Sl expectato exitu etatis ip magi cuneat
lus. pus.ſi ponas vl
tima die. xxv. an
„ N Etendein integrum reſti⸗ niwememchne
utionistempoꝛibus? ob⸗ boſſe PMio mal.
ſeruatis:ſi dilatio ab actoꝛe petat pt oltegurae
que intra metas reſtitutionis val, ſitßs in alije pꝛe
artari:eãdem quocunqʒ flagitan⸗ ſdrara n
tecauſis cognitis tribui opoꝛte-⸗ m darek no nan
bit. ¶ Sinuero huiuſmnodi po- cederer tps
ſtulantur curniana que intra ſp- vin ed exg an
cium receptum anguſtarinõ que vr.eo. lni. ſ
unt: quippe ſiin confinio legiti· Poſtemnlcaet
mitempoꝛispetãtur ⁊ eiusternmi cum quo conſeu
nos pꝛorogabunt:dilationempe f.
titoꝛ denegari cõueniet. In eius keᷣMeredi mat
enim arbitnio fuerat tuncinfereli cnep eſeinn
tigium cũ petite dilationis moꝛa: lia. Pꝛimũ qꝛ dö
ſpacio ſuperſtite poſſet includi. ir bic gianniſſ
Quod ſi defenſio rei dilationis tuͤſtuotfabc
ſuffragium poſtulauenit:eanderm darũDicas ali⸗
aſſerta cauſa: cirra obſtaculuz te⸗ ei
poꝛisdifferri ſancimus: quia neᷓ maioꝛ ſuccedies
q; in ipius ſteterat poteſtate:quã minen bzamus
do litigio pulſaretur. Dan igi ms eiſ zinel
tur debet ⁊ ſi impetrata dimẽſio? liſuperat vel mi
ſeſe vltratempoꝛis diffinitionem nus ale bz cr
uee eX. ona defuncti qd
pꝛoſferat.qua dilatione ſia reoim ceiſupeatdeno
petratur:etiam actoꝛ requirendis vtili vr.l. a i in
pꝛobationibus vti minime pꝛohi e ein
betun. Mperatoꝛ iuſti. bʒ.v. anos. cum
— gl bʒ ts ſae etrs
iis rpoſtes id ö
defuncto ſuperat

eſt. e Mereditas.quelibet pᷣſcriptio incboanda cumit ertunc: vt h.

.ff. de ſti. ſer.ſi puus bereditanus. ⁊. ff. de vſuca.l.fi.⁊.ff.qͥbus ex cau.

i qui ve.eta.impe.l.fi.⁊ ſᷣm boc poteru reſtitui infra xxxvij.annũ vna die dat vtile. r

ma. cũ miles. ⁊. ff. de cödi. ⁊ demõ.ſi in diẽ.niſi foꝛte in caſu.vt in ar.con
tra.ff. de diuer. pᷣſcrip.ſi ſeruꝰ.ſed pᷣus incboata cõplet᷑ etiꝗ iacente bere
ditate. vt.ff. de in die adiec.ſi pᷣdio.S.ſipoſt. f ¶ Monoꝛaſio.i.pꝛeto
rio. vt ꝑ aliquã bo.poſ. g ſ Supputent.i.cõputent ⁊ ſtatim. nec dã
tur ei tꝑa minoꝛis etatis pᷣdeceſſoꝛis.qͥa ⁊ illi ſi bodie fieret maioꝛ.xxv.
an.no d arent᷑. Alij dicũt dari dicta tpa buic beredi qð ñ plʒ.Aut gᷓ mi⸗
noꝛ ſucceditmioꝛi aut maioꝛ minoꝛi aut mioꝛ maioꝛi.⁊ iſti ſũt hac.l.aut
maioꝛ maioꝛi. cui foꝛte de qᷓdriemio anus ſupꝑerat q nõ ponif. Hec ba/
bebit ipᷣus minoꝛis etatis pᷣdeceſſoꝛis.qꝛ eſt indubitabilis.na ille an/

nus im beredi dabit. vt. S. eo. l.ij. ¶ Bequit autentica. ſi minoꝛ.
J minoꝛ.nõ querii.⁊ nõ opponit exceptionẽ de dotenõ nu.j.legiti

nna 7 coia iꝑa que ſuut.j. de dore cau.i.fi. ⁊ in aut.qõ locũ.
uptiarũ.cõtracrarũ ſm. m. 7 Jo. ar. j. de nup. ſaneim?. 7. S. de bis

vt in.l. ea qj. F. qdᷣ ſi. Quartũ qꝛ currit ei ts in mioꝛi etate in exce
ptionenõ numerate pecunie. als nõ. vt. S. in qui. cau. in inte.reſti.
nõ eſt necel.l.fi. in pn. Sed ſᷣ m. m. cumit bic etiã ałs boctpᷣs.vt
no. in.l. ea qᷓ: in fi. vñ ſᷣm eũ nõ eſſet boc ſpale.Et bic ſm oes pot
addi qͥntũ.qꝛ cũ ałs quadriẽniũ cõ putat ex tpe minoꝛis etai co /
plete bic cõputant᷑ rij ãni ex tꝑe nupriarũ ſiueↄtractarũ ſiue c

trabendarũ. Ité ſexiũ ꝙ. v. ani currat durante mioꝛi etate. alias
nõ niſi in caſu. vt in aut.de bere.⁊ fal.S.pupillus. Geprimus
adeo currãt vt nõ reſtituat.als Z.vr.ff. de mino.l.etiꝭ ei.ac.

Etende.tꝑibꝰ.q ſunt vſq; ad ſinẽ vtilis ãni.
cogniij ꝓut ðꝛ.j. de dila. l.i. o Quippe. ↄuéi

l aind erat infra duodecim annos.

neKauſis

t denegan

qõ ẽ.. Et no. duo exigi. vt d eneget᷑ ſt a p incipias.ſ.vt in ↄſinio

petat ⁊ terminũ vnũ trãſcẽdat.ſ.ipꝑis. piſ

vel er? defenſoꝛ.

efenſio. i ipſe re⸗

Obſtaculu.i.nõ obſtate ꝙ dilano traſce

4 —

Etſli. ;uis. 1ſ6 Dimeſtot ulat. t( Pꝛofe⸗

lelnen

ſifttitn
nidis
Uigtteil
ſi⸗
heicſien
ninhn
fliig
“
ent
s di
bna
ihende
d
iß
itin⸗
niee
ſhſß
uul
nicteni⸗
griabin
eiitpußet
6 N. an

ſens vel abſens
cotra quẽ currit.

irt.i. ptendat plus etgo reo q; actoꝛi ↄcedif.ſc.ſ. de dila. ſt añ
nt ol enl ſ,. 7 de reg.iur.fauoꝛa bilioꝛes.Et eſt hic rõ.qꝛ nõ eſt

in rei ptãte qñ cõueniat ſ actoꝛis qñ agat: vt bic. ⁊.ff. de except.
reſ de ana. except.l.i.in fi.⁊.ff.de reg.iu.q in alterius

v Pꝛobibebik. No. bʒ ꝑ aliũ qð ꝑ ſenõ põt hẽre:yt bic.⁊.j.de
de an Pb
de3 *Le .„T.8. 9* —*
aduer. mſacil. a iohanni. õo5̃5.
2. ij 7.fl. res pi. Vpenacuam differen⸗
db. Pſirl. ariſto. tilis anni? in integrũ reſtitu

