i. vel intellige il⸗
lud de peccaf de
qbus ſatiſfa cere
deo põt in moa /
ſterio cõſtitutus
ſed in nouella vi
detur dici in⸗
gratitudo purge
tur ꝑ introitum.
Itez quomodo
vouet bic ſtliuſ⸗

familias. nã vo

to non debet ob
ligari. vt. ff. de
pol.l. ſi quis reʒ
§. voto. que eſt Z
ſed bic coꝛꝛigit᷑.
vel hic ſeipſum.
ibi ad aliqᷣd dã/
dum.
n . AQuartam. qᷓ
eſt bodie triens
vel ſemis. vt. j. ð
de inoff. teſta. au
ten. nouiſſima,

o ¶ Parentuz. ſʒ
an ceter agnatiſ
vel cognatis ſuc
ced ere pot. vide
tur ꝙ nõ. qꝛ eoꝝ
cognatõ eſt in ce
lis nõ ĩ temis.vt
in aut᷑.quõ opoꝛ

tet mo. vi.S. non

ingrediẽtur. col.

ſ. Sed dico con⸗

tra.⁊ quod dicit᷑
nõ babet cogna
tionẽ in terra.ve
rũ eſt vt ea occa⸗

ſione exeant mo
naſtenia ad col⸗
loquẽdũ:cogna/

tio neʒ tam en an

nexam naturaleʒ

codicil.l. fi. ⁊. ff.

de reg. iu.l. iura.

ſic ergo nota ꝙ

non nocet muta

Pꝛimus

manere: cõpellebat vir qdez que
array noie ðderat amittere: ſpõſa
vo'in duplũ id qð acceꝑat redde

reqð nremãſuetudisreligioni ſa
tis eẽ ↄtrariũ viſuʒ ẽ. ¶ Nndeꝑ

pᷣſentẽ legẽ in ꝑpetuũ valiturã iu

bemꝰ:vt ſi ꝗs ſpõſus vel ſpõla ð
ſiderauerit ſeculi iſtius vitã contẽ
nẽs in ſcimoniali cõuerſatõe viue
re:ſpõſus ꝗdẽ oia que arram̃ noĩe
futuri cã cõiugij dediſſet ſine vlla
diminutõe recipiat:ſpõſa aũt non
duplũ ſic hactenꝰ: ſʒ hoctm̃ ſpõ⸗
ſo rſtituat qð arram acceꝑat noie
⁊ nihil ãplius ↄpellat᷑ reddere:ni

ſiqð ꝓbata fuerit accepiſſeꝰ. Mãa

⁊ maniisꝰ⁊ vxoꝛibꝰqꝗ ſeculo renũ
ciãt iã anterioꝛe legeanob ꝓuiſũ
eſt:vt ſiue maritꝰſiue vxoꝛ religio
nis cã a cõiugio receſſerit:⁊ ſolita
riã vitã elegerit:vnuſqſq; eoꝛuʒ
res ſuas accipiat qs vel ꝓ dote vl
añ nuptias donatone pſtiterat et
hoc tãtũmõlucri noie ↄſequat᷑ ab
eo ꝗ ſolitariã vitã elegerit:qð de
buit legitieꝰ vel ex pacto ꝑcaſuʒ
moꝛtis exigere. ¶ Hoc ẽt cogni
tũ nohᷣ̊ coꝛectõenr̃a dignũ eẽ iu⸗
dicamꝰ:vt ſi qſ in parẽtũ ptãtecõ
ſtitutꝰ vel conſtituta vel foꝛſitan
hmõi iure abſolutꝰ vel abſoluta
elegerit ſe velmõaſterio vl clero
ſociare:⁊ ꝑ reſiduũ vite ſue tpᷣs
ſcimonialiter degere voluerit:nõ
liceat parẽtibꝰ pł eaſdẽ ꝑſonas q
cũq; mõabſtrahere. vel ꝑꝑ hãc
tantũmõ cam quaſi ĩgratu vł in
gratãa ſua hr̃ditate vel ſucceſſio
ne repellere:ſed neceſſe ſit eis oi⸗

mõ cũ vltimã volũtatẽ ſuã ſiue ꝑ

ſeripturã ſiue alio legitio mõ con
ciꝗt:quartã quidẽ poꝛtionẽ ſʒ le

gesnras eis reliquere. ¶ Sinat
⁊ ampliꝰ voluenit eis largiri:hoc

eoꝛũ volũtati cõcedimus. ꝗſ Si
vo yltimã volũtatẽ parẽtes neq;
teſtõ neq; alto vltio elogio decla
raſſe mõſtrati fuerit:oẽm parẽtũ

ſbam hĩdes ꝗbus ab ĩteſtato cõ
petit ſm legesnr̃as ſibi defendãt

nullo eis impedimẽto ex ſcimõia⸗

liↄuerſatõe generãdo:ſiue ſoliſi⸗

ne cũalijs ad ſucceſſionẽ vocent.
Hiui aut ppetue nfr̃e legis bũñ

ficia eos volumꝰ obtinere:qĩ mo
naſterio vl clericatu ꝑſeuerauerit
MNãſig eoꝝ ð ꝗbus pᷣſentẽ legẽ

ad ſecularẽ aũt cõuerſatõnẽ rem e
auerit:iubemꝰ oẽs eoꝝres ad iu⸗

ra eiuſdẽ ecclie uel mõaſterij a q;

receſſerint ꝑtinere.¶ ¶ Mis ita di
ſpoſitis ĩpetita lege iubemꝰut nł
lus iudeꝰ uel paganꝰ uelhereticꝰ
ſeruos xpᷣianos hẽat:q ſi iuẽti in
tali reatu fuerit:ſancimꝰ ſuos oĩ⸗
bus mõis liberos eſſe ſᷣm anterio⸗

rẽnoſtraꝝ legũ tenoꝛẽ*. ¶ Inp

ſenti aũt hoc apliꝰ decernimꝰ: ut
ſiꝗsex pᷣdictis iudeis uel pagãis

uel hereticis hũerit fuos:nõduʒ

catholice fidei ſciſſimis miſtenjsi
butos:⁊ pᷣdicti ſerui ðſiderauerit
adoꝛthodoxã fideʒ uenire poſtqᷓ;
catholice eccleſie ſocietati fuerint
in libtate mõis oibus ex pñti lege
eripiant᷑:⁊ eos tã iudices ꝓuicia
niʒ qᷓᷓ ſacroſancte ecclie defenſo⸗
res:necnõ btiſſinn epᷣi defendãt:
nihil ꝓeoꝛũ pᷣcio penitꝰ accipiẽti
bᷣdñis ¶¶ Qð ſi foꝛte pꝰhac ẽtip
ſi dñi eoꝛũ ad oꝛthodoxã fidẽ co⸗
uerſi fuerit: nõ liceat eis ad ſemi⸗

tutẽ deducere illos q eosad fidẽ

oꝛthodoxã pᷣceſſerũt. ¶ Sed ſi
ꝗstalia uſurpauerit:pẽis grauiſſi
mis ſubiacebit. Hecigit᷑ oĩa q̃
pietatis intuitu nr̃a ſanvit etemi⸗
tas?:oẽs iudices ⁊ religioſiſſimi ã
tiſtites:ſiue africane dioceſeos:in
qua maxie hmõi uicia frequẽtani
cognouimꝰ:ſiue aliax ꝓuiciamʒ

rectoꝛes grauiter? ⁊ ſiudioſiſſie
obſeruare ꝓcurent. Mã cõtẽpto

res huiꝰno ſoluʒ pecumaria mul⸗
cta:ᷣ capitis ſupplicio ferientur

Ze cpiſcopali audientia ct de

diuerſis capitulis que ad ius cu⸗
ramqʒ et reuerentiam pernninẽt
pontificalem.

poſuimꝰ ſcimonialẽ uitã elegerit

De epiſ.audi.

tio ſtatus ad ſuccedẽdũ
ut. ff. vnde liberi.l. fi.
p¶ Heredes.ſilij.

q Wertinere. vt 2. ſ. in

aut.e.de ſanc. epiſc.S.ſt
monacbũ.⁊ boc ſi tenu
it ingreſſus.alias ſi ex⸗
pꝛeſſum nõ valet necva
let tacitum.i.rerum trãſ
latio. vt. ff. de ſer. ruſti. p
dio. Item ſic. F. qui ba⸗
bet bauſtum in fl. XF.
1rHis.verſus eſt iſte.

