lites, 1 matrimonio. yt. ſ. denup. 1. vidue ⁊ educotnes. :.ſ. vbi

arg. a rio ſenſu.
vel ibi loquit in
eo ꝙ ſit oꝛdinani
us puatoꝝ oſen
ſu ff de iuriſ. om.
iu. ſt cũ veneritqͥ
dem lit öteſt. fit
iudex pot antea
reuocari. vel loq⸗
tur aut. in delega

dicit oꝛdinarius

ſi pariter. q ĩ oꝛdi
nario loquit:als
de liberali cã no
cognoſceret. vt.
de peda.iudi.lij
ſed illa loquit᷑ in
actoꝛe. Itẽ iuſtiſ
ſtma cã interue/
nit inimicitiaruzʒ.
Item p eo. ſ. de
ſen. ſterlo. om.
iudi.aut᷑.a conſe
quẽter. ſed illa lo
quit᷑ in delegato.

iuriſ. om. iudi.i.p
toꝛ.ſed nõ ſolum
ta nqᷓ ſuſpectꝰ ſʒ
q̃ſi acturus duo
Zria officia repel
lita iudicãdo.vlł
magis ſpernit q;ᷓ
ſpnit. ar. S. rẽ nõ
nous. F. fi. IJte
eo. ff. de arbi. nõ
diſtinguemus. 5.

ſer. tol.l. fl. ⁊ ff.

cit nec ante lit. cõ
teſt. nec poſt poſ/
ſani:niſtin caſib⸗
vt. ſ. ſi quacuuq;

2.ſ. de iur. 5. in.l.

curi. vel coana.l.
fl. F. f.. ſH pot ei al

vero ptigerit⸗ ſe
opinio. ¶. cano
niſata eſt.

17

Mli

ſifts

ſaui⸗

Marcd

d

ſoft
erl

nde
ſio
ſeki

ole

Zo

Noo
ſerf
cio⸗
gcin
tun
Pbbe
güͤ
nget
Gtet

inar

hieſe
fe
eg
ſer
aaui
hult
per
nio.
at
a
1
cra
1ſp
decn

we
t
Nkane
isen

pafn⸗

—2*

—=

fpuing⸗

„ e
Cgict
depchl
dlle⸗
Nne e
ſmain
Pſanr

— — —

—.

—

—
—
=
S=

— — ——
5. 2
== =

—
=
E
z

— — — —
S= = x.
—

= =ẽ
S=
=2 S= ,

S
☛n

—

— —
= =
SS =

S=-
=

==

— —
=—
r
=

— —⸗ —— —

vero cõtigerit ⁊c ſe

Tertius

pu.el ij. v KRecuſare. niſt a pncipe fuerit inbibita recuſatio.

vt. ff. a quibꝰ ap.nõ licet.l.i.in fl. ⁊ niſt in eũ cõſenſerit.j. de teſti.l.

ſt quis teſtiũ.⁊ niſi in alio caſu.j.aut᷑.offerat᷑.⁊ niſi paruũ acqui

ratur cõ ſenſus.vt.j.de tẽ.app.l.vlt.in fl. Quid ſt recuſationem

an ⁊ appellationẽ.ſic vt.j.de ſen,⁊ interlo.om.iu.l.fi.Alia q̃ſtio

ſi poſtlit.cõteſa. H .
inter liigan e choetur cum recuſare : vt ad aliũ
Rierugguis pv recurratur libello recuſationis ei

ieſ keuſan videt poꝛrecto cũpoſt litẽ cõteſtata: ne

ſic. ea eñ aue qʒ gppellare poſſe ante diffiniti⸗

ð nouo emergüt H' E. en
noud auxilio ſi⸗ uam Eunceuiann en Kannnne⸗
gent. f. ð inteno. neq; recuſare poſſe: ne lites in in⸗
V derer vezp finiti extendatur. eodem n
cura. poſt litẽ.aid cxecutoꝛe neceſſitatem partibus
bibe aliud ene per oꝛdinanum iudicem æ omne
iungat./ qaꝛ p lit. Ciuile auxilium imponente: ? arbi
eorekt facrvet e troseligere apud eos uenire: ⁊
bie ſom Fo Iiclite apparente quaſi arbitri fu⸗
uffit ſſimlici erint ab inꝑiali culmie delegati.
ter aſſerã eum ſu,/· abh ſnperiali maſeſta⸗
ſpectũ etiam ſine Quockh 7 ſab inpe maieſti
cauſa. boc em in te iudex delegatus non ſit: ſeda
H Pur alioculmine idem obtinere cenſe
nis. v pꝛo bocefſt Mus. In auten. Colla. ix. conſti.
aut.bicpoſita.ſi X. Vt differẽ.iudi.au.interpel.cau

ſi verocontigerit. .
IYyero contigerit aliquẽ

2. ff. ad tre.qꝛ po

terat. 7.ff. de ap. pe .
ſi perluſoꝛio. ⁊ in ſubiectoꝛum noſtroꝛuʒ in
iperae Kac, bitatione habere iudiceʒ iube
ut deadulte de· mus ſanctiſſimuʒ archiepiſcopũ
nuee de vel epiſcopum locoꝛũ aucdire cau
go quertt an ſtrp ſam vna cuʒ clanſſimo iudice: vt
banda ea nee du alnbo aut per amicabilem cõpoſi
diei urerſeba lionem diſſoluant que dubia ſũt
bere ſuſpitionem

licet cãm nõ dicat ⁊ hne calũnioſe recuſet.nam ⁊ iuramẽtuʒ calũ

nie eſt ideo inductũ vt calũnia euitef. Alij vt pi. dicũt eã eſſe aſſe⸗/

rendã ⁊ ꝓbandã ſi dubitef. ⁊ ꝓ eis.ff. de libe.cau.ſi pariter. ⁊.j.
de ſuſpec. tu.l.iij. 2. v. ⁊. ].de re.cre.l.penł.S.ſinaũt.⁊.ff. de tranſ

