nuli. dDifferẽda nõ ſit. igr decetero iux⸗
,aerd e ta mimis qlitat legem oyhani:

1ꝗ¶Differẽda nõ ĩ ſceleroſos ⁊ noxios ꝓferni iuris

t. vt. ff. e.l. ſi quiſ ſniaʒ. Mpꝛ. gfa. 2zva. aa. olip.

foꝛte:niſi in caſu = —B
vtſ.e.ſi vindica//N &£ ſ⸗ ꝓcohenõe delicti: vl
ri. 1 piſtoꝛibus pel cnicũq; alteri

Iine bmoi ter COꝛdai: c alteriꝰ ſit coꝛpoꝛis ad
datõe vt .. de dicat᷑:ſj vnuſqſq; ꝓcrimine in ꝗᷓ
cuſto. rel. fix. ſ. faerit dephenſus:mo:ũ ↄgrueſe
bo. ꝓ.l.i in ft. tatis ercipit. MWpꝛ. gfa
E quis. coꝛ⸗ uentans excip *„ 1 PP .„Ggra.
poꝛi. cerdo/ ⁊ pal.⁊ the.aaa.flauo.pᷣp.illirici
nnz vel kei talia α
n. ſunt mlta. vt. — .
einnrotindel. nusↄtra nr̃am ↄluetudines

fi. 7. ff. qð cuiul⸗
cq; vniuer.l.i. Et
eſt rõ:qꝛ non eſſʒ

pena: vt dicunt. vt ar.j.de decu.l.ne qͥs.ſʒ certe magna ſi pellips=.
rius dã netur vt ſit fab er. Sʒ in aut᷑.vt nul.iudi.S. adulteram.

So.ibi ſpãle in caſibus fauoꝛe religiõis. Item ðᷣ in aut.deſan.
epi. S. ſed neq; curialẽ. ⁊. S.ſi monachꝰ.colł ix. vbi tradit᷑ curie ci
uitatis. bic coꝛrigit᷑ vel veri ibiſpale in illis caſibꝰ. Iem . . ð

opparito.pfec. vr.l.ij.li xij. Sol, vt ibi

J vindicani in aliquos ſeue- penaʒ exilij ſubcertotꝑis ſpacio

ꝓcãe intuitu iuſſerimꝰ: nolumꝰ?

tpis pꝛeſtitutiĩ carcens ipleſſecu⸗
ſtodia dephendęrit: ſolutos pena
vinculiſq; laxatos cuſtodia libera

as ullas eulij. Sit ſatis immẽſoꝛũ
cuciamuũ ſel luiſſe ſupplicia: ne
higg diu pꝛiuati ſunt aure cõis hau
ſtu:⁊ lucis aſpectu:nõ intra bꝛeue
ſpaciuy cathenaꝝ põdenibꝰpᷣgra⸗
uati:ẽt exilij penã ſuſtinere: iteruʒ
pellant. ¶ Dẽ. aa. maxi. pp̊.
EJcctoꝛes ꝓuincian ↄueniri pᷣ

im?: vt hig ſuocrimie

ſubire decreti ſunt:exacto pᷣfinito
tꝑe:necclauſtris carceralibꝰ: nec
cctio afflicto. vt. ff. de offi pꝛeſi..diuus. 1
l
m

Ectoꝛes: teneaut.vt a. S.l/ ꝓxi.

ri pcipimꝰ:nec foꝛmidare miſeri-

Depenis.

vindicari.intuitu. vt.s. ad.l.iuł repet᷑.l.i⁊.ff.e.aut facta. F. fl.
,NNMolumꝰ.ſpãliſſima cã eſt bec als.n. ð. vt.õ.e. cum reis.
k 3 Excibijs i vigilijs. Ac.
( diu. apparitoꝝ.inuncioꝝ. O Perſidia.ſic in aut. de exbi/
J In ablentes. ſpale. regulariter S. vt ff. e ab /

ſentẽ. ſic nec appellant.
vt.S.quo.app.nõ re.l.nł

boie

mi eoꝝ ſoꝛs 7 foꝛtuna ſuſpenſa ſit. 4 oria i delictũ. vti

ſti.de noxa.eteii.

c Familiares.ſ. malefa

ctoꝛis.

d Calũnia. i. ab accu⸗/

ſatione q̃ calunioſe fiẽt

? ocietas. tũc. n. ſuo

noĩe tenerenr.
f¶ Admittunt. coꝛrigere
tñ debent ſenioꝛes iuni
oꝛes agnatos. vt.ð. de

. emenda. ꝓpin.l.i.
Mpꝛ. arch. the. 7 ho. aaa. el- S e Zemnemme n tñ in oĩ
SRAncimꝰ ibi eẽ pe- tichio. ta vr fdepoſtwi. ex
Mni: vbiæ nonia eſt. Ozopin baec vleriuſ iin pla
quos notos familiares ꝓcul a ca res pſonas. nã in eadez

qñq; maioꝛ imponitur
pena qᷓ; ſit d elictum. vt
5S.e l. ſi Yndicaini.
i ¶ Metũs.i.pena.nam
metꝰ bñ extendit᷑ ad ali
os maxime vbi grauꝰ
q̃s punit᷑ q; delictũ exi⸗
gat. vt. d. l. ſi vindicari.
dixi. ⁊ ꝓ boc q; alius ꝓ
alio nõ puniat᷑: facit.s.
de inoffi. teſta.l. ſt qs in
ſuo.S.legis.⁊.S.de na⸗
tu. li.l. legem. in fiñ. pᷣmi
rñ.⁊.S.ne vxoꝛ ꝓ ma.l.
ob maritoꝛuʒ. ⁊.ff. e.l. ſt
pẽa.⁊.l.cimẽ. ⁊ demu.
⁊ ho.l.iij.F.qð pater. ?ꝰ
ff./ ꝓ ſoc.l. actõ. 5. dixi
mus.⁊ de ritu nup.l.ge
nerali.S.fi. .ff. ſoł. ma.
ſi maritus.⁊.ff. qð qᷣſqʒ
iur.l.iij. S. ſi is.in fi.F.⁊
ff. ad ſill.l.ff. ⁊ in aut᷑. vt
nulli iu. F. fi. ſ ſpale ẽ in
qie leſe maie.vt.S. ad.l’.
uiul. maie.l. qſquis.q̃ ẽ 5

4 ADnes.ſi datꝰ in

Nenniũ:cõpleuit tpᷣſ
liberat᷑ ex tũc.⁊ ſi in car

cere inueniat᷑: liberatur

vt. ſ. l. pxi.⁊ ſicnon ẽ õ.

ff.eo. aut dãna.S. ſolẽét.
Diuerſis aũt iõ ſubij cit
qꝛ triplex eſt exrilium. vr

ff. de interdi. rele.l. exi⸗

lium. 1 facit. S. dehis qᷣ

no. infa.l.⁊ ſi ſeuerioꝛ.
l.ſ poſſidoniũ. Itẽ no.
ꝙ non eſt addẽda affli⸗
Impleſſe. alioqᷣn d am

nat in opꝰ pu. æ duplicat ſp̃s ſi erat decẽnio. vel dãnat᷑ in metallũ ren
Vr raut doꝛtar. dr fe. aut dana. F. qqᷓs..l. relegati.
Luiſſe. ſic.ff. de reg. iur. bonafides. 7.ff. nau. cau ſta. l. lʒ. in fi. Item

. Vno. ꝙ eſt adTdenda afflictio afflicto. pt.ff de of pſi l diuus,

5 Js. tradiderunt facit. 5. queres eypoꝛ. non poſ.l. i.?. ð. de marh.l.
Elsen. Rubꝛica. He ſine iuſſu pncipis ⁊c.inter ceteras penas

vyna eſt.ſ. confiſcatio:quã cuilibet iudici imponere non licet.

paſ.l.eum pꝛem. ?.S. de gene. aboll.fi. Sec? ſi fuerit in integ. re.
vt.j.. de ſen. pal.l.ij. facit. ff. de iur. fil. in metallũ. Atem Z. j. ð ſen.
pal.l.fi. in fi.ibi ſolues.⁊ facit.S.e.l.ij.

