ante. l. iſtam.
3 (Dare. imo do
minꝰ? debʒ pdere
ſeruuz. vt. S.ð ti. i.l.

iiij. in fl.q̃ eſt vtra

ſolu. vt ibi.

a ſKegulas. quaſ
bẽs H. ⁊ ff. e. inter
oẽs.S. recte. et de

dona. int᷑ vi.⁊ vx.

de eo.in fi.et inſti.
de obli. ex delic.

i. et. F. vnde. =
d oͤtractat. qð
bic non fecit.ĩmo
volũtate dñi pol ⸗
ſidet res a ſeruo

poꝛtatas.
c ¶Extẽdat᷑. puni
tur g affectus er ſi
nõ:ſeqͥtuꝛ effectus
vt. S. de epi. et cle.
ſi qͥs nõ dicã.ſed
cũ ſolũ ĩtereſſe ve
niat in hacactõne
quõ intentet h̊ cuz

nil ĩterſit. vt. ff. de

fl.l.pᷣterite.Reſpõ
deo extimabit hᷣ
qð extimaret ſt ve

re coꝛruptuseſſet

vt bic di.
d ¶Coꝛrũpi. faci/
le. etno ꝙ idẽ di
co in filio cũ eadẽ
ſit eqᷣtas. vt. .de
iuð.placuit. et di⸗

xi.ff. de ſeruo con.

po 2—

deno⸗

xa.l. ante. et de in⸗
iur. ſʒ ſi vniꝰ. F. ſi
ſeruus. et ar. ff. de
edẽ.ſi qs.S. bi⸗
bet. ſʒ arg.. f.· de
exercito.ſi eũ.ĩ pn
et nau. ca.ſta.l liij

§. penallul.
1o.ſ. tpe

ge Hui.als cuiꝰ
4 ec eſt regula.
¶ Noiecturaʒ.i.
Zꝛio ſenſu. meliꝰ
diceret ecõ trario

(Ei⸗
5 ſolũ funi. ſat
T

in

tii
iinngl.
ulknor
(ulepote

6en

poſeſer

Nifin
EEn

ſoreti⸗
fay⸗
Heninen
güret
rffde
hönfh
ln
l
ſſeni

nagri

Alt.
WN
ſißen
fon
Ln
Alf
gie

gre
ſire

finn
ſſen
düme

e

Scxlus.

