ſiſſimis epis I Dẽ. a. Juli. ppᷣ.
Ecreatõibus curatoꝝ qui
7 exheredatis dare cura furioſis vtriuſqʒ ſe Sraae:
toꝛẽ vt hic. nec mirerisꝓ un is vtnulq; lexr ant:
nã ꝛ ſubſtituere eis pot neceſſariũ nobis viſi eſt oſtitue⸗
qð magis eſt. vt.f de te re quẽadmodũ ea celebꝛari opoꝛ⸗
a ut ere, nſtiru. tetꝰ. Et ſiquidẽ pat᷑ qiratoꝛeʒ ſu
p Water nioſovel funioſem vltio elogio he
redibꝰ inſtitutis vel exheredatis

Dederit. qð põt ergo

Paterno teſtimonio
vt ⁊ inſti.de ſatiſda.tu.
H. i. ⁊ ecõtra facit grãde
pꝛeiudiciuʒ cõtra alios
ꝓ filio. vt.ff. de agnoſ. li.l. i. H.utt.
q Ad curationẽ ꝑ cõſinnationẽ.no eni tenet datio.vt inſti. de cura/H. i.
7.ff. de cura. fu. l. pe. æ.ff. de cõfir. tu.l. ij. . iij. ⁊. l. vtilitatem.
r ¶ Pꝛimatibus.foꝛte eccłiaſticis.ſ.arcbipᷣſbitero arcbidiacano ⁊ deca⸗
no.vt exponił in aut᷑.de ſanc.epiſ.S.i.col.ix.
8 Depꝛomat.ſ.curatoꝛ ⁊ media ꝓducit.i.iuret:⁊ boc eſt pꝛimũ.
t Edmittere.i.facere. u Inuentario. boc eſt ſchm.
F¶Conſenipto.ſ.mox.vt.ſ.de admi.m.l.tutoꝛes.⁊ ff.de admi.tu.l.tutoꝛ
qui rep ertoꝛiũ.in pᷣn.⁊ eſt bodie boc cõe.vt in aut᷑.vt biqͥ obli. .fl.colł.
vi. Sed an curato: ad litẽ facit inuentanũ ñdet nõ:ci nõ poſſit ei ſol⸗

ui ad inſtar ꝓcuratoꝛis in litẽ vt ar ff de ſolu, boc iure. ar. 5.5. S

epiſ.⁊ de.l.nulli.S.cũ aũt. xꝓ Res.iſ.furioſi.

5Diſponat. tertiüũ. 2

dederitꝰ: ibi ⁊ fideiuſſionẽ ceſſare
neceſſe eſt:paternoteſtimonio ꝓ
ſatiſdatione ſuffioẽte vt ipſeꝗ da
tuseſt ad curationẽ pueniat. Jã
tamẽ vt in ꝓuicijs apud pꝛeſides
earũ pᷣſentibꝰeis tam viro religio

ctis ſacroſanct.ſcripturis depꝛo⸗
mat ia ſe recte cũ vtilitate funioſi
gerere:⁊ neqʒ pᷣtermitter que vti
liafunoloeſſe putaueritneqʒ ad-
mittere que nõ vnilia eſſe exiſtima
uenit. Et inuẽtario cũ oi ſubtilita
te publice cõſcripto res ſuſcipiat
⁊ eas ſcðʒ ſui opinionẽ diſponat
ſub hypotheca rerũ ad eũ ꝑtinen
tiũ:ad ſimilitudinẽ tutoꝛũ pupilli
⁊ curatoꝝ adulti. ¶ Sinãt teſta
mentuʒ quidẽ parẽsnõ cõfecenit:
lex autẽ curatoꝛẽ vtpote agnatum
vocauenit:vl eo ceſſante autnon
ydoneo foꝛſitã exiſtẽte:ex iudicia⸗
li electõe curatoꝛem ei dare neceſ
ſe fuerit:tũc.ſ.in ꝓuicijs apud pᷣ⸗
ſidẽ cuiuſcũqʒ ꝓuicie:⁊ viꝝ religi
oſiſſimũ epʒʒ cuitatis:necnõ tres
pꝛimates: creatio pꝛocedat. Ita
vt ſi quidẽ curatoꝛ ſhaʒ idoneam
poſſidet ⁊ ſufficientẽ :ad fidẽ gu
bernatiõis ſine aliqua ſatiſdatiõe
noiĩatio pcedat. Sinãt ũ talis eiꝰ
cẽſus inueniat᷑:tũc ⁊ fideiuſſio in
quãtũ poſſibile ẽ ab eoexploꝛet᷑
creatõe oimodo ſacroſcis ſcriptu
ris ꝓpoſitis in oĩ cã celebꝛanda.
Ipſoaũt curatoꝛe cniuſcunqʒ ſhᷣe
vel dignitatis eſt:pfatũ ſacramẽ⸗
tũ ꝓ vtiliter rebꝰgerẽdis pᷣſtante

Bub bypotheca tacita.ꝑ id quod di
dt ad ſimilitudinẽ ⁊c.vt.ſ.de admi.tu.pꝛo officio.
9Zex...xij.tabu. Et no.ꝙ boc caſu⁊ ĩ ꝓdigo

—

dat a lege curstorꝛ

vt bic. ⁊ inſti. de
cu..i.alias ſem
per eſt datiuꝰ cũ
multis alijs ꝑſo
nis det. vt iſti. ð
cura. S.iij. ⁊.ff. ð
poſtula.l.ſt cui⁊
l. itẽ. ⁊.l.⁊ qui.

ſiſſimo locoꝝantiſtite: q; pꝛimati
ſpus⸗ tnibꝰ actis interueniẽtibꝰ: ta

pone vt. 95.
a Sufficientes
diuicie eĩ a ſatil
datiõe excuſant.
ſed ar. S.ff. de ꝓ
cu.ſi mĩoꝛ. ..fi.⁊
l. ſe. ſol. ſpãlep
pter neceſſitates
officij. vt inſti. de
excu.tu. in pᷣn. er⸗
go in bocreleua
tur. vt ar. ff. de in
reiur. eũ qͥ. at de
fenſoꝛ exiſtebat
ex voluntate.
b ¶ Erploꝛek ali⸗
as ecõ tra ſatiſda
tio paup eri remit
tit ⁊ adiuite exi⸗
gitur. vt. ff. ſi cui
plus qᷓ; p. l. fal.l
cũ nõ falale.
c Bropolitis.
pꝛeſidi ⁊ epᷣis et
Pmatibus. vt et
alias.j. de iudi.
l. rem nõ nouam
⁊ ſubaudi.⁊ tacij
d In oi c. ſiue
detur fideiuſſoꝛ
e ¶ Pꝛefatů. boe

eſt pꝛimũ.
g l Mypotbeca.
boc eſt tertium
b Adbibenda
tria ergo faciunt
remedia ſacramẽ
tũ inuentariumꝰ
bypotbecam.

Am demen
(s cõtrabe⸗
re.dũ tñ ſint legi

time etatis ĩ ma⸗

ſculo.xiiij.in ſemina.xij.vt inſti.de nup.in pᷣnci.
Kk ¶¶ Pꝛeſtãda. ꝓ facultatibꝰ ⁊ digntatibꝰ. vt bic ſubijcit. et. ff.
iure do.l.quero.⁊.ff.de admi.tu.l.cum plures.S.ſi.

