lucrũ eſſet cõe.vt.ff.e.ſi merces.S.vis maioꝛ.ſʒ erat in nũmis merces. Et
ſic ꝓpꝛie conductoꝛ dicitur vel in certa quãtitate frumenti. vt. xx. coꝛbiũ
vbi agit᷑ pſcrip.ver.vt.ff. depoſiti.l.i.O.ſi quis ſeruum. Et erat dubita
tio.l.qꝛ annua erat merces conſtituta.⁊ ſi nibil ꝑciperet videbatur tene⸗
ri. Vel erat dubitatio in eo.qꝛ tamẽ certa erat merces:ſicut nõ creſcebat
licet multos baberet fructus:ſic nec diminui videbat᷑:lʒ paucos vł nul⸗
los colligeret. e ¶ Poſtulat.ſ.expꝛimi.ſi autẽ nil ſubaudiretur ſed
eſſet mos ꝙ non tenereiur colonus bis caſibus.etiã ſi nibil eſſet dictum
ſuperfluo diceret hic ſi tamẽ expᷣſſum non eſt ⁊c.vt.ff.de reg.iur.ſemꝑ in

ſtipulationibꝰ.Alij hec verba adaptant,j.ibi repenſate nõ pꝛobabunt

Liber

yt mos regionis poſtulat æ boc omittunt . treg.iur. l.nemo ad aliũ.⁊.ff. de Zben. emp.l. alienatio. ” Fkcl
fe Eue. alias more alias lue. eſtnomẽ ⁊ ſignificat quandã peſtẽ ſiue Jam. exiſtimãs.eſt ergo veritas ꝙ ſuccedit.vt bic ſubijcii nſn
coꝛtuptionẽ ex aliquo elemento ꝓuenientẽ. Alias eſt verbũ: æ babet mt 2 C. fk.e. cũ plures. 5. beredẽé. ?.l. ſᷓ addes. 5. pe. . . de iuredo. Ennion
tas ſignificationes. vñ vſus. Qrur luit es crepo lux mala pignus ouemm ſi ſocrus. æ inſti. e. . fi. de rerũ diui. F. bis vero. in eo qð eſt ibi fſe wpͤnad
q;. Zenebꝛas ereluo pignꝰ.eruce penas.luce tenebꝛas.dicit᷑ et luere qñ re.ſed õ. S.de vſufruc.l.ſi d omina. Go. vyt o
ſalitur ouis. . . Muitos. re⸗ inn
Sterllitates qñ di/ . , T AA. —ew a T liptu. nc
8 rer ant dam lue tpeſtatis uel alio celi vicio dã Muitos conductoꝛes ſeu decönabe . ſibe
añ nec Feinererollignur na accidiſſent ad onus tuũ perine heredeseoꝛũ poſttempo ſouuc. Se dta al
vt ar.ff. e.l.ſt ex ↄducto & PKer ⸗ 8 8 1 „ff. de publ. l. cote. ffirli.
Flſedſtlabes ꝛ F. vbi⸗ rent: a q euenerũt ſtenlitates uber ra kls vnletn mae reti⸗ rtemmaufinn ad
cũq;. Sed Jo. dicitin Late alioꝛũ annoꝛu repenſate no p nendos: cPere crptu elt. tus. Sol. vt dixi penfun
Piaduai ep noneẽ babunt rõnẽꝰ tui iuxtabonã fide- Dem. a. nice. 5e ci bemes. ntli⸗
qñ dicitur eſſe vbertas I- ſalte ean- B te .). de agr. 5 ſimpo
yt ſic recõpenſet ſterileʒ haberi recte poſtulabis: cᷓ loꝛ⸗ 1 mna q per aggreſſuna; cenſi. l. cũ ſabe 5 ſai
annũ. dicunt qñ bis ta Maʒ q ex appellatione cognoſcet latronũ in poſſeſſiomb locatis rei ili.xr ſed ibiin p/ i⸗
rũ babuit quantũ ſirſo ſequct᷑. I Dem. a. iſco. tue illatũ eſſe ꝓponis:a dña earun petuo conducenti Jint
litus babere. Sed Jo. ndt el d ſundineceſſe des poſſeſſionũ quã nullius crimi⸗ bus bic ad teẽpuſ ſciogtt
dicit qñ tãtũ babuit: vt ¶ ptoꝛé adẽ ſundinecel E Polle lonmi quanul eC⸗ Xdicc. uſchet
facta cõpẽeſatiõ e vtriuſ nõẽ ſtare colonocui pꝛioꝛ nisream facerete dicis: reſantiniti ☚—a Anni der iſilt
; neuter dicak ſteris. dñg locaiiit niſi ea lege emit. He bi nullaratione deſiderae. 6 veaer eub. Kust
vt qꝛ cõſueuit d are.xx. 0,Oed3 0 —A p Laali = 27.S. de act. emp. mdof
coꝛbes vni alij dedit x. m ſi ꝓbet᷑ aliquo pactoꝰↄſenſiſe· pr. val. gali. valẽs.aaa.era⸗ l.ſi. Sed cöta.ff. ſetich
Ar ain r menſal. ut in eadẽ ↄductione maneat:qua 5 dimnſa ↄductio clio. enagani Ginte
1 . „ , „ . 77 . 7 1 6 1 .
nus fueritſterilis: nun · Uls ſine ſcr ipto bone fidei iudicio fuit2 in ſingulis / parib⸗ vbi dict dñm p⸗ nie
a ar beed enede ſie co ei qðᷣ placuit parere cogetur. ncta: alieno noie couenire vos nõ ſoedchwecoſet nencne
ẽſatio.Rñ.ſic.vt ſic te R⸗ aſit no omnẽ vim. ſed ſtie⸗
Reac eo ſolu ere ſi dñs Apr. goꝛ ð. a. pompo. S op oet Siaũt oesqun conduce ibi de diuina diẽ in
ignotauit vbenatem p d7 J Jam veritatis ignoꝛas: in bant inſolidũ locatoꝛi ſunt obliga lripeſtate. vbite in
ced enteq; qñ remiſir pꝛo C cõductionibusnõſuccede tis:ius ei cõpetens ↄueniendi quz net domin? . ad rumd
boc anno ſterili.ſi autẽ , ſtima 4 lit: nõ deb f. b Habeti i merxrcedé remitten G.
ſciuit nõ tenetur remitte NHeredes ↄductoꝛis exiſtunans velit:no de auſenn HMabetis dã. ſed bic de bu Pen
re.ſed ſiremit vid tur (ñ ſiue ppetua cõductioeſt etiam ſane vos facultatẽ locatoꝛi offerẽ mana vi dicit. iut
. Pa gegonro,d, c- ad heredes tranſinittat᷑: ſiue tpa- dl debitũ:⁊ ut trãſferant᷑ in vos ea ürnr⸗ *D
E. .„dD. „ „ ⸗ , G — „ — 9 5.
tñ. .ff. de triti. le.l. ex eo lis intra tẽpoꝛa locatiõis heredi q que ob hanc cõductionẽ ab his . ſber p partetan ſſid
5e auinnnleg legarnm qons contractus incumbat. rum nomine inquietamini obliga tãũ teneret erpꝛeſſe gi
vini. ,NX ; IGI. vel tacite ſuppli⸗ ne
