eumfilios no bz.vtf. libos munificẽtia retardet᷑. Syvt
be Renhtmndri Rum hiss ptatisime ad pẽtes reuerſis:
ad pꝛopꝛietatẽ vſufuc. Cetergqer ſba ſpali coiugis ad ſu
. nachhalauerer⸗ gutur pſtitẽ duenerãt:q;uis idẽ ĩ ſacris
i ¶Binaüt. 7. 4 e⸗
ſti lucrante tantů: cum ſit: fructu tñ ſoloatq; yſu pẽtibuſ
ſupꝛa direrat deflio. deputato dñiũ ei ꝗa ↄiuge vl qa
eAEapere tucratts nõ marito meruit repuet᷑. Parcteꝑ

ſ be Bae morer ſicut imrnis rebꝰ vlq peãdẽ line⸗
m. tre. ( . 2%G — r 3
lce ͤmora naͤſic aln veniũt pmiũ habituro.
fuerat pacuum.
n ERinea. lucrate.
o qᷣAd patrẽ.qui ꝓximi/
oꝛ eſt in gradu. vt ĩ aut᷑.
de bere. ab inteſt. 5. ij.
peEius.lucrantis qui eſt
auus moꝛientis.
qſReſeruãdo.non ergo
perit vſufru.patrivł auo

I¶ Auo paterno. lucratiſ emãcipatõis bñſiciũ ẽt ſi voluenit

—

Des. aa. floꝛẽtio.

Modſcitis pꝛoꝛibꝰ ↄtine
tur:neca filia qiptãteẽ donatõʒ
añ nuptias prineca filio dotẽ ac
qri. eo addito ↄfirmamꝰ:pt defũ
ctis his adhuc iĩ ptate pris ſi libe
ivt auo ris exiſtẽtibus moꝛiãt᷑ ad liberos
pꝛemoꝛtuo ꝓpꝛietario. e e .
licet boc dixerit. p. vt ⁊
diximus.S. ti.i.l. ij.
Aecũqʒ.ex dote boc ex pacto. ꝗꝙᷣ Donatõnẽ. boc er tractu.
NMereditate. bocex vltimo iudicio. v nterdicta. niſt ꝓ vtili
ate ſilij. vt.j.el. fi. ⁊ ad boc. ᷓ. de ſe. nup.ſi quis pꝛi oꝛis. .ſt.
Kins 8.1.lucrqtes. po Et nepotes. ſuccedẽtes patribꝰ ſuis qui lucra
tifuerãt occaſione maritali. ve Hon ſunt iſti nepotes vel ꝓnepotes.
ad filios enim lucrantes refern non pot:multomagis ergo peninent ſi

ſerit:hoc pr̃i nullatenꝰ acqrat᷑:at

eoꝝ eedem resiurehrditatis non
ad pf̃es iure peculii traſinittãtur
Nec ꝓnepotes auovidelʒ acqui

rẽdeꝰſũt.Sinaũtidẽ neposſup⸗/

ſtitibꝰtam pre q; auo pr̃no dieʒ
ſuũ ſine lihiſ obierit:coꝝ dñiũ aue
ad ipſũ ex mr̃e vel ab eiꝰ linea
uenerit nõad auũ ſad patrẽ eiꝰꝰ
puẽciat:vſufr.videlʒ ⁊ ĩ hmõi ca

ſibꝰ auodũ ſupererit reſeruãdo.
AI Mpꝛ. leo. ⁊ ãto.aa. heritrio
Mecuq; resadfi p̃pᷣ.
liuʒ vel ad filiam nepotes

ſiue ꝓnepotes vtriuſq; ſexꝰ in po
teſtate ↄſtitutos ex pꝛioꝛe vł ſecũ⸗
do aut tertõ ſeu ↄiugio numeroſi
oꝛe puenerit:ex dote vl q̃cũqʒ do⸗
natõeſſeu hereditate vel legato

vel fideicõmiſſo:eaꝝ reꝝ vſqʒĩi di

em vite ſue pr vyłauꝰ vlpauꝰ vſũ
fm. hẽat. Eaſdẽ res quocũqʒ mõ
alienãdi vel pignoꝛis ſeu ypothe

ceiure obligãdi facultate ei peni⸗

tus interdicta. Sſio videlicet ea

rũdẽ reꝝ ad filios nepotes ſiue

ꝓnepotesvtriuſq; ſexus ꝑmanẽ
te:etiã ſi exeo mr̃imonio ꝓcreati
nõſint łex quo eedẽ res ad ꝑenteſ
eoꝝꝗ queue in ptate ſunt fuenint

7 de le. beredi. 5
emancipatis.qdð

bodie coꝛrigitur
per autẽ.defũcto
⁊ aut. ceſſante.⁊

ʒ. ad tercł.? ůle.
bere. Itẽ videtur

etia iure autẽ.
bic parens poſſʒ
lucrani quantũ lu

crari poſſet ex pa
cto nõ exiſtẽtiũ li

beron. vt.ð. de ſe
cũ.nup.autẽ.ſʒ ⁊
ſi quis. Sʒ certe

ibi loquitur cũ pa

rens qui lucratul
eſt dotẽ vel dona
tionem pꝛopter
nup.tranſit ad ſe

cunda vota.tunc
enim filiꝰ eiꝰ adi⸗

piſcetur illð luen
qui filius ſi moꝛi
at ſine ſo bole re⸗
dit ad patrẽ lueꝝ

illud pꝛo pacto mnf·
exiſtetiũ lib eroꝛũ

at lex iſta loquik
cũ filius ipſe vel

fllia lucratus eſt
aliquid ex matri⸗/
monio ſuo ſibi qᷣ
ad pꝛopꝛietatem
patri quo qd yſũ

fruc.

deuolute. Eo videlʒ obſeruando

vtmoꝛiẽtiũ fratrũ ſoꝛoꝛũue poꝛti⸗
oneſ ꝗ queue exeodẽmrimonio⸗
ꝓpsʒeniti vel ꝓgenite ſũt pꝛioꝗdẽ

ad liberos eoꝝ vt dictũ eſt ſi tn fu
erint:deinde hus nõ extantibꝰ ad

ſupſtites tantũmõ ſtatresvel ſoꝛo

res eoꝝ pueniãt: aut ad ſuꝑſtitẽ ſi

ex hiſdem fratnibꝰ aut ſoꝛoꝛibus
vnus vnaue remanſerit. Omni⸗
busaũt qui ex eodẽ ↄiugio fuerit

ꝓcreati defũctis tũcdemũ ad eos uiſunter endeỹ
matre ſi lucra iſta

ven erint a matre

ꝗ exalio ſũt mr̃imonio editi: eas-
dẽ res ꝓ virili ꝑte vẽireſtatuimꝰ.

5 Exeodes ma⸗
erede quo
lucrũ peruenit ad

filios.
2Kratres. predi

ctos vtrinqʒ con

iunctos.

