miodiettkit toꝛenò valet ſnia. ? hic eſt tertius. ⁊ ſic ſunt caſus tres ᷣm azo. car. e.l.iij. F. miſſum. v bi dicit poſſe agi de ſtatu ſi unpubes agat petitio
bionlu. Alij intelligũt totã.l.cum pupillus agit noĩe alterius de momẽ⸗ ne bereditatis. ſed expone hic ꝙ nõ poſſit:alias quãdo pupillus peti/
(Eolenet taria poſſeſſione.⁊ ipſe idẽ vult agere de ꝓ pꝛietate.Nel reconne toꝛio iudicio cõueniref. vtin.S.ſi quis lib er. in. e.l.iij. nã tunc in eius fa⸗
ſepſpnntii niatur ⁊ eedẽ dant᷑reſponſtones.⁊ ſimilr ſunt tres caſus qui nõ uoꝛẽ differt queſtio ſtatus ꝑ car.nõ qꝛ pᷣſes de libertate cognoſcere nõ
zen iot placẽt.Alij vt.y. dicũt ꝙ tota lex duos tantũ ponit caſ us. pᷣm⸗ poſſit. vt.ᷓ. de peda.iu.l.placet.. ff. de car. edi.l.iij. F. due bic autẽ age
Cigeniik vſq; illuc.ſub coloꝛe ⁊c.⁊ ſic nõ mutat pᷣma poſitio. Scòs ab bat pupillus petitoꝛio.⁊ ideo non differk queſtio ſtatus. Sed buic ſolu
dſßneri inde vſq; illuc. nibil aũt ⁊c. ⁊ ꝙ ſubijcit.nibil aũt ⁊c.ẽ expoſſtio tioni videt cõ trarium.ff. de carbo. edi.l pe. vbi petitoꝛio agit pupillus
adnreri ſcvi. ⁊ ſcõm boc dices adipiſcẽdei adepte. ⁊ alteri.i.minoꝛi. ſec( ⁊ tamẽè differt queſtio ſtatus. ſed ibi cõtra alios poſſidẽtes res heredi⸗
— ſcõm nos adipiſcẽde ꝓpꝛie ponit᷑.⁊ alteri.i.aduerſario minoꝛis tarias.ſ. ecus aut ſt cõtra eũ qui ei mouit queſtionẽ ſtatus. Vel loquitur
6 iaf qui eſt maioꝛ. Poſſent etiam dici quattuoꝛ caſus. vt vnus aſſu, ibi⸗ cum ſatiſdedit pupillis: vnde admitti᷑ pupillus vr curatoꝛ bonis
dei GS matur in illa dictione maxime.alij tres nõ mutentur. datus.vt in eo.ti.ſed ſi is.S.i.ſed ⁊ poni põt huius.l.caſus in poſſeſſo/
ſinn 8 L ¶Obꝛepticia. puta qꝛ volebat intendere rei vẽdicarioni ⁊ de p rio.vt ſi dicas ꝙ pupillus volebat adipiſci poſſeſſionẽ vel retinere ex
in “ pꝛietate iſte minoꝛ ꝓpbare. d Metitio. quꝗ aduerſarius fecdcit car.ꝙ põt 2 vtrobiq; differt queſtio ſtatꝰ.⁊ hic dicit ⁊ ſi ſup ⁊c.vt bic ⁊
ntac de recõuentione ſiue ꝓpꝛietate. e ꝗ niciatũ. i inceptũ. vt in ff. de car. edi.l.iij. S. parui. ⁊.ff. de inoffi. teſta.l.q deinof. niſt bactenus.
nnu poſſeſſoꝛio.nꝗ idẽ ⁊ ſi interueniſſet tutoꝛ in poſſeſſoꝛio vt modo vt ſummatim cognoſcat.vt.ff. de can edi.l.iij. S. cauſe.⁊ qð bic ſubijcit
iſune ſi dirxi. ⁊ ad boc j.ꝗ̊ da. tu. poſ.l. in vniuerſis. O Jurgiũ. ſ. tota de bere. ſcõm hũc caſum expone.i.de poſſeſſione reruʒ beredis. Uel dic
np le poſſ eſſoꝛij bettoriſle hs eius.ſ.poſſeſſoꝛiũ ſuit finitũ in j rertento eodẽ caſu etiã de bereditatis ꝓpꝛietate ſumm atim cognoſci cũ
Kitdr⸗ ſuccubuit. g ¶Qirca minoꝛẽ i.pult aduerſarius obꝛepe cõtra peitur carboniana. vt ſi euidẽter pbetur eñ beredẽno eſſe:nec filium:de
9n. pupillũ ⁊ de ꝓpꝛietate litigare. ⁊ bic vltimꝰ nõ variatun. neget ei carboniana.vt.ff. de car. edi.liiij.S. cauſe. Kk ius.ſ.pᷣſidis
ſlchni⸗ . be Quſtodiri.ſ.potuerit nã ⁊ minoꝛ põt ↄueniri cũ auctoꝛitatetu l ¶ Aertit. dicebant em̃ aduerſarij eũ nõ eſſe filiũ fabij.vel dicebant eum
iune t:is. vt. fl. de admi.tu.l.i... ſufficit. Atẽ ex eo ꝙ dicit obꝛepticia ſeruũ. mEt ſi.i.qᷓ;uis. n Mon poſſit.ſ.alias cũ cõueniret᷑ pe⸗
hhonſicn petitio alteni obeſſenõ debz. no. ar. ꝙ teſtes in cã poſſeſſionis nõ titoꝛio.bic aut ſic vt ſubijcit:qꝛ bic agit. Ael dic nõ poſſit.ſ. vt ꝓnũciet
ſkllin ſunt interro gãdi de ꝓpꝛietate. vel ſi intemnogeni nibil in ea dictũ cognoſcit tamẽ vt ſubijcit:ne ſibiipſi bec littera cõtradicat.⁊ bic pꝛout
Pwcöince eoꝛum pſit. ſic ꝛ.ff. de peri. bere.ſt quis liber. §. fe in fl. 2, ff. deiune poſuiin petitoꝛio.ſed ſcm aliũ caſum dic nõ poſſit ꝓpter carbo.quod
wi iur.ſi duo patroni. . i .l. eum q..circa n. diffemi pcipit. Queſtionem. .deſtatu. undata tñ pꝛius intẽtio
Cpeinimne Rubꝛica. tnemo inuitus agere vel accuſare cogatur. ne actoꝛis. vt.j.de ꝓba.excep.⁊.j.de excep.ſi quidẽ.ſʒ ꝓut in carbo.po
eſiua L Muitus.idẽ dicit textus qð rubꝛica.? ꝓbatur hec regula ſui quõ deſtatu cognoſcitur. Rñ.ſummatim. vt.j.de car.edi.lij. ꝓut au
igideßn de vſur. pu. l. vlti. de pig. creditoꝛ.⁊ idem eſt ecõtra in tem in petitoꝛio poſui plene cognoſcitur. Pp Quoniam.dixi cogno
gltn ſun afendẽdo/qꝛ ſufficit in poſſeſſionẽ miſſio. vt.ff. de inius ſcendũ quaſt nõ ꝓnũciandũ qm æc.⁊ ſic ſi detur ſnĩa ꝓ puero in pꝛinci
ſic ſfil vo. l. ſatiſch. niſt in caſu. vt fl. de Pcun. ſed ⁊ be. 5. pter. ſed etiim paali etiã in ĩicidẽn ꝓ eo data videt᷑ Secus ſt cõtra ei in pᷣncipali ſcõʒ
ſamng,⸗ in agendo qñq; qͥs opellit cauſatiue.vt geſtoꝛ negocioꝛũ cõun Jo. uxt hic.⁊.ſ.de oꝛ. cog.l.ij.⁊.Sẽ.de iudi.l.quotiens.ſed videt᷑ nõ piu⸗
rtic etl vt.ff. deneg. geſt. ſinaũt. Item ꝓcuratoꝛ. vt. . man.l.a pcura dicari in incidenn niſt ⁊ de ea ꝓnũcietur. vt.ff. de bis qui ſunt ſui vl ali.
iſl in toꝛe.⁊.l.ꝓcuratoꝛẽ. Item tutoꝛ. vt.j.arb. tu. l.ij.ꝛ. j. de admini⸗ iur.l.penul.et. ff. delib. agno.ſi quis ali.S.ſt vel parens. So. vt dicta. l.
enſtte ſtratione tuto. debitoꝛibus. .l.tutoꝛes. Itemberes. vt. . debis l. deoꝛ. cog. Et no. ꝙ pᷣme tres.ſ.l. huius ti. dicunt de incidentibus que
inli gquibus vt indil.i. Item adminiſtratoꝛ ciuitatis.vt.ff.de admi⸗/ ſtionibus que in modũ exceptionũ vel defenſtonum opponunt᷑.vltima
litgten ſtra. re. ad ciuita.perti.l.ij. .ſi eo. Item mater. vt. ſ. de legi. bere. vero loquit᷑ quẽꝗ do in modũ recõ uentionis vel accuſationis nõ defen
ruli ſciant. Item ille qui ſemel gctionem ꝓpoſuit. nam loquit᷑ bicti. ſionis tantũ.An aũt in incidenti ſit ꝓnũciandũ.pla.dicit ꝙ ſic. vt. ff.
beniki quàdo adhuc null p poſuit actioné. vt. . quõ quãdo iu. anf. iudude qua re. in pᷣn..ff. de mino.l.intra.ſcõᷣm vna caſus poſitionem.
iun Quilenel. Sʒ ſolet n an bonoñ poſſit cogi aſcbolare vt agat ⁊. ff. de puari.l.iij.:rñ. bul.ð dicit ꝙ nõ ꝑ.i.l.buiꝰ ti.ꝛ..de. oꝛ. cog.l. ij.

