ff ſo.ma. ſi cũ dotẽ.S.ſi
pf̃.ſed ibi redditur ratio
a ¶Alld aneat.i.tranſeat.
6
leri.

ba Jus. iã cõpetẽs mu

c¶ Ad ſucceſſoꝛes. vtriuſ
q; ꝑtis mulieris.ſ.vt re
petere poſſit.⁊ mariti ut
reſtituere dẽat. ſʒ pᷣmuʒz
fallit in caſu quẽ babeſ
ſ. eo. S. hoc ex rei vxoꝛie.
vbi nõ repetit h eres pa
tris mulieris.
deAoꝛa. in antiqs le⸗
gibus inſerta. vt. ſ. e. H.
exacto.
e ¶ Zaceat. Et nota bic
quinq; caſus in q̃bꝰ cõ
petebat retẽtio in actio/
ne rei vxoꝛie. ſed bodie
nõ ↄpetit ob moꝛes ob
res donatas. ob res a⸗

motas. ob liberos. ob iĩ

penſas.

f Doꝛes. ⁊ malos mł
tos quoꝛũ vnꝰ nõ ſuffi⸗
ceret vt in venialibꝰnõ
crimmalibꝰ.vt ſi qtidie
ſe inebꝛiet nõ tñ frangit

Et nõ ex bona ſide. ad dr̃iam ſtricti iunis. s ¶¶ Beneſiciũ. erit ergo
boc caſu bone ſidei. vt bic,⁊ inſti.de act.S.fuerat.

v ¶Er ſtipulatui.ab actione ex ſtipul atu
ctionis.rei vxoꝛie. Ex pᷣdictis g collige

te. Sed ⁊ ſinõignoꝛamꝰer ſtipu
latu actionẽ ſtricto iure eſſe valla⸗
tã a nõ ex bona fide deſcẽdere:tñ
qꝛnouã naturã de dote ſtiplatio ſi
biiuenit acccmodetur eia natura

rei vxoꝛiect bone ſidei bñficiũ: et

oẽs ꝗqdẽ euẽtus quos dos exſtipu

latu hʒ maneãt ꝓſua natura exer

mus ſʒ cauebat in eo cẽs. Si qd aüt optimũ ex rei vxo⸗

rie actione inuenimus: hoc inpſ̃ti
ſpaliter ei addimꝰ: ut ſitæ nouaiſta

exſtipulatu quã cõpoſuimꝰ nõ/ꝓ

pꝛia tm̃:ſj etiã veteris actionis pul

critudine decoꝛata. Pꝛimũ itaq;
q naturale ſit ex ſtipulatu actiõis
exponat᷑: ⁊ ita ſi qd ex acõe reivxo
rie ſupuenerit addat᷑. Sciendum

ita eſt edictuʒ pᷣtoꝛis qð de alteru
trointroductum eſtin ex ſtipulatu
actiõe ceſſare ut vxoꝛ ⁊ a marito rẽ
relictã recipiat:⁊ dotẽ conſeqt᷑:niſi
ſpãliter ꝓ dote ei maritꝰ ea dereli⸗
quit:cũ manifeſtiſſimũ eſt teſtato⸗

rẽꝗqnon hoc addidit voluiſſe eam
vtrũq; cõſeq. Maneat ex ſtipula

tu actionis iusꝰad ſucceſſoꝛes ⁊ ſi
ne moꝛa trãſmiſſionis ĩicoꝛruptuʒ
Taceat ein ea retẽtionuʒ vboſitas
Qnid ei opuseſt iducere obmo
res rretentionẽ: auxilio alioex cõſti
tutionibus introductoꝰ. Nel ex q̃
cãꝰob res donatas rretentio ĩtrodu
catur: cũ ſit dẽatoꝛi facultas ꝑ actõ
nẽ in rẽ directã uel ꝑ vtilẽ vel per
cõditionẽ ſuo iuri mederi. Sʒ nec

retentio ob resamotas neceſſaria

eſt cũ pateat oibus maritis rerum
amotarũ iudiciũ. Sileat ob libe⸗
ros retẽtio:cũ ipſe naturalis ſtimu
luspentesad liberoꝝ ſuoꝛũ educa

mr̃imonialẽ pudoꝛẽ.⁊ facit.j.de repudi.l.fl.in fl. ga Introducto

lI.diuoꝛtio.vt.j.de diuoꝛ.l.cõſenſu. hbq auſa.l. rationabili.

i ꝓ Vonatas.ſ.vxoꝛi a viro. K

irecta.cũ res donata extat.ſʒ vti

lẽ cũ eſt mutata cõditio ſine cũ eſt extincta.vt ⁊.ff.de dona. inter virũ et
vxo.lʒ.ſ ſponſus. S.fi.⁊.l.ſe.⁊.l.vxoꝛ marito.in fi.⁊.l.vtilẽ.⁊.l. mulier.et

facit.S. de cõ di. exle.l iij. .ff. de do. ple. l. dote.
ſoẽbus ſi ſpẽs extẽt.ſi q̃nntas ſit cõpenſaf.⁊ ſic nß eſt . ſ. re.amo.l.i.?

lec rerentio. ex

ff. ſol.ma.l.diuoꝛtio. S. ob donationes, ⁊ eodẽ mò ſoluit᷑ aliud cõtra.S.

decõpenſa.neq;. vel ſol.vt ibi babet᷑.

m Amotarũ. vt. j. de bo. q

libel ſ S. iplum aut flij. a ¶ Slleat. ſubandiũt qdaſ. go⸗

ſtani ſi diuoꝛtio ſoluat᷑ mr̃imoniũ.alias ſi moꝛte mulienis dicũtre
tineri dotẽ. m. b. ⁊ io.. cũ hec lex dicat indeterminate. vt ⁊.ff. de
iure dot᷑.l.iure ſuccurſum eſt.⁊.j.de bo.q libe.lij.⁊.j.ſo.mas.ᷣl.dos

ꝓbi de boc etiã dices.ſed pᷣma opinio ſeruatur

tionẽ hoꝛtat᷑:nevariuʒ genꝰ cul⸗
pemariti cõtra vxoꝛes excogitent
ut poſſint eadem retentione cõtra

eas vti: cũ etiã imperialibꝰcõſtitu⸗

tionibꝰ ſtatutuʒ ſit:ſi culpa mulie⸗
ris diſſolutũ ſit matrimoniũ ꝗd ſie⸗
ri opoꝛteat. Sed nec ob ĩpenſasi
res dotisfactas retentio nobis ſa⸗

tis videt᷑ eſſe idonea :cũ eni neceſ

ſarie quidẽ expenſe dotis minuãt
qntitatẽ:vtiles aũt expenſenõ alit

in rei vxoꝛie actiõe detinebant᷑ niſi

ex volũtate mulieris nõabre eſt.
ſi ꝗdẽ volũtas mulieris itercedat:
mandati actionẽ a nra auctoꝛitate
marito cõtra vxoꝛẽ ſuã indulgeri:
q̃tenus poſſit ꝑ hanc qð vtiliteri⸗
penſum eſt obpuari. MNel ſinõ in⸗
tercedat mulieris volũtas:vtiliter
tñ res geſta eſt:negocioꝛũ geſ.ad⸗
uerſus eã ſufficit actio. Qð ſi vo⸗
lũtarie ſint licꝰ ex volũtate eius ex
pẽſe:deductio opꝑis qdð fecit ſine le
ſione tñ pꝛioꝛis ſpeciei marito reli⸗
q̃tur: utſit oim retentionũ expedi
tus tractatꝰ: ⁊ exſtipulatu actõ me
rito ſm ſui naturã nullã accipiat re
tentionẽ. Illo ꝓculdubio in exſti
pulatuactione ſemãdo:ut ſi deceſ
ſerit mulier cõſtante mrionio dos
nõ in lucrũ mariti cedat:niſi ex qui⸗
buſdã pactionibꝰꝰ: ſʒad heredes
mlieris ex ſtipulatu actio ᷣm ſui na
turã tranſmittat᷑: ſiue expᷣſſa fuerit
ſiue ex hac lege ineſſe itelligatur.
Cũ aũt in exactione dotisex ſtipu
latu qdẽ actio naturaliter reſtitutõ
nẽ dotisa ꝑte mariti vxoꝛi illicoꝰ
⁊iſolidũ fieri iubebat.rei vxoꝛie ãt
actio annua bima trima die in his