act. cum bi. S. in cauſe. ⁊.ff. de pᷣui.credi.ſi creditoꝛes. ⁊ examina⸗
ri cauſa dʒ apud recuſatũ.qꝛ rõne dubitationis ſoꝛtit᷑ qͥs iuriſdi⸗
ciionẽ.ſic ⁊.ff.de iudi.ſi quis ex.⁊.ff..ad muni. deiure.ſed illa oe
libe. cau.l.ſi pariter. loquit᷑ in actoꝛe. Itẽ eſt ibi cauſe cõtinentia.
vt. S. de eden. nulli.ff. deqͥ bus re.ad eũdem iu.e.l.i. Itẽ oꝛdinari
us erat ibi qꝛ als de cꝗ liberali cogſcere nõ pt. Itẽ ⁊ illa.ſti q̃s ex
aliena ⁊ alia de iure loquit᷑ qñ eſt dubiũ an ſit deiuriſdictõe eius
bic aũt eſt certum eꝙ eſt de iuriſdictione delegati. Sed decre pꝛu⸗
dentia dicit arbitros eligẽdos ad cãm ſuſpitionis ꝓbandazʒ. ex
tra de ap.c.ſecũdo requiis. a ¶ Aibello.qᷓ ſie cocipit᷑ qm̃ res
piculoſa eſt ⁊ triſtiſſimos ſolet ſoꝛtiri euẽtus ſub iudice ſuſpecto
ſubireiudiciũ.Ideo ego te ⁊ audientiã tuã dñe.R.recuſo.⁊ boc
ſi offerat iudici.ſi vero alij puta deleganti: vł alij. vt. j. eo. l. f. re⸗
tine omia alia mutata ad audientiã illius.⁊ dic ei.i.in eius piu /
diciũ poꝛrecto. ac. bꝙ Appellare. loquit᷑ in oꝛdinano, accur.
CQStatuimus.vt.5. dẽ epi.au.l.ij. In pncipio em̃ eſt recuſatio.
in fine aũt appellatio.ĩ medio nõ eſtlocus remedio:niſi in caſu. l.
cuʒ iudex in ciuili q̃ſtione vel crimiali negocio babendã qõnem
comra leges interlocutꝰ ſuerit.vt.ff. de ap.recipi.lij ⁊. j. de ap. ſi
quis ꝓuocatione. Itẽ fallit.ff. de arbi.nõ diſtinguemꝰ. F. cũ qui⸗
dam. Sed ſcõm canones aliter obſeruatur. vt. vij. q. vij. c. nõ ta
lis. ac. d Extendant. q eſſenõ debʒ. vt. z. de tranſac.l,fra

tris.⁊.j.de fruc.⁊ lit. expen.l. terminato. ⁊.S. de poſtu. quiſquis.

De iudicijs:

§. pterea. ⁊.ſ. de reiudi.l.ij..ff ꝓ ſuo.l.fi. e ¶ Erecutoꝛe. foꝛte loqui
tur de iudi.delegato quilz deſinat eſſe iudex qᷓ;tum ad iudicandũ poſt/
ꝙ eſtrecuſatus nõ tamẽ qᷓ;tum ad exequendũ vel faciendum exequi per

oꝛdinanium iudicem. vt.j.eo.l.fi..electione.

figere.quaſi delegatos.j.triduũ.vt.j.eo.lfi.S.illico.qui nõ recuſa⸗

aut per annotationem in ſcriptis
factam:aut cognitionaliterꝰ iudi
cent inter litigantes ne pꝛouincia
les recedẽtes a patria:ad longin⸗

qua trahanturexamina. Si auteʒ

iudex epiſcopoꝑere noluent pꝛin
cipiſenbat qui de eo iudice ſumat
vindictam.

Oem. a. iohanni. ppᷣ.

—

Ertiiuris eſt ꝙ conceſſa
eſt militaribus homini⸗
bus inclicancdiꝰ faoiltas. Quid
enim obſtaculi eſt:homies quicu⸗
iuſdã reiperitiaʒ habent de ea iu
dicare:cũ ſcimꝰ æ militares magi⸗
ſtratus ⁊ omẽstales homies:ꝑ
vſum quotidianuʒ iam eſſe appꝛo
batos:vt ⁊ audiant lites ⁊ easdiri
mant:⁊ pꝛo ſui ⁊ legis ſciẽtia hu
iuſinodi altercationibus fincʒ im
ponant. Denn.a. iohan. ppᷣ.
NVm ſpecialiſ iuder:ſiue
ab auguſta foꝛtuna’:ſiue
a iudiciali culmie in aliqua ꝓpum⸗
cia vbi incuſatus degit datus ſit:⁊
vna pars ſuſpectum cuʒ ſibi eſſe
dicat:ne ſoꝛſitan abſente pſonaiu

bunkt. 7.ſ. de lit. cõteſta.
aut offeratur.
gBDelegati. ſubſtitutꝰ
ergo oĩno iure vtit᷑ eius
cuius loco eſt ſubſtitutꝰ
vt. ff. de dona. inter vi.
⁊ vxoꝛeʒ.ſi donate.S.ſt
ſponſus.ſic ⁊ actio que
loco alterius venit vice
illius.ff.ſi q̃s cau.ſi euʒ
S. iniuniaruʒ. Et no.bic
ar.ꝙ vbi do tibi electio
nem ⁊ tu eligis:pindeẽ
ac ſi ego elegiſſem. vt. S
de iude.⁊ cel.l.iud ei.⁊
ff. de lega.ij. vnũ ex. F. ſi
de falcidia.⁊ de bere.in
ſti. l. aſſe. ⁊ de op.lega.
apud auſidium. ⁊ ꝑ to⸗
vero cotigerit. ſu
nitur in aut. vt diß
eren. iudi.S.ſi vero.col
i ¶ Gudicem.oꝛdinariũ.
nam delegatũ omnino
quis recuſat.vt.S.de iu⸗
di.ap ertiſſimi. bic vero
non recuſat quod eſt ꝓ
ſententia bul.ſed alium
oꝛdinarium petit ſocia⸗
K ¶Kopoſitionem. non
loquit᷑ de arbitro cõpꝛo
miſſanio.illud em̃ ab oꝛ
dinario iudice nõ recipi
tur. vt. ff. de arbi. ſʒ ſi in
ſeruũ.F. ij. Ged de arbi
tratoꝛe vt tanqᷓ; vir bo⸗
nus arbitretur. nam ar⸗

bitroꝛum duo ſunt genera. vt. ff. ꝓ ſocio.ſi ſocietate. .

IAnnotationen. pꝛopꝛij animi motu.

m Cognitiona literid eſt

QEbarun conſilio.
Eni luris. militaribus.i.magiſtro militum iuriſdictionẽ babente

0 41 Hominibꝰ.peritis in iure vel non.

p ¶ Judicandi.non poſtulan

i vel ꝓcurandi. vt.S. de ꝓcura.l. militem.
q ¶ HNabent.etiam iuriſdictionẽ ac. x qAla giſtratus.i.magiſtri mi/
litum ⁊ inter milites tantũ.vt.j.deiuriſdi.om.iudi.l.magiſterie.non in⸗/
ter alios. vt.j.ſt a nõ cõpe.iudi.l.iij.⁊.ij.⁊ erat bic ꝑitus litteraruz. vt in
fi.patet. ſed a pncipe delegatꝰ etiaʒ illiteratus eſſe põt. vt argu. ff. dere
iudi.l.quidã. Item poteſtates tenarũ vel pᷣſides vt ſubijcit.⁊ omẽs ⁊c.
alij nõ. vt in aut.de iudi.ꝭ.i.vbi dicit.nõ em̃ exiſtimamꝰ opoꝛtere ⁊c. cũ
ſii in ſcriptis ferenda ſententia.vt.j.de ſenten.ex peri.re.iij. ⁊.iij.dic yt

ibi.accurſtus.

