condemnatione plectetur. I AMpatoꝛ Arch. et ſ

Hono.aa.Liminio comiti ſcrinj. =
n Ellum palatinis tibi obſcdantibꝰ cum puin
( cialibus volumꝰ eẽ cõmercium:ſj iudicesſci-
re debẽt: hoc libi pꝛecipue eẽ comiſſuʒ: vt ipſia p⸗
uincialibꝰ engat ⁊ 9ſueta depoſcant:palatinuʒ ve
ro poſſeſſoꝛnon hoꝛreat ꝗ noſibi ſed iudicibꝰ atqʒ
officj pcept? eſt iminere. I Mpe Hon. ztheo.
deratoꝛel ꝓuincianci Aa. theo. pꝛe. pꝛe.
Mram gerere iubemꝰ: ne qd potentium pcura
toꝛes pper inceſteq; ↄmittt. I Deẽ. aa. coꝛ. pp.

Mnes ꝑ ꝓuincias apparitoꝛes p inueterata

lauctoꝛitate iurta motũ iudicis nudatos: vbe/
us:ſiita es tulenit: ibigcere pꝛecipim:pt ? fy.

cimus.

Pe ofſcioprefectiuigilum.

Mebꝛideo pꝛetecto vigilium.
Refecii vigilũ huius
rxrmhis nhil de cpital⸗
becais ſua auctoꝛitate

ſtatuere debẽt: ſj ſi quid hmoive /

nent culmini tue poteſtatis refer
re:vt de memoꝛatis cauſis celſio⸗

ritoꝛum inobedientia.

Aia.lſ.pꝛincipis.
¶ Rubꝛica. De officio p
fecti vigi.lʒ cepit tractar
ð dariſſimis.bic tñ ẽſpe

ee ccabil. vt.ff. .l. iiij. Qua
HMperatoꝛ. theodo.? Arch. reg hic ponit᷑.rm. cõſide

rauit pᷣma tꝑa ſᷣm qͥ non
erat pᷣfectꝰ vigilum,. imo
erat quidã qui pꝛeerat ex
cubijſ. vt. ff. e.l. i. in fi. ⁊ ð
ori.iu.l.i.S.hec oĩa, ⁊ nõ
legitur hic titulus.
Refecti. tue. pꝛefe
ti pꝛetoꝛio vł vx
bis.
Rubꝛica. De officio ci

AQAcati. ac.

ſe , A, , uauaullium iudicum 7c.
re teti iuckcug. dicnn. rn tau⸗

I Mpꝛ. Archa. Hon. ⁊ Theo
do. ana. Curcio ppᷣ.
Onoꝛati qui litẽ ha-
bere noſcũtur: hüsho
ris uel tẽpoꝛibus ꝗbus
rita uel facta pandunt᷑

caãärumm

reſidendi cũ iudice nõhabeant fa

e¶ Pandunt.vt.j. de po
iqics, in fi. ſj in aie
boꝛis ſedere pñt. vt.j.ð
offi. di. iu.l. ei. Gequens
titulꝰ de off mili.iudi.nõ
legitur.ſed.S.l, i.ſignat.
.ff.de rei ven. l. qui reſti
tuere. So. vt ibi. Iteʒ ſe
quens de comi rei milit
non legitur,

— —

Aquis /ppublicis ſanctionibꝰ que flagitan⸗
diur aliquo ſe defendere tentet munimine: ade⸗
at iudicẽ ⁊ ꝓmmat que duxerit aſſerẽda.Quem ſiiu
der:qd non arbitramur:minꝰ andire malucrit: ipe
qdem admiſtratoꝛ. xxx. libꝛ aun: appanitio voei
quinquaginta feriawur diſpendio.
Ve oſſicio militarium iudicum

II Alpꝛ valen. theodo. arch. magris ⁊ comiti
( bvusvtriuſq; militie.

n nq;z oĩno in negocijſ pꝛiuatox: yl tui
Atiomilitaris vel execuno tnbuatur.
Mperatoꝛ theodo. honoꝛ. maximo pꝛe. pꝛe.
I. Recipimusne qñ curialis vel pꝛiuate oditiõ
l·hrnishoĩes ad militare erpibean iudicium: vel
Ara ſeagentiũ actiones excipiant:vel litigare in eo
cogant᷑. Interminatõem autẽ. I.li. aun aduerſus
comitianũ officium ꝓponi decemimus: ſiqd otra
hoc aliqñ tentauerint. I Mpꝛtheod. ? valen. aa.

. ( Anatalio magiſtro miltum.

mode hisꝗ in viroꝝſpectabilium ducũ of
ficijs militauerit: ſchole agentiuʒ in rebus q̃cunqʒ
ſubꝛeptõe pꝰ cõpletam militiã ſociet᷑:ne agendi vi
ces vin claniſſinn pꝛincipis accipiat facultatem. Si
gsaũt aduerſus hocnr e pemhennitatis decreta ue⸗
nire conet᷑:militia ſpoliatꝰ ꝓſcriptõis pena ꝓ ꝑte
bonoꝝtertia ↄſiringat᷑. ¶ Dẽ.aa.nomomagĩo ⁊⸗
5 Mces militũ ? pcipue qui comiti officiox.
bus gentes q maxime cauende ſunt appꝛopi
gquãt: in iplis limitibꝰ moꝛari: æ milites ad Ppꝛiuʒ
redigere numeꝝ:iminentibꝰ magiſterijs ptatibus
diutumiſq; eoꝝ exercitatõibus inherere pcipimus
Caſtroꝝ qn ẽt refectionis luſtratõiſq; curã hẽant.
quibꝰ cũ pꝛincipibꝰ caſtroꝛũq; pꝛepoſitis/ ꝓ laboꝝ
piciſſitudine limitaneoꝝ militum duodecimam an

nonan ptez diſinbuendã: videlz inter eos magiſte ℳ . cior ucih deäes.
NVces: ẽt ternas libꝛas auria ſuis fa⸗ ig Monoꝛatis ·doctoꝛi

rie ptãtis arbitrio deputamꝰ,

MNerrei militanis comitibus vel

Mnẽ iquietudinẽ acuria ⁊ ciuitatibus pᷣ⸗
ipimꝰ ꝓhibeni: necvlla pꝛiuata ab his ſuc
cendi balnea ad tnibunoꝝ vel ducũ alioꝛuʒ

Phacca glcan Iluſtem ei tm viris comitib⸗
acmagr̃is nulitũ:ſitñ id voluerint hoc mimiſteniũ
indulgemꝰ: duplici pena violatoꝛibꝰ hui? ſancto
nis iminente. DHeofkicio diuerſo: iudicu.

I Npenatoꝛ aſti ad domicim cilſum vicniu

aitas. II Mpr theo:? hono. a anthemio . 4 ) Emoad eſ domũ offi

intra domũ cõſideratoſeru ſemet

rei habita diſtractõe pu. neceſſita⸗

O

nõnunq iudicio ꝓuehunt᷑:hono ſ ¶MPofſe ſeruari publi⸗

vinisquibꝰ ẽt conſiſtoꝛum nrjmi⸗
grediendi facultas pbetur: ſecre- dimiſiin caſu. vt.s. deol

I Apꝛ arch. hono. ? theo. aaa. anthemio.

ne militariũ comitum vſus:nec ad rõnem aliquam

quis. als eſt h mu

alẽ iuder inqua mr̃fami.
agit cũaliquo pcepto ex⸗

tim et eẽmittendũ: vt eadẽ in p. litarium iudicum. Acc.

