tes:lʒ ab initiohmõicogitatõʒha
bentes adhoc ꝓſilierint:ne uide⸗
antur quaſi mercimonio ↄtracto
ita pieratis officium gerere. Hec
obſemãtibꝰ tã uiris cariſſimis pꝛe
ſidibus ꝓuinciarũ:q; uiris religio

õ compꝛeb endit ſeruũ ⁊ a⸗
crip ticiũ refert᷑ gl.quã hᷣ bẽs.foꝛtemfe.⁊ꝛc̃.
p ¶ Dominiũ ven
dicare. bhic vendi⸗

care accipe ſi do
mino volente ex⸗
poſitus eſt qui ei
ſubiectus eſt vt. ſ.
e.l. ibi. neq; eĩi ⁊c̃.
alias cõtra. vt. S.
e.l.·. Itẽ nũquid
patre exponẽtea⸗/

mitiit ius vẽdicã⸗

di filium. vid etur
q fic ex hac.l.licet
non bene aperiat
Et pꝛo boc.S.de
pa.po.l.pe.ſʒ ar.
ↄtra. S. denup. l.
patrem. Cui mñ.
poteſt ꝙꝙ de facto
contradicebat ibi
paternõ de iure.

q Diſtinctõe. an

eo anĩo vt ſint ſui

vel non colligant

licet ab initio.⁊c.

r ¶Iterũ ad ſe. ſ.
qui abiecerant.
8 Mercimonio

miſera redemptio

videtur. ſic ⁊.ſj. de

Bequitur aut᷑.

ſit aſcripticie con/⸗
ditionis fllij ſunt
eiuſdem. vel foꝛ⸗
te erat hec lex.ſan
cimus. vel dic ꝙ
non babem eam
quia per.i.codiciſ

ſequebatur mr̃is

cõditionem tantũ
non patris.vt. S.
ð ſenatuſcõ.clau.
l. i.⁊. J.de agri.⁊

cenſi.l.fl.li.xi. que

ſunt iuſtiniani. ſʒ
B ſolũ addit aut᷑.

yt patet in coꝛ.

in filijs tantũ fu/
turis intelligatur
l.C. pꝛedicte.

u Iger iuſtinianũ. non per auten. ſed pꝑ pꝛedictas leges codicis.
1 ubꝛica. Que ſit loͤga cõ ſuetudo.ſed que eſt lõga ↄſuetudo
Heren rubꝛica querat:nõ tñ ſoluũt leges huius titu. ſed dicſᷣm

o.x.an.ar.ff.qui ⁊ a quibus ma.li.ſʒ ſi cũ fideicom.S. ariſto. Et

boc patet etiã ex eo ꝙ diciturlõga. vt bic x. ff. e.in rubꝛica. longa
aũt dicit decem an. vt inſti. de vſuca. S.i. Sequit᷑ ergo ꝙ decem
an. ſit:ſʒ nũ quid ſufficit ſel ſic infra.x.an.iudicari.rñ.nõ:iĩmo bis.
vt.ð.de epiſ.audien.liij.in fi.vel querim oniã:vel libellũ ꝓpoſi⸗
tum cõtra talẽ ↄ ſuetudinẽ ſpemere. vt.ff.e.l.cũ de conſuetudine.

Munqd ergo iudicat᷑ exẽplis.rñ.non.vt.S.de ſenten. l. nemo. ſʒ ex

conſuetudineq pꝛobatur exeplis:⁊ ſic ↄced itur aliquid ꝑ oliquũ

ſtczſa

(ei
gontrs
ſtkdet
Onluetu
ſan
num.
u ſc
ſagoin
in rdie
nuhone
uttr
uno pe
pemi⸗
pounsdi
sch)
Zuaf
ſtendof
ſenninse
keres
Nie 6
ſyecne
ntir de
duntſine
oſcopir
ſe vtſe
loßutde

hycliäͤi

non fuen
lbusree
Potticbi
ugs pub
felhe
deconſue

ſildeo

ſt debil
peo boct
(Pebe
debereſen
aatpf
TNNS
4Comr
laninto
ſroono⸗
derbaben
barffde
ſi ccan

ſfenen
dtectg
lie e,e.
ſelite
enfen,
ninänen
Heſh
ſen docC9
entegg⸗
qni
uslſn.
negen,,
man⸗
hinügeic
Wonaeg
s ülti
uincpient
Nbaclla
ene gpena
obocide
ödentl⸗
n.Cuifß.
gdeſtad
Aicch i.
ödeſ .
iſincötkn
ſoyrſntſi
oncoligan
Nſbeelii.
binitoi⸗
dbierean.
ramori⸗
arcdenpti
urſenſde
egliralt,
do.

iͤc̃
4 ditonen⸗
E

terſtehe
tptigeton
is fljſon
en. v fon
nderletfn
ns. de⸗
hbebenen
pe agii

chann ni

conentan

en A.

nſdan
ſne
lilaen
tinah
itlie
Gr e dG
ismiſ
zu⸗
tec
ſsn

ente
ſ N
hn n

i
peliphoi
rſuanit
en ſer
iolcn

ſneßn

Octauus

quod directo non conceditur.ſic.ff.q̃ res pig. ob.poffeſ. ariſto.ſie
econtra peto ex pꝛomiſſione:que ꝓmiſſio ꝓbatur ex longo vſu.
vt. ff. de vſuf. cũ de in rem verſo. vel dic ꝙ licet due vices faciunt
conſuetudinẽ.verũ eſt ſi ppło placuerit:v el cõcilio qð eius vicem

repꝛeſentat placet:vt idẽ fieret in futurũ, vel dic nõ exẽplis vni ſʒ

plunum.vel non
malis ſed bonis.

ſi ego inducit x. ſiſſimis epiſcopis nemon officijs

an vrdicun eſt: pꝛeſidalibus ⁊ patnibus ⁊ defenſo
aut. xxx. an. ſi aũt ribus ciuitatum ⁊ oĩ ciuili auxilio.

tanto tpeꝙ non ,— ,
enet meoꝛia tunc ſtitu. que ex aſcnipti . i.

Faegfhemee Ntiqua ler erat que dice⸗
Fncueraur eon nt ex perſona libera ? al⸗
nemdo per duaſ gera aſcripticia natos aſcripticiam
ſentẽt as vti dixi.

Itẽ ex eo qꝛ bppe/⸗
mone obten eſ ad ius commune libeni ventris re
ecöͤtradictiöõe: a/⸗
vt qꝛ clerici ven / dactum eſt.
dunt ſine decreto W
iſcopi r cl Que ſit longa conſuetudo.
terptatione. v?k N. AANMperatoꝛ alexan. a. pculo.
nbel q̃rimonian NXReſes pꝛoumcie p⸗
non fuerũt de ta⸗ E .
libus receptivt ðᷣ t his que in oppi
poꝛticibus ſupꝛa equenter in eo⸗
vias publicas. vt

ff. e.l. ly ea. .l. cu
de conſuetudine . .
Item ex eo quia fui tcontradictũ qñq; non eſſe cõſuetudinem:⁊

ſi dñs appõat manũ ſuũ ad plauſtrũ miſticus nõ tenet
de vino:idem ergo erit in oleo.boc nõ placet ꝑ.l.ff.e.ꝙ

ſi cõ ſuetudo eſt ꝙ non ſuccedat mancus:id em eſt in eo qui aliter
eſt debilitatus quod eſt in monacho.ideʒ in canonico regulari.⁊
pꝛo boc eſt. ff.e.de quibus.ij.reſpõ.
c ¶ Pꝛobatis his.ſʒ cũ ↄſuetudo eſt ius:ergo ꝓbaturius.qð nõ
debet eſſe. v t. ff. de ꝓba.ſi ab ea parte.ſed dic illud in iure ſcripto
qð eſt cenũ ⁊ finitũ.vt.ff.de iur. ⁊ fac igno.l.ij.at bic nõ ſcriptum
pendet ex facto:qð factũ eſt neceſſe pꝛobari.vt bic dicitur,
requenter id eſt vſitato modo. accur.
ontrouerſiarũ. vt. ⁊.ff. e. cũ deconſuetudine.⁊.S. de edi.pꝛi.

