in n. et in fi. Uel dic ſecũdo nõ petijt.ſ.iudice ſedẽtep tribunali. bᷣ enim

nõ eſt neceſſe.vt. j.l. ꝓx.et eſt ad boc.ff.e.l.iij. F.pe. Ael dic tertio non pe
tijt cũ ſolẽnitate verboꝛũ qua erat olim neceſſe peri.vt.ff. de oꝛigi. iur. l. ſe
cũda. S. omniũ. et ad bũc modũ bñ ſuppõit᷑ ſequẽs.l. x ¶ Gãctio.ſ. B.l.
verboꝝ. excludimꝰ.ſi babes excludimꝰ:dic vt.S.de foꝛmulł.l.i.⁊

ij ſi babes excluſſmꝰ. dic vt, S.l.ꝓxi.ſᷣm vltimũ modũ.

5 Eabtnee ateps rele tabulas. vt. ff. de ſeců. ta. l.. S. ſufficite ne be QOmittentibus. ſcz repudiado hel tacedo. vt fe biii fi .liſe. nͤh
Reeri iudicis exigit᷑.et ſic viðꝛ ꝙ nõ ſit opꝰ hodie bo.poſ. decretalẽ pe c ¶ Accreſcere. ſ an ipſo iure vt nõ ab eat neceſſe pl⸗ hetere:an ve lſih
terer z ſuficn coꝛã iudice delatã agnoſcere.vt. S. de cura.fur.l. fin. S·. nos tro petet ſicut ille erat petiturꝰ in cuius locũ ſuccedut. R. diſtigue AFitan
itaq;. ar. tñ cõtra.j.cõi.de ſuc.lii.et.ſf.de exce.exceptio opponit᷑. in fi. vvoo· ſi em̃ eodẽiure admittebant᷑:ipſo lure accreſcit. ſi diuerſo: tic ſer⸗ lctve⸗
dicik cũ ſolẽnitatepeti. ſſ òMUNẽ . nsiſe Renhen⸗ utetl
Penakviapetbdi aas nidecemnimꝰ ut apud quẽlibet iu⸗ P Endente appellatione a redes de iecmii i
cxerauit.i.ad bo.poſ.cu⸗ dicẽ uel etiã apud duũuiros qualiſ/¶ ANlſententia qua falſum teſta⸗ Efteſeir Ride End
umit. et dic ꝓperàtiꝰ.i. Er ſo. ontij pnſici neert. „J. de cadu. tol. is
Pparaneaß a; ãni.i. cũq; teſtatio amplectẽde here 1 mentu ꝓnuciatum eſ incerto l ͦi ſta erf ad ndfn
dicere: ſipꝛim/ repudiet tatis oſñdat᷑:ſtatutispꝛiſco iure tẽ huc an defunctus iteſtatus decel⸗ ieeul i ſ neo, n
an ſu Ha innteenees poribꝰ coartqda: eo addito vt eti ſerit ꝓrimitatis nomine bonoꝛs ereodẽm dnean miſl
aũt nolit ſtatim ſibi om POed (Oartgegen gelcn „ oſſe ſſioni locus noneſt. ſit neceſſe iterum cmumr
utani ſs. ſ finito tpo. an ſi intra alienãuicẽ id eſt pꝛio⸗ poſſeſſioni lousnoneft. adireſt eodé une a
putari tpᷣs.ſʒ finito tpo in ii auenKiiee miſtebagkeng iſttnni
re prünlacſt norepbalaj ris gradus ꝓperantiꝰ exerat ni· AMEpꝛ goꝛ.a.coꝛnelio. üe e bis
* et nõ põ acere ſec ο eſz r ſ ſiui. aniJzgr H$⅓ iñ ſeruus
ſanmaireanar, hilomin? tñ efficatiã pare q̃ſi ſiis noi quice poſſeſſionẽ weus p panehun lann
hic. etinſti. ..fi. et. f. de ſitq curriculis conſequat᷑. herx edicto pᷣtoꝛisnõ niſi pym re Sc dar⸗ inb eir
ſuce. .F. quibus. etar. eęas tabulas que ſeptem teſtiuʒ ſi⸗ cdtone fuſt nſi
ees OAandonon petentinn par- gnis ſignate ſüt peti poſſein dn. mrruseriuſſum ulit
beres ita ſcriptus. Item — onon p np ns n bet P drin Pon in⸗ ins
ar.ad Boe⸗.adl l. de tes petentibus accreſcant. biũnõ geni. Waf ſenme nu ſeutöcd brteht (ian
adult.ſi maritꝰ.. ſineaaeang „ „ — orſſafffiſ. ſti Z iterum c it (ip
uerit. et.l. qnquẽniuʒ. vel MMpꝛ goꝛdia.a. manthane: mueſniſ i⸗ cnpus te lt adire —RM ngg
expone ſecũdo ſi itra alie Motiens pluribus liberis to coclito docen pot iure Ccumili te⸗ dimg ve⸗ ide ne eei
ueidares(d Nactrute legitia ſucceſſiöe ſtamentũ factũ uideri acmnücu gunrbae lſel ſ
mi petat ſecundus ei nil II led 11K c = 2- . Ite pꝛo qu ta
Hiudicat. vtf de bo. lib. bonovpoſſeſſiodefert beneficĩ pationẽ bonoꝛũ poſſeſſionẽ de⸗ Panregeereſtſ arne
Pan⸗Fees fuins calcti Ppetui gbuſdã omittenti⸗ ferri exploꝛati iuris eſt. zuaſn ſerinaach ſ⸗
ff. de i l. t g. io. * . — ⸗ 2 See e 4 90 eet⸗
S.onmeo. busꝰhis ſolis q bonoꝝ poſſeſſio⸗ . bonoꝝ poſſeſſiõe cõtra tabl- miredane e kG6 d
e menlis ant enis nẽ agnouerunt poꝛtionẽnõ peten quam pᷣtoꝛlibenis pollicetur. labeen ee
aa ud v lερ. riſaccreſcere i dubiũno venit. „ inuſtis. licar. inf
ES e Phe Aller a. Rufon bacen af er
KRubꝛi. Oñ nõ pe, Mebonoꝛum poſſeſſone ſecun⸗ Ibeni cõtra tabulas paren dAA na
te Quie vpyxpie dätabulgas. ſbonoꝝpoſſeſſione admiſ bis tain ſin.. 4 nke
raberroſedeſerr ai aaſa ſolis parentibꝰ et libenis lega fact f deſuis et ſiĩ
qqʒzʒ excluditur et accreſctt· iſa ſolis parentibꝰ et liberis lega Eei e lanb
glijs. iõ de hoc ponit. ta pᷣſtare ſᷣm edictũ debent. Forboho bol
