nis.ſi quis aliquid.S.qͥ q; libi annotatioe Ppꝛia debuoꝛẽ nere hrditatẽ ꝓbariate poſſe Co⸗ cet qꝛ poft eſſe ꝙ le
eſei is pꝛinia cõſtituit.Mñneqʒ fiſcũneqʒ ali ſidis: de hac hereclitate apð recto do. pagtegret 1
legiamus ſit vfatit f. x Umm quelibet er ſuis ſubnotatioibꝰ rem pꝛouincie agere potes. von frofs. rf
interro. act. l. de etate. . debiti ꝓbationẽ pbere poſle opoꝛ BDem. aa. ?.cc. cchonie. de acquir. re. do. l Fitu
ca ⸗ t. I Mperatoꝛ diocle. ?2 maxi. C N m res'nõ iſinunẽtis ge (raditio. opoꝛtet inſe
MNuſtra. exigat. ĩ p· tet. ¶ Mper 110ꝛ die e.2 n n. ( res noli ergo ꝓbare ꝙ vẽ Ebic
banda intentione.li a. ⁊.cc. publico ⁊ optato. *⅜ Amant᷑: ſin his rei geſte teſti· ditoꝛ fueritdomi d
Fiin erren cbaa Ruſtra veremini ne ab eo moniũ cõferat᷑:factaʒ emptionẽ ku err rehab ſe
ꝗ accuſare.⁊. ſ.el. acosꝛ qui lite pulſat pbatio exigatu. ⁊ in vacuã poſſeſſionẽ incuctum qb dicif.?2 de uu (ei
AUm isnolebar Dem. aa. 7. Cc. marciane. patre tuuʒ pciũqʒ nũeratũ :b* uͤleuz . bai
ura liberai. m 7 3 . c e s actio. QOð
n & Wαponas. aſſerẽdo Sm te mio?c. V. T. . MM- potes iure ꝓditis/ ꝓbatõib Doce poteſt ꝓbari. qi in
te velle reſtitui m quoſ nis eſſe ꝓponas adire pᷣſi re debes. I Dẽ. aa. 2. cc. iſtino. pꝛobat eum vſu öde
dam: q nõ blacei. dt et om ꝓPuincie debes ⁊? de ea etate n On eplisneceſſitudo con-⸗ cepiſte vel ſpecii! it
maioꝛ petit reſtitui infra 10% 2- ſidoꝛo itatis: ſz lib? . caſſe vel alijs ſli iieiſcel
quadrieniũ.quare dicyt ꝓPbare .I 25. 34. 7. CC. yli 10'· 0. anguuntatis: H nata e ve bus modis,. vtlin Km
dikl demancat ð eta/ 1 E; natales tui licet inge-⸗ adoptiõis ſolenitate diungit nec ſrs F oru Oln Ai
te. v el dic nolebat a cu⸗ „A 8 85 ratiq d gulon. vſc in fl.
fatoꝛibeliberan., gechr. Jnuze pbare poſſis neq; aduerſus abſentẽ hereditatis diui er ſnplens S
oc Pꝛobare. teſb' v honOdes quibꝰ tefunctũ ec ↄme⸗ dende gfavelut ↄtra fratrẽtuũ p bãc.. Al dic a
ſtumes vel eus or mMoꝛas: cloneaz ꝓbationẽ ꝓ ſlie Acilla peritꝰ arhiter ſube ꝑimit ve bic agebatur e intn
ꝑis aſpectu.vt.ff. de mi =ice nirate cotinent cũ niil ritarz. Sile zqſiadi. tra venditoꝛẽ vel uufe
vo. l.ninoꝛ. eſt ergo alis tule ingenuntate cotinent en mon ntate. Die llaq 0nαο eins beredez qui (c
inerarechi dñͦo vbid⸗ phibeat ⁊ te ingenuũ ⁊ eã ancillã quã ancillãte poſſe ꝓbare ↄſidis non negabat vs üi
pſumit᷑ dñs qui aliqus 11 8 e- 11. 3 niſiſi ſzz famiil; ditoꝛem fuiſſe deo
ho funt. vrvic c. ſec iue eſſe. ¶ Dẽ. aa.7. cc. antonie. eplam emiſiſti ſiue ſanulie herciſ⸗ ming uia ſee
non aũt ſic pꝛeſumit᷑ mi 2 . am vel antecefſſo de,t
noꝛ qui aliquãdo fuit vt bic. ⁊ eſt ratio.qꝛ ſolus tꝑis curſus facit maio ris turpitudinè allegaret qð non poſſet.ſ.de ſeruo pi.da.ma.li ſi ek
res:non aũt mutat dominiũ.Et diſtin gue ſic in etate vtrũ intendendo creditoꝛibꝰ. Sed foꝛtedicebat pᷣcium nõ ſolutũ quare boc eſt p iͤ
quid dicat minoꝛ:vt quia velit a tutoꝛibꝰ liberari:⁊ tunc ꝓbat.vt.ff.de bandũ ꝑ emptoꝛ ẽ. Item dixit.p.hic ꝙ eoipſo ꝙ quis poſſidet K«r
minoꝛi.l.minoꝛ. xxv.annis,. an negando puta cum tutoꝛes volũt ſinire ved poſſederit dñs pꝛeſumit᷑ ⁊ vẽdicat ſi a poſſeſſione cadit. . p KWã5
tutel dicentes eũ factũ puberem. ⁊ tunc non ꝓbat. Econna ſi dicat ſe eo. 8. e.l. ij.in fl. q non placet. vt.ff. de pig. ⁊ quenondũ.S. quod Ni
minoꝛt᷑: ꝓbat qð vel boc mõ ꝓbat ꝙ tꝑe vontractꝰ fuit minoꝛ.vt.S. de dicit. depubli.eum. S.publiciana.Et nõ ob.j. deagri.⁊ cen. ſi un
in inte.re.mi.l.ſi minoꝛem. coloni.li.xi:quia ibi ſpãle.vel agitur ibi tin de poſſeſſiõe reuocã ie