I¶ ſtimatõe i.arbitrio.acec. m ꝗ

n Statuẽda.ſ.dote ⁊ dona. pꝑꝑ nuptias. O Coꝝ
pſ Mobilioꝛes.nò bic exigit.ſed ſic eſt conſuetudo.

b Tam opinione.dic opinione
ꝑſone ⁊ moderatòe ante nup.æc.vt.j.de nup.ſi furioſi.

filioꝛum.

q RPꝛegrauet.nã nibil dabit tabellioni. vt in decre.xrij. q.ij. ⁊ cos
ntatẽ. Et ſicno. ꝙ nõ debet addi affliqio afflicto. vt. vij. q.i.cũ p
cufſio. ꝛff. ð of. pſi. diu/ ſz ar. 5 ff. ð tur ⁊ cn da ab bis. l. roman⸗

W .hrSłZ
= —

—

— —

— — —

mus.S.ti.i.aut.ſi
captiui.acc.
u Zeſtatus. an⸗
te furoꝛem.
xKapitulis. ſed
qͥd ſi nemo ꝓcu⸗
rat.dico filios eſ

Pꝛimus

Et lege bic aut᷑ liberi furioſi.a ceaer.
ben furioſi. i. patris. r ¶ Eius. als ei.ſ.patri furioſo. —
Digmiſumt. ſi reſipiſcat. ſ¶ Penis. qᷓs ſubijcit.n ſi qs ⁊c.
8 ¶NYegitimus. ſiue reſipuerir ſiuenon. J
tAiteſtatõe. ⁊c. no, de auctoꝛitate denũciatõnis ⁊ alia que dixi

⁊ inuentariũſpublice cõſcnibẽte:⸗
hypothecaʒ rerũcuratoꝛis mõis
oĩbus adhibẽdaꝰ:qᷓtenuspoſſint
vndiq; res funioſi vtiliter guber⸗

ſe hered es:ſʒ eis Zn' ſß,
guferenda here/ 4 L nari. 1 D em. a. Jul.ppᷣ *

ditatẽ: vt ab indi
gnis 2 flſco ap/
plicandaʒ. vt. ff.
de bis qᷣbus vt ĩ
dig.l. iij. T ẽ boc
in aut. vt cũ ð ap
pel. cogn. F. ſiv /
nuz de pꝛedictis

„

orni.
1 Meglexerit.l.
curã filioꝝ. ⁊ dic
emanapatoꝝ vk
nõ. Sʒ tũc nõ ꝓ
pꝛie dr̃ curatoꝛ.

vt. ſ. ð cura. furi.

Ancimꝰ. ꝓp/
põere.reivẽ.
vel bypo. ꝑꝑ int᷑
rũpẽdãa pᷣſcrnptõ
nẽ.⁊ facit.ð.l.ſi pᷣ
ſens.⁊.j.de non
nu.pecu.l.in cti
bus. F. fi. 1 dixi
plene. ſ. de an. ex⸗
ceptio.l.vt ꝑ fecti

u8.

a Pꝛoponere
⁊.·ſi eſt bic:⁊ infe
rioꝛvᷣſus abũdat

ſi nõ eſt ⁊.non a

bundat.acc.
b ¶ Roͤſtituto. re⸗
pete ſuã intẽtõ eʒ
ꝓbonere. ⁊ hoc
ſi babes ſupple
ſnd habes nihil
c Kandem. als
iſte vᷣſus vſq; ad
illud verbuʒ.i.li⸗
centia eſt als nõ
eſ
d e Interuptõe

tpis facere ⁊ ſuf

ficere hoc ad ple
niſſimam interru
ptionẽ.

e Slubales⸗ De
ereticis ⁊ mani
cbeis. de miſtris
catholice ſidei ⁊
eoꝛũ pꝛiuilegijs
dixit. nũc de eoꝝ
aduerſarijs ⁊ eo
rum penis. de
bereticis,⁊ ſpali

m demẽtis qᷓ; furioſi libe
ri cuiuſcũq; ſexus pñt legitias cõ⸗
trahere nuptias: tã dote q; añ nu
ptias donatõe acuratoꝛe eoꝝ pᷣſtã
da;. Extimatõe tñ in hac ꝗdẽ re⸗
gia vꝛbe excellẽtiſſimi pꝛefecti vꝛ
bis:in ꝓuiĩcijs ãt viroꝝ clariſſimo
mearũ pᷣſidũ vellocoꝛũ antiſtitũ
ta opiniõe pſone qᷓ; moderatõe
dons ⁊? añ nuptias donatõis ſta⸗
tuenda:pſentibꝰ tã curatoꝛibus
demẽtis q; furioſi:necnõ his ꝗ ex
genere eoꝝꝰnobilioꝛes ſunt. Ita
tamẽ vt nulla ex hac cã oꝛiat᷑.vl ĩ
hac regia vꝛbe vel ĩ ꝓuicijs iactu
na ſbeſurioſi vel demẽtis velmẽ⸗
te capti ſed gratisoĩa pcedãt:ne
tale hoĩm infoꝛtuniũẽt expẽſaruʒ

detrimento pᷣgrauet Mauten.

col.yij.ↄſti.xi.vt cũ ð ap.cogno.
NVFliquis de pa.pre.furio.
Aberi furioſi ꝗ curã eiꝰ ne
gligũt pberetã exhr̃datõe digniſ
ſunt qᷓ; alijs penis legitimis.naʒ
ſiꝗs alius atteſtatõe ad eosmiſſa
cn adhuc negligant:in domo ſua
euʒ ſuſcepit ⁊ ꝓcurauerit:ex hoc
ent eiꝰ ſucceſſoꝛ legitimuslʒ teſta
tus eſſet ẽt in liberos foꝛte:manẽ
tibus alijs teſti cpitulis. Eadeʒ
parẽtibus iponẽda ſiqdeʒ de libe
risin furoꝛe oſtitutis curar negle⸗
rxerintł. I Sem. a. Johãni ppᷣ.
Ancimꝰ ſi qñ abfuent is ꝗ
rres alienas vel creditoꝛi ob
oxias detinet: ⁊ ðᷣſiderat dñsrei
vel creditoꝛ ſuq intẽtionẽ ꝓpone
re⁊ non eilicentia ſit abſente ſuo
aduerſario qui rẽ detiet vel infan
tia vel furoꝛe laboꝛante:⁊ neminẽ
tutoꝛẽ vel curatoꝛẽ hñte vel in ſũ

