enne ⸗ nunc; purao de peur neinre⸗ rülsnomie enrber bis lerrcheſldeſplbuo v⸗ uam inno de ſuo fac nultt 2 fi Ali
tiſſſien 1 nö ſoluj. S io as dor⸗ u puͦ alib argu. j. centia acto: vt tũc i Alij
Grlir⸗ mer erne rrrunirſei oaſenh, 4 nrectamn. no oqð pot eſt ra. cal ſed deal ijs us vt de .. de teſti pvt. S. de bi ic iuret cũ
n .2 tüc ſi ns interdu. mie dñi 7.5 uz. c. inh puta vi deeimi ti. ſeruo de bis qᷣ cn
rfen ze nec obllar mnſkarſideuſſorio auen aũt no aſtin rem ſud Eremttalim asege r rnparactid nireſnden anan
gunk/ aen ſolui G. irdracr ki niurat vtbic ſuã p/ tipehoc bm P,ei alium. us: tiͦenon
ſirmſenn ali⸗ m. in pn. Ite tu potes oꝛ ⁊c. na i conſtat d ic. aut ipſe quis.i potſtfenrtctlinue tem ſacran ombard vt extra dei
ſia H ieno. ſed ibi bni,ed en d ibi dñ ecalfmiana l.ſt in pncipi itti: ſi bui Friſe b den e rda in dicto ti in
entt i Budi⸗ ſpaͤl ic. F. eſt cõ e aliter. v 8p eo ꝓmi ia tura ſi quis cipio. vt vni uius.l.f⸗ ſed. b. idem teſtis puto to ti. qiñ
denher, dedit icatũ.qꝛ dñ Ael el gors ff ded er drif. de niſerat iu⸗ taia l deſine itcntſum alenlniirt quod in iſto etiam expᷣſ
iate,, 1NN tꝓ eo iudi s mãda igif. vel m. infec. Peurat. nõ Poccenamin tale rei lit. expen. alren ꝓfit. nem. vt. ff. Itez aß
, ranbreſiue nid⸗ erzneraſte⸗ baraunibenieen tun Zee D gelen
ah, nernar madeno. 1e Aiplere cuͦmandat ſatiſ x EDutilari. ad RNu voca.non lumma vrargt falſum. dicit per
nc, lämeetit apſene oigen oꝛ nõ alit᷑ aniheke n ali ato. annibila ari. ad boc.ff. non iellij. ff. ſ. rgu. ff dein ico ſuper
S in Waiten e vichen Reamene⸗ pnteadl da rwene⸗ clzocenan. Foepottielius ppbli abis cauſ um. moͤn.
rnalces, yt. . aut. pnci ene kedadloen ea⸗. e non ſolum ſ l. ius publi⸗ Hä in n.
,00° 4 Qõ. ſ. vł actoꝛi ocñ vbi reus Hullo. mane ſol icu pn.
4Qs. liun an terosecsinne tra. 5. de mandatopꝛol ſupradicta ſed etiam m. 1 dic mutilani. ich
mamétu. ac aate nce l caddim ari. ideſt
Ante. i, in Pn ,—„ Cirmauerit. i vnde vid ð egato. ta mnus.
n pn.l. WEer men ſignarur cõ
en nasine tental e uerit. um ceſt. tur co⸗
nſcz id tſt iurare non areſed non
eſt ne ſa are non non ceſſat.
cramentum ddebeter. ſat.
k v

—– 18

—

—
1.

Coꝛpe. togatoꝛũ.co ctatoꝛũ velinauicularioꝛũ vel moònacboꝛũ vł ca

EAnicord. d EFigeiuſſionẽ.i. rem rata dñm babiturũ. e ¶ Pꝛoce
dere.ſancimus. f Statuendũ.a iudice. g ꝛincipales. qſint
iſte pſoneſtatim exponit. b (0 aluerit.aduer arius. accurſius.
1 lo. pnte. KPꝛo eo. ſi vna pſona ſit. L ¶ Agit. ſi vna pſona

Liber.

tera Ps iurare:als nõ d aretur diffinitiua. vtibi detẽp. vrepara
ap.l.. 5.illuld. v Rei qualitas. p boc appet ꝙ no eſt ſeno
ideo cõdemnãdus. Quid em̃ ſi actoꝛ fuerit cõfeſſus tale quid ⸗

pter qð reus nõ deb eret dãnari.puta dixit illũ ſibi.xꝑ metum ꝓ

miſiſſe: qͥ caderet in cõſtantiſſimũ hominẽ:nõ debet tũc iudex euʒ

plurimã ptem intelligit.
p.⁊.m.ydoneã ⁊ maio/⸗
rem ꝑteʒ oĩmhoim ciui⸗
tatis.⁊ pꝛo eis.ff.qð cu
iuſq; vniuer.itẽ. S. actoꝛ
7. S. ex bis. Sʒ nos cuʒ
Jo. dicimꝰ illos ꝑ quoſ
defendit᷑ vniuerſita s. vł
p maioꝛẽ ꝑtem eoꝛũ.vt
ff. de cõdi.⁊ de.l.munici
pibus. ⁊.ff. ad munici.
l.municipales. Aliud ĩ
tutoꝛibus. vbi ſufficit ſt
vnꝰ iuret. vt.j.ſi vnꝰ ex
plu. tu. vel cur. l. i. Eſſet
em̃ ridiculũ maioꝛẽ ꝑtẽ
populi alicuius magne
ciuitatis debere iurare.
Jurabit ergo ſindicus
qꝛ ipſe habet legitimaʒ
admiſtrationẽ.vſ.S.e.

qð obſᷣuani. velſmaioꝛ

ps admiſtratoꝝ qñ ali/
qͥs agit ꝓ vniuerſitate
ſine mandato vt modo
dixi. Itẽ ſindicus mo⸗
naſterij eadẽ rõne qꝛ ba
bet legitimã admiſtra /
tionem. vt. S. e. F. qð ob
ſeruari.ſʒ ſᷣm alber.ab⸗
bas im̃ iurabit. Itẽ ac⸗

toꝛ iurat pᷣm nos.⁊ hoGd

dico ſi agat vel cõuenit

actoꝛ vel ſindicus.ſʒ ßm

al.nõ.ſi nullus eſt cõſti
tutus ſindicus vł actoꝛ

iurat abbas. Itez ſi me

lius ſcit abbas verita⸗
tem q; ſindicꝰ ipſe iuret
vel ſaltẽ de Hitate dicẽ
da.vt.S.de ꝓcu.l.fi.ac.

n Gadonea. q;uis non

ſit maioꝛ pars.ac.
o ¶ Appꝛobatũ.ſ.iudici
p raat. nõ ipſo iure
ſed ꝑ ſententiã.vt in au
ten. vt liti.iu.S.illa.⁊.jſ.
ꝓrxi.rñ.ſed nõne boc eſt
iniquũ cũ foꝛte nolit cau
ſam ꝓſequi. Rñ.nõ.q̃a
agd alteruʒ cõpellitur. ex

ſcribivuideat᷑. ¶ Sanamꝰ ſi gqd

talei poſteꝝ emerſerit:ſiue ꝓvna

pſona ꝗslitẽ mouer voluerit:ſiue

pPꝓaliquo coꝛpe vel vico uel alia

uniuerſitate fideiuſſiõe; quidẽ ſo
litã pꝛeſtare:litẽ aũt vltenꝰ mime
ꝓcedcreniſi a indice ĩtra ſtatuen
dũ tpᷣs faciat pſonas pꝛicipales

ſacrm ſubire:vel pñte aduerſanio

ſihoc malueritꝰ yel alioi ꝓco a⸗
gẽte:pel penitꝰ altera pte ceſſãte
inter acta apud deſfenſoꝛẽ locoꝛuʒ
hmõi ſacr̃m calũnie vel abipo/P
quoagit᷑ vel plima pte velido⸗
nea vniuerſitatis ꝓcedat ¶.

