viuos: certa ps:
plta quarta da⸗
—— bat᷑ cune. bodſe
vero excipiunt᷑ ꝑ bãc.l.oĩa loca venerabilia. vt eis decuriões olra
bona dare poſſini⁊ curia nibil detrahat.⁊ in alijs hoĩbus rema
neat dicta cõ ſuetudo.vt h.⁊.ſ.qñ ⁊ qͥbus q̃rta ps.l.i ⁊.ij.⁊. j.de
de impo. Iucra.de.l. i. li. x. Sʒ cũ curialis fit dericꝰ.tunc tres ptes
ſue ſubſtãtie remanẽt apud curiã.vt.j.ti.i.aut᷑.ſed neq;.que eſt õ.
ſecus ſi alr donet ipſo in cunia exiſtente vt hbic.
q ¶¶ Xenões.vbi peregrini alunf᷑.⁊ oĩa q̃ ſequunt᷑ ſũt noĩa venera
bilium locoꝛum que expone vt.S. etilud.
1r Kunali.i.alicuius curialis.nã de bonis curialiũ tantũ dabak
quarta ipſi cunie. s ¶ Inter viuos.ſ.donationis.
t¶¶ Inſcriptõibus.iinſcriptio erat quarta poꝛtio eius rei quaʒ ali
quis dabat venerabililoco ac. uZege vt. j. qñ ⁊ qbus q̃ta
pars.l.ij. ⁊ de impo.lucra.de.l.i.li.x.aWcc.
x ¶ In alijs. quidẽ ꝑſonis.ſ.pꝛiuatis.
v¶Mumanas.q.d.bene debemus facere diſcrimen.

Rinter diuinũ. duob? mõis dicit᷑ ius diuinũ. a deo cõſti
utu yt ehb gelia. 2 ſcvo deo oſtimutu yt ſuꝑ reb eccliaſticis

. Pꝛimus Deſscroſan.ecct.
. „Ha TSs gecipik Tré 1publich duob* moͤi ille tres loquunt᷑ ð retinẽdis. bec de acquirẽdis.ſed hoc nõ
w⸗ factũ eſt. hocſcd o mõ accipik h. Zbapi bluß 6, na.§. H deberet ſtatui in amittedo qᷓ; in acquirendo.
ddi dicik. vtin qlibet eiuitate fem: qð 8ꝛ ius ciui irnk r ſcpicucei ik vel dic ßᷣm Jo.qꝛ bec in q̃ttuoꝛ caſibꝰ tm̃ loquit᷑illem alijs.hoc placet. & ⸗
D us oörehtiaer unttan gad icnraerattatae⸗ cpicgccipik. Uel dic ꝙ üle oẽs acrõ es q ꝓlixius durabãt artant.bec autecörta au⸗
Puublicũ:ex vna parte:⁊ r alia pate. ELtel dic U. . Reé 2. ,de fun, rei pup. l eu qul. li ti. pbi rrr an.
ſ d. auanarömoca diciri h ſuꝑ cõmodis pᷣuatoꝛũ fcã. inter min⸗ durabãt ꝓrogat Jiẽ ð. j. de fun. rei pub.l Pi “ endsn 1 blu
iſßt dDuo pꝛima.ſ. ius H „ 8. Sʒ ibi deſeruo pn
. dininür public,ud nõ ſolũ in caſibus quos fu⸗ mõhmõi exactionẽ euaneſcere ſi apis dicit. Pꝛeterea ⁊
ic er vna pte.1 boe queozn H imꝰ. Siue itaq memoꝛatis reli ibi fauoꝛ curie pꝛeſeibẽ
ide⸗ tertiuz ex alia:eſt turuʒ tps creauit: ſed ẽt in adhuc num Siue itaq; memo 4 9 . 1 tis que facẽt naturales
bu diſfereia. v bic pendẽtibꝰ: iudiciali termio vel gioſiſſimis loos vel ciuitatibꝰ hf ãilios iegiios. vtin au
S uine amicabili ↄpoſitõe necdũ ſopitis ditasſiue legatũ ſiue ſideicõmiſſũ 2 uno⸗ inni,.
1 da reb ciuitatů obtiere ¶ SDẽ au. Jul. p. fuerit derelcü: vel donato vel ws inſti. de nup. in fi. Item
lin reb eccliau ¶(x„ ¶Tainter dinuʒ publicũq;? diitio peeſſerit in qbuſcunq; reb? coͤra ſ. deope pi plcri
Sä vV inter dinuz p 5 TcEliei e tra.) de obe.
Srr dealluc. lcen 6 mobilibꝰ vel imobilibꝰ vel ſemo prt. ſed ibi ſpalevt nul
in/ ar.in aut.de nõ III87 Pꝛilata cõmoda copetens bit Dredẽdtoe cabti la p̃ſcriptio currat in lo⸗/
eßt ali ſi min? col. diſcretio? ſit: ſancimꝰ ſi gs aliquã uẽtib ſiue ꝓP redeptoe captiuo⸗ co publico. vt ⁊ ff. de
o i. Sz ar 5 f. de eliqrit hrditate vlł legatũ vl filei num quedã fuerint derelicta vel“ via pub. lvias.
i. eliqrit
eer . ſi.l. eũ qͥ vecrii. Tellq ,, . ſi ꝛum per etua r Zũc.ſ.elapſo illo tꝑe
inf in fl. Itez no. bic cõmiſſuʒ vł donatõistitulo aligd donara: ſit eo un pepeinapene ſala petitionevel ere
ii ius hublict a dodent vł vẽdidenitꝰ: ſiue ſacto vẽcdicatio.⁊ ad cctuʒãnos 'mny oefacrra. .
uitatũ aliarũ a „ . . —„ Jar.
pallat pteroma ſãactis ecclijs ſiue venerabilibꝰ re iam dictuz eſteneduuri, alia Eiefrach de o e
non im auoldi. nonbꝰ vel ꝓthocijs vel mõaſie exceptõetpis nbibei. . d ſe Seſtacg rarde
1o, Pr. de ſer. ſugi. 2Lvirginũ vł oꝛpha tra pꝛimas plonas ſiue ↄtra he ttoné liud
. HH nijs maſculoꝝ łvirginũ vl oꝛp ſcriptionẽ itaq; ⁊ aliu
kĩ . nn zcitla. voli hiiſ vl bephotrophiſs vl des vel ſucceſſoꝛes eoꝝmoueat᷑. dem vt cõpetat in rem
bip romanoꝝ ? notrophijſ vl bephotrophj X L X8 eOEei ue
o⸗ õü du E In hisaũt oibꝰ caſibꝰ:nõ ſoj ad.eniaʒ ſi nõ tradid erit
di xet.v gerõthocomijs: necnõ iuri cuiia In his añt oib caſi 9.1 O repetittñ queß̃us dire⸗
3 hbi Geptera r ali t: relictox vl donatoꝝ vel vẽdi lus plonalesactões damꝰ: ſ ẽtin rer Praddardc
Pi.Prerea. aK e 5 Laptiuoꝝ. vł ſili cã.
bi romanu tox eis ſit lõgella exactioꝛnlla tꝑiſ rẽ ⁊ ypothecani: m takec⸗ ſi⸗ 199 H
reitr veer ſolita pſcniptõe coanda. Syt ſi ſtõisque legatanjs fideicoõmiſ vepaugib eßo. bie
n fi eius qui vial, in redẽptõne captiuoꝝ q̃dã pecu ſarijs ⁊ ypotechana donat: 7 ſu⸗ bis caſib datur vendi
ge. act. lie vel res relice vel legitio mõ pꝛadictis oibꝰ vnũ tãtũmõ termi tiop leges ilas.
d Loͤpetens. . Me vel ies neg ñ vite ſue iponimꝰ.i. cãũ metas 1Aei donata ita èñ
idoneg. donagte ſut: eax exactõnẽ logiſſi nu vite lue ponum ecguntel E madira. Tril
. e Diſcretõ.i. dik mãa eẽ cẽſemus: nob adẽ coꝛdi annor. hec Arcn⸗ obſenen ana⸗ r . Forn⸗fere ſetroꝛu
ſeA. rat: nul tpm metis bmõiactées m inhiscaſibꝰ velpoſtennati ve Jubibenda,ſactöe
. f Mereditats in circicſuch. Sʒy ne videamur in in fueiit vel i in iuclci deducti ſũt 5 Pända biengo.
a dere fiitũ hãcertẽder ſogiſſimũ vite en. col ir. coſt. v. de ec dicirelmainno; referas
6 ge Dedenr i.da hoim tpselegimꝰ nõalr eꝗ era deſiaſticis titulis tpalbus. ad beredes ſucceſſo⸗
4 rrẽ coſueuent. ctionẽ ſinin cõcedimꝰ niſi.c. a q Was actoesallas decen ☛ Tiereoyae
b QUendideit. noꝝ curnicula exceſſerit. tũc ei tm̃ alis als vicẽnalis alstricẽ ben prlonae zornc-
quattuoꝛ no. ſpᷣm ð deo
4 Jo.in qͥbus hec HS des ſucceſſoꝛes. p
lex locũ babet in hereditate in legato.in donato.in vendito. mas eĩ ꝑſonas relin qntiũ non Poſer monelockcd nent. asinp ‚—
ĩ ¶ enonibus.locꝰ in quo peregrimi ſuſcipiunt:.expone hic vene / ⁊ ſelld oueat.ſ. actio & ſi ↄ alios agat pᷣt ſpelli mi Aeoc d

