i tra arbirũ actöe Mosatteſtatio miſſa fuerit vwliu⸗ Dem ⁊.c.iohanni pᷣpᷣ. acz. arkalrohioinigif
depoſtti vt. . ag ici vel aduerſarijsab alterutr Ancimus mlieres ſue pu bm famam .. priin
lnt erbiſt res. tu die vepquam manifeſti Iffini⸗ ☛ dicicieme oꝛes E Sn. Quid in comitiſſa
1ſ Hp vltio caſu da⸗ pte ꝑ quam manifeſtũ fiat diſf n „ diciciememo ES7 obem cãpanie ⁊ manſde q̃ ar
Pſie nipſenptis vbis tionẽ nõeſſe amplectend: tuc ſi⸗ de eis natura pmiſit ? a quibus bitrant.t.ſerua ↄ ſuetu
„mi ffr.deßſenip. ver. lentio ptiũ ſniam roboꝛatã eſſe:et eas iuſſit abſtinere: liq; ſũmeatqʒ dincqĩ dat eis luniſceti
Nn F e di figiẽti exceptionẽ æ? ageti memo optime opinis conſtitute arbi aetat
nur rato manen rtꝗᷓ actionẽ Opetere. 4) Altera au truʒin ſe ſuſcepemũt vel ſifuenint Jgando. dictur de iudi/
ulis tebacto oic vf tem pte recuſante ſcᷣm pfatum patrone ? inter liberos ſuã inter- cijs Pmittit de ſatiſdan
ung eo. l. j. 12„ ir riee-⸗ ir 1,Iin ni i I do qꝛ boc fitante lit. cõ⸗
n Sinabt. ſub, oduz ? inplereſtatuta minime poſuerũt audientiã abomni iucdi teſt vr c .t. 2 F l r⸗
ſcnpſerint. act: (upiente nihil fieri Piudiciũ:neqʒ ciali agmine! ſeparari: vt exearũꝰ ſatiſdatio cũ ſideiuſſo/
mn⸗ ollise b pari yel exceptionẽ reo vel actoꝛi electiõe nulla pea nulla pacti exce lenlcreat.
ſen g bere i. ntſem nouellã noſiri nois con ſdanDdo. d. 1 Factus t.
n e e ſimtione) Züc ctem enoiaſer-. De ſatiſdando. aduarariopite velab⸗
BDecẽ kes. H HHDõ err e ſente ⁊ ante iudicij initi
cDecẽ dies. jq gani opoꝛtet:que lege noſtra ſuꝑ I Mpꝛ. diocle. 7 max.aa.⁊. cc. um. m Pyñtis. du
iuuid? dte bimmGtandieiz difnta ſunt.ꝛ 5, Aneltincenünitben aremelgetera genl
halandia ene nignoꝛem? iuli pauli opinioneʒ In qui apud acta factusieſt in initio cauſe dñis eſſet
tijs iudicũ. vt aR 3 „ AJ gseieſe ren ee Dns ccoſentiſct an
eaut.deap. .ae qlioꝛũ pꝛudentii ceteroꝛſq; qte⸗ ngernis panmatoꝛn0 co, püͤ esſennte uo da
curſus. igenint quidem huiuſmocdi que pelliratã re; dñm abiturũ ſatiſda⸗ KHauolidz ali modo co
d Nanrirano.. ſtionẽ quaʒ in pſenti aggredimur re. Iocem caſu peluti pᷣſentis ſtetð mãdato. Vlelꝑ in

ſtrumẽtũ vel ꝑ lr̃as dñi

te E KE e HiEi rer nſſas ad iudicẽ vel ad
ff. eo. litigaroꝛes vſq; ad quaſdaʒ tẽpoꝛales actio⸗ ueſt. Itaqʒ 7 ſi poſtea mutata nerſanü mam bis caſt
renene5 nes ſtandiͦcſſe eſtimauerit. Ole politate panmator et noluenti⸗ Koripofie linars
dEi Gol vr b. mustii ? generalter diffinim coõ tñ iudiai g, qi peurato⸗ ptae F. dipematr r fweb.
n . cPer ne i nentũ in ſcriptis apud cõpꝛomiſ iuderx ratũ habere debebit¶ Sin ha. neſatiſd anduʒ. ⁊ in
* e ſanunn iudlicé factũ ta tẽpisinter⸗ aut eiab aduerſarioſio oppoſita ſti.deſatiſda. 5. inautẽ
6 dece dies. Liling . . E W eb 7. ff. de ꝓcur. ſi pꝓcurato
un ouunone. uptionem inducere: quaſi in oꝛdi fuent in ipſo litis eroꝛdio' defen⸗ nen. 2.5, de pen le gre
un e Dirn dur nano iudicio lis fuiſſet inchoata. ſionis: allegatio : etiã ipſe qᷓi ab- bec vera. niſl in duob⸗
4 abes effea Agd hec generaliter ſancimus ſentis in hac ꝑte pcuratoꝛ ſatiſcla n SPunſke d tner
he arbitrij in fi. vt.x· MM ratoꝛio. æ.l. ſeq. . ff. ad
ncͤ de act. .ex danda. Item in pꝛincipio. vt bic. Item in medio. vt treb. qꝛ ita. 5. etiã. ac. n Noluerit. iudice ⁊ aduenario ignoꝛãte:ſecꝰ
ſne j. ꝓri. F. i Ag quaſdꝗ.nõ oẽs nec ad ꝑperuas. K Kon vtroq; ſciẽte. vt.ff. de ſolu.l. vero ꝓcuratoꝛi..ſed ⁊ ſi qͥs in ea. Quid
ling uentũ.i.cõuentionẽ faciã in ſcnptis.⸗ executoꝛemiſſo nõ als.vt aut ſi alter im̃ ſciuit. m.ſt iudex tm̃:nulla ſnia c.qꝛ in nõ legitims ꝑſonã
mn · de pᷣſcrip. xxx. an.l.ſicut.niſi in caſibꝰ coꝛãꝗ pncipe. vt. S. qũ licet ſcins tulit ſnĩam ope replicaniõis.ff. de col.dete.l. iij.j. de leg. ſi legata
c pncipi.l.i. . ij. Ité nota bic libellũ in ſcriptis debere dani coꝛa,z nus. Si reus tm tʒ ſnia.qꝛ iudex nil de cõtingetibus omiſit.ſed reus ꝓ
Na arbitro ſicut coꝛa iudice. vt. ,. delit. cõteſt. aut. offerat. Sed ↄtra pter ſuã ſcientiã nõ dʒ habere cõmodũ ex ſnĩa ope replicatiõis.ſi aüũt ꝓ
iſel Ar. S. de epi. ? cle. aut. generalit in fi. a ¶Factũ.i ad facti que- curatoꝛ ſciuit valet ꝓ reo vt bic.nõ ꝓ actoꝛe cũ quo ad actoꝛẽ ꝑ nõ legi
“D ſtionẽ. b ¶Pꝛofeſſum. i. cõfeſſuʒ ab eo. c Atteſtatuz. i. te⸗ tima ꝑſonã fuit litigatũ.vt.j.de le ‚ſi legatarijs. Et no. ꝙ ſempꝑ pᷣ ſumi
unt ſtibus affirmali coꝛ arbitro. d e Judicijs. i. data electione turignoꝛãtia niſi ꝓbet.vt.ff. de ꝓba.i.venus. ⁊ boc ante lit. cõteſta.
ſieſe⸗ alteri pti vtrũ velit teſtes iterũ ꝓduciſi viuũt an atteſtatiões. vt poſt litis vero ↄteſt. ſi dñm poſtea peniteat põt ꝓcuratoꝛ inuito dño iu
. deſteſtib.l.f. Et ita no.qð actũ eſt in vno iudicio valet in alio diciũ implere:niſi iuſta cã impediat.vt.ff. de ꝓcur. q omia. ex quo em̃ in
vihn yt bic. et. ſ de libe. cã. l.iubemus. qð intelligit eſſe verũ inter eaſ⸗ gerit opas vr ſuſpectꝰ.vt.ff. ad.l.coꝛ. de fal.vxoꝛi. o Debebit. neo
onn m pſonas. ſed an etiam inter alias pſonas. Rñ.non. vt. S. de em̃ oʒ murare cõſiliũ ſuũ in alterius iniuriã. vt.ff. de re.iur.l. nemo.
liſi ecocẽ.l. ij. 7 facit. ſ. de libe. cau. iubemus. 2 dere iudi.geſta. Binaũt. exoꝛdio.tũc em̃ ſieni dʒ. vt.ff. de pcur. po J§. rati.?. ꝓxi.S.
r h — Anam optime. Mã gnalier pſumüt oẽs ſapietes. yt. ð. de qꝛ eſt ditatoꝛia exceptio.vt.j. eba. l. exceptio, de Defenilans.

