ulterio eſt planũ

niſt in duobꝰ caſi . M
bus qñ.ſ.non potuit infra boc tpᷣs:qꝛ incepera t ab adultera tim̃.

vnde interim nõ poterat hũc accuſare. Itẽ ⁊ quando bic ab alio

accuſabatur q poſtea inuẽtus eſt puaricari.vt.ff. e.l. iij. ꝛ.l. quĩquẽ
nium. ⁊ niſi ꝑ vim ſit factũ ſtupꝛũ.vt.ff.e.mariti.ꝭ.fi.ſʒ ĩ adultera

Zd legẽ iuł de adulte. ſiu.

nanm calumnie quandovltra. lx. dies accuſant. vt in cõtrarijs. ſed ante ſic
⁊ ſ̃m boc expone.i.illam.is cuius ope accuſant.id eſt accuſare ſolent.
c ¶ Eus.ſ.iudicis adeundi.vñ etiam feriati cedunt ſi copia fuerit adeun/

di. vt. f. e.l. miles. F. ſexaginta. ⁊ etiam ſexageſimus in bis computatur et

a die commiſſi criminis numeratur.vt.ff. e.l.pater. S.i.accurſius.

r —.2727
¶tos 7 refugiẽtis venttatis ng⸗ noꝛ que eſt cõtra. Alij hᷣ
ſitõem. Quiaũt pꝛeciũ ꝓ cõperto dicũt ꝙ alias nullo mo
ðJ do accuſz niſi qñ eſt ſpõ
ſaa. ? tunc vt ſp onſam nõ
vt vfoꝛem. per dictam.l.ſi vxoꝛ.S.ſi minoꝛ. Accurſius floꝛentinus
i ¶ Iniurias ſuas. alias em̃ non auditur minoꝛ. xxv. annis. vt. ff.e. l. AN mati
tus.S.l.iutł.ſed aceuſari poſt pubertatẽpòt nõ pᷣus.vt.ff. e.ſi minoꝛ.

K uratoꝛibus. vᷣt et. S. de aucto. pꝛel.l, clarum. de concubina autem ſtu

pꝛeſcribitur ſex mẽſibus vtilibus cõputãdis.in nupta a tpe diu? pꝛata dic.vt. ff. e. ſi vxoꝛ. in pꝛincipio.

cij faci a pᷣmo.iĩ vidua a tpe cõmiſſi crimis.⁊ eſt rõ: qꝛ q̃ facilius
accuſatur vt vidua facilius pᷣſcnibit a die cõmiſſi crimis.ᷣff. vt. e.l.
manni.ꝭ.ſex.mẽſiũ..ff. ad turpitł.l.i.S.accuſatõʒ.nõ tñ vt ſex mẽè⸗

¹ Eos adulterij.ſecus in crimine inceſti. vt ff. e. qui pup illam. in fine

E
et. l. vim paſſam.S.inceſti.Accurſius.
Idarem ⁊ feminam.i. adulterum ⁊? adulteram.
er

ſes vtiles excedãt qͥnquẽniũ adulter pᷣſcribit a die cõmiſſi cimis 4 eadẽ cauſa.vt.ff.e.ſimaritus..fi.⁊.l.vim paſſam. S. duos. ⁊.l.ni

vt. ff. e.l.mariti. S.pᷣterea.⁊ duo ex bis ſex dãtur vt accuſet vir iure
manti.quatuoꝛ:vt iure extranei.vt.j.e.l.ꝓxi.⁊.ff.e.l.i.ff.extraneus
a MHon opoꝛter.ſi modo ꝓponãt anteq; nomẽ accuſati vel accu
ſate inter reos recpiaf.vt.ff. e.ſi manius.S. pꝛeſcriptiones. vel il⸗
le. 5F. intelligitur ſpãliter in quibuſdã vt lenocinijs non in bis.
Are. manitus accuſat iure maniti ſed ⁊ pater mulieris. vt. ff.
? eis cuius ope..ex ſenatuſcò ſul. vt iñ pferatur vir:miſi ſir in
famis vel colludat. vt. ff. e.l.ij. F. ſi ſimul. 2.l. iij. 2 erit boc ius ſiue
peꝛiuilegiũ in accuſando.qꝛ.lx. dies babet vnles in q bus pᷣferiur
omnibus alijs ⁊ ſine metu calũnie:⁊ eti ex ſola ſuſpitione poteſt
vxoꝛem ream facere ⁊ ſine inſcriptione.vt dixit p.vt.ff. de mino.l.
auxilium.⁊. j.e.quis. Poſt bos admiititur quilibet:⁊ pᷣdicti etiã
admittũtur ante alios vſqʒ ad quatuoꝛ mẽſes:vt quãdo plures

ven erint iuſtioꝛ pᷣfertur.⁊ ſic etiam foꝛte vir admuntur. vt bic ⁊. ff.

e.l. ij. F. fl. .l. ſ manitus. 5. extraneis.⁊.l.is cuius.S.penul.ſed vi/
detur ꝙ non euadãt penã calũ.vt.ff. e. is cuius ·S.fl. .l.pater.ſol.
refert ſint in euideti calũ.vel non.ar.S.qui accuſa.nõ poſ.l.ij. ⁊. ff.

de his qui.vt indig.l.tutoꝛẽ.Ael pꝛedictuʒ pꝛiuilegium. ſ.ſineme ¶

tu calumnie accuſare tantum viro detur nõ patri: vt in contrarijs.
ſed cetera dantur patri.ſ.vt pꝛeferatur alijs:et ꝓ boc:quia perpẽ/
ſioꝛi doloꝛe facit yir. vt ff.e.l. . . ſi ſimul. Ael dic non euitant pe/

/44

bil. §. pe. ⁊ fi. Ex diuerſa em̃ põt:vt quia vnus adulteriũ cõmiſit alt᷑ do/
mũ pꝛebuit. vt.ff. e.nibil. ..fl. in alijs aũt cniminibus quoriẽs liceat accu
ſare.dic vt no.ð .de accu.l.qui ð crimie.⁊ qui accuſare nõ poſ.l.cum ratio
mibus. et ſi reus vel accuſa.moꝛ.fue.lteii.
o ¶ De pudicitia.ſeruanda. p ¶ Aetat ab eodem: ſʒz a diuerſis põt. vt
tñ ſerues oꝛdinẽ quilegitur.vt.ᷣff. e. denũciaſſe. S.quenif᷑.⁊ ſtanim dices.
q ꝙ Ded oꝛdine. vt incipiata quo velit ſi illa nõ nupſit: vel ſi nu pfſſt fecit
boc poſt denũciatò em:alias ab adultero mnee dz ⁊ eius abſolutio pꝛo
derit mulieri ⁊ condẽnatio nõ nocebit. vt.ff e.ſi maritus.S. pe.⁊. S.fi. .l.
ſe. 1 ꝑ totã.l. ⁊.l.ij.in pn. ⁊.l.nupta.⁊.l.vi paſi: 33. H. nupta. 7. ]. e. ſi dũ i tuo
ſtitati.in penis:que pena eſt notata.j.e.qᷓ;uis.
Damnatã. vt. j. e. ſine metu. in fi. z. idẽ ſi deſtupꝛo fuerat dãna
ta. ſt aũt er alijs capitulis legis qᷓ multa ſunt. vt.ff. de mino.l. auxiliũ. ſe/
cus eſt. vt. ff. Z. e.l. mariti. .i. ſz cõcubinã eã babere põt.vt.ff, de concubi
nis.l.i.Fi..⁊.facit.S.e.l.ij.Accurſius. L
1Capitalem euaſenit. pꝛincipis indulgentia.
Puniet.eã tñ amodo accuſare nõ põt.vt.ff e.ſi vxoꝛ. S.ſi.
Ecxrimine. paciſc nõ lʒ.nullo modo.diſtingue tñ. vt. ſ. e ui. Aʒo.
Wraanectozis n accuſatoꝛe totũ legi põt:vt ſiue pñs pᷣuari
cetur:ſiue deſtitit.idem ſit. Vel pꝛimũ in accuſatoꝛe.ſcdᷣm in reo.ſed neu/
tra placet.qꝛ ᷣm/ pᷣmum refugere non efſet puaricatio.vt. ff D pᷣuarn..l. iij.

