tur:ſiue interdicto retinẽd e ſiuerecuꝑande ſiue adipiſcende:vt hic.⁊.d.l.oꝛ

dinarij. cũ alijs coꝛ.quibus obſtat. ff. de vi ⁊ vi ar.l.cuʒ fundus. .fi.vbi

dicit pendẽte iudicio petitoꝛio poſſe agi interdicto vñ vi.ſed ipſi reſpõd ẽt
ꝙ ibi renũciauit petitoꝛio:quod non videtur valere cũ dicat:pend ente.qa
ſi renũciauit ergo non pend eret. AVel dicunt ꝙ pendẽte petitoꝛio pꝛimo in
choato põt intentari poſſeſſoꝛiũ.ſed ecõtra pᷣ moto poſſeſſoꝛio non põt in
choari petitoꝛiũ pꝛimo pendente.⁊ boc etia mõ reſpõdent ad ſcðᷣaʒ obie⸗
ctionẽ.de decretali extra de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.c.paſtoꝛalis.Zertio obſtat eis
ff. de acquir.poſ.l.naturaliter. S.nibil.vbi dicit non denegari interdictũ vti
poſ.ei qui ceperat rem vendicare. Sed rñd ent ceꝑat agere vendicãdo ne⸗
ſciens ſe poſſidere poſtea pleniꝰinſtructꝰcõpenẽs ſe poſſidere ꝑ filiũvel ꝑ
ſeruũ põt exꝑiri interdicto. Ael dic ꝙ fuerat victꝰ in vẽdicatiõe.cepit ergo
agere in rẽ ⁊ egit ⁊victus ẽ. vnde ſola poſſeſſiõis queſtio poſtea agit᷑. ZLu
dicere potes diſtinguendo inter interdicta retinẽde poſ.⁊vtipoſ.⁊ vtrobi.
⁊ ſimilia.in quibus habent locũ pꝛedicta.ſ.bec lex ⁊ ſue cõcoꝛdãne ⁊ inter

dicta recuperãde ⁊ adipiſcẽde poſſeſſiõis ĩ qbꝰ poſſet ſił virũq; inttẽari

reſponde argumentis pꝛedictoꝛum. ⁊ allega pꝛo parte tua: vt not.ff. de
iudi.ſi debi.
0 Aeionbe Iloes interdictoꝝ cõpetentibus:vt inſti.de interdic.S.fi.vel
id eſt cõ petennbus interdictis vt ſi quidẽ. de acquir. poſſ.ſit queſtio deci⸗
ditur interdicto quoꝝ bonoꝝ vel quoꝝleg. ſi vero recup erande tũc vñ vi,
ſi retinẽde iũc vti poſ.vel vtrobi.vel de aqua quoti.⁊ eſti.vel de itine.actu

qʒ pꝛi.vel de via. Itẽ ↄpetennbꝰ actionibꝰ.ſ.ciuilibꝰ.ſ.cõditiõeide.vt.ff.õ

odi.iĩde.l.indebiti.S.i.⁊ triticaria cõditione:vt.ᷣff.de cõdi.titica.l.ij.⁊ hoc
ſm Jo.⁊ as.ſed ſm nos tſñ ad retinẽda ad epta.ſed qũo cũ poſſidenti nt⸗
la det actio: vt. ff. vti poſ.l.i.S.ĩterdictũ aũt.⁊iſti.ð terdic.S.i.Rñ.veruʒ eſt
alia qᷓ; illa queloco eius interdicti cõpetat.ſ.in factuz vel triucania vł ſilis

Zſic de alijs poſſeſſoꝛijs retinẽde poſſeſſionis dias
ae deorlne ed qͥd ſiegit petitoꝛio ⁊ amiſit:an poſſeſſoꝛio agere poſſet
poſtea. Rñ. ſic. vt.ff. de acquir. poſ.l.naturaliter. S. nibilill..
b Erigantur. vt ..fl. vti poſ.l.i.ꝗ. huiuſmodi autem. ⁊ dic exiganturi.pe⸗

tant᷑ no em̃ ſunt cogendilʒ alias verbum exigendi neceſſitatem impoꝛtat:

vt. ff. de leg. iij. fid eicõmiſ

. aglrene aautem. dire Vtex hoc oꝛdine ſacto ð dominij

rat agi cperentibus act/ diſceptatione pꝛobationes ab eo
quide poſſeſſõe victus eſt erigan

onibus. id eſt cõpetentibꝰ

interdictis. Ded qũo cuʒ . StE
nvatabenntbogle locuzʒ tur: interdicta autẽ licet in extra⸗

alhau Pogie oꝛdinarijs indicijs ꝓpꝛie locũ nõ
4 icijſ. . „
Rinſleradte.fi. habent : tamen ad exempluʒ eoꝝ
e ¶ Mon babent..cũ ſolen res agitur. I mꝑa. archa.⁊ ho

nitate:cũ qua olim ꝓpõe/⸗ no.emilio ppᷣ
bãtur.ſine ſolẽnitate tñ an EOSLt. „ „
tiquoꝝ verboꝝ etiam bo/ Iquis quodlibet itercictü
dieppongar ſent auel⸗ K efflagitet wuptis vetenb am
bet actio. Alij dicũt ea bo -
dieno ppom ſoleniter vi bagibus inter ipſa cognitionũ au

nõ ſoleniter ſed actiõeʒ in
factum tantũ loco eoꝝ: vt
inſti. eo.in fi. ⁊.j.l.ꝓxi. Al

timo bic nota regularia in ere. Nuorum bonorum .
terdictoꝝ.pꝛimo ꝙ poſſeſ 2

ſoꝛium pꝛius qᷓ; petitoꝛiũ . „ .
intentatur: vt bac. l. Scoo I, moper. Seue. ?2 An. aa. iuſto

ꝙ ſub eodem iudice:vt.Sö .
ð iudi.l.nulli.aliaſ.l.ij. AAj a
tertio omnia ſunt perſo/
nalia licet ſint ſcripta in rẽ
vt. ff. e.l.i. F. interdicta om̃ia. Item ex omni interdicto oꝛit᷑ vtilis actio in fa
ctum: vt hic.⁊.j.l ꝓxi.⁊ inſti.e.in fi. Item in omni interdicto veniunt fructꝰ
poſt lit.contel.vt. ff.e.l.iij. YOtem in nullo veniunt ante lit. conteſt. niſi in ĩter/
dicto vnde vi.in quo veniunt a die expulſtonis:vt.ff.de vi ⁊ vi ar.l.i.ĩ pᷣn.