( bkangir e . ad. et ff dein / A
ponit᷑ in liberis . . Aut do. eln den/ .ę
ſucceſſionẽ materne linee nõ patemne poterãt vẽdicare.et ſic nullavia ĩmno offi.te. ſi ꝓpon as. S. fl. et. . de iure deli. quidam. bono, dol “ ſer
do admittunt᷑ accipiant alij vel nõ.et ideo dicit ceſſante legitima ſucceſſi Kubꝛica. De bonon poſſeſ.⁊c. Supꝛa dixit de onope E
one.qꝛ ſi lege. xij.ta.patri vel alicui alteri de paterna linea ſuccederepoſ- in gen ere nunc ponit in ſpecie.
ſet:et volẽs deiure pᷣtoꝛio admitti ꝑ vnde liberi amittat: ipſe ſibi ex alio Engente appellatõe.ſ.interpoſita a ſnria. Wð
capite tanq; agnat ſucced eret ceteris excluſis. vt. ff. de ſuc.e.l.i. F. ſed vi /e ⸗ alſum. legitimo agente cõtra ſcriptum a ſnĩa v7. DWDW
dendũ.ᷣita tñ ſi ceteri eſſent in remotioꝛibꝰ gradibꝰ qᷓ; ipſe et nullꝰ alius/ f Encerto. ſ. exiſtente. .R— . Fai 3
eſt in eo capite vñ iſte eſt excluſus.nã qui erant in eodẽ capite eum exclu,· g onon poſſeſſioni.vnde cogna. vel vnde agna. quia ca u
dunt ſi accipiant:cum ex eo capite quo quis excluditur nunqᷓ; admittitur pore eſſe ex teſtam to ⁊c. vt.ff. de reg.iur.l.q;diu. Iteʒ qꝛ nil ei
vt inſti.de here.ab inteſta. S. admonẽdi. et.ff. vnde cog.l.legitimis.etl. innouandũ pendẽte app.vt.ff. nil inno. pen. app.l.i. Zertia ratio
octaui.et qð dicit bo.poſ.ſcʒ vndecog.nã vnde liberi nõ datur in bonis eſt per.l..ti. i.l. q; diu. Sed nõne hic diſtinguit v olaikf.dese .
maternis. vt. . de ſiis et le. bere.l. quotiẽs. nec er.l.xij.tabu. vocant᷑:ſedte & quir bere.l.cũ falſum. vt ſi dicat᷑ inſtitutus feciſſe falſuʒ cum ſclat H“ ſe⸗
pᷣtoꝛem. vt inſti.de ſuc.cog.in pꝛin.nec ob.quod dixi.ðS.ti.i.l.i.competere ſenõ feciſſe:po ſſit bab ere ſi alius nõ poſſit. Rñ.nõ.ibi enim erat Aie
vñ legitimi.nã ꝓut vellẽt admitti ex ſe.con.oꝛficiano habẽt vñ legitimi agitio q conſiſtit in nuda voluntate qð poteſt facere cũ babeat bo on
ꝓut cognati habent vnde cog.et ſᷣm hunc caſum et ſequentẽ dic ceſſante na cõſcientiam:bonoꝝ aũt poſſeſſonẽ᷑ conſequi nõ poteſt quis rii . nut
ieg. ſuc.i.in qbus ceſſat legitimaſucceſſo.vł pone ſecũdo in liberis emã ſi certũ ſit iudici teſtatoꝛẽ d eceſſiſſe teſtatũ vel inteſtatũ cũ ipe bo⸗ lbe
tipatis quoꝝ ſucceſſio nõ eſt legitima ꝑ.l xij.ta. vt inſti.de ſuc. cog. ĩ Pn. beat decemere bonoꝛũ poſſeſſionẽ ſᷣm antiqᷓ iura: vel ſm noua ig
ſiergo fuerũt tpe excluſi:ceteri admittunt᷑:ſi aũt eſſent in ptãte: et ſic eſſet neceſſe ſit ad minꝰ ꝙ voſuntas declaretur in pꝛeſentia iudicis. cer u
legitima ſucceſſio:ppetuo admittuntur:qꝛ ſunt ſui et neceſſarij beredes. tus autem nõ eſt donec queſtio falſt ventilet vt.S.tii.l.quamdiu. len
vt inſti.de here.quali.et dif.S.ſui.ſi legitimo iure.i.ciuili velint ſuccedere et facit. . cõia de ſuc. l. anteq;. . . b ie
vt inſti.deꝑpe.et tem. ac.in pꝛin.et ſic fruſtra diceret alijs accreſcere. Jtẽ·⸗ Onoꝝ poſ.ſm tab.ſignis.iſigillis.vt. ffe. cũ tabule. ſub / ln
cñ inuiti accipiant et ſicnõ repudiant.ergo nec tempoꝛe excludunt᷑ iure ci Mcrptões eſſe ib i etiam debẽt et alia que in teſtamẽto in ſcri i
nili:ſed de iure pᷣtoꝛio ſecꝰ.vt inſti.de here.qua.et dif. . ſui. AVel dic ter⸗ ptis cõdito ſunt neceſſaria. vt inſti. de teſta. oꝛ. F. i, W
tio ꝙ ſic de facto erat ꝙ ceſſabat legitima ſucceſſio:idẽtñ et ſi nõ ceſſaret i Bignate. i. ſigillate. JJ
vel plamꝰ die ꝙ legitimã appellat agnatos:et dic ceſſante.i.reiecta.do K QAerũ ſi doceri poteſt:duobus vel tribus teſtibus hin. Oſ. et dA
nec em̃ ſunt liberi nò babet locũ vñ agnati.vt.j.vnde lib eri.l.ex teſtame ⸗ uil. vt. ff. de teſti.l. vbi. et ar. S. de fi. inſtru. l. penul. er boc iõ: qa ſe
to. et inſti. de bere. ab inteſta. S. admonẽdi.et bunc verſum: ceſſante. 6. dubitat de ſolenitare tmn ſtcut et alias inſti.de fid eicõ. bere . ſin. ͦ
pone in fine. = J vbi aũt dubitat᷑ de volũtate:ſeptẽ ſunt neceſſarij. qð ipꝛobo om/ „ n
3 G.* petui id eſt generalis: quo duo permittebantur. ſcʒ petere et in, nino:qꝛ nõ põt eſſe de ſolenitate queſtio quin ſit de volũtate.naʒ