b Rationk mit poſtols Mpr. philip.a.theoð. ta ſunt poſtulandi. ao vd arale5 4 .
iis remiſſionẽ. vel ut nõ s ſus ptẽ condupit. lene
pꝛeſtes. vt ff. e. ex conducto.S. vbicůc. vt ſubijcit. eglEt pꝛo ideſt ‧e. KKHKe⸗
Monã fidẽ. ⁊ idẽ lex pꝛecepit. vt.ff. e.l. ſt ex cö ducto.S. ſi vDtits. f¶Mon opoꝛtet. vt ⁊ ſ. de diui.tu.l.ij. S.i. ſt tñ inſolidũ alter pellet
k (Cognoſcet. fuerat eni bic iudicatũ: ſed altera pars appellauerat. ſoluere:petet ſibi cedi actiones.vt.ð.ſi cer. pe.l. ſi in rem. Mn
AVlſ ptoꝛc.quidã habẽt emptoꝛẽ ⁊ bene.alij emptoꝛi.⁊ tunc habz g Binauũt. obligati. qꝛ hoc egerunt vt quilibet inſolidũ teneretur g
Aduos ſenſus.vt.ſ.emptoꝛ nõ ſtet colono.vel ecòtra emptoꝛi colo/ etiã iure veteri. vt. ff. de duo. reis.l. eandẽ. ⁊.l. reos. S.cũ tabulis. Ketöm
nus non ſtet: z pꝛimus intellectus eſt verus ꝓpter exceptionè. niſi ea le / b ¶ Auferri. boc coꝛrigit hodie.qꝛ licet ſit actũ ut quilibet inſolidũ ipar
ge ⁊ceſed ⁊ ſcs eſt verus:lʒ nõ ꝑ.leiſtã.ſed ꝑ aliq. vr ff eo.l.qͥ fundum. teneat᷑:tñ ꝓ ꝑte ſunt cõuenicdi ſi ambo ſunt ſoluẽdo? pñ̃ftes.vt in entor
m Colono.colonus in villa: inquilinꝰ in ciuitate.vt.ſt. de acqui.poſ.l. aut᷑ de duobꝰ reis. in pꝛin. colla.viij. Sed ⁊ beneficiũ epiſtole di⸗ do.
res pignoꝛis an idẽ ergo in in quilino Rñ.ſic ſᷣm Jo. vt. ff. e.l. AN merces ui adriani põt unploꝛari. vt ff de tutel. ra. diſ. l. . . nunc tracte⸗
§F. i. 7.ff. de act. emp.l.iuł. S penul ſed nõ idẽ in miſſo in poſſeſſionẽ a · mus. accur. iMHabetis ſane. vt . ſ. deduo. rel i. 25 diuiii. 6
toꝛe qᷓ ſtat colono debitoꝛis. vt ff de bo. auc.iudi.poſ.l.in venditione. tu. l.ij in pꝛin. S. fi. ⁊.ſ.arbi.tu.l. cũ interdicte in fi. . j. de fideiul.l. “ 4 4
l·nonmj.i. Atẽ nõ ſic in eo q cõducit ad inodicũ tempꝰ q babet actionẽ ſt a poſ ij. ⁊.ff. e.l. aum apparebit. ⁊. ff. de euic. l. in creditoꝛe.⁊.ff.qui po.in dn
leſſione cad at.vt.ff ſtag. vecti. p totuʒ.⁊. ff. de ſup erfi. l... S. i. .j. defun /· pig.ba.l.mulier. Kk Facultatẽ. et neceſſitatem. ”!”ôM ſc
do pr̃imo.:ifi.li xi multo magis ergo exceptonẽ. vt. e.l.S.qð ait pᷣtoꝛ. 1 (Cranſt ferant.ſed an inſolidũ vel ꝓ ꝑte.Rñ.ꝓ parte.ut ſtatiʒ h üiſch
Sed quidã dixerũt idẽ in eo qð in ſimplici colono.⁊ ſi expellat᷑:agat cõ innuit. .ff. de admi. tu. l. ſi plures tutelã. ⁊.ff. de cenſſt. l cuz poſſel Rffer
tra locantẽ. vt ff e ſi merces.S.i:Di ergo nõ tenet᷑ ſiare eu expellat: nõ ſoꝛ. ⁊.ff. de pecul.queſitũ.S.ij. Sed pone ceſſionẽ nõ eſſe facta. re⸗ c
tenet᷑ vñ vi.l.ſi quis in tantã.⁊ qꝛ colonus nõ poſſidet ciuiliter vel natu ſpon. ſi ſunt ſocij dabit᷑ actio ꝓ ſocio ad intereſſe nõ ad pignoꝛa du
raliter. vt.ff.de vſucap.non ſolũ. S.qð vulgo. Itẽ ſm. b. ſi colonus reſi⸗ ſi non ſint ſocij. ſed vt ſcolares ſunt:tunc dabit᷑ vtilis ꝓ ſocio. vt md
ſtat nõ tenet᷑ aliqua pᷣdicrarũ actionũ.qꝛ facit cã ſui iuſ cõſeruandi. vt ¶ff.de bis qui deie.vel ef.l.pceptionẽ. Alij nulls dant. ut.ff. de fide (öbr
ff.vti poſ.ſi duo.S.ij.qð põt eſſe verũ:ſed tñ erpelli põt. vt bec lex dicit. luſſo.l.vranius. m ¶ Quoꝛũ noĩe.vident᷑ ergo inuicẽ fid eiu “
er d bic aeiein emproꝛeidein quoliber cugulori ſucceſſoꝛe. vt ⁊.ff. here.ſed hoc qð dicit.ut.ff. ad velł.l.vir vxoꝛi. =WM K.
elei.l.nil ꝓponit᷑.S.fi.⁊.ff.e.qui fundũ.in fi.⁊.ff.de vſufru.l.arboꝛes. Ibi qui a vobis.pꝛocuratoꝛibꝰſiſci.accur. ⸗, s
S.i, Oed còtra eſt. ff. de iure fil.l.fi. vbi colonꝰ inuito emptoꝛe ꝑcipit fru 0Redemerant.i.opas ſuas locauerãt circa frumentũ ve⸗
ctus. ſed ibi ſpeciale ne fiſcus teneatur colono.accur. Pppenduũ ⁊ frumentũ vehb endũ dicunt᷑ ducere.⁊ ſiclocare ⁊ condu
n ¶Emit tunc enĩ ſi emptoꝛ colonũ expellat:tenet᷑ emptoꝛ venditoꝛiĩ eo cere dicunk. d ¶ Annone. publice. q Vecunia. caute
ꝙ venditoꝛ colono.non aũt põt colonus reſiſtere quo minꝰ expellat᷑.vt dicit accepta pecunia.alias non eſt locatio.vt. depoſtti. lei. F. ſt e
dicta. l.ff. e.ſi merces.S.i.⁊.l.ſi fundus. ⁊.l.bec diſtinctio.⁊ de acti.emp. quis ſeruũ. Itẽ caute dicit accepta.nã ſicut emptoꝛ demuʒ ſoluto
iul. S. pe. vel põt dici colonũ habere excepnonẽ:lʒ nõ babeat acnonem. pcio cogit venditoꝛẽ ad rẽ tradendã:ſic ⁊ hi cõductoꝛes frumen/ 4
vt ar. .. de euic. l. enptoꝛi. .ff. ꝓ ſocio.l.idemq; erit. S.fi. ti inferendi accepta pecunia cogent᷑ fidem adimplere. vt.ff. de ac. S
o Patto. etiam tacito. p [Lonſenſiſſe. ſ. colono. =èM 4 emp.iuł.S.offerri.⁊.ff.locati.l.ij.in psiin. ſen
q ¶ Sine ſcnpto. vt 2. 5. de pact.l.pactũ qð bona,. ⁊ facit ad boc ff. de Jdefundo.ex conducdto ad intereſſe in quo v enit eti luaũ
4

/„ =

Muartus. De locato ⁊ conducto.