Ex eiſdem. er
9 Er elſale⸗

nio natos.

uid ad eos pꝛĩo

vel ab aſcẽdenti⸗

bus per matren.
Immdo videtur bic panſicare vterinos ⁊ conſanguineos nõ d·
ſtinctio vnde bona veniunt: ⁊ ſic eſt ꝓ. p. ad id qð no. S. cois de

ſuc. in autẽ itaq;. a ¶¶ Percip ere. iure peculij olim: bodie iure
bereditatis.vt in autẽ.de bere ab inteſt. S.j.

b qſHon pꝛobiben dũ.bijſdem excludatun vt. 1 ] de an ekeept .

d.fi. 3, de boß ma, auteiniſi.

lim
Pirf

onm

Mindo
Phocſe
adl

6

tii
gle
Mep',
lmße
thee
ſoſdote
eupti
(sdoen

man
ſe.1
ntſe
ſeiugi
in
Mren
N
ufin
thti
ſo..no

upplif
p
uui de
iff,

ſihtft
(ie
01Seo
in

zite

Gölin

—— — —
= —— =—
=ẽ =ẽ =—
S= S=
☛ = =
— er e
S=S= =

☛ =
=ꝛẽ =
— —
☛
☛„ ☛

= = =
= = =.
S==
S⸗=

ſgns ge
bibanrin
s gulnl
Ktinne

=

7 M
. H

Goen

ng nunſte
Cndaponte
inflcee

Pſeanli
Giflislin

Kfneiteen
Ctadpeik
ſlospepei
Gſtifildei
Cleritet
ĩ flisge
flalvnnt
huicam

.
4

oroſto ſ
Aonſee.

1

fne,

“

Pmigegt

. ð

petit bᷣ cõicari q̃ſt

babes. S. e.l. i.

leo ĩ dote ⁊ dõati ⸗

Kk Quẽadmodũ
exemplificatiue.
l¶Ex eiꝰ ſuba. ex

ei funduz: vt inde

vlt. ff. ad tre. l. bali⸗/

EBnſine mte (Mullo aute ex memoꝛatisꝑ-
ſpõſo lucra .
taauat vonaton? ſonisexiſtente parentes eoꝛuʒ eas

vt bereditatẽ pfe percipere Marẽtibus vero quo

vluo poſtea frater mʒ ſub poteſtate ſunt vſumfr. dũ⸗
cũ ea pr̃i ſuccedẽs

inſolidũ pr̃i q̃ſitũ
mlier diẽ ſeſic ba
bere pᷣcipuũ vt ha
beret ſt a viro ha⸗
buiſſet habuerat
em̃ a ſponſo.

d ſ Momẽilli ſoli

ꝓhibendisꝰ hijſdẽ liberis ſi quan
doqʒ ſui iuris fuerint nulla tempo
rali pꝛeſcriptiõe obſiſtente eaſdẽ

ſ.niteref impoõere. res omnibusmodis vendicare: ni

snis qus ſi forte poſtq apoteſtate parẽtuʒ
eos contigerit liberari tãtũ tempo
fe Seaniagqad
Aſmf.·.. Qlſſatenẽtis poſſeſſione eoꝝ exclu
Arbiratꝰ. vt. f. atur intentio.

de fun. do.l. iiij. .
adbocſadli. Denn. aa. nepoti.

deadul. ppter. On ſine ratiõe de negocio
. Amoptet. qð inter matremfa.cnꝰ ve⸗

ð dixit cõ/
ſtantinꝰ in rebꝰ mĩr
nis.⁊ archadiꝰ in
oĩbꝰex linea mr̃na

ſtra ſuggeſtio meminit ⁊ germanũ
ee odrit:tnmnenitnelornn diner⸗
eamina ſis legibus ex vtraqʒ; parte pꝛola⸗
,v tisnoſtram credidit cõſullendã e
dicit theodoſ ⁊ clementiam:cũ mulier diuerſis iu⸗
ris lectionibꝰ idẽ intelligi maritũ?
ſponſum niteret̃᷑ ꝓbare:germanꝰ
autẽ maritinomen illi ſoli qui nu-
ptias cõtraxerit recitationẽ ↄſtitu⸗
tionis diuoꝝ retro pꝛincipũ theo⸗

one nuptiali ⁊ ĩ ce
teris dõatioͤibꝰle⸗
gaß qqʒ ⁊ fid eicõ.iĩ
ter oiuges relictis
s eollſ rijj.
7. l. q cũq;. JIt diẽ
Hh iuſtinianꝰ 4 oĩ /
bus cetenis aduẽ/ . D
ncijs. ⁊ dicopʒ.i. itus vel vxoꝛ in poteſtate ↄſtituti
decet. ⁊ ſic accipit᷑
ff. de iuſti. ⁊ iur.l. i.
in pꝛin. —e r e ,„
veteris.ne Quãuis ergo ſignificatiõe
ne ve nois nant? vel vroꝛ poſt cõceptũ
bat vriſtip auus Hatrimoniũ intelligat᷑ er quo vide
benab ac m bn, licet inductaẽ dubietas: attñqꝛ cõ
oiat: ſequenseſtin ambiguis atqʒ legũ
diuerſis interpᷣtationibꝰ titubãtes
cauſasbenigne atqʒ; natural iunis
uba pris evr ſi Moderamine tpare:nõ pigetnos i
alicdh drchaos ꝛeſenti quoq; negocio de q ſubli
d ar.ff. de acqᷣ. be mitas tua ſuggeſſit equitati uem
readiio.⁊6 vul/ entẽ iuliani tate eſtimatiõis vini at
rblu qʒdiſeniſſimiinns periti opinionẽ
Itẽ ſi pater dedtt ſequi:ꝗ cũde dotali pꝛediotracta⸗
tu ꝓpoſito idem ius tã ð vxoꝛe qᷓ;
de ſponſa obſeruare arbitratus ſit
licet lex iulia devroꝛetantũ loquat
eè/gqua rõnetã ſpõſalitiã donationem
ſta. ⁊ de vſur. in ſi 2 9
deicõ. Snũq;. ſee ;; hereditatẽ quã memoꝛatꝰſpon

ante ſe iuſti. dicit.

ſealeret ⁊ inde pꝰ
ea queſiuit fructuſ
dicũtur exre pfis:

tarat habituns. ¶Memoꝛatas
resiure poteſtatis alienacliyl obli 14
gãdi licentiaʒ denegamꝰ. qſMNMõ

ris affluxerit: vt ex cõtinua ⁊ incõ/

doſij ⁊ pal.qua cauet᷑:qdquid ma

inuicẽ ſibi reliquerint nõ patri acq
ri ſed ad eoꝝius ꝑtinere: impone
i ¶ In veteris.non re.

ſus ſuam ſponſam lucrari voluit:
nõacquiri patri ſed ad eam pueni⸗

re benignũ eſſeperſpicimus.
e ilſlt g wemcaſtenn.