Itẽ iũ hui⸗ Saer e 2
hnan ; i tionisanoſtra repu.ſeparãtes ſan
Ia hm iſam. cimus ⁊ in antiqua roma ⁊ in hac

5alma vꝛbe ⁊ in italia ⁊ in alijs pꝛo

nnuum. ptin vſu iincijs quadriẽnim cõtinuũ ta
cabione vlf. de tmoclo numerari: erdie er q an⸗
dedolol ſ. In ſus vtilis currebat: ? id tẽps to
iſto ecunie ke, gllts loci eſſe cõmune. Ex differẽ⸗
riati ⁊ nõ feriatli eiqg oſ ſ alia& . n
dies. potuir age, tia em̃ locoꝛũ aliqð inducit diſcri
te vel nö. poruit Ien:ſatis nobis abſurduʒ eſſe vi
H uerintereedere ſumeſt. Quo nõſolũ in mi⸗
unin velnoſrpꝛe noꝛum reſtitutionibꝰqbus vtilis

annus incipit cumere er quo vice
ſimiſexti anni dies illuxerit:ſed eti

vt. ſ. d ſcri .15. Wð * — 2 7 *
tpiſi Reſtui am in maioꝛi hocidem achiberi
ur iñ quid in in ſancimꝰ.yt ⁊ hic ꝓ vtili annome
tegruʒ. vt in diſti te rti n N
crione que eſt. ff. Moꝛata cõtinuatio tempoꝛis ob⸗
de in inte reſtil. ſeruetur ad interponendan con⸗
Sea ais vi, teſta. fmndamq; litem. Et quẽ
multa genera.nã admodum omnis minoꝛ etas er
uoddien vnle cipitur in minoꝛuʒ reſtitutionibꝰ
quo ad ſui initũi n mae ei
ſzer quo incipit lta ⁊ in maioꝝ tẽpusin quo reipu⸗
eſt cõ tinuũ. vt. ff.

huiuſmòi eſt multiplex. nam quoddã eſt vtile. vt nec ferian dies
computentur. nec abſentiarum nec minoꝛuʒ etates. vt erat annꝰ

vtilis qui dabatur reſtõni maioꝛum. vt.j. de mino.S.fi.⁊.ff.de di

uer. tẽp. pꝛe.l.i. Illud eſt vtile qd currebat abſenti eo ꝙ potuit

poſterioꝛẽ dmittere ſed reſtituitur vt ãnus datus bo. poſ. peten
e. vt. S. de teſta. mi. l. i. Sed ſi eſt pñs queʒ currit tpᷣs bo.poſ.
nõ curnt ſed impedit᷑ agere. vt. ff. de diuer. tẽp.pᷣſ.l.i.⁊.ff.qͥs oꝛ.

in bo.poſ.ſer.li. S. dies eſt. Eſt ⁊ quadriẽniũ qð dat᷑ maioꝛibus

⁊ minoꝛibꝰ loco vtilis anni.⁊ hic eſt cõtinuꝰ vt feriati dies ⁊ nõ
feriati cõputent᷑: potuit agere vel nõ.ſed abſente ex eo ſubducunt
ßim boc quo ad quid eſt vtile.vt.l.ſuꝑuacua.ac. R
vO¶ Anni.in quo tria opoꝛtebat cõcurrere. actoꝛi copia agendi ⁊

reo defendẽdi.⁊ iudici iudicandi. vt.ff. de diuer. p̃ſ.L l. i.

3 ¶Motinuñ. q nõ eſt puilegiatũ vt tũc facta reſcindant᷑.ſed pᷣui

legiate rei datũ.ſ.reſtitutionẽ. 2 VDiſcrim en.i.differentiã in

boc caſu.ſic.⁊.ff.de inſti.cũ interdũ.alias aũt qñq; inducit᷑ vt ff
de eo q cer.lo.l.ideoqʒ. ⁊.ff. de of. ꝓcõ. ? le.l.i. . ij. 9 Illu
xerit.ſi modo babeat facultatẽ agedi. ⁊ bocſi in minoꝛi etate coõ
tin git leſio. alioqͥn cumit a tẽpe leſtonis. vt ar ff. qñ act. de pe. eſt

an.l.i.O. annus.ſᷣm Jo.qð accipe qñ pᷣſcriptio cõpleta eſt cõtra

maioꝛẽ reuerſum de abſentia ⁊ poſt modicũ tpᷣus.ar. cõtra.S. eo.

aut.ſt minoꝛ.ſed ibi ſpäle. In maioꝛũ.i. reſtitutionibꝰ qui
⁊ ipſi iudicis officio iuuant᷑.als ſt iuris actione de dolo. vel qð
me. cau. vel ſimili babẽt ſua tẽpoꝛa. a Lontinuatio. hic ſi h

abſens maioꝛ ledat᷑ tanto tpe vel maioꝛi qð eſt quadriẽniũ.ſed
ſtin minoꝛe illud habet ſolum reuerſus.⁊ cunit ei ſtatim poſt re⸗
uerſionẽ. vt ff. er qbus cau ma ſed ⁊ ſi. S. ſed cũ ferie..5. quoti⸗
ens.⁊ idẽ in minoꝛe ſi ledat᷑ tꝑe. Si aũt ledat᷑ in cõtractu minoꝛ

ſemp dat᷑ quadriẽniũ.maioꝛ aũt nõ reſtituit᷑ in cõtractu. vr. . de

re mili. que a pꝛe.ſʒ in tꝑe vt ſi quid potuit querere. vt. ff. ex qbus

Secũdus

cau. ma. l. iul. 5 eũ. Sed quid la d icũt ſemp do
tempoꝛe ſit leſio vt dixrimus.S. ti.ij. quod tem

Quibus ex cauſis maioꝛes

poꝛe. ac.

b EFiniend.litem. ? in integ.reſti petite.ꝛ ſiclit cõreſt. nõ ppetuat. vt
5. eo.l. petẽde.5. ſi vero.⁊.ff. de mino.papi.s.ſi qͥs.⁊. S. de dolo.l.fi.ſed
cõtra. ar.ff. de mino.intra.i.rñ. Sed ibi aduerſanius dolo appellauerat

1 terpenderet᷑ tempus.
. ig le Its cotra. 3. eo. petende
blice cauſa abſuennt vel alijs le⸗ S. ſtoefenſio. Sed b
gitimis cauſis que vetenbuslegi pmillz. Ham fauoteret
bus enumerate ſunt fuerint occu- bic teſtituit. vñ eo volẽ

pati:om̃e excipiatur:⁊ ſit nõ ab ſi⸗
milis in hac parte minoꝛũ ? ma
ioꝛuʒ reſtitutio. H

