HaI21_fol-4

—
S S –

Lr.

N12511942387 021

UIERNIIHIIIIMAIIIII

us Tobingen

—
— . —
—————— . . . .
. —8 .B
. . .
*
1 .
„
3
4
.
. . .
8 ⸗7
. .
. 4 . - . .
4 4*
*
— .
*
„*
7 »
1
.
. .
1 2
5
2
. /
. .
.
.
1 . . 8
S 1
34 . 1 7
¹
. 9
8
6
. .
4
S . 2
* . — .
1
2 4
7 4 *
.

2. In nomine domini incipit a dno ielu chꝛiſto vtſemp cõſueuit
ot. ſ. de offi. pꝛefec. pꝛeto. afri.l.in nomine domini. Accurſius.
b e Juſtiniani. qa iuſtini fili. vt inſti. de dona.5. eſt ⁊ aliud.⁊ di
cit boc ad differẽtiã triũ codicũ de qbus fit mentio.ſ. in cõſtõe.i.
BSacratiſſimi,. quia inũctus: yel quis ſacras leges nobis tradi

c

dit. 60. =J S
ei otm edomini noſtriie
õ ſtl
ecictũ c. ⁊ in ei IIII . un auguſti
Nola ois aia ſub repetite pꝛe Incipit cõſti
dita ſit po. ſubli. DeSi fac
naſtpb; e Lutio de ioll codice faciendo.
ducib' a deo miii· „

ſis ce Ponk 12 Ape

liter vi dixim? f,·

V declo liaen Ec? que neceſſa-
Auguſti. ab au N rio coꝛnigẽda eſſe
non vienurres N. pibus viſa ſinmnt:
indiuidua ly qñm / intereatñ nullus
pꝛinci.?. C. dere⸗ Lecni ducere auſus
bus lſenr eſtn pfit rebas donane cobus
auguſto qð eſt di aurilio dei omipotẽtis cenſui⸗
uinare. mus:7 Plixitatẽ litiũ amputare
fqſſep etite. iuſſt multitudine quidẽ cõſtitutionuʒ:

enĩ pᷣmo fieri co⸗
dicẽ ex tribꝰ T ite
ruʒ diſſolui iuſſit

quetnibꝰ codicibus:gregoriano ⁊
hermogeniano ⁊ theodoſiano cõ

vribt nerae ir tinebant:illarũ enia poſt eoſd
poſtea fecerat: · coclicesatheodoſio diuine recoꝛ
R ncnttla dationis: aliſſq; poſt eũ retro pꝛi⸗
petite.vt.. emẽ Cpibus: a noſtra eti clemẽtia po⸗
da. iuſti. co. .i an ſite ſunt: reſecãda. Mno aũt codi
nas eni c. t ce ſub felici noſtni nois vocabulo

dicit pᷣlectiõis

lectionis.⁊ ett cõponendo:inquẽ colligi taʒ me⸗

Konna piheliſſt moꝛatoꝝ triũ codicũ q; nouellas
ebꝛelep tot n- poſt eos poſitas cõſtitutõnes:o
tulu. acc. Ideoq; ad hoc maximũ ⁊ ad ip

g Denouo codi
ce faciendo.qð ſe
quitur.ſ, de nouo — V
1. contce cõponendo ad cõſtitutionẽ tantũ iſtã acc.
1
⁊c.

Ec.l. iam coꝛꝛecta. vel melius.i.coꝝigeda. ⁊ dic ꝙꝙ bec
(ſtitutio diuidit in qᷓttuoꝛ ꝑtes. pᷣmavſq; buc.ideoq;
cda dſq; illuc.qͥbus ſpãliter ⁊c.tertia vſe; huc.bec igit᷑.q̃rta

vſq; ad fi.dicit ergo hec:⁊ cetera ſubaudi. Hã buiꝰ cõſtõis ptes

ſunt qᷓttuoꝛ. In pᷣma oſtendit ꝓpoſitũ ſuũ iuſtinianus⁊ dornigte
intẽdit
extendit᷑ vſqʒ ad.S.qbus. In tenia oſtendit vel declarat quali
ter ⁊ ſub qua foꝛma id expedirivelit ⁊ durat vſqʒ ad.S.hec igitur
In quarta refert ſe ad eos qͥbus ſcribit.ſ.ſenatoꝛes:finẽ ſue inten

vſq; ad.S.ideoqʒ. In ſcdða diceit ꝑ quos velit expediri q

ionis oſtendẽs. YJa. vt. z. dixi. vel dic ꝙ coꝛꝛigenda demoſtrat.
iꝭ Mullus. ſcilicet pꝛincium.
K n pꝛeſenti.bocverbũ in pꝛeſenti determinat vᷣbũ donare nõ
Fvbum cenſuimus. qꝛ contrariũ aſſeueratꝑ pꝛetendl.

—- ⸗

Loͤmunibus.i. cõmuni vtilitati vel cuilibet imperio vel reipu

blice alia tamen foꝛma q; olim. m ¶ Dmnppotẽtis. dei
n Cenſuimus.i.oꝛdinauimus in coꝛde.acc.

2 Amputare. red dit atttũ. ⁊ fa. ff. ſi cer pel. quidã. facit boc

ſtitutionũ q̃ ignoꝛabant᷑:⁊ ſic indeciſibiles

Dultitudine, gls mititudinẽ ? tüc eſt ſ. reſe

reſecãdo młtitudinẽ 3
inſurgebant, po ſe

t &fillouellas. nõ om̃s ſed vtiles.

lius reipub.ſuſtentationẽ reſpiciẽ

Pꝛimus

r¶ Poſt eum. ſ.tbeodoſium.

cando. q Illarum. ſcilicet conſtitutionum ·
5s 1Rerro. quo ad nos.
u ¶ Poſt eos. ſcilicet co dics

x Poſſtas.i.fcs. ? ¶Ideoqʒ. qꝛ nos iam diximus ꝙ volebam?
tres codices ⁊ efuagãtes ĩvnũ codicẽ redigere. 8 Jõqʒ ad h.ſ.op⸗

tesopus efficiẽdũ:elegimꝰ viros
tãto faſtigio laboꝝ tãteqʒ ſollici⸗
tudini ſufficientes Johannẽ virũ
excellentiſſimuʒ ⁊ exqueſtoꝛẽ ſa

inoſtri palacij cõſularẽ atq; pa

triciuʒꝰ:Qeonciũ:virũ ſublimiſſi⸗

muʒ magiſtrũ militũ expꝛefectuʒ

pꝛetoꝛio conſularẽ atq; patriciuʒ
Phocã: virũ eminentiſſimũ ma
giſtrum militũ conſularẽ atqʒ pa⸗
triciũ. HBaſilidem virũ excellentiſ
ſimuʒ expꝛefectũ oꝛientisatqʒ pa

tricium. Zhomã vimuʒ gloꝛioſiſ⸗

ſimũ queſtoꝛẽ ſacri noſtri palacij
⁊ exconſulẽ. Lrnibunianũ virũ ma
gnificum magiſteria dignitate in⸗
ter agentes decoꝛatũ. Conſtan⸗
tinũ viruʒ illuſtriſſimuʒ comiten
largitionuʒ inter agentes decoꝛa⸗
tum:⁊ magiſtrũ ſcninij libelloꝛuʒ
ſacrarũq; cognitõnũ. LZheophi

