on atoͦbo Poll pus )bzu lalb efutani Peipim⸗
Ainime teauiraur. NMiiſi foꝛte ſit aliqd qð non lecht.
cnon requirit.ff. de in⸗ 1ſe 1 Veol eri
of. reſt. poſthumus. S. ſit alium: H Pfit Petenti vel crimen 7

ſupplicantibus indulgeat.
Oem. aa.floꝛen.pp.

Is ex his.⁊ de peti. be⸗
re item veniunt.S.a quo
2 de ver. obli. l. cum ſer ⸗/

Eſcripta ↄtra ius.puta vt liceat ꝑemptoꝛiau opponerepꝰ ſnĩaz
non aũt pot intelligi in illis pᷣuilegijs que ꝓhibita ſunt a iure pe
Iti.nam tũc non valẽt:ẽt ſi alij non noceret ⁊ ꝓdeſſet peteti.vt.j.ſi nupt.
ex re.l.i.qðᷣ vult finis buiꝰ.l.Loquit᷑ g deiſtis puilegijs vel reſcnptiſ ð
quibꝰ non d in.l.ꝙ non debeat iribui.ſʒ ſunt id qð dicit.l.ſiue ꝙ di
cat ius cõe.Et pone exemplũ de boc vltimo.vt.S.l.nec damnoſa.in ſi.
no.nã ſi ↄcederetur põt ſtan. bRefutari.vt.j. ſi ↄtra ius.l.fi.⁊
5. de ſac. ſanc. eccle. iubemꝰ nullam. a.ſ. de emanci. l. ij.
cHon ledat alium. vt.ff. de ſena.l:.fl.⁊. j.de p̃po.ſacro.cubi.li.xij.l.fi.ꝛ
de d ecu. li x.l. neqʒ doꝛoth euʒ. Itẽ qð dicit non led at aliũ.ſ. ꝓꝛiſus.ſecꝰ
eni ſi modicũ.vt.S.eo.quotiens.⁊.ff.neqͥd in lo.pub.l.ij.S.ſi qͥs a pᷣnci
pe. 7 neqᷓq. in flu. pu.l.i. Sitem ſt qͥ putãt.⁊ de reli.⁊ ſump.fune.ſi qͥs ſe
pulchꝛũ.in pꝛin. daꝗ Crimen.i.criminis penã.⁊ da exemplũ in in
famia mulieris infra tpᷣs luctus nubetls remiſſa. vt. ſ. ad tercul. ſi qua.
Tin ſcenica. vr j. de nup. impiał in fi. Itẽ.ſ.ð ſen. paſ.l.fi.in fi.⁊ ꝑ totũ
e. Mſtrumentorum. vt cũ quis de quadã ꝑteteſtamenti qrerei:⁊ ip⸗/
Aces oꝛiginẽ totius rei oñdere vellet. ſufficit.n.vim inſtumenti pᷣn⸗
cipi dan: ⁊ ſenſum eoꝝ verboꝝ de quibꝰ fuit dubium. vt bic. ⁊. j. de ap.
l.amplioꝛc.⁊.l.ne cãs..ff. de ed en.argentarius.S.i.⁊.j.ſi õ ius vel vti
li. pub.l.i.⁊ ar. .j.de tranſac.l.vt reſponſum.ſʒ ſolue vt ibi dẽ.
FKubꝛica. Qnñ libellꝰ pᷣncipi ⁊c̃. generalr de pꝛecibus dixit:nunc de
effecm illaꝑ. qꝛ quo ad quedam ꝓ lit. ↄte,. babentur.

bienniũ ſupplicare poſſitimpato

Aber. *

Abium. Zteſtatões. nota quo ad effectũ in caſibus qui
unt. .l. ꝓxi.nam illa hanc reſtringit. accur.
xrx. anno. ſicut. in pꝛin. que eſt ↄra. Sol. bic in pᷣtoꝛijs. vt. j.l. p⸗/
xi.ibi de alijs.vel bic coꝛã pncipe:ibi coꝛaʒ alio iudie.

b /Ererceni. 1
„ ãqu põt loqui.ff.
Mſtmmentoꝛuʒ exẽpla non eacti vobligl.
Plit pcibusadiunxiſſe: ſyne DPitrutionibus.
. . E- 2 facit ar. 5. ff. de
ceſſe ſit eoꝝ in ſupplicatõne vim in ius vo. liben
expꝛimi:vt reſpõſuro pꝛincipi va iij.ſol. vt ibidicik.

pꝛecatio rẽ apiat cognoſcendam. “ Enales
Solis cũ neceſſitas exegenitvꝰbis C. Aa eas. elt
pꝛecibꝰ inſerẽdis quonð ſenſu in g

ter ꝑtes ita dubitari ↄtigerit:vtett ··
EOII 2. Ben [AèAnnali. vt in
meritonim expecter iudicium. nmalt. dibo
Quãdo libellus pꝛincipi da⸗ no.rap. ⁊ q me.

cã.⁊ alie que nõ

tmus Hci litis conteſtationem. ſunt rii pſecuto⸗

. e perſ penad.
— fr 2 obl. in honoꝛa
IAlpꝛ. Alexan. a. ſupioꝛi. pp̃ᷣ. rjs. Item 5.. 5
auguſtali . onna Lcenrl
Di tis in bfectius. vbi eti⸗
Nbium eſt ↄteſt. litis in incnileiſt iibtl

d ) telligi:ẽt ſinre fuerittrã
quillitati pꝛeces oblate

eaſq; aduerſus heredẽ quoq; eiꝰ

ſed ibi ſpãle in qᷓ

6 ibi non fuit libel⸗
ii quẽ poꝛrecte ſunt:vel abhere lus dat pꝛincipi
de eius ꝗq menuit exerceri. I ο ESeßovel domui

vel pꝛeſidi.

uo ſupplicante impetratuʒ fuerit pgꝗroꝛ Juſli. a. Mẽne. pPB. aKa. ge.
reſcnptũ:mime requirat᷑ ꝑ que⸗ Smpoꝛales actõnes que ꝑ lite pen. depꝛeci⸗

ſ. ibtner ppetuant diſtimire ne⸗ ſi vel non ſit ſup
ceſſarium eẽ dumꝰ:ne ꝗs putet plicandum.ac.
ad aliasct que cenistaxint᷑ tpibꝰ ol art
hoc ꝑtinere. ¶¶ Sciant igr̃ omẽe m Icz.ſup
eas tmmodoꝑ oblatões pꝛecum: plicaſi⸗
7 ad eas te Pmarnariecnea 5. polſeſ huenin 5
ꝛetoꝛe ↄſtitute annalit tali iudice.⁊ bãc
P ntutcani pe coanta ſupplicatiõz poꝛ

rexiſti ante litem

ZSteſta. vel poſt. nam ẽt añ non eſt adeundꝰ p̃nceps: niſi pꝛius

defenſoꝛ requiſitus non faciat ius.vt in aut.vt dif. iudi.S.ſi vᷣo
7 deman.pꝛin.5. æ non pmittas. n ¶Impetrares. i ce⸗
deretur. o RPꝛonunciauerit. te.
p¶Suggeris.i.dicis.⁊ idem ſi añ ſniam fuiſſet indultuʒ.

