Uit Aiciũ ma⸗/ Apꝛ. alex. a. antophiano: piſtola date peti poterunt . d Trãſactũ. ꝓ poꝛtõne
kali,i no. m ſua cũ coheredibꝰ.ſ.
ſſtn a liblan⸗ . .A. tiranno. traͤſactio valet. vt. zge
s 6 1 mone. Ht. ,E. l. fi. „ . . aert. Vd⸗ 3.00
ircs de do. inter vi. ⁊ vx.l. i. in le ar eoern r de noß tel u eſt. · bueris. nã o r fun —
Eunlu ꝛff de bereinſt. captatoꝛias. sde denzng l. bueriaiedoree⸗ ſnĩam ꝓferre. vt. ſ. e. alia. f Galu fa⸗ en .ſucu ·
Khotcri vr.pagacn diri liptoriin ae elianshatd npelbie vt indi. noie ange dr ree n tulenn. B. Pbpilo vridigno i e⸗
puntſif 1XE es multa pleſſel eñ dz ab beredib⸗ it nũc gene defal.l. qui falſas. ſed ſibi ccuſatiõz inſtitutã. vt. . e. alia. . ſ. ad. l. coꝛ
ndo bomicidã. vt.S. de pᷣci.i eredibꝰ accu ralit᷑ . Algs. ed ſibi legata tutoꝛ nõ ꝑdi alia. x. · ad.l. coꝛ.
vt. S. de pᷣci. imꝑ.of.l.i.nõ au cit. vt. ff. de bis qᷓ.vt i ra tutor no ꝑdit. qꝛ neceſſitate officij
occidẽdo. æ bec accuſatio fit coꝛã ali ꝑ.of.l.i.nõ ſua auctoꝛitate ti 1s qᷓ. vt in. 1. tutoꝛc in pꝛin. Sed certeimo vi .0,e fe⸗
Ennun ceſaris. ſz lata ſnĩa qret coꝛã alio iudice. nõ coꝛã ꝓcuratoꝛ: iparcat᷑ vt nõ ꝑdat licet calũnioſã a uſati certe imo vid etur , ei eis
otß t eagrilain. ia qref de bõis coꝛã ꝓcuratoꝛe ceſaris. vt. ẽ. e bijs quibꝰ vt indi..poſt legatũ ccuſationẽ inſtituit tutoꝛ. vt. f.
dioim, l.i. dd 3 aris. vt. S. poſt legatũ.S.etati. 5 f. de
pſehhiet deinof. tel. p ekin cereſien. nã qd aufert indigno cri vel pati amiſſum ⁊ agere coõtra e c vel pet hñ. duas bz vias
gueßitl ad ſil. Lcu filco. Excipetñ t de his qbꝰ vr indi.l daudiꝰ. ĩ .tegrũ. vt ſibi nõ noceat accuſati t bic. vel petere reſtitutionẽ in in
4 ad ſil.l.cũ fiſco. Excipetñ duos cãus. pꝛimꝰ.S l. daudiꝰ.ĩ fi. loqtur ibi quãꝗ ccuſatio. vt ar. s. ſi tu. vel cur. i Dneiin
ONpefiif pater. 7.l. nec apud. ſecũdꝰ.j us. pꝛimꝰ. S̊. de here. inſti Iquãdo tutoꝛ nõ ẽ ſoluẽdo V dinter.l. fi. vel alit
pud. ſecũdꝰ. ſ. de le.l. pe. ſʒ pꝑ quãtũ tpũs inſte ſi vi.. memien ⸗ als o btinet qð bic die vff
on, u tur beredes ad vlciſcẽdũ.reſpõ tpũs e. ſz p quãtũ tpũs expectẽ uedo nec erint. 7.5. deiud. pꝛopandũ. in fl. l. vel terti icit. vt ar. ſ. vñ
Poſttißf datur iniciũ analis. vt in aut deh s iudiceſtatuẽdũ vt ⁊ ałls ido nec tñ tenet tutele. qꝛ ſuadẽte matre ⁊ agn. rtio põt eſſe qð ẽ ſol⸗
ſsnen ſit ſtatuiũ ⁊ traſierit tpũs afia⸗ ren fal. ludcalei velſͤ ari acchfaroz.ve Nd bijſ qui.vt ĩdi.l wrore atis pupilli acceſſit ad
n db n ſtipulatꝰ. inbia nnenid egſohput eruaneth ff. ð F. onerfattnsne 4 ꝑditis inſtrumẽtis eaim teſub⸗ aͤrue.
ccnnt bis: nõ vltra.ſʒ nõ 3 extranei b ered oꝛc vnde a pꝛicipe oeioß obtiner ñ
⸗ 2 Ofac d girdie aenapneno drTd ſl ogans Bananreknannteienenan ananr eilenee
dinſen ala fideẽ. vt bic. a. de agri. v cenſi cicter. ſcia iducit eun⸗ nõ amitti. vt ar ff. de bijs partẽ polle amit
aii ſi ſüt bo ſi poſ qꝛ Menn S i . renl uancmoct fi ſecus ergo decnlniel de vul. ſubſti. er orgiiolet aub⸗ vt indi.poſt le. S. qͥ
hrſſin bere. itẽ vemut 5.ci d Eim. ee ſüt tenẽtur. vt ff. ð pe. ⁊.ff ð bij um. vt in pꝛin. bui.l. diat. ſʒ rcgea pte polle nõ potuit
ntitn quibꝰe vt ind.l. berede. p Poſtmog errauerũt. vt.ff. ð bis ſaenö ſifie r vtindi. p legatu F. li pr 2.. ſi iwer F.ctanli iante
len it org ſte g rin de Kae de mora litẽ ĩmo poſt quàliber ctü no R §S.i. Ie no. ꝙ bic dicit kallum iSemfet de
r, eagrleeaegatade⸗ gebarienandrd det e 1 9 Elend aarvagn Toedeſr iiar! Roeze
pti . vel veriꝰ refert an alienet res neceſſ. ti maxie. vel dic h ſpe accu. no pfit. l.ij idẽs nõ vrff de bijs b vt in naler He1.
hing xtꝑe moꝛe vemẽt vſure pᷣcij accepti arias hereditati et tůce vt. õ. di Pnt. l. j. leAl Pupillinoĩe vad er cõmodũ tutoꝛẽc. . ſ. qui
ededitt tãtũ.iſte eniʒ ẽ male fid ei an vtiles. ⁊ tũc ext eli.cot. S. Dlxi. lKetractas.i.ite tr dAen dVen qũ vel incõmoduʒ.
adef ſtin gulk vt ff de peberue. Vege in maleficet eſic od J en fle A eeTope onis in dubio. necaf po
ſiſe 9 oſnerbus tpa fructu· ſic ĩ au ivogello, F. ſe foꝛte. 5 nher ſüt tui ꝓpioꝛes ſobꝛini. vt inſti. de radi.§.
bſi benecteti ad bo a827 ibet qᷣ pe. bere. tenet. vt/ e A aberek ĩ domo nõ dico in iudicio. O ar E.
4lißt 3.7t. icũtur fiſcales. i.x.de.xx.ſoli.ĩ qno.vt.ẽ.ð vſu. grau. §. ⁊. l.neceſſarios.. 59 6, t. 1 el1. . T.l.
n Dlberdrnſddiet, trerSe. Staebearanrtles apen den iatatanei
Gran . Olla. Ca. polla fuit iſtituta cũ fratre ſuo i pena.c. aureoꝝ. vt.f. ad ſil.llege coꝛ. .fi Betmra ii ſola ſtarurr i
Rus extraneis tuta cũ fratre ſuo ĩpubere⁊ cũ ceret eis.vt.j.e.l.minoribꝰ.⁊.S.i fi. p Fuerũt. tüc em̃̃ nõ no
gvn pellere extraneos rage n⸗ auce dixit teſtĩ falſus qꝛ Kaighar Ereditaſ.adimi.ſ.directo dei aelop ene.
oh i lapupiby frat eß ei rãſegit cũ eis de ſua poꝛtõ dlebat re codicil. S. hef̃ it⸗ nec dari. ſyp fideicõ.ᷣſic.vt.j.t.i.l.ij. ⁊ ĩſti
gne⸗ a pupillꝰ frat e ei ſuccedit. nü a poꝛtõe defũcta pol taulk. licil. 5. ber̃ditas. necob. ff. ð 9di.iſti. ſ.t. . Lij. iſti.
min tã ꝓ pte polle qᷓ; ꝓ ꝑte pupili e⸗ pupilli dicere a Pol Pieg Saalig qꝛ ille idignꝰ cui Kar erne tg ibi ĩ vanũ cogi
is pꝛia.ſ. ꝓ ꝑtepolle nõ põt: pso eyt s dah H boꝛi videt adimi ſs ſecuide 8 die
Vell. iren⸗ ꝛi. vl die i videt᷑ adimi.ls ſecdꝰ nõ bẽat
dic ꝙ ad nullũ aliũ trãſtulerit: ⁊ qð non iure

