exceptõem ⁊ q̃ adiuuãt actõem elidũt exceptõem. P arit aũt pactũ ve⸗
ſtitum qð dices.ſ.e.l.legem. P erimũt acceptilatões ⁊ ſtipłones aio no
uadi facte:vt inſti.qui.mo.tol. ob.S.itẽ ꝑ acceptilatõem. ⁊. S. penul. In
foꝛmãt actòe pacta incõtinenti appoſita.inoua foꝛma dat᷑ veteri acti
oni ad quã mò dat᷑. vt.ff. e.l.iuriſgen. S. qniino. Item ⁊ ꝑꝑ aliud q; lic
oꝛigo ſit boneſidei vt exempto mõ ꝑ pacti erit firicti iuris:qꝛ ſuccedit ĩ
locũ actõis pꝛeſcript᷑ vᷣbis.vt.ff.ſi 8 cat.l. ſi eu. . qͥ in iure. A teʒ elidũt

3De

yt pactũ de non petendo. vt dices· j.e.l.t acta nouiſſima.ac.

—

O lterarfegen n.

oꝛi. e. a Adita.ſ. aĩo tſn. vt inſti. de hf.
. uali. ⁊ dif. F. item. b Loͤfuſa eſt. vt. ff. de ſo. ſtich ů. F. additõ
⁊.].ad.lfal. lʒ.⁊.j.de fideicõ.cũ ſeruum.⁊ deue. ge.ſi ab eo. ⁊.ff. de fide
iuſ.ſi debitoꝛi cui.⁊.j.de bꝛ.ac.l.pẽ. Sed ð vłi.de iur.deli.l.fi..ſin ve

ro ⁊ ipſe.ſʒ ibi ꝑꝑ inuentaniũ qð fec nõ xtinguit actio. yel ſi v elis dice

.

lia:ptim honoꝛario liberat? es.

paueras:ea ↄditõe pactoq;.vt fã

exceptio.vt.ff. deo di.inde.l.q exceptõem. Item no.h ic cui damꝰ actio/

—

re ꝙ extinguat᷑ nõ tñ qͥn deducat.⁊ d iſtingue bic:q; aut debitoꝛ
creditoꝛi vel eõ ſuccedit:⁊ tunc extinguit᷑ actio:vt dẽm eſt ⁊ fi⸗

geiuſſ. oꝛes. vt. ff. de fideiul. bĩs.S.qꝙ ſi ſtipulatoꝛ.aut quidã re⸗
reo ꝓmittendi:vel reꝰ cõreo ſtipulandi:⁊ tũc ambe remanent.vt

ffde duo.reis.ſi reꝰ.in pn.⁊.ff.de ſolu,ſi duo,.aut fideiuſſoꝛ fide⸗

iuſſoꝛi:⁊ tũc neu
—„. . . 11 e. , ig tolllktvr.ff. 5
ceteris creditoꝛbus ꝙ;tibii eoꝙ fideiuſſo beres.
tibi ðbet: ſi e hereditatẽnõ adiſ no el Aut ſi⸗
ſes ſatiſfaceret: pacti ↄuentõniſq pulandi vd es:
fides ſemãda eſt:q ſi non ſeat: tũc aceſſoꝛla
exꝰſtipulatu: ſi mõpacto ſubiecta rouid vcdel be⸗
eſt: dabit actio: vel pſcriptisvbiſ ſtipulatoꝛautſi
ſiſtipulationõ intemueniat. I dẽ deiuſorreo po
L . 2 mittendi: vel eõ
a. Mucracaulio. ,„ „„ ⁊ tunc ſi tenet re
DIpaſcenda pecoꝛa ptiaria.i. us natutalr ⁊ci
vt fetus eox poꝛtionibꝰ qbus pla uiliter neceſſort⸗
cuit inter dñm ⁊ paſtoꝛẽ diuidan iit tunchulan
appollinarẽ ſuſcepiſſe ꝓbabitur vrd l. beres. .
ſidẽ pacto pſtarep iudicem cõpel uooſibie r 5,
litur. I dẽ Alex.a.dionyſio. c ¶¶ Obtinuiſti.
C m poſtea q; aduerſariꝰ effectu.i. aꝛ lu
lriß 2. it tibi reſtituta.
Inſis tue victꝰeſſet mr̃em tu didiſti i,.
r r Er ne dA(Zradichſtii.
am circũuenerit : vt ei caueret n reddidiſtb.
lã ſe ↄtrouerſiam deſemis motu-⸗ ereclltoꝛibe.
rã:id pactũ mala fide factũ irritu his lolni vr ſmo
7 EeIaCi IU bis ſolui. vt. ſ. ð
eſt: cũ ex ea ↄuẽtione cũmre tua a ded.
Pcepit:iude Dirtr ebet. condi
agi? ceꝑit: iuder eam liberabit. aaſ de

Bem. a. niche. di inde ſi is qui

Egẽ quã diniſti cĩ dotem ꝓ an otrito nbi
i⸗ c:. — ereditaté. ſi.n.
AA dares: uan oʒ:nec ob rebus ſpalr de⸗
ſignatis non te

g 4S eruatur. q. . te alij pactum feciſſe:⁊ ſic non valere:qꝛ alteri
ſtipulari vel paciſci nemo põt.ff. de ver.ob.inter ſtip.S.alteri.vł
non poſſe reſuſcitari actõeʒ extinctã. Ex!

ſcripij verbis.vt.j.de re.pmu.l.rebus.ſʒ ſi .

ſeſſoꝛem qᷣ dicit ſepꝛde; res dimiſit hoc pacto aget ex ſnia: ſi e
cipiat de tranſac.replicet.vt.j.e. ci ꝓponas.ij ſi ſine pacto aget
actione ſibi ↄpetentepᷣus ꝓ ſe.vt ar.ff.d e h ere.ven.lij.S.penul.

ꝓ alijs aget iure celſ o. qð ſi nõ eſt ceſſum aget ſᷣm.b.ex ſnia.⁊ ſi

opponit aliq d replicet de dolo q̃ſi cum habeat emolumentũ ba
beat ⁊ onꝰ.vt. d.l. de here. ven.l.ij. accur. =
ccio.ad intereſſe vel penam.

Dioq; nonſeruandu. RKk ompellet ꝑ actõem ꝓ ſocio
ſi volut eẽ ſocij. vt. ff. ſ. oc.l. ců duobꝰ. S. ſi in coeũ da. als eſt ð⸗
ctus innoiatꝰ: do vt facias.⁊ ſicagit᷑ pꝛeſcriptverbis.vtff. dep
ſcrip.ver.l.ſi tibi rem. Kk ¶ ompellit᷑ſ.paſto.

