bꝗ Redit ad matrem.qð babuerat tẽpoꝛematrimonij in donationeßm
pꝛimũ ⁊ tertium caſuʒ:⁊ qð amiſtit per ſolutionẽ matrimonij.nõ vt dos
ad vxoꝛem:ſtc donatio ad virũ redit ſoluto matrimonio. vt.j.de rei vx.

act. S.illo.nam equis paſſibus ambulãt.vel ſᷣm aliũ caſum dic reditqð

amiſerat per ſcõm matrimoniũ:cum illud babebat ex pacto exiſtennum
liberoꝛum. .
nbuliber ie ergo matri cũ ipſa ſit beres.male ergo ſtat hec aut.
ed dic ꝙ alios inſtituerat ⁊ matni ſolam legittimam dimiſerat. vel die
ſpeciale in bac donatione vt nõ plus debeat babere mater etiaz ſt ei ſuc
de H eredibus.ex teſtamento vel ab inteſtato.vt in coꝛ,.
e¶¶Alienauerit. mulier.

D
ſt/
u.. äſiue * kian i
mi Ki
. eee 1 Aae⸗ nis an 3 e
trrinen ſ.Lp fi⸗ 2 6 .ea . ni
Liber . als nera rſiu femin ſ. b ten 2 5 i. nat quo ſoda
bereze cet ſegnn Rone hunt
bibene⸗ nb el cõ nnneal na⸗ . krber e .
bbi aatz n ipchunn⸗ t⸗ aendl te⸗ ant,
Snbe are anp Ate igan 6i 02 cern aal⸗ 4
„ 1 onib? 1 en . .
5 Se 51 in befes lie⸗ ſtnmin tin boſſe rolna boajli. n
ltoputs muned cied quar re it d de evdr gent e eſacoſ ſde e
io hungid b: une ca —. m t ten k:a 5 9 tce e iſane 3 ſacr 2. ſu. Ghn
e nric faenaſ⸗ ur. the iuſ⸗ e ſular dei eb, ſbn enn cant 8
4 brck NE r iuſ s rlberi redi ſa. A “ Ae⸗ Skn 6
rrrnde riſtit . 6 Ho ppᷣ. ioni 39 . 2 bhe bue NR E. d e aena ar
6 † s.mm batu non E P cti⸗ egr an ſo 4 8 ſuo ſun tiae rea . tion ie⸗geh⸗ e. n.
ide mu en na ino⸗ an nte m 0 re di teſt ntia e i nddio. .lpe. in
m uik vrn üas 5 m m ðtñ̃ ot ſci⸗ a, dẽ oxꝝ s: ipi di n E. vtl⸗ An
ege gꝛr genubcd na x e tãd Fli vV 8 nta ibero⸗ U oſip nsz —
ſeriip epo is ſectr i bo lre: it:e ale taq 2 beri iſu li dimike en dir noie 0 ine
lie uer sſlijs un rimus nen epi ſp It Sfoꝛ turi ero nce lib el ne nignol ſun in
9sZnnnn 4 krad, ſünen pe D aae Goctadv co Prov noeno Aigun
eekie v beros te ati icã nup nate oc doccie itr n. b re a vnlli 26. lian
ide ein. lib ita rean asn rg m 80 ſt zi wi⸗ am ng a e6 vaarie b.
S & e lagi an una⸗ n edenu. 4
iana 1 = te lruan ſaen roꝛ:: ſce⸗ cbec ſo⸗ – cõib enn F
nintes 7 d. col Riei zi cõiu Blios on it in x io ſu ec res tb luerin aũt eris len ſſ bo er 1, .
bis aelo war S S uun
ima di nor xk ä vin oꝛe ig 10 ⸗ it ge 1 ene er 2 a vehlten rus
inctaſegtn re. bult qus flij Bi areant ſteri ſce n Peſe, emlib imo ali enor⸗ koe (
brdener lnra jofil s exp inten onon ⸗ pce fim ds en bin ad a⸗ S
S . par 1 1 . ſps⸗ e – ee⸗ =
en ui tniu dien ce⸗ 1 io: it. Od be ſecu 5 tem iſſo di n ãtũ di in do ea
ve loani⸗ inenke P lo: en odẽ dd. 2 tuʒ 9 in di e ohi⸗ ecnt knal
Picdoo zret dot om au e 4 it lla 6 utm eſu io it: her lene dae ndo
ecun m 1re sexe⸗ 9 e (Oo 02 1 ec fion erit: U q;e b: e Kuoꝛe⸗ 102, e
Be len Re = FEE
i iß i. b otẽ 0 ee ſtate onie d le ti 2 bi i0 ei . tan ren ſeie it⸗
a dan nii el d rim 18 t. ioſern A cVx upt P ice enn idẽ ed 0 154 ſier g
ite S:. fe vel un e kan 65 bos ed
nien ken at. e Sre ag ſu an m ei? . im deie ſdã tun ſtij. ibiu iefn
ieer ſecun eege ſslanev lofael 5 vr ſtm̃ i ſibin aem da: but enn öſt iã K e
k H ſos lnos de nraian agn
vrcee . B poꝛtio „ 1„ H. . ellrei
1 Aan po mihan oei a ſu incnan vi * 65 krrroi,
oe 9 c n 2 . ſq; c. E . ceg igra⸗ c * m au
= – a kiriaz e ſier 5
gi attoms dnenan⸗ ue e : ut ſuo 10 i nu in ſes en ſi Ginta e zanc.
i leger patm „65. loen Ee Pkienin ſonini⸗ tad cor eibe
ben
l.ſin ſpen denlta “ ſccp qt fa 020 cen an 02 8 teon an L. uo i⸗ regin⸗
inter ita fac aee ſc meã fl ere . Sin 8 2 51 Igr 1. e an re
bo anas ndere ac r mhari te Huic ſ caſu 4 bo⸗
KR nr n esg vaͤr
ige ſa 8 5n od ſünunrii eni te ge
Gir In r bon bers erẽ Regden b'⸗ 5 an ſn err nit⸗
ir. In dde mulierẽ 0 eade aſi deũ 0 hü Ed uli
do ote qu ne ſ. in mu rim de ec 89 fim inſer lmu elm
ee kern 4 muant mant S ani Maninv
= m ernie iune ſa do⸗ . Ee
S. c ken ſane H to
i ubig er ni u ſnem 6i om 0
lpoile 4 Iura o re e Hoco
i bo zucri ve a. na nol H
besb a red. otat in ſinu ttoff
= ne necidens
Ane tio. derecreg
1 ata. PS
Veiſuſeept
26

Quintus. De ſecũdis nuptijs
n ſnſniẽtis q dedit: vr ꝙ;nõ poſſint vẽdicare res ſuas vt patemas qd iu enunc qualiter in alijs eoꝛũ bonis. yx Eeſtõ. ſcriptura facto.
hiiun bic remouet. nq bic vt ſic dicq aditio omiſſa nõ efficit qᷓ minꝰp ad 5 Canſis.ꝗᷓ ſunt. j. de dona. inter vi. vr.lL.donationes.
8 mittat. cui ſiłe dicit.ff. ð S ta.l.non mm.S.ſi emancipatꝰ.⁊ facit ad a Qud a filio ⁊c̃.cõtra.ẽ. de dona. antenu l. ſt liberis.ſol.vt ibi.
Dn boc.S.dele.⁊ cõſti.qð fauoꝛe.⁊ de fi.inſtm.l.plures.⁊.j.de rei vxr. c ¶ Derelicta.ſ.vltima voluntate. d Data. inter viuos.