. rabilia loca. vt. S. e.l.illud MU
k. Relicto n. hoc refert ad bereditatẽ ⁊ legatũ.acc. ,
lCoartanda.ſ.xaciine. m I Relicte idem in beredita
te relicta eis idem eſt in emptione facta noĩe captiuoꝛum.

ti. brdi.põt aptari.et in rei vẽ. ⁊ nõ in aliss. 9 Actõesex ẽpto. 1
ey legis ↄdiiione vel teſti actõe.vel beredita᷑ petitöe. u ꝙꝗ¶ Ded ẽt⸗
in re. ſ. vtilẽ. ſʒ qd ſi pᷣciũ nõ fuerit ſolutũ.idẽ foꝛte.vt.ff.de publi.de pᷣcio
nã ⁊ h̊ de vtil diẽ.vt ⁊ ibi. Oʒ tu dic ꝙ in eodeʒ caſu vẽdicat ſine tradi

n Zongiſſimã.i.centũ annoꝛũ. O In inſinitũ. no. infinita tõe q ⁊ Duatꝰfcã traditõ e.ſ. ſoĩuto pᷣcio vel alłs ſariſfacto.vt inſti.de re.
tẽ vitari. vt. ff. de leg. iij H 7 de dam. infe. dieie Nranl4 nuqd poſſeſſio ſine radiutõe trſ ſe E won. e d
4 l. qui bona.in fi.⁊ in aut᷑.vt det.ſit nu cleri. in pn.col.ix ar. coõrra mü facti bʒ poſſeſſio.vt ff ex qui.cau.ma.l.deniq;. ⁊. 8 aaſn, u han
in aut. d enõ alie.5. ſi minus. col. i. 2. . de in litẽiurã.l, yideamꝰ. 2 beredes.·in pn e a ſi vni eccleſie pus vẽdidit.: ſoluti Rl n⸗
G. iurare. ⁊. ff. de fid eiul.l. ſt ita ſtipulatus a ſexo tñ tradidit. deinde alij eccłie vẽdidit ⁊ tradidit.que erit potioꝛ.Rñ.pᷣma

p iiſ Manc ſcilicet exactionen. .
q Centũ annoꝝ.hec eni eſt lon iſſima hõis vita. vt bic. 2. ff. de
vſufru.l. an vſufru. Et tanto tpe durat aciones eccleſijs ⁊ ciuita
tibꝰ ⁊ captiuis. vt bic. Sʒ videt᷑ cõtra in iure ciuitatũ ſm.m. Nã
videt᷑ ꝙ tantũ.xx. annis duret.ð vt ff. de diuer. ⁊ tẽ. pꝛeſcri.l.in oĩ
bus. que eſt ð. Sol.ibi ſpãliterin rebꝰ fiſcalibꝰ romanoꝝ loquit
que muli pullegijs alijs gaudẽt. quare mirari nõ d ebes ſi hͥ gra/
uent᷑:cũ ⁊ idẽ in libertateſit.ſ.ꝙ qñq; eſt deterioꝛis cõditõnis qᷓ;
res alie.qꝛ ⁊ alia multa bʒ pꝛiuilegia.vt.ff. de libe.cau.l.liberis.
§· ſi duo.ꝛ.l.duobꝰ.⁊ de manumil.teſta.l.cũ ex plunbꝰ.⁊ no.ff ð
leg ij. qͥ duos. Vel dic hm Pla. ꝙ üla coꝛꝛigit p.l... de pꝛeſcrip.
xxx.an.oẽs. ⁊.ſ.de fun. pa.l.fi. que ſunt ſimiliter buic cõtra.nã ſta b
ũt. rl, an. ? ille due coꝛꝛigunt ꝑ iſt: iſta ꝑ aut,quas gctiones.

lata vtili actõe directe.vt.ff. de ꝓcu.l.in cãe.in fi.lʒ ſit ar..j.dereivẽ.
quotiẽs. Sed illa loquit᷑ in pꝛiuato ⁊ extraoꝛdinaria eſt.
a ¶ Ipotbecani. bec refertur m aʒo. ⁊. b. ad ſola legata ⁊ ſideicõ. ⁊ inſa
lijs bonis relinquqtis. Et nõ eſt ſpãale in ypothecaria.quia ⁊ ꝑ ali legẽ
cõpetitvt ſubijcit ſcdᷣm ⁊c.quã babes.j.cõmu.de le.l.i. Alij etiaʒ ad do ce·/
nata trahũt ⁊ epta ⁊ vẽdita.vt⁊ ibi cõpetat taauta ypotheca in alijs bo
ms vendẽris vel donãtis. ⁊ ſm eos tnia puilegia cõcedit bec lex circa pᷣ
ſcriptionẽ que als ſimilis nõ repenit᷑.niſt vt in.d.l.de vſufru.l.an vſufmu.
⁊. j.ne rei dñice vel temploꝝ.l.i.⁊.ij.⁊.iij. Itẽ in reiven.que datur nõ tra
dita poſſeſſione:qð nõ eſt alias.vt.ff.de rei vẽ.lſt ager. . de pac. tra
ditõibus que ſunt ↄ. Itẽ in tacita ppotheca vt dixi. acc.
Deducti ſũti.exiſtũt ⁊ nõ dũ diffiniti. Sequitur aut᷑ quas actões
¶ Uas gctiones,. ſ cõpetant pꝛinato, M

an.audiret᷑ vbi ⁊ alias tricẽnalis.eccłie vᷣo eſt qnalis.vt in her̃ditate be

b¶¶Qlaudunt.boc fallit in duobus caſib in bus pᷣuatus vſq; ad. xxę. MHoſpires. hoſpites bic intellige milites armatos. quoꝛũ %
ſpitalitas eis q̃ſi munꝰ incũbebat.boſpites aũt.i.pauꝑes debẽt

retici. vt in aut᷑.vt cũ de appel.cog.S.ſi vᷣo liberi.col.vij.⁊ in bõis rapi⸗
entis monachã.vt in aut᷑.de ſan.epilſ.S.añpe.col.ix. Sed q̃d ſt eccłia ʒ

eccliam velit ſe tueri.rñdet.xl.an.tueri põt ʒ al.ar.ff. ex qui.cau.ma.l.fi.
licet quidã dicãt.xxx.an.