Em poſlea aduen. ariꝰ. ..poſſidens familiã mĩris.ſ.ſeruos
niſen ¶Rircuuenerit.dolo d ante cam ↄuentõi. n ¶ Cauerzʒ
iepe 1BZrritä

a vel cũ pena acce

—

P.

eſt. vel replicatõe doli.

e Ea De dJolonſzs egs .

ivelſt actio pmaꝑ aql. ſtip
dolo. vt. ſ.ti. i. ſub ptextu. S. ſane. p Agi. i. cxcipi. vt ar. ff.
de excep. do. l. . tũc dic liberabit.ſ.indulta replicatõe vel actõe
doli vt dixi. vel dic agi ꝓpᷣe.ſ.ad penam qu mr ꝓnnſitſiõ ve⸗
— Egẽ.i.ↄuentõeʒ. vt.ff. depoſi.l. i. S. ſi ↄuenerit. ⁊ fuit erit
eonuentio:yt ſoluto mrimouio dos ei. redderetur·

—

ar. hql Ex ſtipulatu.i. ex
ſtipłone certe ↄ ditõis:alioqͥn ſi ns eitſupliecen:s pacmmagle p

is: ſi traditio nõ intuenerit:ſ̊ apð poſ

paſcẽda.poꝛtõibꝰ ſoꝛte ineq̃libꝰ ꝑꝑ qð vicebat iniquũ

pta foꝛte pecunio pua. o JIrmtfũeh

9 6KE

ulat. fuerit ipſo iure ſublata: tũcde

— —

— — 2—

—- — — — — — — — —

Cartdce
Curgtiti
betenann
ſgeiſa
lſonirti⸗

=

4

1

= —

5

gtolſigee.

Se=
—

0 Kuß
elſſntn
ulaſcifi
itanſii
lendlt

6 gſt
tpllume.

eſnfnnn
iancirl⸗

nnrſine.

Shannelig
litcraceſct

tolintſ

nungnlan
olhas
nogſibict,
o.
Obritt
icfennig
Run
ncſck
ait
Orclmte⸗

hteretrna.
sſolnitad.

nehenli.
Debcont
hicef dei⸗
indelis gi
Poiridotti
cectaiiſ
bisinnn

Gnsat

e.

gcegdei.

pbannt
ſpllnnig

ihegt
alintꝛG

epacd
liſſel
hfiutt

lͤreckk

ho iu
danp
1 A0,

ſslns

C

..
6

ſatnmd

epa ar

“ HH

fut

Bsl legem. rV Bolet.

* 9

GSolet. vt F. e.l. iuriſgentiũ. 5. ſy cũ nul
8Hoc iure. qꝛ actio nõ naſcit᷑ ex pacto.

a Lonuenit. ſic nõ eſt nudũ pactum ſʒ rei interuentu veſtituʒ

vel dic veſtitũ eſt coh erentia Zctus in qͥ interuenit res. 7 ſic ceſſat
opio q̃ fit õ hanc glo.quãa alibinotaui interuentu veſtitum.

ti ↄ ditione gnã

li. vel dic ſi hés

ↄditõ.i pactiõis
adiectõ ſi ↄditio
i.pſonalis actio
vt iſt. de actio. F.
ſic itaq;. 7. ff. reꝝ

amo.l.reruʒ amo

tarũ:⁊ dic ↄditõ
vtilis.i.efficax.⁊
unominat᷑ pᷣſcripi᷑
verbis. vt hic.
ſ. de pꝛeſcrip. ver.
l. rebus. ⁊.j.ð̊ pa

etis ↄuen l i. ⁊.j.

de dona l. legem.
ſi dñſ. ⁊.ff. e. d iui
ſionis. ſʒ .j.loca
ti. ſi tibi. Sol. vt
ibi. Item nota h
tria. pᷣmo qualit᷑
cognoſcat᷑ nudũ
pactum. ſcõo qᷣ
ſt veſtimenta pa⸗
ctoꝛuʒz. Tertio
caſibꝰ nuda pa⸗
ctio parit actõem

gue dic vt dixi⸗

inꝰ. ff. e.l iurilgẽ⸗
tium. S.ſʒ cũ nul⸗

la. in gl. Itẽ cau⸗
te incipit ⁊ in. S.

q̃nimmo.in glo.

quinetiam ⁊c̃.in fine eiꝰ.⁊ dic vt ibi.
C ↄuentõe.in dotem.ſ.inextimatã.
S Nus. boc eſt pactũ yt creditoꝛibꝰ 7. eqſS
nouerca. KECibiſ. flio. 1
hbęmon põt. ⁊ eſtrõ ſᷣm quoſdã qꝛ mfimoniũ nõ tãſit ad hĩdẽ

eẽtibi potuit qð dici ſolet: ex pa
cto actõem nõnaſci.tũc.n.hocſiu
re vtimur:cũ pactũ nudũ eſt.alio⸗
qn cũ pecunia dat᷑:⁊ aliqd de red

denda ea ↄuenit:ptil eſt ↄditioꝰ

I Dem. a. Captioni
ↄuentione qdẽ quapactã
Vouercãtuã cum pre tuo di⸗
cis cũ fundũ in dotẽ daret: vt cre
ditoꝛibꝰꝗbus fuerãt pᷣdia obliga⸗
ta vſuras ſoluer actio tibiaduer
ſus eã peter̃ nõpõtꝰ: aiſi pactũ/
inſtiplone deductuʒ ꝓbetur: ſj ſi
fundꝰ eſtimatꝰ ita vt ps inſtri ſi
gnificat:in dotẽ datꝰ eſt: ex vendi
toactõ vt placitis ſtetur ↄpetitꝰ

Dem. a. phacule.

P) Actanouiſſima uari opoꝛ⸗
tere:tam iuris q; ipſiꝰrei eꝗ
tasſpoſtulat: quapꝛopter ſi ↄuen
tione q pceſſit diuerſa ꝑs pſuraʒ

ſe nõ eẽ ↄſenſit: marvime ſivt S

ponis:idẽt apud acta pꝛeſidis al-
d ¶ At geditoꝛi

E. olueret..
g Eam. ſ. nouercã. ac.

necꝙ eiꝰ acceſſio.i dos:neq; dedote pactũ.vt.ar.ff.ſi quis cau.
l.ſi eu. S. fi. lʒ ex Zctu actò es generalr tranſeant ad hẽdes. vt.ff.
de vſuſmic. ad h.ꝭ.ſioꝑas.ſʒ hecrõ non placet ſʒ. h. Dic ergo q
iõ non agit᷑ ꝓ futuro tpe:qꝛ pᷣdium redit ad mulierez cũ ſuo one
re:ſʒ ꝓ pꝛeterito ſiqͥd eſt ſolutũ a marito quòdã agere põt. vt ff.

de vſufruc.l.qſitũ. i ¶ Et ſi.i.q;uis.
n. fit eſtimatio:vna

1 que facẽ emptiõeʒ:vt hic alia que determina
tõem:⁊ ꝓ B.ff.deiur. do. plerũq;. 1eJ

Kk (Eſtimatꝰ. duplr

nſtri. dotal. m gſalẽ

dito. eſtiatio.n. fac ẽptõeʒ vt.ff. de iur. do. plerũq;. ⁊.j. de iu.do.
l.i.⁊c. l. c dote. ⁊ dic ex vẽdito.i ex empto. vt ⁊.j.ſi ſeruꝰ extero.l.
i. ⁊.ff.ð acti.emp.l.veteres. Itẽ ð.j.ſine cenſu vel relili.vbi dicit
c non cõpetit.ſol. hic in vſun loqᷣtur ſᷣm ius cõe.ibi in tribui ßᷣm
ius ſingulare.qð non placet:qꝛ etiã in tribu bñ vʒ inter eos :lz
non in piudicium fiſci.vt.ff. el inter debi. .l. epla. 5. ij. dic E in
l õꝛia.non valere in pꝛeiudiciũ fiſci ſʒ contrah entium ſic·

In A laeina.i paco.
, L cta.qñ ſunt Sꝛi
1. gggagtoniag Baeſterien F aele ii
aE 08 922.TI. 8

o Kompetit. i daiur.

