ne ſub ſcpᷣtio celebꝛet᷑ pe
nãq; inſcpᷣtõis qͥuis pꝛe
ter maritũ tim eat. ⁊ licet
crimen ſit publicũ:nõ tñ
cuilibet: vt dictũ eſt dat
delatio ind iſtincte.nã et
in populari actõe pᷣus a
git is cui intereſt. vt. ff. ð
bis q̃ deie.vł effu.l. ſive
ro.S.hec aũt actio.⁊ ad
idẽ.ff. de ſepul.vio.l.iiij.
in pn. ⁊.ff. de libe. bo. ex

bi.l.iij. F. boc iſterdictũ

oĩbus. d Gacrile/

gos.i.q̃ſi.nõ em̃ vere eſt

ſacrilegiũ. e ¶ Gladio.tã in mare q; in femia. ſʒ in femina coꝛrigit᷑ et
alia pena imponit᷑.vt in aut᷑.quã bic lege.ſʒ bodie adultera. q̃ eſt in aut᷑

vt nulli iudi.S.ſi vero qñ.& ſi vir in accuſando calũniet᷑ ↄ̊ vxoꝛẽ q̃ erit pe
na talionis.quidã dicũt capitis cũ in eo nõ ſit immutata.vt ĩ aut᷑.vt nul/
li iudi.S.ſi qñ.Alij ꝙ illa quã ſubiret mulier cõuicta.ſ.mitti in mõ aſteriũ
pꝛo q̃bus eſt in auf. vt liceat ma.⁊ auie.S.qꝛ vᷣo plurimas.colł.viij.vt ibi
Oicit. ⁊ ita adulterũ legitime cõuictũ vna cũ vxoꝛe puniri. Accunſius.
Ca bodie.in monaſterio.ſʒ vi/⸗ l Sequit᷑ aut. Sed bodie.⁊c̃.
detur nõ dari ad penã alicuiꝰcoꝛpoꝛis.vt.j.de penis.l.neq̃s.⁊ de
ecur.l.ne quis. So lu. hicſpõle:⁊ ille in coꝛꝑenõ cã religionis facto.
f¶Recipere.licet hᷣ coꝛrigũtur oĩa iura illa qbus cauet᷑ S.vt.S.e.l.caſtita
ti. ⁊.ff. de mino.l. auxiliũ.S. in delictis.nec dicat aliqͥs bic loqͥ qñ ignoꝛa
uit maritus.nã eo caſu etiã iure veteri poterãt retinere.vt.S.ᷣe.l.ſine metu.
g M abitu. non iñ eſt monachba ſᷣm Jo.qð placet.qꝛ pacta dotalia nõ
ſtatim:ſʒ demũ naturaliter moꝛtua valẽt.vt in fi.buiꝰ. . ſed ſi eſſet mõa/
cha ſtatim valerent.vt.S.de epiſ.⁊ cle.l.deo nobis.S.i.

b Partibus. immo videt᷑ ꝙ t̃ legitimũ habet filij.vt.S. de ſacroſan.

eccle.aut᷑.ſi qua mulier.que eſt contra. Solu.bec per illam coꝛrigitur:vel
bic inuita intruſa fuit.ibi ſponte intrauit. D
ODuepagos l cũ monaſteriũ ſit loco filij.vt in aut.de ſan. epiſ. S.ſʒ et
cpꝛe.coł.ix.qᷓtetotũ nõ bʒ.rñ.qꝛ ſe non monachauit:vt dixi.
S eruãdis. pʒ ꝙ ꝙ pᷣus nõ fuit facta monacha:ls fuent tonſa. ſj non
ne ꝓbato adulterio manitus etiã ſine pacto dotẽ lucrat.vt.S. de repuð.

l. coſenſu. S.vir qʒ.⁊ in aut᷑.vtli.ma.auie.S.quia vero plurimas. rñ.illud

coꝛrigi ſᷣm qſdo.vel dic cũ eſt ciuiliter cõnicta manit dotẽ luenar ed cum
iij

—

Am vir. in feminã

n ¶ Infames. ipo iure ni

p Familia.nota familiã

db ã3. ? facit. S. e.l. verba. et

NDulterij. pſcpio /
Ines.i.petitõ es qꝗͥs
J obijcit mulierviro vt ob (SNA

eneners
d UAfferri.nã nec dil atõ

.

Liber

accuſata et damnata criminaliter ſubſtantia diuiditur. vt hic. vł boc cum
extranei accuſant.illud cum maritus. L

₰

D i. ⁊.ff. q̃ in frau.cre.ait pᷣtoꝛ.S.ſi quis. Itẽ no.ſᷣm.p.qꝙ ex ſuſpitõe
quis dãnat᷑ S regulã.ff.
de penis. abſentẽ. ſʒ dic
eſſe pᷣſumptõ eʒ adulterij
vt. j. e.ſi qͥs adultere.⁊ ĩ
aut. vt nulli iudi. Fpenl.

lice.ma.⁊ auie..his quoq;:

l eſt ĩ officiũ femi bet ð ſua vxoꝛe ter in ſcriptis

neſe ſupponit.

d

ſi ꝑ vim fiat. vt. ff. de po /
ſtula.l. i. .remouet. ⁊.ff.

emouet. .f. ueniẽtẽ vxoꝛi ſuein domo ſua vel
ederun mangih. in vxoꝛis vel adulteri vel in popina
Madulurij queſti ſiue in ꝓuincia: aut in ſuburbanis
hpongglrein ürbtn. ſine periouilo eũperimat:ſi alibi in
ſum vt ff. el. vim paſſas Ueniat tnibus teſtibꝰ cõuocatis tra⸗
§. ſinali accurſtus. dat eũ iudici ꝗ nulla alia rõne q̃ſita
hʒ puniendi licẽtiã. Si tñ in ſacro

inqᷣri.ſic ⁊.S. derepuð.l.
conſenſu.S.pe.⁊.j.ad.l.
coꝛ.de ſicca.l.fi.
q ¶ Domi fuerit. imo ſt
non ſit domi. vt. ff. qᷓ ⁊ a
ſo.ibi qͥ ad manumiſſio/

nẽ ꝓhibendã:h̊ qͥ ad toꝛ
mẽta. Ael bic de buis a⸗

periculũ diuiſim iſti ſeruẽtur dõec

vel marit yſumfructum debeãt ſubire toꝛmẽtũ:vt nunciet

peũad pᷣſidẽꝗ ſᷣm legespenã im
ponat legitimã. I M. ↄſtan.
CcN,Em vir nu⸗ a. ad populũ.
bLbit i feminã vires poꝛrectu

quod ibi not.

tentu earũ remoueat vel
differat accuſatõeʒ adul
terij. accurſius.
a ¶ Fingit. cum nulla ſit
b ¶Elcpitat. qð vxoꝛ a
viro petitt.

