en moniã.i.excõicatõnẽ que ſic dicta ẽ qꝛ a gremio mrĩis ecclie eij ci

(den ni innouatõe.qꝛ foꝛte erat facta ab aliquo tirãno.

Ar nnouatione. nouatio erat ꝙ canones d eſterunt eſſe in vſu.
8Aetuſtatẽ ipꝛiuilegia. t ¶Canones. qᷣ deſierũt eſſe in vſu:⁊ inno
uati ſunt ꝑ pᷣuilegiũ. u Enerſeri ſn his antiqs canonibus.
x¶Antiſtitis.i.patriarche. v 6

—

Aue. ſcilicet vꝛbs.

3 OQ Mꝛerogatiua.ar. S. S. ti.il. victoꝛ:in medio ſcᷣecolũ. vbi dicit ĩ oibꝰ

ſeqͥ ſedẽ apłicã btitudinis veſtre. So. ibi in ecclia ꝙ ſubſtt. h in cuitate
ꝙ nõ ſubſit ⁊ fa. ad bãc.l.] de leg.⁊ cõ.l.bumanũ.⁊.ff. de fideicõ.li ita
q;. ⁊.ff.de pꝛeto.ſti.l.in pᷣioꝛijs.⁊.ff. de ap.ab excutõne.in pn.⁊.j. depꝛi

uilleg. vꝛbis cõſtan. l.ti. ? ¶Sacerdotali. epoꝛum.

a ¶ Audicio. interpoſitio eſt: nõ abſq;ʒ ꝛc.

b Reſeruari.in pᷣma parte buiꝰ.l.ↄfum at canones datos eccleſijs oꝛiẽ

ibus q erãt ante dð ecretum. ſcdᷣa plana eſt.

I Ninſtructiones. itinerũ an ꝓ quolibet itinere faciẽdo. Rũñ, nõ. ſek

vaca.mu.ſũt mũera.cũ Ocoꝛ.niſi ſpãli bñfido pᷣncipis. vt ibi. ⁊. — Pillo. publico per qð publicetranſitf.

q̃ a pᷣn. vaca. l ili.x. vel vereri iure ſcripta. vt. j.ti.i.l. i. ⁊ de
un Patnmo. vt nota in. l. ſun mu. cnn.
c Extraoꝛdianiu.i.ex legitimũ canonẽ:vtputa pᷣnceps filio ſibi

nato vłvroꝛe ducta pcipit ſubdit vt ſibi coferãt aliq d. puta aurũ

de his

vel argentũ vel foꝛte vinũ bouẽ qꝛ facit magnũ feſtum ⁊ magna

cõuiuia ꝓ filio ſibi nato vel vxoꝛe dute.
c Ab hinc. ſubaudi flagitet. qð eſt.ſ. vel ab hic i.ab boc tpe in
antea. 7 dic extraoꝛ. i. ex legitimũ canonẽ. vt qꝛ pᷣncipi ſit natus fi

lius vñ facit collectã. d ¶¶ Supindictũ. i. ſupimpoſitũ ab im /

peratoꝛetpe fertilitat. Sʒ cuiuſmoi eſt eccleſſie puilegiũ cũ anul⸗

lo ſit exigendũu.vt.j.de ſuꝑindici. l.i.li. x. Reſpondet a nullo exigif᷑
ſine auctoꝛitate pᷣncipis.ab ecclia autẽ ẽt cũ pᷣncipis auctoꝛitate

no licet eyigere T eſt oꝛdinanii, vtin. dl de ſupindictis dicimr,

m ¶ Extraneoꝛum.i.alioꝛum.

d ¶ Pontiũqʒ. de nouo faciendoꝝ vel etiã reficiendoꝛum.

e¶Diuias. nras. ſilr ⁊ i patnicijs. ⁊ fa.j.ð puił domꝰ augu.l. abſit. li xi.

f ¶Zitulo.an ad muros quitaſ. Rñdet᷑ nõ. vt.j.de qui.mune.li.ſe excuel.
tilibꝛo. x. g
Acoſancta.bec.l.localis eſtaa.
Di eꝛopꝛie tãtũmõ. ergo in ea ſpãle eſt ꝙ nõ pꝛeſtattributa in a⸗
ijs. .vt.ſ.de exacti.tri.l.fiñ.lib.x.⁊.S.e.placet.⁊ facit.ſ.de an. ⁊ tri l.fi.
k Kapitatõis. boſm vel aialium. qꝛ foꝛte ꝓ quolibet capite aialis vel
boĩs ſoluebatur aliquid. I ¶ Gubleuandũ. ab ean.
n Grauamie. qꝛ guamè eſſz reipubliceſi ñ haberet᷑ ab illis erneis.ac.
a ¶ Zriburoꝛum. quia extra oꝛdinẽ debent impendere. r

b Abuſtſone, quis dicit eccleſſia bec pꝛedia mea ſunt cũ nõ ſint.

eſt canonicũ:ſed extraoꝛ

I heceſſitatis.i. vbi im

tõibus. vel ſolutõibꝰ. vt

ſcribimus.ſ.nos de annonis.⁊ tri.l.i. DWZ

religiõis.⁊ facit ad.l.in
aukt. de ſan. epi. S. nullũ
autẽ. col.ix. ⁊.j.de colle.
li. xi. ⁊.j.de an, ⁊ tri.lfi.

