ctintſs um. xt. ff. e.ſi quis berres. Pn. Pui. 5. z ceſſet rõ pdicta. ? ſic eſt ſple in patreqᷓ occupat vt pr̃ qG
lſnht Ninfanti. vi..anis. Quid ſi ẽmaioꝛ infante ñ. bſentiẽre eo alb̃no pt. ac Rñ. vo m guil. puenit ſucceſſio fanti delata ad eos ad
npin, demüũ adijt pr ipſe filius pfe lenlae dt⸗relff. 7 ar. S. e. nas Pueniret ſi nũd infanti fuiſſy delata bmõi ſucceſſiovt in f̃a pñtiæ
Giu hotuit· ⁊.ff. de acqͥ. heres qͥ brs..fi.⁊.l.ss põt repudiare. Sed ſibiimputẽt bĩdes pupilli qre tutoꝛẽ nõ petierũt. vt.ff. ad tenul.l.ij. . ſi
dig ar. ð. j. de bo. q̃ lib.l..i. F. vbi aũt puenlis etas. vbi indiſtincte di/ mf. x. S. ꝗ petere tu. pñ̃t.l.ij.ẽ eũ õᷣ uzR nealigs blalge fuiſſz poſ
tins cit patrẽ poſſe adire ſi ſiliꝰ eſt in etate puenli.ſed ibi exponepueni ſent bfe recurſũ.S. ar.tu.l.qᷣcqd. 1 ugcunq;. ſzy quõ pt eẽ iſte ſit/
lis.i.infantilis. b Derelicta. ſ. ex teſtamento. ſui iun cũ qñ emãcipat᷑ bẽat neceſſeↄſentite ⁊ iſte ñ pᷣt cũ ſit ifans.rñ.au⸗.c c
4 t ¶Meredi.de iure ciuili. d ¶Monoꝛuʒ. de iure pꝛetoꝛio. ctoꝛitate pncipis vt.j. de emã.l.iubemꝰ.ac. qi Gᷓnueniat᷑.cũ pr̃ ſupeſt
eqj Petere.ex ꝑſona impuberis nõ ſua.vt.ff. de bo.poſ,l.ſeruũ.O. alioqn ſi deceſſerit diuerſa ſũt iura vt ex pᷣdici collig f’. r Moꝛtuo
ſnn impubes. 2. 5. fi. que eſt cõtra. . vyvyveel etiã viuo vbi qͥd iuris ſit ðꝛ.j.de bo.que lib.l.fi.S.vbi autẽ dicitur.
6 Gnfanti queſita. ex quo videt᷑ ꝙ patninõ ſit neceſſe adireſs yt s qꝗ Cotinent ytita demũ trãſinittat pupillus bereditatez ſi ipſe n qſ t·
Gden

tranſmittit ad ſuos. vt.j. de bis qui añ aper.ta.l.i.in fi.
t ¶ hoc ius.ſ.b erditatẽ.vt.õ.qͥ admit.ad bo.poſ.poſſunt.l.bonoꝝ. ⁊.ff.

qui berel. ei qui in fi.v:l. neceſſanius. in fi. EaneCer

——

AVm antiq;oꝛibus.
6 d eliberãtes. an ſit a
deunda velnon.

E Mac trãſnuttere.ſ. öli

berationem ⁊ ſuccedẽdi

ins.

y Et glijs. ſ. Puilegijs.

3 ¶¶ Mꝛecipua ſũt. vt ſuã

abdicatõnẽ poſſint reuo
care infra trienniũ vt.j.ð
repu.here.l.fi.velvt poſ
ſint hereditatẽ nõdũ a⸗/
ditã ẽt ignoꝛãtes ſibi ð
latã ad ſuos trãſmittere
hbejr̃des. vt.jſ. de hbis qui
onie ap. ta.l. i.
2 Weliberaunonẽ. ius

ggceundi.

1

9 lderuerit. a lege 2 ẽ
annalis.nõ aũt dices vt
a iudice viuẽte vt innuit
e.l. j. in vᷣ. delib era. mini
me petita ⁊c. Alij dicũt
a pᷣncipe vel a iudice.vt
innuit ſtati.vł h̊ qͥdẽ ⁊c.
⁊2 ſm bᷣ tenebis tpᷣs qð
bẽs.ſ.e.l.fi.S.ſed qꝛ q̃dẽ
⁊. SF.fi.ſcðᷣa vᷣo verioꝛ.ac
1 ¶ Inducit.qꝛ tũc nõ eſ
ſet dubiũ qn trãſmitterz
a ¶ Duã. de extrãeis he /⸗
redibꝰ loquit᷑.ſuis enĩ a
lia foꝛma trãſmiſſionis
eſt data vt ẽt ignoꝛãtes
trãſmittãt.vt ſtatĩ dices

b Spacio. cõputado

a tꝑe quo potuit adire pᷣ
deceſſoꝛ.

c¶ Coͤcluſa.i.qno finito

herede poſtea moꝛiente

ius deliberatõnis ad exr
neos ber̃des nõ trqſmit
d ¶ Qui ſciẽs. no. ꝙᷓ cur
rit annꝰ ad deliberãduʒ
a tꝑe ſciẽtie ⁊ quo ad hᷣ
põt dici vtilis annꝰ:ſed
cõtinuꝰ eſt ex quo incipit

cuxrrere.
e¶A inime. ſubaudi ẽt

na idẽ ſi petita.vt.õ.di⸗
f ¶nſinuarũ.i.inſinua⸗
tione cognitum.

g ¶ Ab inteſtato.ſicq; ſine inſinuatõe.

Zba

uit vel tutoꝛ vel curatoꝛ. ⁊ boc de bereditate ełtranei.ſecꝰ in paterna.qꝛ

ſinon hẽat tutoꝛẽ adire pꝛetoꝛẽ ⁊
eiꝰðcretohoc ius ↄſeg. Mpꝛ.
I uſti. a. demoſteni. ppᷣ.
WVm antigoꝛibus legibꝰ et
pcipue in queſtionibꝰiulij pauli in
uenimꝰ filioſfa.pr̃nã hr̃ditatẽ de
liberãtes poſſe ⁊ in ſuã poſterita
tẽ hãc trãſmittere: alijs: ꝗbuſdã
adiectis q in hmõipſonã pcipuaꝰ
ſũt:eã deliberatõnẽ⁊ in oẽs ſucceſ
ſoꝛes ſiue cognatos ſiue extrãeos
durimꝰ eſſe ptelãdã. Jõqʒ ſanci
mꝰ ſiꝗs vl ex teſtõ vl ab inteſtato
vocatꝰ deliberationẽ meruerit:vł
ſihoc ꝗdẽ nõ feceritñ tñ ſucceſſio
ni renũciauerit:vt exhac cã ðᷣlibe⸗

rare videat᷑. Sʒ ſi nec aliqd geſſe⸗

rit qð ad aditionẽ vel ꝓher̃de ge
ſtionẽ inducit:pᷣdem̃ arbitriũ ĩ ſuc
ceſſionẽ ſuaʒ trãſmittat:itatñ vt
vniꝰ anni ſpacioeadeʒ trãſmiſſio
fuerit cõcluſa. Et ſi qdẽ is ꝗſci-
ens Pr̃ditatẽ vel ab iteſtato vl erx
teſtõ ſibi eẽ delatã:deliberatõe mi
nie petita intra ãnaletpᷣs deceſſe
rithoc iusad ſuã ſucceſſionẽ ĩtra
annaletpᷣs extendat. Si eni ipſe
poſtq teſtm̃ fuenit inſinuatuʒ vel

ab inteſtatoꝰ vel exteſtõ velali ei

cognitũ ſirheredẽ eũ vocatũ fuiſ⸗
ſe:qnalitpe trãſlapſo nihil fecerit.
exquo vł adeũdã vel renũciandã
herechiare mãifeſtauerit is cũ ſuc
ceſſtõe ſua ab hmõibñſicio exclu⸗
dat ¶ Sinaut inſtate ãnali tꝑe de

ceſſerit:reliquum tpᷣs padeunda

hereditate ſuis ſucceſſoꝛibꝰ ſine a

liqua dubietate relinquat: quo cõ

bAel alr i. de iure pꝛetoꝛio:

i Kaine. veluti cũ pr occupat bõa filij iur̃ peculij.vł qñ filio arrogato ð
er

„.