8Lenoꝛẽ. grecaruʒ le

gum. vt./j, ne chꝛiſtianuʒ
man. lii.
t ¶Ernipiantur. vt. ..ð be
re.l.manicheos. in fine.
ſed videtur hoc pau⸗
lum qui dixit:ſerui ſub/
diti eſtote dominis ve⸗
ſtris:non tantũ bonis?
modeſtis.ſed etiã diſco
lis. Sed illud intellige
dum ſerui ſunt:nõ autẽ
ꝓbibet eos ſieri liberoſ
pP.l.iſtaʒ.⁊ ſic poſtea nõ

u Reducere ar. tra in
aut᷑.vt nuili iud.ꝭ.adul
terã.col.i.v bivir recupe
rat vxoꝛem.

X ¶ Eternitas.i.nos qui
ſumus eterni.
Bnauiter. i ſapi ẽter.
ignauik.i.ſtulte. ac.
5 ¶Kuramq;. i. reueren⸗
dam ſollicitudinem epi
ſcopi.

—

aà Rubꝛica. De epiſco

pali audiennia.ac ſi di⸗
cat de iunſdictione epi⸗

fſcopi.

IAMpꝛz. Zal.æ Malẽ. aug. ad
iulianum comitem oꝛientis.

Egociatoꝛes i.mercatoꝛes.ſubaudi.etiã ſi qui ⁊c.⁊ dic nr̃aʒ

le. Item ꝓuideant ad
Ple ⁊c. Re lege ſine
ſuppletione.ſic ergo ſta
tuit᷑ bic modꝰ in mercã⸗
do. ⁊ ſic ẽ Z.j.de iudeis
l.nemo exterꝰ. ⁊. ff. ad.l.
iuł.de annona.l. fi. ſol.
ſpale eſt ĩ mercatura bo
minuʒ. Ael ibi nolebat
vendere.h̊ᷣ ſic.⁊ ᷣm hoc
pones bic caſum in qli⸗
bet mercatura rerũ qͥbꝰ
hoĩes indigent ad viuẽ
duz ⁊ ſũt venales.vt ar.
ff. de of. p fec. vꝛ. l. i. F. cu
ra, 7.ff. de mu. ⁊ bono.l
b¶ Ariſtiãi i. epi alij ba
bẽt xpᷣianos.⁊ in fi. ha/⸗
bent epᷣos, ⁊ tũc plana
eſt littera

c¶ QAuibus.ſ. eis ſcöo ,

vtruch modum

J dericus.qu erit
qre boc ſit dictum
in derico ⁊ an idẽ ſit ĩ lai

co.voluerũt quidã dice
re ꝙ nõ eſt idẽ in laid qð
in clericis.qꝛ ab eis ma
ioꝛ erigik boneſtas. qa
cui plus cõmittif: ab eo
plus exigit᷑.vt no.S.tit.
L..p̃ſbiteri. Lu dic Z. nã
ideo ponit᷑ in clericis.qꝛ
in eis magis dubitaba
tur.nã credidiſſet foꝛte a
liqs: q occaſione pᷣuile
gionꝝ que cõceſſa ſũt cle
ncis: foꝛte iſtud eſſʒ con
ceſſuʒ.qð remouet bec.l.
ſegd vid et᷑ bũc clericũ nõ
debere puniri:cũ appel
latio nõ teneat. vt.ſ.qꝛũ
ap. nõ re.l. ante ſnie.⁊.ſ.
deſ ſer. expor.l.ſi vẽditoꝛi

⁊.· j.ſi mãci.ita fu.ali.l.ea qu

ſ. pncipis. Solebãt eniĩ negociatoꝛes qͥdaʒ xp̃ianos captos
ab hoſtibꝰ redimere:⁊ exigebãt vltra id qdð dabãt. Sed bo⸗
die nibil pꝛeter pᷣciũ vel oꝑam qͥnquẽnalẽ debẽt exigere. vt. ſ.
de cap.l.fi.⁊ bec vt fiãt xpiami.i.epᷣi ꝓuideãt qͥbus verꝰ cultꝰ ⁊c.⁊ ſup⸗

domũ noſtrã ptinent
ne cõmodũ mercãdi
uideant᷑ excedere:xpi
d culr? adiuu
anosꝰ ꝗbus uerus cultꝰ ẽ adiuua
re paupꝑes ⁊ poſitos in neceſſitate

Pꝓuideant epiſcopi. I Dem. a.

ad Qlau.pꝛefecto pꝛeto.
Idericꝰ añ diffinitiuã ſen
tentiaʒ fruſtratoꝛie dilatõis cã ad
appeliatõnis auxiliũ cõuolauerit:
mulctã.l.libꝛarũ argẽti quã ↄtra
hmõi appellatoꝛes ſanctõ gnaliſ
imponit cogat᷑ expẽdereꝰ. Hãc
aũt nõ fiſconoſtro volumꝰaccede

re:ſed paupibꝰ fideliter erogari

Mpꝛ. Grati. Mal. Zheo.

Zarcha.aaaa. NHeopto.pᷣpᷣ.

n N. Emodeinceps tardioꝛes

foꝛtaſſis affatusꝰ noſtre pꝓ duiu

ennitatis expectet. Exequent᷑ iu⸗
dices qyindulgere cõſueuimus.
Vbipꝛimũ dies paſcalis exite⸗
rit:nulluʒ teneat carcer incluſum:
oĩm vincula diſſoluant. Secab
his ſecemimꝰ eosa ꝗbꝰ cõtami
nari potiꝰ gaudia leticiãq; cõmu⸗
nẽ ſidimittantur aiaduertimus.
Quis eni ſacr lego diebꝰ ſcis in⸗
dulgeat. gs adultero vel ſtupꝛiꝰ
vel inceſti reotꝑe caſtitatis igno⸗

idẽ ſʒ certe lʒ nõ teneat appellatio: pena tñ.

nõ deerit ⁊ ꝓ hoc ff. ad.l. coꝛ. de fal.l.ſi quis.
e¶ Cauſa. qð pᷣſumit᷑ ſemp ſᷣm Jo. ⁊ iõ appellatio nõ valet. vt.j. quoꝝ
ap. nõ reci l. abſtinẽdũ. æ.ſ. ad.l. coꝛ. de fal. ſanis. Et ſic no.nõ appellari