bemusnullã nauẽ vltra
duoꝛũ miliũ modioꝝ capa

cẽ ante felicẽ embolaʒ vel publi⸗

croſan. ecclijs oꝛthodore rel goo⸗

nisretro pꝛicipes pꝛeſtiterũt: fir
ma illibataq; in ꝑpetuũ decerni

ALi ſub pꝛetert i. delamie cũ id qð ad decanos ſpectat nõ imple rvi. q. vi c ſt epiſ⸗ copũ. et. ſ. .ti. l. ubem?. 5. conomus ſic in tu
¶unt cum neſciant officia. teoꝛe. vt.ſ. de iudi. ꝓperandũ.5.ſi.⁊.j. vñ vi.l, meminerint ff. de
de ſ Bubtrab ere quod facint laici. acc. . eo per quẽ fac.eſt.l.fi. Ael dic tertio ꝙ delinquẽdo põt eccleſia fa
e ¶ Obuiandũ.nõ eni pꝛetextu liciti debet veniri ad illicitũ vt hic.⁊.ff. de cere cõditionẽ ſuã deterioꝛẽ:non cõtrabendo ſuꝑ alienatonibus
ma.pu. re.l.i. S.ſi quis.⁊ de of.p.ſi ülicitas. S.illicita.⁊ in auten. vt iu. ſi.· immobiliũ:vel quaſi ĩmobiliũ./vt in minoꝛe.xxv.an.patet:ſed nõ
quo.ſuf.ꝭ.qð aũt in pꝛi dammiſegenr ec⸗
mis. col. iſj. c.i. g . „ r „„ Aaeelia ppter vni
fſeidinus.i. nõ. accur. Nriſub ptextu decanoꝛu; gulas excuſare debebit. Muod erici Peclatum
b Zantũmodovel de usn E degalge ſe umte b uari:vt generaliter ſiquid hmõ ſed ꝓpter omniũ
cani. 7 nõ ſunt. qꝛ illul conant᷑ ſubt rabhere :ceoꝛuz naudi contra ius vel vtilitatẽ publicã in delictũ. ⁊ ſic loq;
officium nõ faciunt. ac. Pus credimꝰ obuiandũ ne ꝗs ſub quolibet negocio pferat᷑ nõ non tur bec. l.pꝛedicte
i ¶ Pꝛedicto muneri qðᷣ — S (10 ꝓPfe at n Iprero loquunt᷑ qñ
ecanos vel ad col⸗ ſp mũeris qð min exequit alte⸗ valeat.Quicqd eni in fraudẽ iſti vnius delictum.
Regos Heerr ace⸗ rnius mũeris oneribꝰ releuet: ne uslegis quolibʒmõſuerit attem⸗ bonGinn:
Sab ogarse ctaa ar gentanioꝛmnn velnümulanioꝛu ptatuͦid nauigij q erxcuſat publi e v dns
rum c. munena declinẽtur ab his qui di catõne coꝛigimꝰꝰ. I Deʒ. aa. O”
gEreoꝛus. epete inlo citantumn le ſolege⸗ ſel de agd Thaunm p̃pᷣ. gn au
mal :imatů gii caſus (Ani feſtinät. ¶ Ideoq ſi quis In Eminẽ ab angaris vlper. ſumtmopens p⸗/
pluralis numeri. eoꝝ ꝑ fraudẽ ſub nude appellatõ angarijs vel paluſtris vel quoli⸗ ſonarum pr. 8
n dmiſo in no, nis velamie collegiatuzſeu deca betaliomunere ercuſani pcipim eber ngnen
nacbiſeifelich volute nũ ſe nela ſein P ig ſii⸗ cũ ad fideliciſſimã expeditionem derniur . opaꝑ
ligere vel in monachuz rogan u:ꝗ pꝛe cto mũeri uffi⸗ noſtri numis oĩim ꝓuincialiũ Plo ſonarũ ⁊ rerũ im
vlꝑ in decanũ d ebebit in / — . ſre r Srohk n d =. . endia. Sed cõ
dicſus abbatis ſel peuli ens appꝛobet: ſubrogatone VIcaqua iter arnipim? debeãt ſolita ka ſtſ l⸗ ſed
innemene 7 1 enſ us en delicet memoꝛato vel roeln ꝗ nobis miniſteria exhiberi:licʒ ad ke a Jiant crei
qui eſt pᷣmas ſubrogan mmEF⸗-PDej m, B . arnracs 2 b hac.l.
di. Si vo vellzʒ diſtricti mceinitint un ann iſſ⸗ ſacroſanctas ecclias poſſeſſiões tes 2 veteranos
oꝛem habitũ eligere pöt t 4 Un o iudici ab hac dupo pertineant. I . vatoꝛes Na⸗ vt.f.ð mu. ⁊ ho.
Bine Glenſu primal ſitioneꝰ venie ſe excuſante ſacro lenti.⁊ Marcꝰ.aa. Maladio ppᷣ. aapealeid
teno. iſta.l. exc ſger. 5 rDS I 6 = S.S e m — T1 .
dik a preſlone q̃cunq; ſcarũ eccleſia A Rinnlegia que gſialibus lus. li. xij. .ſ. de
muns refugit occaſione Auguſti fioꝛentino pꝛefec.pꝛe. cõſtitutõibus vniuerſis ſa qui.mune.ſiue pᷣ⸗

ſta. ne.li. ſe. exeu. l
i.lib.x. An ergo
qð accipit gual⸗
dana imꝑatoꝛis

e udicio ibabia li · (Aũ ſpecientranſuectionẽ: ain muscuſtodin. Omos ſane pꝛa aſes vack vrb
a⸗:ecc pꝛiuilegio dignitatis aut religi gmaticas ſanctões que cõtrac⸗ 2 arg fad lro.
Doſttione tlege:. nis intuitu: aut pꝛcrogatiua per nões eccleſiaſticos interuẽtu gra⸗ de nelieir⸗
gustitatem. acc ſone publicis vtilitatibus excuſa⸗ tie vel ambitõis elicite ſunt:robo oia tpe neceſſita
qAnlefelice ibeneau ri poſſe ſubtractam. Mecſicele⸗ re ſuo ⁊ firmitate vacuatas ceſſa⸗ tis. Item q filij
guratã.qꝛ dominat᷑ oĩ⸗ ſte otra? ꝓpferatur oꝛaculũ: ſiue re P cipimꝰ. Et q; humanita⸗ ſirael accipiebut

annotatioꝰ ſit ſiue diuina pꝛagma

ſpicas alienag.

ſen her ſedevar n geintle tis noſtre eſtegenis ꝓſpicere ac vt. vi iij lcito⸗
enu. li. SF. ſed neq;. ⁊ dic tpi ctio puidẽtiſſume legis re 1 i limszt te. ⁊ ð cõ. dil. iiij.
ante felicẽ.i. cõtra vtilita tio gnao, Pucnllun 5 “ dare opam vrp aupibusalimẽta Ijapulos. Itez
tem felicis embole. Lomnia ſunt im⸗

r Embolam. i militũ ſupb abũdãtiã. nam tot naſcebant in vꝛbe roma
na ꝙ ꝓpter nimietatẽ opoꝛtebat aliquos alibi traãſmitti. ſicut ⁊ dicik an
nus emboliſmus ſup excreſcens.

9 ublearvfaunan rdel arma, acc.

tDignitatis. qꝛ ſit eßi.

t Keligionis. qꝛ ſit eccleſie. acc. x Perſone qꝛ ſit marchianis.acc.
u ¶Dubtractam. de facto ⁊ nõ de iure. acc.

9 ¶ Eeleſte.i.pᷣncipis qui eſt quaſi deus.celeſtis enĩ deus in celis eſt

peratoꝛis.vt in aut᷑. quo.opoꝛ.epᷣos.S.⁊ illud.⁊.ſ.de quadn pꝛe.
l.fi. in pꝛin. ⁊.ff. dè iudi.nõ alias.S.fi. ⁊.ff. de v.ob.ſi ſtipulatus fu
ero ꝑ te. Sed cõtra dicas:qꝛ nõ valet alienatio:qꝛ debent iſti de
exercitu ſe pꝛemunire: a ſi ͥd deeſt a cõitatibus terraꝝ debent exi
gere. nec eni inde iniuriantur ⁊c. vt.j.vnde vi.l.meminerint.
aluſtris. in rebus im̃ ſiue ꝑſonis ſed impendio ſuo.

ita C.Mnegls corſtansidns noſtris ⁊ alioꝛum poſita.

pꝛinceps in ternlis. b ¶ Lotra. i in contrariũ dic. Retro⸗antenos. o 1 Pꝛinceps. ca wboliicc.
c ¶ Nꝛaculum.i.pꝛiuilegium.vel reſcriptum. pQuſtodiri.pꝛiuilegia eccleſijs cõceſſa cõfirmat.vt.j.tit.i l.oĩa.

