g poꝛe buiꝰ aut.⁊ eſt ſpãle alias durãt vſq; ad duos annos.vt.ſ. S.i.col. vi. ac. l Ailitare.ſoluit ius pa.po.ac. m eſAiberare. ſol
vt intra certũ tp̃ᷣs.l.fi.ac. M uit ius patrie poteſtatis. n qſ A cuna.i.a curiali conditi.a qua liberat
65 be¶Et ſi reus ſit innuit ꝙ abſoluere põt abſoluẽdũ.ſʒ nõ dõna - quis p.xij dignitates que numerant.j.de decur..fi.lx.
M fre dãnãdũ.ſic ⁊.j.vbi ſe.vł cla l.quotiẽs.j.ſedẽdi.Eſt ergo no / O Qũ boc.ſ.pꝛemiũ ſue ptãtis ⁊c. p qſH onoꝛatis. ſ.tĩ. et ſi adbuc
ſ, tanda regula nẽo q̃ cõdẽnarenõ põt abſoluere põt.vt ff. de reg. nõ ſunt in adminiſtratõe epᷣatus:qð in duabꝰ alijs eſt ad miſſuʒ. ſ. in cõ⸗
f iur.l nemo. Sʒ nõ in eũdẽ vt h.ſicut qͥ põt legare ſeruo ⁊ dño æ ſulatu ⁊ in patriciatu. vt in coꝛ.buiꝰ aut᷑. ⁊ inſti.qui.mo.ius pa.po.ſol.
15 ecõuerſo.nõ tñ eãdẽ rẽvt ſeruitutẽ. vt.ff. de leg. ij. debitoꝛ. in fi. S. fili?. cetere liberãt demũ qñ adminiſtrãt.vt in di.l.de decuri.l.ſfi.
f⸗ de ſerui.le.⁊ ſiaxie. Itẽ qͥ pᷣſtat opẽ furto tenet᷑ furti.ñ tñ q pᷣſtat q ꝙ Pꝛeſtet ſ. dignitas epalis. r. Eoꝛũ.ſ. epiſcopoꝛum. .
j. opẽ furto mãifeſto tenet᷑ furti mifeſti ſʒ ñ mãifeſti furti tm̃.vt. ff. a AWEn poteſtate.ſ. epi. b ¶ Eos. ſ. epos.⁊ eſt ſpãle bic,ð regulariter
de fur. l is qui opẽ. ac. c ¶ Per epm. iterũ acta coꝛã pᷣſiqeo ſpi vt. ff. de adop.ſi pater filiũ.⁊ inſti.qui.mo.ius pa.po.ſol. .i.
i dentẽ an recte ꝓceſſerit. ⁊ an ꝓbetur reꝰ. vt in coꝛ. aut᷑.de ſan. epiſ. Sequitur aut᷑.licentiam . .
d §. ſi vero pus.col.ix. tũc ſpoliat ſiue deponit eũ vt nõ puniat᷑ in centiã.bec loquit᷑ in pᷣlatis.ſequẽs in alijs clericis.
5 dignitate exiſtẽs. vt in. l. om̃s q̃ vbiq;. S. pꝛeteras. d ¶ Pꝛobat?. ergo pᷣſumptio eſt ꝓ eccleſia niſi cõtra fuernit ꝓbatũ. ſicjj.
1 deSi crimẽ ſit eccleſtaſticũ.expone.vt.S.e.l. de dona inter vir. ⁊ vx.l.ẽt.⁊.ff de dona.inter vir.⁊ vx.l. qntꝰ. ? de an.
ęe ¶ Epalis. hoc ſi clerico inferat᷑. Si vᷣo laico:cognoſcet pᷣſes cu, le.l.annua. .fi.ſed ar.ðᷣ.j.arbitriũ tu l.ſt d efunctꝰ. Sʒ pᷣm a3. 7 Jo. bo c
4 epo.vt in aut.ð mã.pn.s.ſi vᷣo canonicũ.⁊ ẽ h̊ aut᷑ex ti. vt derici ipſo ꝙ nõ ꝓbat còtra.ſic ⁊.j.qui teſta.fa.poſ.i:.ij.
, apud ꝓpꝛi.epos..hec eadẽ col.vi.tñ ſunt deſ. an. epi. ..ſi qͥs jat e abuiſſe. ſ. epiſ copum. L
cõtra aliquẽ.⁊.S.ſe.col ix.clericꝰ ergo ſimplex vt dictũ ẽ ſub eßo f Ware⸗ cognatois.nõ exigit ꝙ ſucceſſerit cognatis. ſed ꝙ; potuerit ſuc/
. cõuenit᷑.ſed epᷣs ſub arcbiepo.Archieps ſub patriarcha. Patri/ cedere. Unde ⁊ ſi eᷣo aliqs cognatoꝝ donaait interviuos:idẽ puto.de
„2 archa ſub papa. vt in qut, de ſanc,. epi. /ſt quis pero ſanctiſſimo ⸗ quano aſt gradu ideo ponit᷑:qꝛ vſq; ad graduũ illũ p eriſimile eſt ꝙ ba
c iij
△

butimenilemonis nauu gnatisis vſqʒadl quanũ gradum memoꝛati vin ptintes velpoſt 8 Corn e
mararais eoningar. ad eũ puenerunt:ad quos volue modũ uolibz mõad er ſollicitu⸗ co ptinentibꝰ ad
Hã aremotioꝛibꝰ ponuſ rit pltima volũtate traſmittereꝰ*. dinẽ uel eoꝛũ quipoſt eũ ad eiuſ- curã ecdeſie.

occaſione rerũ ecdleſte qᷓ; r alici1= j . B I tr hbIAI ad eos. ?
ugnuuis babere videiner Ceteris rebꝰ alioimõ acꝗſitisab dẽ oꝛphanotrophii curaʒ vocati ſbertbsad evo

cu nemo iactareſua pꝛeſu eo dſiio eccleſie rſeruatis: niſiĩvti fuerint puenturas ad inſtarmaio L.aad cur eoꝛum
maturvr f de pba. oum ſitateʒ eccleſie vel opibꝰ pietatis ris venerabilis eccleſie huiꝰ incli e¶Eum. l. cono

. . . . . J — —„ „ . 1 7 . ,. 1 m . . .
demdebito 1te ,: cCöſinnpte ſint: eadẽ diſſictõne ha teurbis omnibus pꝛiuilegiis que kqlvcon
cognanus oerſimo non bitaĩaminiſtratoꝛibꝰ cuiuſcũq; lo eadẽ ſãcta eccleſia vel nunc adipi mnt 1
d tia ben eficii ſibi reii sſ aaeſß ni Fu ſtr. „litudinem. ptin
Lolde oli deonts ec⸗ 1 religioſi. Nẽ ſi gs eps aut mun ſcit. uel poſtea merebitun ppoti⸗ dico ad curã yco
geſſie. n rũc remunera ſter eccleſie moꝛiatur ſine teſtamẽ n pietatis intuitu decernimus. nomi ſ.ad ſimili

no loco beneficii collan roæ ſucceſſoꝛe legitio vel legitima Pẽ aug. Sebaſtiano ppÿ. mdinem e
Ernefbeen e ſucceſſio ↄpetit eccleſie ĩ qua con⸗ i I Mbemꝰ aſcriptitõꝝ crea- m. ſſotſe
coſuluit. æ bocpꝛobetur ſtituti ſunt. In autentico. tiones ſecũdum veterẽ conſtituti *66 pꝛioꝛ boſpi⸗
cõna eccleſi na ei coꝛ (ol. ix. cõ. fi. de ſan. epi pſbꝛos. onẽ: niſi dominoꝛũ poſſeſſionẽun talanius ola gui
noengegenee coüm⸗ 1 Relbiteros ? diaconos ? deoꝛũdi ſunt euidẽs concurrent ulehperbene
cto. lecũda plact. ¶ ſubdiaconos cãtoꝛcs et le coõſenſus: nullius penitꝰ eſſe mo- 2zc et boc quod
EA et. ctres ꝗso&ad cencosappllam?meti:ſed huͦſde fundoꝛũ dorniniſ nnona teu
yluos. vt arg. inſti. de res quolibet mõad dñiũ veniẽtes ꝗ faciende creationi nõ ſicut diccũ dam alij ſſancte
le fu. ca. tol. eoꝝ:hẽre in ſua ptãte pcipimꝰad cenidenter cõſenſerit:ius ꝓpꝛiũ mane de ſanſoñ.

