mum ſtare debẽr. auſatoꝛibus vẽdereꝰz innocẽtes accuſatur:in monaſterũ vel aſſiſte die nou reall
5 Balubꝛibus. i. tutio intra carcerum ſepta leto dare: aut ni ittat: erib? nn ereſſmmi
nbus ad eum ſaluandũ. ſi „„. 1, = 732 num mittat: vel mulieribꝰ tradaf iudi. S.n eceſſariũ
lorisi eſt nocen⸗ ſinere imialoon tabe co⸗ pꝑqs oiſtodiat᷑. Judicesãt qhoc ¶ Zurc o,
18. 50, umere. Mon em̃ eſtimationis ta non ſemiãt: ſimaioꝛes ſunt viginti iure⸗ A

nimiat
ffurin
ſtonic̃n
felkflin
ptonod
Auln ſtot

(llie

6peri4
ſ ate
ſteſtmil
tur di
dehiffin

(üee

ebak
dbeſcere

Hyes e⸗

Epuopt
lgenti
(cuna l
indicka.
js non
gpenni
s, pt f
ſedeſtag
Ge ⸗Au
untbo
Ludice
delege
ſtos:ſel

fonlblt

Küuntion
den tan

fut gel

hnniate
ſnti pe
ſonſinit
eten
lelegein
legcan

aoͤd tunp

niato⸗

ſcita

Gai
N

brralt

fne,
Ehaſti

Dltſeer

elcantie

ſdehi .

tamhe
Gbis de
haſtsg
ſori nt

tin nckg
Pbenſts ſtn
ingiiig
idiecor
Acekn
ſſores nob
Na delicic

neptel

diuss.
Ritantde
nſſtacaet⸗
Kadnn
ner ſipſen
gtan difinii
inqshnonei
Imranc'ekn
peantditi
ſabngd
ecſteutnor
eſckienhe
Ptspoſchi;
ino ſak nig

„

naer ptktdei⸗

ilionee

nannſen

Snirer coſtut

neſt diffetn
glchtes A

.

tſenli⸗
ican gi

0es o bah⸗
ie

anctoten

ſteſgiied
eſdepent
ſeſnngtn
origz

Mels

Aiunn, .
Gen

dttne

v Goſum. com/

ſto des eadem le/

Pora niſſe

b Bungerar. iudici.Accurſius floꝛentinus,

Monus

liqui babent. Sed nouo iure.alij nouo iure.alij hodie nouo iure.

q qſileceſſe ſit qꝛ ſir enoꝛme ⁊ plene bec materia tractat in coꝛpe.
d com mentarienſem.id eſt pꝛincipem carceris qui ⁊ po

nit alios cuſtodes ſub ſe.et dicitur commentarienſis:quia
comitari debet eum quem cuſtodit.Accurſius.

OſiHec putet. boc

dicit ſi alium cu⸗
ſtodem poſuit cõ
mentarienſis qui
captiuum fugere

libꝛarum auri penam ſoluãt: ſi mi
noꝛes decẽ ſoluant. Obedientes
aũt in pꝛedictis caſibꝰ ſpoliati cin

permiſit non eua/ n .
det ipſe penaz of glllo dent in exiliũ. Pꝛ. Ma
ferendo illuʒ ſub

⁊ BGu. aa. ad Pꝛobum. ppᷣ.
cõmẽtarienſem recepta
um pſonaruʒ cuſtodia ob⸗
eruatioq; pertineat:nec putet ho

cuſtodẽ puniẽdũ.
en pore
tamẽ fuerat qᷓ cu

ſtoditus

mentarienſem. minẽ abiectũ atqʒ vilẽ obijciendũ
x¶ Qui fugent H eſſe iudici:ſi reus aliquomodo fu⸗
ſnimia nesligen enit elapſus. Mam ipm volum⸗
:quia . nn
troni cõmiſit. ve Huiuſmodi pena cõſumi qua ob⸗-
ſel ſimpᷣn al? norius docebitur fuiſſeq fugent/
hm ſtaruk rr Di vero commẽtarienſis neceſſi-
e.l. milites. .l. f · tate aliqua ꝓcul ab officio egerit:
ſ nſectemne adiutoꝛẽ eius pari iubemꝰ inuigi⸗
vt ꝛ ſimiliter pu lare cura ⁊ eadẽ ſtatuimꝰ legis ſe
Zlann dineline ueritate conſtringi. I Mpꝛ. gra.
rſßzſt ille qui fugi 2 Halen. aa. E tropio. pp.
tenebat lege coꝛ. Ehis quos tenet carcerin⸗

de ſic. ergo ⁊ cu / cluſos id aperta diffinitione
gepꝛopter ſuẽ ne ſancimus: pt aut conuictos veloy
gligentiaz. qð eltt pena ſubducat aut liberandos cu⸗
conna legem. a ſtodia diuturna ñ maceret. Jube⸗

in dicta. l. de ſicca —
rijs non venit ne mus autẽ pt intra triceſimũ diem

gligentia: ſed do ſempꝑcommẽtaniſis ingeratꝰ nu⸗

vt.ffad.l. 3 aneiismeſar ⸗
gel merũ perſonarũ Vuntaate delicto⸗
lege. Quidam di rum clauſoꝛñ oꝛdines etatẽqʒ vin⸗
nt boe eee ctoꝛum: ſihec pꝛetenmiſenttoffici-
dez legepunik an um qdem viginti lib. auri errario
ſtos ſe ereͤ, noſtro iubemus infem: iudicez de
onibus vel con 4 , E .
ſtitutiombus: ea ſidem ac reſupina cemiice tantuʒ
dem tamen pena titulum gerentem extoꝛrẽ impe⸗
ſicut accuſatoꝛ ea frata foꝛtuna decẽ libꝛis auri mul

lumniatoꝛ punit
ſimdt pena ſedſi ctandum eſſe cenſemus.
non ſimili lege ſʒ — ſMc
lege remia. cũ foꝛ De vihibe
te lege iuł.ð adul —
xe.a ccuſaret. vtj ff
ad turpił.l.i. F. ca
lũniatoꝛibꝰ. Iteʒ
facit ad legem ff.
e.carceri. ⁊.S.de
iudi.l.ꝓperandũ C
§. ſinautem vtra/
G. Item ⁊ facit contra pꝛelatos erga ſubditos negligentes.ſic et
8.de offi.pꝛefe.pꝛe.ſi quos.
x ¶ Sdiutoꝛem. illum videlicet. vel dic ſocium.
E hbis.ſubducat.i.perimat.vt ⁊.j.de penis.l.cum reis.ſer
huato tamen qðeſt. S.e. ſi quis.vel bic ꝑ teſtes ⁊ plene, ibi
Apconfel.ſemip lene pꝛobatum erat.accur.
a ¶¶ Nubemus. triceſimum diem.i.ſingulis. xxx. diebus,

nitus licere per alexã⸗

inam ſplendidiſſi⸗/

De cuſ. reo. De pᷣua. car.
Si reus vel accuſatus.

c ¶ Officium. id. eſt officiales iudices. vel dic ipſi commenranenſes.

d Tantum titulum. id eſt dignitatem. ⁊ ponitur tantum in vi nominis:
vel pꝛo tantummodo. nam ex quo iudex non facit quod debet nomine

ſed non re dignitatem retinet. accurſius.