nnotatio.reſcripta o

otatlo.re ſa poſſunt dici oꝛacula. als annota tio vt que
it paucis adhibitis. als pꝛagmatica:vt que aduocatis patricijs ⁊ pa
latinis in modũ cauſe facta examĩatõe ↄcedit᷑.⁊ bec oĩa pñt dicioꝛadla

e ¶ Excuſare.alias expurgare.i.excludere.
fq Mmõi.ſcʒ annotacionibꝰ vel pꝛagmaticis ſanctionibus.
OMõ val eat. vt. jſi ius vel vti pub. oẽs. ⁊... ð pꝛe.im. of. nec dãnoſa
hb Noꝛrigimus.nota eccleſiã in ̊ caſu pati danũ ꝑ factũ pꝛelati.ſicut⁊
alias.vt in aut.vt cũ de ap.cognoſcitur.S.ſi qͥs.col.viij.⁊ in aut. de ſan.
epil.5.ſi quis rapuerit. col.ix.vel dic ꝙ adminiſtraroꝛes ab eccleſia cõue
Tnient–: quia delictũ perſone:non debet redundarein damnuʒ eccleſſe vt

7. j.de leg. ⁊ conſti.l.ij.acc.

q ¶Pꝛagmaticas. factas a quodã infido v

el tiranno pꝛincipe.

e

r Ambuionis.qð eſt pꝛeſumẽdũ.vt in aut.bic poſita. Ambitio
nis.vt quia pꝛinceps ambit aliquid reuerẽtie vel honoꝛis. Suc⸗
cũbit ergo lex canoni:vbi eſt ei cõ traria. vt hbic.⁊ in aut᷑. vt clerici
apud ꝓpꝛi.e.S.fi. col. vi. in aut᷑.vt deter.ſit nu.cle.S.fi.col.i.⁊ in
aut᷑.hic poſita:que ſic incipit.caſſa ⁊ irrita ⁊c.que eadẽ coͤſirmat

2 penas imponit.

8 ¶Diuerſis ſpeciebus. vt pane ⁊ viuo ⁊ ſimilibus.

t EBreſtari licet cert quantatẽnõ adijciat inperatox in cõced

do tamẽ valet ſicut in annuo legato ad viã reficiendã.ff. dean. le
ga ſi cui annuũ. ⁊ in legaro ad viã reficiendã. vt.ff. de leg.ij. aͤda
iia ſcripſttin teſtõ. Sed aliud in alio legato ⁊ in alijs õaibus in
ter viuos faci ⁊ alijs ſcnpi inter viuos. vt ff. de v. ob. inter. ſtipu

lantem in pnci. ⁊ de iure do. cum poſt.5. gener. licet quidã idem.

ua Pꝛ omptiſſime
lech ſpoͤre dam⸗?
Aſſa ⁊ irri
iia. ipſo iur
b ¶ Per italiã. v⸗
bi maxime talia
fiebant ſi tñ ⁊ ali
biin romano im/⸗
perio hec fiant:ea
dẽ eſt equitas:er
go ius idẽ. vt. ff.
de ver. ob.l. ticia
in fiñ.⁊.ff.ad.l.a
qui.l.illud
c capirulanb⸗

i.libꝛis ſtatutoꝝ.

deaſ Noua cõſtitu

e¶ Statute. ĩ coꝛ
poꝛe vñ ſumitur
iſtud parum.
f Annuũ.quo fu
baca beroſtim
tio.

nerali. di⸗
X lex gene⸗
ralis que vbiq; ẽ
ſeruanda. vt.ſ. de
tem. reſti. l. vl. vel
dic eã generalem
. vät dicik. . de le. 2

Viqdua. que vi

rũ amiſit.vt.ff.

v. ſig. malũ. .. vi
duã. que viri do⸗
miciliũ retinet. vt
l. filij. F. vidua. ff
ad munic.⁊ dicqp
deo ſe dedicauit.

—
„

beſ D

nõ deſint:ſalariaẽt que ſacroſan⸗
ctis eccleſijs in diuerſis ſpẽbus ð
publico hactenꝰ miſtrata ſũt Ju
bemꝰnũc quoq; incõcuſſa? a nul
lo/ ꝓꝛſus ĩminuta pꝛeſtari liberta⸗
tiq; huic ꝓmptiſſime ꝓpetuã tn
buimꝰ firmitstẽ Inautẽ. coll. x.
cõſti.fi.decõſti.⁊ ↄſue.ↄtraliber
tatẽ eccliaſticam inductis.
Aſſaꝰ ⁊ irrita eſſe nunciari
totã italiã Rcipimꝰ oĩa ſtatita
7 cõſuetudines ↄtra libertates ec

deſie earumq; ꝑſonas inductas

aduerſus canõicas ſanctões ⁊ im

periales ? ea de capitulanbꝰ ſuis
penitusabolen madat noua cõ⸗
ſtitutio: ⁊ decetero ſil ia attẽptata

ipſoiure nulla eſſe decreuit.¶ Si
qd cõtra fiat pene que ſtatute ſũt
lminebũt.ſed ⁊ ſi ꝑannũ huiꝰ no
uelle cõſtõis aliq inuenti fuent cõ
tẽptoꝛes bona eoꝝ ꝑtotũ imꝑiuʒ
nĩm ipune ab oibus occupentur.

BDem Auguſti.paladiopᷣpᷣ.

g Enerali lege ſancimꝰ ſiue

viduas ſiue diaconiſſaꝰ vel

virgodeo dedicata vel ſcimonia

iaconiſſa. que mĩſtrabat olim ſacerdoti:ſed bodie nõ eſt in

eccleſia romana. acc.
i ¶ Deo dedicata.i.vt puella que nondũ velũ ſumpſt.acc.

——

K ¶ Mulier. dicit mulier que velũ babet vt modo dixi.acc.

tate ſummota

Pꝛimus

De ſacroſan. eccł,

alia.ſi qua mulier. diſtinguit.qꝛ pꝛioꝛ eſt in oꝛdine autenticoꝛum.
Inſgreſſi monaſteria.vt ſeculo renũciẽt tacite vel expꝛeſſe.tacite vt
dedicent ſe.ſed expꝛeſſe ſi renunciẽt ſeculo ibiq; remaneant qð ẽ
eo ipſo ꝙ fit monachus nõ cauſa oꝛãdi tantũ vel amicũ viſitandi:vt in

coꝛpoꝛe aut.demonachis.S.illud.col.i.dẽ

lis mulier ſiue ᷓ cñqʒ alio noie re
ligioſi honoꝛis vel dignitatis fe⸗

mia nuncupata:teſtõ vel codicil-

loſuo:qdð tñ alia oĩ iuriſ rõe mu
nitũ ſit: eccie vel maninio vl cle
ro vel monachis vel paupernibꝰꝰ

aliqd vl ex integroꝰ vlex ꝑteĩqua

cũqʒ re vel ſpẽ credidit vłcredi⸗
denit reliquẽdũ id mõis oĩbus ra

tũ fimũq; cõſiſtat:ſiue hoc in in-

ſtitutõe ſiue ſubſtitutõne ſeu lega

toaut fideicõmiſſo:pꝑ vniuerſita

tẽ ſeu ſpaliſiue ſcripta ſiueñ ſcri⸗
ptavo lũtate fuerit derelictũ:oĩ in
poſterũ in hmõi negocijs ãbigui
. Inauten. col.
i. ↄoſti. qnta de monachis. Nillud

Ugreſſi mõaſteria ſex ſua

deo dedicãt ipſo ingreſſu.non er
goteſtant᷑ vtpote nec dñi rerum

nautentico. Ccol. ix. ſti. xij.
e ſanc.epiſ. ſi qua mlier
IJʒq mlier autyir ſine libis
mõaſticã elegerit vitã ⁊ itrauerit
mõaſteriũ libisñ extãtibꝰ mõaſte
no qð ingredit᷑ res eiꝰ cõpetereꝰ

ergo ſi quãlibet eccleſiam

etiã ſe ecularẽ renunciant
tacite vel expᷣſſe.⁊ ſic ge

neraliter appellãt vltra

montani.ſecꝰſi ñ renũci
et ſeculo ingrediens ca⸗
pellã vel eccleſtã ſecula
rem.qꝛ habet ꝓpꝛia.vt
in aut.de ſanc. epi. S. pꝛe
ſbiteros.colł.ix.⁊.j.ti.i.
l.ſacroſancte.