4

CC. X

trãſlata. quia nullo modo trãſſata:ſed ſimpliciter ĩſtituto ablata.
8Aedicata eſt. qꝛ idign?ẽ qui nõ bʒ ſupꝛemã volũtatẽ. vt. ff. de bijs

qui.ut ĩdi.cũ qͥdã. tq

boc.ſ. ð fideicò.l.⁊ in epła. Itẽ ad id qð dicit fiſco vẽdicata ẽ. cõtra.ff.
de adimẽ le.il.ex parte.vbi remanet ei.ſʒ bic expᷣſſe ad emit.ibi tacite: per

ſequendo inimicicias ⁊

alið teſtm̃ ichoãdo. Eſt
em̃ adẽptio expꝛeſſa vt
cũ dicit᷑.nolo ſibi lega⸗
tũ deberi. vel cũ facit ali
ud teſtamentũ ꝑfectũ in

quo nõ legat ei. Zacita
cũ dicit. nolo teſtamẽtũ

meũ valere. vel dicit ini
micitias eẽ int᷑ ſe ⁊ eum
cui reliqͥt.vel ſecũduʒ ce

pit facere ⁊ nõ fecit: na,ʒ

nõ iõ mutauit pᷣmũ hijſ
tribꝰ caſibꝰ. qꝛ põt eſſe
c ſecũdo loco vult eſſe
hũc heredẽ vel res ẽ dã
noſa.vñ magis vult ha
bere eum qꝛ inimici ſunt
vt ſic grauef. vel qð ibi
dicit nõ denegari actio
nẽ inſtituto. veꝝ ẽ cõtra
extraneũ ſʒ aduerſꝰfiſcũ
deneg abũtur. pur lega⸗
tũ iõ nõ bʒ quia ẽ beres
vt ibi dicit. ſy pꝛima ẽ tu
tioꝛ. Itẽ cõtra vt. ff. ſi ta
bu. teſta. nulle ex. l.i.F.
pe.vbi dicit deferriveni
entibꝰ ab inteſtato cum
mutauit volũtatẽ cancel

lãdo vel aliquo alio mõ.
pꝛoximioꝛi gradu teſtatoꝛi:⁊ tũc applicat᷑ fiſco:vt bic.an in remotioꝛi:⁊
tũc nõ. vt ibi.vł ibi oẽs inſtituti erãt indigni ⁊ circa oẽs mutauit volũ/
tatẽ.vñ nullꝰ eoꝝ inſtitutoꝝ admittit᷑ ex eo teſt amẽto ſicq; locꝰẽ ab inte
ſtato.hic circa vnũ tm̃ mutauit. vñ alij rem anẽt her̃d es.ſi ergo poꝛtio
deficiẽs deferret᷑ ab ĩteſtato inueniret᷑ idẽteſtatꝰ ⁊ inteſtatꝰ deceſſiſſe: qð
eſſenõ dʒ. remanet ergo heres ſʒ eius ꝑtẽ accipiet fiſc. vt bic. Jẽ con /
tra.S. de teſta.bac cõſul.S.pe.in pꝛin.ſo.vt ibi.Et vt plene ſcias cui de⸗
tur poꝛtio alicui ablata.dic cũ inſtitutꝰ beres cape nõ põt:aut ꝓpter de⸗
lictũ teſtatoꝛis:aut ꝓpterſuũ: aut iõ qꝛ als deficit teſt̃.pꝛio caſu nõ fit
fiſco ſtatim locꝰqꝛ quidaʒ cognati ei pꝛeferũtur.vt.S.de ſecũ.nup.l.i.S.

In ſecũdo ðẽ ſtatiz locꝰ fiſco.vt.ff.de hijs qui.vt ĩdi.claudiꝰ.S.i.⁊.l. mu x

Ziber

Seti poterũt. a ſiſco vt. ff. de iure fil. l. dicif.⁊ ad
alten fa. ber. iudicio ad faciẽdũ cõpellet. vt.ff.fa. ber. bijs cõiter.
ſʒ ſi vnꝰ tm̃ coget᷑ auctoꝛitate põnficali. vt.ff.de pe. here. beredi⸗

tas in fin. . ff de
n On optet idign shere⸗ iõ vlcionecis teſtatoꝛis nenuie de
( ibꝰ ſucceſſiões auferri pᷣ⸗ nõ ẽdeſiderata:qꝛ cediſ au ſideicõilf:in ſf.
tertu q ĩ ſepltura ſupᷣmis iudieſſ toꝛes reperiri non potuerũt: ober bipꝛtecpitte
defuctoꝝ obtemperatũ nõ fuiſlʒ. heredibꝰ ex quo nulla eoꝝ culpa ſtnd facert he V
Deʒ. a. venuſto. detegitur: nõ opoꝛtet. tũ amitteret te
1 Inoꝛbꝰ. v. ⁊. xx.ãnispPbe I Mpꝛ goꝛ. a. cacie. ad doͤbienon
redibꝰ: nõobeſſe cnimẽ in Lia cãcẽeius ꝗ falſi inſtitu⸗ Alij ꝙ becconi
ulte moꝛtis placuit. Cũ aut voſet ka accuſatione ad finẽ vſqʒ Silturpilla goñ
1e 7 Placet. ſed ꝶ auk
accuſatõeʒ ptuliſſe:æ quoſdã ab/qð inſil abat pduxit:⁊ contrariã ſẽ ivipoſitz. videk
reis punitos ꝓponatis: licet isq tentiam menut:alia eius qincho becxcoꝛrig velb
mãdaſſe cedẽ drẽ puocauerit: ver atã accnſationẽ non ptulit. Cum ——

ri nõ debetis ne quã herditatiſ pa
temequeſtionẽ a fico meopacia
mini. Cõuẽit em̃ pictativeſtre re
ſpõderetcãʒ appellatõnis reddẽti

in illiꝰ qdẽ ꝑtẽ ſuccedat fiſcus:hic
autẽ qui cõtrariax iudicis ſentẽtii⸗
nõ ſuſtinuit:ſue ꝑtisnõ ꝑdat per
ſecutionem.

