di pr̃nas hr̃ditates:aut dõatiõesin fraudẽ cune ↄce
dat᷑ facultas:ſed muneribꝰ pfie ſuſceptiſ prfimonia
ſubire cogant᷑:nullã e diuerſo calũniantiũ vocẽ peni
tus patiemur admitti: ſipſum philocalũ æ prnoꝛuʒ
bonoꝛũ oĩm ab inteſtato heredẽ ⁊nr̃e ciuitatiscurie
pꝛincipalẽ iniũcta ł iniũgenda ſibi munera ſubire: ex
eoq; genitos NNaſcẽdos filios ſimili pr̃ne cõditioni
ſubiacere pᷣcipimꝰ. Et hmõi foꝛmã in oibꝰ cauſisq
ſili in qcũq; ciuitatis oꝛdine curiaq; cõtigerint im⸗

. oſterũ decemimꝰobſuari. I Apr. cno.a. ſeba⸗

Iui cõſtantiniłq veneranda aſtiano.pᷣpᷣ.
rpᷣianoꝛũ fide romanũ muniuit ĩpenũ:ſupꝑ in⸗
genuis cõcubinis ducendis vxoꝛibꝰfilijs ꝗqn etiaʒ ex
eiſdẽ Fante mrioniũł poſtea ꝓgenitis ſuis ac legiti
mis habẽdis:ſacratiſſimã ↄſtõnem renouãtes:iube

deif macnobe poſtiare a Accedere. 7 eoꝝ ſilij
poſten videãt magnope poſtlare 1 ecus qñ q̊s ſe offert.

bunt. Quid eiĩtereſt vtrũ ꝑ filios an ꝑ generos:cõ Mpa. anaſtaſiꝰ.a. ſergio. ppÿ. vti. de bis ꝗͥſpon. mu.

gitimis exiſtẽtibꝰ libensi p Quid rren de
enti alique mlieresuxoꝛs loco ha fſancimꝰ. 1 arg.ff. de iti.

bent᷑: er his ſibi ꝓsenitos ſeu pꝛo actuh pꝛiua.l.i.S.pe.⁊

creãdosſuos ⁊ in ptãte ſualtimo ſd aaeoi fual

haber̃: ꝓpꝛiaſq; ſubſtãtias ad eoſ fi. Itẽar.x. ſ. de decur.
ꝑ vltimas volũtates ł ꝑdonatões lnullua lut.
ſeuꝑ alios legi cognitos titulos ſi ¶ bec lex oqtur de
voluerint tranſferre.ab ĩteſtato cʒ ¶ uperioꝛimateria ſed in

ad eoꝝ hrditatẽ uocandos: nec ali Acdatur facultas

uã qõnis ſeu altercatiõis exercen qꝛ pꝛiꝰ ↄſenſerat ſe da⸗

a ſſi= ri curie:alioquin ꝑmitte
eſub qibet aſtuta ſubtiliq; legu, r ce t ialenengia⸗

uel ↄſtõnuʒ occaſione:ſupꝑ his vel rer curialẽ cõditionem
agnatis ſeu cognatis genitoꝛis eo vr. . l. pri.

ruuel ꝗbuſdãalijs ſupeſſe faculta⸗ ꝰ borala. ppꝛus

tẽ. Impoſterũ nihilominꝰ qſquis x q Cuitatis.ſ. buſtreme
hmõimulierẽ uxoꝛis loco dotalibꝰ Fein anbe) f.pꝛmus.
inſtñis ↄfectis habuenit p eiꝰſobo ſennX.. 1o
le ſileʒ eãdẽq; foꝛmã cuſtodini nec ui coſtaͦtini. bic
adimat᷑ eilicctia ſibi quẽadmodu han aelm impere

a. Ciu Eeun toꝛ xpᷣianus ⁊ non legit
voluerit ꝑ liberos ꝓpꝛiũ ſuũ patri becler. babʒ locũ n

. bemꝰ eos ꝗbusnullisle ſuſl.i.

moniũ acqrẽdi. Niliosiſupꝑ ł filias ſua tẽpoꝛa qñ facta fu⸗/

iã ꝑ diuinosaffatꝰ apribus ſiisin ſeaeer eſtut
arrogatione ſuſceptos lſuſceptas TRhevnder ana⸗
huiꝰ puidentiſſime nre legis bñfi ſtaſij ⁊ ſuperioꝛ ʒe

11. 4 . e nonis nõ valẽt. qꝛ ᷣm
clo ⁊ iluamie potin cenſemus. ſua tẽpoꝛa loganne vt

museosꝗq añhãclegẽ ingenuarmulieni nuptiiss II Mpa. iuſtinia. a. manno. in eut eHenbus ſecſſ
miĩme ĩtercedẽtibꝰelecto cõtuberino cuiuſibet ſerꝰ I Egẽvanaſtaſij diuine recoꝛ aues ſcaue uſtinipa

filios pcreauerunt:ꝗqbus nulla videlʒ uxoꝛ eſt:nulla
cxiuſto mrionioltima ꝓles ſuſcepta:ſi voluerit eas
urxoꝛes ducere q añ fuerãt cõcubine:tã ↄiugiũ ltimuʒ
cũ hmõi nienb nggennisuk drti eſtpoſſe cõtrabe⸗
re:q; filios vtriuſq; ſexus er earundẽ mulieꝝ pꝛioꝛe
ↄtubernio pcreatos moxpoſtq;; nuptie cũmr̃ibꝰeo
rũ fuerit celebꝛate:ſuospri ⁊ ĩ ptãte ſieri:⁊ cũhis ꝗ
poſtea ex eodẽ mr̃ionio ſuſcepti fuerint ł ſolos ſi nul
lus aliꝰdeinde naſcat᷑:tã exteſtõ volẽtibꝰpr̃ibꝰetiam
exĩtegro ſuccedere q; ab ĩteſtato petere hrditatẽ pr
nã pactis qmr̃onij tꝑe ſuꝑ dotaubꝰ lan nuptias do
natiõis rebꝰſubſecuta fuenint ẽt ad ipſoꝝ ꝑſonas ꝑ⸗
tinẽtibꝰ⁊ vna cũ fratribꝰſuis poſtea ex eiſdẽ parenti
bus foꝛe ꝓgenitis:aut ſoli ſi nullꝰaliꝰſit ꝓcreatꝰdo
tis ⁊ añ nuptias donatiõis ꝓtenoꝛe legũ nec minus
pactoꝝ emolumẽta ꝑcipiat. Hivoꝗtꝑehuiꝰſacra
tiſſime iuſſionis:nec dũ ꝓlẽ aliquã ex ingenuamũ cõ⸗
oubinaꝝ cõſoꝛtio memierũt:mimehuiꝰ legis bñſicio
pfiuant᷑:cũ liceat eaſdem mulieresſibipꝛ iure mr̃i
monij copulare nõ extantibꝰltimis liberis aut uxoꝛi
busaut lteimos filiosutpotenuptijs pcedẽtibꝰpꝛo
crearenec dẽant qᷓser igenua cõcubina delatopoſt
hanclegezmrionio naſci voluerint ut iuſti ac ltimi

De tris iuſtiniani.ut in aut᷑.
dationis: q ſup naturalibus c§. adoptionis. caſſat
ſilij emiſſa eſt. in hisualere tm̃ c⸗ gnceanene in
ſibus ↄcedimꝰqnũcuſq; ſubſecu-⸗ deritunup inllibere.

