IApera. Zheodᷣ. ? Nalen. Ciro. pꝛefec. vꝛ.

G um tue celſitudinis deſtinandi angipoꝛtusin⸗

qN Miſſine auctoꝛitate diuini reſcripti ad iudici-
N

tegos vel partes ſuis domibus incluſerint:ſeu poꝛ
ticus vſurpauerunt: ꝓculdubio iura pꝛiſtina ſacra-
tiſſime reddere ciuitatiiubemus:mulcta auri.l.lib.
non defutura ſiquis poſt hac in ſimilem audaciaʒ ꝓ⸗
diretemptauerit.

Dem. aa. eidem.

Aſilicam inauratã ⁊ marmoꝛibus decoꝛatã li

berſinperpetuuz manere:neq; alicuius ima
ginis ⁊ picturarũ cuiuſubet honoꝛis tabulamʒ obũ⸗

bꝛatione fuſcani iubemus: neq; in aliquaparte eiuſ⸗
dem baſilice tabulato quicqᷓ; opere ſtatiões ergaſte

riaue cõſtitui ſancimus. Illud quoq; decernimus:

nein eã equos liceat itromitti: vł nuptias celebꝛaꝛi.
IMpera. Leo.a.entrnio.

( NEminiiudicum liceat in hac inclita vꝛbe vel

din ꝓuincijs noua opera inchoare: pꝛiuſq; ea
queincepta inuenerit a deceſſoꝛe vel pꝛedeceſſoꝛi⸗
bus ſuis vetuſtate diruta au deſidia derelicta diligẽ
ti ſtudio inſtantiaq; cõpleuerit:cũ ex hoc plurimuʒ
laudis acquirat:ſi ea culta ⁊ pfecta reddiderit que

vetuſta ſũt ⁊ inſtaurationẽ requirũt: queq; ab alijs

iniciata ⁊ imperfecta reſederan. —
SSSeradtiociis operum publico
rumet patribusciuitatum.

Mperatoꝛ Jeno. a. archa. ppᷣ.
lingule dioceſeos viros ſpectabiles iudi-
Aeces.id eſt pꝛefectũ auguſtalẽ ⁊ comitẽ oꝛi
is ⁊ vtroſʒ/ ꝓcõſules ⁊ vicarios vna cũ ſuis ap⸗
panitoꝛibꝰ ꝓtenoꝛe generaliuʒ magniſice tue ſedis
diſpoſitionũ diſoutiendis publicisoperibꝰyłl aque⸗
ducibus qui ex ciuilibus reddinbus vel aquolibet
ſpontanea munificentia facti ſunt vel fuerint modis
omnibus abſtinere:nec aliquid quolibet modoquo

libet tꝑe in diſcutiendo cinles reld ¶

ditus vel facta opera velque fieri
aſſolent:vnã ſiliquã ſibi ex ſinguliſ

erogandis ſolidis vẽdicando: ant
quodcũq; lucrũ captãdocũhmõi

rebꝰhabere cõmune vtpote patri⸗
bus ciuitatum ⁊ cure eoꝛusdepu⸗
tatis. Qui veroopus aliquod ꝓ
ſua liberalitate ſe facturos pꝛomi⸗
ſerint: licet certum ſit eos ex ſola
pollicitatione vel pactionead im⸗
plendum ſue munificentie opus
neceſſitate iunis teneri: nullum ta
meneos vel heredeseoꝛum ſuper
facto opere ratiocinium vel diſcuſ⸗
ſionem: aut aliquam vtpotenõ in
tegram pꝛomiſſam quantitatẽ ad
id opuserogatam vel inutiliter fa⸗
ctoopere aut alia quacũq; ratione
quocũq; modo quocũq; tempoꝛe
inquietudinem ſuſtnere concedi⸗
mus. Quod ſivir clariſſimus pꝛo
uincie moderatoꝛvel eius officium
redditus publicos vel opera publi
ca contra vetitum diſcutiendouel
vnam ſiliquã aut quodlibet exhiſ
dem redditibus vel operibusuẽ⸗
dicando ſacratiſſime noſtre legis
pcepta tranſierũt:qnqʒ qdẽ officij
pꝛimateſexilio dãnati ppetuo bõa
ſua ciuitati quã leſerint nõ dubitẽt
vẽdicãda:rectoꝛvero pꝛouincie.l.

lib.auni ferietur diſpendio:hac ea

dem quidem pena ſpectabilibus

quoqʒ iudicibus licet illuſtri digni

tate fuerint decoꝛati et eoꝛum offi⸗
cijs ſicut ſuperius diſtinctũeſt im⸗
minenas
Depignoꝛ bus ⁊ ypothecis.

mperatoꝛes Seue. ? Ant. ag.
bemus ꝓuinciarũ quidem rectoꝛeset

N Ebitoꝛ qui pignoꝛibus
ꝓfitetur ſe creditoꝛibꝰ
R cedere: nihilomagis li-
berabiturꝰ.
Bem. aa. lucio.
Hauis conſtet ſpecialiter
qdã ⁊ vniuerſa bõa genera
liter aduerſariuʒ tuũ pignoꝛi acce⸗
piſſe:⁊ equale ius in oibꝰ habere:

Deratiocinijs open publi.
Depignoꝛibus.

Via plurime.loca
is eſt hec lex.
lpi.nomen ciuitai.
Ai ſine. plana ẽ. ?
acit. S. .l.nemo.

Lterritoꝛio ecdleſte iuxta ec
cleſtam fabꝛicant ſtatões.
Iteʒ no.qð ſequitur nein
eam equos ⁊c.hb.
Emini. cõcoꝛ.ff.e⸗
BVopus l. penulti. ?
fi.in pꝛ.:⁊.S.e.l.intra.⁊. l.
nemo.⁊.l.ſi aliquãdo.
g 32 erfecta. quid em̃ ĩter
eſt ⁊c. vt.S.de na.li.l.ſi q̃s
ſine li. in fi.
RKubꝛica. Deratioci⸗
nijs ⁊c̃.

bemus. ſiliquã
etiã.ſubaudi.i.nec
tiã vnam ſiliquã.

que quid ſit: dixi.5ẽ. epi.
7 cde. aut. ſʒ bodie.
4Warin us ciuitatum.id
defenſoꝛibus.ſ. ſupꝛa⸗
dictis cõmemoꝛatis pſo⸗
nis. ſ.iudicibus ⁊ mgrati⸗
bus.
k ¶ Depntatis. ſ. diſcuſſio /
nibus pꝛedictoꝝ operuʒ.
l¶ Zeneri. vt.ff. de polli.·.
ex pollicitanõe.⁊.l.pactũ.
ſic ⁊.S.ad velł.generalit᷑.
7ð do. ꝓmilſ.l.ad exactio
hnem.
Cudꝛica. De pignoꝛi
bus.
Ebitoꝛ. ꝓfitet. nã
⁊2 vendito pigno⸗
eperſonalis actõ
nõ tollitur ſed eo ꝙ ð pꝛe/

net integra petitio: vt.S.ð
act. ⁊ obli.l.aduerſus. licʒ
veneti cõtrariũ ſeruent.
n ¶ Hibilomagis.i.nõ iõ
magis.vt.ff.ſi cer.peta.l.ſt
creditoꝛ.⁊.5.ſi cer.pe.ſt
mutua..ff.ð pig.ac.ᷣſi S
in pignoꝛe.⁊ facit.j.ð iur.
do. ĩpe.l.i. ⁊.S.qui bo. ce⸗
po ſ.l. i.
0

