ſi etenim eã ſollicitauerit:niſi odio
ſis artibus circũuenerit: non facit

eam uelle in tantum dedecus ſeſe

pꝛodere:parẽtibus quoꝛum mari⸗
me uindicta intererat ſi patientiax
pꝛebuerint ac doloꝛeʒ remiſerint

depoꝛtatione plectendis. Sed et

ſi quis inter hec miniſteria ſeruilis
conditionis fuerit compꝛehenſus
citra ſexus diſcretionẽ eum concre
mari iubemus:cum hac etiam cõ⸗
ſtantiniana lege recte ſuerat ꝓſpe⸗

ctum omnibus legis iul. capituł
quede raptu virginum vel vidua

rum ſiue ſanctimonialium ſiue an⸗
tiquis legũ libꝛis:ſiue in ſacris cõ⸗
ſtitutionibus poſita ſunt de cetero
obolitis:vt hec tantummodo lerx

at: quã de ſanctionialibus etiaʒ uir
ginibuset uiduis locuʒ habere ſan

De emendatõne ſeruoꝛum.

Apꝛ. conſtan. ad baſſum.
6

irgis aut loꝛis do⸗
minus ſeruum afflixe⸗
rit aut cuſtodie cauſa
ula coniecerit: dierũ diſtin⸗
ctione ſiue interpꝛetatiõe depulſa
nullum criminis metuʒ ſeruomoꝛ⸗
tuo ſuſtineatꝰ Nec ueroimmode

rate ſuo iure utatur: ſed tunc reus

homicidij ſit ſiuoluntare eum ictu
fuſtis aut lapidis occiderit uel cer⸗

tetelo uſus letale uulnus inflixerit

aut ſuſpendi laqucopꝛeceperit: ul
iuſſionetetraꝰ pꝛecpitandum eſſe

¶ Rubꝛica. De
em endatione ſer⸗
uoꝛum. dixit de lili
licita vi:nunc ſej
t icita.

Fyirgis
loꝛis. id
eſt frenil

mi Afflixeit. cu,ʒ

cã ſit emendandi.
7 ſine cã ßᷣm Jo.

n Depulſa. qua

die ipſum afflixe/

rit vel quot diebꝰ

nã etã in ꝑpetuũ

poteſt: vel an fue
rit moꝛtuus infra

triduum vel poſt

triduuʒ ſurrexerit
⁊ ſup er baculum

ſuum am bulaue⸗
rit.hoc enim in le

ge moſay ca diſti
guebatur: az o⸗

nmodo lex o Guſtieat. no
in hoc capite pꝛo omnibus ſuffici⸗

dice ergo cuʒz cau
ſa ⁊ ſine cauſa liczʒ
bᷣm Jo. vt B ⁊. ff.

de vſufruc.l.locũ

H. ex eo. ⁊. ff. ſolu.

ma.l.etiam.S.lic,

ſed.p.dicebat cũ

cauſa licere modi

ce vt emendando

⁊ ſic intelligebat

bic. im modice ve⸗
ro nõ licet:vt bie
ſubijcit.nec vero.
⁊c̃.⁊ ſubſequẽter

videtur dicere. vt

ff. de his qui ſunt
ſui iu. vl alie.l. i.

finali.⁊ inſtitu.de
bis qui ſunt ſuiyk
alie. iur. F. ſed hboc
tempoꝛe.in fi. niſi

cum cauſa. vt. ff.

de verb. ob. l. qui

ſeruum. ⁊ dele. i.
quid ergo. S. i.

p Zetra. id ẽpeſ

ſima.

q Airus. veneni

mãdauerit aut ueneni uirus i nfu- ſpecies.

Ge
(Wan
ſone
Kabn

1.

potiust

none
ſti tt/
(n
ſtgnun

fit

Cfiata
Correcie
quoꝛum
der. v
(itas fe
coxrecne
creſltt
loingon
hunt yt
lrqulfi
ditc v⸗
Puninr:
dio yrj
aosnon
llyec
ſetaat
nanap
ſapare
ſuemme
Haianus
dinauig
ldicis.
t gcau

(Kur
dal⸗
lian d
hjs co⸗
homie
diet⸗
Näd
Porid
calat
ſeala

d
eſen

eſe
Ntgs
,
kfn,
nec;
banl⸗
ſiqie

fla
din

ppeni
lanfte

n
Aee
Ign.
Gelllnn
ule
in i

diſ

Sk

dee

Nonus

r ¶¶ Sanie.id eſt putredine. Accunſius floꝛentinus.
s Beuicia. Ilic crudeliter vt de barbaro ſieret.⁊ facit. ff. de iniur.
tem apud. §. adijcietur. 2. j. de malefi. ⁊ ma.l. ſi excepta.
IRubꝛica. De emendatione pꝛopinquoꝛum.
Ncoꝛngendis.ſenioꝛibus.vt reuerẽda ſenectus.

potius in pietate

in atrocitate cA cis coꝛpus ferarum vnguibusla⸗
tt. de veper ten perſecando vel ernrẽdoobla
F Atrocitas. id tis ignibus mẽbꝛa aut tabeſcẽtes
eſt graunte e de artus atro ſanguine pᷣmmta ſanie
ſum cirad penaz defluentes pꝛopein pſis adegenit
coꝛrecnio pꝛopin ciuciatibus vitam relinquere ſeui-
quoꝛum punit iu iasn ſ
der. vel dic aro⸗ C(la uimmamum barbaroꝛum. HMZ
citas facti.id eſt — s
coꝛrectiõis.quia De emendatione Ppuiquoamm.

Hõ ꝑ:. valẽ. ⁊ NHał. aa. ad ſenatũ

punik vrſleſipa/ Mcoꝛrigendis mino⸗
ter qui filium occi NAfi
punitur de parriicGd — .
H quis trnbuimus — 4 ucs
ſu ſiſine cauſama Ad vite decoꝛa domeſtice laudis
letractat ogiur exempla non pꝛouocant ſalteʒ coꝛ
emancipare.vt. ff. ania i
ſia parenti. qaus Vectionis medicina compellat ne⸗

fuerit ma.l.diuus

aans alijbio tijspoteſtatem inimmenſum erẽ
lditis vt piedi, divolumus: ſed iure patno aucto
cit: accurſus. nias coꝛnigat pꝛopiquiiuuenis er⸗
mtum: ⁊ pꝛiuata animaduerſione
Rubꝛies. compeſcat. Quod ſi atrocitasfa
Ad legẽ coꝛne/ cti ius domeſtice emendationis ex

liam de ſiccarijs.

