Mouerit. ſic ergo poſt cõfeſſionẽ datur fnĩa. vt diximꝰ. ff. ad.l.
aqui.ꝓinde. S.noradũ.⁊ dic ſpõte ↄfeſſuʒ. vt in decre.ij.q i.nos
in quequã. als õ. ff. de queſti. l.. F. diuus. ⁊. S. d elinquẽtibus.
4 Mec expectet.ſ.pᷣſes vł moderatoꝛ c Laud abile.ſine accu
ſatoꝛe. punit g vt dixi de teſti. nullj. d g Reis. i. delinquẽtibꝰ,
eq ¶ Quod pꝛo et. f ¶lbdultitudo delinquentium.

Apparitoꝛis.i.nũcij cõis. b Oꝛdinuʒ.i. militum iuſticie

i ¶q Poſſeſſoꝛum.illius loci vel caſtri.

KN Vlagitari.i.iudici pꝛeſentan. l Quod pꝛo quia

petito. ſic z. , de bis qui latro. vel ali. cri.l. ij. Se
tur aut᷑.ſed nouo. 4

E&ο7aGneαtpatet er eo a diet 5letanijs ſſe

cis cõſtitute ſimt: clenci nõ exaliaa ſeq eni malijs lod pot
poſſeſſiõe vel vico:ſjex eo vbiec aui ronepoſſelioni as
qᷓ eoſtireri . aliqua pꝛeſtãda tenent
deſiã ſe coſtitenit oꝛdinent: t vt⁊ ar.j.de of.pᷣto.l.tres
pꝛie capitatõis onꝰ ac ſarcinã r⸗e⸗ c.
cognoſcant:ita vt ꝓmagnitudi 1 Hoßie t p iibu
ſſe pi qð tenebãt pꝛeſtare.
ne vlcelebꝛitate vniuſcuiuſqʒ vici 4abiarott pala⸗
ecclijs certus iudicio epi clencoꝝ noms vel mbut anima
numerusoꝛdinet᷑. ¶ hSem.aa. lium. accur.

Eutichiano pꝛfec. pꝛetoꝛio. 1ααonenn
quis curialis clericꝰ fue Recognoſcat. quan⸗
itoꝛdinatus: nec ſtati co⸗ tum ad hatrimonium..
uentione pmiſſa pꝛiſtine cõditõi Judicio cõſentiente-
reddat᷑:is vigoꝛe ⁊ ſolertia iudi ¶paĩrono. vtin auten.e.

cantiumꝰ: ad pꝛiſtinã ſoꝛtem ve- Panra Raraid omg
lurn manu moriniect: reuocet᷑: caii bhac enui numer
&π . 5 3 (ericoꝝ. ? fa. S. ti. i. l. nõ
dencs ei vlten legẽ Pd eſſenõ plures.⁊ in decre.lxi.di.
— c., nullus.
J quis curialis.i.curie rationibus obnoxius.

a ¶¶ Lonuentione.i. citatione. accur.

–„ 5

bReddatur.a pꝛelato.
c¶ Et ſolertia.ᷣid eſt ſollicitudine.accurſius.
d ¶ Judicannuz. foꝛte. ab his quibus ſeruiebat ſi pꝛeſidis deſit copia.
vt.j.de decuri.l.generaliter . †
e¶ Heluti.exemplificatiuũ eſt.
f¶ Aanu militan..ideſt ſocierate.⁊ tunc dic iniecta.iimmiſſa.vel ꝓpꝛie
dic ꝙ manus inijciatur in eum capiendo ipſuʒ.
gReuocetur. ſed an clericus eſſe deſinat.Rñ.nõ.ſed pᷣuilegijs clericoꝝ
nõ vtet.qꝛ nec decurio qui q̃ſtioni mãcipat.i.dat᷑ decurio eſſe deſinit.vt
I.ad.l.coꝛ. de fal.ſi ͥs.ſed ar.ð.ᷣin aut᷑.quõ opoꝛtet epiſ.S.neq; aũt. col.
ix.⁊ facit ad hac.l.j.de agri.⁊ cẽ l.fi.⁊ in aut.vt iu.ſine quo.ſuffra.ꝭ.ne⸗
ceſſitatẽ. ⁊ in decre.li.di c.ij.⁊.iij.⁊.xxxij.di.pᷣcipimus.⁊.ſ.e.l.quiſqͥs.⁊
poſſet hic legi aut᷑.ſed neq;.que eſt.S.e.l.officiales.

¶Zegẽè qua nõ babemꝰ.que dicebat hoc qð ſequit᷑ erat eni lex quepa

tiebatur ſien decunones clencos ſi velint cedere bonis ⁊ dare cunie.

ZLiber

EJenleſleemiſſum pereotum ſtuedelicum.
. Cödẽnatõe 5. . tii. placet.ſed b ciuiliter imponit pena ibi
crimiali

uus effectus. vt de ea cenſum ſoluat annuum. aac.
Lege.i.dño ꝑmittẽte.ſʒ bodie ẽt inuito.vt in aut. aſcripticios.

ter. vel ibi de puilegijs circa mibuta de q;bus ibi dicit: ̊ aliſſs que eſt . e. iubemus. 2 Capuationid .⸗ tnb uti.
3 debnilegis ſpũliter alicui quo ad pecuniã induli: ibi de gñalibd* 4 Copellat.l. talis. clericus. vt. ð. e. in eccleſ8s.
ve 7 eee Ponnlana⸗ Itẽ ð. S. ti.i.iubemꝰ nulli. S. ſane. Sol./ ibi vin * ¶Obſequijs.colẽdi fundũ. a BubrogatoPocloco 82,
dicta. bic mnlers ve⸗ ibi . va R
qñ circa alienatônẽ vio „, „ „ . S 8 „ „ „
lunk omlegia. Irezö.M ſ. Patin ur: que ceſſiõe primonijſᷣ notatus iuito agn dño oboĩ tpe dotz ſubſtitutuz

