ſedeti⸗ mares nec femie. qꝛ nec tutoꝛ nec curatoꝛ facere poſſʒ ſine decreto ſſt maioꝛ fac.li.
anaſ vt. j. de ad mi. tu. ler. c Bublimitatẽ. i. pfecti vꝛbis vel pꝛefe NAi poſt. dixit in ſpẽ.S.l.ꝓxi.nũc dicit in genere. s ¶ Beſta. ſt⸗
. e ctiptoꝛio.Et nota hic minoꝛẽ impetrantẽ. xxv. an. poſſe eſſe ſena a minoꝛibꝰ ſiue eoꝛũ tutoꝛibus.vt..ſt in cõi.ea.c.l.i.⁊ ar.ff. de pig.
, ve⸗ toꝛem. als aũt ad rempublicã ꝛc. vt ff. demu. bo.l.ad reʒ.imo ac aliena res.in pᷣn.⁊.j ſi alie.res pig.da.ſit.ſi in rem.
, ſ bic ante erat ſenatoꝛ elect in ſubſtdiü. qdᷣ dic. vt. j. q aduer.l. lietin ionẽ. niſt fecerit hoc ex cõ ſequentia pꝛioꝛis actus. vt.ſf. de mi.
gi i. nota in glo. qꝛ æc. d Qui ↄna.i. ſine verbis. ⁊ illud. qᷓ nõ liij. F. ſcio. que eſt cõtra.ſed huic ſolutioni eſt õ.ff. de lib. cau.l.liberis.
“ J mecum cõtra me eſt. h..i.ſz illud euenit.qꝛ in mĩoꝛi erate pᷣceſſit eiꝰ delictũ. at in illo. 5. ſcio. ſ
fe ji/ Ds qui, dubitari poterat an venie etatis impetratio facul p ceſſit delictũ. Pꝛeterea ibi ꝑticipauit pᷣciũ factꝰ maioꝛ.qð ſt nõ feciſſʒ
ks tatem p̃ſtet alienãdi.etiaʒ ea q alias minoꝛ ſine decreto alienare noõ poſſet in puitutẽ vocari. Rub. v ꝙAbi ⁊ apud quẽ cognitio.
untec, nõ põt. ⁊ dicit ꝙ nõ. etiã nec obligare. f gGmpetrauerũt.ſtin æc.banc ꝑtẽ Rubꝛice. ſ. vbi reſpicit.l.ij.j.ſequentẽ vero reſpiciũt due alie
Hoan poſterũ. g ¶ Alienationẽ.ſ. qualiber. vt. j. de pꝛe, mi, nõ ſoluz lex pᷣma ⁊ vltima. x Et apud. qñ ceſſet reſtõ dixit:

—

nüc in quo foꝛo impetraridebat.
quid. a ꝓcuratoꝛe.i.a iudice delegato a pᷣncipe. vt. ff. eo. mioꝛ
E.pe. Ael dic. iia vicario pᷣncipis.vt.S.ſi aduerſus rem iudi.ad/
uerſus. Ael dic ꝓpꝛie ꝓcuratoꝛẽ pᷣncipis qͥ inter fiſcũ ⁊ pꝛiuatũ cogno
ſcit. vt. S. ſi aduer.ſi.l.ij. 3 ¶ Dolus. vel ipſeidẽ qͥ iudicauit. vt.ff.e.
in cauſe ij. S. fl. ⁊.l.pꝛeſe SYJYMVUMU
cti. ⁊.l.pᷣſes. Alij dicũt
in eo ſpeciale vt pſemet

qd a ꝓcuratoꝛelmeo

onpelir. iucicatuʒ eſt:id ꝑ in inte⸗
K Qoniã. ea tradidiſ. gmm reſtitutionẽ pᷣſidis
e. niſi eniʒ tradidiſ 4 2
les obligatũ teaduerſa ſinanon põt reſcindi. Pꝛinceps
ſiee in tuo foꝛo cõuen/ ef ſolus cõtra ſniam ꝓcuratoꝝ
Tet.

ſuoꝛũ in integrũ reſtituere ſolet.⸗

iſ. de iunſ. om. iudi.l.

marea vbiin actio. ct. cc. aquiliane.
a ſAi quacũq;. vt a ¶ N Moniam ea quein tranſa
p calũniaʒ eſt frtn vd . Wctione dan placuerat te tra
dola getonis vr.f. dec ſſe ꝓponis: cõſequẽs eſt ſide

di.inde.in ſumma.vł ex

falſis inſtrumẽtis. vt. ð. His repetẽdis ꝑ in integrũ reſtim

de tuſac.ſi er falſis. vll tionẽ vel quãcunqʒ aliaʒ cãm pu⸗

res fuit dats q̃ ſine de⸗ .
crero dati non poterat. tauerisagendũ: te eius adire pꝛo-

vr. . de ßdi mi.l.non ſo Uincie pᷣſidem in qua domicilium
lum. 2. ff. de re. eo.l. ma⸗ Hab quos cõuenis.
gis. ac. rr e e
(n ſcimꝰ.iuriſdi 2. iuſtinia. a. iohani. Pp.
KtioFerdinand as 3d Vim ſcimus eſſe dubita⸗
babeat ma impenũ. Atumde reſtitutionib? que
b¶¶ Pedaneos.idelega in integrum poſtulant᷑: ſiue tantũ
coEl Roregaf qualeſ modo apud iudicem cui aliquaiu
ſunt in boc ⁊ in alijs qᷓ, liſdictio eſt examinari easoptet ſi

N

buſdã.· vt.. detep. inin ue apud pedaneos ꝰ iudices: ſi

d Beelntatd aſt. aui lye easminoꝛcs.xxv. annis petie⸗
maioꝛes debereſtim. rint:ſiue maioꝛes ſecüc chante
e 20 tribunali.i.oꝛdi &ρ ſangtianih“ rorig inn
lec gbabet rioꝛibꝰ ſanctionibꝰ vel veternis iu

ris vel noſtris declaratũ eſt: ſan⸗
cimusnõ ſolum apud iudices ꝓ

riſdictionẽ cũ admiſtra/
tione nõ tñ ſunt ſimpli/

ces magiſtratus. . 12 n n
f Adminiſtratoꝛes. ſc tnbunalihmoj cauſe cognnones
dederununt. ꝓponi:ſed etiã apud eos iudices

g Keſtitutionez. ᷓ em̃ ꝑ
gliũ ⁊c.vt.ff.ð admi.tu.

qs auguſta dederit maieſtas aut
l.ita autẽ. F. geſſiſſe. 2.l. quos noſtre reipu. adminiſtr ato⸗
es tu. in fi. :.f. dedo. res' vel in hac regia ciuitate vel ĩ
inter vi. v vxo. liij. infi. Puincijs: vt videat᷑ ipſe qui iudi⸗

