ligauit ꝓ alio.Sed tñ hic ſecus eſt.vt.ff.e.l.quis.in pꝛin.Et ꝓ

pter d onationẽ q̃ flt inter virũ ⁊ vxoꝛẽ.ſʒ nec hoc nocet.qꝛ nõ de
donatio. vt bic.⁊.ff.qui.mo.pig.vel ypo.ſol.l.i.⁊.l.luciꝰ.⁊.ff q ĩ

wan geſ pignꝰ.
7 . * 7 de .lij. leiij. 1
phil. a. philippinus. c.triſone ſa ebee
aduerſariꝰ tuꝰ nõ cũ ma- qñ tannlſioſi vi
. . = 1312 ro ⁊ gnaliter nay
ntotuo. ſed tecũ negociu, q mi alij omabe
geſſit:relique ↄductionis qᷓ dicis ticũ viro vel ĩ re

eſſe cõtracta:obtentu hmõi obli vna velcemis lo
gationũ nõpotes recuſare. Eni-⸗ dutaeliuben⸗
ueroſi cũ eoſdẽ fundos nõ tibi ſed ens. o mak.
marito tuolocaret:pſonãtuaʒ vꝑt qeam .l. dotis.

idoneã ſecutꝰ leſt:bñficio ampliſ- fauoꝛe dotis eſt

ſimi oꝛcdinis qð factũẽ de intercel· bic ſpale iſel.
ſionibꝰ feminarũ tueripotes. Aimdal ud bi⸗
Dem. a. heboꝛe. H.penul. ſilr ſunt

Ziã cõſtãte mrimonio ius
ypothecarũ ſeu pignoꝛuʒ marito
remitn poſſe:exploꝛatiiuris eſt.
IIAMpꝛvaler. ⁊ gal. ſepio duci.
dotare ſiliã volẽs genero

e.l. gů alr.
fenebꝛis.
eri. i. ipa rei
Verltate nõ i frau

dem accipientis.

d Purauerunt.

2 alij caſus ĩ qbꝰ
ceſſat veł. vt dicel

ouenir..l. reſtituta ĩ

eũ pꝛĩa actõe q̃ᷓ ſublata
erat nouatoöne.
in ¶ Vignoꝛa. licet pr in
ꝑteʒ ↄueniat᷑: pignoꝛa
tñ ten ent inſdlidũ
n ¶ Accepta. ſ. tã tũ ⁊ ſic

nota tenere acceſſoꝛiũ in

totũ coꝛpꝰ licʒ pꝛincipa

Ares tuasobligaſti:pertinere

ꝓpter exceptionẽ q er ſenatuſcõ⸗ Orest ꝛpen
te bñficium ſenatuſcõſulti falſo

ſulto velleiano deſcẽdit:tñ filios i a
id qð ſe obligauer̃t teneriꝰ:filiarũ
q; ſubducta ꝑſona preʒ in id ↄue⸗
nin poſſei quo ↄueniret᷑:ſifilie nõ
interceſſiſſent:dubiũnõ eſt. PDi⸗

f Quãatital.i.to
ta quatitas que

le ꝓ ꝑtetollat᷑ per vell.
0 ; pꝛioꝛe qñ pater

eee te Slt kenent. Sed ? ſi in pꝛioꝛe fuenint
oꝛii qꝛ tenuit nouato c obligatiõe qᷓtenꝰ ad patrẽ ꝑ reſti⸗
effectu no renet pignoꝛa tutoꝛiꝗ actionẽ redit:hactenꝰ te⸗

vt bic innuit.⁊.ff. de no
ua.l.nouatiõ e.⁊.l. aliaʒ

nebunf. ¶ Dem. a. Pꝛoclo

2.ſ. etia ob ci pe. pig. ca. N Väãuis mulier ꝓalio ſol⸗
poſ.l.i.ſʒ ꝓ ꝑte filiarum

nõ tenuit cũ effectu.vnð 6 R P2 l
zipre r abteren⸗ obligatiõe qug ſenatulcõſultũ de
vt hic. ⁊. ff. e. aliqñ. S.i. ſ NR rr
ente gnarer voc.an interceſſionibꝰ efficacẽ eẽnõ ſinit

nouatiõe non tollat pi⸗
gnꝰ.qꝛ nõ tenuit cũ effe⸗
ctu. Vel dic non fuit no⸗
uata pꝛincip alis.ſtatiʒ
em̃ ꝙ fuit pſonalis dire
cta extincta ꝑ nouatiõ,
fuit eius loco a iure ſuppoſſta reſtitutoꝛia, vñ oĩ tpe inuenit᷑ pꝛincipalis
directa vel vtilis reſtitutoꝛia.⁊ ſic ꝓpotb ecaris no extinguit᷑.vt dicta.l.
aliqñ.S.i.⁊.l.d ebitrix.S.penul.
( Aamuis.ignoꝛãs.ſ.ius vel factũ credẽs ſe interceſſiſſe cũ nõ inter/
eſſerit. vt.ff.de condi.ind e.l.qui excep.ſecꝰ ſi ſcẽs.qꝛ tũc nõ repetit

ti bñficio munitã ſeignoꝛãs:locũ
habet repetitio. I Mperatoꝛ

vt.fl. de condi.inde.l.i.⁊ de re, iunl.cuiꝰ.ac. x Repetitio.id eſt condi
io ind ebit =
Wareraeueg conductõis. ⁊ ſine fraude. t Reliqua.i.
6

ebita. v tracta.i.ĩ obligationẽ deducta. x/Recuſare.
t.j.locati.l.contractꝰ.in fi.⁊.ff. e.ſeia mandati. r ecutꝰ. ſciẽs te
intercedere.accur.
iam. dubitatio buiꝰ.l. fuit qꝛ oĩa bona viri mulier tacite obliga
tenet⸗ 7 ¶Ipotbecaru, excepi bijs que ſpaliter ob dotẽ obli

goꝛatñ patris ⁊ ſi in poſtenoꝛe
obligatiõe acceptaſũt:ſine dubio

ere poſſit:tñ ſi pꝛecedenti

ſolutionẽ fecerit:eiꝰ ſenatuſcõſul⸗

emi 1AI fenoꝛi d ata fuit.
putas.Hãc em̃ cãm ab eobñncio sP agli⸗
eſſe remouendã pꝛudẽtes vin pu a aiuech
=, d . pediu
tauerũtꝰ. Mperatoꝛdiocle. et donatones inter
mari. condiane. virũ ⁊ vxroꝛe iuua
ris inquantuʒ tu
Iſenebꝛiſ pecunia iurtaſi paupior ⁊ ioſe
dem veri acreditoꝛe tibi data ẽ ſi⸗ locupletioꝛ. vt x
ue tota quãtitas fenoꝛis: ſiue ꝑse ſde dona int
E1ú. de . vi. ⁊ vxo.l.i.⁊.l.f
ius in pſum manti Peeſſiſſe ꝓpo⸗ ſpoſus.5.cirec.
gnoꝛauerit.

