Jur. Be r, /His s lapſe iden ribus fficio vo biẽ poſiulates“: l dalcin ti
5 Aduniu 1//iS atis lap! ꝓu lnerib 0 ſum vo n po 60mi niloqu ti erant ſſ
5 v 4 8. Acc. quattu⸗ pꝛiu 5 min s atqʒ vu n. lapſt ãtis inſe fectiõe iſcaip ſala in
= bino . aginta⸗ . ſ. fo⸗ t: no Plijsa P! Mec.n. P 0 tatis ſtoꝝ 9 ace qu icula 7 ſala nhe
xag ñti. ſ pan ri: q ſi p aluarẽt. L fice Pta Gt tõi ſubi marric blico ꝑ Me
AKa: ſunt aii p. : ;! z laluarẽt. redim gnince iſi ſug li ↄditõiſul Lũ rohr biro g
ro ti p gia m ors et riaʒ pent Piom 7 tzact at no coscc erit admi mifice ls. Daiali s.5
ereinanmtace⸗ Snroim clipeis . militãt mime factũ ſuen. ue magmi di is. anoene: d
elant ſolo ladijs catos. I vocis patelacti llegia q ocatis ex Alis oaue pabe gin
Torius am edieot em am pfoniq Arium ſpe; . ente Pfecl cipu ſen ſanctio⸗ 9 dlei 6
Bbrin ñ aliud faʒ melr fen pb:· poꝛ retr. pej dꝛioſiſſi in certi iuitate eſe
. nim de ppᷣ: ims rei leonis 5 goꝛ in illa c ĩcia
toꝛum. leaiuzung 6 Sfilimu oſteros d ſcoꝛo. P ex i atois leol tue qyͤ 5 Vlla di⸗ ta in ila piit N
nana ſen ſgeog Pitam pꝛ Le fiſci pr 9 hiſcez bus ind auſidicis acin cter in pibann ⸗ be
locauit de var l. diẽ ſt duos ſtõnib tos ſedisc detereꝑh cefſie ecoꝛam cer oſn
zdboch erſgnadee ☚ oꝛib? lxiij. togato⸗ meſe ne ↄpe dmus. eucgtatgin ſn
i. . p. locati. ſʒ qdam /P anten unt I 2 ad.lxiiij, ſcretio liturã ſan ndich. icz eſen vin n
ied enlem⸗ leg is diuerſor . a iuit
aeatigt an . Nificſeſcrapam pſui c zbo ocatis diuerl bio ma Ae.⸗ N
ecaele le Pado a/ ipñti bũficijs pß 5 ꝛ5 50 e aduocatis di⸗ Eulſebic ñä nag
enr arto uliſ ialib? bñ iliberiq ijcẽdũ BDeac naſt. a. E iſ E ituar. fen
(inſingulos⸗ nnule. ſtatuim ſr.: ſata ſolacia ex q com pꝛin d: pqua; cr. ius er d
lhnr dingiios ſignat adept 8 totius?a ere cepi . ſi 8. imusad bus intim ma Aio le alol liad
lſin 5 on inerſa toti⸗ m ꝑag os ſiue li ſie duxin tis aunbin⸗ etitõe Eſblacia i. d
bſta titionẽ. 5. vmuen ciu ꝛes ſuo ſmittẽ nita cõip s aduo Et ſola
paiol. 5e. pe Item fal Sofn ſſoꝛes ſmittẽ fe ſere tos 5 aa 44 —— eii
e derrien⸗ id ce tralmute ne lere ocate oſtqʒ a Alariun re ſa
Foern l bfdesſe anei fu ſtato liber foꝛi ſu ſtulaſſe: fficiuʒ dig inz 6 Ac 3
S no⸗ tgiſnen⸗ , oen lnelate “D
DP.eninn loaui ltarez. I 4 iano. to qdam itac p
bec Pfecto Eat facu . iuſtinia aduoca te 1 eos! S
de alio p iornam hẽat o. a. iij. aduo⸗ e tate bem? ee
dea q; ſupi ac. .2 Zeno. né. xiiij. ad oꝛian „Jubet .
. Anele Ablen ae ndꝛ. ganmimeen ma tur.
eade non legi 5foꝛi Vetinex lo
Ki. 9 bemus. AI= re XV
Tmn dnar, ais pecfecuren.
6 nentanr da⸗
Zitur

inſenn
eſga
us,
lianta
Cnten
NN
ollupin
beeneniſ
.
ſllie
ſtes lone
oenn
ſſis

i N
nsdit

cias
tidie
Manni
ſunrſe⸗

AClcn
Obleu

1

qunde
unt cfin
anpie
ubensf
1ſ ins
Nantitl
dentlbe

keninl d

Nli
un n
ndeßeſe
W
plh
eſ
ſotiſſs
söe
s
Aiiſupee
utdeiis
upecunt
ſaluſtt
nbidt
Glii
hroers:
ſehit
voſln
d
locoßt
cuin
lapniu

¶ Lonſeq faẽ j.
eo. F. petitiones.
circa pꝛin.ac.
8] Aduocatoꝝ.
qui ſunt ſub pꝛi⸗
mate. ac.
t ¶ Conſoꝛtium.
ſic ⁊.õ.ð ſa.ſan.
ec.l.non plures.
v ¶Officiuz. pꝛe
icti pᷣmates ſiũ
anciã i q poterãt
acquieſcere. ac.
x¶¶ Pꝛo iugali.
ic ⁊ ].e. petitões
F. ad hec. I. S.ti.
i.petitionẽ. S.licẽ
tia. Acc.
VEoꝛum pᷣma⸗
tuũ.ſ.poſt depo⸗/
ſitum officium.
5 Aeratoꝛum.

i.militũ quos re/

cipe non tenetur

vt h. Hec tñ vera

ſunt ſi tm̃ vnam

domü hñt. aõ
rio ſi plures do⸗

mos hñt:non ha
bent iſtud pᷣuile⸗
gium ꝓ ſpoꝛtul.
Accurſius.
a qſ Woduʒ.i. eq
bi . titia.i.pe/⸗
¶ Motitia.
eoꝛũ no bis
poꝛrecta ſuꝑ hoc
petebant.n ſe nõ
teneri ad ſpoꝛtu⸗
las vel teneri ad
puaſ in cauſis ſu
is. Ac.

cPer ſtatuta. ſ.

quinquennij. vt ĩ
ꝓhemio. ff. F. ſed
qꝛ ſolitum. Ac.

d ¶¶¶ Et fllios . ſic
S.titu.i.l.nemin
§. fllios. Ac.
f Sollicitudin
ſcʒ officio.

e ¶ Sumptibus.

Mo. argu. ꝙ filij

doctoꝛuz non de

bent aliqd dare

pꝓ ſumptibus cũ

legunt extraoꝛdi
narie vel oꝛdina
rie:vel examinã⸗
tur:⁊ ꝙ alijs eti
aʒ eque bonis pᷣ⸗
ferant᷑. Ac.

g xbibitoͤnis

in iudicio facien
de.Ac.

b Dequctiõis.
vt ducantur inui
ti ad pꝛin cipẽvel
ag alium iudicez

niſi vt ſubijẽ. Ac

Secindus

tũnt dẽm eſt pfatũ officium: vnũ

quẽqʒ eoꝝ quiin pñti ſuntvel po-

ſtea mñiculiseoꝝ ꝓtꝑe ſuerintĩ⸗
ſerti clariſſimi oꝛdinis comitis p⸗
frui dignitate:qᷓtenus ⁊ tpe getis
fuctũpᷣteritoꝝlaboꝝ ↄſeqnt᷑. p
qfide atq; induſtria erga cliẽtes
ſuos ↄpꝛobata:pꝛilate ↄditionis
hoium multitudie ſegregati:cla⸗
riſſimis menito conumerentur.

