pitaliu. ibꝰ?. I (ODOʒ. 1i. ſi minuta eſſet pena ſine cae
cognitõe pꝰ tpᷣs pene finitum.vt.l.Oꝛdine.ff.ad muni.l.qͥ cuʒ vno.S.ad

ips. 7. f. deremili. als auũt eẽt ꝑpetua ẽt poſt tpᷣs pene.vt no.ff. ð peñ.

in ſeruon. 5. fi. ⁊ i. ſum. huiꝰ ti. K q[Damnandum. i.d amnatum.

Am̃. p qꝛi. nIBnie. ſ. dicteß ſm quoſdaʒ: vel dicdicende ᷣm
aliã poſitõem. vt mõ dirim?**. o Danis. cetera dana vocat infa⸗
miam. p Zranſigere.nam de infamia dicitur tranſigere.i. finiri
yt. ff e.l. quid ergo. S. fi. Accur.

epene. vt feicuus. r. ¶ Pꝛobibuu. ꝓpter puilegium pſo⸗

lana.videbat᷑.n.qᷓdà ĩfamia cũ Cat.dicat pugna ꝓ pꝛia

—An io es fuſtibꝰ ꝓ qutbus ↄtingit aliquẽ infainẽ fleri ex gene⸗ Banen at giemr A eſt ob nö defenſa. 2

ne. ⁊ iõ non ẽ raniſſa pena ipſo iure.ſs/ ꝓpter d ecurionatuʒ infligi non ar. ſ. de aboli. fall aciter. S. pe.ſʒ alij bñt ob defenſa puta ẽt actõe

pt. vt ff. de d ecur. l. ij. F. i. 1.l. fl. .j. de peñ. l. d ecurionum.⁊.l.ſi matrem.
2.l.decurionem. ⁊. ff. de iniu. teſta. ſi qs ex. S.: eiꝰ. ⁊ de pe:l.moꝛis.5: iſte
fere. ⁊. F. Pentes. ⁊.j. de

qé;: dinemmaro. . baſti nec feciſti:
86 efeciſie flium de D N Ecuriones ꝗdem: ite filios (1 Eminẽ ſequit᷑ infamia ob ð ßmio: ⁊ ob id vt
d e nnur dmpro, Idecurionũ: fuſtibuscaſt gani Afeſa publica negocia patnie dacdator ialns,
el Kater auple di / P ibitu ceſt. NHerũ ſi iniunain lue. I Dem. a. ſeuen 0. ſz ſeent Korpie
zuitaa n 5. . ꝛſi ſe feciſſe ꝓcõſul clanſſimus ꝓnun in iprianen exꝑſona qʒ ſer⸗ if deiun l.i
uerioꝛ. Ac. aruir αminiam nibdänatusi I in pꝛin.vel pone.
otat es. ciauit onomimia notatus es. ui danatusintamia notatur. dein. pel Pon⸗
ene eien 1. Dem. a. Jolloo. Apatos Allerm a Ienno. nanaltr ue
iniunan. vt ff eo.l. ve —1ρpin opuſ publicũ dati? Ebitoxsg bonis ceſſerint: g . Miunamz
Junie miuna qud co⸗ Nʒ ex ea c bona eoꝛum venie ²Ilutuus

ſinſz ade r-
dẽnatus qs ſilr eſtifa / pꝛiſtinũ qdem ſtatũ rennẽt:

mis. vt ff. de publi iud. ſ danoinfamie:⁊ pꝰ impletũtpᷣs rint infames non fiunt.

linſames. ſubiſjſciunt. I Mpꝛ. Anto. a. de guguſtusdonato. minns.
Epe arpibtien n Emd obidqybo- mctno. QRae erpilaſſe hereditatẽ ſen ?Henau l,
Ipena ſine c vt f.ð pu⸗ ¶ Nus paternis ſe abſtinuit infa/ tentia pſidis ↄſtiterit:non ex eoqy am inmuliſti: xio
SHH amnati Miséc. 1 Zẽ aug.vlpiane. nõ⁊ alialpena tibi irrogata eſt fur⸗ ſuint dño Dan
1i ganchm ppe, (SV furnti odenata es: cira v⸗ ti:impꝛobioꝛs infamni euitaſt'. i an t arn r
tuũ: qꝛ tunc ꝑdit ciuita⸗/ bera quoq; fuſtiũ fame dam Dem Auguſtus NHiuentio. ſicnõ eſt z. inſtit.
t að dic vtj de peñ./ mis ſubiſt. Q ſi res furtiua MDMRN que pater teſtõ ſuo ſiliosi veimun Feſeu
56 Gtar i cinitatem ? quã alter ſurnipuit apud teignoꝛa crcpans ſcenpſit infames qui- inſpecto hoc nã⸗/
eraie iee ſinppe tem cpta eſt:mon ledit eſtunatio dẽ filos ureno faciũt:ſapud bo enſin
en eriß oe penie Nẽ tuã durioꝛ ſinia . Zẽ.a. lecdi nos⁊ graues opinionẽ eius qpa iuniam facenns
⸗ t i S ne mrenonont
mertalli vel in miĩſterius metalloꝝ: vel in metallum amittunt ciuitꝛtem ne boc fit: non es inſamis.vt.ff. e.ſeruꝰ. ⁊ ar.e.ti..furti. . q alienũ

libertatẽ. Item durioꝛibꝰ vinculis afficiunt dati in metallũ q; alij.
AIttẽ refugientes minoꝛẽ penam dãnant᷑ in maioꝛẽ. vñ refuga ab opere
metalli dat in metallum vt ꝓbat᷑ bocff. de peñ.quidã. ⁊.l.capitalium.
in pn. . F. diuꝰ. ⁊. F.i exulibꝰ. ⁊.l. aut danum. S. itẽ. ⁊ de var. cog.l. cog
tionũ.ĩ fi. ⁊ ¶¶ Subijciunt. ꝓpter gen? pene qð tale eſt vt ifamẽ ſaci
at p' tps pene finitum 'm quoſd. Zu dic iõ:qꝛ danatus ede publico
qimine. ſic ẽ infamis. vt:ff de pub. iudi.l.infamẽ. Iteʒ S. S. e.l. iij. Do.
pic ſine cãe cognitione:ibi cum cãe cognitione fuit minuta.
4Endame econtra videbat᷑: qꝛ patris fama ꝑ creditoꝛes iniu /
iari vid ebat᷑. vt ar. inſti.qui manu.nõ poſ.F. i.
furti ↄdemnata es.a iudice.qꝛ ſnia arbimi nõ infamat.
W Londẽnata. nõ ab arbitro. vt. ff. e. qd F. 5. ex compꝛomiſſo.
c ¶ Subiſti ex ſnĩa. vt. ff. e. attbletas. S. . d ¶ gnoꝛantẽ. iõ nõ
eciſti furtũ:ſed certe idẽ ſi ſciens ſi mõ non ↄtractaui ⁊ lucrandi aium
non hüiit. vt. ff de furt inficiando. e ¶Dñia durioꝛ. puta odéna⸗

