12.jj. e.l.ſi aũt. . ff. de pub. cũ ſponſus.i.rñ.ſʒ quid ſi in via.ſ.cum
foꝛte in domũ viri ducebat.ſeñ.idẽ ꝙ ſi fieret in domo ſpõſe.ar.
ff. de nitu nup.l.deniq; timia. ⁊ facit.fl.ded ona.inter vi.⁊ vx lint

eos.7.l.penul.in pꝛin.⁊. S.virgini.

1.enul. . q ¶ Ac retrabi qꝛ pbibi
ta eſt inter virũ ⁊ vxoꝛẽ donatio.vt.ff.de dona.inter vi.⁊ vxo.l. i.

2⁊.ij. ⁊. iij retrabit᷑ ergo reiven. ſi extat ſi ↄſumpta eſt cõdic ſine ca
qtenus locupletioꝛ facta eſt. vt. f. dedona. inter vi.⁊ vr.l pe S. ſi.
2.l. ꝙ aũt. ꝛ.l.ſt ſponſus.5.fi. :.l. ſe. Et no. ꝙ fatui quida bic col
ligũt ꝙ ſᷣm.l.ductio ſit neceſſania ad mammomũ.ſecus ſᷣm cano

urnt
(AAfcie

Chotle

Ppanen
lla ſe

eee

ſi eius noie cõueniaris.ad qð eſt. ff. dev.obl.l.ſi qͥs cũ aliter.⁊ hoc quã/
do ab initio dos d ebuit ꝓmitti:q ꝓmiſſa vel cõſtituta nõ fuit. ⁊ ideʒ di

nes. qd non placet. vt ff. de reg. iur.l. nuprias. in aut. de nup. F.
nuptias colla, iiij. ⁊.ff de dona, inter yi. ⁊ vx.l. pe, 2. del. denich⸗

gatcött

(oͤfti
inpro

Nndſe

ltvoti

ugec

ſſona

zcͤe
encü
Kinent
ncito.

llatci⸗
Uboehnn
llnidie
ſdeuie

Nrare
Eint

Nungo

ſeßſen⸗
depeei
tſal
ſdepe
ee

e
ſnneo⸗
Mdimn

1 een
inn
e
doreg
ann
dona
Nſ
dede
deren
eein

=—
==

nchiegii
honiin
ninig

=

E
=

S=
S= =

eepotin

——= =

1

= =

Uitore

=

—

aübe
lpon

=
S
=
S

S=S
=S
—

4 NMainlet
fdenauutl

=

Pansn
krogrcie
ſtnauttte
litneu
bietöſiet

itfdeen

lironige

tconaliſtt.

miniue
luininen

PIdonaroct

nobtfin
Pa erpieke
leiſſr

rltii,

ſGhein

asittnin

.

ngfiſͤ

1
⸗

ſieöcdtli

fehere.
üln

Knel
Gictl
non

=

ſogee
dind
olechei
ſrntnd
ſſotw

S
—

—
—.

S

Vülpint

☛ =

inteo .

=
==

„ .

mipeſtllal
1

ctwt1.

ſtn nup.l.muliere. ⁊ fa. ad.l.ſ. de inceſ. nup.liceat. acc.
J cũ ante.munera ſimplicia q̃ in talibus dari conſueuerunt.
vt. ff. de ver. ſig. l.munus.

8Darentur. tibi puelle.

28 alterutriꝰeoꝝ intemeniret.

u Kemanerent. i reciderent. ex boc yerbo erat dubitatio cum ſti

pulatio danduzʒ
vel faciendũ de⸗

ü quie “
beatcoͤtnere ad Munera pdicta lege ſuſceperat: e nẽ:nuptijs diuoꝛtio ſolutis: perfe- vint ed uidan. ſedin⸗
bens uielepo demiure poſtulare. a nõ diſſoluit᷑ donatio. K lantto. nam ſocr?
dixi. ſic. . de iu / AMpr. diocl. 1 Maxi. aa. 7. cc. I em.aa.⁊.cCc.alexandro. donst genero: ſz nõ ſo⸗

re dot.l.etiã ſine
2 ſic nota ſenſuʒ
magis qᷓ; verba
teſtamẽti inſpici
7 plus qò actuʒ

adimen.lel.iij.S. ſipſtitẽ velteſtamẽto eundẽ relin cõſentiẽte mr̃e ſua ſpon actione ↄueniunt. vt. ẽ.
ronditio..ff. de quentẽ:alienare potuiſſe certi ac ſus filie tue mãcipia dona⸗ debere. vel ac. ven. . fi
5ben. emp. I. ſeeWKg feſti iuris eſt 44 . ris in Neat nemnrti 2.ſ. de dona. l. eris. 2. ſ.
celſus. ſic qᷓ ſti ,· Maniteln umselt. liit:⁊ his acceptis in dotẽ non er deiure dok. lʒ. etiã boc
ulae clal eſſe er Apr. ſeue ant. aa. inl. matis: in mrimoniũ poſt deceſſit: verum niſt ante eſſet is
(e N ute olle lguiqne marerezclihervcusauoffe Sieertanrzer ſel
F.de euic. ita al Adã donaſſe cõſiteans: perfe rens: reſtitutionẽeoꝝ impꝛobe re ααα& alio ſqñ in frau
x. Beccpit ade’ß Ct donationẽ reſcindi:nec noſtro cuſatꝰ. I Mperatoꝛ Conſtan. dem eoꝛũͦ eſſet facta. vt
brel reapido Opoꝛtet reſcripto quã ua volũ‚tts Na.admarimumpꝛe. vr. Fr al⸗
reitiumone ne iunſq;auctoatas fectt at. elſi
el.

ude. fundus

doa ienare. i. alie

ante mr̃imo
Mniü maioꝛ?. v. 7.xx. ãnis cõ
ſtitutꝰ ſponſe ſue lic ante ſpõſalia
fundũ donauit:eãq; in vacuã du⸗

r. Diocl. ⁊ maxi. aa. . cc.
dioniſio.

piũ donauerit:ac tu in eũ iumẽtali

litatis cã ſponſus tuꝰtradi⸗
Ait:eo q; ab hoſtibꝰ poſtea interfe

Quintus.