Deʒ.qa.thome.ppᷣ.p illiricũ

„ Duocatoſ ampliſſime tue ſe
dis q tpꝑe ad fiſci patroni
gradũ ⁊ officium puehunt᷑: vna
cũliberisiã natis vel poſtea ꝓcre
andis:ab oi cohoꝛtalis ſen cuiuſli
bet deterioꝛis ↄditõis vinculo im
munesac libos cuʒ primonio ſuo
cõſeruari decemimꝰ:cũ ↄſtet hoc
iaʒ pꝛidẽtã aduocatis ampliſſime

ptoꝛiane p oꝛẽtem q; magnifice
yrbicarie pꝛefecture ſacris ↄſtõni

bꝰ eẽ indultũ:⁊ nõ dubiũ ſit non

tm̃ eas:ſed ẽt ſublimiſſime tue ſe⸗

digermanaseẽ ptãtes. I Dem
e⸗ pꝛe.pꝛe.
i Vbemus ꝓtpepꝛimatem

aduocatox foꝛi vin iluſins comi⸗
tis oꝛientis ꝑ biennium fiſcipfoni
fungiofficio:⁊ ſolacia ſibi cõi con

ſenſu deputata ꝑ idẽ bienni ũ ↄſe⸗
qui. hic qʒ tranſacto ꝓfeſſionem
aduocatõis deponere ↄſoꝛtio vi⸗
delʒ eoꝛũdez aduocaton ad.xl. tm̃
viros redigẽdo:ita vt ſi ꝗ ſuꝑ flui

lſunt:i eidẽ ↄſoxtio ſociati: de ad⸗
uocationis officio minime reijci⸗

antur:nemine eis alio adijciendo:

neſqdraginta viroxnumeruʒ ad-
uocatoꝝ ↄoſoꝛcium excedere ↄtin

gat. Ad hec:eos q ꝓut ſtatutũẽ
fiſci proni depoſuerunt officium

poſtea qʒ non ꝓhiberi ſinglostã

ꝓſeq;ᷓ piugaliſua ⁊ ſocero ⁊ ſo
au:mecnõ genero ⁊ nunu liberil⸗
q;ᷓ ꝓpaijs colonis ⁊ puisad ſe pꝑti
nennbꝰ aduocatõis fungi officio
necediculas eoꝝlmetatoꝝ onere
moleſtari: ſi tñ in vna tm̃mõ ſua-
domo ſinguli talẽ pꝛogatiuam

5

ſibi vedicare maluennt. / Pꝛ .

—,—,— —,. õ—— — ⸗

cia nobispoꝛrecta declarat: t P
his q; ꝓ colonis ⁊ eoꝝ ſenuis (ui⸗

ſtodiri:nemiqʒ pᷣberi ſñiam eũdẽ

modũ circa ſpoꝛtulax exactõez cõ
tra eos excedẽdi:nec ðᷣcetero quẽ
qu anteqᷓ; pſtatura tpa legũ emi
ditioni noſcat᷑ inheſiſſe ſupꝛadco
Oſoꝛtio ſociari:⁊filios aduocato⸗
rũ nel adhucĩtali ↄſtitutonofficõ
vel eoꝝqꝗ ſiſcipronatum depoſue
rũt:ſupſiuũ pel moꝛtuoꝝ ertrane

is: adidẽ officiũ accedentibꝰ ante

põi:eiq; gratis ⁊ ſine ſũptibꝰ ſo⸗
ciariix ipſi vut diſpoſitum ẽſoli
totpe legũ doctninaʒ meruerint.

i

De aduo.diuer.iudi.

Per ſnĩas. cõminato/

rias.

b

R

Audabile, non le⸗
ciuʒ.als ſolacia
ota de ſtrenis de qui⸗
us ſtrenis hẽſ expꝛeſſe

in decre. xxxvij. diſti.c. le
gant. 7. xxvi.q.vlt.nõ ob
ſeruetis. Ac.

— —

m Inſeri. ſpete iubemꝰ
quod eſt. S. ⁊ hic d ico ꝑ⸗
cepturos ſine quadã ſuf
fragij ſolutione. Acc.

Vt aũt his q fiſci pfoni officiu,

tur tã ad hr̃des ſiſciproniꝗ ſemel

adepti ſunt vel fuennt: nõ tm̃ ſup

ad talẽ gradum nocatꝰ ſit ſolacio
eiꝰ traſire. hiſq; ſemiani tanquã ip

ſosq fiſci pronatũ i depoſuerũt:
pel poſtea depoſuerint mime cu⸗
iuſlibet actꝰ publici ſollicitudinẽ
nolentes ſe iubire ↄpelli:nec exhi
bitõis ſeu deductõmsPonere: niſi
ſpali aucte nr̃a moleſtan:⁊ in puĩ
ca incuſandos ꝑ'ſniam vins ſpe⸗
ctabil comitis oꝛientis vtpote cõ
petẽtis iudicis oueniri atqʒ litiga
redecernim?. I &. aa. euſtac.

neceſſanũ aduocatõis offici

remuneran. Jq; iubem? viros
clanſſimos fiſa ꝓtpe pfonosfo⸗

Aucabile viteq;hoiʒ ppÿ.

um marime pꝛincipalibꝰpmijs ox

n tue celſitudims: ſolenni die feſi

uitatiskl.ianuanaꝝ ipſius tmjmõ

anni ꝑ quẽ tale pagunt officiu in⸗
ter ſpectabiles ſacn ni ↄſiſtoꝛij co

mites: dina nr̃e ſerenitatis manu

puncti ↄſeꝗ ſolaciũl. Et poſtquã

tale depoſuenint officu: ſi gde ſii
os ingenuoshẽant eosclariſſimo

m notarioꝝ inſenoſoꝛtio: tribu⸗
noꝝ ſacras ſolitas eplasſine q̃dã
ſuſffagij ſolone pcepturos. Et ſi
gsper ſniam ſublimitatis tue mo

nitus:ſupꝑ agnitodebito vel agni

ta cã qᷓingentur ei ↄfeſſionẽ expo
nere patus ſit e non arbitrodele
gto: ſed tũc tꝑis ſiſci pronꝰ vel

. 7 —

n. (Saqas ſolitas epi/

as.tribunoꝛum.i. miſ

ſas a tribunis. vel hoc ex

pone. vt. . reſtituende. 5.

ſacras.

—

0 Alterunnt. ſt duo ſunt
4

7—

—

P Affectu i. Zcto mri /

monio ꝑ affectum. ac.

atiombus. AAcc.
a ¶ Eas. allegationes.
Accurſius.

a Allegatoõnibus. l/P

bᷣommendari.i. alle

gari ⁊ ꝓ bari.Ac.
c Abñntibꝰ. nota teſtes
poſſe recipi abñte alte⸗
ra parte ante luẽ Oteſta
tam ac publicatõem fa
ciendã. vt in aut᷑. dete⸗
ſti. F. T hic vo. coll. vij.
Etitões. ⁊ hec non
iegitur.
e ¶ Bubem⸗. ab iſto ver
bo in antea vſ; in fl. ẽ
bec lex de ̈bo ad ver⸗
bũ. S.e.iubemus.ac.
fAgd niginta. S. S. e. iu
bemus.nã ibi.xl.h. xxx.
ſyʒ ibi in alio foꝛo qᷓ;;.
g ¶ſDodum.i.q;titatẽ
b ¶ Poꝛrecta. i. petitio
eoꝛum nobis poꝛrecta
ſuꝑ hoc.petebat ſe non
teneri ad ſpoꝛtulas: vł
teneri ad ꝑuas in cãis
ſuis.

