fratnbꝰꝰ ꝓſpectũẽ:nec nũca nob

ihac ſpecie plemꝰ ei ſubuenit᷑: vt

pf hẽat vſũfmi.fratres ãt vel ſoꝛo

res dñiuʒ rexrclictaꝝ. Exceptis

mrnis rebꝰ:i ꝗbꝰ ſiex eadẽ matre

ſũt fratres vl ſoꝛoꝛes eos ſolos
vocari oʒ.ſinaũt nõ ſupꝑſint tunc

dad ſilitudinẽ aliax rex itot frater
nitatẽ dñiũ eag cedere: vt ſit aptiſ
ſimꝰ in oibꝰ tractatꝰ æ nõ ꝑ dria,ʒ

ꝑſonau vl rex vacillare noſcat.

Delh ichii P:
Efge 1i tab bi. huano ge⸗
neri/ ꝓſpectũẽ:q̃ vnã ↄſonãtiã tã

in maribꝰ q; in feminis ltimis ⁊ ĩ
ſucceſſõibꝰ eoꝝnecnõꝛ in libis
obſᷣuãdã eẽ exiſtiauit:nullo diſcri

minei ſucceſſiõibꝰ hito: cũnatura
vtrũq; coꝛpꝰ edidit vt maneat ſu

is vicibꝰ imoꝛtale ⁊ alteꝝ alteniꝰ
auxilio egeat:⁊ vno ſemoto alteꝝ

coꝛrũpat᷑. Sʒ poſteritaſ dũ nimia

vtit᷑ ſubtilitate nõ piã ĩduxit driaʒ

ſicut iuliꝰ paułin ipo pꝛicipio li⸗

bꝛiſinglans quẽad ſenatuſcõſul⸗
tũterculianũ fecit aptiſſime docu⸗
it. Cui em̃ ferẽdũẽ ab iteſtato ſuc
ceſſõtbꝰꝰ: ſuas qdẽ filias ad ſili-
tudinẽ maſculine ſoboli ꝑẽtisuo
cari ſucceſſiõʒ:⁊ iteꝝ germanasꝰ

iur ↄſaguiitatis eãdẽ ſibiuedicare

pꝛogatiuã .deĩcepsãt ltimas fe⸗
miuaꝝ ꝑſonasſi iuraↄſangita⸗
tis nõ poſſidẽt a ſucceſſiõe ltima
repelli.cũ maribꝰ eadeʒ ſucceſſio
pateat.Quare em̃ pris ſoꝛoꝛnon
ad ſucceſſionẽ filii fratris ſui vna
cũ maſoił vocat᷑:ſj aliud ius ina⸗
mitis: aliud in patruis obpuatur.
Nel q̃ rõe fratris filiꝰad ſucceſſio
nẽpatrui vocat᷑:germano aũt eiꝰ
ab eadẽ ſucceſſiõe rcludit᷑.uiuſ
mòiiitaq; legis ãtiq reuerẽtiaʒ: ⁊
nos añponi nouitati legiſ cẽſemꝰ

CEt ſãcimꝰ oẽs ltimas ꝑſonas id

ẽꝑ virilẽ ſexũ deſcẽdẽtes ſiue ma⸗

ſailin ſaiefanmn Feneri ſint ſili
mõò ad iura ſucceſſionis ltimeabi-⸗
teſtato vocari pm gradꝰ ſui pꝛo⸗ e ¶ Bermanas. i. ſoꝛoꝛes
gatiuã:nõiõ excludẽdas qꝛ ↄſan

guinitatis iura ſm germane obſer

uatõeʒ nõhñt. Cũ em̃ vniꝰ ſjgui
nis iura remanẽt ꝑ virllẽ ſexũ ĩicoꝛ
rupta:q̃re naturã offẽdimꝰ æ ltio

iuri drogamꝰ. Cũ ⁊ aliã maximã

imuniã resin ſecõtinet: pleriſaʒ qᷓ
ſi vulnꝰ iteſtinũ incognitũ. Cũ ei

ad eaꝝ mulieꝝ ſucceſſionẽ maſculi

iure agnatõis vocãtur:ꝗs patiat

eaꝝ ꝗdẽhr̃ditatẽad eosltimoiu⸗

re deferri:ipſas vero nec iuicẽ ſibi
nec maſculis eodẽiure poſſe ſuc

cedere: ̊ ꝓpter hoc ſolũ puniri
q; femienate ſunt ⁊ patemo vicio

ſi hoc viciũ eſt ꝓlẽ innocẽtẽ gra⸗
uari. In hijs igit᷑ caſibꝰ legẽ. xij.
tab. ſequentes ⁊ nouũ ius nouiſſi⸗
mo iure coꝛrigẽtes:etiã unũ gra⸗

dũ pietatis intuitu traſtferria iure
cognatõisĩ ltiniã uolumꝰ ſuccel⸗

De legitimis beredibꝰ

xij. tab. vocabatur. ſecũ⸗
do tempoꝛe nõ niſt filia
vel ſoꝛoꝛ agnata.qð du
abꝰ rõ ibꝰ remouet. vna
qꝛ ſi admitteret᷑ filiꝰ fra
tris ergo ⁊ ipſa filia fra
tris.⁊ ſi patruus:ergo æ
amita. Scda cũ agnati
ſuccedunt ei:ergo ⁊ ipſa
eis:vltimo filios ſororii·
cõſanguinee ⁊ vterinel,yʒ
cognati ſint inter agnazjlz
tos ponit.
a ¶In liber. agnatoꝛuz.
b ¶¶Et alteruz. ſ. coꝛpus.
c ¶ Poſteritas.i. media
iuris pꝛudẽtia. ⁊ babes
hec omnia inſtit. de leg.
ag. ſucceſ. S. ceterum. vl⸗
ad. S. ſi plures.
d Bucceſſionibus. ſub
audi exiſtentibus aliasz
erteſtamento.
ex eodem tantum patre
natas.nam bee pꝛopꝛie
dicuntur germane.
f¶ Pꝛero gatiuam in ſuce
ceſſione patris defuncti.
g Legittimas.·i. agna⸗
tas. =
b *Kond guinraris.
id ẽ ſoꝛoꝛitaſ. vt ſic dicã
iqlmoilegis, l.xij. tab.

lꝛ ꝙ Aicium eſt. id ẽ ſt ab
aliquo vicium dicatur.
ſic.S.de inoff.te.ſi mater
Itez nota non eſſe penã
vbi delictum non eſt. vt
ſ. de peñ. ſancimꝰ.

Aterine. quã cõſtat vt

agnatam vocan. vt. ſ. le
xi.S.ſed nec.

pri.F. ſed nec.
maTo 5 poteſt referri
a

patruum. 2 ſic ad in⸗
ferioꝛa.vel ad nepotem ·
2 ſicad ſupenioꝛg.

ſionẽ:ut nõ ſolũ fratris filiꝰ ⁊ filia:

Fin iã diffinimꝰ:ad ſucceſſonẽ
patrui ſui uocẽtur: ſ̊ germane ?

cõſanguineeuel ſoꝛoꝛis uterine fi

lius uel filia ſoli:⁊ nõ deiceps ꝑſo

ne unacʒ hijsad iura auũculi ſui

pueniãt.⁊ moauoeoq patuꝰ? q
dẽ ẽ fratris ſui filijs auũculꝰautſo

roꝛis ſue ſoboli ſili mõ ab utroqʒ D
n /Seg in capita. bodie

latere ſuccedãt:tãq̃ʒ ſi oẽs legitio
iure ueniant: ſcʒ ubi frater ⁊ ſoꝛoꝛ
ſuꝑſtitesnõ ſũt. Hijs etem̃ ꝑſõs
pᷣcedẽtibꝰ⁊ hrdicatẽ admittẽtibꝰ

in ſtirpes.vt.S. e.auten.
poſt fratres.⁊ dixi inſtit.
de le. agn. ſuccel. S. boc
eti am⸗

Bnninimꝰ. conſtitu⸗

bꝛeuiter cõmemoꝛat

eam hic. .
p ¶ Inſtitutionibꝰ. vt in /

ſti de leg. ag. ſuc. F. cttern

vſq; ad S. ſi plures.
q Ald amifeſtiſſimũ. vt ĩ
ſti.e. F. em ancipati.