„ . g Volũtate. vt
2. ff. de impen. in re. do. la. l. vtiliim. b Eabor ſpecia /
le in dore. vt. ff. de ĩpen. in re. do. ſa.l. ꝓ volũt ijs. als etis talia

*

beſMoꝛtat. vt. .
ebo. q li.l.fi.S.
ipſum auüt filium
c ¶¶¶ MNec variuz. b

refertur ad boc

qð dixi.S. de mo
ribus.
d Coͤſtitutioni⸗/
de epu. ꝑ totum
e ( Idonea. vt et

ff. de do. le. l. de

dote.

fEinuat qua⸗

titatẽ. vt.ff. de ri⸗

tu nup.l.doteʒ. ?7
ff,. ð imp en. in re.
do. fa.l. i. F. i. 7. l

penul.⁊ inſtit. de
act. F. ꝑ retẽtiõez
að itellige cuʒ in
qntitate conſiſtit
gð diminuik. vt
qꝛ fundꝰ ⁊ pecu/⸗
nia ſit in dotem.
expẽſa q̃dem in
fũdo facta minu
it pecuniã.ſi aũt
fundꝰ tm̃ nec in ꝑ
ted eſinit eſſe do⸗
talis niſi tãta ſit
exp enſa q̃nti ẽ fũ
dus.tunc deſinit

eſſe dotalis niſi
tra annũ ipẽſas

marito obiulerit
interiz aũt an ſit
dotalis ⁊ ſicqua
ſi pignꝰ.an deſijt
eſſe dotalis ⁊ re⸗
incipiat eſſe dos
ſi mulier luat. /
dã tenuerunt pꝛi
m ꝓ quibꝰ eſt b
exẽplũ.ſi bẽo do

mũ q̃ vʒ centuʒz ·

d ebeo centũ verũ

eſt me habere do

mũ valẽtẽ centuʒ
non tñ hẽo in bo

nis cẽtũ. Oceuo ⸗

la tenuit ſecũdaʒ
opinionẽ. vt bẽs

B. 7. ff. de iur. do.
ſt is qͥ. F. qd dicik

7.ff. de impen. in
re. do. fa.l. qð dr.

repetunf ex volũtate dñi facta.vt.ff. de in reʒ vᷣſo.l.ꝙ ſi ſeruus. 5.
ſed ſi mutua.?. SF. necnõ. 2 facit. S. de reiv en.l.domũ.

„

At ſit. refert ſe ad oĩa pdicta.

4 K ᷣ ¶ Pactionibꝰ.i.pacto a
cto de dote lucranda ſi pᷣdecedat vxoꝛ. ſic plurale ꝓ ſingulan po

nitur.vt.ff.de oꝛi.iur.l.ij.S.exactis. Itẽ eſt alius calus quo rems/⸗

net apud virũ ꝓpter adulteriũ.vt. ſ. ad.l.iul. de adul.l.⸗f.
lAũ aũt.in ſupꝛadicij quidẽ ſuã naturam exercet bec actio ex ſti

uu

ſen

4
1

(n

ſe

Mlove
Ano,
(Wntd
i⸗
Wi
Auͤn

nr

Goren

ſdein

S
oocto

Ilnen

d
ſ
ſil

ifden
lunde
ſidene

ol
(Eer
fitnid
iſe⸗

eſti

he

tönc
Rſol
vog
ſo
lrd
ſetne
1ie
ſts.
Uefn
lockie

küf
Ka.
ſeſ
liis
pla
Lyen
pe⸗
fede
tö⸗
klia
dald

Kir
lte
ſi⸗
il

de⸗

cpcnctan

ſido eti.

pecmni
nytünun
kdektrctn
nistſirt
moifti

=E

Uusun
ſehuini
mn miſi⸗
Pnireße
ng n
dotteſe
punng

ederiggt
chiei

tielu
ginm
nietts

=s =

cihiſ

niien,
teetni⸗

Crebnan

ſ itn
gortüben⸗

iibe
hutiſi

R

Quintus.

pulatu. ꝗz in exactione datureis ius rei vxoꝛie actionis vt inquã

tü facere poſſit dãnet: qð intelligit᷑ deducto ne egeat.yt.ff. de reg.

iur. in condẽnatione peſonarü.

m ¶ Illico. in vtroq; male

—

qð illico ⁊ qd inſolidũ. n ꝙ Annua bima.i. pꝛimo anno tertia
ſcdᷣo tertia.⁊ in tertio tertia, vt.ff,de pac.do.aliud.⁊.ff. de õnu:le.

l. iij. in pꝛin. ⁊? fa.

ff. de iure do. cu,ʒ

in fundo.S.pe.

o ¶Figurã. ſũptã
ab actiõe rei vxo

rie.

p Wacto. de re/

tentione dotiũ vl

de mõ vel de pe

reſtitutiõis dota
liũ rerũ. vt. ff. de
pact.do.l.ð die.
7 ſequẽtibꝰ. Il⸗
lud aũt nõ valet
ꝙ teneat maruiꝰ
inſolidũ.vt.ff.ſo
lu. ma.l.alia. S. i.

qa ¶ Maritali. vt

⁊.ff. ſoł.ma.alia
H. fl. .l. marituʒ
⁊.ff. de reg. iur. l.

ſunt ꝑpſone.⁊ in⸗

ſti. de act. S. itẽ ſt
dedote.

r¶ Aerſatꝰ.i.di⸗/

minuẽdo ſubſtã/

tiã ſuazʒ vt dixit.

idẽ ſi iure dotali
diſſipando d olũ
cõmiſit ⁊ als nõ
eſt ſoluendo lʒ in
co ꝙ als non ſit
ſoluẽdo nõ ↄmi⸗
lerit dolũ. vt. ff.
ſo.ma.l.etiã.S.i.
2. ij. 1 hos duoſ
caſus ↄpᷣbendit
bic ſᷣm i0. qͥbus
tenet᷑ inſolidũ.