L.an in totũ.⁊. ff. de teſti.l.iij. in fi. Sed qͥd ſi alia ſit cõſuetudo in

foꝛo actoꝛis :alia in foꝛo rei cũ terre ſint diuerſe. Quid etiaʒ ſi iu

dex babeat luñ conſuetudinem.r̃.ſeruabit iudexr quãẽ volet.ſᷣm

h.ar.ff.de atbi.ſi cũ dies..ſi arbiter. ſʒ põt dici ꝙ locus iudicij
ſit ſpectandus.vt ar.S. de eman.li.l,i. .l. vſufruc.
f ¶ Gtatuet.ſ. conſuetudinem. g ¶¶ Lonſuetudinẽ.ſ.pꝛimã que
eque bene facit ad caſum de quo queritur.igit᷑ idẽ ius ſit redden⸗
dum. vt. ff. de ver. obli. a ticio.in fi. ⁊ no.rõ em.l. attẽdi.nõ minꝰ qᷓ;
l. vt no.ff. e. nõ oĩm. Itẽ no.ꝙ ſicut trabitur de ſilibus ad ſtimilia

ius ſcriptũ.vt.ff. e.non poſſunt.ſic⁊ nõ ſcriptũ ad nõ ſcriptũ.vt h̊
7. d.l.ff. e de qbus.ij.reſpon. b KReuocabit. mos nãq; ſeruõ⸗

dus eſt. ⁊c̃. vt. Stde teſta.l.teſtamenta.
Onſuetudis.vſuſq; ꝓ eodẽ pone.⁊ ita lege:q; ꝓ id eſt.
K ¶ Zongeui.cuius.ſ.non extat memoꝛia.
NAecEométo. z h momẽtũ ꝓ eo tpeqroboꝛat᷑ ↄſuetudo
ſx.an. alłs ꝓ Arie in cõputo.als ꝓ die.vt.s. de ferijs.l.oẽs
iudices. m ¶ Aut legẽ.i.rationabilẽ legẽ vel rõnem.i.mẽtẽ ſiue
equitatẽ legis ſcpte.⁊.l.ſ.ſcriptam ⁊ ſtrictã.vt pʒ in maceð.ſ.qð di
cit de filijs.idẽ dicit eqtas de nepotibus.vt ff. ad maceð.l.pe.ſic
⁊.ff.ſi qdru.pau.fe.di.l.pe.⁊ inſti.de le pa.tu.in pn. Mec ergo tol
let legẽ que loquit ð filijs necrationẽſiue mentẽ que ad nepotes
extendtt᷑.ſᷣm.p.vel rõ em.i.legẽ in q̃ eſt rõ. vt eſt n multis:verbi
gfa. ne vxoꝛ teneat᷑ furti.ne aliq ſeditio oꝛiat᷑. v.õ. de fur.l.fiĩ fi.

l. ſe. ſine rõ e cuiꝰeſt exẽplũ ꝙ vſuc. triẽnio ſinit.vt.ff.ðᷣ vſuc. vſuca

coll. v. oſti. vij. con⸗

ſequi conditioneʒ:per iuſtinianũn:

Eges quoqʒ iplasantiqui

dem controuerſiarũciter conſuetudo imitatur: et reti-

ꝛobata dictõe iudicatũ eẽ ↄſuetudinẽ.vt.ff.e cũ ð ↄſuetudie.
Reſes. pone ꝙ ↄſuetudo eſt ex certa ſcientia inducta:vt

Vyero ↄta ratõ em. ⁊.l. ꝙ nõ rõne.⁊ in aut᷑ vt nulli iſdi.
S.i.ideo dic loquiin bis que ſunt pᷣter legẽ: vt in feudis ⁊ ſilibus.

Deinfantibꝰexpoſitis.⁊c᷑.
Que ſit longa conſuetudo.

pio. Et no. non minus attèdi mentẽ ſiue rationẽ legis qᷓ; ip ſaʒ legẽ.vt.ꝰ
e.l.ꝓxi.ſʒ vr finis buiꝰ.l.õᷣrius pᷣncipio.Mã ſi nõ eſt vilis auẽtas:ergo
vincit.l. ſj in fine dicit ð.Ad que dicũt quidã:vt.b.qꝙ loquat pᷣ min genere
poſtea in ſpecie neget᷑:⁊ ſic vrogat in parte:nõ abꝛogat 3 ein totũ. vt. ff

de F. ſig. vñ Eſt genus in pᷣ ſpẽs Pᷣuat in vno.Alij in
eð.ſig. l:derogat᷑, vñ verſus. Eſt genus in p naliguͤt vneipiif veenah
„ „ HM eſt pᷣm legẽ:finẽ de ea q̃ᷓ
genere ſeruata ſunt:cauſa cognita 415. Bu diin Jor
Iigat 6 uetudo vicit legẽ ſiue
ſtatuet Nam ⁊ conſuetudo pꝛece 1 eoeet en ma⸗

dens ⁊ ratio que conſuetudinemꝰ
ſuaſit:cuſtodienda eſt. Etnegd
contra longam conſuetudinem fi-
at:ad ſollicitudinem ſuam reuoca

ſiue ſit ſpãlis:⁊ tũc ſpãli

ctoꝛitas.Hõ aũt ſpãlis

bit pꝛeſes pꝛouincie. Alſuetudo indiſtincte tol
Dem. conſtan. ad pꝛoculum. ſarlege vr tel de ab .
A ne. que eſt ð. huic fi /
Mnſuetudinis vſuſq; lon ni ſo. Fm p. ila loqẽmᷣm
AEgeui non uilis auctoꝛitas ſa rhalm aueest nene
eſt. verum non ſq; adeo ſui ba⸗ Elevan Porert ali⸗ tol
lituamomento: vt aut rationem ge At boche ßnapis
vi eſt facere legẽ. ⁊ ſic ↄſue-
ncat alt legen . „ tudine ppłitolli non dyꝓ
peꝛatoꝛes leo ⁊ atoni.aa vel ſm. ¶. loquit bi ð
alexandro. alia cõ ſuetudine ſcpta.ſ.