act. F. illo.qð aũt bic dicit᷑.ſi eius ⁊c.ĩnouat aut᷑, qꝛ bee res lucro

e¶ Donata, ob cqm vt dos ⁊ donatio ante nuptias. ⁊ inſpicit᷑ boc tpe

iu cedũt liberis:lʒ moꝛtis ane vt in an
„ — ,Aa Ie = ⸗ ten.de nup.S.qꝛ vᷣo.col
pan dcnet⸗ nis mulieris ad eũtrãſeũt: hoc eſt fuerint ſingulis eqs ꝑtes habenti⸗ la.ah rfae S.de mnofft.
ß valns dn gigel ie Parra mierttoni gleertsn oꝛte busmime HlB maaeqhco e1. z dedane añ
fnpfe Oimuic tdu, dDilſoluit: nec lupſtes ad cdas nu-⸗ rm Puenenit:ad coꝝ lceat in c . mnin er bis cauſts. B
ſnin nrid ptias puenerit·ſi res vel mantꝰ vł nouercãuetrãſt ferre. Sinautẽnon Aoͤpoliroꝛibe eſt addi,
t circa vnuͦcze del vxoꝛ:hoc eſtꝗ ſuꝑſtesẽ nõↄſum⸗ exegꝗs poꝛtõnibꝰ ad eoſqẽ liberos rred elg abait⸗
“ ſeana boſte pſenituel alienauerit q eis ad ſecũ memoꝛatismodistrãſierint facul- ſdede
Cet pu ſeauik auten. das nuptias nõ veniẽtibꝰ qᷓſi reruʒ tates:tũc qs nõ liceat plus ſo no gur val auie.ns au⸗
O g. dſſiis roceſſ . i eſt li itricoi 6 me qͥ nouercã magn
iernn xher diiss cõceſſum eſſe non dubiũeſt li uerceuel vunco inteſtõrelinque⸗ cnna mgner
nm auten eſt beris liceat resaprepꝛofectas yt reuel donare: ſen dotis vel annu⸗ gurit in mbidoberch
n auten denupt j/. Pfnas: amatreut mĩnas accipere ptias donatiõis titulo conferre:qʒ as religell pf meus
gii ſt vero expectet. In auten. colla. viij. cõſti. f. neq; filiꝰ uel fllia h cui minoꝛ poxlovlI. pdezerrx
Nuig in⸗ 7. 5. qiñ infirmaf —, . E . d b Aiberoꝝ. pꝛimi mfi⸗
Ninſuu 2. . ſoluto. er.. ¶ Uim̃ qð ex do. ꝗ. nuptialibus. tima volũtate derelicta uel dat monij.ly p.lſ eo. ih t
Ate deehs. coll ii. u Xoreinoꝛta qðᷣ uir ex do fuerit aut dõata:itatñ vt qᷓtaꝑs ſaach marnmonß ſed
1 nl aannnenn Merancrak filijs cõibus oĩmo q̃hijſdẽ liberis debet ex legibus: pramspoſiea feibi ad
Eunni ſin etin teru. de reſuat qutũ ad ꝓpꝛietatẽ: uſu nullomõ minuat᷑:niſi erhis cauſis eos ſleste.
an Prin aut nad: fuctu pfi conceſſo. Icẽ eſt er pꝑte q de inofficioſo excludũt querelas arſe one chenn
ifie exbis.·· gitate:ilc(lẽq; ſi aliter mrimonium auiꝰ auie: ꝓaui . 5 g:
ſom a . . 2 . r S3 ro. nũqͥd totum reuoca/
S cEnura⸗ 65, ſoluat. Sup his lucris loquit hec nel nep tu. e P nepotũ ul ꝓp nep tu bunrflg pꝛimi mfionij
ſitict ſumere. — eadẽ cõſti.colla.ix.ↄſti.vij.ut fra. ſnenzpene ſuc aii lchal anaa⸗ aer eo nent le,
AUmm. e. bac edictali.O. fi Cquiauero. prgteue lint ex prnauel mrnalinea benane as⸗
Git finali. l 2 1. 2 , 2 ndaf. ar. ſ. de hbere. in
ſa, o Wieais liceat. Iſin abſtineat mr ſecundis ueniẽtibꝰcuſtodiri ceſemus. Sin ilä rf de ſirl ce
ablit ſea bodienõ põt muptijs:habebit ⁊ ipſa ꝓpꝛietatis uero plo qᷓ; ſtatutũ eſtaliqd nouer taor ſan emin die⸗
nczailt pomoné pniem lbeini. Jde, ceucluimcoreliaiut vonunii uuat moare dal vaau⸗
iihe alia aut. vroꝛe jd n pfe obtinet ⁊ in oibus aſcenden datũ ſuenit qð plus relictũuel dõa 5. minus. ꝛ.ff de F. ſig.
ſtie⸗ ihſa n ali cor tibusa ſecũdis nuptijs abſtinẽtibꝰ tũ uel datũ fuenit: tãq nõ ſcnpptuʒ manns. Salvtoch ſ
e nner altie pr. leo. ? ant. aa. eritrio. neq; derelictũ aut donatũ uel datũ cũ ſecundo viro Feno
ulc. ambas lege¶ ñ Aceclictali lege in ppetuũ ad liberoꝝ pſoas deſeniz iter eas ra g beeler mtelligfuur
nz uur siamͤ Auainma ſancim ſier pꝛo. diucdi iubemoĩ ircũſenptione: i qa kenbeenu en ſeun⸗
ſ ens. ur⸗ re mrimonio pꝓcreatis liber is pr piĩterpoſitã ꝑſonã vel alio cn nõ babʒ locũ quod hic
eautnt aut. Ihfiueadlſcda velad tertaautulte⸗ Pn fieri crcogifenceſſatc. diaf vedneig, Nodd
igine vroꝛe Xore er do us repetiti mronij uota migraue Hijs illð adiungimꝰ ut mulier In iur bec lex ſiuenõ beat
iet end coꝛn nt: no ſit ei licitunouerce uel uitri· his caſibꝰ inqbꝰ ante nuptias dõa alia bona niſten d dar
niien ieur dee ee vei coteſtõ uel ſine ſcniptura ſeu codi tiones: ccteras ct amanito resad ſe ſerundo vio loeca
1 in doee dõatio Cillis hr̃ditatiſue iure ſiuelegati vł deuolutas m pꝛoꝝ ſtunuts ke ie iid ochi, em
ſgaſt . 7 Bino⸗ ne ſideicõmiſſ titulo plus relinquer liha aſ mm 8 mie . ſngar ſe vend ere cũ do
ſpin ⸗ zritpm mrionii Mc dotis aut annuptias donatiõis litur: poceſt vbimoꝛte maritim ds
gane, uenö. noie ſeumoꝛis cã habita donatõe monio diſſoluto ad alias nuptias I oſh, S hradſos.
nngi 2Spoſalici. oferre: necinteruiuos cõſcnbẽdis uenent: imobiliũ reꝝ ⁊ mãcipioꝝ gbeltmm alg. 1
ciude ꝓpter nupt. do⸗/⸗ — — 2.. nonan csciuilium uſufruc. du mine. 7.l. ijs. 7. l
Hoitͤ Se donationibus:q ⁊ ſi ↄoſtãtemrfimo annonaꝝ qʒ ciuilium uſufruc. dĩũ gencralner⸗
n aanmm ve tñ donatomser ceniscauſis coſin, tüöe ean penit terdicta. Mobilũ nge anenorb a e⸗
Pliſi Sequimraut.ſ ¶ani ſolẽt: q;afilio uel flie ſi vnꝰ xo rex iuſtis pcijs eſtimatiõe ha⸗ diue er tep. pꝛe. longe.
nſ, i beeẽ el una extitent. qð ſipluresliben bita: peos quoſutraq; pꝑs elegenit Jelatamenan ln
ere coꝛpoꝛe. HW emnaka hieloc ten. de nõ alie. F. ij. colk.
uteh a.fl. F. quia vero. colla. ix. ij. 2.j.de anno.ciuilibus. Item nota q; bicloquitur de moꝛte ſoluto ma

mimonio.nam ſecus ſi per diuoꝛnum.quia tunc aliõ penõ patitur. vt.j.

