ibeerercendeap⸗ vyXZ in die dñico emaãcipare tũ in futum examẽ adhibebit. unaturas ies ſede
gelotuor er ſ⸗ Nc manumttere liceat: reli Eaaa. iuli. nica. mnacedonie qand vabär anone⸗
milis obſeruãti ü 5 ta diebpoani Et no.a noĩe argumen
in vtriſq;. vel dic que cau e vel lites quieſcant.⁊ a 9 Dacragi n dich qul au⸗ tandũ.vt.S. ð * de.
an ſils it obſe die octauo kalendarũ iulij vſq;ʒiin Aſpitio cenmoniax paſcha l.decemimus.
ustia a nobᷣ adij ACMaefaninne,

letpᷣs anticipãt:omis cognitio in

Hoagf eri j aneſtiani; q̃ ob neceſſitatem boĩm
hibeat cnminaliũ queſtion u. ſunt.ſecus in paſcalibꝰ
NApatoꝛ val. theod. arch. vel ſilib q in bonoꝛem
xiſtoꝛijs.
Od an bonũ panèẽ faciqtnõ
ridicos: illos tmñ manere fe dicoin alije ſuis ozis.

HD c eG ne egemus.
menſibus? ach requieʒ laboꝛis in⸗ (Aernu auſpi,
dulgentioꝛ qnus accepit. cſtinos ſanas en
Irre ů. . Ohiaru. 1.
quie dies feruoꝛib⸗ mitigandis a ieiunioꝛũ.ac ſi dicat ĩ
autũnos Krürvrcerells kaa garageſime nemo aln
e Iar, eD S . crialr accuſat. Iʒ ñ ſᷣua
lendar J nuanelſ cõſ ueto⸗ ¶lDnes dies. iuridi
dies ociomãcipamꝰ. Hijs adiſ- tos Ladius dicendum
H cõceſſos. b ¶eſi/
bus.i.duobꝰ menſibus
vn? eſtiuꝰ ꝓ meſſibꝰ. ali
us autũnalis ꝓ vindem ijs.ſed alij dicũt ꝙ q̃ttuoꝛ ſar. vvo Piui duo
autũnales qð nõ plʒ. Et bi dieſ inducunt᷑ ſm terraꝝ neceſſtatẽ vt. ff. e.
pᷣſides. c ¶ UAd requiè q.d. quieſcãt a cãis dũ laboꝛãt in meſſibꝰ: ne
duplici laboꝛe ꝑeant.vel dic ad requiẽ.qꝛ req̃es eſt fruciꝰ hẽre ſui la bonj
Annus:i.indulgẽtioꝛ ꝑs ãni. indulget em̃ hoibꝰ qꝛ babẽt tũc qð eſt
neceſſe ad vitã ꝑ rorũ annũ. e Aligzaie boc ꝙ ceſſant cauſe.
fſAutũnos.i,. autũnales dies. A ancip amꝰ. in qbus bonoꝛes
iiij

decernebank. ſed nec pᷣdied

Liber.

ebẽt ſui copiã facere ptãtem. vt. ff.e.l. Pdie.

g Dies. ſingulis anis fiebat vnũ feſtũ ꝓ qualibʒ die in qua ꝑfecte ſue

rũt iſte ciuitates.

b ¶ Epiphaniarũ.ab epi qð eſt ſup.⁊ phanos qð

eſt ſonus.qꝛ ſonũ de ſuꝑ acceperũt magi vt ꝑ aliam via red irent. Vel a
phanos qðo eſt apꝑere.qꝛ deſuꝑ eis apparuit ſtella ſupꝛa vbi erat pu⸗
er. Inde dicit epipba /

nia. i.ſupapꝑitio.
i Apoſtolice.i.feſtiuita
tũ apłoꝛuʒ. An de feſto
beati marrini qꝛ ipſe fu⸗
it par apłis.Rñ.nõ.qͥa
nõ ꝑ oĩa. An in die bea
te virginis.Rñ.lʒ nõ ſit
lege cautũ.dic ꝙ ſic. qͥa
ipſa eſt ſupꝛa apłos 2
angelos ⁊ arcba gelos

k ¶ Maſſionis.toti xp i⸗
anitatis.a cũcnis iure ce

7

lebꝛatur. accur.
K ¶ Solis. ideſt domini
¶¶ Repetito.ꝑ ſingulas
ebdomadas.
m ¶ Arbitros. vt ⁊. ff. de
arbi. põp. §. fi. 2.l. ſi fe⸗
riatis. n Dieb?, pa
rem bꝛe reuerentiq eſtne
ceſſe. oAuſpicia.
gqñ natus eſt impatoꝛ.ſs
boc non ſeruat᷑ ſingulis
ams.vt bic intẽdit dice/
re. p Uel oꝛt?.i. co⸗
ronatꝰ, An aũt ab omi /
bus pᷣdictis poſſit ↄſen
ſu partium recedi.Rñ.in
bis q̃ ob neceſſirate ho⸗
minũ ſunt:ſic.vt.ff.eo.l.
i.in pᷣn. In bis aũt que
ꝓpter honoꝛẽ dei:ſecus
vt arg. ff. de arbi. nã ma
giſtratꝰ. ⁊ ſi feriatis.i ſi.
niſi fiãt q̃ ſunt de volũ/⸗
taria iuriſdictione.vt.j.

cimus natalicios dics vꝛbiũ mari
marũ rome atq; cõſtantinopolis ĩ
quibus debẽt iura differriqꝛ ⁊ ab
ipſis nata ſunt:ſacros quoqʒ pa⸗
lce dies qui ſepteno velpꝛecedũt
numero yel ſequũtur: dies etiã na
talis atq; epiphaniaruz rpi et ꝙ
tẽpoꝛe ccmemoꝛatio apoſtolice
paſſionis totius xpianitatiſmagi
ſtrea cunctis iure celebꝛat᷑. Ni ꝗ
bus etiaʒ pᷣdictis ſanctiſſinns die⸗
busneqʒ ſpectaculoꝛũ copiã reſe
ramus. In cadẽ numeramus ob
ſeruatione ⁊ dies ſolis quos dñi
cos rite dixere maioꝛes:qui repeti
tolin ſeſe calculo reuoluũtur: pa⸗
rem neceſſe eſſe habere reuerẽtiã
vt ne apud ipſos arbitros vela
iudicibꝰ flagitatos vel ſponte ele
ctos vlla ſit cognitio iurgioꝛum.
Noſtris etiã diebus ꝗ vel lucis
auſpicia velꝰ oꝛtusimpij ꝓtule⸗
rũt. In.xyv.aũt paſcalibus diebꝰ
cõpulſio ⁊ qnonarie functiõisom
niũ publicoꝝ pꝛiuatoꝛũq; debito
rum differatur exactio.

l.ꝓxi ſed qñ valet renũ/⸗ 1D Maaa.tatiano.

Ltus. 1 manumit/
tẽdi ⁊ alia quedũã.vt.ff.
eo.l, ſolet.nõ plʒ.ſed ibi
de alijs ferijs dicit᷑.
Rouinciarũ.paſca⸗
rum. ↄtra. S. de epi.

qaugdi .l.iij.ſo.bic ſpãlein

latronibꝰ de biſauria
pfidioꝛes erant.nã ⁊ i
eo ꝙ ſcrutant᷑ ſuꝑ ↄſciẽ
tia aliena ẽ ſilłr bic ſps⸗
le. nã regulariter S. vt. j
de accu.l. fi.