iure mũicipali q̃ tolli a
ſequẽti ↄſuetudine:non
aũt.l.ſcp ta in coꝛ.iur tol⸗
litur ↄſuetudine. vt bic.
Zercij dicunt aut lex eſt
talis cui poſſit derogari
ꝑ pactũ.vt velł.vt.ff. ad velbł.l.fi.F.pe.⁊ tũc Oↄſuetudo dero gat ei:an nõ
vt in pacto.l.cõmiſ.⁊ alijs q̃ no.S.de pac.ſi qͥs in cõſcri.⁊ tunc non. E
merito parificõt ↄſuetudinẽ pacto:cũ ipſa ſit tacitꝰcõſenſus.vt ni.l.õria.
in fi. ⁊.ff.e.de qͥbus.ſʒ hᷣ̊ nõ placet vt pacto parificet᷑ ↄſuetudo:qꝛ öᷣm H

tus pꝛobata ⁊ ſeruata tena⸗

furioſis ⁊ ſilibus qͥ expᷣſſevel tacite cõſentire nõ pñt.vt.ff.loc.qͥ ad certus

nõ obijceret᷑ cõ ſuetudo.qð eſt falſum.ſʒ poſſet reſponderi immo nib ilo
miuus poterit obijci.qꝛ maioꝛ pars vniuerſitatis ↄſenſit. vñ pinde eſt ac
ſi oẽs ↄſenſiſſent.vt.ff.ad municipa.l.ꝙ maioꝛ.ſʒ Jo.dicit ꝙ illa regula
locũ bʒ in electõibus:⁊ in alijs q̃ ſinguloꝝ ꝓuid ent vtilitatibꝰ. Item et
ad boc ꝙ vniuerſitas poſſit ↄueniri.i.ſi maioꝛ ꝑs fecit õ ctũ vel obliga⸗
tionẽ aliquã.nõ aũt iõ locũ bʒ illa regula vt aliqͥs ignoꝛans ↄueniat᷑ ſin
gulariter. Hec autem ↄſuetudo primonio ſinguloꝝ detrabit ⁊ aliquem
obligat qð facere nõ põt pars maioꝛ.nam ſt milleſies conſentiat ff aioꝛ
pars ꝙ ego alicuitenear:nõ ꝑ boc teneboꝛ. Quani dicũt an lex eſt ſola:
⁊ cõſuetudo ei cia:vt tũc legẽ abꝛoget.an vero lex lata poſtea ſit cõſue⸗
tudine roboꝛata.⁊ ſic contraria ↄſuetudo poſtea inducta legẽ imitat᷑.
ar.eiꝰ qð de venditõe dr que ſolo diſſenſu tollitur ſi raditõne nõ ſit robo
rata. als nõ. vt. S. qñ lib. ab emptõ. diſ.l.i.⁊. ij. Quinti dicũt ꝙ bona con
ſuetudo vincit legẽ.vtibi.mala nõ.vt h̊.Sexti dicũt ꝙ ex certa ſcis vtẽs
ppłs ð legẽ vincit cõ ſuetudo legẽ ignoꝛãs nõ.qð nõ placet:qꝛ melioꝛis
Oditõis ecẽt ppłs deliquẽs qᷓ; innocẽs:qð eſſe nõ dʒ.vt.ff.de noxał.non
ſolũ. Zu dic ſm Jo.⁊ aʒo.⁊ nos bꝛeuit᷑ ꝙ ibi loquit de gñali ↄſuetudie
quã pᷣnceps patit᷑ ex certa ſcia q gñaliter tollit legẽ. vt ibi.bic de ſpãli ali
cuius loci q̃ legẽ nõ abꝛo gat etia ſi ex certa ſcia ſit inducta:lʒ eo loco ſᷣue
tur. vt.ff.cõia pᷣdio.venditoꝛ.S.ſi cõſiſtat.⁊.ff.de admĩſtratõetu.ſine be
rede.S. lucius. Sʒ vr. .ſ.qꝙ lex ſequẽs tollat ↄſuetudinẽ ſpãlem. vt.ff.
ſepul.vio.l.iij.O.diuuſ.ſʒ ibi fuit lex fcã poſt ↄſuetudinẽ. ſecꝰſi antea erat
lex:vt dixi mõ.niſi ꝓ bibita ſit a lege conſuetudo ſpãlis.vt.S. de vſur.l.
eos...pe.bñ dixi ex certa ſcia:qꝛ ſi ꝑ erroꝛẽ inducta eſſet nec in eo loco le⸗
gi derogaret. Licet quidã ð qͥ alit q; nos ponũt caſum illiꝰlegis.vt.ff. e.
ꝙ nõ rone.vtibino. Altimo q̃ro qͥd ſi poſt pᷣſctã cõ ſuetudinẽ vramur
ſemel vel bis in õriũ:an ſit interrupta.rñ.nõ puto ſᷣm quoſdã.vt.ff dere
gubł iur.l.nemo.S.tpalia.⁊ ar.ff.pe pac.ſi vnꝰ..ſʒ ſi pactũ.⁊.ff. deitine.

gac.q; pꝛi.l.i.F.fl.⁊.l.ij. IOtẽ cũ municipes ex certa ſcia õ legẽ vtant᷑ an de

linquat oẽs.⁊ ſic puniatur es pena qᷓ puniũtur qͥ cõra legẽ faciunt. vt.ff
de pe. ſancio legũ.rñ.ñ qꝛ pnceps ſcire fingitur:⁊ ſic conſentire ſicut ⁊ ſi
res mea vſucapitur. vt.ff. de ver. ſig. alienatõis. accur.
Eges .imitafi.tm̃ Oſuetudo valet vbi lex nõ eſt ſcpta:qᷓ;tũ ipſa

3 lex vb eſt ſcpᷣta.⁊ ſic no.tres vᷣtutes cõſuetudisimitãdi vt h̊ ⁊

iſti. deiure na. 5. ex nõ ſcpto. Itẽ interpᷣtaudi.vt.ff.e.ſi de interpᷣ

ter.⁊ ſic non eſt vilis au⸗

vincit gñalẽ. ⁊ b ſub ijeit
nõ vſq; adeo ⁊c̃.ſʒ vrĩKẽ ꝓp

tatione. Item coꝛrigendi: vt diximus. S.l. pri. Atemn et quarto coꝛroboꝛ ã
di: vt hic ſubijcit. ⁊ fetinet ⁊c.ſ.cũ vtitur ppłs ſicut lex dicit.
o ¶Rennet.ſic em̃. ll.ſtringũt ⁊ regũt vitas boĩm:ita ⁊ oſi uetudo retinet
ius eon. p ¶Qurijs. i. curialibus: 1 ſic deſequentibus.
q Pꝛincipijs.i.pᷣncipibus.alłs eſt pᷣncipalibus:⁊ alias pᷣncipibus.
r ¶ Lognoſcit᷑. ex ↄſuetu
dine ab aliquo vel aliq̃/

bus.vel dic pᷣſtitũ ꝑ pa⸗ L SO0SI S
rienni Hnadis due bus pꝛincipiis ui collegijs pſtitũ
lis vti cõſuetudin alid. ij . SToee
oz,veſſeſaaat ad itnid fuiſſe cognolcit perpetue legis
84Pberpetue i dicas P- Vicem obtinere ſtatuimus.

petue.i.gñalis eſt. . .ð
legi. ⁊ cõſtitu. l. iij. ſʒ dic
id eſt nõ ad tpᷣs.ſic ⁊.S.

De donationibus
de diuer teleni.l.fallo. 1l Mperatoꝛ. ſeue. anto. lu.