ſuc cedat.

rat em̃ illa tm̃ de iuretu/⸗
telaꝝ. vt. S. de le. tu. l. iij.
vt ſaluũ ſit eis.qð non
placʒ ꝙ de üla faciat mẽ
tionẽ hic:ſed de quad⸗

greca:q̃ dicebat᷑ eũ ſucce

dere cũ illis qui remãſe/
rant in ptãte cũ quadaʒ

diminutõe ſed eoꝝ filioſ
nullo mõ. vt inſti. ð ſuc.

ag. F. i.hec aũt non coꝛri

gitur de filia filij emãci ⸗/
pati.ſed boe dicit.j. ꝓxi.

S Secuũdi gradꝰ. nam
fratres ⁊ ſoꝛoꝛes in ſecũ /

do gradu ſunt. vt inſtit.

1 Et filiſs fratrũ. bij em̃

in tertio gradu ſũt.vt in⸗
ſti. de gra. S. ij.
v ¶Zatumõ. non vltra.
vt. ſ. S. ceteris. accurſiꝰ.
x Regittima. i. inter a⸗
gnatos. „
YSancimꝰ. vt. j. l. x.
circa ff.
5 (Buccedãt. quaſt per
quoddam ſucceſſoꝛium
edictum.
⁊ ¶In capita. bo c bodie
in ſtirpes. vt. S. autẽ.pꝰ
fratres ſm Jo.ſed alias
contra.vt ⁊ bẽs inſti.de
le.ag.ſuc.S.hoc etiã ſuc
ceſſionibus.ſ.alioꝛuʒ co
gnatoꝛuʒ qui ſunt vltra
tertiũ gradum.

59 Kenente. vt ſuccedãt

poſt agn atos ſerui.
ꝝ.¶Moſtre cõſtitutionis
quaʒ bẽmus. S. de leg.
tu.l.fi.ſed ibi cõtra.in.e.
ti.l.i.ſed certe ĩimo nõ eſt
cõtra. ſed ⁊ illa coꝛrigit᷑
per autẽ.ibi poſitam.

a g Kub. Cola de ſuccel /

ſionibꝰ ⁊c.viſis teſtamẽ
tarijs ⁊ ltimis ſucceſſio/⸗
nibꝰ:quedã oĩm coĩa di
cit. ſic inſti. de le. F. ij.
Eire debuiſti. eã
ſ. ſoꝛoꝛem.
IANWariter. quo
ad vt

terũ emãapatũ qᷓ; ad eã
que in ptãte remaſit.ſed
hodie contra. vt.ð. de le.

ruq enim delinit
eſſe agnatus. ſ.tã ad al⸗

ceteri gradꝰ remanẽt penitꝰſemo

ti. Illo pculdubio obßuando vt
ſucceſſio nõad ſtirpes ſji capita

diuidat᷑. Et hic gradꝰ in oꝛdineʒ;

ltimũ trãſferat᷑:ceteris oibꝰ ſucceſ

ſionibꝰ ſeruis vſqʒ ad pñs tẽpus

— „ . n⸗ „ 9
r iHoc. vt frater fratri obßuatũ ĩ ſuo ſtatu manẽtib SDi
datt. gaut cqus i euenenint: m pꝛi
P Guſto ĩcremẽto. dire /

ſtna iura volebant eoꝝ fiat diſtri⸗

butio. DE. a. ichani. pp.

Eminim? antea diuinã/
mulgaſſe ↄſtõeʒ : pquaʒ
ad veſligia le gis.rxij.ta.totã ꝓge
niẽ ex ltia ſobole deſcẽdẽtem ſiue

maſculinã ſiue femininã ltimoiu⸗
rehr̃ditatẽ adipiſci ſancimus: vt
quẽadmodũipſisa ltimis perſo⸗

nis ſuccedit᷑:ita ⁊ ipeltimaꝝ pſo⸗

nan aplectãtur ſucceſſiõeʒ. JInqᷓ

ↄſtõennũ gradũ er cognatisiius
ltimũ redurimꝰ idẽ germanefrli⸗
os ⁊ filias.ſoꝛoꝛis vterine filios ⁊

filias. Quam oↄſtitutõnẽ in ſuoro

boꝛe pmanere cẽſemꝰ: cũ? inrfis
ↄſtõnibꝰvtenoꝛ etꝰ a nob relatus
eſt. Sʒ ſubtilioꝛe tractatu hito ne

ceſſariũdurimꝰ: vt ſi d er ptoꝛa
iuriſdictõe frugi iuẽtũ ẽ ⁊ hoc cnʒ

pfectiſſima diffinitõe diſpoſitono

ſiras legesapliari. Cũigit᷑ ptoꝛẽ
filũ emãcipatũ:lʒ ſubtili iure cpi
te fuerat diminutꝰ:attũ in priſ ſuc

ceſſionẽ ſine vlla diminutõevoca
re manifeſtũ ẽ.nõeodẽ aũt iure ẽt

ad fratrũ ſuoꝝ ſucceſſiones abeo
vocabat᷑:ſʒ nec filij eiꝰ iure ltimo
ſuis patruis ſuccedebãt: neceſſari

um durimꝰ hoc pꝛimũ coꝛrigere

⁊ legẽ anaſtaſianã iuſto incremen

to ꝑfectã oſtẽdere: vt emãcipati
filius vel filianõ ſoluin paternis
bõis ad ſuoꝝ ſilitudinẽ ſuccedãt:

ſʒ etiã in fratrũvel ſoꝛoꝛũſuaꝝ ſuc
ceſſiones ſiue oẽs ſui ſiueoẽſemã
cipati ſint ſiue ꝑmirti ſiue c emã⸗

cipatis integro iur oõsinuicẽ ſibi
ſuccedãt:⁊ nõ ſʒlegẽ anaſta.pꝑte

aliq diminuta. Et hoc gclẽde fi⸗
lüs emãcipatis ſancire belliſſimuʒ

nob viſũẽ. Sy nec fratrẽ vel ſoꝛo

rem vterinos cõcedimꝰ in cogna

Zbber

tõisloco relinq. Cu em̃ tã ꝓrio
gradu ſunt merito eos ſineylla dil

ferẽtia tãqʒ ſi cõſanguineifuerant

cũ luimis fratribꝰ ⁊ ſoꝛoꝛbus vo⸗
cãdos eẽ ſãcimus:vt ſcdᷣo gradu
ↄſtituti ⁊ ltima ſucceſſõe digni re
pti:alijs oibꝰ ꝗ ſũt vlterioꝛis gra⸗

duſſʒ ltimi ſint pcellãt. Et hecꝗq

dẽ de ſecũdi gradusꝰ ſucceſſione

ſatis abũdeq; a nobᷣ cũ ſũma vtili

tate diſpoſita ſunt. Cũ aũt tertio

gradu ex trãſuerſa linea fuerit loꝰ

vbi patmis ⁊ filiis fratũ ⁊ ſoꝛoꝝ
locũ antiquitas dedicauit: vna cñ

illis tã emãcipati fratns qᷓ; emãci
pate ſoꝛoꝛis ſliũtmmõ ⁊ filiã ſiue
emãcipatos ſiue ſuos conſtitutoſ
pfr̃ibus ſuis ⁊ neminẽ aliũ vltenꝰ
necnõ fratris vterini ⁊ ſoꝛoꝛis ger

mãe vel vterine filiũ ⁊ filiã tm̃mõ

d 64] Solenniter
hodie tamẽ non
exigitur ſolẽnitaſ
in bo. poſ. peten⸗
da.vt.. qᷓ ad. ad
bo. pol.l.ſi. ⁊ p.