ti ſunt: ꝓ eiuſdẽ legistenoꝛe in ma ⁊ ¶ Arxoꝛis loco baben

ſia rſj R9 tur.puta cõcubine q̃ te⸗
tnmonnst nco ſtantib nel poſtea nenk ac ſi eſſent vxoꝛes
ↄtractis: ita tñ ut nẽ aliũde ꝓgeni m að bec ler loquif ſe⸗
tis ſhueniſſe credat᷑ q;ñex nepha⸗ EH
— 7 „₰ n 14 70. 1
nonec iceſto Augio. Maturalibꝰ vere erat effecta vroꝛ et
inſuꝑ filijs uel filiabꝰ:ex cuiuſlibet pabebaturlec Crozis
ori dinenah 5 nec ob.qð dixit:ipoſte/
mulier is cupidine no ice ſta no ne⸗ n mbilominus q̃ſquis
pharia ꝓcreatis: in pr̃na ꝑ arro- bmõi vxoꝛẽ dotalibus
gationẽ ſeu ꝑadoptioneʒ ſacra ſu· ⁊c na poſſet eſſe cuj co⸗

, . . lauit eaʒ ſibi nõ feci
ſceptis:ex diuinis iuſſionibusſiue boralia inſtumenta. ſ

anteq; eadẽ lex irrepſerit ſeu poſt ſimodo faciat idẽ ent.
enndelegẽ vſq; ad pſtem diẽnon ααQHilperode
ſine rõne duximꝰſuffragãdũ:ut ad pnõis.a. ea ir. ſpo⸗
optio aut arrogatio fimma ꝑmane⸗ ſteri.⁊ p auf.q.mo. ne.

at nullis pꝛſus ĩpꝛobanda qõnib?ꝰ le Hie no nos latutt
q̃ſiq ĩpetrat᷑ lege qdã interdictũ Egẽ. rh eſt inuti⸗

ſit:qm et ſi q̃pꝛꝰ talis emergebat lis niſt abrogaret
dubitatio remittẽda fint monente edeme Fhm r.
miſericoꝛdia:qidigni nõ ſũt q alie c Aicio.ſic.. ad. l iuk.
no laboꝛãt uicio . Sint itaq; poſt maie.quiſauis.

vincuntv xoꝛẽ.vt.d.l.i.
ſ.vñ vir ⁊ vxoꝛ.⁊ tñ na/
turales nõ vincũt vxo/
rẽ imo vincunt᷑ ab ea.ut
hic.⁊ in.e.coꝛꝑe.S.ſi qͥs
igit᷑ babens.ſic ⁊ alias
fallit dicta regula. ff. q̊
po.in pig.ba.l.claudiꝰ
in aut. de eq. do. F. bis
cõſequẽs.colla.vi.⁊.ſff.
ad tertul.l.ij. F. obicitur
⁊.l.equiſſimuʒ. 1. . ſi ex
filio.⁊.ff.de iniul.teſta.
l. penulti.
n ¶ Beneſicio. etiã impe
niali.niſt dicat non ob/⸗
ſtante bac.l. ar.ff. de le.
iij. F. ſi quis.in pꝛin.
Ommuniũ reruz
als omniũ rerum
p Licer illuſtrẽ. ſi na
turales fiant illuſtres:

nõ tñ deſinũ õ .Oen .
les bor deelerulſb, autentico colla. vi. cõſti.i. qui. mo. eaqdẽq̃a pre nannali ad eũ ꝑuenerũt eidem cune
la ſine adminiſtratone na. effi. ſui Gſi vo fllios. . ꝗ. ſK. ↄpetere. Si gd vo filio poltenn ltimo ſucceſſoꝛi e

ſiant illuſtres. vt. j. ð de

Liber

to nullã cõioneʒ ad pr̃is naturalis
ſucceſſionẽ haberẽt: ex ſupᷣma tñ
eius volũtate ꝑmittat᷑ eis vſq; ad
pdictas ſex vncias: ſi hoc.ſ.natu⸗
ralis pr voluerit hr̃ditatẽ eiꝰ caꝑe
ita tñ ut memoꝛatã ſex vnciarũ qn⸗

titatẽ in oibꝰnaturalibꝰ filijs ⁊ mr̃e

eoꝝ mime teſtatoꝛ excedat quã et
in legatis ⁊ fideicõmiſſis eis relin⸗
quẽcdis ⁊ dotibꝰ donationibꝰ tam
alijs q; añ nuptias vſqʒ ad ſex vn⸗
ciarũ eſtimationẽ liberã ſiniir na⸗
turalibꝰ eoꝝ pribꝰdamꝰ poteſtateʒ
Hecaũt in futuris tm̃jmõteſtamẽ⸗
tis uel vltimis volũtatibꝰ ł dotibꝰ
uel donationibꝰlocuʒ habeãt. In

ſibi vẽdicare valentibꝰ. Sʒ ſi ꝗdẽ iſte natural flius

ſiue poſtqʒ ltimus ſucceſſoꝛ pri effectꝰ ſi:: ſiue inañ
cedẽti tꝑe ſilios ex ltimo mrionio ł alios deſcenden

tes liberos hẽat: eosmodis oiĩbꝰad eius ſucceſſõe,ʒ
ſine teſtõmoꝛiẽtis vocari:nec cune locũ eſſe pterq;
ſi q̃rta poꝛtio bonoꝛũ eiuſdẽ curie dẽat᷑:eo q; nullus

foꝛte ex moꝛtui liberis cunalia munera ꝑagere cogi

tur. illo videlʒ obpuãdo: ut hi ꝙsiſte naturalis filiuſ
poſteaq; foꝛtune cunali datꝰ eſt ꝓcreauerit:et dcu
niones ſine dubio ſint ⁊ curalia pagere muuera com

pellant᷑. Sinuero ſine liberis cuiuſcũq; gradus iĩte
ſtatꝰ deceſſerit:ſiqdẽ mr̃e ſuꝑſtite terti ꝗdẽparteʒ
bonoxꝝeiꝰmr̃em hr̃e:duas voalias ꝑtes curiã cuia
pf̃e dateſt. Sinaũt mr qdẽ deſuncti non ſupelſſet:

alij vo cognati ex mr̃na linea deſcẽdẽtes vel aſcẽdẽ/

tes lex latere veniẽtes ad eiꝰuocent᷑ ſucceſſionẽ:tunc

fecto:uel a matre ſua ue
acꝗqſitũ ſit:hic ad ꝓximos matemos eiꝰↄgnatosꝑ

tfid

aliunde qꝗᷓcunqʒ ltimo mõ

d )Antelata ſanctio. eandẽ arrogationẽ ſeu adoptionẽ ſuã uel inter viuos largini lin teſtõtrãſinittere. Od gi
e ¶ Erꝛerertꝰ ſubleuabit ſili: ⁊ in ptãte prm ſucceſſiões qtã ſi parẽtes dũtaxat ei ſupſint ltima parentibus relicta ztin
qꝙ; anogationes ⁊ ado gꝗbinteſtato q; ex teſtõ capiãt ꝓut reliquũ ĩter naturales diſtribui ꝑmittit᷑:ab inteſtato iici
⁊ eſt .. puił.ſcola.li. tũ eſt Impoſtem̃ vo ſciant oes le⸗ alesex⸗ q lola fuerit ei in dubi ſind
idaen inaronbus gitimis mrionijs legitimã ſibi po tato affectu cõiuncta: in duaspĩ̃ne ſubſtatie vncias ſ
b Eiagicijs i. lagiio ſieritatẽ querccſa: acſi pdicta ↄſtõ ſuccedat ut matniter eosuinlis poꝛtoo ſiſupeſt det z
oenu en latanõect:iiuſta nãqʒ libidinũdſi NHmõi eninamales ſilios aſci boni vini arbitnio ẽ tn
vceofhr uulna, deria nullade cetero venia defen- neceſſe ſiue limiertat ⁊ ſuccedũt: uel cõiuge viuag, ig
. ☚ in aut de ni. et det: mullũ ſubleuabit nouũ admini libet alij ſunt heredes:hi ⁊ parenubꝰ parẽ pᷣſtent ſi iun
ſeß coſeren⸗ colii culĩ pterantenoꝝ diſpõnũ oꝛdinẽ opꝰ ſit pietate: qer ↄdenato ſũt coitu ommi ꝓpꝛſus un
neſalit m in aut §. di, Mante lata ſanctio q; er hoc die beneficio ſecludant᷑. Dem menne. pb. üce
ſcrenis. ¶Beaquit aut. reſecandã pia ſuggent rõ: nõ arro c Ommuni rerũ eſſe vtilitatẽ recte iudicqtes iel
atn H gationũ vl adoptionũ pterꝰ que & Aluccdis ? oĩ abiguitate ſegregatis legib? vni aat
la. v. Vlten mime referẽde ſunt: ñ aſtu- nr̃o ſubiectos iperio ad pñtem ſancnoneʒ venimꝰ ꝑ lr
Pec egeime d e cie ſiue diuinis affectã de lis ſen q quã oĩ dubitatone amputataq vſq; adhuc obtine⸗ up⸗
Mr Ben 1le.lcol buſdã illicitis ambiende machina bat certiſſimũ facimꝰ: ut quotiẽs naturales filij cunia
laiſj. tonibꝰ: cũ nimis indignuʒ nimis li foꝛtune prie ſui genitoꝛis aſſignant᷑: ul adhuc viuẽ H . 8
En aro tacr in impüſt tagtlis Piche ene⸗ vt teie ipe gine ebia ſbone eſi tmedl 4 1
defems. et petulantie Puire liceat:⁊ ius no⸗ n:⁊ eomõ ltima iura in prna ſucceſſione adipiſcant KH
n 4 Cbiunr liime. ð ea Mẽq; pĩs qð eis denegatũ eſt:id Qõ recte fien mime dubiũ eſt. yilluſtrẽ dintgre,
dagc an cſorer altero legis coloꝛe pſumant. ex qᷓ cnnialis ſoꝛtune liberatio ↄpetereñ pᷣtnaturales un
one vichearepoſirut 1 Dem. aa. menne. pp̈. ſilij an meruerũt: nõ pmittatur eis cõtra ſubam abeo eſ
8.55 elfinl HNEmanitatiſ intuimi natura dẽ naturali pr̃e deſcendẽtiũl aſcendẽtiũ ul er latere Altr
turanbus ipeganenenz libopfibꝰ hoc idulgemꝰ:vt cognatõisl agnationis iure eidẽ pñ. cõiunctox: lic MW
ne capiãt. aſic fallit ö liceat eisnullaltima ſobole vl ma ipſiltimi ſfilij ſucceſſoꝛes eidẽ naturali prfi ꝑx mema Ne
egula. vico vincen tre ſubſiſtẽte naturalẽ uel naturaleſ ratã ſoꝛtunã effciant᷑: aliqð ius ſibi vẽdicare. Qdðʒ N
po. pſcrip.l. de acceſſio/ filios inremq; eoꝝ:nõ tm̃extnibus in his locũ habebit qiã a naturali pr̃e cunali condi⸗ ie
nibns 1 naturales ſi · vncijs qð pᷣteriteleges ꝑmittebãt tioni traditi:et adhuc ſuꝑſtites ſũt eodẽ ſq; mõnec ((
ii enn vneijo. H etiã ex duplici poꝛtione.i. ſerx vn illis cõtra ſubam eiuſdẽ naturalis filij vl er eo deſcẽ⸗
vtbicſubijcir. ⁊ agnati cijs heredes ſcribere:ut qʒab ĩteſta dentiũuel aſcẽdentiũ uel a latere cõiũctoꝝ aliqð ius ſe

km liit QIcet pfiſine ltima ꝓle ſeu
q GSpfſi legitimiad öB arẽte cui relinqneceſſe eſt L
in aut. qui. mo. na. effſ. decedẽtibꝰ naturalibꝰ totã ſubam uemire. Ilo videlʒ obpuãdo: ut ſiue matre ei ſuꝑſti

ſui. .. fll̃. colla.

rXõpellantur.

in aut᷑.qͥ. mo.na.
effi. ſui. F. ſi quis
autẽ legitimos?
contra. ibi patet
ſolutio.

8 6 Pꝛeterc ſi qr

ta. ſ. qñ 2 qᷓ. q̃rta

imo vr̃ ꝙ nulla
differentia facta
bonoꝝ. vnde ad
eü puenerũt ſiſcꝰ
babeat mres pteſ
¶ͦ iſti cognati qr⸗
tam. vt in auten.
eo. §. ſciengu. vel
dic illa ꝑ bãc
diſtin guitur.
a ¶ QAui poſtea. i.
poſt hanc l.

Am qs. et
Ned mfi⸗
monijs. ſ. paren⸗

tibus.⁊ facit in/⸗

ſtit. de nupt. §. fl.

7. ſ. l. px. 7 quod
ibi no. ⁊ de bere.
ab inte. .. i. ⁊ no.
ꝙ bec lex diſtin⸗
guit babeat legi
nimos vel non.
BAper legẽ
lſupioꝛépx.
d ¶Muptialia. dic
vt diximꝰ inſti. ð

nup.in f.
e GFollẽde. ideſt
babenge.
f¶ AUnilitas. vt in
i. de ingenuis,
F. i. 2. ff. de ſena.

eqmancipatum. §.

ten. de inceſ. nup.
W 5. dubitatuz. col /

ſi quis poſt.
Vogd ius.hᷣ
Nukt. eſt i au⸗

ten. de trien. ⁊ ſe.
c ¶ At conſtitutio
ſexta.q̃ eſt ut liber

ti ð̊ cerxero.S. ſi q̃ſ

aũt. ¶ Bequitur
alia auten. pꝛete⸗
rea quilegitimaʒ
cẽ. que eſt quibꝰ
mo. na. effi. le. S. il
lud tamen. ⁊. F. ſt
vero is qui ſolũ/
modo. 7. F. ſed et

aliud. colla. vi.

NBequitur alia

tẽ ſiueea ante filium moꝛtua aliꝗs
exeiꝰgenere eiuſdẽ cunie foꝛtunaʒ
ſubire paratꝰ ſit:liceat ei offerẽti ſe
eidẽ curie bona moꝛtui qᷓde ſubſtã
tia prisad eũ ꝑuenerit caꝑe:mũe⸗
raqʒ pagere cmialia:q accedente
mr defũcti ſiadhuc ſuꝑſit nõ ſolũ
tertiã ꝑtẽ eoꝝq̃ extra pr̃nã ſubam
filiꝰeiꝰ aliũde acqſiuit: ſoĩa ea vel
ipa ſolaul cũ coheredibus ſuis ca

piet. Ea vo q̃ de ſucceſſionenatu⸗ 0
onẽ mo⸗ &α

ralis filij poſt curialẽ ↄditi
niẽtis ↄſtituimꝰ:nõtm̃ in his locuʒ
hr̃edñt ꝗ poſtea a preſuo natura
licurie dati fuenit:ſʒct in illis ꝗ iam
dati ſunt:ſi tñ adhuc ſuꝑſint. Qð
ſi ante pñteʒ ſanctionẽ moꝛtui ſint
mime ad eoꝝ ſucceſſionẽ eãdẽ no⸗
ſtrã ſanctionẽ extẽdimꝰ:⁊ qm̃ omĩ
mõ fauẽdũ eſt curijs ciuitatũ: illud
ẽtin hac ꝑte addẽdũ eſſe cẽſemus
ut liceat pribꝰnaturales filioſ curie
pfie ſue tradere:nõ ſolũ nulla ei le⸗
Gitima ſobole exiſtẽte:ſʒct ſi fllios
uł alios liberos ex ltimis mr̃ionijs
ꝓcreatos hẽant:⁊ eo mõ natura⸗
les qʒ filios ſibi ltimos ſucceſſoꝛeſ
efficere:itatñ ut mime eiſdẽ pribꝰ
liceat ꝑ donationẽ lł vltimã uolũta
tẽ ampliꝰeidẽ naturali filio dare vl
reliquere:qᷓ; vni filio er mr̃ioniole⸗
gitimo ꝓcreato dederitł reliqrit:
cui mĩma poꝛtio data ul relicta ſit
Dem. a. demoſteni. ppᷣ.

