pncip aliter. vt inſtit. de
excu.tu.S. d atꝰ. uel non
dak rei.ſ.certe:ſʒ rei q̃ cõ
tinet ius. vt.ff. e.l. ſt tñ/
(RKub. deltima tutela.
Deficiente teſtãria ſuc⸗
cedit hec.ut inſti.d elegi

nemo dat. ſed lex. vt. ff.

2 ſic cognati.

⸗ —WèðSS . 12 „.
4 . 1⁊ idẽ in bis qͥ ſunt de

Earruis. qᷓ ſũr agna

nouo ſoꝛtiti iuſ agnatõ
mS. vt.j. de legi. bere.l.
fi.S.fl.ſy cuʒ iure pᷣtoꝛio
admittunt᷑ cognati ad

ſucceſſionẽ:an eodẽ iure

ꝗqᷓ ſequit᷑ nũc ſic ⁊c̃ q̃ ẽ

gata. vt bic. 7. ſ. de ad⸗

CE .
Ane oſtantinilege claucdia ſbᷣ

⁊ ad tutelã q̃rit ioh.qð
ꝓf ar.inſti. ð le. pfo. tu.
bodie aũt cõſtat p aut᷑.

in aut᷑ de here. ab inteſ.
ex bis. colla. iif.
Icut. ſint etatis.
Ft et. .. e.l. fi.
uſcipe. vt miles. vt
ſ.̊ tu. da. poſ.l.armate.
⁊ ĩ alijs caſibꝰ. vti.e.ti.

c ¶ Eligi. bec electõ flt ꝓ

pter cõmodioꝛẽ admi/
ſtrationẽ.vt h.⁊.ff.ð le/
gi.tu.l.ltimos.S.in legi
timis. 7. ff. de admi. tu.
l. ij. d Zacite ſub⸗
iacente.ſ.ꝓ officio obli⸗

mi. u, officio.

r. ti I Dem. a. ſoſiano.
IJvt ꝓponis pupillo cuius
☛ memiſtipr inutiliter teſtõ tu
toꝛes dedit:⁊ pꝛiuſq; hi cõfumarẽ
tur alij ab eo cuꝰ intereſtꝰdati ſũt:
id ꝗdẽ qð iure geſtũ eſt reuocan ñ
pẽt.An aũt q iudiciũ pris hẽant
curatoꝛes eidẽ pupillo cõſtitui de
beãt:aditꝰↄpetẽs iudex ꝓſpectis
vtilitatibꝰ ei eſtimabit. I Mpa.
iuſtinianꝰ.a.iuliano.ppᷣ.
Arumalibollberis puidletes
damus licẽtiã pribꝰ eoꝛũ in his re⸗
bus qᷓs q cq; mõ eis dederint vl
dereliqrint ſq; intra pᷣfinitũ noſtriſ
legibꝰ modũetiã tutoꝛẽ eis relinq̃
re:q dʒ apud ↄpetentẽ iudicẽ ſe cõ
firmare:⁊ ira res gerere pupillares

De legitima tutela

Mpa. diocl. ⁊ max. aa. fimme.
Fj auũculos nec maſcloꝝ
tutele ex lege.xij.tab.defe
Nrunt:cuʒ ſolũmõpatmis
iñexcuſauerit ſeid ius tnubutũſit.
In auten coll. ix. cõſti. i. de he
re. ab inteſ. ¶. erhis.
ait hrditas agnatiõe non
inſpecta defen ꝓxis: ſic et
tele onꝰ comitat᷑ emolumentũ ſi
maſculi ⁊ ꝑfecte ſint etatis :⁊ nul⸗
lalege phibeant᷑ ſuſciꝑe q; ſiplu
res ſint eiuſdẽ gradꝰ:⁊ ad tutelam
vocãt᷑:iubemꝰ cõiter apud iudiceʒ
cõueniẽtibꝰ vnũ aut plures elig:
⁊ eũ vel eos admiſtrare:ut magis
idonco łl minꝰidoneis cõmittatur
tutcla ꝑichotutele oĩibꝰ imminẽte
gꝗad tutelãvocant᷑:⁊ ſubſtãtia eoꝝ
minoꝛibꝰ tacite ſubiacẽte ꝓ hmõi
gubematiõe. dẽ. a. aſclepiodoꝛo
9agnatos pupilli ue legi
timo ſollicitudinẽ tutele ꝑ
Ainere:niſi capitis diminutionẽ ſu⸗
ſtinuerint: manifeſtiſſimũ eſt.
AMpa. leo. enithno. pPD.
Onſtitutione diue memo⸗

—

agnatos. capitis diminutionẽ. marimã vel mediã vłmi
imã. ſi eſt de ltima tutela. vt inſti.ꝗq mo.iu.fim F. ſʒ ⁊ capi

8, 7.ff. de capi. di. l. tutelas. in pꝛin. niſi vt. j. e l. rater.
nſtiturione.ſublata.q̃ alios filijs.alios filiabꝰtutoꝛes eſ

lata: ꝓantiqꝗ iuris aucte:ſaluo ma
nente agnatiõis iure:tã cõſangui-
neus.i.frater qᷓ; patruꝰceteriq;le
gitimi:ad pupillarũ feminarũ tute
lã vocant᷑. ¶ Mpa.anaſtaſiꝰ po⸗
icarpo. pp.
Rateremãcipatꝰqĩ germa
ni ſuivel ſoꝛoꝛis ſucceſſiõe oẽs infe
rioꝛes ſeu ꝓlixioꝛes gradꝰ nõ tãtũ
cognatoꝝ ſʒ etiã agnatoꝝ antece⸗
dereꝰ:aa nobis ꝓ nr̃a diſpõne iuſ
ſus eſt:etiã ad lctimã fratrũ ⁊ ſoꝛo⸗
rũnecnõ liberoꝛũ fratrũ tutelã qua
ſi mime pris ptãte ꝑ ius emãcipa
tionisrelaxatꝰ:ſi nõalia iuns ↄgni

ta excuſatiõe munitꝰſit:vocani:nec

ſub p̃textu capitis diminutõis alie
nũhmõi onere ſemetipſuʒ cõtẽde⸗
reſancimꝰ. I. Mpa. iuſtinianuſ
Na. demoſteni. ppb.
n Emo neq;ʒ frater neqʒ ali
ltimusin tutelã ſiueigenui ſiue lib
ti vocetur:anteqᷓ; qntũ ⁊ viceſimũ
ſue etatis ãnuʒ ĩpleat. Inmineat
eni ei ꝓ ſua tm̃mõadmiſtratiõe ꝑi
culũ:ne alieno onere aliꝰ pᷣgrauet
Sic eteni ⁊ pupillis ⁊ adultis ↄpe

tẽs gubermnatioĩducit᷑ ⁊ natural oꝛ g

do ꝑ oĩa cõſeruabit᷑. Cui eniĩ feren
dũ eſt eundẽ eſſe tutoꝛẽ ⁊ ſubtute⸗
la ↄſtitui:⁊ iterũ eundẽeſſe curato
rẽ⁊ ſub cura agere. Hec cente et
noĩm ⁊ rerũ feda confuſioeſt. Di⸗
ſcretis itaq; oibꝰ ucl datiuiul luimi
fiant tutoꝛes łIcuratoꝛes:hi ꝗ talis
etatis ſũt cai ſuamũ remũ ãminiſtra⸗
tio cõmittit᷑:q ꝛũq; res poſſint ple⸗
niſſimo iure ypothecam tenern.
Omibꝰq de ſucceſſionibꝰ tã inge
nuoꝛũ q;libertoꝝ a pꝛioꝛibꝰlegibꝰ
diſpoſita ſunt ĩ ſuo roboꝛe duratu⸗
ris:nec aliq; diminutionẽ ex pñtis
legis ſanctiẽe accepturis:maxime
in libertoꝛuʒ ſucceſſionibus ne vi⸗
deant᷑ ex eo ꝙ adtutele grauamẽ
nõ veniũt:et ſucceſſiõis emolimẽ⸗
tum amittere.

