
infa. irro.l. ea qᷓ. 7.l. verbũ. ⁊.ff. de obſe.l. licet. 7.l. bonoꝛi. 2. . de dig. l.
ij. lib. x. ⁊ bic niſi qui agit laboꝛet ſimili nota.vt.S.eo.in harenã. vxel miſi

ſir ingratus qui agit aliquo de tibꝰ modis qs babes in aut. denup.

S. ingratitudinis. coł.iiij. 94 Beneſicijs.i. maleſicijs ſiue blãdiciſs

yꝛonice em̃ loquit᷑.ſic.ff.
de fur. l. inter oẽs. in pᷣn.

1 de dam. infec. l. ex da/

ni. K quotiens.

Gnſtituto. qꝛ etiaʒ ſi 3
turpis ſit nõ põt de in/⸗

officioſo conueniri. Et
no. ꝙ h̊ poſuit. D. quã
dam aut᷑.ſed hodie q̃re
la locuʒ nõ bʒ:niſi inter
fratres turpibꝰ pſonis
ſcriptis her̃dibus. ꝑ id
qð eſt. j. delib. pꝛe. aut᷑.
erx cã. ſed eſt falſa. vt ibi
notaui.
Iberi. d ebẽt. hod ie
ꝓbant heredes. vt
ſ. eo.olimodo. ꝗᷓ eſt ↄtra
a ¶ Jugiter. i. coͤtinue Z
3. de eden. ꝗᷓ accuſatõ es
b Extitiſſe. ſuſcipiẽd o
pꝓbationis onꝰ in ſe. vt
l deppa cilco.
c¶Dekerat. vt ⁊.ff. e.nã
d ¶Amicitias. boc ho
die nõ cſt ſed alieſic que
ſunt bic. vt in aut᷑. vt cũ
desp. cog. 5. ſed b. coł.
viij.⁊ no.hic ar. ad feu⸗
dum. rvt.ff. de o ffi. pꝛete.
vꝛ.l. i. F. cũ patronus.
e ¶ Crederet᷑.ſupple dili
genter inquiri iubemus
vt hoc c·
fEPꝛobato. ab br̃dibꝰ
filn. nec em̃ mat᷑ ꝓbat
2 ua vid etur differentia
tractet᷑ de ingratitudine
aſcendenniũ vbi ꝓ eis pᷣ
ſumik: an deſcẽd ennu:
tunc Z. 1 eſt rõ: qꝛ amoꝛ
plus deſcendit qᷓ; aſcen
Gat. vt. ff. qð me. cq.l. iſti
q̃dem. S. fi. hodie vero
brfdes ꝓbat. vt. j. l. om
nimodo. .
g e olũ tati. vt. j. de ſe.

nup. l.fi.
(onis nouella cõ
itutio. qua babes. j.

ſiluiibans,
Umputan. vt 7. ſ. de
rei vxo. act. S. videamꝰ.
ſed nõ eſt bonajrõ vtiõ
debeat cõputari in qrtã
qꝛ cõkert.x t.j. de col. il⸗
lud. ⁊. j. e o. ſi qñ. ſed ſic

accipe ſiłitudineʒ. qꝛ ſic

agñ nuptias donatio cõ
fert ad ſiłiudinẽ dotis:
ita ⁊ cõputet᷑ in qrta ad
ſilitudinẽ dotis. an aũt
in dotẽ poſſit inſtitui. di
xi.ff.d e mino.l.iij.S.ſed
vtrü. in fi. .
K ¶Eod emq;.dixit cum

relã cõtra teſtm̃ parentuʒ
bationes debẽt p̈ſta⸗

re qobſequiũ debitũ ingiter p⸗

ut ipſius nature religio flagitabat
parẽtibus adhibuerũt:niſi ſcripti
heredes oñdere maluerint ingra⸗
tos liberos ↄtra parẽteſ extitiſſeꝰ
Sinaũt mr cõtra filij teſtĩ inoffi
cioſiactionem inſtimuat:inꝗri dili
gẽter iubemꝰ:vtrũ filius nulla ex
luſta cã leſus matres in nouiſſima
leſerit volũtate:eo qꝙ; nec luctuo⸗
ſam ei ⁊ legitimã reliquerit poꝛtio
nẽ vt teſtõ remoto matri ſucceſſio
deſeratur Di tũ m inhoneſtis ſa
ctis atq; indecẽnbus machinatio
nibꝰ ſiliũ foꝛte obſedernit: inſidiiſ⸗
q; eũ vł cadeſtinis vel maniſeſus

machinationibus appetijt vel ini
micis eius ſuas amicitias copula

nit:atqʒ in alijs ſic verlata eſt: vt
inimica eius potiuſq; mater crede
retur:hoc batoſiniita etiaʒ ac⸗
quieſcat ſilij nolũtatiꝰ.

IIAperatoꝛ zeno. a. ſcba.

tioꝰ diui leonis ante nup

MWomã nouella conſtitu

tias dõnationẽ a filio cõferri ad ſi-

militudinẽ dotis qᷓ a filia cõfert᷑ pᷣ
ccpit:etiã ante nuptias donaticeʒ

ſilio in quartã pcipimꝰ imputari.
Eodẽq; modo cũ mater ꝓ filia
doteʒ vel ꝓfilioante nuptias do⸗
nationẽ vl auus prnus aut mater

nus aut auia mrna aut prna ꝓſua

nepte aut ꝓſuonepote vel/ pauꝰ
ſit prfnus aut matemꝰ vel ꝓauia
pr̃na vel mmna ꝓſua/ꝓnepte vel

ꝓ ſuo ꝓnepote dedent:nõ tm̃ eã

dem dotẽ vel donationẽ cõferni:
verũ ctiã in quart partẽ ad exclu
dẽdam inofficioſi querelam tam

dotem datam q; ante nuptias do

nationẽ pfato modo volumꝰ im⸗

putani: ſi ex ſubſiantia eius ꝓfecta
lit de cuius her̃ditateagitur.

OVber de inofficioſo que⸗

ater dedit. nũc cum mater vel alius aſcendens.

Animodo. innumerabilẽ. ſunt em mulri modi expugnande
vltime volũtatis.ſ.bo.poſ.õ tab.⁊ ino f.q̃rela. Itẽ ⁊ cũ teſta. ſit

ipᷣo iurenullũ.

nis. vt nepotibꝰ ex filio. vel dic parẽtibus vel fratribꝰ.

