vt dirimꝰ. S. de iur.⁊ fac igno.l.cum teſtm. Item. ff. de vſufru. ſʒ ⁊ ſi qᷣd
in fi. Expone vt ibi. Item aliꝰ.j.de pac.pig.i.fi.ſʒ ibi ſpale.ne credito
res nimiũ extendat ſuã auariciam. Iteʒ. fſi qͥs cau.ſʒ ⁊ ſi.S. quelltum.
ſʒy ibi tʒ ſpãle pactũ:⁊ ita non eſt ↄ. Item S.j.de qõni.ſeruos.ibi nõ ſu⸗
it pactum. Item ⁊ ff de pac.ſi vnꝰ.S.pacta.ſʒ ibi ponit᷑ rõ ſołonis. itẽ
S.ſ de inof. te l.ſi qñ S.illud.⁊ de collu pactũ.⁊.ſ.l pxi.ſʒ illud contra
bonos moꝛes. Iteʒ.ff e.lius agnatõis.ſed ibi eſt ius nale. Itez S. j. ð
pa po.l.abdicatio.ſʒ ibi non fuit pactũ. Item.ff.de traſac.cũ hi.in pᷣn.
So.ſpale ibi. Item ff de pig. ac.l.iij.in ſi.ſpale. vt ibino. Iteʒ.j. de ad
uoca. diuer. iudi l. ne qͥs. ſol. vt ibi no. Item.ff. delib. cã.l.i. ij. . iij ſʒ ibi
non tñ renũciantis ſʒ etiã mei cã eſt. vt in.e.ti.l.qſm̃. Item.ff. de p cari.l.
c(ũ pꝛecario:ſʒ ibi nõ fecit pactum denõ petendo:tũc. n. teneret. ſed ↄceſ
ſtt ad tpᷣs.⁊ ct interim mutauit voluntatem iõ qꝛ cũ vnuʒ ſpeciale p eo
eui ocedirur inducat.ſ.ne ten eat᷑ niſi de dolo ⁊ lata culpa:⁊ hoc eum
inducit.vtiff de iureiun cũ qui,.⁊ qͥ ex cau,. mqil.ij de pcorio⸗ queſſtum

ꝛ ipſi nõ inſidiarentvite ꝑentũ vt exnei.vñ Ouið. Filiꝰ añ diẽ
pꝛios inquirit in annos. Item qꝛ no de aliena ſᷣ deſua bidita⸗
te dicerent᷑ paciſci vt ff delib. ⁊ poſth. in ſuis.ſʒ quoſdã.tu dic
idem in libenis.qꝛ ⁊ ipſi inſidiant.vt inſti.qð cũ eo.S.penul.⁊ nõ

ſunt dñi.ſed ꝓpter ſpem dicunt q̃ſi dñi.vt inſtidebꝛ.q̃.⁊ dit.JO.

ſui.Cum g ſit eade rõ:g idem ius.vt.S.l.pxi.⁊.ff.de ver. oblia

nicio. [Muib“ pacius. gDeclarabaf. , ſtipula

tionẽputa dabo tibi tertiã hĩditatiſſi ad me ꝑuenerit tota.⁊ tu
mibi idez facies:pel ſi mibi ⁊ tibi obuenerit: ꝓmitto ꝙ diuidaʒ
equalr.H ita demũ eſt pactũ ſi vni ab altero quid eſt dãdũ vel
faciendũ: nõ ab alio tertio alteri eoꝝ vel ab altero eoꝝ alteri ter
tio. Et ita nõ placet poſitio quoꝛũdam.qͥ in pᷣmiſſis caſibꝰ ad/
mittunt pactòem. Et hãc intelligũt cũ ꝓmuſi ꝙ tu ſuccedas vel
poſſis ſuccedere. Sʒ b certe non eſſz pactũ.·qꝛ ct er voluntate ꝑ⸗
tium nlls eoꝝ alteri eoꝝ de aliquo dãdo vel faciendo aſtringit᷑
Pactũ g erat vt dixi de diſponendis rebꝰ ꝑ ſucceſſionez deuol
uendis. h ¶Qonuun.i dubitationü. i4 Quia adh
ᷣ erat rõ q̃re nõ valent.yt. ff de vul.⁊ pupil.ſub l.ij.S.pᷣus.als iĩ
terdum. gc. K ¶Et qꝛ. bec eſtrõ eõ qᷓre valeuant.

I¶Euentꝰ. ꝓpter inſidias qᷓ ꝑarent eius vite ſuꝑ cuiꝰ bonis pa

(Sunßen
rpotini

n afbino ſ..

tcg apen

nmodetin
palitfictr
Ges ,ce
Nanitlon
hcutll
Pdebetßet
toomti⸗

Gtogenagec
ie

encon,
en huung
ai nutr
giſit deit
nigälu
Deaſbienk
encd l

D
ieun

1

eiubitn

Pociun

ſoenlin

ictniß⸗

e,ſn
atnnutt
, nuiß

4

Nr Neic

lſt'
ed 4

in

iditan

Secundus

— ——

ciſcunt᷑.vt.j.ti i.l. de fideicõmiſſo. at. m ¶¶Coͤuenerũt. als
oueniunt vt qſi futun ei beredes. n ¶ bi ernan. Ppotiꝰ
aufert eis bereditas vt ab ĩdignis. etiã ſi eis deferatur. vt.ff. de
dona. q dam. S. vlti. a.l. ſe. ⁊ de his qᷣbus vt indig.l. i F. fi. Itez
no. bic ar. ſm quoſdã ꝙ non tʒ ↄceſſio pꝛebendenõ vacãtis, vel

feudi nondũ ab /
ti in dño. vt ar. ff. „ e. HWM
de iure codiclll. Nerũt:ſm peteres itaq; regulas
ar ae ſeo am ſancimsoimodohmot pactaque
iij.5. deillo. ./ſ. Otra bonos moꝛes inita ſunt repel

vt actio.ab bꝛẽde
25 beredem... i.

li:x mhil er hispactõibus obler⸗
uan:niſi foꝛte ipſe de cuiꝰ hr̃dita

⁊.ff. ded onat᷑. ca „ —2
moꝛt moꝛtis cj te paciũ eſt: voluntatẽ ſuaʒ eis ac-
tapnnn cõmodauerit 2 in ea vſq; ad er⸗
As pſe no pot tremnũ vite ſpacium pſeuerauerit
paciſc vtiti i. tũc eteni ſublata acerbiſſima ſpe
nae auen lhere licCbit eis illo ſciente iubẽtehu⸗
Bias. Etſio no, luſmẽi pactões ſcmare:qð ctan⸗
non por acc lenoꝛibꝰ legibꝰ? oſtombus non
ſ.paciſci:alij tanß æ/ tij. [ q ne νſtz
cnrnc de eincognitlʒa nobis clar iuseſt
manu. vin. ſi pot troductũ. Jubemus eteni neqʒ
in ſ. Irem fruau donatõestalium reꝝ neqʒ; hypo
n manumie thecas peniteſſe admittedas:ne
non poͤt. vt. j. de P 2* eOegt
vſufr. l. vſumfru / qʒ aliũ quẽq; ↄtractuʒ:cũ in aliẽiſ
a miirñ dſeni rehꝰotra dñi voluntatẽ: aliqd fie⸗
re pot manumit⸗ G
tenti. vt. ſ. coia de II
manu. l.i ſic econ mnon patitur.
tra qñq;ʒ pot er
ſeqð no pot per BDetranſactionibus.
alium. vt. ff. de ſo ü
lu. fugitiuꝰ. ⁊ de . .
vi ⁊ vi arma. cuz KN —R.— è”
ſund. t. de e patoꝛ Anto.a. celeno.
ſaur. l. nemo. p ſti H
pulatõeʒ tñ pᷣt fie