8 ¶ Dedicãt.i. trãſferũt

ꝓpꝛie eniʒ quo ad ſe.vt
.ti.i. l. quiſqs emenſis.
ſʒ impꝛopꝛie quo ad bo
na. vt. ff. de pol.l. ij. ĩ pᷣn
cipio.ſic ⁊ als.ff.de off.
ꝓcon. ⁊ leg.l.ij. Itẽ qͥq
ſi ex p acto aliqua retinu
it. Reſpondet᷑ non valet
pactũ:ſed ingreſſus nõ
viciat᷑ factus. vt arg.ff.
de hej. inſti. l.ſi ita quis
herel.in vl.col.⁊ in aut᷑
eo. S.illud. ibi.⁊ nõ erit

yvlterius ⁊c.⁊ qꝛ cũ alte⸗

rius iurj eſt. nõ põt ip/ſe
aliquid babere. vt.ff. de
acqui.re.do.homo liber
in fi.⁊ de reg. iur. qui in
ſeruitute.⁊ ar.ff. de vſu.

l. placuit. vñ cuʒ co nuer

ſus etiã eccleſie ſecłaris
ſe dedicat non põt ha⸗
bere bona rõe pꝛedicta
Iteʒ ſi dedi ⁊ me⁊ mea
nõne ſuꝑpfluo dicit mea
bona.cuz enĩ deditione
mei:bona ſunt monaſte
rij facta ñ plus eiꝰ fieri

poſſunt. vt.ff. de acqui.

poſ.l.iij. S. ex plurimis.Rñ.diſtiguit᷑ qdð pᷣcedat: vt ſi me:pꝛecedat ſuper
fluo dicat᷑ mea.ſi mea:eccleſia hẽbit bona expꝛeſſa cõceſſione nõ tacita.
vt ar.ſ.de pac.cõ.ſuꝑ dote.l:.fi.vel dic ꝙ etiã ſi pᷣcedat me.ſi tñ ſtatim ſe
quat᷑ mea bab eat eccleſia bona ex cõceſſione expꝛeſſa.vt ar.ff. de noua.

lReligioſi. vt cõuerſa. m Dignitatis. vt abbatiſſavł pᷣmas

⁊ ſic intellige de dignitate circa religiõ eʒ ſpectãte nõ de humana
qꝛ ad eos vocabant᷑ mulieres regłariter. vt.ff. de reg. iur. l. ij.
n odicilloeq ẽt ſine ſcriptura fit.vt.j.de bo.li.l.vlt.in pᷣn.⁊ iĩ fi.
Puiꝰ.l.ibi.ſiue nõ ſcripta ⁊ c Et no.h̊ in ſingulari nũero codicillo
frequẽter t̃ in plurali ꝓfertur.vt.ff. de v.ſig.l.nõ eſt ſine liberis.
a ¶ Quod.ſ.teſtamentũ vel codicillus. H
b Alia.q.d.de bac nõ curo ꝙ ſit monacha.vt no.S.e.l.ij.
c ¶ MMunitũ.teſtium ⁊ aliaꝝ ſolẽnitatũ. vt. S. e.lii.
d Eccleſie. generale nomen eſt. que vero ſequunt᷑ ſpecialia ſunt.

ſic eſt cõtra.ff.ad.l.aqͥ.ſi ſeruus ſeruum.S.rupiſſe.acc.

e ¶ ¶A artirio.i.eccleſie vbi ſunt reliquie martirum
f ¶Ael clero. vbi eſt multitudo clercoꝝ. f ¶ Alonachis. vbi ẽ
multitudo monachoꝝ. g ¶ Pauperibꝰ. ſimulhitãtibꝰ vł nõ
hb¶ Erx integro.i.excepij his facultatibꝰq̃ dicunt.j.ti.i.ſi qs pᷣſbit᷑

i eſRe.iqtitate.nã rei nomẽ gñale ẽ. vt.f.de re.cre.⁊ ſi cer. pe.li.
KRelinquendũ.i.voluerit relinquere.ac.

LeId modis oiĩbus.etiam ſi extraneo relinquatf.ſ.collegio.accur.
mę Jideicõmiſſo.vt qñ eſt de tota bereditate reſtituenda. accur.
n ¶¶ Opoͤli. ſ. fid eicõmiſſo. o (Inpolterhi poſt bãc legẽ. ac.
q ¶ Gummota. pmittit ergo hec lex teſtari talibus ꝑſonis: ſed cõ
ſtitutio ingreſſi ⁊c ꝓbibet in monachis. at illa autſi qua diſtin/

guit.⁊ ideo ſic ꝑ oꝛdinẽlege.ingreſſi ⁊cque indiſtincte coꝛꝛigit᷑ 7 cleſia exequat filio naſcituro, pt in aut, ſan, epi.. ſʒ pñti.col. ix, ⁊.ff.

cũ eni. Item qͥd ſi ingreſſus nõ tenet ⁊ in alijs cõtractib inter viuos fa
ctis.Rñ.nec obligatio bonoꝝ tenet.qꝛ vbi expꝛeſſum nõ valet nec tacitũ

pt. ff. de ſerui. ruſ. pꝛe.l.itẽ in fi. Itẽ ſi tenebat᷑ ex ↄ ctu vel delicto ĩigreſſus

an ꝓ eo monaſteriũ teneat᷑.Rñdet᷑ ſic ad inſtar capite diminuti.vt.ff.de
capi.di.l.ij.in pn.⁊.l.tutelas.S.ſi libertate. Itẽ qͥd ſi ingreſſus hẽat pꝛe
cariã vel libellũ.pᷣ caria ðꝛ cũ quis emit ab aliquo qͥ bẽbat in emphite.li
bellus qñ qͥs emit ab eo qui bẽbat pᷣcariã. Sʒ oẽs iſti tales bñt vnũ in
tellectũ qᷓ;uis oĩa talia ſint vulgaria.vel libellũ vel vſũfru. in rebꝰ alie/
nis. an duret ẽt poſt ingreſſum ſaltẽ in vita illius.Rũñ.ſic.ar.ff. de leg.ij.
peto.h.i.⁊.ff.de dona.inter vir.⁊ vx.ſed ſi moꝛs.ij.rñ.in fi.Atẽ ceſt ar.õ.
in aut.vt nul.iu..qꝛ v ero.col.ix.vbi bona ingrediẽtis monaſteriũ non
ſunt oĩa ſtatis dedicata.ſed dic ꝙ ibi ĩuitus fuit ingreſus hic ſpõtaneꝰ.
t ¶ Atpote nec. bec eſt ꝓbabilis ratio nõ neceſſaria.nõ eſt dñs:ergo nõ
teſtaf᷑.⁊ nõ dñs teſtat᷑ qñq; de rebꝰalienis.vt notab in ant᷑.ſt qua.Sed
boc regulare. vt ff. de iur. co. l. ↄficiunt᷑. S. ſi poſt. in fi. F. ⁊ iõ dicit. ſi qᷓ ⁊c.
qua mulier. intrauenit animo ibi manendi non cauſa oꝛandi.vt
dixi in aut. ingreſſi. .
¶ Xopetere. ſaluo pacto dotis ⁊ donatõis ꝓpter nuptias.ſicut ex moꝛ
te naturali.vt.j.ti.i.d eo nobis.S.i.⁊ in aut᷑.ð monachis.ꝭ.ſi autẽ vxoꝛẽ
col.i. Itẽ qͥd ſi añ ingreſſuz inſtituerat extraneũ.dicũt idẽ indiſtincte.vt
hic. vt oĩia bona cõpetãt monaſterio.ſed dic ꝙ ſi aliqͥd dimiſerit mona
ſterio iure inſtitutõis qdð modo ingredit᷑nõ rũpit᷑ teſtĩ.alioqn ſic:cũ ec/