Abꝛics. De dona / oni macipioniz
Anibus qe Pſiipeulaio Motionũ mãciploel
n vrſeel id⸗ argetc. aditis?: ⁊ ipſoꝝ man
Sel⸗ de en die. deo cipioꝛii donationẽ ? traditionẽ fa

de donationibus dicit. Da irE 1
ctã intelligis:⁊ ideo potes aduer⸗

entibus bᷣuis
Datis. accur.
x¶¶ Donatis.ᷣſic ⁊ in ven
ditis ⁊ legaſ. vt. ff. de le.
i.ſeruũ filij.F.euʒ. ſi tñ ſit
pꝛeciũ ſolutũ in vẽditõe
idẽ in pignoꝛatis.vt.S.
q̃ res pig. ob poſ.l.cum
cõſtet.⁊.S.de ber.vẽdi.

Aptlonu in ack
Nrer ſus donatoꝛem in rem actione ex⸗⸗

ercere. I mꝑꝛ.goꝛdia. leonidi.
noĩs pſecutionẽ in te emã
edupatã pr tuustitulo dõatio
is trãſtulit:fruſtra pᷣtẽdit qui de⸗

ſe debitoꝛis neceſſariũ cũ ſatis fue

a. enh⸗ ri actões eonoiĩe tibi mãdata fuiſ
vVEt traditis. pᷣſenti I 1 deæœi
ſeruis. vt ⁊ ar.ff. de Z bẽ. ſe. mnpꝛ. deculs. . marcel.
emp. clauibꝰ vt aliud in Wem future actõnis plena
aengfer cn ni ntercedẽte donatoꝛis volũ
ug van 1alind ſina da tate: poſſe trãſferri:nõ imeritopla
ri ppt eius coberétiam cit. I Mpꝛ. pꝛobus. a. marſie.
⁊ ad boc.ff. de le. iij. l. i⸗/ Af. nctões p eũcui donata
rograpbum. drd e n nn
56 Ertraditioné ſt de — Resno erat:pel ab actoꝛibus

natoꝛ poſſidebat. aliss /IPſius noĩe celebꝛate ſunt.tibi ob⸗

non dt ar. ff. de rei ven. l.
quedã. 2 ſacit 5.9remil. eſſe non poteſt. IMpꝛ. cams Cca
pig. l.geditricem. rinus nume.aaa.faconille.
Päatne, hoſtea te A donatio p epiſtolaʒ facta
nominis. neceſ õapparet:vba tñ teſtamẽ⸗

tiquibꝰliberalitas teſtat icis cõfir-
mata eſt:fideicõmiſſim continere
ibi.ſ. in delegatõne tres Nnon ambigitur. I Mpꝛ. dioell.
e n vrr me AErae rſenr
c ¶ Cũ ſaſ̃fuerit.iure tſto . 2
holim poterat reuocari. cambigi opoꝛtet donatõ
yt.j.e.ill.in fi.⁊ facit ad

banc.S.de diſtrac.pig.l.ij.⁊.S.debi.ven.pi.impe.non po.l.ij.
ſpem future actõis.vt qꝛ ſit ſub ↄditõne.vel in diẽ.vt.ff.de bere.
d

ven.l. noĩa. ⁊.l.multũ.⁊ eſt ad.l.ff.de pac.pactũ.in fi. Sʒ ar..ff.
etrãſac.de his.illa nõ eſt queſtio ſi cedam ſpem doni mibi futuni:qꝛ po
teſt etis vendi ſpes.vt.ff.de ↄtraben.emp.l.nec emptio.
IJfunctiones.cui.alias cuiꝰ.⁊ ałs cui.⁊ ſᷣm pᷣmã dic ꝙ aliqͥs do
nau erit ticio rem tuã:vt ille ticiꝰ vel auctoꝛes ſui noĩe ticij vel rei ce
ℳ lebꝛarẽt ſolutionẽ.nõ fit tibi pᷣiudiciũ:vt flat ticij cuiꝰnõ erat fctã
P donationẽ. facit.j.e.l.cenſnalis.⁊.ff.de acq.re.do.q quis.⁊.S.de rei
ven.ſolennibꝰ.⁊.S.de act.em.ſt prᷣ.pᷣm aliã dic ꝙ tici credẽs ſibi donatã
ſoluit: vel auctoꝛes eius qͥbus fuit b eres ticius ſoluerunt.⁊ hoc ſi babes
auctoꝛibꝰ:ſʒ ſi bẽs actoꝛibus.i.caſtaldionibus eius planũ eſſer.
donario.teſtatricis. teſtatoꝛ ita dirit q;uis ꝑ epłlam donaui ti
cio tñ eidẽ do.lego.valet legatu,⁊ ſi nõ apparest epła:qꝛ falſa ð

netꝰ. Et qðᷣofficijs cnije cinitati

bitoꝛi tuo heres extitit cõſenſũ fuiſ

monſtiatio non vitiat legatum cum decoꝛpoꝛe a quantitate con.

ſtet. bᷣ aũt verũ eſt ſi anĩo relinquẽdi fuerũt vᷣba illa in teſtamẽto
appoſita. vt.S. de dona.int᷑ vi.⁊ vx.ex 5 bis. Sʒ d. in aut. vt ſpõ.
lar. S. ⁊ inſuꝑ.colł.vij. Oʒ illud in inſtris ↄctuũ: vt debeat pᷣferni

inſtrm cuiꝰaliud facit mẽtionẽ:nõ aũt in teſtamentis.vt h̊ ⁊. Sꝭ.de

ſarcnais⸗ le. l. i. X
nes etiã inter abſentes: marime leqj lnc F.aſ⸗

Hi quibꝰdonatũ eſt nãciſcant᷑ vali

ſi volũtate donantiũ poſſeſſones (e etiam
das eſſe. Dem. a. iuliano.

tes. ſ. vali

9Eeiie⸗ . das eſle. vt in fi.
Enſualis quidẽ ꝓfeſſio do 2. f e.l. enũ p itet
mino pꝛeiuclicarenõ ſolet*. boſit pſona ..

abſenti.ĩ pᷣn. Iteʒ

Sed ſi in cenſum velut ſua manci plus dicũt qdas

pia deferenti pꝛiuigno tuo ↄſenſi⸗ quia ſi dico dono
ſti: donatione in eũ contuliſſe vi· unier ve un d
dens?. I Dem. aa. Yloꝛe. ſo. ſ Zoi ſei
Aöoſeęs huincie no zqi quõ int᷑ abſentes
Ipſes ꝓpuincie nõ donãdi ee l areeti/

ooſutate fliontuonnoĩep⸗

diain cenſum detuliſſe te mãifeſtis vr.eſiqs ar. 5.

pꝛobationibus cognouerit: quoll manem aluane
ſides veri ſuggeſſenit ſtatuet bic aut p traditõ
Dem. aa. auguſtie: nem fiebat.

Egeʒ quã rebus tuis donã⸗ be acquir poſſ.