patrem tuũ fuiſſe dicis

2. F. ex die. Item omne interdictũ poteſt vtiliter ꝓponi directis verbis de

ficientibus:vt.S.e.l.i. Item nullum interdictuʒ infamat:vt.ff.de vi ⁊ vi ar.
l.neq; vnde vi. Iteʒ in nullo iudex ſe interponit niſi in hbomine ſue ꝓuincie
vt. S.e.l. ꝓxi. Item qðᷣlibet poteſt eiam bodie ꝓponi:ſed ſineſolenitate ⁊
nullum cũ ſolẽnitate:vt bic ⁊.j.l. px-tima.
fñRes agitur.i.datur actio in factum.
J quis.ambagibus.i.ſolẽnitate verboꝝ ſublata.
hb Auſpicia.i.initia.nam veteres per inſpectionem ⁊ garritũ aui
um ſingula negocia inchoabant.vnde ſᷣm Jo.dicitur auſpicium.i.augu/
rium cum eſt incertũ quid eueniat.⁊ ſic bic quis obtinere debeat.⁊ facit.S.
l. pxi.⁊.S.de foꝛmubł.l.i.⁊.ij. è
1Actongziimadiau v dic actionẽ que dat᷑ loco cuiuſſibet intdicti:vt
eſt in factum:vt inſti.de interdic.in fi.
KſRubꝛica. Quoꝛũ bonoꝝ. Interdictum quoꝝ bonoꝝ vtile cõpetit be
redi de iure ciuili.i.ei qui ſuccedit de iure ciuili:directũ bonoꝝ poſſeſſoꝛi ſi
nihil ſit vſucaptũ: vt.ff.l. i. q dupliciter intelligi poteſt.ſ.ꝙ ille qui poſſi/
debat ꝓ berede vſucapit iuſto erroꝛe interueniente loco tituli: vt arg.ff. p
leg.l.itij.⁊.l..fi.vel ille qui ab eo emit.⁊ ſic poſt vſucapᷣ.ceſſat bocinterdictũ
⁊ etiam petitio hereditatis.⁊ ſictollitur miennio ſi eſt res mobilis. Si ve⸗
ro imobilis tunc x.vel. xx. an. vt. S. de edic. di. ad ri. tol.l. fi. in fi. ⁊.ff. ð pe. be
re.⁊ non tfm.S.qꝙ ſi ꝓ empt.ſed vbinon babet titulum vel ꝙꝙ ꝓ eodem ſit
poſſeſſoꝛ:tunc.xxx.an.durat petitio here.vt.S.depen.heredi.l.hereditans
Et no. m. p. ꝙ interdictum quoꝛũ bonoꝛũ habetcõmune cuʒ petitione be
regdi. quia vtrũq; de vniuerſitate. Item vtrũqʒ cõtra eum qui ꝓ berede vel
pꝛo poſſeſſoꝛe poſſidet:vt.ff.e...i.⁊ non redditurãplius qᷓ; ſemel vt in pe⸗
ti. bere.ſed hoc non placet p.l.ff. de peti.here.l.licet minimã.ecõtra differũt
quia bec ad poſſeſſionem illa ad ꝓpꝛietatem. Item datur directo bono⸗
rum poſſeſſoꝛi:vtiliter vero heredibus: ac peti.bereditatis datur directo
heredibus.vtiliter vero bonoꝝ poſſeſ.ſm. y. vt. ſ.l.i.. ff. de bo.poſſeſ.l.pe
titio here. Item no. ꝙ boc interdictum ⁊ ſequens ſumũt noi a pꝛincipijs
edictoꝛũ in quibus ita cõtinebat᷑. quoꝛũ bo.illi ex edicto meo poſſeſſio da
ta eſt ⁊c.vt. ff. e.l.i. in pꝛin. .
Ereditatem. Dic caſum:ꝙ filius ticij emancipatus ab eo pꝛeteni/
Ns petijta pꝛe.contra tabu, ⁊ h abuit facta fide pꝛetoꝛi ꝙ filiꝰ erat

ſpiciaꝰ actionem expꝛimereacſu⸗
as allegationes iubeatur pꝛopo⸗

h¶Ereditatem eius que;

ticij videbatur ei ſufficere vt bona babeatnecſitopus ageteinta,

Qicto. ſed ſecꝰ ẽ qꝛ bec appellatio bonoꝛũ poſſeſſoꝛ notat ius ſicut
quelibet bonoꝝ poſſeſſio. Eſt ergo bonon poſſeſſoꝛ non autẽ poſ
ſeſſoꝛ bonoꝝ.vel poſſidens bona donec ꝓbauerit iudici ſefilius te
ſtatoꝛis eſſe ⁊ ad bonoꝝ poſ.ſe admiſſum a pꝛetoꝛe. Dic ergo be⸗

ſectitorem l. poſ⸗
peetitumus iudicibus qui ſup ea tatanet nee
re cognituni erant de fide intentio icoꝛpoꝛalianõ da
nisallega. qʒuis em bonoꝛũ poſ⸗ ielte ia.
ſeſſionem vt pꝛetenitusagnolliſti: merdiau quoꝛiz
tamen interdictoquoꝛuʒ bonoꝛuʒ von eriitivſi
En ; umma
non aliter poſſeſſoꝛ conſtitui po⸗ um cognolat an
teris q; ſi te defuncti filium eſſe et ſirbfs vlł bo. poſ.

ad hereditatemꝰ vel bonoꝛuʒ poſ⸗

. . turus peti.heredi
ſeſſonem admiſſum pꝛobaueniss. uns ſea ſut
ioch. 2 max. aa. 7. c. mar. beres tenet deiu /
ꝗer edicto ſoꝛoꝛis patrue telull vel vulli t
———rx NOE. . ptono. gö5
Alis' inteſtate ſine liberis defũ eſt vewz:ſed nop
cctevrecte petita bonoꝝ poſſeſſione banecll.
in nJudicib?. not.
queſiſti ſucceſſiõem acnegociuʒ in lſtci fidem faciie
tegrum eſt que cum moꝛaret᷑ ei?ꝰ dam non adueria
fuemmnt ſcᷣm interdicti quoꝛũbo⸗ oaleſ de pbet
noꝛum tenoꝛem abhis qui ꝓhere oe Deſtde pban
de ylł pꝛo poſſeſſoꝛe poſſident do diteſilium defun
cti.quod vtiq; al /
legas: vt. j. in fine

p Bonoꝛum poſſeſ.contra tabu.que pꝛeteritis datur. vel vndeli

beri vt dicunt quidam ꝙ non placet.ſic ergo erat emancipatus.ali
as ipſo iure non valeret teſtamentum: vt inſtitu. de exbere liber. in
pꝛincipio.