Proj ff 6 agit er cõ ducto ſt q̃d vtiliter vel neceſ bic cõtractus ſit ſimilis locationi:eadẽ equitas eſtin iſto ſemanda que
dbrſie deeranaaFe roG ESduckondd pꝛin. An aũr ꝑ in illo. vt ar. ff. depoſiti.l.i.S:ſi quis ſeruũ.⁊⸗. dep̃ſcri. ver.naturalis.S.fi.
W anolonganis minens a int dicto aliquo ſuccurrat᷑ colo/ c onſuetudinẽ. de pᷣſtandis penſionibꝰ.quãdo enĩ certa merces non
hani 8 Seradüm Rñ.nõ videt.cũ nullpobent poſſeſſionẽ q̃ ſit ex· expꝛimit᷑ datur quantũ ſolet ex conſuetudine dari.vt hic.⁊ ar. ff. ð dam.
Ain, pulſus. necpõt dici ꝙ incõnnenti interuenerit poſſeſſionẽ. ſic in⸗ infec.ſi finita.in pꝛinc.⁊. de edil. edic. qʒ Rinoli: F. gula Mauc: el 63.
Tbni ipit ſibi poſſide/ J Eneinn N Lee
Ghein H . M ,„ b ir Erα F.ſi vis tépeſtatis.
d dcot ſce IHem. aaa. 7. ccc. iulio. fuctus quos tibi iurta ptentã ca Irca. ſides. vt. .
i bgate if oe di. Ihigꝗavobis redemerãtꝰ ſuetudineʒ debeni cõſtiterit reddi llege marieaut
n 2 viar.i.5. vi ñ ñ annoneꝰ tibi pꝛeſes pꝛouincie iubebit ſdeo dicinq; er quedam
aneri 7 vionl.5. q vi ſiumentũ ⁊ oꝛdeũ annoneꝰ tibi pꝛeſes p bebit. non dicta ſemante ſi mo
n nnenunt min Aife endũ: accepta pecunia fide,z NBem. aa. valeio.. bonuͤn equũ ſirt. vt iſti.
Gi Seullii eum ſefellerunt er locato agere an his C( Nrcalocationesatq; cõdu- deab laicreſier
lits Fredpdenn. poteſtis. II Dæ. aaa. ?.c. eufro cnonemarimeides cõtract ſer cõducto in pꝛin.
un dirim. 5.e l. edes defundo a loca ſine uUanda eſt: ſi nihil ſpecialiter Wir 6 Eag whrtemg
Pninit A one huefdi⸗ toꝛe expulſa es: dga ex cõ⸗ n ce caſltenncſine on ur Leldie orrapbre
⸗ repel⸗ ducto' . alocatoꝛe ali remilerint cotra lege ter. vt. ff, de pactis.1. pa
V cto ſi ab eo repeclucto potes:penamqʒ a LrI „ter. l
NAnie ſte nabe ꝛi I 6 3 Onis 5 IS cõſuetudi ciſci. ⁊ eodeʒ mõ ſubau
hunat auiitminpra nenonis nde Seracm archregions cöſctudi ranig,
idne tarat domno ſic. Placuit: exigere acrennere potes ne penliones hoc alijs p f¶Et z legẽ melius di⸗
tüine als no. vrf. v 1I Dem. aaa. thimothbeo. nopoſſitaffere. Fiſſet pᷣter legẽ. nec enim
ieeen e 1, Egi idecöcluctioris,. 11 Demaa campofoo. antce ndnekaret zon
W an oivſo videak nari opoꝛtet:nec penſionũ ⅓. Nirẽ P29 coõcurit exiſti ſe introguctũ ſit. põt en
an intemenerequod noĩe am lius quã ↄuenit repoſci mans alienã: dñiuʒ nõ trãſ deire hor ief nr gier
amn vdai eo ieu id Sinnalt repusin quolocatꝰfimnd? fent:ſcd inefficacẽ coductonisc depar paodent bnota
pin dñoſemꝑ poſſide fuerat ſit exactũ:⁊ in eadẽ locatiõe tractum facit. I Bem. aa. 7. cc. re ꝓpterid qð dicimus
idoni rei E F. e E-= L H l.i b
acn reinenddit. (ductoꝛ pmanſerit: tacito- cöſen. oleicena põ anthonie depac i Niena bie
iſtzink elaeur er ſu eãdẽ locationẽ vnaci vinculo? enatione fiuctusanniloca⸗ dee mnee alios. 7.5.
Cntnn vronus ꝓbandi pignoꝛis renouare videe. ſti: de cotractu bone ficer habito depacl ſiocöypf.
ni ulcelle tuitte. I Mopr. diocle. ⁊ mari.offalio. ꝓpter poc ſolũ q alter maioꝛem Spae vn ,5boets
— pennl.P Reles puincie ea que er lo obtulit põderationẽ recedinõ oʒ: Nagen piig ,
nnb 1e Kianncre hotes catione debent᷑: exolui ſine n eercr popinian. tansadeſiſaeeſed
8 tt. vel die 0 it:n5 . WA cS facilitatez facti notauit
i ülin caſib' quos dei: poſt moꝛam vſuras legitimas Ais ſuas tibi locauerint operas:q̃ ſeiens. vt ff. ð acq poſ.
ini Lebenus, 600 admittere. I Dem. aa. amno. tenꝰbona ſdeſ patit cĩcognita cõ tn aerun n
iczungudt õ Reidleneniontiun in kanedinulie r vr
Küaple, actũ pacto manẽ Uſar pernicie ſterilitatis bebit. 1I Dem. A. P?'ic. ca.l.ei a quo.⁊ faci
Rn rernto va.deer vicii interceſſit ſcquentis tẽpoꝛis PNbationẽrei ä8.
1 ep. O. C . . — . .el. 8
ziggi “ ſus. labeo,a, . ff derei ven.l. inter offf
ſonnruni de tranſact.l.qui fidem. A.ſff. e. non ſolet. ⁊. S. de reiven.l.re tua..j.de dona. inter vi.et vxo.l. ſi.
uii Aa gobanle imeers Fers duerorer Ede öfie⸗ jKiseteg ur nen dignus. ſuir locari ſine merte,
ſdeſch en. emp.l. pacta. x Repoſci. boc in pꝛiuatis locationi olei.locaſti.i.v ſui cõceſſiſti.non tamẽ fuit locatio. 1 nerce⸗
icin glias auchvridealla dwaholih Zacito conſenſu ein pecunia eſſenõ poſſet. vt.ff. depoſiti.lji. S. ſi quis ſeruũ. ⁊ de pᷣſcri.
1 . in ſequentẽ annü.niſi interim dominꝰ furere ceperit vel deceſſerit. ver.l. naturalis.S. at cũ do. ?.f. de dona. inter vi. ⁊ vx l.ſi vir vxoꝛi.⁊.õ.
nult⸗ vt.ff. e.l. qd ad certũ. Aa dinculo. ſic ff. ſi cer pe.ſi quis deßſcrip. ver.l. emptionẽ 7 e detstraben aud.. endtt⸗ a oblll ſt
ſlagne rnunLhtrgge boc ni fuerit res aliena illata. nq tunc exi⸗/ i Boneſidei mayime na ſeeſtin ſeletitnn indt⸗r g Deacte bl.l.
cinn gitur nouus dñi conſenſus. In vrbanis autẽpᷣdijs intelligit᷑ re cut, 2.6. de tranſac. l. quamuis. (Duogs Alein venl.ij. ..
conductio faca quatenus inbabitauerat. niſt in ſcriptis aliter cõ 1 .niſt vltra dimidiã eſſer deceptus.vt.S. de reſcin. ven. l.ij. 7. l.
4 ſchn pbenſum ſit. vt. ff. eitem queritur. 5. qui impleto.