Liber

de iniuſt. mu. te. A quis.a.l. antede. ? de lib.? poſtu.l.ſilio. . fi.ibi. nam
agnoſcẽdo ⁊c. Pꝛeterea cũ babẽs filios oĩa eis donare nõ põt:multo/
minus extraneis vt hic dicit. Itẽ alia rõe nil remanet extrã eo heredi.nã

dominiũ rerũ qð remãſit penes teſtantẽ in eccłiam eſt collatum.vñ iam

nil habet tpemoꝛſ. Itẽ ꝓpter capii di teſtatoꝛis:qͥ deceſſit cũ nõ ſit ſui

iuris.vñ irtitatũ eſt teſta
mmentũ. vt inſti. ꝗͥ. mo.te.
infir. SF. nõ tñ. ⁊.ff.de in⸗
iu. ru. te. ſt qͥs exhere. S. ir
ritũ. Ecõtra videt᷑ tener
teſtĩ.qꝛ ꝓ moꝛtuo hẽtur
ergo teſtm̃ ſiẽ moꝛte con
firmat.ſed nõ eſt ven ꝙ
babeat᷑ ꝓ moꝛtuo quo
ad omĩa.ergo ſto pꝛime
opi.Itẽ qͥd ſi inter filioſ
teſtatꝰ eſt ante ingreſſuʒ
⁊ nihil reliquit mona⸗
ſterio. videt᷑ hicvbi dicit

anteqᷓ;ᷓ de rebꝰſuis inter

eos diſponat a Zno ſen
ſu ꝙ nõ rumpat᷑. Item
an iure hereditario: vel

ex donatione cõpetũt B

bona eccleſte.qð ꝓdeſt
ſcire ꝓpter actõ es q̃ da
bant᷑ pᷣus ante ingreſſuʒ
Rũñ.iure ſucceſſionis q̃ſi
ſit moꝛtuꝰ.ar. ſ.ad.l.iuł.
de vi. l.ij. ⁊ inſti.p quas
per.nobᷣ acꝗj.S.fi.accur.

y ubemꝰ. ? ſic idẽ di⸗
cit qð aut. ingreſſi.acc.
a Ciberos. qͥd ſi parẽ/
tes.q.d. nõ filios hʒ tiñ
Rñ. 7 bij m py. bñtle/
gitimã. vt in aut.deſan.
epi.S. pᷣſbiteros.⁊.j̃.ti.i.
ſi qͥs pᷣſbiter. ⁊ arg.ff. ð
inof. teſt. l. nã ⁊ ſi parẽti
bus. ⁊ in aut᷑. vt nul.iu.
5. adulterã. m aʒ. S. cũ
monaſteriũ reputet᷑ ꝓ fi

lio. vt. d. aut᷑. ð ſan. epi.
S. ſed hboc pᷣſenti. col.x.

⁊ hicvbi qͥs ſeculo renũ
ciat. ſecus ſi clericꝰ ſecu/⸗
laris fiat.vt.d..pᷣſbite

ros. 7. d. l. ſt qͥs pᷣſbiter.

iubemꝰ?. ſed ſipſonaliberos ha
bẽs anteq; de rebꝰ ſuis diſponat ĩ
ter eosmonaſteriũ intret:ei liceat

poſtea inter eos diuidereꝰ legitia
nulli diminuta:⁊ qð eisnõ dede
rit monaſterio cõpetet. ¶ Syſi
oẽmꝰſbãʒ inter filios diuidere vo

luerit: ſua ꝑſona filijs cõnũerata
ptem ſibi retineat q mõaſterio cõ
peteredʒ. ¶ Sed ſi poſtigreſſũ
monaſterij moꝛiat᷑ anqʒ diuidat
inter eos:filij legitimã ꝑcipient

reliqua ſua monaſterio cõpeten
te. I Mpꝛ. Leo ⁊ An. aa. Ar.

.ben nni poſt hanc
archiepo in hac vꝛbe re⸗

gia ſacroſancte oꝛthodorxe ecclie

pꝛeſidẽtinlli yconomo cui res ec
cleſiaſtica gubemãdas mandat᷑
eſſe facultatẽ:fundos vel pdiavꝛ

bana ſeu muſtica:res poſtremoim
mobiles aut i his pᷣdijs colonoſ
vel mancipiacõſtituta aut anno⸗
nas ciuiles cuiuſcũq; ſupᷣma vel
ſuꝑſtitis voluntate ad religioſam
eccliam deuolutas ſpᷣ cuiuſcũqʒ a

lienatiõis ſpẽ ad quãcũq; traſſer⸗
re ꝑſonã. Sed ea pᷣdia diuidereꝰ
quidẽ colere augere æ ampliare

nec vlli hijſdez pdijs audere ce⸗

Itẽ. d. aut. vt nul.iudi inuite intrauit. Ael h̊ coꝛigił. vel erpone ibi mo
nachã.i.monaſticã vitã gerentezʒ non ꝙ ꝓ veritate ſit monacba poſtea
⁊ in hoc caſu coꝛꝛigitur aut᷑ingreſſi.

ſam. col. ir. ⁊.ff. de cdl. bo.l.i.S.poꝛtiones.

fAlo oꝛiat᷑.innuit hãc poꝛtionẽſ.legitimã demũ poſt moꝛtẽ na⸗
turalẽ deberi pᷣſtari ᷣm al.ar.in aut᷑.vt lic.ma.⁊ a. .qꝛ vero ex cõ
ſenſu.col.ix.⁊.j.de do.inter vir.⁊ vx.l.res. Gʒ põt dici ;tũ ad a
limẽta ſaltẽ debere mõ agi.ar.ff. de an.lel.Fuus. ⁊ vt in pol.le.l.
pe. 7 de li. ag. l. ſi
s a li. Nelſi ve⸗

dere? Terũ: ſiueteſtamẽto quo lis dicere ꝙ ſtañ

cũq; iure ſaco ſen codicillo vl o boſt ngreſſ e
lanũcupatõe legato ſiue fideicõ⸗ bes arg in aut ö
miſſo autmoꝛtis cã donatõeauta mona vulls col.
Tr. 7 5 Lipri ſ. . ]. de epi. cle.
lio quocũq; vltio axbitrioaut cer de nobis.F.r
temter viuẽteshita lar ate ſiue i aut. vtnul. iu.
cõtractu vencdlitõis ſiue donatõis Fadulter e F.ſ
aut alio quocũqʒ titulo qſq; ad p moemotc.
fatã venerabilẽ eccliam patimo a Perahpient.
niũ ſuũ ptẽue certã patnimõij ĩ fi ber dipoſſto eſt

is pᷣdij znmia lesis uoreſtaton
dis pdijsſeu domibꝰ velnonis Ltesis uo⸗ 4

macipijs ⁊ colõis eoꝛũq; peculiiſ
poluerit ꝑrinere:incõcuſſa eaoĩa
ſine vlla penitꝰ diminutõe cõſer⸗

