dici denegat. vt ff.e.l. er duob?. 5. f. 1 de Odi inde cum bis.S.
penul. ? derelig. at ſi s. 5. bec actio. 2 famit. berciſ.q pater.:..
e.alimenta.i rñ. ſed fallit in caſu. vt.j.denup. patrez3.

ſivirgeſtum ſii onẽ ex vtilitate ipſoꝝ receptũ eſt.

(vt. .e. alimenta. b ꝙMAum et
i ¶ Si qs.i.extraneus ali?ꝰ.·
patema vel mrna. Ac. l ag⸗
ciuili:neq; naturali.vt hic.vt.ff.eis q. ⁊.j.e.qðᷣ in vxoꝛem.

goſſis. 6y d ſi eſt pꝓteſtataſe velle petere erpenſas. de boc
en

8

erat voluntariꝰ: ⁊ q dicit neceſſitatis.d ic.i.vtilitatis eiꝰ

Maarnlutaagl tu geſtoꝛ curatoꝛ eras. z0. vl dic

cui negocia gerunt᷑.nã ſi ſit neceſſarium: vt qꝛ res erat ꝑitura:ẽt
ſi non ſit lo cupletioꝛ tenet.vt.ff. de ſol. in pupillo.⁊ de mino. ve
rũ.S.itẽ non reſtituit᷑.que ſuntõ. n eceſſirat teneba

turille qui negociũ geſſit: vel ille qneceſſe bebat geri.

d ꝗ Locupletioꝛes. qð tpe lit Oteſta. inſpicit᷑.vt.ff. e. litis. ⁊ ẽ ĩpu

pillis h̊ ius ſingulare ałs ſufficit vtilr ceptum:etiam ſi euentus
nõ ſit ſecut?ꝰ bonus.vt.ff. eo. y an vltro. 5. i. ſunt ⁊ alij ſiles caſus
buic quos nõ.ff.e.ſi qs negociaa. pEx vtilitate ne als ð
ſerent.vt inſti.de ob.ex q̃n ↄtract. .i.⁊.fj.d eminoꝛi.⁊ ſi ſine.S.
idẽ faciunt.⁊.ff.d e admini.tu. cum plures.S., i.

———
Tr * 2: .
. „ 4 .
— — „ 7
= . . .
. V . . . . .
.—. . . 22 — .⸗ . — .— .—. ——

c ui ñi tranꝗllitate, imploꝛaninõ
decet. Redcdeitaqʒ qð fiſco nro
debes:ac ſi ↄuentus velut a ccdi
toꝛe fueris:quẽ tibi numeraſſe pe
cuniã negas:exceptõe non nume
rate pecunie ſᷣm leges vti potes.
vaeneaotije AInoꝛis liberadi gra debitum vni⸗
nonfack eſA An ii ſo nerſum ſoluere coactus es: actio⸗
Bunn d. Mm mntorcshlion tu.
AXdẽq; tutoꝛes ſeu curato⸗-
res peteres: muner pietatis fun
gebaris:que cã nõ admittitnego
coꝝ geſtoꝝactionem: vt ſumptꝰ

*

BDem. aa. Gracho.

domeſtica aliquos ſimptꝰſecenit

Ontia impuberes qʒ ſine⸗

V Elo⸗ rM
C ratoꝛẽtibi ꝗdẽ patris te-

ſtamẽto datũ dicis:q;non põt vi⸗

etiã. ꝓbatur a minoꝛi. ps eſt ſicut bonoꝝ poſſeſſio.
Domeſtica. q̃ eſt minoꝛ qᷓ;
Nulla. neq; cõi: neq; ſpãli: neq;

9AQnñderit.tunc.n. donaſſe videris.vt. ff. e.ſi pupilli 5. fl. 1 ar.ſ. de ali.

ue FPaunnadomaineg eius. Nia pena duct?. vt. Z.l. prx.in ſi.

RN Pecuniã. a defuncto debitã ⁊ ſinep ignoꝛe:iõ ꝓ patre negoci

„ um potuit expediri: vt
mr 11 ddiſferat a caſu ſequenti.
Quetibi quoqʒ iur decemit᷑: q Potes l. Zꝛla vt if.
ſimpt in pupilliquemromãtu- dear l e un 1
toꝝpetẽdoꝝgra duriſti: feciſſete
allegas:ſinonmrtera eiuſcem iſe
facere ꝑata: ppꝛijs impẽdiſe oñ/
derit. I Zẽ. aa. ⁊. cc. adniano. nen tanen in plonaſ
Auie pfrarrecohfdepedini ioꝝ qᷓ; ſua.ff.q; met.cõᷣ
Ius Blenecchfälepecint ſſti quidem.
Jam lolumii negocoꝝ; gelto⸗ „ Koactus es. ſi pign?
nactõe experini potes?: lue pi velles liberare. vt. j. ð di
ſtrac.pigno.l.qᷓ;diu.ff.S
ver.obli.in executõeʒ. S.
fi. ⁊ fami.her.beredes.S

non poſſit rep etere ſicut
imfr̃ cã pietatil.vt.S.e.l. i.
ſo.ñ ẽ tata pietas in ſra
tre ſicut in pente.nõ mi
n2. n:terent in pſona ſi

familie herciſcũ. ſinõ eſt inter vos
redditũ: eam qtitatem aſſequenis

2 Eandẽ ſ.vtilem ſᷣm

te vt dixi:ſoluerit totum
vt ar. ff. e ait ptoꝛ. S. hac
⁊ ſic ↄcurrit hic actio v⸗

q Mipupille negocia tutoꝛis
Amãdato ſuſcepit ꝓ tutoꝛeꝰ
negocia: non videt᷑ geſſiſſe: ſ ne
gocioꝝ geſtoꝝ actõe pupille tene
bitur. II Dez. aa. 7. cc. Zrofino
o N Yficio nec minꝰ obſequioꝰli

cil. ⁊ cõi di.eo caſu: quã
do non pot negociuz ꝓ
ꝑte expediri.non aũt di
recta.vt.ff.fami.h er.be⸗

P funcus: negocioꝝ ge⸗
aum actionẽ ↄtra patroni filias

pupillas hr̃e non potes. I Dẽ

ſunt Z. Alij dicunt ꝙ B
deſijt eẽcõis: eo dat
nego. ge. vt. ff. cõi di. l.i. ĩ
fi.tu dic eandẽ.ſ.cõi di.

go. ge.⁊ eſt ſimpler rela
deri iure facũ:qð ſi vt ꝓponis ad

in genere non in ſpecie.

9 Aos. ſed videtur 5 qꝛ petitio bereditatis quod eſt vłe iudicium ſi

cut iſtud ampliꝰ q́; ſemel: qd põt intentari. Sol. hᷣ iudicium fa. bercil.
vle eſt effectu. iſtud non. vñ aliud h: aliud ibi.
ampliꝰ qᷓ ſemel intentarinon põt. vt ff.fa. bercil.l.ſti filia.. familie.

1 Rſſequeris. ſ. a fratre.

illa non mãdauit lʒ mandauerit turoꝛ. Ac. b 4

tilis cũ actione fam̃. ber

x Redditũ.naz

pu. pꝛ e. hij. in fi. .ff. de eo qͥ ꝓ tutoꝛe.l.i. 5.fi. IAem ſub. hic vel nõ amicei

Potes. ſed videk

in illa.⁊ de ᷣhen.empt.

quoſdaʒ:cũ er neceſſita

redes. S. nõ tm̃. ⁊ cõi di
ui.l. ſt qs putans. F. i.