NACpatoꝛ iuſlinianus. a. mẽne.
nimoc leſtatoꝛũ vo
Aliuntatibꝰ ꝓſpiciẽtesma⸗

gna ? innumerabilẽ occaſionem

ſubuertẽde eoꝛũ diſpoſitionis am

putare cẽſcmus:⁊ in cenis caſibꝰ

in qbus de inofficioſis defunctoꝝ

teſtamẽtis velalio modo ſubuer
tẽdis moueri ſolebat actio:certa⁊
ſtatuta lege tã moꝛuis oſulereqʒ
liberis eoꝝ vel alijs ꝑſonis ꝗbus

eadẽ actio cõpetere poterat: vt ſi

ue adijciat᷑ in teſtõ de implendale
gitima poꝛtione ſiue nõ: fimũ ꝗ⸗
dem ſit teſtm.liceat vero his ꝑlo

nis que teſtm̃ qſi inofficioſimn vel

alio modo ſubuertẽdum qri pote
rant:id qð minꝰ poꝛtiõe legitima
ſibi relictum eſt adimplẽdam eã ſi
ne vllo grauamine vl mioꝛa cxige

reꝰ.ſitñ non ingyari legitimis mo

dis arguantur:cum eos ſc ingra
tos circa ſe ſuiſſe reſtatoꝛ dixent.
Nam ſi nullã eoꝛũ quaſi ingrato⸗
ruʒ fecerit mẽtionẽ: uõlicebit eiꝰ
herdibus ingratos cos nomiare
⁊hmõi queſtionem introducere.
Et hocquidẽ de hisperſonis ſta
tuimꝰ quarũ mentionẽ teſttes fe
cerint:⁊ aliquam eis qʒtitatem in
hercditate vel legato vel fideicẽ⸗

miſſo:licet minoꝛem legitima he

reditatis poꝛtionem reliquenint.
Sin vero pᷣterierint aliquã eoꝛuʒ
pſonam iam natã vel anteteſimꝗ
dem ↄceptam:adhuc vero in vẽ
tre cẽſtitutã:vel exher̃datione yl
alia coꝛũ mentione facta nihil eis
penitus reliquerint:tũc vetera iu

ralocũ habere ſancimꝰ:nullãerp
ſenti ꝓmulgatione nouationẽ v

pmutationẽ acceptura. Imputa⸗

riꝰ vero filijs alijſq; perſonisque

dudum ad mofficioſi teſtamẽti q

relam vocabant᷑ in legitimam poꝛ
vt. ſ. delib. . vel
exbere.l. fi.
6 4Jmputari.

tionem ⁊ illa volumus queocca⸗

lſione militie er pecuniſmoꝛtuiijſ

m Ael alio modo.vt ꝑ õᷣ tab.

dic etiã
pꝛonis.qꝛ ⁊ ipſt
debent agerelad
ſupplementũ. vt
ff. de bo. lib. l. eti⸗

am. H. to tiẽs. ⁊ in
ſti. d e ſuccel. li. A5.

ſt vero teſtm̃. ſed
nõ videt᷑ boc no
uñ eſſe qð dicit ð
repletõ e.vt. ff.e. ſt

nõ moꝛtis. ſz ibi

a cõpoſitoꝛibus
noui iuris fuit ap

o Erigere coͤdi⸗

tione ex bac lege
p ¶Arguant. ab

berdibꝰ. ? ſic coꝛ

rigik qð eſt. . eo.

l.lib eri.

a 6Direrit.? caz
in gratitudiniſ in

feruit. vt ĩ aut. vt

cuz de ap. cog. ..
r ¶ Licebit. ar. ꝙ
heredes dñi non

pft auferre feudũ

ꝓpter feloniã do
mino cõmiſſaz ſt
dominꝰ? nihil di⸗

xit dũ vixit: vt h.

2Z arg. ſ. de reuo.
do. l. i. 7 fl. .ff. ö
ꝓbatio. pcula. et
ff. ad ſil.l. i. F. ſi.
7. S. eo. ſi mater.
Itẽ no. ex verbo
arguant. que pſu
mi bonũ niſi ma
lus ꝓbet. vt dixi
ff. de Pba. no eſt
neceſle.

8 (Ingratos.

ſũt em̃ multi mo /

di exberedãdi.vt
ff. de lib. 2 poſtb.

S eicõmiſſo.
bodie vero iure i
ſtitutiõ is q dic
vt diximus. S. e.
aut. nouiſſima.
y Vetera iura.
vt poſthum⸗ ru /
pat. vt. . de po/
ſtbu. l. i. natꝰ. ſu?
ipo iure infirmet
vel ꝑ pᷣ tab. ſi fue

