o oartabat. .
bo. poſ. petẽda ĩ
quantũ iure ciui/
lipᷣus petebat.ſ.
ſemiſſem petat ꝑ

bo.po. ⁊ pᷣſtat le

gata vſq; ad do
drantẽ eiꝰ ſemil/
ſis vt erat ð iure
pᷣmo cinili quaʒ
cõ ſtitutõem anto
nini nõ babem?.
pe Accreſccdi.ſ.
de iure ciuili.
[Zales differẽ
tias.ratio quare
ſint vicia oĩa pꝛe
ter tertiũ pꝛecedè
tia.
r Gnducũt.ſ. in

ter maſculos ⁊ fe

minas.
8Zotos.i.oẽs
⁊ no.nõ licere ac

cuſare naturã. vt

ſ. ð leg. here.l. le⸗

ge. xij. ta. ⁊ inſti.

ſtna.
9 Mon fiãt. mu
liefes.
¶Aaion. ſ. ab
antiquiſſimis tẽ
poꝛibus. vt in. l.
xij. tab. ⁊.j.de le.
bere.l. lege.
veAeſtigia.quo
ad equalitate ma
nis ⁊ femine non
quo ad exber̃da

ionem. r Anteat antiquiſſino tempe antepꝛedictaiura.
EInter ceteros.ijnõ noĩatrim. 53 Centuz x

cceſcẽdi.i accreſcebat ſiue dabat ei ſemis ey q̃ ab inteſtato
erat hitura⁊ vſq; ad dodrãtẽ eiꝰſemiſſis poterat qᷓuari legaſ.vt.j
ibi cũ enim ⁊c.· .—

Mpꝛ Juſti. a. Julia. pp. 1

heredatꝰintelligat᷑.Cũ eni mani

feſtiſſimꝰeſt ſenſus teſtõꝛis vꝰboꝝ

interptationuſqʒ tantũ valeat: vt
melioꝛ ſenſu exiſtat.
iohanni pꝛefec.pꝛe.
. Alximũ viciũ antique ſub
tilitatis pñti lege coꝛigi⸗

mꝰ:que putauit alia iura eſſe obſ⸗

uanda in ſucceſſione parẽtũ ſi exte
ſtamento veniãt in maſcul⁊ in fe

minis:cũ ab inteſtatoꝰ ſile ius vtri
qʒ ſexui reſenauerint/Et alijs x

bis exher̃dari filiũ ðbere ſanxerũt
alijs filiã/Et inter nepotes exhe⸗

redãdos alia iura cinilia alia pᷣto⸗

res introduxerũt/Et ſi pteritꝰ fu

erat filiꝰ:vl ipſoiure teſtm̃ euerte
bat vel ↄtra tabulas bo.poſ.in to
tũ accipiebat:ſfilia autẽ pᷣteritaſius
accreſcendi ex iure veteri accipie⸗
batꝰ:vt eodẽ momẽto⁊ teſtm̃ pa

tris quodãmõ ex ꝑte iure accreſcẽ

dieuertat ⁊ ipſa qſi ſcnppta lega⸗
tis ſupponeret᷑. Ex ptoꝛeãt hẽ⸗
bat cõtratabu.bono.poſ.in totũ

Loõſtitutio qt magni antonini eã

intãtũ coantabat:in quãtũ iusac
creſcẽdiꝰ cõpetebat/OQuiei tles
differẽtias inducũt qſi nature ac⸗

cuſatoꝛes exiſtũt:cur ñ totos ma⸗

ſculos generauit vt vñ generent᷑
nõfiãt · Mã hoc coꝛigẽtes ⁊ ma⸗

ioꝛũ noſtroꝛũ ſeqmur veſtigia:q

eandẽ obſemationẽ colere maife⸗

ſtiſſimi ſũt. Scimꝰeteni anteaſili

mõ ⁊ filiũ ⁊ filios⁊ om̃s inter cete
ros exher̃datos ſcnbereeſſe ↄceſ-

Lentuʒz viri. Hota tria eſſe

iura in filia.pᷣmũ ꝙ filia inter ceteros.ᷣm ꝙ in alijs verbis. Itẽ
de iure accreſcẽdi. 3 ¶ Centũ vini.i. ſenaroꝛes qui centũ nume
ro eratiyt bic: ⁊õ.de pe,/bere,ljfi. ⁊ eſt bic quintuz yicium.

— — —
Igsfiliũ ꝓpꝛiũ ita exheĩ
8 Ddaunt . Ille kllꝰ meꝰ alie
i Accreſcẽdi. ac nꝰ mee Ge fiat: talis filiꝰab hmõi
vboꝝ ↄceptõe nõpᷣteritus:ſed ex

em. 3.

Deliber pꝛete.

b ſld edictũ.ſ.xponendũ. c Etnemo. repete cum ⁊ c. L
d ¶ Oꝛtus.i.filius.nã nan filij dicunt᷑.vel dic.i.fretꝰ.q.di.q babʒ aliud
auxiliũ nõ bʒ querela. vt hic.⁊ inſti. de inoff. teſta.S. tam autem.

eq Manc.i.querelã, f· ¶ Demiſſem.i.eius ꝑtis quã ab inteſtato babe

ſuʒ:cũ ẽt centũ pirri aliã differẽtiã

introduxerũt:⁊ ex hac iniqtatevi

ciũ emerſit q̃le exlibꝛis vlpiãi qs
adꝰedictũ fecit pᷣtoꝛis inuẽtũ atri⸗
buniano viro gloꝛioſiſſimonro q̃
ſtor ceteriſq; viris facũdiſſimis
poſitoꝛibꝰ iuris enucleati ad nr̃as

aures relatũẽ. Nã cuʒ vltimũad

iutoꝛiũ de inofficioſi qrela poſitũ

eſt: ⁊ nẽo ex alio oꝛtus pſidioad

bãc dcurrere poſſit: inuẽta fuerat
filia pᷣterita minꝰhñs qᷓᷓ filia exhe

redata. Cũ eni ꝑ ↄtra tablasbo.
poſ. vl ius accreſcẽdi ſemiſſe ſpᷣe
filia pterita accipiebat:⁊ oibusle⸗
gata pᷣſtare cõpellebat᷑.ſ.vſqʒ ad
dodrãtẽ ſue poꝛtõis remanebat ei
ſeſcũciaꝰtantũmõ in ſua ſucceſſõe
Mð ſi fuiſſet exhr̃data qᷓrta ꝑs oĩ

mõ totiusꝰſhe ei reliqui dẽbat:et
quã iniuria dignã pf exiſtiabat am

pliꝰ hẽbat ea quã tacitumitate ĩin

„

ſtimtõe pꝛeteniſt. Et ſii ynfeſcõ
ſtitutõis

fuerat introducta: ſilimõ exhere⸗
date in qrtã repletio accedebat.
⁊ iita vicũ pmãſit:vt necexnr̃aꝰ

ſtitutõne emẽdationẽ aliquã ſenti

retꝰ.¶ Sancm?itaq; quẽadmo⸗
dũ in ſucceſſionbꝰ parctũ qͥ abin⸗
teſtato deferunt᷑: equa lance ⁊ ma

res ⁊ femievocant᷑ ita⁊ in ſcriptu

rateſtamẽtoꝝ eas honoꝛan ⁊ ſili
bus vbis exheredatões noĩatimꝰ
ꝓcedereꝰ:⁊ ↄtra tabu.bo.poſ.ta
lẽ hr̃e q̃lem filꝰ ſuusj vl cmãcipa

tushẽret:vt ⁊ ipſasſi fuerit pteri

ta:ad inſtar filij emãcipati vel ſui:
vel teſtametum ipſo iure euertat:
vel ꝑ contra tabulas bonoꝛũ poſ-
ſeſſonẽ ſtare hoc nõ patiat᷑.Et

f ¶Buus. qͥ bʒz vtrũ q;. emãcipa

illã. na ⁊ pᷣteritis dat.vt ⁊ inſti.qͥ daretu.pñt...ſi.
b Gn⸗ patiat᷑.nã ⁊ ſuis pᷣtentis datur õ tabu.yvt bic, ⁊ inſtit. de bere.q̃

inteſta, de. §. eadem.

