l ad oẽs leges imꝑatoꝛias pꝑtinẽs. ANd and arũ vero eſt conſtitutio oꝛdinis iferior dũ tñ nõ plebeio.ſʒ ĩ ſco vxoꝛ retinet ſi eſt vidua vł nu/
tetc cauet quõ rectoꝛ ꝓuicie debeat ſe babere in ꝓuincia quã admi· bat:nõ tñ viro ĩferior oꝛdis.niſi ⁊ tũc ↄſularẽ dignitatẽ ipetret a pꝛinci
niſtrat. vt in aut deman. pn. in pn. coll. iij. m. ¶Contractũ ſit. pe. vt. ff. de ſena. feie. :.l.fi. in pꝛin. ?. . de incol.l.fi. ⁊ de digni. l. mlieres
rna i cũ adminiſtratoꝛeq nõ ſit oꝛiundꝰ inde.nõ eni qͥ in ſua prfia miliꝰ li.xii. ⁊ in aut᷑denuptiis.S.ne tñ.coll.iiii.⁊.ff.ad muni.filii S.vidua.
futc tat ꝓbibet bi ducere vroꝛẽ. vt.ff.e.l. ſqs offmm. a. l. eos q. cõ cubi y Tlaniſſime. iilluſtris. 3 ¶Secundioꝛdinis. i plebei m. Alo. vel
nmne nã aut pot babere. vt. ff. de cõ cubi. l. ſi. n g Poſt depoſitũ. no. veiius ſimpliciter.i. inferioꝛis. ⁊? Dignitat. ſi qu antes babebas.
E cn bic ꝙ poſt depoſitũ offm̃ opus eſt nouo ↄſenlu.ſecꝰ eſt in minoꝛe. Jinuita. maxime.nã ſi eſſet volens:eſſet idem.
nebe txij. annoꝝ nupta ⁊ loco vxoꝛis babita:ꝗ ſcilʒ ltimo ipe impleto Erxbibita ꝑ interdictũ de libero ho.exbibẽdo.vt.j.de lib. bo.
une fit vxoꝛ etiq ſine nouo ↄſenſu.yt anff. de ſpon.l.queſitũ, ⁊ de do/ ℳxbi.l.ſi ad inſtar. Itẽ ⁊ ytiledeliberis exhi.vt.ffd elib.exbi.l.immo. vt
ur v üij
ℳ

pꝛſt dellicitas. S. vitas
27.5. plus va. qð agi. in
teriʒ tñ ſtat᷑ ſcripture pu
blice. vt.Z.de ꝓba.cum
pꝛecibus .
f nuſtrument.nõ eĩ do
E ſed ⁊ affectu matri⸗
monij gbitur. vt. j. dere
pu. iubemus.
g Urmtuũ eſt niſi in cãu
vt. ſ. e. ti. auf. ſy nouo iu⸗
re. Itẽ ⁊ ĩ alio.v t.j.e.au
ten. maxiĩs.S.ſi.et ĩ alio

nup.S.fi.qð non plzʒ. vt
ibi diximꝰ.

Ecq;ʒ. diſtrabendi
( Merſe vðctibꝰ. ut. S
de act. ob.l. ſicut.
GElid atrimonij. quã bʒ
ab initio.
K ¶ Meceſſitatẽ. ſi dixerit
virvxoꝛi.pꝛomittis.x.ſt
vnqᷓ;ᷓ diuerreris a me. ñ
valz. vt ⁊. ff. de Hᷣ obli.
ſtipłatio facta.⁊.l.ticia
⁊.j.de inuti.ſtip.libera.
2.S.de ſpon.i.fi.in fl.ſʒ
3.ff. de dona. inter vi. et
vx.ea que.ſo.ibi p ecũia
ꝓceſſit a ſtipulãte.ſʒ lʒ
nõ valeat pᷣdicta penał
ſtipłatio:penaʒ tñ lega
l ſubibit qͥ ſine cõ d iuer
tit.vt.j.de repud.l.iube

mus.
NXoꝛez. ex his pſo /
As dut⸗ ſenatoꝛ
pel ſenatoꝛis filiꝰ.vt. ff.
dDdeoe nitu nup. l. lege iul. ſʒ
ccõtra nõ põt. vt..e.li
bertũ. ⁊ dicvt ibi.⁊ ratõ
in pꝛompiu eſt.
Bequit᷑ aut. ſed nouo
zure. que eſt vt liberti de

ſi quis autem.
Ed nouo iure. cuʒ
ℳ liberta. idẽ ecõtra
m. h. vt lib ert? cuʒ filis

ſenatoꝛis.

bus. 7 eſt ſpale. ſʒ re
larjiter Z. vt. S. e. l. neq;.
Atrẽ.expoſuit. ſcʒ
Vin boſpitali.
p EFlilio tuo deſiderat.
ſubaudi tui deſiderani.
aur.. Porer.
1T Renitat ↄſentire. Sʒ
vr ꝙ pr̃ia ptãs ſit ſolu⸗
ta. 7 ſic eſt Z. . ð iufcecr.
l. ij. ſic etiaʒ citra Oſen
ſum eius: pater viri põt
eã d are filio ſuo qð qui
dã cõcedũt.vel dic alið
in ſeruo⁊ liberto q; filio
yt in pᷣdicta.l.cũ bis.

ſᷣm quoſdaʒ.vt inſtu de (

ſicrefaaf ad titulã l.ĩmo. ſub quo poſita eſt is quidam contta.
( ECc frliũ.pmittit. vt ff. e.nõ cogit᷑.⁊.l.ſi patre. d ris p̈⸗
ue ſunt inſti.e.p totũ. ⁊ facit.xxxii.q.i. S.dũ dicik. ⁊.q. ii. S. i. ar.

3. contra.xx vii.qii.ca.i. . .
eg cõ tinente.nã plus vʒ qð vere eſt geſtũ qᷓ; ſcriptũ.vt.ff. de offi.

d uris pcepi

Ec ſiliũ quidẽ famil.inuitũ
Alld vxoꝛẽ ducẽdã cogi:legũ
diſciplina pmittit igit᷑ ſicut ðſide
ras obſᷣuatis iuris pceptis ſocia⸗
recõiugiotuoquã volueris nõim
pedieris:ita tñ vtiĩ cõtrahẽdis nu⸗
ptijs:pr̃is tui cõſenſus accedat.
I Dem. aa.. cc. Hone.

QAta facta mr monij ad ꝓba⸗
tionẽ ſunt idonea:diuerſum vitate

tinẽte neq; nõ ĩterpoſitis inſtris

lure cõtractũ mrimoniũ irritũ ẽ cũ

omiſſa qʒ ſcriptura cetera indicia
nuptiarũ non ſunt irrita.
II Dem. aa. 2. Ccc. atilio.

Eq; abinitio mrimoniũ cõ
= diſſociatuʒ re⸗
cõciliare quiſq; cogi põt vñ intelli
gis liberã facultatẽ cõtrahẽdi atq;
diſtrahẽdiꝰ mr̃imonij trãſfemi ad
neceſſitatẽ non opoꝛtere.
. em. aa. 7. cc. Liciano.
Forn libertã ſuaʒ manu⸗
miſſoꝛi:ſiñ ſit ex his ꝑſonis qᷓ ſpã
liter ꝓhibent᷑ ducerenõeſt ĩterdi⸗
cũ:⁊ ex eomr̃imonio iuſtos patri
filiosnaſci certiſſimum eſt.
In autentico Coll. vi. cõſti. vi. ut
ſiberti de cetero. J. ſi gs aũt.
8 *CEdnouoiurenlla dignitas
ꝓhibet cũ libertaꝰ nuptias
Cõtrahi dotalibꝰ inſtrumẽtis cõfe
ctis. I¶ Dẽ. aa.⁊.cc. Rodoni.

