obedi.iu.ꝓuin.S.ſi vᷣo.vbi reo abſente ⁊ ante lit.cõteſ.d at diffi/
nitiua:qꝛ ibi erat quaſt conteſt. yt. S. vbi in rẽ act.lij.vel ibi non

ſentem.iuſta ⁊ pꝛobabili cauſa. t ꝗ Ratio nõ permittit. reſtitutiõe im⸗
m pꝛeſentibꝰ. ꝓponas tu reus. x ¶ Abſentem. per contumaciã
verã nam ſi non per ↄmmaciam veram reſtitueretur ad appellandũ.vt
ʒ.e. ab eo.⁊.ſ.quoꝛum app.non reci.l.i.ᷣm quoſdam. Zu dic ſᷣm aʒo.
7. b. ꝙ fuerat abſens ex cauſa pꝛobabili:⁊ nõ neceſſaria ⁊ indefenſus
⁊ ſic potuit appellare:cuʒ tamen non appellauit tempoꝛe opoꝛtuno nõ
adiuuatur. vt.S.e.ab eo.⁊.S. delib. caula.l.ſtis quem
Rubꝛica De ſententijs ex periculo ⁊c. qualiter ad ſententiam ve⸗/
nſatur dixit.nũc qualiter ipſa cum periculo recitetur dicit
Rbitri. vel pꝛo oꝛdinario iudicepone. vt ⁊. S. depoſtu. quiſquis
el pꝛo iudice delegato.vt.ff. qui ſatiſ.co.l.arbitro.vel compꝛo⸗
iſſa rio:nam ⁊ ipſeimitari d ebet iudicium. vt.õ.de iudi.l.rem
non nouꝗ. Sed ſm bunctertiũ fruſtra dicit de appel.cũ ⁊ ſt ipſe recita
ret non appellaretur.vt.õ.de arbi.il.i. ¶¶ Edidit.clauſam vel apertaz
xel pꝛoijciendo eis ⁊ fugiendo. ⁊ Recitauit.⁊ ſedendo.vt.õ. de po/
ſtulã.l.quiſquis.in fi.⁊ in auten vtaͤb illuſtri. ⁊ qui ſuper eos ſunt S.i.⁊
ff.quis oꝛdo in bo.poſſ.ſer.l.ij.S. dies.⁊ ar.5ẽ.de dllabrorrdeg. Sʒz
iiij

m non. arbitrio.vt. ff. quibus ex cau. ma.l.? qui data. 8 gAb,

4 2 ier
qaã dicũt ᷓ ſed redʒi cognoſcẽdo no iudicesdo:o pꝛij plenecogno⸗ 4 ſibꝛcues allas eſ en ee brenſores an nnt bꝛeles Hi.
uit qð nõ placet. Sʒ qd ſt in curru vł equo ſedeat cuʒ foꝛte aliq; timeat m aʒo. vſq; ad.l. aur.olim. vt.S.d ed enecſni i 8 lie ad
ptiũ a velit fu gere ſtatm iñ valet: vr fuit apud ianu. ar f de acquir. trecentos aureos. vtin auté dedefen ciui. F. d iudicare. Qiclim
poſ. l.qd meo.S.ſi venditoꝛẽ. O ½ Aloꝛa.i.appellatione in qua exer/⸗ b. eſt in arbitrio iudicis:vel vſq; ad.l.libꝛas auri.vt in aut.de

cenda fit moꝛa anni vel biennij: vt. ſ. de temp.appel.auc.ei qui.q;ꝛ ſnia appel.col.iiij. S. illud. vel vſq; ad duos aureos. vt. ff. de dolo. ll.

iure ne . niſt. vel vſq; ad
ipſo iure non valet. 2,. ⸗ . . . , nut. vel 4
7 ein ic e . *„ 2 7 2 9 = 4
dic cmittat: non ei cni nitões de ſcripti recitatõe ꝓferät ad. x. vt.f. ſi cui

primo blegauerat vt. ð5. 1I1 Mpz. val. 2 Sal.aa. quinto. Muic adijcimꝰſanctioni: vt ſiſa d piaſ ber l fal.
olren Rbitri nulla ſentẽtia dicta fuerit cũ ſcipta nõ eſſet: nec p ſni. (penſo

.. vt 5.5 aduo. di eſt quã ſcriptã edidit nomẽ qdem ſnie hr̃e mereat᷑:nec narũ vd reũ: vd

Auer lidil ſanceiius. itigatoꝛib' ſi nõipe re ad reſciſſionẽ perperã decretoꝛu, corhiarhie⸗
nounnci d vr, citauit. ſi igit nihil fal latõis ſolẽnitas requiraturꝰ. rijl. quonene .
veindi-dequa re. Ac auit. ſi igi nihil fal⸗ aphel toi 3 9 „. rij.l. quotiens. 5.
1ſubitas. ar. n⸗ lialiten col. ii. ↄſti. v. Smã. ſa ſitalis. r ea

cMHon ſubitas. ar. con ſis: omiſſa ꝓuocatiõis moꝛa exin- l deteſti. coꝛaz. 2
Foe dann fee. i. pegro iudicari ipetrabis a rectoꝛe pꝛin. ſit tibi. Et col. vi. ſti. x. xt becpamin out.
eliberatione etia pꝓuincie. II inpꝛ. valẽtinꝰ. val. clenci apud. Zerman. Pim 5.
äl
2 conſt. l. bumanũ. et ⸗ redimꝰ ne vilii plon. *† bec pars ẽ laut.
eEmédatas. quo ad- oꝛdinanduʒ: vt iudices qs cogno- em ſine ſcnptis ⁊ ſine expẽſa 360⁰ 4 tlaiclahuc 3
ſmniam: quo ad gram/ ſcend ꝓnũciandineceſſitaste ſcere pꝛeſidẽ opoꝛtʒ. Et niſi ebs Lterciꝰ caſus eanʒ
t Eidelitate i ſidliter. Met: nõ ſubitas ſed deliberatione cognoſcat inter ſuos ſubditos. meſeg öneniu
g Er liballo. ppt duo habita poſt negociũ ſentẽtias p⸗ SZe ſententijs etiterlocutioni Ptregaarrarhes

diẽ ex libello. ⁊ qꝛ tabel r 2 ri rz ſisi 4 ſe 2
n enhit eas in libello deratas ſibi ante foꝛmarent: ⁊ eas bus omnium iudicum. nenmlis.