rit pᷣteritꝰ: emãci⸗

patꝰ aũt ꝑp ſa.
ſed exberedatꝰ vł
ꝓ exberedato ba
bitꝰ agit querela

Tenius

De inoffi.teſt.
òß geicõmiſſum ſy alij di⸗
2, cto nõ ꝑ ſide miatis. z a no
hub ſubſtimego dir lib. um⸗ enehrad nl⸗
. „ reteſtamen fi 2.. de imp Ité nota l. hereditas
ritei face 2. ]l. pri ſi. Sisso: ehed⸗ dius.
eſt militia. i. re er es pᷣd l. teſtam 5.ff. den qs. libe 5
ta ꝙ quedãẽ amniuiair Altaer nelfe fd nelin §. biduũ. ſed agrg . Dsri ero tantn
c1. & 5 . ic dic. iciani ſic *lit. l. l. . uit declinari. vt. ff.
G ſlaßdierah dir duen krauehe Tepraibr⸗ tor Z.ff. , bant᷑ in⸗ cõ verbſig. l. nõ g dã
ioptgen ſtue qd beredid ede alr int Alia q c imemoꝛat deant: ipſa c noea yl 06 oniuerſali be nir.
Netiit, tum Sln r inaur der bl⸗ — lucrari eſſe videant᷑: ſitio moꝛã m ab v erhorenraur⸗
b. neſce D ſenige quarta , ſite poſſe . ſit nutas el alia diſpo Es tollat gfen t mi⸗
igi copn dẽ trãſit: ſonis acꝗ ꝙtalis ⸗dilatio v introducẽs t zuz po bic appella
DRrH ad beredẽ tat dem ꝑ eſt: eo no mi⸗ ſazonusi aſi nihil eo 3 timam hie
dienizgtgt 2 illa nõ oputat anifeſtuʒ 2. lmoꝛtuo qdðcũqʒ dat qua 11 nuſculam. puta par
dchategni 7 coͤfert vt in Z casmn endat᷑ ve 19 efdes ⁊ita res ꝓce tum eſſet. ſeralkars hur, dor
ſihſamin nof decol bo ene na Nt vedar adeiꝰ herd xita res chtum eſſet. . APiareſttucn berede
nte ge s leuin certa — grad⸗ du. teſte ne banngß manima Parezun bniau⸗
W bidatu ßci lat. Nath v⸗ lẽin m Be quis ſuotef bero de vehabe jcit delega
ſideſuatie ibidet dicit non puemat. J ſpiciat᷑: que d yt tan Iquis nẽ libero tia. 1q8 bielt delege
lyentefii röfeminonid as dẽ militie inſp 38 obtinet? 5 ex uidẽ poꝛtio auteʒ alij niehaclenteinltitn
ſü rickeher china voſie va is mlit ã poꝛtiõ 2 quich⸗ ſculamꝰa ris ir⸗ ionis. vt in a⸗ ud. colbk.
nctN ia atoꝛls i ltum =,,. 4 inun is p⸗ tio H§. illud. col
ni erible en ten pecunia n kc ſtatutũ eſtin re ſni dol eeecheenit⸗ Vl diiſ dalece ſmerath,
no noris ii⸗ il gaſige auo 5 utet q;ʒta eſſet isꝗ 9 pvela . ma: = O:vt ſtituti. ſee
nn S nntograh telkuoet Narhe Bttegiimn rnſ auttantue ſve.
c utu. vt A cun iris ſpe .. hef 188 nO ulo r— e uantitat .
heftan ta erat ſtat rmili/ tiaʒ ex pe tis ſolis pi fipalacijg⸗ 6poſſit locu dẽ gꝗ ex pu le. ⁊ accipe P.
Eihni ſi ſuccedere znos ſt Excep 7 ſacrinr̃ipal de nopo fieri:⁊ illegce bſtantiã minuſcu men large. v
tneit is poſ noe lẽtiarijs ſacr ſficia ta erele heni: ſequit ſu io iitatis ii uſaut
tã dece bered libus ſilẽtia ſpãlia bñ lis ſir⸗ quer g ſui cõſequii ſt ex maio elega. iij. um a⸗
dſtn denr doc beren Pſtita iam ſpãlii unijs itoꝛs it. q aut e a ieau i eaero⸗
hitie ia cnae d o mli⸗ bus pᷣſtita ian q; de pecunije 8 Lennoe maluent. g aii is edele ſ. deſidelco /
e e A 4. „ 3 ,d tibu — ſcipe ſt:ſiue . . Ht. ſ. tibi
igfeickie ilire xx lijs capitulis c abaretibt 5eã ſi ãamplexuse m 2 ſine mittere. ,Sol. v
ig fz ſipoſt. ijs cap llitiaa p am atim ? ſi .l. fi in ſi.
G ſonismeinirct, dpnnns laiuteſmen arelunn moꝛa etug⸗ r
ſihiufti d 4Dorna i eoꝛũ datis: ko:rata eſſe pcip⸗ m vel ſip ſo ꝓpoſito d epecaa aratur.i in ſeri⸗
ſaniu Hedaccertemit. s cõputent: ſonis pdicta Cõtention. voluerit: ſed anijt Teikuin emtoinſat
aydecpeczt tãs qtũ a er im̃ eisc is vero P lumꝰ. reſtituere tu 1 mitis v eſta
ſueign. annitern ei In ceten 5 tenere hol eog! iciox ſtrepi itis poſt lon⸗ ptis fact. ſine ſcriptis.
alun⸗ ſranſi netcnereye iudicioꝝſ habitis poſt Clogio. ſine elli. 7
Pordszrin Buentearzs. 0 em.a. me lameta ole 5 certam. ti Siucdlic 6pe⸗ vNegi deo.
H lezinane ſaen unaden cn. ccn nſerneilehrne ie be⸗ eschene doemal
aſ tia ſub ſe / danec ha alcidie mi iderit: imur: 1S 5
nue f eapna⸗n . llis plonis nerclie ex pꝛio ri wenannnn a⸗
Anrkene arateg Brr vamn enernitmnd dacin Piennemrno.,
lnſtn culiũ eis ſilen.l. teſtamẽta ſtqrte ꝑti titatis ( ibꝰ redde ictidus fe⸗ 1.ſ de pe. l.crimẽ. 7.
gingſt ſt. vt.ſ. de turtelian iid eſtq erce tit Sommdb red ichbus fe ff. depenis. indig.l. tu
zude Ps xij. ꝛnomide tm̃ replea mogi ia eius legitinis . dez iſqui. vt in filius
ui Aenup. ſon mepo⸗ ceſſionis tm̃ ſtõdereli naricia eiusles sque in eo n rnlna fal/
nimilii ¶ Mimus. c. 5. ſtato ſucceſſi⸗a nhil in te illiba au : aliſsomibuse ſunt pꝛo o ponabi zo ſ. ad
apbe fti mu 1. usmilu ailli 1 :alsom ſcripta 1 . rein callb⸗ pri
a Uontam ha piis en al geicaina lns rünn n, doge W Pke inenet
. Qe i abi teltameta! 2 . de niqtatẽ tollẽ⸗ leiul. m irff de c5
⸗ Riond lan cumelt :cti ad teſt⸗ ſancimꝰ oꝛea s inigtatẽ fallir . f. de a/
9 P l. B „ ten „ nsimnig ſita Item ij. F. ſi emãcip
(Nn lonibꝰ. . ta bpuauim lẽda locũ hfe ſu is? gut vete ſcat poſi bu.l. iij. F. dam: ſed
fiinan ennimoa. l. Al tis faciẽ pb5ß. LZegis aut usenbeſcat ſcrip r an doſdamiſed
betkicct omnit „ ſcri menne. ppꝑ 9 ſanctio pt nõ diuti ſuis ſc ius. ſc e.l. illaz
ſachehß Eintenod, Se Vorn in geicln n ſ leranaume Naeunin aggnkt Eumu ari loquck .
Su bie vrſine all bus illud ſtatuim?: e lexquat Hãc pijſſim. fantẽſu⸗ li t erraar ſed
Cat,nie di amine, q busii u lone hisd t qõnibus: E. Qũ em̃ infa nepot tẽ fallit.
6 uo grauam ‚KRH mbus! oꝛtion n⸗ ſitq lonẽ. Cu fe ſua vo de filio. Itẽ bſeruare.
neſteie BGaamen . legitima p b dein⸗ ſanction — ſa mre i. ꝓcon. l. o is ibi p
niscn 7 n tige legi mur lane inaratuũ abvl offi. ꝓ agis ibi
nin tontra⸗ f. admi ige um nopolſe ingn SS Bardirdamigi
mmng, ſic eſt tantr . relictũ ſit ꝗ . crionẽ mouere mi umnöt ſit: neq; ꝓpi e repelli: ter ꝓpꝛiam c ff de in/
un de vſufru. le.l. icioſo teſtõa 7 caſiõe ari ſcripſi er her̃ditat itier p Item Pluinu 8. 5F.
Vecn, . lla coꝛ officiol leat: ne occ 1„ (Ar atushe arine tur. J ſi pupillus
aſinn rigik. vt diri. terant ho s teſtm reſcin⸗ 9* tim dio' ſuil ſt:hoc ini⸗ rü. in fi. 5. . ſß idi
XE eaut noniſiii vt noꝛs qtite ddendũe ila⸗ niſ infans pgen eno odioa q; iur.l.iij. do rñderi.
bultiin gol arur. in pfñti a ſch vel dile oinfans pe t alieno eſſ⸗ t eodẽ mo
ſoineif e pa. hocin pñt bo gbuſch ve 0% quoinfar ntes x ndü eſſe poͤt
etnſt ar. cireng⸗ 3 itonb gbr ſitöneme iudican tus delen
ihnten d ſregfn rli aliqa diſpo rauamẽ quũ rauet:peniti
mtlii an daig, tiõibus dũ vl aliudg ad uspgrane
giiif ciens flli 12.i. ſi vel mo ꝛum iurag
ani eo. l. ne evul ram ducente:ne eo
git ſo.val niſt volue
c
(T
6

m ij

=

Liber.