De furi et ſeruo coꝛ.
un eſt em̃ piectura qñ ſenſus tacite exlr̃a elicit:.et nõ eſt in ſ̃i erĩpꝛeſ ciũ.vt.ff.deneg.gel.l.ſoluẽdo.et qꝛ ſepe extra id qð agittacita naſcſf ob
nlnin . ſum. et ſic eſt ar. qð elici᷑ tacite regula ia dic eiꝰ ᷣui noĩe cuiꝰ qᷣs ligatio. vtet.ff. como.ſi is qui.et ar.ff. de pe.b ere.ſt qͥs poſſe ſſoꝛ.in pᷣn.ſʒ
giſin tenet᷑ noxali:eiꝰ noĩeñ agit ↄuertũt ꝑ piecturã.ꝙ cuiꝰnoĩe agi:eiꝰ ar. cõtra.ff.cõi diui.in boc iudicio.S.diuerſun.
dangt⸗ noĩe nõ tenet᷑. cũ gboeſſe hoſſe lar aga auinn ſi ſibi fiat furtũ C Minifeſtiſſimi. cõmittat᷑. vt inſti de obli.q ex delic S. furti. et. ff. eo. l.
hul egaenoiens tenek k ¶Zãũc dixit.ꝙ bʒ actõʒ funi bõe ſidei cuii kittet lis emn. Eſtaut hoc ſeektaudienauz dec der aais furti
pem poſſeſſoꝛ.nũc diẽ MD— cuiꝰ intereſt ex boneſta ⁊
quando „tenerifurti actõnenõ põt:et ſicer acaſita eſt firmiter apud eũ . babili cã rõne iuris.i.
ſh 1Boſſeſſoꝛe pe tenen furn actoneno pot: et ſicex acqnita eſt fimmiter apudeũ mane Siñj as babet in re vk ̃
m ſa.. Pie oĩbus diſcretis uetuſtiſſima reuel ad dñm reuemi:cũ ⁊ hic qre ſtiurisvt vſufuc vt ff..
ee m ¶¶ECu.ſverũ do dubitatio noſtro federe cõgeſcat bat᷑ an ⁊ ihoc caſu furti actioãbu anroꝛig⸗ Fr. t voſſet
A Aogmseio etbon ſide poſſeſſorin ptecena Iqroia ſit: necne. Syoe) talẽ a viaui anel ionte erife
c ehelenemn. tpꝑis izotncnand etnõ teneat᷑ Gorhhali ſeqtur ſubaiſtoſ ex naq S. ſ es no ein⸗
e rali. Mo.bone Atoe et ipe dñsin alio tpe non te- pte ſoluẽdo ſit isq rẽ utẽdã acce⸗ diequsz oy oͤſtan.
xali.Ho.bone ECEP O11 .ο11â½²2 e . 2 189 , die quã dʒ pᷣſtare ex vo⸗
n fideipoſſeſſoꝛẽ te neat᷑ actõeut in alio tꝑe ſub actõe pitut nõ in totũ poſſit ſj pticula luũtate dñi: pbabilẽ cãm
niitn nen noralimagiſ oſtituat. De eo aũt ꝗlibercõ rẽreꝝſolutõʒz ei facere:an habeat ſynõ boneſt babet fur:
len aũt et ſi male fiði t 9 al al, —– vñ nõ agit niſi in caſu.vt
u vt ff denoxa. .ſi Ititut? abaliobona fide teneturſi fumiactionẽ annõ.¶ Zalesitaqʒ ffe itaq S.led fumi cl.
nen H do⸗ er noſe furtũ cõmiſerit recte ⁊ ſine aliqua ambiguitates ueterũ imo magis gn ras. ſego erotn
ſing ariin fam⸗ bu. dubitate dꝛ poſſe eum geſtliber qð meliꝰdicẽdũ eſt ambageſnob bieuires erotracin alt
nſit . ſemui. vbi dict (ognitꝰ: ⁊ ab ipo ꝗbõa fide eũ de decidẽtibus:in tãta rem difficulta auo deberur: vñ no agit
— faener or H fimto ↄueniri Fdan ſc F mn lelos mi⸗ plaan ut idſi rmrririn eunerlel
ſt Il aqlia. vt et alia Ppolle 02 iextraneofuntuʒ 1 er it volũtate ſiue como ati actio⸗ uiul itereſt. i fi. Itẽ non
Enn mule. el die ꝙ cõmiſerit nõ poſſe cõueniri:ip. nẽaduerſus res accipientẽ moue Flucrantu ideo diri a
unſcla ſbi nõ poſſidebat ſimm furtoridere: o? r ſaduerſi eff p luco. vt qꝛ pofat vſu⸗
inedie tic ſic ⁊ H diſtin / ſum P ſuo furto m̃dere: gene⸗ deſiderat ſiue funi nches Pnrren agitk furti. vt ff
t guitt. lalis regula de ſeno ꝓlata eſt et ꝗ rem ſumpuit: et altemtra clecta eſtis wui F. co. Itẽroͤne
n Ploralkactio⸗ ppeoꝗ nõ ſemꝰ ſʒ liber et ſue po⸗ eax dñiũ nõ poſſe expnia ad alte enſtodie Pbterro nocie
in ſſoné am boſ, keſtatis eſt noralẽ moueri actõe, rãdeuenire. et ſi qdẽ furẽ elege⸗ ba Be auerebarpeſma
inen ſ condiceeſ ore ipoſſibile noſtriſq; legibꝰ incogni nit illũ q rẽutẽda accepit penitus quewtio.
c l. . ¶Anifeſtiſſimi quidez iunis niat aduerſus eñꝗ rẽutendã ac. cr it de ob. q erdelic
unnni ag ac. ſz p eo furto ꝑpetrato ei cõpete cepit:ipſiquidẽ nullomõ cõpete itẽſi fullo.er . que de fal
n o ſcmne lefurti actõz cuiꝰ itereſt ne furtũ repoſſeaduerſus furẽſimi actõeʒ ee inbulato zia. vſi
galiet gir eng Der conſtar Gocrebar wen anne⸗ eũ gitg pn ndct Giene oncrt ſoluado voſte
fe iſti denora. .om quos legũ iterptes ſi qs comoda poſſe aduerſus furẽ ꝗdeʒ furti ha fact eſt ſoluedo: vel ecõ
n us a fe ſei itt alüi re ad ſe ptinẽtẽ: et ipſa res bere actõʒ:itatñ ſi dñs ſccẽs rẽ eẽ ma lenaba ck de
me4 ä ſerus eritpeneſ ſubtracta eſt: an furti actio aduer- ſi unꝛeptã adueꝛſus eũ qui eam ac· lega liij et..h.
eersrcſus: da accchit idoneo icz conſiituto: dubitans rem noeſſeapu euc gſinnlicr no ln,
ſodck Dnncd nitre qꝛ et ipe comodati actoe a dño ꝓ modati Renlonanialliinn baſten P rare Hiecrſelee 8
nſi, Azco:dabis ſei Eaà re ↄueniripõt. Et hoc ꝗdẽ pe aũt re cõpena uoluit remittereg- erdenlelco. dere d
en et ↄcoꝛdabis ſcri al⸗ .KXπτπ „.νeee i a qꝛ.et de legi.ag.ſuc.F.ſ,-
kä dnit. ſicet in de / ne iã fuerat cõceſſi ut hẽat ipſe dẽ comocdati actionez ad furti al- quia. be Voluntate
G eii. ſipecca/ gactõʒ na iopia dinoſcat᷑ laboꝛare tem Pnannelli lieen ei erclif Pderecnaeſes in caſu
. WE in alio tpe tũcenĩ funi acõʒ dño cõpetere di tur:et aduerſus furem uenire:nul a. Expnia. vretar. ſ de
etf ¶Et in alio. ſ. tpe 9 . . n ene Expma. vr er af.
1 De eo tenek t/ Ccebãt. Sʒ ea ſatis icrebuit dubita loei obſtaculoopponendo: quo⸗ codicil.lfiĩ pn. et ſieno.
, AE ns⸗ . Aa OKied . 1E, . s ert
nne. g. tio:ſico tepe q fimi comittebat nmi incen cöſtinu mouit aduer vananrenaniien
eal aaͤl liber bo icdoneꝰ erat is qrẽ cõmodatã acce ſuseum comodati cnonan qin nonnunceccß.
mo. F. ſi lber b, pit:poſtea aũt ad inopiã ꝑuenit rem utendã accepit: niſi dñoſab b¶ Quaii iſtud qſ abũ
n 5 et de inter ac. tdcon Er n0—²1 . gg Pn⸗ SS dat: vel eſt expᷣſſiuũ veri
, faſt otb⸗ in fi. Alſteq;; moueat᷑ actioqᷓ eiantea cõ cos ſatiſfactũ eſe. tũc etenim' om iais.
3 . 1 lieguia⸗ poſtta petebat an debeat actio q̃ ſemel ei nimodo fureʒ adñoquidem funti be gn leonodranb.
4 neeEkäkä HH Wacg ſef venor
anu vt inſti de noxa. 5. fi ſz in eo ᷓ dicit poſſeſſuʒ teneni poſſidẽti: elſt teſt. l.nibil. S.ſi cũ fili?. e Accepit. et comodato. f / Dño. ſcrei.
4 1 coõtra. ff. e ſi libertꝰ prono. vbi dicit nõ agi. ſo.illud ĩtelligendum g Ab eo. comodatario. b Eunc etenim.oĩmodo.ar.eſt ad b.ẽ. de
ſ 4 eſt cũ modice rei fit furtũ:hic cũ magne.ar ff. de acq; re do. homo iuf, et fac.ig.l.erroꝛ. Et no. differẽtiã ĩter comodatariũ et vſufrucuariux
che liber. 5. i. et. f. de penis. reſpiciẽdũ. . funa. pᷣterea h loq̃tur de o creduoꝛẽet fullonẽ. nã pᷣmo caſu dat᷑ dño electio vt hic.etiã in ſequẽtibꝰ
n liberto quẽ puto ſeruũ meũ eſſe et bona fide poſſid eo. at ibi non duobꝰ agit dñs et ipſi actio funi dat᷑vt.ff. e.inter oẽs.S.ſt ſeruꝰ.et.l.ita⸗

qʒ fullo.S.fi.in vltimo dat᷑ fullonitm̃ niſi ſitnõ ſoluẽdo.vt ff. e.itaq;. in
pꝛin et, inſti.de obli.qᷓ ex quaſi delic.5.furti.et intellige nõ ſoluẽdo:etiã ſi

ung, poſſid eo eũ. qꝛ bñ ſcio eũ eẽ liberuʒ. Sʒ qͥd ſi bo.fi. poſ. ſoluerit:
none repetet ab iſto libero, Rñd eo ſic. qꝛ ipſo geſtu fecit ſuũ nego

ꝓ pᷣteſit ſoluẽdo.vt.ff. de vẽr. ſig.l. ſ⸗ oluẽdo. Sʒ q̃rit aueſit rõ diuerſita⸗ in creditote:qꝛ credito nõ ad tantã diligẽtiã tenet ſicut comoda⸗
tis ꝙ aliud ſtatuit᷑ in comod atanio: et aliud in fullone et ſarcinatoꝛe.Rñ̃

deo: qꝛ ctus qͥ cũ fullone init᷑ fit gra vtriuſq;.vñ fauemus ei magis q;

Ziber

comodatario cũ qͥ nõ init᷑ Sctꝰ:niſi gẽa ipſiꝰ im.et plꝰ cõcedit᷑ comodãati
q̃ iiberaliratẽ exercuit. Et no.qꝙ leges vident᷑ circabanc materiã vaniare.