ſcdᷣm legè ante ſnĩam diffinitiuã. vt h.⁊.ſ.quoꝝ ap.l.añ.niſi in caſibus

vr ff. de ap. reci.l.ij. ſz aliud ſᷣm cano.vt.x..q.i.c.qcunq;. ⁊ extra de ap.
c.cũ ſit romana acc. f ꝗ¶ Mulctã.impꝛopꝛie ponit.vt ff. de v. ſig.l. ſi
qua pena. ⁊.l.aliud. S.i. g HBancio. que eſt. ſ. quoꝝ ap.nõ reci.l.ab

executõne. in fine.

i in anc.i.penã.

b ¶Expendere i.ſoluere. vt ſ.
kę ¶ Erogari. ſpãleẽ bic als fiſco. vt ſ. de mõ mulc.

l. mulctau. Et nota circa bãc.l.ſcõm. b. ꝙ ante lit᷑.cõte.locꝰ eſt recuſatio
ni. vt.j. de iudi.aꝑtiſſimi. In medio nõ eſt locꝰ remedio ſcõm.ll.vt.jſ.de
ſen. ⁊ interlo. om. iu.l. fi.⁊ in pᷣal.l.aptiſſimi.⁊ hic in fi. locꝰ eſt appella/

tioni.vt.ſ.de ap.l.eos. a
Emo deinceps. ſ. iudex.
Affatus.i reſpõſiones vel reſcripta que tarde dam? qñq cũ
ijs attenti.vt in aut᷑.de ap.S.i.colł.iiij.

E

Erogani ab epo.⁊ ſic facit ad ti.

ceCoͤſueuimꝰ. nõ in

tuitu ꝑſone vel ſpãli pᷣrogatiua.qꝛ tũc nõ egredit᷑ pſonã.vt inſti.de iure
na. 5.ſʒ qd pᷣncipi. Inſpicit᷑ ergo coſuetudo.vt ff de pig.ac.l.vel vniuer
ſoꝝ.⁊ de feri.l.pſides.⁊.ſ.de fe.l.puinciarũ.⁊.ff.qð cũ eo.l.fi.⁊ de leg.i.

ſi ſeruus pluriũ.S.fi. Sed ar.õ.ff,de rebus eoꝝ.lii.Sſi defunetus.acc.

Egociatoꝛes ſiqad

d Abipaſcalis.qui...dies dicit᷑ ʒ.vij.dies ante.? Pp. vij. poſt. yt
ſ. de fe.l. o?6s. e Sed ab bis. que dicta ſunt.S. ꝓxi.x rn.
fSecernimꝰ. i. excipimus. ge Gacnilego. ſacrileg ẽ ille q ſa
crũ ſurripuit.ſiue deloco ſacro ſiue nõ.yt.ff.ad.l.iuł.pecu.lſacri⸗
lege,accurſius

b ¶Stupꝛi, que

ł— ⸗ —— differẽtia ſit inter
ſcat:qs nõ raptoꝛẽ virginis in ſũ⸗ hec tna. babes.
ma quete ⁊ gaudio cõi pſequafk aaeiul dee⸗
inſtãtius. Mullã accipiat requie,z otz iegherl ſa
vinculoꝝ:qui geſcere ſepultosqQdulteſuuz.
dã ſcelensimanitate nõſinit. Oan ebanant an
tiant᷑ toꝛmẽta venefiqis:malefi⸗ mrbec duo. cu
cus: adulter violatoꝛq; monete S.diit de adul/
Momicida panicida quod fectt k'ganicigai
ſemp expectet. reꝰ etiã maieſtatis occidit patrẽ vel
deldñoaduerſus quẽ talia molit? oliauẽ de Paneti⸗/
eſt veniam ſpectare non debetʒ·· aleengen ve
Nis ergotaliquoqʒ ſub aſtri ſcendéii.
cõe dãnatis indultũ noſtre ſereni Heoño· do
tatis eo pᷣcepti fine concludimꝰꝰ: m AHõ debz. ñ
vt remiſſionẽ venie cnimia niſiſe⸗ fiuſtaa muocat a
mel cõmiſſarnõ hẽant:necin eos comilit vt bier⸗
liberalitatis auguſte referat᷑ hũa- ff de mino.auxi/
nitas:qimpunitatẽ veteriſ admiſ aan iide .
ſi nõ emẽdationi poniꝰ q; cõſuetu ſi ſanorainioſoz
ideputarunt. Imperatoꝛ. 2 ene⸗
CNee tantümop̈toꝛes ele periant col vii

eopinionis in hacyꝛbep n Coludinue
ſingulos annosiudicio ſenatꝰ pcd (alijs qbus ꝑmi

pimꝰ oꝛdinari ꝗ cõpetentes cãs ⁊ e) Trini. ſg
debitosactꝰ integre diſceptareat minoꝛa. ag.
qʒ retractare debeant. ¶ Mpꝛ. oma
N pꝛefec. pꝛeto. 4 Coͤſuetudini.

no. ꝙ due vices

Ime ⁊ que ludibꝛio co Priar coͤſuetudi

As iniqueſtu ſaciũt: publico hi nẽ ſed otra errra
tuſearũvirginũ que deo dedicate decau. poſ. 1 p
. pꝛie. cũ ecclia ſu
trĩa.ibi nec ꝙ cle

rici ante dicti ⁊c.ſol. bic in erialibus.ałs nõ inducũt cõſuetudinẽ
niſi pᷣſcriptõ incideret.vt ibi.⁊ delicta iterata plus puniri.ſic⁊.ff.
de iure pa.li. ⁊.ff. de pe.l.aut damna.S.quiſqͥs.⁊.ſ. ad.l.iul.ð vi.
l.ſeruus.S.fi. ⁊.ſ.de ſer.fu.quicũq;. ⁊ ar.j.ad vetł.:.ſti mulier.⁊ de
bo. que li.l.fi..vbi aũt.⁊.ff.de leg.i fideicõ.S.ſi qs.x.⁊ in aut. ð

defen. ciui. F. fi. col. iij. ⁊ de va. mu.l. i. F.ii .
me.i.ioculatrices femine ⁊ mimi mares.

J HMabitu.i.nõ poꝛtent veſtes monach arũ acc.
t¶ Oeo dedicate ſunt. ⁊ boc ad curã ep̃i ꝑtinet ⁊ ẽ gñalioꝛ bodxie

bec ꝓbibitio.vt in aut᷑.e.S.pe.col.viij.

chigerõtes.i.arcbipᷣſbiteri.ab archos qð eſt nceps 1ge
ronta ſenex q̃ſi maioꝛes ⁊ ſenioꝛes ſacerdotes qͥ ſunt archi

p̃ſbiteri Alij dicũt. i.archiepi.vel dic.i.mĩoꝛes ſacerdotes.acc.
x¶ Diocete iĩ d iacones ſᷣm quoſdã. vł dici.epi ſic dicti a dioceſt
vel dic. i alij ſacerdotes. ? ¶ Ergaſiotanoꝝ erga. i. opa. ſiota
noꝝ.i.metalla.hocẽ eoꝝ qui dãanati erãt in metalla:qͥ xpᷣiani erãt.

a ¶ Dingank. vt eis cõfiteant᷑ peccata ⁊ iſti illis pniĩam ĩdulgeãt.
b ¶ Quod officiũ tuũ.o tu p̃fecte pꝛetoꝛio cui miſſa fuit bec lex
CWBollicite nã debes mittere oibus ep̃is qui ſunt ſub tua dioce