—

que datur ad idẽ qð ne⸗/

tio ſicut ⁊ ibi.mulierſal
uauit que dãnauit.vt.j.
de iniur. dñm. ⁊ ſic idem

—

Qi pupille.mandato.tutoꝛ mã dauit gerenda pupille negocia ⁊ ñ
pupilla mtoꝛis.lʒ hoc hᷣ lr̃a ẽt tolerare poſſet. Itẽ quõ ex manda/⸗/
to hecactio datf. vt inſti de ob. qer quaſi ct. .i. q eſtõ. Sol bic pu⸗
ttutoꝛ. Ac. b⸗ ro tuto?. vna
C ¶HMon videt᷑.vt iõ teneat᷑ actione

tuteleq ille tenet qᷓ credit ſe tutoꝛem. vt ff.de eo q ꝓcura. nego. gel. i.
7P fotum. Eſt. n. vnũ nomẽ ꝓ tutoꝛe.ſʒ hicnõ credebat:ſʒ ſciebatſe nõ

eẽ tutoꝛem:nec geſſit vt tutoꝛ.

d ¶Aidet.ſed qualr deſiderabat

agere potiꝰ ꝓ tutele. dicqꝛ plus ↄſequẽret. Uel qꝛ tacite bʒ bona obli⸗
gata:vel poſſet geſtoꝛ ad vnũ attendere ꝓcuratoꝛ ad oĩa.vt.j.e.tutoꝛe .

e ¶Pupule.ſi ⁊ eius ↄtemplatõe geſſit ᷣm Jo.vel foꝛte ẽt ſi non eiꝰ cõ

tẽplatoe. vt dices.j. el. ſi mãdatũ. Iẽ eõ pupilla ei q̃ ſucceſſit in locum

tuton in eo ꝙ locupletioꝛ ẽ tenet.vt.ff.e.ſi pupilli.iĩ pᷣn.nõ ipediẽte aci

ne mandati q̃ dat᷑ inter tutoꝛem ⁊ geſtoꝛem.

Cficio. offm dĩ int hoĩem ⁊ boĩem. vt.ff deſer. eſi ſeruus. in fi.
b g bſeqᷣo.int᷑ pꝛonũ ⁊ libertũ.vt h.⁊.j.de obſe.in rubꝛi. ⁊. j. ꝗͥ pe.tu..

pioni pietas vo dẽ int᷑ p? & ⁊ filiũ.vt. S. e.l.i. .ff. de cu. fu.l. furioſe mril

c Functꝰ. . tu libertꝰ. d ¶ Pupillas.ᷣaliud foꝛte ſi adulte eẽnt. nas
notabłr vẽ hic ponẽ pupillas.ſʒ dic idẽ in adulta niſt ꝓteſtek. vt

Vratoꝛẽ.fcm̃ yt h. ⁊ inſti. dccur. F. i. jar. ff, e. neſennius.

b e

èt. Eum ſcuratoꝛem ðatũin teſi ſz non valebit.

Jab eo. geſſit.
NMönale: ſicq; in.xij
pene factꝰ eſt debitoꝛ.

piꝛetoꝛ. in puc. AVel latiꝰ S

A eni. xxx. anni lapſi

S.fl dereg. iur.l. emp. vbi dẽ rati

poſſeſſionẽ. vt. d.ptoꝛ.

8 8ſMides. vt
ſ. e.l. curatoꝛis.nec ẽt dʒ ãmodo poſtq; ſeimmiſcuit vel gerere cepit de/
ſerẽ: niſi petito curatoꝛe: vel certioꝛatis cognatis pupilli. vt. ff. ð admi
ni. tu.l. tutoꝛes. F. curatoꝛes. ⁊ de eo q; ꝓ tuto.li.S.fi. Quattuoꝛ modiſ
dẽ negocium ad aliquẽ ꝑtinere:vt qꝛ impẽdi in rẽ tuã.ſf e, ſi pupilli. ꝗ.
videamus. Jule Hehtt
Oñ ſolui qeditoꝛib?nnaxaka . S
1s. vthic:cura ꝛ ſollic mMiniſtrationi ſe immiſcuit: negoci
tudine vr ſeſ pupili. oxgeſtoꝛuactiotã aduerſus ed
vti pcuratoẽ ? curato? = O S ie tr.
Ralbabtde vrq exe⸗ ona her edes ei tibi pPetit. G
giſti a debitoꝛe meo: tr I Mpatoꝛ Anto. cufrate.
can um Vul vt ſrc pu Jab coq negocia tua geſſit
PPab eres er duab? vncijs inſli⸗
tutꝰ es:ẽt ſi ad eas hĩditatẽ dali
pene oer ei der uis.x. vncijs aduerſus cohrdes
.i A Ad eas. non ſolum ſi k . D —
omittas durat actio: ſy COpetit tibi petitio: ſi qua aduer⸗ .
de aviſde bo. S defunctü habuiſti acionem.
ad.l.falc s. .. de pac. M¶Buerſus eos ꝗ negocia tua
bebuon.cade rei ven. /1
cũ a matre.niſi ⁊ bic cõ lLt,. D .
peſandi gra dimiſit. vt/ CiO ciuliↄſiſte:nec tibi obent ſi p
Idebeeacſi adulta. pter occupaniões militares : eñ li/
ode bꝛ inſtt. ſcõpelan tem tardius fiuiſſes executꝰ: cum

Srzana em pa hoc genꝰ actionis longi ſpis pꝛe⸗

. „ naſs. emii. ſcriptiõe excludinon poſſit.
lcnrialr. pꝛetoꝛia.n. . Te Wſi.
N eſt hec actio.vt.ff.e.l.ait AI. Dem auguſius ſaluſtio.

Apecuma tuã a ðᷣbitor tuoi
ulianꝰ exegit: eãq; ſolutio⸗
nem ratã hũiſti:hẽs aduerſus eũu
negocioꝛum geſtoꝛum actõem.

gccipe. vt ẽt pᷣtoꝛias cõ⸗
pᷣhendat. vt. ff. de vari.
m ¶ Abilitares. ſic euẽit

Igeſſerunt:neg. geſtoꝛũ iudi-

vt.j..de pa.po.nec filiũ.⁊ hoc ẽt ſi fuerit ꝓteſtata q; has etpẽſas
gio repetendi non donandi fecit. Si aut poſtqᷓ; bẽat res änos
⁊ tunc cũ qõ ſit facti:iudex deneget repetitõem ex q̃litate ſiue ee
q;titate faculratũ matris ⁊ filioꝛum ⁊ impẽſaꝝ:⁊ ex q̃litateꝑpſo
narum. vt h. cff de lib. ag. ſi quis ali vſq; ad. S.ſi vel parenos.
inter vi.⁊ vxo.v⸗
trũ..ff. cõmo.l...
rebus.S.pñt.⁊
li.agno.l.penult.
⁊ idẽ in auia eti
aʒ moꝛtuo patre
Si aũt diuoꝛtio
facto ſolutum ſit
mr̃imonium: tůüc
ſi culpa mulieris
alant᷑ apud pꝛeʒ
expenſis matris
eõ idem. ſ. ꝙ alã /
tur apud matez
expenſis pꝛis qd̃;

negociuʒ ptili geſſiſtis ⁊ compe⸗

tenti vobis actionem ſumptus re

cuꝑafr̃ poteſtis. I Qc.a. heremie

liberalitate:ſ recipiendi aĩo feciſ⸗

ſeoñderis: id negocioꝝ geſtoꝛuz

actione ↄſequi potes. I
Theophlo.
filius/ ꝓ patre ſuo debituʒ
rit: nullã actõem bob eã ſolu

ſolue

tionez hʒ:ſiue in ptãte patris cum
ſolueret:funt ſiue ſui iuris oſtitutꝰ

ſi donandi aio pecuniam dedit:·
Siig patertuꝰ ſui iunis ↄſtitutꝰ

patre ſuo negociũ gerens: no
pcedente mãdato debitum eꝰ ſol
uit negocioꝛu geſton actione age

re cũ patmis tuis potee.

nã idem ſi qualibet cauu ¶ Mpatoꝛ Alex. a. ſcdo ⁊ aliſs. Idem.a.aquilie.