»

¶Erclebar⸗ gS Jure. qð eſt in fratre. ⁊ poſt mimam capi

tis diminutionẽ
yvt.j.l. ꝓxi.
Rare aſoe
Aere. excipe
bodie filiuʒ fis
q̃ cũ eo admitta/
tur. vt. ſ. de legit.
here. aut. ceſſan/

iNegitimã. Sz

ecõtra in ptãtere
tẽtus eſt fiducia⸗
rius.vt inſti.ð fi⸗

du. tu. S. ſy cur di

uerſum. ⁊ facit. .
de legit. bere l. ⸗
mãcipat᷑⁊.l.me⸗
minim? F. i. ⁊ ſ. ð
cur.fur.l.ne lucrũ
ſed g. ð. ð inoffi.
te. fratres. vbi di
cit tolli agnatio/

nẽ.⁊ ſic nõ erit le

gitimꝰ: ſʒ hᷣ coꝛri

delegit. ag. tu. F.
fi. 1 inſti. de legi.
ag. ſuc. H. ,i.
Emo. iple
MAt. vt inſti.
de fidd. tu. in fi.et
de excu. tu. 5. itez
maioꝛ. 2. ſ. de le.
here.l. fiin fi. T. ſ.
q̃ etate ſe.excu.l.
cũ filios.
(Alijs pꝛegra⸗/
uetur.ſ.minoꝛ.

m Bub cura a/

1

ere. qñq; tamẽ
vnus curatoꝛ et
glius ſubcuratoꝛ
cöſtiwle oe
neg. gel. ex facto.
e Rbe. yk
cui.ſ.etati.

o Leneri.ar. ſu /

me ꝙ ſi minoꝛ ac
cipiat dotẽ ñ ob
ligank bona e⸗
tacite ſicut nec B
qð qͥdam dicũt.
alij ꝙ ſic cü ſirle
galis obligatio.
alias nõ ſine de⸗
creto.

Amittere. nã

failit bic regula

Quipetũt tutorcs vl enratoree

vbi eſt ſucceſſoͤiſ
æcc̃. vt inſti. de le⸗
pa. tu. F. .
Kub. qui petat
tu. vel cu. Venit
nũc ad datiuam
et pꝛimo queren/
do quis petat ea
darrt⸗è/·

pdein

n

leics
Upin
cünn
etiol

AFltn

ſnteb

(Eſſ
(hſſte

S

Als

bſ
ii

Vns.
ue
Ue

ctef
Getin

Mepn

ſheiu
ſiese
Gͤlio
a icſti

ſeni

Mum.

Pier i
adi⸗

vinie

leldic
fofntne

ſbnpt
ſben
vin
lllisn
ne⸗
WN
hum
contn
l ſo
ſenin

Pinue

8

guik,

ſeac
leu

leint.
ſeia n

ngiig
herntti

4
Kuniz

Colntgin

lenscſſ

ſle ie

Anſte
Laſunteel

debeeeg

niͤcprtln
nitefu
Orſtlaes

ſziſ i.

Afennf
Ctielet
gitſennt
gißo
Gt Jiieit
delchtur
ſtnſints
gleſi
AN
e

.
4

deſcdrrlt

degunſ,
niintit
helirit

itrten.

iſis
Aine
Uanlnna
inn
t i
ſna anhl
usſhiiß

6Kninin

Nelienn
Cit
e
Gnt
Ge⸗
chunte

naſ

auc.iudi.poſ.ſi mino
aüt puniunf ſi ñ
petat in ſucceſſio
ne ⁊ ĩ alijs.vt.ff.
q̃ pe. tu.l.ij. .ſ ð
AQadmi. tu.l. ſanci⸗
mus. §. ne aũt. et
ſ. de le. bere ſciãt
⁊ fac.ff. de mino.
ait pᷣtoꝛ. F. pmit /
tiir.
r Coſiſtas. als
conſiſtas. alias
conſiſtat.
8 4Potes. ñ aũt
cogeris.ut dixt ꝑ
l.dicã.ſi minoꝛ.
tOfficio ſuo. qð

mone ſt vis.nec enĩ punieris ſi non petas.niſt qꝛ ſi ſnĩa
diffinitiua darek ꝓ te nõ teneret.vt.S.de ꝓcur.l.nec eo mi/
8.venditio aũt fieri poſſet ex interlocutoꝛia vel diffiniti
ua de iure lata ſi nõ defenderet.lʒ ſecꝰ ſi eſſet pupillꝰ. vt.ff. de bo.

gk.

Nuintus.

1.?.ff. qbus ex cau. in poſ.ea. S. apð iut. Alij

Ipa. anto. accnſande. glerxerit: quo matun poſſis rõneʒ
DZmone adoleſcentem reddere admiſtratiõis: adito eocu
aduerſus quẽ ↄſiſter vis: ius ſuꝑ ea renotio eſt petere cura⸗
t curatoꝛes ſibi dari po- toꝛẽnon vetaberis. ¶ ¶Mpa. dio
Rulʒ: cũ quibꝰm iuris fommã cõſi cle. mari.aa.multio.
ſtas.qſiĩ petẽdishis ceſſabit po w( Ema mñbꝰ ſedulũ petẽ

tes tu cõpetẽtẽ iudicẽ adire: vt in N
dandis curatoꝛibꝰ officio ſuo fun- foꝛtuiti caſus ipedimẽtis aſcribãt᷑
I dem.a.eſpofrodito. ꝓponaſqʒ ꝓcuratoꝛẽ qad peten-⸗
Altroni tui filij ſi eius etatis qũ pupillo tutoꝛẽa mr̃e fuerat con

ſunt ut res eoꝝper tutoꝛes ſtitutꝰ:a latronibꝰiterfectũ petitio

li tutoꝛis offm̃ exigat᷑: non o

½

De legit. tutela.
Qui pe.tu. vel cura.
Abi tuto. vel cu.be.
te ⁊ matema pietas iſtnuere te põt qdð obſuaredebes.neq̃d ⁊c.iꝙ illi q
petiti ⁊ dati ſunt ad miſtrent ⁊ bñ.vt bic.a.j.de admi.tu.l.fi.S.ꝑlſonis.
i Mon eſt. niſi eo caſu qũñ impubenipenit᷑ vt.ff qui pe.tu.l...·
— Debeant. non alius. vt. ff. e. l. i. F. curatoꝛes. H
mone.curatoꝛẽ.ałs tutele iudicio teneris.vt ⁊.ff. de admi.tu.l.

ita autem. F. fi.