Ste e. . Anqᷓ. dicyt in ſu
Pꝓtrahat cũ cenũ ſit debita ei? qè* ¶ penoꝛi mubꝛica.

cõtineat domꝰ eius vel cuiuſcũ ꝛumn.·
nibꝰ poſſe ſemar. Oð ſi quisin 4
publicũ matrẽſa.poſt hac cedi⸗

reoscitra vllã indulgentiam capi Mubꝛica. Me commi/

ꝓ fiſcalibus vel pꝛuatis de-⸗ chꝛa eis pꝛeſtentur.
bitisnulla mulier dʒ includi: ſed
ad iudicẽ veniat ꝑ ſe vel ꝑ Poura
toꝛẽ ſuũ:vel mittat vnũ vel al teꝝ
qtenusnegociuʒ legitime exeqn⸗
tur. Si ↄtra factũ fuit:maioꝛesiu cePꝛot
dices.xx.libꝛis aun: minoꝛes de⸗
cẽpuniant᷑. Obedientes aũt eis
cingulo ſpoliabunt᷑:⁊ penis ſub- que eſtin aut᷑ vt nulli iu/
iacebunt coꝛpoꝛalibꝰ. in exilium

ſo. iu,

2./.pleriq;.⁊.l.ſequẽtibꝰ

zarch. aaa. ad paapi . r. . d e Euich muulims.
In guli qq; iudices ſciãt cel ?αμuUe mulecr.
fF ſHeceſſitatibus.i.debi
iꝛib? vins?: his quoꝛum ſnae⸗ tñ in pꝛiuans.

cis neceſſitatibus qð bẽ

rificentiã debitãeſſe pᷣſtãdaʒ:nec

in ſubſcriptõibus ſuis fratres au⸗
deant nolare: apparitione mulctã
da cuius hec curaẽ. ¶ DZẽ.qaaa.
conſtantin.ppᷣ. Halli. b &Miant
eſt maioꝛes officiales.

Xnt pꝛmncipes coꝛnicuala eſt m
m'rpꝛimates offciox iudi conmleulari i. turba

Inguli celſioꝛibus

¶Niris. ſic. S. deof.rec.
Ouin.potioꝛis.⁊.j.lꝓx.
b ¶Qiant pꝛincipes. id

u8.
K ¶l Denegata. vt ⁊. ſ. vbi
ſena.vel cla.l.fi.S.ſeden/⸗

cultatbus eruendas:ſi honoꝛatis

OaE . e 1 fi.ciui.iu.lt.ii.
tarij iudicum non patuerit ingrel⸗ Rubꝛica. At omnes

ſus:aut reuerentia non fuerit in ſa tam ciuil c.
lutatione delata:aut ſedendi un/· Eno. mllitis p⸗
iudi ce ſocietas den . Sata, S Ne
I: dies in eiuitatibus vl ce

depoſitam per. l.
Mroëstam ciuiles q; militares teris locis pmanet.
iudices poſt admiſtratõeʒ depo m Kedere.. recedere.

n GAnteq; quiquaginta.

ſitã ꝑ qnquaginta dies in ciuitati mora.
bus vel certis locis gmnaneat. o Bup furtis. . ſuis. et
ðD M domeſticoꝝ manupila
rioꝝ. vt.j.ad.l.iul.re.l.i.
⁊ in quadruplũ danat᷑
pyt ibidẽ dicik, c.j.ti ij. ⸗

ano pᷣfecto per.

ꝛica. offi. pꝛe eci

¶Kubꝛica. Deoffi. mi /

RKecipumus in eo iu
¶,Micio magiſtri mili ½
Kk ¶ Comicianũ i comitii/

Wui pꝛeeſt ꝓuincie.
Emo. bec als huiuſ
Aces. pꝛincipibꝰ.i.

denit ꝓtrabend: inter maximos —Umaionbus iudiab⸗

bus rei mili.non legitur.

fali pena plectetur. . In N AD né. ad eius rroöo
vtnulli iudi. J. neceſſarium. c Maudi⸗ exactio
SREd hoclie nouo iure vij. b

nem. i. collectam.

b 4inleneedt laua
ch
¶ Rubꝛica. De offi. diuer
Emo. mffa. q̃ iſ
ſa ſit hẽs.ff.d hiſ
qui ſunt ſui vel a⸗
le. iu. l. nam ciuiũ
ah at. ſic ff. de in
ius vo.l.neq; ünpubereſ
Et potes hic dicere aut.

dices.S.neceſſarium. col

SNE la.ix.⁊ eſtſcripta.j.ð cu.
danabunt. II Mpꝛ val. theodð. reo ſup lillagli.

. legum doctoꝛib?ꝰ.

— —

baſec
definrn

Denfini

Naun Ne⸗
ncß dictig

oninhe 4

hlnng in gn
magſtinu

niiani
nc punce
berafspnin
Penncpb
bus ucſe
„ecaontt
linonlehn
Megaisi
nals gage
ini olern

ſtenig rnn

ekenan.
Deofidne

nonif it⸗
ſthesfof
iſuneſuipce,

batſcfen
eg inpthnt
4lſocta
hiediegear.
be ptnolii⸗
teſorunl
ginnſd
laqt.
ſlies.
Ple.
tunbustde
npenum
ſenmoet
Unbusgie

Giotu
r orid⸗
ſci deoine.
olr
Peinhsil
cfons
nziat

,D.

a felſſt

ſen
ſtsif

Noma

Hifmuons
ſun N
tvefie

iulroncri

Emoerx viniclariſſimispꝛeſidibꝰ Puin/
) ciaꝝ vel ↄſularibus aut coꝛrectoꝛibꝰ:neue

gagdmiſiratõis maioꝛ sinſulas meruenit:
i.piri ſpetabiles ꝓcõſules vel pfecꝰ auguſtal aut
comesoꝛiẽtis: aut cuiuſſʒ ↄtractus picanꝰ:aut qcũ
q; dux pel comes cuiuſiʒ militis vel diuinaꝝ comes

domonr:poſtqʒ ſibi ſucceſſum fuerit:audeat excede
re de locis quos rexiſſe noſci᷑:ãteq; .l.diex con⸗
ſtitutus numerꝰ finiat᷑. Sed ꝑ id tpᷣs pꝛeſides qui
dẽ ⁊ ↄſularesnecnõ coꝛrectoꝛes in metropol.ſpe⸗

ctabiles vero iudicestã ciuiles qʒ militares in ciui⸗

tatibꝰ adminiſtrare:dioceſeos illuſtrioꝛibꝰ: publi⸗
ce nõ domi velintra ſacroſanctos termios vel reli⸗
giones aut potẽtes domos latitantes:ſj in celeber⸗

nimis locis añ oiuʒ quosnuꝑ gubemauerat oꝛa v⸗
ſent᷑:vt pateat oibus facultas libera ſupꝑ furtis aut
crimibusqᷓrimoniã cõmouendi. Ita vt aboi defen
ſus iniuria ꝓuiſione poſt eũ admiſtrantis ac ꝑiculo
officij:nec minꝰ curialiũ ⁊ defenſoꝛis ciuitatũ iurato

ne cautoi tm̃ cõmiſſus: poſtq; ſuerit in quenmoniã
deuocatꝰ: pulſare volẽtibꝰ vt dictũẽ ꝓleguz rõere⸗

