2 ad poſſidẽdi libꝛos ean facilita⸗

tẽidoneas:ut nõmole diuitiaꝝ ex

gũ multitudinis adipiſci volumi⸗
na: ſy viliſſima pecunia facilis eo⸗
opalio pateat:tam dinioꝛib q
mimmo pceio magna

penſapoſſint hoĩes ſaennone le⸗

pꝛudentia repanda. ¶¶ Sigd aũt in tanta legũ ↄpoſiti
one:que ab ĩmenſo libꝛoꝝ numerocollecta eſt ſile foꝛſi⸗
tan raro inueniat᷑.nemo hic vituꝑandũ exiſtimet:ſʒ pꝛi ⁊·
mũquidẽ imbecillitati humane que naturali ineſt hocĩ
ſcribat:qꝛ oium hr̃ememoꝛiã:⁊ penit

De veteri iure enuclean.

Pin nullo peccare

diuĩtatis magis q; moꝛtalitatisẽ:qð ⁊ a maioꝛibusdẽm

eſt: demũ ſciat ꝙ ſilitudo in quibuſdã:⁊ his bꝛeuiſſimis
aſſumpta:nõ inutilis eſt:⁊ nec citra nrĩjm ꝓpoſituʒ hoc
ſubſecutũ.Aut eni ita lex neceſſaria erat vt diuerſis titrkł

ꝓpter reꝝ cognitõem applicari eam opoꝛteat:aut cñ ſue
rat alijs diuerſis pmixta:impoſſibile erat eã ꝑpartes de⸗
trahi:ne totũ ↄfundatur:⁊ in his ptibꝰ in ꝗbus pfectiſſi

me iuſſiones expoſite veterũ fuerãt:qð pticulaniʒ in eas
fuerat ſparſum hoc diuidere ac ſepare penitꝰ erat incini
le:netã ſenſus q; aures legentiũ ex hoc ꝑturbent᷑. Sili
ʒ; mõ ſi ꝗd pꝛincipalibus ↄſtõnibꝰ cautũ eſt:hoc in dige
oꝝ volumine poni nullo ↄceſſimꝰ mõ.q̃ſi ↄſtõnum re⸗
citatiõe ſufficiente:niſi hoc raro ex hiſdẽ cãis quibꝰ ſili
tudo aſſumpta ẽ. sä hoc codi
ilocũ vendicabit:nec inuenit᷑ ſiqs ſlub
tili aio diuerſitatis rõnes excutiat:ſed eſt aliqd nouũ inuẽz
tũ vel occulte poſitũ:qð diſſonantie querelã diſſoluit:
aliã naturã inducit:diſcoꝛdie fines effugẽtẽ. Sed ⁊ ſi qd
foꝛſitan pᷣtermiſſum ẽ:qdð intantis milibꝰ q̃ſi in pfundo
poſitũ latitabat:⁊ cũidoneum fuerat poni obſcuritate in

ce poſitũ nullũ ſib

uolutũ neceſſario derelictũ eſt:qs hoc repᷣhẽdere recto

poſſit aio.pꝛimoꝗdeʒ ppter ingenij moꝛtal eriguitatẽ.

Demũ ꝓpter ipliꝰ rei viciũqð multis inutilibꝰpmixtũ

nulla ſibi ad erudiendũ pᷣbuit copiaʒ. Deiñq; multo vri
lius ẽ pauca idonea effundere:q; mitis inutilbꝰ hoiĩies

—

pᷣgrauari. q¶ Mirabile aũt aliqd ex hislibꝛiſ emerſit:q;

multitudo antiq pñte bꝛeuitate paucioꝛ inuenit᷑. Hoics
eteni qui añ lites agebãt:I̊ multe leges fuerãt poſite: tñ
ex paucis lites ꝑferebant:uel ꝓpter inopiã libꝛoꝛũ quos

ↄpare eis impoſſibile erat:vel ꝑꝑ ipam inſciam ⁊ volũ⸗
tatẽ iudicum:magis q;legitima auctelites dirimebant
Inpñti aũt ↄſum matõe nroꝝ digeſtoꝛũ:ex tãtis leges
collecteſunt volumibus:quoꝝ noĩiaet antiqoꝛes holes
non dicimꝰ neſciebant:ſʒnec vnqᷓ; audiebant:queomĩa
collecta ſunt:ſuba ampliſſima ↄgregata:vt egena quidẽ
antiq multitudo inueniat᷑:opulẽtiſſima aũt bꝛeuitas nr̃a
efficiat᷑. Antique aũt ſapiẽtie libꝛoꝝ copiam marime tri⸗
bunianꝰ vir excellentiſſimꝰ pꝛebuit:in ꝗqbusmulti fuerãt

⁊ ipſis eruditiſſimis hoibus incogniti:qbus oĩbus ple⸗

ctis ꝗcꝗd ex his pulcherrimũ erat hoc ſemotum in opti
mã nr̃am ↄpoſitõem ꝑuenit.¶ Sʒhuiꝰ opis ↄditoꝛcs
non ſolũ ea volumina ꝑlegerũt:ex ꝗbus legespoſite ſũt
Hẽt alia multa ꝗ nihil vel vtile vel nouũ in eis iueniẽtes

qꝙ exceptũ nris digeſ.applicarent optimo aio reſpuerũ

Sʒ qꝛ diuine quidẽ res pfectiſſime ſunt humami vo
iuris ↄditio ſꝑ in infinitũ decurnt:et nihilẽ in ea qſtare

ꝑpetuo poſſit.multas etenĩ foꝛmas edere natura nouas

Zbet.

ðepꝛopat: non deſpamꝰ quedas poſtea cmergi negocia
que adhuclegũ laqueis nõ ſunt innodata. Si ꝗdſigr ta
le cõtigerit auguſtũ imploꝛet᷑ remediũ. Quiaiõ impꝑia⸗

lẽfoꝛtunas rebꝰ humanis deꝰ ppoſuit:vt poſſit oĩa que

nouiter ↄtingunt ⁊ emendare ⁊ ↄponere:⁊modis ⁊ re⸗
gulis ↄpetentibꝰtradere.Ethocnõ pꝛimuʒ anobis di

ctum ẽ:ſed ab antiq deſcendit/ pſapia:cũ ⁊ ipſeiuł ſegũ
⁊ edicti perpetui ſubtiliſſimus conditoꝛ ſuis libꝛis hoc

retulit:vt ſi qd imꝑfectũ inueniat᷑ ab ĩpiali ſanctõe hoc
repleatur. Et non ipſe ſolꝰ ſʒ ⁊ diuusadrianꝰ in ↄpõne
edicti:⁊ ſenatuſcõſulto qeam ſecumʒ eſthoc aꝑtiſſime
diffiniuit:vt ſi qd in edicto poſitus nõinueniatur:hoc ad
eiꝰ regulas eiuſq; piecturas ⁊ imitatões poſſit noua ĩſtiu
ereauẽtas.i Hec igr̃ oia ſcientes patres ↄſcripti ⁊ oĩs
oꝛbis terraxhoĩes:gr̃as quidẽ ampliſſimas agite ſum⸗
mediuinitatiquenr̃is tꝑibus tã ſaluberrimũ opꝰ ſerua⸗
uit. Quo.n.antiꝗtas digna diuino nõ eſt viſa iudicio:
hoc nr̃is tpibus indultũ eſt. Hasitaqʒleges ⁊ adoꝛate
⁊ buate oibus antiqoꝛibꝰ geſcẽtibus. Nemoqʒ vrjm au
deat:vel ↄpare eas pꝛioꝛibꝰ:vel ſi ꝗd diſſonans in vtro⸗
qʒ eſt reqrere.Quia oẽ qdᷣhic poſitum eſt hoc vnicum
⁊ ſolũ obſeruari cẽſemꝰ. Mec in iudicio nec in aliocena⸗
mine: vbi leges neceſſarie ſunt: ex alijs libꝛis niſi ab hiſ⸗
dẽinſtõnibusnr̃iſq; digeſt.?⁊ ↄſtõnibusa nobis cõpoſi⸗