Gergt 1 Ac edictalii generali.⁊ no. ꝙ; bucuſqʒ dixit qualiter punian er diuoꝛn
n . de diuoꝛt. conſenſu. · bic niſt ,F.ſt yero.

4 ur contẽptozes liberoꝛũ in lucnis ꝓueniẽtibꝰa d efuncto cõ xij
Glnef KD

Liber

dic.i. lucris babiũ a viro.⁊ ſiẽ vid ent᷑ interim fllij non dñi. vel die

p Sacramẽto.·a ptibꝰ nõ ab arbitro m. b. nec ob. aut.decernim. vel

dic etiã ab arbitro.nec eni vere eſt arbiter ſed arbitratoꝛ.
q Kideiuſſionẽ.quã nõ pᷣſtaret bir, rebus mĩrnis.vt.j.

— „ —

de bo. libe. cuz

opoꝛter. S. nõ aũt ipotbecã. ⁊.l.fi. .illo ꝓculdubio. vel foꝛte aliud ẽ in
caſu iſto ẽt in patre. Itẽ nõ aliter facit fructꝰſuo 8. vt. ff. de vſufruc. leg. l.

vxoi.
Pr otigerit. ſ. matrem.
Negũ moduʒz.vt ipſe
extant ? deterioꝛatio
extimek.
t¶¶ Dupſtitit. i. d viuit
v Pes res. Itẽ ſi vnꝰ
de pluribuſ decedat:bʒ
locũ pactũ appoſitũ in
caſu nõ exiſtẽtiũ filioꝛũ
vt in aut.e. S. ſʒ ſi qͥdem
nobis pꝛideʒ. m io. vt
ſ.tato minꝰnũc reſtituat
Aliq libꝛi babẽt finem
iſtiꝰ glo. ſic vt in aut᷑.e.
2 ſancimꝰ. Sed boc qͥ;
dẽ nobis ꝓdeſt ſm Jo.
vt.ſ.tanto min? nõ reſti⸗
tuat. x Reſntuẽtur.
condi. ex.l.vel reiven. ſi
extant vel ex ſtiplatione

q̃ interponit.ſic ẽᷓ eſt ali

gs ſollicitꝰ de beredita⸗
te viuent.ſʒ arg. Z. ff. de
vul. ſub. l. ij. SF. interdum
ſʒ iõ eſt bic. qꝛ ab ea ꝓ⸗
ceſſerũt ⁊ quodãmõ.ſ.pꝑ
vſüfructũ adbuc ſũt ſue
¶ UVirilibet. p mfi po/⸗
ſtea fllijs dare cui vult.
5 0 ld utuo. i. p mutuo.
2 Ad axie. qꝛ ipſi bñt
dñiũ ⁊ mater poſſet idẽ
facere ſi ſatiſdediſſet cũ
as Piteret lvlui dtc
ag Aiffectꝰ.l. ĩ vſun pᷣdici
5Ab aneböt. Sʒ qd
ambo ſint ꝑati ad ſa⸗
tiſdare ſic ⁊ als. vt.j.de
teſta.ma.l.fl.Rñ.põt di
ci melioꝛẽ ↄditionẽ poſ
ſideni. vel meliꝰ mat᷑ p⸗
fert q̃ fructuaria eſt. ar.
pꝓ boc ꝙ hic in Zno cãu
ſtatuit᷑.ſed arg.õ.ff.vſu
fruc.quemad.ca.l.ſi vſu
fructꝰ noĩe. ⁊ fac ĩ aut᷑.ðᷣ
nup.S.ᷣſinaũt inteſtatuſ
in penul. colk.
Sequit᷑ aut᷑.ſʒ ſi aumʒ
que eſt ex coꝛ.de nõ eli.
F. illud vero. colł.i. ⁊ de
nup. 5.7 qꝛ. 7. 5. pe. col.

Ed ſi aumũ.in do/
Kd na. ꝓpt᷑ nup. quã
mulier lucrata eſt expa⸗

cto. d eſExigit aurũ

ſ.in ſolutione facienda.
Vinit glo. aut. Sequi/
lur glo.tex.C.
e ¶ MMaritalibus. de lu⸗/
cris ꝓ quibꝰſũt obliga
ta alia bona mulieris a
pꝛimo viro habiũ ⁊ dic
vt. ſ. e. ſt quis. S. in illo.
f Facultatibꝰ.idẽ ĩ viro
ſ. e. ſi quis. Sun illo. Et

arbitros iudicaturos:ĩterpoſito ſa
cramẽtoꝰſili mõ vſumfructũ hẽat
Siidoneã fideiuſſionẽ pꝛebuerit
qꝙ eaſdẽ resmobiles vel earũ pꝛe⸗
ciũ filijs uel fliabꝰex eodẽ inr̃imo⸗
nio ꝓcreatis:vel poſt moꝛtẽ eoꝛũ
coꝝnepotibꝰ neptibus ex hijſdẽ
filijs pcreatis:ſiue oĩbus vel vno
vnaue ſupſtite moꝛi ↄtigerit: ſᷣm
legũmodũ reſtituat. Nel ceneſi⸗
deiuſſiones idoneas pᷣſtare diſtu⸗
lerit aut nequerit:pᷣdicte res mobi
les nõdũ mr̃ia liberis tradite:apð

coſdẽ manebũt.ſolutevo eidẽ ma

triuel ab eadẽ detẽte reſtituent᷑ li⸗
beris.ſi tñ ab his fideiuſſoidonea
mri fuerit oblata:q̃ caueni dʒ cei⸗
deʒ ſupſtiti ꝓ vſuſruc.earũdẽ reꝝ
mobiliũ vlł pcio q taxate ſunt uſu⸗

rarũ noĩe:cẽteſime ptẽ tertiã ãnuiſ

ꝗbuſcũq; tꝑibuspꝛeſtarenõ diſte
rãt:ita ut in eadexs fideiuſſione hoc
qʒ caueat᷑:q a filijs flliabuſue uel
exhis genitis liberis.ſi ane eãdeʒ
mrem oẽs eos obire cõtigerit:om
nes res pᷣdicte mobiles ſᷣm legnʒ
moderatiõeʒ matriut ad eandẽ lu
crũ redeat luctuoſum reſtituãturꝰ
Erit itaq; licitũ vtrilibʒ pti quefi
deiuſſionẽ pᷣbuerit:ſi ſibi cõmodũ
eſſe ꝓſpexerit:his rebꝰmobilibus
vti frui eaſdẽqʒ dare vel mutuo
obligare uelvẽdereut exrhmõima
vimeliberiacꝗrẽtes poſſint mater⸗

no affectuiſine ſuo incõmodo ſui

re. Sinaũt vtraqʒ ꝑps pᷣdictã fide-
iuſſionẽ diſſilauerit:aut foꝛte offer
renequerit:eedẽ resapud mulierẽ
vſqʒ in diem vite ſue manebuntb.
In autẽti. colla.j.conſti.ij. de non

eli. ſeci. J. aliðᷣ.⁊ in autẽ.denup.