ſpondeatꝰ:nec vllã añ pꝛefinitustpᷣs de/ ꝓuincie di⸗
ſcedẽdi excuſatõem ei tnibuat.vel diuine vocisco⸗

pia: vel codicilli altenꝰ admiſtrationis oblati: vł
pceptum ampliſſime tue ſedis ut alterius ꝓpuincie

moderatoꝛis vices obtineat: aut pceptũ pꝛefate yl
alteriusciuil vel militans cniuſcũq; ptãtis aut quã

Ciq; ſolictudinẽ pu. gera:: ant erhibeatur vlocdu
catii:: aut poſtremu cuiuſſʒartis aſtutia: oniuſcũq;

occaſionis excogitata calliditas excludat᷑:vt modis

oibus que ꝓ vniuerſamiz ꝓuincianim ſalute ſanci⸗
mæè ſoꝛtiant effectum. ¶ Qd ſiꝗstemenitate pu⸗

F⸗ 7

nienda ſalubernimã legẽ circũſcnibendã vel violan⸗
dã crediderit:lʒ ⁊ maieſtatis reus nõ imerito iudi-
cetur:attñ.l:.li.auri mulctã pu.calcuł inferre coge
tur. Sil pena plectendo:qui pꝰ euʒ admiſtratione
ſuſcepta mime eũ anauerit honeſte retinenduʒ:aut
ſup eius fuga ꝓtinꝰ referendũ. ¶ Admiſſrationẽ
aut deponerenõ volumꝰ deceſſoꝛeʒ:anteq; ſucceſ⸗
ſoꝛad ꝓuincie fines pueneni:lʒ lisad eũſeu pꝛo⸗
grqmate pel edicto ad officium ⁊ ꝓuinciales vſuis
ſHuerit: pſe aũt qui pñtẽ fugiẽsnõ obſemauenit legẽ

pbicũq; reꝑtꝰ fuerit:Hin hac floꝛentiſſima ciuitate

ad/puincia ſine vlloobſtaoulo penitꝰ pceptiõe tui
culmis: cura ct vini claniſſimi rectoꝛis ꝓuincie in qᷓ
reptus fuenit deducet᷑ ꝑ ſexmenſiũ curricula ibideʒ
moꝛaturꝰ: qtenꝰ iterea mime cnimina poſſint yl fur
fficũ ẽt qð eum debito tm̃ honoꝛe

tacelan. iñ ẽt qð en im ho
fuatonõ/ ꝓhibuent ↄtra legistenoꝛẽ diſceder.xxx.
lip.auri diſpendio fenet᷑.qð ſi intra.l.dieꝝ numerũ

fuerit foꝛte pulſatꝰ: pꝛefato tpe elapſonecdum ſi
niua lis fuent ciul rquidẽ ſuꝑ ſutoꝝ ſcelenbpulſa

tus:dato ꝓcuratoꝛe inſtructo pꝰ
l. dies ꝓptinus hẽat lñiam diſcedẽ
di:acouſatione vo ſup crimibus fa
cta pꝑ inſubſcriptionũ laqueos ir⸗
retitꝰ nſq; ad tenninũ cauſe ibidẽ

neceſſano ꝑdurabit?. ¶ Saat
aut vniuerſi iudicesapð quos vł
admiſtrationis iure:vl ex pcepto

ampliſſime tue ſedis hmõi ↄtro⸗
uerſie ciuili vel criminalr vẽtilẽ⸗
tur:intra.xx.dieꝝ ſpacium debere
ſe pᷣfata litigia poſtqʒ oꝛta fuerint
terminare. Mã ſi ſupſedenint:ip⸗
ſosquidẽ decẽlibꝛaꝝx auri ↄdẽna⸗
tionẽ ſubire cenſemꝰ:accuſationẽ
voſeu ciuilem intẽtõem ſemel in
iudiciũ deductã pfato mõ legiti⸗
metermiai. Inganen.
vt iudices ſine qnoqii ſchacgo
Y. neceſſitate. coll .i.
JVvo anteq; ↄpleant᷑.l.dies

Bfugienscapiat᷑: detineatura

ꝓuincialibus:⁊ oẽ qd datum fuit
eioccaſione furti actõe exigat᷑ pñ

tetñ deo amabili epo⁊ cã ebi
labili epo cmex no vDebito. ho. imo non

Cnpto examinante.

SBSe oſfcio eius qui uicem alicu

„ —

I Mperatoꝛ goꝛdianus. a. do⸗

miciano.

cã que ſpectat ad vti

litatẽ reipu.eũ qui vicepᷣ

potuiſſe cognoſcere: in dubiuʒznõ

yenit. ſane ſi inlaliquo captũ eſt iuſ

reipu. iuxta ſcnipta diuoꝝ pꝛinci⸗
pũ defenſoꝛes reipu.ſimõ adeſſe
fiduciaʒnegocio putant: reſtõnis
auxiliũ pñt flagitared.ql. Mãdata

ſpatoꝝ Theo. ?2 Mal. aa. Miſ⸗
ſa antiocho pꝛe.pꝛe.pꝛeferenda q
ſic habent.

Odocta impial eternitas debe
rer a bꝛeceptõe pꝛincipaliſeu
vfe ſedis ampliſſime tueri locuʒ
rectoꝝꝰ puinciannoſcunt᷑: aucto⸗
ritatẽ hĩre tutoꝛes ſeu curatoꝛeſ pe

tentibꝰ dare:decretũ ẽt interpone

re ad alienãdas minoꝛũ ſimiliũqʒ

ecis ꝑſonaꝝ ſeu cunialiũ facultates

ſidis puinciaʒ admiſtrat

ggerẽte magnificẽtiapra

Ne co.reimil. At oẽs tã ci.qᷓ; mi. De offi eiꝰ qͥ vi aliiu.