.

hi. 3

ſima.vtſi pꝛimũ fuit factũ denon petendo ſᷣm ꝙ liceat petere:vt
⁊ inſti.d e repli.in pꝛin.⁊.ff.e.l.ſi vnꝰ.S.pactꝰ.⁊ idem in vltima
volũtate.vt ff. de adi.le.l.iij S. fi. Atem hoc ven ſi vltima valent
als non.vt ffe.l.iuriſgenti..ſʒ ſifraudadi. Iteʒ eſt ven niſi pꝛi

mũ deroget vltimo. vt ⁊.ff de le.iſi mibi ⁊ tibi.5.fi.

Iteʒz b ven

niſi p ⸗ mũ ſit actio ipſo iure ſublata.vt.ff. eſi i vnꝰ. §. pactꝰ. 7.l. ſi
tibi. qdam. Item ven niſi res ſit ſecuta ex p. vt ff/ eab emptoͤe,

Seamdus

g Petitõem. i. actöem.

dDem pene. dic g ſi pacto ſ. ſcᷣo.

q oHouſfſ

Pepattis

r Zã iuris pꝛetoꝛij ⁊ ſtricti iuris.vt. ff e iuriſ⸗ gent. 5. pꝛeto.
8]Eqtas. 4 tuct pacta legis.vt. ff. e l.i. t g Pꝛecelſi. denõ petẽdo.
y ¶ Coͤſenſit. ſic ꝙ liceat petere. rF Et maxime. maxime vʒ ꝑpꝑp
pntiam actoꝝ.vt ar. ff. de eden.i..ſi qs.S.i.⁊ facit ꝓ lr̃is ſigillatis ab epi
ſcopis vlira mõtes.vel dicmaxime vʒ:qꝛ magis põt ꝓbari ſi neget pa

— 8 . Pꝛoponis.creditoꝛ.
ſeuerauit:actiõem que ſuꝑ pꝛima e Brobiberts aſrop,
ↄuentõe fuerat: exercere nõ ꝓhi· ponat exceptõem ex pꝛi

mo pacto replicabis ex
alio.⁊ ſic non tollit᷑ ipᷣo
iure pꝛimũ:⁊ ita eſt j.ff.
deſol. ſtichum. F. nalis.
So. vt diximꝰ. ff. e ſi v⸗

beris. Mpꝛ. maxi.a. Mario.
i . Mbonefidei ↄtractibus:ita
Idemum er pactobactio ↄpe

,„ „ „ —
tit ſiex ↄtinẽti ſiat.nã 3 hoſtea nus. 5. pacts. in gio. im⸗

placuit id nõ petitõem: ſexcep mo videt ꝛc ꝛvires pii
tionẽ parit. I¶ Mperato: Goꝛ. mi ꝛ ſcoipactl dic vi, e
a. Cecilio militi. glo. diximus.
— ”Mä 3 Gonefiſel zchi
8 bactoquo penã aduerſa⸗ bꝛ. qnumerant᷑ in

ſti. de act. S. actionuz. ⁊
dicas ideʒ in ſtricti iuriſ
vt. j. e.petens.⁊.ff.ſi cer.
pe.l.lecta. S. dicebã. ſed
in his.ſ.bonefimaxime
videbat᷑ valere etiã exi
terullo appoſitũ ꝓpter
exuberãtem fidẽ q ĩ his

rium tuũ ꝓmiſiſſe pponis
iplacito non ſtetiſſet ſiipulatio
ſubiecta eſt ex ſtipulatu agens
pel id quod in conuentione de⸗
uenerat vt fiat cõſequeris:vel pe
nãſtiplone ↄpᷣhenſam moꝛe iudi

cooperiges :. nam bona aduerſa- Se nt a
rijtui in te tranſferri citra ſolẽneꝰ c Acnio.p̃ ſeiptis vbil

⁊ vetꝰ infoꝛmata.vt.·j.ðᷣ
pac inter emp. ⁊ vẽ.l. ij.
d ¶ Ex otinenti. i.ĩ igrel/
ſu vel egreſſu gctuſ. vt. ſj.
e petens.⁊ de edi.edi.ſi
apð.⁊ ſic ꝙ ñ diuerterit

lct qð dotali inſtſo ↄpꝛe/
enſum eſt: vt ſi pr̃ vita fun, paciſrcẽtes ad alia. vt f
J de duo. re.l. duos. F. fi.

e? Poſtea.iſ.ex intuallo
, 1114 Jd.1. pactum.
etitöem b0) Mõ petitõem.Iʒ ad petitõem ſit factũ
puta vt fideiuſ.det ꝓ euitt. i ¶ Gʒ exceptõe.ſi fiat ad hoc puta
vt non det figeiuſ. quem pᷣ ↄuentũ fuerat dari.vt.ff de bẽ emp. pacta
ſtingue hͦ vt ibi diximꝰ in glo. 5. vt. j. . . HM
J pacto. Lria fuerunt pacta.pꝛimũ nudũ de aliqua pmutatoͤne:
S Em nudũ de pene pꝛ eſtatõe.Zertiũ veſtitũ vᷣbis.ſ.de pᷣ ſtatõe eiuſ⸗
em pen ſcdo. H Quo.l. ſcso. 1 6R⅓
miſiſſe inudo pacto ↄueniſſe.· m aſðlacito. ſ.p. na Dub /
iecta. q eſt tertiũ pactů. O Er ſtipulatu.l. er tertio. p Loõuenti
one.ſ.pꝛima. qcExiges. ꝑ tertiũ pactũ.nã rñdet tacite obiectõi.
r Solennem oꝛdinẽ.ſʒ cũ ſolenni poſſes vt ſi debitoꝛ cedat bonis ſᷣm

oꝛdinẽ fiuſim depꝛecaris. I M
patoꝛ Mal.⁊ gal. aa.⁊ val.no⸗
bilis ceſar menio.

quoſdã vl dic ꝙ eſt oꝛdo:vt ex intlo.oli fiebat in oĩa bona miſſio.vt ff.

q ex cau.in poſ.ea.l.i hodie ꝓ menſura debiti declarati.vt.j.de bo.au⸗
cto.iud poſ.l. ꝓ debito. ⁊.l. cĩ ꝓponas. ⁊ aut᷑ ibi poſita ex diffinitiua
ſm.l.ff. dere iudila diuo..in venditõe ei aũt qð dicit ↄpetere ex ſti⸗
pulatu ad penã eſt õ.ff ſi cer pe ſi q certum ⁊ inſti de ver. oblin pꝛin.
So. ſ̊ pena erat in facto vt ſcriberet libꝛũ.vel ſiłia:vel dic ex ſtipulatie
i. ex ſtiplłone certi.ſ.ↄditõis. vt.j. de do.l.i. Zertij dicũt ꝙ h̊ eſt incerta
pp.euerũ:qꝛ neſci᷑ qͥd ↄſeqt. vt h.⁊ ar ff. de ver. ob.l.vbi aũt nõ appa.
F. qᷓ in illud. . 5. fundũ. boc nõ vz: qꝛ ſpoſt incertũ anteq; cõſequat᷑ pe⸗
nam media placet. Item qro an obligatio nalis qᷓ oꝛi᷑ ex nudo pacto
ſcðᷣo ⁊p̃ ſit nouata ꝑ ſtiplłonem. dic ꝙ ſic: niſi eſſet in öᷣrium actũ. vt.ff.
de aci. ⁊ obl.l.obligationũ ere. in fi.⁊ denoua.l.fi.in pꝛin. ⁊ dev.ob.
ita ſtipu.S.fi.hodie nõ.vt.j.de noua.l.fi.in fi. Itẽ nunqͥd veſtit᷑ pꝛimuʒ
ab vltimo.Rñ.non. qꝛ nõ veſti pꝛincipale ab acceſſoꝛio.vt.j. de öhen.
⁊ cõmit.ſti.l.nuda.& qð dicit.oieq̃ris.ſ.ex actõe q̃ oꝛitur ex tertio pacto
Item quõ ad aliud agit?⁊ aliud ↄſeq̃rrñ.metu tertij paret᷑ pᷣ. vt ar. j. de
reivxo.ac.circa pꝛin.⁊ iõ dic cõſeqris ꝑ actõem:ſʒ ad penã dicit exiges
vt. ff de le.iij.l. ſideicõ. F. le reʒ. lin cãu tñ agit᷑ ex pᷣ nõ tertio.vt.ff de op.
li.ſi ita ſtipulatꝰ. qñ cõmittit᷑ hec ſtiplo. Rñ de plene. yt diximꝰ. ff. ſi
qs cau, ⁊ ſi pꝰ treo:in glo, nam ipſo iure ⁊c̃,