q Decreto.i.diffinitiua ſnia.⁊ ad boc.j.de tranſac. l. cas. ?. ſ. de

erroꝛe aduo.l.ſentẽtijs.⁊.j.ſen.reſcin.non poſ.l.iij.ac.
on patrocinatur.i.non iuuat.
AVdpplicare. non Iʒ. tria nora tpa ante li.oteſt. ⁊ tũc licʒ ſup⸗
licare dummõ pus ſit reqſirus ſuꝰ iud ex: ⁊ non facit ius:
vt dixi. S.l.ꝓxi. Item pꝰ li.ↄte.⁊ tuncnon lʒ.vt h.uiſt in caſibus
qui excipiunt᷑ bic. Zertium pꝰ ſnĩiam:⁊ poſt. x. dies.⁊ tunc nõ lʒ.

vt in fi. buiꝰ.l.⁊.j.l.ꝓxi.⁊ boc in bis q petuntur p ipſa cã. ſi aũt
aliud pꝛiuilegium peteret᷑ qñcũq; bagét. * eue

r

t ¶ Actoꝑ.i.eoꝝ que aguntur in iudicio.ſ. atteſtationũ ⁊ cõfeſſio⸗

num q publicãda ſunt. vt hic.⁊ in aut᷑.de teſti. S.qꝛ vero.colł.vij

v ꝛonunclardis . interlocutoꝛie:vel ẽt foꝛte diffinitiue illius
iu

iudicis a quo appellat᷑. vt. ſ. de eden. is apud.⁊ de appel.qm̃ nõ
nulli. ⁊. l. 4 ꝓcõſulibus. De tertio aũt põt ſupplicari lite pendẽte
ſ. vt iud er ꝓ cedat. Item de q̃no vt alius aſſociet᷑.cũ foꝛte illeſu⸗
ſpectus ſit. vt in aut᷑.vt in me.li. . ſup boc. coll. viij. .

FMonem. P diffinitua ſnigm a q non eſt appellatum. als nee

3

Obiate. immo ẽt executoꝛ eſt mirtẽdꝰ.vtj. dep̃ ſcrip.

neceſſe peti ? a

lum ppetuantur

tuoꝛ caſibʒ. Iteʒ

— = — . — — . —
— —,— — ſ — -=- De v

htſideeri⸗
blinboren
Jnz;
4cptl
ſius phien
ulſolot
DPpenane

ſbz Niz
obfuirlb⸗
darie
opadori
Neſti.
Abri N
n deptec
leanumn e
thunrci
vopftan.
udame⸗
tconn
ontdNn

—

ligſ
ſacitius:
gcaſbus
Unehoh⸗

lcoͤſſen
elefl
e is
Afi
tetieſ⸗

.

nnn⸗ .

mengacio impe /

6

Pꝛimi

terminata videtu. ve Gſhagio. Lreſenpto. vt. ad or

.

fuerat danat?, rm̃
deo põt ſupplica
retuc ſy quoſdꝗ
ar. buius.i. Oõ
non placet.ne al⸗
tero caſu ex cõtu
macia cõſequat
pmium. vt. ff. de
ne. ge. ſiue beredi
tania. altero inſt/
nitaſ incurrak. vt
3. de ſa. ſa. ec. l. fi.
ↄtra ius vel vti.
⁊c̃.tractando de
pcibus fecit men
tionẽ de reſcripi.
ideo de bis gene
raliter ſupponit.
On id.
delataẽ.
Aidelega
ta cã puha appel
c Beſtis. apud
pmum iudicem.
d eUn pꝛecibus.
pꝛincipi poꝛreci.
gꝛ vid ebatur per
mendaciũ impe/
tratũ. ? ſic nullus
ſed tñ vʒ. ſed S. j.
e Eſcnptiõe.
quia dẽ ſuggeſto

fAMDopoſi ta. ab

5Jutis. l.ſcrip /

ti. vt qꝛ dixit legẽ
dicef infra. xij. di⸗/
es poſſe appella
ri. Qo non pla ⸗

pril.l.i. in fl. ⁊ de pe.l. rei capitalis.
(Ertimationem. 2 ſic in duplum punitur.

fucra

Ailicitã. omißit. Quid aũt ſi illicitõ omiſit.vt qꝛ totiẽsap
pellauerat:ꝙ iã ãpliꝰ appellari ñ potat vel exvs ↄtũacia

Ur lite bendenteuel poſtpꝛono
cnionẽ uel poſt diffimtiuã ſenten

nä nulli liceat ſioplicare.—
A40pꝛ. alex. a. cnpio.
Ncet poſtq; ſupplicaſti

pꝛeſes puincie pir claril
ſimus ꝓnunciaueritꝰ:cũ tña ſnia
non ꝓuocauenis reſcniptũ: qð po
ſtea ſecutum eſſe ſuggerisꝰ:ad re
trahenda ea quedcreto termina⸗
ta ſunt nõ patrocinat ·II M⸗
peratoꝛ Conſtã.a. ꝓbia.ſuo ſał.
S Mpplicare cã pendente nõ
pBi:niſi nel actoꝝ cõiuʒ vel ꝓp
nunciatõis editio deneget᷑. Qui
aũt terminatã reſcriptopel ↄſulta
tione qõneʒ exquiſito ſuffragio?
refricare conabit᷑in oẽm litis exti
matõeʒ aduerſano ſuo ꝓtinꝰ cõ
dẽnetur. Oi penia deneganda ſi
quis ↄtra hoc ſupplicaretentaue⸗
nt. II Oẽ.a. ad vniuerſos ꝓuin.
Niilicita puocatõem omiſe
t:ppetuo ſiler debebit: nec
anobis inpudẽs petere p ſuppli

cationem teptet aurili. Od ſite
cerit: deſiderioſuo carebit: ⁊ igno
minie pena notabitur.
Mẽ

I SPuſq; fſcipii ipetrares 4 8

.

Quñ lehne. Erlite pen. Si ius velvni pu.

cium expᷣſſum cognoſcit detoto negocio ſm dectetales. vt ey de reſcrip.

m Gñam. i. keret ſnſam ſup boc.ſ. vtrum fuerit impe

tratũ ꝑ mendacium: an non ſm P la. Sicca dubitatõis hʒ iunſdictõ
nem:quꝗ ałs non bĩet. vt ⁊ ar. ff. de iudi.ſt quis.⁊ ſi qͥs in ius vo.l.pe⸗
nul. ? de lucan. oꝛdinats ⁊. .ſi aduer rem iudi.ſt cũ pꝛ. vel dicſᷣm Aso.

Si cõt a ius pel vnlitatẽ publicã
ſtulamum vel inpetratum.
Apꝛ. Dio. ?2 maxi. aa. ?. cc.
Bꝛe goꝛo.
Bnidqcirco minꝰis cuia
nnſo reſcnpto cognitio de
Aita eſt: udicar̃ põt:q; ex
geſtis quedaʒ in pcibus omiſſa
ꝓponis. I Dẽ.qa..cc. Statio
Reſcriptione mẽdacioꝝop
poſita : ſiue in iuis narratõ

ne mendacium repiatur: ſiue in fa
ctiꝰ:ſiue in tacẽdiraude ꝓ teno⸗
re vitatisnon depcantis affirma
tõe datum iudicẽ cognoſcere de⸗
bere:a ſᷣm hoc de cã ↄuenit ferre
ſniam. II Mpꝛ. .onſtanti. a.
od Raſſinm.
NAZjniriiubemus decẽ ſihꝛayꝝ
auri mulcta iudices: ꝗ vetuemint
pꝛecũ argui falſiiatem. II Deʒ
a.ad ponti.conſul.campanie.
io'mancdat: de veritate pꝛe⸗
cumñinqni opoxet.pvt ſifraus iter
nenenit:de oĩ negococognoſcat᷑.
NI Mpꝛ Æ heodo. ?7 Malen.