(Eales.iuniſdictionem babentes.ᷣ vt poteſtates. accurſius.
t Et legis. quam babent perſe vel per ſuos aſſeſſoꝛes.vt in auten. de

iudi.S.i.accurſius.

v ¶ Scientia. c

ôtra.jj. de iur. d elibe.l.finali.circa pꝛincipiũ.hoc intelli/

gepꝛo ſcientia.ſcʒ cõſiliarioꝛum.
Anm ſpecialis. id eſt ad vnam cauſam datus vel duas vel tres.
ed quid ſi ad vniuerſitatem cauſarum ſit d elegatus. dienon po/

teſt reeuſari ſcõᷣm nos.quia dicemus oꝛdinarium non recuſari.ſed aſſo⸗
ciabitur ei epiſcopus.vt.S.aut᷑.ſi vero.accurſius.
xi VFoꝛtuna.foꝛtune eſt regnare.vt dixi.S.de legi.⁊ conſti.digna.
V¶ Qibellum. ſcʒ recuſationis qui fit vt dixi.s.apertiſſimi.ſed an in pꝛe
ſenti cum cõparet coꝛam eo:põt ſine libello recuſare. vid et᷑ ſic. vx. ff.

de ap.l.ij. ſed org.S.j.de ſen.ex p eri.l.ij.in fi,

fra.xx. dies. vt.j.de lit.
cõteſta. out᷑.offerat᷑. ac.
b g Apud eos. tnibuna/
rium vel delegatũ.
c Aanatur. quis eliga
d ¶ Dirimenda. eligit pᷣ
toꝛ eis diſcoꝛdãtibꝰ. vt
bic. ⁊ inſti.de ſatiſ.tu.⁊
cura.S.ſinaũt.ſed ar.
ff. delega. i. buius. in fi.
vbi ↄpellit᷑ ↄ ſentire.ac.
e¶ MHDãdata. a lege vel
a d elegãte. vt.ff. de re iu
di.l.a diuo.in pᷣn.ac.
fAD ancipãte.delega⸗
tus ergo exequit᷑ſed cõ /⸗
tra.ff.de iudi.l.a diuo.
Solu. bic a pᷣncipe fuit
delegat?. qð nõ plʒ. vt
S.circa pᷣn.vel hic exeqͥ/
tur ſniam alterius.i.nõ
ſuam. boc nõ tenet.qꝛ q̃ᷓ
ſi ſua eſt. hoc nibil eſt di
cere. vt.S.l.ꝓxi.apentiſſi
mi. in fl. Vel dic ſtatuta
nõ diffiniendo.ſed alia
p̃paramcta cauſe.vt. .
l. ꝓxi.a pertiſſimi.in fi.ᷣ
no ploacet. cũ bic de ap.
dicat, vel dic ꝙ etiã exe⸗
cutio erat cõmiſſa vlł ei/
dem vel alij de qua bic
dicit. Ded buic obſtat
ꝙ eſt mixti imperij.vnð
no delegat. vt. ff. de iur.
om. iu.l. iubere. Lu dic
omiſſis pᷣdictis:manci/
pate nõ ꝑ ſe ſed ꝑ aliud
Quile auxiliũ.ſicut ſi ip/
ſemet dixiſſet.
g Pꝛouocatuʒ. appel
latur ergo a ſentẽna ar⸗
buni.ſed cõtra.S. de ar⸗/
bi.l. i. ſed ibi de compꝛo
miſſario: h de delegato
vt.ff. ꝗͥ ſaniſ.co.arbitro.

ðòW

ʒ ¶ UManikfeſtũ. ſic. .. de ap. l. cam poſt. ac. a ¶Duũüuiros. qui ſic di
cunt᷑:qꝛ duoꝛũ ſuffragio eligebant᷑:quoꝛũ vnus a plebe alter a maioꝛi⸗
bus cõſtituebat᷑.vt in tribunis.vt.ff.de oꝛi.iur.l.ij.S.biſdẽ tpibus.ac.
b Intra triduũ.ſic.õ.de erro.aduo.l.ſentẽtijs.⁊ caue qꝛ non dicit recu
ſationem infra triduũ faciendã:ſed electionẽ arbitri.ſed recuſatio fit in⸗/

dicis ⁊ in alia ciuitate eiuſdem ꝓ
uincie cẽmoꝛante:cẽpellat᷑ longo
itincre cmerſo recuſatiõis libellũ
ei incuſatus offerre:ſancimusſiꝗ
dem pᷣſto eſt pᷣſes ꝓuincie in illa
ciuitate vbi de ea re dubitabatur
licere ci qui ſuſpectũ ſibieſſe iudi⸗
cem dicit:ipſuʒ pᷣſidẽ adire ⁊ hoc
faccre in actismanifeſtum. Sin⸗
autẽ non eſt moderatoꝛ ꝓuincie
in pꝛefato loco:hec eadẽ apud de
fenſoꝛẽ locoꝛũ vel duũuiros mu
nicipales:geſtis apud coshabitis
cclebꝛare:⁊ iudicẽ ꝗqdẽ euʒ recuſa

re. Ilico autẽ id eſt intra tridunʒ

pꝛoximum:ſine vlla dilatione cõ⸗
pelli arbitrum vel arbitros elige
re apudꝰcos litigare:ne ⁊ datus
iudex remoueat᷑ ⁊ alter nõ eligat
electẽe videlicʒ aibitri ſi vaniatũ

inter partes ſuerit:ſimili modoyl

Pliclis ꝓuicie ſi adeſt vel defenſo
nis locoꝝ vel magiſtratuũ munici
pii abitrio dirimẽda⁊ executoꝛe
negocii cuimãdata ẽ hmõicauſe
exactio iuẽte:⁊ ſtatuta ab aibitris
effectui mãcipante niſi fuerit pꝛo
uocatũꝰ.tũc eniʒ ipe qui iudicẽ an
teaꝰ dedit qui ſuſpectꝰ viſus ẽ ab

appellatiõe trutinata: fonnã cãe

imponat legitimaʒ.

2. ſ. de ſen. ex peri. recil. Me ſpoꝛtulis 7 ſumptibꝰ in duer
l.x.f. de ap. ſenſu. ⁊ ſig iſclicijs fae endis:⁊ de execu⸗

j. de ap.ſi appellationẽ

b¶Ant ea. boc cu diſtin to

ctio e intelligas.vt ĩ au⸗/
ten.de ap.S.fi.ibi.ita tñ
2⁊ bic ſancimꝰ ⁊c.coł. vi.
accurſius. i

iii Sil valẽ. gratianꝰ? theod.
aaa. ad pontum vicarium.

Dedit.ſcʒ illũ qui antea.ac. k Erurinata. Leogni

ta.ſed quenit ſi d elegatꝰ ꝓcõſul delegauent ⁊ appellet᷑ ad queʒ debeat

appellari.Rñ.ad pᷣmũ delegantẽ.vt bic.⁊.ff.qs ⁊la quo.l.i.Ded vid e

ad ſcðᷣm delegantẽ:vt bic. ⁊.ſ.qͥ ꝓ ſua iur.l.fi.in fi.l. Sed illa coꝛrigit᷑ ꝑ
banc ⁊ hoc ſcõm quoſdã.Ael ſi eſt ibi ad nos planũ eſt. vel verius re/
fert an d elegatus deleget vt ibi.an recuſet᷑ ⁊ alter eligit᷑ vt bic.⁊ illa qͥs
7 quo:intelligif᷑ß in delegato ad vniuerſitatẽ cauſarũ.
Rubꝛica. De ſpoꝛtulis ⁊ ſumptibus.dixit de iudi.nũc de ſumptibus
in eis faciendis ⁊ executoꝛibꝰ q ſunt quaſi ꝑtes adiacentes. Ucl.S.de
ꝑſonis pncipalibꝰ.nüc de ſecũd arijs.ſ.executoꝛibꝰcõueniendis.⁊ exa⸗

qoꝛibus.vt.j.de ꝓxi.ſacroꝛum ſcri.ac. 54—
L Aiſauis, exbibitus.i.iudicio ductus. b ¶Kenminum. ideſt
iſffin tiuam ſententis. ſic, , ti i ꝓperandũ. 5. .