q̃rta.vł qñ qͥs ſuccedit eiqͥ teſtm̃ ñ poterat facer q ppꝛieñ ðꝛ ĩteſtatꝰ

te pupillꝰ ↄſtitutꝰ ab hac luce ſub

ꝓhpe eĩ ꝛ iteſtatꝰꝗͥ cũ teſtĩ facer̃ poſſʒ iteſtatꝰ ðcedit.vt.ᷣff.ð ſuis ⁊ le.l.i.
0 eneficio. i.a iure trãſmiſſionis ſʒ nõ a iure ſuccedẽdi ſi ie vi ĩpn.
uat. Sed.p, dirit ab ipᷣa ſucceſſiõe vt nec ipſe viuꝰ vlt᷑ annũ poſſit adi⸗

renec ad aliũ trãſmittere.⁊ circa bãc materia dic ꝙ ſuꝰ ꝑpetuo adit.vt

—

8. e. l. ꝑpetuo trãſmittit ad ſuos.vt.ſ. de his q̃ͥ añ ap.ta.l.i.⁊ de cad.
tol. .in nouiſſimo.d ita ſi nõ repudiauit vel certũ tpᷣs ſtatutũ ad adeũ/
dã bereditate nõ pterijt. vt. ff. de acqͥ. bere.qᷓ;diu inſtitutꝰ.⁊ de bo.auc.
iu.pol.ſiſeruꝰ.hoc tñ yr imutatũ quo ad boc.pt.j.eiſancimꝰ. S. ſinaũt hᷣ

alids. etraneaũt cũ deceſſenttſt ignoꝛaretſibi delatã oino beres
eiꝰ exdludif.vt. S.e.l.qm̃.ſi aũt ſciuit ſi qͥdẽ ceſſerat dies bereditai
q potuit adiri aut deceſſit infra annũ.⁊ tũc reliquũ tps trãſmittit

ad her̃dẽ. vt h.aut poſt ⁊ tũc nibil bẽbit beres vth̊ ðꝛ. ſtaũt dies
nõ ceſſit. vt qꝛ ſub ↄditõe erat relicta:vel ſᷣm veteres.l.ſi erat bĩs

ex pte cũ nõ erãt
pleto nec heredibꝰ eiꝰ aliꝰ regreſ⸗ Bbantac enun,
ſus in hereditatẽ habẽdã ſeruabi decedattranſ
turn. enna Nchann pb. vutel glum
id elogio cõdito here ſub oditoeſi vo
dẽ ſcnipſit in cetas vncis nõ deceſſt ppe⸗
voſt cena vba teſti eundẽ inals 2ſlſi nonnepu
ncias veltãtas vel quãtaſcũq;ʒꝰ diauit vel cenuz
⁊ tenio in aliã panẽ herecditatisv pe en nin ſh
quẽdã vnciarũ modũ:ille aũt ynã Sʒ placẽ. intra
inſtitutionẽ vel duasadmittẽs: v annũ iñ dicbat
nã vel duas vel quãtaſcũqʒ reſpu ſed g ei ſacr ar
endas eẽ cẽſuit:querebat᷑ apð pe ieqð vr dein /
teresſi hoc ei ſacere pmitti ¶ Di Jie enn t
miliqʒ mõ dubitabat᷑ ſi impuberẽ Zeum q na dicit
gꝗsfili ſuũ heredẽ erxpte inſtituit. ideſinite bidi
7 quẽdã extraneũ ĩ aliã partẽ quei adie vt el. i
pupillariter ſubſtituit:⁊ poſtqʒ te curatoꝛis. Item
ſtatoꝛ deceſſit pupillꝰ qdẽ pri he⸗ aunie eſt deiure
* 9& Rors Jinat uilüno ergo ter
res extitit:extrane aũt hereditatẽ minat anno. vti⸗
adijt:æ poſtea adhucin pꝛima eta ſtideppec tem.

ac. in pn.⁊ fa.5õ.

nO Ein de nö nu. pec l.
tract? eſt: æ pupillanis ſubſtitutio ſtiung.
locũ ſibivẽdicauit.Cũqʒ; ſubſtitu · Neiquat ena
9 5& admi luit: ac.ff. de acq be.
tꝰ eãdẽ ꝑtẽ admittere noluit: que l ventre.

ſiũ eſt ſipot ii hĩs ex pꝛiſpali te- me Seuabik in
ſtamẽto factꝰ pupillarẽ ſubſtitutõ pa bie quanuer
nẽ repudiare. MNtrãq; igr dubita

. meſes. vt. ſi pe.
tionẽ ſimul decidẽdã eſſe cẽſemꝰ. ap. ſt vn⸗. Sqᷣ

Placuit eten nobis ſine ininſtiii otidtes u ele
tõibus ſiue in pupillan ſubſtitutõ tps delberandi
ne:vt vel oĩa admittantur vel oĩa Raneegappen
repudient᷑: ⁊ neceſſtas imponat᷑ ad deliberdus
heredi ꝑticulari facto:vel aliã aut d kanaͤbe .
alsptes herditatis admittere: v apneipe. peima
etiam ſubſtitutionẽ pupillarem. venoꝛ ett

—

em. a. Johanni ppᷣ. „.
. — 7 idaz elo/
eũ g de ſua cõditõe ei gdo⸗ rie,
tid —
„ p Quantaſcun
q;.i. quotcung;. q¶Auem. ſcllicet in eerranauum.
cntraeuſ⸗ cad. tol. . is ita. ?7.. impube. t al. ſub. .
eſtõ. 2.ff. de here. inſti. l. iber hõ. §. f. ff. de bo. liber. ſi libert pten
to Oed certeĩmo videt᷑ ꝙ lʒ pr̃nã acceperit nõ tñ cogat᷑ pupilla

rẽ accip ere.vt.ᷣff. de acqͥ. her᷑ſi tu ex ꝑte.S.fi.⁊.l.queſitũ. So.qᷣdã
dicũt ſpãle infratre inſtituto ꝓ pte ⁊ ſubſtituto fratri pupillo.vt

ſ.l. qſituʒ. Alij ꝙ bec coꝛꝛigii illas. Zu dic ſi ſubſtitutꝰ pᷣ mo adi⸗

uit pr̃nã pupiullarẽ admittere cogit᷑ vt h̊. Si qr nõ adiuit paterna
⁊ vult babere pupillarẽ ſi qͥdẽ pupillꝰabſtinuit ab hereditate pa

termna recuſando eã põt ſubſtitutꝰ habere pupillarẽ. boeita ſi pu⸗

pillus bẽat coberedẽ qͥ adiuent:als no:ci pupillatẽ nõ beain

s ginſei

ſantiſifg

Gobeiin
nütfdice

Cnareicla n

ſaijfe⸗

ſegoii .