*

kerer ſnſam ſup cã pᷣn
cipali.c lud ꝙ erat h
mendaciũ dictũ illi non
Pdeit: ſed in boc bu
ic legi videt᷑.j.e. ⁊ſi legi⸗
bus. nã videt᷑ bic ꝙ mẽ
dax pꝛecatoꝛ non ꝓꝛſus
careat impetratiſ.qꝛ ſal
tem iudicem bʒ ex bocre
ſcripto ꝑ mendaciuʒ im⸗
petrato. Sed hic loqui⸗
tur de eo qͥ ałs erat oꝛdi⸗
nariꝰ ptium. als ſecꝰ eẽt
vt ibi ßm Ir. Sed arg.
huic ſolutioni.ff.ðᷣ off.
eiꝰ cui man. eſt iuri.l.⁊ ſi
pᷣtoꝛ.non ob.qꝛ ibi tenu
it delegatio. hic non. vk
intellige ꝙ hic dicit cum
Ptes cõſenſerũt in dele⸗
gatõe iuriſdictionis.ſed

in fonma iudicandi non

oſenſerunt.ſʒ vnꝰ ünpe⸗
trauit ꝑ mendaciũ. Ael

dic datũ ſi lege.i. oꝛdia⸗irer l. t ſt. faſS:r J..

riuʒ non a pᷣncipe d atũ.
Et ſic oꝛdina lᷣam iſtã
pꝓ tenoꝛe vᷣitatis ð atum
iudicẽ cognoſcere debe/
enan dar adeßedfi
affirmatione. Atem Z. S
l. ꝓxi. ſed illa in reſcrip.ᷣ
in pᷣuilegijs. vł ibi ea ta
cuit que ſi dicta fuiſſent
nihilomin?ꝰ impetraſſet

Tſinon cognitiòſed exeoi „hbic non.vt. ff. de ven. in⸗

ſpici.l.i. F. fl. Uel diſtin⸗
gue vtrũu fu erit ꝑ erroꝛ eʒ
falſum dictũ. vel diſtin⸗
gue ſi reſcriptũ fuerit im
petratũ ꝑ mend acium.
aut ad obſeruantiaʒz iuſj
cõis: ⁊ t vʒ. qꝛ ꝓ teno?
Hitatis cognoſcendum
eſt. vt in. l.nfa. ?.l.? ſi nõ
cog.aut ad puił. tune

cet cum oĩa iura ſint in eius pectoꝛe.vt.j.de te ſta. oium. ⁊. ſ. vndõ
vi.l. meminerint. Et qꝛ multi ſunt circa eum ſp iuriſpiti.dic g iur
ↄſuetudinarij:cũ ius aliud ſcriptum.aliud no ſcriptum. vt inſtit.
de iur. na. gen. ⁊ ciui S. conſtat. dicebat.n. conſuetudineʒs eẽ terre
ſue ꝙ infra.xij. dies poterat appellari.vel dic iure.i.q̃litate facti
dicebat.n. ſe infra.x.dies appellaſſe. cũ poſtea appellaſſer. ⁊ ſic
poni ius.ff. de iureiur. lfi. b In facti.ſ.narratõne. qꝛ di
tebat ſe appellaſſe cuz non eſſet ven. i ¶ Zacendi.qꝛ dice⸗

qua cã cũ talis erat:ſuꝑ qᷓ non poterat appellari:que ſunt mul
vt. ſ. quo.ap.non re.ꝑ totuʒ.⁊ maxime in.l.fi. Itẽ exemplũ eſt.
de euic. ſi rem. F. vln. ⁊ de adop.l. nec ubernũ, ⁊ dein ius voc.ſed
ſi bac.S. ponum. Kkꝙ Pꝛo tenoꝛe. ↄtepto reſcripro.
a ehere, qttuoꝛ modis intelligit bicfraus. zmo vt ꝓnun/
et ſe iudicẽ non eẽ ßm. P. Scdo ꝙ ſit ałs oꝛdinanus ptiuʒ di
ttus delegatus ſm. b. Zertio ꝙ ↄſenſerint ptes in delegatum nõ
in hoc ꝙ ꝑ mendacium eſt impetratũ. Quarto qꝛ delegatꝰ non
cogſcit: ſ aliꝰ qᷓ erat oꝛdian ptiſ.Et ʒ hos mòs ꝗᷓ̃ttuoꝛ nõ co
gnoſcit ex vi reſcnptide pꝛinap ali negocio:ſed qꝛ vel partes cõ
ſenſerut. vel qꝛ als erat oꝛdinanꝰ: vel illo modo vt in p. Quin
to ſm Aʒ o.ex vi reſcnipti ſequendo liatem tacui non menda/

bat ſe appellaſſe: ⁊ in vitate appellauerat.ſs non exrpᷣmebat e,E
te

non vz. Et ſic põt intelligi..e. ⁊ſi legis.x. de na. reſti.l.i. de adopt.
ſi pr in fi. cũ.l.ſe. Et eſt ro.qꝛ puilegia impetrant᷑ ꝓ meritis.vt.ff. ð re mi
li.non oẽs.in fi.⁊.j.de ſta.⁊ ima gi.l.vl.vñ ſi mentiat non eſtmiꝝ ſi pe⸗

nitꝰcareat imp etratiſ.vt in pal.l·j. e.⁊ ſt.ſʒ reſcnipta ad obſeruantis iuf

cõis reducunt. vñ vt iuſticia obſeruet ꝓ tenoꝛe vitatis cogeſcẽdu E. vt i
l.nra pʒ pꝑ oẽs ſołones.qꝙ ex vi reſcnpti de pꝛincipali nunq; iudicabit.

vel dic ex vi reſcripti eſſe ꝓ vitatis tenoꝛe iudicandũ:⁊ non ꝓ affirmati

one depcanf. vt. ſ. e.l. 2ſi legis.m Aʒo.⁊ ſic ᷣitas tacta hetur ꝓ etpᷣſ
euc cen don gtimeant mileri p ⸗ iſa.vt.ff.d e ſerui.l.ſi cui.
lati ſi vitatem ſequant.cũ deo ⁊ pape ꝑ boc placeant. vt. 2. ſ. de
appel.l.ſfi.in fl.vt.n.qdam in ſᷣmone tacite excipiunt.als vt.ff. de ler.ſt
cui.ſic ⁊ hic vᷣitaſ tacita ꝓ expᷣſſa hetur: vt ſʒ eã ꝓcedatur. vt. S. eo.l. ij.
i non cognitio.cae pꝛincipalis.vel dic ex ecuiõis. p ¶ Eʒ ex
ecutio.cũ hoc ↄſiſtat ĩ mixto iĩpio mãdani ñ põt. vt ff. de iu. oĩ. iud.
l. iubẽ. ⁊.l.i.⁊.ff. ð of.e.cui mã.ẽ iur.l.i.ſʒ m̃.pᷣnceps mãdat vt h.nõ aliꝰ
vel bic mãdauit cognitõ em executõis.i.eſſet mòd anda vel nõ eſſert.ſʒ ip
ſa miſſio non põt mãdari.vel h̊ pᷣmum decretũ ibi ſcõᷣm. vt. ff. de of. eiꝰ
cuĩ m an.eſt jur.l.cognitio.in fi. q Pꝛecũ.dixit reũ damnatũ.nõ
dixit ven v el tacuit. r ¶Fraus, puta dixit latam ſniam eẽ cum ad

puc non eẽét. s De ol. pura de pꝛincipali cã 4 tota. ſed a quo.vñ

detur ab ipſo.vt qꝛ dixit latam ſniam ⁊ non erat.⁊ de boc dic vt ey de
L e iiij

=èG
.