H,A filiã expoſiiit: ac nũc
n Dotalibꝰ.i nuptiali. ¶Nadulta ſũptibꝰ ⁊ laboꝛe tuo

factã mr̃imonio cõiungi ſilioꝰ tuo
deſiderãtis fauere voto zuenit: q
ſi renitat᷑:alimentoꝛũ ſolutioni in
hoc ſolũmõcaſu parere debet.

Bem. ag. cc.
Emini liceat cõtrahere ma

trimoniũ cũ filia nepte I ꝓnepte
itẽq; cum mr̃e auia ꝓauia:⁊ ex late
re amita ac matenera ſoꝛoꝛe ſoꝛo⸗
ris filiax ex ea nepte.pᷣterea fratris
tui filia 2 ex ea nepte. Iẽq̃ exaff⸗

Ziber

Eq; ſine nuptijs inſtrumẽ/

8Golutioni. reglariter Z. vt S. deneg. geſt. l. . . ij. ⁊. f. de codi
Ninde.l.cum bis. S. penuliti.
Emini. ꝓnepte. ⁊ vſq; in inſinitũ.vt inſti.e. SF. i. ⁊.ff. e.l. ſoꝛo
ris. . Dnuptie cõſiſtere. adeo vt ſi adã viueret: nõ poſſʒ berema

trimoniũ.ſᷣm Jo.

nibꝰpᷣuigna.nouerca.nunu ſocmu:
cetenſq; q iureantiquo ꝓhibent᷑
a quibus cunctos volumꝰ ſe abſti
nere. I Mpr. Nalen. 1 Gra.
WWaa. ad ſenatum.

annũ degẽtes etiã ſi emancipatio⸗
nis libertate gaudẽt:tñ in ſcᷣaſ nu
ptias ſine pris ſnia nõ cõueniant.
Mõð ſi in cõuentionis delectũ mu

lieris volũtas repugnat pr̃isſnie⁊

ꝓpinquoꝛũ placet quẽadmodum
pt in virginũ cõiũctionibꝰ ſancitũ
eſt: habẽdo examini auctoꝛitatem
qᷓʒ iudiciarie cognitionis adiungi
ut ſiparesſint genere ac moꝛibus
petitoꝛes:is potioꝛ extimet᷑ quẽ ſi⸗
bi conſulens mulier appꝛobauerit
Syne ſoꝛtehi ꝗ gradu ꝓximoad
viduarũ ſucceſſionẽ vocant᷑ etiam
honeſtas nuptias ĩpediãt:ſi hmõi
rei ſuſpicio ꝓceſſerit:eoꝝvolumꝰ

auctoꝛitateʒ iudiciũq; ſuccedereꝰ

ad quos etiã ſi fatalis ſoꝛs iterceſſe
nit:tm ad hereditatis cõmodũ pue
nire nõpoſſit. ¶ Mpr. Archi.
hono.aa.euthiciano.pᷣpᷣ.

c.Elebꝛandi inter ↄſobꝛinos

mrimonij licẽtia legis huiꝰſalubꝛi⸗
tate ĩidulta eſt:ut reuocata pꝛiſci iu

ris auctoꝛitate reſtrictiſq; calũnia

rũ fomentis:matrimoniũ iter cõ⸗
ſobꝛinos habeat᷑ legitimuʒ: ſiue ex
duobꝰfratribꝰ ſiue ex duabꝰ ſoꝛo⸗
nibusſiue ex fratrex ſoꝛoꝛe nati ſũt
⁊ex mrimonio editi legitimi⁊ ſuiſ
pr̃ibꝰſucceſſoꝛes habeant᷑.

Apa. Hono.atheo.aa. theo

adoꝛo.pᷣpᷣ.
- M, . Ü „
E Mosnctione filiarũ in ſa

cqispoſitarũ:patris expectet᷑ arbi

triũ.Sed ſi ſui iuris puella ſit ĩtra
quintũ ⁊.xx.annũ ↄſtituta:ipſiꝰqʒ

deſtituta:matris? ꝓpinqꝛũ̃ et ip-
ſius quoq; requirat᷑ adulte iudiciũ

u ¶ Antiqͥ.niſi ſint ſeptimo gradu. vt in

d ecre. xxxv.q.ij.c.
ꝓgemnẽ. ⁊.c. ð cõ/
ſanguitate. ⁊. c.ĩ
copulatione.⁊.c.

Idue.ſnĩa
.ſcia ñ aũt
„ us eſt necel

Idueĩtia antu vigeſinũ 3 ſarius.vł dic qð

eſt cõ ſtliũ qð bic

lex dicit cũ emãci

pata ſine pr̃epoſ
ſit boc facere. vt

ff. e. filius emanci
patꝰ.⁊ de conra

ta.l.iij.S.ſi eman
cipatus.et argu.
ſ. e.l. in coniuncti
one. ſic eſt. ð. de
iure empbi.l. ſi.

a ¶ Delectũ.i. de /
liberationẽ.aliaa

adMabẽdo exa/

mini.i.ad haben
dum examen.
b ¶ Pares. ſi vᷣo
ĩpares ꝓtinꝰ dz
ei dici yt melioꝛẽ
eligat.
6 uſpitio. ſic ?
.ſ. vybi pu. e. l. i. ?
ij. .ð. ti.i. aut.ſʒ
iam neceſſe eſt.
d ¶ Ducced ere.i.
ad delib eratiõ ez
admitti.

4 Elebꝛãdiſ

ctoꝛitate

q̃ idẽ qð beclex

ſtatuebat.
fKomẽtis. que

erãt media iuris

pꝛudentia.
unt patmeles.
bᷣjSoꝛoꝛib. bi

ſunt ſobꝛini. vyt

inſti. de gradibꝰ.
i 4 egitimi. hoc
eſt verũ iure foꝛi.

vt bic. .ff. ele iijj.

7. l.nõ ſolum. S. i.
⁊ inſti. e. S.duoꝝ.
ſed nõ iure poli.
vt. xxxv.iq.i.c.cũ

I cõiũctio
familias.

aſſenſuſ exploꝛerur.ſipatriſ aunlſlio lgato. .

caligatꝰ di

ecitur ille q́ᷓ babet

ocreas fereas.

ſi vero vtroq; oꝛbata parente ſub Pꝛotettoiis.

onos

i

uet

tl⸗
atofn

lyſni
ſrin

hoet
ſGiat
e
neen

loche
un
alges
fhidic
fnlite⸗
gicgut
Enot.
Kusg
hale
elblin

Daaunt,
hanr n

fela.
6Dn
mngie
ted
inte .
lannt
UM
Nui
ſnseſtceace
W
ſätti gi
dfnediae
0efuee e
flusenuda.

Adecn

jSGn

Linconunet

ece
endlſ.
Dünni
uneia

ft di

D
ipdel
zild
otſietk
Oudd
DAbeddd

Gidt

nit.