8 Kar utione. foꝛ

te cũ fideiuſſoꝛe.
vt ar. ff. ſol. ma.
ſi ↄſtante.S.quo
tiẽs.ſʒ tu dic ſim

plici. vt. ff. ꝓ ſoc.

l.verũ.S.idẽvidẽ
dũ.ſecꝰ in actiõe
de pecul.vbi nõ
fit etiã cautio.vt

ff.de pecuł l. quoſ S. ſi ſemel. t Annũ. poſt ſolutũ mrimoniũ

qᷓpondere numeromenſuraue cõ
ſiſtüt exactõeʒ pollicebat᷑:⁊ nõ inſo
lidũ ſed inqntũ maritꝰfacere põt ſi
nõ dolo malo ſuã diminuerit ſbaʒ
In hac ꝑte rudẽ figurã ex ſtipula
tudamꝰ actionẽ ut ſi mrimonium
fuerit diſſolutũnullo pacto adhi⸗
bito:intantũ qdẽ maritꝰ cõdẽnet᷑ ĩ
quãtũ facere põt.qꝛ hoc eqſſimuʒ
eſt ⁊ reuerentie debitũ manttali: ſi
nõ dolo malo verſatꝰeſt. cautiões

videlʒ ab eo exponẽda ꝙ ſi ad me

lioꝛẽ foꝛtunã puenerit:etiaʒ qð mi⸗
nus pſoluit hoc reſtituer ꝓcuret.
Eractio aũt dotis celebꝛet᷑ nõ an⸗
nua bima trima die: ſj oimodo in⸗
traãnũ in rebꝰmobilibꝰvel ſe mo
uentibꝰ uelĩ coꝛpalibꝰ:ceteris vi⸗
delicet rebꝰ q̃ ſolo ↄtinentur illico

reſtituẽdis:qð cõe vtriuſq; fuerat

actionis. Sinaũt ſupſedit resmo
biles vel ſe mouẽtes uel incoꝛpa⸗
les poſt ãnale tpᷣs reſtituere vel ce
terasres:ſtati poſt diſſolutũmatri
moniũ ẽt vſuraseſtimationis om
niũ rerũ q extra imobiles ſunt vſqʒ
ad tertiã ꝑtẽ cẽteſime ex bona fide

introducẽdasmaritꝰpſtet ¶Hru⸗

ctibus videlicʒ imobiliũ rerũ panti
mulieris ex tꝑe diſſolutimrimonij

pᷣſtandis:ſiliq; mõ penſionibꝰpel

vecturis nauiũ ſiue iumentoꝛũ vel
opꝑis ſuoꝛũ vel queſtu ciuiliũ ãno⸗

cõputandũ. v Inco⸗palib yvt in noibus.qñ q; tñ incoꝛpo

ralia eqp ant᷑ imobi
delib. ait pᷣtoꝛ. ⁊ de reg.iur.a diuo.S.i.
¶ Aſuras.eſtimationis.ſic ⁊.S.ti:i.l.fi..pterea.⁊ ſubau.hic nõ

ibꝰ. vt.j.de pᷣſcrip.lon.tẽ.l.fi.in fl.⁊.ff. ð iure

x ꝓ Cõe.ſ. de ĩmobilibꝰ

ſolũ res pꝛincipales. 3 Reſtituẽdis. vel ſi malit petit vſuram
eſtim anonis. vt mõ dixi.vel foꝛte ſupioꝛa locũ habẽt cũ res deſte
rat eſſe culpa mariti.hic qñ extabãt m aʒo. Sed qͥd ent bodie
vbi ſoluit᷑ mrimoniũ ꝑ ↄſanguinitatẽ.nũqJd ſtatim reddet᷑ dos vł
poſt annũ.nã nõ põt dici diuoꝛciũ cũ nõ fuerit mrioniũ nec ęᷣ doſ
Rũñ.ſtatim. ar. S. de cõdi. ob ca.l.i. Itẽ q̃d ſi reb⸗ eſtim a datis in
dotẽ:maritꝰpᷣuauit ſibi electionẽ. qð pot.Rñ.eligat:qð ſi non fa/
ciat trqſtert electio in vxoꝛẽ. vt.ff. de ſolu. l ij. . ff. de iure dok. l. ple⸗/
rũq;. . fi. Itẽ qͥd ſi dos cõſiſtit in rebꝰmobilibꝰ tĩ vñ interim ſe
alet mulier, Rñ. de alijs ſuis bonis. ar ff. de ven. in poſ. mit. 1. extra

neo. Sed quid ſt nil
fllij ipſt alant mr̃em.

aliud habet:ſi quidẽ ſunt beredes pfis cões
vt.j. de bo. qᷓ lib.l.fl.S. ipſum aũt. Sed quid

extranei ſunt beredes vel diuoꝛcio eſt ſolutũ mf̃imoniũ. vid etur

Derei vxo.actio.

cy vir vel beredes eius teneant᷑ alere ex quo babent doteʒ.vt.ff.de ven.
in poſ.mit.l.i.ꝗ.mulier..l.curatoꝛ.⁊ ar.ff.ad tre impatoꝛ.⁊.ff. vtĩ poſ.
le.l.penul.⁊.S.ti.i.vbi adbuc.pᷣrerea datus fructus mulieri dabit ei ali⸗
menta. ⁊ hodie alat eam cũ penes ſe hẽat.in aut᷑.de exhi.S.qm̃.⁊ arg.
in aut᷑.q.mo.na.effi.ſui.S.penul.colł.viij.⁊ in aut᷑.de exbi.S.qm̃. ⁊.ff.ð

narũ ⁊ alijs qᷓ ſunt ei ſilla pti mulie⸗
ris reſtituẽdis. Igit᷑ ⁊ in ſequenti
capitulo:ſua ex ſtipulatu actio vta
tur natura:ut ſi mlier amarito fue⸗
rit heres ĩſtituta ⁊ legis falcidie rõ
emerſerit:ẽt dotiſ debitũ liceat ei ſi

cui alia debita ex ſubſtãtia mariti

ſubtrahere:⁊ ſicꝰ quartã ꝑtẽ dedu
cere. Cũq; ex ſtiplatu actõ ĩhisꝰ
caſibꝰqs enumerauimꝰ ꝓpꝛiã ha
beat naturã:neceſſanũ eſtin ſea⸗
ti tractatu ea exponereq̃ H cõiaj ſũt
vtriuſq; actionis qͥ in ſolã ex ſtipu

latu actionẽ colligi oʒ: vel ꝓpꝛiaq

dẽ reivxoꝛie actionis:exinde aũt ex
ſtipulatu actioni accommodãda.
Itaqʒ ptus dotaliũ ancillarũ ideſt
q eſtimateꝰnõſunt:vel q pui dota⸗
les ex q̃cunq; cã niſi ex re mariti vlł
opis ſuis acqſierint:ad mulierem
ptinere vtraq; actio ſimili uoluit.
Fetus aũt iumentoꝛũ ⁊ oĩa ꝗᷓ in fnu
ctuũ noie cõtinent᷑:ad lucrũ mariti

ptineãt ꝓ tpꝑe mr̃imonij:ſiue eſti

mata ſint ſiue nõeſtimata.Sed et
nouiſſimi anniin qᷓ mrioniũ ſoluit
fructꝰ: ꝓ ratatpis poꝛtiõe vtriq;
partidebere aſſignari cõe vtniuſq;
actionis eſt:in rebꝰ.ſ.nõ eſtimatis
eſtimatarũ eni reꝝ maritꝰqſi ẽptoꝛ
⁊ cõmodũ ſentiat ⁊ diſpendiũ ſube
at ⁊ piculũ expectet: Cautiõe vi⸗
delicʒ defenſionis in ſpẽ inq̃ dotẽ

