Pt. K. det ois diffinitio. Dic ergo ꝓhibitũ eſſe res mino2ꝝ
alienan in eoꝝ pᷣiudiciũ. nõ aũt pᷣiudicat᷑ mioꝛi ſi tutoꝛ ſit obliga

pᷣn.col.viij.⁊ in aut᷑. h̊ͥ ↄſtituno interpᷣ.cõſti.col.vi.⁊.j.ð teſt. iubemꝰ.i ſt.

Pꝛiuata. vt an poſſit monachꝰ vel clericus ſuccedere in feudũ
el Rs locato. o Legata.i.delegata alicui notario.vt dicetur.

4 Amanũ.in publica.vt ſi querat᷑ an ciuitas poſſit dare in feudum.
V

p lRecenſer.i ractan an equũ ſit. q ¶ Uniuerſoꝛũ.vniuerſitas enĩ cõ
ſentit. ſic eſt ar. cotra,ffde acqᷣren. poſ.lii.in ſi.⁊ ff. ð liber. vniel.i. fraus V

Liber

fit legi de ſona ad ꝑſonaʒs.vt.ᷣff. de dona.l.i.in fl.⁊.j.de cõtractibus.l.
v nica.⁊.ff de admi.re.ad ciui.perti.l.i.O.i. De re ad rem.ff. ad macedo.
ſed iulia. S.i. Nldutui datione.vel dere ad rem eandẽ.j.de agri.⁊ cenſi.l.
quẽad modum li xij. De cõtractu ad contractum. ⁊ hoc dupliciter: vel
ad eundẽ vt.ff. ad velł.quãuis.5S.ſi cũ eſſem.vel ad aliuʒ.vt.ff.de dona.

*

l. nam vt ait in pꝛin. ibi. vel certe iuriſdictionec. alioqᷓn interpꝛe⸗

taboꝛ in benignioꝛem partẽ. vt.ff.e.l.benignius.⁊.l.in ambigua
ſed ſi dubitẽ que ſit benignioꝛ verboꝝ ſignificationi ſtabo. vt.ff.
decõdi.⁊ demon.l.publius.S.i.q;q; videt᷑ pꝛimo ſtandũ ſigniſt
cationi verboꝛũ.vt.ff.de leg.iij.nõ aliter. Zertio ꝓcedam de ſimi

inter vir. ⁊ vx. ſponſus.
G. circa. Uel de nomine
ad nomen. vt in aut. vt
nmulli iudicum. S. i. acc.
r Pꝛomulgandã. arg.
ꝓ vyr.ad id qð dixit.S.de
ecmẽ.iuſti. codi.in fi.ſed
poteſt reſpondeni qð in
pn.quãdo ↄdidit.l.ᷣ iſtã
nõ cred ebat amplius ſe
coꝛꝛigere vel emendare
ll. quas fecerat in coꝛpo
re iuris:ſed mutauit pꝛo
poſitum. nã ꝙ medica/
menta moꝛbis hoc exbi

bent. ⁊c.vt in aut᷑. vthec

ſcripti nõ aliter inpoſterumlegeʒ

anoſtra clemẽtia pꝛomulgandã
niſi ſupꝛadicta foꝛma fuerit obſꝰ⸗
uata. Bene eni tognoſcimusqð
cum noſtro conſilio fuerit oꝛdina⸗
tuʒ:id ad beatitudinem noſtri im⸗
perij ⁊ ad noſtrã gloꝛiam redũda
reꝰ I Mperatoꝛ. Malẽ. mar.
aa. ad palla.
Eges ſacratiſſime que cõ⸗
ſtringũt hominuʒ vitasin

conſtitutio innouat ⁊ c.

3 9Redundare. vr j. de telligi ab oĩbus debent: vt vniuer

1

ſi pꝛeſcnipto earum man
cognito: vl inhibita declinẽt: vl
permiſſa? ſectentur. Siquid ve⸗

repu. non dubium.
Eges debent. vt 2
Hſ. deiur. ⁊ fac. ign.
1.cõſtitutõnes.ſed cõtra
3. de epi. ⁊ cle.l.repetita
2.ſ. de iure delib.l.fiñ.t in . .
pꝛin. ſo. vt in ampabus ſis obſcurius fuenit: opoꝛtet id im

dirinus. peratoꝛia interpꝛetatione patefie
Pꝛeſcripto. dicto. ri: duriciamqʒ leguʒ noſtrehuma
r Bemmſta pone nna nedgrnam emendari.
x PWennilſa. boc vbo Mopꝛ. leo.⁊ ʒeno. aa.

earum manifeſtius

ro inhiſdem legibus latum foꝛtaſ

etiam imp erata cõtinen /
tur.aliaſ ponit᷑ aliter.vt

ff..e.l. legis virtus.

5 6 Dbſcunus. vt nomie

datoꝛuʒ etiã donata cõ
tin eantur. vt.j.de col. au

ten. ex teſtamẽto dixi.et
id em vbicũq;ʒ eſt diſſen
to dominoꝛũ.
* Dunchar as eſſet ne
tLeelfſſe. vt ff. qui ⁊ a q bus
l. ꝓſpexit.

Am de nouo. ſupe
Arius de legibus cõ⸗
ditis ⁊ condendis dixi.

nũc de his intelligẽdis
Et pone exemplũ in no
uo iure ſic ſtatuit ius no⸗
uum ſacramenta minoꝝ
ſnuiolabiliter obſeruari
an tantũ detur exceptio
emptoꝛi:an etiã acuo in
terro gabitur de bocpᷣn
ceps.⁊ ipᷣe reſpondebit
ſine eo tamen po teſt di/
ci ꝙ etiã actio datur. vt

ff. de acq̃re re.do.ſtatuas.⁊.ff.fa.herc.i

CNMEnm de nouoiure qinue⸗

to vſu non adhuc ſtabi⸗

lituʒ eſt dubitatio emergat: neceſ⸗

ſana eſt tam ſuggeſtio iudicantis
q; ſentẽtie pꝛincipalis auctoꝛitas

I. Mperatoꝛ Juſti. a. demo⸗

pꝛefec.pꝛeto.
Zunenali maieſtas cau
ſam cognitõnaliter examia
uerit:: ? partibus cominus conſti
tutis ſententiã dixerit:omnesom

nino iudices qui ſubnoſtroimpe⸗
noſunt ſciant hoc eſſe legem: nõ
ſolum illi cauſe pꝛo qua pꝛoducta
eſt: ſed oĩbus ſimilibus Quid

enim maiusquid ſanctius impe⸗
riali maieſtate.velquis tãto ſuꝑ⸗
bie faſtidio tumidiuseſt:vt rega⸗

nter coberedes. S. ij. 2 dele iij. cũ

q̃s.S. nuptura. Et diſtigue h̊ cũ dubitatio in iudicio cõtigit.aut ſuꝑ no
uo negocio.puta an ciuitas poſſit dari ĩ feudũ vł an moachꝰ poſſit ſue