de legi. ⁊ cõſti. l. ij. ſy ibi
ſoluã. vl intelligas legẽ

iAtdetur. ſed c.
K ¶ Alilibus.i miliari /

ſecuta:decuriones clericos eẽ nõ

dephenſus: rurſuſq; ſacerdotiũꝰ
petereꝰ aquo vr expulſus: ꝓcul

? clencatu:adeo vt ẽt ſiineovico ꝗ

in quonoſcit᷑ nũãſitare clericꝰ fue⸗

as ⁊ neceſſitates iudicẽ adierit ali
quẽ lite pulſantes.vel ab alioipſi

tẽ ar. ꝙ beres
ãanotati nõ iuriſ⸗

ſlua ieleo ebat Vctebat DPẽ. aa. Nidião vicaio in quo aſitare cl. pentus poſſiſe
naod⸗ eega ipugna⸗ & Becckie venerabilis pꝛiui nt haclege religioſuʒ aſſumat Biren ini ter⸗
rebullegia n eige D) legia cuiuſq; fuenint vel te õ ſrci el. ad ſimilirudi
nõ incluſa coꝛpeiuis ar vialat imulatöde nã pipᷣm dñium agnoſcere cõpel neʒ. . l. ibemꝰ.
ien et bautneua. mentue violna ve n letde a uralbobſe als gnoma⸗ MWah onaf
Item quecunʒ· neglecta: cõmiſſuʒ. hic. v. libꝛarũ lat: ⁊ blequgs quomd poꝛ ſocio. deillo
en acuch vo li? aun condemnatione plectetur. luit ſubrogato fũgat. ea ſciml· 2 . de pal fi⸗
Pudegla erckiſo⸗ coctenn i dut entico. Ccol. x. oſti. fi. nitate inculta ue cente capitato bier n
Wianch reſdẽnbꝰ. ſanc. epil. E ſi quis autem. ſi⸗ enaahle ecrihs elargt⸗ n 81 o ee
in concellio. . I Zexz dcũqz pſona in excõi loↄtrabac legẽ unq; vauturo re fru. l. antiq̃tas. ẽ
Bacerdotibꝰ. i eßçet i Zeʒ qcũq; ꝑlonamn Ran⸗ inore . .
142 nſtio ticuns. catõe vł cõitas p annũ ꝑꝑlbena ſcripto. I Dej. aa. Moro pſſ. o oango
Palſes. ain e temecclie fracta ilatg nne. Paee ne en aiſ⸗ b Immunnare
lgs. . rir dſo ſre impialibã lace⸗ coe clerici cũ qfß fit cũ d omini
lia cömiſſa. Uel venus lit ipſo iure imꝑiali bano ſubiace⸗ Pn färare.
dic deruſus i. depoſit? bit a quo nullatenꝰ extrahat᷑: niſi actõibus vel aclcuri ptinẽtib cu nran bu
⁊ epulſus ppaie poni Pꝛiꝰ ab eccliabũficio abſolutionis iuscoꝛpoꝛ nõ ſut äneri habedt. Ldeicc.
7 c . un N Sõ . . „ „
aiie§. tco auͦt es. obtẽéto 1 D& Aug. fidia. vicaio Mꝛeterea eis ꝗqparabolam vo⸗ d Capltatbis.
Ings aur c* 1 . 1,9 f neqʒ ad qdᷣlib bl ſpe ſ. extraoꝛdinarie.
quam bñt bic quidam. N Micunq; reſidẽtibꝰ ſacer cant nec ad qdlbet publici pe ea oꝛdinariam
ESiki aun⸗ dotibꝰ fuerit epaliloco et ctaculũ neq; ad cune locu; neqʒ pꝛeſtet pt. e. 5
s n eenſiis ſiali adiudici accedẽdilniam pmitti bis. tdicq di
gel Sacerdotiũ.i.epᷣatũ noie detruſus ſi aligd ↄtra geteʒ 4 9. namn Pinen cit de pꝛedijs ec
b Perere velit. vrt eni publicã vel cuſtodiã moliri fuent m :Hiſi foꝛte ſinguli ob cãs ꝓpꝛi- qeſie.

e Aenerãdis.ſ.
ericis alijs oc⸗

õ 2 e caſione veneran
bus. ãcõ pulſati. velĩ cõestotiꝰ coꝛꝑis cãs leſis
. eig, abea' pꝛbe uã cõturbauit.c.m iic S darum eccleſia
Gegeeen es, bevits agb⸗necnfaaden ſecte. ſindico'oscinaro ubiea diffin ⸗ ans
lent eos deſendere. ta necimpetrare reſcripta ſperz ſy tõe Vt ſi gs eoꝛũ hec violauerit 7 .. nobis
9 ASognahotalue⸗ zipetratis careat ⁊ defenſoꝛbꝰ bꝛeuibꝰ pabolani eximat᷑:? cõpe ſumꝰ demẽtes
n. en cor mfamn indignatonẽ ſubi tenti ſupplicio ſubiuget. nec un- ſie bés., daoE
Aut .ſquis eßsnõ bz mnis. Ail alten. col. ix. ↄſt. ſi. q;ad eãdeʒ ſollicitudinẽ reuertat b q] Publicis .
goleticnla illtci ſ.Cſi quis aũt es In auten. col. ix. cõſti. fi. de ſan. ců publicis mu⸗
nuenticulã illieced de ſanc. epil. Eſi quis aut ep J Nac neribus.
4 Kvrenanor bere⸗ sepᷣs ſacerdotio pulſꝰ epiſ. Ginterdicimus. 1 Actoͤnib. pu
4 en⸗ ercleſs ierra PAumpſeritingreck nia . e Gicnedl iſin ieorene
cccleſtaſticã religionẽ. x Nc ex qua puliusẽ relinquẽs loc Hcbis ? pibis? diacοαο e ieifgucteſät
Rs aponemſ ea al in c degere iuſiis eſt ubemus ſubdiaconibælectoꝛb: olb'g ffoeoꝛig in
tenwoie w hucmoaſteno in ali religioe oſi. lijs cuiuſlibet odisvenerubilicol i 5 vende &
bearn nα☛t ee at: inmonaſteno degẽs coꝛꝛigat bulas ludere: aut alijs ludẽtibꝰ p bus veſi inder.
ar. a rio ſenſu. vt..v un Sem. aa. ſtadio p. vꝛbis. ticipes eſſe: aut inſpectoꝛes fien: Del r
riſdicte om. iu. I.neno. ticulãdillicitã extra aut ad qðᷣlibet ſpectaculũ ſpectan
r Vꝛoſcriptionis.i.pu Qnuẽticula illia⸗ Ni Oi 61 ſunsgulos den
Rliatonio ſteg de fal. Necckiaʒ in pꝛiuatis edibꝰ ce digfa venire Sigs a ſterhisi pulo vtfiel 3
mo. li5domus. ſebꝛan phibemꝰ: ꝓſcniptõis do hoc deliqrit: iubem Hũc in tnbus boſttio eſt 5. m
84Elericos. ſ. bertis iclloiminẽte: ſi dĩseiꝰ inea annis venerabilimiſterio ꝓhibe aut᷑ boc ius poꝛ⸗
t Tumultuoſaz. ſic 2.. m penloumn . tS ri: i ſterio redia ſs æaime rectũ in pꝛin. ac.
de bis d ad eccle ofa.è clenicos nouã actumliuoſa puẽ ni: mn monalteno redig Haime e Einnen age
nüciamus. . ſ. de bere. c1l liam celebꝛãtes ſu diotꝑe ſipenitẽtẽ ſe oſtẽderit lite c luna epi qula
lij. zj depaga. 2 ſan ticulã extracccliam o. atſacerdoti ſub quoeſt ↄſtitunis qus uni coipe
le.l ace. ſceperi. I Mpꝛ. pono. tbeo. atacerdon oeſ dimntns ainsene d d
Es euligame. antennno. oA5. tpᷣsminnere?:⁊ hũc pꝛioꝛi miſus õ
ECFuerit.i.eſſe voluerit ᷣ qu. rit 0 miniſteri . be
E Annotat i glebeſer ☛ Viſquis cẽſibꝰ fuenit an vel Pꝛopa miniſterio reddere

eWMabeant. ſed

— —— —

u ¶ Gcemate.i. oꝛ

quã penã babebũt ſi imiſceãt ſe de facto.Rũñ.ertraoꝛdi. atbitrio
iudid puniũt᷑.vt.ff. de pẽis.l.ſanctio.vel dic ꝙ illã penã panẽtur
qqueẽc̃.ſ.e.repetita in fi.l. m ¶ Parabolani .ſ.medici ſic dicti.qꝛ

Pꝛimus

Deepiſco. æ cler.

dM onoꝛatis.i.officialibꝰ qui eligi nõ pñt vel nõ debẽt nec ſubrogan
vt ſubijciet ſtati;z. e ¶ Si qs etia ex bis.ſ.medicis. f¶ Sacerdon
i. epiſcopi. g ¶ Excepts. quia de illis nõ debet aliquis eligi.