Quia in violen; Cedit pl acet enoꝛmis delicti reos

iijs committiur decdiiud icum nothin.
bomicidiſ de0 K
dicit ꝙ per.l. coꝛ⸗ n o Kn
neliã 5 ſiccarijs Ad legem coꝛneliam de ſiccanis.
Pumirur Er Kiſe Mperatoꝛ Anto. Nerculia⸗
ca latens cultruz. wali e
ſed large interpꝛe f n harnll hus.· f.
tatur telũ. vt om⸗ 1 ater ve rrectius fe
nia aena compie ◻— Kent ſiſe pꝛeſidi pꝛouin
depubliude y. Cle obtulerit: qui ſe pꝛobaueni nõ
. „ He , 9 .
occidendiꝰ animo hominem a ſe

item lex coꝛnelia. Hon a le
Rater. Percuſſiz eſſe remiſſa homicidij
pena ſᷣm diſciplinam militaremꝰ

bMon occiden /·
rE- reſhon. perpꝛeſumptiones pꝛobando amicitiam ⁊ affinitatem et
c qualitaté ocaidentis æ etiam iuramentum purgatõis. vt arg. S. de

g= Pis nen

W 5 dianimo. ſed quomodo pꝛobatur negatiua. vt. S. de ꝓba e

is qui ad eccle.con.l.pñti.S.ſicubi.ſic.⁊.j.de iniur.l.ſt nõ ↄuitij.
b ſRemiſſa.nota impꝛopꝛie.nam in eam non incidit. ſic.ff. de ver
bo. oblga. decem. Accurſius.
c ¶ Ailitarem. qualiter conſulitur ei vt ſit ſub pꝛeſide cum miles
erat. vt. S. de iuriſdictio. omni.iudi.l.magiſtenie reſpon.quia enoꝛ
me eſt delictum. vt. . vbi ſe. vel cla.l.i. vew adeo notoꝛium erat eũ
eſſe innoxium vt etiam ſub pꝛeſidenon ſuo iudice conſulatur ei vt
conſentiat. Accurſius floꝛentinus. V

derit vel dilaniauerit penis publi⸗

q;nos in puniendis minoꝛum vi

. nm t ſententiam pꝛoferet: cnmen enim
Yalias ccet ſec e contrahitur ſi et voluntas nocen⸗

diuus.⁊.l.lege.⁊.l.infans.⁊ ar.ff.de iniur.l. qui iniune. ⁊ inſti. de obli
gatio.que ex delicto.S.placuit.⁊.ff.de penis.l.reſpiciendum.S. finali.cul

pa tamen contrabitur etiam ſine voluntate delinquẽdi.vt.ff. ad. l.aquil.

l.qui occidit.S.penul.⁊.ff.de mino.il,ſi ex cauſa.S.ſi mulier. Accurſius.
. e ¶ Plerũ q;. boc dicit qꝛ
,„ q] ui bominem per laſciui
diintercedat. Ceterum ea queex
impꝛouiſo caſu potius q; fralſde

nitur. vt. ff. e. l. lege. F. cuz

- luidam. Item qui incẽ⸗
accidunt fato plerumq; non noxe dia lanii⸗ röcnllir. vt
mputantur. ff. de penis.l.capitaliuʒ

Aperatoꝛ Goꝛdia. quitia.
iSaqui aggreſſoꝛem vel quẽ
unq; alium in dubio vite

diſe crimie conſtitutꝰocciderit ꝛnul
lam ob id factum calumniam me⸗
tuere debet.

Se mareicen,

quis percuſſoꝛem ad ſe ve
nientem gladio repulenit:
nonut homicida tenetur:quia de

fenſoꝛ pꝛopꝛie ſalutis in nullo pec-
caſſeꝰ vidertnrnn.
Hoꝛdia.a. Manatio.
ut allegas latrocinantem

com mentariẽſis tenetur

cerem.⁊.S.de cuſto.reo.

Et nota ꝙ non dici bic
caſu foꝛtuito:ſed impꝛo
uiſo.vnde omnia exem⸗
pla poſſunt dari ad dicti
onem. plerumq;.que ba

quis.Accurſius.

intelligunt quidã.

nus dep opulatoꝛ eſt. vł
de die itinera frequetata
inſidijs obſedit.vt.S.vt

peremiſti: dubium non eſt nemini ſine udi lii⸗ vel
eum qui inferende cedis volunta⸗ diakrian alins u inſi
te pꝛeceſſerat: iure ceſum viden. veſen genun non vmna
Qcemplum ſacramum littera⸗ dicandum fial vtbie e
j . mi iaar.˖.pꝛoxi. 2. diximus. S. a
mm 2 ſelect⸗ ⁊ Maximia. aa. erie.
yAsatho. ,⸗9 Alium. qui cũ aggreſ
Em qui aſfeuerat homici e ſitſ⸗a eino va v pu⸗
to etiam non ſocius cum
dum ſe non volitate ſed caſufo en deſenmſoe um ⸗

tuito feciſſe: cum calcis ictumoꝛ⸗
tis occaſiopꝛebita videatur ſihoc
ita eſtneq; ſuperhoc ambigi po⸗
terit omni metu ac ſuſpitione quã

ſtitutum.⁊ facit.ff.e.l.i.in
fi.⁊.ff.ad.l.aquil.l quis
fu. Fii.

§F. ꝗ̊ ob inimicitias. JItẽ

qui non bene cuſtodiuit.
vt. ff. de cuſto. reo. l. car⸗

l. ad commentarienſem.

He emẽ ſer. De emẽ ꝓpi.
Ad legẽ coꝛneliam de ſicca.

dea Si ⁊ voluntas.bic vt babeat locũ ler coꝛ. deſicca.vt.ff.e.l. i. . diuus
7.

am occidit in aliquo pu-

bes.S.de offi. pꝛe.pꝛe.ſi

qui agg reſſoꝛẽ
Peratoꝛ eſt eum qui vel noctur

ri e ng . JI quis percuſſoꝛẽ
ex admiſſerei diſcrimine ſuſtinet: Dpeccaſſe · vt eE.
ſim id quod annotatione noſtra /Vri.⁊. f.ad. aquil. ſed

compꝛehenſum eſt volumus li⸗ .
beran.