nã qñ pluriuzʒ intereſt vi
denk qued ã leges dicere

ꝙ vni tmñ dek: alie plu

ribꝰ.et id eo dic ꝙ qñ rei
ſubtracte płes ſunt dñi
vel pluriũ ĩtereſt rõe do⸗
minij:q libet agit:et qui⸗
libet agit in ptem. vt.e.l.
fullo.S.frugibꝰ. et.l.ſi q̃ſ

vxoꝛi.S.ſi ſuſphurariem.

qñq; pluriũ intereſt rõne
cuſtodie:et tũc qͥlibʒ agit
inſolidũ.ſʒ ſi vnꝰ ſit con
ſecutꝰ:alter amplius nõ
agit. vt. ff. comoda. ſi vt
certo.S.fi.et.l.ſe.qñq; al/
ter eſt dñs:et alter babet
ius in re: et ſi qͥdẽ ius il/
lud bʒ ſilitudinẽ cuʒ do⸗

minio vtriqʒ cõp etit: vt

eſt cũ vnꝰ hʒ vſum fructũ
alter habet ꝓpꝛietatẽ. vt

aũt nõ habet illud ius ſi

militudinẽ cũ dñio:vt qꝛ
eſt pignoꝛis: et tũc qñq;

creditoꝛi tatuʒ dat᷑:qñq;
debitoꝛi:tm̃:qñq; vtriq;

dat. tñ creditoꝛi qñ cul/
pa eiꝰ interuenit in ſurri⸗

piẽdo:qꝛ eſt obligatꝰ ad

eiꝰ reſtitutös.
i ¶ Suppoſitũ.i. furtůũ.
3 Lü manifeſtiſſimuz.
pß dico ĩpediri variatio
nẽ poſt ſatiſfactõʒ cũ ma
nffeſtũ ſit q qñq; etiam
ante ſatiſfactõeʒ impedi
tur. vt in caſu cõtrario: et
hic dicit.

tes
d ¶ Pulſatꝰ.ſ. fur.
e QRẽ furtiuã. ſʒ q̃ actõe
ſñ. cõdit. incerti.ᷣm. h.
vt. ff. de cõdi.fur.l.et iðo
S. fi. nõ ditõne fur. que

ſoli dño dak. vt. ff. de cõ⸗
di fur.l.i.ſed aʒ.dic̃ actõ

ne in factũ vel officiũ iu /
dicis. vt ibi no.in.l.et iõ.

et in glo. iſta dicit dani cõditõz incerti:male dicit: q: llud eſt verũ in eo

b ¶Sʒ incidebãt. ſ. qren

actione liberari. ſuppoſitũ autẽ ei
eſſe ꝗ ꝓre ſibicomodata dño ſa-

tiſfecit.ũmanifeſtiſſimũ eſt eti

am ſi abinitio dñs actionẽ ĩſtituit
comodati ignarꝰrei ſurrepte.poſt

ea aũt hoc eicognitoaduerſus fu
rẽ trãſiuit:oĩmõliberani eũ qrem
comodatã ſuſcepit: quẽcũq; cau

ſe exitũ aduerſus furẽ dñs habue
rit eadẽ diffinitõe obtinẽte ſiue in
pte ſiue inſolidũ ſoluẽdoſit isqui
comodatã rẽ accepit. Sʒ in ſecũ⸗

dã dubitatõeʒ incidebãt ꝗd ſta⸗

tuendũ ſit ſigs rẽ comodatam ba
buit quã aliqs furto ſubtraxit ⁊ li

te pulſatus cõdẽnationẽ paſſus

fuerit: nõtm̃ in rẽ funtiuã ſj etiã in

penã furti et poſtea dñs rei uene⸗

nit oẽm ↄdẽnatõeʒ acciꝑe deſide⸗

rãs::utpote ex ſue rei occaſiõe oꝛ⸗

tꝗs:aliaꝰdubitatio ĩcidit ueteribꝰ

vtrũne rẽ tantũmõ ſuã uel eiꝰ eſti
mationẽ cõſequat᷑ an etiã ſũmam
penalem. Et licet abantiquis ua⸗
riatũ eſt et ab ipſo papinião in cõ⸗
trarias declinãte ſnias:tñ nob hic
decidẽtibꝰ:papinianꝰ lʒ uariauit
eligẽdus eſt nõ in pꝛia ſjin ſecun⸗
da eiꝰ diffinitõe in qᷓ lucniʒ ſtatuit

minime ad diñm rei puenire ubi
em̃ piculũ ibi et lucrum collocet᷑:
nec ſit dano tãtũmõdeditꝰ qui rẽę

comodatã accepit:ſ liceat ei etiã

lucrũ ſperare. Quʒ aũt in cõfinio

earũ dubitationũ tertia exoꝛta eſt:

ͥ bʒ ius in re qre dicit referre ſi dño ſubtrabat᷑.qꝛ tũc ei dat᷑ ditio furti

ua. vt. ff. de ↄdi.fur.l.i.ſi ſi ubtrabat ei qͥ babet ius in re:dat᷑ ↄditio incern

vt in creditoꝛe.vt ff. de cõ di.fur.et iõ.in fi.ſi ſubtrabat᷑ bo.fi.poſ.datur

triticania ff. de trili.ſi habẽti ſciam rei aliene volũtate m̃ dñi vt h̊ ſubtra

hat᷑ ad rẽrecupandã dat᷑ offidũ iudicis vel condino ex l.ſi coloni j. de

agri. et cẽſi. ſi coloni. f ¶ D
tẽdo qð eſt exactũ. Sʒ qͥ ſi velit furè ↄuenire.Rñ.
nunqͥ d tunc fur afficiet᷑ duplici dĩno. g ¶ Mꝛta. ſ. odenatie
b Aua ora ocange rei mee q̃ſitũ mibi deberi. vt. ff. de rei vẽl. ſolũ. F. i
et

z. ſ. odénationẽ.

t.ff. cõmo. ſi is qͥ. S ſi quẽ queſtũ. et. ff.ad trebel.l qꝛ poterat.

—

efiderãs.boc cũ dñs ratã bʒ exactõeʒ pe/

tariꝰ tenet᷑.vt.ff. tcomo.l.ſi vt certo.S.i.et de re iur.l.ðᷣcms.
i ¶ ollocet. vt et. . decadu tol. S. ꝓ ſecũdo. et.ff. de reiuf. pᷣm na
turꝗ. ar. ð. ff. de ꝓcur.q ꝓpᷣo. ꝓcuratoꝛ vt in ceteris.

K ¶ Axoꝛẽ br̃e.vt.ff de fur.ſi qͥs vxoꝛẽ.in pu.