ſen. ? re iud. c. decetero. Item Z. ſ. de excep. rei iudi ſi vt ꝓponis.ſʒ bic
interuenit fraus.ibi non. vel ibi de nũcio bic de iudice executoꝛe.vel h̊ de
medacio.ibi defac o pᷣncipali cognoſaeat.
7Z ſt legibus ↄ ſentaneũ.ſ.als.vt qꝛ non ledat alium.⁊ ꝓſit peten⸗

ſe. ob talia.n. ↄſueuit cii

₰½ 2

—,— ——

ti. vt. S. de pci. impe. off.l.reſcnipta.

dendax. vt qꝛ dixit

ſeſtrenuũ mili tezʒ:⁊ mul
tos latrones appᷣbẽdilſ⸗

ſetrãffugas demõſtraſ/

mia remittẽ ĩpꝛ. vł aliqᷓ

Puilegia ↄcedere. vt.ff.ðᷣ
remili.l.non oẽs.ꝭ.fi.at

ſſte in oibus eſt mentitꝰ.
X Lareat. vt ⁊. .. tit.i..

—

fi. ⁊. j.ſi nup.ex re.pe.l.i.

2.5. de ſenatuſcõ. l. i. ſed
certe immo videt᷑ valere

vᷣʒ veritatẽ. vt.S.e.leij.q̃
eſt 3. ſol. vt ilii.
ADnes. annotatõ
Inem. ꝗ fit ipſo mo/
Iu. yt. S. de le. l. iſf.

a ¶ Generali. iure. vt 2

S. de pc. impe.ol. reſcrip
ta.⁊? l.nec dãnoſa. ⁊ de

ſa. ſan.ec. iubemus nul/

15. 7.ff. ne qͥd in lo.pub.
l.ij. F. ſt quis.⁊.j.de traſ
ac.l.cãs.⁊.j.de opꝑi.pu.
I. v. 2. S. de legi. 2 PſtiA.
ſij. 1. ſ. de vectig. l. oĩum.

:Ct diſtigue. qꝛ ſi reſcrip

tuz eſt Z ius dei vel eua⸗
gelioꝝ non valet. vt. fl.
ar. l. nam magiſtratus.
Diſtin guere tũ põt. lex
bumana legẽ dei. vt illõ
in oꝛe dnum ⁊c̃.nam di
ſtinguik teſtm̃ ab alijs.

2 eſt rõ. vt.j.ð fideicom.

l. fl. cũ ⁊ apłs dicat eſto⸗

te ſubditi pᷣncipi tanqᷓ;
pcellenti:⁊ ducibꝰ ab eo

miſſis Si vero 3 ius
bumanum:ſi õ ius nale

vel gentium: non vz. vt
ſi petꝗ ꝙ res alteriꝰ mi⸗
bi detur. nã dñia rerum

ſunt ð iure gentiü. vt. ff.
deiuſti. 1 iur. ex B. ⁊ tunc

nõ vz cũ ſint immutabi⸗
lia. vt inſtit. de iur. na.S.

penl. Fsllit mñ in caſibꝰ

vt.ſ. de ven. re. fll. l. i. li. x.
2.jſ.de q̃driẽ. p̃ſcrip.l.ſi.
2 fallit rõne delictoꝝ: vt
pꝓ totum tit.de bo. dam.
Itẽ roe publice vtilitat
vt. ff. derelg. ſi qͥs ſepul/
chꝛum.circa pꝛin,Di au

t eſt cõtra ius ciuile.vt

circa actõ es que ſunt de
ſure ciuili. vt. ff. de oꝛig.
iur.l.ij.F.oĩum.ſi quidẽ

ſi vt differatur vz. vt. ff.
depci.impe.offe.l.quo⸗

=ät1iens qͥd aũt ſi dixerit i⸗

perat b
de teſta. impfe. S. pe. colk.
certa ſcia ocedat:vel non

a. Marcio. pß.
o NMnes cuiuſcunqʒ maioꝛis
.NAvel minoꝛis admiſtrationis

α

—

TZTſilegibꝰoſentaneũ ſacrũ

e
Noꝛact m mendax pꝛecatoꝛ at
tulent:careat penitꝰ impetratis.

Et ſinimia mentiẽtis inuenit᷑ im
pꝛobitas:ẽt ſeueritati ſubiaceat
iudicantis. I Mpꝛ. Anaſtaſiuſ

vniuerſenrereipu.iudices mone
mꝰ:vt nullũ reſcriptũ:nullam pꝛa
gmaticã ſanctõem:nullã ſacram
annotatõeʒ :que generaliꝰ iuri e

ntilitatipub. aduerla eſſe videat:
in diſceptatõe cuiuſſʒ litigij patiã-

tur/ꝓferri. Sed generales ſacras

ↄſtõnes modis oibus non dubi⸗

tent oblemancdas.

ticis ſanctionbus.

MWpꝛ. Aler a. Sipero.
AIlibellũ de cõi cã tu fra⸗

reſcniptũ ad vniꝰ ꝑſonaʒ

directum ſit: vtniq; m̃ ppetuo
ſpectũ eſt. I Mpꝛ Mal.⁊ the⸗

odo.⁊ Arch.aaa. ad vicen.
Alſo aſſeuerat᷑ auctoꝛitatem
eſcrniptoꝝ:deuoluto ſpacio
anni:obtinere fimitatẽ ſuam nõ
opoꝛtere:cuʒ ea que ad ius reſcni
bunt᷑ ꝑhenniafeẽ debẽt. ſimõtem

pꝰ intra qð allegari vel audini de
beant:non ſit ↄphenſums. I

dioch. ⁊ marxi. aa. Criſpi. pᷣpᷣ.

SAncimꝰ vt autẽtica ipſaatq;
Noꝛiginalia reſcripta ex nr̃a ẽt

iu ſubſcripta:nõ exemplaeoꝝ

Iqua bñſficia pſona Aiſita.

vt ꝓꝛſus tollatur.nõ vʒ la ſine die 7 fule fnenint de

phenſa:auctoꝛitate careãt.

ꝛnon obſtaãte tali lege. Rñ. vz. vt. f. dele. ij. ſtqs in n. zin aut᷑.
viij. Alij hoc non exigunt ſʒ diſtinguüt. an ex
arg. f. li qs caut. ſed ⁊ ſtqs. 5.ſi. Di aoͤt eſt

terue tuꝰ dediſti: q;uis

inſinuent. I Mpꝛ. ↄſtan. a. add

—

alr. vt h. ⁊ in aut.deman.pn. S. deiñ Opetens.⁊ in aut᷑.vt nul.in ⸗/
di.S.⁊ boc vᷣo iubemꝰ Oi vᷣo ꝑ mendacium vʒ.ſed ſᷣm vᷣitatem

iudex datꝰ dʒ ꝓcedere.vt.S. el.ij. Ded. P. dixitẽt tunc valere ſz
modicam ↄtineat leſionẽ.⁊ boc no:ff. de ↄſti.pꝛin.l.i.in. f.

ad picentinum.
Acnlegij inſtarẽ: diuinis ſu⸗
quibuſcũq; adminiſtratõibꝰ yl
dignitatibꝰ ꝓmulgandisobuia⸗
re bñficijs. I¶ Mpꝛ Leo. a. Hi⸗

AMpꝛ. val. Theod. ? arch.

larião magiſtro officioꝝ ⁊ pficio.