S.plane. ſic ſoluit᷑ Zꝛium.ff. de ſur.l.non põtſʒ neſcio an illa infama⸗
ret vel non. Vel ałr: ſuit ↄdẽnata actione furti ꝓpoſita in duplum: ?
tm̃ nõ eſt infamis ſᷣm. D.qꝛ lʒ pꝛeiudicet quo ad pecuniã:nò tñ piudi⸗

ta in duplũ ꝓpoſita actõe funi ↄcepti. vt inſti. de obli.que ex delic. na. ◻

cat quo ad infamiã turi litigatoꝛis.vt.ff.de pub.iudi.l.generi ſed cene (

ſpsle eſt ibi in ſocero: ⁊ 5 eum eſt.ff deri.nup pala.S.que in adulterio.
7. ff. de fur. l.non poterit. ⁊.ff.e.l. qᷣd C. §. pena. 1. ff. de peñ. qdᷣ ad ſtatuz
Dic & tertio ꝙ fuit ↄdẽnata in duplũ que eſt pena actionis furti.⁊ in
ſiſta pena actõefurti fuit dãnata ꝓpoſita certi ↄditione gnãli. iõ auteʒ
non infamat᷑:qꝛ nulla ↄditio infamat. vt ff. de act. ⁊ oblig.l.ceſſat. VUel
dicqrto ꝙ fuit ↄdẽnata in rem ⁊ in itereẽ ⁊ plus ẽt qᷓᷓ eẽt in litẽ iuratuʒ
ꝓpoſita actõe ad exbibendũ ⁊ rei vendi.Uel dic ꝙ erroꝛ fuit ex pꝛeſſuſ
in ſnia:qꝛ dixit ꝙ res furtiua inueta eſt apð te:iõ te cõdẽno in duplum
2 ſicſnĩa ipſo iure nulla.vt.ff.de app.ſi expᷣſſum.nã talis ſi nia infamaʒ
non irrogat vel dicfuit appellatũ. vnde interim nõ infamat. vt. ff. e. fur⸗
ti. S. i vel durioꝛ ſnĩa erat lata Sᷣ aliuʒ.ſ.furẽ qͥ ſuripuit.q non potuitle
dere tuã ext matõem. qꝛ res inter alios ⁊c. vt.j res int alios ⁊c. Ael du
rioꝛ dici debuit:ſʒ dca non fuit:ſʒ tm̃ ad rem.⁊ iõ tu extimatiõem non
ledit:vel dic ut durioꝛ lata. puta ſi te in ꝑte bonoꝝ debuit mulcta /
rer rereleg auit. vt.ffe quid ergo, 5. pena: ſed tertia quana placent.
alie non. Ac.

famoſa.⁊ eſtrõ:qꝛ alieno noĩe ↄuenitur.vt.ff.e.furti..ſi qͥs alie
no. AVel pone qð detuliſti iudici pꝛie tue.i.fiſco b ereditatem eſſe
delatã. ⁊ non ꝓ⸗

—

Dez

uo ⁊ agebat do⸗

N EEbitoꝛes. venierint.i.d iſtributa ſint.
IFinunt facit inſti.q ma.nõ poſ. S.i.⁊.ſ. q bo.ᷣce.poſ.l. ff.
te. alia.ᷣfuiſti.n.ſolũmodo ↄdẽnatus:ſʒ pena tibi impoſi⸗
ta nõ fuit:nõ iõ minus eris infamis: qꝛ pena legis ſeruat᷑ ar
bitrio.vt.ff ad turpil.l.i.S.i.vel d ic nulla alia pena qᷓ; huius cri
minis:q eſt in arbimio iudicis.vt ff. de cri.expi.bĩ.li.Ac.
m ¶ Euitaſti. ;uis.n.interim nõ ſit ꝑſona cui furtũ ſiat:tenet᷑ tñ
extraoꝛdinarie crimine expil.bẽditatis:qð ſuccedit in locũ actio
nis furti.vt. ff. de cri. expil. b ere.l.ij. Et eſt hic infamis:qꝛ ↄdem⸗
natus ẽ de cri. expil. bere.qð deſcendere videt᷑ ab actoe:que ciui⸗
liter intenrata ⁊ pecuniariter.ſ. furti irrogat infamiam. ⁊ iõ ẽ in
famis. vt.ff. de pub. iudi.l.infamẽ. Item nota hic furtũ impꝛobi
us eẽ crimen q; cimen expilate bꝛ ditatis: ſʒ rapina impꝛobiſſi⸗
mum:ſj impꝛobũ eũ alłs cõmittitur furtũ clam. vt hic. ⁊ inſtit. vi
bo.rap.in pꝛin.⁊.ff.qð me.cã.metũ. .qui vim. JMV
q̃.eius.ſ.filij.⁊ nota ꝙ; mutat ꝑſonas. o ¶ Onerut.
⁊ ſic de facto infamant᷑:⁊ det ali infamia dẽꝛ.j.el.verbum
l. interlo cutio. ⁊. ff. e.ob h̊ verba.⁊ de obſeqͥ. honoꝛi.⁊.lparẽs
2.l. lz. 7 eſt duplex effectꝰ tat inf amie.vt diximꝰ.j.e.nulla. Ac.
UVllam infamiã.de iure.ſʒ facti infamiam pᷣbit ꝑ quã repel
itur a dignitate:n iſi in ſubſidium.vt ff. de decuri.l. eos.⁊.l.
generalr. §. i. .j. de digni.l. ij. Iẽ facit repelli a qrela inofficioſt
teſtamenti: qͥ als admiteret᷑.vt.j.ð inof.te fratres.als eſt in glo.
⁊ ad querel.inof.teſta.facit admittere talẽ qui als nõ adminte⸗
retur vt ratrẽ ?⁊ ↄſan guineü.vt.j.de inof.teſta.l.fratrtes.
q ( Ob crimen. exploꝛandu. r Aoõne. vt veritas eruatur
p eius ↄfeſſionem:ſiue ẽt pᷣncipalrninculpetur. vt..e.li. ſiue coͤ⸗
tra alium vt teſtis in ducat᷑ Ha qñq; teſtes toꝛquent᷑.xt.j.de ab
oliti. fallaciter S. qd ſi ingenuoꝝ.. fl. de qõni. vnius. 5. teſtes. ?
l. ex libero.Aliud aũt ſi fuſtigeturnõ ad inqᷣſitiõem ſed in penaʒ
ſuam ꝓ delicto qð certũ eſt ab eo eẽ cõmiſſum. vt. f. e. l. ictus. v .
e.fuſtibus:q ſunt ð.vt h̊ in fi. Ul dich̊ cã non ſuberat vt expoſt
factum ap paruit:ibi ſic.⁊ ita inferenda infamia ex genere pene
diſtinguit. ſubſit cã ver e vel nõ.ſic ſi ꝑ ſniam infamatur quis.vxt
ff. de furtis. non poteſt.
Eceto, oꝛdinis ſenatoꝛum.i.ſe natoꝛes qͥ erant c: numero.