ſiactoꝛnoluenit ſacim calũme ſubi
re:⁊hꝰltime fuerit appꝛobatũ nõ

liceat eipenitꝰ ad litẽ puẽire: ſy ca
dat ab iſtituta actiõe qſi litigatoꝛ

impꝛobꝰ: triſtitia iudicũ ei cuʒ

ſũma intermiatõeoccurrat:⁊ q iu
dicio eũ q; lõgiſſime reꝰ expellat.
Sinaũt reus hoc ſacrm ſubi
recuſauerit:in his caplis q narrati
ſ — 1, tL. 2
one ↄpᷣhenla ſũt: ꝓofeſſo hẽat᷑
⁊ liceat iudici ſentẽtiã ꝓferre quẽ
admodũ ? ſpa rei qlitas ſuggel⸗
ſent. ¶ Sic eni nõ lites ſolũ: Hẽt
calũniatoꝛes minuẽt᷑. Sic iudi
cis putabunt ſeſe oẽsin ſacraris

ſiſti. Sieni ⁊ ipe pꝛicipalesli⸗
tigãtiũ ptes ꝑ iuramẽtũ lites exer
ceãt:⁊ cãrum proni pᷣbeãt ſacr̃m
⁊ ipᷣiiudices ꝓpoſitis ſacroſctis
ſcripturis tã cãe totiꝰ faciãt exaia
tionẽ:qᷓ; ſuũ ꝓferant arbitriũ:qd

mopoſt hanclegem ingreſſu/ eũ

compelli inſiuranduʒ pſtare. aſ duaſt diera,
IlSinautẽ vna pars abfuerit: ne nullun un
c nAaE, 2 b aamnnein
videat᷑ ꝓpter abſentiaʒ ꝑſone lis teractione duuc
difterri ? aliquod cõtranum eune⸗ Pealunnin den
niatnoſtro ppoſito: 2q/pcom ma pieliis nn
pendio litium introductũ eſt ꝓ⸗ cabat. vtinſtuu.
depe.te. li 5. bie

tinus hoc in aduerſariaʒ fig ram

trãſtoꝛmetur: iubemus pᷣſentem

qdem pſonaʒ oimodo dare ſacra m alio iutameit·
mentü:abſenti autẽin pendẽtib? peſ de uncunc.
dũtaxat litibus ſecũdum q; pꝛedi d ꝛimoꝛdii.
aumeſt hoc concedi. ¶ Din⸗ poſt ordinin
autem vtraqʒ pꝛincipalis pſona cicabön. .
abfuerit: ne diutius lites pꝛote⸗ e⸗ oꝛatut. ſ
lentur: etam ſine datione ſacra⸗ reſ tennt,
menti lites pendentes ſuo decur⸗ rium vt ff de yver

rdanvarelzno,
aliud niſn phomibusdeũin omi giura gho ee
bus cauſis iudicẽ eſſe credendu, dbis.ipſarei qua /
eſt. ¶Antiqua itaq; calumnia? uas ze Zuenn,
quieſcente ⁊ eius ambagibuscd⸗ epus ad elbbe
ſtitutio noſtra dilucida ⁊ ↄpendio i um vt ſubent
ſam teris clareat omibꝰ: ? ſit ma ctaſin w ete
ximuz cauſarũ dirimendarum re dirim reſpoden/
mediuʒ?. Sed pꝛedictũ ſacra do ſimle eo.
in litid? auidẽ „ qucd obſeruani.
mentũ in litibꝰ quidẽ que necdũ iĩ glo ſe ꝛ⁊ qodazʒ
ſunt inchoate: Ppſtan volumusin allu er Ftean
RAXIIris roi Cin e (quid q iurare nõ
iplo litis pꝛimoꝛdio * ESinaüt vüult tenebitur illi
cauſe achuc pendẽtes inuenian q̃ iurauit iniunia
vel poſt litem cõteſta.? poſt ſoli· . xe vdieunt
Pi„, , ita. Jo. Z. qꝛ iu⸗/
tas ludiciales cautelas iam pꝛeſti- ns erecutio c.
tas: ſi quidẽ pᷣſto ſuerit vtraq; per vr deimiun lin
ſona: ? in eadeʒ ciuitate vel inter iurlari dia a
ritoꝛioeiꝰ moꝛatur?: ⁊ ĩ his litib? nſqda. co. ſ veſo.
ſacramentũ locu habere ⁊ in pii mur ae

a (Miedgendum

c Remediũ ide,z

quo iã liteʒ incep erit.vt ⸗
ſ. quõ ⁊ quãdo iudex. aut.qͥ ſemel. Itẽ videt᷑ ꝙ nõ debent ius ſi qð bñt
amittere. vt.j.ti.i.pperandũ.S.ſinaũt ex ge.que eſt cõtra. So.ſbi de ab
ſente qͥ iurauerat: bic de pꝛeſente ⁊ nõ iurate. Itẽ dicit in abſente qui nõ
iurauit. q Zniſticia. qꝛ iudices debẽt oſtendere ſetriſtes ⁊ iratos cõ
tra iurare volentes. ac. r ¶ Ginaũt. ſed qͥd ſi quis iurauerit ſe nunqᷓ;
iuraturũ. Dico nõ eſſe remittendũ iuſiurãdum ſed repellendũ eũ ab agẽ
do ſi no iurauerat. qd videt᷑ facere nõ poſſe cũ cõtra iurauerit. vł ſi con
ueniat facere ſoluere qð petitur babeat facultatẽ.nec em̃ põt: vnde ba⸗
bebitur pꝛo confeſſo. accurſius.
s IHarratione.ſ.libello actoꝛis.i.que cõpꝛehẽſa ſunt in narratione ab

actoꝛis pte.h. t ¶ SPꝛo cõfeſſo. Sed nũ quid bic ⁊ ſuꝑioꝛi caſu porte

rit appellare. quida nõ. Zu dic m Jo. ꝙ ſic. vt. ff. de ap. creditoꝛ. . iuſ
ſus.vbi dicit᷑ ꝙ cõ tumaxpᷣterqꝙᷓ in non veniendo pot appellare. Item
quõ fertur lententia lit.n cõteſt. Rñ.iĩmo eſt cõteſtiata ſed poſt voluit al

iudicium. g ¶ Pꝛopoſſto. qdð eſt vt abbꝛeuieniur lites.
b eſ Pꝛedictum eſt. ſ.in pendẽtibus tanium.
i ¶ Loncedi.ideſt remitti.ſic.S.de arbi.ne in arbitris. in fine.
K Abfuerit. vt qꝛ per ꝓcuratoꝛem ab vtroq; litigatur.