Quibus er cauſis maioꝛes inin⸗ nio finiak. ſi nõ ſit ppo⸗
tegrum reſtiuuntur. hemmar nte conteſtata
ä actio reſciſſoꝛia cuʒ nul
Mpatoꝛ antho. a. miliano. laler bor gbivear z
ſ Eiy ſ‚a, dam còtradicat eã non
d8D Popter officium lega⸗ ppetuari ſᷣm aʒo.ſʒ Jo.
tionisadme bona fide babet ei p cöteſtata eo
V. facte abſens ⁊ indefen- ipſo ꝙ in integ. reſti. eſt
ſus cõdemnatusi es: inſtauratio petira.

nem iudicij iure deſideras: vt ex
integrodefenſionibus tuis vtaris
Mameos quoqʒ qui legationis
officio fungũtur:in eo pꝛiuilegio

eſſe quo ſunt qui reipublice cau⸗

pꝛeſentiamtuã facere nõ

/potuiſti.quia ſp cuſtodia militari

de calũ.l.annꝰ. ⁊ de edił.edic.l.cũ ſex. Alius eſt vtilis tãto tpe.?

quadriẽniũ.vt.ff. eo.de mino.intra.

te vltra retardat᷑ nõ eo
inuito:vt hic. Itẽ dico

in vtili in rem ſiue reſaſ⸗
ſoꝛia. que d at᷑ poſt reſti⸗

tutionẽ vr ipſo quadriẽ

AIinoꝛ. ſ. infatia pu⸗
eritia adoleſcẽtia. ac.
d ¶Ercipit. vt nõ cõpu
tetur in iſto quad riẽnio

ipſo iure.fit pꝛmum me

ium: vltimũue etiaʒ in
mioꝛe ſicut in maioꝛe di

ximus.S.ti.ij.l.qð tẽpo
ſa abſunt receptum eſt. re.v ſiceſt vtile quo ad ö
I Hem. a. dioniſi. gꝛno eue Gus mina⸗
SSSSSõS m tis etatis vl iuſte abſen
Jiccirco apud arbitrũn ne vtdequadnémo mi

ð nuat. vt diximus. S. eo.
l.i. Item excipit tus qᷓ
impedioꝛ agere ꝑ aduer

ſanuʒz meũ ne agã infra

e¶ Gimilis. vt ſicut demũ currit pᷣſcniptio quadriẽnij minoꝛibꝰ poſt ma
ioꝛem etatẽ:ita maioꝛibꝰ poſt reuerſionem. vel aliter. ſicut minotes oOſer
uant᷑ bodieipſo iureilleſi:ſic ⁊ maioꝛes.quenõ placẽt.ſed ſicut tẽpoꝛa
pdicta iuſte abſentie excipiunt᷑ de quadriẽnio qð datur maioꝛibus vt

bic dicit. Sed an qð alibi dicit᷑ de ãno vtili eſt

nõ.argu.j.de appel. pꝛecipimus.in fl.

per.l.iſtam coꝛrectũ.rñ.

Rubꝛic. (Er. qbus cauſis maioꝛes ⁊c. Dixit.s. dereſtitutione mi
r

itum ſpãlite

*

. ne

r
equibuſdã maioꝛibꝰ.ſ.militi
nutde omĩbus eriã de bis qui ꝓpter rei qu
ei iudi.vt.j.eo.in cõtractibus.
ꝓpter.ad me als ad me.ſ.pncipem a ciuitate tua.als a me qꝛ
nceps miſit. ⁊ qdð ſubicit bona fide.ſ.interuenienre. ex ꝑtetua

bꝰ reipublice cã abſentibꝰ
alitatẽ reſtituũtur. vt in bo⸗

em̃ hoc ſtudio ꝓcuraſti.vt.ᷣff. eo. item hij qui.⁊.l.⁊ qui data.acd.
b Indefenſus.i.nullo modo defenſus. Idẽ ſi fuit defenſus ſed minꝰ

legitime. qꝛ tunc reſtituit᷑ ad torã cauſaʒ. vt.S.de cu.l.qui abſente. ſed
tlegitime fuit defenſus:tũc ad appellandũ m̃. vt. ff. de in integ. reſt. l. fi.
i ¶Kondẽnatus. lite ante abſentiã cõteſtata. als nõ poſſet valere ipſo

iure diffinitiua. vt. .de iudi.ꝓperandum.S.i.
Kk ¶ Audicij.iam cepti.i.inſtanttie. L
Keipublice cã.ſ.romanoꝛũ.vt.ff. eo.ſed ⁊ ſi ꝑ toꝛeʒ.S.fi.⁊.l. legatis
. otes diſtin gueré. vt diximꝰ. S. de ꝓcura.quod abſente.
idcirco. arbirũ.i.iudicẽ oꝛdinanũ.ſic.S.de poſtul.l.quiſquis.
ed videt᷑ nõ valere ipſo iure cũ nõ venerit citatio in noticiaʒ ab⸗
ſentis.ſicnõ eſt reſtitutio neceſſaria. vt.ff.que ſen.ſine ap.l. i. F. Itẽ cum

Sed illud ibi dicit ad maioꝛẽ exaggerationem. nam nec citatus ibi fue⸗

rat ad domũ: vndeſnĩa tenet: qua neceſſaria eſt reſtitutio.vel põt dici vt
loquat᷑ de arbit o cõpꝛomiſ.cũ pꝛeceſſit cõuentio vt etiã vno abſentefe
rat ſnĩiam.ałs nõ haberet locũ reſtitutio.cũ ſnĩa lata arbitri altera par⸗

te abñte nõ valeat. vt. ff. de arbi. diem. §. ſi qs lit. cõ teſta.⁊.l.nõ diſtin⸗

guemꝰ. F. cũ m. Ded pᷣma verioꝛ.qꝛ in arbitro ⁊ ſi tener ſnia quo ad cõ

Ziber-

— —— —,, — — -—

faciendũ dicit. ſed baberet exceptionẽ in pena.vt.ff:de arbi. ſi cum diez. ſoꝛia reſtituta.vt dixi.S.ti.i.l.fi.⁊ bic.ſi ponas caſus ꝙ ſunt vſu
H. ſi quis. de excep. doli.apud.S.ſi in arbitrůj. n ꝗ Cauſe.ſcʒ iã cep capte.Sed ſi ponas ſcõo modo ꝙ vſucapte non ſunt:tiũc ven⸗
dicabis iure directo exẽplo vtilis.ſ.reſciſſoꝛie q̃ dat᷑ reſtitutis c.