Zardius.itarde.nõ

dño oſtitutum egrũ curaſtu
o Moc genꝰ.i. hmõiſ.

ꝛeſcriptõe.ſ.x.vel.xx.an.durat eni.xxx.an. q ¶¶Excdudi.i.tolli.
pecuniã tuã. i. tibi d ebitã. vt. ff. ſi cer. peta. ſi me. Accur.
uo.i tuo noĩe.als non poſſet bꝛi ratum.vt.ff.de pᷣca.ſi ſeruus.⁊.ff.
eæ.ſi pupilli. S. ſy ſi ego. ibi.nam aſt ⁊c̃.ſi aũt necmãdaſſem ego creditoꝛ
nec ratum bẽem:debitoꝛ meꝰ mibi remaneret obligatꝰ.vt ff. e.ſoluẽdo:
71 de noua. ſi ſtichum. F. fi⸗· Lt (Eexegit. nomine tuo.
py Eum. ſ. iulianum. anenen veſbe⸗ pompo. in fi. ſ
babitionẽ mandato coparari. g man⸗/
dati dat᷑ actio non nego.ge.So.bicratum bʒ negocium ab abnite ſcm̃

ii a pñte ſin Jo.pel ibi fuit mandatũ vt gereret non tñ ſuſceptum:po

ſtea d ño indignato geſſit ꝓcuratoꝛ ⁊ dñs ratum hũit:vñ daturmãda
tri ꝓpter pcedens mandatũ ſm. B. alij dicunt ibi in fideiuſſione iudi⸗
cio ſiſti: in ꝗᷓ ſit ſpale. vbi ⁊ alia multa ſunt ſpalia in iudicijs.vt. ff. ſi qᷣs
cau. ſi poſt tres. Vel dic cõpari mandato:ſʒ nõ ꝑ oĩa. Item vndena⸗
ſtcit hec actio ne. ge.Rũñ.ex ratib abitõe non ex pᷣſtina actõe.ſecus in acti

one ꝓ ſocio ⁊ tutele:que ex veteri ↄctu vel q̃ſ oꝛiunt᷑ finito demum offi
cio. vt. ff. de tute. ⁊ rõ.diſtra.ſi tutoꝛ.in fi.ſic ⁊ in Zciu do vt des:demnuʒ

ſecuta traditionę oꝛit acno ex pᷣſtino pacto. vt.j.de re.pmu.ex placito.
Z uota h̊ͥ ꝙ q̃tuoꝛ modis dẽ negociũ alienum.vt dixi.ff.e.ſi pupilli.idẽ
RAlerun.qͥd aũt ſi credit vtilem cũ non erat.Rñ.tenet ait. in fi. F.

Bñs ſ̃m quoſdã. vt.ff. de bo.auc.iuð.poſ.pꝛetoꝛ.S.qdð ait pᷣtoꝛ.ſed

tu dic bm Guil. vt. ff. e.ſed an vlro.S.i.⁊.aliud in creditoꝛe miſſo in
vt. d. ptoꝛ. 3 negocium qd ſi in c nor ali ſeruum
defendet. Rñdeo idẽ qðᷣ bichabita diſtinctione buius.l.ff. e. ſi ſeruum.

Zimenta. pſtiti.o mater. 54,. eceris.q̃ impedit repetitõnem
yt.·j.eſi paterno.⁊ dic cũ mater alit filiũ:aut pꝛe viuente:⁊ tunc nõ
repe

q filio, vt. , e.l.ij. in fi.aut eo moꝛtuo:⁊ tũc infra triennium idem

ſenuum alienũ non inutile; ( Vogd in vxoꝛẽ tuã egraʒ ero

ſti:nõa ſoccro repetere:ſj

pſonalium. vt. ſ. de conſti pecu.lij. vel genus.i. ſpecies. ſ. negocij geſti. er igatur pteſtatio. ſic verbũ oñderis eſt ac

Nimenta quidẽ que filijstu⸗
lisßpſtitiſti reddi nibinõiuſta
rõne poſtulas:cum id exigẽtema
terna pictate feceris. Si ꝗd auteʒ
in rebꝰ eoꝰꝝ vtiliter ꝓbabili mo
re impẽdiſti:ſi nõ ⁊ẽ hoc materna

I dem. a.

culpa viri factu,
fuit diuoꝛtiuʒ. vt
in aut.vt li.ma.

auie. . illud que
q;.col.viij.⁊ ead

p oĩa dicĩ auia

⁊ ꝓpauia. vt. f. .
l. neſenniꝰ.ĩ alijſs

aüt expenſis que

—

non fiunt circa a

limẽta:ſerua qð

2 Bſtenderis.

tu mater ꝗꝛ fuiſti
ꝓteſtata. vt. d.l.

neſennius. vm qᷣſ
dam. Vel dic ve

rius eoipſo ꝙñ

moõſtrat Zuuz. vt
ſ. qui mili ſup ſer
uis. .. qui teſta.

fa. poſ. l. ij. ⁊ ſec?
in alimẽt: vt ibi

tiuum: qꝛ ipla oſtẽ

dit:⁊ in boc dẽ agere.Alij dicunt oñderis eẽ pñs paſſiui: qꝛ flli⸗
us eſt qͥ hic oñdi:⁊ ſic ponitur paſſiue q́;tum ad matrẽ. ⁊ in
ipſa dẽ pati. Oð non placet:qꝛ ſic ᷣ ſeipm ꝓbaret. ⁊ facit.j. de
Kan.·⁊ poſtli.re. captũ.⁊.ff.fa.berciſ.qui patter.
Iſilius.cũ ſolueret. non de caſtreñ. peculio.vł qſi:qꝛ tuncre
peteret ẽt eo viuo. vt.ff de fideiuſ. ſi dubitetur. . fl. in eo eni
vrpꝛfamil.babet᷑.vt.ff. ad maceð.l.ij.⁊.s.de epil.⁊ deri.ſaqo.
Soluit bic de ꝓfectitio. vñ de ꝓpꝛia bunſa uibi ſoluiſſe videk
Quid aũt de aduentitio.dicunt qᷣd am ꝙ repetit moꝛtuo pꝛeꝑ
actionem famil b erciſ.nõ eo viuo.vt ar.j.de bo.queli.cum oʒ.in
pn. 7. S.e.ſiue ꝓ fratre. Jo. Z.qꝛ pᷣſumit᷑ donare nbrendt

b ¶ Actionẽ ð patrem. vel eius beredes.