lum vinum clariſſimuʒ comitẽ ſa

crinoſtri conſiſtoꝛij:⁊ iuris in hac
alma vꝛbe doctoꝛẽ.⁊ Sioſcoꝛum
⁊ Pꝛeſentinuʒ: diſſertiſſimos to
gatos foꝛi ampliſſimi pꝛetoꝛiani.
Quibus ſpecialiter pmiſimusi
reſecatistam ſupuacuis quãtuʒ
ad leguʒ ſoliditatẽ pertinet pꝛefa

tiõibus Oʒ ſimilibus ⁊ cõtrarijſs·

pꝛeterq; ſi aliqua iurisdiuiſione
adiuuentur c

llisꝰ etiaʒ que int

2 AWMaxie. ſi bes mari⸗
mũ planũ eſt.ſi bẽs ma
xie ſic expõe.nã nõ ſoluʒ
iſtos decem viros elegi
mꝰᷣad b opus ſed ẽt ad
aglios libꝛoſ faciẽdos.ſʒ
maxiĩe ad hᷣ elegimꝰ.ſcʒ
hoĩes qui infra ponunt
a Kaſtigio.i.altitudini
pel magnitudini.
beExaueſtoꝛẽ. nomẽ di
gnitaß ẽ.ſicut dico expᷣfe

ctũ ⁊ excõ ſulẽ ſʒ Jo. ⁊.c)

de aduo.di.iudi.l.peti⸗
tõnẽ. F. egrediẽtẽ. ſicut q̃
ſtoꝛ. ⁊.ff. de offi. q̃ſto.l.i.
in fl. alij dicũt eũ qͥ q̃ſt
rã dimiſit.⁊ ſic excõſul

cõ ſulatũ d imiſit ita erß·

fectꝰ ⁊ ſimilia.vel dicat
Ppᷣʒ Jo. ꝙ exq̃ſtura excõ
ſulatus ⁊ ſiłia ſunt q̃dã
dignitates perſe.
c Cõſularẽ. ↄſularis ẽ
4 inſignia cõſuluʒ bñſi
cio pᷣncipũ ↄſequit᷑.ſed
cõ ſules qui ſunt in ipſo
actu gerendi. vt.j. de cõ⸗
ſul. l. ij. 2. iiij. li. xiij.
d ¶ Patriciũ. expõe. vt

inſti.qui.mo.ius pa.ſo.

§. filiuſfamilias.
e¶¶ Inter agẽtes.inter a
geẽtes dicunf qᷓ res ĩperi
ales adminiſtrãt vł q̊ a
gunt circa latꝰ pᷣncipis.
vñ habes titu. ſ. de pn.
agen. in re.li xij.
f¶ Aoͤſtãtinũ.largitionũ
i.donationũ q̃ fiebõti
aula regia.
g Unter agẽtes.q̃dã li
bꝛi bñt inter gentes.ſed

male. dic ergo inter agẽ

tes. 7 expone. vt. S. ac.
hb Quib?ꝰ ſpãliter. ſunt
ergo.x.ſic.x.fuerũt in pe

tendis tabulis. vt ff. de oꝛigi.iur.l.ij. S. exacij. Zres vo inſtitutionũ.xvi.

in cõpilatõe digeſtoꝝ.vt inſti.in ꝓhe.S.cũqʒ deo ⁊c.⁊.S.quas ex. ⁊. j.

ve.iu. enn. l. ij. F. que oia. i ꝗ

ermiſimus.ſ.pꝛecipiendo.acc.

K ¶ Quãtũ.q.d.ſolidũ.i.integre leges remanẽt reſecatis ſuꝑfluis.

IBoliditmẽ.i.firmitatẽ. m Pꝛefatõibꝰ. no. ſupuacuis. als õ./ ff
de oꝛi. iur.l.ti. n ¶¶ Similibꝰ. ar. . ff. de diſtra pig.l. arbit. 1.l. vl. ſy ibi
fuit viciũ ſcriptonj vel mutat ᷣba. Itẽ .jſ. de epi.au.ſi legibꝰ.⁊.l.ſipũñs
qͥ ſunt in.l. in Sctibꝰ. j.denõ nu.pẽ. Itẽĩ aut᷑.ð nup.ꝑ totũ.ſʒ ola ſolue
vt. ſ. deve. iu. enu. l. ij F. ſi qd. Oo Pꝛefatõib?. i ꝓlo gis ſiue phemijs
q̃bus ſepe vtit᷑ vlpᷣ.vt pʒ in inſti.in ꝓbemio.in pᷣn.ti.vel ſubau.pᷣfatio⸗
nibꝰ.ſ.alioꝝ.⁊ nõ pᷣfatõibꝰ iuſtiniani.Et no.ꝙ dicit ſuꝑuacuis.aloq̃n
3 eſſet.ff. de oꝛigi. iur.l. i. que huic vr Zᷣnia. Pp Quãa in ſimilibus.di⸗
co reſecans. q RMꝛeterqᷓ; ſi iunis diuiſione.iplenioꝛi indagine.vt.j
ti. i. F. ſi cũ mr dede mennle, §. ſi qd. Itẽ ꝓbat᷑ ex duabus le. vt. ſ. de
iu.⁊ fa.ign.ſi poſt diuiſtonẽ.⁊.ff.fa.her.cũ putarẽ.nõ aũt refert ad id qd
dixerat de Srijs.qꝛ nullũ cõtrariũ inuenit᷑.vt.j.de ve.iu.enu.l.ij.S.ðriũ

pyel etiã ad ↄriũ poteſt referi ⁊ ꝙ debeat refeni ad id qð dicit de ſimili⸗

bus:ꝓbatur.j ꝓxi.conſti.ibi.de ſimilib ⁊ c. Adiuuent.ſ.ſimilia.

8 Jllis.ſ.non ſolũ eis que traſminunt᷑:ſed reſecatis.asꝛo.
In deſuetudinẽ. ſic inſti in ꝓbe §, 7 q poſtea deſuetudine inumbꝛa

3 ij

tum ⁊c. ⁊.j. de vete.iur. enu.l. ij.SF. ſed ſt quid.
u ¶ Certas.in ſui reſponſione.vñ in fi.hui.l.vocat indubitatas ⁊ boc
fallit vbicunq; eſt diſſenſio dominoꝝ. vt in. ff. ſepe fallit in ſceuola,.

x WBreui.ſcdᷣm hoc fallit in.l.iuſtiniani qñ q; ac..

bendit. accur.
3 Immo. pꝛo et.
a ¶ Lolligentes. beniuo
lũ reddit.qꝛ dicit ex plu
ribꝰ vnã facturũ.vt.j.ð
iu.deli.l.fi.in pᷣn. ⁊.5.fi.
Itẽ no.ꝙ ſanctio dicit
pluribꝰ mõ is.vt no. in
b ꝗ Ganctionẽ.i. ↄſtitu
tionẽ.vł dic ꝙ vocat ſa
ctionẽ totũ hunc libꝛũ⁊
quot mõis dicat᷑ ſanctõ
no.ff. omnẽ reipub.ſan/
ctionen.
c ¶Clarioꝛẽc.i.clarũ ve

clarioꝛẽ qᷓ; oliʒ nibil eſt
tã ꝓpꝛiũ legibus qᷓ; claa

ritas.vt in aut de nugꝑ.
Er adiectis.ᷣſi ſcipti
erant dies ⁊ cõ ſules ac
curſltus.
e ¶ In pmo loco.i.vt pᷣ
ma lerx ſit vnius impato
ris⁊ ſequẽs eiuſdẽ ti.ſit
ſequẽt impatoꝛis poſt
illũ.⁊ ſic deinceps.non
autẽ intelligas quo ad
totũ volumẽ.nã inu eni⸗
es legem iuſtiniani etiã
circa pᷣncipium volumi
nis: ⁊2 tñ iuenies poſtea
ialijs ti.alioꝝ imꝑatoꝝ
Item⁊ eiuſdẽ iuſtiniani

