aieRt ie gindo.
SAlʒaros paterenos leoni⸗
Aiſias ſperoniſtas amaldi⸗

ſtas circũciſos ⁊ om̃es hereticos
pytriuſq; ſerus quocunqʒ noie cen
ſeant᷑: perpetua damnamꝰ ifamia
diffiamus atq; bãnimus:ceſen⸗
tes vx omnia bonatalium cõſiſcẽ
tur:nec ad eosvlterius reuertãtur
Ita ꝙ flij eoꝛuʒ ad ſucceſſonẽ ꝑ
uenire non poſſunt cũ longe gra⸗
uius ſit eternã q; tempoꝛalemoſ⸗
fendere maieſtatem. Qui autem

inuenti fuerint ſola ſuſpitione no⸗

tabiles:niſi ad mãdatux ecclie iux
ta conſiderationẽ ſuſpitionis qua⸗
litatẽq; perſone ꝓpꝛiam innocen
tiam cõgnia purgatione monſtra
uerint:tanquã ifames ⁊ bãniti ab
omnibus habeãtur: ita qſi ſic ꝑ

annum pmanſerint: extunc om̃s
tanquã hereticos condẽnamus.
SHem. a. Johanni pꝛeſec. p.

ſoniam multi iudices in
Dirimẽdis litigijs nos inter
pellauerunt: indigẽtes noſtro oꝛa⸗
culo vt eis reſoneturquid deteſti
bus hereticis ſtatuendũ ſit:vtruʒ
ne accipiant᷑ eoꝛum teſtimonia an
reſpuant᷑. Sancimus ↄtraoꝛtho

doros quidem litigãtes: nemini

heretico vel etiã his qui iudaicaʒ
ſupſtitionem colũt eſſe in teſtimo

niſ cõmunione :ſiuevtraq; pars

oꝛthodora ſit ſiue altera. Inter ſe
autẽ hereticis vl iudeis vbi litigã
dum eſtimauerit cõcedimꝰ fedus
permirxtũ:⁊ dignos litigatoꝛibus
etiã teſtes introduci exceptis ſci⸗
liq; his quosmanicheticus furoꝛ

ſiue cuius partem ⁊ boꝛboꝛitas el⸗
ſe manifeſtiſſimuʒ eſt vel pagana

ſuperſtitio detinet.ſamaritis nihi
lominus⁊ qui illisnõ ſunt abſmi⸗
les.i.montaniſtis⁊ taſcodrogis ⁊
ophitis:qbus ꝓ reatus ſimilitudi
ne omnis legitimusactꝰ interdi⸗
ctuseſt. Sed his quidẽ ideſt ma⸗
nicheis boꝛboꝛitis ⁊ paganis nec
non ſamaritis ⁊ montaniſtis ⁊ a⸗
ſcodrogis ⁊ ophitis om̃e teſtimo
niumſicut ⁊ alias legitimas con⸗
uerſationes ſancimus eſſe interdi
ctum. Alijs vero hereticis tantũ
modo iudici alia teſtimonia ↄtra

F. i. . ff. ne quid
in loco publi.l. ij
§. idem. ſed arg.
contra. ff. de pu⸗
bli.iudi.l.is qui.

r Similitudi⸗

ne.ſic. . de epi ⁊
cle.ſi quẽq;.in fi.

8¶Reſtimoniuz

etiã inter ſe.
t Zeſtim onia i.
ð his que in iudi
cijs tractant᷑ vel
vidẽtur. vt de cõ
feſſionibus ⁊ te⸗
ſtificationibꝰ. et
interl ocutoꝛia a⸗
liqua: vel diffini
tiua an ſitita la⸗
ta. Alij dicunt iu
dicialia que inci⸗
piũt a iudicõ. vt
ſt agat᷑ iniuriarũ
vel furti ⁊ iudex
teſtes q̃ſterit bi q
ad bibiti non fue
runt ſicut in con⸗
tractibꝰ adbibẽ⸗
tur. In pꝛeſcripiᷣ
ergo quã viderit
poterunt ferre te
ſtimonium ſcðᷣm
opinionem pᷣmã
cum tantum iudi
cialia ꝓbibeant᷑

6X eterum per
mitnmus. ⁊ po⸗
terunt etiampꝛo⸗
duci in iudicio.

a 4] Anguſtetur.
nam boc edictus
de teſtibus ꝓbi⸗
bitoꝛium eſt. ſcili
cet certarnm pſo

.
15
,
ſt

naruz. 7 ſtequli

bet admittitur qͥ

nõ ꝓbibertur vel

aliqua lege excu/

ſatur. vt. ff. de te.
l.i. ⁊ facat vt ꝓba

tionuʒ facultas

ampliek. vt. j. de
re. cre. 2 iureiu.l.

g̃aliter. in pᷣn.
ff. de incen. l. ne

—

qquid. S. de bis. ⁊?

ff. de teſti. l. ſerui.
2. ſ. de iure delib.

l.. S. vero. Dz

videtur etiã in õ

ctibus nõ admit

ti.qꝛ heretici ſunt
infames. vt. . 5
ſum.tri.⁊ fide ca

tho..l.qi. in fi. ⁊ in /

fames ferre teſti⸗

moniũ nõ poſſũt

YHt. ff. de teſt.l. i iij.

. lege. ſed huic

Rñiñ̃. S. ð ſum. tri.
l.i. Item ſignot
bic quidã talem

aut.ſed hodienł

niuʒ 3 oꝛtbodo

li iudeo permitti

tur ferre teſtimo

xũ niſi in curiali
còditiõe.vt in au
ten. de bere. vki
aut᷑. vt hr̃tici cu⸗
riales.ꝭ.illð.ve
in aut᷑.de teſtimo
nijs bereticoꝛuʒ

Se.l cene nb in

uenit᷑ bec aut.in
ter aut᷑. Sed di⸗/
cunt quidã rep/
riri in nouellis.
Juinã ſan /
tionez. 3. e.
Wt: 7
ec no legitk.
1 Rubꝛica. Me

nctũ baptiſma S
iterek. genꝰ ẽ he⸗

reſis rebaptiſare
baptiſatum.
tiſtiteʒ. er
k. ſ. iuris

ecus ſi defacto

dubitẽt baptiza
tũ eſſe.nec enĩ pᷣt
dici reiteratũ qð

ignoꝛat᷑ omiſſuʒ

ovt in decre. de cõ
ſe.di.i.c. de eccle⸗

ſiarũ. Sed ar.5
L ff. 5 dolo. l. 7 ele

quis pia⸗
culare.i.pi ⸗/

anð ſanguine.i.
debz amittere ca

put,

d & Lommiſit,

uinam noſtraʒ ſanctionẽ
peꝛ quaʒ iuſſimus neminẽ

Pꝛimus
oꝛthodoros: ſecundũ q; conſtitu di icatholice ſequi religionẽ eccle⸗
tum eſt volumus eſſe inhibita.
Xeterũ teſtamentaria teſtio⸗
nia eoꝛiʒ ⁊ que in vltimis elogijs
vel in cõtractibus conſiſtunt:pꝛo⸗
pter vnlitatem neceſſarij vſus eis
ſine vlla diſtinctione ꝑmittimꝰ ne faciende vtriq; deneganda licen
Phariond facultas anguſtetur.tiaA Que omnia ita cuſtodiri de
an. Johannipp. cemimus:vt nulli iudicũ liceat de
latum ad ſe crimen mioꝛi aut nul⸗