*

Liber
ideſt ꝙ defendat arbitrio boni viri. vt ff. de Pcur. ſeruũ. S. ait p̃toꝛ. ac. te ſententiã moꝛ. ſibi cõ. l.. Sed certe ᷣma nõ obſtat qeno eſt ſ/
r ¶ Allegatõ.i.exceptio q̃ſi ꝓcuratoꝛia lit. actione.qua velit reus recõue militudo aliqua in effectu exigẽdi.iñ publicam faciãt penã fiſco Ho
mire ꝓcuratoꝛẽ nomie eius ꝓ quo agit.vt.ff de ꝓcur.l. omniũ.. l.nõ ſo inferri. pᷣuata faciũt dari actoꝛi. Item nec ſecunda.qꝛ non ſolÄitii
lum. s Qua. l. ſatiſdatione. t ¶Koncedit. pena em nõ defend ẽ militudine ſupplicij ſed etiã boc iure cõpeſci᷑ calũniatoꝛ. Necter
tis ⁊c.ff. de ꝓcur. mutꝰ. S. pena.tenet᷑ etiẽ dño mãdati ad intereſſe quaſt tia:qꝛ lzʒ ꝑmittat redimere tranſigẽdo.non tñ caliniando.facit?- ſ
hboc fuerit mandarg wi G L ꝓ m.ff. ð bo. lb. 8
defendat.vt.ff.de ꝓcu. ,„2 ,„ r. — 2 „ 2 cũma.§. ſi pg .
pdrem t,mdalegarun tionẽ ſuꝑ excipiẽda lite pᷣſtare co ud in quo neceſſitas pꝛobationis Fem ge⸗ 16
v Pꝛocuratoꝛ.cü mo/ gitur. Oua nõ pcedente:lis que incumbit: ſancimus nõaliter eaſ lũnioſa penmitit
re Paſefo nemodato ei macdata eſt ylterius pꝛocedere dem pꝛobationes pꝛeſtare cõpel⸗ arcogg as deen
imine i. inroiun. uldicenõ cõceditur. Rei autem li niſipꝛius quieas expoſcit iura ſandi adminun .
3 e Facffur vtinſti de Pcuratoꝛ vel defenſoꝛ etiã ſub mentuʒ de calũnia pꝛeſtauenit: nurpſone ——
r. daf. lciiſ eoͤn⸗ geſtoꝛum teſtiſicatione factus: in nõ cauſa differendi huiuſmocli leinorhqgnat zi
nertma. vrff iudicaum ipſo litis limine iudicatũ ſoluiſa poſuit allegationes. Mam ſacra⸗ q: quomi voces 1
ſoll. iudicarũ ſol. tiſdationẽ in omnibꝰ cauſis pᷣſta- mentitimoꝛe cõtentioſalitiganti-⸗ als no namun fl
mulis ⁊? impetratiõibꝰ Tecogltur. um inſianna copeſatur. (Me ſtan. 1. daum.
⁊c. dixit de ſolẽnitare ſa . . autemperperam in queſtionem accurſiuus. 4
eas Afaraeani De foꝛmulis e ünpen atiombaa ſeruoꝛum quidas veniẽtes: ſui ani Raandinl 1
coiſ: nucbe ſoleniare Kctiommn ſublatis. mi crudelitatem exerceant:nõali⸗ ſacepſumt il, 3
foꝛmularũ actionũ que . ragan a marcelli ncediei aneſtianez ſer ſunm inſtrumentü
knnlehata H cõſtan. a. marcellino terconcenteis Miqueſtia ez E Ureuſelnmars
rent a collegio pontifiſ / P?e idi venecie. Uoꝛu epolcut ad hoc venrevela ſuntk inſtim ven te
. Gun vt eve aig⸗ iunrl. 1 IAMris foꝛmule aucupatio iudicibusaudiri: niſi pꝛius tactis veleconra vr 8
ideinde. bodienon. ſe ne ſillabaru inſidites cñ⸗ ſacroſanctis ſcnpptuns doponãt e hal eer i
ns foꝛmule i. Ctoꝛum actibus radicitus ampii q; nonodio ſemoꝛum vel ꝓpter e l
Plennitates. tentu. (Mperatoꝛ theoð. offenſas coberedum ad hoc ve⸗ 1 Polltab 1
negꝛſſ⸗ e ücebenz⸗ 7 valen.aa.hierio. Pppſſp. nerunt:ſed quia aliter reum here mn Kompeſ impeſtitt 4
reaues: ſic ſtudebat ali Vlli pꝛſusnõ impetra ditariarum venitatem exquirere ier igs node
guis er M ae⸗ Alteactionisin maioꝛeꝰ vel vel oſtenderenon poſſunt. M h
vrſtran a ea eidere diee Minoꝛe iidicioagenti opponatur Nnanen. col. v. conſti. xj. de infamieqñc. vt
tret ſi a ſillaba cad ert. exceptio: ſi aptam rei ⁊ ꝓpoſi⸗ his qui ingreð.ad appel. pe. tti de —RK
Anpura. vr de tonegocio cpetentẽeam eſſe c Oe ſacramen in hocie n ſſe acr ll, 2
. 2.ſ. de reſt l. mſ. .. de ſtiterit. 5. emunnur cuzin Imntio iu nioſam exactiͤg
arbi.l ne in arbinis. S. Be ureiurido ppter retur nmhil calunioſe in toto nego⸗ Opeſcin. vel alite ſe
fi. Sed ar.ↄtra.ff.de in — m ſcz de iuramento gen
e jde Alüniam dando. cioerigere. pbatione engẽ⸗
integ. reſti. diuus. ?. j. de n. gAH. Dei , eer ꝓbationẽ engẽ/ db⸗
abclo lrented. 1 Mpatoꝛiuſtini. a. demoſteni. ¶ Dem. a. iuliano pA5. is ab alio ſie.
nes. Itẽ cõtra. ff. de iur. — Aicr er nüc de lurameto
fiſ.in fraudẽ.S.quotiẽs . omibus cauſis ſiue Vm ? iudiceſ non aliter pbantis: ſed per ind
vbi cam amittet eti bo i·. popter litteras fueritt cauſas dirimere conceſſi⸗ ſewordͦ glienoꝛi ſ
die ſi muter ſillab. ſed atum ſiue ꝓpterin mus: niſi ſacroſanctis enangeliſjs queſtione Quci