dicũt᷑ dotales. vt. ſ. e. F. ⁊ cũ lex.⁊ idem dicas

lib.ag.ſt quis ali.S.ſivł
parens. Item adbucvr
dare pꝛimũ cuʒ nec poſ⸗
ſet nubere ſcõo. vt ar. ꝓ
boc. ff. de repu.l.fl.⁊ in
aut. ð nup.S. ſoluto.col
la.iiij. Itẽ ꝓ hoc.ff. ſoł.
ma.ſi cũ dotẽ.S.ſinautẽ
q̃ſt ſint dotis onꝰalimẽ
ta vxoꝛis.ecõtra dilatõ
legalis dʒ eſſe vtilis vi
ro.vt ar.ff.ſt cer.pet.l.le⸗/
cta.⁊.ff.de iudi.l.ij.S.in
oĩbus.⁊ aut᷑. cõſti.qᷓ de
dig. . pe.ſol.diſtinguũt
qͥdã an habet alia bõa
vñ ſe alat vel nõ.vt pꝛi⸗
mo cãqu nõ alat᷑.ſcõo ſic
vt. ff. de ven. in poſ.mit.
l. extraneo.
2 Bgit. qꝛ in pꝛioꝛibus
capitulis ſua vtit᷑ natu/
ra actio ex ſtipulatu iure
petitionis d otis.igit᷑ in
ſequẽti vtat᷑ iure retẽtio/
nis.h.vel ſᷣm aʒo.qꝛ pe
tere põt.vt mõ dixi ⁊ pe
tat boc caſu.ſ.deducẽdo
9 ¶ Emer ſerit. inter eam
legatarios.
* Bebitrvt 7.ff. ad. l.
4 .l. pr.in pꝛin. 7. S. eo.
ti.S.ſciẽdũ.lʒ aditiõe be
redita᷑ actio ſit cõfuſa.
vt. ff. de bere. ven. l. ij. F.

a Bebita. vt u.j. ad.l.
fal.l.imponenda.
b Et ſic. ſ. oĩ debito de⸗
ducto. c ¶ Deducere
l.de legatis.
d In bis calibꝰ. ſʒ nõ
in oĩbꝰ.vt.S.e.S.exaciio
e Mabeat.i. retineat.
ſNoia.bocvſq; ad.S.
videamus.
g Exr ſtipulatu.boc in
§H. videamus, .
b Eſtimate. q̃ vere etiã
ſiſunt eſtimate:ſʒ cõuenit

vt ſoluto mf̃ionio reddant᷑ vxoꝛi ſuata electiõe viro.vt.j.ſo.ma.l.i.alłs
ſecꝰ. vt. ff. de iur. do.l.ſi macipia. ⁊ fa.ff. de iur. do. plerũq;. S. ſi ſerui.ᷣ aʒ.
i ¶ Acaſterũt. aſſimilat manitꝰ gᷓ fructuario.vr.ff.de peculł.binc querit᷑.S.

põt.⁊.S.q̃ q̃ſtio. K

ertinere.nõ ꝙꝙ ſit ſua ſʒ facta viri reſtituit hac

actõe.vt h.⁊.ff. de acqͥ. bere.l.aditio.⁊.ſf.de iur.dot.l.ſt legato.ſic large
dicit ꝑtinere. vt.ff. de v.ſig.l.vᷣbũ ꝑtinere. I ¶ UDrimonij. vt ⁊.S.tui.
1 onenbꝰ. m ¶Lpis poꝛtõe.fructꝰdof mariti ſũt.ſʒ ex qͥ ⁊ vſq; ad
qð tpᷣs vidẽdũ.Et tu dic ꝙ duo ſunt nccia vt ĩcipiãt eẽ viri.ſ.mrioniũ
eſſe factũ ⁊ dotẽ traditã.na añ mrioniũ fructꝰcapti augẽt dotẽ ⁊ ñ fiũt
piri.vt.ff. ſo.ma.l.ſt añ.⁊ poſtea date dotis demũ ex traditiõe. vt.ff.ſo.
ma.l.ð diuiſtõe. Seqͥ᷑ vſq; qͥ.⁊ q̃dẽ toto tꝑe mfionij vſq; ad vltimũ an
nũ ⁊ vltimi ãni fructꝰ diuidunt᷑ ꝓ rata.vt ſi ꝑ.viij.mẽſes vltimi ãni dura
uit bẽat vir beſſeʒ fructuũ vxoꝛ triẽtẽ.⁊ incipit vltimꝰ annꝰ bĩta relatiõe
ad pꝛimũ.vt ⁊ pꝛimꝰicipiat qñ pᷣdicta duo ĩterueniũt.ſ.mrioniũ ⁊ dos
data.vt.d.l.de diuiſione.ſi at talis ſit fundꝰ qͥ bis ferat fructꝰ in anno:
eadẽ rõ eſt habenda dimidij anni q̃ integri.vel ſi ſemel in triẽnio:eadem
trienij:q̃ ⁊ anni.Qõ ſi maniꝰfundũ cũ fructibꝰpᷣ cedẽtibꝰreſtimat caue⸗

Liber

ᷓ etraneꝰ poſſit quaſt tᷣs dationis inſpiciat p dictas.l. T arff.

re debet vxoꝛ de fructibus reſtituendis ꝓ rata. ⁊ ſt marit lotauit funduz
colono cauebit vxoꝛi de reſtituenda ꝑte mercedis ꝓ rata. vt. f. ſ. ol. ma. l.

diuoꝛtio. a.l. ſi altenũ. n & Erpectet. vt ⁊. S. ti.ij.quotiẽs.⁊.ff. de iure
do. l. plerũq;. in pꝛin. S.i.⁊.ij.⁊.l.iij. o Hurus.q eratpnurus defun

cti vxoꝛ.ſ.nepotis que oĩa ꝑciꝑe.i.ante ꝑtẽ capere dʒ.hic filiꝰ idẽq; pa⸗

ter ꝗ̊ eſt filius ad auum
ꝓr bic. 7.ff. famil. her. ſi
filia. S. i.⁊.ff.ð iure dot.
ſt is.S.ibi.⁊.S.fam̃. ber
Pꝛopꝛiã naturã.ñ
qð ſub eo mõ ſit inuẽta
ſed cũ natura ſui in ſin/
gulos ↄpetat ne ſine cã
onerent᷑ pᷣſtanda ẽ cau⸗
tio.⁊ fa.ff. de dote ple. l.
i. F. cellus.
q & Uid eamꝰ igit.qꝛ ꝓ/
pꝛia ex ſtipulatu ⁊ cõia
vtriuſq; vidimus. igit᷑
ꝓpꝛia rei vxoꝛie videa⸗
mus.
¶Deceſſerit. lite ẽt mo/
ta. vt. j. e. F. ⁊ boc ex rei
vxoꝛie actione.
9 Exrberedata. ẽt bene
vt. ff. de colla. do. ſi pat᷑
ꝓ ſilia.⁊.ff.ꝓ ſocio.ſi ſo
cius. F. veruů.
t llcnones. vt 2. S. fa.
erc. l. ea.⁊.j.ſi vnus ex
plu. bere.d ebi. vel cre.l.
u Eqᷣſſimũ.aſſume. cũ
q; bec ſunt.eq̃ſſimũ ⁊c.
x Viſuz. nũqᷣd erit hoc
verũ ẽt qñ pr̃ expſſe fuit
ſtipulatus qð põt.vt et
ff. ſol. ma.quotiens.iĩ fi.
vf ꝙ ſic.ar.S. S. IlIo Pè
cul.in fi.⁊ aut᷑.ſʒ q;uis.
e Recepto. vt ſi filia e⸗
macipata hẽat dotẽ p⸗

cipus. 3 4Erclude,

re.actionẽ.vt.S.de inof
fi.tel.l. qm̃ in nouellis.
2 Ad axime. nã ? ſi nõ
4 icit nõ de inof. tel. ſʒ
ad ſupplemẽtũ agit᷑ cõ
ditione ex.l.vt.S.de in⸗
of.teſ.l.oĩmõ.ſed bodie
iure inſtõnis dñt babe /⸗
re q̃rtã vt teſtamẽtũ va
leat. vt in aut. vr cũ de
ap. cog. 5F. aliud. colla.
viij. Itẽ in alio coꝛrigit
qꝛ hodie ad trientẽ ⁊ ſe⸗
miſſem agit. vt in autẽ.
de tri. ⁊ ſe. S. i. colla.iij.
oerenerſſe fleri
collationẽ.hodie aũt et
ſi nõ dicat dũmõ nõ di
cat ↄrium. vt.j.de collł.
aut᷑.ex teſtamento.
a Aoln n pᷣ caſu qᷣ
ad actionẽ ex ſtipulatu

