cna dedere. loci colligere aut celebꝛare cone

boc pꝛiuilegio ec tuir. ¶ſ Mam ſi quis aliqd cõtra

cleſie vel ad ter/ rmioſi
ane l na deft legem a quibuſdam eſtimet ꝑpe⸗

Vel dic aut pio trari:liceat ei adire iudicẽ ⁊ legiti⸗

et.nuda cogita mum poſtulare pꝛeſidium. Sci

aneeeda ant ſane omnesq; ſiquis contra

aut eſt cogitatio huiuſmodi edicti noꝛmam: aut a⸗
adeo nuda: vrñ̃ gere aliquid aut ſeditionem mo⸗
trãſierit in aliqð . . .
conamen. ⁊ tuc Ueretemptauerit: vltimo ſuppli⸗

non pumk vt ibi cio ſubiacebit. ¶ Mperatoꝛ leo

Aut tran ſiuit in ꝗq Ciutri Rſ
conamen.licʒ nõ a. Eutrio Pp.

venert ad effe, ¶P N Relenti lege decernimus
ctum. ⁊ tunc in per omnia valitura loca:ex

uioꝛibus punit.

cepta hac vꝛbe regia in qua nos
ma.l. quiſquis.et Diuinitate ꝓpicia degentes quo⸗

. de exrrraoꝛdi. tiõsvſus exegerit inuocati ſinglis

cog.l.i.⁊.Sö.de ee⸗ Da;
Ro⸗ deſi s cauſis atq; pſonis pñtanea cõſti⸗
non dicaz. maxi tta pꝛeſtamꝰ:nullos penitus cu⸗

enmae iuſamnq; conditõis de ſacroſanc.

cum aliquo aau ecc.oꝛthodoxe fidei expelli: aut

ſpectaturnon eri trahi vel pꝛotrahi confugas nec

tus. vt. ff. ad.l. 17 1
r de ſie . dia? Phis venerabiles epiſcopos vel

agdn. Et ſic lego religioſos yconomos exigi que ð

aut bio er vt diheãtur ab his: qui hoc moliri aut

ximodo. in mino et:
nbus autẽ opo: facere aut nuda ſaltem cogitatio
iet ſequi effecuux neꝰatqʒ tractatu auſi fuerint tem⸗

wrienngi n ptare: capitali ? vltimi ſupplicij a
zeor deigll nimaduerſiõe plectendis.Ex bis
ui Et . .
Darmmateni ble⸗ eI0 locis eoꝛumq; finibꝰ quos
ne dic. vt not. ff. ðè.
de fur. q ea mẽe. t ¶ Quos. ſcilicet fines.

x ¶ Aictualium. miſſoꝛum de domo ſua vel amicoꝛũ yel etiam de

eecleſta. vt.. eo. H. penul. alt. . P
x Vublice.i.infra ſepta tamen eccleſie.ac.
E¶Conueniendos.i citandos verbo.
5Seruata/quia citabitur verbo non re,
2 ¶Dententijs. commonitoꝛijs non re.
9 ¶ Aonitus. ſcilic ab epiſcopo vt boc ſiat vel dic dictionẽ mo
nitus eſſe genitiui caſus.

Pꝛeſentet. volenti monere vel citare.

b¶ Eius.ſcilicet fugitiui.
e Aegent no. liberum eſſeperſe vel per peuratoꝛes agere vel re
hpondere. vn.j. de ꝓcurgtoꝛ.ljfi. jff de iniun ſed ſi ynus. 5. idem

git, accurſius.

—

R

. . Uuili.ſed in ciiminali non poteſt, vt ff de pub iudil, penulti.

De bis qui ad eece, conta

d Solenniter. ſeilicet vt caueat iudicatuz ſolui. ? de defendendo. vtin

ſtitu. de ſatiſd. . penul.⁊.ff. de ꝓcur.l.fi.⁊ ꝙ dominus de calunia iuret

bodie.vt.j.de iureiur.calũ.l.ij.S.ſinautem.ac.

e ¶ Directo.i.d eſtinato.

f (Reſpondere. argu. bicvff de ꝓcura.l. non ſolum in pꝛin. æ l. ed hbis

anterioꝛum legum pꝛeſcripta ſan⸗

xerũt:nilos expelli aut eijci aliquã

do patimur: nec in ipſis eccleſijs

reuerendis ita quẽquaʒ detineri
atqʒ conſtringi: ut ei aliquid aut
victualium renum vel veſtis ne⸗
getur aut requies. Sed ſi quideʒ
ipſi refuge appareant in eccleſia
publice⁊ ſein ſacris locis offerũt
querẽtibus conueniendos?:ipſis
ſeruata loci reuerentia iudicũqui
bus ſubiaceant ſententijs moue⸗
antur reſponſuʒ daturi:quale ſibi

quiſq; ꝓſpexerit conuenire.QOð
ſi in finibus eccleſiaſticis latitant:
religioſiſſimus yconomus ſeu de

fenſoꝛ eccleſie: vel ceequeʒ his

negocijs cõmocdioꝛeʒ auctoꝛitas
epiſcopalis elegerit: reconditam

latentemqʒ perſonam decẽter ſi⸗
ne vllo incõmodomonitꝰ intra fi⸗
neseccleſie ſiinuenitur pꝛeſentet
Cũautẽ monitus fuenit in publi⸗

copꝛiuatoue cõtractu actõne ciui

liꝰ: in eiusſit arbitrio ſiue ꝑ ſe: ſeu
ſi magis elegerit inſtructo ſolẽni

ter ꝓcuratoꝛe directo in eius iu⸗
dicis cuius pulſatur ſentẽtijs exa/

mine reſpõdere. Sed ſihoc face
re detractet aut differat iudicioꝛũ

legũq; ſolitꝰꝰ oꝛdo ſeruetur. Ita
q; ſi res imobilespoſſidetꝰ:poſt
edictoꝛum ſolẽniũ recitationeʒ ?⁊

ſententiam iudicãtis vſq; ad mo

contra eos qui dicũt cũ
pꝛocuratoꝛe nõ fieri lit᷑.

g 6Solitus oꝛdo. non

eſt hic oꝛdo ſeruãdus qͥ
ſequiturvt pꝛimo ĩmobi

les accipiãt:poſtea mo⸗

biles.ſed eſt cõtra.ff. de
reiudi.a diuo.S.i.ſic.ff.

de pecu.l.quidam. non

enĩ oꝛdo ſcripture ſerua⸗
tur. vt.ff. deſolu.nõ eni
⁊ di.l.quid am. accur.

b Poſſidet. ſcilicet fu⸗

giens ad eccleſiam imo
biles. cõtra.ff. de re iud.
l.a diuo pio.vbi dicitur
ꝙ res mobiles pᷣmo de
bent aſpoꝛtani.dicas ꝙ;
ſi non ſunt res mobiles
vel etiam non apparẽt:
tunc res ĩmobiles aſpoꝛ
tari d ebẽt. arg. littere ſe⸗
quẽtis quod ſires,

i/ Poſt edicto.citari eni
debet trinis edictis quo
rum quodlibet contine
at ſpacium decem dierũ
vt patʒ.ff. de iudi.l.perẽ