ibi nõ ſolũ aliter ꝓtulit ſtrum nta ſiu =. b li oſiti . g atre t ſe mur em qñ q; o ſer ſ
ſed mutauit verb acto iiumenta liue ꝓpter quicq; au ꝓpolitis :et patronos caularu, nuis. vt.j. de que⸗
ris falſitatez cõmittẽdo = S D ſtionibus. l. . 7.l. 4
vel ſpõle in ꝓcuratoꝛe fiſci.accurſius. iinterogari. Et dic qd ſit queſtio. vt. ff. ad ſilk. l.. . queſtionẽ · bt
¶lpꝛo us inma ore vr apad ordſnand⸗ c NAelminoꝛe O Deponat. i affirmét vt ponit. . de teſta. bac co ultiſſima. ci / in
ſcz pedaneo ſiue delegato. d ¶Exceptio.ꝙ nõ imperrauit actionẽ ca fi. p Loberedũ.ſi foꝛte de ſeruis berditarijs inter beĩdes pu⸗
a collegio pontficũ.vt.ff. de oꝛig. iur.l.ij.. deinde. ac. e ¶Gi aptõẽ ¶queſtio poſtulef. vt. ſ. de queſtio.l. pe. q Ventalẽ vbiem ve inp
ff.ſi menſoꝛ fal.mo.l.i.⁊ ſi ineptã foꝛmã amittit. iittas aliter patefi eri nõ põt: admittit᷑ poſtulantis d eſid eriü. ſic ff gut
Kubꝛica. f¶ De iurameto ꝓpter calũniã dando. dirit de ſatiſda/ ſi qͥs cau.ſi eũ cum. i. ̃. ⁊. ſ. de ap. eos. . ſi qs. ⁊ de tep. te per he⸗
tiõe q̃ fit añ ingreſſuz iudicij:nũc de iuramẽto qð fit ſtatim pꝰ ingreſſuʒ. hanc.in fi. 2. ad.l.coꝛ. de fal.l.vbi.⁊.l.falſi.⁊ quõ ⁊ qñ inaut.qui ſia
Ael ecõtra.diciurus de inſtantia iudicij ſiue de iudicio pᷣmittit de boc ſem el. ibi ꝑquiſita veritate ⁊c. ⁊.e. de bere.⁊ ma.l.qim.in fi. fac / ſnit
quod fit in initio iudicij . . unt bic ꝙ minoꝛ iuret de venitate dicenda. vt din.s. de eden is funb
IR omibꝰ.litteras.ii as dic pᷣuatas.ſ.inſtrumentũ Huplich. Ded apud quem. Sᷓequitur autentica boc ſacramentũ. ,— ſoni
— clr̃as. vt qꝛ dubitabat᷑ an ſint illius tabellionis. 2 ſic eſt don Oc ſacramentũ.qð ſic.ſ.fiebat plunies quotiens.ſcxigeban
trouerſis de ſcriptura ꝑ cõſequẽs veritatis de inſtrumẽto. Dic vt qꝛ be SHSõ ꝓbationes etiã in media cã. vt in aut.de bis qui iin
ne cõſiteant᷑ eſſe illius tabellionis:ſed dicit eũ falſum ſcripſiſſe. ⁊ ſide ingre.ad ap.S.fi.vnde bec ſumit᷑. Sed videt᷑ etiã pluries iura/ belt
veritate queri᷑ ſola. b ¶ Quicq.ſic ergo in exceptione ante lit. cõte. ni.vt.ff.de dam.infec.qͥ bona.S.pe. Solu. illa coꝛrigil p hãc. v Unb
in pᷣncipio iurat᷑ ſed an in accuſatiõe crimiali.Rñ.ibi iuratur ſᷣm Joh. ibi extra iudiciũ:bic in iudicio. Itẽ cõtra in aut. de teſt. S. qꝛ vero deine
⁊. b. ⁊.b.⁊ aʒ o.vt bic.⁊.j.l.ꝓxi.vbi dicit in omibꝰ litibus ⁊c.circa pᷣnc. ſepe. in fi. F. vbi in medio cauſe iurat occaſione ꝓbationũ: ſed ibi Roe
2. ]. de pena iudi. aut. nouo ure.⁊.ſ. de fide inſtru.l.fi.ſed. M. coniraæ de alio iuramento dicit. Ni
P eo. qꝛ nill videntur babere ſiłe cũ ceteris iudicijs.vt inſti.de pub.iudi. VAm ⁊ iudices. ꝓpoſitis.ſed nõ tactis.vt.jſ.i.i.l.rem nõ no/ fnde
in pn. Secũdo qꝛ ſatis eſt e punin ſimilitudine ſupplicij. v.j. de ac· ¶Nuam.in pn. nam de illa fit bic mentio que fuit facia ante iſta u9
cu.i.ſ. Zenio. qꝛ cuilibet pmutit᷑ euadere ſanguinẽ ſui..ff.de bo. eo,/qj an licet poſterioꝛ ſit in oꝛdine.ſic etã ꝓponũtur ſed nõ tangũtur. vt n

gag
Ili
8 6
in

lite
e

un
n
chäien
ſrir

ntta
Niiſa

miin
Mucnr
)

lsen

E
1

. 1
iie
Potgle
ut⸗
uſß

inzu

c

Mii
ſin
ece
ſptu
KeNr
hi

H

e
uͤſi
Pnl
Aſen
utiig

ünn

ine

Pnent
zotnnt, 4

? Marrationem

Stnlma

Ahcte

i. nõ em̃ eſt oꝛdo

Secũdus

3. de epi. ⁊ cle.aut᷑.ſed iudex. Cum em̃ iurat in pᷣn. qñ fit index ꝙ
omia recte iudicabit nõ optet ꝙ plus iuret. vt in aut.de ureiurã.
quod pꝛe.. ⁊ equum. collłij. t Hatronos.i.qduocatoſ.ac.
t Duſpoſuim. vt.ſ. ti.rẽnõ no. . pꝛ oni. v ¶ An omibꝰ. co 1
tra. MIo. ſz ipſe ad pecunianas refert vt.ff. de ver. ſig. litis nomẽ

xrFugientẽ.i. re⸗
unr inomi oꝛbe terrarũꝗ romanoim⸗

dicerepoſtlit perio ſuppoſitꝰ eſt: pꝛius iurare?
Steſt vrſ deli. ita pferĩ cꝗs diſpoſuimꝰ:: neceſſa
naiuhn denet merün Pitelegioer⸗
ſien. vt..e.l. F. ſ. qu ſancimꝰ in oibus litibꝰq fue
det n gmen nnt poſt pᷣſentẽ legẽ inchoate nõ
dio ſiſtatm poſt aliter neq; actoꝛeʒ neq; fugiẽteʒ
ſiai. vt. . ri. in pꝛimoꝛcdio litis exercer certami
5. abam. HNa: niſi poſt narrationẽ2 reſpon