l ij

cau. liberis. 5.fl. . l. ſequen. ⁊ bocideo qꝛ aliterin cauſa ꝓcedi non põt
et boc quãdo ciuilis ĩci

2 pone exẽplũ.vt.ff. a

filium.idẽ ſi crĩalis ciui/
li. vt ſi ex inſtrumento te
cõuenia qð dicis falſuʒ
vel ecõ tra ciuilis crimĩa

T¶. Zibi agenti. petitio
8 Beneris. qꝛ noͤ ſit a⸗
gnatus vel cognatus.
teMatrueles. tuol ⁊ ſic

x Queſtio erit. in mo

in illa de qua re intelligit pncſpaliter: alia duo ſpecialia dicit. J0. vero

diſtin guit inter incidẽtes vt que habẽt cãm vetuſtioꝛẽ antei udicium vt

tũc nõ ꝓnũciek. vt in fl. i. l. emergẽtes vt que nouã cãm habent ⁊ oꝛigi

nem vt falſus teſtis. ⁊ tũc ꝓnũcietur. vt. . de dil. a ꝓcedẽte. .ff. de lib.

it ciuili. vt i.i. et. ij. l. bu ⸗ J queſtio⸗ tibi generis

ius ti. Siautẽ crimina⸗ . tr
lis eniali tunc de vtrac; ab his quos fratres pPatiu
pꝛonũciatur ſecũdũ bu. Aſegt eſſe dicisnon fit:adito pꝛeſi⸗

de ⁊ accepto iudice: familicherci.
indicio expenreꝰ. Quod ſi deca
re queſtio erit pꝛiꝰ de natiuitatis
veritate ſcðᷣm iung ſene⸗ gen
eec idem vir clariſſimꝰ cure habebit.
li:vt ſi de plagio te acG/ iX
culem vm dieas ſemu. MPꝛ. val. 2 gal. aa. demetno.
iuũ venditum fuiſſe. vJ c N. Mm ciuili diſceptationi
j. eo.l.pe. vel ꝓnũciatur S (1
ibi ꝑ ↄſequẽtia ſᷣm Jo.

„ 2 .

tibi dices.

l.ꝑiul. de adul.l. i. F. ſi pu /
blica. ⁊? ar. ſ. de lib. cã ſi

criminis inciderit:vel crimini pꝛi⸗
us inſtituto ciuilis cauſa adiungi⸗
cebrioni. tur: poteſt iudex eodem tempoꝛe
vtranq; queſtionem ſua ſentẽtia
dirimere. I Mpatoꝛ conſtanti⸗
nus ad calphurnianum.
Adem gradu. q Moniann ciuili queſtione
v. Erpenre ad oiuidé Auintenniſſa ſepe fit vt pꝛiꝰ

enan lenainſch de Cnmineiudicetur: quod vtpo
— eoꝛu te maius merito minoꝛ pꝛefertur
ex quo criminalis queſtio quocũ-
q; modo ceſſauerit: opoꝛtet ciui
lem cauſam velut exintegro in iu⸗

nebere.

gum excep. qð põt eſſe.
vr. ff. de ꝓba. l.i.
V Aueri. nõ ꝓnũciari
yt. Z.l. ꝓxi.dixi. in fi.

NAm ciuili. inciderit. vt agis er inſtrumẽto qð dico falſum excipien/
Ao. vel agis er teſtam ento qð dicoĩte teſtatoꝛẽ cõpuliſſe ad faciẽdũ