diffinitionẽ quã ð ſupple
mẽto q̃drãtis diſpoſuimꝰ repletõ

gRelſcũcia.i.vncia⁊ di
midia.vt.ff. de inoff. te.
papi.S. ꝓinde ſi ſint.et

hoc facta relatiõe ad to

tuʒ qð ab inteſtato erat
habitura. cũ pᷣmo vnus
ſemis ei auferat᷑ poſtea

dodrãs remanentis ſe⸗

b Toti ſubſtãtie.i. to

tius ſibi debite poꝛtõis
ab inteſtato.pᷣterita ᷣo

habebat dimidiã illius

poꝛtõis ⁊ in dodrãte il⸗
lius dimidie grauabat᷑
ad legata. Hec tamè in
iuria alibi rep eni.vt.ff.
de cõtra ta.l.nõ putauit
in fi.nã ⁊ emãcipatꝰ fili
us ſi fuit pꝛeteritus ⁊ pe

tat ð ta.certis ꝑſonis pᷣ

ſtat legata.exheredatus
vero nullis oĩno.vt.ff.ð
leg pᷣſtan.l.i.ſed hodie
iure anti.idẽ põt ꝓbari
Pone ꝙ me exbereda⸗
uit pater meꝰ nõ adiecta
cauſa ⁊ legatũ mibi reli
quit.teſtamẽtũ nõ valet
quãtũ ad inſtitutionẽ ſʒ
quantũ ad legata.ſic er⸗
go babeo legatũ ⁊ pari
ter ſuccedã cũ fratribus
quaſi ab inteſtato.⁊ ita
plus b abeo qᷓ; etiã ipſi
inſtituti.vel multomagꝗ
qᷓ; pꝛeteriti. Sed qͥdaʒx
dicũt nõ tenere boc lega

tũ cũ nõ eſt verſimile

teſtõꝛ voluerit me bere ſi

——ʒ—ʒ—

(ta.

K ( Et ſi.i. q; uis.

19 onſtitutiois.que eſt
.D

einoffi.te.l.ſi quis fi

rius illa oimodo.
m ¶ Exberedate.⁊ nõ pᷣ

tetite.

n 1 Et ita. qꝛ pᷣterita pꝛe

t ex ſua poꝛtõelegata
ſed nõ exhberedata

lium. S. ſancimus. vel ve

o 9 Getiret. qꝛ ñ ðdimꝰ

ſupplemẽtum pꝛetenite.
q¶ Nocant.vt. S.e.l.ĩ pᷣn.
boſHonoꝛari.bᷣ ad pᷣmũ

egoſac⸗ q̃d ſit noĩati
5

abel. ff. e. l. i. . ij. T boc
ad ſcõm.

da 3 ꝛocedere. deſecũdo vicio. e Eae bfeurrti ⁊ qntũ vicium.
tꝰ q bʒ im̃ alterũ.ſilis ↄ fuſio.gõ.de cok.

Ipfa.l. filia.

¶ Erboc. boc adtertiũ.

Ziber

Kke Mꝛogeniti nã nepotes erfilia cũ diminu vt.. de bo: queli l.fl. . fll aũt. Si añt ſup caſtreſt vel iſt:oſtat

tõe tertieꝑtis veniũt.vt.S.de coł.illaʒ.quod tamẽ coꝛꝛigit᷑ ꝑ aut᷑.ibi po

ſitam. accur. I
m ¶ In poſtbumis. bo

Sed quia hoc erat ſextum vieceuum.
ie poſthumi exheredari nõ pñt cũ nullã cãm in

gratudinis pñt cõmittere.S. de ĩo ff. te.ſi qͥs in ſuo.S.legis. ⁊ eſt iuſtinia

ni poſt illã que eſt Z. itẽ
p aut᷑eſt idẽ.nã dʒ cam
ingratitudinis inſerere.
quã ergo inſeret in poſt⸗

bũo.⁊ hoc dicit aut᷑. nõ

licet ⁊c.quaʒ lege bic. ⁊?

W liq;. parẽti.ma
C i vel femine cuz de

poſtea aut᷑ex cauſa.
n ¶ Poſtbuma.i. nõ duʒ

natam.

pfteritiõe dicat. vt inſti. ð
exbere.li.S. marer.
p VPꝛeterire.i. nec inſti ⸗/
tu ere nec exberedare. vt
inſti. de bere. ab inteſta.
§. eades.
q ¶Pꝛobek. ab beredi⸗
bus. vt. S. de inoffi. te. l.
liberi. ?.l.oĩmodo.acc.
uatmorderin d0⸗
fllij a parẽtibus exbere⸗

dank. ſed.vij. ſunt qᷓ bus

exher̃dant᷑ ſuꝑioꝛes ab
inferioꝛibꝰ. vt ĩ coꝛ.aut᷑.
vñ hec ſumũt᷑.in. S. alið

cũ ſequẽtibus.. ⁊. ñ. ſi

quidẽ.⁊ tres q bus exhe
redant᷑ frater ⁊ ſoꝛoꝛ ẽt

turpi pſona inſtituta.vt

in aut. de nup. F. in grati
tudinis.cołiiij. Sequi

turaut᷑. Ex cauſa.

X cã.omiſſa
in teſtamẽto.
⁊ tũc ponit᷑ ir⸗
itũ ipſo iure.

hocnõ ſolũin ſiliabꝰ obtinere ſed
Et in nepotibꝰ⁊ neptibꝰ ⁊ deĩcepſ
obuari cẽſemꝰ:ſitñ ex maſcul ꝓ

genitiſũt!. Sʒ qꝛ⁊ aliud piciũfue

rat ſub obtentu drie introductũ:⁊
alia iura exheredatiõis in poſthu⸗
mis alia in iã natis obſernabant᷑
cuʒ neceſſe fuerit poſipumã inter
ceteros exheredatam etiã legato

honoꝛari:filiã aũt iã ꝓgenita ct ſi
ne datõne ⁊ hoc bꝛeuiſſinoincre

mẽto vᷣboꝛũad pleniſſimã diffini⸗
tionẽ deduximꝰ Sanciẽtes ea⸗
dẽ iura obtiere ⁊ in poſthumis ex

heredãdis.ſ.ſiue maſculini ſiue fe
minini ſexꝰ ſint:q in filijs ⁊ filiabꝰ
iã ſtatuimꝰ: vtẽt ipſi ⁊ ipſe noĩiati
exheredẽt᷑.i.poſthumi vl poſihu

me fcã mẽtõe. Inauten. col.
viij. ↄſti.xi.vt cũ ð ap.cog.alið

aumn ſequentibus.
̃ n On licet parẽti:ſi quẽ exli
eris

ers velit erherdare vel ptenire
niſiis ꝓbet᷑ ingratꝰ vel ingratitu
dinis cauſas noiatiʒ inſerat teſtõ:

Vel ſco cau fuit inſerta in teſtõͤ ſed p beredẽ nõ ꝓbata. tũc irritũ.iir⸗

ꝙ nulli ſubiacet q̃rele.vt.S.de ino ffi.te.l.fi.S.fi. Si aũt eſt emãci
patꝰ:⁊ patrẽ exrber̃dat babʒ querelã.ſi pᷣteritus bʒ ta. pater. vt
ff.ſia patre qͥs fu. ma.l.i in pn. 2.ff. Oe inoffi.te. pater. Itẽopponi
tur. S.ð teſta.bac ↄſul.S.ex imꝑfecto.ſed ibi deimpfecto quo ad