Ziber

in pꝛin. 7.F. fl. Dic ergo tranſigentis ? pꝛeuaricantis fleri ſimilitudinem.
aʒ 0o. boc mõ par delictũ eſt accuſatoꝛis puaricantis aliqͥd a reo accipi
entis: ⁊ ipſius rei refugiétis veritatis inquiſitõem donãdo aliqͥd. nã ta⸗/
li trſactõe puaricatoꝛ ille babet᷑ ⁊ vt adulterpunit᷑ ⁊ ꝓ cõfeſſo babetur
Et dic qͥd eſt pᷣuancari. vt.f ad turpiłli. .iſed buic, . eſt / ff e.ſi mani/

tus.5S. ſi neg auerit. ⁊ alie
plures que eodẽ mõ con
tradicũt. S. detranſac.l.
tranſigere.⁊ ibi ſolui.
enet. vt. ff. de mino.
l.auxiliũ. S. fl. ⁊. ff. qð me.
cã.iſti quidẽ.⁊.ff.e.mari⸗
ti. ⁊.S.ð ↄdi.ob tur. cau.

l. mercalem.
NRKimẽ. dubiũ eſt. ſʒ
nec adult᷑ accuſari
p̃ᷣt niſt demũ fcõ diuoꝛtõ
vt. ff. e. l. miles. F. volẽti.
ab extraneo aũt põt ſi p⸗
mo virũ lenocinij argu⸗
at:nõ alias.vt.ff.e.Oſtã
te.nec ob.l.vim paſſam
S.i.qꝛ põt extraneꝰ cõſtã
te matrimõ io.ſ.ſcõᷣo nõ
pꝛimo.iaʒ em denuo nu
plfſerat:ſed hodie etiã cõ
ſtante mrimonio põt vir
vxoꝛẽ accuſare: vñ lege
aut᷑.ſʒ nouo ⁊c.q̃ in coꝛ.
aut. vt li.ma.⁊ a.S.quia
pero plurimas.col. viij.
Ed nouo.dʒ ⁊ do
tem ⁊? donationez
lucrari ⁊ plus ſi filij non
nt. vt in coꝛ.
c¶ Fuiſſet. ex bac etiaʒ cã

poterit ei mittere repudi

um ⁊ lucrari donatõeʒ ⁊

dotẽ. vt in coꝛ. .. ſi vir d
adulterio.. –nd ece L ee
ſi cimie potuit reos Tcipi poſſe exploꝛati iuriseſt

ſʒ abſolutio ꝓdeſſ(ij.vt. ff
e. denunciaſle. F. fi. ſy an
maſculꝰſi depᷣbendatur
erit infamis.rñ.non ſᷣm
Jo.lʒ ſecus in femĩa.vt
f. de ri. nup. l. palã. S. q̃ ĩ
e ¶ Mꝛopõas.fa.ff. e, de⸗
nüciaſſe. in fi. ⁊.l. ſe.
Dulterã.inch oatũ
eeeſtp litis ↄteſt.
24 4Eeden5 reip.cã
vt. ff. e.l. ſt maritꝰ. F. leg.
b (Unt᷑ reos. ð fiebat pꝰ
lit.ↄt᷑.an aũt ↄdẽnet᷑.di
xi.5ᷓ. de accu. l. ab ſentem

cit. j.e.l. q;uis.
düu. factũ eſt. ꝗ
ℳr qua in ꝓuincia.⁊c̃
vᷣt ⁊. S.vbi de cri.agi.o.

aut᷑.qua in pꝛouincia.
K. ¶Solito. diuertẽdo. ſ.
Pus ab ea.vt. S.l.crimie
Itẽ ⁊ cã incipiat.ab ad
ultera. ⁊ hoc ſubijcit. nec
enim. accur.
¶Nupta eſt. ſcdᷣo viro.

m ¶ Paſſa. apud pᷣmũ virũ. n ¶ Mon p̃ceſſit. in caſu etiã ſinõ pᷣcedat

ſtupꝛoaccepit pẽa legis iul.de ad

ulterijs tenet? I Dẽ.a.narbono.
Rimen adulterij maritum
retẽta in matrimonio vxoꝛe:
iferinõ poſſe nemini dubiũ eſt
col. viij. O. fi. vt li.ma.et

Ednouoiure põt.⁊ ſi accu⸗
gtio pera eẽ oñdat᷑:tũc repudiuʒ
mittere dʒꝰ. Si voillatã adulterij
accuſationẽ maritusnõ ꝓbauerit:
illis ſubijciat᷑ ſupplicijs q eſſet paſ
ſura mulier ſiaccuſatio cõpꝛobata
fuiſſet. I¶ Dem. a. baſſo.
Xſicrimine adulterij dam⸗
natus reſtitutusne eſſet vt ꝓpõis
ſitñ ſoꝛoꝛ tua cũ qua adulteniuʒ cõ
miſſum dicebatur nõeſt accuſata:
nec pene necifamie ſubijci potuit

7 multomagiscũ ⁊ accuſatoꝛẽ vi
ta eẽ fũctũ ppõas. Dẽ.a.ſilua.

ulterã ſi poſtea q; crimen
Eontra eã inchoatũ eſt pꝛo
inciꝗ exceſſeritꝰ:etiã abſentẽ ĩter

AIAMpꝛ. Goꝛdi. a. Aquile.
Idũ intuomr̃imonio vxoꝛ
tua eſſʒ.ſe adulterio polluit
in ea puincia ini id ipſuʒ factũ eſt
adulteriũ moꝛe ſolito ꝑſequi de⸗
bes. HMec em̃ ab ea que iaʒ nupta
⁊adulteriũ paſſa eſt exoꝛdiũ accu
ſatõnis ſumipõt:ſi denũciatio cri-
minis nuptias non pꝛeceſſitꝰ.
Dem. a. Illirici militi.
Jquondãvroꝛ tua anteqᷓ;
D crimie adulterij accuſaret ꝓ
uinciã exceſſit neq; abñs accuſari
põtꝰ.neq; in eã ꝓuinciã in qua ſti⸗
pendiũ facis traſinitti iure depoſci
tura. Sane cũ ꝑoccupatõem mili

tarẽ nõ licuerit: acculare eã ſolen⸗

niter poteris. Mec enim tempus

⁊ repete hic quod ibi diximus.Accurſius.