K Ad modum. hoc re-
feras ad venditionẽ. nã
ſecundũ bec iura fiebat
miſſio in omnia bona.
Sed venditio ſecundũ

menſuram declarati de

biti. vt. ff. ex qui.cau.in
poſſ.l.i.⁊.l.fulcinius.S.

i..F. adeo autem. Ho⸗

die auteʒ vtrumq; fitpꝛo menſuta.vt.j.de bo.auct.iudi.poſſi.aut᷑.⁊ qui
iurat. Sed dominus ot. bic ſcnbit ꝙ olim non ſolũ miſſio fiebatin om
bus bonis.ſed etiam venditio fiebat olim ante.l.iſtam omnium rerum
Del poteſt dici ſcᷣm al.ꝙ.l.illa quibus ex cauſis in poſ.ea.l.i.loquitur
cum ſit miſſio lit. conteſt. HNec autem cũ ante.vt ar.ff. dereg.iur. nõ ſolet
Alij dicunt ꝙ bic fit mentio nouiiunis.vt fiat miſſio pꝛo menſura debi⸗

ti declarati.pꝛima placet. Item notant bic qnidã ꝙ ante lit conteſt. fera

tur diffinitiua. quod eſt gñale ſcõᷣm. m. ⁊ eo.j.quomodo ⁊ quan. iu. au
ten. qui ſemel.⁊.ff. de iudi.ſi pꝛetoꝛ.⁊. j.de ingenuis ma.l.diffamari.⁊.j.

vbi quis decu. vel coar. cõ.l.fi.2.j/ad trebel.l. pe. S. cum autẽ. ⁊.j. vbi de

i.agi opoꝛ.aut᷑. qua in ꝓuincia. Sed. b. ⁊? Jo. cõtra. ⁊ poteſt dici bie
litem fuiſſe cõteſtataʒ pꝛiuſq; fugeret ad eccleſtam. ⁊ ꝓ eis. ſ. detempo.
appel.l.fi.S.fiñ. Cum ergo ſit ibi ſpeciale.ergo opoꝛtet boc eſſe cõmune

ius.vt.ff. ad munici.l.i.⁊ ꝙ dicit vbi decu.vel coar.eſtſpeciale.⁊ eode,

modo ad illam qua in ꝓuincia.⁊ eſt bec alia ſolutio. Pꝛeterea bec non

eſt diffinitius ſed interlocutoꝛia ex qua fit miſſio ⁊ venditio,vt.ſ. deba.
R . ”ƷMẽÿ d o

mo caſu aut ꝓpter domini ſeuiciã. ⁊ tunc ſerua. vt inſti de bis qᷓ

ancto. iudi.poſſiden.l.penul.⁊ bec eſt vera. ppter don une deht
anch ſunt ſuivel alie.iur. S.fi.aut ꝓpter delictũ magnum ſerui:⁊ tũc ſer

¶ Traditio.i.in poſſeſſionem miſſio.

m ¶ Dobiles babet.ſcilicet fugiens ad eccleſtam.

a Konſcientia. nota què ſe debere per ſacramentũ purgare. vt bic. ⁊. ſj.

de pe. iu.qͥ ma.iu.aut᷑.nouo.⁊.j.de reis poſt.l.vnica.li.x.⁊ de vſur. eos

religi.l. familiaria. ⁊ ad

ſtl.l.i. S. ſi vir. arg. cõtra.

Religioſis.intercedẽ
te interceſſõe bumanil⸗
ſima.dico ꝙ eſt. j. a reli⸗

gioſis.
b ¶ Vnterceſſione. quaz

in inquirend taãtam volumuseſ

ſe cautelam:vt ſi ſola ſuſpitione a

rint: vt ex eoꝛum quoq; bonis pu

fect yconomus ⁊ defenſoꝛ.acc. .
i ¶ HMumaniſſima. vbi iuſta cauſa aufugit.⁊ ſic non deliquerat ſeruus.
k ¶ Interuentione iurabit enĩ dominus ꝙ eum nõ ledet ob boc. ſic ⁊ in
aut᷑.de monachis.S.ij. col.i.⁊ de ſanc.epi.S.ſi quis autem ad monachã
col.ix.⁊ ſunt bic ar.ꝙ ſic iuret vir ꝙ non ledet vxoꝛem cũ eam repetit.⁊
de hoc extra.vt lit᷑ non cõteſt.c i.ac.

¶Secum ſacramenti.

m ſRefoꝛmandis. domino ⁊ patrono. ac.
n Maup erum nam res clericoꝛũ pauperum ſunt.vt.S. de epiſc.⁊ cleri.
lij. Et plenedic decoͤfugientibꝰ. quia autſeruus cõ fugit aut liber. Pꝛi

ua.. e.ſi ſeruus. aut ꝓpter paruũvł nullũ.⁊ tunc ſerua qð hic.S5.
penulti.dicif. Et.boc inquirat pᷣlatus vel epiſcopus.vt in fi.hui ꝰ
l. Si liber aut non cbꝛiſtianus.⁊ tũc ſerua.S.e.l.ij.ſi chꝛiſtianus