lomd ſub dꝛaech ſinnlituclinẽ caſtreſiũ peculioꝛũ: ad ſumilitudinẽ ceteroꝛũ colonor aucerdtnan
Aapeelbierog. ⁊ donare cuiuolũt ſecundũ leges in ſuos aſcripticios crcercrll tan⸗- de erclent. 5.
eſbiteros. hanc In HRi j.li arᷓ * ef ⸗ffl. col. ix. et ſic a
Mlbirc⸗ ulday 2 in histeſtan: licet ſub parẽtum q; ſi nulla creatiointerceſſiſſettri⸗ clercon/

S en ug lh lege. ptãte ſint: ſic tamẽ ut hoꝛũ fili aut bui facultatem Idẽqʒ hic ſi⸗ datur alijs .et

KE Appłlamꝰ⸗. cleros ei His non extãtibus:parentes eoꝛũ perillis quoq; agncolis decerni-⸗ no bebit locum.
Aiglaets emarhnng legitimã ferãt partẽ mns obſemuar: qui cũ eẽnt aſcnpti alcde nerch⸗
i. diuina electione non Pẽ.a.diaſcoꝛopᷣpᷣ. Ceie nexibus cõditois aſtricti: ſoli⸗ uilegia ſit finma
alia noticla. ac. NAnia pꝛiuilegia quea re taniã vitam videlicet appetẽtes q que lunt reb p /

alninines tro pꝛicipibꝰ aut a noſtra ſerenita buſſibet ſeſe mõaſteriis cõtra vo⸗ piideterw,

mẽ ꝛc. m Ierzt . . p tate uel iudiciaris diſpõibꝰ autli- lũtatẽ dominoꝝ fũdoꝝ dureritof⸗ bus pꝛediens.
auerelã inoffi. teſt. vt in beralitatibus? ꝓ ſin gulis quibuſ- ferendos Semios ſane ſociari a uſtentatoõ

auten. vt cuʒ de apel. co e Eie 1. Din ſcʒ cõ paretur.qð
gno. F. bocquide depa cq; tpibus uel er conſuetudine clericoꝝ conſocis volentibꝰ quo A* .
edaeſs fonon uel cõſtitutõe:ſiue cura ius meta⸗ qʒ ⁊ cõſentiẽtibꝰ dominis modis r Sralchegiis
erut cöra.. qui te. face. toꝛũ ſiue in aliis quibuſſibʒ rebꝰp oibus ꝓhibemus: cũ licent eoꝛuj zum viroꝛum.

hofſ lii..ſ. de inoff. te ſtita ſunt oꝛphanotrophis ſiue aſ dominis data pꝛiꝰ ſemis libetate s Airi ſtcono
Prreal ieſe ſiſteriis uel eccleſiis aut ptochiis licitum eis ad ſuſcipiendos hono ni.
ceſſare querelam. a. ſeu ʒenodochisuel mõaſtenis at- resclericoꝛum iter ſi hoc voluerit 19 diptſeiur⸗
4 en heulegd ceteris ommbꝰ lacẽt rebꝰ iuniſ aperire. ¶ Omnes pᷣterea viro ideſtadept⸗ oe
Rv coꝛũ ad curã yconomi viri religio rum clariſſimoꝛũ ꝓuincias mode ſeſoabui vebis

ſportulaum.,. . . claruunoꝛ de indite.
b Qberalitatib⸗. pn ſiſſimi pſbiteri ? oꝛphanotrophi rantium ſẽtentis: abſqʒ ulla pꝛiui Abemus.
ene Vel'ad eosquipꝰ eum 1ococis: legiidifferentia qtamen pꝛeſida, acreationes.
murum a0n. ſucceſſerint pertinẽtibus:ad ſimi liiuriſdictioni ſubiecti ſũt ſiue epi Faenliaten .
cgEemPoribus inpie litucline iotici beatiſſime meõꝛie ſcopiuel ꝗlibʒ clericiaut mõachi ae ubenne⸗.
ritũ et futurum. m. DA — 1 u aegy: di.
dlctatoꝛdi milimns Qui pꝛiꝰ hinõi pietatisofficiũ in- aut cuiuſſibet ſint conditõis pari 3 Sz g t,

non enim milites ido/ Ueniſſe dicitur: p hanc pꝛagma⸗ ter reſpõdere decemimus. Mul neis boc in moͤa
e elciefe denet bo/ ticã ſanctionẽ firma illibataqʒi p⸗ laipoſtemm viris clariſſimis puĩ chis. Alij dicut

4 1.. . 19 7 . imũ caſum de
cüturmeratia merioꝛꝛne bpetuũ cuſtodin decemimꝰ. Hal ciarum rectoꝛib' ad locai ꝗbusi henpticijs. lec̃

tiris. qꝛin ceras meas cje eteni hoc videt᷑ eſſe neceſſari cuſate perſone cõſiſtunt puenien- duʒ deagncolis

ſa na ao fabanen foſ um:cũ exinde ſuſtẽtatõ vel edu- dineceſſitate pentꝰ iponẽda: cũ ſed on Aofia
e onaſterijs. iloc;is Catio oꝛphanis atqʒ egeuis ⁊ vſi⸗- non ſolum legibus verum etiam A Dun .

illis iqumb ſuntſlie e bo eccleſiaſticis ac pthochiis uel naturali'quoq; iun conueniatqs 2 Gemterije .
qui ſunt de iure cccleſa⸗ Aſſiſtenis cõparet᷑.domusẽt aliaſ res exegent indiaalibusadiucl⸗ Gnenntoen
ri. vtnepꝛeſtet tnbuts q; res ſupenusnõiatas ad curam aum uocan ſentẽtus non ipſos patentr.