c¶¶ Gequeſtrari. vt in iu /

vbiſcelus eſtid qð nõ/ ꝓficit ſcire

mus inſurgere leges: anman iura
gladiovltoꝛeut erqſitis penis ſub
nan infames :qſuntuel ꝗ futuri
beant᷑ aut iudex ſᷣm ꝙ q̃ en A. a. ualẽ. 7 theo
litas negocij ſuggeſſerit ſ. M. a0 ulte⸗ gintno. bP.
6 wikie d Fei crimie. α gone aboĩ familiaꝰnõ ſo⸗
e¶ Accuſatõ fuerit.i.actö ſſj mariti:ſ⁊ otxiqꝗᷓ
abliet vbendes lũ mantti:ſʒ etiãuxoꝛis que tñ tunc
8eYurgia enmia mioꝛa pis domi fuerit quo adulterium
que ſuꝑant᷑ a maioꝛibꝰ.

b ¶ Poſtponat.vt ⁊. S. ofonſzn H⸗
aeennd poſl. tveiun defenſion ecuiuſqʒ. I Mpꝛ. ho⸗

poſtponat᷑ crimiali etia,z no. 7 theodo. aa. R u. ppᷣ.
r ine e Dulteriſaccuſatone ppoſi
nagutzs pan. ta pᷣſcriptõnes ciuiles quibus aut
ĩi ¶ Lõpetere ceperit. qd dosr fingit : aut ex rõ
begecert a epeti fingit᷑ :aut ex rõne aliqᷓ
cuſatõ e adulterij.ałs nõ

vt.ſ. e. l. fi. I–ldẽ in crimĩe

in cã adulterij danda eſt
niſt foꝛte vt ꝑ ſone exbi⸗

currere atqʒ ꝑſtrepere examini cõ⸗

alio vt danat;nõ poſſit ſueuerũt iuſſimus ſequeſtrani:nec

eã accuſare lʒ inch ogaras E neek . , „1
qñq; poſſi pficere.vtff. E b οäc aliqd negocio tarditatis

de publi.iudi.l.is qu. gfferniꝰ:ſ accuſatõe fundata:hoc

Sequit᷑ alia aut. Si qs ei.q eſt ex coꝛ. vtli.m a.⁊ auie. . is aʒ. cok. viij.
A qͥĩs. denũ ciauerit.nota de vi denũciatõis. ſic. S.de rei ven.ſi fun/

In autentico coł.viij.ↄſtitu.fi.vꝰt
quis ei quẽ ſuſpectuʒ hba

enũciauerit: ſub pñtia triũteſtiuʒ
fide dignoꝝ:⁊ poſt inuenit eũ con

oꝛatoꝛio loq inueniãt᷑ poſttres vt
dictũ eſt denũciatões liceat marito
vtraſqʒ pſonas defenſoꝛi eccleſie
quibꝰ. l. pſpexit. eſt ? tradere aut alijs clericisad eoꝛuʒ

ram qd cu piatvbi ſexus ꝑdit locũ

vbi venꝰ mutat᷑ in alterã fomam
vbi maioꝛ quent᷑ nec videt᷑:iube⸗

dicat᷑ admiſſuʒ: querendũ eſt ſine

aliqð debitũ flagitaturꝰ:ea queoc

k ¶ Eramini. accuſationis. nec ełamen accuſationis iam ternina⸗

ijcitur ciuili poſtea intentãde ſi modo vt dixi fuerit abſoluta.

biqui.committi. vt et. S. de epiſco. ⁊ cleri. l.ĩuum.
m ¶ Publicabũt.ſic. xxxiiij.q.i.c.i. Et nota hᷣ pᷣſumptõʒ ex
pñti ad pᷣteritũ.ſic ⁊.o.de natu.li.cũ qͥs.⁊ in aut᷑.de reſti.⁊ ea que

eſt cum conſtiterit quo iure. id eſt
mariti ul extranei:quoue tꝑe accu
ſatio fuerit itromiſſa diſcutiat᷑ cni⸗
mẽ: factiqitas publicet᷑ .cũ ⁊ iur⸗

giaꝰque magnitudine ſuperant᷑ et

ciuil actõ:crimialiiure poſtpõat
Idẽtñcũ cõpetere ceperit habi⸗
tura momẽti dũmõnon obſit huic
examini. ¶l Dẽ. aa. rufino. pᷣpᷣ.

hi qui adulterij fuerint ac⸗
allati et obtẽtu ꝓximitatis
intentata depulerint: ꝑ cõmemo⸗

ratõem neceſſitudinis crimis fidẽ
derogãdo:dũ exiſtimat᷑ nõ debere
credi qð allegat᷑:ułnõ potuiſſe cõ
mitti:hi ſi poſtmoduʒ innuptias
ſuas cõſoꝛtiũq; ↄuenerint:facinꝰ

tur dõec illud in quo fuerint accuſati mani-
iudex cognoſcenshocmittat eöbo
lienis dicit in q bus vxoꝛ ciuitatis quatenꝰei iſti tradãtur vt

feſta ſide atqʒ indicijs euidẽtibus
publicabũt. Nñ ſiqeiuſdẽmo⸗
di reperti fuerint iuſſimꝰ in eoſdeʒ
ſeueriſſime uindicari:⁊ ueluti con

uiciũ facinꝰ confeſſumqʒ puniri.
Mopꝛ. ho. ⁊ theo.aa. palla. ppᷣ.

Imulier repudij oblatõe ſi⸗
Vneulla legitia cã a ſe dati di⸗

ſceſſerit ne uiduitatẽ ſtupꝛi ꝓcaci⸗

tate cõmaculet accuſatõem repu
diatomaritoiure defenmus.
1 AMMpa. Juſti. Johanni. ppᷣ.

1 Ibertatẽ ſemoꝝgq ad domi

nium ptinẽt uxoꝛis ul mani
ti uel parẽtũ eoꝝ repudio miſſo ꝓp⸗
pter ſuſpitõem criminis adulterij
legũ cõditoꝛes intra duoꝝ mẽſiuʒ

ſpaciũ poſt miſſionẽ repudij nũe/

randũ ſuſpendi diffiniunt: ꝓpter
toꝛmẽtoꝝ queſtionẽ ſi opus exege
rit eis imponendã.Sinuero uxoꝛ
tua mrimõio ſub pᷣfato modo dil⸗
ſoluto rebus hũanis exẽpta fuenit
nihil de tpe quouſqʒ ſuoseos ꝓ⸗
pter memoꝛatã cauſam pmanere
doceat aduciũt. Mobis em̃neceſ-⸗
ſanũ eſſe uidet᷑ certũ tpᷣusetiaʒ in

hoc caſu ſtatuere ꝓpter dotis qſti

onẽ utrũ in lucro manittocedat:uel

pa.in.xi.menſe. S.
vnũ ſt q̃deʒ.⁊.S.
mulier em̃.ĩ aut᷑.
vt nulli iudi. .ſ¶
quis vᷣo accuſatꝰ
n ¶Cõ uictũ.ex p⸗
umptõe buiꝰ.l.?
ſic nõ pᷣſumptoͤne
boĩs.nec ob.ff. ð
pẽis.l. abſ. ee de
⁊ dixi ð b. S. e. q;ᷓ
uis adulterij. Sz
vr ꝙ nõ debeant

ogenariiã abſo⸗

luti niſt doceat᷑ ð
pᷣuaricatõe pᷣmi.

vt. ff. de accuſa. ſi

cui.S.biſdẽ. ſʒ dic
illud ven qñ ꝓba
tõe hoĩs tin vtere

tur ſcdᷣs accuſatoꝛ

bic aũtꝓbatione
leg. Ael dic ꝙ pᷣ
ma cã nõ fuit dif
finita :ſʒ indiſcuſ/

ſa remanſerit.
. uitatẽ. aad
equẽtia plane re/

fert᷑q.d.iõ deferi

mꝰ viro ne illa cõ

maculet. ⁊c. Iteʒ
ad pᷣcedẽtia.qꝛ iõ

diuertit: qꝛ crede /
bat poſtea nõ cõ⸗
maculare aliquid

quaſi ei liceret.
p ¶Accuſatõem.
nunqͥd accuſa bit
adulterij vel ſtu⸗
pꝛi.rñ.ſtupꝛi.vt.ff
e. l. int. SF. lex iulia.