4. ahod ” cẽdeſtinauerit vtpote ꝓtnbuna
Copꝛomiſſaros cu li cognoſcẽs integrũ dare reſtitu
na can o hann nètionẽ æ cauſas eius eraminare. ſic

ciare reſtituendũ:⁊ de b·
cõpꝛomitti. foꝛte ſic qͥa tũc ipſe nõ reſtituit. R Arbitros.ſ.ſinepẽa
l Sentẽtia.i.cõſenſu. de quo dic.vt.j.de arbi.l.pe. m Qui dant.
i.delegank,. n Hò bñt.i.nõ hñt cũ admiſtratiõe ⁊ impio vt ſũtilli
q a pᷣncipe ĩp etrat vt ſint oꝛdinarij de qbꝰ fit mẽtio.ff. dein di.l.i.⁊.j.ð
iudi.rem nõ nouꝗ. Sed an bireſtituẽt. Rñ.nõ. vt.j.e. cũ bos. Vel dic ꝓ
pꝛiũ.i.oꝛdinariã nõ habẽt ſed delegatã. Et ſi queras quõ põt delegare
delegat. dic qñ a pᷣncipe vł a ꝓcõſule vel ẽt ab alio:lite coꝛã ſe cõteſta⸗
ta.nõ ałs. vt.ſ.deiudi.a iudice..ff. of. ꝓcõſt ul.l. legat?. de iudi.cũ pᷣ
toꝛ. F.i.⁊ ar.e.de ꝓcur. neqʒ. O Putet. extendi. p Ut eis. iudi
cibus veteribꝰ. Hota duo ſpãũlia etiã veteni iure.vnũ qꝛ que cauſe ⁊c.vt
ff.de offi ꝓcõſul.nec quicq;. S. vbi. ⁊ de re.iur.l.omia.que ſunt cõtra. tñ
hic poterar d elegari.⁊ erat bic ſpãlein ea. Scðo qꝛ ſi poterat delegari.
ego videbat᷑ poſſe cognoſcere magiſtratus muni.yt.ff. de offi. eius cui

man. eſtiurli Fi a let vetat vt ſf ad muntl. ea que t queen

ſimiliter cõtra. So.nõ omia que delegabant᷑ cõpetebãt iure ma

giſtratus.vt hoc exẽplo ⁊ alio qñ.ſ.cotingit pᷣſidem abeſſe.vtff.

de offi. eius cui man. eſt iur.l. i.F. ij. Ael dic poterat delegan non
cuilibet ſed magiſtratui munici.vt ⁊ in tutele datione.vt.ff. de.

cur. da. ab bis.
ctem difficlisn eritcnuſarum er neammneranit
aminatioSed neꝗs ita effuſe Erideo nõ ſequi
intellectũ noſtre cõſtitutiõis aude tengſnegi,
at eſſe trapendũ: vt etiã apud co⸗ q; emi mitti ma⸗
pꝛomiſſarios iudiceſ vl arbitros peerij vrtutelede
ex cõiſnia electos:pel apudeosq ng mrne.
dantur a iudicibꝰ q ꝓpꝛiam iu-⸗ odledici pr
riſdictionẽ nõhabent ſed tmjmo ig ernagiurnus
doiudicandi facultatẽ:putet hu ſtncte poſit dae
iuſmodi extẽdi ſanctionẽ:cũ hos gari. vt bicet.d⸗
generaliter volumustales cauſas veofi urlig.
dirimere ꝗ vel certe admiſtratidi i. a ſic coꝛrigil.
cui ? iuniſdictio adheret pꝛepoſiti laf ad mun.

ſunt.vel ab hijsfuerint dati:⁊ ml
tomagis ſi a noſtra maieſtate de⸗
legata eis cauſam ſit audientia.

vt generaliter in
vno loco fcta cã

ſSed ne quid penitꝰdubitan- vxt fr öffi. pfer.
dquʒ relinquat᷑: ?æ hocaddendũel veli S. inithent
ſe cenſemꝰ: vt his tm̃ quos ſipꝛi inddans vr de
enumerauimꝰ liceat de in integrũ oꝛ.iudii.
reſtitutiõe diſceptare ſiue hoc ſpa .„athndelega

liter eis fuerit mandatuʒ qð ⁊ ve

teribus nõ fuerat incognituʒ vel reputanoibus qᷓ
ſi generaliter iudices dati ſũt:vel ir virGidae
in alijs ſpeciebꝰ incidenit quedam cma minoꝛes
queſtio reſtintionis. eſicuüudleel
Dercheraachuschn fiüt in iudi pruud gueiuciean
1 Priant. 2. Cticiano. iedeg eſn
Nireſtituit᷑ in integrũ Nedhae

ſicut in dĩðnomoꝛarni non

ꝗqcquidad eũ ꝓuenerit veler em ciendo cũ aliena
ptiõe vel ex vẽditione:vel ex alio ſaennd.

cõtractu hoc dy reſtituerel. Secd Pporuitcoſtqui i⸗

⁊ ſi interceſſoꝛminoꝛ.xxyv.ãnis in ne aliena iactura.

temenerit in veterẽ debitoꝛẽ dz eloenplain⸗

rem. . “”J”JMU
* Ketuuere ſlocuplerioꝛ eſt vt bic. .z. ſt aduer. tranſ.l ij. ff.e
qð ſi minoꝛ. .reſtõ.⁊.l.patri..i..l.tutoꝛ.ꝭO.itẽ quero.⁊.l inta
vnile.S. vendetibꝰ.⁊.l.minoꝛ aũt. S.pᷣdia.⁊.j.ð pᷣdi.mi.⁊ ſi pᷣdiũ

.l.nõ ſolũ. Sed. cõtra ar. ſ. de reſcin. ven.l.i.a.ẽ.qð me.co. ſiꝑ
impꝛeſſionẽ. Et nota. ꝙ ſi poſt impetrata reſtitutionem nolit es
vti non compellitur. vt. ff. eo. ſi iud ex. “
5 Unteruenerit. apud mea debitoꝛe meo mihi delegatus animo
nou andi.accurſius. S “
7 Debitoꝛeʒ. ⁊ ita etiã qð ad maioꝛẽ puenit in extraneũ reſtitui
tur: vt bic.⁊.ff. de tute.⁊ ra. diſt.l.altenius.⁊ hoc impetrata reſti⸗
tutione a minoꝛe pꝛius.ſecus in muliere intercedẽte ſic animo no
uandi. qꝛ ibi ab initio mulier ipſo iure nõ tenef.vt.ff. ad vell. de⸗/

bitrix. S.fi. Itẽ in eo qð bic reſtituit᷑ actio in vetereʒ d ebitoꝛes eſt

q Bncognitun

rum cõmiſſſone.

Rubꝛics. De

dzitanec ĩlucror. Etiõ (te

5 (AQZucro. quod

ſenagſm

hefſnrig

ſ ntg
htinti
enegcke
Chertgt
füunenie
Glgttie
Neoſtin
nanctal
1aſton
ufn
guſt
4(ngi
ſtghhente
Moloetſit
ſun cöule
E
Klihne
unncäitc
casfin
Gldlli

bna -
uatöir
ferikae
chten
einnus
ckrintt
Ntnkn
Eiun
Gs n

tm̃. qꝛ ſine tutoꝛe Vetiam per ꝓcuratoꝛem
vel curatoꝛe: vñ agix ſſe placet. H
reſtitutione no in
diget cuʒ cõueni⸗ ⸗ ðè RW
ts polſt, ſiech Inintegnun reſtitutione poſtula
nec aduerſarius ta ne quid noui fiat.
eius reſtituik. ᷓQœö
ſic qñ cõtra nan ⸗ .
talem obligati 11Mpꝛ. goꝛ. a. ſecũdo militi.
nem reſtituik mi ,/⸗