Eiberblun remanet
i

K Vaãuis.mutuaſti
mibi. c. ꝓ quibꝰ.c.
ego obligaui vineam quã
dam ſpecialiter que bene
valebat illa.c. Scðo bõa
oĩa ꝓ eiſdẽ centũ tibi obli
gaui generaliter. ꝓcedẽte
tꝑe aliquã rẽilloꝝ bonoꝝ
alij obligaui.veniebat pꝛi
mus creditoꝛ ⁊ dicebat rẽ
illam ſibi obligatam pꝛi⸗
mo. ⁊ omnino ſcom repel
lebat.

gatꝰ in reſiduo.

qe Hre nigoꝛe iun iſpecto.

cio ſeruari poteſt ĩid ebituxʒ
cõputato:de reſiduo maö

— dẽtur.vt ⁊.S.de pi

ſpecialem in quibuſd re/

quid ſi aliquis extraneus
poſſidet vel creditoꝛ pᷣmꝰ.

3. de act. T obli. aduerſus. P
7. ff.de pig. act.ſi quis i

Libe

—.—

a Eemperanda de equitate que pꝛeualet. vt. S. de iudi.l. placuit.

bqIRedigere. quod ſemper pꝛeſumitur mſi contra ꝓbetur a ceditoꝛe. ar. j.

de diſtra. pig.l.qui ſpecialiter.
e ¶Bonis. generaliter obligatis. L
dae¶ Accepiſti.ſ.ſpecialit er. tu ſedᷣs creditoꝛ.
e ¶Intenʒz imo videtur
poſſit eligere an ex ſpeciali
vel ex generali velit bipo⸗
theca:vt.ff.ð diſtrac. pig.
l. creditoꝛis. ⁊.ff.qui po.ĩ
pig.ba.l. qui generaliter. ĩ
pꝛin. queſunt contra. So.
ille de rigoꝛe bec de equi /
tate.vt bic innuit. vel in il/

iuriſdictiotñ tẽperãda ẽ. Jõqʒ ſi
certuʒ eſtpoſſe eum ex his queno⸗
minatim ei pignoꝛi obligata ſũt in
pniuerſum redigereꝰ debitum:ea
que poſtea ex hiſdẽ bonis pigno⸗
la de diſtrac pig. vn? erar accepiſtiꝰintenim tibinon aufer
creditoꝛ tiñ. In aliaqͥ po. ri pꝛeſes ꝓuincie iubebitſ.

in pig. bhabebat pꝛimꝰ tm BDeim. aa. mari.

eneralem vnde generali . . —.
rpꝛefenurßz Jo. t .ſ. c Recitoꝛes qui non reddita
Abipecunia cõuentionis le-
gem ingreſſi poſſeſſionem exercẽt
knetgd viʒ quidem facerenon videnturꝰ:
in. e.l. qui generaliter. S.i. 6 Ir.
vbi dicit: ꝙ ſecũdus ẽ ſo⸗ attn to:e Ppꝛeſidis poſſeſſio⸗
lus: quia tbi pꝛimus qua/ em adipilci debent.
tdam rerum 1 ure: quaru I SHem.aa.bellio.
dam ſub conditione acce⸗ . .
peratobligationem. ſcʒ ſi Vm te Pecumam accepiſſe
expꝛimis ſatiſfien nõ poſ . 2 agros tuos obligaſſe fate⸗
malo t poſſit ſoli ſe ris:non habet ration em egquere⸗
do tenetur. ⸗ . . . ,
fNubebit. accipe banol risvi te coactuʒpignoꝛidare. Si
poſſidente debitoꝛe. SO igitur recipere nis rem tuam ſolue

qui po.in pig.ba.lſi gene
raliter. S. i. hic autem etiaʒ

bus babebat. Iténec ob.

Hi. idez. Item facit adl. UI Dem Anto. a. domitio.
NReſes pꝛouincie vir clariſſi
Amus:ius pignoꝛiſ tui exequẽ
1 t. * . „
tem te audiet:nec tibi obeni ſentẽ
tia aduerſus debitoꝛem tuum di⸗
cta: ſieum colluſiſſe cum aduerſa⸗
gno. act..penult in fi. .cfrio tuo aut vt dicis non cauſa co⸗

pignoꝛe. ⁊. S. de ſer. pig.

Regditoꝛes.non vi⸗

defur. l. cum creditoꝛ. 2. S.
de iudi.l.cũ debitoꝛis tui.
⁊ ſi cira cõuentionem ingrederentur tenerentur de vi.vt.j.ad.l.iuł.de vi.l.
in poſſeſſione.⁊.j.vi bo.rap.l..iij.⁊.S.ſo.ma.l.d otis.⁊.ff.qð me.cauſa ex⸗
tat. Ded quid ſi debitoꝛ creditoꝛi reſiſtit qui ex cõuentiõe vult ingredi.ad/
bac dixit aʒo.vim vid eri fieri. quod Jo. non placet cum ſemel boc placuit

debitoꝛi: vt inſti. qui.alie. licet vel non.S.i.⁊.ff.de aqua plu. ar.l.in diem. ⁊=

ff. de diuer. ⁊ temp.pꝛeſcrip.l.de acceſſionibus.in fi.⁊.ſ.de euic.ſiue.ff. de

pigno. act.l.qui retiario. Item quid ſi debitoꝛ alienauit. vel alio modo eſt
poſſeſſio penes alium.Rn.creditoꝛem poſſe ingredi ſicut ⁊ qui ſeruum ac⸗
clpit in quem babet iniectionem manuum:vt.ff. de ſer. expoꝛ.l.ſi ncius.⁊.ff.
de contrab en.emp.ſi ſub boc pacto. Item quia illud eſt pactum in res:ius

autem ingrediendi eſt eius executiuum:vt.j.eo.l.pignoꝛis.⁊ argu.ff. vt in

poſſeſ.le.is cuuus.S.qui in poſſeſſionem. Econtra vid etur ꝙ non.quia il⸗

lud pactum emptoꝛem vel alium poſſeſſoꝛem non afficit.qð.Ald.dicit. ar.
3. de act. 1 o bli. l. eum. B
b Debent. i. poſſunt.nã ⁊ ſine eo poſſunt: vt dixit.⁊ eſt ſic debet ꝓ poteſt
ff. de offi. ꝓcon. ⁊ le.l.obſeruare.S.fi. Sic ecõtra ponit᷑ põt ꝓ debet: vt.õ.
ſine cen. vel reli aut᷑ſed ⁊ periculũ.Ael dʒ ex vꝛbanitate.ſic ⁊..de fur.ci⸗

uile. ⁊ ar. ff. de re. eoꝝ qui ſub tu. vel cu.l.ſi pupilloꝝ.S.ſi pupillus.ſi tamẽ

ſuo iure volunt facere poſſunt. Sic ergo inciuiliter factũ nõ punit᷑.qð eſt

no. ſic ⁊.ff. de ſepul. vio.l.iij. S. nõ perpetue.⁊.ff. de reli.⁊ ſump.fu.l.ſi quis
ſepulcrũ.⁊.l.at ſi quis.S.idẽlabeo.⁊ qð me.cã.l.fl.in fi.
Ns te.vi.qꝛ aliternõ dabat pecuniã.vel neceſſitate rei familiaris:
vt. S.de reſein. ven.l.non idcirco.accur. ””M
k ¶ Deduam. vt ꝛ. ff. de pig. act.l. ſirem. 5, omnis.