ni vt ſiꝓmittã tibi bona mea pꝰ moꝛtes meã.vt.j. vt act. ab hꝛde
753 bered.l. i. 7 erit donatio cq moꝛtis.· vel inter viuos.
p/ In ea. ſ. voluntatt. q Zũc ſ. qñ ille de cui hereditate
fiit diuiſio ↄſenſit diuiſioni qua iſti faciebant. rAcerbil⸗
ſima.i. vt pꝛeſumit᷑ ꝙ iſti inſi idient vite eiꝰ:qꝛ niſi eſent boni nõ
pꝛeſumit ꝙ iſte ↄſentiret d iuiſiõi quã iſti faciebãt de bonis eiꝰ

8K.onſtonib?. qs non babemꝰ?. t Introductü.pꝑ hãc.l.
„Fubame ecnoc pᷣmũ caſum. 15 Zalium. l. ſic fcaãs

Se ſpem ſuccefſionis: vt fuit in pᷣmo caſu. y 4Ree ad
buc viuentis. z Paenſett ſic. vt dixi ne ſit Z. ff. de õben.
emp.l.rem ali.ſʒ videt᷑ ff. ꝓ ſol.l.iij. S. de illo. ſol. ibi non de he⸗
reditate cene pſone Item S. f de bꝛ. ven. l. i. 5. illud ſo. ibi abũ
dat maxime item õ. ff de acti.empt᷑ ſi qͥs ſeruũ. Sol.vt ibi.item
videt᷑ ꝙ pactũ huiꝰ.l.nõ eſt de futura ſucceſtione: quia tunc eſt
de futura ſucceſſione qñ id agit᷑ vt pactũ ſucceſſio ad aliquem
pueniat. Hic vᷣo tale pact nõ inuenit nec enĩ de eo dubitabat
cũ ⁊ añ iuſti. hoc erat certũ vt.j. de coll.l.pactum. . ö. e. pactũ. ⁊
j.de inuti ſti. ⁊ ex eo.⁊.ff de ver. obli. ſtiplo bocmõ. Sed rãdeo
ꝙ eſt future ſucceſſionis.ſ.diſponende q̃ ad eos erat deuoluẽda
⁊ 4 Decta i nos qͥ ſequimur alios impꝑatoꝛes nõ patimur.⁊ fac
ff deaqᷓ plu ar. in dieʒ. ⁊.ff. de his qͥ ſt ſui vel ali. iur. l.ij. F. dñoꝝ
GKubꝛica. Detrãſactõibus. depacꝭ in genere dixit nüc in ſpecie

b Ku igf dixit in genere: nüc in ſpecie. c ¶Kertiũ.cũ quo
Pfbpter vnitatem actõis videbat maſactio.⁊ pone exeplũ.j.ſi vnꝰ
plu. ap.l.iſʒ non eſt vt h.x. ff de pac.lidem in duobꝰ. 5. i. 2.l.
ſi vnꝰ. S. item in ſumma. in ſi.a. ..derepu her̃lſuus. x. j.ſt i aduer
ſus rem iudili. 2.j. ar. tu,l.om̃s.⁊/l. eum q ꝛ. j, qui. res iudi non

ni vel paciſciſecta tpoꝛum noſio I AMperato⸗ Alex.a. Autulie.

Detranſ actio,

no. l ij ſed 5.ff.detu. æra diſi ex duoba. in fi ſz ibi in eo ꝙ accipit non
vltra piudicat. Et diſtingue h:aut diuiſa eſt admiſtratio ꝑ iudicem. aut
a teſtatoꝛe:aut ab eiſdem: aut a nullo. Pꝛimis duobꝰ nlls ex alteri⸗ pP

te tenet ⁊ ſic poſſet loqui
tute.l. ij. F. i. ſy allit in caſibꝰ ibi dich:ſʒ in alij

É; pactioneqʒ tranſa⸗
ctiocuʒ quibuſdã excu⸗
atoꝛibꝰſiuetutoꝛibus fa
cta auxilio ceteniſeſt: in his qͥ ſepa
ratim cciterue geſſerunt vł gerer
debuerũt. Cumbigr̃ tres cirato⸗
res hũeris:⁊ cũ duobꝰ ex his trãſ
egens:tentiũ ↄuenire non phibe
ns. I Deʒ. a. Luctacio.
ENei te ꝓponascum ſoꝛoꝛe
C ua de hrditate tranſegiſſe:
⁊iõ certã pecuniã te ei debere ca⸗
uiſſe: ⁊ ſi nulla fuiſſet qõ heredi⸗

tatis:tñ ꝓpter timoꝛẽ litistranſa⸗

ctõe ĩterpoſita:pecunia recte cau
taĩtclligit᷑.Ex qua cã ſiꝰfiſco ſol⸗
uiſſes:repetere nõ poſſes: ⁊ ſinõ
ſoluiſſes:tñ iure cõuenirerisi.

Be cũ geminiano:q; pater
leiuscuratoꝛtibi datus nego

cia tua geſſenit.⁊ ſi apud iudice,

negabit ſe actiõe tenen:qm tranſ
actioꝰ:a agꝗliana ſtipulatioꝰ inter,

ec lex in eo ꝙ dicit ſeparatim. vt... de diut.
8 duobꝰ? ſubdiſtinguit᷑.
qꝛ aut om̃s geſſerunt ſi

ne dolo tñ. aut vnꝰ aut
nlls: aut om̃s doloſe.
pᷣ caſu pꝛeiud cat in vi
rili cũ om̃s in viriles te

neant᷑ bñficio d iuiſiõil
vt. ff. de tu. 1 ra di.l. i. ..
nunc tractemꝰ.⁊ qꝛ ceſ⸗
ſio fieri nõ poſſet. vt. ff.
de ſol. ſtichu. F. penult.
in ſecũdo d ic ꝙ electo
gerente liberant᷑ alij vt

de admi.tu.ſi pupillus

§. i. in tertio ⁊ q̃rto dic

idem ius in vno qð ia⸗
lio. Hã ⁊ vterq; eoꝝ in
ſoliduʒ tenet᷑ ſine bñfi⸗
cio d iuiſionis ſᷣm aʒo.

lʒ. b. S. ⁊ veriꝰ. ⁊ nulli ce

dit᷑ actio vt.ᷣ ff. de tute.
⁊ 1a.dil.l.i. S.nũ c tracte

mus 2. f de admi tu. I.
ſiples. His g caſibꝰ v⸗

no electo nõ pꝛeiudicat
niſi in accepto. vt ar ff.