multas babent parabolas. ᷓ T circuitoꝛes vocant.vt.jde exu. be Neliquis.l.pꝛeceptis. i ¶Legis. ſ. ſupenioꝛis.

m. Msonas Fi⸗ n Spectaculum.i.ludum.

o Sindico. i.
fenſoꝛe ip ſiꝰ coꝛ
poꝛiſ medicoꝝ qᷣ
ſexcẽti erãt. vt.j.
mia ſcripta erãt ĩ
bꝛeue ſiue in q̃ter
no qdã. vt h̊ ſu/
bijcit. ⁊ no. ꝙ a⸗
liqua põt facere
q̃s ꝓ ſe vel ſuo
coꝛpe q̃ ꝓ alio ñ
põt. vt. ſ. ð ꝓcu.
65 ſtipẽdia. ⁊.ff. ð
Pꝓcu.l. filiꝰ.S.mi
lites.

p Sub ea diffi

nitõ e. hoc eſt iu /
beo pᷣdcã ſub cer
ta pẽa diffinita
ſiue ſtatuta ) eũ
qui venerit otra

q¶ Bꝛeuibꝰ. i. ſcni

ptis vł ꝗᷓternis.

vf iudid. ff. ð pe
nis.l.ſanctio le/

guz. (Bequik

agut᷑. interdicimꝰ.

HH
4 ctiſſimis

pis. qles debẽt
t¶ollegio. idẽ

eſt in ↄuerſis vł

collegiũ gen eſt

dine vel figura.

r 6αεd tabulas.
cEt Stis.ar.eiꝰ qd

dicit ð ſpectaclło
85 fit grat. ſʒ qᷣd
ſi ad ſchacoſ.rñ.
foꝛte ſecꝰ.qꝛ ĩin⸗
gẽio naturali cõ
ſiſtit:nec cõ mitti
tur virib? foꝛkue
4 eſt hec aut. de

ſimi ſacerdotis pceptis ac diſpoſi

K Foꝛma. vt. . 1. ꝓxi. acc.

autez monaſte.

Dem augu.marximopᷣpᷣ. aſte.
WVltomagis ergo ceſſant

Arabolãi q ad curadade ¶ m
biliũ egra coꝛꝑa deputant᷑ eoꝝ cõiugiaꝰ ſoli eni canto⸗
vi. cẽtos ↄſtitui pᷣcipimꝰ:itavt ꝑ res⁊ lectoꝛesnuptias contrahere
arbitriũꝰ viri reuerẽdiſſimi antiſti⸗ ꝑmittunt᷑.alijs aũt oibus penitꝰ
tis alexãdrie vꝛbis: de hisꝗ ãtea? lunt interdicte.verũtamẽ ſiad ſe⸗
fuerãt:⁊ q ꝓpſuetudie curãdi ge cũdas ꝑuenenit nuptias:nequa⸗
runt experiẽtiã ſex.c.ꝑabolani ad qᷓ; ad ſacerdotij culmen aſcẽdãtꝰ
hmõi ſollicitudineʒ eligant᷑. exce⸗ Inauten. col.i. cõſti.fi. quõ
ptisvidelʒ honoꝛatisꝰ⁊ curialibꝰ epiſcopos. Gquanta.

Si ꝗs aũt ex hisnaturali ſoꝛte EHiſcopo nulla/mlierẽ ſe⸗
fuerit aſſumptꝰ alter in eiꝰ locũ ꝓ Acũ habere ꝑmittimꝰ: ſed ſi
volũtate eiuſdẽ ſacerdotis exce-⸗ haber̃ ꝓbet᷑ ab cpatu eijciat᷑ quo
ptis honoꝛatis ⁊ cunalibꝰ ſubro- ſe fecit idignũ. I Mpꝛ. Theo.
get. ita vt hi ſexcẽti vin reuerẽdiſ ⁊ Malẽ.aa.ad taumũ ppᷣ.
Igsp̃ſbiter aut diaconus
tõibus obſecũdẽt: ⁊ ſub eiꝰ cura aut diaconiſſa: ſeu ſubdia⸗
cõſiſtãt reliqs ꝗ dudũ late legis conꝰ aut cuiuſlibet altenꝰ lociscle
foꝛmacõplectit᷑ ſuꝑ his pꝑabola nicus aut monachꝰꝰ aut mulier q

nis vel de ſpectacul vl de indiciſjs ſoſitane vite deditaẽ: nllo ↄdito

ceteniſq; ſicut iaʒ ſtatutũ eſt cuſto/ teſtõ ðceſſerit: nec ei parẽtes vtri
diendis. Deim aug.palladio. uſqʒ ſexꝰ vel liberi vel ſiqui agna

C NT ꝓbabilẽ ſeculo di tõis cognatõiſue iure iũgunt᷑ vel

ſoplinã agit decoloꝛan nec vxoꝛ extiterit: bõa q ad eũ vel
cõſoꝛtio ſoꝛoꝛie appellatõisñ de ad eã ꝑtinuemũt ſacroſcẽ ecclie vył

cet.¶ Quicũqʒ igt cuiuſcũq; ſa mõaſterio: cui foe fuerat deſtina
cerdotio gradus ſultiunt᷑ vel cle- tus aut deſtinata: oĩfariã ſocient̃.
nicatꝰ honoꝛe cenſent᷑: extraneaꝝ ijs exceptis facultatibꝰqs foꝛte

ſibi mulierũ interdicta ↄſoꝛtia co⸗ cẽſibus aſcnppti vłiun pronatus
gnoſcãt.at eistm̃ facultate ↄceſ ſubiecti vł omiali ↄditoiobnoxij
ſa vt mr̃es nilias atqʒ germanas clerici vel monachi vel cuiuſcũq;
intra domoꝝ ſuaꝝ ſepta cõtineãt ſint ſexꝰ relinquũt. Nec eni iuſtũ
In his eniĩ nihil ſeii cris exiſtima eſtbõa ſeu peculiaꝰ que aut pro

n fedus naturale ꝑmittiteſ IYAlas nolegbus debent᷑ aut dño pol⸗

Um. ſ. ep̃m. vel de
ricum.

„

Agit. i. agere debet
caſte viuẽdo.

nDecoloꝛari.i. diffama

o ꝙ Soꝛoꝛie. vt retineat
aliquãꝗ quã dicat ſoꝛoꝛẽ
p ¶ Cognoſcant. ſic. ff.
vſu ⁊ ha.l.nõ alr.
q¶ Filias.quas bũ erũt
ante clericatuʒ.
r Septa.i.clauſa.
8 Kedus.i.viculũ vł ꝓ
ximitas cõſanguinitaſ.

t Relinqͥ.i.bñ poterit re

tinere ſecum.

u ¶ Coͤiu giũ. ſ. maritoꝝ·

x¶ Coͤuerſatõe. fuit enĩ
talis ↄuerſatõis h vxoꝛ
ꝙ vouit ſecũ caſtitateʒ
⁊ ſic ſuaſit ei vt eſſet ſac

8. Seq̃f aut᷑ multo.
lto.i.cũ ꝓbibent
Iclerici ne retineãt ali
quã extraneã in cõcubi⸗

nam multomagis ⁊c.

b ¶Qoôiugia. q̃ denouo

facerẽtvt ſub ijcit ſtati.⁊

ſic ñ coꝛꝛigit᷑.l.coꝛdi.ac.

c Rſeruenerint. cãtoꝛes
7X lecroes.
d Aſcẽdant.ſ.lectoꝛes
⁊ cãtoꝛes.tertias nullo
mõ ) hãt. vt i coꝛpe au
ten. ⁊ ẽ hec de moachis
S.ſi quis aũt col.i.⁊ de
nup.S.ſʒ ⁊ ſi qͥs.col.iiij
7 quõ honer oͤne⸗
q; aũt.col.ix. Sequit᷑

aut.alia eßo.
Pilcopo. bec ẽ ex
opoꝛ.epiſ. .q̃r

ta. ⁊ in aut e.S. pſbꝛos.

fHulla idẽ ĩi mõacho

vt quo oʒ mõ acbos vi
uere. S. nõ igrediunt. pᷣſ
biteni vero ⁊ inferioꝛes
pñt br̃e ſecũ illas q̃ oẽsx

.

