nnt⸗ rarorevel neavgz rl⸗h. Benul. q ¶ Cu libero.vt ꝓ dica.ſ.ad minus in legitima.vt. ff.e.l. ij. ⁊.l.nij. in pꝛin. ⁊.l.v. .i.
onn alcas ner bom oꝛe alicut vel iutoꝛe vel curatoꝛe. õ g Foꝛmã.bocpꝛiuilegiũ ꝑdit filiꝰ varijs ex cãis.vt.ff.eo.lijij.S.i.⁊ vſ
gihn an 6 4 n figer ſ tẽ diſtingueret᷑ an ĩ peculiũ qð ad ſe Similiter. i. inquãtũ facere poteſt. vt. S. ꝓxi.accur.
icis, ad ad bone ſidei poſſeſſoꝛẽ ꝑtinet vertiſſet.vt.ff. de pecul. l.eii. liberã.ff.de pecul.ꝓcuratoꝛ cui. K ¶ ¶Albera. que ſpãliter ẽ cõ
ducg iiñ m noe . igdg quenk. 5. penul. accur. r G Et ei? perſonaz. ſ. enda. vt.ff. de pecul. quẽ tuberonis.S.alia. lſ Dñicam. i. pe
1Nced bpabulr aauͤberia dñi coͤtemplatione feciſti. SRatuzʒ culiarẽ. alias fruſtra diceret de libera adminiſtratiõe.nã ⁊ bec peculiaij
1ſ ton n es duobus caſibꝰ vtilis actio neg. geſt. babebit lo eſt dñica. m Ggnoꝛãte.vel ſciente ſed ꝓhibente. n ¶MNon babẽt
snt er no e m guil. vt.. de re. alie. no alie l. .c. . de rei ven.l. qñq; trãſfert aliquis qð nõ bʒ. vt dixi inſti.quibꝰ alie.licet in pꝛĩ.
li5 ſeaſt ec Ornser nole dediſti. vt.f. de neg. geſt. ſi pupil Ocientib'. ſ. no babere liberã admiſtrationẽ ⁊ ſic ſunt maleſidei qᷓ
tKen⸗ Pene ſego. izudei baberelocũ vtil. cõdi. certi.⁊ ad boc emunt. accur. p ¶ Iniciũ.i. titulũ vel cãm vſucapiendi.ſic ponit᷑.j.de
uper 8.3 Pcure. ſi Pciũ. 7.5. ti.i.ſi mutuã. ſzʒ vid et ẽt bijs duo pᷣſcrip.xxx.an.l.ij. q ¶ Ande qꝛ nõ babent iuſtum initium. accur.

bus caſibus:dñm nõ teneri.vt.S.ſt tu. vel cu.l.ſi creditoꝛ. ⁊
1 . „H. 4 * * Le 02. 7.8.
ſar del e. Go. üle ſm iſtam. vel nõ dat᷑ in dſim actio a S
ed expoſtfacto ſſe rato babito yel in re e yerſo: yt bic q iidez

eedenpronan imobillb? s ¶G
itionẽ eoꝛum.accur. x

8 Ideoq;.qꝛ nõ ignoꝛau erunt cõ
rti. vt ꝓ rebꝰ mobilibꝰ. vt.j.de fur.l.i.⁊

leeos qui:nam ꝓ imobib no ſit funum. yt inſti. de vſuca. 5. ꝙ, autem

q iij

piendi querit᷑ boc caſu.

ius diſtrabendi. ⁊ ſic eſt

UAm ancilla. ſ. non
pubere hm yr. vt. ff. Dellat . .
de pecul.l. .S.ſt cum im Pcepint puo actoꝛiue pecuniaʒ.

Liber

Sic ergo diſtingue.qꝛ ſi cõ trabo cũ ſeruo babẽte liberã adminiſtratio
nẽ ⁊ bona fide ꝙ iuſſu dñm cõuenio.rei quoq; mibi tradite dñium acq
ro:vel vſucapiẽdi cãm mibi paro.vt.ff.qð iuſſu.l.i.S.iuſſuʒ.⁊ ĩ pꝛin.bu
ius.l.⁊.ff.de pig.act.ſi cõuenerit.S.fin.⁊.ff.de rei ven.ſi quis acti..fi.

iuſſum. O ¶¶Mon poſſit.að iuſſu. p
actionẽ qð iuſſu q Creditoꝛes.nota puniũt᷑ in boc qd amit
tunt pecuniã ſic cõ ceſſam. T ¶ CPecunia.nã illi tenerent᷑.vt in⸗
ſti. de fideiuſ. S.i. s ¶ Liber a rõibꝰ.vt qꝛ deducto eoꝙ domi⸗
no debet᷑ aliquid ſuꝑeſt de peculio ſuo.⁊ poſtqᷓ; reddid erit rõneʒ

Aulctariſ. quo ad

7 de acquir.poſ.ſi ſeruꝰ. Si aũt non babeat liberam dñium nõ quero.
vt in.ij.Rñ.buiꝰ.l. ⁊.ff. L

qð iuſſu.dñm ago tñ de
p ec.vt.ff.ð pec.ſi q̃ſ ſᷣuũ
fi. Et ſi ꝓcedas et q̃ras
an ementi cauſa vſuca⸗

dico ſi res incidit in vici
um furti qð eſt ſtatim cũ
ſeruꝰ amouet furandi a
nimo ſi res eſt d ñica. vt
ſ. de buis fugiti. l. i. ſivo
peculiaris cũ tradita eſt
ſcienti vel ignoꝛanti. vt
ff. de fur. interdũ. S. ſi res
certe nõ vſucapit᷑ vt in⸗
ſti. de vſucapᷣ.S. furtiue.
ſi añt nõ incidit ⁊ emp⸗
toꝛ putat ſeruuʒ h abere

bone fidei.vt.ff.de ver.
ſig.l.in boneſid ei vſuce
pit.vt.ff. de vſucapio.
ſeruus.

pubere.·
x Nuã iure.ſ.ciuili nec
etiã naturali ſine tatoꝛiſ
auctoꝛitate.vt.ff. de ac.
⁊ ob.pupillꝰ.accur.
VNocupletius, nota er

m ãcilla ↄtrahẽti quã iu
Are'nõ obligari ↄſtat: aduer
us dñm inquãtũ locupletiꝰ eius
peculiũ fctm̃ẽ:ea ſuꝑſtite:ac poſt
moꝛtẽ eiꝰ intra qnũ vtilem dandã
actionẽ nõ ambigitur
Dem.aa.⁊.cc.iactoꝛi.
Ominũ ꝑ uũ obligarinõ
poſſeꝰ:ac tm̃ ð pecliodeductoſcʒ
qð naturaliter ſeruꝰdñodʒ eiꝰ cre
ditoꝛibꝰ dari actionẽ.yel ſi ꝗdẽ in

rẽ eꝰ verſuʒ ꝓbet᷑:ð in rẽ verſo e⸗

dicto ꝑpetuodeclaraf᷑.
pꝛ. honoꝛ.⁊ theoð.ioãni.pᷣ
Ominosita ↄſtringi ma-
INMmifeſtũ ẽ actiõe pᷣtoꝛiaqᷓ ap⸗
pellat᷑ ꝙ iuſſu: ſi certa numerariꝰ
IJagit᷑ in ppetuuʒ hac edictali lege
ſancimꝰ:vt ꝗq uos vel colono con
ductoꝛi ꝓcuratoꝛiꝰ yel actoꝛi poſ⸗
ſeſſonis pecuniã mutuã dat ſciat

p

domino de oſb?

liares eplas ꝗbus hoĩes plerunq e gen Anſs
ↄmẽdant ablentẽ in id trabere coõ caſu ſeruũ depe⸗
uenit: vt pecuniã quãnõ rogatus qullouenini ua
fuerat impẽdiſſe ꝓpᷣdijs mentia nijs.
tur: cũ niſi ſpaliter pt pecuniã p te Atilis.i. cfficax.