ſi
W
09,
eos
Run
tono

ono,
Nni
ina
iſeo
nit
.
ſofi
liter

a Naturali dominio.ſ.quo dicik oĩs aſa ſubdita ſit regi quaſt p
caenn 1 du cibꝰ tã qᷓ; ab eo miſſis. Itẽ ⁊ illud qͥ maioꝛ eſt veſtrũ
fiat tãq; minoꝛ. vñ licʒ magni ſint clerici:tñ etiã iure ciuili ↄuenini
pñt. vt.ff. qͥs oꝛ.in bo. poſ.ſer.l.ij..ſi pᷣſes.⁊ ar.in autł᷑.e..vt aũt

b/ Aocani ſ.re ⁊ vᷣbis niſi in caſibꝰvbi fit vᷣbo tatum vocano.

vt ff. de in ius vo
can. l ſi. iuclices qdð dici eti iniuſtü eſt: ad
Per datagi. ſubiectos deduci:ſj p datos ab
bosaredhene ſie Pis iudices ? P cauſe eramiatõnẽ
45 eire debẽtvo n locis vbi ncu ſati degũt ꝓcede
cani inuii ·ſʒ cie rev. In autentico. col. ix. coſti. fi.
rammantd irmn de ſan. epi. C aſcripticios.

locis vbi degůt EL e
iudice ainlega —£ cripricios inipſis poſſeſ
te cãm. ⁊ ſic ſolu mihꝰi j ipti
röveoésd. Nnimb ſiſrahariſti clencos
ipᷣn. vbi dicebat etiã ptervolũtatẽ dñi tien ꝑmtti

grogn Pbrenne mꝰ:ita tñ vt clerici facti ipoſitã ſi⸗
cari extra ꝓuin ,sr I 5
an ſua. va biein bi agriculturã adimpleãt ſubro
magnis iudici/ gato quẽ maluerĩt Inauten.
e inhue. (Ol. i. aſt. fi. de ſan. ep i Eſi ſenn
Ael bec inenmi uus ſciẽte dño ⁊ nõ cõ⸗
nali illa in ciuili tradicente in clericũ oꝛdia⸗

Ael venꝰ. ibi ꝓ⸗ . IS&
bibereos voc lus fuentt ab epoꝛer hoc ißo ch⸗
erma u pſica ſtitutꝰ eſt liber Eingenu entt. Di
tũ h in ſuo pmit· icnwzresdi
en Ged be be/ vero ignoꝛãte dño oꝛdinatꝰ fue⸗

die unt coꝛꝛecta rit: liceat dño intra anni ſpaciu,

p aut. cauſa.⁊ vmꝰ2 ſeruilẽ foꝛtunã ꝓbareĩz ſu

2

aut.clericꝰ?? aut. ; , AO LriSr
Raruim.qs ba⸗ Unn ſeruũ accipe. Si vo ſem ſci⸗
bes.· s.e oms ente vel neſciẽte dño ſicut dixim
Geauit aut icleo q; in clero cõſtitutꝰ ẽ liber fa
ſcripticios. q̃ dOʒ

legiz ſiuani me Cctus ⁊ miniſteriũ eccleſiaſticũ reli

dio.l. oia puile, quenit. ? ad ſecularẽ trãſierit vitã
gia an. .ſeuos ſo dñio ad ſeruiẽdum tradatur.

lane ac. un
Senptici · Dem. a. Daba. pDPD.
◻Ls. aſenpn — Eruis ſi dnoꝛu fuerint vo⸗

õͤ ergo in aliiss = ſtiſieri
wos go act⸗ lũtate muniti ſolitariã vitã

du a addit̊ an Pticipãdi licẽtia nõ deneget: duʒ
ten ulilegt e. iqmẽ eoꝝ dñinõ ignoꝛent. Qd
Nuids ar mivo ſi ſemis ſuis ad monaſtenioꝛũ cul
bat. tũ migrãadi tribuerint facultatem
dane,. EOüdẽ ſeruondñio donec ijdẽ ſer
rdlp ahd vt Uiin eodẽ monachoꝛũ habitu du⸗
8. eo. qſquis. . rauerint: eſſe cẽſemus ſpoliãdos

.

ad ſimilitudineʒ
Itéprer vol
tem põt vt bic. HDMM
Sed an õ voluntatẽ dñi poſſit fieri dericus. quidã vt yr. ꝙ nõ.
vt ar.ff. de ꝓcur.l. põponiꝰ in fi. ſed dic arg.d. vt in nouel. e. F. ſi
aſcripticius clenicꝰ ⁊c. e ¶ Pꝛobibem.ſed aſcripticꝰ dño vo
lete poterat. Seruꝰ qũt etiã dño volẽte nõ poterat.ergo aſcripti
cius nõ ẽ ſeruꝰ. ¶ Sequit᷑ aut.ſi ſeruꝰ. que debʒ ſituan 2 legi an
te. S.ofns pꝛeterea. l. oia pꝛiullegia.
IJ ſeruus.ſciẽte.nota patientiã cõſenſui cõparari libertañ fa
ho?e Ic.ff. ad munici quonès. . . ad vet. ſi ſine. 5. ꝙ ſi patiẽtia.
f de do. inter vir. ⁊ vx. ſi ſuꝰ cõis.⁊.f. locati.l.itẽ quent. 5. fi. irẽ
Z. ff.de ſta. bo. bõ liber in fi. So. vt ibi.nõ eſt ibi ſo. ſʒ dicas ibi
odiũ eius qͥ ſevẽdidit ad pᷣeũ ꝑticipandũ. bic fauoꝛ oꝛdi. accur.
S Ignoꝛante. . qð pſumik. vt.ff, de pba, venꝰ . j. qui mii non
poſ.ſuꝑ ſeruis, 2

ſtulerint:certũ ẽ eos ad ſeruitutis

¶l. i. oſt.· v.de moachis. hic ãt

De epiſco, ⁊ clen.

Qiceat.i. licitũ ſit ac.e.
.i Pꝛobare.i. ꝙ poſſed erit eũ vtſemũ ante oꝛdinationẽ nam ille debet
Pore ſe nõ eſſe ſeruũ cũ nõ ſit diu in libertate moꝛatus ⁊ bona fide.ff.
de acqui.poſ.l.iij. S.ſi ſeruꝰ.⁊ boc ſi ſecularis ſit dericꝰ ⁊ ſic bic loquit᷑.
Si aũt monach?ſit puta ꝙ monaſteniũ poſſideat eü.⁊ ego debeo ꝓba
re ſeruilẽ cõ ditionẽ.i.eũ
meũ eſſe ſeruũ.vt in aut᷑.

col.ii. Sed quid ſi eſt fa
ctus ſacerdos. vt in cãu
iſtius aut᷑.rñdet᷑ remanʒ

ad aliã quãlibet ſeſe cõditõnẽ trã

iugũ qð monaſtice ꝓfeſſioniscul

tu euaſerant reuerſuros. di do Digeon Erech
. = dat dño vel aliũ ſeruuʒ
Inaten. col. ix. cõſti. fi. ð ꝓ ſe eque bonũ.vt in de

ſan. epil. led hecquideʒ.
Miſcopalisoꝛdo liberat a
foꝛtuna ſeruili vl aſcripticia ſjnõ
acuriali ſiue officiali.nã poſt oꝛdi bic in deriq vſq; ad ſub
nationẽ durat ita vt p ſubiectã p- Tiadelt alo tedut
ſonã officiũ adimpleat: niſi cunrie cunalis vo reddit᷑ cunie
vel officio reſtituat᷑ Franen.

auüt eps ſciuit:tũc in du
pluʒ dño emẽdat.vt.e.
di. c. ſi ᷣuꝰ. Loquit᷑ ergo

„OeIIWwic riũ tradat᷑ curie.vt.S.e.
Erũ ⁊ ſi legitio ꝓbatus ex aut.ſʒ neq; cunalẽ. q ẽ
imẽto monachus effici⸗ ͤtra 2 eſt h ſupioꝛin

e ESen eeen auf. de ſanc. epi⸗. §. ſi ſer
tur:enadet iugũ ſemitutis.debẽt uus.a illa in. 5. aſcripti⸗

enim ptnienniũ anq;; monachief. =foe coli⸗·
ficiant᷑:in monaſternijs pmanere? ₰ι αρrle

peſtea vo ſimonachi fci fuent: li⸗ vt. .l pri 5. ſ
Epetita pmulgatõnenõ m Nuã. l. uirutẽ. al.