— — — — — — — — —.

lan. cnil mter ctioque añ ſacerdotiũ maritoxle S
e gRedigi ſ qe Gitimuz memere coiugiu. Heq; late ↄſtõis ſubcerta foꝛma pti- α1nùiecfloe
biacier Kuͦ eßs eni clencis incõpetẽter adiuncte nerenoſcunt᷑ab ecclijs vl mona/ b Ahonacbꝛ. bʒ b tp
di ſrocligues t: que dignos ſacerdotio viros ſterijs ᷣtinen. A cõibꝰ videlʒ co monacbi bebat Ppꝛia.

ditꝰ ſit deliquẽs rn . „ Solitarie vite. i. ſole
vtin aut deſlan. inl 9uerſatõe fecerũt Inquten. petentibꝰ ſacroſcis ecc ijs v mo oleneniene⸗

eßis. 5. imergic· (Ol. iiij. oſti. i. de nup. Oſed ? ſiqs naſtenjs repuatis. Si ꝗs foꝛte p k Aſeripti vt fui glebe
mus. In fi. .. vel — 2— „ 2” L GBubiecti. ſ. liberti fci
ſi epᷣs deliquent clenici.
tüc archiep̃s. vt m ¶¶ Bona libertoꝛum.
in aut. vtnullus fa.oꝛa. do. 5. fl. ſed qd ſi epiſcopus vel archiepi, ne Peckia. aſcriptitioꝝ.q̃ ipꝛopꝛie dicũt᷑ pecłia cũ ſint libiſʒ qꝛ tpe ba
ſcopꝰ nõ vult imponere iſtã penã.Rñ. a deo penã expecẽt. vt in mũ legũ ñ erãt niſi caſtrẽſia vł q̃ſi.vt.j.ð inofte.l.fi.vñ ꝓ puſillo pfimo/
nio ponit᷑.vt.ff. ad tre.l.cogi. o ¶ Zegibꝰ.oli alia qꝛ q̃rta ⁊ hodie tertia

aut. de ſan. epi. in fi. ..pdicti. Almuere ſcilicet triennium.
1Piobolan (meicl. regit a verbo pᷣcipimus.qð eſt.j. ? vt inſti. de ſuc. libe. S. ſʒ nra. p& Qui.ſ.dño. q ¶ Eom. ſ. clet icoꝛuʒz
be

eni nõ reliq caſtitatis hoꝛtat affe ſeſſioniscnꝰꝗs eoꝝ ſuerat aſcri· gfugiit ſuſpuõnẽ vtin
ptꝰ: aut ad cunas/ p tenoꝛe dudũ aik ee ſolgos.

₰
5

ſic eſt ind eclinabile. r ¶¶ Coͤſtitutõs. vt. ſ. de be.decuri.l.iiij.⁊ ar. S.e.l.offictales. s ¶ Foꝛ
ma vt ſi ſine bĩde decedãt. t ¶ Copetenbꝰ aduerſus dñm vel patre.·
ne Heſematis: cona eon bona yel patronũ yel dominuz yel curiam.

bè Alrbunum. voluntatem. MU
c Antea fuerat ſ ante electne faciend detanto numero.

vt.. de bis qui ad eccle. cõfu.l pꝛeſenti.
86 Decanoꝛum. vt. S. ti.i.l. decernimumus.
1t ¶ Pꝛeſtita. vt. S. t.i Puilegia.acc. u &ꝗ Intacta. in totuz

Prꝛedict. vt cenſibꝰ aſcripti vel patrono. y Obnoyius. i. obligat
S eis. ſ. 7 tiegoeſs-Leri e.

3 Actiombus. i. obligatõibus ex qbus ꝓueniũt actões.vel.i.actbus.

*

BeqPuitur aut. nunc auem. “ rLr Allibata. in pane, accur. x eruan.ſ. pcipimus
nc aũt.ceſſante.ſ.teſtamẽtario. diuiſoꝛiũ aũt nõ ceſſat. vt.S/tii· 3 ¶ſAdueniat. foꝛte nec diſcedãt de roma anteq; aig mere ſudit
k.ſt 63 erio diſcedẽ
e drr rſouc .G y 3 — di lnĩaz cõſequã
põt eni teſtani p.l. illam dicis oditõibꝰobnoxiꝰ::aut er muniti adueniãt : ſcituri ; ſictra mra dño papa
vel becp ulaz coꝛigi: geſtisnegocijs aut ex ꝗbuſiibet a hãc fiducã acceſſerint: ſibimet im aliocn wdigne
ictkre den ui lijſecciaſticis actõibus obligat⸗ Puraie nõ er vel malehi ſoꝛtienk, vrd de
col. ir. Uel dic bec ba obierit. In autentico. col.i. cõ eẽ putabunt᷑ auten. col. x. decurui.l. ſi s de
eſle enl. ſti. v. de monachis. Eillud quoqʒ oſti. fi. ſan. epi ſneq;/ pqlbz d. bunk.
7aiEaten?.i. H 12 P 24 Putabunk. ?
—— Vncaut ci monach ki⸗ 6 Ellus eps iuitus ad cui· ſtaliqua facta ſr
S ts borporescss . ltnelchnie NceiAeed na de
ta piis. vr. ſ.e.. deo no 21² n qʒ cã pducat᷑ vłer n Ppraſcabir vecle,
i.rñ.⁊ in aut᷑. vt nul. iu. 0 tul e vrec te. 1Pe ” 5aE . ,. ricon. 1 ſic eſt ar.
F.ſlvero pꝛerer. Gz an. ſit: T exrinde iudicio eiꝰ ceſſante le cepsiubeat. Alioqn ſi iuder quni ſiqs vebera
eonaſ vedo. iner vͤ, ge diſponit᷑: vt ſilberos habeat i dẽ iuber auſus ẽ: ſpoliatõe cingli aun aneſid
2 vroee inenas daut nihil aut minꝰ legitia po? z. xr. lib. aun ↄdẽnatõe plectet. ? canonẽ ſic ⁊er:
EKtcunialis fiat e's tõe quoq donãdititulo cõtulertt: dent᷑ helibꝛe ecclie enꝰ ẽ eps. Li⸗ (oen rl z
ad parigtbdreli ſr eaten ſoſtitie moaſienodeſtim tis erecutoꝛ hoſtaniſſtone cingli gmi n iihen ⸗
acc. te detrahat᷑: ne qd cõtingat circa toꝛmẽtis ſubijciat᷑: ⁊ in Zlin mit ignoꝛss ad öH
Iöüüüiberos iniquuz: ſaluotñ iure vro⸗ tatur. IMperatoꝛ Halen. ? dde liis die
Honoꝛario.vt qꝛ pꝛi . —— — E E. eſt ſimile j.ð bis
f anaralio⸗ gau ris iiounn creditoꝛũ. I Dem/ Rar a pallaio Ep araal
rio: ⁊ er eo titulo elect aa.thome pp. Moniã venerabilis recoꝛ §.tribuni. 7.ſ. de
ed ae Dnnan ſte Oe'ſimilitudinẽ rã epoꝛu, dationis fabianꝰ huiꝰ alme vꝛbis m Hrcrhpus
ſi decuno dicr vel eun Joꝛthodore fidei q; pſbiteri A dia epscũ venerabilis ſinodi innume interdicim col.
. s WMmeßm veltaef coni:hi ꝗ honoꝛario titlo illuſtrẽ? rabiliũ pene ſacerdotũ ꝗ calcedo 167 .
be hoe videt fal⸗ dignitatẽ cõſecuti ſũt:pꝰſubſtitu- ne cõuenerũt: tãto actli decoꝛat? col.ir. ? vt diffe
ſum. qꝛ iallenkalee⸗ tos piculo ſuarũ facultatuʒ cunie eſt teſtionio: vt eutiches coõna ien. iudi. nec;
a curia: ſi fiat clericꝰ. vt —+9 Lre; ig ſſi b aüut. 1. j. de off re
eia ſar iei munenb⸗ ſatiſfacere nõ vetentur ſenſerat cũ ſceleratiſ dcis ſuis ab? uis puin, lanl
cus. qᷓ eſt ð. ſol. bec ina Zẽ.aa.floꝛẽtio pp. oibus vno oꝛe dãnaret᷑. ¶ Abo lus. aſatc.