ſiuelibꝛo coi r erindere emmẽdatas ſtatim in libellũ ſecuta ſine quoczfufflg.

citank Itẽr in pꝛinci fidelitate'conferrent: ſcriptaſq; er I mpꝛ. ſeue. ? ant. aa. qntilij0. Feneceſſitetð.
Raaen enteig ien libello pambus legerent. Sy nec On videt᷑ nobis rõnẽ 5 7 Kubae.
munk vt fecit ſalomõ eu, ſit eiſ poſt hac copia coꝛigẽdi yl hr̃e ſnia pdeceſſoꝛiſtuni Deſentenij ei
rorms mutcli:exceptis tam vins emmẽ gqiʒ cognouiſſet inter iudi.ac dirit qli
eſt Xv. iIſſimis pꝛeſectis pꝛetoꝛoq; aliſs A petitoꝛẽ ? ꝓcuratoꝛeʒ null ſt ſenteni⸗
b Konigendl geſene illuſlrẽ adminiſtrationẽ gerentib? nõ panatoꝛ ſipſam dñam litis ſaſmtennn com⸗/
ner fe o e cereniſq; illuſiribꝰ iucdiciba: gbuſ 2denauit: on plona iniudiconõ miſſ:ncqualie
querebatur. a f. ar, licentia oceditur etiaz ꝑ officuum fuitſ. Potes igit᷑ vt re integra de Fbee alia vicis

ae n 4 n e. atẽt. . e. per to
biantab naer n ſuũ ⁊ eos qui miniſtenũ ſuũeisa cauſa cognolcere. . M
poſfli. v . de penis.. Commocdt ſiias diffinitiuas recta mpꝛ.ant.a.ſeſtli n videur
pens. Se nee tapte BDem. aaa.ad ꝓbũ.ppᷣ. Jarbiter dat) amagiſtrati zhenletan⸗
tari poterit niſi ſit pꝛeſe d artig generalib? iuſſumꝰ? ſniam dirit in li ecouenietem.

ſans. vt ff deap. al er Vt niuerſi iudices quibꝰ recden rabat᷑:quãuis poſtea ĩ Fuituteʒ de⸗ nr dde ſan
toꝛe.ĩ pꝛin. pꝛedicta ꝗqſ inrigi Puincii dat: ſmia tñ fkuiſtet a pal, à e
erralitin gamatia diiurisi, puinciſs pmiſim facul⸗ pulſus ſit: ſnia tñ ab co dicla hät muſſe ael dh /
que etiã poſtea põt em̃ 3 . ſacondinzdae⸗
dari.vt. f. dereiudi.. actoꝛ. Item in mulcta que remittit ppter inopia,z non ꝓcuratoꝛ qui adeſt tenpoꝛe late ſcʒ ſentẽtie.ßm Azo. vt
ab eodẽ indice. vr. . demõ mulctarũ.l. fi. in fi. .ff. de offl. pꝛe.l. illicitas 2æ pꝛo eo.ff. de bijs qui no.infa. furti. S. ij. ⁊ ita inſpiciebat tantů
F. fi. Itẽ fallit tertio in bijs que prinent ad conſequentis ſtatutoꝛũ que cũ quo eẽt facta conteſtanio. Sʒ. b. ⁊ JY. dicuntch ſiue initio
poſſunt ſuppleri nõ dico minui. ead ẽ.ſ.die. vt.ff. de reiudi paulꝰ. Item pꝛocuratoꝛ litẽ exercuit ſtuelit. conteſt. ſaciat ad eum tran enn
quarto ſi eratabſens damnat? ſed venit iudice ſedẽte ꝓ tribunali. vt. ff. curatoꝛ ẽ cõdemnãdus. ?7 pꝛo eis. ff. de neg geſt. ſ libeno.. ii
dein integ. reſti. l. diuꝰ. Atẽ fallit m quoſdã in pꝛincpe ⁊ in pꝛefectoß de pꝛocur.l.licʒ. .ſi plures.⁊.. de Pcur.l. nib . Hoc tame b⸗
oꝛio. 7 ſenatu. vt. ſ. pxi. ñ. Sed certe illa exceptio eſt in alio.ſ. in hoc in caſu. vt. ſ. deiniur.l.ſi nec obſtat iſti dic ta.l. furti. ibi ſubau/
poſſunt per alios iſſuak nias recitarelicet ſecꝰ ſit in alijs. vt. ’. px. diturmaxime. Itẽ nec iſta: quia vk ſic fuerat de facto bic ꝙ dna
£

T⁊..l.pri i.Rñ. i ¶¶ Exceptis bec exceptio nõ ſit ꝓrxie dicto ſʒ ſuꝑioꝛi nũqᷓ; in iudicio fuit ⁊ ſic ſubaudit᷑ marime. Ael dic bic ſadanch
K lluſtribꝰ. dignitate nõ adminiſtꝛatoͤe. l Recitare.alij ergo non ri aliquãdo yt bic ip ſo ꝙ aliquãdo.i.in quacũq; parre iud
litet. vt. j. lꝓxi. in pꝛin. “ fuerit domĩa oꝛdinatus ab es debuerit odemnan: ⁊ ſic ẽpꝛo.b.
B atutis. ꝓferant: per ſe nõ per aliũ: niſt eſſet interſlocutoꝛia. vt bic. Jo. Ael dic tertio et iudicio.i.ſentẽtie: ſ hm ſuendins vreci
ZS.l. pxi.in pꝛin.⁊.fl.de arbi.diem.in pꝛin.⁊.l.non diſtinguemus. cõdemnatur vt omnium ᷣnetur opinio.defenſoꝛ vo ſine mad⸗

— — –

ꝙ ſi boc modo.⁊ ex hoc dicũt quidã ꝙ laici nõ poſſunt eẽ ptãtes:qð to ſolus condemnatur: vt dicta. l. liberto. ag Potes. tu ſuco

falſum dico: tum qꝛ poſſunt delegare cauſas ciuiles:tuʒ qꝛ criminales I. accu. l. ſi accuſatoꝛibꝰ.x.ẽ.ti.i.ſi pꝛeſes
poſſunt diffinire dicẽdo ↄdẽno vel abſoluo. ꝓ boc in auten. de iudi.S. arbiter.i iudex delegatus. c a lhenatei haſſ ſcu
i.colla. vi. .5, de indi.. penul. tũ qꝛ foꝛte eſt de maioꝛibꝰ: ppter qð reci / ¶ Aibenatis: ſiue tanq liber. d Bepulſus.i. inuetus huus
tabit per aliũ.vt.S.l.ꝓxi.⁊ ſic hodie ſeruat᷑. n ¶¶ ¶Wdereat. ⁊ per hocẽt omino vẽdicatus.vt.ff. de offi.pꝛe.l.barbarius.S.de teſta/
effectu carebit. vt ar. S. de ferijs. a nullo. ꝙ autẽ dicit in ſcripns dandd mẽéts.l. i. vel dic denouo factus ẽ ſuus ex ingratitudine: vel ve⸗
fallit in tribus caſibus: ⁊ ideo ſequit᷑ autẽ niſi bꝛeues 1c5 Kequirat dits ad pꝛeciũ participandũ. vt ff. qui ? a quibus. l. peri.

vt.j.quãdo ꝓuo.nõ eſt neceſſe ꝑ totum ti.ac. Reſes abſolutionẽ. vł equipollẽs. vt.ff. de arbi.l. quid tame

—

eE

hanft Z

NN

Nn

ſdenſel
e d

Ptſege.

nt D

igrid
Urigaa.
denulſetk

ein
ftln

elltn.