m ¶Auratoꝛẽ non veta⸗

beris.cui ante ſucceſſio⸗

nẽ reddes rõnẽ vel po⸗

tes offerre vel ſignare et
deponere. vt. ff. de mio.
ait pᷣtoꝛ.S.i.⁊ facit.ff.ð
tuteł q̃ bʒ.S.ſt pupillꝰ.
Am a mfibꝰ ſedu
Ci.i.cõtinuum.
Paẽdi.nõ accuſan⸗
di de ſuſpcõ.vt.ff.e.l.f.
§. fl. p 4Q Impedimẽ

dieſötb lbi⸗ q̃ impe-

diti ſunt. ſic ⁊.ff. de ad/⸗
mi. re. ad ci.pti.l.ij.S. ſt
eo tꝑe.⁊.j.de appel.l.pᷣ

eſ vt ſi liigat cel aminiſtrari dẽant: cura adire pto⸗ nẽq; ex neceſſitate demoꝛatã eſſe: ſes.
Auroꝛeß alle de rẽ: a noĩaedere ex ꝗbꝰ tutoꝛes cõ ab heredlitatis ſucceſſõe mrem re- q Kepelli. ſic ⁊ ſi mioꝛ
lantepupillo vr ſtituãt: ne ſi ceſſauens obſequij de pellianꝰ nullũ viciũ iterceſſiſſe aſ Si erelat aſelucs
f. e utel. ꝗ bʒ. ſerti piculũ ſubeas ſeris: per quã durumeſt. Ppʒ iuſtã cãm: vt h. . ff⸗
Sas Mas⸗1 I dem. a. atalante. dem. aa. aſclepiodoꝛo. ad tertull. i. 5. ſt iure. ſi
. d ulide eura, i Ulocũ tutoꝛis defuncti ve e m iure habẽtitutoꝛem tu eo nl hee
Sitem inui E petũ relegati aliũ dari tu &☚ N 2 dari nõpoſſit: intelligis ne ſed bodie
ananin toꝛẽ fli tuis ydoneũex eadẽ ꝓ mfem nõoffm̃ pietatis in petẽdo ſe bere ſerunt. T ad ier
vormum. muincia a iudice ↄpetente poſtulaꝰ: tutoꝛẽ deſeruiſſe: ſy iure munitam tmrloem. 2 facit.f.el.
Ae ubrage⸗ ann ſkinſi vtilitatibꝰeoꝝ ꝓui Helol filio ſuo nwoipoffkie. fenc die vriel ſane
adinonẽ ⁊ no· ebit. m. a. domno. dem. aa.et. cc. pꝛiſco. (((rtn d.ſech da tin.
minũ editionem: filijs debitoꝛis tui nõ ſunt n N Epotibꝰ fratris tui ſieoꝛu, pol. lororis vinitir.
adlacr auibus neceſſarij ꝗ tutoꝛes petant ( mr in petẽdis tutoꝛibꝰ debi decua F. int rdu. c.
Subeas: emẽ /Motes ipſe curare ut accipiãt ꝑ tonõſingat᷑ officiopetere tutoꝛes poſly. vbi plene dicel
dens en vede, quosltime defendantur. ſolẽniter potes · H ſes bapeticbratcri da
Saerti r erlane a. alexan. a. fuſciane:. mpatoꝛ ʒcno.a. dioſcoꝛo. pÿ. u eur ventit⸗
in uimutez reuo⸗ A Aita tutoꝛes petere hlije fra Atres naturalibꝰ etiã ſiliſs S. curatoꝛem.
ere ve dieſr i⸗ is ſuinõ phib ek. d ſil itudinẽ eoꝝꝗ exiuſtiſ 86 ontaiare ch allumn
lir gtus a.ſ.ö li AIgdem. a. otalice. aclmmis nuptijs ſunt pcreati: pe-. Lontb⸗ potes.
berer eonlel e Altrnis pietag iſtituere te pt tendoꝛũ tutoꝛũ neceſſiratibꝰ ſubia⸗ s tñ obeſt ſi non
contra ſ. delbe. quos tutoꝛes ſiliotuo pete ceãt: nulla eis ignoꝛtia iuniſad eri eeid cu con ure⸗
e ſolo.bdic re, re debes. Dʒ ⁊obſuareꝰ neꝗd ſe tanda legibꝰ vel ſacnis ↄſtõnibus q.ſ.
obſequlůͦ an ne (us q; opoꝛtet in re fllij tui pupilli diffinita:ſi petitionẽ tutoꝛũ minus Aieo pꝛoftiltn
eſſani. vtibidi ggak. Raaclan — curauennt pꝛofutum. akmallvr 5. deinius
fimnue· Fmneceſſitas mribꝰ ipoſita nõ eſt: cʒ bipetãt᷑ tutores vł anatoꝛes vo lij.æ ſr ſi qd ĩfau.
end nbenenioranernhiin n litaki
guik. ratoꝛes ſi res eoꝝ erigit petere de I mpera.anto.⁊ ariſtobole. ſur. 2 fac. ig.l. erroꝛ. et.l.
Benreen bemm. l AMpa gord.a dionili , Agilnr, ecinteis v e hg e tde

ſde admi. tu.l.fl.
filijs. et
Lurare. caute
dicit curare. nam

Pꝛimo rogare dʒ eos qͥ pñ̃t petere vt petãt. vt. ff. e.l. z. ſi dem
Al ra. no ꝓbibet.ſʒ nec cogit pᷣciſe ſed ern 4
is pietas. i. materna pietas.
Akfa. ff, ad tertul. 1. ij. F. ſi m. 7. 5. ſe,

terru.l i §. .. mone eãq qndaʒ pupil
imf fe.li. 4 latua fuit:cũ eã ñtm̃ viripo

tẽtẽ ſed ẽt nupſiſſe ꝓponasut ſi
petat curatoꝛẽ: q ſi ea petere ne⸗

jaliqͥs.

g Debes. o mulier. et
b Et obleruare. repe/

flij tui oꝛiginẽ ꝑ ↄditionẽ

nt faciitates turoꝛes Icuratoꝛes
hisqᷓ;pꝛimũ ſᷣm foꝛmã ꝑpetuam

pfis ducũt:vel vbi eoꝛuzʒ

dicil.l.fi.S.ſi quidẽ vero
in fl.vel dic ꝙ ignoꝛan⸗
tia iuris arcet eã a lucro
vt hic. nec obeſt ei ĩ ma
numittẽdo.⁊ facit.S.de
iuf. ⁊ fac.ig.l.fi

Dixit qͥ petant.nũc vbi

+ Agiſtratus.pris.ſt .ff. ad municill. i. rl.aſſt umptio. F. fili?. 2. .
de municipa.⁊ oꝛil.ſflios.⁊.l.oꝛigine.
Facultates. vt ⁊.j.de incol.l.ciues. Ged quid ſt babet facul

.*
tates in di
ff. detuto, ⁊ cura. da. ab bis.l.pupillo.

rſis locis.Rñ.iudex cuiuſiibet loci dabit ſuum tutoꝛem, vt

5

fac. Rub.
AVbi petãt᷑ turoꝛẽs l cu.

—

1 NKurabunt. de ea terra. ᷣm A30.

Ziber

ſ̊. ſit oꝛdinatio antelii pteſtationẽ ⁊ eoꝛã iudice.deinde
ratoꝛ. ⁊ ſic fit cõteſtatio liij. Sʒ pone ꝙ fert᷑ ſnia ipſum kdakad

⁊Abi moꝛant.no tñ ibi domiciliũ babẽt. als rõne domicilij non pol/
ſentibi dan. m Az0. vel dic bm. b. eti rõne d omicilij nõ poſſe dani: ni⸗
ſi ſint ibi facultates. qꝛ rome vbieſt patria cõis non põrd arlturoꝛ ſiſo
cultates ſuntin puincia. vt. d.l.pupillio. 9Oacüt Pſe vel pfem

Sus. eſt roe oꝛigi
mis vel facultatüů.
uꝝ ¶ Et pfioniũ.i. facul
tates. ⁊ dic ⁊ ꝓ vel.

IſKRubᷣ. De tuto. vel cu.

illuſtriũ. q; in illuſtribꝰ
ædariſſimis pupilł ro/
manis ſpalia q̃dã ſᷣuã
tur.iõ de bis ſpãlr diẽ.

