ſelo act. 5. oẽs aũt. Sed aliud in actione furt.vbi tin vemm rei pcin ¶ ¶ Pꝛob atũ.nõ em̃ pᷣſumit᷑ ſubtractũ malo mò niſi ꝓbet.vt.ff. ꝓ ſocio
lnn duplak. vt.ff. de kur. l. in furti acnone. Item qð dico de duplanio l. merito. Itẽ loquit hic cum poſt aduã bereditatẽ ⁊ aſ appᷣbẽſaʒ poſ/
ſin e babet locuͦ ſiue directa ſiue vnli aqulia ſiuein factũ agat.vt. ſeſſionẽ ſubtrabit. Ceſſat aut crimẽ expi.bĩditatis.qꝛ ꝓ boccnmie oa
KelN ILpr. ac. 5 ρ02ρgt. ad idé. iſti, pena te.liti. crca pꝛi. tur alia actio/ſ.fam. ber. vt bic ſubijcit.⁊.j.de cri.expi.here.l.fi. Aluia em̃

Epecoꝛib fame.ſ. gctioe directa. 2 Zegis aquilie. vti⸗/

que reſpectu poſſeſſiõis tin dat᷑ vt rei vedicatio ñ roed elicn bñ Ocurrit

u ij⸗

Aber

cũ cri. eppi. bere. vt. ff e dius. que eſt cõtra. Ael ibi aduerſus diuerſ. os in
tendebat.ſi aũt adita eſſet bereditas ⁊ poſſeſſio appꝛebenſa:nunq; da
retur cri.expi. here. vt.ff de cri.expi.bere.i.ij.ſed familie herc.datur poſt

agitã h ereditatẽ aliquo ſubtracto:ſiue fuerit appꝛebenſa poſſeſſio vel x ⸗ Accomod are. vt ⁊. ff. e.ſt ira legatum. ⁊.l. inter coberedes FKa
no: vt. ff. e. l. Nuro,4. ij.l. aui erat. Item ante aditam bereditate,z ⁊.l.rem pignoꝛi.⁊.l.ſi ſilia. 5·papia. ⁊.5. item papianus.
babet locũ vtilis.vt.ff.
eo. l. . . 2 Ona quecũ
ſucus⸗ en . fruſtra coherediintendit: ciudi⸗ mitigari:nouiſſimã eiꝰ voluntatẽ ¶ .ingem,
f uſtro. deo ad qad cio fami. herc. indẽnitati eiꝰ ꝓſpi arbiter familie herc. ſequeturꝰ. gisetanpna ,
har ad Vinerg deihn ciatur. IMpꝛ. alexan. Mpꝛ. go. Moponiomiliti. ppluribus bere
crimine em̃ nõ inueniur· g. anthonio. Lque in noĩibus ſuntnõ re gea e
r ldg annt . . dfliulka. tiſti ? resmobi Nopiumt diuiſtone ꝛcnz iſo giunbug iauc⸗
toꝛes. in facum agi/ les vl ſe mouẽtes que caſtrenſis iure in poꝛtionẽ hereditariaʒ ex le⸗ cona a plunbus
poſſecuilite p boo aiD peculij ᷓpoſſimt donatetibia pa ge. rij. tabularum diuiſa ſuunt. etnto vnuͤ hoe
ſcrip. ver.l. quotiens. er tre fuerint:vas quoq; in ceterope a. eliano. Aiitate ppter plu⸗
illa eſt aue tollit p hanc culio caſtrenſi nõ cõmunes cũ fra Iqua ſideicõmiſſoꝝ peti⸗ res forede
fami bercil non foꝛte tnbus tuis habes POꝛedia aũt lʒ /Nointer coheredesconſiſtat. pe veſ enh aut⸗
ſ. gñ ciui ac cri .lei. eiunti tibi ĩ caſtra: fiopr donauit toꝛ vel pꝛeſes puincie eius reidi eliiij F. dubiti/
Ifily. mobiles vt peculij caſtrenſis nõ ſunt. Diuer ſceptatoꝛ conſtitutꝰ vel iuder fa⸗ gach Jian cte⸗
Nℳ Pouentes. vt eu? lo ire ea pdia habent᷑ que ex oc milie herc. iudicioaditus: vt vo⸗ etcbͤmunia ſunt
1 Habes vra . deca, caſione militie filijſſami. obueni⸗ luntasteſtatricis ſemet ſuaspar erberqlarla e
tacten pecle ünn in on. unt. hec er caſtrẽſi peculio cedt. tes debet accomocdare. D unt ĩ hoc iudicio
Et nots caſtrenſe nõ cõ L Dem. a. Scat lie. = — a. Thaloſphoꝛo. —„ vt nomia ſiue de
municani: nec quaſi ca i Mipſiusmarititui fuit po- b Ona quecũqʒ ſunt tibi cõ fanete ſue ade⸗

ſtrenſe. vt bic ⁊.ſ. ð col.
l. fi. 7.5. de aduo. diuer.
iudi.foꝛi.⁊.j.de bo.que
lib.cũ opoꝛtet.S.i.⁊ ĩſti.
quibus non eſt permiſ.
fa.teſt.in pꝛin.
i Mon ſunt.tenet tñ do
Hnatio ſi moꝛte firmet᷑ ta
cite vel expꝛeſſe.⁊ pꝛeci⸗
pua adiudicet᷑. vt.j. de
dona. inter vi. ⁊ vx. l.do
naciones. 7. ſ. e. filie.

iratusteſtõ cauerat: vtvnus qui ſucceſſione patris vel matris: cuʒ

retur. Pꝛo inde ſi offenſam iſtaʒ g. Merino.

clementia flexit:qdð lic ſcriptura ¶n famili
nõ ꝓbetur alijs tñ rationibus po her.tithlꝰ inter bone fidei iudicia

cò miluõe nõ acquiſitu
ralias niſi fuiſſʒ miles
vt. ff. de caſtren. pecu.l.
ſi foꝛte.⁊.l.caſtrenſe.⁊.ff, de adimen.le.l.iiij. .
IWn ipſius.mutare. cum ambulatoꝛia ſit voluntas ⁊c.nota volũtas
e-

depꝛehendũt: vt ira dñi potnent cruum augen.

heſuncti deam bula toꝛia eſt vſq; ad ſupꝛemũ vite. vt.ff. de adimen.

amb .legio. vt in auc. de eccle.ti. in pꝛin. coll. ix.
eg.l. iiij. m. ¶ Cauerat. cauerat dico vt vnus ⁊c. n QAlementia.

c ¶ Hum eretur. vt inſti. de ac.S. actionum

ſic.j.ſi quis aliquẽ te.ꝓ.l.fi. o Rationibꝰ.ſic. de rei vẽdi.iudicis d aAugen Poeſ percepit tanqᷓ; heres ſciens
⁊T⁊ſundum bereditarium eſſe.ſed quid ſi ſuum credebat vel ex alia
cauſa cõmunem.vel percepit cum non credebat ſe habere coh ere
dem. Videtur ꝙ non teneatur. vt.ff. e. inter coberedes.S.fructus
ſed eos debeat lucrari percipiens. vt.ff. eo.fundus qui.ꝭS.i.ibi qͥ
vero ante lit.conteſt.⁊c.⁊ ff.finium regun.l.iiij.S.poſt litem. ⁊ in
ſti. de re. diui.S.ſi quis a non domino. Sed tu dic ꝙ tenetur vtili
actione licet non directa.quia non percepit vt cob eres. vt. ff. e.l.
⁊ puto.S.pe.⁊.l.qui erat.⁊ ad inſtar peti.b ere.inquarum locuple
⁊. ff.de peti.beredi.ſed ⁊ ſi.S.penul.?

certa. p Bequetur. ſicq; faciet diuiſionẽ ſeruoꝝ.vel curabit penas
imponi ſi non reuocauit teſtatoꝛ. vt.ff.e.bis conſequenter.S.idemq;.