S.
Abemua
Mmo phbibet

. . vſqʒ; ad. 5. ſane.

uent . Dociẽtes nulla occaſide wbiln dlanenu⸗
ſibivltpe ad piciſſitudinẽ bñficij ioßpilirit meaim
coloꝛati vel gratiereferee dond⸗ inS. ſane neoĩs
di vel certe volẽtibꝰ emere alien’n dc.
7 E ſth c. i. 2
dialiquã facultatẽ pmiſſa. Mec eNo
ſi om̃scũ religioſo epo et ycono ideſt deinceps.

mo derici ſſioni glie d. 6Brebießd i⸗
mo clenciin eaꝑ poſſeſſionũ alie iarche⸗

natione cõſennit ea eniʒ quead e? Arbe.ſ oſtan
beatiſſime eccleſie iura ꝑtinẽt: v tinopo. ⁊ ſic hec
. ge e ⸗- l. xeſt localis.ſʒho
poſt hac foꝛte ꝑuenerit tanqʒ i-⸗ dieẽius genera⸗
n ſacroſanctã eccliam ⁊ religio le vt in autẽ.boc
ſam intacta cõuenit venerabiliter iuss
auſtodiri: vt ſicut ipſa religionis ?ꝰ ngn Peononmit.
ſiden mater perpetua eſt:ita eiuus ocoo.
patrimoniũiugter ſewet illeſt· ,Gubemaͤch.

Sane ſi hecnr̃e ꝑhẽnitatis ſtatu beielandeł qᷣſt
FVrtcuratoꝛi etiꝗ ad
D agedũ foꝛte ⁊ de
fendẽdũ. Et no.ꝙ bec eſt diffinitio yconomi aliquo addito. vt.j.
ti.i.oẽs.S.ſed boc nibilominꝰ.qui ⁊ als dicit᷑ cbimiliarcha qſi cu
ſtos ſacroꝝvaſoꝝ⁊ aliauꝝ ren eccie.vt.j.ð bo.au.iuð.poſ.l.ᷣfi.ĩ fi·

b Dinid ere nunqͥd hec eſt diuiſio reſti.boc enĩ ꝓdeſſe potſi de actõe ꝗ i IFundos.nomẽ fundi gñale eſt ad ſequẽtia.⁊ ꝓpꝛie vniuerſita

rat᷑ vel de nũ ero teſtiũ Pe.⁊ Jo.⁊ Guil.⁊.H.ñdentnõ qꝛ arbiter⁊ iu
dex diuidit nõ tñ teſtat᷑.qꝛ nõ ẽ dñs.vt in aut᷑.ingreſſi.⁊.ff.de iure codi.
cõficiunt᷑.S.ſi poſt. Sʒ qͥcquid dicãt:numerꝰ duoꝝ ſufficit vt in filijs ðꝛ
ſ. fami. her.l.fi. Sed ax. dicit teſtm̃ eſſe.⁊ ſic nõ dñs teſtat᷑.vt ⁊ ałs.ſ.de
ſe.nup.femiĩe.5.fi.⁊ inſti.de pupil.ſub.S.nõ ſolũ.⁊.ff. de do. inter vir. ⁊
vxo.l.cũ bic ſtatꝰ.S.ſi miles vxoꝛi.⁊.ff.de iniuſ.te.ſi q̃s exheredato. .ſzʒ
⁊ ſi.⁊ potuit ẽt heclex ſeruo cõcedere teſtandi lniam. Si velis pᷣmã tue
ri ꝙ nõ ſit teſtm̃ dic ꝙ in.l.femĩe.dña erat mater:licet haberet neceſſe re

linquere filio. Iteʒ illa de pupillari ſub.ꝑmittit.qꝛ ibi filij nõ poterãt ſi

bi teſtari ꝓpter etatẽ. Itẽ videt᷑ ꝙ nec etia diuid ere poſſit pater poſt in/
greſſuʒ. vt. . titu i.aut᷑.nunc aüt. ſup. l. ſ qᷣͥs pꝛeſbiter.que eſt õ.ſol.vt ibi.
Atẽ nõ obſtat vt apparet.S.aut᷑.ingreſſi.

ð

cDiminuta. ergo volebat dare minus qᷓ; poterat.
d ¶AQmnẽé. ecce vbi vult dare aliquid plus q; poteſt.
e ꝗ Coͤnumerata vt tin ſibi retieat q;tũ neceſſe babet dare:als vnicuiq;
filioꝝ ſm Jo.æ nos alij ſᷣm p.qᷓ;tũ dat alicui filioꝝ cui plꝰ o fert ſupꝛa
legitimꝗ. ar.j.de ſe.nup bac edictali.circa pᷣn.⁊ hoc qñ ſũt ptes inequa
les.ſi aũt ſunt eqles ꝑtes reſeruat ſibi vinile, ⁊ ad hᷣ in aut.e.S. diacomiſ⸗

tẽ fundoꝝ ſignificat.vt.ff.de v. ſig.l.qõ eſt.⁊ de reb.dub.l.ij.
k Poſtremo.ievt bꝛeuiter dicã.
¶Immobiles. dic fundos ſuburbanos. vt.ſ de pᷣdijs mi.l.non
ſolum. 2.l.⁊ ſi pꝛeſes. mn Colonos.ſ.conſtitutos.
n ¶ Oãcipia.que inter ſnobilia ſunt. vt h.⁊.ff. de di.tẽ. pꝛe.l.iij.
0o nndnas i pbendas de publico.vt. S.e.l.pᷣuilegia vel decu
iuſcũq; pᷣuato patrimonio ſoluẽdas vt ſtatim ſubiũgit que inter
imobilia cõputant᷑.vt in aut᷑.de nõ alie.S.hoc ergo.col.ij.
p¶Diuidere.vtvna ꝑs ſeminet᷑ vno anno.alia alio ãno diuiſiõe
facta ꝑ ſepes ⁊ foſſata ⁊ ſulcos.vt.ff.de le.ij.gaiꝰ ſeiꝰ.. titiꝰ ſᷣm
io.Alij dicũt diuidere pᷣt ſi ꝓuocet᷑:nõ ſi ꝓuocetillũ cũ quo cõio
nẽ hz ſicut mĩoꝛ.vt ar.ſ.ð fun.do.l.ij.⁊ de pꝛe.mi.l.inter oẽs ⁊.ff.
de re. eo.qui ſub tu. vel cu.l ſi pupilloꝝ.Zertij vt py.ꝙ aliã ecclte
ſiã põt ꝓuocare nõ pᷣuatã ſicut ⁊ cũ ea pmutat.vt in aut᷑. Itẽ ſibi
inuicẽ.Quartivt pla.⁊ al.ꝙ etiã pᷣuatã ꝓuocat cũ ſibi exp edit:ſt
cut alienat inutile pᷣdiũ ꝓpter onus fiſcaliũ.vt in aut. Itẽ pꝛediũ
7 ar.ff. de iu. do l. fi. Ael diuidit ſᷣ m. h.accipiẽdo ptẽ quo ad vſũ)
⁊ nõ quo ad ꝓpꝛietatẽ:⁊ locãdo cũ ſooꝰſuus nolit ſuã ꝑtẽ locare

