoluit ab eo exigi veto.vel ſimilia.vt..l. iiji. .
deicémiſſi. qd magis pᷣſumitur. vt. ſ. de don. l.ſl do

ulto magis

o nõ ſtatim pᷣiudicet.ſʒ

ſaltem. xxx. dies expectéturvt.. de nõ nu.pec in contractibus. .
ſuper.q eſt cõtra. Do. iliud in cõtractibus. bic in vltimis volũta
tibus eaꝝ fauoꝛe.vt ar.ff. de re iur.l.in teſtamẽtis. Item ⁊ alia rõ

ne:qꝛ ꝗ cõ fitet inter viuos ſibi ſolutũ eſſe ſepe facit ſpe futurenu⸗
meratois. qui vero in vltima volũtatenequaqᷓ; expectat futuram

numerationẽ:ſed ob pᷣcedẽs merituʒ facit. vt.fr ꝓ ſocio.necadie⸗
bit. Itẽ yidetur ꝙ nec beres debeat ꝓbare eroꝛem yt bic, ſed le

“ oni⸗

s l

bitot

dieg

atel

Pban

ten

glei⸗

bino
bade
ſoſzl
nnt

ſctur

titit
ule
lmni
NN
ie
lmc
iina
hugiia
hnͤn
ls ice
tn
ſdenſe⸗
hghiii
plizt
mhltide
gliſagtßi
herit ſit

ſinlaidt
notfein,
ſor ſichig⸗
geistin
Ntoeln.
nlgvin
ſachttl

—

nbi d ebeo. 2 ſici ¶ E

let etiã ſi cerrtam

Sextus

gatari defuncti volũtatẽ d eb eat ꝓbare.vt.ff. de le ij. l titia. F. ga
ius ſeius. que ẽ cõtra. ſz ibi agitur de berede obligãdo. bic de de

bitoꝛe liberãdo qð facilius fit.vt ar. ff. de ac. ⁊ obl.l.arrianꝰ. vel

dDic ꝙ res illenõ eràt penes vxoꝛẽ licet eſſent in pᷣtoꝛioxeius.immo

erãr apud ppſũ gaiũ foꝛte in ſcinijs eius.Itẽ adbuc vidẽtur bec

EFYrba teſtiqͥ ivuiſti aut

Sba nõ inducer
liberationẽ. vt. S
ð te.mil. l.ex bijſ C

oni aſicleoſej Vt debtoꝛ liberef agẽduũ? ẽ: niſili-
rerur liberarem. qdo ꝓbari poſſit eũ nõ libari de

Deitoꝛẽ voluiſſe: ſ erroꝛe lapſũ ſo⸗
iaz. debiti lutã ſibipecumã exiſtimaſſe.
irit teſtat II MMꝛ. alex. a. fauſtine.

eg

nibil debes. vel tis neceſſaria ꝓbatio ẽ numerate

ſupſit actio:aut nõ reddita aduer⸗

queẽcõtra. So. ¶u ſolutã pecuniã öbitã te
bin fueit v ſtatoꝛi ðclarat: aut volü
tis. ſz ſi fuiſet inn tatẽ eiꝰ libar volẽtis ðpitoꝛẽ mãi⸗
teſto cofeſſus ei feſte oñdũt. Et iõ aut peti qðᷣſolu
libenu beneſta⸗ sn põt: fidicomiſſi

–

id eceʒ ꝗq EER. EH
ib⸗ Liã ſi vitas ðbiti nõ ſubeſt
aie bſona e ee. HRfalſa demoõſtrationõpimit
um. vtlego tibt : ex teſtõ eiuſ qneĩe ↄpe
qð debeo. qꝛ nõ Bem. a. ferne..
Iſic F.· Itẽ ſec; te dotẽ tibi legauit manitus
Eant elanne Nccſcpacd e dotianoie puãil⸗
br lego moi as ſet puẽturũueect: ? id exteſtõ pe

lego ibi ſem / pecunie. Qð ſi q; titatem expſſit

pꝛonius dz. vel 2e ͤe — r
a lego ntoõ as dbet:⁊ ſi ĩ dotẽ datũnõ e:q̃ſi aliðᷣ
ſpſetitius dʒ. nã ſinõ eoiur̃ .
Perader⸗ lega tũnõ eoiur qᷓ dos defungit

Mpꝛ. goꝛ. a. alex.