ſiliarios.et. vbi derõci

nijs. I. ff.
p Ruñdeat.apð epᷣm cãʒ
examinaté: nõ ex ſcip-
to:ſicut ⁊ ↄfugit vel etii⸗
apud pꝛincipẽ:vel eũ cui
miſit pᷣfectꝰpꝛetoꝛio.vt
in aut.vt iudi.ſineqͥ.ſuf.
S. ſi qs aũt.⁊.S.ſi ex qua
cũq;.⁊. S.neceſſitatẽ.col.
viij. vel apud ſuꝑioꝛem
magfatũ: vel apud eum
cui cõmiſit pꝛe.pꝛe. vt ĩ fi
nehuius. l.
Lopia. als diuina. i.
reuocatoꝛia.
r Infterre. Atem velut b
uꝰ inboneſtꝰcapi pot. vt
ĩ aut᷑.vt iudi.ſi.qͥ.ſuff.S.
neceſſitatẽ. ⁊. ]j.e.l. . ipſe
autem.
8 RPeruenerit. niſi h du
os dies tm̃. vt in aut᷑. de
ad.tu.s.ſi vᷣo nullũ mit⸗
tat nunciũ:ſpꝑ iudicat vſʒ
ad aduentũu ſucceſſoꝛis.
vt. ff. de of. ꝓcon.l.memiſ
ſe.Munciꝰ aũt pꝛemiſſus
exercet oĩa pᷣter mebꝛi ab
ſciſioneꝰ ⁊ vltimũ ſuppli
ciũ. vt in aut᷑.de coll. . ꝓ
hibemꝰ. coll. vij.
tDeuenerit. ſinito tpep
mi.
ſeruato hodie.vt in auf᷑.

vt iudi.ſine quo.ſuf.S.ne
ceſſitatem. coll.ij.

xInetit?.iꝑ accuſato⸗

rem qui inſcripſit.
Serdurabit. ?. patiat᷑
penã ꝓ q̃litate delicti. vt
ff. ad.l. iul. re.l. lex. F. .
5 ¶ QAue. o pfecte pᷣtoꝛio.
4 ape teſtatiõem.
9 Zenninare. ſpale. ſ.
iudi.pꝓꝑandum. in pꝛin.

1 ſHam ſi pꝛefato mò.i.

infra. xx. dies.
¶ Rubꝛica. De offi. eiuſ
q̃ vicem alicuiꝰ ⁊c.
Rcã. reip. ciuitatʒ
1 alic?.⁊ ſic in iudi
cio reſtituit᷑ ciui⸗

tas vt ⁊.j.de iurereipu.

l.i.⁊ in ð ctu. vt.e.ti.l. rem
7. .. ex cais ma.l.rẽpu.
2 boc pʒ.qꝛ de pᷣſide di⸗
xit als ꝓcur. ceſaris.

c Sublice. oꝛdiabit au

tẽ reſp. ſindicũ vel actoꝛẽ
3 pᷣuatuʒ:⁊ cogſcet pᷣſes
ꝓuincie:vel eiꝰ vicarius
de Flagitare adiſtar pu
pilli. vt. j. ð iu. rei pu.l.rẽ
pu.⁊.j.qui.ex cau.ma.l.
reſpu. W
Uggerente, veſtra.
pꝛefecte.
os.ſ. vicarios.
64Sectis ampliffime.
alterius qͥ bʒ meꝝn eiupe/
1

um vtſi deoffi e ci emancipatõesquoq; legibꝰ cele geſſerit: ad eandẽ ob ſennationem 79 Peechpin /n
i ot eedenmi bꝛare: 1omia que ad iunſdicõe, aliqbitioe iterü remeare ceclat. oesnaach
pvpel abſentiũ qui decedẽèectoꝛis ꝓuicie pertinẽt actitare I Zẽ. a. vitaliano duci Libie. g eſBubterent.
tes dicũtur inde moꝛtui. Hρwmore dianata? ſpolitio — ſticis d „ASe
ſubſtituti vicarij dicun peipere dignata e: ꝓ di politide mode dome 48 ducuʒ tri.. in lib. .
tur ſuffecti. Secꝰ ſi dele veſtr e celſitudis pfatoshmõi ſol vel comitũ militanũ Offici S adſilbl. lege F.
garr ch ralia lege i licitudineſ ꝑagẽdihabere licẽtiã coꝝcõnumeratꝰ poſt cõpletũ ſui 5 el, 757,
poſſiunt.vt ff. de off. eiu W a Enn .. Filcs pta. ſ.
Autmã. dtiunſ.. manda Ze aſleſſoribus et domeſticis ? tpis actũad eandẽ nurſus ſolicitu⸗ buul an liſ 5

ta. 2.ff. de re. iur. omnia. cancellariis iudicum.

Eſt em vicariꝰoꝛdinariꝰ

eeen anena Mpz Diocl. 7 mari aa. pau re voluerit ſancrõemn: endẽ pena mpiomis teii⸗
dicit ſtutoꝛes. ſ ññ. officio q cohercendo ſi ꝑambiti- K e Protis i. pſi
nar bier leins Zuclioꝛi laboꝛ meretur &l auantia er his alicſitennen ,
ob hiione vtm auren pt hii qini pu. adimiſtratéib cõſti rieoſeſent I DE. a. euſtac. Pp. gn⸗en
coll ꝓbibem coll xr. tuti ſocian ſibi ↄſiliox paricipes ¶ u Elut caſtreñ. peculiũ filiffa. nporqes ömuuua
. btn.Meaſſelo npiftt: ſpe pmior atq; honoꝛifi- AAlſſeſſoꝛcsct p? prisobitum te bonoꝛes Na ö5
Zudioꝝ. puocit ſie cætia ſua ꝓuocẽt cos quoꝝ pꝛudẽ pendicẽt: qↄſilijs ꝓpꝛijs admini Pehot gegabd
en Seo ſiatuis. d tia; pitat ſibi eſſe neceſſan: non ſiratoes iuuare pſueuerunt: ſiqg mm.vſlnemo. ſe
. r maccile metuterniᷣlli et neceſſitate incon⸗ licitis honeſtiſq; lucris coaduna-⸗ elind tiht
grualiberat. repotuennt. Dezʒ. aa. aſclepio 2e pim age.
I Apꝛ. Cöſtã. a. ad Baſſu, do comiti pꝛe. pe. ure lib riſLexra
Ppbp5bW5. In. ZAll? indwcum ad ꝓuinciaz Galcvd le
) Reſes nõ paſſeſſoꝛes:ſj Anbi cõmiſſam quẽq; ſecũ du ſeſſoꝛe becin do
K dꝑ ſe ſubſcnbat libellis. Qdð cere audeat: cui domeſtici vel cn meſtico vel czel /

dinẽaudeat aſpirare.x.lib.auri cõ
dẽnatõe ꝓpoſita:ſi ꝗs hãc viola⸗

7

a6ð ſi qs.
S BDOmeſtic?.
Aacrceat.i.ũ

lario. ac.

ſi quis aſſeſſoꝛis ſubſcriptionem cellanij nomẽ iponatꝰ:nec pfectũ Eelut nota.
uo. dli

incõſultis nobis pmiſent:mor aſ ad ſe vñcũqʒ ſuſcipiat: ne fameno 5§ a04
ſeſſoꝛ qui ſubſcnpſit exilio punia- ta cũbonoꝝ pu.plectat᷑. Deniclo uo driul kanl x.
tur. pᷣſidi ſ vonomẽ adnos refer pꝛimatum officij:cancellanos ſub Allsl ſerum

niiubem: vt in eũ ſeuenꝰ vidicer ſide geſtoꝛum ex eodẽ officio ele⸗ &Wucere imo⸗
I Mpꝑꝛ. Arch. ? LHoñ. aa. meſ ctos: iudicibꝰ applican iubemus Fcrcmnae de
ſaleppp. Ita ut pꝰ depolitã adminiſtratio moſilmanjo oi/
VOnſilianios iudicũ ⁊ cancel- nẽ:nec militniã deſerãtꝰ ꝓpuinclia lud in aſſeſſoꝛe.
lanios 7 eos ꝗ domeſticoꝛñ libꝰ pñtiam ſii exbibeãt: quo vo bicemalſo vd
gũtur officio: poſt depoſitaʒ lentib⸗ ſit accuſandi ecs facilitas re erat cãcellanꝰ.

