GBéEeG GR. ceptõibꝰ regul ariteriſequit. Quid addit bec lex pꝛime buiꝰ ti.in fi.Rñ. rediroꝛ mutuatã ⁊ ex ea cauſa petit cũ mutuata non ſit.⁊ iõ

bee dicit de exceptione doli:illa nõ. Item ibi ypotbecaria agebatur bi
cõ ditione certi.
Vm fid em.deferre.ſed nõne etiã ↄditio d at᷑ ei indebiti ad repeten/
dũ ſolutũ.vt ꝑ totũ ti.de condi.indebi.Rũñ.ſic. ſed bic ſciẽs ſoluit
m. B. vñ nec ſoluti babet repentionẽ. vt.ff. de con. ide.l.i.⁊ de reg.iur.
l. cuiꝰ.⁊.S.qꝙ me.cã.l.ij.⁊.j.ad.l.fal.autẽ.ſʒ cũ teſtatoꝛ.necnõ ſoluti ha
bet exceptionẽ.vt bic. Ael dicſᷣm.¶D.⁊ yr.qꝙ errando ſoluit credẽs ſibi
numeratã ⁊ ſic piudicat ſibi in ſoluẽdo meliꝰſtaret in ſoluto.vt hic.ſ.vt
onus ꝓbãdi ĩmineat ſicut ⁊ alias ex cã trãſtert᷑ ꝓbandi onꝰ.vt. ff. de ꝓ
ba.cũ de indebito.in pꝛin.no aũt in alio piudicat ſicut nec pᷣiudicat.s.
dep ac.ſi certis.⁊ boc qũ agnouit qð agnoſcere nõ tenebat᷑. Sʒ ecõtra
quid ſi nõ agnoſcat qð agnoſcere tenet᷑.Rñ.i boc caſu loqui᷑ autẽ.quã
bic babes.contra qui pꝛopꝛiã ⁊c.ꝗ eſt de trien.⁊ ſemi.S.ſtudiũ.coll.iij.
Antra.i.econtrano. b ¶¶ Vꝛopꝛiã.i.ꝓpꝛia manu facta negãs
Eſcripſiſſe. Sʒ quid ſi publicã aliqs abnegat eẽ publicq.Rñ.nõ

ex ea cauſa nõ poteſt peti ꝓpter banc exceptionẽ. s Bebiti.
puta venditionis vel petitionis. t rereſſeri. die ꝙ decem
mibi dẽbas exvẽditõe voluit ꝙ tu confitereris te recepiſſe ea.x. a
me ex cã mutui.certe nõ reqᷣrit᷑ mõ ꝙ fuerit nũerata.vł foꝛte ðᷣ bitra
ex pcedẽti cã vel nõ vt h̊ ſʒ bñ i qͥnt᷑ an hᷣſcða cõfeſſio fuenit ſtivu
latõne v allata.vt ſic ex ea agi poſſit.an nõ.vt ſic nõ poſſit.vt.s.

ſi cer. pe.l.ſt nõ ſinguli.⁊.l.ſi ex pcio q̃ ſunt ↄtra.⁊. j.de duo. reis

l.ij. Nria em ſunt ſubaudieda.pñs numeratio.⁊ bec nõ ꝓbatl. pᷣ
cedens cà debiti.hoc ſic inquuit᷑ vt bic. Solẽnitas cautionis.et
boc ſit.vt in ↄtrarijs.⁊ ita ibiloquit᷑. Ael querit᷑ de obligatõne
ſcõa hic nõ querit᷑ de cã debitipᷣceſſerit vel nõ. AUel dic ßᷣm. m.
bic erat parata pecuma ad ſoluedũ ibinõ. Ael bic fuit pᷣcedens
debitũ confeſſus ſed ebere ex cã locatõis vel emptiois.⁊ ſic alis
qꝙ mutui.quare incõtinẽti ſibi pᷣiudicat.vt.j.e.l.ghaliter.ibi ex cꝭẽ
mutui ꝙ ex alia debebat᷑, vel ſm yr.bic cyrograpbũ fuit ad ꝓba

4 nal
ſicarn

uramẽto. ſic

ipoſrpe⸗
bagt
Ntoreyp
ſeftba

(Acuzdi
(Atiündo
Mfnz
Pr det
fſeits
Migctir

ucice

Andni
t lne
mlnn
Mint,
illſino
uulidien

Drds

4
ſheg
6

ddffl⸗
inen
ſdrni e
Gtolini⸗
Olnaen
inrmii
tenanini
mn
Ndln
dnetzthon
gihenfn
fhtoſtn

nuteſte
tudupl K

aunn
Oucnnirl
adahtnrr
eipaeann
actoedeti

glichftia

gchinesgni

autbeig

Muſtrütrn

Eunft
IJumninf
deickigtge
ciͤ⸗
fhlunorti⸗
opreſpn
ennflihe
uu.
Gohi
mſihuct
aub'nouttn

cocſeott

Mmii fen
fiſr Jinm
irlogglett
bl hkemn
ondonng,
Aguicͤrrt

nilea

Pnictit
fpnfun
äun
iinttn
Peit ien
iinkumn
lehnimn,
kmin
unheini

tuaz ad beredes

tionẽ faetũ:nõ ad obligationẽ vt e eo agał:ſed vt p̃cedens debi
tu poſſit ꝓbari. Ibi vero fiebat eyrograpbũ ad obligationẽ vt
er eo agat᷑. Itẽ quis hanc pᷣced entẽ cãm ꝓbat.Rũñ.ſʒ yr.pᷣſumit
ꝓ actoꝛe ꝓpter banc cautionẽ ex.l.ſ.e.gñalłr.? ꝓbat reꝰ nõ inter
ceſſiſſe yt babes in exemplo.S.de poſtul.l.iij.

2 — .

toꝛem. ſecꝰ ſi

5

nec ei erat nume⸗

gatꝰ ſubſtitueris te debitoꝛẽ .·
ratũ.vt.j.e.l.tam

Dẽ.a.iuliano ⁊ amoniano
Iqſi accepturi mutuã pe⸗
cuniã aduerſario cauiſtiſ?:que nu
merata nõ eſt:ꝑ conditionẽ l obli⸗

Modatoꝛi.
. quaſi. ca⸗
Buiſtis. redde
re ꝓmiſiſtis.ſ.p

cuniam quã ⁊c. 1
x er condino gatõz repetere poteſtis:⁊ ſi actoꝛ
el.ine cauſa t n petat pel exceptionenõ nũera⸗
de cõ di.ſine cã 2 .
qſine ꝛ.z. ð cnn te pecunie aduerſus agẽtẽ vtipo⸗
diinde ci z ſolu teſtis. I Dem. a. materno.

ta. ? de condi. ex ℳ— . 9 —ℳ ⸗ — — .
leiſ.r . defide intra legibꝰ diffinitũ tps:
iul. ſi indebitũ. et qui cautionẽ expoſuit nulla
ſolu. .fl.