yt. ſ.c quis ali te. pꝛo.lei.vel pone.vt.j.de oꝛ. co g.l.i.ſed ibi vtraq; pᷣnci

palis. ⁊? ¶ Adiungit᷑ vt accuſes me de plagio.ſed ego te ſeruũ meuʒ
eſſe dico. vt.j. ad.l. fa. de plag.l.antepe.vel accuſas me de adulterio vł᷑
ſimili.ſed ego te ſeũ meum eſſe dico. vt.j.ad.l.iuł.de adul.qm̃ alexan
drum. Itẽ pone exemplũ..de offi.rec. ꝓuin.l.i. 9 Zempoꝛe. imo
vyiget᷑ pꝛius finienda crimialis.vt.j.l.ꝓxi.que eſt c6. S ol.ibi reaccu
ſando.⁊ ſic ambe queſtiones erãt pᷣncip ales.bic ſcõᷣa in modũ excepti
onis ꝓponit᷑. Itẽ quõ ꝓnũciat᷑ bic ſuꝑ vtraq; ĩmo tim̃ ſuꝑ pᷣncipali.vt
3. eo.i.i.in fi.que eſt cõtra. Solu. ibi incidit ciuilis ciuili.hic criminalis
ciuili.vł ecõtra ᷣm. b. Ael põt dici bin Jo.ꝙ bic vtranq; dirimit ꝓnũ
ciãdo tñ de pncipali tm̃.⁊ adeo incidẽs determiĩari vꝛ vt ſi S eã qͥs ve⸗/
niat cõpetat exceptio rei iudi. vt.ſ. de fi. inſtru.l.fi.in fi. niſi vbi dicit dei
cidẽti ſũmatim co gnoſcit᷑ vt.ff. delib. ag. ſi qs ali.S.ſi vł.⁊.S.memiſſe.
Voniam. intermiſſa.i.dilata ciuili. b ſSepe fi.nam quãdo/⸗/
aliter ſit vt cum ciuilis ẽ pᷣiudicialis.vt inſti.de act.S.pᷣiudicia⸗
Ies. 1. ſ. ad.l.iuł. de adulte.qm alexandrũ. Item bic erant ambe queſtio
nes pᷣncipales. ſed in ſupioꝛi.l.nõ. Item eſt cõ tra buic.ff. ð iudi.qͥ pꝛioꝛ
Szʒz bic fallit illa regula que fallit ⁊ ałs.vt ibi dixi ac. c De crimi
ne. bãc.l. intelligebat y. cum crimĩalis extin guit ciuilem. vt.ſ.ad.l. iul. ð
gadulte.l. adulteri. alias nõ. cũ nõ ꝓbibeat᷑ qͥs poſt cõmiſſuʒ crimen age
re cõtra quẽlibet ſuũ debitoꝛem. nec donare.vt.ff. de dona. l. poſt cõtra⸗
ctum. ſed certe nõ ꝓbibet᷑ bic agere ſed dʒ differre donec cimialis termi
netur. 1 poſſes hic diſtinguere vt dices.ſ. de accuſa.l qui de crim ie.
Ceſſauerit. p abſolunonem. vel dic vt.j. qͥ accuſa.nõ poſ.l. i.no.
e ¶¶ Diſtin gui.i. diffinii. ¶Qata ſnia.abſolutionis.alioqͥn nõ dat
imo tollit inicium ciuili qu eſtioni.⁊ ſic intellige.S.quocunq; modo.ſ.
pꝓ ſniam abſolutoꝛiã vel ꝑ pactũ vel per tranſactonem.
NRubꝛica. De litis cõteſtatione quia iudicia accipiũt exoꝛdium ꝑ litis
conteſtationem.ideo de ipſa pontt.

ℳ
1

Npãcipaliter mote queſtio-

Es.i.cã vel q̃ſtio.

nein:

dicium deductam diſtingui: vt
finis criminalis negocij cxceo die
quo inter partes fucrat lata ſen⸗

tentia:initiu ciuili tibuat qſtioni.

De litis conteſlatione.

MWpꝛ. ſeue. 1 an. aa. val.

Es in iudicium dedu⸗
ctainon videtur ſi tantũ
ſtulatio ſimplex cele

pꝛata ſit: vel actionis ſpecies ante

iudicium reo cognita. Inter litẽ
enim cõteſtatam ⁊ editam actio⸗
nem pmultum intcreſt. Lis em̃
tunc videtur conteſtata cum iu
derx per narrationem negocij cau⸗
ſam audire ceperit.

Loll. v. conſti. vi. de erhiben. et

introdu. rei= Gſancimus.
Hferatur ei qui vocatur
adꝰ iudicium hbellus: ⁊ ex
indepꝛebitis ſpoꝛtulis data fide
iuſſioneꝰ vigi ti dierum gaude⸗
at inducijs quibꝰ deliberet cedat

reſpodere roͤne iudicis vel actoꝛis vel temn

i Deducta. (petita. K ¶Gim
pler. vt vocef aduerſarius in ius. Sicigit tria nota po/
ſtulatio. libelli editio. ⁊ cõteſtatio.p mũ nõ facit ↄteſtatio
poſt poſſit iuriſdictio declinari. vt f. ſi s in ius vo.
l.ij. Mec ſcõm vr bic. ꝛ.ff. de iudi.nõ vid et. ⁊ ar.ff.rẽ ra.ba.l.am⸗

pliu s. niſi in caſu
vt. ð. qñ lite pen.
da. l.i. ⁊.ij. Letti⸗
um ſic.
logn ita. p li⸗
elli dona nones
vt. S. de eden. edi
ta. ͥ dabaf aliter
olim. vt. ff. ð edẽ
l.i.S.i. aliter bo⸗
die ꝓponit. vt in
aut. bic poſſita.
m ꝙ Qum ſudex.
de arbi. l. i. 1 ꝙ di
cit narrationẽ.ſcz
2 rñſlonem. vt. g
de iura. calũ.l.ij⸗
in pn. ⁊ de iudi.
rem nõ nouaʒ. F.
pꝛoni. merita eifff
cauſarũ partium
aſſertione pãdũ⸗
tur. vt. ſ. ſt p vim
vel alio modo.l.

narationem ne/
gocij ſ.Pncipaliſ
Vt debet mibix.
ticius ⁊ ticius di
cit nego: vel non
eſt verũvel ſimile
vt ſt exceptionem
oppòat pacti vł
iuriſiura di Sec?
ſi dicat noͤ teneoꝛ
poꝛis.qꝛ tũc declinat.

Item ſecus ſi dicat reus. Rñ. ſed nõ animo pteſtandi litẽ. vt arg.
f. qui.mo.pig.vel bipo.ſol.ſi debitoꝛ.S.i.⁊ de vſur.ſed ⁊ ſi quid
5S. fi.ſed ar. còtra.ff. de cõdi. inde.l. ꝙ qͥs. ſed ibi im̃ in mẽte conce
pit. Item puto ꝑ veritatẽ reſpõ deri ſed ꝑ ſacramentũ calũnie qðᷣ

ſit poſt de credulitate.q̃d aũt ſi cõ fiteaf.R

. nõ fit cõteſtatio ſed

puto ſi erat libellus datus ⁊ animo cõteſtandi boc feciat qð eſt
c teſtatio ⁊ dabit diffinitiua.alłs ſi ſimplr ſic petat actoꝛ ſine li /
bello nõ ẽcõ teſtatio ſed pᷣcipitur reo vt vſq; ad cenuʒ tps ſoluat

vt. ff. de iudi. ſi debitoꝛi.

Sequitur auten. Offeratur.