de fideiuſ.ſi ſtipulatus

H. fi. ⁊ de tu. ⁊ ra. d il.l. ſi

ex duobꝰ. loquit᷑ g& hec
lerx in eo ꝙ dicit ſepara

tim.ſ.qñ a teſtatoꝛe vel

ꝗ iudice fcã fuit diuiſio

vt Z tertium remaneat
in ſua ꝑte admiſtratio⸗

nis. Ytez ⁊ qñ geſſerũt

om̃s ſine dolo in eo ꝙ

dicit. coiterue ⁊c. ⁊ ſic

teniꝰ ↄuenitur ſ. ꝓ viri

li. ⁊ in duobꝰ vltimis ſilr puenitur tertiꝰ. Sʒ tunc in oĩ eo qõ deeſt pot

intelligi hec lex. Item no. qꝙ; ſi vnꝰ ſoluit
hʒ regreſſum ð alium etiã ſi actio non cedat

totũ cum dꝛ culpa geſſiſſe: qᷣa
vt in. d. F. nunc tractemus

Irenon ita in fideiuſſoꝛe vt.ff de ſideiuſ.l.vt fideiuffoꝛ.Rñdeo qꝛ fide

iuſſoꝛ bʒ ð reum actõem mandati.vñ nõ ſi
tra nllm bẽet. detur g ei ↄtra tutoꝛem. vel
bonefidei.ſ. tutele fideiuſſoꝛ ex ſtipulatu
Liij. vel dic alio mõ. vt no. d.l. vt fid eiuſſo
ſſ. de nego.gel.ex facto. Accur.

ic facile ei ſubuenit᷑. tutoꝛ cõ
dic ꝙ tutoꝛ ↄueniatur actõne
que eſt ſtricti iunj vt. ff. ad car.
2.⁊ de hoc etiaʒ plura habes

d Vm te ꝓponas. manſegiſſe.? ſic eras actoꝛ. Mã ꝓpᷣe actoꝛ dicik

ranſigere.reus impꝛopꝛie.

e ¶ Cauiſſe.i. cautõem ꝓmiſiſſe vt.j. de ver.ſignil. ſancimus.a illa da⸗
bat tibitotã hereditateʒ. vel dic umpꝛopꝛie manſegiſſe ⁊ eras reꝰ.
fMulla.ſ.de iure de facto tñ erat.⁊ ſub. non p calum nã tunc non va⸗
let tranſactio ſiue actoꝛ ſiue re⸗ per calũ.litiget. ſ̃m ſR ogeriũ vt ff. de cõ
di.indebi. in ſum. ſed in actoꝛe cõſe entio. in reo aũt exiſtens calũnia non
impedit tranſactõem:lʒ alia via ↄueniii poſſit doloſi us. vt. ſ.e. ſub pꝛe⸗

textu. /.

ex g Kecte cauta.i recta ⁊ naturalł cã ranſactõis fuit timoꝛ
litis. vt ⁊ ar.ff.depecułquod debetur. ⁊ de ali. iud.l.item.S.põöt.
hb·¶ Gi filco. qui foꝛte tueſoꝛoꝛiſucceſſit: vel dic idem eſſe in 14

ſco qð in

pꝛiuato. i Conuenireris. certi condi. ex buiuſmodi cautione. vt. ſ.

e.l, nec intentio. ⁊ de non ninne pecu.l.ſi tranſacionis.
Be umn geminiano.ſcʒ vtili nego. ge. actione. vt. j. de nego. ge. cu
atoꝛis. ⁊ eſt verbum permittentis non pꝛecipientis.

loAge. ᷣm Ir. als eſſet contra. vt.j. vt nemo inuitus agere vel accu.li.

m (Megocia. ⁊? male.

n Actione ſcʒ pꝛedicta.

oZraſactio.rõ quare nõ teneatur: vel ecõtra ratio q̃re iuder inquirat
P Bupulatio. ſupple acceptilatio.ſ.inter te ⁊ patrem geminiani et
qualiter fiant hec.dic vt inſti. qui mo. tol. obli5, eſt aut actio.

—

q Unterpoſita.ſq; cum patre geminiani ac.

g

E

IJndeiſacionis ne e el bo ſ vthie r frene ge qꝛ tmdem.
71

ſti de act. 5. actionũ.is als ałr accipit᷑ iudiciũ.ð vt no.inſt. qnõ eſt ꝑ

imiſ. fa.te. S. pꝛeterea. Et notant quidã hic ex eo ꝙ dicit queret ꝙ iudex

ſupplet de facto in boneſi iudicio qꝗð eſt falſum niſi ei ſit cognitũ vt iu

dici: ⁊ ſic intelligit bic.⁊.j.de temp.⁊ repa. ap.l. ij..fi. ⁊ de ap. amplio/

poſſim eũ poſtea Zenirẽ dẽ eo: ᷓ per dolũ male geſſit qſtnõpi

dear tranſegiſſe ſuper dolo:videt᷑ ꝙ poſſim.vt.f. delib.le l.aure

lio. SF. fl. ſ dico . aliud ẽ. n. legare lihatõem.⁊ tũc obtinet.liqure
lio. §. fi. ? aliud ẽ dicere nolo vt ↄuenians vel remitto nbi acuo
nẽ:quo caſu oĩa remiſiſſe videt᷑.vt.d.l, aurelio in pᷣn.⁊.etilſiq̃s

gatio lurr gentiũ nõ poſſet accepto ferri ni

Aut eõ ſpecialis petitio ⁊ gnalis tranſ. actio. ⁊ tunc ſilr in ſpecie peti/

ta mm̃ nocet.vt.j.e.ſi de certa.aut vtraq; ſpalis:⁊ tũc ideʒ. vt.ff. de pac.

ſi vnus.S. in ſumma. v Qðd. i, qꝛ ac. 3 Jure. als pure. als
ure. 2 Debebakt. er obligatone cure male admiſtrate ac.
VLtione cure.i vtilis neg.ge.vt.ẽ.lpxi.ac.· ↄe¶ Annos. xxv.
— ẽ.vt.ſ.de bis qͥ ve.e.l penul. 2 Wecna qð iõ fit qꝛ obli
iſi deduceret᷑ in ſtiplłone aqᷣli

Anã. vt inſti.qui.mo.tol.ob.S.item ꝑ acceptilatõeʒ. uꝝil Miſi ð do

—

lo.hec dictio niſi ponit.ſ.ꝙ de dolo det. ſic ⁊.ff. ſi quis cau.ſi eum.. fi.
in fi. ⁊ dic ar. qdð ibi no. Sʒ ꝓ quo dolo daturded olo.Rñð. ꝓ dolo in
tranſactõem cõmiſſo.Hã dolo fuit inductꝰ ad mãſigendũ.vt ⁊.j.e.ſub
pꝛetextu.ij. rñ. Alij dicunt vt py.qꝛ nõ implet qð ↄuenit qð non placet
ſ̃m Aʒo.vt ff. de dolo.ll. i. S. ſi qs. Item alia rõne:qꝛ tunc daret᷑ ↄditio
ob cãm:vt ſe reponat in obligatõe.vt.ff. de ↄdi.ob cãm.l.ſi qs accep⸗