Nuetn
kungn
finilge.
ſenn om
Aitgi e
Nieen.
Cltbeefa

ſihne
Pmrantch

glahie
Gunaßptenn

finbentG

ſ en

liiii

lcs ſüt
fdenfl
Gpetnut

Neotlle

heitſt

ſit t.

imn

ingſe

nnton

ſei:et iõ vt te heredẽ inſtitueret ſteqʒ inſtituit: cũ hoc aũt ꝓbas vo

Sexus.
ſi bo. poſ ſm ta. petas pbare debes. vij teſtes coꝛã teſtatoꝛe fuiſ
lũtatẽ defuncti ꝓbas:quare ſufficiũt. Itẽſi ̊ nõ ꝓbas: bo.poſſ.
ſm ta.nõ babebis.ꝓ no bis eſt.j.de fideicõ.q̃ſtionẽ. in fi.et.j.de

co dicil. ſt qs agere. .fi.necobſtat ꝙ dicũt aliud de volũtate ⁊ ali
ud ĩ ſolenitate.vt

in legato qð ↄfie S „ —” SS
mebzes launn IDem. a. Clare. obtinere Mpera. Theo.

Hnö ſoleniter. a· ꝓ N Oſtumonatoꝗq nec hereſ a. aſclepiodoto.
mieſ errein ſ( inſtitutꝰ a patre neqʒ no⸗

taie ſoleni gõͤ an Yinltit p Altronus libeni mũenibꝰ!
ſtatoꝛ voluenit te Minatim exheredatuſ eſt teſtamẽ lectis et operisꝰa contra
ſtari et ſolẽnit ſit

tũmumpit᷑. Et ſi contra tabulas tabulasbonoꝝ poſſeſſiõe repellit᷑

De bo. po. Fʒ.t. Qñ ñ pe.
De bo. poſ. ð t De bo.p.

5 0.16. q pa. Añ liberi.
VScðm tabulas.que datur ełtraneo inſtituno. nã bic nõ babebit. ſed
nõne ſᷣm ta.et ↄtra ta.ſimul babere locũ poſſunt.vt.ff.de lega.pᷣſtan.l.is
qui.S.ſed ſi ſcriptus:que eſt cõtra.Rñ.ibi nõ dicit᷑ ꝙ heres ſcnptꝰ petie
rit bono.poſ.ſᷣm ta.hoc em̃ facere nõ poſſet:ſed dicit q; ad iui heredita⸗
tẽ:quod de iure ciuili eſt intelligendũ.ſimul ergo locũ nõ babent.ar.otra

ff. de bo. poſſ. ſed cũ pa⸗
trono.ſed ibi eodẽmodo

rñderi poteſt. ſed littera

aliquantulum repugnat
vnde pt dici aliud in cõ
tra ta.que dat᷑ patrono.
et eſt ratio:quia nõ rum⸗
pit totũ teſtamentũ:et ea

eeßñ dignioꝛ Fʒta. G

11* liberis.et qͥbuſdã alijs pſonis.vt.ff e.l.i.et.iij.et.l. virilis.

qꝛ dat ex volũtate qᷓ; Otra ta.q̃ dat᷑ volũtatẽ. vt.ff. de bo. poſ.l.
ſi cũ pr̃ono.ſʒ in.ff.cõſiderauit oꝛdinẽ decernẽdaꝝ cauſaꝝ.pꝛius
eñ cõpetit Otra ta.et niſi oſtet eã peti nõ poſſe:nõ põt peti ſm ta.
Vn.ff. de ſecũdiſ ta.l.i.S, expectãdi.et.ð ff.e, illud. 5. ſi.
dmiſſa.i petita et habita.

fi. et. ff. de vſufru. ſi extraneo.in pꝛin. que ſunt Sö. Et no.ꝙ lex iſt
nõ videt᷑ hodie habere locũ.nã irritato teſtamẽto quo ad inſtitu/
tionẽ:cetera manẽt firma.vt.j.de lib.pᷣte.vel ex bere.aut᷑.ex cauſa
Item cõtra. j. de fid eicõ. l. quid am. ſo. vt ibi.
q Zegata.ſ.relicta ab extraneo berede inſtituto.
r¶ Edictũ qð eſt. ff. deleg. pᷣſtan bo. poſ.ð ta. pe.l.i.
BPſthumo. neq; beres. ſʒ et heres inſtitutus cõmittẽte alio
eegictũ põt petere.vt. ff e.ſi poſt moꝛtẽ in f.

Nℳ Nate nꝗ noĩatim et olim et hodie põt exheredarilʒ olim
alit

lter poſſit experedan poſthumꝰ.ſ.inter ceteros. hbodieaũt inter
eos nulla eſt differẽtia. vt inſti. de exbere.li S. i.et. ij.et.iij. ⁊. iiij. ꝛ. ⸗
de lib. pte.l.fi. S.fi. IJtẽnota bic ꝙ neq; inſtitutꝰ nec exberedatus
babet ↄtra ta. vt h̊ et ff. eo.l.i.ſi mõ riteeſt exberedat et pure ⁊ ab
ofi gradu. alias ſi ab vno ↄ ſequentẽ petet bo. poſ. nõ accipiẽte
eam pᷣmo gradu. vt ff.e.l.nõ putauit.S.i ij. et iij. et de li. et poſtb.
let ſi pepit idẽ in pᷣterito qñ ꝓ eyberedatõe habet᷑ p̃tentio. vt in⸗
ſti. de exbere. lib.S. iure et idẽ dicit lex nõ haberelocũ ↄtra ta. in te
ſtamẽns feminaꝝ vt ff.e.illud. S. ad teſtamẽeta.
v Rüũpit᷑ de iure ciuili.ſʒ de iure pᷣioꝛo dic.i. rũpet᷑ qᷓtũ ad õ ta,
¶¶ Petita eſt. ſed qualiter poteſt dani cõma ta. eum ſit nullũ. vt. 5.
l. Pxi et ff. de iniuſto rup.teſt.l.i.et qð nullũ eſt rüpi nõ poteſt. vt
ff. de inu. ru teſt. l. nã et ſi ſub cõditòe. Rñ licʒ ſit reſciſſuʒ iure ciui
li equiatetñ pᷣtoꝛia eſt aliquid. vñ infimnat᷑ eo iure quo ſubſiſtere
ſiugit᷑. bac etiã rõne ſuus pᷣteritus põt dicerenullũ ei petere cõtra
ta. diuerſis reſpectib. yt. . de lib. pte.l. f. F. ſancimꝰ itaqʒ. in ſi.

teſtatꝰ ᷣm bul.tu . . „ „ que dat᷑ liberis. vt dicaʒx
diſtingue vltra an bono. poſ. infantis noie a tlitoꝛe Vnde liberi. ſ. ti.i.l. ĩ fine glo. Itẽ eſt
factũ velit ppare pe tita' eſt:Fim tabulas bo. poſſ. H” nariü buic.l. ſ. de iure
unc eene locu habere non poteſt. ¶ Mpera. diocle. et Maxi. aa. dore eir .
ſenee Sʒ ömã De bonoꝛum polſſeſſione cõtra ſaedoni. dol cötra ta. Occaſione
ren nd tabillas libenti que patronis lbe ¶ ν Jauustuus relictis tni Po geſ. auedat in dois
iur ꝓprtalẽ ꝓpa riſq; eoꝛum datur. bus cmacpatis filüs de⸗ . dae in bis libertoꝛuz
nanen ta le te äs . eſſit:hiqʒ bonoꝝ poſſel⸗ Icet libertus. mi⸗
feserten tpg AIAMperat. goꝛdli. et herculia.ſionẽ unde liberi accepemint po caba canrenelnn
1Mãcupatoez. q Icet ex cauſa fideicõmiſſi rata poꝛtõne:heredes eos extitiſ ſinteſtat decedar et ſuc
manumiſſus ſit is queʒ ex ſevpalam eſt. HZ anlibenl ioshe
oſſeſſisz. om Uolũtate patris cum ſoꝛoꝛe tua te ¶ Dem. aa. et. cc. zoſimo. acmmkparrom ar ceie
iabu. eHub. Be manumiſiſſe ponis : tamẽ ſier e Xteſtamẽto uel ab inteſta nanus vil maior ſi inte,
no olab. traneos ſcripſit heredes partis ro exiſtẽte filiouel nepore ee i veralis
qñq; liberia pa/ legitime cõtra tabulas eius bono. ſuohĩ e:nemo er ab inteſtato deficiẽtibus ſuccedit pa
Ei deb diẽ pol. petendo: vel contra nuncu⸗ hiĩseriſtere. pꝛ cõſtã.a.add nmonꝰ.q ſi exb eredet pa⸗/
mr poſtpcedente bationẽ ſi teſtamẽtũ ſine ſcnptis leonẽ comitẽ oꝛientis. donnſtd he a,
poſt pcede J- a. ene Ee expugnat patronꝰ teſta⸗
Ten ff. n rona. conditum eſt:intra tempoꝛa edi iſe patris poſt auiũ inte⸗ mentũ. olim in dimidiaz
m. hic cõſidera/ ſti m ; dei hodie in tertiam vt inſti
e ooſenſgl cto pᷣſtituta eam pantem potens Vſtatü defuncti negat here⸗ oe ean wonſ