Ubuce ſimilia.
—— vt. ff. e. l. neq; le⸗
lem ſenſum contemnat:cum ⁊ ve ges a debobdi⸗
terisiunis conditoꝛes conſtitutio riins hoſſüt.
nes que ex impenali decreto pꝛo- rdgineac.
ceſſerũt:legis vim obtinere aper- bZam. ſla pꝛi⸗
tedilucideq; diffiniunt. Ætum mo in bias hee
igitur ⁊ hocin veteribus legbus na. ſic ſ. de iure d

inuenimus dubitatũ ſi imperialis
ſenſus leges interpꝛetatus eſt: an
opoꝛteat huiuſmodi regiaʒ inter⸗

pꝛetatõnẽ obtinere:eoꝛum quidẽ nõ ſunt deciſa
ſubtilitatem vanam tam niſinus yrin eude el
q;ʒ coꝛigẽdã eſſe cenſuimus. Siſ eniĩ potius.l. ſer⸗
finimus auteʒ omnẽ imperatoꝛis uaremus ſeripts
legun interpꝛetationeʒ ſiue in pꝛe non ſit ler conſti
cibus ſiuein iudicijs ſiue alio quo tuta vt deber co⸗/
ſtitui. vt. S. e. bu⸗

cunq; modo factam:rataʒ ⁊ indu

no eſſe opoꝛtet: cur autem erx ſug
geſtionibus ꝓcerum ſidubitatio

tiones.
e Erploſis.i.remotis.

ihe.l. potuit.
impialis
anc legẽ in
tellige in his que

. SSõ manum.
bitatam haberi. Si eni in pꝛeſen- de Cominus. 5
titemp oꝛeleges 2dere ſoli impe ſentialiter. alias
— . be nõÿ valeret. vt. ff.
ratoꝛi cõceſſuʒ eſt:⁊ leges inter- dereiudi l. vno
pꝛetari ſolummodo dignuz impe quoq;. Itez ma⸗

gis ob abſentiẽ
quã qꝛ ius non

bpẽéat cõtra abſen

mnnlitibꝰ oꝛiatur: ? ſeſenõ eſſe ydo tez lata videt. Ne
neos vel ſufficientes ad deciſionẽ ideo 1ff oeinof
litis illi exiſtiment: ad nos diſcur-⸗ ſrteſtl. qui repu/
ritur. ⁊ quare omnes ambiguita-⸗ ditis. ina c
tes iudicuʒ quas ex legibus oꝛin
euenit aures accipiũt noſtre:ſi nõ e¶ Similib⸗. cõ
anobis interpetatiomera pꝛoce Gr Fien na d
dit: vel quis leguʒ enigmata ſol- deſen. l. nemo.iſg
uere ⁊ omnibus aperire ydoneuſ Sicpennchi ibi
eſſe videbitur: niſiis cui ſolilegila cc Vegis vim vt
toꝛem eſſe conceſſum eſt. Explo⸗ inſti. de iure natu
ſis itaq; huiuſmõi ridiculoſisam⸗ g.ls quod bͤn
biguitatibus tam cõditoꝛ q;inter 71Sollimpera
pꝛes legum ſolus imperatoꝛ iu⸗ neitocapone.
ſſimahbitir: ni vt. . B
ſte exiſtimabitur: nihil haclege ð · Eiennd ewefete.
rogante veteris iuris ↄditoꝛibus ſpondet.
quia ⁊ eis hocmaieſtas imperia-⸗ c Autem. certe
d Enigmata. i.

ſubtiles dubita ⸗/

fe GSolus imperatoꝛ ita ; nullꝰ alius ſolus.vñ ppłs roma. põt

cedere ĩ feudũ aut ſup.l.aliq. Pꝛĩo cãu dñs imꝑatoꝛ è cõſulẽdꝰſi ẽ pñs
vt. S. e.bumanũ.⁊.ſ. dev e.iure enu.l.ij.S.ſed quia. ⁊.ff.de fideicõ. liber.
itaq;. ⁊ar.j.de iudi.l.fi.ibi ne cõpellat᷑ ⁊c. Si qt nõ ſit eius copia tũc ꝓ
cedaʒ de ſimilibus ad ſimilia.ᷣff. e. nõ poſſunt. Si vero ſup.l.ſi quidẽ cer

to modo per ↄſuetudinẽ eſt ĩtellecta. eius intellectui ſtabit vt ff. e.lL. mini
me. ⁊.l. ſi de interpꝛetatione. Quod ſi ex cõſuetudine nõ eſt cerrificata re⸗

curritur vt dictũ eſt ad pꝛincipẽſi ſit eius copia: yt. bic. ⁊.ff, e. ⁊ id eo,et

etiã bodie legẽ cõd ere.vt inſti.de iure na.s.lex. IJtẽſenatꝰ. vt.ff.

eog. I. nõ ambigit.Eſt ergo excluſiuuʒ ſolus ſingula generum non

genera ſinguloꝝ.vt ⁊ ibi.ſcipio ſolus ciuitatẽ ſeruauit.i nullus a
lius ſolus.magis autẽ populus ſeruaut. Itẽnõ obſtat.ſ. de offi·
pꝛe.p.l.foꝛmã.quia auctoꝛitate pᷣncipis boc facit:vt ⁊ h ſubijcit.
Item nec qð dicit ꝙ popuilus tranſtulit ptãtem in pᷣncipẽ. nã ex
poneii.ↄceſſit. vt.ff, de of.eius cin man. eſt iunſ.l. i, in fi. Alij vtio.

pee
igee
N
ignſ
eſint
hilu,
le,
dedin
oſſüt/
onſe

pti
g bee
Ceſſa
ure
ſelss
ggeſ
ue
clap
otſ
alis
lſer⸗
npt
ptetis
vonki
ch
eby

l
lis
lf.
to⸗
na,

Nii

Hon
lſen
eyt
ſol
o

te

15

Ne

aj
1o6
bi

ͦt

01
34

1

⸗

Pꝛimus

tiam trinitatis:vnde ⁊ mundi toti

dicunt ꝙ popu / lis permiſitꝰ.
lus rch arne lispemmiſt
Be cuandatis primcipum.

non poteſt face /
relegem.

a vabaid apeecr. Valen.⁊. Gra.

in ꝓhe. aln àVVMU
cunq;. ⁊ facit.j./59 V at ijᷓ mꝗa
vete.iur. enu. l. i. ĩ quis aſſerat cũ ma⸗
pꝛin. tertie col⸗ datis noſtns ſe veniſ ⸗
ne. ſe ſecretis:omnes ſci

beſRubꝛica. De
mãdauis pꝛinci· qqu

pum.S. decõſti/ Pe ee
nuionibus pin dendum: nec Vllius dignitate ter⸗

cipum dixit. Gʒ reri ſiue ille tribuni ſiue notarij ſiue

qa mandata ſůt comitis pꝛoferat dignitatem: ſed
conſtitutõ es ſpe

tialesiö debis ſacrasnoſtras literas eſſe queren-

ſupponit. Et efſt das.

