is teſtamẽta facere in caſtrẽſi pe⸗
culio vndiqʒ cõceſſum fuerat:ſed
militibꝰ qdem in exped tione cõ⸗
ſtimitis ine ſuo veteranis aũt iure
cẽmuni. De alijs aũt pſonisomi⸗

bus que nõ ꝑ ſpeciale pꝛiuilegiu,ʒ
hoc acceꝑuni:ſipoſſint teſtan du

nota licito etiam
quo ad exhbereda
tionem. vt. ff. eo.
l.papᷣ. in pn. 2. ſ.
ibi qꝛ militibꝰ ⁊c
2 ſcõm boc qua⸗/

ſi in caſtrenſi fini

ta etiam dignita
le poſſet exhere⸗
dare.quod ſecus

in caſtrenſi a vete
rano. Sed cur.

ſecus. Alij idem
ꝓ quibus dictas

Pee B .papᷣ. quia dicit
uia militibus quidẽ ⁊ vetera patuſtamilias⸗,
d Loncelſum.
ante hõc. leyt pꝛe
dictum eſ.
e¶ Quia. merito

atriſfamilias.

quero an omnes
qui habent quaſi
caſtrenſe poſſint
nam omnes qui
habent caſtrenſe
poſſunt.

ES

iuV

,l

lli

Petere

urti
piln

(der
pe
N
lore⸗
ſicss

ſepe

AKd
(Ga
fdeb
laſp
1
fpwa
hn
pbie
horn
bon
ſbve
ſfau
Noft
iin⸗
ftffde
flka
alr

nuse
nliss
heezn
ſa
tr
Kng
lſ

W
deſcffe
ſu.

gblage
Meacro⸗
ſfieſkr
dodeßi
gllunne
Ngni
linitl
l nſde

S
Se =
S

Ntelbech

aner ſucbes
uſſäͤnn
honpeſi
lbaſigt
tan.
Cnan
onetccht
mnulgiſti
Coſclbus
aunk ſiſe
igfegne
egbents

Fafnn

glactotn
Nadchet⸗

Haßnt
lihi
zubocn
cafnugi
fon diſin
deſt h
eatolſe⸗
rolsftt
. Gdd
5, Alien
ibis e

glunt

ſſaniits
Loneſi

lie.nen
Oone
apeuten
alepon
Orpes
Gt cot

.

TZTertius

fIn memoꝛialibꝰ.i notarijs.qͥ ſenibũrcauſa memoꝛie.
g ¶ Archiatris. i medicis.
iudi. foꝛi. i ¶Zeſtamẽta. duo

ba Publica. vt S. de aduo. diuer.

uilegia dat filijſſamilias. vt ⁊?

teſtent᷑ in quaſi caſtrenſt ⁊ nõ timeãt querelꝗ:vt hic.⁊.j.de teſta.

ſui iuris efficiat᷑

etiã in veterano.
vt. ff. de teſta. mi⸗
li.l. ſi a milite. F.
fi. ⁊.l.nã in bona

milias nõ habet

boc pᷣuilegiuz vt

ceſſet q̃rela inoffi

veteranus bhabz

mili.l.fi.ſͦ bodie timẽt. vt.S. ð epi.⁊ cle.l.ſacroſancta.aut.pᷣſbite

rz in aute. vt l
cũ de ap. cogno. Iy . 6 mri
Seſanemmus col. bitatum fuerat: vtputa vinis diſer
vij. tiiſſimis patronis cauſamm: viriſ⸗
kMeeuliß ſdi q deuotiſſimis memoꝛialibus et
mreeubten agentib' in rebus: necnõmagfis
uus.a ſicaccipit᷑ ſtudioꝛũ liberaliũ artium: archia⸗
bpel is modis. kris quoq; ⁊ omibus oinoquiſa
vt.ff. de pecu. ſu laria vel ſtipendia ꝑcipiunt publi
bermubꝛca. ca. In his itaqʒ omnibus ſanci⸗
1Sancion dt mus qbus ad inntatione; peculij
us pab Crno caſtrenſis quaſi caſtrenſe peculiũ
ta ꝙ miles filiuſ⸗ t⸗ rnj (32
faniligg etaurſi u puenit: omibus ꝗ tale peculiuʒ

poſſident ſupipᷣis tantũmodo re

nnchllomien bab busque qſi caſtrẽſis peculij ſimt
boe epullegiů jtima cõdere:ſcm legestamen
in bonis caſtren-· vElil . 1a. H
lihus bonil poſie elogia:hoc nihilomin eis
q̃ſi caſtreſibus ſe Acroroinileci, cOPi Kke-⸗
is pt bie ſens Aditopꝛiuilegio vt neq; eoꝛũ te

ſtamẽta de inofficioſi querela ex⸗
pugnent᷑. Si em̃patronus aduer

ſus reſquas libertuseiꝰex caſtris

ꝛ. ff eo papᷣ.ↄtra acquiſiuit ſui iuris indubitãter cõ
veterani. vetera⸗ ſtitiiris torir9 r l i L
nus en e ſlula ſtituns ? ſi pteritꝰ fuenit ab ingra

to libeno:tamẽ cõtra hmõi pecu/
lium contra tabulas bonoꝛũ poſ
ſeſſonem nõ habet ſcõᷣm veteruʒ

cioſi teſtamẽti. lʒ Habet
tlanbocne e; legum ſanctionẽ quẽadmodum
e.l. F. Iͤ 7 vetera⸗ moif .
ni deqiben⸗end POꝛtet pꝛefata peculia quead in

boc puillegiũ: yt bic dicit. nec em ita ſubuenit᷑ patrono: vt ſilijs ⁊

rent

„

Rubꝛica. De inofficioſis donationibus.

J vt allegatis. vos du es. mAAd deludendã
l.excludenda. eBatee Ked dainden ad

ciant᷑: ꝓculdubioeſt eoꝛũteſtamẽ

alijs rebus cõfundit᷑:⁊ ſimileʒ foꝛ⸗

ex omnibus patrimoniũ.

nationibꝰ ſiue in quoſdã liberos

den o dodrantẽ.
filijs põt dari querela cũ quartã babeãt 2 plus qꝛ alij duo erãt
pt in littera ponit᷑. ⁊ due vncie plus quarta ſunt.ſ.dimidie eoꝛuz
duoꝛũñ ſilioꝛũ que eis debebant᷑ ab inteſtato.Rñ. ꝓmptũ eſt dice⸗

ſubuertẽda reſtaméta tñ̃ ẽ inducta. o & Erxb auſit. exce
p Exr duabus vncijs. ſed quõ bis duobꝰ

re ꝙ ey duabꝰ vncijs nõ patrimonij qð erat anted onationẽ fue

runt inſtituti. ſed eus qð remãſit. puta donauit decẽ vncias ⁊ re
manlſerũt due. bas dnas vncias diuidit in. xij. ⁊ ita ex duabꝰ vn
cijs eius qðᷣ remãſit fuerũt inſtituti. Ael ſt er groſſis fuerunt inſti
tuti. dic ꝙ fuerũt exinanite legatis ⁊ fideicõmiſſis. Scõo quero

cũ aliquid habeat nomie q̃rte. cur hanc q̃relam intẽtat.Rñ.quia

⁊ ſupioꝛẽ qelam deinoffiteſta. babebat. olim ſi minus qrta ba
buit.ſed hodie remittit᷑ om̃e gruamen. vt.S.ti.i.ſcimus.⁊.l.oĩmo/

do.⁊.l.qm̃.in pᷣjn.dic ergo qꝙ; ſiue babeat querelã ſcõm leges ve/
teres cõtra legatarios in modũ exceptiõis:qð eſt ſt ipſe poſſidet

res legatas ⁊ legatarij agãt. vr alias vides.vt.ff.de inoffi. teſt.