l. iij. F. reſtituitu

—

ſtituit᷑. qᷓre ⁊ eius

Secũdus

cõtra inſti.quibꝰ mo.tol.ob.S.pᷣterea. Sola. ibi de pupillo bic
de adulto. m. p. AUel ibi ꝓ extraneo h ꝓ ſuo creditoꝛe interceſſit
Vel dic ꝙ ibi creditoꝛ donauit debitoꝛi ſi daret interceſſoꝛẽ necð
cetero volebat bẽre eũ obligatũ. vnde ꝑ pupillũ ſaltem natura
liter obligatũ lberat᷑.lʒ ſecus in ſᷣuo.vt ibidicit.qꝛ nec naturalit᷑
teneret interced /
driß deſdef reſtitui actio. Sed ⁊ cũadijt mioꝛ
dñꝗs. Qel dic ve hereditatẽ ? reſtitui᷑: mox qcqd
nus bie mioꝛ ſm ad ei erhereditate puenit dypꝛe⸗
raluer obligat?: ſtare. Heruʒ ⁊ ſi qd dolo eiusfa
qꝛ cũ tutoꝛe vł au ctũ eſt hoc eũ pᷣſtare cõuenit.
ratoꝛe.⁊ ideo re,

aduerſarius ſilłr raanbe don 4
eoͤra ſu debito ſtuutoõis i integrũ agipoſſe.
iſt dolo cre N
nioes inductuf I Mpatoꝛ galexan.a. licinio.
ſit minoꝛ. vt. ff.,)5
fideiuſ. ſi ticius.ĩ
ſi ibi naturaliter

tutionis ſi qua cõpetit

Oſtulatad in integru re
ſtitutione: omia? iſuo
ſtatu eſſe debere donec

noꝛ qð fit qñq;⸗
vt. ff. de neg. ge.

känerſue ſolu. l. ) es iniat: pſpicui iuris eſt idqʒ eu
i tunc actio ſue rabitis ad cuiꝰ ꝑtes ea res ꝑtninet
obligatõ reſtittuue
tur in veterem de
bitoꝛem. W

94R B uenit. vnde locupletioꝛ fit.vt.ff.eo.ait pᷣtoꝛ.S.penulti.

Volo. hec em̃ ſunt paria eũ locupletioꝛẽ. ⁊ dolo feciſſe quo mi

nus ſit. vt hic. ⁊.ff. depoſiti.li.S. an in pupillum.

Kubꝛica. Etiã ꝑ ꝓcuratoꝛẽ ⁊c.dirxit.S.qñ minoꝛ ꝑ ſe petit reſti
tui:vel p tutoꝛẽ vel curatoꝛc̃.nũc qñ ꝑ ꝓcuratoꝛem.
ABuſam. p ꝓcuratoꝛc. vt ⁊.S.ſi tutoꝛ vel cura.li.⁊ dic le⸗
gitimeoꝛdinarũ.vt.S. de ꝓcur.l.nõ ideo minꝰ.⁊.l.neq;.⁊
ꝙ habeat ſpãle mandatũ.vt.ff.eo.illud.S. ſi talis.ff. de
ꝓcur.pomponius. Itẽ ar.cõtra.S.de bis q̃ ve.eta.impe.l.ij.ſed
pater inuito filio petit reſtitutionem.qꝛ eius vertit᷑ periculum qui
de peculio cõuenitur. vt.ff. eo. patri. in pᷣn. qð dic vt ibino.

Rubꝛica. In integrũ reſtitutione poſtulata ⁊c. Subaudiunt

quidã cauſa mutandi iudicij.ac.
Oſtulata. ſed nõ cõceſſa. bic nec denegata. cReſti
tutione. Onia lata cõtra minoꝛẽ exequi nõ debʒz niſt ante
cognoſcat᷑ vtrũ d ebeat reſtitui.ac. d ¶. Omiĩa.⁊ ita etiaʒ quo
ad maioꝛẽ. e ꝗ Debere.quo caſu erant ante id iudicium qð de
reſtitutione ceptũ eſt: vt nec fiat alienatio rei ſup qua petit᷑ reſtõ
nec ſnĩa mandet᷑ executioni.vt. ff. nibil no.ap.⁊.j. de ap.l.iij. Si
locupletioꝛ erat minoꝛ tpe liſ̃ cõte.lʒ poſtea deſinat eſſ. elocupleti
oꝛ nibilominꝰ ſuo creditoꝛi ten eaf.vt.ᷣff.eo.ſi minoꝛ.⁊ tñ ſufficit
eũ inueniri locupletioꝛẽ tpe ſnĩe:lʒ tpeiudicij nõ erat locupletioꝛ
vt. ff. de peti. bere. ſi a dño. F. pe. Kub. f De reſtitutõe mi
litum. Hon ſolũ minoꝛes.vt.S. ſed ⁊ maioꝛes iuſtis ex cauſts iu
uant᷑ quatũ pᷣncipalioꝛes ſunt cã reipublice abſentia ⁊ militie. et
ideo de bis pꝛemittit.ac. ðM ”
valerianus.miles q centũ pᷣerat militbꝰ in alpibus exi
entib? cꝗ reiou. ⁊ foꝛte cum. xij. eſſent coboꝛtes bec erat
duodecima. b Accipet. ſ. alicuius cognati agnati vel ſu/
perioꝛis vel inferioꝛis.⁊ dic olim cũ ſolennitate bodie ſola agni

tlone. yt. . qui admit. ad bo. poſ.l.fi. i ¶Erxpſona. vt.ff. denn

De reſtitutione militum et eoꝛuʒ
qui reipublice cauſa abfuerunt.

IApꝛ. ſeue. ⁊ ant. aa.. cc. ba⸗

Etimn per pan atoꝛẽcauſamre
Aluſam in integrũ reſti

defertur:in milicia defunctus eſt.
S

72 data.

cnra cauſam. In integ. reſti. po/
ſſtu. De reſti. mili.

integ. reſti. l. no ſol ac. K4 Annũ. vtilem. bodie quadniẽniuʒ. vt. .

6

ri. i.l. f. ac. I Exactos. i.ſinitos qͥ ſunt ãnus. ſt valerianꝰ eſt de alcẽ
dentibꝰ vel deſcẽdentib/ als. c. oies. vtinſti debo. pol. 5. libens. Iẽ iõ
dic p?exactos. qꝛ ſi pꝛꝰ deceſſiſſz id ips qð ſupeſſy ad brdẽ trãſmirreret
ſm quoſdã.yxt.j.tiij.ex ꝑſona.qð no placet.cũ nõ poſſit bonoꝛũ poſſeſ
ſio tranſmitti ad her̃des
nõ petita. vt.ff. de bo.
polſ.l.iij.S.acqͥrere. in ff.
F. ſicut.nec ber̃ditas nõ
adita.vt.j.de iur.deli.l.
qm̃. Irem alia rõnenõ
placet ꝙ ſit ſecus:deceſ
ſerit añ dies exactos vł

diloni.

valerianus centurio

. proſt. qꝛ expꝛeſſe d icit in
cohoꝛtis duodecime al⸗ lege ꝙ idẽ eſt vt reſtõ de
inoꝛũ ante vita deceſſit tur er pſona defuncri: lʒ
5 Ppo eſſionẽ accipetꝰ:eius Hfs intra dies deceſſerit vtĩ

cõtrario.vt.ff. de acqͥrẽ.
here.l.pãtomiꝰ.S.i.qua⸗/
re dic hic maxime. qꝛ idẽ
ſi poſt. vl dic ſt ante da

exꝑſona defuncti reſtitutõnis au
rilium intra annuʒ vtilẽ ita recte
imploꝛabit:ſi valerianus poſt exa

„ rerd R tur ex eqͥtate nõ de rigo⸗
ctos dies qbus honoꝛũ poſſeſſio reſipoſt anas denedte
datur reſtõ. vel m Jo.