. ,, ☛. glian ſolénitatü.
Cauſe voingratitudinisnolmcõ bicquo aa poet
ſtitutõe expᷣſie ſunt qttuoꝛdeci b rinonẽnel exbe⸗
ti. de ĩofficioſoteſta. nauten.⸗ alaae it
col.viij. ↄſti.xi.vt cũ ðᷣ ap.cog glo. inf.
aliucl. ?. le. ? Flz bic. Fſiigtẽ. A Ceraaaneſte
◻W 1Rcã exheredatõis vel pte ¶taactie er teſto
Aritõis irritũ eſt teſtm̃ q;tu⸗ ns rerie⸗ X
— . —r 2 c. ⁊ in coꝛ.aut᷑.
ad inſtitutiones:cetera namq; fir S. ſiue igik infl.

mapermanent

§. ⁊ tñ filius ſuc⸗
cedit ab inteſta⸗

re legata.ſed certe nec bec alio mðõ valẽt. licet bec ᷣba ſint adiecta

t·UWrritũ.ipſo lure cã inſerta ⁊ nõ ꝓbata.⁊ ſicnõ bʒ hodie
locũ querela niſi inter frẽs turpib pſonis ſcripi beredibꝰ. nã aut nõ eſt
inſerta cã ⁊ ſic nõ valet.vt.S.aut᷑.nõ lʒ.aut inſerta ⁊ ꝓbata.⁊ tũc ſic in ex

pugnabiliter valʒ. vt in aut.de here.⁊ fal. S.exberedatos.coł.i.aut nõp
bata ⁊ tũc ipᷣo iurenõ valet.vt bic.⁊ boc ſᷣm. ¶Du dic ſcoõm Jo. ꝙꝙͥ bzʒ

locũ qñ ẽ inſerta ⁊ nõ ꝓbata.⁊ vᷣbũ R irritũ nõ ẽ in coꝛ.ſʒ eſt ibi.euacua⸗
to.in..ſt qͥs de pᷣdictis.⁊ in.S.ſiueigr. Subaudi ę ꝑ q̃relã:vel ꝑ õ ta.
ſi fuerit pᷣteritus emãcipatꝰ vel ſuꝰ.ſʒ ſuus ſi vult põtẽt dicere nullũ enʒ
eſt pᷣteritꝰ. Nec ob.qð alibi ðꝛ nõ eſſe driaʒ patrie ptãtis.vt in aut.de be

re.ab inte. S. nullã xo.coł.xi.nã veꝝ eſt vtrũq; admitti:ſʒ quẽq; ſuo iure

p ius ãt ciuile ſoli ſui admittebant. Et eodẽ mõ rñ.ad illa.inſti/de expe.
li. F. nra. Itẽ loquit᷑ dicta aut.cũ nullũ factũ eſt teſtm̃.⁊ ſᷣm hoc irritũ.i.
irritãd ũ. vel ſi dicas ipſo iure.expone ex cã.ſ.omiſſa vt ſequit᷑: ſed ab in

teſtato ſuccedũt. Atè ſi pdictũ vᷣbũ eſſet in coꝛpe aut.tñ ꝓcedunt vᷣba il
la ex cã pᷣteritõis qᷣſi ſola pꝛeteritio vel ecbrdatio nõ ſit cã ꝙ teſtm̃ ſit ip
ſo iure nullũ.ſed ẽt illa.ſ.ſi exh er̃datio nõ ſit rite facta.i.ſilegitĩa cã nõ ſit

inſerta q̃re ſit exb eredatio. Si ergo ↄtineat᷑ dʒ aliqð eſſe teſtm̃ ſᷣm oẽs:

ſed irritãdũ ẽ ꝑ querelã vel alijs cõibus mõis.Anð dic gñaliter ꝙ oĩs

exheredatꝰ vel ꝓ exberedato habitꝰ ⁊ ſolꝰ bʒ querelã ⁊ ſolã querelã in

offi.te. Igit ſt eſt in ptãte exberedatꝰ bʒ querela ⁊ ſolã querelã inoffi.te.

ſi pᷣteritus ipᷣo iure nullũ dicit. Itẽ bono.poſ.ð tab.petere põtſi ſit emã
cipatus ⁊ exheredatꝰ querelã hʒ ⁊ illã ſolaʒ.vt.ff. delibe.⁊ poſthu.l. vl

ti. ⁊ de bo.poſ. tab.i.i.ſi pᷣteritus.bʒ ſolã õ tab.ſt aũt ſit pᷣteritꝰ vel et/

redatus ab aſcẽdẽtibus ꝑ mattẽ.⁊ ſemꝑ dic cũ cà.qꝛ eoꝝ pꝛeteritio ꝓ ex/
heredatõe habet᷑ ſol bʒ querelã. Idè intelligo ſi mater vel aliqͥs aſcẽ/
dens ꝑ matrẽ pꝛetereat᷑ a filio vt habeat᷑ ꝓ exberedato.vt.S.deinoff. te.
cũ filiũ.⁊ boc cũ tractat de ſucceſſiõe aſcẽdẽtiũ Si aũt ez ſi quidẽ erat
filius ⁊ in ptate ⁊ ſic teſtatꝰ ſuꝑ rebꝰ nõ caſtreſibꝰ: vel qſinõ palz teſim̃

ritanduy

ſt nõ valet ⁊c.vt.ff. de inoffi. teſt. ticia. in fi. ⁊ de le.iij.l.patronꝰ.S.
fi. Itẽ ſi bec ᷣba dixit ſi nõ valẽt ⁊ c. nũqͥd heres ſcriptus poterit
tanqᷓ; ab inteſtato relictũ petere ex cã fideicõ.a fllio exiſtẽte bere/⸗
de ab inteſtato vt ſibi reſtituat bereditatẽ retenta q̃rta q̃ſi rabat᷑
hefqdis inſtitutio directa ad fideicõ. vt dicit lex in ſubſtitutõne. vt
ff. ad tre. ſceuola.rũñ. itavrq̃dã tñ ↄ.q̃ſi pᷣdcã adiectõ nil oꝑetf b:ſʒ

tẽmĩ oꝑ et᷑ cũ ðficit teſtm̃ ſolẽnitate iun.qꝛ ibinõ ẽ ſolẽnis numerꝰ

teſtiũ.vel.vij.ſigilla.vel bmõi.ſecꝰvbi defiẽ rõe pᷣteritõis qð ẽve
ri. p. l.ticia. ſed vbi nõ põt dici inofficioſum. ſec dicz. vt v..l. ti
cia. .ff. de teſta.l. ex ea ſenptura. Rubꝛica. De poſthumis bere
dib inſtituẽdis. Nuinq; mõis fit poſtbumꝰ.ſ.nat pꝰ moꝛtẽpa
tris. Itẽ poſt teſtm̃ añ moꝛtẽ. vt.ff. ð iniu. te.l.ij.. i. Itẽ arroga⸗
to filio poſt teſtm̃. Itẽ poſt moꝛtẽ aui.qꝛ incipit nepos in ſuipfis
ptãte eſſe vt poſtbumꝰ. Itẽnepos auo moꝛiẽte filio.pt.ff. de lib.
–¼◻ 1 poſtbu. filius a patre. 5. i.
IJooſt inteſtato.nunc reſponde.
iptũ ſit. vt inſti. de exbere. i. .i. 3 61 Mibil deberi. vt f
imiu.te.q vxoꝛẽ. ⁊.ff. de leg.ij.ſi qs teſtõ.⁊.ff, de fideicõ.li gñaliter
S. er teſtõ. ſecus aũt iure aut. boc caſu.vt.S.ti.i.aut.ex cã.vel dic
ibi loquit᷑ in nato ptento bic in poſtbumo. Iteʒ cotia. ff. dein

