ꝓtrahẽdas.ſedꝰ oẽs iudices ſiue

in hac alma vꝛbe ſiue in ꝓuincia:
maioꝛẽ ſiue minoꝛẽ ꝑpagant admi

ſtrationẽ:ſiue in magr̃atibꝰ poſiti

ſunt: vel ex nra aula dati: vl a nñis
ꝓceribus delegati:nõ eẽ eis cõce
dendũ vlteniꝰ lites qᷓ; triẽnii ſpa⸗
cio patimur extẽderei. Hoc eĩ iu
dicialis magis eẽ ptãtisnemo eſt
quiignoꝛet.nã ſi ipſi noluerit: nul
lus tã audax inucnit᷑ qui poſſit iui
to iudice litẽ ꝓtelare.Etſi gdẽ
ps actoꝛis ceſſauert:qtinus mul
tiplici dilatne reus fatiget: ⁊ tnẽ
mij mete poſt litem cõteſtatam iã
ꝓpe fineʒ veniant:vt ſemeſtre tẽ
pustantũ eis ſupſit: licentia erit
iudici ꝑ executoꝛes negocij acto
rem requirere. paite fugiente ex
yna pte actoꝛis abſentiã incuſan⸗

te:æ iudicibus oimodo ſuas aureſ

hmõi queſtionibꝰꝰ reſerantibus:
⁊ ſi ꝑtres viceshoc ſueni ſuble⸗
cutum:decem dierum ſpacioper
vnũquenq; introitum deſtinato:
⁊ nec ita actoꝛis pars fuerit inuen

rat vltra biẽniũ.imo minꝰ qᷓ; biennio.vt aut᷑ei q appellat. Quld de cõ
pꝛomiſſo, Rñ.qꝛ ſtatutũ eſt tpᷣs.vt.ð.de arbi.l.i. Itẽ qͥd ſi ꝑ iudiceʒ ſtet.

Rññ. vt. ſ. F. ſinaũt vtra q;. Item bic iure ciuili ſed iure canonico nõ expi
ratiinſtantia triẽnio.vt extra de iudi.c.venera bilis.⁊.c.ſigniſica.

b Sed oẽs.ſiue ex aula nr̃a.i.a nobis. i ¶ Extend ere patiant᷑ als

exelcere. H.

K Hoc em̃ extendat᷑ vel nõ.

IDagis. q; partium.

m ¶ Judice. culus iuriſdictioni ſuppoſiiꝰ eſt. b.vel q cauſepᷣſidet.
n Hoc etem̃ iudicialis. bene dico iudicis nõ litigatoꝛis.nã ſi ipſi æc.

iſtom quoſt.
p. . „ 4 vel dic ibi no ſu⸗
ta?: æ neqʒ; berſe neq; ꝑ ꝓcurato⸗ it citap: ſecus au
rem inſiructũ peruenent:tunciu ten ſicitat l nõ
dicem negocijecta apudſecon. mcentde N
fecta:cõſpicereꝰ cenſemus. Et ſi f de du. imer.
quidem nihil ſufficiens actitatu, liiij F. totiens.
ff. qð vi aut clam

eſtex quo poſſit tcrmio cauſe cer

ta fieri cõicctura volumꝰnõ ſolũ an. cept. vr pfe⸗
pantem ſugientẽ ab obſcruatio⸗ cits n ſquige;
ne iudicij relaxare: ſed ceti in om⸗ ram ab itno au⸗
nes expenſas que conſueto mo die: poſi: niſ v
docirca lites erpendũtur: eu/ cõ nie iuieltdene
demnare:vcraquãtitate earuʒ ſa-⸗ ad appellationẽ
cramentoꝰ ſugicntis manifeſtan vefff deinines.
da:a omni cautela quam ſuꝑ lite tuot :paſtind
reusexpoſuit reddenda.que'⁊ ſi ⁊. ſco. .. cu aute
remanlerit vinbus enacuabitun. Naur frecomt
. m x fuit tũc audi
Sinautem ex geſtis apud ſe hba tun vtpdictal.?
bitis parte actoꝛis minime inuẽta poſt. .fiſl aut p
babili cã ßua di⸗

poſũit inuenire viam ex qua mani⸗
feſtum ei fiat quid ſtatuenduʒ ſit:
et abſente actoꝛe ſi eum melioꝛeʒ
cauſam habere ꝓſpexerit:pꝛo eo

ferre ſententiã non moꝛetur:⁊ pᷣ

ſentem reuʒ abſentiactoꝛi cõdem
nare expenſis tantũmodolitis qᷓs
reus legitime ſe expẽdiſſe iuraue⸗

nitiue ſnĩe.ſtc. ſ.e.l. F. pe.ſed videt᷑ ſemꝑ eſſe cenũ.
actoꝛ plene: ⁊ vincit. aut nõ: ⁊ abſoluit᷑ reus.vt.S.de eden.l.q ac
cuſare.qᷓ eſt S. ſed illud loquit᷑ vtraq; ꝑte pñte vbi in dubioꝓp reo

aut qᷣ. S. i. 2. de

ſtinctionẽ quam

babes. . de pcu

ra.qꝛ abſente.

d octũ.ar. ð. de p
cur.l.fl. vel.i.oꝛdi
natũ. aocg.
aaa laik
acta ante abſen
tiam actoꝛis.

b Loͤſpicere ce/

ſemus.
c Nermio.i.diffi

rtu. aut em̃ ꝓbauit

iudicat᷑.vt ibi ⁊ inſti.de interdic.S.modũ. c Fu gientẽ i. reü

qui iñ eſt pñs.

d ¶ Ab obſeruatione. vta ſacfo calũnie ꝛ iu

di. ſol. ? ſi iterũ venenit actoꝛ opoꝛtebit ipſuz inciꝑed enuo: ſed iñ

eius ꝑpetuat᷑ actio ꝑ lit.cõte.ac.

e ¶ Judicij.i.vtnõ teneatur

huic inſtantieſed de nouo incipiat actoꝛ ſi vult.⁊ ſic bec abſolu⸗

n ¶Et ſi qdeʒ.qͥ iuris ſit qũ vtraq; pars eſt pñs dictũ eſt.nũc qũ vna tio nõ tʒ in pᷣncipali qõne.vt.ff. eo. nõ idcirco.S. cũ poſtea. .l ?

ps eſt abſens. ⁊ pᷣmo d eactoꝛe poſt lit.cõteſt. O ¶ Quatin?ꝰ. i. qꝛ. vel

lʒ nõ faciat ex ꝓpoſito:iñ lex hᷣ pᷣſumit vel ponit᷑ conſecutiue.vt.j.de ob
ſequijs.ſi manumiſſoꝛi. pꝙ Zicentia. iureiſto nõ veteri. vt. ff. eo.
poſt.S.circũducto.ſʒ nũ qͥd etiã añqᷓ; ſit ꝓpe finẽ tnẽnij poteni bᷣ facere
⁊ ſic ſnĩiaʒ foꝛmare.Rñ.ſᷣm.h.ſic.nã nõ imponit᷑ ei neceſſitas vt nõ ferat

. ante ſed vt nõ differat vltra trienij finẽ.ar.ff. eo.nõ quicqͥd. ⁊.j.e.quõ ⁊
qñ iud ex.l.i.ſed ſᷣm.p.nunqᷓ; ante ꝓnũciarelʒ.ar.ſ.eo..hmõi.ſʒ tu di