De ſacroſan. eccł.
Rrir. 8 „. , Finn icz tune
Pꝛimns rinfecl ſi. : bic eti ſt bonefidei iptoꝛ furlig
s. in f.. f. de dam. infec. l. f. S⸗bvor. ib-
ztitatem. nti cultura. vt. ff de . Prameol tuie ve nde nuis vapionmd en mmanitant rarabiſp
8 qe Augere. quo ad 3ndprcaid ao ſir dilige 1 andis e⸗ vrbiocbias vel pfom⸗ oitg geſocdal⸗
8 Saagtunetrnan Ifpuhlite facrä drpd ö85 petöndorianb
ie a elinumhinguzo. ee s facto ſine cõſenſu cõ⸗ qur vedidire ide vrſ.
——᷑H vel kconomo, . riſup hoc ſacto ſine cõſe actõe ele ebe⸗
KAlli. patriarcbe, vel y 1„K r Pad, 18 actoe de lib. ca. l. .
H . H dac ſpũ c mate ſacnlega paätal e liab iiſtbn licran 5
fii enellaie aal D vel hoim temera⸗ ulſent. Lijs tal auſi fue⸗ nac no genr vrff ve
liqus:ud auralie Ed conomoꝛu vel Hoin ꝛ0ter pullent’. ctũ vertoꝝauli fue⸗ olt ul F bnle ioe
gbe Phibet ſe · qᷓ; yconome ſe quidẽꝗ p hmõi cõtracti frreuocabi⸗ ſi cui. F. b ijſdẽ.
bo mare Ph ſtituere credidenit:ipſ 9 edia dona⸗ gomdie 6ſcribere: rreuo , ac. ll cui. 5 monemus.
is mnopoteſt⸗viſ⸗ꝛö da ſu eccliaſtica pꝛedia don⸗ nnt inſtra cõſcnibere: lectendis ce pij q i oſt moꝛrẽ.
t. vtej: cciiqinca Dꝛc tois fij a, erſione pl . ff.de adop. poſt moꝛtẽ.
col. zmo Poie alie. u0 aulu 6is ſeu cõmuta is exilij aiadu bus' vel ius ge⸗ ibidé de cinuenies
Ee fe alie. non alle. n mptois len con 9 lis exilij A vel ius ⁊ ibidẽ de boc inui.
lſi. lege e. tchc velc Ungenaz nrele hijs Mabegiamei onanos eee Lnatm,
. l.iij. F. fi. ſſi eo mõ quo nũ u hñtib?: ofecerint? di⸗ u 4 Peé nõ ciuilib?.
i. viniliter debe / 1 noĩe:niſi eo mõ quo 5 e ſtoꝛũ 6 cõfecerint libus les nõ ciuili
hi ſenr eſſtae:nc n noie tee habere tẽptau lotractuũ geſta c oim ſpo ralit eſſet vſura.
tont einege⸗ lacgrere vel habere tept te velon ie 1 bonox oim ſp r er vſrg.
19 is poſſeſſionẽ mus acgrere vel h. m ꝓPpꝛiel tatis Ppꝛie [Sanel: ne „. neank.i.habeank.
s otnen. i hmõi fuctũ ꝓppꝛie te Mitatis Ppꝛie 7 bo Sane:le re Fenennt vtſ. dele
1 taliũ pꝛeclianutn nit:omne hHmoi muci cia gdey gnit odẽnadis. ([Dane: ñda ſͦt. li eß
ier. inirer. vr in au.o„ mt: onmel ttat: ⁊ pꝛecia liatõe cõdẽn yconomis ꝓuiſio-⸗ M! ſti. nõ dubiũ. 2
imtret vti⸗ meritatis amittat: 2 data religionis yconomis ꝓui gi. oſti. n dr udo
nõ alie. . ycono mertat que eiꝰ.ſ. rei gr̃a . is religionis ye o venerij ad eccłiõ: non quo
un mum. col. i . velmunera que lijs gbuſcũů⸗ ois re ode via ⁊ occaſio x lu⸗ ad yconomuzʒ qui renek
”äs mo ſeu alijs gbuj mscmMnode *. ideat᷑ excu-⸗ z eecleie
HM fuerit: yconomo s 7 como m lijs ꝓpfutura videat ſõ enptoꝛi ndauͤt. imo
xVerum. iſtud fu onis eccleſie lucris autẽ 7 dis ecclij Pr 5 ludicat Evcondom aut. ind
oy vn dſnö pſonis eccleſi⸗ dia autẽ ? dis leplemunq; iud e agẽs e
ß idez dicit qð u PBPlon f Pꝛe H ſa.id qð vti Plemun ſſario pce⸗ vel. Et no. ꝙ tenenk
be verum. tamẽ plu dis acgrant / bſipis clericis bhuatõe necel and ir ſentiẽs pari p la t t
verum. äs Ceie autele obt En Pv.r ariter delinquũt. v
ne. ra. aca. L oĩa cõſtituta ab bſen caute 5cedimꝰ?mn S. nigrv qꝛ pariterd. infa.
gui NMnendatot. ihi libꝰ yconõis cũ 9medij dere cõc Puiꝰ regie vꝛ Hh. .ff. de hi⸗ iu pa.
er aen enpno⸗ Ltpalio“ vcon. dib?tori mec) derec ſus yconom It exbedif: vt liberoꝝ. in fi. ⁊ de iu pa
4 Loͤſeruentur. *a ꝰ ½ gcceſſiõi — itus religioſus ſpexerit expedif̃: v adiger i pn. æ. ſ. t. i/ſi qm
cin a 4 Eöſeinentut⸗ pẽſiõib erin tanq; penitus is eccleſie ꝓſpexeri poſſeſſi adigeripn. tiã de hoc
dis onomiſluecl is vendicent᷑: vt itatene tbis ec Wanaz ertaru poſleſni q;. in fi. ⁊ ibie coꝛdan
ei enean nti cuiqʒc ſ ſi ltas ↄcoꝛ
rici. cij. Ht ſp llo Epta vel vendita infe deſidera Nioꝛũ vꝛbanoꝛũ ſi habes m DU
ba Rieneſch uẽ anil 6tra leges fiunt ꝓi l um atq; pꝛedioꝛũ v leſiaſtici nias. Keñti. alienauett.
1 ſuiuiſe ecctie qe en que Err Jeonon t d coꝛum adiius eccleſiaſtic rele allenauen
ſeruiuilſe ecleſe g bẽda ſũt. Nonom⸗ ue ſticoꝛmm adius wulin poſ ace n a⸗
4 lenn. ishabẽdaſ aſſus fue nentiũ tẽpoꝛalis f Sehnhane
⸗ d.n clish cent imo fien paſſus fue enmnentiũ tepoꝛ itiõe pꝛeſter döſitbälteiss §.
exKReferende. x. hoc fece 2 ſus hmõivẽ Hen ſpſius Petitiõ z b Pñti. in vltime ie
5„ Aoc ſe 105 Paus Dmol? ſeſſio pꝛo ipſ troſqq b eſP k. p ſniaʒ nõ ip
mn loine it. nit vel in quacũqʒ. 6mutatõe niſi ſe 19 oꝛis qð inter v 1 c Pꝛiuet. p 6 bz lo
ber noſus ecclie erit. ſ onatõe ſeu cõmu us po⸗ tũc ei tepoꝛ = gite ſue ab ſo iure. alioqᷓn nõ 210
hoe eigo bene rare. ſtremoin quac yconomatus co 4 rit ineat yconor. Buar ſſeſea ſti. i. ſt
pot enunetſte⸗ 1 N iſſa ſibi ycono na hoc elege que et tẽpus imponi ñ bic. vt.. ti. i
ic ſic. nã ſi co ſerit: cõmiſſa ſib⸗ 8 bo⸗ oq oc cle t per que et Pus e. que eſt . ſol. vt
h; Peſman e, ſenſerit epꝛiuet . deniq; bo⸗ co ſenbat per que et tẽ eccdeſie. que eſt
mniuden⸗ ſnmer e mindore Pſtn Piragancg eeneanemre⸗
i ieegachi, Is aleß n gent reformer te tuat. Et mannfeſtuʒ lit q echien r.
. tif et deimobili⸗ dũ eccleſie cõtiger acpoſte tuat. El ðJDdU lcöͤditione exlege iſta.
. bus vt videt᷑ bic deſq; eiꝰ æ ſucceſſoꝛes MUD oꝝ vel cõditione exle⸗ ices.
, upn⸗ ſed ar. 5. . redeſq;ei ſucc “ eAActõe. mandati vel anelnn 4 ntan ndleet. de of
. e.l. .fi. 22= e qꝛ eccleſie nõ eoꝛũ e alen teoemant õ i. ↄfici mad auerr
d4 Tonſennant. aeTAAniek,ereerenotner is arioziſrihmau d ASened Pnrim Gelurs
⸗ ucemurn⸗ alienẽk no e induct in fauoꝛẽ eoʒ vt Prae agen faenrogti rsatgt Auount⸗ J.
cleſte. vt . ſubijcir. ſi ipſa cc. nétes. ſed ut ad iudic ledere voluit. vt ar. S. e.l. miniſſe.
H nenk me ſi que ſilr phibẽt ſ. ebrreetn eſe dems mmulelenulcratr r qui res iam n Agarline , leatoe
f¶Fid ei ſequů .i. victoꝛ ibi et inpferr.ſede e. xiij.. vi.ci. DMamnadis. ſequit zctu q; ſequit᷑. n cee eccleſia tẽporales
von Mater. vt. ð. ti. i. vi ſſi alienare. vt in decr iõivolutate KDamt lerũ vt in Zctu q derabat quidã znos vel die⸗
5611arer. tẽt nec eßs poſſit n ſerugda bmõéivoli f IBane pler. Si qñ. deſiderab ſq; ad. v. vel.x. ndé
16 Bane noſtre. guaſt. vt eni inpꝛopꝛiei vt ita dixeri. ⁊ iõ ðꝛ Nonlnalteute edi wan Neſuſtiet ekn oſſit. ⁊ dicik ꝙ ſic: ⁊ fa
keSaer ega lienet ðꝛ vcoſecratio 4 Fructu. icõ 5 8 vite ſue:⁊ finito tpe nomus hoc facere p .0.
e ecckie ira ſi clenc a Sea muim.i vlto. .is ma tem. ac 6 reddat:quent᷑ an yco äs ulario tabelli
iſi ſacrilegiũ.ac. ze tmgene factp renat aecipit. ctus⸗ cõſabi. bo nide hcoraſe dnentonbn, n
e Fnogg., naener emit. p macz don iactura. naͤe. gieb niheuoͦr erb⸗ dicũt eni ſic g ite accipienĩ ad Ppl'
n 0Pꝛecia/ duan cleſta locupleta I.qað me. cã.l. lvi o aſz Scnibꝰ ẽphitheoſis. i bentẽ. ac. q eſe j.dicit.
C⸗ irat. ſic ergo ecc 5 natura. 7. ſ.q no fu onu in Zecub/ mũ.⁊ ſecũ ðᷣbentẽ. 6 valet. vt. j.
io qconga t. vt. ff. de cõ. inde.nã na iuili Sed an ſi nõ f e. UVtroſq;ʒ.i.ycono ptura engit. alias n voe
f. eęduuũ eſt ꝙ reddat. vt. liqᷓ actõe cõpellat᷑ ciui boeſt,. ccipiunk p VUtre bat. ſic ergo ſcript H .
Au dico g, alig actoet q; quedꝗ hõ eſte accipiun r oͤſcnibat . M ‚
ßautolus dapernczn õ en Rüninperpacdacreptaab eonomo. b
bi ri ßau ſ⸗ tunt. vt ff. oe vaf. 1 eroꝛ icur õ odio empto/ Piban eſthiſ.her pacta gcce
4 zuunnsntugigolene AMot⸗ q, gut, qui t AManifeſti
enpheevtatmaͤte ⸗ ſſ eſt ſoluri: ⁊ fauoze ecclie pid aut/
ſ is peiſpoſſer no reddi ſ eſt ſolun
ſe