6
n

De peuratoꝛibus,
Secun

M cẽdẽ
bus famoſis dele
Sdaiius los⸗ 1 An
. Ke ernblatae⸗ SE ſei dcannii ucl g iuſſu.
„ quibuſdà vt. ſer el.
ſtem be eqr rZaibus. l.citra iuſſuz idirie nlemti
l de dieprehic 4 aanus. nẽ, iliba /
s k. Mam lir:t ure v t. a aellä enlal ſetm ſtümario .
„ſaninunt n Ppalg . inpetrenr . en quipaciſcit. luerſa rae trt paclccctes.
ſdebeth eren eᷓ anneldese tranſ⸗ v and qͥ p
bitũ de l. vxoꝛes. iſi ꝑtum e t ſt ẽ ta . K. . ctos co⸗ mala n hac cã pl 1 urciurando ſi iure
eeſit ri. vt.fe. Item ni boe ven y Mpa⸗ ( ſimos/ P tin ha ius (Jure .§. ſed
ſolet. Iten 1eſt t. IMp rionimme craſſem ſimplex e Kefinn. bi.
ui vt. ff.e. taui. Iten onerant H 6 numer. cter ſump pa urn ehepel .ſacrm
ſist NFe tnen ni diſplicnit o .4.7.C. infamia; chit intc rã exiſtim ð ſiiure 1eeligionen ſien
ainng e ibe tenet † oꝛdia.ſemꝑ imatõis ſcat: icti ciafa liteg 6ſcruat. no du Bequat. D
. .ſi tñ Zoat Hoꝛ am eſtim imeſcat: ⸗ reig 7 5Colciue E:ꝛnemo . fni, tio. vide⸗
itſa i.ſi mñ õ onins. yt . WWIllam eſti timel éPa⸗ illibataq; tioẽ:ne tio in terlocutio. vide⸗/
linteſeie matrim ereſtit./⁊ BI ulꝰtuus p bcimẽ Cci1 Deciſa cti 5 gbſolu Ite e iure. infa⸗
nnadie in aut. d S. fl. J uuc iect: ol eſſit igno⸗ .— rando li one; 2 Lla Refoꝛmer baſtin
u 5 dieagle no⸗ bo ſnntn ſin⸗ non . Nigen . bir Reareiglen, erandiene atgieti
nlin mo viro nube bita gone'ſi ſm ans. licie l icantis umer mn unr .8. nulla
len tuo viro iij. F. ta qõ rrogane ic adical num . qᷓ; tui
ne ES H nindmaali niee nn Fne i pſidis q in di⸗ isege .
nni vdin Gnpnon⸗ . Rn ned aunrdinnron S 7.c. AUr. 1 rlocutio Fäla oquc⸗ Ngund node, .
ded ſ n? remanet itur Ecre 777, audi eri 34. Ite RI eũ de on ſpe⸗ evſur. ipſo iu
ſal, 5 ce punnne⸗ femin Dmõi gen 56 i .1 Einfameʒ : cunon ſpe⸗ S irgangs iſoi
in mata ellmart 5 * luctu teraq; hmã unt : n0 II daẽc̃i on videt᷑: iſſam viz d (Ir noͤ poſſz i ne ur
n iide dona un⸗ ioꝛ hitus:ce b? remitti aſn feciſſe non ladmiſſan bis reaen elot
Dedonoid io erib aere m rerxris 1 m velach eibis Ns ennecg vaer
nontſtent rriis ſiio ia mulier j eluger⸗ ere* E . Wri . ſidis v⸗ ri. Ha el ſine ca niri
J. 7 2 ISc here lali ob in dita pᷣ ad debiti vel! touent
1ighrt⸗ 7 §. cum ahaͤt. inſign Psquoh tra las in cial g ſit: ſe it? eſt: pt dej m poſſet dictiſ
Kefons vrmn Ii atps quo omũot s in Enatus onit d. Kiſtarz qu.i dict
ng. ff. qbus vt iᷣ 5. tintra imrunomm alia s 2dẽnati : adim Anet. ſarepeten tẽdis
ff. qbus uida ctin ſt:m tias —— 2 at? eſt: 7 igem ſe refoꝛ . drepetene repe D
Dumn Lij. Eriã q / E1. oSelüin ſinup 18 lat clt: vac em lerere ſe⸗ lillicitis . dt
aciſteſupa tumoꝛe mnethm ea qis ralat- ite frug rmian? le⸗ ſun illicin famaret. vt
uzmn ſteſn o mittit: cumẽt eſt:tam e⸗ les grau is vite Maximi⸗ Piglanoin kecſar g
zuntſii inranbaride, pmitt ps ſecuta :ct ſim “H mel ioꝛis i ocl. 7 Tip c.r obli is. ⸗
aied 02c:0 218 2.D.0. enti ff. de a infamis.
Kini mino. dum tra hoc e duxitvx pudo — IIAEp Huntino. exercent ipſo iure fit ine ſtellio
ipni. giltime. iens. II8. ienseã duj olabeʒ 9 34 l 7.C. JUn nus exence te ib 2 ſi cimi 5 fieret
munmt bda Aui ſnei g'ſci etuo Acto roman uunp probun ms e Midi ter aanrertone
tſil noninoz facti ene ent niano. ne⸗ F x dlrd 4 mnachlan w. uua 5
n nan dan trdhit. sceſuzcuipcons, . nt:inlen inne nſanue danck⸗
lutiien ccſarné imi. toꝛſemp a. ceſuʒ eu hatiſ) igentib?: infami aa. 7. Cc. ſt t inle indebiti vrff.ð
.Kberoꝛ, toꝛ bus ceſi ſicophãtil exige I GEé. aa es dutarat ditio i naner vrelkc
Kd A fie⸗ 5.? lacit ſti deſt rece lIi b. j5 en eſt. d ioꝛes ta⸗ cnô infama famẽ ac.
enſoltn §. i in n unpall. ta dmel G notatum?: nda restui m ſtenta⸗ ſic li.iud.l. in inoꝛes
ſag i. R SeAor nota Ifratre . 1tis o F ubli. es. nn 0
murſni Iveſeei aut ſ Sitad viden note ⸗—MU in ludicreantis ebue ieratres umoꝛe
ie i⸗ rtuo d Re lnuae autcnngeo⸗ — etate in ceend Ppꝛ ⸗ . nonen 1 vr K.
ninn aererin ceek⸗ inpꝛſp. a. ſentũ poni? none ſpe⸗ ta erimat iano. . e.z i gfrun in
ſinin 1 * O.nng. 8 in pllã . niola c domi if⸗ erli.5 non pci ue
nſiii Salicguntut dẽro.in pcibu re: q; unt: imniola 7.cc. cñ iſa bus autenon aio/
verba p .in &. rbũ Ai onera F aſi ge . I dẽ. aa. bſea cletatis 0 ictis: que ex delic.
Eiefrabtkip ndiã ider᷑̃ a Pe ient. —„ ES 00 . ſoci delicti j. ſi aduer ſ.p
ugll ff.. ontrahit erech nvV i N- 1 dẽ rũp ſai eP niũt. vt. ſ.ſt a⸗ ant.
e inſo Vexe lan ta dem Iden ſuo noĩe et. nint vt ien6
Cumhn AKon ip 3 tõis macul⸗ ã cogni t da „ BE iculo ſatis vrg fi. Rñ.non 3eno oO
ſuit epicule duʒ ſat lff.l m. bic ſurenö
niztet ia ra. e re. Eteni tan. Had poſtu mſui, ⸗ ad ratoꝛbuN. turreſto: dcos infe
Ne re. ta . 15 dicis uent cratoꝛit t k. lex. n. qe 8 tiñ
ilid 3 ſiho e eſt: ſicofant cnone lucicis oga 0 . aton ”Z tenenk. aioꝛibus tin
imm unm. ob 5. eſt: interlocu j famiam ino⸗ ⸗ De pꝛoci — uerus mat: de n i. iuuank
unan Erplosdinz. trom in qz hoc in 2ſr 9.7. C. an. iuus pius Se ſentit. nenla. iönanr.
ianerd⸗ ſi:neq nele unpſp. iocho AMpꝛ. dinns p c. senulatzar.
n ii, lpn Jan vt Uit. ndanat e: pactos ſemper aug M lreltirdelg ſn mornall pet
un vre i minne: ſ pa ſe ibus nõ b inſti. deſt ui ẽ in oſe. ſe⸗
ning, ibi. otatũ. qꝛ ſu dura famat edẽ vt/p aedaegn n. 1§.1 ttzue
demn tur 1 9. tur. 4 dẽ rũp iſpect J .iij. q. v .1. 7.1. f. famia. * ſc ibi qᷓ
e Plhtam⸗ m. ck Ler d iuclcis Sineban, 6 RE RRRR e elngeng
1Apen Erbum. pci ſiſto iu Sico eq N oſitꝰ. teno ve ptrib nt exẽ 15.1 adu erio. iudicio
nug 4 tis. libello pcum i onit. Alb. Kacdcdelrd⸗ Feges iartae- 3 ff. .l.i.. qn no et erenlug.
l in lib recſas erde eire fag calidam is: jre in/ Pnam Re genereentd ntexépla. miarum. ere Quia rierenel
iſen⸗ ké / Inſen nchaſos a degit aqu⸗ omuit ficu⸗ ira veri ſniam. F.r J. em. in 1.c.l. inin uraroꝛibus antiquit⸗ ſt
l . dic ꝙ iuder de ſiceuomu dir mindicio teto. P . fum De ꝓcura tra⸗ an a ſie: qꝛ ſ
mlan⸗ 1 dnelens fie dic ꝙ iu mediſſe:⁊ ficꝰ.ſed Jo ñ ſicophaͤ mingt l. decrete atos. 2. bꝛica. De, iõ de pa ꝛvel ↄtinu ogni.
ſchmedens e⸗ ſcns vconnaifer, ei. pditoꝛ.. deetarl nondan iiſezen ? extr 202. d
ledue enaeun huc banta. i. atoꝛ: vel dic r. p. ioꝛi glo. cũ 2⁊. 7.F. . ſtibus. do.vt. . ð bodie.iõ di. teffde vari.
it dicebat ſ de ſicop bo lingai ſicofagi. t in ſupio 8 vt. 5. e.ti l. fu ſtulan ia: ſs non bulda: vtiff.
ut derx opbama mh laret reibm evrüoluk Pade ſco⸗ Plllabn draluceatis mn. qui
nnd nsheophonr orut tadafsgratbaiſe mmienſit/prune
zali⸗ a tu. i. . .aduoc uẽ dix it i SD S. ſ. in miles
“ n SRad. 1o. H un eanbte §e
ſice⸗ innare ſilentium nia toꝛ. ß 8 abnderin Atru⸗ bena
gſuͤlte umentinlun Riarr dolomalo⸗vt
fn B (B innarlapino
nii umo: t in iniunia:

duocatos.iõ debis ſubijcit. Differunt. n. qñq; ců pcuratoꝛ colludẽs
teneat᷑ mandati. vt..·e.ſi ꝓcuratoꝛ. in fi.⁊.ff. m.ſi ꝓcuratoꝛ. in pᷣncad/
nocatus aũt de pᷣuaricatõe accuſatur. vt. S. de aduo.diuer.iudi.l.i. Itẽ
nota dẽiam inter hũcti. ⁊ inferioꝛem ti.mandati.qꝛ hic ð ꝓcuratoꝛibꝰ

iudicioꝝ:niſi in duabꝰ.l.j.eiſi ꝓcuratoꝛ.⁊.l.ſi pᷣcium: ibi de ꝓcuratoꝛe

—

Spublice. Accurftus.
Vm.ſ.tutoꝛẽ vel curatoꝛẽ vel geſtoꝛ?. d eᷣ
A

ui agit

i admiſtrat ſiũ tutoꝛ ſiue curatoꝛ ſiue geſtoꝛ:ſiue qᷣcũq;ʒ ſit

e Aquibꝰ.ſ.beredib?. ſEuoca.i.euocari ꝑ iudicem fa⸗
cias:mã ſic incipit cã.vt inſti:de pena te li. S.fi. Acc.

nvegocioꝝ tractat. Itez S Rdete ſolu
pic de officio ꝓcurato⸗ go pel lülgando

dati. rigitur a Pcuratoꝛe quoti

cis equm ereſtim nbi clie ſammenane

ris. ibi de acione man ¶¶ Autio ratihabitionis tun c W abſente te iudicatũ di⸗ be Eogetur ſi in

Alulutio.nomẽ x⸗ „2 2—y ⸗g. uirſe . .
G bale eſt ire dꝛ a ens incertũ ẽ an ei negociu; mã öfenſionẽ: nec oberit tibi vxoꝛ ita ſub oditione

T ctine alu⸗ datũ eſt. Iui fratres ſexxilie.
reſpectu cauẽtis. —Xem r/ ſaria
uet ⁊ eius cui cauetur. G Amre pecunianiã eſſe dicaſ
Que cautio tanq; ge e Apotes ꝑmaritũ tuũ ſolenni⸗
lchttt daene ale⸗ bus impletis appellatõi aduerſa⸗
atiſdatio acc , E 2 .
tm̃ a ꝑte dantis: als ſa ne mdere:cũ app ellatões pecum
tis acceptõ accepto ti arie ẽt per ꝓcuratoꝛes exerceri ab
nole a bte ge enrſe. WrasNeſitigaiun poſſint.
nbus: alia remaneat in Mpꝛ. ſeue. - An. aa. Ppopoio
ſuo noie. Et dꝛ cautio ?& EVm g resagit heredũa ꝗ⸗
i nuda ꝓmiſſio. vt hes tibi deberi fideicõmiſiũ
hic. 7.ff. qui ſatiſda. co. rriuiu e
L.i. ..ff de verb. obli.ſti dicis:euoca ad pᷣtoꝛem viꝝ clariſ

pulationum. 5.ſatis ac ſimũ: q aut rũdere tibi cogetur:
ceptio.⁊.j. de ver.ſi. ſan

tua interfuit iudicio: aut ẽt acqenit coguur deienge.
re vt ſi nolit d efẽ
dere remanet va

ſnĩe:cũ aliena negocia ꝑ mulieres
non alr agi poſſint:niſi in rẽꝰ ſua,ʒ cua poſſeſſio.
⁊ ad ꝓpꝛium lucrũ mandate ſint i Gariſalmoͤts.
eis actões. I Mpꝛ. ant. pãthia⸗ Es dekfenere ah
Ctõeʒz ei ꝗ abſentisno cie. adminiſtratoe re

admi.tuto.l.fl.in

fendat deneganiopoꝛtere:iam edi Sn æ ar deoff.

cto ppetuo expᷣſſum eſt. I¶ Sey p.·pſiquos.
ro.impꝑꝛ ſp.a.⁊.c.marciano. e Geliberabit.
NEEum crimis ↄſtitutũ:defen unet. cogſe⸗
ionẽcauſeꝰ ſuſcipe non poſ lũniam:q ſt eſß

cimus. hic aũt non po/⸗ aut abadmiſtratõe negocioꝝ ſm ſe. anteqᷓ; purgaret innocẽtiã ſuã n mitterek ipol⸗

nit ppe p ſua ſpecieſs foꝛmã iuriſdictõis ꝓhibebit. De
pſanſdauoneci ſrp/ liberabit aũt ptoꝛ ſinon defenc
— egttpkorie a . tur hr̃des:an mittere te in poſſeſſi

e. poponius. §. rat. It onẽ debeat: ſecuturꝰ iuriſdictõeʒ

bes. ff. rẽ ra. ha.l.quo ei 8 14 5
ſapp:obarecognoſceẽ ſolet. ¶ Dẽ romani imꝑato.ſẽ
ꝙ; ꝙ actuʒ ſit a falſo ꝓ per.a.⁊.c.ſatumino.