b Fecerit.incõtinẽti in

ſue vxoꝛisuel nurꝰꝰiĩ familie herc.
iudicio pᷣcipuã filius defuncti ðᷣtra
hit:ſᷣm ꝓpꝛiã naturã ex ſtipulatu
actionis coheredibꝰ ſuis pᷣſtanda
Mideamꝰ igit᷑ qi incremẽto ei ð
rei vxoꝛie accedente actiõe foꝛma⸗
re decet ex ſtipulatu actionẽ. Cũ⸗
q; iuris certi atq; idubitati ẽ:ſipa⸗
rens ꝑ virilẽ ſexuʒ aſcendens dote
ꝓ filia vel nepte pᷣſtita emãcipaue
rit eã vel ipſe deceſſerit:in reivxo⸗
rie actione dotẽ oimodo ad mulie

rẽptinere ẽt ſifuerat erheredata:
qð nõ erat in ex ſtipulatu actione

ibi eteni velut alie actiones in oẽs
heredes actõ diuidebat᷑: eqſſimũ
nobis viſuʒ eſta in ex ſtiplł atu actõ
ne mulierẽ dotẽ ſuã pᷣcpuam acci

pere:ẽt ſi emãcipata vel exhereda

ta ſit uel cũ alijs heredibꝰ ſcripta.

Quoa nobis recepto ⁊ alie mlie
ſpẽs ꝓmptũ accipiũt exitũ:cũ doſ
poſſit ⁊ de inofficioſo actioneʒ ex⸗

cludere:maxime ſi ſufficit ad q̃tã
⁊ in collatione ferri:⁊ ſiiteſtatꝰpa⸗
terfa.deceſſerit ⁊ teſtõ facto quan

do hoc teſtatoꝛ dixerit:q̃ oia ex ſti-

pulatu actioa rei vxoꝛie actioneac
cepit Accedit ei ⁊ alia ſpẽs a rei
vxoꝛie actiõe:ſi qũ etenĩ extraneuſ
dotẽ dabat nulla ſtipulatione lH pa⸗
cto ꝓreſtõne eius in ſuã pſonam
facto:qſquisis fuerat:mulier ha⸗

bebat rei vxoꝛie actionẽ qð antea ĩ

ex ſtipulatu actione nõ erat. In ſti
pulatione aũtvel pacto ĩterpoſito
ſtipulatoꝛ:vl is q paciſcebat᷑ habe
bat uel ex ſtiplatu vel pᷣſcriptis v⸗
bis ciuilẽ actionẽ.in pñti aũt nõ ſic
eſſe volumꝰ: ſſi nõ ſpãliter extra⸗
neus dotẽ dando inſuã ꝑpſonãdo
tẽ ſtipulatus eſt vel pactũ feceritꝰ
tũc pᷣſumat᷑ mlierẽ ipſam ſtipula⸗

ipſa donatione.vt.S.de iure do.ſi dotẽ.⁊.lſfi.⁊.i.⁊.ij.⁊ ff. de pact.do.l.
ob res.S.i.⁊.ff.ſo.ma.l.ſt cũ dotẽ.vñ fingit᷑ nec nata mulieri.vt.ff.ð no⸗
na. cũ eni. Ded qͥd ſi extraneꝰcũ ꝓmiſit dotẽ nil eſt pactꝰ ſʒ poſtea cũ ex
interuallo datvult incòtinenti paciſci reſtitui ſibi.vir aũt nolit.yr ſᷣm.b.

depac.in maditionibꝰ. ſe o. ma. quotiẽs. ⁊ boc quidã dicũt.ſʒ io.
S. qꝛ ſibi ĩputet ꝙꝙ ab inino nõ pepigit. Itẽ lex vr expſſa. ti i.l. er
moꝛte.in fl. Itẽ ex ꝓmiſſione fit dos.vñ iã virnouo pacto nõ eſt

grauandꝰ.vt.ff.de cõdi.ob cãm.liſi donaturꝰ.⁊ ꝓ boc.ff.ſo.ma l.

tionẽ feciſſe ut ei dosex hmõi cãu
accedat. NMeqʒ eni in hac ſpẽ vo⸗
lumus videri extraneũ tacitã ſtipu
lationẽ feciſſe:ne qð ꝓ mulieribuſ
introduximꝰ hoc aduerſus mulie⸗

res ↄuenat᷑. Inmo magis in hu

iuſmõi dotibꝰq ab extraneis dant
uel ꝓmittunt᷑ ipſa mulier feciſſe vi
deat᷑ tacitã ſtipulationẽ:niſi expᷣſ

ſim extraneꝰſibi dotẽ reddi pactuſ

fuerit vel ſtipulatꝰ:cũ donaſſe ma⸗

gis mulieri qᷓᷓ ſibi aliqð ius ſeruaſ
ſe extraneꝰnon ſtipulando videaĩ᷑
Extraneũ aũt intelligimꝰoẽm ci⸗

tra parentẽ ꝑ vinilẽ ſexum aſcẽden
tẽ:et in ptãte dotandã pſonã non
habentẽ. penti eni tacitaex ſtipla⸗

tu actionẽ donam Ethoc ex rei
vxoꝛie actione ſili modo ex ſtipla⸗
tu actioni accõmocdatũ eſt. ſi qñ et
eni poſt ſolutũ mrioniũ dos a pf̃e

eius petebat᷑ ſi qdẽ rei vxoꝛie fue⸗
rat actionõ poterat ſolꝰpr ſine cõ⸗
ſenſu filie ſue ager:⁊ ſi necdũ actõ
ne mota abhac luce fuerat ſubtra⸗
ctus:⁊ ſilis cõteſtata eſſetad filiaʒ
qſi ꝓpꝛiũ primoniuʒ dos reuerte⸗
batur:qdð nõ erat in ex ſtipulatu a⸗
ctione.ibi enĩ ⁊ ſolꝰ actionẽ hẽbat
cõſenſu filie nõ expectato:⁊ ſidece
debat ad heredes ſuostranſmitte
bat:ſ rei vxoꝛie ius ⁊ inex ſtipula⸗
tu actionẽ trãſponere ſatis huma⸗
nũ ſatis piũ ſatis vtile matrionijsẽ
nautenti. coll. vij. conſti. x. de e⸗
qua.do. qe vo.
Ed q;uis dos poteſtatisſi
ue pactionis iure ad prem redeat:
nõtñ lʒei filia denuo nubente dimi
nuere pꝛioꝛẽ dotis mẽſurã:niſi
foꝛte ſubſtantia ſua dercreſcat aliqᷓ
foꝛtuita clade:tũc enĩ ampliꝰ ſcdᷣo
marito in dotẽ pᷣſtare nõ cogit᷑:ni⸗

ij. in pꝛin.

c ¶ Pꝛeſumak id/

eſt ſingat. ſuꝑ id
enĩ qð eſt certum
fingit:ſuꝑ inceno
Pſumitur.

d (ſleq;. l. vt ta⸗

cita ſit ſtipulatio
e ¶ Mulieres. qdð
eſſet ſi eÿneo taci⸗

ta ſtipulatio qᷓ̃rere

tur qõ eſſe nõ dʒ.

vt bic. ⁊.S. dele.