Vm gsa muliere libera?
NAuiꝰmrioniũ nõ eſt legibꝰin
terdictũcniuſcũqʒ ↄſuetudie gau

debat alicsliberos habuerit:mini
me dotalibꝰ inſiris ↄpoſitis:pꝰea
aũt ex eadẽ affectiõe ẽt ad nuptia⸗
lia puenenit inſtr̃a:⁊ alios iteruʒ ex
eodẽ mr̃ionio liberos ꝓcreauent:
ne poſterioꝛes liberi ꝗ poſt dotẽ e
ditiſunt ſibioẽ prnũ primoniũ vẽ⸗

dicareaudeãt:qſi iuſti ⁊in ptãte ef
fecti:ffes ſuos gañ dotẽ fuerũt na

tiab hrditate prna repellẽtes hu⸗

Quintus.

Denatu.libe. ⁊ mẽi.

ipſam ſtirpẽ ſecũde poſteritatis q̃ſi iniuſtã excludere:onʒ
gras agere fratribꝰſuis poſterioꝛesdẽant:q ꝝ bñſicioipſi
ſunt iuſti laſergoerter oꝛdinẽ ſubſecuti. Neq; em̃ viſile
eſt eũ ꝗ poſtea ldonationẽul dotẽ ↄſcripſerit:ab initiota
lẽ affectionẽ circamulierẽ nõhabuiſſe q eã dignã eẽ vro

ris noĩe faciebat. Quapꝛopter ſancimꝰinhmõi caſibus

oẽs liberos ſiue añdotalia inſtra editi ſint ſiue poſtea:una

eadẽq; lance trutinari: ⁊ oẽs filios ſuosin ptãte ſuisexiſte

re genitoꝛbꝰ:ut nec pꝛioꝛnec minoꝛ vllo hẽat᷑ diſcrimine
ſzꝗ ex hiſdẽ mr̃ionijs pcreati ſunt ſili ꝑfruant᷑ foꝛnuna.
VWperlegẽ cõſcripſimꝰ II Dẽ. a. inlia. pp.
Biuſſimꝰſiꝗs mulierẽ in ſuo cõtubemio collocaue
rit nõab initioaffectẽne maritali:eã tñ cũ qᷓporerat habe
re ↄnubiũ ⁊ ex ea liberos ſuſtulenit:poſtea vo affectiõe
cedẽte etiã nuptialia inſtr̃a cũ ea fecerit:ſilioſqʒ vel filias
habuerit:nõ ſolũ ſcdᷣos liberos ꝗ pꝰ dotẽ editi ſũt iuſtos
⁊ in ptãte eẽ prᷣbꝰ:ſʒ etiã antenioꝛesꝗ ⁊ his qpoſtea na
ti ſunt occaſionẽ ltimi noĩs pᷣſtiterũt.Quã legẽ qdã pu-
tauerũt ſiciterpᷣtari:ut ſiue nõ ꝓgeniti fuerint poſt doteʒ
ↄſcriptã liberi:ſiue ẽt ab hac luce ſubtracti:nõ anterioꝛes
filios iuſtos hriniſi vtroq; tꝑe viuẽtes ⁊ ſuꝑſtites liberi ĩ
ueniant᷑:qꝝ ſuꝑuacuã ſubtilitatẽ penitꝰinhibendã cenſe
mus.Sufficiat etenĩ talẽ affectionẽ habuiſſent poſt libe⸗
roꝛũ editionẽ etiã dotalia efficiant inſtra:⁊ ſpem tollẽde
ſobolis hẽant.lʒ eni hoc qð ſꝑatũ eſt ad effecũ nõperue
nit:nihil anterioꝛibꝰlibens foꝛtuitꝰ caſus derogare cõce⸗
datur:⁊ multo magis ſiqs mulierẽ quã in ↄtubemio ſuo
habuerat pᷣgnantẽ fecenit:poſtea aũt adhuc grauida mu
liere ↄſtituta dotalia fecerit inſtr̃a ⁊ puer uel puella edituſ
uel edita ſit: iuſta pr̃is ſoboles naſcat᷑:et in ptãte efficiat᷑ ⁊
heres exiſtat moꝛiẽti ſiue ab inteſtato ſiue exteſtõ. Satis
eni abſurdũ eſt ſifilij poſt dotẽ ꝓgeniti et anterioꝛibꝰlibe
ris adiutoꝛiũ ipſum afferãt:aſſerẽtes puerũ vl puellã ſibi
opitulariñ poſſe.Et generalr diffinimꝰ:⁊a qð ſuꝑhmõi
caſibꝰ vaniabat᷑ diffinitiõe certa cõcludimꝰ:ut ſpin hmõi
qõnibꝰin ꝗbꝰde ſtatu liberoꝝ eſt dubitatio:nõ ↄceptõis
ſed panꝰtpisiſpioat᷑:⁊ hoc fauoꝛe facim liberoꝛũ:et edi
tionis tpᷣs ſtatuimꝰeſſe ſpectandum. exceptis histiſ̃mõ
caſibꝰ:in quibꝰↄceptionẽ magis appꝛobari inſantiũ ↄdi
tionis ytilitas expoſtulat. Inauten. deincel. nupt.
Idubitatũ. col.ij.

Nod ius locũhʒet ſin ⸗ dubitatũ.
ehoc ↄſoꝛtiũltimoꝝ hi ſit ex alia cõiugelaqᷓ ſeꝑa⸗
tu

Sii ltime vłmoꝛtuaſit. In auten. detriẽ. ⁊ ſe. col. iij.
Ed noua ↄſtõꝰnõ vnii bor nanclanſei all⸗
ne lumis alijs repit. In auten. ut liber. dece. J.

Oiaalia ↄſtõ hoc generalr ſigsaũt.col.vi.
Aducere vr: ⁊ in his q ex ancilla ſunt exipſa dotis in

iuſmõi iniqtatẽ ãputandã cẽſuimꝰ ſcniptioneſmul ⁊ libenatẽtnibuit⁊ ius ſuoꝝ alijsltimisñ

rit occaſionẽ:quõnõeſt iniqſſmuʒ

ddotilainlincfiidecdh tadl po
ſtenoꝛẽ filion edẽd eniẽ pſtite

exiſtentibꝰ.An auten. coll.vi. cõſti.i.q.mo.na.ef.le
ſi volsqui. 1. J. ſed etaliud.