ſi ante nõ dak. l. totius
tẽpis.qꝛ id qð in pñtia
hef̃dis cucurriſſet cũ ef/

alex. a. petroniocẽtuniõi
Iquidꝰ debonis eoꝛũ ꝗ

reipu.cã abſentes ſunt dði Peen GSnurarck ⸗ ſeer
NN P. a ri 14b pſona defuncti bʒ qð ex
inmmnatu; eſt:actionene gun 5be ſua hẽre nõ poſſet. Iteʒ
tente eis aliquis liberatꝰ fuerit: in quõ tpa bopoſ cũ ſint
integrũ reſtitutio perpetua iurii Errnnumeradgthn
dictione intra annũ vtilem Pimt⸗ Rñ. bm p. olim erat bec
titur. I Dem.a.flauianoari tpa cõtinua oĩa. vt. d. S
ſto demo militi. inſti. de bo. poſ.qð non
—☚ r I, .. Pflacet. vt. ff. qs oꝛdo in
M Voctpe militie de bo bo.poſ.lij.5. dies. Sʒ
tu dic ꝙ currũt qᷓ; tũcũ⸗
M DM q; abſens ſit cũ poruerit
bꝛĩe ꝓcuratoꝛẽ quẽ non

babuerit militia impeditꝰ.vt. ff. de diuer. pꝛel.l.i.⁊ iõ reſtituit᷑ vt bic. ſe⸗
cus ſi fuiſſet negligẽs in cõſtituẽdo ꝓcuratoꝛẽ. vt ff ex bus cau.ma.l.
nõ em̃.⁊.ff.de in inte.reſti.l.fl. Itẽ aliud eſt ĩ abſente neceſſaria cã tm̃.vt
qꝛ relegatꝰ q̃ nõ reſtituit.vt.ff. de mino.papi. Alij dicũt vt aʒo. q h̊ de
ꝓrimo erat abſens vbi currũt.ſecꝰ ſt de lõginquo. nec habuit ꝓcurato
rem. qꝛ tũc nõ curũt.vt.d.l.j.de diuer.⁊ tẽp.p.l.i. Itẽ oppono nonneſt
fuiſſet pñs ⁊ tacuiſſet cucumiſſet ei tpᷣs ⁊ nõ reſtitueret. Idẽ ergo ſi fuit
As. vt. ff. e.ex qui.cau. ma. is qͥ rei. Rñ.pᷣſumo eũ petijſſe bo.poſ.ſi p
ſens fuiſſet. ar. ff. ſi mulier ventnis nomie.l. i §. pe.
J qͥd.ſ.coꝛpale. nꝗ Abſentes. ſine dolo ⁊ neceſſitate. vt. ff eo.
o ¶ Diminutũ. i. vſucaptũ vel pᷣſcriptũ.vt.ff. de peti. bere.
deꝑditũ. p Qua.i.aliq̃ redibitoꝛia vel qᷓ;to minoꝛis liberatꝰ pñs
ac.· q erpetua.i.generali iuriſdictiõepᷣtoꝛis.vt.ff.e.l.i.ſic inſti. de
ſatiſda.tu.in pᷣn. Annua em erat pᷣtoꝛis iuriſdictio.vt inſti.de ꝑpe.⁊ tẽp.
Acct. in pn. ⁊ facit. S.de dolo.nõ pñt.et.ff. eo. iulianus.ac.
od tꝑe.dic ſm.m.qꝙ pᷣmo ⁊ ſcõo anno pᷣſcripſi in tui pñtia.ter/⸗
tio teabſente. ⁊ ſic eſt finira mea vſucapio in tua abſentia: vel modico
iꝑe poſt reuerſionẽ. als ſi poſt nõ daret᷑ reſtõ ad aliq̃d. vt in fi.l.?⁊ datur
ad rẽ reſtõ m eũ nõ vt ſubducat᷑ tps.Ec qð dicit medij tꝑis.ſ.interp⸗
mã pñ̃tiaʒ ⁊ tpᷣs quo poſt pᷣſcriptiõ eʒ eſt reuerſus. Scdm. b. dicpꝛimo
ãno tepñte.ſecũdo te abſente.tertio te pñte dat᷑ reſtõ poſt ↄpletã tñ vſu
capionem vel pᷣſcriptionẽ:⁊ in pñtia ⁊ etiã poſt modicũ tpᷣus videt᷑ vt
tp̃ᷣs abſentie reſtituat᷑.tanto em̃ minꝰreſtituit᷑:qᷓto fluxit poſt modicum
tp̃ᷣs cõpleta tñ vſucapiõe.ante em̃ q;ᷓ cõ pleat᷑ vſucapio nullo modo pu
to dani reſtitutionẽ.qꝛ iure cõi vendicari põt.ff. de mino.l.in cauſ. e. ij. i.
rñ. Mec obſtat qð legit᷑ ff.de acqͥr.bere.pantoniꝰ.qꝛ ibi ſuo iure nõ põt
beres admitti lʒ defunctꝰ potueni.Et cõſtrue ſic pmiſſum eſt vendicare
poſſeſſionẽ.ſ.eius coꝛpis qð tꝑe ⁊c.ꝑmiſſuʒ ẽ dico poſteaqᷓ; ⁊ c.⁊ intra
annũ vtilẽ bodie quadnẽnium. vt.j.ti.ij.l.fi.ſitanto tẽpe es leſus. vt di
ces in fi.⁊ hoc amota pꝛe.qꝛ ſic dicit iudex vel pᷣtoꝛ viuus.reſtituo te vt
liceat tibi vendicare ſicut licebat anteq;ᷓ abeſſes.⁊ idem in ꝑſonali reſti

Dereputationibus. Etiã per pꝓ

Lber.

tuo te vt liceat tibi agere ſicut qñ cepiſti abeſſe. vt. . tit. j.l.f. ibi ita ꝛc.
⁊ actio quã nũc intẽtabitẽ vtilis quepᷣmo fuerat directa. q̃ vtilis dicit

reſciſſoꝛia qꝛ datur reſciſſa vſucapiõe vel pᷣſcriptòe.vt.ſ.ex qui.cauma.

l.fi. ⁊ ſcᷣm boc intellige . quibꝰ nõ ob.lò.tẽp.pᷣſcrip.l.i. S Alicu⸗
ius militis. t ¶ Poſſeſſuz. i. vyſucaptũ ſcõᷣm. m. vel etiã nõ vſucaptu
Ab aliquo.p̃ᷣſente.
v enſpoiis aus. in
ter pᷣmã pñtiaʒ ⁊ ſcdaʒ.
rx AUlrtra. i. vltra q;ᷓ ſit
mediũ tpᷣs vel tẽpus ab
ſentie nõ reſtituit᷑.vt ple

ne Sie es ſer epꝛe nem vẽdicare pmiſſiiʒ eſt. vltra
t0zc. §. It. 2
Dielinſ ibus lapfumé Aſte ius poſſeſioꝛis ledere contra
in pñtia poſt modicũ te eum inſtitutũ nõ opoꝛtet.