A que.in nominibus.i.in debitoꝛbꝰ. rſ Diuiſionẽ.ab bo/
E ine. 8 Oiuiſa unt. idem econtra. ſi defunctus d ebuit. vt 2. S
de pac.pacto.ſic.⁊.j.ſi cer.pe.il.i.⁊.j.de excep.l.i.⁊ de bere.act.l.iij. Sʒ
certe ſic eſt in rebus coꝛpoꝛalibus nam ⁊ ipſarũ dominiũ vnũquẽq; be
redem contingit pꝛo hereditaria parte qꝛ ſi ſis heres ꝓ dimidia cuiuſli
bet rei dominꝰ es pꝛo dimidia. Si ꝓ tertia ſimiliter ipſo iure diuiſe ſůOt
res ꝓ poꝛtionibꝰ hereditarijs. Sed dic d ifferre in hoc quia res coꝛpo/
rales. ſi ipſo iure ſint diuiſe:tamẽ per bominè aliter diuidi poſſunt vt
loco intellectualis diuiſionis fiat quedã que oculis ſubijciatur. vt ĩſti.
de offi.iudi.S.fi.At in noĩibus non põt per hominẽ aliter fieri diuiſio li

tioꝛ eſt. vt. S.de pe.here.l.ij
fi. 7.l.illud. S. pꝛedo.

fedentia. f

quando res coꝛpoꝛales ſunt ⁊ nomina. Item ⁊ ſi tantũ nomina ex vo
luntate tamen. vt. ff. e. plane. nam facta aſſignarione remanẽt tamè acti⸗
on es penes eum qui mandat eas ad eo inberẽt oſſibus eius:vt.ff. pꝛo
ſo.liij. Item intellige banc.l.quando nil aliud eſt in bereditate niſi no⸗
mina. vt.ff. e.hered es.S.i.alioquin venirent nomina gratia alioꝛuʒ.nõ
dico diuidenda ſed aſſignanda vr dictum eſt. vt. ff. e.l. iij. F. fi. ⁊. l. ſed. ſ. e.filij. dicemus. h.
ic ⁊ alias qued veniunt acceſſoꝛienõ pꝛinapaliter. vt.ff. de vi 12 vy g aſ⸗
Ai.l. i. .. illud. ⁊ de ſer. coꝛ. l in hoc. ⁊ decar.edic.ſi impubes.S. penł.

teſtate mutare qð in ſeruos ſuos munia cuʒ fratre tuo: ex hr̃ditaria

dẽ in perpetuis vinculis moꝛare᷑ eoclẽ familie herc. iudicio expiẽs
alter vero expoꝛtandus venũda/ vt diuidant᷑ impetrabis I Dẽ

Onẽ ambiguũ cũ familie t. . ⸗⸗
DOn eſt am
teſt doceri:nibil impedit Pꝛeſer numeret᷑: poꝛtionẽ hereditatis ſi ene
E ꝗEÆπccaſtͦe. foꝛtea Lim cũ poſterioꝛa eontalia merita quaadte pertinet incremento fnn nitulus ſllictin

alicui eoꝛum. u ¶Eius rei. quia actione er teſtamento agitur
coꝛam eo. Ael dic ꝙ etiam iudicio fam. herciſc.agebatur coꝛam
eo. xZeſtatricis.pꝛelegatum relinquentis. 4

3. e.l. ea que. Itẽ

mala medicamẽ

ta. Item iniuſte
queſita. Itein li
bꝛi impꝛobate le

cetere

titulus.ſcilicet iu

dicij ſicut poſſel

ſionis. titulus·i.
cauſa ſicuti ẽ em

ptio vel alius contractus alias autem ponitur pꝛo modificano
ne, alias pꝛo dignitate.alias pꝛo ſigno ponitur.alias pꝛo pꝛiui

ſe babere coh eredẽ

Aotiens. beredes. no. generalem clauſulam referi ad ante
B nonp ¶ Diuidit. ⁊ ſic dico ꝙ ſi pat er inten/filios ſu
cet totius nominis poſſit fieri aſſignatio quandoq;. vt ſtatim dicam. ſ. os in ſolenni voluntate diuiſit bona ſua aſſignando cuilibet cer
tam poꝛtionem vel etiam certam rem pꝛo eodem habeo: acſidi
riſſet heredes inſtituo.naʒ quilibet neicit dicere.bered es inſt.tuo
Si autem in minus ſolẽni voluntate dico idem ſi aſſignauit ei
quotam poꝛtionis. Si autem certã rem tunc non vt teſtamenti
valebu: ſed vt voluntas ab inteſtato. Alij tamen aliter dicut. ot

6

EContentos. que inſtitutio valet. vt.ff. de here. inſti. l. er facto. F z
e . li im 5.pe i. ⁊.ff.e.ſi filio.S.ſi pater. ⁊ ſunt hberedes cũ nulli alij ſint hered es
R aua fid eicommiſſoꝛum.conſiſtat: quia pꝛelega nit teſt atoꝛ aliqd gligs eẽnt iſti tales loco legatanoꝛũ.vt.j.de bere inſti.l. qtiens.

(n
.
ſCert
Mhid
En
(et
ffelay
Evort

de
ng
iihe

zäin
edie
elee

punt

ulie
eſt
or
Aöft⸗
ſart
Nleii⸗
ns.