Cltte

iciea

ttet.

anti.

d
Dtbideen
ilad dean.
nn.
Prsfii
1s hn

ſwigOe
INcde G

enaß

ideſt peditis qui
regit ⁊ ꝓtegit ar⸗
matoſ milites. vl

caligatuz yocat.

i.inſimũ ⁊ obſcu
rũ.vt in aut᷑.qui.
mo. na. ef. le. S. qſ
quis. Pꝛotectoꝛ
ergo erit maioꝛ.qꝗᷓ
ſi dicat a minoꝛe
vſq; ad maioꝛẽ.ł
tertia ẽ militia pe
deſtriſ ⁊ equeſtriſ
pedeſtres militeſ
dicunk q̊ babent
caligas de coꝛio

curatoꝛis defenſione ↄſtituta ſit:et
inter honeſtos ↄpetitoꝛesmiimo
nij oꝛaat᷑ foꝛte cenamen:ut querat᷑

cui potiſſimũ puella iungẽda ſit: ſi

puella cultu verecundie ꝓpꝛiam
noluerit voluntatẽ depꝛomere:co
rã poſitis ꝓpinquisiudici delibe⸗
rare ꝑmiſſum eſt cui meliꝰ adulta

ſociek. ¶ Mpr. theo.⁊ vale.aa.

baſſo. pPD.
MCaligato milite vſqʒ ad ꝓ

7 bedieuk raliga tectoꝛis pſonaʒ ſine aliqᷓ ſolẽnitate

ti milites.eqᷓſtres
qͥ ĩ equis vadũt
Et not. ꝙ bodie
eſt ius gñale qð
bec lex dicit vt ſt
ne ſolẽnitate ſcri/
pture ⁊ alioꝛuʒ qᷓ
dicunk. j. l. pxi. Z

batur mrim oniũ

donatio
nũ.inſtrum̃
ſic 2.S. e.l. ne⸗

q; ſine.⁊.ſ.de re⸗
pu.l.iubemꝰ.⁊ in
aut. vt li. ma. ⁊ a
uie. S.qꝛ vero du
n &Pompa. id ẽ

mr̃imonioꝛũ liberã cũ ingenuis dũ

taxat mulienbꝰotrahendi cõiugij

ꝑmittimus facultateʒ.
A Dem. aa. Mierio.

vel dotis inſtra defuerint:

deeſſe recte alias inito mrionio fir⸗

mitatẽ:vel ex eo natis liberis iura
poſſe legitimoꝝ auferri inter pareſ
honeſtate pſonasnulla lege impe
dienteↄſoꝛtiũ qðᷣ ipſoꝝ cõſenſu at

q;amicoꝝ fide firmatur.

eonuiuin lamilia I AMpr Juſti. a. demoſteni. pp.

re. accur,

p Reſpicientes.
alna ita.l. lub /
euando lapſus
mulierum ſicut ⁊

nfos lapſus deꝰ

miſeratoꝛ ſuble /
rMimiã clemen
m imitari.no/⸗
ta ꝙ dicit imita⸗
ri nimiam. als di
uinã clementiam
ideſt dei qð ideo
dicit:quia in ſola
pietate poſſumꝰ
eſſe deo pares. ſi⸗
cut dicit ſola de /
os equat clemen
tia nobis.ſic ⁊ in
autent. vt iu. ſine
quoquo ſuffra. F.
itaq;. ⁊. ſ. de do⸗
na. inter virum ⁊?
vxo.l.fl.in fi.

ſen oſtructio

vſch illuc. pꝛeſen
ti clemtiſſima ⁊ c.

periat.
ad eaʒ. me- oĩtp
lioꝛẽ conditionẽ.

pꝛii hoc eſſe iudicantes: vt
oĩtꝑe ſubiectoꝝ cõmocdataʒ inue⸗
ſtigari q; eis mederi ꝓcuremꝰ.la

plſus q; mlieꝝ ꝑ quosindignãho

noꝛe conuerſatione ibecillitate ſe⸗
vus elegerunt cũ cõpetenti mode
ratione ſubleuandos eſſe cẽſemuſ
inimeq; eis ſpẽ melioꝛiscõditio
nisadimere:ut ad eã reſpiciẽtesꝰ
impꝛouidã ⁊ minꝰ honeſtã electio
nẽ faolius derelinquãt. Mam ita
credimusdei beniuolentiã ⁊ circa

genushumanũ nimiã clementiaʒ

quãtuʒnr̃e nature poſſibile eſt imi⸗
tan:ꝗ quotidianis hominũ pecca
tis ſp ignoſcere dignat᷑:pniam ſu⸗
ſcipe nr̃am ⁊ ad melioꝛẽ eã ſtatum
deducere¶ Qõð ſi crcanoſtro ſub⸗
iectos impio nosetiaʒ facerediffe⸗
ramus:nulla venia digni eſſe vide
bimur. Iaqʒ cũ iniuſtũ ſit ſennoſ
quið libertate donatos poſſe per
diuinã indulgentiã natalibus ſuis
reſtitui:poſtq; huiuſmodi pꝛinci⸗

donationũ ante nuptias

Opa etiã aliaqʒ nuptiarũ celebꝛi⸗
tas omittat᷑:nullus exiſtimet obid

Mperialis beniuolẽtie pꝛo

„

pale beneficiũita degere quaſi nũ

q;ᷓ deſeruiſſent ſed ingenuinati eſ
ſent.Mulieres aũt que ſcenicis ſe

ſe ꝗdẽ ludis imiſcuerint:poſteave
ro ſpꝛeta mala cõditione ad melio

rẽ migrauere ſniam:⁊ inhoneſta,zʒ

pꝓfeſſionẽ effugerint: nullaʒ ſpem

pꝛincipalis habere bñſicij qd eas
ad illũ ſtatũ reduceret in quo ſini-

hil inhoneſti peccatũ eſſz cõmoꝛa⸗
ripotuerunt.

ealege cõdonamus: ut ſi derelicta
mala ⁊ inhoneſta cõuerſatione cõ
modioꝛẽ vitã amplexe fuerint ho

neſtatiq; ſeſe dederit:liceat eis no

ſtro ſupplicare numini:ut diuinos

affatus ſine dubio mereant᷑: adma

trimoniũ eas venire ꝑmittentesle
gitimũ:his qui eis cõiũgendi ſunt
nullo timoꝛe tenendis:ne ſcitis pᷣ
teritarũ legũ infirmũ eſſe videat᷑ ta
le ↄiugiũ:ſed ira validũ hmõi per
manere matrimoniũ ↄſidentibꝰ qᷓ
ſi nulla pcedẽte ihoneſta vita vxo
res eas duxerint ſiue dignitatepꝛe
diti ſint ſiue alio mõ ſcenicasiĩma
trimoniũducere ꝓhibeant᷑. dũ tñ
dotalibꝰ doimõ inſtrumẽtisnon ſi⸗

ne ſcriptis tale ꝓbet᷑ cõiugiũ. Nã
omni macula penitꝰ direpta qua

ſi ſuis natalibꝰ hmõimlienibꝰred⸗
ditis neq; vocabulũ inhoneſtum
eis inherere ð cetero volumꝰ neqʒ
differẽtiã aliquã eas habere cũhiſ

que nihil ſile peccauerunt. Sed li

beros ex tali matrimonio ꝓcrean⸗
dos ſuos⁊ ltimos patri eſſe:lʒ alioſ
ex pꝛioꝛe mr̃ionio ltimos habeat:
ut bona eius tã ab ĩteſtato qᷓ; ex te
ſtamẽto:iſti qʒ ſine vlloĩpedimen
toꝑcipe poſſint. Sʒ ⁊ ſitales mu⸗
lieres poſt diuinũ reſcriptũ ad pꝛe⸗
ces eaꝝ datuʒ ad mr̃imoniuʒ veni⸗
re diſtulerintꝰ: ſaluã eis nihilomi⸗

nus extimationeʒ ſuari pcpimus
tam in alijs omnibꝰq; ad tranſmit

tẽdã in quibꝰ voluerint ſuã ſubſtã
tiã: a ſuſcipiendã ↄpetẽtẽ ſibi legi⸗-
bus ab alijs relictã vel ab inteſtato
delatam hr̃ditatem. In autẽtico.
Coll.v.ↄſti.ij.ſcenicas non ſoluʒ

Pñti ſanctiõe clemẽ
tiſſima pꝛincipale bñficium eis ſub

Denuptijs.