. AYes feſtos.occupa
ti.peſſimarũ mulierũ. 2
no. legẽ bñ cõpoſitam.

a Fideiuſſionis.l. iudi/⸗
cio ſiſti:niſi tim eat᷑ ð eiꝰ
receſſu. be Appari⸗
tio. ꝓ ea die. c¶De⸗
liteicat.i.ð lite quieſcat
accur. d KTran ſac

tiones loquant᷑.i.ð traſ ⸗

actione loquant, ſcʒ lit.

ciatio: an teſtes cogan
Rñ.nõ puto. vt ar.ff.de
pac.ſi vnus.S.⁊ in ſum⸗/ 2

tus t oms ſeu publici ſeu
pꝛuati diebus.xv. paſcali⸗
us cõquieſcant. In histñ emã⸗
cipandi ⁊ manumittẽdi cũcti licẽ
tiam habeãt:⁊ ſuꝑ his acta nõ ꝓ
hibeantur. Mpꝛ. hono. et

theoð.aa. anthemio. ppᷣ.

Rouinciarum pꝛeſides
JA moueant᷑ vtin queſtioni
bus latronũ ⁊ maxime hiſauroꝛũ
nulluʒ quadrageſime nec venera⸗
bilem paſcanun diẽ exiſtiment ex

mim ꝓditio cõſilioꝛũ:que ꝑ latro
num toꝛmenta querenda eſt: nʒ
facilime ihoc ſummi numinis ſpe

retur venia:pꝑ quod multoꝛum ſa

lus⁊ incolumitas ꝓcuratur.
Mpatoꝛ leo ⁊ antho.aa. ama⸗
ſio pꝛe.pꝛe.

gantes.

e KRelaxantes. ſ. nos. f Bbfcenſs i. turpibus.

vel his que fiũt in ſcena. g Lachꝛimoſa. qꝛ lacbꝛimant᷑ bo

mies pꝛe doloꝛe cũ vident boĩes cũ beſtijs certqtes ſuccũbere. vt

5. de ve. iu. e.l. ij S. qntus. in fi.S. ſed bodie coꝛrigit᷑.vt.j.de gla.

l. i. lib. xij. b ¶/ Oꝛtum. i. natluitatem. vnde

Jes ſeſtos dies maieſtati
ltiſſime dedicatos nullis

volumus voluptatibꝰ occupari:
nec vllis exactionũ vexationibus

pꝛophanari. Sominicum itaq;

diez ita ſemꝑ honoꝛabilẽ decemi⸗
mus venerandũ:vt a cunctis exe

cutionibuſexcuſet᷑. NHulla quẽqʒ

vꝛgeat admõitio:nulla fideiuſſio⸗
nisꝰ flagitet᷑ exeactio:taceat appi
tiob:aduocatio deliteſcat. ſit ideʒ
dics a cognitẽénibus alienꝰ:pꝛeco
nis hoꝛrida vorx ſileſcat: reſpirent
acõtrouerſijs litigantes ⁊ habeãt
federis intemallũ. ad ſeſe ſiml ve
niant aduerſarij nõtimentes:ſub
eat animos vicaria penitudo: pa⸗
cta cõferant:tranſactõnesꝰ loquã
tur:nec tñ huiꝰ religioſe diei ocia
relaxantes obſcenis quenqᷓ; pa⸗
timur voluptatibus detinen. Mi

hil eodem die ſibi vendicet ſcena lem. in pn. ſed in

theatralis:aut cirecnſe certamen:
aut ferarũ lachꝛimoſa ſpectacnla
etiã ſi noſtiũ oꝛtumꝰ qaui natalẽ ce
lebꝛãda ſolẽnitas inciderit differa
turi. Amiſſionẽ militie: ꝓſcniptio
nẽqʒ patrimonij ſuſtinebit:ſi quis
vnq; hoc die feſto ſpectaculis in
tereſſe:vel cuiuſcũq;iudicis ap⸗
paritoꝛ pᷣrextu negocij publici ſeu
pꝛiuati:hecq̃ hac lege ſtatuta ſũt
crediderit temeranda.
De iuniſdictiẽe omniũ iudicum
et de foro competenti.

Mpꝛ. cue.⁊ antho.aa.ſeue.

6

eipiendũ:nec differatur ſcelerato

On quideʒ fuit iudex
ꝓcuratoꝛ noſter in lite
pꝛiuatoꝛũ:ſed cũ ipᷣi

eũ iudicẽe egentis eis coſentien
ibus aduerſarijs ſniaʒ tulerit:in⸗
telligitis vos ac quieſcere debere

rei exꝰ cõſenſu veſtro iudicate:cũ

⁊ ꝓcuratoꝛ iudicandi poteſtatem
inter certas habeat perſonas: et

vos incõgmuũ eum eſſe vobisiudi

vſaias ꝓpheta.ſur
ge et ülumin are

bierlm in ſplẽdo
re oꝛtus tui.

i ¶Differat. pꝛedi

ctus luluus.
Rubꝛica. Deiu

riſdictõ ne oĩm iu

dicum.qꝛ iudicia
rõ ne iuriſdictõis

exercent᷑ ideo de

N On qde.
uit ab ini⸗
io. neſit õ.
ſ. ſi a nõ cõpe. iu.

i ¶ Pꝛiuatoꝛũ.ſ.

puateröms.

m Sed cu ipſi.
ſcz vos.
n ¶ Et is. ſ. ꝓcura
toꝛ ceſaris pꝛedi

o Aduerſarijs.

i.vobis qui ad/
uerſabimini.

p ¶Er coͤſenſu.i.

ñ oↄſenſiſtis vt ſic
iudicaret qꝛ ſic ſi
eri non poſſel.vt
ff. de arbi. l. qua⸗

eü vt poſſit eẽ iu /
dex conſenſiſtis.
An aüt ante lit.
cõ teſt. ex ſolo cõ⸗

ſenſu fuit iudex.

reſpõ. ⁊ dico tria

guilbk. dixiſſe crr

ca boc.vt no.ff.ð

iur.om. iudi.ſi ꝑ

erroꝛẽ. in glo. ..i.
que incipit.i. di⸗
ſcooperit.

q Perſonas. ſ. i

ter fiſcum 2 pua⸗
tũ.vt.S. ſi aduer
ſus fiſcuzʒ.l. i. . ij

2. ſj. vbi cauſe fiſ.

l. v. ⁊ boc pᷣterqᷓ;
in quattuoꝛ gene
ribꝰ cauſaꝝ vbi

tri pᷣſes vl eo ma

ioꝛ iudicat. Pꝛi⸗
mus.S. de peda.

iu. l. ij. Secudus

j. vbi cau. fil.l.i.
Zertius.ff. de of
fi.eiꝰ cui inã.ẽ iu.
l.i.ĩ pᷣn.quartꝰ.ff
ad turpil.l.i.F. ſu
ſpecti. Item no /
ta ꝙ alias babe

bat iuriſdictionẽ

vt dicit. ſecus ſi
non haberet. vt

ſ. eo. l. pꝛiuatoꝛiu,.

hl

ſeleht

ſ

ei

nrolt⸗
cͤane

ſoneh
Noni⸗
deress
ſdde
un.
den
ſuͤtli
Atinea
ſhalnt
lft
ope
necde
oeofi
nunc
nel
idef
ie⸗
idi
leneli
glnin
ſbi
Gotrt.
CoereſR
ſen
tpalee

ale

toig

ſbeu
ltin.
iitcon
ſſblcä
Gunn

Ge⸗
Ueur⸗
nb.
men
ſoina
it
lief
ho
zuag
Meil⸗
lafu
deſn
go⸗
lio
B

le

nſi
llar
ißfee

Mnnit
elöns.
Scheiſe
toſgan
ſonspre

lnac
cöſenei⸗
ſitisnrfe
Urugehe
Npeſthf

GbilN

rönſe

poſtteuau

Nlafſie⸗
ienelt
ood/

itſneg.