Cloin
neſge
if
Poſien
atſße
Loir⸗
a
dpon
ſoſn
id
4
ſon
Nben
tin
heeel

l

ſballe

Auls,

O Sd

Cünpu

neſiftgn

lrinshe
nb t,
banlaſe
hibusfn
gaplrte
öbuseg
tiafmin
giepynt
oberal
ltenprn
bidentsg

iient

n. Yenci
aualzgul
contnine

boreligitd

Utanuenfe
tibor is
honis fuee
ao ſued
hcto debiat

laagle .
le wedidee

Fiminrn
in.
inorodut

oisNefe

le

Orn
Voii

6eadee

lusſclig
jſarget
onistults!
AKati

onocfgin.

oi

htechan
Nthaker

euo iure.i. equi⸗

Tertius.

b Falcid le. que debek iure inſtitutionis. vt ꝓbat.ff. debere. inſt.

l. ex facto. vel que debet᷑ ure nature.nam quancũq; vulr põt reti

nere. De trebelł. aũt poſſet enã quis boc intelligere licerquidam

dicant ꝙ nõ bʒ locũ niſi cum rogatꝰ eſt quis reſtituere totã here

ditaté vel quotq poꝛtionẽ, ꝓ eis.ff,ad trebel. młier. S. fi. ⁊.l. nõ

ꝙ. 5. fl. ⁊.l. cogi.
menti. h. Bone iter oẽs hĩdes te⸗
Smmagds s⸗ ceſſionẽ diuidit ac ſingu⸗
ſel. euz putari. los centis poſſeſſiõibꝰ cũ mãcipijſ
rquo videbaru. qihis ſunt ↄſtituta iubet eẽoten⸗
nct reaceiſed tos: volũſtati eiꝰ ſalua legis falci.
no eſt ita vt dicit auctoꝛitate obtẽperãdũ eẽ mani⸗
vſie leanenia H felſtũc. Nec mutat qdi ſequẽtibꝰ
Pueligonk⸗ vt f. vbis mãcipia ſua vniuerſa: nulla
dele iſiſeu?plu fſctã eoꝝ diſcretiõe: ↄmẽdãda pu
a ri, talent hrdibꝰ: c vtiq; isea vide
ar 5.ff de ver. ſi. gtur iſinuaſſel:qbꝰ ẽt teſtõ reliquẽ
lſi uz fundus. ? da eẽ decreuit. I Mpꝛ. philip.
de le.iij. l. is qᷣ cũ I .
plures. philippi. aa. ?. cc. antho.

1 Gnſinnaſſe id i Iſ. Wter filios ac flias: vonai⸗
II teſtatoꝝ pentũ ꝓ vinlibus
poꝛtõibꝰ eq; iure diuici optere:ex

eſt omẽdaſſe
Hter filios.

tateſola inpecra ploꝛatiiunis eſt. I Mpꝛ. gall. et
e ſenret poluſianus uſo.
us fieri d eb eat Nonisnſt, 1t, .
cutiße legiſtato (n . niõ duuiſio iĩter te ⁊ frẽʒ

equitatem ſequkk tu: vt/ ppois ſcã: irta hida ẽ q;
d rereigzmin eã ſcnipta ſecutañ ẽ: cũ fides rei
no ita ſequat oc geſte: ratã diuiſionẽ ſatiſ affirmet

ia ludicio tali⸗ Mpꝛ. diocl. ? maxi. aa. ſat᷑nino

pientibꝰ. vt inſti. S
de bere. que ab in

iakei Lelicher terãt ? cohrstuꝰ ob ↄtract⸗ abꝰ
de colla. l. vtube vilẽte prect ignoꝛate ipo obliga⸗
larn neſe tusfuit: ↄuemire te ⁊ alteruʒ frem

moꝛtẽ pr̃is ihrditateʒ diui⸗

Aa. ſ. de pba ꝓpꝛietatis. PFides. qꝛ diuiſio facta eſt ⁊

poſſeſſio inde ſecuta ẽ vt.ſ.e. ſi diuiſi

(e uagiveane e lr tofaen

one. ⁊ facit.ö. vt ſi ab bere,

ſeabſti..ill.
Ertũ eſt. p eculia. p fectitia ſubaudi.nam caſtrenſia vel qua
ſnõ ↄferunf.vt.S.ę.ſi omiſ.bere.lqij.⁊.j.de colla.ea demũ. ⁊.l.

flilie licet. Item nec aduentitia hodie. vt ſ. de colla.l. f. Gʒz quõ

reuocant᷑ ad cõ munionẽ cũ nec diſceſſerint.vt.j.de col.l. filie licet
Rñ.quatenus de facto exiuerunt ſcʒ quo ad adminiſtrationẽ vt
7. S. de inoffi. dona. ſi totas.ſic.S. de ſacroſanc.ec.l.iubemꝰ.S.ſt.
T ꝓ Conuemire. vtili iudicio fami. berc.nõ directo. vt.ff. e. ⁊ puto.S
ſed ⁊.l.qui erat.in fi. Vel ſpãle in filijs.vt.ff.e.bered es.S.ſi filiꝰ
8 Altra nõ põt. niſi fuerit in rem patris verſum vel eius iuſſu õ
ctũ.tũc em̃ pᷣ ſtabit᷑ de ſubſtantia patris ſolidũ.vt.ff.e.ſi filia.S.i.

nodẽnatus. vt. ff. e. bis conſe quẽter. 5. ſi filius. . ff. de pecul.

ſi quis ſeruũ.in pꝛin.⁊.l.queſitũ.S.i.⁊.ij.⁊.ff.d e cõdi.inde.frarxer
a fratre. Itẽ ꝙ dicit condẽénatus ad factũ reſpicit.qꝛ ⁊ ſt conde⸗
natus non eſſet ſed tm̃ obſigatus:ideʒ iuris eſſet ſcom quoſdam
ſed certeimmo nõ idẽ qꝛ tunc non deduceret ſed ſibi caueret᷑ a co
heredibus ſe defenſurũ.vt.ff de pecul.l.ſed ſi danũ..fi. Item B
uere dz coh ered ib? ſe d efenſurũ eos.vt ff. e.ſi filia..ij.
Feam enhrerteſecus ſi pater inter vos duos diuiſit.quia
e eulcione no agik. vt. ff. de leg. ij. cũ pater. S euict.accur.
CLonenit.liſtud, immon expoſitiue ſed exemplificatiue ponitur

Aaan ẽliberoꝝ peclia poſt

d cõionẽ eẽ fuocada. Ira

PKRei contra. ff. de act. emp.l.emptoꝛẽc.vbi ðꝛ ꝙ pacto interueniente ö

qu aſi diceret nibil cõuenit.id eſt non boc vt vnuſquiſq; ⁊c.

euiction enibilominꝰ agitur. So. bic vertit᷑ vtilitas vtriuſq; ibinon.

3 Mꝛo parte. nã cum vnaqueq; res ſit cõmunis cobered bus ꝓ indi/

herc.iudicio vobᷣ datꝰ:cõionẽ int᷑

uiſo in iudicio famil.berc.fit adiudicatio in ſingulis rebus.⁊ ſic babʒ
vnuſquiſq; coberes p⸗