Uſteſapſ
Jinpine
Zanqun

ſCchrieie

hnöͦnpocat⸗
Ncie Nl
mnanis
Giio Nn
ltenogge
lgnafi
fidepetn
geinſutki
detönen
ſheignte
ſeſenft
e.
Gmnmt
Oßubectk
abiegnurn
W

adita hbereditate ex pᷣncipali.vt. ff. de vul. ⁊ pu. ſübſti. l. ij. Si aũt
He nõ abſtinuit nõ põt ſeꝑpare paternã ſi vult pupillarẽ lʒ pupillus
potuit qð ẽ notabilepm Jo.niſi bicſubſtitutꝰ ſit frater ipuberis
bic enĩ ⁊ ſi pupillꝰ abſtinuit: ipſe tñ abſtinere nõ potuit.vt.d.lqᷓ
ſitũ.⁊.l.iuł ⁊ depᷣui.cre.pater.⁊ de vul.ſub.ſed ⁊ ſi plures.ꝭ.fili

os. ⁊.l.ſi filius,

Atẽ cũ vnꝰ exr be miniũeiꝰ vẽdicabat in iudicio ad
redibꝰ adit alter

poſtea repudiat

q̃ pᷣmo adiuit ẽt

toti por enndie vt acqſitiohereditatis ꝑ euʒ cele/
re herecate vdi bꝛet᷑: indignatꝰ eſt qſidño ꝑere ei
creditoꝛes ↄtenti ee 8
ſut ſua pte vt f. dubitatio veteribꝰ exoꝛtaẽ ſiq pe
Sõ cᷣ na imponit᷑ hmõi inſolentie. NHe
in befd taibus teres imultas retrabunt ſnias ſʒ
ſerozlede? nos coxdiſcoꝛdĩ ſiceẽ decidẽdã
des enberanemi⸗ Cenſemꝰ: vt diſtinctio ſubtilis cůe
birelinquunf v/ Es unponat Et ſi adẽ ita ſcripta
na tepudioalte eſt inſtitutõ. Illũ uuilliꝰ heredẽ
lo.ſtaut nõ enůe inſtituo:q; aptiſſimũ ẽ ituitu dñi
rbue d⸗ eſſe inſtitutionẽ ↄſcriptã:neceſſeẽ
n mõpceò iudicẽ eũ cõpel
ſum vna ou ad Oĩmõpꝑ cõpetentẽ iudicẽeũ cõpel
mittere ? alteraz li adire qdẽ hereditatẽ ⁊ eã acqre
lepudior qꝛ nũů re:illiaut ex poſtſacto ſubici gra
legatũ eſt. lʒ ber̃ ſi liber Pnuciet: Hoẽ ſine
des mei poſſint Uammun ni lber ꝓnuũciet: 50 6. lue
gdeleteg lucrũ ſiue damnũ ad eũ redũdare
ius. 7 de le. . t r e . . .
neminé 2 l. ſ er Ain ſemiimutẽ eũ trabebat: ? dene⸗
dot r Grcge gare el? aduerſus eũ oẽs hereci⸗ .
UUt ãt ſit nbi cer⸗ ſas gacrée dei er Pocpin⸗
Sraeſit hire lanias actõesnulloei ex hoc piu⸗

hois viuẽtis di⸗
ſtingue ita. Giex
teſtis pluriũ plu

res deferant be⸗/
reditates vnã a⸗
diri alteraz repu

n. a terie te ꝑ ſuũ ius decurrere:? liberale iu .
ſtamẽto vnplu diciũ ſuã expectare ſiiam ſiue agẽ

res poꝛtões alte
ra pure altera Ib

2due vel pttes ꝓiciet tũc dño ſuo herditatẽ ac
bfi ve ios grat. ſinaũt liber:eã adipiſcat᷑ ſia
vab ud vele deremaluert. I DE. a. ad ſenati
2 Rili nũq́; vua S *&Limꝰ iam duaseſſe pmul
admiſſa altera re gatas anr̃a clemẽtia ↄſtitu⸗

pudiat.vt. ff. de

2cq bere. l. i. 2. tOes: vha quide dehise na⸗
ſtſolus 15 Bi ꝓ hereditate ſibi delata eriſtia
ohn alrern ia⸗ Uenit: alia aiſt de ipꝛoliſis debitis

re ſubſtitutõis ð

uerſabak:is aüt q dñm ſeeſſe dice
bat adire euʒ her̃ditatẽ iperabat

dicio generãdo. Sinãt q̃ſi liberin
ſtitutꝰeſt nulla dñi vel ſeruimẽtõe
in inſtitutiõe hita:tũc nullo ↄpelli
mõ eũ adire hereditatẽ nec dene-
gari ei liberale iudiciũ:ſʒ her̃dita

tecoſiue pulſato:vt ſi gdẽ ſeruus

feratur: vna poteſt admitti altera repudiari licet omiſſa iure accre
ſcẽdi obuẽiat. vt.ff. deacq̃.be.ſi tu ex ꝑte. vbi ãt ex teſtõ vniꝰ płes
deferunt᷑ ber̃ditates puta pr̃na ⁊ pupillan.pr̃na admiſſa nũqᷓ; re
oudiat᷑ pupillar. ſi at velit pupillarẽ adire ⁊ repudiar̃ pr̃nã:ſi pu
pillꝰ eſt inſtitutꝰ diſtinguit᷑ abſtinuit nec ne.vt. S. dixi. ⁊ de eo qᷓ
in ptãte erat alij eni ſic ſubſtituinõ pᷣt. Si aũt pupillꝰ inſtitutꝰ nõ
erat cui.ſ.pupillo ſubſtitutꝰ eſt aliꝰ ſʒ ſolus ſubſtitutꝰ erat ĩſtitutꝰ
ſiqᷣdẽ is inſtitutꝰ⁊ ſubſtitutꝰ fuerit neceſſan bĩs licet abſtinuenit
p'na bz pupillarẽ:qꝛ nibilominꝰeſt beres.yt ff. de fideicõ.li.l. cũ

qjſi.5. ſed ſi qs ſuus.ſi aũt ſit exrraneꝰq̃ nõ bẽatberedẽ qͥ adeat

vec paternũ necpupillare teſtiñ tenet. yt. de gcq.bere.qſiti ⁊.l.

ſua volũtate infixa. Similiq; mo⸗
do ſinõ titubante aio reſpuẽdã vl

vnã quidẽ dehis ꝗ deliberã

Deiure delibe,

filius ꝓximus tamen pꝛecedens caſus nõ eſt oĩno etpeditus ſcdᷣm aʒ?
Am aliqͥs dñiũ. Ho.qꝙ ita põt vẽdicari ſeruꝰ tanqᷓ; qdã aſinus miũ
dicit pᷣiudicialis in r.. b¶Adire.ſi accomodet volũtatẽ in ad eũ
0. pt eni nolle. vt.ff. de bere.inſti.cũ ꝓponas.⁊ ſic beeſm illã vel h cõ
templatõ e dñiibi ipſiꝰ ſerui cõtẽplatoe fuit inſtitutꝰ vel pᷣcepto pᷣt reſi⸗
ſtere. vt ibi.ñ ãt co actõe
vt h. vel ibi a dño:h a iu
dice. vel alr dicas. ibi di
cit de cõpulſione facien

