lis eſie debʒ cautio iudicantis: vt lert reſmomuz.
hiis ventuns ad iudicium per ac- valcnt teſtſß ſet
cuſatoꝛem vel ab his per quos yaleat legatu
fucrint poſtulati:ſumptus com- Me; conna .
pete nes dan pꝛecipiant. Icẽ U⸗ im pꝛo pꝛi eibi po
risreſt ⁊ ſiin pecuniaria cauſa te⸗ nirar nometelis
ſtes ab vtraqʒ pane pꝛoducendi lelligi ber ler w
ſunt. ¶ In auten. colla. vii. cõſti. ni eſfetcra. vt
iiii. de teſtibus. Eſi vero dcatur. ———
Iteſtis pꝛoductus dicatur agit. afacit ffel.
ſemuilis eſſe foꝛtune: ipſe ve nnlius rſt dez “
roſelibemzeſſeaffinnet: ſi quilẽ nicienonem. 65
er natiuitate impleaturteſtimoniũ arbilpenul.
eius:vel ſi is habita diſputatione Qonialn li,
ſeruus eſſe apparuerit reſpuatur Nen tunnnte
10 lie appamuen puatur eri. continu
eius teſtimoniuʒ. Si vero libertũ atur.l ſupenioꝛi.t

l. quero.i fl.⁊.ff.deꝓba.

Ium pbatio. 1 qi rec⸗ Beat ¶Mperatoꝛ valens ⁊ grã.

pitur cũ toꝛmentis.vt.ff 2 valenti. aaa. ad gracchuʒ. . ur.

e.ob carmen. S. ſt ea. bijſ
aũt queſtiõibꝰ fides ad
bibetur. vt ff. d e queſtio
nibus. edicto.ſed nõ omnino.vt.j.e.l.i.S.queſtioni.
Ariſiurandi.coꝛpoꝛaliter pᷣſtiti.vt in decretis.iij.q.ix c.boꝛtamur.
lcet ſit ar. ↄtra.ij.q.iiij.ſi quis pꝛeſbiter. Item ꝓ vtraq; pte. vt ar.
in aut᷑ de ſanc.epiſ..nullũ.colł.ix. Item ꝙ falſttareʒ nõ immiſceat.qꝛ
poſſet dicere verum aliquid ⁊ aliud falſum.⁊ ſic ſe habet generalis cõ
ſuetudo.⁊ ꝓ hoc.õ.de epiſ.⁊ cle.l.pꝛeſby teri.ſed fallit in epiſcopo q̃ nõ
iurat.vt.S.de epil.⁊ cle.auf.ſed iudex. Item ſi remittat᷑ ↄſenſu partium
vt ar.ff. de fer. l.i. .j.de tempo.ap.l.fi.in fl. Item qñ tractat᷑ de ventre ĩ⸗

ſpiciendo in renũciatione quã faciũt obſtetrices et ſine iuramẽto. vt.ff.

de ven. inſpici.l.i. circa pꝛin. Itẽ p ſente vtraq; pane iurat.vt.j.e.ſi qñ.
a ariſurandl a aliter eſſet oꝛdo pꝛepoſterꝰ r At boneſtioꝛib⸗
bib eat᷑ dignitas em̃ ⁊ auctoꝛitas ⁊ opinio ⁊ veriſtmilitudo in teſti
bus attendit᷑ vt hic. ⁊.ff. e...ij. ⁊.iij.circa pꝛin.⁊.l.ob carmẽ.S.fi.⁊ ĩ aut᷑.
e. S. i. az0. Item põt aſſignari ↄtra ex duabꝰ legibꝰ.ſ.ti.i.ſcripture. ⁊. l.
in exercẽdis litibꝰ. Sʒ aliud in inſtrumẽtis ↄtrarijs:qꝛ ꝓducẽs potuit
ꝓuid ere:nõ aũt ſic teſtiũ dicta. s Dancimꝰ.i.iã dudum.⁊ ſic pñs
pꝛo pꝛeterito. t ¶ Aniꝰ. ↄtra.ff. de ven. inſpi.l.i.qꝛ credit ⁊ obſteinici.
ſz boc eſt ſpeciale. u g Facile. ꝓpt᷑ tabellionẽ cui ſoli auq creditur
vt.j.ad.l.coꝛ. d e fal.ſi quis decurio.⁊ in aut᷑ defide inſtru.S.ſi ᷣo moꝛi
ant. Ael dic.i. facile eẽt ⁊ ſtultũ ſi p ateret᷑.ſic. ff. de fid eiuſ.ſi fid eiuſſoꝛeſ
⁊.ff.de ꝓba.ſi quis liberũ.⁊.j.e.teſtiũ.⁊ recita bic que diximꝰ.s.de rebꝰ

cre.l. iij. x ¶ Dup̃clare, puta ſtlentianꝰ. ⁊ ad hoc,.de arbi.l. nei ar
bitnis. 5. ſt autem, pute r, ai.

ſe dixerit: pꝛius inſtnimẽtũ ſije ma ldño Pducereſer⸗

numiſſionis oſtendat qᷓ;teſtificef uum nemo dubi

taret eũ nutriẽdũ

cũ ⁊ dñs ałs eu—

alat. ſʒ quia libe

ri ⁊ ertranei ꝓducuntur ideo dicit qualem cautelã iudex adbibe

at. ⁊ ſic nota ſeruũ nõ admitti qꝛ pꝛo nallo eſt. vt.ff. ð reg. iur. qd
attin et. ⁊ teſta. l. qui teſtamẽto.S. ſeruꝰ. Et lege bic autẽ.ſi teſtis

b¶ Zeſtes.ff. de re iur.l. qð attinet. ⁊.l.ſemitutẽ moꝛti cõparam?y,.
c ¶Cauſas pꝛopꝛie bic ponitur.ſ.pꝛo criminali.vt.f.e.l... accur.
d ¶ Alienas. vt. ã. l. px. e ¶ Participes. nõ ergo appellat ali

oꝛũ ſocios oẽs qui ab aliquo pñt accuſan ſed ſi de eodem crimi⸗
ne: ⁊ vnius abſolutio alteni ꝓſit plene. vt.ᷣff. ad.l.iul. de adult.l.
denũciaſſe.S.fi.vel ad quale quale pᷣiudiciũ.ðiſti quidẽ tales nõ

admittunt᷑ ad teſtimoniũ. ſicad pᷣqcta refertur. In caſibus t̃

admittunt.vt.ff. de cuſto. re.l.diuꝰ. ⁊.j. demale. ⁊ math.l.fl. ⁊.ff.
de re mi.l.non oẽs.S.fi.ſed ibi nõ erant ſocij.vt.ſ.de fal.mo.l.i.⁊
5ʒ.de fer.l. ꝓuinciarũ.ſed hec ſpecialia ſunt. Ael dic iſti tales nonꝝ
ſunt alendi cum magis ad excuſationẽ ſul veniant.⁊ qñũq; etiaʒ
toꝛquent᷑.vt.S.de fer.l.puinciarũ.⁊ ſᷣm boc legitur cũ ſequẽ iteʒ⸗
nũquid in ciuili idẽ vt ſocius nõ admittat᷑.x.ſic vt in fine buiꝰ.l.
⁊ hic. Sed ſ̃m io.ↄtra ⁊ boc in cnminali dicit.⁊ qð dicitin fl. nõ
refert ad oĩa.ſʒ tin ad alimenta.ꝓ parte ergo ſocij põt admitti.
ꝓ ſua nõ.⁊ idẽ ſi ſine ſocietate res ſit cõis.qꝛ licet vnꝰ vincat ni /⸗
bil alij reddit. vt.ff. ſi pars here.pe.l.i.S. quinimo.aliud ſi eſlent
vere ſocij oim bonoꝝ vel i lius qõ petit᷑ quaſi ſit furuꝝ cõc lucrtũ
vt ar. ff. qñ ap.ſſt.l.i.S.in ꝓpꝛia.⁊ an leg atarij.rñde.vt.S.l.ꝓxi.
diximꝰ. F ¶ Poſtulek. vt in aliena co.

.
- 4

ic ſi pmitteretur

66 Ebbitio en. dfſt

lna

eetliſc

iſun

A

erde

.

Poceital
adtiop
Clkonr

aßs.
ſenek
al An⸗
alldeis.
ſencſen

lſenan⸗
(Aitleni

MAunel

üuinnden
eunitin
ſſtixeon
Plhien
i
Pminte
Nlitmnd

ſtneft

Innei⸗

lpfh

ſſi
no abee
ſitpz
fccior
hſa⸗
hinag
Pem

bente
Kerd
tießens

Deteſtibus

guit᷑ an ab eodẽ ↄtra quẽ fuerũt pꝛio ꝓducti.an ab alio poſtea ꝓducõ
tuncũ ſit eadẽ ro. vt.ff. ð ver. ob.i.ſt a ticio.᷑in fi.i.mñ, 7.f. ad. 1. aqi. ilud.
d Excipe.i.excipiẽdo repellere.⁊ boc iõ.qꝛ appꝛobaſſe videt᷑ eoꝝ pſo⸗
nas lIzʒz inabiles. vt ⁊. ff. ad.l.iul.de adult.ſt vxoꝛ. ..fi.lʒ ſit ar. ð.ff. ð iof.
teſta.papᷣ.S.ſʒ nec.ᷣł qꝛ cui ſtetit ꝓ ſe ſtet ⁊ 3 ſe, vt.j.ti.ꝓx.aut᷑.ad bec.æ

dubitent ſibimet ſoꝛmidandũ. da
ta cũctis iudicibus abſqʒ vllopꝛe
ſcriptionis obſtaculo ſicut ſepe di

aum eſt in teſtes quoꝛũ voces fal
ſitate vł raudenon carere pꝛoſpe

rerint:pꝛo qualitate videlicet deli
ctignmaduertendi' licentin.
Mpꝛ. iuſti. a. menne.pp̃.

idemq; teſteſaduerſus cũ in alia
ite pꝛoducãt᷑:nõ licebitei ꝑſonas
coꝛũ excipereꝰ:niſi oſtendent ini⸗
miciciasiter ſe ⁊ illoſ poſtea emer
ſas fuiſſe:ex ꝗbꝰ teſtes repelli le⸗
gespᷣcipiũt:nõ adimẽda ſcʒ eilicẽ
tia ex ipᷣis depoſitõibꝰteſtimoniũ:
eoꝝ arguere. Sʒ ⁊ ſi ligdis ꝓpba

tõnibꝰ datõne vel ꝓmiſſioe pecu
narũ eos coꝛuptos eẽ oñderit:ẽt

eã allegatõeʒ integrã ei ſemani pᷣ⸗
IDem. a. menne: o⸗.
ſtiũ facilitatẽ perquosmł
ta venitati ↄtraria ꝑpetran⸗
turpꝛout poſſibile eſt reſecantes:
omnibus pᷣcipimus qui in ſcnp⸗
tis a ſe ðbita retuleruntq nõ faci
le audiantur ſi dicant omnis debi
tiyl partis ſolutõnẽ ſine ſcnptis ſe
feciſſe.velitq; viles ⁊ foꝛſitan re⸗

8.dere. creð.l.gñalr. S. i
⁊. S..ſinaũt. erit ergo idẽ

⁊ ſi ſit ſeruꝰ hic teſtis. ex

cipe.ff. de adulte.ſi vxoꝛ
ulteyhr def .
—- — . ſar e&
*

e¶ Miſi oñderit inimici⸗
tias.ſ.capitales vt. S. e.
aut.ſi teſtis. Itẽ dico ſt
quelibet alia noua inter

ueniat cõ. non ſic ſi erat

antii.vt.ff. vtin poſ.le.

ſi is a quo.ꝭ.fi. ⁊.l.ſe. et

ff. ð interrog. act. ð erate
G. ex ca.cũ eadẽ ſit rõ eqᷓ
tatis.vt.S.de ↄſti.pecu.
l.f.lʒ quidã dicãt ſpãle
in bis mbꝰ exceptioibꝰ.
accur.

f¶Reſtim oniũ. ſcõᷣo dij

g Arguere. aſſignãda
ↄtranetatè in dictis eoꝝ
⁊ ſic poſt apꝑturã inducũ
tur teſtes ad repꝛobatio

nẽ alioꝝ.vt.S.aut᷑. ſi te⸗

ſtis.i fi, ⁊ bic ſubicit. itẽ
vidct̃ buic.l. cõtra,. ff. e.

ꝓgduci.ſᷣm vnũ illiꝰ.l. in

tellectũ.ſʒ ibi pꝛio ↄtra

ſe poſtea ꝓ ſe vñ vide

red ẽptꝰ hic ecõtra.HNoc
nibil ẽ dicere nã iſti duo

caſus ſũt idẽ ſi bñ ↄſide

res.vnde dic ꝙ bic ꝓdu
cũt᷑ ab alio nõ ab illo ᷣ

quèe pꝛio depoſuerũtvel

bic in alia lite vt in pꝛi.
buiꝰ.l.ibi nõ i eadem

i OPſtendent. vt falſi

dẽptos teſtes ſupꝰhuiuſmodiſo⸗ Olcatin ſecudo teſtimo⸗/⸗

lutõepꝛoducere:iuſi. v. teſteſido
nei ⁊ ſimme atqʒ integre opinio⸗
nis pᷣſto fuerint ſolutoni celebꝛa

„6 * AM

nio.
Eſtiũ.facilitatẽ.nõ
quãdoq; magis occul⸗

tant veritatẽ q; d icqtvt
in aut᷑.e.in pꝛin.

bus.⁊ hocſt quãtitas excedat.l.aureos.alias ſufficiũt duo vt no dere
bus exiguis maximas aſtructiões hoĩes ſuſtineõ t. vt in aut. de flde in⸗
ſtru. F. vt aũt. m In ſcniptis adiũge debita.⁊ öꝛ ĩ ſcriptis qñ ẽ actt
vt nõ aliter valeãt ↄtractꝰ. vt ⁊. j.ti.i.ðctꝰ vel ſm alios quocũq; mõ t
actũ vt ſiat ĩde ſenpturaqſn Retulerint.i. ſoluerit o Cacile. i. qo eet
facileꝛ leue.⁊ iõ nullo modo flar.⁊ niſt qð ſeulvonifertednuc vl die

nõ facile.qꝛ quãdoq; ⁊ ſic ponit᷑ expoſitiue.vt

⁊.l.ſe. Itẽ videt ꝙ tres ſufficiãt.vt.S.ſi cer.pe.l.ſti.ſed ⁊ ibi ſcnipturã re
cipiebat a creditoꝛe bicnõöõ. p Dupꝑ buiuꝰ qͥnq; teſtes idonei.

q Vꝛeſto.ſic ergo de ſua ſcientia d ebet reddere teſtimoniũ,vt bic ⁊ ſta

tim ſubijcit ſub ſua pᷣſenria.⁊ iu aut᷑.de bere.⁊ fal. . ſi vero abſunt cok.
i. De auditu aũt alieno nõ.niſt in caſu aque pluuialis arcede. vt, ff. des
qua plu. ar.l,ij. antepenul. ⁊ ð ꝓba.ſi arbiter.⁊i.

e ẽ coꝛrectũ

clꝗ. deſpõ.c.nals ob ſeruat᷑ in ſacro calum/

nie.vt.õ.de iuramẽ.ca.l.ij.F.i.⁊ rutoꝛis. vt in autẽ. vt hij qui obl. res ſe
perbi.babere minoꝛũ.S.vt aũt. Itẽ nõ exigo vt dicãt. nos vidimꝰ.ſic
em̃ ⁊ de alieno viſu teſtiſicarent qð eet ourũ. qualiter em̃ vnꝰ ſcit ſi aliꝰ
vidit.ſʒ dicat talis fuit pꝛeſens ne inueniat᷑ varietas tꝑis.vt in daniele

Quartus
Nn ,. „Dct0. b Aeceſſariamũ.i teſtiß qui ſunt necefſarij ad ꝓbãdũ
amnie iCautio.i cautela vel ꝓuiſio. K Wer accuſatoꝛc. ſolénem.
gehen l¶ Ver quos.vt per nõ ſolennẽ vt in crim ine notoꝛio.vt.j.de ac
W cuſa.ea que.vel dic per accuſatoꝛẽ quẽcunq; ⁊ pꝑ quos.ſ.accuſa⸗
i tos qui qñq; ꝓbant.vr.j.de aboli.fallaciter. m / Dumptꝰ.
Nau. et er. niſi inrauerit ſe alibi ꝓpbatões ha
8 debẽt aliſed non bere:quo facto teſtatio quidẽ ſcri⸗
mniin eor ſtumenia haf ſed niſi inſtñm mõſtrauent re⸗
nee ad. lro. deiactl. ſpuatur. Si vo dicat odioſis ex
an SS Mota lite criminis inter eoſ: ⁊ hoc
An ennn. pꝛobauent: nõantea audiat q; de
dinn autad cia pꝛedi crimine iudicet. Siveroex lite pe
cta refertur cuniariaꝰ vel alitereſt odioſus: Pp⸗
Aicid teſtis. im / Ceclat quidẽ teſtatio. tempꝑe aũt di
n .plenur dte⸗ ſplltationũ ſeruent᷑ hmõi queſtio⸗
peniittn Fedr eN. nes. Dem ga. geoꝛgie.
nn idem. aꝛ ſunt fui . Ibertoꝛum aduerſus patro
ß atnct ne d⸗ nosillicitaſatqʒ ipꝛobas voces pe
D q de aſenp. Rñã. ne obiectõe pcludimꝰ:atqʒ itavt
guni z reunrr. d ar. non modo ſponte ꝓpdirenõ aude
1. 5.8 epi. 2 cle. l. iu . ANIASn Ai:
dehtthi bem? t aut aſen Ant: ſed nec vocati quidẽ in iudici-
hrſonifi pticios. Ite qd Um penire cogantur. , S
ſctänno D ti. qꝛ ñ inueniunk Vllum penitꝰ cũ ſemel ad
k lr rpelli. vt. f. l. i. iudicẽ quẽlibet:lʒ non ſuuʒ
nt anod: dicenchigratiateſtimomifilent in dpin⸗
un iaidébepueſo greſſus. armmataz foꝛte militiã vel =M
ulc Fire o cano/ quãlibet aliam foꝛi pᷣſcniptionẽ ad .
itd Sr vero erli · cuadẽdũ iudicis motũ : quẽ vel te
hlhen P Bi vero exli / Caded ae .
te pecuniaria. ſecld ſtimonij vboꝝ unpꝛobitas vbrei
n udtenend.n qilaltafagitatleritipoſe Prehe
Gen maiotevel deſa e pcipim?. Sed oẽsg in uili
ſemimm mprmmenb ae ſcʒ cauſa ſuũ pbent teſtimoniũ:ſe
cn nt ,mids Parato Ttanq; ante iudiciũ interiʒ
liſmii cicte. x. .itẽ bhys Depoſito exceptõis foꝛi pꝛiuilegio
tiu 0 erdoe at. bInõi pꝛeſidio' denudatos ita ad
s, etesin üclicantiointrare ſeqetum: vt qui
ee peincipio repelu cunq; aures cius offenderint: nõ
anes iur alij ex poſtfeõ .
iemn Itẽ nota ꝙ poſt
. n aperturam repꝛobantur. vt.j.e.ſt quis. accur.
e NArüi bertoꝛũ.ſic 2. j.qͥ accu.nõ pñt.l.fl.ſʒ nec ꝓ eis.᷑vt.j. de qſt.
lh pꝛidẽ. Quid de herede pꝛoni extraneo.Rñ.idẽ ar. S. ð in ius vo.
atl penia. ſʒz ius ſucced ẽdi liberti nõ trãſit ad extraneũ beredẽ.vt.j.d
euei lati.lib. tol. l. . S. ſt ſub cõ diriõ e. Itẽ intellige ⁊ patronis volẽti/
ſrlei bus vt ar. ff. de poſtu qs ꝓbibet. ſo.ma. alia.ar. S. S. de pac.l.
e ſ penl z alios ar 2 p alijs phit. vt. Z. de poſtu.nec ceteron.
w llũ.pᷣſcriptionẽ.qꝛ ſit clericꝰ. s (Impꝛobitgs. varie.
6 en ¶Qualitas. q falſitate nõ carer. u ERPꝛecipim?. quomi
ſi cus periudicẽcqe verberetur: ſi ſitadmiſtratoꝛ. vel per appiroꝛel q
ſc ſui maioꝛis ſi nõ ſit admiſtratoz. delegatꝰ. vt in aut e.5. ſiſvo
lagl ignotꝰ. x ¶¶ iuili. ſub. etiã y ꝗ ꝛeſidio.ſ. pꝛiuilegio foꝛi. alij
ſe i dicüt de ſpoꝛtuk. ʒ ꝗ Quicuq;.alłs qdð cũq; ⁊ tũc eſi offend erit
nenn, . als quicũqʒ ⁊ tũc eſt offendennt. a Animnduenendi. vri.
iic, aut. eti. S. ſ o. æ nota hᷣ qu ſine accuſatoꝛe dãnari. vt dixi. S.
n tli.. penk. .ff. e l. qui falſau. Sʒ an pena legis coꝛ. an adhuc po
0 4 4 erit accuſari Rñ. alia pena miĩoꝛe poterit ĩpõi⸗ potit accuſari
ncot „ quis aduerſus eſ ff de neg. geſt. pomp. c Gn alia. n
eadẽ no pducuutplꝰ. vieſfc p . ſſe hll d.0296 diſti
fo

de ygrietate loci s deſoſanna, ꝑ qð no credit᷑ vtiij. q ix. c,. nibilominꝰ

—

l ¶ Omnibus.ſ.d ebitoꝛꝛ

depcur.que oĩa.in fi.

Ziber

2. xv.q.vi.de parentela item nota ꝙ;ᷓ qñq; de cred ulitate teſtis audit᷑
vt. ff. de v en. in ſpi. l. i. in pꝛin. De tꝑe aũt ⁊ veſt bus ⁊ ſtimilib? inſidia/

tionibus nõ quetit niſi quãdo vid eant᷑ ſuſp ecti.tunc ſic. vt. ff. ad ſul. pꝛi

us. ſic em̃ dicit quo in anno fla giciũ ſit admiſſum. Sed de loro ſicvr di
ri deſuſanna.itẽ nota in ſolutione qᷣnq; teſtes neceſſ arios.vt bic i co⸗
feſſione.vt in auten. ro⸗
gati. in codicillis. vt.ſ
de codicil.l.fi. in fi.⁊ in
donatõe cã moꝛtis. vt.
8 dona. cauſa moꝛ.l.fi.
item alibi. vt in aut. de
fide inſtru.S.opoꝛtet.itẽ
ſeptẽ in teſtam tis. xt. j.
de teſta. bac ↄ ſultiſſima

tcehijqʒ cuʒ ſacramenti religione
depolucrint ſub ſua pꝛeſentia debi
tũ eẽ ſolutũ.vt ſcientes omnesita
ea ſtatutaꝰeſſe nõ aliter debitũ eiꝰ
vel partem cius perſoluãt:niſi vel
ſecuritatem in ſcuptis capiant vl

Qñq; octo. vt. ſ. qui te/ Pi
na. , Balksrconmutel obſeruauerint pfatam teſtiũ ꝓba
ſima. Muadoq. xv. vt x IHSEe 3.
alabis eſt Pnoncd⸗ tionem. Hijs ſcʒ quiiam ſine ſeri

inter agen tes in reb?. vt
ſ.d e ꝓxi. ſa.ſcri.l.vnicui
q;. Quãdocq; tres. vt. S
ſi cer. pe.l.ſi.regulariter
duo. vt.ff. e. vbi num erꝰ
vnꝰ aũt nõ ſufficit. vt. S
e.iuriſiu randi.i fi.
r¶ Gactri.i.iu iſiurandi.
ſ Gtatuta. l. per bãc.l.
t ¶In ſcriptis·ſ.ꝑ apo/
cham. vt. ſ. ti. i. L. plures
nã nihil ⁊c. vt. ff. de reg.

uerũt pꝛeſenti ſanctõe mento exci
piẽdis. Din vo fc adẽ ſecuritas
ſit foꝛtuito caſu vel uicẽdijvel nau

liceat his qui hoc perpeiſi ſũt cau
ſam pemptionis pꝛobatibus etiã
debiti ſolutionẽ perteſtes ꝓbare:
damnũqʒ ex amiſſione inſtrumẽti

iu.l. nibil. „g 7.
e l. effugere. nauten colla. vu.
v Qui iaʒ. i.olim ante Nelig. ee r
· lolim ante¶ (onſti. iii. de teſtibus. c licet

„

u Hi. crelbiengis Qgati vt in teſtamẽtisnõ
Kunotbate are⸗ IAſoꝛtuiti vel tranſeuntes ve
x qSecuntas.· . in ſcup Niant: idem eſt ſipoſt ſolutionẽ ro
F. . er ,
1 Inlottunij ſunck gati interſint confeſſioni credito.
multi foꝛtuiti caſus vt ĩ
ſti. quibꝰ mo.re contra.
ob. . itez bijs. accur.
3 6 6ꝛbantib?, ſicergo
qui caſum dicit eũ ꝓbet
vt. j. ð teſt a.l.ij.itè nota
ꝙ duo ꝓbat ſoʒ caſuʒ ⁊
debin lolutionẽ. ⁊ ſic eſt
cõira.ð.li.i.ſi de poſſeſ/⸗
ſione. vbi ſufficit ꝓbare
furtũ.ſo.ibi delicto ad/
uerlarij amiſſu erat. B ñ̃
2Zeſtes. 1I. duos. vt. f.
e.vbi. ſeqᷣt aut᷑. Rogati.

ſolutam fulſſe.
BDem.a. iulio. pp.

pecnnianjs cauſis ex noſira lege
aliquistrahere maluerit: ſi quidẽ
ſua ſponte fideiuſſionem ſue per
ſone ſine damno pꝛeſtare velint:
hoc ſieri.ſinautem nolucrint non
carcerali cuſtodia detrucli: ſed ſa⸗

Ogati. ab eo qui introducit eos. vt in auk.e.ti. F. ꝛlicet in fi. .
N Arin teſtam entis. de quo conſtat etiã v eteri ure. vt. ff. teſta.
peredes. S. fi. .]. de codicil.l.fl.in fi. Hota ergo quatuoꝛ caſus in quibꝰ

ſunt rogati.ires ſunt hic.⁊ quart eſt. ff. ð diuoꝛz. nullũ. alias regularit.xr
eſt contra. vt. ff. e. ad fidem. Alij erigunt bodie ſemꝑ rogatos per banc

aut. male. Confeſſioni. in coꝛ. auten. nõ apenit᷑ ꝙ ſunt qnq; ne
ceſſanij.⁊ ſic duo ſufficiunt m io.vt. ff. e. vbi.ſed aʒo ↄtra.nã er quo iſo
lutione ſic eſt: ergo in confeſſione cũ ſit eadeʒ ratio. h. vero diſtin guit vt
ro gati ſufficiat duo.nõ rogati ſint qͥnq;.ſiue ſit ſolutio ſiue cõfeſſio. itẽ
nota ꝙ m iſtam. l. teſtiũ. ⁊ auten. banc videt᷑ ofe ſio extra iudicium
valeat.ſed biceſt ad liberandũ.aliud ad obligandũuũ.item an otra ofeſ
ſionẽ utam poſſit venire infra.xxx. dies. Hñ. ſic. vt.. denõ nu. pecui con

tractibꝰ. S.i.vel diſtingue.aut fuenit confeſſio ſolennis.icoꝛ teſtibꝰ ba

bita: vt unc non poſſit venire contra. vt bic. an non:⁊ tunc poſſit vtibi.

uad inuuos. ergo inuiti co guntur. vt bic .ff. de ta. exbi. locũ
. exbibere. ⁊ quéadmodũ te. a. cuʒ ab initio. at. ff. ſi quis cau. l. ij

i.⁊.ff.ex quibus cauſis ma.l.ſed ⁊ ſi..fl.⁊ boc captis pignoꝛib. vt

ar. inſti. deſatiida. tu. . penul. nã ⁊ boc eſt munꝰ puolicũ
J eſatiida. tu. . penul. nꝗ z boc eſt munꝰ publicu. vt. d.l.fſil quis
cau.colligit. Hec obſtat.ff.quẽadteſt.aperſi quis ex ſignatoꝛibꝰ. que

teſubusin lacra

nem.] mnime teſtes in hmõi calſibꝰ ꝓrela
ptis debitũ vel partẽ eius perſol-

fragu? vl alteriꝰ ifoꝛtũii pẽpta:tũc. ſitantũ. xv. dies itra quos iudices

ns dicents pecuniam ſibidebitaʒ

Iquandoinuitosteſtesin

eſt contta. vbi nõ vid ent cogi. qꝛ ibi erant abſentes ⁊ alterius p ⸗½
uincie. Vel aliud eſt in recognuiõe ſigilloꝝ teſtamẽri que põt etiã
fleri domi vt ibi. ⁊ aliud in teſtibꝰ qui coꝛa iudice d ebẽt cogi ve

nire. vt bic vel coꝛã eo cui delegat in alia ꝓuincia lege ſtatuẽte P

terq; in criminali. vbi tin coꝛẽ co debent venire. vt in autẽ.e. S. et

+
. 2 ,—
.M

qi · ⁊. ff.e.l. ij. F. ) den⸗

. . . ₰ 2 2 . teſt 8. io 1
cramento eos cõmitti cenſemus. cull atsdo an
Si eni pꝛo totolitis cetaminell⸗ dam volétes ad
S“ Wreſti mittuntur. inuiti
riurandio credenduʒ eſſe teſtium no cogũtur. vt. f

putauerint:hii qui eos pduxerint e inuiti. .l. inuiti
multomagis pxe ſentiam ſua, Depſeners aut

dere debent Sed cũ opoꝛtet mi antepenul.

2. v. Itẽ dic cau⸗

cibus. b Cognitioné.i. teſtimo niu per quod cognoſcẽt cam.
ci. vel es ↄtra quaʒ po

—

i Er alterutra. vel ea que poſtulauit

quãdo cogantur
babes in auk:e.

b ¶ Lauſis .in cni

“ rnn⸗ minalibꝰ idẽ. nõ
ri: æ pꝛo alienis ↄmocdis ſuas inne cũ quidz ercuſen
nire difficultates: diſponimꝰ no' mn vt inuitinon
amplius teſtes obſcruare cõpelli dicala degrof
iudices poſtq; fuerint amomti: ni iij 5lege. . .iij.

Puideant quatenꝰ cognitionẽſin aſieke eri,
ſcipiant: in qua teſtes neceſſarüi ni ſiĩ caſ. vboedi
ſi fuerint. vt omnino licẽtia eis cõ aut. ſed 2 ſi ql
lr. . qua lege bic.
cedatur. ⁊ alterutra ꝑte ceſſante e eMoſtra lege.ſ
2 minime cos obſeruare volẽte: gren aua nod
ſi ꝑ executoꝛes moniti venire no beeevokee⸗
luerint“: teſtes accipe ⁊ alterutra ur plone per
pte pnᷣte que cos introducit te-⸗ manſateithc
ſumonia coꝝcape His aũt dieb?ꝰ moniũ̃ að dicere
effluentibꝰ liceat quidẽ teſtibꝰ di⸗ deberut.
ſcedere a iudice:nulla habentel⸗ Simedaned
centiã eos poſtq; abfuerint iteru, q ellromagis
retrahere 4 IYplum aut iudicez ſli ſe veaege
pereu ſteterit quominꝰ teſtimoni en te neſne
um pꝛeſtet᷑: partileſe omnẽ iactu-⸗ iul do. dent li.
run pr puluſinodi cauſa; illtä g ſonv aul
erſius facultatibus reſartire diſpo diu ſoco toiuz ne
ſuunus. nalen. aneskaun.
colla.vii.conſti.iiii.deteſti. et e Pifficultates⸗
hecomnia. Grcf uead ice
faon amplis.i n vltra. xv. dies. g Bbſeruare. i pere iudi⸗

ſtulati lunt. K Eos. ſ. tudices. I Obſeruare.i. obedire. ⁊

mala gramatica. im ſifloluenint. ſt ergo velimt adeſſe pñtibus
gus eſt ꝓ erenda ꝓbatio.vt bic.⁊ in auien. bicpoſita. ?. ] t. i. iu
dices. ⁊ auten. apud. ⁊ in decretis.ij.q·i. in pꝛimil. in ſi. ſic eſt etia
in iureiuran. calu nie. vt. S. de iur. ca. l. i. 5. ſi autem. ſed boc facio
nõ poterũt plures ꝓduci cũ didicita ſint teſtificata. vt. S.ð ꝓba.
auten. at qui ſemel. Qel dic ꝙ iuramẽtũ flat in pñtia. ſic pdicta
intelligant. Dictũ aut teſtis ſecreto recipiat᷑ vt ꝑ d anielẽ eit indu
ctü: ?7 ſic app:obat conſuetudo generalis. ar. boc. S.. nallum.
Irem licet bic abſente altera parte recipiant reſeruat tamen licen

na obiciedi in dicta eoꝝ. vt. ſ. e.l. fi. F. i. 2. F. fl. n Introcucit.

ſiue ſit ille qui pꝛimo ꝓduxit ſiue ↄtra quẽ ꝓducti fuerint qmo
eos pducere videt᷑ cũ petit vt iud ex eos recipiat.ſi aũtvtraq; ꝑs
eẽt abſens nõ 9 traberet bermodiciũ necteſtes teſtiſicarent.
0Ketrabere.ne leges ſint ludibꝛio.vt 2⁊. j.ð bo. que li.l. ſi F. vbi
quũt puerilis. ⁊ de adop.l:emcipati. ſi. als icipit ad opta re,

(ike

n
AAdeu
(psfn
nſi⸗
tlanman
llirk
itlͤbeb
hitidoſn
gnn
ce
unee
icnctincd
Alſulrit
heſnrlea
cſtſebe

fſe,es

fſoltonli
Aſciur
Mlus4
liſto
ulicuf
Wog,
R((nine⸗
netin
f dech
isſict
inſet⸗
igniunre

imnd Ait

ciüdi

(lnade

(ugee
fpröpelan
ingene,
Mufſlbiet
icogcnn

„Pniſene
eugbs.
ud ir
Wlirl
Mlepöldn
mMs gubr
(ceſclung
diel
ſtotf⸗
gtigte
acico.
(ario,

(in
ha

in

ufdede
Autonis
niin
Anpon

tütetg

Quartus

Deteſtibus.De ſide inſtru.

uram. fecit em̃ litem ſuã. vt inſti. deob. que er delic. F. i. ta nõ nocere amiſſiones ſi alias pꝛobet. vt. ſ. e. ſicut. ⁊.l. ſtatum. ⁊.l. ſi ſo
ſautpiti Ed ⁊ ſt quis ↄtra leges.vt qꝛ nõ ſoluit᷑ qdð debetur cũ leges lẽénibꝰ. ⁊.l.inſtr s.⁊.l.cũ inſtris et.l.nõ idcirco.⁊.j.de iur.do.cũ citra.?
hütagft ſuũ ius vnicuiq; tribui volunt. vt inſti. de iuſti.⁊ iur. S. iuris 8. fami. berc.nõ 106. 2.ff. e. iure. 7 depigno.l.õbit.⁊.5.de pactis.pactũ.
Kikmef pꝛecepta. vel ecõtra petitura reo qð nõ dʒ r Publicare.i. per vteris. ſi.i.q;uis. vel ꝓpꝛie lege. 14 Alius.vel coberes vel cõ
fege publicam manũ autenticani nõ m̃ in aperto.qꝛ ſicnõ poſſent po reus ſtipuladi.vel cũ eſſent dpoctequoꝛen leeenelbt aeren ſ
lahſchee teſtes em cartha:ita lbz
s Niſe leacpaue tenee , , , creditoꝛ ſibi ĩ certa quãa⸗
ſcken tantiſmel Ali Ed a ſi gsab aliquo aligd deſcripture appꝛobata inqdepo⸗ miateſeparata cauebat
afin loel gudo ncu er leſus aut damnũ patiẽs: teſtes Accpe. Siuero espmixtefuent meſe eeKoeyir
mili bicte. Sic ego gpud iudicem ꝓducerevoluerit: gelzer hijs alui viuetes n elat vebito: a
uen enteglanee’? 2 cn5tctimonia publicare::ad⸗ ſun 3szs
Poſhle cant fallit iñ auã Uerſanus moneatur a iudice: æ ſic Moecaãdẽelecuone an liigato auliterpoſſz agere er
. ſet do poſſunt facle eO pꝛeſente iudex atteſtationesre n aduerſusquẽ teſtimo na Pterũ eicge deh aetione n
ee neanehrc cipiat.Nð ſivenire noluerit etia,) r⸗Inmeni mi n =S ſi er falfis. ð quo dic vt
inttinni ftad aaulile, cOabſente atteſtationes recipiat: iilocs eopnoe&cPpuccas. On widiri. Ali olcunt non
rgfuifn ge. ⁊. olhrept 2 perinde valebũt:ac ſi eo pꝛeſen ni ſcðm qðiam pdiximꝰ aduer⸗ poſſe ciuiliter agi dons⸗
ircknnil Allus. 2. ſ.; . ſtes: lri viuit delinquẽs vt po
nlil ee ne teſ⸗ te recepte fuiſſent: nec opponere ſus eas 2 teſta une lgtine s ſit de crimine criminalit
ſn ta. ? ad ideʒ.f.e. Poterit qper vna parte date ſunt. Ei ta Rieſen ue us que ꝓleru drcntanr. diees .ſ. e.l.
Fed . 3 – ſ a Ia . esp
6. 4 Ziitaronts.. Dem. a. iuliano. ppᷣ. miegloleleruato o Kuenit. nota generale
etannd. Sieſtentglat une Dekideinkumor:tanio e setoeuſſree
nug nues 4 ☛ iudices ſles inſſen pducti⸗ va⸗ neleoꝛuʒ: et apochis: et antapo feiſo viene. vrſn 4
lrdi dz ei vi latũ erat vtrũ deberet eoꝛũ de eEH mne, ſa us vel ac. moꝛ .l.iij. ve
che es nidan teti ſnu erit nnn d liticato e. chis ſaciẽdis: et dehis que ſine qꝛ dicat te feciſſe vl feciſ
n reui ut rei ſitionibusin iudicio litigatoꝛ yti: ſcaiptura fien po limt An
faatu usn e rali ie an nõ eſſet audiendus. Sancimꝰ npnn . qDiſenimẽ. repete ꝑa
igoot vt no. mõ./. l. t ſi quideʒ in Grnbannii aliquid , b „deinnmn
l na vent phmõi cauſa ſtaturü eſt: hocob⸗ 1pꝛ. anto. a. marchie. aDiſenmmn. danu
ſte t Ana que ꝓdu ri⸗ „ 2aIIO. A. r ¶ Mencli.ſ. pene qᷓ in
nuni nõ vhleamaſt ſeruan Sinautẽ nihil conuentuʒ — Ebitoꝛes tuos quibuſ fligitur ꝑ penãꝗ.i:.coꝛ. de
nmuͤfinl rea Pare von eſt in hm di caſibus: ſi quidem ſu⸗ cũq; rõnibꝰ deberetibi ſal aue d Patl wia
teumme aao.aetur. perſint — habere 5. Rannan Pbaene 80 ĩ libeꝛo. in Krue —
u 3 E õnes eoꝛũ onẽ ſuppliciũ.vt.ff. ad.l.coꝛ
ſenin Am apð. õ Ccontraquẽ depoſitõnes eoꝛũ ꝓfe⸗ lolutionẽ copellet adi⸗ Svead
ue 1 t8 anen. runt ſi eas recuſauerit cõcedere te tus pᷣſes pꝛouincie.nec oberit tibi nei Farors, fect n
lius fdeiuð. l. ucicm ſtes itemʒadduci:? non oppom amiſſio iſtrox:ſi moõ manifeſtis Pp⸗ p ank cande penã. dico
itin tuam ſolui. vel dic eis qpiam teſtimoniũ ſuũ dedent batõibꝰe sðᷣbitoꝛes eẽ apꝑuent. 8 Rerlpe D a8
orabnt,te vel ſthoc concedere minime ma⸗ Apꝛ-alex. a. manilio Lcon oefalid fallos. vl
iſc⸗ iu cedere ſoluta pẽa luenit depoſitiões coꝛn quaſi fcãs J vteris inſtrumẽtode quo die en derevnio
. ivigtin acapere omniune iegitmno 8 ci alins acauſer kilivict,neſt: pba wahand uſ kl
n rſquls ren. (oN petit aduerſus eas ſeruato tus éſiſta viſum fuerit'aq pecu oꝛine. enora g
Ehan Nudicio ·l. oꝑ Sinautem ab hac luce ſubtracni? nmiam petis eiuſdẽ cnumniste rel, erbaclitterg dielt d
ipiun mano. ſint tunc neceſſitateʒ eiunponi fi· faccrex.ct diſcrimen penculi pe- tez m libello ſe ſubitur̃
gun ℳ uenit. vt ⁊ ar ff. de reiudi.ſt ↄuenerit ʒ Ceſtes. ſ. omnes vt dik ſinõ ꝓbauerit.ſie ⁊.j.e.l.f.⁊.ff.de accuſ. a.l. libelloꝛi. nos dicimus non
ariber⸗ „Srcher 3 6 7 5 3 8.de aduo. di
uhiii, ferat ab vltimo caſu. 2 ¶ teru.nũ quid iurabunt iterũ.Rñ.ſic. eſſe neceſſe ⁊ nibilominꝰ panet᷑ ſimlitudinẽ ſupplicij.vt. S. .

* 72 . . , . . 9 —̊
ar. ff. de damno infec. qui bona. 5. ſi quis.a foꝛteidẽ in cauſa ap ; Huer. iu.l.l.⁊.ff. de reſti.l.iij. F. idem dime Iran ad fl. bui Kise et
on! pellationis ſi ſuper nouo articulo vei capitulo inducant᷑. vt in teſta.papinianꝰ.j.fi.que eſt ↄtra vbi pᷣiudi cat᷑ legatarijs iure iſto.ſi c
e AE

tpim ſacto calũnie dixi. s. deiura. cal. in pꝛinc.l.ij.m. accur. ¶Et tra teſtm̃ pꝛonũciatur. Solu. ex teſtameto pẽdet en ain quein e
. non opponi.patet ergoꝙ alias pòt opponi.vt.ff. e ꝓduci.ſed il ſcnpta ſunt quo infirmato cerera nibil valent.ſed er inſtrum 0nope
nt ic nõ ia cã ⁊ aliꝰ iude s ti ſti c ſolutioni eſt ar. contra. ff. de excep. rei iudi.l.
ſr lud bic nõ obſtat.qꝛ bic eſt alia cã ⁊ ali iudex. ꝑ ¶Factas co⸗ et petitio d ebiti. led buic ſolutioni eſt ar. contra.ff.de excep. iecnſg
n eren ram iudice. a Geruato. opponẽdi in dicta 7 Paſtonas. i. vbi ideʒ in teſtamẽto dicit ꝙ bic ĩ inſtro d ebiti ꝙ alijs bn ner 5
ſt⸗ e⸗ b Gubtracti.ſ.om̃s. c ¶ Quaſi factas.ſ.in iudicio. dx In dic ꝙ ibi nullũ vł irntũ dicebat᷑ vbi iudexnibil noui facit.ſe. ben arat
uniiun moꝛientiũ.i.moꝛtuoꝝ. 1 nota qð in boc iudicio dictũ eſt la in qs eſt.at in querela inof.ieſta.nouũ facit.quia reſcindit egerberrten
in Atndd alio. vt ⁊. ð. de arbi.i.penul.in ſi. e Pꝛediximꝰ. 5. pxime. om / quinõ eſt ⁊ deſinere qui eſt. vt dicta.l.pap.in fi.⁊.ff.devul.ſubſti.in ſub
utiſ ni iure ⁊c. ſtuutiõe.Alij ſoluũt ꝙ ibi fit ius ex ſnia.bic non.qð in idem recidit.Alij
s ics ubꝛica. De ſide inſtrumẽtoꝝ ⁊c. De ꝓbatione viue vocis ꝙ ibi legatarijs nõ aut coberedib piudicatur. ⁊ ſic nõ eſt ar. cõtra. S. ð
utn i ixit. Dequit᷑ de pꝛobatione moꝛtue.i.per ſcnipturam. inof.teſta.cũ duobꝰ. Item ecotra. S.de pe.heredi.l.fi.S.fi.ſed ſo.vt ibi.
nit Amiſſione.i. perditione. Itẽ Z. ſ. de bijs qui.vt indig.i.polla.in fi.ſed ibi expone retractas. id
l ſen Gn Ebitoꝛes.quibuſcũq;. ſ.idoneis.nõ em̃ ad vnã ſpẽm ꝓ eſt retractare intendis.vel ibi tranſactio.hic ſnia.item quero an idẽ in te
fii nl bationis ⁊c.ðvt.ff. de reſti. .iij. S. euſd em. ar. . de eden.iei. ſte vt ſemel falſum oicens nõ repellat᷑ ſi ab alio ꝓducat.Rũñ.ſt iudexno
ſe i, ⁊ derei ven. iudicia. bꝓ/ Lompellet. captis pignoꝛibꝰ tauic illum falſuʒ:nõ idem qð bic.alias ſi ſimpliciter ſuo dicto nõ credi

m oꝛdinẽiuns. pt f de reiudi· diuo Fei:. 1 lllec obent no tur contra, vt.ff ad iurpillianij.l.i. F. i. 2, ff, de infal lucius,

LTiber
8 4 Hon oberit. quia res inter alios ⁊c. vt bic. ꝛ.ff dere iudi.l.ſepe.⁊.ſ. i Aſun
res inter alios.⁊.j.qbꝰ res iu.nõ no.per totũ. t Krimini.i.crimĩatõi
v Pebuiſti. ex neceſſitate. potuiſti th.vt.ff.de ap.a ſnia.⁊.l.ab executio
ne. §. i. accur. .
aduerſariꝰ. reuocaret᷑.aliud foꝛte ſi nõ reuocaret᷑.lʒ diceret ſe non
vyſurum.
Se vſurũ.alijs abũ

fundum. ⁊7.l. colonꝰ.

ne legis coꝛnelie ſubire:ñ oberit

datibus pꝛobationibꝰ. . teI 1
3 4 Mꝛ0 ateſione. cui ſnia a qua necis cõtraquẽ data eſt dubiũ noneſt.
magis credendũjeſt q; a qppellauit:nectuꝗ tunc crimim em. aa. 7. cc. alexan.
licui inſtro fiſci.

Iconſtiterit ꝓpꝛietatẽ poſ⸗

nõeras ſubiectꝰ appellare debui⸗ 4
eſſionis de qua agi᷑ apud vos eẽ

ſtiu

2 (Nonſtiterit. vt ⁊. ſ. ð

confeſ.l.i. an aũt d efal/ eʒ. a. heliano

ſonoe ee . Jaduerſan tu apudacta ꝓuidebſt iudex er pſona fiuctua
ſi falſos in vonn. plicdis ꝓuincie cũ ſdeoilunn rij nullũ Funicſicndarli din
Zate i. ſolute. tiqð ꝓierebat in dubiũ reuocare cõpꝑan: ꝓpter amiſſionẽ inſtroꝛũ
3 N rde . nõ vlurũſe conteſtatꝰ eſt: vereri Bem. aa. . cc.alineſto
2 (Inſtrumenton nota nõ debeſ ne ex ea ſcriptura quanj ſttumẽtiſetiã no interue
r n tevren eſſe verã etiam ꝓfeſſione eꝰ con nientibꝰ ſemel diuiſio recte facta
ſti‚nimis graue. ſtiterit:negociũdenuo repetatur nõhabeturirrtta.
a ¶ eteceris. ſecus ſi ꝓ ꝑꝛ.goꝛð.a.martiano.

batiõ es babebas. vt. ff

deeden.l.i1.. ſiquis. 1 Alate diſpẽſatoꝛi pecunie ſi

pꝛobibe. ob inſtnumẽtoꝛũ amiſſoꝝ caſu ꝓ nientibꝰ vẽditio facta rata maneat
äü batione deſeceris:inſpectio rõnu,ʒ ↄſcquẽter amiſſis etiã qͥ interceſſe
bi. vt 2.5. deedé pcura fiſcaliũ fidez demonſirabit. t nõ tolli ſubam vitatis placuit.
1non a.r mas Den. a. pꝛiſco. ⁊ marco mili. ONE&αtcbe
O—ei. cut iniquũ eſt inſtumẽtis e ancpatione facta ſiacto
Facile ſyſi credercei ) vi ignis extinctis debitoꝛes rũ tenoꝛnõeuſtat: ſi tñ aliis indu-
Zniſen guid paequãtitatum debitan renuere ſolu biis ꝓbatioibꝰ vel ex pſonis vel
lud em in caſihtecipit ai tione: ita non ſtatim caſuʒ conque exinſiroꝛũ incoꝛrupta fide factam
eſt amiſſum inſtĩm ꝑ aa rentibꝰ facile credendũ eſt Intel cẽ emãcipatiõeʒ ꝓbaripoſſit acto
ſab⸗ . Wr peſrnto ligereitaqʒ; betis nõ exiſtentibꝰ m intentu vᷣitas ↄuelli nõ ſolet.
ne. Jẽinalio pdeſt vt inſtrumẽtis vel alijs argumẽtis: Dem. aa. . Cc. dioniſie.
cronerct ſolennirarean Pbare fidem pab? veſins adeẽ In Dnidcircominꝰ? in vacuã

q; teſtiũ.vt. S.ti.i.teſtiũ

Bf ſz bieſi pber eredi ,· MWperatoꝛ maxri. ? diocle. aa. inductꝰpᷣdiidonatõis cq poſſeſſio

wed duos eſte⸗ ſeami .Ccc. lucidii. nẽ:q; eiꝰ facti ptenmiſſuʒ inſtim
ſſe inſtrm in quo ↄtine atii tiiſ Ppfeſſi Dꝗ . 8.
bar gene denebanget Zatuʒ tuũ natali ꝓfeſſione aſſeuerat᷑ hãcobtinere potes

em. qa. . c. leonco.

audierũt legi:quare pꝛso⸗ P ita:mutilatũ nõ eẽ certiiuris eſt nc
ud eoſꝗ rẽ geſtã ignoꝛa

batun den ei mog: Dem.aa. 7. cc. clume.
quoddã exemplũ cui . .
94 credit᷑ niſi oꝛig nale ſolenib⸗ ſtipendijs hone
ande dis de rde⸗ aut ſte ſacro/ſolutꝰ cs:licet ſuꝑ
ſi quis.⁊.ff.e.l.quicũ q;. maoarreinſiß ici t
SDůʒ dic ꝙꝙ ernn pſumptõ ſi ma ſenli S Pcdita
ſi boc ꝓbet vt poſſit de lint tm li alijs euideib/ ꝓpbauom⸗
ferni uramẽtum. Alij di bus vᷣitas oñdi põt: veteranoꝛrum
cũt boc ſufficere ar.dicte
leſi de poſſeſſione.
9 Nel pꝛo ſaltem. b Fidem. i. yeritatem.

„

Zatũ tuũ.certi iurs eſt. ſi alie ſunt ꝓbationes.vt ⁊.5S.e.l.i.nam ⁊
ſine inſi fis de ſtatu ꝓbat.vt.ðS.ti.i.lij⁊.j.de libe.cauſa.nec omiſſa

ſtatio:nihil ad ꝓbationẽ veritatis
eſte põt. S5. ga. 7. Cc. ad
ſeuerũ comitẽ hiſpanieñ.
Qnipture diuerle ⁊ fidẽ ſibi

t (Mon ſolet. vt. . e.l. i.

⁊.:j. de nup.l.ſi vicinis.
ſolẽnibꝰ.ſt pẽdijs excurſis vel finitis.ac. eq HMoneſte. vel cau⸗
arie. ſecꝰ ſi ignomimoſe. vt. ff. ð. ifa.l. ij. J.ignominie. f ¶ Gacro.
qð faciebant. vt. ff. ex qui cau. ma.l.penł. g Bi alijs. cũ nõ ſis i q̃ſt
poſſeſſione pꝛiulegioꝝ.alias pᷣ ſumit᷑ ꝓ te q; 10 honeſte miſſus. vel ne⸗/
gab at miles fuiſſe.vñ ꝓbat militiã:ais pᷣſumit᷑ boneſtemiſſus.vt ar.ff
dema. teſt. uos.ſed none ſoli eꝰ ſacro credit᷑ ſi ante fuerat bonꝰ miles.
quidã ꝙ ſic. vt.ff.de re mili.nõ oẽs.S.a barbaris. Vel dic ibi ſolũ vole
bat admitti ab boſtibꝰ rediẽs.bic aũt etiã pꝛiuilegia petit.vñ bic plene
ꝓber. vt hic ⁊.j.e.li.accur. hſ Pꝛiuilegia.que multa ſunt. vt.ſ. de ve
tera.per toth li.xij.⁊.l. v.e.ti.⁊.].quãdo ꝓuoca.nõ eſt ne.l. veteranꝰ.

BDem. aa.⁊. cc. victoꝛini.
EC Em inſiris etiq nõinteme

erũt:amiſſoꝛũ initroꝛũ habita te⸗

are. in bona pte.i. continue vti. vt. ff. de vſuca. l. ej.
conſtiterit. ꝓpꝛietatem.i.dominiũ rei poſſeſſe. 14 Mallü
t. S. de vſufructu. l. nibil intereſt. ⁊.l.neq;. imn qſ Dominio.
nota nã poſſeſſionẽ poſſet interuertere.vt ar.f.de yi ⁊ vi ar.l.cuʒ

Eſtrumẽtis
lecus ſt

,„„ . —2— I
pꝛinilegia etiã te vſunpare poſſe voͤrerte vt eo⸗

munia vtriuſq;ʒ
iu.l.maioꝛibꝰ. et
fac.S.fami, berc,
non ideo.
o GBrrita. itueni
ente ſtipulatione
vel traditione, vt

ff. de pac. l. diuiſt

onis.
Am inſtris.
eſt ſequen

tiũ.ſic ⁊. S.de p⸗

ba. l. cũ res.ſʒ qͥd
ſi couenenit yt in
ſcriptis fieret ſʒ a

miſſa ſunt.Rñ̃.ſa

tis eſt ſatiſfactuʒ

iuri.vñ non tollitk

ſuba veritatis vt
S.ti.i.teſtiũ.in fi.
ſed in teſtamẽtis
ſecus v bi amiſſo
teſtõ in ſcriptis ðᷣ
ficit ꝓbatio ſᷣm
quoidã. Ael idẽ
ſi ſir puablicatum

vt. j. de teſta. l. ij.

fa. ð. e.l. l. .ſ.
emanci.l. ij

ADancipati

ne.ñ exiſtat
qꝛ amiſſa ſunt: ſi
ne hijs em nõ va
leret. ſ. de adop.
l. fl.? de emãcip.
iubemꝰ in fl. qui⸗
dã iñ d icunt ſine

ſcripfa fieri pon

ſe per.l. iſtã. ⁊. ].
de emanci. l. ij. ⁊
l.pᷣdicta iuabemꝰ.
loquit᷑ in abſente

emancipato.⁊ a⸗/

lia loquitur in 3/
doptione. .
r ¶ Ex pſonis. id/
reſt dus
8 Fide puta pꝛi
14 ſcripka ad⸗
uerſarii.

OQn idcirco.in vacuã. quãdo nec alius poſſedit nec eſti poſ
AMAleeſſione. vt.ff. de act. emp.l. ij. F. i. 1. l. ij. ac. xg t
vt. ſ. de acquir. poſ.l.minꝰ.⁊ de contrabẽ emp.nõ ideirco. 7.5.,5
rei ven.quotiẽs.⁊.ſ.de dona.in extraneos. —
Pud eos.i. iudices ſm. m. ⁊ ſic eſt ar. a ↄtrario ſenſu ꝙ; ſmn
— onſcientiã d ebeat iudicari. Uel dic apð eos ſcʒ teſtes. vt.
me. ca.metũ.⁊.õ.de tranſac.ſi maioꝛ.accur. 5 (GBeſta id

miſſionez. vel dic. i. veritatẽ ↄtractus. .
4 ripture. ſ. publice ambe.ſti aũt altera eſt pꝛiuata:ſtabo pu/

SPꝛetermillu.