Meterea gltimã nõhʒ plẽſ ⁊hmõi oſuemdine
dũtaxat naturalẽ põt ab eo pᷣcibꝰpꝛincipi datꝰ ltimos ſibi

Liber

NZsſineliimis Tc. qᷓ mo na efle F. llͤ e ¶Kilijsſtc. . traͤſa.
ILäais maioꝛ.ff. ð le. ij. cũ pr.S. liberi.⁊ ð reiur. cũ pr.S.liberi. 7. F. ül

ſus vbi res inter alios

acta alijs ꝓdeſt.

Aidga.talibꝰdubi
ationibꝰ. ſ. tribuſ
i ¶ Cõ ſequẽtia
qꝛ nec filiꝰ nec nepos le

Inã ad oĩa dicas reſpon
deri.

gltimꝰeſt auo. vt ſubijẽ

lduobꝰ vltimis caſibꝰ.

a ¶ Extengimꝰ. ⁊ ſic no

cet filio pr̃is vita.

b Aperimꝰ. Ho. ba⸗

ſtardos nõ ſucced ere co
gnatis pr̃is.vt in autẽ.
e.S. filiũ aũt. Sed qͥd ſi
ex ſpurio hẽo naturales
vel ltimũ nepotẽ.vł qͥd
ſi mulier bẽat nepotẽ ex
naturali vł ſpurio vel e
cõtra ex ltĩmo filio hẽat
nepotẽ naturalẽ: põt re

ſponderi vt in naturali

vt diſtinguat: bẽat legi
timã ſobolẽ vł nõ. ⁊ fa.
j.ad oꝛficianũ.l.penult.
AKub. de teſtamẽtaria
tutela. Dixit de Zctibuſ

MNunc de q̃ſi Zctibꝰ. vel
dixit q̃ liter viuẽs pr cõ⸗/

ſulat filio in alendo. at

nũůc q̃liter moꝛiens in tu

tela.

Vem dicis. Põt

Mri h̊ in pma. l. ꝗ/
retutoꝛ a iudice nõ põt

ſee⸗ ſub ↄditiõe.ut.ff.ð

tutelis.l.muto.S.i.ſed a

teſtatoꝛe ſic.vt inſti.qui

da. tu. pñt.S.ad certam

ARſu.qꝛ pᷣſumendũ eſt q;

pr̃ bñ faciat etiã dãdo

ſub ↄditione:⁊ multum

ↄfidit lex in eo adeo ꝙ;
nnuqᷓ; ſa riſdet tutoꝛ ab
eo datꝰ rẽ pupilli ſaluã
foꝛe.vt inſti.de ſatiſ.tu.

.i. vel dic actũ eſſe legi
tidmũ in iudice q̃ nõ reci/

piat diẽ vł ↄditionẽ. ut

ff. de reg.iur.l.actꝰltimi

bitoꝛẽ pupillarẽ nomĩe

pupilli. vr ꝙ nõ. naʒ vr
bic eſſe ꝑplexio.nã non

põt eſſe iutoꝛ niſi adeat᷑

bfditas. vt. ff. de teſta.
tu. l. ſt nẽo. nec adiri he⸗/
reditas ẽt ſi ſit lucroſa ſi

ne tutor aucroꝛitate. vt

inſti.de auc.tu.S. neq;.
ſed dic ꝙ iuſſu iudicis

ageat.vt.ſ. de iure deli.

l. ſt infanti.in fl. vel dat

curatoꝛ ad adeundũ. ut

equit᷑ alia aut.ſi qs ⁊c.que eſt vt li.ma.⁊ a.S.ad boc aũt. coll. viij.
quis.ſineltiĩmis foꝛte verũ in coꝛpe nõ apꝑitur babuerit liimos
Doel nõ. g ¶Ceteris.ſic,. S.de diuer.re.l.i.?.S.de aduo.diuer. iu
di.l.reſtituẽde.⁊ bic ẽ ca

cõſtituere ⁊ ſine mrionio ſi mulier
iã deſuncta ſit vel deligt vel occul
tetur ul aliasvenire ꝓhibeat᷑:ul qᷓ
minꝰ mr̃ioniuʒ ipediat᷑ ut ſacerdo⸗
tio. In auten. (oll. vi. conſti. i.
ꝗ.mo.na. effi.le. J. illud autem.
7 Zenm ſine ltimis decedẽs
in teſtö ſenibẽs velle ſe natu⸗

rales filios foꝛe ltimos ſucceſſoꝛes

licẽtiã hẽat ut poſt moꝛtẽ eius filij
pꝛincipi ſupplicẽt teſtm̃ oſtenden
tesa pꝛincipis ⁊ legis dono ſit he
redes.ſi iñ filij volũtatẽ pĩis ↄple⸗
ctant᷑ qð generali obſeruat᷑.ſed ſi
alij qdẽ volũt ltimi fieri:alij nõ:uo
lentes fãt: ceteri in iure naturali re
maneant. In auten. col. viij. c
ſti. fi. ut li. ma.2 a. O. ad hoc autem
Igs liberos habẽsnatura
les ex mulierelibera q vxoꝛ

blice ſiue in ꝓpꝛia manu cõſcripto
habenti ſubſcniptionẽ tnum teſtiũ
fidedignoꝛũ ſiue in teſtõ ſiue in ge⸗

ſtis monumẽtoꝛũ hos ſuosec: nec
adiecerit naturales:hmõi ei filij le⸗

gitumi ⁊ ſucceſſoꝛes erũt.Et ſivni
ex multis filijs teſtimoniũ qdlibet
ex pᷣdictismodis pᷣbuenit cetenis
ex eadẽ muliere natisad ltima iura
ſufficiet. I DPBẽ.a.iohãni.ppᷣ.

pposacceſſit naturalis:ſi ne⸗
potis

bat eni naturalinepoti ex ſuolegi⸗

ↄſtõnibꝰtm̃mõ in ſilijs naturalib⸗
ꝓhibẽtibꝰtotũ primoniũ:ſiue qᷓn-

tã ptẽ voluerit eis relinquere ⁊ cer

toſne ptes eoꝝ cõcludentibꝰ MHu
iuſmodi aũt dubitatio ⁊ in alia du⸗
bitationis ſpẽ ventilata eſt. Quid
eni ſi er naturali filionepotẽ habet

ARpoterat eſſe:dicat ĩinſtro ſiue pu

otisnomẽhmõi ſobolilegbꝰ? ac in
cõmodandũ eſt querebat᷑. Mole- teTrestuas experiri aduerſus eum

teſtatoꝛis tutoꝛ erit:niſi teſtamẽto

ſ.de admi tu. tũ quidã.· Itẽ an tutoꝛ inutiliter dat'? cöfinnatus

ſit teſtamẽtariꝰveil d atiuꝰ.dic vt.j.ti.i.l.ij.v. )

tẽſi dat tutoꝛẽ pat

in reſtõ facto coꝛã qᷓtuoꝛ teſtibꝰ an valeat datio.vr̃ ꝙ ſic. qꝛ õt te⸗

ſtan quoq mò vult inter liberos. ſz vemũ eſt in bereditate q́re ſi de

cedat ab inteſtato ex voto ꝑuenit ad eos.ia. Itè qñ plures ſũr tu

bus cũ nulla ltima ↄſequẽtia in hu

iuſmõi ꝑſonis cuſtodiat᷑:ſed inter⸗
uẽtu ſobolis naturalis nullũ ius le⸗
gitimũ ſubeſſe põt:ut neceſſitas re
linquẽdialiqd exlegbꝰ eis ĩmine⸗
at:liceat eis qntũ voluerint ſue ſub
ſtãtie in eos conferre.ſ.nullaltima
ſobole ſubſiſtente. Nilijs eni natu⸗
ralibꝰrelinqui ↄſtõnes qᷓntũ volue
rit iõ ꝓhibuerũt:q;ꝛ viciũ patemũ
refrenandũ eſſe exiſtimauerũt.ine⸗
potibꝰ aũt nõ eadẽ obſuatio in pꝛe
fatis ſpẽbus cuſtodiẽda eſt:vbi le