Fet quia. colla. iiij.
Ed ſiaurũ fuerit in donatõ
ne Ppter nuptias ſcriptuʒ cautio
vſurarũ exponit᷑:nõ aũt exigit᷑ au
rũ:niſi foꝛte viri ſubſtãtia ſi habẽs

qaun ⁊ ceteraq; ſcripta fuere. i⸗
nit auten. Seqturter. C. Oib?

verius eos dños ⁊ nõ habere ypothecã.vt.j.e.ſi q̃s pꝛioꝛis.i ſi.

ibi eẽ memoꝛata ⁊c.et ſubaudi hic ꝓ bis.

MHis ẽt.i.fa

cultatibꝰ. b Pignoꝝs. expſſe.l. i Traditas. a filijs 7c.
⁊ eſt ẽt ad.l.iſtã.j.de bo.q̃ li.cũ oʒ.S.fl.⁊.s.de dona.añ nup. ſi cõ

videlic hijſdẽ maritalibꝰ faculta⸗
tibus his ẽt qs h habituraue eſt:
tãq; ſi iure pignoꝛs vel ipothece
ſuppoſite ſint.ſuꝑ eadẽ añ nuptiaſ
donatiõe vel rebꝰ alijs ad eã ex ma
riti ſubſtãtia deuolutiſ:ex eo die qᷓ
eedẽ res ad eã puenerint liberiſ ob
ligatis:ut ſi ꝗs poſttraditas matri
vel detentas ab ea res ſiita cõtige⸗
rit cõtractũ aliquẽ cũ eadẽ muliere
inierit:q ſe repetitis nuptijs copu⸗
lauerit in uẽdicãdis Pi ſuppo
ſitis rebus poſterioꝛes
beris ꝗ ex eodezmr̃ionio ꝓcreati
ſunt ⁊ nepotibꝰneptibuſue qui ex
hijſdẽ liberis geniti ſũt ſine dubio

pponẽdis. Sin vo liberoꝝ ſuoꝛũ

affectione ſeruata pr materue ad
alias nuptias migrare noluenit nʒ
vir ex his q de bonis vxoꝛis ad ſe

tranſeũt:neq; mulier rebꝰ q er ſõa

mariti ad ſe puenerint ꝓ ſuoarbi⸗
triovti vel eas vendere aut ꝗcũq;
mõuel iure alienare ulpignoꝛis iu
re ſeu ipothece ſivoluerit obligare
utpote dñi earũ phibebunt. Ex

tantes aũt pdictas res ſi nõ fuerit

alienate vel cõſũpte vel ſuppoſite
licebit liberis vẽdicare etiã non ad
euntibꝰ hereditatẽ parentũʒ .
I Mpr ʒeno.a.ſebaſtiano.pᷣpᷣ.
i ꝗbꝰ caſibꝰ pr dotẽ:ma⸗
ter añ nuptias donationem

nel alias resad ſe er altera pte de⸗

uolutas:filijs vtriuſq; ſexꝰ ſeruare
pcepti ſunt:ſiquẽ ex filiis vel filia⸗
bus ante pris vel mr̃is obitũmoꝛi
cõtigerit ſiue añ ſcdᷣas nuptias ſi⸗

ue poſtea filio ul filiauel nepte aut
nepote unonel pluribꝰ pr̃e ſuoad

huc viuo vel mr̃e ſuperſtite dereli
ctis poꝛtionẽ ꝗqᷓ defuncto filio vel ſi
lie debebat᷑ vel lucrũexea:nõ ad
fratres vel ſoꝛoꝛes moꝛtui:ſed ad
filios eiꝰ uel filias uel nepotes vtri
uſq; ſexus aut ꝓnepotes:auis vel

ꝓauis ſuꝑſtitibꝰ puenire decemi⸗
mus:eligendividelicet quos vo-

abeant᷑:li

ſtanre. §. pach. et
j. de pac. cõ.i.fl.
K Bnyeztezd

Pper ypothecaniã.
IRPꝛohibebůt.

vt. S. e. generalit᷑.
iſi.
c

mg Warenn. de

Etiũ.nã poſte
rius decedẽtium
adire d ebẽt. vt.
e.l. generakr. qd ?
ipᷣm recipit coꝛre⸗

ctionẽ. vt in auk.

ibi poſita. hee reſ
⁊c̃. Iteʒ nouo iu
re:nec pat᷑ qð ex
dote ẽ nec mr ꝙ
ex añ nuptiaſ do
natõne lucrat:ni

ſi ꝑtẽ ꝓ nũero li
beronꝝ ſibi ↄpetẽ

tẽ in aliũ tranſfer
re põt. vt in aut᷑.

vt fra. fl. col ix. q

eſt. . eo. gñ aliter
auk. ſi tñ. Itẽ faẽ

in aut. de nup. F.

ſoluto. coll. iiij. et
ſ. de bo. q li.l. eñ
opoꝛtet. 5. ſlue.
quibꝰ.p
cepti ſũt. vt

n ¶Debebak. vel
deberek ſt in tpe
ſcð aꝝ nuptiaruʒ
ſupſtes fuiſſet. et
boc nõ facta ele⸗
ctione a parẽte.

n a Mepote. vno.

o Peruenire de
cernimꝰ. boc itel⸗

lige ſaluo pacto

nõ exiſten tiũ libe
roꝛũ.nã ſolũ reli⸗
quũ ↄcedit᷑ filijs
beredibꝰ exneis.
vt bic. ⁊ in autẽ.
denõ eli. F. ꝓſpe
ximus. 7. .. b aut
colla.i.ſed ꝑ aliã
de nup. 5. qm̃ in /
firmas. colla. iiij

redit᷑ ad.l. iſtam.

vt. S. aut. ſed ſi

qͥs. ibi abſq; ꝓge

nie ⁊c. Itẽ no.
dubitatio buius

l. eſt ⁊ erat.qꝛ cuʒ

donatio ꝓpt᷑ nu

prial pꝛoceſſerat

ex ſubſtantis pa/

riis moꝛtuo ſilio
ad liberos alios

videbat puenire
l. ad frames delo

E

(.