ingenuus in ſe ſeri paſſust ſit: vel
factum nõ detulerit:exilio ac de⸗
cem libꝛarum aurimulcta cõdem

erroꝛe conſtrictum:hereticoꝛum ti velit quod lüst diſſimulãdo cõ⸗
hereditatem vel legatũ vel fidei ceſſit
cõmiſſum accipere:etiam in vlti-

mis militum voluntatibus locuʒ
habere pᷣcipimꝰ:ſiue cõiiure ſi i Ze apoſtatis.
militari teſtentur. Aoperro Conſtãti. adpha⸗
Akſum pp̃.
Neſancubaptiſnaftteiut⸗ Igquislege venera⸗
bili conſtitutꝰ ⁊ ex cri
eratoꝛ Nalentini. Gra⸗ ſtiano iudeus effectꝰ
cia. Nalẽs Augu. ad loꝛianũ ſacrilegis cetibus ag

gregetur:cum accuſatio fuerit ap⸗
Miifttezg ſanctitalẽ pꝛobata:facultates eiuſdeʒ domi⸗
aptiſimatisillicita v⸗ nio fiſci iubemus vendicai.

—.—

lluirpatiõe geminauit Mperatoꝛ Gratia. Malen.
Mcerdotõ indignũ eſ Z Zheo.aaa.ad pitacium pᷣpᷣ.
ſe cenſemus. Eoꝛum eni condẽ- g quis defunctum violate

namus erroꝛem: qui apoſtoloꝛuʒ
pꝛecepta calcantes chꝛiſtiani no⸗
minis ſacramẽta ſoꝛtitos: aliomr⸗ giatemploꝛum velin nitus iudai-
ſusbaptiſinate nõ purificant:ſed costranſiſſe contendit: eaqʒ gra
inceſtant lauacri noie polluentes tia vel teſtarin. minime potuiſle cõ⸗
I Mperatoꝛ NHono. ? Theo⸗ finmar: intra quinquẽnium iugeꝰ
do. a. Antemio pꝛefec. pꝛetoꝛio. quod deinofficioſis actionibusꝰ
Igquis rebaptiſare quẽpi⸗ conſtitutũ eſt ꝓpꝛias exigat actio
aʒ de miniſtris catholice ſe⸗ nes: fituriq; iudicij huiuſmõiſoꝛ
ctefuerit detectus: vna cn eoqui tiatur eroꝛdium. I Mperatoꝛ
piaculare cnimen cõmiſit to:ſi tamẽ Fheolo. Nalen. 7Arch. aaa.
capax criminis ſit per⸗ etatem cui abine pꝛeſec.pꝛeto.

qtqʒ deſerte chꝛiſtiane reli
gionis accuſat:eũq;vel ad ſacnile⸗

perſuaſimm ſitvltimo ſupplicio ꝑ Iqui ſanctam fideʒ perdi⸗
Ngn 1 Abeme Theo.a. NR derunt ⁊ ſanctum baptiſ⸗

licẽtia:vel ingenuos vł gregati iſint. in teſtimõijs alieni te
ſeruos ꝓpꝛios qui oꝛthodoxoꝛũ ſtamenti vt anre iam ſancimusnõ
ſunti initiatimiſtenjjs: ad ſuum rur habeant factionẽ:nulli ſuccedant
ſus baptiſina deducẽdi.nec vero in hereditatem. a nemine ſcriban
Vlose quos emerint vel qualiter- turheredes. Quos etiã pcipimꝰ
cunq; habuerint:necdum ſue ſu⸗ ꝓcuil abijci aclongius mãdan:ni
perſtitioni coniunctos pꝛohiben: ſipene viſum fuiſſet eſſe maioꝛis:

ſieꝰ. Quod qui fecent vel cuʒ ſit

nabitur. Zeſtamenti ⁊ donatõis

li coenioni mãdare:niſi ipſe id pa

een ſuperſtitõne pꝛopha
CN Vlli hereticoꝛum danch mahekeri⸗ conſoꝛtio omnium ſe⸗ a9

Ne ſan.bap. De apoſtatis.

cdlericus.ſ.vel ille qui ba
ptiʒ atur.

e ¶ Per etatem. quilibet

rebaptizans ⁊ quilibet
capax crimis ꝑ etatẽ re⸗
baptizatus pati᷑ piacu

lare fla giciũ.vel foꝛte lo

quit᷑ ð eo qui rebaptisʒã
ti ĩ reſpõdendo pꝛebuit
miniſterium. acc.

fꝗ Altimo ſupplicõ.qð

oren interptamur. vt
ff. de ans. l. vltimum.
Vlli bereticoꝝ.ini⸗
iati. vt qꝛ chꝛiſtiãi
eranttantũ.⁊ ita cathe⸗
cumini nõ autẽ erant ba
ptiʒati. H

6 Wtlleſter auferũtur

bodie dñis eoꝝ.vt.j. ne

cbꝛiſtianuz man. l.t.ii.

i ¶ Quod q fecerit i. be⸗
Gaens rebaptiʒzat inge⸗
nuos vel puos ꝓpꝛios

k ¶Erilio. mi .mitioꝛeh pa⸗

titur penã cũ adbuc nõ
fuerat baptizatus qᷓ; ſt
fuiſſʒ. vt. S.l.ꝓxi.Alij bᷣ
referũt de pena exilij ad
euʒ q ſciuit ⁊ nõ detulit
nõ autẽ ad baptiʒantes
Pꝛima placet.
mabe⸗ Dea po⸗
atis. qui dicuntur apo
ſtate babes.. e.l.a apo
ſtataꝝ. 5. ſed ne bmõi. ?
l. fi. in fi. ac.

J quis. pᷣma nõ le⸗
Bar In ſcõa no.qꝙ;
de inofficioſis actõibꝰ

quinquẽnium ſtatuitur.
vt. ſ. de inoffici. teſta. ſt
quis filiũ. Sed vid et ꝑ
petuo agi.vt.ſ. e.l. apo⸗
ſtatarũ. Solu.ila coꝛꝛi

git banc. vel becꝑꝰ moꝛ

tem teſtatoꝛis ibi viuen

te teſtatoꝛe dicit ſe poſſe

deferre.

n ¶ Contẽdit. accuſatoꝛ

vel etiam cõtendit de /
lia hereſt. .