chier⸗ ponã ſi G dotẽ vt ꝓponis defũcta
e — inmfimonio vroꝛetua pa⸗
ñi ven eẽ debitũ / tli eiꝰ reddiciſti: vel etiã ea ſ red
encef daren e dita teſti verb vt aſſeuerasnuni⸗
aß lego ubi a, es: 4 ſe recepiſſe dotẽ vniuer

mipi debes. vel ſã quodã ſocer tuꝰ ſigniſficauit ne

le.i.l.nõ quocũq; mõ.⁊.l.ſi creditoꝛi.⁊ inſt. deleg.S.põt aũt.⁊.S.
gic. ?. F. longe. de libe.lega.l.legaui.⁊ dic plene vtibi.
nõ. eſſet. qꝛ dos nõ erat data ſed ꝓmiſia quo cqu liberatio
nẽ legaſſe videt᷑. vt.ff. de do.pꝛe.l.i.S.ſʒ ⁊ ſi dotẽ.

Mum erate.i. ꝙ tu mulier dotẽ viro dederis.⁊ ſic valebitlega

tuᷣ ꝓpter repᷣſentationẽ.qꝛ cũ alias dos ſolueret᷑ annua bima tri⸗
ma die nũc ſtatim debebitur. vt. ff. de do. ple.l. . F. ven . ⁊ inſti. ð
le.ſʒ ⁊ ſi vxoꝛi. Itẽvalet.qꝛ amodo ñ retinebit᷑ dos ob res dona⸗
tas vxoꝛi a viro qõð ſieret alias.vt.ff.de do. ple.l.i. S. eſt ⁊ illð.nõ
aũt valet vt expẽſe in dote facte minꝰ retineãtur cũ virlegat qꝛ idẽ
videt᷑ legare qð dotis iudicio poſſet recupꝑare. licet ſecus eſſetvbi
extraneo legat.qꝛ etiã expẽſas videt᷑ legare.vt ff.de le.ij.l.meuiꝰ.

.auie. Itẽ nõ valet vt fal. detrabat᷑ de boc legato.vt. ff. ad.l,fal,

ſi vſufru. S. dotis.

¶ Mebet. vt ff. de ver. ob. ſt diuoꝛtio. in fi. ⁊ iſti. dele. F. ſʒ ſi quẽ

4
7

xd eſianen da4 hocnoie oueniaris ſolicite agere
mur nibi poͤt e/ nõ debes: cũ aut ſoluta dote nulla
Aere vel liberare L
vt. d.l. ſi ſic. ⁊ de

4 P. x hijs vᷣbis.inſula diſiũctio ẽ legis nõ teſtatoꝛis.

Sʒ videl nõ valere qñ dos nulla fuit. vt.ff. de do. ple.l.ſ.. ſz 71 ſi

dotẽ ibi.nã ⁊ ſi quis ⁊c.q̃ẽ ð.vbi dicit ſi lego ꝓ dote vxoꝛi cẽtũ

qin archa bẽo. nõ yalerelegatũ ſi nulla coꝛpa ibi erat. So, diſti/

—

NApꝛ. Anto. a. ſatumine.

AMpꝛ. gOz. a. amonio.

De fal. cã adiec.
De bijs que ſub mo.

guit᷑ an qᷓ;titas expᷣmat᷑vt coꝛpꝰ.vt.ff.de leg.i.l.plane..ſed hocita erit
⁊ tũc nõ debet᷑ q;nitas vt ibi.ſicut nec coꝛpꝰ ignotũ.vt.ff.de le ij.l.lutiꝰ.
H. qᷣſqͥs. an vt qᷓ; titas certa in genere ⁊ tũc falſa demõſtratio nõ nocet.ſi/
cut nec nocet in coꝛꝑe certo vt bic.⁊.ff.de li.le.l.legaui.⁊ de le.i.ſi ſeruus
leg.S.qͥ qᷣnqʒ.⁊.l.iʒ ſi certos.⁊.l.ſi ſic. Itẽ adhbuc videt᷑ nõ valere etia ʒ
ciᷓ ttate adiecta. vt. ff. ð
le. pꝛeſtã.l. virił. F. ſi qᷣd
vxoꝛi. 1.l. is qͥ ĩi ptãte. S

ſꝰpetẽtẽ iuxta defũcti volũtatẽ pꝛ eiqſũt .qbꝰ.l dẽñ de⸗

b„“ berileg atü dotis. ſ ibi
raſeerccpio. „ petita erat fa. vndel,x
pꝛ. Olocle. ? maxi. aa. ?. veralegata debet qbul
cc.lſeuero. dqdã cõiũctis ꝑſonis. vt ĩ

e.ti.li.hmõi legata tam̃
que falſa demõ ſtranõe
relinquũtur nõ valẽt.vt
ibi. Alij dicũt ibi nõ fu⸗
iſſe q;titatẽ adiectaʒ hic

