nerat creditoꝛis.ſc bi nõtrãſit: ſed uel inrẽ ſuã ꝓcurato I Mpr. archad. hono. ad ſe- vtou vt. z.l. pr.
Red. Ir re cto : vel vtilism ea pꝛidẽ cõ natũ et populuim. Aaeh Cirauens
mert.. flitta ſimnt: exẽplo creditoꝛisꝑſe Nianõnũqʒin diuerſis lit⸗ emer.
b Snredit. vt .. l. (utio tribuitur. Loub' dil nahi publici cano Dis oni
nois. v.. onc;. ec AMpr. uſtinia. iohanni. ß. nisfiumenta dicunt᷑: vendẽtes et (uiculaiijo liri/.
ly us videbſie acqri vi / C Erti ⁊ indubitati iuns ẽ ad emẽtes ſciãt capitali pene eſſe ſub penul.
ſein sqnedaleneds A. imilitudinẽ eiusꝗ pſonalẽ dendosæ in public fraudẽ cõmer Anmetned
mini viilis niſ mdtõ recſemerit actõeʒ ⁊ vtilit eĩ moue cia cõtractadnai. iIt defam p lato⸗
vrdſci· re ſuonoie cõcedit : ⁊ eũ qin ren Mpera. hono. ? theodo. fau- ris vendebal. vt
Fecnlate⸗ Rn in actionẽ cõꝑauerit:eadeʒ vti poſſe ſto. ppᷣ. —een⸗,
gneinmſanm. a. Cũ eni actionis nomẽ ¶ n fumẽtuʒ qð duotiſſimo pſoiptö
r¶ Omnium. largiſſime facultate LQũ eni actionis nome 6 mmer 59 due uno ☛☚ Mü, pfſonptõ
accepto vocabło:qꝛ no generale:oĩm ſiue in rẽ ſiue in pſo exeratui mittit:imn pdam lu HH
mẽ actionis continet ẽt Jamrii. 6 gi Prijaz . 1. nis ᷣm. P. na i
iudicis officiũ. vt.ff. de 119. actionu:? apud oes vetercei. uqʒ venat: P c ſancione decer⸗ ferioꝛeſ capite dã
sct. z ob.l. actionis ver nis cõditoꝛes hoc nomẽ in oib pa nimus: ut quicũq; hoc fuerint ſoꝛ nant. Acl dic ſti⸗
bo. alias ſinenuſ. vt ff. pegt:nihil eſt qð differentiã in hu temercati: honeſtioꝛes quidẽ ſtilũ lus prpaionis.
de act. 1 obl.l. actionu,z di llib . ib? ſſit i ſe ptiõi binc rra infea 7 ci. publicatõis bo
genera. als ſtrictiſſime iuſino 1 Vtil actiom . po lC in P cnpi 8 Mmcurrant: mtenioꝛes noꝛũ.

vt in. e. ti. de act. ⁊ obl. l. troducere.

aut vilioꝛeſq; perſone capitis ſup

c Unkerioꝛes. de

10. in fi. „ „ . . . =
e Panrnt une pꝛuds Que res uendipoſſunt: et qui plicio ſubiaceant. otan led ne
nibus dicennbus voſe (mere vel uendereuetantur. Que res erpoꝛtan non debent. Eic debe⸗ Pon
ũ qui emit actionem. ——— „„,G = io mitioꝛẽ pe
Stdan bipotberani i 1 Mpr. valeñ. 1theod. fauſto Mpr. valeñ. gratia. ad the. nimeeligmsnr
ardiel:ponſ: czdit comiti ſacrarũ largitionn. magiſtrũ militum. „ Fbecpebinaß,
norr Kf no-c it oc, Vſcãde atq; diſtrahen Dbarbaricũ tmanſferẽdi intellgelegen ſu
veſoria v ane Klnch, epunpure velin ſenico miolei⸗ eliquaminis nul Berer dann
aaer q ſiagerer per/ſo velin lana blata vel „ — quiſ; habeat faculta Frores plus pu⸗
gali eedens ꝙ alins p. oriblata al iacinctina dicit᷑ ſacul tẽ: nec guſtus qdẽ cã autvſus com nin.t eſt ſi · vt.f.
S n bipothecgtiaz ceſ tatẽ nullꝰpoſſit habere pꝛiuatus. mercioꝛumꝰ. Mpr. marcus denern nice
t Differentiam. qꝛ vbi Sinautẽ aliqs ſupꝛadicti muricis aulo. pbDb. „ decpſbpten.
lrnõ diſtiguit nenos vellus vendidit: founarũſe ſuag AEZmo alienigenis barbans KRubice. Que
diſtunguet dehen · f. acapitis ſciat ſe ſubitummm eſſe di ⸗ cuiuſcũq; gentis: ad hanc vrbem ies enqir as
u Introducer.poterit ⁊Z ſuꝑioꝛ titulus.

ergo cedi ⁊ perſonalis ⁊ realis ⁊ ſemper vtilis dabitur pꝛocuratoꝛiin rẽ
ſuam ſuo nomine: directa nomine cedentis. Sed fallit in actione iniu⸗
narũ. que necante litis conteſtationẽ põt cedi cũ nõ ſit in bonis. vr. ff.
iniur.l. iniurniarũ. nec poſtfacta litigioſa. vt.. de litig.l.ij.'m Jo. vel foꝛ/⸗
te põt ante.⁊ qð dicit᷑ nõ eſt in bonis verũ eſt vt tranſeat ad heredẽ vi⸗

uentibus nobis tñ cedemus alij. Itẽ pone me poſſe id ere codicẽ meũ ⁊ vẽ 4

Qere tibi actionẽ in rẽ cõpetentẽ mibi noĩe codicis nibil quidẽ agit. Si
vero dixi cõpenturã valet:a eſt ſpes vendita ⁊ ages qñ aliꝰ ceperit poſ
ſidere codicè meũ.⁊ ita videoꝛ vendidiſſe qð ⁊ mibi copetat. Itẽ no. H
verbũ legis indefinite ꝓlatũ generaliter accipiendũ eſt. vt. ff. de le. i.
l.i. §. i. Idẽ in verbo legantis.vt.ff.de aur. arg le. l.i. .l. plautiꝰ.⁊ idẽ
in verbo cõtrabentis. vt.j. que res pig.obl.pol.l fi.ar.ð.Sv.de tranſact.
ſi de cena.⁊. ff.de tranſact.l.qͥ cũ mto.in pꝛin.⁊ in fi.⁊.l.cũ aquil.

Rubꝛica. Queres vendi ꝛc Er pꝛedictis yidebaturoes res poſſe

barbanicũ. ſ. ſolum. l 4

b Cõ mercioꝛum.aqꝛ dicit ſe mercatoꝛem.

(RKubꝛica.

LZiquaminis.ſ.alterius.nax
ſupꝛadicta liquamina ſunt. Sed quid in aridis, dic idẽ
röne. g Quiſq; romanus.

no alienigenis. i. boſtibus populi romaii.
Lonuenit telis.⁊ etiam nauiũ fabꝛicandamʒ ſcientia.

Eme
ke
vt. ſ.dð fi. ⁊ facit.j.de locoꝛum ⁊ itinere cuſto.lib.xij.

De eunuchis.ſ.non faciendis.vel ſi facti fuerint cõ⸗

fiſcandis.ideoq; non alienandis.⁊ ſic conuenit cũ pᷣdictis.