2

boc.ff. de acti. ⁊
caula facfa. ob. in honoꝛarijſ

Ku. vef oescerevg “ ga.. cc. p?ocililo ra lae ”””ů
Ncontractibusꝰ qui bo⸗ Mperatoꝛ diocle. et maxi. aa. S.ſed. vbi di eaz

lia. S. ſi venditoꝛ. 2. 5. ꝑ
cõtrarium.⁊.j.de reſcin.

beecpiſtt v ruͦc ſimliter bus officio iudicis cauſa cognita / Em in rem actio- ſci aliq mõ niſiß

actione er eo contractu. P. iura ſubueniũt. c nem poſſeſſio pari- babita reſtone.

ab hoſtibus cum patre ſecʒ agatur qui poſſidebat venñũñ gno reſtimen

ut alias actio cõpetens

uberãtioꝛ eſt adhibẽda cobiici ſolet obiectu: res veédi tho. nepoti tuũ.lʒ ſine effeem
bona ſid es.vt inſtit.de huic ob jciſ⸗ ob e. atoꝛaltho. a. one. Alij dicũt.i reſti⸗
ob. que ex cõtrac. S. fl. lH
in ſtricti iuſ iudicijſ agi yMꝛobiberis.
tur de dolo. vt. ff. de dolo. l. elegãter. F. nõ ſolũ inter.in ft. voédicare. Kub. 5 ([De alienatiõ e mutãdi iudicij c facta.
p Bficio reipſa id eſtofficio mimſtrante iudicij iã cepti. Hec qͥ q; eſt cã reſtõnis:⁊ m erito bic ponẽda ꝓpter futurã iudi
Eſpublica.ſ.romanoꝛũ.alie em̃ ciuitates loco puatoꝛũ babentur cioꝝ mẽtionem. ⁊ ꝓpter tractatũ reſtitutionũ ſupꝛs poſitũ. ac.
Vyt ff. de ver. ſig. l. eũ qui.⁊ ad mace.l.nibil. Quid de ciuitatibꝰ:vi⸗ Am in rẽ.quidã babẽt actionẽ et aduerſaniũ:⁊ tũc expo⸗/
J deturidẽ.ar.ff. eo. legatis..l.ſed ⁊ ſi.S.fi:ſed ille in legatis contra. als e.i.facit aduerſariũ obnoxiũ ſicut obliga tio actionis in
viget ſecus.vtſ. deiur.reipu.l.rẽ publicã. Itẽ an idẽ in caſtro vel villa ſonã alij dicũt actionẽ ⁊ aduerſanio:⁊ vtraq; bona. Ct
aliqua. rñ. nõ puto reſtitui. r ¶Solet. cũ in aliquo ↄtractu vlł pacto nota ꝙ ſola poſſeſſio nõ inducit actionẽ in rem. ſz opus eſt yt et
eſt leſa. Sicut em̃ mĩoꝛes ſunt ſi 1 curatoꝛibꝰ:ſic res publica ſub adlmi actoꝛ hbabeat dñiũ vel quaſi.vt.ff. de rei ven.l. in rẽ. vnde dicitur
niſtratoꝛibꝰ: vt hic. ⁊.j/de iure reipu.l.reʒ.⁊.S.de offieius qͥ vicem al.l. rei vendicatio eſt actio q̃ cõpetit alicui rõne dñij vel quaſt etpo
i. Sic t in eccleſia cam rei publicepanficet. . de ſacroſan.eccle.lfi.⁊ in ſeſſionis vel q̃ſi nõ dico rõne dñij vel quaſi. vel poſſeſſionis vel

—

pilloꝛũ.vt in aut.de ec.ti.S.fi.⁊.S.de epi.⁊ cle.oꝛphanotroppos. aũt ſufficit ſit dñs vel qſi.⁊ tunõ poſſideas vel quaſt.

infra quadriẽniũ a tpꝑe leſionis.ar.j.de ſen.aduer.ſiſ.la.l.i. ne. repete. ⁊ cũ alienatione.⁊c. b qſReſtitutio.ſ.actiõe in factũ
ab hoſtibꝰ. qui ſunt babes.vt.ff.de cap.l.boſtes.⁊ adde qõ di ex edicto.de alie.mu.iu.cã fa.vt bic. ⁊.ff.e.ex boc.S. ait ptoꝛ. Et
teleed boſtibꝰ. F. nõ minus. v Legis coꝛnelie. q̃ fingit oos no.tria neceſſaria vt bicin factũ locũ habeat.ſ.ꝙ ſit res alienata
moꝛtuos pᷣma hoꝛa captiuitatis. ⁊ ſic liberoſ.vt inſti. qᷣbꝰ nõ ẽꝑ.fa.te. ca mutandi iudicij futuri. Itẽ ꝙ dolo vt durioꝛez mihi coͤſtituat
F. fl. 1. f. ad.l.fal.l.i.S.i. Itẽ eſt h fictio poſtliminij ſiłrqᷓ recipit᷑ bicfili / aduerſariũ. Itẽ ꝙ mea interſit. als boclocũ nõ babet. vt. ff. eo.l.
us ac ſi nõ fuiſſet captus.⁊ ſic nõ eſt ſuus.vt inſti.qui.mo.ius pa.po. ii.in ſi.⁊.l.ij.⁊.iij.in pᷣn.⁊ in fi.⁊.l.item. .i.⁊.l.ex boc edicto...ait
ſol. SF. ſi ab boſtibus. x ¶ eneſicio.aliud eſt iure poſtliminij.qᷓa ab ptoꝛ. D at̃ etiã cõtra alienantẽ vtilis in rẽ cũ dolo deeſterit poſſi

non. y ¶ Quelſſti. i. es eoꝛũ beres. ⁊ acciperes ⁊c. Et dic caſum duo vllam. §. pe. ⁊ de rei ven. ſinaũt. S. ij. c ꝗQenũdedit. tribꝰ in /
bus modis.pᷣmo ꝙ ſint vſucapte.⁊ tũc expone tribus modis.nã tunc teruenientibꝰ vt dixi. d Aegeris. vel eũ qͥ alienauit actione
vẽdicabis exemplo vtilis actionis.vel vtilireſciſſoꝛia que dat᷑ ad exem in factũ pᷣtoꝛia ex boc edicto.vel poſſeſſoꝛẽ directa reiv endicatio
plum pᷣme directe cui eſt pᷣſcriptũ pᷣbabita reſtõne:vt bic.⁊.j.de cap.ab ne.nec ceſſat extra oꝛdinaria.ſ.in factũ p oꝛdinaniã.ip directa in

de oꝛig. iur. l. ij. H. omniũ. Uel dic d at vtilis nõ ſolennis ad exemplũ vti Itẽ nec vuilis in rẽ q̃ dat᷑ qꝛ dolo deſij tpoſſid ereꝑ directã.eade
lis nõ ſolẽnis.ſicut alie actiões hodie.nã vtilis reſciſſoꝛia dabat᷑ olim rõne ⁊ alia q̃ dicta in rẽvtilis extraoꝛdinaria dicił᷑ reſpectu reino

nem quad riẽnio taceas.⁊c. etiã tm̃ ante captiuitatẽ ſuꝑerat parentibus detur tantũ in factum, vt.ff. eo. l. iij. . ex quibus.ac.

miſſionẽ pene:nõ tñ ex ea dat actio. vndnõ reſtituil cõtra ſnĩam qð bic tuis. poſtea non audieris niſt fueris litẽ cõteſtatꝰ ſup bat reſcii

te: vt bic.⁊.ff. eo. ſuccurrit. ?. in.l.eadem. l
õrractibus. vt in diuiſionibꝰ ꝑperã factis.vt.j.cõia vtriuſ; ac ſt dicat. ſSi datur directa re nõ vſucapta ſit vtilis cuʒ effecture

ludi.l.minoꝛibꝰ. Iteʒ in vſucapta p̃babi
vendutone denñ no gl ”Mä ta reſtone. ſre⸗
as venditurũ me induu, „ , , „ „ . go annua obick
cas vt ved: ago r ra iuſſu pꝛeſidisdetinebaris: idq; in carenon pꝛohiberis. Ecept buicaci
qre dvoendolo w. zeritate eſſe pꝛeſidi paouincie Arölct
incuriſli in pcio decepi, baueris: accipieſ cauſe iſtauratio iune feanted

