tur vt bic dicit. Septimo quid ſi erat inuaſoꝛi debita vel ſibi obligata. di⸗
rit.p.ꝙ nõ babetlocũ bec lex.ſʒ edic.diui marci.tu dic õ.⁊ ꝑdã ꝑ bãccõ⸗
ſtitutionẽ ius qð habeo in rem:vel pignus.vt ſi amodo agã excepuonere
pellar.ſi ergo agã ex edicto diui marci cõditione ſine cauſa.nõ agã bac.l.
⁊ ecõta.vt.ff. de ac.⁊ obli.quotiens..i. Idem dico ſi inuaſi vthb abeaʒ p
pignoꝛe velut inſolutũ.vt.ſ.habeat locũ heclex.niſi ex pacto vel iudiq au⸗

ctoꝛitate faciã.vt.j.de pigno.lł.iij.⁊ niſi aufugeret debitoꝛ.vt.ff.que ĩ frau.

cre l.ait pꝛetoꝛ.qͥ ſi debitoꝛẽ.nec ob.ff. de fur.l.qui vas.s.i.qꝛ ibi ponit᷑ ab
ſtulit.i.accepit vt iudici oſtend eret:nõ ut ſibi baberet. Octauo quid ſi debi
toꝛ creditoꝛẽ ſupx pignoꝛe occupãdo inuadat.Rñ.ſᷣm pp.non habet locum
uel dic Z. cũ poſſid eat.ut.ff. de acquir.re.do.l.per ſeruum..ff.deuſucap̃.il.
ſerui nomine.¶ Sup tꝑe quero quo tpe facta inuaſione locũ habeat Fr.
ſñ.dicũt ꝙ ante lit.ↄteſt. Itẽ poſt añ ſniaʒ.miſi in caſu nno in quo lo quit
g.finiũ regũ.l.ſi ↄſtiterit. poſt ſniaʒ nõ.ſed habet locũ illa memmerint.⁊

eis eſt hoc qð bic dicit.ante euentũ ac.tu dic hanc eſſe generalẽ.⁊ añ lit. cyö

teſt.⁊ poſt ſniam, ⁊ illa,ſi cõſtitenit tantũ poſt litẽ ⁊ ante ſniam. Hec obſtat

lit. Undecimo quid ðò ma

qð me.cã.l.iij.⁊ deiniur.·

— tibus.dic ergo ſt quis.ſc,Jʒ
uper rebus fiunt octo queſtiones. Quero igitur pꝛimo an

Liber

qð hic dicit ante euentum. quia ſubau. mnarime. uel dic i ante pꝛeceptuʒ uel
iuſſionem iudicis.⁊ bec bona. uł.i.ante executionem que fit per iudicem ⁊
ſic non punitur: ut.ff. de acquir.poſ. iuſte. :.ff. ad. l. aquil. quẽadmoduʒ. F.
magiſtratus. qð em̃ legitime ⁊c᷑.ut.j.ad.liuł.de adul.l.graccus.aut ego
nullum eſt d ecretã interpoſitum: ⁊ tunc babet locum bec lex. aui ꝑpera.⁊

tucila:menſhetint zutre .
cte ⁊ tunc nulla vt m.l.iu⸗,⸗ . 1.
ſe ali mafn A Mpꝛ. arch. ? ho. aa. paſi.
Rñ.adbuch abet locũ hec Mmæẽtanee poſſeſſiõis in
Eerdarorie 1 Nterdian gönon ſempah
Ar. gs locũ habet ſi babu viin publicã per tinet vel pzuata:
Kanns rcia n rin ur⸗ morx audiri interdũ etiã ſine inſcri
ferret ſi me inuenihʒ: vt. ſr. .
de fur.l. ſ quis ex. Duper ptione meretur. ꝑꝛ Zeno.
quarto quero nbaulamo a. ſebaſtião. pp.
iure dñlum amittit ⁊ ipſo pig in idici
cquumurſpolan„αποσ.dchviainice ſent
detur ſic vt in cr. lema. tefacta: deinde ſuper rebus arre⸗
vr een e. ded ptis vel inuaſis vel dano tẽpoꝛe
miſſione vectigaliũ: vt. ff. .,
de publi.l. miſſa. 1 ĩ mu unmpetus queſtio P bonatun ſi non
liere que ſuo raptoꝛi nubit Potuerit qui vim ſuſtinuit que per
didit ſingula cõpꝛobare taxatioe
aiudice facta ꝓperſonarmũatq; ne
gocij qualitate ſacramẽto extima
tionẽ reruʒ quas perdidit manife⸗
ſteti: nec liceat ei vltrataxationem

que amittit ipſo iure dñi/⸗
um reꝝ quas lucrata ẽ ab
eo vt in aut. de mulie. que
ꝓp.rap.nu. ⁊ ad ið eſt.S.
locati.l.fi.⁊ ĩ aut.de litig.
§. fl. col. viij. ⁊.S. de act. ⁊
ob. aut.imo.nos dicimus
contra.quia hec littera di⸗/

cit amittat. non amittit vel amiſit.⁊ ſic per ſententiam aliter amittitur: vt.S.
de here. quicũ q;. S. ꝙ ſi fecerint.⁊ de apoſta.l.i.⁊ ad ſilł.l.neceſſarios..ñ
galiter. æ de iure fiſ.l.eius qui.⁊.j.in aut.vtlit.iu.S.illo.col.ix.⁊.ff.de reſcin.
ven. ſi fundus. Sup er vltimo quero an poſſeſſio tm̃.vel ꝓpꝛietas etiã eſti
metur. qð ſolui in littera.boc eſtĩ capite iſtius gl. Scðo ſi fiuctuarius ẽ ex

pulſus vel ꝓpꝛietarius:an cõp etit vtriqʒ altero expulſo.ſRũñ.ſi eo aĩio vnuzʒ
deijcio:qꝛ credo eum ſolum habere ius in re:vtriq; teneoꝛ:quia vno deie /