Sʒ pẽa adulterij

imponik. vt. ſ. de⸗

trudat᷑ in moaſte

riuʒ. vt in aut. vt
nulli iudi.S.qꝛ ve
ro aliqͥ. ⁊ in aut᷑.

vt li. ma. ? a. F. qꝛ
vo q̃dã.ſʒ nõne?-

q̃libet aliꝰ põt ac

cuſare.rñ.pᷣferam
virũ quondã pꝑ.l.

iſtã. Sʒ qd ſi me

retricio moꝛe vi

— „ 2 27

uat:cõmittino v
in ea ſtapꝛũ. vt. S.
ſi ea lege. h dicaſ

3 in odiũ remittẽ

til libellũ p dicra

aut᷑. vt nulli iudi.

H. qꝛ Ho aliqͥ. ⁊ vt

li.ma.⁊ a.S.qꝛvᷣo

q̃dã. ⁊ fac. ff. e

pupilla. in pn. ⁊.l.
penultima.
e Ybertatez.

heredibꝰmulieris reſtituat᷑. San- oimhniunt vt.fte.

1eInp

a

hiuotto
ſeusſti
nio. gen

npali
neso
len iu
ſſcha⸗
tuoꝛm
dennrh
ſede
gurpo
hit rd
glisse
le ſpa
damce

Kypln
an
ſbus
hnn
lerpt
fip
Pian
goq

orren
kiocit

dor
guo

De mulienbẽ q ſe ꝓĩp. ſer.
5 cui tu. fu. co Den
Siqᷣs eã B

Ad legẽiulł.ð vi pu. vłpᷣ.