⁊ incertoerxitu ꝑ diuerſas ſpẽs eis
impoſito.Sed ẽt veterẽ ↄſtitutio

“ I Ng „da a dño: H a iudice.
nezno ignoꝛamn qua diu gorclig c ꝗ Ex b. ar. ꝙ ſines ple⸗
nus ad platonẽ ſcnipſit ð militibꝰ batu vel curian ñ ꝓbã

tur ꝑ inſir̃ʒʒ inter alios cõ
fectũ.⁊ ẽ ſic.ff. de le iij. P
dijs. ..ticio.⁊.ff.de oꝛi.
iur.l. ij. F. H liber. ⁊.ff. ad
vetl.l.ſeia mãcipia.ar.5.
ſ. de Z. ⁊ cõ mit. ſti. opti⸗
mã. fa.j.de fideiuſ.ſʒ
eũ.⁊ de re.du.l.ij.⁊ ð cõ
di. ⁊ demõ.filio.ĩ fi.⁊ ð
an. le. l. qnua.S.i.⁊ de ac⸗
q̊bere.aditio. ⁊.l.q̃ in a
liena.⁊ de lib.cã.ſi cui.in
pnc.⁊ de acqᷣr.rẽ.do.l.li

ꝗ ꝑignoꝛãtiã hereditatẽ adierũt
qtenus ꝓhistantũmõ rebꝰ cõue
niant᷑ qs in hereditate defunctiin⸗
uenerit:ipſoꝝ aũt bona acreditoꝛi
bus her̃ditarijs nõ ingetent᷑. Cu
ius ſenſus ad vnã pꝛefatan cõſti⸗
tutõnũ a nobis redactꝰẽ.Armaꝰ
eteni magis q; iura ſcire milites:
ſacratiſſimꝰlegiſilatoꝛ exiſtimauit.

Ex olbusitaq; iſtispnã legẽ colli berbomo.
gerenobᷣ apparuit eſſehumanuʒ de MHoc. erga creditoꝛes
⁊non ſolũ milites adiuuare hmõi a is bc⸗
bñſicõ:ſed ẽt ad oẽshoc extẽdere tuo beredè.⁊ bec verioꝛ

Ei. libero facto.
im?. vna illã foꝛ⸗
Ue qẽ.s.cũ atiqoꝛi⸗
uus—
fe . ia. bãc nõ bẽmus.
g Lui ſenſus.q.d. ver
ba goꝛdiane cõſtõis nõ
bẽmꝰ:ſed eiꝰ ſnia eſt cõ⸗
pᷣbẽſa in vna pꝛefatarũ
cõſtitutionũ.ſ illa qua,-
nõ hẽmꝰ:cuiꝰ goꝛdiane
meminit.inſti.ð he.qua.
7 dif. 5. ſciendum.

nõtm̃ ſiipꝛouiſum emerſerit:debi
tũ:ſed ẽt ſi oneroſam ꝗs inueniat
eſſe quã adierit hereditatẽ. Itaei
nec ſatis neceſſaniũ erit deliberatõ
nis auxiliũ:niſi hoibus foꝛmidolo
ſis ꝗ timẽt en que nulla ſimt ſiiſpi
tõedigna/Luũigr hrditas ad quẽ
dam ſuue exteſtõ ſiue ab inteſtato
ſuerit delata: ſiue ex aſſe ſiue er ꝑp
te:ſi qdeʒ recta via adire maluent
hereditatẽ a ſpe certiſſimahoc fe
cerit:vel ſeſe imiſcuerit vt nõpo⸗
ſtea eaʒ repudiet:nullo indiget in
uentario:cũoibꝰ creditoꝛibꝰ ſup
poſitus eſt:vtpote her̃ditate ei ex

b Urma. vt. z. locati ⁊
còduc l.milites.⁊ deiuij
⁊ fac.ig.l.i.⁊ in aut᷑.qui.
mo.na. ef. le. S. ſi qͥs. col.
vij. ſic ⁊ in cleriq ne faci⸗
ant ꝓbibita.vt.S.ð epi.
⁊ cle.repetita. Ged ð.õẽ
delle. 7 coͤſti. l. leges. ſol.
1 repucd . hic nõ negat᷑ n debeãt
abſtinenda eſſe cediderit heredi· ſene teges ſed magie n
tatẽ: ⁊ aptiſſime infia triũ mẽſiũ lites a et quoſda alioſ
ſpaciũ ex quoei cognitũ fuenit ſeri def den. ⁊ fac. igno.
k Foꝛmidoloſis. facit.
ſ.e. F. ſed qꝛ quidã. ⁊ ff. de cõdi inſti.l.queſub cõditõe.circa pꝛin.⁊.ff.qð
me, cauſa.lnec timoꝛeʒ. F. ꝓpinde.
lCum igit imiſcu erit. imiſcere eſt ſuoꝝ. ſed adire extraneoꝝ.vt inſtit. de
ber. qua. ⁊ dif. S. extraneis vo. m Oibus creditoꝛib. legatarijs
ſine falcidie.l.bñficio.vt.j.eS.ſi qs aũt temerario.ſcõm quoſdã.velve/
rius ibiloquit cũ ðluſit legẽ ⁊ creditoꝛes in dilatõe petẽda.vtin.S. pꝛe
ced enti ðꝛ.bic autẽſm leges veteres in qͥbus nil de inuentario cõtineba

tur dʒ babere falcidi. ſed hodie ſecus p aut.nq nõ babebat falcidia lo
cũ.ðvt.j.ad.l.fal.autẽ.ſed cũ teſttttoz.
n Aenſiũ. ſed nõne ſpaciũ ſex menſiũ ſtatuit. S. de inoffi. te.l. ſcimꝰ. F.

que ẽ p. Sol.illud ꝓpter qrelà inofte.q̃ ſperabat᷑ moueri. hie⸗ ꝓpter

creditoꝛes ſtatuit minꝰ. Sed ⁊ pterea ibinõ dicebat eſſe reſpuẽdã. t

„ — — —

credebat reſpuẽdã vel abſtinẽdã nõ tñ reſpuit vł abſtinet ſʒ ſe repudia
turũ dicebat. ⁊ iõ tã bꝛeue ſpaciũ ei dat᷑.als niſi ꝓpter creditoꝛes vel niꝰ

ſt exberedatus eſſet ꝑpetuo adire poſſet.vt dixi.ff.de admi.tu.l.qui rep⸗

Alittẽdos. ſpꝛocuratotes. a 6Gol dauerit iiſolidi oia

capitula inuẽtarij obſeruauerint. b ſHereditatẽ.nũcreſpon⸗
der.⁊ dic dare.i.damus. c ¶ Periculo.creditoꝛum vltra vireſ.

d Falcidie. hoc intelligein diuerſis caſibus.vt vbi eſt ſoludo

toꝛiũ.S.e.l.cũ antiq oꝛibꝰ.

ueniet᷑ interiʒ donec fiat

inuentariuz. vt. j. e. H.do

p ¶¶ Delatã. ſupple ⁊ adi
ta. nã demũ poſt aditaʒ

currit hoc tp̃s. vt.ſj. e. S.

ſi vero poſtqᷓ;. Itẽ et qa
dicit hocpoſt aꝑ.ta.nã
demũ poſtea olim pote

ratadiri.vt.ſ.ð ca.to.S.i.

q Capiat.ſecꝰ ĩ tutoribꝰ

„ „ „ 2 9

et curatoꝛibꝰ.qꝛ icõtinẽti

dñt icipe. vt. ð. de admi.
tu. l. tutoꝛes.et. ff. de ad
mi.tu.l.tutoꝛ q reptoꝛiũ.
r¶ Sexaginta dies ſic er
go tres mẽſes ſunt.

3 Cabularioꝝ i.tabu /

larij. ſic plurale ponit᷑ ꝓ

ſingulari.S. de bis qͥ in

ec.ma.l.i.⁊ de epiſ.⁊ cle.