cto alter deijci videtur. Si vero eius ſolum vſum fructũ velim auferre vel
ſolam ꝓpꝛietatem ei ſoli teneoꝛ:vt id qð abſtuli ⁊ tantũd em reddam:vt.ff
de fur. . inter omnes. §. ſi ſeruus. ⁊. ff. e. ſi de fundo.licet de fundo quidam
aliter dixerint.ſ.vno expulſo non vid eri alium deijci. contra quos eſt lex.ff
de acquir. poſ.ſi de fundo.Zertio quid ſi rem cõmunẽ totam inuado ſocio
meo poſſidente.Rñ. ꝓ parte ſocij teneoꝛ: vt ar.ff. de fur.ſi ſocius.etiaʒ pꝛo
mea teneoꝛ:diuerſimode tamẽ. Quarto ſi alius poſſidet vſumfructũ meũ
non ꝓpꝛietarius ⁊ eum deijaã.⁊ ſic amitto ius meũ.cui applicabitur:pꝛo
pꝛietario: vel expulſo.Rñ. ꝓpꝛietanio.ſed eſtimatio fructuario: vt in.l.ſi de
fundo. Item ſi iudeus poſſideat mancipium cbꝛiſtianũ meum ⁊ illud in/
uad am:an applicabitur iud eo.Rñ.nõ.vt.S.vt nemo iud eus ⁊c.l.i.Quin⸗
to que actio detur. Rñ.cõditio ex bac.l.que dabitur ſimul/ꝓ poſſeſſiõe ⁊ ꝓ
pꝛietate qð eſt mirabile. Sexto an dabitur beredibus.m ſic.an cõtra be/
red es.rñ.non.cum ſit penalis.niſi inquãtum peruenit ad eos:vt inſti.de ꝑ
pe. tempo. act.S. non autem. ⁊.ff. e.l.i.. boc ĩterdictum.. S.fi. Septimo
an reſtituendo rem inuaſoꝛ antelit. conteſt. vel ante ſnĩaʒ liberet᷑ a pena.rñ.
non.uut. ff. de fur. qui ea mente.etiam ſi ſponte expulſus acceperit cũ nõ ſuc⸗
cedit bec pena loco rei: vt.ff. de arbit᷑.l.ſt quis rem. Octauo quid ſi egi tm̃
ad rem.an ſuperſit actio ad penã. rñ.ſic cũ acnõe nõ officio debeat᷑:vt. ff. ð
cõ di.fur.ſi ꝓ fure.S.furti.Nono an poſſit appellani..Rñ ſic. qdð dic vt.ẽ.de
momẽta.poſſ.l.i.Decimo quid ſi ſeruum quem poſſideo cũ ſe liberum cõ⸗
tendat mea auctoꝛitate acceperim. Rñ.nõ amitto ius meũ:quia neminẽpoſ
ſeſſione pꝛiuaui: etiã ſi eſſet in poſſeſſione libertatis:quia ſeipſum non poſ
ſid et:lʒ in poſſeſſione libertatis eſſe dicatur.⁊ boc ᷣm Jo. ⁊ nos qui dici⸗
mus inuaſoꝛem non cad ere a dñio ipᷣo iure.cum em̃ detur cõdino ex.l.iſta
ſi alicui daretur ⁊ dño daretur.ſeruo em̃ dan nõ põt:nãq; obligarinõ po
teſt: vt. ff. de fid eiuſ.ſt cum hominẽ. Foꝛte ſᷣm alios aliter dici poteſt qui di
cunt inuaſoꝛem ipſo iure amittere dñium.ſolũ ergo punitur dñs ex talivio
lentia:quia dolo videtur eum poſſid ere.⁊ ſic ineumbit ei onus ꝓbandi:vt
3.de ꝓba.l. vis eius. Altimo quero: quid differt bec cõſtitutio ab alijs
pmo ab illa. S. de paganis.l.chꝛiſtianis.iñ.illa ſpecialiter in iudeis ⁊ pa⸗
ganis loquitur,quid ab illa,ð S.ſiniũ regun.l.ſi cõſtitent. rñ.qꝛ illa poſt lit.

cõteſt. ⁊ tiñ in illo iudicio:quid ab illa.non ab re.ſ.e.⁊.SD.loca.l.cõ/
ductoꝛes.rñ.qꝛ hec incõtinenti facit cadere in penõo.illa expectat dit᷑
finitiuam ſniam.ſed illa non diſtinguit fu erit dñs vel non: quod hͥ
facit.quid ab illa cum quereb atur.rñ.ibi dices ſtatim. Item qͥd ab
interdicto vnde vi.rñ.illud annale ⁊ in ſimplum ⁊ dolum exigit.

perpetua ? pena/
aiudice factam iurare: q bmõi lum nofn ge/
iureiurã. dato fuerit declaratuʒ iu⸗ oo diuimarci m̃.
dicem cõdẽnare opoꝛtet. ue echleire
g. eidem. Iteʒz quid ab ulla
n On ab reeſtquẽadmoduʒ S. Sſufftagijs. im.
ppoſſeſſiõisaliene inuaſoꝛes lla ſpecialis ae.
tam vctus q pꝛeſensſacra con⸗ Karaaſemt
ſtitutio cenſuit eſſe puniendos:ita mentanũ ſuaoꝛi/
nec cõductoꝛ bꝰꝰ? poſſeſſidisalie gine nam ui vin
ne detẽtatoꝛibꝰ ipune ꝓcedereꝰ ſi teri ſtanin ſuech,
locatoꝛibus foꝛte vel poſſeſſionẽ berein petitoꝛio:
rem ſuarũquas apud alios pꝛeca⸗ qaodtemneſ
rio modo eſſe cõceſſerãt recupare in tantã. ꝙ ſirmo
pʒ leges volẽtibꝰ cũʒ nulla ſibimet enterlanill dui
cognita legibꝰ allegatio' opeteret cenanus mualeni
duxerint reſiſtẽduʒ ? nõ ptinusid ii auiden une/
eſt non expectato iudicioꝛuʒ oꝛdi⸗ minab ad vendi,
candum admittũ

tur: vt. ff. e.l.i. S. ſi filius.boc quidem interdictum vnde vi non ſemꝑ
pertinet ad vim publicam. quia quãdoq; ad pꝛiuatas: vt quãdo ſi
ne armis. Item non ſemper ad pꝛiuatã: quis qñq; ad publicam:
quãdo cum armis. ôMU
DO mentanee interdictũ.poteſt dici ꝙ tacite ſoluittres que/
¶Pbnen buna eſt vtr ĩterdictũ vnde vi.ſit momraneepoſ
Alionis ſicut ⁊ illa interdicta que ꝓ poſſeſſione competũt. quia ſi
ſit nomen poſſeſſionis non licebit in eo appellare.ſi autem non ſit
licebit ⁊ app elletur.reſpõdetur ꝙ eſt momẽetanee poſſeſſiõis. De⸗