9 quid ſit ratih abitio. ba que exerceri aduerſus indefenſos

curatoꝛe. Itẽ qð dicita
dq aliud a ꝓcuratoꝛe actoꝛis ⁊ ad iudiciuʒ dato exigit᷑.ſecus in dato
ad cõpꝛomittendũ: ⁊ eſt rõ qð dic.vt.ff.de arb.l.nõ diſtinguemꝰ. F. pe⸗
nulti⸗ Ne ad dicit incertum: dic b fieri negatõe ↄuenti.vt.j.qui.ad lib.

Pca. non li.l.iij. Iẽ an poſſit augeri vel minui hec cautio ↄſenſu ptiũ

vt vel cũ pignoꝛibus fiat:vel ẽt ſine fideiuſſoꝛe.Rñdeo ſic.vt inſti.ð re.
diui. F. vendite. 7.ff. de col. bo. l.i. F. iubet. 7.ff. de fideicõ.lib.l.iiij.S.adij
ci. Itẽ diſtingue:qꝛ aut eſt cerũ de mandato:aut eõ:certũ eſt qð non eſt
mandatũ:aut dubium:⁊ h tertio caſu triplex ẽ opio:qð dic.vt.ff.enon
ſolu. S. qᷣ alieno. m ñRatih abitõis.i.ſatiſdatio derato.

ens.i.quo caſu,. q ¶ Ei.ſ.ꝓcuratoꝛi. r ꝙſ MHegocius.i.cauſa.

832 lI andatũ ſit.i.mandata. t ¶Rati. que tał eſt ꝓmitto me fa

cturũ ⁊ curatuꝝ qð dñs ratum hẽat. vſA ꝓcuratoꝛe actoꝛis.
Megocium.i.exercitiũ iudicij vel cc. v ¶¶ ¶Dandatuʒ. ſiue ge
nerale ſiue ſpãle:ſʒ in gnãli fallit.ff.d e mino.l.illud.ff.e.q duos.in bis
eni exigit᷑ ſpeciale.ſiłr fallit vbi ſpeciale ẽt hũit.ff.de no.oꝑ.nun.l.ð pu

NRnul.S. ad crimẽ. niſt in caſu. vt.j. de iniur.l.fi.⁊.ff. e. qʒ be. S. pꝛonꝰ.

. Vm rẽ pecuniariam.ſecꝰ in cimibꝰ.vt.ff.de pu.iudi.l.pe /pillo.

Prin nker un . ſeſſionem. vt. ff. ð
incogitũnd cẽ. dẽ.a.macrio. carbo.edil ij..
6 Ilitẽ nec ꝓpre vel mre vel cce⁊. ffvt ipoſſ.

,.. d le. l. ſi is a quo. §
yroꝛe:yl ex ſacro reſcnipto netuo fümatlegt⸗

ꝓcuratoꝛio nal⸗ expirioʒ. cuʒzne⸗ 1 pone lio⸗
e nſionz glienam ſuſeing p né, olim oiuz bo⸗
qʒ defenſionẽ alienam ſuſcipe:pyl nop vrf dnr e

redimere negocia: vel q̃ſi ſuffra- cau. inpoſſeſſo

gatoꝛẽ accedere vtilitate publica ea fulaimius. Fi.
hodie ꝓ menſu⸗
brſis L fia debiti d ecara
ti. vtin aut᷑.de exbi.S.ſi vero q̃dam.ſᷣm quoſdã. qð puto venũ ſi
pſonali agatßer teſſ.ſeo ſi bpothecania: qꝛ tũc cu oia ſintob
ligata taciteꝓ legato.vt.j. ci.de le.liin poſſeſſionẽ oiĩum mine⸗
ret. vt.j.vt in poſ.le.l.certa.in ꝑſonalibꝰ & actionibꝰ t locũ bʒ
auten. m ¶¶ Sol et. nã fit miſſio ſi aliquis nõ defendat᷑.vt
h. ⁊.ff.ꝗ ex cau. in poſ.ea.ſulciniꝰ. I. adeo.⁊·j. vbi in rẽ actio.lij.

CWn abſente. nec legitime d efenſo ⁊ pꝰ litẽ ↄte. Item ex iu
a ⁊ ꝓbabili cã qð plene diximꝰ.ff. de in inte.rel. f.

o ¶ Dicis. o miles. PIEKeſtitui. ipſo iure ꝙ non opꝰ ſitap

n ¶Zunci. eo caſu, Oo . Iꝓcuratoꝛe.ſ.actoꝛis. p Quoti pellare. a Defen onẽ. oĩno nò aũt ad appellandũ tm.
ei.

r GPoſſint agiacit ar.ſi nõ põt ex pꝑte actoꝛis neq; rei.⁊ ſic duo
dicit b ec lex. In rem luã. vt.ff. de re. iur femine. ⁊.flel.

8
neq; feĩa.⁊.ff.ad vab l. ij. in fi. excipe vt h. Item ⁊ vt. ff. e. femis.
Item vt.j. qñ mu.tu.of.fun.põt.l.fi.⁊ aut.ibi poſita. Item excipe
vt.ff. de libe. cau.l.iij.⁊ facit.j.qui.ex cau ma.li,⁊.j.quo.⁊ qñ iu
dex. ab eo. Accurſius.