1Non
Ldfſeet
gnof
id.,
ngo
epetd
ſnisſi
1P
ſogne
l
calſeſe

„ .„

e Hoi;
norhe
ſ
ſon
1 Pi
depocn
ics
li
fdeef
ieſi
unif
iſſ
en 0
ebebe

eus
glen

gon

6

Sctentes alion ſecns eſſet. vt dicta.l.ſt ꝑ erroꝛẽ c.ff. deiudi.
ij.in ön. s Quod ⁊ in alijs. bec eſt ſecũda ꝑs.

Zentius

t/Ju⸗

dicis. alias iudicibꝰ.quaſt dicat nõ ſolũ ſt in ꝓcuraroꝛeʒ ceſanis
a nõ ſubditis fuit cõſenſum:ſ ed etiã ſt in quẽlibet aliũ habenteʒ
quãcunq; iuriſdictionẽ oꝛdinaniam vel delegatã. vt.ff. de iudi.l.

i..2 ſic fit ꝓroga⸗

tio de ꝑpſona ad
pſonã. Secũdo
de re ad reʒ.ff. de
iudi.de qua re.
i. Fit tertio detẽ/
poꝛe ad tp̃us. vt
ſed ⁊ ſi iudex.an
aũt in cauſis me
ni vel mixti imꝑij
poſſit fieri proga

tio: videt᷑ ꝙ non

cũ nec deleget. vt
ff. de offi. eius cui
man. eſt iuril.l. ij.
in fi. ⁊.l.i. in pᷣnc.
27.8. de peda. iu.
l. ij. Sed foꝛte pᷣt
in iudicẽ baben⸗

tem alias merux

vel mixtũ imꝑiũ
vt.j. vbi ð cri.agi
opoꝛtet. l.i. ibii
choate ſũt ⁊c.itẽ
no.cõſenſuz face
re valere qdð alłs

nõ valeret. vt. ſj.

cõia vtriuſq; iu.

l.ij R
1 Aris oꝛdi/

5

nẽ. cõuerti.
ſubau. tu actoꝛ.
fallit in fundo in

cã recõuentionis
vl vbi cõtractus

celebꝛatur.
Sequatur. nã

x
Hicaſt ordo vt ſe

quatur actoꝛ foꝝ
rei: vt h. ⁊.j. vbi
in rem actio.l.fl.
eo. in crimĩali.=
H.vbi ⁊ apð quẽ
l.ij. 2. ff. de iudi.
beres abſens. in
Ppn. 7. F. . accur.

cem:ſcientes tñ audientiã eiꝰ ele
giſtis. Quod ⁊ in alijs ſimilibꝰ
iudicibus tã inactionẽ ꝓponen⸗

tisq; in exceptionem opponentis

pſona locũ habebit.
pꝑpatoꝛ diocle. ⁊ maxi.aa.?
cc. alexandro.
i Vrisoꝛdinẽ cõueni po

—

ſtulas: vt nõactoꝛ rei foꝛũ ſj reus
actoꝛis ſequatur.nã vbi domici⸗
lium habʒ reus vltꝑe cõtractꝰ

habuit:Iʒ hic poſtea tranſtulerit: a. ant!
.—RK Algiſterie poteſtatiinter

ibi tantũ eñ cõnenin opoꝛtet.
Dem. aa. ⁊?. cc. iude.

gicem nõ facit eũ quibnul
lipeſt iudicio.necqð is ſtatuit rei
iudicate cõtinet auctoꝛitatẽ.

I Apꝛ. cõſtan. a. ad vniuerſos

nEmopoſtli ꝓuincial.
ltẽↄteſtata oꝛdinarie ſedis
eclinet exramen necꝰ pꝛiꝰ pᷣfecti

pᷣtoꝛio aut comitis oꝛiẽtis vel al-

teriꝰ ſpectabilis iudicis imploꝛc
auxiliũ ſed appellatione legibus
facta ad ſacrũ auditoꝛiũ/ vemiat.
Apꝛ. arch. chono. aa. nincẽ⸗
tio.pPpᷣ.galliarum.

A m; accuſatoꝛ ſequat᷑. JIs

? Mabet reus. qð vbi ſit babes.ff ad mu/

nici. l. elus. 5. fl. 2. . de incok. lib. . l. ciues.S.fi. ⁊.l.placet.⁊.l.ſe.⁊

l.aſſumptio.5.. fi.
de iudi.oẽm. 2

5 Cõtractus. cõtractũ large accipe. vt. ff.
antũ.hec dictio tantũ.excludit domiciliuz

actoꝛis nõ rei ſi aliud foꝛũ reus babeat. Illud em̃ cõſtat ꝙ mul⸗
tis modis ſoꝛtit quis foꝛũ:vt diximus.ff. de iudi.beres abſens

2

in glo. vbi ratio ⁊c.

MRiuatoꝛũ. puta duoꝛũ vel tnum. vel etiã decem. naz ſecus
in cõſen ſu alicuius collegij. puta cerdonũ pelliparioꝝ ⁊ ſimilius
vt.,.l. f. Item ſecus in coſenſu vniuerſitatis. vt in aut. de defen.
ciui. circa p̃n. . S.i. in fl. ſed obſtat qð ibi dicit ꝙ eſt cõfirmãdus
a pfecto pᷣtoꝛio.ſed dico ꝙ ſtatim facta electione babent iunſdi⸗
ctionẽ ſed nõ effeciũ iuriſdictionis.ſic 7. S. qui. ex cau. ma.l. fl.
b Qui nulli.ſecus ſi alicui.vt ⁊. S. eo.l.i. . f. de iudi.li.
End. cõteſtatam. ergo antelit. cõteſt. recuſani põr oꝛdinani
ſcõm az. qð eſt cõtra nos. ſed expone hic.i.delegati ab oꝛdi⸗
nans ſede.vel aliter vt dixi. S.de iudi.aꝑtiſſimi.ſʒ arbiter lite pẽ
dente põt recuſari iuſtis cauſis. vt. ff. de arbi. nõ diſtinguem?.
§. cũ quidam. Jo. d gMec pꝛius.i.ante diffinitiuã ſniam.nec

eſt ergo remedĩo locus in medio

. vt 2. . ð epi.audi.l.ij.⁊.S.d eiu

di..aptiſſimi.in pn, e Auxilium. volebat em a mo recedere

[b NKiuatoꝛum conſenſusiu⸗

i 1 Mcrimiĩali negocio rei fo

Deiuriſ.om. iudi.