to. AUꝗ d af actoꝛi pᷣſiptis verbis ad intereſſe q̃ſi ex do vt des. vthic

remittere ſit dare.vt ff. de ↄdi.cã da.ſi mulier.⁊ de pꝛeſcrip.ver.l.ob cãʒ
ſic ceſſaret de dolo.Sʒ ſi velis tueri.p.dic ꝙ ibi in.l.ſi qͥs accepto.lo
q̃tur deↄ dicerti generali qᷓ cõcurrit cũ actõne de dolo. Nel qꝛ ibi erat
certũ eum fuiſſe debitoꝛem.h̊ nõ. Ael tertio qꝛ bic non agebat᷑ vt tm̃ ac
cepto ferret:ſʒ vtin ꝑpetuũ deſiſteret. Uñ etiã cõmittit pena:ſi vł de fa
cto agat᷑ pꝰ aqli.ſtipu.vt.j·e.vbi.cum & nõ ſit in totũ conſecutal ꝓpter
quã reꝰ dare ↄuenit:agi non põt ↄditione ob cãm.vt ſe reponat in pᷣſti

nã obligatõem. qꝛ nondũ eſt ven eũ in ꝑpetuũ ðᷣſtitiſſe vt.ff.de ↄ di.in⸗

debi.⁊ elegant᷑ S. penul. ad ̊ allegabat᷑ hic. S.ſiue in ꝑpetuum ⁊c̃. ⁊ B

re certa remittendo gratis vel nõ graf. vt in. l.ſi ꝗs accepto. ſed pᷣmã le

õü . nelalbel
ſti l. iij. ibi.tu mag ⁊c. ſ·· „ —.—. . —..7 b?eadmitut.l.
Rrine Rr r ade poſita :iudex ↄtemplatõe iudicij ceſſerit:iñ ſide fide ↄtractus ↄfeſ quidaʒ decedes
ſunmaduo 1 Ouae qð̈ eſt bonefidei: queret deta- ſionetuaoſiet: ſcnpinaque ꝓba n
di maxime:qꝛ in eis la pecunia noĩatim trãſactuʒ ſit: ⁊ ſi tionẽ rei geſie ſolet ↄtinere: neceſ ¶Aplacito al.
tius eſt officũ iudicis: ꝗqppuierit de mioꝛe trãſactum:qᷓ; ſaniaa nonẽ. Il Dem.a. pompÿ. pllacitis ia raſſj·
vrpz ml de aer Fdo tam pecuniã reliquã ex admiſtra- C Vm mota inofficioſi qrela e 4ntereſſent.
caſu eſſet in ſnicti uris tione cure debere pbatuʒ fuent: IAmfem vfam aʒ diuerſa pte *Mierreſin 76
5 Ananta pecunia i lationẽ aalian obligatõnis iure ſcipꝑet: ⁊ alite diſcederet ꝓpona⸗ Meceſianauũ
De quot ſpeciebꝰ Iʒ ge tfñ deductũ eſt: quãti erat quanti tis:inſtauran quidẽ ſemel omiſſã vrj ſimi ſena
aerenansa, taspenunedostehat. Ie rrcatevogmiihedsnn nitef
”s cec. 1— Ia. Mumedio. uitis: iin is ronon ſinit. eruz ſi pactum. 1 ſ. p
17 sienor bio nanf C Ctõne adminiſtrate cure ab fidesplacitis pᷣſtita non ẽ inid qd la pictang⸗
esi pote perec a ꝗcoα legitime etatis annos cõple- intereſt diuerſam ptẽ recte vueni Leum es E rei
vsè emioꝛ. i. vvna ſpẽ uit in aqlianã ſtiplonem deducta etis aut.n.ſi ſtipulatio ouẽtiõi ſbſᷣ mi. herc. non iõ.
F Jubebit. oppoſita ⁊ P acceptilatõem extincta: nullãa dita eſt:ex ſtipulatuactio Petit. N m mota.
Aicra vr in, aliam ſupeẽ niſi ð dolo intra oceſ aut ſiomiſſa verboꝝ obligatio eſt eeger
mo ibl in iudicjſ. Ged ſa tpa non ambigit᷑: miſi ſpãli eti ytilis actioqᷓ pꝛeſcriptis vbis rey tebat adbĩdem
kter pa. Ange dola aaunn ſit. õ ſ⸗ l ſorus r
e, anz -⸗ 4 Den. 4. ſuaccatio. II AMpatoꝛ goꝛ. a. . cc. Licinio pmuit 7 fr de nH
Fengaetioe inc obliat NWntetruͦſegiſe ͤherede 1 Nunlſactöi lacin, abebel ne foen,
ff eð pac tres fratreſ er ſi id poſt legittimaʒ etatem feciſti: deciſionẽ litismandaſti:nihil pe⸗ pꝛepata traſmit /
lnon eſt Aut gnalis fruſtra ðſideras yta placitis rece titõi tue derogauitꝰ. Sem. a. turad beredemn.
Pekiare de ecte ena chat. H.n. vt ꝓpõis nll iſim inter 7. cc. Jumo. miili. H
dð h dicit. f¶ Suſcipet. vñ

patet qꝙ fuit do vt facias.lʒ pꝛeuentũ fuerit in faciendo.
g ¶ Inſtaurari.i.intẽtari.al. hᷣ
ſet ſi viueret ⁊ ei fides non ſeruaret᷑.vt.ff. de inof.te.ſi inſtituta ĩ
pn. que eſt ↄ.vel ibi ſub cõditõe renunciauit ſi ſeruaretur ei fideſ

pᷣma verioꝛ. Nel ibi pꝛepata h̊ hẽtur ꝓ non pꝛepata. q; deſtitit

oĩno.ſiue renũciauit.vt.ff. de inof.te l.papinianꝰ.S.ſi qs pꝰ re
⁊.l.nam ⁊ ſi. F. i ac.
i. ⁊.l.papinianꝰ.S.i.⁊. S.ij.

un K 6 HParté.I. coberedis.
Monuenientes. ſ. vos filij.

im /Otipulatu ppe ſi de in/

certo dado ↄuenit ſi aũt de certo:tuncexpone.i cern ↄditi vtff.

ſi cer. pe.l ſi qͥs certum. ⁊ inſti.de ver. ob. in wöↄ rn.
n ¶ Utilis actio.i pᷣſcipi᷑ vᷣbis efficax que demoſtrat a re geſta.
o Dada eſt.ſ.a lege ⁊ ſicẽ datiua ſʒ nõ eſt hoc ven.ſʒ dic vt ali
bi no. Sʒ Bvidet᷑ dari ð dolo.vt.ff. de p̃ſcrip. ver. nalis. F. ꝙ ſila
ciam·q̃ eſt ᷣ. So.bic fuit do:vt facias:lʒ ipſa pᷣuenerit in laciẽ/
do: vt in lr̃a mõ notaui. Item S. S.ti.i.cũ ꝓponas.nã ⁊ ibi non
Fuat᷑ ſides nõ ſeruãti. Item actio ex pacto non dat᷑ in qbꝰ duo
bus hec lex Zrium ſeruat.ſol ſpaleeſt ꝓ filijs. Cũ.n. vnũ ſit con

tra eos:qꝛ non dat eis q̃rela ẽt pᷣꝑata qð fieri dʒ vt.ff. de inoff.

teſta. quẽadmodũ. ⁊ aliud ꝓ eis poſſet induci vt bẽant acnõem

pᷣſcipĩ verbis.vt ar.ff de iureiura.l.eũ qui.in pᷣn. Vel dic ꝙ ſit

ſpale rone querele. qꝛ ipſo iure ꝑ pactũ tollit: vt in actione funi.
⁊: fi. vt ff de pacſitibi. S. queda. ⁊.l.ſi vnꝰ.S. pactꝰ.in fi idem v/
bicũq; ꝑ pactum ipſo iure vt acceptilatõne tollitur actio. vt dixi

vbi fit tranſactio ſuꝑ re q eſt in ↄtrouerſia ⁊ lite.vt hᷣ erat. Aliudęſi ſuꝑ e.l. ctone. alioquin rediret ad pmã. vt. /ęe ſiue apud. al.

cturãa appꝛo bo ꝑ l.i de dolo.S.ſi qͥs.ſʒ ⁊ alr põt dicivt ibi.