ſtodiendum. vt. ff. de cuſto. re.l.i.⁊.ij.ac.

c ¶ Appan toꝛe. cũ fideiuſſoꝛẽ dare nõ poſſit in cauſa ciuli.
d Sebaitns vaGrpuamnoyt ab eo vocetur.v el dic trad:tꝰad eun

e ¶ Moſthabita. ip̃terita. f ¶ Mꝛimiſcrinio. q peſt ſerinio ĩ cu
ius eſt officio apꝑitoꝛes dare.vt in aut᷑.de ap.S. bos auteʒ.⁊. .

Niſquis fuerit exhibi⸗
tus vſqʒ ad negocij ter
minuʒꝰ ab co apparito
ret cni pꝛimuʒ traditus fuerit ob
ſemani eũ decernimus. Siquapᷣ
ſumptione fuerit hec manſuetudi
nis noſtre poſi habita pꝛeceptio
pꝛimiſcrinio qui iuſſa kemeraue⸗
rits. v.libꝛanum aun cẽdemnatio
ne mulctandoꝰ.

BSem. aaa.iuliano.pᷣpᷣ.
AMnibus iudicibus licen⸗

Ntiam pᷣſtamꝰ ſiue his ꝗbꝰ
a noſtro numine lites mandant᷑ il
luſtnibus vel ſpectabinbꝰ vel cla⸗
riſſimis vel togatis foꝛi cniuſcũq;
pᷣfecture vel alijs quibuſdam vel
his qui exnoſtns indicibꝰ delegã
das lites accipiũt:executoꝛcs ſiceſ
ſauerit cauſas eis inſtructas offer
re ⁊ remouere ab executõne eos
⁊ alios idoncos ſupponerel vl eti
am mulctis afficere. Sedꝰ ſi qui
demilluſtres ſint iudices:vſqʒ ad
vi. ſolidoꝝ ſummaʒ :ſinautẽ alijꝰ
vſq; ad tres tantũmodo aureos:
⁊ adꝰ indices quoꝛũ intereſt refer
ri:quatenꝰ militia exuti penas lu⸗
ant coꝛpoꝛales. Moſtns autẽ am
pliſſimis iudicibus licentia ſit et
maioꝛes penas ⁊ coꝛpoꝛales ma
culas executoꝛibꝰ imponere ſima
le fuerint circa lites verſati:pt ſci⸗
ant nõ eſſe cauſas deludẽdas:nec
lucri gratia aliquod eis viciuʒim
ponendum.

appellatiões.ac
curſius.

g (NLemerauerit.

iubendo aliũ exe
qui cãm qᷓ; pᷣmũ
Alij dicũt ipſum
apparitoꝛẽ qͥ nõ
copleuit.acd.
b leDulctando.
impꝛopꝛie. ff. de
ver. ſig. l. antepe.
accurnius.
Alonibuſ iu
icibꝰ.man⸗
dank. rep ete ſlue
vel dic üluſtribꝰ
delegat pnceps

⁊ ſic nibi repetel

accurſius.
Kk O fferre. qð ſe
pe faciunt peſſi⸗
mi execuroꝛeſ bu
ius terre nõ volẽ
tes parere iudici⸗
bus. 350. ac.
I 1Supponere.
patet ergo ꝙ bi
delegati eligunt
executoꝛes cx au⸗
ctoꝛitate delegã⸗
tis. vtin aut. de
iudi. S. neceſſitatẽ
2.9. vno quocq;.
7. S. ſi vero ludex
collł.vi.⁊ in autẽ.
de defen. ciui. ..ñ
babente coll. ij.
loquit᷑ tñ aut.de

iu.⁊ foꝛte lex iſta

delegatß ad vni⸗
uerſitate cauſarũ
vt ex pᷣncipio pa
tet. ⁊ id eo foꝛteſe
cus eſt in alijs.⁊

pꝓ bocẽ qð lubij

cit de imponẽda
mulcta. vr. S. de
modo mulcta. l.
eos.in pnci.⁊.ff.
de iudi.le ij. F. fl.
de verbo. ligni.l.
aliud.in fi.accur
ſfius.

m ¶ Sed ⁊ ſt quidem. modo diſtinguit mulctas.ac.
n ¶¶ Summam. poſſunt punire executoꝛes, ac.

09 Alij. ſcʒ inferioꝛes, accurſius.

p iudices. ſc pꝛeſides. quibus ſuberant executoꝛes vclad
galios delegantes.vt in autẽ. de iudi. S. neceſſitatẽ. 2. S. vnoquo/
q;. colla.vi.⁊.ad hoc.s.de offi.rec ꝓuin.l.iiij.ac.

q Ampliſſimis. ampliſſimos vocat ſup enlluſtres. cum deillu/

ſtribus dixerit. accurſius.

r ꝙ aioꝛes. vltra ſexſ. olidos. accurſius.

8 ¶Eis. ideſt cauſis. accurſius.

NRubꝛica. De pedaneis iudicibus. Sicut pes eſt pars infeni⸗

oꝛ coꝛpoꝛis:ſic ⁊ pedancus iudex e infenioꝛ alijs.accurſius fioꝛẽ

tinus legum doctoꝛ.

1

Ppaineii
Pglattge.
ſhrirne
duſglamg,
ecdtürs.

Arib4

Aicbea
olt, enerſe
edie e
ddegr ths
lſenblper
cutſus,
(Ofemad.
peſtcüntec
Uigenmodh
notintto rci
esporaende
Ngg0.
(Grpoonee
R go
degencigen
Neutgtcsg
oultatedgi
1s.tin aede
dineecſtni
1 hogleq⸗
1reoieg
lNan⸗
dedenonſi

abene A,

oltüiner
aſtnigtr
elgticlfn
erflutani
e öci
,dfntt

Gckielio e

hrecdll
einpont
lat, N
o min
ngnutk
1ong
nado ihil

andel⸗

oero nie
ſuele

detu. 7 cura. da.
ab.l.i. vel etiã eo
viuo in loco ſuo

gerit eius vicẽ ſit
gbeſt. ac.