2

Fferatur.bec aut᷑.tractat de quibu

ſdã p̃ambulis lit. con

teſta. eſt in coꝛ. de exhi. . ſancimꝰ. coll. v. ꝛ⁊ dic offeratur
ei.l. a iudice. vel ab actoꝛe:vel ab aliquo alie mãdato iu⸗
dicis. O ¶Aocatur. i. q̊ vocatus eſt. ſic. . de do. cau. ſi minoꝛ.

p Ad iudiciũ.idem ⁊ ſi ad arbitriũ.vt.S. de arbi.l penul. in fi.⁊
de arbi. l. . Hec ob. S. ð epi. ⁊ cle aut᷑.gñaliter.in fl.ibi niſi cau
ſa ⁊c.n exponit᷑.i.niſi ſatiſdatõ pᷣdicta remittaf. Itẽ dic iudiciũ
ſcʒ ciuile. Idẽ ſi in cnimiali.vt.ff.de accu.l.libelloꝝ. ſed ibi in hoc
plus. qꝛ xxx. dies dant ad cõponendos meſtos penates. vt. ſ.
cexbi.re l.nullus.inſup.⁊.xx dies ad deliberandũ vt bic. Itẽ per
boc qð dicit libellus:paret necefſariã eſſe ſcripturas. olim ſecus:
vt. ff. de edẽ. li. F. ĩ. Sʒ H fallit in illis caſibꝰ vbi nec ſniam opoꝛ
tet dani in ſcriptis. vt.j. de ſen. ex peri. re. aut᷑.niſi bꝛeuioꝛes.ac.

o ꝙ¶ Nocat.i.q vocatꝰ eſt.ſic.j de do.cau.ſi minoꝛ. a ¶ ERꝛebi
tis ſpoꝛtulis. tã ab actoꝛeqᷓ; a reo ⁊ qñ ⁊ q;tum in iudice delega

to. hẽs in autf.de iudi. S. ne aũt.col. vi.in oꝛdinario nõ inuenitl.
expꝛeſſuz: iſt in clericis.vt S. de epi.⁊ cle. omẽs qͥ. S. executoꝛibꝰ.
⁊.l.cũ clencis. aut.ſed bodie.⁊ in quibuſdã alijs ꝑ ſonis.vt.j.de
fruc. ⁊ lir. expẽ.l.ſi.⁊ de a gẽ.in re.l.fi.lib. xij. in ſi. ſcom coͤſuetu
inem terein eis dicas ſeruandũ moꝛẽ. b Fideiuflione. l.

ij.2 qð ſubijcit p

4

— —
=S= —– —

51S
lanenn d
etotitnt⸗
Pinnse,
lubelann
eniſtincni
gliepen
liri Li
ſo.
Fends
ognitat,
idoferog
sdeecen eef
ſdcbeſi
ngrföͤcdi,
N unrbe
Pponſktir
thicpofte

Lun ſe
arbitrenf
abbilizo
Norrotoneſs
fiftonen s
unagül⸗
ön tde ſci⸗
nno nonaz.
ot neigcß

inipanuan
ſenorepici..

Gtf Korin
Aalonodol.
ſcalcbicrd

rratiocern.

deiſörchel
Urdebarnbis
ſcs Ltehsd

Pnegoedltn

Kreniſgfie
lgenonmn
Ponpeeit

niunci OO

fraunune
attiedelnn
ardilegra.
ſerſuttnt
ſinnindon
iclinet
intnof

vochechtdht

grutotfre
ſfeſiit

TZeitius

iudicio ſiſtiniſi poſſideatĩmobilia. vt. ff:qui ſatiſda.co.ſciendũ.
⁊ inſti.de ſatiſda.S.ſed bodie.Alij dicũt coꝛrigi dictã.l. ſciendũ
p aut.iſtam. Itẽnota de ſideiuſſone.ſ.pſonali non pignoꝛũ. vt
ff. depᷣto.ſti. l. pᷣtoꝛie. c ¶ Aiginti dierũ. ſ. ad plus.nã mioꝛari
poſſunt.vt.j.de dila.l.i.⁊.l.ſiue pars.⁊.ff.de iudi.nõnunqᷓ;. alij

Paa F de re ldh B
i i s an⸗ an cõtenclat ate iudici alium aſſo
aiudicedatis in ciari petat vel recuſet euʒ niſi ſit
tel eu bieaege is quemn ipſe alio recuſato iam pe
deluct.nöͤnich. tient·. Deniq; pꝛeſens interroge
em 5. Sed dic tur an hoctepus tranſierit quod
no poſſunt mi 2 2ſr
unfſiener ve⸗ nõ modoex ipſius reſpõſione ſed

etiaz libelli ſubſenptione manife⸗
ſtatur:quã initioꝰ facere debʒ.Li

cem dies q̊ dank
ad appellationẽ
interponẽdã nec

ann?q daur ad tis ergo coteſtatio Rtm hoc pꝛiui⸗
. Rarendd appel legium habita pꝛo nihilo eſt.
detAſoctemaz auten. Col. vij. conſti. x.
pꝛioꝛ oꝛdinariuſ de erectoꝛibus N. „
an enea. Ibellum vero nõ alias
. Eaineue⸗ a:· actoꝛ dirigat: niſi pꝛius 4
de lgat grat⸗ve in ipſum quem dicit obnorium :
Vent bie tin negocij executoꝛeʒ exponat cau
ar cõtma.f deiu/tionem ſe ſcilicet intra duos men⸗
Saendo ſeslitem cõteſtaturum vel omne
reri di pemiu dannnü ei qui couenitur otingens
dieih e biecde reſtituturũ: in duplũ cautione nõ
git vel h abñte tranſ. rrrvi anregcses
tera ꝑte.ibi vtra⸗ tranſcendente. xxxvj.aureos. M
q; eratſens. jGGlee
onens auris bo Deplus petitionibus.
6 Intenogetſ. AMpꝛ. iuſtinia. a. iochan. ppᷣ.

cut aliemultes ⸗/ N irte
untinterogatio 0 (alliditateſ amputare

ante lit. cõteſta. ſ1 ) Dioſas otrahentiũ

nes ante vrf. de . A pperantas cenſem?
mewoga. ct. ꝑꝓ pt ſi quiscerta quãtitate ſibimet
b Initio.dz ã Debita ſipamplioꝛe pecinia per
Auino ſubſen⸗ dolum ? machinationẽ cautionẽ
bere anos dñi in exegerit: ? ad iudicium debitoꝛẽ

ché ſeuaf. ſeq ſſennn
buur termin? ad m̃dendũ. i ¶ Pꝛo nibilo eſt. nõ ergo interũ
pit pᷣſcriptionẽ ſm yr. ſed videt m al.cũ etiã ꝑ ſolũ executoꝛeʒ
fiat intenuptio. vt,j. ð pᷣſenp.xxx.an.ſlcut.⁊.l.cũ notiſſimi.in pᷣjn.
ſed põòt tñden illud ſcdᷣm iura vetera qñ incognita erat libelli ob
latio. vel aliter ibi nõ ſit li. cõteſt. ſed ſi fierer p nibilo eſſet nec in /
tenũpek pᷣſcriptio. Itẽ an cõſenſu ꝑtium pot remitti.videt᷑ ꝙ ſic
vt. z. de epi. 7 cle. aut. generaliter, in ſi.ᷣm vnã lecturã.vt.j. de pꝛi
ulle. ſcho. l. vl. F. vl. lib. xij. . ff. de fer.l.i. in Pn. ecõ tra ꝙ nõ. vt. S.
de iura. calij.l.ij. F. ſed qꝛ. Zu potes dicere vt tacite poſſit: expꝛeſ
I¶ enõ.vt ar.ff. de ꝓcur. filiuſtamilias.S. veterani.
Ibellü. bec eſt in aut.de executoꝛibꝰ.⁊ bis qͥ con.S.i. colla.