Ituũ vel vltra. xxx. annos. Ir.ꝙ nõ tenet. nos ꝙ ſic. cũ ⁊ ſaltẽ feria
Nempto;: 6. 2 Aſuras. vt. 5, el. ij. 2.ff. e.l. quero. 2de tis interpellet᷑ diebus.⁊ ſic non ſit ſeruus.vt ⁊.j.deinge.ma. ſi veſtram

SZ bicerti.minus.xxx.annoꝝ.Quid aũt ſi in ꝑpe /ſt voluntate.
auf niu Cc ſit bone ſi.vt inſti.de act. S.actionuʒ. 7.8.l. ij. 7.l.
ylunis cũ quidam. 5. exlocato.· , lubſtitutũ poſſit ſerire. vt no.e.de vſufmu.l.antiquitas.

cepto.niſi ex vbertate alioꝛũ annoꝛũ poſſit recompenſani n ¶Geruari. ⁊ pciſe coget᷑ ad factũ vel ad intereſſe Put vult actoꝛ. ar. ff.
funuit el niſi ſpeciali pacto ſpectet ad tuũ periculũ quod ſeruan de no. ope. nun. l. ſtipulatõ. 5. ſtue. 7. ff. de ver. ob. ſi fundũ. ⁊ ſic intelligi
rtenl dum?è et. vt. . e.legem. 2. licz. ⁊ dic colonꝰde ſterilitate poteſt tur. ff. de aqua plu. ar.l.ſi ticius. S. officiũ. ſt cõtumax fuerit locatoꝛ cuʒ
aie quen: vt bic. plene diximꝰ. . e. licet. non aut de exiguitate. vt. f. Pciſe ad factũ agit iurabitur in ſitem. vt. f. .ſt cui. Ji.
fh e.ſ vno. S. cũ quidaʒ. a ¶ Edaci locuſtarũ.qꝛ omnia edũt. 0 OPubebit. ſcilicet vt per id tempus pꝛeſtet quod conuenit.
. b Fruct?.i. merces ꝓpter fructus ſequentis tpis. nã ñ põt intelli ⸗/ ꝓbationẽ.ad ꝓbandũ ꝙ res ſit alicui? perentis non ſufficit p⸗
e el gi de pantiario colono:ſed de eo q̃ nũmis colit. vt. ff. e. l. merces. S are ſe locaſſe.nec ecõtra ad defenſionẽ ſe ↄduxiſſe.ſed alio modo
fen vis maioꝛ. AVel fuit bic cõtractus innoĩatus. dovt des.ſ. vt daret ¶opoꝛtet ꝓbari locant vel ↄduceni dñium.vt bic.⁊.j.delibe.cã.ad pꝛo/
ſt certq menſur fiuctuũ ſingulis ãnis.puta.x.coꝛbes frumèti quot

D 0 bationẽ. ⁊.ff.e.l. nõ ſolet. ⁊ agebat᷑ bicreiven. nõ locati. ſi quidẽ cõdu
Güin (iq; fructus ꝑcipiat ſingulis annis. ſiue x/ſiue,xx.ſiue.xl. vñ cim ccoꝛ ꝓbet ſe dominũ:ptʒ ꝙ Zctus fuit nullꝰcũ rei ſue nõ ſit locano. vt.ff.

Liber

depoſtti l. qᷓ rem. ⁊ de vſucap.:.ei a quo. Die Sea3 ꝓbationẽ.ſ.quan

do petit:ſiue defenſionẽ qñ poſſidet. q

mi ꝓpꝛij cõducentis.

r¶ Errantis.idẽ in ſi ciente vt dixim?. S. e.l. qui rem. s ¶Victus fue/

rit.qͥ locauit.

t¶AUagis. electiue ponik. v eſi

emo eni. dic poſſeſ

ſionẽ.i. ppꝛietatẽ ſic.f. de ᷣb.ſig.interdũ.⁊ ſicẽ plana. Alij ſic. bñ dixi

ſic eſſe in dñio.nã ſecus
eſt in poſſeſſione quã cõ
ductoꝛ nõ põt ſibi com
mutare.ſʒ colonario iu⸗
re tenet. Qð nõ placet.
ut. ff. de vſucap.l.ei a qͥ.
Alij ecõ travt locatoꝛ qͥ
poſſidebat ꝓ pᷣdone vł
poſſeſſoꝛe.nõ ideo inci⸗
pit ꝓ ſuo poſſidere ꝑ co

lonũ. Uel quarto nõ pᷣt

ꝓdeſſe locatoꝛi pᷣdicta
locatio ad ꝓbationem
ſui iuris.qꝛ nõ põt ſibi
mutare cãm ſue poſſeſ⸗
ſionis.nã nec nullꝰ aliꝰ
põt. Vel qinnto nõ mu

tat.alias cuʒ locatio te

net. hic auteʒ mutat:qꝛ
nõ tenet locatio.ut.ff. ð
uſucap.l. ei a quo. ⁊? de
bac mutationecãe poſ/
ſeſſionis plene dixi. j. de
acqr.poſ.l.cũ nemo.Et
ad boc ꝙ errans nõ cõ

ſentit eſt. 5. deiun fac.
igno.nõ idcirco.⁊.gõ.e.

l. qui rem.⁊.j.de pᷣſcrip.
long. temp.l.nec petẽtẽ.
ntractꝰ.⁊ ſi nõ
Anteruen erint. vt ⁊
S.de fide inſtr.l.ſi conſti
terit.⁊ eſt rõ.qꝛ cũ nudo
cõſenſu õᷣhat᷑ neq; vᷣba
neq; ſcriptura deſid erã
a Axoꝛem. ſic a.S. ad
velb.l. ſi aduenſarius.et
g: ne vx ꝓ ma.l.i.