„ vyt. ðʒ.l.pꝛoxi.vel dic.i.fu⸗/
Dem. aa. ?. cc. A Goꝛio. rem en quidem eſt no⸗
Jꝗquis te reum legis coꝛne⸗ aurnus ipſum occido ſt

lie de ſiccanijs fecerit: inno⸗ vel ſe telo defendat: vel

cẽtia purgari crimẽ:nõadulta eta

te defendi conuenit. ſi vero diurnꝰ ita d emuz

cipi poteſt. ff. ad. l. aquil. ita q;. 5. lex. ?.ff e. furem. . ff de furt. ſi pignus. 5
i.nam tempus aggrauat delictum. vt.S. ad.l.iuł.de adul. graccus. ⁊.ff. ð
penis.qut facta.S.i.⁊.S.tempus. Pꝛeterea in die poteſt cognoſcere vn⸗
de non ſic nocet ſi euadit:cum poſtea poſſit capi.
C Vm qui.annotatione. iſte amiſerat bona per annotationem. quia
ocatus ab imperatoꝛe noluit venire:poſtea venit ⁊ ꝓbauit ſenõ
eſſe bomicidam.⁊ ita recuperauit.aʒ o. Sed qualiter neganus ꝓbabitur
dic yt dixi. S.e.l.i.vel ꝙ alij indulſerat.accurſius.
quis etate.cum etiam minoꝛes in delictis teneantur. vt ⁊.S.ſt ad
Wuerſus delictum.il.i.⁊.j.de penis.impunitas.⁊.ff.de mino.auxiliũ.
hein delictis ybi de boc dices, ⁊.ff, ad.l,iul, de adult.l.ſ vxoꝛ. S.ſi mioꝛ.⁊

Jvtlatrocinantẽ.
id eſt aggreſſoꝛem

ſine periculo perſone yk
reruʒ parcere ei non po⸗
tuit dummodo clam eſt.

ſi ſe telo defendat vt per

ℳ—

S ꝗ quis .infantis. rit hominis necandi cauſa:
qui nõdum eſt naa · 7
tus. vel enas ſi ſit nauus ſicut is qui hominem occiderit vel

lL.penultima.

perſone eius que parrici

—— -— .⸗„— —— —— —

l. tminoꝛ. ? facit. . de p ꝛocura.l.reum. ⁊.ff, de publi. udi: is qui.⁊. S̊. de

accuſatio.l.non ideo.Accurſius.

boe Dolo m alo. non culpa. vt. ff. e.l. in lege.
c Hena. que eſt depoꝛtatio in maioꝛibus:ſed in minoꝛibus decapitatio
vel beſtijs ſubijci. vt. ff.
eo.l.eiuſd em. S:ſfinali. et

ODem . aa.et. cc. philiſco.
qui cum telo ambulaue⸗

ee Miaculum crmeſan cuius dolo malo factum erit com
Piaarem nꝛomouet. Miſſunn: legis coꝛnelie de ſiccarijs
Eggret pena coercetur. I Mpꝛ. valen.

f¶ Aggreſſus. etiaz ſi nõ na!
necauit. vt. .. pꝛori. 2 vql.aa..cc.ad. pꝛobum.

J foꝛte. querendũ
acit. S. de adulte.
ulterij.ſed ar.ↄtra

ſ aueſti eled bot ſpe laue ſit: ſciat ſe capitali ſupplicio

ciale ẽ ſeruos toꝛq̃ri ĩ ca eſſle puniendum. peratoꝛes
put doming. . o.
dur dot gra. 1 bal. archadio.

Be bis qui parentes foꝛte mulier marito moꝛ⸗
pelliberos occid erunt. ¶V tisparaſſe inſidias vel quo

no agffecrionis
ig eſt affectate

dij. ⁊c.quales ſunt parẽ

pare familia non ſolum mariti ſed etiaʒ
tes ⁊ liberi in infinitum

vxoꝛis ſue quetunc tamen tempo

vt. ff. de in ius vo. l. qui / V . Srin
q;. 5.parentes.x..ied ſi ris domi fuerit querendum eſt ſi-
bas. 5. liberos. quod er ne cuiuſq; defenſione.
Go dicit. ff. e. l. penul.trfannna ==
tum patrẽt manem. ſp. De his qui parentes uel liberos
ple⁊ ſimles. vt aſcend ccidenint. .

tes et deſcendentes.
i ¶ Pꝛeparauit. occiden /

do vel temptando occi⸗ Mperatoꝛ Conſtan ad vni⸗

dere. vt. ff. e. l. lin fi. J...· lerſos pꝛouinciales.

vtnunk. a.l. ſi ciente. Iquis parentis aut ſi⸗

k Golem pena. vt in liaut fille ant ominoꝰ
ſtitu. de pub. iudi.S.item ł. affectionis eius quenũ⸗

ſed vid etur pẽa.l.coꝛne.
de ſicca. habere locum.
vt. ff. e.l. i. que eſt contra.
ſo.dic ꝙ bec illam coꝛri
git. ve hoc in aſcendenti
bus⁊ deſcend entibus:il
lud in alijs ibi numera⸗
tis perſonis. vel poteſt
intelligi puniri.l.coꝛne.
de ſicca.ſed non accuſa⸗

cupatione parricidij continetur fa
ta pꝛeparauit: ſiue clam ſiue palã
id eniſus fuenit:pena parricidij pu
nietur. Meqʒ gladio neqʒ ignibꝰ
neq; vlla alia ſolenni pena ſubiu⸗
getur:ſed inſutus culleo cum ca⸗

ri:vt tamen pena vnius .
ſufficiat: vel ſeen tenean / ma ⁊? inter cas ferales anguſtias
tur omncs tanc; banicr compꝛehenſus ſerpentium contu
de:diuerſe tamẽ pene im is miſceatr⸗ eni
Ponhen vmpedwnannt bernijs miſceat᷑:⁊ vt regionis qua
diuerſitatem que idẽ eſt

litas tulenit: vel in vianum mare
cum ſecunda. =

GBallinatio. id eſt ca/ GUM

ſtrato. ⁊ ſic vili quem dicunt foꝛtius pugnare cum ſerpente. Ael dic gal
linatio. qꝛ gallinas amat vt vir vxoꝛius qui feminas diligit vt in odis
oꝛatij. Accurſius floꝛentinus legum doctoꝛ.

Aementoꝛum. ſed nonne vntur aqua. m. boc eſt ad penam ei.

TS qui. am bulauerit. voluntas enĩ non exit inſpicit᷑. vt. ff, e diuus

Iquis necandi infamtis pig
culum aggreſſus aggreſ-

be hali bomiadio dict MNhet alio genere volumtatẽ occidẽ
J quis. aut oi dihabuiſſe inueniatur: vel ſi foꝛte
maritus codeʒ modo inſectet᷑ vo
rem:in eadem queſtione ab omni

ne ⁊ gallo gallinatio et vipera et ſi

m q In amnem. ſi neurrum pꝛorximum eſt ſubijciatur beſtijs. vt. ff. el. pe.

o ¶Celum. cum ſir in ſacco de coꝛio qui culleus dicitur.
p Kerra. moꝛtuo. cum in aquò iacteettur.
ubꝛica. De meleficis ⁊ matematicis. ſine aſpiration
leeſſe alioqun quadriuium ſigniſicat.ſecunda hꝛeuis eſt in alte

ra longa.aʒo. Unde verſus. Sare facit mateſis:ſed diuinare ma

vel in amnem pꝛoijciatur: vt om

ni elementoꝛumꝰ vſu viuus carere
incipiat ⁊ ei celum ſuperſtiti:terra
moꝛuo' auferatur.
De maleficis mathematiciſ ⁊ ce

AMperatoꝛ Antoni.

ee vencno
rcglacko.
perato. Diocl.? maxi. aa.
2.cc. Zibenio.