Vm opoꝛtet ſimilez p

Alibenis deferri:iuenimuſ
aũt in vetenis iunis obſematõeml⸗
taseẽ res queextninſecusad filioſ⸗
fa.veniũt:⁊ minime patnbꝰ acqui
rũtur:quẽadmodũ ĩ matermis bo⸗
nis vel que ex maritali lucroad eoſ

puenerint:ita ⁊ in hiſs que ex alis

cauſis filijſ fa.acquirũtur certãĩtro
ducimus diffininonẽ. ¶ Si quis
itaq; filiuſfa.pel patris ſui vel aui
vel ꝓaui in poteſtate conſtitutꝰ ali
quid ſibi acquiſierit:nõ ex eiusſſub
ſtantia cuiꝰin poteſtate ſit ſʒ ab ali
is quibuſcũq; cauſis que exlibera⸗
litate foꝛtune yl laboꝛibusſuis ad
eũ perueniãt eas ſuis parentibꝰnõ
in plenũ ſicut antea erat ſãcitũ ſed
vſqʒ ad vſũfr.ſolũ acquirat:⁊ eoꝝ
vſuſfr.quidem apud patrezvlauũ
velpꝛoauũ quoꝝ in ſacris ſit con
ſtitutus permaneat: dñiuʒ autem
filijſ fami. inhereat ad exemplũ taʒ
meternarmuʒ qᷓʒ ex nuptialibus cau⸗
ſis filijſfami.acquiſitanim renim.

Sic etenim parenti nihil dero

gabitur vſumfm. rerum poſſiden⸗

ti: ⁊ filij non lugebunt que ex ſuis

laboꝛibus ſibi poſſeſſa ſunt ad ali-

ostranſ ferenda aſpicientes vel ad

extraneos vel ad fratres ſuos: qð
enam grauius* multis eſſe vide⸗/

tur. Exceptis caſtrenſibus pecu⸗
lijs quoꝛum nec vſumfructumpa

trem yvel auum vel pꝛoauum ha⸗

bere veteres leges cõcedunt. In
hijs enim mihil innouamus ſed ve
tera iura intacta ſenamus. Eadẽ
obſemandoetiam in hijs peculijs
que quaſi ceſtrenſia peculia adin⸗
ſtar caſtrenſis peculii acceſſerũtꝰ.
nautentico. Coll. viij. conſti.
ſi. vt li.ma.⁊.a.in pꝛin.

uidentiã tam patribꝰ qʒ

Debis quelib iĩ po. pfti,

quid ſt pecuniaʒ dedit pa
ter filio:ipſe autem filius
inde vſuras acquiſiuit:vi⸗
detur idem:nam dicit in⸗
ſti.per quas perſonaſ no.
ac.ex repatris vel eius rei
occaſione.⁊ pꝛo boc eſt di
cta lexſi ed ſi plures..ĩ ar⸗
rogato.licet ſit arg.contra
ff. de verbo. ſig. l. vſura pe
cunie. ⁊ arg.ff. de dona. in
ter vi.⁊ vx.l.fi. IJtem ꝙ ſic
large accipiatur exre pf̃is
bẽs. ff. ð iur. dot.l. v. vſq;
ad. S.ſi pater. Item quid
ſi dubitetur vnde acquiſie
nt. Reſpondet io.boc pꝛe⸗
ſumi ex qualitate perſona
ruz.quid em̃ ſi filius nibil
ſcit op erani ⁊ negligẽs ſit
2pater diues ſit pꝛeſumã
ex re pr̃is tunc eſſe.Et ecõ
tra ſi ſtudioſus ſiliꝰ ⁊ pau
per ſit pater:pᷣſumã ex ad
uenticia cauſa queſitũ. ar.
ʒ.ti.i.ſt defunctꝰ.ſʒ ĩ vxo/
re pᷣſumitur ſemper ex bo⸗
nis viri habere:vt.S.ð do
na.inter vi.⁊ vxo.l.etiam.
7.ff. de dona. int vi. ⁊ vx.
l. quintꝰ. Ael dic refert qᷣſ
petit an frater vt cõmuni⸗
cet.an ipſe qui queſiuit pe
tit:vt pꝛeciuʒ hab eat:⁊ ſic
qui agit ꝓbet:vt.ff. ð pꝛo⸗
ba.ei qui.
m ¶ Saccis.ſ.vinculis.
n Brauiꝰ.no. vt bic. ⁊.ſ.
..l. F. ſinautem res. ⁊. ff. de
lega.ij. cũ pater.S.euictis.
o ¶ Erxcepĩ peculij.hᷣ̊ nota
ꝙᷓ quoddam peculiuʒ eſt
ꝓfecticiũ.ſ.qð acquirit fi⸗
liuffa.ð rebus paternis ðᷣ
quo modo dixi ꝙ patri ex
toto queritur.Eſt ⁊ caſtrẽ
ſe qð in caſtriſ queritur:vt
ff. de caſtren. pe.l. ſi caſtr⸗ /
ſe. ⁊.l.ſi foꝛte.ẽ ⁊ quaſi ca⸗
ſtrenſe qð in ciuitate queri
tur ex publica cauſa:vt ſa⸗
laria ex publico: vt.S.ð in
offi. teſt. l. f. ⁊ de his ſubi
cit hic.Eſt ⁊ aduenticiũ ð
quo modo dixi.
p Meceſt erunt. caſtrenſta
elgo ⁊ quaſt nõ querũtur
patribus etiã quo ad vſũ
fru. Sũt ⁊ alij caſus in q̃
bus ſiłr pater nõ bʒ vſum
fru.⁊ ſic lege h̊ aut᷑ excipit᷑
⁊ ̃.queẽ in aut᷑.vt li.ma.⁊
a. in pn. colla. viij.

Xcipit᷑.ꝑueniat.ſcs
ſuſfi.vt ĩ coꝛ.⁊ dat
curatoꝛ bmõi rei cũ pr̃᷑ nõ

bñs vſũfr. nõ ſit legitimuſ
adminiſtratoꝛ.vt in eodes⸗
coꝛ. ⁊ eſt ad vt bmõilex
poſſit appõi:ĩ aut᷑.ð slie·

vſufru.⁊ reddi.l.i. Itẽ.x.ſt donauit imperato: fllioka. ſe leu mnt

empbi. ſanctiſſimas. :. f aut. Ibereditas. infl quã biclegepoſt
ſſtam. Et eſt illa ſumpta debered. ab inteſt. F. ſivero cũ.

Zem bereditas.quia nõ b abet pater.ſ.vſumfr. in parte filij. ⁊ boe
ſliſtlius cõiũctus erat defuncto ex vtroq; parente:vt in coꝛp oꝛe cõ⸗

mnetur. Ael dichereditas ⁊c ſ.defertur ſilio pleno iure.

b Ad mittetur.acquiretur
dfilio vt nõ habeat vſũ
fru.
c¶ Foꝛſan. bic ᷣſus male h
ponitur. dic ergo debet
eſſe in fi.ſuperioꝛis auten.
nam exillo coꝛ. ſ. vt liceat
ma.⁊ aui.circa pꝛin.ibihᷣ
itaq; nõ ſolum ⁊c.acſt di
catur ſicut mater vel auia
dare poteſt hac.l. vtvſufr.

non acquiratur patri:ſic ?

extraneus. Sʒ foꝛte. yr.
ſic diſpoſuit intellexit: ꝙ ſi
extraneus inſtituit me ⁊ fi⸗
liũ meũ ꝙ in ſua poꝛtione
nõ babeaʒ vſumfr. ſicut ſt
ſucceſſiſſem cũ eo alteri fi⸗/
lio.⁊ ſicut cũ filiꝰmeꝰ emã
cipatus inſtituit᷑ a mr̃evel
ab aliquo aſcend ente per
matrẽ.vt.S.de bo.ma.l.iij
Excipit᷑ etiã aliꝰ caſus.qᷓ
eſt in aut.idem eſt.quaʒ H̊
lege que eſt in coꝛ. vt nulli
iuð.S.qꝛ vero.colla.ix.