qð eſt ſpeciale in hac cõ⸗
tmna ta.vt ꝓ ea parte tm̃ expugnet᷑. nam in ea que daturlibens ſecus.quia
in totũ.vt.ff.de cõtra ta.ſi duobus..cũ emõcipatus.
b Auoponis. tu fili.
c ¶ Partis.olim dimidia:hodie tertia.
d Lempoꝛa.ſcʒ.c. dierum.
e ¶ Excauſa.ff. de bo. liber. qui ex cauſa.

Nnöõ ſit opera. vt. ff. de ver. ſig. inter donũ.
ge¶ Elecnis.i.exacttis. SS
b¶ ¶ Operis.reuenditis.ſubaudi ſᷣm al.ar. ff.qui et a qui.ma.li.nõ fi.:.f.S
hbis verbis.vel ſubaudi.ſ.exactis ꝓut plene hocnotaui.Sõ.de opis lib.ſt

quã.et ad hoc.ff deli.ag ſi quis ali.S.ſi quis.iĩmo ex ſola impoſitõe quo

ad cõtra ta.ſm.H. depoꝛta rauentnas.
¶ Rubꝛi. Vñ liberi. dixit de bo. poſ.q̃ ex teſtamẽto ſunt:nũc de his q̃

ſunt ab inteſtato. Et no. ꝙ illis dat vñ liberi quibus otra ta. vt.ff.ſt ta. t.
nulle ex.l.i.F. recte.vñ in bõis matemis nõ dat᷑.vt j. de ſuis et leg l. fi.
Q auus ꝓ rata.i. virili nõ inſolidũ. vt.ff ſi ꝑs here.pe.l.ij. et. ff. de

ñ. ta. l.i. F. pꝛo qua.et dere.iur.l.nil cõtra.

A¶ered es i. ſucceſſoꝛes et loco bereduzʒ cõſtitutos. nam p̃ter beredes

facere nõ potuit quos ſolus vocauit.vt inſti. eo.S. quos aũt.

bꝗ Exiitiſſe ex pᷣtoꝛis bñficio.nã ius ciuile.xij.ta.nõ cognoſcebat emãci ⸗
patos:ſʒ expellebat vt extrãeos.vt ĩſti.de hbere.que ab ĩiteſt..emãcipati
EF teſtõ nepote.quẽ nemo pᷣcedit. e ¶ Hemo.aliꝰ vlterioꝛ.Aʒo.
q̃ nõ ſit in eadẽ paritate et eq̃tate vt ſecũ poſſit admitu:vt ꝓnepos

ex tertio filio. vt inſti. de bere.q̃ ab inte.S.cũ fili?ꝰ f ¶ Ab ĩiteſtato. niſt
in militis teſtamẽto cui lʒ ꝓ ꝑte decedere teſtatꝰ ꝓ pteinteſtatus.vt.ff. de
teſta.mili.ſi miles.idẽ etia in alio qñq; ↄtigit ex poſtfacto.vt ff.de inof.

teſta.l.circa.et.l.nã et ſi.S.filius. nEaran. ſicut ꝑ teſtamẽtũ ita

—

et per ſuũ heredẽ quis ali it. et facit.j. cõla de ſuc.l. antec;. FPy. F. j. Here
Ni.ſ. nepos. .
i ¶ De. inteſtatũ.quot modis accidat dicitf inſti. de her.ab inte.in pn.

RkMegat,ſ.repudiqdo, ſecus ſi dicatnõ ſum beres, vel nõ adeo. vt.ff. ad
2

Atronꝰ.muneribꝰ.munus dicit᷑ cum cauſa.donũ ſimplex:dũ tamẽ

”M

tereul flliſ F.t et. .de iur. etfac igno.l. i. quãdoc; tamẽ ponit neget ꝓ
nõ dicit. vr.õ. depeti.here.ſi putas.in fi.l.ſ ergo ponas nec filiũ nec ne⸗
potẽ in poteſtate aui fuiſſe vel etiã nepotẽ tantũ fuiſſe emancipatũ indu

bitanter obtinet qð bic dicit. vt inſti. de exhere. li. H. emãcipatos. ſi po/
nas vtrũq; in poteſtate:et tũc nõ admitut᷑ vt ſuus.q; pᷣcedit eũ pater bßm

Jeaenrggatons,
et diffe. S. ſui. niſt in duo ) ILee tes et ees ſiaſeke r
rvnt deren, des: inoxui aui patemi ſuſcipere
di. inſti.l. fl. ff eo. ſcnpto facultates nõpõt marxime emãci

herede.et de ſuis et legi.
l.i. F. ſciendũ. vbi eſtvter
qʒ caſus:nec vt agnatus
olim:qꝛ ĩter agnatos nõ
erat locꝰ ſucceſſoꝛio edi⸗
cto.vt.l.ſcripto. Sed cũ
bodie iure cõſtitutionis

ſucceſſoꝛiũ locũ habeat „ f f f —
in agnatis vid et᷑ ꝙ etiã AMpꝛ.alex. Vulpio.
ſine bo.poſ.admittiit᷑ ne⸗/ G

ad hmõi bñficiũ puenenitꝰ.
Vndelegitimiet vnde co nati.

pos in poſ.vt inſti.dele⸗
gi. ag. ſuc. SF. placebat. et
ſi poneres filiũ emãcipa
tũ nepotẽ in poteſtate re

rentũ:viðꝛ ꝙ etiã nepos ee
vt ſuus admittitur. vt in/ uiſti pſequinõ ꝓhibens.

ſti debere. qua. et diffe. Abpera. Diocke.e maxi. aa.