94S ub cõditione. vt. . eo. fil?ẽ matrẽ ¶ Exiſtimari. ? ſic erberda

õt: vt hic. ⁊. ſ.delib.pꝛel.fi.S.fi.diximus.ac. .
quis. cõſtitutũ.ðſi em̃ viuo auo nõ ſit cõ ceptus nullo iure ad bere

it querelã ⁊ peti. here.eſ
ſe idem qð eſt falſum vt

diximꝰ. ff. e. qͥ ð inofficio

ſo ⁊ bic expone qꝛ agen

do querela parat peti.

beredi.

c ¶ Dmne adiutoꝛiũ. ꝓ
pꝛiũ cũ pater eum pᷣcede

ret.vnde non debuit ex
beredari vt bic ſubijcit
⁊ ſupuixit ⁊c.vt.ff.d elin

iuſto teſt.l.ſi qͥs filio.S.

i. Item ⁊ hereditariũ:⁊

hic ſubijcit neq; em̃ ⁊c.
de[Mater. fllius eſt

e ¶Hepoti.ſcʒ deluncti

aniii.

fReliquit. nõ em̃ habu
ſt. 1 quia poſtea ⁊c. ⁊ ſic

ſe pᷣparare non potuit.
vt. ſ. eo. l.pe.S.fi. Si au
tem non adijſſet nepos
ſuccederet vt ſuus.vt.ff
vnde lib.l.ſcripto.

g ¶Uelleiana. ideo di⸗
xit ſuꝑuixit.qꝛ lex velle⸗
iga dicit filium eo caſu lo
co patrtis ſucced ere:cum

pater viuo auo deceſſe⸗

l.gallus.in pᷣn.⁊.S.nũc

delege. b Et ſi. i.
q;uis. 1 Laulam.
i.qu erela m. ipſo aũt iu⸗
re reſcindere no pᷣt. vt ff.
Biniuſto teſt. ſi qͥs exbe/⸗
re.i.m̃.⁊ de lib.⁊ poſtb.
ſt qͥs poſtbumos.5.ſi ſi
lium. Itẽ no. bic qrelaz⸗
nõ pᷣparatam trãſmitti.
qꝛ ſpem pꝛ habuit vt ⁊
in ↄditònali obligatio
ne. vt inſti. de ver. obli.
§. ex cõditionali.

K¶¶Et ſl. i. q;uis.
Pꝛobationib?. vt. .
eo. oimodo.

m (Re/⸗
moro. ꝑ querelam.

n ¶ Eum nepotẽ. ſed ⁊ ſt

ponamꝰ filiũ ingrarum
cur repellit᷑ nepoſ ex ſua
pſona.vt.ff. eo.ſi is qᷣ qᷓ
eſt ↄtra.⁊ inſti.ð ſucceſ.
liber. S. ſi vo teſtm̃. Rñ.
bic ex pſona patris vo/
lebat admitti.ibi ex ſua
vel dic ꝙꝙ bic etiã ex ſua
ꝑſona nõ admittit᷑.qꝛ h

Tede:
viuũ vel in vẽtre nurus ſue conſti

Bae eius ad mittif.vt.ff. de iniuſt. teſta.ſt quis filio.S.ſed bic.⁊
ſ. de ſuis ⁊ legi.l. ticius.⁊.l.ſequen.
bDe inofficioſo. inun
ſancimꝰ:vt hmõi cãm liberis nõ
tantũ infantibꝰ: ſed etiã quãcũq;
etatẽ agẽtibus opponi mime ↄce

dimꝰ:cũ poſſit ſub ↄditione emã
cipationis her̃ditatẽ ſuam mater
filio de relinquẽs ⁊ patris odiũ pu
nire ⁊ iuri filij ſui mime nocer nec
ſuaʒ naturã fallere. Satis em̃ cmi⸗
deleeſſe nobis videt᷑ eum qui nõ
ſentit ingratum exiſtiman.

1I Sem. a.iohanni. pp.

quis filiũ ſuũ exhereda⸗
tuʒ fecerit: alio ſcripto he
eliquerit aũt ex eo nopoteʒ

tutuʒ deliberate vere ſcripto he⸗
rede ſilius deceſſerit: nulla her̃di

tatis petitiõe ex eius nomie de in-

officioſoꝰ conſtituta vel pparata
om̃e adiutoꝛiũ nepotẽ dereliquit
Nec em̃ paterꝰnepoti aliqð ius
cũ deceſſerit cõtra patristeſtamẽ⸗

tuʒ dereliqt: qꝛ poſtea ⁊ adita eſt

ab extraneo her̃ditas ⁊ ſupuixit
qauo patereiꝰ:vt neqʒ ex lege vel⸗
leiaspoſſit ĩ locũ pr̃is ſui ſuccedere
⁊ reſcidere teſim. Et hocnõnuli
iuriſcõſulti in medio ꝓponẽtes in
humane reliquerũt.. Sednos q
omẽs ſubiectos nr̃os ⁊ ſilios ⁊ ne
potes hẽreexiſtiniamꝰ affectione
patema ⁊ imitatione ſcᷣm ꝙ eſt
poſſibile omniũ cõmodũ ꝓſpiciẽ
tes:iubemꝰ in tali ſpẽ eademiura
nepoti dari:que filius habebat
ſi pparatio facta non eſt:ad inoffi
cioſi querelaʒ inſtituẽdam:tñ poſ⸗
ſe nepotẽ eandem cãm' ꝓponere
2 ſinõher̃s aptiſſimis ꝓbationi
bus loſtẽderit ingratum patrẽ ne⸗
potis circateſtatoꝛẽ fuiſſe:teſta⸗

nepos erat pᷣteritus.⁊ pᷣterito nõ dat᷑ querela.ſecus ſi fuiſſet exberedatꝰ

bic nepos.vt in.l.cõtraria.

o ¶¶ Quinquẽnium. ad b.õ.in qui.cau.

in integ.reſti.nõ eſt neceſſaria.l.adoleſcẽtie. p H ereditatẽ. boc refe
ras ad vtũq;.nã neq; ante aditã hereditatẽ repudiatio querele valeret
vrpote cũ bereditate adita naſcat.vt.ff. eo.papᷣ.S.ſi cõditioni.⁊ de acqͥ

ren.here is qui beres.in pᷣn.nec quinquẽnium etiã apud heredẽ:niſi de⸗

mum adita bereditate.yvt.j.eo.ſcimus.S.pe.⁊. .ſi.