cetur:alias cuts mneelſ. ſuũ qui
tnull aaraammnme isu bannen r dared
„lee vt nulla ontra.a facit. denar s etd ofiti, tenentt Aeenns
biplene dixim? l. fi. leieaigaennun ii nrie ſnbijciatu Agc legẽ iu *
t bordiple edlein⸗ aiͦt, õ (Kub. vel pꝛiua.
rit. 7.5. e. in Ipf vel mrm pud. tcõ bumultefivenn S rit de maioꝛib! inoꝛſ⸗
ꝓſpexi ret vel pf vej repuð.cõ bus mi . 8 HDir ſequit de minoꝛi⸗
in a bus. ꝓſ vir decede 8. 5. finali. 7.3. de rep ie lei quẽ ratio iuri ibus. ſequit letia in p
in eſei Se Lü duam dar acro ve⸗ oꝛtẽ qri de enm . t. ratur: vel ei ileg cõdẽ⸗ bus. vel qꝛ omaktit. ne
ln e virũ. Et poſt cn Id aut? q ſe epti filij dictis na diel. r vi
8 4 Pꝛe vir quoq;. 2. F. tiã mẽſes poſt admittit gerx eo ſu eb buiſ bacvio actat d ipſa e.
agne Xed ſilk. l. gai amus lieris ſemari: faculta n libet caſu in fio ſociatũ ame ien coꝛngẽda rſup a
i revr n dicli ſemip Pbatões a ſe ſubaꝛmn dꝛibus pẽlice dices i ſe. n,
in EE ante dictt habeat: ꝓb actove⸗ is ſucceſſe de vi publicz dices. ſ.l. debitũ. mu
ß loca⸗ itus rãſact oꝛati . vi pu geſſit
giſt nis⸗ Itebs locuz temmar pſtare. Z. re he m iuliam de vip nuſ. quo ſifu⸗
anſn uis. Neb ñ fco ij p eos pᷣſt⸗ tiã haber 12 d ſegem „. aritus niſif
, . lex tĩ q . ulterij licen 06 A 4 . lio. .R mg 5. de quo
le; ber io deceſſit. Eoꝛatotpe ertatẽ eis imp ata 7 an. Pelo. ile itpꝛimipilan. de ta.
: Rrusſtn miſind romẽ lieris libertatẽ eis bi ſinepꝛiu ꝛ. ſeue. tu virivel ciuile erit pꝛin i.cau. pig.
muliens libe ntus ꝓphi P* ehitũ virivel⸗ 1 dicvt. 5. qu
ptöe⸗ ſecns turſius. redẽ mu lpã eius ma i tem — 3 1 oꝛs qui di ſatis. rgo lice
dbf mo. ace onere. ſed I .niſi p culp adulterii 8. unꝰ“ res vx im cõ ceſenn⸗ nõ ergo 6
niſe uda go ſee ſe⸗ fuerit cauſam ẽte exercere. m oꝛi capiũt:vi n. a. n Ai 5. ne vxoꝛ ꝓ ma.
56 ,K 1. 4 2 „ ½ .A. Ht 7. S. inter
ner amlſig ſa voue tuienca unmmn tutoꝛ fuerit — Sens 1 — lrr . Ded An anre
ſuge errane S Quus tuto 1 fieae⸗ nati: vi.r vro. bres. ꝛis: dic
dchent ten alios qᷓ/ uis eam ₰– ev . i lege unati: vi. ? vx debitoꝛis: di
ſcg ed vi nalns 5vic. ital. „ istule mnat: ipſius rap. lij
deö deiu ß ei „ S e oi nOz „ ⸗ ſ. e.l. inpe e. vt. 3. d6E
keini ſdedoteccuen Mpꝛ. ↄſta toꝛ pupillã q te & rsbonoꝛunn o Pe lii * facn.. de
uſiſ⸗ 1 auo pba Atutoꝛ p caſtitat tercia pa actionẽ pꝛoea ſt erc iij. facit. . de
64 a nac⸗ nnnrteneru nnunene düigemo⸗ ige e
gipbe vr de erce Si ſtupꝛaue ⸗ facul tione aduerſin ptioꝰlocum i, Riuil toꝛis Par⸗ l. cũ
fie AR . HHõ wniuerſe eisfa is tione la pᷣſcriptio bus poꝛti⸗ NKpena hui blica
aſatn ſe⸗ roerupi. In ſubiuget᷑: atq; dicent᷑: u do ſi nulla p ſſio onenibus .,dio C aride ſeſipul runk
uſnt 2. ſpaͤneroe ne/Rñ ſci iunb? venice erequa,ʒ nam ſucceſſie t. I Mpꝛ. die telsgat c ſttnens
decn 5 m coꝛwuption tatesfi 9 buent ſuſtinere at. eſponde nol. eſty oꝛtãtur inſti. ſ:er
fuitd dan ydeb ſit?. ſuer P* Vvlanno⸗ l 7 depo⸗ ,i mn lex.r.ſ
l die J tutoꝛ: eam Nnaz imponũt is ppꝛiſs onis man. qa. 7. CC ſam filij rin kag eien iſ.
ſ⸗ )onni maptorileg ibus queſenis p geo i⸗ lnlin dBte ienaila
Klite . i. AU 4 . —’ N Utele. othecari
n mn aefdtid xerunt a· ad populũ [O pta ere ſolẽnimo d pꝛeſi 1ran enrileni
nel . *4 vltimi ſnnli⸗ ſei 3 egaſlan ſeruo ſuo oc⸗ clu titaalierenv aſt ſperiale ieb edito⸗
ſeſuc nidus virginu. in lteꝰ rem habere der mlle de p ie non pꝛohibe o. à tc.f. ſol. n oſcnp.l.
e ſenhe ſubiu uinde Zibaco. rſtor iſib vo peo
e Ni, ſz pene eſum zn cult tali ſnie dem . 7. C(C. A . nẽ pꝛo⸗ rito. 7. ſ. is. 2 de ſen.
ri⸗ terpᷣtãde nr ne — no al verbero⸗ em a. i accuſatio ntö⸗ Ivt pꝛoponis. de fide⸗
.1. Edo ignibus vert inis s nte- nort k ee s de ſige⸗
Rart, paepmig Lmt, ꝛtradẽdo ignib Scrimen crum ſeruorapta 6. paſſis.lij Hec ob. ff. de
tan p̃tanone.2 oſt⸗ etur :tra us facultas 5 copia ter resa le 5 contra dum iuſſoꝛi. l.i 1 lier. quia ibi
au daachentenB . Sitqʒ oĩb :ſitqʒ officõ copi BDpte ueris: nõ contn iſſſe ren miſtbon⸗
kert. ta aeraaien⸗ ne arguẽcli: licentia de d putau Eẽ facinꝰ cõm u mulier non en marte .
ſtßen⸗ aeltſtongntr. publicũ je: ſit etiã ſemo ine liber der õtra eũ quẽ tuere debes 9 aſtens kakor,
vſu ugdlänin pn⸗ diicui pꝛobat osexhac co⸗ ponis Han uloetiã te vl bue neſeſcen vel ſimi⸗
loſft. 5. Dem feren . filij etiã qu di⸗ p a ſiſcin hominibin E vtpacni velt xx.
ir bus quesuis dabit. filij etiã ti oĩbus Sʒz qm̃ ms ſi homini ſicepnio. vt pꝛie. vt. xj
gn Pagcne u⸗ a8 Da habuent exu mane⸗ ictum aſſeuen⸗ de hoc etiaʒ velai dire yt
ginaſ nodi alio ſpol iunctione ibꝰ innuda m ter afflict. hoc fecent: de hoc defen⸗ aecetor ic eſt iuc⸗
W ſuocle glid ſi itatis inſign ðpſeneq; p inter (oactis hoc ipꝛiuata reũ de . a Succe fiſeus.
e4 le mal ant libe nã quolibet faculta⸗ legi dũ putauenis:ap cadmoduũ rRo enletanen
an io magis poſitã perſo i aligd er fa m den noignarũ qu indican erum heia⸗
1ina. mnifeſte. 2 no fũtatis acceptur ceſſio aate uincie age batis resv i. 7 de be accur.
taſc⸗ c aniali dunt lüta lienis. Succel lijs ſie. uinci⸗ ibus pꝛo ſepꝛobare. ace n
en cul 18- Ulie Vel filije . cruminm id eſt boc te po a imponik
hire Dubinger id tibus mulier ato: ve Hci id eſt bo ſoꝛ pea imponit
Fin A uing s mulieris ab eſren cog natl⸗ engiatapranent aſr Bzeber de papte . vr;deßuadarli⸗
fgad lias alia pena tlegitimi vel, 5 . Eſle id e .ſz ? p caſu p pᷣuato carcere. vt. ul.l. bos
i rsinaene Rsbes ererig te 5 anons uastzerct e Kubeeeperak t
N ſindi i. o qui po 6 poſ.5.eadẽ.⁊.s. 1 imims. 63 legis iul. de ᷣ vt vltio it in fine bui⸗. l. e.
inS Baternesleno ub⸗ nodins, urioſts. l.i.lixij. accuſars , dieintian k. vt innuit in deſtelif .pe.
n ldartten aakiu t. j.de curioſis. eiudi. viꝗr· vDWe 5 akaglaaraknnauiſb ⸗ bac.l. crimial
d can fu de natura. ehrae.dt irHecn vt. S e enere .os als coꝛp nis er relegatõ ruͤageb etiã R iüij
ni man nciadi. pba lerſed lacnlagter⸗ dabit dño to mauumit ⸗ mnapamtcüber n rrno ſols minatu
dalr akaieie pmio: e Bebens, ppt bg. .
ind fe ibertas da ac. li.l.pe. bis. F. i. 2. S. ſibi aſſerebãt c¶Deb
nt g Qi u. ſer. ꝓ pꝛe. 6 ſtit. l. his verbis ua p mfez ſt bic ſpã P
eg noberweſt 5 ßuũ. .A vel eniã virũ ſ
f⸗en inſti. & bexe. ĩſti. 5. j vel co
ian aae nath y .
lti J
107

.

4 Aoniã.vide röones i

datio.iniuria. vulnerũ il
latio.⁊ homicidia. ſic.S.

teneri niſt ad defenden/
dum feceii.
a Buppliciũ coꝛpalis Pitale excipiat: nec interpoſita pꝛo

2 Debeat. que eſtpena dipi. z. e.l. ij. ? facit. , de nokali.l. ſt ſeruus. 2. 5
de accuſationibus.l.ij. Accurſius.

I poſſeſſionem. pꝛiuate. vt. ff. ad.l.iuł.de vi pꝛil.f..ſ.vi bo.rap.
Liij. niſt ex pacto.vt.S.de pig.l.iij. Sʒ cõtra. ff. de furtis.l.cũ credi⸗

toꝛ.ſed ibi furti actionẽ denegat:vel in dubio illud obtinet.at bic ꝓbatur

vis malo animo cõmiſ⸗
ſa. vel ibi ex pacto acce⸗
Pit. ⁊ facit. S. e.l. i.

dẽat?. Dẽ. aa. ?. cc. appolloni

dio bomicſdio vebea. ditoꝛ p vim ingrecliak iul.le
Ktinetur vr damni gis vispꝛiuate reus deferni põt.

