infantia vel furoꝛe laboꝛãte æ ne⸗

minẽ tutoꝛẽ vel curatoꝛem habẽte
vel ĩmagna ptãte ↄſtituto:ſua au
ctoꝛitate eas res vſurpare:licentia
ei det adire pꝛeſidẽ puincievelꝰ
libellũ ei poꝛrigere:⁊ hoc in queri

moniã deducere intra ↄſtituta tpa

⁊interruptionẽ tpis facere:⁊ſuffi

cere hoc ad pleniſſimã interruptõ

nẽ. Sinaũt nullo potent mõ pᷣſi
dẽ adire: ſalteʒ ad locoꝝ epum eat
vel defenſoꝛem ciluitatis 7 luam
manifeſtare volũtatẽ in ſcniptis de

pꝛopet. Sinaũt abfuerit vel pſes

vel epᷣs vel defenſoꝛ cinitatis:lice
at ei ꝓponere publice vbi domici
liũ hʒ poſſeſſoꝛ:ſeu cũtabularioꝝꝰ
ſubſcniptõe vel ſi ciuitas tabulani⸗
os nõ hẽat cũ trũ teſtiũ ſubſcripti
one:⁊ hic ſufficere ad oẽʒ tpalẽ in⸗
termptionẽ ſiue tniẽnii ſiue lõgi tẽ⸗
poꝛis ſiue.xxx.ſiue.rxl.annoꝛũ ſit:oĩ
bus aliis qͥ de lõgi tꝑis pᷣſcriptiõe
pvel. xxx. vel. xl. annoꝛuʒ cumnculis
cõſtituta ſũt:ſeu ab antigs legũ cõ
ditoꝛibꝰ ſiue a noſtra maieſtate: in

tio in integ. ãmodo deneget que dak otra abſe

fac.l.fi.in p ꝛin.ſecꝰ ſi mi
noꝛi.vt.ff. de iniur.l.nec

magiſtra nbꝰ.in caſu ẽt

maioꝛes.vt.ſ.ad.l.iul re
pe.l.iubemꝰ.vt.ff.de ał.
iudi.l.fl. in pꝛin.
a ¶ Ael infantia. ſubau
di vel furoꝛe.⁊ bie enim
cõuenini nõ pot. vt. ff.
in ius vocã.l.quiq;.⁊.l
neq;.⁊ ad hoc.ff.demi⸗
no. ait pꝛetoꝛ. S. i.
boad ire hodie pꝛiꝰ eſt
adeundus defenſoꝛ ciui
tatis:quo d eficiẽte tunc
pꝛeſes:⁊ inde impatoꝛ:
vt in autẽ. ded efen. ci F.
⁊ iudicare.⁊ de mꝗ.pᷣn.
§H. 7 nõ permittes.
PBreſide.ſpſſe.

dUel pꝛo ⁊. vel dic vl

pꝛo.i.vel dic.ſ.per ꝓeu⸗
ratoꝛem.
e ¶ Domiciliuzʒ. no. ſuffi
cere denũciari ad domũ
etiã ſi nõ pueniat in no⸗
ticiã eiꝰ cui nũcial:vt.ff
de dã. in fec. l.iiij. S. pᷣtoꝛ
2.ff. ꝙ vi aut clã.l.aut
qui/S.i. Sʒ ar.õ.ff.que
ſen.ſine appel.l.i.S.iteʒ
cũ ex.ſed dic vt ibi.
fZabularioꝛũ.i.tabu
larij.ſic. ff. de iure deli. l.
fl. F. eii).
g ¶Zriẽnij.no.ergo vſu

capionẽ itertũpi lit᷑. ↄt.
⁊ ſic ẽ dð.ff/ꝓ em p.l.ij.

fl. ⁊.ff.ð rei ven.ſi pꝰ ac
ceptã. Sołl.ſᷣm. ¶MD. bic
coꝛrigit vt idẽ ſit in vſu/
capione qð ĩ pᷣſcriptõe
ſ.qð interrũpat᷑.vt.S.ð
rei vẽ.l.moꝛe.Tu dic bʒ
io.ꝙ bᷣ lex loquit᷑ ſpãli⸗/
ter in quatuoꝛ caſibꝰ.ſ.
qñ aduerſariꝰ eſt furio⸗
ſus vel infans vel abñs
vel in ptãte poſitꝰ. ałs
ſua qð in illis rijs legi
bus ↄtinet᷑.qð em̃ ſpãlr
dẽ nõ trabit᷑ ad ↄſequen
5 5. Freglen e. g
qð S. Itẽ q̃ro an reſtitu
ntes „ illo ti. ff. ex quibꝰ

cau.ma.:i.⁊.l.ait pꝛetoꝛ.S.fi.⁊.l.ſed ⁊ ſi ꝑ pꝛe.5.ait.Rñ.nõ. cum.n.bec
lex inducat ᷣ ꝓ pꝛiuilegio nõ dz in eiꝰ leſionẽ retoꝛqueri.vt ⁊. S. de leg.
⁊ cõ.l.qð fauoꝛe. b ſAel.xl.an.ĩmo vid et᷑ ꝙ ſole pᷣtoꝛie ⁊ ãnales ta⸗/

liter interrũpant᷑.vt..

tur. Et ↄcoꝛdat buic.l.S.ð epi.audi.l.ſi pñs

cõtractibus.S.fi.accur.

li. pꝛin. da.l. i.?. ij. Sʒ bic ſpãle v tinterũpan
2. l. f. 7. S.ð̊ nõ nu.pec.l. in

exr multis.tres ponit qões bec lex. Pꝛima cũ mibi deberent ſiles
quãtitates ex plibꝰ cauſis:⁊ vnã quatitatẽ ſine cauſe mẽtione expᷣſ
ſi:querit᷑ an oẽs actiões ꝓ ſiłi quãtitate ppetuaſſe videoꝛ.an nullã. an
vetuſtiſſimã. Scða ſi fiat de ꝑſonali actiõ elibellꝰ im̃:vel de ypotheca
tm̃:an ſuꝑ vtraq; videat᷑ ſi eri interruptio. Zertia an ſi nec cᷓ nee qu ãti⸗

ias ſit expſſa.ſz im̃ dicat᷑ obnori:an oẽs ſint ꝑpetuate Et oib⸗ Rũñ. ꝙ

3 i

—
S “

licto. in totũ vel in panẽ. t ¶Aliũ ſ. alueũ. u ꝗ Aldanet. vt f.

ſte. Sed quid ſt vnã cãm ⁊ quãtitatẽ ełpꝛeſſit:an Ppetuat ceteras. Rñ.
nõ. licet quidã dixerũt ꝙ; ſtc. ꝑ.l.iſtã.ibi.vel vni quidẽ ⁊ c.⁊ ff. de iudi.
ſolemꝰ. qð io.nõ placet.nã nec q; ↄteſtat᷑ in act. ad exbibẽdũ vid et ↄte⸗
ſtari in rei vẽ.cũ ⁊ poſt lit᷑. pteſt. in act. ad erbibẽdũ ↄplet᷑ vſuca.⁊ clau

dit viam vendicatiõi.vt.
ligevr ibi. ⁊ iſtã ↄſtituti
onẽ ſikr: vt ibi diceſ. Itẽ
quid ſi ex vna cã debeã
tur mibi tria.⁊ ex alia.x.
ex alia.xx.⁊ cũ petã.x.
an videar oĩa petere m̃.
nõ ſed ſola.x.licʒ vid eał
debere eſſe in electiõe a⸗
ctoꝛis in quã cãm eligat
vt. ff. de iudi. ſi qs. Itẽ
quid ſi generaliter dicã
eũ mibi obnoxiũ:ſʒ po/