cũda eſt vtrũ cum interdictũ vnde vi.qð eſt momentanee poſſeſſio

nis ex vi naſcatur. vtrum ex publica tm̃ vel ex pꝛiuata im copetat. ⁊

dicitur ꝙ non ſemper ex bac vel ex illa naſcitur.ſed interdũ ex bac

interdum ex illa. Zertia vtrũ neceſſe babeat inſcnbere qui boc inter
dicto vtitur.⁊ dicitur ꝙ non. Poteſt ⁊ addi quarta queſtio.vtrum
ſcʒ iudiciũ poſſeſſionis pꝛimo expediatur qᷓ; iudiaum ꝓpꝛietatis:
1 iſta ĩnuitur per dictionem illam. mox.ad pꝛimã queſtionem facit
5.ſi de momentanea poſſeſſione agatur. Sed quero quam vtilita
tem hodie babet hoc interdictum vnde vi.cum per conſtitutionẽ ſi
quis in tantam.violentia puniatur.rñ.qꝙ vtilius eſt ipſum ꝓpone⸗
re quo ad quid qᷓ; cõſtitunonem.quippe cum a ſententia lata ſuper
interdicto non appelletur.ſed a ſententia ſuper cõſtitutionelata lice
at appellare:cum non ſit poſſeſſoꝛium ſed petitoꝛium conſtitutio⸗
num iudicium.⁊ ſt em̃ per illud reſtituatur poſſeſſio non tamen ꝓ/
pter boc poſſeſſoꝛiũ dicendum erit:quia ſicreivendicatio poſſeſſo/
rium diceretur. Item cõſtitutio non ꝓ ſequitur niſi duplum. ſecꝰau⸗
tem eſſe poteſt in interdicto cum omnes acceſſiones ⁊ lucra ⁊ dãna
in id veniant:vt.ff. e.l.i. F. rectiſſime.⁊.S.non ſolũ. Quarta queſtio
eſt vtrum ſi iudicium petitoꝛium et poſſeſſoꝛiũ moueat᷑:audini pꝛi/⸗
mo qui poſſeſſoꝛium qᷓ; qui petitoꝛium intentat.⁊ reſpond eat᷑ pꝛi/⸗
mo eum audiendum perilla verba.mox audire ⁊c. ⁊ quod.S.ð rei
c 4 Aox.i.ante cãm ꝓpꝛietatis.vel mox.i.ſine ſolẽnitate.vł id eſt
me dilatione alliqua debet audini ille qui ꝓponit: vt.j. ad.l.. iul. de
vi.ſi quis.⁊ etiam ſine inſcriptione qñ.ſ.agitur ciuiliter. ſecus ſi ci/
minaliter.l. l.uł. de vi. vt. ff. de accu. libelloꝝ.⁊ hoc dicit interdũvt
ſine inſcriptione.i.ſine libello ſcripto:vt.ff. de eden.l.i.S.edere.niſi
caſt⸗ u. ſ. in cõuentioneilluſtriũ perſonaꝝ.vt.j.ð digni.l.quotiens.li.
xij. hodie indiſtincte datur per aut᷑.offeratur.⁊ erat foꝛte dubitatio

legis.quia poterat agi cniminaliter⁊ ſicnõ poſſet agi ciuiliter. Sed

P ncftb
ri nie

mikek
imnclo⸗p

ago diige

Atganl
glgihlf
wnngeui⸗
nensß
itipodel
ekoettach
iifien i⸗
tmunn,ſh

faplli
cgenc

cuintu
vhncͤſin
e ſoe ne

Mpcſogen

Gagone.

muun:

Hiplenaffue

((mden

Ntflocgn

1(Orn
3 non
Paliure

Küboef⸗
ſiendun
ftentcön

moco⸗

heſunee
hninhan
tüikuune⸗
RTNN
Pboctnie
Ganprli
nlmtiger
ndrminnigi
ftllshne
inrionut
Dlqutenri
ußparner

Pinug N Krte

Octauus.

conng eſt yt bic. ⁊.j.qñ ciui.act.l.i.vel dica capite interdictuz.ſ.qð/
libet vel vnde vi.vel quon bonoꝝ.vel vti poſſidetis.vł qðcũq; ali
ud ſic generaliter diciturinterdietum momẽtanee poſſefſiõis: ut. .
qui legit. ꝑ.l.fi.qðᷣ non peninet ſemper ad vim publicã uel pꝛiuatã

pone: vt. S. ſy quã
vnlitatẽ habet ho
die hoc interdictũ
cũ ſufficiat. ſi quiſ
in tantam. Rñ. qᷣa
in ea appeellat᷑.hic
non. Item citi? ex
peditur in interdi
cto qᷓ; in cõſtitutio
ne. foꝛte nec vr.lt
actoè penam.
Jaß pa/
tefacta.i.li
ꝓbata.

nam unde ui pertinet. alia non debet dico audiri.⁊ cetera uerba ex/

cuperantibus cedere patiantur.
Eosnamq; iubemꝰ pꝛotanta ſue
iniquitatis impudentia ſi cognitio
nis iudicarie euentu fuerint condẽ
nati:reicuius poſſeſſionẽ ſponte re
ſtituere vſq; ad diffinitiuã ſniaʒ mi
nime paſſi ſunt:eſtimationẽ pictri⸗
ciparti vna cũ ipſa re pꝛebere com
Aei bs ie/ pelli. N mpa. Juſti. a. ioã. ppᷣ.
poꝛtatis T per vi,s c N Vm querebatur interilliri
ſa Teporeimpe C cianã aduocationẽ quid fie⸗-
tus.ſ. datto. n opoꝛteret ꝓpter eos qin vacuaʒ
Canmnꝛebane, poſſeſſonem abſentiũ ſine iuclicia
bareſingula vten li ſententia detinuerũt: quia vete⸗
reslegeſnecvñ viĩterdictũ necqð
vi aut clã vel aliam quandã actio⸗

ſiltie.
b ¶ QAualitate in /
ſpecto diligẽt an
hec perſõa expul/ l
ſa diues fuenit vel non. ⁊ an eo loco ſit veriſimile ꝙ tot res tenuerit.

i 9 Manifeſtet. ratione ergo difficultatis ⁊ in odiũ violenti ſtam2

ſuramento Vr⸗, eiudi ppemdum F...l ſancimus. ff defurl
in aclone. §. de veſte. . ff. depoſiti.l.i. F. ſl quis argẽtũ. ⁊. ff. e. l. i. .
non ſolum. ⁊ exna de teſti.c pemuenit. regulaniter autem cõtra. niſi ſe
miplena fuerit ꝓbatio:vt. S. de re. cre.l.in bone fideei.
K Condẽnare.nec poſtea taxat ſicut bodie in ſacramento expenſa/

*
11*

mm: vt.j. aut. de iudi. S. opoꝛtet. colla. v. ́M”M”M”UN
On ab re. id eſt non eſt ſine cauſa ſinõ impunepꝛocedatur

ſed cum pena.
vetus. 5. e. inuaſoꝛ. ⁊.l illa meminerint.
Rꝛeſens.ſ.ſi quis in tantam.
Conductoꝛibus. ſubaudi. nec zc̃.