ꝗgd qu
mm: que eſt contra.

quis eunuch os.etiam ſeruos:vt ſtatiʒ pꝛobat capiteac
cuſatur.l. coꝛnelia de ſiccarijs.vt.ff. ad.l.coꝛne.de ſicca. l.
iij. S. fi. ⁊.l.iiij. licet in quibuſdam terris pꝛo melioꝛibꝰ quo
edam reputentur. ylff: ad. l.aquil, ſt ſemus ſeni, F. ſ pue

Mslg
dliſa
ſlilöna
ickelot
ſckprſ
(ſkſngn
Naptalte
ſochhfne⸗
aiets
(flgeren
(Gir
ſchontpe
iaſf

ſfn
lu

cNilg
rbetni
tiſgase

e⸗

u.

Fne
4 tuſ: alias ſangui

ufſader
Nimpen

aci

D
Nigeni

ibcnmn
gn Pn

tchieti

tCluſ

Pſehgin

Ahlenist
ii.
ſeions dN
Uumicithe

tntlſem

iſoctofe⸗
auſtrt

lbiontiiee

nulgi
cdehehitcn
tote then
lgleut
nnegimn
ing n

sſteſ

Datacs
lanſs AA.

Muartus.

Omane. hoĩes.ſ.ſᷣuos.nã poſtea diẽ ad dñiuʒ cuiuſqᷓ;.b.
o ¶Brauiſſima. moꝛtis. vt. ff. de peñ.l. vltimũ. Fm. l.
2* rtra loca. apparet ergo in locis noſtini imperij fieni non poſſe.
SZ ⁊ facit ad banc.lłſ.de vecti.l.ex pᷣſtatione.Rub. Depatrib?

q flios ⁊c⁊ bic tendit ad idẽ ad qdð ſuperioꝛes.

Iberos .
. venditio
7 is. nota
mnullo titulo ptra

hi ſuꝑ filio cuʒ li⸗
ber bõ ſit. vt h. et
ſ. que res pig. ob.
poſ.qͥ filios.⁊ de
pfia poteſ.abdi⸗
catio.⁊.j.de euic.
l.ſt ibi. ⁊.ff. de e⸗
uic. l. ſi minoꝛ. F.
ſicut. ⁊.ff. que res
pig. ob. pol.l.fi,

toꝛis.

Jquis. ſan
guinolentꝰ
alias ſanguinolẽ

noletoſ. pᷣma me
lioꝛ eſt. ⁊ ſub audi
als eſt pr̃ ſangui
nis.i.ſanguine ſi
ue capitaliter pu⸗
niendꝰ ſᷣm aʒ o.⁊
b. niſt iuſta cã fue
rit quarev endat.
v¶ Aediderit. an

pignoꝛari poterit

eodẽ caſu.Rñ.ſic

cũ liceat qð maiꝰ
eſt. vt. ff. de re. iuf.
l. nõ debet. S3
dã õ.Itẽ an boc
liceat mri. Rñ.nõ
ar. Z. de tranſact.
l. traſactione. Itẽ
nũq̃d ꝓpter aliã
ſileʒ cam neceſſa⸗
riã ꝑmittet᷑.Rñ.ñ
cũ boc nõ ĩueniã
Quare ergo dan
tur ꝓ obſidibꝰ ex
aliq Kawien
p atũ eſt. Iteʒ an
efficik ſeruus. qui
dam qꝙ nõ. ſʒ ſer⸗
uit. vt. j. cõia de
manu. l. i. F. i. ſell
Jo. dicitv ere euz
leruũ factum.nec
mirũ ſi dñs libe⸗
rare cogit᷑.qꝛ b fit
⁊ alias. vt. ð. de
epiſ.au.l.nemini.
2 inſti. de nox. F.
dus. 2. j. de cap.
7 poſtlimi. re.l. ki.
Igẽ dico de filijſ

8 Ignoꝛotie em

ſacratiſſimã ſub legationis ſpẽ vel
ſub quocũq; alio coloꝛe veniẽtibꝰ
aut in alijs diuerſis ciuitatibꝰ vllo
cisloꝛicas ſcuta ⁊ arcus ſagittas?
ſpatas ⁊ gladios:vel altenꝰ cuiuſ⸗/
cũq; generis arma audeatvenũda
re. NHulla pꝛoꝛſus hijſdẽ tela nihil

penitusferni vel factiiã vel adhuc

ifecti ab aliquo diſtrahat᷑. Demi⸗
cioſum nãqʒ romano iperioꝛ pꝛo

ditioni ꝓximũ eſt:barbaros quos

indigere cõuenit telis eos yt vali⸗

dioꝛes reddant᷑ inſtruere. Si quis
aũt aliq ammoꝛũ genꝰqrũcũq; na
tionum barbaris alienigenis cõtra

pietatis nr̃a interdicta vbicũq; vẽ

diderit: bona eius vniuerſa ptinꝰ
ſicoadijci:ipſum qv capitaleʒ pe
nã ſubire decreuimus.

Heamuchis.

IAMpr. conſtan. a. aurelio duci

opotamie.

—

rberomana emnuchos fecent:
nõ etiã loco vbi hoc cõmiſſiz fue

2
*

do.

ſuchos factoſ:nullatenꝰ quo
libet mõad dñium cuiuſqʒ trãſfer⸗
riiubemꝰ. Pena grauiſſima ſta⸗
tuenda aduerſus eosꝗ hoc perpe
trare auſi fuerint. Tabelliõe vide

licet q hmõiemptionis ſiue cuiuſ⸗
libet altenꝰ alienationis inſtrumẽ⸗
ta cõſcripſerit: eo qoctauã ul ali⸗ Nr tuus minoꝛis pcij diſtra
qd vecngalis cã ꝓhijs ſuſceperit / xerit: umanũ eſt utuel pciũte re
ſtituente emptoꝛibꝰfundũ venun/

eidẽ pene ſubiciẽdo. Barbare aũt en
gentiseunuchos extra loca nro ĩ datu recipias auctoꝛitate iudicis

ex filia vendita natis. Itẽ ad hoc.ſ.de libe.cã.l.rẽ quidem. ⁊.j.de
euic.ſi tibi.itẽ ꝓ boc bec lr̃ar ad ingenuitatẽ ꝓpꝛiã repetere ⁊c̃.
xOfferat. ⁊ cõſignet ſi nõ vult acciꝑe.vt.j.de cõi ſer. ma.l.i. . fi.
v¶Půÿt valere.ſt eſſet ſeruus. iuſta enĩ pcia pecuniaria ex pꝛeſenti
eſtimatione ⁊ nõ expᷣterita emptione cõſtituunt.vt.ff. de iure fil. l.
ſij. 5 diuus. accur. Rub. De reſcindenda vẽditione. Dixit q̃ᷓ
liter öbatur venditio:nũc qliter reſcindat᷑ altero ↄbentiũ inuito.

A

Igs poſt hanc ſancionẽin

rit dño ſee 7 diſſimulãte: cõfiſcã
Mpr. leo viuiano. PP.

IOmane gẽtis hoĩes ſiue i
Abarbaro ſiue in romano ſo⸗
lo en

QAueres ven. poſ. Queres ex.
De eunuchis. De pr̃ibꝰqui.