ſtea ꝑ ſacrẽ̃m calũnie cõ⸗

fitear me de vna ſũma

ſenſiſſe.Rñ.nõ perpetu⸗

ant᷑ oẽs:ſed illa ſola.vt᷑
ff. ð excep.rei iudi.l. ſi ex
teſtõ. Itẽ quid ſi teneanj
mibi hereditaſ petitiõe
ꝓbpter res ſitas hic ⁊ eti
am mutine:⁊ te ↄueniã
bic:an ẽt in illis videar
interrumpe.Rũñ.non.qꝛ
nec actoꝛ hic deillis age
repotuit nec reus valuit
reſpõdere.Quidã tamẽ
dixerũt tali rõne:qꝛ ⁊
coꝛã nõ oꝛdinario inter
rũpit᷑ pᷣſcriptio. vt.ðS.e.
vt perfecti?. Sʒ nos di
cimꝰ in illis caſibus eſſe
ſpale. Itez qᷣro quomõ
bmõi libellꝰ fuerit recep
tus cũ nõ fuerint ĩ eo ea
que ſũt neceſſaria.ſ.tria
vt. S. S eden.l.ed ta. rñ.

ſponte recepit reꝰ de iu⸗/
ſticia ſua ↄſiſus.⁊ ꝓpt

timoꝛẽ teſtiũ decedẽtiuʒ
vel alias moꝛas.
K ¶¶MHHultis cauſis.ſiłi⸗
bus vel diuerſls. i. non
ſolũ in pᷣ cedẽti.⁊ iõ ſub
ijcit aliũ qͥ ĩcipit.ſi eĩ ⁊c.
IBGi quis ⁊c. credant᷑.
ecce tercia
m ¶ Uentionẽ bñtẽ. vt
fulit in vltimo caſu ⁊ hoc
ꝓpter incertitudinẽ qꝛ ĩ
certũ ẽ que magis videa
tur ppetua.ar.ff.de iure
fiſ. ita fidei.⁊.ff. de ap/
pel.ſcio.S.quid ergo.⁊

ff. ad exbibẽ. l. iuk. S. quãtu. ?.l ſolem?. intel /

duxiſſe:an vetuſtiſſimaʒ eam: aut

oino nihil feciſſe: cũ eius ſenſus eẽ
apparebat incertꝰ. Sʒ in iudiciis

de acqui.rerus do. adeo.S. inſula. Idem ſi vno latere ⁊c. vt inſti.

de rerũ di. 5F. inſula.

xe ccreſcit.vt.ff.ð̊ acqui.rerũ do.l.adeo.jᷣ.

pꝛeterea. inſti. ð rerũ di. S. pterea. Sʒ boc fallit in agris limita

tis. vt. ff, de acqui. redo.l. in agris.

Zãuis fiuminis natu
ralẽ cuſſum:oꝑe manu
facto:alioñ liceat auer⸗

in multis cauſis tales altercatiõ Mtere: ripaz ſuã aduer-
vẽtilatas inuenimꝰ: 2 maxime ꝓp⸗ ſus rapidi amnis impetũ munire

pterlongi tpis intenuptõnez. Di ꝓhibitũno . Et cũ fluuiꝰ pꝛioꝛe
eĩ pſonalis foꝛte fuerit mota actio aluco ðrelictoꝰ aliũ ſibi facit: ager

„ EA *

ypothecane aũt actionis nullamẽ quẽcircuit pꝛioꝛis dñi manet. q;
tio ꝓcedebat:quidã putabãt ꝑſo ſi paulatim ita auferat vt alteri par

nalẽ quidẽ eſſe tpis intermu ptione
perpetuatã.ypothecariã aũt eua⸗

ti applicet: id alluuiõis iureei qrit

aunꝰfundo accreſcit? DPẽarch.

neſcere tacitumitateſopitã. Æ 2 hono. 7 theo. aaa. ceſario. ppᷣ.

ſiquis gñaliter dixerat obnoxiũ ſi⸗
bialiquẽ ↄſtitutũ:alie dubitatõel

emergebant:ſi om̃s ei ↄpetẽtesa⸗
ctiones hmõinarratõe ↄtineri cre
dant᷑.anvo qſi ſlẽtio circa eas ha
bito tꝑe expirare:nullo ex incerta
libelli ofeſſiõe adminiculoeiacqſi

to.Gancim itaqʒ nulla in iudi⸗

ciis in poſterũlocũhfr̃e talẽ ↄfuſi⸗
onẽ:ſed qobnoxiũ ſuũ in iudiciuʒ
clamauerit: æ libellũ ↄuẽtionis ei
trãſmmiſenit:licet gñaliter nulliꝰ cau

ſe mentione abẽtez: vel vni?ꝗ

dẽ ſpãlitertm̃modoaut pſonales

actões vl ypothecanas ↄtinente

nihilominꝰ videri ius ſuũ oẽ eũĩ iu
diciuz deduxiſſe:⁊ eſſe interrupta
tpoꝝ curicula: cũ ↄtraðᷣſides/ ho
mines ⁊ ſuiiuris ↄtẽptoꝛes:odio⸗
ſe exceptiões oppoſite ſunt.

De alluuionib et paludib et pa
ſcuis ad aliũ ſtatũtranilis.

II peratoꝛ Goꝛð. a. marco.

l. appellãti. ⁊ deoꝑ. no.nũ.ÿl. de pupillo.5. ſi pluriũ.⁊ de aur.? ar.leg.l.
plauciꝰ.⁊.õ.de diuoꝛ.l.fi. ar. ↄtra.ff. ad. l.iul. de adul.l.denũciaſſe. S. i.
n elv niꝰ.ſ. cauſe.i.quãtitaſ d ebite ex vna cã.nõ tñ expᷣſſit cãʒ:vt fnit
in pꝛimo caſu. ? ſic noꝙ ſoluit pꝛimõ qõnẽ. Alij bocintelligũt ꝙ expᷣſ
ſit ſummã ⁊ cãm ⁊ ſic dicũt ꝙ ſi petij.x.ex cauſa mutui videar in oĩbꝰ a
lijs interuptionẽ facere ex quib⸗ mibi teneris. Dic ergo vnius cauſe.i.
quãtitatis d ebite ex vna cã nõ tñ cãm expᷣſſit.acc. o Eoͤrinẽtem. nũc
ſoluit ſcõ am ᷣm aʒo.⁊ boc ꝓpter incentitudinẽ:qꝛ incertuʒ eſt ꝛc.
p ¶Deſides. no. vt. z. derei vẽe.l. moꝛe, ⁊ de inof.tel.l.otra maioꝛes.x.ẽ

D e rei vxo .,8c.l. i. in fi.

Rubꝛica. De alluuiõibꝰ ⁊ paludibꝰ æc.dixit de acquiſitiõe thali nũc
denatural:vel dixit de acqͥſitiõibꝰ iuris ciuilis.nũc iuriſgẽtiũ vł nãlis.