p ꝙ ꝛoced ere.id eſt non eſt ſine cauſa ſt non impune pꝛocedatur
q ¶Si locatoꝛibus.iſ.duxennnt reſiſtendum ⁊c.qð eſtj.
4

r
m ꝙ ꝓbet cõductoꝛ rem eſſe ſuõ. qð nõ placet: vt.S. locati.ſi quis
cõducnonis. Dic ergo ꝙ tempus cõ ductiõis non erat finitũ ⁊ mer
ces erat integra ſoluta: vel fecit expenſas vtiles vel neceſſanias in re
vt. ff. locati.l. penul.in pꝛin. ”l
8Oꝛdinei.diffininua ſenta ſm Jo. vel m alios.i.lite cõteſta
ta.qð non placet: vt ſubijcit.2.S. locati conductoꝛes. Sed ᷣm Jo.
qualiter petetur hic duplum cũ ante ſententiã non debeatur m eũ.
Rñ.boc facit iudex ex officio ſuo.an ff. de edili.edic.l.ediles.S.iteʒ
ſciendum. Ael dic cõditione ex bac.l ꝓpoſita ſub bac cõditione ſi
fuerit cõtumax vſq; ad ſenteniiJiaim.
tRecuperantibus. per actionẽloca. vel per interdictuʒ de pꝛecario
vt modo dixi.ſᷣm leges ⁊c̃. OMJDMGDU
edere.i.ipſi non ced ant vel cũ cõductoꝛes per ſeruos ⁊ filios
teneant non patiantur eos cedere.ſed becſunt vera quãdo locatoꝛ
poſſidebat:quia dicit littera. poſſeſſionẽ alienam. Sed quid ſi con
ductoꝛrem ſuam conduxit.vndenon tenuit locatio. poſſidet ↄdu
oꝛ: vl.ff. de vſucap.l.ei a quo.Rñ.idem per dictã.l.. loca. ſi qs cõ
ductionis.⁊ ſm boc dicitur boc alienũ.ſ.locatoꝛis opinioneył pꝛe
ſumptione vel tunc quãdo locauit.
FEompelli.quid ergo differt bec ab illa.ᷣſi quis in tantam. Rñ.ᷣ
mitius agit in eo ꝙ vſq; ad ſententiam expectat. Item ⁊ in alio du
nus.quia becnon diſtinguit ſit dñs vel non. inuaſoꝛ vel reſiſtens.
ſlla ſie. YItem becſpecialis in colonis ⁊ inquilinis ⁊ pꝛecano poſſi/

ne aliam poſſeſſionẽ recte eam re

llegatio.ſed que allegatio põt ei cõpetere vt reſiſtat. dicũt qui/

Unge vi.

dentibus illa generalis: æ facit ad banc.. ff.e.l. colonus. .l. aim funduz. 7
ff. de acqui.polſ.ſi quis rem. Item ad boc vt poſſit vſq; ad ſentẽtam peni
tere facit.õ.ð plus peni.li. 1

Anm aduocationem.i.inter aduocatos deillirico.
Eo¶/Quid fieri.id eſt quod ius conſtitui.

dicitur vacans ſiuevacua.
bugo dẽ poꝛta rauẽnata.
tunc cuʒ alio ingreſſo poſ⸗

nem ad recipiend m talem poſſeſ
ſionẽ diffiniebant: wiolẽtia n abla⸗
tam poſſeſſionem minimepꝛece⸗
dente:niſi domino tantũmodo in
rem actionem exercerepermmitten⸗
tes. Mos eniʒ cõcedentes aliquẽ
alienas res vel poſſeſſiones per ſu
am auctoꝛitatem vſurpare ſanci⸗
mustalem poſſeſſoꝛem vt pꝛedo
nem intelligi ⁊ generali iuriſdi⸗

tinebam me abſente ſuſpi

ctum locum non babet:qꝛ
veniens non ſum pꝛobibi
tus vł expulſus:⁊ ſine coꝛ
poꝛe vis ſien non poteſt:
vt.ff. e.l. i. F. ideʒ labeo ait

Yti F 2. - euz. ⁊ arg.ff.quod metus
ctione ea tenen que ꝓ reſtituẽda cauſa.l. metum. F. deniq;.
poſſeſſione cõtra huiuſmodi per⸗ ⁊ ꝓ eo eſt quod hic dicit᷑

violentia ⁊c. ⁊ cum ad lo⸗
cum ire timet iam pꝛo de/
relicto habet. vnde va /

ſonas vetenibusdeclarata ſunt le⸗
gibus. Ridiculum erenimeſt di⸗

J Fs b caãs ab eo dici poteſt. Jo.
cere pel audire berignoꝛantia Bepcnurnbnran re
alienam rem aliquis quaſi ꝓpꝛiaʒ pꝛobat. bec enis poſſeſſio
occupauerit. Omẽsautem ſcre non poteſt dici pacua an/

te ſuſpitionem ſuam nec

poſtea:quia iam alij eſt qᷓ

ſita licet iniuſte. Item babet locum interdictum vnde vi.vt. ff. el. . 5. deijci
tur. a. 5. ſiue autem. ⁊.l. ii. F.ſi quis autem. nam ⁊ qui occaſionem æc. vt.ff.
dqd.l.aquił.qui occidit.S. penulti.nam ꝓpter eum amiſſa eſt poſſeſſio. P.
vero cum Hug.cſentiens vt competeret interdictum: neceſſanum eſſe di⸗/
cebat vt ad fundum iret.⁊ ſi tũc non admitteretur cõpeteret interdictũ. ſed
centetunc naſci nõ poterat:quia tunc cum non admittitur non poſſidet⁊ ſic
ceſſat interdictum: vt. ff e.l.i... interdictum. ſed ipſe reſpondebat tũc demũ

vid eri ad mittere ⁊ pꝛeteritam admiſſionem ad pꝛeſens tẽpus rabi. Sed
quo iure.tu dic vacantem ſiue vacuam dici quea nemine poſſidetur. neq;

animo neq; coꝛpoꝛe quod euenit ꝓpterlongum tempus vt dicunt. vel ꝓ⸗

pter obliuionem que ex longo tempoꝛe euenit vtnos dicimus:vt.ff.depſu

cap.l. furtum. vel ꝓpter abſentiam vel negligennam dñi: vt inſtitu. de vſu
cap. F. quod autez. vel ꝓpter inund ationem eo pꝛiuato: vt.ff. de acquiren.
poſſeſſ.l.pompᷣ.vel quia alius eũ deiecit:nec tamẽ ille intrauit:nec iſte poſt
ea eſt reuerſus:vt.ff. de vſucapᷣ.l.non ſolum.S.ſi dñs.nec placet diſt inctio
alioꝛum qui dicebant aliam eſſe vacuam alia vacantem. vacua:que aĩmo
teneturnon coꝛpoꝛe:vt dominꝰ. . banc.l.intelligebat. vacans que neq;
animo neq; coꝛpoꝛe tenetur.nulla eniʒ.l.confirmatur talis diſtinctio ſed in
firmatur:vt.j.de omni agro deſer.l.qui agros.lib.xi.⁊ que bic dicitur va ⸗/
cua:inſti.de vſucapᷣ.ꝭ.ꝙ autem.diciturvacans.vnde idem eſt.
* lec vnde vrhocnn qꝛ exigit violenti perſone factam:vt bic ſubijcit
7.ff. e.l. i. F. ij. 2. F. interdictum boc.
a ¶ Quod vi aut clam. non quia nil fecit vi aut clam. ſed inuaſit.nec ſi quis

in tantam.quia ⁊ illa exigit vim factã perſone:vt.S.ſi quis in tãtam. nec vi

bonoꝝ rap.ead em ratione.⁊ qꝛ non eſt res mobilis.