q; ſimaioꝛis etatiſ fuiſſetisẽt erne ¶ pꝛdioc. maxri.aa. heliane nñm inſtiuiſſeſec
ceſſitate ꝓuocaiõis certamẽipler Vm fratr tuũ veneno pẽ ad ſindz dur ſ.
deberetis: vt poſſctis adiſre here ptũ eẽ aſſeucras:vt effectus aſtrigeremi ci ſ
ditatẽ. I. Dem. a. vitale. ucceſſonis eiꝰ tibi nõ auferatur. uaminozed d
eſt ea qſtio ifi. .
7. S. in quibꝰ. c( i

Solu. diſtingue vt ille qui extitit ĩidignꝰ ſiti inte reſti.nõ eſt ne.li. d ronsnſtte ueniẽs ẽ. nõ tñ neceſſe.

nec ex neceſſitate ad cãm appellatõis pꝛoſequẽdã eſtis aſtrigi.
e¶ Reſpõdere ⁊ agere.Et no.hic ꝙ qͥ appellat cãʒ appellatonis
dʒ adijcere.vt bic.⁊.ff.de ap.ſcio.in fi.⁊ extra de app.vt debitus
bonoꝛ.qð nõ plʒ p eãdem..i.ſcio.⁊ ita decretalis de interlocuto/⸗

ria dicit. Sed quid ſi eo tpe quo adireũt minoꝛes fuerũt.nũc cuʒ
cti ſũt maioꝛes nũq̃d tenebũtur accuſare.Rñ.nõ. q̃ſi iniciũ ſitſpe

eis eſſe ꝑpetuũ.vt in auł conſt. q̃ de dig.S.illud qʒ.col.vDi.
fe Deberetis.boc eſt cõtra.ff.ad ſil.ꝓpter v eneni.S.fi.ſo.ibi ꝓpt᷑

pꝛeterea. ⁊. S. oĩm. ⁊ de natu.li.l.i.⁊ de inceſt. ⁊ inuti.nup.l.ſi qͥs inceſti. S excuſãtur.ſtc.ff.mã.ſi pꝛocuratoꝛẽ.ꝭ.ſiignoꝛantes.

lierẽ. ⁊. ff de le.iij.ſi depoꝛtati.vel in totũ vel in ꝑtẽ.ſi ꝑs t̃ deferebat᷑
delinquẽti.vt.ff.ſi q̃s aliquẽ.t.ꝓ.l.i.i.rñ.⁊.l.ij.G.fratris.⁊ vt bic. Excipi
tur tñ in cau. vt.ff. de bis qᷓ ꝓ nõ ſcrip.ha.l.iij.⁊.S.de ſe.nup.il.i.ꝭ.bis ẽt
In tertio caſu ſt qͥdẽ deſiciat teſtm̃ ꝓpter erroꝛẽ teſtatoꝛis:locꝰ eſt cogna
tis. vt. S. de b ere.inſti.nec apud.⁊.l.ſi pat᷑.nec ob.ff. de iure fiſ.aufert.q̃a
ibi nõ extabãt cognati.ſi aũt deficiat qꝛ teſtatoꝛ nõ obſeruauit ſolenita/
tẽ teſti ſuccedũt hij qui veniũt ab inteſtato vel qͥ alias in alio teſtõ ſolen
ni erãt inſtitut i.vt inſt. de bere.q̃ ab inteſtato de.in pꝛi.⁊.ff.de adimẽ.le.
ex ꝑte idẽ ⁊ ſi ademit in codicillis.vt bic.in pꝛin.dicit.ſʒ hoc fallit in ca⸗
ſu rõe curſus tpis.vt.S.de teſta.ſancimꝰ.Si vᷣo ſolẽnia ſuauit:ſʒ vnũ

iõ deſiderata.i cũ deſiderio vlta. Et no. ꝙ nõ ĩputak ſi fa/
Uit ꝙ põt. vt. S. de inof.teſ.l. s=t.
ia accuſatõe Z heredes. i ¶ A eruit. idẽ etiã ſip ſe.quia

2 Mõ pꝑdat. ſicdiſtinguit.ff. de inof.te. papᷣ.S. meminiſſe. ⁊ ff. de
bo.liq cũ maioꝛ. S. accuſaſſe.⁊.l.in buitutẽ. S.ij. ⁊ ſ. de falſa. q fal
ſas.⁊ accipiẽs relictũ nõ ageret deinof.teſ.ſʒ de falſo velimrito
ſic vt.ff. de inof. teſ.ſi ꝑs.⁊ de hijs qͥ. vt indi.pꝰ legatũ.in pꝛin.ſ
videt᷑ nõ amittere relictũ lʒ ꝑdat.ff. de le.ij.luciꝰ.S.ſempꝛonia.qͥ
cẽõ.ſo.ibi egit ↄᷣ eũ qͥ ꝓhibuit ſe inſtitui nõ cõtra teſtiñ hᷣ õ teſtm̃
Item cõtra.ff. de bijs qui.vtindi.pꝰ le.S.i.ſʒ illã intellige ſ ʒ bůc

vel oẽs dixit nõ mereri volũtatẽ ſuã locꝰ eſt fiſco:vt ſic pᷣſumã beredem Am fratrẽ. veneno. clã nõ ꝑ viʒ. vt. ff. vt cãm pegerit.
ſuo delicto nõ ſuccedere.vt hic in fi. Si aũt tabulas incidit tũc diſtiguã d fil.l. i. F.plane ſi venenũ. Aʒo. m ſPerimũtur. nona

aut qꝛ voluit inteſtatꝰ deced ere.⁊ ſic loqͥtur.ff.ſi ta.teſta.nul.ex.l.vna..
pe.⁊ de hijs que in teſta.
reputauit indignos.⁊ tũc ẽlocꝰ flſco.vt.ff.de hijs que in teſta.delẽ.l.p/
xime.idẽ ⁊ ſi dubitet᷑ vt ibidẽ notat᷑. In boc cãu.⁊ in ſuꝑioꝛi foꝛte non
rollit᷑ ip ſo iure teſtamẽrũ.vt no.S.de teſta.l.noſtrã.⁊ hoc cũ teſtatoꝛ ałs
poterat facere teſtamẽtũ.ð alias ſi inter nullos poterat teſtari ꝓpter cõdi⸗/
tionẽ ſue etatis.vt qꝛ pupillꝰvł furioſus.cognati im̃ ſuccedũt niſi ĩpedi
antur ꝓpter delictũ ſuũ.tũc em̃ fiſco ſᷣuãtur bõa,. vt.ff. de ſuis ⁊ le.l.i.i.
rm. 7. 5. plane. ? de teſta.l.eius.S.i.vſq; in fi.l.⁊ facit ad bãc.lff. debijs

. ea ſi inimicicie.⁊ de leiij.cũ quis.S.ſeiã.⁊ de d oli except.apð

On optet.