ſti:agã actione er corra nem. Mpatoꝛ diocle. 7 maxi. De alienatione iudicij mutandi carxr. 2 eſt ſitrpio

aut nõ vltra dimidiã.?ꝰ ⸗ m. aa. -.cc.eiſtiano. S ataduerſario: aliena ceptio.exponunt
tunc nõ agã.vt.ff. de mi Eſpublica minoꝛum i — . lone etiam iudicij i. natiuitati bui
norincaleſe Je e. Sed re vtiſolet.ideoq; auxili mutandi cauſa celebꝛata: in inte⸗ ebts Maehi
enio caſi dda ſie. S Un reſtitutionisimploꝛare põt. grum reſtitutio edicoperpetuo cratreſtita
tu dic vſq; ad.xxx.an. ꝓ Hem. aa. ?.cc.liciano. permittitur:intelligis ꝙ ſi remne eis eſt bec lexi oo

puar Ctas bic apld — Oetmatre captuses poſtea dedit:et emptoꝛ tradidit: quem dis ſed mneſed
a eſſe ſolet dequo dicic Pis ibi deſunctis legis coꝛnelie elegeris conueniendi tibi tibu⸗ dumnos vniſc;
fentl a mior beneficio' reuenus ſucceſſiones tameſſe iure facuitaran. cfiutctiu,
beret de quo ractat ff. eoꝛuz queſiſti: exemplo vtilis ac sdis ſine ffòectu
Se deubbeidgne, tiomiscuein integnn reſttutis Dereceptisabinme. Simaaie
dicit bona fide. qꝛ ibi xrx datur: cum exceptionis anue que iure ꝑ pᷣtoꝛẽ moꝛ

aut. denõ alie. S. ſi minꝰ. Jconomi etiã vicẽ tutoꝛũ obtinẽt etiã.ergo pu quaſi. Hã optet ꝙ ſit dñs vel q̃ſt.⁊ tu poſſideas vel quaſi. Hon

8 oͤt. ſed infra q;tum tps.qͥd am ꝑpetuo qſi ſemp ſit pupilla.tu die olſeſſio.ſerei. 2 & Aduerſanio, iactoꝛi. 93 . ienatio

ea ſolũ reſtiuit que tũc babebat anteqᷓ eẽt exul.ſʒ ad ſucceſſionẽ parẽétũ dere.vt. ff denox.electio. .. itẽ ſi..l.ſi bo. fi. ꝛ de eti. bered.l. nec

boſtibus captis. 7.]. qbus nõ ob.lon.tẽp.p.l. ab boſtibꝰ.⁊ derei ven. rem qð quidã dixerunt vtpᷣus oꝛdinaria intẽtentur p. l.ff. demi
nullo. vel dic ad exẽplum pᷣme directe:q̃ olim cũ ſolẽnitate d abat᷑.vt.ff ¶no. in cauſe.qꝛ õ diuerſos dat. Et expꝛeſſe bic dicit qua elegenis

cũ ſolẽnitate ſtcut alie actiõ es.bodie ſine ſolẽnitate.vt.dicto.ꝭ.omniũ. actoꝛis.qͥ iure ſui dñij admittit᷑ ad agendũ. Sed anꝑ actionem
⁊. j.de foꝛmul.l.i.⁊.ij.Et q dicit cũ obiectu ⁊c.ideo ẽ.qꝛ ſi poſt reuerſito in factũ tollat directa vel vtilis in rem. Rñ.non. cum ad intereſſe