ſtingue ̃ᷣm Yo. vtrũ actoꝛ ſit abſens an reus.ſi reus tũc ⁊ ante finẽ pꝛo
nũciare põt.qꝛ ⁊ veteribꝰ legibꝰ reo abſente cõtrabehat᷑ hermodiciũ:⁊
dab at inia. vt.ff. e.ti.l.⁊ poſt. ⁊ cũ nõ ſit coꝛrectũ dicã añfeni poſſe ſen/
rentiã.actoꝛe aũt abſente nõ lʒ ante ꝓnũciare cũ olim eo abſente nõ cõ
trah ebat bermodiciũ:⁊ ideo cũ nõ inueniã eũ poſſe ante ꝓnuũciare nec

tentiq. Si aũt vtraq; pñs. qũcũq; põt.j.e ..ſinaũt vtraq; q ßſer
executoꝛes.i.nũcios.vt in aut.de litig.S.oẽs.als aliter accipit᷑.vt.j.de
execu. rei iudi.l.exetutoꝛe. rę Fugiete. ſic dicta. qꝛ ↄ ſuenit fugere:nõ
q;ꝛ modo fugerit. 6 a An konibet qucrdli. ae⸗ tRKelerantib?
i. aꝑientibus. vę Hoc.ſ.requiſito ꝑ executoꝛ. Waen

bic dicꝗ.⁊ hᷣ cũ altera ꝑs eſt abñs.ſi aũt vtraq;:nũqᷓ; iudex pᷣt ferre ſen- men. gSacro.nota ſpale vt ꝓ ſe alicui ſuo credat ſacfo qʒ

ece. vt. ff. .

poſt. 5. circuducto. ĩmo in.xl. ãnis ꝑppetuat᷑.vt.j.ð pᷣſcrip.xxx.an.
l. fi. ſed ar. ð in aut᷑.de litig.S.ſi.ſed ibi bis fuit abſens bic ſemel.
Itẽ pot dici ꝙ viciũ litigioſi duret. Itẽ qd de atteſtationib?ꝰ
cõfeſſionibꝰ ibi factis:nũqͥd valebũt in aliquo iudicio. videt ꝙ
nõ. qꝛ perit inſttia iudicij. ar. .ff. de arbi.l. pe. in fi. ⁊ de teſti.l. ſi.
de boc dic vt. . deeden. is apud. Item qͥd ſi reus pñs vult in ſe
onꝰ ꝓbanonis inferre.Rñ.abſoluet᷑ diffininue Fm.b. vt. ff. depꝛo
ba.l. circa. in fi. Iẽ boclʒ actoꝛi pñti reo abſente. ergo et reo pnte
nã nõ dzʒ actoꝛi ⁊c. vt.ff. dereg. iur. l. nõ dz. ſed Yo. S: qꝛ non eſt
ibi ↄtradicat.ac.ſed hodie iure nouſſimo opi.bul. ꝓbat᷑ ꝑ aut.
ſi ſemel. vt dicã. j. ꝓxi. fᷣ ¶ Euü.i.actoꝛẽ abſentẽ.vt. ff.e. eu que

„—

e. 1. ſ. T lit. ex 5 † 7. nõ pol. q cri
temere.⁊.j.de fruc.⁊ lit.expen.nõ ignoꝛat.⁊.j.qͥ accu.nõ pol. qen

eſt ꝓpter difficilẽ ꝓbationẽ. ſic.j.vñ vi.ſi qñ.ałs nõ niſi aliqua p
ſumptio ſit ꝓ eo.vt.j.de re.cre.l.in bone fidei. beſ Jugletis.i.
rei qͥ ſolitꝰ eſt fugere:ſs nũc eſt pñs. 1I ¶Laurela. ſ.iudicio ſiſti
K⸗ udicatũ ſolui.q̃s faciebat reꝰ. vt inſti. de ſatiſda. .i.⁊. Fe ij.
K

Aue.ſ. cautels. l Euacusbit. buius.l. aucioꝛitate. Itez

dete
ſtapen

ſte
Naii⸗
licte
is

E
utnt!

—
=
SE
= =

=
Sæ
☛
—
=
= =
==

=☛ =

— =

=
S=
= S=
2
S=
—,
=

—
S

Tertius

nota qꝙ tria noua ſunt inducta p̃ᷣter.l.iſtas.̊ aut᷑.ſ.quõ ⁊ qñ iu.
aut᷑.qͥ ſem el. Pꝛimũ qꝛ ampliaf᷑ numerus.x.dieruʒ vſq; ad.xxx.
Scõm qꝛ abbꝛeuiaf tps triẽnij in abſente actoꝛe ad bienniũ: ⁊
ſex mèſes ſcᷣm quoſdãꝗ. vel ad annũ ⁊ mẽſes tres ſcᷣm nos. Zer
tium qꝛ reꝰ actoꝛe abſente ꝓbat⁊ diffinitiue abſoluit᷑ ꝑ.l.illam

qõ nõ erat ꝑ iſtã
ßſm Jo. ſed ab in
ſtãtia im̃ abſolue
bat.ſed.b.õ dixit
etiã ꝑ.l.iſtam vt
modo dixi. Itez
quartũ. qꝛ ipo iu

re cadit ac toꝛ ab

actiõ e ꝑ.lillã qð
nõ erat ꝑ.l. iſtam
Sm Jo. ſed im̃ in
ſtantia pibat. vł
ibi loquit᷑ qñ bis
fuerat abſens. ſe
cus ſi ſemel vt h.
gr. 8. de epi. au. l.
iij. F. fi. Item an
idẽ in reo vt bis
abſens cãz amit
tat. ſed dic vt in
aut. qui ſemel.

m Sinaũt ei fi /

n MHon moꝛetur
imo.S. ff. de re iu⸗
di.cò tumacia. in
pn. vbi dano ex/
penſarũ litis v el
qꝛ appellare nõ
põt:punit᷑ contu
max. itẽ õ. ff. ð cõ
feſ.certũ.S. penł.
vbi pñs non dã
natur abſenti. ſʒ
vtrũq; ſolue. vt
ff.e. 1 poſt. in gl.
imo cõtra.
o Jurauerit. cũ
taxatõne iudicis
vt. ſ. eo. ſancim?.
p Ercipiendis.
vt ſi petit actoꝛ cẽ
tum ⁊ expẽdit.x.
reus expendit qͥn

ritꝰ:cõdẽnatione excipiendisꝰ:qꝛ
hanc penaʒ actoꝛi ⁊ melioꝛẽ cãm
habẽti ꝓpter ſolã abſentie cõtu⸗
maciã imponimꝰ. Mullo penitꝰ
ei regreſſu ad eãdẽ litẽ cõſeruan⸗
do:ſed actoꝛ ↄtumax cadat oĩino
alite:⁊ ſic reusabſoluet᷑ . Si ve
roaliqua ↄdẽnatio cõtra reũ pꝛo
abſente actoꝛe ꝓferat᷑:quẽ foꝛſi⸗

tã ñ ſufficientẽ ſibi actoꝛ putaue

rit fugitiuꝰ:nullo modo iterũ ean
dẽlitẽ reſuſcitare ↄcedimꝰ.⁊ hec
quidẽ pena actoꝛi fiat impoſita.
Sinaũt reus abfuerit ⁊ ſilis eius
ꝓceſſerit requiſitio quẽadmoduʒ
ꝓpſonaactoꝛis ediximꝰ:etiã ab⸗

ſente reo hermodiciũ cõtrabat᷑.