Eq; narales.i.natiuitates ſeu ſcripture natiuitatis alicuiꝰ quib? da non dominio. a ¶NHum eratũ. nõ ergo publicisnã intẽdit ſr
Conunef quo patre ſit natus ⁊ qua matre ⁊ quibꝰ conſulibus. vt. ff. de publi.l.depᷣcio. ed directa in rẽ. vi.ð. derei ven. quotiẽs. l
q ¶ ngenuitate. v eſtratio quia conditio matris inſpiatur in libenis. bea Quibus. de boc erat qõ:qꝛ ſolis inſtrumẽtis videbank ꝓba 41
1r Cuũ nibil. ꝓbabilitai vel neceſſitatis. cũ panꝰ ventrẽ ſequabł.vt.Sẽ. x tſed nõ e ita. vt bic ⁊.S. e.l ꝓpꝛietans. k
rei ven.l.partũ.⁊.ff. deſta.bo.l.⁊ ſeruoꝝ. S.fi.⁊.j.de libe.cã.l.aui.lʒ ſirt On epiſtolis. natalibus.id eſt natiuitate. vt.j.de libe. cauſa
ar. Z. ſ. ne de ſta.d efunc.l.ſi pater. ⁊ no.bic ar.qð non ꝓbat boc elſeqð Parentes. dq Qomungitur., vt ꝛ. ſ. de teſta. l. neq; pꝛofel n
ab hoc coutin git abeſſe.facile.ſ.⁊ frequẽter.ſic.j.e.l.ad ꝓbationẽ vti.⁊. ſto.neq; liber fit per epiſtolam. vt ar.j.de liber. cauſa iubem .nec . 4
ad ꝓbationẽ ſeruſtutis.⁊.j.vnde cognati.l.penul.ſi vero ſint duo talia coheres vt bic ſubijcit.⁊.ff.de pac.epiſtolam. Et quod dicit nõ ſie
quoꝝ vnũ nõ eſt ſine altero vel raro eſt vel nõ eſt ſine altero frequenter: coniũgi epiſtola. dic nec reuera neq; ad pꝛeiudiciũ ſᷣm quoſdam k
vno ꝓbato ꝓbat᷑ ⁊ reliquũ. vt.ſ.e.l.ſlue poſi. idetis. ⁊.l. cũ pcibꝰ.⁊.l.ma nec ob.ff.e.quidam.in fi.quia ibi non pꝛobãt heredes fratres de
trem. nã ⁊ põt materlibera fuiſe ⁊ filij ſerui eſſe.ſed nõ pᷣſumit.vt.j.e.l. functi.quia erat in poſſeſſione filiationis. Alij vt Ja.ꝙ ad pꝛe
matrem.⁊ idẽ in auia materna ⁊ ceteris vſqʒ ad ſextũ gradũ: in quo fit iudicium vslent epiſtole donec contra pꝛobetur.vt ar..de libe.
cõputatio cognatoꝝ. vt.ſ.de libe.cã.l.aui.In auis ⁊ ꝓauis etiam ma aga.l.i.S.iul.ſed videtur per epiſtolam pꝛobetur vt.ff. e.l.fl. cõ ei
is Otra. qè feminarũ cõ ditio tm̃ bic eſt ſppectaunda. fraa. i. Reſpon. So.non pꝛobant plene epiſtole vt bic.ſj ſemiple i
ſcriptũ.qð ſatis cinteri ꝓ eo ſiue poſſideat ſiue petat. tAlia ne. vt lbi. ⁊ ſic cum alijs pꝛoſunt.vt ⁊.S.e.inſtrumenta. e Æ n
atione. foꝛte qꝛ uõ ſit copax.pᷣſumit᷑ em capax. vt.f.e. ab ea ꝑte. vł ſentem.i.contra illum qui ſuam ancillam vocanerar ſoꝛoꝛeim. ́RMùẽ
nõ ſit ſolene teſtiñ vel falſum u Agerepotes.poſſidẽs idẽ ꝓbaret.æ f GRꝛo andilla.a pꝛocuratoꝛe ancille quaʒ couſtituit pꝛocurats ſecd
ad idẽ.S. de iur. ⁊ fa.igno.ſi poſt.ar.contra.ff.de publi.l.quicũq;. 5.fi. rem ad petendũ iudicẽ fami. berc.ideo quia ſoꝛoꝛ nominata eraatt
T.6. de inof. teſt. liberi.⁊.j.de codicilł.l:nec codicillos.ᷣ. ff.e.l. quid. Ee Fm aʒo. ? ſic duo erant pꝛo ea. g Emiſſſti.nec eſt ampliali
nota ꝙ bic agit᷑ pet.bere. quid factum. b Pꝛo coherede.a pꝛocuratoꝛe ancille quaſi ip ðð
Am res.i.obligatõ es.vt inſti.de rebꝰcoꝛ.⁊ dictio cũ ponit᷑ ꝓꝑ quã ſa eſſet coheres.aʒo.2 dic ꝙ bec erat iu poſſeſſione fraternitatis
o:na qñq; fiũt in ſeripiis ſi boc.ſ.agatur inter ꝑtes.⁊ tc ꝓbdũ ꝛideo frater pꝛobat. l
eſt ꝙe tu mũda ſit cõpletũ. vt.j. de fide inſtru.l.ↄtractꝰ. Ael dic ꝙ ch ( Onmnudis. ſilius petebat paterna bñficia a patre bic negar i
dicit ro em eiꝰ qð ſequit.⁊ dic ᷣm boc gerũt.i.vt inde trabãt ſub am. vt filium. K ¶ Afſeuerationibus. aſſeuerare eſt ſtne intenoga n
ff. depig.l. otrabit. .ſ. de trabẽ.emp.l.nõ idcirco.⁊.ff.de ſide iuſtru.l. tioꝛ e aliquid veruʒ falſumue affirmare.alioquin ſtinterogatus
non in re. ¶ Zeſtimoniũ.i.ꝓbatio. 5 Einptionẽ, qð eſt neceſſe reſpondeat eſt hoc pꝛoſiteri vel pꝛofeſſio. J