Efert largit an dotẽ red
di maritꝰ tibi:an qtibi iſti
mẽto dotali ſũt conſcripta legati

ſen pcaris vYbis ſtatuit: ꝗppe ſu⸗ ſic ſed pꝛima placet.
ꝑiori ꝗdẽ cãu datũ ꝓbanui repeti s atz aio, vriii
Ote. dctio.
tantũ poſtenioꝛe vo nihil nocente ga eol oſan

falſa demõſtratione ſignincatũ in⸗

= . pꝛin. beſ Erceptio.
ſtrumẽto poſtulani poſſitt·

niſi cötraria defũcti vo⸗
lũtas ꝓbet᷑.vt.S.eo.l.i.

uue buic ſitis eſt immo
Sebisque ſubmodolegata uci ſdediſtitc.
fideicomiſſa relinquũnn. Efert largit aduer

8 daecochcke⸗
– legati P Hoignſt e NPꝛobãti. mulieri.
ſi . legatis fideicõmil f airirasei,
is: etiã moch aſcriptus del gnata. 1 inſt. ö le. .
cõditiõe obſeruetur. 6 ⸗ Ddgene
C 5 O een c. ub. que
S ſiperte nõſtat qᷓ minꝰ volũta ſub mõ ůc.

titeſtatoꝛis pareas: ſed ꝑ euʒ cui ezeano

nubere iuſſa es:c min icl qdð nbi caeh noo hrode⸗
relictũ ẽ retineasnõ obenit nop ſicz qꝛ. vtbic.
ff. de de. l. d emone
X bijs hitirid decez mi b Pro ganse auepo
a vel inſulaʒ relinqᷓ ira vt mk pſi ꝛ cuz. vt. f. de
5 ilia ex hiis vel eandẽ in⸗ ver. ob. qd cuqʒ. 5. non

ſulã meuio reſtituat:licet antealne

ꝓmillt. ⁊ dic ſile ẽ inſpe⸗

q; legati neq; fideicõmiſſi petitio cto u. ten q̃nõ 3*
eAri in Ni 6 ret codito ni ſic ⁊ oino qͥ
naſcebat᷑:iñ inlibtatẽ adiuo ſeue n permo no by relietu

—òM H r ſed inſpecto pꝛincipio
differũt. nã in cõditò e nõ dat᷑ actio niſi extet cõditio ĩ mõ.õ.n dat actõ
ſʒ cauebit de adiplẽdo. vt.ff. de annu.le.l.liberco.S.lutiꝰ.⁊ de cõ.⁊ de.
l. qͥ beredi.S.fi.⁊.l.quibꝰdiebꝰ.i.fi.⁊.l.eas.⁊ de fideicò.li.l.cũ in teſtõ.?
ð le.iij.l. ſitibi legatũ.dic ꝙgobᷣuãt quo ad qͥd. t ꝙHõ oberit. vt ⁊ ff
de re. iur.l.ĩ iure ciuili. ⁊ qñ di.le.ce.l.ſi pꝰ.sS.itẽ ſi q.⁊.S.de iſti.⁊ ſub.l.i.
A(Antea.i.ate bãc.l. Sʒ videt etiã ſᷣm leges veteres idẽ fuiſſe. vt
ff. de le ij. pꝛ. in pꝛi. ⁊ de le i.ciuitatibꝰ.S.fi.⁊.l.fid eicõ.⁊ de le.iij. legata
ri.Rñ.tres cãus ſũt vel modi qͥbꝰ legat qͥs a legatario. in vno bʒ qͥdeʒ
actõnẽ.ſecũdus.ſ.cũ a legatario pꝛio lego alij ſecũdo legatario. vt in i.
illa legatariꝰ. ⁊.l.illa iĩꝑatoꝛ. ⁊ de le.iij.fideicõ.S.cũ eſſetqs. Ss qͥd ſi pᷣ⸗
mꝰ legatariꝰ nõ agnouit.Rñ.vtilẽ actionẽ hʒ ſecũdꝰ ſuo noĩe ſᷣm.p.ſᷣm
alios nullõ.vt.ff. de le.ij.l.ĩpꝛ.in pꝛi. Secũdꝰ ẽ qñ lego titio fundũ ſi de⸗
derit ſeio decẽ. qͥ cãu ſeius ſecũdꝰ peterenõ põt.vt ff.ſi qͥs omiſ.c te ſi q̃ſ
ſub cõditõe dãdoꝝ. Tertiꝰ cãus ẽ cũ relinqͥ ſub mõ.vt lego tibi centum
vt decẽ illi des.⁊ hoc cãu ante goꝛdianũ actõ non dabat᷑ ſecũdo miſi m

lib ertate. z hodie ſic ꝑ.l.iſtã.⁊ bic intellectꝰ eſt huiꝰ.l.vt pʒ vſqʒ ad.S.