queremonia vſus defũctꝰ eſt reſi⸗
duũ tempꝰ eiꝰ heredes habebũt

intra. tẽpꝰ

dem annon tam aduerſuscreditoꝛẽ: q; achuer
ie bienniũ. vt 3 1 Ainai
inſti:eSmultu. lusheredẽ eiꝰ. Sinaũt queſtꝰ eſt
50 Ouenmonia exceptionõnumerate pecunie he
ve eoꝛaz vienis redi aduerſus hrdẽ eiꝰ ppetuo
gpia in Ja. lA Opetit. Sin verolegitimũ temp⸗
o olci debere exceſſit in qnimoni creditoꝛi min
eiepeie ad medeductooĩmodo heres eiꝰ et
creditoꝛis α O◻ 9 b - =
vel in indicio ad ſi pupill ꝰbſit debitũ ſoluere cõpel
ſimilitudinẽ que
relenõ num erate
dotis. ⁊ tunc ppe

nanſnittitſ. pr. ſtere. ⁊ ſtipulatione interpoſita ſi

Rñ..ſ.e’.in ↄtra

enbui in omni placita creditoꝛ no erit R
autẽ bac aut. dandã exceptioneʒ ↄuenit: ſi nec
eeeecles er. düũ tempꝰ infra qð huiꝰ rei quere⸗

contra beredem.
Rũñ.ſi mioꝛ eſt cõ
pleta ſua etate cũ
effectu currit. licet

quidã dixerint ſtatim.ſi maioꝛ ſtatim ab adita hereditate ſm pi.
Vt. S. de temp. in integ.re. es que.in fi.⁊ bic innuit.qð yltimũ.ſ. ð
maioꝛe no placet qꝛ illð in inchoanda.ſecꝰ in cõplenda. q̃ ſtatĩ

la defenn debet tranſijt. vel ſi intra
hoc in teſtando iuri paritũ ſit.ni⸗

unu vr bi dirimy bicper. ff. dein diẽ adie.ſi pꝛedium

Heres ei. vt. ff. in quibꝰ cau. mi.nõ re.l. vltra. ſed intellige qꝛ
biẽniũ patris elapſum erat. vl diſtingue vtrũ ſuo noĩe vel alteri
us.ſt ſuo nõ currit.vt.j.e.l.contra.ſwi alieno bene currit. b Et ſi
pupillus. currit ergo bec pꝛeſcriptio hic pupillo biennalis.⁊ ſic ẽ
contra.S.in quibꝰ cau.in integ.reſti.nõ eſt ne.l.fi. Sol. bic totuz
cunit contra defunctum vt bic aperte dicit. Vel dic m quoſ/
dam idẽ licet nõ cucumiſſet cũ deſcendar ex ꝑſona defuncti.vt.ff.
demino. l. e milius, vel ſolue vt ibi. Itẽ nota pꝛiuilegiatũ ſucce /⸗
dentẽ nõ pꝛiuilegiato nõ babere pꝛiuilegiũ.vt ⁊.õ. de bere. acti.
ſub hꝛetextu. ?.]. de bijs qui. vt indig.l.polla. accur.
Am yltra. conſtet. vt. ff. de pac.ſi tibi. in pꝛin. a.ff ſt cer. pe.l.
8 ogaſti. 5. i. 2.S. e.l. minoꝛẽ. ſed opponit᷑ de duobꝰ reis.nam
ad vtruq; nõ peruenit inſolidũ dñium pecunie.vt.ff.commoda.
yt ceno. 5. fl. de caſtrẽ. pecu. hereditatẽ.S. pater.⁊ tñ tenent᷑ in
ſoliau. Rñ. no re ſed verbis. Ael intellige bic accepit ipſepel ali⸗
„ e faric Neri Daob telga aut nõ obligat vltra nec ex/
I R obliget᷑ vt qꝛ fuit ſtipulatus credi eri 6
ꝛ bor ubijeihm Waſoan, pulaius creditoꝛ opꝰ erit exceptiõe

qñ vt fatenis in eiꝰ vicẽ ꝗqerat obli

lit᷑ ¶ Mpꝛ. dio. ?æ max.aa. ʒoelo exemplo reipꝛincipalis cõpetit.

Vm vltrahoc qdᷣaccepit I Mpꝛ. iuſtinianꝰ. a. theodo. ppᷣ.
eobligari neminẽ poſſe cõ „

buſcunq; pecunijs ex antecedẽte

De nõ nume pe.

d In factũ. que per interpꝛetationẽ inducta eſt ad ſiłitudinẽ nõ nume⸗
rate pecumie.vt inſti. de excep.in pꝛin. Vel ðꝛ in factuʒ qñ eſt babenda
rõ perſone.vr.ff.de excep.doli.l.apud.S.aduerſus. Vel dic ꝙ ſpẽs bic
ꝓmiſſa fuit nõ quãtitas.Ael dic ꝙ eadẽ eſt hic exceptio ⁊ exceptio non

numerate pecunie 'm Ja.Ael veriꝰ vbi ſine ſtpulatione bʒ locũ excep

tio nõ nũerate pecunie.
vbi vero cũ ſtipulatiõe
bicin factu locũ babz.
e In teſtando.i.pteſtã
. o. vt. S.l.ꝓxi.dixi.

hil yltia hoc qdð accepiſti ſoꝛtis a
te noie rectoꝛ puincie exigi patiet
em. aa. Maʒantio.
ſeueratio debitnz ſolutuz Bleueratio. cöͤten,
ontendentis tempoꝛis diuturni⸗ S entis. .d btois⸗
. 9 ¶Diuturnitate.ſ.bien⸗
tate noercludit: nec huic oblo auſunael bien,
tur exceptõnõnumerate pecu

U ep.doli.l. pure. 5S. fl.
nie cena die nõ delata querela pꝛi b Ebloagi r io
useuaneſcat:cũ inter eñ quifcm̃ t ladzang, proeo
aſſeueranson? ſubijt ꝓbationis: vnũ vt. ſ. nõ ꝓpber. ⁊ con
negantẽ numerationẽ cenꝰ natu ns ei aliud. . vt bienio
rali mtiõe ꝓbatio nulla eſt.æ ob k Eu. i magna ſit ac.
hocad petitoꝛẽ eiuſ rei neceſſitatẽ vtin ſi.

ba. l.ii.
m Malla eſt. vt. 3. ð8 p.
ba.l.actoꝛ.ſiłes quides
ſunt.quia vterq; negat
ſe debere.ſed differũt.qꝛ
alter factuʒ negat alter

Dem. aa. euthiciano.
tranſactiõis cã dare palla
io pecuniã ſtipulãti ſpopondiſti
exceptõenõ numerate pecunie de

tranſferentẽ magna ſit differẽtin. Bubit. vt 5. de pꝛo

fendinõ P otes . J tranſactõis.non
Dem. aa.ſeueriano. otes qꝛ ſubeſt cau

dit.vt.S.de tranſac.l.ij.
7.ff. ̊ condi.inde.ĩ ſum⸗
ma.in pꝛin.
Am mãdatoꝛi. cò/⸗
Barte inuito reo
pꝛincipali ſicut in alijs
dũmõo rei coh ereat nõ ꝑ