ſt. vt hec obſeruent. d Excub ijs. i. vigilijs .
dictos i.deditos: vel deputatos: vel cdenatos: yel in⸗

. audi.
.Mẽ Sponteĩmo poſt qᷓ; cõſentiũt ex neceſſitate iã ↄpellunt᷑ ſed dixerũt
. dicatos vt damnent ad moten. ⸗ 5 4Sponte une reſider ſponte inter eos qui eũ elegerũt:⁊ non cogit
e¶Coꝛũ.rep ete nulli. Or adtor guifeonelnoeſe ve te⸗ da ienelz ceieri arbien gäl vr. ff. aih hii §. i. Ael dic. ĩſpecto in
= Fregaorhibi viflar. eo ſecutõe. qꝛ cü tales ducunt ad ſup itio. da nõ cogit recipere inuitus ꝑ allegem. ł-.—
561 Dub plecurone i gentoece ch. a eſ Quod.ſ. iudiauz.
e Aau multi ſequunf eos mayie pꝛaui. bAffuiſſe.ſi babes af/
Fes bannt b. — ſenſuadsᷣ ſacrel fuiſſe ibandt lonene
10. : cu pgun q tnõ vtant᷑. I Apꝛ. „ ex ↄlenluapo lacrele eſt ſi.ff. de iudii.l. ij. ĩpᷣn.
Ne handehz oon n⸗ Nen⸗ d Zie ard liti hi voluerit 2 aucto. pſt. li. Ffi. vl
he berQe. (— ◻on. aud. Biedo Pio. Ogts äti n vo 9 y ſi babel ab fuiſſe: üc dic
rg a, A. NRchigerotes vdioccte er / ho verabunk⸗ſz erpenen ill in. Lnuc; nct eva ienil
e leg unie au⸗ Baſotanlox :no niſixpiani dingaã ciuliduͦtaratnegocio: arbinmof ſer a l ronſenlaͤt
h k Qindicet.no tur: qd offm̃ tuũ ſollicite obſer- reſidẽtis ſpõte iudiciũ.Qð obb Peo nanspalerieſaal
nn ta clericũ puniri uetexcubijsꝰ. I Mpatoꝛ arch. eſſe hisnõ poterit nec ðᷣbebit: s tera pteabſente pꝓlata.
di a ludice ciuili ceſ LPoñ. Rulinobb5 d pᷣdicti cognitoꝛis examẽ cõuẽä⸗ niſt in ↄpꝛomiſſo boc eſ
ſante Pullegio fo Hon. Kunnopp. adp ch cog dare . ſet dictü. ff. de arbi. diez
h⸗ n ꝓpot cris enoꝛ/ dictoſſupplicõ ꝓcrimi tos potiꝰ affuiſſeq; ſpõte veniſſe S.ſt quis linigato. Itẽ
bile velela i r Mũ immanitate danatos: nulli cle⸗ conſtiterit. I Mperatoꝛ arch. nota ꝙ vſq; ad hanc.l.
fitß bi ſe. vel cla. l.i. x S — — de. pᷣfec.pᷣ tractauit de cura epiſco
nen boc cus hunif. in ricoꝝ vel monachoꝝ eoꝝẽt quos ⁊ Hono.ethe le. biec P; pi.nũcincipit ð audiẽtia
he gn plona autrã linoditas vocãt: pviʒ atq; ꝑ vſur &NNRale iudiciũ ſit ratũ olb? in bac.. .
Pun niſi pꝛus patõnẽ pendicare liceat actenere ꝗſe audiri a ſacerdoribꝰ elegenit. Riro⸗ gle nuuit
ab eßo Pele, ſed reosad locũ pene ſub ꝑſeciu eãqʒ illox iudicatõi s
d neusr eſt ler iſta tioe pgentes nullꝰ teneat aut de reuerẽtiã iubemꝰ: quã vr̃is ðſferri tmutin epiſcopu vr in er⸗
, de vebo adver fendat. Sp ſciat ſe cognitoꝛ. x. neceſſe eſſe ptãtibusa qbus nõſʒ toran hanſmnierenne d⸗
bum. ſ.e a5. . ſibꝛan aun mulcta: pꝛimates'offi⸗ puocani. der iuclici qffica: ſupenoꝛ tamen lex vtin
4 gſſoſram in cij capitali eſſe pena fendos: niſi ne ſit caſſa epal cognitõdiffinitõi arbarun aur aua,oin
6 e. e Vſinpatioiſta aut ꝓtinꝰ vindice- executio tnibuat᷑. In autẽ. col. ix. dienne atgntorten
ae tur:aut ſi taãta clencoꝝaut mona ſti.fi. ð ſan.epi. Eſi ql at litigatiũ l. naz in eo quod bic di
6 n emedundabit, choꝛũ audacia eſtvt bellũ potius Igs litigatiũ intra.x. dies cens Kdelarladt en
i. .boc. Iʒ iudicũ eſſe futumʒ eſtimet: ad — Ccõtradicat his q̃ iudicata dices. Iten in ouio
. oSi quid iali clemẽtiã nrãz ↄmiſſa referant᷑: vr ſimt: tũclocox iudex examiet cau ſumiunrin ei vein udi⸗
pvaug I nfoarbitno morxſeuerioꝛ vltio ſam. Et ſiinuenerit iudiciũ recte cemcoſenſus honus í
8 P oleß cechat. Ad epoꝛũ ſane culpã vt facti etiã ꝑ ſniam ꝓpꝛiã hoc cõ⸗ leare actionẽ pariat. vt
5 vel die er cetera redundabit ſi qd foꝛteĩi ea firmet: ? executõi Phꝛie tradat qᷓ dereb dub auoriens
lenen. vabdal pte regionis inqipſi pplos xpia- iudicata ſint. Etnõ liceat ſcdopi pochas ad veclarteſfe
eii da imunis. ne religiõis doctrie iſinuatõe mo⸗ ctointali appellaf. Si voſnia arbirru vt. deleg iſt
vt ff. de ap. no derat: ex his q fieri hac lege ꝓhi⸗ iudicis cõtrania uent: tuc la ſinia aeeleſetgnveſn
. teniumt. Nerob. buimꝰ a mõachis ꝑpetratũ eẽ co⸗ iudicis appellar. Sil tñ eximꝑia ane Ptorije ſoqni
m en interefſe cͦis Gnouerit nec vindicauenit. Qui⸗ li iuſſiõe aut iudiciali pcepto eps tmura quoꝝ ſatainon
ſanguis im eabus iin cã criali hũanitatis cõſide iudicat inter quaſcũq; pſonasap aPhettorie et nee eb
4 raſum vrimpo⸗ Iatone: ſi tpa ſuffiagant interpo pellatõ aut ad pꝛincipẽ aut ad eũ offi ptec. pꝛero. li. ſi.
1 natur pena:ſz vt nende ꝓuocatõis copiãnõ dene· quitrãſiniſit negociũ trãſferatur. 155 no beefenr e⸗
ſ. non imponatur. IPZẽ. aa. eutichião PbD. n7 ceclliqᷓ Alicari poſſit. vt. ſ. D.
. Ite ſoluz appei n?. I DE. da eutichião PppP. I SDem Hono.et the. ceclião ſen pfec. pto. li.
65 t¶¶ Bi iꝑa ſuffragant.olim bidui vel midui.bodie.x.dieruʒ.vt in e ribuat᷑.nota ſnĩam ꝑ epiſcopuʒ latã a ptãte exequẽdã.ſic ergo vta
uten. de app.in pꝛin. col. ijj. agiſtro latã vel doctoꝛẽ, ? no. ar. ꝓ ſnia doctoꝝ. q Gequit aut. ſi.qͥs
J qui.i.nõ ſubditi eiꝰ iuriſ. dictöi. als in eũ cõpꝛomittere nõ quis litigantiũ.ᷣbec eſt in aute. 5. ſi qᷣs ↄtra a iquẽ.col.ix.
po unt. vt. ff. de arbi. ſed ſt in ſeruum. 5. ij. Itẽponũt quidaʒ q 54Kontradicar appellandoa ſenteneia ei ſds Pꝛimo
ſe ſunt laici.nã clerici nõ pñt declinare iuriſdictionẽ ſui epi.vt arg. in udex. bec aut᷑. coꝛigit dupliciter legẽ epale.ſcᷣm quoſdã. Pꝛimo
aut. de ſanc. epiſ.yconomos aũt in fi. . col. ix. Et boc dicũt etiaz qꝛ ibi exequat᷑ epᷣs pꝛefec p̃to.hic aũt mioꝛ reputat ẽt magiſtratu muni
ge quidã decretiſte.ſʒ nõ põt ꝓbari ꝑ legẽ vel cano.aliquẽ qꝛ ille.S cipali.cuʒ demů ad maioꝛẽ appellat a mioꝛe. vtin aut. deap. F. pe. . F.
bi yconomos loquit᷑ in ſpãli caſu reddẽde rõnis.ſed ſᷣm loth. ⁊ ßm fi.col.iiij. Scðo.qꝛ ꝑ illã.l.nõ appellat᷑ a ſnia epi. p bac ſic. Zu die non
4. bec iura:epᷣs nullã hẽbat iuriſdictõnẽ.vt.S.ti.i.cũ cleriq.⁊.l.oẽs coꝛꝛigi.qꝛ hic cognouit vt oꝛdinariꝰ inter ſuos ſubditos: vt ex coꝛꝑe p 5
4 gui.?.l. iubemꝰ. F. ſi.⁊ ſic ſcõm eũ nõ eſt neceſſe pᷣdicta ſic exponi in.S.pce.illa qñ inter nõ ſubditos.ſed plene dic vt in coꝛ. Scðo no.bic
8 ſed non vid et bene dixiſſe.qꝛ etia ſcðᷣm iura ciui.babebat iuriſdi ſpãle.qꝛ ſcdᷣo nõ appellat ab eodẽ litigatoꝛe.ſic 7 in aut. de d gillac.
8 ctionẽ. vt. ſ.e.l. egiſcopale. „ 7. . de aſſer. tol. l. i. 5. i. deßci impe. of.ſiqs. in autẽ. de ſanc. epil. F. ſ
1 8 Antiſtite.i.co pꝛomiſſanum iudicẽ. t NRegis.i. religionis. q̊s Fo. col.ix. regłr ð.vt.j nemi li.invna eadẽq; cauſa,l.i.
uqſihõ vetabunt.ſicut nec apud quẽpiã enraoꝛdinarius iudicem. i ¶ Si vero fuerit. ſcilicet ſnĩe epiſcopi.
x nõ vetabunf. imo ꝑmittit. quia qð non phibet p mittit. vt. f. Ke Appellare. ⁊ ſm oꝛdinem leguʒ appel. deſern.. vt in coꝛ:
qui ex cau.ma. necnõ. 9. quod inquit. y Mianlengin cria ¹9 ꝛincpẽ. diſtinctõe hira que fit. j. de ap. pcipim in fi. ⁊ in aut᷑. ð ap.
li nõ ſic tenet. vyt. ff,de arbi, nõ diſtinguem⸗, iul. ꝛillud. in fi, col.iiij. Ael intelligeillud fieni ad ipʒʒ ⁊ illos cognoſcere ex