lijs curie intelligas illi /

gatis: illa in decuriõ ibꝰ

vel curialibus bᷣm quol OLPEI bitoi m re ſani aüt la alabüerorehhes (Blanani⸗
dã. boc näblect. Nelſt tentẽ iudicẽ depoſita exhibitõis „ re euet Dẽ. ad. pa 10 pp. ſen erat. circa fi⸗
la de clerice a e nſia Cꝗ fiit ſacroſcẽ religionis atiſtitis 2 q paupibus teſto vel vocarbolics. c.
nt in eo a diert de rxxr. podo aun cõdenatõne publi AIcodicilis relinquit᷑ nõ vtin bAb oibis .
erics bodiemmẽ be. ciscalcul iferẽda: vt pcellat/ pci centis pſonis relict euaneſcat: 85 1Aso:tan,
meu u vet ibi da v pa pimus. Quiietiã oĩa pꝛiuilegiad oibꝰ mois ratũ fimnũqʒꝰ cõſiſtat E weiftoe⸗
lã. ⁊ nõ eratobnorꝰ.vt ſacroſcis ecclijs cõfugarũ aut cle⸗· Mpꝛ. Mar. aug. ↄſtan. pfů. Patet ergo c &
5, lefeelee e ncondecanor vl alior eccliaſti C Vmclenicis in indicii vo ficſat antrne
F euz bonoꝛẽ quẽ ba coxcꝗ legibꝰ ſũt pꝛeſtita: itacta * (c(atis pateat epalis audien e ad repꝛobãdã
bent iluſtres. ſed tamen atqʒ illibata ſeruan?. ꝗ¶ Pꝛeter tia: volẽtibus tſ actoꝛibus : ſiacg priaus opinion
ſine ad miniſtratione. ealibemꝰ vt oẽs clerid atq; mõa toꝛ diſceptatõ; ſciſſmi archiepi Znoraui 5. ſu.
b¶ er ſubſtiutos. die chiqui de ſuis cinitat bus ad hac noluent expenin: eminentiſſie tte ma ſide catboli
7ee aſdl aſub. do almaz vrbe cccliaſticinegoaj vel ſecls erame cotra cathollcos ſih dee Hiͤnart, vt
Suaru. vt ſi ſubſtuu religiõis cã ꝓficiſcũt᷑:lr̃is epi ci viroreuerẽdiſſimoarchiepo huiꝰ iſde bereril qui⸗
S male admiſtre vnuſqſq; eoviter faciẽsobſequit vebis clericos cõſtitutos. vl Otra cuns.
J qua p calniaʒ 4 e ſſel eu et.i.me⸗
cognitã ſʒʒ quoſdã . moꝛia babeatur

tu dic pꝛeſumptã. vel qꝛ nõ

per calũniã poſtula
io ſup crialibus cãis apud cõpe

ꝓbauit. vel qꝛ deſtitit. Et eſt ſikis pᷣ ſumpta

calũnia.ſ.e.l. om̃s qͥ vbiq;.i.rñ.in fi.⁊.ff. de off. pᷣfec.pꝛe.lł.i.S.bis cuna
bulis. ⁊.ff. de trã ſac. l. cũ hi. S. in ꝑpſoa. l Woſtulatio.i. accuſatõ. ac.

161

m.e Arhibn is.i.vt expibeat᷑ i pñ̃tetur apud iudicẽ vt rñdeat accuſatõi
Auni hoc ſi ciuiliter agat᷑:ſi crimialiter tũc ſimilitudo ſupplicij: vl ex

tra oꝛdi. vt. ff.ad turpil.l.⁊ in puatis.⁊.l.ſiqͥs.S.fi.⁊.j.de accu.l.ſti.
0 6 Calculis.ði.rationibus fiſci.

p ꝗ ſercellat i.puniat ille qui ꝑ calũniã poſtulauit euz exbiberi.

q¶ Quinetiã. ſ. Pcipimꝰ. ra Coͤſugan. yt ↄfugiétes ad e ſecuni ſint

pb 4 irmuz. de facto.

leat᷑ qdẽ euticetis dãnoſa memo⸗

LDeas pauperibꝰ.oĩbus gñaliter.
fEuaneſcat. als d eficiat.

i ¶ CLonſiſtat. fauoꝛe pietanis. vt ⁊. j.

Katum. de iure.

ĩqs..l.nulli. ⁊. S. ti.i.l.i.⁊.l.gñali.als aũt in laicis ꝑſonis in
certis relictũ nõ valet. vt inſti.de leg.S. incerf.⁊.ff. de vlufru. le.l.
qui plures. ſed incerto de certis.ſ.poibus valet. vt. ff. de re. du. l. j
dã. 7. d. S. inceri.niſi in libertate.vt ff.ð manu. teſt. l. cũ ex pluribꝰ
Vm lericis.vel cauſatiue.vel ꝓ q;uis.lege cũ,⁊ ẽ bec lex
llocalis cõſtantinopolitane ciuitatis, accurſtutuus

el.

Pꝛimus

m ¶ Uolẽtibus.nõ inuitis. vt hic. ⁊. j.tit. i.l. decernimꝰ. ſed bodie

etiã inuitis.vt.j.e.aut᷑.cleric¶ quoq;.⁊ in aut. c que.

tur pꝛefec. pꝛeto.

q¶ Ipſius.ſ.xco

nomi ⁊ alioꝛum
clericoꝛuʒ.

r¶ Mouerit. ſcili /
cet actoꝛ.