Aluſtribꝰ. ſ.roma
is. a 6Erx q/

libet.i.quouis oꝛdine.
b Ketenta ri.i. creari. yl
i.retineri.als pᷣſentari.
c¶Exrpteſq; doͤni. qꝛ at
magiſtratꝰ minoꝛes ex⸗
pectant ꝑ ſubſidiariaʒ
actionẽ in factũ q̃ iſti ñ
ten enf. vt iſti. de latiſd.
tu. 5. fl. ⁊. ff. ð admi.tu.

d inguli creandoꝝ.
i.nullus ſolus.
e¶ Plures. vni tñ Omit
titur admiſtratio qñq;.
vt ⁊.ff.de admi.tu.l.iij.
§. fl. ⁊ inſti.de ſatiſd.tu.
ij. ⁊.iij.⁊ in aut.de bere.

ab inteſt. S. fi. colla. ix.
f 4 Pares.i.ſufficientes

de ne. ge.l. ſ an vltro
g ¶ Pꝛekecture illi eĩ eli⸗
gut. ⁊ bic ſolꝰ cõfirmat.
ba Hoiĩe.i.noĩatione.
i ¶Decretũ.ſ.foꝛte de ſũ
ptibꝰin pupillũ faci. vt
ſ. de admi.tu.l.iiij.vł ut
tradat᷑ ei admiſtratio.
vt ĩ aut. vt bi qͥ ob. res
ſe ha. p. §. fi. col. vi. ſic
bẽs bic ꝙ p eligik: ſcðo
ↄfirmat.tercio decretũ
de admiſtratò e interpo
nitur. ſic ⁊.ſ.ð ma gi.cõ ⸗

ue.l. ſi. K A meru.
qꝛ nõ dabit᷑ ĩ eos actio

ſubſidiaria. 1 G Pꝛu

dẽriũ.pᷣdicti pᷣfecti cum
alijzs. m ec te⸗
ſtam entarij. ſic.j.q da.
tu. ł cu. pñ̃t.l.ſi ſoꝛoꝛis.
n ¶ Offerunt. teſtarij vel
lmi:ydonei tñ.
o Lauta ſũt. vt res eoꝝ
nõ poſſint alienari łob/
ligani.x res tutoꝛuʒ ſint
eiſ obligate tacite ⁊ ſiłia

dare curabũt?. Oð ſi fllij tui neq;
poſſident ꝗqcqᷓ; in ꝓuincia vbi mo
rant᷑:neqʒ vñ oꝛiginẽ ducũt: reſtitu
ti apud prfiam ſuã:⁊ vbi pr̃imoniũ
habent moꝛabuntur ⁊ ibi delfenſo⸗
res legitimos ſoꝛciantur.

De tutoꝛibꝰ vel curatoꝛibusillu tes

aaa.Aurelio.ppᷣ.
ene lege ꝓſpectũ ẽ ne

ſtriã uel dariſſim aũ perſonarũ.

I MMpr. val. theoðᷣ. arch. aaa.
ꝛvoculo. ppᷣ.
luſtribꝰ pꝛefectꝰ vrbis
dhibitis.x. viris e nume

roſenatꝰ ampliſſimi ⁊ ptoꝛe clariſ⸗

ſimo viro:qtutelaribꝰ cognitiẽib⸗
pᷣſidet:tutoꝛes curatoꝛeſue ex cjli⸗
betoꝛdie idoneos faciat retẽtani
a ſaneid libero iudicio experteſq;

dãni ↄſtituãt iudicãtes:⁊ ſi in regẽ

dis pupillanibꝰ ſubſtantijs ſingli
creandoꝝ pares eſſe non pñt:plu
resſad hoc ſᷣm leges veteres cõue
niet aduocari:ut quẽ cetus ille ad⸗
miniſtrãdis negocijs pupilloꝝ di⸗
giſſimuʒ iudicabit: ſola ſnia obti
neat pfecture: ſuꝑ cniꝰ noie ſolẽ⸗
nitate puata poſtea ꝑ pᷣtoꝛeʒ inter
ponat᷑ decretũ. Naq; hocmõ re⸗
moti ametu ꝗ ↄlilioaffuerit ꝑma

nebũt:puulis adultiſq; clariſſimis

iuſta defenſio ſub hac pꝛudẽtiũ ðᷣ
liberatõe pueniat. Qð tñ circa eo
rũ ꝑſonas cenſuiſſe nos palã eſt:ꝗ
bus ſane neq; teſtãrij defenſoꝛes
neqʒ ltimi vita etate facliatibꝰſup
petũt. Mã vbifoꝛe hmõihomieſ
offenunt᷑ : ſi nihil ad defenſionem
ſuis pꝛiuilegijs ↄparabũt: ut tene⸗
ri poſſint iure pᷣſcenbimꝰ. Ceteni
alia q in cauſis minoꝝ antiꝗs legi⸗

p¶ Quriales.l.cuiuſq; ꝓ .—.—dU
ie ſicq; dicti. qꝛ oſilijs publicis ſp intererat q¶ Diſcris. ſic g ißi
icall ne eene elid tenent. vt ⁊. ſ. de magi. coue. aduerſus.

Vocarent᷑.qꝛ nõ ꝓſpiceret᷑ pupillis illuſtribꝰ cũ eoꝝ bõa ſint
fiſco obligata.¶Rub. Qui dani tuto. ł cura. pſit ⁊c̃. Dixit qui poſſunt
Ppetere ⁊ vbi dari.nunc qͥ dare ⁊ qͥ dani.
Am tibi etare. qꝛ minoꝛ es. xxv.anis:⁊ mouetur tibi queſtio ſtatꝰ.

„ 4 ſtaret. ſ. te eſſe liberã.

perandũ. §. fi. 7.l. qrtiés.

ta vſq; ad ſniam. ? qͥ a

x Quo magl.i. q min?. ſic. S. de iudi. l.
ura interi. i. poſtq;ᷓ cã liberal eſt oꝛdia

2
d plro, ad q̃dã tñ nõ. vt no.ſ. deli. cã.l.lite.

ſz cũ demũ oꝛdinata cq liberali dat᷑ curatoꝛ ꝑ quẽoꝛdinabit᷑ cõ liberaliſ

tutoꝛ vel curatoꝛ ille q; fuit datꝰ. vr nõ. qꝛ ita demũ tʒ datio ſi li
ber ĩueniat.vt.ff. detu.⁊ cu.d a.ab.l.ei qui. Sed io.dicit ꝙ ſic.rõe

Lincertitudinis ſiẽ ⁊ als rõne dubij gſcit iudex

buscauta ſunt manere ĩtemerata
deareuimꝰ. In ꝓuicijs aut curia⸗
les in noĩandis tutoꝛibꝰ⁊ cnratoꝛi

bus clariſſimaꝝ ꝑſonaꝝ exhibeant

debitã cautionẽ:⁊ diſcris ſuimẽo
res ↄgnoſcãt:ĩdẽnitati minoꝛũ ob
noxias ẽt ſuasdeĩceps eſſe faculta⸗
. MMpa. val. theoð. arch.

ad illuſtriũ ſenatoꝝ tutelã curia⸗
ſibꝰoccupati neceſſitatibꝰ uocarẽtᷣ
Qui dare tutoꝛes uel curatoꝛes
oabai poſſunt uel non.
pa. alex.a. bibulo.
Vm tibi ea etate ↄſtitu
Ato ut ſi deſtatu tuo conſta
reti: p tutoꝛes ſiue curatoꝛeſ nego
cia tua admiſtrari dẽant:libertatis
ↄtrouerſiã fieri alleges:ñ opoꝛtuit
iĩpediri q magis liberali cã oꝛdina
ta:qꝛ tinteri ꝓlibero hẽberis:cuna
toꝛ tibi daret:p quẽ defendi cãtua
põt?. SDem. a. arthemiſie.
Aritꝰ ſi rebꝰ uxoꝛis ſue de
Abbeat affectioneʒ:tñ curatoꝛ
acreaniñ pᷣtł. I¶ Mpr. philipp⸗
A. dolenti.
NVminib?ꝰ captũ: curatoꝛeʒ