Ziber

ans dlegatõe. Aelloquit aut illa c eſt delegata vniuerſitas cauſan

hec cũ aliqua cã ſpãlis. Itẽ ſcõm aʒ.qñq; hoc fallit in deiegato ad cãʒ
ſpãlem.ſi ipſe delegauerit alij.nã appellat᷑ ad eũ nõ ad pᷣncipè vt. j. qui
ꝓ ſua iuriſdictõe.liin fi. Et eſt cõtra regulã gñaleʒ.ff. qs ⁊ a quo.l.i. .

ſed ibi in delegato ab alio ⁊ non a pᷣncipe:⁊ ad vnierſitatẽ cauſarum.

Adiceſ ꝓductoſ.i.
pPaul ductos.
n OſiHegetur. ⁊ ad boc
ſ. de cuſto. reo. l. i. ⁊.l. fl.
o Nibellis.i. panibꝰ a
libũ libivel liba libe qð
eſt panis albꝰ ⁊ ſubcine
riciꝰ.⁊ ſic ẽ diminutiuuʒ
⁊ hoc qð dicit᷑ in aucto

icicesdñicis diebus /⸗
ductos reos ð cuſtodia car

hũanitas clauſis ꝑ coꝛtuptos car⸗
cerũcuſtodes neget᷑. NHictualeʒ

ritate. puer fugitiuꝰ nolu ſhböᷣam nõhabẽtibus faciãt miſtra⸗
4 libuz a ſacerd ote dcci re:libellis duobꝰ aut tnibus diur⸗

nis vel quot exiſtimauerint cõmẽ

p ¶¶ Lõmẽta rniẽ es.i. car )
tariẽſesꝰ decretis :quoꝝ ſumpti-

ceruʒ cuſtodes. vt.ſ. de
cuſto.reo.l.ad cõmenta
q ¶Decretis.i.aſſignai.
a Alimomie.i. que pau
peribus ſũt relicte cũ nł
li ſint paupꝑioꝛeſiſtis.vt
ʒ.ti.i.f quis ad decli.S.
ſinautem.
b Auos.ſ.ĩcarceratos
Cc Aa baeinert ſtuphaz
Adccurſius.

—

quosꝰ ad lauacruʒ ſub fida cuſio
dia duci opoꝛtet. Mulcta iudi
cibꝰ. xx. libꝛarũ auri ⁊ officijs eoꝝ
eiuſdẽ ponderis cõſtituta. Oꝛdi
nibꝰ dx triũ libꝛaꝝ aurimulcta/ꝓ

pſerint. Mecdeerit antiſtitũ xpia

d diuib. eius looi nercligiõis cuna laudabilis: qad
e oſſflec deerit.i.nõ debe obſeruationẽ oſtituti iudicis.hãc
bit deeſſe. ingerit ammonitionẽ. I Deimn

Athematicos.ſie ”
Adicti a matbeſi pe aa. Celiciano pfecto pꝛe.
nmnul. ꝓducta qð eſt diui/ Athematicos:ſi non ſunt

nare.ñ a math eſt pe.cor
– . Pa
repta.nã ſcire facit ma/

iheſto ſed diuinare ma⸗ ocllis epoꝛũ incẽdio cõcrematis
.boeälis 1noß, catholice religiõis cultui fidez tra
ſente. ⁊ ſic ponit᷑ ſub pꝛo dere:nũq; ad erroꝛẽ pteritũr edi⸗

coꝛã. vt.j. de re. cre.l. ge⸗ turi:nõ ſolũ ab vꝛbe roma:ſ etiã
Veralne thr ſub ioſou a oibus ciuitathꝰ pellidecemi⸗
g Depali i crpdlli ſed Inus. AQuin ſihoc non fecenit?
certe imo magis puniei Otra demẽtienr̃e ſalubernime cõ
vt ſ. de male. ⁊ matbel. ſtitutũ in ciuitatibꝰ fuerit cõphẽſi

1 ſi ita excepta.õ ſed dic ere
qð bebãt iñ lib:os: nj? Vel ſecreta erroꝛs ſui ⁊ ꝓfeſſioms

gagut operabant in malũ

( MBadgnoet epoſ exapiant 2 1 Dey aa.theo. ppᷣ.
boc bẽs . de cap. GC Mꝛiſtianosꝰ ꝓximoxꝝ loco
Nm volumꝰ ſolicitucnẽ ge⸗
rere:vt romãos captiuos ꝗ reuer

l. fi. ⁊ ar. S. e.l.i.