tis vel ꝓmulgatis:aliqd vel recitare vel oñdere conet᷑

niſi temeratoꝛ velit falſitatis crimini ſubiectꝰ: vna cum

iudice ꝗ ei audientiã accõmodauit penis grauiſſimisla⸗

boꝛare. ¶ Ne aũt incognitũ vobis fiat ex ꝗbus veterũ
libꝛis hec ↄſummatio oꝛdinata eſt:iuſſimꝰ ⁊ hoc in pꝛi⸗
moꝛdijs digeſtoꝝ nr̃oꝝ inſcribi: vt manifeſtiſſimuʒ ſit er
quibus legiſlaroꝛibꝰ quibuſq; libꝛis eoꝝ:et quot milibuſ

hoc iuſticie romane templũ edificatũ eſt. Zegiſlato⸗

res aũt vel ↄmentatoꝛes eos elegimꝰ:qui digni tãto oꝑe
fuerant:et quos anterioꝛes pijſſimipꝛincipes admittere
non ſunt indignati:oĩbus vno dignitatis apice imꝑtito:
nec ſibi aliquã pꝛerogatiuam vẽdicante.Cũ.n.ↄſtõnuʒ
vicem et has leges obtinere cẽſuimꝰ:q̃ſi exnobis ꝓmt
gatas.quid ampliꝰ aut minꝰ in ꝗbuſdam eẽ intelligant

Cũ vna dignitas:una ptas oibus eſt indulta.ſ Noc

aũt q; ab initio nobisuiſum ẽ:cũ hoc opꝰ fieni deoannu⸗
ente mãdanimus: tẽpeſtiuum nobis uidet᷑: ctin pñti ſan
cCire ut nemo:neqʒ eoꝝ qui in pñ̃tiiuris R ahſit ne qui
poſtea fuerint audeãt cõmentarioshiſdẽ legibus anne⸗
cere:niſi tm̃ uelint eas in grecã uocez tranſfoꝛmare: ſub
eodẽ oꝛdine:eaq; ↄſequentia ſub qᷓuoce romana poſite
ſunt:hoc qð greci grecũ dieunt.et ſiꝗ foꝛſitan p tiruloꝛũ
ſubtilitatẽ adnotare maluerint: et ea que naptirax nũcu-
pant᷑ cõponere.alias aũt legũ interptationes:immo ma
gis puerſiones eos iactare non ↄcedimus:ne vboſitas
eox aliqð legbus nr̃is afferat ex ↄfuſione dedecus.Nðᷣ
æin antiqs edicti ppetui ↄmentatoꝛibꝰ factũ eſt:quiopꝰ
moderate cõfectum hucatq; illuc in diuerſas ſnias ꝓdu⸗

tẽtia finita ſunt ul amicabili pacto
ſopita:pec reſuſcitari nllo modo q eratur v in fa

centes in infinitũ detraxrerunt: ut e Muncupoͤtut.
,. S.l ꝓxi.in ſi.otra

pene oẽm romanã ſanctonem cer boe dic vt ibi

neres eẽ ↄfuſamꝰ: qð ſi paſſi non Conſuſam.l. “
ſumꝰ quẽadmodũ poſteritatisad c Zibꝛi Ho. to,

mittat᷑ uana diſcoꝛdia.Si ꝗd antẽ tum falſum roõne

tale facere auſi fuerit: ipſiquidem priene fdeten
falſitatis rei cõſtituant᷑: uolumina tomm vas. add
aũt eoroĩmodocoꝛrumpant᷑. Si (vit.l. ii/ 5. ſt da
quidvout ſupꝛa dictũ eſt ambigu tabulal. el die.
er eEE 74 ptra in inſtrumẽ
um fuerit uiſum:hoc adipiale cul nis. vr j de tranſ
men ꝑiudices referat᷑:⁊ ex aucto⸗ ocii ſi exfallis.

nitate auguſta manifeſtet᷑: cui ſoli d uoderanet

“ efſim eſtleges dere rina⸗ dictiõis. S, no.
tari. ¶Eandẽ aũt penam fal
tisↄſtituimꝰ ⁊ aduerſus eos quii
poſterlegesnr̃asꝑ ſignoꝛum ob⸗
ſcuritates auſi fuerant ↄſcribere:
Nia enim.i.noĩa pꝛudentiuʒ ⁊ ti
tulos ⁊ libꝛoꝝnumeroſ ꝑ ↄſequẽ
tiaslſr̃aꝝ uolumusnõ ꝑ ſignama
nifeſtari. Itaut quitalẽ libꝛuʒ ſibi
pauerint:in quo ſigna poſita ſunt
in q̃lẽcũq; locũ libꝛiuel uolumis:
ſciat inutil ſe eẽ codicisdũm. Ne
ᷓ.n:lñiam aꝑimus ex tali codice

iniudiciũ aliquid recitari: quiin qᷓ;

Cũq; ſua pte ſignoꝝhʒ maliciaam.
Ipile aũt libꝛarius ꝗ ea inſcnibere
auſus fuerit:non ſolũ criminali pe
na ſᷣm qð dictũ eſt plectetur:ſʒ ẽt
libꝛi eſtimatõnemin duplum dñſo
reddat:ſi ⁊ ipſe dñsignoꝛans ta.
lelibꝛuʒ ul cõparauerit: uel cõſici
curauent. Qð ⁊ anteanoſᷣ diſpo⸗
ſitum ẽↄſtõne:quã ad legum ꝓ⸗
feſſoꝛesdemiſimus. Leges autezʒ
nr̃asque in hiscodicibꝰ.i. inſtitu⸗
tionũ ſeu elementoꝝ ⁊ digeſtoꝛuʒ
uel pãdectaꝝ poſiimus:ſuũ obn⸗
ner robur ex tertio nro feliciſſimo
ſacimꝰ ↄſulatu.pñti duodecimed
idictõis tenio kalianuarij in om̃e
euuʒ ualituras:⁊ una cũ nris ↄſtõ

nibus pollẽtes: ⁊ ſuum uigoꝛeʒ in

iudicis oñdentes.inoĩbus cãis ſi
ue q poſtea emerſenint:ſiue q iniu

dicijs adhuc pẽdent:nec eas iudi

cialis: uel amicabilis foꝛma cõpe⸗ æ Kubꝛica. De
ſcuit.Que.n.iam ul iudiciali ſen Ad ignoꝛ⸗
tia.qꝛ in pᷣdictis
iuribus quando
ctis:ideo de boc

uolumꝰ. Bñ aiſt ppauim? inter⸗

co.conſir.in fi. cõ
ta tHra. ſol, yt ibi.

ponitur. Accur.