nat᷑ decreto patrũꝰ nõ adiuuaris: b eʒ

licet creditoꝛ cqm ↄtractꝰnõigno nanii creditoꝛ ſe
muerit ¶ Dem. aa. Baſilice nt Fkeſt .
T11.2 2 que ẽ ↄtra.ſol.
Blierẽ ina ſenatuſcoſul bic ſciuit eaʒ acci
li velleiani autoꝛitatemnõ de vt manito do
po eintercedere: eadẽqʒ excepti naretibi vt ſe vt
one fideiuſſoꝛẽ eiꝰ vti poſſe: uns ſus ſvemer⸗
aote T ſi matertia Its ſec? vbi da
fs ñ extitit ret manito cũ mu
manito quonc ſuo hrs ñ extitit? reman deſepto
alio ſciret. nẽ tũc
iuuat. vt ⁊ ar. cõ

tra. ff. e.l. fi. F. ſt mulier ne ipſa.⁊.l. fideiuſſoꝛes.⁊.l.quamqᷓ;. Ael
dic ꝙ in.l.ſeia.eo aĩo accepit ab initio vt ſoluat in cãm maniti.hᷣ
nõ.ſed poſtea mutauit voluntatẽ ſᷣm. .vel refert ſibi ſciẽtiaʒ
ad illã interceſſionẽ quã fecit patiendo virũ obligarerẽ ſuã que
eſt interceſſio.vt.S.e.ſi ſine.bic aũt ad mutuũ factum mulieri.vel
ibi fuit fraus facta ſe. con.qꝛ cũ fid eiuberetp manito creditoꝛ ma
luit mulieri d are pecuniã.ꝰ vt.ff.e.l.q;uis.S.ii cũ eſſem.⁊.l.quidaʒ
bic non fuit bec fraus.
Alierem. interced ere cum effectu b Fideiuſſoꝛem. etiã ſt
4 nimo donandi interceſſerit. vt. ff. e. ſi mulier. S. ſi ab ea.ac⸗
cNAl arito.pꝛo quo interceſſit. d Hõ extitit. ſt aũt extitit aut
interceſſerat ſic a pꝛincipio vel ex 6ℳ facto qð pꝛincipaliter tene
bak.⁊ tũc tenet ⁊ exceptionẽ amittit.pt.ffde ſolu.ſticbũ.S.aditio

ſmo videt᷑ eam iu

tuleni.
ſicſen.
ſittae
Aſiut nn
6oneino
Npt
Gitdeſe
ſic Nic
ſulb 90
blget.
giiſunnb
(iſteget
lleieh.

WMorsg

treurnd
ans
Aman
llCſeii
Alltoici
(nlate
(blgr
ſgkrel.
cutlhi
ritiſei
imnichie
igſtin
gcit
ſhte dde⸗
ffötara
ſgrrdeſ
uiͤ:
ſſnit
mitic,
liteſoee
umitf,
ifinan
äanor

N⸗

rſge⸗
tſtiſtid

nbnn
IN
lchtfif
cef de,
liif
hauihei
eniſioft
Galigninz
liaſſonnt
ipſroplie

neenl

elibep

dotatepo
on

DMNmInogn

lane dois !
Paenſel
lrtſ
ſodelapbs

Hentl ktae

„.

li ansic⸗
lupehetdet
W
ſchs;
Vnnißti
flunvöifen
nacepicnts.
Lättelr
cätns ge
ſoldeufut
Pnſllon
gdſchuti
o npct
dhnnsf
füinwtin

Sſbgenau.

gathei

aletat

dedonnh
ufnld
giohen

Fymnnn
n

loin
ifu
uiſni
cutazmm
binet
itirt

Gi rent .
ileſen

ech
ponwan
irünſtn
ſic nil

Aut acceſſoꝛie:⁊ tũc tolli:᷑ acceſſoꝛia ⁊ rem anet pꝛincipalis.vt.ſf
efideiul.l.generaliter.in pꝛincipbio
vxoꝛ. ſecuritas.vt.ff.e.ſi mulierõ ſe.S.ſi.⁊.l.ſt ſideiuſſoꝛes
mulier. ſuſcepit.aio nouãdi vel ab initio.vt.õ.e.l.ſenatus
Relſciſſoꝛia.i.reſtitutoꝛia dat᷑ que.ſ.pꝛiꝰ dabat᷑ vel inſti
toꝛia.i.q erat dã
da.vt ⁊.ff. e.l. q;⸗
uis. F. quotiẽs. 7
H. ſl mulieri. 7. F.
ſi cũ eſſem. ⁊ hoc
verũ eſt ẽt ſt credi
toꝛ ſciuit mulierẽ
nõ teneri nõ tñ eã
decepit. vt. ff. e.l.
q̃dã.⁊ de fideiuſ.
l. ticiꝰ. Itẽ eſt ve⸗
ũ ẽt ſub ↄditiõe
ea obligata. naz
etiã interim bac a
cti bne agit. vt. ff.
eo.gliqũ.j.fi.ac.

ſatis idonee exceptionis remedio
tuta eſt. I Dẽ. aa. Agrippino
vxoꝛ ꝓ manito ↄtra ſena
tuſcõſultũ interceſſura te ro
gauit mãdatoꝛionoĩe:vt peatuã
fidẽ ↄſtringeres ab initio ↄtractꝰ
exceptiõis auxiliũ obligatõitue
coheſit ſecuritas.q ↄuẽtꝰdefendi
põt. ¶ Dem.aa.ruphi.
mulier alienã ſuſcepit ob
ligationẽ:cũ eiꝑ exceptio⸗

Icũ. eam.ſ. Anẽ velleiani ſenatuſcõſulti ſuccur

iteime eſtigt rat᷑:creditoꝛi ↄtra pꝛioꝛes debito⸗
nõ eſt recunedu, IesS reſciſſoꝛiaꝰ actio dat.
adEnoꝛamat Dem. aa. alexandro.
demino⸗ egerg. Icũ prvr a caliſtratomutu
i Gimulata. vt¶ qtn ſũpſiſſet pecuniã:velut hanc
aoͤeee valere eiꝰ vxoꝛ accepiſſet inſtm o ſcrip
l. acta. ?.l..ids tũ eſt:nec ad exceptiõis tractatuʒ
Eninis. ve ex ſenatuſcõſulto venientẽ pueni⸗
ion naſercedo le neceſſe ẽ: c eã veritatis ſubſtã
ſe vererẽ obligati tia ↄſtituta potioꝛ q; ſimulata ige
ngluennen ſtatueanf. I Dc. aa. oti.
tiedo ſe delegani minis: alienas veteres vl
brnoua lde ◻dᷓlias nouas obligatiões ali
ſolutiös Ael die Qlua rõe ſuſcipiẽtibꝰ ſubuenit᷑. niſij.
yereres ſid eubeè Creditoꝛ aliq rõe ꝑ mulierẽ decep⸗

35 äege mt tus ſit.n tũc replicatiõe doli: ſe
mãda.ſi veo nõ natuſcõſulti exceptõeʒ remoueni
eunazd I ſtitutũ eſt. I Dẽ. aa. fauſtine.
Rogetnetaipe Em etiã ad eas obligatio
ta ci erat ↄtracu Inesq ex mulieriſ ꝑſona cal
or elegin ee liditatecreditoꝛis ſumpſerũt pꝛi⸗
i raudẽ ſena.cõ. Moꝛdiũ decretũ patrũ qð de inter
̈ vipiio ceſſiõe feminaru fetm̃ ẽ: edicto ꝑ⸗
betuo ꝓrinere declarat᷑. Sitñ cre
ditoꝛ ꝗ ↄtrahere cũalio ꝓppoſue⸗
nat mulieris ꝑſonã elegit:excepti

ria.ſcðo inſtituto
vel erat dãda. vt XCr
i one ↄtrapentoꝛes ſm ea q aſſeue

ff. eo. l. uis. 5. ſt

ria.i.actio que in
ch eſſeʒ. 7. S. quo
ti

creditoꝛe dabak
ras defendi potes

1miſn creditoꝛ. Dez. da. theodoſiano. .Y
vt ꝛ.ff.e.l. i. 1 de PB redes quoq; mlierisad

regu. iur. l. in eo.
⁊ de excep. do.
apud celſum..m arcellꝰ.in fl. S. vel niſi tũcſimilis ſit caſus vt di
ces, ſ. e.l. ſfl. m Decepiꝰ ſit.qꝛ deceptis ⁊ nõ decipiẽtibꝰ iura
ſubueniũt. vr. ff. e.l.ij. Sed ⁊ ſivterq; ſciuit nõ dico ceſſare ſe.cõ.
vtquidã dicũt. qꝛ nõ videt᷑ celatꝰ ⁊c vt ff.de act. emp.l.i. . i. b.
Am ad eas etiã obligatiõ es nõ ſoluʒ ad eas que intercedit
W veterẽ. vt. 5,/ e l. ſenatꝰ, O Perpetuo.i.generali.