⁊ cõ. l. ꝙ fauoꝛe. =
de fide iſtru.l. plu
res.⁊ de ꝓcura.l.
nõ eo minꝰ. de
ſec.nup.l.gñalit.
c. ff. de mino. l. ſt
iudex.⁊ facit.ff. ð
pac.do.lcũ dos.
f q NHeq;. vt.l. taci
ta ſit ſtipulatio.

gIn ptãte. vidẽ
tur g duo neceſſa
ria ꝙ ſit de aſcen
dentibꝰ: ⁊ ꝙ ba⸗
beat in plãte. ſed
vf ſufficere pᷣmuʒ

ff. de iur. do. l. ꝓfe

cticia.ꝭ.pen.⁊.ff.
de repu.ſi filia.et
ff. de euic. pf filiã.
ſolu.mat.l.ſi ab
hoſtibus.⁊.l.fllie
mee.q̃ ſunt õ.ſol.

ſtipłatꝰdotẽ quã
ꝓ emãcipata da/
bat. vel ſm alioſ
lege h. 1 pter ba⸗
bentẽ do. ⁊c. ſiẽ ẽ
pr̃᷑ adoptiuus. et
pꝛima ꝑs capiat
alcẽdentẽ ſiue ba
beat in ptote ſiue
nhon.

b Zacitã. y qd
ſtipulet᷑ vr nõ va

lere ꝓpter tacitaʒ
ſʒ dic fingi tacitã
nõ natã:iz ſit na⸗

ta.vt. ff. de noua.

cũ eni. Alij dicũt
nec natam. q; nec
oĩs numeratõ ob

ligat. vt. f. ſi cert.

pe.l. nõ omnis.

iXoõteſtata. Ho

ta ſpãle etiã li.cõ
teſ.nõ trãſtre actõ

nẽ ad beredes. vt bic. .j,. ſo. ma.l.ij. ?.. e.l. videamus. Eſt ſcõs
vt.ſ. de ope.li.l. ſi oꝑarũ iudicio. regulariter . vt inſti.de perpe.et
tẽ. act. F. penul. Itẽ ad cõſenſum dic ꝙ prĩ̃ filia demũ conſenniente
agit. yt bic. ⁊.ff. de ſolu.l.q boĩem.S.ſi gener.⁊.l.ſi cũ coꝛnelius.⁊

NE

Ppan
1

nin
l
iihe
lron
inſt,
une

hbm Pozbibefni

ſ
etltcit

loti
ſope

ihie
ülint
nl
ls
altde
yßa

„

(on
titte
Rwpo
MiN

.

.*

gado

iund,

Nigiufl
Sdohen
ſdenfs
ndg
uin gir
ifeezn

Quintus.

ff ſo. ma.l. j. F. i. T.ff de iure do. poſt nuptias.vbi tñ ſp vr cõſenti
reniſi cam bẽat ᷣdicendi ⁊ dicat.vt.ff.ſo.ma.l.ij F. voluntate.
æ.l.dotẽ.ſʒ ⁊ ipſa filia ſine pre qñqʒ agit.vt.ff. ſo.ma.l.ſi cũ dotes

S. eo tpe. ?. . ſe. ſz ly pr exigat tenet filie ßuare ꝓ alio viro. iõ po⸗

nitur bic aut.ſed q;uis. K Vrimoniũ.ſtc.ff. õ̊ mino.l. iij. F. ſ

vtrüũ. in fi. F. ⁊. S.
ti. i.l.in rebus.
Bequit᷑ aut.ſʒ
quãuis ⁊c̃.que ẽ
in aut.de equali.
do. F. qꝛ vero. col
la. vij.

Eęg &ꝙᷓuis.
diminuere.
pꝓmiſſam aũt do

tẽ pᷣmo viro lʒ ei
diminnere ſecun⸗
do viro ante mĩ̃i
moniũ vel pꝰ in⸗
coͤtinẽti. vt. ff. ſo.
mat.l.quotiens.
ſt aũt pr̃eviuente
filia nõ nubat: ſi
qͥdẽ inſtituat᷑ cuʒ
extraneis perci⸗
piet dotẽ. ſi cum
fratnbꝰo feret do
tẽ.vt.S.ↄmunia
vtriuſq iu.l. fi.

n ¶Aenſurã. ni

ſi nubat Z velle
patris. vt. S. de

nmnup.l. ſt vt ꝓpo/

nis.
Kaomnta quã
ipſe pr᷑ debet pꝛo
bare. vt in coꝛpe
auk. ar. ſ. de teſ.
l. publicati.ſt au⸗
tẽ ipſa dedit pꝛio
ri tãtũdẽ viro da
re dʒ ſcðo. vt. ff.
de iur. do. l. dotẽ.
ſi eỹneus qͥ ſit pa
ctus ſibi reddit
dedit pᷣmo viro
nõ eſt dos ſecun⸗
do viro. vt. ff. de
lure do.ſtipulatõ
⁊.l. ſe. niſi conſen
tiat d enuo.vt ar.
ff. de pac. do. l. cñ
marit?. S. ticius.

&
dicta.l. iulie reci⸗

q Gn ꝓuinciali

bus. ex dria eniʒ
locoꝛũ ⁊c̃.vt.ð.ð

tẽp.in inte.reſti.l.
lſupugcuam.
r ¶ Cã aũt.in loco coꝛrexi x in alienationenõ videt᷑ coꝛnigendũ ſʒ

—

fſetiã in alienatione cõcluſum. Il⸗

ſi quantũ facultates eius patiunt
Einit autenti. Sequit᷑tex.l.C.
MErtꝰcũ lexiulia.fundi dotalis ita⸗
ici alienationem ꝓhibebat fieria
maritonõ cõſentiente mliere:ypo
thecã aũt nec ſi mulier cõſentiebat
interrogati ſumꝰſi oʒhmõi ſanctõ
nẽnõſuꝑ ytalicis tantũmõ fundis
ſed poibus locũ habere. Placet
itaq; nobis eandẽ obſᷣuationẽ: nõ
tm̃in ytalicis fundis:ſed etiã in/ꝓ
uincialibus ertendi. Cũ aũt ypo⸗
thecã etiã exhaclege donauimꝰ:
ſufficiens hʒ remediũ mulier: et ſi
maritꝰ fundum alienare voluerit.
Sed ne ex cõſenſu mulieris ypote
ceveius minuant᷑:neceſſariũ eſt ⁊ in
hac pte mulieribꝰ ſubuenire:hoc
tm̃modo additoñut fundũ dotales
non ſolũ ypothecetitulo dare nec
cõſentiẽte muliere marit poſſit:ſj
nec alienare::ne fragilitate nature
ſuein repentinã deducat᷑ inopiaʒ.
Licet eni anaſtaſiana lex de cõſen⸗
tientibꝰ mulieribus vel ſuo iure re⸗
nũciantibꝰloqtur:tñ eã intelligi oʒ
in res mariti vl dotes eſtimatasin

Depach conuen.

em̃ pᷣiudicatnõ in rebꝰ dotalibꝰcũ virnõ eſt ſoluendo.vt.S.ti.i.l.in rebꝰ

pꝛima placet. x Addito
vt fundũ ⁊c. v Alienare.