wvilj. ⁊ reſpicit initiũ cauſe.ſed illa.ð. de epi.⁊ cle.aut. generaliter.

reſpicit finẽ vnde nõ ſupfluit vna p alia. Iqſ Et in negocij.
p aut.nã ex ſtipulatione executoꝛis bʒ reus vtilẽ actionẽ. vt. ff. rẽ
pu, ſal.ſo.nõ quaſt. ⁊.ff. de ꝓcur.l. mutꝰ §. ſi ꝓcuratoꝛ.
AKubꝛica. De plus petitionibꝰ.Quia lit. ↄteſt. petit qñ plus. iõ
dicit de hoc in ſpẽ.ſ.qñ plus petit᷑ re.nã ⁊ alijs modis plus peti
un. vt inſti.de act. I. plus aũt. de bus bictitulus nõ dic.
MMioſas. q;titare. ide in alia re. vt. ff. de leg iij. l. quiſquis.
NEregent. extra iudiciũ inducẽdo debitoꝛẽ dolo ad ꝓ/

Vt nemo inuitus. Deoꝛdi.iudi.

De lit. ↄteſt. De plꝰ pe. De dila.

L mittendũ.ff. de leg.iij. ſideicõ. 2 de ſer. coꝛ.l.i. F. pſuadere. o Pen
uenteer dicta cautione. p Ynchoatã. p lit. cteſta. vt. 5.l pri. d
q ¶ Diſpendio.ſ.iure debiti.qꝛ no petere:ſed petere velle videt᷑.vt.ff. re

icit

ra.ha.l.amplius.⁊ in hoc eſt ar õ.ff. de edi.edi.q̃s ſit fu.in pᷣn. ſed in ex

penſis factis ꝓpter maioꝛẽ petitionẽ dõnat᷑ in triplũ.vt inſti.deact.

tamꝰ litem calliditatis eum peni⸗
teat ⁊ venitatem debiti confeſſus
ſuerit: nulloeum diſpendio pꝛe⸗
grauani. Sinautem ⁊ liti pꝛebuit
exoꝛdium ⁊ in cetaminibus nego
cij pꝑmanẽs arguatur de adiecta
falſi quãtitate:non ſolũ ea ſed eti⸗
am toto debito' eum fraudari.
Traãſactionibus ſcʒ ⁊ ſecũdis cõ
feſſonibus ſiue inſinuate ſint ſiue

nõetiam in hoc caſu ſuam obtinẽ

tibus finnitatem. Zalibus etem̃
cautionibꝰ hec obijcerenõopoꝛ

t .
t. Pe dilationibus.

Mperatoꝛ diocle. ⁊ maxi. aa.

et. cc.dict. DM
Aoniam plerũqʒ ene
it vt index inſtrumen
toꝛum vel perſonarũ
tionẽ dare reruz ? neceſ

—

gratia dila

ſitate cogat᷑:ſpacius inſtructionis

exhibende poſtulatũ dari cõueni⸗
et. Qðhac rõne arbitramur eſſe
moderãdũ:vt ſi ex ea puincia vbi
lis agit᷑ vel ꝑpſona vel inſtnmmẽta
poſcent᷑:nõ ampliusq; tres men
ſes indulgeant᷑.ſi veroex cõtinẽti
busꝰ ꝓunncijs ſer mẽſes cuſtodi⸗
riiuſticiec.in trãſinarina aũt dila⸗

tione nouẽ menſes cõputan opoꝛ
tebit. Qð ita cõſtitutũ iudicãtes

tripli. lʒ. p. dixerit in ſim
plum. rArguat. p
teſtes.ſecus ſi p iuramẽ
tuim vel cõ feſſionẽ. vt.ff

de iureiur. l. euz qui. æ. ſ.

denõ nu.pe.aut᷑.contra

.

nicham.
8 ]Debito. in plus er⸗

go punit᷑ qᷓ; deliquerit.

t¶ Eranſactionibꝰ. du⸗
os caſus excipit vbi bec
cõſtitutio ceſſat. MPꝛimꝰ

1

eſt ſi ante ſniam eſt trãaſ

ctum ſupꝑ catiõe doloſa
etiã ꝑ doluʒ ß m. b. vt in
fi.hbuiꝰ.l.talibꝰ em̃ boc
i. dolũ. ⁊ in tranſigẽdo
cõmiſſum.ſecus ſi ſuꝑ re

als tranſigat᷑ p dolum
qꝛ nõ valet tranſactio.

vt. ff. de condi.inde.l.in

ſumma. Uel dic eã trãſ

actionẽ ita demũ tenere
ſi fiat bõa fide.⁊ qõ di⸗/
cit in fi. hec obijcere ⁊c.
ſcʒ dolũ pᷣmo cõmiſſum
in extoꝛquẽda cautione

⁊ in plus petitiõe facta
dolũ aũt pᷣſentẽ.i. in trãſ
actione ↄmiſſuʒ poſſuʒ

obijcere. vt. S. de trãſac.

l.tranſactione.⁊.l.ſub pᷣ
textu. Secũduſ qñ pdſt

extoꝛtã cautionẽ ꝑ dolũ

reus ſponte cõ fitet ſeto
tum debere ⁊ cautionez

foꝛte ei facit. Ham ſtcut

ingdebituʒz a ſciente ſolu

tum nõ poteſt repeti: ſic
cautio vel confeſſio de

indebito expoſita reo ſp
iudicat. vt.j.ad.l. falci.

l. fi. 2.ff. de reg. iur. l. cu⸗

ius,78 ↄdi.ide.ſt fidei⸗

cõmiſſum. ? ſimile eſt.
qð me.cau.l. ij. ⁊. j. de ß
ſcrip.xxx.an.cuʒ notiſſi⸗

mi. F. ſed/ ⁊ ſi qͥs. Mec ergo exigo bic curſum biẽnij poſt cautionem pᷣmã
licet alias exigat᷑ ꝓpter velleianũ. vt. j. ad velleia.ſi mulier. qꝛ bec eſt ꝑ
ſona que ſtanm pot ſibi pᷣiudicare.Alij etiã hic exigũt biẽnium. ſic ergo
duo ſunt caſus q excipiunt. Alij faciũt vnũ ⁊ dicunt tranſactionẽ ex in
teruallo interueniſſe ⁊ poſtea ſecũdam cõ feſſionem qua cõfitet᷑ ſe nõ ac
tutum facta tranſactione. vt. s. detrqſac. l. ranſactõne. Sed qd ſireus
abſoluit᷑ actoꝛenõ ꝓbante de adiectione falſe qᷓtitatis.nec cõ fitentede
indebito ne reo ꝓbate dolũ.Rñ.ad buc bʒ locũ beclex vt debito careat.
vVHec obijcere.i. dolũ cõmiſſum ſupꝑ lite maioꝛi qᷓtitate erponit.

GG de eis poſt iudicia ponit.