.
/
1
7/
7
7

VUãuis ripã amnis.i.fluminis.vel dic ripã ſuã.ſ.munientis.
¶EHõ eſt. ſinemagno incõmodo accolaꝝ. vt.ff. ne quid in flu.
b.l. i. H. ſunt qᷓ putat,. ⁊.ff.deripa mu.l.i. Feis gut. 8 Dere /

Jqsinundatio nili flumi⸗
4 Vs reddiderit ditioꝛes: ꝓpi
res qs poſſidẽt tnbutoꝝ pᷣſtationẽ
agnoſcãt. Et ꝗ ſuũ deploꝛaut pf̃i
moniũ iminutũ:alieno ſaltẽ fũctio

nisonere liberent᷑: ⁊ nr̃e ſerenitatis

largitate defenſi:locon ẽtpolſel⸗
ſione ↄtẽti: ꝓ agitãdi cẽſus exami
ne m̃deãt ðᷣuotioi Mpꝛ. theo.

yalen.aa.ciro. pbDp.
Aq palluuionẽ ſiue i egip⸗
to ꝑ milũ ſiue alijs ꝓuincijs ꝑ diuer

ſa flumia poſſeſſoꝛbꝰ acqrunt᷑: ne
qʒ ab erano vẽdi:neqʒ a clibetpe/
tib:nec ſeparatim cẽſeni vel functi

ones exigiꝰ hac ꝑpetua lege vali-

tura ſancdmꝰ. Mevel allunionum
ignoꝛare viciat vel rẽnoriã poſſeſ
ſoꝛibꝰ videamur inducereSili⸗
necea quidẽ q paludibꝰ añ vel pa⸗

ſcuis videbant᷑ aſcripta:ſi ſumpti⸗

bus poſſeſſoꝝnũc ad fiugũ fertili⸗
tatẽ trãſlata ſunt:vel vẽdi vel peti

uel quaſi fertilia ſeꝑatim cẽſernul

quos libe
aecreſcit emolum̃

tũ accreſcit ⁊ onꝰ
econtra.vt bic.
2.5. ſine cen. vel
re.l. fl. ⁊.̊.no. ve
cti.inſti.nõ poſ.l.
i. in fl. ⁊. ff. de ſer /
uit.ruſti.p.l. imꝑ

atoꝛes. Szʒ arg.

3.5. de iure ephi.
l.i. Itẽ Z. ſ.l. pxi.
in pꝛi. So. vt ibi
¶Defenſt.illi qᷣ⸗
bus alluuioenis

iure accreuit. ⁊ ſilte

rius illi qu bꝰ eſt

imminutũ. Item

q dicit largitate

id eo dicit qꝛ da /

mus ei imunita⸗/

tẽ. Itẽ qð ſubij⸗·

cit rñdeãt ⁊c.ſ. ꝓ

tanto quãtũ ſibi

remanſit. vt. ſ.de

anno. ? trib. l ij.
li. x. ⁊. fl. de cenſt.
l. foꝛma. i. ⁊. ij.
2 Deuotioni i.
deuote ſoluant.

que. ab
Nario.vendi.
vt pꝛdpꝛia. vedit

tamẽ ob ceſſatio
nem tributoꝛum
azo. vel non ven /

dit ſepatim aug/
mentum ſech tota

liter: vt ſubijcit.
b Met a quoli /

c Nenſeri. i cen /

ſui aſcnbi.
d Erxigi. buic ?
co trariũ.. l ꝓxi.
cũ ibi dicat eum
grauariin pl⸗ cui
accreuit. Do. ibi

ſeparati accreuit

ita qꝙ decerni pot

vnũ ab alio. bic nõ:ſʒ peralluuionẽ:qꝛ alluuio decerni non pot.
AVel bic nõ cenſet᷑ſ.ſeparatim:ſed totalis pᷣcij facta cõ putanioe.

Sʒ quent᷑ quid ꝓdeſt nõ fieri ſeparatim. R

ſi. ſi fleret ſeparatim

1 nõ offerret cartã ꝓfeſſiõis oẽ ius amitteret. vt. . line cen. vl re.
l.fi. bic aũt nõ amittet.vt.gẽ. de vecti.⁊ cõmil.l. iij. in

pꝛopꝛie i. pꝛiu legia ⁊ poteſtates que ſunt vt vni au

erant alij

donent. vt. ff. de acqᷣ. rerũ do.l.ergo.S. alluuio. Refertur ergo bec

ratio ad id qð dicit: neqʒ ab erario neq; a quolibet peti.

Alij vt

p.dicũt ꝙ reſpicit.l.ſuꝑioꝛẽ.ſ.ꝙ illi quoꝝ patrĩoniũ eſt minutuʒ
releuari a tributis debent:nõ quaſi ꝑ eoꝝ viciũ ſit minuta poſſe
ſio. ar. ff. de cen. vicia. ⁊ ita nõ videbatur minui.ſed pꝛimaverioꝛ.
f¶Moxia. ⁊ bec ratio aptat᷑ ad ꝓrime dictũ.ſ. illi quon pẽimo

niũñ eſt auctũ nõ debent ſepati cenſeri ꝓptere

dixi g Similiter aſcripta. modico cen ſu.

z vtilita te qua mo

b Cenſeni quid

ſtnõ ſeparatim. Rñ.idem videtur i qſfflec doleant. nã cu laboꝛ

Uls daie.

encett
ſcguker

nüefiat

ſunmni
Pdüälnnr

ſadſegg
WE

Girftcün
Unnoctii

ſeranſeget

Gttoru

ſutte
ſſenſit

1,Vane
Dentekn

ſynue

iglätn enmnde bi danoſam intelligant. Cun le⸗

ri pfecto p̃toꝛio.

Septimus

eſt in dno moꝛtalis creſcit egeſtas:vt bic.⁊.j.de omni agro de /

ſer.l.fi. ⁊ in auten. de iudi.S.ne autem. Kk Intelligant. imo fru
ctuoſam:vt bic.⁊.S.depoſſti.l.fi.⁊.ff.ad.l.fal.l.iij.⁊.ff. de app.
l. ſcio. quid ergo.⁊.ff. derei ven.l.certũ.⁊.ff.loca.l.cũ colonus
Sʒz ar. ð.S. de iu di.l ꝓperãdũ.S.ſinaũt ex geſtis. QOfficiũ.i.
Rubꝛica. De ſẽ
tentijs pꝛefector e Akenue, e.
pꝛetoꝛio: qualiter leant diligentes oper ſuã agri de
t pſcriptionẽ res (iſſe culture:nec diligentiã ſuaʒ ſi⸗

tias audi. &t pꝛi gis temeratoꝛes.l. libꝛarũ aun con
bpꝛincip em Inter quos habendũ eſtofficiuz
ganub /quoq;tue ſedis excelſe: ſi aliquid
ciO.1. c0/

ſ.litigatoꝛis.non

legis vel conſim Ee ſententijs pꝛeſccton m
nois: qe micioſſſſ
ſureus valera e peratoꝛ. diocle. ? max. aa. ta
tentia: vt. ff. qᷓ; ſe.) faſz ſſ Ir ſ.
ſine ap.lei. in hbn. lalo. bp. llinci.

DINIigãtibusin ampliſ⸗
lſimo pꝛetoꝛiane pꝛefe
gure iudicio ſiotra

c Pꝛouocandi.
vyt 1.8. de pci. im
P. off. l. ſiqs, 2.

5 off pꝛe. ptoꝛio. . — Xui ede.
l..Sbijſcunabu Uis ſe leſosaffinnẽt: nõ pꝛouocan⸗
5 de epi. audi·l. Imus: licet P cuna vcl qualibet pu
a e geeſega blica vꝛilitate ſeu alia cauſa dicat᷑
iegr reſti us ſe Plata ſiia. Mec'em publice pꝛo-

deſt ſingulis legũ adminicula de⸗

tentiaʒ ipſemet 2

Pl d antl i, negari. Ia videlicetvt intrabien
fHi.z.l. feci. Jte,z Milaman noo Himmco.
. ek deode d gnitionalis ſedis pʒetoꝛiane pꝛefe
fec. p. I. in. Pogse .
à a Hecef pubii cture ſentẽtias:poſt ſucceſſones
ce. imo nocz. erpe WMenclslim 11
Qdit.n. reipublic.e. di eis tribuatur facultas.

niũ tantũ noſtro numini cõtra co⸗

iudicis numerandum: ſupplican⸗

cc. vt iſti. de hijs
q̃ ſũt ſui vel ali.