pap.5. ſi filius. ſiueſcõm nouas remittif᷑ om̃e grauamen. Dico
etis bodie hãc querela ꝓponendã contra donararios ſi id quod
apud eum eſt ad quartã nõ ſufficit.⁊ ita vtrũq; ba bebit. Zertio
oppono qꝛ ſi habeat qò ſufficit ſibi ad quanã remiſſo ſibi onere
p.l.ſupꝑioꝛis ti.nõ videt᷑ velle lex iſta ꝙ hãc querelam ꝓponat.ſic
em dicit vtpotequarã ⁊c. Sed dic nõ b bentibꝰ inſpecta qtita
te bonoꝛũ que erat ante factã donationẽ. vt.S.ti.i.aut. vnde ⁊ ſi
parens.ſꝭ aũt de reſiduo intelligeres:bñ babẽt quartã vt dixi 2

De inoffi. do.

plus. AUel dicetiã eius reſdui nõ vident᷑ babere quartã cũ ſit exinanita
legatis ⁊ fideicõmiſſis. ita nõ ipſo iuretollit᷑ ome grauamẽ.lʒ boc ſit
in titulo ſuꝑioꝛi.Quarto q̃ro quõ dic iuxta foꝛmaʒ ⁊c.ibi em̃ ageret tiñ

ad ſupplem entũ.vt.õ.ti.i.lſcimus.in pᷣn.⁊.l.oĩmodo.bic aũt agit que/

rela.Rñ.bic babuit reſpectũ ad id qð olim ſiebat in illa.nq ibi olim ba
bebat querelãſi minus

ſtar caſtrenſis peculij introducta quaums baberet. Qalſe⸗
ſũt de inofficioſo querele eſſeſſip⸗ bacqð in illo. Auinto
poſita. Sed hoc obtinere opoꝛtʒ quero inqtum fit reuo⸗
donecin ſacris parentux ſuoꝛũ co⸗ ee uerdla ß.
ſtituti ſunt:hiꝗ quaſi caſtrẽſe pe⸗ trate eſtfacta. vt.ſ. eol ſt
culiũ poſſidẽt. Si em̃ ſin iuris efi etoz: ⸗

ff. de leg. ij. ticia. in pᷣn. ⁊
l. oĩmodo. 5. imperatoꝛ
vbi ſuã dimidiã integrã
reuocat vnꝰ duoꝛũ fllio
ruʒ. Sed dic ſcòm.b.⁊
R.dimidiaʒ eius qð eſt
vltra dodrantẽ. vt. ſ. e.
l. ſi mat᷑. Uel diſtingue
ſcõm.b.in q̃ſtione pꝛedi
cta an ſit inofficioſa do
natio re ⁊ conſtlio:an re
m.pᷣmo caſu in totuʒ fit
reuocatio. Scdo in id

De inoſticioſis donationibus m qð eſt ĩmoderate ge⸗

ta ⁊ ꝓipſis rebꝰ quas antea qua⸗
ſi ex caſtrẽſi peculio habebãt poſ
ſe de inofficioſo querelã ſuſtinere
cũneq; nomen peculij pꝑmanet ſʒ

tunam recipit quẽadmodũ ⁊ cete
re res eoꝛũ ⁊ ad vnũ congregant

ſtuʒ. ⁊ hoc ſcõᷣm veteres

Apꝛ. philip. nicaroni ? pap. leges. ſed p aut S. tit i.
— V lechute hanr vndea ſi patès. ſr ems
Dee re per quatenꝰ eſt geſtũ im
veſtraad deludendgua moderate.vel illa autẽ.

ſcðm banc diſtinctionẽ
intelligit. vel loquit᷑ qñ
in aliũ filium eſt colla/
ta.ſecus ſi in exrraneum
Huic diſtinctioni videt᷑
obſtare.j.eo.l.fi.ꝰbipa

)inofficioſi querelan :·
bene vinuerſas facultates ſuaſ dũ
ageret in rebꝰ humanis factis do

ſiue extraneos exhauſitꝰ: ac poſt⸗ nñcat querclas. ſ in ſu⸗
ea vos ex duabꝰ vncijs fecit her derioꝛi nõ refert re mm̃ an
etia ʒͥ cõſtlio fecit.nec er⸗
go ⁊ hic. ſed illud regu/

lare hoc ſpãle. Item obſtat.j.dereuo.do.l.ſt vnqᷓ;. ſed ibi ſolui.⁊ B̊ pᷣm
hb. Sed ſm aʒo.dici põt ꝙ indiſtincte reuocet᷑ tantũ debitũ bonoꝛũ ſub
ſidiũ.vt.j.eo.ſt liqueat. Ibi em̃ ponit᷑ deinofficioſa donatione re ⁊ ↄſt
lio.Sexto q̃ro quid ſi donaui pᷣmo dodrantẽ ⁊ bec non eſt inofficioſa.

qꝛ adbuc ſupꝑeſt in bonis debitũ bonoꝛũ ſubſidiũ poſtea facio teſtamẽ/

tum ⁊ te filiũ inſtituo in reliqͥs tribus vncijs ⁊ a te mſia legata relinquo
an hic ſilius queni poterit aliquo modo. ecce em̃ querelam inofficioñ nõ
habet. qꝛ quartã bʒ vel habet petitionẽ triũ vnciarũ q̃ ſuꝑſunt ⁊ remã/

ſerunt factis donationibus tempe moꝛtis. vt. . tit.i.cũ querit. Itẽ bãc

nõ videt᷑ ha bere:qꝛ nõ fuit inofficioſa qð ſi eſt:ergo ſic pꝛ poterit donã⸗
do fraud are filiũ qð eſt cõtra mentẽ buius tituli.qð quidẽ negari nõ po
teſt. qͥn aliquo caſu fraudare poſſit pater filiuʒ. Quid em̃ ſi in mari oĩa
pijciat. ad boc m̃.pm aʒo.⁊ Jo.ꝙ ſi donatio illarũ nouẽ vnciarum in
fraudẽ facta fuit ꝙ fiat reuocatio.ix.nec ꝓdeſt ſi dicat nõ fuit fraudatꝰ
re in illis.qꝛ ⁊ ſi tũc nõ erat fraudstꝰ fraudabat᷑ tamẽ.ſicut in vſucapio
ne alias ſolemꝰ dicere.vt.S. de reſti.mili.l.qð tꝑe.⁊ alias.vt.ff.qð metꝰ
cau.l.ſed ⁊ partus. ⁊ als.ff. qð me.cau.l.extat. Atem eriã vltima relicta