3 60Ruñſionẽ. nec di

ſionẽꝰ anteq; vtriuſq; ptis aduo⸗
ſtinguo an rñſio

cati ſacrm legitimũ pſtẽt ipe pꝛin

ſit affirmatiua y? 4,
negatiua. qꝛ vtro pales erſone ſubeant iuſiuran⸗
Hmoo lie oore dum ¶ Etacto qdem iuret nõ ca
deat miileh luũniandi animo litẽ mouiſſe : ſed
nouã. F. patroni exiſtimãdo bonam cãm habere.
ſenos ſtam bu⸗ TKeus aũt nõaliter ſiis allegatio⸗
ic littere q̃ ſimpkr 2 n 1S,
loquit. Ja. ſibus vtat᷑: niſi pꝛius ? ipſe iurg⸗
Ciuſc;. ber Uerit q putãs ſe bona inſtantia
catolpres no de Vtiacd reluctandum pemenenit:?
bere internogats poſtea ad vtriuſq; pꝑtis viros di
H ani an ſeniſſimos aduocatos ſcdᷣm qiã
pꝛius f̃tq; ioſft diſpoſitũ eſta nobis iuſiurandũ
1ndeon irear pſtare: ſacroſanctis nidelicʒ euan
babeãt in cauſa. Ee eeriuchetPoſing. be
94Et actoꝛ iuret. (cll. p. conſti. rj. d
9 Et actoꝛ. iurte ed
ſic ergo puſ iuret His ꝗ ingre.ad appel. penul.
ob aohus pom 1 J. Miſto iurameto adijciẽ⸗
turð ſacfo rei. vt dũ eſt:nullaʒ in tota lite ex⸗

inſt. depeteli ꝓcacturũ ꝓpbationẽ: niſi q/ p verita

ſcripture ᷣuãduſ te putat ꝗs neceſſario eſſe exihibẽ
deletlder ne ſepius iuretur in cauſa.
em̃. 7 de pecul.l. — .
qdã. inſti p.. „ (oll. ix. cõſti. v.
te. li. F. i. nec gs Vt litigantes iurer.

ibi dictt hus. qa ¶p Kincipales pſone vel il⸗
intellige iurat re⸗ “ͦðù de —
pus.ſ. qᷓ; aundia,s le ad quas negodſuz in me-
in ꝓceſſu cauſe.ñ

aũt pᷣus qᷓ; actoꝛ:vt hic dicit. ⁊ pʒ ff.de imeiurã.liuſiurandũ..

pe. ⁊. ff. de act. emp.iuł S. offern. Sed qd in duplicibꝰ iudicijs.

Rñ.qlibet iurat vt actoꝛ ⁊ vt reꝰ.ff fa. ber.l. inter coberedes.S. qͥ

fatilie. Sed qͥs poꝛ dicif. Rñ. ille qͥ pꝛioꝛ cõuocauit ff. de iudi.

in tribus. 7.1.ſe. Ité qro ſt peto.p.⁊ tu cõfitearis debitũ ſʒ excep
tionẽ pacti opponis qͥs pᷣ lurat. videt᷑ excipiẽs.vt.ff. de except.l.
i.ſed puto S.⁊ rñ.qꝙ tm̃ actoꝛ oꝛiginali

her. l. inter. 5. qᷣ familie. Itẽ an remittel hodie hoc iuſiurandũ pa
rentibꝰ ⁊ patronis.olim Ne pt ft deno openi depupilo. "f.

de iureiur.l. iuſiurandũ. Hodienõ ſᷣm quoſdã. vt. ſ. e.S. ſed quia

Azʒ0. ꝙ ſic cũ nõ inueniat᷑ coꝛrectũ.vt.j.ð ap.l.pcipim?ꝰ.in fi.itẽ
an in ca appellatiõ s ſit iterũ iurandũ.pla. ⁊ aʒo ꝙ nõ. vt in au
ten. de his qͥ ingre.ad ap.S.fi.⁊ ꝓ. eo eti faciũt omĩa q̃ inducun

„

tur ꝙ cã appellatiõis ſit eadẽ cuᷣ Ppma.vt. ff. de iudi,pponebaf.

et. . nem vna eadẽq; cã tertio ꝓ. lei. 27.j. detep,. ⁊ ꝑpe.act.lp bãc

7

ta ſit iudicij inſtãtia. rñ.iterũ i

dio migraueritꝰ:coꝛaʒ iudicibus:

puenire:in domo litigãtisꝰ ſacrm

1. 202igi 1d5. i. oꝛiginalis cã inſpi
ciaf. vt. ff.de dona. qͥ id. a g Aouiſſe.i.mouere.vt.ff. fami.

hoc. S. de of.ciuil. iudi.l.i.

De foꝛmulis ⁊ impe.
De iureiur. ꝓpter ca.dan.
eo.j.de iudi ꝓperandũ.ꝭ. bis omiĩbꝰ.⁊ in aut᷑ vt litiga.
de dam. infec. ꝗͥ bona.5. ſi qͥs ſtipu. Itẽ qͥd ſi tniennio fini
iterũ iurani. Idẽ dicit Jo.ſi in medio triennij ſit
iudex mutatꝰ. qð foꝛte nõ eſt veruʒ cñ ex eiſdẽ actis iudicet᷑.vt.ff. deiudi.
moꝛtuo. 7. l ꝓponebat.ſed ꝓ eo facit.ſf, iudica.ſol.l.cũ apud. Itẽ in au
ten. de teſtibꝰ. S. qꝛ vero
vbi dicit malitiã litiga⸗
toꝛũ terreri. Itẽ.ſ.de iu

Zorzre r ,

iurẽt nihil penitꝰ C patrocinij di. ꝓperandũ. .. ſinaũt
dedennt iudicibꝰ vel alicui pſone ĩ medio. Irẽqd ſi actio
pacci: pmiſerint: p mutet paciẽte reo ſʒ nõ
PD ac Ca vel ꝓPmi ermt: v poſt cq.Rñ.nõ iurari iterum
ea dabũt vel ꝑ ſe vel ꝑ aliãẽ mediã ¶cuz ſup facto magis qᷓ;ᷓ

ſuꝑ actiõe iuret᷑ ſ̃ᷣm.h.li
cet ar.contra.vt dixi. Sᷓ.
de eden.l. edita. Item
q̃ᷓs iurabit qñ agit cõiũ

pſonaʒ.exceptis his que /ꝓpꝛijs
aduocatis ꝓ patrocinijs pſtant:
alijſq; pſonis ꝗbusnr̃e legesda

ri Nen EE S ctus cõtra volũtateʒ. vt
n diſponũt 0 Sed ſiin ſacrocõ⸗ ff. de libe. cau. l.iij. . ilij.