r poſſeſſionẽ acceperis a pꝛetoꝛe:ut ⁊.S.de inoffi.teſt.lij.
r EFiliũ eſſe. nõne hoc ꝓbare ẽ impoſſibile: ut.ff. de cõdi.⁊ demon.
ucius.Rñ.nõ eſt impoſſibile:ſed non eſt poteſtatiua talis ↄditio:
ut lego tibi. x.ſi ꝓbaueris te filiũ ticij eẽ uel dic non eſt ĩpoſſibile:ſ

difficile. vel non eſt poſſibile ut uere pꝛobetur:ſed vt pᷣſumptiue ſic

qualiter ꝓbetur habes.S. decar.edic.l.i.⁊.ff. ð his qͥ ſunt ſui iuruł
ali.l. filiũ. ⁊.ff. de in ius vo.l.pater. ⁊.l.quia.ſʒ cũ boc ꝓbauit cũ pe
tijt bo. poſ.quare ꝓbat nũc cũ agit interdicto ⁊ ſicbis.Rñ.dicũtqͥ

dã ꝙ ꝓbat nũc ſe ꝓbaſſetũc:vt.ar.5õ.de bis quive.e impe.l.om̃es

tu dic ꝙ plene ⁊ nũc ꝓbat ſi in dubiũ reuocet᷑.nã qð pᷣmo ꝓbauit
nõ fuit in figura iudicij lite cũ alio cõteſ.⁊ nontaʒ plene cã cognita
vt ar.ff. de bo. poſ.ſeruus.⁊ delibe.pꝛe.l.filium.ꝭ.ſi quis. ⸗teʒ ⁊ ſi
ꝓ bauit tunenõ m̃ ꝓbauit õ iſtũ ideoq; ⁊ nũc ꝓbenut.ff. de iureiu.
l. id eʒ eſt. Itẽ pꝛimo nõ fuit ꝓnũciatũ euʒ eſſe filiũ:nã ſic fieret ius
ex ſnĩa:ut.ff. ð li.ag.l.i.S.fi.ſed tanq; filius fuit admiſſus:ſiueergo
pꝛius ꝓbauerat ſiue non ꝓbauerat debet ꝓbarenunc:qð ſi nõ fa⸗
cit ꝑpinde babet᷑ acſinõ ꝓbaſſet pꝛius.ar.ff. de bo.liber.l.ſi filiꝰ. .
cũ filius.Atẽ ⁊ qui perſe adiuit bereditatẽ:ſi poſtea cõueniat poſ/
ſeſſoꝛem: debet ſe pbareberedem.
8 1Hereditaté ꝑ bocpʒ ꝙ dat en ei qui deiure ciuili admitti ſed
utiliter nõ directo: ut. ff. e.l. i.
t ꝗ Sꝛo baueris.hoc ſi non eſſetin poſſ.filiationis.alias ſi eſſet non
baberet neceſſe boc pꝛobare:ut.S.ð ꝓba.l.nõ nudis.⁊ ff. ð queſt.
l.i. F. ad queſtioneʒ. .ff. depba.quidã. Item dic qualiter quis ad
bo.ad mittitur poſ.olim ⁊ bodie:ut babes.S.qui admit.ad bono.
ſ.l. penult. 7.l. fi.
Jeex edicto.quo vocantur agnati.
Patruel. nate ex patruo. vt inſti. ð gradi.cogna.S.q̃rto
&Recte.cum nemo te pꝛecederet. J
5 ¶ Integrum eſt. i. non finitum pacto uel ſententia.
7 ¶Poſidetur. enam rem ſingularem:ut inſti. de interdic. ꝭO.adipi/
ſcende, vjff, de peti beredl. regulariter. ꝛ.lalicet ſed arg. ð. ff/ elel .

ſed m.b. dier a

q Coſtitui.vt habeas rerũ coꝛpoꝛaliũ detentationẽ. q;uis bono

(iopon
peitanen
ttpoſcſ

iin

oll ſns
lMnonis6
Aidiuigcli
Ee
((Onnſt
uIgriabee
licnzeste
üpeſns
penkise
haniſobet
MNiurd
Kuloſis ler
s eonſu
usfuagu
elegara 0
umns,

Ge⸗

N
us
bpotnnn

Muent ben

ſbilegans

cgaeinte
Mittedicn

En
((oipen
Krdn
lfia,

56 Dierb
((Wuoſpa

1l Gerint
11Ganten
mnſa.
Apeplt
deſtentbe
deeins
lleſare
ium
Ahafe B
ieciaun
luio
nkd
Miſig