⁊ alten iudicis auxiliũ poſtulare.qð nõ põt: vt bic. x.ſ de aſſer tol li.

in fl. 2. j.ð excep.ſt qͥs a duo.

f Auditoꝛiũ.i. ad ludicẽ appellatõis

. crſiminali.idẽin ciuili. vt. . eo. l. ij. ..ff. de alie.iu. mu.cauſa fa.l.
iijacour. geᷣ Dine celeſti. na cum celeſti põt. ů. de dila.ſi quãdo
⁊ aut᷑.qð ſieri b ſ Oꝛaculo.iſine reſc ipto. ign vetito.i.alieno
ꝓꝛſus.

pero qui ſuã cãm ſiue cniminalẽ ſi
ue ciuilẽ ſiue celeſti oꝛaculoin peti
to vocauerit examine aut executio
nem popoſcerit militarẽ: actoꝛ ꝗ⸗
dem /ꝓpoſiti negocij actionemul
ctetur:reus vero ꝓcondemnato
habeat᷑. Ettnbuni ſiue vicarij
capitalẽ ſibi animaduerſionẽ ſub
eundã eſſe cognoſcãt:ſi vel ſuam
pel militarẽ executionem interdi⸗
ctam pbuerint. ¶ Mpꝛ. ho
noꝛ.⁊ theo.aa.anthemio.ppᷣ.

Amilitares viros: vel a pꝛi

uato actoꝛe in reũ militarem: etiã

ciuiliũ queſtionũ audiendiꝰ conce
dimus facultatem: pᷣſertim cũ id-
ipſum moꝛe eſſeꝰ lingantiũ videa
tur:conſtetq; militarem reũ niſi a

ſuo iudice nec exhibeni poſſe:nec

ſi in culpa fuerit cohercen.
Apꝛ. anaſtaſius. a. ↄſtã. ppᷣ.
P NErnniquũ ætemeranuz eſ
lNldpſpicimus: eos qui pꝛo⸗
feſiones: aliquas ſcu negocaatio⸗
nes exercere noſcũtur iudicũ ad
quos earũdem ꝓfeſſionuʒ ſeuxne
gociationum cura ꝑtinet?:iuriſdi
ctionem ⁊ pꝛeceptionem declina⸗
re conan. Quapꝛopteriubemus

in aut.qua in puincia.2

⁊ dic vocauerit.
l. cũ effectu ſc vt venerit
aduerſarius.vt.ff. de in
ius vo.qᷓ;uis. ⁊ qð quiſ
q; iur.l.i.in fl.⁊.ff.rẽ ra.
ba.l.amplius.
K ¶Habeat. ſed quõ Hᷣ
pot facere reus vt cogat
actoꝛẽ coꝛaʒ alio iudice
litigare.Rñ. foꝛte ſt reꝰ
cõminet ei ſi ſub eo non
agat ⁊ ſe ſub alio nõ rñ
ſurum.ſicq; ꝑp metũ eum
ad boc cõpellat vel per
dolũ vel ꝑ amicos. Sỹp
qͥd erit ſi poſtea eũ acto

remvel reü peniteat. ſt qͥ

deʒ ante ſniam: indulge
tur ei vt actionẽ actoꝛ ñ
pdat. 1 reus habeaf ꝓ
cõdẽnato:poſt nõ.vt.ff
de in ius vo. q;uis. ho⸗
die reus enã ꝑ reſcriptũ
nõ trahit actoꝛem ad ex
traoꝛdinariũ iudicẽ. vt
dic mulctet᷑ nõ ipſo iure
ſed ꝑ ſniam. nõ em̃ dicit
mulctatꝰ ſit. videt᷑ ergo
ꝙ cõdẽenatus reus poſt
cõdẽnationẽ agat cõdi
tiõe ex bac.l.vel cõditio
ne ſine cã vt actoꝛ eũ li/
berer. ſic. ſ. de aſſer. tol. l.
i. . fi. vel in ipſa d iffini
tiua ſentetiabit ð vocas
tem in vetito exa mĩe vᷣm
foꝛmã no.ff. de rei ven.
l. vtiq;.tenet᷑ etiã iniur.
vt. ff. de iniur. iniuriaruz
§. ſ quis ꝑ iniurizz
K Ernibuni.S. de actoꝛe
⁊ reo.bic de iudice.
Lapitalem.i. depoꝛ
tationem.

m ¶ Interdictã. ex pᷣdicta ſnĩa qua ſuerit reus cõdẽnatus cũ ſit lata a iu

. —

dice ndo cõpetente. vel dic idẽ in tribunis qͥ pſunt milinbus ⁊ vicarijs ſt
Pidſt adeant᷑ cũ ñ ipſi nõ ſint indices rei vt audiri nõ debeãt.
K giſterie ptãti.i.ma EEt auilin. q. d. noõ ſolum

Bgiſterie p⸗ giſtro militũ. o
— aliũ. ſed g in crimialibꝰ. vt.j.vbi ſen

a.vel cla.l.i.⁊.ff. de accu.l.fl.

in fi. So. bic in milite militãte.illa in nõ militante.vei dic verius ⁊ ple
nius. ꝙ in militari crimie puta ſi vẽdidit arma ſolus magẽ militum ba
bet cohertionẽ: vt bic. in cõi crimie vero ſi q̃dẽ enoꝛme iudex flue pꝛeſes
loci vbi deliqͥ t bʒ cognitionẽ ⁊ cobertionẽ.ſed de mediocri hʒ cognitio
nẽ:cohertionẽ vero remittit ad magiſtrũ militũ.vt in legibꝰ cõtrarijs.⁊
jideremili.l.fi.in pn.li.xij. Sic ⁊ als ſit. vt in aut᷑. vt cle. apud ꝓpꝛios

epi. .. pe.

o Audiendi.i.auditionis.vt a iter eſt ius ambuladii.am

bulationis.vt inſti.de ſerui.in pn. p ¶ Eſſe. vt 7.ð.de udi.lpenulti.

q ¶ Coberceri. de iure.

Eriniquũ.i.valde in iquũ.ac. s Qui. puta medicine.