¶ Uel dãnis.i.iniurijs

lenones. abſolui
emãcipent᷑ filiema z-¶ℳ L
numittant᷑ ancille m om̃s. ⁊ ideo nõ mutet᷑ bec interpᷣtatõ.vt.ff. de leg.
ſenatuſcõ. minĩe. ⁊ expᷣſſe babes.j.de ſp ectaculis.li.xi.l.fſi. ʒ .ff. q
ſunt ſui vel alie.iur.l.ſi dñs.vbi dicit᷑ ꝙ cõpellit᷑ vẽdere.ſol.h̊ coꝛꝛigit᷑
vel h paſſis pſtituit.ibi cũ vno vel altero tiñ cõpulit. Itẽ no.ſpãlevt cõ
pellat᷑ pater emãcipare.ſic ⁊.ff. de ↄdi⁊ demõ.ſi cui.⁊ ſi qͥs a pa.ma.l.
fi.?.ff. ð̊ adop.⁊ ſi pubes. regulant õ. vtinſti.qᷓ.mo.ius pa.po. ſo. 5. fi.
— Mrerninus. quiennch ſcilicet actoꝛ.
Am ¶Aue.ſ. eccleſie. Et ad. ⁊ ꝓ.i.

o ¶Pꝛeſtiturũ als pᷣbitumũ.ſ.epm. p Et iudicis.nã ⁊ in ſe ſinceri/
tatẽ babere dʒ. ⁊ qꝛ ep̃s ⁊ qꝛ iuder.Et no.ex hac.l.yconomũ debere eſſe
clericũ alioqͥn quare diceret arch iepm in eũ hẽre iuriſdict. ⁊ ad idẽ. ff.
cuiuſq; vniuer.no.l.i.S.plane.ſed ibi dicit põt.nõ diciti debet.

q e ſQuicũq;. actoꝛ.ac. re Epale.i. archiepale, 1 facin. ti.i, cũ cleri⸗

cerali videant ⁊ interogẽt nehis

bus ꝓficiãt alimone pauperum

poſita:ſi ſaluberrima ſtatuta cõtẽ

odicibꝰerroꝛis ꝓpꝛij ſubꝰ

inſinuauerint: depoꝛtatiõis penã

cis bodie inuitus. vt. S. ti.i aut clerioars.

=– „ —

8Amiſtitẽ. i eßm. te Ducat. na ⁊ p fectũ p̃t eligere actoꝛ. yt ⸗

ʒ.ti.i.l.cũ dericis.⁊.l.oẽs qui..i.

u NJunitus. qꝛ pꝛefectũ pt

eligere. innuit ergo bic ꝙ alłs inuitꝰ a gat.⁊ ſic eſt õ.j.vt nemo in
uitus agere vel accu, co. l,i.ſol. bic eſt inuiꝰ. qꝛ ałs nõ põt cõſeqᷓ

qð debek. vt. ff.

„ de ſeparat᷑.l.fi in
ſifuennt nemoteneat:nemo iniu⸗ bu a ſle ppꝛiot
&ςνLeligen, cit᷑ inuitus.⁊ ſicĩ
rijs vel dãnis afficiat. I Mꝛz. tallige e ducak

bHeo. ⁊ MHalen. Yorenti. ppᷣ.
lenones pfes vel dñi ſu⸗
is filiabꝰ vel ancillis peccã
neceſſitatẽ impoſuerit liceat fi-
liabus ⁊ ancillis epoꝝ imploꝛato

ſuffragio:oĩ miſeriarũ neceſſitate

abſolui.Apꝛ. mar. a. oſtã. ppů. i aduocatoꝛum.
Ecemimꝰ vt qcũq; ecca ediſte is ns
mcatholicarũ que ſub vi ologus vel audi
ro religioſiſſimo archiepo huiꝰal Raigineoloater
me vꝛbis ſunt:reuerẽdiſſimuʒ de ims: a in ſe babe

fenſoꝛẽ yconomũ ſiue deecclłiaſti

cis ſiue de ꝓpꝛijs ad ipᷣm ſolũ pti ſteria zbanitari.
nẽtibus caisvlquẽcũqʒ aliũ eccle a Anepratum⸗
ſiarũ earũdẽ clericũ aliqua volue- punis affectus ⁊
rit lite pulſare: apud meoꝛatũ btiſ mo Leande elig
ſimũ archiepᷣm cãʒ dicat: innego⸗ ſ.de fur ſiquis.

cijs audiẽdis fidẽ ac ſinceritatem

geminã p̃ᷣſtiturũꝰ. Et ſaceꝛdotis

inuitus. quãdo
duos babzʒ iucdi
ces inuitꝰ qꝛ ba
bet pᷣfectũ pᷣto.

4 emo. o pꝛe
Aecte.

Ad to gatoꝛũ

at alia ſacra mi⸗

7.3. ti. i. ſi qs nõ
dicã. ⁊ ð boc dic

„ „ — — . vt ibhbi.
ctꝰiudicis volẽtibꝰ tñ actoꝛibpa õ
teat epale iudiciũ:ac nullꝰ ꝗ int.· ſt quis no dicaz

dit Hnõi in ſacroſctas ecclłias vl

⁊ de boc dic vot

pꝛedictos clericos actionẽ ad reli ti.
gioſiſſimũ antiſtitẽ cognitoꝛeʒ du Srdnſtet
cat᷑ inuitus. I Mpꝛ. leo ? An ac.
to. Nlico.ppᷣ. d Aaden To..

n Emo velin ſoꝛo magnitu
dinis tuè vel in ꝓuinciali iudicio

e¶ Pꝛeſtiterit: ſic
enĩ demũ ſecuto

R: Ae ak effectu pumt᷑ ad
velapð quẽqʒ-iudicẽ accedat ad nocatus. licetin
thogatoꝛũ cõſoꝛtiũ:niſi ſacroſci officialibꝰ aliud

catholice religionis fuerit ibutus

miſterijs. Sinãt aliq d quoquo

E — E punit᷑. vt hic di⸗
mõvl quadã machinatione facti ciur
velattẽptati fuerit: officũ qdẽé Srerhii
ſublimitatis tue.c.libꝛarũ auri ig⸗ non.vel alio mo
do punitur.vt no
ta. S.ð ſacroſan.
eccle.l.ii.
g luiuſmõi.ſ.& aliqͥs nõ imbutꝰ ſacroſcis miſterijs aduocaue

ſit vt mõ dixi.⁊
eſt rõ.qꝛ grauius

rit. bꝙ Attẽptatũ. eis ſciẽtibꝰ ⁊ nõ ↄdicẽtibus.alioqͥn ſt igno
rauerint eũ hereticũ non tenenf. i ¶ Dimidie.nũq̃d ergo ad tẽ
pus relegatis bõa auferunt᷑ rñdet᷑ nõ.vt.ff.de interdic.⁊ relega.
l.relegatoꝝ. S. ad tẽpus. que eſt õ. ſed hoc eſt ſpale in relegato.p
pter bmõi crimẽ:ita ꝙ infra qͥnquẽniũ bõa adimant᷑. Vel nõ au⸗
ferunt᷑ ꝑ iudicẽ.ſed ꝑ.l.ſcriptã ſic.vt hic. Atẽ exiliũ impꝛopꝛie 8
bic. ppꝛie qñ in ꝑpetuũ fit diet᷑ exiliũ.vt.ff.de publi.iudi.l.ij.⁊ ẽ
hec lex de verbo ad verbũ.j.de poſtu.l.nemo.
Jlegibus.poſt arras.mulieri datas.