inducunt falcidiã de pᷣmo relictis que pᷣma nõ inducebõot. vt. ff. ad.l.ð fal
ci.penales.S. qnua,. 7.l. in qᷓ; titate.S.ſed ⁊ ſi legata.⁊.l.plaucius..l.li⸗
neam. Oi vero re tm̃ fuit inofficioſa d onatio om̃i remedio videt excludi

niſi ꝑ aut᷑. deimmẽſis dona.que generaliter loquit᷑ vbi donatio fuit im
mẽſa.qꝛ quartã bonoꝛũ q̃ erat ante donationeʒ oĩno dʒzʒ habere filius.
Igem ergo in ſeptima qõne dici põt ⁊ ſi pluribꝰ ſingulariter donauit ⁊=
vltima reddat. als inofficioſas.vt.ff. deiure pa.ſi libenꝰ. S.fi. Jtẽ octa
uo quero qͥd ſi ab initio donauit qͥs totũ ſuũ patrimoniũ. poſtea auteʒ
multo plus acq ſiuit ⁊ totũ filio reliquit.Rñ.nõ dan ei querelã.vt ar.in
aut. de nup.S.qꝛ vero hactenꝰ.coł.iiij. ⁊.ff.ad.l.fal in rõne.in pᷣn.ar.cõ
tra. S.ti.i. qut.vnde ⁊ ſi parẽs. Hono quero ecõtra qͥd ſi donãdo nõ ex
m iiijſ

la.nõ aũt datur directa

p bãc qrelaʒ remanetuñ
dñſij tranſlatio ꝑ tradi/

ceũ aliqͥd remanere. Itẽ

Liber.

ceſſit dodrantẽ.ſed poſtea reliqua bona amiſir caſu. an fingek modo in

officioſa donatio fuiſſe q̃ nõ fuerat tpe donationis inofficioſa.Rñ.nõ
qꝛ legitime fuit facta.arg.ſ. de admi tu. ſancimus. Sed vt. S. dieit in oc
taua q̃ſtione pẽdet interim dũ viuit. Oecimo quero q̃ actio ꝓponit᷑ ꝓ

reuocãda bmòt donatione, quidã dicũt vt.R. vtilẽ peti.bere.q.ti.babi

to pꝛo non titulo.quod ⸗—.
va en veu er bicbea des:eaſqʒ legatis vel fideicõmiſ⸗
vbona ſide. Alij dicdt ſisexinanire geſtiuit: ñ iniuria iu-
dani vrlierei venchatõ t foꝛmã de inofficioſo teſtõ cõſti
nez. qð ſatis dici põt rir
poſna neins iſta aueie toꝛũ ſubueniri vobis vpote q̃r

taʒ ptẽ nõ habentibꝰ deſideratis
Pau rrreht factus n MMpꝛ. galie. ⁊ val. aa. eue.
ñis traditione.vtpote . ⸗
cũ nõ in fraudẽ legis:ſʒ Ater ſi ome patrimoniũ ſu
bomnis facta ſit alien im unpetu quodã immẽſe

o. vt ff. de iure pa. ſil/ſiberalitatis in filiuʒ effudit: aut in

benus. Mõ hoc aũt di⸗ — en ERen
xi vt oinla ſti⸗ ſi p ptate eiusis permanſit: arbitni fa

trono bic filius. qꝛ h ſo / milicherciſ. officiocõgiun:vt tibi
la donata. i auogus qartam debite ab inteſtato poꝛ⸗

modo alienata:dolo tñ

res dñs cſſe. vt.f. ð vul tatis impartiet. ¶ Dẽ. a. helieno

ga ſubſti. l. in ſubſtitutõ Ti⸗ eINE ,
ne at hic nõ ita credo. Recibus gdeʒ tuis ꝓpoſi
merito. qꝛ bic cui don a reſcripta eos parẽtes de

8 dins Eaelene⸗ notantꝰ:qui cum teſtõ ſacto viui

q; y infimet voluntas patrinoniũ ſuũ immẽſis donatio
nibus cxinaniſſent:⁊ inane nomen
her̃dũ liberis reliquiſſent. Sʒad

tionẽ ſactã.at in berede

infirmata voluntate de inteſtatos quoq; eadẽ rõ eꝗtatis

funct nõ põt dici penes

—

extenditur. I Mpatoꝛ. diocle.

pot dici ꝙ dek conduio

2 —

ex bac.l.nã ſcõm leges veteres nõ fiebat bec reuocatio.ac.

Mna, ſi.in ptãte.nota ergo qñq; patrẽ filio poſſe donare vt trãſeat
ñiuʒ ſtatim qð eſt verũ in caſibꝰ.ſ.in dote ⁊ donatione ꝓpter nu /
ptias.vt.ff. fami.ber.pompᷣ.ſiladelpbus.⁊.ff.de colla.bo.ꝑ iotuʒ ti.⁊
de colla.do. Itẽ eũti ad caſtra res mobiles.vt.j.fami.h er.l.iiij. Itẽ ali

quod diurnũ ꝓ alimẽtis vel remittere vſumfructũ in aduẽticijs. vt. ſj.

bo.que lib.cũ opoꝛtet.S.ſinaũt res.⁊.l.fl.S.ſinaũt patre.⁊ his caſibus
nõ eget cõ firm atione.imo eget ſcm azʒz.in ſumma.de bo.que lib. Idẽ
videt᷑ hodie ex q̃libet cã cũ ſibi habere poſſit aduẽticia qᷓ;tũ ad ꝓpꝛieta
tem maxime pꝑ aut᷑.de ĩmenſis dona.que eſt.S.ti.i.vnde ⁊ ſi.lʒ reuocet᷑ ſi

fuerit inofficioſa. nã ibi ind eſinite ponit᷑ de filijs.olim aũt ante iuſtinia
num erat nulla. qꝛ ſi qua eſſet p atri quereref. vnde pinde erat ac fi ſibip

ſi donaret.niſi moꝛte Ofinnaret᷑ vt bic.Alij dicũt ꝙ ibt in dicta aut᷑erat

emãcipati.vñ valebat. Zertij ꝙ erat ibi in moꝛte cõ firmata.⁊ id eo da
tur querela.qꝛ ille cui donario erat facta nõ erat beres.alioquin daret᷑ ei
actio fami. her. vt bic.ſic ⁊ ſcõm iſtos nõ tenet enã bodie donatio inter

patrẽ ⁊ filiũ:vt bic. r ꝗ Arbitr.ſubaudi: ⁊ tũc arbini ⁊c. s ¶¶ Fa/
milieberciſ. Nidet᷑ nõ babere locum ac.fami.her.qꝛ talis donatio retro

trabitur. vt.j. de dona.inter vi.⁊ vxo.donationes.actio aũt fami. her.

nõ niſi ꝓ hbis q̃ erant in bonistꝑe moꝛtis intentat.Rñ.nabit᷑ rerro non
Gtum ad dñiuʒ vt qͥ olim expꝛeſſa volũtate nõ potuit eſſe dñs nunc vi

deatur volũtate ficta fuiſſe. ſed q;tum ad fructꝰ. Item qtuʒ ad boc vt
nõ teneat᷑ de dãno dato.ved illud de iuns fictone.ſecus eſt q;tũ ad ve/

ntatẽ quã bic reſpicit. A¶el dic ꝙ nõ cõòfirmat᷑ moꝛte bec donatio ꝓ eo
gqð eſt imenſe donatũ ⁊ ſic nõ retrotrabit ꝓ eo qð imenſe donatũ ſed ꝓ
alio ſic. Irẽ ꝙ hic dicit de iudi.fami.ber.intellige ſi vterq; filiꝰ ſit hers
alias nõ haberet locũ bec actio.ſed qrela inofficioſe donationis.vt,. ff.