1. oꝛphanotrophos. ?7

ff. vi bo. ra. l. ij. F. qð ait
pꝛetoꝛ.ſʒ ar. ð in autẽ.ð
bere.⁊ fal. S. ſi vero. ab⸗
ſũt.ſʒ tñ illud negari nõ

põt qui qñq; duo neceſ

ſarij ſunt vt ſtatim ſubij
cit.ibi.ſubſcriptionẽ ⁊c.
t ¶ Leteroꝛũ.puta tniũ te
ſtiũ ⁊ legatarioꝛũ ⁊ cre⸗
ditoꝛũ.vt in autẽ.de be⸗
re.⁊ fal.S.ſancimuſ.x. S

ſivero abſunt.col⸗i.

v„ Aatarzieri mo/
biliũ ⁊ ĩmobiliũ.vt.j. de
bo.ꝓſcrip.l.ſi quis ĩtra.
7.S. de admi.tu.tutoꝛes
⁊. ſ. de bo. va. l. iij. nã ſuf
ficit ꝙ dicat ego reco⸗
gnoſco oĩa mobilia ⁊ ĩ⸗
mobilia ſcripta a nota⸗

no ſuꝑius me habere

tenere.
F¶ Speciali tabulario.
45 uobus caſibꝰ ne⸗
ceſſarij ſunt duo tabula
rij: alias vnꝰ ſufficit. vt
mo dixi. xp ogno
ſcãt.no.ar. de teſtibꝰ qui
apponũtur in cõtracti⸗
bus ꝙ debẽt cognoſce/⸗
re pbẽtes.vt bic.⁊ ĩ au⸗

o ¶ Si aut dubi. ſe ſeimiſceat:nõ eniĩ co⸗/

ciet:nullo nec inuẽtarnio ſaciendo

nec alio circuitu expectãdo:⁊ ſita
lienꝰ ab hmõihereditate ſiue one
roſa ſiue lucroſa ſit. Sinaũt dubi⸗
us ẽ vtmne admittẽda ſit nene ðᷣ
functiher̃ditas: nõ putet ſibi eſſe
neceſſariã deliberationẽ: ſʒ adeat
hereditateʒ vel ſeſe ĩmiſceat. Oi
tamẽmõ inuẽtariũ abipſo ↄſiciat
vt intra.xxx.diespꝰaꝑtas tabulaſ

vel poſtqʒ nota fuerit ei aꝑtura ta

bulaꝝ vel delatã ſibi ab inteſtato
hereditatẽ cognouerit nũerãdos:

exoꝛdiũ capiat inuẽtariũ:ſuꝑ his

rebꝰqsdefunctꝰ moꝛtistꝑe habe

bat. Et hoc inuẽtariũ intra alios

ſexaginta dies mõis oĩbꝰimpleat

ſub pñtia tabularioꝝ ceteroꝛũ ꝗ

ad hmõi cõfectiõez neceſſarij ſumt
Subſcriptõeʒ tñ ſupponerehere
dẽ neceſſeeſt:ſignificantẽ ⁊ q;tita⸗

tẽ rem ⁊ ꝙ nulla malignitate cir⸗

ca eas ab eo facta vel faciẽda res a
pud eũ remaneãt. Qð ſiignarus
ſit lrax vl ſubſcribere pᷣpedit᷑:ſpã
li tabulario ad hoc ſolũ adhiben⸗

doyvt ꝓ eo lr̃as ſupponat venera

biliſignocrucis antea mãu hĩdis
pᷣpoſito teſtibꝰ videlʒ aſſumẽdis

q her̃dẽ cognoſcãt!:x iubẽti eita
bulariuʒ ꝓ ſe ſubſcribere interfue⸗

mt.Sinaũt locis ⁊ in ꝗabus res he
reditanie' vel maxia ꝑs eaꝝ poſita

eſther̃des abeſſe ↄtigerit:tũc eis
vniꝰqni ſpaciũ a moꝛte teſtõꝛisnu
merãdũ damꝰ ad hmõi inuẽtarij

cõſummatõnẽ.Sufficit eteni pᷣfa

bereditas pᷣſtat legata quatinꝰ patitur falci, ſt nõ ſit ſoluẽdo nõ

lothẽant:⁊ legis falcidie adueriꝰ

Sè palglegata⸗ vß
„ „ „ „ ecberes detra-
ſtqt:tñ dare eis facultatẽ inuẽtarij bitfalcidi: vtſſᷣ
conſcribendi velꝑ ſe vel ꝑinſtin ad treb.liS. pe.
SH 7 e ¶ Aaleãt. ſecxſt
ctos ꝓcuratoꝛes in locis vbi res i fecertiuctanüͤ
poſite ſunt mittẽdosEt ſipfatã ? Kepelamur.
obſemationẽ inuẽtarij faciẽdi ſoli bberde rdere.
dauerint: ⁊ hereditatẽſine ꝑicu-⸗ ſecutis quibus li

cuit vigilare ad

ten, de bere.æ fal . ſi vets tum tpᷣs:⁊ ſi lõgiſſimis ſpacijs di⸗

ro abſunt.col.i.Sed eſt
ſpeciale in inuẽtario. vt

in autẽ. de fide inſtrũ. 5F. op oꝛtet vero. ſz ibi ſpãle qñ ab lperitis 2 in Sʒ ar f de tranl . ci bij F. plãe de alimẽt vbi plofauet alimej
iteſtõ coſtitutis q iterviuos.ſ ibi plꝰ fauetur quo ad trãſigendu

ſcriptis. IAtẽ vt in autẽ. de teſti. S.i.col.vij.ſʒ ibi qñ ꝑ teſtes ꝓbaretur.⁊

dic vt. ff. de teſti. l.teſtiũ. . ideoq;.ſt aũt pꝑ inſttumẽtũ:tũc etiq ignoti.vt &α bic quo ad excipiẽdũ. Itẽ ð.S.de ber.ac.l.fi.vbi dicitur bered86s
cõueniri a creditoꝛibꝰ nõ legatarnios.ſed ibi qñ ſoluẽdo eſt here⸗

in Auten. deteſti. . ⁊ lʒ.ſicergo tnibꝰ caſibꝰ debẽt cognoſcere:vbi impe⸗
nitꝰ õbit ⁊ in ſcriptis.⁊ in inuẽtario.⁊ vbinõ fit inſttumentũ.

3 Mereditarie.ſ.tote.

Hereditarie.tote. ? ¶õéͤſummatonẽ ſed bic qð tépus dabimꝰ
ad incboationẽ Rñ. ſᷣm ppoꝛtionẽ ſcʒ tenid partẽ anni. vt em̃.S. vnum

mẽſem detribꝰ dedit ſic bic.iiij.de.xij. Itẽ ꝙꝙ dicita moꝛteteſtatoꝛis ſup

ple ⁊ eũ moꝛtuũ ſciuit ⁊ adiuit.vt.j.eo. .ſt vero poſtqᷓ;.
dAn lʒ etiã tã magnũ hẽat ſpaciũ.ſ.annũ vt perſe