agdmiſtratõez ꝑ qnqginta dies i ꝓ Si. n.idonea cã exegent:ad dete oe Imponat. ců

unicia reſidere papimꝰ. Mꝛo co⸗ genda iudicis flagicia:⁊ qõni ſub
felſoautẽtenebitur ꝗq accuſatꝰ hu dieosoʒ. Apꝛ. theo. ? valẽ.

iuſinõi pſonã ſubtexerit. eaqʒ in· aa. ad ZZam.
qdruplũ reſtituiiubemꝰ:que deſi Apꝰ depoſitã admiſtratiõeʒ

garios.
p D eſerãt. oʒ. t
ſic tenet ꝓ bis qla

noñ ſint tales. ar.
gu. ð. . el. O ſilii

vt bica, ,acd, l, iul, reilii.

eſticivl cacellani miſtenũ cnimisimmineat: mſi p celeſte oꝛa

5 Dehe m ſecum duxit. vt ⁊
Baſde lbeltot. deratun ablata: vt duplü ſpoliat? iudicum pñtiã vel exhibitionẽ do oeoff pcoſul.
¶Nperuoibaquefiunt Accipiat: duplũ nr̃ fiſcus acqrat. meſticoꝝ quenmonia ꝓuincialii ag pe b eol⸗
ſup alienãdis pdijs mi / II. Sem. aa. ? Zheodo.a. ad aut cunaliuʒ vel alia publica neceſ ¶ Daem. T ſic ſ.
G P ewullen fan⸗ Cecilianum vicanuz. litas poſlulauerit: p coſdey admi⸗ õä
dis luntmirn impiſe Dmelſticus indicis a publi- niſtratoes quon domeſtici fuertt. mun to grauc
ain en vbit ali ſub⸗ NYcis aciibus arceatur. Oſi iudicio legibuſq; tradat᷑. SDẽ I cnnlliani
nabu e hereai neceſſitatib? pu. ſeſe ↄuictus fue a. loentino pꝛe. pꝛe. s Piiclorte eo
non obſeuato. it miſcuiſſe: ſtatiz euz ad maioꝛis i Moſilianjs obſemuari cenſe 38 difegem e.
Sige biees,. pretqtis eramẽ decduciopoxtet: v Mm: vt in euqin ſua ꝓuicia iudiu puinapis
NMres . Ccopetés en vindicta pmatur. vltra qttuo menſes moderatoꝛ- As it n ſ er
d cacellatios. vrſu/ I Mpꝛ. hono. 7 Zheo. aa. ſe bus alledent aduerſus leges an- qui cau ma. bid
ec fficio⸗ vtſe uimiliteſ leu. ppᷣ se diuon ietrop nc . ſca : lirne. ſe⸗
ali defamilia:de u VEmoin ꝓuinciis qui ſemel ꝓlcrpptio bonoꝝ cacculatio pu. pius. ai alij
m oium delictis tener Mon mueuiuntur

iGouei. yte fl. de

Wirieten
Potcs en

eboneng
hfdenn tne
onos geit
iflieno
gitiroci
nbino nſe,
ſdeginte⸗
elhrilat
vnnde Uel
Glogut int,
ſoebeendo
Gtiopi

orpitfel
llinsd
Gin Kee

lliemn
lage ſho
Ne
et

tnnieſt
mnuck,
Jpena
ſertuesc

zid

““ſS
D

Gt,eg
nduri N1

ſſpiil

SS
N c
en1ſe,
lihlick
sgne.
gonffin.
icnde
ſegan
op.
Hitmn
Nrfg
mnabi
4
gain
L

mu.⁊ ho. honoꝛ.
H. fi. ⁊ ĩ aut. de ð
lenſ.ciui.S.fi.col.
iij.⁊.j.d eaduoc.

diuer. iudi.l.ſi qſ
de togatis alio /
quin cõtra. vt. S.

eo.l.nemo.vel.ẽ.
male egit pꝛimo
anno.hic bene.
Emo. cuiuſ⸗
cũq; magf̃a
tus nõ poteſt qͥs
ergo ſimul eſſe aſ
ſeſſoꝛ ⁊ aduoca⸗
tꝰ:ſicut nec iudex
⁊ aduocatus. vt
j. de poſtulã. qſ/
quis:nec in dua⸗/

bus militijs. vt. ſ
qui milit.nõ poſ.

l. v. . in poſteruz
ſic nec plures hẽ

rehonoꝛes. vt. ff.

ad munici.liber /

tus. 5. ꝓſcriptio.
2. ff. eo. l. penulti.

Itan nec vicem
dua perſonarũ
yt. ff. de pactis.ſi
plures. 2. ſ. ð ꝓ⸗
ri.ſa cr.ſcri.l.bac
nec in duabꝰ ſo⸗
cietatibꝰ. vt.ff. ð

cit in decre.lxxx A . PAN
os ſibi eoſdẽ ſecũdoac tertio ⁊ ſe⸗

piꝰ iniũgere:qꝛ qui ſemel recte co

xix. di 5. ſingula
⁊ ibi nota plene
de Hoc mateng

F In vnc fe⸗

ſtinat. vnde illud
qui binos lepo/
res vna ſectabit᷑
c:0 vno quan⸗
oq;:quandoqʒ
rci derec..

e Buifteae ſie

de reb. eo. L. ma
gis. S. in pꝛimis.
⁊. ff. de nego. geſ.

at qui natura, j.

um me;

VYbatus eſt impꝛobari. I
ratoꝛ Juſti. a. demoſtheni. pᷣp.
n) Emoexhisquiaduocati cã
mum oſtituti ſunt:vł fuerint
ẽt in hac regia vrbe inquocũq; iu
licio deputati:⁊ in alijs oibus ꝓ
uincijs nro ſuibiectis impio aude-
at vno eodẽq; tꝑe tam aduocatio
ne vti qʒ ↄſiliarij cuiuſcũqʒ magra
us: quibꝰ reſp. gerenda comittit
urã arnpe:cũ ſatis habũdeq; ſut
ficit: vel paduocatõem cãis pfe-
Qiſſime procinari: vl aſſeſſoꝛis of
ficio fungi:ne cum ĩ vtrũq; feſtiet
neutrũ bñ ꝑagat:ſed ſiue aduoca
tꝰeẽ maluenit:hoccũ debita ſoler
tia implere poſſit: vel ſi aſſeſſionẽ
gent: in ea videlʒ pmaneat.
Itatm vt pꝰ cõſiliarij ſolicimi⸗

L Pꝛimns

culũ vel ampliſſime tue ſedis pᷣce/
ptõem: ſeſe defendat. I Dẽ.aa.
Joliopꝛe. pecc.
Onpaꝝxaſſeſſoꝛibꝰ maioꝛuʒ
Hmagfatuum qᷓ; ipſis iudici⸗
bonfe beniuolentie liberalitastni-
buenda eſt. ¶¶ Jqʒ ↄſiliarios vi
roꝝilluſtrium pꝛefectoꝝ tã pꝛeto-
rioq; huiꝰinclite vbiseminẽtiſſi
moꝛũqʒ magiſtroꝝ militũ: necnõ

t viniiluſins magiſinoffiop:ſi⸗
ne pꝛedictoofficioiam funcn ſunt

ſen fingent in poſten: poſt depo⸗
ſituʒ ẽt officium aboi indictionis

onere ſeu ciuiliũ ſeu militariuʒ iu-

dicũ ꝓꝛſusimuneseẽ̃ pꝛecipimꝰ:
vt nec ab ampliſſima quidẽ ſede

tui culmis eius vylla modeſtia ſup

ſaſapianiochol;grauanune pe⸗
nitus iniũgat

culmis danatiõe mulctãdo:ſiqd

aduerſus ſtatuta clementie noſire
innouari conceſſenrit. ¶ Mpꝛ.