I quis conductio

defenſionẽ:nõ ſufficit locatio eifa⸗
ctaq poſt dedñio ceperit cõtende
reci inſciẽtia dñi ꝓpꝛij ⁊ errãtis
nullũ habeat cõſenſum: ſed exeuẽ
tu ſi victꝰfuerit:cõtractus locatio

nisnõ ↄſtitiſſe magis declaratur.

Memo eniſibiiure poſſeſſionem
mutare põt ¶ SHem.aa.anto.

G Ontractꝰlocationis cõdu⸗

ioniſqʒ: nõ interueniẽtibꝰ
etiã inſtumẽtis: ratꝰ habeat᷑: 'm
q;heredesↄductoꝛis⁊ ſinõ inter
uenerint inſtr̃a:nõ vxoꝛẽ ↄuennre

debes. Sane de poſterioꝛe tpeq

cõductricẽ ipſam pꝛoponis fuiſſe
adeſſe fidẽ pcibustuis ꝓbans:pẽ
ſiones integras ab eapete.
ABem. aa. pagato.
BIgsↄductiõis titulo agꝝ
vel aliã quãcũq; rẽ accepit

poſſeſſionẽ pꝛius reſtituere debet

⁊ tuc de ꝓppꝛietate litigare.

Beln. aa. oploni ? hermoni.

Icõductõnis impleſti ſidẽ
eiuſdẽ rei gratia factũ inſtm
entũ euanuit. Qõ ſi ꝗd veſtrũ

nis. Pone caſum ꝙ; vendidi tibirem: retento

Nvſufruct. uel conſtituens me tuo nomine poſſidere quam tibi po⸗/
ſtea loco:agam ſinito tẽpoꝛe locationis cõtra te cõditione ex bac.l.⁊ po
ſtea vendicabis tuũ dñium. lʒ due regule videant obſtare.vna que dic
cui damꝰ actionẽ:multo magis exceptionẽ. ut.ff. de ſupꝑfi.lei.. quod ait
p̃ᷣtoꝛ. Et alia dolo facit qͥ petit ꝙ reſtiutur eſt. Oed bic expᷣſſe ſic oꝛdi/
nat lex: ante oĩa eſt reſtitnendꝰ. Ael vbi lex nõ oꝛdinat ſic babẽt locũ p/
dicte regule.⁊ idẽ põt dici in oibus qͥ alieno noie tenẽt: vt in tutoꝛe cura
toꝛe:geſtoꝛe:depoſttario:cõmodatario:vſurario ⁊ vſufructuario.ſi non
eſt in his alijs aliqᷓ iuſta cã retinendi. ut.ff. de acq̃r. poſ.l.ſi qs rẽ quam.
Alij dicũt etiã in bis dñij cãm obſtare agenti poſſeſſoꝛio.⁊ agit᷑ his et
alijs cauſis vtili ↄditione:ad inſtarx hyᷣdirecte q ex bac.l.d ak. Uel pone
caſum a melius m qð bic r̃a ſonat ſimplicitenut.S. e. ad ꝓbationem.
c Reſtituere. cõditione ex bac.l.ut dixi.ſicæ alias acnone ciuili agit᷑ poſ
ſeſſoꝛio. ut. ff. de cõdi. inde.l.ĩd ebiti. S.i.⁊ de trin.l.ij. vł etiã er locato agi

tur bic ad poſſeſſionẽ.ut.
l.ij. in fi.⁊ ſᷣm boc iurat᷑ in

gis ↄductoꝛes.babebit

ff. locati.l.videamꝰ.S.qͥ vinũ.⁊ ar.S.ð act.ẽp.
litẽ. ut. ff. e. ſi cui. F. i. ⁊ tunc pena in fenooꝛis le⸗
locũ niſt iuſtã cã zbẽat retinendi.ut.ff.de acqui.

poſſi qs rẽ a de vi ⁊ vi ar. colonus.in fi. Sʒ opponit᷑ nõ tenuit locatõ
rei ꝓpꝛie ſic. qꝛ nõ pᷣt agi exlocato.Gñ.inteni dũ eſt dubiũvtrũ teneatvl

—

nõ agi põt. vel etiũ ſi ſit certu:tñ agit᷑:ſicut ⁊ a git pig. act. vbi etiã oↄſtat
uõ ten ere pignus. vt.ff. de pig. act. ſirẽ. S.is quoq;.ſecusi ſi ageret rei vẽ.

qꝛ tunc pòt excipi.ut.5. e.l.ad ꝓbationẽ.ſed videt᷑ buic...õ.j.deag. ⁊ cẽ
ſi. l. litibꝰ. li. xi. vdi dicit fructus ſequeſtrãdos.⁊ de poſſeſi ione cauendũ
ſi dominuʒ apparebit melius ius babere.ꝑ qð ptʒ ꝙ non ſtatim redd et

So.illa banc coꝛnigit. Ael hic ↄſtabat locationẽ.ibi nõ.ſed ab alio fſoꝛ
te dño ſe babere dicebat cõductoꝛ. Añ cũ iſte ſeruitiũ ꝓ eo vellet pot de
boc iure ſecũ litigare.lʒ ałs non poſſet ſecũ litigare.ut.j.in quibus cau.
co. cen.l.i. ⁊. ij. ſ.de agri.⁊ cen.l.cũ ſatis.Ael ſᷣm In lʒ dño ibi non re⸗

ſtituat:ſtatl tñ nõ obeſt ei:qꝛ colonꝰtenet᷑ pbare nibilominꝰ alte⸗
rius eſſe:nõ eius q ſe dñũm eẽ dicit. Ael ibi loquit᷑ deꝑpetuo cenſii
bic nõ.⁊ bec vera. Ael hic poſſeſſoꝛio:ibi petitoꝛo petebat᷑. nam
redditus ibi petebant᷑ ⁊ pᷣdiũ penes colonũ eẽ volebat. Itẽ ſcðᷣo

eſt Z. ff. depoſiti . l. bona Rdes. vbi deponẽti nõ

in fundo funt vel vidireptueſt: h⸗
reſttui vobis pᷣſes ꝓuicie iubebit

Bem. aa. . cc. neoni.

Atibi q ꝓ colonis conducti
pꝛedij ꝓrogaſti dñs fundi
ſtipulanti dari ſpopõcderit compe⸗
tẽs iudex redditibi iubebiti. Naʒ
ſi conuẽtio placiti fine ſtetit ex nu
do pacto: ꝓſpicis actionẽ iure no⸗
ſtro naſcinon poſſe.
.aa. eidem neoni.
Miudiciotã locati q; ↄdu
cii:dolũa cuſtodiãꝰ:nõ etiã

caſum cui reſiſti nõpõt:venire cõ

ſtant. I Dẽ. aa. ?. cc. iuliano.

CN mcõductoꝛeʒ ediſicia qᷓ

ſuſcepit itegra deſtruriſſe
ponis:hec etiã heredes eius pᷣſes
incie inſtaurare: edificioꝛũ ĩter

voshabita ratione iubebit.

pr. theodo. et valen. aa. flo

rentiopꝛefecto pꝛetoꝛio.