7 iudex ſcðᷣm q vetenibꝰ legibꝰ
cautũ eſt ex vna ꝑte cũ omni ſub
tilitate cãm reqrat.⁊ ſi obnoxiꝰ fu
erit inuẽtus:ↄtra abſenteʒꝰ ꝓme
re cõdẽnationeʒ nõceſſet q ad ef
fectum pducat᷑.⁊? ꝑ res ⁊ faculta⸗
tes fugiẽtis pictoꝛi ſatiſfiat: ſine
ipſe iudex ex ſua iuniſdictiõe hoc
facere põt ſiue ꝑ relationẽ ad? ma
ioꝛem iudicẽ hoc referat᷑ ⁊ exeole
gitima via cõtra res contumacis
aꝑpiat᷑:nulla licẽtia eiꝰ vel alij ꝑſo⸗

q; ſi actoꝛ nõ eſſet abſens cõdẽnaret᷑ reus in decẽ modo aũt de/
ducunt expẽſe rei:⁊ ſic in qnq; im̃ cõdemnat reus ꝓ expenſis ßᷣm
Jo. alij dixerũt vt. p. nec ſua decẽ repetere actoꝛẽ:⁊ qͥnq; q reus
expẽdit: deducit decõdenatione:qð eſt iniquuʒ vt duplici dano
grauel. q ¶Coͤtumacig imponim?. queß ſumit᷑ cũ ſit abſens

vt. ff de re iudi.l. cotumacia. F. i

8¶Ablſoluet. in totů. t ¶ Actoꝛe.

e ctoꝛ. mutat caſum.
abẽte melioꝛẽ cãm. ⁊ hoc

reo pñ̃te ⁊ abſente actoꝛe.nò ſic erat iur veteri. vr. ff. e. poſt. F. i.

—

v Actoꝛ. qᷓ volebat appellare qſi in aliquo vel in maioꝛi ſũma
reus fuerit dãnandus:qð nõ põt niſi veniat iudiceſ. ed ente ꝓ tri
bunali. vt. ff. de in inte. reſti.l. i. x & Fiat.i. ſit. v. ¶ Sinauté.

⁊ ſimilis.ſ.ter ꝑ decẽ dies.vt..S.⁊ ſi qdem. 3 Hermodiciũ
l. deſeri videat iudicium ſic vt diffinitiue poſſit ꝓnũciari. ab her
mo em̃ ſic dicik. a ¶Lautũ eſt ꝛc. vbi. ſ. reus abeſt non vbi ac
toꝛ. vt.ff. eo. ⁊ poſt. i.rmm. a. F. i niſi in cauſali. vbi etiã in actoꝛe cõ
trahebat bermodiai. vt. ſ. de lib.cau.l.iuſta.et.ff, deli.cã.l.diui.
b Abſentẽ. l. reũ.⁊ h dũ eſt liquidũ ałs ab obſeruatione iudicij
vt.S. ꝓxi. S.itẽ põt eü mitterein poſſeſſionẽrei abſentis. cũ em̃ an
telit. coteſt. tacere poſſit. ergo ⁊ poſt multomagis.j. quò qñ iu

dex. cõſentaneũ.ac.

c ¶ Condẽnationẽ. boc intellige qñ liq/

dum eſt ei de cꝗ. alioqᷓn obſeruaret᷑ qd diciũ eſt in actoꝛe.

nam cotra res poſſidendas z vendedas.

deSatiſfiat. . generaliter quecũq; fueiit actio in rem vel in ꝑſo⸗

De ludicijs

e¶ Ad maioꝛc.ſ.delegantẽ cũ ipſeſit delegatꝰ vel ad eã qui babet rem
petitã in ſua iuriſdictione. vt ff. de reiudi.a diuo pio.i.tñ.⁊ de bo. auc.
iu. poſ. cũ vnus.S.is qui. f Res poſſidendas.⁊ pendẽdVas.
gEi.ſ. reo. h 1ola ige dicit ſolã.qꝛ alius ex ſuo iure vt bipote⸗/

ce põt petere.vt.

nam eius ſolãꝰ pᷣtendẽti cõceden-
dacõtradicendi:cũ in poſſeſſionẽ
ex hmõicã actoꝛ mittitur:nec ſi re
uerſus fuerit ⁊ voluerit fideiuſſio
nes dare ⁊ poſſeſſonẽ recuperare
audiaturi. Inhmõi em̃ caſibꝰom

neʒ ei cõtradictionẽ excludimus

Cũaũt hermodiciũ vẽtilaturꝰ ſi
ue ꝓ actoꝛe ſiue ꝓ reo examina
tio cauſe ſine vllo obſtaculo cele
bꝛetur.cũ em̃ terribilesin mediuʒ
ꝓponũtur ſcripture litigatoꝛis:
abſentia deid pñtia repleat᷑:nec ꝑ
timeſcat iudex appellationis ob⸗
ſtaculũ:cũ ei q cõtumaciter abeſſe
noſcit᷑ ulla puocationis eſt licẽ⸗
tia.qðꝰ ⁊ in vetenbbus legibꝰ eſſe
ſtatutũ manifeſtiſſimi iuns ẽ. Hu
iuſmocdi aũt ſentẽtia ꝓpe finẽ triẽ
nij ꝓferatur: ꝓlquo ⁊ pñtem le

gem induximꝰ.ſi em̃ anterioꝛetẽ⸗

poꝛe in quo largatpis ſupeſt dila⸗

tio:⁊ ſpes abſenti relicta fuerit re

uertendi:alterutra pars ceſſaue
rit: in ſola expẽſarũ datione ⁊ abſo
lutiõe foꝛſitan pᷣſteturꝰ penalis
ſnia.nõaũt tũcmoꝛs litiset ↄdẽ
nationõ abſentem introducatur:
que in his tm̃ modo caſibus acci⸗

depig.ſi ſuꝑatus.⁊ ar. ff dere iudi.a diuo.5. ſi ſuper

i ¶ Audiat᷑. hoc cuʒ agit
in rein q̃re tm̃ in poſſeſſi
onem rei petite eſt mittẽ⸗
dus nõ omniũ reruʒ. vt
ff. qbus ex cauſis in poſ

ſel. e. fulcinius. F. fi. circa

fi.l. Secus aũt ſi ꝑ ſona
li. qͥa in omni fit miſſio
olim. hbodie/p menſura
debiti. ſtcut fit añ lit. cõ⸗
teſta.vt.ff.qbus ex cau.

in poſ. ea.l.i.⁊ in aut.de

exbi. F. ſt vero. ⁊ perpe⸗
tuo audit᷑ ad recuperan
dã rem ſiue poſſeſſioneʒ
ſi offerat᷑ debitũ: niſt fu
erit iam vendita vel ꝓ
debito creditoꝛi adiudi
cata.vt.ſ.de pᷣſcrip.xxx.
an.l. ſi qͥs emptionẽ.S.

pe. Sed videt᷑ etiam in

reali audiẽdus. ⁊ ſic eſt
cõtra.ſ.vbiin rẽ actio.l.
ij. in fl. ⁊.].d e pᷣſcrip.xxx
an. l. pe. S. penulti. Sed

dic aut eſt lis cõteſtata:

⁊ liquet de cã ⁊ ſic h lo⸗
quit᷑.aut quaſt ↄteſtata
⁊ nõ liquet de cã:a tunc
de ꝓpꝛietatenõ de poſ⸗

ſeſſiõe audit᷑. vt.d.l.ubi

in rẽ actio. aut nec cõte⸗
ſtata nec liquidũ de cã:

2 tuc ꝓp poſſeſſione ⁊ ꝓ⸗
pꝛietate audit.⁊ ſic loqͥ⸗
lur.d. lco pſenp. xxx an.