NMuartus Depꝛoba.
Mꝛofeſſio ne. ſ. falſa. Coſentiant. vñ videbat᷑ pꝛeiudi⸗ ſtat ꝙ; nõ ſᷣſumoꝛ iõ non poſſidere hodie ꝙ aliqñũ non poſſedi.vt.ff de
iſing. 1rtennner ſalſie N 1e nõ vltra uerak an iolinac⸗ exce. rei iudi. ſi rem. æ.l.ſt quis ad exbi. ⁊.ff rem ra.ha.ꝓcuratoꝛ. in pꝛĩ.
W Cſtituũtur. vt ?1 dixi. S.l. ꝓxi. in pꝛin. o ꝙ Alienu. l. filiũ. 2 Petitis. ſ. fundũ ⁊ ſequentia erũt ba rñſionis. vel petit bic. ſ. vt in
gi Gerege, uilie quaſtpoſſidear fiiationé 2 queſtio eſt vtru fili tentionẽ ⁊ c. 9 Facti ſunt. ſic ergo reꝰ pꝛobat ⁊ cãõʒ ſinie titulu dice
lliuei P ſie ſtins vel alienꝰ.ſic ⁊.S.l/ꝓx.erat in poſſeſſione frarernita re cogitur. ſic eſt ↄtra.5S.de rei vẽ.res.⁊ depe. bere. cogi.⁊.S.e.fruſtra.
Rinn a bmia n5 ererr s 2.fſ. e. actoꝛ. ⁊ oẽs tractö
annin ita. ſy dicebat ex p 9 e=. ra n ed tes de tali matetia Go.
andn onceſnon kntn cundequaſi PD coherede Petit ar batiõis neceſſitas. Siue ipſis ca ideo ꝓbat quia pſum⸗
9 . . 1. »„ e . 1 „ 1 TaN 0 ic.
gi aiadiendie biter doceat. fraternitats queſtio pꝛedia quaſi . patre goſt 0 M ns R ertoꝛedr bie
innin aqaͤ, ppoer hoc tolli non potuitt. nata tenentubus vos heredles cõo⸗ biccira bmoͤißſumpti
Anenan 4 Is erꝛ.i. vio II Dei. aa. ?. cc. municiano ſtitunpatris Petitis vt itenion- onem. qꝛ aut non eſt du
Ki ſnta poſſe⸗ On nudis aſſeueratõibꝰ?“ veſtram non conſtitiſie detegant. erat vunre Pare
nttinn ſolua babe in ¶ Uhnec ementita pꝛofeſſioeilicʒ vnde domini facti ſunt emergente ceno facto aliquid vrte
mgi git ꝛc velplane ne ſoleni filij cunli iure patni cõſti Atrem tuam conſecutamli crcis fiettonivrrac.
ienn bec verlo. tuuntur. Siitaq; hunc ↄtraquẽ ertatem: acte poſt editam: chein an kl ano⸗
N arcenee. ſipplicas alienum eſſe conſidis: vt ingenua pꝛoban poſſis oſten- mo. lus pa· po. ſol. . i.
dcſn t AâπXa bic autẽ per te vel per pꝛocuratoꝛẽaffima diconuenit Quod enim framnbꝰ hol. e w.
* d n poſſahe tionem eius falſam detegeY. tuisnullla mouear queſtio: ac de⸗ vernatie⸗ Pa Pürm
tgin alepa viole I1 Dez. aa. 7.c. ntoni-d fenſionem tuã nihil pꝛodeſſe po- Hrio dieit vꝛoprie leno.
bataun tiã detinuit te qñ U Is eius qui ſe dũm conte⸗ deſt. —KrH onten tes, vt an 2⸗
ſepilef Ppſumeris ꝙ bo/ L raimonsen enne n . c. Volentill . Dkes. vren d
fliiſeſt Baſdeſfsn pol⸗ Git ad imponẽdu onus ꝓ ODcm. aa. 7. cc. volentille ſierit de bonis mariti v
wluft ſeſone ubertatii bationis ſemno minime pꝛodeſt:. c Nm bꝛccbus tuis ſignilt ⸗ roding haben mmnl⸗
nſigſn an per giglenris Luʒ igitur aufugiſſe te de domo & esignoꝛante te pꝛediũ: eũ dag quõ cõ ſuetudinẽ ba
au malaſine Aiela ſeueri pꝛofteans : venum necab chius meminiſti ſbi veluta te do beharr lers herode q
W liter. .an fugeis illo iuſto initio ſed per violcntim natuʒ inſtrumentis inſen leciſſe ſi Aaugingoheſe c
ſuc⸗ d umn t eun aſſeueras eẽ detẽtũ: inquiſitopꝛ⸗ vera ſunt que indicdliſtinecad no niur pbatio in cõtran ũ
Akßs ſe an nd fugeris: Us an in poſſeſſione libertatis ſine men facte donationis fundus iſte NNScbon vi.
nntui eßſumie ma dolo malo cõſtitutꝰſis.tũc etiam peruenit:vnde adito iudicecom- nup.l. in liberis. niſi ler
i 231 ns hlatet. Oonus pꝛobationis quis debeat ſub petenti pꝛobare te opoꝛtet contra pᷣſumar a ſtatuat fit
— qn de fuga conf · ire:per hmõi euentũ declarabif. voluntatem tuam hunc fundum Zuscoehe⸗ viaeſen⸗
tnu era ſe weanſe, Dẽ.qa.⁊.Ccc.phil.⁊ ſebaſtiano inſtrumento aduerſarium tuuʒ ſi de ptraben. ſtip.l. i. . ff.
2 bac tadé töne . .Jue poſſidetiſ pꝛedia quea bi aſcnbilaboꝛaſſe: yt ſcᷣm teno⸗ . de eb anr wonn
netalnG dleea patre comuni ſibi fratres e⸗ rem reſenptinoſtri poſſis conſeꝗ euncẽ calum dicut qui⸗
niſe ſchanngneg pont mancipati donata contendentes ſententiam. M Zusſeoab rar ore.
arsur an violen vencdicant: ipis incumbit fact ꝓ II Dem. aa. . cc. menandro erere. ge en
initnit lrerauthgenis 6 MM eſt hic facit.j.ad velt. n
werim ueri: 2 ſic i voneli is ſis dolo malo.⁊ iõ vi tique.qñq; fauoꝛe vltime volũtatis.vt. S.de inof.teſta.i.iij.⁊.j.de inſt.
lz gernt edoſetnenag ag eMriclrem hagelen⸗ ſernitutis. 2 ſubſt. guakr F. ci aür ſz bic poſſet ꝓbari ↄtraniũ. Quãdoq; fauo:e
vt. 5. vbi cauſa ſta. agi deber. .i.a. ,delibe. ca. ea. qꝛ tamẽ ſeuer? dots. vt.,derei vx. ac. in pꝛin. Itevr. . ad maced.l. fi. Ite eſt buic con
hanten iuſtus minũ no babuitcò modũ polſeſſiois nanciſci nõ ds. vt. ff. tra.ar ff ecu de indebito. .ſinauũt ꝓ ꝑte. vbi ex ſolutõe tranſfert on? p/
luhe e. ſi quis liberũ.⁊ ſuper bmõi queſtione ꝓnunciabit᷑ vt bic ⁊. ff. ð bandi.ſʒ bic non fuit ſolutum:ſʒ alio mõ ad emancipatos pᷣdia perue/
biben i, liber. cã. libens. 5. fl. a.f. e. ſi f1iis. gerũt. adde.ff. ꝙ me. cꝗ. nõ eſtveriſimile. Vonuentt, hbat
nngniin Fue poſſidetis. facti. vñ.ſ. vel quo titulo ſint ſua Biue/ Atrem tuam. quã ancillã fuiſſe conſtabat. b ouueir Pbe
phlin ſis. pꝛeteitis foꝛte vl erberedanis. 3 Konſtnuti per alijs modis ingenuitas. ſ. reſtitutionẽ nataliuz. vr.ff. denata.
en eſumand ſepenntat eſft inofe adt af eris. Itẽ ꝑ ſniam. vt.ff. ð ſta. bo. ingenuũ. Itẽ ꝙ ſit natus ex an
Gt qð pꝛeſumunt eſſeveſtra.qui em̃ fuit dñs adbuc dñs pꝛeſumitur 4. teꝑ In .fk. 5 ſta. bo I ad oꝛſicia. lfi. Ité
ſigultt vel eius beres vt bic. ⁊.ff. dere iu.l.id qð noſtrũ.⁊ ar.j.t.i.aut᷑. cilla paſſa moꝛam in fideicomiſſania libertate.vt.j.ad oꝛ z noͤr
ftſe ſi teſtis. . . deſerui. altiꝰ. ⁊ no. ff fi regudo lin finalibꝰ. ſecA in nora ꝙ ideo bic ᷣm leges ꝓbat.quia aliqũ fuerit mi ancilla qð nõ pla
ais te vt 1.5. dein inte re. mi. ſi minoꝛc. 1 di. 5. el. cͦ te. lel dir cer quia ꝓbato demanumiſſione mo quare magis nata pſumeret an⸗
etale vt 2.8. de iurs re mi. A minoꝛr. v dix . el. en te. eſto ten ſſionẽ qᷓ; im in deteriꝰ pᷣſum eret᷑:qð eẽ non dʒ.vt.ff
46lee⸗ contra.vt no.⁊ bene ibi colligit᷑ in.l.ſi minoꝛẽ. Quid in poſſeſnio te manumiſſionẽ qᷓ; poſt. ſic enim in der umne
1/ neidébʒ p 2.b. vt. . pig. ac.ſi creditoꝛ. z. S. ad exbibẽ. nõ igno e.cũ de etate. Dic ergo ꝙ iõ pꝛobatſe poſt editaʒ:qꝛ erat in poſſeſſione —
Hhonn rabit. Sed Jo. nõ idẽ.qꝛ fecilius amittit᷑ poſſeſſio q; domimũ ſeruitutis. ⁊ ad hoc ar. S.de pe.he.l.ij.⁊ Fever auotint Mör.
Nonnuts vt.ff. de acquir.poſ.ſt quis ĩ amittẽda. S. differẽna. ⁊ nõ obſtat neq; quo ad neceſſitatẽ neq; quo ad ꝓbabii uare: Vr. ſ. O lbe. ca ſ. is
Puen lerſi creditoꝛ. qꝛ babuit cm a me. necilla no ignoꝛabit qꝛ pbat Am pcibus.a te donatum. cũ de alio intelligeres fundo.vcl cũ de
. Sdi Pei- cont ſt. erat apud poſſidẽtem reũ vel diſtin Rakk uã, eret ſcnbi quõ ſcriptũ eſtd ono vel loco. e Ad nom en. nedum
alni dona radiß deromodopolltnoeis vtquia dicatſe vzuc⸗ Pilſe: ad ret ventaté. vt 2. S. e ferijs.l.a nullo. f ¶Ppoꝛtet. pſumit᷑ enim
egt uc r it! ſbia a eincmodo. ot dlönenibei ven 2 interim ꝓ inſio.vt in aut.de ſide inſtro.S.ſ vᷣo moꝛiant᷑.coł.vi.ſʒ pꝛo/
wtin ꝛinc & vaa opi. do Ael poͤt dici vbi 5 5 batio in ↄtrariũ admittit᷑ vt plus valeat veritas qᷓ; ſcriptura. vt bic.⁊.j
cngn menpoſſdcreltcetauaſipllectlec erbnan dico me vſucep.ſſe plus va. q agi.l. i. . ſ. ſl quis alten vel ſibi.cu ꝓpꝛia. 2 8 re. alle. diſtra
nar Pſumo ꝙ tempe litis conteſt, erfat apud peſſidenteſs etta cõ bete, de enâctpa, lij. 25 dona. l. nec ionoꝛas. t:iß de excep. l/ aanls