¶¶ Rubꝛica. De dilanonibus. Quia dilationes in iudicijs petunt.ideo⸗

Aoniã inſtrumẽtoꝛũ.large accipe. vt ff de fi. inſtru. l.i.? q ſubij⸗
cit ꝑſonarũ.ſ.aduocatoꝛũ. vel reſtringe inſtrumenta ad certas im̃

pſonas accipe teſtiũ. Itẽ aduocatoꝛũ.vt.ff ex qui.cau ma.ab hoſtibꝰ.
S. fi. 2.l. qit pᷣtoꝛ. S.fi. An aũt ob amicoꝛũ abſentiã nõ inuenio. ſed ar. eſt
ff. de vſur. l. ſciendũ. 2 de ſer. vꝛ.pdi.l.qͥdã iberus. It an eſt dada vt ac

„.

toꝛi denũciet.arg.ꝙ ſic.j.v bi in rẽ acno.l.ij

ceſſarias.vt.j.e.ſi inter puatos.in ſi.⁊.ff. de iudi.l.interdũ. VReru“
i. cqrũ. 5! Lon tinetibꝰ.q̃ aut nullo aut modico frero diſtin gunt. vt.

ffde ver.ſig.notionẽ. S. cotinẽtes.

20Sex meſes. repetenõ aplius

Liij

Itẽ ſi ob quaſcũq; casne

deiudi.lnönnucãe. t Ontegra.i.legalis dilatio. re

“W 5 Mouem mẽſes. repetenõ ãplius. vt.ſ. eo.l. f. min aut poſſet vtin ſi.

ff de iudi. l.nõnũqᷓ;. nec eſt boc mutatũ ꝑ aut᷑.

ricula.niſt ea data iudex ex cã abbꝛeuiet qð põt.vt.ff.de re iu.qðᷣ

uius. l. . ſ. ſiue pars. 7. ff. de iudi. ere ⸗ alig ſuſſi .qualé. in fi.q̃ ſunt. s Aoͤnumerenk. vt. j.
vtom. ob. u. P eſt ſ. bi den guci. Horufenin Dan bſuu l deenb ns eönenirſecns in bon cllon eſ / ti.qi.l. i.
ſpacia dant. qꝛ illa aut de amis eniie cgtmn nec eſt mutatü per ſtone qᷓ nõ tribuit ius.qꝛ poſſet dari a ꝓced ente. vt. ff. qͥs oꝛ⸗
tur cõtumax. bicde bis qᷓ dant pn petenn. L in bo.poſ.lſer.l. ij.
aliaz. que eſt. . de iudi. . õ §. dies. Itez T li⸗
anknben 03 ꝛilla in ſentire debebũt: vt hac rõne non diicis offciũ cõquieſcat: donec pe dbenas. vt inſti.
n 4 —, „ . — V . . * .
ſupandam.7 plene diri ſibi cõceſſum intelligãt dande di titi tpis deflurxerint curticula. Je n ſt ic
ochoc ſ eo lfi. ſatonisarbitniũ: ſed eandẽ dilatio rie aũt ſiue repẽtine ſine ſolennes *ee poſtulat.
Dande.pᷣdicte vł mi H 5 ugr⸗
an de Flagitane Mem ſi ren vegetiſſima rõ flagita ſint dilationũ tẽpoꝛibusnõexcipi p rbuak n⸗
nit. ve a. vt intracer té Uerit? 2 neceſſitas deſiderate in-⸗ antur: d his cõnumerẽtur. lcrure als
pus a i eſt afinatr ſtructionis exegerit:nõ facle am Dem 2. ad catullinum ꝓcon hura⸗ q fiat
D ampuronda. Preſders plius q; ſemel nec vlla trahendi len affrice. de Hlanc i
ap. l. ij. in pn. nec coõcedẽ grte ſciant eſſe tribuendam. 1 ꝛocedente iudice dilatio ta. vt T arg f. de
. ner i eleſ Apꝛ. cõſtan. a. ad miſuʒ vica. Ynemno cõuenit poſtulani: cna reg. iur. omia.
aͤs liber.5. plane. ar. qñ quis reſcniprum ad ſi vtraq; pte pñte tribuatur?: cu prehgra⸗.
cui bluſch galall. etraoꝛdinanĩ iudicemre nõalias niſi cã coine indulgeri g dicit ſtio. ſ
bocaüt. ale. it: dilatio ei penitꝰ dene queat: ⁊ cognitiocauſe non inter- bic emerges.
i. q facile 1 temerariuu, POꝰ⸗ auerit: dilatio eipenit ene qucat: cc l n inter⸗ rges.
lt dan vlna e ſemel ganda eſt. Illi aut qui in iudiciu? pellatione plenaria:: ſed cõſfiden- Aueſiepr
hngrlis cauſe. vr’f. vocat᷑ danda eſtad hanc bi te e ucſe legitime lgn 9 Per ſniam. ſ.
eo. oꝛatione. 7.1. fi. To j⸗ Ilari . interlocutoꝛiã. 7
d 4 Ampli.f. n poreſt cum mendacia vel ꝓferenda ali-⸗ vtſi oꝛte dilationis petitio fuenrit iterlocutoꝛis.
⸗ aß reenpium. ¶ qua inſtrumẽra velte ſes affi⸗ ienola⸗ napt queſtio per acur aretieei
ogit aduerſanium ſſe nõ potuit q pᷣteri ſpẽ ſententiam iudicis dirimatur. cã ꝓcedi nõ põt
ad altenus ꝓuincie iudi ſtructuse lenõ potuu ꝗqp . Poent
cem venire. ⁊ dic a cele · ad alienũ iudicium trahit᷑. In au Dem aad maim. prr dir e
. i⸗ aelcete duſ. ten. colla. v. conſti. vj. de exhi. 7 ma nobis fuerit ach dic impꝛobata.ſ.
de iunlſ. om. iudi.lin on introdu. reis. Gi. appellationẽ ↄſultationẽ a iudice interlo/
de iunſ. om. iud eneen. im .. k . . 1A uẽtenon debere
minall. f Diario. NVogd fieri non debet niſi ue eſcriptum ſiue ſit pꝛimo iudi wan dilationẽ. T
ſad poandnee VBactoꝛ ſatiſdederit cen ꝓ, ciopetita dilario: ſine ea tnbutan a ſwbiſei aitt⸗
reſcnptũ q pᷣma facie mittens qtitatem ſe daturũ ſilitẽ ſit ſiue nõ petita quidẽ: eam dare Eatang vik
beleeun noercquat aut- erequẽsno vin cunds noliccbit:cademronequa Nus aboti
de pot. vr detépo. in cat caulam. Siigit poſttpusa ſe necin iudicijs quidẽ cognitionu; ung y ob ntate
integ:reſti petende. Ccoõſtitutũ infra decẽ dies reo pñte noſtrarum dilatiotribui ſolet. tcad vicat alni
b 0 feſe aaned nõ occurrat:dimittatur reus era Mperatoꝛ cẽſtanti.? cõſtan. poſſe dani diffini
1Rrererſpes. vrff. de ctoco, ꝓmiſſuz eſt ſiqd crca aa. ad patro. vica. afffice. mns- babegneſ.
ed dolſe Rre⸗F. n. litẽ plusimpẽdiſſe cuʒꝰ taxatione i terpꝛiuatosæ fiſcum Qndentic ac⸗
re reſcriptũ ſed in ꝓuin/ iuchci inrauern. — 2„— ſialiqualiſmota fuerit vin Am a nobiſ
cia eagenegoels termi⸗ m futuro. pf. none .—Nʒz parn petende dilationis per de ( Nau zuahe
nandũ.vt.ſ. vbi de cri. a noſnt. land I aoppellat ſiue ip⸗
uarcnorant, dna Jue pars ſiue integradi fenſoꝛes ſuos copia nõ eſt denegia banoſrar un
uincia. ꝗᷓ eſt cõtra. So. lano fuerit data:eo vſq; iu da:ſi hoc ↄmoditatis rano poſtu⸗ alijs deleget nõ