Ne iudices quoꝛũlibet ꝓ (iuguz. Seqt aut. epa
tribun

lis in eo. tit. S. ſ hoc qͥdẽ

liũ:vexꝝ etiã defenſoꝛes ec = Piſcopalis. lib at

cleſiax huiꝰalme vꝛhis:quos tur oĩno leruum.

piſſimũ inſinuãdi vltimas defic̃ &cunali. niſi. ,xv. an.

„— „ . drus ceſſ. tvitã. .5.
tiu volũtates genus inrepſer 1 re ſo aut Aänech. S
mouẽdos cẽſemus:ne rẽ attigãt gqatt aut. verun.
quenemini ꝓꝛſusoĩm ſm cõſétu Eum ſt affial
nionũ pcepta: pᷣterq; cẽſus magi q¶Permanere. bſi du
ſtro cõpetit.Abſurdũ eteni cle⸗ i zecte ltto teliaaͤn
rig s. e, oppꝛobꝛiũ:ſi pe- . ividebit᷑ ſtatĩ
ncise: imo n oppꝛobꝛiũ: Npe⸗ cucullã poterit ponere⁊
ntos ſe velint ondere diſceptatio facere mõachu. vtiĩ aut.
nuũleſſe foꝛenſiũ. Neriẽdis teme· e. F ſi qs aut ad ⁊ ẽð
. — monachis.S.binc autẽ
ratoꝛibus huius ſanctõis pena.l. col.i.

i boc ẽ dictũ. vt. j.
Y de teſta. ↄſulta. que fuit
l pitioꝛ iſta.
8AQuos. ſ. defenſoꝛes. t&Loöpetit bodieẽt
in aut᷑ de defen. ciui. F. interĩ col.iij Immo ẽt veteni iure defenſoꝛi ciuita
tis cõpetebat.vt.ſ.dete.l oĩm..j.de d o.l.in hac.⁊ fit bic publicatio ſic
qꝛ br̃s inſti:utꝰ in teſtõ ſcripto a teſtatoꝛe vł alio puatovel ſine ſcriptura
adit magiſtrũ cẽſus vt ill ſcnipturã cũ teſtes ſua ſigilla recognoſcũt:vł
dicta teſtiũ in publicã ſcripturã redigãt ⁊ erit plena amodo ſecuritas:lʒ
teſtes peãt vel pᷣma ſcniptura. vt h. ⁊. ſ. deteſta.l.ij. Sʒ qͥdã nũ cupati⸗
uũ ĩ teſtm̃ dicũt publicandũ.qꝛ ergo modicũ lucriꝓ bis dabat clerici
cupidi boc ſibi vſurpabãt. u ꝙ Abſurdũ qꝙ heclex remouet.

lib.aun. I Dẽ. a. Johani pᷣpᷣ. ſ elkare⸗ naz T all⸗

xSi penitos.vt ꝓbibita ñ faciat ꝑmiſſa auta lege faciũt,vt.S.e.l.pla⸗

cet.ideo ſcire leges debent. vt.jſ.de legi.⁊ cõſti.l.leges.

?Diſceptationũ.i. eoꝝ que diſceptabantur in foꝛo.
3Auri, ⁊ etiã ſacrilegiũ cõmittũt. vt. j. de cri:ſacrile.l. j.

c iiij

ſacerdos.ſʒ peculiũ red

cre.liiij.di.c.ſi ſeruꝰ. Si

ſue. liber ᷣo clericus fa

ctus relinquẽs monaſte

ncꝰ. vt.ð.l.ꝓxi.S.ſeruꝰ.

eẽt defenſoꝛi ciuitat. vt

quaſi

Jquis ad declina

ſtari. vt.ff. de teſta. l. eiꝰ.

co. nulli. rñ. nõ. qꝛ bec in

inſtitutõ e.illa in ſingula
ribꝰ relictis.
e ¶ Bimili modo. ⁊? boc
videt᷑ ſuꝑfluũ.p.l.Sẽ.e.

id að pauperibꝰ. ſic ⁊ il

lud de ſingul aribus reli

ctis. Sed lʒ euitet hoc

modo fal.iure inſtitutio
nis:an euitat᷑ fal iur̃ na
ture:vt poſſit exbereda⸗
ri filiꝰ vel pᷣtenri.rñ non

nã qui vult deũ inſtitue⸗/

re ⁊ ſiliũ exhbered are:ali⸗
uin ꝓ cõ ſilio querat ⁊ re
cipiat.nõ auguſtinũ.vt

FBeger. vbid lar ſ. du

bitabat.ſic⁊.S.e.l.nulli

S. ſinaũt pſona. 7. S.

ſi teſtatoꝛ. ⁊ ar.ff. de cõ⸗

di. 1 de. que conditio. F.

eadem ratione.

b el inui ſic ⁊ deꝰpõt

heres inſtitui. vt in aut᷑.

de ec. ti. S. ſi qs autẽ ĩno

mie. col. ix. ⁊ ei legari. vt
ff. ad.l. falci. l.i. O. ad mu

nici. Idẽ de aliquo ſcõ
rũ. vt in aut᷑.de ecc.ti. F.
ſi qͥs autẽ vniuerſoꝝ.⁊ i
oibus bis caſibꝰ videf᷑
ceſſare fal. cum ad pias
cãs ſunt relicta.vt in au
ten. de ec. ti. F. ſinaũt be⸗

res.⁊ ſic coꝛꝛigit᷑l.illa ff

ad.l.fal.l.i.F.ad munic.
que ꝑmittebat detrabi
falcidiaʒ de legato reli /
cto deo. Uel aliud quãa⸗/

do deo.aliud qñ relinqᷓ
tur ad piã cãm. Alij vt

al.⁊.R.dicũt ꝙ tunc de⸗

muʒz ceſſat fal.in legato

ad pias cãs relicto quẽã

do beres fuit cõtumax
in ſoluendo.⁊ ſic intelli⸗

gut dictã aut. de ec. t. S
ſi aũt beres.col.ix.

i S ndiſcrete. als indi⸗
ncte.

k q Xenonẽ qſt berdẽ.

peoc quãdo eſtvnꝰ xenõ

2 aliꝰ nõ /dicat ſpectare
ad ſe hereditatẽ.
l¶ oͤparenk. hocẽ pl⸗
in pauperibꝰqᷓ; in capti
uis.qꝛ ibi nõ emunt᷑ alie
poſſeſſiones.
m Licentia.oĩmõ dan
daſeß⸗ vel xenoni:qͥs
ſi bdes dicimꝰ.ac.
n ¶ Et in pꝛioꝛe. v bi ca⸗

Liber

ndam.i.ad euitandam.

bᷣ Aegẽ falcidiã.ſ.dolo bono.⁊ eſt ſimilis dolꝰ.vtin aut. vt li⸗/
.ma. 7 aui. in pᷣn. col.viij.
c Keliquiſſe. in teſtõ ꝙ faciũt poſt;ᷓ redierint. nã inſtãtes nõ poſſent te

d alere.ſed nõne ſuꝑfluit becꝑ il. l.ẽ.