Quartus

Ad ſenatuſcõ, vea. llie

p Voteſt. l. mulier. vt. ff e q;uis. 5. ſt cum eſts.
Eredes.dubiũ apud ſapiẽtes. r ꝗMHõ eſt. ⁊ ideo reſtitutoꝛia dat᷑
Mitr in beredes. vt.ff. e.be actiões.ſed videt᷑ exceptionẽ nõ dari bere
di cũ ꝑpſona facit locũ beneficio.vt.ff. dereg.iur.l.in oĩbꝰ. ſed bic ſpale.
Vel aliter. bic nõ eſt ſpãle.qꝛ iſtud bñ ficiu eſt reale: ⁊ iõ trãſfert᷑ cum re.

uerſ?ꝰ creditoẽ eadẽ erceptõe: q
a ſenatuſconſulto introducta eſt:
vti poſſe dubiũ nõ eſt. I. Mpꝛ.
II-. ana.a.celeri magiſtro off.
“ bemꝰ licere mulieribꝰꝛ
ꝓ vno ↄtractu vlcertis ↄtractibꝰ

ſen ꝓ vna vel centis ꝑſonis ſeu re

bus:iuri ypothecarũ ſibi opetẽti
oſenſũ ꝓpꝛiũ renuncare qdqʒ
ita geſtũ ſit hac auctoꝛitatenr̃a fir
mũ illibatũq; cuſtodin. Itatñ vt
ſi gñali tali renũciatiõe ꝓ vno vt
dictũẽ ↄtractu ſeu cetenisↄtracti⸗
bus:vel ad vnã vel cenas res ſeu
pſonas ↄſenſum ꝓpꝛiũ accõmo⸗
dãtes vſe ſũt vl fuerint:eadẽ renũ
ciatio ad illoſ ↄtractus:⁊ illas res
ſeuꝑſonas ꝗbꝰ ↄſenſuʒ ꝓpꝛiũ ac⸗
cõmocdauerũt vel accõmodauerit
coartet᷑.nec alijſ ꝗbuſdã cõtracti
bus ꝗbꝰmime muliereſ oſẽſeftvl
ↄſeſenit pᷣtẽdẽtibꝰ? eq opponẽdi

Inia pbeat᷑. Hijs.ſ.oibꝰqi pñti ꝑ
hãc cõſultiſſimã legẽ ſtatuimꝰ:ad
pteritos nihilommꝰ cõtractꝰ pne

gociis ⁊c cõtrouerſiis necdũ trãſa⸗
ctõibꝰ vel diffinitiuis ſẽtẽtiis ſeu

alio legitio mõ ſopitiſ locũ hituriſ

In autẽ. colla. v. conſti. xiii. vt
imobilia añ nup.dona. Eſi gs igit
uea me ſiue ab alio ꝓ me

qðex eaẽ imobile neqʒ aliẽare va
leo neq; obligare. In hos ergo
cõtractꝰ mulierisconſẽſus nihil p
ficit quominꝰ demꝰ mulieri actio
nẽ ĩrẽ i ſpõſalicia largitate ſoluto
mr̃imonio:niſi poſt biẽniũ ſcdðᷣo p
fiteat᷑ ⁊ alie res viro ſint ex ꝗabꝰcõ
ſuli eis poſſit. Abſq; hiis em̃ nec
ſi frequẽter conſctiat ledet᷑: vir tñ

obligabit᷑ i aliis rebꝰ ſuis:hinꝰ ob

fiat donatio ꝓpter nuptias

⁊ ꝙ fit reale dicit lex. ff.
de except.l.exceptiones.

bemus pᷣſonis 3
A ib? cũ viro.
t¶uſtodiri.vt ⁊ babes
5.e,lii.
u Loartet. alias ↄtra
generalitatẽ vt ñ traba
tur niſt ad ea ſpõlia de
q̃bus eſt cogitatũ.vt.ff.
de trãſac.cũ aquil.⁊.l.qᷓ
cũ rato.⁊.S.de trãſac.ſi
de certa. ⁊.ff.qͥ.mo.pig.
vel yp.ſol.p aulꝰ.ĩ pꝛin.
x ¶Pꝛecedẽtibꝰ.ſ.õben
tibꝰ. Sequit᷑ auc.ſiue a
me. q̃ eſt in aut᷑.vt imo.

919 e.n. do. coll. v.
ue a me.d on atio
ſupple ⁊ pactũ ð ea
ucrãda. alias male di⸗

ceret ſtatĩ ita d ari mulie
ri rei ven.ſo.ma.cũ debe
ret redire ad virũ vt doſ
ad mulierẽ.vt.j.de pac.
ↄuẽ autẽ.equalitas
a ¶ Vm mobile. in rebus
vxoꝛis mobilibꝰ? ſtabo
b eq; obligare. cum
mulieri ẽ obligatũp do
te. vel veriꝰ ĩmo ẽ eiꝰ do
miniũ ſicut d otis dñiuz
eſt viri.⁊ iõ ſtatiʒ d abit
actionẽ in rẽ
c ¶¶ In rẽ. q dat iure dñij.

vel poſſet dici ypotbe/
caria pꝛima placet.

d In ſpoſalicia.i. ĩ do
natiõe ꝓpter nuptias ſt
cut pʒ in autẽ. vt ſpon.
largi.ſpãlis ⁊ c ꝓpꝛieãt
ðᷣꝛ ea que fit ante matri
moniũ que valet ſicut q̃
libet ſimplex donatio.
vt ⁊.S. ſt aduerſus do.
1.t accͤrr“
e ¶ Mnijs. i. niſi bic duo
ſut.ſ.ꝙ ſint alie res ⁊ ſe⸗
cũdus ↄſenſus.yvt.jſ,e:l.
ſi mulier. .
f¶Et multo magis bec
referũt quidã ad oĩa pᷣ⸗
dicta ⁊ ſic ẽt dos pote⸗
rit alienari ſeſtimata:ſᷣm
hũc modũ qð nõ placʒ

qꝛ male diceret. ⁊ multo

poti ⁊c. Dic gbm Jo.
yt referat᷑ ad id qð dixit
de ꝓbibẽda alienatiõe
nõ ad id qð deꝑpmitten

da.in do te ergo ⁊ ſt nmiilles conſentiat poſt tpa:nõ pᷣiudicat ſibi.vt in
ſti. qui.alie.licet.in pꝛin.Alij dicũt vt ia.ꝙ loquit᷑ bec clauſula de rebus
imobilibꝰdatis in dotẽ eſtimatis:q q̊ͥ poſſũt quantũ ad ꝓpꝛietatẽ alie
nari:qꝛ maritꝰ eſt dñs rei dotalis:remanẽt tñ obligate mulieri. Vel in⸗
telligit᷑ de rebꝰ mobilibꝰdatis in dotẽ inexſtimatis q̃ ſeruari poſſuntvt
ſeruꝰ Aliud in hijs q̃ nõ pnt ſeuan q ſine bmõi ſolenitate alienãtur. yt

ff. de iur. do. leres ĩ dotẽ
date.

bum nõ eſt in coꝛpoꝛe.
b ¶ Pꝛo ea. ⁊ ea viuẽte.
ſi aũt eẽt moꝛtua hec pꝛi
uilegia nõ tranſitẽt ad
extraneoſ br̃des ſed ad
ſuos.vt.ff. ſo.ma.l. etxiaʒ
2. j. de pꝛiuile.do.l.vna

⁊æ. j. qui po. in pig. ha.l.