Einis ſecundi libꝛi.

Zenius De iudicijs

hrgie Rubꝛica. De iudicijs. Dixit depᷣparatoꝛijs iudicioꝛum: vt de tranffert rei ꝑiculũ in poſſidentẽ. vt.ff de 2 nibſlomi
ſfſinie edẽdo * in ius vocãdo.nũc generaliter deiudicijs. at. mnus curüt vſure: vt hic. Itẽ intenuͤpit p Grchobenen haneidom
iſtee Aicio.aſus.cõueni debitoꝛẽ meũ qͥ in ſoꝛte ⁊ in vſuj ac effectũ.currit tñ mbilominꝰ vſucapio.vt.j. derei ven. l.moꝛe..ff. p
dchti, mibi tenebat: ⁊ ſingulis mẽ ſibus ſtipulat fuerã vſuraz emptoꝛe.l.i. . . qdaz m actio nõ ppetuat. vt actio de dolo. vt. .ð do
flenn tchngs ec ſoꝛtẽ nec vyſuras:cũ iã multũ tꝑis erat elapſuʒ: offe lo.l.ſfi. idẽ dicũt in reſciſſoꝛia.qð negamꝰ.yvt dixi S.de tẽp.in inte. reſt
linie rebat. no eſt pem L.ſupuacu. fit quoq; ne
gute pta ſtipłario vſuu „Np e. = ceſſana p ſnĩam ⁊ eaz⸗
fefin arni angane * iuriſdictione omniuʒ iudicuʒ ſaicheo tractatun no eſſe al⸗ reo ab ſoluto decedit ob
tulg — aunne f 3 „ egas nõ inutiliter replicatiõe do ligatio cũ agẽs ãmodo
Ntin Pacmibta ſoꝛ/ Etde 0οcomperen. . MW limali vtenis. npalat exceptiõ e rei iu⸗
hute bs K, t „ driee I K. . icate:lʒ naturalis obli
ſenii orinn un lour NVdicio cepto vſii⸗ MVotiens queſtio ſtatus di inde.iul.ſi aũt danet
i ſrisipmeuo⸗ mamm'nõ eſt ſtipula bonoꝛuʒ diſceptationi cõ⸗ n aecelein boc.
Gini Ponerne vñ̃ tio pempta ſupeſt Cun t nihil phibet quo magis factü. vt·. ð re. cre. acto
as nonin cogez . vt debitoꝛẽ eius tẽpo pud eum quoqʒ:quiꝰ alioquin e n zer gar plona
ſlei a n 2 Zgr is-t . 9 2t is.qlioqn vtilis in rem
S e 5 * risquod nõẽ iĩ iudicio dedu ſuper cauſa ſtat cognoſcere nõ ex ſnia dat acnio vt. g.
“ iͤe coͤnſ m onueinre poſſisꝰ. ,B poſſit diſceptatio terminetur. de arbi.l. nein arbitrio.
unt aut delit. csteſt. BDemm. aa. valerio. BSem. a. popilio. az⸗ H H
inn ao ool vii . Icet iudice accepto omm Icum nbi pcium pꝛedio go agal veten ⁊ erapia
n ſeiäras⸗äpe⸗ lutoꝛe tuo egiſti:ipſo iure rum acuratoꝛibus cõpa tiur de ſnia: replicabit de
B runt: iñ putaba? actio tutele ſublata non eſt'. et id Aatoꝛim reputaret᷑:a inſtrumen drdeetaß näicgtg.
lfhen cõtra q̃ſi m re ote a, 4 el nal.
n neeno ſi murſum eundem“ iudice; petie taemptionis traderent᷑: queſtio⸗ ate .ſiqo. Ie accedit
ani bncipalẽ obliga Uis: cõtra vtilem exceptionẽ reiiu neʒ omiſſe? euictionisnõ mouiſti rranl coganone
Pegfdens eck dicate:ſi de ſpecie de qua agis in intelligis ſemel finitam litem in- nouatio fuerit facra. vr
ins Pulatione pſuts I ”VMVBU I ſ. de execu. rei iudi.ſt cãʒ
ſ rum. ſed cõtra eſt D Pif veplm, Aruchli
Culn vt hic. .ff. de verb. ob. cũ ſtipulanti. ⁊ de excep.rei iudi.ſi in indi¶ij.ꝛ.iij decedit aũ dect ,de vſur⸗ reiudl.li.
Clnt ciũ.⁊.ff.de vſur. lite. ⁊. j. de Aunin kontkcet,.,neren an nen i derchſtgit eꝛi⸗ —— eſinnitfinn vridey in rer
ſoler. . f. denoua. alis Bln vledlr vſaranſ. loj.ſa⸗ mꝰ. ecedit.qꝛ vbi duo tenebant᷑ inſolidũ ⁊ ꝑitercõdẽna/
lera: rdenoua. ali: i dicut vſuran q. cucurenut ante lit. nifuerũt viriliter tenere incipiũt. Item piculũ vnius alius modo non
un ager 3 ee alaſalufde e duob ananie ſoauntin patitur. vt.j.ſi plures vna ſen.ᷣ fu.cõ.l.i. ⁊.ij
dche, e nucte. d Stipulatio. cũ pncipale nõ ſubſiſtit ne.· Aceraccepto.i. delegato. ab oꝛdinario. ? dic ꝙ egiſti
nunti ſaceoꝛia vr fr dereg in. cũ oncipal e ſo. eſt qdᷣdã acceſſoꝛiũ poſita actiòe tutele. vel dic ᷣm Ja. ſup vino oac alemen vomaio⸗
ne e. ſin *ꝰ 3 Hõ vlur vonakder aliud qð pr in idicio vnã cãm tm̃ es ꝓſecutꝰ cũ multas ſpẽs admiſtrationis vna
n Plenion⸗ nöneglgimi ch raun r dlun “ iere, ond. vt turda abeater uder gencralter ab ſolgir ili dicũt ꝙ ꝓpoſuiſti actio
eee PlUHo. n tia ca eſt hincinde ſi ex alia bona ſit. em adiecta vna cã qu vyt ar. ff. de p ecul. ſi 1
„ e ¶ erempta. nouatio ẽ in aliẽ vel nouã obligationẽ traſlatio. no obſtaret alon mo “ ne. vt,ſ der ſeoeh fcutek ex duob. ſz tc
cc Wcrenpra aꝛneromſa ſus ver Buagl nret aliquo P⸗ xcep.rei iudi.ſi mr.S.ſi qͥs aũt
e⸗ 59 Aoͤno eſt ſolcr vlrej ante ddls iagrennen ded e e ende⸗ ſreras eſſet aliqᷓ dubitatio huius.l. Item nec ſic põt poni
Auns . e nte luis ingrellum debeb ank: p vel intelligi vt fuent generalis petitio ⁊ ſpãlis ꝓſecutio ⁊ ſnĩa:qꝛ tũc nõ
poſſunt. ſed alie que poſt. g ꝙ Deductũ.qꝛ nec poterat ſe in alij . Ralis Piecitio eſuia: qr taͤc no
Eend let t. g. uctu.⸗qꝛ nec poterat ſcom nocet in alijs. vt. ff. de arbi. de rebus. k aſlllon eſt.i. ſ.
Hense pᷣmũ caſum cũ nõ eſſet cõmiſſa ſtipulatio.vt.ffeo.nõ quẽadmo⸗ nõ es.in ali nateka debi Ollklon eſt. in preqᷓ pſecutus
D Pmi 4 n0 es. in alia em etſi natura debitoꝛ maneat.vt. ff. de cõdi. inde iuł tñ re
6 Aiiad tn ucliſpenerteecf Greikategli daeiae uetende⸗nen hucen en me ian udunb al
ir⸗ dum eſt. J0. in hoc. nec dicas illud eſtin bone fidei iudicio tm̃ ain nlon r arſelnuil ege1se ad eüdez iuee.. i. a. ſ.
in idẽ eſtin ſtricti iuris iudico. vt. ff. de rei ven. nõ ſolũ. nec eſt mi replie 1 duls s lakfec 3 Kellen elien Pmd maeis oge
ing mm ſi hʒ locũ officiũ iudicis ⁊ cer cõditio ex ſtipulatiõ e.nã ⁊ in bio⸗ ad b. Annllee ſed giro. . de traſac.l. ſub prexru. lolu. diſtingue
Ain Mla,unöſoll bs locs ogtelg udens ams nanl gent n ae vtibi. ⁊ ad hoc.ſ. de excep. ſi ex maioꝛe.⁊. S. ſi aduer.rẽ iu.l.i.⁊. ö. ð trãſ
negtr caſum põt alioꝝ duoꝛũ annoꝛũ vſur g 4 n. i lm alii ac.l.age.⁊.l.ſi de certa.ꝛ.ff. de arbi.ſt cũ dies. F. plenũ.⁊ de admi.iu. lu⸗
hr cus eſtſino p ſupnſottne nas beterep ſtipulationez. ſe cius. 5.tutoꝛ couẽtus. gjté ar . eo. it cu tibi orvribt. o Allegas
nni us eſt ino ꝑ ſtipulationé: ſed iudicis officio debent᷑.vt. j.depo⸗ ſi generalirer pponat᷑ d ſpã Pörner oh engepil itincfin
inſ ſin. luij. b ¶ Poſſis. etis in eodẽ iudicio ſ̃m pᷣmũ caſum f ng ebentnt veſl ecenipõt. nec ob· erceptio rei iudi in
t ſiciũ iudicis. vel alio iudicio pm vrũq; toren ncobligarse agdci Satun, an Reecitgripetno d ſenum ſen
. r ff em v tor em ſunt oblige Mneũ dicã. uo magiſ.i.minꝰ.ſic.j.qui da.tu.pol.l.i.ſic ecõ
ſn quot ſumme. vt.ff. de ver. obli.l. ſeire debemꝰ. in Pnc.licʒ aliter ſit re Feo.l Pperane lnm Ft i bo rap.i . .ſveloneſ one tt “