Itẽ qd ſi actoꝛ ĩ poſſeſ/
flonẽ rei p etite ẽ miſſus
nõ ex diffinitiua. qꝛ non

erat liquidũ: ſed lite ve⸗

re cõteſtata: an audit᷑ ð
ꝓpꝛietate.Rñ.ſic.nõ de
poſſeſſione. vt.j.quõ ⁊
qñ iu.cõ ſentaneũ.

3 s racictionéniſ veniat iudice ſedẽte ꝓ tribunali. vt.ff. de in inte.
reſti.diuꝰ. vel niſi ſit abñs iuſta cã vel ꝓbabili.vt dixi. S.de ꝓcur. qͥ ab⸗
ſente. Altimo q̃ro cũ õᷣ reũ abſentẽ nõ ꝑ cõtumaciã nõ põt ſentẽtiari.vt
.quõ ⁊ qñ iu.l.eq̃.⁊.l.pe.an ecõtra reo pñte ⁊ actoꝛe abſente nõ ꝑ cõ tu
maciã poterit ſentetiari.Rñ.ſic.vt.j.ad.l.iul.de adul.qᷓ;uis indubitati.
b ꝗ Eientſetennd rit᷑ cauſe euẽtus ⁊ meritũ ⁊ an poſſit diffinitiue ꝓnũ⸗
Pꝛ:

dari.ac. cqᷣ Fꝛo
reo. abſente qð erat in veren iure.
dic ꝑtis abſentis. f

o actoꝛe.ſ. abſente qð eſt nouũ ꝑ bac.l.

d Pꝛo

ePbſtaculo. ſ. veteris iuns. vel
Scripture.vt.j.e.rẽ nõ nouã.⁊.S.ti.i.l.ij.ĩ pᷣn.

g Dei pñ̃tia.ſic ᷓ p pᷣſenti babẽdus eſt qeſt ↄtumax vt h.⁊ in aut.vt
om. obe.iu.S.ſi vo neq;.coł. v. h Dð.i.vt qͥ vere cõtumaxẽ appel
larenõ põt.vt.j.quo.ap.nõ recipi.l.i.⁊.ff.eo.⁊ poſt.S.ſi.ſed d.ff.de ap.
creditoꝛ. S. iuſſus.ſo. ibi fuitcõtumaxĩ nõ exbibẽdo ſſue nõ reſtituẽdo hᷣ

in ñ veniẽdo i ah

Omòi aũt ſnia.ſ.diffinitiua.

Pꝛoferaf.i. ex ne

ceſſitate.ex volũtate aũt iudicis reo vel actoꝛe abſente etã añ triẽnium
feripòt ſm. b. ſed.p. .tu diſtingue ſᷣm Jo.vt dixi.õ.e.5.i.⁊.x.dixit idẽ
bis verbis.bec oĩa accipeſi ex bac.l.bat᷑ bermodiciũ nõ ſi veteri iure
¶ Pꝛo quo.i.iniinio. m Di em̃ alterutra.i. altera. n Wbſolu,

tione.i.ab obſᷣuatõe iudicij.

o Foꝛſita. abũdat vel nõ abũdat.2

dic ab obᷣuatiõe iudicij in abſolutiõe rei pñtis, p ¶Pꝛeſtet. actoꝛ g
erat abſens. q ¶ Penalis.q̃ ↄ dẽnat᷑ in expeſis.b. Panaus⸗

gia expéſarũ. rꝗ Eld oꝛs litis. i. acnõis inſtatie. rgA

18. i. ſnia

diffininua ſuꝑ pᷣncipali. 9 ρ1&t ↄdẽnatio. 7 S. i.⁊ dic,.ſ. diffinitiua.

. Liber.

S Condẽnatio. ſ. actionis ? inſtãtie.· 1t Accidũt. ex neceſſitate m
b. vel dic vt modo notaui. v Diue aũt alterutra.nõ vtra q;.qꝛ tũc

nulla eſſet ſnĩa. Itẽ dic nõ ꝑ cõtumaciã verã.qꝛ tũc ſiue reus ſiue actoꝛ

abſens vinceret nõ cõdemnabit᷑ victꝰ qͥn ſue expẽſe deducant᷑.vt.õ.e.S.

nes qͥ.in fi. ⁊ in aut.ð iu
di. S. opoꝛtet. col. v. 7.ff

ci. S. ⁊ iudicare.colł.iiij.
72. ſ. de fruc. 1 li. expẽſis.
nõ ignoꝛet. . ff. eo. eum
q́.⁊ inſti.de pe.te. liti..
i. Itẽno. deiuramento:
nã ꝑ boc excipit᷑ abſens

aliquibꝰiudici liquebat
ſcm. p. c Alterutra

at de cã: vel interlo⸗ en
do cum nò liqueat.⁊? ab
ſoluit᷑ tunc ab inſtantia
iudicij. d Loꝛrigẽ
tibus.i.deducentibus.
e¶¶ Qbꝛarum. maioꝛi er /
go pena maioꝛes affici
untur.ſic.S.de epi.⁊ cle.

quoq;.ĩmo perit: ſed re⸗
ſtituit. vt.ff. ex qui.cau. D 40
ma.ſed ⁊ ſi p.S.ait pto: mouẽdo:alter iudex in locuʒ eius
ſiue cui. ꝗ lel moꝛ
te. vt. ff. e. l. moꝛtuo.
g ¶Urrecuſabili. vt ba⸗

ſinaũt ex geſtis.ſed. p.S.qꝛ lexvnũ ſolũ caſuz excipit.ſ.cũ actoꝛ ẽabñs.
a ¶¶¶ AUictoꝛi.actoꝛi vel
reo pñ̃ti nõ abſenti. vel
abſenti nõ iñ ꝑ cõtuma
ciam.ſed exceptionẽ fac

dunt: in quibꝰ triẽnij effluentisĩ
minet foꝛmido. Siue aũt alter⸗

a regula cõtumacia ⁊ iu , Sõä
ſta ignoꝛãtia. qð dic vt utrapane abſente ſiue vtraq; pꝛe
no. ſ. deindi. eu auẽ te ſente lis fuenit deciſa: oẽs iudices
maere n raae eno q ſub impio noſtro cõſtituti ſunt:
s, 76,.6 cpi dcle om Iciant victũ in expenſarũ cauſa vi

coꝛi cſſe cõdemnanduũ qtũ pꝛo
ſolitis expẽſis litiũ iurauenit: nõ

ne lega ij au ſoum. . ignoꝛãtes y ſi hoc ptenmiſenint:
b Jurauerit.vtj.eſan ipſi de ꝓpꝛio hmõipene ſubiace⸗
ane ceo auci0, bunt:a reddere eã parti leſe coar⸗
Re ermhaut, 5iken, tabunt᷑. Et hec de alterutra ꝑte

litigantiũ ſe cõtumaciter abſentã⸗
te nobis ſtatuere viſum eſt: ade
tatis rõnem omia coꝛrigẽtibus.
Sinaũt ytraqʒ pte iminente ⁊ li⸗
tem pagerecupiẽte:iudex eas ac
cipere noluerit:vel ꝓpter amiciti
as:vel inimicitias: vel turpiſſimi