Ncidi: cũ ðᷣſiderattotã ſuã

quere: eoſipſos capnuos ſcripſe⸗
nt heredesne videat᷑ qſiincerns
pſonis heredibꝰinſtitutisiudiciũ
ſuũoppugnãdũ reliqſſe ſancimꝰ

tu valereꝰ⁊ non eſſe reſpuẽdam.
Sʒ ⁊ ſi paupesqdẽ ſcripſerit
Hheredes ⁊ nõ inuemiat᷑ certũ ꝓto
chiũ vel certe eccle paupesdeg⸗
bus teſtatoꝛ cogitauerit:ſj ſic ĩcer
to vocabulo paupes fuerit hr̃des
inſtituti:ſimili mõ c hmõi inſtitu⸗
tõnẽ valere ⁊ nõ eſſe reſpuẽdã de
cemimꝰ. ¶ ¶ Et ſiqdeʒ capnuos
ſcripſerit herdes ciuitatis in qua

ſcit᷑tepᷣs ⁊ yconomꝰ hereditatẽ ſu
ſcipiãt:⁊ oĩmodo in redẽptioneʒ
captiuoꝝ ꝓcedat hereditas: ſiue
pãnuos redditꝰ:ſiue ꝑ vẽditionẽ
mobiliũ ſeu ſe mouentiũ rex: nul
lopenitꝰ exhoc lucro vel ycono⸗

linquẽdo. Si eni ꝓpter hoca ſpã
liherede receſſuʒ eſivt nõ falcidie
rõ inducat᷑:quomõ ferendũẽ hoc
qð in ſacro venerit: ꝑ falcidiã pel

p aliã occaſionẽ minu Nbiãt

indiſtincte pauꝑes ſcrptiſũt her
des: bi xenonẽ eiꝰciuitatis oimo
do hefditatẽ nãciſci: ⁊ ꝑxenodo⸗
chiũ i egrotãtes fieri primonij di
ſtributionẽ:ſᷣm qð in captiuis cõ⸗
ſtituimꝰ vł ꝑ reddituũ ãnaliũ ero
gationẽ:vel ꝑ venditionẽ remm
mobiliũvl ſeſe mouẽtiũ:vt ex his
resimobiles ↄparent᷑: ⁊ annuꝰpi
ctus egrotãtibus accedat. Quis
eni pauꝑioꝛeſt hoibusꝗ ⁊ inopia
tẽti ſũt ⁊ in xenone repoſiti:⁊ ſuis
coꝛpoꝛibꝰlaboꝛãtes:neceſſariũ vi
cũ ſibi nõpñt afferre.Licẽtia oĩ
mododãda ⁊ in pꝛioꝛe ⁊ in ſecũ

da ſpecie:⁊ actõem mouere:⁊ ðbi

Igs ad odinãdã legẽ fal

am ꝓredẽptõe capnuoꝝ relin

hmõi:talẽ inſtitutõnẽ pietatis ĩitui

teſtatoꝛ larẽ fouereac degere no⸗

mo vel epo vel ſacroſcẽ ecclie re⸗

ptiui ſunt hered es ſcripti.acc.

00[Et in ſecunda. vbi pauperes. p
qqCis.ſ.epis ⁊ yconomis.

Eiigere.ſ. epiſlcopnz.
ine falcidie.eſt ergo beres

8. r g
noie ſed nõ re. vt inſtit. de ſdeic. Sere F reſtiuta. rffere cu. fu. l.
pe. Hodie etiã ſi certa ꝑſona inſtituit: ceſſat fal.in relicto ad pias

ta exigereꝰ: vt in captiuos vel in e
grotãtes cõſumãt᷑. ¶ Sienihe
redũ eis ⁊ ius nomẽ dedimꝰ:ſi
ne falcidie tũ legis emolum̃to ne

ceſſe eſt eos ⁊ debita exigere ce

ditoꝛibꝰ rñũder. Sinautẽ amplio
resĩ ciuitate renonel vel ꝓtochia
ſint:ne icertavideat᷑ pecũiaꝝ datõ·
tũc ei xenoni vel ꝓtochio quipau

pioꝛ eſſe dinoſcit᷑:eaſdẽ res pe

cumias aſſignani ſancimꝰ:hoc vide
licet diſcunẽdoa viro reuerẽdiſſi⸗
mo locoꝝ antiſtite et ſubeocõſti⸗
tutisclerics. ¶ Sinaũt nullꝰ xe
nõin ciuitate inueniat᷑:tũc ſcðᷣm ð
captiuis ſanctione ꝓ tꝑe ycono
mꝰ ſacroſancte ecclie vel epᷣs her
ditatẽ accipiat ⁊ ſine falcidie rõne
pauperibꝰ ꝗqin ciuitate ſunt vlł pe
nitus mẽdicãtes vel alia ſuſtenta
tõe egẽtes:eedẽ pecunie diſtribu
ant gec tñoĩalocũ habere ſan
cimꝰ qñ nõ ceni xenonis vel certi
tochij vel certe ecclie noĩatio ate⸗
ſtatoꝛe ſubſecuta eſt:ſed incertꝰ ẽ
eius ſenſus. ¶ Sinaũt in ꝑſonã
certã velicertã venerabilẽ domũ
reſpexit eitãtũmodo hereditateʒ
vel legatũ cõpetere ſancimꝰ:nul⸗
la falcidia necin hac ꝑte intercedẽ
te·In oibus aũt hmõi caſibꝰ ce
leſtesiracũdias ſacroſanctaꝝ reꝝ
admiſtratoꝛes expectãt:ſi qlecun
q;lucrũ exhmõi gubematõibꝰ ſi⸗
bimet acꝗſierint:vel ſihoc cõmit
ti ab alio ↄſenſerit añ grauiſſima
pena ⁊ interminatõe qð ꝑperã fa
ctũ ẽ ſtudeãt coꝛigere. In autẽ.
col.viij.cõſti.vi.vt cũ de appell.
cog.Sli vnum de pꝛedictis:
captiui alicuiꝰ liberiſeuꝰ
(cognati redẽptionẽ eiꝰ ne
glexenit nõ ſolũ exheredaripoſſũt
ſedẽt lege denegat᷑ eis ſucceſſio:
⁊ ſi fuenit ſcriptiheredes vt tñ va
leat teſtamẽtũ in alijs capitulisꝰ.
Hec ergo ſucceſſio defert ecclie

cauſas.vt mõ di

ximus.
8 Sinaũt am⸗
plioꝛes.i.plures
Patio.i. relictũ
a teſtator̃ vt der
u ¶ Paupenoꝛ.
2 ꝓdeſt pauꝑtaſ
vt h. ⁊. ff. de trãſ⸗
ac.cũ bi. S. in ꝑ⸗
ſona.⁊.S.ſi in an
nos. 2. ſ. de op⸗
liber. l. i. . ff mã.
ſi ꝓcuratoꝛẽ. S.ſt
ignoꝛantes.⁊ in
guk. de ecc. ti. F. ſi
dͥs autẽ nõ vale

at. col.ix. ⁊ vilitaſ

ꝓdeſt. vt. ff. qͥ et
a qui ſi qͥs bereſ
ar. Z. in aut. dete
ſta. §. ſancimus.
col.ᷣ vij.⁊ fere in
oĩbus delicivbi
graui? ex vno de
lico punit᷑ igno
bilis ſluevilis ;
nobilis. vt. ff. de
incen. rui.nau.l.
pedius.⁊ de pe⸗
nis. l.capitaliũ.
F. fl. ad. l. coꝛ. ð
fal. l. i. ⁊. ſ. ad.l.
fa. de pla.l. . 7. ſ
vt nẽo pꝛi.ſigna.
circa pᷣn.acc.