— — — ASα &.
tuũ cohr̃dẽ vrm vltra nõ põt:q; ie ſibi adiudicata. aliã

pt de peculio ſuo recipiat tatã qn⸗ v¼ero pantez babet er ſe.
titatẽ iqntã ↄdẽnatꝰ ẽ his cõqbꝰ ⅛ paneigitur quaʒ bʒ
— 2 ab alio habet eũ de eui⸗

ipe ↄtrat I Dẽ.aa.hermeano
IAſfamilie herciſ.iudicio qᷓ
ona painaiter teac fratrẽ
tuũeq; iure diuiſa ſũt:nihil ſup eui
ctiõe reꝝ ſingulis adiudicataꝝ ſpã
liter ĩiter vos ↄucnit.id eſt vt vnꝰ
qſqʒ eoꝝ euẽtũ rei? ſuſcipiat: recte
poſſeſſiõis euicte detrimẽtũ:fẽᷣm
⁊ cohrdẽ tuũ ꝓ ꝑte agnoſcere pᷣ
ſes ꝓuicie ꝑ actionẽ pᷣſcriptis vpᷣ
õpellet 1 Zẽ. aa. theophilo.
Idiuiſiõe ↄuentiõe fctã:ẽt
poſſeſſio ↄſenſu ſecuta dñi
m ꝓſolido rerũ qs ad pr̃estuuʒ
ptinere placuit:ei ſimauit:eaxvẽ
dicationẽ hre potes ſi pri tuo ſuc⸗
ceſſiſti.Di vo placitũ diuſiõis vl⸗
qʒ ad pactũ ſtetitꝰ:abiter familie

ctione obligatũ ꝑ actio
nẽ pꝛeſcrip. ver.que na⸗
ſcitur ex permutatõnere
ruʒ. Eſt em̃ in diuiſtone
quedaʒ pmutatio. ⁊ iõ
bene dicit pᷣſcrip.ver.a⸗
gendũ.vt.ff. ð re.pmu.
l.i.⁊ de pꝛeſcrip.ver.na
turalis.S.ſinaũt rem. et
ad hoc.ſ.ti.ij.ſi fratres.
7. f.. e.heredes. S. pe. .ff
de euict. ſi cum venditoꝛ
F. i. Sic ergo diſtingue.
aut ↄuenit vt de euictio
ne teneret᷑ ⁊ tenet᷑. aut ni
bil cõuenit ⁊ ſimiliter ð
euictione teneret᷑: niſi ſci
enter aliquis aliquid ac
cipiat.vt.ſ.Omunia vtri
uſq; iur.l.ſi fratres. ⁊.j.
de euict. ſi fundum. Aut
ↄuenit vt nõ teneret.et
tunc non tenetur vt bic.
Ged boc caſu an ſaltẽ

ſit. qð videtur. vt.ff. de
act. emp.l.emptoꝛẽ.S.f.
ſed magis puto nõ poſ
ſe nã hic vterq; ſuſcepit
rei euentũ:ibi ſolus em⸗
ptoꝛ. In caſu tñ nõ agi

vos finin puidebit. I Dem
gaa. Eracleo.
Alij pfris teſtm reſcindẽdi
hocofficioſuʒ/ ꝓbare ñ poſſint?

—

nullä hñt facultatẽ. Sy ? ſi ta cx eſt caſus vrcf oͤ leg i ſt
ca ciꝰ teſtm̃:qʒ ẽt codicillosiudici domus z31 I⸗ biſ E.
””õs = i at diuiſio a udice vel
um eiꝰðficiat: ven ꝗqbuſcũq;vᷣb? Ubus ſecus ſi a teſtato⸗

polũtas eiꝰdeclarata ſit:licet abin re vr dices . e. ſi cogita
tione. Item quid ſi vni aſſignauerat ꝑ diuiſtonẽ iudicis totũ allodiuʒ:
alij feudũ qui deced ens reliquit tm̃ filis:an bec filia euicto ei feudo age
re poſſit qð videt᷑ quaſt nõ ſit ei viciũ ꝙ femina ſit nata.vt.j.de legi.be
re.l.lege.⁊ de lib.pᷣteri.vel exhere.l.fl. Econtra ꝙ nõ ſicut ſi res empta
naturaliter interiſſet vel facto.vt.ff. de euic.ſt ſeruus Item qꝛ pater cau
ſam pꝛeſtitit. ar. de euict. ſi ſeruũ. Oed puto ꝙ nõò cũ pater eiꝰ filie acci
piens in partem boc ſciebat poſſe euenire niſi fuiſſet ſtipulaiꝰ de euictõe
Vi. ſ. de euict. ſi fundum M H
V diuiſtone. ei.ſ. patri uo. b Stetit. 7 vltra non ꝓceſſit. ⁊ ſic

¶hdominiũ nõ fuit queſitũ vt bic.⁊.S. de pac. traditionibus.⁊.ff.de pac.

l. diuiſtonis. .j. dere. permu.l.ex placito. Itẽ intelligenõ valere pactuʒ
ad agendum:ſed ad excipiendũ ſic vt.ff. comuni diui.l. iij. F. fl. que ẽ cõ

tra. 2.S. de pac.l. cum pꝛoponas. c Eꝛouidebit. non er pacto vt B

dictis concoꝛdantijs. ⸗
Alij idem eſtin ceteris liberis.vt.j.de teſta.bac conſul.S. ex imper

fecto. accur. e ¶Leſtamentum. coꝛam quinq; teſtibus factum.

¶ Inofficio ſum. large ponitur boc nomen. ſ. ꝓ omni teſtamento qð eſt

factum contra officium pietaris ſtue exberedationem ſiue pꝛeterioneʒ
contineat.ſic inſti.de ſucceſ.libe.S.ſinautem.
g ¶ Moſſint. licet eſſet aliquis eoꝛum gratus.

g& Facultatem. quia nec ſuo iurene iudicis officio.
b¶ Deſiciat. quia nec quiq; teſtes interfuerũt.vt.j.de codicil.l.fi.S.ĩ oĩ.