gitima ſoboles mime facitimpedi

mẽtũ.Ea eni ſubſiſtẽte veterũ cõ⸗
ſtitutionũ tenoꝛẽ in naturalib flliſſ
ſtatutũ:et in nepotibꝰextendimꝰꝰ.
Sed hec in his tm̃mõ ſancimꝰ in
quibꝰuolũtate aliquid ↄſecuti ſunt
iura eteni ab inteſtato in aui ſuccel⸗
ſionẽ nemini eoꝛũ penitꝰ aperimꝰ
⁊hoc nõ ſolũ eisaccedere cẽſemꝰ
a ſubſtantia aui pr̃ni naturalis:ſed
etiã ꝓaui vel eius cognationis: ſi
q ſaltẽ hmõi vocabulũ in tã dege⸗
neres hoies extendere maluerint.
De teſtamentania tutela.

AMopa. ſeue. ⁊ anto. Spate.

WMem dicis tibi tutoꝛem in

teſiõꝰproni datũ ſi admini⸗

HMidã q iuſtũ filiũ hẽbat ne ſtranoni ſe nõ imiſcuit:nulla actio

ne tibi tenet᷑:neqʒ eni iure datꝰ tu
toꝛ fuit.Oõ ſi adminiſtrauit ſpon

ctione nego.geſt.potes.

bu. Itẽ an tutoꝛ dat ſin — . eI⸗PWOi
ng pupillo facro iuẽ timo filioiã defunc o ꝓpgenito to⸗ HMpa. anto. a. ſabino.
tario poſſit cõuenire de· tꝗ ſuꝗᷓ ſubam relinquere: q̃ſi ſacnis ¶ Tſia pfe tuo teſtõ iure ti⸗

Abitutoꝛ datus: eotꝑe q; hr̃s
extitiſti in rebus humanis fuit: ta⸗

mẽ codicillis alius tutoꝛ recte da⸗
tus eſt:⁊ vterqʒ/ ꝓpter volũtatem

datũ pater aliũ codicillũ dando re
ꝛobauerit.tunc enim poſterioꝛ ſo

auus ſtimũ pfi ſuo vel naturalem. lustutoꝛ enitꝰ.
Inoibus itaq; talibus dubitatioi ⸗ I Mpa. alexan. a. geoꝛ.·

toꝛes dani in te⸗
ſtamẽto ⁊ oẽs de

cedaãt illi vocanf

ltimi. ſed ſt remo
ueank ut ſuſpecti
tũc datiui. vt no/

ſe.l.i. ĩ mag. gl.

Dʒ q ẽrõ diuer⸗
ſitatiſ.Rñ.qꝛ qñ
ſunt remoti rema

nent reliqe vt ad

buc q̃ſt videat᷑ eẽ
tutoꝛ. vt.ſ. ĩ qut.
cau. ha. tu.l. licʒ.
Item ſi auia det
tutoꝛẽ nepoti ⁊
ſtituat eũ an va⸗
leat datio. vid ek
enĩ ꝙꝙ non. qꝛlex
ſemp dicit ö mfe
q̃ eũ ĩſtituit.vt.j.
e. mater. ſʒ qð di⸗
cit de mre. idẽ eſt
d eIn teſto. quo
alios nõ te ĩſtitu

it.⁊ idẽ in patro⸗

no. vt. ff. e. tute
la. §. fl. ſecus ſi te
inſtituiſſet. vt. ſ.
c.l. mater. 7.ff. de
confir. tu.l.ſi pr̃o
nus.
rõ. vñ ñ bʒ neceſ⸗
ſe ſe excuſare. vt
ſ. ti. i.l. i. . ff. de ex

cu.tu l.ſcre opoꝛ

tet. F. bic de bis.
7. ſ. ð appel.l. no
minatiões. eſt
ff. de eo qᷣͥ ꝓ tu. l.

f ¶ Spõ te. ſcienſ
ſe nõ teneri. ⁊ ſic

de geſtis iſñ tene

tur. qꝛ ſufficit ⁊c̃.
vt. z. deneg. geſ.

l.tutoꝛi. niſi cum
acceſſiſſet oĩa ge⸗
ſtur?. vt. ff. de ne.

..l. diuoꝛcio. F.

ſi.ſi aũt putaſſet
ſe teneri tenereiur
actiõe tutele.ſ. e.
l.mr. in fl. ⁊ de ge
rendis teneretur

ſt aliꝰ mõ fuerat

geſturꝰ. ut. f. ð eo

tu. l. i. F. pe.
admi. tu.l.tu⸗

toꝛes. S. qui ſe. ⁊

yvtili neg. ge. ßm

yr. vt. ff. de nego.

jinie

vftt

ipi
Hint
gubͤl

Hxron

ſgninna
älins
ſünged⸗
ſhant

ciilt
nuhl
(Wrpea
flina
nH
Eder
mMinſn
Edniſn
6laſel

Seroror
ſiopnd⸗

(tocoe
flideri
Vxino
ae
Wn
iliral
ſoved
uuindat

tohe
giideni⸗
lzleg
Jiſtc
Kerat
ſuſpecd
enirde

ſdetet
is ſib
Nybin
igltie
ag iu

enl⸗
demer
funone
Iſide
hror
aig

nnnng

Cesn AN
dilinfe

gf ſurfi
ludnie,

=

eoteie S=

.

,nſcten

lülie

enitii
inin
Ut
dion
unmntn

*

Zunftue

ſinnrin⸗
arden
igtanee
ſengdtin

ſeüſtmg

eunßein

Ugigete .

buiſfli
ulnhſfict
Ahrn

ofet

Gtdertiid.

ni

ſſte

Aorörkn
lbbirpen
noſei
liſlanfe
ſſctuſfe
elangetn

Coſfrnlta

(igein
fffbern
elnier
il in
Onlſcree
nNre
liänn
Nmitt
ſuie

Chenlig.

ſirte
ctöſwent
deß

en it

Nvbiꝑh e

Ni engſ⸗

Cetſfrcis
udtfer

e j

1 Mitèn

Guu

Quintus.

De teſtamẽtaria tutela.