Cpesgee .
enenuf

Cesiſct.
tlcc, „s.e. u..,2

5. e.l.ij. m az0. q

ſy ſolẽnitas eſt o/

Septimus

SF. i. .fl de reiudica. in ſumma.ſʒ in c appellationis ſufficit di⸗
cere bene appellatũ vel male:vt videat᷑ prima ſnĩa ↄfirm ari vł
infirmani.vt.j.de appel.l.eos.in fi.pꝛimi rñſi. Sʒ certe ibi vid eł

De ſen ex dicu. re
De ſen. ⁊ interlo.om. iu⸗
l AQAuÿ ⁊ quãdo iu. ſen. pꝛo.
ptio rei iudicate quaſt ex iudicis ſnĩa.vt.j.omina.epłas ꝛ ꝓg.l. interlo
cutio pꝛeſidis D
bera.ſ. ꝓnũciata.qð ẽ.j.⁊ ſũt ablatiu i ah ſoluti. x¶Denũcia⸗

ↄdemnare vel abſoluere illũ quẽ pꝛioꝛ iudex dãnauerat vel abꝰ tione.q̃ eſt neceſſaria. vt ð eiꝰ euictiõe agi poſſit. vt. ſ. de euictil. ptoꝛ.

ſoluerat. f ſHõ bẽri.vt.ff dere iudi.l.i.⁊.ff. fa.berc.l.in boc iu
dicio.acc.

earam. ſo reiiiudicate auctoꝛitatẽ.

litũ udicio/ ê
m oꝛdinẽ: vt ſi ñ Patoꝛ alexan. vetio.
dedlt in ſcriptis: eſes ꝓuincie nõignoꝛat

vel ſi fiado: ve ERXR, DiAc
in turpi loco: n di nitiua ſniam:q ↄdẽnationẽ vył
I no cognouit ð abſolutionẽnõ ↄtinet piuſtanon

Sncn gchme. haben. I Dẽ. a. ſeuero.

uit ꝓcuratoꝛẽ qñ * Rolataã apᷣſide ſniaʒ ↄtra
debuit ſ dñm vt ſolitũ iudicioꝝ oꝛdinẽ auctoꝛitatẽ

erempia no pla leiiudicatenõ obtinere cenum eſt
cent qꝛ tũc nõ oꝛ/

do eſt peruerſus:

c. montano.

miſſa. Dic ergo C m eoꝝꝰq pꝛĩcipalr fiſco

ꝑꝛ.philippꝰ.a.? philippꝰ
dlitoꝛi traditaʒ ꝓponis pnũciata

? Empti.i.ex ẽpto noĩe euictiõis.qꝛ ſatis euicit᷑ q̃ in libertatẽ eripik. yt
ſ. deeuig. ſſtatus
nõ põt. Hec voroĩsiudicis iudi· edeadedum, ab gati

cati ↄtinet auctoꝛitateʒ: cũ ptitem z monpbibenis ſacti
ſnie cenis finibꝰꝰ ocludi ſepe ↄſti⸗ oneãtiqua q ad boc ſu
tutũ ſit. Quapꝛopter ſi nihil cĩ co pereſt:qꝛ nibil videt ſo⸗
. Pꝛopte 200 furi eẽ:ſʒ certe ĩimo vide

gnita ßm iunis rõneʒ ꝓnũciatũ eſt
vox paciſci ſuadẽtis pſidis actõeʒ
tuã pimere ſi quaʒ habuiſti mime

tur emptio inſolutũ da⸗
tio.⁊ſtcvtilis ex ẽpto no
mine euicti. agi. vt. ff. de
pig.actiò e.l.elegãter cir
ca pꝛin. ⁊.ſ.de euic.l.ſt pᷣ

potuit⸗ OZem. aa.⁊. cc.lianio abrc gvernte nn
2 luz. .
Ibera ꝗqdẽtheodoꝛa quam pacto recepit vt ita ð
cxẽptiõis cꝗ vcl inſolntũ cre mu recederet apꝛioꝛeob