Itẽ qᷣd ſi eccleſia ð pᷣua
tum velit ſe tueri.nũq̃d
pᷣuatꝰ poterit vti eadez⸗
exceptõe.Rñ.eodẽ mo⸗
do quo ⁊ aliqͥs pᷣuatus
Mec ob.ff.ꝙ quiſq; iur.
l.i. quia hoc pᷣuilegiũ ex
lib eralitate pᷣncipis in/⸗
dultũ fuit nullo petente
ibi ad altenꝰ p etitioneʒ.
yt. ..e.ti. l. iij. in pn. Itez
an ideʒ in ciuitate qð in
eccleſia cui pᷣ ſcripti.c.an
noꝝ lex fuit largita.Rñ.
nõ idẽ ſᷣm py.⁊ io.qꝛ in
ea nõ inu enit coꝛectum
vt. j. de ap. l. pcipimꝰ.in
fi. 1. j. de teſta ſancimus
Sʒ pla. dixit ideʒ.qꝛ ea
dẽ eſt rõvel maioꝛ.ar.ff.
dg. l. aqui.l.illð. ⁊. j. di
uer. ſcrip.l.i. Itẽ nũqͥd
bodie poterit cõ cedi vt
tantũ.c.an.d aliquã ec⸗
cleſiã pᷣſcribat᷑.rñ. ſic vt
fuit nouãtulane eccleſie
tuʒ qꝛ ſunt odio ſe pᷣſcri⸗
ptõ es ſicq; artãde.vt.ff
deli. ⁊ poſthu.l. cũ qui⸗
danm. tũ qa antiq̃ foꝛme
reddite.vt ar ff. de pac.
l. ſi vnꝰ. F. qð ⁊ in ſpẽ. ⁊
ſ. de ſpõ. l. fi. Itẽ an hie

põt ↄ cedivt nulla pᷣſcri

ptio obijciat.rñ.non.vt
ar. ff. ſi qs cau.l.ſed ⁊ ſ.
§S. queſitũ. Itez nũqͥd/õʒ
has pꝛeſcriptò es vel mi
noꝛes que currũtvt ſtati

nalis pᷣſcriptio excludit. he ſi reli⸗
gioſo loco cõpetãt.ᷣxl.an. claudũ
turd vſucapiõe triẽnij vel quadri

ennij pᷣſcnptõeꝰſuũ robur rſemiã

tibus·:ſolaᷣromana eccleſia gau⸗
dente pꝛiuilegio centũannoꝛum.

De epis ⁊ dericis ⁊ oꝛphanotro

phijs⁊ renodochijs ⁊ bophotro

phijs ⁊ ꝓthochijs ⁊ aſſiſtenijs ⁊
monachis: ⁊ de pꝛiuilegijs eoꝛũ
⁊ caſtrẽſi peculio:⁊ de redimen⸗

dis captius:⁊ de nupnijs clerico

rũ vetitis ſeu permiſſis.

¶ Impꝛ. Conſtan:a. clericis ſa
lutem. d.
Vrta ſancioneʒ
quã dudũ merui⸗
ſtis:⁊ vos⁊ man
cipia vr̃a nullus:
jRnouiscollatõibꝰ
obligabit:ſed vacatõe eaꝝ gaude

bitiſ pterea neqʒ hoſpitel ſuſcipi

etis. I Mpꝛ Aug. Meli. epõ.

Mni a clericis indebiteꝰ

cõuentionis iniuria ⁊ iniq

—w

dices poterit reſtitui in integrũ: eccłiavł ciuitas.qdã vt p.ſic. vſq; ad q̃ᷓ

ſuſcipere.vñ paulus.boſpitalitate inuicẽ pꝛeueniẽtes.vt.j.l.pxi.

Sed op.h vip ihrereß io eſt primoniale munꝰ.vt.j.de mu. pa.l.

iij. ⁊.l. Et. li x..ff. de mu.⁊ ho.l.fi.S.ſiue aũt.⁊.l.⁊ qui oꝛig.S.mu⸗
nus H ſri
2 „ S , clexici debent
exactõnis repellat᷑ ipꝛobitas: nul ſbire. vt e de
laqʒ ↄuẽtio ſit circa eos munerũ bii. queeſt ↄma.

ſoꝛdidoꝝ. Et cuʒ negociatoꝛes

rñ.ſubeũt clerici

„ 5 „ munera patrino
ad aliquã pꝛeſtatõnẽ ↄpetẽtẽvo nialia:ſed nõ oia
cant: ub his vniuerſis iſtiuſindi Aebutorn
ſtrepitus cõgeſcat: Siack em vl. tis ſuſceptio alia
parſimonia? vel pꝛouiſioneẽ yel rei ꝓppꝛie coberet
mercatura:honeſtatis tñ cõſcia alia nõ.ſed qſt ex
äsl muWfinopinato ſuſci⸗
cõgeſſerint :id in vſum pauperũ piiaur pꝛimo caſu
atq; egentiũ miniſtrari opoꝛteatnoõ ercuſantur gie
auticd q er eoꝛũdeʒ ergaſtenjse men a ne ele
vel tabemis coquen potuent et nec ĩpuberes nec
colligi:collectũ id religionis exi ſoſtreyg ntg
ſtimst lucruʒ. ¶ Nerũ etiã hõi enm papterg
busꝰeoꝛundẽ ꝗq opamin merc⸗ lix. ſvtnelii
monijs hñt diui pꝛicipis.i.nfi ge⸗ ymea l⸗ ſe er.
r l. vnica. li.x.⁊.ff.
nitoꝛis ſtatuta multimoda obſer⸗ de vaca. mu. ſunt
uatione cauerũt vt idẽ derici prei mũce. In ſco
nilegijs plunimis redundarent“. crenfank or bie⸗
Itaqʒ extraoꝛdinanoꝝ munerũa ff de vaemu..
paedictis neeſſitas atq;oismole Ae de lierr
ſtia cõquieſcat. Ad Pangaria J3 patrimoniale ſit
pꝛeſtationẽ nõ vocent᷑:nec eoꝛun munus ſulcipere
dẽ facultates atqʒ ſubſtãtie. olb? Ppale beneflnus
clericis hmõi progatiua ſuccur⸗ bunl le ralat.
. ſi. E HDerim illi enĩ ſoli ſe ex⸗
rat: vte Piugia dericoꝝ acliben ileni un ſpaͤle
8 de hoc habent p
uilegiuz. vt. ff. de