ausper hoe qð ad ditur ⁊.l.iulia coꝛrigimꝰ
contra fiat ipſe vir vendicat.vt.S.de

rei ven.l.dote.nõ mulier niſi ſoluto mrimonio.⁊ boclʒ iurauerit vir vel
vxoꝛ vel vterq;.vt.5ð.dele.⁊ coſti.l.nõ dubiũ.⁊.j.de agn..⁊ cen.l.quẽad

vſurisuel /ꝓ alia quacũq; cã q̃ nec

cõtia leges nec cõtra ↄſtõnes ſunt
eaobbuent᷑. Sinaũt repudio mjr̃i⸗

moniuʒ fuerit diſſolutũ: oĩaiura qᷓ

extheodoſianavel nr̃a lege deſcẽ
dut:ĩmutilata cuſtodiant᷑. Simili⸗

qʒ mõ ea ꝗ anaſtaſianaꝰlege ꝓhis

qbona gra ſepant᷑ enumerata ſũt:
firma ilibataq;ʒ pmaneant. Et ge
neraliter qcqd ſacratiſſimis cõſtõ⸗
nibus uel libris pꝛudentiũ cautũẽ.
qð nõcõtrariũhuic legi inueniat᷑:
⁊ hocin ſua maneat firmitate ⁊ ex
ſtipulatu actioni aggreget᷑:liqʒ in

re vxoꝛia tractatũ eſt. Queoĩiain

histm̃mõ dotibꝰ locũhabere cen

ſemus que poſt hanc legẽ date fu⸗

erint uel ꝓmiſſe:vel etiaʒ ſine ſcri⸗
ptis habite.inſtrumẽta eni iã cõfe
cta viribꝰ ſuis carere non patimur
ſed ſuum expectare euentum.

De pactis conuẽtis tam ſup do⸗

tis qͥ; ſup donationem ꝓpter nuj
ptias et per apher.

ꝗbus dñium ⁊ piculũ manitiẽ. In ¶ Mpr. ſeue. ⁊ qnt. aa. ⁊.cc. nicee.

fundo aũt ĩeſtimato ꝗx dotalis p⸗
pꝛienũcupat᷑:ius maneat intactuʒ
exlege quidẽ iulia imꝑfectũ ex nr̃a

Egeʒquã dixiſti cũ do⸗
tẽ ꝓalũna dares ßuari oʒ
ec obeſſe tibi dʒ qð dici

aũt auctoꝛitate plenũ atq;ʒ in olbuſ ſolet expacto actõnẽ nõnalci. tũc

terris effuſum: c nõtm̃in ytalicis:
ſz in oibus:⁊ nõ ſoluʒin ypotheca

lud etiã generaliter pᷣſenti addere
ſanctioni neceſſarium eſſe duximꝰ
ut ſi qᷓ pacta interceſſerint uel ꝓre

ſtitutione dotis uel ꝓtꝑe vel pꝛo

t Aoluerit. qd potuit ea cõſentiente. v IJbothere auas

babet in rebus vii quarũ ypothecarũ iunipõ
icit. 2. S. ad velł.l.etiã.qꝛ ergo ſic minui pot: ius mulieris ſeruet᷑

renunciari. vt ſub

ei ꝓ re dotali de facto alienata rei vẽdicatio.ᷣm.h. Alij dicũt in
xpothecis quas hʒ in rebus dotalibꝰ ineſtimatis q̃ qꝛ facte ſunt

mariti ⁊ obligate ſunt mulieri ꝓ dote vt in his nõ teneat renũcia⸗

tio. in eſtimatis ſecus.vt ſubijcit. Tertij ſic. licet mulier conſentiat

marito alienanti fundũ dotalem:nõ iñ pᷣiudicat᷑ ei.in ypotbecis

enihoc dicmꝰ cũpactũnudũ eſt
alioquin cũ pecuniadat᷑⁊ aliqd ð
reddenda ea cõuenit: vtilis eſt cõ⸗
ditio'. MMpa. ant. a. theodoꝛe
Ructus pᷣdioꝛũ in dotẽ da
oꝛũ:ſi im pactũ ſumptibꝰ
tuis tuoꝛũq; Puierũt:repetiñ poſ-

modũ.li.xi. Ged quid

de mobilibus. videt ꝙ
pmittat eo ꝙ deimmo⸗
bilibus vetat. vt ar. ff.
de iudi.ſt cũ pꝛetoꝛ. Itẽ
ꝓ boc ꝙ ſeruũ dotalem
manumittit. vt. j. de ſer.
pign.d a.ma.l.i.vel dic
ſpãle libertatis fauoꝛe.
concoꝛ.inſti.quibꝰ alie.
li in pꝛin.
3NYerx anaſtaſiana.quã
babemꝰ ad vellł.l.iube⸗
muüus.
2 ¶Runcupatur. vt. 3.
e.S.itaqʒ; partus.
9 llud. contra leges
qð erit ſi ſpeciali pacto
naturã dotis ĩmutet.et
que valeant ⁊ que non
babes.ff. de pact. do. ſi
pater dotẽ.ꝑ totã.l.⁊.l
de die. 1.l. ſe.
E Ex tbeodoſtana. vt
ſ. de repu.l. ſi cõſtante.?
l. conſen/ſnu.
a ¶ Al noſtra lege. vt. .
derepu.i.fi.
bę Anaſtaſtana. ut. ſ.
repuð.l.ſi conſtante.

Rubꝛica. De pacijcõ

uentis tã ⁊c. Dixit ð cõ
ſtitutione ⁊ obligatõne
⁊ actione dotiũ ⁊ dona
tionum ꝓpter nuptias
ſup quibus qꝛ fiunt que
dam pacta de bis diẽ.
2 de pafernis qð dicik
a para qð ẽ iur ⁊ ferna
i.d os q̃ſi iuxta doteʒ.ſ.
qð vxoꝛ pᷣter doteʒ ſecũ
ducit. vt ff. de iure dot.
ſi ego. S. doß. ⁊. ð. de do
na.ante nup.l.fi.in pᷣnc.
Egẽ.i.pactionẽ
vt tibi dos r̃dde
tur in caſu red
dende dotis
c Mo alũna.ſ.quam
aluiſi.
dole e r deer.
iungen l. quinĩmo.
e ¶ Expacto.ſ.nudo.
ſͥ Moc.ſ.banc regulam
g Dicim? ſ. pre locũ.
gMudus. qð veſtitur
multis modis. vt no.õ

de pact..legẽ quoꝛũ vnus bicſequik. b ¶ Dak. vt fuit in nfo caſu.

i ¶ Utlis.i.efficax.

K Conditio.ſ.certi generalis q̃ ad oĩa certa

datur. vt. ff. ſi cer. pe. cern cõ ditio.in pꝛin. vel.i.pſcrip. F. vt. . de dona. l.
legẽ q̃ cũ ſit ꝑſonalis cõ ditio dicit.vt inſti.de act. S.appellamꝰ.bhec aũt

yera niſt in caſibus quos no.S.de vſur.l.iij.
uctus. tuis. o mulier ⁊ ſic vir nõ petet a te q̃ſt donũ.vt. ff.e.l.iij
in fi. 2.l. ſt pr S. exr pr̃is.⁊.ff de dona.inter vi.⁊ vxo.l.ſi qͥs ꝓ vxo
re. F. fl. ſed Z. S.de iure do. ꝓ onenbꝰ.ſo.vt ibi. vel dic ꝙ viro lo⸗
quit᷑ ⁊ dicit ſᷣm pactũ.ſ.acitũ ⁊ ꝙ ſubijcit ſeruierũt iõ dicit qꝛ ſecus
ſinõ fuierũt. vt.ff.ð excep.do. lifi pn. pma plʒ.⁊ fa.fdepac, do.iqis