G. lui. Des in eo g di / g .cc. enoni.
ci negat. ſcilicet m du,. . , „
os pᷣmos caſus videtur ¶ C Vm Pploꝛem ſobꝛinũ id

nil intereſſe neger vel nõ Aeſt natũ a cõſobꝛina rebus
nã aut accepit filiꝰ bona humanis inteſtatũ defunctũ ꝓpo

prfis ſui adeũdo:ſit emm Inn . —
cipatus vel nõ. pᷣmo ca nas:intelligis ſine auxilio bonoꝛũ

A ſtatoꝛũ bona: ſi ad pꝛioꝛis
neceſſitudinis neminẽ iure ꝑtinue

ſu ſunt bona adeũdo cõ. poſſeſſionis eiꝰ te ſucceſſionẽ uẽ⸗

mixta et quaſi vna habẽ
da eſt: vñ nõ poteſt habe

.

re nepos bona aui niſi oĩa.ſ.aui et patris habeat.ff.de acq̃. here.l.i.in ſe

cũdo nõ opoꝛtet ꝙ neget:qꝛ due hereditates ſunt:qð hic dicit foꝛe neceſ⸗

ſe.ſed ſᷣm Jo.Rñ.loqtur in emãcipato filio nõ appꝛebẽdete bona pf̃is
et id eo dicit negat:qꝛ vbi negat nunqᷓ; niſi ꝑ bo.poſ.põt ſuſcipe faculta⸗

tes aui.ſed ſi contẽd eret ſe heredẽ pfispoſſʒ in vno caſu.ſ.cũ ſuus pater

ſucceſſiſſet auo. Itẽſiłr põt loqui in filio q̃ erat in ptãte et repudiauit bo
ua patris: et iõ dicit negat:qꝛ ſi cõtenderet nepos ſe heredẽ patris ſui ali
quo caſu baberet bona aui ſine bo.poſſ.ſ.cũ ſuꝰ pater nõ abſtinuiſſet.nã
heres heredis ⁊c.vt.j.de h ere.inſti.l.fi. Itẽ ideo dixi maxime.qꝛ de exi⸗

ſtente in ptãte magis dubitabat᷑:ſed tamẽ idẽ eſt in eo: nã tanqᷓ; ſuũ con

ſtat eũ admitti nõ poſſe de iure ciuili:qꝛ ſucceſſoꝛiũ nõ habet locũ in ſuis
yvt. ff. de ſuis et le. be.l.i. F. ſciendũ. Itẽ qꝛ ſuus repudiare nõ põt de iure
ciuili.vt inſti.de bere.qua.et diffe.SO.ſui. Itẽ alia rõne qꝛ alius pᷣcedebat
eũ tpe moꝛtis aui puta pater.vt inſti.d e here.ab inteſt.S.ita i tem nec
tanq; agnatus:qꝛ ſucceſſoꝛiũ ſimilit᷑nõ habebat locũ in agnatis oliʒ.vt
inſti.de leg. ag.ſuc.S.placebat. Itẽ qꝛ nõ erat ꝓximioꝛ tẽpoꝛemoꝛi aui.
vt inſti.de le.ag.ſuc.S.ſi plures.tanqᷓ; cognatꝰcõſtat ꝙ nõ poterat admit
ti ſine bo.poſſ.vt inſti.de ſuc.cog.in pꝛin.ſed bodie tanqᷓ; agnatꝰ poteſt
admitti:cũ ſucceſſoꝛiũ habeat locũ in agnatis.vt dicto.S. placebat. Itẽ

et tanqᷓ; ſuꝰ cũ et ibi det᷑ facultas abſtinẽdi pᷣmo et ſic deferat᷑ ꝓxio.et ſit

habeat locũ ſucceſſoꝛiũ etiã in ſuis.vt inſti.de here.quali.et differ. F. ſed
et bis.et.ff. de acqui.bere.l.neceſſariiis.
l Eacultatẽi.bereditatẽ.· Mic aũt quenit᷑ an filiꝰ filij emãcipati cõceptus
poſt emaãcipationẽ ſit agnatus auo:qdð nego ofmino. nã iura agnatonis
ꝑ emancipationẽ etiã inter fratres tollũtur. vt.S.de inoffi.teſt.l.fratres ni
ſi ꝑ anaſtaſiũ.vt.S.de le.tu.l.iiij.ergo int᷑ hũc nepotẽ et auũ:non obſtat ſi
dicas ꝙ cõiunctus eſt per maſculinũ ſexũ.ergo eſt agnatus. fallit em̃ in
ſeruis cognatis.tamẽ negari nõ põt quin ipſe emãcipatꝰ nepos vocetur

per vñ cog. vt inſti. de here.ab inte.S.admonẽdi.et.l.expᷣſſim decidit qõ

nem. vt inſti. de ſuc. cog.i.rñ.et.j.de leg.here.l.meminimꝰ..cũ ergo.ſᷣm
aʒo. tẽ querit᷑ an vñ li.deturpatri in bõis filij emãcipati inteſtato moꝛ⸗
tui. Rñ.pla. ꝙ ſic vel vnde parẽtes impoſito noĩe.qð ſtarenõ poſſe pꝛo⸗
bo ꝑ locũ a panibꝰremoij.nã aut erat ſuꝰaut emãcipatꝰ.ſi ſuꝰ:aut bebat
caſtrẽſe aut qi caſtrẽſe peculiũ aut nõ.ſi hẽbat et fecit teſtamẽtũ: excludit
hater etia exberedatꝰ vel pᷣteritꝰ.vt.S.de inoffi:.teſt.lñfi.ſed ſi nõ fecit te⸗

patus:niſi ꝑ bonoꝝ poſſeſſioneʒ

Onſobꝛinoꝛũ tuoꝛũ inte

m̃t:tu qui eoꝛi poſſeſſionẽ agno

xr

Epotibꝰ. ex vna filia.ſi aũt ex duabꝰ eſſent ſucced erẽt in ſtir
3 4

6

ſtamentũ pateroccupat iure peculij. vtff, de ca. peilij. ſi aut nec caſtreſe fe

nec quaſi caſtrèſe habeat:nec olim nec bodie potteſtari cũ omnia
ſint patris.vt.j.de bo.queli.l.fi.S.ſiliuſfa.cũ vero eſt emãcipatꝰ
et no ↄtracta fiducia:nil habet tũc pater.vt inſti.de le.ag.ſuc. flt.
ſi ↄtracta fiducia aut fecit teſtamẽtũ aut nõ.pᷣmo caſu ſi erhereda ,/
uit patrẽ:babet querelã.ſi pterijt:babet cõtra ta.vt.ff. de inof.teſt.

Fnatar nä et
r1 Ar .Eet.l. filio. F. con⸗
dicare nõ poſſe. tra. ſi aut no fedeitt
Oem. aaa.et.cc.felici. reſmerbreb al⸗
. 1 nõ pᷣcedat patrez:
Epotibus aui matemni ꝓ pal babebi bo·
uinili poꝛtione etiã iure ho poft. vndeleg. vt
noꝛario ſucceſſio defertur. inſti de le. ag. ſuc.
Oem. aa.et. cc. Suri. c ate eig
On hoc an tenuerit quis tes vel vndeli. vt
res hereditarias necne ſine en naͤel atſut
volũtate acꝗrende ſibi heredita- ſſts.5. ſiytab be
tis querẽdũ eſt:ſed an admiſent re ſeabſti. ij f.
hereditatẽ vl bonoꝝ poſſeſſionẽ. vebo eſer bar
DZem. aa. et. cc. platoni. inoffite ſiquis fl
CcNErtũ eſt qdẽↄgnatõnis iun lium. erde

iu/

m o
„ en 2 re ciuili.
poſſeſſiõis:neminẽ poſſe ſuccede na
re:deſuncti uero cognati ſuccede

re citra admiſſionẽ bonoꝛũ

8 nõ de iure ciuili.
renolentes petere bonoꝛ poſſeſ o Peneſtcium i.
ſionem nõ vrgentur. bini bona.
DZeſucceſſoꝛioedico. vnde liberi alij di
cunt per vnde co/
gnati: et vnde /
ggoati.