.HW. dabant᷑ patrõis
fiſci.ſʒ z eno abſtulit eaſ
pꝛonis fiſci:⁊ deputa⸗
uit pedaneis iudicibui
2 qbuſdaʒ alijs qͥ arbi⸗
trabant᷑: ⁊ extimabant
vires fideiuſſoꝝ datoꝝ
ꝓ rebꝰ pupilloꝝ.⁊ po/⸗
ſtea z eno eſſe equũ cre/⸗
didit:ſi eiſ qͥ extimabãt
res fideiuſſoꝛum aufer
rent᷑ ꝓ ꝑte:non tñ in to
tum abſtulit. ſy Juſtini⸗
anus oibus aufert 1
oꝛibus reſtituit.
i Quminibus. i: aduo /
catis fiſci.

k¶ Arbitris.i.pedaneiſ

iudicibus.Acc.
¶ Pꝛincipis.eiuſdẽ ʒe
nonis.
m ¶Atũq;. aduocato/
rum fiſci. erant.n.duo.
n. ¶ Pꝛo voto. i. ſtal iq
bñficium vel puilegiuz
conceditur alicui ptãti.
puta rectoꝛi ꝓuincie vł
ſilibꝰ oĩbus qᷣ ſub eo ſt
videtur eſſe ↄceſſum. ⁊
eſt ſic. ff. ð ↄdi.⁊ demò,
L,municipibus.

A.

bꝛatis: ſuper affectuꝰ ſuo liberiſ ex

tos fiſci pr̃onos ad eaſdex liberta⸗
tes pagendas ꝓpꝛiã aduocatiõis

aduocatõis ꝓ tꝑe pagentibꝰ offi ſolaciaci traſire. .
ciũtogais diuerſis mõis indulta qzipſos ꝗ ſiſcipronatum ia depo

Eſtituende. ẽ in⸗ P), Ee viroꝝ diſertiſſimo
ſe tentio hꝰ. l. qꝛ na IJrũ foꝛi pᷣſidalis ſcðᷣe ſyrie ꝓ

ad.xxx. tm̃mõ viros redigendo:

—

ſit: pmoꝛe tñ ſolito ſub actoꝛuʒte tulispterea modũſquem noticia

ð nobis poꝛrecta declarat:tã ꝓhis

ſtificatõe intimare. Quotiẽſq; ð n larat: t phis
q; ꝓcolonis ⁊ ſeruis coꝝ cuſtodi

nuptijs ſine dotalibus inſtiis mmu
tuo ↄtrahendi mrimoniũ aĩo cele

hmõi ↄiugioiam extãtibꝰ vel nec ↄtia cos excedendi:nec de cetero
dũ ꝓcreatis: legitimis allegatõni quẽq;ᷓ anteq;; ꝑ ſtatuta tꝑa leguʒ
bus vti maluent: eas apð eoſdẽ eruduõinolcat᷑ inheliſſe ſupꝛadi⸗
ꝓtpe fiſci pronos vel altentmuʒ ctoↄſoꝛtio ſociari:⁊ filios aduoca
eoꝝ vt dictũ eſt geſtis interuẽen⸗ toꝝ:vel adhuc in tali ↄſtiutoꝝ of

tibꝰ ↄmendanꝰ: videlʒ ita vt iun ficio: vel coꝝꝗ ſiſcipronatum de⸗

cognite allegatõcs abñtibus pſo- poſuerũt ſuꝑſutuʒ vel moꝛtuoꝛuʒ
nis ſi q ↄpetunt ſeruent᷑ intacte. extraneis ad idẽ officium accecẽti
Nis inſupꝑ qcũq; apud viros glo bus añponi:ciq; gratis ⁊ ſinc ſũp

rioſos ꝓtꝑeↄſules: mãcipia ſua tibꝰ ſociati:ſi ⁊ipſi ꝓut depoſitũ

eſt ſolitotpe legũ docinn memue
rãt.Nt aut his ꝗ ſiſciproni offici
um adepti ſunt vel fuerit non tm̃

libertate donare voluerint: añ la⸗

vocẽ accõmodare. LZllijsnihi⸗
lominꝰpꝛiuilegijs ꝗq iaʒ pꝛidẽ me⸗
moꝛatis:vel fiſci pronis:vel adh ꝗ
ſolacia eiꝰ trãſire.Hiſqʒ fuari tan
ſunt:ex hac ẽt ſanctõenr̃ai ſua ſta ſuenũt:velpoſtea ðᷣpoſuenint:mi⸗
bilitate duraturiſ. I Zẽ. a. ſecto

ade?nõpoſ, bipẽdicate malucrint. Pꝛoſpo⸗

inemiq; pberi ſñiam eundẽ mo
dum citra ſpoꝛtulamm exactõem

ſupſtitibꝰ:ſcẽt moꝛte puenns p⸗
ſpiciat᷑:tã ad hrdes fiſci proni qB;
ꝗq ſemel ad talẽ gradũ vocatꝰ ſiti

nime cuiuſiʒactꝰ publici ſolictndri
nẽ nolẽtes ſubire ↄpelli:nec exhi
bitõis ſeu ðductõisonere:niſi ſpes

° 4 Pnmatibus
i. aduocatis fiſci
qui pꝛdſunt aliss
aduocatis cũ eli
gebant ex pꝛima

tibus aduocato
mus.

p Alterius. erãt
eni duo aduoca⸗

ti fiſci:quoꝛuʒ v⸗

nus vel alter fa ⸗/

ciebat lr̃as ap⸗
pꝛobatoꝛias. vt

.5. elaudabile.

—

§. po

iy.
q Illuſtrandof

ſ.qduocati fiſci.

r Ad bec altioꝛ-
duget dignitatez

illuſtrem ſupioꝛũ

tribunoꝝ ⁊ nota

rioꝛum:vt vni cõ
cefla dignitate

Pfit alteri amico

velnõ amico dũ
mõ de ſua ꝓuin⸗

cig ſit.

nincie aduocatox: cũ ↄpetentimo cialiauctenr̃a moleſtan: ⁊ in pui

deratõe cenſuimꝰ admittẽdas: et

niũ fiſci proni fungi officio: ⁊ ſola
cia ſibi cõi ↄſenſu deputata:ꝑidẽ itig
bienniũ ↄſequi.hocq; trãſacto ꝓ Juſtinianus.a.Marono. pᷣpᷣ.