ꝓxi.ſi mater. . gelP 1
b ¶ Donatio. bec ĩmutat.ſ.e.cu veteru.⁊.l.ſi a ſi ponſo. vel dic vno de pꝛe

eufroſio

De donatio. antenup.

dic ſub conditione illa matrimonij:ſʒ ſecuto mr̃imonio fuit im pleta. j. l.
ꝛopꝛias.ſui ſponſi.

fis modis duobus intelligi hanc.l. .
mater.expone banc.l.vt dixi.S.l.ꝓxi.⁊ facit.SÖ. de cõdi.ob cau.
da. ſi repetendi.⁊.ff. de

cer. vt.ff.de dona. int vi
rũ ⁊ vxo.iliij.S.ſocrui.⁊⸗
l.cũ bic ſtatus.S.oꝛatio

Erebꝰ in ſponſaʒ donatio
Nnis gr̃a collatis: creditoꝛes
mariti facti:ſi non pꝛius obligatas

nõ ſecutis decreuit palere:ea q lar le lus cuiue eͤt

e SaCa , . d ecend ISmancipia. 1 id eo eiꝰ exi-
. Ponlare nas Ifilie tue ſponſus ei manci giendi aĩo inter ſponſos⁊ ſponſas gitur conſenſus.

iure celebꝛant᷑:redigi ad hmõicon n ſõ extimai als exti

2 Tenie ertacit beralitatis rõne contuliſti: nec nu ditiones iubemus: vt ſiue aff niia moo l en vos
ſdepac dol in ptijs ſecutis cõtra iunis rõnẽqð de tis coeũde cã: ſiuenõitauelin po- o Impꝛobe reſlituer g
ante ma gerat abſtulit: nõinuicẽ datoꝛuʒre teſtate prisdegentes:vel vllo mõ wan aeed dtolenuf
rnmonium ſtitutio: ſy eius qð illicite rapuit re⸗ ꝓppꝛij iunis cõſtitutitãq; ſutun cã p Kerufat. ncpert ergo
Aldaior ſecu Petitio compett. matnimonij:aliqd ſibipſis uel cõ⸗ Hõs kn⸗
ſ minoꝛ. vt·. de Dem aa. . c. Hee. ſenſuparentuʒ mutuo largiãtur. i Zreadid as icärlen
pꝛedi mi.l. pdia. Itibi res pꝛopꝛias libera quidẽ ſponſusuel parens eius ſoꝛ 2nente facit. ſ. euic,l. q⸗

tiri filiũ noluerit vxoꝛem:id qð ab e
d

z. do o. lter vie⸗
1. 2 — — . „ . . 0. te.
eaS ſibi ꝓbent:eã couemire mime Be rebus. minime

Mm veten ſnia diſpliceat gel ſi 1.
q donatões in ſpõſam nuptijs qʒ IWiken ma

m veterũ.ſnĩa qᷓ

6

areno hotuit. ab oſtea interfe eodonatũ fuerit nec repetat᷑ tradi 6 ep̃bẽdit. ã. e.ſi ſi
Doulſte. ccus eſt:irrita donatioꝰſierinõ pᷣt. tũ.Et ſi ꝗd ꝓmiſſum apud dona lie.⁊. bſi ibi.ideoq; ille
pote qò alienu e 2 thimoth . = ck. ad bãc trabẽde ſũt. nã
factuz. ſic .ſ. de 44. 7.cc. himothee ceoci toꝛẽ reſedenit?:ad ſponſam ⁊ here b bas duas leges con⸗
alkgmele def Imater veſtra fiie mee deseiꝰ ſũmotisambagibꝰtranſfe⸗ ſtanĩ debemꝰ intallige,
Rdona li .ſ. ſue ſponſo vel manto pꝛe/ rat᷑. Oð ſiſpõſauel is in cuiꝰagit ge ges aliae . Nn be
de ravẽ quotiẽs ine vlla repetendi lege dona- ptãte:cãm nõcõtrahendi mr̃imo⸗ æno renocan doandes

rei vẽ. quotiẽ⸗ l
euellge bde it: æ eũin vacuã indurit poſſeſſio nij pbuenit: tũcſpoſo eiuſq; here⸗
tionẽ.l. . e.l. cum
ypetem̃.vel loquit᷑ bic qñ fuit dictũ ut nullo caſu repeteretur.
Am te. opoꝛtet. vt. ſ. de reuo. do.l. ſt apud. a.1l. ſi donationẽ.
FE. S. de tranſac. l. quãuis. 2.5. de cõdi. ob cõm. ſi reperendi.

inter ſpõ ſos. alij dixert
ꝙ alieleges huiꝰ ti.lo⸗
5 quunt᷑ qñ cã liberalitaiᷣ
tantu ⁊ non matrimonij facta eſt donatio. pꝛima placet ſᷣm yr. Itez no
ta ꝙ bec lex loquitur quando ſtat per alterũ.ſi vero per neutrũ:tunc loqͥ
Fflli j frirSe tur. S.e.ſi tibi res. Iteʒ ⁊ loquitur bic vbi non eſt ex mera liberalitate do
Hfilie, Oonauerit. impliciternõ conteplatione marimonij. natio: ſed cõ templatione matrimonij:qð ſemper pᷣſumitur niſi in contra
Avrnõ obſtet. ſ. e. ců veterũ. dic in donatione duo inſpici ſe rium fit actum. r ¶ Donationes.ſallicet facas.
iduũ yr ius a voluntaté. vel ſi fuiit bec donatio cotéplationema 8 4]Affinitatis. i. matrimonij. qs non eſt affinitas: ſed cauſa affinitatis.
inmmonij dices coꝛrigi per.lillã cũ veterũ. ſ ¶MHec nuptijs.ſeuu vt ff de gradi.cogna. cum non facile. 5. affines.
tis. L.nõ ſecutis: vt ſicnec negario neget að indudit in dictione ſe t Binenon ita.i.dicere ſiue nominati expꝛeſſircauſa matrimonij ſe da/
ctis. nõ in bo abſtulit. ſicq; ponitur necꝓ etnon. re ſiuenon. u Bibip ſis. cum ſui iuris ſunt. eoge⸗
e¶¶Reperitio. ꝑ actionẽ vi bo. rap.l.ſi quis in tantã. vt j. vñ vi. ſt I it. fine cauſa. y Relecͤir de bis queſe datuꝝ obligauit
uis in tantã.⁊ m hꝛimũ caſum ꝙ ſimpler donatio nõ reuoco, 3 Tranſferatur. conduione gbacl. 2 rcongitionder bac.l.

tur:lʒ matrimoniũ nõ ſequat᷑.ff.de dona.l..⸗ii. vtlem 9In rem. queoꝛitur extacito pacto. tacite enim vidẽ
Ura ʒ matnimon de dong. l. i. . . . n rem. queoꝛit tacite enim vidẽtur
J tibi. in cedenti.l.ſimpliciter fuit facta donatõ nõ ſub cõ pciſci deregenge ſimatrimonium non ſequaturper factũ accipientis
ditione futurari nuptiarũſiliter ⁊ in bac ⁊ in ſequẽti.:l,ñ yel c⁊. deiure do.l.ſtipulanionem, ſicut pꝛo expꝛeſſo naſceret.vt.j. de do
— V H y ij