Uerli
betes

ugio
ſchie
hotut
noct

eis⸗
daeſ
ſiben
lhe
fatur
ans
ſeas
disſg
ng
ne
ſcien
6
def

dledtan

4ſgorke

Pinncchnen

Conige
Pipofunea
1etene
lene etſte.
Doteie
Gtiitgin
ſatötehitd

=
S=
=
—
E
=

=
—
—
S=
= S

==
☛

—
—
=☛
=
See
—
—
S S-

letſt
hin
nunſ

=

=ꝛ

=
S=
—
=
—
=
=
= S=

=

— = =
= = =
S . =

=

—
—
— —
=
=

2
4

S.

cti:ad quos etiã bona pfis pueniebãt: ſed nõ eſtita. qꝛ in ꝑpetuũ
deceſſit ab alijs ꝙ ad bunc deuenit m io.ſt aũt ſine liberis dece

MQuintus.

deret qd iuris ſit. dicit aut.S.e.ſʒ ſi qͥs ex eis ⁊c(. .
o ¶ Eigendi.eliget & bic filius de ſuis fllijs ſicut ⁊ pr 21 m pᷣdt eli

gere. vt bic. ⁊.S.e.l.femi

gat in boc cãu ſt
cut ĩ pfe. yt. S. e.
aut. lucruz. qð pᷣt
dici lʒ alia ratio
poſſit aſſignari.
qꝛ illud coꝛrigat᷑
non hoc.qꝛ fllijs
oĩbus fit iniuri
p ſcõᷣm mfioniuzʒ

6 nõ nepotibꝰ?. -

facit ad.l.j.l.ꝓx.
in pꝛinc.⁊.ſ.còõia

J qs pꝛio⸗
ns. añ.ideʒ
Npoſt. ut. S.l. px.
in ſl.

Pp Coͤp etit. .. c⸗/

petere poterat.ſic
ff. de ſta. libe. l. la
beo. ⁊ hoc nõ fa⸗
cta electiõe a pa⸗
enner habeſide
hic. S. l. ꝓx.
qWllud. bec ea/

denm ſunt. S. e, ge⸗

neraliter. in fi.⁊.l.

pac edictali.in ft.

r Ex pꝛioꝛe con
iugio.qͥ ad dr̃ia⸗
ſcòi qð contrabi
potuit:ſed ↄctu

nöö eſt.

8 Uel maternũ.
i. eius pareni q pᷣ
deceſſit: adeant
iñ bereditatẽ eiꝰ
qui poſterioꝛ mo
riatur:ẽt q̊ eſt lu⸗
cratus. vt. 3. e. l.
generaliter. S. in
bis.lʒ aut᷑.hee reſ
coꝛrigat ibi poſi⸗
tau⸗—

.

luerint ex liberis ſuꝑſtitibꝰ:nõ ad⸗

empta licentia. ¶Mpr. iuſtin.

a. menne. pp̃ᷣ.
8 s pꝛioꝛis mrionij filioꝝ
añ ſcðᷣas nuptias prisvl mr̃is moꝛ
tuꝰ fuerit:filiis a ſe uel nepotibus
vel ꝓnepotibꝰrelictis ptẽ eiusnõ
ad fratres eiꝰ:uel ſi nullꝰaliꝰ frater
vel ſoꝛoꝛ ſit nõ adprem vel adma
trẽ eius puenire:ſʒad filios uel ne⸗
potesuel ꝓnepotes eiuſdeʒ moꝛ⸗
tue pſone ſancimꝰ:ut ſiuel vnusſi
ue pluresſint:eã tm̃mõ ptẽ vendi
care poſſint q moꝛtuo ↄpetitꝰ. Il⸗
ludẽt certa ſanctiõe diffinire cẽle⸗
mus:vt ſiꝗs vel ſiq̃ exalic matri
monio filijs ꝓcreatismime ad ſe⸗
cundas nuptias uenerit:ut eomõ
liceat ꝗdẽ genitoꝛ resex pꝛioꝛe cõ
iugioſibiacqſitas quoqᷓ mõ volu⸗
erit alienare vłladminiſirare.ſi que
vo res eaꝝmime ſint alienate:poſ
ſint liberi ẽt nõadeũtes pr̃naʒuelꝰ
maternã hereditatẽ eas vẽdicare.
Certũ eſſe ſancimꝰ q ẽtilla de ce
tero videbit᷑ earũdẽ fuiſſererũ alie
natio:q̃ in teſtõ genitoꝛis uel ſpãli
ter relinquẽdo uel generaliĩ here⸗

dẽ inſtituendo facta ſitIn autẽ.

colla.iiij.cõſti.j.denup. deĩceps

t ¶Gancimꝰ ig 7. Cloluto.

ancientes, alias
ſcientes.

u ¶ Specialiter.i.

AEncaut niſi expᷣſſim trãſ

—

parnculariter. x Inſtituédo.ſ. in totũ. nã alienatio eſt æc. vt
j. de fun. do. l.i. 2 eſt ſile ꝗ inſtituendo beredẽ vid eat alienare. vt
ff.de le ij. peto. 5. fratre. ⁊ de ver. obl. ſi ira qͥs ꝓmiſerit. 5. ea lege.
ſar.·õ.ff. de fun.do.l.i.⁊.ff.de alie.iu.l.ex boc edicto.S.ſʒ beredẽ.
¶ Deq? aut᷑.nũc aũt.q̃ eſtð nup.S.deinceps..5ð.ſoluto. collł.iiij

̃ſumit᷑ parens talia lucra cõſeruare liberis.niſt expſſe trãſ/

unc aũt ſic ergo immutat aut᷑.qdð dicit lex iſta.qꝛ ꝑ aurẽ.
0

ponat in alios:lʒ generaliter bona alicui dimittat.⁊ ſic ſpãle de/
rogat generali. ⁊ eſt ſic.ff. de leg.iij. vxoꝛẽ. S. ſeliciſſimo. Sed in qᷣ
bus rebus babeat locũ hec aut᷑.dubiũ eſt.nam aut. de nup. 5. ſo⸗
luto. parenti ad ſcdᷣas nuptias nõ venienti pmitnit liberã faculta
tẽ alienandi dotẽ vel donationẽ ꝓpter nuptias.quã coꝛrigit au⸗
ten.neqʒ virũ qð ex dote eſt. vt in aut᷑.vxoꝛe.que etiaʒ imutat᷑ per
aut.vt fra.fi.vt.s.auten.ſt iñ.vñ põt dici ꝙ bec aut᷑ nõ loquit᷑ in
illa poꝛtioue quã lucraf parens ex pacto nõ exiſtentiũ liberoꝛũ et
in alijs lucnis que nõ ſunt dos nec donatio ꝓpter nuptias. Itẽ ẽ
ar. ð. buic aũt.ff.de acqʒ re.do.qdã.ſed illud regulariter eſt veruʒ

boc caſualiter.

Finit glo. auten. Gequitur glo. tex. C.

eEalẽ dic caſum ſic Coceſſum ell fllis pꝛimi mrimonij vẽdica

ne. ⁊.l. gñaliter. S. negoaa. ſʒ an ita coꝛri /

De ſecũdis nuptijs

re lucra pꝛimi mr̃monij etſã nõ adeuntibꝰ patris vel matris hereditatẽ

7

ſed talẽ licentia ſilij ſi matimonij nõ paſſi iniuriã p tertiũ mrimoniuʒ

nõ habẽt. ſ. vt ſoli ea lucra bẽant ſi filij pꝛioꝛis mr̃imonij extant.id eoq;
Pꝓ pte ſunt beredes ſcdᷣi mfimonij.ſed ſᷣm bũc caſum ẽ ecõtra.vt..e.cũ
alij 8. ſol. illa trabit ad iſtã, ⁊ m iſta intelligik ßm. Al=. vel bic loquitur

ponat in alos: Pinnit inſis ↄfua⸗
re talia lucra a¶ init auten. ſequit
tex. C. ¶¶ alẽ vo licentiã datã
filijsꝰ vt etiã nõ adũtes pr̃nãlma⸗
ternã hereditatẽ lucravendicarẽt
q parens eoꝝex mr̃ionio qð ſcdᷣo

thoꝛo mĩme mutauit ſibi acqſita

nõ alienauit:nullomõeis concedi
mus:ſi pr̃nã vel mr̃nam heredita
zh . i „
tẽ ab inteſtato ex ꝑte ſi foꝛte alij ẽt
exantenioꝛe mrionio moꝛientipa⸗
renti filij ſint ſibi acaſierir In illo
etiã ueterẽ ſancionẽ adiplentes pᷣ⸗
cipimꝰexẽplo matris cnꝰ res poſt