auctoꝛitate vſurpare: licentia ei
det᷑ adire pꝛeſidẽ vel libellũ poꝛꝛi⸗
gere:⁊ hocin quenmoniã ðᷣduce⸗
re intra cõſtituta tꝑa ⁊ interruptõ
nẽ tꝑis facere. Sinaũt nullo po⸗
tuent modo pᷣſidẽ adire:ſaltẽ ad
epᷣm locoꝝeat:⁊ ſuã manifeſtare
voluntatem ſcriptis depꝛoperet.
De hereticis et manicheiset ſa
manitanis et ſciſmaticis.
Mpꝛ. Cõſtan. ad gratillia.
ANRNRNNiuiuilegia que cõtem
platõe religiõis indul
ta ſunt:catholice tan⸗
tuz legis obſeruatoꝛi
bus ꝓdeſſe opoꝛtetꝰ. Herticosꝰ
nõ ſolũ his pꝛiuilegijs alienos eẽ
volumꝰ:ſed aduerſis mũeribus
cõſtringi ⁊ ſubijci. NMNauten.
col.viij.cõſti.iiijj.de pꝛiui.ðo.he.
mu.Gquia eniʒ dedimus.
II Tezʒ pꝛiuilegiũ dotis quo
mulier creditoꝛibustꝑe pꝛioꝛibꝰ
anteponit᷑: necnõð tacitis hypo
thecis ⁊ alia oĩia mulieribꝰ alege
data:claudunt᷑ his qui catholicã
nõ pꝑticipãt cõmũionẽ I Mpꝛ.
theo. Ma.⁊ gra.aaa.heſpi. ppᷣ.
o N Mnes venie legibus diui
nis ⁊ impialibꝰ cõſtitutio⸗
nibus hereſes: ppetuo cõꝗeſcãt
Et nemo vlterius conet᷑ que rep
pererit ꝓphana pceptavel doce
re vl diſcere. Mec antiſtites eoꝝ
audeãt fidẽ inſinuare quã nõ hñt
⁊miſtros creare q; nõ ſunt. Nec
Pcõniuẽtiaʒ iudicantiũ omniũqʒ
abus ꝑcõſtitutões paternas ſuꝑ
hoc cura mãdata eſt:hmõi auda⸗
tia negligat᷑⁊ creſcat.Hereticoꝛ
aũt vocabulo cõtinent᷑ ⁊ latis ad
uerſus eos ſanctõibus ſuccũbere
debent: vel leul argumẽtoaiu⸗
dicio catholice religionis vel tra⸗

mite detecti fuerint deuiare.

ma ptãte cõſtimto:eandẽ rẽ ſua II Mperatoꝛ Aꝛcha. hono.

—

De bere.⁊ mani.

.

is.? de ſacroſan.eccle.l.placet. a ccurſius.
9g ¶ Opoꝛtet. põe.qued mlier ea exiſtete nupta facta ẽ bere⸗

ter de manicheiss ꝗMM
) Riuilegia.indulta ſunt.vt clericis.vt.S. de epiſ.⁊ cle.l. cũ cleri
tica. exñte ea in bereſi marit quaſda res dotales vedidit. Deinde mlier

reuerſa eſt ad fide nũqͥd
mulier poterit reuocare
bona.Et videt᷑ ꝙ nõ.ar
gu. S.ð epi. ⁊ cle. deo no
bis. SF. pe. Sʒ cõtra.ſ.e.
gukt.idẽ ẽ de neſtoꝛianis
b ſſe er̃ticos.lʒ clericoſ
pſbiteros vel papas vł
ſacerdotes eoꝛuz; quoes
ſic appellant.
a ¶ Et ſubijti. ſic ergo qͥ
eſt puniẽdus nõ debet
babere pꝛemiũ.vt ⁊.j.e.
l. curiales. Sequit᷑ aut᷑
Itẽ puilegiũ. que eſt in
aut᷑.de pꝛiuile.do.heic.
mu. col.viij.circa pꝛinc.
— em pᷣuilegiuz. an
te ponit᷑. vt habes.
ſ. qui po.in pig. ba.aſſi⸗
duis.
be¶Zacit. vt.j.de rei vx.
c ¶ Alia oĩa. vt inquãtũ
acere poſſit d amnet᷑.vt
ff. de re iudi. nõ ti. in fi.
Ite tacite ſtipulataʒ do
tẽ ſibi reddi intelligatur
vt.j.de rei vx.l.i.in pᷣnc.
deQlaudunt.i.denegã

AUnes. vel diſccre

ã culpa ſimilis eſt
tam ꝓbibita diſcere qᷓ;
docere.vt. ſ. de mathe. l.
culpa.
e ¶ Eoꝛundẽ bereticoꝛũ.
faMabẽt. falſus denani
us nõ eſt denariꝰ.
g Qð nõ ſunt. als qui
nõ ſunt.Qui enĩ nõ ẽmi

niſter miniſteriuz cõdere

non põt. vt. ff, denego.
ge. qui aliena.S.q; d.
b Konniuentlax. i con
ſenſum vel negligentiäa.
i ¶Hegligamr.i. negle⸗/
cta creſcat.

K & Ael pꝛo ſalten.
l¶¶ Leui argumẽto.i. leui

articulo qui mãifeſte de
bet ſciri.quia ꝑtinaciter
illud aſſerit.nõ autẽ ſi il
lud dicat cauſa diſputã
di ⁊ ad bᷣ qð ꝓ delicto
in leui re miſſo magna
ſequat᷑ pẽa.Hã ad boc
qð dico ꝙ leue ſit deli⸗

ctũ.facit. ſ. de libe. ⁊ eoꝝ
li. l. ij. 7 de pmi.li. xij. l. i.

Vel dicit᷑ bereticus qui
nõ eſt mem bꝛũ ſancte ec
cleſte. vel qͥ ſunt diuerſa
rum hereſum. vt in aut᷑.
de pꝛiui.do.col.viij.vel

quinòõ credũt quattuoꝛ

Ocilia.vt.ſ.e.quicũq;. in
pꝛin.⁊ in aut᷑: yt cum de

ap. co g. . gfialiter. colk.
viij. ⁊ in alijs młtis mo
dis põt dici hereticꝰ. vt
no. extra de bere.c. peñ.

0 Bublimitatis tue. lo

quit᷑ pꝛefec.pꝛeto.
Anicheos.q̃ chꝛi
Bſtum dicuntnõ eſ⸗
ne. c. libꝛa auni cõtra officiũ ſubli
mitatis iue vlł pꝛeſidale:ſi ꝗd hu

ſe verũ bominem. ſicut e

contra arriani purũ ho⸗

minẽ eſſe dicunt.
q Leteris.de quo ſtatĩ
ponet exemplum
rę Crimẽ. vt quiliber de
populo poſſit accuſare.
8 in religione.
i

eſt cõ tra religionez. ſſ

cut. 7. S. ti. ij l. rap toꝛes
in pꝛin.

tSubire eſt ergo ſimi
le crimen hereſeos crimi
ni le.maieſta.vt vtrũq;
poſſit poſt moꝛteʒ accu⸗
ſari. vt bic.⁊.j.ad.l.iuł.
ma.l.fi.in fi.ſic ⁊ in apo
ſtatis. vt. ſ. ð apo. l. bi q
⁊ hoc vſq; ad quinquẽ/
mnum. foꝛte in oibus pꝛe
dictis. vt. j. de apoſta. ſi
quis defunctum.
u ¶ Penitentibus. ſic. ⁊
ʒ.de ſum.tri.⁊ fi.cathbo.
l. fi. in fi. niſt in cãu. vt. ſ.
de apoſta.l. bi qui ſan /

ctam.

culei. i. vigoꝛis.