ircnel defẽdat ꝓpꝛie accipe ſi agerevult ats cauet vt

dixi.ff. e. ſeruũ. 5. ait ptoꝛ. ⁊ ibi eſt edicũ: de quo hᷣ dicit:⁊ fa

7 4Dicas. tu vxoꝛ. Dolennibꝰ. imple.i.cautõe vel ſatiſda »3üs e cit ẽt. l. mutꝰ. S. pena. 2 eſt b ven niſt ſit ꝓcuratoꝛ in rem ſuam ex

tione dara de iudicato ſoluendo. u ¶Appellatõi.i. interpellatio
ni.ſi.n. cĩ appellatõis eẽt:aut pᷣus eſt ſatiſdatũ:⁊ ſicnõ ſatiſdabit᷑:aut
non: ⁊ ſicſero petit.vt.j.e.l.ita demũ ſᷣm quoſdã. Zu potes ẽt ꝓpe po
nere:⁊ dic ꝙ de nouo interuenit.vt.j.de ↄſoꝛ.eiuſdẽ li.l.ij.vel pone ter⸗
tio:ẽt pᷣus ſatiſdatũ coꝛã pᷣmo iudice.vñ non intelligit ſatiſdatũ coꝛaʒ

iudice appellatõis:niſi ſit expᷣſſe dictum.vt.ff.iudi.ſol.l.cũ apud. Item

qð dicit h ſolẽnibꝰ implei.ſ.ſatiſdando iudicatũ ſolui:qð ↄtinet tria.
vt. ff iu.ſol. l.iudicatum ſolui. Ité nota maritũ eẽ ꝓ curatoꝛẽ vxoꝛis. vt
ſ.emaritus.ſʒ curatoꝛeʒ non.vt.ff. de excu.tu.S.penult.
a0 MAppellatões.i. interpellatões. b ¶ Poſſint. vt ⁊.j.e.l.fl. ſy fal
lit in quibuſdã caſibꝰ pecuniarijs:qꝛ ibi requirit᷑ ſpale mandatũ.vt.ff.
enon ſolũ.S penul.⁊.S.plane.⁊.l.põponiꝰ.⁊.l.licet.⁊.ff.de mino. illð.
S.ſi talis.ſed iłenõ mere pecuniarie dici pñ̃t. vt plene dixi.ff.eſeruum.

cã non lucratiua:⁊ nõ in fraudẽ eoꝝ qͥ volunt agere.vt.ff.e. vuũ.
F. fi. .l. ſe. ſec' ſi ex cã lucratiua:qꝛ tunc d efendit.vt. f.el. pater.

Eum. ſtitutum. accuſatione.ſ. ꝓpoſia.
. Lãe alicuiꝰ. c zPurgaret. vel ſnĩa ꝓ eo lata vt
alio mMõ.ſ niſi bec exceptio obijciat᷑ põt agere ⁊ defendere.vt.j

eita demũ.⁊ coꝛ j. dereis poſt.ʒ.ili.x.⁊.ff. de pu.iudi.is q ⁊ ff.
ad muni.libertꝰ.S.in qõnibus,⁊.ff demune.⁊ bo.reꝰ.⁊.j.qui ae

¶ uſa.non poſ.Lnegana.
. litẽ. i.militantẽ. ſecꝰ in veterano.vt.ff. e.fi ius. F. veterani.
d e¶ Reſcipto. S. de pci.imꝑ.of.quoſ..ſol.ibi de exceptõne dila

toꝛia ſołonis vel iudicij:bic ꝑſone. Ael h iõ.qꝛ teribile eẽt ad/
uerſ⸗ ario:vel vt nõ deſerat militiã.vt ⁊.j.locati milites. 7.ſ. e.
pendia.⁊ ff e, neq; femĩa. An aũt idẽ in dericis. ſRñde vt dixi mn

ine agere vult:ſi nõ euz ð⸗ moueat. vr . de

äl Secundus DDepcuratoꝛibus
N Aut deſan. epi. S. alium col ir. Item boc fallit añ ſuo mfio 3 Ronſtutuere ſuo piculoit rerum ſuau. 2 Bebent ca decreto
asncRedneAGe NKaANA AR Anrginesontiencectanwerehllie eTanuhchnt
ſuſizt dus intedf. vt. .e. litẽ ſsz huic videbat᷑ licere foꝛteqð h remouet. mutotaetoet hoeuppſta- ilrare veinn decina . r oaam.
6 tfaie BDSuffragatoꝛẽ.i.aduocatũ.vt.j.deſuffra.l. vnia. rem ytno. in ſum bun⸗ t Koſtier val ipſe der vrinſt daabge⸗
hlt te poſtea põt. qſt eſt vniuerſitas ſvt ſindi⸗
C Laliaaue em. a. mãſueto: n N Ecpnnores neqz cm woꝛes Aarne 3 aur 51.
umni in fi ..l. nulla. ſ Mod gꝗs ſibi eigere debitũ her ſua pſona in rẽ pupilli vel epil. F.ſan vbi peura/
ubntn ad negocia ſic q; bimãcdauit añ litẽ ↄteſtata, adoleſcẽtis ꝓcuratoꝛẽ facere pñt ibi rn ea ecdelie led
n tcernan ktuſli petendimadare nõpotes. ſadoxe oſſituere debẽt. Pupil Qis Nepli:emotefi
Kennigt Fii Ite; q di Dein. a. Auſficioo. lus aut vel pupilla adultꝰ vl adul ſindico. vt ⁊ hic lex per⸗
dupin Ai eſt ven niſi ſit / ¶ Miſtipẽdia merent᷑ ſuis ne ta:tã ad agẽdũ q; ad defendẽdu,ʒ mittit. vel ponit ibi pꝛo
Sit in rem ſu datus eſiipeé iofenſa n e een ; ad deſen Eduz curatoꝛ ꝓ rñſoꝛe. Item
ene vt. . de dona. l. i / gocjs lupec inon. enla dilci⸗ tutoꝛe ſeu curatore interueniente no. ꝙ differt hic actoꝛ a
Prtenn a. d an plina pñt. Mec põt dicieu, gbo ꝓcuratoꝛẽoꝛdinare prt. Ipi bho oame cur. tn
nih Ni 1peda neſia ? verccſida pccdete cimi cttutoes ? curaroꝛes poſt ſtem Ronpforwebi Zre,
un nes imoa Aatas ſibi actõnes ererouerit: alie· oteſta. a ſe factã ad exẽplũ pcura curatoꝛ &t ſine idice fit
unn ca era colligeb/ no negocio fungi:cũlʒ ↄtentio exr toꝝ qlitẽ ↄteſtati ſunt: dare pau- cWρνια inſti. de cu.
irh ur. vr if de ver. pſona alten? bona fide ſinnatur: rmatoꝛegno u H in fi. Iẽ ꝓcuratoꝛ etiã
Hefun uig togeSaii. PAaeet D ae urlnie ratoꝛegnõ ꝓhibent. I SDem. a. ad vnã cam. vt. l pr.
ſchi ¶Inoffenla ñ Punctñ rẽſuamgererenõ ambi ⸗½) Aronton. aacron ad old ad iſtan tu
* vrenaik e boe gl: qSmilitb/ meis interdici n CC. NXigencii afllo tuo madati ernil⸗ Andtr
S 5S. 5 epi r de pla InO buni heret ann eſt. gſedð enſioni tueofferebat dupli⸗ actore vniuerſitatiſ qui
ſöntnnti cet. 1. ff e. fili?. ꝓA. De O. Iinp? p. a. calince. rõne ꝰneceſſitasnõ fuit: ct ad vnã oꝛdinatur. vt
õõ 1 Pa-. airene nec t it: aut ð Fad auiuſck vni l lte
. . baumtonad vnd ſecie, ſendereaaſie lben ſue emc Paemug vaunoene
elitii j accu. nõ pol. l. uus officium mandati us ſit: ſine mandato põt:ſatiſdatiS. actoꝛ. INẽ ꝓcurator
hkuthi non gbihonur. egreſſus ẽ:id qð geſſit mullũ dño one tñ P defenſione pſtita?⸗ alia oienn certis mace fſt
Peſih litaris. S En e, Paulea 100b eruatiõe ſubiecta quibꝰ ⁊ tutoꝛis. Item
K IEt verecũdia. plenã ptatem agẽci hüenit reʒ iu aut q; ſiliusẽt ſi vltro actiõem pa differũt jm quoſdã: q
nurii⸗ A malo vi dona⸗ dicatã reſcidi nooy:cũ ſi ꝗd frau- tris noie dinigat:mandatũ pbare bertmñ poͤt eſſe Pcura
N noſct tio vel emptõ v? de vel doloegit ouenire eum m Wi: atũ ꝓbare toꝛſʒ actoꝛ ẽt ſeruus. ſ
giintuſt ſitis:vereeundia Qc el dolocgt oucniccum mo- nonco itᷣ. Sane ꝙ; necdũ legi- dico ego eõ: qꝛ pcura⸗
unmz quaſi cuſiodia e iudicioꝛum non phibenris. timamꝰetatẽ idẽ filius tuꝰ cõple- oꝛ pot eſeruus ad ne
mint Nomellane. ſeeuf I Dem. a. ſebaſtiano. Uerat:ob hoc qdẽ depellere 4 55 Vaor Wibeia män
itchtpn Deslie iudicec“— U lunuuloꝛit. vt. ſ.qui da. tu.
ſonictnen nulti. mꝗ Duã rem. ar ; ꝓpa cã eſt alicuiꝰ ex eo q; lurũ ſindicus ⁊ iconomꝰ „„„„Ppol. in ſeruili. Quõ aut
itz
ninin ratoꝛe ſic eſt ar iuret de calunia pcuratoꝛ in rſu. vtdices ſdecuniones in Suiragtas n põt eẽ. vt.f. qd cuiuſ. vni.l.itez eoꝝ.
giimni ſ de iureiurã. cali l ij.. F. jnaut. n Oniquu eſt niſi ſint i ⸗ curatoꝛem. 9 4 nreruentete eſe dz en. boͤt oſtituere
ed ingregerr' er auei g eſ ſ reegitmanatlen in alijs fiat ß rẽ iudi.l.⁊ cũ minoꝛ gan aienentezenz . rati e dole vri ſtuuer.
N.e iudiciũ. videt᷑ ꝙ non.fr.fa. h ercil.in h p j.ſi a non ↄpeiud.lidi reeiminoꝛis. vt. . de di. mino l. minon · e adeẽ oʒ vt in alienatõne
u. ig non vpe. iud.li, di rei minoꝛis.vt.j.de pᷣdi.mino.l.minoꝝ.Sʒ qͥd ſi citra tutoꝛis auctoꝛi⸗