Mꝛolſeſſiones.vt ꝑabolani.

v ¶ Megociatiõ es.vt pãnoꝝvł

cãbij. xeu negociationũ. vt pelliparij piſtoꝛes. Pernnet
Ei

ex electione eoꝝ qͥ exercẽt.ſic ergo dãt oꝛdinariq iuriſdiction

li de illa

ꝓfeſſione vt ẽt decliari nõ poſſii.Quid g in ſcolariũ vniuerſitate:an poſ
ſit here rectoꝛes.vꝛ ꝙ nõ.qꝛ ñ exercẽt ꝓfeſſionẽ.ſʒ ſub exercẽtibꝰ ſũt diſci
puli ſiẽ nec diſcipuli pelliparioꝛũ ſᷣm aʒ. WMagiſtri g pñt eligere.qꝛ ip/

lv

Liber. eani ſ 8
„ ,.— ℳℳ. e 6 ot.
S& & „k& a n& Lrg rvt ſt nõ ſint ibi:tñ illucremittank. vt f 1
ercent pfeſſionẽ: 1ſic ſit pariſius. Itẽ no. hic ᷣ dent oꝛdinan⸗ öͤſue ð accu. ſi cui. F. fl. 2 aut. vt pᷣmo cognolcet iudex ſuꝰ vbi ba l
exercent pfeſſionẽ: ſic fit pa iuril. om. iu. l. qꝛ. in glo. §. i. cõſu rerſ niat remittit᷑:verũ pmo cognolce inuitus
ſt exercent pꝓfeſſione vt diximꝰ? de iuril.om. iu. l. ? qꝛ. in glo.. elim d ixerüũt vt puniat .re. l. i. An aũt ⁊ in cõtraciu qͥs inu Ulen
delegatã iuriſdictionẽ.vt ir mars, vel inemis ſcom quoſdã.ve bet domiciliũ. ar. ſ. de exbi. re. l. ixim?. ff. de iudi. heres ab⸗ 4
tudo. accur. a ¶WMilitie. i. armate z exercent negociationẽ milita⸗ berd lad locum cõtractus.dic vt diximꝰ. ſens. §. i.k glo.
pꝛopiiepenitnomemiline autalaugcrereneneholo negociao, leminatg ſupplent gulce. ne
repbibenk. vr.ſ negociatoꝛes nemnlid⸗ nin ciam inquali m ¶Inchoara ñ N
regeb anae mmüann 5”ace pꝛelani
nõ vt iurent no aien huiuſmodi homi . ignita tigatoꝛ et teſtes vel in uei3 ptione foꝛi cũ ſci⸗
e Roat vacaroc⸗ berinilitie ſen cingulivel dignita t iantur iurgandi foꝛtunãa txet eü nõ ſuü iudi ſon
Rera rabane etnnte⸗ ain hac ꝑte ſuppete ſunt cxpi puetur: ne ter⸗ cem eſſe. vt S. de ud
rere quodaz norabant tis Pprogatiuã in hac pte! uacun atqʒ; omis cautela ſuetur: net iuriß⸗om iugl a. u
in bꝛachijs. vt. def ſceos qui ſtatutis in q minos ꝓuincianũ ſuarum cogan⸗ n votlir coͤrel. n
hileeaſibus.l ſiign dee q; militia cõnumerati ſunt vel fue eige⸗ dere. Quod ſi pupilivł opponi n5 por. i
b. xvr. . e aE I S en eE⸗ TN j. de ꝓba. exce
b e In publicis.l.ſoc e nnt vel g dignitatẽ aliqua sne pidue alijq; fotune iniuria miſera brone ſdeer riti
tatis illius puatis qͥs dunt ſine aliqua foꝛi pſcription e: biles iudiciũ noſtre ſerenitatiſ oꝛa cep. ſi s ad.ſec ſi⸗
habẽt inter ſe ſocij den, gidicit gtam in publicis lles iuc n cſ aliclins poten ſiignoꝛaſſet eum iſſe
lijs ſuis factis occa at his iudici du bedire cõpelli uerint:pᷣſertim cha n ¶incoõpetentéẽ. vt. ſ. ſhi⸗
Peleraris. ſ n erua in pꝛiuatis cauſis obec pfeſſio⸗ tiam phoꝛreſcunt Ccogatur coꝛu ſta nõ cõpe iud. imn
egra ad Uicz iu i acdquoꝛum ſollicitudinẽ Anßter aduerſarij examini noſtro ſui copi k⸗ Weroringi 4
E( AEEAsere. E ie igtionis: qu e Scieii bic ꝓpter regul⸗
lo iudice valeãt cõueni⸗/ nis ſeu negocations quam amfacere. neehff veſn, 1
ri nibilomin? ſub maio e⸗ nvt dictũ eſt exercent: gu . . Auseſt. aſi
. hracla ſorte vr Paliin viqef reſpicere. Ia ta gbide crini hus agi oporlen Bntg baans
d oDoolidis dam Delnaclo de Hilominus iudici⸗ e pio:ſʒ ſciuit poſt zui⸗
naſes ivondemio. bis ſunb quoꝛumiuri riogt n —Heſtiones conim cai⸗ 7 rua Ei
Hubꝛica. Qñ inpatoꝛ litia ſiue dignitas ſ e ſecgl: i q minũ qlegbus aut er- Ypier rarb bin
ꝛccognoltar ipſis boc eſt ꝓculdubio relſe 5 nabmeite tra oꝛdinem cohercen di.S. ſecus ſi mea S
impetrantibus. idelicet quicunq; cotrapmoite — ua oecdin V ſüt volutatenõ po/ ile
e gErbibeankin iurea, vV—icel re tẽptauerint: militie tur: vbi cõmiſſa yl ihehoane ſi uit faccreindich
Ns pereubuſina cxeinli noen an e ſckia honoꝛe ꝓ v1el vbi reperiuntur qui rei eſſe ꝑ qꝛ eius erat codi fiue
abe n nenpoſ cinguloſcu e Cee hibentur criminis:perfici debere nonis in HH iul
nanũ declinan nonpo conami 0 . . m a nici t iudex eſſe non
ſevt..l. pri bic epi tali conamine ſpoliand I lſatis notuzeſt. IDem. a. nicie. poſſt nam zmu ne
ab onige e pupllos? vial [ NBienslibermm venüchan mraſit eus coͤlt ſil
munbe. Etrs nadias Daies onns wo ne loſcar doplagij crimẽ cõmittit ansign lent nt
rant2 ſy af eaoenee Eiglk JN , neri tiam m azo. G
Dcoid, aeand, ermecoermèr. Ab/eoitaq qin ſuperhoc quei aanen ze el
daorainarig indies in⸗ teexh Pena. dandro. poteſtaditus ↄpetens iudex: ſiis enitunt n
peraiu biecrapit 0 A pros SLrhr quem puerũ ingenuũ vendidiſſe n Aicuig ſnn
vbinõ valet contra pdi ↄtra pu loS K egit cauſaʒ cogno vbici c pbite bne
i. ſann as;: vel diutumo moꝛ⸗ Eedrlidecn coll. v. Cſti: muencrorbireiu i
Acontra pupil⸗ bo fatigatos.⁊ debi⸗ cct. Aneln di. puin FKi dicabo ⁊c. ⁊ pꝛo hoen
los. qui impube um fuerit lenitatisno xx. vt omẽsobe.iudi. uin.Gi. eo. ſ. ꝛori. ibi. ton
res ſunt. a⁊ nõ in/ es impetratum fue aid. rins Puincia quis de⸗ denct ec. Eu
. rb. ſig iudicium: memoꝛati a nullo q N Ma in ꝓuincia qins vbi degit le
, degee diey⸗ . ſtre inccvm men rl tur co⸗ liquit aut in qua pecunia diercianeile tin
1 uEcc — = . . icl
vuß Ael viduas. ꝗᷓ virũ noſtroꝛu; iudicũ ſeberann cere aut criminũ reus ſit ſiue de terra⸗ ſae ſoig qð mul
eet Fagrmena⸗ mMiatun noſtro ſui copiam gerie èòè its modis conſti in
buerur. vrf. de venig. = ic ꝙ loquit᷑ ibi de
malũ.§. vidua. vei ſri „ e , ixim?. de iuriſ.om. iudi.l.ij. Ael dic loqu deit
maln. d due⸗ s i baberedeſteunr. a ¶ Memoꝛati. pupilli ? vi nanepeemis vbilibet poſſint cõueniri.vt.j.vbi qs decu.vł fiͤn
. e t mita etatli i.pñtie noſtre.vel illoꝛũ q bus nos eegeninr. aane i. ⁊ in aut.vt nulli iu.S.ſi vero qͥs ↄpᷣbẽſoꝝ. e. e
. in 8, Foꝛtuna.vt.j.vbi ᷣn „ Et,l aur Vr NUII pla.l. 4 . 1
r lcet boe od edee fallit rgo bicq ei 5 oedil. ai⸗auid apilaa lieri. nec em̃ publica eſt accuſatio ſm Johᷣ.⁊ heſn,
e n tſene colenlannt K. 3 igeeſe grie voen tüc . Beqtn H ꝙ ſic. xt.. ad.l. fa. de bla Hload el ſi
Ar.eius qð ſequit ¶ Pupllli. ſa declinan. ergo deiure cõi re dicit ab eo ⁊c.qꝛ etiã in p 8 rin⸗
go ex Ppuilegio nieebef er dneibahmi aidac,. de leg. i. ſi enlanlentdegeruſa aul Gcehlare. vagabundo. vel dic i. Re
aga detscl. Sd⸗ Epiibne ad munici.l. .:. . ſi quacũq; p.po.łi.⁊ in 4 4ee e ſevolane inſcholis ly domiculno babeat ame
qn. decodl. intl. l. venn 4 r. † o, e E , cnõ faci inione.p.
. „8 . . vt. j. d l.l. ij. lib. x.⁊ ſic nõ facit pꝛo op PeV ſten
fenrra⸗ Bietsafminibus agi opoꝛtet. Dirxit.sð. generaliter de foꝛo: dec Zilepnt. Sean ink Que uin ggeeſt ſhli i
, rn qbus extra oꝛdinem s / ◻ J eee, b. cõtraxiſſe.⁊ de bo.aut᷑.
Kk Erxtra oꝛdinẽé. vt puata delicta de qbus extra c imia vn⸗ 8 In ꝓuincia. cotra. ff. de ac. 7 ob. cõtraxiſſe.?⁊ de af is
S .l. fi. 1Koͤmiſſa. ſi bes omiſſa. i. crimia v in. accur. t Deliquit. vt de eo ctunliter cõueniaf i
Punit.vt.ff.de pua.deli.l.fi. ¶ Comſn iſſe: 2 tũc eodẽ modo expo iu poſ. l.ih. accur, t 4 ian ſarek. Vel dic deli
tpdicte queſtiones. Gi habes cõmilſſe: it enminũ ſitreus vt crniminaliter accuſaret. Vel dic delt i
R erarerdeenzbr⸗ V iub cttcit =