pus ⁊ vſucapionẽ ↄopte Apꝛ. goꝛ 8. a. metnano.

tam qᷓ; tũ fluxeratin ab . . . . .
ſentia no ledit ius ſvſn 1 1. Bnoꝛare nõ debes eor ncimus his ſolis qer piis no poſſe re/
capionis ndituti ora A — g reipu. c ſine dolo. m. peditionibꝰoccupati ſunt ſena creigean
beve ſaut. Abſunt. ſi abſentes boni vini arbi⸗ ntũmodotẽpoꝛa q in eadẽer non ſubuenk ſed
nõ ob. lon. tep. pꝛel pe. tratunõ defendunt᷑ bona tantum peditione percurrũt: tam in exce⸗ potius ecudſo,
e guo lenenini bren poſſideri: venditionẽ aũt in id tẽ. ptionibusdeclinãdis q; in peten ve Cotractues
plianern glb⸗ s zc. giſtin quo reipu.cauſa abeſ dsnuegen irictwa eis ad rlagie
⁊ boc hm. b. vel m.m. le delierint. opitulari:uls tẽpoꝛibus ꝑ que c⸗ ¶Ancimuſ. in
1 Vum milite ablen⸗ Dem. a. ſecundino miliii. tra expeditiõis neceſſitatẽ in aliſs ezn H
lien vendicant. N E reipii.vcauſa abſenti⸗ locis vel in ſuis edibus degũt:mi ne obiciak ibiß /
. Bu eꝛaree ln Pc ie busnec alijs maioꝛbꝰ: ad nimecos ad vendicãda memoꝛa ſerptio halis 4
lnm acemſus. tituliſin integrũ reſtitutionisꝰ pti ta heiuilegia adiunatibus. 2 gnne.
*5 hon defendunt qa mentibꝰ: pꝛeſcriptiõem quadnnen De protbus mtum αα tſtimt.
den el ingutlo. id nij poſt factam a fiſco venclitio eipublice cauſa abſuut. Leac legatd an,
ollaen hae cd⸗ nem obeſſe poſſe manifeſtuʒ eſt. IIAMpz aler. a. ?. c. ſecũdiine. lianus. 5.fd.l.
ius eoꝛũ ⁊ pupilloꝛũ.vt Mperatoꝛ val. gal. aa. ger Empoꝛalibꝰ actiõibꝰ ſequenti.

ff. qbꝰex cau.in poſ.ea.l.
apud iulianũ..l.in poſ
ſeſſione. 5. cũ deicik. Si
aũt fiat venditio vel ip
ſo iure non valet. vel q⸗
melius eſt ꝑ reſtitutionẽ
reſcindit᷑.vt.ff. de dam.
infec. ſi finita.S.ſi foꝛte.

bus operã dares:credito
ristui heredes poſſeſſiones ſibi
obligatasdiſtraxert:potenis adi
topꝛeſide ꝓuincie in integri re⸗

7. 5. poſtea auͦt. ff. de / Pex, . b
gileeleenn qͥ. Alij au ſtitutionem impetrare retacta⸗
tem abſentes patiuntur zinzgin J
pſcnptionẽ latitãtes eti tach tltion poſſeſſiones rea
bus ex cau. ma.l.itẽ ait Pcioſi minusdebi ſſet⸗
ecr i . gReheunl. pcio ſi minusdebito fuiſſet.

I Mpatoꝛ diocle.⁊ maxi.aa.⁊

Eqʒ rei.ad titulũ.vt qꝛ ſint ab boſtibꝰ capti.⁊ ſiłes q̃ ſũt in edicto

—

( eo. l.i. in fi. b Reſtitutionis.p lsenonianã introductã a com
poſitoꝛibꝰ nõ ab imꝑatoꝛe.ac. cq AQuadniẽnij.quaʒ obijcit fiſcus
cũ vendidit fiſcus rem alienã vt ſuã que olim qͥnquẽenij erat.ſed a cõp
ſitoꝛibꝰ hic eſt poſitũ de quadriennij pſcriptione.de quo dic.vt.ẽ.ſi ad
uerſus fil.l. edicto. d Eiſco. ⁊ eſt ſiſcus ipſum impeniũ.vel qð eiꝓ⸗

onik. e ¶ Poſſe. ſ. cũ effectu datur ei reſtitunio.
cum. laboꝛibꝰ. eſt em̃ laboꝛ in milina. vt.ff. de teſta. mili. li. in fi.
Diſtraxerũt. m.l. vt. j. de iur. d o.impe.l.fl. Si aũt ꝑ pactũ tũc

noõ reuocat vt nec minoꝛ ſit. vt. S. ſi aduer. ven.pig.l.ij. Imbema
re.vt ad rei vẽdicationẽ reſtituaris ↄᷣ poſſeſſoꝛẽ. Aaasen qð

pᷣſumit᷑ de pñte ꝙ nõ ſumeret pignꝰ ꝓ rei ven. K ¶ Venditiõ e.ꝑ in in
teg reſti. I ¶ PWoſſeſſiones.i.res poſſeſſas mRecipies.ꝑ rei ven
dicationẽ. ni¶ Oblato.ſ.emptoꝛi.cũ in tuaʒ vnilitate verſum fuerit.
vt ff. ð rei ven.ptoꝛ.⁊ qꝛ ecõtra dʒ dan reſtitutio.vt. v.de repu.l.i.als
non.vt.j.d e rei vendi.ſi mancipium.
o Debito. vt ar. j. que res pig. obliga.poſſunt l.nomen.

nis alanius poſſeſſis ab aliquo cc. manine.

: poſteaqʒ is ꝗ reipublice cauſa q Vea patre gerunt non de
abeſſe deſijt: intra annũ vtilẽ amo Net pꝛo diſciplina mmlitan
tapᷣſcriptõe tꝑis medijpoſſeſſo a filijs ad irritum renocan:pꝛe⸗

Icuʒ militaribusj laboꝛi/

NAea paire gerunf᷑ quoquomodo cõtrabẽdo ſtrictius ponit
yt.ff. de ver. ſig. labeo.nõ pᷣſcribẽdo ſi finiat᷑ tpe militie ſtlio⸗
rum.qꝛ tũc reſtituerent᷑ filij.vt.j.ti.ij.l.ij.

uocare facta defuncti:vt bic.⁊.S.ſi aduer.ven.pig.l.ij.⁊.j.deſo⸗
lu. ſucceſſoꝛes. ⁊
ð̊ rebꝰalie.nõ ał.
l. vẽditrici. . .. de
ti⸗ dbes vt in⸗
ig. Polla.
r Aitana

ſertim cũ nec patrem tuũ in rebus fse reſ. mi.l
Ues.

humanis agentẽaffirmes cõque s ſAfliſs qauia
ſtum fuiſie ſuper hmõi cõtractu ſuntmiltes.
Patoꝛ iuſti. a. menne. ppᷣ.

em venditionẽ

enbus: d . (Eis ſupfluit
cum maritis reipu.caun di ionen que
TPi mat . eſt in pᷣn. ſed repe
ſaa entid Pegnnate ſunt: ad er- tit quaſi oblitus
emplũmilituʒ ſubuenin ſolere nõ llius vebi bis.
eſtignotuʒꝰ. I Mpꝛ. diocle. et ⁊ ¶Opiulan i.