i donandi

aĩo. ſi. i. qꝛ:⁊ iõ bñ infert ſi igẽ ⁊c̃.vel dic ꝙ ↄditionali ponit ſt.

d egl Suo. qui eſttibi auus.

e ¶ Gerens. non aio donandi.

f¶ ¶um patruis.als patemis.cobẽdibꝰ pꝛis bec enim actio be
redibꝰ.⁊ ↄtra heredes cõpetit.vt.ff.e.l.iij. . boc aũt.⁊ facit. ff.a

mil. her. beredes eius.Accur.

od in vxoꝛem. ſocero.i. a patre vxoꝛis ſue.

nnius. 1Eius. ſ. vxoꝛis tue.
tre mulieris. l

64. Anaderi expenſam reteme. vel.i.ĩputare. vt ff. e ne
en ke Receptur⸗ 7.a pa
onuenis.funeraria actione de dote ⁊ eti

am ipſe vir teneturconferre ſi quid ſibi ð dote remanet. vt hic.⁊
ff. de reli. in eum. .l. ſe.⁊.l. in patrẽ. ⁊.l.ſe.⁊.ff.deiure doij.cuʒ in

f

o.ij.rñ.⁊ ar.ff.de in rẽ ver.l.filiuſfamilias.
mandatũ.mariti.ↄtemplatõe tñ vxoꝛis geſtur? eras Fm
o. vt. ff. .ſi pupilli. F.ſi qs ita ſimpir ibinã ⁊c. Gʒ nos .
vr.ff elitẽſt anmn. 5. ſi in. lſi pupilliſub maxime yt notai ff. el⸗

Scecundus Denego. geſtis.

Knn AatakdcsNamtigetutn, um c nandatum Gankiddenectcſcirſmnrdetr Hetr s de peint i⸗
ſinin ℳ1 Men tn e oblner qſi Zctu. F. i. que eſt ð. Sol. H qu.· pʒ ꝙ directa ⁊ vtilis ꝑ nomen ad actoꝛẽ referunt᷑:ſiue dñs ſiue geſtoꝛ
Kituß EAaetee. dir eieſtir mand atu. Item videt᷑ dari in factů.yt agat. Auia ſupꝛa dixit qꝗᷣ accuſat. qs agat ꝓpter geſtionẽ. nunc qualit
Wen femaunf mandauero. S, ſi curatoꝛ. que eſt . Sol. ibi in rẽ a blen qs teneat ſiue ſit dñs negocioꝛuz ſiue Seſide⸗ Er ae ſ a 8
rniin enbereime l üentt atcttenalot ſpi
e kalrtie nibee affec ionitue debes ependere. ſtitertt repetere potens. I. M⸗ uchneadd neta
itun m⸗ ee mine qſi ſaegn erogaſti: pa. 2.c. caudio. Rü AaAuauaoOoss teneri directo. at qᷓ
neen Abandati.ſ. trẽad quem dos redit iure ↄuẽ˖'s ratoꝛis ẽt ſucceſſoꝛes ne⸗ dolo deſijt poſſidere v
Malt dune P 6 Dandati ſ. que⸗ AE. ( . ſ tiliter. Itẽ in petitione
Gne directa. ſi quida Al Dem. a. Rufo. Eocioꝝ geſtoꝛuʒ vtili puen tiliter. Nẽin petitio
Hanve m: K. Ymanlatuͦſolius mariii ſe- tosacte: ti dolu latiͦ cilpů vereaſtans Pofſaene
Rnn daiideq, Side, (In?:tq ipſiusq;; vroꝛiseius peeſtare debere: nec ad eos offici recto:aur rkhdiare
Nn labeo Neau⸗. mnegocia gelſiſti: tam tibiq;; mu⸗ um adminiſtiatistrãſire. Jöqʒ veperrbelnee plam.
inte Aadan muli lien inicẽ negocior geſton com nullã alienandi eos res adultepo Sſtas ſciens. Ep dñs
nln er agit maruü petit actio. ¶ſ Ipſi ſane ꝗ mãda/ teſtatẽ hre cõuenit. Il Hem.aa. ce dtrecro⸗an ſten
nego ge⸗ r f. uit aduerſus te mãdati actio eſt:· N ⁊.cc. Domponio. Peredita do. ZRé vrutt
nngt Apaino lex ſy ⁊ tibi aduerſus eum ↄtraria: ſi 47 negocium alienũ geſtum aß neunus bor erat vt
le na uneliet ggd foꝛte ſupererogaſti. Mpꝛ ſumptuũ factoꝝ vſuras pſiani bo HSS
alie Aaßteſt ungéſgs Boꝛdia. a. mutiane. na fides ſuaſit: quo iureotra eos pa emccta directo as
e dilann circa pſonas. ſe G Ipfno aftectu pꝛiuignas etiã quoꝝ neceſſitateſte cõpulſi uʒ5 q; vtilis õs
nnſit uce auando dar D tuas aluiſti: ſeu mercedes negociũ geſſiſſe ꝓponis: p iudici Sanch wels
iun 8 4SPeinignas. . bis alis magfis erpendiſti: umnegocioꝝ geſtoꝛmm vteris. ſiderata vracz diui/
hein e vxor tue eius erogatõnis tibi nullalrepeti⸗ Dem. aa. 2: cc. Alexandro. ſiõe pʒ aliqñ dari dño
aeluſtiltunn tio eſt. Qöſiyt repetitur en — vno cohrde p ſolido re direcia vttkf. Atenm es
al Fulest quein ſinnprü miſiſtialigcl eroga Peluticipemmnclata:depre dagtisnin ti⸗
rat is. ſti:nego.geſtoꝛuʒ intendẽda actõ cio coheres vẽditoꝛis negocioꝛũ ctam: ⁊ Ztrariam vuilẽ.

lunt v & agiſtnj. vt eſt. M

muf, docerent eas ſue :. ga. vo. aa. eltichi geſtoꝛum actõe ratã faciens ven-⸗ Accurſius.
müsf ECTrer ,

a ¶¶ Atili i. vtilr ſic põit

ultnn ra rrae qð ẽ negocium ſoꝛoꝛis ano.⸗ ditionẽ agere põt. I Dem. aa. P totum ti f depe. be⸗
ti As epenſe. :vel mandite ea vel rogante (t Eto pel curatoꝛi ſil is non Thtis pah mine
urnt P gſifiulla vr fte. id feciſti negocioꝝ geſtoꝛm actõ habet: qui citra mãdatũ negoci⸗ vllam 5ſt qo. May o⸗

die⸗ 7 lenichune⸗ nei: vel mãdati:id qð ſoluiſſe te cõ um alienũ ſponte gerit. quippe ſu recto ⁊ vtilr fſpectu ge