Enaſtſet
anctionẽ. ⁊.8. ſi

quid.
a onſenſerint
nota aliquẽ pu⸗
niri qꝛ conſentit
malo.vł qꝛ non
coꝛꝛigit malum.
ac ſi ipſe faceret.
ſic. j. de commer.
a mer. l. i. ⁊ in de
cre.ij.q.vij.c.ne⸗
gligere. Sequit
k.ſi captiui.

deap. cog. F.
ſt vnũ de pᷣdictiſ
col. viij.
b ¶ Seu cognati
alicuiꝰ captiui re
demptionẽ ⁊c.

c&¶ &t ſi quis.
d ¶ Capitul. no.

ergo quinq; ſpã
lia bic. Pꝛimuʒ
ꝙ valeant lega
ta licʒ nõ valeat

teſta. regulariter

Otra. vt.ſ. ð fidei

cõ.l. eò quã. Se

leri.
eepiſco. c
10. iudi. boc
tus. s G reo
iuilegia de iu ib⸗ ebie elit
s pꝛiui. vt.ff. edacũ ctoꝛe ean vel
Pelaliagn iahnua illa ainge⸗ e
ꝛimus o Aie nu pacti n atgn Zi d ns “ eua
P 74 is. re. veni d p fuit ð bõ deber a PpP are:q rber , .
E ne Se pactũ and gsterri ret iin rj
5 g& *l. e * YDMD† 2 50
l ralche e rri eaelhaan nrc; Auiheeezl cen
exnlari 2 t. vt let. v cia t aute quo in cõ 5
cheſec Konsr⸗ n5 boenoe ſunt e ut itisa⸗ ts
licak ece H oe Eche aſu ibu p iu ac. vdi lr au⸗ H
. idi . 2 reg 5§ I ₰ z- D — . le S e Ry . .
id orig uctoꝛit mier Poiiſ ſ. in ca + erel⸗ vVe Dem. i r Enerali nec kiteg
undũ q nia vrh mn gnbtre Sda. ſ. is: ſi nee lan t. 1 oẽs vi – Ehetent o. F. i. im
Z veaſe narleg aus re pẽdẽda nag cialẽ tiſunt. cim? oẽs Nange:
: = 9expẽ ultoi imere dici ſopit ppᷣ. cim cnon Jri d de . ba
gele do 6b. initati ſption erit ꝗ xviij. nerali epo ſubclia. Hð guoen⸗ treallega,
mur Nrinlttd c redep. ſtitue neſüngenſi⸗ S iſimos nſosl n n rautpreaige⸗
J mr vt ſed⸗ oꝛũ in pit n ſtudẽ 9 1 Edi acono hosly e poies era Zu di ñq;
S gic d4 U Mmeos exapi ereſt ſup reuer u dlacea ach. ſo'iure poles eran mꝑ. ꝗ
li ta anuliesi ſuꝑlſe laũt it pec mcan xv. Pſbiter Papu nitate; eſtam 1 nrcleefl naz 7 ien
otannn rſ. Au abeã in ea eg. rv. P be umu ſiueteſt Eno. cniſimr⸗ nuwach 1
hinorl. 3 lasn . M mr u. 9 0 ler tut datiu ſed hſor ttñn lio
n demino dend bꝛias etre etnimn rv f: nt c beret ed es: lto ſecrculen unii
den ver P bet rel 7 tu. xx unt: 7 ſi haber⸗ e ſiu Pt du fre ercu q inſti. de
res Einendeid bulli rahüũt. Stann ap nt omis legitie ſſe ex 7 adu 9 nõ ſe nt ſibt vt in t.
i e Rainasſib cõtra aioꝛe hic ac cogunt Rorſinele os e lllon ? rdia iudica igitr “
d eainar far⸗ Ge ſnnem .xxv. enint: enaẽ wlännel⸗⸗ npup nti ꝛ ſu eleu grenta a incole ſe⸗
ton fAee⸗ Aveui An ln⸗ ib'. ſi ſin ace p libe⸗ ſolũtut ſolum mu zcV f. deapegen ieauͦr imi
1 — mmnu ſtnctier ſ e ntlle⸗ nõ voſi 7 cg gan 8 oeub⸗ cient
ren Arinü ari en gui⸗ Eie dd nrau⸗
nmn Aei betn ii. hab⸗ ſſi re IDEé. lana is 7 liarũ ꝑ vet icos iũ ſanci mo ereh hchi vri au nle
ob⸗ imeti. vt. Etu I oma ter E⸗ 68. = leri⸗ ſiciu! En nachi unt. viij. v c.
Klidens paar Anlclon E n⸗ t 75 irnee V
8 iaut. unk ſic c z mis eß Erei t m ip⸗ Kre i ausiuzinrn alptun 1
tin ipiun um c J iſſim uli h to; Vt hu⸗ hmoöi croſanc nO 1 ðſide dul SeBaren Aigo ril⸗
entluran rendi ecu dcdit bat ſi of ud ſa anẽt ſteriad s indul Senie digo elſe
n os obar Uere SSS bitabar eino ap ria ꝑm unſte iüſeis i dei udio rhe lot .
iun m e diace eſſi ſſint: ret peino naſte adiuin⸗ bñ relicte js. auiſ K. venele F.
ie rum. bererare ſe cõc ipon ſtade ri:cũ me⸗ ðcirc H miſteri vH kaſa geue
hi b ncene ſtar amẽ na üme (3 rhoc i oil t min na: pl H Riogrqie
b leg din ſote i teſta ug liũ oꝛta Ppte lijs am rom 4 utẽ aut 8. .
dere nã q⸗ relcin ad iuſmöit. ela xpu eci xoꝛt D *: vtali here en iterr §. ſi. qua itero ceſ
i anni cn. iuſmm atena ſtio e eren⸗ enn: tig in uin Eatuncten. ftio uhre deffe
ei nlihnen ficioſo 8 queln reue 10% g. ten ſolun erſet olit inchi lich. ae reſe
. u ugele⸗ Plarn fie ita uen et 5§ rgn an
, 5 anu dna mn ancin 2 i. ſi c rebꝰ in hac 5xpia In pui eo dereſtem. ilsne a40
babes.5,a 0S Pis liũ.i. ocore ſo Nbicſhr ſ de ne
e bes. . e, 1s. eci atũm t: nõ l0 vV hitter ð aut L.ſi.?. ſerus. licui 4
ba Ilro ea, ſſimi lep 1s tat ij ſunt: tim̃ nere öſti. les. os 1. a⸗ dts
ul. Agtole di ni ta his lijſu 8 tin nneſe 0 abi aconos 34 Kaaltones äoäre
ee A fi. ſt ms qu et: ſup 7 Pecu lege ſti olla. ix. tẽam os dia tõnis ſi eak us au la.
i⸗ k Snl. idet ¹ ſlshi bßm lania 2 coll A ſbiter cogna ſi ſape Nigan anula.
6 Aebe H eiſteg eret nian tias erinerd nee 2. ff. 5 5.ff. brigu⸗
4 e tſt, Reilen cct, teni =DWð “
H rta e⸗ lu vl⸗ Alicere: ſed et mo inie ubdi iwe⸗ iuclicẽ ta i biee ut ſ bdia
N Erorr lo „ Sa Edit is tatũ le mnte 1 lã ve ſit̃i d lerit t fſius guika de lis
m lebat pol⸗ elog eſc Pi ele n P. tela *, ſit nt apt rau ſta⸗ Seg ſbitera de,
nepabes d ſuꝑ ue ni.p n tim iſint ad lüta⸗ Ben 5 no. 06.
4 ee tutoe tes lu ioſo e Joãn ſtiun mu deat nigl ia voli 4 nae caeen
ſint erpt drnäs olũtate offici⸗ DE. a. doinl 6 uovo ſeripti ppꝛ ic fecent C rnin 16a
ataln * de mo 1De Ecanl petenten ſea oen aliena Itĩ eieen
n We tas: cere. vin cõ lus ſacer⸗ peten miſtr ſügs circa a “ e ieln flet in
pu n ſubia Igs eſeofeſſ Penwiien⸗ lẽ adm iſſe. lelge mnlgolen . aukn ſiee cank
u . or inad baennene⸗ tel l roſinö
natr ia. te dorn Reurd deaercl anerele. been
i “ D . crrie ui om̃s . gargegrete rij geber oauik⸗ asi eclarau
5 nazue b⸗ iunsiig agakee dne e nt gecua⸗
8 P ubiacre,. his = 6½ S
i in e
boe Lteſtan taand, bere dueichnt,,
. min os gna alain enn rebns
bin inche lecltkrnin. vn
. 1 s eaei tamete
⸗ Ht. E 2
4 . l. fl. .
6
.
.