0 Juge i continuuʒ
p ¶¶ Actionibus.ſ. quere⸗
le inofficio. teſtamenni·

Eroꝛdium.i.vſq; 23
quinquenniu. HD

„3 qui. ſauffagiſs i 8. q
e ergo hrtici rep
luntur de ciuitatib“? mo⸗

do apoſtate vt 5. de ſũ

ma tri.l. ij. Reſpondeo.
quia alios docerẽt. ⁊ eazꝛ

dez ratione repelluntur
clerici apoſtatantes. vt
ſ. e. l. fi. gcc,
J d ij

6 (Sed nec. oblitabi⸗
tur. i. delebitur.

t¶ Obducetur.i.delebi⸗
tur

v ¶Et enantibus. bere-
ticis.ſ.nolentibus ad fi
deʒ conuerti quã nunqᷓ;
babuerüt. vt. S. de ſum.
tri. ⁊ fide cath o.inter cla
ras.in fi.⁊ de bere.l.iiij.
in fi. ſed non qui iaʒ fue
runt de fið:⁊ poſtea ab
ea diuiſerunt ſe omnino

vt bic. Uel dic quo ad

penam mundi non pꝛo/
deſt pẽitere quo ad deũ
ſic:vt ibi.coꝛ cõtritum ⁊
bumiliatuz deus nõ de
ſpiciet.⁊ alibi dixit.con
fiteboꝛ ⁊ tu remiſiſti.im
pietatem peccati mei.

io.
Uncells.i. inceſſanter
Recuſer.
3 Mabuerit. tẽpoꝛibus
niſi infra quinquẽnium
pꝰ moꝛteʒ. vt. S. e.l. ij · ac
2 Totumgz. deferatur
ptꝛimo liberis.ſecũdo a/
gnatis. vt. S. de bere. l.

cognouimus. ac,.

5 Perpetuari. cũ alis
crimina vſq; ad.xx.an⸗
nos regulariter poꝛꝛigã
tur. vt.ſ.ad.l.coꝛ.de fal.
l. querela.acc.
„ Senlationis o⸗
cuſatõnis.vt.j.de accu.
l.ea quidẽ.⁊ facit.ff. de
te. l. cum lege.
9 (0 and auerint. ſcili/
cet iudei vel pagani.

poſſunt. Lapſiseniz ⁊ enantibꝰ e Osqui catholicaruʒ eccle
ceſt Kſiamm cdericivel oꝛthodo
ſanctuʒ baptiſma ꝓphanantibus xefidei

verſari inter homines ⁊ homimiʒ
carere ſuffragijs. Sed nec vnq;ᷓ

inſtatum pꝛiſunuʒ reuenant᷑. nec
flagitiũ hoꝝ oblitabit᷑ penitentia

neqʒ vmbꝛa aliꝗ ex queſita defen

ſionisaut muniminis obducetur
Quoniã quidem eos qui fidem

quam deo dedicauerãt polluerint

2 ꝓdentes diuinum miſteriuʒ in

ꝓphanamigrauerũt tueri ea que
ſunt cõmenticia ⁊ concinata non

ſubuenitur. perditis vero hoc

nullo remedio penitentie que ſo⸗
let alijs criminibus adeſſe ſucour⸗
ritur. Mpatoꝛ. Theodo. ? Na⸗
len. aa.baſſo pꝛefec. pꝛeto.
Poſtataruʒ ſacrileguʒ no⸗
men ſinguloꝝ vox cõtinue'

acouſationis inceſſet?: ⁊ nullis fini

ta tempoꝛibus huiuſmodi cnimi⸗
nisarceaturindago. Quibꝰ quã
uis pꝛetenia interdicta ſufficiant
tamẽ etiã illud iteramꝰ ne poſtq̃;
a fide deuiauerint teſtandiaut do⸗

tem. Ded nec venditionis ſpem
facere legi fraudeʒ ſinant᷑:totũqʒ
ab inteſtato chꝛiſtianitatem ſecta⸗
tibus ꝓpinquis potiſſimum defe
ratur. In tantũ autem contra hu⸗
iuſmodi ſacrilegia ꝑpetuarivolu⸗
musactionem:vt vniuerſis ab in
teſtato venientibus etiã poſt moꝛ
tem peccãtis: abſolutam vocẽ ſi⸗
mulationis congruenõ negemꝰ.
Nec illud patiemur obſtare ſi ni⸗

Hil in conteſtatione ꝓphano di⸗

catur viuente pꝛoductũ. Sed ne
huiuſinodi interpꝛetatio cniminis
latius in cento vageturerroꝛe.eos
pꝛeſentibus inſectamur oꝛaculis:
qui nomie chꝛiſtianitatis inducti
ſacrificia ſacrilega vel fecerint vlł
facienda mandauerin. Quoꝛũ
etiam poſt moꝛtem cõpꝛobata ꝑ
fidia hac ratione plectendaeſt: vt
donationibus teſtamẽtiſqʒ reſciſ⸗
ſis. hi quibus hoc deferret legiti⸗
ma ſucceſſo:huiuſinodi perſona

N

ſione que eſt plectẽda ex cultu cri-

nandigaian habeant faculta

mz hereditatepotiant. Mpe ( MWAm auins

ratoꝛ. Zheo. ⁊ Nalẽ. aa. loꝛẽ⸗
tino pꝛefec.pꝛet.
Eim quicunq; ſeruuʒ ſiue
Aingenuum inuituʒ: ſiue ſua

ſtiane religionisin nephandam ſe
ctaʒ ritumue trãſduxt:cum diſpẽ
dio foꝛtunarum capite puniendũ
eſſecenſemꝰ. Mperatoꝛ. the
odo.⁊ marcia.aa.palladio pᷣpᷣ.

—

xeſideimonachi:relictovooꝛtho
dorxe religionis cultu:apollinaris
vel euticethis hereſim ⁊ dogma⸗
ta abhominanda ſecuti fuenint:oĩ
bus penisque pꝛioꝛibus legibus
aduerſus hereticos cõſtitute ſunt
iubemus teneri:⁊ extra ipſuʒ quo
q; romani imperij ſoluʒ repelli: ſi
cut de manicheis pꝛecedentiuʒ le
gumſtatuta ſanxerunt.

NHemnini licere ſignũ ſaluatoꝛis
chꝛiſti humo vel i ſilice ſeu mar⸗
more iſculpere aut depingere
Mperatoꝛ. Zheo. ? valenti.
aa. Eudoxio pꝛefec. pꝛeto.
2 m ſit nobis cura di

ni numinis religionẽ
tueri: ſignum ſaluato

ris chꝛiſti neminilicere vel in ſolo

vel in ſilice vel in marmoꝛibus hu

ligens per omnia ſup-

gitur.
Ds qui ca⸗
bolicaꝛum
nec bec legit᷑.ſed
cõtra. ð. e. l. bi. ſ
ibiſolui.
Rubꝛic. Hemi
ni licere ſignũ ſal
uatoꝛis xpi. ⁊c.ſi
gnũ crucis humi
ponere eſt cõtra⸗
rium religioni.⁊
iõ de boc põit. ⁊
lege ꝑ te. ⁊ dic g⸗
uiſſima pena ſci⸗
licet foꝛte moꝛtis
vt. ff. de penis. l⸗
vltimum.