. .

fi. ⁊ facit.j de emꝗ.l.nec auus.?.5. de caduc.tollẽ S.ſ. eMo, tarenon poſſũt. o Edicti i.nõ dato. ? dic

ſtro numini. als nomini.i.nobis. Sʒ hodie ſieri põt ipſi pᷣfecto
vel eius conſiliarijs.j.x.dies.⁊ pᷣſtita fld eiuſſione mandat ſniam

eexecutioni.vt. S. de pꝛe. imp.off. autẽ. queſupplicatio. Sʒ ſinon
ſupplicet᷑ pꝛedicto mõ nihilominꝰ fit pꝛĩcipi.j.bienniũ. f el⸗
lſucceſſionẽ iudicis.i.poſtqᷓ; pfecto pᷣ.iudici ſucceſſit pꝛinceps ꝑ
inuocationẽ ſupplicantis dicẽtis recurrã ad pꝛincipẽ qo facere
prootuit qñcunq; poſt ſniam. ſic paſſiue intellige. Et hoc caſu ex
ecutioni mandat᷑ ſine fideiuſſiõ e. Ael dic poſtq; iudici pᷣfecto ce
pit poſſe ſuccedi. hoc eſt a tꝑe lateſnie a pᷣfecto. Uel dic tertio q;
peꝛefectꝰ hic de appellanõe cognoſcebat qò pʒ:qꝛ dixerat õ co/

gnitionales ⁊c. Poterit ergo.j.biẽniũ a ſnia pꝛimi iudicis ſup⸗
plicari a pꝛefecto nõ vltra.qð nõ placet:qꝛ foꝛte nec infra biẽniũ

liudica bit pꝛefectꝰ:cũ multa impediant cognitionẽ cauſe appel-
latiõis ⁊ ſupplicatiõis:vt vltra bienniũ extend ant᷑.nec interim
tempꝰ currat:vt in aut.vt ſpon.lar.S.hboc quoq; ſancimꝰ.col.ix

Ael quarto.i.poſt ſniaʒ latã a pꝛefecto qui alij iudici ſucceſſit:cũ

ei fiat poſt ſnĩam pᷣfecti:ergo ⁊ poſtq; pᷣfectꝰſucceſſit. De ſucceſ
ſione aut iõ dicit:qꝛ poſt ſed nõ ſtatiʒ poſt. immo quãdoq; mul
tito poſt ⁊ nũqꝙᷓ; ante fit bec ſupplicatio. Itẽ ↄtra.j.neliceariĩ vna
eęadęeq; cã.l.i.vbi nõ põt ſupplicari. So. ibi pꝛefectꝰ cognoſce⸗
bat deſcdᷣa appellatõe poſt quã nõ ẽ licitũ ſupplicare vel appel

lare.l.tertio. Itẽ ſi vſq; ad bienniũ ſupplicat᷑ vſq;quo durabit.

ſñ.foꝛte infra idẽ biẽniũ debet perfici:vel nõ eſt tempꝰ ſtatutum

vt.j.de tẽp. ap.aut.ſed lis. Ael dic infra tempꝰ ꝙ appellationẽ

hmoi ſuggeſſent diſponẽdusvl ſi
b] Si cotra us pꝛeces inſtruxenit petitoꝛis.

2

De allu. 7. palu. De ſẽ. p̊. .
Quõ 2 quãdo iu.

exercẽtibꝰ datur. ſ. anni vel biennij: vt.ſ.de temꝑ.appella.aut.ei qui ag

pellat. . ſ.d e temp.ap.l.fi.S.illud.in fi.

Hubꝛica. Quomodo ⁊ qñ iuder ⁊c. De ſententij

—

4

s oĩm iudicũ dicta ·

C rus pꝛemittit quomodo ⁊ quõdo detur.

Z n ſemp. ꝓ

functiones exigi concedimꝰ:nedo

MNQuomodoa qnando iudex ſen⸗
tẽciam ꝓ lene debeat pñnñiubus
ptibꝰ vel vna pane abſente.
I mpꝛ.ticiꝰ eliꝰ anto.publicio.
BHnſſemper cõpellens
NVvyt aduerſus abſentẽ ꝓ
mnũciesꝰ ppter ſubſcnp
Aionẽ patns mei:qua ſi⸗
gnificauit tiã contra abſentes ſen
tentiaʒ dari ſolere. Id em̃ eoper-⸗
tinet vt etiam abſentem damnare
poſſis.:non vt omnimodo neceſ

ſe habess. M
mperatoꝛ goꝛð.a.ſeuero
Eſſante quoq; caula ꝑem
Pptoꝛij edictiꝰ aduerſus eos
ꝗadmonitiꝰ iudicioadeſſe nolue⸗
munt:ſententiã a iudice poſſe ꝓfer
ni certum eſt. I Dẽé. a. antiſtio.
Beo iudicato recedinõpo
ſt: quod vobis abſentibꝰ
⁊ ignoꝛantibꝰ atqʒ indefenſis dici
tis eſſe pꝛolatum:ſi vbipꝛimuʒ co
gnouiſtis nõ ilico de ſtatutis que
relam detuliſtis. Ita enim firmita
teʒ ſententia que ita pꝛolata eſt nõ
habebit: ſi einon ſit accomodatus

ties. qñq; em cõpellens: vt cũ pñs iuſtã fouet li⸗

tez. abſens iniquã.vt.S

de iudi/ ꝓperãdũ.S.ſin⸗/

aũt ex geſtis. ⁊. S. ſinaũt
reꝰ.⁊ ad boc.ff. de iudi.
l.ð⁊ qua re. Uel ſcõ o dic
nõ compelleris ſemꝑ:qꝛ
ꝓpe finẽ tnẽnij fit ↄmi⸗
natio. ãte nõ.ſʒ põt reo
abſente nõ ecõtra actoꝛe
abſente:qꝛ tũc tm̃ ꝓpeſi
nẽ triẽnij ſᷣm io.vt.S. de
iudi.ꝓperãdũ.S.bmõi.
2.5§. 1. dixim?. 7 ad boc
ff. de iudi.nõ quicquid.
Itẽ hic in auilibꝰ. ſed ĩ
criminalibꝰ non ꝓcedit᷑
ↄtra abſentẽ diffinitiue

nullo mõ niſi ſit pena re

legationis vel minoꝛ ĩ⸗
ponẽdo.vt.ff.an ꝑ aliũ
cauſe appel.⁊ de pemiſ.
l. abſentem in pꝛin. S.i.
⁊ habes.ff.d e ꝓcur. ſer⸗
uũ.S. publice.acd.
i ¶ Dubſcriptõ eʒ. ſʒ cer
te nõ credit᷑ ſubſcriptiõi
vt. S. deleg. ⁊ cõͤ. l. j. rñ.
illð verũ cũ nõ ↄtinet in
lege. bic aũt ↄtinel: vt ff
metꝰ cã l.metũ aũt.
ſfi. ibi ex qua ĩterlocutiõe
als conſtitutione.
k ¶ Sniam. ad idẽ. ff. de
iudi.nõ quicquid.
Solere. nõ ergo ipo⸗
nit᷑ neceſſitas ex bijs ⸗
bis ⁊ ſilibꝰ.vt.ff.ð offi.
pſi.l. ſepe. ⁊.l.ſe. aco.