R

1 fi dẽre: falſo tibi ꝑſuaſuʒ ẽ

lr armate müeribꝰ oc⸗
Parii:nz ſiltim ſit: nz ſier teſtõ

datus fuerit nec alio mõ: ⁊ ſi uolue

rit tutoꝛ aut curatoꝛ fieri pᷣt:ſſier

roꝛe ductꝰres admiſtrauent: neg.

gel. actiõe ↄuenit᷑ Mpa. dioc. et

mari. aa. eliane. .
n Eq;a pᷣſide alteriꝰ ꝓuincie

neq; à

vkrũ ſit iudex vel

nõ vt. ff. diudiſi

qͥs ex aliqᷓ. Et cã

lib erał ſilr tenet

rõne dubij int ß⸗
uũ ⁊ dñuz. als ſt
nõ teneret datio
tutoꝛis: nec ſnia
ten eret q̃ſi ð mio
rẽ indefenſum la
ta.vł ꝑ nõ luimã
ꝑſonã defenſum

nec ob. d. l. ei qui

qꝛ nõ tʒ. vt ibi di
cit.i.vſqʒ ad pu/
bertatẽ. alias qᷣ⸗
libet curatoꝛ da⸗
tus pupillo. tenz
iñ vſq; ad ſniam
Si aũt ꝓnuncie
tur liber tʒ vſq;
ad tpᷣs adulte e⸗

tat: ſi dek pupil⸗

lo. vel vſq; ad.xx
v. annos ſi d etur
adulto. ut in.e.t.
l. curatoꝛẽ. cũ vᷣo
ſeruꝰtũc vſq; ad
ſnĩam vt dixi.itẽ
nõne ðbuit h qõ
ſtatꝰin tps pub/
ta differn. vt. ff.
de car. edi.liij. S.
i.Rñ.bic expedie
bat puplllo. vt ĩ
pdic.l..due. vel
foꝛte bic erat pu⸗
bes. 1 fa. ff. tu.
⁊ cura. da. ab. ſt

ipuberi.in pꝛin.

rit?.ñ pᷣt.
EPt ff. d cur.
fur.l. virũ. ⁊ idẽ iĩ
l. lz. .l. apliſſimi
Sʒ vf tenere da
tio cũ ipſe dẽat ſe
excuſare. vt inſti.
de excu. tu. F. pe.
2. ſ. de excu. tu. l.
1Iʒ. S. pe. ſz dic im⸗
pꝛope dẽ excuſa⸗
ri cũ ſi vellz cu
ratoꝛ eẽ nõ poſſz

eſtr. qꝛ ſi ma
le gerat vir vxo

ter affectionẽ

gratibꝰmũicipalibꝰ tuto⸗ remitteret.
— guui,

caute dicit in plurali.vt.ſ.qᷓ moꝛbo.l.i.ſecꝰſi vnũ oculũ tñ amiſiſ

Ilicie armate. ad driam inermis ſet. vt .. de excu. tu.l. ff.
..5. de epi. cle. aut p̃ſbiteros. c ꝙ Noluent. vt inſti. de
excu.

HFH. idẽ ⁊ in milite. ⁊. ſ. de leg.l.ab admiſtratiõe.⁊ fa.S. loca

tii.l.fi. ⁊ de ꝓcur. l.ita demuũ. d ¶Heg. gel. vt ꝛ. . de teſta. tu.l.

i.⁊ de neg. ge.l.curatoꝛẽc. ⁊.ff.de neg. ge.l. iij. F. bac actiõe. Itẽ 1

—

tutele. vt. fl. de eo q ꝓ tu.l.i.S. ſi qͥs tñ.ſʒ in b pᷣ diciõ. vt in. e.l. .

ſi qͥs quaſi.

Ex alia.ſ.alteriꝰ ꝓuincie qñ a pᷣſide. vt. ð. qͥ pe.tu.l. ĩlo⸗

c

*

Ecq; a pᷣſide.mũicipalibꝰeiuſdẽ ꝓuincie.b.

qñ nõ iueniunt᷑ ĩ ea ꝓuicia idonei,.vt.ff.detu.⁊ cu. da, ab.l.

i

fluk

ſ

NAt
ſoit
Inknn
Fde

uol

iirti
Uide
lfde

u

frito
nin
iſtie

ſiſtd
Koſen
feitt
ice
degntl

Ee
dee
teb

nc
un
Iti
ſonn

rſn

Ga
hoſt

in

d

S=. S=.
=☛ v-= = =
S =
= = =

=
S=

——
=
=
⸗
= —

=–
E =☛ S=⸗
S =
=

rutnn
sghn
ſſgrli
Ginigen
ukhegſ
Aßndhe
nt ſotſpn

—
SE

gAeſe
Pnorſmg

gllnga
araidi
4

ſiee.

finſigi
ſeidetie

ſrnin

iifnA

dechti⸗
Fübege
lrgelut
ahut

rhetng
Plit

Phaint

7

diuus. g 4 Pertinẽt. vt aliᷓ actie teneat. vt ar.ſ. de ap. l. no/

minatiõ es.ſi vo ſponte geſſit tenet neg. gel. vt. S. l. pxi. Itẽno. ſe
cus in teſtario q; h dr in d atiuo.vt.ff. de tuteł.te.l.qro.ſʒ tñ pote⸗

rat excuſari. vt.ſ. de excu. tu.l.teſtõ. ⁊ facit.S. ff. excu. tu.l.teſtõ. et

facit. ff. de tu. ⁊ cu. da, ab. l. ij. 2. iij. .S. ti.ij. li. ſ que eſt rõ diuerſi

Quintus.

Qui dare tuto. vel cura.

ſitione debẽt excipere.qꝛ ⁊ eius fides eſt appꝛobata.vt inſti.de ſatiſ tu.
H. ij. ⁊ ſic in ſolis ltimis ⁊ datiuis ſine inqſitione br̃et locum bec aut.qð
A.cõ cedit.ſed pᷣma placet.vt oẽs etiã teſtãnios ↄpbendat.nec ob.qſt
videat᷑ fides appꝛobata ⁊c.qꝛ iſtud verũ qͥ ad ſatiſdationẽ vitãdã:nõ
q̊ ad ea q̃ bac ↄſtõne dicũt᷑ cũ nectũc bec ↄſtõ fuerit cogirata. Itẽ ex eo

taß. dic. qꝛ in dã
wer dmor M Oꝛtii er alia citate: nec domiciliũ
vtno. . de ofi..· Vbi noiat᷑ habẽtez:iure dari poſſe
tu. ſt vrpponis aheo cuiꝰ iuriſdictõiſubiectꝰnõeſt

Vogd diciſ. o
u creditoꝛ.
St ipe. ſ. Pſes

certiſſimi iurisẽ. Meq; ei ceſſatio
iiũcti ꝑperã officij ad ꝑiclin eiꝰ ꝑti

Hic aũt ab ĩitio vł ꝓbet vł iuret
ſe credereꝰ:minoꝛẽ obligatũ vł rẽ
eius hre. Mã ſitaceat accuſatiõis
ſuſtinebit iacturaʒꝰ. Itẽ ſi debitoꝛ

taceat nec redibitiõe nec alia tpe

curatiõis ſolutiõe iuuabit᷑. Sed ſi
actiõisceſſionẽ aduerſus mioꝛẽ ſu⸗
ſcipiat:nec pꝰ curã depoſitã ea ꝑp⸗
mittit᷑ uti:necis qceſſerit agere dʒ
cũ in legẽ cõmiſerit.licʒ ceſſio ꝓ iu
ſtis cauſis facta ſit:ſʒ ĩmo lucrabit
his valẽtibꝰin oĩ cura ꝓdigoꝝ foꝛ
te:aut furioſoꝛũ aut demẽtiũ ⁊ oĩm
qᷓs itroducũtleges.
. IDem.
Iſoꝛoꝛis tuefilis tutoꝛe le
gitimo patruo ↄſtituto:nec
ullo excuſato pꝛiuilegio tutoꝛ da⸗
tus es:cũ habentitutoꝛẽ aliũ dare
ꝓhibeãt iura neceſſitatẽ admini⸗

ſtratiõis ad eũ ꝑtinere nec te datõe

teneri nõ ambigiX᷑. I Shem. aa.