, . .. De reſcin. ven.
pater tuus vim.ſ.cõpulſiuã. nã de alia dicere nõ põt. ⁊ boc
qñ cadit in hoĩem conſtantẽ.vt.ff.q metus cã.l.metũ.

ℳ ¶ Mon babebit᷑.apud iudicẽ.vt ⁊.S.detranſacl.ĩterpoſitas
2.ff. de auc.pꝛeſ.l.l.in fi. ⁊.ff.de reg.iur.nibil.

daꝑ actionẽ ꝙ melus cã.Alij diſtiuguũt an metus dat cãm cõtractui

perio ſubiecta factos: cũctisnego
ciatoꝛibꝰ vel ꝗbuſcũq; alijs emen

dli in cõmercijs⁊ vendẽdivbi vo⸗

luerint tribuimus facultatem.
De patribꝰ qui ſilios ſuos

diſgrenu. .—R
Pr. diocl. et maxi.aa. papim.

Iberosa parentibꝰ neq;
venditiõis neq; donatio
us titulo neq; pignoꝛis

iure aut alio q;libʒmõ:nec ſub pꝛe⸗

textuignoꝛãtie accipientis:in aliũ
tranſfern poſſe manifeſti iuns eſt.
r.cõſtan. ꝓuincialibus.
Igs. ꝓpter nimiã pauꝑta⸗
tẽ egeſtatẽq; victus cã ſiliũ
iliaue ſanguinolentꝰ uendiderit
venditione inhoc tmmõ caſuvalẽ

te:emptoꝛ obtinẽdi eiꝰ ſeruitij ha

beat facultatẽ. Liceat aũt ipi ꝗq vẽ
didit nel qui alienatꝰ eſt aut anlibʒ
alij eũ ad ingenuitatẽ ꝓpꝛiã repe-

tere.mõ ſi aut pciũ offerat qdð pt

valere:aut mãcipiũ ꝓ hmõi pſtet.
De reſcindenda venditione.
MMpr. aler. maroni.
☛ Ipf un vim coact? do⸗
mũ vendidit ratũnõhabe

lefideieĩ emptio irnita eſt. Aditus
itaq; noie tuo pſes puincie aucto
ritatẽ ſuã interponet:maximecuʒ
paratũ te ꝓponas:id qð pᷣcij noĩe
illatum eſt emptoꝛi refundere.
A ACpr. diocle. ⁊ maxi. lupo.

y Em maioꝛis pꝛecij ſitu vł

biturqð nõbona ſide geſtũẽ. ma⸗

ↄ Irrita eſt.i.irritã

vel nõ.vt⁊ in dolo ſim
plici ⁊c̃.⁊ metꝰ in ſe ha⸗

beat dolũ. vt. ff. ꝙ metꝰ
cã.ſi eũ.S.eũ qui.⁊ ſic in

tellige ꝙ h̊ d ed erit cam
⁊ eodẽ mõ intelligit᷑.ff.
ꝙ metus cã.ſi mulier.S
ſi dos.ſed v erius ibi eſt
ſpeciale in dote.
a ¶ uo a te. vl ab alio
p?ο e.
b AUDaxime.ideo dicit
maxime qꝛ ⁊ ſi nõ offer⸗
ret adire pᷣſidẽ poſſʒ.ne⸗/
ceſſetamẽ haberet offer
re poſtea in liteʒ.ſicut et
diximus. S. de trãſact.l.

ſi maioꝛ ãnis.⁊ ad boc

S.ꝙ metꝰ cꝗ.l.ſi młier.
§. ſidos. ſed verius ibi
eſt ſpãle i.l. ſi vi. ⁊. S. de
reputa.l.i.Vel dic ꝙ a⸗
bũdat maxime.ſic⁊ alłs

j. de ma.tel.l.f. F. ſtnau⸗
ltẽ.⁊.j.de fideicõ.li.l.cuʒ

inter. Vel dic tertio vt
ad hoc reſpiciat᷑ ꝙ licet
dert ei actio quãuis nũc
ſit paratꝰpᷣciũ refunde⸗
re:nõ th iritanda eſt em
ptio niſt demuʒ refũdat
ſed demũ reddito a tepᷣ
cio reſtituat᷑ domꝰ. Vel
dic quarto referri ̊ ad
caſum qñ vẽditio extoꝛ
ta eſt ꝑ impᷣſſioneʒ vbi
nõ reſtituit᷑ pᷣciuʒ.vt.S.
ꝙ me.cã.l.ſi per impꝛeſ⸗
ſtonẽ.
Em. bumanũ eſt.
ecus de rigoꝛe iu
ris cũ licuit cõ trab enti⸗
bus ſeſe decipere. vt.ff.
de mino. in cauſe.S. pe.
Sʒ ille rigoꝛ mitigat cũ
eſt imenſa deceptio. ſic
7 qñ ineſt dolus.
e Nudicis.ſed qᷓ actio/
ne.qͥdaʒ officio iudicis
ꝑ bac.l.S.ex q̊.cau.ma.

in ctibus.et vſq ad

xxx.an.qð non poſſet eſ
ſe cũ infra quadrienniũ
ad plus deberet dani of
ficium iudicis. vt.S. de
temp.in inte.reſti.l.ſuꝑ/
uacuũ. Zu dic iure actõ
nis.ſ.ex eo pctu.tñ ĩ bo.
fidei ↄᷣctibus veniũt ea
de qbꝰ nec eſt actuʒ nec

cogitatũ.vt.j.de act. emp.l..ij.Hec ob.ꝙ quaſi petit᷑ reſcindi. nã etiq ad
reſcindendũ dat᷑ actio ex vendito.vt.ff.de pᷣben.emp.ſed celſus.S. ſi fũ
dus annua.in ꝗᷓ actione exercet offm iudex.ſic ⁊ alias.ff. ꝙ metꝰ cã.me⸗
tũ.5.ex boc edicto. In ſtricti iuris aũt iudicijs obſtaret exceptio doli.vt
ff. de ver. ob. ſi qͥs cũ aliter. quãq; poſſei dici ibiloqui cũ ſtipulatio ĩter/
poſita fuit ſuꝑ ↄctu boneſidei. Illud aũt ↄſtat in alijs bo.ſi.ctibꝰ ha⸗
bere locũ legẽ iſtã. Itẽ qͥd ſi iſte venditoꝛ iurauit ſe nullo mõ venire con

8

Liber

je. ſt quos.⁊ in aut.de alie.⁊ eimphi.ꝭ.ſi aũt.colla.ix.⁊ denõ alie. F. qꝛ
vero leonis. 7. 5ñ. ſi vero alicuiꝰ. colla.ij. .ff. de reb eoꝝ.l.pe.i. m̃.a de le.
ij gaius. 5. ticius. . ff. de iure flſ. no intelligik. F. diui fratres. ad.l. fal. l.
iij. in pꝛin.æ.l.pcia.⁊ hoc in imobilibꝰ. In mobilib aut rebus vt frumẽ
t eſt pciũ cenũ. Sed ar. . ff. decõdi.fur.ſi ſeru. in fi.i.rñ. .f. ad.l. falc,
in lege.S.i. 7.l.in quantitate.S. magng.
Aegenit. ẽ ergo in ptãte emptoꝛis.⁊ idẽ dico ecõtra emptoꝛe decepto
eſſe in ptãte venditoꝛis. Et diſtingue.S.ex qui.cau. ma.l.in cõtractibus
Ecõtractu. patif fallit in actioneredbibitoꝛia. teʒ in alijs tnb⸗
ſſ.lege cõmiſſo pacto adiectionis in diẽ. ⁊ manꝰ iniectione. Sed

bis tribꝰ caſibꝰ Zbens ſemel ſic voluit.H.ar.ff. de aq plu. ar.l.in diem.

ad deciptendũ ageret.vt.ff. de dolo eleganter. circa pꝛinc.