4

creditoꝛi tuo pecuniam debitam.

Relſes. exequentem te. per bipotbacariam.
m Debitoꝛem. agentem vel conuenium. ..
Zuo.conma quem modo agis per bipotbecariimm.
o ¶ Pꝛeſcriptione. vt qꝛ non ſtetit iun. vt. ff. de euict.ſlio. vel ſcho qꝛ
dimiſit labi iennium infra qð debebat cauſa finiri vnde integruʒ

tne maſt ganto⸗
gnita ſed pꝛeſcriptione ſuperaup n rde eee
eſſe cõſtiteit. cum qeditoꝛ eſſa
Dem. a. quinto. ſens vel toꝛ
i .Mſumma debiti computa Pratioumnenze
Ditur: etiam id quod pꝛo⸗ ſenplſit gan cma
erpoſſeſſiones pignoꝛidataſ add gebtoꝛen hꝛeſen
collationem viarum muniendarũ ſntinõnocuit vt
vel quid aliud neceſſarium obſe⸗ naneenegtl
⸗ . e SSõ .7.lj. vid etur d ex
gniam pꝛeſtitiſſe creditoꝛem con- baelnoen e,
itenit. ditoꝛi.al.niſi ĩ bbi½
dem Goꝛ. mor. nebnabalns.
qga „ r. L ſic eſt cõtra. ff. d
6 Sucapio pignoꝛis: ↄuen pig ſiſupermo

Aonem non extinguit. pꝛin. 8 exeu rei
4 HNãuis perſonali actiõe er aiur indiſticte no
pentus aduerſus reum vel noene. Dugau
fideiiſſoꝛes ſeu mandatoꝛes eins ſupctatus t poſt
feceris condẽnationem:pignoꝛis eobligauit ic
tamen adhuc habes perſecutio⸗ bar ecptög
nem. toꝛl: vt.f. eſi ſupe⸗
Dem. a. atico. muse.. periniuri
dominium eius poſſeſſo⸗ obligaut v hot
nis que cum pignoꝛi data eaeſt ſupetaus ſi
ctadebitrice domnaadte trãſ- auidem aeditoꝛe
a b. en . I, iInoꝛante non fit
lamm eſt: eamqʒ poſtea credi- preiudicium dedi
toꝛ vel eiusheredes detincre ce weipriera a.
penunt vendica eam rem pꝛeſide ſ mar fi. Sive
pꝛouincie curante: vt fructuuʒ de⸗ ro ſcite credito:e
tunc pꝛeiudicat ſi /
bi niſt in duobus

ſſtis caſibus: vt bic. . ff. dereiud. ſepe ↄſt5. ſdentibus. ꝛ ft ð ap.
l. ab executoꝛe.S.alio.in fi. “r

TEnaſummmd debiti. neceſſariũ neceſſe ergo babet creditoꝛ ti⸗
4 M=

butoꝝ onera ſubirecum ſit poſſeſſoꝛ:vt. ff. de pac interdum
.l.epiſtola.S.i.ſicut fructuanus:vt.ff. de vſufruc.l. bactenus.qð tñ
ſic ſoluit repetit a debitoꝛe:vt hic.⁊.S.de pig.ac.creditoꝛ qui.in fi.⁊
ff. de pig. ac ſi neceſſanias. ⁊.l.ſi ſerues.
41 Sucapio.Pone caſum in quatuoꝛ pꝑſonis.Liciꝰ mibiſem
C prouie rem ſuam mobilẽ obligauit.bicticius negligẽtia de
ſijt poſſid ere:vel qꝛ ſine berede deceſſit:vt inſti.de vſucap.ꝭ.qꝙ au⸗
tẽ. ⁊ poſſeſſio ꝑuenit ad coꝛneliũ:qui alienauit gaio.qui gaius miẽ
nio vſucepit. Sunt ergo bic duo iura.ſ.dñiuʒ qð eſt debitoꝛis ⁊ P
per vſucapionẽ perditur. Item ius pignoꝛis.⁊ h oc nõ perdiuiꝑ
l.iſtam. Hota ergo ꝙ alienatione legali.ſ.vſucapione non tolliuir
ius pignoꝛis:ſicut nec alienationehoĩs:vt.j.e.l.d ebitoꝛem. Eſt au
tem vſucapio legalis alienatio:vt.ff. de ver.ſig.l.alienanonis. JItẽ

no. banc.l.baberelocum in vſucap.trienij.ſecus in pꝛeſcniptoe..y ·

xx.an.vt.S.ſi aduer.cre.l.i.⁊.ij. SOʒ que ẽrano ꝙ ius pignoꝛis tolli
tur pꝛeſcriptione: ⁊ non vſucapione.m̃.ibi eſt maius tempus: ſicq;
maioꝛ negligentia.Eſt ⁊ alia ratio:qꝛ dñium nibil babei cõe cũ cõ

pignoꝛis.licet emñ dñium vſucapiatur tniẽnio:actio iñ in rem niſi ꝑ

quãd am cõſequẽtiam:nõ tñ bipothecane neq; pꝛincipaliter: quia

ſicnulla actio mẽnio tollitur:nec per cõſequẽtiam vti rei ven. dirſi.

aq bic bipothecana nulla ſocietate dñio iungiturſicut in re yt dico

*

4

ſtte

gonece

t

bcalocn
ſarape
debie
ſia ykd

ſua ſa
lator4

fone

rfdep
nu
nſi⸗
dalni⸗
Nade
oniwe
andin
iusbin
Pel
deee

Moblsi,
ſckinig
hin 8ann
iliche
WN
urihiſten
ee Dete
dhirtfi
panns h
goblgrus
Mrggit
iniſorts
ulntfentgt
usſne
n. Oinne

blgrin n

Geifpers
gncdenca
autn
Nalcänt
Wnmim
degumet
iniin

,ſädecwin
nectitO

birüine
Ubs

becrürt

deprenmma

Dhemmgt
Gio gi

Augint

ntuan

Nlict
nenonni
inah
.

rlgnenn
witſ

ikri

ne: quia non poſ/

Dctauus. DrM De pignoꝛibus.

ti ſtaduerſus cre.l.i.no. Item quid ſirem banc mobilẽtenuitnõ ſo
lum triẽnio:ſed etiã decẽnio hic vſucaptoꝛ.an tuetur ſe qꝛ tenuit de⸗
ceẽnio.p.non.cũ in rebus mobilibus non babet locum pᷣſcriptio:vt
ff. de diuer. ⁊ temp.pꝛeſcrip.lõge.⁊.S.in qui.cau.cel.lon.tẽp.pᷣſcri.