qñ.cõcedat.qui alłs nõ poterat teſtari.vt.ff. deteſt.l. eins
i. .l.deſtatu. ſi aũt alias poreratſteſtari. vt. ff. de teſta. l. e

etiã ſolẽnitas remiſſa videt ne nibil operet cõceſſio.vt.ff. ad mu⸗

nici. l.i. .ff. deleg. i. ſt qñ. ⁊.ff. de cõſti. pᷣn.l.fi. q ¶Factionem
⁊ in actiua accipe ſigniñcatiõ e. vt inſti.de here.qua.⁊ dif. S.teſta

mẽtoremotoꝰ ab inteſtato eum
vocari:niſi certa q;titas patni eiꝰ
minoꝛparte legitima ei relicta eſt.
Zunc etem̃ ſcᷣm nouellaʒ noſtri
nomis ↄſtitutionẽ repletio pantis
quarte nepoti ſupeſt:ſi qua patri
eius ↄpetebat:⁊ ꝑfinatur noſtro
bñficioa vetuſtate quidem negle
ctus:a noſtro aũt vigoꝛe recreatꝰ
niſi pater adhuc ſuꝑſtes vel repu
diauit querelã vel ꝑ quinquẽniu
tacuit:ſcz poſt aditaʒ hereditatẽꝰ
Hem.a.iohanni. ppᷣ.
Igquãdo talis ↄceſſio im
Prenalis ꝓceſſerit: ꝑ quaʒ
ibera teſtamẽti factio cõceditur:
nihil aliud videri pꝛincipẽ ↄcede⸗
re:niſi vt habeat cõſuetam ⁊ legi⸗

timam teſtamẽti factionẽ. NMeqʒ

eni cedendum eſt romanũ pꝛina

pem quiiura tuetur: huiuſmodi

verbototam obſemationem teſta
mentoꝛũ multis vigilijs excogita
tam atq; inuctam velleenerti. Il
lud etiam ſancimus yt ſi ꝗqs a pa
tre certas res vl pecunias accepiſ

ſet:⁊ pactus fuiſſet quatenꝰ dein⸗

officioſo qᷓrela aduerſus teſtamen
tum paternũ minime abeo moue⸗
retur:⁊ poſt obitũ patris filius co
gnitopaterno teſtamẽtonõagno
ueritꝰ eius iudicinʒ ſedoppugnã⸗
dũ putauenit:veteri iurgio expul⸗
ſohmõi pacto filium minime pꝛe⸗
grauariꝰ:ſcdðᷣm papiniani m̃ſuʒ in
quo diffiniuit meritis filios ad pa⸗
terna obſequia magis puocãdos
q́; pactõnibus aſtnugedos. Sed
hoc ita admittimꝰ:miſi tranſactio⸗
nesad heredes paternos filius ce
lebꝛauerit:in quibus aptiſſime iu⸗

mẽti.ſed videt᷑ li⸗
here cõ cedi.vt.ff
de bo. lib. l. etiaʒ
H. i. que eſt Z. ſol.
ibi ſciẽs pᷣnceps
alienũ libertũ te⸗
ſtamẽti ↄceſſit fa
ctionẽ hic neſcie⸗
bat habere libe⸗
ros. vel ibi dixit
nõ obſtãte. l. aliq̃
hic vero nõ dixit
vłk magis liberis
d ebek hereditas
qᷓ; patronis.Itẽ
cõtra.ff. de iniuſt.

teſta.l. ſi qͥ˖s ex. 5.

ſed ⁊ ſi qͥs fuerit.

So. cũ cõcedit᷑ pᷣ

uilegiũ militi vi

detur ei cõ cediq̃⸗

ſi militi.⁊ id eo iu
re militari teſtari

põt. ar. ff. de teſt.

mili.l. ex militani⸗
S. ſed vtrũq;.Cũ

aüt pagano oce

ditur fa cere teſta⸗
mentum. videt᷑ ei
cõ cedi q̃ſi paga⸗
no vt iure cõi te⸗
ſtori poſſit vt hic

Uel ibi expꝛeſſit
iudex vt iure mili

tari teſtari po ſſit

vel bic pꝛinceps

ibi aliꝰ iudex.ecõ
tra videt᷑ ꝙ con⸗
ceſſio nõ valeat
vt etiã iure coi te⸗
ſtet. vt.ff. de bo.
libe.l. paulꝰ Rñ.

§. patroni. ſed il⸗

la coꝛrigitur. j. de
bo. lib.l.fl. vl ali⸗
ud cũ cõcedit pᷣn /
ceps vt hic. ⁊ ali⸗
ud cum patronꝰ.
vt ibi.

r 4Cuetur ? facit

ſ. de teſt. l. omniũ
Itẽ no. gen erali
pceſſiõ e ea videri
cõ cedi que veniſi/
mile ẽ ſpãliter cõ
ceſſa. vt ⁊. ff. ð pe
cul.qͥ peculij.⁊.ff
que in frau. cre. ſi
pater. 2. ff. man.

l.ſt creditoꝛ.d. pe

nul.⁊ de pig.l.oblatione. Siaͤs Tſilius. on

agnouerit.i.nõ aliqͥd ceperit.

Grauari.q.d. ſolo p

cto in /

ſpecto quo cõuenit nea geret querela nõ pᷣiudicat᷑ ei. qꝛ pactũ de
futura ſucceſſione ſiue ſit vt ſuccedat᷑ ſiue vt nõ ſuccedat᷑:non va
let:vt hic.⁊.ſ.de pac.do.l.hereditas.⁊.j.de colla.l.pactũ.etiam
ſt iuret.vt.S. de legi.⁊ cõſti.nõ dubium.ſed qð accepit ↄputatur
in quartã,⁊ ſic denegat᷑ querela ⁊ agi᷑ ad ſupplementũ.nõ ergo

ſ

dictn
ſi
ſi⸗
ſbel
the
giub
ſt
ngt
ſird
Wun
odo

( ie

gocc.
Iaſi
ne
chet
he⸗
lpon
lo⸗
rer
en
hel

.
Eg
din
en
leni
ſne
le
es
rel
Pie
Nnrn
en
ſene
ſie
Ja
len
ſie
ſd
R⸗
lue
n
bi⸗
ſic

in

detklet

Fftkn

iſanſti
coecigtf
bolbleig

becſtöa.

ſciis inags

nülibann.

an delſite
dhehit reſi
thabere ien
,ibidii
obſänlai
rſerorͤdi
wagsslbas
bek harecdi⸗
Panonsgi
ra fdeintt
kalſtcseg
1iſtäsfuet
ocͦchatti,
legiümliif

mreicöcadlai
nlin1ie.

ulitan tckn
torf⸗dentt
il nrlltai
ſdpniqg
pegmnoge

urftcittun

entun viet
Cclſtpott
güretä
lipoſſrttbe

AbioKS

rgtinent
ſtekonpoſt
lbicpinegs
aldincen
gideſgen
ſo t er
aiiinrcäti
Crftdebe
lperd/
Gotolcl
ongnrfͤn

ſbn etnn

iccdt

tin

cum ponor⸗
bi
Lentthi

ino eren

ſeag

,ateren
eͦſpilidN

ſeg iure exceptio⸗

cipet fllio ſucce⸗/

ſequat᷑ ſecundus

nunc dicit bic ge

Zertius

grauat vt hic quo minꝰ agat ad ſupplementũ.vt. S. eo. oĩmodo.