Urti Sr n
ſ ſtingue vtrum cõnexa fuerint capitula vel nõ. Ac. tatẽ ꝓcuratoꝛem ad litẽ fecerit 4nõ
V Ppirn . M. te ad litẽ fecerit pupillꝰ ⁊ nõ fuit ren SHSõ
ꝓPcuratoꝛ. actoꝛis. p ſld vna:i cqm vel negociuz3z. oʒ iudicium Z eũ platum vt.j Bohn coſe fuit repulſus. Rñdeo. non
Vt..c. H. ſʒ/ eo ſic.vt.j.e.nõ eo minus.QAuid

7
Puin CBelſit ira mandatů. 1r Eotuit vt 5 detra
OC citra mandatũ. Tr ¶ Potuit.vt ⁊.SD.detrãſ ſi nõ eſt lata ſni . ⸗ .
ehtitten ac btranſactioni Der ,E 5 veN ſinõ eſt lata ſnĩa ſed teſtes ſunt ꝓqucti: e ER. U.
turli a aetione irdedac ⁊ ſt tm̃.⁊.l.nã ⁊ neceſſe.⁊ no. ff. noꝛ. obijcitur nũc ab aanenan cns hnſh anrde iure ſuo mi⸗
nfeſes „Popomus. „. le ſi is.⁊.ſ. man.cũ mandatum. ⁊.ff. de iureiurã. tʒ qð factũ e . erlnl0 0 eſtlegitim? pcuratoꝛ: 7 ꝙ non
l.iuſiurandũ.. fi.2.l.ſi itaq;. ⁊ de dol.excep.ſi ꝓcuratoꝛ.j.dedo ſ 8 tũ eſt. qꝛ dic lex ꝙ minoꝛes pñt ↄſtituere ꝓcuratoꝛẽ legitimuz
ng na.l.non abi nlrſe ocideʒ intellige in iudice d elegato.vt.j. ſi a 1 rcneclen „ er 8 ä
1ſan⸗ non ↄpe.iudi.l.i.ſi ĩſunt. x iur. oĩ. iudil. qꝛ. in fi 8 . eat alia ꝑs iudicij nia. ſed videf ara
nnshenatikarkamcrkgenornana an anictla r els las unen d den adlc.
hen la Zn diechfuffict generak uliberaad aendum 1. ria 1Ad eremplũ. nã ꝓpcuratoꝛes lit ↄte.ſicfaciunt. vt dixi.S. el. qð qs.
win gendũ. ſy general ſola non ſuffiẽ ad tranſigendũ. vt. ſel ban iceranone mäsaugleneme bo ſRöne. pma cõis: ſecũ
Pfen M, toꝛ cui libera.⁊.l.mã dato generali. Sunt tñ quedã in bus er eclalis. cPot. Et inuitũ.t.ff.qð cuiuſqʒ vni.no.l.ii
egii gitur ſpaͤle lrn⸗ dtthifopenomtn d rg fi. 7. de ſolu. lſolonem.? 6 eſtebis . dt ſagcnl Frumgonet
ſklo iij. t ¶Cu ſi quid. qy eo exiſtentenõ rna rce abalieng dekenet vſq; ad finẽ arbitratu boni vini:ex quo incepit. vt. ff e ſermn
de dolo ↄueniet᷑ qui ꝑticipauit dolum: niſi ſit pᷣus pat ute⸗ ..ait ptoꝛ. Itẽ de dolo qð abſit ⁊ ſoluere ↄdẽnatiõeʒ ꝓmũtit: hoc
poͤtn iudiciũ ſub exceptõe bac ſi colluſum ſit vtff ded at tus Hatt lſubijcit. ⁊ alia pꝛocul ⁊c.que tria cõtinent᷑ ſub illa ſtipłlone iudicatum
e penulet Ffman ſt poraroren pn. . aſopt vae ſolui.vt.f. iudi. ſoł.l.iudicatũ ſolui.alij dicũt ꝙ Bpmum de defenſioe
uie actione mandati.vt ffe licet. S. a... — 18.1. Pehenor tria:⁊ ꝙ ſubijcit:⁊ alia ꝓcul cc̃.dicunt.ſ.derato. Qð ñ
i SEc. q̃re ad negocia añ lit ote. ꝓcuratoꝛem põ t cõſti et. q; ꝓcuratoꝛ rei nõ cauet de rato niſi in caſibꝰ.vt dixi. ff. e
Nei D Fi ro ſerus vrvic Sr. acn ſrare ſarn⸗ aaNange 507 ſed 1is. e Pꝛeſtita. ð defendendo H bom /
Kmnn mãdato põt in negocijs: in cãis nõ.ff. de pᷣſcrip v. natur is 8 fOol eruatiõ e.iſatiſdatione. (EBi vltro. i. ſine mandaro
nhi, ſunt dt vr ffel. .b tor illo in v, ſfep enpt, iunds fa nõ iunctꝰ admutat᷑ ad agendũ ſine mãdato in caſibꝰ üllis: vbi . naute
4 Igein actozeciuitatis. pt,ff enec auitatiiss utt: lpalemancdem-Räden nõ. vt.ff de mino. lpꝛl circa Pn. Iẽ c dieens
ienn git: ſumit ar.p.ſi eſt boc ſp le in ↄiũctis. vt nõ cogant᷑ pᷣcile de mã⸗
e b i