—e

vbi nõ ꝑ ſtipulationẽ ſed iudicis offici 5 pñ I1s. q. d. nõ magis di B
Pin⸗ 8 ular ͤ ſec G asins debenk. qꝛ cto pnt igis. q. d. nõ magis diſceptationẽ pᷣncipalẽ terminabit qᷓ; qoneʒ ſtatus.
Parlgeolargauo diee neni igione vi leba ſubla⸗ nàa vrraq; terminabit. et illa verba nihil ꝓhibet ⁊c.expone.i.omia iura
veigeoaains die i von alia volũtaria: alia neceſſaria magis cõſonãt in boc. quo ꝓut.ac.ſed in pᷣma ponit᷑ quo:in vi nomig
nrn oam laſtne nlarionen . detean decedit ? nõ accedit r Apnd eü. vtputa delegatů. s ¶Qui alioqn. i.alias niſt öneipa⸗
clſkarconor tinſtian 5 F.gilin u relf r t nonacione liter qrat᷑ de ſtatu nõ põt agnoſcere.j. de pe.iud.l.ij in fi.⁊ ſic ꝓpter ſuã
l. D·. N. niſi in poſterioꝛi obligatiõe ſint pſonaꝗ ſimpedit᷑.vel dic ꝓpter ꝑſonã eius de cuius ſtatu qrif. vt qꝛ ẽ pu⸗

rep etita q̃ fuerãt in pᷣma. vt.ſ. eti 5 cj Ew. talk. vel ol 5
ſolur in n. YRre ſii Pecpointariantegretig ann er ae pur vLdeoriu li. roſNon poſſir ſote q pedancus crat.
um debitoꝛẽ liberare litem cõ teſtoꝛ. vt.ff. denoua. d elegare. 7 de Diſcehtatio l. vrmaq; bonon a ens ſtar adeo vr ſi ſcm ei qs ſuus

ſolu.l.ſolutionẽ neceſſaria aũt cũ ↄ debitoꝛẽ meum mibi ſoluere Radeechrate vnrteftaffteir ad iberate non inp ial defen

WriII 2 Ei Heoi o libertatis. vt.j.de oꝛ.co g.l.ij.an em̃ de incidẽ
noléteʒ litẽ cõteſtoꝛ. q iõ ſic ðꝛ qꝛ etiã muituͦ tetrabo. vr. ff à ver. — ntiilex Kopmio. vratn ſdernanna e Granftcigndnin

ob. inter ſti . i 6 c In5 innf
are enſ ntlanteeusn vel , 4 as us inni pl coꝛ voca cũ nibi.reputaret᷑.cũ gñaliter curatoꝛes ageres. -p Omiſ
⁊ banc fit nr̃a ↄditio melioꝛ facta actione dern I ſeta 1. li ea curatoꝛibꝰ ſ. qꝛ curatoꝛes nõ egerũt deeuictõe pdijs illis euictis. vł
in beredes.vt.j.de an.excep.l.i S.ad b er na r raſitoꝛig dic,g: omiſeruͦt ſupulan de euictõe vñ denegligetia por rot conenini
crcc.· lel . ad bec. :.ff, denoua, alij. Jtc, y &1 Omiſſe,ſ, ab iſtis curatoꝛb vel ate in iudicio, qꝛ qtio euictionis ac

SS
=
S
=

=ꝛ

—
= –
—

Hudice. dandi.i.dẽé
legãdi ante lit. te ·
N poſt bñ põt.vt.õ.de p/⸗
cur. neq; tutoꝛes. p ſike

gatus. Iteʒ ↄtra.ff. s

c ¶ MMunere.i.bonoꝛe.ſ.
glteri oꝛdinario cõpetẽ

Liber.