ſiſtoꝛio lites pel cõſultationes in- 2 deap. nõ m̃. nß quf
F. . ſa agit cũ agit ꝓpter ſuum
ir. omitant: ſubpſen tia ſacni ſena degecus vitandũ agat
tus pdictũiuſiurandũ pᷣſtet. OS vtibige dicit delibena⸗/
ſiꝗlitigantiũ ad iudicẽ venirene licaulſa.

b ¶ Inſtantia. caue tibi
qꝛ reus no dʒ iurare rez⸗
ſuaʒ eſſe vel ſe ignoꝛare

queunt:pꝛedictũ inſiurandum pᷣ
ſtent coꝛã officijs miniſtrantibꝰdi

Mulier honeſte vite abſente ſtig uſta tam baet tot
aduerſano iuret coꝛaʒ officialibus eũdi iudiciũ vt en cn⸗
r ſi n gliiglorig ah. „ nis nõ peierat: vt bic. ſe
Sſi ptcei alijs locis abeſſe cõ cus in actoꝛe dico. Uel

tingat vel vna eam abſens fuerit: ſi vult reus põt cõſiten

iuret ſub geſtis monimẽtoꝛũ apð trẽ eſſe actoꝛis ⁊ nibilo⸗
iudicẽ ꝓuincie vel apud defenſo⸗

r. — Tr HFrt dixi. ff. de nego. ge. at
res locoꝛũ. Si ꝗsaũt litigantiũß q natura.5, c me.
dictum iuſiurandũ noluerit pᷣſta⸗ c/ Poſtea. l. lanamus.
reip lmam i actoꝛ caſuʒ ac⸗ QIJll.l.rénõ nouã. ⁊.l.bic
tionis reus cõdẽnatioẽ ſuſtineat aur in iſto iuramento.
agit Pcdictũ iuſiurandũ pᷣſtabunt lLib ſacim de ſunt 1 c
( inis autẽ. ſequit᷑ textꝰ.l. Q. ecodẽ loco. ⁊ vna eſt ſup

= „ PpPpoſſent [.A Juret. vt
pſone nõ cõceſſenit eã ad iudiceʒ Robnrolin Grernncn
ius. vt in aut. de bis qᷣ
ingre. ad ap.S. fi. ſeqͥ/
tur alia que incipit pᷣnci

N pales.
ncpales auen,
choauerũt cauſas.

MV RHr hb AUDigrauerit. puta
beredes. ⁊ certe verũ eſt ꝙ qtũ ad boc capitulũ iurared ebʒ: ſed qᷓ;tum

pꝛocedere:altera videlicet ꝑte vł
ꝓcunatoꝛe eiꝰ pñte ¶¶ Qdobſer
uarioʒ ⁊ ſi tutoꝛes vel curatoꝛes

ad alia qͥd ent. Rñ.idẽ ſ. ꝙ iurent. vt. ff. de d am. infec. qͥ bona.5. ſi quis

Itẽ ⁊ ꝓcuratoꝛ foꝛte ſubibit quo ad ſacrm ad què cã trãſit. i Ju⸗

dicibꝰ. nota in pñ̃tia iudicis. ſic dico ĩ ſacro teſtis. kI Pꝛo bac ca.i.

occaſione buiꝰ cauſe.nõ dicas vt ꝓ eo in cã ferat᷑ ſnĩa. qꝛ ſic nõ bene ſeq̃

retur exceptio. Hõ em̃ dat aduocatis ſalariũ vr faciant.vt ꝓ eo feratur
ſnia ſed vt iuuẽt eũ in cã ſᷣm. b. l Alijſq;. puta executoꝛibꝰ.naʒ eis
ſpoꝛtulepſtant᷑.vt.5.de epi.⁊ cleri.cum dlerici.in fi.⁊ aut᷑ generaliter. 2

aut.ſed bodie. inſti. de act.S.tripli. Itẽ exeniũ iudici dari lIʒ. vt. ff. ð of

fi.pſi.plebiſcito.⁊ de offi. ꝓcõ ſul.ſolẽt. in fi. mDiſponũt. in libꝛo.

Y.nõ eſt plus.ſʒ.m.adiecit.ſʒ ſi in ſacro.⁊c.⁊ accepit ex eodẽ coꝛ.vt litig.
lurent. n Hequeũt ꝓpter infirmitatẽ ſus. 0 Ginaüt ſexus. ad
PLinigãtis. coꝛã miſſis ad bᷣ ex officio
vt in aut.vt litig.iurent.⁊ ad hoc.ff.de iureiur.ad ꝑſonas.⁊.j.de re. cre.
generaliter. ⁊ in aut.de teſti.S.⁊ boc. q ᷓPꝛelente. ſic ⁊ in teſte. vt. j.
de teſti.ſi quãdo. r ¶ Ael curatoꝛes,ſed ad qͥd cũ eoꝛum confeſſioni

minus aget de euictioe

☛

=

nõ ſtetur. vt ff. de cõfeſſis.l. certũ. S. ſi quis.que eſt cõtra.Rñ. non ſtatur
Ot in cauſa ſua ſtaret᷑. qꝛ hic ſubaudit᷑ ſi ꝑ erroꝛeʒ facti vel iuris ꝓbat ſe
erraſſe pm. b. hoc nõ vid et᷑ valere cũ idem eſſet in alio quo ad facii erroꝛẽ
vt.ff. deinter. act. de etate. S.fi. .S. de iur. ⁊ fac.igno.l.erroꝛ.Alij dicunt

2 boc eſt in vſu nõ ſtari ſi petat reſtitutionẽ etiã in eodẽ iudicio dandã.

–

licet quidã dicãt ꝙ tũc

demũ det reſtitutio cuz

actio tranſfertur in eum 1r. . s
ſegin hie eſtin dubiolañ Vel alie quedam ſint perſoneꝰ: q

nanſferat᷑. Quid am eti ꝗadminiſtrationem alienarum re⸗

ann dicunt duronte of⸗ rinm auctoꝛitatelegitima gerunt.

cio.vt ao.Alij d emuʒ

eo finito tranſfem eũ c5 Qonuenit enim ⁊ ipſos iureiura⸗
ſtar. vt.ff. de re indicra. qot affici: quiaipſi cauſam ſcien⸗
ſi ſe. F. tutoꝛ. ⁊.ſ. de ad/ deam ita peruenient?. NMec
mini. tu. l ij. quãdo er tesac eam ia penemnemt’.