2„-

vt ꝓponis.nõ negabit. ð fiſcum. vt. S. ad.l. jul. de vi.l. t ·

oꝛis, 1.fl. de tutel, ⁊ ra. dil.ſi inter. ⁊.j:de ſentẽ. paſ.l.tutoꝛ.?·

es ſunt illuſtres. ſpectabiles ⁊ ẽt clariſſimi. vt. ff. de offi. pꝛeſi.
nito. 1.5, ſo. mall.

llicitas. SF. ꝗᷓ vni
uerſas.

q PPꝛoſcriptois ·i. ſſe lalllocis qb? erules verſati ſunt: te is: ad ius fiſci potidqad ip A EChölsmas
q bona acmunt mul⸗ ncant᷑. ¶ AOẽ. aa.maxi.pꝛe. Pꝛe. ius dñium ꝑtinet. I Mpꝛ phi⸗ lnis.ſec ſi in
to Emin deponaf hmn H Is qui ↄficiendi naues incoo Ip. a. arria. pꝛe. pte. pie vt ſel. ſvel
R. Dʒ o. hanc.l. inte /½ . .Hõ ſcz era, g 9 e dicas illam coꝛri
ligit eum pnapalrad/ 1 agnita anñ nine⸗ kole istra⸗ S e ennig boben ei An⸗ deeeam Bec.
mũtur boa:nõ ex ↄſeqᷓn / dqiderũt:capitale ſupp iciũ ꝓpo am tuã admiſtrauit ſniaʒ paſſi a urſeſtilä.
nis aquolzofitcant ?y ni decernimus. ficũ ſumt deuoluta: panratoꝛe no 4 oln it
ʒ0. 1 lacitf. de penis Me ſine iuſſu pꝛincipis cemis ui ſtmũ adire cnna: qui ſi ꝗd iure poſci drertri tales
ligctũ ſecerit ꝓpt᷑

aall. CIIEI PeacPstei . rit. . a
erien e bonte - a⸗ liceat ong i⸗ a; aiaduerterit:nõ negabit*.P I M

( Mi ſumma.ꝗ.ſ.bñt men imꝑiũ.vt ar. ff. de in ius voc .l.ij. ⸗

põt ꝓpe capitalis dici
ciuilr: vt in Zꝛiisss.

beas. 5. is cuius.ſed ibi
ꝑꝑ negociatiõcm:h pꝑ

delictũ fuerũt bona pu⸗/

blicata. Vel ſolue vt ibi

iox capitis crimiĩe dã

qð ei miltaturo donaſti: auferriti

bidz. I Mpꝛ goꝛ. a. calimoꝛpho

natoꝝ peculia dñisnõ au

to ſubducat᷑: plena deſcriptioꝰ
ↄpᷣhendat qð ſpaciuʒꝰ:⁊ qð ſit mi

oia eaque velle nospꝑſpicis inqſi⸗

tõe ↄſtricta:rõalis rei pꝛiuate tra⸗

dant᷑ officio:aut palatinis ſuꝑ hac

ſceriptoꝝ: quid de bõis pꝛ.theodo.? J.ac Patoꝛ. dioch. æmari. aa. Ba. abebart k
Odẽenatoꝛum fiat dict. er. pꝛe. pee. Paa wſi depoꝛtate fi⸗ Mfficij pſidis
EEes b a Q n Mlli iudicũ liceat: ecep lijs: nihil debeni:iunis abſolu vrſ. debo. vacl
puie ſic et in A tis his gi ſumma admi tiſſimi eſt. IMpꝛ. valen. ? val. ſ. ate lrei
Ie Feoibus. Gol ecapt lis tpeſtate totius ſube aliquẽ S quisintia puinciã ꝓlita ps eNSva
tis dicit amputandi. ſic pPcellcre:niſi ad nr̃asaures hocip S te delicti ſtilü ꝓſcriptonis in nole. 1 dn S
ſem baeane wor e nn r mdinẽ bonoꝝ eiusindago diligẽ⸗ auel gariug
dinari vrff d pel aut e boe pPlcnpton feudanatox tmiſſine celebꝛet:ne qdrei peiudter mimlunates⸗

bSpacin .ſ. in
ſingulis agf fit.
i Ingeniu. ſteri ⸗

ee lo ve⸗ ferni notũ eſt. S ſer⸗ ningeniũ : gd aut cultum ſit aut &e le lanſle⸗
1 Diſracieſuntaßno innn dñs hũiſſe ꝓbauẽrit recipi colat᷑· qd in vineis oliuis aratoꝛi- Nas Gar babili
aſſeo. znari Et: pꝛeciũqʒ rex iqʒ ab eo diſtra ispaſcuis ſiluis fuenit inuẽtũ. que I uot bouz i.
4 enare alo win⸗ cterſunt. Ipſius q pñtie ptãs ei ẽt gras:a que amenitas ſit locoꝛiʒ rerbones⸗ .
gligant ſc f de. ſig. dabit: quio ad rõnes ꝑeũ admini- ꝗsin edificijs ac poſſeſſiõibꝰ ſit o ee bn⸗ ve io
ognolecre dbuge ſirate reddant᷑: ac diſponantur. matus queue maãcipia in pᷣdijs oc vbipecunia re
fdelel ſeui legato.ð. Sy meniiſſe dñm opoxtebit inſta cupatis: vel vrbana: vel rulticaak conduun.
penulQt. az e le: vt id pelocius fiat:vt pene ſue qᷓꝝ artiũ genenibꝰ imbutatenean⸗ Aas pe⸗
4ſ ſacino.l ic.pe reqqi poſſit. IlAMpꝛ. Ale. a. frõ tur. quot ſint cenſuanij vel coloni: facad b ff de
Eponati. buͦenint Epoꝛlan nec eanqdẽ tõi. quot boũ exercitijs terrauatq; vo Elſorma t
n porbier ven A Rrex qs poſipeni irogatam menbꝰ inſim: quot peconp ar- debonb vali.
vt. ff.d e teſta mi. l. neq;. hüerint:hrdẽ hfe pnt: ſed he pu⸗ mentoꝝ greges: mn q diuerſitate Ld di ganato
— dele. ij. blicabunt. E. a. Jul. pꝛe. p. Numerati ſunt:qtum auri ⁊ argẽ⸗ er Senirr.
1. nblicbunt unk. ima S.. Aili?tuꝰ cũ ect itua ptãteĩ ti veſtiũ ac momlliũ vel in ſpẽ veli alr
En. vr ff mu. ſi ibi m/ ¶Dinſulã ᷣpoꝛtari memit: pecu põdere: ⁊ in ꝗbꝰ ſpẽbus ꝗdue in p eſeMulctanda.
Sauero.vt o me fideiu/ Iiũ ci nec qð in caſtris acqſinitvł apothecis ſit reptũ. Zũc dema ne nevei

aut. de qſto. F. i.
Infteratur. vt
1.de iur. fil. l. vfen

depoꝛta 4

Mleatn⸗ Ctelloltevet Mmetallũ daãnatus pene ſ⸗
anrineo dit ge . Tactfilkri eiuſmodi ſen cq miſſisnr̃onectenda primonio D. ſuos ĩpo
iure fi l in metallu. cf. tẽtiã paſſi bona vẽdicant᷑ rõmbus Mox vo ad nos ſub lĩ̃is publicis teſtat.