ꝓlt. ⁊ i coꝛ.vnde bhec ſu

itur in fl.
J mulier. perfecte.
xxv. an. vt. S. de
ſs qu

Bijs qui ve. xeta.l.fi.

Kk Cautionis.noſe cau
tiõis intelligit᷑ nuda ꝓ/
miſſio.j.de ver. ſig. ſan⸗
cimus

I¶¶ Incidit. vt.ff. de mi.l.

iij. S. ſcio.
m Lautione. plꝰ ergo
due cõ feſſiõ eſ opant᷑ qᷓ;ᷓ
vna. vt ⁊. S. de p!? pe.l.
i, . j.ð pᷣſcrip.xxx.an.cũ
notiſſimi. §. ſed ? ſiq́s.
7. ſ. ti. i.ĩ Zctibꝰ. F. i. De

quit᷑ autẽ. Si qua muli

er ⁊c. que eſt in autẽ. vt
nulli iudi.S. ⁊ illud.
qua.nullatenus.

ypſo iure etiã ſi iura

Uit. vt. S. de leg. ⁊ conſti.
nõ dubium. Et nota qæ
ar. buiꝰ.l.ſcrip ſerũt qui/
dam auten. talé. ſed ho⸗
dieñ ten eł᷑ niſi ꝓbet᷑ ma
nifeſte pecuniã iutilitatẽ
mulieris cõ uetſam. fic
dicũt hodie nõ babere
locũ velleia. qꝛ aut nõ ẽ

verſa⁊ nõ tenet᷑ i ſo iu

re.aut eſt verſa ⁊ ip ſo iu
re tenet᷑ cũ effectu.qð nõ
placer.qꝛ etia p er poſte/
rioꝛẽ auten.de hb eredibꝰ
ab iteſtato. S. ex b ijſ. col
la ix.renũciat᷑ velleiano
ergo locũ b abet. Eſt er /
go qð hic dicit ſpãle cũ
P viro interced it ea rõe
qua ⁊ donatõ es ꝓbibi
te ſunt.ſ.ne vt mutuo a⸗
moꝛe.⁊c.ff.d e dona. int
virũ ⁊ vxo.l.i.ij. ⁊. lij. in

piꝛin. Ael pᷣm. B. poteſt

intelligi bec aurẽ. eo ca

ſu loqui cuʒ mulier in in
ſtrum eto publiceↄfecto

2 a tribꝰteſtibꝰ ſbᷣſigna
to cõfeſſa eſt ſe pᷣ ciũ rece

piſſe ꝓ interceſſione. oli
em̃ tunc ceſſabat vellei.

vt.j.antique hodie non
vt hic. nili ꝓb et illud pᷣ

ciũ in vtilitatẽ eiꝰ eẽ vᷣſũ
⁊ſic ĩ aliquo coꝛꝛigit᷑ lex
antique.ꝑ auten, iſtam.
tiq.retia.i.diſpo

cte.

mmobile. hoc ver⸗/

Liber

— ,—

ligationis ſeu alienationis occaſio

ne:que quantũ ad mulierẽ ꝓnon

dicta ? ꝓnõ ſcripta habetur. Et
multomagis idẽ in dotibꝰ locum
habet: vt aligd immobile? ꝓ eaꝰ
non aliener̃ vlobliget. Omnibꝰ
tñ pꝛiuilegijs datis doti in ſua fir⸗
mitate durãtibꝰ: ſiue agat mulier
ſiue noĩe eiꝰ aliꝰ. ¶ Mperatoꝛ
iuſtinianus.a.iul.ppᷣ.
Imulier perfecte etatis cõ
ituta poſt inrerceſſionẽ vel cau⸗
tionẽ cõſcripſerit:vel pignꝰ aut in
terceſſoꝛẽ pꝛeſtiteri:ſancimꝰ anti
qua legũ varietate ceſſante:ſi qui
dem intra biennale iuge tempus
poſt pꝛioꝛẽ cautionẽ numerandũ
peadẽ cauſa fecerit cautionẽ vel
pignꝰ aut interceſſoꝛẽ dederit: ni⸗
Hhil ſibi piudicare qð adhuc ex cõ⸗
ſequẽtia ſue fragilitatis in ſe ecundã
iacturã inciderit. Sinaũt poſt bi
enniuʒ hoc fecerit ſibiimputet: ſi
qð ſepiꝰ cogitare poterat ⁊ euita⸗
re nõfecit.ſed vltro firmauit.Mi
det᷑ etem̃ exrhmõitꝑis pꝛolixitate
nõ ꝓaliena obligatione ſeſe illiga
re ſ pꝛo ſua cã aliqd agere:⁊ tã ex
ſcda cautione ſeſe obnoxiaʒ face⸗
re inquãtũ hoc fecit:q; pignꝰ aut
ſterceſſoꝛẽ vliliter dare In autẽ.
colla.ix.conſti.ix.vt null.iudi.lice.
a. loci ſerna. Y. illud.
Iqua mulier crediti inſtĩo
conſentiat ꝓpꝛio viro aut ſcribat

⁊ ꝓpꝛiã ſubſtantiã aut ſe ipaʒ ob

ligatã faciat:iubemꝰ nullatenꝰ va
lere ſiue ſemel ſine mltotiẽs hmõi
aliqd ꝓ eadẽ re fiat: ſiue pꝛiuatuʒ

ſiue publicũ ſit debitũ: ſz ita eẽ ac

ſi neq; factũ qcq; nec ſcriptũ ecẽt.
niſi manifeſte ꝓbet᷑: ꝙ pecunie ĩ

ꝓpꝛiã ipſiꝰ mulieris vtilitateʒ ex

penſe fint.
em. eidem:
tique iuriſdictionis retia
⁊ difficillimos nodos reſoluẽtes:

⁊ ſupuacuas diſtinctiões exulare

cupiẽtes:ſancimꝰ mulierẽ ſi inter

ceſſerit ſiue abinitio ſiue poſteaali
qd accipiẽs vt ſeſe interponat oi⸗

mocdo teneri:⁊ non poſſe ſenatuſ⸗
cõſulti velleiani vti auxlio: ſiue ſi
ne ſcriptis ſiue perſ ciptun ſelei⸗
terpoſuenit. Sed et ſi quidẽ ĩ ipo
inſtrointerceſſionis dixerit ſeſe ali
quid accepiſſe ⁊ ſic ad interceſſio⸗
neʒ veniſle:⁊ ð he inſtrjm publice

confectum inueniat᷑: ⁊ atribꝰ teſti

bus conſignatũ:omnimõ eſſe cre
dendũ eã pecuniã vel res accepiſ⸗
ſe:⁊ nõ eẽ ei ad ſenatuſcõſulti vel
leiani auxiliũ regreſſuʒ ¶ Sinaũt
ſine ſcriptis interceſſeritvelinſtro

nõ ſic confecto tũc ſi poſſit ſtipula

toꝛ oñdereꝰ eã accepiſſe pecunias
ylres ⁊ ſic ſpiſſe obligatõʒ:repelli
eã a ſenatuſcõſulti iuuamine. Sin
uero hoc minie fuerit ab eo appꝛo
batũ.tũc mulieri ſuꝑeſſe auuliũ et
antiquã actionẽ aduerſus eũ ſer⸗
uan quo mulierĩterceſſitvel ei
actionẽ parari Sʒ ſi minꝰ idonee
mulieri conſtitute aligs pecunias
vel res dederit: vt/ p eo ſe obliga
ret:mulieri qdẽ q reuera hic acce⸗
pitꝰnullꝰpateat aditꝰ ad ſenatuſcõ
ſulti auctoꝛitatẽ: creditoꝛi aũt lice⸗
at aduerſus eã uenire ⁊ qd põt ab
ea exigere ⁊ in reliquũ debitoꝛem
antiquũ aggrediuel in partẽ ſi ali⸗

quid a muliere poſſit acciꝑeuel in

totũ ſi ea penitꝰ iopia fatiget/Me
aũt mulieres perperã ſeſe ꝓ alijs
interponant:ſancimꝰ non aliter in
tali ↄtractu eas poſſe ꝓalijs ſe ob
ligare: niſi inſtrumẽto publice cõ⸗
fecto ⁊ a tribus teſtibꝰſubſignato
accipiãt hominesa muliere pꝛoa⸗
liis confeſſionẽ. Lũc etem̃ tmm̃mõ
eas obligari:⁊ ſic oĩa tractari qde
interceſſionibꝰ feminarũ uel ueteri
buslegibꝰ cauta:uel ab impꝑiali au
ctoꝛitate introducta ſũt. Sinaũt
extra eãdẽ obſeruationẽ mulieres
acceperint intercedẽtes pꝛonihilo
hẽat᷑ hmõi ſcniptura.uel ſine ſcri⸗
ptis obligatio:tanquãnec cõfecta
necpenitꝰ ſcripta:ut nec ſenatuſcõ
ſulti auxiliuʒ imploꝛet᷑.ſʒ ſit libera
⁊ abſoluta quaſi penitꝰ nullo in ea
dem cauſa ſubſecuto.

lahndo ia pe

itud inẽ.

p ¶ Aecipiẽs ⁊
q ¶ Sed ſl. ſt cõ
ſtet eã aliquid ac
cepiſſe non iuuat᷑
ſi vero de boc du
biuʒ ſit: ſic ꝓbat᷑

vt lequik.

a & Eſie credẽdũ.

an ad mittat᷑ pꝛo
batio in ↄtrariuʒ
Rñ.non qꝛ pᷣſũp
tio eſt iuris ⁊ de

iure ↄotra quã nõ
recipit᷑ pbatio.vt

2. ſ.ar. tu.l.fi. . S
ti.i. l. f. et ſic non
obſtat. ⁊. j. de cõ
traben. ſti. l. opti
mã. ⁊. ſ.ti. ꝓxi.l.ĩ
ↄtractibꝰ. in pꝛi.
7.S. de ꝓba. cum
pcibus.⁊. j.ð do
te rans nu.l. fi⸗
que lũt ↄtra. Itẽ
nec obſtat 36

dieſſ.
autẽ. ſuꝑ vᷣbo re
. 1 9 1 .
Ral⸗ibtei 1
ſ. e. F. fl. qꝛ ibi ĩ p⸗
mo dicte ?m. B.
nihil accepit. Et
eſt rõ quare bic ñ
põt ꝓbari ↄtrari
um qꝛ ꝑ bmoꝛ cõ
feſſione a iure ſpe
ciali re cedit᷑ ſcð a
ben eficio velleia
ni qð faciliꝰflt qᷓ;
ſi a cõt iure vellet
recedere ſicut erat
in contrarijs legi
bus. vt in autẽ. ð
non aliena. §. gꝛ
vero veriſike. i fi.

col.ij. Alij dicũt

qꝛ boc euenit ꝙ
nõ põt ꝓbari cõ
trarium. qꝛ teſtes
ſubſignauerunt.
ſecꝰ ſi nõ ſbſigna

uerũt. vt ivrijs.

Tercij dicũt non
ꝓban contratum

ſ.p er duos teſtes

cũ et inſtr̃m vicẽ
babeat duon te
ſtiũ. vt.ð. de fide
inſtrum ẽ.i exercẽ.
ſz ꝑ tres ł ꝑ płes
ſic vt in vrijs. ac.

anů. ſ. ſed bodie
ipo iure erunt ille
ſe. vt. . eo. l. .. ne
gutem.

echn
ſepicpi
hocong

iieſp
bl
1onen
Ertt
60 .
Motich
unſie
Wid ne
Adeien

Pbuscsne

(caNble

Plig,4

Ehtrue
mmmivo

ſro ta

ſrie
Pbüre
Mtüfeit
ſoſii
Uuuhtt
bechn

lolne

ic hec

fmneindo

WUept ſe

tisb

hut
tchtf
(alitueet

ſſteft

fuuben
heinn

le
N.
chiiss
N
Ulr
honnle
ddebonnt
ſent
tG
ltathiß
gnintn⸗
dnnortig
von ſin
inse
nnn guii
dkoberret
atnulſt
aſenn
h1ie
henſl i
ſie .
Aeth,ſe
degnn
bls1
urin
elironn
cbn

. .

„

= ☛ =

S
=

.

=

=

=

=

E
S= E

S= .
=
=
E
=
=ꝛ —
=

.—„—
=

—
= =-
=
S -

=
= å1—

„

ngllwn
ſottuue

—
=

=
S ☛,3n g/
⸗

in illis im̃ vbi ob C

ope exceptõis. 2

nouis. 1 ſic niſt

eum: vt ſic due ſe

non eſt ſublata. vel ſt eſt ſublata vel nõ nata tune nouã parit. vt
ff.e. quãuis.S.quotiẽs.⁊.S.ſi cũ eſſem. d Eandelenem.

Seruari.ſ. creditoꝛi. F ¶¶Ael eredkoet. S eſndus
debitoꝛ. b Accepit. 1 boc conſtat. i AſHe autẽ. Bul. di /

cit bunc.S.nibil innouare in bijs caſibꝰ vbi vell. mulieribꝰ oliʒ
nõ ſuccurrebat. ſʒ
Dem. eidem.
terũ ambiguitates deci⸗
es ſancimꝰ ſi ꝗs vt ſeruo ſuo
manumiſſionẽ imponat muliereʒ

ligatione eas exi
mebat in quibuſ
niſt ſic interceſſo
fi at ĩ ſcriptis ſer
uankt ipo iure ille

U

ſe ſed ſi fiat intrr gccepit: obnorxiã ſeie ꝓcerta quã

teſſo boc mõ tůc¶itate facicẽteʒ. ſi in libertatẽ ſemuʒ

ꝓpgdurxerit: ſiue pꝛĩcipaliter mulier
ſeſe obligauit ſiue p ſeruo hoc fe

ſic pꝛicipiũ buiꝰ
l.nõ coꝛrigitur ꝑ

b es re, cit: teneri eaʒ recte: oimõ ſ enatuſ-
ten. ⁊ generaliter conſultũ velleianũ in hoc caſu ta
ehoe unt cere imperũtes. Satis etem acer⸗
bunc. 5. gen erali/ bũ eſt 7 pietatis rationi ↄtranum
terloaui eu diat dñiuz ſerui qui credidit mulieniſi⸗
na: ola ractani le ſoli ſiue poſt ſerui ꝓmiſſioneʒ:

que de interceſſio libertatẽ ſemo imponere 7 ſuũfa
nibus cauta lſunt mulũ Pdere 7 ea mime acciꝑe 9
bel 9 2. . ſ. 2
vee l bus fret? ad hmõivenit libentaté.