lee dore ſic dixit:ola bona mea diuidatis iter vos filij mei ſcõʒ
uo

ſdam.qdnõ plʒ. qꝛ dicit retentionis mõ ſeruato, vl melius dic vnu

tem alterius in qualib-

ad pꝛeciũ verũ agi poſ

tur niſi cautũ ſit ſed aliꝰ

Liber

fundumn i: 7 alijs alia bona reliquit. Uel dic ipſe pater diuiſtt. ꝛo parte poterat ełpediri.vt. S. eo.l.ſtlie dirimus. vel qꝛ id erat 8 n
Nundentiet alog aliabora alu t „ leipſeaiedlnct⸗ parẽ? nnn vt Bofadt ve r ergo, ten eſt ? ſivaun. e⸗
tis nõ ſuccedit᷑: niſi ab ĩteſtato.qð nõ placet.cũ lex dicat ꝙ quelibʒ pa e ¶ Pꝛeceſſit.ſ.mandatum. f ¶ Aenditionem. vt ⁊.S.de neg. ſnihil
tris voluntas inter liberos eſt ſeruãda.vt.j.e.l.fi.ꝗᷓ ⁊ h.⁊ ita ex teſtõ po geſt.ab vno.⁊ de rei vendi.l.mater g Mꝛopꝛiam. ⁊ per hoc Purſll
a artisetl tanm̃ teſtatio mentis.vt inſti.de teſta.in pꝛin.ſed niꝭ paret ꝙ diffitek me coberedem. b ꝗ oiſiea⸗ u Anetd⸗ ua
ſtatol . vt.. ſi B = „ ,„. bere. lſi v re idẽ ſetlec⸗
ataliat zna⸗ teſtato ei fuerit ſucceſſum:exſena ſumptꝰ ab hno facti bona fide:fa⸗ ſibabeat empto
eoielr ol. .. n tuſcoſulto retentõnismõ huato milie herciſcũde iudicio vł neg. tem ece de
ſul. . ſi. nam ibrnd loq̃ Pnihe Perc ndtio aditũ iudicẽ arttan ſemgri vogirr nan ü aenuannr
tur de filijs ſed de alis ſequi voluntate patris opoꝛtere num 1 Ad. peti.bere. vt ff. aulif
gulbnaut ab leet to iuns auctoꝛitate ſignificat. Dẽ Eiſuratio. ka Realereot⸗ S
teſtato. creferas ad ca — aa. 7. c. Comodiano. i I¶ Mceriuris nõeſtin fami- dien Peg
n euz fecit codicllos ¶c Oheredibꝰ diuiſionẽ inter lie herciſ. iudicio eamũ etiam rerũ aendal.,, sen
erefer er auora bo ſe ladentibꝰ: iuniabſentis igno- quas er coheredibus quidẽ de cõ beredttart vrdie ie
ſtituat. vt diximus.ö. e. rantis minime derogani ac ꝓindi munibusaſſumpſerunt: vel dere⸗ 2. f.e l iter cobe⸗ un
nennr niſo poꝛtionẽ eam que in initio ip. rioꝛes fecerunt:rationẽ eſſe habẽ es Sene ober r,
Miocuo ent vificereb, ſius fuit in omnibꝰ?cõmunibꝰ rebꝰ dam eius rei que cetenis pꝛeſtat in euidentiaʒ diſtin en
miſtis ue ab inteſtato euim retinere certiſſimũ eſt. Hnð demnitatemꝰ. Dem guecũ quis ven n
ha nede eentee. Pontionẽtuam cum redditibꝰ ar-ł, aa.et. . Dactuele. arrem emun ſ
i. .f. ad.l. fal.ſi fliuſ bitrio familie herc. percipe potes i NMfamilieherciſ.iudicio ab ſocietatis. ẽ trtnc ilul
Funilias veder ſ bie ex facta inter coheredes diuiſiöe vno/ p ſolido rei veluti cõis venũ-⸗ ſ vendir r tebßem iſe
mum vtconteni parnb? Mullum pꝛeiudicium timens. ddate pciü nõpenit: ſ mãdatiſiß non ven atſeg inuſt
alſignatis reſtituant ce⸗ em. aa. domine. ceſſit:cohĩs vẽditoꝛisagere pöt agitur ꝓ ſocio. i in
õ
inter beredes locũ b vt paraut ſinon poſt ↄtrariũ eius iu ne .Mam ſi velut Phꝛiam vnuis lijs. vt. ff. p ſocio nih
ad. klala co eredibciciũ. ꝓbetin perarbitriũ diuidẽ, diſtraxit: ac pꝛecium poſſideatꝰ: lnen. Blanees uun
n 0 Sanatg chdc ſue de hereditatis pꝛecipuas adiudi⸗ hereditas abeopetenda eſt. ureetsuſs Boe uni
ced erettuurr ri ſepe reſcriptũeſt. Mis itaqʒ; Eẽ. aa. ?. cc. Noꝛtunato duuaria aut alluun
Hdddſtum ii appꝛo/ ſipatn ſicceſſiſtiquez noletuoq Jcogitatione future ſuccel deq: douata vł

dam comparaſiedicis: aduerſus
ſoꝛoꝛem tuam apud pꝛeſidem ꝓ⸗
nincie: ſi res integra eſt: vti poteſ
In communi autẽ hereditate:qꝗn

Hheredibus. faciẽ

ſunt quo ad perſonaleſ
pꝛeſtationes. vt. ff. e. l. ij.
§S. dub itandũuũ. ⁊.l. arbi⸗
triũ.⁊.ff.cõmu.diui.l.et
ſinõ omeY ”
P Derogari. vt ⁊.j.res inter alios acta.⁊c.ac. q (Redditibus. vt et

Aã. e.l. non eett.
4 lie comparauſt.vnde quia nomine eiꝰ emit videtur ꝙ pervltimũ
Rdicũ conferrer in eam. vt bic q facit fllo cu nomine pater emit li
bꝛos.⁊ ꝓ boc.ff.e.que Pater. ⁊.l.pompo.pbiladelphꝰ.a de pecul.le.l.
fi.⁊ de dona.l.donationes.S.ſpecies.⁊.j.de dona.inter vi.x vxo.ſi filij
tui. Sed .tra.j.de colla.ſi donationes.in fi. Solu. ibi nõ eiꝰ nomine
pater emit ſed ſuã rem filio donauit. Uel pleniꝰ ſolue vt ibi. Sed an ẽ
legatum bic vel donatio cauſa moꝛtis. Kñ.nõ eſt donatio inter viuos
qꝛ ſic nõ val eret.vt. õ. inoffi.do.l.ij.nec cã moꝛtis. qꝛ pater ex ea obli
gari nõ potuit. ſ nec legatũ cũ nõ in teſtõ relinquaf᷑. Sʒ dic eẽ qſi lega
tũ.nã ⁊ nõ adita hereditate patris confirmaturmoꝛteſcõʒ Aʒo.
S Iudicium. quia donaſſe pꝛeſumitur:niſi contra feceris.
ej diudicari. ſed quo titulo. ritulo quaſi legati adiudicati vtpote reli
ctum quod ſemper daturpꝛecipuũ.vt.j.de col.l.ſilium.ij.⁊. S.e.ſi quas
v ¶ His ita q;.l.q reſcriptis. x ¶Si res integra. quia nec ſententiatũ ẽ
nec tranſactum eſt. z. e.li. x ¶Kamilie ſi res pꝛo parte gen nõ poſſit
vel minꝰ cõmode.cũ aũt cõmode geri potuit pꝛo parte agit᷑ neg.geſt. vt

hic ſubijcit. vt.ff. cõi diui.ſt quis pu..ſiue.⁊.ff.e.beredes.S.ſi vnꝰ.⁊.l.

bis conſe equẽter.⁊.l.põp.⁊.S.de neg.geſt.ſiue. ⁊.ff. de neg. geſt. ſi cões
edes. 3 Merciſcunde, in luendo pignoꝛe qð pꝛo pte. vt. ff, cõi diui.

quis putans. 2
certi.aſſumpſerunt.i.cõſumpſerũt.aceur. bę Indemnitateʒ.

in ſimplum. æ teneturnõ in duplũ. tenet etiã beres coberedis. que duo
non ſicſeruant mn.l.aquit. vt. f.e.l. et puto. S. fi. .l. dãna. 2.f. commu.