ligatõ e:ſt res inſolutuʒ
data libere ſi eret eiꝰ.ibi

citra ꝓuocatiõisauxiliũ ſiia reſci⸗ nõ. ar ff de ſol. ſi s ali⸗

ulel arn ., SHrctucok tenebat bona ea lege fideiuſſoꝛbꝰ dinon põr. Ven ſi mota qõneß̃ am. vdᷣ veriꝰ diſtingue
i ery lus is neſ: Polinaton tracliiuſſenit: vt ipiincẽ miſſa dencatioe'eig acroꝛhmoi deiſpebiean durgeem
irefti üee de de uuts: nitatẽ fiſco pᷣſtarẽt mecaſinaeiꝰ i mulienis fuit iudicatũ ꝓceſſit: quã peecunia: vt in örijs.
ttunſ eanbenr. tenceſſent ꝓuocatio:ↄſequẽsẽ da ti tua intereſt ẽpti?ſi emiſti vlhoc 1 ſion. ina d⸗
nnin publicenk. ſenten te foꝛmne obtẽperan. II mpꝛ. dbitũ reddẽdũ ſi ſolurũ dataẽ re aKcermlit intang e⸗
edſn Baſaihofra in cams ⁊ caninꝰ ⁊ numeranꝰ.aaa. peterenõ phiberis. trãſtuit in rẽ iudicatam
eeſen e erak, q oo hollo. Idem. aa.⁊.cCc.döno ita ꝙ appellan nõ poͤt
Kne . 6 d peenr. ſniaʒ pᷣſidis irrirꝗ eſſæſ - dn a b. v ſtatuta vel iudicata po
ſint ni palerſemena CE Vm ſniaʒ ᷣſidis irnitã eſſe p. Oſt ſniaʒ q finbusꝰceniſ Rea ſug eade qõe ab eo
Rl ert benge lſa⸗ dicis qnõ publice ſi ſecreto lo ↄcludit᷑ abeo q vnuciauerat vel dè re ab aiſucceſſoꝛen
duſtſein urer alumnie nit: nullũ tibi er hiisqab co decre- & ſtatuta :reiindicatenoobtinent hnel.. Gche obier
niͤenigu deinge fiat lit᷑. cõ Ir gn Arn1Z.= ee 4 171 r
ſanin teſta. : ſtenõ ob kla ſut piudiciũ gñandũcẽ cõſtat. auctoꝛitatẽ Mã nec ð poſſeſſiõe moricet paler Caad
inn ſioe Te ennal AINpꝛ.dio. ⁊ mar. aa. . cc. yſodof ꝓnũciata: ppꝛietati vllũ pᷣiudici pꝛiĩo depoſſeſſõe: ? po⸗
ni otad u nt DE ſtipulatõe parta actõe pa um afferũt: nec cam vllã interlocu nes Fbꝛienremreres
n us ad aliam. bi iſci Primis pſonis ſuaden⸗ nones plemqʒ perimunt. mo bñ dirit de eadẽ 1.
. er eulem eauſe do. pſes ꝓiſicie vboꝝ obligatöez Ilẽ. aa. ?. c. menocloꝛd. i deiſa eſ z ibocca⸗/
n Am eon ſ. Quã cento iuf tolli tm̃ ʒ extinguere On llig ſtatuẽdiñhʒ facul nn adgeggene deil
fifui⸗ ebeoꝛuanm. .l deaſa cã poſſemõis.vt
nest 5 Bona. taciteobligata. vt. quib cau.pig.ta. ↄtra.l.i.⁊.ij. ſiſa nõ cõpe iudi.iudica.l.ſi deppꝛierate. Zertio adbucoppõit pꝛio di
ſenis i ꝛccuraroꝛ.ſcceſans gui cognoſcit inter fiſcũ ⁊ pꝛiuatũ.vt. cto de ſententijs interlocutoꝛijs q mutant᷑ ⁊ ſtc vltio ſtatuta valer.vt.ff
ſeptin aduerſus ſiſcũ. l. ij. K Pꝛeſtaret. qð facere potuit. vt.j.ti.i l. de reiudi. ꝙ iuſſit. ⁊.ff. ð arbi. dicere. Cui m̃deo. qꝛ illenõ decidũt cãs vl
glät ij. æ debuit. vt.f. de iure ſiſci.l. i fraudẽ. 5. qui pꝛo alio.⁊. ]. de fi / lam qꝛ mutari pñt:ſʒ pꝛimũ dictũ dicit de cauſis deciſis ꝑ ſnĩam diffi⸗
ſeden deiuſ.l.ij. Erat aũt du bſtatio:qꝛ vid ebat ſnĩa lata ſub cõdinõ e nitiuꝗ. plerũq; aũt iõ dicit:qꝛ qñq; diffiuiũt vt in cã momẽtanee poſſeſ
pühtmi a ꝓcuratoꝛe ceſaris.ſ.ſt indenitas ſiſco pꝛeſtet:ſʒ nõ fuit ↄditio ſtois ſm quoſdam que nõ mutatur er appellationẽ:vt.ſ.ſit de momẽ
hriin immo modus vel cã finalis. ſed ſi eſſet ↄditio lata teneret. vt.ff. ta.poſ.fuerit tertio ap.l.i. b AFiibug eans. rabſonnrione vel condẽ
4 mmin, quãdo ap.ſit.l.i.S. biduũ.Et ſᷣm boc duo dicit vel iudicauit.ſ. natione. vt. 5.l. ex ſtipulatione.vel dic certis:quia iã appellani nõ põt.
ſrſt ſideiuſſoꝛes ſoluere: 1 bona rei eis dari a pꝛocuratoꝛe fiſci eis pꝛe e¶ De queſtione.i.de poſſeſſiõe. d & Statuta. neutraliter. ⁊ dicas ſta
ni⸗ ſtanubus indemnitatem fiſco. IEꝛouocatio. ſideiuſſoꝛes. tuta.i.per ſniam ſecundã. eſt aũt ſtatuta ntũs pluralis ⁊ incipe bic con
ige m Eoꝛmerſenrmtii. — ſtmct. e uctoꝛitatem. nam de alia non ita. naz æc.
en in ſententiam. publice.i. in publico loto. 0In ſecreto F .1oNclata pꝛimo. g ꝙPꝛopꝛietatii. ſnie ſc late de ꝓpꝛietate
ſe A. vbi non conſu euemnt ſententie dari ſaluo bonoꝛe maioꝝ b Interlocutiões. vel deiudicijs dandis:v deteſtibꝰ pducendis:vł᷑
nic vt. f. e iuſticia ⁊ iuf.l.penl. vel tupi ſiuenõ idoneo.vt.ff. ð arb. ꝓpter infamiã repellẽdis. Item vt ad aliõ ꝓuinciã ꝓ teſtibꝰ recipiẽdis
i⸗ ſt cũ dies. 5§. penul. p ¶ Offcio. i. officialib⸗ nõ pñnbꝰ. ſed bic mittat. i Plerũq;. dicit ppter iudiciũ momẽtanee poſſeſſiõis:vt ar.
4 ſubaudi maxime.nã ſt in publico ydoneoq; loco dixit. valere di ſ. vñ vi. l. momẽtanee.⁊.ẽ. qui le.ꝑ.ſtõ.in iudi.l.momẽtanee: vt mõ di
n 16 co lʒ nõ fuenit pꝛeſens officiũ:l quidã exigatvtrũq;. ⁊ ad boc xi.vel aliter: qꝛ illã ſnĩam dico dico diffinitiuã pone exẽplũ in interlocu
ſu, de officlo diait eſt. xy. q.vij. eps nulli.vnde iudices appellationũ toꝛia qñ queritur poſſit eſſeteſtis vel non, vel ſit in poſſeſſionelibertatiſ
ls⸗ bui terre poſſunt darea d domũ ſuã in aliquo loco publico vel / velnon. MM
en oneſto. accur. 6 lli.non babet oꝛdinariam: cum de impeno ſit: vt. ff. de offi. pꝛe.
nf 2 ſtipulatioe, actiõe. . conſanguineo contra ↄſanguineunn. l.illicitas. S. qui vniuerſas.vnde delegari non poteſt. vt. ff. de offi. eius
wnnec TE ets iure.ſ. acceptilanõe: vel ſolunione: vel ſitibꝰ modis: vtĩ cui man. eſt iur..l.i. I ¶ EFacultatem.ſicut pedanei iudices.
ain . quibꝰ mo toll. ob. in pꝛin. ac, 3 ¶Hinibꝰ. condẽnatiõe vł ab m ¶Pennittitur. quandoqʒ enim bniuſmodi pene imponũtur.vt. ff. de
i⸗ olune vt S. eliij. .jl poſt niaz. t Wotuit vtobſter erce, interdi. rele. l relegatoꝛum. 5. conſtitutum

Zber

reconuentionẽ:niſi in eodem negocio. Sed aut᷑. ⁊ conſequente.

luibus pꝛimo debebat ferri ſententia: ⁊ poſtea pꝛeſtari iuſiuran⸗

d

E iudek.addatipꝛius: Eals eſt. bocbm leges veteres
um

bic auteʒ iuſſerat pꝛimo pꝛeſtari ſacrm ⁊ ſic poſtea iudica ret.⁊ iõ
ßm ius antiquũ non valet. vt.S. de rebus cre.l.ſt quis iuſiur.in fi. Sed

bodie valet. ⁊ eſt interlocutoꝛia. vt.5õ.de rebus crel. generaliter. S. i.

2 ſic hoc coꝛngitur per.l
generaliter. vel dic q; ſta
tim ⁊ poſt ſieri poteſt vt
bic. non multo poſt: vt
ibi. Atem innuit ꝙ ſi de
tuliñ ʒ iud ex ſic:defero ti
bi iuramentum. 2 ſi iura
ueris dabo pꝛo te ſentẽ /
tiam vel abſoluo te vel

abſoluam.qꝙ valeret. ?

ſtc eſt contra.ff. quando
pdel nn.
ſed dic ᷣm Joh.qꝙ non
debet ferri ſub couditio
ne: vt ibi diẽ. ſ. extranea
ſ.ſi nauis ex aſia venerit
vel ſimili.poteſt tamen
ferri ſub ea q̃ͥ ex bijs pẽ⸗
det que in iudicio ſunt.

dices. latina .Ai.
. inter latinos. greca
lter grecos vt intelligã
tur. vt. ff. ð inſti.ſʒ ſi pu.
§. pꝛoſcribere. ac,

4 Emo. conſultõnes

reſponſa ad cõſul
tationes data:etiã a pᷣn
cipe:q̃ ſunt extra coꝛpuſ
iuris:vt hic. ⁊.sõ.deleg.