ſic intercedat in ME. a. ad pplin vrb. cõſtantino
ſumao bubice politane 2 vniuerſos pinnciales.
teſtib⸗ ſubſigna ⸗/ . Eneraliter ſanamus vt ſi
ckec wure ern uis maioꝛ. xxv. annis ſiue
ſibus vbi olinff Maſculꝰ ſiue femina dotẽvel polli
iuuabat. ſic coꝛ citus ſit vł ſpopõderit ꝓ qualibʒ
lgube nnis bu mulieri cũ qmfimoniũ licimiẽ: oi⸗
1 deber bec es ll mõↄpellat᷑ ſuã ↄfeſſiõʒ adimple
tima in hoc ti.vᷣm

re. Meqʒ em̃ ferẽdũẽ qᷓſi caſu foꝛ⸗

quẽres p bãccoꝛ tuito interueniẽte muliereʒ fieri in
nigant. Si aute dotatã: ⁊ ſic a viro foꝛſitan repelli
renendlis 2T diſtrahimrimoni. Cu em ſar
caſibus vbi olim mMus fauoꝛe dotiũ ⁊ ãtiqs iuris cõ

ñ iuuabatur nec
bodie iuuat᷑in quibꝰ olim iuuabat᷑ ⁊ bodie iuuet᷑ ſiłr nõ ipſo iu⸗

¶ re.ſed per exceptionẽ velle. pꝛima opinio verioꝛ eſt.

VEterũ.imp erãtes.fauoꝛelibertatis. vt ⁊ ar.ffe.l.aliqñ.⁊ a

ad
oc. S. an ſeru⸗ ex ſuo facto.l ꝓmiſſe. I ¶ PWerd ere ſic. f.
ac. emp.emptoꝛẽ.S.fi.

neraliter. molire. vt nudo pacto oꝛiaf᷑ actio. vt. j. de dotis
muiſſt ac exactionẽ. Itẽ in tacita ſtipulatione:⁊ tacita ypo
theca. vt. ſ de rei vxo. actione. F. i. ⁊. F. ij. Atẽ vt in ea p̃ferat alijs
creditoꝛibꝰ. vt.j.qui po.ĩ pig.l.fi. n Satiſfacere. ſtcur eĩ ⁊c.
vt. S. de act. ⁊ obli. ſicut. o eſ
dotis vt bic ⁊.ö.e.ſi dotare Fie libertats. vt. õ. l. ꝓxi. Item ſi re
nũciet. vt. ff. e.l. f. F. penul. Itẽ ſi accipiat pciũ ꝓ interceſſione.vt
z.l.antiq. Itẽ ſi decipiat. vt. ff. e.ſi d ecipiẽdi. Itẽ ſi ſcõo caueat.
vt. S.e.ſi mulier.vñ vᷣſus.Caſibꝰ in ſenis muſier ſpõdendo tene
tur, ꝓ ibertatep doterenũcier ⁊ſt:accipiat pᷣciũ capiat caueatq;
ſcð o. Irẽ ſeptimꝰ?ſi irem ſuã. vt. ff. e. ſ aliqñ.⁊. S.e.l.ij.in fi. IAteʒ
ſi ſuccedat ei ꝓ q interceſſit. vt. ff. e. quãuis..plane ſi mibi. Po
teſt addi ⁊ nonꝰ.vt ſi mulieri que interceſſit ꝓ me in x.ſolui ei pꝛe
dicta. x. nã ſi ↄneniat᷑ ex fideiuſſionenõ opponet exceptionẽ. vt
ff.eſi mulier. contra.ſe.con. velt. J
RKubꝛica. Denõ numerata pecunia. Sup erioꝛibꝰ ſena. con.
ſubuenit ciuilirer ? naturaliter obligatis rõne ſpeciali.hic ciuilit

tm̃ obligatis ſuccurni᷑ renaturali.Et nota ꝙ nõ num erata pe
cumia ðᷣꝛ et reſpectu creditoꝛis. yt. ſ. e. l. in ↄtractibꝰ. F. ij.

AMpꝛ. anto.a.maturio
Mnoꝛẽ pecmiãte accepiſſe
maioꝛis cautionẽ iterpoſuiſſe: ſi

eſſante. ceſſat ergo vell. fauoꝛe

De nõ nume pe.

pecunſã fruſtra. bene dixit fruſtra. qꝛ licet ciuiliter obligek babet/
exceptionẽ.vt.ſ.e.in cõtractibꝰ etiã ſi ꝓmiſerit vt.j.e.cũ vltra
Lautionèé.i.ſim plicẽ pmiſſionẽ. r ¶ Aſſeris.i. aſſertiue di
Ael dic aſſeris.i. ꝓbas qð eſt eo ipſo ꝙ nõ ꝓbat᷑ ↄtra. nã creditoꝛi
incũbit onꝰ ꝓbandi ꝙ numerauit. vt. j.e.l.ſt ex cautione.vt ⁊.õ.depꝛo
ba.l.i. SGimilis ꝓbatio
eſt. j. qui mili.nõ poſ.ſu

ditoꝛes ſeueritatẽ legi ſepiꝰ moli⸗ p ſeruis. a. f. de iure do.

re:merito ⁊ nos ad hmõivenimꝰ ldotem.
ſãctõʒ. Mã ſiſpõtanea voluntate s Datu ttraditum
ab initio liberalitatẽ ſuã oñdit: ne⸗ t ¶ Rem.i. pignoꝛatina:

ꝓpter rem. vt. ff. de pig.
act. l.ſoluta.S.ſi quaſt.
Et iõ bene ſufficit ꝓba
ri pignꝰdatũ.vt bic diẽ
nã dat᷑ pignꝰ ex contra
ctu ⁊ boc ſ̃m nos. Alij
dicũt in rẽ.i. rei vendi

ceſſe ẽ eũ vłeã ſuis ꝓmiſſiõibꝰ ſa
tiſſacere vt qð ab imtio ſpõte ſcri⸗
ptũ aut ĩpollicitatione ðductũ eſt
hoc ab inuitiſ poſtea ↄpleat᷑ oĩ au
ctoꝛitate velleiani ſenatuſcõſultiĩ

hac cã ceſſãte catione ſʒ ſm eos pſs
7. 5 poſſeſſio d eberet ꝓbari
ZDe nonnumerata pecma. dñium. vt. õ. de ali. iu
:ſeuer. anto. aa. hilano. deltekeReie 14, Oe

pecũiã tibi ñ eẽ nũera

5 36 . ciebat queſtioneʒ dedo
ta atqʒ iõ fruſtra cautio

minio:ſed id eo ſe defen

aW DW.. r.. debat ſᷣm eos.quia nõ
he⸗ emiſſaz aſſens 7 Pi⸗ erat pignꝰ ſibi datuz vt
datũ ꝓbatuꝰ es:i rẽ expiri dicebat. Zercij vt. vu.
potes. MHaã intẽtio dati pignoꝛis dicũt agſtre ver ſul
nierato Pworßis 6 a& i. ficit ꝓbare rraditiouem
neqʒ nũerate pecũie ñi alit tẽbit gqꝛ poſſeſſoꝛ non põt de