de penis.l.qdã.⁊ ð ali.
ci.le.l.is cui.⁊.ff.ð hil

q̃ ꝓ non ſcripto.l:.iijſed

ille de dato in met alluʒ
dicunt: hec in depoꝛta⸗

—

ſiſci. Quar ſi qd reꝝꝰ huit is quẽ
poſtea nr̃a indulgẽtia liberatũ eẽ

. 7 facit. S. ti.i. depoꝛtatoꝛum. Ac. S ⸗ “ . 4
filiꝰ.nec ꝙ in caſtris.i.nec illð nec iſtðᷣ pꝛi eius auferendũ ẽ. Ac.
A metallum. reꝝ.i:iam ↄfiſcatan.· c Indulgentia. vtaj.ð ſe.

iudicis ſigillatim de oibus noĩatĩ⸗

tant d ãnum eẽ: ſi res illas oↄferant. Ac.
facte a pte.

— 9

ꝙ; referat: ꝓculdubio negligentia

V¶ Erit. vt ⁊. e.de coll.filia.

t Lonceſſa. bñſfi

cio ſpeciali.
v Dãno. i. ſi pu

x Donalbie ſibi

l.poſthumo. ⁊

J5 dẽ in nali idem in adoptiuo:vt ei det qrta pars niſi in ſrau⸗

mariti danatões

dẽ ſit facta adop
tio.vt.ff. de boõis
dã. l. fl. F. ex bõöis
J aquis. res

Ppßas. vt et
3. ne vxoꝛ ꝓ ma.

l. ij. 1 de dona. in
¶ Dotaliuz. vel

pᷣuatoꝝ vl publi

coꝛum:cũ data ñ

ſit. vt. S. de dote g
cau.non nu.l.i.ſic .
—

g excipit fiſcꝰ cu
ius intereſt. ſicut
alij creditoꝛeſ. vt

3.-de non nu. pec.
ſi cui. ⁊ facit. ff. ð

acq̃̊. poſ.pᷣdia.⁊
faciunt ꝓ inſtr̃is
quibꝰnon cedit
que ſic fiunt quo
tidie.

9 Largitöne vi

ritali qᷓ valeat?
ſtante mr̃imonio
vt. ff. de do. int vi
rũ ⁊ vxo.ſi ſpon
ſus. 5. ↄ ceſſa. vel

Et ſinon vz: nõ tñ

reuocat᷑ tacite ꝑ

vt ſtatim dices ð
illa q in filios eſt
collata.
x GPꝛoſcriptõez
Etpꝰ Zctuʒ crimẽ
vt. ff. de dona. p?*ꝰ
vↄaummiſi faerit
crimen pduellio/⸗
nis. vt. S. gd. l. iu/
9 ALiberoſ. quia
dimidia eis dat.
vt .e.l. l.
be Reatꝰ. ẽt poſt
vt mo dixi: niſi ð
licti faceret timo⸗
re. qꝛ tuncnon vʒ
vt. ſ. de donat. cã
moꝛ.l.vij.in fi.
c Döͤnat?, ſup⸗
ple an nö.
d & Uendicaue⸗
rintiqꝛ lʒ nõ vale

ſt:tñ moꝛte Ofir /

mabuntk: ⁊ ſic p

doͤnatõ em patriſ

mnon reuocant᷑: lʒ
ſit aliud in dona
to ibus cã moꝛtiſ
ꝓt. ff. de dona. cã
moꝛtis ·l. vij.
e ¶ Sed in bis·ſ.
ꝓ delicto. H ꝓ rõ
cinijs bõa publi⸗
cantr.

f¶Uñ initiũ.i. añ

qᷓ;ᷓ ex eo actu pꝛo
dolo vel culpa ſi
ſco cepit teneri:⁊

ſic bona ſua fue⸗/

pꝛcdẽoofficio inueſtigatõem rõ⸗

officiũ fraudulentũ:ea ↄdẽnatõne

ags poſt hae ſiilnß qdabſit

Nonus

mulctãda. Mã ſi qd poſt faclãa deſt
ig 6 tos ſilios donatõe collatũ eſt: ante
nalł rei pꝛiuate.oui inqſitõ ſcdᷣa mã
data ẽ ampliꝰ foꝛtaſſis inuenerit accipien
35 ſiſco in qualz cꝗ teneat᷑ obnoxri-
um ꝰ: niſi qð in dñio ppꝛio cũ obli

feriet᷑:vt aliud tm̃ qʒtũ fuerat ſub⸗
gani oꝛtꝰ eſt hũenit:vel qd agens

tractũ:ex ꝓpꝛijs facultatibꝰ infe⸗
ar . II Mpꝛ. gra ? val. aa. eutro
Idepoꝛtatus ſuos pi. ppᷣ.
Nz emãcipatos filios habuit:
ps que ex bonis eiꝰ libens ↄceſſa·
eſt:ad eos tm̃ ꝗ in ptãte erãt trãſ/
ferat᷑:ſi emãcipati ea que ↄſecuti
erãt:cmãcipatõnistpe dãnoſuo hũuenint traſinittendi copiã hẽant
ei exiſtimãt ↄferẽda.Sinaũt ↄfu⸗ I Mpꝛ. the. pal. Lirio. ppᷣ.

ſionẽ bonoꝝ ⁊ donatẽis elegerit: en gs quolʒ crie dana

vlł cuiuſcũq; pᷣterea noĩe cõpauit
Erceptis dũtaxat ceſariãig.i.ca⸗
tholiciaisꝗ ab oĩ iunis bũficio ex/
cludunt᷑.mſi ꝓbata ame purga/
taqʒ rõcinia fuerint: vt q; innoxie

oĩa que fiſcuslibis dãnati ↄcedit: lus capitalẽ penã depoꝛtatio
eque diſiõis pꝑtibꝰ ſoꝛtiant᷑. Que nẽuẽ ſuſtineat:ſi qdem ſineliberis
regula ẽt in dote filie vl neptis ex moꝛtuꝰ ſit:bona eius ad fiſcũ pue
filio depoxati ↄferenda: cuſtodiẽ niant Sinuero filij vel filie vel ne
da enitł. ¶ Mpꝛ. arch. ⁊ hono. potesex defũctis filijs relicti erũt
aa. Ceſaio. dimidia pte eranio pẽdicata alia