ſi tibi. ꝛ ff pecul.l. ij. . ſt ſern idẽ in arbimio. vt ff dearbi no
diſtinguemꝰ. F. ſi ſeruꝰ. boc tñ fallit in caſibus.vt ba bes.ðff. de in

ceſſoꝛiajeſt. 5 Mon opoꝛtere. vt ar. ö. de erro. ad.l. fl. 7 de iur. 2 fac.
igno.l.erroꝛ.ſed cõtra.S.eo.Iʒ. ſo. hic fuit generalis petitio ⁊ ꝓſecutio ⁊
ſnia.ibi ſpãlis ꝓſecutio:hoc nõ placet.qꝛ bic ꝓſ. ecutio fuit ſpalis. vel h
nõ inſtaurat᷑.qꝛ bic generaliter obſtat exceptio. ſed replicat᷑ vt ibi.ſicet
bic ſcõm illã.vel dic ꝙ bec ſpẽs pẽdet ex alia.ſ.ex emptiõe pᷣdioꝝ vt ca
nopal⸗ ſniran nõ Hoß. .
dD acceſſoꝛia .
guer, vtar ſdepoſtn 1. ſtaurari nonꝰ opoꝛtere.
iiij.ꝛ ſic non eſt ſpẽs prARperatoꝛ goꝛ. a. mar.
ſle pars viſic duam ge auclice uderdelegatuſiu.
dics dandi’ nõhabz pta⸗
tem: cum ipſe iudicianio munere
fungatur niſia pꝛincipe iudex da
tus fierit. In auten. Loll.

nõ eſt ſilitudo qꝛ qð de/
dit põt reuocare lit.ↄte. v. conſti. xiij Vt deſun. ſeu fu. eo.
ff. eo. iudiciñ ſolut. non iniuri.a credi. Gillud.
bꝗ ſlon bz. no. delega hecſi admiſtratoꝛ? ſit

tus nõ delegat:vt bic.?
ff. de of. eius cui mã. eſt
iur.l. fi. ? de iur. om. iu. l.
moꝛe. ⁊ 4. 1 qꝛ. 2.j.qui ꝓ
ſua iut.l.i. ſʒ eſt ð in de⸗
legato a ꝓcõſule q̃ dele
gat. vt. ff.de iudi.cũ pꝛe
toꝛ. S. i. ⁊ de of. ꝓcõſul.
l. legatꝰ.q̃ ſunt ð.ſo.ſpã
le in eo ſicut ałs ſpãlia
in eo.ſ.ꝙ cognoſcat de
cã crimiĩali.ff.de of. pꝛo
cõ ſu.ſolẽt.Alij dicũt ꝙ;
pab rtal lorſcliers 5
põt delegare delegat?. n . 2
Ré babctné. Gegns rijs examiet.ſed ſi cõtra hoceſt fa
valet. vt. ff. de of. eiꝰ cui
man. veſt iufr.l.⁊ ſi pᷣtoꝛ.
vel dic vt dirt in. d. l. le⸗

blicis occupationibꝰ
mpediat᷑: litẽ apud ſeſe agitandã
ſaltẽ in cõteſtatione audiat:⁊ rur
ſus in medio ſemel ⁊ in fine omia
etiã q ſunt examiata audiat conſe
qquẽter:⁊a ſic ferat ſnĩaʒ:⁊ appella

lationis rẽ ꝑ ſe audiat delegatus

miniſtratoꝛes ⁊ delegati.xx.li.au⸗
ri mulctã pᷣſtent cõſiliarij: ſiqdeʒ⸗
aduocati ſũt ab aduocatiõe expel⸗
lunt᷑.iſ Di vero nõ ſint ⁊ cingulũ
habeant cingulo pꝛiuabunt᷑:⁊.xx.
. quri pſtabunt. ¶ Dem. a. lue.
EFruus in iudicioꝰ inter⸗
eſſe nõ põt:nec ſi cõdẽna-⸗

2a quo ap.l.i. Sol.ibi
ad vniuerſitatẽ cauſarũ
erat delegatus.

ti nõ ſibi. vt.ff. de iuriſ.
om.iudi.l.moꝛe. vel dic
mun ere.i.onere iudican
di qð ex neceſſitate ſubit
vt.S.de aduo.diu.iudi.

ſancimꝰ.nõ bonoꝛe vel ptãte:q dicit᷑ gladius. d ¶ Fungatl.onere.
e ¶ A pncipe. vel a ꝓcò ſſule vel ad vniuerſitatẽ cauſaꝝ vt modo dixi. ſʒ
vꝛ ꝙ nullus delegatꝰ poſſit delegare.vt in aut᷑.hic poſita: ad hec.q eſt

quos qbus audiẽtiã cõ mittat.ſicut ałs iuriſdictio ex cã neceſſitatis per

aliũ explicat᷑.vt.ff. de offi. cõſu. l.i. F. ſʒ nõ põt.⁊ intellige boc qñ vult ſi⸗

bi pᷣuare ſnĩam. ceterũ ſi totã vult ↄ mittere pot. i ¶ Audiat.ſ.totã ſi
vult ſnĩam ſibi ſᷣu are:vt nec etiã mediã cõ mittat.vel dic audiat litem ⁊
ſentetiet vt in alio dixit.ſed pᷣma verioꝛ vt in delegato ſubijcit.
Kk. ¶ Delegat. nõ ergo delegat? a ncipe delegat. ſc eſt . S. de iudi. a in
dice. So.h̊ dedelegato ab alio nõ a pncipe dicit ſcõᷣm quoſdã.bocnõ
valʒ.qꝛ etiã ĩ delegato pᷣncipis bic dicit.vt in coꝛ.ibi.alios aũt ⁊c.Alij
hoc nouũ illud vetꝰ.TZertij.ibi fuit delegata babẽti als iuriſdictionem
bidnõ habẽti vt innuit᷑ in coꝛ.alios aũt ⁊c.boc non valet.vt.ff. de offi.

eius cui mã.eſt iur.l.⁊ ſi ptoꝛ. Zu dic ꝙ oꝛdinanus reſuata ſibi ſnia ce/
tera cõmittit vt eũ audiat ter. d elegatꝰ aũt ſi ſibi reſeruat ſniam alia nõ

cõmittit:vt hic.ſʒ ſi oĩa velit cõmittere põt.⁊ idẽ in iudice appellatiõis
⁊ ſic conſuetudo interpꝛetatur ⁊ ex oꝛdine lr̃eſumit.ſed iurecanonico ſe/
cus.vt extra de of.⁊ po.iudi.deleg.ſuꝑ qõnũ articulis. Pendent.

ſtent. ſoluet. vñ verſus. Pdo do penꝗ:dũ pẽdeo ſuffero penã.
Eruus in iudicio.ſ.vt ſit ꝑs iudicij.vt actoꝛ vel reus vel iudex:vt 6
ff. ſi s cau. quoniẽs. 2.j.l. ꝓxi.⁊.j.de rei ven.l.nõ ſᷣuũ.⁊.j.denox.

aũt oĩmodo ꝑ ſelitẽ vna cũ ↄſilia

cqũ:graues pene ſequent᷑.nã ad/

eix ti. vt d efu. leu fu. F. illud. dic ergo ad bec.⁊c. fe Datus.i.delegatꝰ
— D hec. admiſtratoꝛ.i.oꝛdinanius vt pᷣſes. ſic /Sequit᷑ aut.
cipit᷑ in aut.de iudi.circa pᷣ n.col.vi. b Cõ ſiliarios.i.ꝑ ali

di.l.vix. n

Bubſſtit. i. vires babebit. als eſt nõ ſubſiſtit. ?