1 [Rtem geometrie diſcere at
qʒ exercere.p.itereſt. ars au
mathemathica danabilis eſt
⁊interdicta omino.
I Mpꝛ. Conſtan. a. ad maxi.
Vluus auniſper: nullus ſa
( „Banau⸗ :ullus eoꝛum qui
huic ritui aſſolent miniſtrare:ad li⸗
men alterius accedat.necob alte⸗

un ſe , A de penls. ſi quis
ram cauſam ſed huiuſmochlihomi Ainnd,5 auieb

num amicitia q;uis vetus repella
tur.concremando illo auruſpiceq
ad domum alienam acceſſenit:⁊ il⸗
loin inſulam depoꝛtando poſt ad

emptionem bonoꝛum qui eum ad (

uocauent ſuaſionibus vel pꝛemijs
Acouſatoꝛem autẽ huiuſmodi cri
minis non delatoꝛem eſſe: ſed di⸗
gnum magis pꝛemio arbitramur.
DZem. a. ad baſſum. pᷣpᷣ:
e. MOꝛum eſt ſcientia punien⸗
aet ſeueriſſimis merito le⸗
gibus vindicanda:qui magicisac
cincti artibus: aut contra ſalutem
hominum moliti:aut pudicos ani
mosad libidinem deſlexiſſe dete⸗
guntur. Mullisvero criminationi
buslimplicanda ſunt remedia hu
manis queſita coꝛpoꝛibus:aut in
11 r 9,Se E gt

tbeſis.
5. L.us eſt.

netur. l. coꝛnelia
de ſleca. vt bic ⁊

ff. a d.l.coꝛnel. de

ſicca.l. eiuſdeʒ. in
pꝛinapio.

WP Uien geo⸗
. etrie. i. de

menſura terre.

Allus an
Aus eſt homineʒ extin ( iba in

mentoꝛum inſpe⸗

ctoꝛ vel boꝛarum

quo pñãcto aliqd
ſit inchoandũ di
centes. Et dicitur
ab aue ⁊ inſpicio

quia ex auiuʒ gar
riru quãdoq; per
cipiunt.

t Bacerdos. id

eſt doctoꝛ nigro /

mancie.

„ imhini. voe

qui accuſat au

icos. ſic. ff

oꝛtionis.

tionibuns.

Emo ario⸗

T ſaciificijs demo
num deſeruientẽ:
1 Kaldei. id eſt
incantatoꝛes.

([KAunoſitas.

non eniz eſt nĩm
noſſetempoꝛa vł
momẽta que. ⁊c.
Kapins. quia

concremabiturvk

dentibus feraruz

dabitur dilacerã ⸗/
dus. vel debet de

poꝛtari vel deca⸗

pitari. vt. . eo.l.
nullus. T.l. l. 7.ſ.l.

pꝛoxia.?.l.et ſi ex
cepta.⁊.l.flnali.q̃
omnes ſunt pene
capitales: ſed ine

iuriarum nõ tenet ſi quis furẽ dixerit in diuinando.vt.ff. de iniur.
l. Item apud labeonem.S.ſi quis aſtrologum.⁊ facit.s.de paga

nis ⁊ ſacrifi.l.ij.Accurſius.
Pn ordubtentpingeno maginen oue.

—

Danibus id eſt dijs infernalibus.

ede

d atro⸗

Anminationi
Wo ideſtaceuſa

Auz. id eſt a/
ris vel altaribus

—

tro.5,
quicun
fno ſo

debe

(
Den⸗
olaro,
ſiola
demd
umd
lict 4
ſeel
cun.

Nee

lne
Aens

ut
hinnn
lsne

e
er.

llde

ſge

ng
ide
mn.
l a

ſia
Mn
enn

encüdi
dien
ſpite
büzge
doge

fdos
Nge

ſſis de.

Culger
.

umnpe
Gſef
Kars
lnn
1
icaron
aea
5,

nood

idt
Atarbu

cjsden
ſeniant

noſtz,
cki
tun
nſ.
.ni
pin

N 6G
ſOne.

ppbilꝰ liber vel be

rDiſtrab ere. cõ

Nonus

e¶ Aentilare.id eſt elementa mouere. Accurſius floꝛentinus.
d Feraus.id eſt ea moꝛte qua beſtie.id eſt gladio.
ccurſius.
¶ Demonſtrantur.ſcilicet ſpecialiter:vt in crimine le. maieſta. vt
S.ad.l.iuliaʒ ma.
l. nullus ? falſi. vt
ſ.ð falſis. ſi quis agreſtibus locis innocenter adhi⸗

Z ſi excepta. pꝛedictoꝛum.vt.j. de queſtioni.l.milites et.l.
e ecuriones.

decunio.a pꝛiua, bita ſuffragia: ne maturis vinde⸗

carcens vt. .? mijs metuerenturimbꝛes:aut ven

pꝛiua.carce.l.i. K
. tis grandiniſq; lapidatione quate
el ceſans ſu rentur: qubusnon cuiuſcunq; ſa⸗

e en. lus aut eſtimatio lederetunſz quo⸗
b on fugiat rmũ pꝛoficerent actus ne diuina mu
nrenana ce nera et laboꝛes hominũ ſtemerẽt
AOpꝛ. conſtan. ad populum.

quetur.

Emoaunuſpicem conſulat
ete nHi a matematicum.nemo a⸗
riolu

augurum ⁊ vatum pꝛaua

4 etegẽibus,
eſibus. ( onfeſſio conticeſcat. caldei acma
gi⁊ ceteriquos maleficosob faci
Naka ſie g noꝛum magnitudinez vulgusap⸗
5 decpilo.ace. bellat: nec ad hanc paneʒ aliquid
ſi quenq;ſed con moliantur.ſileat omnibus perpe⸗

ſupplicium capitis feret gladio vl
toꝛe pꝛoſtratus quicunq; iuſſs no
ſtris obſequium denegauerit.

quicunq;. pꝛope
finẽ. ſo. vt ibi.