m ¶ Poſſis. de iuf qñq;.
4 Eſſante. qꝛ antiqui

Nkus mutebat ſpaliſ
nũciꝰpemptoꝛij:põe ca
ſum in pedaneis qui ci⸗
ꝓpter ꝑſonã iudicis qui

nõ põt citare ꝑ edicta ĩ albo poſita:vbi talia edicta ponunt ſed reqͥrere
vt ſi ẽ pedaneꝰ iudex vel delegatꝰ.vt.S.ð iudi.ſancimꝰ.iĩ fi.⁊ ĩ aut᷑.de ex

hbi ⁊ intro.re.S.ſi ᷣo quidẽ.col.v.⁊ delitig. .oẽm vo.ſji ꝑ nũciũ põtvt

eon. ff. de arbi.l. ſs interpellat᷑.S.i. Uel dic ſcõᷣo ceſſante ⁊c,.qꝛ nõ ꝑempto/
riũ fuit datũ:ſʒ tres denũciatiões que tantũdẽ valẽt.vt.ſ.e.tres.⁊.ff.de
re iudi.l.ↄtũ acia.S.cõtumax.el dicas ceſſãte ⁊c.i.ceſſante foꝛma bu
ius edicti.Eſt. n. eiꝰ foꝛma vt pꝛio vnũ ⁊ poſtea alið.⁊ poſtea tertiũ.q̃r
t0 h pemptoꝛiũ:nã bic eratvnũ ꝓ oĩbꝰ:vt bic.⁊.ff. iudi.l.ad ꝑpꝑempto
riũ.cũ ſequentibꝰ legibꝰ. AVel dic cefſante.qꝛ ipſemet iudex ei pᷣcepit vt
adeſſet ſniĩe:q̃ caſu eẽt vᷣe ↄtum ax.vt.ff.quibꝰ ex cauſis ĩ poſ.e.l.fulcimꝰ
8s.fi. p Admoniti. ab ipſo iudice d elegato: vel ſemel ꝓ oĩbꝰ vt dem̃

eſt: vel dic ter: vel dic a iudice pñte ſᷣm ꝙ variaſti caſum.ac.
eo iudicato.iĩtellige ꝙ lit. dteſ.ð̊ me ⁊ iurato de calũ.fui abñs:⁊

iudex requiſiuit me ⁊ nõ fui inuentꝰ:⁊ ſic ꝓnũciauit ↄ me diffin itiue
Bic eõ. ff. q ſen.ſine ap.l.i.S.itẽ cũ ex edicto. Sʒ ibi nõ iteruenit ꝑẽpto
rniũ.bic ſic.vel qð v aluittãtũdẽ. r ¶ Indefenſis.colligũt quidã.& loqͥ
tur i abñte ꝓbabili cã vt ſtudioꝝ. ⁊ nõ fuit defẽſus:qꝛ nõ reliqͥt ꝓcura
toꝛẽ cũ potuit: vł reliqͥt ⁊ nõ defendit.Si aũt reliquiſſet⁊ defenſus legi
time eẽt nõ reſtitueret᷑.vt.ff.qñ appel.ſit.l.i.S.fi.vñ dicũt bũc reſtimi ad
appellandũ tm̃.alioqͥn ſi neceſſana c abeſſet reſtitueret ĩ torũ. Itẽ ſi ſᷣ
potuiſſʒ relinq̃re ꝓcuratoꝛẽ ipſo iur̃ nõ cumet ipᷣs cũ ſtt vtile.vt. ff. ð di⸗
uer. ⁊ tẽ.p.l.i.⁊ ſic nõ eẽt neceſſaria reſtirutio:vel meliꝰ h̊ mhil dicit ð re⸗
ſtitutõe.vñ dic ꝙ nõ potuit relinq̃re ꝓcuratoꝛẽ.h̊ abſis cã ſtudioꝝ.vł re
linqͥt ⁊ ẽ moꝛtuꝰ ſicq; cõi iure appellat:cũ tps ſit vnile yt dixi. AUel dic

J i

iudice dato. Scõͤo op /
pone qꝛ pꝛo eodem ẽ ac

deaccuſa. qualiter 1 quando.
NJyt pꝛoponis.ſtu reus. b ¶ Per obꝛeptionem. obtulit em̃ foꝛte

27

Liber

ꝙ abſens ex volũtaria cã fuit ⁊ nõ curo potuerit vel nõ relinquere ꝓcu
ratoꝛẽ. S Ylico. j. tõs ape lationipᷣfinitũ.ſ.biduũ vel triduũ.vel bo
die x. dierũ: vt auten. de appel.in pꝛin.col. vi, ⁊ diſtingue.vt. . depcur.
l. quia abſente. tQuerelã. petẽdo reſtitutionè ad appelladũ ᷣm qſ/
dam: vel dic appellãdo. ac. u ¶ Aſſenſus.ſ.tacendo.vt.ff.loc. itẽ qrit

1c Feniato dñco. vel ſt⸗ Iyt pponis ps ciano.
min as pbbeu en e. Puerſa die feniato labſenteet

ignoꝛãte te ab iudice dato ferri ſen

⁊.ff.de ferijs.l.ſi feriatli IS . ce dato ſem
ndndie deelſſes ipetrauit: noimnento p̃ſes
ſ diriſſem menunq; vyꝓ denuo negociũ altenꝰ iudicis noti

trum ad iudici. vr. f. oni tenminandum commiſit.

ð iudi.l.ſi pꝛetoꝛ.S.mar ern . „,
cellus. Duabꝰ Srõ nibꝰ a. 7. Phil. cc. legino.
bec ſnia nõ dalu ipſo J Vt ꝓponis pᷣſes ꝓuincie
iuf.⁊ quia die feriato la/d⸗ „²
ta: 1 qꝛ abſente me non cũ cenũ locũ cãe cognoſcende de

cötumaciter. vt. ff dere Qiſſz: alibi ꝑ obꝛeptionẽ aditꝰ ſen

derno guach tenniã aduerſus te abſentẽ ꝓtulit:
Aognoſreldie vrff. qð ita geſtũ ẽ ad effectũ iuris ſpe⸗
Rab expꝛeſſus. no. ctaremimeoʒ. p. Mal.
ibi ꝙ ſic. AA5 „ P .
2 Coͤmiſtt. i Ip̃ſes Bal. aa. domi.