—

ꝑ còtumaciõ. vt ſtibi ðᷣ

nõ refert᷑ ad ꝓximum di e 6 .
ci ſed ad ſupioꝛa:in q. lucri gra: vei ꝓpter aliud quicq;
bus altemutra pte abſen viciũj q miſernimis animis hmõi

te dicit poſſe genergliter

vel diffinitiut cuz liaue iucicũ innaſci põt: litẽ ipſe auſus
fuerit ꝓtelare: ⁊ ꝓpter h tnẽniũ

fuerit tranſactũ:iudex ſi quideʒ in
magiſtratu poſitꝰ eſt vel in maio⸗
re dignitate vſqʒ ad illuſtratꝰ gra
dum.x. libꝛaruʒ auri pꝛiuatis nr̃is
largitionibꝰ inferre ꝑ ſcolaʒ pala⸗

l.pᷣſbiteri. Sed nũquid xj 6 ar mt
boc caſu finit᷑ inſtantia tmam cpellat. Sinaũt iudex m
quid dicũt ꝙ nõ. vtin noꝛ fuerit.iij.libꝛaruʒ auni mulcta

aut. vt ſpon. lar. .. bo plectet᷑ ꝑ eandẽ ſcolã exigenda

noſtro erario applicanda.⁊ eo re⸗

ſubꝛoget᷑ ſub ſimilis pene foꝛmi⸗
dine. NHis omibus locũhabẽtibꝰ

bes. f. eo.l. ſtl gius. x (ſj vnus iuderoẽm cãm ab initio
caute dicit mutatũ non
ſolurũ. vt.ff. eo. ꝓpone⸗
patur. ſoluit᷑ iñ iudiciuʒ
qbuſd modis. vt. ff. e.
l.iuł..l.iudicium. .l. ſi
. 3 me. — . .
b Repleatur. ex bac.l. le tpᷣs vel amplius reſidet in quo

pagit. Sinauteʒ in medio tniẽnij
vel moꝛte indicis: vel alia irrecu⸗
ſabiliꝰ occaſione iudiciũ fuerit mu
tatum:tũc ſiquidẽ ex triẽnio anna
olim em̃ cõtra. vt. ff. eo.
ſi iudex.que eſt cõtra. vł

ſolue vt ibi. Et nota h
caſum vbi lis vltra triẽnium durat.qð quidã intelligũt in ꝑpetuo iudi

alius iudex cauſe ĩponit᷑:intra reli

ce.n annali.nelis in infinitũ ac. qð nõ placet. quid ſi ſex menſibus uñm

duranvidet ca nõ finiri. i¶ Per pꝛonos.i.aduocatos. k ¶ Den
tentia.qua ↄdẽnat patronos pm.bh.vl dic qua abloluit: vłl abſolutas
declsrar btes ab obſeruatione iudicij. Sic nota iudicẽ d ebere in talibꝰ
caſibus inſerere cqm in ſnĩa vt nõ pereat ius ex toto agenti actoꝛi. vtjff.

de leg. i. filluſfamilias. 5. öiui. 7.fl. de iure ſil.l.ij. F. ſenat?. över
bo.ob. qͥ rome.in fi. ⁊ arg.ff. deſuſpec.tu.l.bee.⁊ deſideicõ.li.ſtle
gatanio.in fi. L ¶ Ad terminũ.i.ad diffinitiuã ſniam.ſicponit
3. eo. 5. 7 ſi quidẽ. m Rex. veluti ſequẽs rem nõ nouã. 5. pa

troni. n Ael iuſta ca.vt valitudo.vel ſi infamis appeat. vtł

quũtpᷣus finiatur. Sinaũt minuſ
q; annale ſit:tunc ome qðdeeſtre
pleaturꝰ: vt non in minoꝛe ꝑfecti

annitpe litem poſſit ſubꝛogat? in
derx tã diſcutere q; terminare. Il⸗

lo ꝓculdubio obſemãdo:vt ſi ne

q; Ralterutrã litigantiũ ꝑtem vel

iudiceʒ ſteterit quo minꝰ lis ſuo
marte decurrat: ſed ꝑ' patronos

cauſarũ licentia detur iudici: ⁊ eos
duarũ libꝛarũ auri pena afncereꝑ

ſcholã palatinã exigenda:⁊ ſimili⸗
ter publicis roõnibꝰ aggregicla:iP
ſo videlicz iudice in ſua ſnia hoc

ipſuʒ manifeſtãte ꝙ; ꝑ patronos
cauſe vel fugiẽtispel agentis dila
tio facta eſt:vel ꝑ omnes vel per

quoſdã ex his neceſſitate aduoca

tis inponẽda ex quolitem ꝑagẽ⸗
dam ſuſceperint:eaʒ vſq; aditer⸗
minũ:niſi lexꝰ vel iuſta cauſaim
pediat adimplere: ne ex eius recu
ſatiõe fat cauſe dilatio. Honoꝛa⸗
nijsꝰ ſcʒ axꝰ cliẽtibus ꝗ dare poſſint
dilentiſſimis togatis oimodo pꝛe⸗
ſtãdis:⁊a ſi ceſſauerint ꝑ executo⸗
res negocioꝛũ exigẽdis:ne ⁊ phu
iuſmocdi machinationẽ cauſeme⸗
rita ꝓtrabant᷑ niſi ipſe litigatoꝛ
aliũ ꝓ alio patronũ eligere malue
rit. Hec aũt omia in his omibuſ

a nobis cauta ſũt ꝗbus pfecte eta⸗

tis cõſtitutis arbitnũ ſuũ ꝓoibus
cauſis ſufficit. Sin vero cauſe vel
pupilloꝛũ vel adultoꝛum ſint vel
alioꝛũ ſub cura agentiũ maſculoꝝ
vel feminarũ:vt ꝑtutoꝛes vel cu⸗
ratoꝛes vel actoes vel eoꝝ ꝓcu
ratoꝛes agant᷑:⁊ eoꝛuʒ deſidia tri⸗
enniũ ſuerit elapſuʒ ⁊ a cã cecide⸗
rint:lite quidẽ mhhilominus: ſu
um habere vigoꝛem:oẽm aũt ia⸗

agendu. xg auſa.i.inſtantia iudicij.

capitales inimici
tie inter ſe ⁊ clien
tu ũ interuen erint

ar. ff. de ꝓcur. fili

uſfamilias. §. fl.

2 legib? ſe. 7.5,5

poſtu ꝓuidendũ
F. ſi qs vero. ſec
ſi ꝑ eũ ſteterit ad
uocatum vt. ſ. de
cõ di.ob cãm.ad

Uocationis.

o Honoꝛarijs.

dienbu
ide

ſt dñis cauſa

ium.
q ¶ Pꝛeſtadis. ex
. 467 officio. qd

güt ſi dare ñ pñt

m. de publ co da
tur ſcom quoſda

vt in aut. de mãũ.

r ꝛotrabank.

parter & añ ſniaz

ſolui debere ſala
riũ ne ſubtrabat

patrociniũ.vtno

ta. ff. de var. ex⸗/
traoꝛ. cog. l. i. J.

diuus .ſic.ff. coig
pdi. vẽditoꝛ. S. fi.