ſtet a dño fuerit poſtulatꝰ ideʒ do

minꝰteneri nõ poſſit. Creditaqʒ

quãtitate mulctaniꝰ volumꝰ credi

toꝛes ſi hmõi ꝑſonisnõ iubente

Alij dicunt ideo
vtüem. qꝛ tpemu
tui cred ebatur pe
culiũ cũ nõ erat.
qꝛ non erat a do⸗

. . Ar mino conceſſum:
dño nec fideiuſſoꝛibus ſpãliter ac as 60 blacerer
s . aAr nota qð quidam
ceptis ſucrit credita pecunia. Sa babentble alia
ne creditoꝛi damus licentiã vt ſi li l. queincipit ſt qᷓ
bera rõibusqs gerebat fuerit iuũ̃ ¶cum ſilio. que bic

tus actoꝛ puus pcuratoꝛue pᷣcioꝝ

KRcepta poſſeſſõis cã ꝑ
liberã ꝑſonã q alteriꝰ iu
Junõẽ ſubditanihil acꝗ
ri poſſe ĩidubitati iuris ẽ. Si igi

eẽ non debet.

vtilis actio pateat de peculio. ſgubꝛica. .
Per q̃s ꝑſonas
Per quas pſonas nob acquirit 7c. dirit qualirer
. ,⸗. „ peer alios oblige⸗
Mpꝛ. diocl. ⁊ maxi. marcello mur:nunc qualit᷑
— Uce mur.

cãta poſſeſſionis

oranr
riogt
ubitp

n.
.

icödi
uns
eſ

1Cc

o auatnot calus vbið dñios poſſeſſionũ cultoꝛes ve ter⸗
peculio dat᷑ inquantũ ẽ carine . 3.
locupletatũ ⁊ nõ ĩ plus a obliganinõ poſſe:neq; fami⸗
Pꝛimꝰ vt bic. Scõs vt

in mal eficijs. vt. ff. de pecul. licet. S. er cã. Zertius ſi mutuã pecuniã ac/

cipiat ſeruꝰ ad ludẽdũ.vt.ff.de ale.viu.l.fi.S.i.Quaitꝰ.ff.deneg.geſt.ſi

( Qminũ.nõ poſſe.ſ.iure ciuili ſed pᷣtoꝛio.ſic ex ea cã ex qua ſeruꝰ ci⸗

pupilli.S.ſed ſi ego.in fi.. AUel ſʒ alios loquit᷑ hic etiã in maioꝛe impu

bere. qd dicit inquantũ locupletatũ ⁊c.i detracto qð domino debet.
5 Atilem. niſi cõis pᷣſcriptio obſtet. vt dixi.S. e. ei qui⸗

iliter tene et: ſi eſſet liber. vt.ff. de pecul.nõ ſolũ.S.fi. be Dño dz
Itemn bijs qui ſunt in eiꝰ ptãte vel quoꝝ tutelã vel curã genit. vt ff. ð pe
cul.ſed ſi damni. S.i.⁊ de tribu.lʒ.i.in ꝑꝛin. Itẽ ꝓ ſocio.vt.ff. de pecul.ſi
noxali.S.fi.⁊.l.ſe. Gecus in quibuſdã alijs qui vident᷑ ſocij qꝛ vnꝰ con
uentꝰ nõ deducet alij debitũ.vt.ff.de pecul.l.ſed boc.⁊.l.ſe. Itẽ cũ agi
tur de pec.nõ extimat ſeruꝰin ſui peculio.vt.ff. ð pecul.d epoſui.S.ſtichꝰ

minos. certõ.id em ſi incertã bᷣm Bul. d fHum erari. vel alit᷑
trahi. vt. ff. ad vell.ſit dña.accur. e „S verine genetaltts⸗

vel ſpãliter vel mãdauerint vel ſubſcripſerint vel ratũ habuerint. vt.ff.
gqs iuſſu.l.i.2.l. dnim. f
g ¶Beruo. generale eſt ſequẽtia ſunt ſpãlia:⁊ oĩa in ſeruis.dic ergo co/

lono ſᷣuo ⁊ cõductoꝛi.ſ.ſuo qͥ ↄducebat ⁊ laboꝛabat pᷣdia ad opꝰ dñi
bPꝛocuratoꝛi.ad vnũ negociũ.actoꝛ ad oĩa. i gTultoꝛes.. dños

per alios colentes vel nõ obligat᷑ vllo mõ d ominꝰᷣm quoſdã nec ſeruꝰ
ciuiliterſed naturaliter ſte K Mon poſſe etiã de peculio.ſᷣm Jo.qð
nõ placʒ. vt in fi.huiꝰ.l.⁊.ff.de pccul.ſi quis ſuũ.S.eti.⁊ bic dicas nõ
poſſe.ſ.qð iuſſu. l ꝗſAbſentẽ.ſ.ſeruñn m A Hetiat᷑. v
tur nõ ergo hmòi epłeei pᷣiudicant.vt bic.⁊.ſt.mã.ſi vero nõ remunerã

di. 5. cũ quid ã ⁊.j.oe liber. cã.iubemꝰ.⁊ de ſid eicõ.liber.l.ex illo.⁊.S. de
ꝓba. l. nõ epłis. n ¶ Soãaliter.i.expꝛeſſim.ſicut exponit᷑ 'm aʒo.S.

de neg. geſt. nego ciñj. na generalis iuſſus ſufficit. vt.ff. qð iuſſu. l.i. i. lʒ
quidã ↄtra p hoc veibũ ſpãliter. Ite ꝑ hoc qð.õ.de actoꝛe ⁊ ꝓcurato
re generali ⁊ ſpecialiðꝛ:⁊ dicit nõ agi qð iuſſu.colligeqð generale man

datũ de gerendo negocia non pᷣiudicat domino vt teneat᷑ ꝙ iuſſu.niſi ?

liberã Ocedat adiiniſtrationẽ. vt ⁊ in ꝓcuratoꝛe dicimꝰ. vt.ff. de ꝓcur.
Pcura loꝛ cui libera. vyel niſi dicat qð cuq; voles ⁊c vt.ff, qð iuſſu.lx i. F.