Jpater. tuo
obrino. i. fi
lio patruelis tii.
vt. S. vnde legit.
l.ij. ⁊ inſti.ð grae
f e uHõ interueniẽ
te.ſ. iure ciuili ſiue

agtiõe. vt qꝛ fuit

filiꝰ ſoꝛor partra
elis ei?. Itẽno.
w.in pꝛi. dicit ſo
bꝛino tuo.qꝛ bor
ꝓnomen tuo põöt
venire ad deter/

minatõ eʒ pcedẽ/
tiũ itẽ ſequẽtium

⁊ ſic põt dici ꝙͥ k

tuꝰ vel tui patris

nus.

erat ppioꝛ ſobrt/

Eels

exitimalinea iuicẽvocari cẽſemꝰ ga flacreditas.

ſanimngr. or azan per ↄñs illius p
ſicut ii ſancimus: vtoeẽsq velab pioſaſobu.
ãticq iure vel a noſtra lihalitate in

ltimoꝝ qdẽpoſitiſũt pꝛogatiua ? iis ſobꝛimni.
eodẽ tertio gradu ſunt:ſimili iunrne Itne⸗

be Eius. pꝛopio

vocẽtur. Succeſſiõis videlʒ iure/
⁊ in hac pte ſuãdo:vt ſi ger ſecũ
do gradu vocati renũciauerit her

ditati ⁊ noluerint eã adire:nulluſ⸗

qʒ alius ſit in ſcᷣo gradu ꝗ ſucce⸗

dere ei põt:⁊ nullus ſit ꝗ ſuccede
re vult:tũchij quos pñtilege enu
merauin us ex tentio gradu in lo⸗
cũ recuſantiũ ſuccedãt. Illo etiã

cbᷣuãdo vt ſucceſſionõ i ſtirpes

ã.ti.iſi bijs.⁊. S.

Eruus. non
õt, fallit in·
us. vt. ö. ald
ſtl.l. pe. ⁊.ö. deſu
is ⁊ le.l.apud. ?—

—

ad oꝛſic.l. fi. ⁊. f.
de ſuis ⁊ le.l. i. c

ca pꝛin. 2. F. que⸗
ri.⁊. ff. ad tercul.

terdũ.nec ecõtra

hnoſ

ſzin capita diuidat. Ceteris om̃i

bus ſucceſſionibus ſm ius vſqʒ res ve d'e dh23;
ad pñstps obpuatũ ꝓcedẽtibus reſanmaliinſpe
aænullo ex cognatis pᷣter ſupꝛa me ¶cto vtiſti. ð bui.

ſeruus põt eẽ be

moꝛatosgradus ad iuris agnati-⸗ cogna,v.e0⸗, a n

cii foꝛmã redigẽdo: ſed ſuuʒ oꝛdi
nẽ ſuãq;/ꝓrimitatẽ tenẽteʒ incoꝛ⸗

ruptaʒ. Quas aũt pſonaser iure

cognatõis in ltimas ſucceſſiones
trãſueximus:eas etiã tutele grana

mini viciſſim ſupponimꝰ: ſcilicet
ſi maſculi ſint ⁊ perfecteetatisʒ

nfre ↄſtõistenoꝛẽ: vt nõ ſolũ lucꝝ
ſentiant: ſed etiaʒ grauami ſubiu
gẽtur. Si ꝗ aũt caſus iã euenerũt:
⁊ ꝑiudicialẽ ſententiã vel amica⸗

alle.

n icis. qꝛ ma

ritus amite buit
ex alia pcedenni

vrogce.
o ¶Koͤſan guinei.

uta nati ex eodẽ

pane:ex alia taſn
matre.

pe Ambigit. yt
8. li lill ac⸗

EWite. ſ. tte.
Etiam
non ſolu amita,

fuͤlti
giſu
ſec
nto
lige
ſigel
ſio ſuc
nus yr
lſsen
18.

Mtiri
vlt. ſ.t
yet

on
ocid

1us. G

Woffi
Uilale
medi
Nitati
Giln
nfintt
noͤ

SNnr
Kitnin
Gtnfſtii
hahtſhen
g
poflit

Jhang

Ohini
WE
,dſctle
ſitin
Ait.
Mlälur
lintit
Gtde ſtgft
loſoiſen
e Jin
npidi
ndnaade
Menennoe
enirg der
nitnigf
ütiſgniin
frpitdgt
ganigen
mppoſes
is.
Perän
Nis ie)
toſhni.
in
ſcuri.

NN
N
Custe
eni
e,7,60
almn

. e.l. vitrico.ſʒ H

nepotibus ex filia

Sextus

Mam ſi. cõ ſtrue nã ſtpꝛiuigi matris eoꝝ. ſ. amitinoꝝ nüũqᷓ; ſũ t
. nõ attinẽt amitinis tuis.alio ẽt patrenatis.i.alio viro que añ
vel poſt habuit.nõ ex eo ex quo pꝛiu gni nati ſunt nõ ſolũ ex alia
matre ac. re Matre Ppced ere.ſ. amite mee nõ ex pñ̃n. vndeſũt
pꝛiuigni. s ¶ſ Adm:ſiſſete. qð bodie ſit quocũq; mõ agno/

ſcat. vt. S. qᷓͥ amit.

cedere non poterat ⁊c.

ad bo.poſ.l.fin. bilẽ trãſactionẽ ſopiti ſũt:nullã ſẽ⸗ occupat: defemi ſucceſſionẽ ĩteſta

t ¶ Nendica.p vñ tiqt exhac lege retractationẽ.
pↄgna. quãqᷓ́; mar — , ⁰f ſinee- .
Arſe agneta vNt Qomunna de ſicceſſionbus
inſti. de le. agna.

unculo. ß⸗/
ꝛi.i. pꝛius.

cc.varanie.

Apꝛ. diocle. ⁊ mari. aa.7 R

Cire debuiſti fratre emẽ⸗
1 In teno da. (cipato potioꝛ veã q in familia mã
Kni desia. ſit ialteni? emãcipati bonis nõha Aprauare per aa weaſre
Seanats beri ſz eospariter ſi ſolẽniter pe tatẽ amitat:ei ꝗq teſtm̃ relig

ti ceniiunsẽ. ¶ Dẽ.aa.⁊. cc.ni⸗
Vfinitatis iure colao.
nulla ſucceſſio ꝑmittit
. Dem aa. 1. cc. iuſte.
Mteqᷓʒz ſcriptꝰ heres cuiuſ-
cũq; poꝛtõis capar repudi⸗
ethrditatẽ vel alia rõe qrẽde facl-
tab ite

—

veint degra. fierũt bonoꝝpoſſeſſionẽ ſucceder ſtatonemoſuccedit Gt pſpi⸗

nitatis. p Dẽ 44. 7.(C. app polliz
Apr̃ tuꝰ ꝓpioꝛi ſobꝛino
fallit iter vi. 1 vv. ⸗ ooſtitino ſteſt ato d
qui ſuccedũr inter Cto iureciu li adita her̃ditate: vel
ſe cu alij deficiuͦt. hy ab initio ñ iterueniẽte: ſiue ca

l.i. Itẽ in alio ca⸗

li Senve, pitis diminutöe pẽpto ſolenniter habuit. ꝑ hãc ↄiictionẽ ſucce

cis q; teſtamẽtarie ſucceſliõis ſpe
durãte: inteſtati bõa defũcti nõ re
cte vẽdicẽtur. ¶ Dẽ.aa.⁊.cc.ſo
Malle dñs libi crato.
Hois cuʒ q ↄtubemiuʒ hec
ſſio⸗

ſuq ioid iĩ aut. bonoꝝ poſſeſſone admiſſa ſucceſ nẽ vẽdicareꝰ nõpõt. I Deʒ. aa.