ſed de nouo oue
niri nõ põt. vt..
de poſtu. qſquis
§H. Hteren.
8 Aitigatoꝛ tüc
em non cõpellik

ſtatitn ꝑ iudicem

ſoluere ſlalanũ ſ
aduocatꝰ ꝓeo cõ
ueniet clientẽ acè/

tione cõpetẽti. yt

j. de ſuffra. dices
l.i. non aũt expo/
nas ꝙ nõ teneak

daad ſalanũ ſi aliũ

aduocatum aſſu

mat. qꝛ nõ eet ve

rũ. vt. ff. loca. l.
opas.7.l. ſed ad
des. . fi.
t aluerit. co/

tra. ſ. l ꝓxi. . fiñ.

Sol. bic coꝛrigik

vel verius hſper

nit᷑ aduocatꝰibi

nõ ſpernit:cũ ma
lam inueniat ca,
⁊ litter ibi poſitam expone:vt ibi notat᷑.ne buic ſolutioni cõtra
na videaf᷑. v Quratoꝛes. vel actoꝛes. dcreto oꝛdinatos ad
x Litem. i inſtan

nam cauſe. ? MHibilominꝰ. i. nibilomagis. ſic econtra.6.eo.

l.quotiens. ⁊ hoc ſi intelligas litẽ inſtantiã iudicij.ſicut poni:.S.

e.l.in pn. Si aũt dicas liiẽ i.actionẽ ſicut ⁊ ponit᷑.S.eo.ꝭ.bmoi

9

De iudicijs
— .— — iles vel clan.
tius MAinoꝛes. vt ſpectabi .
Waioꝛeo vtilio . — arnanoi no qui iuglicat
j a 5 ipſi ſint. iniſtr
inus m Jo. Alij mos, ioꝛibus. ſcz ᷓ iv aabencnen acmint piomiffobinc,
Griepontracde ninnsen ſternirnr lane ebanbenhezn E pꝛomin iſfa.
— litis. impꝛo uſa ſuũ bz Sigen ẽ. vel dic li eg koin og on enal: yt enanegehnſan,
e, bi dicit moꝛs lit nt lis.i. ca iciu. qdᷣ i — ſi quis za⸗ mitant. l. regu di
aten parvondta bia⸗ ini ko moi boek bᷣm ſecũdã teexpo H ex auctoꝛitate Erai⸗ Nenes lbenunng.
— Fädntnactgen. epanid cölenſueleen ünr⸗ ri.dearbil
ſeiſini, zbeſ inſimemtonin ãoꝛit᷑ adtuto agu ⁊partiũ cõſenſuj o iudices eiokfagnnt t ſinepe,
H re n. ue ex hac cã un ꝛeseoꝝ mum raliter omẽs oin 8: 10 gli b Peragu vallaro. vt
nege ſitionẽ eſteſ ramqᷣ fideiuſſoꝛ 7 generalit. iſceptatoꝛes: li⸗ na led a vel iurame
ſahllee aarerenerktella n matoꝛel? ſide d'oẽs quo ani iuns diſcept cpere: ni⸗ wignoꝛibus bi.nein ar
tinf re vornene nge 57 res eoꝛũ ad ſire roma ꝛimmoꝛdiũ ac ſacro bicto. va ſämertt pmif
nin minr getaece heredeſq;re time intere ter litiump iudicialem ſedẽ is vaſther Poil
i ditur actis pᷣm in hac cã legitin fficiat pu⸗ ius ante iuc Rſeri ture. Et ſum ſtare ſnie. l.nũc
ſznceen 7 ſti.l.ſ. rumm KnO ſu ⸗ ſi pꝛir tuir ſcrip . icõ ditio ex.lil
nz olomes vyr re. Sinaut no ſuf ſubſtan⸗ te deponã mened reen
N 4 Ac ome eos qundare. . oꝛbꝰ eoꝛũ ri- ſanc tnon ſolum ni⸗ dicta. ſu. vtputa de
a magiot g er billis vel minoꝛ nut dern ſ manegtnon ibuscogni⸗ d oſen Aibusdoe
derunt pillis nid ind quo fue . hic ꝑn tia in omibuse ſ: et i Xo tiudices vt
ſiße tutoꝛes de tinſti P ꝛtüc inid in 9 integru; H itis ſede enaenn mmuꝛet legati ſun te in eos.
d enlr eet⸗ nani ppeſſi bia — Hicien zacentennm e Beponaneſe⸗ oe
un, tu. fi. m onis auxilii i mitiue ſi ntetie recit tas k e. ſed iudex.
ſigi bpenul. ⁊ fi. it itutionis autumes . — iffinitiue ſe . croſancta 1 i. 7 cle. au de creati
D . Semocner Dan ilimak inſolitã diſi attẽdentes ſ ↄſecrati aeni aubea au/ .
ſnn iercrcönag Emnõo noite : ſed antiꝗs banwedabſun⸗ diriment. H fn .
n 7 l cura. l. edimu N ve pſidio 1 „ n! icãt tem. , igit᷑.coll.v.
RS en ne br ii. agsrecdlu placitã:cũ vmae Plichol alios iudlicã fſancimus Bön.
ti ciã. ſolu con idas latoꝛibꝰ p imen e turi? qÿnõ magis ipſis eti⸗ z. tlil. ij. in pn e. ? ꝓ. i.
ißse ad idem con dẽ leaũ t: nõ leue detri ſcituri P D mip ** 97 diffinitiu .
2„ aut. de ” pta ſit: „ *n5 eſt CO — ſi iudica 9 rribile ii Conſecrati. i ilio
3 rts Tfal pupillus ro cotem inferentẽ. cui 5 aliter Piphiue —. partib ter , ꝛes n Sreligton, omin
ugci, ot i. So. b ideo 5 cCauſis in iudices nõ a iſi am nags idem litigato n ndeillud. vuin
ütſti, Loßi ik in ſubſt/ tuz antiquos iu gccipere:niſi icium eſt. li quid inſpecto da. vn iudiciuz meum
uldi reſtituit in ituʒ an 5 apere: dicium „ l, t deo inſp * o dne iudiciuʒ uita
* intt ſel m ꝓ dõͤno. qꝛ gutu calculuz R odo ſe ibꝰ:ipi aũ tunt truti⸗ m at: 0. tu. vi equ
ckg lua baber vere iudicialem ſpſtitiſſent oim S ſub homi lſas ꝓpferunt paear ⸗
n ſaluã babet alio . m p̃ſtit ñ obſeruatiõe e adhibito cauſa j iuſiuran⸗ tenrn dicis.
1 mnan rem ee eret pꝛius ſaci legũ ob eylatn k re adhi uidem iu t. Gclturi. iud l. vnde
znſtu n electõez ha li ñ veritate le S8. Cũ igi das'. hocqꝗ . Snotuʒ ſit: 06 . Judicabunk. re:
3 4 ibi.ſimile ali ſecñ v⸗ iſpoſituros. Ci us nandas. 7 l. le omibus notuj 5 b„&1 nolite iudicare:
drwhrnn nten iudiciũ eſſe diſp tã inuenim iudicia uz ano dicitur ne bimi. vnde
bi vbipus emi. lclici vnon inuſitatã s7 dum' iud legibꝰ optim ibus 2nö iudica ſura me
ſu aig eindoee: vie da: ? anten ſimt 2 roman rementi: al teren eil iis remetiet v
zdrmo dci nne de ertiunbernand ncle⸗ õ ſit d deſt
Mauc arn mimã ſue - ideo a e Eptoꝛibi . Cõſti. iij. de q (Bü pꝛ. das. ide
utyn cuius. öminimia e unt et ideo : contẽp 7 õſti. iij. Trutinan .
m En han no eninucurertio⸗ ad auten. ol i rältt iuſiu⸗ ne n
Jandig Rarend eonſnnnnen =è Aun ua l
“ 1s ſcolanib hancin ppet ſancimus om⸗ andũ qð pꝛe. ſefacturos. loco iuram ui iu⸗
nie duriſſz vxo imus: p quaʒ ioꝛes ſiue mi r. die iurant iſum fuerit ic ꝙ dicit de eo ꝗ
ſot. ne HH nes iudice in adminiſ la NC ius: exceptis defe la legem iudicatur ituriu⸗
e, Aatkſer naes ernantene no uumnnngruron arrie: raacemnet
ui tentiã dil u n lin oꝛbeterr ueeos ribus ius ſe fa . alias alitera l.i. . ij. ac
Ceniu als ponit ꝓ op iuitate: vel in o tur: ſiue eo⸗ mleges? iturtex. l. C. ffde iureiur.li..
u; ten: le⸗ ſins henackte egim enin Faraiuumerke qun et⸗ nun
nll roꝛe calc i. pote nos au . d udicib dgtroni 9 . ediunt᷑ teſ Pꝛer it ſententia.
VNechtn die accipe.i. pe f quibus . loꝛnbus 1 R La ſtã̃ es ingr. nid valebi en. in⸗
ebin ſtatẽ iudicãdi. v ylqui a mai iſdictiõe ſua iu q; Pti ſuũ p̃ſtat . oſt Au vt.ff. de ven. i
in lereiniceitan mus piqman uriſclictie ſi vtriqʒ pti ſi t Cõteſtata pol Rieerſi de ven. de
ynig dic calcu tionẽ. tur:vłquiexiu m': vel uxiliũ: cñ lis fueri ? ↄtradictio ſpi.l.i.F. fl. ſi qs vult,
aiß eramina dantun: cultatem. g auxiliu: eʒ ꝓpoſitã 2 0 iudi ihſim. cau 5. ſichs vule
22 noeeren dicanch alrn ei⸗ rnil ——— incdi ereſn i
nugi⸗ le etg. clieig imitatur et ca bitriuz p⸗ n W tote han mhegrin aut eed ciuſtatis vt
inin Sac enan, adci iũt: vel qui ar „ . 1 1.27. 5. de legi. ſcõm legem in. le in defenſoꝛe 8 in ma⸗
i. pſentiam ſuſcipiũ * H l. pꝛolatam. dijcias 2UII. nt ſpeciale cepnis ⁊c ſecu
ol i. pi hj. que cum das H itate 7 lo. l. die vtilius. uidã dicun 3 babẽt excep 8 nõ placʒ. qꝛ
S eſijt: nucr⸗ ero ſacram ꝛius fuerat in vſu. lioꝛum. d ſcedar a t indicare in iudicãdo. equik loſa tex erg
ſe 5 vel dic ꝙ de ver dicabit qð pꝛin ebſentia euangelie idek. no kig maroe ene leg kheo in Bequik g
d legun kengi rsdget vicſte, Wodpzens-Gendt gaigagmaet e iguitan aanihe 7. S.ti. i.l.ij. in pᷣn. ⁊
ſece 5 erat coͤtemptũ e.ſed bo iuſiurandũ q güt colla. vi. diuntur.ſcʒ de lit. cotelt. li.
enn 4 4 bſeruation coꝛpoꝛe iu = .. an. p gut. cea trom. ingre 8 cõteſta. vt. ].
, ngeeede re gehoclere oke eeir eine et e enngonit
lnn 6 colbk.ij. quei. iam. S. de iura. calũ. l. ij. .
totum. no aut m ibi deiſta
N, facta fuit cu J
dcſuge
t