mãdis. Oiutius eni eos intra ec
cleſiasnon conuenit cõmoꝛari ne

us inſtruant: æ equitãtis conueni⸗

5 na. 7 lydelgecne u. mnnehabe ig
.l. i. F. i. 7. F. itõ . — — — .— ia dies. vt aut e
end g⸗ dum debiti bonoꝛuʒ eius ſiue pꝛe bli. debita pꝛiuataq; perſoluant᷑: tna ecceſi reſpõ
ſ. de excu. tu. icet. ⁊ ð bo dioꝛuʒ traditio ſiue venditiocele- ⁊ per eos reruʒ vbicunq; depo⸗ deerſecunttale e
narr diute lee ge bꝛetur. Quod ſi resmobiles ha ſite ſũt pꝛocedat inquiſitio:? hocna eas non renũ
defideinſtru.lſi.⁊ de bet: ⁊ eas extra termios occultat quideʒ deingenuis liberiſqʒ; per ciara. vt in aut.ð
tare delcſancins. F ecclelie: ſentẽtia iudicantis et er- ſonis. Sane enim ſiſerunsaut co man rer Seltc
ygo. debee·Cutoꝛis ſolicitudie perquiſite quo lonus vel aſcripticiꝰ familiaris ſi- ſerua quod dicit
Quador qui duanaps cunqʒ occultantur:erute pꝛoegui H libertus 3 Pnnnal Nn 5el 5. a aute
ij. v ex his legibus ſa/ patis tramitemodoqʒ ðᷣbitipubli- ſona domeſtica vel cõditõni ſub ms⸗ſech
“ 9. Eoen e Li, 2 beoc fallit in caſi⸗
S ce cis rationibus pꝛiuatiſqʒ ꝓficiant dita: cõcaſſatis rebus certis atqʒ bus. vt diyi 5.e⸗
ba Remm ſihlickinqi, Sane ſi intra fines habẽtur eccle⸗ ſubtractis: aut ſeipſũ W ad Ae utta
Rerum. ſcllicetinqui / ſie vel apud quẽlibet er clerices ab ſacroſancta loca contulerit: ſtati
ſnone. 1 level Pud queubet er clencisao lacfolallcta —„21 yconomus 2 deẽ
nnere ſcõdite: ſiue depoſite fuiſſe firmã⸗ retiolie geonom ſne defenſo⸗ fenſoꝛ.
c¶ Per eos.l. defenſo nujr ſtudio ⁊ pꝛouidentia viri reue ribus vbipꝛimum hocſcire potu⸗ (nſtuãt de⸗
. . 21 1T nſtruãt. de⸗
1 conomos. rendiſſimi yconomi: ſiue defenſo erit: per eos videlic; ad quos hoc a: r1 ono⸗
d ¶ Domeſtica bic aſſ· ris eccleſie diligẽtia inquiſite quo pertinet ipſis pᷣſentibus pꝛo eccle endebete De.
guamuranedanm dome ſibet mocdoad ſacroſanctam eccle ſiaſtica diſciplina ⁊ qualitate com⸗ pis quiin eeckia
Rioho. w deence po ſiam pueniẽtes ꝓferantur: vt pa miſſi: aut vltione competenti aut ma. gauct eccle⸗/
ciendum. domeſtica,z ri equitatis oꝛdine ex hijſdem bo interceſſione humaniſſima ꝓce⸗ ngientbne.
i ren v ved 4 nis fiſco yl reipu. ſue creditoꝛibꝰ dente remiſione venie ? ſacramẽ endis
onta ſun domeſtict. 2 quibuſcunqʒ iuſtis petitõnibus tiinteruentione : ſecun ad locum m du /
arg. de remili. quicun, ad modũ debiti conſulatur. Sic ſtatumq; ꝓpꝛium reuertant᷑: re⸗ uz. do
q; x.f eqi edic edilel pi poſite vel cõmendate dican᷑ bus quas ſecum habuenint refoꝛ nnlente
etiam. §. familie. . ff. de pbipolite vel comnendate die 9 L am mĩo

₰ .„ . — 7 .

res viginti ãnis

ſicut ⁊ coꝛam iu⸗

Poe Pdbenf pud aliquem aſſerantur abſcondi patronis ſeu dominis per ipſoꝛuʒ ber li e,
de teſti l. etiam te: de ſua etiam cõſcientiaꝰ ſatiſſa⸗ abſentiã obſequia iuſta denegen-⸗ d ePlebis. po
e g Furatus. boc non re Cere auctoꝛitate venerabilis anti- tur: ⁊ipſi per incõmoduʒ eccleſie e Wintiſitibe i
fenurad libertum:cũ ſit ſtitis iubeatur.Adijcientes:qð ea egentium⁊ auperuʒ alantur er antiſtite plurale
ae toſancta no ſui que depꝛincipalibus perſonis de⸗ penſis. Su hec autẽ que ſe⸗ H
ſed ponus domini nej Creuimus: etiã in fideiuſſoꝛum ſeu duload religioſi yconomi ſiue de (. oꝛpbanotro⸗
cia.pama. ſienon de mandatoꝝſeu rerumad eos per fenſoꝛis eccleſie ſolicitudinem cu⸗ dbas. H
Pnu fugere Diau na tinentium vel familiarium ⁊ ſocio ramq; reſpiciunt: enit etiam illud S
dic vt inſti debis qᷣ ſůũt um ⁊ participũ ⁊ omnimodo in obſeruandum: vt ſinguloꝛũ intra g n qua.ſ.ſcri
ſui iur. 5 Ka ſic non ob Hijſdem cauſisobnoxioꝛuʒ perſo- eccleſias confugientium pſonas pturg. ⸗
ſtat. S.e. ſi ſeruus. Item / ,9 .ſI! . — . b ¶ Jopſi. manu⸗
facir ſ. deſer fugi iac. Nispꝛecipimꝰ obſeruari:ſcilicet ſi cauſaſq; inceſſanter conquirant. mitientes.
84 Tompetenn. vbi fr/ ipſos quoq; ſecum confuge inrra Deniq; iudices vel eosad quos i iceſ. dmſi
nola de cauſa rereſſt. eccleſiarũ tenninoshabere volne cauſe æ perſone pertinent inſtanti 4egeriinn

bant ⁊ ſigillent
qð eſt vice ſcri⸗
pture tabelliõis
coꝛam iudice fa⸗
cto. Vel dic pꝛo

tabellione poni qð non eſt opus ꝓſcribendo teſtamento:ſed ſu

ficit ſcriptura pꝛiuata.
l ¶ AUobis.qui queritis an hoc fieripoſſit

m ¶ VMacto.in eccleſia vel extra coꝛam iudice. vel dic pacto.i.im⸗

poſitio ne operarum quas volet.

n ¶ Zeſtimoniũ. 5 alij nõ ſint teſtes. Sʒ. p.imo totꝰ ppłs ſũt teſtes

Miüreligioſa.legite ꝑ voſmetipſos.

4 Uleritam. quia bene ſeruierant.

Adertatem. teſtevel interpꝛete nõ expectato iudice.ſed ipſo in
re ſcoõm yr. Ael dic teſtẽ ꝓ tabellione poni in tali teſtamẽto. pn⸗

*

83

68.
u
ins

.

ter
ſo
eſe

tin

enĩ
e
ſed
cii⸗
icl
nni

,

.

de

de⸗

ol

t
4
1.
li

d0

ſo
is
⸗
dii

do

e
15
le⸗

Pꝛimus

ea.l.i. Et no. p quidam dicunt bic ſpeciale. vt ante aditã beredi/
tatem competat libertas:quod falſum eſt. quia cõtra cõmuneʒ re⸗
gulam.vt.ff. de cõtra tab.l.filium. ⁊.j.de fideicom.l.eam.⁊ de ca
du. tol. F. in nouiſſimo. ſubaudi ergo bic publicate ſcʒ ⁊ adite be
reditatis

De bis qui in eccle.ma. De legi.⁊ cõ.

cit ſoli pᷣncipi licere eſt õtra.ff.e.l.nõ poſſunt.vbi etiã qͥlibet iudex facit
l.trabẽdo de ſimilibꝰ ad ſimilia. Sed dic ꝙ illa interpꝛetatio nõ eſt ge
neralis.ſed cã illius tm̃.cũ res inter alios acta.⁊c.⁊.jſ.res inter alios ⁊c.
Sed hecinterpꝛetatio eſt neceſſaria ⁊ gñalis ⁊ ꝓbabilis ⁊ inſcriptis re
digẽda.Doctoꝛis aũt tantũ ꝓbabilis.vt.j.de ꝓfeſ.qͥ in vꝛbe cõſtanti.

r Decurſis. co/
ram iudice.⁊ dic

i. per curſum ſer⸗ mz ,
uatiiss. ,. ſpectu eccleſie ac religioſi populi
o His laidm/ Be his quiin ecdeſismmumt enumfructumlibertatis coceſ
rXlerccis. 6San utur. ſl — : verum etiam cum
idem in laicis.es e ppooſtremoiudicio dederit liberta⸗
6 . .A. ad’ b 4 . . e*
aaeeſſece eeeiopen nſtan. .ad tes: ſeu quibuſcunq; verbis dari
8. multis. vbi die Zm d d placuit: Peeceperint: ita vt exdie publica⸗
in ecleſizs. 6s no m duclum placitl: 1e voluntatis: ſine aliquo iunis te⸗
rlnegng in ecclia caltalci ſte vel interpꝛete cõpetat directe
ericis in quioꝰ saſrss ſis.
duld⸗ ibertateʒ domini ſuis /
erat ſpeciale. e .
u Plenu i. ple⸗/ eh ſiſha ulis pꝛeſtare pol⸗ libenas.
nam libertatez ⁊ . aſpe . —..
erat in clicis ſpe i iſthoſtoe nlchie ſten Be legibus t conſtitutionibus

mune ius eſt. vt

inſti. de liberti.