ꝓᷣſcnptõis excepit:vxoꝛeiꝰ res ꝓ mos dereliquerit. Shecuniõi ve⸗
pꝛias er quocũq; titulo ſibi queſi
tas veluti manu iniecta mox vẽdi⸗
cet:aut certe quoquomõoccupa⸗
tas ſtatiʒz recipiat. Dosẽt que nõ

hẽat ſuccedat cuna: bonaq; vni⸗
uerſa detineat aut ipſa per ſe aut
ſuo oꝛdliana pꝑiculo munera ſubi
aliquotiẽs inaniter dotaliũ inſt̃o-⸗ ti. Simnaũt ent ſoboles cunali:
rum tenoꝛe ↄſcnibit᷑:ſquã ſecoꝛ ⁊ ſi eanecdũ ꝓcreata eſt:integris
poꝛalr tradidiſſe docuerit:repñte- pfisfoꝛunijs fulciat. Si filia vel
tur. Eaẽt que ab innorio adhuc filie fuenint:pꝑs dimidia ad eas de
marito añ nuptiastitulo donatõis uoluat᷑ facultatuʒ: altera dimicdia
accepit:vel durãte mr̃imonio lar- ad curiaʒ.Sinaũt mares cunia⸗
gitõe vini ad eam añ ꝓſcriptõem
puenerint:apud eã firmier pꝑma
neant. Si qd ẽtin emãcipatos li
beros añipᷣs crisac reatus:pa⸗
trẽ ↄtuliſſe clamierit:in integrũ hiſ Ercepta ſola maieſtatis qõe:quã
dẽ citraingetudinẽ reſeruet. Qð ſi ꝗs ſacnlego aio aſſumpſenit: iu⸗
vo nec vxoꝛ nec emancipati liberi ſte penã ad ſuosẽt poſteros tranſ
potuerint vẽdicare:captũa publi mittet. ¶ In autentico coll. ix.
cis pſonis ita ad me refemi ſpatĩ oſti.ix.r nulliiudicũ.ꝗ. ſ.
cenſeo:vtillud qꝗʒ addat᷑ vtũ fili⸗
vs hẽat quidãnatꝰ eſt: ſilqʒ adij· ¶Nuinon fiũtlucmʒ iudicibus:
ciatur:vtrũ idẽapud ſe excã dõati aut eoꝝofficijs:neq; ſin veteres
onis aliqd vendicauerint. Sed in leges fiſco applicant᷑:ſed vl aſcẽ⸗
his que fiſcalibꝰ actibꝰ neri ſint: denubꝰ ⁊ deſcendẽtibꝰ:⁊ exlate⸗
ſs pſcribunt᷑ 2 ↄdẽnat᷑ re vſqʒ ad tertiũ gradum ſi ſuper

eis anie noie deferat: ? alia quaʒ
in cõe oibus tribuit indulꝭentia

1,ꝓrõeinijs,

9 —

amarito datuañ initinz actꝰ er c a añnuptias donatõem accipiãt: 3 4Fiſco imo vr.a. dein /

¶ Si uero ſine dote ſin de ſuba

oꝛigo fraudis ac vicij in iudiciũde

ductaseſt: ſi qd deiñ in emancipa-

q́; crimenoꝛiat᷑intemeratũ apud

accipientiũ iura pſiſtere:nec quic⸗ nßhactäelr Froft⸗

tam ſuo q; vxroꝛis ſue vel flioꝛu? 1Huͤnit L multomagt
̃ hñt poſtea:⁊ caue ꝙꝙ; h

eis reſeruet. Idem E:⁊ ſi poſthu⸗ ſer pvpir.l. i. . ? ſi quið

roꝗ hoc incurreritꝰ:ſi liberos non

les fuerint intekmirxti: dimidia ps

pꝛincipal:/p virili diuidat᷑ poꝛtõe

MO 3 ript Azo. 1
na danatoꝝ ſeu ꝓſcripto Eisimonbns.
v Sed oibus. maribuſ

placuit: ſiqd ꝓppꝛius vroꝛ bentł ſint. oesverocν dotem

Ne iuſſu pᷣn, certis. De bonis ꝓſcrip.ſeudiI.

runt exinde demum fiſco
obligata. ʒ Aʒ. Vel dic

Et pᷣus.vt ar. o. de bonis

q̃ lib.l.cũ oʒ. F. fi. ⁊ de ſe.
deducta eſt. accipe ĩte
meratũ ⁊c. qð eſtſ.

b Obnoxium.i. tacite

obligatuz. vt. . de iur. fil.

non excipit a gnãlitate ꝓ
xima:nec quicq; ⁊7.
Axoꝛis.i.ſuo.⁊ vxoꝛj

K
vel ſuo ⁊ filioꝝ.nã ꝓ ſua

pte fiſco ẽt tacite obliga⸗

l¶Neſarianis.loqᷣtur foꝛ

te de his qs dicimꝰ pᷣmi
pilarios.nã cũ ꝓ tali de⸗
bito mulieris bona occu
pant.vt.S.qui.ca.pi.ta.
3.l.ſatis. filij ⁊ ſi nõ ſint
hberedes tenentf.vtj.ð p⸗
mipila.l.eũ. mltomagis
bmõi donata reuocant᷑.

oc ẽ õ. S.demulieri

4 Uãdo qs. pueniãt

⁊. F. ſi aut. Dʒ illa ſpã
lia vt fiſco non dent᷑. ſed

B bodie eſt coꝛrecta:⁊ ſic

loq̃t᷑ aut᷑.bona dãnatoꝝ

⁊c̃.q eſt vt nul.iudi.S. fi.

colł.ix.quã bic lege.

n Dimidia.ſi vo ꝑs tiñ
eẽt publicata filijſ nil da

tur. vt. ff. e. l.i in fi. ſʒ pꝛo⸗
no nibil põt diminui de
ſuo iur̃ ĩi bõis libti.dana
ti. vt. ff. e. l. u rõ. F. ſi ĩ lib⸗

tinũ. ſi tñ płeſ ſint filij pn

ceps nihil eis aufert, vt
ff. e.l. fl. K.ffff.

d Wecurioind ncuria⸗

p Uncurrerlt.i in penax,
capitis. vt. ff. de iur. fil. l.

fraudem. S. ij.

q ¶ Gudicibꝰ. eſt 3.ff.e.
L.penul.in fi ſz h coꝛrigik
q ¶ Polſa ꝑ ſe qſiiĩſuo pa

r Bubitun. ſaliquẽ cui

aſſignant hecbona.

8Soboles. ſ. malculia,

X

iul male.l. quiſquis.

Bequit aut. bona zc.
. R na.iudieibꝰ.buic

lEſt 5 ff. e.l.penulti. in
fi. Sed bec toꝛtigit.

ceſtuo. nup aut᷑.inceſtas.
(So beccoꝛrigit eus po/

CS

2èò . 26.

Ziber

ſterioꝛ ſit in coꝛpoꝛe. Alij dicunt ibi ſpãle. vt ⁊ in creleſe maie. vt h ſub⸗
ijcit. Al. n. diſtinguit: ref ert an pꝰ ſniam retinet ciuitatẽ: tunc ofiſ⸗ cank
vt ibi:aut non: ⁊ tunc cũ nõ eẽt pena bonoꝝ ademptio:nõ bʒ fiſcꝰ.vt h
ar. in aut de man. pn. F. os. 2 9 Diffi nit. qu foꝛte olequeret ſt
culpa vini ſolutũ eẽt mrimoniũ: yt, S.: ð repu :l. fi,·bo die tñ mrimoniũ nõ

on ꝓpter delictůũꝗ. t. Obligat?. vt ꝛ. S. ð fideiuſ.l.i
Atoꝛ ꝛc.dicis o mr. Sed qu bonoꝝ poſſeſſionẽ accepiſi·
Rũñ.vñ legitimi.vt.ff.vñ legi.l.ij.S.fi.⁊.l.ſe. Vel ſeptima exr/
oꝛdinariã q datur bis qͥ nouis legibꝰ vocant. vt. fl. vt ex le. ſe

ſoluit᷑ ꝑ ſuppliciũ.vt in . .
aut.ð nup.S.ſʒ ẽt ca piti

uitaß.col. iiij. Ul dic q;

tum ex moꝛte lucraret᷑.
vt.S.vñ vir ⁊ vxoꝛ.aut᷑.

pterea. 7. S. dẽ epiſ.⁊ cle

ri. deo nobis. S. i. Acc.
Jubemuſ. vt . S. ad
l:iulł.maie.l.qſqs.⁊ bac
lege.
Rubꝛi. De bonis moꝛ
tem ſibi ↄſcicntiũ in his

diſtinguik. vt Z. dixi. q

teſta.fa pñt.l.ſi is.
DOPhiꝛum. delati. i.
poſtulati vel in
Wccrie dephenſi. 7
dic talis ex quo ſi dãna
ret᷑ pena eẽt moꝛs vel ð
poꝛtatio vt. ff. ell. fi.
9 anrulerut. vt ⁊. ff. de
iur. fiſ.in fraudẽ. F. ij.
b ¶PWertinebũt. vt . ff.
eo. l.fi. F. i. ? de iur. fil. in
fraudem. F. iij.