Hprea. Jeinter/ ſit: ac tipipatnis tui hrditas qſita
tus vxoꝛi cum ſ/ Eſt: adiĩ bſidẽ ꝓuĩcie debes actu
lijs eiuſ emacipa toꝛc eius de tutela cõuenire.
disa pate ceum (. Dem. aa. 7. cc. vlpia.
Irico: pꝛinigni ſucceſſiõʒ
ciuili vel honoꝛanio iure

vt viriles babeat U
partes vſufruct. mteita

P j. l. i.l. , „Pͦ —„ — .
vrraae ndeberi:ceniſſimué. 1. Dem
Raniner⸗ vr. aa. 7. cc. aſterio.
ftonuz ef v. P Em ſucceſſoꝛẽ hre ñ põtꝰ

uus ven et g, Mite cui ſucceſſiſſe fliol ſu
tũ affiniras nõ ſit Os, Ppõis:hĩrditatẽ tuo noienõ re

miſi aliqua pſona cte petis. Sʒ qm hos etiã iteſta
mtanare Hαtos diem functos aſſeueras: ſiqui
de..non fadle. . c hij ouos pꝛiuignos eiuſdẽ ami
Einniraeeleꝛ ſeni te dicis eoꝝ cõſanguineiꝰ fuernint
ffratres tã agnationsq̃ʒ cognati-
iteq; repu/ onis iure ſecũdo gradu cõſttutos
erbe nbi pfeninoãbigitur?. na ſi ami⸗

adiratiss tinistuis eti alio patre natis nun

2 1 mnfe mnun q; eoꝝ mr̃is pꝛiuigni ſũt:admiſiſ
eaaiee ſe te bonoxpoſſeſſionẽ ꝓbãs eo⸗
⁊ 5. deſe. iab. ·i. ? N uẽdicaſucceſſioneʒ. I¶ Zem

vñ li. l. ij. ⁊. ff. de I-in,
acqui bered.quã a. 7. cc. publicano.
n⸗ 7 dere. iur. ae pꝛioꝛ ꝗẽin e
iu. ſed hoc fal 6 Frr
F e boeſal Eo gracuq; ↄſobꝛinog ſequẽt
tuo te beredem ſi Sð J
liimus me nõ voluerit. vt ff de bere inſt. lſt qs ita beres ĩ ſtiu a
tur. Item in alio. vt ff. vñ li. l.pe.que eſt cõtra. Sʒ ibi fuit filius
iuſhtut ſub coditoe emqcipatois ſ emen aparek infts cenum iẽ

Itntoꝛb hocnolenec ci
uili net honoꝛano iure defert he⸗

reditas Inautem. coll.x. oſti ſi.
ſta. ? ↄſue ꝗ oẽs ꝑegrini
0 Mnes ꝑegrini ⁊ aduene li
bere hoſpiẽtur ubi voluenit. Et

hoſpitati ſi teſtani voluerit ð rebꝰ

ſuis liberã oꝛdinanclhẽant facul
tẽ:quoꝝoꝛdinatio incõcuſſa fuet
Sivero inteſtati deceſſerit ad ho
ſpitẽ nihil pueniet:ſʒ bona ipſoꝛũ
ꝑpmãus epilocitradãtur: ⁊ ſi fie-
rni põt hrdibꝰ tradãtur vel in pias
cas erogẽtur. Hoſpes vero ſi ali⸗
gd ex taliũ bonis cõtrahãc ↄſtõʒ
noſtrã hũit:epᷣotniplũ reſtituat ꝗq/
busviſũ ei fuerit aſſignãdũ:nõob
ſtãteſtatutoalicᷓ vel ↄſuetudineꝰ
pel pꝛiuilegio qͥ hactenꝰcõtrariuʒ
inducebãt. Si ꝗ aũt cõtra hãc no
ſtrã oſtõeʒ venire pᷣſũpſenit: eis ð
rebꝰ ſuis teſtãdi interdicimꝰfacul
tatẽ pt in eo puniãturin qꝰ deliq̃⸗
rũt: als put culpe q itas exegent

Coͤia delneceſſ.

pus.⁊ iam erat elap ſum cum adiuit ab inteſtato ⁊ ſic ex teſtam ento ſuc⸗
Hcille. vẽdicare non põt. vt. ..de lib. cau. ſt liber bomo. H
Atritoꝛibus.bereditas.ſiue dicas nutritoꝛẽ alũnũ:quẽ pueri boñ.
batrem appellant.ſtue eum qui collegit. expoſitũ. vt ⁊. ſ. de infan.l.

fl. 7. 3. ð epi. ⁊ de.l.nemi
ni. Sz iuf boſpitaͤdi vl
boſpitatõis ex cõ ſuetu⸗
dine quidã vẽedicãt ſibi
ſucceſſioʒ. qð bodie cor
nigiturper auren. nousz
freð nici quã bic lege. oẽſ
Al neſ peregrini in
bona parté accipe.
vt inſti de bere. iſti. F. ſi.
non depoꝛtatis vel re⸗
legatis eutneeibinnter
53. de bere. inſti. l. i. qui ſi
boſpitantur vbi volunt
ſed tenere d ebẽt in ſulam
ſibi aſſignataʒ. alias pu
niuntur vt eis augeatur.
kenaavr oe henis. . re
egati.
e Dibereapud eos qui
voluerũt recipere nã ne⸗
mo cogitur reciper. vt. ff
f Ziberã duͦmõ bʒ ius
teſtetur cõe. vt. S. de ſof.
teſt. ſr quado. nec obſtat
c nibil videatur facere
bec cõceſſio: cũ ⁊ ante h
babebãt. vt. ff. de le. i. ſ
quãdo.qꝛ iĩmo ex ↄſuetu
dinenõ bẽbãt vt bic ſu/
g E cõſuetudine.mali
ein moꝛes ⁊c.vt in autẽ.
vt nulli. iud. S.i.colla.ix.
Itẽ no. cõtra ſtatuta ter⸗
ran.ſic ⁊ S. deſacroſan.
eccle.ſuper.l.pꝛiuilegia.
aut. caſſa? irnta.
En eo puniantur. nota
queʒ puniri in eo in quo
deliquit ſic in autẽ. ð nõ
alie. S. ſt quis autẽ ꝑ;do
nationẽ. col. ij.

Ancim ꝰ. manitali. vt
lucratus fuent do⸗
tem vir ex pacto.vel do⸗

natõem ꝓpternup.muli
er ſimiliter ex pacto. Et
idẽ ſi qð libet leg atuʒ vł
donatõ eʒ inter ſe faciũt
q̃ valeat.vt.ſ.de bo que
li.l.quecũq;.in pri.⁊ ar.
ff. de caſtren. pe. l. caſtren
ſe. .l.ſi foꝛꝛste.
lꝛ ¶ Deſtinatus. ꝑ leonẽ
vt. di. l. . de bo. que li. l.
IEx eodẽ.id eſt vtrin/
qꝗʒ; coniunctos.
m Ex materna. ideo de

bijs dicit qꝛ temꝑe iſtaꝝ legũ nõ acquirebat᷑ filijs in poteſtare ↄſtitutiſ

ey cã adu ẽticia niſi res mateme.· Hodie ergo
patri,yt.j.de bo.que li..cũᷣ oʒidẽ in eis ſeni

cũ aduẽticia nõ acquirunt᷑

arek qð in iſtis ſeruatur. vt

in autẽ de ↄſan. ⁊ vteri. fratribꝰ. F. ⁊ bijs cõueniens. n ¶Aſufm.