ſeges inuenies pꝛimo fa

ctã poſtea poſitaʒ ⁊ po
ſtea factõ pꝛius poſitaʒ
ävt patet. ſ. de iudi. ꝓpe⸗
randuʒ. ⁊.j.vt infra cer.
tem.l. fi. Itez no. bic de
oꝛdine. vt no.in aut᷑.de
heredi.⁊ falci.S. inoꝛdi⸗
f & His ponẽdis.ſ.ſine

die ⁊ cõ ſule ⁊ valent vt
ſubijcit. ſed ↄtra.j.de di

Aer. re. ſi qua Solu. hic
de bis que iuris coꝛpo⸗
re claudunt᷑:ibi nõ acc.
g ¶ Pꝛeſcripte. hic eſt
ij. de leg.⁊ cõſti.l.ij. ⁊ in
ſti. deiure na. F. ſed qð
pncipi.in fi.ſol.hᷣ de his
que in iuris coꝛpꝑe ſunt:
ibi nõ. vel bic reſcripſit
in aliqua queſtiõ e rñdẽ
do quid ſi iuris:ſed ibi
in pꝛiuilegijs. Itẽ intel

¶ Zeges.reddit dociles bic.nã docilẽ facit qͥ ſummã rei bꝛeuiter cõpꝛe

diſſuetudinem abierũt: certas et
bꝛeui pmone ↄſcriptas ex hijſdẽ
tribus codicibꝰ ⁊ nouell ↄſtõibꝰ
leges? cõpõereet cõgruis ſubde
retitulis.adijciẽtes quidẽ⁊ detra
hẽtes imo? mutãtes verba eaꝝ

vbi hoc rei cõmoditas exegenit:
colligentes vero in vnã ſanctio⸗

neʒ que varijs cõſtõnibus diſpſa

ſunt:a ſenſu eaꝝ clarioꝛẽ eſticien

tes:ita m̃ vt oꝛdotẽpoꝛũ earũdẽ
cõſtitutionũ:nõ ſolũ exꝰ adiectis
diebus ⁊ ↄſulibus:ſj ẽt exipſa cõ
poſitõne eaꝝ clareſcat pꝛimis qui
dez pꝛimo loco:poſtenioꝛibꝰ vo
in ſcdᷣo loco ponendis. Et ſi que
eaꝝ ſine die ⁊ cõſule in veteribus
codicibꝰ: vl in his in ꝗbus nouel
le cõſtitutões recepte ſunt inuẽi⸗

ant᷑:ita his ponẽdis nullaqʒ du⸗

bietate ſuꝑ gñali roboꝛe earũʒ ex
hoc oꝛienda.ſicut ⁊ illas vim ge⸗
neraliscõſtõnis obtinere palã eſt
que ad cenas pſonas reſcnipteꝰ
vel ꝑ pꝛagmaticã ſanctioneʒ ab
initio date:nouo codici/ ꝓpter vti

ſitatem ſanctõnis introducte fue

nit ¶¶ Hec igit᷑ ad ueſtrã noti
ciam fene ꝓperauimꝰ: vt ſciatis

rerũ vtilitate cura ſollicitat.ſtudẽ
tes certas ⁊ indubitatas ⁊ in v⸗
num codicẽ collectas eſie decete⸗

ro cõſtitutões: vt ex eo tantũmo⸗
do noſtro felici noie nuncupãdo
codice:recitatio cõſtitutionum in
oibus ad citioꝛes litiũdeciſiões

..

De iuſtiniano codice confimnan
do conſtitutio.

lige boc qð hic dicit niſi dicak in.l. eĩpꝛeſſim cõtrariũ.vt pʒ.ff de cen.lii.

2?. . de decur. neq; doꝛoth ei. . ſ. de bis qui ad ec. cõfu.l.fiin pn.
bo Vꝛagmatica.que fit cõſilio ꝓcerũ in publica cauſa.
Furocſn i.incerte. ⁊ alias indulte. ac. M
Suenne umm tꝑis.nec eni eſt factꝰſed fieri mãdat᷑ ꝑ bãcↄſtõem.ac,
ecigitur. noticiã, ad ſenatoꝛes loquiu.

i4
*
ma Etpꝛo ideſt.
e

ndubitatas. ad citio:es pzimg intentio inſtiniani poteſt bicnotari

ſed beniuolentia.

x?egibus.i.pꝛopter leges.

° Diniſiones. i deciſtones.
p Rubꝛica. Deiiuſtimano codice cõfirma

ndo. Impato: incli

tus.i.bene auguratꝰ.cetera expone vt in ꝓbe ff. in pᷣn. Superioꝛ

coſtitutio fuit facta nõdũ facto codice bec auteʒ cũ erat cõpletuſ
vyt.j. e S· hijſd em pꝛudentibus. 4

Mperatoꝛ Juſtinianuspius
felix inclitus victoꝛ ac tiumpha-
toꝛ ſemꝑ auguſtus mẽne pᷣfecto
pꝛetoꝛio alme vꝛbis rome ſaluteʒ
NX pꝛecepto huiꝰ al-

me vꝛbigcõſtatini at
qʒ patricij. . DSum
ma reipublice tuitiode ſtirpe du

arum rermũ:armoꝛũ atqʒ leguʒ ve
niensvimq; ſuã exinde muniens
Gelixromanoꝝ genꝰ oibus ante
poni nationibꝰ:oibuſq; dñarita,
pꝛeteritis effecit tempoꝛibus:qʒ
deo ꝓpitio in eternũ efficiet: iſto
mʒ eteni alter altenꝰ auxilio ſem
pereguit:⁊ tam resmilitaris legi
buslintuto collocata eſt:qᷓ; ipſe
leges armoꝝ pꝛeſidio ſemate ſũt
Merito igit᷑ ad pꝛimã cõmu

niũ rerum ſuſtentationẽ ⁊ ſemitã

noſtrã mẽtẽ noſtroſq; laboꝛes re
ferẽtes:militaria quideʒ agmiab

multiplicibus ⁊ oẽm ꝓuidẽtiam

continẽtibus modis coꝛꝛeximꝰ =
tam veteribꝰ ad melioꝛẽ ſtatũbꝛe
ni tẽpoꝛe redactis:q; nouis non
ſolũ exquiſitis: ſed etiam recta di

ſpoſitione noſtri noĩsſine nouis

expẽſis publice cõſtitutis:pꝛimo
ſemãdo poſita deinde nouaspo
nendo:firmiſſima ſubiectis effici

mus. 4 Sech ciͦ ſit neceſſarium

multitudinẽ cõſtitutionũ:tam in.