AEFfßterea. 7 de adimé le diui. ⁊ de dona.qda ĩ iure.
ſſſeteſi fuit min? liſa volijtas plani e yt ffde coduinſti, quid ay:?

familia.a5o. n AHõ vetãtur. anteq;ᷓ vẽdicét. Diſtingue ergo
de.l. fi. T tũc nõ pꝛeſtarẽtur legata. aut beredes cũ teſtatoꝛ eſt occiſus ſi quidẽa familia vindicare dʒ beres ne⸗
lio ſi qͥdes clã ſtatis adire põt ⁊ pꝰ vidicare.ſi palã pꝛimo dʒ uin
dicare.ut hic. ⁊.ff. ad ſil.l.pꝛopter ueneni.⁊.l.i.S. occiſoꝝ.ſʒ azo ñ̃
diſtin guit clã nel palã qñ ab extraneo.qꝛ ſtatiz ad ijt ſ poſtea c
cuſet. uel dic pꝛimo cãu qñ a familia baberi q̃ſtionem ð familia
añquã adeat:lʒ. accuſatio differatur. ut. d.l.ſi ea queſtio. S. e.. fj.
ad ſil. l.ij. F.nõ tm̃. ⁊.lneceſſarios.S.i. Item no. bic e, ſenatuſco

coꝛnelia que illud ſecuta eſt dat pꝛemiuzʒ nece accuſq̃ tib?. v aure
oꝝ liberis: kuis libtatez. ut ff. ac iil lalex coꝛ , ð. Pci im. ol hĩ

dele.i. Suo alieno. F. fl. ar. ff. de v. ſig. cũ in teſtamẽto. idẽ eſt ſu
it legittim a.vt.õ.de reli.⁊ ſũp.fu.l.militis.⁊.ff. de relig.ſi quis. ..
idẽ.in fi.S.⁊ in hoc caſu.tñ cũ legitĩa ſi ſunt plures heredes vnꝰ

cõueniũtur ex appellatõe ſũt maioꝛes vel ſtatim pꝰ aditõnem fa

ctãdũ.vt.ff. de mino.l.iij.S.ſcio.⁊ iõ nõ amittunt bñficiũ qð ds

ã ſit falſũ nõ debẽtur ex eo legata.vt.j. de fid eicõ.ſi vitas

cez defũcti pꝛiuſqᷓ; adeat bereditatem. vt. S.e.ſi ea q̃ſtio. Si ab a

ſil. imp onit penã ſuis qui dñm non iuuerũt cũ poſſcut. lex aute.

De bijs qui vt indi.
atis loclibebir bancl. x ENleteres repete ců. e
ad lih ne t in legatis locu bebitg bancl. † Accepiffent. deſtinatione hm
. oß ſi ge l iſtne ma. ad lib. pue.l.i. zin legatis loo ecce pꝛimum. y Accepiflen u poſt
hinioe e ſch aͤbuſ cau. huiß aincrezra etdruriaus J .4 — Aʒ. vel directo⸗ quo caup
ennuef at ſenatuſcoͤſt bl eraes enntatriſen repetẽdũ pᷣciuʒ. vt.ff. tam bereditarem eſſent liber. ditatem
deſigcr t necẽ ðfũcti ſic ꝑuenit ad li a teſtato. et.l. ꝓ dño. ? agitam beredit oꝛtem T ante aditam beredirateem.
i uit ne 18. 5. ſi ex ſtip katu. v.l. ſi ſuꝰ a teſtatoꝛ. et.l.ꝓ dñ erj· 3 In medio.i.poſt moꝛ b ¶ Poterãt.ecce ſecũdũ
N Bece. non M 6. Z medio accidit eispꝰ ilbtatẽ acce⸗ nculũ Bacvar
mriſte coueit ta ra mortẽ eiꝰ vlciſci teneceſſe c. £ G tã reſtituat᷑: ⁊ partus liber ⁊ in⸗ megathequen Gc.
ec vRvre d m hereditatẽcoꝝ qdancdeſtinis pt reſtitua lligat: nullaq ma⸗ d nb inanm n
Crthile in mora ar.f.. ad ein acE m. Hſ q iurevocãt᷑ genu elſe nte g a vel ab bij
ſtiali tercul. l. ij. F. ſi mf inſidijſ ꝑimunt᷑ Hij ai iti noõfun hinatõe hmõi pᷣpeditio dãnũ ali⸗ mittitur. . n ſtatuit
ſeen 7Fc keſi ff. dgie o vetant ꝛtſf ſiiteritũ nõfu inone reↄcedat᷑: ælibera eius e . Rupierl ſtarul⸗
1 iure fil.l. elieto Aclirem ſſiõez obtiere ſi pñt. Sceder eEi einceps aliqd impfe⸗
i 5 ar Sttans eritulti:ncceſſoez obticre piñt poſtem doſtimeclio fuent ab hac an vrbicſ mano
ke onze enahli Weneffecſenctin lici luce patres ſubtracti:ſuoꝝ Sento o deldetedyviig.
in roꝛi ſʒ Rſe abbli . Dꝛoꝛzc fratris necẽ iure ic rücomodũu ↄſequãtur AMenito Einſ o ö.b tñ ſt fuit a
et U erien Feme to vidicãtẽ euicere ab vxor eñ̃ nobſae ratiſimi marci per oĩa Aa pigienſal iſtere
I lere ſeripta recte ſucceſſioneñ cene cõſtitutõeʒ replere placuit:nihil æ rabad ni haſire⸗
urtt esellee. ere m que ſifiduciã innocetie gens eiar tü eẽ credimꝰ dũ aliquid ac. tro fuiſſẽt liberi. bec om
.*R 41Gasra vror nechoalamals marnki necan dcnclunſeeſt. enrneni boe.
Sitd, de neq ls icigniͤte Rü d naen ũßß. emno ſi roen
R f de bijs qui. vt ſe Pbare ↄfidis: aduerſus omn Alis de ãtiquoiure dubie⸗
8 idignis.l.ĩdignũ