Vrialis: neq; ꝓcuratoꝛ ne
q; ↄductoꝛ alienarũ reni
nec fideiuſſoꝛ aut mandatoꝛcõdu⸗
ctoꝛis exiſtat.alioqn nullã obliga⸗

adri tol. l. ij.

reddit᷑ ſed dño ve
ro. So. ibi petito
rio.ſ.depoſiti:bic
poſſeſſoꝛio cõdi.
l. ex bac.l.agitur.
Ael ibi erat fur
pdo.hic bone fl.
poſ. Ael ibi incõ
tinẽti paratꝰerat.
dñs ꝓbare. H nõ
aꝛ.ff. ad exbi.l.iij
S.ibidẽ.quã diſti
ctionẽ Jo. nõ ad
mittit qñ lex expᷣſ
ſim oꝛdinat:vt pᷣ
us reſtituat᷑ poſ/
ſeſſio vł cã poſſel
fonis pꝛiꝰ agat
poſtea ꝓpꝛieta
tis.v el ibi conſta
bat aliuʒ dñm. H
nõ. Itẽ Z. f. dere
gu. iuf.l.in condẽ
natione.S. fi. ⁊ de
excep.doli.l.dolo
Itẽ ⁊.ff. de regu.
iur. inuitus. F. l.
de ſupfi. l.. F. qd

alt. ſcʒ ibi cui da⸗

mus actionẽ ⁊c̃.
ſed illa in petito/⸗
rio:non in poſſeſ⸗
ſoꝛio intelligẽda
ſũt.cui damꝰ ⁊c.
? eſt ad.l.S. dð rei
ven.l. oꝛdinarij.

2z.ſ.de interdi.l.in

certi. Ael ibi dicit

bodie conſtet ⁊c.
yt no.ſ. ð edic.di.

3 conductionis. fidem ſolu endo debitam penſſonem.
e¶¶ Euanuit. vt ⁊. S. depoſiti.l. ꝓpter. ⁊ ideo cõdici kvẽdi⸗
can poteſt. vt. S. de cõdi.ſine cauſa.l. diſſolute.⁊. S. ad exbi.l,fi.

f¶Qõ ſi qͥd in fundo. avobis cõducto. g Direptũ eſt a loca

toꝛe vel alio. b ¶ Keſtitui.reiven. vel vi bo. rap. vt 1..e danũ
yel etiã ex cõducto locatoꝛẽ tenentẽ vel rapientẽ.arg S.de act.

genp. l.ij. in fi. ⁊.ff. de contraben. emp.l.quotiens. „
AItibil. pone ſᷣm Ir. ꝙ colonꝰ ſoluit creditoꝛibꝰ eoꝛũ ꝓ colo
VUnis.i.aſcripticijs pᷣſidis ſine quibꝰ pᷣdiũ alienani vel locan
nõ p̈t. vt. ſ. de agri. ⁊ cen.l.quẽadmodũ.li.xi. Vel dic ꝙ extrane?

aliqs ſoluebat ꝓ colonis ? vtroq; caſu ſtipulabata dño. alias

nõ datur actio. kel

Pꝛorogaſti.alias pᷣrogaſti.i.ante tpᷣs

ſoluiſti.ſ. creditoꝛibꝰ eoꝛũ.ł᷑ dic ſimptłr.i.ſoluiſti.ſ.creditoꝛibꝰ eoꝝ.

IRubebit. l. conditione centi er ſtipulatione. vt. f.ſi cer pe ſi auil
m ¶ Stetit. i ſtipularõ non intemenit. n. ¶ MHfo. ſ.

certũ.

ciuili.ſz pᷣtoꝛio naſcit᷑ de cõſtituta ſi eo aĩo pacti eſtis.als ageres
neg. ge. colonos.ſic ergo nõ ob.inſti.de act. .. de coͤſtituta. vl in
boc ſcðo caſu inutiliter fuiſti ſtipulatꝰ:cũ vtiliter ſtipulari velles.
⁊ ideo nec ex ſtipulatu qð voluiſti:nec ex ↄſtituta qd noluiſti age
re potes.vt.ff.de cõſti.pe.l.i.S.eũ.⁊ adbuc q̃ri᷑. quõ pᷣſip.p.nõ

naſcitur:cũ incõ tin enti fuerit pactũ factũ.vt.S. de pact.l. legẽ. ?.l.

cũ ꝓponas. . S. dere. pmu.l rebꝰ. Rñ. m. p. ſpãle ſicut ⁊ als ff.
defelig. 1 ſũp. ſu. q ſi loc. .ſ. de iure do. auia. ſed miroꝛ quareh
dixerit.nã pactũ vel factũ qð ſui vicinitate veſtit᷑ inter eoſd eẽ

dʒʒ q bicnõ fuit. ſed alijs ſoluebat ⁊ ꝓ alijs ⁊ adbuc ab alio pa

ciſcebat᷑ reddi ſibi.ſicergo nõ pᷣdt veſtiri.⁊ boc placer,. Zertij dicũt
hoc ex interuallo appoſitũ. Quarti ꝙ ibi in pctu. bicin diſtractu
2 facit ad/l.ff. de pac, iuriſgen. 5.ſed cũ nulla.⁊.j de pac. colii.

oo ſta

AWA
E

1
ue
mu
tſan
ſcernarn
jtſne
lie⸗
is G
Illtapt
tocſoe⸗
Wlo
0
(Vun

Mmiſoh

Wtdi

ANdn

Uurcee

ſeli⸗
Ibriler

Mios.

Elneg
ſet,l
lönanl
ſcrenf
Poscle
On
cot
bchrt
laletci
göckin
Ncrobl
UedN
eſuises

(Rin

laredk
gualofe
Ncaie
frcen

eregel
azd
ſntae
llaotb
Pigat 5
Gadie
ſontaj
Hkingn
tllhe
ee
on
8
ſuach
ſenen
deau.

ns⸗
daeu
a⸗
G

X
3
nd
ſi

Ne
ſin

htlunni
Jitm
Glilhrone

hunoneſſil
Ncpdelld
Nitfoenn
ririneſi
deſfligel
nſötiunn
nls nitii
ſdlurhens
ſoncnpone

ſaotrligt

ſtaidarti

aulzin
ſal odnuf
1ideumdl
nCNnde
hohentit
Nioſitin

Gften,
niitſ,
ughin

MDuartus.

tingere in cõductoꝛe culpa circa cuſtodiã. ut ff. nau.cau.ſta.

uaudgicrieene. p Auſtodiã. ut adſit ⁊ pt cõ/

.nauta. Lirca locatoꝛẽ. qꝛ rẽ alienã locat.vt.ff.e.ſi s domũ, vel
vicioſam. vt in.l.ſʒ addes.S.i.⁊.l.cũ in plures. §. ſeruũ meu. Sed
licet ex natura ↄtractus veniat cuſtodia:non tñ leuiſſima culpave

nit. vt.ff. nau.ca. HD
ſal l tionẽ neq; locatoꝛineq; cõducto
cialiterpmitatur ni exhmõi cõtractu ↄpetere ſanci⸗
uſtodia ie mnus. II Mpr. leo. aſpan magi⸗
cũdũ Jo. vt.f. e. omilituam.
marece. ſireni ne⸗ noſtros alienarũ reꝝ
ſem CcoOfilictozes ſeu pouratoꝛes aut
mercedis. a ſiene fideiuſſoꝛes uel mandatoꝛes ↄdu
loratoꝛ inpu ctoꝛi feri ꝓhibem?:ne omiſſoar
reuur ad irereſſeut Moꝛũ uſu ad opus mreſtre ſe cõfe⸗
feſ unc·Azo rant: Tvicinis graues Pſimnptiões
ſpaliar 2. bene cinguli militaris exiſtata Inmis
geſt.l. negociũ. et gut noõ pꝛiuatis negocsoccpen⸗/
ratoꝛe. x.f. de pi. ter iherẽtes rẽpu.aqᷓ alunt᷑ ab om
gno. ac.l.creditoꝛ ni belloꝛũ neceſſitate: defendant.