Vicũq;.op L
(Wianck id ABem. a. ad populum.

debet ½ elementa tunbare: vitam in
ſſontium labefactare non dubitãt

iderit. . e
n ſ Atrocioꝛe. qᷓ A. Vlti magicis artibus dſi

ſRubiira: 2 Ianibus accitis audent venti-

De ſupulcro vi lare:vt quiſquis ſuos cõficiat ma
olato. De viuis .
violaß dixit. nũc
demoꝛtuis ⁊ eo⸗
rum domibus.ſci
licet ſepulcris. vt
j. e.l.ſi quis ſepul
crum.

nature peregrini ſunt feralis pe⸗
ſtis abſumat. Sem. a. j.c.
ad Thaumm. pᷣpᷣ.
— Zſiexcepta toꝛmentis ſunt
Acoꝛpoꝛa honoꝛibus pᷣdicto⸗
rum pꝛeterilla videlicet criminaqᷓ
legibusdemonſtrantur:⁊ſihomi
nes magi in quacũq; ſint parteter

Es ſeli/
glisi. q̃n
ĩmo.coꝛ⸗
rectiue ponitur.ſic
ſtichus immo pã

res eſto. vt. ff. de
manu. teſtam. ſti/
cbus. 7 de bered.
inſtitu. ſi ita ſcri /

dendi ſunt. Quoniam tamen qui
in comitatu noſtro ſunt ipſam pul

ſiquismagus vel magicis cena⸗
minibusaſſuetuſ q maleficusvul
gi conſuetudine nuncupat᷑ aut au
mſpexaut ariolus:aut certe augur
uel matematicꝰ:aut narrãdis ſom
nijs occultans aneʒ aliquã diuinã⸗
di:aut centealiquid hoꝛum ſimile
exercens in comitatu meo vel ce⸗

Pp ¶ Contigerin t. ĩ
de auferendo.

tractando.ſed qͥd
ſi vendidit ⁊ em⸗
ptoꝛ terigit volen
te vẽditoꝛe:an vẽ
ditoꝛ tenetur. rñ.

lis artibus inimicos:hos quoniaʒ

raruʒ:humani genenis inimici cre

ſant pꝛopemodum maieſtatem:

Ag legẽ põpe. de bis. æc.

De mal.⁊ mat.De ſe.vio.

ſic vt ar. S.de acquiren.poſſeſſio.l.minus.idem dicunt quidam ſt tantum

vendidit ⁊ nemo contractauit per.l.iſtam.
8Mon ſubſiſtat inter ſcientes vel emptoꝛe

ſolo ſciente. vt. ff. de contra⸗

ben. emptio. l.iiij. .l.ſeq.ꝛ.l. liberi. ⁊ iuſtim. de contrahben. emptio.S. fina
li.⁊ ad hoc facit.Sõ.de adulte.l.eum.et de excuſa.tuto.l.ampliſſimi.

ſaris fuerit depꝛchẽſus: pꝛeſidio

dignitatis exutus cruciatꝰ ⁊ toꝛinẽ

ta non fugiatꝰ:ſi vero ↄuictusifue
rit ⁊ ad pꝛopꝛium facinus detegẽ⸗
tibus repugnauerit pemegando
ſit eculeo decdlitꝰ:vnguliſq; ſulcan

tibus latera:pferat penaſ pꝛopꝛio
dignas facinoꝛe. I Mpꝛ. valen.
⁊ valens ad modeſtinum.pᷣpᷣ.
CcVlpaſimilis eſt tam pꝛohi
bita diſcere q; docere.
Mperatoꝛes Archa. ? theod.

aa. Albino. ppᷣ.

qN Zicunq; maleficioꝛum la⸗

be pollutum audierit depꝛe
enderit occupauerit:ilicoad pu⸗
ꝛe e⸗Ablicum pꝛotrahat: iudicum ocu⸗
tra. de beredel. m diuinandi curioſitas. Etenim ꝗliscommunis hoſtem ſalutis oſtẽ-
dat. OQð ſi quiſq; ex agitatoꝛibus
ideſt aurigis ſeu exquolibʒ alio ge
nere hominum contra hoc interdi
ctuʒ venire temptauerit: aut clan⸗
deſtinis ſupplicijs etiam mãifeſtũ
reum malefice artis oppꝛeſſeritꝰ
vltimum ſupplicium non euadat
gemine ſuſpitiõis obnoxiꝰ:q aut
publicum reum ne facinoꝛis reos
ſocios publicaret ſeueritati leguʒ

t Krimen. ſcilicet quaſi
ſacrilegij: quod crimen
minus punitur qᷓ ſi ve⸗
rum ſacrilegium eſſet au
ferendo ſacrum de ſacro
⁊ magis qᷓ ſi feciſſet fur
tum. vt argumẽ.ff. ad. l.

iuli.pe.l.ſacrilegi capite.

in pꝛincipio.aʒo.Et oꝛi⸗
tur ex hoc crimine actio
ciuilis non legis aquilie
ſed interdictum quod vi
vel clam. vt. ff. e.l. ij. Iteʒ
actio in factum: ſimiliter
auilis que extraneo in cẽ
tum aureis datur ei ad
quem res pertinet ad in/
tereſſe daturvt tamẽ non
minus qᷓ; in centum au⸗
reos. Si auteʒ alius ba

bitat ſepulcruʒ indiſtin⸗

ff. eo.l.iij.in pꝛincipio.et
H. i. ⁊. ij. 7. S. qui de ſepul
cro.⁊ pꝛedicta pꝛeſtan⸗
tur actoꝛi. Criminaliter
datur in viginti lid.auri

—

e.l. ſi quis ſepulcro.quã

nali.et dices.ſ.e.l.qui ſe⸗
pulcro.ſʒ ſi ille cuius in⸗
tereſt violauerit:an tenea
tur.reſpon.ſic.vt.ff. ſi ſer
ui,. yen.l.altius,

⁊ debite ſubtraxerit queſtioni:aut

pꝛopꝛium foꝛtaſſis etiam inimicũ
ſub huiuſmodi vindicte nomie cõ
ſilio atrocioꝛe conſecerit.
De ſepulcro violato.

atoꝛ goꝛ. a. Jenoni.
Es religioni deſtina⸗
tas quinimoꝰ iam reli⸗

qui contigerint et emere ⁊ diſtra⸗
here non dubitauerint:tametſi iu⸗
re venditionon ſubſiſtatꝰ: leſe ta⸗
men religiõis inciderũt in crimẽ?.