Diei e.ſi quis adulterium. in pn. ⁊ facit ad.l.S.e.reos. in fine,

quondam. anteq;ᷓ. ſecus ſi poſt. vt. S. e.l. adulteram.
oteſt. vt.S. de accuſa.l.abſentem. q Depoſcit, cũ reus foꝛum

aui.G. quia vero plurimas.

accuſatoꝛis nõ ſequatur. vt. S. deiuriſdic.om. indi.:. iuris oꝛdinẽ.
r¶ Debet. quia vtle eſt tempus.vt.ff.e.l.miles.S.quidaʒ.⁊.ſ.eob
commiſſam. ⁊. ff. ꝗͥ. er cau. ma.l.ſi qua.⁊ potes bic vel ſuper.l.ad⸗

ulteram legere.auten.ſi vero criminis.⁊c.que eſt.vt nulli iudi.S.ſt

yero quis compꝛebenſoꝛum.colla.ix. Accurſius floꝛentinus

vero. no

quo muneribus militaribus occu⸗ R legib⸗

paiis:vindictaʒ tibi quã maritali
doloꝛe pcuſſus rpoſcis dʒ auferre
colla.ix. conſti.ix.O.
adultera vero 3,
J vero crimis cõmiſſi occa⸗
ione latuerit: aut ꝓuinciã illã reli⸗
querit in qua deliquit: iubemusle
gitimis edictisa iudicevocari eũ:
⁊ ſi nõ audiat illa in eum ꝓcedere
que noſtris legibus ſunt diffinita.
SDi vero cognoſcat᷑ q in alia pꝛo⸗
uincia degat:iubemus puincieilli⸗
us iudicẽ in qua crimen cõmiſſum
eſt epiſtola publicavti ad ꝓuincie
illius iudicẽ in qua delinquens de
git: ille vero qui publicas ſuſcepit

litteras periculo ſuo ⁊ officij ſuicõ

pꝛehendet eũ ⁊ ad iudicẽ ꝓuincie
tranſinittet in qua peccauit ſuppli

cis legitimis ſubiiciẽdũ.i¶Sive⸗

ro quipublicã epiſtolã ſuſceperit:
hoc facere aut officiũ eiꝰ aut impe

trata neglexerit:⁊ tũc ipſuʒ iudicẽ

tres libꝛas auri ⁊ officiuʒ eius alias
tres/ ꝓ pena inferreiubemꝰ. Sin⸗
autẽ iudex aut aliꝗs officialiũ ſuo⸗
rum /ꝓpter lucrũ eũnon cõpꝛehẽ⸗
derit aut cõpꝛehendẽs nõ tranſmi
ſit:⁊ hoc feciſſe ↄuincatur:ſpolie⸗
tur cingulo ⁊ exiliotradatur.

oſtulãs:pꝛeſidẽ in cuiꝰof

ARcio accuſatio fuit ĩſtituta adire de

bes. Ceterũ errastu marite exiſti⸗

mans etiã ſi ſimpliciter. id eſt ſine

abolitione deſtitiſſes ſenatuſcõſiil
to in ꝑſona tua futuꝝ locũ nõ fuiſ
ſe. Diuerſuʒ em̃ diui pꝛincipes ſe⸗
pe ſanxerũt?.quoniã hoc ampliꝰ
ſcias nullã fuiſſe tibi vlterius po⸗
teſtatem inſtituendi huiuſmocdiac

nis per.l. remiã.excuſatur. Iteʒ ⁊ ab in famia que per turpillł. etiaz

ꝓt reqratur⁊ bõa
eius ãn otẽtur. vt
ff. de requi. re.l.i.
t Tranſmittet. B
eſt ar. cõtra. ff. de
iuð.l.heres abñs

ſo. ſpale eſt in de⸗

lictis. vt bic ⁊. S.
vbi ð cri. agi. o.l.
fi.⁊ ĩ aut᷑.vt iudi.
ſine quo.ſuf.ꝭ.ne
ceſſitatẽ.colł.ix.et
idẽ vbicũq;ʒ cente
perſone cognitio
mandat᷑ vt pᷣſidi.
vt. S. ne li.po.l.i.
⁊ vbi q̃ͥs ðcur̃ vł
coar.con.l.fi.ſj in
ↄtractibꝰſi ibi nõ
inueniũtur bona

queibi bʒ poſſi⸗

dentur:nõ tñ inui
tus reducit᷑ ſt ali⸗
bi vᷣſet᷑ vbi bʒ fo
rum vel domicili
um.ſʒ ſi alias lati
tet põt ideʒ qð in
crimĩalibꝰ dici. vk
dic vt in cõ trario
notaui.accur.
Bolitõ em

deſiſtẽdi. vt in tur

pil. non incidaat.
x Wenaluſon/
ſu

turpilk.
vBSanxerũt. im
mo videtur nõ in /
cid ere. vt. ff. ad
turpił.in ſenatuſ.
S. eos. So. illud
intellige in patro
nis ⁊ non in mari
to.cui ſolu.eſt ar.
contra.ᷣff. de bo. li
ber.l. qui cum ma
ioꝛ.S.ſed ſi minoꝛ
⁊. S. ſi libermſ. vn
de dic ꝙ in cõtra
rio loquitur de tu

toꝛe ⁊ quibuſda,
alijs qui ſine me /

tu calum nie accu⸗
ſant:nõ ð marito
Vel dic an in eui
denti erat etiã vir
calũniatꝰ.vt bie.
an nõ. vt ibi. ⁊. S.
qui accuſ.nõ poſ.
l. accuſationẽ.ĩ fi.
ſed a pena talio/

imponitur. vt.S.e.l.iure mariti. Et ſic etiam poteſt diei ꝙ quo ad
aliquid babet locum turpilli.ſ.ad penam quinq; libꝛarũ aurinõ
infamie:que ſunt pene turpił.vt.ff. de pꝛeuanicano.lij.S.fl.⁊ /ad
turpil.l.i.⁊. ſic enam iſto modo poteſt tolli contranium.

id eſt licẽtiã

fcuun
ſamia.
ſie
Muptltn
ſefn
ttinnoͤt
nüinors
Pini
dum no
6 Can
ltocon
ſect o.
ul an
0e
is in de

elpent

(
Aulter
1ſenor
marid
dſoln
nditi
N
dect
iei,
Pyroꝛe
(Gos
lmd.
Rad
keine⸗
eyſue
ſſtu
keret
deog
tanlie
itſe
nir
us .
In
teey
auſat
962

4G
e
Reae
ſarn
poſ
oren
kede⸗

4
ſeh
la,

ls
Htd.o

lege⸗ .
n

inr
Aſeli
ine d
fe
AlfGH
Kinde
kberi,
agiet.
thtig.
Nn
n
dog
ſtöſ .
peli
oDaea
lſigi
tmi
ur bone
DPpeSO
Pͤhini
tſai⸗
bib
dontcti
giaslai
1 gn
ddieſtt
cören
Aan.
oltn
lai
iinnr
incin
nanen
At.
rerüt N
rnö in
Ntrß,4

einn
Nuckt⸗
ebol
cud
Alnnn
enſen
ncinn
urden
blſt
iſhent
eunn
Snann
Nnn
Nnifl
Abi⸗
b ö

rrr

liſſ⸗

1

id

tnn

inſec
Gond

c Axoꝛẽ. vt ⁊. S.
e.ca ſtitati.ſed bo
die Z. vt. S. e. aut.
ſed nouo.