x ¶ Pꝛiuatas.nõ

mhinter ei⸗ b⸗ 4 di H
Arbinros. ĩ in tas Pſonas nõ cõpetere faculta⸗
rdiros, i⸗ Kennalileſtzell⸗ . di alle
accurſuus. ggtis inter pꝛinatas p cu⸗
Aanee eer smemauſtisatbures daunos
vr.j. ſia nõ ↄpe. putauit:ſnia ab eis plata nulloꝰ inj
e oter. re ſubſiſtit. peratoꝛ dio
Obira, filhi cle. ?æ mari. aa. ?. cc. vica.
ſ.adl. faui. pla. P Lacet nobis pᷣickes de his
n a ne de/Icauſisin abus ipſinon
ter. .ſ. depenis. Poſſent cognoſcere ante' hãc pe
tppeuratoꝛ. S daneosiudices dabant: notionis
q ſi vterq; ſcie⸗

bat eũ ab incon/
gruo delegatum
Rñ.idẽ vt.j.de iu
riſ.om.iudi.l.pꝛi⸗
uatoꝛũ. Itez qͥd
ſi ſciebant a con/⸗
gruo delegatü: ſʒ
in cã in qua non
potuit delegani.

ocuratoꝛi noſtro.ſ.ceſaris qui inter fiſcum ⁊ puatum tantũ
eſt iudex. vt. . ſi aduer fil.lij. ü
vAgenti ſed tũc agit vice pᷣſidis cum in eũ pᷣuati cõſentiũt pꝛo
rogantes eius iuriſdictionẽ. vt.j.de iuriſ.om. iudi.l.i. vel qꝛ moꝛ
tuo pᷣſide gerit eius vicẽ.vt.S. de offi. eius q̃ͥ vicem al. l. i. 7. ij. 4. ff.

Tertius
B ſcere. ĩmo delegant᷑ bmõi. vt. . eo.l. fi. S

LS 4.5. 11 9

Mpato: goꝛ ð. a. vicariss. augu.ceſi ad ſerapio.
Rocuratoꝛi nr̃o non ¶p Lacetꝰ vt iudicibꝰ ſi es
vice pᷣſidisagenti dã/¶R. grauitas tua diſceptato⸗
res dederit inſinues:vt delegata
ſibinegocia lata ſentẽtia determi
nent: nec in his cauſis in qinbꝰ p⸗
nũciare debẽt ⁊ poſſunt facultatẽ
ſibi remittendi patere ad iudiciuʒ
pſidale cogioſcãti. maximecũ ?
ſi iudicioalicui litigatoꝛũ Pti iniu⸗
ſta videat᷑ interponende ꝓuoca⸗
nionis ptasa ſentẽtia ex omni cau
ſa ꝓlata libera litigatoꝛibꝰ tribila
turꝰ. I Dem. aa. a. cc. fimino.
dabat Lacuitꝰ quotiẽs pedanei
ſue examẽ adhibere:ita tñ vt ſi vł iucices dati poſt litẽ cõte
poccupationes publicas vel pꝛo ſta. vel ad aliud iudiciũneceſſano
pter cauſaꝝ multitudinẽ omia hu dinigant᷑: vel publice vtilitatis rõ⸗
iuſmodinegocia nõ potuerit co- ne in alias ꝓPpuincias pꝛoficiſcant᷑:
gnoſcere: iudiceſ dãdihabeãt po vel dieʒ obierint: atqʒ his rõnibꝰ
teſtatẽ. Qò nõita accipicõuenit: negocijs ceptis finis nõ poſſit ad
yt ctiq in his cauſis in abus ſole⸗ hibeni: aliũ in lococoꝛũ iidicẽtri-

pedimentũ aliqð in pſequẽdis li

peratoꝛ iuli.a.ſcdo.pᷣp.
q N ecaʒ ſunt negocia in
quibus ſupfluuʒ ẽmode
ratoꝛem expectari ꝓuincie. ideo⸗
Hðpedaneos iudices hoc eſtgne

nonts dipio but ex officio ſuo cognolcere: da⸗ bui: quinegocũ examinet: ne hu
reẽ nulla. Rñ.ide Qi iudiices licẽtia pmiſſa credatur iuſinodi caſibꝰ intenieniẽtib im⸗
anft. de poſtu.l. Qd vſq; adeoinꝰ pᷣſidnʒ cogni⸗
q pbiber ac. tõne retinendũ eſt:vt eoꝝiudicia tibij eratur.
pp diminuta' videant᷑: duz tñ de H
—– ingenuitare ſupꝑ qua potert ? an
nota ma genera tecognoſcere ⁊ de libertinitate pᷣ
cauſaruz olim vi ſicdes ipſi diudicent. Exempluʒ
lae Bzwgro⸗ ſacranum litterarum coꝛundem.
re poterat pᷣſes ſi

ueiuſta ca impediat᷑ ſiue non. vt. leo. l. ſ. Item ſunt media vyt
que copetüt iure magiſtratus pm. b. vel iſta que ſequitur mixti
imꝑij nõ meri. ⁊ illa Poterat indiſtincte delegare. ſed hodie ſi im
pediaf.als nõ: vt bic. vel dic cãs pecuniarias vltra.ccc.ſolidos
eſſe medias: ſed in cauſigs mixti im
pecunianie ad cognitionẽ tm̃.ꝛ ſic ter audiet. vt. S. de iud. aut᷑ ad

B. Ite marie⸗ haſñ delegat: niſi ĩ caſu cũ abeſt ñ ſi als ſpediat᷑
pns etia ob neceſſit

bac.l. 7. ff de offi. ei

ſis ⁊ in minimis nihil mutat hodie:ſed in med ijs im̃ vt dictũ eſt

pij ide eſt qð in mero.⁊ pᷣdicte

ates publicas cãrũ.a tũc ad cognitionez. vt
ic ergo in maximis cau

2 ſic ſüt hogie eti⸗ tria genera cãrũ. lʒ.p.dixerit eſſe im̃ duo. Blij iandum ſit opinio vtibi dices
ſic dicut tna ſũt gña cãrũ matima. 7 tucidé qð nos. Itez media

tũc cognoſcere ⁊ delegaj pñr. Itẽ minima q̃ cognoſcerenõ po

accurſius

dAA—

Deſpoꝛ.⁊ ſump. De peda. iudi.

inueniã eos antiquitꝰ de bis nõ poſſe co gnoſcere nec deber eos cogno
91 m. Ged dic nõ pñ̃r cognoſcere ꝓpter
occupatioes publicas vel ꝓpter cãrũ multitudine: vel aliud ſuſtũ impe
dim entũ.vt in aut. vt d efunc. ſeu fu. illud.coł.v.⁊ de iudi.S.i coł. vj. ⁊
tunc poſſunt delegare: ſed ſi non babent tale impedim entum non poſ/⸗

ſunt vt hic ſubijcit. ſed
olim etiã ſine cõ poterãt
delegari. ſed pᷣncipium
contradicit fini Rñ.ſed
pᷣmo expone nõ pñ̃t q̃li
bet etiã vili. .·

64 officio puta ex le

ge vl ſenatuſcõ ſulto. vt
ff. de offi. eiꝰ cui man. eſt
iu.l.i. dic ergo ſolebãt ⁊
debebant niſit in caſu. ⁊
tũc ad cognitionem. vt
d.l. dicik. ⁊. ff. de offi. ꝓ⸗
con.aliqñ.⁊.l.ſolent.ac.
b Un p̃ſidũ. nomẽ ge⸗
nerale eſt ꝓ quolibet oꝛ
dinario habẽte imperiũ
ff. de offi. ſt. l. i. ag.
i ¶ Diminuta. ſed aucta
qſi diceret.hoc dicimus
nõ detrabẽdo honoꝛi pᷣ
ſidis:ſʒ augẽdo eũ.ac.