drienniũ a tpeleſionis:ſ.cõplete pᷣſcriptõis. vt.ſ.de iur. reipu.l.rempu.
æ. ſ.quibꝰex cau.ma.l.reſpublica.Hã hic pariſicat rẽpub.eccleſie.ſed reſ
publica reſtituit᷑ ꝙ eccleſta.⁊ boc dicũt fere oẽs.Alij ꝙ nõ.⁊ eqparatõ
fit minoꝛi in Zᷣctibus.nõ aũt in pᷣſcriptõibus. Itẽ qͥd ſi pᷣſcriptio.x.vel
xx. vel.xxx.an.currere ceperat ð eum qui ſucceſſit eccłie.dicũt quidã.ſ.py.
1 io.fieri.xl.an.vt. ff.de vſur.l.cũ quidã.S.fiſcꝰ.⁊.S.ſi debitoꝛes. Sʒ pᷣt
dici eã dẽre vti iure pᷣuati vt.ff. de iur.ſiſciſi fiſce. ⁊ ð fundo do.il.ſi fũdꝰ
c ¶ Alſucapione.ſ.triennij.
d Bꝛeſenise nt ſi fiſcus rẽ eccleſievẽderettanqᷓ; ſuã.vtj.de quadri.
pſcrip.l.ij in fi.ac. eg Duraͤnbus. vt currãt ð eccłiam cũ effeciu.⁊ idẽ
in q̃libet pꝛeſtatione mioꝛe decẽnio.vt in redibitoꝛiavel quãto minoꝛis
qꝛ in.x.⁊.xx.⁊ tricennali im̃ ĩnouat bec ↄſtitutio.vt in coꝛpe aut᷑ vñ h̊ ſu
mit᷑ hec ↄſtõ inouat ↄſtõ eʒ pᷣoꝛẽ.vt in aut᷑.ð ec.ti.S.ꝓ tꝑ alibus.col ix.ſe
cus in mioꝛe pᷣ quẽ ipſo iure ñ currũt.vt.j.in qͥ. cau.in inte.re.nõ ẽ ne.l.ſi.
f Gola eccleſia. bec clauſula ſumpta eſt ab.p.erx illo ti. vt eccleſia roma
na ⁊c. qui dicebat aliã ↄſtõem.ſ.hec ↄſtõ ⁊c.loqui in alijs eccleſijs tãtũ
Sed tu dic ſm. b. ꝙ in oibus dicit. ⁊ ſic coꝛꝛigit illã vt eccleſia romana
cũ ſpãliter enã de ipſa mentionẽ faciati Rubꝛica.ſic dicẽs. hec ↄſtõ ĩno
uat ⁊c. Eſt ergo hec adiectio falſa iure leguz.ſ iure cañ.vʒ qð dirxit. y. vt
xij.q. ij.cti. g Rubꝛica. De epi.⁊ cle.⁊c.S.dixit de rebus eccleſiaꝝ
unc dicit de miniſtris. accurſius .—
.AUVrta ſanctionẽ i.legẽ. ¶M eruiſtis o epᷣi⁊ clerici.⁊ facit mẽtio
de.l. placet. . ti.i. Et loquit᷑ hͥ ↄſtan.qͥ pᷣmus fuit imꝑatoꝛ
rpypᷣianꝰ. vt.j.ð na.ii. diui. ⁊.l.illã plz.fecit vel ipſe vel aliꝰeꝰ añceſſoꝛ.ac.
k&¶ lſ ancipia.i.familia veſtra. I ſHulius.ſ.exactoꝛ.
m Kollatõibus.ſ.ſoꝛdidoꝝ munerũ vel eroꝛdinarioꝛum.

kaea mn.. ſuninenera vephiloſappi ⁊ artiũ ꝓfeſſoꝛes ⁊ mili⸗

tes ⁊ veterani.vt.ff.de mu.⁊ ho.l.fi.S.pe.⁊.S.fi. .
4 Al nis a clericis.Zria dicunt᷑ i.l.iſta.ſ.ꝙ clerici relarent vk
hexcuſent᷑ ab extraoꝛdiarijs muneribꝰ. Scðo ꝙ ſi qͥd hõ eſte

queſierit:ꝙ eroget᷑ in vſus pauperũ. Zertio boc ↄcedit tã cleriq

qᷓ; ſuis familiaribus. p ¶ Andebite quo ad eos.⁊ ſi exigant

iniuria ẽ eis.ſʒ ſi exigat᷑ a laicis nõ eſt iniuria.vt ſtatim dicet.Et

dic ꝙ de extraoꝛdinarijs exactõ ibꝰ dicit. nec ob.j.ł ꝓpri.
q ¶ Conuẽtõis.i.extraoꝛdinarie collecte. r MErötonis.ſ ſoꝛ⸗
didoꝝ munerũ. ace. re Mulla. idem dicit melius declarando.
8 Hegociatoꝛes.ſ.laici, t ¶¶ Pꝛeſtatõnẽ. cõpetẽtẽ vt collectõ
extraoꝛdinariäã. u ¶ AVniuerſis.ſ.clericis nõ habita relatione
ad ſingłos clericos.i.ad ſingła generũ.qꝛ ñ ad vagabũdos.vt.j.
e. gñ aliter:ſed ad ſingulos gradꝰ.i.ad gña ſinguloꝛum .
¶ Drrepiꝰ.i. vocatio.ac. yx ¶ Parſimonia i.pceviuẽdo qͥſitũ
4riiſseg ſae vł ſcrniptura.ſiłe vᷣbũ.ff.ð pecuł.l.peculi
ex eo. a Conſciẽtia vt ex ſcriptura.

Zoͤgeſſennt. cõgregauernt. c Opoꝛteat i opoꝛtunug

b
vel decẽs eſt. ſic. ff. de iuſti. ⁊ iur.l.i.nec ẽ eni neceſſe.vt.j.e.l.ſa⸗
croſancte.que eſt õ.vel bic in queſitis ex rebus eccleſie:ibide ſuo
patnimonio. ac.
d ¶ Ergaſterijs. ab erga qð ẽopρa ſteron qð eſt ſtatio: inde erga
ſteriũ.i.operarũ ſtatio. ꝗ ¶ Zabernis.ꝓ eodẽ accipe.i.ſtationi
bus. vel ꝓpꝛie. Sed hoc quõ cũ etiã tabernas intrare nõ deheãt
vt.xliij.di.c.nulli.Rñ.locabũt.vt.ff.de peti.here.l.⁊ ancillarum.
b KRaligionio pauperum.
c¶Verũ nõ ſoli

lericis damus punlegiuz: verum etiã c.