ebes rentis negocia dicunt
eigeti P dbare debes ä „ dodruruunecta 7 vtuis reſpen
niueh hm quoſdam ex ꝓteſtatioue velalio mõ. Zu dic ꝙ, ipſedebz ꝓj dt negocioꝝ dicunt: ⁊ ſic in curatoꝛẽ vel eius bẽdẽ qui ſuſpitione ne
,fſuh boare te aio donandifeciſſe. vt.ff. e. neſenni?. ſed poſſet ẽt diſtin/ ceſſitat̃ gerit dat᷑ directa vtilr.in ſpontaneũ geſtoꝛẽ directa d irecto. vt
ud Aul: an in ei⸗ ſtabant ſeruitio vel no. vt.f de don. inter vi. vx. ff.e·liij. . pe. .ff. de tu. ⁊ ra. diſ. poſtbumo. ⁊ de ac. ⁊ ob. ex ↄtibus.
diich Eſ vit. F ſ.rꝛ nota hie h ceſſat bec actio in mult cãis. ppter 2.5.e curatoꝛ. b ¶QAulpã.a defuncto cõmiſſam nõ ẽt leuẽ ex p⸗
eet paternũ affectum. vt hic: v el amicitia pĩna. vt ff. e. is q.v.l. exdu / ſona defſunctiſz ſua ſic: lz ex ſuſpitõe neceſſitac gerat. vt.f er l. i. 5. pe⸗ .
iſtnmn obus. F. fi. vel ca pietatis. vt. . e l. . 2.ſ. de nupti pꝛem. vel alinẽ nul. Itẽ verü eſt ꝙ er pſona defuncti nõ tenet᷑ niſi de dolo ⁊ lata lpa
inge tonrone a mie factoꝛum. vt. . el. alimenta vel affectõnis d ome niſi in tnbꝰ caſibꝰ. vt ſi lis fuerit cũ defuncto ↄte. vł ex dãno pupilii lu
ilen ſtice vt. . . ad in vroꝛc pel c obſequij.vt.. eofficio. pel ꝓPbibi¶ rũ captatũ: aut gra pſtitum ſit. vt.j. de bꝛ. tu. ·i. ⁊. i. . ij..ſ de in litẽ
ſiſit uls lacte 4 o. vt. ſ. el.fi. Acc. ᷓ́R— iurã. alio..ff. de bẽ. tu.l.i.ſecꝰ aũt in bꝛde ei⸗ qᷣ ſponte gerit. nã ſi defun
na ͦnegociunrloluiſtiſinemandato. 3 ORogante, ex cc leuẽ ⁊ ipl. eleuẽp̃ſtet. vt. ff. el. iij. F. bec actio. At curatoꝛẽ ſiue tu. con
tlunt vna bte vel nonmandate velnõ rogqte alia cpetit c. pym ſtat teneri be doloꝛx lata culpa ⁊ leui.vt.j.e.tutoꝛi.⁊.j.ar tu.l.qcqᷣd.ſg⸗
Su madatum interueniat vt.f. ma.l. . .l. ſi remunerãdi F. i. que lür ſoleni ponit᷑ vt ibi dixi. c Ad eos.ſ.bẽdes.vt.ff.de his qͥ no.infa.
Ciuit Zꝛra. Sol redde hic ſingula ſinguf vt qd dicit bicnegocioꝝ ge furti. . pe. ⁊.j.ſi qs ig.rem mi.li. d Gõq;. i. cñ officiũ adminiſtrati
unmt ſtoꝛum referat ad pncip ium. l.a vero mandati referatur ad iid — Pnis ad eos bĩdes non trãſeat.iõq; 7. .
gnnit að dicit mandãte vel rogãte.· Alij dicũt ꝙ bec rogamina no fue Rinesvan gelu ehte liree zrge accepiſti ſbvſun:vel ẽt tuã
tſatin mnuunt tüc admiſſa:ſʒ poſtea geſſit. ⁊ ſicnego. gel. datur. Tertij ex⸗

Rĩpẽdiſti:⁊ eras ſolitꝰ fenerare.vt.ff.de vſur.l.qᷓ ſemiſſes.⁊.l.in err.
.

ponunt rogante i.admonente non aüt volente ſe obligare ex eo mã.l.i.als ex moꝛavl ex alia iuſta cã vẽiũt.vt.ff.e.qꝛ tm dẽ. 1.l. aqk. S. fl.

mandato.ſic.ff.e.ſi ſerui mei. .ff.ma.ideq;. S.ſi qs

. CK.. 4 ſed in dubio meceſſitate. puta qꝛ fuiſti curatoꝛ vel ſuſpicabaris eẽ. vt.ff. e l.iij. F.
erten ſiat ſguiſicationi vebon. vtffele ii,non ali,ma verioꝛ eſt. ⸗ ul. 1mnpulſuim vrcurator Ace⸗ M”UMBD 15.
Gn NE ararb xulr vaioul olie dlecte alie rie. pᷣme dño. ſecũ — HB vno. cõi.ſi eni nõ vt cõeʒ vẽdidiſſ nõ poſſet hñdo ratũ bãc acti
deotid di er i, dbanivein teobl. que er qſi eru. .i. Ite alie onẽ hꝛe. vt.fle.ſi pupilli.. itẽ qrit.in fi. . ⁊. . ſz ſi ego. in fi· . f. de pꝛe
4 NeN4 ecte: alie vtiles: pme dant᷑ ex verbis 7 mẽete legis.ſcdᷣe ex meis cari.ſi ᷣuꝰ.niſi in ſubſidiũ.vt.j.de rei vẽ.l.ſi mjr.⁊.j.d e re.ali.nõ ali.l.i.⁊

ozc te en rin bãc ſcðaʒ diſionẽ dñs bʒ direca in duobꝛ caſibꝰ pii ff ſ cen pel.ſi eũſeruũſed bĩditaria petitõep̃cium petet. vt.j.fami. ber
mi eicti. Itẽ ytilem in tertio adiecto ab vlpiano. vt ff. el. au p· ciſ. in familie.⁊ d iſtingue de bac materia. vt dices. d. l. in familie.
Ganf⸗ loꝛ. in pni . ſed ſt qd e geſtoꝛ ſpontaneus bʒ directz. vt inſti. ð K Mtoꝛi dñs negocioꝝ volebat geſtoꝛẽ ⁊ degeſtis ⁊ de gerẽdis: et
1

.

Ziber

(Mon poteſtl. niſi eratde coniunc quiſinemandato agunn

de actõibꝰ non intẽtaſ̃ ad ſiłitudinẽ tu. vel cur. q tenet᷑ de geſtis ⁊ ge

rendis ſibi teneri. Et boc eſt th ema.æt imꝑatoꝛ reſpõdet.

K A (MHon b Satur. q;tum ad negocia admiſtranda. qð bic timebat. Acc.
l¶ rira. i. ſine. I Bupioꝛib?. ſ. tutoꝛi curatoꝛ. meſin
’ſſitas.ſ.finita. n Aduneris.ſ.publici, nã placuit ⁊c. vt inſti. ð
excu.tu.⁊ cura.in pꝛin.

⁊ qð ſubijcit neceſſiis 2
dic ꝙ eſt neceſſariuʒ in pioꝛibꝰ dẽ neceſſitas muneris

ſubeudo: qꝛ inuit da? qdminiſtratõis ſinẽ: Huic aute 1. U los
pꝛia volũtas facit.Ac ſatis abũ Mrnaten gerentes alienũ:
.