P V.

. Liber

Sed contra. . arbi tu.l. f. . i. .ff de vlufru. le.ſt alij. So illa ſpecialia

ſunt.⁊ facit exrra depꝛoba.c.iij.⁊ ibin.
xceptionẽ᷑.dilatoꝛiã.alia em̃ eſt perẽptoꝛia. alia dilatoꝛia.qð dic

er exempla.vt inſti.de excep.S.app ellãt᷑. Perẽptoꝛia põt opponi
ꝓbari qñcũqʒ añ ſniam.ſ.poſtq; actoꝛ monſtrauerit intentionẽ ſuaʒ
vr. ſ. de excep. ſi quideʒ

ximꝰ. S. iur. 1 fa. igno.
l.i.⁊. j.ſnĩam reſcin.non

ceptio.ſi quidẽ ſolutõis
ex pacto vł lege opponi

poctũ factũ:ſtatiz actoꝛ

ſitium conteſtationẽ litis

exceptio pꝰqᷓ; act oꝛ mõ

dicit teſtificata. qꝛ tunc

re.vt auf. hic poſita di⸗
cit. Si aũt ſit declina⸗

ſcrip.lon. tem. emptoꝛ. ?

7. ſ. ſniaʒ reſcin. nõ poſ.
pemptoꝛias. ⁊.ſ.de pꝛe/

qdẽ in initio: pbarivo poſt
q; actoꝛ mõſtrauent qð aſſeuerat
opoꝛtet.ᷣ In autetico. coll.vij.
ↄſti.iiij.de teſtibꝰ.quiavero
ꝗ ſemel ꝓduxerit teſtes

extra de oꝛð.co g.c.i.hbec
tñ lex ⁊ alia de excep.vi
dent᷑ velle ꝙ reꝰ debeat
eaʒ conteſtari ante ꝓba
tionẽ actoꝛis.ſʒ puto q;
illa ↄteſtatioervolũtate
fiat nõ eʒ neceſſitate Itẽ
⁊2 quedã perẽptoꝛie op⸗

ponũt poſt niam vtdi Cctaucrit: aut ab aduerſario hoc ſa⸗

poſſe.l.peremptoꝛias.
Si aũt dilatoꝛia ſit ex

dz lin initio cauſe ⁊ ſub
ↄditione ſi actoꝛ ꝓbaue
rit intentionẽ ſuã vt.d l-
ſt quidẽ.ſ.de excep. als
ſi diceret ſe debere ſʒ ſibi

monſſraſſet per ↄfeſſio/
nẽ rei.⁊ intellige cauſe ĩ

vel ante vel circa. vt. S.
de ſura. calũ.l.ij.in pꝛi.
⁊. S.fi. Pꝛobat᷑ aũt bec

ri. I Dem. aa. ?. cc. pꝛomine

ſtrau erit qð aſſeu erat vt
hic ita tamẽ ſi reꝰ nõ di⸗

ꝑ teſtes nõ poſſet ꝓba⸗

toꝛ ia iudicij ſi quidẽ ſci
at bãc ſibiopetere ĩ pᷣn
cipio opponat. alias ſi

leat. vt. j. de excep.l.fi.⁊.ff.de iudi.ſed ⁊ ſt ſuſceperit.in pꝛin. Si neſciat
opponat etiã poſt ſniam vt falſi ꝓcuratoꝛis ⁊ nõ cõpetẽtis iudicis vt

in aut. de teſtibꝰ. F. qꝛ vero. coll. vij. .
Z qui ſemel. Quidã legũt bac autenticã.j.ti.i.l.fi. 1Aecedert.

*

S.de pꝛocur. licet.⁊.j.ſt a nõ cõpe.iudi.l.fi. Sequit᷑ aut᷑.at qui ſemel.q̃ ẽ

ſi dicat ſiue a ſe ſiue ab alio ſciuit k Oidicerit.vel ſuoꝝ teſtiũ

Yyel adu erſarij vt in cor auk:gecag ie centiã i.facultatẽ.ff de rei vẽ.

officiũ. ↄtra. So. vt ibi. m Bro uctide.niſi ad repꝛobatione teſtiũ
vt.j ti.i.ſt quis teſtibꝰ.⁊.l.fi.⁊ aut᷑.ſi teſtis ſemilis.An aũt a ſe inductuʒ
poſſet repꝛobare.foꝛte nõ vt dicta l.ſi quis teſt bꝰ. Item nũquid in cau
ſa appellatoms poſſunt ꝓduci.Rñ. viiq; ſᷣm aʒo.vt.j.de ap.l.eos.
ſi quis. ⁊ de tem. ap.l.per banc.cum ſit alia cq a pꝛima.als dicit ꝙ nõ
2 qꝛ dicit eſſe eandẽ cãm.⁊ qꝛ rano aut᷑ eſt gñalis timoꝛ.ſ.ſubo:natõis
ſed pꝛima opinio ſeruat᷑.ſed ius canonicũ diſtinguit an ſuꝑ eodẽ capło
⁊ tũc nõ põt.an ſuꝑ alio ⁊ tũc põt.vt extra de teſti.c.fraternitanis. Irẽ
an poſt aꝑturam poſſunt inſtr̃a ꝓduci.dic ꝙ ſic.qꝛ ibinõ eit ſuſpitio.⁊