. 1029Erubuſt vt et
q̃re nõ eteã decidimꝰ. Cu enim deiuredo. l ii
o . rie d l.et. S. re. amo. l. ij
aptiſſimi iuris eſt nonpoſſe mari ſibirẽ vin ſum/
tũ cõſtãte mrimonio furti actõe, puit.
cõtra ſuã uxoꝛẽ hĩe:qꝛ lexita atro nee den⸗
cẽ actõʒ dare in ꝑſonas ita ſibi cõ nADari. ſiye
iũctas embuit hmõiinciditueter Aigtun.
ſenſibꝰ qſtio. Quidã eteni re ſibi er ſolnome,
comocdata hmõi rei furtum a ſua trimonio:ſz eodeʒ

muliere paſſuseſt:⁊ dubitabatur

utrũnedño rei furti actio contra ſnen d te
mulierẽ pᷣſtet᷑:an ꝓpter neceſſira amo. l ij. vl diccõ
tẽ cauſe et maritꝰ eiꝰ utpote actõ auenfanont⸗
ni comodati ſuppoſitus põt hrĩe ¶ ſz in ſimplu fano/
furtiactõz. Et actoꝛes qꝗdẽ iunis emimoniſd er
ſatis et in hac ſpecie ↄtra ſe iurgi gicherupehvriſto
um exercuerũt.ex pñti aũtlege et ſer coꝛ l. fina. er.l
anterioꝛib' nfis deciſionib? q in qrni vt rad .
iſta poſite ſunt conſtitutõe: põt et cũ marit. vel ter⸗
hec ſpẽs apeniꝰ dirimi.ſi em de⸗ o regulare ⸗
dimꝰ dño electõeʒ ad quẽ uelit ꝑ Ppeerneceſniae
uenire: ſiue adeũ ꝗqrẽcomodata, vr. ꝓr. vel quar
accepit ſiue cõtm eũ ꝗ funũ com cmotetli vin ſ⸗
ſit:et inhac ſpecie ꝗdẽ maritꝰ pꝛso ctũ noiererũ amo
ptermmimoniipudoꝛẽnõfuniſ.· talle hoͤe e de
rerũ amotarũ actionem habeat: ſi lunſlas wotat

ipm dñs elegerit: dñs aũt omneʒ p
licentiã poſſideat: ſiue aduerſus

marituʒ comocdati:ſiue aduerſus 8ine an: an⸗
mulierẽ fum actõnẽ ertẽdere vult tepe ſe bi re dii
ita tñ ut ſi ipe ꝗ rẽ comoclatã acce Ireerme⸗ oua e5
pit ſoluẽdoꝰſit:nullo mõ aduerſꝰ agir furti. bic ecõ⸗
a iorz actia orrédaf: nmneaag ſuripuit reʒ ex
mulierẽ funti actio erreclat Mmeer tranei viro:ſʒ qua
hmõi occaſiõe inter maritũ ? vro realid p. ſß. arb
rẽ ꝗnõbñ ſecũuiuũt aliq machi⸗ fuit funũ fem vio
nanooꝛiatun: et ne foꝛſitã martto Berma egan i
erne q manto iardius pmittit ex
traneo agere vnma
mulierẽ. ibi aũt ex

cõſtante in factuzʒ

traneo fuit factũ furtũ. Extrabat. ad iudiciũ.et eſt ſic deli⸗

be ahiln fi. .
Ol Kubꝛica. De ope. liber. Quia occaſione oꝑarum libeni fugi

unt a nobis ideo ſubicit deopis libertoꝝ.

+☛

miſſio o bliget᷑ vt.ff. ſi cer. peta.lecta.et.S

lu modeſtinus. b ¶Zibi. liberto.

tempoꝛe manumifſionis.i.ſtatim po
nã ante ſeruꝰ nõ obligaret. vt ff. e.l. vt iuris. et delibe. cau /
ſa.l. fi ſʒ puto ꝙ etiã pᷣus:ſi ſtatim tñ poſtea ſequat᷑ manu
miſn de pac. petẽs. Itẽ ſi pꝰ⸗
ea ex interuallo ſi mõ actũ fuit tũc vt poſtea ĩponerent᷑.vt.ff. de ſo

ſt manumiſſionem

1

c ¶ Impoſite. p ſtipulationẽ vel iuſiurãdũ.et ſic ſpãle eſt h vt pa⸗

i ¶ Peruenire.idẽ in ↄductoꝛe. vt.ff. loca.is qͥ. ſec in cred itoꝛe. vt. ff de pi
gno.ac.ſi pignoꝛe. Sʒ q̃re ſecꝰ.Rñ.qꝛ creditoꝛ nullũ vſũ amittit: nec em̃
debebat vti als cõ mitteret furtũ.vt inſti.de obli.q̃ ex delic.S.placuit.at

comodatar et ↄdudcoꝛ amittũt vſu quare babet lucrũ. Itẽ et aliud eſt

ciũ veſtiat iureiuf.vt ff e.iureiur.l.fi.⁊ de li.cã.l.fi.et agit᷑ ↄditõe
certi ſi certa eſt opa ad inſtar pecunie credite. vt. ff. ea duob?. alial
actõe er ſtipulatu. vt inſti. de ver. obli. in pꝛin. Sʒ videt᷑ ꝙ ſemꝑ
ſit agendũ ex ſtipulatu,nã oꝑa eſt diumũ officiũ, vt, ff.erl. i. erus

ſlezn
RW
dn 4
ekelif
ſie

R
Rfl
biit
t D

Außſ⸗
giue
Bdd
filſine
nenißn
tunnſe
ſt cte
nüifnn
toli ſo
Mmeninin
immimn

fnpltan

nffnanfn
Plicrint,
Cunhigti
nlſinel
linfa
Iiemnft
GanteNr⸗
glenic
Nebeithi
Uehalkine
gitt
Mianotn
oeniin
ieim
ſegkn

ſionir

mud
cüntn

Gwint
um6
e; hi⸗
ptüann
in
eſritnin
inpeum
ianthe
Pöiel
giſcn
nitig⸗
lenun
cibii
etd

Sextus.

notat factũ qð incertũ eſt quo ad ſubſtãtiaʒ. ct ita petcł actiõe ex

ſtipulatu. ad qð facit. ff. de ver. obli. vbi aũt nõ abp gret. F. qui id

qð in faciẽdo. nec obſtat.l.illa. a duobꝰ. vbi ðꝛ qð petit᷑ op era ſi⸗
cut pecunia credita. qꝛ illud eſt vem qñ petit᷑ extimatio: ſed noõne
operarũ:alie cene alie incerte.Rñ.illud verũ q;tum ad q;tiiatem

at integrũ ius patronatꝰ. vt.ſ.e.ſi quã.vel dic ſecũdo quo ad pꝛi⸗

myü articulũ ſolet ↄueniri.ſ.lege puta in caſibꝰ ſi libentꝰ vltro ob

De operis libertoꝝ.

qui ſponte manumtittit.vt et.j.de lib.et eo.lib.l.i.ſed in cõtra tabulas ſer
uat᷑ alia regula ꝙ quilibet q̃ gratis vel nõ gratis manumitit babet ius
ſuccedẽdi:niſt in caſibꝰ qñ alienũ ſeruũ redimo ſuis nũmis: vel ab extra
neo accipio pecuniã ꝓmanumittẽdo.vt.ᷣff. deb o.liber.l.etiam.s.ſi quis
nũmos.⁊. :.ſed ſi bac.ſed foꝛte iſti duo caſus nõ excipiunt᷑ in beneſcio