8s Expetenduz.

t ¶ Qui. ſ actoꝛ.
u Judicẽ.niſi a

pud archiepiſco
pũ vel pfectũ vt
dictũ eſt.

experiri.

ie cath olicarum.

3 Meligioſo. quẽ

ſup̃ vocauit epᷣʒ
⁊ arcbießpſm.

2 Bententiau.

ſ. cõuẽtion aliuz
ſeu citationũ. eſt
enĩ ſnia interlo ⸗
cutoꝛia cũ pꝛeci⸗
pit iudex vel eiꝰ
executoꝛ eũ pue⸗
nire ad cãm.

5 6Pullanturi.

citant.
1 Executoꝛibꝰ.

i.notariſss.

a ¶Fideiuſſoꝛem

iudicio ſiſti vł iu
dicatũ ſolui: qð
tria cõtinet. vt. ff.
iudica.ſolui.l.iu
dicatũ. Et nota
qð hoc dicit᷑ du⸗
plicit᷑ coꝛꝛigi. tũ
qꝛ derici nõ dãt
fið iuſſoꝛẽ iudicõ
ſiſti. vt in aut.e.
S. ſi quis ãr p pe
cuniaria. tum qꝛ
yconomꝰ vel de
fenſoꝛ nõ debet
fid eiubere.vt in

aut. eo. F. nulluʒ

Itẽ qꝛ nemo ſuo

n ¶¶Actoꝛibus. ſubaudi pateat.
o Arcbiepi. quem vocauit epm. acc,
pExamẽ.loqui

reuerẽdiſſmũ yconomũ:tã de ſu
is qᷓ; eccliaſticis negocijs ſibimʒ
nouerit expetẽduʒ ꝗi nullo alio
foꝛovl apud quẽqᷓ; alterũ iudicẽ
eoſdẽ clericos litibusirretire:⁊ ci
nilibꝰ ⁊ crialibus negocijs tẽpteti.
nectereꝰ. ¶ Memoꝛatiaũt reue

rẽdiſſimi clerici oꝛthodoxaruʒłec

cleſiaꝝq̃ ſ religioſo antiſtite hꝰ
inclite vꝛbis ſunt: in cã in qua vel
ipſi vel ꝓcuratoꝛes quos ꝓ ſe de
derit ſniarũ tuaꝝ auctoꝛitate pul⸗
ſant᷑:executoꝛibus ꝑquos ceꝑint
cõueniri fideiuſſoꝛeʒ ſacratiſſme
huiꝰ vꝛbis ecclie yconomũ vl de
fenſoꝛẽpbeãt:ꝗ vſqʒ; ad.i:.li.au⸗
ri fideiuſſoꝛexiſtat. IPevo re
uerẽdiſſimus yconomꝰ alme hꝰ
vꝛbis ecclie lite pulſatꝰ:fideiuſſo⸗
reʒ ꝓſe nõpᷣbeat.vtpote ꝗ ⁊ alio

m clericoꝝ fideiuſſoꝛ futurꝰ eſtſʒ

fidei ſue ↄmittat᷑. ¶ Qð ſilis di
uerſoꝝ excepto fuerẽdiſſimo yco
nomo clericoꝝ qagitanda ſit me⸗
moꝛatã ſũmã vr excedere clericꝰ
lite pulſatus det executoꝛi ꝓ reſi
dua quãtitate cautionẽ ſuã cui ni

lũtñinſertũ erit iuſiurãdum qꝛec

cleſiaſticis regulis ⁊ canone a bea

tiſſimis epis ãtiqtus inſtituto cle⸗
ci iurare phibe f?. S inm 9
nicci iurare ꝓhibent. Statuim

aũt vt executoꝛibꝰ idẽ reuerẽdiſſi
musyconomꝰ vel alij diuerſi cle
nici ſub beatiſſimo archiepo huiꝰ
ſplẽdidiſſime ciuitatil ſniaꝝ tuay

noiĩe cõuetus hodie ſatiſdat iudicatũ ſolui. vtinſti. de ſatiſda. S.
ſed bodie. Pꝛeterea èᷣt ßm has.l. eſt 5.ſ. el. os. 5. in bac. So. vt
ibi. Itẽ notãt qͥdã aliũ ſᷣ eſſe yconomũ ⁊ aliuʒ defenſoꝛẽ ſ.ſindi
cũ.vt.ff. de mu. ⁊ hono.lmunen.S. d efenſoes.
h¶ Defenſoꝛẽ.i.iudicatũ ſolui vel iudicio ſiſti. =ðGðD
c Atpote. Hota.qꝙ qui aliqͥd famat vel inſtruit nõ debet ab a⸗
lio inſtrui vel firmari. vt hic.⁊ in aut᷑e.S.i.vbi dicit. ꝗᷓ debet alios
docerenõ debet ab alijs doceri. vt ⁊. ff.ð edẽ l. ſi qs ex. S. ꝓbibʒ
d Fid eiuſſoꝛ.ſ.idoneus.multomagis ꝓſe.
e¶El emoꝛatã...l.li.auri.⁊ noĩe ſũme en ſpẽs cõpᷣbẽdas.vt.ff.
de leg.iij. l. quiſqs.in fi. ti.
fCautionẽ.i.nud ꝓmiſſionẽ.vt.ſ.de v.ſig.l.ſancimus.

g ¶ Inſertu.i.nulli pꝛeſtabit᷑ iſiurandũ. b ¶ Pꝛo hibẽtur. i iu

dicio ſiſti ⁊ iudicatũ ſolui.ſed de calũnia ſic.⁊

cno obſtat. j. ð iu

reiur. ꝓpter ca.l.ij. vbi dicit quelibzʒ iurare debere. vt extra de iure
iuri, cpe fi. Itemyt fama ſus purget. yt de bis q ad ec, co fu

Deepiſco. r cler.

1 Epiſcopali archiep̃ alis.ð vt ſtati inuit.nã oĩs archieps ẽ eps. l pñ̃ti.S.ſicubi. Itẽ ꝓ teſtimonio.vt.ſ. de teſti. l. ureiur. Itẽ in alienatõe

rei eccleſiaſtice.vt.S.ti.i.aut.hoc ius poꝛꝛectũ.⁊ aut᷑.ſed iudex.
i ¶ Executoꝛibus.qui detulerit ſnĩas ↄuẽtionales:vt nũcijs.nã olim ſol
uebat litigatoꝛ nũcio ꝓ tota cj. K ¶conomus. cõuentus.
eatuſimo, ſ.exiſtente. m ¶ Sententiaꝝ.ſ. cõuẽtionalium. ſeu cita

auctoꝛitate cõmoniti.ij.ſol. tãtũ⸗
mododent pcõmonitõe ſia:et
ꝓinſtitutõe ꝓcuratoꝛis ſi ꝑeũ
voluerit litigare.¶ Qð circa ali

os qʒ diuerſos apꝑitoꝛes eminẽ⸗

tietue:in his que ex cõſuetudine
pꝛebent᷑ officio:obſemari in cãis
pꝛedictoꝛũ clericoꝝ iubemꝰ: vt li
tis ſũptꝰ vel expẽſea clericis pau⸗
cioꝛest humanioꝛeſue pꝛeſtentur
Inauten. (col. ix. ſti. f. de
maꝗnnctiſſi.epiſpoꝛtularũ.
6DEd hodie nulla pſona in
eccleſiaſtico officio ↄſtituta in qli⸗-
bet cã criali vl pecuniaria cuiuſcũ
qʒ quãtitatis:neqʒ diaconiſſa vel
monachus vel aſſiſteria vel moa
cha ãpliꝰ.iiij.ſiligs pmittãt᷑ da⸗