Anm ſit gra⸗
uuiſſima.l. pe
. ꝛis que ẽ

grauiſſima. vt. ſe
de pẽis.l. vltimũ
¶ Rubꝛi. De
iudeis ⁊c.qᷣa iu⸗
dei ⁊ celicole ml⸗
ta cõ traria ꝓpo
nůt religioni. iõ
5ð bis dicit. ? lut
celicole qͥ plane⸗
tas colunt

mi poſitis inſculpere vel pingere
7 quocunq; repent᷑ tolli. Grauii

ſima pena mulctãdo eo:ſiꝗs con
tranium ſtatutis noſtris temptaue
rit: ſpecaliter imperamus.
De iudeis ⁊ celicolis.

aa. LHiſtrophonio.

vniuerſitati iudeoꝛuʒ
qui in antiocenſiuʒ ci⸗

leg nt: Peti non poteſt

euagium pꝛeſe.pꝛe.

uitate conſututi ſunt
I Mperatoꝛ Conſtanti. a. ad

c ꝗ Feralem. i.cru

lia pꝛopꝛiũ
nomnen eſt.

I Mperatoꝛ. Antho. 7 Clau. 4 Aoq coꝛne

Vod coꝛnelia ſaluaa a emoõ poreſt vt

ſ. de hbe. inſti col⸗
legiuʒ. ſec? ſi vni
eoꝛũ.vt. ff. dere.
du. l. cum ſenatꝰ

deleme

in
ſd
6

ni
ſal
ſt
mi
a
e
1.
i⸗
ſcn
0

a

nee
i.
niͤ
inl
nl⸗
po
5
ſit
et

ſinago-

.i. in do
imlediumm
e (Pruentes. a/
lias milites irruẽ
tes. ⁊ eſt ↄtra.õ
de ſum. tn.l. j. ſo.
f¶ QAuos. ſ.mili/
g ſReligionum.
ſcilicet iudeoꝛuʒ
ſunt eniʒ quo ad
eoꝛum opinionẽ
religioſa.
AUſſio. ĩmu/⸗
MNnitas. in mł
iis eniʒ iĩmunita
tem habebãt an
teq;ᷓ chꝛiſtus ve⸗
niret in virginez
facit. ff. de decu
nio.l. generalit
Ebęuis chꝛi
Nſtianam. de/

bet eni eſſe comu

nicatio diuini iu
ris. vt.ff. de ritu
nup.l.i.acc,

6

nebit:neciuxta legem ſuam nu⸗

Kk Relaxata. etis
ſine inſcriptione

foꝛte.ſed regula

iiter contra. vt. ſ.

qui accu.nò poſ

4 Emo coni,6
Ntoͤnibus. i⸗
in matrimonijs.

m ¶ Legẽ. ipſi eĩ
ſtatuert vt q̃ſdã
perſonas ducere
liceat quas duci
nõ licet vt auiaʒ
2 ſoꝛoꝛem foꝛte.

⁊ bocẽquod bec

⁊ arch.aaa. Cinegio pᷣpᷣ.

64˙

—

NPuꝛmus

deis ? maioꝛibus eoꝛũ
patriarchis volumus inti

man: ꝙ ſi quis poſt hanc legem

aliquẽ qui eoꝛum feralem fugerit
ſectam⁊ ad dei cultum reſpexerit:
ſaris aut alio furoꝛis gener̃ quod
nũc fieri cognouimꝰ auſus fuerit
attemptare:mox flammis deden
duseſt:⁊ cum oibus ſuis pticipi⸗
bus concremandus. I Mpera⸗
toꝛ. Nalenti.⁊valens.aa.Remi
o.
i ſinagoga diudaice legis

veluti hoſpitio menito irruẽtes

iubeas emigrare: quos pꝛiuato⸗
rmm domus:non religionumꝰ: et
loca habitatõnũ merito conuenit

attingere. I Mperatoꝛ. Halẽ.

Theo.⁊ Gratia.aaa.hypatio.
Vſſioqua ſibi iudaice le⸗
gishomines blandiuntur:

per quam eis curialium munemuʒ

dabatur unmunitas: reſcindatur.
I Mperatoꝛ. valen. Theodo.

Eguis chꝛiſtianam mulie
hrem in vxoꝛem iudeus acci
piat:nèq; iudee chꝛiſtianꝰ cõiugi⸗
um ſoꝛtiatur. Maʒ ſi quis aliquid
huiuſmodi admiſerit adulterij vi
cem cõmiſſihuiuſmodi crimẽ ob⸗
tinebit:libertate in accuſanduʒ pu
blicis quoq; vocibus relaxata.
IDem. aaa. Infantio comiti

—

oꝛcenng.
Emoiudeoꝛum moꝛeʒ ſu⸗
um in cõiunctionibus reti⸗

ptias ſoꝛtiatur: nec in diuerſaſub
vnotempoꝛe cõiugia conueniat.
Aperatoꝛ. Oratia. valen. ?
Theodo.aga.Eutichiano

i . Madei romano communi

AI iure viuentes: in his cauſis
que tam ad ſuꝑſtitionem eoꝛũ qᷓ;
ad foꝛuʒ ⁊ leges ac iura pertinent
adeant ſolenni moꝛe iudicia:om⸗
neſq; romanis legibus conferant
⁊exupiant actiones ¶ Si qui ve
roerhiscommunipactione ad ſi
militudinez arbitroꝛum apud iu⸗

deos in ciuililĩ dumtarxat negocio
putauerint litigandum:ſoꝛtiri eo⸗
rumſiudicium iure publico nõ ve
tentur. Eoꝛum etiã ſententias iu⸗
dices exequãtur:tanqᷓʒ ex ſenten⸗
tia cognitoꝛis arbitri fuerint attri
buti. Mpatoꝛ.Arch. ⁊ Ho⸗
no. aa.ad iudeos.
Einoexterus religionis iu
deoꝛum:iudeis pꝛecia ſta⸗
tuet cum venalia pꝛoponent᷑. Ju

ſtum eſt eni ſua cuiqʒ cõmittere.

Itaqʒ rectoꝛes pꝛouinciaruʒ vo⸗
bis nullum diſcuſſoꝛeʒ aut mode⸗

ratoꝛem eſſe concedant. Quod

ſi quis ſumere ſibi curã pᷣter vos
ꝓpcereſq; veſtros audeat: euʒ ve⸗
lut aliena appetentem ſupplicio

c oercere feſtinent. I Deʒ. aa. eu

tichiano pᷣpᷣ. M
q N icunqʒ exiudeis obno⸗

rijcurie compꝛobantur cu

riemancpentur:. I Mperatoꝛ.
Honoꝛi.⁊theodo.aa.Athemio
pꝛefec.pꝛet.

E Dddcosqnoſaͤ; feſtinita

tiſſue ſolẽnia ad pene quã

dam recoꝛdationem intendere: 7
ſanctecrucis aſſimulataʒ ſpẽm in

contemptũ chꝛiſtiane fidei ſacrile
ga mente exurere: ꝓuinciarum re
ctoꝛes pꝛohibeant: nec locis ſuis
fidei noſtre ſignuʒ immiſceãt:ſed
ritus ſuoscitra contemptum chꝛi
ſtiane legis retineant:amiſſuni ſi-
ne dubio permiſſa hactenus: niſi
ab illicitis tẽptauerint ſe. I¶ Seʒ
aa. Johani pßbD5.