En d. e b Beniton. no. ꝙ bu
ſrt, R, en tas noſtre ſerenitati ſugg bsz beredẽſic. ff. de ſuis
redeiſtinud cu 1 Finſuna orl. , ſta ẽ ppter m i flla ni zus daaigere⸗
ana rba. ( NWn ſllani⸗ alaudaduũqs 2 ꝓppter ſemos g ſipppl Wze Aauis ſerui alias non
e macrigerem. . Aſultü z anob talauch mitur ſicoclereto dtee aci etaillco⸗ e .
ſi Uren⸗ adime. coꝛroboꝛãdũ ẽ necnondiui ma 6ſuũ auxiliũ dño ꝑ ĩſidias occiſo coia de ſuc. ſeruꝰ. ſʒ ba⸗
aen lii inſrlſe. oꝛõ que circnid facta eſt: iuenimꝰ be 8. Meteres em certũñ faci die ieabetnen.
ſtirnii et.l erpte. —D eanullã metionẽ litatis fa P ete⸗ 9de vbis ſub eodẽte⸗ de bicrit ſic ff de
ßtinu Auã ſillania⸗ aut me uam uedã de lib⸗ ſit gsĩtel ect õ . 9 ſer lemadt, .
Nuhule Vü. vnü dixit cta: ueteres monuit q ti teſta ccto ſigniſicat ſiue i eodẽ aubiculo dicge 1.5. de emen.
D ſenatuſcõ. ⁊ alið tatibꝰ trelictis in teſtõ neca eſ⸗ 5 fſue in triclinio vl poꝛticuvlin au dat. Zin pꝛi. r.ff. v.
hünunti õ voneceſſari nob viſũẽ ſiuei llatio accipidebeat: e be 5. gulte⸗
siniiind gque cõfirmatf hic. toꝛisqueſtionec ij em̃ q liber lahec appellatio acclpidebea sſoieo⸗ 1 fr
ichtt iquinch delicett eti aſc dinmere. Hijem ali ſi dijciẽtes ſi dñsi via vlĩagro fue⸗ Ren .
e e miiſurinn e⸗ Edazaneli nt ſteectuscosſuos punin qin edenlipen a nie
e b gonsne ſſent lucrũ qð eis in me⸗ rr. „noanrifij 1 biben tc. nibil. . f. iiurij
him iſideicomiſ. Ite- eãꝗ accepiſſent luc 5 ⁊noauxiliũ ad ꝓhibe .i c.n
i⸗ nagas rof dii acctdit Poterii ſol acqrere. do baen temali⸗ diſtictio gea SEedsoni ſe
iini, aeſellbaos. Interea alt peraſtiatioe ſb ne ſap uglitgteſemie uorvte naiſrontoran⸗
ini⸗ Jẽ ipiu acillarũ necis vidictã hita hoc minime ad Nosigit᷑ oẽm eis occaſionẽ l· Alis b ſhen
nb 8 Z erãt iuſſe eẽlibe E .. „ lit tẽ de⸗ tes. MeS n EE 2 uberes qui ſo ent
isci gaarinſſe elie eos puenit: 7 poſteainli te de ad declinanda ſupplicia ſuꝑ negli⸗ erula cedi ad ĩqrẽdũ ñ
. aa, babeht cucti pꝑiclitabtur: nec mcditd. a a ſalutis dñi lui aputãtes ſan⸗ puniẽdũ. vt. f:ad ſil.
nunng ſilios liberos pu us fieret eis danoſum:⁊ maxie ſi gerig ißesfiser quocũq; loco ¶ S. impuberes. x.l.excipi
ldega pon analeimecſo bepemer rboſen un dank ſiue inpia ſiuei agro Bupplicio. ſcapitis
⸗ Pahaluek i Pereqſtal alt⸗ ſt belliſenuno ſein Taen nre clulſece inſi 1 en inpem. 3ze
ui gous. .ſuppier ichek dili marci pꝛudẽtiſſimipꝛi- ti⸗ ſeugc ⁊ nõ auxiliũ tuleriut: me Saerngiatgant⸗
en, ww dettoſevine Aemen epinolenumelcn iülinar a a e
WM að vetat adiri ber hiloſophie plenꝰ a l lcũqʒ ſenſerint ad.l. coꝛne. ſic. lfi. X
i- qvetat epꝛicepsp A bicũqʒ lenſe 5§. aüt. 2. 5. le. r.l.
Aigene gcaden unlenn ſed peren ernbicsſ Srgiinenian⸗
iH daſtio familie bẽa ⸗ ſta ĩ hereditatibꝰ ⸗ in legatis ⸗ inſiias concurere. 5. ſe. rtn eſgen
mmünti cebgir frarẽ, ſemp ſũma philo ophia aplech. ilti s graui. §. ſi cü oes.
nnn xims. 5. ecĩ lenplum H e codicillis. s igra ea.
NE ne. Dyen ebatur — -= . ʒ0/ 0Poſt maioꝛes volũtates ſeͤtur de mi . de ſacroſan eccle.l. generali⸗
ſe nenaſminat hereditatẽ nõ adit od Pered ä ꝛincipe fir ſuper cofereda dignitate vti au
e gebeum deraloedle vis crca elenien . ſauſs ni⸗ . mnrelbapſnevoao ain ceradteneit⸗ ergo, colij.
gi ater. io raͤſmittedi 7 euitadi dom t in libertanb? D .r
4 9 liſs dbor beneſlci raſmitegi ⁊ euitadi doni in lbenaub
.

Sʒ ꝛ ſipõas be Calũniã maximã hẽs ſecunitatem.

deicõ. li. cũ vo. S. appet

Lber

Aoto. agnatõne vt. 3. de poſtu. bere. li. b ¶Hõ venit. vt ⁊. ff.
¶v Ne. K quis cũ. S.fi. ⁊ dicũtur ꝑtinere ad teſtm̃ ſiue ate teſtm̃ facti ſint
ſtue poſt ſiue expᷣſie cõ firmariſiuenõ.nã ſemꝑ ius eoꝝ pẽdet ex teſtõ.vt
dll ſi quis cũ.S.fi.x.l.ab inteſtato.in fl. Sed qͥd ſi nullũ fecit teſtamẽtũ

Rũñ.nõ rũpũtur codicilli agnatõe poſtumi.vt.ff. e.ſi quis cũ.ij.rñ. ⁊.l.

graui. ⁊.l. ab inteſtato.
LYV.l.pe.in pꝛein. re 1 . „
c Ae mon tutoꝛib? lo Apꝛalerander. a. mecinio et

1.

ele. Ppene t⸗ aliis.
tteras. 1 E „ „
r aunnn teſtes als ñ . 5 ptoquidẽ teſtamẽto bo
valerẽt. qꝛ nuda volun-ꝰ? ſtum agnatõe codicillos quoq;
tatenõ reſtitueret teſtm̃ ad teſtfñ ꝑtinentes non ualere:in
poſſ.ſᷣm tab.l.fl.⁊.j.e.l. dul und ve t. ed cpolt m⸗
ptũ teſtamẽtũ patrẽ pupilloꝛũ ve

fi. in fl. F. ⁊ pter has lit/
teras valz bodie reictd ſtroꝝ litteras emiſiſſe ꝓponatis

cũ irritaretur teſtamẽtũ

exci ptentonis. vt. quibꝰ Pcedõs iudici cofirmauit
lib. oꝛete autẽ. er c. ptoꝛnihil contra ius fecit:ſi nouiſ

bic eſt pꝛeſunptio ꝓ aduerſa pꝑte pᷣſumitur em̃ ſane mẽtis niſi co⸗
tra ꝓbetur. vt. S. qui te.facere pñtl.ij. Itẽ ex ᷣmonibꝰ eius pᷣſumi

Bue in micio.hic dicit ſiue pꝛiꝰ fecit teſtamẽ is cui ꝗ.ſt.
cũ ⁊ mandauerit ſernari que codicillis erat relicturꝰ ſiue econ

21 furio ſus.vt.ff.de con.inſti.quidã.⁊ de tu.⁊ cu. da.ab.l.

e Budiciũ.ſ.teſtamenti

per cõſequẽs codicil⸗

loꝝ cũ teſtamẽtũ ſemper
ſequat᷑.vt.ff.e.ſi qͥs cuʒ
in fi. ⁊.l.ab inteſtato.in
fi. Sʒ quõ poterit.v.te/⸗
ſtibꝰ cõ firmari qð factũ

ſimã eius volũtateʒ ſecuꝰ relictũ
teſtamẽtoj reipublice fideicõmiſ⸗
ſum: velut ex codicillis relictũ pᷣ⸗
ſtanduʒ eẽ ꝓnunciauit. . Mpꝛ
philippꝰ.a.aſclepiodote.