Bn eſt. tripler poterat eſſe cã q̃re venditoꝛ vellet reſcindere

venditionè offerendo duplũ pᷣcij emptoꝛi.ſ.qꝛ. deceptus fue
rat in dimidia iuſti pᷣcij.ſed certe boc lʒ facere ↄᷣbentibꝰ:non tñ vl

tra ꝓcedat. Itẽ qꝛ res nõ erat melioꝛ facta qᷓ

fuerat tpe cõtractꝰ

Itẽ qꝛ affecſtonẽ bʒ in ea venditoꝛ. acpcia rerũ ſᷣm veritatẽ non
er affectione ſinguloꝝ vel vtilitate ſũt eſtimanda. vt.ff. ad.lfal.
cia.⁊.l.pᷣcedenti.⁊.ff.ad.l.aquil.ſi ſeruum meum.

a ¶ Duplum. vel etiam decuplum.accur.

Atas. factas iure cũ aſſint qᷓ adeſſe oʒ. T abſtnt qᷓ abeſſeoʒ.
Aeſtra intereſt. loqui᷑ quibuſdã militibꝰ. eſt ſic inſti.
ad.l.fal. S. i. d ¶ Permittat.ꝑ reſcriptũ:qꝛ pꝛiuilegiati erat mi/⸗

ra venditionẽ hũñ p.ꝙ nibilomin?tune babebitlocũ as hie dicik. añ̃ becblenag acack vr i dedold decanrer cnc pinen 6 i
pciſe agit vt venditio reſcindaf.Hos qꝛ quodmodo vr agere ad re· m ¶ Aduerſarij.ſecus ſi dolo tertij.q; tũc agit acnone de dolo co/ g rd
iciſſionẽ.ar ff.de cõ di.inſti.que ſub cõdinione.S.ſi qͥs ſub.ſecus dico in tra illũ tertiũ ſi aliter nõ poſſet res eſſe ſalua vẽditoꝛi.puta qꝛ em van
minoꝛe qͥ urauit cũ ibi iuram ẽtũ operet᷑ ĩ ꝙ vid eatñ maioꝛ niſi ⁊ ipſeiu ptoꝛ nõ fuit cõſcius doli.qꝛ tũc ieneret᷑ ex vendito.vel ñj fuit nõ eſt e⸗
raſſet etiã occaſione minoꝛis pᷣcij nõ venireõ.qð ſꝑ pᷣſumo cũ ſciatvires ſoluẽdo.vt.d.l,eleganter. n Deceptuʒz.i. indux ſti me dolo itc
ſue rei. vt. j. e.l.qᷣſqs.⁊.ff “ ad Pmnacaaats ac
aer e e Selh en intercedẽte: vl ſiemptoꝛ elegeritꝭ/ Dem. aa.mucarolo militi. b3 nepater g in
derat ⁊ tradid erat. dico qð deeſt iuſto pcio reciples. AMi⸗ 2 8 Atasmanereſemp factas ſi no fuit dolus
t auo min⸗habeat. ar Qlia ꝑs veni pcij ſolura ſit. eſt. Mãſi e pcio reſcindere a enainones re
gu. ff. de rei vẽ.ſi bolem — Daem. aa. marciane. ditionẽ facile pmittat᷑ꝰ: .rectiſſimã oſten N
FuidetreNboſen S m. aa. marciane. vẽcdlitionẽ e pr. tat ſellente rgaeluni elen 6e
ſifotuito caſu periſſet I. riõis iure pfecto: altemtro ſconoſtrouel apꝛiuato cõparaue⸗ itio vr infima n
penes it emptoꝛes ar inuito nullo receditpe bona fides nitis:eadẽlege cõueniaminiqua, ſeduif vegitioyt daͤ
e by vt ſ veinſevot. Patit: nec ex eſerptorufd Du⸗ noheſttiu Poſlateia⸗ . ida. ien
ſires. F.i. Alij dicunt er Ure fiſcũ nim vti ſepe ↄſtitutũ efſt U Dem. aa. enodie. pggſſteſeindi iube W.
reei rener e elten 1 Dein. aa. enclonr. s ◻ Nuolütatetua fincutuüfi⸗ gegneindcn R
ffdeshe enb.ſtien⸗ — reſcindendã venditioneʒ liustuꝰ venũdedit doluser aſ putans teob enn
ptione. §.pe. Sed cere Oamale fidei ꝓbationẽ hoc Calliditateatq; iſidijs emptoꝛis ar ligatũ trad diſti (cdd
imo eo n erarin oeu ſolũ nõ ſufficit: ꝓmagno pciofů⸗ gui debʒ : uel metꝰ moꝛtisuel cu⸗ Pipprntta ncm ien
deber amplis tener. vt qũ cõpatũ minoꝛs diſtractũ eſſe ciatus coꝛpoꝛis ininesdetegi: ne auoſdaz. Zu die Wih
Seeeglerie do cõmemoꝛas. I Sem. aa. Rufo. habeat ratavẽditõ.Hoc eni ſolu/ dellante dee ßei
elebeccpto enptoꝛ⸗ dolo aduer ſarij ðceptůpaulominoꝛ pcio fundũ vendi dendienonra din
. vrres recipiat᷑ vel deci⸗ venditionẽ Pdij te feciſſe pᷣ tũ ſignificas:ad reſcindendã ven⸗ o⸗ Prf de act. ſſtue
Dir Sraneeſ eee ſes puincie aditus anladuerterit: ditionẽ inualidũ eſt. Oð videlicq Sus qj vins. 18 id
cepto ſi res valer decs ſciens ↄtrariũeſſe dolũ bone fidei ſi cõtractus emptionisatq; uendi zbem enp. ſe ceh/ RK
rdt Sacdin, qmarineinbmnéi orrncbpcngi tntſſeten, i ee
. KEeee — * ri⸗ 6 1 Ft licꝛicò E freY. . ⸗
qꝛ tüͤc ñ dimidiz inſtiß tuir: reſcindiᷓ venditione iubebit. emptoꝛinlioꝛi cpandi uẽditoꝛcl- nus q̃tenus o fa KW
Aled vuplc eorralgin Oò ſiiure perfecta venditioeſt: a ſii ñ gerentesad cro Poaſſt etlli a
venditoꝛe ſicut ſires v imgioꝛe.xxv.ãnis ĩtelligere debes huncↄtractũaccedant:uixq; poſft debto de60 ſit
x. vẽdidit ꝓ.iiij. Etiam malioꝛe. IV. . 1 2 e LP nõ doloſo cũ ipo
Ppbant ben in ſi bu.l. conſenſu mutuo perfectam vendi multas cõtentiones paulatim uen furenullus iinin in
aeſt poiitaea i nonem reloluinonpoſſe. ditœcde eo qpeneratdetrahete zusgadet
ta ꝙ ſuma captio eutta m. aa.gratiano. emptoꝛe aũt huic 98 obtulerit acd⸗ ls e dic er ſg
tur. vt ff. de aur. T arle. ¶n N. On ẽ ꝓbabilis cã pꝛopter dentead certũ cõſentiant pꝛeciu, venditonead de E
rondatate,s A. Mua reſeindicöſenſuſactam pfecto pſpiceresne; boni fde, abannedtc
hoc ꝙ duo vel nes vo/ vendi ẽdeſideras. Quãuisei que emptionisatq; uẽditionis. cõ⸗ iak. leleganter. i
nutei, eainae ⸗ duplü offeras pciũ emptoꝛi mñ in- uetionẽ tuet᷑ pati:neq; ullã rõnẽ (hoͤ voſ⸗ a Ei
1 2. 2 ,, e- A 1 . tero „Yl. ſ.
ctione ſinguloꝛuz. vt. ff. Uitus ad reſcindendã venditioneʒ cõceder e reſcindi Ppter hoc ſen qßli. ab emp. re⸗
Ad. Ifal.pcia. .f/ ad.l. vrgerinon deber. ſui ſinitũ cõtractũ:uel ſtati uel pꝰ cel pfectuz in i. nen
aquil.ſi ſnus.Dic ergo 7 fa.jſ. de pꝛeſcri. 1(E
inſpici venditiones fa⸗ ̊ lon. tep. ſ in frau in
ctas locoꝛũ exiſtẽtiũ iuxta illũ. Itẽ rei qualitatẽ ⁊ reddituũ q̃ntitatẽ. sot dem.⁊. ff. ꝓp ſocio.l.iii.