dñio queſtiõ eʒ referre cũ
cãʒ babuit a petente:vt
⁊ boc dixi.ð.de pig.ac.
l.nec creditoꝛes. Quar
tidicũt q quis pᷣſumitk
poſfid ere qꝛ aliqñ poſſe
dit ſicut in dñio.vt.S.ð
pꝛoba. ſſue poſſidetis.
niſt pꝛober ſe perdidiſſe
creditoꝛ rationibus ma
nifeſtis. vt.S. de pig. ac.
l. ſi cred itoꝛ ſʒ ſi pꝛobat
debitoꝛ pignꝰ datũ pꝛo
centũ nõ videt᷑ ꝙ poſſit
recuꝑare niſi ea ſoluat:
ſicut ⁊ qͥ iurauit.vt.ff.ðᷣ
iureiur.ſi duo.S. marcel ·.
. . lus. Itẽ quõ ꝓbat ↄtra
ſe. Rñj ꝓbat nõ ꝓ data ſed ꝓ danda pecunia. ſicnõ obſtãt pᷣdicteo p
poſitiones. Accur. u ¶ Experiri.i.vendicare vel aliter in rem.i.ad rẽ
x ¶ Intenno. bñ dico ſi neget pignꝰd atũ te ꝓbare debere illð datũ:⁊ pe
cuni nò numeratã. Etem̃ ſi creditoꝛ pignꝰ datũ ↄfiteat᷑ ſed pecuniam
nõ eẽ redditã opoꝛtet ipᷣm ꝓbarepecuniã numeratã.⁊ boc dicit.nã ⁊c.
Et dic intentio.i.exceptio dati pignoꝛis oppoſita a creditoꝛe.qui em ex
cepit agit vel intendit.vt.ff.de except.l.i. x ¶Heq; numerate.i.non
redditepecunie. 38 ¶Bi te. ſ. debitoꝛe. 7 Keperit. actiõe ypotbe
caria. ⁊ babes boc deverbo ad verbũ.j.ſt con. pig.nu.nõ ſit ſe.l.i.acc.
noꝛẽ.ſuperioꝛi lege dixit qñ nil accepit bic qñ minꝰqᷓ; ſit ↄfeſſus
Coͤſtiterit. i. ꝓdatũ fuerit a te.⁊ ſic eſt ↄtra.j.l.px.vbi dicit cre
ditoꝛẽ ꝓbare debere. So.ibi totũ negauit debitoꝛ:bhic ꝑtẽ fatebat. ar.
ff. de ꝓba. cũ de indebito. S. i. z. . e.l. c fide. ⁊ ꝓbabit bac negatiuã per
confeſſiones. Itẽ ꝑ numeratiõ es diuerſis tꝑibꝰ factas ſᷣm varias quã
titates. AUel verius dic ꝓbas eo ipo ꝙ nõ ꝓbat᷑ Sriũ vt ⁊ ponit᷑.S. de
ↄdi.ob tur.cãm.l.i.⁊.S.i.ꝓxi.in ver.aſſeris.Nã qd iuns eſt ð toto quo
ad totũ:idẽ de ꝑte q̃ ad partẽ.ff. de rei vẽ.l.q̃ de tota.⁊.j.e.l.cũ vltra.

r. oeↄdi.ob cãm da.ſi cũ exiguã. ⁊. ff. de rei ven.l.que de tona.
J ex cautione.in qua continet᷑ cõfiteoꝛ me debere.x.ex cauſa mutui

q;ſið ſide debiti oſtirent. Eadẽ
ᷓ; rõe vVtas ſuet᷑:ſi te poſſidente
pignꝰ aduerſanꝰ tuꝰ agere cepit.

apð eũꝗ ſupꝑ ea re cogniturꝰ ẽ cõ⸗
ſtiteritihil vltra qʒ accepiſti:cũ
vſuris ĩ ſtipulatũ ðductis:reſtitue
reteiubebit. IDBẽ. a. metnio:
ex cautõetualʒ ypotheca
ta ↄueniri ceꝑis exceptõe

tinſti. de litterarũ obliga. S. plane. Ael per ſtipulationẽ ꝓmitto
x.reddere que confiteor me accepiſſe:quo caſu excipia in factũ. vt.ſ. e.l.
cum vltra. d Doll. que eſt generalis vbicũq; alia locũ habet. vt. ff
de ercep. doli.l.ij S. gñaliter. niſi rõe ꝑſone vel iuſta ignoꝛãna eã exclu
da t, vt. ff.de excep, do. apud. . aduecſus, 7.l, ij. F. 2 gñaliter.

Ziber

babet locũ bec auten. c ¶ Coͤuenik. l. e qua obligat⸗ eſt. ſeex
ſi ſine ea ſit obligatꝰ.vt qꝛ vere numeratũ eſt ante.ſed tm̃ ad piio
bationẽ ⁊ in eiꝰ piudiciũ ꝓduci᷑. d ¶ Abnegat.ſi ſcripturam

e ¶ Iecunie bec gtra omnẽ daf etis otra patrẽ vel patronũ vt. f de er
cep.doli.l.apud. S. aduerſus. FA Pꝛobare.ſi vult obtinere. vt. S. de
ꝓba.l.i.⁊ hoc vſq; ad bienniũ nõ vltra niſi antea eẽt ↄteſtata exceptio

—

vt. ..e.l. in Otractibꝰ. in pꝛin.⁊. Fin oĩ. loquitf bec lex in mutuo tm.als
ſtatim pᷣiudicat ſibi debitoꝛ.vt.j.e.l.g ñaliter. Sed qualis erat bec cau
tio nõ videt᷑ loqui in pꝛi “
3 ge Pha init bat yt oppoſita ſeu doli ſeunõnumera⸗
pubilea r lia lenep/ te pecunie compelli petitoꝛ ꝓba
at. nec pt excipi. vt.õ. reſpecuniã tibi eſſenumeratã:quo
ti. ꝓx. antiq́ᷓ. ⁊.j.ar.tu.l. 2** .
Bed oicſoqutin pꝛ? Nimpleto abſolutio ſequetur.
Bem. a. Baſſo

fi. Sed dic loqui in pꝛi
m fidez cautionis agno⸗

uata debitoꝛis. vt iſti.
de litterarũ obli. S. i. ſecꝰ

⁊ nũerationẽ negat obtinet qð bic dicit.idẽ ſi rm̃ ſcnipturs. Ides
ſi numerationẽ im̃ in ſcrip:ura contẽtã dummõ obligatio litteris
ſit contracra

e ¶ MNumerationẽ

— — 7 21— JIse
nẽ pᷣtendat ſolutionẽ oino ſolidu, Ontem am im e

exigit᷑.nec ꝓgdeſtei iã ſctã ſolutio ſcriptua.
Ctra. ſi actoꝛ ſĩſas ſuas a reo ꝓ f In duplum.
lataſ abnegat eadẽ ſit pene iuniſ ctione er eo gire

ſt aliꝰ ſcribat me d ebere õs
vt dicta.l inſtra. vel n ſcens erniã ſolutione potionis debi
enar ibt cauſa. Itea in ti el vſurarũ feceris: intelligis de
bicat confeſſus eſt ſeae nõnumerata pecunia nimiũ tarde
cepiſſe.ſecus 4 dicat ac querelã tedeferre. 4
cepit.nã tũc plenepbat zeon rerſſi o ig
ſyboe uo oy ſeibaeno Aiſten. cCol. iij. conſti. vi. de trien.