—— —

—RÄR —— , —2,,. —— —— — —

tã. cgula fa.
litan de murac
Deierc⸗ dad ã cũ en
. ecũdus ebkanel vid
troꝛ. HH ociũ cõd Ze ez diegan Ades
ſeätur Pinte⸗ ninum ü neg
dicioꝛũ. ſämr koneihrvöproniſin no dipᷣm 3.5 Trükee
oꝛijs in ad ſüt .ac. tione cita Pu * . cõpꝛ. de int᷑
. oꝛis dicioꝝ Al. i. g⸗ /Rf ſo. ta . ela o⸗ ⁊c. 3 in incin llũ
ns algt a4 garineainen ſonas atnsc Pſtit Pelo⸗ kenaponte ſe o⸗
Dearbit , rbur adſũ tet. Aditi.i. 00 2 90 Eti 8 d 80 C ũ con Rize
⸗—— De atbimis ſ.ĩ quo beſſe oꝑ A 5 P litrũ in ſacram HHõ dol En Se ulir
Kubꝛiea. pmitte Fabiui⸗ Fi. g nbitri ercs arbie eſtihoe ntu p Gs esnin ſtg tule
g dediele Rereckelina ſententiae fecto ter clectu iter in dinm do ſtarbit deruptt do
gaſinhn eſſe o Pt. K. ſent iurep rriptum biter arbiter vitate 5 oĩmoc dolo s exc bare
ärpryla 7 n kfabe p⸗ aiben nle⸗ zen ian eub as rne
idiite bine Rö tiſda. poſ tio i a, p ſuꝑ it itionẽ :2 ne . ene lũ a ic facer li. l. ij. b
ninae⸗ bolie atſn. ellani na ati actio bena/ 4 diffinit us: reßte d laee e inafioe
„. H nuicẽ per 6 18Diffi⸗ ſemus dere P 4 e exc comiß t.ff.
ſiumſ r aaa, tidapp ciudica cinuic itisno ei iri cẽ diſce ire ei ꝰ ff.de olus alij. vr. .
nnfit deindteu ſaͤt ſt. qꝛe ne obloe⸗ aplac. m cõ cultocin oſſe obed dem Fodone e.l. qð
de iue l⸗ toꝛe p 0 09 I n0 mge t0
Ringe Eipe dele ⸗ e põt. 7 H die um cloee uaten arbitre ve I in naude ed 5 p do
ngitn iudic ſtari kenen el⸗ iudicat 5 ifana: qu⸗ aut de poſituʒ dc Fi oꝛe. S m non do
ii Beo. in fa⸗ itnif: Sej nſuz in llaʒ pe ommn Sina vel c lfis h „dedn q: genzgana;
nafſe Aarut, in daf. 4 ꝛehe l. nec v ſit. lant e fuenit rtes ti neu⸗ fn b e be a excep 0
ſirrter Aak uur rece iſſocepꝛ llaeſt.l õpam u⸗ Hhil talet ſe aũt pa ramẽ ſentẽ 1olaarel r vl oo
igiti iaais vſ Pꝛonm Etia mul en in? ? n mh tũꝰ 15 int qiu rbitriſ o⸗ .
hoef ſn re. cre. hoc qꝛ ſt: ſent ttit 9 ſ. Car ſcript ſtaueri ti Vt a Oum lI locü t.l. ij. . ſi ſte
e riuan 4 namn eiatcn co minmnacl dni⸗ ligner bien inurran lüeden. ee
giunii ärenon ga⸗ meri.an Icétrac ap de eſtetur: onẽ ce initio h 21 de nnemre ad in n
de⸗ ae mer Recas e ſi het ob ſ dlinſio Pickelize einufat Konuente. . ainit
i aſe ur. rbitrü D pene Rocheec E Sn bad lige⸗ A⸗ en nnu
gin tũ. v OSe ve t:pl ato. Vi 1 b duʒ itinaz ſn ⸗ H rbitroꝛũ.
ctößs kie bitriũ ia dre. tract a. etron 2— 20 m— . ſi U odilp ſt difm AEl m⸗ Zuaet lres ad.
nrſſin ex qb l. d eg n xi. aa. itroꝛuʒ obtẽper ꝛũ g batur: tũ iugs au ca ſunt ſic guditem nerb evt
tsche⸗ aasnice⸗ ma 7 Kuntente, ratia gan⸗ crptü⸗ ne ei ſtan det d aſrent arb
§. ex cͤpꝛo⸗ rſu hocſe ligio adq. Sedet Wud ſtins.
ud eotnnd iar⸗ ens gr lenſi⸗ neirelns lcpen⸗ liiga rai⸗ ſtan
ſiin i aoelerd te el eui eceſſit: 1³². exc. me ſunt: ve uerũt. itigat d arnbus eran
gaſten diꝑ de miul Sz3 des v nt inte lipulati e. ſʒ er lexi ſi e iura r: poc lit vl de a p Aecao che
nnet rk⸗ BE . 0²0 gti ſij tẽ ex ſtip enis 1 ſti⸗ P unpler grbite * ſc niptis nfe⸗ A uerit v ſeiuraſſ. eſit
dunſt caſie dere vel agrbitn ã agen li vti pot miſſi adi ſe ſolus? S vel EI ſtmai ironeelin⸗ ſueſt
Cſfimen ielerd filiᷓ tua li mali cẽ pꝛo ã cõue ſi ip C ſcẽnbu decel zuramen nanengu 3 Et
luſtt zlune . onedo lai que . filiã tuã bus po bus pt titerit libeange Ercenuen rer ar⸗
“S Ure fima im prio lauſula iſolet: Pb. b Nitionib bepſt elitilil ti oevonai Ana van
iim tat erai mñ. dalicail lis. ni. pp. po faciẽti ę eritat. 2 inpñti agbnus en Ter
iau kriegcla ar. ſ. ulatioi taben leri i ſitum ſ omi ileʒ eſſe . nẽ eã er ſcnipt. ptes ſeTer
iſfu Pmano. elge⸗ Pr nõ ve ſti. a. de ñ ſacr unü :cũ Nt: ſim ffinitio n os s rchenß. vel
ii Bmno n6. t tris cũ ſa iun tuy: nat:lu di m. 7 Se er b vn
Ait Peugautela inre 1 Pꝛ. in bitris Edis piu tu; mpon veiusd llatam. fa us gn arbit non
de lerer duo, 1 in ar igecki fidis ta imp ib e va linfa rus al d r iurarij nor
unck. erali i.ob Ein an e elig apn H 202/ deſt ceat: ve r t itur.
e 6 rec re. cre –— lon F licenti udi aſu P ib liceat: et. VE 1 oq; ꝙ& nuenitt tura
ſſchtil agterde c50G ti relig der licen nes uch ioclo leg ſibus lege: F wnd in fenn lin
dide uare. 8. S ſes UI Rarur: hinitio un oumo c tione ex E. ſcoõm tin lrbin blica y —
gr 4 nrepois n r wifine bore his ob ver fe d veldu ſe. i Si
urtiti, nodat tvtbic⸗ omibp ſanctin eſſec reũ umn vel ſti laue poli⸗ dis galmn.
rang 35 ae enis homn ludere: eſemus eneen tt re vtile in oſtule ut depo Fnbid pe Binmutat
en i ar voſt tero bic zbe . celen er acte ſen in re qlitas p m aut de ſlel ſenp aſu 0
cn ieee tioen öiter ac/ lam. 4S iudic ligion in in lkc 41 ſe ſcrip eint. iuraugi⸗ eſtterit taſt,
ae nndtach idüt dam. plum tirel esin aüt c5poſitdi. inrau ñ oẽs 4 Pe .imdus 2
ſin idetib bitervt a lecno ñ ſacr. ice litig Ippu. Binareöholen ioica ica ens. enſhn ec. Teaen⸗
upe 6 an ſnie co t ab yt ci lac ui by E Bina t. nec ndeere, ra in a H qd ei em
lasrn in me oſſi ſum: 7 lPiꝗ am 9 4 pairno ſolſ Sim niptu del faaũ i. in r
eg. ̃ ſnia er ead dat: 2 ſuis m z3. ulligau hriens ſ K caſe dnen. anrecace zͤ ſtoen pol⸗/
Ge i pellan⸗ conn Pced hoc i J quidã. edi rtrens . nib⸗ Lunaniiuen n:ca Wrgineemnn Kij
ga 5 ergo e⸗ erur ts 2. 5. cil orrecee k 6 utabe ofltio henenn, factũ d ex ba is fui
N gi. mou ſcrip tinguem?. 3 pot tio r unu ldep n factũ. ſ. ic in fae tioné e ex ſi
ne 3 re ſed iſtingu a ſolut liga Ael de 4 fac Et dic in di li.
nggie vnũ baian no = ens e rerki
dis iz atii ic . 1 znicngacaeg 5. ſ⸗ De bee ae tes aveyaleanon
nagn oſſit:e es app bun ,. 6 iſtingu coͤpꝛ/ orent ſic elcü d ivend
öehe P ſpeẽ ſnia m nõ d in co⸗ ret. voner Q ei.
ineen Alaur. ..ſt ců. igtr 8 iacaeunsetr⸗ olii kerer l.
6) Krgrtf ra. apu ctů ülarugae crihlampo toꝛum. 7.
di c fuit em̃ a k adeninea
fiam, B iu el. die .
n NtGd mactau nhcrbr gamuoli
ens 6 . .
ui bie daß.
nug⸗ bic, .
ege
n un
lue

ſeſſio. poſtea amiſſa. vt.ff. de publi.l.ij in fi. ałs nõ dat in reʒz ex ſnis

lata in ꝑſonali actione niſi in caſu. vt inſti.de offi. iudi F. fi.

t Erlege ſeiſta. veſZ

nes. nã vox vnius vox nullius. vt. ſ.ð teſti. l iureiur. 5. ſinuli. at iudex oꝛ

randũ.S.illo. ar. j. ad. I.

coꝛ. de fal. ſi qͥs decurio
que ſunt ar.ↄtra. An er
go põt eſſe teſtis iud ex
vyl arbiter de bis que co
ram eo acta ſüt poſt ſen
tentiã. dic ꝙ ſic cũ non
ſint ꝓ bibiti. vt. ff. de te⸗
ſti l.i. ⁊ qð bic dicit eſt
ideo:qꝛ ſcriptura exige/
batur que non aderat.
Itẽ erat ſolus ⁊ ꝙ poſ
ſit eſt. ff. de teſti. ob car⸗
men illud quocq;. §. itez

ſen atꝰ. ſed ar. cõ tra. ff. ð

teſti.l.fi.⁊ boc aʒ.in ſũ/⸗
ma. de teſtibꝰ. F. babek.
ſed pᷣma placet.
Wranen arbitro. ⁊ ẽ
ſenſus. ⁊ ſi cõſtat iuratũ
tñ ñ ẽ ſcriptũ coꝛã arbi/
tro a notanio.nec a ꝑt/

☛

bus nec pᷣiudicat ius

ergo in ſcriptura.
3 Encerti. incertũ dicit
qꝛ eius effeciꝰ nõ eſt cer
tus imo ecòtra eſt certũ
g nullũ effectũ babeat
2 6[BGanxerunt. vt ptes
nõ teneant ſtare niſi eẽt
pena appoſita. vt. ð. e.