ſoꝛtio videlʒ eoꝛũdẽ aduocatoꝛuʒ

Neloquentie lumibꝰi. lx. aun li

et cia inculſandos ꝑ ſnias vin clariſfi·
iubemꝰ ꝓtpe pꝛimatẽ eoꝝꝑ biẽ mi ꝓuinciein qᷓdegũt moderãtis
vtpote ↄpetentis iudicis vuenin
atq; litigare decemnimꝰ. I M noö ⸗L

feſſonẽ aduocatõis deponere:cõ chhene ſunt clariflimis

d iros redigendo: bꝛe: qs ſub impio enonis diuine
ita pt ſiꝗ ſuꝑflui ſunt iã eides con memoꝛie pedaneis deputatas ar⸗

ſoꝛtio ſociati:de aduocatiõis offi- bitnis: necnon ſideiuſſoꝝ vires e⸗

cio mime reijciant᷑:nemine alioeiſ ſtimãatibꝰ:ta auferendas credidit
adijciẽdo:donec.xxx. viroꝝ nime Pca poſterioꝛis ſubtilitaſ pꝛicipis
maduocatoꝝ ↄſoꝛtium excedere vt ia liberalitate nri numisviri da
ↄtingat.Ad hec:cos ꝗ ꝓut ſtatu riſſimi fiſciproni pfatã auni ſum⸗
tũ eſt fiſci proni depoſuerint offi· mã ſine fraude annis ſingulis oſe-
cium: poſtea q nõ ꝓhibeni ſingu ima tua ſedepa⸗
vniuerſis reddit᷑:qð ꝓ voto oiuʒ

ſocru:necnon genero ⁊ num libil⸗ iuerlis re
pꝛimatibꝰ idulget᷑. Sacras inſu⸗

; ꝓpaipscoloni:xſius ad ſe ꝑti⸗
nentibꝰ aduocatõis fungi officio
necediculas coꝝ metatoꝛum noie niſſimi mibuni ptoꝛiani notanjnõ
moleſtari:ſitñ invna tm̃mõſuaqʒ vniꝰ tm noĩe:ſʒ altenꝰ quoq; vni
domo ſinguli talẽ pꝛerogatiuaʒ ſi us pᷣſtandas ꝑſpicimus:ſiue ſuos

a q5no, hHÿ quant᷑:ab ampliſſima ma ſedepa⸗
lostã ꝓ ſe qᷓᷓ iugali ſua ⁊ ſocro et n lance in vrnũqʒ diuidẽdã. NMaʒ

ꝑeplas ꝗbusappꝛobant᷑ vini cla-

8 Duos.ſ. codi

cillos. i.litteras
quas alicui diri⸗

git imperatoꝛ de

pᷣſtando bñficio
vel pꝛiuilegio ali

quo: puta foꝛte
plit illuſtriſ.
1 Alteri. Nc.S.
diuer. reſgip li.
v (Gtidem i. d il
lo locovnde ſunt

xMoſtram. bo⸗
mines. dico. i. am

baſiatoꝛes ado⸗

raturos noſtram
purpuram.i.nos

qui ſumus veſti⸗
ti de purpura. ac

aeun
rlzp
e dol
tun
funn

ſunci
P2
EE
on
ann.
10
imni
16
fiid
un.
deni
lor
⸗

7

loni

4

be

Nend
hini
tdtii
giapin
olnggn

latue,
locgntn
gtong,
Nalrt
los 8
1origs
lautcht.
ſi
ltdef
togiſt
Cberctit
ndicing

honflii⸗
UNrIe
unſti.
1 Nnie .

Aheimnin
oefniod

eſllgn

1

boꝛum ambaſias
toꝛuʒz ponetur m
ter doͤeſticos mi⸗
litum alter pedi⸗
tum in locum de⸗
funci.

8 Facundiſſimi

ſq mibuni ⁊ no⸗
2 Offerendos.
i. mittendos.
a Dicatiſimo⸗
rũ.i.diſertiſſimo⸗
v. St pẽdijs.i
denarij quos ba
bent ꝓ expenſis
c Bolacijs. i. ſa
larijs. =
d (Tyrombus.
ideſt a mbaſiato⸗
ribus.

Secundus

luſtrandos .Zd hec altioꝛi bñfi⸗

cio codicllos ꝗbus illuſins hono
rat᷑ dignitasↄlequant᷑:quos vni
us ſolũ noie eildeʒ viris facũdiſſi-
mis daturos noſ pollicemur. ꝓſu
turo.lſ. alten eoꝝ altero ↄcedente
ſeu g er ꝓuincijs ſuis vel ex ami⸗
cis noluerint in ꝓuicijstñ degẽti⸗

bus. Lñiam eis pterea facimꝰ bi⸗

nos hoiĩes ſingul annis itidẽoffe

rendi nram adoꝛaturos purpurã

ſtatutis inſerẽdos pſnalibꝰ dome⸗
ſticis vnũ cqtũ altex ſchole pedi
tumi nacãtẽ eoꝝ locũ ꝗq diem fun

cti ſunt nulli dũ ſuꝑerat ð militia

venũdada pacto es interpoſito:
quoꝝ eiuſmõiↄuẽtões iterſint ita
tũ vt ijdẽ viri facũdiſſimi:cũ offe
rendos eoſdẽ crediderunt hoies
bina ſolidoꝝ ꝓ ſingulis milia ni⸗
hilq; ampliꝰ nouerint depẽdẽda
vins magnificis comitibꝰ dicatiſ
ſimoꝝ domeſticoꝝ.i. eqtum gdẽ
ꝓeo gꝗintereqꝗtes mentꝰ ẽ:pedi⸗
tũ aũt/ ꝓeoq inter peditesinſerẽ⸗

dꝰ eſt: lolunis videlʒ ſtatim ſtipen

dijs: necnõ cetens ſolac js ijſdẽ
tyronibꝰ deputãdis ſine quolibʒ
poniant᷑:q diuerſis tꝑibꝰconſecuti
lunt:ſiue ꝑã guſtos apices ſeudiſ
poſitões ⁊ ſnigsampliſſime tueſe

alio diſpenclio. alijsẽt hꝛiinlegijs

Alis.nj q nobisdigin iudicati ſunt

hi multomagisin anterioꝛibꝰ ꝗʒ

D unt adiuuãdi. I Dẽ Zhe. pp.

Er hanc legẽ decemnimꝰ: ne
anteq; in.lxxx.im̃ viroꝛuʒ nu

meꝝ foꝛ tui culmistogatoꝝ colle⸗
gium deductũ fuenit: aſpirare gs

Albet arte ↄcedat᷑: aut poſſit : mſi

velcfilijq. xxr. pꝛioꝝ obtinẽt

e ¶ udicati ſůt.
Mota bic maio⸗
rem honoꝛem de

numexꝝ facundi ⁊ ſiudijs eruditi:

gratis videlʒ ? ſineyllo ſuffragio F

aut foꝛtaſſe extennõyltra duos ꝑ

annos ſingulos facũdia ⁊ ipſi con
ſpiciuiitaratifuerint deiceps: nullo

poſiq; in.lxxx. viroxnumeꝝ reda
ci fuenint ſupare qibʒ urſus am
bitõe pelaſtutia qptitateʒ auſuro.
Interdicẽda q cũctisſñia puer⸗

baipis au ej endi pgreſſis ſene quaipſitem

uent᷑. Q

S
aut crialis qõnisobtẽtu hicꝰ: veli
ꝓuincijs:cũ ꝑↄceſſum tpᷣs eoꝛuʒ
adeẽ quẽq euenit:nullos execu⸗

poꝛiſoꝛdo ſuppeditat:⁊ ptinmer
catoꝝ ↄtractibꝰ loca pꝑmutandi?æ
adhuc tyrões iã intereẽ veteribꝰ
Hoc cẽt ꝓnũcianduʒ cenſemꝰ:ne
gserx hisi alijs ðgat regiõibꝰ reli
cta obſeruatõe gloꝛifice tue ſedis g