ſecus a0 ad ſt babz Hagen ned,
ka rinot Uolenteuroꝛ ei? errrabat: etfuni Dem. aa. enichei. dein iue vo adopnun;
Fne Fen ur patiat᷑ penalẽ ↄdẽnationẽ. Snumiilicne cauſa tacli al ſits al übae
ſnpolioe mac tus:neqʒ in ſemuituteʒ de ..
ſtipulationẽ. ſi au alihe — Pomlemnme; nümis.
one Beopers libertoꝛum. duclamanumiſſoꝛe poteſt: necim Dinhmis: abe⸗
iul in 1 iid 1 traneo.a qu
nanonn faai da Apato. Seue. et Antho. an poſitas opems pſtarecogii. A anm uloollbenas
eſeoaelſns Romano. —Benn. aa. quintinino. Hoomihains d1 lio er
er neceſſitate ſ er Itpe manumiſſionis ope Ninũmis acceptis abex cus ſia ſeuo vt. deob
ne ge. , Aetbi impoſtte ſunt: ſias 1 Armeo ſeruuſuũ manumi Maac ſhad fene eun
„.tt.ii. te eas pᷣſtare debereꝰ. Solet aũt ſit:et ꝓoperis pecuniã abeoacce ſeruorvr kk, deobledl. n
eeꝛoopis. olis inter patronos et libertos cõueni pit: ſiue fuerãt opere impoſite ſi· cius puem̃. et . t li er
an er muut pꝛo'opens aliquid pꝛeſtet: uenonii indebitam ſolitamredd ganfmenven cauſal
puta equꝰ vłbos licet pcium nõpoſſit peti niſi quã dere cogitur. n Cogik. . ſt oredens ſe
dealigſpur itet do ꝓpter inopiaʒ pꝛo alimentis Dem. aa. valeniano. ⸗ debeeotu veltati 65
Koperari futra icd ertra oꝛdinẽ petineceſſitas ſua quã pecuniaʒ tibialiber. panon viſ decodiin
rũ.iccogi ablinitio ſerit: cñet ſiopere nõ erant uinpo totuo ex venditõe opaꝝ de. ſi non ſoꝛ. F. libenus.
Sſtan eriã ↄuetů ſite: defectis tamen facultatibus Debeni ꝓbaueris: reſtitui tibi a li · alioquin donare videtun
qð nõ placet. vt. j. e L pſes iubebi * vt.ff. eo. cãpanꝰ. Sed vi
lſiquã. vel dicis Patroni alere eũ cogebarnis beno tuo pᷣſes iubebit. Ex hoc det cõtraniũ. vt ff de do
Sciũ nõ poſſit pe/⸗ S ð na. inter vi.ei vxo.l.ſi eus
ti. ſ. ſic vt remane / H. ſi pecunia.vbi accepit

Fraiſa voreſ⸗ imponere opas et nõ cogik manumittere. nã qͥdam buic

nõ ſupioꝛi eã ſignãt cõtrariã:et ſoluũt ꝙ ibi accepit pecuniã ab ipᷣo ſer

tulit. Itẽ ꝓpter inopiã patroni. Itẽſi tale genꝰ eſt operarũ quod uo. bvic ab alio:ſʒ foꝛte ibi nibil refent a ſeruo vel ab alio accipiat.nam et

nõ cõpetat patrono: vt ſi lib ertus ſit medicꝰ vel panthomimꝰ cu/
ius ſi velit patronꝰ operis vti:ſemꝑ op oꝛtebit eum egrotare vel

ludos celebꝛaꝛe. vt bic.et.ff.e.l patronꝰ. et.l.ſi libertꝰ.his ceſſanti
bus nõ põt peti pecunia niſi ꝓpter inopiã. Ael dic tertio ᷣm aʒo.

cõ ueniri ꝓ operis.ſ. pᷣteritis:lz ꝓ futuris nõ: vt remaneat ius pa
troni integrũ. vt.j.e.l.ſt quã. niſi in caſu.vt.j.e.l.nec patronis. Ad

oẽs aũt pᷣdictas expoſitões bñ adaptat᷑:niſt qñ ⁊c. Sʒ viðꝛ ꝙ
etiã inopẽ eũ nõ tenet᷑ alere.vt.ff.de lib.ag.ſt quis ali.S.ſi qͥs a li⸗
bertis:ſʒ hic nõ dicit᷑ libertũ ſoluentẽ pᷣciũ oꝑarũ teneri ad alimẽ
ta:ſʒ tantũ ad pᷣſtationẽ operarũ futurarũ.diot᷑ tamẽ. ff.e.libertꝰ
patronũ ꝑdere ius ſuccedẽdi ꝓpter operas futuras. Secũdo di
cit ꝙ nõ reueꝛentiã. Zertio dicit diuerſum in alimẽtis.ſed dic di⸗/
uerſum a reuerentia. vel illud. ff. de lib.ag. verũ eſt cũ petijt et exe⸗
git et ↄuenit eũ dare pᷣciũ:ſecꝰ ſi tm̃ petijt et nõ exegit.vt.ff. de iure
patro.ſicut.ᷣet.ᷣff.e.libertꝰ.ᷣvel aliter. hicnõ dicit ꝙ ipſe cogat᷑ eum
alere cũ exegit ab eo oparũ pᷣciũ:ſed dicit ꝙ patronꝰ põt eũ coge
re ſoluere pꝛeciũ operarũ ꝓpter inopiã alimentoꝝ.

g ¶ Id.ſ. pciũ futurarũ operarũ.

b Togebaris.ſicut ectra te alere cogit᷑. alioqᷓn ius patronatus
lrerer ve deſure pa.diuus.S.fi. Hota etiã ex baclege ꝙ; ne
ceſſitas nõ habet legẽ in eo ꝙ dicit. niſi qñ ⁊c̃.et facit.ff. de o ffic.
Pcõ.l.i. Itẽ no.ꝙ plus ſubuenit᷑ pauꝑi qᷓ; diuiti.vt et.S., de epiſ.
et cle.l.ſi quis ad declinandam.ꝭ.penulti.
rlunnnelacituce eũ aliꝰ manumittat.

In ſeruitutẽ. licet ſit ingratus. vt.j. de li. et eo.li.l.i. et.ff. e.
quis hoc. in pꝛin.

ec impoſitas.ſ de facto.deiure em̃ imponinõ poterũt:cũ nõ

ſpõre ſed ex neceſſitate eſt manumiſſus:niſi ſciẽs non poſſe impo
ni paſſus eſt. vt. ff.e.cãpanꝰ. tẽ et in alio caſu.vt.ff. de bo. lib. qᷣ
ex cã fideicõ. Itẽ et in alio caſu.vt.j.e.l.mater. Iteʒ vid et᷑ huic.l.