n deir kencodi
Em ꝓponatis pupilloꝛd ſiameis oafime
Nveſtroꝛũ matrẽ duuerſistci quedderat codi/
bus ac diſſonis voluntatibꝰ duos ulis ievt ya/
oodicillosoꝛdinaſſe:in dubiũ non lſed c ci ſed ali
venitid quod pꝛioꝛi codicillo in⸗ novalehaͤthrll
ſcripſerat: peũĩquẽ poſtea ſecre raur erpꝛelihz t
ta volũtatis ſue cõtulerat:ſia pꝛio ffel. aute tabu/
nstenoꝛe diſcrepat ⁊ cõtrariam? las. Sed bocſe
. 21 cõtra nã ſeꝑ oↄſir
volũtatẽ continet reuocatũ eſſe. matibabetut. vt
Dẽ. aa. 7. cc. Strabonico. inſtre gl nalll
Hnicdcircomin? q abin in Sed and.
n heſtatote abſẽte cocdicilloſ cõdi. deno ſt
mater tua fecit:hiiſ quibꝰ pᷣcarüſ ita. ſy vt er tepol
biſ aſonipta ſunt: relicta capiil codell eumn ſe⸗
Ver unt: relcta capiit ccoꝛum. vt ſ. öte
ſta.ma.li.acc.

erat coꝛã.vij.⁊ poſt ru /

prtũ. R. vt debeatur ex Ereditatẽ quidẽ neqʒ; dari

viia voldtate n vrer⸗ neqʒ adimi coclicilliſ poſſe
teſtõ. ſicut ⁊ cũ dicitur.ſi mainſeſtũg. Merbistñ pcarii
nõ valet iure teſtamenti manr 4 e. Verbis tn peanus
valeatiure vltune voli Phuiuſcemoinouiſſimiiudiciioꝛ
taits. veſe. L in i ſic dinationẽ iura nõ faciũt irritas vo
ergo valebir. vternune ſütates. Vnde ineſſicaciter te eo⸗
noõ vt ex tũc. vt. ff. ad tre. K. . 5r
l.ſt quis pꝛioꝛe. ⁊ inſtt. Qlicilł rogatã eſſe:vt ꝗbuſdã reb

qui.mo.t.infin. ..poſte⸗

amä tolend,li⸗ contẽta:poꝛtionẽ quã teſtõ fueraſ

1 OEeſtamto. teſtõ erga bi pſuaſim cẽ. ¶ Mpꝛ diocle.et
fuerat relictũ. vyel dicen maxi. aa.iacinto. SJ

cogicil. relictũ qð vid t᷑
in teſta mẽtis relinqui efill1l6
ex eo pendeant ⁊ petet᷑ vt e nouis codicillis factis per litteras.
g ¶Codicillis.vltimis quos vocauit.S.epiſtolã.

. Ns ſeruis.l.quidã.S.i.meliꝰ in. S.ſed ⁊ veteres.⁊.ff e.l ij.S.fi.⁊.:.
qð per manꝰ. ⁊.5. ti.i.l.bereditas.⁊ inſt.e. . pe.⁊ de cõdi.inſti l.pe.5. ſt.
⁊ ad treb.ſceuola.⁊.S.deteſta.non codicillis. i ¶ Falſo. cur pces plꝰ
vyalẽt qᷓ; inſtõ. Rũ.qꝛ nõ totũ auferũt pꝛeces qꝛ non quarraaam.
Vm ꝓponatis.cõtraniq.alioqͥn ſi nõ eſſent cõtrarij ãbo tenerent.
t inſii. e. F. fl. 2.f. e. diuꝰ. F. codicillos.ſecus aũt in teſtamẽtis niſi ĩ
milite. dt. ff. de teſta. mili.l querebat᷑. Ged quid ſi duo ꝓferãtur codicilli ĩ
quoꝝ vno dicat᷑.illũ fundũ ticio lego. in alio.illũ vel eundẽ fundũ eiñ

lego.⁊ ignoꝛetur qui poſtenꝰ facti ſũt qð iudiciũ valeat.videt᷑ neutrum

valere ratione incertitudinis.vt ar.ff.de re.du.ſi fuerint ibi.idẽ ſi ex plu⸗
ribꝰ æc.⁊ de teſta.tu.l.duo. Sed ſi ecòtra inueniat᷑ idẽ duobꝰlegatuʒ in
diuerſis codicillis videt᷑ eſſe cõcurſus.vt.ff.de le.i.ſi pluribꝰ. ⁊.j.de ca.
tol. F. pe. I ꝗA Reuocatũ eſſe. nec em̃ eã legẽ quis ſibi poteſt imponere
vt a pꝛioꝛenõ liceat recedere.vt.ff.dele.iij.ſi quis.in pꝛin.
( DOn idcirco. abſente. nõ em̃ querimꝰ cum quo de ſupꝛemis iudicijs
N a9 loq̃tur ſʒ in quẽ volũtatis intentio dirigatur.vt.ff de le. ij. cuz
pater. S. ð onatõis. ⁊.l.miles.⁊.S.e.l.ii.
¶lilỹ Ec codicillos. ñ ſolũ teſtm̃ o Lertiſſimi iun ẽ. vt. ff.e. l. j. F. furioſ
p Pꝛolata. ad hᷣ vt aliqͥd ⁊c.⁊ſic hͥ ðteriatõ vt aliqd ex bac ⁊c.re
ſpicit pcedẽtia.ſʒ ſi diceret lr̃a adipleri nõ poſſit: tunc reſpiceret ſequètia
q Mue.ſ.negãtis.ſq; fuiſſe eũ cõ potem metis. r ¶ Pꝛobari ꝓbat er⸗
go qui negat.⁊ ſic eſt cõtra.ff. de ꝓba.l.ij.⁊.S.de ꝓ ba.l.actor.ſo.bic ne⸗
gati a affinnare ponitur.cũ eſ⸗ negat cõpotẽ mẽtis:affirmat furioſũ
vix em̃ ẽ aliqua negatiua que equipoſſẽtẽnò babeat affirmatiuã.pᷣterea
2 ſi eſſet negatio.pꝛeſũptio tũ onꝰ ꝓbãdi ab yno in aliũ tranſfert, nam

conſecuta aliis reſtitueres:falſo ti

. Ereditatẽ. vᷣbis tñ:nõ directo dat᷑:ſed ꝑ fideicõ.vt ⁊.ã. de neceſſa

IZem. aa.⁊. cc.flauie. Qla ma li acc.
N Eccodidllos quidẽfurẽ EDunirus. ſc

iurisẽ Si igitur ſcript
codicilloꝛũ patristui fuit ꝓlata:
vt aliquid ex hac peti poſſit:aſſe⸗

qꝛ inſtruũt bere⸗
dem quid faciat.