G. fl. ⁊ in coꝛpoꝛe
autenticoꝛuz. vt
liberi ð cetero. .
finali. ··.

e aubꝛin⸗ De
legibus 2 conſti
tutionibus.S. ⁊
de religio.que ad
fidem ⁊ eccleſias

entiaʒ diligẽtius exequantur. buunt libertatem:non ſoluʒ in cõ

id faciãt: vt pꝛopter facti memo⸗
niam vice actoꝛum interponatur

qualiſcũq; ſcriptura in qua ipſiꝰ Aperatoꝛ Conſtantinus.a.

vice teſtiu ſignent. Nndea no Baſio pPp.
bis quoq; ipſisnõimmeritodan⸗ ter equitatem iuſ⸗
de ⁊ relinquende ſunt libertates qʒ::interpoſitam in⸗
quo quis veſtrum pactoꝰ volu⸗ terpꝛetatione ʒ nobis
nit:dũmodo veſtrevoluntatis ei ſſolis ꝛ opoꝛtet⁊ licet
dens appareat teſtimoniumꝰ?. inſpicere. Mperatoꝛ. Theo⸗

do. 1 Malen. aa. ad ſenatũ.

I Dem.a. oſio. lſ⸗
Meer relatiõibusꝰ iudicũ

l.i.li. xij. nam nemo eſt a⸗
ſtrictus ſtare ᷣbis magi
ſtri. vt. j. de ꝓfel. l.i. He
ceſſaria tantũ vt iudicis
in vna cã que etiã in ſcri
ptis eſt redigenda. Ge⸗
neralis tm̃⁊ nõ in ſcripiſ
vt cõſuetudo.vt.ff.e.nõ
poſſunt. ⁊.l.nã vt ait.⁊
l. ſi oe interpᷣtatione.⁊.lł
nam pedius. Itẽ õ.ff. e.
nõ ãbigik. ⁊.ff. ꝗ. appel.
nõ licet.l.i.S.fi.⁊ inſti.ð
iure natu.S. lex eſt. ⁊.j.ðᷣ
offi. pᷣ fec. pꝛeto.l.noꝛmã
Reſpondet.iſti faciũt au
toꝛitate pᷣncipis.vt.j.e.
ſt imperiales.in f.
a Golis. ſed nõne con
ſuetudo poteſt interpꝛe⸗
tari.vt.ff. de legi.⁊ con⸗
ſti. l. ſ de interpꝛetatõne
Et pꝛeterea nonne ſena
tus põt interpᷣtari. diſti
gue quedã ẽ interpꝛeta⸗
tio gñalis ⁊ neceſſaria ⁊
in ſcriptis redigenda.et
iſta ſoli imperatoꝛi com
petit quedam gñalis ⁊
neceſſaria: ⁊ in ſcriptis
nõ redigenda que com⸗
petit conſuetudini.Alia
nec generalis nec neceſ⸗
ſaria nec inſcriptis redi⸗

z it an ius ſcri

ertinẽt.nunc de I 2.
vaqadi. ſaras ¶ N. Mireligioſa mẽtein eccle
vt. ſ. e. leges ſa⸗ ſie gremio ſeruis ſuis meri⸗

catiſſime. en conceſſerint libertatem:eã⸗

Mere dem eo iure donaſſe videant᷑ quo
quita- cCiuitas romana ſolennitatibus de⸗
curſis dari cõſueuit. Sed hoc dũ
taxat his qui ſub aſpectu plebis

ptum ⁊ ſtrictũ ſit vel antiſtitum dedenit:placuit re⸗

no eſt . m tre⸗
Pnmeh⸗ ut larari. Clericis autem ampliꝰ cõ
ea equitate. Rñ. cedimus:vt cum ſuis famulis tni
imperatoꝛ nobis
ſolis licʒ inſpice
re.

x Juſq;.l.ſtricũ.⁊ pone caſum in iureſcripto ⁊ ſtricto ⁊ equita⸗
te nõ ſcripta.vt.ff qui ⁊ a qbus ꝓſpexit.⁊.ff.mõ. inter cauſas..
nõ omnia. 7. ſ. delege fu. ca. tol. ⁊.ff. ad tertul.l.i. S. qui operas.et
in bis legibus eſt equitas nõ ſcriptaiuri ſcripto ⁊ ſtricto cõtraria
Iteʒz qñq; latius ponit᷑ equitas q; ius ſeiptum. vt.j.ad maceð.
l.pe.quãdoq; ſtrictius. vt.ff.ad mace.ſed iuli.S.mutui.Et dic in
terpoſitam.i.interponendã a nobis ſolis.i.nobis licet eam inſpi
cere. Ael dic interpoſitã ꝓpꝛie.ſcilʒ in ſuis iuſticie finibus.⁊ buic
intellectui nõ obſtat.j.de iudi. placuit.qꝛ ibi loquit᷑ de eq̃tate ſcri
pta. Itẽ põt poni eodẽ modo in iure ſtricto ⁊ nõ ſcripto ⁊ equita
te nõ ſcripta vt in monacho.an poſſit ſucced ere in feuð:rigoꝛe iu⸗
ris ſic: vt in alijs bõis patris.vt.5.de epi.⁊ cle.deo nobis.rigoꝛe
equitatis nõ. Et expone interpoſitam vt pꝛius. Iteʒ põt poni in
equitate ſcripta ⁊ iureſcripto ⁊ ſtricto.vt.j.de fur.ſi qͥs ſeruo.⁊ in
ſti. delege fu. ca. tol. F. i. 7.ff. ad tertul.l... qͥ operas. Et interpo⸗/
ſita ꝓpꝛie ponit᷑. ⁊ nobis.i.a nobis ſolis opoꝛtet.ꝛ licet inſpicere
ſcilicet oẽs.⁊ ſic cõcoꝛdat.diil,i, de iudi.placuit. Iteʒ in eo qð di⸗