ſone. vt. ff. de fid einl.l. ex
perſona. ⁊.l.ſi ſtipulatꝰ

ri nõnumerate pecunie exceptio:

neraliter ſãcimꝰ vt ſiqd
ſcrniptis cautum fuerit ꝓq/

ca deſcẽdetibꝰ:eam qʒ cãm ſpali qſſes.x fr ð pac.lfi.⁊ ð
noginentndameiſic n tna li dc
tla ſit cauſe ꝓbatiões ſtipulatoꝛeʒ z0ꝛis. d nũquid poſt
exigere cũ ſuis ↄfeſſõibꝰacqeſce biẽniũ.Rñ.nõ. Itẽ nun

quid numeratio poſtea
, . . facta facit vt fideiuſſoꝛi
exceptio auferat᷑. videt nõ.vt.ff. de pac.l.f. Sʒ dico ↄtra. qꝛ fingit᷑
nõ cõpetiſſe exceptio facta nũeratione. Itẽ nũquid boc dices ſi etiã iaʒ
oppoſuit exceptionẽ ſid eiuſſoꝛ.Rñ.vtiqʒ. Sʒ nõne licuit reuocare mõ
datũ vel renũciare.Rñ.aliud eſt reuocare mandatũ:⁊ aliud hanc excep
tionem opponere.
Eneraliter. ſcriptis. quid ſi ſine ſcriptis ſiat bmõi ↄfeſſio. dicũt qui
M; ꝙ nõ bz locũ bec lex. ſed Jo. ſic. qꝛ ⁊ ĩ fine dicit indignũ eſt ⁊c. L
an tũc poterit ꝓbari Sriũ ꝑ teſtes.Rñd.qꝙ ſic. vt ar.ff. ð re.iur. nibil.
q Deſcendetibꝰ.vt ex vẽditione vel locatiõe vel etiã ex maleficio .
r ¶ Eamq; cqm.ſ.venditiõis foꝛtevel etiã ex maleficio.vt dixi:⁊ ſic alia
qᷓ; mutui.qꝛ tunc bienniũ expectaret᷑.vt.j.i.ꝓxi.vel dotis.qꝛ tũc tempa
ſeruãt᷑ qᷓ habes.j.ð dore cau.nõ nu.i:.fl.⁊ autẽ.ibi poſita. Itẽ nota cãʒ
expꝛimi,ſi em̃ nulla expꝛimeret᷑ nõ valeret cautio.vt.ff. de ꝓba. l. cũ deĩ
debito.ᷣꝭS.fi.⁊.ff.dedona.nuda rõ.Sʒ an ſtipulatio valeat ſine ci. põt
dici ꝙ ſic ᷣm quoſdã ſʒ niſi cã ꝓbet᷑ reꝰ abſoluat᷑.vt.ff.de doli excep.l.
ij. F. i.accur. 8 1 uis. 1.confeſſiomb?*. HGeriptis inſerta. non
teſtibꝰ ⁊ ſic eſt ↄtra.S.de ſide inſtru.l.in exercẽdis.ſol.bic ſpale.vt ⁊ ał.
ʒ.ſi mi.ſe ma.dix.l.iij.S.penul,. Alij dicũt etiq ꝑ teſtes qð nõ plac. Itẽ
an ꝑ ↄtranã ſcriptura tollit᷑ talis obligatio lr̃arũ.puta.ſcribo illũ nõ ð
bere vel nõ ſcrip ſiſſe.puto ꝙ ſicꝑ regulã iur. vr ff. de reg. iur. l. hil. Itẽ
an etiã vltra biẽniũ adm ittik/ Rñ. ſic vbᷣm quoſdã.vt.õ.e.l.aſſeueratio.⁊
eſt etiõ ſm pi, rõ qꝛ ſtati tenet uiſi otra ꝓbet᷑. Itẽ boc fallit in caſibꝰvb i