iu.te.poſtbumꝰ.⁊.l.filio.ſol.vt dices.j.l.pꝛoxi.
o:is.aboꝛtu puta moꝛtuũ fecit.
b enſannen nec natus videat᷑. vt.ff. de v. ſig. l.A qui moꝛtui.
c 5 eceſſerit. emiſtt tñ vocẽ vt differat a.l.ſeq. d ¶Keſtitui. vt
de lib. ⁊ poſthu.l.qð ðꝛ.⁊ inſti.de exhere.li. S.i.ſed .ff. ð iniu.
te.poſthumꝰ.⁊.l.filio.ſol.ibi.viuo teſtatoꝛe natus fuit ⁊ deceſ⸗
ſit.bic poſt vel ibide equitate vt ibi dicit. bic de rigoꝛe. Itẽ Z. ff.
iniu. te.l. filio, ſo ibi in nato pᷣterito. hic in poſtbumo.vel ibi de cqᷓ

SZe poſthumis hi libꝰ iſtitidis to/ qno ad der
90 reſa –
— — .. 3o quic 7 ad
Mpera. Anto. a. Baltacio: aud n e de
poſtteſtm̃ ſcm̃ quo eæx impfecto. vil
poſthumoꝝſuoꝛuynl di agi er odito
laʒ mentionẽ teſtatroꝛ ne erlee hoee
fecit filiũ filiãue ſuſce⸗ g teſtatoꝛ dirit.
pit: iteſtato vita functꝰ? ẽ: clagna ſinõ voler iureie
tõne poſihumi poſthũeq; cu?nö5 ſemevd
meminit teſtm̃ miptum ſit. Ex u alterius cuiuſlib
ptoautẽteſtõnihil deberi nec pe vuſe voli ee
tipoſſe: exploꝛatiiunisẽ. IM vrab ireſtoto f
¶ diocle. ⁊ mau.aa.ſothenco. deo. bec auk. vi⸗
VEXoꝛis ab oꝛni:teſtm̃mari der veleſo e⸗
Aino ſoluidꝰ: poſthumo vo videt᷑ eo caſulo/
qui quo alio mõ
nõ poterãt vale /

ſeeun
teme
em
harrn
leſte
inſt
ſtrs
wop
nbi
6.
)
mtäſe
doſt
1
ca⸗
no

66

e
Me

Moptete
gagßhegn,
Guuͤhe
len

Ntüfis.

rchit
toeton
goinc
66

ſoͦeſtine
gniit
togſelerſt

teinsare,

ieelint
N)eatin

tchich

deo elO

dercliti⸗
eſtamäot

4
N

/
.

OD

1nõ. ſi

qui naſcit᷑. vt.ff. de te, miſi filiuſfs. g ¶¶ Maſcedo.ſ.viuꝰ ⁊ du

h Elogio.i. te
ſtamento.
i ¶ Aiuus. 2 dcel
ſerit. ʒM
k lHocipſum.i.
vocẽ ñ emitter et

1 Lonꝛũpi. vt

3.l. ꝓxi. 7.ff. e.l.
qð dicitur.
m ¶ Möoõſtruʒz. bi
enĩ nõ ſunt libe⸗
ri. vt. ff. ð ſta. ho.
l.nõ ſunt liberi.⁊

de v. ſig. l. oſten /

ſuʒz. Sed ar. S. e.
ti. de ver. ſig. l.
reret aliqͥs.ſʒ ibi

quo ad b vt ma⸗

tri ꝓficiant nõ vt
ſibi. vel refert an
ex beſtia.
Vidã.duo/⸗
lbus modis

ſae caſum. Pꝛi ⸗

mo inſtituo poſt

bumũ qͥ mibi na
ſcetur poſt moꝛ/

tẽ meaʒ infra de
cẽ mẽſes.ſed bic
natus in vita pꝰ
teſtamẽtũ fingit
inſtitutus Ilʒ nõ
ſit. Secũdo inſti
tuo poſthumũ qᷣ
mihi naſcetur vſ
q; ad decẽ men⸗
ſes ↄpletos.qui
mẽſes cõputant
poſt moꝛtẽ meõ

tate vt ibi dicit. bic de nigoꝛe.
AQaog fuerit.i.fuiſſet viuo patre.
6 qꝛ. cũ eni ſit filiꝰ aliꝰ eũ
debe qli. ⁊ dif. S. ſui. Secus & ſi aliꝰpᷣced eret.vt qꝛ h eſſj nepos

Sextus

—

antecedere nõ põt. vt inſti.

pꝛeterito quãuis natusillico deceſ tiſſimasleges poſuimꝰ teſtamen⸗
ſerit: nõ reſtitui ruptũ iuris euidẽ toꝛũ volũtates adiuuãtes.ex neu⸗
tiſſimiẽ. ¶Mρνa. Juſti. aeiulia. trahmõi ̈boꝝ ↄpoſitõe mptũ fie
q ogd cenatuz eſt ppᷣ. riteſtamẽetũ videat᷑.ſjſiue viuo te
W apud veteres nos decidi- ſtatoꝛe ſiue poſt moꝛtẽ eiꝰ intraðᷣ
mꝰ. Cũ igr isqin vẽtre poꝛtabat cẽmẽſesa moꝛte teſtõꝛis numerã
pteritꝰ fuerat:ꝗ ſi ad lucẽ fuerit re dos filiꝰ vel filia fuerit ꝓgeniti ma
dactus ſuꝰ hr̃s pri exiſteret ſinõa
lius eũ antecederet:⁊ naſcẽdoꝰ mi

neat teſtatoꝛis volũtas imutilata.
Neq; penã patiat᷑ ptenitõisꝗ ſu⸗

ptum teſtm̃ faciebat. Si poſthbu⸗ osfilios nõ pᷣterijtꝰ.
mꝰin hũc ꝗqdẽoꝛbẽ deuolutꝰ eſt: Heiure deliberandi etadeũdaꝰ
voce aũt noemiſſaab hacluce ſů“ velacquirenda hereditate.
tractꝰ ẽ:dubitabat᷑ ſi is poſtihuꝰ·
mptũ facer teſtamẽtũ poſſj. He Mperatoꝛ Antoni. a. Ticie.

terũ aĩ turbati ſunt:qdð pf̃no elo
gio ſiatuẽdũ ſit.Cũqʒ ſabiniãi eſti eo defuncto bono. pol
mabãt ſiviuꝰ natꝰ ẽ:⁊ ſivocẽnõe ſeſſionez nõ agnouiſti:
miſerit: rũpi teſtamẽtũ appareret fruſtma vererisne hereditati pr̃ne
Nð ⁊ ſimutꝰſuerat hoc ipᷣm fa ſis obligataꝰ:q; ſeuuʒ eiusnullo
cicbat. Eoꝝẽtnoſlaudamꝰ ſniazʒ iure manumiſiſti reſq; ⁊ mãcipia
⁊ ſancimꝰ: ſi viuus pfecte natꝰeſt qdã ꝓpter funenis impẽſã diſira⸗
lIicʒ illico ꝑoſtq; intenrã cecidit v uiſti. Pre Allera. Hloren.
in manibꝰ obſtetricis deceſſerit ni militi.