ſic vna negatio abũdat.vt.ff.de dꝗ.infec.fluminũ.in pᷣn.

p iHullüũ. regulariter.ſz fallit vt di

eiS prl: Ima
tio aliq in pſonaei⸗ facta ſit qſta barepoſſeſſöis.
tutũ eſi ſubſiſtit. I. Mpꝑꝛ. dio rb vinv
alio modo.l.i.

cle. ⁊ maxi.aa.⁊. cc.hire.

Pp NLZacuit in oibus rebꝰt pci⸗

tionẽ ſi ſat ſuſcipiat. cetera ̊ expe puã eſſe iuſticie eqtatiſq;
diri ꝑ ↄſiliarios Itẽ iudex appel qua ſtrictiiunisrõnem.

pꝛ. ↄſtantinus.a.ad maxi.
iVdicesoptet in pꝛimis

rei qualitatem plena inqſi ſtricum.
tione diſcutere: 7 tũc vtrãq; pie, 6On oibus re
interrogare ſepiuſ:ne ꝗd noui ad qᷓ qimialibus:
dere deſiderẽt.cũ hocipm ad al- t publicis q; p/
terutrã ptem ꝓficiat: ſiue diffiniẽ pluͤßm JHo vrſ⸗
dacauſap iudicem: ſiue ad maio deefur.l.ſ qs ſer
rem poteſtatem referenda ſit. uo.vtpone puif
Inauten. coll. viij. conſti. j. reli ſump. fu at
vt cum de appel. cognoſci ſec ſtas igelabe
ethoc. dem e ve⸗
ſead dicendũ. . ff.
de eo e cer. lo. að ſi epheſi.S. in ſumma. a ff de ver. ob. ſißfuus.
§. ſequit᷑ ⁊.ff. de in inte. reſti.l.pe.⁊.ff. ẽ excep. do. apð.S.ſiqs pbu
pillo. 1. ff depoſiti. bona fides. Itẽponi pòt in qlibet exceptioe.

q ¶ Offtcio iudi

Nm debitoꝛis tui ſeruũ cis. cuius eſt iun
tibi pignoꝛiſiure obligatũ Qictio. vrſt nep;
bona dñi ſin quondã rebuſ huma arnec; defenda⸗
nis exẽpti tenere ꝓfitearis aduer turreus: mitamr
ſus eũ dari tibi actiones cõtra iius ctoꝛ in poſſeſſio
e . nem rerũ eius cã
poſtulas:ſi cũ ꝗdeʒinter ſemn ? reiſuande: imoi
liberũ cõſiſtere nullũꝰ poſſit iudici hui perlumobli
7 — f — 1. . Vt.]. O pig.
umm ad poſſeſſionex itaq; pignoꝛũ facdttorte.
magis officio iudicis vẽire te cõ Caeuke
t- IA ilici eqdtas ex v⸗
uenit: quã illicita poſtulare. Faptaane ſnag
AApatoꝛ conſlanti. ⁊ licinius. exalia eſt: ⁊ con⸗
aa.ad dioniſium. nadicut eqtas
. ferẽda eſt. vel ali

ter. allegabatur

ſikitudo de ali
caſu emergẽti 4

nsÿ eſt d etermina⸗
tus ꝙ ſequemur
eqtatem vel ius

vt maceð. velleia.nã exceptio eſt de eqͥtate.regula derigoꝛe. ?

ſic magis eſt ſequẽda exceptio. Itẽ poni põt.j.ſires ali. pig. da.

l. cũ res. ⁊.ff. de pig.l.ij. ⁊.ff.de penis.l. interpꝛetatiõe.in pᷣdictis

em̃ caſibus eq̃tas a rigoꝛe ſeparat:⁊ ſic ſeruat᷑ eqtas.als ſi ſa
ta nõ eſt id totale ſuat᷑. Et no.qꝙ bic loquit ðᷣ
t Rebus. icauſis.
vſ Equitai.i.iuſticie eqtas. x¶ Quã ſtricti iuns. ff. de leg.7.
in in panbcauſis pa
ria iura deſiderat.ſ.de equitateſcripra v eRo nem. ſtrictü ius
vel rõ ſtricti iuris dicit᷑ mibꝰ modis. Pꝛimo ad differentia actio/

as ſecus eſt. vt.S.d e legi.⁊ cõſti.l.i.

—

ſe. con.nõ pñt. eqͥtas eſt raũ cõuenientia ꝗᷓ

te ſcripta. ali⸗

nis bone fidei.⁊ ſic accipit᷑ inſti. deac. 5F. actionũ. Sccüdo qo e
ad eo ſtrictũ ius.i.firmatũ vt nullo modo poſſit ab eo recedivi.

qͥ ⁊ a quibꝰ ma.liberi nõ fiũt.l.ꝓſpexit.Zertio cũ lanus miti? ve
G dictet equitas:aliqͥd ſtatuat.⁊ ſic bic accipi.
Aaices. in pᷣmis.i.ante ſniam. ⁊ ꝗ Rei qual:tatem. i. ne

gocij foꝛm. b. 9 Plena. ſed plemſſima in criminali. vt. j. de

ꝓba.ſciãt.⁊.j.ad.l.coꝛ.de fal.vbi.in caſibꝰ tñ ſũmarie cognoſcit
vr.ff de lib. ag.l. ſt qͥs. S. ſi vel parens. ⁊ de re iudi.a diuo..ſt ſu/

p. 7.ff. vt in poſ.le.ſi is a q. ⁊ de pᷣto.ſti.l.i.S.fi.⁊ de car. ed. l. i. H.

cauſe.⁊ de ven. in poſ. mit. l. i. F. z ea. ⁊. ff. ad exhi.l. ij.. ſciend

. Aü bocipm.lſ.reos ſic interrogari. a & Keferenda. qꝛ no pt

nenſelizi
ißunei
ieina
Cuͤfiͤie;
gtiies
u
huer

nheni

caſt aeii
Nocarn
s le
Citnentn
ienn.

otspon

E
=

emus. re
mnũciauerit. H
renũciatio in teſti

Terius

diſfin re yt. ff. de offi. pcoͤſul. ſolẽr. ⁊.l.ſi qs. vel qꝛ co gnitio
im̃ eit delegata. vt. ſ. ad.l coꝛ. defal. vbi. 7.5. eo. auc, ad bec. vel
tenio. qꝛ dicat ſemin? ſuffierentẽ ꝓpter factum non ius. qñ ſecun
dum lura iſta poterat fieri relatio. vt.j. de rela. p totũ. bodie non
vt in aut.vt iudi.nõ expe.ſa.iuſ..i.poſt boc lege auc, iubemꝰ.q̃
banc cõfirmat et L
addit. ⁊ ẽ ex coꝛ.
vt cũ de ap. cog.

bemus:vt quãdo vna
pars allegationibus ſuis
auiur aut. reũciauenit: alia veropars ſeha
us. re bere aliquid quod ꝓponat dire⸗

816 ſaeta neyzze
ucant no noc
cerſeom auoſaẽ legationibꝰ renũciauenit: quicꝗ
pawonor uchel, velit ſine aliqua intermiſſione p⸗
ſe teſtifcata. vti ponere.qdð ſi nõ fecerit:ad ei? ma
ndecgng, liciam ſupandam alius menſis in
foꝛein inſnumẽè gulſgeatur a iudice.ſi veroadhuc
tis r n nocear diſtulenit: alterius mẽſis dlatio p⸗
ergo bec renũcia⸗ beatur: ita yt ſi vſq;ad pꝛedictos
nio in alleganoni tres menſes ſuas nõ ꝓpoſuerit
bus iuris.