Mał.⁊ Marcꝰ.aa.paladio pD.
Iceat oibus iudicibꝰ illuſtri
editis poteſtate: conſiliani

gnitꝰeſt:nõ dʒ ob hoc ſolũ q

ele

inẽ depoſitam:liceat ei ad munꝰ
aduocatõis reuerti. Mec ſit ↄceſ-
ſum caunqᷓ duobꝰ magratibꝰ aſſi⸗
dere:⁊ vtriuſq; iudicij curã ꝑage⸗

—

.l. l. auri officio tui

re. Meq;. n. fadle credẽdum eſt: 5 Quaſcazlitteras. ſiec

duabꝰ ã neceſſarijs rebꝰ vnũ ſuffi
cere::nã cũ vni iudicio affuerit al⸗
teri abſtrahi neceſſe ẽ: ſicq; nulli
eoꝝ idoneũ in totũ inuenin: ſed al
tera aſſeſſiõe penitꝰ ſe mota vniꝰ
magr̃atꝰ eẽ ↄtentũ iudicio. Nec
callidis machinatõibꝰ hmõi legẽ
putet ꝗſeẽ circũſcnbendã:⁊ ſinõ
ↄſilianij ſignũ qð ſolitum ẽ cartisĩ
ponat:ſʒ als qſidaʒlr̃as excogita⸗
tas aſſilauenit:exiſtimãs ei licer ſũ
Gi ꝗdẽ memoꝛato officio ſub hu⸗

iuſmõitñ vmbꝛa latere: cũin legẽ
coõmutunt hiqin vigoꝛẽ eiꝰ ſcrn⸗
puloſis ⁊ excogitatis artibꝰ elude

reteſtinãt. Meqʒ ſibi blãdire quẽ
q;o q pñtis legs aculeos poſ⸗
ſit euadere:quẽadmodũ ⁊ antenio
resleges ſuꝑ hac re poſitas delu⸗
debat. Si ꝗs.n.int ali cõmiſſo fu
ent inuẽtꝰ:ſciat ſe de mricułladuo
catoꝝ penitꝰ eẽ delendũ: ⁊.x.libꝛ.
auri mulctã nrispꝛiuatis largitõi⸗

reꝝ pꝛiuataꝝ exigendã:⁊ aliã ma⸗

ioꝛẽ regal culmis ſubituy oftenſ

cũ necipſe iuder qhoc fien paſſuſ
E:⁊ ſciens pꝛudeſq; hoc cõmifit:
ſine imꝑiali comotoe remanebit.

Neaſſeſ.⁊ dome.⁊ c.iudi. De anno. ⁊ capi admi,

3. delegi. ⁊ conſtituti.nõ
dubium. ⁊. . de natu. lib.
l. legem. in fi.

⁊2 ¶ Yudicis.vt. ff. de iur.

omni.iudi.l. pꝛetoꝛ. nec
teſtis vt. ff. de teſti. l. fi.

9 Judicare. als vendi

care:d epoſita etiam ad⸗
uocatione.

¶ncoꝛrupti i. boni.

9 Jugicis. vt. ff. de iur.

omni.iud.l.pꝛetoꝛ.nec te
ſtis. yt ff. de teſti.le fi.

Eidẽ pene ſubijciẽdoẽt eoyl eis
qin bis cãis qꝝ procinium adep/
n ſunt: ꝗbuſc;aduocatoem ſun
Ggiſtrat? colere audeat vel audedt

ludicare:ne affectõis ſue aduocaini ́.—
Aubꝛica. De annois
cxc.gen eraliter de annõiſ

onismemoꝛ:incoꝛrupti iudicis ñ

poſſit nomen pfene.

.

G

De annonis et capitatione admi-

niſtratiu uel aſſeſſoꝛum alioꝛũne
publi. ſolicitudines gerentiũet eo
rũ qui aliquas cõſecuti ſunt digni⸗

IAMperatoꝛ Theodo.?2 Ta-

len.floꝛentino pꝛe. pꝛe.

militarẽ ſiue cinil acdmiſiratiõem
gerũt:necnõcomiti ↄmercioꝛum

libꝰ q; vins clanſſimisiu

) Mrib ta vinis ſpecabi ⸗
N
dicibꝰ: q ꝑp. ꝓuincias ſiue

ſpecialiter de capitatõne

erogatò.mi.anno.l.fi. q;

milites noſtri annonas
2 capita ſingulis diebꝰ

conſequebantur. ſicut.n.

capitatio dicitur tributũ
quod quidem pꝛo capite

datur: ita annona dicit

tributum: qa pꝛo capite

dDicit: ſic ⁊. j.de ſerui. ⁊ a
qua. Ael dic de annõis
⁊c̃.i.de annona queꝓ ca
pite ⁊ perſona magiſtra⸗
tuum ⁊ aſſeſſoꝛum daba
tur:⁊ hoc eſt quod dici·d·/
j. de annona mili.l.fi. c 5

magiſtratus datur vtoi

Am nibus. ⁊ ca
( puum. als capite

.

Hhcapitatione.

ter⸗ bus vel indicatobus ſopita ſunt.

„ .

5 Nianitans i debuiis magfoeris ſiue pꝛiuate rei roõnali

Sgnm .„„„ uz. extra
7 capitepſtando. icã atqʒ aſianã dioceſim: ?z Semodomulctar queaiudici &τ Nrqman,
b pamiclanib⸗ i ſin/ Ppontic atqʒ alianã dioceſim: nae Aec .sne
bAnbufcau alſeſſoꝛib⸗ iudianz ſingulorin , bus intligumtur. Benans banghn
ta leguntur. buſ bendisſolacijs annonaꝝ:hic firꝰ . . doonum archuincens
e . ſn ac. acſtabil ſemabit᷑ modꝰ? ut ea pꝛo Apꝛ. ſeue. 7 anto. aa. ferino. cnon uut
annonis⁊ capitũ dignitatiſue de BZlctadanum fimenon ordinattecogen