1 ¶Mati eſſent. vt. ff. de
nata.reſti.l.quenis.
u ¶ Scenicis. que dicun

tur ſcenice.dicitur in au⸗
ten. ſcenices.S.non ſolũ
colla.v.ſ.pꝛoſtitute.hic
autem licz de eis tracta
re intẽdat:tempauit ta⸗/
men vocabuli ſigniſica
tionẽ: earũ turpitudinẽ

ſuppꝛimere volens. alk.

enim dicuntur ſcenice qᷓ
ludunt in ſcena.⁊ iſte ẽt
ſunt infames ⁊ eis ẽt
poſet dici hic loqui. vt
ff. de bis qui not.infa.l.
i, 2.ij. S. fl.
a ¶Beitis. deſt ſtatutis
bDignitate.ſibi data

c ¶ Alio modo.puta da
ta patri.ſ.dignitate.vt
quia ille ſenatoꝛ: ⁊ h fit
deHotalibus. i. nuptia
libus.nã ⁊ ſine dote po
teſt eſſe matrimoniũ.ſed
non econtra. vt. S. de do
na.ante nup.il.fi.tutius
eſt tamen aliquid:lʒ mo
dicum in dotem dari.

e ¶ Omni macula.nota
ar. ꝙ teſtis ſit admitten
dus:licet pꝛius fuerit in

famis ſt accepit peniten

tiam:qð quidam conce/
dunt.⁊ pꝛo eis in decrte.
xxxij.q.i.qð autes apð
7 in lõbarda. de piur. c.
ft.li.ij. Sed Jo. contra
Ar. ff. de re mili.l, qui cuz
vno. F. ignominia. 2. ff.
de ritu nup.l.palam.S.
non ſolum. 7 penitentia
quo ad deum:non quo
ad mundum vel ſolum
pꝛincipé valeaeat.
er. l. à nulo,.,

g Diſtulerint. idez X ſi
nunqᷓ; venerint. ſic 2. S.
de cõdi.ob cãm.ſi repe⸗/
tendi.ſic ergo late inter/

pꝛetatur conceſſio.ſic et

ff. de conſti. pꝛinci.l fi.⁊
ff. de re iudic.l.quidã cõ
ſulebat. ⁊.j. de bo.vac.
l.ſi quando. predictam
autem interpꝛetatione,z
licet facere etiam ſi iura⸗
uerit contrarium.
Ungde ſequit᷑ au᷑. QöO
eis ⁊c.que eſt ex coꝛpoꝛe
ſcenicas, ⁊c̃.colla. v.

—

Ziber

Aod eis.alias els. ⁊ alias bis. ¶ ¶ Permnittik.ſic ⁊ alias ex h
C miſſionelegis deſerit᷑ ſacramentũ rõne pietai.vt.ff. de obſe.l. nul⸗
um. ? alias röne tacite cõditionis. vt. S.denõ nu. pe.l.fl. Item ⁊ alias
qꝛ conra leges flat.vt.S.dele.⁊ con.nõ dubiũ 2⁊. f. de le.i.ſi quis inqli

nos. 5. fi. ꝛ.fl. depac.l. iunſgen. §. generaliter. als babes: melius eſt
yrota ſtulte ꝓmiſſionis

nõ implere q;ᷓ cnmè ad/
mittere. Itẽ tolerabiliꝰ
eſt iuramentũ nõ imple⸗
re:qᷓ; turpiter facere.vtĩ
decxe.xxij.q.iiij.c.i.⁊ ca.
vnuſquiſch.
k Pena.x.libꝛarũ au/⸗
ri.vt in eo.aut᷑. Et nota
tria debet cõtinere iu
ramentũ.veritateʒ. iuſti
ciã ⁊ iudicium. quoꝛũ ſi
qð defuerit: penurus eſt
q̃ facit. vt.xxij.q.ij.ani⸗
aduertendum. at h̊ nlła
fuit diſcretio.nullũ iudi
ciũ.de hoc dicit᷑ extra ð
iureiurã.tua nos.
L¶Bimiles. merentibul
ad ſui petitionẽ.
m Dign tare a pꝛinci⸗
pe ſibi datam.
n Altroneã. ſ ſine ad/
miniſtratione.nã cũ ad⸗
miniſtratione nõ poſſũt
babere. vt. ff. de reg. iur.
.il.ij. niſi foꝛte diceret nõ
obſtante.l.aliq̃. Et erit
exẽpluʒ qñ ſine admini
ſtratione.qꝛ conceſſit ꝙ
eſſet illuſtris vel ſimilis
vt. ff. de ſena. l.e ñů.

e ¶ Mabeant. pꝑ pꝛiuile⸗
gium pꝛincipis.
P eonatione conceſ
onẽ dignitaß. ſic ⁊ dici
tur dõ ari libertas.vt in
ſti · de liberti. F. fi.

9% 11
ꝙ bocipſo ꝙ cõceditur
dignitas vid et᷑ remitti ĩ⸗
famia cũ oẽ id perqð ꝑ
uenit᷑ ad illud videatur
eſſe remiſſum. vt. j. de di
gni.l. ij. li. xij.

—

filins vel regis qͥ ante/
qᷓ; eſſet pater ſacerdos
vel rex natꝰ eſt. ſicut bic
ecõtra qui naſcitur poſt
qᷓ mater deſtnit eſſe ſce⸗
nica. ⁊ eſt ſic. ff. de nox.
l.in delictis. H. i. 2. ff. qð
iuſſu.ſi tutoꝛis.S. ſi iuſ/
ſu.⁊.ff. ad.l.coꝛ.de fal.l.
deeo qꝙ. 2. ff. de teſtam̃.
mili. l. ticius. ⁊.ff. de de⸗
cur.l. ij. F. in filijs. ⁊. j.
decur.l.fi.ſed arg. cõtra
ff. de cõdi.⁊ demon..i.ſi
ancille. Item arg. pꝛo ⁊
cõtra.ff.de pen.l.moꝛis
Feiſte, dic ytibi.