ꝛum.trqſmittan⸗
AKur. vt 7. S. ſi reuſ vł
S8ccu bpenul. 7 iu.

fiſ.in fraudẽ S. i. 2.ff. de
accu. l. ex iudicioꝛũ.⁊.S.
ad.l.iul.maie.l. fr.

d Kubꝛica. De ſniam

paſſis ⁊ reſtitut. Quia
danati reſtituunt᷑: iõ de

boc dicciti.
AIm ſalutat? eẽt
impatoꝛ Anto/
rinapalibeipꝛeſt
dentibꝰ officioꝛũu.

SPDeeſſiſſet. aliquj⸗

tulũ his aſſurgens.
hbMDixit impatoꝛ.
i Quid ſit in integruʒ.
beſt honoꝛibꝰ ⁊c̃. vt ⁊
ff. de ver. ſigni. pn ceps.
⁊ inſti.q́.mo.ius pa.po
te. ſol. F. ſi reſtitui. . ſ. ð
bo.va.l.ij. ⁊.ff.eo.l.i.an
⁊ fama.Rñ. ſic. vt.ff. de
poſtu.l. i. F. penl. . S. de

nupr.impial..S.ſʒ ⁊ ſi

rales.⁊.j.e.l.fi.ſecꝰ in in

dulgẽtia ꝑ quã fama ñ

reſtituit᷑.vt.S.de gene.
abol. l. fi. 2. j. e. gnalis.
K (Xeteris.ẽtad bona.
K AVʒ pꝛeʒ.a fiſco. vt
cL.s. de bonis ꝓ.l. ĩ
meta

viri accipiant ptẽ legibꝰ diffinitã
ſiue filios hñt ſiue nõ. Sed ⁊ ſine

iinẽ pᷣdictoꝛũ hñt ꝗ deliquerũt:

eoxꝝ bona fiſco ſociant. In maie⸗
ſtatis crie ↄdẽnatis veteres leges

ſemaniiubemꝰ.

Dy demũ bona fiſco vẽ

miſſiq; cris: metuq; fu⸗
ture ſnie:manꝰlibi intulerũtꝰ.Ea
ppꝑ fiatrẽ vel prem tuũ ſi nullo ðᷣla
to criedoloꝛe aliquo coꝛpoꝛis aut
tedio pite:aut furoꝛe vel inſania:
aut aliquo caſu ſuſpẽdio vitã finiſ
ſe ↄſtiterit:bona eoꝝtã ex teſtõq;
ab inteſtato ad ſucceſſoꝛes ꝑtine⸗
buntꝰ?. ¶ Mpꝛ. Alex. a. Kufi.

Opqui in reatu diẽ ſuũ fun
Acti ſunt:ſi nõ ꝑ duelliõis cãꝗʒ
ſuſtin

uerunt:necobmetuʒ crimis
moꝛtẽ ſibi ↄſciuerint:bona ad ſuc
ceſſoꝛes trãſmnittant .·

EPNat Anl..llitntig

NEjm ſalutatꝰ eẽt ab da⸗

cião auẽto ⁊ opellio ma
Mrino pᷣfectis ptoꝛio claniſ
ſimis piris tunc amicis ⁊ pꝛincipa
libꝰ officioꝝ:⁊vtriuſq; oꝛdinis iu
ris:⁊ ꝓceſſiſſet: oblatꝰẽ ei Jul.
licianꝰ abelliano vlpiano tũclega
to in inſulã depoꝛtatꝰ.Lunc An
to. aug. diritꝰ. Reſtituote in inte⸗
grũ ꝓuincietue.⁊ adiecit: vt aũt

ſcias d ſitĩ integrũ reſtituere:pho exẽpto:ſi poſtea ex idulgẽtnia diui

⁊ oꝛdini tuo ⁊ oĩbus cete⸗

noꝛib⸗⸗
ris reſtituo. ¶ Dé. a. quieto.

G NVm pfrem tuũ in metalluz

ãnatũ fuiſſe ꝓponas:eiuſ⸗

Aeilörg geſinbl ietii.

. dicant᷑:qui ↄſcia ðlati ad

qʒ; bona mento a fiſcol occupata
lunt moiõ cer iculgetia mea pe⸗
na tmmõmetalli liberatꝰ eẽt ẽt bo

nox reſtõnem ipetrauit: niſi ſpale

bñficium ſuꝑ hoc fuent impetra⸗

tũ. I Apꝛ alex. a. ſtratoni.

reſtitutꝰ non totã ſubaʒ: ſ aligdꝰ

ex indulgẽtia pꝛincipisvt hret im

petrauit:ens tñ alieni ex pcedẽte
tꝑe pena liberatꝰ ẽ. Si vo pteʒs

Idebitoꝛ pen ſiſie paſſis
ſt qua bonoꝝ adeptioſecu⸗
ta eſt:q; uis poſtea ciuitati romae

bonoꝝaccepit: ꝓ rata poꝛtõe einſ

tenet. Qð ſi ob pecuniã debitã

fiſco bona ciꝰ occupata ſunt:maſit

vna ci ſuis fideiuſloꝛbus ꝓpꝛijs
creditoꝛibꝰ lgat Ade.a val.
e

7

ex indulgẽti

q;z locupletioꝛ ſit: actõne tutele
admiſtrate tibinõtenet᷑:ſi non ex
gĩa ſnie facta ſpali ſtatũ pꝛiſtinuʒ
c(ũbonis oibus recupauent.

.

catoꝝ:nec ex oꝛdie eſt qð petis:vt

ptrahrĩdestutoꝝactoes nibi pꝛe-
p2 Goꝛd. a. fabiãbo.

J. M inſula opoꝛtato filio hac
zrõne vinculo prne ptãtis

adriani vt ꝓpõis redditꝰ in patni-

um ſolũ pcedenſq; dignitas reſti-

toꝛ filio tuox quoꝛuy te
onoꝝpoſſeſſioneẽ accepiſſe
dicis hn metallu danatus: ? poſtea

a generali regreſſus:

Agg
NJadcptis boms in inſula de
poꝛtatꝰ ſis:q;uis exindulgẽ

tia cõi redijſti: acões tñ qſcũq; ba
buiſti remanẽt in ca bonoꝝpubli⸗

Mocnõ vʒ qꝛ er
pꝛeſſe de vtroq;
ibi dicit. ſ. de pꝛe
⁊ filio ðpoꝛtato
reſtituto. Item
79bq bés. j. .
qꝛ libenꝰ reſtitu/
tꝰrecidit in ius li
bertinitat. vs. ff.

5

tuta ſit pts:iñ pria repetita nõ vi⸗

det᷑. HApꝛ. Ohilip. a. caſſio.

na, bono.pol, de:li:⁊ inſti de bo.poſ.s.ſeptima. x q Qocu /
pletioꝛ. boniſ po

ſtea queſitis.

yt 2.3.l. ſl öbitoꝛ:
ſʒ fiſcus. vt. S. ad

5 Recupauerit.

vel cuʒ pnceps ei
reſtituẽ vellet bo
na noluit. vt. ff. e.

l, ij. 2. iij.