ttagſk ef

WE

fſnphib
isimins
ibenge
ſiiga⸗
len glii
ubonn
ſts aaſe
defalciſit
e D
ſegrö
onn iudi
Nlir cͤrt,
Minopi,
depber g

edi deer

lisadſe⸗
nraſſrene
Pathnent
nocöpeiug⸗
Picönngt
Ppeertegti
f dei,
1.Gedeet
lita ptinc
Pſaurpa
lingautni⸗
tmericgi
Tucbabli
ctfideis
ſeetsſiren
itateroͤpe⸗
fneoeſtoid

us etet dG

isinöchi
dgreſenen
ſtnanhe
ſteuscol

hötßgdn

fnezoetl

Cnetl⸗ i

Cnndh
imni
ig rſr

llueſaat

ſoſtiui
holel 1
peeribe
11
gunlkht
doniclin
icün
ods coſ
ogulti
ſisden⸗

e

ſn gei⸗

g⸗N
imin

begtone
ſonepen
Kſel

ooli
Giau
ao

ſtribus. vt. j. vbi ſena. vel cla.l.ij. omẽs em̃ iſteleges vident᷑ buic

nli⸗.
Hoo

Tenius

quit ſine animo.ſit reus et animo. vt.. ad.l. coꝛ. deſicca.l.i. .
v Er terminis. i. determis tene. ⁊ agit᷑ de tennio moto. vt. ſ. de
accu. l. i. 7.ff.de termi. mo.l.ij. vel agit ſiniũ regũdoꝛũ.vt.ff. finiũ
regu.l.i. x Poſſeſſione p aliqð interdictũ vel ꝑ actionem ci/⸗
uilem qð qñq; fit.vt.ff. de cõ di.inde.l.indebiti.ꝭ.ſed ſi.

* ꝛopꝛjerate.
⁊ lic agit᷑ rei ven/ mis ſin⸗ 3
dicandeſt dene de terminis ſiue de poſſeſſiõe ſi

ven. in rem. le de ꝓpꝛietate ? ſiue de hipothe
5Perpetuuz. i. cis qut qualibet occaſione vel de

dengele ſcponi qualibʒ re fuerit redillic iuni ſub
ta. vinſt deſatiſ laceat quod ius ꝑpetuũ eſt. Si er
da tu. . nam n gogmbo ſint in Puincia illicom⸗
delictis ⁊ q̃ſt in , ,1 li ſſ V d⸗
ↄrractibꝰ q̃ſ in Mi pꝛinilegio ceſſante resexpedia⸗

ealbus 2 poſſeſ tur. Eo aũt abſente er cnius do⸗

ſeie bid oꝛ moiniquũ quid patioꝛ:ipſinn qui

Eirfori röne pol um qui vna aut duabus manſionibus in nis. vt. ſ. de tep. ap. l. f.
ſeiſoͦs. vrj. vi ic admiſit vel curatoꝛez cõuenia, medio ꝓuincianm conſtitutis. ilud. Eid diebie qn
in tem aeio.lſ. (in datis inducijs licet nũciare do Si vero ſit maius ſpacium ſex: ſi coreſtatã. vt.j. vbiin re
bz locũ vt dictũ . . . . . . actio.l.ij.na ⁊ in coꝛ.di⸗
eſi. mino cauſe.quiſineq; p ſe veniat veroex Haleſtun aut egiptoaut e⸗ tsaenek abſens ſeom
„ „ — 3 112 . 2 3 2 er⸗
In puincia. Necq;mittat is q pꝛ'mo cõuentus ẽ gentiuʒ onginquarum octo mẽ- ſcema qð appella
de n alia d Ppſentatus ↄdemnet᷑ in quo ſit ob⸗ ſesſufficiant. Si vero ex heſpe⸗ egisenci r e
puinchmz vna. Norius: inſup ⁊ is qui mittere no⸗ nijs gentibꝰ aut ſeptẽtrionalibus bibuit videt e appio⸗
napbic; hler nã lintto: ſitamẽ oino appeat obnori aut in libia: ſufficiens eſttempus Hüttan,iame e
en rinutem. ug. nã ? derebus eius ſatiſfiet ſ is eſtnouẽ mnenuſrn iooet; ddun nauera Kerd
vnge ſumit. F. fi. qui pñs eſt nõꝰ ſit ſoluendo. Sy S de lone agiop „c Omnnino. allas omt
nconn / ſi nec ipe ꝗdñm pñtare debuit cõ Mperatoꝛ valenti. a. ad ce⸗ P onr e muia ſ
bocsrar etiã vete pareat pconia voce nocatus co⸗ ſtum pꝛoc onſu. afni. . 1ctn Itẽ m rebus etiam
ilnt vt in dor demnetur:: qꝛ cõtumacia eius , v Biaũt pig facta dicit abſenns t udi exea.
titu.l. i. ꝛ. j. vbi ö ſentia ef ſi cʒ ſnĩa queõ abſentem
cn agiopoꝛli. Pſentia eſt. Quod ſi deſit acto* Aut momẽtanea poſſeſ mia dues abſeni
de aceu. l. ſt cui. S H ſnĩa in pñtem lata bẽat
fl. ⁊.l. fi. rñ.ſic. vt in coꝛ.ibi. bic em̃ 7 apud pcedẽtes ⁊c. ſed nõ ſic executionem in aliũ lʒ hoc dicãtquidaʒ. AEeronia Bodien edi⸗
pure ⁊ indiſtincte.vt in aut.hac.pᷣterea multa ad ijciunt᷑ veteri iu cta.qꝛ vox pᷣconis paucis innoteldr. vt.j.in au᷑.quõ ⁊ qñ aut᷑.qͥ ſemel.