ſic ſe habet ↄſuetudo. n ꝙ Juſſione.ff. demino.l.minoꝛ. S. So. vcibi.
o ¶Pꝛoductio.renũciauerit vel nõ renũciauerit teſtibꝰ.ergo ſola ſciẽtia
nocet:ſed renũciatio nõ:vt in ↄcoꝛ. S.illud. ⁊ in noueilis.de teſtibꝰ.. et

qꝛ. p ρνοductioné. quidâ dicũt vnã ꝓductionẽ eſſe cum ſemel ꝓ

ducuntuf. ſi eadem die.⁊ infra eandẽ dilat onè iterũ ꝓducunt᷑ eſt ala
Pꝓductio.Alij vocant vnã dilationẽ ꝓductionẽ vnã infra quã quotiẽs

volu erit poterit ꝓducere.ſed pꝛima v erioꝛ eſt. Ytè quid ſi ꝑ ſe rederit.vi

getur vltimo dicto ſtanduz. ar.ff. dema.tel. ſtichü. æ de bere. inſti l. ſi ira

aliqua parte fuerit locutus.
N depoſſeſſione incubat. qð eſt ſi er poſſeſſione ſeruitutis ꝓuocet

B c. j. de li.cauſa.cũ pꝛeciũ.ſed puto nõ babend am ei fid em ſi cuʒ

. Phina dilatoꝛiã oppõi aliis opꝰ:ſʒ inſtr̃oꝝ furtũ monſtra

mt bis aut ter teſtiſicata tra ſignat adiunat. Cũ itaqʒ nec cete

Jðpoſſeſſõe ſemitutisẽp/ neceſſitudine piudicet:neq; ð ſer
õis inſtrumẽtis ſubtractis uis ex eadẽmr̃enatis vnꝰ liberta⸗
in libertatẽ ꝓclamat eutichia:cu, temadipiſci pꝛohibeatur.
petitoꝛi ꝓbatiõisonꝰincũbat:intẽ Sem. aaa.⁊.cc. menelao.

tione ſun defecta:hijs iuuari mini — Ctoꝛ qð aſſeuerat pꝛobare
me põt.iſHa ſiin ſemitutẽ petat ¶¶ſenõpoſſe pꝛoſitẽdo:reũne⸗
adẽptiõis ꝓbationẽ nõẽ indiciſjs

—
—

4

⁊.5. de tranſac.l. trã ſactio matris.

=

in libertatẽ. vt hic. 2. F. e.ſi fili?. ⁊. j.de libe.cauſa.l.uõ ideo. ⁊ idẽ

ſi dolo eſſet in poſſeſſione libertatis.vt.ff. de libe.cã.l.liberis.⁊.S
e.l. vis eius r ¶ Ainime. vt. . de lati. liber. tol. . ſimiliq; mo
in fi nam ſi vere nõ iuuat᷑ agendo neq; excipiẽdo ſt nõ dolo erat
in libertatis poſſeſſione. ſ Adẽptiõis.ſ.eutichie.ſed an hoc

tum. ab aduerſa
rio factũ. ſecus ſi
alio vel foꝛtuito

re ſufficit. em. aa. ?. cc. criſpo elie vel koeu no

— liena ſubtrahẽtẽs inſtra mi nano ſti ieſiu
mnime pñt. ꝗppe cũhoꝝ lectionon mumen ſteut in
recitantẽ quẽ tenoꝛ ſcripture de- quuʒ. . ſ. deiur.
do.l. cũ citra.que
ſunt contra

ra ꝓbationũ indicia repꝛobẽt᷑ iure

ciẽte diſputatiõʒ receꝑit:⁊ exhoc ↄpetẽti pdioꝝq̃ iqõnẽ veniũt do
teſtificata didicerit:nõ hẽbit licj miniũ ad teoñde ꝑtiere.nã res vẽ W hallone
tiã vlteriꝰ vti pductõe teſtiũ er dicãtẽ abẽptoꝛeſuosnũeratosnu ſubttatisvn ns
diuina eti iuſſiõe. Si vo hocnõ mos aſſeuerãtẽ:erga pꝛobatõʒ li
egerit tũc dãda eſt q̃rta ꝓductioꝰ berarenõ ↄuenit.cũ ſi qdẽ hmõi
teſtiũ:ſacr̃o ab eopꝛꝰ dãdoqðne Iʒpꝛobet᷑ fcm̃:tñ intẽtioni nullũ pᷣ
q; ſubtraxerit neqʒ ꝑcũctatꝰ ẽip- bet amn
ſe teſtiſicatões vel aligs aduoca⸗ ¶ ẽ.aa.⁊.cc.hacholelee.
toꝝ eiꝰ vel alꝰ peoagẽs:nec per
doñ nec pmachinationẽ vel arẽ .
quartã ꝓductionẽ teſtiũ petat fie uilia feciſſe miſteria nõſufficit: cũ

ſubtractis vti nõ
poſſis cõſtat aũt
de ſlis arg. vti
poſſe itaq; ⁊c.
Peobet emtn ble Comperei p
bet amminiculum o ea que
, cunk. ð. e. cũ res
c.LDeeet. Maz res. bene
Deꝓbationẽ ſemitutis gli⸗ diri competẽti.
onis:mĩem eiꝰ ac fratrẽ ſer an⸗
e Koͤuenit. quia
nõ ꝓdeſt:ſic ergo
nota ꝙ id debet
quis ꝓbare quo

neqʒ igenuoꝝ ↄniuentia piũctis

ſic ⁊ ĩ interrogati
onibus.⁊ ar.ff. ð
ioffi. teſta.l. i. Itẽ
nota bic ꝙꝙ res
mea pecũia ẽpta

2 eiE elg noniideo eſt mea
ceſſitate mõſtrqcli ↄtrannõ aſtri vt .ſi quis al/
teri vel ſibi.l.i. et
fallit in tribꝰ caſi

bus. vt dixi.ff. de dona. inter vi. ⁊ vx.l.vxoꝛ marito.
Opꝛobationẽ̃.que d ño incumbit cum ex libertate petatur ĩ

1 Meruituté. alias ſecus ſi ex ſeruitute in libertatẽ petatur. vt. .
7 l. matrem. g MWMúMRöäatrem. que erat libera. aʒo. b ion ſuf

ficit. vt.ſ.de liber. cauſa. liberos.in fi.⁊.j.de inge.ma.l.ij. Nam
etiã liberi qñq; ſeruilia faciunt miniſte ia.vt.ff. de vſu ⁊ ba.l. pꝛo
culus. ? inſti. de vſu ⁊ ba. S. i,. accur. k onniuentia.i.con /
ſenſus matns ⁊ fratris.ſ.qui ſunt ingenuinõ ꝛeiudicat flilijs vt
l Adanen natis.ét q cilla

m ¶ Pꝛobibeatur. vt. ſ. de libe. cauſa.l.mulcis.⁊.l. aui.bic tam en
ſeruus pꝛeſumitur. accur.