M Pꝛiünus VVeiutis Yſac,igno.
l dd AQauuis. ageres. o miles. i. defend eres. ſic. f. de eden. l. mn lklullus rõnibus. cũ potuiſti ↄſulere peritöꝛes. als ſecus. xt. ff. debo
tbi .⁊ de re iudi.ſepe.ſic eõ.j.de teſti...i. Ael ꝓpe.qꝛ qui ex⸗ no.po. in bonoꝝ.ſed videt᷑ ꝙ iuris ignoꝛantia nõ obſit in danis vitan
fiin igit agit. vt. ff. de except. l.i. na reus in exceptoe ſit actoꝛ. dis. vt. ff. de iur. lac.igno.l.ᷣerroꝛ.h oe aut eſt daͤnum: cũ pꝛis biditas
e ꝗ Armare militeſ.n. nros ⁊c. vt.j.de iur.d eli.l.fi.in pᷣn. Ged àhd ſit debita ſilie. vt. j. de codici..fi./penul.ſz rñ. non Edebita:ſed q̃ſt de⸗
dee ſi rnſticus.rñ. idem ſi nõ potuit ↄſulere ꝑitioꝛel.vt.ff.eregula.y?· bita. vt. ſ. de cur. furiel. fi. F. i. 2 ſic non veredãõnum. Itẽ admitii pot ex
nin cums glio JD l Suot derennciaone⸗
le ſih non poſ per tium nim ↄſulatum: æ hasleges cepenis ex ſnia ueniri:defenſiõi ¶cer tm̃ in illa que ſibi tie
ati Hee,n, eclere: emaruimi dei ? dſinoſin busmis vti. I Dẽ. a. Juliano daſtcedintnbi, d
e rum ſol millaz Jeſu chꝛiſti: auuliũ feliciſimum c NVm ignoꝛãtia iuris excuſa⸗ genduũ. Del dicqꝙ ppe⸗
uimi⸗ diſingu., euiũ noſtre reipub. donauit: ci in Ariſacile nonpoſſis: ſi maio: tmo poſſitadire d iureci
eoac A aneſe hoc ⁊ bella ꝑthica abolita ſunt: et annis hrditatimatristue renũci⸗ Aror non rehudiauit,
enbtoꝛis. gqetippetue tradita: ætertia pars aſti: ſera pce ſubueniri tibi deſide poſt diuiſtonez L
i 668 ennſtho. i⸗ muũqdi nobis accreuit. Poſt enſo ms. I Mpꝛ. Phili. a. Marcel. S-Naen iudice
“ ſoiure aliſp reſi d aſii tra a nti Ae PRfo dccurſus.
m tutionẽ in inte. Pꝗ eniz ⁊ aſiã tota libia nroimꝑio Jemancipata apreintraan TZibi. bidi inſtituto

b Er ſnia. acti adiuncta ẽ: ⁊ tantoopi legũ caput ¶ nübonon poſſeſſionem be⸗ teſto no olenni cũ quo
one in factuʒ que ſᷣ Eianzs celeſtige 18 eceſſaſti: ſ P ſIri& n dam extranoo.
delremalrep hln impoſitũ ẽ:Oiaq; celeſtia donano tere ceſſaſti: ptendere iuns igno⸗ Compabit quin be,⸗
vr .dere credil. ſtrotertio ↄſulatuindulta ſunt. rantiam nullis ronibus potes.

irLt 2 Ns ertl . 5 as torũ ab inteſtato.
actoi. (AAItaqʒ om̃s iudices nr̃i ſua II Mpꝛ. Dioclecianꝰ 7 Marxi⸗ d Due⸗ igf.o fli⸗
n nia p mi iuniſclictoe eaſclem leges ſulcipiãt mi. aa. Juliano. efſfide veft.q falſum
lite faciunt.qꝛ mi NReeSSit. e Mon poſſe.qꝛ minus
les: qa cerat de ⁊ tan in ſins iudicijs q; in hac re⸗ Ipoſt diuiſionẽ factaʒ teſta⸗ ſolenne Etſicnota &
aenug on vea Bia vbe hẽant 7 pponant: 2 p⸗ menti Ncium in lucẽ emer⸗ tauurieh R pſünint
ſtz res indicatar apue vir excelſus huius alme vr⸗/ſent: ex his que p ignoꝛantid Ofe g btineas 5eſt ff ſa
A Sbcpennt bis pᷣfectus.Cure aũt erit tribus cta ſunt: Piucdicim tibůnõ cõpa⸗ mipaci puratem. vbi
tem no. hic ca⸗ ſiaſ πωRt Di I NodAg . poſt ſniam non retracta
Ion vbi gempre excelſis pfectis pᷣtoꝛio tam oꝛien⸗ bitur. Oñdeꝰigr apud rectoꝛeʒ

ZcE— . e ss tur diuiſto. et ſi non ſuit
nia boſt iniaz op talibus q;ʒillinicis neqnon libicis: vinum clanſſimũ amicũ noſtnum: cobis. ſol ibi cuͦ indice.
honik. ſchs.f. de pſuas quctoꝛitates oĩibusꝗ ſueiu teſtm̃ velfide veni deficere: vl in bic ſineiudice facta fuit
re iudi.nẽſenni?ꝰ. c·⸗a⸗ ſiti ſunt: . 2 f. mνα iuiſto. vt ibi in fi. Item
.ſl tenius. f. de liſdictioni ſuppoſiti ſunt:eas ma⸗ ris rone ſtarenõ poſſe vt infinna 3. ſ. de reſta.l. no dubicl
euln lgau⸗ mifeſter. ſcriptura que teſti vice ꝓlataẽ inlol vrv. Itẽ vide
loꝛes.S.idem rñũ. A. S tur nullo mõ repeti eo ca
qnus.ff. ad ma⸗ ſolidam ſucceſſionẽ obtineas . ſu cũ fuit non ſolẽne.na

cedo. tam ꝛſfi De iuns et facti ignoranti. Deʒ.aa. ?.cc. marcello. turatr.n. erat debitum q
rrd Antue,l ( Nin falſa demõſtratõe mu⸗ Llmä piennanti 4
Ser.f demio I. Mpatoꝛ Antoni.a. Marimo & Nar ſuba vitatis mime poſ- rdeturbm quoſda ene
ilRmine , miliii. H ſit mdendo id qð paternũ erat ex is naturab debent lega
rente (1 Nanisauncim nn age- matemiscſſebomsiuhil egſtiſ. tcns lnni voltde
diuerſo. .f. Ali .1ââSοαρnoantia innis: ppter Deim. da. 7. cc. thau. pallio t