Aicũq;. emere. vt
ff. de Zhen. empt.
lIl.nõ lʒ. ⁊.l.qui ot⸗

¶ OHatum ſit. vel qꝛ exre
bus ciuitatũ alijs vendi
gerat. vt. j. de vend. re. ci⸗
K Merſonam. vt ⁊. j. qdᷣ
me cã.l.penul.⁊ facit.j.ſi

depoſitã adminiſtratõem exceſſe⸗

rit:vel ↄſenſus donatoꝛis vel vẽ

ditoꝛispꝰ eandẽ admiſtratõez ad⸗
iecꝰ ſit. ¶ Necaũt ẽt ad dome⸗

telligant lñiam denegatã. Id quo
q; obſeruãdum a moderatoꝛe eẽ
cenſemꝰ:yt in vniꝰ coꝛreptõe per
ſone ſiad id ↄtinuatio peccatiim⸗

fiſco noſtroad inferedaã eã qtita

ſici. Tdeiure fiſa auferr ribus delegatoibus loleat conti⸗ — Alexancder. a decmo ( la ironale
S.ij. neri. Rocuratoꝛes meos.i. rõna aio os qo éſen
e ercrcrit ſe .ſ ma AC. Ales:mulcte indicẽdeius non no n analogi
foꝛoumcias boc mn· De cCotlactibus iudlici nlebr here ſepe reſenptumc. IMp: Ra vi oedane
noꝛibus.ſ.in pꝛeſidibus qui ſunt circa eos: ⁊ inhibẽ is d0 HGoꝛclia. a. Celeri. abec,
enede nanoibus in eos facidis ? nead c NTratos reipu. q grecopoca Alctaruz ſel
s id im ſiraud vbti miniſtrationis tpe ppꝛias edes lologiſta õ Wera:i aude.
res qͥd iuſjſit:audi vbiñ minnltra⸗ . —dVi I
prentieorbmot α: eclikcct ſine ſanctoe pꝛagmatica ctandiiusnonhʒy. 1. Mpꝛ Gꝛa a Erano. niſl in
dt ndeed c tianꝰ nal.⁊ theo.aaa. Eutropio caſibus. vro. de
capali non ptmen im Mpꝛ. Juſti. a menne p. pꝛe. ¶ Zluſtres pirospꝛe. pꝛe.vſqʒ Feage
he ß non udi iciq; admiſtratidem l .l.x lib. aun mulctã: cũ pec· Ercnpennt
veiunl om , Lmagi⸗ £ inhac floꝛentiſſima vꝛbe catum grauiſſimũ ent:puenire ſi⸗ eb unfii iſe
e ea pades e O Bennt: emere qdẽ mo- nimꝰ. I Moperatoꝛ pal. theo. ? oet unutſe
i ucſ iluuas ,aur biles pel inobiles res vel domoſ arch. aaa ad tempeſiatüpee-pe. Neger dn
vniuerſas. ſ quid ſiduo extruere non ali poſſint: niſi ſpeci 6 lctay leuera dpedia: era⸗ mod aſnepi
lint in magfaum an altr alenfi numishoc eis pmittenteʒ lio'nto ꝓtinus eſſe qrenda ſde ſpoꝛ lij.
ter aunotet videt o n⸗ diuinã reſcriptionem meruenint. mils ignoꝛet: nſi ipſe iudex id qd b Pꝛoconlula
ter auctoꝛet᷑.videt᷑ ꝙ ſic al Eein X ſſif. ſeraup alez videkin
ſicut in duobꝰ tutoꝛibus Sonationes vo oĩmõ recuſentur ad penã admi 4 nande er Pe cho vimpeonld
renerrideana m ſétesnon,ee valicas ensinqiu nmzvelpublicsopib vl anlu vo inctene
lpepi n iane du bulſcũiq; reb' c qſcund;eſtimatio⸗ p. pel allſenecſſan ſcaisſpalitrr ctonitpilt 4
1o aꝛ bien megia plo ne:niſi pꝰ admiſiratõem depoſitã Npit. permaroꝛ Air. antma rohe
na. vt pupi i cui pᷣſtatur P el ſpãlr in ſcriptis donatoꝛ ean⸗ ch. Hono. Mel TLal e.pꝛe. pꝛe. i i coll ir. oe,
ſara oidnon vot u di donatöem mati bujent vel tbs & Dsquiordinanon une pui e⸗ Bpecuubte⸗
vniuerſttate 2lemiat: nquẽnale pᷣterierit: in quo nul⸗ Casmoderant᷑:erga eoꝛum as u nfehrat⸗
Nrs aſteſemagzne⸗ aqrela ſuꝑ eiſdẽ donatõnibꝰ vel pſonas quos culpa reddit obno⸗ bus. vt . tit i, de
vniuerſutatq repftat. vñ abipſo donatoꝛe: vel a ſucceſſoꝛ⸗ rios:yltra duaꝝ vnciamnʒ aurim! de Zirne e o,
nan munit meaia bſo/ bꝰ eius facta ſit. Oꝛouincias vo ctã enqreñ patimur. ꝛ. eſrn en /
a. Jin put odiaag moderãtibꝰ non ſolũ don enſ. R weaneſen ſi mulcta Vi ui
temptõesqmũciq; rex mobilu dineceſſitas iminebit: ſenax vnci⸗ Wöſtauts
. vel ĩmobilium:pᷣter easq̃ ad ali, arum auri ſumma cohibebit: in q̃ 1Eroeſlerit ſli
moniã vel veſtes ptinent ⁊ ediſi fomaẽt comesoꝛientis atqʒ; pꝛe- mnder. 4
—. .ZVW catõesꝰ:lʒ ſacri apices aligd eoꝝ fectꝰ auguſtalis ent. Ceten vero 5oꝛE:i indi
8 Alimoni no. ict.ſf. Pmiſerint penitꝰ interdicimꝰ.nec ſpectabiles iudices: ? quipicenfe p&o nfo. vt
P &izkatoο Hc Tatũ ſit q' his donate vel vẽcliti admiſtratiõis gubemacula ſuſce⸗ 2eaneſo c
te pbibenws. one datũ ſit:Hqnquẽnale tpᷣſpoſt perũt vltra tres aun vncias ſibi in ſiianos.

i Ge gedat. q.

depꝛedict/ modꝰ?
ſeruabitur. in de

linquetes: miſi re
periant comniliſ⸗
ſe peculatum vel

ct pel eos. a.l. penuiti. ſticos ⁊ conſilianios eoꝝ trahi ne- pulerit: trine mmõin anno adẽ⸗ furtuʒ vel alia gi
antiin Celenumim ucrai Pusriinbeiennednnsdt irdiie
Kubꝛica. Demo mul/ cientes vt necꝑ interpoſitaʒ pſo⸗ nitas exerat ꝙ Qoſi ꝗs pdictum tuncn. maioꝛ mi.
ruma iudicib babe nam raliqd eoꝝ ſine ꝑiculo poſſit moclũ exceſſerit:hmoi acoꝛe ad n hoteſta Md
ns wſen iuchelijy. Ppetrar: que ct ad ptenta nego⸗ miſſi ↄdẽnato ad dupli reſtonem: k Vn perulan/
ſic'lirlii- s iegei ca refem ſancimꝰ: niſi tranſactidi f. bus, ſic ponit in

Pꝛrmus

*

iudicũq; ꝓcacitati ſalua reueren⸗
tia pudoꝛis occunas: ingrediẽdi
cũ roles ad iudicẽ liberam hẽas

facultatẽ ſup exhibendadanayl
ſpolia pꝰ petentiũ ab his quosli⸗
beroꝛũ locotuen debes excludas:

nec patianis quicqᷓ vltra delegati
onẽ ſolitã ab hiseugi:qð ceitum

eſt: niſi taliremedio noõpoſſe repxa

ri. ¶ Mpꝛ val.the. ⁊ arch. aaa.

patanmno p. augiiſiail.
Eſenſoꝛes mihi ſibi inſolen

ARtermhil indebitũ vẽdicãtes
nois ſuitm̃ fungant᷑ officio:nullaſ
infligãt mulctas. Seuerioꝛcs nõ

exerceant qõnes. Plcbẽbyel de⸗

cunonesaboiĩ impꝛoboꝝ inſolen
tia ⁊ temeniate tueantur: vt id tm̃
qð eẽ dicunt᷑:eſſe nõ deſinãt.