diuerſis titulis:

fuiſſe:negãtis.fidẽ adeſſe ꝓbari glioquin nõ ẽra
competit. . toina ſaͤe eſt
De mi. mẽtũ qð eſt elo /
1 a. demnoſteni. =òMDð giuz ⁊ iñ ſunt di
Zuen ſnin que fuerat co uaſa voeable,
illis relictur. li⸗ 6G cene ĩmo ẽ bo /
dicil is relicurus generali· eerhmenl
tur aliqð nomen

qð oĩno idẽ ſignificet qð aliud.ſẽp em̃ plus vel minꝰ vel aliterſi

gnificat vel alio modo. ꝓ ¶ Ana. vel nomẽ vel aduerbium.
Inſtituẽdi. vt directo valeat.ſʒ trabitur ad fidecõ. vt.ff. ad tre.

ggereiure directo. vt. j. e. F. f. ſe dicẽs directo heredem.

v enſeruon⸗ uã pater petit ab aliquo pꝛecedẽte in gradu qᷓ
eres. a Kupiés. I. poſtea minime ac. Sed nõne egit acti
one pſonali ⁊ cꝗ expꝛeſſa. ergo põt ex alia cã agere. vt. ff. de excep.

rei iudi.l.⁊ an eadẽ in pꝛi. ⁊. S.actiones.Rũñ.boc facit bicratio cõ

trarioꝝ quoꝝ vnũ nõ patitur aliud:qꝛ ſibi cõtrarius eſt.qꝛ peten/

do ſibi bereditatẽ dicit tenere teſtamẽtũ. perẽdo fideicõmiſſuz di
cit codicillũ. Itẽ ſi egi ex inofficioſo poſſum poſtea de falſo teſtõ
agere ⁊ ecõtra. vt. ð. de inoff. te.l.eũ qui.⁊ vno mõ petebã teſtamẽ
tũ reſcindi ſicq; valere dicebã.alio mõ dicebã nullũ.qᷓreboc. ſRñ.
ibi ad reſcidẽdũ duo cõtraria iura ꝓponũtur bic vt valeãt. Sed
ad buc qre diuerſũ.Rñ.ibi vtraq; via ẽ directa. bic altera directa
⁊ nõ ꝑ mediũ:altera indirecta ⁊ ꝑ pꝛecedẽtem.ſ.mediũ. Iẽitelli⸗
gitur boc pꝛincipiũ. qũ nõ dirit teſtatoꝛ vt pꝛo codicillis valeat
naim ⁊ ſi dixit licet ibi videaturvna via ⁊ alia agi tamẽ ad buc idẽ
eſt vt ſubicit. im̃ em̃ ⁊c be Abeſt. l. alure. c q Aalere dißit
em̃ valeat iure teſtamẽti ⁊ iure codicilloꝝ. Quid aũt ſi dixit ſinõ
valet iure teſtam ẽti v aleat iure co dicilloꝝ.ſRñ.tũcnõ bʒ niſi vnã
viã.ſi em̃ teſtamẽtũ tenet nõ hʒ locũ codicillꝰ.ſi nõ tenet: tuncbʒ
locũ codicillꝰ. ⁊ ad buc dicã babere locũ.liſtã. d EHoteſtatẽ
H eligat ſed neceſſitatẽ vt eligat. vt. ff. de tutel. qui bz. 5. ſi pupil/
lus. ⁊ ſuper hoc interrogabitur a iudice an volet eligere. vt.ff. de
inter. ac.ſ defenſoꝛ. Seillud. Itẽ boc intelligo ſiue voluntas erat

6 ius.
am poſſe facere cernſſimtꝰ Zidẽ inſtu
i igitur ſcriptura velut ctis. i. vo /

lũtatibꝰ.ſic dicte

uerationi tue mẽtis eñ cõpotem E Aocabulü. 7

5 (In ff.ac n
A quis. ſ. extra ne?. qꝛ aliud in h,. ſceuola. ?.fa. S. e.l. j.
pꝓpinqs. vt. 5.e.l. . ſi quis vero. Uoluerit i elegerit

lsd
ſocoß
aut
Aſde
bluen
ſolue
f.det
ſber
ledel
depla
glita
pbiſi
gedi
li
hele
ſor.
zdepe
horctt
Kpe
ob
Gicki
ſpoand
ald
nit
linpe
ntſbi.
ln
depen
ginine
detrea
lerlen
latid
ep⸗
iatt
Pödi
hlel
phee
pißi
ſtin le
tteep,
te
lpero

hninifn

heötnneh
lisſine
Aciiͤſt
Pellhän
ain,
tumh
falun
nuniſg
uibekiu
ieſire
nſſcin.
izdanti⸗
dtdei
ubnt
dichlan
toungin
anulie.

ſAhnme
4

=☛&

aneint
gevii
ſglicöte
Aadletin
rintin
lhic
Uuctittn
on
Prem
rintin
Nktngt⸗
Ntbinne
itoni
ſegti
tithe .
ite
lüg
nnin
igin
lre

4
4

Sextus

talis que vtroqʒ mö poterat valere ſiue vno mõ tm̃. Sed videt
nõ cõpelli eligere ſed vtrũqʒ poſſit ꝓponere.vt. ff. quoꝝ le. l. i. F.

güt ait. Solu. bic iõ eligit qꝛ ſemꝑ qui p etit hereditatẽ ⁊ maxi

meipſe beres certus de ſuo lure eſſe d ebet. vt. ff. de acqui.here.ſʒ
ſi de ſua.S. cur gũt. ⁊.l.cũ falſum.ſed ibi de facto alterius ꝓba

biliter errat. vel
ſolue vt diximꝰ

pel ab inteſtato.
vnge in vtraq;

ſiue nouiſſime relicta Puari mãda

ff. de tribu. l. qð honmmmmere
in beides elge⸗ uent: cofirmatde munitꝰ nullã iu
re.vel hic loqui I roro ,In e
de plalitate cãꝝ ſta gerere ſolicituclinẽ Potes.
vt ita dixenm i. 2. Cſta. a. ad mari. pp.
vbi ſüt varie ege Jijdẽ codicilli qteſtamẽ
agẽdi.ibi cũ plu ſent: cur di Fi biif
e Prelanite rõ/ inſtrumẽtis vocabulũ mãdaret
ne electõis cotrra & us ansne;enakſarta
rioꝝ. Sed cõtra yis acptaſ vna ſociaſſet. IJgit
5. deper bere.l. ſpaliter codicill iſtimẽcdac ſubſti
taalinen tuẽdi ptãs iuris auctoꝛitate datañ
reta haecter⸗ el. TAm. Theoa. Aiſclepin
ex teſtõ pe.h er.⁊ O.Pp.
ſuccubui ſi poſt⸗ 42
nt, ſtme weitſprole
milit directo ve/ J
lim peere voſi / ne ſcriptura ↄfecto de hereditate
emorer r. ff. Poluerit: ad fideicõmiſſi ꝑſecutio
deper berel. le, nẽ aſpirare cupiẽs mime pmitta
en ecn6. Hr. Xmenn abeſtꝰ vt aditũ cuiqʒ
lex ſextate. ĩpi. P ſuomigradi ðſiderioocedamꝰ
l ꝛ ibi gengali Vt etia illo ſanciamꝰ: ſi teſtatoꝛ fa
r dl peribe, (Ciésteſtm̃ i eodẽ Cõclicillo etia id
noͤ dicẽs er teſts Valere ↄplexusẽ ꝗ hereditatẽ pe

tijt oe ipſis intẽtõis exoꝛdijs:uinmũ
velit eligẽdi hẽat ptãtem lciẽs ſe

ſibi pᷣiudicat cuʒ emn ick.
ſit in rez vr de vnidelectõe alteriꝰ ſibi aditũ pclu
eieanie, ſiſſe . Ia vt ſiue bonoꝝ poſſeſſio
ſi vero directo p nẽ pʒ tabulas aut ʒnũcupatõʒ ce

mo perij exteſtõ

ey eadẽ ſcriptura

eiuſdẽ teſtaton

reducendo illud

teſtm̃ ad codicil/

teraſq; ſiles poſiulauerit: aut cer

larom pprer te mittiſe in poſſeſſionẽ ex moꝛe
idem teſtametuz petieriti:ſtati inter ipſa huiꝰ iuriſ

auſpicia Ppoſitũ ſue intẽtõis ex⸗
planet. Illud qʒ pani ratõe Puãdũ

De codicillis

ſficiũtur.ergo in eo locũ non bʒ.vt diximꝰ.õ.de edic.diadritol.l.ft. S.i.