ſcðᷣasnuptias filijs er pꝛioꝛe matri
monio natisi ipotheca ſuppoſite

ſunt:ad ↄpuanda eislucra que er
pꝛioꝛe mrionioad eã ꝑuener̃t.pa⸗
tris qʒ; bona q̃hʒ habituruſqʒ eſt
filijs ex pꝛioꝛe mr̃ionio natis poſt
ſcdᷣas eius nuptiasad ea ↄpuanda

qer eoxmfe lucratꝰeſt: ſuppoſita
eſſe. Illiꝰ ct pris qin ſua ptãteta
lẽliberũ uel liberos habẽs mr̃nam

ſubam eisuel ex matema linea ad
eosdeuolutaʒ puare ↄpellit᷑:bona
hijſdẽ liberis ſuppoſita eſſe ad cõ⸗
ſeruãdas eaſdẽ mr̃nasres decerni
mus.itatñ ut occaſione taliũ ipo⸗
thecamiʒ neqʒ pfis neqʒ mñis filij
ualeãt admiſtrationẽ PCraamenl
aliquã eis mouere ſuꝑ hoc qõneʒ

„

de ſimplici donatione
q̃ dʒ diuidi ĩter liberos
pꝛimi mr̃imonij ⁊ ſcõi.
ſupꝛa vero de dona. p⸗
pter nup.quã ꝓpꝛiã ba
bere debẽt. vel meliꝰ ibi
adierũt filij ſcdᷣi mrimo
nij brẽditatẽ.⁊ ſic habu

erũt pᷣcipuũ.adierũt di/

co parenf a qͥ lucrũ fa⸗
ctũ ẽ.i.hbr̃ditatẽ pᷣ moꝛ/
tui parẽti i.ſcõi mr̃ionij
bic repudianerũt ſilij ſe
cũdi mr̃imonij hr̃dita⸗/
tẽ pᷣmoꝛtui pareni: ſed
adierũt lucrani. vel ibi
de ſpõſalicia largitate
tm̃.hic de alijs ſᷣm.h.
Sʒ vt bᷣ Zrium euites
dic ſic caſũ ſᷣm io.berta
babuit pᷣmũ virũ:quo
moꝛtuo ſuſcepij liberis
lucrata ẽ ex p.x.accepit
ſcom ⁊ eo moꝛtuo ſuſce
ptis liberis lucrata eſt
eod em mõ.xx.filij pᷣmi
mr̃imonij nõ adita pfr̃iſ
br̃ditate ſʒ mr̃is tĩ po
ſtea moꝛiẽi bſt pᷣcipus
dicta.x.q̃ ex pr̃e ſuo ma
ter lucrata c.ſʒ fllij ſcði
mfimonij ſinõ adeant
pfis br̃ditatẽ a q mr̃ lu
crata eſt:ſʒ tm̃ mris ad
quã cũ filijs pᷣmi mno
nij admittũt᷑ ſoꝛnũt᷑ di/
cta.xx.cũ ſupꝛadictis fi
lijs pᷣmi mr̃ionij.ſecꝰ ſt
adijſſent vtriuſq; penĩ
hbr̃ditatẽ filij ſcðᷣi matri
monij.qꝛ tũc ĩſolidũ lu⸗
crant᷑ illa.xx.⁊ ſic loq̃t il
la dicta lex cum alijs. ⁊
ita ibi adierũt vtriuſq;.
hᷣ vniꝰ.ſ.lucranĩ qð di⸗
ctũ eſt in mre.idẽ in prf̃e
ſuo põe.⁊ idẽ dicũt i fi⸗
lijs pᷣmi mr̃onij vt ſi tã

tũ poſteriꝰ decedenti ſuccedãtvel ꝓ pte vendicent iucra pᷣmi mfionij p qᷓ
ſũt br̃des cũ filijs ſcði mfimonij. Sʒ io.ð in boc.ſunt eni nuriati pꝛimi

p ſcoõᷣm mrioniũ.⁊ iõ vẽdicãt iſolidũ ex qᷓntacũ
aũt ſcði mrimonij nõ patiunt᷑nuriã.⁊ hoc ſᷣm

q; pꝑte ſunt heredes. filii
bas.l.nã ꝑ aut.fecit ł nõ

fec ſuriã.ĩtegrã tñ ſᷣuat.vt ꝑ aut᷑neq; virũ q ex doteẽ.q̃ aut.in nuptia
libus lucris tm̃ loquit᷑. vt er Ru. apparet. Alia ei lucra quõ velit alienat
niſi ad ſcda vota cõuolet. vt ĩ aut.e. 5.ſi o expectet.q̃ nõ alienata filiis

deferunt hm. b. b Fllüs. ſcõi mr̃imonii.

c Adeũtes. ⁊ in di⸗

uerſis caſibꝰpᷣm bas.l.vt ꝓxi.diximꝰ.ſʒ hodielʒ nullꝰ. vtĩ aut᷑. beeres
5. e. d Ael maternã.ſ.pᷣ moꝛieui.ſed ſcᷣi.ſic vt. S. e. gñalr. F. in bis
e ¶¶ Aendicarent.ipſi ſoli. ſf ¶ Gcðo thoꝛo.i.tertio.oẽ em̃ mrimoniuʒ
pòt dici:ſed ꝙ pꝛimũ ſequit᷑ foꝛte reſpectu ſecũdi qð eſt pꝛimũ poſt ſcõm
ſic de aliis.⁊ ſic in auten.de bere.⁊ fal.S.inoꝛdinatũ.

g ¶ Bib.iparenti. h
qð ita eſſe põt. ka
m caſum Jo. I

HMereditatẽ. ad qu venit lucrũ. iqſ Ex pte
cquiſterit. q.d. nõ ei pareni a quo venit lucm

—

eterẽ.ſ.illã.̊.e.bac edictali.S.oĩbus.vbi dicitur

ꝙ bic ſubiicit. vſq; ibi.patris non ſolum ſuperioꝛis xc.
m ¶llius.etiã patnis non ſolum ſupenioꝛis.Et dic ꝙ. S. pꝛo conſerua⸗
tione lucroꝛum.i.pꝛo conſeruationererum matemarumn, .

riij

n ¶Jus ypotbece cum
res obligate trãſeãt cũ
ſua cã.vt.j.ð diſtra. pi.
ſt debitoꝛ. Qð aũt h ð
pfe dicit ſimplr ven eſt
ꝙfilij in eius ptãte ↄſti
tuti nõ debẽt ꝑſcrmutari
eius adminiſtrationem
vt in aut᷑.ð nup.S.⁊ ita
circa taliũ.⁊.j.de bo. q̃
li.l. fl.niſi ipſe ſuſpectuſ
babeat᷑ de fraude vł ð
alienando.vt.ff. ad tre/
bel.l.im patoꝛ adrianꝰ.
ſʒ in mf̃e non eſt ita ſim
plicit᷑ admittẽdũ.nã nil
Phibet eiꝰ admiſtratiõi
pquiri ĩ pᷣdicij lucris.et
facit de bo.ma.l.i.⁊ de
bo.q li.cũ oʒ..nõ aũt.
24,H,füt.