Mouernint.n.qpꝰ nomen ipetra⸗
tũ proni litiũ yltra tnum annoꝛuʒ
ſpacium erx ſacratiſſima hac vrbe
moꝛancdũ durxerit:nec nũcupatio⸗
ne togati:nec pꝛiulegia viroꝛum
hmõiↄcedẽda ſibi:vt nec repeti⸗
s ex induſtna pdicte ſedis aucti
egrinaticis excurſus. Qioꝝ oi⸗
um ſi qd velmimuʒ quocũq; tꝑe

fuenitviolatũ. xx. pꝛimates euſdẽé

oꝛdinis: ⁊ q ꝓtpe ſollicitudinem

ab actis in aplitudinis tue gerẽtof

fico. Acliutoꝛes ẽt eoꝝ denis ſin

glilibꝛisaun fenient: aduerſuis
unpialia oſulta ſerenitatisnfetẽ⸗
dentibꝰ:nõ ſtati obiecerintĩter⸗ b ſie
S aappel.l, cum iudices.

ceſſionẽ legis pñftis:aut nõ reſtitu
enit ⁊ oino nõ ꝓhibuerint:neqꝗd

tenter ↄtranũ:cũ nec in admiſira
toꝛes ſublimiſſimetue ſedis ſi ſ in

tẽte cuſtodierint diſpoſita ſaluta⸗
na: ⁊ vt nõtemerẽter ꝓſpexenint:
pena deent. x. auni lib.¶ Serxcen
n aut aurei ꝗbꝰ ꝓtꝑe ſiſcei pronis

foꝛi tue celſiudinis ad exẽplũ pꝛio

rũ tpox ex archa mui iudioj ↄſulat᷑
nepꝰ decurſi um celerẽ aduocatio
nis ⁊ laboꝛes glioſosegenꝰ exeat

nNoyt ſepe ↄtingit in cento die pſtẽ

tur: ſj cũ mediũ iter puenenint pa⸗
trocinij reꝝ ſiſcaliuʒ.i.klł.octobꝛis
ꝑ annos ſinglos ſine cũctatõe ſol
i.Quicqd inſuꝑ pꝛuilegioꝝ
retro pꝛincipuʒ ſacris affatibꝰ:pel
auctetnbbunal auiꝰ lintereſt huic
eidẽ oꝛdini datũ oñdit᷑ inuiolatiz
uari. Cũq; lite quiſq; eoꝝ pulſa
fuerit:ſeu ciuil cãe certaminis:

toꝛes ſpoꝛtulas aſſeꝗ:neciꝗ con⸗

trouerſijs mouẽdis inſeruiut:aut
excipiendũ ſeu pᷣpanduʒ vel ofti⸗

co quolʒ alionoieſimpiũ exigen

ptrahant᷑:aut multiplicent ꝑp

De aduo. diuer iudi.

cti ſunt ab unperatoꝛ e
ad aliquaʒ digtatẽ qᷓ;
his ꝗ ad eandẽ digta⸗

tẽ ſt electi ab alijs. ⁊ ẽ
ſic ar.f..ð ali.ſcrip.l.ft.

Er hanc legez. nõ

ABlegitur.

aut quod eſt.j. Ac.

b Eoꝛum. ſc; aduoca

i ¶¶Humerum. ſi in ma⸗
tricula. filij ergo alio
rum quinquaginta qui
unt poſtea ſcripti non

poſſunt poſtea ibi taxa

riſiue poni.

Kkↄ Ol Gratis. ſic ⁊. S. e. iu

bemus. §. filios. 7.l. pe
titiones. F. 1 fil ios.
Exteri i extranei.

audi ſit interdicẽda
licentig.

n Induſiria i callidi/

tate aduocati.
0 BPeregrinationis.ſ.
aduocait.

a 4/¶Eoꝛum ſ. pꝛimatu /
b ¶ Obiecerint. ſic ⁊.j.

c Merannos ſinglos
nam incipiebant anni
ſinguli ſʒ antiquos in
Ralendis apꝛilis. ⁊ ſic
eſt arg pꝛo pẽſioneſol⸗
uẽda in medio anni.ſic
2. ff.ſolu. matri.l.diuoꝛ
tio.i.rñ.ſed arg. contra
ff. de condi. ⁊ demonſt.
publius.
d ¶Qunctation e i.ſine
morgg.

e¶ Zuibunalis.i. indiq.

fNuius intereſt.i. ad
queʒ ſpectat d are talia
pꝛiuilegia. H
g ¶Eoꝛum. aduocato/

, .

beos Hic ſ.in roma.
i toneefn um. lalicz di
9 J

tioniſ.
k Euenit. quia euenit
intermino conſtituto.

¶¶InRec.ſubaudi ab illiſ

qbui ⁊c. ⁊ accipe ſump⸗
tum exigendum: quod

Vel iſtud vel reſpiẽ

m Et vt in mercatoꝛũi.·
ſu

Pp4

qErarij. qui ſunt aduocati ⁊ non ꝑſa

L Vrno non legik. n ¶ Adenandri ppum nomè aduocati ficeii r Interceſſiſſe quõ ꝓbal negatiua vt ſ. de ꝓbattl. acoꝛ. ſñ.
Fruitun ſe. qͥ fecerunt. ue beneficia. Accurſius.

tum. r ¶ Erxbibent. qᷣ fe

cerant ſalti. sS Agmen i. officium. 1 fac. ff.de mune. ho. vt gra
datim. t AIMonfirant nota non bʒ puilegium qᷣ ꝑ ſaltũ ꝓuebit
ger de co nut iin ee⸗ 2=
dos anteq ſit diacon „
„ E dſtitutione. nõ dũ nnre. 1 Be garcheli
— Sranm. EEmo excepta menãdri fiſci
veſmietuia nm. pfoni pſona ſperet decetero
5 Kon aduocatoꝛũ Pmutatoem ſaltib ubalckeng 3
gA du captato fiuitun ſebũficijs:
ömearu.i. lſia ba. ⸗2— 71.
H hore. a bᷣ de pfonis erarij ſeu dum offiau

34aſere en e cũ eiſ exhibent cãis fiſcalibꝰ:aut pꝰ er⸗
Eiuſõð. illiriciãe. ac. 6 6 E, öſtrant.
¶Rubꝛica. De aduoca pletũ agmen unpna mo ſtrant
dis fici qꝛ quedã ſpeeèI Mpꝛ. Juſti. ohanni. P.
alia ſeuantk in eis. 356 D Eoſtone diuine recoꝛdatio⸗
dees dteagitafſe . Bnisiuſtini prisñi ſup toga-
EVnõ vſq; ad f/ tis amnpliſime tue ſedis ꝓlata: illi

m j ;
nem. iciqi aduocati poſtulauerũt a no⸗
be Pꝛoponaſ. fiſci. Er⸗ — E
c Per Gise ↄuentõi. bis eis claꝝ fien: ſi locum ẽt crcea

vt ducaſ ad finẽ.vl dic
placitis.ſ.pncipum.
d ¶ Pꝛeſtare. in eadem

eos poſſit hrelſiue cũ cõmeęeatu ſi⸗

4.lecs in alijs. vt. .. p ſublirmitatis tue abfuerint. ¶ Sã

xi.niſi in caſibꝰ vbi eti⸗
am in eadeʒ cã. vt. ff. de
poſtu.l. pe. ⁊ fi ſecus in
pꝛono puati ſi ſalarius
non ſoluat.vt.j.de iud.