e Extoꝛrem · i ſine parte: vel extraneũ factũ iudiciali bhonoꝛe pꝛopter di /

mam ciuitatem vel egyptiacam
dioceſim aut in quibuſlibʒ imperij
noſtri pꝛouincijs vel in agris ſuis

aut vbicunq; domi pꝛiuati carce⸗

ris exercere cuſtodiã: viro ſpecta⸗
bilipꝛotꝑe pᷣfecto auguſtali ⁊ pi⸗
ris claniſſimis omniũ puinciarũ re

cctoꝛibus daturis operã ſemperq;
futurs ĩ ſpeculis: vt ſepedicta ne

phandiſſimoꝛũhominum arrogã⸗
tia modis ominibus oppꝛimatur.
Nam poſt hanc ſaluberrimã con

ctã negligentiã. vt ar. xT5.
de ꝓcur.l.eum. ⁊ de offi.

pꝛefe.pꝛe.l.ſi quos ⁊ fa⸗
cit. ff. e.l. darceri. ⁊. S. l. p⸗
xima.⁊. S.de epiſ.audiẽ.
l. iudices.
RKubꝛica. Depua⸗
tis carceribꝰ inbibẽdis.
Dirit de publico permit
tendo:nũc de pꝛiuato in
bibendo.accurſius.
Abemus cu⸗
ſtodiã.vt 7. ſ.
de coarta.l. j.
inp̃n. 1⁊ de ap

paritoꝛibus comitis oꝛi

entis.l.omẽs. li.xij.

g Rectoꝛibus. nota pꝛe

ſtitutionẽ ⁊ vir ſpectabilis ꝓ tem⸗ ſides clanſſimos.vt. ⁊.j

poꝛe pꝛefectus auguſtalis ⁊ qcun
ʒð pꝛouincie moderatoꝛ maieſta⸗

tis crimen ꝓculdubio incurſuuus

eſt:qui cognito huiuſmodi ſcele⸗
re leſam nõ vindicaueritꝰmaieſta⸗
tem:pꝛimatibus inſuper officioꝛũ
eiuſdẽ criminis laqueis cõſtringẽ⸗
dis ꝗ ſimul atqʒ nouerunt memo⸗-
ratũ interdictũ facinus in quocun⸗
qᷓ; loco cõmitti pꝛopꝛios iudices
de oppꝛimendo nepharioſiſſimo
ſcelere non pꝛotinus curauerint in
ſtruendos: Mam illud perſpicuũ
eſt eosꝗ hoc crimis genus com⸗

miſeriit: etiam pꝛo veterum legũ
⁊ conſtitutionum tenoꝛe tanqᷓ ip
ſius maieſtatis violatoꝛes vltimo

ſubiugandos eſſeſupplicio.
Si reꝰ uł acuſcatoꝛ moꝛmiꝰfueni

AMpꝛ. Anto. a. Eutichiano.

Zſimarcellusꝗ cri-
mine falſi poſtulaba⸗
Ntur vita functus eſt
ac perhoc crimen in perſona eiug

ſit extinctum accuſatiotamen nõ
eſt abolita:cũ taʒ uxoꝛeʒ eiꝰ qᷓ te

eodẽ crimĩe poſtulatoſ eẽ ꝓpõas

ad.l.iuł.de vi pᷣua l.fi.
b Mon vindicauerit et
nota puniri pꝛelatũ niſt

ſubditoꝝ exceſſus coꝛri
gat. vt ⁊.S. de cõͤmer. et

mer.l.ij. ⁊. j.õ ſepul.vio.
l. iij. Sʒ fallit qñ qʒ bec.
l.j.de fal.mo.l.i. Itẽ nec
eſt pꝛobibitũ habere car
cerẽ vbi quis ſeruos ſu⸗
os ponat:ſed vbi ponat
publice accuſatos.
Rubꝛica. Si reus
vel accuſatoꝛ moꝛtuus

fuerit.ſ. pendẽte accuſa⸗

tione ⁊ in reo dicũt oẽs

l.ti. in accuſatoꝛe.l.fi.⁊.l.

ſi vt ꝓponis.⁊.l.etiam
2.ff. de publi. iudi.l. de⸗
functo.Aceuſius.
Zſi marcellꝰ
poſtulabatur
vna cũ vxoꝛe
ua ⁊ tecũ. qꝛ
falſum inſtrumẽtũ fece⸗

ratis fieri.

b Sit extinctũ. vt. .l. p

xima.ſʒ hoc fallit in cri⸗
mine repetundarũ ⁊ ma
ieſtatis.vt.ff. ð accuſa.l.
ex iudicioꝝ. Itẽ in crimi
ne peculatꝰ⁊ de reſiduis
vt. ff. ad.l.iuł.pecuł l.fi.
Item in crimine deſerte
militie. vt. j. de re mili. l.

ſiij. li. xij. Itẽ cuʒ vxoꝛ de

veneficio marini accuſat᷑
vt. ff. de iure fiſ. l. lucius.
Item in crimie apoſtata
tus.vt.S.de apoſtatis a
poſtataꝝ ⁊ hereſeos.vt

ã.de bereni.l.iiij. C ¶ Abolita. contra te ⁊ vroꝛem. Accurſtus.
d Moſtulatos. tres ergo accuſati fuerunt de eodẽ crimine ⁊ ab eodem
⁊ de crimine falſt.⁊ ſic eſt cõtra.S.qui accuſ.non poſſunt.l.cũ rõnibꝰ.v bi
duos nõ tres ꝑmittit ſimł poſtulari.ſo.poſtulari poſſunt:vt bic. ſʒ nõ ĩ
accuſatõ e ꝓceditur: vt ibi.⁊ qð bic ſubijcit nõ eſt abolita.dic ſᷣm hoc qͥn
fiat qð fieri poterit. Uel ſm alios tres pñt accuſari:vt bic.vt tñ non ꝓſe/
quatur cõtra oẽs:ſed oꝛdinatim.vt ar.j.ad.l.iuł.de adult᷑.l.reos.Zercij
dicunt ꝙ ſic de facto bic fuit:nõ iñ eſſe debuit ꝙ tres accuſarentur, Alij

bice cũ ex vno delicto qð

dicunt in erinibus que d eſcendunt er legibus publicoꝛum iudicioꝛũ ob⸗
tinere. vt dicta Sria.l. dicit. At lex coꝛ. de fal.de qua bic dicit nõ eſt deil⸗
lis niſt qñ teſtin falſum djĩ̃.vt. ff. de pub.iudi.l.i.Lu dic ꝙ nõ eſt cõtra:qꝛ

öt etiã centũ:ibi ex pluribꝰnõ põt tres.vtar.ff.

ad.liuł. de adul.l.nibil. 5.fi. .l. vim paſſam. 5. inceſti. Vel bic pſeqbat᷑

ſuã vel ſuon iniuriaz. qðᷣ
⁊.l.cõtra.pꝑmittit ⁊ ie⸗
ne ibi diximus. 2. S. ð ac
a. l. qui de crimine.
is poſtulaſti. l.
Xccoꝛ. 8 ſiccarijs.
¶Bb penã. q̃nq; libꝛa
rũ auri ⁊ infamie que eſt
pena turpił in deliſtẽtez
vt. ff. ð pua.l. iij. F. fi. ⁊.l.
l.⁊.].ad turpil.i.ij.
g Extinctum. niſt in ca /
ſibus quos no. S.1. ꝓxi.
Jvt pꝛoponis.ad
Bemolumẽétũ. qꝛ be/
fes aniani ↄueniebat te
ad cẽtũ ex quodã inſtru⸗
mento ꝓ qͥ ante pr̃᷑ ſuus
accuſauerat anianũ ð fal
ſo facto ſuo: vel qꝛ vte⸗
batur.nã nibilominꝰ be
res ſi vtat᷑ poterit accuſa
ri. vt h ⁊. S.de fi.inſtru.l.
ſi veteris.accur.
i ¶ Actoꝛ tuꝰ.i.pf̃ tuꝰ:vel
alius cui fuiſti beres.
kCeperit. br̃s aniani.