Pꝛimus L Deepiſco. ⁊ cler.
5o äs . „ (Woasmt . EFficiales.i.iudices fiſi.
4 5 Faipins ifa udia lbuger t arum Laene Puigert. ac. ¶( Rationales.qui ratiocinia gerunt. ..
rundarent.abungarentamin eqᷓ; in ſuis.ac. d Oaurtaer let relicta rõ ne curſus.i.officij ſibi inpoſiti,vt. ſ. de curſu
al. Gs anſoſzar niſt ſin ttionẽ nr̃i noĩs accipim pu..l. publici. li. xij. acc.
nu ¶Cõ quieſcat. niſt ſint ea que ga apediſonenfinois aertpiine Pꝛimipili, boc expone. vt. j. e, quiſqͥs emẽſts in fi.
3 l Aeniwe dsted. NHa lanchoi hoiddo enid ed mpdl becctpene tcniſis ned tner
eA 17 ingla llelta ”sl k S g m maxie adminiſtrationis
dee·quoqʒ ⁊ miniſteria:id eſt mares nõ ſint ſub notoe iudich officijs? gquã gerebant
2 7 1 5 Elii 2 ri Ro. ſi ſiA Pvi ce i.ñ fini
8 moiber biti añ Piter ⁊ femie:eoꝛũq;ẽt ilij ⁊ fiie cõſenticẽtibꝰ:ſi id/ ꝓbabil vite ſtu E Hõ
H oen ac· inunes ſpabhmoi'mũeribꝰ pſe diũ poſtulauenit: traſterant nec Interuerla. qꝛ obno
ſ eten, gerent un alten. col.x. coſti. ceſſionẽ metuãt facultatũ eπ d eſſunt zrarionem non
. &Filij añ cõce fi. de ſta. ⁊ ↄſuetu.item nulla. ſiclãdeſtiniſ anibꝰ putauenit irre reddunt.
i peſ , JTeli b Tranſeundũ. i. tran⸗
dia ina Pegnneg i imla cõitas ꝑſona pu⸗ pendũ : duas ptes cõcedat libKis dernt.
t nti Itẽ ſi inti ſer blica pel pꝛiuata collectas aut ſi ꝓles defuerit: ꝓpinquis:ex i Keradene. ge nn
4 uitio paretũ vi ſeu exactões ãganias vl pãganiaſ ꝓpꝛia ſba poꝛtionẽ tertiã ſibimet nauſden Pplectũ ar peiſt
ſin uunt pf̃es clerici a . E Q laribus puniuni. vt ifi.
ſ nõ alłs. ⁊ facit.ðõ. Ecclijs vel alijs pijs locis ſiue ec⸗ in S do iinontd i gamt
ti i placet. cleſiaſticis pſonisiponãt aut iua- tudo defuenit:gemie poꝛtões of- k ¶ Gub notiõe. i exami
fi Wm. nõ e? SEe r Tirtl, natione. .
. dner , dere ecchiaſtica boa pſinnãt: qd ficis in ꝗbꝰ militat relinquant: Icgualei ſeoꝛum q eᷓ
e tr oſto noua fre ſi fecerit ⁊ reqſiti ab ecclia velipe poꝛtõne ternia tãtũmodo retenta bns pꝛeſuurr
denici Iteʒ nlla nioemẽdare cõtẽpſerint:tripluʒ· Iu auten. col. ix. cõſti. fi. de 6 ifciſs i offitial⸗
Zè nita an refumndãt ? nihilominꝰ banoĩpia ſan. epiſ. Eſed neq; cmialem. „ Eranſkerank. in clerũ
l amuaßͤ er li ſubiaceãt qð blasla ſßneeone Te. naehuigle aut offici⸗ . Pa jeoe nf
1 done vr dirin? dehita nullatenꝰ remittat᷑. Dẽ alẽ clericũ ſieri ꝑmittimꝰ: s. que eſt tra. ſit
f. 3.ti.i.l. neminem e X2. . er S emenſis. que eſt Otra. ſic
rircnnsre Augu. ad Zau. pB̊. Oneexhoc venerabili clero mnuna engo ad alios ſe reien
1 niaicr⸗ Siene d. Ehis clericis ꝗ Pdia poſ fat. Si vo tales plone in clero⸗ cõ oſMerteiſens. Ppter
4 aun ales ſickek: ſublimis auctoꝛitas tua nõ ſtituant᷑: tanq; nec ad oꝛdinatõnẽ gua imebdͤt olim.nam
nl bic aq fauo: er ſoli eos aliena iuga neqq; ſtat- ꝓduce ꝓpꝛee ſoꝛtune reſtituant ln gerleus ſeboren⸗
mda ve at ercuſarel: ſ ẽt phis que ab hiſ niſi mõaſnicã foꝛſitã vitã aligseco. balis ande debchat
Q n feert. poſſidẽt: coſdẽ ad pẽſitãda fiſca rũnõminꝰ. xv.an.expleuenit. tleſ r
. Aanigaes lapungere. niucrſosnaqz cle eni oadinan Pcipim ꝛqta ppie p lsdeliuts ne b⸗
geago vcieie. icos poſſeſſoes ditaxat pulicia ſbe ſibi retenta:religsptib cune Sunnn lideſtmi itee
i. rit haius ſꝛo les:ſiſcaliũ pẽſitatõestrqᷣ larönel ⁊ fiſco vẽdicãdis ſi ia cleroↄſtitu mitun griſtmo rrers
e qð eſt no ſariz 5 monachiciz decété viti i to caſu qñ non ſunt ob⸗
andi ſlut ſi è H faciẽdas recognoſcere ceſem ti monachici derete Ni ipleue ocſnal⸗ nin dy⸗
loeo publico prr Mpꝛ. Cõſtã. a. ad taurũ pp. nnt. Sʒ ſipoſt cdenicatꝰ honoꝛsẽ oen pot cunialis effici⸗
4 aut. qua in punn O JYficiales rationales: ſiex aliꝗs eoꝝ vroꝛẽ aut vcubina hue etalenbesaniäer
. Cia. n. * 4 . . 7 — . .
u. Enplus Rcin 4 hibitiõe curſus ſeu pꝛimi ni: ppꝛie foꝛtũe reddat:lztali ec ne anuil dr
ſti. de actio. F. ri Pili neceſſitate neglecta: ĩteruer⸗ cleſiaſtico gradu tenebat: in quo dicit auten. ſed neqʒ ⁊c,
k pli.· ſadetiã rõe ſiſcaliad clericatꝰ ho⸗ qs ↄſtitutꝰ vxoꝛẽ ducere nõ phi aus nielege. annaff
V noꝛẽ putauerit traſeundu ad pꝛi betur. Idẽ & in aliſs oibusmmõa Inep⸗ denegt. pej

qñq; faciebãt.vt

S. ti.i.ſacroſancta. z.l.ſeq. 3

¶⸗DeNbis. au⸗
quitur pᷣfec.pꝛe.

yExcuſare. qð

oꝛẽ cõditionẽ retrahant᷑. Si vo
obnoxij rõcinijs vel neceſſitatibꝰ

7 Fiſcalia.f.tributa. 9 fl ãq;.bene dico.ppᷣ.poſſe cõſtrin⸗

gere clericos vt ſoluãt tri

uũt alłs amittẽt pᷣdia.⁊ bec vera ſunt in ꝓuincilibꝰ pᷣdijs tantũ
ADuũütaxat. bec dictio dütaxat reſpicit ꝓuiciales qð ſequit᷑.nax
ad ꝓximioꝛẽ ſcnpturazʒ referendũ eſt. vi.ff. de poſtu.l. i. F. deniq;
adijcit. v. F. ſeq. Quedã tñ ꝓuincie hodie euaſerũt. vt. ff. de ceſt.
l. pe.⁊ fi.ſʒ videt᷑ ẽt italicoꝝ pᷣdia eſſe grauãda tributis. vt. j. ſine
cenſ. vel re. . oẽs. que eſt ð. ſol. vtibi. Itẽſimiliter õ inſti. de re. di.