Lin ſeruoꝝ. Sed cente non rei: ſed actioni dicimꝰpᷣſcribiſic ⁊.S.qð

me. cã.l. ij. iõ q; ꝓ , .
deſt er vrnorauti ducta matione reſiduoq; ate obla
bi Irez noͤne aut to ſi fuerit ſatiſtactum: eapolſſeſ-
agit debet pbare ſio tibi reddatur. ꝑꝛ. Dio
dñm debuoꝛö Ie. 7 Maxi. aa. 7. cc. alexan.
bn on do⸗ Ebitoꝛes pꝛeſentes pꝛius

reſt. Rñ.ſictempo⸗ itoꝛes p. es pꝛ
doenũuciationibus cõuenien⸗

re obligatiõis nõ
nũc:vt. ff. e.ſi ſupa

us vl. qnõd di ſunt: igitur ſi cõuentidebito ſa

7

ſunt .. qð dicitur. tisnon fecerint:perſequenditibipi

Sageerr gnoꝛa ſeu hipothecas quas inſtru
potbecaniã aduo Iento ſpecialiter cõpꝛehenſas eẽ

eat u debitoꝛ lue / dicis: cõpetentibus actionibus re
re potes. vt.ff. de .

diſtra pig. lreien, Ctoꝛ ꝓuincie auctoꝛitatis ſue auxi⸗

pium. . iibi. ⁊ c liũ impartire non dubitabit.

Bara mraqnon⸗ em. aa. . cc.eufroſino.

repellere illa ratio ( N Ominatoꝛiꝰ pignoꝛi cape⸗

.

debitoꝛ pig. ac exr obligauit pignoꝛi:eiq; tu ſucceſſi⸗

cõtractu.vbi agit q. ſi or inſi t 0
etis ſi res no fuenit ſti:licet inſtrumento eius facti te⸗

ſua vł deſient eſe ſtimonium collatum non ſit: ſolu⸗

ſua. leut vmo, to debito creditoꝛẽ de histibi red-
Prcf omolt vtſi dendis ſolẽni iure cõnenis.

fur.ff. depo. l. i. F. ſi m. aa. . cCc.matrono.

pꝛedo. 7 de pig. TZ. a
erlſtrg Fas q; n dominaʒ non mmo⸗
Sed none vſuca/
ptoꝛ a debitoꝛe recuperat per actionem in rem. Rñ.ſic.⁊ eſt ſimilis
circuitus:vt.ff. de condi.inde.l.indebiti.ꝭ.fi.⁊.ff.qui po.in pig.ba.
daudius. Eſt ergo cõſilium debitoꝛi vt faciat ſibi cedi a creditoꝛe
ius bipothecarie qd babebat aduerſus vſucaptoꝛes. vt.ff.qͥ po.in

pig.l, mulier. ⁊ de euic.l.in creditoꝛe.⁊ hoc incõtinenti cuʒ ſoluit.vł

boc acto tunc eniam poſtea: vt.ff. de ſolu.l.nod eſtinꝰ. vel in ſolutuʒ
ei pignus dimittat.Alij dicunt cedi debitoꝛi per creditoꝛẽius reten
nonis qð babet creditoꝛ ex ſnia lata cõtra vſucaptoꝛem. Sic ergo

vſucapione ꝓpꝛietatis nõ extinguit᷑ pignus:vt bic.⁊.ff/ꝓ here.l.ij.

in pꝛin. 2,ff.de vſucap.ſequitur.S.ſi rem. ⁊ ꝓ empto.l.ſi rem quam.
nec vſufruc. vt. ff. de vſufruc.l. locũ.S.pe.ſed operã in ſeruo relictaʒ
ſic. vt. ff. de vſufruc. le.l.ij. in fi. Alij ponũt caſum. quidã o bligauit
mibi rem mobilẽ alienã quã vſucapiebat:nõ valuit tũc oblig atio:
ſed ſi poſt perficit vſucapionẽ cõuentio pignoꝛis valet: vt bic.⁊.ff.
de pig.act.l.rem alienam.i.rñ.⁊ ſcdᷣm hoc facit.ff.d e reiven.l.ſi ati⸗
cio.⁊.ff. e.l.i.in pꝛin.ſʒ certe tũc melius diceret cõfirmat qᷓ; dicat.nõ
extinguit. Si m̃ teneas bũccaſũ dicas debitoꝛem bone fidei poſ.
aliter cũ fieret furtiua nõvſucaperetur:vt.S.ꝓ empto.l.cũſit.Alijvt
pla. dixerunt banc.l.non poſſe intelligi.
re Hignoꝛis.i.bhipothecaria que oꝛit᷑ ex cõuentiõe pignoꝛis.ac.
Aaaãuis. reum.ſ.debitoꝛem.
t Keceris.i.fien feceris.ſic.ff.de his qͥ no.infa.furti.O.mã
dati.⁊ no.cõd emnationem.ſecus ſi fuiſſent abſoluti a perſonali:qꝛ
tũc tollitur pignus. vt.ff.qui.mo.pig.vel hipo.ſol.ſi deferente.
v ¶ ¶ Verſecutionem. babet em̃ bipothecana ſuas cõditiones vtnõ
aliter tollatur niſi fuerit ſatiſfactum:vt ⁊.ff,e.grege. :etiã, ⁊ ð pig.

dem. aa. . cc. apio.

er auis nonbol⸗ re ſine pꝛeſidis auctoꝛitate
eaoroꝛez er Lsnolninati: non licer. 4

ac.ſolutum. in pꝛin. ꝛ.ff. de diſtrac.pig.queſitum. ⁊.S. de ac.⁊ obli.eſt in ar
iam ob cirograpba.p ecu. l.vna.

fluum eſt niſi bis ponãtur illa verba pignoꝛi ⁊c.ita ſcʒ ſi dñiuʒ ei

eſſer
ð”ZZD „p„ DMata. ticio.
rem.xxv.an.ea que obligauerat ti 4 eſeium.

biꝰiure dñij poſſidere permiſiſſe a Tranſfatum p vẽditio

— H r; nem vel legatum. L
in ſolutum dediſſe pꝛecibus ſigni⸗ am poſſeiſionem.

fices:domine contractus ⁊ nolun c¶¶ Ereditoꝛ ticius.

tasad fimitatem tibi ſufficit. dVendica. actoe in rey.
e ¶ Ratione. vt 7.]. de di⸗