tnibus veteribꝰ codicibꝰ relataꝝ

q́; poſt earũ confectionẽ poſterio

nbustꝑibus adiectaꝝ ad bꝛeuita

tem reducẽdo:caliginẽ earũ rectis

iudicũ diffinitõibus inſſiantẽ pe⸗
nitusextipare: ad hoc cõe pꝛeſtã
dinn beneficiũ deo pꝛeſule pꝛono

q Pꝛeroꝛio. ?
ſubmittit ſtoͤnẽ⸗
hanc ex pꝛecepto
hub alme vꝛbis
cõſtãtini atqʒ pa
tricij

— 1
. X pꝛece
pto.ſub
. di cõ

ditoꝛis. ⁊ ſic pa⸗
tet ꝙ loqᷣt᷑ de no
ua roma cũ eam
fecerit conſtanti⸗
nus: nõ deveterẽ
cum eam fecerit
comulꝰ?. ⁊ dic cõ⸗/
ſtantinus pꝛece⸗
pit vt hec duo. ſ.
arma ⁊ leges eſ⸗
ſent ad tuitioneʒ
reipubli.⁊ hoc ſi
habes conſtanti
ni:ſʒ alias eſt cõ
ſtantino ⁊ patri⸗
cio.⁊ tũc dic ex p
cepto.ſ.diuino ſũ
ma tuitio veniẽs
cõſtantino ⁊c̃.⁊
ſic ſunt datiui ca
ſus ⁊ ſemp er inci
pit cõſtructio ſũ
ma ⁊c̃.⁊ facit ins
ſti. in ꝓhe. in pᷣn.
2 ſemp die ꝙ an
tipopbhoꝛiſa t, vt
8 ½ Summa. ali⸗
as ſumma tuitio
⁊ alias ſũme rei⸗
pu.tuitio. Et no.

ꝙ px.bie. ſummg
Kncipirlege io
aglibi ſic. er pꝛece⸗
pto bui alme vꝛ
bis cõ ſtantini at
qʒ patricij.
8 retond.r
ſubinittit coͤſtitu
tionẽ banc ex pꝛe
cepto buiꝰ alme
vꝛbis cõſtantini
atqʒ patricij.
t Felix. ecaſen
ui caſus ⁊ regit᷑ s
verbo effenr.
v Ktenĩ. benedi

cò qa arma ? le-

ges ſimul fecerut

ſupꝛadicta:nõ aũt aliqð boꝛũ per ſe facere potuiſſet:cuʒ vnũ ſine

altero eſſenõ poſſit.⁊ boc pꝛobat.

x Auxilio. na ⁊ leges egent anmis.vt ff. de reiven. l. qui reſtituere

Item ad puniendos rebelles.vt.ſ.de epiſ.⁊ cle.ſi quis in boc.⁊

—

arma legibus. vt. ff. de re mi. l.iij. . miles.vſqʒ in fi.l.ac.

3 ¶¶ Pꝛeſidio.i auxilio.igit cũ pꝛedicta duo.ſ.arma ⁊ leges feceſt

romanũ ppłm oibus alijs nationibus dñani ⁊ ſint duo bꝛachia
wũdi:mento ergo imꝑato: feat ſ babuit curõ circe ea, qjre buüit

Ddico⁊ pᷣmo circa
arma taq; digni

mãa. 7 vt tolls

priũ.·j.l. ꝓx.ĩ pn.
vbi dicit ꝙ pmo

ad leges.
bIAmia Thit

tes in agminibꝰ.

C Exqſit.ſ. expẽ

ſis publicis ĩmo
nõ ſolũ cogitaui
mꝰ facer̃:imo ad
effectũ pduximꝰ

noꝛ eſt virt. ⁊c.
e Firmiſſima. ſ.
agmina.

mꝰ.i.ad hᷣ dedi/
mꝰ noſmetipſos

g9 ½ Doctria q ad

cognitionẽ qꝛ be
ne ſciebãt leges
be Experiẽtia reꝝ
dQ ad opationem
i Pollentibꝰ. i.
plendentibus.
ke Cõ ferẽtibꝰ. qñ
q; eni cöͤferũt. vt
pʒ. j. de cad. tol.
in pn.⁊ de reivx.
ac.l.i.in pᷣn. ⁊ de
bilſ dicvt diximꝰ

. „ .

tutione.ac.
1QAue. ↄſtõnes
me ſOimilibꝰ, ſcʒ
tollendis.
n ½ Eas. ? ſimili/
tudines.
o Er qua.ſ.di
P /Juſun alijs
tollẽdis. †pete.q̃
oliĩ erãt ſcripta.vł
ius fpete:ſʒ acci
ietiundarn.
nõ ſubaudias
ſi tollant᷑ nes erit
ibi pũctũ bijſdẽ
p Pertinẽtibus

—

ſi tollatur.

qł Mijſdẽ. pꝛudẽ
tiſſimis danui ca
ſus.

rqſAMDãdatis.i. e

8 Pꝛo re publi.
annuit.i. ſuũ pᷣbu
it aſſenſum exhi⸗
buitvolũtatẽ pꝛe
ſtitit fauoꝛẽ ⁊ B
p id qð fecerunt
aupparet. qᷣa ea q̃ᷓ
liciter opleuerũt

n2c.

ectis nro nomĩe

Pꝛimus

ſedula ⁊ peruigili induſtria mo⸗
derataq; digeſtiõe cũdei auxilio
ad ꝓſperũtulerũt terminũ:⁊ eu-
dem nouũ iuſtiniaui codicẽ nobᷣ

rns gloꝛioſiſſimis taʒ doctrina le⸗

gũ qᷓ experientiaꝰ rerũ: ſtudioq;
pꝓrepub. indefeſſoꝛ laudabili ꝓ
poſito pollentibus ſub centis fini

bus magnũ laboꝛẽ cõmiſimꝰ.per
quẽ fam triũ veterũ gregoꝛiani ⁊

hermogeniani atqʒ theodoſiani
codicũ cõſtõnes:q; als plĩes pꝰ

eoſdẽ codicesa theodoſio diuie
memoꝛie ceteriſq; poſt euʒ retro

pꝛicipibꝰ anoſtra ẽt demẽtia po⸗
ſitas:in vnuʒ codicẽ felici noſtro
noĩe nũcupandũ:colligi pcipimꝰ
tollẽdis ꝗdem̃ tam pfatiõibꝰnul
lũ ſuffragiũ ſanctioni cõferẽtibꝰ
q;ↄtrarjs cõſtõibꝰ que poſterio
re ꝓmulgatione vacuate ſunt: ſi⸗
milibꝰ ct pꝛeter eas q eadeʒ pe
ne ſanctiẽdo diuiſionẽ iuris aliq;
facere noſcunt᷑:exq diuidẽdo ve
tera:nouũ aliqdð naſci videt᷑. mul⸗
tis inſupꝑꝰalijs ad rectaʒ hmõi co⸗
dicis compoſitionẽ ꝑtinentibus
Mijſdẽ pꝛudẽtiſſimis viris a
noſtro numie mãdatis ⁊ nro ſtu⸗
dio ꝓ repub. inſtituto:ſuũ pꝛeſi⸗
diũ deus oĩpotẽs annuit.adiſtuʒ