I Mpꝛ. ↄſtan. a. ad catulinum.

de bis q ad ec coful ij. ¶¶ N. Moniã multa facinoꝛa ſub
nlte⸗ in hoſtel Hvno violẽtie noĩe ptinentur
14 Jnteremptus ſino, (uim alijs vim inferre cenatibus 4
taq nõ diſti gutt a aua lijs cũ indignatõe reſiſtẽtibꝰ: ver⸗
pante ſit intereptus : nec pera cedeſq; crebꝛo detegũtur ad
a quo. dicas iñ ꝙ ſi po⸗ iſſe: plaaut ſi foꝛt
tuit ſe ſine bomicidio de lle: placuit hi foꝛte ꝗs vel ex po

fendere aggreſus q te ſicdentis paſte vel eius pel poſſeſ
naun. vr7 vñrtl..f. ſionẽ temeranie temptauit interem
d.l. aquil. ſciétiã. F. qᷓ cäI eia e E
aliter. :.l.ſi er plagis. SF. ptus ſit: in eũ ſuppliciũ exerceriꝗ

Aeman ubonumas vimn facere tẽptauent :? alteru⸗
m. b. nibil em vetat puu n parti cam maloꝝ pbuit. ⁊ non
res de eodez bomicidio iam relegatione aut depoꝛtatione

inſule plectetur:ſed ſuppliciuʒ ca⸗
pene.ſ.capitale.vt ſubij⸗
cit. Ss nũqͥd iuuãtes eũ
ſi in aliquo damnentur:

uocatione ſniam que in euʒ fuerat

noõ: quis cũ ſit turpis ꝓ⸗/ ac re ituitionẽ ſibi cõpetere poſſeſ
Rchodordn cafi ſionis putat:aut ciuiliter ſuꝑ poſſi
H. illud. Itẽ nota bic pu dendo asat aut impl eta ſolennita
nin afferri plre au⸗ ſe te iuris crimen violentie oppõat:
extẽdat.qꝛ hic violẽtus . ſni .
li goiftchene Babne Oignanus cam ſe ſniam ſubituꝝ

gffectauit non occidere.
vnde volũtas ⁊ ꝓpoſt⸗
tum nõ diſtinguũt b ma
leficiũ qð eſt alibi. vt. ff.
ad.l.coꝛ. de ſic.l.i.. diuꝰ
ſic de termino moto etiã
ignoꝛãs punit᷑. vt.f. de
ter. mo.l.ij.in fi. Sed in boc eſt contrania illa lex: quia ibi minus punitur

ſi crimẽ obiectũnõ potuerit cõpꝛo

omiſſa interpellatione vim poſſi
denti intulerat: ante ommia violẽ⸗

ignoꝛãs. qð bic non eſt. So. bicplura delicta?⁊ malaſunt. vel ibi in ſplẽ
dicgioꝛibus dicit: vel ibi nõ fuit vis aliqua.

b¶ Zeptauerit. i tẽptãdo fecit. vel tẽptauerit qᷓtũ ad ablarõem qð fac
raue eES.TeCr. vet õem qð facere
non potuit. c Pꝛebuit. ſic ff. ſi quadnui. pau fe.l.i. . cum arietes. et. .

vnge vi.l.memiuerint.⁊ dic.õ.de accuſa.l.finali.

ereganone aue eſt en legis iuł.de vi pꝛiuata.
e¶ ODepoꝛtatione.que eſt pena publice violentie.vt dixi.S.e.l.ijl.

mo.i.i..i.⁊.j.ti.i.G.i.Accurſius.
ꝗ quis.de fundo quẽ poſſidebam me deieciſti debeo vel ciuiliter
Petitoꝛio vel poſſeſſoꝛio repetere. vel crimialem accuſatõ em de vi in/
ſtituere ⁊ inſcnibere. Si aũt ex interuallo mea anctoꝛitate deiecero a ges
contra me de violenta poſſeſſione per interdictũ vnde vi:⁊ poſtea cnimi⸗
naliter de vi me accuſabis:⁊⸗ vſq; tũc differetur pene impoſito.

bQuodcunq; aliud. vineam vel domum.

i Agat.i. interdicto vñ vi ꝓ poſſeſſione vel.id eſt rei vẽ. noĩe rei poſt.
eeleriiten Uoe.vebeice. E. eſſe
Volen nitate. ſ. in ſenbendo ſolenniter. vt dixi.S. de accu.l. penns⸗
äl m ¶ Interpellatione iudiciali.
οnulerat ſhi auctoꝛitate. O olentie,i, cauſaz poſſeſſionis in

Mpoſſeſſionẽ fundi licʒ ce

data ſuſpẽdat Il Dẽ. a. ad baſſũ
hareruͦ agere mancat. Iquis ad ſe fundũ vel qð⸗
Ae ex ſtipulatòe ſi pio⸗ bali Ir Pti
miſerit reddere danceß, Qu5 aliud aſſenit Ptinere

barequã reusdʒ exapere Md ſi

ſpendat. not.ſic. S. quoꝛum appella.non re. l. obſeruare. ⁊.ſ. de fal.

qua cõmiſſa eſt violentia:? in qua de violentia incid enter queret᷑.

⁊ poſtea pᷣncipaliter in foꝛma accuſatõis. Sed qñ tractabit᷑ h cã

m̃.anteq; queratur vel tractet quis dñs eoꝝ ſit vel non:vel quale

ius habeat in re aliqs eoꝝ:⁊ ̊ plana.Ael dic ante oĩa.i.anteqᷓ; x
. de ap.l. i. . ff. ð

crimine in foꝛma accuſatõis querat᷑.⁊ ſic cõ coꝛ.

tie cauſam examinaripꝛecipimus
⁊ in ea requiriꝗs ad quẽ ꝑuenerit

poſſidentẽ:vt ei quẽ cõſtiterit ex⸗

pulſum lamiſſe poſſeſſiõis iura re
parẽtur.eademqʒ ꝓtinus reſtitu⸗
ta:ſi criminalis queſtio agiter vio
lenuspenenõ immento deſtina⸗
tus in totiꝰ litis tenninũ differat
vt agitatonegocio pꝛincipaliſi cõ
tra eũ fuerit iudicatũ: in inſulaʒ de
poꝛtet᷑:bonisoibus abꝛogatis.
AMpꝛ. Malẽ. 7 the. aa. 2. (c.
Eruos qui feciſſe violẽtiaʒ
ↄfeſſionibusꝰ teſtiũ aut pꝛo

pꝛijs docebũtur:ſi id inſcio domi⸗

no cõmiſerint poſtremo ſupplicõ
deditos luere ꝑpetrata cẽſemus.
Mð ſiilli metu atq; exhoꝛtatione

dominoꝝ violẽti admiſerint: pa⸗
lam eſt ᷣm legẽiuł.dñm infamẽ

pꝛonũciatũ:lociacoꝛiginis ꝓpꝛie
dignitate nõ vti:Fuos: vero quos
furꝛibus talibus pamuiſſe cõſtite⸗
rit metallo poſt ſententiã dedi. vi⸗
les autẽ infameſq; pſone hi qui

bis aut ſepius violẽtiã perpetraſ⸗

ſe cõuincent᷑: coſtitutionũ diualiu,
penateneãt᷑. Judiceʒ vero noſſe
opoꝛtet ꝙ graui infamia ſit notan⸗

dus ſi uiolentie crimẽ apud ſe pꝛo

punitati donauerit: aut mollioꝛeʒ

batũ diſtulerit ſeu omiſerit:uel im⸗

iudi.ſi de vi.⁊. ff.
Otra.j.qũñ ciui.ac.