DZem. a. Pꝛoculo.

Jisinquẽ homicidij ſeu u
iu ſuis cnimis poſtulaſtireũ:

ſerte accuſatõnis ↄueniris:cũ moꝛ
te eius crimẽ cũ pena ſit extinctũꝰ:
ac ꝑ hoc tibi adẽpta eſt neceſſitas
accuſatõis. I Mpꝛ. alex. a. vero
NIvyt /ppõis cã pe/
eamiana ad emolumẽtũ tuũ
ſpectat:licet anianꝰ cui falſi crimẽ
actoꝛituus intẽdebat vita functꝰſit
nõ ꝓhiberis ſi aligsaduerſũ te in
ſtrumẽtũ qð in dubiũ vocat᷑ vti ce
penit accuſationẽ inſtituere. Quã
uis em in pſona pꝛicipalis rei moꝛ
te ſubductiiã ſubſiſtere nõ poſſit:
tñ ſi q illo vti voluerit:ĩtelligit ſe
ericulo criminis eſſe ſubiectuʒ.

ita funct?eſt: fruſtra obpenã de⸗

ciano.

Rubꝛicãa. Si quis impatoꝛi maledirerit. Dirit de accuſato⸗/

J qͥs petulãti.i.ſuꝑbo ⁊ inflato. b ¶ Temulẽtia.id

bus ⁊ accuſatis. nũc deipſis delictis: pᷣ de maximis qᷓ fiũt in
pꝛincipẽ.q qñq; verbo:vt hoc ti.qñq; facto. vt.j. tii.

Veſt ebꝛietate.inde temulẽtꝰ.i.eb ꝛius.i

g8

nã temetũ ti. gen?
eſt vini optimi.

Igquis modeſtie ⁊ pu⸗ endte ne
doꝛs ignarꝰ impꝛobo dici pᷣncipi er le⸗
petulantiq; maledicto vnolarr, mal⸗
nomia noſtra crediderit laceſcẽda caſu puni iuder

actemulẽtiadturbulẽtus obtrecta

ſʒ vltro remittit.

toꝛtẽpoꝝnoſtrox fuert: euz pbene tuoned ingu⸗
nolumꝰſubiugari neq; durũ aligd ꝛc. niſ qñ eſt tale
nec aſpex volumſuſſiere. Qo grineder ſeen
niam ſiid ex leuitate pꝛoceſſit:con vel qd ad exeplũ
temnẽduʒ eſt. ſi er inſania miſera- legis vindicidd
tiõe digniſſimũ: ſi abiniuria: remit eſt vr. rad l iul.
. . ma.l. famoſi. S.i.
tendus. Mndeintegris omibiis Eqꝛ qð caloꝛe.
hocad noſtr ſcicntiã referat vter ꝛc de egn iu
ꝑſonishominũ dicta pẽſemus et d lbiſeratde aꝛ
vtrnu pꝛetermitti an exquiri debe-⸗ ſaq punik ipſo fu
roꝛe.vt. d. l.famo
fenſerutiue ” ſi. ꝛ.f. ad.l. põ.ꝭ
elegemiuliam maieſtatis parri.l.pe in fi.

I Mpꝛ. Alex. a. Paulino.

pe Loͤſciuerint. cõſciẽtia
criminis qͥ caſu indiſtin/

cte bʒ fiſcus ſᷣm.p.quod
nõ placet. vt plene dixi⸗
mus. S. ꝗᷣ teſ. facere. poſ.
l.ij. accurſius.
p ¶ Denegari.ex teſtõ vl
ab inteſtato. vt ⁊.ff.ad. l.
pom. de parri.l.añpe.et
facit.j.de bõis eoꝝ. ꝑ to
ð accuſa.l.factũ.
qs. capitali.⁊ ꝑ
cõ ſequẽs bõa taci
te adimũt᷑ ⁊ ſi nihu ſit di
ctum. Accurſius.
r ¶ Depoꝛtatione. q̃ ⁊ i
ſa eſt capitalis.⁊ ſic bõa
tacite adimũt᷑.vt ⁊.j.de
bo.ꝓſcrip.l.depoꝛtati.
8 terpoſita. pꝰ ſniam
t ench etidekred oñr
adẽptio bonoꝝ ceſſahit.

—

5

ſtituta fati diẽ finctꝰeſt cimẽ moꝛ iratusnõ ꝑſeueres ꝙ ſemꝑte fa⸗

te finitũñeſt. Idẽ obſeruat᷑:⁊ ſiac⸗

cuſatoꝛ pendẽte appellatõis tem⸗
poꝛe vltimũ diẽ obiſſet . Sinaũt
relegatõis penã ſuſtinuit ⁊ in par
tem bonoꝝ damnatꝰ appellatiõe
vſus eſt:etiam poſt moꝛtẽ eius ni
hilominꝰ appellatõis ratio exami
nabitur: cuʒ deſideret᷑ vtrũ valeat
necne particularis publicatio.

Si quis impatoꝛimaledirerit.
Mpꝛ. Zheo. Arch. Ho⸗
no. aaa. Rufo. pᷣpᷣ.

, „ „ . 2 — —
v Aoler accuſatio extinguit᷑:⁊ ſic oĩa q̃ acta ſunt.petit tñ reus no/
ii 1 n abo 8 reis ⁊ ab alio accuſari poterit. vt.ff. de accuſa.l.libello
J.ſi. xꝗl Relegatõis.qꝛ tacite ñ fit bonoꝝ adẽptio.vt.ff.de ĩterdic.

2 relegatis.l.relegaroꝝ.S. ad tp̃s. D 5 Eergic
ap.l.ſi is. ⁊.ff. deleruiguſt pdi ui 5§ A Donains. kiiſſe. fac, S.ſi pẽ,

e ¶¶ Si ab iniuria.

id eſt iniurioſe et

bus videbat᷑ nõ

Ricnas ſenper i futurũ iratum iuraſti.Accurſius.
NR m urareris.p pᷣncipis ſalutẽ.vt ⁊. S. de re. cre.l.ij. in ſi.

fac.ff. dere. iur.qð caloꝛe.⁊ de repu.⁊ di.l.ijſʒ alio mõ puninis.

vt. ff. de iureiur.l.ij. .ff. e.l. ſ duo pa. 5. fi. vel dic ꝙ iurauerit p de/
Al. ij. in pn. ſy bodie eſtꝰ