Penitꝰ opoꝛtet. arg.

dRieenannigren ſotis

fideiuſſoꝛes. .iiſ.
Mod eis pmittit᷑ etiã ſi iu

rauerint ſe in tali ꝓfeſſione
pſeueraturas: q; legibus expᷣſſum

eſt illicite rei iuſiurã dũ ſeruari nõ
opoꝛtere ⁊ pena piurij ſi qua eſtin
eũ conuentẽdaeſt qui exigit.
Siles votalemerentibꝰ ab impa⸗
toꝛe bñficiũ mulieribus illas ẽt eẽ
volumus q dignitatẽ aliquã ha⸗
beãt.Sed ⁊ ſi nõ ſereniſſimo pꝛin
cipi ſupplicauerint: vltroneã tam
donationẽ ante mrimoniũ merue

rint ex qᷓ dignitate ⁊ aliã etiiẽ omnẽ
maculã ꝑ quã certishomibꝰlegi⸗

*

time cõiungi mulieres ꝓhibẽtur
abolcripenitus opoꝛtʒ. Illð his

adiungimꝰ ut ⁊ ſilie hmõi mulierũ

ſiqdẽ poſt expurgatõeʒ pꝛioꝛis vi

tematris ſue nate ſint nõ videãtur
ſcenicarũ eſſe filie nec ſubiacere le⸗

gibus que phibuerunt filias ſceni

carũ certos hoĩesin matrimoniuʒ
ducere. Sin vo ante ꝓcreate ſint
liceat eis pᷣces offerẽtibus inuictiſ
ſmo pꝛincipi:ſacrũ ſineobſtaculo
vllo meren reſcniptum per quod
eis ita nubere ꝑpmittat᷑ q̃ſinon ſint
ſcenice matris filie nec iã ꝓhibeã⸗
turillis copulari quibꝰſcenice ſiliaſ
vel dignitatis vl alteriꝰ cauſe gr̃a
vxoꝛes ducere interdicit᷑:vt tñ om
nimõ dotalia inter eos inſtrumẽta
cõſiciant᷑. Sed ⁊ ſi a cenica matre
ꝓcreataq vſq; ad moꝛtẽ ſuã in ea
dẽ pꝛofeſſione durauenit: poſt eiꝰ
obitũ pᷣcesimpatoꝛie clemẽtie ob
tulerit⁊ diuinã indulgentiã merue
rit:lberatõnẽ materne iniurie ⁊ nu
bendi licentiã ſibi cõdonantẽ: iſtã
qʒ poſſe ſine metu pꝛioꝛũ legiʒ in
mrumonio illis copulari ꝗq dudum

ſcenice filiã vxoꝛẽ ducere ꝓphibeã

tur. Immo ⁊illud remouẽdũ eẽ
cenſemꝰ qð etiã in pꝛiſcis legbꝰ h
obſcunus ↄſtitutũ eſt:ut mainmo

¶ Hinis auten. ſequit᷑ tertꝰ. C.

a Kenouendum. a dubitatione.

b¶ Impares. vt inier clanſſimam ⁊ illuſtrem. ⁊ inter illuſtrem⁊ ſu

erilluſtrem.

nia inter ipares honeſtate pſonis
cõtrahenda nõ aliter ꝗdẽ valeant

niſi dotalia inſtrumẽta cõfecta fue⸗
rint.his vero intercedentbꝰoĩmõ

finma ſint ſine aliqua diſtinctiõep⸗

ſonax:ſi modo libere ſint igenue
mulieresnullaq; nephariam vel

inceſtarũ cõiunctionũ ſubierit ſu

ſpicio. nã nepharios ⁊ ĩceſtos coi
tus oibus modis amputamꝰ ſicut

⁊illosꝗ pᷣteritaꝝlegũ ſanctõe ſpã

liter vetiti ſunt exceptis videlʒ his
quos pñti lege permittimꝰltimiq;
mr̃imonij iure muniri pꝛecepimꝰ.

Inauten. Col. viij. cõſti. vl. vt li.

ma. ⁊ auie. . qꝛ vero legem.
Aximis decoꝛati dignitati⸗
us vſqʒ adſilluſtres:nõ ni

ſi dotalibꝰ inſinimẽtis cõſcriptis
rite cõtrahũt nuptias ʒanteꝰcõtra

ctas retineant erceptis barbanis
reliqui oẽsaffectu ſolo recte ↄtra

hunt matrimoniuʒ. Hisitaqʒ per

hanc generalẽ legẽ ita cõſtitutis et

de cetero cõſeruandis pᷣtenias hu

iuſmodi cõiũctiões ex ſubiecto tẽ⸗

poꝛe factas ſm pᷣdictã diſpoſitio⸗

nẽ iudicari pcipimꝰ:ut ſi quistalẽ

vxoꝛẽ ab initionoſtri ĩperij ꝓput di

ctũ eſt iã duxerit ⁊ liberos ab ea/p
creauerit iuſtos eos ⁊ legitimos⸗
tã ab inteſtato q; exteſtamẽto priſ

ſucceſſoꝛes hẽat: ⁊ legitima in po-⸗

ſterũ nihilominꝰea vxroꝛe pmanen
te: pcreandi quoq; libeni legitimi
ſint. BDem. a. ad ſenatum.

Gcenit mentionẽ in qualiom⸗
q; pacto qð ad dandũ vel ad faciẽ
dum vel nõ dandũ uel nõ faciẽduʒ

coõcipit᷑:⁊ ſiue nuptiarũ tpe dixerit

ſiue nuptias noĩauerit:nõ aliter in⸗
telligi eſſe cõditionẽ adiplendãvł
nõ extenuandã niſiipſa nuptiamʒ
accedat feſtiuitas:⁊ non eſſe tpᷣs
inſpiciẽdũ in quonuptiam̃ etas vl
feminis poſt.xij.annũ acceſſerit vlł

ncimus ſi qsnuptiarmũ fe

C (epbaniarũ.qñ inter aſcendentes ? deſcendentes.
d ¶ Unceſtarum. inter collaterales vel affines.
Sequit᷑ auten.
maxumis. que eſt

ex coꝛpoꝛe.vt lic.

ma. ?7 auie. F. n
vero legem. 2. H.
bic ergo. col viij

Aximis. d
Coꝛati. vt ſu
P

perilluſtres.
fAd illuſtres. de
cenſtue ⁊ incluſt
ue.nã⁊ ipſt maxi
mis decoꝛank di

gnitatib?ꝰ.
g Dotalibus. i.

inſtrumentis nu-

ptialibꝰ.nã dos
nõ eſt opus. vt ⁊
dixi.ð.e.l.ſed ar.
d.in aut᷑.quibus
mo. na. el. le. F. H
ergo. colla. viij.
Itẽ ⁊ alias in tri
bus caſibus exi⸗

gitur ſcriptura q̃

ſunt in bac.l.Eſt

quartus.S. eo.

aut.ſed nouo iu/

re.regulariter cõoO⸗

tra. ut. S. e. necq;

ne.⁊ bic ſubij cit.
b ¶Ante contra /
ctas.ſ.ante digni
taiẽ adeptã.vt in

i Barbaris. id ẽè

ſubieci noſtre rei

publice quibꝰ ſo ⸗

lo affectu ſine ali

a ſeriptura licd ð5

bere nuptias: I

maximis decoꝛẽè⸗
tur dignitatibꝰ.
k (¶Affectu. ſolo.
nõ obſtat inſti. e.
§. penul. qꝛ illund

quo ad hoc yt ſi⸗
lij fiant legitimi:
nõ ad ſubſtãtiaʒ
Pen gen
init glo. auten.
Sequitur gl.tex.
.C. Subiectoid

eſt deinces.