. . N. E „ 1 5. De e e. DalIh ſe tali obligatoe tenent
emtachch vie ſimplicitatez armate militie: alle⸗ Inon traſactõis cã ſed inde Oo non placet. qꝛ ſtcut

inme ausernes Galöes Copetentesomiſenertiiſi — iti er oꝛe fati olei maten uſolnc ei obliäter
petes vłercicea noncdũ ſatiſfeciſti:permittostibi ſi /am:voſ archãtico ſtipulanti dani ſic cu eſtnon ſolennede⸗
. vt. ſ. qñ puo. Mr de.ent naturatr obligari:
vo ene. Pto. 2“ſſ3ͦ; „ ,—èðð MM vt vid eo in ſtipłone ex
ſſa nõ ↄpe.iudi.p totũ.lʒ ĩpꝛopᷣe dicat exceptõ h̊ caſu.⁊ in falſo q̃ vbi eſt ſolẽnis naſcitur ciuił ⁊ nãlis obligatio.vbi vᷣo nõ ſolẽnis na
Pcuratoꝛe cũ nullũ ſit iudiciuzʒ. vt in.d.l.lʒ.ałs aũt pᷣter iſtos ca turalis tm̃. Dic Gꝙ hbic fuit erroꝛ facti non iurſ.credebat.n.teſtm̃ babeĩr
ſus pꝰ ſnĩiam opponi non põtr.vt.ſ. ſen. reſcin. non poſ. ꝑempto⸗/⸗ ſeptẽ ſigilla cũ non bĩet niſi ſex.foꝛte oñd ebatur ei ac ſi eſſent ſeptẽ.⁊ ſic
rias.de dilatoꝛia:dic vt. ſ. de pba.l. excęptiones. ex ꝓbabili ignoꝛãtia facti ſolutũ repetitur.vt.ff ad mace. l. fl. Sʒ qua
Vm ignoꝛantia.non poſſis.o fill. actõe repetit.rñdet᷑ ilam medietarẽ medietanis quã ei dedit credes eſſe
Deſideras.unmo videt᷑ audiri.vt.j. de repu. here.l.fl.qᷓ accipien rei ven.cũ errans dñium nõ mutauit.vt ff. de ↄdi.ca.da.dedi
eſt ö. Sol.illud in pĩna hereduate loquit᷑ ᷣ i mfna. boc nõ pla S.pe aliò ꝑ ↄdi.inde. vel ſine. c. vt. ff. de odi.ſine cã.l.i.Sed.p.dicebat
cet. qꝛ ⁊ in mr̃na videt᷑ admitti poſt renunciatõem. vt. ff. ad tercu bunc non tradidiſſe: ⁊ iõ dicit obrineas.ſ.tu filiꝰ. i.retineas ſᷣm eũ.ac.
lia.filij. F. i. que eſt Z. ſo. refert an renũciet eo mõ vt in ppetuuz es h Am falſa. bypotbecania cõuenieba t filiꝰ in bonis mr̃ms: ⁊ erat
non bẽat. vt hic. an dicat nõ adeo. qꝛ magis differt tunc. vt ar. bis pꝛis ⁊ mfis. i ¶Id qð pinum. ſiue in facto errando. qe·
I.vñ lil fi AUel bic pᷣterierat ann? inffa quem p.leiſtam. filij pote credebat mrem emiſſe:qð pater emerat.ſiue in iure.qꝛ credebat donatio
rant adire.⁊ iõ dixit ſera pᷣce.Zu dic ꝙ bic alius adiuerat.ibi nõ nem a patre in m̃em vxoꝛẽ factã tenuiſſe:a. hoc ſi extra ius.Si aũt in iu
ar.ff. demino.qꝙ ſi minoꝛ.S.ſceuola.a. ff. de ſucc.edi.l.i.S.ſed vi⸗ re eroꝛ iuns non excuſat:ſʒ facti ſic.vt.ff. de ↄfeſ. .l. non faretur.

end r. dil oerpu bi lſi Etno na fenss iſtum. qꝛ maioꝛ. Kk Hlibil eg ſti. quo ad dñium ꝑdendũ vel mutandũ: in quo ſola volũ
gu⸗ ius ignoꝛauit: ⁊ qꝛ delucro certat. ac.

o centar ge tas non ſufficit.ſʒ in poſſeſſione ſic. vt.ᷣff. de acq. poſ.ſi qͥs vi. ð. d ꝛia. ſʒ
dis Aemancipata. ſecꝰ ſi non emcipata. qꝛ tũc infra trienni ⸗ gr. Z.l.iſta m. ff.d e pac.tale.in pꝛin.
one C um audit. vt. de repu. bz.l. vlti. que eſt . immo boc iure D Jnon tranſactionis. tunc. n. ſecus. vt ſ. de condi. inde.l. ij
uſt 5ptoꝛio. Itẽ nota tia faciunt g iſtam: qꝛ maioꝛ. q; de lucro cer Erroꝛe facti.an idẽ ſi iuris: quidã non: vt bic. nos S. cus nõ dʒ noce
deloe tat.⁊ qꝛ in iure erquit.acc, re in d ano yvitando. vt.̈ff, de inr. ⁊ fa. igno. l eroꝛ in fl. Et dic ſtt ciui⸗/ .
Sic

e ij

SEEEEEEEe

—

Aba.

liter ? naturalr ind bitũ: vel naturały tmñ. ſecus ſſ eſt naturatr debitum!
nã tunc ſolutũ non repent᷑.vt. ff. de ↄdi.ind e.fideicõmiſſum. ⁊.j.e.cũ qͥs
n Archantico.i.illi feneratoꝛi. ꝓpᷣum nomẽ eſt. DU
d° (Reddito. ſ.ru debito. p Reſidui. debebat. n. .cados oleiæ
Pfmiſit centũ. q ondicẽtèes. ꝑ ↄdi.ſine cꝗ. vt.ff. de ↄdi.ſine cꝗ.
l.qui ſin e.
p Rroꝛ. ñlI. iſta pötin — „ ä
Ner ⁊ in nde⸗ ſpopõd ſte rectoꝛ aladuertent Dez. aa. 7 cc.caio.⁊ antemo
qui intemenit circra ↄfel uicie reddito qð debetiſ reſiduꝰ n On idcircominus ꝙ a vo⸗

ff. ad.l. fal.l.i. F. ſti legataniꝰ. vbi errantis volũtas tollit bidi in
diciũ quoꝝ legatoꝝ.ſed ibi rõne poſſeſſionis pᷣiudicat. bic vᷣo in
Pꝓfßpetate. vel dic vt ibi no. Item no.qꝙ yr. gloſauit h cũ ex igratia
deeficit id qð fieret a ſciente.vt hic fuit peccatũ:ałs delictum. qG
expone. bic.n, deficit libertas ꝓpter ignoꝛantia q valeret ſt eſſet

ſciens.⁊ qð ſubij

cit bic p eccatum
ſ.tacitũ d ande lio
bertatis. Itẽ qõᷣ

ſionem factã in iudicio. = 1, , 1 Iſr
Ain eo qͥ intemuenit in ea liberatõen odicentes auciet.
ã facta eſt erra iuchciiꝗ. I Sem. ad. 2. cc. Joe.
in eo auigeeno alei/ e Troꝛ factiꝰ ne cduʒ negocio
um. dic vt. S. e. cũ falſa. „De ‚
nam ibi nõ nocet nego . ITinito nemini nocet. Ham
clo non finito:ſs eo fini· (ꝗ deciſa velamento tali non in⸗

to: vel ꝑ tranſactõem vł ſtaurat᷑. I Dẽ. aa. . cc. dionyſi.