Aoniã p̃terite. ut
S . e.l. hac edictali
7 dedona. ante nup. ſi

cõſtante.S. fi.
p iberis.ablatiui ab
ſoluii.
q ¶ MWentio facta.ſ. vt
ipſi aliquid babeant.
rehernere le n bãc
coꝛrigit᷑illa lex.hac edi
ctali. in pꝛin. ſʒ ⁊ ̊ coꝛri
git᷑ per aut᷑.quã babes
ad eos ⁊c.
ſ¶Agd beci.iuxta bec.
Peruan. ſubaudi ſan
cim?. t Kaãm reqri

i.a ꝗᷓ pte l q̃re ſit miſſuʒ
Sa ſumitur
in aut. denupt. H.
N optime. 7. F. nec illud.

ſic redit᷑ ad.l.illã veterẽ
Itẽ ſi nibil datũ fuit fi
ſijs pꝛioꝛis mr̃imonij⁊
gliqͥd datuʒ fuerit ſeðo

manrito vel vxoꝛi totu,
reſtituit᷑ filiis illiſ.ita
filii ſcdᷣi matrimonü qr

ta debita nõ fraudant.
AVel aliter. vt no.S.e.l.
ac edictali. circa pꝛin.
vñ miroꝛ ẽt q̃re q̃ſierũt
bic quidã vtrũ filij pꝛi⸗
mi matrionii habebãt
q̃relã ſt nil eſt eis datuʒ
cũ eĩ babeãt gᷣdictiõ eʒ
ex hac aut᷑.nõ hʒ locum
q̃rela.vt in iſti.de inof.
teſ. SF. tam aũt ⁊c̃.

0
9◻
titudinns.
3 6Igẽé. l. parentes.
⁊ 9 In ſuis elo gijs.ſi eĩ
cã in gntudinis nõ fuit
expꝛeſſa nõ lʒ parẽtibꝰ
exheredare.vt.j.de lib.
pte. aut. nõ licet.
a Reuelatuʒz.i. ab bere
ibus ꝓbatum.

Um apiiſſſime. le
gibus. vt. . de in
el.l. liben. 2. I. oino

Bi boc.i. cam ingra

cũ ꝑſpicuiiuris ſit ẽt ſi alienata ſint
eoꝝbõaq extra memoꝛata lucra
mr̃nas res ſunt:ius ipothece inte
gm hijſdẽ manere filijs.

BZem. a. menne. pDb.
Iq WMoniã pᷣterite legesoĩaqᷓ

Alibernis ex pꝛioꝛe mrimonio
pꝓcreatis mulier ꝗdẽ ſcdᷣo marito
uir aũt vxoꝛi ſecũde dotis vel ante
nuptias donatõnisnoiĩeuel alio qᷓ
cũq; mõ dederit vel reliquerit am
plioꝛa his ꝗqᷓ vni filio uel fillie ex an
terioꝛe mrimonio ꝓgenitis dada
uel relinquẽda ſunt reuocata ad ſo
los filios ex pꝛioꝛe mrionio natos

puenire cõſtituerũt.nullaqʒ iĩ hac

pte filioꝛũ ex ſcðᷣo mr̃imonio nato
mmẽtio facta eſt:hoc qʒ coꝛrigẽ⸗
tes oĩa que mẽoꝛato mõreuocant
nõſolũ ad filios pꝛioꝛis mrionij ſ
etiã ad eos ꝗ ex ſcdᷣis nuptijs nati
fuerũt ptinere in capita inter oẽs
iuidi ſancimus.Zd hec lucra q
mantouel vxoꝛier dote uel añ nu⸗
ptias donatõne occaſione repudij
accedũt: idiſtincte poſt ſcdaseoꝛiũ
nuptias liberisex pꝛioꝛe coniugio
ꝓcreatis ad ſilitudinẽ matnimmonij
moꝛte diſſoluti puan: nec de cete⸗

ro repudij cim rrequiriuel aliaj in

ea re exquiſitionẽ fieri. mauten.
col.iiij.ↄſti.j.denup..j.⁊.nec
illud. 2. N. optime.
eos ſolos etiã nũc perti
et⁊ ſiquis pᷣmoꝛit᷑ relicta ſobole

poꝛtio eius ad eam defenur.
Dem. a. demoſteni. pPp.
m aptiſſime legibusꝰ ca

C. uetur igratos liberos a ma
ioꝛũ ſuoꝝ hereditate merito eſſe re
pellendos:ſi hoc idem in ſuis elo
gijs cõſcripſerint ⁊ reuera hoc fue
ni reuelatuʒ :reclamare uidet᷑ hu⸗
iuſmõi ſanctioni diualis oſtitutõ
leonis inclite recoꝛdatõnis:quã ſu
ꝑ filijs ex pꝛioꝛe mr̃imonio ꝓcrea⸗
tis cõſcnipſit. Mãcũ neceſſitas eſt
pr̃i vel mri ꝗad ſcða vota migra⸗
uerũt tm̃pᷣſſare ꝑ quãcũq; cam ſe
cũdo manito uel nouerceqᷓntumſi
lio vel filie ex antenioꝛibus nuptijs
pgenitisꝗ ꝑtẽ minimã habiturꝰ

eſt reliqrit:maxima iniqtas ex hac
ſanctione contra genitoꝛes
bat᷑:liberi eteni ſciẽtes oĩmodo
aliqd ſibia genitoꝛibꝰſuisetiaʒ no
lentibꝰ relinquẽdũ eſt:⁊ tm̃ quãtũ

efficie⸗

ſcðs maritꝰ vel nouerca acceperit
cñoĩlicẽtia ⁊ laſciuia ſuos genito⸗
res iniurijs afficiebãt:quapꝛopter
ſancimꝰ igratos reuera liberos nʒ
hoc bñficiũ qð diualis conſtitutio
leonis auguſte memoꝛie eis pᷣſtite
rit: impoſten poſſe ſibi nendicare
ſq̃ſi ingratosab oĩ hmõi lucrore
pelli:quã obſuationẽ in pſonis ẽt
aui ⁊ auie: ꝓaui ⁊ ꝓauie:nepotũ !
neptũ.itẽ ꝓnepotũuel ꝓneptũſi
ue in ptãte ſiue emancipati emãci
pateue ſint ex pr̃na uel mr̃na linea

b e Sanctlontt.
8tu

to veterü le⸗

cCoͤſtitutio. quã

babes. z. e. bac e⸗
dictali.in pꝛin.

d Meceſſitas.ſ.

ſi aliq̃d vult da⸗
re.q.d. nõ plus.

e Quãtuz filio.
Pyſterõ pteron.