à ¶Nempoꝛa. olim annũ vtilem hodie biẽnium. vt·j. dedolll fi. ac.

a ¶ ranſactũ. ſit actõe de dolo mota ⁊ ſopita per tranſactòem. a intel⸗/

lige ßᷣm. b. ẽt ſi per dolũ ſit tranſactũ ſuper dolo ꝙ valeat.vt.j.de pluſ

pertil.ine in infinitũ eat᷑. Nem q̃nt᷑ ſi tranſegi cũ curatoꝛe meo: vtuum um. S.fi c.lile, c.l. nam, de pae reſeriptum in fi, c,l.led tñ.. l.

Ranſactõis.ᷣ placitum i pact. q aſẽ aetuz
Aſiue exercitiũ.vt ⁊ pomt᷑.S. deſa.ſaneet.aut hoc ius poꝛ

rectum. r. gEib eo. i ꝓcuratoꝛe. Derogann, nll
li

in tribus caſibꝰ ſi bʒ ſpale mandatum. vel ſi liberã: vꝗl ſit in rem
ſuã.vt ff de ꝓcur.l.ꝓcuratoꝛ cui libera.a.ff.de iureiur l.iuſiuran

vos.ſz ꝑ matreʒ poſ

i¶ Sinit. vt. ff. de inof. teſta. naz ⁊ſi. .

Aetiõem i. actuz.

ſefrſin,
nlill
ſbingla,
ninotditn
enrerliß
uſtloen
ulnnu
.

UIen..
nisl

dne
ſertt
Ainrantii
hnſſungi,
litnli
auſmn;
tſſnien
arditlitſe
dbeciti
Malnn tt
dn Ppaung
8

enin
Ncounin
Uradbeun.
ſdeiwict
ſclsfin
Guſcgeni
cincn
ptangl
teiſinti
hneneftl
n
ſſine
unnf
harcß
it

atn
ho
Isſe
net ne
nitſin
fnch/
nnniſt

tffoete
untoan
don
coyeſn
flidnrt
to
44

S=-

= b-
=

=

=

=—
+☛ ☛ ☛ – —

4

—2
S=ꝛ

1.

Mulein
Aieni
lillmn

m⸗

Aatis. ac

NE
ens Oe

Saanchs

am. ⁊ .de noua. uõ abſtulit. ⁊.ff.de ſolł. bociuuer.
6 alimen. põt ẽt ſine pꝛetoꝛ. v ꝗ Pꝛeſide vel cum
ee. Iʒ non cà cognita. cognoſceren. dz æ modũ alim entoꝛũ
pſonas tranſigentiũ: æ cãs tranſactõis:⁊ potes ẽt alia adde⸗
re vt f..e.cũ hi. An auũt poſſit agi/ꝓ futuris alimẽtis.d ic ꝙ ſic yt
dixi f de vYſu0nl. M
1. F. i. ᷣm Aʒo. ꝑp

1 oeſicccd alimentis pᷣteritis: ſi qõð
WBuper.a feratur:tranſigi põt.de futu
fratre. qᷓ dẽ

ris aũt ſine pᷣtoꝛe ſeu pᷣſideuinter⸗

leun. ſs ſoꝛoꝛ v poſita tranſactio nulla auctoꝛitate
ario vrees luriscſet. I Dé aa. -.cc. gnp.
dicunt ianitriceſ (SP J ſup poſſeſſione que tibi
Pe de arl. queſita eſt: cũ qõneʒ patere⸗
dus. ins afratre vroꝛistue: pactuz con
1¶ Vim neq; iu/ lentũ ⁊ ſtipulatio inter pos vt al⸗
Liaalen ne; / ſegas interpoſitacſt: vt ſi intra di
manſaono⸗Sol. ein certũ idẽ aduerſanꝰ tuꝰ decez
ſufficit aliquod qurcos ti binumeraſſet: poſſeſſio⸗
Kraler wnne⸗ nẽei cederes:pel ſi eã inferre qᷓti
ſtet quo minꝰ ca tatein nõcinaſſet: vltenꝰ qõnem
ewviofuit. non patereris: xis ꝗ ita ſpopõdit
pacum nonar „Plinſſo ſatisnõ fecit: ↄſequensẽ
actio jmoð. Et fead quẽ res ꝑtinet: viʒ:ab eo pa
Hagte ſ bane linon debere. Cuiꝰ rei gra vir cla
⁊ ff eo. ltale pa riſſinus pᷣſes ꝓuincie interpella⸗
cium. x.ſ depac. to piʒ fieri ꝓhibebit. pꝛecipue cũ
aer (tſiimn rez diuerſe ptiactio cõpete
p ſunde quem ret : hmõi pactione ppꝑ vtilitate;
poſides. exceptione poſſet ſummoueni.

nnuen 11 Mpatoꝛes Hord. Ohoil.
fRratns ni fillij ð pfna ſuc⸗
ceſſione ac ſtatu:ẽt nunc con

tate. vt qꝛ paſſi tra fidẽ ſanguis:itẽq; placitoꝛum

ſuerunt pie viuẽ qõnem inferre paꝝ ꝓbepoſtlas
vneiai, llseteni ent litium finis ſia traſ
⁊ iõ pꝛivtbᷣuinõ actõnibus bonafide interpoſitis:
debebant ſucce, Ccepit facile diſcedi. IAMperato
Hd. rspl. 1 gal. aa. 2.cc. caiomit.
1 Etiam minc. ¶D E ſideicõmiſſo apfe inter te
aeba noen. acfiatrẽ viciſſim dato ſialter
ſanguis. nũc trãſ

actone facta ⁊ 3 eandeʒ ⁊ contra pactum trãſactõis.ſic 2. . ᷣ
epi audil. decemimus. ac. a ¶ Parum ꝓbe i male.
b ſHullus ſy noõne remanet ſinis ſnie ⁊ iuſ⸗ iurandũ.vt.ff. de iure
iur. l.i.⁊. ij. Rñ.ſi liceret recedere a tranſactione eadẽ rõne ab ali/
is.⁊ ſienlłs remanẽt finis.⁊ nota de fine lit:vt ⁊ dixi.ff. ſi cer. pe
tal. qdam in ſi. cWBonafide ſecs ſimala. vr 5. e. actone,
vbireſcindit᷑ ꝑ actionem de dolo. a. j.e. ſub pꝛetextu. in fi.