—
—

V
C

Alber

iNege ſgreca. nõ aũt dicitð illa que eſt in aut e Feſpoͤſalibꝰ. ?

fecerit hoc p̃iudicatin alios m. P. ſed py. xt. ⁊ az.⁊ nos S. ⁊ dic ſi qͥs
poc fecerit.i ſi ita tutelã ſuſcepenit ſoleniter. nec eni eã aliter ſuſcipe debʒ
nullũ ex hoc ⁊c.vt.j.de excu.tu.l.volũtarie.⁊.ſ.ð his qͥ ſpon. mu. ſub.l.
ij. 1.iij. li.x. Itẽ nũqͥd ſuſceptio vniꝰercuſat ab alijs vt alsitres utele ex
cuſant. vt inſti.de excu.tu.S.itẽ tnia.ðrñ.ſic õᷣm.p. Sed tu dic ſuũ pꝛiuile

giũ excuſare eũ nõ ſuſce
ptione buiꝰ.ſed ꝑ hanc
ſuſceptionẽ renũciatuʒ
nõ vid et᷑ pꝛiuilegiuʒ vt
dictũ eft.

Aptoꝛes. dia conil

Nſard iden qualibz
muliere. azo.
c ¶ Brreuerentiaʒ. i. Otra

dei reuerẽtã. ſic⁊.ſ.ð be

re.l.manicheos.⁊ bocſi

eſt eae tra.
dNuratoꝛibꝰ.quõdã.
e 4 Loͤuicti.ſ. ꝑ depben
ſionẽ vt negare nõ poſ⸗
ſint. ſic ⁊.ſ.vt liceat vni
ciiq; ſi. iu.l.ij. ſed ar. S
ſ.de iudeis.l.nullꝰ. ſol.
illud regulare eſt: iſtud
ſpeciale.
f pectabilis. Hota
q̃ ſunt clariſſimi:qui ſpe
ctabiles. ac.
g Pꝛeſcriptione.oẽm
eni honoꝛẽ ⁊c.vt.j.vbi
ſe. vel cla.li.

hDiaconiſſa dpſtituta

⁊ ita cõſecrata.

i ¶ Adtdicent᷑ ſi petant᷑.ĩ⸗
fra anũ.poſtea autẽ ba

bet fiſcus. vt in aut᷑.e. F.

ſi quis raꝑuerit.
K Klen poſſeſſione,z
ſ. ciuilez nõ naturalẽ. vt

fff. de acqui. poſ.l. natu⸗
raliter.aʒ.Alij dicũt eã

nõ eſſe fructuariã ſʒ ba⸗/

bere vſumfructuʒ. vt. ff.
devſufru. defuncta.S.fi.

Zertij dicũt ꝑ hãc.l.

fructuarius nullã babʒ
poſſeſſionẽ.pᷣma verioꝛ
cſt. accur.
a Leteros.pꝛeter ſuoſ
qui cõcremant. vt.j.de
rap.vir.circa finẽ.⁊ que
bic deſunt ibi ſupplẽt in
mulctis. ad. G

be Eapitali.nõ etiã ſpo

lient᷑ dictis bonis.ĩmo
habebunt bona:ſui be⸗
redes
Eo nobis. ppera/
Mimus. in animo.
d Jaz quidẽ ſanctimo

nialẽ eligens vitam. að.

e ¶ Spoſa vo. ſ. ſeculo
renucians.

fDuplũ.i duplicatuʒ

g Vrcenine iſe eſt ſi qᷓ
li
dirimat ſpõſalia. vt.ſ.ð
ſpon.l.fl. S.is quoq;.
b ¶ Er mantis.in ſpon/⸗

ſo ⁊ ſponſa aliqua ſunt

innouata. In maritis

autẽ nõ.nã ꝓ quiaz .

3 glia legitima cauſa

tutelã vel an patiaf. Epos

aũt vel monachos tutelaʒ alicuiꝰ

ſubire ꝑſone non ꝑmittimus

ẽau.hermo.magr̃o officioꝝ
Aptoꝛes virginũ vl vidu

fuerint dedicate peſſima criminũ
peccãtes:capitis ſupplicõ plectẽ
dos eſſe decernimꝰ: qð nõ ſolũ ad
iniuriaꝝhoĩm:ſed ad ipſiꝰ oĩpotẽ
tis dei irreuerẽtiã cõmittit᷑. Qui
itaq; hmõi crimẽ cõmiſerĩt ⁊ qui
eis auxiliũ tꝑe inuaſionis pᷣbuerĩt
ybi inuẽti fuerit in ipſa rapina: et
adhuc flagrãte crimie cõphenſi:a
parẽtibus ſanctimonialiũ virginũ
pyel viduarũ vel diaconiſſaruʒ aut
earũ cõſanguieis vel tutoꝛibꝰ ſeu
curatoꝛibus cõuicti interficiãtur
Sinautẽ pꝰ cõmiſſuʒ tã dete⸗
ſtabile crimẽ:aut potẽtatu raptoꝛ
ſe defendere aut fuga euadere po
tuerit:in hac ꝗqdẽ regia vꝛbe tã vi
ri excelſi pfecti pᷣtoꝛo qᷓ; gloꝛioſiſ
ſimus pᷣfectusvꝛb. In ꝓuicijs ãt
tã viri eminẽtiſſimi pᷣfecti pᷣtoꝛio

pilliricũ ⁊ p africã q; magiſtnmi

litũ pꝑ diuerſas nri oꝛbis regiones
necnõ virſpectabil pfectꝰegypti
⁊ vicarij ⁊ ꝓcõſules:⁊ nihilomi⸗

nꝰ viri ſpectabileſ:duces⁊ viri ca

riſſimi rectoꝛes puinciaꝝ:necnon
alij cuiuſlibet oꝛdis iudices:ꝗ ĩ lo
ass illis inuẽti fuerit:ſile ſtudium
cũmagn ſollicitudie adhibeant:
vt eospoſſint cõphendere:⁊ cõ⸗
pꝛehẽſosin tali crimie poſt ꝓbati
ones legitias ⁊ iuri cognitas:ſine