, . — — — 1 4 2 —
hilomin?teſtamãtũ ripi. Hox tã ¶Zʒ debitũ patemũ te exol
tũmõ reꝗrendo:ſi viuꝰ ad oꝛbbẽto ¶Viſſeallegas: ꝓpoꝛtiõehe⸗
reditariat agnouiſſe te hereditatẽ

tus Peeliit ad nu lũ declinãs mõ⸗
21 7— =– 1 2* . , „ „„
ſtru vel ꝓdigiuũ.5. I DPẽ.a.iuli. defuncti:non ambigirt Il Mpꝛ.
Hoꝛð.a loꝛenti.militi.

Ja patre emancipata:

q Midã cũ teſtm̃ fa- ppᷣͥ.

De pollbu, Deiure delib,

Itẽ naſcent að eſt in ſcðᷣo nõ determinet᷑ ꝑ illa vᷣba pꝰmoꝛtẽ:ſʒ ꝑ illa.j.
x.mẽſes ↄnumerãdos ⁊ currẽtes ex nũc.⁊ cõputãdos.i.iueſtigãdos pꝰ
moꝛtè an currat añ vel pꝰ.⁊ nõ refert an cucurrerĩt añ moꝛtẽ vł poſt.nã
⁊ illi mẽſes qͥ pᷣcedũt moꝛtẽ ſunt ꝓximi moꝛti ſic⁊ qͥ ſequunt.⁊ ſic ponit
intra ꝓ citra. Itẽ qð in fi, dicit a moꝛte cõnumerãdos.expõe.ſ.inueſtigã

do an ẽt in vita cucurrert
Itẽ õ ſcõᷣm pᷣmũ caſuʒ
ff, de ven. in pol.mit. l. i.
s8. ſed ⁊ ſi qͥs ventrẽ.vbi
tinñ poſt moꝛteʒ ⁊ tĩ in
tpᷣſ qð teſtatoꝛ expᷣſſitvi
det᷑ cautũ.ſed ibi ĩ exbet
datõe.h in inſtuutõe. vt
ff. e.l. cũ quidã. ⁊ facit.l.
gallus. S. nũc delege.
Ru bꝛica. De iure deli.
Deboc dicit.l. cũ antiq̃
oꝛibus.⁊.l.fi.
be Adeũda. ab extrãeo
ſed ſui dicunt᷑ ſe imiſcere
vt inſti. de be.qua.⁊ dif.
F. in extraneis.
c ¶ Acquirẽda.a quocũ⸗
ſuo vel exrraneo.
a patre obli⸗
gata.ſic ſubau⸗
di. iõ q; ⁊c.⁊ ſic
ppter talia nõ vi
det gerer ꝓ herede.vt hᷣ
æ. ff. de reli. l. at ſi qs. F.
interdũ. Sʒ cõtra. fl. e.ſ.
de acq̊. here iuł.⁊ alibi
incipit.ſi pupillꝰ..ſi ſer
uũ.vbi manumittẽdo fit
beres.ſol.h̊ de filia emã
cipata.ibi de filio in ptã
te qͥ fit br̃s niſi ꝓteſtetur
vt. ff. e. ti. l. ꝓ b erede.S.i.
7. ſ. de repu. heredi.l.i.
Fallit tñ in filio fa.mili⸗
te qui mianumittẽdo ſer⸗
uũ pfis nõ fit beres q;⸗
uis ſit ĩ ptã te.vt. ff. e.l. iu
lia.S.fi. vel ibi in.d.S.ſi.
eſt iõ in milite.qꝛ pᷣus ſe

ꝓ citra. in pꝛimo li Vée ilia ſa dece mẽſiũ ſpaci D poꝛe in patris ſui fuerit po⸗ ¶pumittendo.
denna tena. Uin p moꝛtẽ meã fuerit ecitn: he . Ke ſiue ex aſſe heres inſtitutꝰ Em debiß bfa⸗
4enſum. r ledes ſunto. vlita dirt: fliꝰ vel fi eſt: etiã clauſis tabulis heres po- ſerpſte velles aaine be
te umennum. lia qintra decẽ mẽſes ꝓrios moꝛ, tiuit euiſter: ſiue er parte nihilomi redirarãd.
a Polſt moꝛtes tis mee naſcent: Prdes ſuntoꝛ iun nus ſtatiʒ ſuus hr̃s extitit ei. Nec AEdirk rr ilar⸗
utandos an Giũ antiqsinterptatoꝛib' legier, en pꝛopter qintra paucos dies be p bide i ar . ſ
ſelonne ip“ Oth San videant᷑ ñ ↄtinen teſtõ moꝛtiſpatris ſui ↄceſſit in fatũꝰ tu re iagi Faſalulonen
Abereſes bmu 2 hoc ſuptũ facere. ¶ Hobis ita ad eiuſdẽ fratris tui potesaccede- Zeniflrht⸗ 6
Fſn vidsont fi q; eoꝝ ſniaʒ decidẽtibꝰ:cũ frequẽ⸗ re ſucceſſionẽi. Oð ſi cũ iuris ſui S Bkraes Doſfinr adi
nan in virg. re clauſis tabulis.ſec? in
ſ¶ Aideankt. filij alijs ʒ antiqua iura. vt
nati in vita. t ¶Mon cõtineri.⁊ ſic pꝛeteriti. ff. de iur. 1 fac. igno.l.i.S.fi. Sed bodie ẽt qͥlibʒ clauſis tabulis põt adi
v ¶ Pꝛeterijt. ergo hecl merpᷣtatur ꝙ ſicut teſtatoꝛ voluit eũ eſ re hereditatẽ ẽt ex ꝑte brs.vt.j.de cad.tol.l.i.S.cũ igit᷑.⁊.S.in nouiſſimo
ſe beredẽſi naſceret poſt moꝛté. ſic eadẽ rõe ⁊ ſi in vita.vt h̊ ar. Sõ. in pᷣn. ꝭ. h Fatũ. antequã adiret hereditatẽ.
de inoffi. teſt.l. ij. . ff. .ti.l.ſi ita.i. trñ. ꝛ.ff. de ↄdi.c.da. ſi extraneꝰ i ¶ GSucceſſionẽ.nã cũ ſit ð ſuis trãſmitut ad poſteros etiã nõ aditã:qð

niſi appareat teſtatoꝛẽ cõtra ſenſiſſe.i.ꝙ in vnũ caſuʒ tm̃ voluit pꝓ eſſt ſpaãle in filijs.in alij
uidere.vt.ff. e. cõmodiſſime.que ẽ ð.⁊.ff. ſo.ma.ſi cũ dotẽ.in pᷣn.

que eſt ar Z. Uel

cõmodiſſime. Ael dic tertio h ſubaudiat ẽtĩ bis vᷣbis teſtõꝛis
ꝗ.d.et poſt moꝛtẽ qᷓ nõ plʒ.qꝛ c poſſʒ ⁊ ibi ſubaudiri.dic gqrto
7 Eſcda poſitio caſus ꝙ bec ᷣba fuerũt edi ti qᷣ ſũt in pᷣmo dicto