ſinuero. Alij dicũt dici ð actoe ↄpetẽti pꝛio legatanonſq; ad seſinucte

ſolũ.⁊ decõd ĩde.l.que ⸗

S N

ditio aũt iĩpleri ñ põt vt decẽ ex cẽtũ det niſi pꝛimꝰlegatanꝰ beat legatũ
cC. ſicq; ꝓpter ꝑpleritatẽ nõ valere dicebat. vt ⁊.ff. de cõ.inſt.l.titius.

Liber

Eerbm eos bec erat rõ quare nõ naſcebat᷑ actio ante bãc.l. qꝛ modꝰ ba⸗
bekt ꝓ cõditione: vt. S. l.i.at in cõditõenõ põt peni niſi ĩpleta cõditõe.cõ/⸗

m In libertate. puta lego tibi ð cẽ vt ſeruũ tuũ mãumittas.vel vt emal

ſtichũ ⁊ mãumittas.vel
lego titio ſtich ũ vt eum
mãumittat.
ne Ad cõditõeʒ. puta le
go tibi decẽ ſi aſcẽderis
capitoliũ vel nauis ex a
ſia venerit.⁊ ſic ẽ iſta ſim
plex cõ ditio.⁊ ꝙ ſubicit
de mo. l. lego tibi decem
vt des illi quinqʒ:velvt
capitoliũ aſcẽdas. ⁊ ſic
ẽſimplex modꝰ ⁊ hoc ſe
cũdũ quoſdã. vł dic ad
cõditioneʒ ſubaudi.ſ.⁊

ad modũ vt lego tibi de

cẽ ſt aſcẽd eris capitoliũ
vt deſilli quĩiqʒ.ſequẽs
articulus de mõ nõ mu/⸗

o ¶ Dandũ.diuidit pꝛe⸗
dicta Fm.i.d.
Pp e Maſcat. õt intelligi
lex iſta vſqʒ buc vt loqᷓ⸗
tur de actõe dãda lega⸗
tario.pꝛĩo cui aliqᷣd reli
ctũ ẽ ſub mõ vel de eo in
cuiꝰ ꝑſona modus ẽ ad
impledꝰ ⁊ dicimꝰdari a
ctionẽ ad relictũ.qͥdam
tñ̃ dixerũt dari actõnem
noie euictionis qñ ſecũ

ſubet pᷣtoꝛ cateri.ut. ff. ut lega.no.l.i in pꝛin. d (Fuiſſer t aeſt

non fuiſſet appoſita conditio.uel.i.ac ſi nil dixiſſet de cauẽdo:nã

etiã non dicto debet cauen. e ꝗſiHec erepluũ argumẽtabat eniʒ

bic beres inſtituts ſic. uideo ꝙ ſi alicui leget uel iſtituat beres bae
conditione ſi diuertit a marito ſpꝛeta tali conditione admiuttitur

rohoc admiſſũẽ. Sʒ ĩ pecuniariiſ niſi alia defũcti volũtas euidẽter

cauſis:volũtatis tuẽde gr̃a nõ im

merito recipiẽdũẽ:vt ẽt er hmõi
vbis ſiue ad ↄditõnẽ ſiue ad mo
dũ rſp:ciũt:ſiue ad dãdũ ſiue ad
faciẽdũ aliꝗd fideicommiſſi actio
om̃ifari nalcat᷑:videlicʒi cõditi⸗
onibꝰ pꝰexitũ eaꝝ.Sinuerolega

to aut fideicõmiſſo relicto teſtatoꝛ

legatariũ ſeu fideicõmiſſariũ phi
buerit: vel heredẽ ſuũ vel alum
quẽdã debituʒ exigere hʒ debitoꝛ
aduerſus legatariũ vel fideicõmiſ

ſariũ agentẽ:vſqʒ ad qᷓʒtitatẽ reli

ci ſiue fideicõmiſſi vel legati exce

De cõditioibis inſenis t in lega
tisq; in fideicõmiſſis ⁊ libtatibus

AAMpꝛ. ſeue. ? ãto. aa. claucdio

m teſtatoꝛẽ fideicõmiſſũ

od legatũ uel he
fegiratar de
ꝓbet᷑. Dẽ. aa.galliano. beina r
CVZʒ pr̃emſami. fidicõmiſſi uidet nubi l⸗/