allegationes cauſe cognitoꝛ non

e / Pꝛopona amplius expectãs:ſententiã om

cũ iudex interro⸗

ſar an aadef ve nibusmoclislegibꝰ?« moꝛbus cõ
lin vr vc. inl. ſonantem: pel ſi nolucrit referat:

d Eres menſes Ne litigatoꝛibꝰ male tractannbus:

ſinlis oilano liceatcauſannn exitus vltra ꝓtra
quò ⁊ qñ iudex.
auc. qui ſemel. ſʒ here pꝛofemt 777ů
nõ videt᷑ tot dila BDem. a. ad ſeue. õ
gioner del elade Vlli pꝛoꝛſus audientiapᷣ
aueeſtebra⸗ ſol. Abeatur qui cauſe cõtinenti⸗
bic abſenn ibißb/ am dilidit: ? ex beneſicij proga⸗
en n ponulen/ tiualid qð in vno eodẽq; indicdoj
Jẽcom fo · Poterat terminan apud diuerſos
atlad beptoꝛiũ iudices voluerit ventilare. pena
rbaanenegl, ei officioiudicis iminente qui con
cta.ſed illa ad dc’ů G

dã diffinitiuõ. iſte vero dant ad allegationes..
e¶ Expectãs.ob banc cqm. ſed cirabit ad ſniam pemptoꝛiã.ac.
¶ Pꝛoferat. erat ergo lis ↄteſt. vt. j. de temp.ap.l.fi.S.illud.
Alli. neq; paga no neq; militi.⁊ pone caſum ſᷣm.p.bonoñ.
eraatiule ab impatoꝛe ſuꝑ queſtione poſſeſſiomis fun/
di exiſtẽtis in territoꝛio mutineñ. inter eũ quendã mutineñ. nũc
mutineñ.petit aliũ iudicẽ ſuꝑ queſtione ꝓpꝛietans.nõ põt. vt. ſ.
de ſen. 7 interlo.cũ papinianꝰ.⁊ aut.⁊ cõſequẽter ſʒ certe lex cuzʒ
papinianꝰ.nõ loquit᷑ de cõiuncns vel cõtinenubus. ſed alia eſt
rõ quare ibi ꝓbibet coꝛam alio.qꝛ cuius ⁊c.nõ qꝛ cõtinẽtia. Itẽ
auc.⁊ coſequẽter eſt ↄtra euʒ.qꝛ finita pᷣma cauſa ꝑmittit coꝛam
alio fieri cõuentionẽ qð eſt intelligendu denõ cõiuũctis. Zn autẽ
appꝛoba caſus poſitionẽ nõ ꝑ illas. ſed ꝑ iſtam.l. nec obſtat ex
ceptio rei iudi.agenni de ꝓpꝛietate.vt.ff, de acqui.poſ.naturaliter
§. nihil. vel pone m Jo. ꝙ aliũ petij in cà poſſeſſionis ⁊ aliu m
in cꝗ ꝓpꝛierans ſimul cognoſcendũ.nõ poſſus.ſti oppõas.⁊ bic
nõ impedit petitio qꝛ cõtinentia. ſed qꝛ ſeuãdus eſt oꝛdo. vt. j. ö
rei ven.l.oꝛdinarij.⁊ de interdic.l.incerti.⁊ de ap.l.i.⁊.j.finiũ re,⸗
gun.l. ſi qs. Sed dic ꝙ derecuperanda vł adipiſcẽqa poſſeſſio
ne põt ſimul agi cũ petitoꝛio ſᷣ m. ¶(D. vt bic. ſed nõ de retinenda
vt dictis. l. vl ſcõm Jo. dic ꝙ ſimul ſemꝑ ſint agitãd e.ſed pꝛius
cauſa poſſeſſionis terminãda.vel dic tertio ꝙ petito iudice ſuper
cauſa poſſeſſionis ⁊ ea finita peto ſuꝑ cã ꝓpꝛietatis aliuʒ bic ſo

De iudicijs

la rõne cõtinẽtie ꝓbibetur. ſed an ſine noua delegatione de ꝓppꝛietate
cognoſcent.puto ꝙ ſic.vt.j.ſi a nõ cõpe.iudi.liij.

—

b ¶ Continẽtia.ſiue ſit cq que plures ſi pẽs cõtinet vt tutele.ſlue ſit talis
elrechlures cocurrit qucgionts:vt pie dixi. l
i ͥ Pꝛerogatiua.ſ.a pᷣncipe cõceſſa.vel qꝛ crat miles. K ¶Judicio.i.

hanc ſuplicauerit ſanctionem: at⸗
q; alium ſuꝑ poſſeſſione: aliuʒ ſu
per pꝛincipali queſtione iucliceʒ
poſtulauerit. I¶ Mpatoꝛ iuſti

rit iuder negocij modiſoibus ptẽ nianus.a. iuliano pꝛe.pꝛe.

que vtitur dilatõne cõpellat infaa ꝓ Roperandum nobis vi⸗
triginta dies poſtq; altera parsal ¶ Mu eſt ne lites fiant pene

imoꝛtalesꝰ et vite hominuʒ mo⸗

dum excedant. cum cniminales

quides cauſas iam noſtra lex biẽ⸗
niocõcluſit:ꝛ pecunianie cauſe fre
quentioꝛes ſunt:et ſepe ipſema

tcriam ciminibus creare noſcun

tur: pſentem lege; ſup? his omni
oꝛbe terranũ ponẽdam:nullis lo⸗
coꝛum vel tempoꝛuʒ anguſtijs

coartandam ponere. Cenſemus

itaq; omnes lites ſuper pecunia⸗
rijs cauſis quatecunqʒ qʒtitatis:
ſiue ſupꝑ conditionibus:ſiue ſupꝑꝰ

iure ciuitatum:ſiue pꝛiuatoꝛũ fue

rint illate:ſuper poſſeſſione vl do

minio vel hipoteca: ſen ſeruituti-

bus vel pꝛoalijs quibuſdaʒ cau
ſis: p quibꝰhominibus cõtraſeli
tigandum eſt. exceptis tantũmo⸗
docauſis que ad ius pertinent ſi⸗
ſcale:vel que ad pubicas reſpici⸗
unt funcnones: non vltra tnien-
nijs metaslitem conteſtatam eſſe

apud eũdem iudicẽ. ſic

l Porerat. i. debuerat.