Ja ſponſo. oſeu⸗
dcdbo.: qͤ mulier dicik
Sarenõ accipere: 7 gra
tia viri non mulienis in⸗

be Jure ciuſli vel pꝛeto
rio. c ¶Mon interue
niente. vel interuenlente
quid eʒ:ſed fuit illicitum
inf̃imonio nõ ſecuto ſunj
ꝓbibitione. d Ra⸗
ro accidit.qꝛ auara ẽ: a
vVariſſimũ enim genꝰ mu
lierũ. vt. ff.ad velł. ſed ſi
ego.in fi.⁊.ff.de donstk.
inter vi.⁊ vx.ſi ſtipłata
F. i. T qꝛ ſagatioꝛ. vt.S.
de his qᷓ ve. eta. impe. l.
ijj. 5§. feminas.
YJZnoꝛibꝰ.donatõ
NAne. Iʒ ſit vltra. ccc.
ſolidos. vt. .. de dona.
ſancimus. §. alias autẽ
ſecus ſi eſſ maioꝛ. vt h̊
.jſ de iure do. l. fi. F. ſili
ſed bodie ĩdẽ ſi eſſet ma
ioꝛ. qꝛ ſi pacta lucri ce/
dant parti mulieris: nõ
nocet inſinuatio omiſſa
ſed ecõtra nocet viro ad
lucrum dotis.vt.j.ĩ au⸗

ſum eſt.
Jliberis.ex dona
ione. ad ſe reuerſa
dyt debet. qð eſt notõdũ

nio: vt bic dicit. Iẽ du
bitatio.l.erat ſᷣm qͥſdã

ex pacto teneretur ſerua
re. Sic ex moꝛte mulien
lucrari videtur donatio
nẽ:ſed certe magis vide
tur reh abere ſuã.ſic ecõ
tra dicas in muliere.
b Mihil. cum habeat
alia bona ex quibus po
teſt relinquere vnicuiqʒ
filio tſũ quãtũ d at ſecũ/
do viro in dotẽ. ⁊ ſic ſol
uik prium qð eſt. ſ. de ſe⸗
cun.nup.l.hac edictali.
in pꝛin. aliõ autẽ ſi apð
maritũ aliqͥd ex dote re/
maneret vel apud vxoꝛẽ
ex donatione. qꝛ ſem are
cogeretur. vt.j.de ſecun.

nup. femine.
conſtante. inter
dictas eſſeiure ci⸗
iſi. vt. ff. de dona. inter

virũ etvxo.l.i.ſed ibi de
ſimplici donatione.

tendũ aliqͥd de rigoꝛe iu

in fi.

igrius. ſic. ſ. de bo.

virũ redit ſoluto mfimo

qꝛ ſt vir lucraretur dotẽ

K Undulgendũ.i.remit

dibus ſine aliq diminutione p con
dliionẽ aut p vtilẽ actionẽ in rẽre

dibeant᷑. Que ſil iter obſeruari o
⁊ ſi ex ꝑte ſponſein ſponſum dona⸗
tio facta ſit. em. a. ad thi
berium vicarium hiſpanie.
a ſponſo reb?ſponſe dõa

nuptias vel hũc vel illã moꝛi cõti⸗
gerit: dimidiã ptẽ rerũ donatann
ad ſupſtitẽ ptinere pcipimꝰ: dimi
diam ꝑtem ad defuncti vel defun⸗
cteheredes cniuſlibet gradus ſint
⁊ quocũq;iure ſucceſſerint:ut do
natio ſtare ꝓpte media ⁊ exolui
pte dimidia videat᷑. Oſculo vero
nõeintemueniente ſiue ſponſus ſiue

ſponſa obierit:totã infirmari dona

nionẽ:⁊ donatoꝛi ſpõſo vel heredi⸗
bus eius reſtitui. OQð ſi ſponſain
temeniẽte vel nõĩterueniẽte oſcu
lo donatiõistituloqð raro accidit
fuerit aliqd ſponſo largita: ⁊ ante
nuptiashũc vel illã moꝛi cõtigerit
oĩ donatiõe ĩfimata ad donatriceʒ
ſponſam ſiue eius ſucceſſoꝛes:dõa

p.l. iſta. qꝛ ſicut dos ad cren dñium tranſferatur.
mulic ẽ:ita donatio ad pr.theo.⁊val.aa.hierio.pp.

Inoꝛibus ctate feminis ⁊ a⸗
. ctoꝛuʒ teſtificatione in ante
ſa:ſi pris aurilio ðſtitute ſint: iuſte
cõſulit᷑ vt ſirma donatio ſit.
Ilbens expꝛioꝛe mrimo⸗

auerit nuptias vel nõ migra⸗

ſe uel alius ꝓ ipſo vxoꝛi quondam
eius matri cõium libeꝛoꝛũ donaue⸗
rat ſemare cogit᷑.qm ⁊ mater libe-
risex pꝛioꝛe mrimonio extantibus

poſt ſcdᷣas nuptias:mlioqʒ ampli

us ſi nõ fuenit alteri marito ſociata
nihil ijſdẽ filijs ex dote quã pr̃i eo⸗

rũ ipſa vel alius ꝓ ea obtulenit ſer

uare compelliturr.
Mpr. iuſti. a. arche. pP.
Icõſtante matrimonio cõ⸗
ſiliũ augẽde dotis inierit: vl

Liber

tis interueniente oſculo añm

nuptiaſ dõatione ad eas facta omiſ

nio ꝓcreatis pr̃ ad ſecũdas

uent:mhilꝰoĩofilijs pꝛoꝛis coniu
gij ex dõatiõe ante nuptias:quã ip

Noꝛ ſoꝛte vl eius noĩe quilibʒ alꝰ

nihilominꝰ marito q;ʒliceat ſeu p
marito cuilibet alij taãto donatiõeʒ
ante nuptiasadditamẽto maioꝛeʒ
facere:quanto dotisauget᷑ titulus
necobſit in hmõi mumificentijs in
terdictas eſſe liberalitates tꝑe nu⸗
ptiarũ.indulgendũ eſt nãq; ↄſen
ſui cõipartiũ.ne cu neget᷑ augẽde

ptãs donationis: dotisetiã pigriꝰ
ↄſtituat᷑ ugmẽtũ. Idẽlicere pci⸗

pimus etiã in his mrimonijs in ꝗ/
bus ĩterdũ accidit añnuptias qdẽ
donationẽ nullã eſſe: ſolã vodo⸗
tẽ marito mulierẽ obtuliſſe:ut etiã

tũc muliere dotẽ augẽte liceat ma⸗

rito ꝗ donationẽ in vxoꝛẽ ſuã eiuſ
dem quãtitatis facere:quãtuʒ au
cta dos ↄtinere dinoſcit᷑. Pactis
videlicet de redibitione vel retẽtio
neaucte dotis vel donationis pꝛo
ut ptes cõſenſerint ꝓ iam ſtatutoꝰ
mõieundis ſiue iniũgendis veteri
bus pactis que in initio nuptiaꝝ ð
ante nuptias donatione ⁊ dote pꝛi
cipaliter ↄſtituenda inita ſũt. Ju⸗

ra etiã hipothecaꝝ q̃ in augenda

dote uel dõatõne fuennt: ex eo tpe

initiũ accipiãt:ex quo eedẽ hipote

ceↄtracie ſunt:⁊ nõ ad pꝛoꝛis do⸗
tisuel antenuptias donationistẽ⸗
poꝛa referant᷑. Sed ſi econtrario
maritꝰ⁊ vxoꝛ ad diminuendã
tẽ et ante nuptias donationẽ ↄſen