TE em eſt. lege.l. iſta
yt in coꝛ. ⁊ in anti⸗

qjua. vt ⁊. S. de diuoꝛ.l.cõ/⸗

ſenſu. F. pe. mittũtur. n. diſ
ſoluẽtes mr̃imoniũ in mo
naſteriũ cuʒ tercia parte re
rũ:⁊ due filijs ſeruãtur in
quibꝰpatervſumfruc.non
babet. an aũt in ceteris re⸗
bus aduenticijs taliũ fili⸗
oꝛũ pater rerineat vſumfr.
puto ꝙ ſic.nã nõ mittit᷑ in
monaſteriũ vt fiat mona/
chus ſed quaſi penitẽtiaʒ
acturꝰ. Itẽ ſi pater fructu⸗
arius monach abl:an extin⸗
guit᷑ vſluſfr. quẽ bʒ. vid ek
ꝙ ſic cũ ꝓ moꝛtuo habet᷑
vt. S. ð epiſ.⁊ cle.l.deo no
bis. SF. i. Ded certe nõ quo
ad comedendũ eſt moꝛtu
us:⁊ ideo nõ finit᷑.ſic ergo
nota caſus in quibꝰnon q̃ͥ
ritur patri vſufr.iſ.in caſtrẽ
ſt. Item in quaſi caſtrenſi:
vt in.l. cum opoꝛtet. . exce
ptis. Item in tribus caſi/

bus quos habes in tribꝰ

autẽ.⁊ ſic ſunt.v.Eſt ⁊ ſex
tus ſi pater remittat: vt in
bac.l.S.ſinautem. Item ſe
ptimꝰ quãdo adit aliquã
hereditatem patre nolen/
te. vt. ſ. e.l.fl. F. ſinauteʒ pa
tre. Eſt ⁊ octauus.quãdo
filio legatur ſeruus vt euʒ
manumutat: vt.jj. e. l. fl. S.
fi. Iteʒ nonus.ſ.ſi vſuſfr.
legatur ſilio. Nam ſeruitꝰ
ſeruitui eẽ nõ põt: vt. ff, de

one hac adiecta: ne patri pemeni
at vſuſfnroc.
Inantentico. Colla. ix. con
ſti. ide here. ab inteſt. ve. F. ſi ve⸗
rocun.
iTem hereditas fratis ſo⸗
Iroriſue ad quem vna oz pa
tre admittiturꝰ:a foꝛſan ſi aliunde
queratur lege pꝛedicta. .
AIn autentioo. olla. i. cõ⸗
ſti. ix. vt nul.iuð.G.quia vero.
Bem jeſtin hijs que exle

(Ninis auten.
¶ Sequitur tex.l.codicis.
SSub hac tamen diffinitione
hunc legisarticulum inducimus:
yt in ſucceſſone quidem eanim re
rum que extrinſecus filijſfami.ac⸗

quiruntur iura eadem obſeruent᷑:

que in maternis ⁊ nuptialibus re⸗
bus ſtatuta ſunt?. ¶ NMonautem
hipothecaʒ ſfilijfami.aduerſus res
patris viuentisadhuc ſeu iaʒmoꝛ⸗
tui ſperare audeant: nec ratiocinia
ei ſuper adminiſtratione inferre:
ſed tantũmodo alienatione vel hi⸗
potheca ſuonomine patnbusde⸗
negata rerum habeat parens ple⸗
niſſimã poteſtatem vti fnuiq; hijs
rebusqueper filioſfami.ſᷣm pꝛedi
ctum modum acquiruntur:⁊ gu⸗
bematio earum ſit penitus impu⸗
nita. Et nullo modo audeat filiuſ-
fami.pel filia vl deinceps perſona
petare euʒ cuiusin poteſtate ſunt
eaſdẽ restenere aut quomodo vo⸗
luerit gubernare:vlſi hoc feceru
poteſtas patria in eos exercenda
eſt:ſed habeat pater vel alie perſo
ne que ſuperiusenumerate ſũt ple
niſſimã poteſtatem vti frui guber⸗
nareq; res pꝛedicto modoacquiſi⸗
tas.¶ Et ſi quid ex vſu eaꝝ pater

gedefſenunturliberis parẽ
tibus pꝛeſumẽtibus ſoluerematni
monium ſine cauſis lege diffinitis.

ta.vel foꝛte boc caſu pater baberet cõmoditatẽ fructuum.

Einit glo.auten.

¶ Sequitur glo.l. C.

e ¶ Sub bac ſtatuta ſũt. S.e.l.quecũq;.⁊ ſiccoꝛnigiturberſtaut la

per auten, defuncto.⁊ per auten.ceſſante.acc.

auus vel pauus collegerit habeat
licentiam quẽadmoduʒ cupit hec

diſponere ⁊ in alios hr̃deſ trãſmnit

tere:vel ſiexeamm rerum fiucti⸗
bus res mobiles vel imobiles ul
ſe mouentes cõparauerit:eaſ etiaʒ
quomodo voluerit habeat ⁊ tranſ
mittat ⁊ in aliostrãſ ferat ſen extra
neos ſiue liberoſ ſuos ſeu ad quãli
bet perſonam. ¶ Sinautem res
ſibi memoꝛato modo acquiſitas
parens noluerit tenere: ſed apud
filium aut filiam uel deinceps per⸗
ſonas reliquerit:nullaʒ poſt obituʒ
eius licentiã habeant heredes alij
patrisvel aui uel ꝓaui eundẽ uſum
fu.vel ꝙ exhoc ad filioſfa.pꝑue⸗
nit utpote patri debitum ſibi uẽdi
care ſed quaſi diutuma donatione
in filiũ celebꝛanda qui uſumfr. de-
tinuit quem patrẽhabere opoꝛtue
rat ita cauſa intelligatur:ut eundẽ
uſumfmu.poſt obituʒ patrisipᷣe lu⸗
cretur: parente ius exactiõis qua
ſi ſibi debite a filio qui uſumfru. cõ
ſenſu eius poſſidebat: ſue poſteri⸗
tan ulſucceſſioni minime trãſinit⸗

tente:quatenus in omni pace inter

ſe ſucceſſio eiꝰ pꝑmaneat:nec alter⸗
cationis cuiuſdaʒ maxime ĩter fra⸗
tresoꝛiaturoccaſio. ¶¶. QCũ auteʒ
conſtantiniana lege cautum erat ſi
filijfa. ab hijs qui eos in poteſtate
habeant nexu patemo peremanci
pationem liberentur: debere pa⸗
trem terciam partem bonoꝛũ que

acquiri non ſolentꝰ quaſi remune⸗

rationis gratia a filio accipere ulłre
tinere: ⁊ ex hac cauſaitenim pars
ſi minima ſube liberoꝝ adimebat᷑
Sãcimꝰhmõi caſu intemeniẽte ⁊
emãcipatiõe liberisĩpoſita:nõter-⸗
ciã partẽdñij reꝝ minime acquiſita
m:ſed dimidiã uſufm.apud maio
res qui emancipationem donant
reſidere. Exceptis ⁊ in hoc caſu

f Mon autem bi/

po.ꝓ malaadmi

niſtratione quã fe
cit pater. No.duo
dicit ad miniſtrati
onis ratiõe nõ red

denda. ſic ⁊.S. de

epiſ.⁊ dleri.oꝛpba

notrophos.a.ſ.ñ.