diui. l. tem q;ʒutss.
F lam lie venundate.i.pendite, d ꝙ Mon venit. boc ideo quis

ionisofficium arbitri diuidende
hereditatis pꝛeueniendo pater cõ

munis iudiciojſuo vel qualiciqʒ viſmeeſt ch e⸗
iudicio ſuam declarauerit volun- beredè agit᷑ adpᷣ
ciuü familie ber. ſit
ꝓ ptenon potuit

legata. Pꝛimo
caſu ſt vendit vt

cõ em ac perboc

cõmode expedini vt. ff. e. beredes. 5. idem eſt ⁊ ſt vnꝰ. a.ff. coꝛ di. ſi

quis pu.S.ſiue.⁊ boc ſiue ĩtercedat mãd atũ ſiue nõ.hec em̃ actio

asede
(fſcerrä

nue

ſecũ aliam admittit.vt.ff.e.⁊ puto.S.ſed ⁊ ſt dolo.ſt vero ꝓ ꝑte
potuit expediri venditio:agit᷑ actiõe neg.geſt.vel mãdati ſi man
daui de vendẽdo. Hec agit᷑ cõi di.ſicut nec fam.ber.qꝛ ꝓ parte
tõ mode potuit expediri.vt.ff. cõi di.ſi quis pu.s.ſiue.⁊ hac.l.i.
rñ. Si aũt rẽ vẽdidit vt ꝓpꝛiã:ac ꝑ hoc vᷣiſimile eſt ꝙ diffiteat
me coberedẽ:tunc ꝓponã ad pciũ peti.here vt in hac.l.ij.tñ.⁊.ff
ſ ꝑs bereditatis.i.i.S. pinde. Neriſimile aũt ideo dixi.qꝛ põt eẽ
vendidit vt ꝓpꝛiã ⁊ tamèẽ confitetur me beredẽ eſſe.⁊ ſic aget
ad pꝛecium fam. ber. non neg. geſt. Quia qð non ſuo nomine ge
ſtum eſt ratũ baberenon põt.vt.j. dicam. Item ſi vendidit vt cõ

munẽ ⁊ diffitetur me coh eredem:agã peti Peredi.vbi aũt ex alia
cauſa non bereditaria eſt cõmunis. Siquid em meo ⁊ tuo nomi
ne vendis nec tamen ego mandaui:poſſum agere ð pꝛecio actio

ne neg. geſt. ratum habendo.ſi vero tuo nomine tantũ.non agã
ad pꝛecium contra te niſi in ſubſidiũ.vt dixi.ẽ.de rei ven.l.inater
i. m̃.S.ſinautem. Illud autem in omnibus verum eſt. ꝙ manda
to interueniente agi poteſt mandati. Item ⁊ illud ꝙ ſemper poſ
ſum rem meam vendicareniſi volunias mea pꝛecedat vel ſequa
tur alienationem vel niſi venditum ſit a fiſco.vt.j.de cõmunire.
al.l. ij. vel niſt co beres qui ſe ſolum putat heredem vendidit.naʒ
quia ſenatuſconſul. noluit bo.ſi.poſſeſſoꝛem affici damno. vnde

gur rem non poſſe vendicari.vt.ff de peti.bere.ſed ⁊ ſi..itẽ
rem.

mnõ ſcripto. m Qualicũq;. in ſcriptis vel nõ. n Un iu

itn

cogitatione.arbitri.i.iudicis familie berc. I ¶ NHudicio

nmtl

Nilctolone

Malee
W

9
(onioe

R Geppolt
E
leel

NR
N
lsſced
lnfr
fmmls

tnttſte
elitben

8bn
iifigdt d
anigz dſn

iis puemire ad aliũ minoꝛc.

qdã. qꝛ falcidia tfn ĩ teſtõ locũ bʒ.ſʒ cetteimo ẽt ab ĩteſtato. vt. .

figeic. ſic ⁊ bic ð

ð bere iſti. ex fcõ
r Airii aꝛ aia⸗

gisn

fencön
ckciscei.

tdtis,Ac

encitritin

vop voliue

pencicntſe
ur, ſoco

is uits tie.

prainicse

Nſf glocs

mno, Diellie
lacdtcſs

etalſtbde
Gigsnlin.

. donmnſt

atn Pino
Upadtn
n Pee

nlecſgN.

Infiree

deugket;

ettulen
Kchdil

herchecie
Ivo N
iunl nen

Gg ee
e bele
difte
glitief

icnpce
ſech
ohonbeg⸗

NNdtN

uitailt
Anofont
guichn

dvor
PenNaa

nun⸗
ſneſz⸗
tvcſcu
cidrns
na nte

el oe

g

res ñ aſſigte expſ
ſe ſequt illas qſ

inſtrm fundum

parẽtib?. 7.3. eh.
quotiẽs. ⁊ in auc.ð triẽ. ⁊ ſe. S.⁊ cp. colla.iij. Et no. ꝙ ꝓ bmõi di

2Omiſſo. i. ſtipulatiõe nõ interueniente.ſʒ tiñ pacto in rei tradi

Zenius.

AQitio. impfecto ſs ſeripto vt ĩnuit ᷣbũ declarauſt. imo ad vtrũq;

referk. Oo Duã. nolẽtẽ maioꝛẽ hiditatis ptẽ ad aliquẽ ex libe
pAolũtatẽ.ſ. diuidẽdo res be/

reditanias qbuſdꝗ iñ ptermiſſis. q ꝗ Exẽplo.hoc iõ vt dicũt

—

ſegone te.l.
fi. 7.]. qñ di e. (E. „D„ . „
lK. Szb die tatẽ :inter eos q ei ſuccelſerũt: ex⸗
n d rileg. - eInplo falcidie retentiõis habita

rõe:familie diuidẽde cã dat? arbi
ter: ꝓ vinili pterea poꝛtiõe eoꝝq
nulli ſpãliter vel gñaliter aſſigna⸗

pᷣlegatis. vt ⁊. ff.

ncl racire ſez vt (ſ ois ver? titulꝰ deſiciat ſuũ nõ
facit. ſin eo poꝛtiões hr̃ditarias

epſieaſſiuit vx aſſignatal penes ſinglos ſucceſſo

nſn nenes Tes remanere manifeſtumeſt.
vr ffe queporer. m. aa. Hermogõi.
ne de 11— Icet pacto diui ſiõis aduer

uiſiõe nõ agit᷑ de euictõe. vt. ff. de leg. ij. cũ pf.S.euictis.ſecꝰ in ea

que fit p iudicẽ vel ꝑ ptes. vt.S.e.ſi familie.ac. t ¶ Aolütatẽ

lis. pui defunct? voluit.
Emũ. tenẽs. aliq̃s beredũ. x ꝗ Oeſiciat. igit ⁊ vſucapio
Fuñ. eꝑ vſucapionẽ nec ꝑ p ſerptioné᷑.x. l.xx. an. ſʒz tin. xxx
5 facit. nã in pᷣſcriptione titulꝰ ẽ neceſſariꝰ. vt bic. ⁊. ̊.de rei

ſin

Are tua. 7.l. nullo. 7. ff. ꝓ donato.l.i.⁊ de vſucap.celſus.⁊.j.

de pſcrip. lon. tẽ. l. diutina. 7.ſ. qui. ca.ceſſat lõ. tẽp. pſcrip.l.vnꝰ.