cõtra. ff. de dona. inter vi. et vxo.ſi cũ vxoꝛi.S.ſi pecunia. So.ibi

loqtur in eo caſu cũ ſciẽs imponi nõ poſſe paſſus eſt: vel cum nõ
manumittit ex neceſſitate:nõ em̃ cogi poterat mulier necvenire po
terat ad libertatẽſi ipſa nõ manumiſiſſet. vñ ſi manumiſit gratis
manumittere videt᷑ quare oꝑas imponere põt. Hota etiã ex bac
lregulã ꝙ ille ſolꝰ imponit oꝑas ꝗᷓ ex volutate manumittit: niſt
in caſibꝰ vt mõ notaui. Itẽ aliã ꝙ ülle ſolus reuocat in ſeruituteʒ

ibi in fi.loq̃tur et cũ ab alio accepit:ſed tñ dabat ꝓ ſeruo:et ſic eſt bõa ſo
luso. Ael ibi nõ dicit operas impoſitas eodem caſu quo accepit pecu⸗
niã:ſed duo caſus ſunt.nã vtriq; iſti et ſuꝑioꝛi eſt cõtraria.ſolue ergo et
ſigna cõtrariũ vt dixi in ſuꝑioꝛi.l.qꝛ ſpãle ibi:qꝛ nõ cogitur manumitter
ia nec erat ſeruus niſi cũ manumittit.
Aquã.pᷣmus actus eſt impoſitio operarũ:et in iſto pdit cõtra ta
ulas:ſᷣm.h.ſed aʒo.ꝙ nõ.ſecũdus actꝰ eſt operarũ exactio.ter
Atius depcio ſeu de mercede futurarũ operarũ cõuentio.operarũ
exactio tollit cõtra tabulas. pꝛecij conuentio ſequat᷑ exactio vel nõ tollit
oĩa iura pr̃onatus.niſi ſpõte libertus offerat: vel miſi inopia ſit patroni.
p ¶ Ex venditõe.cõ ſenſu vtriuſq; panis inita.
q Operarũ.pᷣus impoſitaꝝ:vel dic pᷣteritaꝝ et futurarũ.
r ¶ Ex hoc em̃.i.ex vẽditõe vel exactione operarũ vel mercedis nõ ex ſola

impoſitõe operarũ.vt.ff. de li.agno.ſi q̃s.S.ſt quis a libertis.Alij vt bu

go de poꝛta rauẽnata ex ſola impoſitõe.vt ar.jſ.de bo.poſ.contra ta.l.ij.
ar. cõtra hu.ff. de iure pa.ſic ꝓ vtriuſq;. et.ff. de operis liber.l.libenꝰ qui
operarũ. Itẽ ꝓ aʒo.qꝛ operas vł mercedẽ ꝓ operis ſiue pᷣciſũ operaꝝ ac
cip ere a liberto nõ eſt ꝓbibuũ:vtpote cũ lex ei ꝑmittat ſoluere ſi velit.vt
ff. eo. patronus.in fi.et.ff. qui et a qui.ma.l.fi.S.i.ſs exigere.i.ab eo inuito
operas extoꝛquere vel obligare inuitũ ad mercedẽ eſt ꝓbibitũ. vñ dico
q ex ſola exactõne operarum amittit patronus cõtra tabulas:ſ⸗ cetera iu
ra patronatus retinet.vt.ff.qui et a qui.l.fi.S.ſfi.ſed ſi exigat mercedẽ ſiue
pᷣcium operarũ vel obligationẽ mercedis:tũc incidit in.l.eliaſcẽtiã. et ſic
amittit oĩa iura patronatus.vt pᷣdicta.l.cõtinet᷑. Diſtigue ergo:quia aut
facit boc patronꝰ ad poſtulationẽ et rogatũ liberti foꝛte qꝛ libertus vult
magis mercedẽ dare qᷓ; operas ſoluere:vel petit libertus gratia ſui ami
ci a prono quatenus locet ei opas ſuas:et tũc nõ delinqͥt patronꝰ. aut
exigit patronꝰ mercedẽ vel obligationẽ mercedis extoꝛquẽdo ab inuito
liberto:et tunc ſiq̃d em ꝓ pᷣterita opera.id eſt ꝓ ea quã nõ pᷣſtitit ſuo tem
poꝛe:nõ amitiit ius patronatns:quia pᷣciuʒ opere pᷣtenite accepit.ſi vero
pꝓ futura:ſiquidẽ patronus facit exneceſſitate:puta alimẽtoꝝ:nõ aminit
ius patronatꝰ ſecꝰ ſi ex volũtate.et ꝓbant᷑ bec om̃ia.ᷣff. de opis liber. pa
tron.ꝑ totã.l.et.l ſilibertꝰ.et delib.agno.ſi qͥs a libertis.S.ſi quis.⁊ Bᷣ
et. j. eo. nec patronꝰ. et.S.l.i.ſi vero qͥs exigit operaſ:nõ deſinit eſſe patro
nus qᷓ;tũ ad alia:ſʒ qtũ ad cõna ta.ſicut et.j.de bo.poſ.cõtra ta.liber.l.
ij. et. ff. de iure pa.ſicut. expibebit ᷓ ei reuerẽtiã et cetera iura patronatus
alias em̃ nõ eſſet differeia exigat operas vel mercedẽ oꝑarũ:qð lex vo/⸗

luit. Ot. ff. el. patronus ·et. ff. qui et a qui.l.fl. “ſiñ.
a ¶ Liberã. huiꝰ vᷣbi expoſitio ẽ.j. de bo.poſ.cõtra ta.li.l.i.et. l. ij. m aʒ.
beſlh abet. q;tuʒ ad eũ qͥ vẽdidit nõ fratrẽ.vt.ff. de bo.li. iul. ait. bm. Ald.
e¶ Aſodo dixi.dandã pecuniã ex venditõe oparũ debitã mõ ſi nõ onerã
de ⁊c᷑ et ſic põt referri bec determinatio ad id qð pᷣmo dixit:non ad ꝓxrie
dictũ. vel poteſt determi

nare et referri ad ꝓximũ nm Ii Rorꝗỹ zr , ſ,.
bicrdh id ſt dicer. babet enim liber teſtamẽti ſactionẽ ſi⸗
liberi reſtameii ſacnon bertushabet en nõonerande
ex vẽdite facta iuſto / ſibertatis gra emiſſam eſſe cautio
cio animo petẽdi ſine ex/ Pe 1n .
actõe ., modo ſt nõ 7. NMein 4 babit. ¶ Dẽ.aa.tentio.
Quia tuens lden conſe/ Alter tuaab eo quẽ ex cau
quitur liberã teſtamenti „G Tos,-Sr
fadionẽ libertus qñ iniu ſa fideicõmiſſi manumiſit
no bcio qꝛ lexno bſumi Operasimpoſitas petere nõ põt:
P exigat niſ exactio ſiat niſi ipſius tãtũmõ tempoꝛis quo
vt. ff. eo. que onerande. — ſir: i dies ficlei
Quando aũt onerande MH ante manum nich ies nidei⸗
libertatis cã cautio emiſ ⸗/ cõmiſſe libertatis exiſteret:ſj niſi
ſa diece lobes auad
re.actio nõ dat᷑.l.i.O. qu ⸗ PaE SE ,„ 2
onerãde.et.l. fi. S.ſi ſeru? buerit: adi cõpetentẽ iudicẽ ꝓmõ
kndens. Item bßͦ diadt A Mpera. aleran. a. muncio.
eum coſecuiliberi ela⸗ (11 Ec patroniſpꝛo oꝑis mer
mẽti factionem:qꝛ nõ eſt redzage-ſno fire. tzri,
equuʒ vt vtrũq;.ſ.et vi / cedẽ accipe lichz: nd ſi
uentis operas et moꝛtui indicte opere pᷣſtitenõ ſint:ad pe
ſucceſſionẽ conſequak. vt cmnie exactionẽ obſequii nõ pᷣſtiti