poſſit adeſſe i

ybi ſunt res ad faciedũ inuẽtariũ. pel in es pñte:t

1

legatanios vtant bñfcio: vt inrſ̃ u cole ue un
hereditarijs creditoꝛibꝰ teneant᷑ i ce pupillus. niſ
quãtũ res ſbe ad eosdeuolute va⸗ Dolſtelores bor
leant: ⁊ eis ſatiſfaciãt q pꝛimi ve⸗ revt ſ . lxels.
niant creditoꝛes. Et ſi nihil reli⸗ s e Spea bee
quũ ẽ poſterioꝛes veniẽtes repel· des ſ. fanlendo
lant᷑ ⁊ nihil ex ſua ſpapenitꝰ here b aiſtran
des amittãt:ne dũ lucrũ facer ſpe pugſbi legs
rant in dãnũ incidãt. Secd⸗ ſile tarvober atei
gatarij interea venerit:eis ſatiſfaci dolo deſietitpoſ
anter hereditate defuncti: vel er ſtdcre vrſf, dl.
ipſis rebꝰ vel ex eax ſoꝛſitan vẽdi⸗ i Gepatum de
tõe. Sinuero creditoꝛes ꝗ ? p tota barcditatt.
emeſuʒ patrimoniũ necdũ cõpleti Hoſtenen,;
ſimt ſupueniqt: neqʒ ipm herede, lakfiud.
eo cõpauenint res quaꝝ pcia in le⸗ eſt ſpotecania a⸗
gata vel ſideicõmiſſa vel alios cre cenene e
ditoꝛes ꝓceſſerũt. Licẽtiacredito , ebititn
nibꝰ nõ denegãda aduerſus lega-⸗ ſoluit ⁊ alius cõ
tarios venire: ⁊ vel hypothecis giele pekfveis⸗ H
velindebitiꝰ ↄditõne vti que ac- c ¶ Keromodare
ceperĩt recuperare:cũ ſatis abſur- pꝛiuſego eſer⸗
du eſt creditoꝛibꝰ qdẽ ſuũius pſe uuurelrd ee.
quẽtibꝰ legitimũ auriliũ denega⸗ dere iurl nõ dʒ
n:legatanſs voq/ ꝓlucro cenant vin re obſen
ſuas ptes legẽ accomodaf. Sin emdapan 54
uero hrdes res hĩditarias credi⸗ ⁊ deſepa. quoti
toꝛboereditarije pdebitodede ens ade noſ.
rint inſolutũ:vel ꝑ donationẽ pe- ta. ⁊ ſ de bo au.
cuniau ſatis eis fecent:liceat aliſs iudi.poſ.lixf.
quein frau. cred.
l. qui aũt. S. penun.

ditas. hic non. Itẽ bic alia actione qñ nõ faciũt iuẽtariũ tenẽtut

legatarij qᷓ; defunctꝰ tenebatur.illa em ſoli beredes cõueniũtun.·
vt ibi. d ¶ Gi vero beredesqliter creditoꝛes aduerſus legao-
tarios veniat dixit.nũc qualiter pꝛimi creditoꝛes veniãt adu erſ⸗ .

poſterioꝛes. ⁊ ad boc ff. de cõdi.inde.tutoꝛes. e ¶ IJpotecan⸗

am. q res dateſunt inſolutum. f Wer cõditionẽ. qñ vẽdite

ſunt et eſtimatio date. ⁊ intlige añ apud eptoꝛem eſſe dellerune.

ſtige

ſha

Oenke

eri.
Di
Puätfale
cheiche
ſehnrelgef
Nodleng
eſtht!
0l.
Oohennd
becdo

8snöctitan

Fpoust
ppolrnit
Nnachti
Alulen

iudalif
fii
Ne Mid

ictttt
uraiaig
ugfil
etͤn
decltin
ni
6ſche

i

Sextus

S. ticio.ſed ſt vltra quartã q̃d bẽat ꝓ toto eo ꝙ quaſi heres hẽat: patit᷑
exceptionẽ.vbi verd nõ fecit ĩuẽtariũ:idẽ dico.ſ.vtinſolidũ repellat᷑ ẽt
ſi ſolã quartã bʒ.ſʒ ſi vltra patit᷑ in re vedita exceptionẽ ꝓ ea ꝑte ꝓ qua
beres eſt. vtputa ẽ beres ꝓ dumidia ꝑte bereditatis.etiã ſi illa dimidis
nõ valeat niſi vnũ denariũ:tñ in dimidia patit᷑ exceptiones. Et hec oĩa

alias cũ poſſet agi ypotecaria cõtra ẽptoꝛẽ nõ daret᷑ cõditio er.l.

cõtra creditoꝛẽ ad id qð ẽ ſolutũ.ʒ yn vt ar.ff. de cõ. ex. le.l.i. ſz H

videt velle etid ſi extent nõ teneri ẽptoꝛẽ. ⁊ eſt ad boc.j.de q̃dri.p⸗
ſcrip.l.bene a zenone. Itẽẽ ar.ð ff. q̃ in frau. cre.l.pupillꝰ.in fine.
Solu. bic ꝓ rebꝰ obligatis agit pꝛioꝛ.vel ibi nõ extoꝛſit. bic ſlc.

rn..F. 7 ad idez. f.

ditoꝛeſ br̃s cõpu

9

derelig. at ſi qᷣs creditoꝛibꝰ ꝗ exãterioꝛibꝰ ueniũt

Fÿĩ. jipotecisaduerſus eos penire: et a
Eρomzε poſterioꝛbus creditoꝛibus ſecun⸗
pud quos deſie Hüleg ſtrabere: v'pipo
rũt ellt. qũ leges eas abſtrahere: vl pipo
b/Heouſune tecaniq acrionẽ: vel ꝑ cõditõem
ner exlege:niſiuoluerint debitũ eisof
nhbad⸗ ba.li. ferre. Contta ißmm̃ heredẽ ſecũ
n pputatoe ſ 9 jf= i r
Aſn⸗ Tapeii dũ ſepi; dictũ qui quciaren
coẽes alienuͦ ere reruz hereditariarũ expẽderit nui
gir vr ß derl. la actio extẽdatur. Sed nec aduer
berel ſus ẽptoꝛes rerũ hereditarian qſ
fal. i.. ißpeheres ꝓ ſoluẽdis uẽdidit de⸗
XGnſinuatöe. bitis vel legatis venire alis cõce

in qua expendit᷑

coꝛã magiſtro cẽ datur:cũ ſatis anterioꝛibꝰ a nobis

ſus. vt.s. ð teta. Ccreditoꝛibꝰ ꝓuiſũ ẽ: vel ad poſte

leae, rnioꝛes creditoꝛes vlad legatariol
ntt teſtibꝰ. vel ſuo eniẽtibꝰ et ſuũ ius pſe qu ctibul
elanlactoe vr. In coputatoe ait patnimoni da
oc S.abatbaj useilicẽtiaz excipere: T retinere

⁊ delegit. tu. legi gcquidi funus ex endit:velin te

os Ar e ſiamétiinſinuatoe : vel iuentani
1 Cofundur. Ccofectoe vel ĩalias neceſſariascãſ
qtu ad effeu,. hereditatis appꝛobauerit ſeſe per
niſi ſint taleſ que 1. eali
2 moꝛtepenerãt ſoluiſſe. Sinuero ⁊ ipealiquas
ſiutead berede he confimdant᷑ ſo ſimilẽ alis cre⸗
lLijif. ⁊ ad boc ditoꝛibꝰ pomiĩa habeat foꝛtunaʒ