⁊ conſti. lL.ijſj.
PSequendũ.neq; als

ſubaudi.
8 WMultomagis.ſ. q;ᷓ
ſi a pꝛincipe darenf.ac.
t¶ Sentẽtias. i. reſponſt
ones ad conſultationes
datas a pꝛefectis
u Ged legibꝰ. no. vt in

fiñ huiꝰ.l.⁊.j.ð accuſa.

l.ſinguli. ⁊.ff. de off. p. l.

ſed licet.⁊.S.ſi cõtra ius

tatẽiterdicere prie cniq; ꝑmittit
Bem. aa. 7. cc.ticiano.
m iudexi diffinitiua ſen
tentia iuſiurandũ ſolũmodo pꝛeci
piat: nõtamẽ addat ꝗd ex recuſa⸗
tione vel pꝛeſtatione ſacramẽti fie
rni opoꝛtet:hmõi ſniam nullã vim
obtinere palã eſtꝰ. I npꝛ.archa.
⁊ hono.aa.iuliano ꝓcero alie

Vgiceſ tã latinaq; greca

ingua ſnias ꝓfene poſſũt

mpatoꝛ. Juſti.a. demoni. ppᷣ.

ſtimet: neq; cõſultatõnes
quas nõ ite iudicatas eſſe putaue-
ni ſequẽdum :⁊ multomagjs ſen
tẽtias eminentiſſimoꝛũ pꝛefectoꝝ

Mna luderx vel arbiteꝛ exi⸗

pel alioꝛũ pꝛoceꝝ. Mõem̃ ſiquid

non bene dirimatur hoc ⁊ in alioꝝ

iudicum viciũ extendi opoꝛtet: ců

non exemplis ſed legibꝰ iudican

dũ eſt. nec ſi cogntiõales ſint am

pliſſime pꝛeſecture vel alicuiꝰ ma
rimi magiſtratus pꝛolate ſentẽtie

ſed om̃s iudices noſtros veritate

2 legũ ⁊ iuſticie ſeg veltigiaſt⸗ ach.

.⸗ I Zẽ.a.demoſceni. ppᷣ.
C N m papᷣ.ſũmi ingenii vir

vel vti. pu.l.ft. in ſi.ſed ar. tra.ff. de poſtul.l.i. . caſũ. ibi.nũquid ergo
æ magiſtratũ x ¶ Cognitionales.i.diffinitiue ſentẽtie cognitionaliter

cauſa examinata vraddat pꝛedictis. x Ald agiſtratꝰ. miſi ſint pꝛinci

pis. vt. 5. de le. ⁊ conſti.l.fi. in pꝛin. qᷓ eſt ↄtra.niſi ſint tot ſentẽtie vt con
ſuetudinẽ inducãt: æ tunc magis dicoꝛ ſequi ↄ ſuetudines qᷓ; ſniam ſᷣm
o.vt.ff. de le.⁊ ſena.conſul.i.ſi de interpꝛetatiõ e.⁊.l.nã imꝑatoꝛ.ac.
Am papinianꝰ.in qõnibus.i.in libꝛo qõnũ quẽ non babemus
AæAbſolutione.vel condẽnatione. ⸗ Nondeẽnare.licʒ nõ erat
iuder actoꝛis.⁊ boc ſi recõueniat reꝰ actoꝛẽ nõ aliter. vt.ff. de edil. edic.
lLediles. S. item ſciendũ. ? Roboꝛandã. dando ei auctoꝛitatem.

a ᷣ Augendã.ſed in quo auget᷑.rñ.qꝛ papinianꝰ ꝑmittebat recõuẽtiõʒ
ex eadẽ cau ſa tiñ: vt tutele vel neg.geſt.ſed iuſtinianꝰ bic etiã ex alia per
mittit. Itẽ ⁊ in hoc cũ dicit nulla ei ⁊c. Itẽ in eo ꝙ ro neʒz reddit cuiꝰ em̃
⁊c.ar.inſti.debijs qui ma. non poſſunt.S.i. b ꝛonũciare. pꝛimit?
ſatiſfacto in rñd endo ei qͥ pꝛiꝰ appellauit. vt. . depoſtti.l.penl. F. i.

c¶¶ Co gnoſcik. fit em̃ illud ex quo actoꝛ agit coꝛã e

o eriã iure veteri: vt H

7. ff. de iud.l.ij. S. ſed ⁊ ſi agãt.⁊.l.qui nõ cogik. ꝛ. ff. de iur. om. iu. ſi idẽ

⁊.ff.de ꝓcur.l.ſed ⁊ bee. .nõ ſ olũ..ff. eũ qui ap
ij. . ar. S. dereivẽ l.oꝛdinarij.⁊.5. de iud.l.nulli.

in ꝓuin.d efen. l. i.
ʒ vid et᷑ hec.l.nõ hr̃e

locũ cũ ipſo iure flat ↄopenſatio qñ bincinded ebetur. vt inſti. de act. .
in boneſidei. Sed dic ꝙ non erat bicliquidum. Iteʒ quia foꝛte ſpecies
ab altera parte p etebatur vbi cõp enſatio locum non babet: vt.S.de cõ
penſa.l. fi· ⁊ ff. de pig.act...ſt conuenit.ᷣin pꝛin. d ſiHegocio maxime
naʒ idem ⁊ ſi de alio reconueniat reus actoꝛem. vt dixi. Ael dic verius
idem negociũ dici:quia id em actoꝛ reus ⁊ iudex licet ſit alia res. ⁊ ſic in
ſti. de act.S.ſi minus.Alij dicunt ꝙ bec lex etiam per iuſti,non permutit

pmirtit in alio: ? ſic non adijcit dicro papiniani ſʒ eos: niſi in o
ꝙ dicit nulla ⁊c.⁊ in eo ꝙ reddu rationẽ:cuiꝰ em̃ ⁊ c. Item no.q
pbec lex dabat poteſtatẽ reo cõueniendi actoꝛem ſub eodẽ iudice.

Sed ſi coꝛam alio volebat:poterat.aut᷑.vero imponit neceſſita

in queſtionibꝰ ſuis rite diſpoſuit
nõ ſolũiudicem de abſolutõne rei
iudicare ſy ipſum actoꝛẽ ſi econtra
rio fuerit obnoxius inuẽtus condẽ⸗
nare:non ſolum huiuſmocdi ſniam
roboꝛandam:ſed etiã augendamꝰ
eſſe ſancimꝰ vt liceat iudici vel cõ
tra actoꝛem ferre ſentẽtiaʒ:⁊ aliqd
eum daturum vel facturũ ꝓnũcia⸗
reb:nulla ei opponẽda exceptiõe:
qnoncompetẽsiudex agentis eẽ
cognoſcatur. Cuius enim in agẽ
doobſeruat arbitriũ: eum habere
⁊ contra ſe iudicẽ in eodem nego
cioꝰnõ dedignetur.¶ In autẽtico
colla. vij. conſti. ix. de executoꝛibꝰ
Cfinali.
conſequenter ego ab ali
quo conuentus ſi viciſſim ipſum
pulſare velim ſtatim quidẽ hoc nõ
licet. niſi apud eundembiudicem:
qui ſi diſpliceat ĩtraꝰ.xx.dies recu⸗
ari poteſt:aliũqʒ mereri apð quẽ
rurſusvtrũq; negocium ventilet
Aloqn lite contra me mota pꝛiuſ
ventilata ⁊ terminata:tuncdemuʒ
⁊ ego admittar.