(NAn danatond fi.aʒo. Sed Jo. cõira.vt modo notaui.

fami. ber. l.i. ij. Itẽ no. bic ꝙ venit beres cõtra factus defunctl
a eo modo q; nõ veniret niſt eſſet beres qõ eſt c. u eſt ð buit
dicto. ſ. de cok.ſt donatione. So. vt ibi. t ¶ Incolumẽ. ꝑ boc
apper ꝙ dz babere quartã ſine onere legatoꝛũ ⁊ ſideicõmiſſoꝛũ.
ſic ⁊ in ea q̃ erat ad excludendã querelã inofficioſi teſtamẽti.vt.

ti. ꝓxi. ſcimus. itẽ
⁊ marxi. aa. ariſtine. dare elec
A filius tuus imoderate vbi dimidiamre
ſieralitatiſ effuſione patrimoniũ noedi a vt
ſuũ exhauſit:pᷣſidis ꝓuincie auxi· a Amiminiculo.
lio vteris:q diſcuſſa fide veri:ſiin qꝛ ãminiculuz eſt
vta moꝛte dona

integrũ reſtitutioneʒ ex filij pſona ꝛis cöͤflrmeiur

cõpetere tibiob ipꝛobabilẽ dona donatlo. vr ſde
tionis enoꝛmitate animaduerte- von⸗ uen vr e
rit: in remouẽdis his que ꝑpera,ʒ b q mitit vr ſ. de
DHi 5 Mititk. vt. ſ. de
geſta ſunt tibi ſubuenietᷣ. Iceo⸗ dona. ſiue emoci

q; nõeſttibi neceſſariũ aduerſus peie li udi

el X„ c
imodicas donatiões auxiliũ ad in⸗ Ar ſees
rraaben. emp. l. cᷣ

reuocant᷑ bic: ⁊ ſine do tionis pſtet incolumeʒ:aut ſi ante ſtar inofficioſiteſtamẽti. res, ſed fratribus
l⸗ Fehn⸗ eo ſi⸗ emãcipat? fuerit:? donatio nõ BDem. aa. Canabeo. inter ſenõ datur
eſt pponéda qrela: æea indiget alienoqmimculo ſed ſuis Itotas facultates tuas p ſoom vu. led nos
piata dal vtilis in reſ· pinbus nititurꝰ iuxta cõſtinitiões donatões vacuas effeciſti cans vrble r̃.
urmn drela notoſne is Puiinci regit ad ſilitudine, /Qimsinemcipatos ſflios contuli ) Recbbue de
gripſo iureibi deſiſt be inofficioſi querele auxiliũ tibi eq ſti:id qð ad ſubmouendas inoffi ¶¶ Enotqt eeiſ⸗

cioſiteſtamenti qrelasnõ ingratis ſeboc a5 ſequiſ:

liberis relinqneceſſe eſt: ex ſactis d3 Ac iaſtotos
donationibꝰdetractũ : yt fllij vel ſecus in qrela in

nepotesq poſtea er quocũiq; leei Nron nene⸗
timomrimonio nati ſunt: debitũ ſtamẽro cõpetit.
bonoꝛũ ſubſidiũ cõſequantur: ad Jreilla aua ſen
patrimoniũ tuũ reuertitur . berceonnavone
NDem. a. demetriane. tatioe m. Zin
oni illa in totuz reuo
Enm dongtionibus infia at bereaten d„.
tenus eſt bonoꝛũ

ſubſtdiũ.lʒ qñq; ⁊ totũ ſcdᷣm quoſdã.vt diri.S. eo.l.i.
e Equita tis.ſic.ff. ad.l.aquil.illud.2. ſ. ad.l.Fal.l.flt.
lus.ſicut em̃ filij agunt:ſic ⁊ parentes.⁊ ita agit bic mat
idem in fratre.vt dixi.Sẽ. eo.l.jj. q ¶ Dubueniet. ſ. dãdo
reſtturionẽ ex ꝑſona filij.vt ⁊.ff. de in integ.reſti.lnon ſolũ.⁊. ff
de mino.l.patri ꝓ filio.⁊ boc ſi tenuit donatio.alias directo vᷣ
dicaret. vt. S. ſi aduer. dona.l.ij. bꝙ Meceſſariũ. in ſubſidiũ e
go d at bec querela ſicut q̃rela inofficioſt teſtamẽti.vt inſti.de in⸗
offi. teſta. S. tam autẽ. ⁊ facit. S. de inoffi.teſta.cum filium. 2. ]. eo.

ationibus.
totas. mas. o pateraccur. K AAd ſummonendas.no
cõtra factum ſuũ in pᷣiudiciũ ena alterius venire poſſe.vt
ſde patribꝰ qui fili. diſt. l. j. l eſiHeceſſe.olim quarta.bodie
triens yel ſemis. vt. S. ti.i. cũ quent᷑.⁊ aut᷑nouiſim.
m ¶ Derractũ. ipſo iure vt dicunt. ar.ſ. dereuo. dona.ſi vnqᷓ;. ſed
ru die ßm Jo.p q̃relã inofficio ſe donanõis tenuit em̃ donatio.vt
ꝗ. ꝓxi.ibi vacuas ⁊c.⁊ hoc ſubijcit cũ dicii.reuertat᷑.vt dixi.ð.ł.
l.i. Itẽ no.ipſum patrẽ cõtra ſuũ factũ venire etiã ſe viuente.qð
nõ eſt in querela mofficioſi teſtamenti.nam non intentat᷑ viuente
illo qui fecit teſta mentuʒ. Ael dic qð demũ poſt moꝛtẽ reuocatur
vt.j.de ſe.nup.l.hac edictali.⁊ in aut.denup.S.qꝛ vero. col.iiij.
n ¶ Debitum. imo videt᷑ totũ.vt.j. dereuocã.dona.l.ſi vnq;.ſed
ibi ſolui.item .ff. de leg.ij.ticia.S.imꝑatoꝛ. Sol.vt dixi.ð.e.li.
o Renertitur. q;tum ad id qð de facto euenit.vt.S. de ſacroſanc.