crimi. pᷣiu.l.i. vbi

dicit actoꝛi dare

electionẽ ciuilẽ vk

crimialẽ quãvelit
pᷣus qrere.ſo.nul
lum eſt cõtra. qꝛ ſt
ue pꝛimo agat ci⸗

uiluter ſiue crimĩa
liter añ oĩa erami

natur crimẽ inci⸗
denter: nec alit ð

interdicto vñ vi q̃

ritur niſi pᷣus vio/⸗
lẽtia patefacta.vł

. — — * —

cuſatõem crimia⸗

leʒ.ſ. ſi volu erit ex
pulſus. Vel ante

ola.i.pꝛecipue. ſʒ
queritur q̃re ð int

dieto vnð vi exa /

minatur cũ certuʒ
ſit eã cõmiſſaʒ. p

ↄſtanti em̃ poſuit
ꝙ ſit illata cũ di ⸗

xit.⁊ intulit.tñ̃.ex⸗

pone intulit.i.tu /
liſſe dr. ſic ff deꝰ
ben. emp.l.ſt ĩ em

ptiõ e.⁊. ff. de vſu
fru.lega.l.ſi alij.i
fi.ᷣm quoſdã.A
lij ꝙ lʒ ↄſtet ð vi:

diceb at tñ ꝙ ineoõ
tinẽti fecerat:⁊ ſie
ſibi licuerat.vt.ff.
de vi ⁊ vi ar. l. q
poſſeſſiõʒ. vl ᷣm
az o. lʒ cõſtet: dice

bat tñ cã ſui iu

ris cõſeruãdi fece
rat:vt qꝛ dñs fru
ctu ariũ vel vſuari
um deiecerat: yvſñ

opus eſt q̃ri quo

dio fecerat io. poſuit caſum de b q; ſt omiſſa. ⁊c. q incõ tinenti re
pulit.⁊ quod dicit.ſ.reparentur iura pꝛius.ſ.damni.⁊ ꝙ ſubijcit

banc.l.⁊ ad p.S. vnde vi ſi qs in tãtã.ſʒ aliud in interdicto qd vi

t¶ Deſtinatus. qualiquali pꝛeſumptõe per bocq; in ciuili eſt dã /

reſtituta. exponit.id eſt reſtiruto damno.

P ¶ Qnis ad quẽ puenerit.ſ.poſterius.nã pꝛioꝛ fuit vis aſſumpta
per ſcdᷣam ex interuallo factã:vt iam ex interdicto ꝓ pᷣma nõ poſ
ſit agi.vt hic ⁊ ff.de vi ⁊ vi.ar.l.qui poſſeſſonẽ Idlen in enmie

aut clã.vt.ff. ꝙ vi aut cll.ſt aliꝰ. S. belliſſime. ⁊ aliud ĩ toto gñali.
nil doloſus dolo ſo. vt. ff. ð dolo. ſt duo. q ¶ Erpulſũ.ſ.poſteri

r lAmiſſe poſſeſſionis.id eſt ipſa poſſeſſio ců omi damno, vtꝛ. ff⸗

8Agitetur. per actionem.i. iul. de vi.

natus:tamen non plene quia in accuſatione plenius erit pꝛoban/
dumn. vt. S. de pꝛzoba.l.fi.et poterit multis ex cauſis vincere qͥ ami
ſit:licet ex eadẽ cauſa. vt. ff. de adul.l.denunciaſſe.S.penul.

tis cauilis ſequentis criminalis.

x ¶ Pꝛincipali. ſ. de poſſeſſione ciuiliter.
eNudicatum.l. ſubſequenter in cniminali.

vꝙ Differatur puniri.⁊ dic in terminum litis. id eſt poſt finem li⸗

5
ſec

4 n
ſoam
yecloe

dluns
ſquis
ſei
norn.
islr
ſtpot⸗
ilbe

Mmims.

eeli
oigi
leſee
ſint
iit
Cen
Nleii
UAme

ineß

edat.

5 Hieget
acenn
nſſiz⸗
fipoe
tgcl d
ri

liriu

effdei
lien
f deſt
llalii
voſti
ſtahft

1U
Erattk

ruruf
iarl
.Fkn

Rerde.

iN

öſe

diuftu

NOun
Cemdr N.
ſennſ e

„

ben
en

enl .

Pbat

ſunha.
Nö
ennſi)
t
ci

lo. in aliq & parci

Nonus

a ¶ Abꝛogatis.tacite.vt.S. ſi reus vel accuſatoꝛ moꝛ. fu.l.fi.ſʒ que
ro ſi inconrinenti recup ero an deſino vſucapere. Item an bab eat
locum pena legis.ſi quis in tantam.reſpon.nec deſino vſucapere
nec locum babet ſi quis in tantam. Accurſtus. M
Eruos. cõfeſſionibus. ſpo ntaneis. vel ſi in toꝛmẽtis ita q;

ſnerer. t .
zus ſe ere 5 Knnanopenum pꝛotulerit
cauge... boñ. 7 theo. aa. anelio
Pre vrſt vep⸗ G Rimen nõ diſſimile eſt ra⸗
nis. l. vltimũ. Ett Oι pere: 7 ei qui rapuit raptam
ſic nota e pl/ßui ſcientem delictum ſeruare.

q; liberi puniunt
Rpy 5re li en. Mpꝛ. Lco? anto. Hico.
minis. in ön. O N Mnibꝰ ciuitates ⁊ agros
d Scðʒ legẽ. vt
ff. ad.l. iuk. devi pᷣ
uata.l.j. 7
e¶ Beruos metal tiam volumꝰ eſſe pꝛecluſaʒ. Nðᷣ
tureri in atrocio ſi quis pꝛeter hecquenoſtra man-
ribꝰſi dño pareãt
vt ⁊. S. ad.l. iuk.
adul. l. graccus. 27
facit.SD.de noxał.
ſeruus.
f ꝓ Infameſq; p⸗/
ſone.ſ.dñoꝝ.naʒ
ſcʒ ĩ digtate erãt.
⁊ ſic nota plꝰvilẽ
q; nobilẽ ex eq̃li
fcõ pũiri.vt h̊ ⁊.ff
de incẽ. tu.l. pediꝰ
g Depi. no. plꝰ
Aniri ſepiꝰ delin
quẽtẽ.ſic.S.ð epi/⸗
ſco.au.l.iij.in fi.
Pena. qꝛ foꝛ/
te capite puniunt᷑
ſm qͥ ſdã vel ſaltẽ
pena huiꝰ.l.de vi
⁊etiã ſᷣm aʒ.foꝛte
ꝓ vi pᷣuata opoꝛ
tabit᷑: vt cic
augeat᷑.⁊ fac ad
l. j. de peñ. l. qᷓ ſen
tẽtiã.⁊.ff. de iniu.
ſz ſi vnꝰ. H. nõ ſo⸗
lum. ⁊ de actio.2

ta mancipia ſeu buccellarios aut
habere temptauerit:poſt exactam

v—indictam in eos ſeueriſſimã ꝓfer
ta noſtre mãſuetudinis in aliquo

libꝛanuʒ auri mulctꝗ ſalutis viteq;
ſue peniculum ſuſtinebunt:pꝛima
tibus videlicet apparitionis ſue ꝑ⸗
ſonis pᷣter amiſſionẽ foꝛtũarũ ſuaꝝ
Ccapitali quoqʒ ſupplicio feriẽdis.