re:niſi cũ exiuſſone pꝛicipis ada

lias ꝓuĩcias vocant᷑ vbiñ vltra
vnũ ſolidũ accipiet executoꝛ.
Epiſcopus pꝛo rebus ecclie
ſue nihil pꝛeſtat noĩe ſpoꝛtularuʒ.
Actões otra ecclias ꝓpoſitas
yconomis ſuſcipiẽtibus vel illis

qin ea cã ſunt oꝛdinaci. Qun

cõtra hoc exegerit in dupluʒ qð
exactũ eſt reddet:nudatꝰ ciguloſi
miles eſt:ſi clericꝰ a cõſoꝛtio cleri
coꝝ remoueat᷑. In autentico.
col. viij. cõſti.
ſig. Cad excludendas.
neraliter aũt iudex ꝓui⸗
Ideat. lbelli pulſato nõ poꝛ
rigi:ſpoꝛtulaſue ab eo nõexig:ni

cõſti. ſeptima delitigio⸗

tionum.
n . ent. ſ. illis executo
nbus.⁊ accipe ſolidũ ꝓ
aureo. vt. ⁊. ff. de in ius
vo.l.pe.⁊ inſti.de pe. te.

liti. S. fi.ſed vid ef᷑ ꝙq mi

nus. vt. j. e. l. om̃s qᷣ. S.
executo:ibꝰ.que ẽ õ.ſol.
ibi de mioꝛibꝰ iudicibꝰ.
bic de maioꝛibꝰ. Itẽ hic
de co ſtant nopolitanis
clericis.ibi d e alijs.ſed
hodie ſerua autent᷑. ſed
bodie nulla ⁊c.quã hic
legas pᷣ mo:⁊ poſtea le⸗
ge aliã. gen eraliter autẽ
2c.
o ¶ Pꝛo cõmonitõe. als

conuentione.i.citatione

l.ad iudicium.
p ¶ Pꝛo inſtitutiõ e. ſ. fa
clẽdo inſir̃o ꝓcuratõis.
q ¶¶ Pꝛocuratoꝛis.i ꝓ ĩ⸗
ſtituto ꝓcuratoꝛe ĩ iudi⸗
cio hboc eſt dicere ſiue ꝑ
ſe agãt ſiue ꝑ ꝓcuratoꝛẽ
reEum. I. pꝛocuratoꝛeʒ
8Airca alios quoq;.
Alos obſeruant in iudi
cio vel inſtruunt. accur.
teKoſuetudie. vt in eſci
lẽto ⁊ poculent.
u ¶¶¶ Officio.i. ꝓcuratoꝛi⸗
xQlericoꝝ.foꝛte reoꝛũ
Maucioꝛes. vt mino
res ſpoꝛtule pꝛeſtent ap
pantoꝛibꝰ a dencis q;

CEd bodie. nulla
q; itas cuiuicun⸗

—

c;:
b ¶ Siliquis.ſiliqua eſt
qrta ꝑs vncie. vt.ff. de
an. leg l.libeꝛto.S.filiuz⸗
vncie dico auri nõ libꝛe

auri.vt quidã alij dicůõr·

qꝛ ſic etiã exced eret ſta⸗
tutũ modũ ſed quidaʒ
babẽt vt. ¶WMM. in. l. liber⸗
to.ſilicum ⁊ nõ ſiliquã.

Zu dic ſᷣm Jo. ꝙ genꝰ eſt moneteſiliqua:qua ꝓuiciales vtunf.alias v0
catur medalea ſcẽ helene. ſic accipit᷑ ſ.de vſu.aut᷑.ad hec.

c ¶¶ Altra vnũ ſolidũ. qð enit plus.qꝛ iudex mõvocat᷑ ad diuerſam puin

cia vel ſic.qꝛ executoꝛ plus laboꝛat cũ vocat pſonã eccłiaſticã ad diuer⸗
ſam ꝓuinciã. vt in coꝛ.aut᷑.vñ hec ſumit᷑.i.in aut.e. S.ſpoꝛtularũ.circa fi.

—

d ¶ Nconomẽ. qd ſi ð eᷣm actio ꝓponat᷑ noie rei epalis cũ in illa ecclia

nò ſt yconomꝰ.Rñ.actoꝛẽ oꝛdinet cũ auctoꝛitate epi.vt ar inſti.de cura.
§. fi. nõ ſindicũ vel yconomũ.qꝛ nõ eſt vniuerſum ſeu vnmerſitas.ſed al
dricus ipſum epᷣm debere coueniri ⁊ decalũnia iurare dicebat acc.
e ¶ In duplüũ. l. er? qd iniuſte eſt exactũ.nõ qð iuſte.vt.j.de do. l.ſancimꝰ
Gn qͥs aũt. Itẽ eſt õ in aut᷑.vt liti iu.S.ſʒ hoc.vbi ſimplũ damnũ paſſo
⁊ triplũ fiſco dat.ſo.⁊ h̊ dicit dari triplũ fiſco ⁊ dãnũ paſſo.h̊ duplũ fa
uoꝛe ecckie.lʒ ibi in alijs pꝛeſtet᷑ ſimplũ.⁊ qꝛ deſpoꝛtulis clericoꝝ eſt di⸗
ctũ:gñaliter ſubijcit de oibus ſpoꝛtuł.in aut᷑.gñaliter aũt.⁊c.vł põt legi
ſun.S.mẽoꝛati.qꝛ ibi tctatð ſatiſdatiõe rei nẽ gñałr dic ð ſatiſda.acxorj.
4 neralter an ber aut loqul de ſatiſda. actonj ſed, l. C. de ſatiſda.

Atbe

K pꝛe vꝛ..ſtudibus. .f adl. aq itavulneratꝰ in n. inſti dẽ

tei derici. ſz qꝛ alibi cõmodiꝰ poninõ poterat:ponit hic.ſs nũq̃d derico
agẽn remittit hodie ſicut ⁊ fugiẽti:vt in aut.e.S.ſi ꝗs aũt ꝓpecuniaria
col.viij.mñ.nõ.vt.j.de ap.i.pᷣcipimꝰ.in fi. Itẽ nõne hec aut.eſt ſuperflua

pillã que eſt.j. deli.cõ.aut᷑.libellũ⁊c.rñ.nõ.illa enĩ añ libellũ datũ iudici

ci ⁊ de inchoãda lite pꝛeſtat᷑.bec pꝰ datũ iudici libellũ ⁊ de finiẽda can

l.eos.in fi.vbi non ſatiſ

datur de diffiniẽd a lite

G monachi aut qcũq; alij
cuiuſcũq; ſtatus atqʒ foꝛtune ine

nũ reſartiendũ.ðvt.ſ. de li. cõ. aut.libellũ.⁊.j.de dila. aut᷑.qdð fteri. ⁊.j.de
fructibꝰ.⁊ li.expẽ.l.termiato.⁊ aut de liti.S.oẽm.col.viij. Aẽ ꝙ ſubijcit

q; titatis. ẽt

ꝓ q̃libet ſpẽ vel reponas.vt.ff de leg.iij.l.quiſqͥs.in fi.ti.⁊

dona. S.eſta aliud. ⁊.ff. de v.ſi.l.tugurij.ſed ar. Z. ſ. e. ti. l. taberme
dicit canõ.ſi cupis eſſe qð diceris:quid facis in vbe.