Gedquitur aut. Quod fteri ⁊c.que eſt de exbiben.S.icolla.vi.
C AQao .ꝗ fieri.bec aut᷑ nõ bene aptat᷑ ad.l.codicis ꝓut.y.eam poſuit
Bns innulit᷑ ſm eũ ꝙ reſcriptũ nõ ten eat niſi pſtita ſatiſd atione.qð
falſuʒ eſt ĩimo tʒ. Dic ergo ꝙ fien.ſ.vt cogat᷑ reus rñdere ſub extraneo iu
dice ꝑ reſcriptũ: niſi actoꝛ ⁊c. vt ꝓbat᷑in coꝛ.i.tñ.⁊.S.i. I ¶ Quãtita
teʒ. quã ſtatuet iudex ſuo arbitrio vt eadẽ aut᷑.dici videt᷑.nõ tñ aꝑit dele
gatus: an d clegãs.ſed puto ꝙ delegatꝰ cui cꝗ eſt cõmiſſa. naʒ ⁊ ea ſine
q̃bus ⁊c. vt.ff. de iur. om. iudi.l.ij. me Aut ꝓ et. nã ſi nõ exequendo
vinceret cãm:qð fieri poſſet ſi eſſet abſens ⁊ cõtumax qui impetrauit re
ſcriptũ ⁊ bonã foueret cãm.vt.õ.de iudi ꝓperandũ.S.ſinaũt ex ge tunc
nihilominꝰ ten eret᷑ reo ad expẽſas ſiue ad qtitarem in cautiõe ꝓmiſſaʒ
vel ꝓpꝛie lege aut. nã qðᷣcũq;ʒ eoꝛũ deficit ſatis eſt reo vt agat ex cautio
ne cũ ſit alternatiua. vt. ff. de cõdi. inſti. ſi beredi. ſic ſemꝑ ẽidẽ ſenſus.
n ꝙſiHon occurrat.ſ. actoꝛ.ſecus ſi agit᷑ coꝛã oꝛdinario.nã tũc expectat᷑ ꝑ
annũ ⁊ tres mẽſes ſcõm nos.vel ꝑ bienniũ ⁊ ſex mẽſes ſcõᷣm quoſdam
vt ſ. quõ ⁊ qñ iu. aut᷑.qͥ ſemel. o Dimittaf. ab obſeruatione indicij

–

ſit li uidũ de cã.vt.S. deiudi.ꝓperandũ.S.i.⁊. ij. P 6° Luta
trfatione.pcedente iuramentũ.vt.S. de iudi.aut᷑.poſt ius.
Juepars. põt ergo iudex ꝑ ſe dilationẽ legalẽ abbꝛeuiare. vt. ff.

pꝛioꝛi iudicio ſit data vel nõ petita:ſed in pᷣncipali cs darek. Po
nitur ergo. cõſultationẽ ve. bo Fuerit.ſcõm antiquos caſus
ponit᷑:qñ ad imꝑatoꝛẽ fuerit appellatũ ſiue ad aliũ ⁊ ille retulit
àd impatoꝛẽ negociũ ⁊ impatoꝛ cãm delegauit. c⸗ Agd ap /
pellationẽ.i.in cã appellationis.vel ad appellationẽ·i· interpel
lationt. d Vepꝛo 7. fiue babeas ve ſiue vl. ſic antiq poſue
runt. Mec ob.j. de tẽp. ap.aut᷑.ſed lis.⁊.ſ.vbi ſena.vel cla.l.quo⸗
tiẽs.qꝛ nõ loquit᷑ de dilatõed ãda vel nõ.ſed dicit nõ pireinſtan
tiam fataliũ dierũ magis aũt pᷣdicit eqͥtas naturalis.vñ pone
H̃m Jo.ꝙ iud ex examĩata cã.nec em̃ ante fieri põt.vt.ſ.de rela. l.
i.2.ſ. de ap.nec cãs. cũ ſe inſufficientẽ videret. Ael tm̃ audientia
erat ei cõmiſſa ⁊ retulit pᷣncipi vt vel ipſe iudicet vel alii iudicã⸗
dum cõmittat. vt in pᷣn. vel ſibiip ſi referenti dicat q̃liter iudicet ⁊
boc ſiuepᷣncipalis cã ſiue appellatiõis ſit. Er pones ve pꝛo vel
ſicq; bodie coꝛriget᷑ bec lex cu ſe inſufficientẽ dicat:cũ non poſſit

fieri relatio talis.ſ. ꝓpter ſuã inſufficientiã. vt in aut. vt iudi.non

expec. ſa.iuſ. S.i.colł.ix. e ¶ Cuiq;. ſ.udici velparti. f Ko
guitionũ.ſ.babitarũ ex cauſis.S. ſenpris. g Znbuiſolet. g⸗

ſi diceret ſi nos cognoſceremus non d aremus aliqñ ergo nec ab

8

nas
pull
gue
gu⸗
et
ee
ſe
iie
ſpe
A
li
e
eſt

i⸗

denelnci
NR
ili

Nfſ ic

Zigr
o rinſti
ſei
anſig
voſtle,

bucki

heſtie⸗
Aenannets
ta ſin
lanoſzſb
rAticgi
ttargſtoe
noni⸗

npiöba

idbaſae
dietäſtoſg
Angis
Aeſienn
onagen
erſtan,
fommwni/
ſenagai⸗

lgtdlii.
cino do

tdinön
glnſ
nprcbat
lCleine

tepondehet

ſdunni
bbſitif
jrepaſst

ndſſri

ußnbcrk
bhluth
nanigpl
jdientn⸗
iduidfti
4 Hobes,
8 Nolo
tiege
lnincki
jicpe
Gkfuep
nſerſt
dlgee
lort
dtt
Psait
1
.

iline

nien

alio. detur.