maxi.aa.⁊. cc.quintiliano. Beant nill
Tqun — gunt. niſt
J q diutiſſime fuit cũma nodrci e
— Haiune i ciia a nſen
itoꝗ militie oꝑaʒ daret ñ Uafegutat viſ

officit pſcnpptiolõgitpiss Sec eo.l. ab boſtib⸗

qꝛ hmõi diutine abſentie Ommẽta . notace
allie 3 nte cauſa ⁊c.
callide adhibita atq; ↄpoſita ob-⸗ ſpetet milil ne
. quid em.?.ſ· qᷣbꝰ

nõ ob.lon.temp.pꝛe.l.ſancimꝰ.⁊.Sẽ.de epi.⁊ cle.generaliter. ⁊ in
aut᷑.de ſan.epi.S.ſs ᷣ quidẽ pñti.⁊.ff.de iudi.l.ij.S.plane.
RKubꝛica. De vxoꝛibus militum ⁊c. 4
Empoꝛalibus. ad exẽpluz. nõ ꝙ ipſe abſint reipu. cã, yt

.

de reg. iur. l. ij ſed fauoꝛe viri.vt. S. de in ius vo.l.i.

WBBB
—

b Ignortũ.fauoꝛe militum.ac.

que. militie.idem eſt iſte. dmus cum pᷣcedẽtibus.ſecũdus ẽ

dranoora nars toꝛe qui vendidit rem muliens ⁊ male.
d MDfficit. ſc cum effectu. quia reſtituit᷑.vt.S.l.ꝓxi.

e ¶ Abſentie. datiui caſus ſũt.quaſi diceret.ei qͥ diu abſuit.⁊ die
ꝙ cõm enta adbibita a quodam qui rem mulieris abſentis ven
didit diceus ſuã. Sic ergo eſt equũ mulierẽ reſtitui ad vendican/⸗
dum poſt pᷣſcriptionẽ:ſic equum eſt reſtitui emptoꝛi de euictione
actio ad pꝛeciuz:licet extincta fuerit de euictione actio per pꝛeſcni
ptionẽ: vt bic.⁊.ff. de euictio.ſed ſi cum vẽditoꝛ. S.i.⁊.i.qui alie⸗
nã. 7. ff. de tutel. ⁊ ra. diſt. l. alterius. poteſt dici noõ datur de
eiictiõ e qñ extraoꝛ.iure ſuccumit᷑ ei. Kopoſits.a v ẽditoꝛe

Diſciplina. ſiued oceãt ſiue doceant. Et nota beredes nõ te⸗

dicit᷑ a malo. vt

t Vn imitũ. bere

nis
ſſr
ſurnins
nie
n oltit
Nioröpe
ſinscegtn
ſoibuotic⸗
honſthati
Dotisci
1(ina’
Cbtiͤhenn
Man
chi
Nafttr
echitt⸗
ſtettß

Cnkoire

Gn
ſtosleris

i inn

on.

Er

Ncoingt

v
Criee
iauits
rneß⸗
4 .
e
Gumt
e
ſſ

ins

— — — —

dicsterẽ ſuã eẽ cũ etiã mulieris eẽt. ac. g ¶ Obeſſe. ſy nec; mu

lieri qͥn rem recipiat. nec emptoꝛi qͥn pᷣcium cõſequatur.ſic.j.de re
pu. dubium. 7. S. de repu. que fiunt. i. è
b ¶ Pꝛecio. a vẽditoꝛe vt dictũ eſt ⁊ ſic plana eſt. Poteſt etiam
legi ᷣm aʒo. vt a muliere recipiat pciuʒ.vt ſi ꝓcuratoꝛ generalis

mulieris vẽdide
rit dolo malo rez
eius faciẽs alicui
gꝛaz ⁊ pᷣcuũ in ei
vtilitatẽ cõuertit
vt. ff. de rebꝰ eoꝝ
l. tutoꝛez. ⁊.ff de
rei ven.emptoꝛ pᷣ
dium.⁊.j.qð cuʒ
eo ei ꝗ.ĩ fi. ⁊.ff. de
rebꝰ eoꝝ. qͥ vxoꝛ
Zertij dicũt ven
ditoꝛẽ adhibuiſ/
ſe cõmẽtũ vt mu
lier abeſſet. ꝗ; ca⸗
ſu ⁊ ipſe ſi eſt ſol
nendo pᷣciũ refun
dit. alłs mulier cõ
uerſum in ſuã vti
litatem. Quarti
vt. M. dicũt o
ſi manifeſte põt
pꝓbari mulierem
ↄmẽta adbibuiſ
fe:qꝛ ſtudioſe ab/
fuit:remouet᷑ a re
ſtitutiõe ſed ſt nõ

poſſit ꝓbari lic,ʒ

callide ſit verſa⸗
ta eatenꝰ ſubueni
tur ei: vt refũdat
pᷣcium ⁊ recipiat
domũ. Sʒ ſi vẽ⸗
ditoꝛ cõmẽta ad
hibuit ipſe refun
dat:mniſi cuʒ eſt in
ops: tunc mulier
red dit.idẽ ſi ven⸗
ditoꝛ abeſt. acc.
Et ſic dñs. ¶D.
ex hac. l. colligit
tres caſus. Pꝛi⸗

mus ſi abfuit mu

lier bona fide. vt
in pn. l. Scous
q nõ eſt in littera
ſed colligi᷑ a con
trario qñ mala ſi
de. Zertius queʒ

eſſesoino nõdebent:decernimus
vt ſi talis mulier domũ ad ſe pti
nere mõſtrauerit que in abſentia
eius vẽdita eſt reſuſo pcio qð re
uera ſolutũ eſt eadem recipiat.

Detpibus initegn reſtitutõis

tazm noꝝ ⁊ aliaꝝ pſonanim que

reſiitui pfit: q; cna beredi eoꝛii.

ANpꝛ.: goꝛ ð.a. pꝛudenti militi
— his in quibꝰleſus es
i . cum minoꝛ anis viginti⸗
5eſſes:toto militariſ

expeditionistẽpoꝛe: auxiliuʒ reſti
tutionis poſtulare potes . Zem

pusetem poſt impletã minoꝛem
etatez pᷣſtitutũ:ex dieꝰ miſſio is
iuxta rõnem iuris cõputari debet
em.a.ſecundino militi.
intra legitimam etatẽ
vel ea impletanõdum ex
acto tẽpoꝛe pꝛeſtituto pater tu⸗
us in fata cõceſſit:tuqʒ ei heres
extitiſti ⁊ intra vigintiqnqʒ ãnos
pel poſteã etatẽ intra id tẽpusqð
ad in integrũ reſtitutionẽꝰ defun⸗
go ſuꝑerat nomen milicie dediſti
pᷣſes ꝓuincie caula cognita pꝑ in
integrum reſtitutionem ex perſo
na defuncti ſubueniri tibi ꝓuide⸗
bit. II DHe

em. a. muciano militi.
Zintra annos quibus in
ntegrum reſtitutõnisau

lex ponit quaſi mediũ inter duo extrema.ſ.cũ callide abfuit ⁊ cal
liditas ꝓbari nõ poſſit. tũc em̃ calliditas nõ dʒ emptoꝛi oĩno no
cere:ſed pᷣciũ dʒ refundere mulier ſi domũ ad ſe ꝑtinere ꝓbauerit
Dic ergo ſᷣm eũ nõ obeſſe oĩno.ſ.vẽditoꝛi cũ mulier callide abfu
it. vel mulieri:cũ vẽditoꝛ callide ꝓpter abſentiã vẽdidit. Pꝛioꝛi