NVUm q. vxo
(No Jae ſi

ſponſas.vt. ff. de
bis qui no.infa.l.
i. Idẽ ſi vnã ſpõ/
ſam ⁊ aliã vxoꝛẽ.
e ¶ Infamia. not.
quiſimł bʒ duas
vroꝛes ĩfamis ef
ficitur. vt.d. l.ð in
famia.⁊.l.quid g
§. ij. 7. S. 8 inceſt.
nupt. l. neminem.

f ¶Effectus. vere

enim nõ ſunt duo

mr̃imonia.ſt eni,z3

pꝛimũ valet:ſecũ

dum non valet.

g Logitatur. ſe⸗

cuito conamine. et

ſic eſt. S. de excu.
tu. l. ampliſſimi.
hbAxoꝛẽ. ⁊ ſic ñ
es in dolo. vt. ff.

icBnfark ns dicit

adulterij:ſʒ ſtupꝛi
ſicnon coͤmittit
maritꝰ adulteriũ

ag ſolutã accedẽſ

vt dixim?. S. e. l. i.
kq¶¶ Pꝛouincie.ni/
ſi dediſſes ſciens
⁊ idẽin ↄuerſis q
ꝑ vxoꝛes reuo cãt᷑

IGpoͤſa. q. d. nk

lo mõ. vt ⁊.S. de
dõa.añ nup.l.ea.
retines tñ data.qꝛ
ex ſua nõ tua ꝑte
eſt turpitudo ad ĩ
ſtar eius qð mere
trici ꝓmũttit.vt. ff

de oↄditio.ob tur.

cau.l.idẽ. ꝭ.i.⁊ fa
cit. ff. de dona. int
vi.⁊ vxo.cũ h̊ ſta

Nmodo.
ALaãuiſ. opoꝛ
tere. vt ⁊. S. de ac/
cuſatio.l. finali.

n ¶Quis. o iudex

qui ↄſulis me.

Monus

oſtea. vt. ff. e. queſttuz. S. fl. ⁊ ad turpil.l.qui deſiſtit.⁊. S.qui
accu ſa.non poſ.l.accuſationem. ́?́MUĩ
Ine metu.fueris.vt ⁊.ff.e.l.mariti.in pᷣn.⁊.S.q aũt.⁊. ff.e.l.
queſitum. S. fi. ⁊ ar.ff. ad turpilt.l. queſitum.
b ¶ Capite.multa em̃ erat capita legis.ve.ff. de mino.l:auxilium.

*

cuſationes:quia ⁊ decreto patri,

lege petronia ei qiure vinili de⸗
latũ adulteriũ nõ ꝑegit nũq; poſt⸗

ea hoccrimẽ deferre ꝑmittitur.

ne metu OZẽ. aa. victoꝛi
legis iulie de adulterijs co⸗
hercẽdis reuocare vxoꝛẽ in matri⸗
monuũ potes:cũ nihil ampliꝰ quã
libellos accuſatõis obtuliſti:quia
poſtea cõperiſſe teaffirmas ꝙ ve⸗
lut vana indignatõead accuſatio⸗
nem incitatus fueris. JIs em̃ com

mittit ĩ penã quã lex ceno capiteꝰ
denunciat ꝗ vel publice adulterio

damnatã hʒ vel adulterã ſciẽs vt
ignoꝛti ſimulare nõ poſſit: deti⸗
netvxoꝛẽ. I Dẽ. aa. ⁊.cc. Joh.

Em qui duas habuit ſimul
Rvroꝛes ſ ne dubitatõe comi

tatur infamia?. In ea nãqʒ re nõ iu
riseffectusquociues noſtri matri
monia ↄtrabere plura ꝓhibẽtur:
ſed animi ðᷣſtinatio cogitat?. Ne
rumtñ eiꝗte fictocelibatu cũiam
aliã matrefa.in / ꝓuincia reliquiſſet
ſollicitauit ad nuptias:etiã crimen
ſtupꝛia quotu remota esquia vxo
remꝰte eſſe credebas ab accuſato⸗
re legitimo ſolẽniter infert. Cete

rũ restuas oẽs quas ab eo interce

ptas matnimonij ſimulatõe deplo
ras reſtitui tibi oi exactõis inſtãtia
impetrabiſ a rectoꝛe puicie. NMã

ea quide que ſe tibi vt ſponſe datu
m ꝓmiſit quõ repetere cũ effectu

potes qſi ſpõſal. ¶ Mpꝛ. diocl.

2⁊ maxi.aa.ad pomponiũ.

qWãuis indubitati iuns ſit
qñcunqʒ adulterij crimẽ intendit᷑
pſentiã accuſatoꝛis pcedere opoꝛ

o ſDateniam pꝛopꝛium nomen vxoꝛis accuſate. accur.
p ¶ Aiatoꝛis.pꝛopꝛium nomen vin qui accuſat.

q ¶Queſtionibus. per toꝛmenta poſtulante viro qͥ accuſabat. az.

q ¶ Aiatoꝛis.ſ.abſentis cauſa rei publice.
rPꝛeſentiam.aliter enim pꝛocedi non deberet.ꝑ dictam.l.fi. ẽ.
de accuſa.ſed certe hic ſpeciale.et quia maritus vſq; ad ſententia⸗ʒ
ſteterat ⁊ omnia peregerat.⁊ quia in ſeruitio reipublice erat.vel iõ
poſtulabat vt obijceret ꝙ iſte non potuerat accuſare p er pꝛocura
toꝛem quod fecerat.ſed ⁊ hic nõ poteſt:quia cum ſit dilatoꝛia an
te debuit ꝓponi.vt.ff. eil.ſi maritus.S.pꝛeſcriptiões,

4

2 2¾ que parit. 5. finali. colla. iiij. MM M
Erui.poſſunt. vt. ff. e.l. inter liberas.ſed agitur ſerui coꝛrupti ⁊ iniu
riarum. ⁊.l.aquił.vt ibi.⁊.ff.de iniur.ſi ſtupꝛũ.⁊ eſt rõ.qꝛ nec eſt ibi
mrmoniũ.vt.S. de inceſt. nup.l.cũ ancillis.ſʒ lʒ directa h accuſatio ceſſat

Ad legẽ iuł de adulte.⁊ ſtu.

8 Eonfecto. i eſt perfecto facinoꝛe.quia ita plene pꝛobatum erat ꝙ ſo
la ſententia reſtab at. Accurſius floꝛenti—uas.
t ¶ Aimitis.pꝛeerat eniʒ ad limites imperij cuſtodiẽdos.⁊ facit.S.e.adul
Arera. et. S. quõ ⁊ quã.iu.l.fi.⁊.j. vt int ra cer.tem.l.i.
CEꝑdiſſimã.loquitin pꝛi.qñ mulier ſponte cõm utit ſtupꝛũ cũ aliquo