Zen. a. Juliano. pp.

tem: vt donec ipa
cauſa pendet nũ⸗
qᷓ; ſub alio poſſit
⁊ ideo legeaut᷑.x
conſequẽter ⁊c.q̃
Eð execu. ⁊ ex bil
q̃ ↄue.⁊ recõue.
i.colla. vij.

Tcõſequen/
ter.i. ↄuenien
ter additur i bac

auk. 0 uẽtꝰc
b Aa, inatcs
ſʒ qͥd ſi pᷣiudicia
liv elĩ eũ recõueni

reðò qᷓ nõ põt als

cognoſcere: quia
pedaneꝰſit.vt. S.
8 peda.iudi.l.ij.ĩ

fi. Rñ. cognoſcet

h̊ rõe recõuẽtio

nis vt. 8. dein /
di.l.qtiẽs. Ides

vid et᷑ ſi de crimia
li velĩ recõuen ire
eadẽ rõe. Itẽ q̃d
ſt recõ ueniꝰ nunc
yult iteꝝ recõueni
re pꝛimũ ↄauẽtũ ð
alio qᷓ; pꝛio: vel

— —

qᷓ; rſcriptũ dicerʒ

pid etq; nõ poſſit
cũ alið ſit ↄueni⸗
re ⁊ aliud recoue⸗
nire:ſicut aliö de
ferre iuramẽtũ et

aliud referre:cum

deferens pꝛio iu⸗/

ret de calünia. vt
ff. de iureiur. l. iul

iur.

4 Diſpliceat.ſʒ cui. Al. dicit etiã recoõuento vt qð no põt b ſe h
aliũ poſſit. vt ar.ff. que res pig. oblig.poſſ.ariſto.⁊.S de temp.
integ.reſti l.petende.⁊.ff.de acqʒ.bere.l.cũ bereditate· LZu dic con
uẽto ⁊ nõ recõuẽto cũ ipſe elegerit:vt in.l.cũ pap̃.ꝛ. z. de lit. ote.
aut. offerat. 1.. de iudi.l aptiſſimi. Sʒ al. dicebat bõc.l.cůpa

pĩanꝰ.loq̃ ĩ edẽ negocio de Intra diel. xx. al ſʒ q̃dð oꝛdinanio

xxx.hᷣ ꝑ aut᷑.offeratur

—

rñ.idẽ ꝙ babeat locũ

ERecuſari pot.loquitur ergo ĩ delegato
ec aut᷑. nã ⁊ ĩ coꝛ. dicit tale qd factũ apõ

gloꝛioſiſſimũ iudicem:lz nõ recuſet᷑ oꝛdinariꝰ ſed aliꝰ ei aſſociek.
vt in auten. vt diffi. iu. F. ſi vero contigerit. Sed. AUD. inducebat
bic pꝛo ſe vt oꝛdinarius recuſet᷑. f ¶Megociũ. Sed quõ beccã
tractabit᷑. rñ. in pponendo ⁊ allegando ⁊ iudicãdo eadem vel
alia ſnia buabit oꝛdinẽ:vt hennan appellauit pᷣcedatiĩ talib?.

vt. ff. de iudi.qui pꝛioꝛ. g

io quin.i.ſi nolim eum reconueni⸗

re ab initio vel paꝛum poſt.na que incõtinenti fiunt ineſſevident
vt. S. de pac.l.petens.⁊.l.lecta.ff.ſi certum pe.⸗ ſicnõ quandocq;
ante ſniam poterit reconuenire: vt bic. ⁊ in coꝛ.ĩ fi.vbi dict mox

ar. S. de compẽ.l..f. Sic quidã dicũt quãdocũq; ante ſniam poſ

ſe fieri reconuẽtionẽ ⁊ exp onunt bic alioquin.i.ſi nolim coꝛa eod

ſʒ coꝛã alio. Ael alioqͥn. i.ſi nõ diſplicuerit. Sed pꝛima ꝓbatu

etiam iure cano.vt extra de mu.pe.c.miramur.

TZertij diſtingunti

ter ð legatũ ⁊ oꝛdi.vt coꝛam delegato incõtinẽti:ſʒ coꝛã oꝛdina
rio qñ cũq;. Sʒ qñ dĩ fieri incõtinẽti. rñ.añ apertos teſtes:vt di
cimꝰ ĩ denũciatõ e euictiõis.vt ff.de euict.l.ſt rẽ. F. fl. vel ſtati p“
lit. ↄteſt. quodã ſpatio interueniẽte ad arbitriũ iudicis:qͥ arbiirs⸗
añ pↄfeſſiones factas vł ꝓductiões teſtiũ: vteff. ſol le ratam.

iursgu. 5. qui iuſ

ota!
ſtlina
r
e

ilat
Lödel

.

((Bue

N

hilonie
Mi
iin⸗
ſettti
vVno
Mioß.
bi
.

emoue

ſlpe
napol
onen,
nteſt
94

.pt!