R.M—

ſille

M ——2 iß tin
. ,N — e r eſ rr tii igo boc qñ fit ſpe future numerationis:alioqͥn nõ quero de non fl
nõ põt ꝓbari ↄtrariũ. Hꝛimꝰ eſt.. ar tti.l. f. e ibi erat pꝛiuata ne ggahocd ſeamnete nec actũ ſit de numerãdo. vt.s. A aduerſus ſi
ra vel fauoꝛe hupillop. grem in alio tala vr Seei pelaitue gen ſare licet videat᷑ ↄtra. . de poſtul.l.ſi ſub ſpẽ. ſi cer. pe.ſi nõ ſinguli un
receditur a iure ſpeciali qð efacilius S alme cö vt bie Jteul an ſedin pꝛim ſubaudi maxime. m guil. vtibi dixi. r in la ſi nö “ n
ditoꝛ cõſitet᷑ ſibi ſolutũ er alia caula ; mumlan ſtai ßin dies cu h ſinguli.ſperabat mutuani. b ¶¶ Qõ ſcribũt.ſed ſt boc eſt ſia ſcri ſiſl
demũ pod : dies orl. pri 5.uper 2 vidc denuͦp olt. xxx: ptũ ſcʒ pecuniam u
aſſerat cãm confeſſiõis -⸗ .⸗ jſicet Hizniſſß numeratam ergo Ne
editoꝛ.ſed bõt dicifin edebeat: niſi certe ipſe ecõtranio uabant᷑:etiã in poſterũ licet biẽniũ ſa eſt vrin autd⸗ 465
Kosieniberartone eeKIn Nen enta ſcri ꝓgnquẽnioſtatunẽ eodẽ auxlio õ fide inſtru. F. ſi a
qa in obligatõne: qaucd per aptiſſima rerũ argumen ch es Sed qm ſecuritatibo? Vcro K bic nat n
placet Jo. vt ſtatim hꝛe ptig'in ſerta religionẽ iudicis pol⸗ potiturs .Sed qm̃ſe girerij vel Ppiiuaru iſtin ad mm
iudicʒ. pꝛima placet. ac. .⸗ in aliuz quẽq; mo cinſtrumẽtis depoſitarũ rerũ vel noͤpban vt. de ia
icz. pꝛima ñ ſit inſtruere ꝙ in alinʒ quẽq; metis rõ dbar dre icii
ab egino e o qu añ ineũ quẽ cautio phibet ne pecimiarũ: talẽ exceptionẽ obtine pbalin i
fuit vera vẽditio ſed do dũ ⁊ñ meũ quẽ cautio ꝑ bet n In g conat: iuſtum eſſe publicũ eſt erpo / V hacd
natio. ñ placuit es ali, gociũ ſubſectũ ſit. Mimis em̃ in relitigatoꝛes cont: iuſtum eſſe Renigateval va an
qua de cã vt compꝛebẽ èe veſſe iudicamꝰ vt ꝙ ſua ꝗs ꝓſpeximushmõiptãteʒ in certis te. i. 9feſſio denu ſilere
daen ripels de gea digri eſſe clce i dẽ caſibus pꝛoꝛſus amputare meratiõe vel da/ wufmn
o. vel foꝛte cum tielis voce dilucide pteſtat? eſt:idi e’ quidẽ calibus pꝛo lus ludere onecöſenpta . lint
emeret placuitaliana 5 ccaſinm infirmare teſtimonioqʒ in alis vero bꝛeuitꝑe concludere Aep vetba fum uiß
cauſa ſeium in cyrogra lecalun ,„“„ Iꝛ. 1 Ideoqʒ ſancimꝰ inſtrumẽto qui⸗ ri temꝑ ſcauet ſe ladall
pbo poni quo ꝓbato pᷣ ꝓPpꝛio reſiſtere. L0 2. ſitionis certarũ rerũ vel redaditurũ. n per nſde
ualet vitas vt bic. x. T3. = mnianꝰ. a. menne. pp dẽ depo itio E II verba pñtis tpiſ ſdelfi
plus valere qõ agit᷑.l.i. contracubꝰ? in qubꝰpe certe pecunie ſecuritatibuſqʒ pu-⸗ m̃ nõ ptrabit ob Fuh
3z3s ſierate vel da⸗ blica pſonarũ ſeu fũctionũ : ſuue ligatio liteis ſi iſn
Fndignũ. vt ⁊.ö. de cunie vel alie res nuerate vel da⸗ blicaeꝑ 6 te ſolute eſſe con Ne ſiipulato z le
reln uis uſee te eſſe cõſcrbunt. nõ itra qnquẽ iuolii A —
ſʒ ar. contra.ff. de inof. niũ qðᷣ ante ↄſtitutũ erat rN 13 ſ Etio. 'm Jo. Alq̃ ſchli)
tena, paß. 5. leg neenu⸗ rate pecunie exceptioneʒ obicere poſt confectionẽ dotaliũ inſtune dicihtbie gtnbe a
puberis. Quid auteʒ ſi ſſit: q acce iſſet p ecunias vla⸗ toꝛũ de ſoluta dote ex parte vel in etiã p verba pñt iii
bmoi confeſſio flatinol Po it: qace 8 elſineceſſoꝛ ei ſolidũ exponũt᷑:nullã exceptionẽ tpis. vt inſti. e. · röde
tima volũtate. diſtingue ſias res ſcript ſit vel ſucce 8 el cunie penitꝰ? op- bplane. l
aut dicit teſta toꝛ lego ti ſed intra ſolũ biẽniũ cõtinuũ:vt no numerate pecumnepeni? H c ¶ Nccepiſſe i. cõ mſie
bi decẽ que d ebeo. ⁊ ſit lio mõ querela non poni. Sup ceteris ſecuritatib feſſus ſuit ſe ac lemmt
esns copare ſeomn cocIapſonullo ind aueſela na⸗ ue ſuper pꝛiuatis debitisa credi⸗ cepiſſe miji
no non vaier. aꝛ in fau mmerate pecũie introduci poſit q bunk: artẽ debiti ſoꝛ⸗ önrun ane ie
gen diem e vHis'ſczq ppteralqs cauſas ſpe toꝛe conſcnbunt: partẽ debiti ſoꝛ⸗ delapfoin ſmpl5 m
ff de ꝓba.l. qui teſtm. ſi Dice, orrpeenns etiã lapſo tisvel vſuramm nomine ſolutam venc nil aee⸗ um
ero cap ere p otes ⁊ iuu/ (I * WSEi . SSer ꝓpuã ſcriptura. fehi⸗
i valerenakmil debe anouénio in pteritis tpibus adiu eſſe ſigniſicantes vel adhuc fene pel nũerationẽ in nel
deen dees nquãnio in pterius tꝑp pel guaaticce uſto,
g.codicillis.ſed ſt nõ iu . “ , ä. vt. 5. . autẽ. 9tra qui ꝓpꝛiaz. e gf ullo mo. iuif
Song andnstepeimo ad buc valet vt ſideicõ miſſumuñ no rrdechi⸗ b. grmeiars berunt bm quoſdã vt ⁊.j.e S. illo. Oʒ lgi
tũ cũ nil d ebeatl. vt. ſ. de fal. cau. ad.l,ij. ⁊ de le.ij. luci rici Fequi Duis vei daneveno. ecervannse. Auid aut ſcred toꝛ bene cöñã R
ſecꝰ ſi nõ expꝛimo.ſed dico qð debeo tibi lego.⁊ nil debeo. qꝛ nõ va f Zarſe nõ numeraſſe. dicã iudicẽ d ebere abſoluere cũ debeat ſtar iati
vt. ff. oe liber. le.l.legau. F. co tra. ⁊ de leg.i.ſt ſic. ſt allt evttd oret coſl 5 feſſioni creditoꝛis ↄtra ſe. ſed. H. eſt ↄrra. Itẽ pone poſt bien äätin
teoꝛ mibi ſolut vel dixit talis ſoluit mih tꝛr is ob eo pen nolo didetitl niũ pecuniã creditoꝛẽ nũ eraſſe. dic tũc id agi vt ex ſola ſcriptura ii
velle remittere.vt.jdefal.cã ad.l.i. xReligionẽ nota ſidem ij. n atio teneat ⁊ magis implẽde pꝛioꝛis obligatõnis gra nue nil
faciendã vt diximꝰ..de eden.l.pꝛocuratoꝛ. Arplene hoc ſeigsbtec⸗ anio et inte lligenda fieri. vt. f de noua.lecuͦ em. Ye d i renun ſnd
auis conſicet aur ſe vroli ſoebce z unenõ veler vr.. dep b: iauit epeptioninõ numerate hecunie: an põr nibilomin oppo iign
l. exemplo. Aut cõtra ſe:⁊ tũc valz ad liberandũ.⁊ ſic poſterr dien r nian erceptionẽ doli vel in factũ vel coditionẽ ſineci. Dicut J0. wten
pᷣiudicat nõ pꝛiꝰ niſi in caſibꝰ.vt.j.e.l.pxi.ꝗ.ſup.⁊.S.i.Aut ſea 8 . 2 Aʒo. T. b. nõ. ſed alij ↄtra vt dixi. S. e. ſi er cautiöe. t Hijs eg
gando.quo caſu ſubdiſtigue.qꝛ aut certꝗ cm nõ adiecit ⁊ nõ va 658 ſ.bomimb'. Potituris. quales ſunt minoꝛes ⁊ abſentes “
ff. de ꝓba.cum de indebito.S.fi.vel adijcit certã ⁊ rũc vel nneatͤie iuſta er ca: qui minoꝛes bodieipſo ſure iuuãf.vt. ð. qui,ex cau.e in tan
vel alia. ſ num eratõis infra biennium competit exceptio debito in pei integ reſti.no eſt neceſſaria.l. ſ. b &l Ged qiñ ſecuritatbi in miinſ
crcalkoꝛ Pbercadird c paſtiennid dero is epolliimis a ei ſrunetis in qbꝰcreditoꝛes ſcribũt debitũ ſeaccepiſſe . apocbas oſbe
qꝛ biẽniũ ꝓ numeratiõe eſt ⁊ im quoſdã obligatio poeſtbiernig en . 1 Depoſitarũ cũ bec lex nõ diſtinguat an loquat ĩ deponẽte vt
naturalis ⁊ ciuilis que erat antetm ciuilis. 6̊ vm nos eſt etig poſt bien⸗ depoſitarlo necego diſtinguo. nã ſiue depoſitarniꝰſenbat ſtati ſe
niũ ciuilis tm̃ ſed effectũ tñ bʒ naturalis. vt in ea q puenit ex itc. ſibi udicar, vt. s. . pri. üue deponẽs ſe accepilſſe. ? tüc ſtatim ſi 4 lani
dere geacron. v..de vi inde ioli. Juf; Je rnos ena icd bipudirat. pt bic. itd in depoſitano videt᷑ ꝙ bodie ſint tres te i
ad mittit debitoꝛ ad ꝓbandũ. vt dix m..e. ſt er cautio. ſ aut bag ae⸗ neceſſarij qui ſubſcribant inſtr̃o bmõi. vt in autẽ. de ſide in ſaut
cq qᷓ; numeratiõ.is puta vẽditiõis mncſerua egeiſta. Zre n dore , ſteu. F.i. ſed ibi loquik qñ̃ contractꝰ ſit in ſcriptis. vel ibinõ oſtas u
ſj. de dot. cau.l. fi.⁊ autẽ ibi poſita. Itẽ nota ꝙ Iʒ bic dica e bat ſcriptur depoſitarij eſſe. xiõ tres erigunt.ðvel ibi erat pꝛius kenn
ligatio:tñ ſola ſcriptura nõ obligat: ſy neceſſaria eſt ratio ſnis e drbecpublica. vaidi vrerea far oparau ad ali impꝛobd Ar
obligãdi. ⁊ ſic dicit lex.ff.de act.⁊ obli.nõ ſigura.nõ aũtꝑ P⸗ 5 g. Qitigatoꝛes. ſ. cõtradictoꝛes. WBꝛeui tꝑe.ſ. xxx. die rů. vt nn
doctrine dicẽdo obligat. vt. . e. ti. l. obligationũ ſubſtatia. 5. ſi. Ssn 1 xi.alias ðᷣꝛ modicũ temp?ꝰ.vt.ff.de iudi.ſi d ebitoꝛi. . Maß
ta ꝙ vʒ quis ſcnbat ſed ebere alicui nõ inſerta cã nõ obligat᷑.nõ em pluſ ſ..l. epoſitionis.ſ. accepte. n ¶KFunctionũ. vt ſi Pcuratoꝛ ſi ndu
facit ſcriptura qꝙ; faceret ſtipulatio.vñ ſic dicendo.debeo titoece rdn in ra lmin iſtrato: publicas funend es ſolutas fatet in totuͦ vl un
obligat᷑ quis alij. At cũ ſcrib at cõſiteri ſe accepiſſi emutuà pecunia o e ané vt. ſ. de apocb. pub.l.fl.li.x.. O Erponũf. a viro (õ A N
ecetlgge ri n d r bki opponit᷑ infra bieniũ niſi ↄtrariũ pꝛo n lreſtbidene ſoluta qnõ eſt. p. Penito. nerila gana Gn
ek. vt in i. e. H. i. . . . 5 ſ. e.l. F. fi. in fi. So. bic ſüͤt due ſ Nl
bienniũ in mutuo im̃ vendicat ſibialocũ nõ alias.vt.S.l.ꝓxi.Item ĩtel feſſiones que v alẽt p kr. Se ebt.
4