S. ꝑ traditionẽ. S

ol. nulla eſt dria quo ad traſlatonẽ dñij. ſʒ quo

ad tributa ſic. Itẽ eodẽ modo eſt 5.ſ. depſucapi.trãſfoꝛ.l.i. Ged

⁊ ibi exequatũ eſt ius oĩm pᷣdioꝛũ in vſucapione:nõ in tributis.
iſcalium.i.tributoꝛum ſolutiones

b· Zranſiationes.ſi eni nõ ſoluant: eis aufer fundus ⁊ in alios
tranſfermur. Ded cõtra. ᷓ. ti.i.l. placet. in illo vſt. nulla ⁊c. Sol. vt
ibi. Ged bodie yidet bec:l coꝛꝛecta. ant, Jtem nulla: qus pꝛo

kiwelegimus.

Ad penſitanda.i ſoluenda. acc. — Edne 5. in dero. vt.

buta ꝓ pꝛedijs. nã bene volumus ꝙ ſol

chis licetnulli foꝛtune pꝛiꝰſubie

cti fuennt. Et generaliter qcun.

i.intrandum.
POfficijs. i. officialibꝰ
8 =l militarũt
ꝓlqꝗqʒ nunc.

ſabſtrabatun. u ¶Aoſtituank. de facto.

8 Ee Cunia ẽ.in aut᷑.de ſanc.epi.S.ſed neqʒ cunialem.
lſ onaſticã.nõ tñ flet monachbus.ałs ꝓpꝛiaʒ ſubſtãtiã babere dici
nõ potenit. vt. ð. tl i. aut.ingreſſi. qð m̃ ſtatim dicit. Sʒ quõ hoc cũ ĩfra
dicat. idẽ eſt in aliis monachis ergo idein iſtis.Rñdet᷑ nõ ponit᷑ ibi re⸗
ſpectie.vt in aut.vt ðfun.ſeu fu.eoꝝ.S.ñ miuria tradit᷑.iĩ pᷣjn.col. v.Qua
re ergo vroꝛẽ ducere nõ põt.Rñdetur.qꝛ habitũ bʒ: ⁊ qꝛ ſatis eſt clerica
ri cunialem. 3 Quarta. bec pꝑricula eſt in. F. curialeʒ. ſed tota alia eſt
in, S. ſed neqʒ cunalẽ.in aut᷑.de ſanc.epiſ.col. ix acc. .—½j/
a ¶ Ded ſi poſt clericatus.refert᷑ ad id qð dicit ſupꝛa tales enĩxc.
b ¶ Eoꝛtune.i. curie. c ¶ Eccleſtaſtico graduyt vſqʒ ad duos gradus
d ſRon ꝓbibet. vt in minoꝛibꝰ oꝛdinibꝰqdð eſt generale in quolibet mo
nacho.yxt in aut.de mona.S. antepe.col.i.⁊ bicſubijcit.⁊ gñaliter ⁊c.ac.

eIgem eſt. vt tradatur curie.
f Qicet. q.d.licet nõ eſſent officiales.

g (Foꝛtune. Huus vo dño.vt in.e. aut᷑ ſi puus.que eſt ð. Item d.j.ð de

—

— „„

cunlineqͥs. Sol. dicik bic redirein pꝛiſtin cõdiuionẽ q;iij ad on ſuſti/

nendũ nõ quãtũ ad honoꝛes. vt. ff. de inter. T re.l. relegatoꝛum.S.fl. inter epᷣm ⁊ alios cłcos. Seqt aut᷑ſʒ iudex q̃ᷓ ẽ excta ex coꝛ aut
b Quicũ qʒ.ſ.curialis. i Redierit.babẽdo vxoꝛem vel cõcubinam Pde ſan. epiſ. colla. ix.
K Curiali.imo in aliud mõaſteriũ.vt in aut᷑.de ſanc.epi.S.ſimonacbꝰ Ed iudex.miſtris:ſi ie iudex impediat᷑ ire.alłs ipſemet dʒ
col.ix.ſed dic ꝙ bic bis fugerat.ſecus ſi ſemel vt ibi diſtingui᷑. ecipere teſtes. vt in aut᷑. vt ðfun.ſeu fu.S.illud.col.v.⁊ boc ẽſpa⸗
IReddatur. alias eſt in textutradatur, le. vt eat ad domũ teſtis.ſic ⁊ ffde iureiur,l,ad perſonas.
1” f ¶Pꝛopoſitis. ?
qᷣs.ita lege ſi q̊s taceis.ſᷣm py. vt

fuerit auſus non di qʒ5* in quolibet eccliaſtico gradu nis teſtimoniũ dicãt:itatñ vt non ſ. dete. l. iuriſiurã
5 Trites ttii e: 2 arâ is roAeriri mmilett voro clerici di.tu dic ñ tactis.
e ape matnmoniicz: cõſtitutꝰ ad ſecularẽ vit redierit falſa ſimulẽt. Ceteni vero clerici geſubiſeirbm. m.
an egtarern vu honoxe nudatꝰ cunalii: fortfie ꝓ qeoꝛudẽ gradũ vel odinẽ ſequi s deceacqe ſs
lur.l. attẽptani. Vel ita pꝛie ciuitatis reddat · I Mpꝑp. tur: ſi ad teſtimoniũ dicendũ pe ccroſcẽſeipture ꝓ

tui mimonij u geci co. Jqs:nõ dicã rape:ſedꝰ ant᷑. Salua tñ ſit litigatoꝛibꝰ fal deiudi res nõ no
ſm boc eſt. fẽ depeis Æα atteptaretm̃ matnmonijꝰ ſiactioꝰ ſi fote pᷣſbiteri ꝗ ſuo'no⸗ uam.

lcogions 2 Fadl injgai ca ſacratiſſinas virgines nine ſupiois loc teſtimoniũ di Hern er ie
quon Znon ſol ſic viſti auſus fuerit: capitali pẽa fenietur cerecira aliquã coꝛpaley iniunii nas. nam. oirit
gue. aut qͥs cogitauit ti II Mpꝛ. Ma. Hrati. ? NHal. ſunt pᷣceptipocipſo qnihil me d eu bᷣ dicit ſacer

u delinq re: üf — . “ — dotes dicat que
Pnre Mienepvau, QNad catafoꝛmium. tuãt vera ſuppᷣſſerit Multoma nouerit. re
ita loquit. ff de penis.l.AN. Reſbiteros diaconoſſub gis eteni pena ſunt dignigbꝰatz b onaie el,
cogitatõis.nã pᷣmi mo/⸗ dige ſſte . imu ige rꝗq in Md⸗ velint dicere!
ho glornn kraie ndiaconos atqʒ; exoꝛciſtas ⁊ lecto⸗ plunmũ honoꝛis ꝓnoſtra iuſſio⸗ ca ſui: als nõ co