—

4 ar acrorem accipe etiam pꝛo accuſatoꝛe.vt.j.e.l.fl. ⁊ pꝛo
eo aecipiente affirmatiue. vr ff.e. in exceptione. nõ negatiue

t. . de non nume. pe.ſi ex cauu. o &iHlon aſtringit. quandoch
tamen ab actoꝛe pꝛeſumptioneʒ pꝛo ſe h abente in reum tranſfer

tur ꝓbatio vt.S.e. ue poſſidetis. ⁊. j.de dona.ĩter vi.æ vxo. enu’“õö

quandoq; ecõtra a reo in actoꝛeʒ. vt. ff e.ſi pactũ..l.ſi cyrogra
pbu.⁊.l.cum de indebito. in Pꝛin. ?. S. i.⁊ id em in accuſatoꝛe ⁊ in
accuſato.ſ.ꝙ tranſterat᷑ pꝛobatio de vno in ali. vi.j.ad.l.iul.ð

adulte.ſi qui. ⁊ in auten. vt lice. mat.? a. S.quia vero.colł.viij.et

ʒ. de epiſ. cleniſiqua per calum. p ꝙ AQum per rerum naturã
i. per ſolitũ curſum cauſarũ.conſuetudinẽ em̃ alteram naturã ap

1a19 Spyy .
pellamꝰ. vt.ff. deliberis 2 poſtu.ſi quis poſtumos. que eſt vt ne

gans pꝛobar enò debear: ſed affirmans. Alij viyr dicunt rerü
vt affirmatũ.qꝛ qð affirmat eſt. ita põt ꝓbari ꝑ diffe/
rentes ſp e. ſz illud quod negaf᷑ nõ eſt. ⁊ ſicnò põt ꝓbani cũ nõ

babeatp es vel differetiss. Sed certe licet ſit verus ꝙ illud ld

ſufficit. t ¶ Fur ⸗

bando ea que di

d APꝛobationẽ.

ꝓbatio adiuue

(Edn

uſere

e
((KKdnir⸗

enſc

cingiis

aun
Mmenn

Pubntot

⸗I

let.
zrfene
unagted
10i6
gentbit
ecnafe
Plani
Haun,
eggeneg

cüron

Ntügii
inis
Nebertfe
ſeoobſn
rbie⸗
nuet
ſihen
de
AAcif
ſabi Ge

nſao

lobadis
ſipg

gliiſa
Nononn
Uchecan
Nliadnin
tnert
Mlperbe

enn
ludekl
hehei
falie

Mhinati
1dea
depene
ſat
galni
Gubre
u len

d

ſedaa

Eniig O

Mödtleen
eſclan

clt.

fniſa l
oAſontg .

onint

hmanäl.
ideſlag.
Mnenſat i.

1ſde .

reantn

liücimer

Mhemi

uqnercett

bmncispiti

llscäturtie

„

ſeingt.

alis

ndocentee
ltäecdns

fiiznaber

.

en.
Cölentit
eckſren⸗

n Sde
sdeenn

tonpgii.
l

ud Mimd
litgnec.
ſbtsehd

ſiccheligi

ug S
cdpcd n

Nidncktta.

1iensi

fvdſtllit

imuntf
4 „
pcumn

unnts,.

D, DoddA
66 N .
lhlge⸗

Uentticcn
girſtſef
nsdil
gibienn

öitku

ſlnde

KNn

ſcrettn

1lid

Un iund
aueriib
eckhi
ſun n
nie fl
c 10
H

no eſt nõ ꝓbat per ſpẽs vel differentia s. tñ pbalł per alia vt per
mediũ. vt pʒ.j.de ↄtrabẽ.⁊ cõ mit.ſti. optima.ĩfi. . ð. e. cũ pcidꝰ.
q Factũ.ſecꝰ ſi ius.vt.ff. e. ab ea parte.iĩmo nõ ſecus:qꝛ iõ ꝓbat
negans ius. qꝛ eſt pꝛeſumptio ꝓ actoꝛe ꝙ omnia liceant. vt. ff. er
quibꝰcau. manu.necnõ..i.ſic ⁊ in facto ſt ſii ꝓ actoꝛe pꝛeſũptio
tranſfertur in reũ

Deteſtibus,

liberis.⁊ ibi.non in ſolo pane viuit homo.et teſtibus ergo ⁊ alijs pꝛo⸗
banonibꝰ pꝛobatun deſtatu. vt bic ⁊.j.ti.i.l. ſtatũ. 7.j]. d liber. cauſa. l.
nec amiſſa. Ael dic ſoli cum non reddant rationem ſul dicti quꝗ debent
facere manifeſtq. vt in aut.e.s. ⁊ licet ibi ⁊ cãm ⁊c. Tidet᷑ tamen ꝙ ſim
plex affirmatio vel negatio eiꝰ rei de qua dubitat᷑ ſufficiat ſine red ditio
ne. vt in aut᷑. vt.li.ma. ⁊

10. vt dixi P 3 7 5 11 3 Tl. 5 R a. F. qd aũt bis. col
Hn gee bae Bit: c'per rerũ nanurã factũ negã Iſnbicortrouerſia in⸗ e eoa bis oot
regule ꝙ reus nõ tis pꝛobatio nulla ſit. . . — Genutatis fiet: ðfende cũ tale. 5lalla. iaut.
Zdealnder o AMperatoꝛ valẽs. gr. ? valẽ6. — Cz tuaʒ inſtrumẽtiset a anbhit
f.e.l. j. Er diſtin Raaa. ad antho. pp. . auargum entis quibus potes. Soli dictis. ?. 5. etiam ſuper.
edribirger i Abemus omnes qui ſcnip etem̃ teſtes ad ingenuitatis ꝓba⸗ Arel n
inlecira in e⸗ n. turas ſuſpectas ominiſcunt cuʒ . tionẽnõ ſufficiunt. ALpꝛ. QR naturali. vt.ff.
In caſu iñ mere quid iĩ iudicio pmement niſiipia¶ paleni. gal. hoſe. e.l. penul. vel dic nõ ſo⸗
Fevarine Pbat⸗ ſtninxerint veritatey: vtnepharie E iq iurecinlidomeſtici te c debar Joie
oſeĩ alicui mali ſcripture reos q̃ſi falſarios eſſe de ſimoni fides ipꝛobat᷑. I Mpꝛ. er. confu. l.fi F. f. ff. de
Sertee il au tinendos. Mperatoꝛ Srã. la carꝰ? cari 27 numenan⸗ aunelio. eng ehttdsSh,
da abſunt.cok. ent:? theodo floꝛo. pO. OD lãteſtanone; pPlatã nec dem. 1 qui ac.n6 p fr..
i.r reñ bꝛeyroꝛẽ Qiant cũctiaccuſatoꝛes caʒ alüs legitimis adminicu lis pe QAud in viro vro
T ar.s.d bis qu Notionẽ:quemunita ſit idoneis te certũeſt. fſfſai.8.pterea. ff. de indi.
ad ecolin. S. ſtibus vel inſtucta aptiſſimis do⸗ —hr dior mar. cãdido ier 3 arli Fii
noͤ ſunt lagam, (unmẽtis vel indicis ad ꝓbationẽ Bsteſtes ad ventatẽ luug Cc aduerlarij pduci.ſoꝛ
iapbatis ſ u/ icubitatis ⁊ luce clanioꝛibꝰ exrpe- dã adhiberioptet gomni gfe ? teco gek , aꝛ lauoꝛe mei
ſaſdäpurgadis itn. potẽtatui religiõi iudicianie aranngectcar a d,
Abemus. dh BDe teſtibus. debitam poſſint pꝛeponere. re ſicut dicim? de aduo
Aie rnti. MWenan dicctrcllo. atis.ff.e..
benan es Mperatoꝛ alexã. campo. 4 Arentes ⁊ liberi inuicẽ ad⸗ Olam. ſolaſineiu⸗
né adducunt. ramento. ſola extra
ſGuſpectas.vel rationeperſone.qꝛ alias fecit malas ſcriptu/ iudicium.ſola ſtne adiectione. Solaã. a iureiurãdo. vt. .e,.