luai ſfn
Sbegöe
balinfn f
brickn
ehäegteren
ofcioden
nenatöeſd
ontciſeini
geprettin

ipfehepi
Pis ruſte⸗
lage.
Eimnli
ſeſis iitſen

ſt mulier. ſed in.l. ↄtraria vna tm̃. AUel bic ppꝛia manu ſcripflt in
ſtrm. ibi nõ. AUel bic loquit᷑ cũ maritꝰ ſcripſit ſibi ſolutã dotẽ.ibi
cũ mulier ſcripſit ſibi redditã ſoluto mf̃imonio. Itẽ nota bic treſ
caſus vbi cõfeſſio de recepto ſtati piudicat.Eſt ⁊ quartꝰ vt ſt ꝓ
curatoꝛ fiſci ↄfitet᷑ pᷣcia rerũ fiſci veditarũ ſe recepiſſe.vt.j.de qua

dri.pᷣſcrip.l.oẽs.
§. fi. ne qꝗs graue
tur bis ſoluendo
flſco. Eſt ⁊ qᷣntꝰ
ʒ.ti.i.l.antique.i
pꝛin. Sʒ quid ſt
ꝓcuratoꝛ fiſci q̃
ſic fuit confeſſus
nõ eſt ſoluẽdo fiſ
co an ĩ debitoꝛeʒ
actio dabit᷑ fiſco
Rñ.ſtc.vt.j.ð ca
none frumẽtario
l.i.li. xi. ⁊ ar. ff. ð
eo ꝑ quẽ fac.eſt.l.

ul. 7 péul. ſed ar.

cõtra.j.de cõue.

fil.de.l. fiſco qdẽ

7.ff. de publica. l
fl. ⁊.j. de apoch.
publi.l. penk. 2. ſ.
de diſcul.l.ij. li. x.
2.ſ. de quadri.p⸗
ſcrip. l. i. Itẽ ar.
cõtra ꝙ etiaʒ ab

initio nõ valeat

ↄfeſſio.S.de trãſ/
ac. l.pꝛeſes.ſʒ ibi
gratiſ remittebat
bic ↄfltebat᷑ ac/
ceptũ. Itẽ que eſt
rõ in bis caſibuſ
magis qᷓ; in mu⸗
tuo creditoꝛe con

fitente. Rñ.qꝛ illa
confeſſio plerũq;

fit in mutuo credi

toꝛe cõfitente. Et

ideo ꝓuidenduʒ
fuit ar.ff. de le. et
ſe. con. nã ad ea.
Itẽ quid in alijſ
caſibus a pᷣdictiſ
quĩq;.quidã idẽ
Vin bis quinqʒ.
lij idẽ qg in mu
tuo qð vm eſt vt

,D ſ. pxi. .
a e ereſſ

curitatibꝰ.que a
creditoꝛibꝰde ſo⸗
luto ſibi debito
fiun

rSignificãtes
. l.ſecunitates.
8 Demöſtrates

ſ. ſecuritates.
ꝛomittentes
„ſecuricates.

u (Triginta ti/

mõ dies. ſʒ ante

xr. dies quis ꝓbabit. quidã ꝙ creditoꝛ ꝓbabit nõ ſo lutũ. Alij
lutum ſicut cteditoꝛ numeratũ. vt. Z. eo. ſi ex
de ba. li. quod eſt veriꝰ. x ꝗſiſlec liceat.
. ui dixit in eo ꝙ dixi. S. eo. ſy ex cautione.
eni, hoccontra eungé Ja. manifeſte. nã x inramẽti p̃
ſtatio eſt pbatio, yt. j. de iun delibꝛ lyfi Felicetia t em ſt inraui me

ꝙ debitoꝛ ꝓbabit ſo
cautioe. Itẽ ꝓ boc.S
nota contr

Bffe

m vel defenſoꝛes locoꝝ:eandẽ q̃⸗

vero admiſtrationẽ vel in hac al⸗

9 Ja. qui

Ziber.