Acn affat quoſcũq; nre mã
ſuetudinis in qcũq; ꝑte pa⸗

ginan ſcripſerit auctoꝛitas:non in

alio vultu penitus aut coloꝛe:niſi
purpurea tmmodo inſcriptõe lu⸗
ſtrent᷑.ſ.vt coctimuriciſ ⁊ triti cõ
chilij ardoꝛe ſignent . Eaqʒtan⸗
tũmoõ fas ſit ꝓferni vl dici reſcrip⸗
ta in ꝗbuſcũq; iudicijs:queichar
tis ſuie mẽbꝛanis ſubnotatio no
ſtre ſubſcnpptõis impꝛeſſent.
¶ Mãc aũt ſacni incauſti ↄfectio
nem nulli ſit licitũ aut ↄceſſum hẽ

re aut querere:autaquoq; ſpare.
Eo pridelʒ ꝗ hocaggreſſus fuerit

tyrãneo ſpũ:poſt ꝓſcriptõem bo

noꝝoiuʒ:capitali nõ immerito pe

naplecendo. IAMꝛz. Jeno. a.
BSebaſtia. p.
Minerſa reſcripta ſiue in ꝑ⸗

1 *
pcantium ſiue ad quẽlibʒ iu⸗

dicem manauerint:q vel adnota⸗

tio vel queuis pꝛagmaticalſanctcõ

noĩetur:ſub ea ↄditione ꝓfeni pᷣ

dar oꝛaculi pcipiat inpetrati:ly in
iudicio aſſcueret vuatem: niſi qõ
fidei pᷣcusimpiali bñficio mõſtre⸗

tur:inſerta. Ha ⁊. vir magnificus

ueſtoꝛ pini ſpectabiles magfri
criniox: ꝗ ſine pfata adiectioneqᷓ

lecũq; diuinũ reſponſum dictaue

rint:⁊ iudices ꝗ ſuſcepint:rephẽ⸗
ſionẽ ſubibunt. Et ꝗillicite dicta

ta ſoibere auſi fuennt: cniuſcũq;

Quic aũt ſi oceſſit pᷣncepſ alicui facẽ molẽdinũ in fluminepub.
nonne h ↄceſſio eratppetua. Certe ſicꝑ bãc.l. cũ indiſtincte loqᷓ
tur non ob.l.denundi.qꝛ in ſpoli caſu loquit᷑ nec dʒ trabi ad c

)

Qpimꝰ: ſi pꝛeces vitate mtuntur.
Mec aliquẽ ſuctũ pꝛecatoꝛ men⸗

umm decẽnio perit

3 publicam viilſtatẽ v:tunt dein ſyſca iſio ineredarnoxn;

Rubzꝛica De
diuerſis reſcnpi

tis. ius elicitis
nunc generalr de
oĩbus pꝛagmau

par

u

ſo

J libellu. D
quo ↄtin et “””
qꝙ; pꝛinceps dele⸗ “D
get iudicem in cã w
quã vult inrtennna ni
reõ quendam ꝓ S
impetrando iundii·
c¶ Gꝛoſpecũ eſt
qꝛ que in pᷣfatii un
bulſ dicunt ⁊c. vt
ticia. F. idem rñ. i
Item no. ꝙ bñfi 4

cium rõne 9ſoꝛti

boc. in fi. F. ⁊. . ſ

—

e Ad ius.i. aaald

ad agendũ:tunc

? eſt rõ.qꝛ pᷣulle-

impetraf. ſʒ alia

ad alium poꝛrigi

tur. vt .ff. queemn

ad.ſeru. amit.l.ſt
cõ em. ſi ſer. vẽ.
loci.S.ſi fundꝰ.⁊
facit in aut᷑. vt li.
ma. 7 auie. §. ad

vnꝰ ex plunbus
app.l.i. 2. ij. -. ſ.
ad exhiben. ſi res
ſed ar.S. ff. de mi
no. ꝙ ſi minoꝛ.
ſi ſeruꝰ. . ff. decõ
Alſo. ad,

cam.

f Eeb enniat .ẽ·
ſine ſine. ſicpontt

⁊ ar. ſ. de penil. l.
ſeruꝰ. vel vius ſi

vſq; ad.xxx. an.
vt. ſ. de pᷣſenptõ.
xxx.an.ſicut ſt aaald
excipiendum tůc
ppetuo. vt.ff. de
doli ex. pure. 5. fi.
Secus aũt ſi ad
faciendũ.vt.ff. ð
uundi.l. i.q eſt ð

gium nundinari
vt ibi.qꝛ in pꝛeiu
diciũ vniuerſoꝛũ
in Hiudicium ſin⸗
gularis perſone.

—

lein ſandd

ſiukig
ſheiall

ennoglfſ
nlöreſeet

Aunpomtii

Nrtſidzke

ſnoniel
nAkleeri.
fincer
tineneet
41klieſ
ſr
cpluntis
liti

tbbben⸗SmS

1fden
Piintorg

4
4

ddfdee
o
Zlgbiun

ſeſepen
e uliſ
ſeßanit
,eiel
gacieme⸗
N n

eſſni⸗
kiut
ſocinti
o tkf
zoleſft

ditſ.G

iki
liick;
b
,uncſnen

iniodqe.

. Nen
it
t hiln
icunnln
ninepl,
fncrſi

nutiã vt ff. dele. ?2 ſenatuſcn. . q voro.

anm ad fidẽé bidã
Depublicatõne

eelſſe d ebeat nõ vi

14Kareant. 5.5.

mul. ſol. vt ibi.

ſcriptũ que tm bo

ęęo fiant ſi gna in

Pꝛims

omphenſum. vt ar. ff. de euicti. ſi rem. ff.
Ancim'. non exempla. ar. ꝙ p oꝛiginalia ẽ ꝓbõdũ. vt ⁊.j.
de edẽ ꝓcuratoꝛ. ⁊ ff. de fi. inſtru. i. ij. Aceurr.
¶ Inſinuent᷑.i.in iudicium oñdant᷑ ad aliqusꝭ ꝓbatõem ſacien /
da: vel inſinuent HM H
ibpublicent᷑ ad et᷑
nam rei mem oꝛi⸗

7

ſcrnij memoꝛiales ſeu pꝛagmati⸗

loquik ſ.deteſta. lione cingli fenent. ( Pꝛagma
Lypublicati. ⁊.l. ticas pterea ſanctiones nõ ad ſin
„* a gſe gulonpꝛeces ſup pꝛiuatis negoci
Dealia. qᷣd ſi ls ꝓſerni:ſed ſiqñ coꝛpꝰ aut icho
non pſonalia.cer la pel officiũvel curiavlciuitas vl
tieideaꝛ qre al? Puiincialis quedã vniuerſitas ho
deo. ff. ad.l. acqt. minũ ob cam publicã fudenit Pꝛe⸗
alud. Ccesmanare decemim?: vt his et
vitatis queſtio reſeruetur.

lvtdi. Heſtatuis Limaginibus.
Acrileesf. — r—r — n .⸗
Odie caſmm I. Mpꝛ. Arch. 2 Honoꝛ aa.