ren. ? eſt bic rõ. qꝛ defunctꝰ erat in ptãre vt bic. ⁊. S. ad tercul. l.fi.in fi. a⸗
lioquin pat᷑ viuẽte filio nõ baberet vſũfruc.ſʒ eo moꝛtuo bẽret ꝓ beſſe
vna cũ matre. vt. S. ad tercul.l.ñ. S. ſinaũt defuncta.ſʒ per aliã. l. 8. de le.
pere.l. emãcip atis.qᷓ coꝛnigit illã ad tercul.bʒ totũ vſũfm. Sed bodie

moſtecni. p5G,.
ancimꝰ quẽadmodũð hiiſ

iſta lex eſt ꝓꝛſus coꝛre⸗
cta:cũ pat᷑ admittat᷑ ad
ſucceſſioneʒ ẽt exñtibus
fratribꝰ. vt. S. ad tercul.
gutẽ. d efuncto.et.S.ti.i.

autẽ. ceſſãte. Itẽ ⁊ quia

fit bic mẽtio de fratiibꝰ
vtrinqʒ ⁊ ex vno latere
ti ſibi cõ iũctis.q̃liter in
ter ſe ſuccedãt ponit᷑ hic
aukt. Itaq; ⁊c. que eſt in
aut. de ↄſan.⁊ vteri.fra.
H.i. col. vi.
o Eos. filios vel fra⸗

pe Mermã ſſuro.iure po
teſtatis.
aqʒ. patre. lex em̃
codicis loquit᷑ pfe
piuéte tantum.

rEllp. pꝰ moꝛtẽ patris

8 ]Anteſtat?. vn? ð libiſ

t ¶UAtroqʒ pa.dic moꝛ⸗
tuio aliqͥ qͥ fratres babzʒ
aut eñ ſũt vtriq; Ziũcti
⁊ſuccedũt ei.aut ex vno
later iſñ.puta vterini tĩ
ꝓł ↄſãguinei im̃.⁊ tunc
idẽ. vt.S.ti.i.aut᷑.ceſſãte

2 aut᷑.pꝰ fratres ex vnro

qʒ pẽte. Aur ↄſã guinei
tiñ itẽ ⁊ vterini tm̃.⁊ tũc
piter admittũt᷑.qꝛ agna
tiono differt a cognati⸗
one. vt. dicta aut. ceſſan
te. 1 in bõis a ſe q̃ſitis
n bõis ãt q̃ſitis a pr̃e
pferũt ↄſã guin ei tm̃.in
q̃ſitis a mre pᷣferũt vte /
rini.vt. S.ti.i.ð emãcipa

tis.i fi. Itẽ ⁊ ĩ coꝛ.buiꝰ

gutẽ.iĩ fi.dixit ßuãda ve
tera iura.ſʒ.p. dixit illã
l.ð emãcipatis.in fi.coꝛ
rigi.nã dicit bic indiſti⸗

cie vtriqʒ dↄiũctos pfer⸗/
ri illis qͥ ex aliera ꝑte tin

coniũcti ſunt. ⁊ ſic ĩ pat
nis ⁊ mnis. ergo ⁊ ibi

ꝓbi ſũt vterini tin ⁊ Oſã

guinei tm̃. ñ dzʒ fleri ho⸗
rũ bonoꝝ diſtictio. Itẽ
dicta aut. ceſſãte ⁊ poſt
fratres.dicit vterinos ⁊
ↄſãguineos ſił admittẽ

dos.cũ nõ differat agna

tio a ↄ gnatõe.nec diſtin

rebꝰ que libisi ſacris cõſtitutis ex

occaſic ne maritaliacqſite ſunt cer

tus oꝛdo deſtinatꝰ eſt:vt ſi qs ex
hijs ab hac luce fuerit ſubtractus
pars eiꝰ quã lucratꝰ ẽ ad eiꝰlibos
vel nepotes vel ꝓnepotes conce
dat᷑:quibꝰ nõ extãtibꝰ ad fratres
ſuos ex eodẽ matrimonio ꝓgeni
tos:vel ſi ẽt nõ ſiꝑſint ad fratres
ex aliis nuptis ꝓcreatos. Cũq;
nemo eoꝝ fuenit relictꝰ tũcad pa⸗
trẽ ꝑueniat:ita ⁊ ð hijs q ex mater
na linea p qᷓcũq; occalionẽ ſunt
acqſita vel inter viuos vel ꝑ vlti⸗
mã diſpoſitõeʒpel ab inteſtato de
ſcẽdũt ſimil oꝛdo ſuet᷑ pꝛimoĩfi
lü vel filie ſucceſſionẽ poſteritate
eiꝰvocãda:eaqʒ nõ ĩuẽta fratemo
ↄſoioeiuſdẽ vel alieni matrimo
niüi ſʒ pdictũ oꝛdinẽ accerſito:tũc
ad vltimũ locũ patera legibꝰocla
met᷑:⁊ ſui hlij nõ gratã her̃ditatẽ
relictã:ſʒ triſte lucꝝ ſibi lugeat ac
ſitũ. In oĩbꝰ videlicet caſibꝰſcʒ
ſupſtite ſobole liboꝛũ ⁊ fratribuſ
adhuc viuẽtibꝰ ꝗ ad hereditateʒ

ðfũcti patrẽ aũcedũt:vſufru.reꝝ

q̃rũdñũ ad eos ꝑuẽit apð pẽtes

fmãſuro* In auten. col. vi. oſt.

T de ↄſã.cyteri.ſia.Ei.
aq; moꝛtuo patrefa. ſi fi
lius decedat inteſtatꝰ ſſine libenis
flictis:fratribꝰ⁊ alijſ ↄſanguineis
7 alijs vterinis ꝗbuſdã ex vtroq;
pente ↄiunctis:in eos ſolostranſ
mittit hr̃ditatẽ qui vtroq; latere
connexiſunt.

De bõismmis⁊ mat᷑ni genenis.

guit paterna bõa a mĩnis.vel ab bijs que aliũde qſtuit. ſʒy boc nõ plʒ.
nã ⁊ibi aliq̃ bẽtur differẽtia ĩter vtriq; cõiũctos ⁊ eos q̃ ex vno later̃ tĩ
Aut ſũt vtriq; cõiũcti cũ cõſãguineis tm̃.vel cũ vterinis tm̃.vel cũ vtriſ
qʒ. i qꝛ ſunt còſã guinei tm̃ ⁊ vterini tim̃ cũ vtrĩqʒ cõiũctis.⁊ tũc vtrĩqʒ
cõiũcti pferũtur in bõis vndecũqʒ; q̃ſitis.vt hic.qꝛ duplicia iura bñtes
pᷣferũtur vnũ bñtibꝰtm̃.vt ⁊ ĩ coꝛ.S.hec oĩa.⁊.5S.de edicto diui adr.tol.

lf. F. i v0 ſKub. D ebõis mĩnis ⁊c,. dixit. ð.de iure qð· bem? ĩ bõis

*

76.

moꝛtuon. nũc vult dicere de iure qð bẽmꝰin bõiſ viuẽtiũ. ⁊ bic ·
ſeq.ti. Ael dic qꝛ q̃dò ſpãlia ſᷣuãtur in ſucceſſiõe delata filijs ali
nea mr̃na:iõ de ea ſucceſſione ſpàliter dicit. nqꝗ nõ q̃nt᷑ priſicuta,/
lie ſucceſſiõ es ei delate m bec tꝑa añ inſti. Ael bactenꝰ de ſuc/

ceſſiõ e patrũfa.:dictũ ẽ tã ciuilibꝰ qᷓ; pᷣtoꝛijs.itẽ tã teſtai᷑ qᷓ inte

AMpꝛ. conſtan. a. conſu. libie.
ECEsq exmjr̃ii ſucceſſiõe ſiue
der teſtõ ſiue ab inteſtato fue
rit ad filios duolute:ita ſint ĩ ꝑẽtũ
ptãte vt vtendi fruẽdi dũtaxat ha
beãti diẽ vite fackatẽ : dñio vide

lic; en ad libosptinẽte. Paren⸗
tes aũt penes quosmr̃naꝝ rerum

vtẽdi fruẽdiqʒ tm̃ ptãs eſt:oẽʒ de
bẽt tuẽde rei diligẽtiã adhibere:

7 qð iure filijs debet᷑ in examieꝑ

ſe vel ꝓcuratoꝛẽ poſcere:⁊ ſum⸗
ptꝰ ex fructibꝰ ipigre facere:⁊ litẽ
inferẽtibꝰ reſiſtere. atqʒ ita oia a⸗
gere tãq; ſolidũ pfectũq; dñium
eoꝝ eis acqſitũ fuiſſet ⁊ ꝑſonã ge
rãt ltimꝗ. Ita vt ſi qñ rẽ alienare
voluerit:ẽptoꝛvel is cui res dona
tur obᷣuet:ne nũq; ꝑtẽ eaꝝ reruʒ
qs alienari ꝓhibitũẽ ſciẽs accipi⸗
at velignoꝛans'. docere em̃ prĩ dʒ
ꝓpꝛii iuris eaʒ rẽ eſſe quã donat

gut diſtrahit: ptoꝛi ſi velit fide⸗
iuſſoꝛẽ licebit accipe.qꝛnullã po

terit pᷣſcriptioneʒ opponere filiis

qũcũq; rem ſuam vẽdicantibus

In auten. col. iij. oſt. i. denup.·
vo expectat ver.iteriat.col.iiij.

N Iſitncẽnale ſic traſeat tps
( q poſſeſſoꝛ dñs fit ⁊ detẽta⸗
dñ

tio dñds accipiẽtes faciat vel ↄſti
tuat tpe ĩcipiẽte filijs currere ex q
ſue ptãtis eẽ apparuerit niſi tam
aliquẽ ĩ puberẽ etas adiuuet.
Mpꝛ. archa. ? hon. a. floꝛo.

Nicqd auꝰ auaa pp.

pauꝰ pauia ex mr̃na linea

penietes nepoti nepti ꝓnepoti ꝓ

nepti teſtamẽto vl ſiðicõmiſſo le⸗
gato donatõe vel alio quolibet ti

5. ð epi cle. aut cũ ꝗᷓ an ðͥ pf̃e qð vr. vt.ẽ ð epi ⁊ le. oẽs q F.
nibilominꝰ obbuãdo.⁊ aut.ſʒ bodie ſʒ qᷣ cũqʒ mò fiatnõ ẽp iſ

ſtatis. nũc de ſuc
ceſſione filijfami.
Poꝛro ſuccedi e⸗
is nõ põt niſi bẽ
ant aliqd ſuũ ĩ q
ſuccedat᷑ eis pᷣdi

cẽdũ ergo fuerat

quibꝰ mis res e
au fiant. ⁊ pꝛi qͥ
dẽ quõ q̃ratur eiſ
aliqͥd a mr̃evel a
linea mina ⁊c.

1*

Es qᷓ exma /

NVris. ius anti
quuð dĩa acqᷣſita
p filiũfa. pᷣter ca⸗
ſtrenſe vel q̃ſi da⸗
bat patribus. ſ
bac lege ſtatuit
cõſtãtinꝰ nouum
ius in oĩbs q̃ ve/
niũt a mĩe. ſequel

lex extẽdit᷑ ad oia

q̃ ex mĩno genere
veniũt. at ꝑ iuſti.
ad oĩa aduẽticia.
vt. j. ti. i.l. cum oʒ
a ¶Facultatẽ ba⸗/

beãt. .
beſſei tende.

c Pꝛocuratorẽ?

oꝛdiatũ a ſe li.cõ
teſta. vł a filio cũ
volũtate patris.
vt ar. S. de ꝓcur.

l. neqʒ. Ul dicoꝛ
dlinatũ ad nego⸗
cia ſiue repetitio⸗

nes ertra iudiciũ
vt. ff. manda. ſi
ꝓcuratoꝛẽ. .. i.

d (Atqz ita oia.

ſubaudi pꝛedicta

als falſů eſſet. ꝛ
vẽdere nõ pt. v

Hᷣ ſubicit. qð pol
ſet ſi eſſet dĩs.
e¶ Aumã. ð ca⸗

ſünia iurabit cux
bẽatltimã aami

ſtratõz. vt. ð iuf

plene dtxi. Itẽ an
erat cõcipiẽd li
dell⸗ de filio. qo

vf. vt.ff. ð admi.
tu. l.i. F. ſufficit. ⁊

qꝛ pr̃ ſꝑ rñdet.⁊ ð calũnia iurat. f Akigrãs.qᷣ g vedere ñ pt:
actõ es tñ exercer pᷣt.vt h.ſʒ ar..ff.ð iur dli.ait ptoꝛ.ꝭ. eei abſur
dũ. g Docer̃. docʒ eĩ mẽtiri.⁊ ſic ſi vult dʒ ĩuèire ẽptoꝛ.
ba Accipe. ẽt vẽditorñ ĩuito qᷓſi im ineat euictõ ĩ limie dcta pt 2..5
euiciſi p,ſic ꝛots dat yeditoꝛ fid eiuſſoꝛc inite. vti aut. d fiiuß

ſeſtilan
Gli
hei.

Cvege
Gſuiti⸗
Cuſoehe
NeSCi
Nfnull
zayrit
dC

.

Amittit.l. pf. .

Sextus

F. qð aũt in fi. . col. i. Ytẽno. tenet ↄctũ ĩ pᷣiudiciũ pr̃is ⁊ fiõiuſ
ſoꝛis.lʒ ñ ĩ pᷣiudiciũ filij.vt ⁊.S.de pᷣdijs mi.⁊ ſt is.⁊ ſic nõ ob.

5.dele.⁊ ↄſti.nõ dubiũ. id

HPꝛeſcriptõeʒ.niſi.xxx.an. quã dicũt

currere ẽt eo ĩ ptãte poſito qð nõ plʒ.vt.ſ.ð an.excep.l.i.S.fl.⁊ h

NA

iſi.Adiũge aut.niſi ⁊cq ẽ denup.S.ſi ᷣo expectet.col.iiij.⁊ det᷑

miat qð h̊ dicit.
l Aeẽdicãtibꝰ .qᷓ
re vt.ð. de rei vẽ
cůa mfe.

Aſt dñ̃ſ. no.
opi. M.
quẽ ſieri dñm di⸗

recte ꝑ pᷣſcriptõʒ
xxx.vlł.xl.an.ſic ⁊
ff. de dã. ife.l.ſi ſt
ni. in pꝛi.⁊. ff. de
vſuca.leũ qͥ.cir⸗
ca pꝛĩ.⁊ inſti.de
vſufr. in pꝛi. Dʒ
ſo. dicit acq̃ri vti
le dñiũ.i.effectuʒ
dñij.⁊ ſatis ĩ idẽ
recidit. Et ad pᷣ⸗
dictaſ.l.ſꝑ rñdet
vt ſꝑ ſubaudiat
qſi. dicunt gwſu
cap.acq̃i directũ
dñium. vt. z. de
pac.l.traditõibꝰ
Sʒ pꝰ pᷣſcriptõʒ
xxx.vł.xi.an.ſi bo
na ſide poſſedit
bʒ exceptõʒ ⁊ pu
blicianã actionẽ
imo vtilẽ in rẽ. ⁊
ita acquirit vtile
dhiũ vl effectum
domniij. ⁊ p. ff. ð
pig.l.i... cũ pᷣdiũ
⁊. ſ. ð lõ. tẽ. pſcri.
l.ſup. ⁊. ff. ð reg.
iur. ſi duo. S. iuli.
Si vo mala fið
cq̃rit ſolã excep
tõnẽ.ĩ pᷣſcrip. vo
x.vł.xx.an.hbabʒ
vtrũqʒ. vt. ſ. ð p⸗
emp.

m ¶ Apparuerit.