= erEr 2 r

raticia cautione apð creditoꝛẽma
nente:ſolidi tñ debiti ſolutionẽ fa
ctã eſſe demõſtrãtesꝰ.płetiã futu
ram eſſe redibitionẽ inſtrifenerati
cij ꝓmittẽtes: vel ſi qua alteniꝰcu
iuſcũq; ↄtractꝰgra inq numeratõ
pecuniarũ vel datio certarũ ſpẽꝝ
ſcripta eſt ſecuritas ſili data ſit:de
pẽſas eſſe pecunias pel als res vl
ptẽ earũ ſignificãs.intra.xxx.tm̃⸗
mõdies poſt hmõi ſecuritatis ex
poſitionẽ numerãdos.exceptiõeʒ
nõ numerate peamie poſſe obici
vt ſi hij trãſacti fuerint eadẽ ſecu
ritasa iudicãtibꝰ oĩibꝰ modisad⸗
mittat᷑. Mec liceatei ꝗ ſecuritatẽ
expoſuit poſt exceſſũ memoꝛotayx
dierũ nõ eſſe ſibi ſolutas pecuniaſ
vel alias res dicere. Illo videlicʒ
obſeruando:yt in quibꝰ nõ ꝑmit ſo. pecu. S. ſi autem.
titur exceptionẽ non numerate pe Znc aũt querelãꝰ ĩ ſcriptis
cunie opponere vel ab initio vel fieri oꝛtet:⁊ ſi ꝗs in iudicioeam
poſttaratũ tpᷣs elapſũ:in hijs nec faciat:opoꝛtet eã mulierivel omni
iuſiurãdũofferritliceat. Inoĩ ve noeiꝗ dotẽ aſcripſerit inoteſcere
rotꝑe qð memoꝛate exceptiõita⸗ em eideʒ3zʒ.
xatũ eſt. licebit ei cui taliserceptõ Jcuinõ numerate pecũie
cõpetit vel denũciatiõibꝰ ſcripto/ cõpetere poſſit exceptio:⁊ eo ſu⸗
miſſisquerelã nõ numerate pecu⸗ perſedẽte tali auvilio uti zuel pꝛe
nie manifeſtare ei qnumeraſſe eaʒ ſenteſuel abſente eo creditoꝛes eiꝰ
vel alias res dediſſe inſtro inſcrip poſſint:ſiueipſi ↄueniant᷑ utpote
tusẽ. Nel ſi abeſſe euʒ hijs locs reseius detinẽtesab his qui debi⸗
in qbusↄtractꝰ factꝰ eſt ↄtigenit taveius exigũt cui competit hmõi
in hac ꝗqdẽ alma vꝛbeapð quẽlibʒ exceptioucl dotis uel alteniꝰ cauſe
oꝛdinariũ iudicẽ.in puincis vero noĩe:ſiue contra alios poſſidẽtes
apð viros clariſſimos rectoꝛes ea aliquam actionẽ ipſimoueant: ut
poſſint in eraminãdonegocia ſuis
aduerſanis eandẽ nõnimmerate pe
cunie exceptionẽ opponere:nec iõ
ꝓhibeant᷑ ; pꝛcipalis debitoꝛ ea
nũquã uſus eſt. Ita tñ ut neq; pꝛĩ

difficile eſſe videat᷑ denũciationeʒ
ei mittere: licentiã damꝰ ei qui me
moꝛata exceptõeꝰ vti velit alios iu
dices adire pel ihac almavꝛbe vl
i ꝓpuincis:⁊ p eos manifeſtare ei
aui erceptionẽ hmõi obicit factaʒ
a ſe:ſup nõ numerata pecunia qre
lã eẽ.Oð ſiin ꝓuincis vel nõ ſit
aliꝰ admiſtratoꝛ ciuilisvł militaris
pel ꝓpter aliquã cãm difficile ſit
eiqui memoꝛatã querelã opponi
adire eũ:⁊ vt eaq̃ dicta ſũt faccre
licentiã ei damꝰ per virũ reueren
diſſimũ epᷣm eandẽ ſuã exceptõeʒ
creditoꝛimãifeſtare: ? ita ſtatutuʒ
tempꝰ interrumpe. Que etiamĩ

cũ habere certũ eſt. In autẽtico.
colla.vij.conſti.xu. detemp.non

rela maniſeſtare eoq; mõ ppetuã
ſibi exceptionẽ efficere. Sʒ ſi gdẽ
pñs ſit qui pecunias numeraſſe vl
alias res dediſſe inſcniptꝰ eſt. aliqᷓʒ

ma vrbe vel in puincis gerat: vt eius aliqð pᷣiudiduʒ generet᷑. ſi is⸗

perluſoꝛio, ac. Idem ſi creditoꝛ verus.

exceptione nõ numeratedotis lo⸗

cpalidebitoꝛi neq; fideiuſſoꝛbusi

Denõ nume pe⸗

furtum nõ feciſſenulla alia via demeo furto queritut.vt.ff. de iureiur. ſt
duo patroni..idem iul.x.l.qui iuraſſe.S.ſi pater.ſic ⁊ bec nulla via ve
nire poſſit contra nec ergo reſpõdere ad interrogatões factas de bmõi
materia.ſed põt reſponderi ad id qð de iureiur. bic dicit ꝙ ſit nouũ ius
⁊ ſᷣin boc bic loquit᷑ qd babes etia. 5. de iureiur.l. ghaliter. S. ſinautẽ.

3 GIn omni vero tempe
ſ. biennij.vel.xxx.dieruʒ
⁊ Cocoꝝ. vbi eſt otra⸗
ctus factus
Efficere. vt ?. S. e. l. ſi
intra. ⁊.l.cum vltra.
2 Bʒ ſi pñ̃s. boc bẽs
S.ð epi.aud.l.ſt pñs. et
ar. e.ti.l.fi.⁊.ſ. de anna.
excep.l.vt perfectius.
a In exceptione. vt ſiẽ

ſupꝑioꝛes perpetuant᷑ ſic

⁊ bic ⁊ ſic bene ſequitur
guten. que eſt bic. banc
autẽ. ⁊c.que eſt ð tꝑe nõ
ſo.do..i.colla.ix.⁊ ſᷣm
boc non eſt ↄtra. S. e.l. S
i. vel ſolue vt ibi. JItem
ↄtra.j.ð d o.cau.l.fi.ſo

Anc autẽ querelam
V numerate doß.
boc mem intelligit Jo.ĩ
excep.non nu.pecucum
eadem ſit ratio.vt.ſ.ad

8

6

c ¶ Aſſcnpferit.i. aſſcrip

tus eſt dediſſe.