S no. co. cô. §. pe

Qot. fl. de re iudi. q bb.
dam ↄſu. ⁊ facit peodo G icl
I. de cr. ſacti. l ij. J quis iudicuʒ accepiſſe
bisreettehen Ieneas pel argeteas pel
Sdea, oli,vniner Mannozeas ſtatuas exra ipiale 5
iis acc. brfßficium in admiſtratione poſitꝰ

Acriaffarꝰ deteget᷑: emolumẽta que acceꝑit

NAR.1 eneng in en poſit qua polluit dignitate
intſemi baol. ſine c extoꝛtis ntulis vlł pſumptisin
gquibꝰ non vʒ re⸗ = SE E en

q̃dnupli fiſconroinferat: limli;
nouerit exiſtimationis ſue penam

die non ſeruank. .
ſe ſubitun. Meceos ſane a picu⸗

2 Aultu.i. aſpe /
p QAuſtrentur. i.
. Enbaͤtur ex toto
H ſtantisignauie trãſire que ſunt in
cinabꝛientur. terdicta tentauerint. I Mpera.

Signenk. iil ,⸗ Peodoſius?
aninenk affatuſ Zheodoſius⁊ Nal.a. cc. Cio
eſt aũt murix pii⸗· Ed.

cis qͥ dʒ coqui: ⁊ N E qñntr̃e ſtatue pel imagies

Ferannras on Daenigunkt ſeu dich yt aſſolet
cõburi: æ poſtea leltis ſiue cõibus: adſit iudex ſine

virũq ter: vt er qdoꝛatõis ambicioſo faſtidio yt oꝛ

reſcrip tis. acd.·· namentũ diei nelloco ⁊ nĩe recoꝛ

boͤbic.
3 (Elſ embꝛanis

r En cartis de. cagtoi ſui pbet acceſſiſſe pñtiax

de ouibꝛ. ⁊ dicunturmebꝛane: qꝛmembꝛis aĩalium eripiuntur.

Riuerſa.in pſona. vbi impatoꝛ alloquif ipſos pcantes.
Adnotatio.q̃ fit ſpontaneo motu. e

ſupioꝛ adiectio ſi pces vᷣitate nitant᷑.ſed ſm cañ.vʒ reſcriptuʒ et

ſi bec ̈ba nõ apponant.qꝛ tacite intelligunt᷑.vt extra de reſcrip
tis.c.ij. ⁊ ad boc.sS.ti.i.⁊ ſtnõ cognitio. Sed. P. dixit ẽt m.l.ſi

non inſerant᷑ v alere reſcriptuʒ: qð eſt ↄtrahanc. Item dixi qꝙ
ſiẽ inſena bec clauſula:pᷣſumitur ꝓ impetrante vt ven dixerit.ſi
aüt non exp̃ſſeru:tunc ð cũ pᷣſumi Que diſtinctio non ꝓbat.i.

AMpatoꝛ Theodo. ? Lal. .

carij yl adiutoꝛes pꝛimicen: amiſ aa. flo. ppÿ.

—

comitẽ ⁊ magiſim offi.

lopudoꝛis hri volumꝰ immunes
ui adulãdiſtudio aut memu: incõ

o, . p ([Wꝛagma⸗
tica.i,. cã venulata in auditoꝛio. x o sbinaſinot.

De diu er. reſcrip. Deſta. ⁊ ina De off. p̃fe.

3AQueſtoꝛ.i.cancellariꝰ bodie. Et no.q in fi. reſcripti dz eſſe ſubſcrio⸗
nio q̃ſtoꝛis: qua otineat:inter quos ⁊ ad quẽ iudicẽ ⁊ ꝑ quam ꝑſonã fu
erint directa.vt in aut.vt diui.uſſi.ſubſcnp.ba.glo.q̃ſt.colł.viu,-

2 Oanctiones.i.reſcripta que dant᷑ c oniilio ꝓcerum. gc.
94 Scola.i.vniuerſitas boium.

¶ Ut bis ẽt veritatiſ.i.
ĩ pᷣces v eritate nitantur
dz. n. boc apponi ̃m.l.
lIʒ. P. dixent Z. ſed nõ.
Rubꝛica. De ſtatuiſ
imagi. Quia ꝑ reſcrip
ta ↄcedebant᷑ ſien imagi
nes in ſunʒ vel alienum
honoꝛẽ.iõ de bis ponit
Et ẽ dꝛia int᷑ſta.⁊ ima.
qꝛ in ſtatua nibil ẽ ꝙ ho
minis effigiẽ nõ delignz
ſʒ in imagine ſic.⁊ eſt pi
ctura.vel dic dixit de pn
cipe. nunc de ſta. ⁊ ima.
q̃ ad eiꝰ reuerentiam ꝑti

et nre ſerenitatis imaginibꝰ
ac ſtatuiserigendis: pꝛiuate
collatõis iniuniã ꝓpulſan pcipi⸗
mꝰ:ne qd in eis ſuũ collatoꝛagno
ſcat. I Sem.aa.⁊.cc.ad nontuʒ

pinutũ pꝛemia tribui me⸗

e N
renuibus ↄuenit.⁊ alioꝝ ho⸗

noꝛe

ralijadanoꝝ occaſionem ſie o 3 guis acrepiſſe
ri nonos . rié i. miſiſſe.
nnonoz. Iccirco quonẽs vel iu p·Nmeas.. deere.
dicibꝰ nñis:vel cuilibet alij ſtauna Erira i ſine.
fuerit a quocũq; collegio len offi· d ¶ Impiale.i. ſine lñis

cio:pel in hac ſacratiſſima ciuitate ollinn. vitupꝑ auit

pvel in ꝓuincijs poſtulata: nequa 1 itul. videf. n. litcite
er deſcnpnone ſumpt colligi eene nd nan
patimur:ſ̊ eius ciꝰ ad honoꝛem g Bubitun. no erit in /

9 9

petit᷑ expenſis ppꝛijs ſtatuãꝗ famiſ.
Ppent expenn ꝓpꝛijs ſtatuã collo b ¶ Mec eoſ.puta officia

can pꝛecipimus. ðð les.
ene n e ee i6gnauie.. p ignoꝛan
De his qu ad ſtatuas cõfugiũt aen i
ᷣ⸗ðUMB Mß J qñ adoꝛatiois.
——ʒ — . qꝛ non dʒ adoꝛari
I Mpꝛ. Blẽc. Zheod. 27 Ar- ibidñs impꝛ.
ch. aaa. Cineo. pp. le ꝛober . inder.