ſerint:licere eis ad ſilitudinẽ dimi/

nutionisq in dote fit: etiaʒ ante nu⸗
ptias minuere donationẽ:vt pacta

de amboꝛuz diminutionibꝰ ineũda

firmaæ legitima eẽ itelligant᷑. Ex
ceptis videlʒ his caſibꝰin quibus
aut maritꝰex pꝛioꝛe mrimoniolibe
roshabẽs ad ſecũdas migrauerit
nuptias:aut vxoꝛ ſimiliter ex ante⸗
noꝛe mr̃imonio liberis ei extãtibꝰ
ſcdᷣ᷑o manio ſe iũrxenit.in hoc.n.ſe⸗
cundo mr̃imoniouel a ꝑte mariti

vel a ꝑte mulieris vel ab vtraq; ſi

hodetiã accidenit:iterdictã eſſe di⸗
minutionẽ dotis vel ante nuptiaſ

donatõis: ne aliqd aduerſus ſilios

pꝛioꝛis matrimonij machinari vi⸗

deat᷑ cẽſemꝰ. In autentico. Col⸗
la. vij. conſti. x. de equali. do. 2 %

Pſpickendůũ.
mi mulez eet.
9

n EFacere. vt iſti.

de dona. §. eſt et
aliud. ? dic quã⸗
titatis.i.quotita
tis iure iſto.ſʒ bo
die etiã quãtitaſ

vt. ſj. de pac. con.

l. ex moꝛte. ⁊.l. le⸗

ge. in aut. eqgug
litas.ſᷣm quoſdCa

qõ non plʒ. 1 ille
l.ad pactũ lucri ĩ

telligunt᷑: bec ad

conſtituendã do
tẽ ⁊ donationem

o Statuto mö.

in pꝛinc.buius.l.
vbi dicik indulge
ri ſibi pacta:⁊ ſt
nil dicat erit illud
ſeruanduʒ qð in
pncipali erat.ut

ff. de pac. dok. ink
ſocerũ..iij.

p Nnita ſũt. cuz
dos conſtitueba

q ¶Jura referant

ſic ⁊.j.ð ſec.nup.
bac edictali.S.fi·
2.ſ. de pac.con. l.
fl. ſed ar. ecõtra ẽ.
ſ. de bo. qᷓ li.l. cu
opoꝛtet.in fi.⁊.ſ.
q po.in pig.ba.l.

2

r KErner in caſt⸗
bus illis tiñ vbi

licʒ ſolui dotẽ cõ

ſtante mr̃imonio
coſtante. de iuf

dok. mutꝰ. F. ma⸗

nente. alio quin ð
yt. ſ. ſi dos cõſtã

tematri.l.ij. q eſt

3. vl dic bic non
erat dos pꝛeſtita

ſed ꝓmiſſa ⁊ per

pactũ remiſſa.
85 AM acbinsri.
6 quõ aliqͥs poſ-
ſet macbinari cũ
quantũ ſit datu?
ſcõo coͤiugi nole

dotis vl donatõ

nis inſpectet tös

moꝛũ binubi pen
tis. vt in aut. de
nup. F. qꝛ Ho ba⸗

ctenus.m̃.nihilo

min? 2 tpe coͤtla /
cti mfimonij:iſpi
citur eni vtrũc. ſt
enĩ tꝑe Zcti mani
monij fuerint. xr.

in dotẽ data ſub

pacto de lucran⸗
do, tꝑe aut moꝛi

i
(oͤe

un

endi
wnr
nbice
guere
nis
audet
ſonarn
mne
gelfl
ſono
*
ike⸗
icif
dit⸗
novif
Aukert
hecſen
ſopui
llice
ttſil
l.