b ſiflec er reſcpto. vt. e, de reivẽ. inciuilẽ. a.ſ. de eman.l. nec auus. ⁊ ̊t. lites vel ꝓ pꝛiuilegio petebant. e oſ⸗ onueniamini. qꝛ qð quiſ/

de act.⁊ obl.ſicut. EFiſcũ. no. fiſcũ vti iure pᷣuati.vt ⁊ plene dixi q; iur.⁊c.vt.ff.ꝙ quiſq; iur.l.i.in An. z. ſ. defruc. T lit. expen. l. ſ. f
S Kns, de perbere⸗ . nſei.nd nf yri P . Pfbecireallel pomoné. Sed ſi cõcederet tale reſcriptũ nõOne (00
— reſcindẽdã. diſtractũ. ẽt ſi cõſtet pᷣciũ duplicari.H. qꝛ diligẽtia nullũ eſſet cũ ex toto abſoꝛberet ius alterius.vt.S.de pci.imp. of. e
poſſeſſoꝛis res melioꝛat.⁊ negligentia deterioꝛat. vt. ff.deiure fiſ. l. quotiẽs.ergo nemo vteret᷑ cõtra impetrantẽ cũ nibil obſit cona i
M30lo vante com coͤtractui/ als no relcind eret ſy el.iij. Fdiui. tus ꝛc.ytiff/ quiſc; iurlei/ in fi. Ad boc dicas ꝙ bicnõ dicuic

ptive⸗

dede

Pllnchen
Afni

rſinee
anttin
eheene
röͤnta

ſttdeltee

tnaieie

Gocdfg
lfnieen

fidin
DNed .

GGNKe

ſoftet

S

icitenni

punnsnt⸗
i rodeſe
acöeden⸗

Ppoſuiin
oſd Aer.
ioneen ſnld

ſdatnhtiß
ncäͤtenonne

fen

olenn
sitinli
nenph
Kamm

ſcenete

siſeneia
dece

cpptni
alttiͤß,
enllufi
nd
6,0deg
getüreren
kiſh
öenintn

hi

ltn ſae

bennt

mchi.

OQuarus. De relcin. ven.

fuit cöceſſů vlł qᷓ ↄceſſũ valeat.ſs diẽ poſito hᷣ ꝙ ñ oʒ:ſeqᷣt ⁊ ðH p ¶x ( Lompetit. actio ex ven. vt reſcindatur.
nd oz. vrdiẽ aʒo. no vʒ aüͦr et ſi cocedat.· Alnj dicut lz vʒ: oðs “ Endltoꝛ factu .dolli. 2 Queri põt ſ. vẽditoꝛ. . do ſcien
tñ imperrans vti eodẽ iure.vt.ff. ꝙ quiſq; iur.l..iij. in fl. ij. rñ. ⁊. S⸗ Mns lfert:’ſed ignoꝛãti.vt h.⁊.ff.de reg.iur.l.nemo vr.⁊. j.de trãſ
ꝙ ſi is ꝓ quo. Et ꝙ in pꝛima.l.dicit loquit᷑ cũ internõ ſubditos act.l.cũ donarõis.⁊ vẽditoꝛe decepto. Idẽ eſt ecõtra ĩ eptoꝛe decepto
fuit latu. qð nõ placet.qꝛ in.d.l.iij.bene valet:lʒ impetrãs nõ ſue⸗ yt ſubijcit.nã ſi pr̃ tuꝰ cũ aliqͥd emeret ↄſenſerit vt de pᷣcio maioꝛi cauerʒ
u eonil. Zercij qᷓ; res valeat:ĩfra tñ ſũ⸗
dicũt ꝙ bic pete ⸗ = /. — , 2„n. “ „ „ , HW z dimi. iuſti cij: lz vẽ
bararhan aia Peiſgluumtitarisdiſceptatoesniſi totediſtrriſſectendis mtama anretd dgntre
leius. Quani ꝙ Miuꝰ dimicia iuſti hen qð fuerat nere debet. Ab illicitis itaq; peti emptoꝛ nõ põt cõqueri

bercbat vvE Kpe võditionis datũ eſt: electione tionibꝰ abſtinẽdo: ac pᷣciũ ſi noin e vbifuiroſenſus ⁊ co

leret. pꝛima ve . . .
e. e KRecifca nõpecunia nume
f Uobis. 1 E ata:ſed ꝓ ea pecoꝛbꝰ inſo
cq auiſq; iun. .i. lutũ cõſentienti datis cõtractꝰ nõ

—— 4. — — . ſciẽtia abeſt dolus.
laliq vł er cera iq emptoꝛi pᷣſtita ſeruanda. tegrum ſolutũ eſt petendo: facies ouencrat.i. ↄueniẽs
ſcia qbꝰ caſbus Sem. aa. domitio⸗ cõſultius. I Dẽ.aa.⁊.cc. Mite. erat. ? Sane nũc

redit ad pꝛimũ qñ vẽdi

maioꝛ annis. xxv. fundũ toꝛ fuit deceptꝰ: dicit
diſtrariſti: ꝓpterhoc ſolux, agt ad pquz nõ ſolu
emẽtine cõparet ſocertuꝰdenũ tũ. ⁊ cidẽvt ſi cautũ fuit