KDũ m.ſic ↄtinua. di
xi ibi qð ñ ẽita ⁊c.maxi

mas nõ poſſe delegari
niſi a bſit dũ tñ ⁊c.meli

us em̃ dixiſſet. ſʒ 1 d e in

genuitate ⁊ c. nam ⁊ iſte
ſũt de maximis. In his
ergo vt in alijs ĩ caſu de
legat ad cognitionẽ nõ
ad diffinitionẽ vt h. vyel
referas ad id qð. S. di/
ctũ eſt ð medijs iudiceſ
dãdi babeãt ptãteʒ.vt
ſic illud recipiat iſtaʒ de
terminationẽ ⁊ illaʒ qð
nõ ita accipimꝰ ⁊c. ſed
bodie etiã diffinitioneʒ
vr poſſe cõ mittere in cã

ſtatꝰ.vt in aut.de coł.x.

ꝓhbibemus. l iiu
dicẽt.ſ.im̃ ⁊ nõ d elegẽt.
vt. j. ne de ſta. d efun. ſt
pꝛ.⁊.j.vbi cã ſta.l.iã du
dum.⁊ ar. ff. de iudi.de

qua re.? de arbi. nò diſtinguem?. §. de officio. Sed S. ſ. de oꝛdi. iud. l.
i. Sed ibi nõ loquit᷑ depſiſe ꝓuincie ſed alio mĩoꝛe cũ generale nomen
ſit pᷣſidis.vt.ff.de offi.pſi.l.i.vel ſᷣm Jo. diſtingue an pupillus agat vk
cõuemat᷑ poſſeſſoꝛio iudicio. quo caſu differt᷑ q̃ſtio ſtatꝰ ꝑ carbonianũ
in tꝑe pubertatis ſi moueat᷑ qſtio ſtatꝰ ⁊ bonoꝛũ.ſt vero ſtatus tiñ: tũc
dic ꝙ differt ſimilr in fauoꝛẽ pupilli p cõſtitutiones. vt. ff. de car.ed.l.ij
H.i.an petitoꝛio quo caſu nõ differt q̃ſtio ſtatus ſt agat.ſed ſi cõueniat᷑
differk. vt. ff. ð car. e.l. iij. F. ſi qͥs liber. 7. F. miſſuz. 7. J. ſi duo impuberes
Alij dicũt ꝙ ibi nõ poterat cognoſcere qꝛ incidẽs erat ſed certe ſᷣm oẽs
cognoſat de incidenti enã anteqᷓ de pᷣnapali.licet de hoc an ſit ſenten

Lacet. d ed erit.i.delegauerit.⁊ loquit᷑ bic ſerapioni pꝛefecto.
n Mognoſcant. vt. ff. de iudi. de qua re.in pᷣn.⁊ in aut᷑.vt iudi.nõ expe.

ſac.iul.S.i.coł.viij.⁊ d eiudi.s.ſi.colł.vi.ſed ↄtra.j.de reł.l.i.ibi in oꝛdi⸗

terutiſed im delega re qð cũ eſſet iniquũ bac.i. emendat᷑ ßm eos.

b ¶Quod ꝓ qꝛ.
tognolcere. ꝓpter facti impedimentũ.
d ntea. als ante bãc. als ante bac.i.ante.l. iſtam.
AMultitudinẽ pel qꝛ cõtingit eos abeſſe.

gE inẽ. vel Mon poſſcnt
de lure, qaꝛ vilia erqt negocia ſcõm quoſd ã. qs n

lacet cũ non

—
g
—

nario.hic in delegato.vlł ſolue vtibi. o rbuakt. vt. ſ. de ap. l. 7
in maioꝛibꝰ. ?. S. ſi ſepius in inte.reſti. poſt. l.ii..
Zacuit.afferat. vt ff dere iudi.l.duo ex mibus. ⁊.ff de arbi.ſſcuti c
aut᷑.de iudi.S.ſinaũt.col.vi.⁊.ff.d e iudi. ſi longius. 2.l. ſi iud ex
Z ꝓponebat.a. . de iudi. ꝓperandũ. 5. illo. 2. 5. ſinaũt. ac.
Aedam. iudices.Huobus modis dicit᷑ ludex pedaneus. Delega/
us. yt in aut.de iudi. S. verꝰ. 2. F. l. edebũt, 7. F. illo. 2, F. ne aut. cok.
1

Liber.

vi. 1 bic. Item oꝛdinarius.ſi tñ bumilioꝛa dilceptat. ſ. vſch ad. ccc. ſoli
dos. vt defenſoꝛ ciuitatis.vt in aut.de defen. ciui. S/⁊ iudicare.colla.iij.

2 deiud/S. audiant.colla.vi. .
Rubꝛica. Qui ꝓ ſua iuriſdictione æc. occaſione ſumpta a pedaneis qᷓ

ſunt delegati: generaliter de pſonis eoꝛũ qͥ dare poſſunt ⁊ dari ſubiun/
git. accurſius.

S AE . 6 . GP„
Rubꝛica. Me quis in ſua cauſa æc.
Enerali iudicẽ ̊ ad ꝓpꝛietatẽ. f ¶Debere quo ad
oſſeſſionẽ vel pᷣmo diffimẽdo poſtea interloquẽdo. vel
Hudicẽ iudicando ius dicere exequẽdo ſic ⁊.fl. qð me. cau.
Lextat.ſed ↄ.j.de fideicõ.l.fi. Oo.vt ibi. Itẽ contra.j.man.in re
mãdata. So. vt

lu. vt ibi.