ſic ecõtra pomitur debz
ꝓ põt.ff. an ꝑ aliũ cau.
ap.l. fi.

m ¶ Pena fiſco applicã

da.vt.S. de modo mul/
cta.l.mulctarũ.

n OQueſtione. ſiue vnũ

petierat actoꝛ:aliũ reus
ſm.p.ſiue id em petierit
diuerſos vt ſimł cogno
ſcatur ſᷣm Jo.ſiue ſepa
ratim.vt modo diximꝰ.
⁊ facit.j.de accu. qui de
crimine.in fi.
operanduʒ. quat
uoꝛ caſus pᷣncipa⸗
liter ponit.⁊ incipit con
ſtructio ꝓperadù ⁊c.vł

ibi cũ criminales ⁊c. et

pẽdet vſq; ibi pñtẽ ⁊c.

p Immoꝛtales. tres

ponit rõnes quare bãc
l. facit. Pꝛima e finalis
ne lites ⁊ c. qð erat ante
bẽõc.l vel ꝑ reü vel ꝑ ac⸗
toꝛem vel iudicis moꝛo

q g Er vite. que eſt cẽétuz

annoꝛũ.vt.S.de ſacro⸗
ſanc.eccle.l.fiñ.⁊ in coꝛ.
auc. vt ec.ro. cen.an. in
medio cõ ſtitutionis.

r ¶Alodum. i. terminũ.
8 (Rex. que ẽ. j. vt.j. cer

tum tps.l.fi.licet illa ſit
poſterioꝛ in oꝛdine: pꝛi⸗
oꝛ iñ fuit in copoſitione
eſt ſcð a rõ de ſimilibꝰ

r Frequẽtioꝛes. vnde

agis etiã qᷓ; crimina⸗

les certo tpe ſunt limitãde.vt ff. delibe le.legaui.in pᷣn.⁊ de vſuc.iuſto.

in pᷣn.l.vnde hec eſt terna ratio.ac.

v ¶ Enminibus.vt petis fundum ex inſtrum

x ¶Buper bis.ſ. pecuniarijs cauſis. yx
deeg reſti l ſ. 6

—

nento quod dico falſum. ac.
nig auſis. y Rocoꝛũ. vt ar. ö. de tẽpo. in
empoꝛũ. vt. 8. de diuer. reſcrip.l. falſo.

a ¶ Dup coduionibus. pſonarũ liberoꝛũ vel ſeuoꝛi aſſcnpticioꝛum co

lonoꝛum. b Bup inre interpoſitio eſt. ⁊ dic ciuitatis.ſ.alterius q;
romane.vt patet.j.per id qð dicit in fiſco.qꝛ idem iunis eſt in republica

rom anoꝛum ꝛ⁊ in fiſco.

c ¶ Geruitutibus. pdioꝛum vel pſonarũ.

dis vel non recipiendis.

e ¶¶ Fiſcale. vt de fundo fiſci puta ſuꝑ triburo.

Muibuſdã. vt p filia

tione vel ꝓ patria poreſtate ꝓ excuſanone tutoꝛũ ꝓ bonoꝛibus recipiẽ

f Kunctiones. puta

—

ſuꝑ mmbuto.bec quide nõ claudunt᷑ triẽmo ſʒ etiã in feriatis tẽpoꝛibus
exercent᷑ geminis meſibus.vt.j.de fer.l.publicas. Jiẽ excipe niſi pꝛioꝛ

iudex d ecedatiuxta finem trienij.vt j. eo.S.ſina

ſt.in medio.ac.

g Enẽnij. quedã tñ tam ciuiles q; criminales citerioꝛi tẽꝑe tollunt ⁊ ẽ

in eis caſibus ſpale qui notant᷑ hbis.l. ſ. vt. ſ

certũ tẽp.l.fi. ⁊.S.ꝓxi.⁊ in

aut᷑.vt clerici.apud ꝓpꝛi.epi.S.ſi tame.⁊.õ.vł omes tam ciuiles qᷓ; crni⸗
mi.l.i. in fi.⁊. j de naufra.hb.xi.l.penulti.⁊.j.de decur. l. generali. ⁊. ſ. de
edi. pua.l.fi.⁊.j.ad.l.fal. aut᷑.ſed cũ teſtatoꝛ.⁊.j.de aſſer.tol.:i. Jo. 2. ff.
de excuſa.tuto.l.qͥnquaginta.aʒo.⁊ in aut.de ſauc.epi.S.ij.colix. Iteʒ

bodie videt᷑ omis lis poſſe finini biennio ⁊ ſ exmenſibus.j.quõ ⁊ qn iu.

Liber.

aut. qui ſemel. ſed dic vt ibi dixi.nã bodienõ durat cauſa vlrra annũ ⁊
tres mẽſes ſcᷣm quoſdã. vel bienniũ ⁊ ſex mẽſes ſcõm alios.vt d iximꝰ
in dicta aut. Iẽ in cã appellationis nõ babet locũ.qꝛ illa infra annum

vel biẽniuz termiari deber. vt. ſ de tẽp. ⁊ reꝑa.ap.aut᷑.ei qui. Atẽno.ad

euidentiã buius.l.qꝛ aut vterq;.i.actoꝛ ⁊ reus abeſt: ⁊ tic nullo modo

Iꝑ interualla. qꝛ poterat minoꝛare. ot ff eo. noͦnuc ſed bodieeſt

xxx. dierũ inter vnã dilation ⁊ alterã nõ minꝰ. vr in aut delinig.

§. 7 ſi mime fecerit. y J nuẽta.i.noluenit v enire ad cãʒ fuit

tñ inuẽta ab executoꝛibꝰ:⁊ ſibi denunciatũ.⁊ ſic nõ ob.õᷣnũ.ff q̃

ſen. ſine ap.l.i.S.itẽ cũ ex edicto.nã tũc ipſo iure nõ valet ſnia vt

fertur ſnĩa ſcõᷣʒ oẽs.aut
vterq; pñs:⁊ tunc feni
põt qñcũq;. cognito tñ
decã pꝛius ⁊ hoc ſcoᷣm
om̃s.aut alteruter ⁊ tũc
ſiquidẽ reus abſens eẽt
cõtra bat᷑ bermod:cium

2 põt iudican ſedᷣm ve/⸗

teres leges.vt.ff de lib.
cau.diui.ſinaũt actoꝛ nõ
poterat iudicari niſi in
qᷓ buſdaʒ caſibus:vt in
cꝗ liberali.vt.ff. e.l.ñ⁊ pꝰ
H. i. 2.ſ. de libe. cau. l. iu⸗
ſta. ⁊ no.ff. de libe.cau.l.
diui. ſed hodie boc no/
uũ inducit᷑: vt etiã abñ/
te actoꝛe contrabat᷑ ber
modiciũ. vt.ſ.eo.S. ⁊ ſi
quidẽ. Itẽ an põt ꝓro/
gari tneniũ cõſenſu par
tiũ:vid et᷑ ꝙ ſic.vt.ff.eo.
l. ij. S. iud ex. Rñ.nõ.cum
publica ſit vtilitas: vt
patet ex rõnibꝰ poſitis.
S.in pᷣn. buius.l. ⁊ pꝛo

boc. ff. de poſtu.quos ꝓ

bibet. 7. S. ti. i. l. ij. F. ſecd
da veremur. 1 de leg. 7
còſti.nõ dubiũ. Itẽ q̃d

ſi lata eſt ſnia poſt trien

nium. Rñ. nõ tenet. ⁊ ex
ea cã ſolutuʒ repetit᷑.nec
ob.ff. lami. ber. cũ puta
rem. qꝛ ibi tenuit ſnia ⁊
iudiciũ: licʒ nulla fuerit
actio. Itẽ an loquit᷑ de
pma ca tm̃:aut etiam cã
appellationis. Rñ. cau
ſa appellationis nõ du