..7.5. de pci n n P vy⸗.ädt ↄꝓpẽéſaretl illð pᷣciũ cG
lee de hel in oſtituit irritꝰ. I Dem. aa. ſeue. clauit'emptionẽ factãa te reſcincdi dicebaka vedlt⸗
BJvolunta⸗ Olus cmptoꝛis litate fa bona fides non patiturr. a Dinenb in⸗ ine.
argute peobaan — Cinoqntitate Poi eſtimar I Denn. aa. baſiliet. tad bſdeacemp lif.
vt. 8,5 dolo. l.do Muẽ ſi fueni interceſſiſe ꝓpbatu,y N. Acõditione diſtractis pꝛe⸗ in pn. :.ff. de pac. ſt un
lum. i 5 J Aaiia- . te. ⁊.S.de rei vẽ. inciuile.
dlugc eregi her a nõaduerſus eũin quẽemptodo⸗ Adhjs: ut qd reipub. öbebat onbat pyedirore.
duo iducunr act. Miniũ trãſtulit rei vendicatio ven ꝗqpparauit reſtitueret: vẽditoꝛ a le On ideirco. vi io
qð me cz. vt.ꝓ ditoꝛi.ſed cõtraillũ cũ quo contra celebꝛata ſolutione quti intereſt Ans ßar ole n i
eriſacklie bod rerat in integrũ reſttuno ↄpetit. expin põt. nõexeoq; emptoꝛ nõ npcio. T ſp ſubaudi ch
diltac pig l au 0,⸗Wig. uaſatiſ c manioni. cõtractus irn warstnndi uſt Fed
en agine. vV nditoꝛ factũ ẽptoꝛsqð tusconſtituituſſ. Bn.c J. te
MH oc. n. ſolũ. iõ ¶ . ⸗ „tẽ. 1 ad boc.S. ꝙ metuſ
doe n i. AMtpcotract lanut poſt ar AHpr. grati. valẽ. theo. ad hi⸗ cnnt., e
badũ teremiro. Guẽdo:ñ q;eo tꝑe ſcierit qᷓ id age patium.pᷣpᷣ. J maioꝛ.marime

uer v de retun ⁊ cõſenſit:de dolo queripõt ¶ q Niſquiſ⸗ maioꝛ etate pdia er eonel⸗
i A cũ licat Isgit᷑ cũ premtuũ:ut maius cõpᷣ⸗ etiã/ ꝓcul poſita diſtraxerit Denũclauit.no. ñ no

benbus interſe Henderet᷑ inſtrumẽto pciũ qᷓ;rei q paulo vilioꝛis pcij noĩe repetitio cet denũciatio ab eo fa⸗

, Fisagr ve diſtrahebat eſſe cõuenerat: cõſen Anis rei vendite copiã minime cõſe es i ennnclate
ff loca. Itq ſi ſiſſe ꝓſitearis: ꝓpter hoc ſoluʒ de quat᷑. Meq; inanibꝰĩmoꝛan ſinaf ⁊. j debitoꝛẽ vẽ pig im
. aoesen circũſcriptione fruſtra querit᷑. obiectis:vt vires ſibimet locoꝛu, pe.nõ poſ. lai.ſec ſi iter

„,— 2 „ ⸗ „ — „ „ 12 ſciauit. qꝛ
emn lres bona. ne ſiplacitũ pciũ nõ ꝓbet᷑ ſolutu cauſet᷑ incognitas: q familiaris rei ace e ve eer

m Stati. nudo vel in qntitatẽ debiti p erroꝛez fa ſcire viresuel menita atq; emolu⸗/ ſifundũ.c.ff. qð fal.tu.

aergiargc, cti cõpenſari cantũ fuerit: hbocred menta debuerat. ene debe
coꝛã iudice. di recte poſtulatur. Mpr. valeñ.theo.⁊ archa.ad ak. puta mbuta
Zn pen de AI— Dem. aa. antiocho. magillu vicani apbnaa. be Bonnbe maie
5 Pore vea On idcirco minꝰ venditio Icsdebitoꝝ mole depſſoſ mgato. deber. vel.
nonis. no. vt fo Jfundi: ꝙ huũc fundũadmu⸗ neceſſitas publice ratonis ii. .fi. ſece in fid eiuſſoꝛe.
ureſibl ij. diui nus ſumptibꝰ neceſſarijs vrgẽnbꝰ aſtrigat ꝓpꝛias diſtrabere faculta vi & man.ſipꝛo ea.

i¶ Expiii pot. vt. ſ. ð re.

aeſiꝛeſlia. per nõ vilioꝛi pcio: vel vrgente debi- tes: rei qitas ⁊ reddituũ quantirts pmuit rebꝰ.t de donat.

legẽ. S. e. l.ijſ.
Recij. Oſen/
enti. ĩuito enĩ nõ

l. legẽ. i &! Coͤſtituit᷑.

. l imo vĩ ꝙ ſic. vt. j.ð pac.
nti. iuita ſoluit alið ꝓ alio. vt. ff.ſi cer. pe.l. ij. F⸗mu iinter emp. ⁊? vẽ l. cũ te. So. bic erat alias vẽditurꝰ.ibi nõ.⁊ eodẽ modo
tui. et.ſ. de ſol.l. e a q̃.ſed ↄ buic.l.videt᷑ ꝙ alias dicit in ſolue aliud ↄni.S. de cõdi.ob cau. da.ſt vt ꝓponis.

venditione debere interuenire pᷣciũ.vt inſti.de ↄ hen. emp... iteʒ pᷣ iſqᷣs maioꝛ.ſi o minoꝛ.aut nulla eſſet ipſo iure vẽditio fcã ſine
ciũ.ſed illud qͥ ad venditionẽ:nõ qͥ ad numerationẽ. vt.ff.de con

ecreto aut daret᷑ reſtitutio.vt.j.de pᷣdi.mi.ſi qͥdẽ.niſi mima eẽt deceptõ
traben. emp.ſ.item.S.ſine pꝛecio. vyrt ff. de i ite. reſti. l. ſeio. I Eꝛocul poſita. ad hoc ẽar.S.ſ.ð fal mo.
Olus.q̃ntitate.puta ꝙ emptoꝛ plura dixit dere q̊ vẽdit᷑ vi i.S.domꝰ. mPaulo vilionj.ſecꝰ& ſi vltra dimidiaʒ eẽt deceptio.vt
tup erando eã diſſimulando pñna:nũciãdo futura. vt ⁊.ff. ʒ.e.l.ii.lʒ qͥdã dicãt idẽ.⁊ tũc cũ h lex pᷣſumat eũ ſciẽtẽ ⁊ ſic donare. Itẽ
de act. emp.l.i. .l. iul. F. ſi venditoꝛ. . S. ꝑ riũ.⁊. S. idẽ iuł. ⁊ ad loqf bec lex cũ re ipſa ẽ deceptꝰ. nã ſi dolo aduerſarijſecꝰ eẽt: qꝛ lʒ iſte ſit