ſ. ad..fal. impo⸗ tẽ̃poꝝtñ Pprogatiua inter credito⸗
res ſeruãda Licẽtia dãda credi

nenda Sʒ quid
ſt defunct ticio

tenebatur deeni toꝛib? vl legatariis yl fideicõmiſ
ane ind uplu ſaris ſimaioꝛẽ putauenint eẽ ſub⸗
aaa fecit berede, ſtãtiã a defũcto derelictaʒ quã he⸗

nũquid cõtra ee res inuẽtario ſcripſit:qbus volue
erint legitimis modis qð ſuꝑfluũ
ẽappꝛobare:vel ꝑ toꝛmẽta ſeruo
rũfoꝛſitã hereditarioꝝ ſecũdũ an⸗
terioꝛẽ noſtrã legẽꝰ que ð qõe ſer

tabit d uplũ. ar.
ꝙ nõ. vt. ff. ad.l.
fal.cũ ẽptõ.ſfoꝛ
te ibi nõ fecerat
inuẽtariũ.vñ bic
totũ duplũ repu
tabit᷑. vt bic dicit ð
Atẽ quid ſi defunctꝰ vẽdidit fundũ ſilij ſui.puto ſiliũ facientẽ in
uctariũ eaten ifm pati exceptionẽ quaten? bʒ ex bereditate vltra
debitũ bonoꝝ ſubſidiũ.vt.ff.de fun. do.l. dotale. 5.ſt vxoꝛẽ.⁊. ff.
de le. ij. iperatoꝛ. 5.ſi.⁊.S.de rei vẽ.cũ a matre.⁊ hoc ſubicit in fi.
S. ꝓxi. vbi dicit nullũ dãnũ ⁊c.ſʒ ſi bʒ debitũ bonoꝛũ ſubſidium
tãtũ in nullo patit᷑ exceptionẽ cũ ſine vllo grauamie illud babere

debeat. vt. ð. de inof, teſ.quonid. ꝗtẽ quid ſi eſt exrraneus beres = s cupletioꝛ. v
m. ſecus: vt cũ dicas eũ pati ꝓ quaria pte exceptionẽ.qꝛ lʒ tũc be
eEe eei quare 2
ta em̃ debita iure iſtitutois bñ videt poſſe dan cũ onere. vt ff ad:

at quantã iure inſtitutõis tm̃:iñ pant᷑ exceptõʒ p ea quart

P6

uoꝛũ loquit᷑.vł ꝑ ſacramẽtũ illiꝰ.

ſi alie ꝓbatões defecerint:vt vn⸗
diq; veritate exquiſita neq; lucrũ
neq; danuʒ aliquod heres ex hu⸗
iuſmodi ſẽtiat hereditate. Illo vi
delʒ obſeruando:vt ſi exheredita
te aligd heredes ſumipuenit vl ce
lauenint vłl amouẽdũ curauerint

poſtq; fuerint cõnicti iduplũ hoc
reſtituere vlł hereditatis qtirani

cõputare compellant Donec

t inuẽtariũ coſcribit: vl ſires pꝛe
ſto ſint itra tres mẽſes:uel ſi abfu

enint ĩfra annale ſpaciũ: ſecũdũ an
terioꝛẽ diſtinctõem nulla erit licẽ⸗

tia neq; creditoꝛibusneq; legata
rnis vł fideicõmiſſariis eosiquiera

re:uel ad iudiciũuocare.vł res he

reditariasqſi exipotecarn aucto⸗

nitate vẽdicare. Sy ſit hoc ſpa
ciũ ipo iure ꝓdeliberatõe her̃di⸗

bus cõceſſuʒ. Nullo ſcʒex hocin

teruallo creditoꝛibꝰ hereditariis:

circa tẽꝑalẽ pꝛeſcnptionẽ pꝛeiudi

cio generãdo? Siuero poſtqʒ

adierit uel ſeſe imiſcuerint pꝛeſen

tes vel abſentes inuẽtaniuʒ facere
diſtulerint: ⁊ datuʒ iã anobis tẽ⸗

pus ad inuẽtarij cõſecõem efflu⸗

xerit:tũc ex eo ipo ꝙ inuentariuʒ

ſcᷣm foꝛmam pꝛeſẽtis conſtitutõ
nisnon fecerint:⁊ heredesec om
nimõꝰintelligãtur:⁊ debitis here
ditarijsiſolidũ teneãtur. Mecle
gis nre bñficio ꝑfnitur quã con
temnẽdam eſſe cenſuerint/Et
hocquideʒ dehijs ſancimus qui

r Illo ſum puerint. vel celauerint.

S
facit.ff.ð acq̃.be.l.ſi vuũ.S.amouiſſe.vſq; a4.

—

De iu re delibe.

que dicta ſũt ĩ filio bñt
locũ vbi ẽ ſoluẽdo. bere
ditas, tũc em̃ ſine onere
dz quartã iure naturf ba
bere. ſi vero nõ ẽ ſoluen
do bereditas nõ eſt locꝰ
debito bonoꝝ ſubſidio
vt. ff. de ĩof. te. pap. S. ſi
quarta.⁊.ff.ð cołibo.cũ
emãacipati.S. illð. ſʒ ar.
ʒ.ff. de ĩ of. teſt. p ap.S.
quis ĩpubes.ergo in eo
cãu ſi fecit inuẽtariũ de⸗
mũ totũ vẽdicat.ſi non
fecit nibil petet.vtĩ aut.
de bere. 2 fal. F. ſi vero
nõ fecit. col. i. Sʒ qd ſi
ſtatutũ erat ĩ ciuitate vt
nẽo venirz cõtra ĩſtrumẽ
tũ a ſe factũ vel beres
eiꝰ:⁊ teſtatoꝛ obligauit
fundũ eiꝰ quẽ poſtea fe⸗
cit beredẽ qui adiens fe
cit ĩuẽtariũ.nũqͥd pote⸗
rit a creditoꝛe vẽdicare.
videtur ꝙ ſic. vt hic dici

n Seruanda. quo ad

ypotecariã.vt.j.quipo.
in pi.ba.ſi fundꝰ.ſjʒ agẽ
tes ꝑſonali nõ ſoꝛtiũtur
pᷣrogatiuaʒ ex tpe. vt. ff.
de pꝛiuile. cre.l. puilegia
⁊ de re iu.l. iudicati.niſi
ĩcaſibꝰ.vt.ff. ð re iu.int᷑
eos.⁊.ff.qð cuʒ eo q̃ in
alie. po.lij.

o Coꝛſitan. facti notat

Yarietatẽ.

p AZegẽ. que eſt. S. de iu

ra.cal.l.i. vel dic vt. j. de
qſtio.l.ð toꝛmẽtiſ.⁊.l.f.

q Glliꝰ. ſ. brdis. de ſus

ergo cõſcĩa ſatiſfacef te
net:qð ẽ notãdũ.vt.j.õᷣ
bo.auc.iud.pol.l.fi.ĩ fi.

deiur. do. im.l.fi. in fi.

—

⁊.ff. de edẽ. l. pᷣtoꝛ. S. ſʒ
ſi inſcio. ⁊.ſ.de pe.iu.j
male iu.ĩ aut᷑. nouo iure

2. S. 8 fi. iſtr. l. fi. bijſ

q̃ ad ec.cõ.l.fl.S.ſicubi..
Itẽ ad bᷣ.ðð.de re.cre.⁊
ſureiu.l.ĩ bõefiði.⁊.ff.ö
le.i.l. ab oĩbꝰ.