D.* fideicõmiſſo d ato irelicto vtd erur. e Exceſſerit i
ARdeceſſerit. fTranſactio.i finis qda

. ,[ e refutatio.
Mã impꝛope ponit᷑ cũ nõ ſit ð re dubia ⁊ lite icerta. vt. ff. e.l. i. v ł
die ꝙ dubiũ erat an hinciñ eẽnt grauatia teſtatoꝛe vt faciar ad
acqrere. vt cum oĩs talis captauit beniuolentiaʒ talis.
b Quũ pacto. bec dictio cũ põt eẽ ro q̃re non ſit circũuẽtus: ⁊ eõ
qre videbat᷑ circunuẽtꝰ.⁊ ſub.ſꝑ ſine mach inatõne alteriꝰ. vt. .

ti.icũ ꝓponas,als ſ. ec.5. lii. cũ poſtea. ſʒ ſi ſciret illũ doloſe fa

ti. ac. g Kaptide : cadende velinuenide alibi ponit

Detranſactio,

cere non infinnak. vt ff. de acti. enp. i 5.ſi. ..f dereg. iur nemo videt
i Agere. i. bꝛ e. KNAgeres. . bies. 1 6De cais. qs ppo⸗
uiſti qꝛ non es circũuent. vſus.n. fuiſti iure cõi. iõq; non es circũnentꝰ

vt. ff. de m ino. l. verum. §. fi. itẽ non reſtituit. vt. j. de in inte rel.nõ vide⸗

tur. ⁊2 facit. S. ti. il. i, .l. c ꝓponas.
“ZM Reſes ambiale
. ,, „ „ e „ BPowmwbiebat. i. deſide
yrm ſine liberis l debi
intepoſitatraſacnio rataẽ: or fra to, S
tium cõcoꝛduremoto captancle? 4 lia⸗ Hore aß dere
moꝛnis altenꝰ votoimpꝛobabili re n eMHon ſinet vr : arg.
tinct:? nonpõt cocan reſcnditẽ benuaurl n
H 6—. l ibuſ. . l. tutoꝛ. in
Gᷓ arcuuentus ſie (um bacto tali pꝛin. a.l. iuſiuranduz. 7
ↄſenſens:cũ neqʒ eam cui ſubuẽci ff depacl. impꝑatoꝛes.
nſolet etateagereite ꝓpõas: nec aoederr ab da fel.
ſiageres hiſcẽ ill ð cãisi integräã fur aduerus ſol vt ibi
reſtõnis aurilinm impetrare deb * noia dicerlz lerin
dmiſtratoꝛe ciuitatis.
res. Dem. a. pꝛimo. aaiaem in oi alio ſili ad/
Reſes ꝓiuicie eſtiabit: vtrũ miſtratoꝛe: vtplato tn⸗
dedubia lite tranſactio inter rore vd euratci ß aaͤi
„„„ — 7 no ambitioſe: ſed bon⸗
te * cuitatstue admiſtratoꝛes fa fide graſ̃ remittũt: ⁊ li⸗
caſit:an ambitioſe id qð indubi- q̃dum debitũ: ſʒ qꝛ foꝛ⸗
tate deberi poſſe zin te vſura erat vl alia ini
Dꝛice b let: re miſſũ ſit.na⸗ qua pecunia dices va⸗
Pꝛice calu rata manere mranſacti: læevt innuit ambito
oneʒ iubebit.poſterioꝛi vo nocere ſe ⁊ ff defur interdum
iitatj⸗ en S
eſe n0n ſinet * 1 Mpꝛ. re. 5F. fi. 7 de iniur. l. ſt
DZiocl. 7 Marx. aa. pcle. vnus. §. l. pla. . S. tit .
1. Mterpoſitas metꝰ cã tranſa Pacum.

des natasnõhfi: edicto p- Lalepoſtac ede

petuo ↄtinetur: nec m̃quilʒ me⸗ qu nſz 1 qnh locus

hʒ tm̃ edicti ſnia.vt. ff.
gð me. cꝗ. iſti quid. F. ſt
is.qñq; officio iudicis
vt. ff. e. ti. l. fi. F. ſi fen era

ad reſcindẽda ea que ↄſenſuter
minata ſimt: ſuſfic.ſed talẽ metuʒ
ꝓban oʒ:qui ſalutis piculum vł

copoS a) t7at. Aidyi, 2:rdevarrcog mect
tñ el dolũarguendũ: qlitas cje Irdoncrande qd
pꝛincipal nõ ſufficit: vñ ſinihil ta ↄſto vrj. ad me cz. ſi
le ꝓbani põt: oſenſu qõnestenni nufhenan eb olv;
natas mimeinſtaumn oʒ. S qm Itẽ aö dicit ppetuo i
eum cũ quotetranſegiſſe comme Aruulta a ſeniſt
moꝛas: ex ancilla tua natiz ſenuu, lcvel dieſue gle
tuu eſſe aſſeueras: ſi vera ſunt qp ninoe vt ftqd me call
è ſi mulier. S.qð ait p̃ᷣtoꝛ.
7. S. de diuer reſcripf.l.

ij. non aut ꝙ ex eo actio ppetuo detur niſi ad ſimpluʒ.vt.ff.qdᷣ me.cau.
l. ſi cum. F. i. pP IiHjec tñ. lʒ dicat gnãlłr de metu. non tñ qlibet ſuf
ficit. vt ſubijcit. vt. F. q me. cã.l.metũ.⁊.ff.qui.ex cau.ma.l.iij.⁊.j.ð di⸗
ſtra pig. ⁊ qui. ꝛ.. de reſcin. ven. ſi voluntare.
q ¶ Qui ſalutis. vt moꝛtis ⁊ q̃ſi moꝛtis.qð dic ꝑ exempla.vt. ff. qd me,.
cd.iſti. . penulti. ⁊ fi. vt ſic dꝛ at a ſequenti caſu.
rꝗCrudatum.qð iudicis diſcernit arbitrio.vt.ff.ex qui.cau.ma.l. me⸗
tus aũt cauſa.in fi.⁊ ſic notat cauſam pᷣncipalem ipſam venditionem.
8¶ AQualitas. veluti ſi in vẽditõe d olus vel metꝰ erit:ex qua venditi
one tranſactio pꝛoceſſit ex interuallo.per hoc eniz non creditur fuiſſe in
tranſacõe dolus. vel pᷣncipalem cauſam dicit conteſtanionem doli vel

metus que ſola non ſufficit niſi ↄſequẽter pꝛobetur.vt.j..de dolo.l. doli

⁊ quod met. cau.l. metum. ⁊. .e.ti ſi maioꝛ. Ael tertio qualitas cauſ .. ſ.
ꝙ dicat ita ſe iuſtam ⁊ liquidam habuiſſe cauſ⸗ am:vt non ſit veriſimi
letranſegiſſe. vnde babebat inſtrumenta quibus ſufficiẽter ſuam pote⸗
rat fundare intentionem.