õ ex
tra iudiciũ.vt.ff.ð tu. ⁊ SS .
cur. da. ab. necnon. v de q; ſufficit ſi cni vel inpaucis a⸗

ſti de cura. F. itẽ inuitt. midlaboꝛe ↄſulatur: 'm ꝗ ſuper

tem ẽ neceſſarium: qꝛ 722 B
3 anostenekois gete Hhis quidẽ que nec tutoꝛ nec Mmxra⸗

re bec & ncceſſitas ſc toꝛ ↄſtitutꝰ vltro ꝗs admiſtrauit:
ccſlans lacl ſine vi /cũ non tm dolum ⁊ latã culpaʒ: ſʒ

diu.ſ.duret officiũ ⁊ ſic

ex neceſſitate tenet om ⁊? leuẽ pſtar e neceſſe habeat a te⸗
nia gerere. Finit autez Oliſeiri poteſt: æ ea que tibiabeo

tutela ſiue cura multis cx. 5 esel—
modis. vtinſti qu mo deberi patuerit : cñ vſuris cõpel

dis tu. fi. de cura. fur. letur reddere. Deceteris vo que/tionẽ eaꝝ ſeſe immiſcuit:apð ma⸗

in peincimſi añe. vrj. gb alijstui oſtituta iuns deteta er
nt ſau poſ pub: adſit. gcta nõ ſimt : ab hoc ꝗ nec agẽdi

uie ſ.ſpõtaneo ge qdem ꝓpterexceptõis obſtaclin
loꝛi. facultatem hr̃e potuit:exiginõpo

—

pot facile ſatiſdare.vt. ff. e.l. ſin aũt. in pnc.
as.qualibet ẽt d ebitum.vt.ff.ſi cer.pe.li.in ſi.

aturaliter. b Mon potuit, videbatur:qꝛ obliga,
tiierant ſemui. yt.
rata ſit: ↄuenin nõ poſſe ꝓculdu⸗ co ſel ib reaii⸗
1o ſitð. Zé eulocio. bic perſonalitæ.
bioſit. I Dẽ. aa. x. cc. ellogio. AHn b ema⸗
. on intemeniẽte ſpali pacto e 4 Pꝛecedéti,q
caſum ſoꝛtuitũ pᷣſtare non cõpel crar ſau.
lunt. I Demn. aa. 7. cc. Cheo. † gſon cönera.
Egocio xgeſtoꝝ:nolrẽſin quid ſit cönexa.

ſonamẽ actio. Pa⸗ Rũñ.pʒʒ. B. . H.

T . venit pᷣma admi
ꝗsnolente⁊ ſpecialr ꝓhi cio iy leher g
ſ adenimiſ. vt rſtituat᷑:⁊
D bente dño rerum adminiſtra geſirpoſtchli
ber factuſ fuit cõ

gnos auctoꝛes dubitabat᷑:ſi ꝓ exr uenietur. alij Z

penſis icten res facte ſint talis veb es ſſclen
adminiſtratoꝛ negocioꝝ geſtoꝛu, arqui in pn. x ..
habeat aliquã aduerſus dñm acti ſteuola. Reliqtñ

ð peculio legato

Acognati.ↄtendis.⁊ male ſupple.⁊ ſic erant obligati tãtũ

initio hũit. nam ſi q̃ſi
oĩa geſturus acceſſit ð
oĩbus tenet. vt. ff. e po⸗
ponius.⁊.l.ſe. bᷣm Au.
de cabꝛiano. ſʒ Jo. con
tra. vt lʒ acceſſit qᷓſi ola

geſturus: non tñ tenea⸗

tur niſt de geſtis. nõ au

t ẽde gerẽdis.vt. ff. e.l.

nã ⁊ ſeruius.S.ſi viuo

Dic 5 ꝓpꝛia volũtas

facit finem vt q̃ vult ge

rat:q; non vult gerer̃ di

mittat.lʒ oĩa geſturꝰ ac

poluntas.quã ab teſt:⁊ iccirco aduerſus cos quos

restuas tenere dics: detoꝛquere
tuas petitionesdebes. I Dem
ga. 7. cc. Matre.
Acognati tui fuos ſuos ma
mierunt: ob hoc qdez eos ad-
miniſtraſſe rẽtuã ↄtendis coꝝim
pedimento libertati nõ potuit fi
eri. Qui aũt ex actu pꝛecedenti
pꝰ manumiſſionẽ:ſi vtriuſq; tem
poꝛis admiſtratõ ↄonexa: ſed ſepa

S

—

onem. Quã quibuſdã pollicenti⸗

bꝰ directã vel vtliem:alijs negãti-⸗ de pecuk le ſipe⸗
bꝰin ꝗbꝰ ſalui iulianus fuit:hoc — 8
decidentes ſancimꝰ: ſi ↄtradixerit ſicd.
dñs ⁊ eum res ſuas adminiſtrare s Pꝛochdubio
ꝓhibuenit: 'm Juliani ſmiaʒ nul vte en enne
lã eẽ aduerſus eum vel directã yl dereg. iun. lq q
vnlem otraniam actiõem.ſ.pꝰde⸗ ſed cont ſ.vpe
nunciatõem quã ei dñs tranſiniſe⸗ Iiud ſpeciale vi
rit nõ ↄcedensei res eius attinge⸗ ibi dicos.
re:licet res bñ ab eo geſteſſint. ¶ Esociuz ge

retineri pñt.vt.ff.

cedat.nã ſufficit vt hic.
a. ff. de admi.tu. l. tuto⸗ . L
res qui. S.iij.⁊.ff. de ꝓcura.l.qui ꝓpᷣo.S.ei qui.⁊.j.ne vxoꝛ ꝓ ma...fl.ſʒ
Fm ſcdᷣaʒ expoſitõem eſt ar.ð.ff.como.l.in comodato.S.ſicut.Sol. hic ĩ
inch oandis. ibi in inch oaf. VUel ibi aliꝰ erat geſturus. vt an ff. de neg.
ge.l. ſi pupilli. F. fi. vel ßm Au. hic qſi vnũ geſturꝰ accefſit.ibi ᷣo vt oĩa
gereret. pᷣma verioꝛ eſt. ⁊ expone:vel ꝓ ſaltten. q Facit. ſ. finem
adminiſtratõis. Beckiͤ que.qꝛ tũc nõ tenet be gerendis qñ
vnũ geſturꝰ acceſſit.nam ſi acceſſit tanq; oĩa de geſtis ⁊ gerendis tene⸗
tur:⁊ bic ſubijcit ſᷣm que ⁊c̃.ᷣm. G.⁊ ſᷣm Jo.ſic ſᷣm que.ſ.qꝛ de geſtis
ti tenet᷑ ẽt ſi oia geſturus acceſſit ſuꝑ bis ⁊c. Uel ſᷣm.H.ſᷣm que.i.ſᷣʒ
pꝛedictã dẽiam.qꝛ tutoꝛ vel cur.oĩa ſinemandato agere põt:bic vᷣo ce
tera ſine mandato facit:non aũt actõem exercet. Cõueni g eum de bis
que geſſit. de bis aũt que gerere nõ potuit ſine mãdato non cõuenies.
QDel alr pʒ ex ſupꝛadictis eẽ dꝛiam inter tu.⁊ cura.ex vna ꝑte.⁊ ſpõta⸗
neuz geſtoꝛẽ ex alia. nunc aſſignat aliam dꝛiam inter pᷣdictos/ſ.ꝙ tu.
vel cur. intentat actõem noĩe pupilli.⁊ ſi non facit imputat᷑ ſibi.At ſecꝰ
in geſtoꝛe vt h ſubijẽ. 8 Etleuẽ, qᷓ oĩa pᷣſtat tutoꝛ. vt.j. arbi.tu.l. qᷣc
qd. Itẽ ĩ geſtoꝛ ẽ h rłare.qnq; enĩ ſolo dolo:qñq; eriã ð leuiſſima cłpa