ñ aũt pꝛiꝰcũ agetr
ñ poſſint. vt h. ⁊
j.t. i. l. qcũqʒ. S.ſi.
7 de an. except, l.
fi. in fi.

ng Pmpuberẽ. nã

3 ipuberẽ nõ cur

rit pᷣſcriptio talis

vt. ſ. dẽ ſcni. xxx.
an. ſicut ĩ rẽ ſed )
aliũ minoꝛẽ cur⸗
rit:ſʒ reſtituit. vt
diximꝰ. S. ĩ qͥ. cau.
in ĩteg. reſt. nõ eſt
ne.l. fi. T in. d. l. ſi⸗
cut in rẽ. Itẽ not.

—

tulo largitõis vlẽt iteſtati ſucceſſi
one ↄtulerit:pr filio filieue ĩtegra
illibataq; cuſtodiat: vt vẽder do⸗
nar̃ reliqre alteriobligar̃ ſicut nec
mrna bõa nõ poſſit:vſufiuctu dũ
taxat ad eũ ꝑtinẽte. Ita vt quẽad
modũ ipᷣeꝰ ſuꝑ hiis rebꝰlicẽtiã to
tiꝰ ptãtis amittit: ðᷣfũctoꝰ eo filio
filieue pᷣcipua ↄputent᷑: nec abill
gex ꝑte ſũt coherdesvẽdicẽtur.
Mpꝛ. theo. 2 valen. aa. ad ſe-
natũ vrv rome.
JAviua mr̃e emãcipati ſũt
i ⁊2 poſtea mr̃ deceſſerit: qm̃o
cõmõ ðſtituit᷑ p neq; retinet vſũ
fructũ:viriles eiĩter ſilioſ ſiuevnꝰ
ſiue plures ſũt vſufru.tribuimus

poꝛtões. Siuero młiermoꝛi ẽsa⸗

lios ex filis emãcipatos a pf̃e ali⸗
os ĩ patria ptãte dimiſerit: in hoc
cãu diſpari vtet᷑ maritꝰ ðᷣſũcte bñ
ſicio:q caſu vtriqʒ pᷣſcripſimꝰ?:
id ẽ circa eoꝝ ꝗdẽ poꝛtõ gadhuc
in ſacris retinẽ vſũfru.ex legũ au
ctoꝛitate retiebit:⁊ pᷣmiũðlate cũ
volet emãcipatõis accipiet:iĩeoꝝ
voꝑpte qᷓs exiſſe ð ptãte viua mr̃e
ↄſtiterit vſũfr. virił inter eos poꝛ⸗
tionis ſʒ pᷣſcripta Eapor. Ja ne
potibꝰ ẽt vył neptibꝰ hoc obßuã⸗
dũ eſſecẽſemꝰ:vt maritꝰ ꝗq vxoꝛe
moꝛtua nõ exiſtẽtibꝰ filiis cũ ſolis
nepotibꝰ l neptibꝰex hac lege ad
emolum̃tũ vocãdꝰdeſt.ſi vnꝰ vel
vna plureſue nepotes ex filiovno
vlpluribꝰq ĩ ptãte ðfecerũt pcre
ati ſũt:hiure vtat᷑ qð ð fllis ↄſti
tutũ ẽ. Nãlʒhꝰnouũ pñs lex cõ
ſtituat ĩ nepotes:ñẽ tñ ab re vt in

h caudterioꝛes eẽ nepotibꝰ filii
nõſinãt᷑.Hẽatigitñ auꝰveniẽſ cũ
nepotibꝰ ĩ ptãte durãtibꝰ vſũfmu.
bonoꝝoiʒ qᷣ exdᷣfũcte auie ſucceſ⸗
ſiõe delata ſũt. Cũ vohiüs qʒlib

,5 autẽ. loqᷣurin lucris nuptialibꝰ tĩſʒ H mabimꝰ 5 ʒio. ⁊ oẽſ
Aicq̃d pnepoti.qᷓſt. .iure ĩſtitu

iur⸗ ad oẽ aduẽticiũ lucrũ.
ſe.ſ.pater. q ¶ Aicẽtiã. vtendi fruendi.
efũcto eo.ſ.pfe.ac. ⁊ ſic ẽ plana.᷑ ſʒ p. dixit

moꝛtuo eo.i.filio aſſerẽs moꝛte filij finirivſũfruc pr̃is.qð ẽ falſũ

vt. . ad tercul.l.ſi. ? aut. de bere. ab inte. circa pꝛi.⁊.5. ti.i.l.fl.ĩ ſi.
¶Erbre ale erptei? gls er pre. e

v Mo vedicetur, vt 2,6, 5 col.

⸗0o NMnẽ ãbiguitatis ſtr
Ca aputãtes hac lege

lſi. v. .ti.i.l. qcũq;. ⁊ l. c oox.
viua.deſtituit᷑. ʒ ius ãtiquũ

.i. dixim? qͥd iuris ſit. ?

tatẽ emãcipatõe largitſili ⁊ ab ip⸗
ſis ſicut de filiis Oſtitutũ ẽ pᷣmiũs
mãumiſſiõis accipiatꝰ:l ſi ex plu

ribꝰ alteros mãumittit alteros re

tinet:ex ꝑte maumiſſoxꝝ ltmũ pᷣ⸗
miũ:ex ꝑtevoĩptãte manẽtiũ reti
nẽt vſũfructum Mð ſinepotes

ſint nepteſue autex emãcipato fi-
lio aut ex filia ꝓcreati:aut ab iſoꝰ

auoauiaviuẽte a ſacrisdimiſſi:idẽ
auꝰ viril cũ ipᷣis poꝛtõis hẽat vſũ
fru. Si vo exnepotibꝰ neptibuſ⸗
uetꝑe ꝙ i auie ſucceſſiõeʒ vocant

alii ĩ aui ſũt ptãte.i.mariti defũcte

alii ſui iuris ſũt:circapſõasqdẽe⸗

oꝛũqĩptãte ↄſiſtũt:⁊ĩ vſuſmi.oſe
quẽdo ⁊ ĩemãcipatõis pᷣmio acꝗ
rẽdorõ ſupradicta ſuet᷑. Inhijs

voꝗ ſuiiunis ſũt:facultas capiẽdi
pſũfr.piril inter eos poꝛtõishẽat᷑.
Eadẽãt ⁊ ð ꝓnepotibꝰ vtriuſqʒ
ſexꝰ ſacimꝰ:manẽte diffinitõeq̃ ð
ſingul ſacitaẽ: ⁊ ſi fli ſint panter
ac nepotes. I Mpꝛ. leo.a. cali⸗
ſtrato

liqda ⁊ ↄpẽdioſa ſãcimꝰ:circavſũ
fru.mrnaꝝ reꝝ nullã eẽ driaʒ ſiue

inpꝛioꝛe mrimonio pr̃ ex ꝗᷓ filios

hũit pmanere voluerit:ſiue nouer
caʒ filiis ſuꝑiduxerit:legibꝰqueð
mrnis bõis late ſũt ſuã hñtibꝰ fir
mitatẽ. Pfres igit᷑ vſũfr. mr̃namũ
reꝝẽt ſi ad ſcdðas migrauerit nup
tias ſine dubio hẽre debebũt: nec
vllã filiis vł ꝗbuſlibʒ exꝑſõa eoꝝ
ↄtn pfes impꝛoba voceꝰ accula⸗
tionẽ poſſe cõpetere.
De bonis q libensin ptãte ↄſti⸗
tutis ex matrimonio vłaliter acꝗ
rũt᷑ ⁊ eoꝛum adminiſtratione.

Apꝛ the. ? pale. a. ad ſenat

vrbis rome.