— —

um,. vnde deũ bʒ vltoꝛẽ vt.ð.de iureiura

Ion poſſit. vt 2.S.li. SEie den .a. W. . eerxanimno
trthnenner coch, Efunctis I¶ DZẽ. a. Rufo Ziã er alijs cauſisma⸗ ſKemitted ad
Subien reo, eispublicor anminumſine (—ieſtatis mia ceſſant cdiſem def
accuſationẽ qð no eſt in ipſi p ſe ea cõmiſerũt ſuuealiſss mm . Ameo ſeculo: necdũ etiã Saciu. tapnd
egten 5 co afwe t dauerũt:pẽdente accuſatõe pᷣter- admittã te paratũ accuſare iudicẽ S.adijcif..ff. de
eifet ee ſt ̈ ſi ſibi moꝛtẽ cõſciuerint bõa ſuc ꝓpterea cnmie maieſtatis:q; con neg gell vam. .
falſos. x facff ad.l.coꝛ. Cceſſoꝛbus eoꝝ nõꝰ denegarinotiſ⸗ tra cõſtitutionẽ meã dicis pnũciaſ nSRdanfi-
elall falſ oꝛdine. ſimi iunseſt. I De. a. Juliano. ſe eum. I Dem a. fauſto. 4 Kub. Ad.
erũt. quo caſu taͤ⸗ Igs cũ capitalipena vel de ANienã ſectemee ſollicitudi⸗ chli malenztis .
Snfeaſent enaet vt /Porratione dannnat elſet appel. Unem cõcepiſti: quaſi crimen c⸗
de geculael. n ideo. ſatõe interpoſita vin ſuſpenſocõ maieſtatis ſuſtineres. ſi ſeruo tuo ic,

SN . e ceſſare vt qñ vbo
cturũ incõſulte lurauens. fcã eſt ei iniuria.
Mpꝛ. ↄſtan.a. ad maxi.pᷣpᷣ. eri
¶ RIguis alioui maieſtatis cri· K ſꝛonuͦciſſe.
menintederit :ci huinſce Ain Sueana.
modi recõuictus minime quiſ; it cGeruptus lege
pꝛiuilegio dignitatis alicuiꝰ aſtn- uiuk repe vt ff ad
ctioꝛe ingſitide defencat: ſciat ſe akpenet er
quoq; toꝛmẽtis eſſe ſubdendũ: ſi repel ſt .ſt ſine
alijs manifeſtis indicijs accuſatõʒ pecuntarrierint
ſuanõpotuenit cõpꝛobare. cñeogꝗ erütne falſi. vt
hmoi eſſe temenitatisreus dephẽ fad. W
j S .i. 13 7 iu ex.
dimm . Illu quoq; tomẽtis ſubcli (iuiliter rio 9ue⸗
opoꝛtet cnius ↄſilio atq; inſtinctu nit vt inſtide ob.
S q̃ ex qua.ðᷣlic. ng.
in pꝛincipio.

ooſtion
bard

iem

Aßdei
oe
ute⸗
ub
ENN
ttolßt
lusſſn
ſoulſe
ſerin
ſtoͤde
et
1d
ung

ſecd

liofe
ags ſia
dalnde
Geſtſub
dalg g
Ca
ſmonie

olke

Peinat

peine
ut. ?
can
ſlitia

9E
poſttio
neogt
filer.
lcer
Gz
(gin
fngh⸗
lenin.

ſaen
füin
iſei
laini
igen⸗
Düini
len
kome
la,
anig

ltnal⸗ .

hiti

dennit,
fülpgr.
ſd
deſn
detin
d cigi
udicidi
fadl .

noſt .

aalor,

leguin
Aore⸗

ſenden

itſpoef
,dlkano
Alo
henf
Abiniuns.
giunoſees

10.
ſtiahad
ſubict.
Gendſek
. tispl
cieffn
ellport⸗

zaieſtatss

Nlfi

eſtzife

ſSenit

n

Uent.

¶onuictus pꝛe

Monus

elegẽ ſein aut. vt non lux. ho. ð naturã. circa mediũ ↄſtõnis.
quis alicui.intenderit. qð etiã infames facere pñt.vt.ff.e.
amoſt. o nauinſeemo ſ. crimine maieſtatis.
1

mptione eo ipſo ꝙ accuſatus bac.l.pꝛeſumi/

tur ipᷣm. qð nõ placet.vt.S.ð accuſa.l.fi.in pᷣn.ſʒ dic ꝙ puicius

p vnũ teſtẽ. ⁊ ſic ſe
miplene eſt pba/
tũ.vel ꝑ aliud in/
diciũ qð op oꝛtet
pᷣcedere q̃ſtioneʒ
vt. ff. de q ſtio. l.i.
in pꝛincipio.

oꝛ , toꝛmenta.

ad accuſationẽ acceſſiſe videbi

vtab oibus cõmiſſi cõſcijs inſtitu⸗
tavidicta poſſit ſpoꝛtari.. Mpꝛ.
Valẽ.⁊ valẽ.aa.ad oliphꝛiũ.ppᷣ.

neſciẽtibus nobis fidiculaꝝ

q Inqᷣſitõ e. ſtri (EARNI weſtſten
4 Nacnrs oinocui incõſultis ac

r Be auoc; q.
d. ſiẽ nõ defendit᷑
a toꝛm̃tis accuſa
tus: ſicnec accuſa
toꝛ.⁊ſic ſũt pares
ſic ⁊ in cuſtodia.
yt. 8. de exbi. ⁊ in

pꝛeſumptõe.

toꝛmẽta inferũt᷑ militie vl generis

aut dignitatis defenſione vti ꝓhi⸗

beatur:excepta tm̃ maieſtats cãa

inqua ſola oĩbus equa ↄditio eſt.
pꝑꝛ.hoñ.⁊ arch.aa.eutrochio

troc reis. ij. if. q ¶ Miſqs cũ militibus vel pꝛi
Deßbenditur A Uatis vel barbaris ſceleſlaʒ
ni

Alluſ. ꝓbi
eatur. vt?
ſ.fde qõ nib?. l. de

curiones.⁊ dic ꝙ;
fides fidis eſt coꝛ
da. inde fidicula.
id eſt ſubtilis coꝛ
dula accurſtus.
v 9 Alaieſtan S
ſimonie. vt ⁊. S.
epiſ. ſi quẽqᷓ;.

Viſqͥs.bar
aris. id eſt
oſtibus.

. Kactionẽ. i. cõ
ſpiratõ eʒ. ⁊ dic õ
5ſMoſtn ſunt.cũ
⁊ pꝛinceps ſit ca⸗
put.⁊ eſt interpo/
⁊¶Nob militat.i.
circa nr̃m latuſ in
militia armata vł
inermi accurſius.
9 Eadẽ em. int/
poſitio eſt. Exno
ta cogitatũ puni⸗
ri.ſic ⁊.S.de epiſ.
⁊ cleri.ſi qs non.
Sʒ Z. ff. de pẽis
l. cogitatõnis. ſo.
ſm.x.h̊ ad actũ ð
uenit. ſ. ad ſacra⸗
mentũ d and ũ vł
recipiẽdũ.vt no.
3.plene de his q̊
ad ec.ↄfu.pñti.et
fa.ad volũtatẽ. ff
ad.l.coꝛ. de ſic.l.
diuus. accurſius.
uAddicis. vt iĩ
aut᷑.vt niłi iu.S.fi.
a ¶Filij ↄcedimꝰ.
ex miſericoꝛdia q̃ᷓ
nõ ſunt indigni qͥ
aliẽo nõ ſuo vicio
laboꝛant. yt. S. ð

inienit factionẽ aut factõis ipſiꝰ ſu

ſceperit ſacramẽtũ vel dedent.de

nece etiã viroꝝ illuſtriũꝗ cõſilijs?