11— do diriſti: ſiue ſtipulatione ti ſt ex ſtipulatõe. et
hipꝛoſperiſiierſtipulammiuenon deccbtan a
inceno iudicio.id eſt pᷣſcriptis ꝰ⸗ dic ꝙ mapie abi/
bis apud pꝛeſidem ꝓuicie debes darpun daenni⸗
agere: vt hanc impleni puideat. vtpſaluẽ bopoꝛ
Bem. aa. Ethiõne. Gef tet ꝙ ſiſine volu /
Ecignoꝛans nec inuitꝰ qſ⸗ tare donatis ire
( donat. Vnde ſide sor homde te

fundonõ cogitaſti cuiꝰ velut dõa⸗
tõi te cõſenſſiſſe ↄtinet᷑ inſtro:ma

„

. 9 „ — . „. b tra⸗
ioꝛes veritate rei q; ſcripturavires neo faca. vllol⸗
obtinẽte intelligisde quonõ cogi vr. eſlfuncdes
taſtiinec ſpaliter ſbſonipſiſti:nibll ſtus vedoa⸗
.⸗ 5 – — 4 * * . „
te pdidiſſeꝰ. I¶ Sem. aa.ſah. inter vi. vxr. l ſer
DHonistui uus communis.
Iadẽ peneste remãſiſſe Par⸗ dño ſdiente ⁊ con
tem voin eũ quẽ in piãte hẽs dõa ſenticte ano do⸗
tionis tiulo coniliſie comemoꝛes nnder to oiens
nõ eſt inceniiuris:in eũ ꝗin ſacris in aohr,
lli nationez NCoͤſenſiſti. ani⸗/
familietue remanet deſtinatione; e⸗ Be 4
. m Douationé,
ſcʒ mancipioꝝ. n ¶ Dideris.patiẽdo.⁊ boc nit ptra pberut.

„

oꝛãs.⁊ facit.ff.man.ſt vero nõ re.S.pompß.

yt. ..l. nec

dijs tãtã quãtitate debere noĩe tributoꝝ:vt q̃ſt ſint nilioꝛi
bonoꝛabilius bãt mfimoniũ.nõ vt eis donaret. erãt em
patris iſta pꝛedia. peſ Statuet. permittendo te agere nego.
geſt. ad pꝛecium vel eſtimationem:ſᷣm pꝛimum caſum. Accur.
Egem ex ſtipulatu.ſi cõtinet᷑ ibi incertſi.aliter expone.i.ex
= ſtipulatõe certi cõtractꝰ.vt inſti.de ver.ob.in pn.
r ncerto. qꝛ actio tenet incertũ: qð tñ ꝑ ſniam certũ eſt.
vt nſti. de acti. S. caurare. sS Agere. vel id quod dediſti cõ di⸗
tione ob cauſam datoꝛum:⁊ repetere potes.
t Saeege ad B.ẽ. dererũ ꝑmu.l.rebꝰ z.S. de pactis legè
£

ĩter abſen

gatur ſtipulatio⸗

h.iupin

ſſaänt

ſtipulatiõ e. ac.
Enſualis
P ꝛofeſſio.

Pſes. detuliſſe. i inſolitũ dediſſe. vel ſcpſit filios p ilt ᷣ

gield

155 ſeg.
rfei
gctte
ſeconne
ſondone
bieß⸗
15 deiu
cenale.