Vnm donationibꝰ. wui filie loquif’. q Hon agnouiſti.ex⸗
pꝛeſſe renũciando.vel tacite accipiẽdo legatuzʒ.⁊ ſic nota ꝑ agui

ſſe

lun

13

(

ſope
izt
ſlt
lo
gto
ſcki

dii

100

ſtt⸗
lb⸗
ſde⸗
u

waratſz

ol denaſie

iken
dn tni
Adſnt
.tſded
dbenenol
8ſchfun

1er ſend drr

ön uſde

nptbiee .

lKacar

ſuerr⸗

4

ice .
Aithin
ns ſen
ſicofteture
ſgtenf hint
htnin dhe
iluonti
osbercdst⸗
ccontaden
ostſ In
innonzen
ubetance,
glscbonen
cli
nigttin
Nnntldin
vonſcil
sdrteſt
iſbtit

groine⸗

gfliunte
numnhnet
ſgiſeſ

1, „
ulngt
inu,
roli
ePuani
ctak
hinunt
n a

—

P

Seoer
=

Ntätſfaqd.
heegiſpil

ſiqdiũ. vt dicit. yt
ESieo. ſi totas.

lam inofficioſt te

verbũ qð eſt. j. diminuet. accur. d

Tertius

tionẽ ceſſare.vt ⁊.ẽ.ti.i.l.parẽtibus. Itẽ ceſſat curſu qᷣnquennij.

vt. ſ. eo.l. fi. Itẽ ⁊ ingrantudine. vt in aut᷑.de ĩmenſi. do. 5. fi. col.
vij. Iẽ ſi dat aliud aupliũ extraoꝛdinarie vt ſubijcit. nec benefi

cio ⁊c.⁊ idẽ ſi aliud oꝛdinanum cõpetat.vt.õ.l.ſipꝛ. r ¶ Era

tis.paterne.ex cuius ſnia reſtiiutionẽ babes.vt⁊.S.eo.ſi flliꝰ. vel

ctiaz tue. qꝛ fuiſti
lane veee fren tuũ collatis: ſacultates pñis
vt. 5. dein integ. tiiiꝰ exhauſtas eſſe cũdẽq; patreʒ
tenrll. deeideo veſtrũ ea que ſupfuert codicillis
⁊c.qꝛ ſi boc auxi inter vos diuiſiſſe ꝓponas: ſi vo⸗
ium loet bs deèluntatẽ eiusnõ agnouiſii: necbe
pt T ee. lilus eficoctatis aduerſus hoc iuua⸗
8 Ad exemplů. ni poteris: icctm dos a predata?
ſos omcepr. Hideicmiſſunm cõtineret qstudad
laum r. ſummouencda ueretz lutkionin
I mater ua cnoꝛmitate donationũ ad exẽplũ
ſa ſuberor 1. Mofficioli teſtamẽti puincie pſes
v Auarteptis. iumnichctonis ſue ptes exhibebit.
een 6 — m. aa. dannano. Yð
am bés. f. dele. 3 nan n Honinoni
ij.ticia. S. impera luũ ꝓſunda liberalitate in
r4Donationib⸗ fratrẽ tun einſceratis opibus ſins
ſcʒ modiceis. exhaliſit: vt quarte ꝑtis dimidiũ
euocabit v qðad excludenda inofficioſi teſta
i vranein yr Menti querclã aduerſuste ſuffice

ret:in his donatioibus quas tibi

largita eſt no habeas: qd imode⸗
rate geſtũ eſt reuocabitur:.

liqueat,. i.
liq do apꝑet
a ¶ Ino fficioſi. te

ſtanentt. Deni. aa. nomiano.
Tiig S DWSSsSLD —
bnin g.l Jliqueat matrẽtuã inter⸗
c¶Mꝛo rone i. r uertende queſtiõis inoffi⸗
ne quarte qua nõ atmeami ſ ene,
b3. Ael.i. ꝓpter 40 1 ca:Patnmnoni ſuũ donatio⸗
ronẽ qrte qua nõ Mibusin vnũ hiliũ collatis exhau⸗
aber vons brem ſiſie:cũ aduerſus Coꝝ cogitatiões
donano fueitin A ſupꝛemũ coſilijs ſuis ludiciuʒ
officioſa reæ ↄoſi anticipare ↄtendut: æ actões filio
ie niet Pne nun expaununt: aditu querelerõ
—— depoſcat:qð donatũ eſt ꝓrõne
ſubiijcit. ad inſtar qrte ad inſiarinofficioſi teſtamen
⁊c. vt em̃ ꝑ quere

ti cõuicti diminuit᷑. Nam ꝙ vxoꝛ

ſtamẽtiin toti ft amarito mn ſematrimonijtepe do
iritaio ita b häc nationis caula collatũ emancipa⸗
querelaz ᷣm JYo. ”M ßM
2 pp eo. j. de reuo.

dona. ſi vnq;. ⁊.ff de leg.ij.ticia. S.impatoꝛ. Sed aʒo dixit indi⸗/
ſtincte reuocari vſq; ad debuũ bonoꝛũ ſubſidiũ tm̃.etiaʒ qñ re ⁊
cõ ſilio interuenit fraus.p.l.iſtã vt diximus. S. eo.l.i.⁊ ꝓ hoc facit
V dimin Dño.ſ.marito.eodẽq; pa
tre. e ¶ Exire. vt . de dona. inter yi, 1 vxo.l. etiã ſi. ꝛ.ff de iur.
do. l ꝓfecticia. F. ſ qs ceram. f ¶In cuius. ſ. pꝛis. g Xõ
ſiliũ ⁊ euẽtus.nota ergo duo neceſſana vt fiat reuocatio.cõſiliuʒ
⁊ euẽtus ſcm quoſdã. qd nõ placet.ĩmo ⁊ ſolo euẽtu fit reuoca⸗
no. vt colligif. S. eo.l.ij. vbi dicit impetu ⁊c. Qð bic dicit perum
eſt ſi a pᷣmo. incipias. nõ em̃ ſufficit fraus:nifi etiã euentus ſeque
retur. ſic 2.ſ.de iur. delibe. l. potuit. a.ff de acquir. poſ. quẽadmo⸗
dum. 2. l. iij. . in amittenda. b &!Edir m'. vt.5. e. l. in pn.
BVn cõ uenit. omibus. ſ. legibꝰ. q eſt infra.lſ.tractãribus. de
bac materia. kK&& Ccl vna. tã inſpecto genere. qꝛ imqua

De inoffi. doti.
De peti. here.

excluſio ab bereditate. ¶/ S imilis. inſpecta ſp ecie.qꝛ vt illã inducit

excluſio facta in teſtõ: ſic bec donatio inter viuos nimia. m Wdem —

n Eempoꝛibꝰ. qꝛ vtraq; q̊n
o ¶Et moꝛibus. qꝛ vtrũ q;

ſcʒ ius ſit in vtraq; in bis que ſubijcit.
quẽnio durat. vt.SD.ti.ꝓxi.fi qͥs ſiliũ.S.ſt.

tollit ing atitudo.vt in aut.ðeo.ti S.fl. Sed differunt in tribus.qꝛ bec ex

to filio cõi ↄſentiẽte dñoꝰ donauit
velut expatns bonis de cniꝰ ſub⸗
ſtantia †hibẽte matnimonionon

potiunt exire. datũ accipi rõnis eſt
inſ cuiusbonis ſi idẽ cõſili æeuẽ

tus cõpꝛchẽdatur lex qu de patri
monio matris edirimus obſerua
bitur. Mpꝛ cõſtan. a. olibꝛio.

( On ouenit dubitari qyim

mmMocdicarũ donationũ omi⸗

bue querela ad ſimilitudinẽ inoffi

cioſi teſt amẽti legibꝰ fuit introdu
cta yt ſit in hoc actions vtriuſqʒ
velꝰ vna cã: vel ſilis eſtimanda:
vel ideʒ atꝑibus moꝛibus.