Ael illud imputat᷑ qð accepit ex vltima volũtate: bic accepit in/
ter viuos. Ael bic nõ imputat in odiũ patris q filium aſtringere
voluit.ſed vidẽt bmõi pacta inter patrẽ ⁊ filiũ valere.vt.ff. ſi qͥs

a patre ma. fu.l.i. F. ſi parens. que eſt cõtra. Sol.aliud in pꝛe cui
non adeo filij do
bet hereditas vt

dicium patris agnouerit. Et ge

piis filio. vt. ff. e. IIS e .
l.na 1 ſi. vel zr neraliter diffinimꝰ qñ pr minꝰ le⸗
minꝰ qrta.⁊ rin e ſili . t:
dicitnon granak Bitima poꝛtiõe filio reliquerit: vel
ſqʒ qᷓ min agat aliqd dederit vel moꝛtis cã dona
aq ſupplemeuĩ tione: vel inter viuos ſub eacõdi⸗
1 generalit ꝛc. klone vt hec inter viuos donatioi
ꝛlrabien bivʒ quan eicẽputetur :ſi filius poſt
yel ibi habebat Laeſ; Ratp’ e
mnntegro ijnaz. vk obitũ Patris hoc qð relictũ vel da

ibinõ iure paci tum eſt ſimpliciter agnouerit foꝛ⸗

d iure exceptio/ te ⁊ ſecuritatẽ heredibꝰ feceni q;
nis doli. vel veri

us iure veren er ei relictum eſt accepiſſe:nõadiſti

pacto.ſ.ſi conra ens nullã ſibi ſupeſſe 8 repletiõe
cia fiducia anan queſtionẽ:nullũ filiũ facere ſibi pᷣ

debat pꝛ.ſic ⁊ eõ iudicium’:ſed legitimã ptẽ reple⸗
b pacum pede ri: niſi hoc ſpaliter ſiue in apocha
Gibnoͤ pacro ſuc- ſiue in trãſactione ſcripſerit vlpa
cedit: 2 ſic nec pa ctus fuerit:q; contetus relicta vel
ðð
S.l. beat queſtionez. Zũc etem̃ omni
cEr gener aliter excluſus querela:paternũ aplecti

3.dixit ꝙ pᷣmus
actus pactiona/
lis nõ nocet niſt

cẽpellit᷑ iudiciiꝰ. Queom is ſan⸗
ctio ſuas radices ertẽdat: nõ ſoluʒ
ad filiũ ⁊ ſiliam:ſed etiã adoẽs ꝑ

amiſſionis. 11.
der amiſions ſonas quede inofficioſo querelaʒ

nerali verůͦ vt p Ccõtia mnoꝛtuoꝛũ vltima elogia pñt
mi act? non noce
ant:niſi ſccũdi ſe Mollere.

quantur deremi/
ſione.

1. iohani. p.
Limus antea conſtitutio

dAbnputent. HMncm 'relat fuiſſe: qua cau
inſti eo. 5. igiur tliy eſt:ſi pater minoꝛẽ debita poꝛ⸗
Seus iauana tione filio ſuoreliqſſet: oimodo⸗
vbi cöputat ers ſi nõadijciat viri boni q bitrature
ſinð fuerit dictũ pleri filio:attñ ipo iure ineſſe eã
yt. ff. gd. l. fal. cuz
quo.S.fi.q eſt cõ/
tra. vel dic qd

ibi fuit dictũ. e ¶ Adijti
iudiciũ.ſecus iure veteri ⁊ in boc caſu.vt.ff. eo.l.pe.S.fi.⁊.l.papᷣ.
§F. ſi ex cõditione. Et nota ꝙ eligédo vnũ ius ſibi cõpetens circa
aliud ſibi nõ p̃iudicat.ſic ⁊. S. de tranſac. ſi qdem. ⁊.ff. de inoffi.
teſt. mater. ſed ar. cõtra.j. d epo ſi.l.iij. de vſur.l. ;uis.⁊ delege
commiſ. l. cmiſſoꝛia. g ꝗſſHullã ſ. ad ſuppletionem quarte

b Judiciũ.quid aũt ſi filius patrẽ vel matrẽ vel ecõtra vult in/

ſtituere. ⁊ inſtituendus dicat nolo. ſic aliũ inſtituit. ille adit ⁊ ex
beredatꝰ vel pᷣteritꝰ querelã inſtituit vel dicit ipᷣo ſure nullũ teſim̃
cũ nõ ſit inſtitutꝰ vel exberedatus.ergo nõ tenet teſtim̃ ſicut in ſimi
libus eſt ar. ff. de act. ⁊ obli.l.obligationũ fere. S placet. ⁊ de his
q̃ ſunt ſui vł alie.iur.l.patre.nec cò ſenſus inſtituedi firmat qð ip
ſo iure nõ vʒ vt ar. ff. q. mo.pig.vel bipo.ſol.ſi debitoꝛ.in fi.⁊ de
iur. pa, ſicut. ⁊ qñ pꝛ filio vel pnceps ſubiecto vel pꝛoni filius li⸗/
berto. vt. S. eo, in pn. ⁊.ff. de bo.lib.l.paulus.ꝭ.paironi.⸗. inſti. qᷓ.
nõ eſt ꝑmiſ.ſa.teſt.in pᷣn.qꝛ nõ nocet exheredatio:miſi ſit ingrat?.
vt. j. de libe. p. vel exbere aut. ex cq ergo nõ nocet cöͤſenſus. vt in

ſtiens. ecce qre dixit ſimokr. fe Pꝛe⸗,

De inoffi, teſta.

ſti. de here. qua. ⁊ dif. F. ij. Itẽ nõ pᷣiudicat conſenſus vi pacti vel repu /⸗

diationis. vt. ff. de acqjr. bere.qͥ ſupſtitis. .ſ. de cap. necnos. .5.e.l..

i.ecõtra videt᷑ ꝙ nõ põt dici inofficioſum cũ voluit filius pietatẽ ua⸗
re ⁊ ſtetit p inſtitutũ quo minus fieret. ergo volẽti nõ eſt facta iniuria.vt
3. detranſac.l.cũ donatiõis.nec inuito cõfert bñficiũ.t.ff. de re.iur. in⸗

deʒ repletionẽ. Querebat᷑ itaqʒ
ſiꝗs rẽ donatã vlinter viuos vel
moꝛtiscã velin teſtõ relictã agno
uerit: ⁊/ ꝓ ꝑte ſua habuit: deinde
eadẽ res euicta vel totavel ꝓ ꝑte
fuit:an debeat ex noſtra ↄſtittio
ne ꝑs legitima poſt euictionẽ ſup
pleri:vel ſi ex lege falcidia minuã
tur legata:vl fideicõmiſſa vl moꝛ
tis cã donatõnes:debet tñ exhoc
caſu ſupplementum introduci:ne
dũ totã falcidiã accipe her̃s nitit
etiã totũ cõmodum hereditatis
amittatꝰ.Sancimꝰ itaq; in omni
busiſtis caſibꝰ ſiue in totũeuictio
ſubſequat᷑ ſiue in ꝑtẽ emẽdari pici
um:⁊ velaliã rem vel pecunias re
ſtitui nel repletionẽ ſicri nulla fal⸗
cidiaꝰ interueniẽte:vt ſiue ab ini
tio minꝰ fuerit derelictum ſiueer⸗
trinſecus qualiſcũq; cã intemeni⸗
ens aliqð grauamen imponat vel
in quãtitate vel in tempoꝛe:hoc