Rubꝛi. Ande legitimi ⁊c Zegitimi ſunt agnati:et etiam qͥdaʒ
cognati qui in loco agnatoꝛũ ſunt.vt ſunt filij ſoꝛoꝛis. Item vteni

ni. vt.j. de legi. here.l.penul.et fi. Item quia ex oꝛfi.vel tercul.ad⸗

mittunt. vt. ff. e.l.ij. F. fl. et.l. ſe. Poſtq; ergo dixit de illa que datuß
liberis. diẽ de illa que dat᷑ agnatis.et tertio de ea que dak cogna⸗/

tis.hic enim eſt oꝛdo.vt.ff.ſt ta.te.l.i. l
Onſobꝛinoꝝ.cõſobꝛini dicunt᷑ ex duabus ſoꝛoꝛibꝰ nati. vt
inſti.de gradibus.S.õiiij.
SMoꝛis. ſ ꝓpinquitatis.
6 Parren olleePer nd ne

bic,et. ff. de bo. pol. l.i.

Am ꝓpioꝛẽ iĩ quinto gradua cõſobꝛina:qᷣ reſpectu ſequẽ

2 ◻☚ 7 „

0poſſe.cũ nõ ſit tibi agnatus.

em. vt inſti. de bere. que ab inte.S.cũ aũt. .⸗
otione. dic iure bonoꝛano.ſ.ꝑ bo.poſſ.vñ cognati.nã vnð
liberi eis nõ dat᷑.vt.ſ.de ſuis et le.here.l.fi.et q̃ ſit rõ dic vtibino.

2 ¶ Honoꝛario. nõ ſolũ cõſtitutõibus.cũ diminutõe tñ tentie pariᷣ

quandoqʒ. vt inſti. de here.ab inteſ.S.itẽ vetuſtas.⁊.j.de colilli⸗

ci.illà:ſʒ hodie ↄtra.vt in aut᷑.ibi poſita.

4 On boc. ſi dubitet᷑ an qs ſit bo. poſ.nõ inqrituran poſſide

t bona vel nõ. ſʒ an petat decretalẽ:et iſte eſt caſus.

b ¶ An tenuerit.i.ſt poſſedit etiã de facto.
c ¶ Querẽdũ.no.ꝙ ꝙ nõ ꝓbat hoc eſſe qð ab hoc pↄtingit abeſſe:

qꝛ plerũq; abeſſe ↄtingit.i.quẽ nõ eſſe beredẽ lʒ appᷣbedat.iõ nõ
ſequit᷑:ſi appᷣbẽdit:ergo eſt beres. vt qꝛ eſt pᷣdo. et econtra adire
poteſt etiã ſi nibil attingat.vt.ff. de acquir. bere.l. ꝓ berede.S.i. et
l.gerit ꝓ herede.et.j.de iure deli.ſi auia.et.l.ſi ſoꝛoꝛi. et.ᷣff. de rei
ven. ſi ager. in fi. et ſunt ſimilia buic generali.multa quenotaui..
de ꝓba.neq; natales.
d Edmiſit.i.adiuit vel agnouit. .
Ertum eſt. ſucced ere de iure pᷣtoꝛio veteri.ſʒ ꝑ aut᷑ ſecus.
ognati. noĩatiui,ſed defuncti eſt genitiui caſus.

4 e⸗

Perbonon. i.
ius pᷣtoꝛiuʒ: quia

Pp Wernenit. per

erſequi. vel per bono.poſ.bere.pe. vt ff. de bo. poſſ.li. et. ij.
vel rei ven.res ſingulas.cum ſit dominꝰ factus per agnitioneʒ.vt

obꝛinꝰ: ꝓpioꝛ ſic dicit.vtinſti. de gradi. S. v. et F. v

ſonn
actioſe
hoceut
ieſcptt
muotaſnin
Ntcpete⸗
ſolegt'⸗
cbiuſct⸗
berllcb

diſtipch
ͤin
öbedete

Fmon
(ſeſee

lfieo

ditckeſe
Ui
ſiedec
ſiſaſe

Pecgan
ne:

ſaniof
Görata

ickar
Yink

ino ts.
pöhet

1o Ktinſt
Ngnav
decogn
ſerere⸗
Peeb
ſchöern
Leno
ctſalt
blin
bereen
delniu.Z
dreſei
ltinin
ig
blseti
keabe
der
gititm
Nin
ſat

=
— =
S
S

N
d

tti
Pehen
pewinzce
eineni
Penefin
bone.
Renante

elbeicg .

tparfrttid
e r
4

6Jnn
lerl
Uloquen
edeteg

Rib'

Acten i

Serus.

S Vrgenk. vt. f. de bo. poſ. li ij F. inuito. 2·ſ. de iure deli. nec eme
re. Et no. bic tria. Pꝛĩo vſq; ad quẽ gradũ dat agnanis et cogna
tis bo. poſ. Rñ. vſq; ad. r.agnatis: et vſq; ad ſex cognatis: et qui
buſdã ꝑſonis de ſeptẽ.vt inſti. de ſuc. cog. 5. fl. et. ff. vñ cog.l. i. .
boc aũt. Secũdo quot ſunt bo.poſ.et dic ꝙ bodie ſunt ſex oꝛdi⸗

narie:ſeptima erx

traoꝛdinaria que fer ii .

uis legib' dak be Imater tua ꝓpter furoreʒ
reditaſ erteſtamẽ ſuum patrui ſui bonoꝛum
to vel ab inteſta / ſſi 21 :tu filius
io. ideoq; diciur poſſeſſionem nõ accepit: tu nil
extraoꝛdinania:q: eius ad eoꝛundem bonoꝛum pa⸗
nõ habet certã ſe/

truimagni poſſeſſionem:ex e⸗

exteſtameo vk III .
ab imnreſtao. vm dicto quo pꝛioꝛibus non petenti

ab inteſtato. vt in

ReSeene busſequentibus per mittitur: ad⸗
Pꝛedictarũ̃ autẽ miſſus c8. Mpꝛ. diocle.
ſer:ſunt due er te· Marxi. aa.et. cc. firmo.