BZe inoſſicioſis dor bus

Oem.a.maxi.pꝛeſidi ccilie.

Vmomia bona amre
tua in dotẽ dicant᷑ exhau

( Aſtaleges legibꝰ ↄcoꝛda

re ꝓmptũ eſt: vt ad exc̃plũ inof

ficioſi teſtamẽti aduerſus dotẽim
modicã exercẽde actionis copia

tnibuat᷑ ? niijs cõquerentbꝰ cmo
lumẽta debita delcrant᷑.
e petitione hereditatis

Apꝛ. titus. elius. an. aaa. au⸗

nio ꝓcõſuliafrice.
Endtuſcõſultuʒ autoꝛe
diuo adniano auo meo fa
ctũ quocautũ eſtꝗd ⁊ exquotꝑe
euictaꝰ her̃ ditate reſtitni debeatñ
ſolũ ad fiſci cãs:ſj ct ad puatoſ hr

ditatis petitoꝛcs ꝑtinetl. vſuras*

tibus vſq; ad. S. aptanda.

teſtõ ⁊ ab inteſtato. illa
ex teſtõ im̃. vt. S. eo. pci⸗
bus. Ité illa datur vma
ſcriptos her̃des im̃: bec
cõtra donatarios. Itez
illa nõ intentat᷑ pbi qͥs
habet aliqͥd. lʒ minꝰ in
hac cõira. vt diximꝰ.g.
eo.l. i.
Rrubꝛica. De inofficio
ſis dotibus.
Um omia, a mfe.
ranſeute ad ſecũ/
AQdas nuptias 2 fa
ciente pactũ cuʒ viro de
dote lucrada. alioqͥn. i.
ſi nõ eẽt factũ tale pactũ
cũ ea moꝛtua dos ad ft
lium rediret:nõ haberet
locũ querela ſcdm.l.i.
r ¶Kocoꝛdare leges. ſcʒ
ad bũc nouũ caſum.

8 Pꝛomptũ. vt in aut.

t ¶Actionis. bodie filij

pmi matnmonij babẽt
conditionẽ ex.l. vſq; ad
tale qᷓ;nitatẽ qlibet qua
lem dat ſcõo viro. vt.j.
de ſe.nup.l.hac edictali
⁊ in aut.de nup.S.qꝛve
ro.coł.iiij.vndedic aʒ.
ceſſare banc querelã ho
die. Ael dic ſᷣm.bh.eã cõ
Ppetere etiã cũ auxilio: lʒ
ſecus ſit in pᷣcedẽtibus
querelis.vt inſti.deinof
fi.teſta S. tam aũt. ⁊.S.
ti. ꝓxi.l.ij.⁊.l.ſi filius.vł
tertio Fᷣ m.p.loquit᷑ cum
dota bat fuã vel extra⸗
neam. ⁊ lic ceſſat dicta
oppolitio. iteʒ ð buic.l.
j.de iur.do.l.nulla. ſol.
vt ibi. Itẽ facit.sS.ſi ad⸗
uer. do. l.i. Et no. ꝙ de⸗
muʒ moꝛtua matte agit
bic filius ⁊ eodem mo⸗
do bic agit vt ⁊ in ſuꝑio
ri.vt dixi.S.ti.ꝓxi.l.i.
Rubꝛica. De petit õe
bereditatis. Poſt que⸗
relaʒ inofficioii teſtamẽ/

ti que eſt pᷣparatoꝛia venit᷑ ad petitionẽ bereditatis. Et nois ꝙ mixum
omni dicit cũ in. ff. ſint quattuoꝛ titil.
Enatus. de quo ſenatuſcò ſulto bic loquił: ⁊ qͥd in eo tineak. ba
es.ff. eo.itẽ veniũt.S.in puatoꝝ.⁊. S.pᷣdie.⁊.S.cũ anteq;.⁊ ſequẽ
xEuicta. qꝛ verus heres euincit poſſeſ
ſoꝛi qͥ poſſidet ꝓ herede vel poſſeſſoꝛe. x & a elgo ar.
iura in fiſco ſtatuta ⁊ in puatis obtinẽt.ſic.ff.eo.item vemũt.S.in pua/
toꝛũ.⁊ de iur.⁊ fac.igno.l.pe.S.pe.⁊ de cõpen.idem iur.ſed ar. cõtra.j.

ertinet. nota ergo ar.

de cõpen.l.i.⁊.iij.⁊ loquit᷑ vt bic dicit hoc ſenatu ſcõ ſultuʒ in cq fiſci cui
olim deferebar bereditas caduca.ſed bodie ſᷣuat᷑ qð eſt.j.de cadu.tol.
§S. in nouiſſimo. a Aſuras. de pecunia redacta ex venduione rei be
reditane ante lit. cõteſt. ⁊ eius vſur.ſoquit᷑ fm Jo.: aʒo.⁊. b. ⁊ ſcõᷣm h
dicit collectas ante litẽ cõteſta to: ⁊ ſic cũ ſii bone fidei nõ tenet miſi inq;
tum locupletioꝛ eſt.⁊ idẽ de ſrucnbus ante litẽ cõteſtaiã ꝑceptis dic.led

m v

Liber.

poſtlitẽ cõteſtatã tenet etiã de omĩbẽ.ſ.fructibus ⁊ vſuris dictep ecunie
curretibus poſt. Alij dicũt etiõ bãc.l. loqui in vſuris p ecunie in heredi⸗
tate inuẽte. ⁊ qd dicit rerũ bereditariarũvſuras ſubaudiũr etiã qð non
placet.qꝛ detali vſura nemo tenet᷑ etiã ante vel poſt litem còteſtatã:niſt
eam attingat malefidei. vt. ff. eo. ſi poſſeſſoꝛ.in pn.⁊ derei ven. ſi nauis

attingere aũt vid et ſi cõ
ſumit vel erogat. ſecus
ſi cõtẽplatione ber̃dita
tis latius vtat᷑ rebꝰ ſu⸗
is:vł ſi pignoꝛi obligat
rem q̃ eſt in hereditate.
vt. ff. eo. ſed ⁊ ſt. S. ſi qs.
2.5. q aüt. Itez qd eſt
qð dicit poñ lit. coͤteſt.
nõne idẽ eſt ⁊ controuer