ſic ⁊ inſti. de iur.

f QAendicare im
mo ⁊ illa cõcedit

exheredare.ſʒ dic
illud a cõpoſtto/
ribꝰadditum.vel
aliud verũ in qr⸗
ta:nõ aũt in bñſt
cio legis leonis.
g 6Bug anmtir
tẽ.i.maioꝛes ſuoſ
Et pᷣt h legi aut.
q̃ dicitſic.mat᷑ tñ

uenientibꝰ: cuſtodiri cẽſemꝰ Sʒ ſilio donãs ſiad

quẽadmodũ genitoꝛibꝰ ꝓuidimꝰ
ita ⁊ innocuã poſteritatẽ nullis aff
ciiniurijs patimur: ut nõ genitoꝛeſ

ꝗ ſeſe ſcdisnuptijs deuoueruntir⸗

ratiõabile odiũ ad pꝛioꝛes liberos

foꝛſitan habẽtes:ſiue iuſta rõe eos

igratosuocareↄcedant᷑. Eos ete
nim liberos hmõi bñficio defrau⸗
dari volumꝰ:ꝗ re ipſa ingrati circa
ſuã antiqtates ab heredibꝰgenito
rũ liquidis ⁊ idubitatis ꝓbationi⸗
bus cõuicti fuenit ex hmõi caſibus
gantea pꝛiſcislegibꝰenũerate ſunt

Si ſecundo nuplerit malier cui
marius vſumfmuctum reliquit.

—.— —

lpr. nal. theo. arch.

aa. tatiano. pBÿ.
JIvſumfructũ maritꝰ reꝝ
luarũ decedẽs vxoꝛi reliq;
rit:eaq; in ſcdas nuptias ↄſoꝛtiũq;
cõuenerit vſũfructũ quẽ ex pꝛioꝛe
marito cõſecuta fuent amittat:at⸗
q; eũ fllijs ex ea die qᷓ nupſerit ma
ture reſtituat. Qð ſilberosex po
re mfimonio adhuc ibecillitas ha⸗
bebit ifantie:nec muniat eostuto⸗

ris auxiliũ:ac ꝑ hmõi occaſionem

mr que relicta fuerãt vſurpauerit:
oia ltime repetant᷑ ⁊ cũopetẽtibꝰ
fiuctibꝰ ad liqdũ deducta rõne re⸗
ſtituat. hec de vſufructu quẽ virex

tremã cõſtituẽs volũtatẽ de rebus

ſcõaſnupnas ve
nit nõ poterit oc/
caſione ingrati⸗
tudinis reuocare

niſi ex trib? cauſii

ſt filiꝰ vitemris ĩ
ſidiet᷑ aut manuſ
ſpias inferat aut
circa totius ſube
oblationem age⸗
re aduerſus eã ꝭᷣ
claretu.
Rub. Si ſcöo
nudpſerit mulier.
Depenis ſecun⸗
do nubẽtiũ dixit
5. ti.i gñalit. nuc
ſp ecialiter in con

Pceptis tm̃ nõ p/
cipiendis ſᷣm qſ⸗
dam. ſic intelii/
gut qð dicik. 3. ð

vlſufru. ſi pater.

K ¶ Obſeruari. ut

ꝓpꝛietas amitta
tur vſufructu retẽ

to ſi ſcoo nupſe /

rit.ut⁊.s.ti.i.bac
edictali..bis il⸗
lud..l. femine.
Gequitur aut.
oc locũ.que legi
tur in pan. legis.
Oc locũ.i.
tal vſufru⸗
ctus hmſſio.

m Relictꝰ. per le

gatũ vel ſideicõ/

n Donatus. int
viuos.

ln
in
Alohi
(en
Mgaſi

uch

e⸗
(loc

delte

MN!
s

lleſt

,
Mnin
ec
Mii
bebt
(ibli
sdi
Wnn
Mölen
ſtüon

aie

Dde
.bie⸗
laro
Morbj
in oſi
ſetbie
dian:
Mani
ſinits.

ſͤens
ali⸗

R
aͤde⸗
ltlo
Coön
Plenbg
hſͤfne
nifa

haalkd

ſtſde⸗
ubs

Ppartneſe

ulriht

ſbegglmnng

Ausſrit

ſenögütni

bgeken
ſGne
Kimngcngſeel
Gßfein
iulckfeti.

flodenifil
ſigcune
gtnöponn
lone ugnr

ucſns ſtae

Pilagrcot
ſhnniel
ſdtaunn
Pesnſen
Crwinß⸗
Nluinnre
e Ndlelvin
(ner.

S

innte
Degoſen

lenhnin
zicſti
eiſittaA

S=
SS
=
S
2* E
S= E
S=- e

S=ẽ =—

ctus. vt. ff. 9 vſu

.

=

Quintus.

0o ¶Eicuit. qd dic p exẽplũ.ð vt.ff. de dona. inter vi.⁊ vxo.l.ſt ſpon⸗

ſus. S. cõceſſa. ⁊.S.ſi manitꝰ.⁊. F.ſt qs.⁊.l.qð ſi vir. 7.l. qð adipi/
p ſabrogari.ar. in aut.cõſti.q̃ dedig.S.pe.⁊ eſtrõ in ſſcende.
ſupioꝛi caſu.qꝛ cõditio nõ nubẽdi ſcðo nõ eſt in vidua ĩpꝛobata.

ſed in virgine ſic. vt.j.de ĩdic. vidui.l.ij, ⁊ in aut᷑.cui relictũ. Item

aliud eſt foꝛte in

vſaftue. elio l Popꝛijs vxoꝛi reliquerit. De vſu⸗

croꝛũ q̃bus pote

rit derogareteſta fructu vo rerũ ante nuptias dona⸗
toꝛ. Sed ad ſi di parũ ea puan que anterioꝛes ↄſtitu
cat vir.relinꝗ eaʒ⸗

dſam 1 vſuanã tionesdecreuerunt ſancimus.

fructuariã qͥd ba

vel dñam ⁊ vſu⸗ In autentico. l u. conſti. j.

dẽ nup. Eli vero ſolum.

bebit mulier p ta . .
lia legara vf p Hõ datꝰ vel reli⸗

nil. vt ff. de reg. crtus uerit ea lege ut ex ſecundis

vcprſnr vud nuptijs ĩteriret:alioqn pſeuerat ſi⸗
legata. ſplene ꝓ le relictꝰ eſſet ſiue donat? qbꝰ ca⸗
pꝛierai t vſufu ſihus licuitꝰ. Sed vſuſructꝰin do

fin le ſiticio fun⸗ te ſiue ante nuptias donatiõe lege
qdus. vf cũ pꝛo, pmiſſus non põt a teſtatoꝛe abro⸗
pꝛietatẽ nõ bẽat ſp
p boc:qꝛ ꝑ bocte . 8— H
ſmuor ali iniut De dotis pꝛomniſſonc et nuca
abebit vſüfru⸗ fr ſe
ctũ p.l.illã.ſicut P ollicitatione .
als diei⸗ kgo. Mpr Alex. a. caudio.
am I — Ruſtra enſtimas actiöez
bitationuz vf le⸗/ tibi cõpetere q̃ſi pꝛomiſſa

Zacir ansts⸗ Stibi nec pᷣſtita ſit:cum

Ali dicut eo pt ? Neq; ſpecies ullanec qntitas pmiſ
aes ine ſ, ſa ſit.ſj̊ actenꝰ nuptiali inſtumẽ⸗
elco. teneat relei . —
merebfdnate: I toaſcriptuʒ ſit eaq nubebat do
m oſuerudiney tẽ dare ꝓmiſerit. Pr goꝛð.
ſic. ⁊ bic cus dicit a. herodoto.pᷣpᷣ.