De raptu virginum ſeu viduarũ
obli ſemus. Necnon ſanctimoinaliuum.
igImpũtati. b I¶ Mpꝛ. Juſti. hermogeni. ma⸗
ulnendo accor. giſtro officioꝛum.
Alptoꝛes pirginuʒ ho⸗
Ancſanun vel ingenua⸗
rum ſiue iam deſponſate fuerint ſi
ue non:vel quarũlibet viduarum

ARiimẽ. malã
„Nuacit grãma
ticã:nã ð heret cri
mia dicere 5 mõ
hᷣ duo.ſ.rapere et
ſeruare raptoꝛi ra
ptã ſciẽter nõ ſũt
diſſimilia crimia.
ſica ibi. Factũ eſt
veſpe ⁊ mane di⸗
es vnꝰ. qꝛ g eſt eqᷓ
le crimenvf eq̃lis
pẽa.vr. S. de epiſ.
⁊ dle. ſi quẽqᷓ.i fi.
2·j. ð bis qͥ latro.
occul. l. .ſz tñ bic
eſt arg.ſ. ti. i. l. i.
H. penes. Ael m

gines vel vidue dedicate.qð non
ſolum adiniuriam hominum ſed

tiam committitur:maxime cũ vir⸗

tui non põtꝰ.⁊ merito moꝛtis dã⸗

J habendi buccellatios vel
auros armatoſqʒ ſeruos licen⸗
ſuetudo ſalubꝛiter oꝛdinauit arma
yſauros in ſuis pꝛedijs aut iuxta ſe
centũ libꝛarũ auri condẽnationem
riſancimꝰ. Niri quoqʒ clanſſimi
ꝓuinciarũ rectoꝛesin ſpeculis eẽ
debebũt ne quis audeat hec ſtatu⸗
violare:ſcientes ꝙ ex diſſimulatõ

ne dignitatis ⁊ adminiſtratienis
cingulo pꝛiuabuntur:⁊ poſt cctuʒ

feminarũ lʒ libertinevel ſerue alie
ne ſint peſſima criminũ peccantes
capitis ſupplicio plectẽdos decer
nimus:⁊ maxime ſi deo fuerint vir

ad ipſiusomnipotentis dei reuerẽ

ginitas vel caſtitas coꝛmupta reſti⸗

Deraptu virginũ ſeu vidu

quem rapere ⁊ alium ſcientem delictum ſeruare rem raptam raptoꝛi.alte,-
rum crimen pꝛedictoꝝ non alteri diſſimile.⁊ ſic eſt bona grammatica.
Uſnibus.buccellarios.latrones ſunt:qui a minimis inceperũt:pu
a a buccella panis.vel verius quia ponunt in oꝛe captoꝝ lignum
vt non clam ent vt de conuerſis ſancti laʒ an factum fuit.

nantur ſupplicio:cum nec ab ho⸗

micidij crimine huiuſmodi rapto⸗

resſint vacui.Meigit᷑ ſine vin

dicta talis creſcat inſania:ſancimꝰ
per hanc generalẽ cõſtitutionẽ vt

hiqui huiuſmodi crimen cõmiſe⸗
rint ⁊ qui eis auxilium inuaſionis
tempoꝛe pꝛebuerint:vbi inuẽti fu⸗

erint in ipſa rapina ⁊ adhuc flagrã

ti crimine cõpꝛchẽſi a parentibus
virginũ velingenuarũvel viduaꝝ

vel quarũlibet feminaruʒ aut eaꝝ
conſanguineis aut tutoꝛibꝰ pel cu
ratoꝛibus uel patrõisuel dominis
conuicti interficiãtur. Quemul⸗
tomagis cõtra eos obtinere ſanci⸗

musquinuptas mulieres auſi ſũt

rapere.quia duplici tenẽtur cnimie

tam adulterij q; ſc rapine: ⁊ opoꝛ

tet acerbiꝰadulterij cimenex hac
adiectione puniri. Quibus con⸗

numerauimus etiam eũ qui ſalteʒ
ſponſam ſuaʒ pum rapere auſus
fuerit¶ Sinautem poſt cõmiſſuʒ

tam deteſtabile crimen aut poten⸗

tatu raptoꝛ ſe defendere aut fuga

euadere potuerit:inhac quideʒ re/
giaurbetam uin excelſi pꝛefectip
toꝛio q; uir gloꝛioſiſſimꝰ pꝛefectꝰ
urbis:in pꝛouincijs auteʒ tam uiri
eminentiſſimi pꝛefecti ptoꝛio ꝑilli
ricum ⁊ affnicam qᷓ; magiſtni mili

tum p diuerſas noſtnioꝛbis regio⸗
nes necnonuir ſpectabil pꝛefectꝰ

egypti ⁊ comes oꝛientis ⁊ uicanij

⁊ pꝛoconſules:⁊ nihilominus om
nesuiniſpectabiles duceſa uini cla
rniſſimi rectoꝛes pꝛouinciamʒ nec
non alij cuiuſlibʒ oꝛdinis iudices

qui in illis locis inuẽtifuerint:ſimi

leſtudium cum magna ſollicitudi
ne adhibeant: ut eos poſſint com-
pꝛehendere:⁊ compꝛchẽſosinta⸗

licrimine poſt legitimas ⁊ iuri co-

gnitas pꝛobationes ſine foꝛi pꝛe⸗

ſeriptiõe duriſſimis penis afficiãt
⁊ moꝛtis condemnẽt ſupplicio.
Quibus ⁊ ſi appel are uoluerint

m Gſauros. qui ſunt p/

fidioꝛes latrones alijs.
vt. S. de ferijs.l.pꝛouin⸗
n ¶ Gn ſpeculis. ſic. S. de
pꝛiua.car.l.i.⁊ facit in au

ten darmis ißg cokevt.
Rubꝛica. Deraptu
virginũ vel viduarũ ⁊Zc.
ſpaliuer de qᷓdaʒ rapina
vel violẽtia dicit poſt ge
neralẽ tractatũ de vi.
Aptoꝛes. bone
NEne ſecus eſt
in meretrice. vt
3. ad. l. iuł. de adult. que
adulteriũ.⁊.ff.de furtis.
l.verum. d eterminat hᷣ̊
dictio boneſtarũ eriã ſe⸗
quentia. Ded nõne bec
lex eſt ſuperflua per illaʒ
ʒ.de epiſco.⁊ cleri.l.ra⸗
ptoꝛes.reſpon.nõ:quia
multa ſunt hic que non
ſunt ibi.⁊ denupta et de
ſponſa ⁊ de libertina et
parentibus ⁊ de rapta
non poſſit nubere ra⸗
ptoꝛi.accur.
q ¶ Niduarum.que autẽ
ſint ⁊ dicãtur vidue dici
tur. ff. de verbo. ſig. l. ma
lum. H. vidue.
r A Sepelur. vt ⁊. ff.
l.iuł.de vi pub. qͥ ce/
tu. §. qui vacantem.
8 Mon poreſt. etiam a
deo bᷣm auguſti. licz om
nia deo ſint poſſibilia.
vt. xxxij.q.v.c.ſi paulus.
ſed illud aliter i erpo/
nitur. etiam a deo poteſt
reſtitui:non ab bomine.
vt hic.accurſius.