inſti. de pe. te. liti. Sitem a pena.
2 D atos.i.delegatos. O El
to vel pignoꝛibꝰ. vt.Sᷓ. de arbi.l.ne in arbitris.
led ꝙ ſic iuret.l.cauet᷑.ſeꝗ cõ ſuetudinenõ habet᷑ vt dixit.b. buſoni iudi-
ag Quodci omni põt dici vt vel vſq; uluc. boc qᷓ;

ci imperatoꝛis.
⁊c.ſit foꝛma iuram enti
vel vſq; illuc.nõ aũt cre
dita c. a ¶Credita
ideſt cômiſſa.
b Umpꝛoba q̃ coloꝛa/⸗
ri põt allegatiombus.⸗
c Deſperata. que non
põt coloꝛari.

d Eieafienibue id .
.

dicns partium
e¶ Aitigatoꝛ i.ligatoꝛ er
go ſpꝛetus fuit ſed ipſe
poſtea ſpꝛeuit patronũ.
vt.ſ. ſequif.⁊ ſic puncta
poſt dictionez ↄtẽptis.
vel qð.ſ. dicit. exp one ne
impꝛoba aduocatio.ſur
roget melioꝛibꝰptẽptis
i.a cõtẽptis clientibꝰ.2
ſcõm vtrãq; expoſſitio/⸗
nem ſoluik. Z. S. l ꝓxi. F.
pe. an aũt recedẽs totũ
ſalariuʒ habere debeat.
Rñ.vt no.ff.ð.var.⁊ ex

traoꝛdi.cog.l.i.S. diuꝰ.
Ancimus.loquit᷑ in
actoꝛe. Quid ĩ reo.
nõ inuenit᷑ expꝛeſſuʒ an

te lit.cõ teſt.ſʒ poſt mittẽ
dus ẽ actoꝛ in poſſeſſio
nem cauſa rei ſeruãde.
g Dana. ſed nõne.l. ;.
ꝓperandũ.S.ſinaũt al⸗
terutra. S. eo. ꝓuidet de
omibꝰ expẽſis que in iu
diclo facte ſunt. vt vict
victoꝛi ⁊c.etiã ſine vicio
abſente. Rñ. bic poſt lit.
cõteſta. ⁊ ante illa poſt
tm̃ loquit᷑. Itẽ illa reſpi

cit finẽ cauſe. hec cum re

dit abſens ante ſniam.
1 põt eſſe bñ ꝙ poſtea
p eo ferat᷑ ſnia. Itẽ hec
aggit de taxatõne faciẽ
da a iudice. Iteʒz bec de
omni d qno.illa de litis
penſis tantũ.

b Eſtimationẽ. quã le

ges taxationẽ vocãt. 27
ſic eſt õ. ff. de rei ven. l. qͥ

reſtitu ere. S. i. ſed non fit

taxatio bic a lege vr ib
ſed a iudice fit vt h̊. Itẽ
no. ꝙ pꝛius iurat᷑ ⁊ poſt
ea taxat᷑ poſt iuſiurãdũ
⁊ in hoc eſt ̊ aut᷑.quaʒ
lege bic poſt iuſiurãdũ.

c ex coꝛ.ð iudi.S.oꝑtʒ⸗

colł.vi. i fHõ cita/

r edicta in albo ꝓpoſſita ſed ꝑ ſe.v
ſcm quoſdã.vel etia ꝑ nũcium ſcõm nos.vt.ff.de arbi.ſed interpel..i.
Oſt iuſiurandũ.olim in hoc caſu erat õj.vt.S.eo. Sequit᷑ aut. q Recuſato.nõ actoꝛi ſi nõ vult.ſʒ reo ſi actoꝛ vult. r1ꝗ
ancimꝰ.ſʒ nũquid p hanc aut.coꝛrigit᷑ qð eſt.ff.de in li.iuran.l.vi⸗ V
deam. 5. pe. qdaʒ ꝙ ſic. Alij ꝙ ſit ſpale in expeſis litis dicũt. Zu dic hů
iurari de veritate ꝓpter incertitudinẽ ⁊ aduerſarij delictũ.vt.j.vnde vi
ſi quãdo.ibi in iuramento in litem.ſ.ꝓ quãto nollet re carere.