GC Elicolarum nomen inau⸗

Aditum quodammodo:no
uum cnimen ſuꝑſtitionis vendica
uit. Hiniſi ad dei cultum venera⸗
tionemqʒ chꝛiſtianam cõuerſi fue
nint:his legibus quibus pꝛecipi⸗
mushereticosaſtring::ſe quoq;
nouennt aſtringendos. Edificia
autem eoꝛuʒ queneſciocuius do⸗
gmatis noui conuentushabent:

eccleſijs vendicentur. Certũ eniʒ

eſt quicquid a fide chꝛiſtianoꝛum

diſcrepat:legichꝛiſtiane eſſe con⸗

Nemini licere ſignũ.He iudeis ⁊ celic.

n ¶ Diuerſa. poterãt enĩ
quꝗ habebant relinque
L 7 aliam accipere.
AUAdei. ad ſuꝑ ſtitio⸗

nem i. ad fidem eoꝛum.

p Nrbitroꝛum.i.a chꝛi
ſtianis electoꝛum apud
iudceos.
q In ciuili.ſecus in cri
miĩali. vt.ff. de arbi.l.nõ
diſtinguem?ꝰ. F. iulianꝰ.
r Eoꝛu m. ſ.qarbitroꝛuz.
⁊ hoc dic ſine pena. vt
j.de arbi.l. cum antea.
Enno exterus. nec
ena; iud ei inter ſe
nec chꝛiſtiani.vt.ff. re.a⸗
mo.l.non enim. ⁊.ſ. de
monopolł.il.i.ex cã.vt.Sẽ
de epiſco.audi.l.i.⁊.ff.
de off. pꝛe. vꝛ.l.i. F. cura.
⁊ ad.l.iuł. de anno.lſi⸗

t ¶ Uobis.ſ.iudeis.
u Uos.aqui nõ ſubibũt
talem penam non tamẽ
ſtatuunt vt modo dixi.
Aicunq;.non legi⸗
ur.
NMancip entur:i. xẽ/
dicentur.

Adeos. ſolennia

uto coꝛonam ſpi⸗

neam 2 crucem.

2 KRitus.i. cõſuetudies
9 4Zemptauerint. puile
giuz enim debet amitte⸗
re qui conceſſa ſibi abu⸗

titur poteſtate.vt.lxxiiij

di. c. vbi. ⁊. ff. de pecu. l.

2

liberũ. ⁊. ff. de neg. ge qͥ

ſine.⁊ in aut᷑ detabł.S.

nos auteʒ.col. vi.

Elicolaꝝ. cõ trariũ
ui non eſt mecum
cõtra me eſt ſic. ff. de re.

iu. qui non facit. 2. ff. de

fideicõ.li.ſi eum.S.pe.⁊
ad treb.ſi cui pure. S. i.
d ii

e ſabbati. nemi⸗
hnem. l. iud eum.
b ¶ Pꝛecipimus.vl a iu
deis vel a chꝛiſtianis.
c Lonuenire. facit. ſ. ð
fruc.⁊ li.exp en.l.fi.⁊ de
reſcin.ven.l.ratas. ⁊.ff.
ꝙ quiſq; iuris. l.i.ſed ð
j. de legi. ⁊ conſti.quod
fauoꝛe. Sol. vt ibi.

Vllus. iudeꝰ.i.ob
(o⸗ ipſum ꝓꝙ eſt iu⸗
deus:

g. Religio. obteretis. et ſuſtineant moleſtiam: cum fiſcali /

e ¶ UVnnocens. a crimine
quo inculpatur.
f¶ DObteratur.i. verbere
dic expoſitum.i. exp oſi⸗
to eo.acc.

baſſiʒ. i. indiſtincte⸗

i¶ Altiones. ſed nunq̃d
eo caſu pmittes cuʒ ille
non vult venire ante iu⸗
dicẽ nec iudex poteſt eũ
cogere. rñ.ſcᷣm Jo.ſic
ar. ſ. de decu. l. generalit᷑
li x.⁊.ff.ð bis q̃ in frau.
cre.l.ait pꝛetoꝛ. .ſi debi

toꝛeʒ.⁊.S. de epiſ.⁊ cde.

ſi quis curiali.Illud au
tem conſtat ꝙ contra q̃ſ
dam perſonas quando
q; boc licet.vt.j.quãdo
liceat ſine iudice ſe vidi.
l. i. ⁊ fi. IAteʒ facit cũ hac
l.J.ne quis in ſua cauſa
l.i. ⁊.ff.quoꝛuʒ lega.l.i.
⁊. ff. de vlu fruc. ſi cuius.
G. deniq;. . ff. q̃ in frau.
cre.l.fi.⁊ ð fur.l.interdũ
2. ſ. ti.iij. chꝛiſtiãis.⁊.ff.
de oꝛigi.iur. l. ij. F. poſt
oꝛiginem.

LZiber

trarium. I Dem. aa. eidem Jo⸗
hanni pꝛefec. pꝛeto.
1 R ſabbati ac reliquis ſub
empoꝛe quoiudei cultus
ſui reuerentiam ſeruant: neminẽ
aut facere aliquid aut vlla ex par⸗
teↄueniri debere eos pꝛecipimꝰꝰ
Ita tamen vt nec illisdetur licen
tia eodem die chꝛiſtianos oꝛtho⸗
doxos cõuenire:nec chꝛiſtiani foꝛ
te ex interpellatione iudeoꝛum ab

minãtur:vl in alijs pꝛouincijs de
gunt:periculo ſuo anniuerſarium
canonem de ſinagogis omnibus
palatinis cõpellentibus exigant:
ad eam foꝛmaʒ quam patriarche
quondam coꝛonanj auri nomine
poſtulabant.Et hoc quod de oc
cidentalibus patriarchis confer⸗
riconſueuerat: noſtris largitioni⸗
businferatur. I Dem. aa. No⸗
rentio pᷣpᷣ.