S ponſa. p verba de futuro. m ꝙDiuerſitatez. vel ſecte vel
alia iuſta cõm vt habes de vyerbo ad yerbum/j. de ſpon.l.fi. F.

quia poſtea ince

Pꝛimus

pis quoc.· cqturaz Pcõdemnatione ſuſtine
21 Pꝛobatũ fue es +£ ammrlne ſiſniea
it. non pꝛeſumi 5 E Va eian inaſten
tur ignoꝛans ni⸗ a ꝓpui u nre lerenitatis ecre
eiaur iaon officlſachondia Gitnns
poſſ.ſuꝑ ſerus. pe: ⁊ ꝓhHi tu patroamiũ pꝛe-
2. ft de ʒoba l. ſtiterit aduocatõis officõremotꝰ
gu conma. f. de ſtilũ ꝓſcriptõnis ac ppetui exilij
pꝛoba. cu de in/ ſpaliter ſuſtinebit. Sciturisẽt ꝓp⸗
ebaren gnc inai ecncelhach, is ſub cuiacd
negauit ſidi ſolu mMiniſtratõe aliqd hmõi fuenit at⸗
m aued eet ſᷣ teptatũ : ptisbonoꝝ dimidie /
dicitſcientid pa, ſcniptonẽ ? penã exlij ꝑ qnquen⸗
rentum filiabus Miũ ſuſtiebit. Dẽ. aa.erithꝛio.

wers ſesge legibus Phibite no ſint
no.l iniquiffimu ſperate nuptie: ? pꝰ anras
Sol. non obeſt / ſpoõſalicas ſpõſa cõiugiũ ſpõſi p

ebaee pter cligionis diuerſttatẽ recuia⸗
lumlt cam ſeire. Uerit: ſiquidẽ pꝛobatũ fuerit ante
a heer erid datas arraſ eaſdẽ ſpõſaliciaſ hoc
dei inte. reſt mi. idẽ mulierẽ vel parẽtes eiꝰ cogno-
l. de tutela. ⁊. ff.
vñ cogna. l. octa

gA A1,6 veroignani hox: ſponſalicias ar⸗

libe. cau.l. ſilium ras ſulceperint vel poſt ar ras da⸗
ya diepanmtes tas talis cauſa penitẽtie interceſſe
an ſeientiam ſi⸗ Lit hijſdẽ tantũmõ redditis: ſuꝑ
ain ſcientiam. fi⸗ 61 e e.
iia ſuaqꝛſipa alteriꝰ ſimplici pena liben cuſto⸗
rentes ſeiuerunt diant᷑. Qð ſimili mõ etiã de ſpõ
ras tenent in du ſis ſupꝑ recipiẽdis necnearns pſti

plum. tis cuſtodiri cẽſemus. I Sem

Z Ra. Eutichio pꝛefecto pᷣto.
/hoe. bp as L Zbem, eos tantũmodo

ſponſaſponſum ac defenſoꝛis urã pagendã oꝛdi
p Imputare æ Nari: qui ſacroſcisoꝛthodore reli⸗
arras in duplux giõis imnbuti ?miſterijs: hoc in pꝛi-
eb anmtand Mis ſub geſton teſtificatoe pſen-
no ignoꝛauit ꝛc. te qʒ religioſiſſimo fidei oꝛho⸗
Erſtoeacenp. doretiſttte pdepoſitões cñ ſacta
mẽti religione celebꝛãdas patefe
aGonar mull cerunt. Itaeni eos pᷣcipimꝰ oꝛdi⸗
qu. es nani vt reuerẽdiſſimoꝝ epoꝛũ nec
r IJnterceſſertt. —== 7 Baiosron ac dof
uia voſtea inee ſeſſoꝛum ⁊ cunialiuʒ decreto cõſti
feeie tuant . JIn aulten. colli con⸗
ſa. etlan ſ ſti.üj de defen. c.· Eintenim
beerene p Kelides gentiũ per vnaʒ
uo emerguntno quãqʒ ciuitatẽ pꝛeparẽt hoĩesnõ
uo autlio aiget viliſſimosſed nobilioꝛes cuitatũ
acti l. de etate. Fÿ. Hitatoꝛes ꝗbus aliqua rõ eſt bõe
ex cauſa. cũ con,/ Opinionis cõſtitutos:noiani defen
0en iane, ſoꝛes pcirculum. Et eoerpleto
benateſtant. MWrſus ad eandeʒ ſollicitudinẽ re⸗
Muiſimilimo uertant᷑.Oecreto factocũ iureiu-

niſſe:ſibi debeãt ĩputareꝰ ¶/¶ Si ad.ccc. aureos.

randooĩm poſſeſſoꝛũ in eacinita
te cõſiſtẽtiũ electõe faciẽda:a deo
amabili epo ⁊ venerabili clero et

alijs in ciuitate bone opiniõisſtu-⸗

dentibus. Et nulli liceat defenſo⸗
ris oꝛdinationẽ declinare alioꝗn
v.lib.auri pẽa cohercebit᷑.que in
opera ciuitatis impendet᷑:⁊ poſt
pene ſolutionẽ nhilominꝰ defen

ſoꝛis officiũ ſuſcipe coget᷑: ⁊iura⸗
bit oĩa ſcðᷣʒ leges ⁊ iisagere.Et
cõfirmabit᷑ ex pcepto gloꝛioſiſſi⸗
moꝛũ pꝛefectoꝝnoſtroꝝ:⁊in biẽ⸗

nio ſolo admiſtrabit:⁊ iudex po⸗
tius qᷓᷓ defenſoꝛ eſſe videat᷑.vt ẽt
teſtamẽta⁊ dationes apud hũc in
ſinuent᷑.⁊ acta apud eũ cõponan
tur.⁊ habeat vnũ exceptoꝛẽ ⁊ dn
osofficiales ex ꝓuincialiofficioꝛ
iudiceʒ in cauſis pecuniarijs vſq;
Prerere habe⸗
at defenſoꝛ publicã habitatõnẽ in

qua monumẽta recondat: ⁊ vnũ

hoiem ꝗ acaↄſeruet. na

di. Eſtatuimus etiam.
TZatuimꝰ hoc edicto in ꝑ⸗
petuũ nalituro vt poteſtatescõſu
les ſiue rectoꝛes ꝗqbuſcũqʒ fungã
tur officijs ꝓ defenſione fidei pꝛe
ſtent publice iuramentũ:q de ter
ris ſue iuriſdictionis ſubiectis vni
uerſos hereticos abeccleſia deno
tatos bona fide ꝓ viribus ſuis ex
termiare ſtudebũt:ita vramodo
quandocunq; ꝗs in poteſtatẽ ſeu