Ecernit. 5 aut. coꝛ⸗
liilcgit bãac.l.vſq; ad
SF. fi. vi bodie nõ iuretur
2 ẽ ex aut.de iud.S.qꝛve
ro multe. ⁊ babẽt bic q̃
daʒ decrrnimꝰ 1 als de⸗
cernit.ſ.noua cõſtitutio
2 Kieri. i.eliig.
a Sacram eti. pᷣſtiti a
ſe vel a ꝑtibus m azo.
2 Jo. vt hic ⁊ indefini/

te dicit. ⁊ ßm boc babe /
asvin fine eis. ſed b.a ſe

arburo pᷣſtin tm̃. ⁊ ꝓ eo
eſt finis buius aut.ꝓut
pabes ei. ſic ergo ß m eũ
ptes nõ ꝓhibent iurare
Sed qd ſi pena ⁊ iuſiu
randũ ſit pᷣſtiiũ.Rñ.qui
dã nõ valere.qꝛ õ leges
factũ eſt. vt. S.de leg. ⁊
cõſti.l.nõ dubiũ.ſʒ Jo.
3 quaſi foꝛma ſeu quali

tas arbitrij ſit ipꝛobata

nõ ſubſtatia. Ha ↄpꝛo
mitti nõ eſt ꝓ bibuů. ſ
ſic cõpꝛomuti ꝓbibituʒ
eſt. vt ar. ff. de cõdi. inſt.

que ſub cõditiõe.S.quonẽs.ſic ⁊ matrimonij nimia feſtinatio punit᷑ ſʒ

dinarius pòt ſuã ſniam interpꝛetani.vt. ff. de ap.l.uij. ar. j. de iudi. ꝓpe

tionenihil tale appeat:vna autẽ

pars dicat iuramentũ eſſe pᷣſtituʒ

quatenꝰ arbitrali ſtetur ſnie.Hu⸗
iuſmodilitigatoꝛũ vel ſolius arbi⸗
tri phmones minime eſſe creden⸗
dos:cũ ⁊ ſiquis iuſiurandũ datuʒ
eſſe nõ iudice? ſuppoſito nechec
ſcriptura ptiuʒ teſiante cõceſſenit
incerti certamis cõpoſitioq inter
homies impitos ſepe accidit:nõ

aliqð robur rebus iudicatisinfe-

rat:ſed in hmõi caſu hec obtine⸗
ant que veteres ſuper arbitris eli
gẽdis ſanxerũt. Amn auten. col.
vi. conſti. x. de iuchcibꝰ. . qꝛe vo.
Ecemit: ius nouũnulluʒ
ſſic fieri poſſe arbitrum vt
cũ ſacramẽti religione iudicet:ſᷣ

penaʒ ſtatuant qua pſtitaliceata

iudicatis recedere. Sicontra
hocꝰ iudicatũ fuerit: iudex ꝗ ma⸗
le?iudicat ſi dolo fac penã a deo
expectet:ſi ignoꝛantia nihil pꝛeter
ſacramentũ ei erit:neq; litigato⸗
res rurſus danoafficianturj.
Winis aut. Sequit᷑ tex.l. C.
Siquis autẽ poſt arbitri diffi⸗
nitionem ſubſcnpſeiit.
grecis em̃ vocabu
lis hoc narrare ꝓpter conſuetudi
nemꝰ vtilius viium eſt.⁊ ſi nõ ad
iecerit. 7 ſic oimo⸗
doꝑ actionẽ in factũ eum cõpelli
ea lacere ꝗbus cõſenſit. Qualis
em̃ differentia eſt ſi hmõi verbis
etiam grecũ adijciatur pel hu⸗

iuſmodi vocabulũtranſmitratur

Si em̃ verba conſueta ſtipulatio
num ⁊ ſubtilis imomagis ſuꝑua
cua obſenntioab aula cõſciſſaẽ:

nosqui nuperlegibꝰ anobisſcri⸗

matrimoniũ nõ caſſat.vt in aut᷑.de reſti.⁊ ea q pa.S.vnũ.⁊.j.ð ſe.nup.

l. i. beᷣ

bMoc. ꝓbibitũ a lege. c AMale. qd ſi bene. dicũt qdaʒ va
lere.tu dic ꝙ n dedsemal Houdeld⸗ d aW 93

enã. ꝑiurij.

vt. ſ. de iureiur. lij. e eEi.qdã hbabèt. eis.ſ.tibꝰ.qꝛ vna altera voca
bit ꝑiurã.nõ aũt inĩa pariet arbitro aliquã actionez in bis q̃ dicunt᷑ de

„ — — — „

arbi.5. ſed ſi ipſe, ⁊ ſic ẽ ꝓ manino.⁊ Jo. Alij bñt ei.ſ. arbiro. ⁊ ſic ꝓ

ale. de tnbus pᷣdictis caſib?ꝰ. x ¶¶ Serno ⸗/

b. 2 m banceſt. s. de pac. ſ q in cõſnbendo. in f. Goß ſpz

le in odiũ eonqͥ fecerũt iurare arbitrũ ałs facit litem ſuq vtibi.

f¶ Gi qs.ſubſcripſerit. hoc eſt grecũ quod ſonat.i.nõ cõtradico.

ptis multa vicia ſtipulationũmul
taſq; ambageſ inextricabiles ſcmu
puloſoſq; circuitꝰ coꝛreximꝰ:cur
non et in hmõiꝰ ſcriptura totã foꝛ
midinẽ veteris iutis ãputamꝰ: vt
ſi ꝗs hoc ſcnipſerit vnuʒ exhisac⸗
quieſcere eis ↄpellat᷑:⁊ ea ad effe
ctum oimodo ꝓducerecũ nõ eſt
veriſimile hec ꝓpter hoc ſcripſiſ
ſe:vt tantũ nõ contradicat: ſj vt
etiaʒ ea impleat aduerſus que ob⸗
uiam ire non poteſt.