. △●

tere: tamẽ quoniã ex literistuis

cognouimꝰ materiã ppoſiti viat᷑o
risꝰ vxoꝛẽ habitis queſtionibꝰ cuʒ
iuliano quõdã adulteriũ cõmiſiſſe
detectã ſub ipſa platõne ſententie
viatoꝛis ipſius pſentiã poſtulaſſe

nõ putauimꝰↄ fecto pene ĩ iudicõ

facinoꝛe etiã agitata queſtione cõ⸗
uicto pᷣpoſitũ ab excubijs limitis
reuocãdũ..ẽ.aa.⁊.cc.dioniſio
diſſimã earũ neꝗtiã que
budoꝛẽ ſuũ alienis libidini⸗

bus ꝓſternũt:nõ etiã eaũ que per

vim ſtupꝛo cõpꝛehenſe ſunt irrep̃
henſa voluntateleges vlc ſcũtur:

qñ etiã inuiolate exiſtimatõis eſſe

necnuptias earũ alijs iterdici meri
toplacuit. ¶ Zẽ.aa.⁊.cc. ſiliano
o NZcõmiſſa adultenia atqʒ ac
iſandas proꝛes certa tem
poꝛa que vtiliterꝰcõputari ſolent
pꝛeſcnpta ſunt.ſi igi᷑ ꝑ occupatio
nes publicas accuſationẽ iſtituere
non potuiſti:nec ante credituʒ tibi

munus pᷣſcripta tꝑa trãſacta ſunt:

poſt depoſitã ſollicitudinẽ quade
tineris integrã accuſandi ptãtẽ ha
bebis.ad quã cũvacareceperis p
perare debebis:ne effrenata licen
tiaad terrẽdã ſduerſariã futureac⸗

cuſatõnis ſpeciem pꝛetẽdas.

ea que ſtupꝛo tibi cogni⸗

mam exhibuit ac ꝓſtituta meretri⸗
cio moꝛe vulgo ſe pᷣbuit:adulterij
cimẽ in ea ceſſetꝰ I Dẽ. aa.⁊.cc.
Emi ob niolati ꝓculo.
cõtuberniũ ſuũ adulter ſ ac

ciſare nõpoſſunt?. Js aüt qui

)taeſt ⁊ paſſim venalẽ foꝛ

alij dicunt loqui cũ femi
na agit vt vir:ſic̃ ecõtra
vir vt femma.j. e.cũ vir.
⁊ ſic facit. ff. de poſtula.
l.i. F. remouet.
x AVoluntate. nã accuſa
ri ð adulterio vel ſtu pꝛo
non poſſunt. vt hic ⁊ ff.
e.ſivxoꝛ.S.ſi quis plane.
Et nota hunc violentuʒ

tam ſtupꝛi qᷓ; devi publi

ca ſine pꝛeſcriptiõe quin
quẽnij poſſe accuſari.vt
ff.e. l mariti. F. f.
B com miſſa tem⸗
oꝛa.alias certa tẽ
poꝛa.⁊ alias certa reo tẽ
poꝛa.quia ⁊ ipſe vir qui
accuſat dicitur reus leno
a Zẽpoꝛa.ſ.ſexmenſes
vtiles ⁊ quinquẽniũ con
tinuum. S.e iure mariti.
⁊.l.adulteram. et.ff. e.qͥn⸗
b ¶ Uuliter.ad ſexmẽſes
reſtringitur non ad quin
quennium quod qͥnquẽ/
nium cõtinuũ eſt.vt dixi.
c ¶ Habebis cõ muni iu⸗
re cũ dixerit.S.e.ſt quon/

dã. nõ auferri tꝑ alis ab/

ſentie. ⁊ facit.ff.ex quibꝰ
cau.ma.ſi qua.
d Pꝛetendas. ſtatuef

enim terminus vla quẽ

non audieris.vt.S.qui
accuſa.nõ pol.l.ſi ea: ne

ſemper iactes te accuſa/

turum eam:vt hicdicit. ⁊
facit.ff de redi.cuzʒ ſex.⁊
ff. de diuer. pꝛeſcrip.l. i.

ne lectu. vt. ff. &

pt.Lpalam.

f NAdulterij id eſt ſtupꝛi

nam adulterij non ceſſa⸗
ret:ſi eſſet coniug ata liczx
ſit venalis:non enim ſo⸗
li. ⁊c.vt.ff. e.ſi vxoꝛ.S.ſt

quis plane.⁊ ſic lex iulia.
vno pꝛo altero vtitur. vt

ſ. e.l.que adultenum. et

liheras. §. lex accur.
gKeſſat. vt nec ipᷣa nec
tu poſſitis accuſari.ſic er

go babet plus luxuria qᷓ; caſtitas.etſic eſt argu. oontra in aut᷑ dereſtitu.

tñ extraoꝛdinarie etiã punit.vt.d.l.inter liberas.⁊. ff. deoffi.pſi.Lſfi.
i ¶ Is aũt. ticius diſſociauit mrimoniũ qð cũ berta babebat quã accepit
poſtea gaius in vxoꝛẽ:et bũc vult accuſare ticiꝰ q̃ſi durãte pᷣmo mr̃imo/⸗

nio adulteraſſet cũ eſſet timẽs gaiꝰ dedit tido centũ vr deſiſteret:ſi iniuſte
oppꝛim ebatur repetet qð dedit, ſi iuſte non:⁊etiõ qui accepit p unitur 3

9

miles. 7.l. ſi vxoͤꝛz.
J ea.paſſim.id eſt

Ziber

lmanti.S. i. ¶ Aſd etũ. nã potẽtes aduocatos ticius bẽbat.

4

tum eſt turpitudo.vt.ff. de calũ.l.in beredẽ.S.i.ad ultionẽ.l.iulia repetũ.
ad vtrũq; agitur actõe in faciũ de calũ.que in qᷓdruplũ datur vſq; ad an
num.⁊ ſic ad datũ ⁊ pe⸗ *
nã. vt. ff. ad.l.iuł.repetũ.
l. antepe. ⁊.ff. de calũ.l. i.
n ¶ Poteſt. gai qᷓ dedit.
o Juris.inducẽetis pꝛe⸗
dicta aurilia. ⁊ facit.S.ð
Zʒ hen.⁊ com mittẽ. ſtipu.
ſt quidẽ.⁊.ff.ð calũ.ſt ab
o. ſed cõtra. S. qðᷣ metꝰ
cau.l.accuſatõis.ſolu.vt

licito iure durerit ob q intentate ac
cuſatõis ac potẽtis procinij metũ
eiꝗ accuſatõʒ inſtituerat aurũ ⁊ ar
gentũ dedit:ad recipiẽdũ id vlci
ſcendãq; turpis lucni cupid tatem

ibi. accurſius. ,rr= „ .
P¶ Koꝛrupti i delicti allegatoibus ? inqſita ſu Venfſ
coꝛrũpunt᷑ mf̃imonia. quidẽ id ab eog inoces obilla⸗
q Eum etiã. punit &re ti crimis timoꝛẽ datũ eẽ cognoue⸗
us:qꝛ br̃ ꝓ cò feſſo.vt.ff.