ſnĩam poſtea ſubſecu⸗ I
tam ſic. S.l. Ppi. n na⸗ ( m teſtm̃ nullo iure dine
mẽ dẽia:qꝛ dum ↄfeſſus Irir- or eing ſuc
mei um egue Ant:er eiusq ab inteſtato ſu

tractare. nec pᷣſumit᷑ ita ceſſit pfeſſione ſolavelut er teſtõ
eſe lz ia. ona. Sed eĩ libentos perroẽ pfitentis oꝛcini
in iudicio ↄfitetur pꝛeſu Icerti : ſi no irſſ ic
mitur ita eẽ: niſi ð ꝓbe⸗ unel /ꝓp 2) libenti: ſinõ ipſius acceſ
tur. vt. ſ. de eno. aduoc. ſit iudicium:cũ errantis volũtas

l.ij. Sed ad iſtam pᷣmã ſit⸗ offici rüt.
regulam ſunt ſignata ö hulla ſit: effci non potuerut.
ria in p mis.ff. de interr.

acti. l. de etate. S. v ltr. Sed non ob.qꝛ ibi loquitur qñ dixit ex certa ſcia.
tunc. n. ita demum Iʒ ei penitere ſi nulla captio ſit actoꝛis.⁊ ſi eſt captio
penitet anteli. ↄteſta. Item ſignat᷑ õ.ff. de Pfeſſ.l.ſi is cum quo. Sʒ ibi
dicit ꝙ fuit pfeſſus er centa ſcia. vel eſt ibi ſpale:qꝛ videtur ↄfiteri q̃ſ ex
trãſactione cũ ↄueniebatur ac.q̃ creſcit ꝑ inficiatoneʒ. Item virs diat

ff. ad velł ſi mulier in iure. vbi dicit iunari mulierẽ errantẽ ſena.conſul.

velł.ſed rñ.non negat ꝑ boc qͥn ⁊ buiꝰ.l.auxilium poſſit bꝛe.vel dic ꝙ
ibi exiſtim auit ſe bꝛ dem: ⁊ cred ebat ſuũ creditoꝛem.poſtea repit ꝙ non
erat. inuenit᷑ interceſſiſſe.ſubuenit᷑ quid eu ei. Uel dic ꝙ iam erat ipaʒ
lata ſnĩa. poſtqᷓᷓ auxilium velł ↄpetit. Ad boc eſt ſignatũ aliud õꝛium
ſ. de libe. cã. l. ibemꝰ. Sed illud eſt ven quo àd pᷣſumptõem:non tñ no

cet ſi ꝓbetur pᷣrium. Iſta tñ regula fallit in caſu.. arbi. tu.l. vlti. Ytem
no. qð dicit. P. ſecus eẽ in erroꝛe aduocati: qᷓ non reuocat niſi infra tri⸗

duum. vt. j. de erro. aduo.l.fl. ⁊ inducit rõnem.qꝛ melius qͥs erroꝛẽ alie
num qꝙᷓ; ſuũ coꝛrigere põt. vt pʒ in ludo de ſchacbis.nd melius videt qᷓ;
ibi aſſiſtit qᷓ; luſoꝛ. Sʒ nf̃i preceptoꝛes intelligunt alłr.l.iſtam. vt ibi di
cam. æ.ſ. de fi. inſtru.l.iiij. 7.ff.ò dona.l. iij. 7.ff. de noxa. l. electõ. F. ne;
Facti pone caſum.ff fami.ber.cũ putarem. Itẽ in qlibet exceptõe ẽt

8
di atoꝛia que omiſſeꝑ erroꝛem facti pñt opponict poſt li.oteſta,. ẽt in⸗

debito ſoluto. accurſius.
tEinito tranſactõe vel ſentẽtia vel iureiunan.
v ¶ Mocet.niſi ꝓbetur ꝛium. x¶ Deciſa.ꝑ ſniam. .
y Eali.i.erroꝛe facti. Sed õ.j.de erroꝛe calcu.l.i.imo ↄ coꝛ.vt ibi. Iteʒ
3. ſ. de re. cre.l. fl.? ſi ex falſis inſtru. ꝑ totum. ? de re iudi.l.diuꝰ.2, ff.ð iu
reiur. ꝗqadmonendi. So. in bis oibus dolus ẽ admiſſus ab aduerſario.
q̃ mon dʒ ei patrocinari.vt.ff. de le.i.ſi legataniꝰ.⁊.ff.de d olo.ſi legatariꝰ
Item v. ſ. ſi aduer. rẽ iu l.ij.ſed illud rõne etatis nõ erroꝛis. Iteʒ .j.de
fur.l. fi. S. ſi aũt neſaus. ſz dic ꝙ ibi non reſtaurat᷑ aduenſus eundem ſʒ
aduenſus alſum.ſ.furẽ. Item ↄ.ff. deↄfeſ.ſi is cũ quo.qꝛ ibi erroꝛ añ ſen
tentiã pᷣiudicat.⁊ mñ eſt erroꝛ facti.ſoabi in facto ꝓpᷣo errauit.bic in alie
no ⁊ in alieno facto.vt.ff. ꝓ ſuo.l.fl.in fl. Item .ff.qñ ac. depecu.ẽ an/
nał.l.ij. ſo. ibi erat cõis erroꝛ.ſicq; ꝓb abilis.vt.ff.ad macedo.l.iij.⁊ de
of p̃ſt.l.barbariꝰ. vel ibi falſo & certa ſcia aduerſarius aliqͥd allega/
uit. ſic ff de iudi.ſi ptoꝛ. S.marcellꝰ. ⁊ ſic ſoluif ff. de inſtito.l.bẽbat. vel

ibi in. l. bẽbat. pꝰ ſnĩam non agit ex ea cꝗ qᷓ pus egit:ſed ex alia. Iteʒ q;

dicit erroꝛẽ facti non nocere. veꝝ eſt maxime alieni:nec ẽt facti ſui nocʒ in
indicio. vt ar. ff. ꝓ ſuo.l.fi. . f. de ↄfel.l.non fatet᷑.⁊ ð boc dixi plene. ff.
AVUm teſtſn. in quo erat inſtitutꝰ agnatus qᷓ ab inteſtato /e.regula
Ne ſucceſſurus. 2 Mꝛcini.ſ.directo iuſſi eẽ liberi.vt inſti.
de ſing. re.p fid eicom. re. S. libertas.ab oꝛcos qð eſt rectũ.vel dicuntur
ab oꝛcho:qꝛ manumittunt᷑ ab eis qͥ tendunt ad oꝛcũ vel ad moꝛtem.
2 ¶IJpfſſus q̃ ſucceſſit ab inteſtato.
Men pornerur. immo videt᷑ ꝙ errantis bĩdis voluntas ei piudicet

292 (NJudicium.i. voluntas.