ſi dictum pꝛiuile /

i ur.
ncimus.
feſtiuitas.
vt. ſ. 5 teſta. mg.

l.cũ teſtatoꝛ.⁊ ar

gu. z. bis qͥ ve.
eta. impe.l.f. 1.ſ.

de le. bere.l. ſi ma
ioꝛ. ar. ð. . fidei

cõ.lib.i.ſideicom
miſſaria.ſ ibi ſta

ri

Aten
9

Py

leiu
((lin
i.
(
Med
Miilifu

Mi

iſbifa

muns⸗
Uebilin

1(Mec

Nisckunt

lo

concnt
lſute

hoͤgtii

i

e.

(Briſi

fkioe
aſii

ſcveſte⸗
ide
denent
ciſt
ſs ann
Mnrff
llin
Aboer
ſatge
doelee
ſe gno
Ulatord
henian
ſllgit

rhe

ſde
daabt
nſi
dic
anar
leyg
guan
ſolue
lyt
⸗
t e0
delef
tl 14
lig⸗

Me
ſea

3
elien
hntsge
conee
ſolcgn. 1
ſtelt
Ains
Rangt
ſulus.

Lilie
hfner ſen

hätplu
8daentn
iunh.

Dardbu.
DuneteI

ibtridt
koat

dtgtdn
naes

hoole N

talasn
n
urſopnn
tübalc
ungͦ

tidienn
ſgllita .

öengt
4betrſc
Atcan,
6lonth
ianhiſi

e.
“B

bitieite.

Pittup⸗
fonfne
ſeihuntg
relnpip/
ginadinl

Dmis
ni
aud 1
ouihefi
ſunlehin
Ahtii

4

gircn .

nhnen
nt
nenoge

innht

dignt.

6
S4

Quintus.

tuit certũ tempuſ
bic autem non.
Itẽ ibi fauoꝛe li⸗
bertatis. Itẽ ar.

maribuspoſt. xiiij. annũ cõpletuʒ
ſed erquo vota nuptiam re ipſa ꝓ
. Ité ar. ceſſerint. ſic enĩ ⁊ antiq iuris cõten
contra. .de inſti. tio dirimet᷑ imenſa libꝛoꝛuʒ volu
7 ſub.l.Nmater. . 11 Wih 2„ 2
n ¶Aediocre“3s, Mina ad mediocrẽ modũ tandẽ ꝑ

ake et n ter me nenient. I Dem. a. ul. bPO.
rfanoſſ. 8 furioſi parẽtis liberiin cu
conſtituti ius ptãte cõſtituti ſunt:nu⸗
Rranee i prias poſſint ↄtrahere apudvete
bis quiſut ſui yk res agitabat᷑. Et ꝗdẽ filiaʒ funioſi
glie. lu atre.

manitopoſſe copulari oẽs pene iu
risantiq ↄditoꝛes admiſerũt:ſuff
cere eni putauerũt ſipr non ↄtradi
cat In filio aũt familias dubitaba
tur. vlpᷣ.qdẽ retulit cõſtitutiõem
impatoꝛis marci:q defurioſo non
loꝗt: ſ generaliter ð filijs mẽte ca⸗
pti ſiue maſculi ſiue femĩe ſint qui
nuptias ↄtrahũtyt hoc facere poſ
ſint nõadito pꝛincipe:⁊ aliã dubi⸗
8 4 Qus modera
tione. ſic⁊.ff. ð iu
re dot. l. quero.2
ʒ.de epiſ.au.l.tã
dement. Sʒz qͥd
ſi idẽ ſit filius pa
tris curatoꝛ. qð
põt. vt. ff. de cur.
fu.l.i.rñ.ſpecialiſ
ad boc dabitur.
vt argu. ff. de iure
dot.l. ſiue genera
lis.quo minꝰ.n.
curatoꝛ detur ba
benti curatoꝛem
regula iuris non
eſt imp edimento
vt. ff. de tu. cur.
da. ab his.l. neu
tri. S. fl. vel aliter
dic ꝙ pꝛedicta ft
ant auctoꝛe p̃to/
re vel iudice.vt et
quando debitoꝛ
ſoluere vult mino
ri. vt. ff. de mino.
ait pᷣtoꝛ. S.i.et fa
de lee iij. filie. ⁊. ff.
e.l.ſt nepos. ⁊.l.
ſt ita.⁊.l.ſi filius.

p Muptias. vt
inſti. e. F. i.

p Aliam. repete

retulit.
q eAAd iuuantes.
repete cõditoꝛes

antiqui iuris.
r¶ Antiſtitum. ex⸗
tim atione.repete
cõſtituẽda.quod

de demẽte ↄſtitutio iduxit ẽt in fu⸗
rioſis obtinendũ eſt q̃ſi exẽplo mẽ
te capti ⁊ furioſi filios adiuuãtes :
hisitaq; dubitatis tales ambigui⸗
tates decidẽtes:ſancimꝰhic reple⸗
ri qð diui marci cõſtitutioni deeſſe
videt᷑:vt nõ ſolũ demẽtis ſed etiã
furioſi liberi cuiuſcunq; ſexus poſ⸗
ſint ltimas ↄtrahere nuptias:tam
dote q; ante nuptias donatõe a cu
ratoꝛe eoꝝ pᷣſtanda:extimatiõe tñ
in hac regia vrbe excellentiſſimi pᷣ
fecti vrbis:in ꝓuincijs aũt viroꝛuʒ
clariſſimoꝛũ earũ pᷣſidũ vel locoꝛũ
antiſtitũ: tã opinione perſoneq;
moderatione dotis⁊ ante nuptias
donationis ↄſtituẽda:pñtibꝰtã cu
ratoꝛibꝰdemẽtis vel furioſi q; his
gex genere eoꝝ nobilioꝛes ſint:ita
tvt nulla ex hac cã oꝛiat᷑ vel ihac
regia vrbe vel in ꝓuincijs iactura
ſubſtãtia furioſi vel mẽte capti: ſ
. gratisoia ꝓcedãt:ne tale hominũ
ununnfoꝛtuniũ etiã erpenſarũ detrimẽ⸗
Ai⸗ eln⸗ to pᷣgrauetur.
Nipſe aluit cuz ſina — m. a.iuliano. pWſ.
ſetanclla iu, Iquis alũnã ſilaʒ libentate
ſt vr ſubijn. et donauerit ⁊ in mrionio ſuo
facit inſti.. qͥ ma. Collocauerit: dubitat᷑ apud antiq;ſ
vtrũhmõi nuptie ltime eſſe videã
tur annõ. Mositaq;iſtã vetuſtaʒ

tationẽ ex hoc emergẽtẽ:ſi hocqð

De nuptijs.