. ga. clearcio pꝛe. vꝛbis.
S Ninan heftici ꝓculdubio
uerint oĩa ſibi locaadimẽdaeſ-

his oibus ad letaniã faciendã no⸗
cuu vel die ꝓphanis coire cõuẽtõ
nibus:ſtatuta videlicʒ cõdẽnatio⸗

iuſmodi fieri in publicis vel pꝛiua
tis edibus cõcedat᷑. ¶ Dhem et
theo.aaa.ſenecio pꝛefec.vꝛbis.
m Anicheos vel manicheas
vl donatiſtas meritiſſima
ſeueritate ꝑſeqmur. Hmõi autẽ
hominũ geneni nihil ex moꝛibus
nihil ex legibꝰ cõmune ſit cũ cete⸗

tio fidelioꝛi tranſieri.

Inauten. col.x. conſti.fi. de

ſtatu ⁊ cõſue. Eſi vero dominus.

reticis abſq; vlla cõtradictõe poſ-
ſideant:⁊ in fidei puritate ↄſeruẽt
ſaluo iure dñi pꝛincipalis: dũmo⸗
do ſup hoc nullũ pꝛeſtet obſtacu⸗
lum:nec aliquod impedimentuʒ
opponat. Eadẽ nihilominꝰ lege
ſeruata cõtra eos qui non habent
domios pꝛcipales. In auten.
colla.decima conſti.fi.de ſtatu et

RNxconſue.credentes.

(NMecktes pterea recepta-⸗
toꝛes defenſoꝛes ⁊ fautoꝛes here⸗
ticoꝝn damnamꝰ. Jirmiter ſtatuẽ

ris. Ac pꝛimũ quidẽ volumꝰ eſ tes: vt ſipoſtq; gꝗlibet taliũ fuerit

ſe publicũ crimen quia qð in reli⸗
gionẽ diuinã cõmittit᷑ in oim fer⸗
tur iniuriã. Quos bonoꝛũ etiam
omniũ publicatiõe pſeqmur. Ip⸗
ſosquoq; volumꝰ amoueri aboĩ

liberalitate ? ſucceſſione quolibʒ
titulo veniente. Pꝛeterea nondo

nandi nõ emendinõvendẽdi non
poſtremo ↄtrahẽdi cuiqᷓ; cõuicto
relinqmꝰ facultatez. In moꝛtẽ qʒ
inquiſitio extendat. NMam ſi in cn
minbꝰmaieſtatis:licet memoriaʒ
acccuſare defuncti:nõ immerito ⁊
hic dʒ ſubire tale iudiciuʒ. Ergo

excõicatõe notatus ſatiſſacere con
tempſerit infra annũ:extũcipſo iu
re ſit factꝰ infamis. Mecad publi⸗
caofficia vel cõſilia vel ad eligen⸗
dũ aliquos vel ad hmõi:nec adte
ſtimoniũ admittatur. Sit etiaʒ in
teſtabilis:vt nec teſtãdi liberã ha
beat factionẽ:nec ad hereditatis
ſucceſſione accedat. ¶ Mullus
pꝛeterea ei ſuꝑ quocũqʒ negocio:
ſed ipſe alijs fepornckeie cogatur
Quod ſi foꝛte iuderx extiterit:eiꝰ
ſententia nullã obtineat finnitatẽ
nec cauſe alique ad eius audiẽtiaʒ

Iyero do
minus t6
oꝛalis.non ſpi

ritualis. vt puta

aliqs comes ha

dedit comiti iis
feuðd.

„

maſ ſ erencoꝝ deuiare. ſe: ſiue ſub eccleſiamm noĩeteneẽ & Iverodñstempoꝛalis re⸗ beti
peruicaci animo ſitate. eci E ₰V 3 bet in feuduz v
Vucti adimenda tujir: ſiue diaconica appellent᷑: vel Oauiſitus ⁊ admonitꝰ abec naʒ tenaʒ a quo
5 mua caeundt vt etiam decanica ſuuein pꝛiuatisedi cleſiaterraz ſuã purgare neglexe- darege ua lut
ho. ꝛ deepil. cen cõ/ bus vel locis. hmõi cetibus copi⸗ rit ab heĩtica pꝛauitate: poſi annũ uar.
nernalan e depis arn pꝛebere vident᷑. His edibus a tempoꝛe monitois elapſum ter⸗ Qulß eatbo
qui ad ec.cõfu.l. iiij. ẽR in õ 7. S “ “ ee
AQuten. de mnta colle be vel locispꝛiuatis ecc ie caholice raʒipſius erponimꝰcatholicisoc „ ivꝛincipelis
re colla.ix vendicandis. Ad hoc interdicat᷑ cupandã: qui eam ertermiatis he ſcllcet regis qui

¶Exrtra noxam.i. libe⸗

n erunt. acc.

5 ¶Deruitõ fid elioꝛi. vt
2. 5. de epiſ. 1 cle.l. fi. F.
fi.⁊.j.ne chꝛiſti.mã.l.i.

Seauck aut ſ vo do isdamnnida puiſione defendunt te valentiani papianiſte montani 24Pinetpalt.
egenres ꝛeren aue Semosinſupꝑ extranorã eſſevo ſte ſeu pꝛiſcillianiſte vel figes vel alfden Magat
ene .·ones lamus:ſi dominũ ſacrilegu entan pepuſite marcianiſte bozboꝛiani 2 noͤ legiur bet
tes: ad eccleſiam catholicã ſerui meſſaliani eutithe ſiue enticiuſte inſcholis.

⁊ ſupᷣma illiuſ ſcriptura irrita ſit:ſi
ue teſtamtoſiue codicillo:ſiue epi
ſtola:ſiue quolibet genere rel que
rit voluntatẽ:qui manicheꝰfinſſe
cõuincit᷑. Sed nec filios heredes

eis exiſtere:aut adire ꝑmittimꝰ:ni a.? Malẽ. c. floꝛenti. ppᷣÿ. ⁊? ¶ Opponat qᷓ
ſiapatermna pꝛauitate diſceſſerin Rnuam? æ macedoniam b⸗ eert no/
Delicieni veniã penitẽtibꝰ da⸗ pneumatomachiꝰc appollinaria- tareꝛ berencos
mꝰ. In eos etiã auſteritatis aci⸗ nicet nouatiani ſeu ſebacianieuno epeller.

leidirigant᷑:qui eos domibus ſu⸗

perferant᷑ Si vero fuerit aduoca
tus eius patrociniuʒ nullatenꝰ ad
mittat᷑. Si tabellio inſttumẽta cõ
fecta ꝑ ipſuʒ nulliuspenit momẽ
ti cẽcleant᷑. ¶ Mperatoꝛ heo.

nianitetradite ſiue teſalite ð̊ caihi

—

5

4

H

t

9

Rriãi. bi di⸗
uidunt in tri
nitate ſubſtanti/
am: patni filiuʒ
coeternum nõ ne
gant.ioban.
c ¶ Et macedoni
ani. bi negãt ſpi
ritumſanctuʒ de
nm eſſe.
de Vneumatho
machi.neuma.i.
ſpiritꝰ ⁊ tochos
mater. inde pneu
mathomachi. qᷣ
ſpiritumſanctuʒ
ex matre ipa pꝛo
ceſſ ſſe dicebant
e¶ Appollinaria

Redétes no
Katus ſcilic,
bereticus.

m. bi xpᷣm coꝛpꝰ

ſine anima aſſũ
pfſiſſe dicunt.
f ¶In romano.
Hota. vt in aut᷑.
de ec. ti. F. ſinaũt
oꝛbodo. core
luitatibus
.. enitan.
hb ¶ Imiuria. ſic e⸗
cò tra. de epi. ⁊
cle,l. ſi quemqᷓ;.

iEecleſtej. e ſt

quis cotra. ⁊ nõ
legit᷑ bec in ſcho⸗

RAendicãdis

1. vendicantibus
manich eis.

