Z – tur enoꝛmed
ertraneo ſucceſſiſtis. Mã ſi cedi⸗ ——
toꝛ nõ bona fide verſatus ẽipᷣm Se in ſco añ
magisꝰ vlł tutoꝛes ſiue curatoꝛes pmodicoſſ mi⸗
vros ꝗ hanc venundanipaſſi ſunt o fraus inteme

couenite. nerit potes dice/
L . re ſᷣm aʒo.ꝙ nul
Siaduerſus donationem. lo modo raltu
SZem. aa.⁊.cc.theodo. tur cöͤtra eptoꝛe.

—

ſoꝛe.p.l.ff. eo.emi

aminoꝛe ãnis maritoꝰ pitpignus poſſi
põſalioꝛũ tꝑe etiã curatoꝛe pſen p ebagis vlm
te tibi donate ſunt:optentu etatis toꝛes.pignoꝛati⸗

* cia actiõe. vt. j. ſt
non reuocabunturt. yen. pig. P totuz
Dem aa. 7.cc. mede. dic magis iᷓ

Jin te ac fratrẽtuũ emãci enptoꝛsadrem.
APatO 6 pr velter fecit do⸗ 4 Bae valtencho⸗
mrionéc: ? in aliũ poſtea trãſferen geec.
dopoꝛtõez eius nihil vobis abſltu ubꝛlee,. Oi
lit. Mec ſi frater tuus ſibi ſiti ionen.
pdij ruſtici ꝑte; donãtiprñi cõſen-· ⸗ʒ
ſit:dñium ab eodiſcedere poruit ¶ Dã aupti
ꝓpter ſenatuſcõſultiꝰ auctoꝛitatẽ as. bodie appel
nec auuliũ in integrũ reſtimtionis lant ppoernupi
in hac re neceſſanũeſt. ein aliſs antenupſi vel

vero rebꝰ que etiã ſine decretireci diec biefutdo
natõ ſpõlalitia ſ

„ ueſimplexr añ ma
rtimoniũ. alias non exigerct᷑ inſinuatio cniuſcũq; eſſet q;titatis.

vt in aut. vt fra. fil. S. illud. t ¶ Ald oderatiõe. que p qualitate

ꝑſonarũ eſt attẽd enda:ſtcut in dote dicit᷑.vt ff. de iure do. l. qro.

7.l.ſi generalis.⁊.l.cũ boſt egenerer demſ er cã. S. in dotis.
v lſ arito. futuro. x ¶Curatoꝛe.ſine eo em̃ non valet dona
tio. vt. S. de in integ.reſt. mi.l.ſi curatoꝛẽ. ⁊.ſ.de iure do.l.mulier.
V ¶Hon reuocabunt᷑.ipſo iure.ſx reſtitutiõ e data. vel ſple eſt vt
3 talẽ donationẽ nõ reſtituat᷑.ſub eſt em̃ iuſta cã.i.ſpes mfimonij
vñ ſpe durante nõ reuocat᷑: ſic ⁊ als.vt.ff. detu. ⁊ ra.diſt l.i. F. ſ
nõ nullos.⁊.ff. de admi.tu.l.cũ plures.S.fi. Iteʒ qͥd ſi minoꝛ det
alicui in mãdatis vt vẽdat quecũq; ei videbunt᷑ ⁊ iurat coꝛꝑali
ter nõ venire ðᷣ illã venditionẽ ab eo faciendã. Itẽ qͥd ſi faciatiu
rare ſuꝑ aſam ſuã.Ad pᷣmã ſic rñdeo.qꝛ non iurat niſi ſuꝑ ðctu
mãdati.Ad ſcõm ſic rñ. ꝙ bñ valet.ᷣ vt.ff. de ad mi.tu. ita autẽ.5.
geſſiſſe. Ded videt᷑ in boc caſu reuocari. vt.ſ.de p.mi.l.pdia.q ẽ
cõtra.ſo.hic de mobilibꝰ dicit.ibi de ĩmobilibꝰ que ſine decreto
alienari nõ pñ̃t. Alij dicũt ded ona. ꝓpternup.ibi de ſpõ ſalitia
largitate loqͥ. Alij ecõtra. Pꝛima placet. An aũt ſine decreto in
re imobili poſſit fleri donatio ꝓpter nuptias babes.j. de admi.
tu.l.lex que.in pᷣn.⁊ ſi mi.fac.ma.l.fi.S.fi. „
in re. emcipatos. ſecus ſi in prãre.qꝛ tũe nõ valeret. vt.
einof. do. leij. X ¶ Eius. ſ.donanionis. 9 O Mibil. vt. ſ.ð
pꝛe.mi.cũ emacipatꝰ.⁊.j.d e cri.ſtelł.l.i,j. x Potuit.vt.j. de
pdi.mi.l.ſi ad reſoluendã.⁊ de bijs qͥ a nõ doſi pꝛi.mſi factus
maioꝛ hẽat rati.yt. j.ſi ma. fac.l.n.. a ꝗꝓ Genar. cuius vome