Aato ꝓbare. Salij cogunt pciſe ꝓbare demandato:⁊ ſic eſt in electõe
rei. Sʒ tu erpone. non cogit᷑ ſupple:vel ſatiſdare vel ꝓbare mandatũ

ad quoꝝ alteꝝ extãeꝰ còpellet. vt dixi. e. e.l.i. vel dic ꝓbare.i.allegar

p Zegitimõ. ad ꝓcedendũ in publicũ..xviij. an. vt. f..ð poſtu. l.i.5.iij·
qð non placet ſzʒ minoꝛ.xxv an.erat.vt.j.deb is qͥ ve erinpe.l. fi.
1i Hõ iniuſte. iure cõi.qꝛ
minoꝛ.vt. ff. e.l.ſi mioꝛ. lʒ

ſpalr admittatur. vt hbic uratione eũ iudex nõiniuſte po-
ſubijcit. Vel iuſtũ eſtre⸗ tuit:ſ multoiuſtius fuit vel hmnõi

pelli eũ añ lit᷑ ↄte.ſʒ poſt õäl 222.
uſtiy ed adautti el ter defenſoꝛẽ audire q te abſentẽq⸗

tio dic iuſtiꝰ poni electi ſi ↄtimacẽ ⁊ indefenſum graui cõ
ue ⁊ coꝛrectiue. de eo qnation eiafficeren. I4patoꝛ .

dicit nõ iniuſte nõ còꝑa/⸗ EAeee E MR
tiue. pᷣma verioꝛ arſt S HGoꝛcdlian? .a. iuſtino militi.
iure cõirepellit minoꝛ a 1 ſ Za demũ ſuꝑ lite ꝑſequẽda
au re e n . qu tibi mater m acdaut acti
mittit᷑ lo. ibi ad negocia onẽ intẽtare potes:ſi ũ pꝛimo litẽ
bic ad iudicia. Ite f. ↄteſtareris:nõ eſttibi eonoie op⸗
de poſtu. l. i. F. pueritiaʒ. Tre
dãnũ non tinet:cũ ſe n? appellatio agitun : tibi obijci põt
obliget vt ꝓcuratoꝛ exiTjam ſi integra res eſtrõ ꝑpetui
ſtat. vt no.S.de aduo.di. dici rribinõ tet alte
iudi.l.penul.⁊ aliud ĩ ꝓ⸗ E cti accepta . no Pimnt a e.
curatcꝛedlſe obligar 33 nonoie actiõeʒ intendere. ¶ DPDẽ
iudicatũ ſoluenduʒ. Ho
ta bic aliqd eẽ iuſtü (. auguſtus ſhiniano. riste
Srium eſt iuſtiꝰ. vr.f. de n Mneomin mmia adue ſuste
ſur. ſiſeruꝰ cois. S. qd ve ſlata iuiris rone ſubiſti: q; aduerſa⸗
ro admanda. deof// ria tua iunioꝛ. xxv. an. ↄſtituta cãm

cõſu.l.nec q̃cq;.in pᷣnci.⁊ 13 O.
l.obſeruare. F.i.1 de ver. ſuã manito ſine curatoꝛe agendaʒ

obli vbi aut. 5t depo mandauit. Minoꝛib?eni etas niſi ꝓuocationis cã extendereꝰ.

il bona iate n a in danis ſubuenire non in reb p⸗
quipẽi.ſic ⁊ eð.aliqͥd eſt ſpere geſtis obeſſe conſueuit.
malũ cuiꝰ Zrium eſt dete
rius.vt ff. d ereg.iur.l.q⸗/
tiens nih il. 1 de doli excep.l. ſi ꝓcuratoꝛ. SF.ren.
K ¶ Audire cum ſatiſdatõne tamen. vt ff. qui ſatiſda.co.lſi filius.
Idẽnatione qð eẽt ſi bunc minoꝛẽ repelleres.ſi gᷓ abſens vt cõtu⸗
max dõnari non põt.vt qꝛ lis nõ erat ↄteſtata ↄ abſentẽ non admittit
minoꝛ. vt. ff. e. ſi minoꝛ. 7. ff. ar. tu.l. non ſolũ.S. fi. an aũt bic defenſoꝛ pꝰ
lit ↄte.interueniens d ebeat dãnari.hic non aꝑit.ſʒ puto ꝙ ſic:cũ ⁊ hic
dicat eũ d eſenſoꝛem:⁊ plene delẽdit.vt ⁊.ff.de ne.ge libto.. fi.lʒ.Aſj.
dix erit nõ eum:ſʒ abſentẽ in quẽ facta ẽ ↄteſtatio litʒ ↄdẽnandũ. vt ibi

ꝓpbat.in excep.⁊ de excep.ſ q̃dem.⁊.f..e.põponius. cratiſʒ ali
ud ſi eẽt falſus:qꝛ tũc qncũq; inueniat᷑ falſus pʒ iu dicium nilm
vt . ſ. e.l. . ⁊ ar. . de eo qᷓͥ tu. nego. ge. l. ij. ſcoο., c appella
tionis eadẽ eſt cũ pᷣma cũ in es nũ cnõ poſſit repelli:⁊ ꝓ b.jſ.e.in

uitꝰ. ſed ar..ff: iuð:io.l:cũ apud,⁊.j.de appel.eos.in pn.⁊ ſicſa

aunt hec ar.ad
. , „ „ ſtioné ſabbatina
Mperato. diocle. ⁊ maxi.aa. an ccuocatus
cCc. coꝛnifici eodem ſalano te
2⁊.· cc. nificio. PF— 1. negaf innare in cö
Itẽte redimiſſe ↄtra bonos appadlanõis: vdᷣ

oꝛes pᷣcibꝰ manifeſte pfeſ non.
pa en a tegraind

ſuses:cũ ꝓcuratõem quidẽ ſuſci⸗ 4

ern Pen Edd Steſtata litelz ſit
pere: offciũ gratuituz eẽdʒnõ dar lbelus vr
ſit res illicita: hmõiaũt officia nõ maub delnig
im epenſioneſiiſcipunu. 1Urreptagi.de
m. 9a. 7. C. pPacomie. mandataʒ ptatẽ

ratoꝛe au⸗
ctoꝛc.b.n. fleri nõ

mandatuʒ accepit:ius reꝝ dñnum
vendẽdi non hr̃ecenũac manife

. 176. 7 r. õt, vt, 3, eo. l,x ne ½
ſiieſt. Nñ ſinõ er volũrate dſi v.
vendẽtibꝰ is fundũ cõꝑaſti: ꝓpui· a ePn daͤnis. vxt

. ; miij doſi doriz ſſo. 2.. qui leg. p.l. i