ſtamẽto: quatuoꝛ

— a P„
Kancr guerne, auie eoꝝ frater de quo

ſtamẽto m ta. er rũ ſucceſſiõe agit uelut ex
cõmata. que dicit᷑ / teſtamẽto adiit hereditatẽ quos

ex teſtamẽto:non
qꝛ nitat᷑ ſᷣm tab.
imo ↄ ta.ſed id eo
qꝛ nõ habet locuʒ
niſt facto teſtamẽ
to. vt inſti. e. S. ſunt aũt. Quattuoꝛ ab ĩteſtato.vt vnde liberi. vñ
agn. et vñ cog. de qᷣ bus duabꝰ dicit bic ti. lʒ leges ſub eo poſite
de cognatis dicãt. Itẽ vñ vir et vxoꝛ. ſed olim alie plures erãt in/
terſerte. vt babes hᷣ et inſtit. e. F. cũ deteſta nenk vr ad. F. vij.
Pꝛet᷑ bas. vij. ſũt tres ẽt hodie q̃ nõ in uũt ius ĩ ꝓpᷣ etate ſʒ ĩ po
ſeſſiõe tm̃. vt car.et q̃ dat᷑ vẽtri.de q̃hꝰ dices.j.de car.edi.l..i. Itẽqᷓ
dat᷑ gra agnoſcẽde litis. vt.ff. peĩofite.l.papᷣ.ꝭ.i.⁊.S. ð ĩof. te.l. ij.
Zertio no.an ſint ſutlare bo.poſſpꝑ noua iura:qð quidã dicũt: ſʒ
eſt falſuʒ niſt in duabꝰ.Dic ergo q; eundẽ locũ tenẽt bodie quem
olim. nã ſm ta. nec olim nec bodie eſtneceſſaria cũ det᷑ ſcnipto pe.

inteſtatos deceſſiſſe ac falſum te⸗

bere etpoſſit adire de iure ciuili:niſi in tribꝰ caſibus.pꝛim eſt. ff.

de iniu. teſt. l. poſtbumꝰ.qñ poſtbumꝰ qͥ fupit deceſſit viuo teſta⸗
toꝛe.ſecũdus inſti.q̃bus mo.teſta.infir.S.nõ iñ.vbi capitis dimi.
fuit infirm atũ:ſs tpe moꝛtis inuenit᷑ ſui iuris.terti.ff. de ſecũ.tab.
l. i. 5. ſub cõditõe:vbi etiã pẽdẽte ↄditõe petit᷑ bo.poſ. In his tri
bus etiã hodie eſt neceſſaria.cõtra ta.aũt ſicut olim fuit neceſſaria
ſic et hodie et eiſdẽ dat᷑ ꝑſonis:quas babes.ff.de ↄtra ta.l.i.vnð
liberi:fuit olĩ neceſſaria emãcipato.vt.S.qͥ admit.ad bo.poſ.pñt
l.emãcipata.ſed bodienõ eſt. vt in aut.de bere. ab inte.S.i.vñ le⸗
gitimi. nec bodie nec olim erat neceſſania: cũ ex.l.xij.ta.ſucced erẽt
vt inſti.de le ag.ſuc.ĩ pᷣn.vñ co gnati:fuit oliʒ neceſſaria.vt.ð.e.lij
ſed bodie nõ eſt. vt in aut.de bere.ab inte.ꝭ.reliquũ.vñ vir et vxoꝛ
et bodie et olim eſt neceſſaria.vt.ſ.vñ vir et vxoꝛ.l.i.
¶ Rubꝛica. De ſucceſſoꝛio edic. Quia in pᷣdictis bo. poſ.locꝰ
eſt ſucceſſoꝛio edicto.iõ de eo dicit.Et no.qꝙ qñq; eſt de capite in
caput.vt deficiẽte capite liberoꝝ admittant᷑ agnati: et deſiciẽubꝰ
agnatis:tũc cognati. et vltimo vir ex vxoꝛ. vt.ff. ſi tab. ce. nul. ex.l.
i qñq; de gradu in gradũ:qñ plures pſone ſunt in eodẽ capite.nã
deſiciẽte pᷣma admittit᷑ ſecũda.vt.ff. e.l.i.S.quibꝰ. Itẽ no.qꝙ bic ti
tulus ꝓpter creditoꝛes eſt inductus ne longa moꝛa eis fiat. vt. ff.
e.l.i.in pꝛin. Sʒ vide ꝙ parũ valet boc auxiliũ legis creditoꝛibꝰ
cũ muliti anni potuerũt currere anteqᷓ; oẽs liberi in infinitũ habe/⸗
ant annũ ꝓ quolibet gradu et agnati vſq; ad.x.et cognati ad.vij.
et qlibet babet.c.dies.Rñ.boc raro ↄtigit ꝙ qͥs tot babeat. Itẽ
dico etiã intertpa pᷣmi interogari ſequẽtes a creditoꝛibꝰan admit
tent. ar. ff. e.l... S. ſane. Atẽ ſic fit et alibi.vt.ff.de cur. bo.da.l.i. Itẽ
no. ꝙ in ſuis nõ erat locꝰ ſucceſſoꝛio de iure ciuili: de gradu ĩ gra
dů.vt. ff. de ſu. et le. l.i. . ſciendũ.et eſt rano: qꝛ pᷣmꝰ repudiare nõ
poterat ſʒ bodie põt.vnde hbabet locũ ſucceſſoꝛiũ edictũ.vt inſtit᷑
de bere. qua. et diffe. . ſui.eadẽ rõe:nec de capiteliberoꝝ in agna
olim. Itẽ nec in agnatis babebat locũ de gradu in gradũ per
Lxij.ta. ſ bodieſic. vt inſti.delegi.ag.ſuc. S. placebat.
IZ mat ſui q ſibi eſt agnat bo. poſiyñ agnati⸗

ſtamentũ pꝛolatum cõtendis :et

——

Andel egitimi. ⁊c.
De ſuc.edic. De car.edic.

inõ accepit.idẽſt petijt ꝑ ꝓcuratoꝛẽ: alias curatoꝛẽ: et in furoꝛe vel et
am poſt furoꝛẽ deceſſit anteq; ipſa mater ratiſicaret agnuõʒ vel peiitõe,
curatoꝛis. vt.S. de cura. fur.l. vl. F. penul. K Eius. matns.
Natrui magni.q eſt tibi cognatꝰ. et tñ dicit᷑ mibi paruꝰ magnꝰ.nam
q̊ eſt paruꝰ matni mee:eſt mibi magn. et qͥ ẽ ei auũculꝰ:eſt mibi magnꝰ“
et ſic ecõtra ex ꝑte patris

ab inteſtato nõpetita bonoꝝ poſ ſuit. . patu. jm Jo.
ſeſſione uita functus eſt:ac tubli⸗ Sʒ pla. cõtra. dipit eniʒ

j . ĩpꝛope h̊ patruũ dici cũ
cetquinto gradu conſtitutꝰ er ſuc ns keßde g

ceſſoꝛio capite petiiſti bonoꝛun m eWoſeſſionẽ als ſue
poſſeſſionẽ: uel necdum excluſus ceſſionẽ vñ cognaii.
petas: eoꝛũ ſuccſſionẽ potesuen AerFechcra⸗areſcri⸗
dicare. Maʒ ſiis quẽ quano gra um qðd poꝛibꝰ nõ peréti/⸗
du cõſtitutuʒ nõ ambigitur er edi dus:ſennanb nerinbus
n penie no korte latuit: fiu⸗ Dire in taß, degradu
ra nobis luppucaln. in gradũ. vñ intellige
Pp S nõ tar ali gsnari aine
ecawoniano edicto. ipſi vſq; ad. x. p̃ferren
De mcN oecdiao gradũ.vt. ff. e.l. i. F. qᷣbuſ
* —„0 —– 2
Hem. aa. et. cc.floꝛe:. inſidebere b ne.
A xf. .admonẽdi. Sʒ vi
tibiac filio tuo ſtatus ab ꝙ hic nõ habeat locũ ſuc

ceſſoꝛiũ edictũ:qꝛ furio⸗
ſo nõ fuit delata bo. poſ.
vt. ff. e. l.. F. furioſt. et de
bo.poſſ.dela. infan.li.ſed põt dici ꝙ erat h̊ delata añ furoꝛẽ: vel melius
ſm aʒ o.ſt ea facta ſane mẽtis nõ accepit:defert᷑ ſequẽtibꝰ.vt.sẽ.de cura.
fur.l.fi. S. pe et facit.S.qͥ admit.ad bo.poſ.l. infantis.et.j.de impu. et ali.