Pꝛeſqipta. dicta bac.l.ſy nũqͥd idẽ ceten
H lexiõ bᷣ admitiit.qꝛ deceſſit vxoꝛ zuiꝰ viri q vnũ coꝛpꝰ erat cũ eo:⁊ einſ

Debo. mrĩnis De bo. q libe.

xA Amiqz. .caſui. 3reſenipſi
ccipiet.i.dimittẽdo eos ſacris.

aduẽticijs bodie.rñ.nõ.qꝛ

fruebat᷑ bõis ea viuente
Et ſic no.caſũ qͥ ſuccedit
vir vxoꝛi ĩ aliq.vt no.ẽ.
cõi.de ſucceſſ.l.aſfinita⸗
tis..
In nepotib?. qcqͥd ſe
quit᷑ vno xᷣ bo dixiſſe po
tuit.ſ.idẽ ẽ nepotibꝰ⁊ ꝓ
nepotibꝰ:⁊ ceten ĩ ptãte
Oſtitutis vel emãcipatis
a Ex bac.l..ſi ſunt nepo
tes iſti emãcipati.vt ⁊ ð̊
de fil ijs dixit. als totum
bʒ pr vſũfr. vt.s.ad ter
cul.l.fl. F. f. ⁊. . ꝓxi. .
bę Aocãdꝰ.in bõis vxonj
q̃ ẽ auia nepotũ. Et dic
vel in totũ veluti ſi ſũt ĩ
ptãte.vel in virilẽ ſi emã
cipati c¶ Cõſtitutũ.ſed
diſtiguit ſint iäteyel
non. d ½ Conſtituat.
3 eos.i.in necẽ eoꝛum.

e ¶ Deterioꝛes. vt filioꝛũ
q̃dẽ iura ꝑ patres minu
ant᷑.nepotũ vᷣo ĩmutila⸗
ta iura ſemẽtur.

eat nũc ſeparat qð.S.
cõiũxit. g Pꝛenuũ.!
qð eſt hodie dimidium
vſufru.vt.j.tit.i.cũ oʒ.ꝗ.
cũ aũt.⁊ inſti.ꝑ q̃s ꝑſo.
no.acqui..boc quoqʒ.
b ¶ Accipiat.qð ẽ bodie
dimidiavſufm.
i ¶ Aelſi mãumittit. poſt
moꝛtẽ auie.⁊ ſemꝑ dic.i.
emãcipat.vt.ff.qn. acti.
de pe.ẽ an. l. . F. i.
lꝛ ¶ Oð ſi nepotes. dixit
de nepotibꝰ filij qͥ remã
ſit in ptãte:nũc poitð ne
potibꝰ filij emãcipati vkł
ſilie. ſubiũgit oſtea de
mixtis.i.qñ alih ſũt in po
teſtate aui: aliqui nõ.
l¶ Emõcipato. poſteiuſ
emãcipationẽ.⁊ ſic ñ ſũt
in ptãte aui.vt z inr.
mo.ius pa.po.ſol.S.fin.
m Ab ipſo. ſcilicʒ auo.
N⸗ epotes. ex altero ſt
io.
AWneʒ firmitatẽ. vt
ona eius eo cõͤuo⸗
lante ad ſecũdas nupti⸗
as filijs noĩe reꝝ mater/⸗
naꝝ ſint obligata ⁊ reſer
uẽtur bec cõmoda filijs
primi matrimonij. vt. S.
de ſe. nup.ſt quis pꝛior.

. in nullo. VUel dicꝙ facit mẽtionẽ de tribus ſuperioꝛibꝰ legibus.

oce. vt.ſ.ti.i.cũ opoꝛtet.S.non autem.

E
6 u. de bo. que lib. in po. ⁊c. generalioꝛ eſt bic titulus qᷓ; ſuperioꝛ. cũ
iperioꝛ de delatis a lines materna bic generaliter vndecunqʒ veniãt,

pliat ius illuc,

(n venerãde. que ſunt ð, tinn i lr i 7ij ecce ergo quomogo lex iſta

—

e9/An p ide. feS

—

N

Liber

Pcreati eſſent ex eodem. ⁊ in eo caſu quando ſunt vnius matri/
monij. vł non ſi vnus eoꝝ decederet. pꝛĩo ſuis lib ens.ᷣ ſecũdo fra
tribus vtrin q; coniũcus.⁊ ſic eiuſdẽ matrimonij. tertio fratribuſ
alterius matrimonij vltio defertur bereditas auo. vt ſubicit. -
ſic frater auo defuncti pᷣfertur per bec iura.vt.S.cõia deſuc.l.fin.

84 Flijs. ſupple maternis. te elrna aliena b Quocũqʒ titulo. kſtii
ge vt inter viuos.vel cã moꝛtis nõ ex ca dotis vel dõ atõis ante nupti.
vt. ſ.l. ꝓxi.certe imo ⁊ er cã dotis.vt.j.l.ij. in pꝛin. ⁊. .q ꝓxi.nõ a cõiuge
H a pre ꝓuenerat dos ⁊ donatio ⁊.ad eũ redierat.vñ plene ad eũ redit
¶Notul erit int viuos.uł in vltia volũtate. v. MNullatenꝰ.niſi qͥ ad vſũ

fruc. vt. j. l. pxi. in fi. — .
n ſtitutõnis. ſãci / Vm venerande leges ve
Alij ſubaudiũt circa ca/ tuerut pñb⸗ iure ptatis ac
pitulũ c facit mẽtionẽ5 qri:qcqd eoꝝ filijs auus auia ꝓa

m.i. cõfirmamus.

bꝛia. .bui ti. uus pauia alinea mĩ̃natveniẽtes
— U . ,
Nants vror erquocũq; D liſſen:o⸗
3 Kollata interſſe. q5öUenit obpuari vt qcad ve
20 ſtetardet. vt 2.S. de vxoꝛ marito nõ emãcipato vłma
dona. añ nupt. ſi cõſtãte

ritꝰ vxoꝛii ptãte poſite quocũq;

circa prin.⁊ ĩ aut᷑. vt lib. ⸗ , „ rY.: 12
deces titulovel iure ↄtuleritſiue trãſmi

de ce. 5. ſi qs autẽ.ibi.nã
ſi ea ⁊c. Et ſũt h̊ ar. vt ⁊

dos ad Ered d „ ,,
ubens enb vt v fto ( ioi eiꝰ tm cui ölatũẽ iure dura

iure dot.l. iure. in pꝛin. bit. I Dhem. aa. hiero. ppᷣ.
Pꝛemit ( rioꝛe iterpᷣtatõe ſãcimꝰ: vt
fru. olim tertiã dñij.vt.j. p filios nepotes ꝓnepotes: itẽ⸗
eo.cũ opoꝛtet.S.cũ aũüt. ¶x . S
1 24 b citis. i. ſtatut q; p filias neptes ꝓneptes q;iis

a ¶ Pꝛemiũ.dimidiã vſu

Weo. li ?. ij. ibi cte ĩ ptate ſint:mimeacꝗni ðcemimꝰ
ra que ex ſubſta antia
c ¶ Donatoͤne. quã a ſuo
marito lucrata eet.
d ¶ Dotẽ acquin.itellige
cũ pacti erant de lucran
do quocũqʒ modo ma⸗
trimoniũ ſolueretur.

a manio vel vxoꝛe quocũq;titu⸗
lo collata ſine vltia volũtate tranſ
miſſa. Mullꝰad id q;ʒ ptinerexiſti
met ꝙ ab ipᷣo parẽte datũ vel do
ehnonigſoluctaur. tis vel añ nuptias dõatiõis cauſa
H 1duos tal pyna er mẽoꝛatis pſonis pſtituʒ
fond liberos. pfemt em̃ fuenit: vt mime ad euʒ ſi caus tule
filij i ſuccededo. vt a.s. rit reuertat᷑. Oꝛoſpiciẽdũ ẽ etem̃

ge 38 eſe alibi.ſ. ne hac iniecta foꝛmidie pẽtũcirca