Nancntr pr. ʒeno:adamantio.ppᷣ.

vid ebat᷑ ꝙ nõ:qꝛ
maleficiũ erat: ſʒ
nõ eſt ita.vt.ff. de
act.⁊ obl.l.ex con
tractibꝰ. ⁊.l.ex de
8KRatione. ſ. vt
talia reſtituantur
qualia fuerãt tꝑe
ↄductionis vel pᷣ
ſtet qᷓti tua ĩtereſt
Arialis.ne
Aq; pꝛocura
toꝛ veluti qͥ certa
mercede ſibi pᷣſti⸗/
ta cuz dſio conue
nit. ut a ceteris cõ
ductoꝛibꝰ ipᷣe ſibi
exigat m qſdaʒ
Ael dic ſimplicit᷑
ſlcut ⁊ in dericis.
vt in aut᷑. de ſan.
epil. S. aliũ. colla.
ix.⁊ facit.ſ.l.ꝓxi.
u ¶Conductoꝛ. ſt
tñ in cõductione
ſucceſſit alij iure
remaner. vt. ff. de
decur. l. üijſ.
r MXocatoꝛi.ſ.ſci⸗
enti. vt. ff. eo. ſi ig⸗
rans.⁊ facit.j.de
decur. l. q̃s pꝛo

curatoꝛc. ⁊.j.qui.nõ liceat accedere a
v¶ õductoꝛi.ſi ꝓ locatoꝛe fideiuſſit.

Ilites.cõductoꝛes. Sed an ſtabuluʒ ꝓ equis ſuis vel alia

—

n N Ecui liceat qui aliquã do⸗
A mũ alienã vel locũ aut erga
ſteriũ noĩe cõductionis accepit:al⸗
teri ꝗ poſteũ dñiuolũtate ad ean-
dẽ oductionẽ acceſſit litẽ inferre
quaſi rẽ illicitã aut agentidãnoſam
tẽptauerit:ſʒ patere facultatẽ do⸗
minis domos ſuasuł ergaſteria vl
loca cui uoluerint locãdii. Ipſisni
hilominꝰ q conduxerint ab oĩ ſuꝑ
hoc moleſtlia liberis cõſeruãdis:ni
ſi foꝛte pacta p ſcripturaʒ ſpãliter
inita cũ dñis uel cũ hisq poſtea cõ

duxerũt legibꝰ videlicet cognita

agentis intẽtionibꝰſuffragentur.
Oð ſi gs hmõi cõtrouerſiã ſacris
iuſſionibꝰinterdictã crediderit cõ⸗
mouẽdã:ſi pꝛiuatus eſt acriter ce⸗
ſus exilij ſubeat penaʒ.ſi militat.x.
librarũ auri diſpendio feriat᷑.
Dem. a. ſebaſtio.
Oncductoꝛes alienarũ reꝝ
Aeu alienã cuiuſlibet rei poſ

d cõduc.fun. ſtl.li. xi.l.i. acc.

Aagd miliciam facienda poterit cõducere.Rñ. ſic. ⁊ bicderure
im ꝓbibet.vt.j.ſubijcit.ne omiſſo ⁊c.⁊ idẽ in domo reficiẽda di⸗

co nõ habitanda.vt.j.e.l.fi.in pꝛin.Hã ⁊ miles punit᷑. vt.ſ.e.ti. l.
vlti. ſz locanti ignoꝛanti parcit᷑. vt.ff. e.l.ſt quis ignoꝛans.
b Pꝛocuratoꝛes. vt ⁊.SÖ.de ꝓcu.l.militẽ.niſi in rẽ ſuã.vt in.e.ti.
q̃ ſtipendia. . ff. de ꝓcura.filiuſfa. S. veterani. ⁊ qᷓ ſatiſda. cog. de
die. 5. i. 1 niſi ꝓ neceſſarijs in cã liberali. vt.ᷣff. de lib. cq.l.iij. F. mi⸗
liti. AUel niſñi pꝛo ſuo matrimonio,vt,.d.l.filiuſta.S.veterani,⁊ idẽ

Delocato ⁊ conducto.

de milite celeſtis milicie qð hic de ſeculari dicit.vt in aut᷑ deſanc.epiſ.S.
aliũ.colł.ix. ⁊ idem in fabꝛicenſibus. vt.jſ.de fabꝛicen.l.fi.
c ¶ Armis.ſic.j.dee iure d eli.l.fi.in pꝛin.⁊.S.decondi.ob cãm.ſt milites. et
ſ. de re mili. l.milites.⁊.xxi.q.i.per totũ.aco d ¶
rũ qͥdã dicunt᷑ milicia.alij cohoꝛs.alijvexillatio manipulus.legio.cune

tnumeris.quo⸗

Icet retro pꝛincipes mul⸗
ta de militibꝰ q alienas poſ⸗
eſſionesuel domos cõductiõisti
tulo ꝓcurandas ſuſcipiunt ſanxiſ
ſe manifeſtũ eſt:tñ q;ꝛ res ſic eſt con
tẽptaut neq; intermiationis ſacra
tiſſime cõſtitutiõis milites memo
resad hmõi ſoꝛdida audeant veni
re miniſteria:⁊ relictisſtudijs.p.ſi
gniſq; victricibꝰad conductiones
alienaꝝ rerũ ꝓſilire:⁊ armoꝛũ atro
citatẽnõ in hoſtes oſtendere ſ cõ
tra vicinos ⁊ foꝛſitan etiã aduerſuſ
ipſos miſeros colonos quos ꝓcu
randos ſuſceꝑint ↄuertere:neceſ
ſariũ duximꝰ ad hanc ſacratiſſimã

uenire cõſtitutionẽ: altius ⁊ pleniꝰ

hmõicãm coꝛrigentes. Jubemuſ

itaq; oẽs oinoꝗ ſubarmis militãt

ſiue maioꝛes ſiue minoꝛes:milites
aũt appellamus eostãꝗ ſub excel
ſis magiſtris militũ tolerare noſcũ
tur miliciaʒ qᷓ;ꝗ in vndecim deuo⸗
tiſſimis ſcolis taxatiſũt:nemõ eos
ꝗ ſub diuerſis optõnibꝰ federato
mnomie ſunt decoꝛati:ſaltẽ:in po
ſterũ abomni cõductione alienaꝝ
rerũtẽperare. Scituros q ex ipᷣo
cõtractu abinicio ſine alioquo fcõ
uel aliqua ſnia cadat milicia: ⁊ nõ