t Et merito vacui. cum

plerunq; in talibus ra/
pinis bomicidia perpe⸗
trentur.accur.
v ¶¶ Conuicti interſlcian /
tur.hocipſo ꝙ inueniun
tur in flagranti crimine.
⁊ facit.ff. de ritu nupt.l.
palam. F. que in adulte⸗
rio. Sed an id em ſi co⸗
gnatus patiatur rapinã
ꝙ eius cognati poſſint

reſiſtere. reſpõ.ſic.vt no/

ta. ff. de vi ⁊ vi ar.l. iij. .

ger.
x¶/Quibus. raptoꝛibus
vSponſam idem ecõ

tra ſi ſponſa vł mulier ra
piat bominem. licet boc
raro contingat ſᷣm Jo.
ſed buic vid etur contra
xxx vi.q. i.c.ij.⁊.q.ij.c.ſi
quis virgineʒ.⁊.xxvij.q.

a Sine foꝛi pꝛeſcri/
Ptione alterius. nam et

hec ratione delicti foꝛuz3

babet. vt. S. vbi de crimi
ne agi opoꝛ.l.i.⁊.v. vbi
b¶ullam. ſic..tit. i.l.
quoniam.⁊.S.quoꝛum

ap.non re.l.ij. 2. j.de fal.

mo.l.i. „
c ¶Mullam diminutõ eʒz.
ſpeciale hic ⁊ ſequẽti ca
ſu vt nibil applicemꝰ fi⸗
ſco.⁊ ſic.S.de mulie.que
ſe ſer. pꝛo.l.i alias autes
conſtat ꝙ publicãt᷑ om
nia vel aliqua pars: Fᷣm
bec iura.vt.ſ. de bo. dã.
l. finali. accur.
d (Zranſferantur. que
omia amittit ſi raptoꝛis
elig at conſoꝛtium. vt in
auten. de raptu mu. 5. ſu
perflusm. colla. iiij.

nullamdamuslicentiam ſm an⸗
tique conſtantiniane legis diffini
tionẽ. ¶Et ſi quidem ancille vel

libertine ſint que rapinã paſſe ſunt

raptoꝛes tãtummodo ſupꝛadicta

pena plectent᷑ i ſubſtãtijs eoꝝnul⸗
lamsdiminutõem paſſuris. Sin⸗

autẽ in ingenuã perſonam tale fa-

cinus ꝑpetretur etiã oẽs res mobi

les ſeu etiã immobiles ⁊ ſe mouen

testam raptoꝝ q; eoꝛum ſodaliuʒ

comitum vel ſequentium ⁊ ꝗ eis

auxilium pꝛebuerint ad dommniuʒ
raptanum muliemm liberarũtranſ
feranturꝰ: puidentia iudicũ et cu⸗
ra parentum earum vel maritoꝛuʒ

vel tutoꝛum ſeu curatox. Et ſinõ
nupte ſunt mulieres alij cuilibet p

terraptoꝛẽ legitime cõiungẽtur:in
dotem mulierũ liberarum eaſdeʒ

res pel quãtas ex his voluerint ꝓ
ue maritum nolentes ac⸗
cipere in ſua pudicitia manerevo⸗
luerunt:pleno dominio eis ſanci⸗

cedere:

mus applicari: nemine iudice vel

glia quacunq; perſona hoc auden

te cõtemnere. Mec ſit facultas ra⸗
pte virgini vel vidue vel cuilibet

mulieri raptoꝛem ſuum ſibi mari⸗

tum expoſcere.ſed oui parentes

e¶¶ Erpoſcere. vt in dicta
auten. de raptu mu. ſed
contra.xxxvi.q.ij.tria. et

xxvij. q.ij placuit.
Bpontenn eſt decet.
ſtc. ff. de iuſ. et iure. l. i. in

pᷣn.⁊ S.de cap.⁊.poſtli.
re.l.finali.accur.
g Comitati. ſic. j. ð nili
aggernbusl. I.
be Aolentibus. ſic. ſ. de

algamo hoſpi. nõ pꝛe.
li. xij.l.ij. ſed argu.cõtra.

ff. de iniur. l. i. . vſq.
i ¶ Ypſum velle. ſic. ff. de

li. bo. exbi. l. iij. F. ſi quis

volentem.
k Kemiſennt. gratis. vt
ff. ad.l. iul. de vi. l. qui ce
tu. S.qui vacantem:non
tranſigendo pecunia ac/
cepta.vt.S.de adul.l.de
crimine.⁊ plene dixi. S,ð
tranſac.l.tranſigere.

voluennt excepto raptoꝛe eam le
gitimo copulẽt matrimonio.quo⸗

niam nullo modonulloq; tempo
re datur a noſtra ſerenitate licẽtia
eis cõſentire qui hoſnli moꝛe inno
ſtra republica mrimonia ſtudent ſi
bi coniungere. Opoꝛtet eteni vt

uicunq; vxoꝛem ducere voluent
iue ingenuam ſiue libentinam ſm
noſtras leges ⁊ antiquam conſue

tudinem:parentesvel alios quos

decet petat:et cum eoꝛum volun⸗

tate fiat leginimum cẽiugiũ. Me⸗
nas autem quas pꝛediximusid eſt

moꝛtis bonoꝛum amiſſionisnon

tantum aduerſus raptoꝛes: ſj etiã

contra eos quihos comitati inip⸗
ſa inuaſione ⁊ rapina fuerint cõſn⸗

tuimus.ceteros autem omnes qui

conſcij ⁊ miſtri huiuſmodi crimi⸗

nis reperti ⁊ conuicti fuerint: vel

qui eos ſuſceperint vel quicunqʒ

opem eisi tulerint:ſiue maſculiſi

L.iber

ue femine ſint cuiuſcunqʒ conditio

nis vel gradus vel dignitatis:pe⸗

ne tãtummodo capitali ſubijcimꝰ

vt huic pene omnes ſubiaceant: ſi
uevolentibusſiue nolẽtibus virgi
nibus ſiue alijsmulieribus talefa⸗
cinus fuerit perpetratuʒ. Si enim
ipſi raptoꝛes metu vel atrocitate
pene ab huiuſmodi facinoꝛe ſetẽ⸗
perauerint:nulli mulieri ſiue uolen
ti ſiue nolẽti peccãdilocꝰrelinque
tur. quiahocipſumuelle muleruʒ
ab iſidijs nequiſſimi hominis qui
meditatur rapinam inducitur: Mi