modisomibꝰ repleni ⁊ noſtrũiu⸗

uamen purũ filijs inſerri: repletio
nem aũt fieri exipſa ſubſtãtia pa⸗
tris: nõ ſi ꝗd ex alijs cauſis filius
lucratꝰ eſt:vel ex ſubſtitutione vl
ex iure accreſcẽdiꝰ vtputa vſufru⸗
ctus. Humanitatis etem gra ſan
cimus ea qdẽomia qſi iure aduen
titio eũ lucrari:repletionẽ autẽ ex
rebus ſubſtãtie patris: fien.Cũ

uito.b. Itẽ bic videt᷑ iu
ſta cã quare poſſet pᷣteri
ri.vt.ff.ſi qͥs ali.te.p.l.i.
Itẽ cõſenſus mĩr̃is filij
pᷣteriti fac tenere qð ałs
ipſo iure eſſet nullum. vt
ar.ff. de iniuſt. teſt. l. fllia
pꝛeterita.⁊ de iur.do. ſi

res.S.i.qꝛ paciſci potuit

cõ ſentiẽte filio.vt.ff.de
libe. ⁊ poſthu.l.fllio. eſt
em̃ nullũ teſtm̃ ſi hoc fili
us dicat pꝛe cõſentiente
vt aliuſ hab eat bona fi
lij decedẽtis vel ecõtra.

vt. S.de pac.l.fl.⁊ ar.ff.

ſi a patre qͥs manu.fue.
l.i. S. ſi parẽs. ⁊ alia ꝓ⸗
bibita tolerant᷑ volũta⸗
te partiũ.vt.ff. de fer.l. i.
ſpem future ⁊c. vt. ff. ð

cl. pactum.
Limus. cõſtitutio
nem. S. eo. l. omĩmo
0.

K ¶Jure.i. etiaz ſi nil di⸗
cat teſta toꝛ. ſi mñ filiꝰ Rᷣ
allegat. vt. S. l. ꝓxi.ſic in
reſtõ dico filio ſuo pᷣteri
to.vt.ff. ð imuſt. rup.te.
l. filio.⁊ in cõtra ta.⁊ in
cõpẽſatione.vt.j.de cõ⸗
penſationi.l.fi.
1H eres nititur. ex lega
to relicto fill0o.
m Cõmodũ. naʒ dato
; heres retinet falcidiã
⁊ filius nõ poſſit petere
ſuppleri ceſſat lex oiĩmo
do.⁊ ſic hʒ locũ lex illa.
cũ queri᷑. naʒ poſito ꝙ
nõ opoꝛtet ⁊ c.ac.
n Amittat. reſciſſo te⸗
ſtamẽto ꝑ q̃relam inoffi
cioſi. Sed õ̊ ad ſequẽs
rñſum.ff.de leg.ij.cũ pa
ter.S.euictis.ſed aliud ẽ
in legato qð bʒ aliquis
noie quarte vt agat de
euictione ne intẽter que⸗

rel am vt hic aliud in alijs vtibi.vel illud in pᷣceptoꝛibꝰ. Itẽ eſt cõtra.ff.

de bo. lib.ſt vero.S.ſi pꝛonus.vbi dicit rotũ auferri perõ tab.pte legati
euicta. ſed dico ꝙ aliud eſt in iſto filio qᷓ; in patrono ꝙ magis eſt debi⸗
ta filio pꝛis hereditas qᷓ; liberti patrono. Itẽõ.ff. de leg ij. cũ pater. F.

euict. ſed in pcepto ibi dicit agi de euictione. o Falcidia.ſj in bac
pte ſic. ergo ꝑ falcidiꝗ nõ minuit lʒ vtreq; libertates minut.vr.ff.e.pa/⸗
pi. . quarta. p Interueniẽte p falcidiã vel p euiction.
q DSubſtantis pꝛis.ex boc verbo coꝛnggit᷑ qð eſt.ff.eo.papᷣ.S. vñ qrit᷑.
vel illud in qrta trebellianica. boc in qrta iure nature.vt.ff. ad trebel.l.
mulier. . ſi heres.vel ibi certũ tpᷣs erat appoſitũ infra qð ipᷣs põt ꝑcipe

re tot fructꝰ q ſufficiũt ad qᷓrtꝗ.bic nõ.⁊ de boc babet᷑ etis.j.ad trebelll.
iubemꝰ. r Dubſtitutõ e.cũ foꝛte ſubſtitutꝰ ſit in iegato.

ſc Accre

ſcẽdi.a fructuario.cũ iꝑſe erat ꝓpꝛietarius im̃ vt dicn ſtatim.
t ¶ Dubſtantie p atris.ſed an fructus dicaf res.ſub ijcit ꝙ ſic. vt. ff. de ⸗
bo.ſig.l.bonoꝛũ.ar.cõtra.j.ad trebel.l.iubemus.

v„ Al. erinreigo auerun⸗ vnde ⁊ a quo fit repletio. 2 ſ cſunt arg. ff. de
peti.here.itẽ vemiũt. Sa quo,.⁊ de ver.ob.cũ ſeruus..5.de pᷣci.impera.

m liij

offe. l. vniuerſis. ac.
X
ma poꝛtione relinquat
Iliter repleri debeat di/
cctum eſt ſupꝛa. Si autẽ
ex tperelictuʒ eſt ⁊ plus
vt nõ careat debita poꝛ
tione dicend eſt.
vVeCoͤſtitutio. Z. e. l. qiñ
3 Lelebꝛari. cõditio ex
pac.l.nõ ꝑ querelaʒ qðᷣ
apparet ex ſequẽtib?: nã
ſi ꝑ querelã nõ valerent
ſcðm iura iſta que teſtõ
relicta eſſent. qſi a demẽ
te relicta. vt. ff. e. ticia. ſʒ
pogie aliud videt᷑ q; lex
iſta dicat ꝑ aut. vt cũ de
ap. cog. 5. aliud. colla.
viij. cum d ebeant habe
re iure inſtitutionis: niſi
velis dicere iſtum intelli
gi quaſi inſtitutũ. nam
ptoꝛ ſid eicõ miſlariuz re
putat ꝓ inſtituto. vt in⸗
ſti.de ſid eicõ. here. S. re⸗
ſtituta. 7 eſt ſimileady
iſtum in aut. de trien. 2
a llud. vt ſẽpoꝛa.ſcʒ
anquennij. vt. S. e. ſi ᷣs
b Mecreditate.qꝛ tũc na
ſcitur. vt ff. eo. papinia⸗
nus. 5. ſi cõ ditioni. ſʒ
tabulas ex die moꝛtis.
vt. ff. de coͤtra tab. illud
C cLiceat.ſubaudi tamẽ
. Avie qua ſi diceret. iõ
cò putatur ab adita be-
reditate ne liceat heredi
adire quadocunq; ſibi
placuerit. ĩmo intra cer⸗
tum teẽpus cogemus eü
aaglire vt ſtatim ſequuur
ſi aũt a tpe moꝛtis com
putaret: haberet liberã
poteſtatem ad eũdi quꝗ
do vellet beres.
d ¶Adire. ſed aliud vi
detur ſtami tepus. vt. j.
de iure deli.l. fi. S. i. que
eſt cõtra. So. vtibi. ac.
e aefacee alias re
pellatur in perpetuñ. vt
ff. de cur. bo. d an. l. i pñt
ergo poſt annum adire.
quod eſt cõtra pla. vt di
ximus. j. de iure delib.l.
cum antiquioꝛibus.

f Ertraneos.ſj. de iure
delibe. ſancimus.
g (QAibꝛis. vt. ff. eo. quẽ/

AUim antiquis.vt.S̊
o. l. de inofficioſo.