De conſfir.tuto.

n. pt milicie. vel ſm nos nõ cumũt actiones neg.geſ.cũ actiõep
inie n dixi in. l illa. ff o neg geſ. J. bacactõe. Itẽno.hᷣ ꝙ qnõ te
nek:ſt icipiat tenet. ſic ꝛ.ff. de polli.l.i. :.ff cõmo. lĩcõmodato. 5.
ſicẽ. Itẽ no. bic ꝙ triplex eſt tutela. teſtna ltĩima ⁊ danua. de pai
ma bic ti. ⁊ ſe’quẽs dicũt, de ſcda.j.ti.ij.de tertia in ſequentibꝰ. qꝛ

l¶ Inſtitu erit. ſʒ b quilibet erᷣne poſſet.vt.ff.decõſir.tu.l.ſi pronus. im⸗
mo nõ:ſʒ ↄ firmat᷑ cũ inqͥ ſitione.mris vo datio vel tʒ ꝑ ſe ᷣm quoſdam
ar. . ti.i.l.f. vel ſine inqͥ ſtiõe bᷣ caſu cõfirmat᷑. Ged vr ↄ et qñ inſtituit
ſ.ꝙ nõ poſſit dare.vt.ff.de le.ij.peto..mr.ſol.hᷣ illã coꝛrigit. vel ibi ex
pone nõ põt.ſ.alłs qñ nõ inſtuuit vt ſic cõcoꝛdet cũ pᷣncipio iſtiꝰ. vł nõ

qᷓ;diu locũ bʒ te/ oͤr vribi n egent con
— . „ , . * 2„ 0 t.
—— Atutoꝛes teſtõ vobis dati Vtelecontra tutoꝛẽ mota mq Boler no dielt it
reſtöia ?7 dariua ſunt:quãqᷓ; vnꝰ veſtʒ ſue & Actiõe quã in teſtõ prisin ou nere lsſoler eredier
ſr deunut dñc s factus ſit.i.pupillarẽetatem ius fuiſti pfate datũ ꝓponis: red Fup en dan diliee
bolis. 6. legia exceſſerit: tutelam vra ad eũ nõ ꝑ ditibiſiqd debet᷑ competẽs iudeer cgo inqntſic v in pfo⸗
nuq; bʒ loci cu, rinet. II Dem. a. feliciane. aditus iubebit.Curatoꝛẽ eĩi inuti⸗ no cũ nõ inſtituit. vt. ff.

reſtaa: nec; u, MN Alterteſtõ filis tutoꝛes da⸗ literin teſtõdari nõ ambigit.

e.l.qͥ tutelã.ꝭ.fi.ſʒ cũ in⸗

ſtituit nulla firvel nõ tõ
nua ineunnl I renõpõt: niſi eos heredes nr theo⸗ val. aa.floꝛẽtio. uz ulo vo ine pu
ſ o nand, iſtituent.qn aut eos heredes nor⸗ ( toꝛes eta grecs pp. pillo berede inſtituro ne
ies dan ſunn ſel ſtituenit: ſolet ex volũtate defun· . Nerbislʒ in teſtamẽtis relin⸗ q; pfimato cũ non fuit
oẽs öceſſerũt: ſu cte datꝰ tutoꝛa pᷣſidibꝰ cõfirmari: quere:ut ita tutoꝛes dani videant᷑: Kugs. dlotl vo,
Kun rgrillmu nullo vo ex his intenueniẽte: ſires acſi ltimis verbis eos teſtatoꝛ de⸗ binorde vo⸗
ceſſtloco e on pupillaresq dati ſunt admiſtraue diſſet. Mpa. alex. a. pꝛiſco. a mu Hol fone.
tit It ptutele actione tenentu. De confinmandotutore. dlöanunn.. .
aꝛ diu loců bbz Mpa. pal. 7 gal. a. daphne. dbdDdo Datoa teſtatoꝛe eo
teſtaria nõ bʒ lo/ J pupilloꝝ pr alienũ fuuʒ Eſtamento m'r̃is tutoꝛes detgs kcodicillis. ſᷣm
cũ ltĩma:ſiłr ſub ec? poſtulas ettutoꝛẽ eſſe dart crcuſare ſe neceſſe 5 io.vł dic a iudice. Sed
ↄditone dato in J b atiexculare le neceſle n tic oppones ꝙ durãte

iain dat daru⸗ it et liberũ: Wanete tñ tutoꝛe abẽt: niſi decreto ßmvo
ſʒ ſi nõ ſperat᷑ cõ . fli a fiifsrat oß 22 .
ditio ertimra bz Alio pupillis dato et redimi et ma luntateʒ defuncte ⁊ qdẽ inqſitione

locuʒ legitimus. numitti hũc apð ſidẽa curatoꝛẽ habita dati fuerint.
ZIteſiteſs das acliumgi opoꝛtet. Zem. a. valentiniano.
gea endne ANpr dioc et mar. aadomie. 1, Eq; peplanneqscruͦng.
Fenit danaul t Itbbipfr auunculu teſto re⸗ fectoteſtõtutoꝛẽ recte dani
de teſta. tut.l. ſi

cte tutoꝛẽ dedit:necis excu

ituteleindiciota dubitſtiimis eſt. Ss volitaspr̃is
ʒe tuteleiudicio tã de ad⸗

s ſub cõdinõe. N un . 3
in ↄſtituẽdis tutoꝛibꝰ vel curatoꝛi

At vbinõ bʒ lo ſatus

um ima mica miniſtratis q;neglectis cñ admi hpusin hmõi caſibꝰ a iudice ad c- a
remb e vt f. niſtran deberẽt: apud opetentẽiu iusoffci hec res ptinet ſuani ſo⸗
denrra. di dicẽ cõueni ſᷣm bonã fidẽ Wwiſail letb. Scdðm q vereri nondebesne
tutoꝛ reipu. SF..i. .. E. gaa. tribhene 1&α —. „„
7 ſ. da. tm. poſ. facere iuſſuꝝ. ¶ Dẽ. aa np ne tp̃s anteq;ᷓ cõfirmeranstibi ceſſe
lſi ſoꝛoꝛes.Ex pᷣ è

dici g colligit᷑ e d atiua tutela admiĩculo teſtõrie excludit limas Zercij dicũt iõ curatoꝛẽ.qꝛ in minꝰſolẽni volũt
dqõ nõ põt facere ꝑ ſe.⁊ facit.S. de neg.geſt.l. curatoꝛem.
4 Zſta pfr̃e codicillis.teſtõ ↄfirmatis.vr.ff.e.l.iij.aʒo.qð bo
Aie ſp verũ eſt vt ↄfirmati videant᷑.vt inſti. decodicil.S.i.
b ¶AZutoꝛ enit.õ videbat᷑.qꝛ tutoꝛẽ habẽtii ⁊c.ut.j.qͥ petu.l.añpe.
⁊ inſti.de cura.ꝭ.interdũ.ſed nõ poſtea:ſʒ eodeʒ tpedari vr. ac ſt
eodẽ teſtõ quo ſtat plures dani poſſe.ſᷣm ioh. Adita æ bheredirate
ſaltẽ ab vno berede ĩcipit tutela oĩm. vt.ff.e.ſi nemo. Antea ergo

nullꝰ erat pꝛioꝛ. ⁊ ſic nõ põt dici vnũ ante aliũ. Iteʒ ad buc vide/ dgtio non tenet omnino perſe.
batur poſterioꝛẽ d ando pꝛioꝛẽ remouere.vt.ff.de ꝓcu. ſi quis cuʒ kto. nõ hñt. qꝛ nõ

Atibi pater. non ſic in matre.vt.ſj. ti. i.l.i.