laboꝛẽ ⁊ tanti opiscõſũmatione,ʒ

electi: vir excellẽtiſſimus exqſtoꝛ
ſacri nri palacij cõſulansac priciꝰ

Johãnes:vir ſublimiſſimꝰ exp

fectꝰ pᷣtoꝛio ↄſularis atq; patrici
us Leonciꝰ:virq; eminẽtiſſimus
magiſter militũ cõſularis atqʒ pa
tricius Phocas:⁊ vir excellẽtiſſi
mꝰ expᷣfectꝰ pᷣtoꝛio oꝛiẽtis ⁊ pri⸗
cius:⁊ nũc pᷣfectus pᷣtoꝛio ꝑilliri
cũ Baſilides:Et vir gloꝛioſiſſi⸗
mus queſtoꝛ ſacũi noſtri palacij
⁊excõſul Zhõas: Immo ⁊ vir
magnificus magiſteria dignitate

inter agẽtes decoꝛatꝰ tribunianꝰ

virqʒilluſtriſ comes largitõnũ in

ter agentes decoꝛatus ⁊ magiſter
ſcrinijlibelloꝝ ⁊ ſacrarũ cognitio
nũ cõſtantinus. Et virilluſtris ⁊

magiſter iuris doctoꝛihac alma

vebe theophilus:viri etiaʒ diſer⸗

tiſſimi togati apliſſimi foꝛi tue ſub
linitatis Dioſcoꝛꝰ atqʒ Dꝛeſen⸗
tinus:oĩa que eismãdauimꝰ oiʒ

obtulerũt ita cõpoſitum: vt ⁊ re⸗
bus ꝓfuturuseſſet cõibus ⁊ nr̃o
cõueniſſet imperio. Hũcligit᷑ in
eternũ valiturũ iudiciotui culmi
nis intimare ꝓſperximꝰ vt ſciant
oẽstaʒ litigatoꝛes qᷓʒ diſertiſſimi
aduocati:nullatenꝰ eislicere de
cetero cõſtõnesex veteribus tri⸗
bus codicibꝰquoꝝ iam mẽtio fcã
eſt: vl ex his quenouelle cõſtões
ad pᷣſens tẽpus vocabant᷑:in co⸗
gnitiõalibꝰ recitarecertaminibꝰꝰ

ſʒ ſolis eiſdẽ noſtro codici inſer-
tis cõſtitutõibus neceſſe eſt vti.
falſu crimini ſubdẽtis his qui cõ⸗
tra facere auſi fuerit: cuʒ ſufficiat
earundẽ cõſtitutionũ noſtri codi
cis recitatio:adiectis veterũ iuris

etiã interpᷣtatoꝝꝰlaboꝛibꝰ ad oẽs

dirimẽdas lites:nullaqʒ dubita⸗

tione emergẽda.vl eoq ſine die

⁊ cõſule quidẽ cõpoſite ſunt: v!

q ad certas ꝑſonas reſcripte ſũt
niſi aliquo pꝛiuilegio facte ſint:cũ
oẽs generaliũ cõſtitutionũ vi ob
tinere ꝓcul dubio eſt. ſed ⁊ ſi que

carũc em cõſtitutõnũ detractis vl
Relelucs Pnumutac certis per
is: q ? ipſum pꝛefatis excellen legaeec. en
niſimis vins ſpaliter pmmiſim cõ Reorgae dt ev :7

poſite ſunt:nullis ↄcedimus exli

bꝛis veterũ iuris interpꝛetatoꝛuʒ

aliter eas habẽtes reciare:ſed ſo
lam veterũ iuris interpꝛetatoꝛuʒ
ſniam cõmendare:vt tunc tene
at c minime aduerſant᷑ eiuſdem

noſtn codicis cõſtõibus. ¶ Si val ante acc.

que veropꝛagmatice ſanctiões

que minimein eodem codiceno⸗

ſtro recepte ſunt:ciuitatibus foꝛ⸗
te vel coꝛpoꝛibꝰ vel ſcolis vel ſcri
nijs vel officijs vl alicui ꝑſone ĩ
partite ſunt easſi quidẽ aliqdð pꝛi
uilegiuʒſpãli beneficio indulget

oimodo ratas manere. Si vero

ꝓcertis capitulis facte ſunt:tunc

tenere: cũnulli nficodicis aduer-
ſant᷑ ↄſtõni pcipimus.Sedaſiqᷓ

—

De iuſtiniano codice cõſinnan.

t Ad iſtũ ⁊c.electi. vᷣbũ
bmoi noiĩatiui caſus eſt
longe. i. ad ꝓſperũ tule/
runt terminũ c.

u Induſtriai. valde

exorauimꝰ eos vt ð hac
ↄpoſitõe deliberarẽt vk
dic ꝙ ötermĩat ſeq̃ntia
a ¶ Digeſtione.i. d elibe⸗
ratione.
b MHuũc igit᷑ culmis.loq̃
tur mẽne p̃fecto pᷣtoꝛio
c Ad pᷣſens. i. vſq; ad
pꝛeſenn.
d ¶Lertaminibus. i. in
iudic,s.
e Heceſſe.niſi impato
res poſt nos aliqͥ coꝛꝛe⸗
xerint ſicut⁊ nos facimꝰ
delegibꝰ alioꝝ.naʒ no
ue dero gãt ãtiqs.vtj.ð
ve. iur. enu.l.tãta.in pᷣn.
T. ff. de le. ⁊ ſena. cõſul.
l.nõ eſt nouũ.⁊ no.h̊ nõ
eſſe ð bendũ arg.ex legi
bus abꝛogatis.ſic.⁊.j.
de la. liber. toll.l.i. cireña
pꝛincipiũ.

fFalſi crimini.i. actõni

crimini enĩ nõ ẽ lex vel
impꝑatoꝛ:ſed ipſi ſe ſubij
ciũt.⁊ facit.ff.ad.l.coꝛ.
g Subdẽdis. ꝑ bãcl.
egrundẽ.ſ.penaꝝ impo
ſitarũ in noſtro codice.
b ¶Zaboꝛibus.i. dige/
ſtoꝛũ.qᷓ ad buc nõ erqt
cõpleta. H
i ¶¶ Pꝛocul dubio. ſup H
⁊ ſuꝑioꝛi dicto potes di
cere g ria que dicimꝰ. S.
ti.i.in fl. aacc.
kꝗſ Commẽdare.i nõ al
legare. acc.

ↄcoꝛdãt tũc enĩ allegat᷑
nõ tanq; antiqua ſed tẽã
quã noua niſi velit ſub
di crimini falſt. acc.
m ꝗGanctiones.ſ. facte
cũ cõ ſilio ꝓcerum.
n ¶¶Scrinijs.i.bis qᷓ p/
erant ſcrinijs. cc.
o ¶ Ampartite ſunt. ano
bis vel ab alijs pꝰ nos

p ¶ Pꝛiuilegiũ faciendi
qd vel non.
q /¶MHanereratas. ſiue
aduerſet ſiue nõ conſti⸗
tutioni. QC. ⁊ ſic eſt cõtra
ſ. de pꝛeci.imper.offe. re
ſcnipta.⁊ de ſacroſan.ec
cle pᷣuilegia.ij.rñ. ⁊ ſi
ius vel vtilitatẽ publicãa
l. fi. ſo. bic nullius impe
tratõne fuit cõceſſuʒ. ibi
ſic.vł bic nõ ledebat ali
r ¶¶Facte. ius cõ e conſti⸗
tentes. .
g iij