mo vicek SJpies Bar. 9. Domm
ꝙ iem qo pꝛimo: qꝛ ſic ℳ8 qſi deſtã ab adultiſ tuis cas
tſdeecnſalſi⸗ appellatõis qͥ ab adiutoꝛe ſuo fa
Ria ſe ſi preſes que et cta fuerat circiidurxit :eo tpe quo
. 5. Sʒ ilua 1oꝛdinario adulti curatoꝛesñ hẽbãt repetitꝰ
ic fuit delegat?: vt ptz anz; ſi erbi eniz
befuralleggt. eepbis norlone ſuã exhibebit. NMeq; eni
dʒ adultis nocere qcqd eotꝑeſta⸗
pone qꝛ pꝛo eodem ẽ ac rutũ ẽ quo defenſioeiuſta ⁊ curato
ſi ſniam non tuliſſet cuʒ
nulla ſit.ſed Keñ.ſᷣʒʒ.b.,d
veruz quo ad iudicẽ nõ quo ad eũ ↄtra quẽ dedit:vel veriꝰ econtra nul
la eſt quo ad litigãtes:ſed iud ex bene vel male functꝰ eſt officio ſuo. vt
ff. de re iudi.l.iudex.⁊ ad id em. ff. de arbi. dicere.S.fi.in fi ſed ↄtra extra

udici aduerſarius pꝛeces ex parte tua:cuʒ boc ignoꝛaſſes:vt alibi
locum ſtatueret qᷓ; pꝛius ſtatuerat:vel tibi ex iudicis ꝑte qua ſi alibi ſta⸗

t inſti.de cur̃.S.ſi.⁊.õff.de tuteł.l.ſolet.Qui actoꝛ ſi appellauit ⁊
ſidĩeſt delata: ⁊ non eſt pꝛoſecutꝰ actoꝛ qꝛ non potuit.vt.j.de appella.
l.ſi actoꝛ.nec curatoꝛes babebant:qꝛ nondũ dati vel moꝛtui vel remoti
vel excuſati:⁊ ſic indefenſt eſſent.⁊ idem ſ:t baberent ⁊ nõ adeſſent: ⁊ ſic

tuerit quo tu poſtea iuiſti. ⁊ eſt ad hoc.ff. de arbi.l. arbiter.in fi.ac.
R pꝛeſes. adiutoꝛe. adiutoꝛ ſtue actoꝛ tutoꝛi vel curatoꝛi adiungit᷑:

indefenſt: non valet ipſo iure ſententia confirmatiõis ſecus ſi eſſent defẽ

ſi:quia val eret ſed reſtituerentur. vt.ff. dere iudi.l.acta.S.ſi.⁊.sS.ſi aduer
ſus rem iudi.l.cum ⁊ minoꝛes.⁊ idẽ videt᷑ in eccleſta viduata paſtoꝛe.
d [Buo. I. adiutoꝛe.
e Nircunduxit.i.cancellauit quo ipſo pꝛioꝛem ſententiã confirmauit.
ſReperitꝰ.idẽ ergo cognoſcit.⁊ ſic eſt ↄtra.S.e.ſi vt ꝓponis.ſo.vt ibi.
A que aduerſus.idem ⁊ ſi ꝓ eis.vt.ff.de re iudi.i.furioſo.
hbPer contumaciã.ſ.veram: quia inuentꝰ non venit.vel ſictam
quia eſt citatus.nam tunc valeret ſententia, vt.S.e.l.ab eo.alias nõ vt
bic.⁊.ff.de re iudi.l.de vnoquoq;.⁊.ff.que ſentẽtie ſine ap.l.i.S.item cũ
ex. ⁊ abſentes dico nequaqᷓ; ↄuentos denunciationibꝰ ſiue citationibꝰ
que quidẽ ex moꝛe pꝛoponi cõſueuerũt.vt.ff.d e iudi.l.ad peremptoꝛiũ
cum ſequẽtibus.Quadoq; tñ idẽ ⁊ ſi ſunt citati:ſed laboꝛabãt moꝛbo
nõ. n. pꝛoceditur tanqᷓ; ↄrra cõtumaceʒ: vt ar.ff. dere iudi.l. queſitũ. ac.
en matte ueniẽs cũ cauſe merita ⁊c.vt.ſ.ſi per viʒ vel alio
mnodo.l.fi.ſic.Sẽ.ſi contra ius vel vti. pu.l.⁊ ſi legibus.
i Pꝛeſcriptis.i.diffinitis.r.dierũ terminũ.vt.ᷣff.ð iudi.l.per intemalla
2.S. de iu di ꝓperandũ.S.i. Sʒ bodie.xxx.vt in auten.hic poſita.ſicq;
loquit᷑ bec lex poſt lit. ↄteſ.cũ minet diffinitiuã ſniaʒ que ferrinõ põt añ

lennitate': æ aduerſariotuo trinis

lit. cõtel. niſt in caſu vt. ſ. de tẽp. ap.l.fl. S.llõ.ᷣ ſed ante litẽ dicerẽ

fieni eodẽ modo citationez. Alij dicunt bic loqui ante lit Oteſt.
ita dicũt interlocutoꝛiã ſnĩiam quedatur in fi.buiꝰ. l.tam in actio
olennitatẽ.ſ.que ſequit᷑.a ſic epo

ne in rem qᷓ; perſonali. k Bolennit
ne 1 0 id ẽ. le r is. poterat.n. p̃ſes lr̃as mittere ꝑ ꝓuiĩciã q̃ ma

gna erat: poterat
nisanrilio fuerant deſtiruutt. pongecd aibd⸗
Amp. diocl.⁊ maxi.aa.marino dinanus alnon
Aqſtatuũt᷑ aduerſus abſẽ⸗ eg angn dele
hNtesnõ ꝑ ↄtumaciã.l.denũci¶⁊.s. idi ſoͤc.
atõnibꝰ nequaq; ex moꝛe ↄuẽtos m ¶Pꝛo omnſb⸗
iudicate rei firmitatẽ nõ obtinere EEE
cenüeſt. II Detn. aa. Clauclie n a moneitd.
Onſentaneũ iuri fuit: pibꝰ onlo⸗rn..
ac pnna Et 18 aduerſe pſci⸗ vt. ſ. qͥ accu.non
ptis:pſidẽ ꝓuĩcie ĩpleta iuris ſo⸗ poſlſ.

pꝛeſumpta ꝑ tres

lris vel vno ꝓ oibꝰ pemptoꝛio denunciationes.
edicto vt pñtiã ſin faceret ↄmone ſe nes eni .
ſacto :ſi in eadẽ ↄtũacia pſeuera⸗ do epteſe diei⸗
ueritꝰ:pñtis allegatõnes audire. nolo venire vt. f
Hð vel ſucceſſoꝛ eiꝰ facere cuna⸗ qt raui bo⸗
bit:a quo ter citatus ſi ↄtũaciter eſerleuerauen
pñtiã ſui facereneglexerit:non ab no. malu ẽpecca
re erit vel ad cogenduʒ eũ vt ſeſe re dyabolieu pſe
repſtet: vel poſſeſſionẽ bonoꝛl p̃ſde ubitſ a ſue
cui incũbit ad tetrãſfene z aduer ceſſoꝛſene eran
ſaniũpetitoꝛẽ oſtiwere: vl auciis ernpenenpesͤd
defenſionibus tuis:id qð iuris ro tamẽ compellit:
yrt.ff. iudi.l.edi
temctpyſus piptorii pöetrſsn opeliſvtfivcfidt l geiiil
ſpemet pꝰſuũ pẽptoꝛiũ põt:ſʒ nõ ↄpellit.vt.ff.de iudi.l.⁊ poſt.in
Pein. L n no ſie citationem re ⁊ verbo.⁊ boc per oꝛdina

rium tantum:vt in auten.de exbi.S.ſi vero. Alibi verbo tantum

pꝛima locũ babet ſemper niſi ĩ matrefa.vt.S. de offi.diuer. iudi.