ſubijcit als deli⸗
ctum.ſ.d eficit rõ⸗
ne ignoꝛantie. vt
ſ. ad. l. coꝛneł. de

bis veluti aliberis debitam
accepiſſe pecuniã ſaniꝰ dr: cũnul
lus ſit errantis ↄſenſus :mouere
ſtatus õnem ꝓhibent eius here nitur vt.i.ſtcut. vł

des. E6. ga. 2. Cc. philppo. di 4 aenkeki⸗
CNEm ꝗsius ignoꝛas indcbi- Ra ſeiente nam
tãpecuniã ꝑſoluent:ceſſatre ſiue tacinun ba,
3 R eni Rrti ctü. vt bic. ſlue ex
petitio. Perignoꝛantiã eni facti öcamtaen uck

tm̃:repetitõem indebiti ſoluti cõ⸗

1 e dum 2 ſeruuz de
peteretibi notum eſt. ¶ Mpa⸗

libertate danda

Warn Maſeria: in futuꝝ non va⸗
102 Conſtan. Valenia. . let. vt. j. de tranſ⸗
9) MHanuisin lucronec femis ac.leinterpoſitaſ
ius ignoꝛantibus ſubuenin .. de ol. dere.
l.i. ſed nec modo
datur. nã hec ver

ba non ſunt dãde liberta.vt.j.de teſt.mili.l.ex bis vᷣbiſ.ſed põt
rũderi.ꝙ aliud bic q; ibi:qꝛ bic naturahter erat debita libertas
ex voluntate teſtatoꝛis.ſʒ ibi nullo iure. Pꝛeterea ꝙ ſubijcit als
delictum. exponũt qͥdam ⁊ alio mõ.i.aliud eſt in delic to.qꝛ vʒ li⸗
bertas.⁊ da exemplũ.j.ſi man.ita fue.alie.ne ꝓſti.l.i. Vel alłs ðᷣ
lictum.i.aliud eſt ſi qͥs ſcienter d elinq̃t.vel ałs delictnm.i.aliud
eſt ſi s iurj ignoꝛantia fatetur ſe deliqſſe. vt.ff. de ↄfel.l.non fa
tetur. pᷣma placet. & Mon potuerũt. rem anebunt gſemi.
On iccirco.a vobis.ſ.libertis.
CQoſenſus. vt. ff. de iur. om. iu.ſi ꝑ erroꝛẽ.⁊ de iudi.l.ij.in
pꝛin.⁊.j.loca.ad ꝓb atõ em.ſed qͥd ſi bic fuit ſciens.m̃.idẽ lʒ qui
m qͥs.pone caſuʒ in ind ebito ciuiłr ſg na /dã o dicunt.

Nuralr d ebito. vt.ſ. ad.l.fal. l. erroꝛ. vel dicin volũtate nõ ſo⸗
lẽni credebat bis debẽ legata. Et diſtin gue qꝛ aut eſt ciuiłrinde
bitum:ſed naturalłr d ebitũ.⁊ tunc ſolutũ ꝑ ignoꝛantiam facti re

petit᷑ iuris non.vt bic: ⁊ dic.l.erroꝛ.⁊.ff.de ↄdi.inde.l.fideicom.
2,ff. ad mace.l.fl. Fallit in muliere ⁊ in minoꝛeqͥ repetunt ẽt per
ignoꝛantiã iuris ſolutũ tale indebitũ.vt.ff.ad velł qᷓ;uis..iter⸗
dum.⁊.ff. de ↄdi.inde.interdũ. Sʒ.p.dixit in tali ind ebuo ſolu⸗
to:ſiue ꝑ erroꝛem facti:ſiue iunj nõ repeti.⁊ dicebat ſpãle in.l.fal⸗

ci.⁊ muliere ⁊ minoꝛe.Item eõ ſi debuũ eſt iure ci.ſed naturarr
indebitũ:ſolutũ ꝑ eroꝛe iuns vel facti repenit.vt.ff. de ↄdi.inde⸗

bi.ſi non ſoꝛtẽ.S.indebitũ.⁊. .ad eo.Fallit inſti.de oblig ex qſe
con.S.ſi.⁊.j.de ↄdi.ind e.in ſumma.in pᷣn..ff.m an.ſi fid eiuſſoꝛ

S.in oibus. Itẽ ſi eſt indebitũ vtro q; iure ſiue erroꝛe facti: ſiue iu
ris ignoꝛantia ſolutũ repetit᷑ vt ꝑ totũ ni.de ↄdi.inde.C. ⁊.ff.ſed
fallit incaſibus qs mõ in ſuꝑioꝛi caſu notaui. Si aũt eſt viroq;

iure d ebitũ. ſed ope exceptõis indebitum.ſi qdem ẽ dilatoꝛia de⸗
bitũ ſolutũ ꝑ erroꝛem facti repetit᷑.ſecꝰ ſt iuris.vt.ff.de ↄdi.inde.

l. in diẽ. ⁊. f..mn an.ſideiuſſoꝛ.S.qᷓ;uis.vel ſᷣm Aʒ.idẽ vtrobiq;.vt

ff. man. fid eiuſſoꝛ.S.q;uis. Si aũt ꝑpetua.ſi quidẽ fauoꝛabilis
vt vell.ſolutũ ſiue iun ſtue facti erroꝛe repent᷑. Si xo odioſa.vt
mace.ſolutũ ꝑ ignoꝛantiã iun non repetit᷑.vt.ff.de Oↄdi.inde.l.
excep. Sed ꝑ facti emoꝛẽ ꝓbabilem repetit᷑.vt.ff. ad mace.l.ᷣfi.ſ
vo dubitetur ſit ꝑpetua vel dilatoꝛia exceptio:ſolutum ſiue iuij
ſiue facn erroꝛe repetit᷑.vt.ff. de ↄdi.indeſuſficit quocunq; caſu
dixi ſolutũ repeti:ibi ex certa ſcia ſolutũ non repent.vt.ff.de ↄdi.
ind.l.i. Idem ſi ẽ tutus exceptõ eqᷓ ſit inducta ad nigoꝛem iunj cõ
ſeruandũ:⁊ ſoluat nullo mõ repetit.vt.ff.de ↄdi.inde.iuł.⁊.j.de
ↄdi.inde.l.i.tem opponit᷑ in caſu buiꝰ.lii.Nõne ẽ tutus fauo⸗
rabili excep.beres. ſoluꝛũ repeti᷑ ꝑ pꝛedictam.l.qui excepti.ſed
r̃.non dẽ heres bĩe exceptõem cũ legatarij nulla bẽant acnõ em
ex non ſolẽni yoluntate. Itẽ 2 ſi eſt ſolenmis ⁊ excedunt legata

ſicca.l.i.⁊ ſic po⸗

ſiienteß⸗
den
e an
um oe,
lekteeg
altine
ſeußzNe
dande
honſer
detnun
cpoktet
ol dae.
e moc
jbeeye
ſcdpot
lbenes
iectets
g⸗
Ads
dlid
„Nonſs
ln

Eliſi⸗
ilzari
dicune⸗
tnöſo⸗
ſre
ſite
locon
laper
Hie
o ſo
llfc
gnrak⸗
hönth
ait
ſiulee
ſuein
16
roch
de⸗
Me⸗
N
gbilis

Pꝛiumus

dodrãrtẽ:ipſo iure remanet in bonis bůdis quarta. vt.ſ. ad.l.fal.
l.penłti.⁊.ff.ad.l.fal.plauciꝰ. AUnde non dẽ bẽe actionem legata
rius.ſicꝙ nec bẽs exceptõ em:ſʒ in minoꝛe dic.vt.j.ſi aduer.cre/⸗
Alito.l.i.⁊ hec omnia int lige in maioꝛe.
c us hnetnii ni eſ nintpan d ( Impfectã
.

r et unnortn ſi
ſiittucvr vi. ſoleat: attñ ↄtra etatem adhuc im

mmi. ait p̃toꝛ. F. vl. 1 l
6 1 laͤnes pfectã locum hoc non hre:retro
Aaliud ẽ ina ſir= t
iis legib⸗ ym af Peincipuz ſtatuta declarant.
dam qõ non pla Dem. a. Maleriano.