cõſiſtoꝛio nr̃ointerſunt:ſenatoꝛuʒ

etiã nã ⁊ ipſipars coꝛꝑisnr̃i ſunt
pel cuiuſlibet poſtremoꝗ nob mi⸗
litat cogitauerit.eadẽ em ſeuerita⸗
te volũtatẽ ſcelerisqᷓ effectũ puni
niura voluerũt:ipſe ꝗqdem vtpote

maieſtatis reus gladio feriat᷑ bõs

eius oĩbꝰ fiſconro addictis.ql.Ni
lij voeiꝰquibꝰ vitã im ꝑatoꝛia ſpã
liter lenitatecõcedimꝰ .pr̃nodem̃
deberẽt perire ſupplicioin ꝗbꝰ pr
nihoc eſt hereditarij crimis exem
pla metuũt᷑:a mr̃na vel auita oim

etiã ꝓximoꝝ hrditate ac ſucceſſio

ne Hhabeãt᷑ alieni.teſtamẽtis extra
neoꝝ nihil capiãt.ſint ꝑpetuo egẽ
tes ⁊ pauꝑes:ifamia eos patema
ſemꝑ comitet᷑ ad nullos pꝛoꝛſus
honoꝛes ad nulla ſacramẽta puẽi
ant.ſint poſtremotalesvt his per
petua egeſtate ſoꝛdentibus: ſit ⁊

moꝛs ſolatiũ ⁊ vita ſupplicumꝰ.

Deniqʒ iubem ꝰetiã eos nota⸗
bil es eſſe ſine venia q ꝓtalibꝰ vn⸗
q;apud nosinteru e tẽptaueritꝰ
ad filias ſane eoꝝ qui qlibet nume
ro fuerint falcidiã tm̃ ex bonis ma⸗
tris ſiueteſtata ſiue inteſtata deceſ
ſerit volumꝰ puenire vt habeant
mecdliocrẽ potiꝰſfilie alimoniã q; in
tegrũ emolumentñ ac nomẽ here
dis. mitioꝛ em̃ circa eas dʒ eſſe ſen

Si quis mpᷣa.malcdixerit.
Agd legẽ iul.m aieſtatis.

denat. libe l. legem. b ¶Patemo. iterpoſitio eſt.
c ¶ In quibus.ſ.filijs tim et᷑ ne ſimiles ſint patribulſ.iuxta illud.ſepe ſolʒ
filius ſilis eſſe pr̃i.⁊c.vt.ff.de edili.edic ꝙ ſi nolit.ꝗ.qui mancipia.
d Bucceſſione.ergo nec libertis paternis ſuccedet.ſic eſt cõtra.ff. e.l. eoℳ

tentia quas pinfinnitate ſexus mi
nusauſuras eſſe ↄfidimꝰ Emã

cipatões quoq; qa pᷣdictis ſiue in
fil js poſt legẽ dũtaxat latq ſiue in
filias fiierint collatenõ paleãtꝰ:do
tes dõatõesqrũlibet:poſtremore
rum alienatõcs q̃s ex eodẽ tꝑe q̃li

bet fraude vel iure factas eſie ↄſti

terit.q pꝛimũ memoꝛatide ineun

da fictione:ac ſocietate cogitaue⸗

nunt nulliꝰ ſtatuimꝰ eſſe momenti.
irare ſane pᷣdictoꝝ iecipꝑa
ta

dote ſi in eaↄditõe fuennt vtqᷓ
aiuristitulo donatõis acceperũt

filijs debeãt repuare tpe q vſuſſiu
ctusabſumit᷑ omia emſfiſconroſe
relicturas eẽ cognoſcãt qiuxta le⸗
gem filijs debebãtur ⁊ falcidia ex
his etiã rebꝰ filiabꝰtm̃ñ etiã filijs
deputatavideat᷑. Idq; de pdictiſ
eoꝛũq; filijs cauimꝰ de ſatellitibꝰꝰ
cõſcijsa⸗ miniſtis flijſa⸗ eoꝝ ſimi
liauctoꝛitate cenſemꝰ. Sane ſiꝗs
ex his in exoꝛdioinite factõnis ſtu
dio ve laudis accẽſusipſe ꝓdide⸗
rit factionẽ ⁊ pᷣmio ⁊ honoꝛe'a no
bisdonabit᷑ is vero ꝗ vſus fuerit
factõne ſi vel ſero incognita tñ ad⸗
huc ↄſilioꝝ archana patefecerit ab
ſolutõe tm̃ ac vẽia dignꝰ habebit

Apꝛ. paulus lib. ð̊ pub.iudi.
Eminiſſe opoꝛtebit ſi quid
cõtra maieſtatẽ imꝑatoꝛis

Smiſſuʒ dicat᷑ etiã poſt rei moꝛtẽ
id crimẽ iſtaurari ſolere poſteaq;
diuus marcus epigrani vtpote ſe⸗
natoꝛs q caſſiani furoꝛs ſociꝰ fue⸗
rat bona poſt moꝛtẽ fiſcouẽdicari
iuſſit ⁊ nrotꝑe multisheredibꝰab
lata ſunt in hoc aũt crimĩe q ſi ad
leſam maieſtatẽ impatoꝛis ꝑtinet
etiã in caput dñi ſeruostoꝛquen.

(cäne lib.pꝛimo ð pub.iu⸗
..titulo ad legẽ iuliã maieſtatis.

NOſtdiui marci cõſtitutõem
4 hoc iure uti cepimusut etiã
poſt moꝛtẽ nocentiũ hoc crimẽin⸗

choari poſſit:ut conuicto moꝛtuo

rum. ff. de iur. pa.l.itij ſol.vt dixmus.s.de bo

liber. l. i. Accurſius.

e ¶ Comitet.ſic g delictů
patrs no cet filis:qð eſt
ſpãle. Regularit Z. vt. ſ.
de penis.l.ſancimꝰ. 2. ff.
de peniS.l.crimẽ.⁊.ff. de
decur.l. ij. F. in filijs. ⁊ il⸗
lud.pr̃ nõ poꝛtabit iniqͥ
tatem filij. ⁊c.
fSacramta militaria.
g S uppliciũ ſic. lxxiiij
diſtinc.c. quoꝛũdam.
b TZemptauerint. ſic et
a ꝗDinꝰ auſuras.⁊ no⸗
ta ꝙ minꝰ audet femina
q̃ᷓ maſculꝰ.ſʒ q̃d ſi mat᷑
cõ miſerit factõ es.nũ q̃d
Pyrer filijs vel labe.
rñ.idẽ ꝙ in patre. Aʒo.
b Hõ valeat. ab eo tpe
quo in eandẽ factionẽ co
gitauerint. vt. . ꝓxi.qꝛ
videt᷑ facere fraudẽ:vt in
eos bona cõ ferat.ꝑ qðᷣ
apparet ꝙ ſi ante eman⸗
cipauerat ⁊ bona ↄtule⸗
rat ꝙ nõ auferãtur. vt ⁊
ſ. de bo. ꝓſcrip.l.penult.
⁊ ſic.ſ.ð filijs ĩ ptãte po
ſitis loquatur.
c ꝗl Jure. quolibet cõtra⸗
cto. vt. . e.l.fl.⁊ ſic eſt ꝰ
ff. de doͤ a. l. poſt Zctũ. ſʒ
ſol. vt. ᷓ̊. de dona. int vi
rum? vxo. l: res vxoꝛis.
d Zitulo donatõis. nã
donatões int viuos añ
crimẽ cõmiſſũ collate in
vxoꝛẽ nõ infirmãt᷑ dãna
to viro ex h gimĩe: ſʒ cõ⸗
firmant᷑.vt. õ.d.l.fes.de
dona. int᷑ vi.⁊ vxo.amit
tit tñ eas qͥ ad ꝓpꝛietatẽ
mulier cũ nubat ſcðo. vt
8.de ſe nup.il.femine.