Octauus. Quoꝛum bonoꝛum.
Ocauus Quoꝝ legatoꝝ. Unde vi.
e ſi ſe die ut ibi. geeun. iengrep lſo uirorpr g. Kylre ppoe: Ma in perleoꝛiſs: becin poſſelſoꝛis. Qel ſolueyt diftmus. 5locanſt aurs
niſ⸗ ee Sineonheleonaame. li. Rubꝛica. q Ande vi.ſuperioꝛa duo interdicta ſunt adipiſcẽde poſ.
Riln e Danamaihrorporollanon datur: ut. ff. e.l. fi. K. autem eſt recup erde:vtinſti.e. S. adipiſcende.⁊. 5. recuperande. ⁊ ſu
l Hon excluſa. qꝛ vxoꝛ aliquas res uiri poſſid ebat tanqᷓ; ſuas q̃ mit iſtud nomen a pꝛinapio interdicti:vt.ff, e.l.i.in pꝛin a ſednöneids
unidi i cöſanguineum „ . . 2 2ſi non recte. Rñ.
giti wonſſalntmi falnn loue malo fecenint quo magis de ſanius non cõſentiente patre tuo ſie:vt .e. i. F. gu
ntin ſiſpſe virinconti, ſierint poſſidere tibi rectoꝛ pꝛouin quezaſſeueras teſtatoꝛi ſucceſſiſſe viam 4 bau. b ergo ma
nen devominio cie reſtitui efficiet. ? bonoꝝ poſſeſſione accepiſſe re⸗ Poſigenntaete uſenn
duin Pbalbtaro mmrer Ppera. Hono. 2 Arch. aa. licta ſibilegata vl fiſeicõmiſſa de⸗ hon reaenon ſempen viſt
ni dico ſᷣm quoſdã. patrono pic. tinuiti ſᷣm ſententiã interdicti qð n al . Mmcontner Tned
inti Ainee C N Onſtatvirmum abonis inte⸗ acduerſus legatanios ſcnptisbere-⸗ ſeunaeen ſirannienur
ſ edelo auo mi⸗ NAſtate vxoꝛis ſuperſtitibꝰ con dibus pꝛopoſitũ eſt oblata ſatiſda velponepꝛincipiũ.l. cum
inpentioneranſſanguineiseſſe extraneũ: cum pꝛu tione quã pꝛeſtani opoꝛtetin vpol⸗ Ssan dienn recrelier.
bninit taat Rogeciel dar dentiũ om̃ia reſponſa ⁊ lex ipſa na ſeſſionẽ te cõſtitui pt ita retentõe non daʒ.non pꝛecario. qd
locatiſiquis con, ture ſucceſſoꝛes eos faciat: ergo Cobetant ens ennpotes. Vantnacer Ali eeriaun
initng qucronis rne bemus vt omnibus fruſtrationib? UVnde vi. pellere poſſid entem: etias
nil ee amputatisper interdictum quoꝛũ M ſtab allo nicioſepollie/
sl 1 eb— aerra M at: cet. .
Rnn ubie Dbonoꝛñin petitoꝛ? coꝛpoꝛa trun Mper. Diocl. ?2 Mari. an. cbiger m ad
iini uo ledee ferſtur: ſcda actiõe ꝓpꝛietatis nõ5 Zheodo. niiuindictam non lice: vt ff.
numtut diem eis compe excluſa. R Ecte poſſidenti ad de⸗ nailaanit ſalan gran
. 1 „ . e
en ur perſonis qub⸗ Quoꝛum legatoꝛum. fendenda poſſeſſioneʒ rum alle. Jien raune⸗
le hino pnlſn, QAgduaz ſine viciotenebat rerincotinet vt dicta iij.
n onitur aö datur Apꝛ. diocl. ? Ma. aa. et. cc. inculpatè tutele mocderatione illla ſe Sen Gnun r bol
Pain aagaſus e latine. äsä pim ꝓpulſare licet. .— t Sine vicio. boc expo/
— ſoꝛes ſua auctoꝛi / H Eredũſcripto ſatis ido⸗ BDem. aa. et.cc. alernhr b0. ſeillig modis: ve dikt mo
– taie legata occu / nee lege falcidia ſi exhau J pulſos reſtituedos eſſe v oderatione moche,
gadh ontes. ſtavſegatis ſucceſſiopꝛobetur per interdicti exẽplo ſinecdu, ramẽ ara mia attenditur
Eredi die quarte retentionem ꝓſpectum'ẽ pvti Sannus exceſſit:certiſſimiiu⸗ Peig aa dermi mlene
e 2 RED vnde ſilegatanus vel fideicõmiſ/ risẽ ⁊ hrdestenen intãtũ ĩiquãtu, mrſiſine armili imill mo
aun do repellatur: vt. ff. e.l. iij.
Gdiedee it patrèm tuuz be / . . rr à5 eahein
dulede ſchen bereditatẽ exinaniuit legatis ⁊ fideicõmiſſis. legatarij res S. cum igitur. Sunt autem arma:vt. ff.e.l. ij. in pꝛin. Dcðm vt incontinẽi
ſoſc ſibi legatas ſua auctoꝛitate poſſident. petis cõſiliuʒ ⁊ do.quia po flagrante ad buc maleficio violenter inuaſoꝛ repellatur: vt. ff.e.l.iij. F. cũ igi
irn l agee igrergicto aaonlagen poſſeſſionem rerũ adipiſci,eſt eniz tur. Zertiũ vt ad defenſionem non ad vltionem vel vnieramt i⸗
linlin boc interdictum adipiſcende poſſeſſionis: xr ff el.i in pꝛinci. ⁊ ſic faienanſnaranen tem S ere erſrag Ladt enpiacis.einde,
nn onptoſe bereql beregls vt.ff. e.l. i. S.bocinterdictuʒ. ſecdnarius. Sʒ Jo. cõtra. ex. e. . ex qualitate facti ⁊ perſonarũ pꝛeſumitur ad
finif 9 4 ſaro⸗ 8 ccedenti:pt. 5. af dile. ce l. f. 1. 5 ſi quis omiſ. ca vingdictã vel ad vltionẽ. Auid em ſi bumilis ⁊ abiecta perſona me de poſ
gun b int frad lefaleli. ads e ſeſſione expellat ⁊ eum vi expellã. cente ad vltionem non ad defenſionẽ vi/
iand e Biezbauſta vltra dodrantem. vt.ff. ad.fal.l.i. in pꝛin. deoꝛ feciſſe ᷣm Jo. Ael quid ſi ꝓ violentia paratus eſt aliquis ſatiſdare
nu ben ectum eſt. vt.d.l. ad.l. fal. ⁊ inſti. ad.fal. in pꝛin. de poſſeſſione reſtituenda incõtinenti ⁊ olĩmoda ſatiſfactiõe cente ad vltio/
⸗ Toͤentienn ſt eñ cöſenſiſſet poſt aditam a ſe bereditatem non nen fien vid etur. Item circa llud qð dixi de mod eramine pꝛimo queritur
MM e . tie ee ſecus ſt añ de ffe.l.i.5. ait pꝛetoꝛ. quid ſi pugnus vnius plus qᷓ; altenius enſis percutit.Rñ. d efendat ſe enſe
.⸗ leDainuitnonate ſeq fua auctoꝛlitate. de ꝓpter wreualſtaten vium cũ Zin vi repellere of̃ia iura ſaa nenn ve
sde e. nd Feiſtentia . . . . .l. i. F. .7. ff. 8 iuſti. iur.l.vt vim. 2.S.qñ vnicuiq; li.ſi.iu. .
nn maen Smmam. lola enim ſemten ia locimn habet hodie ſolemit e nnnegaea eſt nereiſept pꝛing netenti Adeetes. Airid vleht ſe
fli RKiſTati adi a ſe ne. oe bi ff. ad.l.aquil ſi ex plagis.S. tabemanius..ff.ſi quadru. pau.fe.di.l.i.F.
net n Saaläanbe denandb legatis ſe deberi patuerint: yt hic. ⁊.ff. dr Fiad iſ grah iabe dmorl vAiuclatlo . Aeuſionis: vuf
* nſtitui te opoꝛtetrepetere. azo. no ꝙ ſicloquitur quaſt ne e.l.iij.S.qui armati.⁊.ff.ad.l.aquił.l.ſʒ ⁊ ſi quãcũq;.⁊.j.ad.l.coꝛ.deſicca.
mO üont ee oſo ockverene toto ſed cõmunis res cepit l.is qui.nec ob.S. tabernarius.quia qð ibi dicit:culpã em̃ ⁊c.nõ notat cau⸗
eſ. en ee aruepr ſgc lelan lamius ſed ſi boc eſt. ergo vide ſam quaſi boc ſit neceſſe ſed facitum:quia ſic euenit:naʒ ⁊ non verberatus
igin L kci ep E 1 nrmn ſtutmonnd cauſa donanone. vt.ff. e.li poſſet vim repellere:ſed cum dolus dolo cõpenſetur: ⁊ culpa culpe:vt.ff. ð
ie Ruid ermornteiz ibi eſt alia ratio: quia donatio raditura de- eo per quem factum Alk.ß.pe r fſ rng usdoitonhen erb 1
nſt . to & . tari : ſ. n cõpenſetur dolus.Rñ.
tmg ſane Fcerdd. ee. berede videturlegatarius oc ſrunpelenenan zi vnaſ eg reputatur: quod nõ ſic ſi ex interuallo: vt
p At retentione. ergo ſi de fal. non cõquerit᷑ heres non hbabetboce ⁊. j.ad.l.iul.de vipu.l.ſi quis ⁊.nam ⁊ ſitibi bodie faciam funum:iu mi⸗
1 interdictum ſᷣm. P.qð verum puto. Sed nõne ſuum ius amiſit le⸗ hi cras:non cõpenſatur.
ſ gatarius occupando:vt.õ.ð leg.l.non dubiũ.que eſt contra. Soł. ulſos.i.expulſos. B —
bic ante aditam bereditatem occupauit ibi poſt. ⁊ ſicetiam nõ ob ¶ Exemplo. boc ꝓpter ſolennitatẽ dicit. ſic ⁊.5. de act. emp.l. expulſos.
d ſtat.ſ. ti.i.ſi quis in tantam. necilla cõquerebatur: nec edictum diui 3 Annus. vt. ff. e.l. . §. annus. hoc de illis que ad violentũ non peruene
4 marci. vel ſolue vt ibi. Item adbuccontra.ff, de excep.do.l, dolo. ſʒ

runt:ſed ð bijs que perpetuo peruenerũt tenet᷑:vtiff. e.l.i, in pn. ⁊. ff cõi die

iu. 5. itẽ lex iulia. ⁊ quaq;

ne armis: tñ pi

*

l. coi diuidũdo.5. iul ſenbit. Itẽ boc eſt verũ in agendo.ſecus in excipien /
do:vt. j.de excep.lʒ.⁊ eſt rö: vt. ff. de excep. do. pure. . ſfi.