Pꝛimus

donatiſte audiãi ydroparaſtetha
ſcodrugithe bꝛachite hermogeni

ani foꝛtuniani paulini marcelliani
offite eucratiſte apocarite ſacco⸗
foꝛi?⁊ qad imã ulq; ſcelerũ neꝗci
am peruenerant manichei:nuſqᷓʒ
in romanoſolo cõueniendioꝛãcdi
qʒ habeãt facultatẽ. Manicheis
etiam de ciuitatibus expellendis
⁊ Vltimo ſupplicio adedis:quo
niã nihil his relinquendũ loci eſt:
in quo etiam ipſis elemẽtis fiat in⸗
iunaꝰ. Cunctiſq; legibus que cõ
tra eos ceteroſqʒ qui noſtre fidei
refraganturolim late ſunt diuerſiſ

qʒ/ ꝓlate tẽpoꝛibus:ſemꝑ pꝛo vi⸗

nidi obſeruantia valituns ſiue de
donatõibus in hereticoꝛũ conuẽ⸗
ticula:queipſi audaciter eccleſi⸗
asnuncupare conant᷑:factis. ſiue
ex vyltima voluntate rebus quali⸗
tercunq; relictis ſiue de pꝛiuatis e
dificijs in que domino ꝑpmittente
vel cõniuente conueniũt vencran

de nobes eccleſie catholice ven⸗

dicandisꝰ: ſiue de pꝛocuratoꝛe ꝗ
hoc neſciẽte domino fecent decẽ
libꝛarũ auri mulctaʒ vel eulium ſi
ſit ingenuus ſubituro: metallum
vero poſt verbera ſi ſeruilis cõdi⸗
tiõis ſit. Ia pt nec in publico ↄue

mire loco:nec edificare ſibi quaſi

eccleſias:nec ad circunſcniptionẽ

ð

legum quicq;; meditani valeant.
Omni ciuili ⁊ meditari curiaruʒ

etiam ⁊ defenſoꝛum et iudicũ ſub
xx. libꝛarum auri interminatõe /p⸗

hibendo auxilio. Illis etiã in iua
omnibus manentibus firmitate:
de de militia pẽiſq;ʒ vanijs diuer
is heretics pꝛomulgata ſunt: vt
nec ſpeciale quidẽ beneſicium ad

uerſus leges valeat imperratum
Dem. a. Leonciopp.

Amnato poꝛentuoſeꝰ ſu
ſtitionis auctoꝛeneſtoꝛio
nota congrui nominis eius inura
tur gregalibus::ne chꝛiſtianoꝛũ
appellanone abutatur. Sed quẽ
admoduʒ arniani abamiolege di⸗

ue memoꝛie conſtantini ob ſinmili⸗
tudinẽ impietatis poꝛphiriani a
poꝛphirio nuncupantur:ſic vbiqʒ
ꝑpticipes nepharie ſecte neſtoꝛij
neſtoꝛiãi vocẽt᷑ Nt cuiꝰ ſcelꝰ ſũt
in deſerendo deum imitati: eiꝰ vo
cabulum iure videantur eſſe ſoꝛ⸗
titu. Hec pero impios libꝛos ne⸗

phandi et ſacrilegi neſtoꝛij: ad⸗
uerſus venerabilem oꝛthodoxox
ſectã decretaqʒ ſanctiſſimi cetus

antiſtitum epheſi habiti ſcriptos

habere aut legere aut deſcnbere
audeat quiſq;;:quos diligenti reꝗ
ri ſtudio aut publice cõburi decer

nimus. Itavt nemoin religionis

diſputatione aliquã ſupꝛadicti no
minis faciat mentionẽ:aut quibuſ
dam eoꝛũ habendi conſilij gratia
in edibus aut villaaut ſuburbano
ſuoaut ſoloquolibʒ aut alio loco
conuenticulã clam aut aperte pꝛe
beat. Quos om̃scetus celebꝛan⸗
di licentia pꝛiuari ſtatuimusꝰ: ſciẽ

tibus vniuerſis violatoꝛeʒ huiuſ⸗

modi legis:publicatione bonoꝛũ
eſſe cohercendũ. I¶ Sem. a. flo⸗
rentiopᷣpᷣ.
Ntiaea emin cnn ai

De bere.⁊ mani⸗

Amnato. nec becle

reſis. M
c ¶ Congrui noĩs.i. no⸗
Iken.
dInuratur. i. impõat.
e 6B regalibus.i.neſto
rio ⁊ bis qui eum ſequũ
f ¶¶ Soꝛtiti. ſic. . de epi.
7 cle.l.decernimus.
g 4Srarunhus yt 7. 5.
e.l. cuncti.2, S. de epil.et
cle.l. conuenticulaʒ. 2. S
de ſum. tri. l. ij.
( Mraattzzanan
XVvt quia in patrimo
nio vel in perſona debẽt
ſeruue curie.acc. .

i Facultatuʒ. ſcilicet no
smine.
kãq¶ Contumelioſo. i cõ⸗
tumelioſam eoꝛum peti
tionẽ in eo ꝙ ambiebãt
i.petebant immunitateʒ
⁊ erant heretici.
INAuctoꝛitate.nota pe⸗
na nõ tribuit immunita
tem. vt. ff. de interdic. ⁊
relega.l.relegatoꝛuʒ. in

neroſis quietiã militie ſen

diuerſis officijs facultatũ ⁊ perſo

naliuʒ munerũ obligatos:ſuisoꝛ⸗
dinibus ſecte cuiuſcunqʒ ſint inhe
rere cẽſemusne videamurhomi
nibus execrandis contum.lioſo

ambitu imunitatis beneficiũ pꝛe-

ſtitiſſe: quos volumꝰ huiuſinodi

—

be vel in alexandnia ciuita⸗
in omni egyptiaca dioceſi

te ve

diuerſiſq; alijs Puincijs: euthice⸗
tis ꝓphanam puerſitatez ſe’quũ
turꝰ:⁊ ita nõ credunt vt.cccxviij.

ſanctipatres tradiderũt catholicã

fidem innicena ciuirate fundates
Cctũ qqʒ .l.alij venerabiles epi-
ſcopiquiin alma vꝛbe ↄſtanti.po

cõſtitutonis auctoꝛitate damnanri
I Aperatoꝛ alen. ? Marc.
aa. palladio. re

6

7.
R

( Aicunqʒ. bic nota
Aquatuoꝛ cõcilia. vt
ſtatm. ſ. notatur. æ non
legitur ĩ ſcholis hec lex.
n ¶ Euticethis. qui fuit
berencus. vt. . de epiſ.
⁊ cleri.l.quoniã. Et no
ta hereticum eſſe qui nõ
credit quatuoꝛ concilio⸗
rũ ſtatuta.ſ.inceni cõſtã
tiopolitani ep beſini cal
cedonenſis. vt. S. de iũ⸗
ma trini. l. nemo. H
0 Sequunt᷑. accipe. j.