vel ſuggeſtionibꝰ iudican genda.⁊ iſta nemineʒ li
tiuim vel per cõſultationem in cõ gat. Ad boc zutgs g di
muni floꝛentiſſimoꝛu ſacri noſtri targegt. wrees b bervi
palacij pꝛocerũ auditoꝛio ĩtrodu c ſolus non excludit
ctonegocio ſtatnimus vel ꝗbuſ⸗· popun alarm
libet coꝛpoꝛbus aut legatis aut elatio eni abſentis
pꝛouĩicie vel ciuitati vel cnnie è do ſugseſtio ſentis velre
nauimus:nec generalia iura ſint latio in ſonpi ſuggeſtio
Ed ſine ſcriptis. vel relatio
ſed leges fiant his dũtaxat nego- ſimpler.ſuggeſtio cõſu⸗
lendo. Et pone in rege
ſcribẽte patri ꝓ marcbi⸗
one lãcea ꝙ daret ei qd

dam caſtrum. quia bene ſeruierat.
c ¶ Conſultatõnẽ. partis vel etiã alicu iudicis an auferat caſtrũ tali mi
liti qᷓ młtũ ſᷣuierat pᷣncipi.⁊ iꝑatoꝛ ꝑ pᷣullegiũ ↄcedit ⁊ nõ aufeni pᷣcipit

d ¶ Pꝛocerum.i.conſiliarioꝛuʒ.
e Statuimꝰ. immo ſtatutũ in cõmuni auditoꝛio eſt ius gñale. vt.j.e.ſi
imperialis.que eſt S.ſol.hic in pᷣuilegijs vel ĩbi pᷣſentibus ꝑtibus ⁊ co⸗
gnitionaliter. vna tm̃ pᷣſente.⁊ qð dicit introducto negocio.ſ.ab vna
f ¶ Coꝛpoꝛibus.ſ.monachoꝛũ vel mercatoꝛum. parte
g ¶ Aut legatis.ſcilicet romanoꝛum.
b Pꝛouncie. vt antiochie.vt.j. de decur.eos.
i ¶ Ciuitati. vt metropoli.vt.j.de metropo.,i.li.xi.
K ¶¶ QNel curie.i.oꝛdini decurionum.
Kk ¶ NHec gñalia iura nõ ergo decretales que oẽs epłe gñales ſunt.vt vi⸗/
det. ſed ↄtra eſt. vt. xx.di.c.i.⁊ plus valẽt etid qᷓ; expoſitões ſanctoꝝ pa
trũ. vt.e.di.c.ij. Item huic cõtra.o.de nouo codi.cofir. circa finẽ.ſed ibi
de his que ſunt in iunj coꝛꝑe dlauſe.bic nõ ſic.vt ⁊.ſ.l.ꝓx.in fi. Itẽ ↄtra
j.que ſit lon.con.l.fi in fi,ſed expone ibi ꝑpetue.pi.ſine pꝛefinitõe tẽpoꝛis

Liber

m ¶¶ De auctoꝛitate. hec eſt ratio pᷣmi dicti. ⁊ qð dicit iuris.ſ..legis

vt. . de diuer. re. falſo. nõ autes ppetue.i.gñales. AVel intellige gñaliter
in ipſas pſonas:inter alias non. Iteʒ contra.ᷣff. ꝙ quiſq; iur.l.i.ſed ibi
nõ excedit perſonã ratione ſui fauoꝛis:ſed ratione odij vel diſtingue po
ſtulatio facta fuerit.necne.vt.j.l.iij.illius ti.
ũ Megocijs.nõ ergo ꝓducentur ad ↄſequentiã.vt inſti.deiure na.S.ſʒ

quod pncipi. ⁊.ff. de cõ
m aſiHotam infamie.ipo
iuꝛe vel ꝑ ſnĩam.
n e Aſtute. i. malicioſe.
0o Reſcripto./ſ. quia ve⸗
4 aliud reſcriptuʒ cõtra
pꝛimũ impetrare. ac.

p ¶ Eliciti...reſcripti.
q ¶Retulerint. ꝓ bibetur
ergo relatio.⁊ ſic eſt con
tra. vt in aut᷑.de iudi..
fi. col. vi.⁊ diſtingue: vt
dicetur. j. de relati.l. i.
F Triginta. cõtra. . de
.ſacroſan. eccle.l.placet.
2. S. de epiſ. ⁊ cle.ſi eccle
ſte.ibi enim alie pene im
ponunt᷑. Sed ibi alia pᷣ

hiilegia fuerunt violata

bic alia. Vel bic iudices
pio lauerunt ibi alij. ac.
Eges. S. ð ſinglari

bᷣ legibꝰ obſeruan

dis dixit nũc de gñ alibꝰ
⁊ pouit ſigna generalita
tis.
At.i. tancd5.
v Impoſteruz. vt inhi
bita declinent ⁊c. vt. j. e.
leges.
4£◻ etum. ſ. ſenatoꝛũ. vt
ſ. de cadu.tol.l.i.in fi.et
ff. de re. eoꝛum. l. i.
y Edicti.i.hac edictali
vt. ſ. de ſecũ.nup.l. bac e
a ¶ Pꝛecatio. inter pſen/
teés. “
bKelatio. inter abſen /
tes.
c¶ Pꝛogrammate. i. ſcri
ptura publice ꝓ cedente
vt babes fere ĩ omni cõ

d Diuulgan. repeteſa/
tis eſt. acc.

e Xo ntinere.ſ.generaill

f A

tãꝗs in eis.
g Fata. i. fines.

cijs atq; perſonis:pꝛo ꝗbus fue⸗
rint pꝛomulgata. Mec ab aliquo
retractentur:notaminfamie ſu⸗
bituro eo qui vel aſtute ea interpᷣ
tani voluerit vel impetrato impu
gnare reſcripto ꝰnec habituro fru
ctuʒ ꝑ ſubreptioneni elicitiꝰ. Et

iudices ſi diſſimulauerint vel vtte I Sem. aa.ad voluſia.pᷣpᷣ.
riuslitigantem audierint:vel ). JIgna vor eſt maieſtate re⸗
quid allegandum admiſerint: vel & Rgnantis legibus alligatuz
ſub quodam ambiguitatis coloꝛe ſe pꝛincipeʒ ꝓfiten. Adeo de au

ad nos retulerint. xxx.libꝛa. auri
cõdemnatõne plectendi ſunt.

I Sem. aa. ad ſenatum.
lEges vt generales ab oi⸗

¶ bus equaliter in poſteruʒ
obſeruẽtur que vel miſſe ad vene

rabilem cetũ oꝛatione cõdunt᷑:vlł

inſeno edicti? vocabulonũcupã/

tur:ſiue easnobis ſpõtaneus mo⸗
tus ingeſſerit:ſiue pꝛecatio vl re⸗
latioꝰ vł lismota legis occaſionẽ
poſtulauerit. Maʒ ſatis eſt edicti
eas nuncupatione cenſeri.vel per
om̃s pplos iudicus ꝓgrãmate di
uulgariꝰ.vel expꝛeſſius cõtinere
quod/pꝛincipes cenſuerũt ea que
in certis ſtatuta ſunt negocijs ſimi

——

lium quoq cauſamum fata cõpo⸗

nere. Sed ⁊ ſi generalis ler voca

ta eſt vel ad omnesiuſſa eſt perti
nere vim obtineat edict Interlo

d.i.quiavel quãdo.

b ¶ Edicti. boc ſi nõ eſt in coꝛpoꝛe. als eſt generalis.etiq ſine bis.vt.s.ð

no.co.compo. ei.in fine.