C t. c.floꝛentino militi.
Nratoꝛẽ habẽti neq; ad

iũginiſi cã cognita:necin loco eiꝰ
aliũ ſubſtituiniſi anterioꝛe remoto

ꝙ excipit᷑ mr̃ tm̃ ⁊ auia
vt.ſ. ti.i.aut᷑.ad H.relin⸗
quit᷑ in oĩibus alijs loq̃
in aut᷑de non alie.S. vt

aũt. colla.ij. ⁊ vr̃ expꝛeſ
ſuʒ in coꝛpe.S.⁊ hoc di

cimꝰ. K Pꝛobibet
ergo ſi vellet nõ ad mit⸗
titur.vt h. Sed.j.dr q;

admittat᷑:ſʒ amittit de

bitũ.vñ dicũt qdã ꝓbi⸗
bet qñ dimittit debituʒ.
⁊ ſic eſt mag excuſatio
qᷓ; ꝓbibitio.ĩmo reicit᷑
ſi ſcitur ab initio.vł᷑ ad
miſſus pꝑ dit debitum.

I ¶Nreditoꝛ. qͥd ſi male

ad miſtrauit ⁊ ſic factꝰ ẽ
debitoꝛ. vł ecõtra ð ſuo
impẽdit.⁊ ſic faciꝰ ẽ cre
ditoꝛ.rñ.in talibꝰnõ bʒ
locũ h̊ aut᷑.ſʒ qñ obuẽit

tutoꝛi br̃ditas debitorj
pel creditoꝛis minoꝛis.
vb minoꝛi obuenit bere
ditas debitoꝛis ł credi⸗

toꝛis tutoꝛis:vt tũc cu⸗

ratoꝛ adiungat᷑.vt ĩ coꝛ

poꝛe. 5. ſed ⁊ ſi quis.

m ꝗHõ ſine adiuncto.g

cũ adiũcto ſtc.⁊ ita qð
ab initio ñ vʒ nõ vicia
tur:licʒ in eũ cafum pue

niat a q incipe nõ põt.
t inſti. de le. eõrio. ſʒ

ar. Z. ff. ad.l.a quil.l.qui

in eũ caſum.

ſberenspbiber net. 1I DE. aa. 7.cc. leoncio.
barmeoeen iulſi d Mog dicis mrem flijs tu⸗
Sfidil.ſic? iſti. H oꝛes nolle petere: ſuꝑ hac
nt u. be ſed reach pſidẽ ꝓuicie ꝗ ſi e neglexiſ
daabe necman ſe ꝓſpexerit:ẽtꝰ ipſe pᷣſesmgr̃atꝰ
dirensemirni, daretutoꝛesl noia amittere ut ab
bprldemeck iu ipſo decreto tnbui poſſint iubere
10. §. tutol eſt ꝓPhibet. I deʒ. aa. 2. cc. ufo.
ſalusbidee 1.. Ufuliodinc aſtiumuͦtn
iusiſdicnone. ſed — Koꝛ vl curatoꝛẽ a pᷣſide da⸗
babẽti ſicbodie ni ñi poſſe:nullã hʒ iuns dubitatio⸗
tmnua mumepalle Me. 1I Dem. aa. 7.cc. eumelphi.
ſine iuſſu pſidis ditoꝛẽ debitoꝛbꝰ tuto⸗
tran adi be amittere: sct ipſinn ſbi poſſe ſol⸗
re madate ſue nerenõ abigit . In auten. col. vi.
ceA po tpide (oſti. i. vt hi qobli. h. Eſy ſiquis
di Oecreto. lſuo Inoꝛis debitoꝛ is cui mi⸗
biencis doabi noꝛtenei: aut q mioꝛss res
dereiadminiſa tenct acuratoe phibet . Nã añ
tionem. curatoꝛ ſi mioꝛis creditoꝛ efficiat᷑ ñ

euſi aß ſine adiũcto curator admiſtrabit
IIIde. a tetta

toꝛe ſic. vt inſti.qui da.tu.poſ.S.i. ſtoꝛ eſt.

Aeditoꝛẽ. petitionẽ eoꝝ q̃ ei debebat pupillꝰ eui datꝰ ipſe tu
g qſHõ ambigit.vt ⁊.ff. de ↄhẽ.ẽp.ſiſtulas.S.i.⁊.j.de excu.tu.ne⸗

cq;:⁊. j.de admi.tu.l.q̃tiẽs.S.ſicut.ubi ẽt punit᷑ſi ſibi nõ ſoluat cũ
poſſit.vt iſti.de excu.tu. .itẽ ꝓpt᷑.⁊.j.de in litex dã.tu.l.fl.⁊.ff.de

ꝗagmi.tu.l.ita aũt. S. debitoꝛ. Sʒ bodie S. Et ſic ſequit᷑ aut᷑. mino
ris.que eſt vt hi qui res mi.obli.ſe perbi.S.ſed ⁊ ſi quis.

Inoꝛis debitoꝛ. Sʒ qͥd ſi eſti modica qᷓntitate debitoꝛ. rmñ.
nõ p pᷣ ꝓbibet. ar ff. de excu. tu. l.nõ tm̃.in pn. ⁊ de ven. ſpi.l. i. fi.
de pig.act.ſi qs. S.i.⁊ dele.tu.l.lmos.ibi.maxĩe ſi modica⁊c.

excipit᷑ mr ⁊ auia.vt.jſ.ti.i.aut᷑ ad H. Itẽ qͥd ſtrẽ minon poſſideat

vel eõ rẽ e minoꝛ.vñ rei vẽdicatõ ↄpetit inter eos.vr̃ nõ ꝑ ᷣꝓbi
beri. vt inſti. de auc. tu. S.fl. ⁊ qꝛ nõ eſt obligatio nec actio.vt inſti.
de act. in pn. ?.j.ſ vnꝰex plu.iij. Quidã tñ .qꝛ inſtr̃a ptinentia
ad talia poſſet ſubtrabere.vt in coꝛpe. S.i. Itẽq̃d ſi bʒ res cõ es ſe
cũ nõ vr ꝓbiberi.vt.j.de excu.tu.l.ꝙ res.ſʒ ꝑ aut.banc põt ↄdici
Itẽ q̃d ſi et naturale tiñ debitũ ĩter eos:vr ꝓbiberi:qꝛ deduci pᷣt
vt. ff. de neg. geſ. at qͥ natura. ⁊ ĩpedit donationẽ.vt.ff. de dona.l.