aut ad acum pccſſit. ? Tes: oſtianios? accolitosẽt ꝑſona nẽ delatu eſt: 1in occulto inueniñũ gunk. vt in fũne
tũc autpduritad eſeu liũ munerũ exptes eſſe pcpimus tur crimie. nauten. col. x. cõ Hi gef Hulee/
viarſiens pr ſ a aͤf Mperatoꝛ Zheodoſiꝰ dixit. ſti. f. de ſan. epi g. reuerẽdiſſimis. qʒ pieptß.r el
q; iun.l. ij in pnc autns ¶ n Ec honoꝛe nec' legibus Reſbiten c diaconi ſi fal⸗ Pripſbiter. rin
ſir lodt adelcor de fal. kflagitet . Itẽ dixit epᷣm ad teſtio cõuincant᷑:ſiquidẽ in pecũiaria cã generalis conſti⸗/
LA ren f. 86 e niũ Des ahtiii n eccan dicinille 6 ra p ies tutio.
il. aſltu. Aut qꝛ noõ ho pſõa honoꝛat᷑ ⁊ dignitas ſacer nos ſepati:mõaſterijs et vberibꝰ g bireri cix
tuit.⁊ dic aut erat atro/⸗ 12 B „ —, J. . RKelſbiteri. cit᷑
cioꝛa. ⁊ boc caſu puni dotij exẽpta ↄfudit In auten. tradant᷑.ſed ſiin criali: Cclencatus Nn ine
acſi ad effectũ pduriſſs coł.ix.cõſti.ſ.de ſanc.epiſ. nulli honoꝛe nudati:legitis penisaffi- iniung.
vrbee riſſi auacch W = vei ciẽdi ſũt. Cetericlerici cõi inre of H Quelibis i.
di. po.l.i.ĩ pn. ⁊.ff. de ex . . . — „— , k toꝛmẽtatõis. Vkł
traoꝛ. cri.l. ij. Aut ñ erãt Ediundex mittat ad eũ qꝗſficio eccleſiaſtico depulſi ſine le⸗ iravt nõ flat eis

hämapt, 65 H dã de ſins miniſtris:vt ꝓpoſitis cu cauſe verbenbꝰ coerceantur hoſtea qſtio voſt

i q; dixerint teſtio⸗
ligeft camm au no & ſacroſcis euãgelijs 'm qdecet? I Mpꝛ. Malen. 1 Theo. ag. m vrruͤ benenel

aer eſroe an ſacerdotes:dicãt ea que nouerit:· ticianoppßß. mmale dixerint.
deſeit oeeu en⸗ gqule ꝓpoſitis ſacroſds euãgelijs VIllamniſi emẽſis.l. vl lx. Bimuler t. di⸗

nõ punit.j.ſi mã. ita fu. 2 „ , . r Js cat.qꝛ de falſo ac
aliſ. ea quid6. Nſtactis debẽt dicere ea que noue an. Pʒ pꝛeceptũ apli:ad diaconiſ- cuſant vt ſ. ſubij
ne ranere.a mal ẽ rint*. Il Dẽ. a. Paulino pp. ſarũ cõſoꝛti trãſferaten auten. (cit ſed nõ toꝛque

oſSʒ aneptare. ſ. ſl co 14,ſe P— bun
Alzend min eſt 25 Mucltal. col. ix. cõſti.ſi. de ſan. epiſ. diaco m Gequunk nõ
ſi ad aliquẽ actũ ꝓceſſit ¶ Rel biteri citra iniunaʒ qõ niſſam vero. tamen babent.
alłſ nullã patit᷑ penã.vt ne Eeges. 5 laid.
ff. de penis.l.cogitatõis Pꝛecipiũt. vt

V n
Itẽ no. puniri delictuz: lʒ nõ ſequat᷑ effectus.vt bic.⁊.j.de fur. ſiqͥs ſbuo poſſint ſubijci ãſtionibꝰ ſicut ceteri liberi hoĩes:ſi in teſtimonio
⁊.ſ. ad.l.iuł.ma. qſqͥs. ⁊.ff. de extraoꝛ. cri.l.i.in fl.⁊.ſ.ſi quacũqʒ p.po.l. vacillẽt.⁊ dicãt fe interfuiſſe fcõ.vt ff. de q̃ſti l.ex libero.⁊.l.minꝰ
vnica.⁊ ſũt bec ſpalia regłariter õ.vt ff. qð qͥſq; iur.l.i.in fi.⁊ ad.l.coꝛ. S.teſtes.⁊.j.de abolitõibua.l.fallaciter.S.qꝙ ſi ingenuoꝛum acc.
de fal. l. qͥ falſam. ⁊ de boc dic vt no.ff. de fur. qui ea mẽte.⁊.ff. de penis o Salua.nũc redit ad pᷣmũ caſũ. p Actio.i accuſatio.ſie po
l. cogitatöis p AnDatrimò ij.ẽt nedũ ſtupꝛi.młtomagis ergo ſivt cõ niẽt᷑ in aut.e...ſiqͥs ãt.⁊.ff.de iniur.pᷣtoꝛ.S.i.Itẽ ⁊ actio pecunia⸗
cubinã eã bũitvel br̃e atẽptauit. q ¶ Capitali.vel capite puniatñ vel ria põt daniĩ falſariũ.vt.ff. ad.l.coꝛ.de fal.que noĩe nõ tñ toꝛque

vt ciuitatẽ amittat.⁊ facit.ſ.de rap.virginũ.l.i. tur vt bic dicit. ꝗq Duo nojĩe.h dicũt quidã ſpãle in ſacerdoti
¶ Reſbiteros.perſonaliũ.vt tutelevel cure vt.ff. de mu. ⁊ ho.l.i.⁊.l. bus ꝙ poſſintĩ cã ꝓpꝛia teſtifi cani. Sed eſt falſuz.vt.j.de teſti.l.
rmunerũ.S. ij. ⁊. j. e.l. gñaliter.⁊ in aut᷑ibi poſita. oĩbꝰ.Zu expõe ſuo noĩe.i.ꝑꝑ ſuũ nomẽ qð obtinet ſuꝑioꝛẽ locũ
4 Ec honoꝛe.i.iure pᷣtoꝛio.q.d.aliqͥs honoꝛ eſt ſi veritatẽ aꝑiat vel aſ Supioꝛis.ſ.clericalis noĩe nã ſacerdotes ſunt in ſuꝑioꝛi Sdu
ic bonoꝛe.ſ.iudicis vocãtis qui reputat ſibi honoꝛem. inter ceteros clericos. b ¶ Pꝛecepti.i.accuſati.
tec legibꝰ.ſ.iure ciuili q̃ſi ius ciuile co gat boĩes ad teſtimoniuʒ ppbi c ¶ WMetuant.de toꝛmẽtis. de ippienen r werulroltetung .

bendũ.vt.j. de teſti. l. ſ qñ. u EFlagitet.i.vocet᷑ iuitus.ſ.nec volẽs ꝗ e¶ Monoꝛis.ab eo cui plura cõmittunt᷑ plura exigunt᷑vt bic ⁊.fÿ.
admittẽdus ſ m.h.vt h ſubijcit. ! Item dixit. ſ.theodoſius. de penis.q̃dã.et in aut᷑.vt defun.ſeu fu.S.ſancimꝰ.col.v. Ded.
¶Dicendũ.coꝛam iudice.. ʒ ¶¶Agdmitti ſpontevolente teſtifican. an..ff. ð incen. ui.nau. pedius.⁊. j. vtnemo pᷣua.pdijs ſuis.l. ſx
adſ onoꝛat᷑.i.honoꝛãda eſt in boc⁊ in alijs.ſixo bẽs onerat᷑ plana eſt ne q̃s.⁊.ff.ð pẽis.l.capitaliũ.5S.fi.⁊.S.ti.i.l.nemo.in fi. Itẽ no.cõ
b ¶¶ Sacerdotij.i. epi. IAI Exemp ta.i. pꝛiuilegiata a tali onere mittere falſuʒ qui tacet verũ.vt ar.j.ſi cõtra ius vel vtili.pub.l. ·
de Lofundit, .ſi adducat᷑ vł cõfſundit cũ alijs clerid.ſ.q; iã nõ eſſ dꝛia æff, adel.coꝛ de faltl i. Hi· Bequitur aut. pꝛeſbiten.·