—

m A[Woſſe permaritm. .
AQNaãuis.collo caret.data ideo pꝛius dote ⁊ ſic er ĩteruallo.ſecꝰ ſi in
ipſa donatione. vt. ff. de pac. do.l. quenit.⁊.S. deiure do.cũ a ſoce⸗
o. vel verius bic de aduẽticia dicit. vel pactũ nõ ſtipulatio fuit.vt.S.de

poſt moꝛteʒ muſierj. 2 B

qdẽ nõ vʒ iuꝛe teſtamẽ/

ti:vt h.nec iure pacti.vt

ʒ.l.ꝓxi.vel dic ſecundo
vt ad te.ſ.viruʒ ꝑ tineãt

boc q̃dem nõ vʒ iure

dotis q̃ſt in id ipᷣs cõſti
tute q mfimoniũ defic̃.
ſicut nec vſuſfructꝰ poſt
moꝛtẽ fructuarij cõſtitu
tus.vt.ff. de v ſufruct.l.
ticius.nec etiã vʒ iure te

ſtamẽti cũ nõ interuerit

teſtm̃:ſʒ pactũ vt bic q̃
diſcrep ant cũ alteruzʒ. ſ.
teſtm̃ poſſit mutari ex ſo
la vnius voluntate.al⸗
terũ nõ. Itẽ alterũ.ſ.pa

— .

ctũ dimittit heredè obligatũ qð nõ eodẽ mõ facit teſtm̃. Itẽ alterum ex
vnius: alterũ ex duoꝛũ ad minꝰ volũtate pendet.alteruʒ ſine traditione
tranſfeni dñium:alterũ nõ.

dic tibi viro ſm aliũ.

Itẽneq; directo neq; iure ſideicõmiſſanio. Itẽ necyt tua nec yt ad nibi

—

Liber

uenire poſſeheredes ſeu ſucceſſo- tñ obpuandũ:vt quãtã ptẽ młier

res eius:ut tibi reſtituant᷑ que nul ſtipulet᷑ ſibi lucro cedere ex añnu-

lo modo debentur. ptias donatione ſipꝛius maritum
Dem. aa. . cc. fo. p̃pᷣ. moꝛi cõtigerit:tantã et maritus ex
SNconuenit ut in mrimonio dote ptẽ nõpecunie qntitatẽ ſtipu
vxoꝛe defuncta dos penes let᷑ ſibi:ſi cõſtante mrimonio pꝛioꝛ
manitũ remaneret: ꝓfecticie dotiſ mulier in fata collapſa fuerit:etiã ſi
repetitõnẽ hmõi pactũ inhibuiſſe pactũ cõtra vetitũ fuerit ſubſecu⸗
exploꝛati iuris eſt cũ deterioꝛẽ cam tũ:infirmũ atq; inualidũ hoc eſſe
dotis: in quẽ caſumpfi ſoli repeti- utnulla exr eo pꝛocederepoſſit era⸗
tio cõpetit pacto poſſe fieni auctoꝛi ctio pᷣcipimꝰ. Eadẽ oiſtodiri cen
tate iuris ſepiſſime ſit reſponſuʒs. ſemus:ſiue pr̃ ꝓ filio ſiue mr̃: ſiue

c¶ Zibi. ſ. extraneo m pᷣmũ caſuʒ. vl
d ¶Er nulla actiõe neq; reali neqʒ ꝑpſonali

Xmoꝛte. eã dẽ.i.ſotã. boc eſt in qtitate.nõ in
nntate, yt ſubijcit, p Ex dote. ſi Pmoꝛitur mulien

debita vt flant tna. ? fa. a. de pact. lʒ. Si aũt a muliere bong ei⸗
poſt moꝛtẽ ſuã aliqͥs ſtipulet᷑ vʒ.vt.S. v bi ac. ab bere.l.i.

e ¶ Succelſoꝛes eius.iberedes mulieris nõ agent z virũ ad obs
iãdũ pactũ ſi cõuenit inter ſocerũ?⁊ maritũ.·vt.s.depaclſ⸗

iur. dot᷑. auia. qꝛ renetur denuo dotare. O q ſihion põt.ſ.beredibus cõuenit. ſ. inter ſocerum ⁊ maritum.
e eni rſ ve O”s f epoͤumn vt
edlg. e ſe Unbigerenondebes. Dem aa. cc hlleto. '. Wna nevdhe
cu pferno oui⸗ Apa. goꝛ8. a. toquate. ¶P Alter ꝓfilia dotẽ datã gene do. ci aſoceto.
Tradke matnmeno. Nd N Yaus pr tu?citenuptui Iro: eapꝛusin mſñimonio de Fereh dos ſee
ꝗ Dos. nunc vel olim ollocaret 'pactus ſit: vt ſi mncta: nepotib Pactus reſtituit. ſomalſi.
. nr is zideoa pfe Gr arit tuus ſupſtitibꝰ filijs cõbus Licet is actionẽ querere nõ potuit VArer nepo
IElhinus legi qꝛ foꝛte liberoꝝnoiĩe retineat᷑: eiuſmoditñ turactio'. AMpa. theo.⁊ valẽ. mõio.alij reode
te ctione directaz ſed fig habeas: ꝓficere nõ pöüpt. Aclege decemimꝰ ut uir in ein ſten
ral ganie Ai ., enri a ſko. Pöt as extra dalan nulier h. ba glauuei
cũt ſpale in auo ⁊ neoo Actũ dotale quo mr̃eʒ con/ bet:q̃s greci paraſfema dicũt uullã dicer alio mfimo
batncrd na( aA.S P , . zar -San. nio babuerat eoſ
in dicta.l. gaius. AJAueniſſe cũ prfetuoꝰ ꝓponis vxoꝛe ꝓhibente hẽat cõionẽ: nec ve diedenepoti
vy. Potuiſti. ex vra ſti / Ut ſi in emnnid deceſiettihe et aliquã eimulien neceſſitatẽ impo⸗ bus er fllio uol L
pitt anluto yeſoe fiutrnibtuis dos reſtitueret: ſiſti⸗ nat. Ouauiseni bonũ erat mlie⸗ bue uen zeie
nnuti ſtip.·l.ſi aua. plllatio ex pſona vr̃a om inptãte reʒ q ſeipſam manio cõmiſerit: reſ vt f deß ob. a
rearme abundat. Patris ↄſtituti non eſſetis minꝰ le⸗ etiq eiuſdẽ pari arbitrio guabemani cv d.
ſtipu. neimutllis. de Fitima interceſſit: defũcta ea inma attũ qm conditoꝛeslegũ equitatis Nam.
ſ. de ma. te l. fi. F. ij. Alij trimonio actiõeʒ vobis querere ñ couenit eſſe fautoꝛes ullo mõvt k·¶ Actio. vt. d.l.
ee eueni potnit. Sed ſiobligatione vboꝛũ dictũ eſt muliere ꝓhibente vinm en Krs
pulatio inter pr̃em er fi/ fite intercedẽte dotis petitõnẽ ha t Km ſe volumꝰ imiſcere. ſ. dedona. q ſub
o eenke eds berepomiſti rnarinc ſaclvincu Oha. eo conto:nichoſtrro ga aheta
vel quaſta biril , ai lũ ptãtis prie 15 Bilinalee⸗ petitio & N⸗ mane = pſone ſi isz. u do.
iptate manẽs filiꝰ bůc nc exequi non/ ꝓhiberis. le manti ſiue muliens: ean l.ſi genero. lol vt
garien enſire A a dioch 1mar aa. cauio 'ptẽ nõpecunie qntitatẽ: tä vin we len ſundt