tenet᷑:qñq; ẽt ð foꝛtuito cqu.vt dixi ff. e.l.iij.S.intda. t ¶ Ate. ſ. dño

y ¶ Ab eo. ſ. ſpontaneo geſtoꝛe. Ac. x Patuerit. accedens vt
vnum geſturꝰ a ſe dz exigere ß m Ir. ⁊ colligik.j. ꝓx i.⁊.ff.e.ſi pupilli.in
fi. 7.l.d iuoꝛtio..l.qui ſine.⁊ ſᷣm bᷣ dicit patuerit ex anriquo ctu. alij
exponunt patuerit deberi.ſ.ex adminiſtratione. ¶CLũ vſuris.q̃
hac actione veniunt ex moꝛa:⁊ ex alijs cãis.vt.j.de vſur.in bone fidei.
⁊. ff.el.at qui.ꝭ. penul. ꝛ.l.qꝛ timdem. .l.q ſine. 3 ½ Gunt. ab eo
qui ſponte geſſit. Ac. ⁊ EExce tõ is. que eſt ſi ei mãdatũ nõ ẽ,
ſic ſine actione nemo exꝑitur. vt ff, eſi pupilli. S:fi: ,ffde gdmi, tu, l. qᷓ
ris,S:item ſi tꝑali,

Aentes. in ꝓp⸗
curatoꝛe poni oʒ

At geſtoꝛ ſine mandato qualłi pacto ſe aſtringeret:vel dic etiã in

geſtoꝛe hoc mõ cũ viderem te velle gerere:d ixi ſi ↄtingat te gere/⸗
re decaſu foꝛtuito tenearis:cui pacto conſenſiſti.⁊ ſicꝑ eadex ð
ba d ico remitti vſuras.ff.e.l.ſi pupilli.in f.. i ¶ Spoli. pꝛo
nobis vt debeant numerani caſus foꝛtuiti ſaltem qͥdam.ſᷣm. G.
vt diximus. ff. ſt qs cau.ſʒ ⁊ ſi q.S.queſitum.⁊ ſic eſt .AD.ſed
ipſe exponit ſpãli.i expꝛeſſo:qð ſufficit lʒ generalłr expꝛimat᷑.⁊
ꝓ eo.j.l.fi.in pn.⁊.ff.d e ꝓcur.l.ꝓcuratoꝛ totoꝝ..S. de ꝓcura.l.
ꝓcuratoꝛem. Iẽ nota bic caſum vbi geſtoꝛ de foꝛtuito cau tene
tur.ſunt ⁊ alij:vt no.ff.e.ſi negocia.
mo.l.i.⁊ de pig.acti.l.q foꝛtuitis.

elqꝛ ad res:qñq; tñ dat ĩ rem. vt..de admi.tu.l p officio
⁊.· .atbi. tu.l.iij. ⁊.ff. qñ ex fac.tu.l.ij. ⁊. j.de rei ven.l.ſi vt ꝓpõis.
⁊Ziff.de dona.inter vi.⁊ vxo.l.vxoꝛ viro.
Aaquis.ſpãliter.i.expᷣſſe.ſic ponit᷑.ff.e.ſed an vltro.in pꝛin.⁊
Lpri. negocium. m. M. n & Bf geſte ſint. ocuple
tatur & cũ aliena iactura ꝓpter ſu ãotradictõem.⁊ ſiceſt j.ff.de
inſti.l.ſi quis mã. S. ꝓculus.ſᷓ ibi lʒ dñs ↄᷣdiceret:ſeruꝰ tñ volu
it:qͥ ẽt inuitum dñm de peculio vel de in rẽ verſo obligat. vt. ff.
de pecul.ſi q ſernum.S.ẽt. ⁊ ↄtinua ſe quentia hoc mò.bñ dico
expenſas pꝰ denunciatõem factas nõ repeti.antiquioꝛes aũt ſie
quid eni ⁊c. vt.ff. de re mili.l.deſertoꝛem.S.in bello.
o ¶ Patimur. nam nemo ⁊c. vt.ff. de reg. iur.l.nemo poteſt.
p Dunenenarur eſt eiꝰ vt currat vſq; ad.xxx.an.vt.j.de con
H.peaul.ij. cũ ſit pſonalis. . S. e.l.negocijs. 7.l. aduerſus. Ites
an de equitate dabit᷑ aliqua actio ꝓ geſtis poſt denũciatione

„

KKoõpellunk vt.cõ
a cijs geſtis. in rẽ vid ebatur qꝛ ex rei geſtione datuu:

nin
iinh.
W
urgeale
aunſnni
eſrggu

ſlbir L

beſaner
Apztt
agde
ſcnn

ndſtci,
iBen
entimin
ſrntonte
beſtlge,
tfſimtrch
geſtolzl
Gfucnffui
Gient U,
tis. Kag
muntliet
gtiirönt
Cola ai
palolgn
un
epeulet
lliumirſier
wanln⸗
ſco.
ſPollta
liſenſnn
ginfllitt
rirtg,
Gconnnſch
berla
id hecttt
idies.
Lppone
Gtesſp
nothe
tcoeun
ngrteſer

4
ſüg
Pufr
dz

ait

uſml
Nudcn.

luttnie

Curnun
efin

Erſpir

niſi⸗
tlum
ſecl;
müfe
lenN
obine
eco

otet
ejden
aſtsg
—

— —

D

Secundus
tũ bene eſt geſtu. in ſiki caſu poͤt queri.vt ſi mãdaui.vt emeres rẽ

ꝓ.x.dediſti.xx.⁊ vtilr:qꝛ bñ vʒ ⁊ plus. Et ait.Aſj. agi poſſe ear
gu.ff. d e ver. ſig.l.cũ in teſtõ.⁊ de ↄdi.inde.nã ⁊ natura.ſed. HB.

57 Jo. nos.ſ.vt nõ poſſit agere niſi ꝓ taxata qtitate. vt.ff. e.
qui aliena. S. libertos.c.l. ſi ex duobus.⁊ hic⁊.f.man. ſi remu.

S.ſi paſſus.⁊.l.ſt

P te. niſi in caſu.

vt. ff. de religi. at
ſi quis.s.ideʒ la

beo ait.
Kubꝛi. De his

æc᷑. Seruant an⸗

tiquam intitula⸗

tioneʒ. hodie ſuf
ficit alterũ. vt. ff.

ce.l. i. Et cõtinua

ſupꝛa dixitdene
go. ge.qᷓ ab alio

geſta rata babe⸗

mus. nunc de hil

que a nobis ge⸗

ſta infirmantur.

qꝛ alia expulſiua

Ouid eni ſi dñs aſperxerit ab

adminiſtratoꝛe multas expenſas

ntili factas:⁊ tũc doloſa aſſimula⸗
tione habita euz/ ꝓhibuenit:vt ne

q; antenioꝛes expẽſas pꝛeſtet q

nullo patimur mõ:ſʒ ex quo die
atteſtatio ad eum facta eſt vel in
ſcriptis:vel ſine ſcriptis:ſub teſti⸗
ficatione tñ aliarim perſonax:ex

co die ꝓ faciendis melioꝛatcõibus

nullã ei acionẽ cõpetere.ſupꝑ an⸗

Debis q̃ vime cã ge·

glo. Ir. q dicit ſponte ſoluentẽ adm itti ad repetendũ ſi ꝓbet vim factã
in cauẽdo bis vᷣbis. Pꝛeſumit᷑ enĩ q̃relam de vinõ hũiſſe:aut ᷓ oĩno
gaureperitraur eatenꝰ impedit᷑ donec ꝓbet pᷣrium. JIr. Pꝛimã g pteʒ
ßm. B. Pla. ⁊ J0. admittimꝰ: ſcam nõ.ſ. qꝙ poſſit ꝓbare viz factã
in cauẽdo.ſed Pp.eã exponitdonec ꝓbet᷑ ꝛium.ſ.vim factã in ſoluẽ⸗