b¶inime. cum nemo poſſidebat.

c ¶ Aut. imo vid etur cum iſteclam poſſidet debere cõpetere interdictum ra⸗

tione panis vltime.ſ.clam cum nõ ſolum clam faciat qui id exiſtimat ſed ⁊

qui eſtimari debet pꝛohibiturũ neq; ſi dñs ſciret:vt.ff.qð vi aut clam.l.fi.
cõtra.ſed boc dicit allegando.
de¶Atpꝛedonem.ex boc videtur ꝙ res ſit vicioſa.ð ſed bic eſt ad penam in
eoꝛls non rei vicum vt ff de vſuca. ſequitun .ſttu inſtuu: devſuca.
cy autem.

e¶ Et generali iuriſdictione.i pena ſtatuta. ᷓ.e.l.ſi quis. vel illa ſtatuta. ᷓ.

e. inuaſoꝛ.ſᷣm. B. vel ſtatuta bac.l.?m. P. vt de fuenbus teneatur de qui⸗
bus non tenebatur per.l.illam inuaſoꝛ.⁊ ſicnon coꝛrigit illam. ſʒ addit ad
illam que ſtatueb atur per interdictũ vnde wi. MD

f¶Ea teneri.i. obſeruai.
g eer gnoꝛantiam.ignoꝛãtia ergo non excuſat.quod intellige nõ cre/
eret

eſſe ſuam:quia tuncnon teneretur:ſed ſcnibat non eſſe ſuam rs

*¶Aacuaʒ. queritur que

ſeſſionem quam animo re

catus ſum me poſſe repel⸗
li: vt.ff.de acqui.poſſ.ſed
⁊ ſi nolit.tunc em interdi⸗

Liber

cit. ſeruato iudicio ⁊c.ſed de rato ſic ſᷣm. H.ead em omnia in pupil

bat cuius eſſet. ⁊ ſic erit bona ſimilitudo de funovt ſub ijcit. Item per bo c

ꝙ dicit alienam. patet ꝙ non loquitur de re bereditaria vacante: quia il la

nullius eſt: vt. ff. de re. di. l. i. F. i. IAtẽ q̃d ſi erat ſua:ſed vacans ab alio. Rñ.

non babet locum niſi ſit aliena: vt bic m. P. ſed dici poteſt h abere locum
inſ incotinẽti ꝓbet dñs ſuam: vt. ff. vt in poſſ.le.ſt is a quo.

à AQuod ſuum non eſt. 7

non eſt res ſaca vel reli⸗

gioſa. vel que nullius bo

minis ſit. ſub audi ergo ⁊
ꝙ alicuius ſil. ff. de dã. in/
fec.ſi finita.S.cum vero. ⁊
ff. de manu. l. itij. in pꝛinc.
Iteʒ quid ſi ab eo qui va
cantem intrauit cep erit va
care poſſeſſio.nunquid re⸗/
ſtituetur ei a quo pꝛimo ce
pit vacare: an e a qͥ ſcðo
cepit vacare. Jo. ſcðo. vt
ff. e.l. cum a te. ⁊. l.i. F. qui
vi a me. Item ſivacantem
occupaui ⁊ poſtea deijci /

aAr an tenear. vel ſi deſij ſi /

ne dolo poſſidẽ. Pꝛimo
caſu vid etur me teneri cuʒ

babeazʒ interdictum: vt di

cto. . qui vi a me. Itẽ nũ/
quid exigitur bic dolus.
Rũñ.ſic vt bic.omnes enim

c⁊c̃.⁊ ꝙ ſubijcit de funto li

cet ſecſitĩ illa.ſi qͥs ĩ tãtꝗ.

bNum talis voluntatez.

q igt ſim.

c Lenetur. ſi ſciebat alie⸗

nam licet ignoꝛaret cuius

ſecus ſiredideratſus: vt iure pſonasꝰ ⁊ auctoꝛitatis ſue foꝛ

ff. de fur. vulgaris. §. ſi qͥs
xx.?2. S. id em iiu.
d iſpoſita,ſcilʒ hac no
a

e Kuncula. quo ſpacio

tollitur omne ius:vt.S.de
pꝛeſcip.xxx.an. ſicut etiaʒ

Kinuaſoꝛ poſſidet.ſi autẽ
glij vẽdat babet locũ pꝛe⸗
ſoipno.x.vel.xx. an. olim. bodie. xxx. vt. S. de pꝛeſcrip.r. vel. xx. an.l. i. ⁊ aut᷑

malefidei.

debent quod ſuumnõeſt hoc ad
alios modis omnibus peninere:

cum talidiſpoſitio in furti actione
iamdudũ veteribus legibus defi⸗
mita eſt dicentibus: ſi quis alienaʒ
rem aduerſus dñi voluntatem at⸗
tigerit furti actione teneatur. His
pidelicet que ſuper recipiẽda poſ⸗
ſeſſione anobis diſpoſita ſunt lo⸗
cum habentibus ſi non ex die ex qᷓ
poſſeſſio detenta eſt triginta anno
rum exceſſerunt oumicula.

Siper vim vel alio modlo abſen
tis poſſeſſio tu bata ſit.

AApꝛ. Anto. a. Seuero.
i⸗ dices abſentium qui
cuiuſlibet reipoſſeſſione
iuati ſunt:ſuſcipiant in

midabile miniſteriũ obijciant:at⸗
q;ita tueãtur abſentes vt id ſoluʒ
diligenter inquirãt an eiꝰ qui quo⸗
libet modo peregrinatur poſſeſſio
ablata eſtquam ꝓpinquus vlpa⸗

fRubꝛica. Si per vim vel alio modo.veluti ſi ab imperatoꝛe vel ali/

quo iudice ſit impetrata. nam ⁊ bic quodamodo turbatur.quo caſu loqui

tur lex.ij. buius ti. Et nota ꝙ in bunc quoq; caſuʒ locus erat interdicto vti
poſſi.qð eſt.j.ti.ꝓxi.ſed quia noui aliquid ſuper hoc coſtitutio pꝛeſens di

ſponit. id

ſidebatper við.

eo hunc ti. huic caſui ꝓpꝛium ponit.
dices.pꝛiuati ſunt per vim. Aʒo.loquitur ergo bec conſtitutio
aſu quo abſens per colonum ſuum vel buiuſmodi perſonas poſ

pq& Perſonas. i perſonas nomine abſentiũ agentes. aʒo.

i Koꝛmidabile. q;tum ad violentum. azo.