a ¶ Peruenit. vt h ic. ⁊.ff. e.l. . in fi. ⁊.l. ij. ⁊. iij. in pꝛin. ſed poſt lit. cõteſt. Otra
dDdefunctũ inſolidũ tenẽtur b eredes:vt.S.ne ex delic. defun. l. vnica.
— Aaoꝛitatem poſſeſſionis. dus foꝛte etiã veſtrã dicitis: vt bona ſit
dubitatio.

aHoſtulais no en dali gq eos peruenit. I Dem. aa. et

cuius iniuriam ſunt pꝛiui⸗
legia cõcedenda:vt bic. X
ff. ne quid in loło pu.l.i.S.
merito. ⁊.j.de emãci.l.nec
auus. ⁊ cõceſſa non valẽt:

cc. vlpie. B
AEcctoꝛitatem vobis reſcii⸗
pninoſtri tenẽdepoſſeſſionis quã

vt. . depꝛeciimpera. off. vOs ꝑ violẽtiã adeptaʒ ꝓfitemini

l. quotiens.⁊.l.nec dãno /⸗ accomocani nimis ĩpꝛobe poſtula

liter ſzy ⁊ criminaliter.l..iuł. S0 ue .
de vipꝛiuataſiſine amis / vis reũ poſtulare ⁊ adiſtar interdi⸗
vt h. ſivo cũ armiſ tẽ.l.iul
ð vi publica:vt ĩſti.depu.

depoſſe ione. tis. I Dem.aa.?. cc.vgino.
depoſſeſſione de/ G Ide poſſeſſiõe vi deiectꝰ
ſectus agit interdicto ciui⸗ .

cti vnde pi cõuenire potes:quore
um cauſam omneʒ pꝛeſtare opoꝛ⸗
dicat pꝛiuatavis gueirſi tet in qua fructuseti quos vetus
nen eſtvr ft depubli iu / Poſſeſſoꝛpercipere potuit nõ tãtũ
dici. .
ren ape conue nil.dd bigitur. I mpꝑꝛ Conſtan.a. ad
rinterdicto. .

e
fPotuit. a tempoꝛe de ⸗ leicut.

lenonis:vt.f. el..J. non i Muaſoꝛ locoꝝ penatenea-⸗
ſolum autez. 2. F. ex die. *

ff. de vſur. l. videamus. F.

item ſi vi. ⁊. S. in interdicto. Sed quid ſi res intereat eo modo penes in
naſoꝛem quo erat interitura penes illum. Rñ.tenetur inu aſoꝛ. vt.ff.e.l.pe.

⁊.l.ſi vi a me.⁊.S.qꝙ metus cauſa.l.i.Sed cõtra.ff.qð me.cã. ſi cũ exceptio
ne. SF. ꝙ ſt homo. Solu.ibi ſatis eſt eum teneri in triblo. Item adbuc vi/
detur ꝙ de tali interitu non teneatur:qꝛ ad boc tenetur qð baberet poſſeſ/
ſoꝛ ſt non fuiſſet deiectus:vt.ff.e.l.i.ꝭ.qui autem.ſed intellige ad minus:ſic

tenetur pꝛedo de fructibus quos percepiſſet actoꝛ:ſed actoꝛ non percepiſſʒ

inboneſtos. ergo iſte non tenetur de inhoneſtis.qð eſt falſum: vtno:ff. de
reiven.fructus.⁊ de peti.here.ancillarum.S.ſed ⁊ penſiones.
Nuaſoꝛ.bec lex nec veteri iurenec nouo vid etur babere locum. vete
n non ꝓpter pꝛincipiũ:qꝛ nulla pena erat interdicti: ſed ⁊ ſi eẽt:eẽt

pꝛetoꝛia non legitima:nouo non:ꝓpter ſinẽ:quia enã cum pena tenet᷑ bo⸗

die:vt.j.e.l.fi.ad hoc dicas ꝙ veteri iure intelligitur.⁊ dic etiam ꝙ in inter
dicto erat pena.ſ.de fructibus percipiendis.⁊ omni eo qð ad violentum
nõ perueniſſet:pena dico ex pante ſoluentis ſicut ⁊ alias.ff.de eo per quem
fac.eſt.l.i..ſiplures. Iteʒ ⁊ legitima dicitur cum ius pꝛetoꝛiũ ſit viuavox
iuris ciuilis:vt.ff.de iuſti.⁊ iur.l.nam ⁊ ipſum.qꝙ autem dicit in fi.euʒ ſine
pena teneri ad poſſeſſionẽ.ſ.pꝛetoꝛio perreivendi.nam nullũ poſſeſſoꝛiuz
locum babebat tali caſu iure veteri.ſed bodie.vt.j.e.l.fi. Iteð nouo poteſt
intelligi vt pꝛima pars loquatur m.l.ſi quis in tantam.ſecũda ſᷣm legem
cum querebatur.j.e.l. vltima. vt intelligas illam:cũ querebatur.ꝙ non aga
tur niſt ad poſſeſſionem:non vero ad penaʒ aliquã:vel pꝛima loquatur in

pena leginma ſi criminaliter agitur. ſca vt diximus modo loquatur ſʒ.l.
cum querebatur. vel pꝛima pars loquatur ſᷣm.l.j ꝓxi.meminerint.⁊ bis tri

bus modis loquitur nouo iure.⁊ ſᷣm om̃ es non obſtat.d.l.j.e.l.fi. Alij ſol

uunt ꝙ hic ſine dolo cred ens eſſe ſuam.ibi doloſeinuaſit. vel bic pentoꝛio

ibi poſſeſſoꝛio agitur. Ael dic ꝙ bec lex nil noui cõſtituit:ſed ſoluʒ vult di
cere quis ſit inuaſoꝛ:⁊ ideo qð dicit reſtitui debet.ſ.petitoꝛio iudicio.⁊ ꝙ
dicit in pꝛinci.inuaſoꝛ ⁊c̃.qui.ſ.alicuius poſſeſſoms quoquo modo fue/
rit adeptus.⁊ largiſſime dicitur pena legitima:cum multis legibus violẽ/
tia puniatur.
b¶ Zegitima.vtin illa cõſtitutione.ſi quis in tantam.
i ¶ Per erroꝛc.foꝛte ſuam eſſe exiſtimans.
K ¶ Aut incuriam.quia dominus nõ curat vel ignoꝛat eſſe ſuam:vt.ff. ð vſu
capᷣ.l.furtum.