l. fi. F. hoc ꝓculdu

bio. ſed ar. 5. . e.l.

fl. .. inaũt es alie
nũ. Aliud qꝙ bõa
patris filio nõ ſũt
obligata ꝓ mala
ad miniſtratione:
cui ſcðᷣo dictum ẽ
cõtra.ſ. e.l. F. fi. ſo.
hec coꝛrigitur. Akł

bic loquitur de ex

pꝛeſſa:ibi ð tacita
vel ibi in reb?ma⸗
terni generis: ⁊ in
rebus nuptialibꝰ
hicin alijs. Alye
rius non babet ſi
lius bypotbecam
quia male ſityſus
pater: vel male gu
berner: vt bic dicit
ſed vt rem aliens /
tam a pattre vl ei
cõſequatur pꝛeciũ
vt ibi. ⁊.j. el.. .
non babente licen
tiam

g Patmna pote /
ſtas. vt eum. l. coꝛ⸗/
rigat verberando

iij. .ff defur. ſ⸗
ui ⁊ filij. embeſait
eniʒ lex filios fieli
caſtigatoꝛes pale
tum. vt bic. ⁊ in au
ten. de nup. F. ſ ve
ro expectet. colla.
iiij. ibi ⁊ circa tali
um ⁊c. ⁊. S. ti l ſ

contra.ff. de coͤdi.

ob cauſam. llij. ..
ij. Iteʒ fallit in ca
1 qð bic dicitybi

pater pleniſſima,

poteſtatez nõ ba /
bet. vt. j. de ſenten.
pal:l.fi.

Phn

na
-epahar “ iſse
,
((or
fcte
i

gucri
Note
i⸗
leſt.
60
ſonho
gogz
1
1

96
gtdin
fnbe
bus
ſonſe
ſenis,

E

1ſe
Ulie

Dretin
glig
epe
ſape
n
ſbens⸗
leli,
(Ae

me
e

a,

Serxtus. De bonis que lib.
iDIii Inicium. fic ergo pignoꝛum obliatio dꝛe⸗ dit perſonalem. ſtcut fl/
Et ſi qui . ſmobiles. Sed an extinguat vſuſfr. ʒ nicium. ſic ergo pignoꝛum obligatio pꝛecedit perſonat
ura „ErTadfd Mchdeg Feaabiter. Sad n lotil Rñ. non e Trie vt inſti. de ſideiuſ. 5.i.⁊ ad boc.ff. qui po. in pig.l.

. „ 1 —— E 0. 6. .
cum ad buc duret aduenticiũ.⁊ ſic vſuſfr. durat ſecus in alio y’u æ Deferende id eſt tem equo ſiliꝰ queſiuit.nam tunc poteſt gerere
* .