ras quiiſtam compoſuit.vt ar.ff. de accu. ſt cui. . hijſdẽ. ⁊ de re
mi.non omnes. S. a barbaris. . 7ſ. de ſuſcep. ar.l. ſt ali q; li.x.vl
ratòne carte ipſiꝰ: vt qꝛ ſir abꝛaſa vel qꝛ vituperata ar.jſ.de edic.
diui adri.tol.l. fi. in pꝛin. ⁊ bic t õminiſcũtur. componit᷑ a
con ⁊ memini.i.ad memoꝛiã reducunt accuſando.ſ.falſarios nã
niſi pꝛobent:eandez panant᷑ penã. vt. . ti. ii.l.ij. ⁊.l.fi. Ue dic cõ
miniſcunt.ſ.pꝛoferendo ⁊ vtendo a con ⁊ mentioꝛ.qꝛ mendaces
ꝓferunt ⁊ ſuſpectas. ⁊ ad boc.j.ti.ij.l.fi.S.fi.⁊.l.iud ces..ff. ad
l. coꝛ. de fal.l.antepenul.x.j, de fal. vbi. ⁊.l.fi.. hſm hunc caſum ẽ
bic ſpeciale.ꝙ ſine accuſatoꝛe quis dã natur.vt.j.ti.ij.l.nullũ. et
ff. ad.lꝑiuł. de adul.l.i. F. ſi publica. de excu. tu.l. tutoꝛ. 5. pterea
oncoꝛ. extra de confel. c. ij.
Ciat. documentis. i. inſtrumẽtis puta in crimine falſt. vt j.ð
Acoutra. 2 ↄmit.ſti l.optim. xUel indicijs. per ſe ſuffi/
cientibꝰ vel cum alijs cũ multa ſint diligentius em debet fieri ex
amin atio vbide hois ſalute tractat. vt bic v.j de penis.qͥ ſniam
⁊ de ap.l.addictos.non aũt exrpᷣſum tione.qꝛ ſanctiꝰeſt ⁊c.vt.ſſ
depems. l. abſentem. y Vaccrmencla na bor tamẽ fallit.

vt. ſ. ad.l.iul. de adul.ſi qui.⁊ in aut᷑.vt.li.ma.⁊ a. .fi.col. viij.
⁊ nota in toto illo gñ ali d olũ pᷣſumi.

Bubꝛica. De teſtibus. Dexit in genere de ꝓbationibus.nũc
Per ſpecies. ⁊ pumo de viua pꝛobatione
tibi.in reo poteſt poni ⁊ ſic ꝓb atur ex voluntate vt.ff.
depꝛoba.circa.vel dic ex neceſſitate cũ erat dolo malo in
poſſeſſione ingenuitatis. vt.ff. deliber. cauſa. liberis. 5. ſi
quis. Uel qð iaʒ actoꝛ ꝓbauerat vnde incũbebar reo ꝓbatio ex
ceptionis.vt.ff.de ꝓba.l.in exceptione. ⁊ ad boc multu facit litte
ra: Vel dic in actoꝛe.⁊ ponit᷑ defẽd erep agere. vt. ff. de bijs qͥ no.
infa.furti. S.ſi quis.⁊.ff.de re iudi ſepe.ꝭ.i.⁊ pᷣm hoc reus faciet
cõ :rouerſiã.vt ⁊ alias.ff. de pꝛocur.l.non ſolum.5.ſi ſtarus.

2 Defende.ſ.per traditionẽ.ſ. vno mõ age cãm defendendo te.

bocimpando nõ dicit ſed ↄ ſulendo ſᷣm ꝙ litrera iacet. et rũc
expone ſoli.id eſt ſolũmodo.ff.de vſu ⁊ ha.iij vlł ſic:ſoli ⁊ nibil
aliud ius qð faeit gñalem excluſionẽ vel ſpãlem. a ſic falſa.
Boli. i, ſo ſmodo.yt. ff. de yſu ⁊ ba.l.ij. 2 de vul. ſubſti. l. q́

iuriſturandi. in pꝛin. vel ſolã a pſitia iudicis. vtĩ aur vt defunc.ſeu fu.
§. illud. vel ſolã a ſnia iudicis ſequenti.vt.ᷓ. de iudi ꝓp erãdũ. vel ſolã
puta ſi coꝛam vicinis fuerit ꝓteſtatus.vt.j.ti..apud.⁊.S.quod merus
cauſa. metũ.ᷣvel ſol dicit ſcnipturã depoſitionis teſtis ante publicatio
nẽ que quidẽ cum in ſe teſtes non cõ tineat quibꝰ pñtib aliqui teſtifica
ti fuerunt nõ habet vires coꝛã alio iudice. Dicet quis.nõ ne eoipſo ꝙ ta
bellio dicta teſtiũ ſcribit publica ſunt.Rñ.nõ.vt.ff.e.l.iij.S.idem diuꝰ.
ſed tunc cũ iudice oꝛdinario audiẽte ⁊ tabellione d cã teſtiũ coꝛã teſtibꝰ
recipiunt᷑ ad etemã rei memoꝛiã ſᷣm.h.non tñ intelligentibꝰ quid dicũt
⁊ atata pre aduerſa. Ael ſolã dicit.i.ſine redditione cãe qu interroga
tus dicere d ebet. vt hic ⁊ in aut.ð bere.x fal. S.ſt vero abſens.col.i.⁊.ð
ſan.epil.S.i.⁊ in aut᷑.e.S.⁊ licet.col.ix.⁊ in aut᷑. vt li.ma.⁊ a.S.qð aũt a
nobis.col.viij.⁊.ff. de tranſac.cum hij.S.in cã.ſed ar.ↄtra.ff. de condi.
⁊ demon. cum rale.ꝭ.flam. Si aũt no interroget᷑ de cauſa:ſtabo dicto
ſuo:qꝛ nõ d ebet eẽ vᷣboſus.ar.s.ð pᷣci.im.offe.l.fi. DPemũ ſi interrogel
dicere dʒ. vt ar.ff. de iuriur.l.iuſſuràdũ.S.iureiur. ⁊.ff. de no. oꝑis nũ.l.
de pupillo.S.qui opus.⁊.ff.de dam. infec.l.iij. c ⸗ Eeſtationẽ.ↄtra
ñ.de ſa.ſanc. ec. aut. hoc ius.ibi dicit᷑ o iconomũ nõ opoꝛtet dicere vbi
vel que eccleſia debeat:ſed ꝙ tin deb eat.⁊ boc eſt ideo qꝛ nibil ſibi ꝓ⸗
deſſet. So.ſi querat᷑ tenet᷑ dicere.alias nõ