ns ala:r ffin do cau.
ſeſſionẽ pcario detinentes: ſeu he ſe ioientea Huer.
redes eoꝛũ:ſi nõe dñis recupare & aud.
uolẽtibꝰ reſtituerint: ſed litẽ vſqʒ Poſt euz i. finita el⸗
ad diffinitiuã ſnĩiam expectauerint g 4 Ad eandẽ ideſt eiuſ⸗
nõ ſolũ rẽlocatã: ſed etiã eſtinatio deni ainſ
nẽreius victrici pani ad ſiliudinẽ nhre no nanu⸗
inuaſoꝛis aliene poſſeſſiõis pꝛebe⸗ tag oe volo vaiin fa
re compellantur. I. vleff. dedolo-. tenn
1 rne, . uandã. ſᷣm. h. qð non
KI Mpr. iu ſtini.a. ad ſenatum. zr ſtare cũ habeat actio

nẽ ex locato. vt.j.l.ꝓxi.
In.l.aũt illa.rẽ quadã
nõ habebatlocũ aliud
auxilium.

i ¶ Locandi. tpe pꝛioꝛis

ocationis finito.fallit
tñ hoc in pꝛedijs fiſcali
bus.vt.j.d e loca.pꝛe.ſt
ſca.l.cõgruit.⁊.l.pᷣdia.
S. fi. Itẽ fallit in ſcolari
bus.vt extra de loca. et
cõduc.l.ex reſcripto.

care donec iſte cõ⸗
ductam baberevellet.⁊
tantũ dare q̃ntũ aliꝰ. et
no.ꝑ ſcripturã ſpeciales
Vt. ſ. ti. i. l. i.

K S acta.vt nõ liceret
alij lo

I¶ Zegibus. non vi vel

dolo vel metu.

m MAgentis.ſcʒ pꝛioꝛis

conductoꝛis.
Onductoꝛes. pꝛe
ario. ſic de vtro⸗
oquit᷑ alia q̃ dic̃ idẽ
ſ. vñ vi. l.non ab re. ⁊ qᷓ
bic deſunt ibi ſupple.

o ¶ Uolentibꝰ. ſ. iure. vt

5.l. ꝓxi. p Extima
tionẽ.res petit᷑ actiõe lo
cati.vt.ff.e.l.videamus
§. q̃ vinuʒ. ⁊.l.ſt cui. SF. qᷓ
ſeruũ. Sed bec extima⸗
tio ↄditione ex bac.l.ꝓ
ponenda eſt poſt diffini
tiuã ſnĩam ſᷣm quoſdaʒ
vt innuit bec lex.nã tũc
demũ eſt in obligatõne
Gʒ Jo. dicit etiaʒ ante
ſ. ſub illa cõditione ſi di
ſtul erit reſtituer̃ vſq; ad
ſniam.ſʒ obijcił.ff. ð iu
di.nõ quẽadmodũ. ſed

rñdetur ꝙ illud eſt verũ in pᷣncipalibus. ſed bic eſtimatio eſt acceſſoꝛia.
Icet.pꝛincipes.vt..e.milites.cum ſuis concoꝛdan. H

brocurandas. ideſt reſiciendas.

rnact conſtituti.

t ¶ Pꝛocurandos.ideſt defendendos armis.Aʒo.
v Conuertere.atrocitatem. 2 4 onon dus P qut diuerſts tem⸗
e

poꝛibus militabant ꝓ mercede.

dic optionibus.i.electionibꝰ. ałs

opinionibꝰ.⁊ eſt in aut᷑.vt neqʒ miles neq; federatus.per totũ.ᷣcolł.viij.
et facit ad.l.iſtam. in auten. vt lice.ma. ⁊ a.. quod autem. collł.viij.
¶ Daltem. in poſterum. licet in pꝛeterito nõ ita fecerint. Ir.

5 Cad ant milicia ipſo iure.

ℳ₰f

Liber

⁊ de vſufru.l. etiã pari.ſm. m.qð.b.nõ placet. Sʒ dicit pticulare

2 Infames. conſtituti ipſo iare. ñ nõ ſit ronus rei.i. důmodo nò ſit tota res extincta quauis ma/ tn
b Nnefanſni ſtipendioꝛum vel alimentoꝛum. tareddent. e orpe perierit dãnũ pꝑtinet ad emp hiteotecaniũ ·vt iſti.loca §. ad⸗ 8—
¶Et boc.i. non ſolũ a milicia cadent: ſed etiaʒ be horebta ei⸗ . eſſe.in fi..alioqn nõ cõplecteret᷑ oẽs ca ſus beclex qð facere vult ulen
hoc condic.ex bac.l.vel condi. indebi. aleu cũ ſubdit᷑ aduerſatio. Si vero ꝑticulare ⁊c.2. boc placet. Sed vr vtie
enſtinrus ſz nero qui alienũ petit ſibi tamen d ebitum. gitnguna z ſnm
f Eiegerit. cedendo ei „2 „ HS „ de ben. en
aoneqs eſt veutũ. vt ſit regreſſus eisad pꝛiſtinũ graduʒ tũ ab vtnuſq; memoꝛatoꝛũ Sla⸗ domü. ſed W nin
g dmmi rsgar. lle in beneficioĩ enalineq; cõſen ctuuʒ ſocietate ſeu ſilitudine epa⸗ ednL pan. urge
Stie dornut nidel miff giclics ſub quotole⸗ tũconceptionẽ diffinitionẽqʒ ha Is peſulfndee an
2 facit in aut de ec. ti. 5. a nn 1 nt miliciãne dũalie bere ppꝛiã: ⁊ iuſtuʒ eſſe Renninie alre rialer Pe
oeſſe gu⸗ cõtractũ: . . cũ aũt. Iteʒ con/⸗ (ie
b Zaudand ſic.. de Pemachgeenſtinanies niccaf. q; cõtrahentiũ ꝑtes ſuꝑ oĩbus v mn Jrereon,
clenallmd. ſuãq; opinionem amittãt: ex militi etiaʒ foꝛtuitis caſibus pactionibus de lun halul.
Naera zeue ahd . gernurer decoꝛatis infames ſcriptura intemeniẽte habitis pla lrin nibnt vean utii
teoticꝰſilis locationi:ſʒ iſn ⁊ poſt hmõi ↄdu⸗ cuerint:firma illibataqʒ perpetua cto vel diminuto i⸗
n el. mſte delea e (ciun iec diximꝰa pu ſtabilitate modis oĩbꝰ dẽant cuſto tp̃dio augeab vel ſife
cõduc. 5.od eo.r io eio ctionẽ quã pe n enan l dir. Iaut interduʒ ead foxtuntis bimimuat penſo ie
. Anioni ponit᷑ vicinꝰ ti. blico nchin d hoc ir . dln calin ſianenenimnn pactoꝛũ no v 6Vnpbiteo tej u
iſte. lone E Ior lu⸗ io nle
As empbiteot.i. moꝛa ue ꝓcraſtinatioi ſ tione cõcebta: ſi qdey carius, qꝛ emolu
Sans eih ⸗ uas fuerint cõuẽtione cõcepta: ſiqd ſiqd acel uſle