5 S5 ionis. dem ideo quia per geſtio
.r io. vt. ff. quotiẽs.S.fi. i ¶ſ eDemoꝛato.quo vel non gerere. 9ς Obſeruationis pꝛo eo
nginſe acrnar r Poen D enece geppleen ten eat remiſſio nem bona ſemantur. Am mlia. pꝛeſtita
n eſe aanante a caſtrenſibꝰ ? qſ caſtrſibꝰ tm̃mõ ant. Mtem̃ impialis foꝛtuna oẽs N nerl denr
iſne dicreum conſr eculijsqbꝰ mhil necex hac cã di ſupeminet ale: ita opoetet pꝛinci donac.l..ſanamus. 5.i⸗
Cthurt⸗ di P e, I— or x ſic de ſimilibus ad ſt⸗
man. minuit᷑. Sic em̃ neclibenis cuiuſ/ paleslibertates culmẽ hr̃e pꝛeci⸗ milia pꝛocedit.
—— cunq; ſexꝰ dñij aliqd aufert᷑: ⁊ pfi. puum. Dem. a. ihanni. pÖ. a AAllas. ſcz foꝛunas
tunti ton babenꝰ. bus alnplioꝛis pfimonij vſufr. aſ /c Vmnõ ſolui matemis le en ſola lege
n m ſ MHon ſolent. ſignabit᷑. Hoc obtinẽte ⁊ ſiiĩ emã⸗ Abusq flliiſta. deferũt: ſed ẽr Muam babes. 5. el.
8 n ion ene cipatõne ſibi parẽtes foomnnn de alüis nacelinon⸗ ing⸗ cen Mrerege ſub andi.iõ
Det gueruan ham te Pnauerint: niſi ſpali vel iemãci unt: 2 maxime poſt nouellãn
nct te t: Hnili. Vellem Si PoitCO . Lc
Re waneeu patiöe hunic mio renuciauerint: minis legẽ oia q erriſecꝰ ad fllioſ dilate betdimtepu
1 zi ie. vt. 5. r l.. ? vel donatiöe facta ſele ? abhmõi Hamil. pueniũt ⁊ nõer patema ſub ta. Je Atiuerclaſfe eg
Grn ͦas bie babes peneficio alienauerint ? in liberos ſtatia ſunt: nõ eẽ acqrenda pribuſ acquirere.
nin a deneaenbe hoctrãſtulerint:manere apð eos ſtatuit:niſi tm̃mõ ad vſũfr. varie Aneruiane hlio thoe
1 quoc. etiꝗᷓ tacẽtesius ⁊ bñficiũ vſuſſr. re⸗ altercatiões exoꝛte lint: van ene vorn gienn poterar oimn
uus arente. tinẽdi vt poſt obitũ eon? vſuſfr. tus variuſq; ↄtinet᷑ ↄtract * ſem miis baecſtas guerent
palentes. idoibusmemoꝛatis cauſis ad eos per ĩ iudicis verſant᷑:neceſſe Eyti ſibreregenteiuſtn bani
iit . lalinplioꝛes ꝑpueniat:q rũ dominiũẽ ſcʒ ſimn qꝙ; liter ⁊aptiſſime oĩa dinmere. — uren beredg⸗Aauio in
1 mren crbabebir dat, la dirim in ſucceſſiõibꝰ eoꝝ obꝰ cimꝰitaqʒ in oĩbꝰ reb ꝗ effugiüt bibona. 5. iuſum r. f⸗
ſguy h. babebit ĩoi e al dñii acqſitionẽ: ſʒ vſuſfr. tan- ad treb. ſerno inuiro. in
„ hiuge bus a duenticijs fuãdis ꝗqᷓ maternis⸗ nuptialib gdẽ dñii acqſitionẽ: vluſfr. t. „ pam Jesanbabenha
i ſunn n in ma honis olultiſſimnis legibꝰ definita tumöpñ offert᷑ vel aliis parẽtib loci ſtſilius babeat ſub
luht temis. ſunt. Sʒ cũtacitas ypothecas tã a filiofa. cuiuſcũqʒ gradꝰ vel ſerns ſtitutum ar ſic. . e. in
gunte RRed niſt 2 . . 5 j Ea Jiro deſi; & , ſHfl. Maʒ pater ⁊ filius ea
hmin 5 Ged niſt ꝛc. veteres legesi quibuſdã centis ca ſiue pr adire filiũſa. integre etatil ſn⸗ perſona reputank.
un baengb ſibus introduxerũt::qᷓ; nosin ma pellit ille reclamãdũ exiſtimat drde hurlie ſub
B * manumittit ſeuũ permis ceteriſq; donationibꝰ quas ſiue filiuſta. adlire. cupit ⁊ pri ↄtra ertie unen genſ
it ma vagten dd Fuareneceſſe ẽ:⁊ dubitabat᷑ ex cᷣ nũ inclinat:liberã hre lecar hz⸗ vigerurc ronr ſein
6 l 3 . Eibm ſibiadir taté . Sed ad buc puto idẽ
nit nare peculium:ni tpe ypothecas cõpetere opoꝛtet: trẽ ipm ſibi adire hiditatẽ recuſan l. Sen⸗ Vneniro e
ſt pꝛeſe reine · Vtrũ ne ab initio an ex eo tpeerq te ſilio ⁊ oẽ ſiue damnũ ſiue lucrũ daeh hn e⸗ em perſo
t. pr ſ. de pecu⸗, male aligd geſtũ eſt:ſibi cõpẽdio in ſuã hr̃e foꝛtunaʒ:nulloex hoc ſi na cuʒ filio videtur. JItẽ
li and auiſider⸗ ratoe interõ nitiũ lio pᷣiudici ado. Siue econ an ide in ſeruo. vt eo vo
me. . ſanarratoe mterptamur inti ge lio piudicio generãdo. ſee ſereadue oonporſ
ſe d eos. .Kli, nende vel deſerende admiſtratõis trariopfe recuſante fllius adirehf leteaei domino nlente.
P ds emancipato? vel obſuatiõis eẽ ſpectãdũ:et nõ ditatẽ voluerit: nullã acquiſitionẽ vr.l. acmittatur domi
Drinus .6 tps c q aliqd male fnent geſt, nec vſufi. prioffem: ſy ipm ſliũ ſi nue. e berd inſhil ad
nce boo.l Li i Sem. a. iuliano. Pp̈̊. bi imputareſiquid exhoc cõtige⸗ Pponas. Item an ides
i⸗ e H c m multa pꝛiuilegia im⸗ nit: nulla achõeneꝗ; otrapfeʒ 55,. i H
chſenroduxerüt pialibꝰ donatõnibꝰ iã pſtita ſunt: cda vbi aducrſus volũtatẽ eid fili? te⸗ dekeratur patn. Ki.
nn Rpatoinn dig dignũ incremẽtũ hijs ↄferreno kaerel legatũ nil fideicõmiſ non r deinoffitele.
D ee al, — 2 2 : — — nz ap.i pꝛin.
ang ta. cõ. ſtra dignata ẽclemẽtia. Siꝗs git ſum vel alid quicquid ex quocnq; a Ehua crectoꝛt he
ue, reniſſimo pꝛincipe vel a piſſſ⸗ titulo ſiue donatiois ſiue ↄtractꝰ?ꝰ Dan⸗ vel ſimili.
ſiit⸗ x Auaz nos. vw Alereniſium Pꝛinap 2 bi) . — —„ j Kontracruf. nd
gi r.ſ qui po.in pi. ma auguſta ſiue maſculꝰ ſiue femi alterius ſibi acqluirere maluent: ne b Koynes age
uu banass. de emndonanöes ſit ↄſecutꝰ vel cõſe⸗ qʒ aduerſus filiũ ſili modo actone ahbee manrum⸗ vai
d prio..ſ babes Ccuta: ſiue imobiliĩ ſiue mobilium extẽdeda vbi recuſante eopfr ſua bas auein rlina voli
ſe ego bꝛo conſti/ ſeu ſe mouẽtiũ rerũ filiuſta. tñ con auctoꝛitate hoc ſibi vẽdicet:hmõi Reaiammeoninn.
obligaet ee d ſtitutꝰ vel cõſtituta habeat hmoi aditionis rante er pñti lege “B nby nrer viuos. vrr..
ſeeee ma. 5. el.S. ñ Tes oĩ ac ſitiõe abſolutas:⁊ nemi⸗ petẽte:ſʒ habeat pr̃oẽʒ licẽtiã 7 eꝭ⸗. .r ſicé tra. ff. de
n conna. 5. e.l1. . . 9 . , , c.ſi qͥs ſeruũ..ẽt v bi
kig⸗ duene ſo. v bi⸗ ni eas garat:neqʒ enũ vſumfr. pr actiones mouere ? ab aliis pulſari darnas vEng. ebt
ocro cain qus bel al? vel pausſibi voclicet. a

noſtro caſu quo
tod em modo cõ/
ſtat contractam
vpotbecaʒ

ad ſilitudinẽ caſtrẽſis peculi oẽm
facultatẽ in eas fllivel fliefa. habe

vbiad euʒ totuʒ ↄmoduʒ aduenit
Et fliꝰſiimodoiĩ agẽdo ⁊ pulſa⸗
do ſolꝰ hẽat ⁊ detnimẽtuʒ ⁊ ↄmo

inuitũ. Sʒ nõ tenet᷑ ĩſo
lidũ. vt bic dicit. ſʒ pecu
lotenꝰ.vt ibi.

c imili mõ, ⁊ hoc eſt

Liber

nouũ ius.nã olim tiñ.iiij. vel. v. imo. vi. actiones Ipetebãt filiofa. vt. ff
de act. ⁊ ob.l.filiuſfa.⁊.l.in factů. Oʒ bodie oẽ
a babes.ff. deiudi.l.longius.S.i.

ticia cã vt bic
d Heceſſita te imponẽda.captis

pignoꝛibꝰ. vt inſti. de ſat iſda.tu.⁊ cura. S. quibꝰ ↄſtitutionibꝰ. vel indi
cendo mulctaʒ: vel alijs remedijs pᷣtoꝛijs.vt.ff.de ven.inſpi.li.S.quid

ergo.ar.tamẽ contra.in/⸗
ſti. de acquiſt. p arro.S.
fl. Quid ergo ſi pater in

terpellatꝰ nõ cõ ſentit: ?

iudex ꝓcedit ĩ cauſa.an
valet iudiciũ:videt᷑ va
lere.quaſi ſufficiat patrẽ

pꝓpter boc interpellari.

vt arg. ff. vt in poſ.le.l.i.
§. nõ exigik. Econtra ꝙ
nõ.qꝛ cũ effectu dʒ ↄſen
tire.ar.ff. qdð quiſq; iur̃.
l. iein fi.qð videt᷑ tucius
Sʒ ſi pater ↄpulſus cõ
lentit vid et᷑ iudiciũ non
ꝓalere.vt.ff. d eiudi.l.ij.
circa pꝛin.⁊.ff.ð auc.tu.
l.i. F.f. So.illud qñ qͥs
cõpellit᷑ agere vel defen
dere.bic aũt agẽti ↄſen/⸗
tire. Item ſi ꝓcuratoꝛio

noie agat filꝰ qð põt.