cer Jo. vt ar. z. t. E Denin⸗ pꝛincipum nec
(Is

ner.,e legt . ignoꝛare quẽqʒ:nec diſſimu

mine accuſent᷑ ſt
ſola iuris nri ob⸗
ſeruantia d eficit. uel non.

vt ff. de adulte. ſi I Mpꝛ. Dioclecia. Maximi.

adulterium. Jtẽ d.
las i aa. J Ir. „ „„
dicio ſiſtirecepta Icet ſemilisↄditio defe
min onen vt ſII fende pcig faale caparx
de die F. minoꝛi. Non ſit:tñ admiſſi ſceleriſ
Zrcum inccbi⸗ gtrocitas T laudabilis fidei exom⸗
nerent pbatione plij ſup vindicãdacede dñi tui
vr ff de ꝓbar cũ nobis hoꝛtamẽto fuit:vt pᷣfectopᷣ
eee Hÿ toꝛioiimta annotatõis nfe decre⸗
vttoeo iiudicio tum demãdaremus:quẽ adire cu
ñ edit.vt ff.ð edẽ ra:pt auditis hi l tu
ene. na⸗ yt auditis his quel libello diu
cuʒ ſtipulat᷑ dotẽ

nousdo debono debitoꝛe ad inopẽ. vt ff ſolu. ma.l.ſi cuz dotem

§. mulier Itẽ cum legatuz ſibi aſcnibit dictantem re. vt ff. ad.l.
coꝛ. de fa l. diu⸗ daudius. 9. qſitum. Itẽ vt. ff. ad turpilbk.l. i. F. ac
cuſatoem in fi. F. .l. mulicr. Ite. ſ. de fal. mo.ll. .. vic uas. Itez
ff. de iure fiſ.l. ij. in fi. Sʒ noñne regłr ẽt maribus iunis ignoꝛãtia
no nocet in dno vitando. vt. ff. e.l. eroꝛ. in fi. Sic ᷓ femine ote
nioꝛis ditionis eẽ vident᷑:cum certis caſibus eis ſubneniaf: ſed
manbus ſemper.ſed cene bic dicit illis caſtbusess iuuari qͥbus

o Annotationis.i ſcipture ſacem inotu pncipis.in ſili enim negocio fe

cerat ide.vel de pꝛeſenti decreto dicit.

De pci imꝑa. of,

peQuret. ⁊ ẽt lib ertatem bẽbit in pᷣm ium. vt. ſ. in qui. cau. ſer. ꝓ pꝛe.ac:

li.l.i. .ff. qui ſine ma. ad li.p.l. qui ob necẽ.ſic ⁊ ſi accuſat ques crimiele

ſem aie.audit᷑.vt.j.ad.liulima,nilłs.ꝛ.ff. ad.

anmns an⸗
Tr. —— L . caſum in debitoꝛeꝛ
liſti:⁊ reos inueſtigare ⁊ ſeueriſſi⸗ eneu em tpalez

mꝗ pindictam iuxta legũ cenſinã
exigerecuretꝰ: I Mpꝛ. Con⸗
ſta.a.ſeuero pBßßö.
q RMotiensreſcripto nro mo⸗
ratoꝛia pꝛeſcriptioꝰ remittit᷑

oſtiru legeſ r ſa lare pmittimus. II Mpꝛ. Leo acdlitus ſupplicandi pandat᷑. Qdᷣ
ne nſtroolv. ⁊ Anto.aa. EnphiniopbD. daũt totiusnegocij cognitionẽ tol⸗
16 Diſſimulare. N E paſſim liceat mulienibus lit: æ virespꝛincipalisnegocij ex⸗
qs no en ſimulo A. Bocs ſuos ↄtiactus retractar haunt: ſine graui ptis alterius di⸗
vt fro oeucli. in his que ptemiſennt vel igno- ſpendio ↄuellinõpõt: nec pſcnp
E paſſim. qucrint ſtatuimꝰ:ſi Pignoꝛantiaʒ tionisigi pemptoꝛie relaratiope⸗
eA. indiſticte. iiris dãnuʒ aliqð circa ius vel ſub tatur. I Mpꝛ. Diocle.
Atointar E ſtantiã ſu paniant: in his im̃ caſi- mi. aa.æ. cc. ad pplin.
que ſpaͤlr puid et bils in gbus pᷣtentax leguʒ aucto ( Ec dãanoſa fiſco:neciuni? cõ
eis. vriirerceſſio ritas eis ſuffiagat᷑ ſubuenii. Arana poſtulari opoꝛtet.
ſiſiñ. in. i. m. J7ttẽs& Gf 1114PLpZ. Oa. 2 palen. 7 The⸗
vt ab inceſtus rcei Be pcibus iperatoꝛi offerẽdis:et odo.aaa.lo. ppᷣ.

.itoꝛũ cãis ſuꝑ pꝛeſiãdisdi
lationibꝰ ꝓmulgant: nonali pa⸗
leant:niſi fideiuſſioidonea ſuper

de Febasnchuoſipplcatelicar gltana reſcripta que in de

l. iuli.ma.l.famoſt.S.i.

q̃ ẽ audiẽdus.quia ma

gnum dänum in moꝛa

modici ⁊c. vt.ff.de iud.

ſi debitoꝛi. Si aũt per⸗

emptoꝛiam peteret non

audit᷑.⁊ ſic nibil eſt ↄtra

Vel pone caſuʒ in credi

toꝛe qui petebat vt ſtati

ſibi ſolueretur:cum d ebi
toꝛ bẽret tẽpoꝛalem ex⸗
ceptionẽ.audit᷑ eni.ſecꝰ
ſi ꝑpetuam hẽt d ebitoꝛ

qꝛ non audietur. vi hic.

⁊2 ſᷣm bunc caſum pꝛime

pti eſt ↄtra.vt.j.depac.
inter empto.l.añpenul.

Ded ibi magnum rps
petebat auferri debitoꝛi

bic puum.vel ſol.vt ibi
Item ↄtra ſcðe ꝑti.j.de
reſcin.vendi.l.ratas.ſ⸗ʒ
ibi non fuit conceſſa.ſed
dicit ſi ↄcederet᷑:ſequere

tur incoéueniẽs. Sed q̃⸗
ro an ex cena ſcia pꝛin⸗

cepſ poſſit ↄcedere.Rñ.
ſic in actionibꝰ que ſunt
de iure ciuili.ſecꝰin dſio
rei mee qð mibi vellʒ au

Lar& ti Pbeatir I ferre ẽt ex certa ſcia. non
nnde debiti P beatur . II. Mpe enĩ poſſet:cum illud ba⸗
pqlenti. ? valensad voluſianum bees de ure gentium ſiue
6 ppᷣ. naturali qð eſt immuta

toꝛio ſnias duxerit ſupplicandum
piauſq; denuo fuerit:nullãa hẽbit
lIniam itex ſuꝑ eadem cã ſupplicã
di. Inauctenti. colla. x. ↄſtitu.

ij. vt ſpon. lar. J. aliud.

alio modo.lſti ⁊.f dereli ſtqs ſepulchꝛũ · in

Igsa du erſus pſs ctoꝛum bile. vt inſti. de iure na⸗

tu. F. Penulit.
r ¶AUloꝛatoꝛia.i.dilato
8Mꝛeſcriptio. , excep.
t¶¶ Conuelli.i. concedi.

v Verak. vt. j. e. reſeno

ta. ?. S. de ſa.ſanc.eccle.
puilegia. ⁊. j.de eman.
nec auꝰ.⁊.j.ſt ꝑ vim vel
Pein.