ſiudij relinquẽtes qð ſibi poſſibi⸗

patrociniũ cõuolarene melioꝛbꝰ

Liber.

nepena. ſed vel cũ iuramen
1 Eachs. nota tachß⸗

ciomaioꝛe vel mioꝛe vel apud ar tuat ex hmõi vicio aduerſarijs eiꝰ

bitros ſiue exẽ cõpꝛomiſſo vel ali- inflicta ſiue circa ingreſſus litis ſi⸗

ter datos vcl elcctos ſacroſanctis ue circa honoꝛaria aduocatoꝛũ Vl
euãgelijs tactis inramentũ pᷣſiẽt alias cauſas ꝗᷓ in iudicio vertunt᷑:
qðᷣ cũoi quidẽ vintute ſua omiq; eſtimatione iudicis qtitate coꝝ
ope:qð vem ⁊ iuſiũ exiſtiauerint: diffiniẽda:poſtq; iuratũ fuerit ab

—

cliẽtiꝰ ſuis inferre ꝓcurẽt: n hil ceoꝗ fecit expẽſas executoꝛbꝰ ne⸗

le eſt. Mon aũt creditaꝰ ſibi cauſa coxadimplẽtibꝰ. Scitunis iudici

cognita q impꝛobaſit: vl penitꝰ bus noſtris ⁊ executoꝛbꝰ qyſi b

deſpata et er mẽdacibꝰ allegatio ptermiſerint ex ſua ſubſtaͤtia bu⸗
nibꝰ dopoſita:ipi ſciẽtes pꝛudẽteſ iuſmodi detnimentũ leſis reſarti⸗

qʒ cũmala conſcientia liti patroci re ↄpellent᷑. Qð⁊ in pedaneis iu
nabunt᷑. ſed ⁊ ſicertamie/ ꝓceden
te aliqd tale ſibi cognitũ fuerit: a
cꝗ recedẽt abhmõi cõione leſe pe
nitus ſepãtes. Hoc quoq; ſubſe

dicibusobſeruari cenſemꝰ: Iʒnõ
laconſcientia abfuerint.

Kopoꝛtet.
Oſtiuſiurandũ delatũ et
pſſitũ:non lʒ iudici ãpliustaxare:
contẽptisimpꝛoba aduocatioſur ſhoglie ſi pꝛiusiudex taxauerit:⁊
rogetur. Sinaũt plunimiſ pronis intra q;titatẽ a iudice taxataʒ iura⸗
adhibitis ⁊ iuramẽtoab omibus tum fuerit:nõ hẽat licentiã iuderx
ſtito:quidã ex his cã ꝓcedente minꝰ q; iuratũ fuenitt odemnare.

cuto nulla licentia cõceclat: ſpꝛe⸗
tolitigatoꝛi ad altenius aduocati

patrocinandũ eſſe crediderint: q Sy ſi viderit index neutrũ litiga⸗

dam recuſe auerint: exeant qdeʒz re toꝛũ ſubdi debere rõni ſũptuuʒ /ꝓ
cuſantes: volẽtesaũt remanennt. pter negocij vanetatẽ ſua ſnia h
Cauſe etem̃ terminꝰ manifeſtare declaret.

poterit: ꝗtimidius: qq; audacius I Sem. a. iuliano. ppOD.

iudiciũ vl reliquenint vel ꝓtelaue Peniſſimi iuns eſt licere
rint.nec in hac ꝑte litigatoꝛbꝰ? dã ſitigantibꝰ iudices anteq;
dalicentia eſt alios pꝛo recuſanti- lis inchoet᷑ recuſare:cũ etiam ex

bus ſurroga. generalibꝰ foꝛmis ſublimiſſime
em.a.iuliano.ppᷣ. tue ſedis:ſtatutũ eſt neceſſitatem

Ancimus omẽs iudices: imponi iudice recuſato ptibꝰ ad
ſiue in hac floꝛctiſſima ci⸗ eligendos venire arbitros ſub
itate ſiue ĩ ꝓuincijs:ſi qñ abſens audiẽtia eoꝝ ſua iura ꝓponejr̃ licʒ

pſona citata poſtea apꝑuerit:nõ em̃ ex ĩpiali numie iudex delegatꝰ

aliter ei iudicialẽ aditus reuelare: eſt: iñ oꝛ ſine ſuſpitione ocs lites
ſed oẽm claudere ei iudicioꝛuʒ co ꝓcedere nobis coꝛdi ẽ:liceat ei ꝗ

piam: niſi pꝛius omia danas reſti- ſuſpectũ iudicẽ putat anteqʒ lisin

de lit. cõteſt. aut. offerak n GBudices. ſ. delegatos. Sʒ
an oꝛdinanius poſſit recuſari.ꝙ nõ.vt.S.de epi.⁊ cle. cõuenticu⸗
lam. M. ꝙ ſic. ⁊ ꝓ eo.j.eo.de lit.cõteſt. aut᷑ offeraf᷑. ſed illa loqq⸗
tur in delegato. Itẽ ꝓ eo.j.de iuniſ.om.iu.l.nemo.ſed ibinõvalʒ

4 eͤpꝛomiſſo eum dens. 1 Pertiſſimi. litigatoꝛibꝰ. etiã actoꝛi qñ nõ certũ petijt. als j.
ectos.ſ.ſi 3. ſ. D

to q poſt lit. ote.

gocioꝛũ modis oibꝰ diſpoſitiões die
üllius cauſe. Itez
pꝓ eo. ff de lib. cõ

citati ſed requiſiti litigatoꝛes ma-

Loll. vj. conſti. x. de

Itẽ ꝓ eo. j. de al

cũ qͥda. ſy bul. di
ſe oꝛdinariũ recu

2.’. qñ impꝑato?
inter pu. ? vl.l..

fi. 1.]. vbi qs de⸗

ſociari eps. vt in
auk bic poſita.

tr ff. ne s in ius vo. lij.. ſt quis o ( nchoek p lit. otel. vt in aut. de litig. . ſt vero inicium. “
p Koꝛmis. hebit em pᷣfectꝰ ſua ſtatuta ꝑ que boc idem ſee
2

eligẽdos.vt ſi in eoꝝ arbitnio quẽ babeãt vel no bab eãt. vt. f.
re.du. vtrũ.S.cũ quidã. ⁊ de ver. ob.cẽteſimus.S.ſiita. detutel.
l. bz. F. i. s O UArbitros. i. iudices qſEi0 delegatos e Meẽs