Iſemusin demoliendis ſe⸗

AApꝛ. ↄſta. a. ad tacianũ.ppᷣ.

iid ſine domini ſcientia faciat:me
tallo adijciatur.ſinuero domini au
ctoꝛtate vel iuſſone vrgetur rele⸗

gionis effectas ſcienteſ

Dpulcris fuenit depꝛehenſus:

tius cum ſeruis agitur ſt
domino parent. vt ⁊.S.
ad.l.iuli.de vi.l.ſeruos.
ſed videtur hec pena nõ
imponi ſeruo.vt.ff.de ac
cuſatio.l.hos accuſare.
S. in omnibus. Sol. qdᷣ
ibi dicit ſlẽ relegatio ſub
audi que cadit in perſo⸗
na ſeruoꝛum. Ael aliter
durioꝛ relegatio imponi

4 J ſeruns. relega/
ie. ſic in aliquo
in atrocioꝛibus mi

cte in.cc.aureos agit.vt

dandis fiſco.vt.j.diceſ.

doq; in plus. vt.ff.e.l.fi

tur ei. vt ibi in fine. F.·

ſed quidam libꝛi nõ ba⸗
bent ibi non.

a
de

Erainchmm. 7.ſ. de kal. mo.l. i.?. S. de inceſt. nup.lᷣſi quis inceſti.ꝛ.j.
is qui latro.vel ał.:.ijj.in ſine. Et nota ꝙ; ſt ſeruus inb ahitat non eſt
oralis:ſed accuſatio. vt.ff. e.l.iij. F. finali.
J quis,.negleexerint.ſic.S.de pꝛiua.car.l.i.Accurſius.

cra eitcundabant. n &Cum. pꝛo ᷓuis. Accurſius floꝛentinus

oMH abuerunt.ſed quomodo cum ſacnlego imponatur pena ca⸗

pitis aut ſubijcitur beſtijs aut depoꝛtatur aut in metallum datur

bm qualitatem perſone ⁊ delicti.vt.ff. de cri.ſacri.l.ſacrilegij penã
⁊.l.ſacrilegi capite.bic autem relegantur vel depoꝛtantur quãado

¶Aiolatoꝛes.ſic ergo in violatoꝛes bec eadem pena ſtatuitur.⁊
ı

Anceſt contta.l. ronl. .V cunc; Fnon⸗
bi d 5 di , „ D J. „v,E p tur. vt. ff. e. l. fi. rñ.
it Goln orcunt quida, Gatione plectetur. Et ſi foꝛte de- et oꝛnamenta quedam niclinijs“ non dich eandem
mumum ane deren von, tradtũ aliquid de ſepulcro ad do- aut poxticibus aufen de ſepul⸗ Erper ſig gunn
3 m. xx. lio. . 1 * . 32 2 60
goolnonglacerenz po Mum eiusvillamq; pꝛouecnumn re ciis : quibus pꝛimo conſulentes: tmnbne: 1boc di,
darrunalaͤen ſci⸗ dentin vil ſiue donnaun eciſ ne in Biaann dcica dr inin cit. primum.
cant. vt.ff. de lega ..ſi ex ciumquodcũqʒ erit fiſci iuribꝰ vẽ ta religio defunctoꝛum: hoc fſie?
toto.S.finali.dic ergo . Tonii RIP Erclinijs. ſub
vaed 6do upenam dicetur. I Dem. a. ad Ol. ßpß. peohiemus Pauec og dtpro. Eve
violatoꝛes in iudicem vi ¶ 98 ſepulcruʒ biolaturꝰ at entes. pꝛ. Juſn. a. Me ο namẽtis ſepulcni
ginti libꝛe auri.⁊ ſi negle rrir. sdiccaRer r rii dicit. ſi autem ve⸗
rerit vindicare ſtatuta: tigenit: locox iucices ſiho⸗ ( Wn ſit 4 nuſtum 7 no ſtnis ſtem moꝛtui aufe⸗
pena in violatoꝛes aue Vinclicare neglexerint:non min llenum tempoꝛibus unung rarſt quidez vi ar
4 derem podo aurins nota q; viginti libꝛarum auri in ſe fien reliquijs defunctoꝛum: abhis mara tapite li ld
(Jlautne ,pulcroꝛum violatoꝛes ſteui pe⸗ qui Babadtnt ſibi eſe noenniin Dannur weiftel.
mos.vndeillud. na mulctentur:vt eam argitioni⸗ dicendo debitumqʒ eugendo le-⸗ diij. aduerſus.
d ¶Deſtruẽdo. ſepulcra. em. a. ad populum. ſterum eadem unma pꝛocederet ſacrilegio babue/
Cabꝛicando et l, N. Mi ſepulcraviolqt domos cogendis his ad quos funusmoꝛ funenalor
mntewamndeſampta⸗ v . vtita direrim defimctoꝛum tuiptinet ſuainna berdere ea an⸗ — ſebus. aeene
dic artifices quos adbi· geſſiſum videntur facinus perpe dem que moꝛtuo poſito ante ſe⸗ .
ben domini ſepulaſ ad trare. nam ⁊ ſepultos ſpoliant de⸗ pulturam eius facta fuerint vel eri⸗ snpigeulun.
f Decem pondo.cora ſtruendoꝰ: æ viuos polluunt fabi gendoquod debitum eſſe dicitur Di⸗ eung id etiin
l giorl o vrbi cando:. Siquis igitur ð ſepulcro vel confeſſiones aliquas aut ſide imen ſanguine
5le, ea res vemner age Abſtulerit ſaxa vel marmoꝛa y! co iuſſoꝛem aut pignoꝛa capiẽdo pe-⸗ piandun um d
renoller vt fel ij.· lumnasaliamue quãcunqʒ mate-⸗ nitus amputani pꝛecipimus. Red nat pena ſangui/
b ficium. alas ofſ riann fabꝛicandi gratia ſiueid fec- diti vero pignoꝛibus vel pecu-⸗ nis vt fel. re
ſitnotoꝛium. vr.. deac lit venditurus:decem pondo au- nijs que ſolute ſunt vel abſolutis lerbochdier ge
lnancen. rni cogatur fiſco inferre: ſiue quis Keiintoii et generaliter om⸗ benniac ic qð el
ĩi ¶ Nidetur impoſitum. latione in pꝛi- ſetſanguine pian
Aba pm oiuenſitarez , Peopꝛid ſepulcra aſetene Ra us ine vV Binorttihnt inn l. Eangude ben
ſonarum ⁊ factoꝛum im / iudicium quere am detn ent: l⸗ mun atum e ucen SPꝛinci⸗ dum. id eſt ad pie
Ponitns vr ffe i S⸗ 30. le quicunqʒ alius accuſauerit vel pale negocium ex integro diſce⸗ tatem mouens,.
ao. Perumiania qn och A officin nunciauerit: que pena ptari. eum vero qinhuiuſmodiſfu

imponitur. vt. ff. e. l. ij. .
aduerſus.quandoq; cẽ/
tum.quandoq;ʒ. cc.aurei
vt dixi.S.e.l.i.Sed qua

pꝛiſce ſeueritati accedit.nihil enim
derogatum eſtilli ſupplicio ; ſe⸗
pulcrum violantibus videtur im⸗
lirer pẽa buius legis v½ pPoſitum. Huic autem pene ſub⸗
Beeer unponiſt iacebunt ⁊ qui coꝛpoꝛa ſepulta aut
decapitari cum omnia reliquias contractauerint.