. Iſtractiſ a debitoꝛe pigno 62 teſeio. Rich rec,
Hug: credi g Si fuerit.⁊ poſtqᷓ; red/
nbus: creditoꝛes potelta⸗ . atur fructibus in ſolutio

tem habereytrumne perſonaliter nem cedentibus.
obligatos ſibi:an pignoꝛa poſſi⸗ e arnla umico⸗
dentes in rem actione cõuenireve bulab.
lint:nõeſt incertiiuns In autẽ. Ebitoꝛes. coueni/
Col.piij.conſtitu.vij.de litigio⸗ Edanter deo⸗
„ * *Il. . 26e.
ſis g ad hoc autem. „ „ l. quid am yberus.ſecꝰ au⸗
Ocita ſi debitoꝛ ei non ſa⸗ tem vbi vult vend ere pi/
Atiſraciat ex pꝛeciorei vendi⸗ gnoꝛa:quia tunc ex neceſſi

Nℳ N tate denunciat:vt. ſ. de di⸗

tra vſucaptoꝛeʒ er 1 1
go nec cõtra credi dem. aa. ⁊. c. euſecredi. reel. M iur. do. impe.l. fi. Itez po/
ven arilacl be Wutapꝛopecunia quĩ. U dem. aa. .cc. baſltce. nuaaur isnnb tuirurde
ret rei vẽ. ſg h agit· accepit mutuo res pꝛopꝛias Ebitoꝛem neqʒ vendenteʒ es ſtatuta ad ſoluendum.

Ineqʒ donantem neqʒ; legan alias non. vt. j. de contra⸗
tem vel pſideicõmiſſimn relinquẽ tene minen ſtipul ma
tem:poſſe deterioꝛem facere credi l ¶ Actionibus. bypotbe/

toꝛis conditionem ceniſſimũ eſt. cana: vt ⁊., depꝛeca.li.

ngde ſi tibi obligatam rem d. Ominatoꝛi id eſt

bare poſſe confidis: pignoꝛa per-
ſequi debes.

AIAgnominanti ad mu

l pꝛeſidis auctoꝛitate ſic.vt
ff. de mune. ⁊ hono.l,ſi ad magiſtratus.⁊. S.de ſuſp ec.tu. pꝛeſes.⁊ facit.ẽ.
de cel. bo.l. ij. L H
I vxoꝛ.eius facti.i.licet non ſit dictum ꝙ reſtituantur obligantivł
beredi:tamen intelligitur cũ re cõtrabatur obligatio:vt inſti.qͥ.mo.
ecõtrabitur ob. F. fl. vel dic licet non interceſſerit inſtrum entum ſuper bis:
(rdogarlpaaun H
UAu“—u dñam. tibi. hec dictio legitur cũ pꝛeced enti vel ſequẽti ſr̃a.
q Ad firmitatem. rei que geritur. vt ⁊. ſ. de ſolu.l.ſucceſſoꝛes.⁊ fac.j.ſt an

4 – tiqui cre.l.i.⁊.ij.⁊.ff.e.ſi fundus.in fi.
„* Iſtractis.in rem.i.bipothecaria. Sed boc iure veteni videt᷑ ſic di⸗
ſtinguendũ.qꝛ auttacite obligata ſunt pignoꝛa.aut expꝛeſſe.pᷣoꝛi caſu pꝛi⸗
us ẽ agendũ ꝑſonali:vt.ff.deiur.fiſ.mochis.⁊.S.de dona.iter vir.⁊ vxo.l.
ſi nõ verã. Scðo bʒ elect.vt bic.⁊.S.de act.⁊ ob.l.fi. Sed hodie indiſtin⸗
cte pꝛius agi videt᷑ debere ꝑſonali.ꝑ aut.de fideiuſ.vt.j.e.aut᷑.hocſi debi

toꝛ.que ſimiliter eſt.S.de act.⁊ obli.aut᷑.ſed hodie.licet per alia ba. G

⁊ bec de ſideiuſ.vid et᷑ tolli ꝑ aliã ð litigio.⁊ rediri ad pꝛimũ ius vt eligat
creditoꝛ.qð dices.ſj.in dicta aut᷑.hoc ſi debitoꝛ ⁊c̃.
¶'Sequit᷑ aut.Hoc ia ſi debitoꝛ ⁊c.q̃ ẽ delitig.S.ad hoc aũt. colł.viij.⁊
Eõ.illi alij quã habes.j.e.hocſi debitoꝛ.queẽ de fideiuſ.⁊ ibi iã ſolues.
8uns. ⁊ ita electionem babet vmũ agat perſonali vel bipothecaria.qð
coꝛrigit᷑ ꝑ aut᷑.hoc ſi debitoꝛ.
Ebitoꝛẽ. certiſſimũ ẽ. vt.j. de remiſ.pig.ſi res.⁊.j.de diſtract.pigno.
ſi debuoꝛ. ?. S. de pcar.l.i. ?.S.e.vſucap.⁊.ſ.debitoꝛẽ.vẽdi pig.l.i.in
fi. Hoc aũtẽ verũ niſi in oꝛdine cõuentiõis.vt dixi.S.lpxi.
V ¶RPerſequi debes.licet ẽt poſſeſſio nõ fuent tibi tradita.qð ſecꝰ eſt in rei
ven. vt, S,de reiven,ſeruum,

dñium que cum. bic non poteſt eſſeque ⁊ cum. alterum em̃ ſuper

ionis que pignoꝛi data eſſet ad tetranſlatum eſt:cum pignoꝛi data

nus.
n GBine pꝛeſidis. ſed o

b ¶ Hon potuit. vt ⁊. S.ſi cer.p

d ¶¶DRduxit illud pꝛediũ
vt hic. ⁊.ff. de tribu. lꝓcu⸗
ratoꝛeʒ.S. plane.⁊.S.ſi qͥs

alteri vel ſibi. que aliene. Le

ʒ.de reivendica.ſi ex ea.ſʒ
hoc fallit in pupillo:vt.ff.
qui po.in pig.l.idemq;.⁊
8.de ſer. pig.da.ma.l.pe.
⁊ in milite. vt. S. de reiven.

ſi vt ꝓponis. An auteʒs in

ter perſonales pꝛiuilegiuʒ IBem. aa.pontie. 2=

babeat dicaʒ.j.qui po.in
pig. ba. licc.
Ignoꝛis.perſecu /
Htio. id ẽ actio hipo
thecaria eſt realis.vt bic?z
ff. e.l. pignoꝛis. 2. ſ. ꝗᷓ po. ĩ
pig.l. eos. ⁊ poſſid entẽ
datur. vt. ff. e. ſi fundus..
in vendicatione.ſed inter/
dictũ ſaluianũ eſt ad poſ.
⁊ ꝑſonale.vt.S.de ſaluia.
interdic.l.i.

ſt. nomine. ſecus ſi tuo. vt.ff.ſt cen pe.l. certi conditio. 5. penulti.
3. per quas perſo.no. ac. l. f.

aliter in pupillo. vt.ff, qui po.in pig.ba.l.idemq;. .
ãauis. obligauerit. tunc em̃ ſecus:vt.j.qui po.in pig.ba.lict.