facto. tl. ij. xl. pe. Zer, enim pupillus neqʒ adultus yel

iij dicũt ᷓ nõ ſtarur vr glie huiuſmodi perione: ſed ipſi

ex ea detur actio. no cet
tam en vt ex inde ſequat
ſentẽtia ex qua d abitur

actio. Zu dic ꝙ ſi mĩoꝛ

ſuſcepit litem cũ auctoꝛitate tutoꝛis qð põt. vt.j.de aucr.p.l.clarum.⁊

ff. de ad mi. tu.l.i. F. fufficit. nõ ſtatur dicto tutoꝛis vt ibi. Sed ſi ipſe tu

toꝛ tũc diſtingue.qꝛ ſi pñte pupillo valet:vt hic.ſi abſente⁊ intellectum
babuerit nõ:vt ibi.⁊ arg.j.deiur.delib.potuit.⁊ eadẽ diſtinctio /fiat in
omibus ſimilibꝰ adminitratoꝛibꝰ. Itẽ ſi vnus ſit tutoꝛ plurium pupil

loꝛũ ⁊ vnus pupillus edat alter accipiat iudiciũ an tutoꝛ ſimul ꝓ vrro/

q; iurabit.Rñ.ꝙ ſic.vt.ff. de auct. tu.l.accipiẽtis.quod ſi fiat deierabit.
Mam impoſſibile eſt ꝙ credat vtrũq; bonã cauſam habere. Dic ergo
cõtra ꝙ nõ poſſit in vtraq; eſſe actoꝛ ⁊ reus.vt.ff.d e ꝓcura.lʒ.S.ſi plu⸗

res. lex illa accipiẽtis intelligat᷑ quãdo vnꝰ pupillus agit contra extra

neum ⁊ alius cõuenit᷑ ab eodẽ extraneo. nam ſufficit vnũ ſacram entũ ca
lumnie tutoꝛis ꝓ vtraq; cauſa. AVel loquii ibi ᷣm antiqua iura quãdo
nõ iurabatur. vel iurabat᷑ ibi ab ipſis pupillis auctoꝛitate tutoꝛis qð

poteſt fieri vt modo dixi.

8erſone. vt patet ĩ bonis filijaduẽticijs.vt.j.de bo. ma.l.i. Itẽ ac

roꝛ minoꝛis decreto cõſtitutus.vt.S. de ꝓcur.l. neq;. Itez oꝛphanotro /
pbi ⁊ ſimiles vt ſindicus.vt dixi.S.de epi.⁊ dle.l.oꝛphanotrophos.⁊

ff.ꝙ cuiuſ. vniuer. no.l. itẽ. S. actoꝛ. enũ in filio põt ꝓbabiliter diſtin⸗

gui agat pater vel cõueniatur nomie filij. tunc iuret de calũnia pat᷑ an
filius agat vel cõueniat᷑ qõ eſſepõt de auctoꝛitate patris.vt.j.de bo.q̃
lib.l. pe. 2 fl. ⁊ tunc filius iurabit de calũnia ſi alias babeat legitimam
etatẽ qꝛ maioꝛ eſt.in caſtrenſi aũt vel quaſt ⁊ alijs que im̃ ipſo ſilio acq̃ᷓ

runt dico ipſum fſiliũ iurare. vt.ff. ad mace.l.ij. 2.ff. de act. ? obli. l. filiuſ/

familias.cũ cõſenſu tñ patris.vt.ſ.de bo.que lib.l.ᷣfi.S.i. Item cũ in cã

momẽtanee poſſeſſionis ſuus ⁊ pupillus ⁊ quilibet extraneus admitti
tur. vt. . ſi p vim vel alio.l.i. nũquid de calumnia iurabit᷑. Rñ. ſic.ar.ẽ.

qqui ve.eta.im pe.l.i.

t Gureiurando.ſcʒ iſto:ſecus in iuramento in litem. vt. ff. de in liteʒ iur.
l. videamus. . .
v ¶ Cauſam. id eſt iuſticiam cauſe.
x Eam. ideſt cauſam.
V¶ Peruenerint. iurando pꝛius.accurſius.

5 G cire poſſunt. ex boc dicunt quidã ſi adultus ſcit veritatem melius

q; curatoꝛ ꝙ ipſe de calũnia iuret.vt.ff.de admi.tu.l.i.S.ſufficit.⁊ de au
cto.tu.l.accipiẽtis.⁊.S.de ꝓcura.l.fi.⁊.j.de auct.pꝛe.l.clarum. ſecus in

pupillo. vt ar.j. de fal. mo. l.i. in fi. ⁊.ff.de iureiurã.qui iuraſſe.ibi.qͥa ſci⸗

ens ac.ſed ar.cõtra ad id qð dictum eſt de pupillo.ff. de libe.cauſa.l.ſfi.

Sed quid m eos ſi adultus vel curatoꝛ ſciãt equaliter qͥs eoꝛũ iurat.

RRñ.ille qui cõuenit᷑. vt dicta.l.de admi.tu.l.i.S.ſufficit. Sed tu dic ꝙ nũ

qᷓ; minoꝛ de calũnia iuret.qꝛ hoc iuramentũ cadit tm̃ in legitimã ꝑſonãõ

⁊ ideo dicit ꝙ tutoꝛvel curatoꝛ ſciuerit cãm.i.qualita tẽ cauſe ſit iuſta vł
nõ.ſed minoꝛ nõ licet ſciat factũ ita bene vt curatoꝛ. Hec obſtat qð dixi
qð põt eum cõuenire auctoꝛitate curatoꝛis.qꝛ ⁊ tunc curatoꝛ iuret.ſic er
go alius agat ⁊ alius iuret.ſed bic tutoꝛ agere videt᷑ cum auctoꝛitatem

pſtat. vt. S. de ve. iu. e. l. ij. F. merito. An ergo de veritate dicenda iuret.

Rñ.ſic ᷣm. y.⁊ Jo. ⁊ nos.vt.S.de bere.qm̃.in fi.⁊.j.de queſtionibus.in
terrogari.⁊.ff re.amo.marcellus.S.i.⁊. ff.ad ſiił.l.i.S.im puberi.AItẽ qꝛ
reſtituit᷑ ↄtra cõfeſſionẽ ergo interrogatur. vt.ff.de cõfeſſis.certum.S.pe
nulti.⁊ dixi de hoc.S.l.ꝓxi.in fi. IOdem dico in filio cuius nomie cõueni
tur pater:⁊ ſeruo cuius nomĩe cõu enit᷑ dñs.⁊ monacbo ⁊ econuerſo ex

Liber.

quuoꝛũ facto cõuenit vel agit abbas vel platus. licetnõ ſiceoꝛnʒ
noie cõueniatur vt pᷣdicti. Item nota ꝙ cũ queni᷑ de veritatepa⸗

lam reſpondet᷑ nõ ſecrete.ſed nec queret᷑ ab eo an credat vel non.
ſed an ita ſit vel nõ.vt ⁊ teſtis. Iteʒ qͥd ſi aliquis ſe minoꝛẽ dicẽs

vult curatoꝛẽ cõſtituere ad cãm: ⁊ aduerſarius neget. an ſup boc

ð calumnia iurck
nin ſcars d
qui pꝛocistutelam vel curaʒ vel marſtqnei⸗
aliam legitimã gerũt adminiſtra⸗ is vo no ul i.
tionẽ ſere poſſunt caulam: cita pofſiaiiben
ad iudicium ꝑpuenire:co q; animi ⁊cur da ·ab bis.