ſtoteen
lo
lne
1(Ee
ſn
ſo.
ſai
jnagt
ſtatig
Dun
ncia
hort
o

rt
keence
leſts
Pſrc

ſan

21
Y up.
De donatio. anten
ante. vt. ſ. e.
. öt fleri eti ia in éat u igs
Quintus. H enin vorfiarenn r .
tñ plen 6. plene natio:æ nus. 7 uo n
ſution co decur nilia bz cũ rdixera cris lucre ꝛinc. glo.
cti mfimonij ſpe eraa anarſn fieni po xi. ſcðo d Fera ſinuation Lomiſ
ti mfimo i5 di bat pe trim oni icia q̃ dix Remtqudtene di
utoetadtheg Rradkezrc Pirnte becſuntouo yi tij dotes anen
”MU . anusrrthehee ꝛioꝛis m hac edi vocet. ,— Setiã . b le i an poſſit 2hec ẽ
er. . binubi parent Seediminnn ntis gimmn itoꝛes inter d iigit noĩe temat 5.1. pr. Hn
ſe binubiparen dbocnß HS eſt. utẽ iõ vult ditoꝛes — Di lit ante nu⸗ ſoluta. s. ſic
uſtt ftauderfilio jyt ; lterã tia io cõtr i habere ſi mento⸗ ſtatemi ff.
llttuiß e neitweh nup. ia ne ſpſtat alt zſig p fimonio cõ licentiã h int ſi beKroſtate erf.
tt is matrin lla dos n au
hni nonpoſine nu⸗ angmentuß re eig di taq; oãs nerani Ga anon. nee
einiee rare ſliſ an ſiam augm entü cel ediat᷑: ir cimusi qz mſimon nulieribus e kedor le h. ſ
kaiin ßs morgus do⸗ tẽincrem nõ imp en⸗ ꝛuſq; tiones m : ut nõ ten. 5 tmen. 5
Nſbe nerenian in der gabte lieno er cedat a 8 erga oſtea: is donat gant᷑: ſ k eSie oteagt ſi
anmil rer ſe debet d,„ d Fral ſlibet/ frauchs e t: uep ter dotisd intellig e Gined Kenull
Ntinn 1c.7 c filijs ⁊ f boquibu , oꝛ ſit: nef ſſe polſit: dare ꝓp onatioes tias ſa in ce. ſic eſt
nnsßnai cane ꝛimi m reb rvſi debit. bitio ſube 6to dotis lices d ter nupti iiij. vt Celebꝛari. ne.
inane dia p Se ſer ſi⸗ ſpitio to doti ſimp Pbp ſti. xi 1 natione. dote
dronnget cuar. m.b. t —— upinc E te ⁊ cõſt in don⸗ Ein
unt mriunit⸗ nan creditoꝛes in D imobilis Ppter dalien aec op ia EEH der
fert laraſrzac,ͤ eea nol eniz mu res mohics In nuken c do. in rẽ actio n Waen l⸗a⸗
toſſtugih bꝛinci q. .7 t. rit res imo nul⸗ antenup eſt⸗ Se-⸗ , te., .dos. q̃ſi 5
innn ſp p 5 e ficiant. S dede tis nul imo. iſſa eſt liei. J i.dos nato
ſrdanne e ex coꝛ lt. P tiè dña te do Erm Ue Simpli ferna hec don tiſ
l.7 e . coll,. ſtãtie dña d cꝑp a glios n toemul imp ut z hee icentil
uorh k. S. illu 9 . ha alle . li dona . tio. 8.8
PiS erel ananaridd inne de nee N m. e .
itaig Edin a et̃ pꝛiu em t auf. ſeql niones no/ vetite ſoralia cb eofm. f. 5
ib in vo lo ntet A1 Dn Inßi la r le n nteselbidt. es. onatio⸗vi.
daintt ☛ ergo in v t editoꝛes. = iterpe ceseteni ſ Ppter ſas ⁊li 6 dos di
ſun ſt Reen eſ r an. pp. ultenobi aritos ias fiũt: ſ lias cauſ eſtatẽ dena. Rambedi
ſnn oſtante ſy- man pt tera ptis egeſt mine. q
Pechin ſin ſi cõſtante Vmm duerſus ſebant t: ⁊ ꝓp l vni Ptseg ctionẽ peſiHo ationes. vra
ſagili 4 Eremagn 0 mes lac ſuas vxo ias antiꝗ nesfoꝛ pſaznupt lã pᷣſtita Et ſu nuptias. ei
eltee u 6 Ere mẽtũ. d tio ſpiẽdo ſu nupti 8 terip . dote iã 6e fa⸗ r pprer datur r
iiu Aug gdecipiẽdoſ ante nup as acti nõ ppte nigit de natide a; ediio aut por
Asenintn 16 bitoꝛ. gdeal es ꝗqs aut eas a fe üf . S ias do it:. ita Ppter v dicit au e.
6 Arſ debitor. anones ſinnare tut in efficiũt ſinupt luerit. a bor bic lege.
m Atſid aucto dDon iauit: inſin ſedebãtut 10 eff ulla añ res ma it: et naſfa de ana⸗ iſra.
fiſit ige t uenientib ſigdẽ do nuptia ta donaren titatẽ nõ nõ ſim⸗ Sequ niert Me.
hutaif Sdrd l nuer eat: c ip S aut ſine nu uſ c dotis qnt ueritc; dote, nnen o.co
ſn in mnos er ſequen reme Edato onẽ eã licẽ iptã: et ip faccre 7 aliud. co ture do, au
ſanli nphrerſeanen⸗ linemec semẽ natione eae 5 bl ſcriptã: ei kiccre ona .a ſ. de iur
. AUI don atoeʒ colcenp t hoce oi don. abes. ionẽ.
hone tes H ad noie p uptias don fi 19 . licebi libꝰ hm , pſ b d anarion. s8. ne mu
un te eadẽ uentes õanten õ uenerit s dotal ter fuerit ex iten. ias cauſas fene
60d erſus ſequ⸗ i. un l:ſs ppte etiã cõ zcedi f pacti aliter fue t Ali ſpolient 5
Ei⸗ poſſet ſaent cre teaiucd ccdi o⸗ni ta⸗ saſal Huadi A r 4 gamore haunano
1 a nanz⸗ quare e lierm ito niſi nio: acta cõue alis gdez ſa „ nmel e1flat diti ⁊ vx. li. ij
mmnini oocroltf fans omomu Eaũt mar k: ⁊ qhu ſum: pa donatio ta mao añce⸗ domnamter “
1,ma us vae nit m donationẽ aũ pmittaj t in⸗ Sin aũt li inſtiu tiõi p dein in iunk ſie ſit bie.
ſiinſt Fatt dbraz, tun.de facerenõ p bilisp nvene dota li dona h ii gknde ſans
Sm b. . b as fa roõnabili⸗ bꝰpꝑ t: utpo ata deat᷑ Sfictaurl
nin ſn Hm un. nuptias rentia ulien ſit:u lla pactatalt ſavideat̃ Sſat
ni „ en mulee lus rei diffe lius erat m bꝰ? ſubue⸗ nte mul nt᷑:re 1P õuẽtio 9. i. exce⸗
ſiuget Bolectbar i i: cũme q; man las fit nias ßimn dotales natiõe Auantte ſſe excede
umit u flerer m uenin: ſexus: ternuptia l⸗ nup ſ:ut! mdo tali don al⸗ „ ovr̃ po ot.l. ex
ſthen vſc d iũ p vᷣba llitatẽ ſ⸗ pfte idos inte ſſepac Rant᷑: et in us pal⸗ dãt.ĩm pact. d t.ſ.
* imoniü ta figge i dos p llado elleꝑ lligan :ꝛut eq qz do⸗ vt. . de pfirmat. ,
nnge trni ſi.Eno 1. ſicut eĩ Enu , ſit cele⸗ intel 2 enta: u re. Qquũâ 72 l. vbi a
Repe inf in. ad epũt ce nes ſſe couent⸗ doseß do⸗ aagud r afi
tria⸗ auie un ſinen 3 aut nuptt qᷓsma acta mbulet t aconſiit e.l. . it cöͤſtitun jliter
Ee Alib emr n . t ſine dote tionbꝰq eap pag aqʒa onianaco nülo onario prmcit
ias do e zelle⸗ utr. ñ le ctionu le Pn nio pnt ine Pp
ſcae Pnas 53 pvo ligi dt.⸗ indona i; debʒ elſſe = ſib tatnc! ne pa „ Arti⸗ 7 donat ibi. vbi ex
n Hint HH brari tae his alij: io taleʒ latio. J exeq̃tio ſed in p oſtitui vt ib eq̃litas. q̃
uite rahefellunhriel faciütuel phi rſtantiker bar ueſuꝑ Atitate ſed in. eäſliter vtin einvonanone
umni , tertiü. qꝛ noniim tifa zr 17 cõſtãt m ꝛq̃ſian lex no:q. oninqu. die ſp eqᷣ ſuncfacta 3 i.ſi auteʒ in
ſei Bel mrmontunn ta licẽtia: 5facere. q ſimple uit: non vt bic. ſz boe honn wenatlund ta nullum
iiei Waebit inelie antig um lano cotiak alt äpi⸗ Wnage-
ga ma imup iſtuu donatio. Id t ſup.l. cotr uarta ht doppoſſitu in
ſte, o:pꝛim latũ. nati „ „ deban eſt ꝛtet. l. it aliqᷣ .
8 e udiri do uackadoralia reacbant ere vataſ
ni⸗ golig bie⸗ ⁊c̃. ter⸗ c ncrien tis eſſet. dicit ð in
ni luc.ſt igi 2 auͤ qu⸗ qudtitan⸗ d. poſtea
eſin utollenn..5. Jopus cuinttuſ eſt a aliud.
gce 8 viri. aarene edong. 5. eſt
ſee a Epn end er⸗ ſti, d
nſu⸗ as nndetoeh⸗ Em
ni n En
U
N

enore melus re onſtitu. vij.
ucit᷑ ad minꝰ.ergo E MHsdata döationẽ ꝓpter

—

Liber

qð erat in dote intelliget᷑ in donatõne. boc ſubijcit. ſic ergo p actũ ſi eſt
expᷣſſum ⁊ inequalevʒ: vt bic.pacta cõuen.⁊c̃.ſed ð.j.de pac.cõuen.l.ex
moꝛte. vbi ſaltẽ in quãtitate exigit equaliratẽ.ſo. bic coꝛnigit qð non plʒ
[mo bec illã cõfirmat. vt. j. .. ita tñ ⁊c᷑. dic ergo ꝙ bic dicit qñ ex poſtfa/⸗
cto cõſtituit᷑ ibi ab initio vtraq;.ſed auten,. dicit vbiq; ſuani equalitatẽ
etiã in qntitate ⁊ non ſo