rip aut. hanc vt iam dices. Itẽ ꝙ dicit om̃i pᷣuilegio ⁊c.nũquid
tollit.l.. qũ impa. inter pu. ⁊ vi.l.i.in fiñ. ⁊ alia decdericis.5. de
epi.⁊ cleri.aut᷑.clericus.⁊ aut᷑.cã.⁊ alia de legatis.ff. de iudi.l.ij.
H.legatis. ⁊ in aut᷑ deſ. anc. epi. F. ſi vero epi.coł.ix.⁊ alia de illu

cõtrarie. Sol. ᷣm quoſdã puilegiũ foꝛi tollit᷑ ꝑ hanc.l.ſed nõ ſui
iudicis. Si em̃ clericus extraneꝰ bononie delinquat cõueniatur
bononie ſub epᷣo nõ ſub ptãte.Alij dixerũt ꝙ bec coꝛrigit oẽs p⸗
dictas leges qð nõ placet. qꝛ illa clericus eſt poſt iſtã.in coꝛ.⁊ il/
la de ſanc. epi. F. ſi vero eßi. colla. ix. Dic ergo ceſſare pᷣuilegia in
dulta ꝑ pᷣncipẽ viuentẽ vt in coꝛꝑe autẽticoꝛũ.ſed nõ indulta
l. redactq in coꝛ. iuris. Itẽ ad boc 5.5. de dila. ſi qñ. ⁊ aut. qð fie
ri. ſed bie ꝓbibet reo.ibi actoꝛi cõcedit qð eſt mirũ.qꝛ nõ dʒ acto

n ⁊c.vt.ff. de reg.iur.nõ debet ⁊c.ſed bic ſpãle magis aũt eſt õ.õẽ

deiuniſ.om. iudi.in cnmiali.in eo innuit cũ celeſti oꝛaculo etiã
reü impetrare reſcriptũ.ðſed tu dicillã in boc coꝛrigi. Excipiũtur
ergo pᷣuilegia indulta p.l.iſt. iteʒ ſt actoꝛ impetret vt dictũ ẽ. itẽ
ttio excipit᷑ ſi pꝛagmatica ⁊c. vt. j.ſtatim. a ¶ Eo aũt abſente
Laſus iſte antiqᷣtus eſt poſitꝰ in dño domꝰ qui cũ inq̃linis ſiue
boſpitibus ſuis qdð ꝓpꝛuus eſt habitabat. vt. ff. de vſu ba. l. ij.

H.i. ⁊ ex domo ab vno de boſpitibus aliqͥd eſt eiectũ.ille boſpes 1 0

duenit.l. aquil. vel ex illo n. de eiec. actione in factũ ex ſuo malefi
co, dñs eti poſſet cõueniri. qꝛ opa maloꝛũ vtit᷑.vt inſti.de obli.

ciari.⁊ ſi veniat bene eſt:⁊ ſt nõ:dãnat᷑pᷣſenti.⁊ in ſubſidiũ ſatiſ⸗

g 9 Mꝛo pñ̃tia. cius em̃ abſenti

AQuãdo impꝛ.inter pu.
bi decri agi opoꝛtet
. Abi depoſ. agi opoꝛ.
⁊Q Dhices ſpote ſuſcepit defenſtonẽ abſentis. nã inuitꝰnõ cogitur. vt.
de ꝓcur.inuitꝰ. ſed ſe tm defend ere bʒ neceſſe Itẽ dices ex domo eius. i.
a domeſticis eius. ⁊ pꝑmittit dño nüciari ſcõm ꝙ bic ſubijcit. Vel ſcðᷣm
Jo. ponein eo qͥ fideiuſſit pꝛo alio iudicio ſiſti.nam ſi reus poſtea abſtt
dat buic vel alij voleti eũ defendere ⁊ ſaiil. dare iudicatũ ſolui tpᷣus vt

nũciet dño. ⁊ ꝓ hoc.j.ð

. ſſP. ſideiuſ.ſancimus.⁊ ſᷣm
anzreus venent ſue miſent abſol⸗ boc dic patioꝛ iniquũ ex
uendus eſtei damna reſartiant domo abſentis ab eo qᷣ
Di tenet id qð mibi dʒ. Itẽ
Ercipit heeſi ſoama pꝛagman ſeöm booppie dee
publice cauſe pcedẽs occaſio⸗ tur legi. ff de ſolu. l. ſolu

tionẽ.⁊.ff. de ꝓcur.l.nõ
cogendũ. .ſabinus.
b ¶ Moluit.ſ. cõdẽnet᷑.⁊
tñ ↄtra eũ nõ eſt lis ↄte.

ne pcepit quenqʒ pꝛincipali comi
tatui hetj. Ailunnyz, vero
tp̃s pfinitũ eſt qttuoꝛ menſiũ ſi vi
cina eſt puincia in qua hoc agitur