C 8. ad veritatẽ latitãtem. ? dicit᷑ iuuari qñ reuelatur.accurſius
N Dmni gratie. ſicut vicinꝰ antiquꝰ. f Ei potentatui.i. ſub/
diti.ff. e.nullus teſtis. vbi dici᷑ idoneus nõ eſt cui põt unpani a parte.
gGudiciarie. nota iudici faciendã pꝛobationé. vt.S. ed en. ꝓcura toꝛ
de condi.ob tur.cau.l.i. Item nota ꝙ fides eſt pponẽda gratie 2 po
tentatui.vt ⁊. ff.e.l.iij.⁊.l.ob carm en. .ſi teſtes.⁊ in aut. de teſti. S. ſan
cimus.col.vij. L F
Arehres accipein infinitum.vt ⁊.ff.de in ius vo. quiq;. .. i. 7 ſiue
int liberi in poteſtate ſiue non cum parens dicatur etiam mater ⁊
s maternus.vt. ff. de ver⸗lglelberoꝛni⸗la ge pꝛe veleen den tib?
itur ? aſcend entibus parentes. contra.ff. Oepꝛoba.l. 7 matns pꝛ0
sdenbocet Auto maiusnouſeetntes Cielpotektwataduſtnean- on
eont vniuerſiillud, vnde pꝛodeſt conſenſus. ſed bic
eſt in alhia cauſa.accurſius.

Liber

¶Aaduerſus ſe.ſicut nec pꝛo ſe. vt ffe teſtis idoneꝰ. c.l.idonei. .l. penk.

7. S. c. l. ij. D

turali. Rñ.idẽ. ar. S. l. ꝓxi. ⁊ large intelligi

debet. vt. ff. de conſti. pe.l. fi. boc verũ eſt. K Hec volentes.nedũ in
uiti vel ſubaudi etiã nõ ſi babes. Iteʒ hoc referas ad vtrũq;: ⁊ ad ferẽ

tem teſtimoniã ⁊ ad eũ ↄtra quẽ fertur.vt.ff.de poſtulã.quos ꝓbibet.

ſed de fratre quero an õᷣ
fratrez admittat᷑ ⁊ ꝓ eo
ar. ꝙ ſic.ff. e. l. i. F. i. ⁊. l.
lex iulia.que eſt in.e.ti.lo
quitur in criminali.niſt
foꝛte eẽt in ptãte eiuſdẽ
vtinſti. de teſta. S. teſtes
itẽ ↄtra.ff de ꝓba.l.etiã
matris ꝓfeſſio. ſʒ ſpãle
in etate ꝓbãda. Ael ſol
ue vt ibi.itẽ ↄtra.ff.ð te/
ſta.l.qui teſtamẽto.S.ꝑ
ʒnũ. vbi in teſtamento
filijfamilias militis añ
miſſionẽ pater eſt teſtis
ſed Kñ.non filio ſʒ inter
beredes filij dicitur eſſe
mis graue.eoꝛuz

l¶ Petitis ſibi.i. aduer⸗

ſus ſe. vt. S. de eden.l.i.?
l. qui accuſare.

m ¶ Adduci.ar.ſ.de exc.

tu.l.bum anitatis.ſʒ fal
lit in caſu vbi eſt ſp ecia

le.vt. S.de aſſeſ.l.ſi poſt .
mniũ:iam dudum artari pꝛecipimꝰ

otra.
Eruoſ.nõ poſſe. vt
z. ſ. de queſtioni.l.

bsõoc qð placet. exceptis

„ .

criminibꝰ adulterij frau
dati cenſus ⁊ maieſtatiſ
vt. j. de queſtionibꝰ . l. i.
⁊ excepto caſu qui eſt.ſ.

de iur. delib. l. fl. F. Inia.

0 Pꝛo facto autẽ ſuo.
vt. ſ. de queſtioni.l.inter

rogari.⁊.ff.de edil.edic.

uerſus ſe necvolentes ad teſtimo

niũ admittendi ſunt:

Dem. aa. 7. cc. dioc. ⁊ inge. =J”M
In Imis graue eſt quod peti · ¶ Mperatoꝛ hono.⁊ theo.aa.

lAls yꝛgeri ad exhibitionem

partem diuerſam eoꝛuʒ per quos

ſibi negocium fiat.vnde intelligi⸗

tis qd intentioni veſtre pꝛopꝛias

afferre debetispꝛobatõnes: nõad
uerſus ſe abaduerſarijs adduci

Deim. aa. 2. cc.diridoni.

Eruospꝛo domino quẽad

moduʒ aduerſus eũ interro

garinon poſſe pꝛo ſacto autẽ ſuo
interrogari poſſe non ambigitur.

Aperatoꝛ cõſtan. ad iul. ppᷣ.
Sriſiurandi religiõe teſteſ

pꝛiuſqz perhibeant teſtimo

⁊æ vt honcſtioꝛibus potiꝰteſtibus

fides adhibeat᷑. Simili modo ſãa⸗

*

cimus vtvnius teſtimoniũ nemo
iudicum in quacunq; cauſa faci⸗
le patiatur admitti. Et nuncma⸗
nifeſte ſancimꝰ:vt vnius omnino
teſtis reſponſio non audiatur:eti⸗
am ſi pꝛeclare curie honoꝛe pᷣful⸗

C

—
2
—

icit ꝙ cã eſt illius ad quẽ pertinet emolumentũ⁊ dãnũ. ac.
n re ꝓpꝛia pꝛincipaliter vel ſecũdario puta venditoꝛ ꝓ em
ptoꝛe.q em̃ ſit ſua cauſa ptʒ.quia appellat victo emptoꝛe.yvt.ff.
de ap.l.ab executoꝛe.S.i.⁊.l.aſentẽtia.⁊ de re iudi.ſepe.ꝭ.i. Ite,

:boe Fentnulnta Ynsdon nri ppꝛia. ybt

biduum dabat.

., „ ſicut in ꝓpꝛia. vt
AMlnibusin reꝰ pꝛopꝛia di- frquando ap. ſt
cẽdi teſtimonia facultatem lij.F.ſed ſi alius
— Item qꝛ? lucrum
iura ſubmouerunt. 7 damnũ ad euʒ
redit.⁊ ſic eſt pꝛo
— i ſ. pꝛia vt.ff.qñ ap.
ceciliano. Pp. ſit l. .5. in ppꝛia
MWoniam liben teſtes' ad Szʒ quida otra
cauſis poſtulantur alienas .ſi ſo ve ſ reaunl
cii et participes cniminisnõ dicã⸗ vribi. Sed otra
tur:ſides tamẽ ab hiis noticie po puiclinſti. dete
ſtuletur. In exhibitione neceſſa ſta Flegatariſe.
arſ = . ſed ibi in cauſa te
riaꝝ perſonatũ hoc eſtteſtiuʒ ta ſtamentinon ſua