Ec dãnoſa fiſco. vt ꝙ fiſcꝰ teneat de eũlcti vltra qdriennium cum
vendidit rẽ alienã vtſuam. vt inſti. de vſuca.5. fl. Iiẽ ꝙ non ſol⸗
uant᷑ mibuta. ſed deſiq erat ſecũda iuſſio ad boc vt ſoluant᷑ tributa. vt

in aut᷑.vt nulli iudi.O.⁊ boc vᷣo iubemꝰ.ac.

ta vt minoꝛi.xiiij. an. liceat teſtari.vt.j.qñ ꝓuo.non ẽ necel.leij. ⁊.j.ſt cõ
¶ tra ius vel vti publi.l.fi. telerl.an 4 1. 7.]. l co

7 mares. a eo ampli in pdictis in quibꝰ non iuuarent᷑ mares. 6. Mtas, pᷣſtandis.ᷣipſiſ debitoꝛibꝰ.
.

vñ dic ꝙ in pdictis iuuanf mulieres vltra m ares.
ie ſRubꝛica. Dep̃cibus imp atoꝛi offer. ⁊c. dixit de iure qð cõ/⸗
ſiſtit in ſacris ⁊ ſacerdotibꝰ.nunc de eo qð in magratbus. pꝛi
mo depncipe pᷣmittens a quibus æ qualiter adearur. acc.
AIerlemuilis. iſeuns. 1 ſzſoꝛecis. i vt deferat pꝛe
eces pᷣncpi. nec aliud in iudicio eẽ põt in caſi bus vr di/
ff. de iudi. vix. ⁊ eſſdẽ caſi bus poterit foꝛte ſupplicare
Sed lʒ regłr non ad mittat᷑.vt bic.ſi tñ fuerit admiſſus: valʒ qð
ei conceditur. vt.j.e.l. vniuerſis. m. Erempluz. vt . de /
bati exẽplo.⁊.ff de peñ.aut facta. 5 fle Pi quis aliq̃d b,
nDindicandã. boc. n. petebat ſibi lice. joznonis.

x¶Mec iuri Sria.pu

b ¶ Aaleãt.i. ſoꝛtiant

cPꝛebeat. creditoꝛi.⁊ pᷣbent᷑ anreqᷓ; impetret re⸗

ſcriptũ:alr indultũ niłin eßm. P. Sed tu dic ꝙ tʒ. Sed eo vti non po
teſt niſi det fideiuſſoꝛem demũ ſi aduerſanꝰ poſtulet. ar.ff. ſo. ma. ſi ↄſtã

te. F. ij. ſed an ⁊ hoc onꝰ.ſ.an dõdi fideiuſſoꝛem ꝑ pᷣuilegiũ remitti põt

rñdetur non cũ efſet graue alteri ꝑti.vt. S.e.l.ij.
J quis aduerſus.ſupplicandũ.nam appellari non põt. vt. j. ð ſẽ.
PVp.pꝛe.l.i.?.S. de epi.audi. epale.⁊.ff. de of. pꝛe.pꝛe.l.i.S.fl.ſed vi⸗
det᷑ non poſſe ẽt ſupplicari.vt.j.ne li.in vna.e.ca.terilo ꝓuo.in rubꝛi.⁊
in tex. ſed certe ibi iam fuerat iudicatũ bis vel ter.vnð ſicut non põt ab
alio appellari.ſic nec ab ſto ſupplicari.Alij dicunt ꝙ bic in pꝛinapali
ca tuli ſententi am.ibi in cꝗ appellat onis.ac. ““
Oequit᷑ aut.q ſupplicatio.q eſt in coꝛꝑe aut. yt ſpõ.lar. S.alid.colł ix.

e iij

¶apbpell. pen. l. i.

uus,

Ae iunplleatto Flecks Zel ſipſeg retractat Fm. p. ⁊?. b. qð ſecꝰ
Nẽ in appellatione. vt.]. de a ppel.l. eos.
.eius ↄſiliarij qð eẽt abſurdũ.Dic g eis offert᷑ libellus ſʒ pᷣncepſ

vel pᷣfectꝰ cognoſcet.vt.ff.de mino.l.minoꝛ.⁊.l.pᷣfeci. .
g Introducentibꝰ.ſ.referendarijs. vt in aut, vt liti.in exoꝛ.li.iu. S. fi.
bejſ Offerẽda·ct in ſcrip
tis.vt in ap.ↄtingit.ac. —— , „
¶¶ Gubſecuto. i. ſuppli⸗/⸗ D ſupplicatio gloꝛioſiſſi⸗
18:5

catione ſubſecuta infra mis pfectis vel'eoꝝ ↄliliari⸗

dieſ. — „7 — 5 Kk. .
6 Bßia,ſa qua ſuppli CaS introducẽtious intra. x. .
catu eſt. dies pꝰ ſnĩiam offerẽda eſt. Quo
iNiarix ꝑpsS.ſ.actoꝛ.

ſubſecuto ſia noali erequo vm
mancdabit᷑: niſi victrix ꝑs dignaʒ
fideiuſſionẽ pᷣbuerit:tm̃ reſtituen

m Augm entis. ſ. fructi
bus ⁊ acceſſionbꝰ.
n ¶Foꝛma. iq infra.x.dieſ
ſ.⁊ detur gloꝛi.pᷣ.vel eo⸗

e e irten i ſam:—
tm oↄfiliar: vel cõs inrro i ñ legitinmis augmentis tuʒ
ducentibus. fuuerit cõdẽnatio:ſilegitima retra⸗

oſReetractanõis.ſʒ quõ
retracta bit᷑. rñd etur ſi )
ius ↄſtõ nis eſt lara. ałs
cũ nec appellatio recipi⸗
gtur:nec ſupplicatio.ibi
Fm Aʒ o. Alij dicũt gra⸗
nani eũ in fideiuſſoꝛe tiñ
Item ſeher retractatio
vſq; ad bienniũ. vt bic ⸗
ſdeſen dre prolir ri. I Mpꝛ. M ono. ? Zheod.
ilee n ren nars⸗ ga. Iſido.pᷣpᷣ.
bic ꝙ pendẽte ſupplica⸗ / SE
tone mancat ſtia ee** HMiuerſis ſil hanc obſeman
curõi: nõ ſic pendẽte ap· Noe Nig remittunus: vt a quoom

pellatiõe vt ſr nbil no. qʒ libere Ocitöis oſtituto vel ſer⸗

ctatõne ſia reſoluatur. Miſi ſub
hac foꝛniaſupplicatio poꝛrigat᷑:
executio cãe ſine fideiuſſione ꝓce
det retractatiõis iure illi ſeruãdo
qui ſe grauatũ putauerit:vt intra

p Miuerſis. impetrã
E ti ꝓ alio.lʒ admit/⸗
ti nõ debuerit. vt. S. e.l.
i. Quid aũt ſt ꝓ ſe.Rñ/
detur:vʒ ſi ſciuit pᷣnceps
non als. vt ar. j.qui ad/

pꝛeces oblate ſunt. Il Mpꝛ. the
odo.⁊ Halen.aa.ad ſena.
r Eſcnipta ↄtra ius elicit ab oĩ