cimꝰ itaq; talẽ legem generali ct iĩ

meatui: vltra ↄtinuũ bienniũ abfu⸗
ꝓꝑandũu.S. honoꝛarijſ erit: vel cu ↄmeatu vltra qnquen⸗

P. lLiſtam. lalñia ei danda gradũ ſuuʒ vendi⸗

Dater nil in can care:nec iteꝝ viris diſertiſſimisto
us. vt. S. l. ꝓxi.dixi. s ciuſ ſedie iſt
ſci.nego cio. q;tũ gails ein de edis alſil cre. Der⸗
neund nullus fruant᷑ ig̃ aduocati eiuſdem ſubli
Ationaleſ.i/pcura .C adaocatisfilci.
AtIoꝛes ceſaris. vt.õ.

de hno. mul.l. i. q cogno ANAMpꝛ. Anto. a. Claudio.

fſcuũt inter fiſcũ ⁊ puatüũ. * I=
vt. j. ſi aduer. fil.l.i. .. ij. Em te fiſci cãʒ agitaſſe

Aei eillen. C (Pponas q; uiste ſalari⸗
4Saſabra e e 3pcepiſſe neges:iñ pla⸗
a einn, Citis acgeſce. Eos. n qui caz ſſci
uato. vt.. de poſtu. ve/ lan. hiineltacnerſnl⸗
lamento. cũ prociniuʒ pᷣſtareꝰ. I Mpꝛ.
Pndales⸗ Pe ene Mal. 2 Galienus. aa. Nre.
non. — ℳNℳ b Dtes auctoꝛ bus nobis ach⸗
k 4Wreces, Pncipi erſus ſiſcum qʒ procinium

I ¶Koncipientium. qui
ſimiles ſunt in boc erroꝛe aduocatis,
A.pñtibus.⁊ intelligentibus.

,„2-

N Periñ.quo ad iunj rõnem: ficut Sſuũ erroꝛes põt coꝛrigere
vſq; ad ſniam. vt.S. de iur. ⁊ fac.igno.erroꝛ.ſic ⁊ aduocati ᷣm Jo.⁊, b.

uidã S. vt. j.e.l. fl. dices.

. 2

RKro: es. pᷣces vel pᷣncipi:vt deleget᷑ iudex:vel iudici oꝛdĩario da
p Pean eſti eſt. vt. ff. de offi. pſi. illicitas. S. vᷣitas.⁊ de reg.iur. as.
l.ſi libꝛ⸗ q Inſertã. erroꝛe ſceribent.
volebã.n.ſqibi in libello me petere reſtõnem a ↄctu. ille adiecit a ſnia qᷓ

ibꝛariꝰ.⁊/ J.de teſta.l.erroꝛe.Ac.

dicebam me eẽ ↄdemnatum:ſʒ non eram ↄdẽnatus:pel non in tantuʒ

ue ſine cõmeatu iudicis eiuſdem

ꝑſõas coꝝ tenere:vt ſi ꝗs ſine co⸗

eoipſo ꝙ non ꝓbat᷑ j.ſᷣm quoſdã.vt.j.quimił.nõ poſ.ſupꝑ fer

uis.vel ᷣ in Pla.ꝓbo nõ interceſſiſſeſ.ſicut dic actoꝛ.nã dicebã

mi quinquaginta:eo q in pᷣcibꝰ meis ſicↄtinebat᷑.⁊ ſic ꝓbo .

ꝑ ſniam que dic inqtum ſim ↄdẽnatꝰ.⁊ ſicẽm Pla.atr ponitur

exhibere pꝛiuatis:dũ eã.ſ.cãʒ quã
tucum filci aduocatꝰ fueras foꝛte
tractaſti ſuſciꝑe ðcliesſ. Il Mp.
ↄſtã.a.heliano ꝓmiſſario affrice.
Aſciaduocatꝰ penã metuẽs
eaueat ne fiſcalia cõmoda oc
cultet. Me vel vllo negocio exñ⸗
te:fiſci noiĩe pꝛiuatis audeat calũ⸗
nias cõmouere. I Mpꝛ. Gfan.

Val.⁊ the.aaa.ad aminianũ co⸗ NErene

mitẽ renim pꝛiuataum.
Altiõales pꝛiuate rei cãis vł
acn erarij pᷣſidentes:examẽ
pñte fiſci aduocato ſuſcipiant’.

Deerrore aduocatoꝝ uel libel⸗
los ſeupreces concipientium

AApꝛ. Zllex. a. Zurele.
q aduocati pñtibꝰhis
ioꝝ cãe agunt᷑ allegat:
Hñda ſũt: ac ſi ab ip⸗

¶Gtcs auctoubus niũ: de mñcula penitꝰ aboleat᷑: ni ſis dñis litium pferant. I Mp.

HSHoꝛdia.a. Rogato militii.

L MR roꝛes eoꝝ ꝗ deſideria. i. P⸗
Rcesſcnbunt: vitati piudiciũ
afferre nõ poſſe mãifeſtũ eſt.Et

iõ ſi ↄdẽnatõem cuiꝰ mentõem li⸗
bello inſertã eẽ ꝓponis: manitfe⸗

ſte ꝓbare potes nõ interceſſiſſe:
allegatiões tuas ledi nõopoꝛtere:
is ꝗ ſuꝑ negocio diſceptaturꝰ eſt
nõ ignoꝛat. I. Mpꝛ. Dioclecia.
axi. aa. ?. cc. HIpie.
Ententijs finita negocia re⸗
ſcriptis reuocar nõ opoꝛet.

AMac-Rane cõſtituta ſunt. i. yt

uocatoꝝ erroꝛ litigatoꝛibꝰ non
noceattibiẽt opitulari pñt: cuʒ te
pñtem neq; cꝗe palã ex ↄtinẽti.i.

caſus c; dictü ſit
in pᷣma glo. U

tertio ꝓbabo tẽ

iudicem fuiſſe ali
bi vel moꝛtuũ cũ

a certo iudice di ⸗/

cas datã ſmiam.

vt.j. de ðhẽ. ſtip.

optimam.

8 & Dilceptatur?

qͥs iſte. Rñdeo ðᷣ
legatus vel oꝛdi
nariuſ ſublato er
roꝛe.Acc.

pt 7. 5. vt lit.
pen.l. i. . . ſen. re

ſcin.non poſ.l.ii.

⁊.iij. ⁊.S.de tranſ
ac.l. cãs.⁊.j.ð iu⸗
di.ſi cum tibi.
v ꝗ Triduo.ſi co/
tingat ꝙ ꝑ tres
tin dies cã dura⸗
uit pꝰ erroꝛem. ?
ſic nõ obſtat. z. ð

iur. 1 fac. igno. l.

erroꝛ. Alij vt pla.
dñt erroꝛẽ aduo
cati ifra triduum

tĩ poſſe coꝛrigi

vt hic. 7.8. de iu.
l. fi. Pꝛima veri⸗
oꝛ. vt.ð.e.l. i de er

roꝛe aũt iuris cõ⸗

ſtat apð oẽs vſz
ad ſmam. vtj. de
iudil. iuchces.