(Eſſignatas. lege. xij. tab. vt 7.5. de pac.l.pacta. 2 facit.j. de

dona. l. nec ignoꝛans. .
Icet. nõ poſſit. vt ⁊. S. de pac.l. debitoꝝ. ⁊.l. pacto.?. .. ſi cer.
2 Et iuris. i. ſtpulatiõis iure facteſcom Joh.

tione appoſito. vt. ſ. dere. pmu.l. rebꝰ. ⁊. ſ. de dona. legẽ. ⁊. l. cuʒ

res. Als ſi nõ eẽt facta traditio nulla ex tali pacto actio naſceret᷑

vt ff. de pac.l.diuiſionis. ⁊.S. e. diuiſiöe. ad CLonuegiſſe poſt

psgctũ interpoſitũ. nã pacta nouiſſims ſũt Puãda. vt. .ð pac,l.

lä⸗fama re. difficilisẽ bec lex. Dic g caſũ ſcõm antiqs

NQuidã bñs tricenros tres q; filios.vni i vita fundũ de ſuo pa

nimonio oceſſit ad ſui ſuſtẽrationẽ. ⁊ ſi in peculio quos tres ſi⸗

lios ſolos bered es inſtituit equałi.bẽditaria gᷣ poꝛtio cuiuſlibet

eſt centũ. ⁊ rogauit filiũ cui fundũ ↄceſſerat:vt ſus poꝛtionẽ bere

ditatis reſtitu eret coberedibꝰ ⁊ quibuſdã alijs. ſub ↄditiõe: pu/
ta ſi nauis ex aſia venerit ꝑceptis a coberedibꝰ. pone.x. bic aüut
dz hfe quartã.i.xxv.cõ putat᷑ aũt in quartaʒ illa.x.que accepit a
coberedibꝰ cã implẽde ↄditiõis. Itẽ bereditanio ꝑs pᷣdij pone
ꝙ valet fũd. xij.ꝙᷓ bʒ i fũdo quattuoꝛ.ſic g̊ bʒ.xiiij.qð auũt d eeſt
ſoluet᷑ ei in eo.dẽ fundo. Hoc nõ placet qꝛ nõ ſuꝑ efſet aliqͥd ð eo
fundo reſtituẽdo qð bic fuit vrin fine dicit imo deeſſet. Ideo dic
ꝙ fundꝰ v aluit.xxx.⁊ ſic bʒ.x.coberedibꝰ. Itẽ bereditana fundi

qꝓue eſt alia. x, deſunt. v. illa accipit ex eodẽ fundo ⁊ ſic ſuperſunt

in fundo.xv. que reſtituit vna cũ alijs que bʒ de illa bereditate.
Sʒ de qua quarta loquit᷑.Rũñ.de trebellianica que exvniuerſita
te detrabi. vt. ff. ad trebel. na ꝙ. H. fl. ⁊.l.co gi.in pꝛin.⁊.S.gñałr
Mõ aũt de quarta iure nature.qꝛ in illa nõ computant data cã ĩ
plende cõdinionis. vt. S. de inoffi.teſta. ſancimꝰ. MHec de illa iure
oſtitutiõis.qꝛ illa ex ſingularibꝰ relictis d etrabit᷑ p.l.fal.vt inſt.
defldeic. bere.ꝭ.reſtituta.ðin fi.ꝗ. DOʒ ſcõm boc quid faciat ad ti⸗
tulu. Rñ. qꝙ bec reſtitutio flet cob eredibꝰ ꝑ banc actionẽ ſicut ⁊ p

poſſit:tñ ad exhibendã fidẽ his q̃

lijs ſub ↄditiõe vᷣbis pcarijs reſti⸗

BHefami. berc. iu

legatioͤ es veniunt in hoc iudiciũ.vt.S.e.ſi qua.⁊.ff.e.l. inter co. S. i. . l ſi Z

ita legatũ. Ael qꝛ coberedes reſtituta ſibi diuidẽt hoc iudicio.vt.ff.e ſʒ

⁊ ei in fi. Alij dicut et bi extranei fuerũt cũ filijs inſtitun. Afaz ãt ex
pone ſiliũ.i.ſil.ſic ⁊.j.de ſideicõ.l.eã quã.Ael ſubaudies ſiliꝰ.⁊ ſcõᷣm
vtrãq; erit ſuſpẽſiua vſq; in finẽ. Ael dic teſtõꝛ ſãxit ſiliũ bñteʒ quẽ.i.

aliquẽ fundũ.Et qð di
ſisſingoe: acio phiditanjſpo: dtsdla e
tiõibꝰ creditoꝛi ꝑata:mutani non a ¶ Poꝛtionẽ l ſuã ptez
pereditatiſ q̃ erat tertia

.n, e. ne ſit Z. ff. de v. ſig. l. no
ↄuenerat ſtipulatiõis ⁊ iuris achi men. 5 nvenomo.

bito remedio:q placitũ excedi bq/Mereditaria. pte pꝛe
ꝗplacitũ erceditvꝛ dij. ſʒ quare totã beredi

lijs bñt vinles Iʒ uit fctã diuiſiõe:in adiudicãdo pa geripõt:cũ⁊ hoc omilſſo ſinõ cõ⸗ tariã partẽ fundi ↄpu⸗
Baudds bicdan Insſcquetur volumtatem . trani ouenilſe Pharck:pſenptiſ rdne varmanen
en uf. Dem. a. Dioniſio verbis conuenin potuiſſet. J. We Pasdree
ðbere inſtl er la / ruũ cõem: nõↄlſentienti· em. aa. 7. cc. ſocrati. quart eſn cuiuſlibet qr
ad K Geoß oheredibꝰ ſʒ ꝑ erroꝛẽad eũ ¶Aliü quẽ hñtẽ fũdũ:poꝛtio⸗ ie qua bʒ in aualiber b⸗
ie auer. oſſidet ptiere credetibotenẽs: ne hfditane fiutnb ? qbuſdaa- iaretora na aua viet

ab inteſtato in illo fũdo
pꝓ illa quarta quã retie

tiõis euẽtũ hrditaria? EPte pdij in quarta quarte quam ba
q̃rte rõe retẽta:ↄpẽſato pᷣterea EH r
acohr̃dibꝰvice mutua ꝑcepit: t aliap remn qs ex teſtõ
ſi qd deeſt:ĩ ſupplemẽtũ deduco bebat. Sʒ m̃.· ſcom qſ/⸗
. daã.qꝛ boc teſtõꝛ dixit. ſ
hoc refu giũ ẽ miſeroꝛuz