caſu mulieri poſterioꝛi vẽditoꝛ reddit pecuniã. Ged pᷣma ⁊ ſcõa

lectio eſt verioꝛ.qſſRub. De thibus in integ. reſti. Wpaliter di/
xit de reſtõne minoꝝ ⁊ quoꝛũdã maioꝛũ.nũc generaliter de oĩbꝰ
infra q̃ tẽꝑa reſtituũtur. nec em̃ eſt nouum ⁊c. vr.ff. ad.l.aquitł.ſt

efuus ſeruum. 5 inquit. .
·· bis. Hora ꝙ bec pᷣma lexloquit᷑ cũ minoꝛ cepit milita
reibiq; factꝰ maioꝛ poſt aliqð tpᷣs eſt reuerſus. Secũda

cũ nõ militans inſtituit eũ q militare cepit poſtea. Zertio oppo/
nit vtrũq; caſuʒ.i.in militante ⁊ nõ militãte.Quarta eſt cuʒ mili/
tans inſtituit nõ militantẽ:nec etiã poſtea cepit milit are
a Potes. p ꝓcuratoꝛc. Et no.qꝙ toto illo tpꝑe petit. nec tñ dicaſ
tũc cumere viuẽ annũ.nã ⁊ minoꝛ toto theminoꝛis etatis petitre
ſtitui:nec tñ currit ei ãnus niſi poſt mioꝛẽ etatẽ.vt.õ.de in inte. re
ſti. mi.l. minoꝛibꝰ. 2,5. ſi tu. vel cu, interue. l. i. Curnt ergo bicn?

Secũdus

De vxo.mili. De tẽp.in inte re.

vtilis a tpe reuerſionis. vt ar. ff. qñ. ac. depecul. eſt qna.lLi S
alij dicüt currere in abñtia vtilẽ anuʒ Pe eos ene tegnws ;
nis petit reſtitui ad annũ q fluxit. ſicq; bébit duos vtiles ãnos poſt re/
uerſionẽ: að nõ plʒ ꝓpter circuitũ vitandũ. Sʒ aliud eſt in tpead petẽ
dum bonoꝝ poſ.qð curnit abſenti valeriano. vt. ᷓ. t.ij.l. . qꝛ. ſaltẽ p aliũ

xilium indulget cõſtitutus es: vl

eo tempoꝛe nomen militie dedi⸗
ſti:⁊ in expeditione occupatuses
cõtinuatum beneſiciũ reſtitutio
nis ꝑ vſucapionem:licet ante mi

litiamꝰ cõpletaſit: non patiturte

diſpendio rei familians affligi.
IMperatoꝛ diocl. ? maxi. aa.

2. Cc. dioniſio.

–

e,SSdperſona' fratruʒ ſi tibi
eoꝛum queſita ſucceſſio ẽ
potes cõtra quem ſupplicas age⸗
re:nõignoꝛans:q ſi minoꝛes vi⸗
gintiquinq; ãnis militauerũt fra⸗
tres tui:atqʒ in militia diem functi
ſunt:inintegrum reſtitutioniſ eis
tempus non ceſſerit:ſed omne
ad ſucceſſoꝛem trãſimiſerunt.
AMpatoꝛ cõſt. a. adbaſſiim.
Aque de tempoꝛibus in
integrum reſtitutionũ le-
gibus cquta ſunt cuſtodiri conue
nit.Et ſi foꝛte quis beneficio no⸗
ſtro etatis veniam fucrit cõſecutꝰ
ex die eo quo indulgentia noſtra
in iudicio competẽti fuerit intima
ta?:ei que admiſtratio rei pꝛopꝛie

in integrum reſtitutiones finien⸗
daſqʒ cauſas iuretempuſhabeat
pꝛeſtitutũ. Ita tamen vt nũq; mi
noꝛibus pigintiqnqʒ annis conſti
tutis:de his que ante impetrataʒ

potuit petere. vt. ff. ð di
uer.pᷣſcrip.l.i.⁊ qͥs oꝛ.in
bo. polſ.ſer.l.ij. Sʒ bic
ꝓbibet vt dixi cã vitãdi
circuitꝰ qꝛ foꝛte ita reſti⸗
tueret᷑ ad reſtituendũ qð
eſſet abſonũ.vñ ſtatutũ
eſt ne currat vt abſurdũ
hic euitet᷑. vt.ff.de cõdi.
inde.dñs tre.⁊.ff. de mi.
interdũ. Sed cũ hodie
quadriẽniũ ſit cõtinuũ:
an poſt minoꝛẽ etatẽ il⸗
lius extãtis cõ ditio ſta⸗
tim curret. vt.j.e.l.fi.ĩ.
nõ currit naʒ quo ad ſui
initiũ eſt vtile in aliquo
lʒ em̃ feriati dies ⁊ nõ fe
riati cõputent᷑:tꝑa tñ qͥ
bus ẽ abſens ꝓbabili 7
neceſſaria cã vel ꝓbabi
li tm̃ excipiunt᷑. Idẽ ⁊ ſi
poſtq; cepit currere ta⸗
les abſentie interueniãt
vt ſbducant᷑ ilia ſpa. vt
ſ. e.l. fi. F. fi. Dic erat de
vtili ano.nã ⁊ ille qñq;
currebat abñte valeria/
no qñq; non. vt in vtili
õno interdicti qð vi aut
clam. vt.ff.quod vi aut

cã ſemp. 5. ſt qs reipu.

7.5. dixi. Sic eſt ⁊ alið
tpᷣus vtile quo ad qͥd. ⁊
cõtinuũ quo ad qͥd nõ
vt. ff. de calũ. ãnis.⁊.ff.
de adul.qᷓnquẽniũ. ⁊. ff

de egił edic.i. cũ ſex.

permiiſa eſt vt? ad perſequẽdas ?dre reuaſus

c ¶ Miſſionis. facte in

fra quadriennium a die

noꝛtis vel poſt.
Nintra.i.citra. vt.
de poſtu. her̃.l. fi. vel ꝓ⸗

pꝛie dicet᷑ etas legitima
mĩoꝛ.qꝛ lege inuaf᷑.

e¶ Exacto. l. qdriennio

vt. ſ. e l. fi. ac. f & Zé⸗

poꝛe.ſ. vtilis ãẽni. g Pfyater tuꝰ. nõ militãs ſ paganꝰ. bę PWer

in integrũ reſti. ð tñ ctũ anteceſſoꝛis i ¶ Ex pſona.vt .ff de in inte.
reſti.tõ ſolũ. ⁊ dic reſtitui ad tpᷣs qð fluxitin abñtia ſᷣm quoſdã ⁊ ma

q;dtum ſuperat patri.vt dices iam.j.eo.ea que.