tarius niſt ſit pecunia ĩ ⁊? ſemi G. ſtudium. .
pñti. necobſtat dicra.l. C N Ontra qui ꝓpꝛiãſcriptu
antique.qꝛ ibi recedit᷑ a ãaua conuenit abneaat:
beneficio ſpeciali nec il/ ☚n Nqu „eene 6
la.j. arb. tu.l. f. quia bi pel numeratõeʒ inficiat᷑:ↄuictus
ſpaͤle. Itẽ nec obſtat. ſ. in duplũ cõdẽnat᷑:niſi illato ſacra⸗
e.in contractibꝰ.vbi diẽ — 2b G — — .
mẽto conſiteat.tũcem̃ nõpunit
niſi in expẽſas cica ꝓbationes ſa⸗

inſtr̃m datũ eẽ ⁊ c.qꝛ ibi
erat pꝛiuatũ.vel expone
ctas actoꝛis iuramẽto declarãdas

vt ibi dices. ſed ⁊ ſi ſic
dicat accepit. ⁊ eſt publi

N r. “ ctu: ⁊ ẽ pena ſim⸗
iurãdi foꝛma. Hac pẽa curatoꝛi? plliſi pꝛeeſſitnu
infligẽda ſide ſuis lris qõnem refe meratio:ſinõ eſ
. — . pena dupli. vt in
rat in cauſa eius quem cunat. (doxꝛauten.
pꝛ. alex. a. iuſtino. g ¶Sacramẽto il
ucrſus peritnocsadhner. ounerconns
arij ſiqd iuris hẽs: vti o potes. ab actoꝛedebito
Isnoꝛare aũt nõdebesnõnũera⸗ niquicoſirek poti
te pecunie exceptionẽ ibilocũhſe e en lans
vbi q̃ſi credita pecunia petit᷑. on bata ſit nũeratio
Ir or. α Eti cã debiti? ĩ cyro⸗ accurſius.
t ereedherindeh ero etlaaker
phũ quãtitas redigit᷑: nõ requiri de iufiur. ei q.

antũc cũ cauebat᷑ nũerata ſit:ſʒ an i ¶ gumm
iuſta cã debiti pceſſerit. F. berucli pꝛope
BBem. eidem. k fiſlumeratiõis

nari 5 pꝛopꝛie ſcripture
RKuſtra opinans exceptiõe ——

cum inſtim por ptra ꝓ. Alt ſi poſt numeratõnis inſiciatio nõ numerate pecunie teeẽ munitũ futunre.
bari ſicut ↄtra aliaʒ uu W l Solutionẽ. ſʒ
blicam ſcripturã ꝑ tres cum ſublata erat

vel plures teſtes. vt. S. de ꝓba.cũ pꝛecibꝰ. ⁊.j.de contrabẽ.⁊ cõmit. ſti.

optimã. in fi.ſed ſi renũciauerit exceptioni nõ numerate pecunie:nõne ?

tunc poterit opponi.Rñ.ſᷣm quoſdã ſic doli ⁊ interro gabit᷑ creditoꝛ an
numerauit:⁊ ſi dixerit nõ ſiue ei ꝓbet᷑ videt᷑ eſſe in dolo qui nõ potuit
remitti ꝑ renũtiationẽ anteqᷓ; ſit ↄmiſſus dolus.vt.ff.de pac.ſi vnꝰ.S.
illð..l.iur. gen.S.ſiue aũt.⁊ de tribu.illud.S.i.Ouo em̃ ſũt que d ebito
n dant.ſ.exceptio ⁊ ꝙ onꝰ ꝓbandi ſibi nò imponit᷑.cum ergo renunciat/
huic oneri renũciare videt᷑ ne nibil renũciatio oꝑetur. Item ꝓ boc.ff.ð
off. p ſi.l.illicitas.in pꝛin. Itẽ ꝓ hoc:qꝛ quãtũ cũq; renũciet facit ſub ſpe
numeratiõ is.qð ſecꝰẽ cũ vell.vel alijs exceptionibꝰ renũciat᷑. IJteʒ id ex-
dicam in donatione poſt bienniũ vt exceptio doli locũ habeat. Item
ꝓ ᷣ qꝛ dat᷑ cõditio ſine cauſa ad cautionẽ vſq; ad.xxx.an.vt.j.e.ſi qua
ſi ergo młtomagis exceptio.vt.ff. de ſuꝑſi.l.i.O.ꝙ ait. AItem ad duo te/
net᷑ creditoꝛ infra biẽniũ.ſ.ad liberãdũ ⁊ ad reſtituẽdũ cyrograpba.nõ
ergo tꝑis curſu liberat᷑ vt.ff. ð act.⁊ ob.obligationũ fere.S.placʒ.Alij
dicunt vt aʒo.ex toto pᷣiudicare.vt.ff. de pac.iuriſgẽ.S.ait pᷣtoꝛ.⁊.S.ſed
⁊ ſi quis.⁊ ꝙ dicũt de conditiõe dicũt eã nõ dari poſt bienniũ quaſt iã
num eratũ ſtt. Atẽ quõ cõpellit᷑ creditoꝛ ꝓbare.ĩmo qui excipit nibil po⸗
nit. vt. ff. de ꝓba.in exceptionibꝰ.ſed dic bic ꝙ qui excipit nil ponit ſed

ois obligatio ſolutione eius qð debet᷑.vt inſti. quibꝰ mo.t.ob.ĩ
pꝛin.qua actione bic duplũ vel ſimplũ exigit Rñ.conditione cer
ti vel pꝛima vtili.qꝛ fingit᷑ nõ ſoluiſſe ꝓpter mẽd atiũ.vel verius
cõdi.ex bac.l. Hanc tenet Gar. ? Bal. vt. S. de trãſac. Itẽ nota
creſcere penã per inficiationẽ vbi nil debef ſecus in.l.aquil.vt.ff.
de interro gatoꝛ.actioni.l.confeſſionibꝰ.⁊ ad.l.aquil.indenera
tius.S.ſi. Item nota ꝓpter inficiationẽ creſcere condemnationẽ.
vt inſti. de obli. que ex quaſi cõtrac.s.fl.⁊.S. ad.l.aquil.cõtra ne
gantẽ. Et nota quẽ puniri de mẽdatio. vt.ff. derei vẽ.l. penul.et
ſ. qui po.in pig.ba.autẽ. Itẽ poſſeſſoꝛ. in ſi. Itẽ ꝙ dicit oino ſo
lidũ exigit.i.tantũdẽ.⁊ ſic babet duplũ cũ vnũ eſtipſum ſimpluʒ
deb itu. Ael dic exigi duplũ pꝛeter ipᷣm d ebitũ qð eſt ei ſolutum.
maꝗ AQitteras. quib⸗ cõ tinet de ſolutione ſibi facta q̃ ðꝛ apocha.
vt.ð.de fide inſtru.l.plures. n ¶ Abneget. ſi ſcripturã ⁊ nũera
tionẽ negat obiinet qð bic dicit.idè ſi ſcripturã tm̃ idem ſt nume
rationẽ ſeriptura contẽtam dũmodo oblig atio lfis ſit ↄtracta.
o ¶ Pena vt careat petito c in tantũdẽ de ſuo cõdemnet᷑ conditi
one ex bac.l.niſi iuramẽtũ ſit delatũ. p ¶¶ Curatoꝛi.ſic j. vñ vi
l. memin erint. ⁊. S. de iudi. ꝓperanduʒ. 5. fi.

. poſſlrũ negat vñ nõ ꝓbat.vt.Sõ.de ꝓba.actoꝛ.in fi.qð nõ eſt in alijs ex ¶ uerſus.quaſi veritatis expꝛeſſiuũ eſt re Vetik. qꝛ dicit