—

l¶ Heſtitui.i. cõquerebatur cõtra.ſed bic putauit ſuam eſſe.ibi cõtra. vel bec

coꝛnigitur.
¶Eninerint Caſus eſt talis ſʒ aʒo.ſi aliquis vult aliũ cõuenire:nõ

Scum ⁊ legis iulie pꝛiuate

quos pꝛedo percepitvenire nõ am

debet impetrare reſcriptum a pꝛincipe vel ab alio iudice vt mitta/
turin poſſeſſionẽ rei aliene ⁊ liceat ei poſſid ere:velut ea occaſiõe in⸗
uad at ſicut ſepe impetrant quidã a poteſtate bonoñ.circa exitũ re/
giminis eius.ideo autẽ nõ debet tale reſcriptũ imploꝛarene apꝛin⸗
ape vel ab alio iudice naſcat᷑ occaſio iniuriandi a quo iura emanãt

ſed deb ent in cau
turlegitima ſi tamẽvi loca eade, ſis uanirloco⸗
inuaſiſſe conſtiterit:naʒ ſipererro-⸗ ll delint debẽt q
remiaut in cnniaʒ dñiloca ab alijs naaores Drof
poſſeſſa ſut: ſine pena poſſeſſiore⸗ inſinuadas vis
ſtitui debet. ſſententias citato/
rias. alit᷑ em̃ ſi fa⸗

I mꝑꝛ. Gratia. Malẽti.theo.

ciãt toto negocio

aaa.penerario.ppᷣ. buabütur. ſi tu
ened. Ph
Eminerint cũcti ſiue vul tos velcumtoꝛcol
gator reſcnpptomãſuetudinis no edenmdl e e0
ſtre ſententiaꝰ:ſiue cuiuſlibet indi-⸗ tipoſſider eẽ vio⸗
cis ytãtur in cauſis: cõueniendos ſemer en meſtne
dños locoꝛũ eẽ: aut ſi foꝛte defue⸗ re amittatno no⸗
rint: eoꝛũ actoꝛes ad inſinuandas cebit boemion i⸗
ſententias pꝛocuratoꝛeſq; eẽ que c veſtiuet erui
U — „ ⸗ e „ 1 , &de D
rendos : ne inde iniuriaruz nalca⸗ n ſtegra eſauens
j 4 tutoꝛe flegato bo
tur occaſio vnde iura naſcuntur. mun eiſcholen

Quod ſi pꝛeceptal? noſtra imple

nebaturin hoc reſcripto illos debere venire ad iudiciũ iſti reſpõſu⸗

ros:vel foꝛte illos debere ſtatim reſtituere poſſeſſionẽ cũ iſte diriſ⸗

ſet illos vim feciſſe:qð verũ non fuerat:vel cõtinebaturibi poſſeſſi

onẽ reſtituendam:vel dixit imp eratoꝛ iuſtam cauſaʒ babes. ⁊ verũ
erat ita datũ eſſe reſcriptũ vel ſnĩiam.nõ tñ iſte ſua auctoꝛitate debet

ſuad ere poſſeſſionẽ ſine auctoꝛitate iudicis:vt.ſ.ti.i.l.fi.ne inde ⁊c̃.
nã nihil diffiniebat reſcriptũ illud vel ſnĩa. Sed qͥd ſi iudex vel im
peratoꝛ dixit:vade ⁊ occupa poſſeſſionẽ tua auctoꝛitate.vid etur ꝙ
poſſit facere ᷣm. h. vt ar.ff. de acquir.poſ.l.iuſte.cũ ⁊ couenuo be
tium hoc poſſit:vt.j.depig.l.iij. “

o Reſcripto.quidã imp eirauerũt reſcriptũ ſuꝑ reſtõne ſua ⁊ pꝓppᷣa

auctoꝛitate ⁊c.ſuã inuad ere volebãt.hic ſtatuit᷑ pena ð oos.
p ¶ Sniĩa. talia cõtinẽte vt modo dixi in reſcnpto que eſt interlocu⸗
toꝛia non diffinitius.

q¶Dños. opinione. qꝛ putabãt ⁊ dicũt ſe dños.ſed.p.dirit pꝛeſu⸗

=—

mi dñm eü qui poſſidet:vt ⁊ ar.Sẽ. de ꝓba.l.ij.
r¶ Defuerint.ſcʒ dñi. .
ſInſinuãd as.ſ.dñis.
t ¶ Dententias.citatoꝛias.ſ.dñis.
v AQuerendos.id eſt inquirendos.

x Matſcat.ſie ⁊.S.ad.l.iul.viſcell.l.ij.⁊.ẽ. ð his q ve eta.ĩpe.li.na
ſcũt᷑ aũt a pᷣn.vt.S.ð teſta.l.omniũ. Itẽ ad boc.xxi.q.vi.c.ij.

Vv ¶ Pꝛecepta.S.de teſtam̃.l.oĩum. vbi dicit ꝙ omma iura babeat in

3 Hoſtra. poſita in baclege.
⁊ ¶ Meglexerint.poſſeſſionem occupando.
94 Pꝛiuabũtur. ſʒ quid differt bec ab illa.
vid ebat᷑ nõ puniri ꝓpter reſcriptũ. Ael hecnò punit niſi in ſimplũ
⁊ qñq; in nibilũ ſi nulluʒ ius babebat qui reſcnptũ imperrauent.
V olludio.quid ergo ſi bona fide.Rñ.idem ſᷣm.p.
a ꝙ Hon atterat.no.ex alterius culpa non debere alium damnũ pa
ti.ſic⁊.S.de admi.tu.l.non eſt.⁊ de non nume.pe.aut᷑contra quiꝓ

pꝛiam. ⁊. ff. qd quiſq; iur.l.iij. . ſi tamen tutoꝛ. ⁊.. de ſpõ.l.fi.pn.
7. ſ. de fal. mo.l.i.in ſi.⁊.S. de ſer.fugi.ł.quicũq;.xvi.q.vi.ciſi ebum

7. S. de acquir. poſ.i.fr.
b Reddatur.ſaluo iure pupilli in vendicando.

c Rutoꝛes. quod bicin tutoꝛibus dicit idem in pᷣlato colludẽte ce’I

poſſeſſoꝛe eccleſiaſtice rei: nam res per pꝛelatum ablata reſtituitur

e . AINPic nAAulgato.apbd
re neglexerint omninegocio de c; udicem innmato
vel id eſt vulgo ?
palã dato. ⁊ cõti /

ſi quis in tantã. Rñ.bec

————

Mpnadic
ſ atu
(lien
(otonte.
Ndeſe,
ſſchlle
ntl⸗
Pcbitdetde
Vonlo ſſch
ſcſonen
Alonn den
(ogdin
(. Qliuci
ndßs de