8

eruo.nõ caſtaldioni.actoꝛ ẽ caſtaldio dñi

at᷑.vt ſic ei redda

ꝓcuratoꝛ nõ ſibi ſyei cuiꝰ negocia Edominiũ ⁊ vſu⸗
admiſtrabat reditegrate rei ven- capiẽdi condicio
nã tradita poſſeſ
ſion evel ſequitur

dominiũ vel conditio vſucapiendi.⁊ bec duo ꝑ ꝓcuratoꝛeʒ que
runt.lſ.poſſeſſio ⁊ dominiũ etiò ignoꝛanti.ſſed conditio vſucapi

endi tm̃ ſcienti.vt bic.⁊ inſti.e..ex bijs.⁊.j.de acquir.poſ.l.i.⁊.l
per ꝓcuratoꝛẽ.· Itẽ poſſeſſio.ſ.cõtinua ꝑ triẽniũ vel.x.vel.xx.an.
eſt cauſa cauſans mediata domini querendi.vt.ff. de v ſucap.l.
iij. Item dic ⁊ excepta poſſeſſione.qꝛ ⁊ ipſa ſola per ꝓcuratoꝛe⸗
quent᷑ quãdo nõ plꝰ eſt penes d auiẽ.vt dicto.S.ex bijs.⁊.ff.ð ac
quir.poſ.:.i.O.p ꝓcuratoꝛc.⁊.l.cõis.S.i.Dicitur etiã ecõtra quo
ad aliquid cauſa cauſans dominiũ poſſeffionis.nam qꝛ ſuʒ do⸗
minꝰ vendico poſſeſſionẽ vt inſti.de act.S.alie.Alij dixerũt ſolã
poſſeſſionẽ queni per ꝓcuratoꝛẽ ⁊ ꝑ poſſeſſionẽ d ominiũ vt dcõ
§. ex hijs.Et exponũt excepta cã poſſeſſiõis.i.poſſeſſione.qð nõ
placet imo ⁊ dominiũ querit᷑ ꝑ ꝓcuratoꝛem.vt ⁊ ibi dixi.
x ¶¶ Subdita. nam tunc ſecꝰ eẽt. vt inſti.e.S.i.⁊ ſequentibꝰ.⁊.ff. ð
acquir.rerũ domin io.l.etiõ inuitis.⁊ de ver.ob.ſeruus vetante.

xyRedintegꝛate.ſ. venditiõis reſciſſionẽ.vt niſi pecunia ſolueret᷑

res ſit inempta ⁊ domino traderet᷑ ̃m io.vel dominꝰ rem vendi
caret.vel dic redintegrate.i.redintegrãde.⁊ ſic pᷣsp tpe.⁊ ſic eſt
pactũ.l.ↄmiſſoꝛie.⁊ dic ſiue fecit ſtipnlationex vt ſubijcit ſiue pa

ctũ vt pdixi.hic ꝓcuratoꝛ concepit vᷣba eius ĩ ꝑſona donnini:vel

etiã in ſua.ſed dationẽ in pſona domini.Nec quidẽ pactio non

querit domino dominiũ vel poſſefſionẽ.⁊ ſic nõ ager. ſed ꝓcura

toꝛ intendet rei vẽdicationẽ pᷣm quoſdã qð nõ placet: vtille ba
beat in rem qui pꝛius nõ fuerat dominꝰ.dic ergo nõ valet domi

no vt perſonalẽ babeat actionẽ ex ſtipulatiõ e:ſed realẽ ex pacto

de re inempta.vt.j.ð pac.inter ẽp.l.ↄmiſſoꝛie.nõ ex illo vt domi
no reddat᷑ vel vt liceat ei vendicare.qꝛ reali actionenõ dices em
ptoꝛẽ ꝑſonaliter obligatũ.vt inſti.de act. S.i.Alij dicũt ꝙ nõfu
it bic pactũ.l.cõmiſſoꝛie.ſed alicuiꝰ rei dande pactio.⁊ qð dicit
vendicationẽ.i.dationẽ vel reſtitutionẽ.⁊ ſic nullo iure aget doę
minꝰ?. ʒ5 ¶ulla. diſtricto iure.ſed de equitateſicᷣm. MD. qð
Jo,nõ placet: yt hic, ⁊/ff, de yſur.ſt quis ſolutioni.S.penul. ⁊ qð

(Altile

istl
ſeuoin
Nitota

Mit
(ctte
didi
(on
Alacic
ſite
nisi
ſeper
lf
4

11
1

9.

tädech

efdier

ſen
Glunpe

emkſo
ißl
Kla

lgoran

mng
Gumnl
oiae
Anerti
Moue.
hido
ſo. ſa
muwobe
Nhan
ſüuns
Glri
fteſedʒ
er
fie
Phln
Geen
eg
pon⸗
Pbean

lopa

t
6
prt⸗
ſeyth
urde⸗
ſeglo

2

iaen
Uecaret

entgt

cdon⸗
dantig

nedei

Ae
tungi

ſeni Nehe

Ouepſtigti

bereſgi

lsicfinn
Dlclitſt

ngten

ttbcbanee

iünon

Oneats

oeeſun
gonplorae
1ctiden
nbiegiez

leirtpt
flieeke
ondhn

ore.

sgdnne

dirkauelin
gliosodlie

=
S=
S=S
S
S=
S
=
E
=

M

Quarus

vi aut clam.l.iij.in pꝛin.ꝛ.ff. de cõſti.pec.l.x licet.⁊.ſ. ſt quis al.
vel ſibi.l. cum p eas.niſi in caſibus poſitis.·inſti.de inutili ſtip..
ſt quis alij.vbi fallit bec regula.⁊ dic ꝙ necpcuratoꝛi ẽ queſita ni
ſi eius interſit.vt.ff. de v. ob.l.ſtipulanio iſta. S. penul. ⁊ añpenł.
Itẽ nota bic ꝑſonalia iura.i.ꝑſ onales actiões:nõ ita acquiriꝑ

alterũ vt realia.i.
rerũ. vt reivẽdica „
dol Rütumn Ve dicationẽ pactus eſt:id qʒ pactum
Ne pſonalia ſin, Eetiã ſtipulatio inſecuta eſt: nulla
ra ⁊ actiones ma dño obligatio acquiſita ẽ. Senis
gis ſut oſſib ob⸗ añt res tradite dñis acquirunt᷑.
gantis infixrayt . ee
f. de pecul. quis Pꝛ. iuſti.a.iul. ppᷣ.
d ſocio C Vm ꝑliberã pſonã pecu⸗

nia ſi alteriꝰ noĩe fuerit numerata

2 Zradite aui/ 3äs
mo tranſfered et acꝗqritur eicuiꝰ noĩe pecunia cre
ſti e§. Ite ꝙ bui ditio:nõaũt ypotheca:vel pignꝰ
que ꝓcuratoꝛ data vel ſuppoſita

VUm per libe
ram. cõdicio
vYt.ff. ſi cer. pet.l.

ſunt:dñis contractꝰ acquimũt᷑: talẽ
differentiã expellentes ſancimus

oeo I. 2Condicionẽ ? ypothecariã actio
cer pe. ſi abſennis Nem vel pignꝰ ipſoiure ⁊ ſine ali⸗
zs deeoncem, u ceſſione ad dũm cõtractꝰ pue
li bignozati⸗ S
beaaink 5 nire. Si em ꝓcuratoꝛi neceſſita
talium necelſana legibꝰ impoſita eſt: dño cõtract
grfelno ean cedere actõeʒ q̃re nõ ab initio quẽ
alias ratonem. admocdũ in perſonali actione ceſ⸗
Si eñ. beerõ ſio ſupuacua videbat᷑ nõ etiã in y
denet genenlis pothecis ? pignoꝛibus ſimili mõ
bus actio cdẽè Oñs habeat contractꝰ actionẽ ypo
tnee iñ opert thecariã ſeu pignoꝛis vinculũ vel
quipol pome lVetentionẽ ſibi acquiſitaʒ
ſio. 5.led 2 ſi poſ Dem. a. iohanni. ppᷣ.
mungſndzg AN Oaſcuo velplurcscoem ſer⸗
p bacronecſt. a· Uum habeãt ⁊ vnꝰ er hijs iuſſit vt
dpanetante noie ſuo ſemꝰ abaliquo ſtipulet
no eſſe dz. vt.. L. puita aureos vel alia rem: ipe au
vyſur eos.ĩ pꝛin. tem ſeruꝰ nõ eiꝰ noĩe ꝗ iuſſit ſeda
re une... ſicnꝰ ex dñis ſuis fecit mẽtionẽ:
Ssʒ conma ſ de nomine illiꝰſtipulatꝰ eſt: inter an
õ tiquã ſapiam querebat᷑ cui acqui
fi. vbi dicit ypo⸗ 1o vel lucrũ a8 T
rhecariaz no que litur actio vel lucrũ qð ex ea acci⸗
lh heunatoꝛen. dit cauſa v ne ei qui iuſſit:an ei
Vo. Hic coꝛrigit. r marianzg an
Ad ibi dieiple· (uiꝰ ſemꝰ fecit mẽtionẽ an ambo⸗
rũq; ꝓpter hunc bus. Cũqʒ ex omni latere magna
caſũ. vel directa
nõ vt ibi. ſed vtil .