ſingulis. Atẽ ſi vis inuenire indictõnẽ cuiuſlibet inſtri publici qñ
factũ fuerit vel que indictio ſit vel curnit quolibet ãno: accipe an⸗
nos dñi illiꝰ inſtr̃i vel eiꝰ ãni de quo queris ⁊ diuide P.Fv, aunn
adde tres ãnos.qꝛ tot erãt tpenatiuitatis xpᷣi.⁊ reijce qͥndenariũ
nũerũ d onec bẽs eũ cõ pletũ ⁊ qð remanʒ tota erit indictio.vei ſt

S 4 Beſta.j.agitat. 7
1 4S eincipia. numeron.i pncipes. de q;bus tractaf.j. denumeranijs. li.
Eij per totum ti.axzʒ. u ꝗ Expenſis.i.publicarũ pſonarũ. puta iudicũ
aduocatoꝝ executoꝛum ⁊ militũ.ę Poſita ſunt.i. ſtatuta etiã in eodẽ
caſu in quo ſunt niſi foꝛte erpᷣncipis ꝑmiſſu de iure reſcripſerint.

j. de ve. iu. enu.l.ij. F. le⸗
ges. que ẽ Z. ſol. bũ in

magniſica auctoꝛitas tua ꝓinna⸗

to ſibi circa rẽpublicaʒ noſtraſq;

eſt:oẽq; iusantiquũ ſupuacua ꝓ
lixitate libeꝝ atqʒ enucleatũ:niis

y cenſemus n vr i⸗ mibil tüc eriep i⸗
erener a, re geſta aduerſabat in tui culmi tũ: qd gemie cõſtões noſtre q an ſeentationes:
tes valeant. nis iudicio vel in alijs iudicijs ci poſite ſunt: oñdunt. Poſtea vo poſſet totus legi
Tekione. . uilibus vl militaribꝰ: vel apð pa anz uetusius conſideradũ recepi vna die⸗ ce
b Subnotanone i cxpiainũeroꝝ ꝓpublicis expẽſis mustãlegũ deciſiões fecimꝰ: qʒ nedatõe inſtini
rantibue icnz E, vel gbuſcunqʒ titulis ad publicũ alias ad cõmodũ ppoſiti oꝛdis ꝑ anicodiis inpe
Cc i. cuʒz fe⸗ E . .0% mgteg 5 toꝛ iuſtinianꝰbec
ſtum erit celebꝛe legetur ptinẽtibus poſita ſunt: ea t Put metcep lurimas oſtones mul⸗ Verba erpone vr
õ Cois rei pmoclitagen git: ima eſl gauim abusmarim antiquan in pbeſf in pne.
d Septime indictois E 14 Ig icif arti⸗ 6 .
6 vScer dnoderka t ſe cẽſemus?. ¶ Illuſtris igit et rerũ articulꝰemẽdatus⁊ coanat

DOꝛdi pa
tres con⸗
(ccripti ſcʒ

ſenatoꝛes etate

Ditiõis diſſimiliter ibi⁊ N 3 . 5 „Rir RPSNi g ſtiar Ai m9 vel ſimilitudine.
tüuscapitmm oliz pr, diſpoſitões explẽdaſ ngicrgeld igil delti⸗ rneheln Aelin ine
anni erat 9ſtituti. ⁊ inß Um pploꝝ noticia eunde codice, 4 cnoue eno reta de⸗ vt in ſaluſtio pa⸗
mo anaaen⸗ impeeo eclictis ex moꝛe ꝓpoſitis ꝑuẽire ciſiones q; cõſtitutõnes:que poſt nes ooͤſcripti. iõ
Kaode bar ud n, faciatio cttem codicis inſingu nfi codias cõfectõeslateſinnt: er gegegtiudiade.
nio argentuz. In tenio las puinciasnr̃o ſubiectas impe tracoꝛpꝰ eiuſdẽ codics deuaga⸗ mate capitis eo/
Et pᷣmi nni di⸗ 18 Pum „ . 2 b „ 1 — I2 .
tcchant ma imndictio ſe iO Cũ nĩa diuina ſubnotatõe mit bant᷑:⁊ noſtrã ꝓuidẽtiã noſtrũq; oͦ , uree.
cdiſcda, 1ſie deſingu tẽdo: vt eo mõad omniũnoticia, cõſiliũ exigere videbant᷑:quipp. mnil videt eẽacnis
ſe 7 ſic de ling . wac dinmnnnn = Kiig nil videt eẽ actuʒ
ſis ſc eratſepams mm eiuſdẽ noſtni codicis cõſtõnes va cũ eanqued eremerſispoſtea ſa zꝛc. vtjſ ad ſlla .
dias bie eia go ouÿe leant puenire: T extãtibꝰ feſtiuis ctis aliquã melioe ↄſilio pmuta⸗ G enetgie.
ſeptime indictis ꝛ ſieẽ diebus paſcalibus.i.ex die ſexto tionẽ vel emẽdatõnẽ deſiderabůt imoß ad agmĩa
ietpe bica ibi Sedÿ decimolꝛalẽdis maij pꝛeſentis ſe neceſſanũ nob viſim eſt ptnbu⸗ man vic r ete
mdtener eede Kalende ptime inditiois cõſulatudecij vi nianũ ninũ excelſu magr; exqſto npemſecerpo⸗
aſſignant bic. ibi. ia ni clariſſimi:recitatões cõſtitutio rẽ ⁊ cõſulẽ legitimi opisnri mini neytibi
nẽ ẽ igetßs. dic ergo n ex eodẽ ſolonro codice fiant. ſtrũ:necnõ vin magnificiqueſto d Qü verus ius
en der . rembenthelinzlegũ doctoꝛẽ: do werer voſi in
quo fuu factus codex ?Vöqᷣę renmbemnhelmß 00 mniibus codiabuſ
prublicatꝰ ibi vero aſſſi Seſemendatione iuſtiniani codi- rotheũ. mẽnã inſuꝑ ⁊ cõſtantinũ imo in volumin
gnaft indictio in qua fue 5 2. HS 3
nt aigeſta coeerta ri ciset ſecuncda eius edinione 2 iohannẽ: viros eloquẽtiſſimos ts veſackuln⸗
ſtitutòes hcter pubig äs togatos foꝛiampliſſime ſedis eaſ e Neguz i dige
t vt biapee viat. HII Mpatoꝛ ceſar flaui iuſtinia dem oſtitutiones nfas decerpe- ſtoraz. nes⸗
del dick S.oi igit. naz NMusalamanic? goticus frãc ger re: in ſingula diſqetascapla ad eaiſo atler in
einrc Br manꝰ aticusvuãdalicusaffricꝰ pi peꝛfectaꝛũ cõſtitutionũ ſoliditatẽ peratoſ qua coͤ⸗
copoſtnoes ſa Ug felix inclitus victoꝛ actnpha cõpetẽtibus ſupponere titulis et. boni ga dine⸗
ctas. ⁊ in ſeptima indi· toꝛ ſemper auguſiꝰ ſenatui vꝛbis pꝛioꝛibus ↄſtiutõnibꝰeas Dimnnoné B
cias. v in ſep ublieg . Sunmi⸗ . Pa 301Uto gggre diſfentionẽ. Sic
erse kilt codc kgo H conſtantinopolitane. gare. Supꝛadictis itaqʒ magni- 2=bpomt᷑ſ decon
dz dici decima indictio /c Oꝛdnobiseſt prfecõ ſicis et pꝛudẽtiſſimis viris pmiſi cr vereno m w⸗
Aad bee mderur g ond ſcripti:ſemp noſtriaĩi ci mus hecoia facere:⁊ ſiqua emẽ ſututio dicit que
anni tueunt inevoſie Arasrebꝰcõlb? auidiſſime datione opus foꝛet: Hanc facerẽt liberlexa pncipe
poſt cõpoſitõnẽ codici en 2 en . 4 . facta.acc.
uaf inception f ve die ſpẽdere: vt nipi ano ceptũinp notitubante aio: ſed noſtra auato
e Aromameroneſte fectũ reliquat᷑igit in pꝛmoꝛdio nitatefreti:cõſtitutiões vero ſup- S li ib⸗
terut ꝑ duos anos ante noſtri imperij:ſacratiſſimas cõſtõ fluas:vel ex poſterioꝛibꝰ ſanctio⸗ Wenerte
S gablene. vel ſo⸗⸗ nes queidiuerſa volumĩa fuerit nibus nñsiã vacuatas: vel ſique cuedã que in co
dice iuſtinianiin au⸗ n diſperſe: ꝛ qʒ plunima diſſimilitu⸗ ſimiles: vel ↄtrarie inuenirent᷑: cir 14E tfu.
erãt extrauagates coſt Dine necno diuer ſitate vacllabãt cũducere ⁊ a/ Ppꝛij codicis aggre k Loͤſtitutöes.
Pubeg Jran iges in vnũ coꝛp⸗ colligere: oiq; uitio gatõne ſeꝑare:⁊ tã impfectasre quejĩ codice eroõt
bellion es cũ dict indi burgare ꝓpoſuim .27 hoc iam P plere: q; nocte obſcuritatis obdu elhun gee
cene Enacles nne uiros excelſos facundiſſmoſq; p cxas noua elumiatiõisluce retege nonb⸗ den,
mng iablo die de lectũeſt: anobis poſtea ↄfima re mut undiq; nõ ſolũ inſtiutionũ iein⸗