Pꝛeiudicãtibus.vt⁊.

ff.ad.l.fal.l.i S.ſi coberdis. Sed Z. ſ. elfi. ſol.

ibi a capite vſq; ad fi.audiuit pᷣnceps negociũ.hic nõ.vel ibi diffinitiue
bic interloquẽdo. Itẽ cõtra.ff.ꝙ metus cã.l.metũ.S.ſed qð pꝛetoꝛ in fi
ne.ſed illa eſt recepta in coꝛpoꝛe iur. hic de his que nõ ſunt recepte.vł ſo
ue vt ibi. Iteʒz cõtra.j.de còſti.pecu.l.fi.⁊.ff. de iur.⁊ fac.igno.i.pe.S. fi.
ſed ibi de bis q ſunt recepte in coꝛꝑe iur.vt.S.e.l.in pn.hᷣ ð bis q nõ ſũt

K ¶Beneralitatis.rep ete. ncc.
gnavox.ponit caſum ⁊ eius rationẽ
quomodo eſt digna vox cũ ſit falſum.vt.ff. eo. pᷣnceps.. ff. de leg.

iij.ex imꝑ fecto. ⁊ in aut᷑.de cõſulibꝰ.S.fi.⁊.j.de teſta.ex imꝑfecto.rñ. di
gna eſt ſi dicat ſe velle. nõ ꝙ ſit. vt. j. qui. mo.teſta.ᷣin fir. .ſi. ⁊ in pᷣalle.i.
lee Al dicũt ꝙ bic pmittit᷑ mẽtiri.vt inſti.ð ac.S.alie qð ñ plʒ
I¶ Hldeo.hoc eſt tantuʒ de auctoꝛitate iuris noſtra pendet auctoꝛitas i.
imperiũ:adeo.vt digna vox ſit maieſtate regnamis.

⁊ cõmẽdationẽ ⁊ exẽplũ. Sʒ

Sem. aa. Noꝛenti. ppᷣ.

regie que eſt deimperio trãſferẽdo de populo in pᷣncipeʒ.vt inſti.
de iure naturali.S.ſed quod pꝛincipi.⁊.j.de vete.iu.enu.il.i.S.⁊
hecetiam.
n Pꝛincipatuʒ. ſub. quẽ leges pᷣncipatui ſiue impio.q.d.maioꝛ
eſt honoꝛ ⁊ ma⸗

,‚½ ioꝛ eſt co nuenien
cutionibus quas in vno negocio nia cũ imperium
iudicantes ꝓtulimus vel poſtaa ñi& ſoꝛung. vñ
pꝓferemus nõ in cõmunepꝛeiudi- ilet ſier v rerbore
cantibus nec his queſpaliter qui conſul.ſi volet HH
buſdã cõceſſa ſunt ciuitatbus v! cade ſiet elecſe
ꝓuinciſsvel coꝛpoꝛibus ad gñali ſunt diuino nutu
tatis obſeruantiam pertinẽtibus ꝓlare.vr.. depꝛe
ſcrip.lon.tem.l.ſt
na.⁊ ſic imutabi
less.
o Et oꝛaculo.i⸗
exemplo. ⁊ qð di
c 5a cit edicti.i.buius
ctoꝛitate iuris noſtra pendet au⸗ generalis 1. als
ra. maia iumni ponit᷑ edictũ pꝛo
ctoꝛitas ? reuera maiusimpio eſt inco proꝛis val
ſubmittere legibus pꝛinopatuʒ .· poõt dici ꝙ oꝛaci
Etoraculo pſentis edicti ilum eſt quod ad

oꝛationẽ alicuiꝰ
vel pꝛeces cõ ceſ
ſum eeet.

bislicerenõ patimur indicamus

—

Imittere eũ.qui verba legis volutas oꝛebo⸗
amplexus cõtra legis niti volun minis declarata
turg. Mecpenmſertas legib⸗ mſisr 5. i.l.
euitabit: qui ſe contra iuris ſenten q e Quoàd i ſolu
tiam ſeua pꝛerogatiua verboꝛum tos eſſelegibus.
fraudulenter ercuſat. Mullʒ eniz eanen
pactum nullã conuentõnẽ nullu? ⁊ nõ diẽpcipimꝰ
contracium inter eos videri volu go bbber inbe⸗
mus ſubſecutum: qui cõtrahunt num vr ſ oe at⸗

bi.l. nam ⁊ magi
ſtratus.⁊ ad tre⸗/

lege cõtrahbere ꝓhibente.Quod
9 *
ach omnes etiã legum interpꝛeta- bel. illea quo
tõnes.tã veteres q;ᷓ nouellas tra tempeſtinü acc.
higeneraliter imperamus: pt le ns dubiu.

Giſlatoꝛ nod fien nõ vult tantuʒ gnat duos mo ⸗
dos qbus facit
qs S. l. vel cõmit
. tit in lege pᷣmꝰ qñ
quis facit in fraudẽ. vt patet.ſ.qꝙ me.cã.l.pe.ſcðᷣs qñ qͥs facit cõ
tra legẽ.qð dic ꝑ exempla qñ.l.aliquid ꝓhibet.nõ autẽvltra pgre
ditur circa adnibilãdũ cõtractũ.ſ.vt nõ valeat.vt.ſ.que res exꝑ.
l.fi.⁊ inſti.de nup.S.affinifatis.⁊.S.de ſacroſan.ec.nẽo martires.
in talibus quid obtineat dicit hec.l. .
t¶ Amplexus.i.circũplectens adeovt a verbis tanq; iudeus rece
dere nolit.ĩmutat᷑ enim quandoq; eoꝛũ ſignificatio.vt.ff.quẽad/
modũ vſufruc.ca.l.iij.S.deſinere.⁊.ff.de aqua cot. eſti.l.i.S.que
ſitum. Itẽ vbicunq; ponit᷑ actio ꝓ accuſatione ecõtra. vt in aut᷑.
de ſan. epil.ſi quis aut.col. ix.⁊.ff de ſepul.vi.liij...fi. Item vbi⸗
cunq; verbũ gñaliter poſituz reſtringit᷑.vt.ff.de calũ.in heredẽ.⁊
l.hec actio.Quãdoq; ecõ tra extendit᷑ verbũ legis.vt inſti.de re.
diui. S.appellatione.⁊.ff.de iuriſdi om.iu.ſi quis id.S.ſi. Sic er⸗
go nõ licet mentẽ offendere ſiue cadem ſit cũ conſenſu verboꝛuʒ
ſiue non. Sed an verba legis tantum liceat offendere.licet mes
vel equitas ſit in cõtrariũ.p.dixit ꝙ nõ.vt.ſt᷑ qui ⁊ a qbus.ꝓſpe⸗
xit.⁊ de teſta.mi ꝙ cõſt tutũ.⁊ de excer.l.i.S.ſi is.⁊ quipetan tu.
l. credẽdũ. Sʒ io.õ. vt,. ff, de iure pa, adigere.S.qᷓ;uis.⁊ totũ illud

legs
kinſi.

nſo
1ma,
enien
giun
g. di
fapo
thore

dletb

ecoſu
lege
Ohuu

depe

nK

tabi

nloi⸗

göde

ulus
lals
üpro
el
Ounan
adod
linß⸗
Gel

dons
leing
eboe
Na
is⸗

ſolu
bis,
Pſ.
to⸗
din,
Peſ⸗
pe
ed
gi
rten
o5
cl⸗
u;
Ai
40/.
get
tie
1c0
⸗

e
ie
.
e⸗
65
6
1.