/

JI cui.ſt debitoꝛ nõ
ult excipe ð nõ nu
ata pecunia ↄtra ci⸗
uilem creditoꝛeʒ:credito
res viri exceptiõe vtunt
e Aurxilio. ſic.f. 6ͤ ↄtra
ArKpoſtmoꝛte Fiſt. 7
de ſepara. l.i.ꝗ. ſed ⁊ ſt
quis.
fBPꝛeſente. ſed nolẽte
vti vel latitante.
g ¶ Creditoꝛes.ſ. veri q̃
cuʒ iam ſunt miſſi ĩ poſ
ſeſſioneʒ bonoꝛum debi
toꝛis ↄueniuntur a ciui
libus. .
b ¶ Pebitam. ſ. p ecuniã
quã nõ numerauerunt.
imo certe ⁊ ſic necagant
neq; conueniãtur ſed de
bitoꝛ conuenit. vt. ff. de
ap.ſi pluſoꝛio.
i ꝗ Alios.ſ.ciuiles credi
tores qui poſſidẽt. vt h̊
7.ff,. ð condi. inde,l. turo
K ¶Aliquã actioneʒ pu
ta ypothecariã ex cõuẽ
tione. vel qꝛ veri fuerãt

eęęæ conuentione in poſſeſſionẽ miſſi.vt.ff. de pig.act.non eſt mirum
I Eideiuſſoꝛibus. accedit ergo ſideiuſſoꝛ ciuili obligationi tantũvt bic
licet quidã ↄtradicant ⁊ ꝙ dicit bꝛeiudiciũ.ſ.plenum. quia res inter ali
os ⁊c. vt.j.res inter alios.⁊ arg.ff. de interro. ac.ſi defen ſoꝛ.in pꝛin. ge
neratur tñquale quale pꝛeiudiciũ.vnde appellare poſſunt.vt dicta.lſj

—

Mdubitati ſacramẽti.
Mi. Et nota bic tacitã conditionẽ ineſſe iuram ento.ſ.ſt detur pecu
mniã. ?1 bocideo quia hoc cogitabatur. vt ⁊ ar.ff. de acquir. poſ. qð meo
S. i. ſic ⁊.ff.qui ſatiſda.co.l.ſ.non aũt ſic dico m J0. s. de trãſac. ſi ex
fal. qꝛ ibi non cogitabat᷑ de falſitate.vndeibi non intelligitur tacita cõ

ditio —
ba Mentionẽ.⁊ alias
cautionem.
Kubꝛica
ſationibus.
C . Tſenatus.cuiuſ
omen nõ habe
Auus. accur.
d Keſcrip tũ eſt. a pꝛin /

De compẽ

„

cipibus.
egl Eiſtal ſt a fiſco peta
tur eodẽq; creditoꝛe vel
fiſcus petat idem quod
debito.
f Stario.habet ei flſcꝰ
uas ſtationes.ſi ꝙᷓ vna
d ebeat ticio.x.qui ticiuſ
debeat. x.alij nõ compẽ
ſant᷑ vt bic.ſecꝰ aũt ſi fi
ſcus ſucced at tali debi/
toꝛi qui ⁊ creditoꝛ eſt.qꝛ
totum extinguitur. vt.j.
de ſolu.l. ij.
Confuſtonẽ.ſ. vitan
az vt ⁊ illud vnuſquiſ
q; babeat ſuaʒ ⁊c. ⁊ eſt
ad.l.iſtam ar.contra.ff.
ð admi. tu. l.iter tutoꝛes

? cauſa. nõ poteſt
ut ⁊ alij caſus. vt
¶ Ea ꝓpter. ff. de regu.
iur. res iuõ.
Kk¶ Poteſt. qaꝛ ſic auferek
vtilitas ſententievictoꝛi

⁊ pone exemplũ ex ſnĩa

x.ſolui tibi que alias nõ

deb ebaʒ cõuenis me ad
alia x. qᷓ d ebeo:ob ijcio
tibi compẽſationẽ inde

bite pecunie ſolute qua /

ſi mibi tenearis ad eam

reddendã nõ poſſum:ſ-5

ſoluẽdo poteſt compen
ſari ſi ↄ dẽn ato aliquid
dẽk vt. ff. e. ſi cũ mi. F.i.

4

gqui eaz exceptionẽ oppoſuit uict⸗
fuerit:lſed poſſint illi poſtea ſi con

ueniantur intra ſtatutumtempus
eadem ſe exceptione tuei.
em.a.iohanni. pp.

1 Badubin iuris eſt nõnue⸗
ratepecunie exceptionem locũ ha

bere:a in talibus noĩbus vel fene⸗

raticiis vel alis cautiõibꝰ que etiã
ſacramẽti habẽt mẽtionẽ?. Que
em̃ differentia eſt in hmõi excepti
one ſiue iuſiurãduʒ poſiũ eſt ſiue
nõtã in feneraticis cautionibꝰ qᷓ;
in alis inſtrumentis que talem erx⸗
ceptione recpiunt.
De cõpenſationibus.
IApꝛ. antho. a. dionenſi.
Zſenatus cenſuit et ſe
pe reſcriptũeſt:compẽ⸗
ſatiõi in cauſa fiſcaliita
emũ locũ eſſe:ſi eadeʒ
ſtatioſquid ðᷣbeat ꝗ petit. Hociu
ris ppter ↄfuſione diuerſoꝝ offfi⸗
cioꝛũ tenaciter ſeruãdum eſt. Et
ſi quid tibiex ea ſtatione cuiꝰmen

tionẽ feciſti deben conſtiterit:quã

pꝛimum recipies.
Sem. a. aſclepiade.
cauſa quideʒ iudicati ſo⸗
utum repetinon põt. Ea ꝓpter

Ij ea. publice. ſ. romanoꝛũ. AUel dic id eʒ in qualibet ciuitate.vt ar.
ex qᷣ·. cau. ma. l. ſed 2 ſt per pꝛetoꝛeʒ. S.fi.⁊.l.legatis.⁊.ff.de pub.
l. ſed ⁊ bij. §. ij. m ꝗ Aabeber v ꝓcuratoꝛ ceſaris. vt.S. ſi aduerſus

iſ. l. ij. Et ſic nota regu

ariter fiſco ↄpenſari vt bic.⁊.ff. e.l.fi. ſt mõ q ſi⸗

ſco ↄpenſat.j.duos mẽſes ꝓbet ſuũ debitũ. vt. ff. de iur. fiſ. l. auferk. S. q
cõpenſationẽ.ſed bec ↄpenſatio ceſſat in caſibꝰ qui bic ſunt.quoꝝ qui
dã ſunt etiõ. ff. e.l.ideo. ⁊.l.ob negociũ.⁊ dicta.l. de iure fiſci.l.aufert. S

yt a debitoꝛibꝰ. Itẽ fallit. S. e.l ij.

n Nꝛalẽdario. liber. eſt rationuʒ

nominũ ſic dictus.qꝛ in lꝛalendis fiebant reuo cationes debitoꝛũ.vt.ff.

de leg.iij. qui filum. Oo

ectigalibꝰ. ſ. ſoluẽdis ꝓ rebus vebendis

vr. ſ. de v ectig. l. vniuerſt. accur. p MPecunia. vt ⁊. ,. ̃. ſi exr veditõe.