Ziber.

natꝰ. .. i. bic aũttali pacto beredem ſibt effivere cupiebat tem
donatio emolumentũ ⁊ nõ onꝰ afferre põt.vt.ff. man.ſi hẽ ditattt
hic aũt ẽt onꝰ hʒ ꝓpter viciſſitudinẽ.Quia in ꝑſona euiuſſʒ eoꝝ
babebat locũ dictum pacůü. n ¶ Uolũtas.ſ.alłs ĩ alio ca

Actum. cõpꝛchenſum inter patrem ? filieim.—
Fungeret. i. decederet. v⸗ Ea que que erat ſui iuris.

ibertatem. i. facultaten. v &ſ uferre. vt..el. fi. 1 de non tel. ſi
qñ F. ij. ⁊ de collu.l.pactũ. ⁊. ſoci.l. cũ duobꝰ. S. ide Rñ. eſt eni tur⸗/
pe pactum. nõ ſolũ qõ 5 ius qͥdem yel natura eſt:ſ ⁊ illud qð facit nõ
eſſe liberi arbitra: qð eẽ
debebat. vt. S. de ſa ſan. . „ . .
cli. geret᷑ cx eq̃ poꝛiõe ea qᷓ nubebat

in ꝓponas. lic ſe ſratro Dre pſ̃ᷣi r- necz b
Pocgaetn vigea? ( fratre bĩs pri ſuoeſſet:neq; yl

Zius: ion tñ eſt: qꝛ vni⸗ lã obligatõem ↄtrahere:neq; lib⸗
cnq; ⁊c. vt.el. penult. tqtem teſti facicdi:mulieris patrni

—

ſtel paesn face ſ. potuit aufen et. I Mperatoꝛ di

ouen.lbiditas tes ſi Ocle. mari. aa. diaphamo.
pdixit:dico eum ſibi fe / ſeriptos hrdes rogatos cc:
ciſe pꝛeiudiciu. ar .de pt q pꝛimus rebꝰhumains exime

.. fideicõ.qᷣtiẽs.⁊ dele. j. ret᷑: alteri poꝛtiõem hfrditatis re-

l.cũ pater.S.libertꝰ.ſ⸗ / — Kde r
ſoele iſi undũ p. Jtc ſtitueret: qm pꝛecaniã ſibſtitutio⸗

differt hec leramabꝰ“ nem fratru ↄlenſu remiſſaʒ aſſeris

alrer tin 1 9 . .„ 7 . —
ti. qꝛ ibi alter tin rogar fideic õmiſñ pſe cutio ceſſat.

legit᷑: H̊ vterqʒ. Atem ibi . .
vns ſol? remilit: 1nõ to. II Dein. aa. Cimacho.

ireniin b vrerch eio, ( P NAlctũ qð bona fide interpo⸗
Fea en “ itũ docebit᷑:ſi ſcnipturanõ

o ¶ Decreto. i. diſpone, p Quoquo mõ. vt. .de teſta mil.
l. milttes.

9 aergemes.

mõiſcrip tũ quo cõpꝛehendit᷑: vt iam arman. .
is qui ſupuixent altenꝰ rebꝰ poti i ⸗ .

anm: necdonatõisquidẽ moꝛtis“ e Compendä
cã geſte effcacirer ſpẽoñdat: tiñ i vniuerſitaf n?õ

cũ voluntas militũ:que ſupꝑ vlti- ſarurtiülſmnanſe

mo vite ſpũ:⁊ de famiiliars rei de re. S; querit an
creto quoquomõꝰcontẽplatione ſitteſtmn: quida;

moꝛiis in ſeriptur deducit: vim mn ſi!. Ali 5.r

poſtrenn iudicij obtineat: ꝓpõaſ dicum ſimplt vl

q;te acfratrẽtuũ ad diſcrimen pꝛe timam voluma/

lij ꝑgentes:obcõem moꝛtis ſo⸗ R )Gaas

tunã inuicẽ pactos eẽ: vtad euʒg Abʒ. vel qſt
ſupſtes fuiiſe:res eius: cui caſusi Semerdum Itẽ
nem vite attuliſſet:ꝑtinerẽt.exn⸗ mnmeliige cum ca
te ↄditione intelligit᷑ ex fratris tnai vera vel vutani/

Stali ⸗ ua. vt.ff de acqᷣr.
iudicio:qðpꝛincipaliũ ↄſtõnum re do.l eni

Ab’. vel dſſ

2 dici poſſent. õ Prinaie 4 ?
a ¶ Eximcret. .ſine libe exiſtẽte: tñ ſi alijs ꝓbatõnibus rei ꝓmpto fauoꝛefimat᷑:ct rex eius iqdonea ad manſ
uũs geſte veritas cõpꝛobari põt: pᷣſes cõpendiumad te delatũ eſſe. ferendu dñium i
40 Actũ.bonaſide i. meie ſmoi ſtodiri efhici .„ ’ ſti. de re.di. p tra
non dolo vel me⸗ ꝓuincie m ulsce mefhciet — ZDem. aa. mari. diriöem 1à dño

c Pꝛobatoibus. i. ap/

. DHem. aa. Julio 2 Emilio. (6 Nce lun ⁊ vſucapioni vt ff. de aur rer

res q̃ in pactuʒ pñt de

Icreditoꝛes vr̃os ex pte de⸗
Dedbiti admiſiſſequẽqᷓ; vrʒ pꝛo
7res t de ſua pſona pſoluentẽ Pbauentis:
obatemeſele r m acdlit? recoꝛ ꝓuincie pſua grui⸗
bonos moꝛes. Ego alr tate:c alter ꝓ altero exrigat᷑ pꝛo⸗
lego vt ponat bec dieõ nidebiꝰ. I¶ Dem. aa. victoꝛiano

pꝛobatõbꝰ. videlʒ ſi ta
les ſunt pſone qᷓ paciſci

pꝛie: expone puta te Ies
Ab⸗ vꝗ ↄfeſſionibꝰ ꝑi militi. , .—
umvel ppꝛie. 1. Acct inter pꝛiuatos huiuſ-

deScvm ius. i m iun
foꝛmã ſiue ad agenduʒ

ſiue ad ercipiendũ. Sic no. ꝙ tm̃ vz pactum finel. criptura:q; tũ cum

ſqiptura. vt. ſ. ti. i cũ te.⁊.ſ.ſami.bercil.l.no 10.7 de rei ven. indicia.? de
fi.inſtru.li. æ.l. inſtr̃is. 7.l. B. 7.l. in ex ercendis. Iʒ fallit. vt. s. aut. Hocius

poꝛrectũ.⁊ deſacrolſ. an. eccl. 1.j.de no nu pecu l gnãtr. ⁊. j. de fi. inſimu.