le. vt. S. l. ꝓxi.dixi. Item qñ pater deceſſit maioꝛ dicreſtitui infra im̃ tpᷣs

intra ãnos. ↄſtitutꝰ es.ſ.xxv.⁊ vnlẽ annũ. l ꝗ pe. qͥ potui⸗
ĩreſtitui. m Qoõtinuatũ.etatis mioꝛis ad militiõ. ac. n ꝙ Uſu

capionẽ.factã ab aduerſario. o ¶ Ante militiã. ſ.ſinitꝗ. vł dic incho
ata. pꝙ Cõpleta.ſ.vſucapio.ac. q Affligi. l. cũ effectu qꝛ reſti⸗
tuif᷑.⁊ no.q; hec.l.loquit᷑ſᷣm anniq̃ tꝑa.qñ currebat pᷣſcriptões adultis
nõ dico pupillis. bodie õ̊. vt. g. in q bus cau in inte.reſt. nõ eſt ne.l. fl.
X ꝑſona.bhic ſucceſſit nõ militas militati.ac. 4e. rẽ eoꝛũ
MWuſcepat. t Ügere petẽdo reſtitui. v Ceſſerit. ſ. ipſo iure.
yt dixi. . eo. li. MUf MV
que.legibꝰ. vt.j. vtilẽ annũ d enk reſtönes, y ¶ Intimata. que

q̃liter fiãt. bẽs.S.ð bis qͥ ve.e.impe.lij.ð eoxoiqð medio tꝑe geſſit
inter impetratã veniã ante intimationẽ vẽ reſtitui:vt hic.ar..S. de bis
qui ve. eta. ĩpe. l.l. 3 ¶ Art. repete ↄuenit. ⁊? Pꝛeſtituru.ſ. vtił ãni
bodie quadriẽnij.vt.j.l.ſi. O ¶ Uta tamẽ ſ.dicere ſi tunc qñ impetra

minus. ſi ponas in vltima die.xv.ãni minoꝛẽ cõtraxiſſe matri/
moniũ.vel dic ſ̃ m. b. ⁊ a30.i.cõtrabẽdarũ.i.ex quo eſt abilis eta
tis ad ↄtrabendũ. qð eſtin. xv. ãno. vt in coꝛ. vnde boc ſumit 5.
ſ. de tpe no ſo. pe.ſupꝑ dore.ibi nouimꝰ em̃ qð qui ⁊c.⁊ ſm boe vſ

nit veniã erat mas.łx. annoꝛũ ⁊ femina.xviij.⁊ ſie vtilis annꝰ iuueniat

cõpleni ante.xxv.ſupꝑpleat:vt vſq; ad.xxv.annũ det᷑ reſtitutio. ſic.ff. de
excu. tu. ſcire oꝑter..aliud. Alij dicũt ꝙ quadnẽniuʒ ſempꝑ debet curre/
re demũ cõplens.xxv.annis. ¶ Si quãdo.boc reſpicit vltimaʒ ꝑ⸗
tem rubꝛice.S.de beredihus.

q; ad. xxvij.annuʒ vna die plus dabit᷑ reſtõ ſi ponas finito.xx.

a ¶ Illibaro.ſ.quadrien

nio. vel illibato.ſ.toto
qð ſuꝑerat defuncto tã
mĩoꝛis etai qᷓ; vnił ãni
ſm quoſdã. ſʒ tu dic tiñ
vtilis anni.ac.
el AMaioꝛis.ↄcedẽtis
infra annũ vtilem.
c ¶Decidendas. nam ?
finini deb er cauſs infra
dictuũ tpᷣus. vt.j. eo. .. fi.
d uerat currat ei
poſt ſuã minoꝛẽ etatem
cõ pletã. ſicut in abſenti
bus cã reipu.vt.S.eo.l.
i.ij. ⁊.iij. quippe mioꝛ ⁊
abſens ſikes ſunt. vt.ſ.
eo.ſuꝑuacuã. Itẽ ꝓ no
bis eſt. ff. de mino. inter
dum. Itẽ vt vitel circui
tus:qui eſſet iam:ſi dice
res ſtatim currere ⁊ poſt
ea reſtitui.qꝛ daret᷑ reſti⸗/
tutio ad reſtituenduʒ 2
pbes minoꝛes ſucceſſiue
alijs ſucceſſiſſe. vt. ff. de
condi.inde.dñs te.Alij
dicunt vt. MM. ꝙ ſtatim

currit ꝓ qͥbus eſt. ]. e.l. .

fi. ſed nõ obſtat qꝛ in a/
lio caſu loquit᷑. Item ꝓ
eis in aut.de tẽp.nõ ſo.
pe.S.ſinaũt.ſed ibi ſpã/
ie. Mã młta ſunt ſpecia
lia etiã ᷣm oẽs. I tezʒ ꝓ
eis.ff. erx qbus cau.ĩ poſ
ſeſ.ea.l.apud.⁊.j.ð bis
quibus vt indig.polla.

Sed ibi cũ defuncto fu

it cõòtraciũ. ſecus aũt in
eo qð poſtea curnit vt hᷣ

.ff. d e iur. fiſ. fiſcus. in

ponci. a eodẽ modo Rñ.
ad.i.S.ſi aduer.ven. pi.
l. ij. Pot etiaʒ ibi ager
cò tra creditoꝛẽ pignoꝛa
ticia actiõe ⁊ otra tuto/
rem vel curatoꝛ em. Itẽ
eis. ff. de fun. do. ii fũ
dum. ied mag's etatis
rõ q; mulieris babẽda

veniam etatis geſſerunt auxiliu
in integrũ reſtitutionis deneget.
Si quãdo ſane in mioꝛis iura ſuc

ceſſerit minoꝛminime ꝓhibeatur

cũꝗntum ⁊ viceſimum etatis ſue

annũ trãſierit: in integrũ reſtitutd Dem. a. ad iuli. pꝛe.pꝛ.

nis beneficio vti tẽpoꝛe illibato.
¶ Oõð ſi maioꝛis fuenit minoꝛ
iura nactus:qʒtuʒ ad eas pertinet
cauſas quaſ ex pꝑſona maioꝛis fue
rit cõſecutus:tantũ tẽpoꝛis ad ex⸗
ponẽdas in integrũ reſtitutionis
decidendaſqʒ cauſas accipere de
bebit:q;tum defuncto cuius he⸗

res aut bonoꝛũ poſſeſſoꝛ docebi⸗

tur extitiſſe:reliquũ fuerat ¶ Cũ
vero maioꝛ ſucceſſiõeʒ fuerit ade
ptus minoꝛis:ſi qdeʒ ciuili iure ab
inteſtato vel ex teſtamẽto ſuccel-
ſerit:mox cũ fuerit adita hrditas
ſi vero honoꝛario iure exquo bo⸗
noꝛum fuerit poſſeſſio accepta ex-
aminãdo ac terminãdo in integꝝ
reſtitutiõis negocio ſolida ſine di⸗
minutione vlla tẽpoꝛa ſupputen⸗
turs. In auten. coll. vij. conſti.
xij. de tẽpoꝛe nõ ſolute pecunie ſu

JIminoꝛ.xxv.anis de do⸗

itur reſtituit᷑ eatenus vt trã⸗-
cẽdat a tempoꝛe nuptiaruʒ duo
decim ãnos. Eo quoqʒ moꝛtuo
intra pꝛedictuz tempus indulget᷑

cæcauta nõ numerata nõ

anno contraxiſſe
inus beredi eius. Sed ſihe gee no ee
res ſit minoꝛ maioꝛis ſiue minoꝛꝛs fßm. m. ? Jo ma⸗
deſuncti. v. gaudeat annoꝛm ſpa ledtez ſminot