Aiſquis emenſis.i.euacuatis ſiue ſinitis.

Bpendijs. vt miles. c ificijs. i. officialib? vel

oꝛe ꝓtractus eſt:hijs actõibꝰ:ſiq̃

ↄtra eũ eiuſq; patrimoniũ legitia

ſa darſiec illa pꝛiuſqᷓ; tarna is
iſta pꝛeſtaf. en — . . 0 d Londitione.
36 Perleiſifaar ſeribe ſipꝛiꝰ in libello ꝑ ſe actoꝛ aut ꝑꝰ collocare. Ideo panetia ⁊moce bonhum.
At. ueniẽtibus fideiuſſoꝛẽ piculo con plina ipſoꝛũ monachoꝝ noſnen ngreſſi.
1 Eoſenbar tenlhſen petẽtis officij pᷣſtet:qð vſqʒ ad ſi expoſcit ſtudioſe vnuſqſqʒtã mo A uel mmni
bi faciat. nũqd er bac nẽ litis pmaneat:cãq; vel ꝑ ſe vel nachus q; cniuſlibet altenꝰ ꝓfel⸗ ſtenra.
gSar tennhibi pouratoze erercer. Etſi ſonretinenr ppemwobidn al
ficiũ in en geda vecima cõuictꝰ fuerit iniuſte mouiſſe litẽ re Kona enie eh. nib⸗ ſubieaus fit
interuẽiat:lz ſtipulatõ ñ ſaoſ as noie decmi N Miſqgs emẽſis militie clericꝰ. ⁊ ſic eſtð.
. merieſuieta pkore expeſa ſumptuũq; noie d ecina r aa b. e1 e S.e.l.officiales.in
co dictio ex.l. oꝛit exrbac Ptem qtitatisin libellocõphẽſe ipen 8 rexplen Bo BSrn. ſol. hic qñ tẽ/⸗
ern eura vtffve odi ex pulſato reſtituat. Aut ſi fideiuſ cijs ſine mũenb que cincũqʒ co ius luenut E
le E n aeisi ſenpti, ſoꝛcdarenõ valet: ſip hijſdẽ i dioe aut cõſirtuchine vllege de ſißz vnpz aßpn.
ta inde facta actoꝛe iudſi toꝛiꝗ exponat cautionẽ. ¶ Et bebãt᷑:ad vſortij ſe Gdan alen pub t inbie
co. tfacns ſacroſcis euãgelijs affima coꝝ: ? uer miſiros vereothocdlo⸗ in diſtigue vron
Officij.i. officialiũ ⁊ — O 2. 2 fidei maluerit ? elegerit nũera⸗ ficiales ceteri fini
eſt peniculũ in boc ꝙ ſi bit ſe fidleiuſſoꝛẽ darenõ poſſe pe reſiden it Telegent nuera⸗ toofficio clericari
no recipiüt fideuſſoꝛem a indici ⁊ ei offcio iminẽte ſialt ri nullius ꝓꝛſus ſine acerbitate:re poſſintteneant t
vel min idonei ſit eoꝝ vVerſati fuenint in denis libꝛis auni uocet᷑necadeitẽplis ꝗbusſe cõ norebeee ncßit
hlo 4ααh Erecutoꝛis aut ca ſecrauit iĩpoꝛtunis intẽtõibus ab-⸗ publice dlencan:
tati ſũt. ⁊ pſtat bec cau,· Executoꝛis aũt bona publica lecraut ipoꝛtuns itetolbus ab⸗ prublice clencani:
bio euero vel ereuton bunt 2 damnabit in exiliũ:niſi ca trahat᷑: ſed in hijſhe btiſſimis mi⸗ Ins reueneſe la
be ex quoꝝ pacto bʒ re⸗ 2 Cr e ſtorii. „ gorag⸗ deſtine ſi träſeant
us vrile ac vr.fere pu. Moueat᷑ ex cõſenſu vtriuſqʒ ptis niſterijs ſechr Pmaneat ? getus: puniunt. Gi vo
ſal.ſo.l.non q̃ſi ied * Mpꝛ. Leo. a. iuliano pᷣp. a i P lõgi laboꝛis laſſtudinẽ teneãt᷑ ꝓ ee
ma cautõis que ſequik. ſns Rr r . cõlilio meli ñ̃ pñ̃t vt ibi. Pꝛi
qð vſq; ⁊c.ſʒ Z.j.de ap. Ecemimus ut p hac ne⸗ reuic nite eqine colllio meli mipilarij vero ſit

vel non ſit fini⸗
tum officiuz non

ſol.ſpãle eſt in cã ap.vł . — Sr Sr à Atiir. is ſririce N I ñt clericari ſi te⸗
bec eꝛigit illam. . des publicas N in qcũq; loca po inte toe coõpetũt: uuns oꝛdinere Peant⸗ vt hᷣ ſubij
m ¶ Si couictꝰ. ecce ym puli voluptatibꝰ fabꝛicata: vene⸗ H ¶Exceptis brrnb t liogumſtert
vpuctu cautdis. Wbilẽ crucẽ ⁊ ſcõꝝ mantiꝝ religas lanb quos pcepnstin cummis ? ro. .
n Iniuſte. qð ſemp p/ 1S. 1 9 5 bPꝛimipilari⸗
alens pant vr dem inferre conent ilicite: vel occupa publicis vtiſitatio in pperuũ eſſe A nr i⸗
delSdKfmerre re audeãt eaqͥ vl ad publicas cꝗs ſubiectos:ſacratiſſime cõſtitutõis pñt aiear S ſ.
inuſia ignoꝛãtia excuſari vel ad ppl ioblectamẽta ↄſtructa ſtatuta ſanxemnt. BDez Jinpe woppr. vt mo di⸗
vrin ut dud t.opoꝛ ſi R Cũ enim religioſe edesnõ? ratoꝛ E Nichodrao ß Ainusnl öe of
tet. col.vi. vel dic vt ibi. de unt:pñt bi cõſultis 21 vt o n iiſicere decemimꝰ ſiue fciales. Alij di⸗
Expenſarũ. factarũ uN: pnt bi colultispꝛ“ vt 0) Diin cee Rclales. Bg e
leo religioſiſſimisepis religas ſcõꝛũ , Ateſto hrsſi iſtitut ſeu ab? pis ̈mu ubel
v ant atramhiid martiꝝ nõ quoꝛũdã vſurpatõe: ſ inteſta oircech ſeu erCeni i Feceolu ibe
decima ps litis ne ſit Z⸗ arbitnio reuerẽdiſſimoꝝ antiſtituz ſani Ve . tan unnena diſpo admiſtratoꝛes et
ria alijs.l.q̃ dicũt oẽ dã rõ ales pᷣncipis.

S ed. b. e. vt. hin pᷣmis admiſtrãtibus yel caſtaldi.ibi de bis

gui ferũt pᷣmũ pilum. ac. =
Allli licere inſtitutus.qͥ uatꝰ ẽ dare tale legatũ in redẽptio

de ver . ſig.l. cũ ſtipulamur. ⁊.l. pꝓpꝛie.⁊. l pecunie. nẽ cadriuoꝝ. K Ab inteſtato. codic llos tamen fecit.

q ¶Pulſato.ad decimꝗ ſoluẽdã ſi ſubcũbat.⁊ alias pulſatoꝛ.