DODem. a. .c.iuliano ppᷣ.
CNVm antea ſancituʒ fue⸗

IAIIat in arbitris eligendis:
quos neq; pena cõpꝛomiſſi valla
bat neq; iudex dederat:ſed nulla
ꝓcedente ſententia cõmunis ele
ctio vt in illoꝛũ ſnia ſtetur ꝓcura⸗
bat:ſiquidẽ ꝓ parte pulſata foꝛ⸗
ma arbitralis pcederet:exceptio
nem ei velut i pacti generari.ſin⸗
autem/ꝓactoꝛe calculus ponere
tur nihil ex eo ꝓcedere ei pſidij.
Sancimꝰ in eos arbitrosquos
pdiximus ⁊ quos talisconſenſus
elegerit:ſubeo pactoin ſcniptisvl
nõ ſcriptis habito vt eoꝛũ diffini⸗
tioniſtetur:ſi quidẽ ſubſcripſerint
poſtq; diſtinitio ꝓcedit qð nõdi
ſpliceat ambabꝰ ꝑtibus eoꝛũ ſnia

non ſolũ reoexceptionẽ veluti pa-

ci generan:ſed etiam actoꝛi ex no

ſtro nomie in ſactum actionem:

quatenus poſſit ſententia eius ex-
ecutionimãdani. Sʒ in hac qdeʒ
regia ciuitate ab officio eminẽtiſſi
me pꝛefecture vel eiuscuius foꝝ
pais ſequitur fugientis.in pꝛouin
cijs autẽ tã ꝑmoderatoꝛesq; api
toꝛes eoꝛum vel ꝑiudices:quoꝛũ

Loͤſuetudinẽ.i. bec em̃ ler facta fuit in ciuitate ↄſtati.vbi lo⸗
quũtur bomĩes grecis ᷣbis, ac,. b diecerit.2 grecomo.
logo. i.confirmo
vellaudo.
i ¶Coͤpelli. diẽ b
b. Jo. loqͥ qñ fuit

iuratũ ⁊ ſenptuʒ

qð nõ plʒ: qꝛ tũc
valeret ßᷣm banc
Aetiã ſine buiiuns
Kk ¶ Adijciat i.nk00ö

coõtragico.

I Erãſmittatur.

firmo ⁊ laudo

m Aula. i. a iure
qð flt in aula.?=

ſic ponit᷑ id in qͥ

fit. ꝓ eo qð fit.
n Koꝛreximus.

vt. ſ. de cõ trabẽ.

7.1. magnaz, ,al.
omẽs

0o MHuiuſmodi.
ideſt bac.l.vl dic

id eſt boc verbuz

nõ cõtradico.
P Sa vt. lc er⸗
go nõ eſt bic ſim
plex abnutiuũ ſʒ

curare debet ⁊ ſe

uare. vt.ff. de ver
bo. ob. inter ſtip.

Am antes.
ſententia. ſ.
delegatoꝛia.

r Pulſata.i.reo
ꝓ reo illi acq
ritur exceptio. ſed
ꝓ actoꝛend.
s Coꝛmail. ſen /

tenniag.

1 Aeluti.n eñ
verũ pactu 2 ex/
pꝛeſſuʒ cõpꝛomit
tentiu ꝓceſſit: ſed
iñ qð natuit ab

arbitro videl eo /

num pacto ſtatui
lʒ aut in boc caſu

ßm quod bic dꝛ
excepno reo ope

teret cuz faco pa
cto deno peiedo
ſed albiter id ſen

tentiet. ñ bo cbo

die ceſſat vt ſicut
actio in caſu illo
nõ ↄpetit:ſic nec
. alreg.bd.
v Calculus.i.ſentẽtia. x ¶ Ei. boc coꝛigik.· eo. : allera. na
quo caſu valet ꝓ actoꝛe:valet ꝓ reo ᷣm aʒo.

¶ SBoſtq aliud ſi anteqᷓ; cũ pactũ ſit nudũ.arg. tñ cõtra. f. de

pac.l.ꝛ bere. 5F. filia.⁊. S. depac.l.i. Si aũt coꝛaʒ iudice ante ſen

tenti fiat hmõi pactũ valet. vt.ſ. de tẽp. ⁊ repa. ap. lfi..fi.ac.
5 Momie. 8.l ꝓri. in fi.ſic ergo ex.l.naſcitur actio ⁊ exceptio boc

caſu. nõ ex ſentetis.⁊ ſic no eſt cotra. S. e.l.i. ⁊ K. eo.l. i. vel b ſpe⸗

Secũdus

e Alterutra. vt

nõ aũt pfectiſſime pegerunt: ſed

curatoꝛẽ interuenire intelligen

De recep. arbi. De ſatiſdando.
enie cciale:qꝛ nõ fuit appoſita pena. Sed nõne boc caſu etiã iure ve bis q̃ ve eta.impe.lij.S.c.. f Agmine. vt neq; arbitri neq; ſudi
id eneetagdin 5 eenrheen ad intereſſe. vt. ff. eo. diem.F. KA. 2 ces.neq; aliud officiũ in iudicio b ⸗ E bic. ⁊. ff. 6* iudi.cuʒ r ugt
keniie Rñdeo.hic nudũ fuit pactuʒ in cõpꝛomittedo:ibi ĩ ſtipulatione pe. ⁊ de re. iur.l. ij.x.ff. de cur. neq;. ar ff de vſufru. ſed 7 ſi qᷣd. F. man
W vallatũ. Itẽ quid ſi pignꝰ det᷑ arbitro/ꝓ ſnia ſeuãda.Rñ.ſᷣm.yp. cipioꝛũ. g Earu. penarü. be] QLontéptoꝛes qdam babẽet cõ/⸗
s aut vtipſeten eat q; caſu eſt pignꝰ naturali obligatione accedes uentoꝛes.i. cöõuenieres ſiue ꝓmittẽtes ꝗͥ ſũt iuſti qꝛ nõ pññt ad eã cõueni
N J 8 i . rli..Alij habẽt ↄtẽptoꝛes
( qua renef pe buü . i ꝛes
grbitro ad ſeruò⸗ s , T., 1 Kig Sninn ⁊ ẽ idẽ ſenſus nam iuſte
N daz ſniam. vt ar. Tegline pars p ermmelcat pulſata. in his que ap uc cop orniſſanios contẽnũt eas ſolu ere.et
I auie ſoe vſur. p ree ¶ Sinaut minime qdez poſt ſen- acta ſunt: ſi aliquid in factũ reſpi dicit nulla pena qᷓ fu⸗
Ki ſoepſur.Lprer (Din mmegdes Polt ge ciin ſactu ielp llapenn u
4 nn pami amſceſt ve tentiã ſ ntrl ſerii ſeambitni fo⸗ ciens el Pleſium vel atteſta iſer Dn nn null pacn
t iie poſit cena da aʒ amplecti: ſed ſiẽtio eam ro tum poſſeeo ? in oꝛdinarijs Vii goloro penen
ige certa.l. zamp led „lum! Mari do loco pene fuit appo/
nr neagit bs boꝛauerint: nõ intra. x. dies ꝓxi iudiajs. MD ſeng vr f o. uigato⸗
ſc cui eſt dan u co⸗ —dD .5 . . Ie „ 2 er = res.S. inter us. Vel dic