Li. vel niſi ratione loci vbi eſt conuentus:vt ſi eſtin domo.vt ff.ᷣ

in ius vo.l.pleriq;. S Incumbit. animo. vt. ff. de acqui. poſ.

l. clam. S.qui ad nundinas.vel coꝛpoꝛe per familiam:vt.ff. qui.
ex cau.ma.l.item ait pꝛetoꝛ.S.hanc autem poſſeſſionem ſᷣm.yꝛ.

reuerſus non recuperat: etiam ſi ſatiſdationem paratus fueratt?5

ſtare. vt. ᷓ. vbi in rem act.l.ij. .
t . ranſferre. cum agitur in rem vel auditis ⁊c.ſ.cuz agiturin .
na

m ᷣm quoſdam. Ael dic tranſferre cum non eſt liquið de cI

Vel auditis ⁊c.ſ.cum eſt liquidũ.⁊ ſic datur diffinitiua ſᷣm.p.⁊
b. Et ꝙ dicit defenſtonibus.i.rationibus ⁊ intentiombus cum
actoꝛ ſit iſte pꝛeſens.ſic ⁊ ponitur.S. de iuris ⁊ fac.igno.li.Zer⸗
cij dicunt ꝙ bic mutat caſum cum dicit vel auditis ⁊c.ſ.vtloqua
turin actoꝛe abſente. ⁊ ſic bene adaptat᷑.auten. qui ſemel.quelo
quitur in actoꝛe abſente.Circa boc auteʒ diſtingue cum reus ab
eſt. aut poſtlit. conteſt. vel quaſi conteſt. aut nec vere nec quaſt.

Pꝛimo caſu aut liquet de cauſa aut non.ſi liquet poteſt ferre dt

ſinitiuam.nec reſtituetur poſtea veniens.vt.S.de iudi.ꝓperan/
dum. S. cum auteʒ. ſᷣm ꝙ diſtin guitur.S. de pꝛocur.quia abſente
Si vero liquet.aut agitur in rem aut in perſonã.ſi in rem mitti᷑

actoꝛ in poſſeſſionem rei petite:⁊ ſtatim poſſidet.⁊ veniens reus

intra annũ auditur de poſſeſſone poſt annũ auditur de pꝛopꝛie
tate.de poſſeſſione non:vt bic ⁊.s.vbi in rem.l.ij. Si auteʒ aga

turin perſonã mittebatur olim in poſſeſſionem omniũ rerũ debi⸗/
toꝛis.Hodie ꝓ mẽſura d ebiti nec efficitur poſſeſſoꝛ. Sed veniẽ

ti reo quandocũq; reſtituit᷑ poſſeſſio:niſi auctoꝛitate iudicis res
fuerit diſtracta ab actoꝛe:quia iudex debet ad boc moderatũ tẽ/
pus ſtatuere.ſcʒ quo res diſtrabant᷑ vel iuſtus poſſeſioꝛ efficitur
Si do lis ſit quaſt ↄteſt.ſed nõ liquet iudici de cã:tũc bʒ locum

o ¶Contumacia

1onginen
ghichie
ſunn
doll
9 Cen
Picinnuns
Dennitie
Pſemngt
4 4uf
Goeſ
foofann
Cibrnit
alſledeſ
NPrin
Vonnnlie

deinilt

otbocgetcn
ictten

ſdecſaiu
Kitdonte

Nfner A

nſunth
ſchnai
jpeuee

qð dꝛ. 3. vbi in rem act. l. j. Si vero nec ſit ot uec quaſi: tunc dil
cuſſo ſũmatim negocio mittit᷑ actoꝛ in poſſeſſionẽ reſtituẽdã reo
venienti pꝛeſtita ſatiſdatiõe.vt.õ.de pᷣſqip.xxx.an.ſiquis emp⸗

toꝛ. §. penul. a

Gequitur auten.qui ſemel.que eſt in autẽ.d elitig.S.omnẽ vero

( i0 ſemel
ctionẽ ꝓ

Pponit. eo⸗
dem modo quiſe
quik. Duo em̃ ſe/
quẽtia paria ſuut
vt in coꝛpoꝛe bu
ius autẽ ꝓbatur
qui modi faciunt
rem litigioſa. vt ĩ
autẽ. in coꝛ. ..i.
b ¶ Actionẽ. ſtue
perſonalẽ ſtue re
alẽ ſtue mixtam
cNudiciaria. co
ram oꝛdinario.
d ¶Kogniß. ⁊ ſic
lit. conteſt vel q̃ſt
conteſ. alioquin
nõ poſſet ferri ſen
tentia diffinitiua
ſed.b.⁊.Aſo.con
Einex ergo an
te lit. conteſ.nõ lʒ
actoꝛi mutare li⸗

Quò ⁊ quãdo iu, ſen. pꝛo.

Septimus

fertur ſententia in abſenteʒ ſed de eiꝰ rebus ſatiſſit.⁊ idẽ dico ſi ẽ pñ̃s:
vt non poſſit pꝛeciſe compedli rñdere:ſed ſiet miſſio.vt.j.de bo. autẽ. iu.
poſſ.l.penul.poteſt etiã ꝓ motu iudici s puniri.vt.ff.ſi quis ius dicẽ.nõ
ob.l.i.in fi.niſt in caſu vbi cogit᷑ quis rñd ere pꝛeciſe.vt.ff.de ꝓecunl. ſed
bee. S.pᷣter.ſed lit. conteſ.abſens poteſt cõdemnan ſt eſt liquidũ, vt. S.l.
conſentaneum. aliter ab
obſeruatione iudicij ab
ſoluit᷑ tantũ.vt in.l.pꝛo

Defenſionibus.i.intentionibus

eregerit iudicare In autẽ colla. ni inferat Miis quoq; pꝛeſtitis

viiſ. oſti. viide litigioſis Moẽm. ſiintenupto dtarat anno denuo cdus. Et ad diiur
6 Ni ſemel actionemꝰ pꝛo. lſitem deſerit: poſt edictoꝝtniu et erveedendo l. uiacen
WVoonit ſiue conuentione iudi anni niꝰſpaci obſemiationem ab nitiue ctii ſi non eſt li/⸗
ciana ſeupꝛecibus pꝛincipi obla-⸗ oĩ cadat actõe. I DZẽ. aa. leontio mn odulk virach par
tis iudiciq; inſinuatis ⁊ per ceũad/k Res ðnũciatões ad ꝑẽpto peelenre.
N Ac.ν⅛.ονυ⅞⁹ue de e IMon ſit. qð ſit ꝑ ↄteſ.
uerſario cognitis : neceſſe hʒ vſqʒ Niedicti vicẽ: aduerſus ↄtu-⸗ vtin coꝛ F. i vo iniun

ad finẽ litem exercere.Qui ſicau maces ↄualeſcere: ſalubꝛiter ſtatu ⁊.f de iurio. iu. ·.? qꝛ

„ N — — — . fi e.
ſam perſequidifferat: reopoſtulã⸗ tüeſt. I Dc. aa. Bleſio. m 4 Aliud ſeloquifjſt
te tribus edictis citeturꝑinterual & Am nõ volũtatistue arbi annũ dederit cũ tantuz

tres menſes dederat. ſʒ
dic ꝙ nõ implicat.vt.ff.
de ꝓcur.l.non ſolũ.S.q̃⸗
ritur.ſʒ certe nec annꝰ vi
detur d ari.ſed.x.dies vt
3.de dila. in autẽ. qõ fie
ri.ſed illud in odiũ illiuſ
qui impetrauit reſcriptũ
ad extraoꝛdi iudicẽ. Jt
bic diffinitue ᷣm io.