§F. tutelã. 1.l. ſ pigno⸗

S. iſz ibinon fuit dictu rato manente pacto. ad.

.

ci nõ pot.

ea Ali ro ſuio? n t dolus vel metꝰ bic aũtrõ pſoneiqꝛ cum ea pa
Ci

vReſoꝛmat.i.reſcindit:ſic reſerare i.aꝑire refoꝛma

niaüũt pactum dẽ qñ veſtik. x SHoſſe. niñ de libertate p aciſcat.
vt ar. ſ. delib. ca l. cũ affirmes. ?.l. pꝰ certi.m quoſdꝗ. nos õ. ar earun

dẽlegum. ſz nos.· ff de acqr bẽ.lſiſeruũ.S.ſi qͥs d edenit. Sol.vt dixi

debi leleganter. iij rj. emi intelligimꝰ virũ ſola cõuentio

ſup alia qõne. placitiſ teneri atq; obligannõ poſ

maioꝛ fuit:q; ꝑ exceptiõem pacti

„

¶Exceptõem. vt j. de dolo. ſi ſ̃ upſtite. Et no. ꝙ; buiꝰ.l.diſtialos

—

locũ hʒ vbi non iurauit ſe nõ ventuꝝ õ tranſactõem.tune.n. ſol⸗

uit penã ⁊ red dit accepta. nec agere põt vr.j.e.l.ſi qs maioꝛ. NRtẽ

int ellige cũ vetꝰ actio ſuꝑeſt. alioq̃n reſtituit accepta ⁊ nõ agit.

S ne Re⸗ . Item Fnar ve⸗⸗
5 el ſi ſSibidicivao, „ Evbrled a
. ſer trãſactõz ſuꝑ qone cibus coõpleruses: alia rõ pactuʒ ſcripto reſuſcitari nono;*. I dé Kiéſtipulat' rede
libertatis faci að voꝝ refoꝛmat. nec eniz dubij iunis eſt aa. 7. cc. marcello. Aidata no eo ach
eſt: ſi ñ dubitat de ſta⸗ dños cñ ſeruis ſuis paciſcẽtes: Eie n 2.lito vt remanerz
tu ſic v fl. de iudi vix.b dñnos cũ ſeruis ſuis paciſcctes: er. c Em ꝓponas:ab ea cõtra pllacitum. R. di

nã ſupplicas:litẽ quã tecu, cunt qda eeme⸗

doꝛ. nerte be. ke ſe . Dc. dq. 2·. cc. ſopane. habulit traſactiõne deciſam: eãq; ecne Pailiel
,onma placii I5 S.. Jdiuerſa psↄtia placitu, acceptishis quenegocij dirimé⸗ ſtatepacto Ftat.
d Wecunia. tranſa ctö det refuſa pecunia: cuʒ⁊ tuj hoe tione fſiluiſſeꝰ: acpetas vł pactoꝰ vtf deodi ind.
is noie data p tereum delſideras: cauſam ex integroagi ſtani vel reſtitui data ꝓſpicis: ſi eleganten . lil
ſ adt die eias Dem. a. ponid. ggdem de his redclechs manente bennntvan,
banc pecuniax repeten/ 6 Zmſinogruũ accipere poſ tranſactiõis placitoſtatiʒ ſtiplone ia.fr eo pado.
dam. vt ff de conditi. in &☚ Ms :ꝛinſere Pacti exemplũ: ita ſi ↄtra fecerit ꝑſpexiſti:⁊.xxv.ãniſ l. qui fidem. ? de

ci reſcriptum. .

verbo.ob ita ſtti

e ¶¶ Lu re? agi vt ⁊ ff. de . 2.2 3 i . pu. in fi. 28 euic,
paoultg Sed nu fuit:an ẽt nlullia lipelatiane⸗ ⁊ actõnem dato⸗: hẽas :cſin hil endiaman ¹
qͥd ipſo iure non obſli nõ ⁊ acceptilatõ ſecuta fuent que tale ↄuenit exceptio tibi:non etiiã vſepetitio ſ. c
tepima nanaeide hñ, ſi ſubdita eẽiilluxerit:mnullam ac cox que dediſti: repetitio'cõpetit rcale
pact? r dixi tit il. uerſarie tue petitionem hr̃ditatis panaſecuritate. I Dẽ. aa. . cc. leganter 5. ſiqs
pacta nouiſſima. Iten pel in rẽ ſpãlem ↄpetere palã fiet palentiniano. uummnnnfi. ? dices j. e,

q;id ſi ſublata erat pꝛioꝛ
actio ꝑ acceptilatiõem

agak veteri. vt. ſ. eo.

4

conſul vt ff. det. ſta domiciꝰ. B
iſte actiones accepto ferent᷑ cũ ſola verboꝝ obligatò poſſit accepto fer

em. a. Cecilio

aqᷣl ſtipłonem. Rñð. ¶ c

idẽ videt᷑ eſſe dicenduʒ riric

egitimis
vbi. ſʒ ar. Z. ff. de pac ſi —S
vnus S. ſʒ ⁊ ſi Sed foꝛte dabit᷑ ei poꝛ actio vtilis ex equitate. vt ar.j.
ſi aduer. tranſacti.I pe. ⁊. fi. Item qre ſecꝰ in ſnia vbi ẽt lata per partiũ
conſenſum ſcdᷣa non vʒ.vt.j.quan /ꝓuo.non ẽ ne.l.i. niſi cum eẽt dubiũ
an eẽt iudicatum. ⁊ ſuꝑ ̊ iudicaret᷑ vt.ff.q̃ ſen. ſine app.reicin.l.i.Rñ.
qꝛ fit ex ↄſenſu trãſactio.⁊ iõ ↄrio ↄſenſu tollitur.vt.ff.de re.iur.l.nibil

ſʒ iudiciũ ĩ inuituʒ. vt ff. de ver. ob. inter ſtipu.S.i.

ranſactõem venire Et nota ꝙ benigne docet ſupplicantẽ impꝑa⸗
toꝛ qualr ꝓponat vt S depci.impa.of.l.fi. Duriꝰ aut rñdʒ alibi iuriſ
g (Kuerit. bis.n. duobꝰ modis fit
¶ Ael in rẽ ſʒ quõ

N rñſum poſſis.tu qui ſimplr q̃ris:an poſſit aduenſaria tua cõtra

h ¶¶ Illuxerit.i apparuerit.

ri. vt ff de accep l. an inutilis.ꝭ.acceptũ.Rñ.d educunt in ſtiplonez aqᷣ
li pꝛiꝰ vt inſti. qᷓ mo tol obli..itẽ Sed quõ potero rẽ meam ſtipulani

vt. ff de le i cetera. F. i. T de ver. obli.l. nemo.rñ.non rẽſed q;ti mea res

eſt. vt inſti. qͥ mo tol. ob. eſt aũt. ⁊.ff. de x. ob l.ſcire debemꝰ. S.ſi a lur

Kk Palam fi t.niſi vt.j ſi aduerſus tranl.l.ij ac.

Mlitẽ ↄte incipit eſſe lis vt ar j de litig aut.litigioſas.alij cas cri⸗
minũ:ſs lites ciuiles. vt ff. de teſti l i. i.⁊ ff de verb.ſig.l.litis nomen.
Zu potes dicere tertio.ſ.cꝗ pꝰ ↄteſtationem.ſic en diẽ̃ tulliꝰ.cã eſt res

3 ei⸗ as. dicunt qdam cãm añ lit ↄte. poſt ↄtrouerſiam tñ. ſʒ poſt

que bʒ in ſe ↄtrouerſiam in dicẽdo poſitã cũ certaꝝ ꝑſonarum interpo

ſitõe:ſʒ lis eſt añ ⁊ pꝰ.⁊ ſic eſt genꝰ ⁊ cã ſpẽs.vt j.quo.⁊ qñ iu.aut᷑.qui

3 ius.⁊ iõ non vʒ. v

ſemel. An ęꝙ añ ↄte. põt tranſigi. videbat ꝙ non q̃ſi nõ ſit res dubia li

te. vt ffeli. Sed p eſt vt bic. ff. de ↄdi.indebi eleganter.S.ſi qꝗs. nõ
aũt poſt ſnĩam. vt ine.l. S. ſi poſt. I ¶Regitimis. als nõ vt. S. tit. i.
l. cũ poſtea.