14

batounrge pꝛo pꝛedijs vel capitibus pꝛeſtantur.
Alimentoꝛum. ſtatutoꝛum alicui ſeruienti rei publice. 8 g Seruit.
que ſi ſoluant ſtatutum eſt in quos vſus iſta expendãtur. t iui

is. ſ. cuiuſtib et. vt mõ dixi.

conſtat ipſo iure. nota ꝓ. MM. ꝙ ip ſo iure ſit compẽſatio 2 ſi non
pponatur ab hoiĩe.vt bic.⁊.ſ.l.fl.⁊ inſti. de act. S in boneſid ei.ſʒ

Jo.di ceã fleri tũc demũ cũ ab boie oppoſita fuerit.vt. ff. e.l. i. ⁊. iſ ? l. ꝙ
labeo. nam ſi ius ipᷣm compenſaret no eſſet in bominis ptate cui d ebito
cõpenſaret,quod tñ lex dicit.ff. e.ſi quid.⁊.l:verum.⁊.lqð labeo. Iteʒz

vt cõflteoꝛ me debere. . que iuro me redditu

dicit lex eum male agere cui obſtat commpenſatio. vt. ff. e.l. verum
vndepatet eſſe actionẽ ſed elidi per exceptionẽ.vt.ff. quando di.
ꝓ ſufruc. le. ce.l.i.S.fl. Quod aũt ðꝛ alicui fieri eam ipſe iure:ven
eſt ſi ab hoĩe opponatur. boc tñ fallit in delictis vbiipſo iure fit
vt. ff. e ſt ambo. S. quotiens. Item adi n bbenduʒ curſum vſura

rum. vel p anan
6mittend
nec compenſatio eins adminipo bigne lieradu
teſt. Eũ veroqui iudicati cõne- vr bie. viſl gr.
nitur: compenſatõnẽ pecunie ſbſi vſde alu l eiul
debite unploꝛare poſſe nemini du cu enim vlure de
biũcſt. IApꝛ. alex. a. capitoli. beanture, mor
Meaque rei publicete d vbi ẽ exceptio. vt
bere ſateris:cõpẽſari ea q ffſicer pel. lecta

re notio ẽ iubebit ſineqʒ ex lꝛale⸗ „ Gubſiſtir
dariomneq; ex vectigalibus neqʒ eſt in bo. ſl iuci.
ex moꝛa.in ſtricti

ex frumenti vel olei publici pecu⸗

abeadẽ tibi debent᷑:is cuiꝰ de ea

in fi.ergo nõ cur ⸗/

iuris iudicijs ex

niad: neqʒ tributoꝝ: neq; alimen lupulatie vr f.
toꝛi: neqʒ eiꝰ qd ſtatutis ſũptibꝰ deneg gatl. de
ſeruit neqʒ ſidei cõmiſſi ciuitatis in boneſidei c,.
debuoꝛ ſis. I Dẽ. a. Luciano. ia dutean nitt.
Joſtat pecuniã iuicẽ debe⸗ minoꝛm.

ri: ipſoiure ꝓſoluto cõpẽ⸗
atöez haberi opoꝛtʒ.ex eo tꝑe ex

quo ab vtraq; pte debet᷑:vtiq; q/ peendebat. vnde
ad aↄcurent quantitates. Eiuſqʒ noõ videbaturcõ
ſoli pampliꝰ apðalterũ eſt vſu⸗ denlori lo bode
- X— — 3 actionis iu
re debẽtur:ſi mõ petitio earũ ſubſi re.vtiſti de ſidei
it. I Dem. a. hono. com. bre. uel.
iã ſi fideicõmiſſitz tibi er lecmne vabum.

eiꝰ Bonis dẽri ↄſtat cui debuiſſe
teminoꝛẽ quãtitatẽ dicis:eqtascõ

ſ - 22 peti poterat vel
pẽſatiõis vſurarũ excludit cõputa ſolutumnonree
tiõeʒ. Metitio aũt ei? ampli? ti evefel ens
bi dẽi ꝓbaueris:ſola relinqtur. eauerumn.
( MWe; deholſchcl. 3 E fideicom
miſt.
G qʒ ſcriptura qua cautuy m Auod ampl
1c.vt ⁊.S.l. ꝓxi.

TLiaʒ ſt fidei
cõm iſſuz. qð
ſo

a lib alitate oli

vV Ei?. ñ alten?.

5 6 Debuiſſe. q5

Eq;. Pone ſic caſum vt tollas contrariuʒ quo dicit ticius
nfeſſus fuit ſe recepiſſe.x.ex cauſa mutui a ſeio cũ nibil ac /
cepiſet poſtea accepit ab vxoꝛe ſua pꝛopꝛia mutuo in veritate.x.
pꝛimo obijcit ſeio exceptionẽ ⁊ hoc vſq; illuc.⁊ compenſt. ationis
2c. Secundo caſu obiſcit compenſationem vxoꝛi in rebus amo⸗
tis.⁊ boc vſq;ʒ ĩ fi. Ael dic ꝙ ſcripſit ſe.x accepiſſe mutuo ab vxo
re cum nil receperit. infra biennium quidem habet exceptionẽ cõ

tra vxoꝛem.⁊ hoc vſq; illuc.⁊ comp enſationis ⁊c. poſt bienniuz
non ſed comp enſt. at in res amotas.⁊ hoc vſq; in finem. Ael ter/
cio confeſſus fuit.x.ſe recepiſſe ab vxoꝛe ex cauſa mutui cum qn /

qʒ tantum acciperet. In illis quinq; habet exceptionẽ non nume

rate pecunie vt in pꝛi. In alijs quinq; que vere accepit obicit cõ
penſationem ad res amotas. vt ⁊.Sõ.de non nu. pecu. minoꝛem.
7 ſm bas tres exp ofitõ nes non eſt contra.j
nec ob res amotas. cũ ibi in dote loquat᷑.bic nõ. Ael dic quarto

de rei vxo. act. . led

etiam in dotis confeſſione bic loqui.⁊ dic in confeſſionefuiſſe c
tum in datione.l.fuerunt.pꝛo.l.non datis babet locum exceptio
non numerate dotis.ᷣ vt in pꝛincip. pꝛo alijs obijcit compenſatio
nem ad res amotas. Mec obſtar pꝛedicta.l. contra. quia nec hie

dicit retentionem fieri dotis perpetuam ob res amotss ſed mari

—

— =

Wleren di
Ylnbie fi
Wolircven

ugtatifti

☛ — .
= =
— =☛
–☛ S .
— —
=S S=
„ = —

— —
=S =ꝛ
= =—
=
—
= =
— —
— –— 2

Poscutipea
cliſpen
(hens doe

a-

= =–

oronban
ofc

=

anfnd

(iams

ftbecöpe

e heue i
4

—

Munaen ve
epd l

rilter Ve
Ebecan⸗

Makſunpt
egl ann

7

Liber.
n um non bebere pꝛius loluere quod bebetq;ᷓ reſpſum ſit mutue ſti ſ duo. Item vin alio caſu. vtfferſt cu,z ſllo. quod ergo bic diett ali

fnurchn petitionl. 7 poſtq; reſponſum fuerit ⁊ res amotas fuiſſe conſtte dic omnino alij.
kinp rit compenſatio locum babebit. Uel dic ꝙ ſeripſit le.c. in dorem IYrtutoꝛes. pꝛo. bis. ſ.pupillis. r !Soluiſtis. fuerat em̃ eoꝛum
ipſeinee accepiſſe cum nihil recepit.⁊ ideo infra ſtatuta tempoꝛa.j.de do. ater pꝛimipilarius ex cuius mala adminiſtratione pupilli tenebã
tur.

Deðpenſationib⸗

a ſ danenbipoſtks obicit exceptionẽ vt bic in pꝛiu.poſtea 8 onuenti. actione in factũ.vt inſti.de ſatiſda.tu.S.penul.et
Tae doler vom D j. de ma. cõue.l. i. accur.
ſinnhdene ſationem. 2 ſic . . ⸗ . e. e „ 2 Bebaceint. .