„

—

ſolue.qꝛ boc nouũ illud aũt vetꝰ qð eſt in lege

s ſecꝰ.vt.j.de his qͥ añ aꝑ.tab.l.i.⁊ de cad.tol.ꝗ.
in nouiſſimo.ſᷣm quoſdãa.vel h̊ adiuerat qð eſt verhjqñ 6.
k¶ Oð ſi cuʒ. dic ꝙ in pᷣma ꝑte erat in ptqte ⁊ adiuit:⁊ tũc trãſmittit ad
poſteros.⁊ ſic nõ bʒ patruꝰ.vel nõ adiuit:⁊ tũc ſimiliternõ bʒ patruus
vt hberes frĩs.lʒ poſſit adire vt heres nepotis:ſi ꝓximioꝛes nõ bʒ vel a⸗
lios nõ inſtituat. In ſcðo vᷣo erat emcipatꝰ filiꝰ ⁊ nõ adiuit.vñ frater

ij

Liber
ſueceditfattiab inteſtato no babenti inferioꝛes vel ſupioꝛes. Aoniã ſuos i quos babet eis flios cſ venita fare.
Iliditã bereditatẽ.iure ciuili. m¶ ₰Oꝛeſinita.iure pꝛetoꝛio. Eranſmittere.vt.S.qui admit.ad bo.poſ.pñt.l. ensc,
Keſtituent᷑.cũ non deſcen. vel aſcen. ⁊ cuʒ non adiuerun:. pata. Sʒ boc fallit in ſuis heredibꝰ. vt.j. de bis qui anteaper. ta
1 Aliofa. ſatiſfactũ.⁊ ſic eſt brs filius.vt h.⁊.ſ.de bo.que li.l.ſi.. ¶ bu.l.i.⁊ facit. S.l. ꝓxi. eG
vvbi aute in vni.⁊.s.de pe.bere.ſi filius.⁊.ff. e. is qui. . i. Bniong, lõgiſſima aũt poſſent. qꝛ oĩs actõ eo tpe tollit
. it pupillꝰ. ſit vt. ſ. deplcri. xxx.
NOituit pupill?. ſiue — „ , “ arlden len.
¶Nüt maioꝛ infante ſi eiſſet añ aditã hereditatẽ deceſſt: pñt. I Dem. aa. ?. cc. platoni. zlzcri ellods
et Trupete nlg tuq; f tuo legitimꝰ hĩs extitiſti:ſi Icuratoꝛisquõdam tuite JY airatof.
exrigut ꝙ ſit maioꝛ infan Ue itra tꝑa edicto p̃finita bo. po. äſtamẽto iure facto: vel abi 4*2 elnterſe

te. lʒmõ intelligat. vt. ff.
e.l.pupillus.ſʒ ego ſub⸗
audio ibi maxie ſm aʒ.
Itẽ qð dicit ibi ꝓ here /
de. expone.i.ꝓvero dño
vt inſti. de be. qua.⁊ dif.
F. fi. Itẽ qð dicit tutoꝛe
actoꝛe.nota nõ ałs.vt ĩ/
ſti. ð auc. tu. SF. neq;. ⁊. ff
e.pupillũ,ſic ⁊ ber̃ditas
eſt buic pupillo reſtituẽ/
da cum tutela. vt. ff. ad

tre. reſtituta.S.fi. Atẽ in
bo.poſ.niſi pᷣtoꝛ ſciens
⁊c.vt.õ.q admit.ad bo.
poſ.l.bonoꝝ. . ff. ð bo.
poſſ.l.i.⁊.l.ſi ſeruꝰ.S.im
pubes. Aliud in poſſeſ⸗
ſione rei ſingular quam
ſolꝰ querit. vt.ff.de acq̃.
poſ.qᷓ;uis. Curator aũt
auctoꝛitas ſᷣm aʒo. in a⸗
deũdo nõ ſufficit pupil
lo.vt.ff.de ap.cũ invna
H. tutoꝛ. qd ven eſt in pu
pillo.in adulto ſecus.vt
5. de admi.tu.l.cuʒ que

d9.
q ¶ Autoꝛe.i.p tutoꝛem.
r Et volũtas. Iʒ cãʒ ex
teſtõ vel ab inteſtato: vl
vt agnatꝰ vł vt cognatꝰ
acqͥrende bereditaſ non
intelligat. vt.ff. e.pupillꝰ
⁊ hoc ſi icipias ab actu
nã ſi a volũtate illa ſuffi
cit ẽt ſine actu.vt inſti.de
here.q̃li.⁊ dif.S.fl.ſic.ẽ.
de inof.do.l.ſi liqueat.⁊
ff. de acqͥ.poſ.quẽadmo
dũ. Alij dicunt eꝙ eſt ne
ceſſariꝰ actꝰ ad ꝓbatio/⸗
nẽ volũtaij qð nõ placʒ

qꝛ bene poͤt ꝓban voli I Sem. aa. . cc. claudio.

tas ſine actu.
84 eceſſaria.i.ſt ipᷣe tu
toꝛ gerat ꝓ herede.
t ꝗſſfleſciẽte. ꝗᷓ tñ iã ſcire
poterat.als ſecus.nã in
fanti bñ pᷣt queri ꝑ tuto/
rem ẽt ſine eo. vt.j.e.ſi in
fanti. F. i. . S. ð bo. poſ.
Gm ta.l.ij ſed ałls ſolus

tutoꝛ nõ qꝗrit hereditatẽ. vt h dicit.ſed bo poſ.ſolꝰ q̃rit.vt.ff. de bo poſ.
pupillo tutoꝛ. ⁊.i..tutoꝛ. ⁊ ſic ſolꝰ tutoꝛ ſufficit nõ aũt ſolꝰ pupillꝰ. Itẽ
ſtitutio hereditatis ſoli tutoꝛinõ eſt faciẽda.vt.ff. ad tre.ſed nec ipᷣi. ni ABeruos. vt j. de bis qui a nõ do. ma.l.i.
L berẽ agnoſcẽtẽ. olĩ ꝑ decretũ.hodienõ. n ꝓ Aimdiglt
e eſt qð h ðꝛ. nã ſᷣm boc qð h̊ ꝛ. quicũq; de iure ciuili adi
repõt ſi petat bo poſ.vr̃ ꝓ berede gerere.⁊ ita adire de iure ciuili
pòt. Quid ergo facit ei poſtea data bo poſ.decretalis. rñ ꝓ ber
de gerit. l. de lure ptoꝛio, ⁊ ſic impꝛopꝛie ponit᷑ ꝓ berede.na licet

d Wnepal ga. paulo.
ſHe Otuit pupillusꝰ pherde

eſſet infans. vt. j.ad tre.ſancimus.in pꝛin. .
J auia.ſ.patema. x q Poterat. vt inſti. de bere.q̃li.⁊ dif. S. fi‚. mirabil
¶Buo. patris tui. 3 Decreuit. ſciẽs ſibi relictas. als nõ.vt.j l. ꝓx.
ſed in legato hoc plꝰ eſt qꝛ ab ignoꝛãte traſmunit.pt, ff, de leg. iſeruu ſi/
lij.5.ſi quis rem. ⁊.l.ſi fundũ: ſi ticius. eBe en e

teſtato legitia delata ſucceſſioeſt
hoccãueiꝗñ repudiauit her̃dita
teʒ eã liceat adireb. Rectoꝛ igr a⸗
ditus puicie:ſi hr̃ditati necdũ ſũt

agnouiſti:q hĩditariaꝝ facultatuʒ
ſunt vłqͥ ab alio iniunia detinent
pꝛeſidis diligentiatibi reſtituent᷑.
pꝛ deciꝰ.a.athenaidi.
liofa. delata herditate: ſi
pf ꝓherede volũtate filij
geſſit:ſolẽnitati iuris ſatiſfactũ vi
deriſepe reſcriptuʒeſt. I MWp:.