,

danidck
üuralde
Aysdonto
((Keunot
filbonon
(Audi

Cpucdnanin

uuſaſeh

Cutnllins,

((Euenti.
ydlei

Eini

erd
Aa
ullie ſ.
Anpornbu
ſ geroe
ſidepert
Mludereſt
ad
fmnolii

ſenſde
Rourato;

dum An

oninfan⸗
famarp
obſti

ftnspa

uußſlus
undſser
ien,
denorg.
lſehiſeny
ſidepe
ſohorn
Nöͤte
gts,
ſcgen
ini⸗

Ggaloane
ihnliiti

ſpoſerage.

cglhtan
nmmiuſg
tearinndn
Gibernint
g ſctinten

ſtchlancime

ſſeguntan
ſ
ſcgſutſotin
Eig
dinimmn
icckeupt
Nidano tn
Fäüfhtdi
Mhecdieden

benrhiedtGd
GöAbese

Uanintht
latepcet⸗

tkicegda

inenin
Ztcctartß
füretole
mös
geckir⸗

Knnin

AAhl

utbtteamu

=

E

ri
ppen

„ 2„
,dumi

cotngt/

Gn

f4 tam. banc
diuid e in quĩq;ʒ

poſſeſſionem ⁊?c̃.

md

Octauus.

poſſeſſoꝛi ſaluo iure eccleſte in vendicãdo. ĩmo etiã ipſeidẽ pᷣlatus

poterit vendicare noĩe eccleſie vt diximus..de ſacroſanc.ec.l.iube
mus. 5. ſane. Sed opponit᷑ ex.l.S. de bis quibꝰ vt indig.l.polla.ſʒ

ibi ratione pupilli accuſabat. bic autem dolo malo occupabat: vt

ar.ff.de bis quibus vt indig.l.tutoꝛem.

3zs ita/

ptes vt bene apbt alſtem habito plerũq; colludio cn
tur gones gue ſ ratoꝛes pel tutoꝛes minoꝛũ his reʒ
ſonh muadenb? debitain enoccaſione inuadant vt
vſq; ilucvt poſ/ pupillis vel adultis iurgandi co⸗
on d, dis pia ? fuct adimatur: iscatenus
ſis vſq; iluc.ante ſubuenimus vt eoſdem non atte⸗
euentu ⁊c. Lenia rat dano culpa temeritatis aliene
lo quit᷑ de ipe ĩua⸗

ſed illicoquidez poſſeſſioei a quo

ſionis vſq; illuc.

Quana de pena tem vl tutoꝛes etema depoꝛtatio⸗
qñ erat dñs inua/⸗ nitos: be SSS bli⸗
ſoꝛ. Quĩta qñ nõ ne puntos: anel gueſs pubul⸗
SSl ergo catio perſequatur. I Mpꝛ. val.
quis ⁊c.
e Furoꝛis audan,)/
ciam. id eſt temeritatem qualem babent furioſi.⁊ in mala partepo/

nitur audacia. alias in bona:yvt. ff. de libe.⁊ poſthu.l.gallus..vi 2
dendum. non autem vere furioſus erat.quia tũc nõ teneretur bac cõ

ſtitutione.ſicinſti de ino ffi. teſta. in pꝛin. 2
fRerũ.mobiliũ vel ĩmobiliũ.coꝛpoꝛaliũ vel incoꝛpoꝛaliũ.vt in⸗
g Apud.i.penes.vt.ff.deverbo.ſig.l.penes.⁊.l.id em apud.ſed ſt
apud neminem ſit poſſeſſio adbuc babet locuʒ hbec lex non per ver

ba ſua:ſed per ꝓꝛogationem eius que eſt. ..e.l.fi.õm vnum intelle⸗

ctum illius...accurſius. ——G
bqſ Euentũ.i.ſine permiſſioneiudicis qñcũq; vel ante lit. ↄteſt. vel
poſt vel etiam poſt diffinitiuam ſentẽtiaʒ. U

iAmuütat. per ſnĩam non ipſo iure. HMUGU
k ¶Earũdem rerũ.etias ratione ꝓpꝛietatis.⁊ ſicin plus punitur qᷓ
deliquent. ⁊ ſic eſt cõtra.ff. vti poſſi.l.penult..fi.⁊.ff.qð me. cã.l.ſi
mulier. S.qui poſſeſſionẽ ſed hic magis deliquit. Super quiĩq; au⸗/
tem panibus huius.l.fac queſtiones peroꝛdinẽ. Pꝛimo de perſo /
nis. quero ergo de femina bermofrodito. Rñ.teneri. licet dicat ſi qᷣſ
vt. ff. de verbo. ſig. l.i. Scðo de milite ⁊ de ruſtico.⁊ dic teneri cum
inuad ere ſit cõtra ius naturale.vt. S. dein ius vo.veniã. Zertio ð pu
pillo adulto.⁊ quidẽ ſi eſt ꝓximꝰ infantie nõ tenetur: qꝛ ⁊c̃.⁊. j.ð
fal.mo.l.i.in fi.⁊ inſtit.de obli.que ex delic.na.S.in ſumma.poſtea
ſic: vt.ff. de fur.l.impuberem.ergo ⁊ adultus habeat vel non babe/
at curatoꝛem nec reſtituitur:vt.ff.de mino.ſi ex cauſa..nunc viden/⸗
dum. Quarto an pater filio patronus liberto teneatur. qð vid etñ cũ

non infamet:vt.ff.de act.⁊ obli.ceſſat.ſed certe nec interdictũ aliq

infamat:vt. ff.e.neq;.⁊ tñ nõ datur ſed agitur in factũ. Sic ergo di

filius patri ⁊ libertus patrono tenetur:vt.ff. de fur.ſi quis vxoꝛi..

ſed ſi filius.⁊.e.ti.ſerui ⁊ filij.⁊ inſti.de obli.ex delic.ꝭ.bi.Quinto

an dñs ex facto ſerui vel pater ex facto filij teneatur.Rñ.dñs tenet
noxaliter: vt ff.e.l.i.S.qð ad ijcitur.⁊ ð mino.l.ꝙ ſi minoꝛ.S.ſi ſeruꝰ
vel filius.pater de peculio poſt ↄdemnationèẽ filij non pꝛiꝰ:vt iſti.
denoxa.S.fi.ff.de pecul.l.licet.S.fi.niſt inid qð ad vtrũq; eoꝝ per/
ueniſſet: vt.ff. de act. ⁊ obli.ſta furioſo.⁊.ff.eo.li.S.quod adijcitur.
SGerxto de furioſo ⁊ mentecapto. dic non teneri.ff. de ſiccar.l.ĩfan

ti.⁊ de parricid.l.penul.⁊ de admi.tu.l.fi.tu ideʒ dic in ꝓdigo in fu

rioſo ⁊ mente capto cũ nec ipſe poſſit de ſuo alienare: vt.ff. de ver.
ob.is cui. Septimo ð abbatepꝛelato ⁊ mõacho ⁊ tutoꝛe ⁊ ſilibꝰ.
⁊ dicnõ teneri eccleſiã vel pupillũ.vt.S.l ꝓxi.niſi cõicato ↄſilio fa⸗
ciat:vt.5.de ſacroſanc.ecc.iubemꝰnullã.Octauo qͥd ſi credens me
poſſid erecũ alius poſſid eat ſic ĩuaſi.vel qͥd ſi vacãte credidi cũ nõ
eẽt.Rñ.nõ teneoꝛ cũ neminẽ ſua poſſeſſiõe pꝛiuare volui: vt.ff. ð ſic
ca.diuus.nec ob.inſti.vi bo.rap.S.ſed nedũ.qꝛ aliud ẽ cred ere ſibi
licere aufere. alid ſe credere poſſidẽ, Pꝛeterea ⁊ h accipe qñ iuſtã