inter mandatum
⁊ conſtitutioneʒ
differentia tanc, . ſenauſconſultis.
inter genus v l ßſſleee ”
diam. IMperatoꝛ. Malen.? Theo

quis ſcri⸗· do.
e edo. aa. ad Seue.
tem teſtibus vt h NHamuis ſenatuſcon

eſt ſpeciale vt ¶qʒ ſultum perpetuam g

2 arg. S. de epiſ. . re E
⁊ cle. ſi qua ꝑ ca⸗/ ſe obtineat fimmitateʒ
lum. 5. fi. 1 nota. tamen noſtris legibꝰ

nre eriam iclem
iur cego acc.
ub ee. De ptum tẽptauenit: vttranſire ei foꝛ
or mam liceat ſtatutoꝛumꝰ:tertia pa
trimonij parte mulctatus:et dam
natus ambitꝰ cnimine maneat in⸗

ſamis.
Deuet᷑iime enucleãdo: arori⸗
tare ins prudẽtũ qui ĩ digeſtis
reſemuntu·
nia. queſtoꝛi ſacn palacj.
Eo jauctoꝛe noſtruʒ
bemante imperiuʒ
quod nobis a celeſti

— Qdamull — . Maieſtate traditu eſt
ſimnatẽ ⁊ bella feliciter paragimus:⁊ pa
vt inſtit. cem decoꝛamus:⁊ ſtatum reipu⸗

deiuenatu. 5. ſe
natuſcon.

.„ A= —
n (MWnmine r ſi musadiutoꝛium: vt neqʒ armis

enaʒ depoꝛtetur confidamus:neqʒ noſtris militi⸗

Kasnakran bus:neq; belloꝛũ ducibus vel no⸗
magne aucoꝛira troingenio:ſed omnẽ ſpeʒ ad ſo⸗

uis en ſenatuſco, lam referamus ſunmme pꝛouiden⸗

ant nemini quicqᷓ; niſi
criptis pꝛobauerit eſſe ce⸗

perſequimur. Adijci-
boc exra deiure Entes vtſi quiſquã ſpeciali ſi uppli
catione eliciendum aliquod reſcri

blice ſuſtentamus: ita noſtros a
m ¶ Sratutoꝛu, Nimosad dei omnipotentis erigi⸗

us elementa pꝛoceſſeunt: ceoꝛũ
diſpoſitio in oꝛbem terrarum pꝛo
ducta eſt. Cu itaq; nihil tam ſtu

dioſum in omnibus rebus inueni⸗

tur qᷓ; legum auctoꝛitas:que ⁊ di⸗
uinas ⁊ humanas resbene diſpo
nit:⁊ omnẽ iniquitatem expellit.
Reperimus autem omnẽ legum
tramitem quiab vꝛbe romana cõ⸗

dita ⁊ romuleis deſcendit tamnpo
nbus ita eſſe confuſum: vt in infi⸗

nituʒ extendatur:⁊ nulliushuma⸗
ne nature capacitate cõcludatur:
pꝛimum nobis fuit ſtudium aſa⸗
cratiſſimis retro pꝛincipibus ini⸗
tium ſumere:⁊ eoꝛum conſtitutio⸗

nes emendare:⁊ vie dilucide tra⸗

dere:quatenus in vnum codicem
cõgregate ⁊ omni ſuꝑuacua ſimi⸗

litudine⁊ iniquiſſima diſcoꝛdia ab
ſolute: vniuerſis hominibꝰ pꝛom

ptum ſue ſerenitatis pꝛeſidiuʒ nõ
pꝛebeãt.hocq; cõſummato ope
re⁊ invno volumine noſtronomi
ne pꝛefulgente coadunato:cum ex

paucis ⁊ tenuioꝛ bꝰ releuati ad ſũ

mam et pleniſſimã iuris emenda⸗

tionẽ ꝑpuenire pꝛoperemus:⁊ oẽm
romanã ſanctionẽ ⁊ colligere ⁊ e
mendare:⁊ tot auctoꝛum diſperſa

volumina vno codice inclita oſtẽ
dere. Quod nemoalꝰ neq; ſpe⸗
rare neq; optare auſus eſt.res qui
deʒ nobis difficilima: imo magis

De ſenatuſcõ. De man. pᷣn. De ve. iu, enu.

ꝓt ff. a quibus ap. nõ li.
l. i. 7. j. de flu.l.quo minꝰ

⁊ facit.j.depꝛeci.impe⸗

rato.offe.l.reſcripta.

Rubꝛica. De vereri iu

re enucleando.denouis

iuribus dixit nunc de ve

Eo. pmalex die
Av mandat fieri
digeſta⁊ quibuſ

7 qualiter faciant ⁊ ex qͥ
bus libꝛis. Secũda di⸗

cit ꝙ facta ſũt.⁊ dicit q̃⸗
liter ⁊ ex quibus libꝛis ⁊

ſemari pꝛecipit. Iteʒ di
cit ꝙ mandauu ſieri in⸗
ſtituta.et qͥbus ⁊ ex qua
materia ⁊ tandem pꝛeci
pit ſeruari,

impoſſibilis videbat᷑.ſed manibꝰ

ad celum erectis ⁊ etemo auxilio

inuocato:eam quoqʒ curam nñnis
repoſuimusanimis deo nreti.qui
7 res penitus deſperatas donare
7 confirmare ſue vinutis magni⸗

tis optimum reſperimus miniſte⸗
rnum:tibiq; pꝛmo ⁊ hoc opus cõ
miſimus ingenij tui documentis
exnoſtri codicis oꝛdinatione acce

ptis.⁊ iuſſimus quos pꝛobauenis

tam er facundiſſimis anteceſſoꝛ⸗
bus:q; ex viris diſertiſſimis toga
tis foꝛi ampliſſime ſedis ad ſociã⸗

dum laboꝛeʒ eligere. Hisitaq;

qe Mon armil. vñ illud

non in foꝛtitudine equi
nec in tibijs voluntateʒ

babebit ꝛc.

¶ Moc quoqʒ codicii.