Itẽ nunqͥd pactũ de lucrãda dimidia pᷣte d otis valebit:cũ nullũ̃
fiat in donatione.Rñ.ſic.alij .cũ dicat lex iſta.cũ multe diſpan/
bus eĩ ⁊c̃.⁊ minꝰdicit᷑ ⁊ ſi nibil ſit.vt.ff.de tribu.i.llud.S.pe.⁊.ff.
de reg iur minꝰ. ſz eos eſt in ea.l. S.pe.vbi dicit.ſinaũt donatio
⁊c̃. Einit glo.aut. Sequit᷑ glo.tex.C.
g ¶Silimo ter

Nſocis

((

lũ in quotitate.q̃ͥ auten.
ib ie 2c.
5Bi autẽ equis paſſi⸗
bus.quantũ ad pactuzʒ
4 ¶Keomana. vt. ſ. ð pa
ctis con.ex moꝛte.
a ¶ Partibus. quotis q̃
coꝛrigit᷑ ꝑ autẽ.ibi poſi/⸗
tam.

b Bed etiã nr̃a. vt. ſ. e.
ti.l.lege.ambe tñ dicunt
qñ ab initio eſt vtraq;
cõſtitura. ut modo dixi.

q̃d ad nullũ ſi ſuꝑ aliqͥ
eoꝝ ſit nullũ:cũ id quod
nullũ ſit:minꝰ ſit.vt.ff.ð
tribu.l. illud SF. minꝰ. qð
eſt falſum:ĩmo nullũ ad

aliqð. vt. B. e.l. S. ſi aũt

donatio ⁊c̃.ſic ⁊ ałs fal
lit ar.pᷣdictuzʒ.vt ſi inſti⸗
tuã te hr̃dẽ in.xi.vncijs
⁊æ aliũ ſimpłr bʒ ptẽ va
cantẽ.ſi vᷣo nulla vacet
qꝛ pᷣmꝰ in.xij.vncijs ſit
inſtitutꝰ:alius in medie

bus maneat in his caſibꝰ intacta?
nõ ſolũ ea imutilata cuſtodiat: ſj
etiã noſtra quã deiterpᷣtatione eiꝰ

colla. ix. conſti. vij.

Vt ſpon. lar. in pꝛin.coll.ix. ↄſti. adbeer clenur
ij. ⁊ in auten.ut fra. filij Nillud qʒ3. b ſCecimus. 1.

ꝓxi.vr̃ enĩ feciſſe

feim anbiguitatẽ eins tollenes — ( decurſum eſtut ſponſa Nrede wfictal
, . „ . . ⸗ 7 , 2I-=RE 2 Ve WPI
diſparibꝰ ei pactionibꝰfactisma⸗ licia largitas ſpalis ſit cõtractus: and no bon
ioꝛẽlui ptẽ ad minoꝛẽ deducen- nec inſinuationẽ deſideret: etia ſi nb, v
deſſecſa:wreodn er⸗ ab alio der: in vin pſonã dona⸗ de dona. int vin
q; minoꝛẽ ptẽ lucret. en anẽᷣ tio fiat. quatenꝰ ipſe inhuncↄtr⸗ z vr rotu; c .
vteract. inſtã. do Fillucl. coll. vij. ctũ cõſcnbat. hoc qutũ ad mulie erprord Bez
rẽ.at ſi vel alius q dederit eã nõin?“ mr aut Eo öcur

ſinuet:cum ea ſit quãtitas ⁊ pacta
Bhuptias meretur. pterea ſi
ps mulieris dotẽ ſoluere ſit parata
cñ ex diuerſo recuſet᷑:⁊ mulier hoc
ↄteſtet᷑:cũq; ſit res mobilis ſign
culo ĩpoſito recõdet᷑:aut igrediẽe
iudiciũ petat hocfieri:ut ꝑtiviri de
nunciet᷑.⁊ ſic nequaq; declinãda ẽ
donationis exactioj. ac ſi ꝑ dilatio⸗
nẽ dos viro Petabi pꝛſus

. Ater donationẽ ꝓpter nu⸗
Pptias quã cõtulit in vxoꝛem
nõ cogit᷑ fuare liberis pꝛioꝛis mñi
monij.⁊ ſi ad ſcdᷣas nuptiaſ migra

ſum q̃ eſt in aut᷑.

— 12 9 „ „ H ſ .1 . „
dotaliũ cõcedãt partiviri:nullam dearurch.
habet ſuper eis actionem. vt fra. fl.. illuc
quoq;.

decurſu
õ ſalicia.
i.donationes ꝓ ⸗/

1n,n a nz pter nuptiaſ.⁊ ſic
uerit:aliud eſt ſi apð maritũ aliqdd ſpꝛopꝛie dĩ ſ p·
erdote eſt: uel apnd mulierẽ er do aienla gus d6
natione reſedit. Alud eni puareli darſacdt.·

3

te
ſeli

An
1

(

ſWWiNes

meret᷑ vxoꝛ:cũ ipſa non L
lucret᷑ eã niſi ex pacro ſpãli.vt.d. S. illo.nec fuctꝰ bẽat.mñ. vt ſecurioꝛ ſit
in dote.nã res ſuas vir alienat cõſentiente vxoꝛe. vt. S.ad vell.l. etiã.qðᷣ
nõ eſt in donatione. vt in aut᷑ ibi poſita. ſiue a me ⁊c.ſʒ q̃ actione agitur
ut fiat donatio.Rñ. cõditione er bac.l. Sʒ aʒ. dixit ꝙ agit mulier cõdi.
vt ſibi rad at:nõ aũt vt cõſtituat᷑ qꝛ ipſo ure eſt cõſtituta in ſiti quanti/
tate qᷓ eſt dos. e 5 Res mobilis.nã aliter nõ fit d epoſitio. vt ar.j.qñ
⁊ a quibꝰquar.ꝑs.l.ij. f&ſ Exactio.ſed qͥd ſt nec fuit conſtituta dona

tio nec petita cõſtitui:ſʒ facto diuoꝛtio perit eã cõſtitui ⁊ lucrari ꝓ tertia

cũ dotẽ dediſſet: ⁊ de ea lucranda ꝓ tertia ſit factũ pactũ. Rñ.nõ poreſt
agere:ſʒ ſibi ĩputet᷑ q̃re cõſtante mrimonio nõ fecit ſibi ſieri donationeʒ