De ſum tr ⁊ fl. catbo⸗

Piꝛimus

u In noie dñi. De ſũma trinitate. De iuſticia tractaturꝰ de eius parte
2⁊ pꝛectpua quedã tractat.i.religione.Religiomis autem eſt pꝛinapium
fides: bancpꝛenirrt.
x EFides. fides eſt credulitas ſperandanim rerum nõ tamen cuiuſlibet
rei:ied circa ninitatem:⁊ orgumẽtum nõ apparennru.
f f2?2?2 ((Eotbolica. l. vniuer⸗

dicẽ cõpoſuerat. Dic ergo decerpere.i. ex alijs vt ſpales T melio
res baltores llige, HM lObductas.i.ſublatas.qꝛ nimis
dDifficiles erãt ad ĩteligẽduũ. vñ nibil valebãt: ſe ipal auferebat
mꝗée! Mulla. ſcilicet cõſtitunenrr.
H n Repetiteplectõis iſtud pꝛenibil oꝑał ſicut dicik de dote pꝛe.

ar Ruktnfanir ⁊ digeſtoꝛũ via dilucida ⁊ aperta impoſterũ cocedim : vel er dec 5„ynge dicit. in omnẽter⸗

poſtea digeſtum
deinde inſt tutio
nes: ad vliimum
bunc codicem re⸗
legit ⁊ emẽdauit
g pz ey eo, qs

digeſta coꝛꝛecta

pateat: ſed etiã cõſtitutõnũ noſtri

codicis plenũ iubar omibus dare
at:nulla penitꝰ nec ſiłi nec diuer
ſanec inuſtata relicta cõſtõne: cũ
nemini venit in dubiũ:q repetita

pꝛelectõis veteres noiabãt:ſubſe

ta plectõne.⁊ eũnoſtrinumis au

ſiombꝰ noſtnis vel ex alus ↄſtõibꝰ
qantea ſecim vel er pꝛimauſti
niani codics editiõe: aliquid reci

tare. qðᷣ in pñtipurgato ⁊ reno⸗
uato codice nro ſcriptũ inueniat

ruʒ dubietate ↄſcribi iuſſimus: vt

onis liber pꝛmꝰ incipit. De ſum.

ram cc.
3 ¶ontendere. vel tra⸗
ctare.i. diſputare.

Unctos. pꝛi⸗
ma pars pᷣci⸗

.de veteri iure 2„ Mhm , Licn — — . pit ſeruari fi⸗
nula ſaeun plectio ꝓbatit hoc ſatis Flüaaz hoc riinodl in oilbꝰ reb⸗ nuci auan qud lan
diula. .. nomẽ ſatiſq; eſſe foꝛmoſiqz. & In anti cis ⁊ obtineat ⁊ recitet. anus len ctipanes tradid erũt. ſe
ʒz libꝛis. 7. F. on αLPene ee n n, Jin n n, ICcudo afficit pꝛemio ſer⸗
de 1F. le quis eteni libꝛis:nõ ſolũ pꝛimase Ptuna ad ſimilitudinẽ noſtran iſti nuntes,eſtſs. afficit pe⸗
giſiatass fact, ditocs: Et ſcdas: quas eperiten tutõnu a digeſto: ſine vlla ſigno natuhliano laustes
mentionẽ dec

b ¶ Quol.ar. ꝙ ſi bono

plertione digeſto H’ed AEe. r, . E . en mnienſis cõueniat muti⸗
num æ inſtuutio cutaseſſe inuenimꝰ: qdᷣ ex inei gucsanobi GSboſibort in uen beberiudlcaniyn
num. vlpiani viri pꝛudẽtiſſimi ad ſabi⸗ Ilcnpptura ⁊ in ipſa ſantione puruʒ ſtatuta mutine quibꝰ nõ
nijriri j s oicidi ſxer Dac ſubeſt: cum dicat. quos
Qusnuus ad nũ ſoniptis: pmnptũ erat obꝰ que atʒ; dalucidũ clareat. Hex hac cd noſredemenne. quos
dinales conſtiuu rentib reperire. ꝗ Hijs igit oĩ inaplioꝛẽ numeꝝ ſima hꝰ codi⸗ c Elenentie demẽtia e,
nones nonpꝛofe pug exnr̃a cõfectis ſniacõmemo cis redacta eſt. . Vtigit ſciſſini bpe mogeſtie⸗ mpane,
o Muantus is It iuſtinian coder: apdcis glo z floꝛẽtiſſimipfes: nñ laboꝛel vO bus:ſedæ ptopiie a ſu⸗
dicit qꝛnõ diua ,⸗ Noliſſimis ⁊ facundiſſimis vinis bis mãifeſti fiqt ⁊ oẽ tpᷣs obtine peobcrerek erga in
lula quedã piofe purgat a cãdid factꝰ eſt: obus ant: Panc ptẽlege ad frequẽtiſſi- piugs.
Schopae exrnfa mhoneecncts and- mũ oꝛdinẽ vrm duxmdeſtinãda d Eielun⸗. 2t bie⸗
p Quanti nfi. Ditis ? repletis necnõ tranſtſoemaa ddinmn’ imo eos qui boc
kedracſt ſdeve. eeeanm ln⸗ ,„„ faecfnoluerint penis le
gattzeſe nnſisocherinegoc ſenbanon e Hahdtn duts eer atitei e e.
vvbi die tenio ka M lcOoeue :non Anſtimiam ſmneraroi e⸗ dicunk . de bere. 2 apo⸗
ſi iaari cl erpioꝛe copoſitoe:ſed er repeti· mi⸗ Juſtimnani imperato ppe, ſta roeiuds.
lud irellige poſt . tui auguſ.codicis repetite pꝛelecti e Religiõe i. file.