4

Pꝛimus

generale. ſenſum nõ verba ſpectari.vt.ff. de adimẽ. le l. iij. F. cõdi

tio. .ff. qdð cũ eo.ſt filius.⁊ de in ius vocan.qᷓ;uis.Qu dic ſi patet

alia mens ⁊ eſt redacta in ſcnptis:tũc ſententia Yo. tenet. Ginõo
tũc Placen.vt.ff.de leg.iij.nõ aliter.⁊ de exer.l.l...ſi is. ⁊ deteſt.
mili. ꝙ cõſtitutũ. ⁊.S.e,li. Iteʒ dic quot modis fiat fraus legi.vt

diri.ff. e.l. cõtra L
v ¶Mullum eniz

pactũ.ſ.ad excipi

enduʒ. vel dic ex

x l Mullam con

uentionem. ad a

gendũ.vel dic ta
citam. vel dic ꝓ
eodem poni. ac.
x (ulluʒz cõtra
ctum. vbi bincin
de cõtrabitur ob
ligatio. vt. ff. de
ver.ſig.labeo.ac
curſiuus.
agf uod ad om
1

vetereſ. vt di

geſta.
b ouellas.vt
codex.

c Mꝛo infectis.

oppoitur de ma
leficijſ. ſed hic lo
quit᷑ ĩ bis que ð
iure ſoꝛtiunt effe
ctum. vt pacta ⁊?
ſimilia. Itez op⸗
ponitur ð bis qᷓ
non debent fieri:
facta tamẽ tenẽt
vt. ff. quado ap.
flt. l i. S. biduum

ſʒ illud nõ eſt cõ

tra leges ſed pꝛe/

pꝛohibuiſſe ſufficiat. Ceteraq;q

ſi expꝛeſſa ex legis liceat volũtate ¶. t
colligere:hoc eſtvt ea quelege ſie negocijs non ad facta pꝛeterita re

ripꝛohibẽtur ſi fuerint facta: non
ſolum inutilia:ſed pꝛo infectis ha
beãtur:licet legiſlatoꝛ fieri pꝛohi⸗
buit tantum nõ ſpecialiter dixerit
inutile eſſe debere quod factuʒ eſt
Sed ⁊ ſi quid fuerit ſubſecutum

De legi. ⁊ cõ ſti.

oppoſtitiões.dic q in ꝑpetuo ꝓbhibitis loquat᷑.qð nõ placet.vel ſol.ad
oĩa.⁊ dic vt dixi in pᷣn.ꝙ loquit᷑ qñ lex aliquid ꝓbibet ⁊ vltra non ꝓce
dit. vt. S.d e ſacroſan.ecc.nẽo martires.ſi autẽ vltra ꝓcedat ſerua qð ſta⸗
tuit. Hec babet locũ hec.ł gñalis.cum ſpãles clauſule habeãtlocũ.vt
ff, de ver. ob.l.doli.⁊ de penis.l.ſanctio.⁊ qͥ.ex cau.ma.ſed ⁊ ſi ꝑ.S.dein

Eges ⁊conſtitutiones fu⸗
turis certuʒ eſt dare foꝛmaʒ

uocari:niſi nominatim etiã de pꝛe
terito tẽpoꝛe et adhuc pendẽnbꝰ
negocijs cautuʒ ſit. Sem. aa.
ad ſenatum.
Vmanuʒ eſſe pꝛobamus

ſi quid de cetero in publi⸗

exeoꝰvel ob id quod interdicẽéte ca pꝛiuataue cauſa emerſerit ne

lege factum eſt:illud quoq; caſſũ
atqʒ iutile eſſe pꝛecipimꝰ. Secũ
dum pꝛedicta itaqʒ regulam qua

vbiq; non ſeruan factum lege ꝓ

hibente cenſuimus:certuʒ eſt nec
ſtipulationem huiuſmoditenere
necmandatuʒ vllius eſſe momẽ⸗
ti nec ſacramentum admitti.

Dem. aa. Aloꝛ. ppᷣ.

Noocd fauoꝛe quoꝛũdã con
ſtitutũeſt:quibuſdã caſibꝰ

ad leſionem eoꝛum nolumus in⸗
uentũ videni. DNem. aa. Ciro
pᷣpᷣ.⁊ conſulideſignato.

ter legem. lex enĩ non reſiſtit ſed aſſiſtit. Ytem opponitur de bis
que etiã poſtea cõfirmant.vt.ff. de cõtracti.iu.l.i. ⁊.j.de nup.⁊ ſi
cõtra.ſed ea ſunt ꝓbibita fierivel inchoari:nõ confirmari. Itẽ op
ponitur de bis que ĩutilia ſunt per exceptionẽ.vt in macedonião
⁊ velł.⁊ dolo ⁊ metu.Rñ.ꝑinde eſt ac ſi ipᷣo iure ſint inutilia.quo
ad effectuʒs. vt ff. de regu. iur. l. nihil intereſt. Item opponit᷑ d eli
bero bomine vendito inter ignoꝛãtes.vt.ff decontrabẽ empti.⁊
liberi. Rñ. hic deliquit vterq;. ibi alter tantum. puta venditoꝛ. vt
ibi nota.vel ibi nullus. Item opponit.ff. ad muni.i.ticius.in pᷣn.
ſed actin factum aufenur per eũ cuius intereſt. vel reſpondet᷑ vt
ibi. Item opponit᷑.ff.de condi.ob iur.cau.l.idem.S.ſed quod me
reirici.ſed non facit turpiter ꝙ accipit.
d e¶ Si eex eo. vt ex venditione vel alio cõtractu traditio. Sed op
ponit᷑ quia ex inutili trad tione vel ↄtractu qñq; dominiũ trãſfer
tur. vt. ff de dolo ⁊ elegater. S.i.rtñ.qui actionẽ babet:ipſam rẽ ba
berevidet᷑ ⁊c. vt. ff. de reg.iur. qui ac. Item opponi᷑ ꝙ inpan cau
ſa turpitudinis potioꝛ eſt cõditio poſſidẽns.vtſ.de cõdi.ob tur.
cau.l.ij. Oed certe repeiit fiſc. vt.ff. de iure fil... luciꝰ. Iteʒ oppo.
de filiofa. in quẽ rãſit dominiũ pecunie mutuo date.ſed ibi credi
toꝛ vᷣliqt mutuado nõ filiꝰ capicdo.hᷣ̊ aũt loquit᷑ vbi vterqʒ deli
e ¶ Ob id. vt fideiuſſoꝛ vel pignꝰ. ſed opponił.j. de pꝛe qt. yr.
dijs mino.⁊ ſtis.ſol.ſᷣjm.m. bic in pꝑpetuo ꝓhibitis.ſʒ alienatio
pꝛedij minoꝛis nõ eſt ꝑpetuo ꝓhibita. qñqʒ eni cõcedit᷑ vt ob es