Per quas pſo.no.ac. Ad ſenatuſcõ, mace.

valere. qꝛ er re vni põt alteri queri.vt.ff deſtip. ſer.ſt ex re. S. i. alij dicũt
coꝛrigi pꝛincipiũ ꝑ finc. Zu potes tertio dicere ſm antiqs vt dixit aʒo.
an ſimpliciter lubea ſtipulari ⁊ ipſe aliũ noĩat et tũc querit᷑ noĩato. vt ĩ
fi. buiꝰ.l.ibi ſinaũt ⁊c. An iuſſi ſtipulari ⁊ mibi ⁊ meo noiĩe: tunc mibi
quent licet aliũ noĩet yt becjl. diſtinguere videt᷑ d Moie ſuo. qᷓ ſeruꝰ

pars autoꝛũ multũ effudit tracta⸗

tum:nobis perioꝛeoꝝ ſentẽtia vi⸗
det᷑ dñoqui iuſſit afferũt ſtipu⸗
lationẽ:⁊ ei tãtũmodoacquin di⸗
xerũt:qᷓ; alioꝝ qui in alias opinio⸗
nesdeterũtur. NMeq; em maligni
tati ſeruoꝛũ indulgendũ eſt: vt li⸗

ceat eis dñi iuſſione cõtempta ſua

libidine facereſtipulationẽ: ⁊i aliũ
dum qui euʒ foꝛſitan coꝛrupit alie
nũ lucrũ tranferre.qðneq; ferẽdũ
eſt:ſi ſemꝰ impiꝰdño quidẽ qui iuſ
ſit minime obediẽdũ extimauerit
alij aut qui foꝛſitã ignoꝛat⁊ neſcit

repentinũ adducit olaciũ.⸗Mð

emſepe apudantiqs dicebat᷑ iuſ⸗
ſionẽ dñi noõ eſſe ablimilẽꝰ noĩatio
m:tũc dʒ obtinere cũſeruꝰ iuſſus
ab vno ex dominis ſtipulationẽ fa
cereꝰ⁊ ſine noie ſtipulatꝰẽ.Zunc
etem̃ ei ſoli acꝗrit qui iuſſit. Sin⸗
autẽ expᷣſſerit aliũ dũm ſoli illi ne⸗
ceſſe eſt acꝗſitionẽ celebꝛaꝛi Mul
to em̃ ampuꝰ opoꝛtet valere dñici
noĩs mentõnẽ qᷓ; henlẽ iuſſonẽ

Ad ſenatuſcõſiltũ macedianij

Iſfilius cũ in ptãte pris
eſſet mutuã ate pecuni
am accepit ciʒ ſepatrẽ
fam. diceret:eiuſqʒ affir
mationi credidiſſe te iuſta rᷣeedo

cere potes exceptioei denegabit
e euer. ⁊ anto.ſophie.

Enodoꝛus cum ſui iuris eſ

Ve publice videbat᷑ aut pa

naturaliter dño dz obe
dire: cum cauſa ſpecrat
ad iubentẽ ſᷣm pꝛimos.
vel plane ʒʒ aʒo.
e ¶ Juſſione. qꝛ loqueba
tur cũ vnꝰ iuſſit.⁊ aliuʒ
non noĩauit
feſcit.aliud eſt igno
rare aliud neſcire.vt hec
l. diſtinguere videtur
g Hð ei. dixit acqu iri

iubenti cũ ad eũ cã ꝑti. .

net. ſinaũt ad noĩatũ tã
tũ vel ad neutrũ:noĩato
tm̃ querit ⁊ boc ſubijcit
qð em̃ ⁊ c.ſᷣm pꝛimos.⁊
accipe hic.j.ſinaũt ⁊c.
vſq; in finẽ.⁊ poſtea ſu⸗
me,.qð em̃ ⁊c. vbi rñdet
racite obiectioni quaſt
noĩatio nõ pᷣualeat iuſ⸗
ſui.ſed eqᷓualeat ꝑ regu
lã antiquã cui rñdet. AUł
bᷣm aʒo.vere in boc cau
ei qui iuſſit mederi opuſ
fuit. qꝛ veteres regule bᷣ
pᷣterm iſerũt.qꝛ loquebã
tur cũ vnꝰ iuſſit ⁊ aliuʒ
nõ noĩauit vel ecõtra
vA Aönhmtlend Aez
i ¶ Moĩationi.i.tm̃ v als
iuſſio ſine noĩatõne alte
rius qᷓ;tũ noĩatio ſi fue
ritvtruq;.⁊ nõ ex re iubẽz
tis.ſᷣm pꝛimos
K ¶ Sac ere etiꝗ ex re alte
rius ſᷣm pꝛimos.yel dic
ſimplrm az o.
I¶ Dñm. ⁊ cꝗ nõ ꝑtinet
ad iubẽtẽ ſᷣm pꝛimos.
m ¶¶ Henlẽ iuſſiõʒ. cũ iu
bẽtis nõ interſit natura

litet ſiue cũ ca ad eũ non
ſpectat ſᷣm. g. Job. 2. b.

pel dic ᷣm aʒ o.cũ nõ iuſ
ſit vt ſibi ſtipkaret ſʒ ſim
pliciter iuſſit.

Kubꝛica. Ad ſenatuſ
conſul. maceð. Dixit. S.
ti.ij. ẽt pr̃eʒ teneri ꝓ filio
nũc ẽt filiũ dicit nõ tene
ri cũ effectu ꝓpter mace.

Iſtlius ratione nõ vana ſimplicitate deceptꝰ nec ignoꝛãtia iu

ſic. vt bic.⁊ ar. S. ad exbi.l.ſires. à ¶Ipothecariõ. quaſi dice
ret.nõ eſt rõ quare in boc caſu ſimiliternõ querat᷑ ypothecaria ſi
ne aliqua ceſſione ſtcut ⁊ pꝛincipalis. Itẽ nec obſtat.S.e.l.i.quia
bic ſpeciale circa pecuniã mutuã. vt.ff.ſi cer. pe.l.ſingulana. acc.
b Acquiſita. q.d. bene debet babere. M
J duo. dic caſum. duo habẽt ſeruũ cõem. vnꝰ iuſſit ſed alte
ri eſt ſtipulatus. quis pꝛeualet. Et rñdeo.ſi cꝗ ſpectat ad iu
bẽétem vt ſue domꝰ penſionẽ ſueq; vxoꝛis dotem: pualet iuſſio:
ſi ad noĩatum ꝑtinet vel ad neutrũ pᷣualet noĩatio.vt.ff. de ſtip.
ſer. pinde.5.fl.⁊.ff.ð vſur.l.adbuc.S.ſi duas.Qð ergo dicit.qð
em ⁊c,no coꝛrigit pꝛincipiſj.⁊ boc ᷣm Jo.gu.⁊. G.ſed nõ yidet

aterfamlias publice videbat᷑ ⁊ ſicagebat. ⁊ ſic öhebat ꝛc.
e eliſi gus. 1 Edocere potes. qdᷣ edoces eoipſo ꝙ cõ
trariũ nõ ꝓbat.vt ⁊. .. qui mili.nõ poſ.l.fi.⁊ boc qꝛ pſumit᷑ ignoꝛantia.
vt.fl. de ꝓba.l. venꝰ. Itẽ qꝛ dol obijcif.vt.f. de ꝓba. quottẽs. S. qͥ do
lo. Itẽ nota bice ꝓptermendatiũ quẽ grauan. vt bic. x ff.de rei ven. fl.

mi.ſe.ma.dix.l.iij.