Fiins. entol. vng. errimatio conuentat᷑. Qui aute,ʒ

—

aangz po⸗ duos filios in poteſtate uel diuer „5 R ‚nöpoſ
425* er en de . ecrnoal
redib patronoꝑ: neq; maritis pa beilnd ale⸗

teſ aechhik iſlio ſis tempoꝛibꝰ habuenit:lege iulia
tatoꝛis rogato e maritandia edini a
p fideicõ.manumittere. de mantandisoꝛdinibus obliga⸗
vt.ff. debo. liber que ex tione operamũ liberatur.
nõ em̃ volũtate ſua:ſʒ ne EEe e ⸗
ceſſitate manumiſit. Itẽ Ituis numis emptul es ab
let teſtatoꝛ iuſſerit vt be eoa quomãumiſſus es:nec
redi ꝓmitteret operas:tñ .— e ee
nõ cogit᷑ ꝓmittere:⁊ ſi ꝓ opa gci debes: neq; punm ab c0

miſerit actio in eñ nõ dak Utpote ingratus potes:patronuʒ

vt. ff. e.l. cerdoneʒ.ſicẽ nec
is cui bõa addicta ſũt cã
ↄſeruãdaꝝ libertatũ pe⸗/
tere põt ab eis qͥ diretto M⸗
vel ꝑ fid eicõmiſſariaʒ li⸗
bertatez ab eo acceperũt
vt. ff.e. ſi quis hac.S.i.accur.

tamẽ tuũ eſſenegare non potes.
OZem. a. litoꝛio.

e iſi tantũmõ. et ad hoc eſt. ff. de bere. iſti.l. iij H§F. qᷓ fid eicõmiſſariã.ĩ fr.

f.
miſſionis.et.j.de liber.et eo.lib.l.i.et.ff.de offi.pᷣfec.vꝛ.l.i..cũ patronus
babei tñ ↄtra ta.vt.j.de bo.poſ.cõtra ta.liber.i.i.et eſt ad.l.iſtã.ff.de bo.
liber. l. earũ.et.ᷣff.e.l.papᷣ.et.l.campanꝰ.et.ᷣff. de nitu nup.ꝓxime.et.ff. de
in ius vo.l..is queddd.
Ec patronis pꝛo operis.futuris.qð verũ eſt niſi in caſibus.yt.ff.e.
l. patronus. et.l.ſilibertus.et dixi.S.e.ſti quui. L
b ¶Si indicte.de incertis dicit q̃ nõ cedũt niſi indicant᷑. aliud aũt de cer
tis.vt. ff.e.ſi qͥs hac.S.i.et.l.quoties.
i ¶¶ Exactionẽ.no.ar.qꝙ qͥ tenet᷑ ad factũ poſſit ſe liberare pᷣſtãdo pecuniã
ꝓ eſtiatõe:nec pᷣciſe ↄdẽnãdꝰ ẽ ad factũ.vtẽ ar. ff. de re iu.l.ſi qͥs ab alio
5.üna. K Qui aut duos. vel vnũ qnquẽenalé, excipit aũt illeqᷓ arteʒ
ludicrꝗ exercuit:et qͥ oꝑas locauit ſuas vt pugnet cuz beſtijs.vt. ff. e. qͥ li⸗
bertinꝰ. Itẽ ſoluit᷑ obſigatio operarũ rõne infirmitatis liberti vel digni /
tatis ei ſupueniẽtis.vt.ff.e.libertꝰ qui poſt.et.l.nec audiẽdus. et.l.ᷣinter⸗
dum. Itẽ rone etatis.l.ãnoꝝ.vt.ff.e.liberta. Itẽ ꝓptpᷣſumptã volũtatẽ
patroni.qð babes.ſj.e.l.liberte.et.ᷣff.e.l.liberta ſi in cõcubinatu. Itẽ rone
nadeſiniſtre ſuſpitõis. vt.j. e. qdðᷣ exliberta. 5. is aũt.l.pe, c7(.
¶ Ituis nümis,qð impꝛopᷣe ðꝛ.yt, f de mannl iiij.

4

ei honoꝛẽ patronis debitum exhi

Ibene tue ducẽdo eãuxo⸗

m —
ſe
extraneo:hica ſeruo.vt.j.ti.i.l.i.

4 ſ. Iberte. vxoꝛẽ id em ſi babuit eam cõcubinã. vt f. e l liber
́tis ſi in cõcubinatu. . .
0 ¶ Auxiſti. vt et

rem: dignitatẽ auxiſtiꝰ: ⁊ ideonõ 1 decap. poſt
2 12X 2 lirre. l. ſtis q te. et
eſt cogẽda operas tibi pſtare:cũ impꝛopᷣe ponitur

poſſis legis beneficio ↄtentꝰ eſſe bic di nitatem.
q inuitote alii nõ poſſit iuſte nn- ſonboſſt

ff. de ritu nup. l. in
.HZHem. a. herculiano. eo. derchülpan
. trono.et.l. fl. ſy nũ
Icius ſi cteſtamentũ face qd idem erit poſt
ret ſemo ſuo gaio libertatẽ diuoꝛtũ. Rũ id
cũ cõditõe hac dedit:gaiũ ſeruu, Eê ſitar S. ffee pla
Denz atriSne.ſz ibi in alio ca
meñ a die moꝛtis mee annis tnibꝰ ſun dicin l. qñ con /
pactismanumitti uolo: ita tũ vt ceſſit alio nubere.
pſtet heredibꝰ meis ſicut meuiuo Irẽ dicn bi
Bſabat:et cq ideſ. teſtarori nõ eſt cogenda p⸗
plia at: et cu e leruus teltatoꝛnꝛ ſtare ven eſt exob
diumũ ꝗdẽ pᷣſtaret:et poſt moꝛtẽ garonaqnatene
ceis uſqad diẽ pſtande libertalis paegeſbenar
etiã heredibꝰ Pſtiterat:mãifeſtũ vt vxoꝛ viro: ſicut
eſt ꝙ adeptus libertatẽ ad eandẽ Ane me er n⸗
Pſtanonẽ cõpellinõpoſſit. debere eſe. vt. ff.
MApꝛ. alex.a. ceclio. de dona. int yi. et

id ſie pr̃onus
operas:neq; extaneis he

tronan debent O” coͤmiſſuz: cuinö ẽ
AAMpꝛ. goꝛdi. a. affricano. .Z iaa Deam g t
ADoc exlibenamlierena-⸗ f dele t plane .
„ez νανεENE fi.et.l.videndũ.vł
S cit ingennüeſt. JIsaut eſt boc er vi repe/
qui liberte ſue nubẽdi comodauit ‚—
ſenſuz: qsuis operas ab ea exi- ad manͦiden ?
gerenõ poſſit: iura patronatꝰ nõ in ßſtatoͤne diriſſe
amittit. pꝛ. diocle. etman. viner te de
Aa. venerie. uus. er ff, de codi.
Vimanumittunt᷑ liberi, c del. auia.et faẽ
— = ff. de manu.l. cõm