Teitius

rer pꝛiuatos. poſtulauerit. vt. j. vt intra cetum tempus.

ij. 1.f. de iudi.l.mterdum.
Ec de ſtatu. egredi. niſt iuſta cauſa v

Kubꝛica. efe

rijs. Dixit de di⸗

lationib?datis a

inudice: nüc de da

tis a lege.de qui

bus dicit ꝙ alij
ſũüt ſolẽneſ vt dieſ
feſtiui ⁊ ſpa meſ⸗
ſium. vt. ſ. e. l. fi. 2
l.ocs. Alie repen

tine. vt qꝛ filꝰ na
ſcitur pᷣncipi. vt.

eo. l. a nullo. 2.l.
fina. ⁊ in repẽti⸗
nis ſi aliqð tpᷣs
puta melſis ſup⸗
elſt: tũc ad lit. cõ⸗

ciendarũ feriaru
⁊c.ſupple ⁊ ſolẽ/⸗

niũ quaſi diceret
qð ſeruat in ſolẽ/

mnibꝰ circa appel⸗
lationẽ ſᷣuet᷑ etiã
in repẽtinis.⁊ ea⸗

dẽ eſt q̃ſtio ꝓpter
verbũ quoq;. ſed
nõ apit q̃ſtioneʒ

in querẽdo.ſʒ im/

patoꝛ aꝑit rñdẽ/
do. ⁊ rñdet ſic. vt
ecce appellat᷑ ⁊ in

pe feriaꝝ ſolẽniũ

vt in aut. de ap.
in pᷣn. colla. vi. 2

ff. qñ ap. ſit. l.i.
dies. ſic ergo fiti

tpe feriarũ rep ẽti

— 2

ando nouam. vt.ff.eo.l.in oꝛatione.

7

ideat᷑iudici faciendũ

1

lauenitt. I Mperatoꝛ arch. ☛ Mnes iudices pꝛbaneqʒ

honoꝛi.aa.meſſale.pᷣpᷣ.
nE de ſtatu ac primonio
llitigantibus in tranſmarina
eriã dilatione:menſium. ix.ſpacia
egredi cõcedatur.
BDeferijs
Apꝛ. cõſtanti. æ maxi. aa.
ſeue.⁊æ mari.nobili verino.
NVoniã cõſulis an ſilis

kalendas auguſti meſſis feria ↄce
datur. ⁊ a halẽdis auguſti vſeq; in
decimũ kalendarũ ſeptẽbꝛis: agẽ

darum caularũ tnbuat᷑ licentia. a aaa. abbino pꝛefec. veb. dei
decimo aũt kalendaruʒ ſeptẽbꝛis ¶ꝙH N Mnes dies iubem? eſſe in

yſqʒ in idus octobꝛis: vindemia⸗
lis fernia cõcedat᷑. Sanctuʒ quoqʒ
diẽ paſche: diẽ natalis dñi 7 epi⸗
phanie:ſeptẽꝗ p̃cedunt ⁊ ſepteʒ
ꝗſequũtur ſine ſtrepitu volumꝰ
obſeruari.⁊ qð citra hoc factũ fu⸗
erit obꝰ modis irritat᷑ ?⁊ infirmat᷑
pꝛ. conſtan. a. epidio

narũ vt poſſit q appellareꝑ.liſtã. Itẽ tpe feriarũ ſolẽniũ nõ ex

ercef cã appellatiõis:ſed tñ tpa fataliũ currũt.vt.j.eo.oẽs.⁊.j.ð
tẽp. ap.l.ij. . pe. 2. . ti i. ſiue. 5. ferie. ſic ergo fitin repentinis: vt
tũc nõ exerceaf cã appellatiõis ſed tpa currãt ꝑ banc.l.Et eſtr’⸗5
q̃re currat in exercẽda.qꝛ om̃i tẽpe pñ̃t teſtes ꝑari ⁊ alia ad cãm
neceſſaria. Licet aũt dixerim nõ poſſe fieri cõteſtationẽ tpe alicu/

ius fene excipe a ſolẽnibꝰ miſt ſit res pitura. vt. ff. eo. lei. in fi. Itez

vtriſq; currat tpa cõtinue.l.x. dierũ ⁊ anni cõi iure. 1

De ferijs.

tin repẽtinis dic reſtitui iure reſtitutionis uõ ipſo iure tm̃ tpᷣus qtum ſup
cerat. vt. ff. ex qui. cau. manu. ſed ⁊ ſi. 5.ſi ferie. Et idẽ poterit dici in tẽpe
g5õ daf ad appellationé exercendã vt p reſtitutionẽ reddat᷑ in repẽtinis
nõ ipſo iure vt h. vel dic eſſe h ſilitudinẽ inter ſolẽnes ⁊ repẽtinas vt in
Piftend arũ
ſ. repẽtinarum. ſʒ nemo
alius eaſ indicit. vt. j. e.
l.a nullo. m Eid ap

Aplebes ? artiũ officia cnmn- peallationũ als puoca,
ctammm venerabili die ſolis quie⸗ tepencnand. Lin⸗
ſcatꝰ. Runi t poſiti agroꝛũ cultu⸗ Anes, v antid pꝛe
re libere licenterq; inſemi ãt: qm er mil tes. vt ff eo.

l. pe. ⁊ idẽ in ſcholanbꝰ
pter ruſticos vt ſubijcit
o ¶Die ſolis. diem ſolis
vocat diẽ dñicũ. ſeptez

frequenter euenit vt non aptius
alio die fnnmenta ſulcis aut vinee
ſcrobibus ↄmẽdent᷑ neoccaſiõe

motmti peat ↄmoditasceleſti p nomennbhacer ield
uiſione ↄceſſa. I Dẽ.a. ad ſeue. ter eos é. a hodie ſic de⸗

nomĩamꝰ pᷣter dñicũ ⁊

ullo iudice pſumi debʒ ſabbatũ qð ſatumi no⸗

teſta eis ſuii obſuãtia anob adiicien⸗ vt ſua auctoꝛitate aliqs fe- mẽ bebat. ꝛ ſut affiriſir
eniiende vt rae chan lenanmi rebs felicec ias cocat. necem impiales feri-⸗ mamo ſoön bc ore
ff. ex qui cau. ma⸗ ter ge is Pueniunt: ad ꝗppclla 98 vocan oꝑtetqs adminiſtratoꝛ iupiter. mars. ſol. ven?.
ne:rsnniſue tioni quoq;tẽpa poꝛrigeda ſit ve cdirent: acp hoc ſinoĩe exrimunf mercunna luna ae⸗
pars. rIine kariſſime reſcnibi placuit exr- etiã fructur carcbü. po quieſcat. .died
Ppars: Nul ieſ ex ca. q Scrobibus.
Voniã cõſu penentie tue:vt in cauſis ꝓPuoca⸗ Mpatoꝛ valen. 7 valẽs 7 gla ¶¶foueis ſub terra. vt fa⸗
vaius an ſeate tioni iugiter ? ſine additamẽtovl tianus. aaa. ad olibꝛium. pb. onen d din afiel
ſiiudo interſo lo huiuſcemocdi dieꝝtpa ſcas ob 5 Vblicas ac fiſcalcs cau⸗ E ullo falas ſ.e
ſennes repenti/ fuani debere ? ſupꝛadictoꝛũ die — ſas tua ſincentas et ia eng⸗ peétinas. qꝛ alicui
nula aahar an in appellanonũ cauſsminime ſe tie geminmẽſibushocẽ ineali eomir aſaül ue⸗
qua lit. cõteſta⸗re n qdiectiouem. qua intermiſſõe diſtinguat:piſto pſides. ⁊ deoffi. ꝓcon.