Enodoꝛus.videbat᷑.alias videret.ſic em̃ agebat ⁊c.vt. ff. eo. l.iij.

Aoluütate pcedente velſequete. vt..e.l.fi. Ael et im ſciete ⁊noõ

—

cont ragicente yl .ll e ſt gut rel ſtfihuſfamdis ſifjz

bare. ſc.ff. e.l. ſi pater.in

Ptãqte alias nõ. vt. ff. e.

l.i.S.ſt ratum. Anir riariſe
b Werſecutio mala il⸗ Acedon nam ſenatuſcoſul
latio videt᷑.nec em̃ ideo ti auctoꝛitas petitione ei

v Mꝛigo. i. vtrü ab ini

§. led ſi fillus. acc.

J penmittẽtepatre. les extitenit modoꝰ ſi nullꝰ aliꝰ iu
re conuentiõis vel ratione tempo

Liber

vt. ff. e. ſed iul. F. q ðꝛ. ⁊ dic vt ibi no. Ss nõneidem ⁊ ſi nõ ab

&abſente. ad boc. . ne fllius ꝓ pa.li.⁊.f. de mino.l.iij. F. ſz vtrum.
Itẽ pr̃is accipe qui eũ habeat in prãte.vt.ff.e.l.ſiliũ. s I¶ Incüberet.
vt dotet ſoꝛoꝛẽ ſuã.vt.ff.e.ſed iul.S.ſed ſi filiꝰ t ꝗſſſſouatiõe.nõ per
ignoꝛantiã facti. alioqͥn in factum excipienduʒ erit.vt. ff. e. l. f. acc.
v ¶ Agnouit debitũ. ſolu ẽdo ꝑtez debiti vel vſur as.vt.ff. e.ſed iul.S.fi.

.l. ſe. Aliud ſi pignꝰde
Pian uig vinc apbe⸗ trs voluntate ↄtrarit. aut in eam
reʒ pecuniã accepit qͥ patris oneri
bus incũberet :vel ſue ptãtis con
ſtitutꝰ nouatione ſctã fidẽ ſuã ob⸗
ligauit: vel alias agnouit debituʒ
nõ eſſe locũ decreto ampliſſimi oꝛ
dinis rõis eſt I DRæẽ. aa. martino.
filiuſfamilias aliquid mer
NQcatꝰ pꝛeciũ ſtipulanti vẽdi⸗
toꝛi cũ vſurarũ acceſſione ſponde
at:nõ eẽ locũ ſenatuſcõſulto quo
fenerare ſilijſfa. ꝓhibitũ eſt:nemi
ni dubiũ eſt. Oꝛigo em̃ potiꝰ ob

pꝛin. ⁊ eſt rõ quare aliud
in ſolutiõe pꝑtis debiti:
7 alið ĩ d atõ e pignoꝛiſ
filiꝰ. dubiũ eſt ni
i factũ ſit in fraudẽ
vt. ff. e. ſi filius. S. i. ⁊.l.
ſʒ iulianꝰ.S.mutui.⁊. .
ſi fraus.

tio ſit mutuũ vel aliu
contractꝰ: nõ aũt titulꝰ.
qꝛ licet ead eʒ venditoꝛi
ad pᷣciũ ꝑ ſtipulationeʒ
ꝓmiſſum det᷑ actio vel a
ctionis titulꝰqᷓ mutuan
ti. l.certi conditio vt.ff.ſt
cer.pe.l.certi ↄdi.in pꝛi.
tñ oꝛigo inſpicit᷑. vt hic

randus eſt. I Dẽ. aa. cirille
Ipermittẽte patre filioſa.

ligatiõis q; titulꝰ actionis cõſide⸗

2⁊. ff. de fideiuſ.tutoꝛ.⁊ 41 iOi.
dona. qui id qð. 2 6 le. Opecuniã mutuaʒ dediſti: ſe
ij. c ſili?.. beres meꝰ. ⁊ Matuſconſulti poteſtas nõ interue
ʒ.ſi cer.pe. ſi ex pᷣcio.⁊

ff. man.ſt ꝓcuratoꝛẽ ſed

ar. ↄtra.ff.de pecul.licet qð in bonis patris fuit nõ denega⸗

bitur:pꝛeſertim cũ eidem ſilꝰ he⸗

ui filiũ habeat in
ris ⁊ oꝛdinis potioꝛ appamuit.
Mpꝛ. alexã. a. muſe.

filiũ.⁊ hec ꝑmiſſio indu
cit ꝙ iuſſu.vt.ff. ꝙ iuſſu

ꝙ pᷣcepit dari pecuniazʒ
ꝑmittit rem obnligari. vt
ff. qð iuſſu.l.d ſtium. rñ.
hbic vtrũq; pmiſtt. ⁊ iõ
bñ dicit. ſ. pᷣſertim ⁊c. vł
dic nõ ꝑmiſit o bligare
res.ſʒ qꝛ ſucceſſt domi
no ↄfirmat pignꝰ vt ſub
ijcit. ⁊ 'm hoc abũdat
pꝛeſerum

pecumie nõ impedit:q filiofamnli.
ſtudioꝛũ vel legationis cauſa alibi
degenti ad neceſſarios ſumptꝰqs
patris pietas nõ recuſaret credita
eſt. Sed ex ↄtractu filij poſt moꝛ
tem eius de peculio actio in patrẽ
competere ita demũ potenit:ſi an⸗

c& Hrs extiterit.quo ca⸗ ni vtilis ſpaciuʒ peticionem nõ im

u pignus ↄualeſcit ⁊ ſt
ante nõ v alebat qꝛ ſine
volũtatepr̃is erat obli/
gatũ. vr. ff. de pigno. ſi

rtcio. 8 odi inde ino eſt: ſed perpetua in patrem etiam

ſoꝛtẽ.S.ſi filius.⁊.S.q 4 .
cũ eo.l.ſt mãd atoꝛ. moꝛtuo filio actio eſt.

pedit.qſ Sane ſi iuſſu patnsdatũ
mutuũ pꝛobetur nec in quosvſus

àe eldodo. male vide Mperatoꝛ philippꝰ. a. 2 phi⸗

poſitũ iſtud mõ.nã ⁊ ſi
potioꝛ ſit aliꝰpᷣ tũ agit.
vt. ff. po.in pig. ba.ſt „
pꝛioꝛ.⁊. S.ſi ſim płr.ſʒſic ↄtinua dat᷑ ꝑſecutio ↄtra omnẽ modo

lippinus. c. theopompo.

e ¶ Potioꝛ. vt in dote reddẽda ⁊ ſiłibꝰ.nã etia tunc aduerſus potioꝛem

denegaret᷑ vt dicta.l.ſi pꝛioꝛ.ꝭ.ſi ſimplłr.⁊.S.de act. ⁊ obli.ſi a creditoꝛe
⁊2.].qui po.in pig.ba.licet.