5 6 Hublicaton.
ſic 7.S. el. cu per·
Sʒ videtur flt.
de alile.l. ſolent.
⁊.l.is cui. Spale
in alimẽtis ſicut
2pétad ej mi
metalluz danato
legari. vt. ff. ð hiſ
qͥ non ſcrip.l.ſt

in metalluü.

1 % Zuton. quon

d tuoꝛuʒ3.

Hon videt᷑i⸗

be

pa.po.ſolu.S.cũ

aüt. in fi. Do. ali
ud in pꝛe:qꝛ ipſe
reſtitutꝰ patriaam
ptatem recupat:
filiꝰ vo reſtitutuſ
nõ recidit ĩ e,dẽ
qꝛ ſicei reſtõ no/

ceret m quoſda.

de iurepa.ſiũ pa
tronꝰ. Alij dicüt

eſſe ibiſophilſma

pũcti.⁊ dicũt ibi
fuerunt ad oia re

ſtituti. hic nõ. tu dic vius. hic fuit indulgẽtia:ibi reſtõ. ar j·l pri.

Nadempt?.
oi qꝛ ? mul
tis alijs cõiter in

1 Minſula er /
Meupto. vt in
po.ſol.S. cum an
tẽ. in pn. Ac.

mo viget ꝙ ſic.
yvt inſti. qꝗͥ. mo. ius

FIunpetrati. vt ?.el.vſt tutttte.
¶Adebitoꝛ. penã depoꝛtatös. o Aliq̃d.ſingulare vt pᷣdiuz

Pp iberatꝰ. moꝛte ciuili. vt ⁊.f. e.l. ij. Sic liber factꝰ ſeruꝰ l,ʒ manumiſ 4 En eralis. reſeruauit vt. ⁊. .l. px. de gene abol.l. fi. OS ½
ſus tũ non tenet pᷣmis creditoꝛibꝰ.vt. ff. de acti.⁊ obli.l.ſeruꝰ. e.l.cũ indulgẽtia. So.ꝓt ibi.
9 1 Partẽ quotã.ſic & refert quotã ꝑtem vel ſingularẽ rẽ h eat. vt bic. ⁊ Ruſtra. dnatꝰ. ? ſic tuꝰ eẽ deſijt. vt. ¶ deq
4 trebell. ſi legat?. F. multu. inſti. de fideicò. bẽ. F. ſi ꝗs vna.
r ¶Lenet᷑ ꝓ alia ſiſcꝰ.vt.ẽ.de bo. ꝓ.ſi vt ꝓponis. 8◻b pecui

ec liberatus redit. vt hic. ꝛ.ff. de peñ.l.aut dana. S. fi,niſi ex
erronea ſua ↄfeſnioe b abita in toꝛmẽtis fuit odenatus ꝗ poſtea

Ne.
Ne
ſS

eini
uane
br

DR

Monus

falſa appet.? c liberat nã dño reddit᷑ ertinatio ſerui vt. f. S
FRee CcMon placuit. ſecꝰ deliberto. vt ff. ð
iure pa.ſiue.vel diſtingue.ſeruꝰreſtituat:⁊ tunc idẽ ꝙ in liberto

an ex indulgẽtia pena remittat᷑ vt pic ſᷣm Jo. d qſ PMatiet. in

memoꝛia poꝛis dñij.vt.ff. de qõ.l. erneo. in ſi. e ¶Pꝛocu⸗

ratoꝛ.ſ.ceſaris.

faobiſ ſe iidi g2 Eneralis indulgẽtia nr̃a re⸗
g e Cepit. pꝰ libe itũ exulibus ſeu depoꝛtatis

2 fiſco.

ratiõez pene.p.n.

lerms bene tra: Iibuit: nõẽt loca militie pꝛidẽ ad⸗

non fiſcl. vñ ei le⸗ empta ↄceſſit: neq; integrã atqʒ il
Ser potert n erſſtinetden. ſeun.
metallü. 1 de bis . Pꝛ. pa „2 Gal. aa. elentio.
q̃ ꝓ nõ ſqip.l.iij. Ruſtra adhuc ſeruũ eſſe tui
diene5, a e ασ ins eriſtimnas: in maallu
re vel ꝓpe. ſed ꝑ danat) hena Toctes ſchener eſt
qusam aiam Mer h. n indulgetie occaſionez
ſue ſevrioied integran dñium pꝛiusnõ placuit
2lacit depej. vexidcircotñimpune tibieũpᷣſeſ
ſauord bo p. ꝓuince iniurioſum eẽ nõ patiet
1.1 * T. II. 2 .
deñdetc. i.gna NDöſigd rerũ tuan tʒ: Pcuratoꝛ

4.

q¶ Recepit.ſ.d epoꝛtatꝰ. r Subam thona,

liter. S. ſi ſeruus.

fi. ingr bno. 6 J pater xr inſulã ga. re.
ius pa. po .· ſol. . Ddepoꝛtat? generali indulgẽ
ut tol visi /tia reſtitu/ eſt:nec vt libos in ptã
b Auos.flios teʒ ecipet ſpali impetrauit: in du⸗
i ¶ Eum. ſ. pꝛem. biũ nõ venit hr̃ditatis cõmodũ ꝑ
k A Mequaqᷓ;. bza t
V indulgẽ bos ei acquin: quos ſnia tra eũ⸗
Niz nos * ꝓlata preſta.efficit:nequaqʒ po⸗
ſcad bona ſpoli tuiſſe. I¶ Oc. aa. . c. demetno.
er. . . 5 — „
14 Caläniã ſtdi⸗ CN. Vi indulgentiania inter⸗
s cal infam Aueniẽte ſis reuerſusad lares
anpidelgenta mos fiuſtra vereris: ne er anmota⸗
eſt 5.5:e gnalis. te pᷣſidis que iã abolita eſt: calũ⸗
Eidegcne al niam patiaris. ¶ Dẽ romaniim
M. die g e .
niã. i. pans infa⸗/ patoꝛes Ph ilip 5P o. 1.
m ieͦct. vel die CAſus eius ꝗ füdi mouerat
Palsbiekune in qõnem:⁊ ex benignitate nra
ultã infamiam. x. S . 20.
pel tertio nil dꝛ H 4 . ain en eu bonis reſtõ öſtatum
de infamia ſz de pꝛiſtinũ cãe nõ imutauit.

onis Deaiilihl triphoni pꝛe. pꝛe.
teparf calũniam Idepoꝛtatõis ſnĩe veniã in⸗

i. aliqᷣd calũnio⸗s⸗ L
ſe. Vel q̃rto ð tali crĩe
. vt. ff. de cri. ſtelli. l. i.

tauerat vt ſtellion
Aſus.mota actõe ii rẽ.d epoꝛtatꝰ fuit actoꝛ ⁊ tã dẽ reſtitutꝰ
agit qͥdẽ actõeichoata. n ¶ Eiꝰ. als ei. o ¶KReſtõ. i itegrũ

vt ⁊. S.e.l.i.⁊.ff.de vᷣ.ᷣſi.l.pᷣnceps.ł ſi dicas ꝙ fuit ĩidulgẽtia.dic
ſpãlr ẽt bõa r̃ſtituta.vt.S.e.l.cũ pꝛeʒ.ĩ fi.⁊.ᷣff.e.l.iij.als ñ eẽt actã
fſtituta.vt.ð:e.ſi adẽpij.dic ꝙ caſus ð poꝛtatõil irrogate ei qͥ ⁊c̃.
depoꝛtatõis.indulgẽtia bonoꝝ fuit ↄſecuta veniã pene.
⁊ ſic recepit ſubaʒ.ſ.d epoꝛtatꝰ łẽt reciꝑe potuit.vt.ff.e.l.ij.
6 EPPꝛ0/
tegere.i.d efendere. t Sceleris.i.delici. v
quã paſſus futt. x ghGimpꝛobe.vt ff. e. l. ii.. ſy inkim i depoꝛ
õe ↄueniri non põt.vt.ff, de ca.di.l. tut elas.. ſi.
AM qõne.qõ illa eſi:an teſtm̃ filij eiꝰ qͥ depoꝛtatꝰeſt irritet᷑ pa
tre ĩ integrũ reſtituto:quã non ſoluit ſʒ ð alijs ꝑ eũ geſtis ꝓ ſeqᷣ

vobis iudex erit. fiſci. n. cepit eſſe

X damnatus qð infamiã nõ impoꝛ⸗

⁊?Remeante. pꝰteſtin fem. ſʒ ali

j dicunt filiũ teſtatũ pꝰ reuerſionẽ 5

De bonis moꝛ.ſi.oſci. De ſen. pal.⁊ reſti.