officialibꝰ pꝛefatis diebus aliqui Ac valitura in omne euuʒ

bus cõmodis ⁊ litigijs pꝛiuatoꝛũ
cõſtat dies reliquos poſſe ſuffice⸗
re. I Sem. aa. Mhilippo pᷣpᷣ.
Vllustanquã iudeus cũꝰ
Alſit innocẽs obteratur nec
expoſitum eum ad contumeliam
religios qualiſcunqʒ. pꝛoficiat.nõ
paſſimꝰeoꝛum ſinagoge vel habi
tacula concrement᷑ vel perperam
ſine vlla ratione ledantur. Cum
alioquin etiam ſi ſit aliquis ſceleri
busimplicitus:idcirco tamen iu⸗
dicioꝛũ vigoꝛ iuriſqʒ publici tute⸗
la videtur in medio conſtituta:ne
quiſqᷓᷓ ſibiſpſi permittere valeat
pltionem. Sed vt hoc iudeoꝛuʒ
perſonis volumus eſſe ꝓuiſum:
itta illud quoqʒ monenduʒ eſſe cẽ⸗
ſemus.ne iudei foꝛſitan inſoleſcãt
elatiqʒ ſui ſecuntate quicq; pꝛeci-
pitesin chꝛiſtianam reuerentiã vl
tionis admittant. I Dem. aa.
Aurelio pᷣpᷣ

b.
J

ua inter chꝛiſtianos et
Diudeos ſit contentio:nona
ſenioꝛibus iudeoꝛum:ſed aboꝛdi⸗
narijs iudicibus dirimatur.
DHem. aa. aſclepiadoꝛo pᷣpᷣ.
. Agei ⁊ bonoꝛum pꝛoſcri
õne ⁊ perpetuoerilio dã
nabuntur:ſi noſtre fidei homineʒ
circuncidiſſe eos vel circunciden
dum mandaſſe conſtiterit.
I Mperatoꝛ. Zheodo. ? valẽ.
Johan.comiti ſacranum largitio
i I'adeoꝛum pꝛimates qui
in vtriuſq; paleſtine ſmedris no⸗

ad euagnum pᷣpᷣ.

llege ſancimus: neminẽ iu⸗
deum quibus omnes adminiſtra⸗
tiones ⁊ dignitates interdicte ſũt
nec defenſoꝛis ciuitatis fungi offi⸗

cio:nec patrie honoꝛem arripere

concedimus: nec acquiſiti ſibiof
ficij auctoꝛitate mũti: aduerſꝰ cri
ſtianos ⁊ ipſosplerunqʒ ſacre re⸗

ligionis antiſtites velut inſultãtes
fidei noſtre iudicandi vel pꝛonun

ciandi quãlibet habeãt poteſtatẽ
Illud etiã pari conſideratõne
rationis arguentes pꝛecipimꝰ:ne
qua iudaica ſinagoga in nouaʒ fa⸗

bꝛicam ſurgat: fulciendi veteres

permiſſa licentia que ruinã minã⸗
tur. Quiſquis igitur vel infulas
ceperit queſitis dignitatibus non

potiatur: vl ad officia vetita ſi ſub

repſerit:his penitꝰ repellatur: vel
ſi ſinagogam extruxerit:compen⸗
dio eccleſie catholice nouenit ſe la

boꝛaſſe. Et qui ad honoꝛes ⁊ di

gnitatesirrepſerit:habeat᷑ vt an⸗
tea conditõnis extreme. Et ſiho
noꝛariam illicite ꝓmeruit dignita⸗
tem:⁊ qui ſinagoge fabꝛicam ce⸗

perit non ſtudio reparandi:cũ dã⸗

noauri.l.libꝛa.fraudetur auſibus
ſuis. Cemat pꝛeterea bona ſua
pꝛoſcripta.mor penè᷑ ſanguis de⸗

ſtinandus qui fidez alterius expu⸗

gnauit ꝑuerſa doctnna.
Me rpᷣianumancipiũ hereticus
uel iudeus uel paganushabeat
uel poſſideat uelcircũcidat.

— — – ——— ——— —,

IMperatoꝛ conſtantinus. aa.

(Jua inter
“ ervos legi
te, acc. WS

AUAdei.ꝑ voſ
ite.

deoꝛuʒ 5

M mates. legi⸗

te vos.

Ac interdi⸗

A Neliutei,
mo didetur ꝙ ad

bonoꝛes admit⸗

tantur. vt. ff. ð de
cu.l.generaliter.
Fefi. que eſt ↄtra
Sol. quid aʒ di⸗
cunt hanc coꝛꝛi⸗
gere. Alij dicunt
qꝙ bic erãtliudei
ibinõ. licet iudai
cam ſupꝑſtitionẽ
vel vitam ſerua⸗
rent. alij ꝙ ibi fu
itſpecialiter ĩdul

tum eis. pᷣma ve

rioꝛ eſt. acc.

(Rubꝛica. Me
chꝛiſtianum mã
cipium ⁊c.quia
contrarium eſt re
ligioni ꝙ bere⸗
ticus habeat crio
ſtianum mãcipi⸗
um. id eo de hoc
ponit.

nuz ſufficit babe

re vt penam indi
ctaʒ patiatur. at
non chꝛſtianum
duo ſunt neceſſa

leg

Hof

g5
egi⸗

tdi
lin⸗

ntr
öde
i.
Dr
Sdi
dnnh
tune
hdei
chi
one
n,
difi
l
zſe

1

dei nom lla ca titulo conſequatur. Quodd ſia⸗
pitals bena. vr Iiquis iudeoꝛum mancipium vel
eiur vpu chꝛiſtianuz habuerit: vel ſecteal
bll iudi.l.ij.ꝛ fatenius ſeu nationis crediderit ex q
at v. de epiſ. (unqʒ cauſa poſſidenduʒ: ? id cir⸗
IUinciderit: non ſoluʒ mancipij dã⸗
no mulctetur verum etiam capi⸗
tali ſententia puniatur:ipſo ſeruo
pꝛo pꝛemiolibertate donãdo.

BDe paganis ⁊ ſacriſicis et
plis eomin.

ANAperatoꝛ Conſtanti. a. ad
N Lacuit in omnibus
locis atq; vꝛbibus v⸗
niuerſis claudi pꝛoti⸗
ℳ nus templa:⁊ acceſſu
vetito omnibuslicentiã delinquẽ
didpergditis denegar.. Holumus
etiani ſacrificijs cunctos abſtine⸗
re.Quod ſi aliqui foꝛte huiuſmo
di perpetrauerint: gladio vltoꝛe
ſternantur.facultates ctiam perẽ
pti:fiſco decemimusvendicari:⁊
ſimiliter puniri rectoꝛes ꝓuincia⸗
rum: ſi facinoꝛa vindicare negle⸗
xerint. I Mperatoꝛ. Gra. val.
⁊ Zheo.aaa.oꝛatio pPDb.

n N Equis moꝛtalium ita faci⸗
( Bengdli ſacrificij ſumat auda⸗
ciam: vt inſpectione iecoꝛis exto⸗
rũq; pꝛeſagio vane ſpẽ pꝛomiſſio
nis accipiat:vel quod eſt detenꝰ
futura ſub execrabili cõſultatione
cognoſcat. Acerbioꝛis eteniʒ im⸗
minebit ſupplicij cruciatꝰ eis qui
contra vetitum pꝛeſentiuʒ vel fu⸗
turarum reruʒ exploꝛare tempta⸗
uerint veritatem. I Mperato.
Archa.⁊ LHono.aa.macrobioꝛ
KRubꝛica. De pPeelado..
agane een S Yuts ſacnificia temploꝛu;
des quim qbuſ pꝛohibemus: ita volumus
publicoꝛum opemim oꝛnamenta

dam nobiſcũ cõ
ueniũt dixit: nũuc r s l. —
depaganis qui leruari. At ne ſibialiqua auctoꝛi-

Pꝛlus a nob di⸗

tate blandiantur qui ea conantur

Pꝛimus
ma rpoliderer reusſenum chꝛi euentere: ſi quod reſcriptũ: ſiqua
hheacke r in ſtianum neccompara lerx foꝛtepꝛetenditur: arrepte bu⸗
c¶ Capitali ip. re debebit: nec largi iuſinodicane exeoꝛum manibus
Pauderlſoa , tatis vel alio quocun ad noſtram ſcientiam referantur.