⸗

— — —

— —

—⏑ S. — *

Pꝛimus Deepiſco. den

RmtGeſbiteri ⁊ diaconi. dixerũt qð fit etiã tacendo verũ. vtin l
pꝛeſbiteri. L

SI?liniſterio.i.officio ⁊ beneficio

b Zegitimis.ſ.laicoꝛũ.que ſunt.ff. ad.l.coꝛ.de fal.l.i.in ſi.

i ¶ Ceteri.ã pᷣſbitero vel diacono. K ⸗ Sine delectu. i. ſine diſtĩ

ctõ e illa.vtrũ fue
un gtalſs.pr..a, aconiſſam in ſcã ecclia ñ
2 alr.⁊ miti pu Joꝛdinari pcipimꝰ:q̃ mioꝛ

niatur in pecunia g!
na q; in enmiali lit amis. xl. aut ad ſcðas nuptias ꝑ

IVUerbenbus.i. Uenerit. A auten. col.ix.ↄſti.

toꝛmentis. Diſ- e .
men . fi. de ſan. epiſ. O pꝛeſbitemm

Akakt. vt ĩ aut. E
daud Dz epos. F, erinò ꝑmittimꝰ: ſed neq;

genta. Sed Peau diaconũ aut ſubdiaconũ minoꝛẽ

dict de lx. Itẽ au xxp. an.nec lectoꝛẽ mioꝛẽ octode⸗

ten. poſita dia ⸗ im an. Itẽ eᷣm minoꝛeʒ. xxxv.

coniſſam ⁊c.coꝛii „ͤúâr EE„
girbacler die de an. oꝛdinari phibem?. I. pꝛ.
l.ſic min! tůÿᷣ qrchi.⁊ hono.aa.Theo.ppᷣ.
putauſtſufficerei g “AYqs in hoc genꝰ ſacrile⸗

atoꝛ qᷓ; apks. .
Beuitur aut di 8 ꝓrupit. Vti ecclias 0
aconiſſam. ⁊ aukt. TPolicas irruẽs:ſacerdotibꝰ ⁊ mi
pᷣſbiterum.

ſtrisvlłin ipo cultu ⁊ loco aliqd

Reſhteꝝ mioꝛẽ. xxv. an.

⁊.ff. de ver. lig. ſepe. ⁊ eſt bee in aut. de ſan.epiſ...ſi q́s cuʒ ſacra. cobix.
o A0ittitur. qñ officium non celebꝛatur.
p Ell iſtenia. tempoꝛe quo celebꝛatur miſterium
q ¶ Oniuria. illata clenicis. ira tamẽ vt nõ turbetur officiuʒ letanie. vt pa
tet ex eo qdð dicit de letanijs.ſic.ꝗ ff. de ver.ſig.ſepe.
r Nabeanna bie quã
— , e do fuerũt facte. ałs pu⸗
ſides ꝓuciaꝝ ẽt militan aurllio niuraluerorſequuu⸗e⸗
ꝑ pñtesſr̃as appetito cõpetẽtẽ s Eaà ita ꝙ ſacra nõ
Vndictq tali exrceſſii ĩponere nõ aufaea ſe e er
moꝛent. autentico. coll. ix. no turbetur officiuʒ.
cõſti f.. de ſan. epiſ. li quis auatezx ?
Ednouoiure ꝓ taliiinria . l ercleſſe vieis.
cρ anm, pias vicũ
verberat᷑ aut in exiliuʒ mit⸗ bicniſið aſenpticijs tã

tit᷑ ſed ſi ſacra miſteriaꝰ turbaue- tum altenꝰ poſſeſſionis
ua ex eadeʒ poſſeſſione

rit vl clebꝛan/ ꝓhibuit: capite pu cerici oꝛdinankvolente

niat᷑. Idẽ in letanijs:nã ꝓ iunia deemũ dño coͤſtiutione
verberatꝰ exiliotradat᷑.ſ eas cõ noua ⁊ pꝛeter volunta⸗
cuſſit: capite plectet. Laicis inter rrenecl vko. ſionet
dicimꝰ facer letanias ſine clericis unt ibi. als ſecus.qꝛ de

q̃ſineoroibꝰ ? cruce fien nõbẽt ahe reng an evemu.

I Oeʒ.aa.eutichiano pꝛefe.pᷣ. ſtilege. ⁊ qð cuiuſq; vni

——

banc.l.loqui in aſcripti

. M'eccleſijs que in poſſeſ uerſi.l. i. H. pe. yr. tñ dixit
Relſbiterũ. di impoꝛtet uurie:qð gerit᷑ a ꝓuicie 1 ſionibꝰ yt aſſolet fien diuer cijs mñ. c eo.ſ. e qſqs

Maconum. aut Degi gta ita p- vicis etiã bet lo⸗ vns inuito etiã dño. vt
RPdacond vom rectoꝛib aiaduertat atqʒ ita ꝓ⸗ ſoꝛum vicis etiã vel ꝗbuſubet lo Za nnt deis dnn d

—

toꝛ. aut vñ bec ſu Uincie moderatoꝛ: ſacerdotũ ⁊ ca

mik de ſan. ep 9. tholice ecc ie miniſtroꝛuʒ:loci qʒ
ebfm · ipſiꝰ ? diuini ultꝰ iiuriã: capitali

tres ſpalita⸗ in cõuictos ſiue ↄfeſſos reos ſnia

teſno.bec . pᷣma gouerit vidicãdã. Necꝰexpectʒ

n publienz ſeda Vt epsiimie ꝓpꝛie vltionẽ depo

ꝙ exeo infligẽ pe ſcat:cui ſcitas ignoſcẽdi gliaʒ de⸗

na capitalis. ter. religt. Sitqʒ cũctis laudabile:fa

tntia ꝙꝙ quis ſine ac L iu
cuſatoꝛe punitur ctas atroces ſacerdotibꝰ aut mini.

Aic nulluz ſtris ĩiurias:veluti publicũ cimẽ
ſecᷣ ſpale. qꝛ nõö

loqut de crinine Pſeqꝗ:ac de talibꝰreis vltionẽ me

miurian:ſs decn reni. Quod ſimiltitudo vio⸗

mie ſacrilegij gd [qaa.a ifli 4
eſtpublice pe lEta:a ciuilis appanitoꝛis executi

na capitalis im· One ? ãminiculo oꝛdinũ poſſeſſo

ponit᷑.vt. ff. ad. l. iñj r RAJ
epecnlomt, rũueñ potuerit flagitari q; ſe ar

mlegij. misaut locoꝛũ difficultate tueat᷑

pMHoc genus. nã boc eſt vnuz inter cetera. ac.

3 Pronhart .imidcrirac. r¶ Ipſo cultu.qñ dicit officius
8 Tocoq;. qñ nõ dicif. endagen iaro factum eſt.
u¶Aiaduertat.i.pũiak. ¶ Qultꝰ.ac ſi dicat cuilibʒ ibi exiſtẽti
Conuictos.i. ꝓbatione facta per teſtes.