Siure. 5. ſi quis ſeruo. Ecõtra ꝙ nõ. qꝛ nõ dicit᷑ creditoꝛ. vt.ff. de

ver.ſig.l.creditoꝛ. ⁊ hoc plʒ. neq; poterit deducere. vt ar.ff. de pet.
here.ſi qͥd poſſeſſoꝛ. in pꝛin. ibi.ſʒ ⁊ ſti. ſi ⁊c. Itẽ qͥd ſi eſt natura/
le debitũ int eos vñ ꝓbiberi. i glA curatione. ſiłr 1 a tutela. vr
in nouella ti. q̊ tu. vel cu.pupillo.? in aut.e.S.ſed ⁊ ſi qs.ibi.ſʒ cõ⸗
ungi tutoꝛẽ ⁊c. et qꝛ eſt eadẽrõ ꝓhibitõis.ar.ſ. ad.l.fal.l. fi. ⁊ col
ligit in aut᷑. vt matres debi. ⁊ cre.S.i.⁊ in rubni.col.i.An Fin oĩ tu
tela eſt hoc verũ.q̃dã ꝙ ſic.qꝛ gñ aliter dicit. Alij excipiũt teſtãriũ
qꝛ fides ⁊c. vt inſti. de ſatiſda.tu.S.i.⁊.ff. cur.fun.l.ſi furioſo.in
ſi.x.. de epi.au.de creationibꝰ. Sed certe eadẽrõne d atü ex inq⸗/

n Mic aũt. ne ſit licituʒ
chlilibet euadere tutdas
r Ab initio. Sʒ qd ſi pa/
ratus eſt ſoluere qð debʒ minoꝛi.adhuc vr repelli q̃ſi ſuſpectꝰ.qꝛ ſe inge
rit.ar.ff.oe ꝓcur.l.q̃ oĩa.eõ q; nõ.vt.ff.deiur.ĩmu.ſp.S.oductoꝛes.⁊ ð
vſufru.l.cũ fructuariꝰ. Põt diſtingui aut eſt idoneꝰ ł nõ. ar.ff.ad.l.coꝛ.
de fal.l.vxoꝛi.S.i.⁊ de tu.teſ.l.ex ſnĩa.vł põt diſtingui an ſe offerat etiõ

ambigui iurisnõẽ. Zeq; ad futu

ad tutelã vł nõ.ar ff. decõdi.⁊ de.l.hec ↄditio. Itez qͥd ſi debitũ erat ei

ſingulis ãnis.vfr̃ ꝙ ꝓ ãnis q̃bus fuit tutoꝛ amſttat debitũ.pꝓ ſequẽtibꝰ
reaſſumat.vt.ff.de ↄdi.⁊ de.l.pr.S.fi.Alij diſtinguunt dẽat ex ſtipłatõ
ne vel legato vt pᷣ caſu totũ ꝑdat q̃ſi vna ſtipłatio ſit.ſcõo valeãt pᷣdi/
cta.qꝛ plura ſũt legata.ar.ff.dedõ a.cã moꝛ.ſenatꝰ.S.ſi. AItẽ qͥ ſi cõdi⸗
tionale debitũ eſt. Rñ.idẽ qdð in puro. o Qredere ſic. S. de iureiu. ca⸗
lu.l.ij. F.i. ſecus ałs.ff.re.amo.marcellꝰ.⁊ in teſte.vt.S.de teſti.l.teſtium.
p¶ Jacturã.boc ſi ſciuit.ałs ſecus.ar.j.ð tab.l.gñ ali.li.x.⁊.ff.ſi inge.ſe
eſſe dix.l. ij. Item qͥd ſi poſtea ſciuit.Rñ.tenetur denũciare.alłs pdit ar.
ʒ.de ince.nup.l.qͥ Z.ðar.ff.de bo.li.qͥ cũ maioꝛ.vł pᷣt dici vt remoueat᷑ ab

adminiſtratione. q ¶Redibitiõe. i. ſolutioe debiti. r q Alia. vt qꝛ·

aliud ꝓ alio ſoluat. S ¶ Solutione.ſpãle.als ð.ᷣ vt inſtit.qͥ mo. tol.
ob.in pꝛin. t ¶ Guſcipiat.durãte cura ł ea finita.vt ĩ coꝛ. S. ꝙ ſi qͥs.et
in nouel.q tu.vł cu pupillo.c.nulli.x eriã foꝛte poſt redditã rõnem. Iʒ ſit
ar.. S. de interdic. ma.l:.ſi pr̃is.ſʒ ibi ceſſat rõ ꝓhibitiõis:h̊ nõ. Iteʒ an
aut.h̊ bẽat locũ in aqmiſtrãte tm̃.qð vr.qꝛ ta in rubꝛica qᷓ; in eiuſdẽ coꝛ
poꝛe ð gubernanõe in plurimis locis fac mẽtionẽ. Oʒ pᷣt dici cũ oẽs
teneant᷑ vt. ff. de ſol. ꝙ ſi foꝛte. F.i. a ¶geredʒ. ſic. S. neli. po. l. i. . ij.
6 J ſoꝛoꝛis.ↄſtituto a lege. c Date. tu qᷓ es auũculꝰ? dat? es a
iudice ł in teſtõ minꝰ?ſolẽni. E:0. lnimã ſuꝑare datiuã regulari⸗/
ter. Iz fallit. vt. ff. de teſta. tu. ſi qͥs ſub cõditiõe. d Jura. vt ꝛ. ſ. q. ex

AVratoꝛẽ.alias tutoꝛẽ. cqſſfeq; adiũgi.ſ.aliũ cau.te.ha.l.lʒ
HM vel actoꝛẽ vel curatoꝛẽ vel tutoꝛc.aʒ.lʒ regula iun ñ ſit ĩpedimẽto

q minꝰ bñti curatoꝛẽ curatoꝛ dat᷑.vt.ff. detu.⁊ cu, da.ab.l. vẽtri.S.i.
f Eeq;.ſ.pꝛioꝛẽ curatoꝛem,

6

iij. regularit . vt. ſ. e.l.
Atelã.officiũ. vt
Mrf de teſta. tu..

Ziber

g lMyedio.poſtᷓ cepiſti abeſſe donec reueranis. b Debueras. an
teq abeſſes. ⁊ boc ſt neceſſitate ĩpediebaris ſᷣm quoſdã. Zu dic etiaʒ ex
I tal onn cu. . fi. .j.e.l.curatoꝛ.⁊ de tu.vel cura.qͥ ſatis nõ de. l. ij.
‚M vniuerſis litibus.niſi in poſſeſſiõe momẽtaria.vt.S. q legi.p.l.

guſtã. ſ. litigadi. vt 2 85 , g „
Huſt eiiedi mʒ danũ qð tpe medio negocijs

re iudi.l.acta.S.cõ
rra. .5. ſi aduer re iud. pupillaribꝰ oningit eẽ ſuccedaneũ
r minctes. r. de, cũ actoꝛẽ ꝑiclotuo ↄſtituere ðbue⸗
IBratia. puta data ve· Fas : neciure magiſtratus in abſen
nia etatis. vt a.5. detẽ. tiq tuã aliũ creaſſe certũ eſt.

in inte. reſti.l. ea que. S.i
m Gratuta. bac l ge.

Vratoꝛ.a ſe.iſi q̃s
Acuratoꝛ dat? adole
cẽti cepit agere cauſas

ipſius ⁊ dicat poſtea ꝙ
quidã aliꝰmeliꝰdʒ eẽ ꝓ
curatoꝛ ⁊ ſub tali pꝛete
xtu velit deſerere admi/

pa. conſtantinꝰ ? cõſtantiꝰ
ad baſſum pꝛe. vr.
vnuerſis litibꝰ plʒ non
pꝛiꝰpuberẽ iuſtã hĩe ꝑſonã: niſi in
terpoſitodecretoadmiſtrãdi gra
primonij:aut in liteʒ fuerit curatoꝛ

ſtrationẽ cöcoꝛ . dead datꝰ: ut iurta pcedẽtia nĩ̃e pietatis
me leni pᷣnci.ꝛ.l.ea ſtatutaltime iniciate litis:agitata

( egangle ih AApa. gratia. val. theoð. aaa.
e B

nõ excuſat.vt.ſ.ð̊ excu. tr Y“ ,
⸗drolonti N5. valb ien Badoleſcẽti oꝛdina

lono bot ſe renouere rextu ſpalis curatoꝛiſa ſe noĩati: aut

Ali litẽ ↄteſtat deſerere aut ab admi⸗
emüicie armate. et not. ſtratiõe ſe ſubtrahere. ¶ Mpat.
hono.⁊ theo.aa.menaxio.p.vr.