I Hem. aa.appolledoꝛopꝛocõ
ſul.affrice.

5 TZpꝛophanos iitꝰ ſalubꝛi

lege iam ſubmouimus:ita
feſtosconuentus ciuium ⁊ cõmu
nem omniũ leticiaʒ non patimur
ſubmoueri. Mnde abſq; ſacrifi⸗
cio vllo atqʒ vlla ſuperſtitione dã
nabili exhiberi populoꝛum volu⸗

tem Plates: ſecundũ veterem cõſuetu
dinem iniri etiam feſta cõmunia ſi

quãdo exegerint publica vota de
cemimꝰ. I Mperato. Hono.
⁊ Zheodo.aa.ad populum.,.
oN Mñnia loca que ſacris vete
C - mʒʒ erroꝛdeputauit: noſtre
reiiubemus ſociari. Quod auteʒ;

Nexpᷣianũ man. Depaga.⁊ ſacri.

ſcrep ant dicit
Zacuit.ꝑ voſ
legite. accur.

I

. 4 Equis.per vos.
2 facit. j. de male⸗
1

* Ve.

gire. accurſius.
Arrepte. nota argu.
ꝙ; ſt aduerſarius retinet

inſtrumẽtũ quod credo
⁊ dico falſum poſſuz ip
ſum vi eripere ⁊ dilania

re vt hic colligitur. vel
melius poſſum ipſuʒ ar
ripere⁊ ad pꝛicipẽ illud
referre

ex eo iure vbicũq; ad ſingulas q̃ſ

cunq; perſonas vel pꝛecedentiũ
pꝛincipuʒ largitas vel noſtrama⸗

ieſtas voluit pemenire:id in eoꝛũ

patrimonijs eterna firmitate per
duret. Ea vero que mulniplicibꝰ

conſtitutisad venerabilem eccle⸗
ſiam volumuspertinere chꝛiſti⸗
na ſibi merito religio vendicabit

Zem. aa. Aſclepiadoꝛo.

C Lꝛiſtianis qui vere ſũt vel

eſſe dicuntur ſpecialiter de

mandamus: vt iudeis ac paganis
quiete degentibus:nihil tempran
tibus turbulentũ legibuſq; cõtra⸗
rium:non audeant manus inferre
religionis auctoꝛitate abuſi. NMiſi
contra ſecuros fuerint violenti v
eoꝛuʒ bona diripuerint.non ea ſo

la que abſtulennt: ſed conuictiwlgn—·
duplum que rapuerint reſtitnne MM
pinn dnc a relluen 2 Z pꝛopbanos.g

compellantur. Rectoꝛes etiaʒ ꝓ
uinciarum ⁊ officia ⁊ pꝛincipales
cognoſcant ſe:ſi non ipſi talia vin
dicent: ſed fieni hoc a populanibꝰ
ermiſerint:pt eos qui fecerĩt pu⸗/

niẽdos. I Mperato. Malen.

facit.Sꝭ.de iudeis.l, nul⸗

⁊Marcia. aa. palladio pp.
Emo' venerandis adoꝛã
Diſqʒ aio: delubꝛaque oliʒ

—

os legite.acc.

l.iij.

lum.ſpeciale eſt.
regulaniter contra.vt in

Emo. bãc ⁊ ſequẽ
em legite ꝑ vos.
d uiij

Icut. per vos le/

¶(Mand. p vos et
lflfacit. 3. de bereti.

NMꝛiſtianis. in du⸗

Kubꝛica. De bis qͥ ad
eccleſſam confugiunt.
Adei.ſimulãt
.· id em ⁊ ſi nõ ſi
ant ſʒ iſta
verba denorant frequẽ⸗
tiam.

p ¶¶ Trimĩa.i. penas que
pꝛo crimibus imponun

tuur.
q Arceantur.i. ab eccle
ſia extrudãtur als extra⸗
pantur.
rMec antea.ſic ⁊.S.de
acroſan.eccle.l.qui ſub
pꝛetextu. accur.

—

ůdgeli. confugen ⸗
. 8.ſ. chꝛiſtianos
liberos bomines.
1 Abducere. pꝛeter bo ⸗

inicidas ⁊ adulteros ?

virginum raptoꝛes. Zri
butoꝛum quoqʒ exacto
reʒ:⁊ intra templa decẽ /
ter fieri cõuenit. vt in au

—

iam clauſa ſunt reſeret. Abſita ſe operibus metalloꝛuʒ deputentur

culo noſtro nephandis execran⸗

diſqʒ ſimulacris honoꝛeʒ pꝛiſtinũ

reddi:redimiri ſertis temploꝛuʒ
impios poſtes:pꝛophanosſaciiſ

exilioperpemo.

De ninqi ad eccleſiaʒ confugi⸗

umt vel wi exclamant.

accendi ignes:adoleri in hiſſdem I Mpꝛ. Arch. ? Mono.aa. an

thura: victimas cedi: pateris vi-
nalibari: ? religionis loco eſtima
ri ſacrilegium. Quiſquis autẽ cõ

tra hanc ſerenitatis noſtre ſanctio

nem:⁊ contra interdicta ſanctiſſi-⸗

marum vererum conſtitutionũ ſa
criſcia exercere tẽptauerit: apud
publicum iudicem reustanti faci⸗

noꝛis legitime accuſetur:⁊ conui⸗

ctuspꝛoſcriptõnem omniũ bono
rum ſuoꝛum ⁊ vltimũ ſuppliciuʒ

ſubeat. Conſcij etiaʒ criminis ac

ren. de man. Ppu. F. neqq

autes.col.iij.p Hodie idẽ
vt ſi pꝛo quocunq; ma⸗
leficio fugiat ad eccleſi⸗
am vt inde abſtrabatur
vt notatur in dicta aut᷑.
v ¶Zemptauerit. ſic.ð.
de epi. ⁊ cle.l ſi quis nõ
dicam. acc.