Biiadiatuas vel vitãdi 4 an t hhi u⸗
4 metus:pel creande inui⸗ „ L une
ie ca ↄfugenint ſicenai het ſir.a
huũennt casquibꝰ ↄfugere ad im oc Iniunaz iſ que eẽt in

atovig ſimiact rint:j iuria: ſi boc ſieret.
atoꝛia ſimulachꝛa debuerint:iu⸗ inmuz. na cke

reac legibꝰ vindicent᷑. Dill 'ff. de iuſti. u. l. i. in n.
pero ꝓbati fuerint anibꝰ ſuis in- ⁊. j.ð nup.ſi libenꝰ. a. ẽ

de epi. 1 cle. qm̃ venera⸗
De oꝛtet. vt ſi aliᷣs
veller facere ſtatuã non

uidiã mnimiciscreare voluiſſe: vl⸗
trixin eos ſnia ꝓferatur.
Deoffcio pfecti ptonoonitis.

amicos ad facienda ſta

D r Poſtulata. a pᷣncipe
vt mandet iudici tre ꝙ

pmittat eã fleri. Rubꝛica. De bis qui ad ſtatuas ↄfugiunt.
AQAQii ad ſtatuas.inuidie.i.blaſphbemie. ałs.i.blalmi creandi.di/
cebat enĩ ſe fugiſſe ad ſtatuas: qꝛ tic? volebat eũ interficere cuʒ
eu. ⁊ boc faciebat cã infam andi ticid. v UVindicent᷑.nã
punient᷑ illi qͥ volebãtibi iniuriari:ſi ad aliquẽ actũ ꝓceſſiſſent. nã als
ſola co gitatòe non punireut᷑ niſi in caſibꝰ.vt.ff.de peñ.l.cogitatõis.⁊
de bacplene bes nota. S. de epi. ⁊ cle.l.ſi qs non dicq raꝑe.⁊. S. de bis
q̃ ad ec. ↄfu. pñti.circa pn. x ¶ Arnb?.i. maleficijs. x ꝗ ¶Sñia.
nã vincuł publicis mancipanł᷑.vt.ff.de peñ.l.capitaliuʒ.S. ad ſtatuas

fa.inſti. de bis qͥ ſunt ſui vel alieni iu..fl. Rubꝛi. De offiao pfecui

pꝛetoꝛio oꝛientis.

ntre. ꝓpulſari.i.

dz facere coileccaʒ inter

,— IJbaus nwoli Vbellus pꝛefecto pꝛeto⸗
„ mon pör. , S r io datus teſtanone hẽ
uininon põtꝰ.
bellũ.⁊ ſicnon ꝑifica
in boc pᷣnapi. vt arg. Fi;;, 5 F Sen reſtitno.
iz n Oꝛmãap. . datam r ſige/
in caſu erl foꝛm 0 Auenglig unſtgelcenhus pel
— E noꝛma. 1 no/ ſtõnibusↄtr aria:ſi nihil poſtea
taPlecun E: Aamerorhiate mea innouatum eſt
nceps. RHenec 7
tnasnpaiit vt. deſeẽ. e —
— b. Pèe. * 2 *
2 au eſti 8 Iquosiudices yl ꝓpterad
¶Remons. ſic eßs deͤ, 9 uer ſam vl longinquã copo
qaurc ſtmunlis. ad ns palitudinẽ: vel ꝓpterneglgẽ

a7, depta maauch tiam vel funũ: vel ſile aliqð viciuʒ

pia. 2.f. de ſuſpe. tut. be ſublimitastua utiles Ereppenit
. Euim .l. i·ſr de cu. ro. hig ab adminiſtratõe remotis et

i ar ſub vice eox alijs ſubꝛogatis: ſunibuſ
16 ubacher q; penis legittimis ſubactis: ad

nre manſuetudinis ſciaʒ nõ cimi

na:ſed vindicta reſerat᷑. I Dem

gaa.adoꝛo.comiti magiſtro⸗ vtri

uſq;ʒ militie.

DE cinno⸗ iudiceſe Ep illu⸗

ſtrisẽ cognitio pfecture: liq
militan niro:abeo⸗ a fuent i in

anhwn, velut heii
Nonenbꝰ? grauatiad pᷣces cre⸗
gAdiderint ↄuolandũ:ſiue ð nauicu⸗
larijs rõnibꝰ ſiue tranſuectõibꝰ re
ſcnpta:que de oibushis atq; hu
iuſmõi oꝛdinatõibꝰ omitti ↄtige⸗
rit: ad ſedeſublunitans me relcni⸗

De ofhi icio prefecti p torio aſfice
etomi eius dioceſeos ſtati.

raznc. pp affice

fas aut quas lau
K ublicaruͦ.i i.qñ nos 988
ion et pᷣfectis etiã des dño ⁊ deonro Jeſu

buic videamur ſcriberei chꝛiſto exibeĩ debeam?ꝰ
rer log. necmẽsnr̃apõt concipe: nec ln⸗-

Duam. ſedem.
m Erinde.i.ex roma. Ga ꝓPfer re. Mul tas quideʒ ⁊ an-
n n ν„aus. ſ. d eum.
oAb en. l. ſede. B
P& Annexa. vt. ſ. e. §. boc
eriam. ſimile verbü. ſ. l. p
ri.S.ad boc iubemus.
q eAltimuz. nota H vo⸗
cat ſe imꝑatoꝛ vltimũ ſer
uuʒ minimũ.ſic papa di⸗
t in reſcriptis.ſemuus ſer
toꝛum dei, ac:⸗.

Eoꝛdinano iudi
ce.delinquente.
b. Ab eo. ſ. oꝛdinanio.
¶ Rubꝛica. De officio
bꝛefecti pᷣtoꝛio affrice.
AUas. laudes. no
ta q̃dam bonas
verba circa pꝛin
rndn ieguͤtur iſte due

numerabilia circa nos eiꝰ bñſicia
ↄfuemur: ꝓꝗbꝰ nihil dignũ nos
egiſſe cognoſcimus. Pꝛe olbꝰ m
hoc qdnunc oĩpotensdeꝰ ꝑ nos
ꝓ ſua laude ⁊ ꝓ ſuonoie demon
ſtrare dignat? eſt: excedit oia mira

Pilia laop que in ſclo ocktigelc:t

teaa deo meruimꝰ largitates:⁊ i⸗

aficißhost tam bꝛenitpẽ recipe

ret libertatẽantea.c.⁊.p. annos a
vuandał. captiuata:qui aian fue⸗
rãt ſil hoſtes ⁊ cpoꝝ. Naʒ aĩ dias
ꝗdeʒ diuerſa toꝛmẽta atq; ſuppli⸗
canõ ferentes: rebaptiſando ad
ſuã pfidiam tranſterebant. coꝛpꝑa
vo liberis natalibꝰ clara:iugo bar
baricoduriſſime ſubiugabãt. Ip

ſas quoqʒ dei ſacroſanctas eccleſi

as ſuis pfidijsmaculabant: aliqs

voer eisſiabula fecerunt. Nidi
mꝰ venerabiles viros qui abſciſis

radicitꝰ linguis penasſuas miſe

rabiliter loquebant᷑.alij vopꝰ di⸗

uerſa toꝛmẽta ꝑ diuerſas diſpſi p
uincias vitam in exilio pegemmnt.

Quo g fmone aut quibꝰ opibꝰ a

dignas deo gras agere paleamꝰ:
ꝗꝑmevltimum puũ ſuuʒ ecdleſie
lue iniunias vindicare dignatus ẽ E:
⁊ tantaꝝ ꝓuinciarũ pplosa iugo

Fuitutis eripe. Qõ bñficium dei
anteceſſoꝛesnrinõ meruenint. ꝗ
busnon ſolũ affricaʒ liberare non
licuit:ſj ⁊ ipſam romãviderũt ab

dñi incſpieduͤye
⁊ ĩ aut.de armis

in Hn. coll. vi. ⁊ ¶

aut. de queſtio. i in

pn. coll. vi.

8 (Interiz. erpo⸗
e. ve. e. l. H. ſiS
edictum.
16 Bibudnts a

naues.

„ eMDanime a

nerbium.
1lauſn
imp erij limina.
1 AQui debent.
muti ſubaudi.

35 (Eam oꝛdina⸗
tionez de ꝓuinci
1s.ſic.ff. de mune

ri.⁊ hono.vt gra
gabem.