boc. ff. demino.l.ptoꝛ.ꝭ.pᷣterea.⁊.õ.de dolo.l.dolum. in culpa:ille ẽ in dolo qͥ pᷣponderat.vt.ff.ad.l.qqᷣl.itẽ ſi obſtetrix ꝭ.ſi.
8 Quãtitate pcij. vt. S. e.l.! ad reſcindendã. ſz ʒ nõ pꝛſus valeat n ¶mmoꝛari.puta aduocatos. o¶ Atrvires. colẽdo. p Emolumẽ
valet tñ cũ alijs.⁊ ſic ſoluit᷑õ.ff. de tranſac.l.cũ hi.ꝭ.modus. ta.locãdo. q Debuerat. p eodẽ ergo dʒ hr̃i ac ſi ipſe ſciuiſſet ð bis
t ¶ Trãſtulit.ſiue ſit emptoꝛ ſiue aliꝰeius volũtate. u Rei ven vt. ff. ad. l. aq́l.l.idẽ. x. ff. ad velł. qᷓ; q;. z.ff. edil. edi.l.i. F. cã. ⁊.ff. ſi cer.
dicatio. tenuit ergo ctꝰ. ⁊ ſic fuit dolꝰĩcidẽs.vt.ᷣff.j̊ dolo.⁊ elega pe.l.qð te.⁊ ꝓ emp.qͥ fundũ.S.ſeruꝰ. Sʒ ar.õ.inſti q ma.nõ poſ.S. pꝛe
ter. in pꝛin. idẽ vr̃ ⁊ ſi dedit cãm. vt.S.e.l.ſi dolo. x Reſtiturõ naluiſie. .S. de here. ven.l. qui nondum.
iure ac, vt.j.degc.ẽp:lii.⁊ plene dixi,õ.ex qᷣ cau.ma.lin pctibus J quos, diſtrobere ꝑ exgctoꝛ ẽ. ſ e Publice. qꝛ obligati erant

8 iij

Liber

edi vel reipublice. Exrtin i eſtim
tus rei. vt.ff de iure fil.l.iij. S. diui fratres. ⁊ in aut.de ał.⁊ emp.S.⁊ boc
auũt. collł.ix. Itẽ no. ꝙ ad boc vtres alicuiꝰ ppter publicũ debitũ vẽda

Itẽ vt det᷑ plus offerenti ⁊ bona fide emẽeti ⁊ iuſto pcio. Itẽ auctoꝛitas

pſidis vr abes bieft
fa erſujſitl cdi Eſtimet me ſub noie ſubhaſtatio⸗
cro. u... f in. ⁊ uf ba nis publice locus fraudibꝰ relinqt

ſte fi. l. ij. ⁊ de iure fil.l.
iij. li. x.⁊.ff.e.fundũ. ites
no.bac.l.ꝙ reſcidit᷑ vẽ/
ditio etiã rõne modice

vt poſſeſſionibus vilioꝛe diſtractis
plus exactoꝛex gra q; ðbitoꝛ ex p
cio conſequat᷑. Hij poſtremo ſub

iniquitatis. 757 ,,
n 6Er gfa. conſeauiurr Anpti titulo perpetuo dñij inrepo
eni grates. ad boc. f. tianf᷑: ꝗq tm̃ adnũerauerint fiſco qn

de iniur.l. ſt puero.ĩ pᷣn.

it vtilitas pꝛiuatoꝝ. Ete
eBenonet, venamoe tũ exegerit vtilitas pꝛiuatoꝝ

que vtriq; auget etiam 2r. ,
vm p̃ciñ ⁊ alten rem. ſub gratioſa actiõe diſtractis: paꝝ
J qui munera.ſ. accedat publiconoĩ: cũtotuʒ ꝑeat
perſon alia. —„.
3ʒ Deſtitunnt. ſ.offici. dDebitoꝛi. pr. archa. ⁊ ho
vt decuriones vel ſimi ⸗ no.mef.debitoꝛi.
les.vt.S.ð aduo.diuer.

/ „ 5 * 4
aal i ſ occulte ven, P. Jqui impoſita munera ci
dũt res ſuas boc qͥdesUitatũ fuga deſtituũt vel ineũdo

nole vrb. e au vo, fintim eriſtimat eſſecotractusitel
muni. lincols. 15 mu. ligant ſibi nihil ꝓfutura hec eẽ cõ
aPe a5 de mẽta:a pᷣcio emptoꝛẽ fuge cõſciiʒ
cur.l. ſiad magiſtratuy mmmſ. 5 INoJer
2Eonſaiß vr arg fſ a mulctandũ eſſe el drden
in frau. cre. ſi debitoꝛ in r. archa. Hono. ? Meo.
Hngeſer . gnoꝛds (Meſto. rer pꝛiuata comiti.
Sepcuratoꝛ. a daturpͤ/ ¶ Eſtiũ? argẽti ſeu mãcipio
¶ cium hoefiſco. i coemẽdoꝛũ: ſ qũña pꝛiua
nntandt tisiſfis ea cõtigerit venũdari: pala
re ſoecõmer mer. tini ſciant ſibi copi denegat be
l.nobilioꝛes. m. B. nain eos amiſſiõis pcij exercẽda

u Apꝛiuatis.i.a comi
te rerũ pꝛiuatarũ.i.a ꝓp .
curatoꝛe ſiſci. Ael verius a quibuſ libet pꝛiuatis bominibus.

a Ealatini.i pꝛoceres palacij quoꝛũ conſilio regit᷑ respublica. ⁊ eſtꝰ

ideo:qꝛ poſſunt oſtendere minacẽ feruoꝛc.⁊ idẽ intellige in qu alibet alia
re. vt. S. de contrac. iuð.l.i.S.i.⁊ de off. rec. ꝓ.l.nullum.
b Denegatũ.niſt ad boc vt ſibi babeant ⁊ renneãt.ſᷣ m. B. vt. ð. de cõ
trac.iudi.l.i. Vel generaliter loquit᷑ m ea tempoꝛa qñ imperatoꝛ ſufficiẽ

teer dabat omnia pꝛedicta ipſis palatinis.

e Un eos. palatinos nõ vyenditoꝛc.az o. d Amiſſionis.i.vendi
toꝛ vt innocens nõ pumk. ¶ Rub. AQu liceat ab emptone diſcede

te, qñ altera pte inuita diſcedit᷑ a vẽditione dixi:nũc qñ vttaq; volente

E quidẽ integra.ſ.vere.boc eſt neq; pᷣcio ſoluto ne; audi.
radita re.vt inſti.qui.mo.tol.ob.S.fi.vel quaſi.vt qꝛ bõ vendi⸗
s moꝛtuꝰ ſit:quo caſu pꝛo tradito babet᷑.vt.ff.e.cuʒ emptoꝛ..
fi. ⁊ hot in vero pᷣcio rei.ſecus in arra.vt.j.l.ꝓxi. In iuriſdictione auteʒ
⁊ iudicio dicit᷑res integra ante lit.conteſt.vt.ff.de iur.om.iu.l.⁊ qꝛ.⁊ de
Pcur.l. ante litt. àRecedi.ita ꝙ res nõ ſit tradita.
b Poõt. vt ⁊.ff. de pac iur̃gen. S. adeo.ꝛ.l.ab emptione in pꝛinc.x.ẽ,.ð
tranſac.ſi diuerſa. c¶ ¶Eteni. bona rõ.vt.ff. dereg.iur.l.nibil.
d Poſt traditionẽ.ſ.rei ⁊ pꝛecij vel alterutrius tantum.
e¶ Reſoluit.nec parit actionẽ vt rerro reddat᷑ qõ eſt datũ etid ſi incõtinẽ/
ti fiat. vt. ff. de pac. ab emp. S.i.⁊.j.l.ꝓxi.in fi. Sed vr ꝙ debeat tibi cõ/
petere exceptio ſi rem volueris tradere cõtra me pᷣciũ petentẽ qð vnq; ve
rũ eſt ſm dſdã.qð nõ plz. vt.j.l.pxi. dices.a dixi.ff. de pac. ab ep. in ſi.
Actus. non eſt bona exceptio.qꝛ tũc nõ volũtas nuda:ſed actꝰ reſol/
uit/Et dicũt quidã ꝙ bic actus eſt ſecunda venditio queda. dʒ ẽptoꝛ
eodẽ pᷣcio reuendere venditoꝛi. ar. ff. de ↄben. emp.l.pac.in fi.⁊.ff.e.l. ij.
qð nõ placet. qꝛ tũc eſſent duo pᷣctus ⁊ nõ diceret᷑ ſcõa emptio reſoluere
pꝛimò: ſed due eſſent. yt ff. de euic.ſt ei.erit ergo ſimilis actus ſi retradat

t¶ Extim et. no. fieri eſtimationem rei m reddi⸗

AMpr. goꝛð. Rufino.