cauſarũ. ſt ad i T. K ,D , . ibi. Itez Z ff. de
Ilatntnnn ondl gocia humilioꝛa diſceptant conſti IMpꝛ. val. granus ⁊ valenti. oif Pueſl änauf
maiue ddegardni⸗ tuendi dam? pſidibus poteſtate, dad. acl grachũ p. vꝛ. ⁊ vicrr. (ͤſult. ſz ibi cl
n g
ſi ſit a pᷣncipe delegatꝰ nerali lege decerni⸗ lis perijt. Itẽ cõ⸗
Fe . ber niſ tcoſi „ 1 It . tra.ff. d e cõ fel.l.ĩ.
aürofümet etiã ſi non Qui ꝓ ſua iuriſdictione iudices musnemmem ſibi el⸗ ſed ibi nõ ſenten
erat de iuriſdctione de⸗/ dare dariue poſſunt. ſe iuclicem vel lus ſibi riand ſed confe
kuganiee nuterati NIAMpꝛ. theo. ? va. aa. cir. pp. diceredebere in eem̃ Fhe in get AWimodumd
ſi..l. v. Et no. ꝙ bic de cauſaruʒ delegationi⸗ quum admodum eſt alicui icen alde ſnte
legat in domine ſuepꝛa .busillud cõſultiſſme pci tiam tnbuere ſententie. Sonenrtet
necegzn ſeauet caſu 2 pi 9obſeruan:vt ita vaꝗa Qui legitimã pſonam ſtandi m iur. om. iudi. qui
2 cqm nõ ſue iuriſdicio leant ſi ad iuriſdictionẽ ptineant iu isbabeantuelnon. drianno 5
muis a in hoiem altenus delegantis. OQð ſi quis aliene in⸗ patoꝛ goꝛdia.a. candide. bimatbe ſic vriſt
puincießm Jo. elegants. .α π1n e, — 2 ellar, itratoꝛ ſic. vt. ff
Wertinest. .cauſe g ridictionis cam crediderit delegãa cuʒ eſſes pupillaris deoper ber i
lörranolins ſurdenn dam::nec pᷣcepto cognitoꝛem da ctatis ſine tutoꝛis auc⸗ berruse Awlcs
tcpumciedele tum patienti⸗ accẽmodare cen⸗ toꝛitate cum aduerſa⸗ fubuca. Qui
gent nõ valer. h ſemus. Et ſi cẽtra leges obtem⸗/rio cõſi eres: pſes ꝓuincie aduer Eann⸗ ſe. S
1 Deleganda in boſe⸗ rit delegãti: omi ſusi te ꝓnũciauit: minime auctoꝛi Hicio niic actoꝛi
ſne pPuicie vt addat pauerit delegãti: omĩa que ab ea ſus te ꝓnũciau ctoꝛi icis nuc actoꝛi

delegatione gerunt᷑: ita/ Pintectis

ſupioꝛi. ionesg
habere pcipimꝰ: ac ſi pſi g dele⸗

v Datũ.i. delegatum.

anenne lenn, gzueratallene iuniſclicnioms iucli⸗ 2.cc. gemacht. d5 lresin
gatus bab cat allaſ in ces reſediſſent: vi nec appellãa⸗ Nrebus que pꝛiuati i-aicio ſeg in aebi⸗
ndicnone d pres ſeen ciquidem neceſſitas victis aduer Hdicij queſtionẽ habent: ſi bi Apupilus.
gatũ ſub eo litigauerĩt. ſus eas ſentẽtias imponat. Hec c(it pupil us tutoꝛe guctoꝛe ? age . uenſue 16
Digekgg renear ſula et teneant: niſiiudices anobis ſpã⸗ re ccueniripõt: ita? adultus cu nes ⸗
HHõ literẽ delegat bdati: alijs cauſas ratoꝛe cõſentiente litem ⁊ intende ᷑tclligepnũciauit
delegate carebat alig in delegauenint iudicandas: nam re⁊ exciperedebet. M Znane vr.s.
aede le oted en bis delegaͤt bus nullo pſonarum I AMperatoꝛ honoꝛi. ? theod. tqt miotes. f
mari. vt ar. ff. de iudi. lʒ cauſarũue habitotractatu:appel aa.iul.pꝛoconſul.affri. dereiudi. acta. 5
Pe Re non bus vr lationũ ad nos iure iudicia remea Omentanee poſleno⸗ orra ilodin
nae.S. vl. bon. nisactio exercen poteſt vr ff qui. ercau.
v Sn ade NMe auis in ſua cauſa indicet vel Perꝰ ꝗ amctig; õü Peled ie
5 QNMi PD . 5 2 . „H. i⸗
2 Relediſſent. auo aſm iusſibi dicat. coloꝛe autem adipiſcende poſſe⸗ l dpoſſnie.
non valet ſnia. vt.j]. ſi a H. i. 1 8 re. aut. iu

nõ cõpe. iudil.fi.nec ergo nũc cũ delegat: vt bic. . S. vbi ⁊ apud quẽ.l.
fi. .ff. de ꝓcur.ſed ⁊ he. S. defendere.nã quicqͥd ſequit᷑ ex eo vel ob id ⁊c̃
vt bic. 7.. de leg. cõſti. nõ dubiũ.niſi hic ꝑtes poſt ſniam cõſentirent
vt.j.cõia vrriulq; iud.l.ij. Sũt ergo tria neceſſaria vt valeat delegatio
⁊ poſſit cõpelli delegatꝰ.ſ.ꝙ ſit oꝛdinarius delegãs. Ites ꝙ cã ad eũ
oꝛdinarie ſpectet. Itẽ ꝙ delegatꝰ ſit de iuriſdictione delegotis. vt. ff. ð
offi. pcon. ? le.l.iiij.ſed ſi hboc vltimũ deſit valet delegatio. vt. ff. de of.
eius cui man.eſt iuriſ.⁊ ſi pᷣtoꝛ.lſed nõ põt cogi iudicare.vt habes bic.⁊
ff. de iur. om. iudi.l.eũ qui. a ¶¶ Opecialiter.i.ad vnã ſpẽm. ⁊ ſubau/
di etiã.ð vel dic.i.expꝛeſſim. b ꝙ Judicand as. Ham ipſi delegãt ſibi
delegatã: vt hic.⁊.5S.de iudi.a iudice. Sed quidã pꝛaue intelligunt vt
poſſit delegatꝰ a pᷣncipe cãm delegare q nõ fuerat ſibi delegara. p hoc
ꝙ dicit cãs indefinite. ⁊.j.nullo ꝑ ſonarũ cauſarũ ⁊c. Quid ergo ſi de⸗
legatꝰ a pᷣnape cãm criminalẽ ſibi cõmiſſam delegat.videt᷑ ꝙ poſſit ex
bac. l. c (Mam certe. d Ad eos. als eſt ad nos ⁊ als ad eos
⁊ ſcõm pᷣma cõ coꝛ.ff.qͥs ⁊ a an hap. iiein fi. Scõm aliã eſt cõtra. d. l.
que dicit ad pᷣncipẽ deferri ſi delegatꝰ delegat. ⁊ tũc ſolue ꝙ bic in dele
gato a pᷣncipe ad vnãabipᷣſide ad vniuerſitatẽ cauſarũ.ſed boc vid et
bodie bic coꝛrigi.p.l.j.de ap.l.pᷣcipim us.ꝭS.bic ſi appellatio.vſq; in ſi.
l. vel verius ibrin.i.pcipimꝰ.ab ipſo delegato pᷣncipis appellabat.bic
a delegato delegati. Itẽ ſcõᷣm eandẽ lr̃am ad eos eſt S.sS.deiudi.lfi.ſo

tate iudicati nititur qſtatutuʒeſt æri

Mperatoꝛ diocle. ⁊ maxi. aa.

di. poſ. ſtminoꝛ. ⁊ bec omiĩa pua in adulto. vt.l ꝓri.
rebus que puati. vel publici. vt. ſ. de aut. iu. l clarũ. .
Agultus.bic excipe niſi impetrauerit veniã etatis. vt. S.