2

(e gouiz petitionẽ.nã tenet᷑ fllius inſolidũ.⁊ pater de rẽ vᷣſo. vt

verſa ſit pecunia diſquini neceſſe

nit. Et ideo perſecutioꝰpignoꝛis

ſit filiꝰ ⁊ in neceſſarios ſum ptꝰ ei cred af. Rñ.idẽ vid et᷑ arff.e.ſelil

iul. 5. ſed ⁊ ſi filiꝰ. ⁊ de in rẽ vᷣſo.l.ꝙ ſi.S.ꝓinde ſi ſemꝰ.⁊.l.penł.
i.Rñ.⁊.l.fli.ſs miraculoſe loquit᷑ bec.l.ĩ pꝛincipio em̃ innuit pꝛes
teneri inſolidũ viuo filio. Is ſcõo cãu de peculio.quare dic ꝙ in

habuit veterũ ambiguitateʒ deci
dentes:ſancimꝰ quẽadmodum ſi
ab initio volũtate patris vel man⸗
dato filiuſfa. pecumiã creditã acce⸗
piſſet obnoxiꝰ finmmiter cõſtitueba⸗
tur ita ⁊ ſipoſtea ratũ pater habu

erit cõtractũ validũ eſſe hmõi cõo⸗ wagtores tin.
IIi Grrerfſ at rt = dons⸗
tractũꝰ:cum teſtimoniũ patemuʒ ceſſeitt. vt ff.e. ſ
reſpuere ſatis iniquũ eſt. Necefſſe eg no ſoll .
eſt em patris rathabitionẽ pꝛinci⸗ rcutſeinit val
pali mandato patris vel conſenſui ſcire potuit eü ee
nõeſſe abſimilẽ: cũ noſtranouella ſtuufa un mede⸗
lege gñali ois ratihabitio ꝓꝛſus no obſtat vtiff.e
retrotrahit᷑:⁊ ↄfimat ea qabini-⸗ lpenuul.
tio ſubſecuta lut. Et hec gdeʒz de „Ve .
pꝛiuatis hoĩbꝰ ſanciẽda ſũt. SGin paterfa. eet cũ ſe
aũt miles fuiuſfa. pecumiã creditã obligautr vo ſ⸗
accepit:ſiue ſine mãdato vel ↄſen tfac accipiat. vt
ſu vel volũtate lratihabitiõe pfis ff. e z iul. . led ?
ſtare opoꝛtet atractu nulla differ⸗ 1 Fiitamilas⸗
tia itroducẽda ob quã cãʒ pecſie cuſcunq; digni
credire vel vbi conſumpte ſunt. taris ly imilteſe
In pluribꝰ em̃ iuns aniculis filii : id .·⸗
fa. militesnõabſimiles vidẽr̃ ho⸗ n Porngltad
minibꝰꝗ ſui iuris ſint ⁊ ex pſum H
ptioe oĩs mies nõcredit᷑ ialiud gc eo. z ſi pr. .. boc
q; pecuniam accipe expendere ſecon ·ſ. clſ.
niſi i cauſis caſtrenſibus. Jul uffami
ias 9ſtitue

. d tenel quã
ſ filiustuꝰ in poteſtatetla lis quenecelieba
agens contra ſenatuſcon-⸗ buit pater facere
ultum macedonianũ mutuã ſum vt libꝛos eneret
. . ex quo ad ſcolas
pſit pecuniax:actio de peculio ad milerat. Si vero
uerſus teeo nomine efficaciter diir ſbabebar er ⸗
Ginequaq; boteſt. Qò ſenatul- dilcmnohe panc⸗
conſulti auxilium licet filijfa.me⸗ n bieralu reen
E⸗ agret. vt li bꝛol co
minerit: ad nepotes ? ꝓnepotes pie rlireras
rigitur.. aurare:tũc de pe⸗
2. iuſtinia. a. iuli. Ppᷣ. s erckren n
Iſiliuſfa.citra patns iuſſio⸗ tur Fmeſle⸗ lid
nẽ vel mandatũ vel volun Ba leiibie⸗ dc
e, itũ filio familia
tatem pecunias creditas acceꝑit: ſenatuſcoſulto
poſtea aũt pater ratũ contractum nmintte: nec tenet

pr̃ ampliꝰ qᷓ; de
b g Perpetua. vt

flius. ad⸗
nerſus te vel
fid euiſſoꝛes vel

bak. vt. S. e. zenodoꝛus. o ſMHui ſlegis. p 4 Eotractũ.

iniquũ.ar.S.de epali aud.l.de creationibꝰ.ac. q

Lege. vt.

hud

de dona.inter vi.⁊ vxo.l.donationes.⁊ nota regula bãc vt bic
T ibi. ⁊. ff. de iudi.licet.ſʒ fallit in caſibꝰ.vt.ff.ad tre.ſᷣuo inuito.⁊
de.acquir. heredi.ſi qs mibi bona.S. iuſſũ.⁊ reʒ ra.ha.l.penul.⁊
ſſ debijs qͥ no ufael.qͥd &. i pzi. Sʒ an inuito et corradicere filio

ertokt
uſ
(Gyun
i. Un9
Prteu
on
unmller
ceno.
(etit
nt tu
lfint

ſin

fü eni
hetio,l
Miet,
Mldöe
ſpedone
troll
ſsſons
ydiau

unlicne

ſucdͤrin
rc⸗grll
Meytffe
iipheqe
(o

6Pitbvek,

T
ſei.
(tiea
pantlo
Mcna⸗

ilrſe

W

intiſe

grediehi
itenigi
nobſuttn
bencecſtpe
Patcfeen
beos enee
ogſce

e Dn
chane
mupprgfi.
noniege

dictehön

ptltneſn
vetſinnsd
Nrticdee

dtnckitengt

4öndeeli.

heſlepo

libiecig t

flofanlin

Nnſcsſin
titerneet e

onoln
ulo.

Pepennt

ſiai⸗

Niu
aleseft
ſniſons

annesdi
ſodonctin

ſeit ſefeh

ſnſl

ncllſnint
repontü⸗
ffnaiand
1, las a⸗

buuſtte

hnl. 4.

iiei

guimnhel

ſoſpnlꝓms

ff.
14

poõt pater babere ratũ vt ſicteneat᷑ etiã ſtliꝰ.videt᷑ ᷓ non vt. ff. ð
pac.l.fi.ſed ↄtra puto ꝑ banc.l.acc. x ¶
inter vi.⁊ vxo.l.antepenł. s ꝗSuiiuris.

tique.S.ſed ſi qui
dem. An autem

poſſit renunciare

filiuſfam. maceð.
eum mulier poſſit
velleiano. vt. ff.
ad vell.l. fl. F. pe.
T. ff. e. taʒ ⁊ fl. t. j.

Auatuus

Loͤfirmat. ſ. de dona.

m¶Aqmilſſũ.vt ⁊ ipe res nõ teneant᷑ cũ effectu
n Boluiſti. qð eſt verũ ſi alias nõ eſſet vend

ſtit mulier ĩ ſe trãſtulerit vlł ꝑtici⸗
pauerit ſiuecũ aliꝰ pecũiã accepit
ipa cõiſtituit ſeab itio reã. Qðĩi
rexean habitis ꝓaliis obligatõi

Ad ſenatuſcõſultũuelleiamum

I Mpꝛ. anto. a. lucille.
NVlieribꝰ qalienã obli
atiõeʒ accipiũt vel ĩ ſe

Agd ſenatulcõ. velleia.