Sctus. de iur. empbi li.⁊.f.deꝓ ba. cenſus. ⁊.].li mn. ſema. O ix.l. ij. 7

25 de man pꝛin. li ſz hicnon eſt pactum.
4 Jꝗ creditoꝛes. quẽqᷓ; vim qlinguli miſolidum tencbamini.
he alter.ſ. ꝗͥ ſolutt. g Pꝛo altero. q non ſoluit.
ouidebit taciti pacti exceptõe oppoſita vt.j.de fideiul. liberum

6 Sfe ti lLreos. So. bic admiſit. dicendo:quelibet admitto ꝓ ꝑte. vt

pʒ ex x bo.quẽq;.i.quelibet vim eſt. n. liguu vle. vt f. deberedi. inſti B
articulo.⁊ ſm hoc eſt exp ſſum pactuũ: vel ei dic tacitu.iren duum no pe⸗
tã. vel ibi inſolidũ vnũ ↄuenit.lecꝰ in dundat petendo ꝓ ꝑte vel accipi⸗
endo:⁊ ſic dʒ eſte. quẽqᷓ; i.vnũquec;: ſic tacuum pactu.vt h m ʒo.
vel dic nõ rediri ad pꝛimũ: vt B: nu i aliꝰ ſit non ſoluendo: vt ibi ⁊ ar.ff.
de fideiuſ.l.inter eos.S.iij.⁊.iij.⁊ depecul.l.ſi ex duobꝰ.in fi pꝛim..rñ.
Et eildẽ modis.ſpᷣ ⁊ tertio.ſolue aliud ↄꝛium.ff.de leg i.ſi ex toto..i.
vel ibi expone alterutro: i. altero. vt ⁊ ff. de pac reſqiptu.. ſi pacto. vel
in vltima volu tate ſpale. Item ar. ö. f. etale. 5. poſt diuiſionem. ſʒ etia
ibi plꝰ accepit ab vno qᷓ; deberz: nec erant rei debendi. ac.

i Icet.i q;uis. K ¶ Unter pꝛiugtos.nõ puilegiatos.

IAlrerius.ſ.qͥ non ſupuixerit. m ¶ ¶MDoꝛtis ca. vt.de pac. uẽ.
lp ereditas.buic n. donatõi potiꝰ accedere videbat:ſ tñ non eſt: qꝛ in
donatoepſert donatariꝰ hĩdi.vt ff de dona.cꝗ moꝛ.l.ſeia.pꝑ.l.illa.dic
& non videt᷑ c nare cq moꝛtis nili exp ſierit. vt ſt de dona: cq moꝛl,r ſe⸗

ex

õ arrã do. ltraditio. vł
iia rex:nõ nucdis pactis traſ qua vtinſti qui.

ferunt᷑. I ẽ. aa.⁊.cc. Euſebio. alili ..i Scd

Vm ꝓponasinter vos ſi- bis inte uenien/
tibꝰ fallit in re vẽ

6 , . 0
ne ſcnptuna placuiſſe frattů ia radita miſi

tuoꝝ ſucceſſiõeſ:vt equis ex ptibꝰ ſaltiſfaciat de PbO⸗

diuidi: ⁊ traſactõis cã ꝓban poſ- cio vtinſtldere.
ſihanc interceſſiſſe uentoõem: er v ul veraiie
lterceſiuie puentoem: ex 2 vfucapta. vt f.

. ccptõe tetueri potes:ſi poſſidesj. de vſuca.l. vſuca

pio eſt. Oed an

ð , iagem in pᷣſc ipti⸗
one.quidã vt. ¶MO. ꝙ ſic. vt. ff. de vſuc.l. eũ qui.a inſti de vſuc. F. i⸗

in ſi.nos .vt.j.de pſeip.xxx.an.ſi q eptois.⁊ dcã iura q̃ dicit

dñnñium queri no obſtant.ſed dic.i.vtilenne effecu dñij.
a ſino nudis. vt. de rei ven. ſeruu. ⁊ nudu appellat ome quod
non eſi naduoe.iubnixum.i.qd no hʒ rei naditõem annexa:łʒ ſit
veſtitum.vt ff. de pig.ac l.i.ſallit in pacto.l.cõmil.⁊ adiec.in diẽ

vt. ff. de rei ven. ſi q poſt. ⁊ j. de pac int emp.⁊ ven l cõmiſfoꝛie

Item in ecda vt.S.d e ſa.ſan.l.fi.⁊.j.de dona.q̃ ſub mo.lłi. Iteʒ
in manꝰ miectõe.vt ff. de ᷣhen.emp.li qͥs ſub hoc vel ibi poſt in
icctòe manꝰ. Ite in vltims volutarubꝰ. vt ff deſer lpapi.
le.ij. cu pater. S.ſurdo.⁊ de acqͥ poſ.l.cum bdes. Item aliud in
poſieſione. vt.fſt. de acqͥ poſ.l.i quis. 5. differentii.
4 Vm ꝓponas. inter vos.ſ. te ⁊ aduen arim.

Iratrũ.pꝛemoꝛtuoꝝ.ſ.qui vel totũ vel maioꝛem ꝑtẽ be⸗

reditatis aduerſario tuo reliq̃rant:ſʒ cũ tu ei de fundo quondas

qonem faces vt ei ila remuteres ↄuenittecũ h ereditates eqtrdi

uidere vt dicit vei dic ꝙ tota vendicabas ex alio foꝛte titu. ſic
plamus legitur. d Aã. de undo habita de q; qõnem in⸗
ferebas. vel alr vt dixdit. e ſ Potes conna illum qu ba⸗/
bebat tecum queſtionem.ſi foꝛte vellet dicere pactum nudum:
⁊ ſic non valefſe. f ¶¶Poſſides.i quod ex tranſac ione
ad te ꝑuenire debuit. g¶ Placito iex hac pactõn eſeu cõ
uentòe nuda uit pactio. acd. b atam eurno. Kñ qꝛ non
dum videoꝛ plene impleuiſſe ex ꝑte mea: ly actõem remitã. vt. f.
dedi. indebi.eleganter. S. penul, ⁊ dices ·j.ti.i ſiue apud.

nichn .
Unſi l
agtiſten
ite
detcſuag
hlles
Payng
marnos.
Cuſſihn
N

Carpai
hhtnaſtniz⸗
uuncehenn
meniͤſuet
Gqugtn
ſtſtrit
ſeythiven
ßlAz
untſinpf

Rodti
li
tintidend
imactn i
taligenn i
n No pon
aptfdenck⸗
dol ng
ohened nu

rendidänei

ſdeledigdaa.

foen tdi
tffdencrin
Olrco
afruſini
lliſie⸗
6s Mtavaren
Ghltni
umnann
leß

ntfia

deſſei
jimncdii

dnn,
1 oſe l
ungit
NCirn
jleaniſei
volizt
nn
Plothee
ln

=☛

Cenhehe
Uutf
nbcͤ,
neſmn
gonen
lungun
nman

iStiplone ſubaii aq̃iana, KRAti ſ. exceptione tranſ/

. ——.—,—

actõis. ? ſicno. nõ eſſe ſeruãdã ſidem nõ ſeruati vt fr de inoff te. x Honoꝛario. i iure p:

ſi inſti. in pꝛin. ⁊.j.ti/ ꝓxiſi qsmaioꝛ.⁊.l ſiue apud. 1 facit. ff de
le ij. cum pꝛ. 5. libert?. .j.de fldeicõ. quoſ.·?.ſ. ꝓ ſoc ſocietatem.
T fac ff.e.l.d iuiſionis. Dʒ Z.j.ti.i.l:cũ mota. vbi⁊ ſeruat ſides

non ſeruati: ⁊ ex
pacto tranſactio
nis naſcit᷑ actio
Pꝛeſcrip.ver. ſol.
vt ibi. ac.