3 Depoꝛtati.iõq; a ptãte exẽptꝰ. vt inſti.q mo.ius pa.po.ſol.S.cũ at.

ꝛis

9 ¶ Pꝛe.quid de illo medio tꝑe qð eſt pꝰ reſtõnem añ reuerſtonẽ. Rñ.ẽ

in ptãte:qꝛ ſicut depoꝛtatio fſʒc ſtatim eũ ꝑd ere ciuitatẽ:⁊ q iuij ciuil ſt:
ſic eõ reſtõ ſtatim recuꝑare.vt.ff,de peñ.qdam. ꝛ.jſ.eibi.quẽ ſi ↄꝑta ⁊c̃.

Item qd ſi pꝰ reuerſio⸗

dulgẽtia nr̃a ↄſecuta ſuaʒ fcepit
ſubam:ſe ptegereſſcelcris penaꝰ
ↄtra creditoꝛes:quo minꝰ iure de
bitũ ſoluat:impꝛobe ccat᷑.
pera. Conſtanti. ad maxi.pᷣpᷣ.
. ETicene teſti ꝙ; ðpoꝛtati ſi
Nius remeante pfre feciſſet:re
motis ylpiani atq; pauli notis:pa
piniani placet valere ſniam:yt i pa
tris ſit filius ptãte:cui dignitas ac
bona reſtituta ſunt. Itatñ vt ge⸗
ſia ꝑ filiũ cuiꝰ oſilia legitima etaſ
firmauerat: ratabſint: eodẽ inptã-
tem priam redeũte:ne eoꝝ reſciſ⸗
ſio efficiatꝰ:qdð eſt maxime abſur⸗
dũ:eodẽtꝑe neci pr̃is:nec in ſua
quẽq; fuiſſe ptãte. Mioꝛes eniʒ
ctate iure quicq; agere ꝓhibent᷑
Quibꝰſi dãnato pr̃e tutoꝛ datꝰ
eſt:neceſſeẽ vt ab officio ſuo rece⸗
dat:regreſſo co quẽ non ſolũ noie
redire:ſed ẽt officiũ ſuũ nulla pꝛa
uitate coꝛruptũ liberis pᷣbereoʒ:
vt eoꝝ bõa tueat᷑:⁊ augeat. Naʒ
ſi patria ptãte coꝛrumpendi atq;
cffundẽdi primonij lñia abutetur
vt funoſoac demẽtni: itẽqʒ ꝓdigo
libidinis oium vicioꝛũq; ieruo:
nõ eſt eoꝝꝰpecunia cẽmittẽda:ab
admiſtratõne fugiat:nʒ tutoꝛ eẽ
ðᷣſinat:oĩiaq; minoꝛis diſpẽdia ſu⸗
isipſe dãnis pᷣſtet. Sñiaverode
poꝛtatõis nullo pr̃em piudicio di
minuat.Ouẽ ſi ↄpata integritas
vt natura:ita vt officio liberis re⸗
ſtituerit:ei gubemacla reꝝ tradẽ-

geſta ꝑ eum abſurdũ ſequerct᷑:qð ſequit᷑.
ſtibus. f A bñ dixi cuiꝰ ↄſiliũ
bent z ſe.ſʒ ꝓ ſe ſic vt.ẽ.de ꝓcur.nõ eo minꝰ.
us.

Kk Coꝛruptũ.⁊ ſic teſtiñ rumpit᷑ vt dixi. l

la pꝛauitate ?7. a

nẽ.Rñ. ind ubitãter non
vʒ. Itẽ ſi fili? moꝛit pꝛe
non reſtitutd.in q valet

teſtm̃.Rũñ.in aduẽticijs

nõ ſolũ in caſtreñ. ⁊ qſi
ſaluo tñ vſuſructu pꝛis
vt.S. de bo. ma. l.ij.

Ptãte.ĩmo nõ.vt.S.

24 Hesteino no dt .
e.l.in inſulã.ſʒ ibi ſola ĩ

dulgentia pene.h reſtõ

in inte.q̃ ẽ ad oĩa vt ibi

dixi. a ¶Qui? ſ.

b Kata ſint. qd ð teſtõ

filij depoꝛtati. Ar. ⁊ Cx
pa.dicunt valẽ ⁊ ꝓ eis
ẽ qð ſubijcit:ne eoꝝ ⁊c̃.
inſt. de teſta. S. ʒ neq;
bꝛs.ibi qꝛ totũ hͥ nego/⸗
cium qð agit᷑ vt ita ↄue
niat.Ad id qð h̊ diẽ ge⸗

ſta. Jo. dicit irritari: ſiẽ

cũ teſtatoꝛ ſe dat in arro
gatõeʒ. vt inſti. qͥ. mo. te
ſta. infir. F. alio. Itez p
eo.ff. ðR Rſig. l. ᷣba pxe
runt. Sed ſi fcõ teſtõ añ
reſtõnem pꝛis decederʒ
vʒ teſtim̃.⁊ in bᷣ arti.põt
loq heclex ẽt ĩ teſtõ vbi
diẽ rata ſint ne eoꝝ ⁊c̃.
ſecꝰ ſi filiꝰ capti ab bo
ſtibꝰteſtet ⁊ decedat añ
pꝛis reditũ.nã neq; eiꝰ
teſtm̃ ſicut ſi nõ deceſſiſ
ſet vʒ cuʒ ſp fingit ĩ ptã
te fuiſſe.vt.ff.ad mace.i.
i.S.ſi pẽdeat.⁊. ff. ðᷣ cap
ti.l. qð filiꝰ.⁊.ff.vñdibi.
l. ij. J. ſi qs ð ceſſerit.⁊ ð
ſuis ⁊ le.l.ſt pꝛ.At in de
poꝛtati filio nõ eſt fictõ
imo vere ẽ ſui iuij. iñ eſt
ꝙ bʒ tutoꝛẽ queʒ filius
capti non bʒ. vt.ff. de tu
to.l.muto. .fi.⁊.j.ſubij

cit. Itẽ i bõis liberti p-

ni hʒ õ tabu.filiꝰd epoꝛ
tati nõ capti:non obſtã
te pꝛe.vt.ff. de bonis li.
l. ſi necẽ.S.ſi depoꝛtatuſ
⁊ fa.ff.ð pac.do.l.qtiẽs

c e eoꝝ.q filio geſtoꝝn. d Efeirnn diceres ꝙ reſcin derent

e¶ Sʒ ptãte. no. ꝓ nobᷣ

q dicimꝰ nihil eẽ in pẽdenti.vt no.inſti.qͥ.mo.ius pa.po.ſol.S.ſi ab bo
Alknoꝛes

le. 76. g APꝛobi

Auib?. mioꝛi⸗

„
1 Datus ẽ. ſecꝰ in filio captiept. Kde urnto F. f,

lHã ſi pꝛia. bñ dixinł

eruo.not.qͥ facit pctĩ ſᷣuus eſt peccati.

b ¶ Eoꝝn minoꝝ. ſicut tutoꝛ integre vite nõ ꝓdigus vel malꝰ admiſtra⸗

toꝛ:ita ⁊ pꝛ talis eſſe dʒ.Aʒo.

tutoꝛem hʒ. regulariter õ. vt inſti. de tute.in pᷣn.
toꝛ qui actione tutele tenebitur.
ꝓdigalitas.