Iberti.nec extraneis:ſʒ filijs.ſic vt.j.l.penł.et.j.deobſe.l.i.

giã exberedatis nõ mala mẽte.vt.ff. de bo. liber. ſi patro/
indicaturũ. nõ vt reuocet᷑ in ſeruitutẽ ſed vt caſtiget.vt.S.eo.l.⸗manu nus..ſi quis nõ.

uis no.

b Debent. pm o dicto eſt cõtra. S. de in ius vo.l. ij ſecũdo eſt o/

ciẽdo:ibi de obſeqͥ alibꝰ que ſunt in nõ faciẽdo.vt ar.ff. e.l.fabꝛi⸗

les.ſecũdũ ↄtra.ſolue vtibi. Sʒ viðꝛ ꝙ etnã illa q eſt in nõ faciẽ

do nõ tranſeat ad heredẽ extraneũ:nã dat᷑ in eũ de dolo actio. vt
ff. de dolo. l. heredibꝰ. Sʒ rñdeo ibi de calculo nõ de infamia lo ⸗
quit᷑.vt.j.e.l.ſabinꝰ. Poſſet etiã ſecũdo intelligi ꝙ bec lex dicit in
operis incertis.vr.ff.e.ſi operarũ iudicio. Diſtinctõʒ aũt de oꝑis
dic vt dixi. ff. de di.inde.ſt nõ ſoꝛtẽ.S.libertꝰ-.
Aog exliberta. ingenuũ eſt. vt inſti. de inge. in pꝛin.
c¶¶ Nbente. ſecꝰ in libeno accipiẽte vxoꝛẽ: qꝛ ibinon eſt ſuſpicio ſi

ipe opas pᷣſtet. vt. ff. e.ſi qs bac.S.etiã. Itẽſecus ſi eſt patrona fe

mina: qꝛ et ei poſſunt pᷣſtari oꝑe et ſilie ernepoti patroni cũ necibi
ſit ſuſpicio.vt.ff.e.ſi cũ patronus. .ſi. Ml
d &¶ Opas. futuni nõ pᷣteriti tꝑis.ſic vt.ff.e.ſi libenꝰ ita. S.ſſ.
e¶¶Mhõ poſſit. cã turpis vitade ſuſpitõnis: q̃ qꝛ qñ ceſſat: ceſſat et
ex. vt mõ dixi. et facit buic..j. ð lati. liber. tol. aut. ad becet. f. ſi
cut patronꝰ.in pᷣn.et.5.e.liberte,ſʒ Z.j.ti.iij.l.ij. ſo. vtibi. Jiẽ ba⸗

Unotes duo ad alia iura pronatus.et cõcoꝛ ff. de in ius vo⸗
ſi ac.ſed contra.jſ.de lati.li.tol.l.vna.S.illð.ſo.ibi accepit ab

Iben liberteqʒ deſunctoꝛꝝ vxro. ſa ſi vir lanã.

tra. j. e.ti.l.i. Solu. pᷣmi Zↄꝛij.h̊ loq̃tur de obſeqͥ alibꝰ q ſunt in fa ⸗

Sextus.

bent lo cũ bee durãte mrimonio: ſec ſi finit ſit. vt. f. el. plane.

De bonis liberton.

it. bona dico ſint vdicata fiſco vt boſtis publici.ſ.filij ſm ea que
icl.1. 76.

Vi manumittũtur arbitriũ.ita tñ .
Net oſſint expibere pr̃or itriu. ita tñ moꝛaꝛi debet vtoperas q ln. ſſabiniani ſilius di
ge Dbevaztwäch is r el wnik. 5 er puincia⸗crl. d äcas ventwonevnio ders o r uren
A rti. qd ſi unt cono. O . e „„ ,
ln ad esz vt opas.Rñ.idẽlicʒ ſi velit recedere poſſit agere fer babebat. et ſenp referas te ct ſ. er ſucceſſiõe pfis. vl dic ſuo
bihe d egutoz. vt. j. eruo manumiſit. 8 Hoſtis ecũdũ caſuz qñ acce
lrl idlinoiguoe binol 8 ſHoſtis. et ſiccrimẽleſe maieſtatis dichbos
ſeſti arf deodi. cau. Ubiuoluerint cõmoꝛãdi a itriuz niſue read fifeuz erlieeit
4 D r 5„ , , venire ad fiſcuʒ. etſi
e balinenereni de guun uſtenetlte gernnliamins gragagluk nale
tungl WMꝛobentur. Nnece itatẽ redigi poſſunt:niſi Mr 8. ms lage Selhete
Mogliee tũc ſic. vt bic et. ſ. jj litate recligi Po unt: niſi 5 — ios liberos m. R
un delicteor ileig. mngan pbent: cũneq; cũpatro tꝑe. Juſti. demothe. Pᷣ. Sboen valer quia ti
an Eopelunt niſi nohabitareli 11.5 uis am ſi babeat filios n
uiſll Pnermn e re libenoſ iura cõpellũt man patronoꝝ in poſte noͤleüt ad eos her ihre
K 4 Dacoguseptor. —— pꝛ.gracia. valẽtinia.et ua- ceperit:veli. mõi narrationez cõ vi deinter lt er rele .
nil Kectde. . kens. and ad obi. t: vel in libertatibus que in⸗ dSc gang,
ckigin ticio.S. ticio. in fi L. ter viuos bn .. ãnat᷑ ꝙ aliqͥd in pᷣnci⸗
ſtting et.ff e. ti. be inſ, redibitõe oꝑaruʒ mane Achitatur uel in his que pẽ cõmiſit:tũc nõ nuͤſei
un fe ti. Pede at pena in eũ ꝗ alienũ libenũ reci⸗ teſtametoel codicillis ſcriptis l ſilios. vt bic. edere
i Ei tubt⸗ piendum eſſe duxenit. nelineeſ habitis ꝓficiſcũ⸗ ———
ima redditio dene⸗ id ẽ Deboriis liben . lb iut erti eona iure patronatꝰ mlia ſunt. vt.ff. ad. l.uuk.
niri 1ad s onislibertoꝝ ⁊ iure pronatꝰ. erẽtur:antiqua interptatõne ſe maie. ier i eti. et tc
ſnis tenet᷑ tm̃ ꝓ qbus Ip ſeue. et —„ mota nõ dubitet etiã i danihtad ios. geln.
pnſmn octulear erat ob⸗ /ſ 2. leue. et anth. aa. ſcde. tus ex ſola tali etig iuſ patrona cõtraria.ſi aũt opponat᷑ .
D beno ciuitat. yt nũmis 9 ve eſſe remittẽdum nec ſi .l. iura. vbi indiſtincte
berchett 3.d 44 . umis empt atq; manu⸗ s ab l jroſta ecſuc⸗ vxident᷑ dare filijs. dic
ui Rele ſna mna miſſus ſit ab emptoꝛe: an adño Cniai⸗ eoꝝ qᷓ ab ĩteſtato deſcẽõ ibi ſpecialit aid⸗
hhfitfi düt tñ hᷣ quidã et ſuo data pecuniamereat᷑ libertatẽ quas ueteres ⁊ poſt hmõi ac. coceſſum loco uilegij.