Liber

—,— — —ͥ

ſciant ber vi lineas. ſiea cõuenerunt: v ſicut atanaſius

p¶ Sciãt. vſq; buc du⸗
rat conſtrucno.

ꝗ ſAppollinanis.qͥ fuit

magiſter eutichetis
r Appollinariſte.i. ap /

poliĩariſtas.vt poſſit cõ
ſtrui cuʒ verbo:ſalʒꝓhi
bemus.

r ¶ Aniuerſi alterum. no
ta alterũ detnbus dici

vt⁊.ſ.ð furtis.l.analle
7. ff. locati.bec diſtinctõ
S. cum fundũ. 1 de vul.
ſub. cuz filio. S. fi. Jo. ꝓ
pꝛie autẽ dicitur de duo
hus. ac.

8 Badle v 2.3. de e

pil.⁊ cleri.conuẽticulaʒ
⁊ arg.S.e.arriani. ⁊.j.ð

fal. mone.l.i.ſed argu.

ſ. de paga.l.f. ꝛ. ſ. l. pr
Sed ibi ſolues. Pr.

t Si vero coerceantur.
Pt 27.

ff. depoſiti. l. bona
fides.⁊ de cuſto.reo.l.di
uus. 7 de pe, ſi quis ali/

⁊theophilus ⁊ cirillus ſancte re⸗
coꝛdatõis epiſcopi alexãdrine ciui
tatis credebant:quos etiaʒ ephe⸗
ſina ſinodus cui beate memoꝛieci
rillus pꝛefuit in qua neſtoꝛij erroꝛ
expulſus eſt in vniuerſis ſecuta eſt
quos ⁊ nuper venerabilis calce⸗
doneñ. ſinodus ẽ ſecuta pꝛioꝛibꝰ
concilijs ſacerdotuʒ ex omni pꝛoꝛ

ſus parte cõſentiens:nihilqʒ adi⸗

mens ſacroſancto ſimboloneq; a
dijciens ſed euticethis dogmata
funeſta condẽnans:ſcianteſſe he⸗

reticos appollinariſtas.Appolli⸗

naris eni facinoꝛiſſimam ſectaʒ eu
ticethis ⁊ dioſcoꝛus mente ſacri⸗
lega ſunt ſecuti. ¶ Ideoqʒ hiho
mines ꝗ apollinans c euticethis
peruerſitatẽ ſequunt᷑: illis penis
e diuoꝛum retro pꝛincipũ con⸗
itutionibus cõtra apollinariſtas
vel ſerenitatis noſtre poſtmoduʒ
ſancione cõtra eutichianiſtas:vel
hac ipſa auguſtiſſima lege contra
eoſdẽ decrete ſunt:nouerint ſe eſ-
ſe plectendos. ſ Iccirco apolli
nariſte Hoc eſt eutichianiſte:qui⸗
bus⁊ ſi eſtin appellationẽ diuerſi
tas:tamen in hereſis pꝛauitate cõ
iunctio.⁊ diſpar quidẽ nomẽ:ſed
idem ſacrilegum:ſiue in hac alma
vꝛbe diuerſiſqʒ ꝓuincijs ſiue ina⸗
lexandrina ciuitate ſiue intra egy⸗
ptiacã dioceſiʒ ſunt.⁊ neq; ita cre
dunt vt pꝛedicti venerabiles pa⸗
tres credebant.neq; viro reuerẽ⸗
diſſimo alexandrine vꝛbis antiſti⸗
ti ꝓ certo ſidem oꝛthodoxam te⸗
nenti cõmunicant:epiſcopos vel

pꝛeſbiteros vel alios clencos cre⸗

are? habere phibemus.Scienti

bustam his eutichianiſtis ⁊ apol
linariſtis qui auſi fuerint cuiq; epi

ſcopi vel pꝛeſbiteri vel cleni no⸗
mẽ imponere:qᷓ; his qui paſſi ſue
rint impoſitũ ſibi nomen ſacerdo⸗
tale retinere:penã exilij o facul⸗
tatũ ſuarũ amiſſione ſe ſubituros.
Vniuerſi pᷣterea apollinariſte
vleutichiãiſtenõ ecclasnõ mõa⸗

ſtena ſibi conſtnt. paraſinari et
conuẽticulam tam diurnã q; no⸗
ctumã nõ contrahant:neqʒ ad do

mũ neqʒ ad poſſeſſiones cuiuſqʒ

neq; ad monaſterium vel quẽcũ⸗

q;ʒ alterum locum operatun:ſecte

funeſtiſſime congregent. Quod
ſi fecerint ⁊ hoc factũdomino vo
lente conſtiterit:poſt rem in exa⸗
mine iudicis appꝛobatam:domũ
vel poſſeſſiones in qua conuene⸗
munt vel monaſteriũ eius ciuitatis
oꝛthodoxe ecdeꝗſie in cuius tern
toꝛio eſtiubemus adcdiciꝰ. Sin
pero ignoꝛante domino:ſcicẽteve
ro eoquipenſionẽ eius domꝰ exi⸗
git vel actoꝛe vel cõductoꝛe ba
paraſinaxi et cõuenticulaʒ interdi
ctam collegerint:cõductoꝛ vel ꝓ
curatoꝛ ſiue acoꝛ vel quicũqʒ eos
in domũvel in poſſeſſioneʒ vel in
monaſteriũ receperint ac paſſi fue
rintiſectas illicitas paraſinaxiscõ⸗
uẽtuſq; celebꝛari:ſivilisꝛ abiecte
cõditionis ſunt: ſuſubus publice
⁊ in penam ſuaʒ ⁊ in alioꝝ coerce⸗
anturexemplum: ſi honeſtevero
perſone ſunt.x. libꝛas auri mulcte
nomine fiſco noſtro cogant᷑ infer⸗
re.¶¶ Nulluũ pꝛeterea apollinari⸗

quid.S.qui aboꝛ
tionis,⁊ de pẽis
aut facta. .fi.
u ¶ Damnẽtur. di
ſcentes hereſim
in.x.libꝛas auri.
ſed ſeruantes de

porꝛtantur docen
tes moꝛiaàtf. Ide

ſi ad ſacnficium
vel in templũ cõ
uenerunt. vt. ſ. de

ſtam vel eutichianiſtã ad alique,ð3

iubemus aſpirare militiã.ſi vero
qui in quacunqʒ militia inuẽti fue⸗
rint:militari ſoluti cingulo hone⸗
ſtoꝛum hominũ ⁊ palacij cõmuni
one pꝛuuent᷑:nec in aliqua nec in qᷓ
nati ſũt ciuitate vel vicoaut regio
ne verſent᷑. Si qui vero in hac al

ma vꝛbe nati ſunt: tã ſacratiſſimo
comitatu qᷓ; omni ꝑ ꝓuinciasme

tropolitana ciuitate pellentur.