Kk¶ Quolibet modo.non ergo diſtinguitur abſentia ſit neceſſaria vel ꝓba /

bilis vel non.

lo dicas:vt. S. qui leg.ꝑ.ba.l.fi.
p ¶Mꝛare alias curare.
q as. regul ariter niſti in caſibus.

r·¶ Elapſa ſpacia.ſ.anni vtilis que in interdicto vnde vi ad remupe

ſeſſionis legibus pꝛeſtituta litigi⸗

um eis inferentibus largire cõnue⸗ ervacl rtba
nit:vt eos momentane pinde poſ vi. ſeno⸗datam
ſeſſioni ſine vlla cũctatione reſtittu vkſpoliatum ſine

ant: ac ſi reuerſus dominꝰlitigaſ⸗

5 Refoꝛmato ſtatu. reuertitur ad pꝛimũ caſum.

7 ⁶ Muli.ſ. ſtatus.

2 ¶Aue ſupererunt. ſcz queſtio ꝓpꝛietatis. Item 1 de fuctibus

ſimilibus acceſſionibus.

20 Litigij. de ꝓpꝛietate.

rac poſſeſſionẽ
rens vel ꝓrimus vel amicus ylco uenit ad violonei
lonusvl libertus ſeu ſeruus quoli⸗ ſtatutum eſt: vt. 5
bertitulo retinebat: nec eos qui ullij. Zo. noe
deiecti ſunt abſentiuy nomine pol⸗ lanun boeperne
ſidentes:quia minime ipisdeciſio nirdr ſfcl ipe;
cauſe mandata ſit ab expenũda re Ai rie ſace
ſecludant. Mec ſi ſeui ſint eoꝛu?5 vluagl anos.
reijciant in iure perſonas:quia hu lananali. D
ius cõditionis hominibus canſs bmme.
peroꝛare fas non ſit. Sʒ poſtela ſ Ris. ſeis.
pſar quoq; ſpaciarecupemade poſ ree ſcol⸗

vReſtituant. co⸗

moꝛa reſtitui: vt

ſet. Cui tamen domino quolibet pul ſ quis.
tempoꝛe reuerſo actionem poſſel-⸗ F gHiſferatur. ſed
1 „1 . Ig ſi egenit ami
ſionis reuperande indulgemus: ſernt fiũ nonno⸗
quia fieri poteſt vt reſtitutio pꝛo⸗ cet dñis: ſed ſide/
pter ſemosinfideles vel negligẽ uſoren daiis ia
tes ꝓpinquos velparentesypel ꝓ x Tenous eni
rimos vel amicos vel cconos vel ſun als emellen
libenos interea differatur: abſen. Nvrtelid an
tibus eniʒ officere non debet tem nus elenonuo,
romoerãd⸗ (ct ei qui ẽ abſens
pus? emenſim quod reoiperãd?: vef deoiuer rr
po. pꝛeſcrip.l.35

a ¶Audiao. ſ. de pꝛedictis ꝓpꝛietate ⁊ alijs acceſſoꝛis.

bPerſonis.dñis ſcʒ ⁊ eis quoꝛuʒ nomine poſſidebant. hodieſi

ageretur per.l.ſi quis in tantam.non ſeruaretur beclex.cũ ibi de do

minio queratur:vt.S.ti.i.ſi quis

c¶ Subueniri.q. d. ſatis eſt ſi poſſeſſionis recuperãde damus po/

teſtatem.

¶Ec imperiale. ad petitionem meam reſpondet imperatoꝛył
Aulius iudex ꝙ bonam cauſam habebaʒ in queſtione poſſel
ſiõis:nõ id eo tñ mea auctoꝛitateinuadã ſs vocato aduerſario coꝛa

2.·]. ad. l. iul. de vi

(inin

Poraliduu

((bae
ſtpemn
eeri

1 Reninebat.hoc eſt planum cum hic qui agit fuit expulſus. Sʒ an alius

ſeruus non expulſus nomine abſentis agere poſſit.videtur ꝙ non. vt bic.
ectra ꝙ ſic.vt in pꝛincipio legis que generaſiter dicit.⁊ ſic tota vid etur ge
neraliter loqui. ar.ff. deiur. ⁊ fac.igno.i.penł..⁊ licet.creditoꝛi quoq; da⸗
tur actio ſi a poſſeſſione cadat:vt.j.de pꝛeto.pig.l.ff.
m eer eos.qꝛ rõ remotiua.bac eniz rone vid ebãt᷑ ſecludi: qð ñ ẽ ven.
n ¶Caule deciſio. ſpeciale eſt vt aliquis alieno iureſiue mandato agat. ſic
⁊ in alijs cõiunctis perſonis:vt.ff.depcura.ſed ⁊ he.⁊.l.pompᷣ.in fi.ſed re
gulariter contra. vt. ff. deneg. geſt. ſi pupilli. S. fi..l.ſinautem. 7. ff.de regu.
iur.l.nemo alieno.
o ¶ Gerui. no. ergo ſpeciale ſeruum agere.ſic ff. de iudi. vix. ⁊.S.vbi cauſe
fil.l.penult.regulanier contra.vt.S.de iudi.ſeruus.⁊ bis caſibus puto ſer/⸗
uum iurare decalũnia. de defend eudo vero non ſatiſdat ꝓpter id qð.j. di

iudice inquiretur veritas:vt.5.ti.i.l.meminerint. Ael ſic impetraui
reſcrniptum ad aliquem iudicem vt metueretur in poſſeſſione.non
igitur mea auctoꝛitate intrabo.ſed vocato aduenſano ð ventatepꝛe
cum inquiri opoꝛtet: vt. S. ſi contra ius vel vti.pu.a ſinon cognitio.
Vel ſic:iud ex dixit interlo quẽdo panti pꝛeſenti niſt aduerſanius tu⸗
us venerit cras vſq; ad tertiam mittam te in poſſeſſionẽ rei de qua
mota eſt controuerſia.non debeo intrare vel iud ex me mittere vl iu
bere vt intrem. ſed adhuc expecratur. nam cquſe merita ⁊c.⁊ b qu⸗

do non per cõtumaciax: alias beneſus mittẽdus.vt.j. aut᷑.deerbi.