20½ L c¶Fugiat. l. pꝛ. i.fugetur.
ena d aliHeq; tutoꝛ.datus dudũ. Et ſic nota mirabile ꝙ qͥ in ptate pꝛis eſt

e¶ Pꝛeſtet l. u

f Diminuat.i.aggrauet niſi eẽt
gꝗ¶uius.ſ.pꝛis cuſtodia eſt/puiſa ⁊c.⁊ dic publi

ci iuris.i:tutele.vt g tutoꝛ tenet᷑ red dere rõem:ſic ⁊ pat᷑. ⁊ vt bona obli⸗

gata ſunt tutoñ:ſic ⁊ pa
tris. ⁊ ſicõ.S. de bo.q li
be. cum oʒ. F. non autez.
Poõt dici hanc coꝛrigi.
Vel ſpale in q dam de⸗
poꝛtato.

b¶ Que.ſ. gubernatio.

i ¶ QAuã diſceſſus. ſic ð.
de apoſta. hi qui.

Rk ¶ Indulgęentia.i.in in

tegrũ reſto.

l EBerſe. vt ⁊. S. ð peñ.
l.depoꝛtator.

m Reſtõ.ſ.ĩ integrũ.vt

ficis. pib? erbi

— — — —,—,„ —
—— —

da ſunt: cuiꝰ ad imitatõem pu. iu
ris puiſa cuſtodia ẽ. Que niſi paꝛ

tribꝰ bonis det᷑:luctuoſioꝛ erit fili

isredit q; diſceſſug. Y tantũ

ad reſtõnes indulgẽtia, valeat q;
tum ad coꝛrecõem ſnia paluit:vt
6 depoꝛtatõis ipſum ꝑ ſenomen

Eruʒ oium ſpoliatio eſt: ita indul⸗

gentie reſtitutio bonoꝛum ac di⸗

gitatis vno nomine amiſſoꝛum:
oĩum ſit recuperatio.Et fili emã

—..,—Wẽ, —˙ ——.—— —.— ———

cipanonem a patribus cum offici⸗

nationis:ſed lenitatis patemete⸗
ſtem habeant.

Codicis dñi Juſtiniani pꝛincipis
ſacratiſſimi repetite pꝛelectiõis li

ber nonus explicit feliciter.
Hinis.

r

is petant vt libertatem non dam
peoſie

bendis.ſic. .dè
inof. te. ſi qñ. S. i.

o ¶Libertatez. i.

erñtiam ſui iuriſ
eant teſteʒz. .
i.dicantſe libera

tos ptãte:non pe

–

na paterna ſʒ be/
nignitate pꝛis q
eos emancipauit

Similiſ teſtiſica
tio eſt. . de admi

ni.tu. l lex quetu,

F.ſed ſi parens,

De officio magiſtri militum.

Zituli libꝛi pꝛimi.
De nouo codice faciendo.
De Juſtiniano codice confirmando
De emendatione Juſtiniani codicis ⁊ ſe⸗
cunda eius editione. G

De ſũma trinitate ⁊ fide catholica: ⁊ vt ne

mo de ea publice ↄtendere audeat.
Deſacroſãc.eccłijs ⁊ rebꝰ ⁊ puilegijs eaꝝ
De epᷣis ⁊ cłiq ⁊ oꝛphã otroph ijſ ⁊ bepho

trophijs 1 ꝓpohochijs 2 aſſiſterijs æ mo /
nach is:⁊ de puilegijs eoꝝ ⁊ caſtreñ. pecu⸗
lio ⁊ redimendis captiuis:⁊ de nuptijg cle

ricoꝛum vetitis ſeu permiſſis.
De epᷣali audientia ⁊ de d iuerſis caplis q̃
ad curã iuſqʒ ac reuerẽtiã ꝑtinẽt põtificalẽ.
Dehereticis ⁊ manicheis ⁊ ſamaritanis ⁊
ſciſmaticis.

Me ſanctum baptiſma iteretur. ð

De apoſtatis.
Hemini licere ſignuʒ ſaluatoꝛis pᷣi humo
yvel in ſilice ſeu marmoꝛe aut inſculpere aut
impingere. W
Deiudeis ⁊ celicollis.
He xpᷣianum mãcipium bĩticus vel iude⸗

vel paganus bẽat vel poſſideat vł circũc⸗⸗

dat. .
De paganis ⁊ ſacrificijs ⁊ tẽplig eoꝛum.
De his q̃ ad eccłiã ↄſugiũt ⁊ ibi exdamãt
De his qᷣ in ecdeſia manumittuntur.
De legibꝰ ⁊ ↄſtõnibꝰ pᷣncipũ ⁊ edictis.
Demandatis pᷣncipum.
Deſenatuſconſultis.

De veteri iure enudeãdo ⁊ auẽte iuris pu

dentũ qui indigeſtis referuntur.
De iuris ⁊ facti ignoꝛantia.

De ßcibus impatoꝛi offerendis:⁊ de qᷓbꝰ

rebus ſupplicare liceat vel non.

Quangdo libellus pᷣncipid atus litis conte

ſtationem facit.

Vt lite pẽdente vlł pꝰ ꝓpuocatõem aut diffi
nitiuaʒ ſniam nulli liceat imꝑatoꝛi ſuppli/⸗

St õ ius vel vtilitatẽ publicam vel p men /

daciũ fuerit aliqd poſtulatũ vel impetratũ.

De diuerſis reſcripi᷑ ⁊ pᷣgmatiq ſanctõibꝰ.

De ſtatuis ⁊ imaginibus.
Debis q ad ſtatuas confugiunt.
De officio p̃feeti pᷣtoꝛio oꝛientis ⁊ illirici.

De officio pᷣfecti pᷣtoꝛio africe ⁊ oĩ eiuſde,ʒ

dioceſeos ſtatu.
De officio pꝛeſecti vrbis rome,

De officio queſtoꝛis.
De officio magiſtri offieioꝛum.
De officio ſacrarum largitionum.
De officio comitis rerum puatarum.
De officio ꝓconſulis ⁊ legati.
De officio comitis oꝛientis.
Deofficio pꝛefecti auguſtalis.

De officio vicarij ⁊ pꝛefecti.

De officio pꝛetoꝛis.

De officio rectoꝛis ꝓuiucie.

De officio pꝛefecti vigilum.
De officio ciuilium iudicũ.
De officio militarium iudicũ.

Me comitibꝰ rei militaris vel tribunis la⸗

uacra pꝛeſtentur. „
De officio diuenſoꝛum iudicm.

Vt oẽs tã ciuiles q; militares iudices poſt
admiſtratõem depoſitã ꝑ qᷣnqginta dies ĩ

ciuitatibus vel certis locis pmaneät.
De officio eius qͥ vicem alicuiꝰ iudiq vel pᷣ