ogin
S ſe
Cat ſeigr
ſi ſant
plblice
deybaa
189tn.
Ginn
GPans

bus pbipi
ſoönna
1fuct ed.
do. ame
1dereg in
n. c5.e⸗

Maͤteoſti

mmnancpe

ſe.5 d
do hi

Mint y

donabe
lĩ reo i

(opatoͤs p

nunaß̃li

6 diniſe

zbeen,
hoefällit
Nkincoi
ſoyt
1 motg
kincͤe
bergtff
Aienatde
poſſeſo
tath

e
nnd cauſam.l.ſi vt ꝓponis.⁊.S.de contrab ctauus
dcberiſn de pac inter empt ſt raben. empt. ſ donationis . edonationi
iie 4 norerdväncRtgfer iaadt e noarſint.. et nanit:dic poſſe agi reuocqtoꝛia. vt.ff.q ſonibus:
bieleſ in lege. x .ff. detrã ſac. cũ aql. ⁊.fl.de ↄbẽ . 5 ipᷣm donãtẽ gi reuocatoꝛia. vt. ff. que i
i . xOiſlec inuitus.cũ 7.ff. de Zbẽ. en 1donãtẽ a 5 ff. que in frau. cre l. oẽ
lob reg.iur.l.d onari tus. cũ vera li 1.l. cau gi qſi nõ ten . u. cre l. oẽs .
ortn 2F l. onari.et boc fallit.ff. ad.l era libertas ibi ſit. vt. ff. ð de iure do. l. mulier. eat donatio niſt oi ere alien §. lucius. vel
Aeden pꝛopeðr iun , um bʒ. ⁊ facit. S. de trã 3 ulenit.vid ebat: qꝛ ſ⸗ L 15
alra amiio⸗ es aremn⸗ voltuntatis ſacta;, ſenniſod eniliundrSd tene Agereli ſtnun.
F non donak. Oationepucn e. Dé de rebustuis po d Patis
– eeeen ger leer aũt noim in emãcipatu donatois S enmt. — nnerrra e.
lg uc eiure odel⸗ latcveſec donatione Hl cãfumi actöemtibi a le, Sase. rar
ſnd cemere. efficiũt. ¶ Hẽ.a⸗ t ꝓbetur: 415 enſuͤlis. „
8 dj . r: . „„ 3 ————-
huſe Kogiaſt ae, (P MOꝛtionẽ Pnrcensoh ſunuganz geris ſollicitu n efaei Bil s
r car ſaand umen de diuiſis: nẽo inn nos Jauia vfa p t:.2 Cc: Srrongmenn r vrd.
eRren iñ ſtatur inſtro ſi donationis in aliuʒ tranſ itulo cunqʒ roõnef⸗ ꝓpꝛias res qua marito. ꝛ.fr eoffi. Pcõè⸗
aa⸗ Tublic eſt. vt. . Wem 5 tranſſerre. tisieij dr actas titulo liberalita⸗ ſul. obſeruare. 5. ü. Jrez
, , uüp . 5 . * . . ra quẽ p „ N 2 3.8. mã —
drſihllei ⁊ cõ.ſti. aliqd ꝑ eplam d R lt: minꝰhec fi. accurſius.
ei ,giiſvercidiſſe e pbetur: bꝛeuitas cann kdoci erxoꝛigiepfis waian wſ eſ. a tucnme rng
e i. ſʒ fallit i 1 e X.a. ic ⁊. S. d
nünnni bus be hoalet N Zẽ. aa. tacito. 6 donatricis: alio volũta tregoe Phohs.
hid ſchtura. vtibino. fil uꝰresadte ptinẽtes dõati em eiꝰ ſubſcribẽte: iure fcã bis. quedam. Ged ii eſt
irſiimt ⁊ facit ad.l.ff. de ſpõſe ſuete nõ ↄſentiẽ döoatio nõ hẽat᷑ irri e:iure fcã ſine cauſa remiſſa vel
Nullini doa. cs mor. ſeig. auit: ad eã tenõ ↄſentiẽte do ( Eat irrita.l dẽ. aa. to cã:ſz ſecuta no ſa vehen
hunke a nrn to nõ eat nõ habuit trãſterre nſtãte mr̃imõiodotẽ pe⸗ ingratjoonaran nl ae
eſalpen is um. 7.8. cenſua . em. Ses ma cſ; ſiaſs int remiſſa: an ipſt
rdamm ectã. non . Or nõ eiꝰq dõati 2 res I dẽ L ũ.accurſius.
tgplniſil o fajt aler doa titulo poſſidet: ſed i⸗ ne „ ornormea ant. auia vr̃a.⁊ no
Nurac aieiinmgſet ucceſſoꝛis onꝰeſt. Si itaqʒ ns ditiõe vt creditoꝛibꝰt ocico bacler faat
liſufiͤ — niobligata pᷣdi Si itaq; nemi tedonaſſe ꝛibꝰ tuis ſolueret liel ea. . de cõt re. a/
edoröisine mancipatũ. vt H pdlia ꝑ donatio . aſſe ꝓponas:ſi ſti E ie.l. falſo. .S. de öben.
and ...dein⸗ de ern van genos ſollicitu⸗ Peuſtu pabitopactohuicrei p E⸗ Riopeiaan ſuos
Gnis int vir . ſdesdoatricis vel eiꝰ xiſti. creditoꝛibꝰ quidẽ nõ o pr
Enin 1 int yi.ꝛ vxo.l. credi . atricis vel eiꝰ itoꝛibꝰ quid ce. alio. vt. ſ.
l. Ccreditoꝛes e editoꝛibꝰ quidẽ nõ ptra Aidonati T=
ſch vonarscs r .e itoꝛes te iure poſſint ↄueni ſ ex placito vro ſʒ donationib
* ire. petitacti Faduerſus te cõ Prerlntine⸗.
bamn aipas 15́7em Enectꝰad do⸗ petit actioꝰ. Eii adr cui cCO i. in fine.
arn Haret de 4. ) nationk cectiſolt noeli l nitedaen arded ( grrenih
ccdnbip⸗ Oꝛtionẽ. dimẽto. I Deʒ ga. heri placitoꝝ obſequiũ actoe ad rßidicet. vt Hᷣ
aiug⸗ r s Becmhäapasfüizeoro e endn es Enaans, beſden
rhil t NR:7. VI.-v co trr ES us dict conuenit. ipam acrõz ſlueſt
urſrrrn Druſſueinptate iiunise Sdeior. Seee ee
biſiet afñ diuiſione de Miſti ectis actenẽtibꝰnõ Dns poſtenoꝛiplacito qacce ere. vese pem
In diui I itiRine 6 ade . oꝛi placito future. ⁊. S. de coll
liartn Bbeenm l⸗vndas miſti:blãdini tibi nõdebesꝰ perat donotibi reddidi gacce ſemg croͤna vir noͤpor
tüteenin dO boc fallit al.l. res donata et 8 *: velut añcedẽsinſtñ i reddidit:donatõis dorneß Sira vit n hot
ndikrſM dt in ci be . K 8 expenitẽtia liceat edẽsinſtim actis ſequẽti Holen ep̃diũ alienare.cõ
,B e e e di⸗ erre S — 2 gu⸗ equẽtib m⸗ firmat᷑ tñ moꝛ .
ine ihoun cio. vt. cidiel Dane ſi eaqᷓitua poſi hil obeſſe põt. re:ſi d tua mulie⸗
in ieſi mota onouer, teſtate donaueras: is Ipf̃it Põt'. dem. an. mi cs elnt uere ma
(ſaſſian ſia i iudiclo uen⸗ one cotra 8:poſt emãcipati pfi tuoheresnõ 6* yt. ff. de vſuc. cũ vir.
u. ratuã tenueft volũtatẽ er fcã ac eolibalitateꝰti extitiſti Am res, credito⸗/
nonnd, ber. vt. ff. fa bac uer̃t volũtatẽ: 11 ceolibalitateꝰ Am res. credito/
nt r. vt.ff. fa. berc. Wpenest ne E:ho c eo libalitate titulo d bus. gi i
nn leratös Zs nrernen 4 driii Hemaſ ſiquide,ʒ ſnm poſſenna tua ledi nrne toꝛum le Kogparoßn⸗
S ratig Dhibek. niſ „ — — N,. e te R ſfez a 1S elt. d m ledi non poteſt.
n E Em. pictioſhi gec re nec den dee . dd nodarevei d
ni Salen alienare. vt. ff. de peti. beredi Necna ſit ſiue mortiscailil Eb alndina za
robenc . ld Replam que valet en heredediuns. ð „ berb facit ad.l.in.e.ti. li⸗
n ian ſi⸗ alsig ies defdeco.e neote Plam. yt ꝓponis. ? dere pmu er bõ. 7. S. ð pac. debi/
chen eacqauſen potuit.vt ff. Derhar ain epla. . ven. leni fkire irebr. Se 5.ffe berenats. Ge dicob eam. ſi
1, . . re. do. l. t diti iur. nemo plus i 1. cui fikiter. ila e cõtra. erealrae. . vt. 5. de bere.
gon, Ris.onꝰ eſt. n raditio.Accurſius plus iu, 7.ff, ea. põt.nã vltima e Quulii. pꝛeſcripti ere.
ncan niſt ſit oblic ec em̃ ſequit᷑ fundũ 7. regu. iur. qui pacta valẽt. vt bic ⁊.. riptis verbis.
li⸗ cre.l. i . ſag Feuen 7.ff. ad Neuerie enba rẽ donataʒ Ipaig erſactainte Areſarsmer de p ac. l.pacta no, et
.l. ij. .,8 7 iu. ſjſ. e, ſi „ 3 8.7. ff. 1 1 ,
up nu der 5 debe aan erednter e,g befn obigfnen be Ae aliand tum ben
Pers P. de reb?. niſt in caſi es. 7 de iu. do. l qi frau. poſſe.vt.S.e.l.eris.⁊.sS.de rei tuus res tuas al
Sdehi vynñn , de döͤginter vi prihſi in ſubſidiũ Pptnceſitatpmn af naro pftectatinn vfuos Averenn amate donaſſer.
2 7 „Nell ſſ XQEIg . etendtte lici⸗ cta X.
rleilno veri⸗Br Aaͤſt lo vont un os vſeis g eroctabtlipoſte⸗ ſeinen dire g: Direrto dar b dons
ura dicit. ⁊ põt eſſe cõditi 0 ea de ea q eſt in diẽ redem.
2 pòt eſſe cõditio in faciẽdo ⁊ nõ in diẽ vel ex die Lerci
⁊2 nõ faciẽdo,.yvt ſi aſce ercio de
. nderis vel

Ziber

non aſcendeeris capitolium: vt bic dicit. ſic ⁊ inſti. de ver. obli. 5.ſt.
m ¶Rorato.id eſt ex tempoꝛe vel ad tempus.

n

p AQuantum. id eſt cũ nõ ſit contra legem.

q Zognominata. i.pa⸗
8 expſſa⁊ diſtincta ſit
cã moꝛtis vel alia:vł die
per ſile.vt em̃ noĩ accidit
cognomẽ:ſic dohationi
imponit᷑ tenoꝛ qͥ mode/
ratꝰeſſe dʒ.⁊ h dic q;tuʒ
iuſ ſinit.ſ.vſq; ad.ecc.ſo
lidos oli.bodie vſq; ad
quingẽtos ſine ſcpᷣtura.
ſʒ cũ ſepᷣ tura inſinuatio
nis vſq; in infinitũ.vt.j.
e.ſancimus. ⁊?.l. penul.
r ¶ Actiones. ſ.cõ ditio ex
l.⁊ actio ex ſtipulatu ſi i⸗
teruenit ſtip łatio:qᷓ actõ
nes a iure inducte ſunt.
8¶Ctin eat. ſ. donatio.
t lHiſq; pactionibus.
v ¶ IPlacite. iuri⁊ ꝑtibꝰ.
xEDoleſte. vt turpes vl
legẽ.vt.S.de pac.l.pa
cta. Et põt h pᷣma pars
loqui qñ eſt in ſcripſj do
natio:vel qñ ſine ſcripi.
ſequẽs vᷣo ĩ ſeptis tĩ:⁊
Pᷣ ſbijcit ĩ ↄſcribẽdis ⁊c̃.
vDõatoꝛis.i.dõatarij

Auimo dannum bic de pura. ? dic animo.i.voluntate dantium.
o Eit ſentetijs. i. narratõibus volũtate dantiũ ab accipiẽtibus expᷣſſis.

tuta:ſiue cõditione faciẽdi ac non

faciendi ſuſpẽſa:ſiue ex aliq nota

totpꝑe pmiſſa:ſiue animodãtiuʒ
accipiẽtiũue ſentẽtijs qʒtũ ius ſi⸗
nit cognominata:ſub hac fieridʒ
obſeruatõe:vt q́s leges indulgent
actões ↄditões pactõeſq; ↄtine⸗
atꝰ. NHiſqʒ penitꝰ cognitis vel re⸗
cipiaut᷑ ſi cõplacite ſunt vl reiciãt
ſi ſüt moleſte . ¶ In oſcribẽdis
aũt dõatõibꝰ nomẽ dõatoꝛis: ius
ac rẽ notani opoꝛtet:neq; id occul⸗
te aut pꝛiuati:ſʒ aut tabule aut qð
cunqʒ aliud materie tpᷣs dabit vl
abipſo vel ab eoꝰ quẽ ſoꝛs miſtra⸗
uenit ꝑſcribat᷑. Actis etiã annectẽ

dis: que apud iudicẽ vel magiſtra
tus ↄficiẽda ſunt:vbi hoc leges

expoſtulät. I SDem. a.

5NWus acrem. quod do Iguis in emãcipatũ mino
natur puta acio. rem: pꝛiuſqʒ; fani poſſit aut habere

2 ¶Opoꝛtet, puta ego ti
ciuus do tibi ſempꝛonio
codicẽ meũ titulo dona/
tionis.vel cedo actõ em
quã hẽo õ̊ talẽ:⁊ totam
ſcpᷣturã opoꝛtet pꝑfici.vt
3.de fl. inſtr. l. ᷣctus.als
em̃ niſi bᷣ eſſet actũ qð in
ſcripi fieret:etiã ſine ſcri⸗
ptui valeret.vt ĩ pᷣn.bu
ius.l.vt.j.e.extraneos.⁊
l.in donatõibus. in fine
leg:niſi ſũmã excederet.
2 Dcculte. q̃ male agit
od it lucem.ſic ⁊. S.de õ⸗
ben. emp.l.cum ipſe.
2 ([EZabule. als tabula.
⁊Z alias tabule.ſic ꝑſeri⸗
bantur que eſt. aut in a
lieo matena ſubaudi.
a ¶ Qðcũq;ʒ materie da⸗
bit tpᷣs.i.tpis qualitas.
vt carta vel membꝛana.
b Ab eo. na eliã ꝑ aliũ

rei qᷓſibidonat᷑ affecũ:fundũcre
diderit cõferẽdũ:oẽ iuscõpleat in

ſtrumẽtis ante pᷣmiſſis qð per eũ
ſemuũꝰ quẽ idoneum eſſe cõſtiterit
tranſigi placuit vt ꝑ eũ infanti ac⸗
quirat. m. a. ad ſenatum
Ata iã pꝛidẽ lege ſtatuimꝰ

ut dõatõesinterueniẽte acto

rũ teſtificatõecõſiciãt᷑:qð vł ma
xime inter neceſſarias cõiunctaſq;
ꝑſonas cõuenit cuſtodiri.Siqui
dem clãdeſtinis ac dõeſticis frau
dibus facile quideʒ ius ꝓnegocij
opoꝛtunitate cõfingi põt velid qð

vere geſtũ eſt abolen. ¶ Cũ igi⸗

tur necliberoſquidẽ acparẽtes lex

ſcribi poteſt. dum tamen cõtrabentes ſubſcibot. vt inſti. de Zhẽ ep. F. i
cUctis. etiam quando eſt vltra legitimum modum.
d Abi.i. qñ ⁊ quo loco. e Leges. quia ſic olim vltra.ccc.ſolidos.

t diximus p.l.ſancimus.ſj.e.vel bodie vltra quingẽtos.vt.j.e.l.penul.
quis.fari poſſit.ergo erat infans. g 1
opus. vt qꝛ ibi hoc agebat᷑ vt fleret ſcpᷣtis:vel qꝛ excedebat legi
— tima ſummõ:ne ſit deterioꝛ infantis Oditio qᷓ; alterius.
b¶ Seruũ.⁊ nõ alio mõ.vt innuit.⁊.ff. de acqr. poſ.l.i F.furioſus.⁊.l.qᷓ;

nſtruméetis. ſic eſt

uis.S.infans. Et ſic eſt õ. S. de acquir᷑ poſ.l.donataꝝ. So.vt ibi

K Acquiratur. ſic.ff. rem pu.ſal. fo.l. ſi pupillus.

Ata.lege.que eſt. S.e.l.donatio.S.in conſcribendis.

m ¶Cõ

ficiatur. cũ h̊ agũt vt fiat in ſcptis v el cũ excedat ſummã legis.

n Kuſtodin.adeo vt dixerit. p.nõ valere in cõiũctq ꝑſonõ niſi fiat in ſcn

er

ptis.ſ. etiam ſummam legitimam per.l:.iſtam..j.e.l.in exraneos
qð nõ placet.vt.S.de dona.int᷑ vi.⁊ vx.l.donatòes.ʒ remouet
dubiũ qð erat:qꝛ videbat᷑ int᷑ viũctos nõ cõtingi fraudẽ. vt ar. ff.
de ritu nup.l.pe.S.de vno.ſʒ tũ ita fiet vt inter alios.
o ¶ Domeſticis vero/de familiari inimico:qꝛ nulla peſtis.⁊c.vt hᷣ

noſtra ab actoꝝ cõfectõe ſecemat:
id qð neceſſario ſuꝑ donatõibꝰ a⸗
pud acta cõſiciẽdis iã pꝛidẽ ſtatui⸗
mus:vniuerſosteneat. Geſta au
tem cõfici ſuꝑ rebus etiã alibi col⸗
latis vbicunqʒ ſufficiatꝰ.

Apꝛ. hoñ. ? theo. aa. monari
Niſqs rẽ aliquã donando
vpelin dotẽ dando velven⸗
0

dendovſũfructũ eiꝰretinuerit:etiã

ſi ſtipulatꝰnõ fuerit eã ↄtinuo tra

didiſſe credat᷑:nec ꝗqd ampliꝰ re⸗
qratur qꝗᷓ magisvideat᷑ facta tradi

tio:ſj̊ oimodoidẽ ſit in his cauſis

vſumfruc.retinere qð tradereꝰ.

Mpꝛ. theo. 2 valen.aa. euo.

.M exrraneos 2 ſepe igno⸗
ſdonationẽ collatã vale⸗

re rceptũ eſt. Et ſi ſine ſ. criptodo⸗

natũ qꝗd fuerit:adhitis alijs idone

is documẽtis hoc qð geritur com

pꝛobatur. ¶ Mpꝛ. leo. a. hieri.
PA hac ſacratiſſima vrbeꝰ
cõſcnipte donatões vbicun

poſitaꝝ re: apud magiſtrũ cẽ
ſusinſinuẽtur.in alijs vo ciuitati⸗

bus ſiue abſens ſiue pñs rectoꝛ ꝓ
uincie ſit:ſiue eadẽ cuitas habeat

magiſtratꝰſiue nõ habeat defen

ſoꝛ tiñmodo ſit:dõatoꝛ hẽat liber⸗
tatem donationẽ rerũ ſuarũvbicũ

q;poſitarũ ſiue apud moderatoꝛẽ

cuiuſlibet ꝓuincie ſiue apud magi
ſtratus ſiue apud defenſoꝛẽ cuiuſ⸗
cunq; ciuitatis put maluerit publi

care .Atrqʒvt ipſa dõatio ſita eſt i

uoluntate donãtis ei ita liceat dõa⸗

2

7. xciij.di. inimicꝰ

3. deinoffi. teſta.

frẽs. ⁊ not. ff. ad
ſilk.l.i.in pꝛin.
Bufficiat vt ar.
S. de Zhẽ. emp.l.

i. 7. ]. c. l. in hac.in

pꝛincipio.
Viſquis.
ſtipkatꝰ.ſ.
donatari /
us rem ſibi tradi
ũ pfecta eſt doͤa /
io. Uel & ſtipula

ſtionevel traditõe

vera:vł hac fleta
ꝑficiebat᷑.als po
terat reuocari.⁊ b
olim.hodie etiaʒ
pacto nudo ꝑfici⸗
tur. vt bic ⁊. j. e. ſ¶
quis ar. . ſʒ ſi q⸗
dem. Alij vt azo.
dicũt ſtipulat.ſq
vſumfru. ſibi da /

ri:vel retinere licde

reqð nõ placet.
c ¶Tredat᷑. an g
hoc caſu domini⸗
um ſine poſſeſſio/
ne trãſtt.Rñ.non
ſtatĩ em eſt ꝙ vo⸗
luit eſſe fructuari
uſ:noluit aliũ poſ
ſid ere ciuilit:et ſic
poſſeſſoꝛẽ fecit eũ
ſuo miniſterio.vt
ff. de acqrẽ. poſ.l.
ꝙp meo. 2 de rei
ven.l.q̃dã.⁊ ſic P
cõ ſequẽtiã tranſ⸗
ferto dominium.
d Lragere.l. rẽ.

. ertra
e neos. H
heo⸗

doſij: T facit men
tionẽ de ea. . e. in
donationibus.

f GBaonotos. alið R

in conſanguineis
m.p. vt. S. e. da⸗
ta. quod non pla⸗

cet. vt dixi ibi.⁊ facit.s.de fide inſtmen.non idcirco.ac.

I bac vrbe.cõſtãtinopolitana.⁊ facit.S.eo da
ov enſus. vt.ᷓ. de teſta. conſulta. accurmſtluus.
i ¶ Giue nõ habeat. ſ. aliũ qᷓ; defenſoꝛem. nã eũ bʒ:vt ſub ijcit.

kaꝙ PMublicare. etiã pñte eo in ea ciuitate pᷣſide.vt.S.e.dixi.⁊ ſic no
ra minoꝛẽ iudicẽ nõ debere amittere iuriſdictionẽ ſuã: lʒ maioꝛ ſit
iudex pñs. Sʒ S.ar.ſunt.ff. de offi.ꝓcõſul.l.meminiſſe.⁊ de dam.
infec.l.iij. F. ſi vicinũ..l. fi. ⁊ de in ius vocan.qq;.⁊ de iniur.ſʒ ſi
vhiꝰ. F. filiofa. ⁊ dere iudi.l.ᷣ pu.S.is q̃.⁊ in decre.xcv.di.c.pſby
ter. ⁊ facit ad.l.iſtam in aut᷑.de defen.ciui.S.nulla.colł.iij.⁊.j.e.in
donationibus.⁊. S. de offi.iuð.alex.l.i.accurſius.
QAoluerit.ſic.ff. de iur. doti.plerunq;. in fine.
M donationibus.inſinuantur.vt.Sᷣ.l.pꝛoxima.
n ¶Aabibere.ſ. rogatos adeſſe iñ debent.ſic ⁊.S.q̃ po.

zin

fcando

iſclen
ture p
delno⸗

ſſans

npiß

ſledbe
Pelckon
anorg
pteit⸗
(Gen
iblabe
ſacli
uſon
fſae⸗
ſbſcone
ſtteau
E⸗
ſetng
ſpeteſt
he

Mmiti

ationi⸗

m def
ſone

ſgsden
Uurdeh
r
o die
isGe
Aboc
deturet

dichſ
ſonei
bbes ſ
lotfen
ſbſenbe
ſaut de
ſheſti
upiE
ſegiigb
lyeͤe

Cia

deſ inn
ſech. ?
heafe
10 cred⸗
o (e⸗
eüdit
bamz
domett
Hium p⸗
lcſamer
ſby.go
ppob⸗
deteſtic

cea
lnflr5
ſulz
ntdirt

efiita;

49.

aſſdiifile

deſtefiih
s Ano ſd

W
Dißfärftr.
dehienh
iſelin bre
habpio.

Vſns⸗
ſipkpe.
ncldei
Stenſimi
ibfernckdin
Cgſpr
Oneyelmoſit
erryk berſ
ſiebat e,
Gartanoenit
lin bodeeig
aco nudopſn
ur Ntbiet ſel
isan gi
en. Aiyrg⸗
cctſtopgtſs
unfiuſbide
kyclreineelee
eggnoͤle
Vnlek u
occaln donrfi
nſnepoſſo
eräſ gnon
hieeti ſn
hiteſe fucnn
ſnoluialüntt
ceaultaſt
oſſeſorefend
0 nirſtenont
degact pol

neo.7 de ſſ

ſatitͦn
eno domhin
(Zucrli

Im *
s.⸗)
Ne

doſftininn

7„

vonndiſtlmg.

nnsai

entgtntaes

n, Nse

godnaen N

honihinthc⸗

—

enrbſtt

ſiͦhnua

niſetden R

Occtauus

in pig. ba.ſcripturas.vel, dic nullo mõ aliqui vocentur nec etiam
ſubſenibãtur:cũ veriſiłe eſt ꝙ ſemꝑ ſitibi multitudo boĩm.vt ar.S
deteſtamẽtis.l.oĩm.ſic ar.S.qñ li.pꝛinci.l.i.Et dic ꝙ h̊ fiebat inſi
nuatio:qꝛ excedebat ſũmã legitimã.idẽ ſt erat.ſ.ſʒ tñ ſpõte fiet.vt

ſubij cit.verũ.⁊c.
p ¶ Senbãt᷑. als
ſubſcribant᷑.qꝛ h
fuit actũ:vt ĩde fi/
eret ſcpᷣtura aliter
fruſtra exigeretur
ſubſcpᷣtio. vt ſub⸗
ijcit. gccurſius.
q ¶ Dubnotatõe
nota g tabellioni
ſtne teſtibꝰ credi.
qð ſpãle dicũt qᷣ/⸗
dam in inſtro do
nationis. ⁊ ꝓ h ĩ
auk. de fi. inſtru. S