eius bona publicantur. . Ae. .
reſpon.ea nõ publicari. pꝛ. Julia. ad populum.
ſic.5. de mulienbus que Er git audacia ad buſta de

ſer. pꝛo ſe.l.i. T. S. ð rap.
vir. vel alias ſi conuenia
tur ciuiliter ſubibit banc
penam que ſuccedit in lo
cum illius que olim erat
ſtatuta tacite.ſi criminali
ter ſubibit eaʒ que ſtatui
tur. ff. e.l. finali. vł illa pe
na coꝛpoꝛalis habet lo⸗/ .,— .
cum in caſu ſpeciali quando ſcilicet coꝛpus ipſum eſt motum.
S Ergit audacia. id eſt pergunt audaces. ſi ponitur qualitas pꝛo
QAualitate: vel conten tum pꝛo cõtinene. .
141 uſta. id eſt peruſta coꝛpoꝛa ⁊ in cinerem redacta. quia cinis in arcu
la aliqua reponebatur. ⁊ idem ſi ad ſepulcrum bodie eatur.
m ¶ Aggeres. id eſt valla que cauſa munitionis ſepulcri fiebant ? ſepul /

Ifunctoꝛum ⁊ aggeres con
ſecratos:cum lapidem hinc mo
uere ⁊ terram euertere ⁊ ceſpitem
euellere pꝛoxrimum ſacrilegio ma
ioꝛes noſtri ſemper habuerunt:ſʒ

erit depꝛehenſus flagitio quiqua⸗

ginta libꝛas auri dependerevel ſi

minus idoneus ad eam perſoluen

dam ſit:ſuo coꝛpoꝛe ſub competẽ
ti iudice penasluere.'*.
In autentico.colla.v.conſti.xiij.
vt defun. ſeu fu ſancimus ergo
7 Mſi vero.
i Tem quidomum moꝛibũ⸗
di aſcendit ipſum alioſueꝗ
eius ſunt moleſtans:aut in rebus
eius nõ ſeruato legali officio ſigna
culaimponit:actione poſt moꝛteʒ

Anm ſit. per
C ere.qꝛ neĩ
pedirẽtur ſepe in⸗

debitam pecuniã
ſoluebant quã foꝛ
te poſtea recupe /
rare non poſſunt.
vel ſua iura dicit
ſcilicet beredita /
ria.quia ipſt im/⸗
pediti quo minuſ
ſepelirent non ſe⸗
peliendo beredi⸗
tatem perderent.

v ¶onfeſſiones
puta cyrogpbũ.
x Pꝛincipale.
bodie actione ꝑ
dit. vt aut. quam
bic lege. Itẽ qui

domum. ⁊c. Accurſius floꝛentinus legum doctoꝛ excellẽriſſimus

1Deenreecer id.quia nihil valet q uod fecit.
5 ¶(Lue

Luere. quod eſt generale. vt. ff de penis.l.i. . ff. de iuriſdi. om.
iudi.ſt quis.S.finali.?.ff.de in ius vocan.l.finali, ⁊.ff: de incend.

rui.nau.qui edes.⁊. S.de ſer.fugiti.quicunq;.
Sequitur auteñ. ¶ Gtem qui d omum.

NH
S
k
dH
n
a

ge

ſo
Nee
hlin
e
ſalfe
pier
eſ⸗
ſerl⸗
ſel
ſus.
lets
irr;
Nobre⸗
e,
ſvats,
gan.

Gctin
ckin
hgure
aunni
Uinpo
ſngti
4 ien
Dick
oſe
uct.
gepen
diepin
kadot
nens,

nſtyt
fecii
fſchet
Peuti

ghe

eclpe

did
i
NKim
Uenl
onſ
henci
ban

ſone
b

e.
N e

n

Pnis

oh

homines furnm

MNonus

AKimus ergo..S.ſi vero.colla.v.ſed in vſuris contra ſemat

I 5 Een qui domum.ſumiturex coꝛpoꝛe.vt defun.ſeu fu. J. ſan

ꝓterxtra de vſuris.c.ij. ¶ Sequitur aut᷑. Sed neq;.
Ed necq;. boc eſt in aut᷑. vt cum de ap. cog.S. meminimus,.
P
4

lla.viij.⁊ facit.ff.de in ius vocan.l.ij.
Inutile erit.

hon tamen actio
nem amitrit vt in lllius cadat ⁊ alte mim tantundem

ore ſceſt cona exigitur abheredibus iniunatipu⸗
ibt uias rle, blicanda terda parte bonoꝛum:
puliuram impedi ipſoq; infamia notato eiſdem pe⸗

ebat. bic non. vel nis ſubiaceat qui co moꝛiente cir⸗

refert in cautione

engenda fiatinu Ca fimus peccat cumm pꝛohibeat ex

na vt bic. an in / equias. Inauten.
lijs. vtibi· colla. viijj. conſtitu.xi.vt cum de

Nubeea⸗ appella.cog. . meminimus.
qlege faui. ð Ed neqʒ ante.ix. dies ab
Rlagin l Du, obitu numerandosulla/pꝛ
ſiplaga. quia ma Iilg fiat moleſtia aduerſus quem-

ga blaga domi libʒex perſona defuncti. ſiqua em̃
guur perdentiſt⸗ Cautio ſiquid ſimile fiat inunle erit
lium vel ſenuz v? ex hoc nullo pꝛeiudicio creditoꝛi

etiam ipſt libero „
Pomins egpoeta, generando. .— “
Ad legem fauiũ de plagiarũs

to. vel dic ß m. b.
dirieeplogame
ris vbi quis ſer/ — 8
uos vel ilberoo I Mpꝛ?. Anto. a. placido.

mrnecs penou, um aquo ſolicitataʒ
ris. accur, ancillã plagio quoq;

ſacto expoꝛtatã que⸗
Ater ſo⸗ itur:apud ſuuʒ iudicem ciuiliter
Mlind, in rem actione inſtituta conſiſtat.
vt fuge/ ſi veroin cauſa tenuerit etiamle⸗
ret qð ſufficit ac ⸗ fauie cri ſequi t
— S.i.li· Muod ſi per violentiam mãcipiũ
cet bhic vltra pꝛo⸗ . Snda&
ceſfent vrſeanmar Arreptum eſt: accuſationem visnõ
quod fuit neceſſe Pꝛohibetur intendere.
pꝛopter acionem em. a. Aurelio.

in rem. ab eliano ſeruum tuũ ſu⸗

1 Inſtiuta.ſed ſceptum:⁊ aliquãdo occul
uomodo cuʒ eã „ gſ.
nana den Tatimm morq; eo ſuadente fuge da

babet reſpon. do tum pꝛobare potes:legis fauie cni
lo deſqt babere. men per teꝰ vel actionẽ ad eã rem
ereene pꝛopoſitã id eſt ſemꝰ coꝛmpti per
di.l. qui petitoꝛio pꝛocuratoꝛem tuũ ꝑſequi potes.