11 a iuré Ve a l. ei qui. vel dic iu
ſui ex ſnia iurẽt. Et lʒ vere cauſeꝰ farcheegglain

natura alia foꝛſitan eſt:tũ qð qlqʒ in faco Pncipali
credit ⁊ eſtimatꝰ hoceſſe iurãduʒ ſub bac excetio

omibꝰ alijs iuramentisque vel ex nedac ſuſn
SPtoꝛ. §. ſi contro⸗
finalili.

2 ¶ Cauſam. ideſt iuſtitiã cauſe. Eo ꝙ. quaſt diceret. xi
detur ꝙ adultus iuret:ſi melius ſcit factum qᷓ; curatoꝛ.ſed certei/
mo curatoꝛ. eo quod ⁊c.

e Scientia.i.cõſcientia ſue credulitatis vt de veritatefacti. yel

dic quam babent circa iuſtitiam cauſe.accurſius.
a ¶¶auſe. ſcz factum.

b Eriſtimat.ſic ⁊ quoddã aliud eſt de credulitate.vt in autẽ vt

bi qui obli.ſe perhi.S.vt auteʒ.ſecus in ſacramẽto teſtis.vt.j.de
teſti. teſtiũ.⁊ in aut.de here.⁊ fal.S.hinc nobis.lʒ quidaʒ dicant
in ſacramẽto teſtis d ebere inſeri etiã de credulitate ꝑ pᷣdicta aut.
Item nota ꝙ ex boc ꝙ eſt bic inducta generalis cõſuetudo que⸗

rendi.credis hoc vel nõ.cũ ꝑ eam tollaturonus ꝓbãdi ꝓ quo eſt

indultũ boc ſacramentũ. vt in aut.in iſto. Sed videt᷑ ꝙ no tenet
ad boc mñd ere cum nõ iurauerit.niſi ſuꝑ tribꝰ.vtin pᷣn.l.⁊ in aut.

cõtinetur.Rñſio.debet ita fieri credis ſuꝑ boc aniculo aliquã de

bere tibi fien ꝓbanonẽ. Scd cõſuetudo generalis admiſit vtdi
xi. et etiam qmidam iudices adijciũt ꝙ nõ vteiur ſalſa canba vl
teſte:ſed ð eiure fleri nõ debet eum vt dixi im̃ tria capitula ſint.Et
ſunt de hoc verſus. Iſtud iuretur ꝙ lis ſibi iuſta videt. Et ſi que
retur veruʒ nõ inficieiur. Mil ꝓmittetur ꝙ falſa ꝓbatio det. At

lis tard et dilatio nulla peretur. Hoc vlitimũ põt ꝓbanp.li. .e.
i.rñ. Itẽ qͥd ſt ita ẽ incertꝰ interrogatꝰ:ꝙ nõ pᷣt applicare animũ

mag ad vnũ q; ad alid. vt in b exeplo. credis illũ qᷓ eſt vltrama

re viuere vł nõ.Rñ.ſᷣm alber.⁊ omẽs ꝙ põt m̃dere dubito.⁊ tüc .

debet dari tẽpus ad dilationẽ.ar.ff. de peti.bere.ſi debitoꝛ. ⁊·.
de excip.ſi quid em.ꝛ. ff.de iureiurã.iuſiurandũ.⁊.l.⁊ ad pecuni/

as.ibi.qͥd t ſi ideo.ac.⁊.ff. de interro.act.qui interro gat. ʒ ſit ar

gu. cõtra in eo.ti.l.de etate. S. nibil.ſed quid iudices minus pe/

riti ſemp cõpellũt eos rñdere credere vel nõ p hoc qd legiturbic.
⁊ tũc do cõſiliũ reſpõdẽti: pᷣmiſſa negatone reſpõdeat: vt no

credo eum viuere qꝛ nõ ſequit᷑. ꝗᷓ credis eũ moꝛtuũ eẽ. qꝛ põt eẽq
nõ credo eũ viuere nec credo eũ moꝛtuũ eſſe. Sʒ ſipoſtponas ne
gationẽ vt credo eum nõ viuere. bene ſequit᷑.ergo credis eũ moꝛ/
tuum. 7 ſic poſſes incurrere piurium. Sic ergo nota ꝙ non ten

ad omia tñdere.nam nõ ad incernta pꝛoꝛſus vt dixi. Itez non ad
ea dequibꝰ nõ fuit intellectũ in iuramento vt de bis queno faci⸗

unt ad cãm. vt. ff. de noxa. quotiens. 5. fi. 1 de iureiuran.l. qui iu ⸗
raſſe. §.fi. .ſ.de ꝓba. ad ꝓbationẽ. a.]. ad exbi.l ij. Item nec ad

eam ꝑ quã eſſet coõtrarius pᷣcedenn intenogationi ne incid at in ꝑ

iuriũ.⁊ ſaciat ſibi piudiciũ.vt ar.ff. de peti.bere.ſi qͥs liber. fi.
Item nõ de facto alieno.vt.ff. rerum am o.l. marcellus. .l. qd di
cunt quidã ſed male. Idem dicũt ſi queſtio ſit iuns vttum ita ſt

de iure an nõ. ar. ff. de iur. ⁊ fac. gno. l. ij. vbi videtur ꝙ nõ eſtiuſ

ſed ar. cõ tra.ff. de iureiurã.l.fi. Item videt᷑ ꝙ denegatiua no ſt
querendũ. cum em̃ ꝓbari non põt. vt.jde ꝓbati. actoꝛ. Z e ſunt

ponibilia que ꝓbabilia ſunt.cũ in locũ ꝓbationũ ſint iſte intenſo
gationes inducte. vt in aut.de bis qui ing. ad ap. S. fl.7 quia è
pter exonerationem ꝓbationis eſt inductũ boc ſacramentů Tin
terrogationes: 7 ideo ſempꝑ interogatf pꝛius interrogans an ila
credat vt ꝑ hoc exoneret᷑ interrogatus.vt querens nõ querat.a/