8 ¶Zue tribuniano lo⸗/
quitur.vt.ſ.l.ꝓxi.S.nos
t¶Mis itaq;. l. ſapienti⸗/

Liber

ppter honoꝛẽ ſplẽcldiſſimi papi

us zrioimiano denis collectis ? in noſti palacium in nianinõ ſtatiz reſpuereꝰ ſed ſi gd binotaiß iſtos
5 Uterbis oibus. col troductis nobiſq; tuoteſtimonio ex hisad repletionẽ ſummiinge⸗ bReipucre. ſct
lige bic queſit materia placitis:totam rem faciendã ꝑmi nij papiniani laboꝛũꝛ interptatio licer veliis.
buius opens.l, digeſt. ſimus. ta tamen vttuivigilamiſſi num neceſſanium eſſe pſpexentis cnnig enin
x Scnpſewnt. nõ exli mi animi gubematione resoisce ⁊ hocponerelegis vicẽ obtinxs xc cc.
penehi ene lebꝛetur. Jubemusigit᷑ vobis an nõ moꝛemini:vt oẽs quirelatiſi- b e Gubtlliter ſ
56/Fueriti. aꝛ vos lege tiquoꝝ pꝛudentũ:qbusauctoꝛita ennt in hunc codicẽ pꝛudẽtiſſimi ter dic nõ ſubtili⸗
ttisꝛ elinauerii. tem cõſcnbendarũ interptanda viri habeant auctoꝛitatẽtanq;ᷓ ſi ter factũ qui enẽ
de gruin ane legũ ſacatiſſimi pꝛincipes pꝛe ⁊ eoꝛũſtudia expꝛincipalibus cõ⸗ varrc Gibabet
tarſ.deofft rec. puin.l. buerunt: libꝛos ad ius romanũ ꝑ ſtitutionibus ꝓfecta:⁊anoſtrodi emedat nõ ĩſub⸗
potioꝛis. ? nota bicboc tinentes ⁊ legere ⁊ elimare:vt ex uino fuerit oꝛe ꝓſiſa. Omia eni ¶tlliter: ſed ſubtlli⸗
verbum. his oibusmateria colligat᷑: nulla menito noſtra facimꝰ:q; ex nobis anekr bee.
fſcðʒ ꝙ poſſibile eſt:neq; ſimilitu- omnis eis imptietur auctoꝛitas. c qRecte. quo ach
dineneqʒ diſcoꝛdia derelicta: ſeld Maʒ ꝗ ſubtiliter factũ emendat ſemueniaz ſed ſu
ex his hoc colligi quod vnũ ꝓ oĩ laudabilioꝛ ẽ eo qui pꝛimꝰ inuẽit. eee gno nͤ
bus ſufficiat. Qui autem ⁊ alios ¶ Sed ⁊ hoc ſtudioſum vo⸗
. libꝛosad ius ꝑtinentes ſcripſerũt bis eſſe volumus:vt ſi quid in
quoꝛũ ſcripture anullis auctoꝛibꝰ veteribus non bene poſitum li⸗
receptenec vſitate ſunt: neq; nos bꝛis inueniatis:vel aliquid ſuper⸗
eoꝛuʒ volumia noſtrã inquietare fluũ vel minꝰ ꝑfectum:ſuꝑuacua
dignamur ſanctõeʒ?. Cunq; hec ſimilitudine ſemota:et qð imꝑfe⸗
materia a ſumma nr̃i numis libe⸗ ctũ eſt repleatis ⁊ om̃e opus mo⸗-
ralitate collecta fuent oꝑtet eam deratũ ⁊ quapulcherrimũ oſtẽda⸗
pulcherrino oꝑe erruere ⁊ quaſi tis. Hoc etiã nihilominꝰobſeruã
ꝓpꝛiũ ⁊ ſacratiſſimũ templũ iuſti do:vt ſi aliquid in veteribus legi⸗
cie ↄſecrare ⁊ in libꝛos.l.⁊ certos busvel cõſtitutionibꝰqᷓs antiqui
titulos tolũ ius digerere:tam ſc in ſuis libꝛis poſuerunt nõ recte
noſtri conſtitutõnẽ codicis:q̃; edi ſcriptũ inueniatur hic refoꝛmetis
cti ꝑpetui imirationẽ: pꝛout hoc ⁊oꝛdini moderatotradatis.vth
nobis cõmodius eſſe patuerit:vt pideat eſſe verũ ⁊ optimũ:? qua⸗
nihil extra memoꝛatã conſumma ſiab initio ſcriptũ qð a vobis ele
tionẽ poſſit eſſe derelicũ.ſed his ctum⁊ ibi poſitũ fuerit:? nemo ex
l. libꝛis totũ ius antiquũ per mille⸗ cõparatione veteris voluminis q̃
ſimũ ⁊ qᷓdringẽteſimũpene annũ ſi vicioſam ſcripturaʒ arguereau⸗
cõſuſum ⁊ anobis purgatũ:quaſi deat. ſ Cum eniʒ antiqua lege
quodã muro vallatũ:nihil habeat que regia nũcupabat᷑ om̃e ius oii6
extra ſe. Oibus auctoꝛibus iuris qʒ poteſtasppl romani inimpe⸗
equa dignitate pollẽtibus ⁊ nemi ratoꝛiãtrãſlata ſitꝰ poteſtatẽ:nos
niquadaʒ pꝛerogatiua ſeruanda: ſanctõnẽ omnẽ nõ diuiſimus ina
quia non omnesin omnia ſed cer lias alias conditoꝛuʒ partes:ſed
tniꝑ certa: velmelioꝛes vel deteni totã noſtraʒ eſſe volumꝰ:ne quid
oꝛesinueniunt᷑. Sed neq; ex mul poſſit antiqtas noſtnis legibus ab
titudine auctoꝛũ qðmelius? equi rogare.Etin tantũ volumꝰ eadẽ
us eſt iudicatote:cũ poſſitvniꝰſoꝛ omnia cuʒ repoſita ſunt obtinere
ſan deterioꝛis ſentetia: ⁊ multos vt ſi aliter fuerãt apud veteres co
⁊maioꝛes in aliqua parte ſipema ſcripta in contrariũ autẽ in cõpoſi d Zrãſlataſůt ·
ree. Et iõ ea que antea inotis emi tioneinueniat᷑ nullũ crimẽ ſenptu Aöteſinſi⸗ f. 5
IlIlliij papiniani ex vuſpiano ⁊ paulo reumputetur: ſed noſtre electioni feeus mina⸗
eennnltrale le necnõ ⁊ marciano aſcnpta ſunt qᷓ hicaſcnibatur. ¶ Hullairaq; in e ulla no. nul
cannen. .ſi. vob gantea nullã vim obtinebant:ptim omnibus pꝛedicti codicis mẽbꝛiſ luͦ enariumm del
a In notis i libꝛis pa antinomia: ſiceni a uetuſtate gre⸗ tepenm pelin n

e⸗ Pꝛimus De ve iu. enu.