n Allegatiõibꝰ bic ad

la. xxx. dienqꝛ vor pᷣconia paucis tmo ſzneceſſitate pfectꝰ ſis:qcqd
inoteſcit. Que citatio ⁊ ꝑ Ppꝛicipẽ ↄtrate abñtẽ ſtatutũ fueni qñ ab⸗
dᷣlegatiſ ꝑmittit᷑qð ⁊ locũ hʒ ⁊ ſi ſetie cã neceſſaria ſit:officere tibi iu
lis ceptanõ ſit. Oð ſi vocatꝰliteʒ ris rõmõpmittit Il dẽ. aa. valerio
ðᷣtrectat:ei aliudãni ſpaciũ indul⸗ c Eim pñtibꝰ ꝑtibꝰ litẽicho⸗
ger.ĩtra qdð ſi ceſſat:iudex auditis ¶QAatã ꝓpõas:ſi poſtea qᷓ; cõ⸗
allegationibꝰ pꝛeſentis ⁊ perqui/ trate lʒ abñteʒ ꝓnũciatũ ẽ ĩtra pᷣſi
ſita veritate pꝛonunciet. Sed nec nitũ diẽnõappellaſti latã ſnĩaʒ fſci

belli⸗ an babeat intra annũ veniẽs auditur: niſi pꝛi dipoſtulãti:mlie ſacre ↄſtõnes re diiur eigs Vrs demd⸗
neceſſe in veteri q̃ roaliti. 6 perandũ.S.⁊ ſt quidẽ
rela pſiſtere ⁊ ita us reolitis erpenſas quas ſuſtinue fr agat. V Imne ibi hic ſolũ dicitur
derogak legi vete vt reus pᷣſens liberet᷑ ab

ri. S. de edendo.l. edita. cumularetamẽ poteſt bene. Item ptra. 3
vt nemo inuitus.l.i.ſed illud ante buiꝰ poꝛrectionẽ libelli nõ pꝰ.

vt hic in coꝛ. pꝛobat.ð Fallit ⁊ alias illa regula.vt ibi diximꝰ.
f¶ Nibus. edictis vocet.vt veniat ad cãm. vt.l. conſentaneuz. q̃
ſiebant in quadã d ealbatione in pꝛetoꝛio. Item fiebant per vo⸗
ces pꝛeconũ. Item p nũcium qð bodie magis eſt in ↄſuetudine
vt H.⁊ hẽſ ĩ coꝛ.ſʒ
ſcriptũ:vel ſcribebat᷑ diuerſis locis.fiebãt ẽt alia gñalia bãna ĩ

eodẽ albo.vt.ff.ð iuriſdi.om. iu. ſiqͥs id.ał.dẽ albũ.vt.ff.õ albo. di vltra trienniũ nõ ꝓtendit᷑.vt.S.de iudi.ꝓperandum. J

ſcri.ſ.vbi erant ſcripta noĩa officialiũ. g NTriginta dien. inter
edictum ⁊ edictũ. Sed an iudex poteſt minuere videt᷑ ꝙ ſic. vt. ff.
de iudi.l.nõnunqᷓ;. Sʒ ↄtradico vt in coꝛ.vbi dicit nõ minꝰ ⁊c.
licet de dſuetudine minuat. Itẽ nunqͥd interuallũ. x. dierũ qð da
tur reo per legẽ cõſentaneũ.⁊ per.l.ꝓperandũ.S. de iudi.ꝛ.ff. de
ſudi.l.per interualla. auget᷑ per hanc autẽ.Alðo. dicit nõ. vt arg.
ſ.de ap.l.pꝛecpimꝰ in ff. Jo. ↄtra. vt.ff. dereg iur. l non dʒ acto
ni. Itẽ iſtos dies dico ↄtinuos. bh ꝙ Poaucis innoteſcit.qꝛ au⸗

obſeruatiõe indicij ⁊ actoꝛ abſens condemnet᷑ ei in expenſts.idẽ aũt in
vero abſente dicebat. M. vt auditis allegatiõibꝰacton ſnĩet᷑: ſʒ nõ erit
abſurdum ſi plus permittatur reo qᷓ; actoꝛi:vt dictum eſt ᷑m Jobᷣ.
o ¶ Inferat.⁊ cautionem ĩ iudicio ſiſti faciat.vt.j.de bo.aut᷑.iu.poſ.aut᷑.
qui iurat. p ¶Poſt edictoꝛum.triũ.non pꝛeteritoꝛum. ſed denouo
faciendoꝛum ſᷣm Jo. Sic ſi bene ↄputes babebit biẽniũ ⁊ ſex menſes.
Alij dicunt ꝙ depꝛeteritis edictis ⁊ de pꝛeteriti anni obſeruatione loqᷣ
tur.⁊ ſic baberet annũ ⁊ tres menſes.aʒo.quod tñ ſpaciũ ſi videat᷑ extẽ

tũ quõ totiẽs ſcribebat.rñ.ł abꝛad ebat᷑ pꝛĩo

Res edicti.fiqi.ſed v erũ fit poſt tres.vt.l.ad perẽptoꝛiũ. r ſ Gra
tum eſt vt. ff. de re iudi.l. contumacia. S. contumax. æ depu iu.I.
nter actoꝛes. Dabitur ergo diffinitiua etiã ſine perẽptoꝛio:cũ iſte tres
denunciationes tantũdem valeant:⁊ boc quãdo eſt dubiũ ſit cõtumax
vel non. Quid aũt ſi aperte dicat non venis.Rñ.nõ opoꝛtetplus cita⸗
ri quia ĩ ĩcertis non etiam ceris locus eſt cõiecture. vt.ff. de verb. ob. l.
cõtinuꝰ. S.cum ita.⁊ in auten.de reſti.⁊ ea que parit.S.fi.⁊.ff.quibus ex
cau.in poſſ.ea.l.fulcinius..ſi.ſed ar.ↄtra.S.ð iudi.i.iudices.⁊ in aut᷑.

dientibus t̃ ⁊ quibꝰ bij dixerint.ſed edictũ ſic per multos dies ) (banus.

poſitũ omnibꝰ liquet poteſt iñ fieri ⁊ per pᷣconẽ vt iu coꝛ.
iDelegatis. i. delegatis a pꝛincipe.ſed videt q delegati p ed
cta citarenõ poſſunt.ſed pernunciũ vel per ſe.vt.S.de iudi.l.ſani Vpartita:vt diximꝰ. õ.de ꝓcur.l.qui abſentẽ
cimꝰ.in ſi.⁊ in auten. de exbibẽ.S.ſt vero quidẽ.que ſunt ð. So. ( e⸗
bec coꝛiqgit illas.vel dic in delegato apꝛincipe tm̃:qꝛ talia ſpã⸗
lia babet. vt. S. de iudi.l. a iudice. aliud ĩ alijs delegatis: vel hec
loquit᷑ vſq; buc poſt lit᷑ ↄteſt. ille añ.ar.ff.de edi.edic.l.ediles.S.
item ſciendũ. k Zocũ babet.ſ. talis citatio pᷣm Bul. ſed. m. et
azo.i.ſententie diffinitiue ꝓlatio:ſic em̃ dicit in coꝛ. ⁊ veritate ſub
tilius ⁊c. ⁊ boc ſi reus ſubeat onꝰ ꝓbationis:⁊ liquidũ faciat.vt
ff. de ꝓba.l. circa. at. niſi pꝛobet abſoluitur tiñ ab obſematiõe iu
dicij.vt. s. deiudi.l.ꝓpãdũ. Sed ſi reus eſtabſens antelit᷑ ↄteſ.
an poſſit diffinitiue danan ſi acroꝛ ſubeatonus pbationis. Rñ̃.
nõ ßᷣm Jo. licet. ¶M. ↄtra.ſed ſiet miſſio in poſſeſſionẽ. vt.5õ. de
pꝛeſcrip.xxx.an.il.ſi quis emp.j.penul.Nã quicqͥd actoꝛi pmit/
titur ⁊ reo vt dictũ eſt in. xxx.diebꝰ.ſed nõ ecõtra.vt ff. de fer.l.fi.
⁊.S. de temp·ĩ integ.reſti.l.petende.nec obſtat in autẽ.vt omnes