2⁊ intro.S.ſi vero quið. Sʒ nũquid licebit iudici pꝛo abſentereſpõ
dere ⁊ ſupplere.Rñ.non.vt diximus.S.detemp. ap.l.ij.in fi.
e¶ Ex quacũq; parte.vel reus vel actoꝛ.
f¶MPandũtur non ergo ante lit. ote fenur ſententia. nam ſi bic elſet

eudil
no qbe
jdonce

igr. ——
(Febtce.
(Gireſ
deinethſa
olett
ekeinids.

fichanin

Ai

ctshond
dtsi
(pahkoho
Bune:ye
npnus ſ
bonois
inr np
1conſtnel
Aungbol
ſngn de

fsſbn
iaſe
iſeſondb

Mor pbin
decuoggtt

Pboſtoi

ſufruclſ
Mobiad
nerehpor
Ueffdege
hamnpe
Cofupno⸗

Needibus:

6Pfmnobili

ſiariafe
ſagin d

7Kelſ.
lunpt ſ⸗

beryrff
boeigte
gvod pig

Sʒ nn 1 „△. . 1,.
Octauus. Vti poſſidetis.

lis cöteſtata vna eam pane abſente cotraberetur bernodiciuʒ: vt me reuenentem non ad mittit medio tempoꝛe videtur via me poſſidere. ⁊
5. deiudi. ꝓperandũ. 5. ⁊ ſi quid.x. S. ñ autẽ. ſʒ vltimã poſitionẽ. ſiceum ſup eraſſem in ho c interdicto.ſed ex quo non admittoꝛ tunc amiſi ⁊-