vt. ff. de ꝓcur. filiuſfa.S.
ipe quoq; filiꝰ.an egeat
pfis ↄſenſu.nõ videt᷑ cũ
non agatur circa pecu⸗

lium. ſicut bic lo quitur

Ecõtra ꝙ ſic.ſ.ꝙ egeat
qui nõ admittit᷑ ꝓ ſe nec
ꝓ alio ſine ↄſenſu pf̃is.
nam nemo admittit p a
lio qͥn ⁊ ꝓ ſe admittat᷑.
Dʒz aliqui ꝓ ſe admittũ
tur qͥ ꝓ alio nõ. vt.fl. de
poſtul.l. i. F. ij. T eſt ratõ
pᷣm.p.qꝛ vid et᷑ filius nõ
eſſe integer bõ ad agen⸗
dũ ſed medius. vñ nec
pᷣſcriptio ei currit.vt. .ð
anna.excep.l.i.in ſi.ſed
perpatns conſenſuʒ re⸗

dũ:neceſſitate pofficiũ iudicis pa
tri ivonenda tmmõ filio ↄſentire

vel agẽti vel fugiẽti:ne in udiciu,ʒ

ſine pr̃is volũtatevideat᷑ cõſiſtere
Et hoc qꝗdẽ ſiplene etatis filiꝰ ẽ
qpatemã volũtatẽ ſequinõ patit
Sinautẽ ĩ ſcda erate adhuc filius
eſt ⁊ hr̃ditate eidelata:pr cõſenti⸗
re adeũdihr̃ditatem noluerit:vel
pr̃evolente ipᷣe reclamauerit:ſi ꝗ
dẽ recuſaucnit filiꝰ licentiã damus
pf̃iſili mõ hr̃ditatẽ adire: ⁊ pleno
lure eã hre: hiis oĩbꝰ q ſuꝑius di⸗
ximꝰ locũ hñtibꝰ. Sinaũt pfe re⸗
cuſante ſiliꝰ adire maluerit:damꝰ
quidẽ licẽtiã eihoc facereꝰ:nolete
aut pr̃e res fili gubernare ꝓpter
cãe neceſſitatẽ:hẽat facultatẽ filiꝰ
adire cõpetẽtẽ iudicẽ ⁊ ab eo pete

re curatoꝛẽ hr̃ditati dari:pquem

gubematio reꝝi eũ delatarũ /ꝓce⸗
dat. In vtroq; cãu i integrũ reſti
tutiõis auxilio minime ei denegan
doꝰ. Siliqʒ mõ in milite filiofa.ꝗ
recuſauenit aditionẽ her̃ditatis q
ci ex caſtrẽſibꝰ occaſiõibꝰ veniat:
pr̃i dãda licẽtia adire hr ditatẽ: vt

integratur. Quod in ᷣuo nõ poteſt eſſecum ipſe nec medius bomo ſit.

ideo non a git etiã dño conſentiente.vt.S.de iuð.ſeruꝰ. Quid in tuto

re dic ꝙ poteſt ſine conſenſu patris.vt.ff. de in ius voc.l.queſitum. Itẽ
quid in pꝛecepto facto ei conſitenti in iudicio. videtur ꝙ nec boc valeat

niſi ⁊ pater ↄſentiat cum ſentẽtia ſit ⁊ ex eo actio in factũ det᷑.⁊ ſentẽtia

—,—

gqõ põt quãdoq;. Rñ.nõ puto. qꝛ dẽ beneflciũ legis eſt pꝛoꝛogã.

dũ.vt in aurẽ.cõſtitutio q̃ de dig. F. illud. quidã tñ vt ono.⁊ va.
dixerũt. ꝙ nunq;ᷓ exigit᷑ conſenſus pr̃is.niſi qñ patri nõ queritur

—

vſuſfru.qꝛ nõ vult.tunc em̃ debet conſentire in ſignũ repudiatio
nis vſuſfru. Si aũt vſuſfru.p atri nõ querat᷑:qꝛ nec põt agit ſiliꝰ

dia inter pr̃eʒ ⁊ filii vtit᷑. Nbiau

ſine eanlenſt vt
„ ., . Diccta. l. de mino.
ad ipᷣm pueniat plenoiure tamp ldenih. perdi
vſũfr. q; ꝑ dñiũ eãdẽ hĩditatẽpoſ crz aute H ool.
ſeſſurũ: qſſi ipe pr̃ ab initio fuiſſet per alis lin de
hrsinſtitutꝰ:eo videlic ſubiacen ⁊ uſi. de nop.
te oibꝰ oneribꝰ hrditanis ⁊ oia cõ ſi· Sed bbipater
„ . 8 2 conſentit ᷣm nos
moda hituro: ⁊ ad filiũ nullo pi⸗ va coꝛigik iboe
culo redũdãte.Et hec ꝗdẽ ihiis vt debeat bodie
caſibꝰ obſeruãda ſũt quibꝰ diſcoꝛ conſentire.
e Erañ. xxv. an.

vt. 5. de bijs qui

tẽ in nnũ voluntas con ↄcurrit ? ve eta.l. ſ.
pf vſufr. 2 fliꝰ heat ꝓpietate:. ? (Elaſtinſeuͤ
in agẽtibꝰ 2 fugiẽtibus pr̃ quidẽ da ciate id etan
ſuſcipiat actiões ⁊ moueat:cuiuſ ie xxv. an. ſedp⸗

cũq; etatis fllius iueniat᷑:adhibea

tur at etiã filionoſẽſusniſi aduuceS. vbi autepue
ipꝛia etate ſũt ↄſtituti vellõge ab- rii ag: e
ſimt: ſumptibus vicz apfe ppter che aundeimie
:n S. ꝓPbler ſine auctoꝛitates
reruʒ incremẽia faciẽdis. cuð em licus. nã urato⸗
nuda ꝓpꝛ etas apð filiuʒ ineniak neepoſſz bobae
er qᷓ ſuba poſſibile ẽ enʒ ſumptus cũ̃ ſtipaiis ho
litis depẽdere. Sinautẽ es alienuʒ arernltcta,
er defuncti pſona ðᷣſcẽdit cu etiaz ctoꝛiʒat qꝛ ncces
apdueteres ꝑ hoc eẽ ſubſtãtia in⸗ bdleiſan
. 7 7= al5 Orditati. no
telligat᷑ qᷓ poſt detractuʒs alienũ es tanã ſilio nõ da

ſuꝑſederitꝰ: hẽat pr licẽtiam exre

bus hr̃ditanis pꝛimũ quidẽ mobi ptãte tutoꝛvel ca
libus:ſi aũt nõ ſufficiũt ex imobili vr . decura fur.
tute. in pꝛin. D

yij nam de infa/
tili etate dicet. ſ.