6 E Ab initio. accipiendo ipſa mutuũ quo caſu datur inſſitoꝛia, vt
antepent. 8 ] Sui iu vt in maceð.vt bic. ⁊ ff. e. quauis.S.ſi cum eſiem lᷣ Earum.ſcilicet mulieum.
.e. l i.in fi.⁊.l ij. ⁊ in teſtõ.vt inſti.qui teſta.fa.poſſunt.in pꝛin. 1. Or ijs
Er pꝛeſumptiõe que eſt iuris ⁊ de iure, vt ⁊ alias.j.ti.ꝓx.l.an

uigluun felſultn articipauerit:fideiibendo.

vt.j.e. px. Otra.ff. e. l. vl.
itura. p ¶ Deſicit.qꝛ do

nanti nõ ſuccurit᷑ ⁊c.vt
S.ẽ.l.i.in fl.ſed a viro re
petit.qꝛ donatio intervi
rũ ⁊ vxoꝛẽ ſic facta non
valet. vt.ff. de dona. in⸗
ter. vi.⁊ vxo.ſi/ſpõſus.

ſuus. §. circa. 2. ff.

erecjſ .
h

po.l. fin. 7 trãſtert: ſi id contrahẽ

qñ mu tu. of. fũ.
mf̃.Rñ. minime. roaß Rνοo&H: .
ag ein remino etes ñᷣ ignoꝛãt: ſenatuſcõſulto ſub

donatio. 1 dona lenit᷑ Sʒ ſi ꝓ alijs cũ obligatenõ
tens pot vr f. eẽnt pecuni exolueft: iterceſſiõe
b oevona irer ceſſante repetitionulla eſt.

em. a. nepociane.
de 9di. cauſa da. α uſtra ſenatuſcoſulti erce
ſi mulier. necob⸗ ptiõe qd ð ĩterceſſiõibꝰ feminarũ

vi. ⁊ vxo.ſi ſpon

ſir s env, ſcm ẽ vti tẽptaſti qĩ pꝛicipali ip⸗
oꝛe. vr ſf. de co⸗ la ðᷣbitrix fuiſti. Eius ei ſenatuſcõ
Qqlindeq ercept. ſulti exceptio tũc mulieni dat: cuʒ
eare ia pꝛicipali ipanihil dʒ: palio dbi
eſ 1 ſi pater S. toꝛe apud creditoꝛẽ eꝰ interceſſit.
ald. a Sinauteʒ ꝓ creditoꝛe ſuo aliis ſe
abata d obligauerit vel ab eoſevel debito
velleianũ. accur. Nſuũ delegan paſſe ſũt:hmõi ſe⸗
natuſcõſulti auxilium nõ habent.
Alieriby. —. Deln. a. ſernato 5
ululcipiur JIcũ tu ipᷣe mutuã pecuniã
pticpan⸗ accipes: mr tua ↄtra ampliſſimi

nqeat vRt oꝛdinis ſenatuſconſultũ fidẽ ſuã ᷑

modis. mdãdo oſuit:exceptiõe tueriſe põt.
fuigqeiubendo.con Ppꝛ glerx. a alexãdne
. ſtituẽdo * — . *„. / —
Zſterũt. ab Enatuſcoſultũ locũ hʒ ſiue
initio ſe obligan⸗ bligatiõzq ialteri
oto gabrcen/ e ligatiõzqialten ꝑſona ↄſi⸗

facto trãſferẽdo ĩ =
ſe animo nouãdi. vt.ſ.e.l.ſenatuſconſultuz. e ¶ Si nõ igno⸗
rant.ſ.ipſas eſſe feminas.ſed ſecꝰ ſi ignoꝛẽt eas intercedere.vt.ff.
e. ſi filij. qꝛ ſunt veſtite veſte vinli. vt. ff. e.ſt decipiendi. Uel dic ſci
ant.ſ.eas interced ere.nã ſecus ſi ignoꝛarẽt eas intercedere. vt.ff.
e.ſi fideiuſſoꝛes..l.vir vxoꝛi.i fi.i.Rñ.Et nota ꝙ ſiue ambo ſci
unt creditoꝛ ⁊ ipſa.ſiue creditoꝛ tm̃ ſiue ambo ignoꝛent ſubueni/

tur mulieri. vt.ff.e.l.vir vxoꝛi.nõ ſic in quarto cu cũ ipſa ſcit: cre

ditoꝛ ignoꝛat. vt bic dic᷑. Itẽ nota ꝙ vbicũqʒ iuuat᷑ ſi renũcia
berit nõ excipit.vt.ff.e.l.f.ꝰ.penul.⁊ ad maceð.tam ⁊ ſi.⁊. õ.de

pac ſi quis in cõ ſcrib endo.⁊.j.qñ mu.tu.of.fun.põt.autẽ. matri

auie.accur. d ulla eſt.fideiubenti em̃ ⁊ nõ donati ſuccur/
nit ſenatꝰ. vt hic. ⁊.f. e. ſy ſi ego. eſt em̃ auanſſimũ genꝰ earũ vt d cã
l..ff. de dona. inter virũ ⁊ vxo.ſti ſtipulata. Sed quare ſi ab ini
tio ſoluat ꝓ alio nõ rep tit vt hic:ſed ſi interceſſit pꝛius ⁊ ſoluat
poſt repetit.Rñ.qꝛ pꝛimo caſu videt᷑ donare.ſecũdo nõ.vt.j.eo.
q;uis.

aRuſtra obligauerint. nõ m̃ animo nouand i. ⁊ ita in rẽſuam
wauare tenẽt. vt bic.⁊.ſff.e.ſed ſi eum. ⁊.l.a liq.⁊.l.d ebitrix.⁊
S. ne vx. ꝓ ma.l.i.in pꝛin.ac

HDelegari.animo nouandi.

. tu ipſe.poteſt.ſic ergo mater nõ fideiubet ꝓ filia yt bic.
Anec econtra filia pꝛo matre. vt.j. e.l. ſi patenam.

AUcciperes.i.accipere velles.

S.ſt vxoꝛ. Itẽ buic Rũ.
bꝰ admiſſũ ẽ. ſi di in⸗ eſt ↄtrariuʒ.ff. e.l.fi. S.ſ
S Pdia tua ma ⁊ ſi mulier. So.ibi ven

ioꝛ anis.xxv. vẽdidiſti ꝓ marito
pecuniã ſouiſti:deſicit auxiliũ ſe
natuſcõſulti. ¶ Dẽ. a. popilie.
Iſinevoluntate tua restue

didit creditoꝛi viri muli⸗
er.⁊ ſic fraus fuit a credi
toꝛe queſita.hicipſamet
inuenit aliũ emptoꝛ em.

a marito tuo pignoꝛi date

obligatiõiſciẽte creditrice anxilio rae.⸗ vel igno

ſunt:nõtenent᷑ . Oð ſi cõſenſiſti Eain
ſenatuſcõſultivti potes. Nðſipa a Eenent deiure et cõi

aizriz Siiſ r ari bosc eſtvt hic. 1. 5. ne vx.
ctiã pſtitiſti vt qſi ſunsres mari pꝛoma Ii. v ſ. que co
tus obligaret: decipe voluiſtimu/ pig ob. poſſuntl. qui ſt
tuã pecuniã dantẽ:⁊ iõtibinõ ſuc lios.in ſin.

r ¶ Potes. ꝛ ita iu re ſpãẽ
li. vt. S. l. px. ⁊. ff. e.l. ᷓ
uis. in pꝛin.
8 Ells utuã. nota ꝙ pl?
operat᷑tacitꝰ conſenſus

cumrt᷑ ſenatuſcõſulto qᷓ ifirmitati
nõ calliditati mulieꝝ ↄſultũ eſt.