Ppen ſeu tꝑalẽ fuerit aſſimnptꝰ

oc teneat᷑ capituluʒ fimare iura
mento.Alioqn neqʒ ꝓ poteſta⸗

tibus neqʒ ꝓcõſulibꝰ habeantur

eoꝛũq; ſnias ex tũcirritas iudica⸗
mus⁊ inanes. ¶ Mperatoꝛ Ju
ſti. Mẽne pꝛefecto pꝛeto.
JI pᷣſens 9 ſitꝗ pecuniaʒ
umeraſſe vl als res dediſſe ſcni
ptusẽ:aliquã vero adminiſtratio

nẽin ꝓuiajs gerat: vt difficile eẽ
videat᷑ denunciationẽ eidẽ nõ nu

merate pecuniemittere:licẽtiã da

mãifeſtare ei cui exceptionẽ hmõi

coł. x.cõſti.fi. de ſtatu conſuetu⸗

pꝛeſens. i pfitia
iter adeſt. Quid ãt

ſiabeſt cã alicuius pote

do. i. ſub ſimili d iſtinctõ
ne.ſ.quã ꝓxi.reſponſo.
u Be ſponſis.i.quod

dixi quando ſponſa re-

cepit vel eius parens.
Igeʒ dico ſi ccõtra ſpõ
ſus recepit vel eius pat
Vel dic ꝙ dixi quando

vir eſt alteniꝰ ſecte. Idẽ
quãdo vir ⁊ mulier ve⸗

lit petere arras.
Abemus. defenſo⸗
HMris.iſ.ciuitatis.
x 2Pbunns eſt neceſ
eꝙ ſit theolog ſed ꝙꝙ
ſit ꝓpᷣianꝰ ⁊ miſtena
xpianitaſ̃ bẽant ĩ ſe.ac.

35 In pᷣmis.ſ. ꝙ ſic ſint

imbuti cum ſacramenti
religine.
2 Bub geſtoꝛum. als

ſubiectoꝛum alias ſub/⸗

ditoum.
9 Per depoſitiones. ſ.
ſcripturas a tabellione
cõ fectas in q̃bus ↄtine
atur ꝙ ſic iurauit.ſic po
nitur.j.de teſtamẽ.l.bac
conſultiſſima.S.ſt quis.
acc.

u Patefecerunt. bodie

bec ⁊ alia iurat.vt in au

ten.iuſiu.qð pꝛel.col.ij.
a ¶ Konſtituãtur.de hac

electione plene dicit au⸗
ten. de defen. ci. F. inteĩ.

col.iij.quã quidã bhabẽt
bic Plen dre 4 Seqᷓ
tur aut.ſtatuimus, que ẽ
noug.

ſtarie: an interim poſſũ
eũ h̊ cõuẽire.rñ.ſicvt hᷣ ĩ

nuit. nã loqͥt᷑ qñ coꝛã eo
dẽ deberet agl. ⁊ babes
ff. ex qͥ cau. ma.l.itẽ ait p̃ᷣ

toꝛ.S.ſi.⁊.l.ergo.⁊ ar.j.

„bt ISe de

. 2 . 5bp Alias res. que con
museigꝗ memorata exceptõe vi demvsdnen
velit alios iudices adire: ⁊ ꝑ eos

ſtunt põdere zanrrone
menſura:⁊ in mutuo tſſi

alioqͥn nõ poſſet ſic ve⸗/

nire ſcripturaʒ ꝓpꝛiõ

niſt p orgumenta ſaiptis inſerta. vt j denõ nu. pel. gñaliter.
e Obi cit. L. bec. d Factã.i.ppoſitã.
e Inten umpere. facit. ...l. fi. de anna. excep.l. vt pfectus.
f ¶ In exceptione.ſ.opponẽda extraneo qui dicit᷑ numeraſſe dotẽ ꝓ vxo
55 mulieres remote ſunt ab officijs ciuilibꝰvel publicis. vt. ff, de reg.
iur. l. ij. ſros vo⸗
ec. in Z etibus. .ſfl.vbi „ „ 2 ,
tct bec.l. de vbo ad ver Obijcit/ factã aſe ſupnõ nũerata
hu in aut ibi poſt.· pecunia querelã eſſe. Nõ ſinõſit
cuirquidas in ains aliꝰ adminiſtratoꝛ ciuuilis vel mili
dus drepriihus gnod taris:vel ꝑ aliquã cãm difficile ſit
nõ placet cũ licet diunö ꝓj z relꝗ ſradi
opponant᷑ tꝑa non cur⸗ eig memoꝛatã qrelãopponitadi
ruũr vt ff de doli exl. vu reeũ ea que dicta ſunt facere: licẽ
tiã damꝰ ⁊ ꝑ virũ reuerendiſſimũ

60 Ten opponido pa epm eandẽ ſi erceptionẽ credi⸗

tri vel extraneo. . Kepn,
( ntatag toꝛimamfeſtare: ? ita tẽpus ſtatu⸗
Arõpꝛebẽdi niſi colli m interrũpere . Qðetiã in exce⸗
J teʒ. de quo hic ſub en —DeB 2
den ſir en om pꝛimi ptoe nõ numerate dotis locũ hẽ
re receptũ eſt. ¶ Sem.a. demo
ſte.pꝛefec.pꝛetoꝛio.
Emini licere vnolum ſiue
nte fuit ex/ gbingenuis genitoꝛibꝰ puer puu
foiae icinont Ins Peremneeſilelibenina pge
ij. v.ſ. debo. lil. i. ⁊ fa. nie: ſiue ſeruili cõditõeꝰ maculatꝰ

fſi dell aglenerare. expoſitꝰ ſit: eñ puerũ in ſuũ dñium

ocit.⁊ ſic etiã dñm pꝛimũ
compꝛebendit.
bLonditõne.vt qꝛ ſer
uus vel aſcripticius.nã
devtroq; ſubijcit.⁊ hoc An
qñ dño volente fuit ex⸗

Colonarie. eſt ergo a , 2 „ „
lius vnꝰ. ⁊ alius alter. vencdicare:ſiue noie dñij ſiue alſcri

Dinnerbe ſoneas pticie ſiue colonarie ocditõis. Sʒ
ne: vt ſui fierẽtvel non. Neq; hisg eos nutriẽdos ſuſtule⸗
ad boc. cõia deſucceſ. runt lniam cõcedimꝰ penitꝰ uʒ
— n obi danm diſtinctõe eostollere. Sec
eſt bec ler quaſi de vo nullo diſcnimie habito g abhmõi
yeb.aunas Oibus edlucati vel nurnti: vel au
ſee. . cti ſũt liben ⁊ ingenui appeant:
n Aucti i augmentat ⁊ ſibi acqrant:⁊ in poſteritatẽ ſuã
aeatoͤbus. ele vel extraneos hĩdes oia qͥ habue
Doportet. v dicuntur rint quomõ voluerittrãſinittant:
bec de vbo ad verbñ.ſ. Mec obſeruãtibus nõ ſolũ pᷣſidi
decura ul /led us bus ꝓuinciam: ſed ẽt uins gloꝛio