Mulli iſupꝑ eutichiaſiſtevl apol⸗
linariſte publice vel pꝛiuatim ad⸗

uocandi cetus: ⁊ circulos contia⸗
hendi:⁊ de erroꝛe heretico diſpu⸗
tandi:ac ꝑuerſitateʒ facinoꝛoſi do

gmatis aſſerẽdi:tribuat᷑ facultas

Nulli etiaʒ cõtra calcedonenſem
venerabilẽ ſinoduʒ liceat aligd vł
dictare vel ſcribere vel edereatqʒ
emittere:aut alioꝝ dictavl ſcripta

x Eos vero. qui
diſcẽdi ſ. de ma
tbema.l. culpa.
cõtra.ſol.hic nõ
didicit: ſed tãtũ
fuit cauſa diſcen
di. accurſius.

bor
das
rd
reſn
aun.
ede
oten
Ni
Gun
1
ſde
lli

¶ Fiſco. foꝛte

bogie eccleſie.vt

aut. de interdi.

colle. hereti.coł.
v. ⁊ de eccle.ti. S

ſt quis autem oꝛ

5Kante buiuſ/

mathbematicos.

ſuper eadeʒ re ꝓferre. Nemohu
iuſinodihaberelibꝛos ⁊ ſacrilega
ſcriptoꝛum audeat monumenta
ſemare.Quod ſiqui in hiscrimi
nibus fulerint depꝛehenſi:ppetua
depoꝛtatiõe damnẽturꝰ. Eos ve
roqui diſcẽdi ſtudio adienint de
infauſta hereſi diſputantes.x.li⸗
bꝛanim aurique ſiſco? noſtroinfe
rende ſunt iubemus ſubire diſpẽ⸗
dium. Mltimo etiã ſupplicio co⸗
erceant᷑ qui illicta docere tempta
uenit. Om̃s vero huiuſmodi car
te ac libꝛi qui funeſtuʒ eutichetis
hoc eſt apollinaris fuenit dogma
complen incendiocõcrementur.
vt facinoꝛoſe ꝑuerſitatis veſtigia
ita flammis combuſta pereant.
Equuʒ nãq; eſt vt immaniſſima
ſacnlegia: par pene magnitudo
pcellat. Sciennbus mocderatoꝛi⸗
buspꝛouinciarũ eoꝛũq; appanito⸗
nbus defenſoꝛibus etiã ciuitatum
ꝙſi eaque legis huiuſinodl reli-
gioſiſſima ſanctione cuſtodiẽda
decreuimꝰ:aut neglexerit aut ali
qua ꝑmiſerint temeritate violari
denanũ libꝛarum aurimulctã fiſco
cogantur inferre. Inſuꝑ etiã exi⸗

ſtimationis ſue penculum ſuſtine

ſteni bpp.
c DOgnouimuseſſe multos
oꝛtodoxos liberos: quibus

bunt. ¶ Sem. aa. encio pᷣpᷣ.

² Idqui oꝛthodore religiõis
UVamptione vera vel ficticia

2Par pena.ſic

B.ii.ij.li quem⸗
quam in fi.

a qſMeglerennt.

punitur negligẽ⸗
na. vt. j. de offic.
ppᷣ.l.ſi quos.⁊.j
depaga.l.q . 2 in
aut. ð ſan.epi..

la. ix.
Jqui.con⸗
Menticio. qa
ngebat locare

7 vengebat.
bDocumenta
i inſtrumenta.

pe nocnn alio iure vel titulo:
pꝛedia ⁊ poſieſſiones reſq; imobi
les in ꝗabusoꝛthodoxe fidei eccle⸗
ſie vl oꝛatoꝛia cõſtituta ſunt:in he
retice ſecte ⁊ cõtraria oꝛthodoxe
hfidei ſentientẽ quãcunqʒ ꝑſonam
tranſterre voluerint:nullaʒ huiuſ-
modi nel inter viuos habitaʒ vel
ſecreto iudicio cõpoſitam valere
volumꝰ voluntatem:etiã ſioꝛtho
dore ſidei vel venditoꝛe vel quo⸗
cũq; modo alienatoꝛe cõmẽnitio
ſub qualibet occaſione fueni aſſi⸗
gnata:ſʒirrita oia huiuſmodi do⸗
cumenta ⁊ tanq; penitus nec ſcri-
pta eſſent cẽſenus. Hec eniʒ pꝛe
diax poſſeſſiones que in hereticaſ
perſonasquoomqʒ modotrãſla⸗

te fuerint:vel collate:fiſci noſtri iu
ribus decernimus vendicari. Si
ue eni apud dominos poſſeſſoꝛeſ
ue oꝛthodoxos eapꝛedia maneãt
ſeu ad fiſci noſtri iura puenenit:ne

ceſſe eſt in hijs ecclias ⁊ oꝛatoꝛia

conſtituta diligentius⁊ ſollicitius
inſtaurari. Moſtre eni ſerenita⸗
tisvndiq; ad huncexitum ꝓuidẽ
tia ducit vt oĩpotentis deitempla
in ꝗbusnoſtre fidei inſtituta per⸗

durant cultu aſſiduo peromnia ſe

cula redditiua ſement᷑. NMecenĩ
dubitari poteſt ꝙ ſi in hereticos
tales veniãt poſſeſſiones in ꝗbus

vere fidei eccleſie veloꝛatoꝛia cõ⸗
ſtituta ſunt ⁊ integritas colitur: oĩ
modo ab his deſeri atqʒ deſtitui:

⁊ omni cultu vacare:oibus ſacris
ſolitis viduari miſterijs.oi ſplẽ⸗
doꝛe pꝛiuari. nullis populoꝛum
conuẽtionibus nulls clericoꝝ ob⸗

ſemiationibus celebꝛari.⁊ ex hoc
ſine dubio eaſdeʒ eccleſias perine

De here.⁊ mani.

c ¶ AUendicari. S. e.cũcti

cõtra. ⁊.l.arriani. cõòtra
7.l.quicunq;.S.qꝙ ſt fe⸗
cerĩt.ð. So.pᷣ loquit᷑ de
illis pᷣdijs vel domibꝰ
in qͥbus erãt ↄſtitute oꝛ
thodoxe fidei eccleſie vł
oꝛatoꝛia⁊ poſtea ſunt a
lienata hereticis.ibi ſũt
be poſſeſſiões in qᷣbus
nulla ſunt oꝛatoꝛia trãſ⸗
lata in eis. Uel bic loqͥ⸗
tur cum tranſlate ſunt in
aliquam ſingularem p⸗
ſonam hereticam. ibi
cum alicui congregatio⸗
ni bereticoꝛuʒ ad bocvt
ibi cõuẽticulas ſuas fa⸗
ciant.⁊ tunc nõ fiſci:ſed
eccleſie catholice iuribꝰ

ſunt applicãda.vt in au

ten. de inter. coll. bere. æ.