Ziber

el. qᷓuis. :.j. de diſtra. pig. ſi maritus. Itẽez

* „ „

VBem. aa. ⁊. cc. heroide.
NXſifratertuus non ſummſpʒ
ad te ꝑtinẽtẽ pecuniã mutuas ſuo
nomine dedit:ac pignus accepit:
tamen tibi pignoꝛis obligationeʒ
querere non potuitꝰ.

q N Mauis ex ea pecunia qua;
ate mutuo frater tuus acce
pit cõparauit pꝛedium:tamen niſi
ſpecialiter vel generaliter hoc tibhbi IIdem.aa.macedoni.
obligauerit: tue pecunie numera-⸗ imn
tio in cauſam pignoꝛis non dedu⸗
xitꝰ: ſane perſonali actione debitu,
apud pꝛeſidem peterenon ꝓphibe⸗
. em. aa. endio.

S. pꝛetoꝛ ait. Ael iuriſdictio.i iudicis officium. ac.
s ¶Mon poteſt. ipſo iure ſublata obligatiõe. S
ceptionem.vt.ff.de pac.ſi tibi.x.S.depig.que eſt ð. So.bic ſola cõ/
uentio de pignoꝛe int erceſſit.vnde etiam ſolo pacto potuit tolli ibi
traditione ſᷣm quoſdam. Ael refent fiat pactum denon petẽdo de⸗

ed videtur ꝙ per ek

ui
. D ſtin. i.

cut nõ babet. vt Ar
4 rbtrna JIsnoꝛis vl hipothece per
ꝛtuſtis. .. ff. de pig. acl. ¶ſecunio eſt in rem.

ſi cum vẽderet. .fi. ⁊.l. ſe.
6 Ruſtodiam.idiligen, I Dem. aa. AMari.

din eulda eniʒ n Lan .
qð non debet. cuſtodiam , 1
omittitſi non facit qð dzʒ. creditoꝛ pꝛeſtare no habet
ltra culpam efn leuez noõ Meceſſe: ita dolum ⁊ culpam ſed et
nenerur ſed de ea ſic vt e cuſtodiamꝰ exhibere cogiẽ.
et inſti. qui.mo.re Sↄ.ob.d
fi..S. ð pig.ac.l.creditoꝛ. BDemm. aa. aleran.
c NRegditoꝛ ad peutionem de⸗

quis autem ꝓbet dolũ vt
culpam vł amiſſionem:di iti vꝛgeni iure minimepo⸗

xi.S.ð pig.act.l:.ſi creditoꝛ

cut vim maioꝛem pignoꝝ

tno. bicé ſimiluugo teſt: quapꝛopter eo ꝙ; voshere⸗
ercor anuz nen lbi⸗ris dibusenodiam debere confiditis
Reditor miniepo Cblato ? ſinon velint acciperecõ⸗
teſt. vt .S. vt neo ſignato atqʒ depoſito:de redden⸗

inuitus.i.i.⁊ de vſur.pu/⸗ j. RNH eeſidial, r
pil.l.fi.niſi in caſibꝰ quos do bignoꝛe hos pꝛelidiali conuen
no. S. vt nemo ĩuitus..5 tlone connente.
de inge ma.l. diffaman. Udem. aa. vito.
iZonſignato. vt 2.S. de &. Nay
vlſur. acceptaʒ. ⁊.ſ.de ptu
pig.l. ij. 2.ſ. de Z hẽ.ſti.ma
gnam. ⁊?.S. de iur. empbi.lij.in fi.⁊.j.de diſtrac.pig.l.ſi pꝛius.⁊.sꝭ.depig.
act. l.nec creditoꝛes.⁊ boc ſi debitũ totũ eſt liquiduʒ.alias datur iud ex co/
ram quo examinabitur:vt.j.de diſtract.pig.l.ſi reſiduum. .
R Es obligatas. ſoluto non dico emendo. quia tũc baberet dñium:
Axt inſti. qui. alie.S.i.⁊ ad boc.S. de reiven. ſolenmnbus.
Perere a.debitoꝛe act. man.ſi mand atũ interceſſit alias neg.geſt.⁊ hoc
uõ poſſid eat. als habet retentionem: vt.ᷣff. qui.mo.pig. vel bipo. ſol.l.i.
Ecũdus.pignus.vt.ſ.qui po.in pig.ba.l.pꝛioꝛ. .i.
n eaag. a ſuũ negocium geſſit ſcðᷣs creditoꝛ.vt.ff.qͥ po.iĩ pig.
ha.pꝛioꝛ.alias eſt ſub ead em.l.creditoꝛ.S.ſciendum. ⁊ facit.S. ð vſur.l.vt

nullo.⁊.ff.de reivendi.l.emptoꝛ.⁊.ſ.de his qui in pꝛio.cre.loco.l.i.⁊.j.de

remiſ.pig.l.um er cauſa.ᷣ⁊.ff.decap. poſtli.reuer.in bello..ſiq ſeruũ.
o Fuiſſent.pꝛioꝛi creditoꝛi pone.ſoꝛs.r.vſura. v.
R Aioꝛ. cum boc.id eſt remiſſionem talem.
Fan Bolum. id eſt nudum ⁊ ſineſtipulatione.
1

8

4

Esobligatasexierus debi⸗

ictio.pꝛetoꝛis.ait efn pꝛetoꝛ pacta ſeruabo.vtff,de pac:iuriſgen·

Airo.z uncſ etp
toſoluto liberando datumpetere metwlienihtane
non earuʒ dominium adipiſci po-⸗ gnꝰ: vtibi. At vbi
teſt. ”M depignoꝛeſiu
dem. aa. antiochiano. o inteneſin tollt
Ecundus creditoꝛ offeren- e iure: vt bic
do pꝛioꝛi debitũ: confinnat piionavt bigppet
ſibi pignus: ⁊ a debitoꝛe ſotem mo caſut̃ vbire⸗/
eiuſaz tantũ vſinas que fuiſſent miſtoebium ipo
pꝛeſtande non etiam vſuranz vſu potbetania. bper.
ras accipere poteeet. onalis p excepti/
. e oie net in acceſſoꝛio re
Aioꝛ annis.xxv. pignoꝛis miiſſio.⁊nõ in jn
oõuentionem remiſſaʒ cuʒ hallt Pa no.
boc ſolum pactum vel iuriſdi ⸗ en aeteoi
ctio m ipſius voluntatem tuea- o ſaaaſideuſo
. r ri obligato verbis
un: erſequi nonp oteſt. lib erat eum ipo iu
1 dem. a. marcho. nſedreum gerce
VErſecutione pignoꝛis amiſ bpuone vef. dese
Aſa: debitoꝛes actioneperſo⸗ randuz F led eſ

t NaIi coſti de noxa.l. ſi noxa⸗
poteſt. Inauten. Coll.i.coſti. Neiudletnz rd.
iiij. deſicleiuſ. ꝗ. ſed neq; ad res. mo. pig. velbipo.
NOc ſi debitoꝛ poſſideatꝰ: en aj⸗ dn
Mio yeropoſſidente inhibe cta.l. contrani.

tur hipothecania:donec penſona⸗ Aecutio
liter actum ſit cum reo ⁊ interceſ⸗
ſoꝛe.Et ſi nec ex hipothecis debi Rraciis.

toꝛis ſatiſſiat:tũc demũ interceſſo⸗ Seauinuraus HW
ris hypothece ſique? ſunt petãtur boel!debitoꝛ at.
quod ius ⁊ in heredibus locuʒ ha Seſed ne.
bet. Oecſi debi /

Ndeʒ. aa. eracontio.