Kubꝛica. Vr q̃
d eſunt aduocan

⁊c̃. Si erent ad
uocati qͥd iuris
ſit audiſti.nunc ſi
minus dicat.
Aduocaf. de
iure ꝓſert iudex
et ſupplet: vt qꝛ
actoꝛ dicit mutu⸗

aui x.v ñ de eqte

te faciatis mibi
reſtitui:lʒ nõ ſim
mihi ſtipulatus.
neſcit aut dicere
debitoꝛem obli⸗

gatũ re.certe boc
ꝓfert iudex. vel ſi
dicat obligatum

re:nõ tñ adducat legẽ. nã tunc iuder ſupp let inducendo legẽ. vł

ffde ver. lig minus.

cũ actoꝛ inducat minꝰ bonã legẽ:iudex ſupplet bonã. Vel meli⸗
us potes hic dicere hoc mõ ꝙ iudex bic ꝓferat:cũ actoꝛ dicit fa
ctũ: vt cũ dicit aliquẽ obligatum ſibi aliq actõe:ſʒ non dicit ius
i.nõ adducit.l. Vel ſi dicit factũ ⁊ ius.i.l.ſj non bonã:iudex ſup
plet melioꝛẽ.de facto aũt ſupplere vel ꝓfene non dz: qð eſt ei no
itum vt puato:ſʒ ſi vt iudici vtꝑ teſtes. A.
n dubitandũ eſt ab his. vt aduocaſ᷑ vel ꝓcuratoꝛibꝰ
NADMinus. ẽt ſi nibil ra emin dn diẽ. yꝑt
2 Supplere. cũ min tinet.

deni

iia

6n
gnot
agi
ger

Giisg
Nen n
trit

eſſar
on pelll
1ern
igtii
cnntbe
Nidiote⸗
gs
dissiden
deen!
dolrin
1ſrrigot
Ding
eizen
ſondun
Pecng
116dein
Ning en
zeliben
hüriansch
ͤrizf
ſon
des
lnn
olo

Giena n

1 fei
linni
nc⸗⸗
oen N
Plein⸗
edicrp
hiec⸗
insti
nzi⸗
ſpin
aitd

*
un
jidan

toblonn

enliit

ilen
mnnii
Pndint
voſ

rrann

.

inducendo.l vel ar. ad cm ſedẽdo non ſtãdo. vt. s. ð poſtu lſq

facto aũt non ni

?Publico i cõ

Secundu

E pfenecg pilus omiſin dicio minꝰ pſienit vtriq; vt. f.
§. min?. Et nota h ꝙ iudex ſupplet deiure. vt h

qs. ita libellũ coꝛriget eũ non recipiendo ſinõ põt ↄuenire ali⸗

quo mõ actio cãe.vt.ff. de offi.aſſ.l.i. ⁊.j.vt nemo pꝛi.lij. in fl.als
OIimittat actoꝛ caʒ MDƷ

redpiendo-sſun ..—. 5
der recipiat tal? triduo ꝓrimoↄtraxiſſe: neq; p?
libelumi quo ꝓ ſiſiam appellatõis remedio: ſi tibi

ponit᷑ actio que
non pot vuenire

cãe. vt ff. ſimẽſoꝛ
31 Torde K. Mt que deſunt aduocatis
do caſuʒ ſilłlem vł tin in erſuppleat. IJUVMGẽͤ

iducendo ad inꝰ
cõueniẽs. vt ff. 9
le. iij. aufidiuſ. in

ad Honoꝛatum.

Vn dubit andu eſt iudi⸗

ſi ſit ei notũ vt iu
dici. vt dixi. z. de

tranſac age licet . Aab his q negocijs aſſiſtũt
Blae . vrſtde min fuernit dm: id ſupplere ?2,
Oponeez v ii ferre: - ſciat legibꝰ ⁊ inipublico

huniſmbödie Er quib?casufamnia irogat.

maglanbus dani II AMpꝛ. ſeuerꝰ. a. manualio.

tuent ius publi⸗

Afamie detrimentũ mi

cum in ſe ↄſiſtenn kHiaiI „ 7
vt. S. de eden. edi ſ. Imne tibi affert ob id ſolũ
ta. in fi. .ff. de o – in

in carcerẽ cõiectꝰbes:

rig. iur.. ij. S.poſt —— SEIeeEeee 6(S.
onginen, 5p vel pincula tibi iuſſu legitimi iudi
ERubꝛica. Qui cis iniecta ſũt. Dẽ.a.heremie
bus ex cãis infa
mia ⁊c̃. Quia a OYMJMVM

po

MHNlamie.i.infamia q eſt detrimentũ fame:ſic dr̃ creatura
lal.i.ceatura qͥ eſt ſaal. b ¶ Coiectꝰ. iuſte vł iniuſte

c Qincula. ob crimẽ exploꝛãdũ nõ exploꝛatũ ſ.in penã

t ⁊.j.e nullq..ff. de cuſt. reo.l.i.⁊.iij. Et no.q infamia dẽ fame

puatio ſeu diminutio.pᷣuatur.n.qͥs qñq; in totumvt ꝑ maximã

mediꝗ capiĩ diminutõem: ⁊ de bac nihil in ti iſto. cũ conſtet

ꝙ adnllin ciuile ve publie officiũ admittat᷑:is cuiꝰ fama ẽ in
totum pſumpta. vt.

ri.cog.l. pe. S. ↄſumitur. ⁊. J. minuit. Fama aũt eõ eſt il eſe digni
tatis ſtatꝰ legibꝰ ⁊ moꝛibus cõpꝛobatꝰ ⁊ in nullo d iminutꝰ ⁊c᷑.

Et not ꝙ fama ⁊ opinio ⁊ extimatio id em ſignificant. vt. ea.l.
( Ndugrva hic actoꝛ a volente demũ exegit /F. extimatio

3 coacte volens:⁊ eadem eſt rõ:q̃re necvi bonoꝝ raptoꝛum
tenet᷑: vel alr in fi.huiꝰ.l dixi.

ius ciuitatis: vbi non ꝓpe dẽ peculatꝰ:non aũt erat pecunia rei
puu. romanoꝝ: vbi ꝓppᷣe dꝛ peculatꝰ.vt.ff defur. l. ob pecuniam.

7 ad.l.iuł. pe.l.iiij.S. fina. f Danatus.ſuo officio qð inbẽt

actõi in factũ in libello ꝓpoſite. Et ſicnota publicanũ nõ teneri

furti: qre eſt .j. de fur.l. et. Sol. vt mõ dixi. hic a volente ibi ab ĩ

uito exegit. vel h ignoꝛans: ibiſciens.vt ⁊.ff. vi bo. rapt.:.ij. . ſi
publicanꝰ. Zu dic veriꝰ: ꝙ bicfiut danatꝰ in actione in factum

depublic. que eſt arbitraria. nec infamat. vt bic,⁊.ff. de publi.l.

1.7.l.hoc edicto.in pᷣnc.
Aiſi.i.quãuis.
famiam inogaſſet:vſq; dũ durat effectꝰ ſnie. vtff ad muni.
l. oꝛdine. in pn. c CQlariſſimus.impꝛope ponit᷑ n ſpecta
bilis ẽ. vt. S.de epi.⁊ cle.lraptoꝛes. d Lertis rônibus.
pone eremplũ:vt qꝛ inſtr̃a apud ſe depoſita meo aduen ario ꝓ/
didit: æ inſpiciẽda erbibuit: ⁊ iõ d epoꝛtari ? infamari in ꝑpetu
um debebat. vt, ſ de peñl, ſi qs aliqd, Seinſtra: ⁊ adel coꝛne, de

hec diſplicebat vſum eẽ ꝓponas inetllig põt:qui cũ 4
H üelimInburton exegiſſet in dupluz apſi⸗

pꝛ. diocl. 7 mar. aa. 7.cc.

n cẽé: ſiqda litigatoꝛbꝰ y te biennio abſtinern⸗ B
acto tpe non eẽte innumeroinfa

tD iuder videtur. I Mp. Seu

ceteris danis tranſigere videar.
Demm. aa. Ambꝛoſio.