a Accepit. ab yconomo. accur. S
x aicficij gratia. qað confert in ecckia de ſuo.
Pꝛeſtando. deſideranti. acc,. a Pꝛopꝛietate.i.poſſeſſione eins
pꝛedij. cuiꝰvſufru. pfert eccłia.nã ꝓpꝛietas nunqᷓ; ab eccłia ſeꝑat.vt.ff.
de v ſig. l. interdũ. ⁊ de iudi.lñſi de vi.⁊.j.de rei vẽ.l.quotiẽs.⁊ de ꝓba.
l.ij. alij ponunt ꝓpꝛieta . .
tem poſſeſſionis que in

eccleſtã confertur. caet 1 neO
b ſRꝛcdior.ſ.denouo neſicij gra:pꝛeſtãdo? qdeʒ ecclia
dandoꝛum.

cKelinquat. in vltima
volũtate.vt innuit vᷣ bũ

quwuiſq; accepit ad inuicẽ hmõibe

ſtici pdij ꝓtꝑe vſumſrucũ. poſt
ſtatutũ aũt tps⁊ placitũ tẽpoꝛũ re

a ¶ Centeſime boc eſt vt in f anni bẽat tñ ꝓ vſuris quãtũ eſt r
ta ꝑs ſoꝛi.ſoꝛs eni cẽteſima dicit.i.quodda pncipale vel ꝑfectuʒ
qꝛ kentenm nũerus eſt ꝑfectus.vt ponat᷑ in vim ſubſtãnui.cẽteſi
ma ergo eſt que eqparat᷑ ſoꝛti in anno.yt pʒ.j.de vſun.l.eos.S.i.
r Si nolit.ſ.creditoꝛ. . 1 W
8 Dꝛdinatoꝛ. i.

relinquat.vt.ff. de ta. ex
hi.l.i.S. fiñ. Sed hodie
ab initio:⁊ mox.⁊ in au
ten. de nõ alie. S. ſi qs at
voluerit. coł ij lege ſicle
cta:legis ſequunt᷑ aut.⁊

„

pᷣmo legeʒz phibẽtes. ſe