rogare debebit:at ſitpᷣs ad delibe
rãdũ petienit:moderatũſtatuetꝰ.
em. aa. 7. cc. ſabine.
Nte bonis pr̃nismaioꝛ. v.
AxX. xx. an. miſcuiſti nec ino⸗
tutoꝛe actoꝛe gerẽdo ↄſequi ſuc. pia pris te exouſat: neq; vis fũs:
ceſſionẽ:ſj ipſiꝰactus volũtas fu poꝛtionẽ tuaʒ vel teſtm̃ eripientis
itneceſſana: Mã ſi qꝗd neſciente arcere de exactõe creditoꝝ ꝗ iure
eotutoꝛ egerit illi hrditatẽ nõ po⸗ ciuili ꝓ her̃ditaria poꝛtõe te cõue
tuit acquirere. atoꝛ. dio⸗ niũt pᷣt. ez. aa. ?. cc. philo⸗
dle. ⁊ maxi.aa. Pbilippo ( nitentete prĩ tuꝰ mene
Jauiatua prẽʒ tuũ ex dua in cnius fuiſti ptãte: neq;
dus vncijs ſcripſit heredẽ: ex ſola
ai deſtinatiõe pr tuus hĩ̃s fieri po⸗
terat?. Igit᷑ ſiteſtõ ſuo? eaſdẽ vn⸗
cias ad te ptinere decreuit apud
rectoꝛẽ ꝓuincie duarũ vnciaꝝ ius Mberez agnoſcentez bo⸗
ꝓſeꝗ poteris. ¶ DZẽ.aa.cc.euſe ¶· ¶Jnoxꝝ poſ.poſtea q ei fuerit
NVoniã ſoꝛoꝛẽ tuu bio hereditas ðlata ꝓ herede gerere
pꝛiꝰ defunctã eſſe pponis nõambigi ¶ Dem. aa. 7. cc.
q́ᷓ cognoſceret ana frẽ ſibi alid fclopolidi.
hereditatis fuiſſet relictũ:manite⸗ Mü hr̃deʒ omiſſa bonoꝝ
ſtũ atq; euidẽs eſt anq;ʒ ꝓherede poſſeſſione paternã ſucceſſionem
gereret vel bonoꝝ poſ.admiſerit obtinere potuiſſe: ceni iuns eſt.
ðfuncti ſucceſſionẽ eãnõ potuiſſe Sem. aa. . cc. Nauie.
ad her̃des ſuostranſinittere. 8. ſoꝛoꝛ ſue fratertuꝰ ciuili
yl honoꝛario ſucceſſit iure

α

ceſſiõis abſumere neq; heredita-
nos maunittẽdo ſuos hiſ pᷣſtare
libtatẽ potuit. ¶ dẽ.aa.⁊.cc.ant.

Icet incõtinenti ſui hrdes
ſepr̃nisnõimiſcuerit bos ¶ ꝓbeturtenuiſſe herestũ effectꝰ
tñ ignoꝛãtes delatã ſibi eſſe her̃di cõtia poſſidẽtesexperin poteſt.
tatẽlongi tꝑis pᷣſcriptõne quomi Apr Conſtmnaa leontiũ
nushãc recte vẽdicẽt:excludinõ comitem oꝛientis.

obligati:eos an hrdes ſint inter⸗

ſpeʒ delatetibi legitie qrende ſuc

5 resex eiã deſcendẽtes bonisnõ

to qui vult cõue⸗
nire beredẽ cura
toꝛis
b ¶ QAiceat adire.
infra annũ ſcom
P. nos ppetuo.
vt arg. ð. l. pxi.?
dices. j. e. l. cũ an
tiquioꝛib?ꝰ.
ce Heredes nec
ne ⁊ boc ad peti
tionẽ miam.
d Gtatuet. vt
ff. e. l.i. in fl. .l. ij
1. ſ. e.l. fi. F. ſi vo
poſt. ⁊ ar. ff. ex qᷓ.
cau. in poſſ. ea. ſt
diu. de bo. au.
iu. poſſi..ł.iij.⁊ de

tre ſed⁊ ſi.S.pla
ne. ⁊ de inter. ac.
qui interro gaf.?
de iureiur. iuſiu⸗
rãdũ.⁊ ad pecu⸗

”
Jte. maioꝛ
ſi mioꝛ eſſes
reſtitui poſſes.

f ¶ Inopia nam
etiaʒ vltra vires
bereditaſ credi⸗
toꝛibus tenet be
res ſed non lega
tarijſ. vt. f. ad tre
bel.l. i .. bis q̃ q̃ᷓ
dringenta.

g Fratnis. qd &

nullum.

b¶Arcere.i. libe

rare. ⁊ öꝛ ab arce
qð eſt loc tutiſſi⸗

mus p ſimilitudi

4

nẽ. vt. ff. ad.l. iul.
maie.l. iij. Die

no. ꝙ licet ab ali

quo patiaris ĩiu

riã:nõ tñ alij per
boc iniurioſus

lien pꝛinc.
1 nitẽte. i.

icente.

KkK Abſumere. ſrepudiãdo.ſte. s. de repu. bo. poſ.ſllio. ⁊./ de bo.
que libe.l.fi. S.i.⁊.ff.de acqͥ.bo.poſ.is qui beres.s.ſi.

Sextus . Deiure d Aibe.

glk vno die repudiare? altero ãplecti.vt ff. ð iniuſ.te.l.ſlio.⁊ de le. p cetera bona filij iurepeculij occupet.vt inſti.qui.nõ eſt p.fa.te.S.i.alij .
ſech ſtan. pe.bo.poſ.is qͥ in ptãte.⁊.j.l.ꝓxi.ſʒ nõ eſt hodie neceſſe vt a Hodie tñ videt᷑ hrs filio.vt in aut.de bere.ab inteſta.S.ſi igit᷑ defunctꝰ.
lande liudice decernat᷑.S. qui ad. ad bo.poſ.l.pe.⁊.l.fi. col. ix. Sʒ ꝗliter vt ſibi queſitã capiet cũ nec infanti ceſſerit dies heredi
. 4 Vm beredẽ.ſecꝰin emãcipato.vt.s.e.l.i. Itẽ bᷣ intellige niſ tatis qnerẽde.qꝛ nõ pᷣt peti.ſicut nec furioſo interi dũ eſt in furoꝛe.vt.ff.
Nihut ſit inſtitutꝰ? bẽat ſbſtitutũ ad quẽ pᷣus poſſeſſio defert.vt.S.dei de bo,. poſ.que fu.con.l.i. Itẽ qn ðꝛ cedere diẽ. vt. ff. de bo. poſ. ſeruꝰ. F.
pu. ? al. ſub. l. iij. impubes. ⁊?. F. fi. Rñ. di⸗

MOmilſa. i. re/ e e et. e Sſe. g cif ced ere diẽ in pꝛeiudi
Pdee On eſt dubiũ:ſi pꝛiuſq; fil toꝛ infantis ſit vl datꝰꝰ fuerit poſſe aus pits vt noſtape n⸗
Nusiuſſu pris adierit herdi eũ etiã adhuc infante pupillo cõ⸗ admittat.pupillꝰaũt nõ
q Moniſſe de ratẽ Ppꝛie ptãtis effectus ſit: arbi- ſtituto noie eius adire hrditate3: cuditpõtplanepater