e ¶ Abſumit.i. finit: qd

mulij modis pↄtingit. vt

inſti.de vſufru. S. finitur

Imeri em retinet mlier.

f ¶ Dia ea.lſ. filijs oĩbꝰre

ſtituẽda. vt. d. l. femine.

g Melicturas. id eſt tra⸗

dituras. accur.

b ¶ ¶Satellinbus lſic.j. ð

rapto.virginũ.l. i.

i Erboni. ð bil

e de. l. i. . ff. iu. fiſ. l.
edicto.⁊.il.ſeuatꝰ.⁊.l.cuʒ
tacitum.. ff. de ali. iu.l.
iij. SF. finali.
Emiſſe pꝰ moꝛtẽ.
ta. .. ꝓx.⁊.ff. ð accu.l.
ex indicioꝝ.qð intellige ĩ
duob caplis illiꝰ.l. qñ
ſcʒ ð pᷣncipẽ vel rẽpubli
cam eſt molitꝰ:nõ iĩ alijs
Vyt. ff.e. l. finali.
Oſt diui marci, doͤ⸗/

netur. ora. l. pꝛop ? inſti de bere.ab inteſtato. per contranũ, Sunt
7 alij caſus ſpales quos no.. ſi reus vel ac. l.i.

m ¶ Meq; alienare. vt ⁊. S.l. quiſea quis. .ff. de dona. l. donationes. in fi.et

eſt ſpeciale.alias contra. vt. ff. de donatio. poſt contractum.

ſationem. vt. ſ. e.l. rimen. ſed ſt moꝛte vel bona gratis vel er deli

cto viri ſoluat᷑ mr̃imoniũ iʒ mãumiſſio.vt.ff.qͥ ⁊ a ql.ſs ſimantꝰ.
d Pꝛobibet. ꝑ eos gꝓbat᷑ ꝙ ea q̃ domi fiũt ꝑ ta les pñt mani/

feſtari.vt.S.de repu.l.cõ ſenſu.S.ſinautem aliter.
e ¶ Oñis. ſ.qdñe yel pri eus. ¶ Secuta abſolutõe muleris.ſ.

Rub. Ag legẽ iuli
de adult᷑. Per oꝛdinem
maioꝛa ꝓſeqᷣtur crimia.

1ðꝛ adulteriũ ꝓpꝛie ĩ nu

ptã q̃ſt traſitꝰ ad alteriꝰ
thoꝛũ ꝓpter partũ ex al⸗

tero cõ ceptũ ↄpoſito no

mine. ſtupꝛũ in vᷣginẽ vl
viduas.vt.ff.e. inter. F. i.
Inceſtũ cũ ↄſanguinea
vel affin e. vt iſti.ð nup.
i. 1.ff. e.ſi adulteriũ cũ in

ceſtu.⁊ dic ꝙg leges buiꝰ

ti.facte ſunt ad.l.iuliã e⸗
mendandã:ſupplẽdam:
coꝛnigedã ⁊ interpᷣtãdã.
Ablico iudi/⸗
io.i.l. iulia. ð
adulte.qð pu
blicũ eſt. vt. ff.
de pub. iudi.li.

383 ¶MAiolato. ñ dicit tbo⸗

ro.ſi g ſolute ſe ĩmiſcuit
planũ eſt. qꝛ a nlło ð ad/

ulterio enſar vrel

ter. F. i. . xxx vi.q.i.S. cu
igit᷑.ſʒ ⁊ ſi ad alteriꝰ vxo
reʒ acceſſerit nec tũc tho⸗
rũ buiꝰ mulieris vł ſui vi
ri eſt violatũ:ſʒ viri adul
tere. ⁊ ſic nec tůc h accu⸗
ſat cũ ſit mulier nec ſuaʒ
yel ſuoꝝ iniuriã ꝓ ſeq̃tur
vt. ð.ꝗͥ ac.nõ poſ.ð crimi

n Soluere.iure ſpeciali.alias contra.ff.de ſolu.reo.criminis. 4
ο: eaxrtvnze „„
d erenend aalet. WMemoꝛia eins danetur: ? eius bo⸗
ſArguati ne ac/ nna ſucceſſoꝛi eiꝰ eripiãtur. nã ex qᷣ
cuſetur. accurſius.

ſceleratiſſimũ ꝗs cõſiliũ accepit ex
inde quodãmodo ſua mẽte puni⸗
tus l. Ser diuus ſeue. 7 aut. cõ
ſtituerũt ex qᷓ quistale crimẽ cõtra
xit:neq; alienare neq; manumit⸗
tere eũ poſſe nec ei ſoluere inre de

bitoꝛẽ. ꝗſ Magnꝰ antoninꝰreſcri

pſit in hac cã in caput dñi ſemi toꝛ
quẽturꝰ:id eſt ꝓpter cãm maieſta
tis.⁊ ſi deceſſerit ꝗs ꝓpter incerta
pſonã ſucceſſoꝛis bõa obſemiãtur
ſi in cã maieſtatis fuiſſe moꝛtuus
arguat᷑. vt ſeue.⁊ qto.litteris ad
rationales miſſis reſcripſerunt.
Ad legem iuliam de adulterijs
Mpꝛ. Seuerꝰ ⁊? anto.aa. aſie
ʒAVblico iudicõ nõha
bere mulieres adulterij
Ięaccuſatõeʒ q;uis ðᷣma
Ytrimonio ſuo violato queri velint
lerx iulia declarat. Que cũ maſcu
lisiure mariti accuſandi facultateʒ
detuliſſz: nõ idẽ femĩs pꝛiuilegiũ

ol

(WZe

ne: 1ο iure mariti. Sz .
an etiã iure extranei põt.qdam ꝙ ſic. ſʒ dic q nõ: cũ dicas eõ nõ ꝓſequi
ſuã iniuriã.virũ tñ dimittere põt ⁊ lucret᷑ donatõʒ ⁊ dotẽ.vt.S.de repu.
ↄſenſu.s.cauſas.⁊ ſic etiã intelligẽdi ſunt canones. vt.xxxij.q.iij.nemo.
in pꝛin.⁊.q.v.pꝛecepit.⁊.c.pꝛeceptum.⁊.c.chꝛiſtiana.
t ¶ Declarat.eo mõ qͥ ſequit᷑.qͥ c.⁊c.⁊ eſt talis rõ.qꝛ cũ pmittit᷑ viro vr
pꝛobibitũ mulieri.ar.ff. de iudi.cũ pᷣtoꝛ.vel accuſanti iure mariti ꝑmiſit q̃
ri de adulterio.ſʒ bic nõ pòt accuſare iure mariti.qꝛ maritꝰ nõ eſt: nullo
mõò etiã iure eĩnei.q.d.nõ põt accuſare aliqñ:g nũqᷓᷓ.ſʒ maritꝰ aliqñ põt
bm Jo. ⁊ ſie gñalit᷑ ei ↄcedi videt᷑.ar.ff.de teſta.mili.l.ex milirari. Sʒ mi
rũ eſt ꝙ vir nõ cõ mittit adulteriũ accedẽdo ad ſolutã nec ab vxoꝛe adulte
rij accuſat᷑ ad quãcũqʒ accedat:nec ðꝛ ſuã iniuriã ꝓſeq̃.⁊ iõ eſt ar. õriuʒ
in autf. de nup.5.ſi igit᷑.ſᷣm theodo.col. iiij.
y ¶ D etuliſſ er. niſi exceptõe aliq̃ repellatur.vt.j.eo.ita pudoꝛ.