—

H;. cu. n. exh auriat in totũ ius alterius pᷣſumit
bic 2. 5. de pci. imꝑ. offe.l. quotiens. ⁊ ſi ð ius vel
vti. pu.l.oẽs.⁊.j.de erro.aduo.l.fi.⁊ ſen. reſcinð.nõ poſ.l.fi.niſi diceret
non ob. bac.l.ff. dele iij.ſi qs. in pꝛin.

n VUm ꝓponas ab ea.ſ. acrice vel a ceditrice pñte.

ARKohluiſſe i reſilire vele. p Pacto. . tranſactõnis.

q⸗ ¶ꝛoſpictis i. intelligis.vel intelligere debes.
r Kuit nam ſi minoꝛ eſſet iuuare?᷑ in integrũ reſtõne.
S Ille cas.i..b ẽbis. vt ⁊. ff, de trani qc, que fidẽ, ſed ðe ff:de pac:reſcriptů.

ſine apuid.

n. a. .c t Manſigere vel paciſcide cri x epana i que⸗
uſas vel litestraſactõibus mine capitali: excepto adulteni ſAn.
finitas:impiali re ꝓhibitum non eſt in alijs autem ¶? AKanſigee

A gratis
„. ad paciſcenteſ. ?
non gratis quo ad rranſigentes vt ffeli.ad. z Kapita⸗
li. puta qð ingerit penã ſanguinis.Zribꝰ modis dẽ capitale cni
men. Pꝛimo dꝛ vltimum ſuppliciũ.vt inſti depubli iudi..pu⸗
blicoꝝ. ſco amiſſio libertatis ⁊ ꝑ ↄñs ciuitaf puta qꝛ damna⸗
tur in metallũ vel opꝰ metalli. Zertio amiſſio ciuitaſ tm: vt cum

depoꝛtat.ff. de pub. iu.l. ij. -.ff de bo. poſ.l, edicto. . rei capita⸗
lis. ⁊.ff. de peñ.iij.⁊.l.quidã.H ic aũt ſtrictiꝰ accipit᷑ ꝓ eo qð in
gerit penã ſanguiĩs tf̃. vt no. ꝑ ſequentes lr̃am. ſic ſtricte poni

ff. de bo. eo.qui ſibi.l.i.ſʒ in.l.ij.eiuſdem ti.larnnraeg.
a ¶ Pꝛohibitũ ſ. accuſato ſz accuſann eſt ꝓh ibitum. vñ ſi paci⸗

ſceret᷑ vel tranſigeret᷑: incideret in turpilł.ff. ad turpil.l.ab accus

ſato.at accuſato lʒ quałrcũq; redimere ſaguinẽ ſuũ.vt ff. de bo.
eo.l.i. Iteʒ nunq̃d tranſactio talis pᷣiudicabit alijs ſi velint eum
interim de eodẽ crimine iten accuſare Rñ. non. vt. ff. ad. l iul de
vi. pu.l qui cetu. S.fi. ſed ar. õ.ff. de pꝛeua.l. pꝛeuaricationiſ.ꝛ ff.
de iureiur l.eum qꝗͥ S. in ppł aribꝰ. ſed iſtud eſt.qꝛ hñt iudicis au

cctoꝛita tẽ hic aũt ꝑtium ↄſenſum ti. Alij dicunt gratuitũ pactũ

non pᷣiudicare.vt.d.l.qui cetu.in fi.ſx tranſactio ſic. Iteʒ ð in eo

q5 excepit adulteriũ tm̃ vt bic.⁊.j.ad.l.iuł de adul.l de qimine.
Immo ⁊ raptꝰ videt᷑ excipi.vt.j.ꝓꝓ qui cau. ſer pꝛe li ac l. penul
ti. ſol idem ſtatuit᷑ in raptu virginis qð in adulterio ꝑpꝑ ſititudi⸗

nem quã inter ſe hñt.ſed ſᷣm Jo.bñ põt mranſigi vil paciſci ð ra

ptu vt videt᷑ velle lr̃a iſta. dicit.n. pacto tranſmiſſum ergo ap⸗
paret ꝙ ꝑ pactũ eſt remiſſum & fuit licitũ pactum. Item õ in eo
qð h d icit de adulterio nõ poſſe trãſigi. vt in aut.vt li ma.⁊ aui.

8.penul.colł.viij.ibi ſi mĩ nondũ iudiciali decreto vel amicabi⸗
li ↄuentione ⁊c. Sol.dicunt qͥdam h̊ coꝛrigi.ſʒ veriꝰ ſᷣm J0. ð
ibi dꝛ non eſt referendũ ad capłm adulterij.ſʒ ad alia.(in eadez
aut.pᷣ poſita. Item ↄ.in aut᷑.vt nul.iudi S.adulterã.col.ix. So.

ſpale foꝛte in viro.vel veriꝰibi actũ erat vt mulier punita eſſet.dꝛ

in monaſterium erat miſſa: ſʒ vir ſibi reconciliat infra biennium
Itẽ õ ff de adulte l.ſi mantꝰ.S.ſi neg auerit. Sol ibi repudia/
uet non auteʒz tranſegit vel pactũ fecit. Item õ ff. de pac iungen.

§.ſi paciſcar. ⁊ S. ſe. vbi non ꝑmittit valere pactũ publica vti/
litatem factu, Do illa diſtinguit ꝑ iſtam yt ea lociͦ b Eat in cum

epnit

Egredeng

epaco.

ſbindi
oeſchant

fdencikg.

unnſ

fommt
giſcen the

bocb ie

urdai
ium

ſcpetalt. .

rehten

ſdlite.

Phonld
tuclen
nipts
Nſnn
de ſei
Plirt
lain
1eg 9

n ℳ

o
tien
S0
a
14
bionns
1

blcme

tncn

nſtt licet.
ctpung. e

„

ne qð non ingerit penã ſanguis.Alij dicunt eã tĩ loqui in gra
tuito pacto.piſt in tranſactione tin: ⁊ exponũt bic tranſi
Rgetlnon gramito. inducunt. 5. e pſes. ac. H
alijs publicis. publica iudicia ſũt q numerata ſt ff. de pu
bliiudi.li. Quid aũt erit in puatis delictis, Rñ. Joã. yt in eis

b. In alijs pu
poſſit tranſigi et
paciſci. Gat enĩ
eſt ꝙ nõ inuenio
pꝓhibituz in eis.
vt. ff. qui. ex cau.
ma.l.necnon. S. i.
ſʒz ar.õ. f de arb.
l. non diſtingue⸗
mö. SF. iul. 7.ff. de
bis qᷓ not infa. l.
qm̃. ⁊ põt ſic di⸗
ſtingui:an crimi/⸗
nalr:ſʒ tũc non lʒ
an ciuilr: ⁊ tunc

cEicʒ. vt. ſ de z
bẽ. ⁊ cõ. ſtipu.l. ſt