itlaneg ure ciuili. 2 , . — 9. —- ſicut tutoꝛ pupillo que/
n „ tno ſuo eundẽ hãc ſibi potuiſſe q; ſiue viuoparẽte ſiuepꝰ moꝛtẽ ei? rerebo poll vel beredt/
nh muiſte n i reret. I MMz. archa. 7 ho. aa. ſ- adeũ deuolutã: vel bonoꝝ poſſeſ rate lice ſeus in funo/
brec vtS;vs N Eccmere necdo nodo ſionẽpetere: codẽmeidẽinfn oadtinß. , vodies
tni⸗ dedei ve ſtiage. N natũ aſſeqꝗ: nec danoſa qſ tihereditatez querere . Sinuero bc. ſpaleindudf in ſ
Punte Taduch face.er Aze ditatẽ adire cõpellif. velnõſit tutoꝛ vel cuʒ ſit ea facere dee iſe e n
ein R re dor. ins pꝛ.heo.anthe. ppᷣ. neglexerit:tũc eodẽ infante in ea e hpetere poſſit ſivelit.ſi tñ
ſglh noꝛAl. c Recionũ ſempuloſaʒ ſolẽ⸗ tate ðfuncto oẽshr̃ditates ad eũ ſir n ſegr derehtal 6 et. y., w, gen
Peher EEeit. be NAnitatẽ hac lege penitꝰ am- deuolutas ⁊ nõagnitas ita intelli⸗ regaulataſieeſkveacc.
nen⸗ ere pir putare decernimꝰ. Mpꝛ. the giqſi ab intio nõ eſſent ad eñ dla⸗ bere.is põt.qꝛ pr̃ igno/⸗
d iecdevel p poſſen Odo. 7 Mal. aa. ad ſenatum. te: 7 eo mõ ad illas pſonas pueni rate filio repudiareñ pᷣt
( ſoꝛe. ſi aũt cuʒ ti ⸗ .H mini vyrt. S. e. renitẽte. tñ vt bic
RM are o vear inſanti.i. mioꝛi. vij. ãnis ant: quevocabant᷑ ſi minie heredi dicit eiignoꝛiti acquire
catöͦe vr . po. ¶Oinptãte pfis vel aul vel ꝓ tasinfanti fuiſſet delata. Ea vero nepot Ieauer ei kli⸗
rine bere lperediias / an cõſtituto vel oſtitute her̃ditas que de infantemptãte parẽtũco⸗ nms ptateeo netoꝛens
n n en nu, ſit derelicta vel ab inteſtato dela⸗ ſtinnoſtatuim locu hebunt: «ſi obl bat vrmſti mute
eil idẽ in legato. v taamfe vel linea ex qua mr deſcẽ qeunqʒ ca lui iunsidẽ infans iue HH
rceſt Frareg lon dit vl alijs qbuſcũq; pſonis: lice⸗ niat Dinãat ſeptẽ anos etatis pu repõt cũ p bereditaff ac
* H lega ee ſoſuf. bit parẽtibꝰ ei⸗ ſub quoꝝ ptqteeſt pillus exceſſerit: æ pꝛioꝛe parente nnrtone reclfe d
„ ſors! . „ , . 2 . 1 . .
legianbus achre noice heredtat vel bo. moxtuo inpupilanictarefa nu⸗ wwgectagrie ai

iuo n o.ov, ſiſtlius. toꝛi poſſeſſionẽ petere. Sed ſi nusimpleuentea obtinere pcip-· oꝛfel ij ſol ibiia ereeſſit
ſicæ in ſemo. vt? hoc parẽs neglerxerit:?⁊ in memo⸗ mꝰ que vetenbꝰ legibꝰ ↄtinen infantia qui deceſſtt.

u l abenſ rata etate infans deceſſerit:tũc pa Mulla dubietate relicta ꝗn pupil 6e Den Zlanniſtr Dlest.

Rmnin: (eangere rentẽ ꝗdẽ ſupſtitẽ oĩa ex quacũqʒ luspꝰ ipletos ſeptẽãnos ſue eta· i Euz idẽ ꝛ in curatoꝛe
Gozit Aane boc ſucceſſiõe ad eũdẽ infantẽ denolu tis ipſe adire hereditatẽ vl poſſeſ dico Fm. b. vt . de ad/

az plmſs acche. vt. ã. de Z r . — 2 mi. tu. cũ q̃dã. ſʒ ar. ö. ff.
i — ta: iure patrioqſi im infanti que ſionẽ bonoꝝ petere ↄſenticte parẽ deupecliin vamg ituor
buni ti. ſed fallit vt di ſita cape. ¶ Marẽte 5o nõ ſub teſi ſub eiꝰ ptãte ſit vel cũ Wede pꝛima inadultotſe in
toſann i.ff. de act. emp. ſſtonreſi 6 ri din a . ſii iuris ſir poreri pupillo. ⸗
iittn E eiae celiui ſiſtente: ſi quidẽ poſt eꝰ obitũ tu auctoꝛitate ſiſin iuris ſit poteritvol bbn e adtebidi⸗
liſteß ſcom ſimiliter re tatẽ.S. e.l·.potuit.
dtiue gulare. vt. ff. de reg. iur. l. inuito. ⁊ de do. boc iure. S. nõ p̃t. ⁊ ? di L ¶ Eã.ſ. pupillũ. MOnere. vt. ff. de bo. poſ. tutoꝛ. ⁊ ad tre ſᷣuo ſuito
ſſu recto.ſʒ ꝑ mediũ fallit.vt ſi qͥs meo creditoꝛi ſoluat.vt ĩſti.q.mo. Aſipupnlc.rſ.ad re ſancimꝰ.nõ gᷣ ꝑ ſe.vt.j. ad tertut.l.i.⁊ fa S.qͥ ad
ln. tol.ob. in pᷣn. 2. f. de neg.geſ.ſoluẽdo. de ſolu.l.ſolutionem. mit.ad bo poſ.il.infanj’. n¶¶ Hereditates.nũqͥd idẽ erit in prna.vr̃᷑ ei
Falk x¶ Mereditatẽ nec bonoꝝ poſſeſſionẽ. vt.ff. de bo.poſ.l.iij.S. inni ꝙ illa ſit ſibi q̃ſita ipo iure.vt.ᷣff. ð acqͥ. bere l.neceſſarijs.vt dic lex in fu
e to. ⁊. S. vñ cog.l.certũ eſt. iʒ fallit ĩ berede rogato dereſtituẽdo trioſo.vt.S. ð cu. fu.l.fi. . ſinaũt ꝑpetuo.⁊ iõ eã trãſmittat ẽt ad extrãeos
aͤten vt. ff. ad treb. illea quo.S. tẽpeſtiuus. ⁊.l. qꝛ poterat.a in ſeruo ne/ bfqdes nõ ſolũ ſuos. Hec ob.S. de cura. fu.l.fi. .tali.qꝛ illud vr̃ intelligẽ
ogſiin ceſſario berede inſtituto.vtinſti.de bequa.⁊ dif. 5. i. ⁊. ff. de vul. dü de hf̃ditate er̃neinõ pr̃na.vl dic ꝙ h de oĩ hrditare diẽ t pfna. Nec
ifaln ſubſti.ſed ⁊ ſi plures.5. filie. ⁊. .e. cuʒ aliqͥs. ⁊.5S. de neceſ.ſer.l.flI. ob. ꝓꝙ lex dicit de funioſo.sS.de cura.fur.l.fi.ſinaũt ppetuo. vtibi dixim.
gelſi 2 ecionũ.criſis indiciũ criſis natura. vñ cretici dies dicunt in oq Ald illas pſonas.ſz curnõ deuoluit ad br̃des pupilli. vt.S. ꝓx.F.
gint 2 bus meliꝰ cõ foꝛtat᷑ natura: vt oẽs impares. vt.iij. v. viij. in ad pfem. r. ꝙ beredes pupilli pñ̃t bre recurſuʒ õ tutoꝛc.pater o ſi be⸗
ohnei àbus tm̃ dieb olim adire licebatm aʒ. ⁊. b.ſed ſcᷣm. yr. crecio reduatẽnõ bʒ ð nullũ bʒ recurſũ niſi ð ſeipm.ſz ſeipſuʒ ↄuẽire ñ põtiitẽ
üe eſt cen? numerus dierũ intra quẽteſtatoꝛ volebat adire. vel pone qd ſi nij paitinoneK neeeſe es idẽ dicerevt nõ ranſmittat. vt in