6 Wmte non ſolu caniſſe venr

rioꝛibus aũt ſi vtiliter facte ſunt:
hre eum actõem ↄtra dños cõce⸗

glia ablatiua. alia compulſiua: alia turbatiua: alia inqetatiua

Pꝛima parit interdẽm:vñ vi.ſcdᷣa acti.vi bo.rapt.vt inſti.vi bo
no.rap.in pꝛin.⁊.ff.de vi ⁊ vi ar.l.i.S.ij. Lertia actõem ; metus
cã ꝑpſonalẽ ⁊ vtilem in rẽ:eo caſu quo vim paſſus erat dñs ante
traditionẽ ⁊ exceptõem.vt dices.j.l.iij. IAtẽ in pᷣmis duabꝰ ſine
diſtinctõe ꝑtinet ad delinquentẽ ꝑiculũ.vt.ff.de vi ⁊ vi ar.l.i.F.
rectiſſime.⁊.l.penul. In tertia ſilr niſi in caſibus vt ſtatim dices
⁊ bic ſi agatur metum inferentẽ:ſecꝰ ſi ↄ bone fidei poſſeſſoꝛẽ
vt. ff. e. ſi cj. S. aliq.⁊.l.ſi ipſa.Quarta.ſ.turbatiua locuʒ bʒ qñ

duo ſe poſſidere ↄtendunt:⁊ inducit in rebꝰ immobilibꝰ interdi

ctũ vti poſſidetis. In mobilibꝰ vtrobi.vt inſti. de interdic.5. reti
nende. Quinta.ſ.inqetatius lociũ bʒ qñ aliquid facis in meo ꝓ
bibit?:vel ſciẽs te ꝓhibendũ:⁊ bec inducit qð vi aut daʒ.vt.ff.

q5ð vi aut clã. l. iij. 5. fl. .l. iiij. Eſt ſexta vis qñ ſine auete iudicis

ꝓſequoꝛ ius meũ.vt.ff.e.extat.ſunt et alia gnã violẽtiaꝝ. vt ibi
dixi. a nterciderint.niſi intra tꝑa qdrimeſtria pꝰ ſcdᷣazx
ſniam cun entia peant. vt.ff. e. ſi cum exceptõe. S.qð ſi bomo. Itẽ
bic qñ non erat pitura actoꝛi:qdð dic.vt.ff.e.ſi cum ex. S.ſʒ ⁊ ſi ſiñ
culpa.in glo.vt qꝛ diſtracturꝰ ⁊c. Item bic niſi moꝛã purgauerit

qð dic.vt.j.de fur.l.ſubtracto.

b Rñſum. vt. ff. de vi vi

ar.l. Srecfifinto nlpenntc ſdegaſinn i, 27.: ff. de Odi. furt.l.
ſi ⁊.ff.ſi cui plus qᷓ; p.l fal.l.iij.in pn. Acc.

VVm te cauiſſe.i.coacte ꝓm iſiſſe per metum.
luiſſe. ſponte.

e¶PRHaſſus. in cauẽdo. f ¶ Pot. imo

videt᷑ ꝑſpici poſſe. vt.ff. de ↄdi. ob tur. cãm.lex ea. ⁊. ff. el. metuʒ
5. ſed qð pᷣtoꝛ.que ſunt õ.ſol. ibi in pꝛomittendo ⁊ ſoluẽdo fuit

facta vis: hic in pꝛomittendo tm̃. Añ nullo mõ re petit: tum qꝛ

ſublata eſt ꝓxima cã turpitudinis.turpitudo.n. eſt vis ⁊ metus
Cã ꝓxima dẽ coacta voluntas q tollit᷑:qꝛ ratũ qð fecit videtur
hꝛeſponte ſoluẽdo.vt.ff.de ↄdi.ob tur. cãm.l.ſi o b turpẽ. Lum
t qꝛ odioſa eſt exceptio bic.vt.ff.de excep.d oli.l. ij. . iij. in pnci.

T.l. apud celſum.S.
ꝗ exceptõem. Lum

pe.vñ oĩno ceſſat repetitio.vt ff. ð ↄdi. inde.
et qꝛ vna ſolutio nõ parit liberatõem ⁊ repe

titionẽ yr. ff. de ſolu.l. ꝗ boĩeʒ. .fi. vñ bis tribꝰ rõnib⸗ repꝛobat᷑

Agum e5⸗ ä
kum eauionſ De bis que ui metuſue caula
drfde dter ab geſta ſimr. l
lig.lactio in ſfſo e
aan de AOperator Aleran a. Klal.
ſuno gfa fimkiu N. Erſecutionez eoꝛũ que
diniſdicit. Diſi/P O ri vel funto ablata ſunt:
gue g quinch ge etiam ſi poſtea intercide⸗
nera violentiarũ 1

me emptoꝛ eũ alij vendidit: ſitñ

ZM Qao: qð nihil eſt m. Az.
,9 , , . „ n : certum erat vim
ni integram eſſe iure reſponſuʒ achibitam in ſoluẽdo
eſt. I Dem. a. Alerandro. ßfſumit g nec in ꝓmittẽ
do. Itez qͥd ſi paꝝ poſt

Etiã ſoluiſſe pecuniã confite
ans:qua rõne vt nim paſſus reſti
tui qð illatum eſt poſtulas: pſpici

non põt. QOñ veriſimile non ſit

ad ſolutõem te ꝓperaſſeꝰ:omiſſa

querela de cyrographovtpoteꝑ

nim extoꝛto:niſi ⁊ in ſoluẽdovim
Boꝛdia. a. Gailo.
Nyi vel metu fundũ auus tu

ti auo tuohfrs extitiſti vt tibi red
ditoꝰa te pꝛecio reſtituat᷑ poſtqʒ

placuit:in remꝰquoq; dan actio⸗

nem ſm foꝛmã ꝑpetui edictiadi⸗

topꝛeſide ꝓuincie poteris poſiu⸗

lare: ſimõ qui ſcdo loco compauit

d Sol

Itẽ nunqd fuit turpis pmiſſio. 7 ſic .l. qcq̃q ergo ſeqͥt ex eo vel ob id

paſſum dicas. II Mperatoꝛ

cautionem coactã ſpon

teſolui.Rñ.ſᷣm Al. repe

to. vt ar.ff de mino. l. iij.
§. ſcio. ⁊.j.ad velł. ſi mu

lier. 7.ff. ex qui. cau. ma.

l. ab hoſtibꝰ. F. fi. qd nõ
placet ßᷣm H. Item q̃d

ſi iuraui p metum dare

x. ⁊ do ſpõte. Rñ. nõ re⸗
peto:qꝛ ſoluere nõ tene⸗
bar. ar.ff. qui ſatiſd. co.

l. fl. 1 qꝛ ſublata eſt pxi

ma cã turpitudinis. vt