Ictũ remit
. entes. gra

is ⁊? liqdum de/
bitum. quia tunc
non ſunt loco do

tmini:cum pupii /

luʒ ſpoliãt. vt. ff.
de admi.tu.l. luci
us ticius.S. fiñ.

ff. ꝓ empt.qͥ fun/

dum.S. ſi tutoꝛ. ⁊

ar.ff de tranſact.

cũ hi .S.ſi pꝛetoꝛ.
ſʒ õ. ff. ð fur. ſi pi⸗
gnoꝛe.in fi.⁊.l.in
terdum.S. ꝗᷓ tute⸗
lã.ſed ibi nõ erat
liquidum. vt.j.ti.

Ilp̃ſes. Item 3
ff. de iniuri ſed ſti

vnius. S.i. ſʒ ibi
facit pactũ vtnõ
naſcat᷑ actio qð
põt. h̊ natã vole
bat tollere. Item
.ff. de iureiurã.
lI.iuſiurandũ.j.i.
Tc.l.tutoꝛ.ſed nec
ibi erat liquiduʒ
Accurſius.

des remiſit duobꝰ:ex bis non pᷣiudicarõ alios. vt. . ti. i.l.
i.⁊.ff.eſi vnꝰ..pacta.vel ſi remiſit putatiuis nõ biudicat õ ve⸗
ros.vt. ff. e. ſi nibi 5. cũ poſſeſſoꝛ.ſʒ eſtõ.ff. deↄſti pe.l.ſi p?. Sol.
vt ibi. Item d. ff.e.l. anpe.ſʒ pone ibi caſum. vt ibi dixi vl dic ter
tio actões legatas ꝓ ꝑte remiſit debitoꝛi am oꝛe hꝛdum.⁊ iõ nõ
Hp̃iudicat in reſiduo.dicg alis.ſhꝛdibus ſᷣm pᷣmũ.vel alijs qui
hĩdes nò erant ſᷣm alium.vel alijs.ſ.d ebitoꝛibꝰ affectione here
lũ hᷣm vltimũ caſum:⁊ eſt ſimplex relati.
). Ebitoꝝ. t credi

q R acõibꝰ. bitis inter eos. ſecẽ in ceditoꝛibꝰ. vt. ff el. ⁊ ſuuz.
lſen. vaolle nto‚. ga HnEao. apſona ſcer eilecta. Accurſius.
in pſon. vt. ff fa. herc l.iij.⁊.j.fa. berciſ.l. lʒ. . f, de re. iur.l.altiꝰ. 5

7.1. ſeq.

⁊.ff. el. tale. S. poſt diui.⁊.l.ſi vnꝰ.S. pacta.

3

enũ i.qð ipſe alijs vel alij ſibid ebebant. vt ff. de ven ſ⸗ ig. l cedere
s8. 14Anum ſuccelſoꝛem. vg on poõt. i.
ꝓ ere alieno qͥs inſolidũ obligari non pòt pacto ſũo ⁊c̃. Aʒo.cõ jfae
uenerat eni inter eos ꝙ vnus bẽet qyrographa debitoꝝ ⁊ ſatiſ⸗ cs
laceret qeditoꝛibꝰ:qð ſi non fac vel yt reddat cyrographa debi

diem. H. es.

ex hoc pl acitoꝰ:nullã actõem eſſe

Acto.ipſo iure.vel dicꝓ poꝛtionibꝰ q̃ſitis ſingul ipſo iure.
⁊ ſic punctabis pꝰ dictõem iure vel dic veriꝰ:es alienũ diui
ſunm ipſo iure vt ar. ſi cen peta.li.⁊ fami perc ea.⁊.l. . ⁊ dehẽ.
ven.l.i. ?. lL. ꝓ biditarijs.? de bere ac ꝑ berede

Oõð ſi aduerſariustuꝰ teneat: aa. 7. cc. Eumero.

natãſi tibi ſtipulationenõ pſpe

ſariotuo trãſactione vti pceden-/p
qũ:niſi ea qͥ placita ſunt paratꝰ

et. utoꝛes eni ⁊ curatoꝛes exigen
tespupill ⁊ adultisdebituʒ: non exhibendis cũ coh

ẽt remittentes pᷣſtant obligatiõis pfectis in diſione placitis ↄueni⸗
re: ᷓti tua intereſt potes. I dẽ

liberatõeʒ I Dẽ. qaa.⁊.cc. hono.

toꝝ ⁊ ſatiſtaceret:vel ad ij

3 Exhibendis.ſ.oditione ob cãm.
ciſ. ſi queſunt. M
b lacit. vt.ſꝑſiciant.·

*

.

etoꝛio.

Ebiton pactionibꝰ credito
R. Jmʒ petitio:nec tolli:nec mu
liſti debes intelligere: necaduer- tani põt. I c̃.cc.⁊.aa.coꝛnelie
Ago ſucceſſoꝝ debitoꝛis ex
lit Alege. rij. tabul. es alienũ here
adiplere. I dez. aa. æ. cc. arhel. ditaniũ ꝓ poꝛtionibꝰ qᷓſitis ſingu
pPAcũ cunatoꝛisrecipe mino lis ipſo ure diuiſũ inſolidũ vnuʒ
R titatem paciſcẽts:adul obligare creditoꝛi non põt:qdð⁊ ĩ K
te etatis ſuffragiũ ne noceat effici honoꝛarioſuccedentibꝰiure locũ
hʒ:de cyrographislitaqʒ cõtbus

erede vlł non

Paciſcendo yel debitũ aa. ⁊. cc. Aureliochereſimo.

tris obligatõi. Dem. aa. ⁊. cc
SZ QJactionẽ legativel fi dñe.

7

affectõe heredũ alijs remiſiſſe ꝓp
betur: exceptõem pacti ↄtra debi⸗
toꝛes inſtituentiactões: nocere ti

Item ſi mido pacto ↄu

ven.l. ſi in venditõe.vᷣm

eP

itoꝛ.
apud.⁊ de vſur.ſi vſura

7 qð dicit eſ ali

ſoꝛiꝑp facti erroꝛem. vt.

m.