ambiguitatẽ decidentes nõeſſe ve t Qoco filie ſellicet ad /

titũ mr̃imoniũ cenſemꝰ.ſienĩi ex af

fectu oẽsintroducant᷑ nuptie ⁊ ni-

hil impiũ nec legibꝰ ↄtrariũ in tali
copulatione expectamꝰ qᷓre pꝛedi
ctas nuptias ihibendas extimaue
rimꝰ.nec eni hõ ſic ĩpiusiuenietur
vt quã ab itio loco ſilie habuit eã
poſtea in ſuo collocauerit mrimo⸗
nio:ſed ei credendũ eſt qꝛ eaʒ ⁊ ab
initio nõut filiã educauit ⁊ liberta⸗
te donauit ⁊ dignã eſſe poſtea ſuo
putauit mñmonio. Ea videlicʒ ꝑ
ſona oĩmõ adnuptias venire ꝓhi
benda:quã aliqs ſiue alũna ſit ſiue
nona ſacroſancto ſuſcepit baptiſ-
mate cũ nihil aliud ſiciducere põt

paternã affectionẽ ⁊ iuſtã nuptiaꝝ

ꝓhibitõnẽ q; hmõinexus ꝑ que⸗
deo mediãte aĩe coꝝ coplate ſunt
Dem. aa. Joan. pp.
Ancimꝰnuptias qͥ iterma/
ſculos et feminas maioꝛesł
minoꝛes ſexagenarijs vel quinqge
narijs legeiulia vel papia phibite
ſunt:hoiesPvolentes cõtrahere et
ex nullo mõvłex nulla ꝑtẽ tales nu
ptias pediri. I Sem. a. eidem.
libertã gꝗs vxoꝛẽ hẽat de⸗
inde inter ſenatoꝛes ſcribat

moniũ apud Nlpi.q̃rebat᷑:qꝛ lex
papia inter ſenatoꝛes⁊ libertasſta
recõnubia nõ patit᷑. Nos igitur
dei ſequentes iudiciũ non patimur
in vno eodẽq; cõnubio maniti feli⸗
citatẽ vxoꝛi fieri ĩfoꝛtuniũ:ut q̃ntũ
vir in altũ tollat᷑:tm̃ et cõiunx eius
decreſcat: imo magispenitꝰdepe
reat. abſit iraq; a noſtrotꝑe hmõi
aſpitas:et fimmũ maneat mrioniuʒ
et vxoꝛ manto cõcreſcat:et ſentiat
eius fulgoꝛeʒ imutabileqʒ maneat
mr̃imoniũ ex hmõi ſupuentu mini
me diminutuʒ . Sili mõſi pꝛiuati

hominis filia ad liberti veniat con

nubiũ:et poſtea pr̃muliensad ſe⸗
natoꝛis dignitatẽ fuerit elatꝰ: tace⸗
at papie legis crudeliſſima ſanctõ
etneq; ꝑhũc modum diſſoluat

matnimoniũ inter facti ſenatoꝛis fi
liã et libertũ:ne ſoceri pꝛoſꝑitas ſi

ignitate illuſtratꝰ:an ſoluat᷑ mr̃i⸗

optiue quã etiaʒ non li

cet ducere. vt inſti. e. F. —

adeo. AVel bic dicit quã
do aluit vt filiã. ſupꝛa
in pꝛincipio: alitus fuit
cum ea.vel aluit vt an⸗
cillam. ⁊ facit.xxix.q.ij.
ſi quis ancillam.⁊.jſ.ad
l. iuł repe. l. f.i.
u¶ Deo. ſ. mediãte. Ho
ta ⁊ eſt ſic ad bũc caſuʒ
xxx.q.iij.⁊.iiij.ꝑ totum.
⁊ extra de cogna.ſpi.cũ

laudabilem.

Ancimus. homi/
¶Aes volentes. die
epapᷣ.cautum fue

rat ꝙ maſculus maioꝛ
ſexagenario non cõtra/
bat cũ maioꝛe vel mino
re femina quinquagena
ria.⁊ econtra maioꝛ qͥn
quagenaria nõ contra⸗
hat cũ maioꝛe vel mino
re ſexagenario. Et erat
ratio.qꝛ nuptie fuerunt
cauſa liberoꝛũ que cau⸗
ſa bic deſicere videbat᷑.
ſed contra eſt:vt bic. ⁊.j
de legi. bere.ſi maioꝛ.

RZJlibertãz. nõ pa/
— ſtur vt. fe. lege

5 Decxrelcat. ſic 2.5. de

ſta.⁊ imagi.l.fl.⁊ de cõ
di.⁊ demõ.falſa.S.ſʒ ſi
cui.⁊.S.e.aut᷑. maximis
ſed ecõtra alterius cõiu
gis infelicitas facit va⸗
lere matrimoniũ qð nõ
valet. vt.ff. eo. ſi quis in
ſenatoꝛio.nõ aũt infeli⸗/
citas ↄiugis pf̃is.yt.ff.
O iminutũ. non ergo
viciat᷑ licet ad eũ calum
peruenerit a quo incipe⸗
re non poteſt. vt ⁊ inſtit.
delega. F. poteſt autem

oluantur. ſicæ.ff.

.ma.l.ſt cuʒ d ote.S.
an autẽ illa.⁊.ff.de bis
qui ſunt ſui vel alie iun
Patre.

Eminẽ.binas vxo
K d vel ſpõſas. vel

c¶Ana.ſ. hac. Kubꝛica. De inceſtis ⁊ inutilibus nuptijs. Zarge oẽs
dicunt᷑ inutiles:ſed nepb arie ꝓpꝛie inter aſcendẽtes ⁊ deſcendẽtes. In/
ceſte inter collaterales vel affines.vtinſti.e.S.ergo nõ oẽs.⁊.ff.e.l.quin
etiã. 7.l. fi. ⁊.ff. de adul.l.ſi adulteriũ.i.rñ.Alie q̃ alijs rõnibus ꝓbibent᷑
ſimpłr inutiles dicuntur.qð multis modis cõtingit.vt diximus inſti.e.

§. ſunt 7 Elte. h
Fr vraemm ne genero inueniat᷑. Melius enim
n rene ve e de eſtlegis papie ſeueritatẽ in vtroq;
repu.l.fi.in pꝛin.vñ nõ 6 .. 5 „
omnne adulteriũ cũ ea caſu cõpeſcere:qᷓ; eã ſequẽdo ho⸗

minũ mr̃imonia diſpgere:nõ exvi
ciomulieris ⁊ mariti:ſed ex ꝓſꝑa
alterutriꝰ ꝑtis foꝛtuna.cuʒ enim ex
vna radiceviciũ naſci᷑:cõſequens
eſt vt vna legetollat᷑.

De ceſtis ⁊ inutilibus nuptijs.

vt. ff. ad.l.iuł.de adul.l.
pe.ſed quo ad boc vt ñ
poſſit alij nubere dicit
durare pꝛiꝰ mr̃imoniuʒ
vt. ff. vñ vir ⁊ vxoꝛ. l.i. F.
fi.⁊ facit.ff.eo.l.mr̃imo
nij. ⁊.l.in eo iure.⁊ de di
uoꝛ. l.penult.
b Aelis. qð qualiter fi
at. dic vt. ff.de repu. l. fi.
accur.

ben eadẽq; vxoꝛ tua
ia te inuito dilceſſit:ↄnu
biũ cũ alionõ hẽat ſimo
do vxoꝛẽ eam habere velisꝰ.

galterd cõ iugẽ ⁊ aliã ſp
ſam. vt. ff. de his qͥ not.
infa.l.i.S. fl. ?.l.quid &

er 8.6 doàa añ nup. IAMpr. dioch. 1 max. aa. ſebaſtiãe
Eminẽ ꝗ ſub ditione ſit ro⸗

I. es auaag.
d In edicto nõ eſt bo/
na rõ.qꝛ nubẽs infra tẽ⸗
pus luctꝰ infamaf.vt.j
de ſecũ. nup.l.i.tenet tñ
mfimoniũ.vt in aut᷑.de

Mqmaninois binas vxoꝛes ha
bere poſſe vulgo patʒ:cũ ẽt in edi
cto ptoꝛis hmõi uiri ifamia notati

üncbdbrsgev: ſiumn qua re cpeten iucderinuiti
bic. ⁊ inſti.e. 5. affnitaß eſſe non patietnur.
T. ſde adul. . eauum. Opr. Conſtã a. patroclo.

ubiũ. nãſex hmõi cõtuber
nio ſeni naſcunt᷑. IJdeoq; pꝛecipi
musnedecuriones in gremio po⸗
tentiſſimoꝛũ domoꝛũ libidine Pua
mũ ducente:cõſugiãt. Si eni decu⸗

ubiũ.i.matrimo
niũ,naã nuptie mfioniuʒ
cõ nubiũ ⁊ cõiugiũ ideʒ
ſunt.niſt in caſu vbi etiã
qð mr̃imoniũ nõ eſt dr
cõnubiũ.ff.de ritu nup.