ſe. de magio /

glir fuerit.

i. vſurpauerit.

4. Keducti. ſclli /

cet eruũt.

eiſdẽ ruãda. captã oĩa imꝑialis
oꝛnamẽta in affricã exiñ tranſlata

NMunc vo de? ꝑ ſuam miam non

ſonaffricꝗ ? oẽseiꝰ ꝓuinciasno

bis tradidit: ſʒ ⁊ ipſa impialia oꝛ⸗

namẽtaque capta roma fuerãt ab

lata:nobis reſtituit. Ergopoſttã

ta beneficia anobis diuinitas vtu⸗

lit:hoc ð dñidei nñi miſenicoꝛdia
poſtulamꝰ: vt puincias qᷓs nobis

reſtituere digniat eſnme 2 lle⸗
ſas cuſtodiat:⁊a faciat nos eas ſm

poluntatẽ ſuã ac placitum gber

nare.⁊ vniuenia affrica ſentiat dei

miam.⁊ cognoſcant eiꝰ habitato
resqᷓa duniſſima captiuitate⁊ iu

0 baibarico liberati: in q;ta liber

tate ſub feliciſſimonro i impio me
menmt degere. Hocẽ depcan⸗
tesexoꝛamꝰ:ſancte⁊ gloꝛoſe ſp
pirginis ⁊ dei genitricis marie E
cibus:vt qcqdminusẽ reipu.ne
ꝑnos vliimosſemos ſuos reſtuu
at ĩ ſuonoĩe de : dignosnos la⸗
ciat ſemuiciũ eiꝰ adimplere. Deo

ſach am iauc, felicitate reipu.

4C et.
baſ Ae ſcs
tua magnitudo.

c Interea caſtel
la.ſic ⁊ papa po
teſt de vno epatu

facere duos. ſic ?

imꝑꝛ põt de dua
bus ciuitatibus

facere vnaʒ. eg
vt in aut. vt iud.
ſine quo. ſuffr. S.
nulli quoq;.

de Annexa. ineyd pl.

lꝓri..

uras i. .

Laboꝛes ſuol

M
dont
NS
cpetie

A
gucke⸗
6
nenp
uſt
6 nt
R
Nrn
nl
flu
intan
belcdt
Kdite

de lie

fdenme
nogegn
bonsſ
denngi
leno.
lusſiei⸗
Ptuet
icß ſil
f

ſik.

400
oole
tdedl
ui
izli⸗
ſt
ſt⸗

nfe p hanc diuinã legem ſancim

udo⸗

Piiiinis

ncdinin legemſmncim vt omſ is affiich:
quã nobis deus pᷣſtitit ꝑipſiꝰ miam optimũ ſuſci⸗
piat oꝛdinẽ:⁊ ꝓpꝛiam hẽat pꝛefecturã:vt ſicut oꝛi

mvr O

ens atqʒ illinicũ:ita ⁊ affricapꝛetoꝛiana maxima po
teſtate ſpãl ranr̃a clementia decoꝛetur. Cuiꝰ ſedẽ

iubemꝰ eſſe carthaginẽ:⁊ in pꝛefatõe publicaꝝ car⸗
taꝝ pꝛefecturis alijs eiꝰ nomẽ adiungi:quã nũctu
am cxcellentiã gubemare decemimꝰ. Et abea au⸗
xiliante deo ſeptẽ ꝓuincie cum ſuis iudicibꝰ diſpo
nant᷑:quaꝝ ʒeigi ⁊ que ꝓcõſularis antea vocabat
canhago:⁊ biʒantiũ actripol.rectoꝛeshẽantcon⸗

ſulares:rcliq vo idẽ numicha mauritãia ⁊ ſardinia

apꝛeſidibꝰ cũ dei auxilio gubement᷑. Et in officio
ꝗqdem tue magnitudis:necnõ ꝓtꝑe vui magniſici
Pfecti affrice.cccxcyj.virosꝑ d uerſa ſcninia ⁊ offi⸗
cia militare decemimꝰ. In officijs vo ↄſulanuz ac

pſidum: qnqgintahoics ꝑ ſingula officiaeſſe ſan

cimꝰ. ¶ Que vo emolumenta ſeu magnificentia
tua ſiue ↄſulares ⁊ pſides ⁊ qdem vnuſqſqʒ exof

ficio coꝝ de publico 2ſequi debeat :notida ſubter
ptam? ergo vt oẽs iudices

annexa declarat. ¶ Optam⸗
nr̃i ſᷣm voluntatẽ ⁊ timoꝛẽ dei ⁊ nr̃am electionẽ atʒ

oꝛdinatõem:ſic ſuas admiſtrationes gubemare ſtu

deant:vt nils eoꝝ ad cupiditatem ſit deditꝰ:autpi
olẽtias aliqs:ylł ipᷣe ĩferat iudicibꝰ aut officijs eox:
aut quibuſcũq; alijs collatoꝛibꝰ inferre pmittat.
(Zʒ.n.p oẽs ꝓuincias nr̃as deo iuuante feſtine⸗

mꝰ:vt illeſos hẽant collatoꝛes:maxime tñ tnibuta-

rijs d oceſcos affricane ↄſulimus:q poſt tantoꝝtẽ⸗

poꝛum captiuitatẽ:memuenunt deo iuuãte p nos lu

men libenatisaſpicere. ¶ Ergo iubem? oẽs vio⸗
lentias ⁊ ocẽm auariciam ceſſare:⁊ iuſticiã atqʒ vita
tem circaoẽsnr̃os tributarios reſemani. Sic eniʒ ⁊
de placat᷑ ⁊ ipſipoſſunmt celenꝰ:ſicut collatoꝛes alij
nfe reipu.releuariatqʒ; floꝛer. Spoꝛtulasẽt ab offi⸗
ciotã virimagniſici pfecti afficani q;ᷓ reliquoꝝ iu⸗
dicũ:ſicexigi iubemꝰ.quõ in nr̃is legibus eſt diſpo
ſitũ:⁊ aboĩ rep.nr̃a cuſtodit᷑:vt nuliꝰaudeat qcũqʒ
tpe:vel quocũq; mõ eax excedere quãtitatem.
Hocẽt pñt ſanctione credimꝰ oꝛdinanduʒ:vt

non multa diſpẽdia ꝓcõpletione cartarũ vel codi⸗

cilloꝝ yel in nrolatnculo nel in ſcrinijs: pꝛefecti p⸗
oꝛioꝝpꝑ affricã iudices ſuſtinere videant᷑ Quia ſi
ipſi diſpẽdijsleſi non fuerint:nullã hẽant neceſſita

De offi pꝛelee pꝛet aff.

capitale piclin ſuſtinebit. Maʒ ſialiquisex quacũq; pte
auſus fuerit iuſſionesnr̃as excedere:⁊nõ feſtinauerit cũ
dei timoꝛe eas puare:nõ ſolum dignitatis aut ſube ꝑiclin
ſuſtinebit:ſed ẽt vltimo ſupplicio ſubiacebir.
em. a. Baſſiliano magro militũ ꝑ oꝛienten.
lgore dñinri Jeſu chꝛiſti ad oia ↄſiliaoẽſqʒ actꝰ
I P ꝓgredimur. Per ip̃m. n. iura impꝑij ſuſcepimꝰ
P ipᷣm acerbiſſimoshoſtes:⁊ ſoꝛtiſſimos tyrannos deie