iurgare ceperant pꝛiuabunt᷑. Sin

eſt ablata reddaturꝰ:curatoꝛesau

c aut claʒ.ſeruus. Pꝛeterea
the. arch. aaa. ad meſ. d-. Hm.p.ſi agerem cõtra do⸗
Iouisin tantan furoꝛisp ſoninn Qapererc- dolo fe
Pi⸗ 4 o ciſſʒ.⁊ ſic allegatio ſue tur
nenent audaciã ut poſſeſſio pitudinis ſibi ꝓficeret qd

„

cas hic ⁊ in factũ agi. vt.ff.e.l.i.F. interdictũ.ſed ſecus eſt ecõtra:qi.

Unge vi.

cauſaʒ babeo credẽdi me poſſidere vel qꝛ ꝑ filiũ vel ſeruũ credo mibi poſ
ſeſſionẽ q̃ſitã. Nono an bʒ locũ tũc ti qñn credidit ſibi licere qdð.p. dicit q̃
in ſubſidiũ ⁊ nõ qñ dolo.ſʒ tũc vł interdiciũ vñ vi.vł actio vi bo.rapt.ba⸗
beat locũ:vt inſti.vi bo.rap.S.i. Sed al.⁊ Jo. dicũt cõtra.nam non debet

melioꝛis eſſe cõditionis doloſus vel ſtulitus q; non doloſus:vt.ff. deno⸗
ra. non ſoluʒ. ⁊ an.ff. q vi

nẽ reꝝ apud fiſcũ vel apud hoĩes
quoſlibet ↄſtitutaꝝ añ euẽtuʒ iudi
calis arbitrij violẽter iuaſerit: dñs
quidem ↄſtitutꝰ poſſeſſionẽ quaʒ
abſtulit rſtituat poſſeſſoꝛi:⁊ dñiuʒ
eiꝰ rei amittat. Si veroalienaruʒ
rermũ poſſeſſionẽ inuaſit nõ ſolũ eaʒ
poſſidentibꝰreddat:verũ etiã eſti
mationẽ earũdem reruʒ reſtituere
cõpellatur. ?MMU

eſſe non debe: vt bic. ⁊. S.
de trã ſac.l.tãſacnio. De⸗
cimo ſi poſſidentes nõ ad
miſi. dic teneri me. vt. ff. de
acqui.poſſ.l.clã.S.fi.idẽ ſt
inuaſeniʒ ⁊ ſuſpicatus fue
rit poſſeſſoꝛ ſe poſſe repel
li: vt. ff. e.l.i. F. ſue auteʒ. ⁊
de acqui.poſ.l.ſed ⁊ ſi no

giſtratu. dic non teneri ni⸗
ſi vltra officiũ fecerit: vt. ff

uiuinininiuriau. 7.1. nec magiſtra

pꝛiuatus. S
in imobilibus babeat locum.dic ꝙ ſic.ʒ ꝓ mobilibus maxime ſit inuẽta:
vt inſti.vi bo.rap.S.pe. Scðo an in iunbus pꝛedioꝝ vꝛbanoꝝ rmuſticoꝝ ⁊
pꝛebenda alicuiꝰclerici.videtur ꝙ nõ: vt.ff. de acquirẽ.re.do.ſeruus.S.int
coꝛpoꝛales. 2.ff. de vſucapᷣ.ſequitur. S. ſi viaʒ. ⁊ boc dicit Jo.qð poteſt di
ci eſſe verũ mero iure.ſed vtilis babeatlocũ.ar.ff. de ſer. quotiẽs.ij. ⁊ ſi ſer.
ven.l. ij. in fi. ſed in perſonalibus ſeruitutibus cõtra eſt. vt ſi fuctuanus ex⸗
ellatur a dño vel extraneo.vel expellat.vel quilibet qui babeat perſona ⸗

em ſeruitutẽ: vt. ff. e.l.iij. F. vnde vi.⁊. S.item ſi vero vſufruc.⁊.ff.de dona.

aquil.in fl. Idẽ in ſuperficiario.feudatario.empbitheota.cum babeãt vti

le dñium: vt.ff. de ſuperfi.l.i. in pꝛin.⁊ ſi ag. vec.l.i.⁊.iij.⁊ ð reiven.ſuperfi⸗

ciario.ecõario.⁊ ſi bi tres inuad ant:puto ſufficere ſuo iure pꝛiuani, ſecus
puto in alijs.ſed tanqᷓ; ꝓ aliena re puniãtur:vt in fi.buius.il.niſi in eo iure
tm̃ habuit animũ expellendi.Zertio ſi inuado rem quam cõmod aui vłlo/
caui vel depoſui.Rñ.nõ teneoꝛ cum neminẽ poſſefſione pꝛiuare voluerim:
vt.ff. cõ mo.l.rei.niſi cõſtituerint ſibi poſſidere: ⁊ ſi interuerterint poſſeſſio
nem.quo caſu ipſi mihi tenẽtur.⁊ ſi poſtea ego inuadam ⁊ ego tenear vel
illis ᷣm Jo.ſed ſi exrraneus eos expellat qui ſolum babeant detentatio⸗
nem:vid etur teneri eum mibhi:vt.ff.e.l.i.S.ꝙ ſeruus.nec ob.ff.e.l.colonus.
⁊.· l.cum fundum.⁊.l.i.vbi colono datur:quia iam interuertenit: ſed ſi ante

interuerſionem deijciatur dat mibi ↄditio.vt.ff. de vi ⁊ vi ar.li.S.qꝙ ſeruꝰ

Quano ſi fun expoꝛtanti rem meam abſtulero.Rñ.non teneoꝛ:vt.5.quã/⸗
do li.ſine iu.l.liberã.niſi iam ad locum deſtinatũ peruenenit.ſᷣm Jo. vt ff.
defur.l. ſue igitur. Quinto quid ſi equũ tuũ ſoliuagum in paſcuis accepe⸗
rit putans eſſeſuum.ſi quid eʒ ſciebat non eſſe ſuũ tenetur furti. aliter ſi ſuũ
credidit:habet foꝛte locum conditio ſine cauſa.vel vtilis cõditio ex hac.l.
Imo reivendicatio. Sexto quid ſi vnus babeat poſſeſſionẽ alter detẽtatio/
nem. tertius ꝓpꝛietatẽ. an inuaſoꝛ tenetur omnibꝰ vel cui.videtur q omni

bus:vt.ff. ad exhiben.celſus. .iuł.quod nõ puto cum tantuʒ poſſidẽti da