“ Et no.ꝙ bec lex facit.ad ſcdaʒ ꝑtẽ ubꝛice ⁊ fac.S. depᷣci.imꝑ.off. interdictum vnde vi locu m babet: vt ff. de acquirẽ.poſſ.l.clam.in fi. Sed
d l.ij ſed an contra. ff. de acq poſ.liuſte.s. quare tam extranea exempla perquiris cum me poſſid ente poſſis tu veni/
i gPanduntur.per lit conte.iuramentum de calũnia teſtibus rece, re ⁊ vimecum poſſidere.⁊ tunc poſſim boc interdicto experiri.Rñ.non eſt
Cl FRubrica. — Naumdt duo poſſint inſo
R doQnipoſſidetiſ Poſſeſſionis legibus pꝛeſtitutuʒẽ: nebit: nec interlocutio cognitoꝛis ielſterponceenn. Bo⸗
“R Heueraia nat ſed refoꝛmato ſtatu quiper iniuni exquacũq; pareinnouare poſſeſ vr ff. depꝛecar..duo. licet
depoſſdirirmne aln ſublatuseſt omnia que ſuper ſionis ſtatum eoqui remtenet ab⸗ Rose Grelieemncckuln⸗
ic dereinidis. erunt ad diſceptationeʒ litigij im,- ſente pemittit: qlianegocion me pofliij ercorano. s
iͤt Libpoſſide mutilata permaneant:iudicio ſer nita partium aſſertione pandunt᷑:. conceſſit in vtraq;. ar.ff.e.
tnun lus ꝛc põe ato iuſtis legitimiſqʒ abſentibus Etipoſſidetis. nicberraanoſieh,
um in perſonisꝰ: cuʒ valde ſufficiatpo;?-C) Anpolflidetis. aidem nonpoſſider duo
ſſſ ter ꝓpꝛietanium ⁊ 1 , V
pRn frictuanũ: vt. f.e. ſeſſonem tenentibus abſentiũ no I Mpera. Diocl. et Max. aa. vr ff. deacqui.poſſ. quod
elr ij m. Al dic mine contra pꝛeſentium violentiã quirillo meo⸗Flne erobliarcln
Hhd ert poſſi/ Addd.. K duo. quia eam erpone: vt
Reeln daes non dicomm ſubuenti. .— Zipoſſidetis funduʒ ſupꝛa diri vnde dicimus
en oliduz: qui inde⸗, 1I Mpatoꝛes archa. 2 hono. a⸗ de quoagitur cum ab al ſiauis ingrediaturme/
Ra. tabant anon pof ar „.7. m n anm poſſeſſionem me abſe
K ſaent: vel lech patrono vica. hiſpa. atero nec vi 'nec clam tenon acquini cinlem: qͥs
De crat vnus A. Ec imperiale reſponſuʒ qd nec pᷣcario poſſidetis:rectoꝛ ꝓli nec ego em perdo.
unig tia honoꝛis ei lo/ ſupplicatio litigatoꝛis obti⸗ cie vim fieni ꝓhibebit:ac ſatiſda⸗ n Meccl. clam a mepoſ
elnk quitur in plurali: ſidet qui me abſente clam
ntu: T conſtrue ſic lr̃aʒ . . ,B mirat poſſeſſionem meaʒ:
An Qum ab altero. ſ.aduerſario nec vi nec clam nec pꝛecario poſſide, vt.ff. de acquirẽ. poſſ.l.dam.⁊ quod vi aut clam.liij.. fi. bic em̃ introitus
Clce fundum de quo agitur: rectoꝛ ꝓuincie vim fieni ꝓ bibebit vti poſſi / goandeſtinus babet naturalem poſſeſſionẽ nõ ciuileʒ. Sed quidam dicũt
detis. ſubaudi interdicto. ⁊ ſic matenialiter deſignãtur verba inter /· etiam ciuilez. dicentes duos ciuiliter poſſidere ⁊ babenti ciuilem tantũ
ſgein dicti. Qel ſco ſic.rectoꝛ ꝓuincie ꝓhibet vim fieri. ſubaudi vobis tenetur interdicto vti poſ. vt bic. Sed opponitur:pone ꝙ ego dñs voca⸗
IDPoſſeſſoꝛibꝰ: vti.i.ſicut poſſidei fũdũ ⁊c. cũ ab alto ⁊c. Ael terio ui eum in ius.certe eo exiſtentein iure non babet ciuilem. quia eam babeo
ſitdi rectoꝛ ꝓuincie ꝓhibet viʒ fieri ⁊c.ſubaudi q min⸗ poſſid eat᷑ füdũ ego.ſed nec naturaleʒ quia nõ eſt in fundo.⁊ quo iure queſita fuit.ſ.per in/
nanun de quo agitur vti.i· ſcut ⁊c̃.cum ab altero ⁊c̃. Al dic rectoꝛ ꝓuincie troitum:eodem iure eſt amiſſa ſcʒ per exitum: vt. ff. ð reg.iur.l.nibil eſt tam.
ne ꝓbibuit vim ⁊c.vid elicet non patiendo venire ad arma ⁊c. vt.ff.? Reſpondent quidam in fundo debere interdictum intentari vt ar ff. de ar /
Er vſufruc.l. ſi cuius. 5. deniq;. Etno, ꝙ boc interdicũ ad ĩmobilia ſy bi.ſi cum dies.5S.penulti.qð non placet. Dic ergo ꝙ ſicut vi vid eris me in
⸗ vtrobi ad mobilia pertinet. ⁊ in alijs ſimilia ſunt: vt.ff.vtrobi.l.i. quietare licet non poſſideas ſed ſolum me pꝛobibeas:ſic clam me inquie
l e nec em̃ poterat in mobilibus dici poſſidetis. cum nõ poſſid eantur tas licet non poſſid eas.pt. e. dixi. Ael dic ꝙꝙ licet ſit in iudicio mecuʒ tamẽ
nt vt.ff. de acqui. poſſ.l.i.ſed vtrobi dicitur ab vtrum ⁊ vbi.vt viꝑ po naturalem poſſeſſionem babet.nam ⁊ fructuarius ſuam poſſeſſionem na/
r natur ꝓ apud vel ꝓ penes. vbi: p queʒ.⁊ ſiccõponitur ex duobus turalem etiam animo retinet: ⁊ non refert iuſte vel iniuſte quo ad poſſeſſio
elan coꝛruptis. q.d. penes quẽ eſt res mobilis:ibi ſit. nnnnenm quis habeat poſſeſſionem:vt.ff.de acquir.poſ.lł.iij.S.ex ↄtrano.ſed ſi
ignint K Fundum.imo in edibus tſm. vt ff. el.i.in pꝛin. ſz gratia exempli treeiinet naturalem vt dixi.ergo ſi dñs intrat tuncnõ acquirit naturaleʒ.ſRñ.
dedin de edibus dicit: vt. ſ. ..e. l. . interdictum autẽ. Item cum cloaca ſit eſto qð dicis. nũquid ergo ratione naturalis amiſſe d abitur interdictũ vn/⸗
Nunnl res ĩmobilis:quarenon babet locum hoc interdictum: vt.j.e.l.S.i. de vi.Rñ.non quia ciuilem retinet poſſeſſionem que ei auferri ignoꝛãti nõ
Rñ.quia ſpeciale eſt de ea interdictũ. Item ⁊ qꝛ ſolo inheret.vnde poteſt:vt.ff. de acquirẽ.poſ.l.peregre.S.quibus. ⁊.l.qᷓ;uis.ſed melioꝛ ẽra⸗/
. ſi agiiur de ſolo:per cõſequens de doaca. Item nunquid ꝓ imncoꝛ tio:quia tempoꝛe quo accepit non fuit natum interdictuz cũ non ſit aliquid
tints poꝛalibus agitur. Rñ. vtile locum babet: vt.ff. de ſerui.l. quotriens. vi acceptum. nunc ꝓpter boc ꝙ non admuimtur in poſſeſſione naturali nõ
7. f.e.. f. ⁊ ſi ſer. ven.l.ſicuti. . aniſto.in fi. licet non ꝓpꝛie poſſid es naſcitur: quia olim fuit amiſſa: vt.ff. de vi ⁊ vi ar.l.i.S.eum qui.ſed ar. otra
tur: vt.ff.de acquir. re. do.l.ſeruus.S.incoꝛpoꝛales. ff. de acquir. poſ.l.clam.in fi.
S Ab altero. ſ. aduerſario.nõ alio. vt. ff. e.l. . in fi.⁊.l.ij. ⁊ hec lit.cöõ, O Hec pꝛecario.pꝛecanio teneta me ſi pꝛecibus eius conceſſi retinendo in
ne teſt. tpe inſpicitur: vt inſti. e. . bodie. S meciuilem ⁊ naturalem poſſeſſionem:qð poſſum:vt. ff. de pꝛeca.l.certe.S.
Ginm m Hec vi.de vi pone exemplũ.vt quia arare colere edificare pbi⸗ is qui.vel etiam ciuilem tantuʒ:vt in.e.ti.l.⁊ babet.S. eum qui.nam ⁊ bic
bet: vt.ff. de vi ⁊ vi ar.l.i. .. vi poſſidere.⁊.l.vim facit..ff.e.l.ſi duo agam ſi meam ciuilem turbat.ſi autem conceſſi vtrãq;:qð ⁊ poſſum. vt.ff.
tn §. bocinterdictum. ?. S. cum inquilinus.⁊. S.item videamus.in fi.?ꝓ de acquirẽ poſſeſ.pompᷣ.S.ſt is.tuncnon agam cum boc interdictum tuea
quod vi aut clam.l.i. . interdictum. 2 ſicintellige buius.l.pꝛincipi / tur poſſeſſoꝛem: vt. ff.e.l.i... boc interdictum. Sed ſi poſſeſſoꝛem tuetur:er
6wrnnt D um. ſi duo. Ded qualiter contra ſic impedientem datur hoc interdi go ſi me deieciſti ⁊ te poſtea inquietem ages boc interdicto contra me. ecõ
end ctum cum non poſſid ere ſe contendat. Rñ.iĩmo.qua em ratione mi/ naa videtur ꝙ non:cum vi a me poſſid eas.Rũñ.ſi tu contra me agas ſuccũ/
Mlccea bi facit vim quo minus poſſideam pacifice ⁊ libere eadeʒ ipſepoſ bes.⁊ ſi ego contra te ſimiliter ſuccũbam.cum ego non poſſid eam. vt dicta
ettA ſidere vid etur qð mihi facit abeſſe. Ael dic nõ eſt neceſſe vt ⁊ ſecõ l. S. boc interdictum. ⁊ inſti.e.S.hodie tamen. Sed pone ꝙ ꝓpoſuilibel/
NſeſNn A tendat poſſidere: ſed ſufficit ꝙ me poſſid entem inquietet vt mibi lum dete ꝓponendo bocinterdictum de fundo ſeiano. tu deme non es cõ
diſin contra eum detur interdictum. ⁊ boc tenetur etiam in iure:vt.ff.de in queſtus neclibellum dediſti nec interdictum ꝓpoſuiſti.nunc cognouit iu⸗
vortgie ſur. l. iniuniarũ. F. fl. ⁊ de act. emp.l. qui pendentem.j.fi. Sed quid dexꝙ tu potioꝛ me es in poſſeſſione.abſoluet te.ſed an ⁊ metibi cond em
Mirtt ſi me turbet cauſa ſeruitutis quam ſibi aſſeni: Reſpò.babetlocũ vii nabit:vt decetero tenon inquietẽ. vid etur ꝙ ſic argu.inſtitu. eo. .iij.⁊ arg.