nii vri.l pri . co vocabulonuncupat᷑: aliquẽ ſi pꝛetantiuʒ ſinſas ſotũ ius pene cõ⸗ MKodicis. i digeſlti.
e e,di bi venchicet locũ: ſed ſit vna cõcꝛ turbatũ eſt. Sʒy ſufficiat ꝑ iudices dee iche
denin uva dia vna coſequẽtia: aduerſarione tantũmocdo ⁊tituloꝝ ſubtilitatẽq. ccoꝛdantiamm.
tag 66Kome ſeni. mine coſtituto. Sed æſt imilitudi paraticia nũcupat᷑: qued admo-⸗ nb delegt e
ie namlobintde . nezʒ ſcdᷣin qð dictũ eſt ab hmõi cõ nitoria eius facere: nullo ex inter conſtili.
ſbi bus. Item nota ſiimmatione volumus exulare: ? pꝛetatõe eoꝝ vicio oꝛiundo. Ne 4 ianincarur d di⸗
4 Non dener de5 ea ue ſacraiſſimis cõſtiutioib? aute pſcriptuma; aliquaſigt ino⸗ veberunbi..
hi dice digeſto. quasin codicẽnoſtrũ redegimus ſterum dubitatio. iubemꝰ nõp ca p Kogder i. digeſtum.
ſede i ¶Fodicemi.di cauta ſunt.item poni ex veteni iu- ptõnes ſignoꝛuʒ ⁊ cõpendioſa eni Digeſtus. i.kactus.
ſſidl Faſtum. renõ cõcedimus cũ diualiũ conſti- gmata:quemultasꝑſe ⁊ ꝑ ſunwi·
tutionũ ſanctio ſuffict ad eoꝛũ au- ciũ antinomias indurerunt eiuſdẽe
. coꝛitatẽ: niſi foꝛte pꝛopter diuiſio codicistextũ cõſcnbietiã ſinume⸗
roc nem aut pꝛopter repletionẽ vel ꝓ mslibꝛoꝛi ſignificat aut aliud qc
“ pterplenioꝛem indaginezhoc cõ qᷓ;.(¶ Meceteni hic ꝑ ſpalia ſiga
. tigerit. ?ẽ hoc tamẽ per raro neex numeroꝛuʒ manifeſtani: ſed ꝑ litte
continuatione hmõi lapſus oꝛa- rarũ cõſequẽtiã explanani cõcedi-
tur aliquid in tali pꝛato ſpinoſum mus. Hec oia igitur deo placido
Sed ⁊ ſi queleges in vetenibusli facere tua pꝛudentia vna cũ alijs
bꝛis poſite im per deſuetudineʒ facũdiſſimis viris ſtudeat.? tã ſpᷣ
abierunt: nullo modo vobis eal⸗ tili q;ʒ celerrimo fini tradere: vt co
dem ponere ꝑmittimus. o hec der cõſummatus ⁊ in.l.libꝛos di
tantummodoobtinere volumus geſtus nobis offerat in maximaʒ
que vel iudicioꝛũ frequẽtiſſimus ⁊ etemaʒ rei memoꝛiã deiqʒ oĩpo
oꝛdo exercuit: vel longa cõſuetu⸗ tẽtis ꝓuidentie argumẽtũ noſtri
do huius alme vꝛbis cõpꝛobauit: impernij noſtriqʒ miſterij gloꝛiam
ſcdm ſaluij u liani ſcripturaʒ que I Mpatoꝛ. YAlauius Juſtini. aad
indicat oms debere ciuitates con-⸗ ſeuatum ⁊ adomnes populos.
ſuetudinẽ rome ſequi leges Anta circanos diuine hu⸗
caput eſt oꝛbis terrarum:nõ ipſaʒ ¶ Maratis ẽ pꝛudẽtia:vt ſem
alias ciuitates. Romã autem in- per etemis liberalitatibꝰnoſ ſuſtẽ
telligendũ non ſolum veterẽ etiã taredignet᷑. Poſt bella eni pthi
ſed regiam noſtrã que deo ꝓpitio caetema pace ſopita:poſt vuãda⸗
cum melioꝛibꝰcõdita eſt augurijs licã gẽtẽ ereptã ⁊ canhaginẽ.ĩmo
. Igeoqʒ iubemꝰ duobus iſſis magis oẽ libiã romano imperio
cochcibus omnia gubernari.vno iterũ ſociatã: æ leges antiquas iaʒ
conſtitutionuʒ:altero iuris enucle ſenio pᷣgrauatas ꝑnoſtrã vigilan
ati ⁊ in futuro codice ↄponẽdi:vl tiã pꝛebuit in nouã pulcritudinẽ⸗
ſi ꝗd aliuda nobᷣ fuent ꝓml gatũ moderatũ ꝑuenire cõpendũ.qðᷣ
inſtitutionũ vicẽ obtinẽs vt nuidis nemo ante noſtrũ imperiuʒ vnq;
animus ſtudioſi ſimplicibꝰenutri ſperauit: neq; hũanoimgeniopol-
tus facilius ad altioꝛis pꝛudentie ſibile eſſe penitꝰ exiſtimauit. Erat
redigatur ſcientiam. NHoſtraʒ au eniĩmirabile romanã ſanctõnẽ ab
tem cõſummationeʒ que anobis vꝛbe cõdita vſq; ad n iperjtpa —
x. Ebtinae re, deoannuente cõponetun digeſto⸗ que pene in mille ⁊ quadrigentos nreu ſcllicz tẽ
Plreiubenus mm ⁊ pandectanum nomen ſanci annos ↄcunũt:inteſtinis plijs vl S qſaallantem ſc licet
6 1metiog, mus i illis iuriſperitis inpoſte⸗ cillantẽ: Docq; impiales oſtilu ſancnonẽ vocat ta un
6 õ audẽtibus cõmentanos illi tões extẽdẽtẽ in vnã reducere coj⸗ eeenmlen le
i⸗ ges. nam nõ pꝛ0 applicar. æ verboſitate ſua ſupꝛa ſonantiã:vt nihil neqʒ otrariũ ne t Hoc ſcilicet antiquũ
. bihe ſar dicti codias cõpendiũ ofundere: q;idẽneq; ſimlle in ea inueniat · ss e
nden ven: chadmodi rin antiqnnoæ b' tpi ne gemineleges preb'ſinglispo Senenean.
8 tim patet. bus factũ eſt:cuʒ ꝑ ↄtrarias inter ſite vſq; appareãt. Maq; hoc rx Meq; contranium ne
4 ßMUDUH K q; ideʒ.niſi ſimilitudine

adiuuet. vt. ð.l. pꝛoxi. 5.
nullã. ⁊ de nouo codice
facien. .i. ,
* eganmml dns q
Epꝛeſidium moꝛtuis.
a ¶¶ Omnia.cẽtena milia
verſuum. verſus appel⸗

laleges vel vlteſpo
ſa.
b¶ Receperũt. lalicet di /

geſtum
cEos. ſ. verſus

celeſti qdẽ pꝛudemtie peculiare ſi.
it:humane voimbedllitati nullo

mõpoſſibile. Mos itaqʒ moꝛe ſo⸗

lito ad ĩmoꝛtalitatis pᷣſidiũ reſpe⸗
ximꝰ ⁊ ſumonumie inuocato deũ
auctoꝛẽ ⁊ totius opispꝛeſulẽ ſieri

optauimꝰ:⁊ oẽ ſtudius tribuniano

viro excelſo magiſtro officioꝛuʒ ⁊
erqſtoꝛi ſacri palacij noſtri ⁊ con
ſuli credidimꝰ: eiq; oẽ miniſterũ
huiꝰoꝛdinatõisimpoſuimꝰ:vt ip
ſe vna cũ alijsilluſinbus ⁊ pꝛudẽ

tiſſimis viris noſtrũ deſidenũ ad ĩ

pleret. NMoſtra qqʒ; maieſtas ſem

perinueſtigãdo ⁊ ꝑſcrutando ea

que ab his cõponebant᷑: quicꝗd

dubiũ ⁊ incertũ inueniebat᷑:cũ nu

mine celeſti recteemẽdabat⁊ in cõ

petẽtẽ foꝛmã redigebat.Oia igi
tur ſunt cõfecta dño ⁊ deo noſtro

ieſu chꝛiſto poſſibilitatẽ tã nob q;
nr̃is in hoc ſatellitibus pᷣſtante:⁊
pꝛicipales quidẽ cõſtitutões.xij.