f Quã.i.qualem.? dic

digeſta cnea ta Plectonc cunoltinne dn onislih ual gualem. die
Ennonone ; Saennge gaenit, in oib ſuncliiſ⸗ trietf. catho. ?ct etnemo deea erbiianammted enn⸗
no tamen adbue ſolũ quatũ ad diuales ↄſtiõnesb publicecontendere'audeat. (ccremoniäc; nobis af,

diſſolutũ ⁊ emẽ⸗

doatü. ſʒ bic intel

lige poſt totuʒz hᷣ

tinet:frequẽtani er diequartolꝛa⸗

len. ianuarijqrti'nfi feliciſſimi cõ
ſulatꝰ ⁊ paulini vini clariſſimi. nul

Inhennoꝛel Gmmniz a
lent

fen. Iẽ ex eo ꝙ die vo
lumꝰ. ergo eſtlex. vt iſti.

de iurena. §. ſed q pꝛi⸗/

qn aliã cõgre la alia extra coꝛpꝰ eiuſdẽ codicss vbis sſtirinopolitane. 2 HKeligio. circa fide.
garonẽ. bic ſume oſtõe elis eda miſi poſte vebis Coõſtatinopolitane. b Aſq; adbuc.i.in ho
ar. ꝙ iuſtini anuſ ↄltoe eligecla min poſtea vana re⸗ - diemũ diez. ſed viuebat

fFecit libꝛũ autẽti /

coꝛũ quaſi gic iã
venerat in mente
lua eum quãdo/
qᷓ; cõponere ßᷣm

Jo. ſed vr cõtra. Hãc cõſtitutionẽ neceſſario ſit re⸗

num natura aliqd nouũ creauernit:
qð njr̃a ſanctione indigeat redigẽ⸗
düũ. hoc eteni nemi dubiũ eſt ꝙ ſi
liepolten melꝰ inueniat᷑: ⁊ ad

erium in tali volumꝰ*

c Vnctos populos qs KMZRB
lllaeementie noſtre regt i⸗

religione verſari quam diuinu,ʒ

vt apoſtolus.
c ¶ Ab eo. ſ. pero.
de Zngnuar i. docta.
e ¶Quãq. l. fidẽ petruſ
tradidit romanis.
f¶ Damaſum. papã mi

⁊ elicit bic arg. ĩ dr B A, Petmum upoſtolum tradidiſſe re ſanctitatis.
cõtrariũ.nã non digendũ:hoc anobis 2 cõſtituat nig roli zic oſeaz bahec g Apoſtolice, ex boc
nolatur ſic:ſð au ⁊ in aliã cõgregationẽ referat᷑:q ioma ierelieſo vlchaclon ab. bb legikſume a.
tẽticoꝛũ.quare.ſi. 1 ipſo inſinuata declarat:quamq; Hꝙ vſure hodie peti non

liber ille ſit repel

nouellarũ noĩe cõſtõnũ ſignincet

põtificẽ damaſuʒ ſequi declarat

poſſint ſm ius ciuile. nã

dicit imperatoꝛ ꝙ vult

ſubditi ſibi ſequãt᷑ fides

⁊ petrũalexãdri epʒʒ viꝝ apliceꝰ
dſtõ ib nullo mo äs
Ocoꝛdanſʒ oĩ mõ int᷑ ſe diſcrepãt. Itẽ eiꝰlibꝛi pꝛĩci.millũ ẽ nec ſti
lus necoꝛdol Itẽ nouelle iſte cõſtitutiones de quibꝰ bic loquik
vnuruntunniide von mgacſe Jusnd voceirari. dele.
⁊ con. l. humanũ.in fi.vt ibi no. accur. Sed tamen ille liber babe
tur pʒꝛo autentico. ar.ff. de le. ⁊ ſe.l. ſi de interpꝛetatione.
1rAd ſimilitudinẽ. nã ⁊ ibi pꝛecepit nõ fieni ſinꝛnna.
8 0% E digeſton. vt. . de vere. iu. euin l. ij. boc auuilt.
t Amplioꝛem. cõtractuum. Hubꝛica.

. H ſiue religionẽ:quã Pe⸗
truo apoſtolus tradidit romanis.ſed iure diuino pꝛohibute lunt vſure:
ergo p eti nõ poſſunt vſure. Itẽ iura ciuilia nõ dedignant᷑ ſacros cano⸗
nes imitari.vt autẽ.de eccle.ti.col.ix.vñ do.aʒo in ſumma de vſunis cöo⸗
ceſſit ꝙ. I.nõ poſſet peti.verũtñ ad iſtã.l.poſſet rñd eri:ꝙ dicit ſequi qᷓ;
tuʒ ad fidẽ.ad hoc rñdent quidã ita:ꝙ ſacre leges nõ dicũt ꝙ ſint ꝓbi⸗
biue ne capiant᷑ vſure in quatuoꝛ cõciijs.ſʒ quidã decretiſte dicũt ꝙ ſũt
pꝛobibite. ſed diſtingue: aut petũtur vt lucrũ ⁊ nõ pot. aut qꝛ obſit ſibi
dq paſſus eſt danũ:⁊ tũcnõ yt vſure:ſʒ intereſſe petunt᷑.ar ff. ꝓ ſocio.l.
itz

ſociũ qui in ed ⁊ ira obſeruat᷑ in curia romana.

hb¶¶ Sanctitatis.nõ dicitid eo ꝙ fu erit apłs.nã tatũ vnũ penũ legimꝰ

fuiſſe aplłm. ſed vitã egit apłloꝛum.ſeruabat vt fratres maioees.

ctu ⁊ de ſer. fugi. l. nãcipia.in fl.⁊ de epi. ? deil qcũc;́. 1Läſg,
e¶ Git llo vt liceat in aliquo loco couentte.·

f¶ Micene.i.in cõcilio tradite.acc.

LA¶H oc eſt ſcᷣm apoſtolicã. quia aplłiita pꝛedicauem. g DObfuãtia. i. ſtatuta in illo Ocilio nicẽo. Henent l palest
KR cEuangelicã. qꝛ ita cõtinet᷑ in euangelio. I ¶UWM aieſtate.i. potẽtia, Ei ſpiritũ:ſic cõſtrue qui.i.catbolicꝰ nõ violat cath olicã fidẽ
m q Manc. ecce pᷣmuʒ ꝙ negando ſpiruũ
ſeruus vocat᷑ noĩe dñi. ſanctũ. q.d. non

eſt pꝛimũ q ꝛc. . ſciplinã euãgelicãq; doctrinã vt tẽtẽ deũ ⁊ chꝛiſtũ ſiliũ dei vnono olerſat dice
aaluo pena bi pfisꝛ fliſ ſpuſſci vnã deitatẽ ſõ mie coſitet: deũdedeo: lumende volbren Falſmnn
Demẽteſ i ſine mére Pan maieſtate ⁊ ſub pia trinirate lumine: ꝗ ſpm̃ſanctũ ẽ ex ſum dqJ.