Secuũdus

De iureiur. ꝓpter

— —— dixide nega .
i cipe oreneck gi nie nõ queri:tamẽ
ͤen g r nb crceptoͤend n videt vt. f. d me iudex debet
i . ocil.l.co nuqlc ſepiu upern aerzun⸗ ac.l et querere bui
geife dico meß Een ugnd enl nunedin baae⸗ raar. gqeWolluß
tein poͤr E ar. cõ * eẽ ꝙ pᷣus nõ cred terrogani. v ractib⸗ 1 Enr te 4
mu ſ. auk in iſt tra = õ Bancin ittant ͤe. qꝛ fingũt
4 Erbtentil vt pteritis apns teſtib⸗ Sancmnus g KSe angiſennede ri
Plllet⸗ bteniſ. xe disd 18 deſcẽdũ hing tene 5bꝛomin. ſie Raone,ſn ñ iurauetůt ra
6 An tens. dn diſpoſita rlegvel an ite,a: Koren daragheenan tr
ndt eeradnosa utr⸗ is. Sinaũ a firmita ittere pi aaruch venaim guc tno iuratur
ſini ti. vt. aduoca aps 7 ſt abfueri te m „7. ideant᷑ ſibi h oꝛa iudicij ſuira peincipis
L ſkr * t.j.ti.t r 2 „ P P Pc erit al lentu: ſib H 2 lcij vt iu 7 ꝛiucipio
lbhne nouaz inß ez nõö et: no an 3 curatoꝛẽ cã , ter⸗ n ſ: xexpᷣdi N1 mõi ſe vt. ff. de retur.Rñ. ſi
uiſ parroni Pn. .5 litẽ te licentiaz eiusagi noſtrã ſancti icta di ſacra ve ik de dam in ñ. ſie
fuiſt derdels. doc Miſi pꝛiu ratoꝛi ocoanoſcã ices lIʒ t: ſanci uius.l. dici pꝛincipio
eiti⸗ d OLicentiaz. v tibus i p , Sactis i man u oſcaãt vi Ber cõpꝛ . biceſtſnnaig piin ci
fill det᷑ ꝙ tiaz. vi lũni⸗ uinciaiq interueniẽ no. . igoꝛẽ ſuũ omiſ ſ d efer⸗ randũ. verũ V
Goi tent ad litis 1 ie ſube 8 degit * le⸗ / P come ſ exercẽ ũ atur. J ũ eſt
. CUſer ke ationẽ co le e gt .Si „ ſacrm COl vtili odopꝛi cetes ndo dec Item an iu
döͦannte rationẽ : 7 nar⸗ us abfueri imiliq ca mini ltate pñt . iuatoꝛi ſ⸗ tur lit. ↄt clanta v 3
e gati interro ſolui ſti rit 2 foꝛſitã 5 moc ninime pati em le 6 55, nõ. teſt. ſieri. Rñ e⸗
deſrtttl ſr s dare g or N ſed oime Neritare legepoſuing⸗ it ſt enans
in ratoꝛem. fii cu,/ neri Vl defe ratoꝛẽ oꝛdi giente exi hocab acto ittiꝰ: o:in Hn. z. a. vr.
iſta a fiüt em̃ nerit: ⁊ iñ efenſoꝝ Oz di te exigi: actoꝛe itti?: latam. 2. ſ. de g *S.
din graclhuc ng. p anhie nn peoimeme Rde nehaluim n 3 Auteri volc
unintt lerön Kü ine ſa nena. l ſat dꝛe pſe vl incipaliũ ari: et ſaci car gndeß
Giheit vörpinenen r ne eoſi h ratoꝛẽ vel eti rũ er ũꝑſonarũ vl achm vel manatun demnd deq̃
aimnge⸗ . ra. ſed eti e n er acta . oc iudex etiazʒ etiã quacũqʒ cãᷓ VI aduoc- peo murs irinauau
R V 2:ins 8 ex bis reiz d iuram dex, pſpexe . tiã hui 10 ã mutilari?. dgto⸗ ſic poſſi is tantunm 5
— E ſa gn. agon uan diß Pſtiterit ent mmieize legi adden ei . LHocꝰ te nõ eranun ſd ⸗
chil ntdligmnad n . dam ei ver iſaſturn g ne ie p alio ſiiel ſana⸗ bnenn naneheſn deo pe
boenngir teſtach vrtorgcc . ione⸗ aliqu foꝛſita deiuſſionẽ adato/ cre Kemit teneac,
teſta. cũ dñ . ua vtẽ q⸗ turũ ſua. lonẽ ratã pPlato:ſe pactis.ſi n. cötra. S. d⸗
urintif nis en iond eeiui pen⸗ li⸗ iqua vtetes re rũ ſuaʒ ata rem dñmh ed Paaigſtauii 5. de
ingit qñ oubitab Sin enn nit ym ad finẽ.· Ael die lit ex hac machinati mauenit: hublicam vt luctu
bi g . ge e Lae dielie eo “ nachinatione ſenten evk ee
iufun relunon earen ea Sn r iſacte 31. hoceris Pai actiͦ peſtatur dt d. lex crcum Pbeen ne us
pigige niolec eentege ac eooſ a udicellin ſ. vt pced ik rnl. iuſintan aheitea tri e
S lrdian inih nirno ne ilius gr gie SeLundnn de FFücheauun pech
ic, = Sublarͤ⸗ Wienn d Fheltl rere eradantes 2etm
Kifne iuram entů ß raſcnta nſee do .r. 5. de bis derarocag ne te dſein oen⸗ iul. peto. 9e ſtleng 5, de aliag us. T.ſt de
lidi nragunaeile g due netr H His. non rehſ lecſentenna eqꝙ appellet. Ciurameto 7.l. ſi quis nla pb lachte
Ma cce E ſ. de ſe 5nõ valere ef. Sed to calũni. ipulatu ibiioqᷓ
guimt teglumnioſebenkodlanon babe arcifemnarldtg nd⸗ no en. ? interl ere quaſi 4 a30 diti nie valet tus fueri
ſönn abſit. Itẽ der vmn uationes.2 t. Yrech to coueniri aàp?* ü 75 pfẽe di Laigt anageen l xit etia tacit nibilomin⸗ ir.. in
Nd S it. Ité nota uirat a dño faciti ꝓcurato niri pote/ iurant. dic vt di „ .27. ſ. de li tum oꝛdine iteno „ ſenten
nhetn factꝰ eſt in rẽ ꝙ boc dño ſi pñ iterogalioen, Ri. agu vt. . de e ixi.5. e.l. in p. e lit. cõteſt Bneningatcerlstn,
iettiert q̃ ſtipen inteſus autuzt⸗ in ſim ñs eſt. als i tiões. Rñ nö d ocatis7 epiſco. cle. pn. Itet eſta. aute icioꝛü late tti. ?
Nee d uipendiq.. ff. añ in ſimplici inquir niuder lericis dici vice dñis. e.l. cum em qᷣd d ten. offerat. tam. v
penlit Tkadaancenr ꝛiã f. ꝓcuratoꝛe: et ſt dolo ſ⸗ q nõ dicit in ſa ñis. l. bon clericis. ueen eot. Dena
Glhe ametRa Büntid e. t.l. i. . in ED eſeenis de eo 5 lijs geäle memimch HRü
n e uiſoen arene ed dnniran rnehcar zeeninſennn Rd Pd
Sedo pte rei nõ eexp· fit meli r.1. i inxerũt m iurar ecre. vte Item i onia. ſz certei ti. ð
ntmueli ne Bed n oini aucdet rei nõ ſit parte actoꝛi ius veri⸗ inueni an agat ſi e. vt in pᷣdi xtra de iu in ſpirituali erte illa cu
nize, nri.deleg ard vaur ſacar lios ait curatoꝛ in r is ſit ſtue rei⸗ roͤſl. derfenct⸗ u ue cõuenia icto ti. de in reiuran. c.lit ibus conſt
tthe Gü/ n Be ar. cgaro rr üakänsifänzan, H znrgere debcre Ra Cd d t