M

nim ꝑ iniquuʒ eſt ut alienis bonis

WBarrẽ. ꝓ arris ex pagamẽto.

rem ⁊ illepciũ.iretraditio rei ⁊ retraditio pcij. quo facto ipſo iure

reſoluit᷑:lʒ quidã dicãt quo ad effectũ tantum.

g Retro agens.i.in ↄriũ ducens eã.ſ.ab eſſe ad nõ eſſe.

tur: opoꝛtet ꝙ diu ſit in ſolutione ceſſatũ. Item ꝙ facta ſit ſubh aſtatio K„ Erkfectã. quantũ ad obligationẽ. vñ ta depura quã de con
¶ Eitnionali dicit. ⁊ ſic dicit ꝑfecta.ff de periculo ⁊ co. rei ven.l.

neceſſario.ałs ãt

B Qñ liceat abemptiõe diſcedere enpi quis rez
alienam.

Tonigzi zti i6Pacto7 oſen
E quidẽ itegta ab eptio ſu.i.pactiõ ali cõ
ne ⁊ venditione vtriuſqʒ ſenſu mutuo iter/

poſito vt neuter
aliũ cõueniat. vt
inſti. ð ſerui.S.fl.

partis cõſenſu reced po
teſt. Eteni qð cõſenſu cõtractuʒ

eſt cõtrarie voluntatis adminiculo ¶ Igẽé vigetꝛ ſt
diſſoluit. At eni poſt traditione? Vno im ſit dictũ
. — „ 2 vt. ff de accept. l.
interpoſitã nuda volũtas nõ reſol fi2 fre cu iptoꝛ
uit emptionẽ: ſinõactꝰ qʒ pꝛioꝛi inpꝛin.
ſilis retro agẽs vẽditõi ĩterceſſerit erunler.
NApr. diocle. ⁊ maxi. felic. vyd ſine c vl ob
cãm. vel pᷣſenpt
verbis. vt. ff. de

pP. Erfectã emptõnẽ atqʒ vẽ
NAditionẽ re ĩtegra tm̃: pacto
⁊9ſenſu poſſe diſſolui cõſtat. Er
go ſi ꝗdẽ arre noie auꝝ datũ ſit: po
tes hoc ſolũ ſᷣm fidẽ pacti recꝑa
rey. ſinuero ꝑtẽpcij perſoluiſti ad
ea q̃ venditoꝛẽ ex venditiõe opoꝛ

n

act. emp.l.ex em ⸗
pto.S.is q vina.
7. F. ego. Itẽ bec
vera niſt arra ſit
data loco pcij et
grrarũ.qꝛ tunc v⸗
uatur id qð ẽ vbi
nö res itegra qð

tet pᷣſtareꝰ: magis actioneʒ qᷓ; ad ſatis videt ſecun

èð C dũ quoſdã qñ in
Paniuint quãte dediſſe ſigniſfi pecunia dal an⸗
cas:ha es. . . ra. Itr no. bic ꝙ
Si ꝓpter publicas pẽſitatones anedeion ſa
J ctus ꝑ ſe venditõ
Mopr. anto. matemo. areeatg vts,
defide inſtru.l.

ctus. Itẽ fidẽ pacti dicitideo.qꝛ exquo cõuenerũt de diſſoluẽdo
contractu: ⁊ de aris reddendis conueniſſe videntu.
¶Si vero ꝑtem. Eſt eni aliud pᷣciũ vel ꝑtẽ eius aliud amã dari.
m
de act. emp.l. ex emp. in pꝛin. n UActionẽ er empto. hboc do
li mali replicatòne oppoſita ſi ille excepit de pacto. Sed pone ꝙ

=

pte pᷣcij ſoluta ⁊ re tradita actũ

pariat exceptionẽ. vt. ff. depac. iur̃gen. S. ſʒ cũ nulla. Sed dic cõ

tra.qꝛ iã baberet rẽ ſibi traditã ⁊ pᷣcium qð eſſet iniquũ.vñ rema/⸗

net mirabile ut nudũ pactũ non pariat exceptionẽ. Et eſtro: qꝛ ñ
ad boc interponit᷑ ſed vt cõtractus reſcindatur.

Rub. Di ꝓpter publicas pẽſitationes ⁊c.qꝛ fit venditio qñ
q; ꝓpter publicas penſitatõ es nõ ſolutas.vt⁊ bẽs.S. dereſcin.
ven.i.ſi quos.ideo de ea dicit.ſ.qñ reſcindat᷑:quod fit ſi nõ eſt ſo⸗
lẽniter facta.vt.j.e.l.ij. Et dicunt᷑ publice penſitationes ãnue exa
criones tributoꝛũ vel veſtiũ vel aun vel argenn ques certis ꝑſo⸗

nis d ebebant fiſco.ſed v ea que ad viarũ vel pontiũ refectionem

pꝛeſtanda ſunt a poſſidẽtibus.vt.j.e.l. fi.

Enditionẽ.ceſſanonẽ factã ꝑ quantũ tempus ſufficiat ceſ

aſſe non eſt lege expꝛeſſum. ⁊ ideo dici põt ſᷣm aʒo.⁊.b.

Abienniũ d ebeat tranſire ſicut in colono pꝛiuati.vt. ff. loca/
ti quero. S. inter. ⁊ ſicut in emphiteota ecdeſiaſtice rei. vt in aut.ð
ał.⁊ emp biteo.S.ſi vero quis locatoꝛ.licet in empbiteota pꝛiua/
ti trienniũ ſit. vt. ſ. de iure empbi.l.ij. alij dicunt ſtanim exquo ẽ ceſ

ſatũ ꝑ b anc.l.⁊ ar.j.de vec.⁊ con.l.iiij. Itẽ ⁊ ꝓ eis eſt quod dicit᷑

pupillo remitti penaʒ poſtqᷓ ceſſatum eſt infra. xxx. dies. vt ff. de
pub.:limperatoꝛes.quaſi ſpecialeſit in eo.

dicik pfecta tradi
tione. vt. ff. de ac.

iern.
Kie
ubbe

ſren

iu
Pꝛeſtare. que babes.fj.

eſt ut reced at᷑ a cõ tractu: nũq̃d in
eo qõ ſolutũ nõ eſt bʒ emptoꝛ exceptionẽ:vr ꝙ ſic cũ nudũ pactũ

ut
WrNutan

Gribboe

̃tffo
eſeſin
.

de⸗
5

olniq⸗

hinmto
iiiiset
iiſdtci
fde
((Suen
bie

Ntent.
0

(((Ner
oee