ſeruus. qui gra⸗
uiter dominuz of
fenci

.
b Abſtrahatur. a cleri/
cis ſi poſſint.vel ſi non
poſſunt ſubijcit quid ſi ⸗

at.
c Indicetur.i.ſigniſice
tur. arg. ꝙ aliquis tene/⸗
tur indicare furem. Sʒ
arg. ↄtra.ff. de pꝛeſcrip.
ver.l.ſolent.⁊ de condi.
ob tur. cauſaʒ.l.iiij. F. fi.
⁊ bic ſit ſpeciale.

d CLonfigi i. om lan /
cea occidi.ac.
e ¶¶ In concertatione. ſic
j.ad.l.iułde vi pub. vł
pꝛiua.l.quoniam.
f qſiflec cõflande crimĩa
tionis. alias eſt in textu
cõflandi cniminis.i.nõ
accuſabitur de cnmine
homicidij.licet ałs ſicut
pꝛo libero ita pꝛo ſeruo
locuʒz habeat lex coꝛ. de
ſic.vt.ff.ad.l.aqui.l. in⸗
de neratius./J. pe.

miniſtri ſacriſicioꝛum eandẽ penã

que in illuʒ fuerit irrogata ſuſtine

te opᷣpᷣ.auguſtali.

Ugeiꝗ reatualiquo
vel debitis fatigati ſi⸗

legi velle coniungi:

pt ad eccleſias coſugientes euita

re poſſint criminaꝰ vel pondera
debitoꝛuʒ:arceantur nec ante ſu⸗

ſcipiantur q̃; debita vniuerſa red

diderint vel fuerint innocentia de

mõſtrata purgati. I Mpꝛ. ho.

Zheodo.aa. Jonio pp.
Igdelideuotaq; pꝛeceptio
e ſancimus nemini licere

ant:vt hac legis noſtre ſerenitate ad ſacroſanctas eccleſias cõfugiẽ⸗

pterritimetu pene deſinant ſacri⸗

ficia interdicta celebꝛare. Quod
ſi vir clariſſimus rectoꝛ pꝛouincie
poſt accuſationeʒ legitimã ⁊ poſt
crimen in cognitione conuictũ tã

tum ſcelus diſſimul auerit vindica
re.l.libꝛa.auri ipſe iudexetiam of

ficiuʒ eius cõfeſtim fiſconoſtro in⸗
ferre cogat᷑. I Mpꝛ. leo ⁊ anto.

aa. dioſco. ppᷣ.

¹emoct que ſepius paga⸗
npe ſupſtitõnis hominibus

interdicta ſunt:audeat pertẽpta⸗
re.Sciens q; crimen publicũ cõ⸗
mittit quihoc auſus fuerit ꝑpetra
re. In tantum autẽ huiuſmodi fa

cinoꝛa volumus eſſe reſecanda:

vt etiam ſi in alieno pꝛedio vel do
mo aliquid tale perpetret᷑: ſcienti
bus videlic; dominis pꝛediũ qui⸗
dez vel domus ſacranſſimi iunbꝰ⸗
erarij addicetur: dominivero pꝛo
hoc ſolo ꝙ ſcientes conſenſerint

ſua loca talibus cõtaminari ſcele⸗

nbus:ſi quidem dignitate vel mi⸗

litia quadaʒ decoꝛãtur: amiſſione

militie vel dignitatis necnon rem

ſuanim ꝓſcriptione plectent᷑. pꝛi
uate vero conditionis vel plebei
conſtituti: poſt cruciatus coꝛꝑis

tesꝰ abducere:ſub hac videlicet
diffinitione: vt ſi quiſqᷓ; cõtra hãc
legeʒ venire temptauerit ſciat ſe
maieſtatis cnimine eſſe rerinẽduʒ
IDem. aa. ErimiopBR,.
Iſemus cmnuſg; eccleſiaʒ
altanaue annatꝰ nullis hoc
ſuſpicantibus inopinatusirruerit

exinde pꝛotinus abſtrahaturꝰ vel
continuo domino vel ei vnde euʒ
tam furioſa foꝛmido ꝓripuit indi

cetur:eiq; mox abſtrahẽdi copia
non neget᷑. Sed ſiarmoꝛum fidu
cia reſiſtendianios inſania impel⸗
lente cõceperit:eripiendi extrahẽ

di eũqʒ; cuʒ domio quibus poteſt

id efficere vinbus concedatur. q;
ſi etiam illũ cõfig in cõcertatiõe
pugnaqʒ cõtigenit: nulla erit eius

*

relinquet᷑ occaſio:ſi isqui ex ſtatu

ſemuili in hoſtlis 1 homicide con⸗
ditioneʒ tranſilijt:ſit occiſus.
AMpꝛ Mar. ad populum

Enunciamusvobis omni

cleſijs ⁊ in alijs ccean venerabi
libus locis in quibus cum pace et
neneets competit celebꝛari ab
ſtineatis ab omni ſeditõne:nemo

mulant ſe chꝛiſtiane

bus: vt in ſacroſanctis ec⸗

. ⏑

noxa:nec cõflande criminationis

ODꝛmus. facit,
ſ. de ſedicioſis. l.
ij. ⁊ fl. ⁊.ẽ.de ebi
ſco.⁊ cle.l.cõuen
ticulam. ⁊?. ff. de
col. illi. l. iij. ⁊. l. qᷓ
X.ff. ad.l. iut. ma,

b EXolligere. ex

particulis.ac.

i¶ Lelebꝛare.i. oꝛ

dinare collectas

Kk ¶ Conetur. ſcili

cet tractare cõuẽ

ticulã: vt iruati

eccleſiam. ſic. S.
de epi. ⁊ cle. ſi qᷣs
in boo.
NAuibuſdam.
qui con fugerit
in eccleſiã.vel id
eſt cõ gregauerĩt
in eccleſlſa.
m ¶ Pꝛeſidium.
non tamen tumk
tum ⁊ impetũ in
eccleſtam cõmit⸗
tere

eſenti. cðᷣ
.- ituta.i. ea
que ſunt còſtitu⸗
ta in hac pꝛeſen⸗
ti.l.vel erimus pſᷣ
ſentes: ⁊ pꝛeſta⸗
bimus id quod
in hac.l. pꝛeſenti
eſt conſtitutum.
o Pꝛeſtamus.
i.pꝛeſtabimus.
velid quod nobᷣ
videtur. Et dic

ſcilicet pꝛeſtabi⸗

mus verbo non
re.

ui
hit

ehi

60

ſil
dui
ati
.i,

lis

n.
eit
ld
eſt

um.
unt
in
nig

vt B. 1. ſ. ad. l. iuk.

Pꝛimus

p Conditionis. ergo necſemi. Sed contra. S. eſt ſeruus. ſo. ibi
armati bic nõ.vel bic delibenis tantum. vt.ſ.e.S. ⁊ bic.⁊ ſecundũ
boc liberoꝛum hominũ multe ſunt conditiones. vt inſti.de iur.p

fona. 5S. fi. Uel dic terno ꝙ large bic cõditio hominis dicit.q. d.

ſtue miles ſiue non:ſiue diues ſiue pauꝑ ſiue magnꝰ ſiue nõ.Et
erit eadeʒ ſcõa ⁊
ee olli rehi⸗ conclamationibus vtatur: nemo
cet per dericos. Moueat tumultum aut impetum
r Conſugas. ni (cõmittat: vel conuenticula colle⸗

ſt in caſibus. vt „ 1 ES
dai .eſidel. ccta multitudine in qualibet par⸗

. ꝗ Cogitatione te ciuitatis vel vici vel cuiuſcũqʒ