ſv III 2„ 2
( Ma ancillis. con ¶ m ancillisnõ põt eſſe cõ

l. in eo.S.hoc caput. — e
foRõ 5donarb.eplin, rno clãᷓ actoꝛibꝰ / pcuratoꝛibus ne
i.de pa. po.in pꝛin. ap ſcientibꝰ aliene fuerit ſeme coniun⸗

pellabit᷑ g cõ tub erniuʒ.
vt. ſ. ad. l iuł.de adulte.
hui. Itẽ hoc iure foꝛi. ſe
cus iure poli.
geNulloſq;. repete. ſt.
b Nognitũ celauit. QEt S”M
no. bac ⁊ ſequẽti.l.tantundẽ eſſe ſiue q̃d ſciam ab initio eſſe ſiue poſtea

ctus:⁊ mulierẽ in metallũ detrudi

P ſniam iudicis iu ipſi
decurionẽ in iſulã depoꝛtari oĩibus

ſciam ſi patiar.ſed ar.. ff. de bis qͥ no.infa.l.qͥd ergo.xxxiuij.q.i.c.iij. er

ſ. de vſucap.tranſfoꝛ.l.i.S.qð in rebus.⁊.ff.de vſuris.qui ſcit.S.fi. Itez⸗
ſume bic ar. ꝙ parcit᷑ ei qͥ delictũ cognituʒ a ſe patefecit.ſic.j. de bis qͥ ſe
de.l.i.li.x.⁊.j.l.ꝓxi.dices. i ¶ In ciuitate. ſic ⁊ in lege moſaica di⸗/
ſtin guebat᷑ fieret adulteriũ in ciuitate vel in rure.

K Augentes. imo in cauſu nõ auget ſi fundꝰ in villa vbi boc factũ eſt
plus valeat qᷓ; alia ſua bona. Ad qð JYo. dicit ꝙ tunc nõ totꝰ fundus
publicaret᷑:ſed id oẽ qð eſt minꝰdimidia.hec enĩ lex augere pens voluit
Alij dicunt cõtra.⁊ raro inueniri ꝙ decuriones plus babeant extra cui

tatẽ q; ĩtra. ⁊ ſic de eo nõ cauẽt legiſlatoꝛes.vt.ff. de le. le. cõ.l.nã ⁊ ea
l¶ Domeſtico s.facit.ſ.defal.mone.l.i.⁊ ad.ł.iul.de adul.l.graccus.

( Vi contra legũ.vt.ff.de ritu nup.l.papia. n auaate.
vt. S. ti.i. ſi corra. o Konſtitutiones. vt S. de epiſ. ⁊ cle. ſ.
quis non dicã. z.l.raptoꝛes.⁊. S.ti.i.ſi quis alumnꝗ..fi. Itẽ quando/⸗

qʒ contra ſenatuſconſultũ.vt.j.ti.i.
p ¶ Donatum.quod bodie dicitur pꝛopter nuptias.

IMpr. Alex.a. amphigono.

bemus ⁊ ipſum

q Natum. Lpꝛo dote.

rNiberalitare.extra dotem ⁊ donationẽ pꝛopter nuptias.

s Fiſco v endicari. vt.ff. deritu nup.inceſte.⁊ inſti.ð nup.G.ᷣ ſtad
uerſus.⁊ hoc cũ vterq; ſcienter rit.ſi aũt a ſciente ignoꝛãti detur
apud ignoꝛantẽ remanet. vt ꝓbatur.ff. de le.i.l.fi. ⁊ de dona.int᷑

bonis eius ciuitati cuiꝰ curialis fue
rat mãcipandis ſi pria ptãte fuernit
liberatꝰ: nulloſqʒ habeat liberos
uel parentes uel ẽt ꝓpinquosꝗ ſe
cũdũ legũ oꝛdinẽ ad eius ſucceſſo
nẽ vocent᷑.Oð ſi actoꝛes uel ꝓcu
ratoꝛes loci in quo flagitiũ admil⸗
ſum eſt fuerint cõſcij vel cõpertuʒ
facinꝰ pꝛomere noluerint:metal⸗

lo eos cõuenit implicari. Si vero

dñs loci hoc fieri ꝑmiſit ul poſtea
cognitũ celauit:ſi qdez in agro id
factũ eſt fundꝰ cũmãcipijs ⁊ peco⸗
ribꝰ ceteriſqʒ rebꝰ que cultui ruſti⸗
co ſuſtinent᷑:fiſci iunibꝰvendicent
ſi vo iniciuitate id factum eſt dimi⸗
diã bonoꝛũ oĩm ꝑtẽ pᷣcipimus cõ
fiſcari:penã augentes qñ intra do
meſticos ꝑietes ſcelus admiſſum
eſt:qꝙ noluit mox cognitũ publica
re. Apr. val.theo. arch. aaa.
adand:omachũ comitẽ pꝛiuataꝝ.
Micotra legũ pcepta vl

mcoõtra mãdata ↄſtitutioneſ
ʒ pꝛincipũ nuptias foꝛte cõtraxe⸗

rit:nihil ex eodẽ mrfimonio ſiue an

te nuptias donatuʒ ſiue deinceps

quoquomõ datũ fuerit conſeq̃tur
idq; totũ qð ab alteriꝰ liberalitate
in alterũ ꝓceſſerit ut indigno indi
geue ſublatũ fico uendicani ſan
cimus.Exceptistã feminis qᷓ vi
ris:qui aut erroꝛe acerrimo non af

fectato in ſim ulatoue:neq; ex vili

viũ ⁊ vxo.l.cum
bic ſtat?. . ſi. vl
dic aliud eſſe cuʒ
relinquit ei ex te⸗
ſtamẽto.nã tutoꝛ
ex teſtamẽto quõ
dam pupille ſue
quã duxit nil pos

teſt capere. pꝛeſu⸗

mik eni eam dece
piſſe. illa aũt ecõ
tra ex teſtamento

eius põt. vt. d. l.

ritu nup.l.pfectꝰ.
Itẽ ar. d. ff. de cõ
di.ſine cꝗ.l.auun
culo.vbi reſtituit
danti. ſol. ibi nec
de facto ſecutum
fuit. vel dic vt ibi
Itẽ ð.j. ti.i. ſi tu/
toꝛ.vbi ſiliter re⸗
ſtituik danti. ſol.
ibi ſpãle. vel hic
de mĩmonio ꝓbi
bito legibus. ibi
ſenatuſconſulto.
vel ibi loquit᷑ cũ
tutoꝛ donat pu⸗
pille. hbic econuer
ſo. vel hic de ſpõ

ſalicia largitate.
ibi dedote. vklibi⸗

in mioꝛe.xxv.an ⸗