rit: quẽadmocdũ ſiaʒ foꝛmar̃ dẽat
exeuidẽtibꝰiuris placitis iſtuet᷑.
Sivero oſtitenit coꝛmupti mñi
monij velut mercedẽ ad captãdã
impunitatẽ ſolutã pecuniã eẽ: eũ
qetiã aduerſus ſenatuſcõ. cẽſurã
cũ fediſſmo flagitio accepit:puni⸗
ri iubebit 2. archa. a. dioni.
eiusa qᷓ nüc adulterij rea
poſtularis ↄtraiuris foꝛmã
Alnors infai ea gue. Dilf emio heſiſti:innũeris auctoꝛi
x ElMãifeſtu eſt facit. ð. tatibꝰ te tueri potes. em. a.
Akutx e miiberge: E Zſi libidie int ſoſiano.
ricaauſebarſe S erate cupiditatis exactoꝛũ
ran ru de adulterio. ale lectõe exarſiſſe te cognitũ eſt:tñ cũ
fndc oLiaaoele, ancllascöpeclſſez ſillbensſu
replicabat aleradru eſſe pꝛaſſe detectũ ſit ex eiuſmodi ſnia
ſeruſ: s ſic nõ poſſeðe· Grauatã potiꝰopinionẽ tuã q; in
noemis obboehicte/ famiã inflictã eſſe manifeſtũ elt.
1 Buo. alexander. Voniã Il Dẽ.a.criſpino.
llerxandrũ ꝗ in crimẽ voca⸗
batur etiã pſcriptoe eſſe pollicituʒ

de pᷣuari.l. in oĩbus.accu
ſatoꝛ etiã icidit in turpił.
etiã ð pᷣuaricatõ e accu⸗
ſari põt.vt.S.e.de crimĩe
r. Aonſulti turpil.
eius.oↄtra iur.qꝛ
erat ᷣu ad qð eſt
8. eo.ſerui.⁊. ].l.ꝓxi in qͥ
buſdã libꝛis deeſt h̊ lex.
— Z ſi libidĩe.ex eiuſ⸗
Mmogi ſentẽtia:qᷓ/ ꝓ
nuciatũ eſt te feciſſe pꝛe/
dicta. ar. ff. ad turp.l. i. F. i
v Bꝛauata .ſic. S. ð bis

5¶Pꝛoſpeximꝰ.ticiũ. ſ.
a . n pᷣmis. añqᷓ; ð ad
ulterio vel lenocinio que
ratur.nec em̃ añ poſſũt a
lie due determinari. ſic g

ciuilis pᷣponet᷑ cnimiali.vt hᷣ æ.j.ad.l.fa.de plag.l.pꝛeſes.⁊ ideogrß/

iudicialis eſt:alias õ.vt.S.de oꝛ.iudi.l.fi.q eſt ᷣ. An aũ inci
BGRa g eV. B. Oe O7„*.1i1Q. l, . An aũt d e hac inciden
nipꝛonũciabit᷑.dic ꝙ nõ:lʒ quidã ſic.vt no.S.deoꝛdine iudi. l.i.
b ſbtatem. bocſi nomẽ ſuũ nõ erat inter reosreceptũ:ałs nõ põt extrane
obijcere lenociniũ. vt.ff. e.l.. F. extrane. æ.l.ſmaritus. . pſcriptões:q̃
ſunt 5. c

dit ſʒ aliũ aggrauat cui lenociniũ opponit.vt.ſff.e.l.i.S.ſi publico.
cuſa.l.bos accuſare. S. olbus. facit.S.de oꝛdi.cogni.l.ij.
3 Ommiſſum. extinguit. ſ. cõmiſſum: H tñ nõ accuſat᷑:ſʒ adulter pᷣus
Atc ipſa poterit accuſari.vt.ff. e.l.miles. S. volẽti.⁊. S.lʒ.⁊. S.eo. ſi
dũ in tuo. Itẽ nec ipſe eã iure maniti accuſat de adulterio pᷣmitus cõ milſ⸗
o cũ alio.qꝛ tũc ſua vxoꝛ nõ erat.vt.ff.e.ſt vxoꝛ..ſi qͥs vxoꝛẽ.
EZa nobis pudoꝛ.i.caſtitas quã pudoꝛ ⁊ verecũdia tuetur.
g¶ Ambages.i.exceptões ꝑ ambages inductas q̃lis erat ꝙ nõ ante ac⸗
cuſaret vir ꝙᷓ dotẽ redd eret vel alia debita vxoꝛi.vt.j.e.l.adulterij.
h¶ Queſtionẽ. accipe fidẽ crimis noſci.qð eſt.ſ.⁊ boc abolitis.⁊c.
Pꝛeſcriptionibus.que erant tales.vt dixi ⁊ plures ſimiles.

aamaunij reg tm̃ excipit qͥnquẽnij de q̃ babes.S.e.l.adulter.⁊ le⸗

Diſroclatun alias diſſolatum. alia cauſa q; adulterij vłſtupꝛi.vt. f.

m Ad recipiẽdũ. per cõ ditionẽ ob turpẽ cãm. ex parte em accipiẽtis tä

poſſ diſſociatũ mrimoniũ vxoꝛe,ʒ

adire pᷣſidẽ põt:q examiĩatis ptiũ

Impedimẽtis.ſʒ cur nõ lz ei ſe defend ere.Rñ.nõ ſe defen⸗

de Senenin⸗ gladij.vt.j.e.l.q;uis.q etiã in ſᷣuos põt ſtatui.vt.ff. de ac⸗

einij que ſiue ab vxoꝛe ſiue ab extraneo opponat anteq; nomẽ accuſa

te vel accuſati ſtt receptum inter reos rep ellitur accuſatoꝛ etiam

punit᷑: vt bic.⁊.ff. ſo.ma.lcũ mulier. 7.l.viro.⁊.ff.e.l.i. F. lenocinij.
ac poſt nomẽ receptũ int᷑ reos ſiue inch oatã accuſatõ em exrane

nullo mõ põt oꝑponere:vxoꝛ accuſata põt:nõ vt ſe releuet:ſʒ vtxi
rum grauet. vt. ff. e.l.i SF. qui boc dicit. ⁊. F. ſi publico. . F. ertrane-

eonoĩe q; accuſatoꝛ vxoꝛẽ poſtcõ

p̃henſũ adulterniũ penes ſe hũiſſe

pideat᷑:⁊ ð ſtatu ſuolagerenũcvel
le ꝑſpeximꝰ: ita oꝛdo qõnisdiri⸗
mẽdus videat᷑ vt in pꝛimis qdẽ ðᷣ
ſtatu alexandri querat᷑.ita vt ſi libe
meũ eẽ adhibita audiẽtia dephen
deris:pſcriptõis ei obijciẽde faci⸗
as ptãtẽꝰ. Sinuero eũdẽ ſuũ eſſe
cognoueriſremotis pᷣſcriptõis im
pedimẽtis in adulter crimẽ ꝓti⸗
nus debebis ingrereac ſi eũ dete⸗
ctũĩ eo flagitio eẽ pſpexeris:penã
decernere quã in adulterij crimẽ le
gũ ſanctio Nanut. I1 ,a folio

Oñmmiſſuz antea adulteriũ
C cũ eo cui ſepoſtea nuptijſ ſo

ciauit:velamẽto mr̃imõij nõ extin
guit᷑. ¶ Dẽ.a.cecoꝛdio recto. ꝓ.
PZanob coꝛdipudoꝛ eſt vt
remoueamꝰ pꝛiſci iuris ãba⸗
ges: ⁊ ↄſtituamꝰ in adulterij qõ⸗
nẽ Abolitis de medio ceteris pᷣſcri
ptõibꝰ pᷣter ꝗnquẽnij tꝑis ⁊ leno
cinij qdð marito obijcit᷑:exceptõʒ il
lã etiã q poſt ſolutũ pꝛiꝰ mr̃imoniũ
añ denũciatõʒ nupte cõpetit: filẽ
crimisnoſci. Indignũ eſt em̃ptvl
tionẽ pudoꝛis pᷣſtigia verſutiiu

ris excludãt. I¶ Mpꝛ. conſtan. a.
4 Me adulteriũe Afnicano

Acoõmiſit vtrũ dña caupone

2.l. ſimaritus. F.
p̃ſcriptõnes. Zer
ciã excipit qᷓ̃ cõpe

tit nupte ſcõᷣo an

te denüciatõ eʒ:ð
qua habes. S.e.ſt

dũ in tuo. ſʒ licet

bas tres im̃ vide

atur ſeruare. tñ et

alie plures ſũt: vt

exceptio ſex mẽſiũ

7. lx.dierũ. vt. S. e.