0slnn
1thfn
dp
glo h

Gr

Cnn

oype
leuſ

liyi⸗
pel
Oese
(ggtin
Gait
lar
(1

W õ * H
—
HS

ln fr An ſoliuͦ n entene H Sep .— .
mnneg r Srataun weni elegatcinn roge verdalegariert r Deſen
gitni ” lante. ? de apbele diffinitiu ſnia ie Appalares appellatiõe tur bieß ſtip. A eſenten. que ſin
1 ne Eaniti eſt in .l. ei q. S. ſuꝑ bis m. vt. . quoꝛü . nte ſniam vł Itẽ ſilr G. el bie in ſnia ̃ SS ecer, quã.
nal miſſum er 1 de rgalne n nen. fſinens vebirüen ſiionifoe cepit. ibi aliter in.
ächen ſeie ſdelege⸗ C Z Wyi. U interlocutoꝛia.
fan Pdemdid egs En ſolitũ eſtin ſentẽ ea Eharients deßſenpe, ne R megmaps n lud encre
aal üiherven ap ri icũ ſic ĩiterlocut ctijs õ menleua re auus: vüs
15 L ni. 2 de iuri ri:vthõ li 1K iterlocutõ eſt. M ran.l.ij. repetere: v bene
Aie om. in eiurlt. Uieht lic terlocutoe; ar.ff.ad.l. vd ſup iur
eltn. tentiã is poſt ſen cereañ litẽ cõ ãputabã tois tinett 7a rat ratoꝛis rei.p.niõ c ãcqᷓ · iuſſit
cereanñ litẽ cõtelta. neci. t nõ li⸗ indẽ Bnntnggeinte ee l ee gi⸗
ſci renſagecomoce ſare:quẽ a.neciudicẽ indẽni mẽ eius coõ nũci petebat v
. : qꝛ . N NN , rata eſt: — iciet ind ẽni r vti
7. . ꝓbibitio pellare um nec b 4 1 pu. pꝛ ſtari I u reus neg Pplan
nieſiſi ne nõ pòt a io ei. Qux em̃ ſi ab eo ap⸗ Pato eſtari iuſſi ꝓmiſiſſe: garet ſe P
Cgneſerge en gar arbe cabulũ ponit ul vtrug; * Ec ſer A.emilio toꝛ iudicio tebat ac
Ninhi vero bñ poͤt fien recuſatio nir tam appella vo . i ſententia: ocz debiti uſienn Gtus endere cer/
hcril an: e1 loms: ꝓPu ellgtiois ⸗ titatem cũ vſu 5 debiti q; ne ſoinz eſſet dam
üdnn afiie dodeganis tem uocatio 5. cũ vſuris cõ öäß ecieen pmaln inden .
güione remoueri.ſed ↄteſta.non põ tio aũt ante li⸗ S Lolue iudi⸗ ris cõpet ei eẽt ꝓmiſia i ciari an
1GM ſi ſed 2 ſi A. 7 2 „i . 4 Eeten⸗ vr. . ie i iſſa indẽ t.
1btͤrſfiit noneel hrafen bant ꝙnec pot poꝛrigi: renõpõt: icati actionẽ ñ t. S.ti.i.cũ eoꝛũ Eẽnitas
Dwefm . i d crecuſ puta pot: cu 3 actlone pſt go diſt eoꝛũ. Si
n Ki net poſttio ſen cuidã cẽcec are gdem iudicẽ muz! apud iudicesi 9 iſtingue au ic er
ac4 Joiſ vrrecuſati ⸗ Mini cõcedat᷑ ante lit. Seg le celte apud iudices ita de eumrenörvevervan
lſen . Ae e lit. cõte es nNati . qʒtitate f. certa ſnĩ ũc deb et d ari
tfnad mmem pbibuent inime vetitũ eſt coteſta. qð ſe o auctoꝛitate rei i acta dem raſtia: vrti ſufficiat
lnäiri ante ſulam qñcũ qʒ iudices h ieſt. Caueanti ſeat: ſi tate rei iudi ein aliqua pred ufficiat
Nlnel ch. ? ſic añ li J tita⸗- & 1. i pte al cate c neri. vt. ſ ctoꝛũ conti
dirieſii q;ʒ.⁊ ſic añ lit. cõ ſine mo pmoneʒ ſi 5 . qua ce en⸗ .vt. ſ.l. oꝛn conti
u⸗ eſ vrble em alf e certa Zind celunl lllas cõpꝛehen ſ. actoꝛuʒ ſit enz agi hie vr udr
Alinri 15 o tꝑe Ire. De . ilicer puta
en in Jo. lub⸗, Be ſente ia que ſine ce — E em. a. Satumi er mugio penc⸗ ite⸗
ſiit ats palkekl. qustitate Proden ine cere 1No c ſentẽtia queb inc. cßrmmtß nnrtuͤcide
6d:g498 Pfaiamsvne . . atoxs Seuemus: peteret: accepiſſet ? q; cann gſq; erno eſ poſſdoil⸗
eiunc remoro põt 5 * tho.aa.eli us An on ret᷑: pſertim let ?. th ab eo Niigeg ncrolle oſſibile
d uirt ienn⸗ Vm Niatenn rinnent uſiecda ipſe quiextra netedebet ve onge⸗
aſe aezge . N — 1 — re d eb k. . n ge⸗
geieni abpellasserch er cunia cõ ice quoad tẽ datã quere at interlocutꝰ * fl. iudi bet. vt inſti 8
luitm rei annde ta fuiſſet: iacdẽnationi pe eſſe:iudi que repeterer nõli nt kinctin gn Zien aar
etmeſi⸗ 38 riſnt extra de gem et: dependen dis nis ſolu⸗ nir. icati auctoꝛit oligdaʒ caln vninnerſallb Pnii
nntinl . äutſgell gem diriſſe pꝛofit lis yſunisle LQum igit i. ate non niti ſez rellunak, p bichrae
ſettull ceat in 155. neli ns foꝛmam ſea eariſ:nõ cõtrali cabat?:cõtrate is qui poſt nii iudi ituat. vt. ff 8
nen i i — alu :cõtra te certã ſni ſtea iud i.l. ait dere
i BRerrri ltraalztols auet eg l zbaue vr.
oligt appel. nõ lʒ. l. ii mittut cu getollit appel ꝛz remota a icatum. tem in alio ta. F. fi. HDU
ngeetO ſed bic añ l.i. in fi. q̃ cũ nulli mi Pe latio. Se . Pp— um. ſti. aglio caſi 16
el ob Bemt dicit PAEeKtirttrn Ke ſales nigitch ur n H dog arin
t, em iu dire belnronkie poſt ſnĩam: vt ibi ris rentettageilana æc. Rñ. dicſ. Src guer duemed
di⸗ uiſti. cõ petebã a re. c.⁊ cõ ter ſnĩa nõ . prcura tens iude eora qð dicit i ſententia cu dex in cau 2
tAu cöra te ſup vſt etiſti p.x. mẽſ⸗ res os melirfri rſuni ſngnal e itatis: ⁊ de tali is qui ꝓnũcia ꝛem̃ eſt quales ſt ꝙ aliud eſt
rht na deſnn vſu bieoden es nec ſoluiſti. egi olueres. ſtij an aois buns aandn nt inter pꝛiua unt in bac ci
Ralzei ſg nõ foꝛma. Enauit te ſu egi apud ü ipula/ c ſententi huius qõni at hecle . tos 7 re i⸗
Gugitti tpis nõ ſpectat ad mã. nã de fu uꝑ vſuns pᷣteniti aliũ iudicẽ ſte ntia. ſolue. quid qõnis in.l. i.l x. arg. ff. de ʒD public
1diré . 26 ſa Gſ . ſani . .l. i. lib pub.l. 4
6 dänatus fmſtra dic veftdeviwrieSe iti tpis pᷣſtãdis §. po fnieuernebe⸗ egoſi cera ch xi.de admi.re ied ⁊ bij
ti poꝛis. vt. ff. devſt ate neoerri ,Sa d tract? futuni tatem rlicet hec lex vides acit. Rñ. nõ ;titas in ac ire pub.
cioꝛũ. Et nõ llauit: i. Ael d iis co centã vel ſpeci ideat velle cõ valet. v tis nõ conti⸗
Gn cioꝛũ. Et nõ ob ſunl tutoꝛinn. qndroin euffäi ic ꝙ debitoꝛ cõdemno i el ſpeciem: vel ecõtra.ſed es t.ff. de arbi.l ntineat
Unlet Sr Ei, dereiudi.l.f ä in omne qð peti tantüdẽ Keraonnellauc anns
. e1 ,n r. rei iudi.l ndi. 1. fi. 2 tẽ nma. accurſi petitum eſt valeat cõ intelligi ꝙ, ;ti
“ Ca dic tere uinuormiſia naſich ieenaſunn eap.l.nego⸗ nes vel cõfeſſi us. r eſt. vt. ff. de re i cõpꝛebẽdat: gi ꝙ qᷓti⸗
ſpntt eäncb⸗ menarreanorédierü ap q; ſnia trſtui tinet: qꝛ nõ eu s Momptebenſa facte i 6 Wickm ungappehan⸗ vt qꝛ dicat
crebaͤr. vr. , dein. victũ appellaſſ. lenteingicatam ompꝛebenſe ein iudicio. m. acta pᷣtoꝛ. 5. i. . li.
in dtnsoeuct, kind e. quo caſu ein icatam mus. S.l. pꝛ . a. v el ſi no o. appellantur .li. 7.l. in
inont . atiõis: vel udi.l.i. T m no. l.i. 2 pend currt ſimilit: ¶ E oxri. n eſt poſſibile: vel ſi . atteſtatio
A x. p ſoꝛte quarto ſᷣm mn hos d te omd indicio c ſententi e:vel ſi hoc
, rervi vlnnaez Rti, Neid a loqu Kntemmn dhgramaſte⸗ mulierr hoc non petitur: vt dixi⸗
tũ. ⁊ ; tũ bi in ĩ. actu e 0.7 u. petebam 5 o dixit: nõ qᷣdẽ um ille epeteba ⸗=
tin 5 m c u loꝛtio 2 vſ. vegabas ingleaihandeins ebam a te nil enim cent :nõ qͥdẽ valui accepiſſet:qu tdotẽ a mani
huſt Bit brriugetpon ren vio lcar inder iudti qua dna/ v. Aau orcinennt nrechaſelar tum ipleiud oen
eb buſt ibi Zdicebatſt rem vbi dicnni d ſua ſnia eiganr iudica intergic. oraihem iceſte ka ata:ſolue quod ex inter⸗
in H riale rer duo ac niponſniam Dedsiec. PQum igit bl: Eera outinam ſolennſtarem. t cccepiſti.
un ſuʒ iacles purisſ ni Delnto die, vwire ni Sed dic ꝙ Knani beneſenan 1 ſolennitatem. vt inſtitu.
.ff. ð vſur uturi tpis icas iudi 201., † quot vV 4 0 ſecuda n a nulla. ergo i tem. vt inſtitu. d
- l. i. S. i. ſyi donee cẽ pᷣnci pede⸗ 2 Zudti . ulla. vt. S. ti. i rgo iſta . S e
licis off cio icca a ⸗ le. ſcilicet pellari. ica capite. nam cum p
ed deteda d Fmaſtt.vid Hõ e nam cum pma nullas
aſti. vt. S. de Peaadn n ulla
li. cum ſtatuto te
tempo H