tate tm̃ pꝛioꝛi ad ẽptũ vi deneget (init auten ſequitur beris pꝛioꝛis matrimonij dz k Goslis. quia
„. d . „ i . e . „α. ne ₰ . 5 2 18.6
deunn en dent en textus. C Similiqs moſi facta 2n RERc Eoll.vij. conſti. x. NMda ſe linen
Wenio. Ereale eutr. quideʒs fuerit talis donatio q antea de equa. do F aliuc1d iec eni inſinuat
den vrerger. inſtan. do. Adẽante nuptias vocabat᷑: nũc au Vncinhibet diminutione ne re blim nit
.illud. t ꝓpter nuptias:nõante nuptiaſ frausfi tliberis pꝛioꝛismrimonij: imenorib.
Ss dara merernr fuent actibꝰinteruemiẽtib inſinua⸗ quoꝛũ vnicinq; eti cin minꝰ datũ I Inlinuanonẽ
n bebn einte twliccbi eni conſtante mfimonio eſtdaretfi cogiwm: quitüſecde dcrteeiͤe
mo. ⸗ nullũ pactũ dees eã inſinuare:nullo obſtaculopeni⸗ vroꝛititaci. 4 Pre Woeis. . gentos ſolcos.
vreus quota pteluctrã tus exnuptiarũ intemuẽtu faciẽdo. De nuphjs. vrſ. de donak.
da fuerit factũ.qð non —— „ HEe ,‚Tfi.
noen doee x li eni fien eas poſt nuptias cõceda „dene
ſeurmulier tun do⸗ m nultongngizipſüniai. Siliqʒ ¶ Mpr. ſeue. ⁊ ant. aa. poꝛ. n lnoievinfſtat
te:ita „ 2 35 „. — mulieri.
SS ore m0 7 ea coſtituno qua ꝓ agendis Em denuptijs gelle? nugen.
tionẽ ppter nuptias c,õo cel .— PD! 1 luptijs puelle q n ¶Quaten.i. eo
Kimare⸗ ſiẽ dos ad mu donn ante nuhttae alado rnitur:nec iter tutoꝛe⁊ ma leun Adot
ierẽ ſoluto mrimonio re nibus fecimus: intacta illibataqʒ rẽ ꝓpinquos de eligẽ (mard in bun.
anibo nhaa cõſemiet: oibus videł de ſinpli doſuturo manto ↄuenit: arbitrin piernupnasif
act. .. illo ꝓculdubio.ſic abus donationib⸗ inter marituʒ ⁊ pᷣſidis ꝓuincie neceſſariũ eſt. dicere boc paco
ꝛ donatio reditad ma vroꝛc ↄſtãte mrimonio: uel a vyete Sem. aa. trophune. vrſat iuſnu ei
ritũ.cũ lex iſta cũ multe ¶ la nobis ſt . . 1. . vel vt ſubſcribat
dicat dotẽ ndonanc i e⸗ a nobis n ſunt iſuo .αubii pater tuꝰ cõſenſit manitꝰ. 4
ꝓpter nuptias eqͥs pai eduratuns. nanenmeo rit tibi a& i 5 0 uantuz ad
ſibus anbuſae ſed cur wooꝛ aann m ir berit tibiqð inſtrumẽto ad llie iſna
tio nõ ſit necefla

ria. Cũã ea ſit quãtitas.qꝛ excedit quingẽtos ſolidos.

q ¶ Cõcedãat ꝑt..dicit enĩ ꝙ fecerat pactũ vir delucranda dote que

erat mille ⁊ ſic vltra q́ngẽta ſi mulier pᷣdecederet ⁊ mlbier d eberer lu
cran donationẽ ꝓpter nuprias ſi vir pdecederet:q ſiliter erati. mil
le. lucrabit᷑ gᷓ mulier donationẽ ſi vir pᷣdecedat:lʒ nõ interu en erit
inſinuatio.ᷣ at ecõtra ſi vxoꝛ pꝛedecedat non lucratur vir de dote
ſi donatio non eſt inſinuara. a ¶¶ Kub. Denuptijs. Dixit de
ambulis nuptiarũ.ſ.ſp onkalib⸗. Sequitur denuptijs.
m denuptijs.futuris.alias ſi nõ eſſet pupilla non babe
et tutoꝛẽ ⁊ eius volũtas quereret.vt.j.erin copulandis.et

Mͦtule

lhecrch

ſagui
ſenlevio
ſchtu
Nffeo
lectei

ſamoe⸗
ſcof⸗
.
gion
ilſes
a.
eent⸗
tfee
laonst

Ge
1

Ukde
(in
feen
ön
nsl
liasr
Moonen
ieb
anish
ſhoen
tnupt
eſei⸗
ſinon
ſoti
ſon
ce
ach
elſa
doͤte
nrpp
ſcc

Muintus. Denuptijs.

tidd l. vidue.?.l. in cõiunctione. Alij dicũt bec puella nolebat ſuõ na. ink vi.7 vr cũ bic ſtatus. in fi. ꝛ.f de ritu nup. l. iij.
ſtnhen volüũtateʒ dicere cultu verecũdie.vt. d.l.in cõiunctione.qð tñ non o ¶ Poſtea liberos.qͥd ſi ante.Rñ.nõ ſunt ltimi.ar.ff.de ſta.bo.paulus
ſpri⸗ placet: cũ ⁊ jbi ĩ adulra dicatt. b ¶Arbitriũ. ꝑ qð ſedet᷑ eoꝛũ ſecus in natis ex cõcubina.vt inſti.de nup.S.ſfi.colł.iiij. Sʒ cur hoc.m̃.
it diſcoꝛdia.ſic ⁊ inſti. ð ſatiſd tu. S.ſinaũt.⁊.ff. dadmi.tu.l.iij.S.fi. qꝛ ↄcubinatꝰnomẽ ꝑ.l.accepit.vt.ff.d e cõcu.in ↄcubinatu. ſʒ alij õdixe
J muptijs.nõ ſubſcripſic.boc vr̃ bodie qũq; õ.vt in aut᷑.ſy- runt.Sʒ qre nõ iſpici᷑ iniciũ pᷣctus venna nulli ſetmuͤmonll. dꝛ alias
ſcte nouo iure. mãda.ſi ꝓcuraroꝛem
81 ſ. , —, „ „ „ % . . vr, „ . — —„ 2 i. O ſi .l. §H. it
Glia ete õ Mrimoniũ ptinẽtinõ ſubſcnppſit. põtiĩteruenire:ſed ſpectãdaẽ e r depolin . F. a
un quon- m. qa. Ma erie. volũtas de cuiꝰ cõiũctione tractat. 15 ocedo dr leges
fan dam.— ⸗ 1 Rne N cccvcchboatũ cõualeſcat. ſʒ
d PPoteris. qcũ Ibenũ gpona ſeu Hroin Bem. aa. Apꝛo. =nouo icipit h̊ finita ad/
efent q; ſis.ſ.ð ſtups filiã vel cõiugẽ uel neptem Zut ꝓponms poſt querelã miniſtratiõe. ſic ñ ob.
tititin yel adulteno vel vel/ ꝓneptẽ vxoꝛẽ ducere auſusẽ: emantoa filia tua adte de S. dele.⁊ cõſti.. non du
nli ſacrilegio niſi vi uid opetentẽ iudicẽ accuſare po ſolutü eſt mĩi i: neci biũ. Alij rñdent illi.l. ꝙ
unh lis eſſz talis feia APu opetenten icẽ acanare PpO latã diſſolutũ eſt mrunoniũ: necte loquit iĩ ppetuo ꝓbibiij
uſtt vt ſ. oo. ſi pfons teris :moꝛibꝰtpᷣoꝛũ meoꝝ ↄgruẽ coõſentiente ad eundẽ regreſſa eſt: as bicnõ eſt ccoꝛ ſunt
u g Nners teʒ ſniam daturũ q hmõi cõiũctio minꝰ legitima cõiũctione ? ceſſan lcz ſin deccg vo.
ut (&tra oꝛdinẽſuo esocdi ſasſeſſe merito duxennt. tepfis volũtate in cui? eſt poteſta f de ritunup · q in p/
nibi bo bin quoſ ,/ HI Mpa. Alexan. Aa. te: atq; iõnõ petente filia petitio nincie.in aiene
⸗ 1 naiofas iure AIeniconcubinas ppetuo nẽdotis repetere non pꝛohiberis ſdevonainter vl. vr.
an uiliiſed nonna⸗ parentũſuoꝝ vroꝛes duce I Mpr. Mꝛob. a. foꝛtunato. i.d onationes
nibi 60 öerg ppi lenõ pñt: minꝰreligioſam ⁊ po S Nvicinisvel alijs ſcientibꝰ2 LResowsdisrne-
4 Alarentii piona babilẽ rey ſacere vident᷑: ꝗqſicõtra vroꝛẽliberoꝝ pcreandoꝛũ ceſſttte.
rr laci te ſhoc fecerint onimẽ ſtupꝛi cõmittũt /cq domihabuiſti: ⁊ exeo mrionio a eEi 1 Bolntag eni
E lenarle llia; IBem. a. Marime. flia ſuſcepta ẽ: q;uisneq; nuptia ßſidis. vt. ejli. kallõ
uſ AIberi vo ꝗ BYut ꝓponis pr quondam lestabule: neq; ad natã nlia hein. in utoꝛech in uratoꝛc.
nprc res.nec cõ / mariri niz;enEner tec ſimt-noi ritaſ. ⁊ eſt ſic.ff.ð ap.cũ ivna
gunie ecubinas babere. mariti tuiĩ cuiꝰfuit poteſta- tes facte ſunt:nõ ideo minꝰ verita F tutoꝛ. fa felciedu.