ſia mota. Rñ.ita.naʒ fit

mal efidei ſola cõtrouer
ſie motione denũciatio/⸗
ne facta. vt. ff. eo. itẽ ve⸗
niũt. ⁊. SF. petitã.l.ſed ⁊
f.S. ſt ante. 7. .ð bis qᷣ.
ot indig.l.i.niſi quo ad
fatalitatẽ. vt. ff. e. illud.
Item qᷣd de vſuris fru⸗
ctuũ a quo vel qliter pᷣ⸗
ſtari debẽt. ⁊ quidẽ bo⸗
nefid ei poſſeſſoꝛ poſt li.
cõ teſta.tenet᷑ pᷣſtare vſu
ras fructuũ ꝑceptoꝛum
aß lit. ↄteſt. iz ꝑceptoꝛũ
poſtea nõ. qꝛ ex neceſſita
te pꝑcepit. 2 ſic intellige.
ff. e. l. b ers furioſi.S.fi.lʒ
bᷣNAero. ꝓ igitur vel ꝓ
Ae⸗ c ¶ LZocupletio
res.qð tpᷣus rei iudican
de inſpicit᷑ vt.ff. eo. ſi a

uerob pecunianũ ante lit. conteſt.
ex die uẽditionis hereditariarũ re
rum ab eo ſacte quiantea poſſide
bat collectaſ:necnõ ẽt fructꝰbone
fidei poſſeſſoꝛes reddere cogẽdi
ſi ſũt niſi er his locupletioꝛes exti
terunt. Poſt litẽ aũt cõteſtatam

fructꝰ tam nõ venditarũ rerũnõ
ſolũ quos pceperint:ſjetiã quos

pcipere poterant q; vſuras pcij
rerũ ante litis cõteſta.venditaꝝ ex
die cõteſtationis ↄputãdas:oĩmo
do reddere cõpellant᷑. I Mpꝛ.
ho.marcello militi.
Ipoſt motã cõtrouerſiaʒ

midiã muſeus ab her̃de ſcripto
queſtionis illate nõ ignarꝰ ↄpara
litb:tam ipſe qſi malefideipoſſeſ
ſoꝛ q; hercdes eius:fſructus reſti⸗
tuere cogunt᷑.Si verovenditõeʒ

lite antiquioꝛeʒ eſſe ligdo ꝓbare⸗
turꝰ:ex eo die fructꝰ reſtituant᷑:ex

menecratis bonoꝝ ꝑtem

diuus. C M ered es eti illatõ aonem ignoꝛuͦtes. vt ſ. deku /

cti. ⁊ liti. ex.l.ij. ⁊.f. de diuer. ⁊ tẽp.pᷣſcnp.l.cũ beres.⁊.ff. de pub.
ſi ego. . ptus.nec ſibi ꝓdeſt ꝙ vereeſt bers.vt.ff. eo.necvllaʒ.5.
neracius. 1. S. beredẽ. ac d Pꝛob aret. hocipſo ꝙ cõtrarium
nõ ꝓbal.ſic. j. de pᷣ̃ſcrip.long.tẽp.l.ſuꝑ.⁊.ff. de ꝓba.l.verius.

e Deducta eſt.

pꝛe.S.quo tẽpoꝛe.
d Moſt litez vel qualẽ
cunq;ʒ ſcientiã vel cõtro
uerſiã vt dixi. Et nota quoddã ſpale circa hmõi vniuerſales actiones.
ſe; peni.bere.⁊ fami.ber. vt im̃ opetur cõ trouerſie motio q;tum lit. cõte.
Sᷓtuʒ ad vſuras ⁊ fructꝰ.ſecus in rei vendicatiõe ⁊ cõi diuidũdo.Hinc

quolis in iudiciũ deductaẽ. m

eſt ꝙ in fami.her.iudicio etiã poſt motã cõtrouerſiã tm̃ impedit᷑ aliena-

tio. vt babes.ff. fami. ber.l. alienatiõ es. ⁊.ff. eo. diuus.
Svi.ſ. de fruc. liti.expen.l.litigatoꝛ.
Jpoſt motã.menecratis.menecrates fecit ticiũ heredẽ qͥ beres ſcri
ds couent“ petinone herditatis a legitimo: qᷓ dicebat teſtm̃ nõ valere
vẽdidit ꝑtem dimidiã muſeo.Diſtingue tñ vtrũ emit poſt motã cõtto/
uerſiã vt tũc ipſi ⁊ beredes ſui ſicut malefidei poſſeſſoꝛes cõueniant᷑ de
fructibꝰ.l.ꝑceptis ⁊ ꝑcipiendis.⁊ ad buc caſum eſt adaptãda lr̃a que
ſequik. frucnbꝰ em̃ ⁊c. An ante vttũc nõ niſi a tpelitis cõteſtate vel mo
te cõtrouerſie.vt.S.l.ꝓxi.dixi.cenſest᷑ malefidei q;tum ad fructꝰ ⁊ q;tũ
ad vſuraſ reſtituẽdas.Et lʒ ſuꝑioꝛi caſui bene aptet littera q̃ ſequit.fru
ciibus em̃ ⁊c.iñ ⁊ ad bunc põtaptani.⁊ in pᷣmo caſu ſubaudias totis.
nãꝗ ⁊ ante lit.cõteſta.auget᷑ fructibꝰ etiã bonefidei poſſeſſoꝛe poſſidente
ſed nõ totis.nõ em̃ cõuenit᷑ niſi.ſ.inq;tũ locupletioꝛ eſt.ſed poſtea tenet᷑
deomibꝰ?. ⁊ boc vbi empta eſt vniuerſitas. Si vero qͥs fuerit emptoꝛ rei
ſingularis vel rerũ ſingulariũ:nõ tm̃ tenet᷑ reſtituere fructꝰ: ſed etiam rei
vendicatiõe tenet᷑ ꝓ illis ſingulanbꝰ rebus.nõ aũt petitiõe bereditatis
qꝛ nitulo munitꝰ eſt. Itẽ no.ſcõm bul.q̃ttuoꝛ caſus h̊ poni.ſ.cũ qͥs emit
poſt litẽ cõ teſt. Iẽ cũ ante litẽ. Itẽ tenet de omibꝰ fructibꝰ. Item tenet
de illis quos ꝑcepit ⁊ locupletioꝛ eſt.ſicq; reddit᷑ quartũ ſcdo ⁊ terniũ pᷣ
mo. Ire notãt bic quidã emptoꝛẽ vniuerſitatis ſemꝑ teneri petitiõe he/
reditatis ꝑ.l.iſtã. Sed tu diſtingue.qꝛ cũ qͥs emit vniuerſitatẽ ſi mala⸗
ſide tenet᷑ vtili:vt hic.⁊.ff.eo.enã.ꝭ.ſi qs.ſi bona fide nõ tenet᷑ niſi mo⸗
dico eſt diſtracta.vł vẽditoꝛ nõ cõparet. vt.f e.l.etiã.S.qꝙ ſi qs.ſi tñ nõ
bʒ regreſſum ꝓ euicnõe. vt. ff. eo. ⁊ ſi. S.itẽ ſi res. Itẽ tenet ſi titulus ha
bet᷑ ꝓ nõ nitulo. vt. ff. eo. nec vllã. S. i. Si vero rez ſingularẽ ſiue bona fi
de ſiue mala nõ tenct᷑ niſi tuulus babeat ꝓ nõ titulo. b ¶Qopauit.
poſt moiũ em̃ litẽ ꝓbibet᷑ poſſeſſoꝛ aliqͥd alienare: niſi in caſibꝰ. vt. f. e.

eg Poterãt.