Nuã aũt. ſi min? legiti

poꝛe ideſtamo

Liber.

aut qs extraneo her̃de inſtituto

reſtituere filio ſuo ceũ hereditateʒ
ſuam cũ moꝛiat᷑ diſpoſuerit:vel in
tpᷣus certũ reſtitutionẽ diſiulenit:
qꝛ noſtra ↄſtitutio que antea com
poſita eſt:oẽm dilationeʒ omnẽq;
moꝛã cenſuit eſie abſtrahendã vt
quarta ps pura morx flio reſtituat᷑
inhmõi ſpẽ quid faciendũ ſit du⸗

bitabat᷑. Sancimꝰ itaq; quarte q

dem pꝑt s reſtitutionẽ iam nũc ce⸗
lebꝛan nõ expectata moꝛte here⸗
dis:nec tꝑis interuallo.reliquum
aũt qð poſt legitimã poꝛtionẽ re⸗

ſtat: tũc reſtitui qñ teſtatoꝛ diſpo⸗
ſuit. Sic ctem̃ filius ſuã habebit

poꝛtionẽ integrã:⁊ qualẽ leges ⁊
noſtra cõſtitutio diffiniuit: ⁊ ſcrip
tus her̃s cõnodum qð eiteſtatoꝛ
dereliquit:cum legitimo modera
mine ſentiet. Illud pᷣterea ſlanci⸗
mus:vt tpa de inofficioſi querela
ab adita herdlitateꝰ ſcᷣm vlpiani
ſniam cuirant:herẽnij modeſtini
ſententia reculata:q a moꝛteteſta⸗
toꝛis ilico curſum de inofficioſo qꝗᷓ
rele tpibus dabat. Nt nõ liceat
her̃di quãdo voluerit adireꝰ neꝑ
hmõitramitem interim filiusde⸗
fraudet᷑ debito naturali.Sãcimꝰ
itaqʒ vbi teſtatoꝛ deceſpit alio ſcri

pto her̃de ⁊ ſperat᷑ de inofficioſo

querelaneceſiitatẽ habere ſcriptũ

heredẽ: ſi quidẽ pᷣſto eſt in eadem

cõmanẽs ꝓuinciaintra ſex menſi⸗
um ſpaciũ:ſinaũt ſeoꝛſum vtraq;

parsi diuerſis ꝓuincijs degit: tüc

intra anale tantũmodo ſpaciũ ſili⸗

modopꝑcontinuum amoꝛteteſta⸗

toꝛis numerãdum: oimodo adire
hmõi hereditatẽ vel maniteſtare
ſuã ſniam ꝙ; hereditatẽ mimead
mittit:expeditꝰetem̃ ita tractatus
inducit᷑:ſlio memoꝛatã mouereqᷓ
relã. Sin vero ſcriptꝰ her̃s intra
ſtatuta tpa minime adierit:poffi⸗

cium qincẽ iudicis ſcnpptũ cõpel⸗
li hoc ſacere. 4 In mecliottẽ⸗

ta moe quidẽ teſtatoꝛiſ
v ante adita hereditatẽ:? ſi decel⸗
ſerit filius:hmõi querelã lʒnon pᷣ

parauit ad ſuam poſteritatẽ trani⸗

mittet. Zld extraneos vero here

destũc tantũmodo:qñ antiꝗs li-

bꝛis inſertã faciet pparationẽ.

Dem. a. Johanni. pbPDb.
C Vm antigs legibus de
—

Aclaratuʒ eſt vt militaria te
ſtamẽta de inofficioſo querelã eua
dant:multi alij caſusemergunt in
gbusdubitationesexoꝛas ſopiri
neceſieeſt. In caſtrẽſibus etem̃
pecuillijs introducta eſt ⁊ alia ſub⸗
diuiſio ⁊ peculij triplex inuenit᷑ cã
Mel etem̃ paganuʒ eſt peculiuʒ
vl caſtrẽſe vel qð medietatẽ inter
ytrunqʒ obtinet:qð quaſi caſtrẽſe
nũcupatur In tali igit᷑ peculiooð
quaſi caſtrẽle appellat᷑: buſdam
pſonis licẽtia cõceditur cõdereꝗ
dem teſtamẽta ſed nõ quaſi militi
bus quo voluerint modo:ſʒ cõi
licito ⁊ conſueto oꝛdine obſeruan
do:quẽadmocdũ fuerat in conſuli

. ff. eo. ſi inſtitu⸗
ta. F. de ĩoffiaoſo

accurſius.

i Qegibus. vt. f
ceo. quẽadmodũ.
k Maſtrenſibus
ãmodo de filijffa
mi.tantum dicit.
IPaganü eſt. ſ.

Pfecticiũ vel ad

uentici. vt. j. de
bo, que liber. cum
opoꝛtet. in qbus
conſtat filiũfami

lias non poſſe te

ſtari. vt.j. de bo.

que liber. l. fi. F. ſ
lij auten.

.

. a g Lonceditur.
i

eſt concedeba⸗

tur ante legeiſta.

b ¶onſulibus.
qui erant filijfa⸗

milias.⁊ ſic expo

neſequentia.

busb cõſtitutũ ⁊ pᷣfectis legionu,ʒ

2 pᷣſidibus ꝓuinciarũ:⁊ omibus
generaliterꝗ in diuerſis dignitati
bus vl adminiſtrationibꝰ poſitia
noſtra conſequũtur:manu: vel ex
publicis ſalarijſ quaſdã largitatee
Sed heequidẽ ꝑſone teſtamenti
faciẽdi habẽt poteſtatem:in ipſis
tantũmodo peculijs que iam enu
merata ſunt:ideſtqſi caſtrẽſibꝰ.
Sed ⁊ veterani ꝗq tꝑe quidẽ mili⸗
tie ſibi peculiũ acquiſierũt militiã
aũt depoſuerũt:teſtari licito tamẽ
modonõ ꝓhibentur: In his ita
q; omibus quaſi caſtrẽſibuspecu
lijs dubitabat᷑:ſi cõtra hmõi teſta
mẽta de inofficioſo querelã exten⸗
diopoꝛtz. Sed pꝛioꝛ queſtio erat
ſiomẽs ꝗ quaſi caſtrẽſe peculium

habẽt teſtari in hoc poſſint.q nõ
omibus paſſim ſ ꝗbuſdã pſonis

hoc pꝛiuilegij loco cõceſſum eſt:

