quideʒ.in fi. qꝛ ſi
tranſigat/ ofeſ
ſo bẽetur. vt ff. de
puaorica. in oĩbuſ
Et nota ꝙ nõ re⸗
petit niſi mãſige⸗
ret.nã paciſci bñ
lʒ. vt. ff. de iur. fiſ.
l. in fiſci. 1. l. eius.

7 ad l.ᷣ iul. de vi

pub..l. qui cetu. F.
fi. qd non placet
Ja. vt alibi not.
Sed qᷣdſi nanſt
gat. dicum qdazs

nanſactõnem va
lere inter eos ſed

alijs non piudi/

care: dnonbiiiigs
cet. qꝛ ſic nulla eẽt dia: an trãſigat quis ſuperre familiari:an ſu
per republica:ſʒ lex aptefacit dꝛiaʒ. vt. ff de pact.l.iuriſgentium
S.. ſi paciſcar. 7.l. ſi vnꝰ. F. pacta. ſic dico etiam inter eos nõ vo,· agn itis.⁊ de iureiur.i.admonendi.in fi. acc.
lere vt no. d. S. ſi paciſcar. in glo. Fit. n. nunciatio ⁊c hic videtur n
Aliter dicendum vt alibi no.ſ.cum refert ad pecuniariam eſtima/
tionem. d6 Falſt accuſatônem. vt j. de fal. ipſe. eſt ro. qꝛ
plerũq; falſi accuſatio refert᷑ ad pecuniariam eſtimation embm
o. hoc ſolo caſu videt᷑ eã accuſatõem exceptam a rrãſactöne

. opp ibita videlʒ vt fieri poſſit tranſactio ſuꝑ falſo:qð refertur actõis.
ad pecuniariã eſtimationẽ. nã qñq; inogat penam ſanguinis.
vt. j.de fal. mo.li. F. actoꝛe..l. penulti. Vel dic ꝙ ſ ꝑ ſuꝑ crimine
falſi ʒ tranſigere:ẽt qũ irrogat penam ſanguĩs. vt in pn.l. Itẽ cũ

non irrogat vt hic

min?. 2 niſi in cã

niſi ſit teſtm̃. vt ff. e. debis. tẽ de codicill.vt. ff e imꝑatoꝛes. §.

fun inficiando. circa pjn. ſi aũt oↄtractaret fieret furtum ⁊ daret a⸗
ctio fum ad duplum eiꝰ qð ↄtinet in inſtro. vt ff. ð fur. qui tabu

las. 7 ſic non daret de dolo quã bic die dan.. vt.ff. de dolo. l. i. X. ter vi. ⁊ vxo.l. creditoꝛ⁊ plus va.qð agi.l.i.⁊.l.ſi qs.⁊.l.
ait ptoꝛ. ⁊.lij per alium aũt ſubtrabit: vt ſi alicui mãdauit vr ac ſ

ciperet ea q putan

commiſit ſurtum. qꝛ nõ pctauit nec fuit pñs nec accipiẽs cũ egit

liliceat niſi crimine falſlt. H S
Ab pꝛetextu. pbibent iura niſ in cã publica.vt. ff. de re iu
di l. imꝑatoꝛes.⁊ niſi in cã ecclłe.vt ar. in aut.denon ali. F.

.

gere vA . geArsui potuiti. argute pꝛobari.
b Actio.que eſt ſi quidẽ cc. vt ſtatim dicit.

que ſan guis pe⸗ maioꝛis.xxp. an. ↄſenſiim repudi -

publicis cnmibꝰ

li
Ränort ingerunt: trãſigere non lʒ et. I Dem. aa. geminiano.
citra falſi accuſatõem. I Dem ¶ cNm eaq tranſactõis cã da⸗
aa. 7.cc.ireno. .Anaut retincni ↄuẽit: velut ẽp
Eb pꝛetertu inſiripoſtrep toꝛem eũñ queʒ accipe placuerat:
titranſactõem bonaſide finitaʒ: retinere pᷣſcribir his que ſimlate
reſcindi iura non patunt᷑. Sane gerunt̃ ꝓinfectis hiĩtis: fruſtra fi
ſiꝑ ſe vel per alium ſubtractisin- cti pꝛecij poſtulat᷑ numerano.
ſtrumẽtis ꝗbus veritas argui po I Dem ga. 7. cc. Allexand.
tuit deciſionẽ litig erxroꝛſiſſe pbe⸗ & P Imaioꝛ trãſegiſti ad reſcidẽ
tur ſi qdem actio ſupeſt: replica⸗ dã tranſactõem de dolopte⸗
tionis auxilio doli.m. pacti excep / ſiationon ſi ufficit: I dem. aa. 7
tioremouet᷑ſi veiam ꝑemptaicc.ticdano.
eſt infra ↄſtitutũ tpᷣs:tm̃ actõem ¶ n x cintentio creditoꝝ archi⸗
de dolopotes erercere. I Dẽ mecdoꝛbaui alios ſucceſſiſſe pfite
N aa.⁊.cc. Antiſtie., ries:ſi obligatꝰ ꝓeo non fuiſtite⸗
,On minoꝛẽ auctoꝛitatẽ trãſ nere te pot:ſʒ hoc integro nego
actionũ qᷓ; reꝝ iudicataꝝeẽ: recta ciotractan ↄuenerat. Ma cumi,
rõne placuit. Si qdem : nihil ia qõnem tranſactõe deciſam:æ ate

fidei ↄgruit humane q; caq; pla⸗ dari placitã mumeratã pecuniam

cuerant cuſtodiri. NHec eni ad re- ꝓponas:huiꝰ indebiti ſiuripe

—

On minoꝛẽ.qᷓtum ad decid ẽdas lites:⁊.

1 Bi quidẽ.i qꝛ. 0 6– Fie
p traditionẽ ⁊. ff de acti. ẽp.l.ex ẽpto.in pn.

alioqᷓn nõ eet bõa exceptio quã fecit. Et nota

moſe ambe:qð non placet vt ſed edolo. li e.

1 Perempta ſ. actio vetus.⁊ ſic fuit ſtipulatio ⁊ acceptilatõ.
K elConſtuutum ps.i biennij.vt.j.de dolo. l. optimum.
WW Exexcẽ. ſic Epbias

vt.ff. de pac.l.i. in pn. ⁊ inſti. ð re di.

De tranſactio.

ideo.

pꝑ calũniam reſiſtit valʒ
tranſactio vt h. lʒ ſit ſe
cus in actoꝛe: cõmitten⸗

ie dolũ vt dixi. S. e.l.ij.
ſed cum dolus degerit
cam tranſactiõi. q̃re nõ
eſt nulla ipſo iure:ſicut

venditio.vt.ff. de dolo
⁊ eleganter.Rñ.in ven
ditione qui rem tradit
bʒ ð dolo. Nam vt ait

b.:pꝛ eceſſit venditio vt

infirma:ſecuta eſt tradi
tio vt infirmãda ꝑ acti

onem ð dolo. ſʒ iſte vi⸗
detr tradidiſſe cuʒ remi
ſit actõem.vel aliud in

bonefidei aliud in ſtri⸗/

cti iur:ſicut eſt mãſactio

ſm. h.ſʒ hoc non plaq;

vt. .de inuti. ſtipuil, de
dolo. Item quo dak de
dolo cũ alia cõpetit. vt
ff. de dolo.l. ij. . ſi quis

eum. Rñget vo. hic nul

la cõpetit pꝰ dolum ad
miſſum.vel dic ꝙ hicĩ

ea admittenda paſſus

eſt dolum. vt ibil ditit.
Iſtem qre non dat᷑ ↄdi
tio ob cqm vtſe repõat

in obligatione. vt. ff. de

conditi.ob cãm. l. ſi qͥs.
r̃.qꝛ hic factũ fuerat a

reo ꝙ; ↄuenerat.ſʒ actoꝛ

dicebat ſe dolo inductũ. x vt diri. 5.e. actione. fac.j.in qͥ. cau.ceſ.lon.
tẽ. pꝛe.l.i.⁊.S.ti.i.cum poſtea.⁊.j.de re iuð.ſub ſpẽ. ⁊.ff. de excepijl. qui

On minoꝛẽ. qtun q;tum ad excep. ꝑandã
nq; tñ ſecc vt. e. el. ſi diuerſa.itẽ pactio nõ facit mgenuũ ſʒ ſnĩa.
d Mamhart hlene potes dicere.vt.ff. de iureiur.l.ij.
dei.

p Pactũ.ſ.tranſ

q qOcdᷣa hoꝛa. puta in gallicãtu.⁊ ſicno. ꝙ vs de nocte
q5 fit ſicut de die. vt ff. ð teſta.l. ad teſtm̃. S. poſſe:ſʒ ſi denocte ferat᷑ cũ
poſſit vt dem eſt. nunqͥq erüt neceſſaria lumina. Rñ. ſic ff. de ven. iſpi.l.
.5.tria luminaria. vt.. deſen. ex pi.re.l.ij.ſed ar.ð./j.ad.l.iul.de adul᷑.
at vt hic: alioqn n gracch?. ⁊ in aut.de iuð.S.ſedebũt. ac. r AZps. de die vel de no
Fſus. Sanguis in penis miſi mech? manſigit oĩs. In ceteris nł cte acl. sq Repudiet. qn poſſit tranſigi. acocuur.
S M Vm ea. dani. Scholaris glioſus ⁊ inanis gkie cupidꝰin retinẽdo
ctoꝛ in dãdo reꝰ.cũ.n. ageret ad fundũ ↄuenitvt aduerſariꝰretine
ret fundũ v elut ẽptoꝛ: ci retineret ex c ranſactõis modico dato. Iteʒ

pupilli.vt.j.de iure reipu.l.rempublicã.li xi. ? ſi aliã rem deditnoie trã ſactõis vt ſi bi daret᷑ fundꝰ petitꝰ.⁊ ↄuenit vt

illa ti. emptõis retineret ab aduerſario. eõ in dã do reus qͥ reſtituit fun

nonu eſt. acd. f zPer ſe. p ſe pñt ſubtrahi:ita ꝙ non ca dũ cũ ſit reꝰ: ſʒ fingit emptõem modica pecũia accepta ꝑ tranſactiõem.
dat in nomẽ furti.vt ſi apð eum ſint ⁊ nõ ↄct et ſed celet. vt. ff. de v ¶ Pꝛelcribit. i. in pᷣiudiciũ veritatis ſcribit᷑ vel an oculos ſcibit᷑. Cũ

n. vere eẽt tranſactio fingebat emptio. u⸗
venditõis. acc.

89 eẽ mãdantis ea accepit. Hec enĩ mandaroꝛ

cipi

maioꝛ ↄteſtat᷑i. ꝓteſtatio.vt dixi. S. e.l. ⸗ r pe. l. .
Vnterpoſitas:niſi ꝓbet᷑.vt.j.de dolo.l.dolũ.⁊ qdð me.cã.l.merũ.x

unt qdã in minoꝛe. vt h.ſ male ff. de iureiu.n poſtea.·S. ſi minoꝛ. ?

ꝛeſcribit.ſ. in inſtr̃o

x Humeiatio vr.oe : emptre de do. in

ex pᷣcio.⁊.j.ſ¶
cer.pe.l.ſi nõ ſinguli.

furtũ: qꝛ nõ fuit in dolo.vt.ff. de furt. ſi is qui rẽ F. ſi mihb i ticium fff. de mino.l.nõ oĩa.vel ↄteſtatio de dolo niſi litẽ fuerit Oteſtatꝰ ſup a⸗

Ec itẽtio.i.petitio.te b ¶ Arch imedoꝛi.cui putaſ ctõe ð dolo.

ſtões:q; dicunt competere ſurti cum aaione de dolo, c ſint fa / A. Ryẽdẽ eẽ. c bligat⸗ .qq mõ vtfiiuſ. HH nec.
“”́MUN e Unteg.i. aneq; tranſigeres 2 ſolueres, f Dari.ſ.creditoꝛibꝰ

ia ob tranſactõeʒ ac/ I SZcm. aa. et.cc. dioniſie.
Ranſactionem matris: fili

archimedoꝛi. g Vlacitã.i. data eſſe. h Wꝛeteym. ſue ſciente
ſine igno: ãte ius vel factũ. i Vetitionẽ.i.epetinonẽ. kDe
ducta.non etiã ſoluta. ⁊ boc pᷣcedẽte tranſactione.

1 on poſſes. ⁊ cui denegat᷑ hec defenſio multomagis actio.nec etiã

veris beredibꝰ repetes quinõ ſunt liberati ꝑ tuã tranſactõ em, ⁊ ſicẽ

cõtra ff. de pe bere ſi qs
poſſeſſoꝛ. ſy dic ꝙ ibi ſol

uit ex cõtractu defuncti. pelamẽto defendi nõ poſſcs.

biean er o ſn ſocnig e. aa. et. cc. victoꝛino.
nicauͤr e bo ¶ J quidẽ er cauſatranſactio

nis acceptishiis que inſtnmẽto
cõtinentur:nhil aplius peti cõue⸗
niraduerſariã tuam excepnõiſau

mõ intelligit. ff. de pac.l.
ſ tibi. S. fi. Itẽ 3. ff. 8 tu.
ra diſ.ſi ex duobꝰ. ſ a
liud in tutoꝛibꝰ ⁊ curato
ribꝰ. ꝗᷓ vna obligatiõe ⁊
actõe tenẽtur. bic aũt iur
actionis nõ ſolũ ex obli
gatione qua tenebantur

ebitã reddere ſe debere ſine litis

Faciernnitd va p deciſione confeſſa eſt:ta eamqᷓʒ
miſſimm rin actõis cã etiã reſiduam debiti partẽ petere m⸗
indebitũ nõ poſſe repeti nime iberis. I Dem. 4. et
ſed tũc ſolui debet. vt h. cc. ſabine marcelle.

2.ſ. de cõdi. inde. ſi cima.
æ deno nu pe.l. ſine trãſ/
actõe ⁊ de Zhẽ. ſtipu. ſcif
de plꝰ pet.l.iniſi in ca /
ſu qñ actoꝛ calumniat.vt
ff. de cõdi inde.in ſũma.
LofMõ poſſes. fui aduo/
catꝰ in cã tua. pꝛomiſiſti
mihi.l. rranſegi. p. xl. reſi

patrruo ſiue auũculo veſtro tranſe
giſtis vel ei debita donatiõis cau⸗

tatis captande cauſa id eſt ſpe fi-
ns poſſum petere. nine ſicceſſionis vos feciſſe ppo
Jquidẽ. inſium᷑to natis:aliis ei ſuccedẽtibus inſtau
anſactionis. nſnn enr
Cõuenit. minoꝛe pe/ rari finita debent.

e aerſpicis. vt f e.
o Werſpicis. vt.ff. eo.l. eenn
auiaen · ¶Aos eiusnon poſſe ſenosſie
pe erhone ins lale ni:notiſſimi iuriseſt. S
poſita trãſactione.ĩ vtro
2 minus ſolutũ ſiue con
feſſatũ.vnd evidebat᷑ ꝙ;
ſicut in pᷣmo ẽ xceptio ꝓ
reſiduo:ſic ⁊ in iſto.ſj cõ
na eſt. vt bic. ⁊.ff. de pac l.ſi vnꝰ. S. in ſumma ⁊.l.ſi intra.⁊. ff. eo.l. cum
aquil.⁊.ff. de except: rei iudil.ſi ex teſtamẽto.⁊.j. d e ſol.ſi inter.⁊. l.ð ĩter
eſt. ⁊. ſ.de fur.l. poſt d eciſionem. J
q ¶ Zam eã.quãtitatẽ.ſ.quã fuit confeſſ aſe debere.
maiores.auũculus meꝰ mihi centũ debebat.trãſegi cũ eo ꝓ.xx.
oꝛ gedebã ꝙ me beredẽ faceret.nõ poſſum petere.ac. .
¶Zranſegiſtis minoꝛ e pecunia ob tranſactionẽ acc epta qᷓ; debetur.
t Konditione.ſed quid ſi actoꝛ expᷣſſiſſet conditionẽ. puta remitto ti/
bi litem ſi me feceris heredem. Rñ.vt dixij.eo.l.cũ d onationis.
u uius. ſ. pattrtſiumm. =
x g ebenn vr ſoe cõdi.cã da.ſi repetendi.⁊.ff. de cõ.ob cauſam.l.iij.
conſtet.
anſacttone matnlo ifaeta a matre vel inter alios ſub conditõn
W hoc nõ valet.vt.j.eo.l.fi.dicã.⁊ facit.ff. eo.de re.fil.⁊ de
pacſi vnus.S.in ſumma. dere.iur.non debet.⁊.j.de pba, ad ꝓ bati⸗/
oné ⁊ de libe. cã. poſt certi.
Anum. manifeſtü.nõ eo minꝰ.qꝛ eger eſt. ſicut nec o minus teſtari
poteſt. vt j. deteſta ſeruũ.alias qui teſta.fa.poſ.l.ſenium.
ue apud. actis. tidem em valet. vt. s.ti.il. pacto no.
Uel nõ.tmndẽ em̃ ſimiliter valet.vt.S.e.l. cũ te.
Suenit. ſiquidẽ nil. æc. vt. S. e.l. nõ mino? en.
ertũ puta.x.idem ſi incertum.

e Accipiat.puta.x.ac.

oꝛe recte tranſigeremani⸗

⸗

riliodefedi ꝑſpicis Sinuero cer
tam quãtitatem quaſi ſolaʒ ab ea

IJmaioꝛes.xxv.ãnis cum

ſa ſine aliqua conditõe remiliſtis:
non idcircoꝙ; hoc huius heredi

nũ mente:licet egruʒ coꝛ

f Pacto.ſ. nuda tranſactone. ⁊ intellige ad dandũ actoꝛi vt hᷣ

—

24.5 ti.i-l. cũ ꝓponas. ſed ad rep etendu reo qð dedit. ſic. yt. f de

interpoſita eſt:hãc ſemari cõueni

ete. Sed quoni vt cenũ qdacci di ob eauſaz.
pias cõueniſſe te licet ſine ſcniptu ſimulier Dicer/
ra ꝓponis: nec huius rei ca ſtipu⸗ J hn aanen
lationem ſecitaʒ eſſe:q;uis ex pa eñ eſt veſtitũ alOu
ctomnon potuit naſci actio: tamen quo veſtimẽꝛo ᷣQt

rerũ vendicatõe pendẽteꝰ: ſi exce

ptio bacti oppo ita fuenit doli. m. qꝛ licet remiſerim
pel in factum replicatione vſus: nõ tñ plene veſti /
oteris ad obſequium placitoꝛu, micn aab uet
pot 9 bi I ſimn agere vt ff.
aduerſarium tuũ vrgere I Dey ddl indel eegã
aa. et. , marte. fpe iſaͤ
Nbp̃tenuj ſpecierũ poſt ¶Quid ago ſp
repenarũ:generalitrãſacti acceptilationen
one finitareſcindi phibẽtinn. ibe aut dtdiS
„ Wan.. : ſaltẽ de faco
Enoꝛ autem circa ppꝛietatem agee poſſum. t
rei apud aliuʒ extra perſonastrsa⸗ ebiteb go⸗ .
ſgentium: tẽpoꝛe tranſactiõis cõ in madinombur
ſtitute nihil poteſt nocere. 2.5. de pact.l. le
arllactane finita an er uri ſncenn⸗
grtbustuis ma lũ eoꝛ plene veſtiſ
— “ 188 dolu ſe vt. ff. de. cõdi.
cã da l.qiiij. S.fuſf̃

tamè poſſum cogi ad cauẽdũ niſt cõuenerim bic. vt. f de cö. ob
cãʒz da.l iij. in pꝛin.lʒ alias qnq; qͥs cogat ad cauẽdũ vti Zcti⸗
bus.vt.ff. de iudi l.in oĩbꝰ.⁊ ĩ ſᷣunutibꝰ.vt.ff ſi ſer. ven.l. haruꝰ

cõdi ob cauſam l.qiij.S.i.in pꝛin.⁊ de condi.inde.l.eleganter. 5.
pe. Sed quare nõ actoꝛi ſicut reo. Rñdeo.ſcðʒ.b. ꝙ becſpecies
incidit in cõtractũ illũ facio vt des.ex quo d ebʒ d ari de dolo. vt

= deßſenpe ye .
„ Ae = 7 naturalis. §.
feſtũ ẽ: necpoſtulare debuerasim Rincs boeeut
pꝛobo deſiderio: placita reſcindi¶(dedolo locum
valitudinis coꝛpoꝛis aduerſe vcla n biens do
mento. ODẽ. aa. et. cc. ppite. iit vel cöperit vt
Jue apud acta rectoꝛis pꝛio Foedolal i.
nincie ſiue ſine actis ſcniplm noͤvaler uia he
ra intercedẽte velb non tranſactõ prooſſet dici do vt

des cũ remittere

ſit dare. vt. ff. de

rei interuẽtu gd
magis videbat.

in vltimis volũtatibꝰ fauoꝛe eaꝝ vt.ff. de cõdi.⁊ demo.l. mu⸗
ciane.Hec ob.ꝙ ſi ſtipuloꝛ ↄuẽtũ:ꝙ poſſiʒ petere cõnẽtoem. qꝛ

tũc veſtitũ ſtipu ẽt ſine ꝓuiſione mea vbi nõ eſſem ſtipulatu”s.

lex em mihi ſuũ nõ meü denegat auxili. Itẽno. q boc ẽregula
re. Fallit autẽ in duobꝰ caſibꝰ vbi dat actio.vt.j.l.ſi ꝓfſundo.⁊

3. e.l. cũ mota. vel dicas ꝙ in legibꝰ illis fuit a legedata nõ na/
tura. vel i lege cũ mota:fuit õctꝰ innoĩatꝰ do vtfacias.lʒ pᷣuene
rit illa faciẽdo. Itẽ que ẽ differẽtia inter cõtractũ facio vt des

pactũ tranſactõis.Rñ. aliud ẽ ſactũ. de quo dicit᷑ in dicto pctu.
ꝙ.l. ꝓꝛſus coſũmari pòt.vtſcribo libꝛũ maumitto ſuuʒ.que re/
uocani nõ pñt.⁊ aliud de quo bic loqͥtur qdð non ꝓꝛſus ꝑficit᷑. vt
d.l. elegater. F. pe. g ¶ Pẽdẽte.dẽ pẽdere pꝛia vẽdicatio pꝛo
pter ĩcertũ exitũ.qꝛ incertũ ẽ an rẽ redderet:an ↄuẽtũ ſᷣuaret. vel
dic pedet ex eo ꝙ nõ ꝓꝛſus deſinit eſſe dñs rẽ remittẽs qð ẽno.
Sʒ ar. Z.ff. ad.l.fal.l.iij. J.i. b q Vel in factũ.d patrẽ vel ꝑa⸗
monũ. vt. f. de doli excep. apð. S. aduerſus. b Vrgereno ß
ciſeſʒ cauſariue ſi vult euadere pꝛimi petitionẽ. ſe 7 alias alið
petitur ⁊ aliud quis cõſeq̃tur. vt.S.ti.i.l.ſi paeto..j.de rei vxo.
ac. F. i. Sed vſq; quo audiet᷑ bic reus.Rñ.vſq; ad ſnĩam. vt j .
l.ſi maioꝛ. Vel et poſt diẽ yſq; dũ oueniat᷑ iudicani.vt.ff ð pet.

Ndi ette
ife

Gbatſte

dandedee

frezint
unnete
lirnhan
. dedcſelen
dabihſi,
ſontini
ſ Nliiſni
fedhll

ſanahei
ögaein⸗
poſſriede
des elne
ſedennf
diobeng,
ſmnle Der
gohengten
0nnim
enApchit
gropeſtriri
immine
nugs th
gelermnſen
ſͤniͦ end⸗
iciochire⸗
nagrenn
Miicle⸗
ſon i

ſdenn doef
li Nefn
geepeſint
jeſtifchii
tſnen
Prucnnte
ideynl
Ninun
ni ickrn
egee
Nfdeit
inlüſt

bere Iteʒ veniut. F. idẽ recte aitſinoxali. Ité opponit qꝛ ſem

ex pacto ſed vt ſereponat in obligationẽ.hic aüt lex ex pacto de

cex trãſactõed at᷑ actio.nã aut dolo me induxiſti: ⁊ dat᷑ de dolo.

aut nõ puas cõuẽtõeʒ: ⁊ ago ↄditõe ob cãm. vt dixi S.el. ſub p
textu. Rñ. ex dolo d atur ex delicto.nõ ex pacto. Itẽ ob cãm ñ
negat dari. ITez
ꝙ dicit dari pꝛi⸗
mã.fallit in accu

ſarofr̃. vtj.ad tur og ſſſqis coſire rainſtanreri
pil. Guis, ces fũdis cõfitearis inſtaurari gra

in ea ſpẽ dequa

it ſpãlis petitio

gedheralis fuitpe õä
iitio v generalis α Ide cena repactotraſactõ
fuit trã ſactio. ⁊ ĩ nis interpoſito hoc cõphen
oibus nocet: etiã

ſũ erat nihil apliꝰ peti:et ſinõad
ditũ fuerat eo noie:de cetenisque
ſtõibus integra pmaneat actio.
I SDem.aa.et.cc.cirillo.

cogitatũ nõ fuit
niſi dolus iterue
niat aduerſarij .

t. ff. de pac. tres — . „
anes pdlalas A Ich coonita: ꝓlata ſina ſi
ſufficiẽs cã. vt ff. auit iur maditũ ẽ: appellatõ⸗
eo.l. de re filioꝛũ. . .

nis pel i integrũ reſtitutiõis ſolẽ

⁊.l. de hijs. ⁊.l. n. IS Ve „ n
eſt Sʒ rinz bu nitate ſuſpeni⸗ nonetſigiucl⸗
ic. 8. eo. age. ſol. cato fruſtira tranſigiꝰ noneſ Pini
aibi ee de (Atofiuſtratranſigi non eſi op

iudil .ſy ibi fu· onis incerte. Mꝛoinde ſi nõaqui

licer generalis ſe ſijbſecuta competentez tibiactio
tẽtia. vt. j. eo. ſi e niſtifoꝛeſes dac inci
certa. qað nõ pla⸗ nem peremiſti pꝛeſes pꝛouincie
cet.imo aliud ĩiu pſitato moꝛe legum rebus pꝛideʒ
dicijs que reſirin JDU—

güutur ad cogita
ta cũ reddãt in inuitũ.vt ff. de ver ob. inter ſtipu. S.i. ⁊ aliud in
tranſactione q̃ ex ↄſenſu fit.⁊ iõ tollit᷑.vtjj. vt act.ab b ere ⁊ con

tag bere.l. i. Itẽ ⁊ qñ ẽ petitio ſpãlis in traſactõ e ⁊ iudicio ⁊ de/ H
ciſio generalis ipſo iure nõ nocet in nã ſactiõe niſi in ſpẽ petita.

vt. . eo. ſi de certa. ſed ĩ iudicio ſiclʒ replicef. vt põt dici ꝑ pꝛedi⸗
cꝗ.l.de iudi.qð nõ plʒ. Itẽ huic Z. j. ſi aquer.rẽ iudi.l.i.ſol.ibiĩ
definite. bic generaliter facta fuit deciſio.vel ibi in iudicio.ĩmo
ibi iure reſtitutõis. ⁊ qð hic dixi in trãſactione ſerua in arbitrio.
vt.ff de arbi. ſi cũ dies. S. plenũ. Itẽ qre bicqð qſiui.ffde pact.
ſi vnus.S.illud. H zPꝛetextu. bic qv da pupillꝰ traſegit cũ

tutoꝛe vel curaroꝛe. IO Bpecien. ageba? generali velvniuer
m Pꝛopꝛieta⸗
oqturt

ſali iudicio. I ¶Finita. i. ea qᷓ ſunt finiia.
tẽ.ad drĩam ꝑſonalis actõis. ac. n Põt. ra ſigẽti qͥ
tpe trãſactõis putauit eã rẽ eſſe apud eũ cũ quo traſigebat cum
eſſet apud aliu.vel eõ. bic qᷓde ei nõ nocʒ. yel dic ꝙ erat erroꝛ cir⸗
c ꝓpꝛietatẽ h̊ mõò.hic adult⸗ ñ credebat ſuã eo ꝙ nõ erat ĩter ce
teras res ſuas ↄſtituta apð ꝓcuratoꝛẽ ſed apud aliũ. Dʒz quid
ſiadoꝛ ſciebat eſſe apud eũ ſ nõ qedebat ſuã.adbuc dicit pla⸗
cen.idẽ qꝛ de ea nõ videt᷑ cogitaſſe. vt ff. d eneg.ge.l. põponius.
in fi. ⁊ de li. le.l.nõ ſolũ. S.ſi heres.⁊.l.fi. SF. ticia. de excep. rei iu.
l. ſi ex teſtamẽto.⁊ qꝛ ſuꝑ ꝑſonalibꝰ nõ ſuꝑ realib⸗ petitionibꝰ
trãſegit.ĩmo puto ẽt ſi ſuꝑ realibꝰ petitõibꝰ trãſegit. Alij dicũt
õtra ꝙ dirigit ßh monẽ reo. ſ qꝙ et de illa re ſit ei traſ actu. ⁊ ſic cõ
coꝛdabit cũ pꝛi.huiꝰ.l.vel pꝛio nõ credebat ſi uã eo ꝙ aliꝰ actoꝛ e

eat apð aliũ.tñ nih ilominꝰ ꝓdeſt ei maſactio.ac.

Rãſactõe magis. electiue ponit᷑ ⁊ aduerſa pars bene pote⸗
M eã reſcidere.vt.S.tii.l. cũ poſtea.⁊ ſi velit poterit agerevt
ſtet nmq ſactõi vt diximꝰ.ff. de dolo. l. eleganter. circa pꝛi.ſʒ ſi
a bodolo fecerit neuter agit. vt ff de dolo. ſi dno. Dic Sno. quẽ
ñ oᷣbere allegaf turpitudinẽ ſuã. vł ſic neminẽ ex ſuo dolo luera
ri.nec alij nocere.vt.j.de peri. ⁊ co.l.d olũ. 7. . deſer. pig. da. ma.

ſi ceditoꝛibꝰ. ⁊. S. de epi.⁊ cle. oms. . fi. v.ff de excep. doli. apS

S.marcellꝰ. a.j. de euic.ſiue poſſeſſo.⁊ de reuo.do. chᷣ
El de hijs que in frau. cre. filios.⁊.ſ.ſi ex fal. cã. li. dere. iur.
nẽo ex ſuo ðlicto. ⁊.ff de arbiita demũ.i pꝛi.⁊.j.ð le.l. pe. ac.
de certa re. ide ſpẽ certa. puta fundo:incertũ tñ erat ꝓpt᷑

fitearis.

interceſſiſſe qᷓ; eoꝛũ cõtra quospᷣ iudi
Ais inſtaurani gra bit. II Dc. aa. et. Cc. euchirifio.
uuaue necnõ crimioſuũtibiẽ. Deʒ
Be pᷣtettu. ga. et. cc. pꝛocuulo.

liana ſtipu atione et acceptilatõe uit tere potes.
Dem. aa. et. cc. crillo et pto⸗

DDe tranſaetio.

lus an poſſe petere ale feli. q e] Pen vñ vigebak Pptergenera

le pactu in traſactõe opꝛeb ẽſit um nechlig ſpali noĩe coarta d de om̃i
traſactõ e. ſʒ nõ ẽ ita. vt h ic.⁊. j.ad.il.velł iubemꝰ. 1. ff. eo. quotiẽs. 2. j. ð
iudi. lʒ. ⁊.j.ſi aduerſus rẽ iudi.li a.ff de arbi ſi cũ 5 plenũ. de cõdit.
inde. ſtich?. S.eidẽ qſiuit. r ol Eo noie.i. noierei de qua ſiebat raſa ⸗
HH qio ac. , Aueſtio,
mbꝰ. de quibꝰ nõ fuit a⸗
ctũ nercogirat ePüti
mda Panos noteha telligi ita vt ſi de eadẽ re
pfimdo quez petebis crpinſ i n alses nd
pdium certis finibus libe bnar eſacb ſicuj nec
itranſactõis cqᷓ placuit: ner fſnia. vt ff, de excep. rei iu
. ni tranſactis op lacuit:nec di. l.cũ qrit.ar ff e.l.qui
eotẽpoꝛe minoꝛ qnis.xxv. fuiſti:li cũ in pꝛi in fi. Sʒ boc
cet hoc pᷣdium obligatuʒ poſt vel Pur n Emhar
en tr 1 Hariz: in, Nibus. pꝛia qꝛ vbi ẽg
alienu /PP barte fuent Pbat n⸗ neralis betitio ttranfa-
ſta urari deciſam litẽ ꝓhibẽt lura. ctio noq; in oĩbꝰ oĩno Et
rniſecutac: vl ſinõ interceſſit: pꝛe . ſit in iudicio.. de iudi.l.
ſcriptis verbiſactõe ciili ſubdita ij Ice ergo dz eẽin ſpẽ
apud rectoꝛe⸗ ꝓuincie agere po vt in oĩ cꝗ noceat q;tum
tes. ¶ Si tñ ipſas res apð te cõ
ſtitutas ob qrũ queſtioneʒ litis in
terceſſit deciſio:ſiſcꝰ vel aliusate

ad ill rẽ ff de admi. tu.
ſi duo. in fi. licʒ huic rõi
pendicauit:nihil petere potes.

iudicatis effectum adhibere cura

poſſet rñderi eẽ veꝝ ſt a
gat ex eadeʒ cã q̃d em̃ſi
pꝛiꝰ pſonali nũc rei ven.
agit. ſcoa rõ ẽ. qꝛ vbi per
mitto hĩe litem: teneoꝛ
nõ mouere otrouerſiã et
occaſione iuriſ futuri.vt
ff.de ver. obli.ſtipulatio
‚tWLLSLL·LLLLL oertia r éin eo q; facit
pactũ de fundo nõ petẽdo.⁊ poſtea petit vſi. ũfructũ quẽ nõ põt petere
niſi ex alia cꝗ.⁊ tñ repellit᷑ vt ffde pac.ſi vnꝰ, §. pe. ĩmo ibi petit᷑ vlufr.
calis. ⁊ ſic ex eadẽ ca agit᷑ qua pꝛĩo. ac. ””MM
Acã cognita. vt.j.de iudi.iudices. u ¶Jure pñtibꝰ ptibꝰ vel
vna ↄtuacit abñte. Snia ſcripta ⁊ ptibꝰ recitata. vt ff de re iu l. ð
vnoquoq. . lotũacia. .].de ſen. er ꝑi.recilij. x Aippellatois. qᷓ
Eẽpmunis iuns. ag Reſtirutts. guo eſt ſpeciale usss..·
a ¶] NHon eſt. neq; pote ſuſpendi.vt.ff.deo di. inde. elegater. S. i.
c ¶ Dup iudicato.vtpote ſuꝑ ceno. adde qð diximus. ff eo.l. pꝰ rem.
d ¶ Tranſigi. niſi animo donandi vel nouandi. vt a illa reuoceturĩ du⸗
bii. vtpote ſuper certo. tamẽ perpactum denon petẽdo põt ipʒʒ libare.
e¶¶Actionẽ. in factum ex reiudicata. vt.j. dere el actol
f¶ PVeremiſti. animo foꝛte donandi vel nouandi.quod fieri põt. vt.j.Sð
except. rei iudi.ſi cauſam. ⁊. ff dere iudi.ſi ſe 5. ſi ex conuentione. ⁊ iüc
ſi nouata actio reuocatur in dubium:poteſtſ uper ea tranſigi. vt. ff. de
minoꝛi.l.minoꝛ xxv. an. Alij dicunt ꝙ poſſit fieri tranſactio per aql.
ſtipulationem ſuper ſententia:licet nõ ſimpliciter quod non placet. qa
eæ quo pꝛohibeturtranſactio:ergo quelibet eius ſpecies. Sunt autem
eius ſpecies due ſcilicet ſimplex ⁊ per aquiſſtipulanonẽ. vt. ff eo. l. ij.
g ¶ Moꝛe quẽ habes.ff. de re iudi.a diuo. JiHͤůͦů—
pꝛo ſundo.ticiano.
iQN)Bꝛedium. ſeianum. ” M
e en. ? non obligatum vel alienũ in totũ. vel pꝛo parte. Ideoq
iuſtũ ti. in eo dedit tibi tu aũt ei nullũ.cũ nihil ei tradidiſti.

lomay.

l WBDari. i.accipientis fieri.vt.ff. de verbo. obl. vbi aüt. §F. fi. ſi ergo vin ⸗/
litur apparet non ſuiſſe factum accipientis.

m¶Seruari.i. cauſa ſeruandi. n Agere ſic in cõtractu permuta

tionis non agit pꝛius ſʒ re tradita euicta.ſic. 7.ff. de re permu l. i. F. i.

ſic non eſt contra. vt. 8.l pxi ſiue apud.velſ. olue· vt ibi. Item facit.fl. ð

ſolu. qui ſibi aut ticilio.

0o 6 onſtitutas. apoſtroph a. i. mutatio perſonarum eſt. vel die eidem
querẽti de pluribus queſtionibus reſpondetimpeatoꝛ. r
p 613 otes.vt. ⁊.ff.de rei ven.l.ex d iuerſ. o. F. petitoꝛ. ⁊ de cõdi fur. ſi ſer ⸗/

us habuit cauſam ab actoꝛe vt ibi dixri.
Am donatõis: dolꝰ, Hota dol⸗ ⁊c̃. vt jj.ð reſcin.vẽ. veditoꝛ.⁊ F.
— g uiij

uus. 5F. cauere ſed contra ff. de do. inter vi. vxo. ſi dongte. ſo. ibi cõouẽ

7 Ranſactõem. Con
uelfam.⸗ dic cũ
i

—

dere iurl. nemo videt. ff. de act. ẽp. l. . in fi. Itẽ nota ſcire ſe ius h ere g (Aut. moͤrſidet. b Bubl ecutis . uen
pel ſibi deberi mãſactõem nõ nocere: ſic eõ niſi eẽt in inſiſtẽte.i.iĩ actoꝛe tionb?ꝰ. 1 ¶ Scom leges. . m ꝙ pacta facta ſunt.nã õt

yt.ff. de ↄdi. inde.l. in ſũma. S. i. r ¶Aſtringit. c ſit ð bonos mo⸗
res: ⁊ idẽ ſi intueniſſet ſtiplo.vt ffdever. ob.l.ſi ſtiplo. hP mõ imputat g
ei qͥ tali pollicitationi oedidit.⁊ no. h tres caſt us. Ham aut qͥ remilſit ni

pil de bẽditate dixit ſʒ ĩ
coꝛde ftinuit.⁊ tẽ vʒ pa
ctũ ſiue ille cui tranſige
bat eã pollicebat. vt h
ſue nil diccbat. vt. Z. e.
ſi maioꝛes. Aut dixit qᷓ
dem ſʒ in foꝛma ↄditio
nis: vtputa. remitto ti⸗
bi ſi me fecer bẽdẽ ⁊ tẽ
nmulla ẽ remiſſio ſʒ bul.
ſicut ⁊ ſtipło ſub impoſ
ſibili ditiõe facta non
vʒz. vt inſti. ð inuti. ſtip.
S. impoſſibilis. Hã tur
pia de iure dicunt ĩpoſ
ſibilia.vt. ff. de Odi. in⸗
ſti. filius.⁊.l.ↄditões.ſʒ
pla. dixit pendẽ remiſſi
onẽ in euẽtũ ↄ ditionis
nec.n. eſt turpis cũ non
captet᷑ moꝛs alicuiꝰ.ſʒ
tim ex teſtõ ſeſpet bere⸗
dẽ. Si vero remittat et
Dicat:iõ boc faciovtme
facias heredẽ.⁊ ſic eti⸗
am vterq; Oſentiat. di⸗
co ꝙ non poſſet petere
Debitü. qꝛ in pari cã po
cioꝛ eſt ↄditio poſſiden
tis.vt.j.de ↄdi.ob tur.

Lter

uiſſima.

onis cã admiſtrate tutele debiti: deductã ſi ↄtra factu vfuerit exigi
ſciẽtes vos obligationẽ fratii ve- poſſe ↄſtat. I hPẽ. aa.⁊.c.theo
ſtro remiſiſſe ꝓpõatis: nec vnqʒ .
polenti dolus inferat᷑: fruſtra de 1
doloqnimini:nec ad inplẽdũ ꝓ⸗ mime ꝓcedit. I Deʒ.aa. ⁊. cc.
miſſum hereditatis ꝓpꝛie pollici-
tatiõe qſq; aſiringi᷑. Zhẽ.ad. ¶
7. c. Zlmmonito.
tManſactionẽque dñij tranſ
latõe vel actõne parata ſeu pemp tracenuʒ tpᷣslicereatranſactõne
ta finẽ accepit: cũ eã amicis etiam recedere: falſum aſſeuerauit.
interuenientibꝰ reuera oñdit᷑ po
ceſſiſſe:metꝰ velamẽto reſcidi po odo.aaa. Eutro.
ſtulantis ꝓfeſſio detegit impꝛobi ,
tatẽ. I Zc. aa. 1. cc. Archileo.

Amaioꝛ an.xxv.trãſegiſti:
quis dani tibi placita repſen
tata necdũ ꝓbent᷑:nec offerat hi
q ↄueniunt᷑:ne qꝗd ampliꝰ:abip
ſis exigi poſſit: exceptionis ꝓficit
eqtas. I Zẽ. aa. . cc. baſilice.

ſarius Pic maluenit inferẽdaveſt.

⁊c.xt.ff.depoſi.l.i. F.ſi ↄuenit. vel m.l.vt ff.de pac.l.iunigẽ.F.

pꝛetoꝛ ait.ac. k ¶ Pena. que ſuit ꝓmiſſa.ſi pacto ñ
ſtetiſſet. ⁊ accipe ẽ inferenda ⁊c.⁊ dic eã peti cum neutrum fuerit
contra tranſactõ
nen non ante. vt
ff de odi.ob cau

ſam da. dedi. in
pꝛin. 7. l. ꝙ ſeruꝰ.

Ranſactio nullo dociano qñ aut veniat ſ
ato vel retẽto ſeu pꝛomiſſo S. bes ſl. ꝓr. it
⁊ bec verba ſ.añ

cognitõez cãe ex

3 marciane. . pone.l. pꝛ incipal
auis eũ qpact eſt ſtain ebherene
peniteat tranſacto reſcindi: ? lisi· Hauißor appel
ſtaurari nõpõt:⁊ qui tibi ſuaſit in lat: poꝛ agat. vt
5 ff. de iud. qͥ pꝛioꝛ
vel dic ꝙ illa rla
— . 4 qui pꝛioꝛ ⁊c̃. ĩtel
Mpato.goꝛdia.palenti. the ligenda ẽ qñ pᷣoꝛ
„ 72 L agit de wre: vel
e⸗ „ „ „ dubitat:an ð iu
1 pactu 1 tranſactio ſcrip re agere poſſit.ſ
la eſt: atqʒ aquiliane ſtiplo⸗ bie ſamd age⸗
nis 7 cceptilatõis vicul finmnitas palerlo d
iuris inixaleſt: aut ſubſecutis py iure ei cpetebat
legesi accõmocdandꝰ eſt ↄſenſus obſtanneadl ſti/
K SIsic JIn pula. ? accepti. ⁊
aut pena vna cũ hisq data ꝓban ſicnõ ob illalcr.
tur ante cognitõem cꝗe ſi aduer quipoꝛ. Ael die

cognitõem.i. de⸗
ciſionem vel mraſ

.ſi debitoꝛi ſed h̊ non põ t dicere.
Komiſiis. implei. ab altera ꝑte.

⸗ ⸗ 5. J — 7 „
abinanſi gedd vel del impletis: penã in ſtiploneʒ
mihi dediſti vel ꝓmiſi⸗
ſti: vel aliquã actõem quã g̊ me bẽs remiſiſli. t ¶ Interueniẽtib
ꝑ qð tollit᷑ cogitatio metꝰ. vt ⁊.j.ſi ꝑ me.quis non ap.l. ij.
mpꝛobitatẽ niſi aptiſſimis ꝓ bet argumẽtis.vt.ff. qð me.cã.l. non
maioꝛ dari tibi.ſub. vſq; ad cenũ tps vel diem. ẽ veriſile. ac.
V HHec offerant. ſ.termino ſtatuto. offerũt tñ poſtea in lite.ſecꝰ aũt
nec in lite offeunt. quia non eſt fides ⁊c. vt ⁊. S.eo. cum ꝓponas. ⁊
I ſiue apud.⁊.S. ti.i.lcũ ꝓponas. Sic ⁊ dicimꝰ.j. de reſcin. ven.l. ij In
duobꝰ caſibꝰ fallit vbi in plꝰ exigit᷑. vt.j de inof.te.ſi q in ſuo.⁊ de fi⸗
deicõ. li.l.fi.in fi. vel alr intellige legẽ ne videat᷑ laicis quedaʒ iniqᷣtas
reꝰ uenit ſe daturũ.x.ex cã tranſactõis vſq; ad diẽ: ſʒ actoꝛ añ dieʒ
illa.x. petebat. cum.n. nil cc modi interim hẽat ex pacto credebat ſenõ
teneri ſtare ei.⁊ Bᷣ innuit in eo qð dicit repñtata.ſ.añ diẽ. vt inſti. de le.
VEmpliꝰ. niſi pᷣdca x. acc.
e. 2 Exigi poſſe nõ t quod
ꝓ miſit ex cãꝗ tranſactõis.vel nõ põt opponi exceptio.vt ff. de do li

eEcep. apud. . labeo. ..ff. de pac. reſcriptu. S. i niſi eo manente rato ſit

NAinulatꝰ. vt ff el. qͥ fidcem. .. S. e. ci ponas. an aũt poſſit hic purgari
. Wanſa ctio d ato. ꝓ eo ꝙ remittit᷑. noꝛa dixi.ẽ ti.i.ſi pacto.ac.
Peꝛc cedit. vt ⁊.j. de repu. here l.ſuꝰ.⁊ ſupple hic vel remiſſio vt
ʒ̊.e.ſi fideicõmiſſo.ſed õ.õ.e.ſi ſuꝑ.vbi nullũ hoꝝ interuenire videtur
4 Vaãuis. in ranſigẽdo.vt ſtatim ſubijcit. ſed ſolue.vt ibi.
AEſcuerauit pactꝰ. vt.j.ſi cer. pe.l. eo ꝙ. vt de reuo. dona. velleſ
¶deacti.⁊ obl.ſian. ⁊ de õhen.ẽp. non iccirco.
4 Napact. gratuitum. b onlach. nõ gratuita. vt.ffe.l.
E. i. vel dic vel /p. i. nã de tranſactõ ibus tm ꝓſequit᷑. c.j d icit re⸗
ſtituidata ⁊c. vt ff. el.ti. d ſZranſactio.ſi iſte venerit ð trafaeti⸗
onẽ poſſum penã ⁊ d ata repetere ⁊ iſtũ repcllere ꝑ exceptiòem ſi agat:
qꝛ actio ſemel ⁊c̃.vt.fr de ſolu.qui res.S.ſi aream. e Firmugs.
i.:tranſactio iure fimata eſt. f¶ Innixa. i, colligata vinculis ⁊c.
r üt. n.ĩ obligatöibꝰ vincula. vt inſti de obli. in pn. ⁊ ſi vincula adl.
ipula. maniseſta.ſs vincła acceptilatõ is ſunt nãlis o bligatio:q̃ tenet
ad nõ peicdũ acceptoferẽs: cũ pactũ bᷣ ſacias.yt no. Stiii.l. pacta no

Romiſſis tranſactõis cã nõ
fino.

dñi Azo. ſ. poſita. ⁊ idem eẽt in dat᷑ poſt deciſionẽ vel manſacti

Apꝛ. arch. 2 Hono. aa. uf⸗
minat nomẽ illð
data. ⁊ H expoſi

tio ↄcoꝛ.cuʒ opi.

onẽ:⁊ ſic no ob.lex illa.qui pꝛioꝛ.itẽ qð dicit:ſi aduerſariꝰmalu
erit.l.reus qᷓ ↄuenit᷑ ad penà. verũtñ fuit actoꝛ in cã pᷣncipali ſʒ
Aʒo.vt ar ff deiur. do. plerũq;. in fi.vel.i.actoꝛ qᷓ eam.ſ.penam
petit vt dixi. . e cũ ꝓponas. qð eſt verius.⁊ ſi alter tiñ velit.
pot tñ hec oĩa hꝛe ſi velit m Aʒ.⁊ tũc expone aut/ꝓ ⁊. er pᷣdici
pʒ ꝙ agit᷑:ſz ipſo iure erat actio ſublata. Quõ B. Kñdeo qnq;

„

opiĩones ſt in bac lait. n. Aʒo. qꝙ non põt agi niſi ſponte re? ve

lit pati ⁊ ſic loquit᷑ hic ſi maluerit ⁊c.⁊ ſic miplex eſt cõmodum
reo.ſ.reſtõ datoꝝ.qꝛ recepit qð dedit:⁊ pena ⁊ excep.ſi velit eas
obijcere ſuper hoc tertio auxilio ſunt opi.in glo. recitate non ſu
p alijs duobꝰ.⁊ dic exceptio facti non iun:qꝛ actio ſublata eſt ſi
eà obijcere vult. ⁊ b triplici rõne.pᷣma in odiu remittẽtis tã ſolẽ⸗
niter vt ⁊ ar.j.l ꝓxi. Scda qꝛ ipſo iure tollit ſtipło ꝑ ſtipłonem
lʒ nõſit in pacto.vt ff de pac ſi vnꝰ.S. pactꝰ.Zertio:qꝛ cũ iudex
interrogabit qᷓ actione vel obligatòe eſt ei obligatꝰ nõ poterit
rñdere.⁊ ſic iudex abſoluet aduerſarium.alij vt al. dicunt hᷣ rena
ſci directam veterẽ actõem in odiũ eiꝰ qͥrepetit pecuni penã
⁊ ſic diſſoluat᷑ ranſactio.arj.de non nu.pe aut.ð qͥ ꝓpam.⁊.j.
qñ li.ab emp di.l.i.⁊ ſic q̃ſi voluntarie fingebat reſcindi ãſacti
onẽ qð poſiet fieri.vt.s.e.ſi diuena.cui rñdet Aʒo.qꝙ non petit
oia illa vtreſcindat.imo vt ſeruet ei pactum. Zenij dicunt h̊ re⸗
naſci vtilẽ. vt ar ſi aduer. trãſac.l.i..ij. .fl. de exce do apud.
F. labeo Quarti dicũt ↄditiõeʒ ſine cã dari:vt ſe reponail obli

gatiõeʒ antiquã. vt. ff. ð ↄd.ſine cã.l i..iij. alij dicũt ð facto agi

⁊ ſibi nõ excipi.vt ⁊.j.de pᷣhen ſtip.nuda.⁊.ff de ver.obli ſi tici⸗

us. Lum. n. hẽat ⁊ penã ⁊ data non dʒ exceptõem opponere. vt

7.S. e l. ců ꝓponas.ſʒ quãcũq; teneas inuenies pmo de facto
agi ſcðᷣo penã cõmitti ⁊ eam ſolui tertio agi cm pᷣnepalem fm
oẽs alias opi pᷣter pᷣmam.ę defacto ſolũmò agendo ↄmithr in
penã. Eſt.n. ð vt.j:ſi man.ita fue. aliel.ea qͥd. ⁊.l. fi Sol. ibi de
effcctu beneficij tm cogitauit: ac ſi de facto ẽt cogitaſlet. als ibi

actõem qð deter

o

.

e
ii
ſe
agof
ſhen
nſoed
nlent
0b A
decii
Plen,
angr

.

Ptd

baſa⸗
ddeer
heel
alleets
ſobite
Neppe
ga,n
iſin
Pllt
il
igize
Ureipd
fan die
zpoſth
ni
ſtas
lnciod
ihethu

endlſu.

Nebptit
blal.

ho⸗
lonſe
ſhnt
pol 5
ſpaan
ſr
ſci
o
eN

nodn

ſcitc⸗
tenon
ſunctl

pbin

han
Nbon
jthon
nnt,
girion
vongal
itbie
0 ſe
lot
o
Hiſc
oſeen
de ſn
Inft
hiren

fegdqant᷑ 1 emolumẽtũ qñ eſt q́titas:

c&t ſecus eẽt. vt ff de ver. obli l. rome. S flauiꝰ. Item Z. ff de v.

obi ſtiplo iſta S qſirum. So. lla eſt ſtiplo iuf vtille demum in

eã omittat ꝗ; de iure agit. vt.e.l. . hi. I¶ BPꝛobant a reo.
“V An cognitem i antec repetat fundu.

cipalis.ſm Aʒo.b ec ẽ ſcda pena a reo actoꝛi noĩe tranſactionii
%6°[BSi aduenari H
uss. ꝗᷓ trãſactiöem

obſeuat: ccete g Aquis maioꝛ annis. rxv. ad
Aerſus pacta vel tranſactio⸗
nes nullo cogente impio ſj libero
arbitrio ? voluntate opfectaspi-
tauerit eẽ veniendũ yl interpe lã
doiudicẽ rel ſupplicando pꝛinci

p Ferenda. hee
eſt pꝛima pena.

JIquil ma
ioꝛ. quid ð
AImioẽ. diſtingue
vt in venginone
teneat tranſactio
vel nõ. vt j ſi ad/
uelr ſus ven l.i. et
83. de leg. 1 cö. nõ
dubium in fi ſed
p aut᷑.ſacia.eoꝛũ
D Raefa indiſtincte
ſeruantur. Tr.„ mgrn aser ee,
r¶ Imperio. 1 nõ careat: emolumẽto qð er bacto
armiag.. vel traſactõe illa fuerit ↄſecutus?
8 6 Et voluntate igas oig eov morcmachhden ⸗
ſimeru ellen iid oia eoꝝ mor cõmoch depu
extoꝛte. vt. ö. el ĩ
t Fudicem. Ho
ta qualr quis vi
geatur facere cöo/ E E ODi i Li sen 1
mna pacta vel aſ rentes: ſalutẽ pꝛincipũ ↄofinmatio⸗
runnpſeof. ne initar ec irauenint pactionũi.
ul. So. refen ſo AMMpato. Zeo. 7 Unto. aa. eni
te ꝓPmittaz penn ior e. Die.
ſt venia 5 ranſa Jnobde- Pu
ctionez. aut ſi pe /
tam. Maʒ in caſu
Fmo ſtiplo omlit· M
ilit ſola iterpellatione vt h. æ ide in ſtipulatione rem ratam bꝛi.
vVt ffrez rat ha. quõ.n. F. i a. ij ſcðᷣa demuz lite ↄteſt. vt ibi: vl
qð hic minꝰ dẽ biſt upplet᷑ Ham interpellatio Oteſtatio ẽ ne⸗
ceſſaria.m Aʒo. als in caſu ẽt ad finẽ duci neceſſe ẽ vt ff de bo
nis li qᷓ c maioꝛ. S. accuſaſſe. at. v Supplicãdo
petiatõe iudicis. ar. S. qñ Ii pꝛinci da.litis Ote. ſa.l.i. qͥd aut ſi i⸗

pibus?: vel nõimplendo ꝓmiſſa
noie deoauctoꝛe ſolidauerit: nõ

ſolũnotaturinfamia: verẽt actio
ne pꝛiuatꝰ reſtituta penaq pactis

ra ſemiauerũtꝰ. Cos ẽt hinlegiſ

2„

petro puilegium vt liceat Zucnire hñ. non põͤt vr z. el. cãs. ncce

aein enunnr r no venn z ſeſß peritlnam oueniendt.
(¶Winneipib? p̈ intepellatoe iudicis delegandi vel delegati
coniturl ſup ea ſup ij manſadũ a ſacrm exactũ ſecꝰ iñ ſ im
Diunaſſet ven sſgcno eſcincere gr ticnöͤ tnciclitin iſta vpt 6,
cElcã8. :? eſt to. qꝛ hic veni fefn ſuf tanc iure ſuo b ſibi icent
αTâ uent a: urauitnon peneö. z qIjnfommans
Ppftni imfainé yt r de dig. Lquotiés. ſic eſt arg. 5 ſ. de cri.
ſeſll i fi f de infa.llue?. Sol.H p ſmiam ibi vo ipſo iure