libꝛis digeſtas iaʒ añ in codiceno⸗

ſtronoĩe pᷣfulgente ↄtulimꝰ. NPo
ſtea vero maximũ opus aggrediẽ
tes:ipſa vetuſtatis ſtudioſiſſima

opꝑa iã pene ↄfuſa ⁊ diſſolutaeidẽ

excelſo viro ꝑmiſimustã collige
req; cetomoderamini tradere.
Sʒ cũ oia pamctabamur apᷣfato
viro excelſo ſuggeſtũ eſt duo pe⸗
nemilia libꝛoꝛum eſſe conſcripta.
⁊ pluſqᷓ; trecies cẽtẽa milia vᷣſuũ
a vetenbꝰ effuſa:que neceſſe eſſet

ocia legere ⁊ pſcrutari:⁊ ex his ſi

quidẽ optimũ fuiſſs eligere. Qð
celeſti fulgoꝛe ⁊ ſumme trinitatis

fauoꝛe cõfectũeſt ſm noſtramã
data:que ab initio ad memoꝛatuʒ

virũ excelſum fecimꝰ ⁊ in.l.libꝛos

— .— — —

naturã rartẽ reſpicientes:⁊ ↄſen

tane eis diuiſionẽ partiũ cõſiciẽ⸗
tẽs. Igit᷑ pꝛima quidẽ parstotiꝰ
cõtextus que grece

nuncupat᷑:in qttuoꝛ libꝛosſe pomſi ſi

ta eſt. Secũdꝰ autẽ articulꝰſeptẽ
libꝛos hʒꝗ de iudicijs appellat᷑.
Intertia vo ↄgregatõe oia que ð

l Pꝛouidentiã
id eſt digeſtoꝛu
cõpilationeʒ.
g LCuz. nüc mã
dat inſtitutõ nes

b ¶ Detutelis. cõ
tinentem.ſ.oꝛdia
tionez.

rebus nominant᷑ cõtulimꝰ octo li
bꝛis eis deputatis.Quartꝰ aũt lo
cusꝗeſttotius cõpoſitõnis q̃ſiq
daʒ inuenit᷑ vmbilicꝰ.octo libꝛos
ſuſcepit:in ꝗbusoĩa que ad hypo
thecã ꝑtinent repoſita ſunt:nõ vt
in pignoꝛatica actõe in libausdere

bus poſita mltũ diſtarẽt. Alio li⸗

bꝛo eidẽ inſerto volumĩe ꝗ ediliũ
edcm̃ ⁊ redibitoꝛiã acõeʒ ⁊ duplã
ſtipulationẽ que de euictõibus ꝓ⸗

poſita eſtↄtinet: qꝛ hec oĩa tituliſ
emptionũ ⁊ vẽdinonũ cõſentanea

ſũt:⁊ pdicte actões qi pediſſique
illax ab initio pceſſerunt inpetuſti

oꝛis qdeʒ edicti oꝛdinatõe in loca

deuia ⁊ multodiſtãtia deuagãtes
ꝑnr̃am autẽ puidentiã his ↄgre
gate:anʒ opoꝛtuerat ea quede eo⸗

dẽ pene loquunt᷑ in ↄfinio ponere
Alius itaq; liber poſt duos pꝛios

nobᷣ excogitatꝰẽ vſuris ⁊ traiecti
cijs pecunijs ⁊ deinſtrumẽtis ⁊ te
ſtibus ⁊ ꝓbatõibusnecnõ pᷣſum⸗
ptõibus:⁊ memoꝛati tres ſingula
res libꝛiiuxta cõpoſitionẽ de rebꝰ
poſiti ſũt. Poſt hos ſi qua ð ſpõ
ſalibꝰ vel nuptijs vel dotibꝰ vlle
gibꝰ dicta ſunt repoſuimꝰ:tribꝰ li
bꝛoꝝ voluminibꝰ ea cõcludẽtes.

De tutelisautẽ et curatõibus ge

mios libꝛos ↄſcripſimꝰ:⁊ memo

ratã oꝛdinatõnẽ octolibꝛoꝝ medi

om̃e qðvtiliſſimũ erat collectũeſt amtotiꝰ opis repoſuimꝰ: oĩa vn⸗

2⁊ oẽs ambiguitates deciſe: nullo dichtu vtiliſſima q; pulcherria iu
ra tinẽtẽ. ⸗

ſeditioſo relicco. Momẽq; libꝛisi

poſuimus digeſtoꝝ ſeu pandecta bisdigeſtonarticulꝰ:i ꝗᷓ de teſtis
mnqe oẽs diſputatões ⁊ deciſiões vel codicillistã pꝛiuatoꝝ qʒ miii-

9

Muintꝰ qt exoꝛit᷑ no

1Aui ſcilig; ar

b Maturam v anes.tcöõ in ſe hñit legitiaſ. Et qvndiq; fu tũoẽ gcꝗd anntꝰ dem̃ ẽ:vt inue⸗ d alijli
ſſtat eniʒ ex dignioꝛibus i. ., in ſin ſi are⸗ 1 * . ticulus.ſed alij li
an enbe digmoubus it collec: Picin ſinꝰ ſuos recepe⸗ niat qs depoſitũ: q teſtisgappel- bꝛiadiſciuntur
ey tninttate. . iiij. ? ſic ex rũto:in cẽtũ gnqginta pene milia lat. De legatis ãt ⁊ fideicõmiſſis 4 Makard. 10
Auniencencg n in verſuũ totũ opus ↄſummãtes: xi qnq; libꝛoꝝ numerus aggregat? I NErebelliani re
dae acc. u ſepté ptes eos digeſſimꝰ:nõ ppe eſt. Cumq; nibil t peculiare fie-⸗ dere nar att

rã:neq; ſine rõne:led in numeroꝝ rat qᷓ; vt legatis qdẽ legis falcidie

Pꝛimus

in Reſpuentes. narratio : fideicõmiſſis autẽ ſena
ſcilicet nos.
1 Adonumẽtũ.
ſcilicet memoꝛia

tuſcõſulti trebellianiſingul libꝛiſ
vtriq; eoꝛũ applicatis:tota pars
gntainnouẽ libꝛos coadunata eſt
Soluʒ aũt ſenatuſcõ.trebellianũ
ponẽdũ eſſe exiſtimamꝰ.Captõ
ſaseteni ⁊ ipſis vetenibꝰ ocdloſas
pegaſiani ſenatuſcõſulti abages
⁊ vtriuſq; ſenatuſcõſulti ad ſetaʒ
ſupuacuas qᷓ; ſauploſas diuerſi⸗
tates reſpuẽtesꝰ totũ ius ſuꝑ his
poſitũ trebellião ſenatuſcõſul.ad⸗
ludicauimꝰ. Sʒ in his nihil de ca⸗
ducis a nobis memoꝛatũ ẽ:ne cau
ſaque in rebus nõ ꝓſpere geſtis⁊
tniſtibus tꝑibus romãis increbuit
calamitatibus.bello coaleſcẽs ci⸗