tur:cũ ſit in pfis

datur hereditati.ſic ⁊ ałs datur bonis. vt. ff. de cura. bo. dan. li.
⁊.ij. ⁊ ff. quibꝰ ex cau.ma.ab boſtibꝰ.in pꝛi.⁊.j.de capt.l iij. Oẽ
qͥd ſi ẽ ſingulariſ res puta legata actio filiofa.⁊ pater nõvult eã
intendere. Rñ. ⁊ tũc d af curatoꝛ illi rei ſingulari. vt ar. in autẽ. vt

liceatma. 7 a. 5.i.: pꝛin. colla. viij. i Laſu. qñ repudiauſtſi⸗

dicik pceptũ ⁊ temꝑa quadnimeſtria d ant.vt.ff. de iu.ſt debitoꝛi. Ecõ
tra ꝙ teneat etiã ſine patre.⁊ nec ſi ſnĩa cũ nulle ſint partes iudicis ĩ cõ
firentes ⁊c.vt.ff.ad.l.aqui. ꝓinde.S.i. So.põt diſtingui an det in con /
feſſum extra iudiciũ:⁊ ſic non dicit᷑ ſentẽtia. An poſt conteſtationẽ litis
⁊ pꝛobationes ⁊ cõ feſſiones inductas: ⁊ tunc ſit ſententia.vt.d.l.ſi de
bitoꝛi.⁊ alia dicta.l.pꝛoinde. Itẽ an coꝛam arbitro filio agente debear
conſentire pater. videtur ꝙ ſic. vt.ff. de arb.l.i. Sed puto contra. vt.ff.
de pecul.l.iij. S. ſed ſi filius. Item an lit. conteſt. debet compelli ſi foꝛte

tunc quoquo mõ tuit omiſſum. Ael an valeat.ſi poſtea conſentiat.Rñ.

non copellik nec ſponte conſentiẽs ꝓficit. qꝛ iam ſtetit in iudicio ſine vo
luntate. NHec obſtat.ff. de pꝛocur.l cet.qꝛ ibi babet ratũ cuiꝰnoie agitur

bic filius ſuo noĩe non patris agebat. Item opponit᷑ de eo qð eſt. S. de

colla.autẽ.qꝙ locũ.vbi admittitur etiã ſine conſenſu in quibuſdã caſibꝰ
Sʒ ibi ſpeciale fauoꝛe dotis. Iteʒ opponit᷑.ff.de mino.l.deniq;. S. ſed
vtrũ ibi.⁊ quidẽ etiã inuito patre ⁊c. Sʒ dic illud in actione in factuʒ
que datur pꝛo executiõ e.bic aũt de cã pꝛincipali.qꝛ conſenſerat in pꝛia
Item ſi agat filius in cauſa caſtrenſis peculij vel quaſi:an exigit᷑ pfis
coſenſus videt᷑ ꝙ nõ. vt ar.ff. ad mac.l.ij. Ecõtra ꝙ ſic. per.l.iſtã.quod
puro verum. IJtẽ an in publi.acti.quã füius fact. Rñ.idem rõe pᷣdicta
⁊ ſic coꝛrigit᷑.ff.de adul.inter l.S. penul.⁊.l.filiũ.vel aliud in actiõe.ar.

ff. ad tre.l⸗nam qð. in pꝛin. Itẽ an ptra ipᷣm patrẽagendo ↄſentiet pat᷑:

lius ⁊ pater accepit. vel econtra.qñ accepit filius pfᷣe repud ate.

K¶Denegando. ſed videt nõ dari. vt. 5 qui ⁊ aduerſus quos.l.

fi. So.ſpeciale eſt bic. AUel dic reſtituit᷑ nõ aduerſus parente ſed
aduerſus res ip ſas.i.aduerſus ipſam repudiarionem quã feelt
vel dic reſtituitur ſi pater adbuc non adiuerat. alias non vt ibi.
l¶¶ Ab initio fuiſſet. quid ad rem cuʒ in bijs pater nibil baben. q.

di. in aduenticia erat habiturꝰ vſumfr. vnde nõ mirũ ſi vocat pĩ
filio repudiante.ſed hic nibil filius erat babiturus. Reſpon. imo

poſſet olim occupare iure peculij:filio inteſtato moꝛtuo vt.. de
caſtren pecu.l.ij. Sed hodie ſecus.vt.S.e.l.iij. m Abi autem
bec eſt ſecunda pars. n ¶ AUDoueat. boc fallit in caſu.ſ.quãdo
vult filiafa.agere pꝛo dote quã dedit pater vel aliꝰ. vt. S. de col.
autẽ.qð loc. Sed cum bic dicit patrẽ actionem mouere: an ſatilſ
dabit iuð.ſolui vel de rato videt᷑ ꝙ non cũ a git vt legittimus 3

miniſtratoꝛ. vt. S. de admi. tu.l. fi. S. defẽſtonẽ ſec? ſi vt exti aneuz
eum defendat. vt. ff. qui ſatiſda. cog.ſi filius. vbi de boc dixi.

o ¶ Pꝛopter rerũ increm enta.i.qꝛ fructus pereipit etiam ſi ſum 1
faciat.ſic.ff. de vſufru. l. hactenus. p ¶ Dupeerſed ent. vt. de
iur. dot. l. mulier. in pꝛin. 2.ff. de verb. ſig. ſubſignatu./5. bona. &
l. bereditatis appellatio. 7. ff. de colla. bo. cum emancipati.ipit

ſed ar.ↄ tra.ff.ad tre.l.cogi.in pꝛin. q ¶Dep end ere· d. nulla

(Een

N

ſucus
erllf
l
ſtöd
hace

hotet
guor
gat
nlf
uy
ee⸗
Miec
ſtöͤet
ſroͤei
ſenn.
diog
16
Pltilis
bus yr⸗
alfar
honrefi⸗
(G
ludis
6r
W
156de
larg
Iis⸗
den
liti⸗
E
Unenue.
eyd
Nlüchue
boeſen
w
Were⸗
lenli
Eleenn
Relne
aag,
hoſt,
1fö;
aſts
dicno⸗
r ye
dſti
toldin

Nö

oe⸗
z he⸗

In naes
nini Kr
W
erpote,
Nnlen,
gienizt⸗
1haglälke
nlwt
1lſingg
ſafr
Cſanrines
Nlcangie

Ntdcent

Cohſanrre

(Euia

Nti ei

Ncneite
Legnſer
ſiſunni
leaedie
16inig
ſlgdte.

eocate
ſcud nien
Eeonbinte
ſerpoßglte
cibene,

ltegetie

sNerheti,
gorhatchke
No

Uniſini

Ceige

rnn H

Sexius.

1 ¶ Tompeelletur. bic ergo erigit filius roõcinia a patre.qð eſt con
tra.. cũ oꝑtet.S.nõ aũt ypotb.⁊.j. de giſs lerboe fneirn filiꝰ

9 Contineat. ſubſtantia.

i. F. ſt
a ¶ Hoie filij nota cãm alienandi

dic 7.ff. de ven. in poſ.li.i.. diminutio..ff. de pet.bere.diuus.
b Aleret. m dignitatẽ mãcipioꝝ.vt a.ſff. de yſufr ſʒ ⁊ ſi quid.S

mãcipioꝛũ.
ceBaren oꝛeʒ face
re.ſie de quolibet
fructuario. vt.ff.
deyv luff.l. ſt cuiuſ
§. fructuari?.
d ſeuerentia. ſe
cus ergo ĩ matre.
vt. S. de ſecũ.nu.
bac edictali. F.
bijs illud. Er ſic