Amouendum. ad quod
§. bec ba.⁊ vſq;. ad.S.pᷣ

toꝛ. . S. beredi.vſq; ĩ fi.l. te Cõpellãt.ſʒ nũqͥd erit iuẽtariũ ĩ quo ap
paret oẽs res bereditarias eẽnõ ſcriptas. Itẽ põe ꝙ idẽ bereſ quaſdã
res quas credebat br̃ditarias ſcnibi fecit ĩuẽta rio nũc cõpꝑto erroꝛe vel
let eas abſtrabere.vel nollet teneri ãpliꝰ ꝓpt᷑ iſtas res quaſi videat᷑ lo

. vV Donec aterioꝛẽ. quã habel.. e. S. ſinaũt dubiꝰ. 2. 5. ſe.
Benerdo⸗ſi nec qualibʒ legali dilatõe. vt.ff. ð iu.l.ij. ĩ fi. ⁊. ff. vt in
poſ.le.is cui S.ceſſatũ.⁊.ð iti.actuqʒ p.li.S.ſt qͥ ꝑꝑ.⁊.ff.ð ver.ob.ſi pu
xX pillꝰ. Et ſic no.qꝙ nõ videt᷑ negligere vł moꝛã facere qͥ peter ñ põt. vt.j.

tre lucius. S. marit,c ad,lfal. ſi debitoꝛ. ſz ar. ð.ff, deleij. c pat ð oᷣna, ex. lib i fi.? ver.ob. ſi pupill ifi. V? Si vero poſtq; adieft

ſextranei 3 Gele. .ui. 24
res pñtes:vel annꝰ quãdo abſen

Libert

Mobis tẽpus.ſ.tres menſes qñ ſũt
eſ. b ¶Omnimõ. certe nõ ſũt ex eo

heredes.ĩmo qꝛ adierunt. refer: ergo ad id qð ſequit᷑.et debitis. ⁊c.
cẽſuerũt.ſ.iſtã legẽ ⁊ etia ad ſolida legata tenebũtur hodie.vt in
autẽ. de bere. ⁊ fal. S.ſi vero non fecerit col.i.Et no.bic ꝙ qͥ legẽ ſpernit

nõ debet eiꝰ auxilio ſuf

fragari vel vti. vt. ff. de

mi. auxiliũ.i fi.⁊.j.ð exe.

rei iudi.l.i.⁊.S.de epiſc.
audi.l.iij.⁊.S.de tranſa.
ſi qͥs maioꝛ.⁊ in autẽ.ð
rap.mul.S.ſancimꝰ. col.

iiij. et ĩ autẽ. vt lic. ina. et

au. F. q; vero ita.col.viij

d AQuã. ſ. d eliberatõ ez

BSed qꝛ qdã foꝛmidi
evt dir 5eo Fi.

e
f Accpere. vt liceat.

g otemptoꝛes.ſic.ẽ.
de teſta. l. teſtamenta.
bMouẽ mẽſibus. ſed
nũqͥd.l.iſta derogat ſu⸗
perioꝛi cũ antiqoꝛibus.
queloqͥtur de ãno hic ðᷣ
nouẽ mẽſibꝰ.Rñ. vt.j.e.
F.fi. dices.
i¶ Et nõ ſepiꝰ. ſufficit ſe
mel.ſic.S.ſi ſepiꝰin inte.
re.l. f. .j. de penis.l.oẽſ
quos.⁊.ff.ð le.iij.l.fidi
cõ. S. ſi qꝗͥs decẽ. Sʒ ar.

3.ff. vt leg. vel fideicõ.

no. c.l.i. F. ſicui. Itẽ Z. ff
eo.l.iij.vbi pluries dat
ius deliberãdi.ſo.hᷣ coꝛ
rigit vel ĩfra ãnũ vł no
uẽ mẽſes pluries ei dat
nõ aüt Dereecar⸗
le ¶ Sinaũt b aliq̃s fe/
cerit.i.petierit tpᷣs ad de
lib erãdũ:⁊ ei eſt datum
Meceſſe ẽ iterpoſitõ ẽ.

neſicio.l. falcidie.

”” deliberã

m

oRecuſauerit bocẽno

uũ p.l.iſtã.vt petẽs tem
pꝰad deliberãdũ niſt re

pudiet adijſſe tacite vi /

deat᷑.vt bic.⁊multis lo
cis in boc.S.aliud olim
vt.S.e.cũ ãtiquioꝛibus.
⁊.ff. de ac. here. l. qᷓ; diu
inſtitutꝰ.in fi.vbi dicitur
ꝙ ſi nõ adiuit repudiaſ
ſe videt.que ſũt j.ſʒ coꝛ
riguntur.nec poteſt dici

ꝙ hic fecerit inuẽtariũ ibi ·ſ. in cõtrarijs nõ.qꝛ idẽ ẽ ꝙ bic dicit ⁊ ſt nõ fe⸗/
cit inuẽtariũ.vt.ſ.pxi.S.Zertij dicũt habere locũ hoc qñ fuit adiectũ im

mFa eſ prit veibe

deliberationẽ nullã petẽdam eſſe
cnauerint quã putamꝰ quidẽ pe

nitꝰ poſthãc legẽ eẽ ſupernacuaʒ

⁊ debere eiderogari. Cũ eniʒ lice
at ei etiã adire hereditatẽ:⁊ ſine dã
no ab ea diſcedere ex pᷣſetis legis
auctoꝛitate:quis locꝰ deliberatiõi

relinquir Sʒqꝛ quidã velua
na foꝛmidine vel callida machina
tione: ꝓ deliberãdonobis ſuppli
cãdũneceſſariũ eſſe exiſtimãt:q̃te
nus eis liceat ãnale tpᷣstergiuerſa
ri:⁊ hereditateʒ inſpicere:et alias
cõtra eã machinationes excogita
re:⁊ eandẽ deliberationẽ flebilibꝰ

aſſertionibꝰ repetita pce ſepiꝰ ac
cipere::ne quis nos putauerit ãti
qtatis penitꝰ eẽ contẽptoꝛesꝰ:in⸗/
dulgemꝰ quidẽ eis petere delibe
rationẽ vel a nobis vel a noſtrisiu

dicibꝰ:nõtñ ampliꝰ quidẽ ab iĩpe⸗

nali culmine uno ãnoanoſtris ve

ro iudicibꝰ nouẽ mẽſibꝰꝰ.vtneqʒ
eximperiali largitate aliud tpᷣseiſ
indulgeat᷑:ſed et ſi fuerit datũ pꝛo
nihilo habeat᷑. Semel eni ⁊ nõſe
pius'eã peti cõcedimꝰ ⸗Sinaũt
hoc aliquis fecerit ⁊ inuẽtariũ cõ⸗

ſcripſentieceſſe eniẽ oimõdeli⸗
berãtẽ inuẽtanũ cũ omni ſubt ili⸗
tate facere nõ liceat ei poſt tẽpꝰ

pſtitũ ſi nõrecuſauerit Heredita
tẽ: ſed adire maluerit noſtrelegis

vti bñficioꝰ: ſed ĩſolidũ ſeciũdũã
tiqua iura oĩibus creditoꝛibꝰ tene
atur. Cũ eni geminitramites iuẽ
ti ſunt:vnꝰ quidẽ ex ãterioꝛibꝰ q

deliberationẽ dederit:alter aũt ru

cõ ceſſiõe iuj deliberãdi vth dicit.ſʒ pꝛia verioꝛ ẽ.vt bec coꝛrigat als.l.
Pi Gi quis bñſficio.qꝛ ꝑindeẽ acſi ſpõte ab inicio ad ijſſet.vt.ff.ad treb.

3 ſt alio.S.i.⁊.j.ad.l.fal.aut᷑.ſi cũ teſtatoꝛ.ſʒ cũ ſuꝑius datꝰ ſit ãnus ꝓ

rebꝰ abñtibꝰ ad inuẽtariũ.nõne pꝰ.ix.mẽſes deliberatõis ĩuẽtariũ face
re põt ⁊ cõſeqͥ beneficiũ huiꝰ.l.licet vid eat᷑ ſibi pᷣiudicaſſe: qꝛ nõ repudi
auit. Rñderi põt illi dari annũ ad ĩuentariũ qñ nõ petijt tẽpꝰ ad delibe