ſoꝛi pᷣſcriptõne duriſſimis penis

afficiãt ⁊ moꝛtis condẽnẽt ſuppli

cio. ¶ Bona ãt eoꝝ ſi hoc cẽmiſ

ſum fuerit:vel in ſcimonialẽ virgi

nẽ que in aſſiſtenio vel monaſterio

degit: ſiue eadẽ virgo diaconiſſa⸗
cõſtituta ſit ſiuenõ eidẽ monaſte⸗
rio vel aſſiſterio vbi ↄſecrata ẽ ad

dicent: vt ex his rebus ⁊ ipſa lola

e Nn vel diaconiſſarũ q deo

§.ſi vero coſtante.que boc idẽ dicit.qꝛ illã poſt iſtãů poſututt.
k Pegirune ilegimo pacto. ⁊ eſt ibi figura endiadis.vt ibi pa
teris ubabat ⁊ auro.i.pateris aureis.nã pactꝰerat vir:ſi pᷣdecede
ret mulier:ſe lucrari media dotẽ. ⁊ vxoꝛ ſi pᷣdecederet vir: mediaʒ

ciũhẽat dum viuit ſufflciẽs:et res
oẽs ſacroſanctũ aſſiſteriũ ſen mõa
ſteriuʒ pleno hẽat dñio. ¶ Sin
autẽ diaconiſſa cuiuſcũqʒ eccleſie
ſit:nullo aũt mõaſterio vel aſſiſte⸗
rio ↄſtimta eſt ſjʒ ꝑ ſedegit:rapto
ris eꝰ ſubſtãtia eccłie anꝰ diaco⸗
niſſa eſt aſſignet᷑ vt ex his faculta⸗
tibusipſa quidẽ vſũfmu.dũ ſupeſt
ab eadẽ ecclia cõſequat᷑.ecclia ve
rooẽm ꝓpꝛietatẽ ⁊ plenã poſſeſ-
ſionẽ earundẽ rerũ nrohabeat be
neficio:nemie vel iudice vel alia
quacũq; pſona hoc audente cõtẽ
nere. ¶ Menas aũt quas pᷣdixi⸗
mus.i.moꝛtis ⁊ bonoꝝ amiſſiõis
cõſtituimꝰ nõ tm̃ aduerſus rapto

res ſed etiã ↄtra eosqhos comi

tati in ipſa inuaſione ⁊ rapina fue⸗
rint. ¶¶ Ceteros ãt oẽs ꝗ cõſcij
⁊ miſtri hmõi crimis reperti ⁊ cõ⸗
uicti fuerint vel eos ſuſcepenit:vel

quãcũq; opẽ eis intulerit ſiue ma

ſculi vel femie ſint cuiuſcũq; cõdi
tõis vel gradꝰ vel dignitatis:pe⸗
netantũmõ capitaliꝰ ſubijcimꝰ vt
huicpeneoẽs ſhᷣiaceãt: ſiue volẽti
bᷣſiue nolẽtibꝰſcimõialibꝰ virgini
bꝰſeu alijs ſupꝛadcis mulieribꝰta
le facinꝰ fuerit ꝑpetratũ. I Deʒ
a. Johanni ppᷣ.
d Eo nobis auxiliũ pᷣbente
oĩa que ꝓ honoꝛe ſcẽ eccleſie ca⸗
tholice ad dei placitũ fieri ꝓpera
uimꝰ: legibus conſtituere ⁊ ope⸗
ribꝰ adiplere deſideramꝰ. Etiãꝰ
quidẽ multa cũ eius auxilio ſtatui
mus que eccliaſtice doctrie atqʒ
ſtatui conueniũt:in pñti verohoc
pia deliberatiõe duximꝰ coꝛigen
dũ qð hactenꝰ contra dei timoꝛeʒ

fiebat. ¶ Cognitũ etenĩ nob eſt

tasvel acceptas arras voluiſſet ſe
diuino deputare ſemuitio aſecula
ri cõuerſatõe recedere ac ſcimõia
li vita viuere:atq; in dei timoꝛeꝑ

donationeʒz ante
nuptias.vel ꝑp
nuptias. Vł die
legitime.i. cũ vir

laboꝛat inopia ⁊

matrimoniũ ſit ſi
ne dote. nã tüc ſe
pm oꝛiatur vxoꝛ
locuplex vel ecõ
tra vir ⁊ vxoꝛ ſu
pſtes laboꝛat in
opia:exiſtẽibus
tribus fllijs vel
paucioꝛibꝰ:ſupꝑ⸗
ſtes ſucceditĩ q̃r
tam. vt.j. vñ vir
2 vxoꝛ.aut᷑.pᷣter
ea. Vel pone mu
lierẽ feciſſe pactũ
de lucrãda dimi
dia donatõe ꝑꝑ
nuptias. vir de
lucrãda tertia ꝑ⸗
te doß:d ebet enð
reduci maius pa
ctũ ad minus.vt
fiat legitimũ. vt
j.de dona. añ nu
pti l. fl. F. pe. Itẽ
quid ſi ambo in⸗
grediàt᷑. rñ neut᷑
lucrat᷑.vt ĩ autẽ.
e... ſi vero con⸗
ſtãte in fi. F. Sð
quid ſi volunt ex
ↄlenſu diuertere
⁊ in ſeculo rema⸗
nere.reſpon.non
poſſunt:miſt caſti
tatis cõ cupiſcen⸗
tia.vt in aut᷑.vt li
ce.ma.⁊ aui.S.qꝛ
vero ex cõſenſu.
col. viij. Itez no
ta h̊ renunciãtes
ſeculo haberi ꝓ
moꝛtuo.vt ĩ aut᷑.
de nup. §. diſtra
bunt.col.iiij.ſed
ar. Z. ff. de v. ob.
ex ea parte.S.i in
ſulã. Itez no. ꝙ;
hoc eſt verũ ſi al
ter vult ꝙ alius
intret. als cõtra.
vt in aut. que eſt
ſ. de repu. l. ſt cõ⸗
ſtante.aut᷑.hodie
⁊ in decre.nõ enĩ
poſſunt ſi volũt
diuertere ex con⸗
ſenſu niſt caſtita
tis cõ cupiſcentia
vt in aut᷑. vt lice.
ma. 7 aui. qa mo
ex cõ ſenſu. acc.
Ablolutus.

3
ſe

ſe
ſe
ſl
e
0
65
ſu
tin
16
el
,
Ir
br
er

— —

— —

——— — —

emancipationez

m Quaſi ingra

tum. ob bocipm
ꝙ intrauit moa⸗
ſteriũ exb ereda/
ri nõ debet. vt h
21. j. in aut.e. S. nk
lam. 7.5. interdi⸗
cimus. ſed quid
ſi ante ingreſſum
ingratitudis caʒ
com miſit. videt᷑
ꝙ nõ poſſit exbe
redari:qꝛ talis in
greſſus oẽm ma
culaʒ abſtergit.
vt in aut. de mo⸗
nacb.in pᷣn.colł.