G Zemuet id at Apꝛ. aleran. a. Coꝛnel.

obtinuerit.id em £ legis fauie pena deb . a⸗ —
dicag: a ſueiu⸗ rin crimine: ſubſcriptio

baenn drl auan⸗ et accuſatio et ſententia neceſſa⸗

eodeʒ babetur cõ naceſt. ,
demnani 2 ſolue / II Mperatoꝛ Goꝛð. a. pauli.

re ꝙ abſolui .
ſianivralreries On valet /ꝓcuratoꝛis ſen
petat exceptio rei tentia ſi vicem pꝛeſidisnõ

iudica.vt ff.de ex . .c. 7
ceptio. reindicn. tlieatur: quilegi fauie locum eſſe

ſi aus cuz. . pla pꝛonunciauit: cum eius legis di⸗-

Alter tuus aduerſus

Ad.l.fauiã de plagiarijs

ne. ſubaudies ergo bicmarime. Accurſius floꝛentiuuns.
Jab eliano. per te.vt. ff. e. . eum qui.non autem per pꝛocuratoꝛem
ot bic innuit. vt.ſ. de fal.de fide.⁊.ff de publi.iu.l.penul.S.ad crimen.ſed

ſteiuilis per pꝛocura. vt ſubijcit. .S. de fur. aduerſus.
C — legis.ſubſcriptio,ſicin quolibet crimine certum eſt. vt.S.qui ac⸗

ſceptatioa pꝛeſidis pꝛouincie per/
tineat nonionen. ⸗
AMpꝛ. al. 2 Gal. aa. 7. cc. iul.
fratrem tuum aduerſari⸗-
us tuꝰ ſuppꝛimit: legis eũ
auie adito pꝛeſide pꝛouincie reuʒ
debes poſtulare. H
MMpꝛ. diocl. ⁊ maxi.aa.marco
n fuga ſeruum conſtitu⸗
tum neqʒ vendere neqʒ do
nare licet. vnde ĩtelligis te in legeʒ
incidiſſe que ſuperhuiuſmodi de⸗
lictis certam penamfiſco inferen⸗
dam ſtatuit:exceptis coheredibꝰ
⁊ ſocijs quibusin diuiſione cõmu
nium rerum licitationem de fugiti
uo ſeruo inuicem facere permiſſuʒ
eſt. Ita vero liceat fugitiuum ſer⸗
uum vendere:vt tunc venditio va
leat quãdo abemptoꝛe requiſitus
fuerit ⁊ depꝛehenſuꝰ.
IDem. a. Maximia.
NVoniam ſeruos a pla-
6 giarijs alienani ex vrbe ſi⸗
gmificas:atq; ita interdum ingenu
oshomines eoꝛum ſcelere aſpoꝛ⸗
tari ſolere pꝛeſcribis :hoꝛum tede
lictoꝛum licentie maioꝛe ſeuerita
te occurrendum eſſe decernimus
At pꝛopterea ſi queʒ in huiuſmo
di facinoꝛe depꝛehẽderis capite
eum plecti non dubitabis: vt pe⸗
ne genere deterreri ceteri poſſint
quominꝰ iſtiuſmodi audacia vel

ſemos vel liberos ab vrbe diſtra⸗ iudicl.

here atq; alienare audeant.
Dem. a. eilem.
Mee pꝛouincie diſcreto
Apꝛiusiure dominij intelli⸗
gat an audiendum ſit plagij crimẽ
necne.nam ſipꝛopꝛietatis tue ł mã
cipium eſſe conſtiterit: expiraſſecni
minis intentionem emenſa domi⸗

cuſare non poſ.l. iij.

Vn valet. non te/
eat. vt ⁊.S. ð pe.

iudi.l.iæ.j.de penis.l.ij
et obtmet vicez pꝛeſidis
quãdo pꝛiuati in euʒ cõ⸗
ſentiunt.vt.S. de iuriſdi.
om.iudi.l.i. Item quan
do a pꝛeſide abſentante
ſe delegatur etiã ad cau⸗
ſam meri imperij.vt. ff. ð
offi. eiꝰ cui mã. eſtiuriſ.
l.i. F. i. Item ⁊ quãdo in
locum defuncti pꝛeſidis
ſubſtitutus eſt. vt. S. de

offi eiꝰ qui al.vicẽ ge.l.i.
I fratrem. poſtu⸗
are. ⁊ interdicto.
eli.ho.exhi.agere ciui⸗/

liter. vt. ff. de libe. bo. ex

bi.l. iij. in pꝛin.

Lin ſiuga lior ſecus
in abſente. vt. ff. e

ſciendum. ſed quare non
rñ.quia eſt in ſpe liberta⸗
tis.vt.ff.de edił.edic.q̃s

ſit fugi. S. idem recte. vel
quia per hoc inuitarent

ad fugam. ar. S. de la. li.
tol.l. i. H illud.⁊. ff.ð pac,
dot. l. cõuenire. 2

n ¶ VPenam. pecuniariaʒ

que olim ſtatuta erat bo
die vero ceſſat.vt.ff. e.l.
fi.ſed quidam dic unt eti

am bodie hoc caſu non

babere locum niſt pecu⸗
nianiam penam p..l.iſtã.

o Exceptis coheredibꝰ

et ſocijs. vt ff. fa. her. l. ꝓ
pter.⁊.ff.cõ i.diuidũ.l.ar
boꝛ. S. iud ex.

p¶ Depbenſus. vt. ff. de

ben. emp.qð ſepe.S.i.⁊

erit quaſi conditionalis

venditio. ar. ff. de pig. ſt
fundus. S. finali.

K Uoniã.eoꝛum.

Pꝛeſcribis.i.

Decernim. vt. ö. vbi

deqii agi opoꝛ.l.ſciẽs.
tCapit e.vt. ⁊.ff. e. l.i. et

eſt capita is ſᷣ m qð dicit
ſ.e. l. f. lv Leteripoſ
ſint.ſic.j.ad.l.ᷣiuł.rpe.l.i.

Reſes ꝓuincie. iur