4 KRimẽ lenocinij. qð punit᷑ vt adulteriũ:⁊ cõmittit᷑ mulſj modis.vt hᷣ
A ff. e. l. ij. F. lenocinij. ⁊.ff. de mino. l. auxilium. ⁊.j.e.l. caſtitati. ..
de cohdi.oh turpem cauſam. l. mercalem.
nò qͥ ſuſpectã.ſi tñ põt obũbꝛare patiẽtiã ſuã pᷣtextu ĩcredulitaſ. vt hᷣ
7. ſ. e.ſine metu.⁊.ff.e.l.ij. S. lenocinij.iĩ fi.⁊.l.mariti.Et nota ꝙ ſine accu⸗

ſatoꝛe punit᷑ vir delenocinio ſi vxoꝛe rea fcã mariti lenocimũ detegat᷑. vt

( Erba. i.nõ ſolũ verba ſʒ etiã ſnia.nã qñqʒ ejff. e.l.iij. .. ſi publico.
eali vba ⁊ ſnĩa ↄſonãt:qñq; vᷣba tm̃.qñq; ſnia tm̃.vt pʒ in ma
cedon

no. Zu dic ꝙ verba ꝑtinẽtim̃ ad eos qs hic noſat ſnia etiam ad

alios s dices. et ſic bec dictio tin. ad verba ti reſpicit.
2 Sexuon. nõ ſolũ alijs ꝓbatõibus. 9Volentis. ſ. legis.
1¶Mep bendit. cõpꝛebendit dicta lex cuius verba iñ nõ babemus.
a EDulieris. de adulterio accuſate. = L
,4 uſti oũtara t.ſiue ſit iuſtꝰ ð nali ⁊ ciuili iure:ſiue ciuili tiñ vt adoptiuꝰ
¶ Erxr diſſolutõe.qᷓ fit ꝑ diuoꝛtiũ ⁊ quã opus eſt ſieri añqᷓ; in cboet accu

aceuſate: nõ aliter
detulit. Dem. aa. Cyro. . Aniuent Fdne
CRimẽ lenocinij ↄtrahũt q Ultionot. ꝙ tris
E dephenſaʒ in adulterio vxo rs ns
rem in mr̃imonio detinuerint non mãumittẽdos :et
gſuſt ectã adulterã habuer unt. damni emẽdan⸗
pe Anto.a. Il. Ö. dic ſeruisdute
Erba legis iulie de adulte rea pfs eius toꝛ
rijs cohercẽdis ſj etiã ſnĩia p quẽtur exverbis?
queſtidnẽ quoq; ſemon ſiue ancil ia. Jur end
larũ crimẽ admiſſum pbari volen nis: ſʒ ꝓpꝛij vbi
tis ad eaxtm̃ pſonarũ ſemosei rei cunc int prid i
2 . — i⸗ nt in vſu adulte/⸗
exhibẽdos pꝑtinet ð ꝗbus ſpaliter re vel adulteni vt
dephendit: id eſt mulieris ⁊ pris bic ⁊.fe. ſi poſtu
eius nõnaturalis iuſti dtarat:: lauent . anu
quos intra ſexageſimũ diẽ ex diſſo pf pexit. 1. ſ. ti i.l.
lutione mr̃imonij numerãdũ ma⸗ ſl. IJeez ſerutaccu
numitt ivel diſtrabipꝛohibet ch rie vr . e
rum dñis caueri pcipit ſi defunctri ⁊ ſerui. Itẽ ſerui
fuerint in queſtoine: vel facti dete inſis mulicnia et
rioꝛes ſecuta abſolunone. mlienis: r bi oes
Ipꝛ. alexan. a. iuł. ꝓcu. car. pbibẽtur manu⸗/
g Raccusquẽ numiꝰd adul⸗ mitei vel auenart
. Rerio noctu dephenſumiter diuoꝛtij. vt h .d.
fecit: ſi eins cõditõis fuitvt ꝑlege, Lꝓſberit Zbtos
iuliã impune occidi pomieratꝰ qd gtaneon qi vſi
legitime factũeſt nullã penã me- ſuntmultens: pd
retin. Deniq; filiſs e qpſipanie domd atis
veritatis ſciãt. vt

fk. e. ſipoſtul auerit. S. diuus aũt.ſ ſi ſerui pfis:ſicut exrranei ita de

mũ toꝛquẽtur ſi ſint in vſu mulieris. Que ergo erit differẽtia inter
extraneũ ⁊ patrẽ.rñ. qꝛ ertraneus manumittet qñ volet pr:nõ niſt
poſt duos mèſes. Itẽ ⁊ circa pmũ dic ꝙꝙ vt libere verũ dicar bui
publicant᷑ ⁊ dñoꝝ ptãte enpiũtur:⁊ boc fit poſt q̃ſtionẽpᷣus non
cũ publici nõ toꝛquẽtur:ſʒ extranei nõ publicant᷑ cũ nõ habeant
cui gratificẽtur. vt. ff.e. ſi poſtulauerit. . iuſſit. ⁊. S. rõ. tñ dʒ fiſcus
pᷣciũ dare dño. ßᷣm Jo. qñ abſoluit᷑. vt ar. S. ꝓ qᷣbꝰ cauſis ſer.ꝙ
pꝛe.l.ij..ſic eſt ſpãſe ſᷣuũ toꝛq̃n in caput dñi.vt ſ. de qſti.. ij. Du
per vltimo q̃ro qre cauet ꝓ deterioꝛatõe cũ publici fiãt ⁊ fiſcus pᷣ
ſtat extimationẽ vt dixi.iñ.fiſcus pᷣſtat ſolũmodo ꝙ tũc toꝛtus ⁊
ruptus valet vñ deterioꝛatio ab alio eſt emẽdanda. Itẽ an totum
dã nũ d eterioꝛatõis ſerui toꝛti accuſatoꝛ reo abſoluto dat. dicũtqͥ
dam dimidiã ⁊ aliã ſibi cõputet:qꝛ ⁊ , eo eſt toꝛtus.vt ar.S.dere
bus cre.l. gñaliter. S. b's de p̃ſentibus. Uel põt diſtin gui aut ex /
traneus accuſatur aut dñs aut ſeruꝰ.pᷣmo emẽdat᷑ ab vrroq; me/⸗
dietas. vł ſm alios.vnũ ſimplũ vtſic bẽat duplũ.vt.d.l ſi poſtu
lau erit. in pᷣn. In ſcdᷣo qñ dñs accuſat᷑ in totũ emẽdat᷑ dño abſo/
luto. vt bica. ff. e.ſi poſtulauerit. S. ſi reus. In tercio in duplũ dño
emẽdatur. vt. d.l.ſi poſtulauenit.. fi. .ff. de calũ.l.fl. ⁊ . ð calĩ.l.
dñ s.⁊ bic:vel ex ſtipulatòe ſi interpoſita eſt vel cõditòne ex lege
petunt᷑.vt.ff.e.l. autem.quia eum in poteſtate babent.
aceus.adulter. g ſHumius. maritus mulieris.
„ be Potuerat. qꝛ vilis erat ꝑſona ⁊ hũilis adulter ⁊ in do/
mo ſua.i.mariti ⁊ nõ adulteri vel alia. vt.ff. el. marito. .l. ſt adul⸗
teriũ.S.imꝑatoꝛes.⁊.ff. ad.l.aqᷣl.qͥ occidit.At pr̃ quẽlibet occidit i
rebꝰ veneris depᷣbenſum ⁊ in ſua ⁊ generi domo dũmodo ⁊ filis
occidat:vel ꝑ eũ nõ ſtet.vt.ff, e.l.pri.⁊ tribus,l.ſe, ⁊.l.nibil.