Aliũ. vt militẽ. ut.S

ꝙ his caſibꝰipſo iureñ
tʒ datio.ſʒ qñ põt datꝰ

ſe excuſare tenet decretũ 1XE magiſtratuũ vlten⸗ Hce⸗
n eule n, ddatlicctia plemt öſignam⸗
reimml. i 5. coloni. et ne primmonialẽ colonũ ſiue aliuꝰ ꝗ
SaneNes Srsgo.l pꝛiuilegio ab hacnũcupatiõe de⸗
auida no bi erfenclif tutele muerisaſtrigat offm̃

neigus mintb⸗ Oñ mliernmoꝛis ffrio fgit
eleii. cen ale Haalie⸗ .
nione i. noiatioe. telaz admiſtrare virile
SPub. a muli mrte d Mn uun c: ? vltraſerüifeminee
gmui e Ph⸗ 14 . ifirmitatis tale offm̃ eſt.

Mlren qamiſſis vinis tutelã
lure nro. niſi a pꝛincipbe dmiſtrandoꝛũ negocloꝛu
ĩpetret. ut. ff. tute. l.l. .
a facit ad.lęff. de re.iur.l.ij.⁊ de poſtuł.l.i.S.ſexũ. ⁊ de eden.l.pe.⁊ ad vel
leia.l.i.7.j. de arbi.l.fl. a.ff. de ſta.bo.l.in mul.ſed õ.ff.de neg. gelſ.qui

¶ )aliana F quac ſed ibi nõ fuit tutrix lʒz pr eã ro gauerit de filijs.

S

Atres. poſtulat.a pꝛincipe vel pᷣſide ꝓuincie.vt ⁊.ff. de tute.l.ſfi.
t Cõfirmatio.i.anteqᷓ; firmiter poſſit gererep decretũ.vt in aut᷑.vt hi
obli S. f. v ¶Actis. in ſua ꝓuincia. 2 eſt ſic. . debis q ve. eta. l.ij.
1x 6 In eas. l. nuptias. y Berentis. ſ. mulier. 5 ERonib . ſ.ptenif.
70 PMrecipim. vt æ. . qui. cau. pi. ta. .l.ſi mr. in aut. denup. 5. ſlnaut
coll. iij‚j. ſ Incuna lper negligentiã. u G Haioꝛ eſt. vt ⁊. . ðᷣ
legi.tu.l.ſ. ¶ Idoneus.cũ nõ eſt idonexnõ yf eſſe. vt ⁊. ff. qð cuiuſ⸗
q;vniuer.li.S.⁊ quidẽ.⁊ no.qꝙ ꝑ aut.bic poſitas bec lex in mulij coꝛrigi
tur.pᷣ:qꝛ bodie nò eſt ncce pᷣncipẽ adiri.ſcdᷣo qꝛ non opoꝛtet eas iurare.
tertio qꝛ maioꝛes penas patiunt᷑.vt babes..de ſec.nup.l.hiſdẽ penis
q̃rto.qꝛ bodieltimi nõ pᷣcedũt eã.ſtc et ſequit aut.matni ⁊c.que eſt in au
ten, de here⸗ab intel. S. ex bis.colla.ix. ð

volũtate dũmõ aliq iuſta cã ſit.vt h.⁊.ff.dead mi.tu. cũ d ecreto. facit

pr. (
val.⁊ theoð.⁊ archa.taciano.ppᷣ.

Ain lume. vel nakurali.vt in aut.vt ſine ꝓhi. .tin 15ri.
o.l ſi in fl. Sed q̃d ſi eſt mater ⁊ pfeviaht . ,
lamũ. vt in.l.ij. ⁊.l. fi. in fi. Itẽ q ſt eſt auus ⁊ auia. dicũt qui/
dã ambos admittẽdos cũ no ſit cautũ ꝙ auia ꝑ ltimos repellat

ſm boc ſi erit mater ⁊ auꝰ pᷣponitur auus pf̃nus cũ ſitltimꝰ.ſʒ ſi

penmittimꝰ/ ſi inter geſtas nuptijs
alijs ? auxilio ſe. cõ.uelleianiꝰ renũ

erit pat ⁊ auia e⸗
iilefoapoſtulit:paius ͤcſit, grcmnkaiat
matio offlcij talis in eas iure eueni timus: la paut.
at:fateant᷑ in actis ſacramento pᷣſti admittat. necob
, ——— . ſtat ꝙ dicit in fl.
toad aliasſe nuptias nõ venire. B ſolis teſtärij
Sane in optõe huiuſcemõi nulla eas pcedentibuſ
coget᷑ ſed libera in ↄditiões qs p. Maſ aſns ine
ſtituimꝰ volũtate deſcẽdat.nam ſi ſupioꝛes aſt adhy
maluenit alia optare mrionia: tute-⸗ minaak vt olim
las filioꝝ admiſtrare ñ debẽt. S aut wiborenis
ne ſit facilis in eas poſt tutelaʒ iire uãtes ⁊c. ⁊ bene
ſuſceptã imuptio: Pona eiꝰpꝛimit2 Pbal in nouell
atutelaʒ gerentis affectauent nu⸗ e ¶Auie boceno
ptias in obligationẽ venire ⁊ tene nuũ de auia. mat
ri obnoxiarònibꝰ puuloꝛuʒ pcipi emiethel. codieiſ
— . admittebat᷑.
mus: ne qꝗdicuria ne qd fraude de d Mꝛdinẽ cũ p
pereat. His illð adiũgimꝰ: ut mnu mater ſedo auia
lierſi etate maioꝛ eſt: tũc demũ tu⸗ anieat.a⸗
2– e QZutelã.an idẽ
tele petẽde ius hẽat: cũ tutoꝛ teſta⸗ in cura. vf vt
mẽtariꝰlltimus defuerit: vel pꝛini in aut. vt ſine
legio a tutel ſat: vel ſuſpecti bi.ma. F. qꝛ vero
legio a tute a exců 3 vVe pecti matnbul. 1. . qꝛ
genere ſubmoueat᷑:vlłne ſuis qdẽ veromultã. Ieʒ
ꝓanimi aut coꝛpis valitudine aad endeeſt tultas.
—— . 9 92 r.]. ,l. kal.l.
miniſtrãdis facultatibꝰ idoneꝰ in-⸗ Itẽ aukilla vrſt
ueniat. Oõð ſi femine tutelas refu- ne pbe na gna/
gerint? poptauerit nuptias: tũcde tdata an ae,
mũ vir illuſtris pfectꝰ urbis accto dtoꝛèr deb n
n Hriniendi 9 minoꝛis.ſicg
Br m Seneeleinrid Pſi la vt ine phib ⸗
det: ſiue iudicesꝗ in alijs ꝓuinciſs nöere gualf y
lura reſtituũt: dealio oꝛdine pꝑ inl gehede H
ſitionẽ dari inoꝛib' defenſoꝛes iu pparen, ſ. vt ſti/
bebũt. In auten. col.ix. cõſti. ne bin tert,
1 . 4 bat in aut. de
idehere. abintel. exrhis. its ante dota.
Atribet auie jm oꝛdinẽ tu in. na F. ci oib
elã ſubire etiaʒ añ agnatos ſed õ. ſ. decu.f.

l.cũ repudiante.

ſʒ põt dici coꝛre

cta ꝑ ill aut. vt
ſine ꝓbi. vel in cu
ratoꝛe fuꝛioſi ſpe

ciale eſſe vel aliter eſſe nð poterat.qꝛ ⁊ foꝛte minoꝛ erat.⁊ ſicpᷣma