ſic. vt. ff. de ᷣhen. emp.l.ſʒ celſus.

tiam poſitöem. fBtatiʒ. ſiue añ ſiue poſt. vt j. de edi. edic ſiue

certiſ. Caſum pone in vſu
Noperis nudo pacto debiũ vt ff de o
Pacto erãt ↄuente ope:vel in dona

A.2 ſic ſoluit᷑ öᷣrium.j.de fide

.citiſemuãdi cã ſecuta eſt: ſeu
ctionẽl Mmeceſſit pactũ:ſeupꝰ ſtatimſiter
deicõmiſſiquã aduerſus he poſitũ ſit recte ſm ſefer ſniaʒ po
redesmariti quonda tui hũiſti:te ſtulat. I Oc. aa. :.cc. Leomtio.
certis annis qdᷣnudo pa⸗
trnnnſien D
tiactöes pſtandũ impoſteꝝindebituʒ ſolu
bimime poſſe intelligis. I Deʒ obligare monf polmtangh qui

ſinc pa
cedit. n Obligationi. vt ⁊. ]. dere. cre. nec filius. 2,f ð ſo

lu. flliuſſamil. ⁊ de compen.l. debitoꝛ.ſed õ.ff. de excep.l.ſi fiius.
ſ ibi erat redibenda res a filio vendita. vñ recipiendo eam facit
ð pĩ neceſſe bũit facere. Item fallit rla.ff. el. iunis.in fl. .l.
ſe.⁊ repete h que pñt aptari ad filiuʒ. ex bis que diximꝰ in puis

de
S. l. ſaunnnnnnnnnggssssssgg. velka ſuiplone cũ ſtipulatio pene ſit acceſſoꝛi P .
QD ꝙ cũ erant q̃ttuoꝛ here⸗ le:⁊ pᷣncipale non veſtit᷑ ab acceſſoꝛio.ſed daen ain e

accipiẽdo:nihil detrahit ( Etens ex ſtiplone que pla

ei infoꝛmari ſtiplonem:qſ nõ ipſeſʒ ali⸗
ras foꝛte ↄ eſſet:qꝛ gra vſurarum ſe credit
ſtiat pactum nudũ ex ſtiplone.
pali.pactũ Sᷣo nudũ ſuꝑ acceſſoꝛio.Alidð a
mutando: ⁊ ſi non dederis ſtipuloꝛ p

R ab init

Depactis.

ſtereſſe vt faciat qð ↄnenit onenietur.
V De cyrographis.i.inſtfis.
ob cãm. vel d ic vt exhibeant᷑ ſᷣm.l.ff. fa. her
Mobĩde ſup. agere potes. als õ beredem.
cKoͤuenire. pꝛeſcripij verbis. Sʒ nun

q̃d illo caſu ille qͥ debu/
it ex ↄuentione iſolidũ
creditoꝛibꝰ rñ̃dere pᷣus

ↄueniet᷑.vt euenit in du

obꝰ magratibus danti

bꝰ tutoꝛem⁊ ↄuenienti

bus:vt alteriꝰ tĩ picło

detur. vt. ff. de ma. cõ. li.

S. ſi inter. Rñdeo nõ.qꝛ
vt ibi diẽ piñ eſt ac ſi al⸗
ter tm̃ dediſſet tutoꝛem.
Accurſius.

ponüt caſum. Sti

pulatꝰ ſuʒ a te nuildd
pacto ↄueniſti vel cõue⸗-

nies.hec poſitio non vʒ

qꝛ qre.d. ſtatim.nã ſi pꝰ

vl añ ꝑ mille annos pa

ctus eſſet:idem eſſet. pte
rea non ageret᷑ ex pacto

vt ar. ff. de bꝛ. inſti. l. aſſe

⁊ de ↄdi.inſti.l.inſtõ.A
lij dicunt ꝙ pepigi tecũ

in contractu quem fe⸗

ci vel faciã tecũ d e impi

alibꝰ intelligat: ⁊ cõtra

etus ſtiplonis erat deð
cem. Zu dic ttio ßᷣm. VU.

paciũ fieri incontinenti:

vt aliqͥd frat ſtipulatoꝛi

⁊ agit᷑ ex ſtiplone infoꝛ
mata ⁊ ex pacto pᷣſcripqᷣ
verbis. Sed qͥd ſivt ali

q̃d fieret ↄuenit debito
ri accipienti pecuniaʒ ſi

ne vſuris.Rñ.non puto

interpoſuerat:ſʒ ſi daret vſu⸗
teditoꝛ onerauit. Item ad h̊ vt ve
intellige ſtipkłonez factz ſup pnci⸗
ut dico ſi nudo pacto ↄueio
ena. nã hicnon puto pactum

ace . eð. vt. ſ. de Zhen. ſtip. l. nuda
1¹ acto duenio depmutqdo ⁊ incõtinenti aliqᷣd nudo pas
cto paciſcoꝛ. deiñ ex interuallo pmum pa

ſm pactũ apᷣ ſumat vires.Rñ.non.q
gatio:⁊ poſtea naſcit ciuilis:ſʒ ſecꝰ d ico
ditionalr ciuilis ⁊ nälis.vt in venditõe 9

ctũ rei traditõne veſtiat an ⁊
io fuit nata tm̃ nalis obli⸗
vbi a pᷣncipio naſcit etiam cõ
ditõali.vt. ff. de pi.⁊ cõmo.rei

Z30. Item qͥd ſi pacto nudo ⁊ veſtito interpo⸗

ſito tollã per acceptilatõem vẽſtitũ: an remaneat aliud. AQuidã dicunt
§. ſi fundꝰ. ar.ff de ta.l. ſi pmoꝛ

aciti.qõ erat ð dãdo.c. de aĩo nouandi m ter⸗

8.? ar: ff. de incen, ru. nau. l. ſi quis, S. ꝙ ita. ⁊.ff.

ſi qs ar S. fi. Ael ſiſeruis ex quacũqʒ cã⸗
T ita ſciebant ſe nõ teneri:niſi nãtłr tm̃ ſec
Si aũt poneres in eo qui crederet ſe ciuilit
cum eſſet naturaliter tantum:etiam ſtipula

ſ. de ero. cal.l.i. q

41, 2

V

j. vt.ſ de vſur creditoꝛ. Vel pone in
pe.lib.l.oꝑis ſʒ ibi nec nudo
tione olim. hodie ſecꝰ. vt.ſ. de dona.
mittentibꝰ poſtea fſaci liberj
im cilis credebat foꝛte hẽe.
er naturaliter obligatum
tione facta ſubueniret᷑ pmiſ
6 bic videt᷑ negari ſᷣm Azʒ0.

Dic g ſi certis p aucioꝛ.ib⸗ mbꝰ⸗
icöli ivel ibi duplici fauoꝛe.ſ. alim̃

FEtens. q̃dam ita

„—

F. eũ qz. ßm Jo. tem ff. ci. diui. in hoc iudicio. F. ſi ↄuenerit ß
ibi vt euitet᷑ in finitas. Item ⁊ aliꝰ.ff. de traſac de bis. Iteʒ ⁊ ali
us ff. d e offi. p. l penuliti. t ¶ Judicis oꝛdinarſj.
v ¶ Obſeruent ſi de boc ipſo aliqᷓ coꝛam eis cã eſt vtnon audita

coꝛum vltime volnntatis. Al bic errãs ſoluit ibi ſciens. ⁊ ſic etiĩ nõ
obſtat de non nu. pe cũ fidem. b¶ Obligare de pꝛeſtando ĩ po
Ren. ſed õ̊ ff de vſur.l.cũ de in rem verſo. Sol.vt ivi in gio.ſ decennio.
qs in cõſcibendo. nõ eſt in boc vis. vt. S.e.l. pactum.