Dicꝗ ſcõm io.ꝙ bic fundꝰ fuit ſilio legat ð hereditate.⁊ nõ cauit te
ſtatoꝛ vt quarta retineret de bereditate.v ñõ voluntatẽ eiꝰ deducit᷑ qr⸗
ta.⁊ ita cũ faciat voluntaté retinẽdo flet ð ſuã in boc.qꝛ tota beredi⸗
taria oↄputabit᷑in quanta:⁊ nibil lucrabit᷑ inde.ſ.de bereditaria.ceterux-
ſi cauiſſet teſtatoꝛ vt quartã retin eret de bereditate tũc fundꝰ pᷣlegatꝰ
ellet pcipue ſuꝰ:nec imputaret niſi mñ quãtũ retineret.ẽt ſi alij fuiſſet le-
gatus.ſ.quartà ſue ꝑns.vt ſi eſt vnꝰ filiꝰ tres vncias.ſi tres vnã vnciã
vt. ff. ad.l.fal. ticis. Sz buic lecture Jo. ob. qd ſubijcit ſi qͥ˖d deeſt i ſup/
plemẽtũ ⁊c.qꝛ ſi fundꝰ ẽ pᷣlegatꝰ vt dixi.ꝙᷓ bẽditana poꝛtio tiñ oputaf ĩ
quartã nõ ẽt qð deeſt ad quartã in eodẽ fundo eſt ſoluedũ.cũ extra q̃r⸗
tã ſit qð a coherede ꝑcipit᷑.vt dicto ti.l.in quarta. Sʒ m̃d et Jo. ꝙ bic
fllis ro gat fuerar extraneis dare fundũ. ? ita totũ. ⁊ illa aliqd filio d a
re ⁊ eodè mõ fib ⁊ ab eiſdẽ aliquid reciꝑe dẽbat. Cõputabit ergo ſibi
ĩ quartã biditariã ptẽpᷣdij. Itẽ qð accepit a cobꝛdibꝰ. Itẽ qð accepit
ab extraneis ĩ eodẽ fundo.i.ꝓ eodẽ fundo reſtituendo quẽ pᷣlegatũ ba⸗
bebat.nõ em̃ intelligendũ eſt vt in eodẽ fundo bẽat ampliꝰ qᷓ; beredita
riꝗ poꝛtionẽ᷑.⁊ iõ callide poſuit ĩ littera a cereris qſi diceret ab extraneis
Ael dic vt dicem ĩ glo.alia ĩferioꝛi.ſ.d eſtinatiõe ⁊c. Uel ſi vis ſcðᷣm
aʒ.⁊.b.hic habuit fundũ collatũ filio a pre.vel bñ merito vel ↄferendo
vltimũ arbitriũ puta emẽédo noĩe ſuo.vñ venit in iudiciũ fami.bexc.pci
piẽdũu. vt. S. e filie. Et bñ dico ꝙ tota bereditaria poꝛtio cõ putat i fal⸗
cidis. qꝛ ð voluntatẽ d efuncti retinet quartã ſecꝰ ſi ex volũtate.vt.ffad

l. fal.ticia. Haã ibi ð trebel.falc. dicit.⁊ ſic hʒ duas ꝑtes fundipᷣcipuas.

nec ob. qð ſeqᷣt.ſi qd d eeſt. nõ em̃ boc dicit vt vltra brditani ꝑtẽ iputet
ſʒ repetit qð dixerat.q.d. berediraria ꝑte pdij ⁊c.qð ſoluet.i.becbr̃dita

ria ĩ eodẽ fũdo ð q ia bʒ tres ꝑtes. Sʒ qͥd ſi oia bec nõ ſufficiũt ad q̃r

ta. Kñ. ↄplet᷑ ex alijſ iuꝛ cõi. Itẽ nũqͥd plegatões ↄputat i fideic. gñali
Ruñ.diſtingue vt.jj. fideic.l. cũ virũ. Itẽ quõ ĩputabit ẽt brditaria ꝑtẽ
rei quã biturꝰ erat.ẽt ſi beres nõ fuiſſj.qꝛ moꝛte bmõi donatonis ↄfir⸗
mãt.⁊ idẽ ĩ plegatis. vt.ff. dele.iqͥ filiabꝰ. S. fi.⁊.l.ſe. Sʒ rñdeo.qꝛ cum
teſtatoꝛ poſſet illa reuocare videt᷑ cũ nõ reuocet ſʒ iſtituat grauare vt be
reditaria ptẽ rei pᷣlegate vel quartã bereditarie Oputet vt diciu e. Expᷣ
dictis pʒ aliter ſcõm antiqs. vtĩ dicta pꝛĩa glo.fama ⁊c.⁊ in pꝛi. buiꝰ
l. ⁊ aliterſcom Jo. ⁊ aliter ſcõm azʒ. ⁊ hu.l.iſt poſſe intelligi. Ité qua⸗
liter ↄputat ſibi bereditariã ꝑtẽ pᷣdij:cũ a ſeipo bĩe eã vid eat᷑.vñ cadit
in fid eic. gñ ale. vt. ff. ad trebei.in ſideic. 5. fi. q eſt õ. ſy certe ſatis cadit in

fideic,. cũ cõ putet ſibi in quarto. Itẽ no.ꝙ bec lex coꝛrigit hodie ĩ eo 7
1˙.

diẽ talia imputari ĩ quartã liberis pꝛimigradꝰ. vt.ſ. ad trebel. iuben

Szʒ qdã dicũt iõ ſic eẽ. qꝛ ſic defũctꝰ voluit.qð nõ placet vtibi notak
c ebi eſtinebne ve re ipſa.ſʒ quare in vna remm̃ quait de⸗
ducit. ſ,defundo illo ſcõzo caſũ qtiquoꝝ. Rñ̃.quid, qꝛ boc dixit teſtaroꝛ

Alij ot loth. bocp̃ ſumũt ex eo qꝙᷓ teſtõꝛ buic filio cũ fundũ dilexit etiam
in vita. vñ etiq poſtea lex illã volũtatẽ imitat᷑ qð nõ placet.qꝛ talia pe
culia ꝓ fectitia cõia ſunt ⁊ nõ pᷣeipua.vt.S.eo.cerrũ eſt. Alij d icũt poſ⸗
ſe in vna re retineri falcidiã. vt hic in fi.Alij aũt volũt eſſe ſpeciale ꝓ fi⸗
lio illa ratione.qꝛ ⁊ aliud eſt ſpeciale ↄtra eu.ſ.ꝙ ↄputet in quartaʒ ac
ceptã a coherede. nã ex⸗
tra quartã eſt ꝙ a cobe
rede accipit᷑. vt ff. ad.l.
fal.ĩ quartã.ibi ꝓ eaxo
parte ⁊ c. Qð nõ placʒ
ſ.ꝙ filius nõ cõ putet in
quartam qðõ a coh eredi
bus accepit. qð oĩno ẽ
falſum duabꝰrõnibus.
Mã ſi pecuniõ hæredita
riã a coherede accipiat:
a ſeipſo ⁊ quaſi iure be⸗
redit ario habere videf.
vymñ com putat.vt. ff. ö le.
ij. cum pater.ĩ pꝛin. Idẽ
ſi coꝛpꝰ bereditarium a
co herede accipiat.vt. e.
l. ⁊.ff.ad trebelł.l.d edu⸗
cta.S. nummis. Mec ob
ſtat. d.l.in quartã.qꝛ lo⸗
quit᷑ cũ nõ eſt heredita⸗

qda ceterisi eo ſfundo ſoluit:ſu⸗
pꝛa quartq hũs reddere cõpellit᷑.

Iẽ. aa.⁊.cc. Diocle.
Ecauſa donatiõis vel aliũ⸗
dee queſitatibi:ſi aui ſucceſſioneʒ

reſpueris:ↄſerri fratribꝰↄpellinõ
potes. I Mpꝛ. ↄſta. ad baſſim.

ſosex quolibet venientes
gradu dũtñ pares videant᷑ eẽvel
emãcipatos quos ptoꝛ ad ſuccel-
ſionẽ nocat:ſiue ceptũ neq; imple
tũ teſtm̃ vel codicillus ſeu epiſto

Mter om̃s dũtaxat heredeſ ſubſcriptio

riũ qð a coberede ꝑcipi
tur.vñ ñ põt eadẽ rõne