Dem. a. toꝛquato
G J mr Cu filioꝝ ſuoꝝ gereret cᷓ expſſus vt. ff. de ꝓcu.
primoniũ tutoꝛibꝰ eoꝛũ ſecurita⸗ l.ſi ſilius..veterani.

t Konſultũ eſt. vt. ff. e.

tẽ ꝓmiſerit:⁊ iſdeiuſſoꝛẽ pᷣſtiterit ktr. . rarg ſ. ſlal. res

vel pignoꝛa ſiue pecuniã dederit big da ſeſ ꝓbaueris.
zmo ſimj. vVi def ed ſolʒ hic queri qua
qm̃ quodãmõ ſuũ negooũ videf repoſſuz rez fud obaiga

geſſiſſe:ſenatuſcõſulti aunlioneq;
ipa neqʒ; fideiuſſoꝛ ab ea pᷣſtit ne⸗
q; res eꝰ pignoꝛate adiuuãt᷑. Sin

re tepᷣſente vt tibi pᷣiudi
cem. vt hic. nõ aũt veẽde
re vt tibi pᷣiudicẽ.Rñ.pi

2 ur. gnꝰ re contrabit᷑.ſed vẽ
aũt tutoꝛe ſe excuſare volẽte:ipᷣa ſe ditio 9lenlu.a no bie
idenitatéei rré cet.quia ⁊ pignꝰↄtrabi
iterpoſuit idẽnitatẽ ei repꝛomittei erie f dr f nepi
auvilio ſenatuſcõſulti vti mmnime gno. act..i. dic ergo qꝛ

per obligationè rei agit
vt in ipᷣa re ius creditoꝛi
querat᷑ qð fieri nõ põt niſt volente eo cuiꝰ eſt. ¶ſderiro ergo cuʒ patitur
videt᷑ ſuũ accõmodare cõſenſum ſine quo obligatio aliter eſſet nulla.at
vẽditio etiã cõ tradicẽte me fieri pot:⁊ tenet inter eos.qꝛ id nõ agit᷑ per
cõtractũ vt ius in re querat᷑:ſed vt alter alten obliget᷑ de euict. vt. ff. de
act.empt.l.ex empto.in pꝛin.¶ſ erito ergo cũ nõ impedit contractũ con
tradictio mea.nec pñtia ꝓſit cõtractui.vt.ff. de reiudi.ſepe.S.i.ſed arg.
contra ſcʒ videaf conſentire eſt.ff.d e euic.l.quidã ex parte.ſed ibi ꝑtẽ
pcij accepit. ⁊ dic vt ibi. M ”
m ater. gereret.i.gerere veller. x Pꝛomilſerit. pꝛopter boc vt
imitterent eam gerereꝛ ipſi ceſſarent y ¶ Pꝛomittens. quaſi ꝓ
pupillo filio.⁊ ſic iuuat.vt hic.ſed contra.ff.e.q;uis. .i.⁊.l..tutoꝛ.ĩ pᷣn.
So. refert an ꝓmiſerit indẽnitatẽ pupillo de eo qð debet vel d eb ebit tu
toꝛ.⁊ tunc ſuſcepit obligationẽ tutoꝛis vel econtra pꝛomiſit tutoꝛi in dẽ
nitatem de eo qð debet vel debebit ei pupillus:⁊ tunc ſuſcepit obligati
onem pupilli. ⁊ in vtro q; eſt interceſſio.⁊ ſic nõ tenet᷑ vt hic. Aut ꝓmiſit
tutoꝛi indemnitatẽ de eo qð debet vel debebit pupillo.vel econtra ꝓmi
ſit indemnitatẽ pupillo ð eo qð debet vel debebit tutoꝛi.⁊ in vtroq; ceſ
ſat vell.quia tunc pꝛo eodẽ apud eundẽ intercedit.vtin legibꝰ ↄtrarijs
T hoc eſt qð dixit Bul.ſ. ⁊.t.tollũt ↄtrariũ.qꝛ.ſ.refert vt dixi.dicat muli
er pꝛomitio quod debes vel d ebebis.⁊ tunc nõ intercedit vt in ↄtrarijs
aut pꝛomitto quod debet vel d ebebit nbi pupillus.⁊ tũc eſt interceſſio
vt bic dicik. a ¶ Suſcepit pꝛo tutoꝛibꝰ intercedẽs. b· Quek. niſt
ſp jiter fuerit ↄpᷣbẽſuʒ de creto pᷣtoꝛis inr̃is ꝑiculo dari.vt.j.ſi mr̃ indẽ

6
—

it. vt ⁊.ff. derei ven.l.redemptoꝛes.5.ſi.⁊.i.ſequẽ. ſ ¶ MMec tibi.ſ.
fllio qui ſucceſſiſti matri cuiꝰ pᷣdiũ a manto ſuo tuoq; patre obligatuzʒ
fuit. licet ea ↄſenciẽte g ¶ Pꝛecio.vt ⁊.õ, de rei ven,ſi mãcipiũ ⁊.l.mr.

h ¶/ Enptoꝛi. loquitur fllio mulieris
trngenzuct
ate. b nibil ad res —. rÿ.
nã ĩ ptãte poſitꝰ põt ſi⸗/ ꝓhibet᷑. Si veroturoꝛes petijt et

deiubere ꝓ pr̃e.vt.S.qð
cũ eo.l.ſi ex alio.⁊.j.ð ft
deiul.filiꝰ.⁊.ff.qui ſatiſ.

ſpõte ꝑiculũ ſuſcepit quo minus
teneat᷑:auctoꝛitate iuris tuet᷑.

co.l. h.. ſi id euſſoꝛ Mpꝛ. gon. a. auiniano.
R Eanae.. eon virll Iſciẽs creditoꝛ a manito ꝓ

ſed vident᷑ inſolidũ vt.ſff
de fideiuſ.ſi ticiꝰ. in pꝛĩ.
So. bic intcrceſſerũt nõ
cõ ſtituendo ſe d ebere in
ſolidũ.vñ ꝓ ꝑtibꝰ tenẽt᷑
vt. ff. de duobreis. reoſ
S.flibi inſolidũ ſe reos
ↄſtituer̃t.at fid eiufſoꝛes
tenent᷑ inſolidũ ſꝑ etiã ſi
hoc nõ ſit dictũ:. vt iſti.
ð fideiuſ.s.ſi plures. vł
aliter⁊ hic⁊ ibi inſolidũ
ten eb ant.ſed illi inſoliõ
exempta fuit femina cũ/
in totum fid eiuſſerit.h
ꝓ ꝑtefuit exempta.vt.ff
e.ſi vir ⁊ vxoꝛ.i fi.⁊.l.ſe.

auferrenequiuit. nectibineceſſe

ſi matri heres extitiſti.
em.a.triphonio.

Ylclens debitũ.ſ.mariti. d ¶ AVendendo.ſ.creditoꝛ: e Mequi

ter ꝓpꝛiũ debitũ obligari fũduʒ
mulieris:licet ea ↄſentiente pigno
ri accepit: ꝓpter ſenatuſconſulti
auxiliũ vẽdẽdoeũ dñium mulieri

eſt pᷣcio pᷣſtito emptoꝛiꝰ vẽdicare

OIpaternã obligatiõʒ nõ tm̃
filij maſculini ſexꝰ: verũ etiã filie
emãcipate in ſe receperũt:quãuis
filie virilibꝰ obligatiõibꝰ eximant

Liber

gantur m quoſdam:atenn. e Remitti duabꝰ roͤb videba

tur cõtra. Et ꝓpter vell.quo ſuccumit᷑ mulieribꝰ.ſicut ſtrẽ ſuã ob