is cõtra quos ſupplicas

fratrẽ itẽ nepotẽ ex alio fratre moꝛtuo.moꝛtua bena decedũt nepo
tes ex ſilio ad quoꝝ ſucceſſionẽ ſi frater berte veniat qui eſt in q̃to gradu
eis:nõ veniet filiꝰ alteriꝰ fratris:qui eſt eis in qͥnto.ałs ſi nõ venit:vel ve
nit nõ vt debet:fſiliꝰ alteriꝰ fris venit.dic ergo ſi auie.ſ.bene.
o Eon. ſ. nepotũů p̃dicte auie qͥ ſunt ei auie in ſecũdo gradu.ergo frami
in . Eilio fris in.v. p ¶Frater. luciꝰ q eſt in ſecũdo gradu ei.
q De quoꝝ.iſti duo nepoſes vocabant᷑.vn ꝰ ticiꝰ alter ſeius. .
r¶ Mereditatem. nepotum p̃d iccoꝛum.
8Coͤtendis. mu filiꝰ alterꝰ? fris. a ¶Functus. lucius.
b¶Ac tu. filius alterꝰ fratris auie qui vocat᷑ ſempꝛontſꝰ.
c¶ Bi is. i. luciꝰ frater auie qui nõ potuit adire ex teſtamẽto:qð eratfalſũ.
d Petijt. qð potuit.nec em̃ beres ſcript.ſ. frat᷑ auie videtur renũciaſſe
ab ĩteſtato ſucceſſiõi cũ ignoꝛauit teſtmi nõ valere.vt.ff. de inoffi.te.mater
mſi ignoꝛaſſet ius.vt.ff.ſi qd in frau.pa.ſi pron. in pn.et de bo.li.l pau
lus.S.pr̃onꝰ.et.ff.de p eti.h ere.l.legitima. Itẽ no.ꝙ bos gradꝰ ſic copu⸗
tant qͥdã. Iſti duo nepotes ſunt in gradu ſecũdo: auia ĩ tertio. frater auie
in qᷓno.fil fris auie in qnto:ſʒ bocſtarenõ põt.qꝛ gradꝰ qͥ eſt inter du⸗
os nepotes h̊ cõputãdꝰ nõ eſt. Alij dixerũt ꝙ loq̃tur de nepote fratris.
intellige.i. de filio filij fs: ſic foꝛte cõputãdo duos nepotes de qnſucceſ
ſiõe agit᷑ ſt᷑ auieĩ ſco.fratri auie ĩtertio.filio fris auie in q̃rto: ergo ne/
potibꝰ iſtiꝰ frĩs in qnto.qð nil eſt:qꝛ omittit᷑ gradus Pauie. Itẽ qꝛ ſcm
iſtã cõputationẽ frater auie eſt in tertio:et lr̃ dicit in qrto. Zu ergo cõpu
ta ꝙ iſti nepotes ſunt in pꝛio gradu matri ſue:vel patri.auiein ſecũdo.p
auie in tertio.filio ꝓauie et fratri auie in q̃rto. ergo iſti nepon in qͥnto. vt
patet inſti.de gradi..i.et.ij.⁊.iij.⁊.iiij.et.v. Si queris qre ꝓauiã nũero
Rñ. qꝛ ſemꝑ eſt eundũ et recurrendũ ad ꝑſonã in qᷓ vnũ fuerunt.vt. ff, de
gradi.l iuriſconſultus ꝓpe pᷣnci. H
¶Rubꝛica. De carboniano edic. Dictũ eſt de bono.poſſ.que tibuit
ius in ꝓpꝛietate:nũc de bis que in poſſeſſiõ etm.vt.ff.ne uis fiat ei.l.pe.
. fi. et. F. penul. ar. inſti. d e acti. , alle et.ff. e.l. pe, et dicik᷑ carbonianum a

carbone pᷣtoꝛe. . HM
tibi. loq̃tur imꝑatoꝛ mr̃i ꝓ filio ĩpubere ſupplicãti. et dic caſum

ſub.l.antep enul.et.ff. de pe.bere.beres.in pꝛin.
ſ— R auie. Pone caſum. Berta babuit nepotes ex fllio moꝛtuo.item

m Jo. ꝙ impubes poſſidebat: et aduerſarij ei? ꝓponebãt pe. be
re.iſte impubeſ dicebat ſe beredẽ:illi replicabãt eũ ſeruu:q;tum eſt ꝓ bo
nis:hoc nõ poſſunt:qꝛ pᷣmature.i.nimis cito petũt.nã queſtio ſeruitutis
in t̃s pubertatis differt.ſic et ponit ff. de colł.bo.l.i.S.ſi ipubere ⁊ qð
dicit vẽdicat.ſ.retinẽdo.vł ſjm alios dic caſuʒ ꝙ mater noie fllij agebat
pet. bere.alijs poſſid entibꝰ.i:.agnatis defuncti.illi accipiebãt eũ ſeruuʒ
2*3

vt. ff. de gradi.l.iuriſcon

umperatoꝛ ei cõſuluit vt petat tm̃ poſſeſſionẽ ex hoc edicto: et nõ maturet t g DBefeꝛt᷑. vſq; ad annũ.vt ofñes bo. pol. vt. ff. e. l iij. 5. miſſuʒ. ſʒ Haei
imperato: ei co uluit vt bett kfilij debilitatẽ et aduerſariox po Aber pberfnamimoniſ ihubiramd:a pri iut itnſone mis — i
in petitorio. q; graue eſſet ei ꝓbare ꝓpt anei⸗ ribte it impubes et oc cuſtoditũ eſſe:deqbus dicit. ff.de vẽ. inſpi.l.i. . de inſpiciedoꝛ et nhic
n Sibhyiet lroelß, vlcibi apedicbat et bl no dilfen vd bic ſitlegtima ſucceſſio.i. ſintlegitimi ſucceſſoꝛ cs. filli imi. q ſe cmlu
poſſeſſoꝛio: ibi peritoꝛio. vel ſolue vt ibi. quit ex duob/ pmis no bʒ encc poſſtadneepeſfreſno llel o⸗
Afo Nod anea g. . — =e e , ,, vt ff. eo. cü ſine in Pe