l.iuf̃ mariti.⁊.ff.e.

l.mariti.S.ſex mẽ
ſiuʒ. Itẽ eſt ⁊ alia
ſt ðſtitit ſemel. vt
5.e.l.abolitionẽ.
in fl. Itẽ ſi nega⸗
uerit ſe velle accu

ſare.vt. ff. e. ſi ma

ritus.S.ãſi negaue

rit. Itẽ ſi ipe accu
ſatoꝛ eſt adulter?

turpis. vt. ff. e. l. ſi

vxoꝛ. S. iudex. Itẽ

ſi eã vxoꝛẽ duxit:

quia eã appꝛoba

re videt. vt. d. l. ſt
vxoꝛ. S. fi. Itez ſi

adulter abſolutꝰ

eſt ꝓficit adultere
vt. ff. e. denũciaſſe

g. querik. Dic er⸗

go pᷣter bas tres
7 pter alias ſiles

appꝛobatas a iu

re vt nõ obſtẽt P⸗
dicta iura q̃ vtð⸗

ria bic ſignantur.
a Fidẽ.i eſt ve /
ritatem. A,3.

b VPudoꝛis id
eſt caſtitatis.

4 Pꝛeſtigia. pꝛe
i

gia dicůt qñ ꝑ
incantatõnẽ fitvt
qð añ ockos eſt ñ
videat᷑.vel econ⸗

tra pꝛeſtigiũ eſt qð pᷣſtigat faciẽ oculoꝝ ⁊ oſtẽdit qð nõ eſt.vt ſa⸗
ciũt mimi ⁊ ioculatoꝛes.ita & iſta delicta ꝑ illoꝝ captões obũbꝛa
bank b. d Aerſuti. verſutũ eſtveſtimẽtũ cũ id qð dʒ eẽ extra
ponit᷑ intus:ad eius ſilłitudinẽ dicit ius vᷣſutũ.qꝛ nõ punitqð eſt
puniẽdũ.⁊ ecõtra ſᷣm aʒo.q̃ Jo.nõ placet.qꝛ vt dicit.b.veſtimẽ/
tum magis dʒz dici birſutũ q;;ᷓ verſutũ. ſʒ certe ⁊ ſutũ ꝓpꝛie dici
põt. vel dic 'm JYo. verſutũ ius.i.decipiẽs ius:qð ꝑ qſdam verſu
nas 1 macbinatões verboꝝ hoies ab accuſatõe repellebãt᷑. vtſi
caderet a ſillaba caderet ab accuſatõe ᷣm Jo. Inde ⁊ bomo dici

verſutus qui intendit deceptionibus.

f¶ Momina. licet non nupta. Accurſius.

Ae adulterium. id eſt ſtupꝛum. ler enim iulia pꝛomiſeue vti
tur boc verbo. vt. s. e.l. ea que. ⁊.ff. eĩter liberas.. lex iulia.

g ¶ Intemp erãtie vina.i.vina ex qbusoꝛitur intẽp erãtia ⁊ inconti
nenti a. vnde illud. Holite inebꝛiari vino in quo eſt luxunia. venter
enim mero affluẽs facile deſpu mat in libidinem.
b A vinculis iuris. vincula iunj dicũt᷑ q̃ aliquẽ ꝓ delicto vinciũt

„

K ¶ Detinentur.ſi delinquunt. Accurſius.

—

Pugicitie.ratio.id eſt obſeruatio.

¶Momen. boc tñ nomẽ ſtrictenon accipitur. vt. ff. de libe. exbi l.

. 6

enle
ſelyn
ins
oellod
nnochb
dess
fupoo⸗
hoe et
lonein
ſoretn
ſenoeinn
gtiel.

dices,
ne
ſoro
ſichel
613
deſern
tree
ulati
liatle
ſend
veru
poſt
ſoer
loch

des;

ſe
ccol
let.
teni
e
tff
lens
liee
ſad⸗
ſon
ue
pei
T

Tn

hoſr,
mnane
r
Unmno⸗
fing.,,
Te
ti e
ſch⸗
oez;
el
ſl
nſet
Gre tcſe
Girgr
ſenci
igrͤ⸗

Hlan

tAu
ſend N
oiiti.
eſinen
elegean

eſtnn
ſnegne

ean

llet
rſfelſ
nan i
e d
npprcbe
gede
Fiet
Cblolu⸗
kadolter

hetücſſdt.

f,Diee
bas ns

ſis ſe .
tes da

obſtiß
taq nh
gnanu
deſtpe
150.
Goris6
hans
ee

„

cͤtdqN

töfiftn
Nhocki

AHn

rſ
gohibte

ienan
iund4
ohnd
ptedd
Ina n

deinde in fi. ſed large.qꝛ. ſ.nõ viust meretricio moꝛe. vt. ff. de ver.
ſig.lꝓnũcianio.S.mr̃familias. In tercia ſigniſicatiõe dr illa q̃ ſui
iuris eſt. vt.ff. de his qͥ ſunt ſui velalieni iuris.lnam ciuium.
m ¶Et ſtupꝛi ⁊ adulterij.ex bᷣ colligũt quidã ꝙ ſtue ſit nupta ſiue
nõꝛilla qͥ meretricio moꝛe viuit:ꝙ nõ cõmittatnr delictum, cum de
vtxroq; bice ponor
ſcʒ de adulterio ⸗ 41 H—““
ſtupꝛo. Itẽ ꝓpt An miniſtra fuerit reqri debebit: et
hoc qꝛ maruꝰ ta/ ita obſeꝗo famulata pᷣuili vt plerũ

lem rernes accu, qz ipſa intempantie vina pbuenit

ſare eã nõ põt q̃ſt i e„ NN,
lenocinũ ereces Vt ſi dña tabeme fuerit:nõ ſit avin
yt ð.e.l.ita nohis culis iuris excepta.ſi veropotãti⸗
Zu dic ſi ẽnupta bus miſteriũ p . . 9
õqᷓ vulgaris bpt Dus miſteniũ pᷣbuenit ꝓ vilitate ei
accuſari cõmiſſu, que in reatũ deducit᷑ accuſatõe ex⸗

yt ſre ſvroꝛ S.. C(luſa liberi ꝗq accuſant᷑ abſcedant:

⁊ ſic intelligit in
nupta m eeretrice.
ff. de rit nup. Hſtu
aiick eli , ſamlialt nomẽiobtinẽt. Hee ãt im
dicra intalligat di Mũes ab iudiciaria ſeueritate? ſtu
rrroꝛloaui pai ⁊ adulterij pᷣſtent᷑:qe vite vili
lĩa:qꝛ ambo po⸗ tas dignaslegũ obſeruatõenõ cre

niͦirn ſtupꝛo tã dicdlit. I Dem. a. ad Euag.
um. q.d. quis no / qris aduiterii erimé ï
mine ccete d N Mauis adulterij crimẽ iĩter
dices. 7 pꝛo id eſt . Pllcar . . .
Itẽ nec ob.pa vi rũ delatio in cõmune oibus ſine ali

rono Potaceuſa⸗ qua legũ interpᷣtatõe ↄceditur:tñ

cũ ab his femis pudicitie rõ requi

vnan ean ne volẽtibꝰ temere liceat fedare
er Ren tcõnubia: ꝓrximis neceſſanijſq; p⸗
cuſatio añq;ᷓ obij ſonis ſolũmõ placet deferni copiã
aiar lenvemnium. acolſandi. hoc eſt patni fratri nec
ver e a vt ons õpatmoz auũculo quosverꝰ do
poſfe gecuſan er loꝛ ad accuſationẽ impellit. Sec
lzanbhty lin e elia his pſonis legẽ impõimꝰ:vt

tubi crimẽ abolitõe ſi voluerint cõpe⸗
binatu. OHoltoe. ler N
. Fuis refe ſcant In pꝛimis maritũ genitalis
r. Yt. ff. de pu E N.S „ WW , —
ſaied iepu thoꝛi vindicẽ eſſe opoꝛtet cniqdẽ
Aamknablenvt inſti.de publi.iudi.l.i.circa pꝛincipium.

p ¶ Fedare cõnubia.boc em̃ licere nõ dʒ. vt hic ⁊. ff. e.l.ſt ↄſtante.
ſʒ quid ſi matrim oniũ eſt ſolutũ.videt᷑ cõtra quaſi ceſſante cauſa

econtra idẽ cum adbuc videt᷑ fedari pᷣcedẽs matrimoniũ.qð pla
cet.quia ⁊ vir nõ accuſat niſi ſoluto mr̃im onio.vt.õ.e.crimẽ adul
terij.quẽ pꝛeferri cõſtat.vt hic.et ꝓbatur.j.e.ſi mulier.
q¶¶ Pꝛoximis.inter bos etiã eſtoꝛdo cũ vir pᷣferatur.vt hicſubij/
cit. Sʒ quare dicit ſolummodo cũ enã alij⁊ poſt hos admittant
vVt. ff. e. l.i. in fi. ⁊. l.ij. .iij.m. intelligi᷑ donec pᷣdicti extẽt ⁊ accuſa/
renõ recuſent:inter ceteros aũt iudex eliget.vtno.S.e.l.iure mariti
licet hec lex oꝛdinet. r ¶ Doloꝛ. nõ cauſa defend endi cõnubiũ.
ſed an alij vlterioꝛes babent pꝛiuilegium quod babẽt hi quatuoꝛ
foꝛte non. Item an bi poſſunt iure mariti omnes accuſare. rñ. ſic
quo ad hoc vt pꝛeferantur alijs:vt bic dicit.ſed non quo ad alia
pꝛiuilegia que babet vir. vt dixi. S. e iure mariti.
8Crimen . id eſt criminis accuſanonem.
t¶ ¶Lompeſcãt oĩmodo em̃ ꝑmittitur abolitio:lʒ in alijs diſtigua
tur. vt.j.de abolitio.il.ij in fl.⁊.so.de abolitione.
„ orter onn⸗ adulteram vt ſubijcit cui quidem. ⁊c̃.ſed ⁊ an
idem contra adulterum. reſpon. idem.
FReam. id eſt accuſare eã.ſtc reus.i.accuſatus punitur. ff.ad ſilł.
P:tonier veneni.S.fi.⁊.ff.de teſti.l.in teſtimonijs.⁊. ff.de acquirẽ.
bere.l.pantomius.S.rei ꝑ duelliõis.ſᷣm Jo.at ſᷣm.p. poteſt pete/
re vt ex ſola ſuſpitione cond emnetur. vt in aut᷑.vt liceat ma.⁊ auie,
giis quoq;. ⁊. S.quiavero.ita comperimus.coł, viij. ⁊.j.eſi quis

raturq iuiis nenbꝰ detinẽt᷑ ⁊ mr̃iſ

publica iudicia refera quo

Nonus

Ad legẽ iul de adulte. ſtu.

adulterij Sed certeilla non dicitur ſuſpitio:ſed legis pꝛeſumptio qua,/

re condemnatur.vt.ff.e.l.maritale.

vVꝛobibeatur. vt. S. e.l. line metu. ꝛ. ff. e.l.maritale.

3 Continen.i.quia non dʒ libellũ inſcriptõis poꝛnigere.⁊ eſtſpeciale in
marito. In alijs cõtra.vt.S.qui accu.nõ poſſunt.l.qui crim en.ſm.p.ſed
Jo.nõ placet.dʒ em̃ in
ſcribere ⁊ ſic libellũ dare
vt.ff. e.l. miles.S.qdã.⁊æ
H. lx. ſz nõ tenef᷑ vinculo

ex ſuſpitõe reã oiugẽfacerelʒ.vel

ſi eãtm̃ ſuſpicat᷑ penesſe detinere

nõ /ꝓhibeat᷑:.nec inſcnptõnis vin

culo cõtineri:cũ iure maniti accu⸗
ſare? veteres retropꝛicipes annue
runt. Extraneos aũt ꝓcul arceri
ab accuſatõecenſemꝰ.nã⁊ ſioẽ ge

nus accuſatõis neceſſtasiſcriptõ
nis aſtringat:nõnulli tñ ꝓterieid

faciũt:⁊ falſis cõtumelijs mr̃imo⸗
nia defoꝛmãt. Sacnilegos auteʒ

nuptiarum gladio punin opoꝛtet.

Iiautentico.vt nulliiu. ſi vero
quando. coll. xi.

Ogdie adultera vberata in
monaſterio mittat᷑:quã intra bien
niũviro recipe lʒ.HBiẽniotrãſacto

vl viro pꝛiuſq; reduceret reã moꝛ
tuo adulteratonſa mõaſtico habi
tusſuſcepto ibidũ uiuit pꝑmaneat.
duabꝰ partibꝰꝰ ppꝛie ſube liberis
ſihʒapplicandis:tercia mõaſterio
Sʒ ſiliberos nõ hʒ:parẽtibꝰextã⸗
tibus hmõi iniqꝗtati nõ ↄſentiẽtibꝰ
tercia pars applicabit᷑:duemona
ſterio. Quibꝰpᷣdictis nõ extãtibꝰ
omnis eius ſubſtantia monaſteno

queret᷑. Pactis dotaliũ inſtrumẽ

toꝛũ in omni caſu uiro ſeruandisꝰ.

inſcpᷣtõis.qꝛ nõ tenet᷑ ðᷣ

calũ.vt h̊ 7. S. e.l. m ariti.
niſi ſit euidẽs: vt ibi diri
Hodie aũt iſcribit ?⁊ do

na.ꝓpt᷑.nup.amittit.vt

ĩaut᷑.vt liceat ma.⁊ auie

virde adulterio.coł.viij.
aꝓ Au. vel cauſatiue vel

tempoꝛaliter lege.
b ¶ Accuſare.do nec pᷣdi/
cte pſone extẽt⁊ accuſare
nõ recuſent.vt mõ dixi.
c Annueft. vt. S. e. l. iure

mariti.⁊.ff.ð mio.l.auxi⸗

liũ. c GBen?ꝰ. nõ ſin/
gula genen:ſʒ gña ſingu
loꝝ coͤ p̃ bẽdit ſic inſti.de

ſuſpec.tu.S.i.nam ⁊ ipe

vir nõ aſtringit᷑ cum iure
mariti accuſat. vt bac.l.
Itẽ mlieres.vt. S. q acc.
nõ poſ.l. ð crimie. Et cõ
tinua ſic.lʒ in bhmõi crimi