i ¶ Petierit id eſt pꝛopoſuerit petere.
lꝛ Auſpicia.id eſt inicia.

l ¶ SPꝛopoſitü.i.eligat vult viã vtilẽ vel directã. nõ em̃ adbuc eligit.
m Hequiuerint, ſecud um ſolennitatem iuris vel de facto.

eſt: vt teſtaroꝛ ꝗ decreuerit facere
teſtm̃:ſiid ĩpler nequerit: ĩteſta⸗
tꝰ videat᷑ eẽ ðᷣfũctꝰ nec trãſduce
reliceat ad fideicõmiſſi iterpᷣtatio
nẽ velut ex codicillis vlumã volũ
tatẽ:niſi id ille ↄplexꝰ ſit: vt viʒ ẽt
codicilloꝛũ ſcniptura debeat obti⸗
nere. Illo iure videlʒ electõnis ꝑ
durqte vt ꝗ exteſtõ agere volue⸗
ritꝰ: ꝗd fideicõmiſſu migrare nõ
poſſit Si ꝗs vo ex parẽtibꝰ vtri
uſq; ſexusac libis vſqʒ ad qrtumm
gradũ agnatõis vinclis alligatuſ
vel cognatõis nexu ↄſtrictꝰ vſqʒ
ad tertiũ gradũ ſcriptꝰ heresfue⸗
rit:vel nũcupatꝰ in eovidelʒ teſtõ
q teſtatoꝛ vicẽ qꝗʒ codicilloꝝ vo⸗

luit obtiere:licebit ei ſi de her̃dita⸗

te exteſtõ ſm moꝛtui volũtateʒa⸗
gẽs fuerit foꝛte ſuꝑatꝰ: vel certe

ipſe ſpõte uolueni ad fideicõmiſ
ſi ſubſidiũ cõuolare. Mõ em̃ par

eadẽqʒ ratio videtur amittere de⸗

bita lucra nõ caꝑe. Inomiaũt

yltima volũtate excepto teſtamẽ

toꝗnqʒ teſtesꝰ vel rogati vel qui

foꝛuitu venerit in vno eodẽqʒ tẽ

poꝛe debẽt adhiberi:ſiue in ſcrip⸗

tis ſiue ſine ſcriptis volũtas cõfi⸗
ciat᷑ teſtibꝰ videlʒ qñ in ſcriptiſvo
lũtas ponit᷑:ſubnotatõcm ſuam
accomodantibus.

n Defũctus. vt ⁊. ff. e.
l.i. . j. de ma.teſta.l.ſi ö
iure.⁊ de vul. ſubſti.co⸗
beredi. S. queſita.
0 0 erdurãte.quando
eſt cõplexus vt valeat
iure codicilloꝛux.
p Uoluerit. ſupple ⁊
ql Poſſit pꝛedicta in ex
re gnatõis. intelligũt
quidaʒ in agnatis ⁊ co⸗
gnatis parentibus ⁊ li⸗
beris tm̃.nam ⁊ ſuperio
res ⁊ inferioꝛes reperiũ⸗
tur agnati.qͥdã vt auuſ
paternꝰ ⁊ ex filio nepo/
tes alij cognativt auus
maternuſ ⁊ ex filia nepo
tes non aũt de collate⸗
ralibus dicit ſed. p.etiã
de collateralibꝰdicit ar.
j.pꝛoxi.non eſt ⁊c. ſed lʒ
differãt bic agnati ⁊ co
gnati bodie nõ differũt
vt in aut᷑.de bere. ab in⸗
teſ. S. nullam.ſed illð cũ
ab inteſtato. hic quod ã⸗
mõ ex teſtamẽto. Sed
quam actionez ꝓponit
qui ex codicillis habet
hereditatem vel legatũ.

RhHñ. ex officio iudiciſ.vt

inſti. de fideicõ.here.S.i.
vel vtilem ex teſta mẽto
quaſt viʒ capiũt ex teſta
mẽto ſi qð eſt factũ. vel
ſi nullum exhibẽt viʒ te⸗
ſtam eti q̃ſi ſint legittimi
ſſtituti. vt. ff. e. l. ab ĩteſta
to.⁊.l.oficiũt᷑ circa pꝛi.
a lAges. l. iure directo.
b Bponte. foꝛte nõdũ
up eratus in directo.

cLonuolare alius be
res pꝛecedebat gradu.

los nõ poſſum.ſiue teſtatoꝛ nõ expꝛeſſerit vt ꝓ codicillis valeret
ſiue expꝛeſſit.vt bic.qꝛ contrarius eſt ſibi qui ex eadẽ ſcriptura pe
tit tam cõtrarijs modis.ſed boc fallit in quibuſdã.vt.j.ꝓxi. .pᷣ
terea.ᷣin illa.l.bereditas. ab alia ꝑſona deferebatur ſecũdo bere⸗
ditas eadẽ. Si vo petij ex teſtõ iure directo ⁊ ſuccubui: ⁊ poſtea
peto ex alia ſcriptura quaſt ex codicillis:poſſum. qꝛ ex alia vltima
volütate nũc experioꝛ q; pꝛio exptus ſum. Alij tamẽ vt. P. in oĩ
bus modis pꝛedictis dicũt me repellendũ ſi ſemel ſuccubmi.⁊ ca⸗
ue tibi.qꝛ dixit teſtatoꝛ. valeat iure teſti ⁊ codicillon. Idem dicaʒ
ſi dixerit.ſi nõ valeat iure teſtamẽti valeat iure codicilloꝝ.licet im
pꝛopꝛie ibi ſit electio cum tantũ vna babeat locum.
f¶Similes.vt extraoꝛdi.ſepnmam.
gOPoſtulauerit id eſt poſtulare pꝛopoſuerit.
b/Ex moꝛe. vt. e. de edic. diui adri.tol.l.fi. Sed quomõ poſſelſ/
dꝛiũ tollit petitoꝛiũ. Rñ.illud poſſeſſorniuʒ pꝛeabulũ eſt illius pe
titoꝛij tantũ quo iure directo agitur. vnõ ꝑinde pꝛeiudicatur iuri
vtili per poſſeſſoꝛiũ ſicut ꝑ petitoꝛiũ directũ. An ergo poterit pe⸗/
tere mitti in poſſ. qui ex codicillis babet bereditatẽ. Rñ.nõ.cũ em̃
baberetur yt fidecõ.quaſi legittimi vid eantur rogati. yt ff. er l. cõ