ſtulando de quo dẽm eſt remouent᷑ infames:iõ debis dicit.

tu de penis.l. qdã. Status autẽ minuit᷑ cum
ciuitas ⁊ libertas retinet᷑:ſʒ circa ſtatuʒ pena plectit᷑.vt.ff. depva

eE Peculat?. qd videbat.

W — 1—„ 9 „ . ₰ . „ . . . „7 . 7 —„—
nã ⁊ in oie peculatꝰ dãnatur qͥs in dupluʒz ſi pecunia erat alitu ib iminuit cã cognua. hic augef. Zu dic ẽt ꝓpꝛie poni hec verba.⁊ q;

danum. §. qſquis. vel grauioꝛi pena afficit: ſic infamis ect. vt. ff/ð pe

— ms capitaliũ.S. in exulibꝰ.
b ¶¶ Seuerioꝛ debuit. q ſi dicta eẽt in / 8 S pen⸗

m ¶Qm̃. ꝓ qꝛ.

Decq, ſi. Deer ad. At qᷓ deſt ad. Ex q;can iſa.

fal.li. F. is qui.ſʒ iudex mitigauit ꝓpter etatẽ puam vel magnã.vt.ff
minoꝛ.auxiliũ.S.in deli ctis.⁊.ff.de termi mo.lʒ.ij. Uel qꝛ ſine dolo deli

quit. vt.ff.de peñ.reſpiciendũ.S.delinquũt.⁊.l.abſentẽ.x.fivel qꝛ dicit
ſe còmilitonem:⁊ mitli ẽ reipu.fuiſſe.vt.ff.deremili:non oẽs.s.fi.vel qꝛ
non dolo:ſʒ laſciuia bo micidiũ fecit.vt.ffad.l.coꝛne.de ſicca.l.in lege.
vyveel meli? quo ad hanc
b. pone exéplum in dcu⸗
NEEq; furtineq; vi bonoꝝ n neone biennio danato:
Nton: neqʒ peculatꝰ dãnat fqᷓ in decẽnio fuit daãnã

,B , dus ꝓpterfalſum teſti
inetlligi põt:qui cũplꝰdebiti noie moni bas inſtrm: qd re

citauit ſciente pᷣſide. vt
ff. ad l. coꝛñ.d e fal.l. fal
ſi. F. oꝛdine. In aucta
aüt pone exemplum. vt
ff. d e peñ.l.aut facta.J.

de ↄdẽnatꝰ ẽ. I Zẽ.a.metroð.
XZſiſeuerioꝛꝰſnia dici debu⸗
t:tñ cũ/ ꝓconſul vir clariſſi⸗
mꝰ certis rõnibusmotꝰ mitioꝛeʒ
ſniam dixerit:⁊ oꝛdine decurionũ
te biennio abſtinere iuſſit:ex trãſ⸗

e Er tranſacto. appet
eum interim infamez
⁊ eo tranſacto d eſinit.
vt. ff. ad.l. coꝛñ de fal.l.
falſi. F. oꝛdine. ⁊ ad mu
nici. l. oꝛdine in pᷣn.
f Nemiſiſſe.cum.n. pe⸗
na remiſit ⁊ ſequelaʒ B
eſt infamià remiſiſſe vi⸗
detur. Sʒ S.j.de gene.
aboli.l. fi. ſy ibi loquit
de indulgentia pᷣncipiſ
quã fecit poſt pene ĩter⸗
poſitõem. volens pene
gfram facere ⁊ non iufa
mie.hic cũ iudex in ſua
ſnia penam minoꝛẽ im/
ponit cã cognita ꝓ ma
ioꝛi ⁊ non ꝑ erroꝛẽ.als
ſecus. vt. ff. de iniuri. di
uus.ꝗᷓ eſt S. Item nota
r säl ꝓ nõ diſtinguo bm. b.
ex quo crimine ſuit pena hec mioꝛ impoſita. vt.ff. de decur. liij. ⁊ depo⸗
ſtu. l.imꝑatoꝛ. Sʒ qͥqam diſtinguũt vt ſi tale erat crimen qð nõ impoꝛ⸗
tat infamiaʒ:obtineat qdð hic dic: als durat ẽt poſtea infamia.vt. ff. de
decun.l. gnãlr. . i⁊.l.ad tpᷣs.qð non plaq;.⁊ ibi non cã cognita fuit mi
nuta pena.vt..e.l.ad tpᷣs. Itẽ nota ꝙ ex hac ⁊ ſuperioꝛi.l.videbat᷑ in
famia irrogari.⁊ pena infligenda:ſʒ nõ eſt ita. Itẽ quõ põt iudex penã
minuere vel augere:cũ ᷣ ſit in legis ptãte. vt.ff ad turpil.l.i.F.i.in fi.F.
2. ff. ad muni.l.oꝛdine ij.Rñ. Sol.ibi non caq cognita. bicſic: vel ibi p⸗
ſnĩam nõ põt:hᷣ in ſnĩa põt.vt ⁊.ff. de peñ.l.hodic. Hec d icas illud eſſe
ven in extraoꝛdinarijs tm̃ cibꝰ: vt poſſit augeri vl minui pena in ſen
ttia. nã idẽ dẽ in publid iudicijs ⁊ eroꝛdiarijs. vt.ff. de peñ.l. reſpic iẽ

miũ palã eſt:eo q; pꝰ biennium re
miſiſſeibi phibitõem decurniona
P. Seue

Ipoſſidoniuʒ intpᷣsanni re
VUlegatũſniam non exccſſiſſei
ꝓcõſulis ꝓbaueris.v.annis: exi-
liotpalidanãdum:inter infames
hf̃i non oʒ:qm̃ſnieſeuenitas cũ

dũ.in pᷣn.ꝛ.l.aut facta..fi.⁊ ad.l.coꝛ. ð fal.l. añpe. ⁊ pleiꝰſuꝑ his po
es di

ere. vt ff. e.l. qd g. 5. pena. in glo. 5. ſed quõ põt iudex ꝛc.
Apoſſidonium ꝓpᷣum nomẽ. Ac. bqſ Relegatum. exponũt
guida.i.relegandũ.⁊ꝙ dicitjj.dãnandũ.i.dãnatum.ſic ponimur
t5S pe.S. de leg. 1 oſti.l.. ⁊ hociõ vt differat a.l. ſupioꝛi.nam ᷣm B
minuit hic ſicut ⁊ ſupꝑioꝛi lege:ſʒ in alio notet᷑ dẽia:qꝛ hec in relegato.il
la de eo q eſt ab oꝛdine motꝰ.hin.duo ↄueniunt in quibuſdã vt nullꝰ
coꝝ impleto tꝑe ad nouũ aſpiret honoꝛes: niſi tanto tpꝑe ſteterit iterum

qᷓ tum in pena fluxit ad veterẽ aut ambo ſilr aſpirant qũ vacabit. ſed

cñ vacabit different. nã ab oꝛdine motꝰ ipſo iure ſtatim recuperat: rele⸗
gatonõ niſi ꝑ nouã electõʒ.vr.ff.de d ecur. lij. in pn.⁊ ad munt. oꝛdie..
i ¶ Exceſſiſſe.alioquin duplicaret᷑ tpᷣs.vt.ff. d epeñ.l.aut