EKRu Deſentetis que p eo vc dꝛ incena ſepeferk ſententia cirea inter⸗
eſſe cũ nõ ſit iudici certũ inquãtũ poſſit vel debeat extẽdi intereſſe:vipo
te cũ etiã bodie multi dubitẽt.ideo ↄpetẽter poſt ti.ſcedentẽ de bᷣ ponit

Ag idẽ eſt dicere.ſ.cõuentionale.de quo cõuenit inter cõtrabẽtes
vt ſi nbivendidi R;—.].

comune: vt ſi foꝛteidem Ze ſententijs que pꝛo eo quod
ſticbus cõ muni eſtiman⸗ tereſt pꝛoferuntu
tione valeat. xv. Jtẽſin Mtereli pꝛoſe I.

gulare: vt ſi us intereefffftt „ „„
Ppter affectionem x de l AMpatoꝛ iuſtinia. a. iohanni.

qũñq; fuerat tuus.⁊ ba/ / P Ab veintereſſ*
bes hoc.ff.ð act. emp.l. 2 pꝛołeo cintereſt
i. in pᷣn. Dicit ergo Bᷣ lex ¶C dubitationes annque in
ſingulare interelſeno Ninſinitum pꝛoducte ſunt
epeeait doplus int aeſe meliusnobis viſum eſt huiuſmo
cõis:⁊ ſic in pᷣdicto ca⸗ . ne bile eſt
ſu vſq; ad. xxx. poͤtaſeẽ di pꝛolixitatem pꝛout pſſi ic ct.
ſere ns rra min⸗Re inanguſtum cohanare? San⸗
dus caſib q cenam ᷓ Cimus itaq; in omnibus caſibus
te vel nainii babẽt qui certam habent quantitatem
Si aſũt incerti ſunt tunc . in venditioni
totũ ſingulare petit:etiã vel nauuras. veluti n venditioni
duplũ cõis erceditd̃ bus ⁊ locationibus ⁊ in omibus
mogdo plene ꝓbet: non
aut ſimplici dicto peten
tis credit᷑ q;tum ſit. Et·

cò petenter pᷣdicta ſtatuũtur cum ? plne legales ? cõuentionales certis

metis finiant᷑: pᷣdicta aũt cõ ſiderant᷑ nõ ſolũ in dãno verũ etiã in lucro

c¶ Quog intereſt.i. ſup intereſſe de Delius.i bonũ. e ¶ Pꝛodu
cte ſũt. Sed q̃ mñ.an circa rẽ:vel etiã extra rẽ: vel an in dãno tm:vel etiã
in lucro.quas tñ nõ babemꝰ. f¶Poſſibile eſt qꝛ plene diffinini non

dicere tñ potes intereſſe eſt ſin
ſecoannz 9

ſe eſt daͦnuz emergens aluerü ceſſans ex eo y aliqͥd fieri ceſſamur.
ge MX.oartare. vt antiqua ꝓlixitas ceſſet. vt.ſ.e.l.in fi.quẽ finẽ hic iunge.

b ¶ In caſibꝰ. ſed nõne melius dixiſſet in omĩbus ↄtractibus vt poſtea
dicit in emptiõe ⁊ locatiòe. Rñ.nõ.qꝛ ⁊ in maleficijs ⁊ qᷓſi locuʒ babet.
Sebd nec in obligationibꝰ bñ dixiſſet:qꝛ etiam officio iudicis pᷣſtamr:

vt in arbitrarijs act. i Quãtitatem. vt ſi debes mihi ex venditione

decẽ cados olei. K Uel naturã. vt ſi cenã ſpẽm:vt ſtichuʒ mibi de
bes ex venditiõe.Eſt ergo ſenſus.i.quotiẽs qð debet᷑ certuʒ eſt qᷓ;titate
vel ſpẽ. vt. ff. ſi cer. pe.l.certũ.vel dic q;titatem cõpꝛebẽdere vtrũq;.vt.ff
de leg.iij. qᷓſquis.⁊. ff. de ver. ob.l. cũ ſtibulamur. ⁊ m naturã certaʒ vt
ſi debes hoĩem vel equũ in gñe eatnan, riee act. emp.l.i.
m ¶Nocationibꝰ. vt.ff. loc.l.ſi fſundus.in ſit. nę Qontractbꝰ. ſimili⸗