CEmo q fuerat pignoꝛi obli ale poſſiceatbe⸗
Qeſmeto: Debiti bere locum. l. codi
deſuncto: debiti pemmaner clis:vt in aut. deli
MV tig. S. ad hoc autẽ.

colł.viij.quam habuiſtis.S.ðe.ſuper.l.diſtractis.ſo.illa cum ſit vlti⸗
ma coꝛꝛigit iſtam ſᷣm.b. Ael refert an poſſidens babeat cauſam a
debitoꝛe vt tunc habeat illa locum. an non. tũc hec.ar. ff. ſi fa. fu.
fe. di. quotiẽs. m aldr. qð nõ placet:qꝛ dolꝰſui actoꝛis ei nocere nõ
debet. vt. ff. ð doli exce.l.apud celſum.S.ſi quis ex cauſa legan.⁊.O.

ſequẽti. AUel illa aut᷑.de litig.intelligit᷑ ᷣm iſtã.pꝛ.ʒ aʒo.becloqui⸗

tur de rebus debuoꝛis nõ obligatis ſed reuocadis per paulianaz

nec em dicit᷑ in coꝛpoꝛe huius aut᷑.ꝙ fuerũt obligate.licet yꝛ. ſicpo

ſuerit. Ael aliter illa loquit᷑ in emptoꝛe.ſecꝰ in alijs poſſeſſoꝛibus.

vel illa loquit᷑ in expᷣſſa bipotbeca.becin tacita. an ff.ð iur.fiſ.l. mo
chis. ⁊.].de iure fil.l.i.li.x. Sʒ ar. S.ff. de cenſt.l.cũ poſſeſſoꝛ.in fll.

Vel ſᷣm.p.illa loquit᷑ cũ diſtracta ẽres volũtate creditoꝛis.qð ap
paret ex eo ꝙ dicit vt ex pᷣcio ſibi ſatiffieret.bec cũ ſine eiꝰ voluntate
Ael die bm JYo. becloquit᷑ generaliter.illa in caſu ſpeciali qñ li cõ
teſt. ſe vendit debitoꝛ.quo caſu lʒ nõ pᷣbat᷑ viciũ litigioſt ꝑ oĩa:cõ

tbit iñ quo ad boc yt etiᷓ emptoꝛ poſſit couenini

nali cõuenire: creditoꝛ vꝛgeri non Item ad boc ar fę

nIne non po

. Nr poſſc
gat. imd vid etur⁊ ſt

Mlort
in
umh 9
ſccti

WMWen

fpene

iiſdo

(leno
onls
ſons en
Sfoair
nauun

( dept

htoe,

cddlione⸗

uulc
dete

(lge.
ilch fin
infu

as inde

6ded

ennan

(iple
. igti
une

ſ uae
tföfi

ii 1l

Piiome

A(debito

ogct,
i
N.Nd
s.14
Miol
9
ttronen
ltzage
Ainrel

4 ſopern

(fpgnne
otten

unz

ubmee

ogge

debior⸗

“ poſſe ↄueniri:vt in aut᷑.de fideiuſ.S.i.⁊.S.ij.⁊..eadẽ.coll.i. c ¶ Dare ſolent.i.ſi ponere. ſine boctñ cõ trabitur tacita bipotheca ßim b.
lud e Aefun uos ipſe fid eiuſſoꝛ nõ poſſteler anas creditoꝛi electio d Bifimnonenam qñq; minus cõmodi tranſit ad heredẽ qᷓ; fuerit apð
N datur. ar. huius.l. perſecutione. Quidam tmñ dicũt ⁊ ſi poſſideat fi/ emproꝛẽ. vel aliquo dato demũ tranſit ad beredes:vt.S. de inoffl. teſt. oi⸗
ohenitlg deiuſſoꝛ pꝛius cõueniendũ eũ ꝑſonali cũ in coꝛ.buiꝰ aut᷑.nõ diſtin?/ modo.S.fi.⁊.j.de ꝓxi. ſacro.ſcri l.ſi quis. ⁊ ad boc.ff. deleg.iij. patronus
tunmm guatur Honigerr H Erig e per byp orbe,
nd vle drdo bus integra petitioꝰ. PD ꝓtenoꝛe cõmunis militantiũ pla⸗ anam otinfrbuins l.
ilixi. reus perſonalivel I aa. mauricio. Ati vel diuine ſanctionis taleʒ pꝛe fe lobenurnor Dhene⸗
uneauane . Itbinotaniunpignoꝛisti⸗ ſiantisbenefciumdaniſoler: hoc oo gernutanni
poiſid ens res de, O) nilo debitoꝛ tuus obligalit: innegociatoꝝ perſõis licet ipſi ni eon bec eſt diferennarfſ
piumete bitons. qno poſ/eum a quo mancipium arreptum litãtes minime debito obnorij ſũt eegit Monalnans⸗
Alinn ſcens eronerns pꝛoponis: apud rectoꝛem ꝓuin integrum creditoꝛibus eoꝛum ſer go emn erraneis.ac No⸗

uus.

¶ Actum ſtt. qd ſi debitoꝛ ſit abſens:vt ↄuenirinõ poſſi:dicõ poſ b⸗ Aetaxarij. aliud genus negociatoꝝ.

ueniatur: vt hic ſu Ccie conueni.