alienũ. vt. ſ. e.ti.l. ob es. ⁊ ßm boc nu
certe ſi in ꝑpetuo

locũ baberet.qꝛ

vt. ff. de reg iur.l. oĩs di

„

tus vel res eius. Similiter opponit ⁊ reſpõdetff de arbi ſi pu/
pillꝰ.⁊.5.ð ſacroſanc,ec iubem?. .ſane. AUel ſj elis cuare deg

ceſſanum:quod foꝛmam genera⸗

lem ⁊ antiquis legibus non inſer⸗

tam expoſcat:id abomnibus an⸗
tea tam pꝛoceribus noſtri palacij
qᷓ; gloꝛioſiſſimo cetunoſtro pfes
conſcripti tractari ⁊ ſivniuerſis tã
iudicibus qᷓ; nobis placuerit tunc
legata dictari:⁊ ſicea denuo colle
ctis omnibus recenſenꝰ:⁊ cũom⸗
nes conſenſerint:tunc demum in
ſacronoſtrinominis cõſiſtoꝛio re⸗

citari:vtvniuerſoꝛum conſenſus

de. Mec obſtat qð h̊ di⸗/
cit᷑.licʒ legiſſatoꝛ ⁊ c. vbi
innuit idẽ eſſe ſtue vltra
ꝓceſſerit ſiue ñ.qꝛ bmõi
oꝛatio nõ ſemꝑ innuit õ
yvt. ff. de H. ob. qRycunqʒ.
§. bi. ac. Itẽ opponit᷑. ð
barbario qͥ nõ d ebuit eſ
ſe in dignitate. vt. ff. de
offi.pꝛe.barbariꝰ.ſed ibi
erat erroꝛ cõis. itẽ op.ð
S. alti ſtipu. ſʒ ibi pᷣter.l.
f ¶ Qua. als quam vbi
qʒ ᷣuari.⁊ tũc dictio fa⸗
ctuʒ regit᷑ a ᷣbo ꝓbibẽ
te ałs quã vbiqʒ ñ ſᷣua
ri ⁊c.⁊ tunc quã regit᷑ s
verbo ſeruari.ac.
g ¶Gtipulationẽ. vt. ff.
de v. ob. l. generaliter.

b ¶ MHMandatuʒ. vt inſti.

man. S.illud.acc.
i Mec ſacramẽtũ. vt.ff.ðᷣ
pac.iuriſgentiũ. .gñali
ter. ⁊ in auten. ſcenicas
nõ ſolum.S.i.ſʒ cõtra.j.
ſi aduer. ven.l.i.ſol.ſcðᷣʒ
m. in ꝑpetuo ꝓbibitis.
Zu dic ſcõm.db. ꝙ ibi fu

it ſcðᷣm.l.venditio.qꝛ cũ

decreto. 2 ſacram entum
reſtitutõnẽ denegat.

noſtre ſerenitatis auctoꝛitate fir⸗ . Aod fauoꝛe. Põe
metur. Scitote igimir patres con alus. vt.ſ. de hu.

J ſtru. plures. ⁊.ff.de car.
edic.l.iij.F.due.⁊.ſ.de ſecun.nup.l.gñaliter.S.in his.⁊.ff.de mi ſi iudex
⁊ facit.ff.e.nulla.ſed ↄtra.ff. qð quiſqʒ iur.l.i.ſol.refert an ad poſtulatio
nẽ fuerit ↄceſſum vt ibi.an nõ. vt.e.ti.liij.in pᷣn.⁊ hic. Itẽ cõtra inſti.de
auc.tu.S.neqʒ;.ſed certe etiã damnũ poterat ibi eſſe in vexando.vt.ff. de
mino.l.mioꝛibꝰ.xxv.an. Itẽ obligaret᷑ creditoꝛibus ber̃ditarijs. Itẽ cõ
tra.ſ.de queſto.l.pꝛidẽ. Sed illud euenit ꝓpter ꝑplexitatẽ quãda.quia

nõ poſſet toꝛquen ꝓ eo qͥn ⁊ còtra eũ.nam ꝓ vtraqʒ pꝑte debet dicere ve

ritatẽ. vt.S. de epil.⁊ cle.aut᷑.ſʒ iudex. Itẽ cotra.õ.de iudeis.l.die ſabba
ti.ſol.illud ſpeciale ꝓ feſtiuitate iudeoꝝ.vel ibi cõceſſio pꝛiuilegij nõ ſte⸗

tit in finibus cõceſſionis.ſed vltra ꝓceſſit.hic ſtetit. Vel ibi duo pᷣcepta

ſunt. Itẽ Z. ff. de iu. au. anu. l.ij. ſed ibi puilegio ſuo renũciaſſe videt᷑: cũ
dixit ſe ingenuũ. Item eſt Z. ff. de excu. tu.l.cũ ex oꝛatione.in fi. Sʒ ibi li⸗

bertus bẽbat pᷣullegiũ fauoꝛe patroni nõ ꝓ ſe ꝙ ab alia tutela excuſaret

vñ ſi impetrat ius anuloꝝ aureoꝝ:ciuitatẽ vel excuſationẽ ꝑdit.qꝛ nõ ſt
bi erat pᷣuilegiũ ↄceſſum. Itẽ. ff. de peri.⁊ cõmo.rei ven.l.ſi vna. Sʒ di
ſtingue an pacto.vtibi.an lege vel a pᷣncipe.vt h̊ fauoꝛ inducat᷑. Pꝛimo
caſu obtinet qð ibi. Scðo ꝙ bic ðꝛ.ſed boc nõ valet.vt.ff.de leg.cõmiſ.
l.ij. ⁊ de in diẽ adiec. Sabinus.ſed tu dic ꝙ ibinõ eſt fauoꝛ.qꝛ nõ eſt ex
tra ius cõe.tunc enĩ dici᷑ fauoꝛ vel pᷣuilegiũ cum eſt extra ius cõe.nã di⸗

inus..ſ.ð fi.in⸗

cit pꝛiuilegiũ i.pꝛiuata lex. Item ð.ff.de pac.do.inter generũ.S.cum in

ter. Sed ibi non fuit aliquis fauoꝛ ꝓpꝛie.

.

Eges. futunj. vt.ſ. de vſu.l.ð vſuris. l ¶ Sit cautũ. vt. gdeſacro

ſan. ec.l.antepe.⁊ penul. fi.ſed qͥd ſt agit᷑ cꝗ poſt legem factã.⁊ de

8, 7 ?m boc nulla oppoſitio obſtaret. SGed cõtractu inito ante legẽ dic veterẽ ſeruari.l.vt in aut᷑. vt cũ de ap.cog. in
ꝓbibitis tatũ ſeruat hᷣ lex in pauciſſimis caſbꝰ
vix eſt aliqd ſic generale cui nõ deroget᷑ ꝑ ſpale.