elnif rff. de coculi. Tè cognitis nuptijs veſtris nõ ↄtra mr̃imonij aut ſuſcepte filie ſuĩũ ha .. ſpo ſi pfez. et no

buſtiß penul. qdixit: vereri nõdebes:ne nepoteʒ bet poteſtatẽ. ¶ Dẽ.a.pauline. ta curatoꝛẽpncipalr da
n ö hßt.Ppter “

. 2= , ri rebꝰ.ſʒ ecõtra in tuto/
Grius AKinrarez. o cer luum non agnoſcct. C¶Vmte nõex ſenatoꝛe pfe rne vrinſti, 4 da. tu. pol.
Smn eö nonvafuat 2Mpr. gon .4. ZJale. Rchcreata: ſed ob mfimin, c ns
ni ere —AX. ſitramachta paincipůͦ ch ſenatoe cotractuͦ clariſſime ſeite Deerhimo r zaͤ
ia . pſonarum exnu⸗/ cõtractũ ſit in pꝛouĩcia vſentiente nome adept dicas: claritasqᷓ bñ⸗ Ate:q als nõ eſſet. vt
giil ptijs Diactali oĩ muliere mrimoniũtñ poſt depoſi⸗ ficio eiꝰ manti tibi parata eſt. ſi ſe⸗ Voelet dr arr no
Piun vobes vbenie tüu offm ſiin eadẽ volutate pſeuera cũdi oꝛdinis vix poſtea ſoꝛtita eſt e r ole na big.
gtnn ernuptijs ſy cer. Uerint iuſte nuptie cfficiunt᷑: ideo redacta: ad pꝛioꝛis dignitatiſ ſtatũ t 2 fa. ſr deſta. bo. pau
nn ne iegi mat poſtea liberos ſuſceptos natoſqʒ depoſita es. IAMpr. Diocle. et kus e Are rvij
nni leri cöidenone exiuſto mrimonio legitimos eſſe Mari aa. Alerm. icpfem 7ͦe 9fan-1
nuti ſicut ꝑ affiniratẽ rfiſum viri pꝛudentiſſimi pauli de . Jinuita⸗ detinet᷑ proꝛtuaa affi.c.er is. . f. ð pac.
E Alicen bie ic clarat. I Dem. a. Romano.D arctibſins: intepellat? rectoꝛ p õ
li e.lſemp. ſ57 bec i copulãdis nuptijs nec uincie amicꝰ noſter: exhibita mu⸗ tes. lL. table q dicũ
pot diei actinitaf auiratoꝛisq ſolã rei familia- liere voluntatẽ eius ſecutꝰ deſide⸗ narales. fa. xxx q.
nt nerhie. ns ſuſtinet adminiſtrationẽ: necco notuomedebtux. ſels nars filä. rtelli
lnen vt ppo⸗ gnatoꝛij vel affiniũ vlla aucroꝛits I Dem. aa. Sabino. Arimonio. u a zot
nded is. no ddii tẽ. niſt in ↄrũ ſit actũ q
hnue Fit. idẽ econtra in . vyt 0bind. 1. ea beat ut
utnn pfe filie nubent ff. de ſpõ.l.in ſponſalibꝰ. S.i. Et no.ar.h: q̃ tacet ff. de ↄcubi...in cõcubinatu.vel plene dic vt diximꝰ. ff deri.nup.l.in libe
grerit cõſentit. ſi c.ff. fur. aduerſus nau. cau. ſta.l.i in fi. 2. ſ. ad mace. ſecd re. Et no. ꝓbationẽ filiationis. ſic ⁊.ff. de bis qͥ ſunt ſui vel alie.iu.ð fiũ
n iuł. 5. interdũ. 2.l.ſi filiꝰ..ff. nau. cau.l.fl.a.ſ. ad vellł.ſi ſine.ſs ar. ⁊.ff. de ꝓba.l.fi.⁊. S. de teſti.l.i.⁊.S.de rei ven.l.idicia.vere.n. ꝓbare nõ
d⸗ 5.ff. de fur. qͥ vas.S. vetare ⁊ adde bic qð dicit.ff. de ta.l. iij. F. ot de pfe. vt. ff. de cõdi. ⁊ demon.l.lucuus
ni, ALi ð mãdata. differentia eſt int mãäda iſi emãcipatus. m te. differẽtia ẽint᷑ eã q̃ ſoꝛtita eſt nomẽ feĩeclariſſime ꝑ patrẽ ſe
ſcl a pꝛincipũ ⁊ ↄſtitutiones.nã ↄſtitutio generale eſt nomen natoꝛẽ ⁊ eã q̃ ꝑꝑ maritũ.nã pᷣ caſu retinet dignitateʒ et ſi ſit nupta viro