7

ſt in iudicio appellatio/⸗

Del bic eſt ſpale. ¶Rondenet p miſſionẽ in poſſeſſionẽſcom mẽ⸗/
ſuram debiti ſi lis nõ eſt cõteſta.idẽ ſi eſt. ⁊ nõ eſt liquidũ de cã.ſiaũt eſt
cõteſtata vel qſi ⁊ liqqdum dat diffinitiua. vt. s. de iudi pperandũ.5. ij
cũ autem. b¶Actoꝛ. alias accuſatoꝛ. ⁊ tũc dic. i. actoꝛ. i Abſol
uendus.ab ob eruatione iudicij ſi lis nõ eſt conteſtata. als di initiue.
vt dicta.l. ꝓperandũ. ſed a citari poſſz actoꝛ. vt. j. quõ ⁊ qñ iudex in au
ten. quiſemel. K ¶¶ Excipit bic verſiculus eſt legedus cũ pncpio bu
ius aut.⁊ intellige ꝙ impatoꝛ vocat aliquẽ vt de cꝗ cognoſcat aliqua
vel aliqd ꝓ republica faciat. intenim em dilationẽ babet a iudice ſub q
cõueniebat.⁊ eſt pꝛagmatica ſcriptura facta cõſilio ꝓcerũ. Sed bᷣ exce
ptio videt coꝛrigi in coꝛ.e.S. hanc dicẽtes ⁊c.qð quidã cõcedũt.vel dic
nõ coꝛrigi.ſed nomĩat ibi pſonas de qbus poterat dubitari.qꝛ plus ſo
let timeri qð ⁊c. vt dicit canon.⁊ ea que notabiliter flunt niſi ſpaliterno
tent᷑ vident᷑ neglecta.vt.ff. de iniur. itẽ apud.S.ait pᷣtoꝛ.Et no.bic q̃ no
ua inducit aut. iſta. Pꝛimo ꝙ dicit ſimpliciter om̃e puilegium ceſſare.ſe
cũdo de denũciatiõe q ꝑmittit fien dño.qd olim nõ licebat niſi in ca ſu
vt. . ybi in rem actio.lij. Zertiũ de inducijs q̃ bic ſequũtur. nã alie dan
tur alias.vt.õ.de dila.l.i.Quarrũ de ſatiſfactione rerũ abſentis.Quin
tum ꝙ fertur diffinitiua ſcõm quoſd am ante lit. cõteſta.
ꝛagmatica foꝛma.ideſt imp eniale reſcniptum.

Rubꝛica. Abi de poſſeſſio ne agi oꝑtet.boc titulo vbi de poſſeſſoꝛio a

gitur iudidio dicit ſiue ꝑ interdicta ſiue ꝑ alias actiones agak.

que ex quaſi delic. S.itẽ exercitoꝛ. Penmittit ergo bec aut᷑. dño nũ/ 7 Bi aũt. aut ꝓ id eſt.nã nõ põt alibi fieri vis qᷓ vbi ſit poſſeſſoꝛ
„9

fit etiaʒ de rebꝰ abſentis. ſed hec poſitio nõ placet.cũ em̃ certum
eſt qͥs deiecit nõ debẽt alij teneri. vt. ff. de bis q̃ deiec.l.i. F. fi. 2.l.
ſe. Secũdo ponein eo qͥ aliũ d elecit te mãdante.vr ff. de vi 2 vi
arma.l.i.. quotiẽs.⁊. S.cũ aũt.⁊. familie. ⁊. S. ſi quis tñ. 2.F. ſi
quis ſilius. Itẽ põt poni ⁊ in eo qͥ coõtraxit temandanre. vt. ff. de
inſti. l. quicun q;ʒ. 5. fl. ⁊.l.ſe. Itẽ ⁊ in eo põt poni cui fuit data pe⸗

cunia cõtemplatiõe vtriuſq;. vt. ᷓ. ſi tu. vel cur.inter.l.ſi creditoꝛ.

⁊ ſic vnũ caſum ponit tantũ bec lex ſcõm quoſdam.qð non pla
imo põt ſien alibi vis ⁊ alibi ce poſſeſſio.vt ſi poſſeſſio mea
eſt mutine:ad quam cũ ire vellem in diſtriciu bonoñ.me detinuiſti. ſt em̃
ſuſpicoꝛ me poſſe repelli amitto poſſeſſionem ⁊ agam vnde vi.⁊ boñ.
vbi facta eſt vis ⁊ mutine vbi eſt:ideſt extitit poſſeſſio momentanea. vt
ff. de vi ⁊ vi arma.l.i.S.interdictum autem hoc.⁊. S.ſine autem coꝛpoꝛe.
⁊ ſic duobus locis cõuemitur. ⁊ aut ponitur diſiunctiue. Quare poſſel⸗
ſiodicitur momẽtanea.dic vt dixi.. quile.p.l.fi. M

qð eſt mirũ.ałs ptra nio

a dei pñ̃tia ⁊c. vt.s.de iudi ꝓperandũ.

Rubꝛica. Vbi fideicõmiſſum ꝛc. fundo.fi. K¶Foꝛma que eſt vt vbiipſe emptoꝛ foꝛũ bz de⸗
„ Ideicõmiſſum. Qdð in fideicõmiſſo dicit᷑ id em in delegato. fra⸗ eceengdat᷑ ꝑ ſe vel p aliũ.vt.ff. de iudi.venditoꝛ. “” EIx
. terniz ant em̃ bodie. vt ff delleg. i. li. 0Relicta eſt. i. factum ꝗ quis quolibet modo. vt cõmodatanus rei imobilis vel i
“ eſt teſtm̃. nã ibi defunctꝰ videt cũ legatario cõtrab ere. vtinſti. de colonꝰ vel inqlinus qͥ nõ bʒ ius in re. Et dic ideʒ in eo qͥ bʒ ius ſſh
obli.que ex quaſt cõ tract.S.beres.ſcõm quoſdã.qð nõ placet.qꝛ nõ cuʒ in re vt in feud atanio ẽpbitheota vel fructuanio vel quocũqʒ mo
defuncto: ſed cũ b erede a tenea nomie ,
. Aö . 2 17 „ „ N—— 7 „ — glterius
legatar Hnabe es ſiopoſtulanda eſt: ibi loci iudice, iminere ad ſe: iec em̃ iuriſclictio⸗ Sec ali de.
Ff lſe Hie ago eli aduerſus eũ ꝗ poſſeſſonez turba- nis foꝛma in eadẽ ꝓuincia cõſti⸗ boiit al ud eẽ r
cta eſt. i exiſtit vt ſit teri nit cõuenit iudi a taz Peti X Hoſſeſſozg in eo qͥ bʒ ius in
ga i.l. cũ res. ſic ⁊ ſatiſ/ fidei comilũ peti 4 cOSEig ia Dinn. No ep iteota cre
Zarderk D exiſtit. vt ben cia dicis cõſiſtere:debet imutari. dtoꝛer tneen⸗ ni
Fvrltan pglhe Mpꝛ. ſeue. ? anto. aa. deme. pꝛ oſtan. ad pniuer. pnin. 2 limilibe vr ipſt m
ſtinguere. vr ff de iudi. gdeicõmiſſuy ibipe ſ Igs alterius nonne quo no poſſin vnmm
l. qð legatin glo.i. lega tendũ eſſe vbiheredi⸗ ſibet modo poſſidens im nomiart in iudi⸗
tarius ⁊c. — licta ſt: dubita⸗ Iemm r litem ab aliquo ꝑi cio: nec liberank ni
KRubiica. biouenia A— nHas ictaeſt: dubita⸗ Mob lem rẽlitem ab aliquo pin bocfacendo ſed i
turqᷣ cero loco ꝓmiſit. rinon opoꝛtet. rẽ actionẽ ſuſtineat: deb ſtatim defendere cogun
QDi certo arbina/ Mνmiudicio dim nomiare: vt ſilein as lecpeem uis
ia. adiectum eſtii. Mbi cõueniatn:qui certo loco “ . vri q babẽt. Ham
cõditione certi ar,/ qare pꝛomiſit eadem ciuitate degat ſiue in agro vir ſi in dotem