de eccle.ti. F. ſtnautez oꝛ

thodo.col.v.Alij dicũt

boc coꝛꝛigi ꝑ dictas au

ten. vt hodie ſemꝑ eccle
ſie vendicentur. quia ſa
tis dici poteſt.vt.d.S.oꝛ
tbodoxe.nec bec legitur

mere cõplanari. Mec eni de earuũuü

inſtauratione hereticipotuerũt a⸗

liquãdo cogitare:quaspenitus eſ

ſenolebant. Que omnia reſecan-
tes ad pꝛeſentẽ legeʒ peruenimꝰ

I Mperatoꝛ Juſtinia.a.demo H

nec pater nec mater oꝛtodoxe ſũt
religionis. Et ideo ſancimus nõ
tantũ in caſuvbi alter oꝛtodoxe re

ligionis eſt ⁊ alter aliene:ſed ⁊ in
his caſibus in ꝗbus vterq; parẽs

alienelſſecte ſit.i.pater ⁊ mater:hi

tantũmodo liberi ad eoꝛũ ſucceſſi

onẽ ſiue ex teſtamento ſiue ab inte

ſtato vocent᷑.⁊ donatões ſiue ali

asliberalitates abhisacciꝑe poſ⸗
ſunt:qui oꝛthodoroꝛum venera
bili noie ſunt decoꝛati. Cetenis li
beris eoꝛum quinõ deiommipotẽ
tisamoꝛẽ ſed paternã ? maternã
impiã affectionẽ ſecuti ſunt:aboi
beneſicio repellẽdis. Liberisaũt
oꝛthodoxisnonexiſtẽtibus: ad a⸗
gnationẽ vel cognationẽ eoꝛũoꝛ⸗

64 epellendis. vt 7..
cl, manich eos, accur.

d Kedditiua, quia ipſi

e ¶ Pꝛiuari.repete ſenp

nõ dubitan poteſt.
KRepellendis. vt 2.5.

d

Sagnouimus pbi
llter ſcilicz pater vł

b ¶ Juribus. ſed bodie
diſtinguitur clericꝰ a lai
co.vt in auten.vt cuʒ de
ap. cog.S. generalẽ. quã
ſtatim babebis. Idem
de neſtoꝛianis ⁊ c.accur.
¶ Mlere. vt ⁊. j. de alen.
li.li.
K Dare. vta. ſ. de iure
do. l. mater.
l eſHepotibꝰ. repete ſem
per neceſſitateʒ imponi⸗

mns.
m ZLiberalitatibus. im
pꝛopꝛie ponit᷑. quia inui
ti ⁊ in neceſſitatibus ne/
mo liberalis exiſtit. vt
ff. de adimẽ. le. l. rem le-
gataz. ⁊ de leg.ij. l. vnũ
ex familia. S. ſi de falci⸗
dia. Sequitur autẽ. idẽ
eſt de neſtoꝛianis.
Dez eſt. æ acephał
Ii.q qͥ nõ bñ̃t caput.i.
n ꝙ Quo tranſacto. ſali
cet anno.ſic ergo pꝛeſcri
bitur eccleſie per annuʒ.
ſic in aut de ſanc. epi. F.
penul.col.ix. Sed an a
pꝛelato poteſt eccłia re/
petere damnũ quod ba
bet. Rñdeo ſic. ⁊ ſi nõ ẽ
ſoluendo petet reſttui.
vt. j. de iudi.l. ꝓperãdũ
G. fi. 2. ſ. vnde vi.l.memi
nerint. ⁊ hic.ſequitur au/⸗
ten. noua gazaros.
( Voniã multi.ↄtra
bgazoe⸗ ſz nec
p eið ber̃tico pꝛoducẽte
cuʒ bodie ꝓ vtraq; par

te dicant. vt. ſ.de iud eis

l. die ſabbari. ⁊.S. ð epi.
æ de.aut᷑.ſed iudex. Idẽ
ſcðm canones poteſt vt
ꝓ vtraq; parte ferant te

ſtimonium. vt. iij. q. ixc.

hoꝛtamur. 2.xiiij.q.v.c.
non ſane. Sed an pars
oꝛthodora poteſt tali pᷣ
uilegio renunciare. Rũñ.
vtiq;.quia ⁊ tacita vo⸗
luntas ꝓdeſt. vt. ſ. de te
ſti. l. ſi quis. Item an oꝛ
thodoxrus contra here⸗
ticos põt teſtificari.Rñ.
ſic vt in nouellis.eo.⁊ in
decre. acc.
p õmunionẽ. boc in⸗/
tellige ſcõm quod in ff.
buius..l. diſtinguik. ſ. in
iudiciali teſtim onio. ac.
q Introduci.i.nil iude
us iudeo nil catbelia ce
thego. vt B. 2.5. de epi.
⁊ cle.ſi quenqᷓ;. in fi.⁊.ff
ſolu.ma.l.viro.⁊.ſ.de li
be.cau.ſi filiũ.⁊.ſ.de in/
offi. teſta. l.in arenam. ?
ff ſt quis omiſ. cau.te.l.
quidam.⁊.le ſi vero ſolꝰ

Ziber

thodorxoꝛum tamẽ eaſdẽ res vel
ſucceſſones ꝑuenire. Quod ſia
gnatio vel cognatio rectanõinue
niatur:tũc eaſdeʒ res fici noſtri iu
nibusꝰ vendican. Sed ne videa⸗

mur moꝛientibus quidẽ genitoꝛi-

busliberis puidere:viuẽtibus au
tem nullam inferre ꝓuidentiam:
quod etiã ex factonobis cognituʒ
eſt: neceſſitateʒ imponimꝰ talibꝰ
genitoꝛibus:oꝛthodoxos liberos
ſcdᷣm ſui patrimonij quãtitatẽ ale
rei: ⁊ oĩa eispꝛeſtare que ad quo⸗
tidianaʒ vite cõuerſationem ſuffi⸗
ciant. ſed ⁊ dotes ꝓ filiabus vlne
ptibus dare: ⁊ ante nuptias do⸗
nationes ꝓfilijs vel nepotibus pᷣ
ſcribere.in omni caſu ſcᷣm vires
patnmonij huiuſmodi liberalita-
tibus ꝰeſtimãdisne ꝓpter diuini
amoꝛis electionẽ:paternavel ma

terna ſint liberi puiſiõe defraucla
ti. Oibus videlicet que noſtre cõ

ſtitutiones de penis paganoꝛuʒ ⁊
manicheoꝛũ ⁊ boꝛboꝛitarum ⁊ ſa
maritarũ montaniſtarũ ⁊ taſco⸗
drogitarũ ⁊ ophitarũ ceteroꝛũq;
hereticoꝛuʒ cauſa cõſtituerunt: ex
hac noſtralege cõfirmandis: ⁊ in
perpetuũ valituris. Inauten.
col. viij. cõſti.v.vt cũm de app.
cog ? generalen.
Bem eſt de neſtoꝛianis et
Igcephalis.qꝛ ſi quis ex his
liberos habet eccleſie recte cõmu
nicantes his ſolis hereditatẽtrãſ⸗
mittere poteſt. Si ꝑmixti ſunt:ẽt
poꝛtio infideliuʒ interim reſideat
penesoꝛthodoxos:ipſisſi cõuer⸗
ſi fuerint reſtituenda quidẽ:ſj abſ
q; ratione fructuũ ⁊ adminiſtratõ
nis. Permanebũt autes apud oꝛ⸗
thodoxos ſi ipſi pſeuerẽt in nequi
tia. ¶ Si libeni ſunt om̃s puerſi
vocentur agnati recte fidei:ꝗbus
nõ inuentis ſi clericus fuerit ab ec⸗
deſia intra annuʒ admittat᷑:quo
nanlacra ſinofien clericꝰ ſucce⸗
dit fiſcus. In gutentico. cCol. x.