—

de bis qᷓ ve. e. impe.l.ij. ⁊ niſi interdicto delibero homie exbiben /

do. vt.ff. de libe. bo. exbi. qd ⁊ lex. S. ſed ⁊ ſi mulier. vel niſi interdi
cto momẽtanee poſſeſſionis.vt.j.l. ꝓxi.vel niſi pꝛo cõiunctis.vt
ff, de pꝛocura.l.ſi minoꝛ. .
mentanee. alias momẽtarie.iudiciũ aliud penitoꝛium. ali
d poſſeſſoꝛiũ. petitoꝛiũ cũ aliquam rem vel poſſeſſionẽ ra⸗
tionè dñ ij peto vt ꝑpetuo apud me ſit.poſſeſſoꝛiũ qñ de poſſeſſi
one tm̃.ſiue adipiſcenda.vt interdicto quoꝛum legatoꝛum. ſiue re
tinẽda.vt ꝑ vti poſſid eis.ſiue recuperada.vt ꝑ vñ vi.qð vltimũ
dicunt quidã coꝛrigi ꝑ.l.vnde vi.ſi quis in tantã.ſed certe ꝙ per
petuo ſit apud actoꝛẽ eſt ex vi cõſtitutionis nõ interdicti.vt.j.e.
tnl. momẽtanee. Item agik de poſſeſſione ꝑ actionẽ vel ꝑ officiũ
iudicis vel per cditionem inde. vel ritica.vt.:.loca. ſi quis con
ductionis. .ff. de cõdi. inde.l. indebiti. S. i. ⁊ de tritica.l. i. Itẽp
interdictũ de p̃cano. Itẽ ꝑ interdicrũ qð vi aurclã.⁊ p ſaluianũ
qð dat᷑ ꝓ rebꝰ coloni.loco tñ cuiuſlibet in terdicti in factuʒ actio
hodie datur. vt inſti. de inter. 5.fi. ⁊ dic vt ibi.⁊.ff. de vi ⁊ vi ar.l.
i.§. fl. dicta quidem iudicia dicunt momẽtana aptitudine. qa

Teiii Nequis in ſua cã. Qui legi.pſo.
lz. Tentius AIIt nemo inuitus. Deoꝛdi.iudi.
egton poterat eſſe qui amiſit in poſſeſſoꝛio vincit ĩ petitoꝛio.⁊ ſicpa cõtra ſcholarẽ qui ĩ bꝛeui eſt receſſums:cũ foꝛte bonoñ. ſ perat euʒ cõue
ogledohi rum durabit apud eũ poſſeſſio. põt eſſe ecõtra.⁊ ſic multũ dura⸗ nire cum habet pedem in ſtripedio.⁊ eſt arg.l.iſta ꝙꝙ nõ poſſit.magis tñ
göneen bit apud eũ poſſeſſo. Põt eti dici momẽtaria. qꝛ cito debet erx· pyuto iudicem debere ei ſtatuere tpᷣus infra qdð agat ⁊ poſtea eũ nõ audi
ſinaninn pediri æ ſinemoꝛa. vt ar. j. vt intra certũ tẽpus.l.ij. ·fi. ri:arg. ſ. de remil. pig. ſt eo. 2. . de inge. ma. l. diffaman. 27. ff de op. leg.
dan. Son a ¶¶ Actio.ſin factũ vel alia ꝓpoſſeſſione copetens. vt dixi.⁊ no. l:mancipioꝛũ.⁊.f decur. bo da.li. ꝛ.f debo. auc, iudi poĩſiſen? c ſf
zin actio. D get Ozl derare ..due . .
Lpeſtſan cõueniat᷑ pupi e,cſd — . dere. pi.l. ſt eo tempoꝛe.
tſan Alijidem ſi ůe ſionis obꝛepticia petitioꝰ alteri IAMpꝛ. ſeue. ? an. aa. marcelline. Kabrteg Beoidmein
nir n niatur aʃg. cbeſenan eberarine an abſ BBite pꝛeſidem pꝛouin iornz deaoͤnibooꝛ
eftdecdfel be] Perquãcun, mtioi iti 1. inãdis ĩ iudicio. puta
anen 1 Derag enn⸗ dacanuetiote nerſane legſtine ae rurn eſſe teſta. Rocmnerdao wcſnet⸗
enſtane nanoieſuo age/ initiatum iurgiuz videatur. Mhi — mentum phabij pꝛeſen tc eaſdes pſonas pᷣnci
is agnatõne ſilij docete. neqʒ emñ̃ paaliter vel incidéter ꝗð

trepot etia pupil hil autem opituletur cõuentio cir

aidinm, an nnncacmbabitr cumilrct impedit notionem cinn yſtan? eeorras hghe
Oanattet nenda.non ſic in US circa curatoꝛeʒ debuenit cuſto⸗ queſtioin cognitionem venitur. cioꝛũ.i.queſtionũ.vel re
deſilm u adipiſcẽda. vt. ſ. diri. et ſi ſup cauſa ſtatus cognoſcere ſentindtrlarmad anrn
n anete Ditnemonnitusagerevel ac nõ poſſit: prinet eni ad officizin ones⸗
bilde Ger pmus caſus bu⸗ cuſare cogatur. , dicis qui de hereclitate cognoſcit PBite. ovos tuto
en. Giß v Aperator diocle. æ anthoni. vniuerſam incidente; queſtionẽꝰ tes Roſthummt
eopelbe ſi pillus ſuccũbes Mrren le in iudiciumd , i Agnatione.
ens tſeth in poſſeſſoꝛio ob/ aa. 7. Cc. cariſſimo. que m in auin uocatur- exami AUnatiuitatequ erupirte⸗
Nanl edendo HPederen Iſ. Muitus agere vel ac- nare:quoniam non de ea ſed de Ren derum. preſ vebo⸗
Ubanca. A tim agere velit ſ. . u. bere. inſti. vel exhe.
uiang aoptgate non. T Minnen cogitur. hereditate pꝛonunciat. lir cörra ra t poſtbe
uadeplond pst yt alter ten ea Patoꝛ antho.a. magnelle. mo. agit peti. b ere.bm
las nücotorl tur ei rñdere ſub b. ſed ſcõm eum eſt econ
ſ coloꝛe queſtionii D tra.j.de car.e.lłi.vbi di
Jand depoſſeſſione A arime aũt ideo ſubiungit. qꝛ ſt de poſſeſſione tcit eã petitionẽ hereditatis differri.ſed bic ſubaudi ſi impuberi.ſ.expedi
ſs ole egiſſet pupillus cuʒ tutoꝛe:⁊ idem vellet de ꝓpꝛietate agere ſine at. qꝛ teſtes poſſunt moꝛi.vt.ff de ca r. e.l.iij. F. due. Item ſcõm buncca
Boiid tutoꝛe:idem eſſet vt nõ ad mitteret. ⁊ bic eſt caſus ſcdus. Sed ſi ſum ſuꝑ illo verbo huius.l.⁊ ſi ſup cauſa ſtat⸗ ⁊ c.eſt cõtra.j. de peti. be
Cicoſesirani pupillus obtinuit in poſſefſoꝛio ⁊ recõueniat᷑ in petitoꝛio ſine tu re. liber. ſed ibi de ſtatu. defuncti bic beredis. Itẽ ſuꝑ eodẽ eſt vtra. ff. de