1eKule
ſeno d
legen
164,5e
Dari
ſi
inaroce
hocideo
Abocp
llͤft
nlai
(Von
AVlltern
G ls gecu

luſus d
gueera
lo
ſſaff
teni. .
s. Ji
ſtotbic
nslant
aſye
lcepnie
69rz.
Neno.den

glios de
di.ptin
bliiut.
lcomnek.

Hogli
obu
ntfe.

guinc
n
ultenio
niſtind
bus j
zndein
Artſa⸗
Pium.
heſc
liſfae
beruſ.
Mamttn
ſes pt
Nlffe
monti⸗
1eo
ſaleint

W

Ami

Pꝛiuie
omnit
proꝛe
upiliu
hanit
ſeneri⸗
li⸗
dar
ſienſt
debs

ſnmni⸗

llagf

tſſae

ſhn

enadlie

Aen

erpebier
Nocſin
ltmm
3prichi
rpreſl

ſtecle
Mllent c.
kelekh
1661u.
idee

nraiit,
Fſenigent
8.Kfeen
louentſ
Nilen
Gbliis
Niad pun
subio
dur on
6 dienn

dies e

i⸗Nh1d.
ert Fin
Urſenm eig
gluleis

R

ſce
t
enidn
tani

noͤſunta

mölitt
tis ſcĩt ,
Kawain
cdigt

lepfni
eii din

Nonus

IMullam penax. vt ?. S. de admini tu.l.ſancimus c ff de reg iur.
nemo dãnũ.ſed ar.cõtra.S.de ſecun.nup.l.i.⁊ in aut.ð reſtitutio
ne.et ea que pa.5.fi. ⁊. S. de rei ven. quotiẽs ⁊ ne tu. vel cu. vec. cõ.
l.i..ẽ rem ał.ge.l.i. Itẽ ⁊ nota econtra qð meretur penã qð non
eſt legitime factuũ. vt. f. de bis que pꝛo non ſcrip.l,i.accurſius.

kaMenich pſtan deJure crrroner if⸗
.ſic ergo paret 1 , MD ‚R— , „ uatuoꝛ mẽſes vtiles vt
in anocoꝛib?: ſj Nunt pꝛeſtandũ eſt. Sʒ ſi legsau/ eſſe cepit: acouſatoꝛ iuſtusnõeſtis non cedant quinqs an
te aeo aꝛ vami ctoꝛitate ceſſante incõſultodoloꝛe ⁊ ideo iure manti crimen exercere nos dinuos. vter. fet
aks .rt ſtes. adultem̃ interemerit:q;uis homi- nõpt niſi puella violata ſpoſa eiꝰ rcieni Sne na get
iurlad ea. acuur. cidiũ ppetratũ ſit: tñqꝛ nor ⁊ do- fuerit. Sʒ ſi ipſa iniunas ſuas ſub ſium vniliü mulier delen
eoder ne in iu lu: inqenor 7 do- uent. Dʒ J nulier d
n omicidũ. ai loꝛ v iiſſtꝰfactũ eiꝰreleuat:pt in eri ſiſtẽtibus curatoꝛibꝰ pquos etiaʒ ditur. vt. no. . l. pri.
adulter nõ erat i gn, ern 2 e 2 eg Mon debʒ. i non time
lis acruſſus. liu dari ſine die. I¶ Dẽ. a. audti. negocia eius gerẽda ſunt pſequaf vocαυρDs⸗iunn an
m e Doloꝛ nor ulterpoſt ꝗqnquenniũ q;ʒ pſes ꝓuincie ꝓdebita tãto ðᷣlicto denneurſi mod⸗ ꝓba
iuſtus doloꝛ ali/ Smidir⸗= ii ie tate. nahi uit ꝙ erat ei facile.nã.⁊c̃
rn õmiſſiz adultenũ dicit᷑ qd ſi ꝓbetur ſeuer tate:examinabit. cile.n
quẽ excuſat. vt.ff. — — Mπ .ααο. En r — f Eodem modo. qᷓ ⁊ an
za lcordeſcl . tinuü Numms:aial nõpét. † FFonacnce: Dea faii⸗ en mnodorf
H. lir ff.e ſtadul Caſqʒ pᷣſcriptões legibꝰ reis da⸗ i duos ſimul marẽ 2 femi g bet iuſtus nõ
enent taauferins. I Dé. a. ſebaſ. nam er eadẽ c fierilex iut. de pu. 4 cä
atrvtbi⸗ fo ⸗ iVVred maniti:adulterij aceu diciaꝰ vetatſz oꝛdie peragivtroſ pꝛo ſic: vt quiliber alius.
nis.l. aut facta. 5. .— lta diesvti icet. Dem. a. pꝛ . vt,ffe ſ vxoꝛ.
fr. Keßs. 1S et ſare volentiſeragita dies vti q; licet. I¶ Dem. a beoconſuli b dponte ans taͤteff
lice vnicuiq;.l. i. les cõputãt᷑:qbus in pub lico ei Aſtitat itempoꝝmeox due ihe manit neruſebit e
nr Pvenaſfacultas fuent apud quẽreꝰ vłrea Anitlege iuiia pudicitia dĩ forte vt deadulteno cũ
8Inenlii um boſtulan pt. Et cũ ptenerint dies natã in penis legtimis pſeuerare. Ea maIeni neſs
alias debeãt occi iſti vtiles:maritꝰ quoq; iure Extra Qui aũt adulten damnatãſiquo re pmittatur. vt bic a. ff.
i wer. gehn nei ager põt. Et ꝗ ↄfidit accuſa⸗ cũq; mõpenã capitalẽ euaſerit ſci. S rgeginntsr .
Lcoꝛnek. tiõi:calũnie notã timere nõ dʒ.nã ensdurxerit vxoꝛẽ vel redurxeni eg⸗ ponſum. niſt alij Poſten
ÆSWDulter. ad ad ꝓbatõem ſcelensdiui parẽtes deʒ lege excã lenocinijpunietur?. nupta eſſet quia tic non
ßlenocme vtſn meiqueſtionẽ de maͦcipiſs eode, d Ecr- I Dé: a demetriang girſbes mammondir
pit. alioue capitu modo habeni ꝑmiſerũt quaſi iure ine adultenij paciſci nõ ly que eſt . vel vbi vxoꝛ ei
lo hul⸗.laccuſet. mariti ggeret. I Dem.a. Jul. ⁊ pardelictũ eſt accuſatoꝛis puari ſenõ poterat ꝓpter eta/
vt. ff. e. mariti. F. teʒ.vt.ff.e.ſi vxoꝛ.S.ſt mi

quinquennium. ¶ PD Ropter violatã virginem
p n põt. in ad ¶adultã: qui poſtea manitus