uili:in noſtris remaneat tꝑibus:qᷓ

fauoꝛuʒ celeſtis ⁊ pacis vigoꝛ fir⸗

mauit:⁊ ſuꝑ oẽs gẽtes in bellicis

victoꝛijs poſuit:ne luctuoſuʒ mo⸗
numẽtũ leta ſeculainumbꝛare cõ
cedat᷑. Serxta vero ꝑsdigeſtoꝛuʒ

exoꝛit᷑:in qbusoẽs bonoꝝ poſſeſ

ſiones poſite ſunt: quetã ad inge
nuosqᷓʒ ad libertinos reſpicũt.⁊
iusom̃e qð de gradibꝰ⁊ affinitati⸗
bus deſcendit legitieq; heredita⸗
tis: ⁊ ois ab inteſtato ſucceſſio ⁊
tercullianũ ⁊ oꝛphicianuʒ ſenatuſ
cõſultũ ex ꝗbus matres ⁊ filij inui⸗
cẽ ſibi heredes exiſtũt in gemios
libꝛos ↄtulimꝰ:bonoꝝ poſſeſſiõis

mltitudinẽ ĩ ↄpẽdioſũ ⁊ mãifeſtiſ

ſimũ oꝛdinẽ ↄcludẽteſ. Poſt hec
eaque de oꝑis nouinũciatõibꝰdã
niqʒ infecti ⁊ ꝓ ediſicijs dirutis ⁊

eoꝛũ inſidijs ⁊ que de aqua pluuia

liarcenda vetenbꝰ auctoꝛibꝰ pla⸗

cita ſut:necnõ de publicanis ⁊ do⸗
natiõibꝰ tq inter viuos qᷓ; moꝛtis

cã cõſiciendis cauta legibꝰ inueni

mus:in libꝛũ ſingularẽ dedunmꝰ
De manumiſſionibꝰ autẽ ⁊ de li⸗

tionibuset vt ne quid in fraudem
creditoꝝ fiat. Moſtq; oia hecin
terdica glomerata ſũt? deinceps
exceptiones de tempoꝛũ ꝓlixitati
bus et de obligatõibuset actioni⸗
bus liber iterũ ſingulanis extendit᷑
vt pᷣfata ſexta pars totius digeſto
ruʒ voluminis octolibꝛis diffinia⸗
tur. Septimus aũt et nouiſſmus
articulus digeſtoꝛuð ſex libꝛis foꝛ
matus eſt:q; de ſtipulatõibus ſeu
verboꝛum obligatõibus ⁊ ſideiuſ
ſoꝛibus et mandatoꝛibus necnon
nouatõibus et ſolutõibus et acce⸗
ptilatõibus de pꝛetoꝛijs ſtipula
tõibus oẽ in quod ius inuenit᷑ ge
mino volumie inſcriptũeſt: quod
in libꝛis antigs necnumerare poſ⸗
ſibile fuit. Et poſthec duo tern⸗
biles libꝛi ſunt pꝛo delictis pꝛiua⸗

tis et extraoꝛdinarijs:necnõ publi

ciscrniminibus:qui oẽm cõtinẽt ſe
ueritate; penarumqʒ atrocitatem.
Quibus ꝑmixtaſunt⁊ eaq de au

dacibus hoibus cauta ſunt: ⁊ gſe
celare conantur et cõtumaces exi⸗
ſtunt:et de penis que condẽnatis
infliguntur vel cõcedunt᷑:necnon
deeoꝝ ſubſtantijs. ¶ Liber autẽ
ſingularis ꝓappellatõibusnobis
excogitatus eſt cõtra ſnias:tã ciui
les q; crimiales cãs finiẽtes⸗ Ce
teraautẽ oĩa que ꝓmuniapalibꝰ
vel decuriõibus et munerbus yl
publicis oꝑibus vł nũdinis ⁊ pol
licitatõibus ac diuerſis cognitioni
buset cẽſibus vel ſignificatoõnibꝰ
verboꝝa vetenibusinuẽtaſunt:q̃
qʒ regulariterꝰ diffinita in ſe reci⸗
pit ꝗnquageſimꝰ totius ↄſumma

tionis perfectus. ꝗ/ Queomia

conſecta ſunt ꝑ virũ excelſum nec
non magiſtrũ pꝛudentiſſimum et

De ve. iu. enu.

p Kegulaniter. bic ap/

paret quod regule iuris
ſunt de ff.

gqueſtoꝛẽ⁊ cõſuleʒ tribunianũ qui
ſimiliter eloquẽtie et legitime ſcii
tie anibus decoꝛatus inipſis re⸗
mm experimẽtis emicuit: nipilq
maiusnec cariusnoſtris vnqʒ iuu
ſionibus duxerit: necnõ per alios

berali cã aliꝰ liber rñdit. Quẽad⸗
modũ de acqſitõe tã dñij q; poſ.
ſeſſionis ⁊ titulisꝗq eã inducũt mi⸗
teet varie lectões vni ſunt inſerte
volumini:aliolibꝛo deputato his

Nrinde quiiuclcai vel in iure cõfeſſi ſunt viros magnificos et cuſtodioſiſſi Daane l lber
tde do mos ꝑfecta ſunt:idẽ Coſtantinũ dentem . docenenan,

noꝛũ detentoibus 2 vendi

inſtitutiones fieri. c.

Ziber

s Kam. nunc mandat virum illuſtrez comitem ſacraruʒ dere nullopatiamur modo: ſzynꝰ
largitionum:⁊ magiſtrum ſcrinij quiſq; eoꝛum qui auctoꝛlegis fuit

libꝛoꝛum ſacrarumq; cognitionũ noſtniedigeſtis inſcniptuseſt.

qui ſupernobis ex bona opinione Hoctantummodo anobis effe⸗
⁊ gloꝛia ſeſe commendauiti Mec co vt ſi quid in legibus eoꝛũ eſſet
non teophilum virum illuſtrem ſuperuacuũ vel imperfectum aut
magiſtrum iunſq; peritum in hac nunus idoneũ viſum eſt: vel adie
ſplẽdidiſſima ciuitate laudabiliter ctioneʒ vl diminutionẽ neceſſariã
optimam legum gubemationem accipiat: rectiſſimis reglistrada
ſ tur. Et in młtis ſimilibꝰ vel cõtra
illuſtrẽ facundiſſimum queſtoꝛeʒ rijs qð recius habere apparebat:

„ .

extendentem. Et doꝛotheuxvi

quẽ in benitenſiuʒ ſplendidiſſima hic ꝓalijs oibus poſitũ eſt. Nna

Quitate legis diſcipulis tradente, q; oibus auctoꝛitate indulta vt c
pꝛopter eius optimaʒ opinionem quid ibi ſcnptum eſt: hic noſtruʒ

2 gloꝛiaʒ ad nos deduximus: par- appareat ⁊ exnoſtra voluntate cõ

7 7

ſes iurs interpꝛesconſtitutus ad Quia multa et maxima ſunt que
hoc opus adiectuseſt: vir abanti pꝛopter vtilitatem rerum tranſſoꝛ
quaſtirpe legitima ꝓcedens:ci mata ſunt adeo: vt? ſi pꝛincipalis

ticipemq; huius opens fecimus. poſitum: nemine audente compa
Sed anotolium vimũilluſtreʒ ma rareea que antiquitashabebat et
giſtrum qui ⁊ ipſe apud beryten- que noſtra auctoꝛitas introduxit.

t Atqʒ ſcriptuz
eſt. dictuz bic no
ta.S.e.l.ꝓxi.bec
omnia c.