magro militũ bʒ puile/

dogi in aut.ð in
gium. vt. de iuril.oĩ.ui — . is vere col vi.
in nugiſtene. paactũ fecit: niſi placitis ſtipulatio Dem õ Aals pomit etiam
mna Dignitatis. digni⸗/ imterceſſert. I Mpꝛ Juſti. a. io ðNÆqgone talia ceſaniſi aduo oꝛdinario qui
tas eſtga: ah W A pee. pezñee. catõe interrogati ſum?: dua anoſen vrſ oe
ſpẽs.⁊ dic de tali ſacer⸗ . Pée, . svcl Plurib' pionnis ſpcg ali gnoſcit. vt ſ ð pe
dotio vr diẽ. ſde nat li. JIgs in ↄſcribendo inſtio ſe bus vel plinib ꝑloms ſpes ali⸗ da iudil.fia ꝙ
li eirca bn. Si at diee Nſeſeſſus fuerit: nõ vſim foꝛi pꝛ· ne ſierat hrditanscx cognatone ſuben compro/
e de cerſd dene oefo ſcniptione pp cingulũ militieſue foꝛte ad eos deuolucde: pactaqʒ na. ratbineide
coꝛrigeret᷑ ꝑ deqe. de fo ſcriptione ꝓp cingulũ V na. arbinoſ ele

co cõpet ſi diligenti.⁊ p dignitatis vel ẽt ſacemdotij pᷣro

———— gatiuã:lʒ antea dubitaba ſiue o⸗ reditate:chnb ſpaliter declaraba ederPronn
Pbioz waen pie renun poteret eandẽ ſcripturã tenere ? ti ſi ſlle moꝛtu fuerit:⁊ hrĩditas lctos.· vt ponat
ciare puſlegijs foꝛi ⁊ in cñ quihoc pactꝰ eſtnõ debere ad ad eos pueniat:cenos mõsin ea- aneoan
aut denan ep Ficono/ nerſins ſu ↄuentionẽ venire: vel dẽ hereditate obſeruan: vel ſi ſ·ꝛ eintocn renuſa
Sarpmm in aua ſu liam ei pſtari diſcedere quideʒa tead quoſdã exhis herediatiſcõ iudi apniſfimi vy
it cofeſt ns ſe nõ vſurum ſ criptura:ſuo aũt iure vti: lancim? modum Pu enerit: centas pactioes dohe⸗ kua 4 .
tem liecfe paciſcè nemini licere aduerſus pacta ſua euenire. Et dubitabatur ſihmoõi in locum recula⸗
tiũ. ſm y non qꝛ iudi venire:2 contrahentes decipe . Pacta ſcr nan Oꝛteret H aciebat ti.
ces eon pñt eos eh ere Gi enn ex .ipſoedicto pꝛetoꝛis pa aũt eis qẽnemꝰ:qꝛiaadhuc ſupſti- a Suazʒ ſy qua
vel lex iſta loquit in illiſ es leaes te eo de cuiꝰ hereditate ſpabatur liter põt hꝛe locũ
perſonis que nes iudi⸗ ctaↄuẽta que neq; ↄtraleges nec teco de ein E Pabatur in aburo. Kñb.

ces babent vt ſcholares dolo. m. inita ſunt: oimõ obſᷣuã⸗
Decipere. bjduo ſi/ da ſunt:qre ⁊ in hac cã pacta non

Pꝛeſcriptõe i. exceptöe. 1Dilitie. na vt pueniat ſub

— Iſ. Drr 20 9 pali: ⁊ ficſũt due
mul iuncta nõ pennittũ / valeant. Cũ? alia regula Eiuris ad cos ꝑucntun a:H ſub duab⸗ co⸗ lones. qꝛ com⸗
ur ſedaltep við npacta antiq:Oẽs ſſiam hrehis quepꝛo ditionibꝰ ccpoſita ſunt: ſiille fne⸗ piomiſit qꝛre⸗
aren nagiiben doue ſeinttocucta ſint renunciare. nt moꝛtuꝰ: ſi ad hereditat vo-⸗ muctaui Cl di.
non videt decipecũ au eE itaq; iudices nñ hocili cent᷑:hiquihmõipactõesfecerůt it compꝛomiſus
Fornrrelee ber Z tib⸗ obſement hmõiobſeruatõ Sʒnobis omnes huiuſmodi pa⸗ Zer euunciatova
orffde nemornreten. 2 ad becaos nclice ⁊ ad. com Scner, cclon nident: cplene tri bo Yaalganf.
S penult. pꝛomiſſanos ? arbitros electos ꝑꝓ ſuſſimi ⁊ ꝑiculoſi euentꝰ. Quare Wotenet actio⸗
dicte⸗ er. ueniat: ſciturol ꝙ ſi neglexerit:ẽt eniquoca⸗ viuente ⁊ ignoꝛãte:de ne n Ham .
rMon valeant nõ põt litem ſuã facere intelliganturꝰ. eiusrebꝰ quidã paciſcentes ↄue⸗ gratt mnalegal,
reddi rõ vt ff. de H. obl gati. ex q̃ſi de in
aticio.in fi ibi curñ idẽ ?. s gAntiqᷓ. vt ⁊ ff. ad vellei..fi. S. pe pn. Sed videt᷑ ꝙ arbiter nõ faciat litem ſuã.vt.j.de arbiautde

nul in fi. ⁊ ̊mino.ſi iudex. ⁊.ff. eo.l.pactũ.⁊.S.d e epi.⁊ cler. ſi qͥ in cõ
ſcribendo. Sʒ ð ff de iunil.oĩ.iu.l.ſi ↄuenerit. Sol.vtbi. Iteʒ kallit Hᷣ
regꝗula in buſdã caſibꝰ notafß hica Jo. Pꝛimꝰ. ff. depac do. de die.
l.ſe. ſed ibi ſpãle.vt ar.ff. ſo.ma.l.i. Gcðs.ff ſol.ma.l.alia. S.eleg anter.

allegatione ſoꝛi ꝓ cedant.

ſiter eos inita ſunt paduẽturahe⸗

hmõi pactio ꝓceſſit:? qꝛ nõ ſũt
ita ↄfecta:qſi oimodohercditate

2 Pegcdaneos i. delegatos. et

cros ·ſ. ſine pena.

vt qꝛ cõpꝛomiſi⸗
mus de cã pnci⸗

cernimꝰ.que eſt j. So.ibi deliqnint ꝑtes cõpꝛomittendo ð legẽ

⁊ ita arbiternon tenetur eis.

— — — — ——

— —

— )E agre vdicenrbereſ ab aduocatis ceſaris.
4 Aliene hec lex non loquit᷑ de libern duplici roe. Pꝛima

ſed ibi qꝛ Z bonos moꝛes.Lertiꝰ.ff. de poſtu.l.quos ꝓhibet. ſʒ ibi ꝑp
bonoꝛẽ pꝛetorj..vt.e.ti.i.l.vel vt puniant᷑ ꝓhibiti. vt.ff, ad.l.aqͥl ita vul
neratꝰ. S.ꝙ ſi qs. Quartꝰ. ff. de ꝓcur.flliꝰ.ꝭ.veterani. ſed ibi ꝑꝑ publi
cã vtilitatem. vt.j.loca.l.milites.Quintꝰ.j.de iura.cal.l.ij.S. ſed qꝛ. ſed
reddit᷑ ibi rõ. Sextus.ſj.de li cꝗ. nec ſi volens.ſʒ ibi nõ ſunt xᷣba pacti