5F. ſi. ᷓ eſt õ. ſed aliud in ꝓcuratoꝛeqð pꝛiuatũ eſt offm̃. vel idẽ qꝛ
inuenit ibi vnꝰante aliũ.bic aũt nõ.cũ ab adita bereditate oẽs in

giant h̊ eſſe tutoꝛes.· ⁊ fa ff de adimẽ.le.l.alũna.S. qᷓ duos. ⁊.ſ.
tutoꝛes.ad eũ.factũ adultũ:ſʒ qͥ erat deteſta. ſancimꝰ. boc ff. de teſta.tu.l.pf̃.⁊.ff. qui pe.tu.l.
em anet. Sʒ qd miri cũ h̊ erat minoꝛ.xxv.ãnis.vt.ſ.ð legi.
tu.l f. Rñ.oli poterat eſſe tutoꝛ minoꝛ:ſʒ excuſabat ſe ſi volebat.
vt hic. ⁊ inſti. de excuſa.tu. S.ſtẽ minoꝛ.ſic ᷓ hodie inutilis eſt bec
lerxr. vel dic ꝙ alter babebat vnũ mẽſem. alter. xiij.ãnos ⁊ dimidiũ
àbus dateſt tutoꝛ maioꝛ creuit:ita ꝙ factꝰeſt. xxv. jnoꝝ. adbuc
iñ alter eſt pupillꝰ⁊ remanet tutoꝛ idẽ:⁊ hᷣ cũ teſtõ d atꝰfuir.ſecus
ſia iudice. vt. ff. detute. ⁊ ra. diſ.ſi tutoꝛ. 5. i. ⁊ plene dixi. S. eo.l.i.
in fl. Etno. ꝙ dicit ſue etaii.adultus ſm pꝛimũ caſuʒ. vłmaioꝛ
xv. an. ſm alium.ꝙ pꝛobatur.ẽ.de his qͥ ve era.impe.lᷣfi.
CBie nõ põt. vt et.ff. de ofir. tu. l.i. .mm. ⁊. .tii.l. i. 1 de leg. ij.
yt teneat datio in teſtõ. vt inſti.de tutek. F penniſſum.

tu. nõ geſſit. l.ij. ⁊.ff. de ritu nup.l.ſi qͥs.

amẽto.nõ hñt.qꝛ nõ tenet datio.vt ⁊. e.
at.qꝛ dʒ ſe excuſare.vt..ti.i.l.ſt tibi pr̃.⁊ quidẽ inquiſitõne. ſecꝰ
cũ pr minus ltime dat.vt inſti.de tutetł. 5.fi.⁊.ff.e.ſi filio. Oʒ quare ma⸗
gis inqrit᷑ amatre datꝰ.Rñ.qꝛ fragile ⁊ mutabile mulieris cõ ſiliũ.⁊ ad
l.f. in pꝛin. 5 Dati. anteqᷓ; iñ
dent pñ̃tſe excuſareſi volunt.vt.ff.de excuſa. tu.iuriſperitꝰ.S..
. Ecq in cöͤſtituendis.ſ.cõfirmando. b ¶ Bolet.ſine inqſitione.
rkfes ſt ſilio.⁊ inſti. de tutel.S.ſi.ſʒ bodie vĩ H lex coꝛrigi. vt.j.
de teſta. l. bac cõſul. S. ex imp fecto. ⁊.S. fa.ber.l.ſi i
tñ S. Itẽ an enit teſtanus vel datiuꝰ. vr ꝙ teſtãnius. vt.ff. e.l. ij. ⁊ de cu⸗
ra. fur.l.ſi furioſo puberi. Sed dic datiuũ.vt ar.ff.dev.ſig.l.lege.⁊ ĩ au
ten. de defen. ciui. S. interim. col.ij. binc eſt ꝙ ſimr iterueniat ex aut.ſ.qñ
mu.tu.of.aut᷑.mfi.pᷣfert᷑ buic.nec ob.ꝙ dict᷑ oimõ ↄfirmandus. vt d.l.
inſti.de tutel.in fi.qꝛ exponit᷑ibidẽ ſᷣm io.ſine inquiſitione nõ aũt oĩmõ

teſtãria nõ hʒ locũ dati

ua.ſed rñ.eẽ verũ qñ te⸗

ſtamẽtaria tenuit ab a⸗
dita hereditate:vt cũ li⸗

ber d at.ſʒ ſecꝰ cũ ſeruus

quẽ oʒ pꝛiꝰ manumitti.
ſʒ alia rõne nõ plʒ.qꝛ ñ
adiũgit᷑ tũc.ſʒ ſolꝰ eſſet
cũ ille interĩ d atꝰᷣ deber,
deſinere ut inſti. de atti.
tu. F. i. pꝛima g placet.
¶ Et curatoꝛẽ nõ tuto
rẽ vt euites opi.qꝛ bñti
tutoꝛẽ⁊ c. ut.j.q pe.tu.l.

antepe. 1 inſtit. de cura.
§S. interdũ. vł dic pᷣm io.

etiã tutoꝛẽ.qꝛ eodeʒ tꝑe
dari vident᷑. vt. S. e.l. ij.

le ate fuit datꝰ.qð nõ plʒ.
ꝗgꝛ fruſtra d eberet redimi manumitti. ⁊ facit.j.

ti.i.l. ſ vr pponis.
ſ.¶ Meglecuis. vt ⁊. ſ.
§. quinetiam.

Atele.iubebit finita tutela nõ pꝛ.ꝰ.vt.ff.de tu.⁊ ra.diſ. .l. niſi. ĩ pn.
N, Hõ ambigik.ſʒ ↄſirmat.vt.sõ.de neg.ge.l.curatoꝛẽ.⁊ inſti.de
toꝛes.lumis.i.latinis.⁊ facit.j.de teſta.l.bac

cura. S. danf.

nſul.in fi.qſ Rub.de cõfirmando tutoꝛe.boceſt opus quando

5ʒ.ti.i.l mr. ſed ſecſi pat᷑

fl.qð quidã dicũt.alias

i. ſemꝑ.⁊ facit ẽt ꝓ matre.j.l.ꝓxi. c Tempus.quinq̃ ginta dierũ qð
datur ad cõteſtãdas excuſationũ cauſas qð curnt ex qͥ incipit tenere de
cretũ: qᷓtuoꝛ aũt mẽſes cõtinui ad ꝑagendũ negociũ ex die nominatõis

ꝓt ff, de excuſa. tuto.l. quinquaginta. ”MU
ꝓponis.ab eo.ſ.magiſtratu. d Intereſt. Quatnoꝛ enis
AQAQAeſſe debet: ꝙ is det qͥ iuriſdictionẽ bʒ: ꝙ illi cui dani poſſit. ⁊ is
ſit faculras.⁊ ꝓ tribunali qͥ dat ſed eat. ut.ff.e.l.nãli. F. i.
e Mon põt.ſic.ſ.de admi.tu.l:ſancimꝰ.⁊ ad l.iuł, de adul.graccꝰ. ⁊ boc

detur cuiꝰdãda

lʒ illi erant cõfirmandi.
ſic ⁊.ff. de mino.l.in in⸗
tegrũ. ⁊.l.ſi mulieri.
f Curatoꝛes. nõ dixit
turoꝛes. ne obſtat regła

4 pe. tu. l. antepe. vł dic

vltima volütate. vr et ĩ

tima ag. tu. in pn. ⁊ bac

e.l. legitimus.
auũculos.qui
mfis fratres.

i.tutoꝛes. ⁊ fa.ff. de tu.
te.l. ex ſnia. ⁊.S.ti.i.ſi pu
pilloꝝ. ⁊ qð no.in.l.i.⁊
Aturalibꝰ.q̃cũq;
inter viuos vel in

aut᷑qͥ. mo.na.effi. ſui.F.
pe.col.vij.ſecꝰ ſi nibil ð
derint. vt ff. e. naturali.
bᷣDodũ.ſ.uns vnciã
vel ſex.vł hodie in totũ
vt. 3.ð natu. li.l. ij. Tẽ au
ten.nũc aũt. Itẽ in.l.bu
manitaf.⁊ in autẽ.lʒ.et
facit.ſ.qñ mu.tu. of.l.fl.
Sʒ oppone nonne dak
certis rebꝰ B.ſic gᷓ eſt Z.
ff. de tute.l.certarũ. ⁊.l.
qꝛ pſone.⁊ inſti.qui da.
tu. poſ. §. certe. Rñ. dak
etiã rei.ſ.ſecũdario non