⁊ pater eius leoncius ⁊ auus eu- cſtitutio fuerat in vetenibꝰ libꝛis

doxius qui poſt patricium inclite relata: neq; eipepcimus: ſed hãc
recoꝛdationis queſtoꝛẽ ⁊ antecel coꝛigendã eſie putauimꝰ:æinme
ſoꝛem ⁊ leoncium vinuʒ gloꝛioſiſ/ lius reſtaurandu. HNominibusete

ſimũ pꝛeſectoꝛiũ conſularem atrqʒ ni vetenbusrelictis quicqdleguz

patnciũ filii eius optimas ſui me veritati decoꝛum ⁊ neceſſarii fu⸗
moꝛiam in legbus reliquerunt. itt:hoc noſtris emendatõibus ſer-

7

Mecnõ ⁊ cratinum virum illuſtrẽ uauimus. Et ꝓpter hanc cauſaʒ

æcomitẽ ſacrarũ largitionũ ⁊ opti ⁊ ſiquid inter eos dubitabat᷑:hoc
muʒ anteceſſoꝛem huius alme vꝛ iam in tutiſſimam pemenit quietẽ
bis cõſtitutum:quiom̃s ad pꝛedi nullo titubanterelicto. Sed cũ
qum opus electi ſunt: vna oim pꝛoſperimus q; ad poandam tã
ſtephano menna pꝛoſdocio euto teſapientie molem non ſunt ido⸗
linio: thimotheo: leonide: leon- neihomies rudes:⁊ qui inpꝛimis

tio: platone: iacobo:cõſtan.iohã legum veſtibulis ſtantes intrare

ne viris pꝛudentiſſimis: qui patro adarchana eoꝛum pꝛoperant: et

ni ꝗdẽ ſunt cauſarũ apud marunã aliam mediocrem eruditionem pᷣ
ſedem pᷣfecture:que oꝛientalibus parandam eſſe cenſuimus: vt ſub
pꝛetoꝛis pᷣſidet./ Omnes aute, ea coloꝛati etquaſi pꝛimicijs om⸗

ſue vintutis teſtimonium vndiq; niu; imbuti poſſint ad penetralia
et accipiẽtes: anobis ad tantiope coꝛum intrare: et foꝛmam legum

riscõſummationem electiſunt: ? pulcherrimã non conniuentibus

cum omnesin vnuʒ cõuenerunt: oculis acapere. Et ideo tiibunia⸗
gubematione tnbuniani viri excel no viro excelſo quiad totiꝰ operis

ſiyt tantũ opus nobis auctoꝛibus gubemationẽ electꝰ eſt:nec nõ teo

poſſint conſicere:deo pꝛopitio in philo? doꝛotheoviris illuſtribꝰ⸗

quinquaginta libꝛos opus cõſum facũdiſſimis anteceſſoꝛibꝰ arceſſi⸗
matuz eſt. ¶¶ Tanta aut a nobis tis mãdauimꝰqᷓtenus libꝛis qᷓspe
antiquitati habita eſt reuerẽtia vt teres cõpoſuenũt:q pꝛima legũar

nomia pꝛudentiũ tacitumitan tra gumenta cõtinebant inſtitutões

tn
biepe
Abe⸗

v¶ Erin tibꝰ an

nis. Hota tribuſ

annis factas le⸗
ges. qð facit ad
id qð notatur.S.
de iuſti. co. cõpo.

in fi. Item nota

viliſſima pecũia
poſſe libꝛos com

pari:qð falſum ẽ

bodie.

x Bi quid. ? no
ta duo verba bo

ngq.

3 ¶Lodice.i dige

, ilio vtiliꝰ
1

ta vt in aut᷑.ð
refen. pala.do. ⁊?
in aut. de tabelli.
H.ij. colla. v. ⁊ in
decret. xxiij. di. c.
tales.

vocabant ſepatim collectis gcqad

erhis vtile? aptiſlimũ vnchqʒ ſit
elimatuʒ: ⁊ rebꝰq in pñ̃ti euoĩ vſii

vtunt᷑ ↄſentaneuʒ inuenit᷑: hoc et

cape ſtudeant:⁊ qttuoꝛ libꝛisim⸗
ponere:⁊ totiꝰ eruditionis pꝛima
fundamẽta atqʒ elementa ponere

ꝗbus iuuenes ſuffulti poſiint gra
uioꝛa ⁊ pfectioꝛa ſcitalegũ ſuſten

tare. Admõuimꝰ aũt eosvt me
moꝛesẽt nr̃arũ fiant ↄſtõnum qᷓs
ꝓemendatõe iuris ꝓmulgauimꝰ
⁊ in ↄfectione inſtõnum ⁊ eandeʒ

emendatõem ponerenõ moꝛent᷑:

vt ſit manifeſtũ:⁊ q; antea vacilla

bat:⁊ qð poſtea in ſtabilitatẽ reda
ctũeſt. Qð opus ab his pfectũ
vtnobis oblatũ ⁊ relecũ eſt:? ꝓ⸗

no ſuſcepimꝰ aio ⁊ nr̃is ſenſibus
nõindignũ eẽ iudicauimꝰ. Et pᷣ⸗
dictos libꝛos ↄſtõnum vicem hr̃e

iuſſimus:qin rõnenr̃a quam eiſ⸗/

dẽ libꝛis ꝓpoſuimꝰ aptius decla⸗

nat. Oĩig romani uns diſpone
ↄpoſita: ⁊ in tribꝰ volumibus.i.

inſtõnum ⁊ digeſtoꝛuʒ ſeu pande

ctau:necnõ ↄſtõnum pꝑfecta ⁊ tri

bus annis ↄſummata:que vt pꝛi

mü ſpari cepit neq; in totũ decen

de Ged quia di⸗
nine. nota bic gu
Lozltsan⸗.

tenuioꝛib

niũ cõpleri ſꝑabatur:oipotenti ðo
⁊ hancoꝑam ad hoĩum ſuſtẽtati⸗

onẽ pijs obtulimus ais:vbereſq;
gras maxime deitati reddidimus

que nobᷣ pᷣſtitit:⁊ bella felicitera⸗

gere? honeſta pace potini: et nõ
tm̃ nro ſed ẽt oi euo tã inſtanti qᷓ;

poſtenoꝛi leges optimas ponere
oibus:itaq; hoibuseandẽ ſanctõ

nẽ manifeſtã facere neceſſariuʒ eẽ

ꝓᷣſperimꝰ:ut ſit eis cognitum q̃;

la ↄſuſione: inſinitate abſoluti:
Ivtam moderatõnem ⁊? legitimã

Vtatẽ puenerũt: legeſq; in poſte
m hẽant tam directas q;ᷓ cõpendi
oſas:oĩbuſq; in ꝓmptu poſitas