ctibus em̃ auget᷑ hereditas: aam droeni moto
ab eo poſſidet᷑ aquo peti poteſt. ri. ſ¶Krueri/
Enmiptoꝛ aũt ꝗ pꝛopꝛio titulo poſ bae en augenn⸗
ſeſſionis munit? eſt: etiã ſingulax? tione veniant. lʒ
rerũ iure cõuenitur. V non i ra nan.
Mem. aa. epicte. veniũt 5.fuctus
Ereditas matertere peti- 2 ad bocſſ fami.
. tai: nõ infringit alterius he ber. no ſt ef .
reditatis petitionẽ que euenit er nie verooFi. v.
alia ſucccſſione: ſ ⁊ ſi queſtionis canba.
titulus pꝛioꝛ inofficioſi teſtamẽti 4 Peripoͤt. t
cim habuiſſz: iudicaterei pꝛeſei h vel v poe⸗
ptionõ obſtaret: eandẽ heredita⸗ ſoꝛe. vel tiulo ba
tem er alia cauſa vendicant. buoß n rinto.
AI Apatoꝛ antho. a. pitelliano. regulanter ſ
i⸗ reſtituẽda hereditate* bus cauceſ pꝛ⸗
cõpenſatio eius habebi? babzen e
qð te in moꝛtui infirmitatẽ in ſum b eſ Singulamz
ptũq; funeris bona fide ex ppio no ſol fee fin
tuo patrimonio crogaſſe ꝓbaue⸗ bonefidei ſed eti
ris. Dem. a. poſtumiane. am gngalonſe2
Ehereditate quã bona fi m ſmern e wuil
de poſſidebas: ſi contra te tiuz nomie tenet
Pnũciatũ eſt: in reſtitutione eius ſec erid ſingulann
dũ alios nõ tene

tur tĩ petitione bereditatis:ſed etiã ⁊c.vel pot hic recitari caſus
ſupioꝛ.ſ.cũ emit vniuerſitatẽ:⁊ dices nõ im̃ tenet᷑ petitione beredi
tatis ſed etiã ſingularũ rerũ rei vendicatiõe. Si an vtraq; poſſit
ſimul intẽtari põt dubitarli.ar.ꝙ nõ.j. denoxa.lʒ.fi.⁊ dic vt ibi in
fi.ma gne glo. Ael dic cõtra diuerſos ſimul intetanið vnum peti
tio: ↄtra aliũ rei ven.ff. eo.ſi bone ſidei.S.fi. eũdem ꝓ diuerſis
rebꝰ pñt ſimul intentani:vt qꝛ ꝓ omiſſa in petitionehere. agitur
rei ven. vt.ff. eo. t. ſi qͥs liberraté. S. fi. ꝓ ijſdẽ rebus nõ pñ̃t.qꝛ la⸗
ta ſnĩa in pen.here.parit excep.rei iudi.in rei ven. ff. de excep.rei iu

di.l.ſi qͥs cum totũ.5. pe. ⁊ ideo ſimul intẽtan nõ pñt arg ff. deex

cep.l. fundi. ⁊.l.fundũ. i Lonuenik. l. rei vendicdtiõe.vt. ſhe.
nec vllã. S. ꝙ ſi qͥs.⁊.ʒ.ꝙ ſt in dies.S.ſi.in fi.S.
Ereditas.quid ã ſic intelligũt.peto a te hereditatẽ matertere
demũ ſuccũbo decedis me berede relicto.⁊ ego eandẽ bere

gditatẽ modo peto a quodã poſſidente. Uidebat᷑ ꝙ non poſſem.

qꝛ in eadẽ bereditate ſemel ſuccubui. ſʒ nõ eſt ita qꝛ ex alia ſucceſ⸗

ſione nũc ago.ſed certe eſt ⁊ bic alia rõ q̃re nõ obſiat exceptio rei

iudicate.qꝛ nõ eſt eadẽ ꝑſona q̃ cõuenit᷑ qð eſſet opus.vt.ff.de ex
cep. rei iudi.l.cũ querit.⁊.l.ſe.dic ergo ſᷣᷣim Jo.⁊.p.ꝙ peto a te be
reditatẽ matertere q̃ nec ad te nec ad me ꝑuinebat ſed ad ticiũ.ſuc
cubui poſtea nicius meberedẽ inſtituit.ſi agã cõtra te:nõ ideo ꝙ

ſem el ſuccubui ↄd te repelles me.oꝛ nũc ex alia cã.i.alia ſucceſſiõe

ago. ſed ⁊ ſi nulli ſucceſſiſſem: ſi iñ ex alia cã nũc agerem ⁊ ex alia
egi.puta pᷣmo modo vendicabã bereditatẽ.qꝛ teſtm̃ matris mee
dicebã inofficioſum. modo ex alia cã peto: puta ex ſideicõmiſſo
vel falſo vel irnito bñ poſſum. ſic eſt bec.lin ar. ꝙ qͥ ꝓponit q̃re
lam videaf᷑ intẽdere petitionẽ bereditatis.vt dixi. 5. de in offl. tel.
l.i. vnde dic ꝙ pᷣmo egi q̃rela ⁊ ſuccubui.⁊ ꝑ cſequens in illa pe
ti. here. qᷓ erat mouẽda poſt qrelam. l« Peuita. 7 ſup es ſnia
dicta cõtra petitoꝛc. m ſ Hereditatis.lzʒ ſit eoꝛũdem bonoꝝ

⁊ tranſitiue lege. gc. n ¶ Aueſtionis. qð ſupꝛa facit diuerſitas

Cit
ſcieg
ntben
barhel
bte
Ahen
ſcken,
1
ſooh

ſoin
iidat
hapla
faümu
Nait.
Metnge

Uerſie te

irind ,,
ſed
eſialgen
oſtagtht
epnian
leinnafe⸗
dliſfenin
ſithfnan
Aboeſſent
lnocf
nerſoloe
Hebiſen
tbe.

Paipie
poſſckpbn

kepdppeft
ehatileh⸗
ſopnän
Alls Afe
Ullgnnarſt
scn
Pongthh
ſſgleng
itfen
noeſuos
oneſceſtt
nſtgioit
Aaluminii
fuanigt
Gonieni
iciülglri
Nln

Oglosuee

tinta
hetinthni
NPnigen
Adientbi
iö munpe
, hlaſe
Nebae G
Zropitcht⸗
ſdeettegrin
ftagffne
ictüeftin

genuede

Pemmie

na

gluthñ
nonſpi
4 den un
itil
elot,
iui

5 * Exſoluiſſe. de

Zertius

ſucceſſionũ facit hic cauſarũ diuerſitas.ac. o ¶ ANendicãti. vt
ff. eo. lucius. ⁊. S. de inoffi. teſt.l.eũ q̃.⁊.j.ad exhi.l.neq;. ⁊.ff.de ex

cep.rei iudi.⁊ an eadẽ.⁊.l.ſi is.⁊.S.deiur.⁊ fac.ig.l.cũ falſa.acg.·

M reſtituenda her̃ditate.a bonefidei poſſeſſoꝛe. q & Xõ⸗
ſatio.i.retẽtio.vel dic cõpenſatio ad actionẽ negocioꝛuʒ

Feloꝛd. ve ſro
et. detrahit qð creditoꝛibꝰeius here
impenla. ditatis exſoluiſſe te bona fideꝰ p
Eberedita/ bauens. nã repetia creditoꝛbꝰ ꝗ

Ae. bona ſile ſuũ receperũt non põt. I.Mρ.
glexan. a. fimino.
IYputasnõ iure tutoꝛes da

inſpecta cã here/
ditaria.i.qꝛ bere⸗
ditas dʒ. nã no⸗