uetur:qdð ſcilicet in futuris militijs

In qui.cau.pignꝰ ta.ðᷣbit,

ta ergo duos cãus ad dif

aie itur. Enoen Mpe. iuſti. a. mẽne. bᷣö. nonetiam in his quas liben vel co lumiganlan dirange
und änoerin Vper hipothecis quas ar gnati coꝛũdem negociatoꝛuvl ex tur pꝛo eo qui tradidit pe
eie ſtian ul moe. A— gemidiſtmactoꝛes vel meta- tranei pecunijs eoꝛuz meruerunt: n gn ſcðᷣo opoꝛtet ꝙ
nn obli ſrr o ſt /vanijb vel alij quammcũq; ſpecie tenere ſancemus. g oieltvilitti no. milito mi
inter. F. quicquid. . .
mnuſ 25. de pig, actl. UII; negociatoꝛes pecunias ſi icre Loll. v. conſtitu. vi. de erhiben. litiam.ſic ⁊ vado viam.
4 ius, d geentibusdare ſolent hoc ſpeciali introduc. teis . optimüquoqy. bA Ban ſolern au i mi
nittiin bine. o, dentibus dare ſolent hoc ſpeciali E.reis ꝗ. optimũquoqy;. let let u l emi
aka tariuz id é ket ſuperamputanda omimachi⸗ Et eſt etiam ertiulo de equalita⸗ i ¶erſonis. bocin nego⸗
Pfmuſten baitoravr⸗ n modi contractum liberis ſuis vel conſtitu. x G. quia ne. ⸗ ciata militia ih nõ ſürdb
l⸗ 9Koͤueni qꝛ er alio modo cognatis quãcunq; mi q od obtiet : ſi ad hoc mu⸗ norijꝛvt ſubijcit.. actõe p
Gn belit cviti de litiam idem negociatoꝛes acquiſi⸗: Atuauerit pecumiam vt imli · Cnall ſo bib otbecania. t
inigiri delicg ium. edd erunt: eam tamen que vendivład tiacemeret᷑: aloqn filijn aut vroꝛ k Eield emerut. añ l iſtam.
an aſ fu nai heredes ſub cena diffinitioe traſa deknnci emmisarpon e Searasnas
i auad unlustet Mitti poteſt: liceat creditoꝛbꝰeo⸗ ſinulluspdictoꝛnz fuenit tic aliſs e erbibe ſmoducẽreS
Pengegf in quadrupluʒ rei m Pe r „ . „ dptimü. 7 e er ex ti. ð eq̃li.
gild cödemnator. Si n etiam non pꝛobantibus expe cr editoꝛibus hoc damus. do. F. gꝛ Zao calla:vi. .
2ð denne Snt edie
D 2 vſura duplatur ſbed eoꝛum vel cognatos mn⸗ In quibus caſibus pignus vel erau beamis militia eſt
Ahoedſiit vel quadruplatur taſle:dum tamen contrarium nõ ꝓp . ſage el. C. innuerat.
́UYU— amuIII ca tacite trahitur. Al:d iſt n
taſaigaen beturalios erſuo patninonio de⸗ Tpo Dee tace d MGit Seg
. uum . Prꝛio tñ caſu red . diſſe pecunias:creditum ab his 9 Mp. Anto. a. ſperato. nia militia eſt empta.
ttinlt dit debitoꝛi ꝑ e militarent exigere vel tantu eos ¶ v NMiuerſa bona eoꝛin qui nnenemans 2 —
Preng debing buberno Efflagitare quanti vendi eandemmi (lcenſentur : vice pigno⸗ n voren.
enta ſebo. vt. d.l. credt, litia voce Quoaſit bmnane ⸗ mMum tnbutis obligata? o Wra n⸗ viuit. H
lecſſu toꝛis. a.ff. de pig. cimus: ⁊ ſi extraneis quibuſdam ſunt. JMUb P ¶ SPꝛedictoꝛuʒ.i.nec ille
lo. l ſi — Ei I, . ad bᷣ mutuauit nec yxoꝛ
e a bi edas ichem negociatoꝛes de ſuis peu⸗ Dem. a. pꝛollo. Aurhlius eworvrin oulpe
N enraneum inſoli / nijs huiuſmodi militiam acquiſiſ⸗ Enum eſteius qui cum ſi⸗ pbawtr.
ge ean ſe pꝛobentur!: vt quod generali- AIcocontrahit bona yeluti pi recltodus. ar ad b
opercaulpd ami, terin ipſis debitoꝛibus militanti⸗ gnoꝛis tinloobligan: qʒuis ſpe- pecumia eſt empta vdlvꝛe
u iignue at bus talem militiam que vendi vł aliterid nonexpꝛimatur. . nih
Seraz:uiatum, Alheredestrunſinitti poteſt per-Argerreſenptoalexi a. dẽ ha , Zaenae
anaen aiet milſumeltvtliceat greitorbus . Zansfiucmspignoni da 4,nohiſuentcenu⸗
iiliu anoogtfun ie genc viuentium debitoꝛũ ine Ei toꝛũ pꝛedioꝛum ⁊ ſiid aper ( norengene ni⸗
ininmn fur. euz qui. S. idẽ pothece vendicare militiasniſi ſi- ſtenon ſit erpꝛeſſuʒ exipſis pignoꝛi sS Znbutis iRico.
te ſibt.·biſatiſ fiat: æ poſt moꝛtem eoꝛum ſe⸗ credant᷑ tacita pactiõe ineſſe t Salgualiur vt 5.
N⅓. Aper bi/ aereg 20 Diſdezx miſitiig 5. 5. 7 ter pu. pen.liin fi. ⁊
e areee⸗ erigere quod pꝛo hiſdeʒ militis Pdliatamẽ que emũturex fructuuʒ fiar ſl pria a.
Ne agealpiebant enim e tad muli pt a,5, geſtr hierdais Nad u r uß
ui tales campſoꝛes pecuniam mutuam vt emerent pꝛebend am vł mi ri.ſ.tacite vt ſic faciat ad titulũ.vt 2.S. de ſer. pig. dato ma.l.ij.⁊ depᷣuile.
litiam ſibi vel filijs ſuis.⁊ ꝓ hac pecunia obligabãt om nia bona fiſ.l. ij. ..iij. ſecus in ciuitate.vt ff. ad municip.:ſimile. l
h ſua. vnde querebatur vtruz de hacpꝛebenda eo modo intelligitur Vãuis.ineſſe.q.d.ſi pꝛedia ſunt obligata: ⁊ fuctus pꝛedioꝝ.iñ ſ̃
n *“R ꝙ ſit obligata: ⁊ dicit ꝙ ſic. ⁊ ita nõ eſt S.S.e.l.quis.⁊ pꝛefen eis ¶ dia ex pecunia redacta ex fructibꝰnõ ſntelligut⸗ obligata: vt 7.]. de
* pꝛioꝛibus. vt no.j,q poin pig. bal, diuerſis, tiu pig.lil. ⁊:ff.qca, pi.ta,ð.l.iĩ pᷣd ijſ: .ff, ð pi.l.paulꝰ. F.i.⁊.liſi fũdꝰ i pᷣn,
ſti

larntt. dt ar. öfun ulvas. .5. ſt. .ff. qui po. in pig.l. demq iaſt. 8

ar. cõtra. ff. de pe. bere.l. ſi rem. · fl. de leg. i i l.imp eratoꝛ. fi.r. . ſe. ?
e de vſur. cum tu. ij.

Ae dar. ſecus ſi non ſmr.vt depaiuit⸗ ſi r d:. tut. de vi⸗

c 7iiecelſi itate. als neceſſi
tati. ſ. pꝛimipilane admi/
niſtrationmis. filij eriazx licet
non ſint beredęs tenentur
Vt. ſ. de pꝛimipil. l. fi.
d Patnimonii. i. q̃ſi pa/
trimoniũ: vt. ff. de mino. l.
iij. ſed vtrus. in fi. ⁊. S.ð
o. act. F. ⁊ boc ex rei.
nöͤinduca. ma⸗ data que nupte ſut his quipꝛimi⸗

nu. illata doꝛſo. ⁊
r unupſcp hi pili ſarcinam ſubeunt obnoxia ne⸗

nulli pandentin, placui.

AI mpera. Ca
merianus.

inducta. ⁊ ꝙ perpetuo ibi