Degci.iudi. D

Hemõ mulcta. Dedefen. ciui.

b Erbibenda als erbi

bendi:als exigendui in /
ferenda ac.

Efenſoꝛes. mlctaſ
Pmili in caſu. vt. j. de

ſpoꝛ.l. ij.
be Plebem i. populum.
c ¶ ODeſinãt. ſic noia ſunt
conſequentia ſeu conue⸗
nientia rebꝰ. vt inſtit. de

dona. §. eſt ⁊ aliud. ⁊ arr·

j. deteril. a nullo,.

NDe.aaa.taciano pp.

Igs de tenuioꝛibus ac Aoe Ne er in abꝰ fera

⁊ ꝑiculi ſui neſcia latronũ fer

uet inſania: ꝓbatiſſimi quiq; ⁊ di⸗

quotidianis actibꝰ pᷣſint:qui nõſi

ſtrictiſſimi defenſoꝛes diſapline

nat cria ipunita coaleſcere:remo⸗

ueant patrocinia q fennoꝛes reiset

auuiliũ ſceleroſis imꝑtiẽdo matu⸗
ranſcelema fecerũt. I Mpꝛ. pa

len. Zheo.et arch. aga. cecilião.

Efenſoꝛes ciuitatũ oblatoſ

Nibi reosin ipſo latrociniopł

cõgreſſu violenne:aut ꝑpetrato

bomicidio ſtupꝛo:vl raptu ylł ad
ulteno depᷣhenſos. ⁊ actis pu.ſi⸗

bitraditos:expſſo crimie:cũ hiis

a quibus fuerint accuſati:mor ſub

idonea ꝑſecutõead iudicium diri

gant. II Mpꝛ. Hoñ.? Zheo.

Efenſoꝛes ita pᷣcipimꝰ oꝛdi

nan:vt ſacrisoꝛthodorxe re

ligiõisibutimyſteriis reuerẽdiſſi

moꝝepoꝝnecõclicoꝝ ⁊ honoꝛa
toꝝ ac poſſeſſoꝝ ⁊ cunaliũ decre

to cõſtituãtur:de quoꝝoꝛdinatõe

referenduc ad ilu inſſimi ptoꝛi⸗C

anã ptatẽ: vt litteni eiuſdẽ magni
fice ſedis eoꝛum ſolidetur auctoꝛi
tas. Qðò ſi qd a qᷓubet ꝑſona con

tra publicã diſciplinã ĩleſionẽ poſ

ſeſſoꝝ fieni cognouerint: deſenſo⸗

. eut deten eſe tequã mulcte noĩeinflixerit retine
n auulier bik. Mectñad hmoi legs moce
W id eſt cõtra vel ſu ratõʒ ptinere ſe credat:qꝗ in pecu
nnr He dumodo ca ſatibꝰ aut manubijs. i. depdatõi⸗
men m eii eleralur. bus ↄcuſſionibus funis atqʒ alijs
dr en eriavlira ſummã flagicijs qͥ coherceri ſeuer? ↄue⸗
em 1haen It ophenſiſuenint. .vt ſcripta p
Gune tavarietas repo iudices memoꝛatosin cuiuſlʒ fue
W bauu ſo arb. ſf. nt dinigenca diſpẽcdium ſia ꝓfe
inin ec; myn. r lat. HMec putẽt factũ faale eſſe:
kntfden ri ff de ꝓcurl. in vt aut pcipiti pſuaſione cõdẽnent
alatin cauſe. in pn. quẽ culpa nõ ingrauat:aut erube-
. o W auptas. vt ſcẽd erareit dici barbitno 1
* licitas. 5.i ꝓpꝛioĩmutandũ eẽ: qð lex iuſſe⸗
hubeica. De nt: niſi pauꝑtias condenati hoc ꝑ
nce qͥ ſunt mimi: qui luaſcnit.
— nec menꝝ nec mix⸗ .
al tum hnñt imꝑ ium De defenſoꝛibus auitatum
a la in ſi coll. i.. 65 ¶ Mpꝛ val.⁊ paleri.aa.ſenece
lance modica cob ertio defenſoꝛi.
ſanxd nẽ. vt in.e.ti · J. au —
ſisnune qſ. creci munuſcularijs rebꝰinte
ſio,deegen 3 Wn nn 1 i⸗ ee re.
aea Fonb wgmr pellãdũte eẽ crediderit: ĩ minoꝛi
d fenſoꝛib? loqu e
Kan r ¶e minoꝛibꝰ. bus cãis .i.vſq; ad.l.ſoł.ſummã
Rad is. alr añq; do acta iudicialia Oficiat. ſ. vt ſi quã
nitur mima ſlum⸗ spel debitũ iuſtü vel ſerinz
ogzuin ma. vt ff ſi cnipl?“ do ꝗs pel debitũ iuſtũ vel ſeniuʒ
1ſiſtin qᷓ p. falol.ij. A. q pfugam fuent elapſus:vł ꝙ vl
t Send ni, iradelegatoez dedent poſtuiaue
RKl reos. vt in aut. e. Iit vel qdᷣlʒ hmõi tua diſceptatio
talt Sdicat. ne reſtituas. Ceteras vo que di
Ku Iudicialla ncfoꝛẽſi magnitudine videbun
nuhfl ontichhr. ſc/ tur:oꝛdinario ſjſiniato rectoꝛi.
ſin licet actoꝛn. IZʒẽ. aa. 1 gra. a. ad ꝓbũpᷣpᷣ.
e v ¶ Delegatoem 6 lenſo gra Rind bi pe 8
Zieſctif quia foꝛtea fiſco Elenloꝛes cunuain non ex
ſeſriii zunones alane curionũ ſeu coartaliũ coꝛpo⸗
ige meacm. 1adiu, le: ſeralijs idoneis pſonis hunic
d lexceptoꝛes. lib. Officio denirent⸗ I Dein. aa. 7
ꝗg. luifactas.· / I Tili rõne ꝓſpectũ eſt: vt in .
curini ICeteris .1ſ. le X ocẽs ⁊ geta ruſticitas pecu aa. Ceclli.
e no. DRoꝛes liaris pfocinij.i defenſoꝛis loco⸗
ſnO Dana et l beneficio pfruat᷑:vt ei r m
. catholicis. vtv. pPecuniarijs cqis litigandi hẽat fa
der . nciS. v Scs .
uh deepi audel iu/ cultatem. 1 Mpꝛ grati. 7 val.
u ii dctaſ theo.aaa.theo.defeſoꝛi ciuitatis.