netur t pᷣiudicii’i

ꝓ modico ſi mo/

Nque res añ nuptias: qñ cepita pdeceſ/
cõgnuẽti moderatõne· linſ. ꝛ2 m eum ce ⸗·

dere a pᷣdeceſſoꝛe

— — = S
= =ẽ = – ☛0 =
E = =
☛ — = S==
’ p˖ỹ˖’ö= = =
S=– S=ẽ = =—
— . .—— —— — =—

=

=e=
S=
=
S=ꝛ

⸗
S===
— 2 =☛S

Creſtlkg

Ge
1
*

,

as do

— =
=

= —
=
=.
= =
= ==

=.
=
=

Kin

Se cũdus Sisdueryẽ. Si aduer. de, Si aduer iib. Si aduer trãſa

no babemꝰ ſed verba ſunt oꝛonis in ſenatu recitota. qᷓ ꝓbibent
alienationẽ rerũ minoꝛũ ſine decreto.vt. ff. de re.e.l. l.. .. de pdi.

de admi.tu. lex q̃
c q Poͤt. ſed non
videt᷑ dada otra
patrẽ.vtjj.qui ⁊
aduer. quos fi.q̃
eſt cõtra. ſo. petit
ſegd nõ datur m
yr. quod nõ pla
cet. Lu dic ꝙ dat
cöͤtra emptoꝛẽ ſi
nõ habet regrel⸗
ſum de euictione

vt hic. nõ ð pꝛre,z
vt ibi. Alij ꝙ per

obliquũ reſtituit᷑
ct ſi de euictiõe
ten eat vt bic. nõ

m.i.ſnĩam
.I. clariſſi⸗

f 4 Pꝛonũciauit.
7 male.
g6S ecũd
pꝛiũ nomẽ eſt ſᷣu

4
i

b Cõditioni.ſ.a

ſcripte in teſtõ: ⁊
ſic male ꝓnũcia⸗
uit. ſed tñ valuit
ſnia qꝛ Otra ius
litigatoꝛis fuit la
ta. vt.ff. que ſen.
ſtne ap.l.i.F. itez
in fi. 2
i ¶ Admittit. ꝑ in ĩ
teg. reſti. ſ certe i
mo ipſo iurenon
eſt liber. niſt cõdi

tione impleta.ſic

nõ redit pᷣdiũ ob
tributa vẽditum
in boniſ dñi: niſi
ſoluerit inbutum
vt. ff. de reſcin. vẽ
di.l.pe.queẽ ar.
cõtra.⁊ eſt aliud
arg.d. ff. ſi qͥs o⸗
miſ.cã teſt. l. qͥ au
tem. .fi.ſolu.in
pᷣma erat obliga

poſt derre

2X ſabitonile.

b Poſtunt auales wvaries mobiles oẽs tpe huius.l.ſed bodie
id eſt in illis qdð in imobilibꝰ

exceptis bis qͥ nõ pñt ſᷣuari.vt.j.

nõ poy. S. endẽ. r Obtentu. de quo ma

actione de dolo vel in factũ. vt. z. l. pxi. dir

„

1.

oſ. F. adẽ v elon poͤt. ſemel em̃ cã a ꝛobata ſlue vera ſiue
falſa libertas pᷣſtita nõ retractak. vtnſti mand pol lemdl⸗ n

tatne alienaripñtꝰ: ſi poſtq;; ſibi ſtintionẽ ſed ipſo iure ꝑſequipo

donate fuerint poſtea alij donãti
eandẽ pfi volũtatem in mioꝛe eta
te accõmocdauit:nec pᷣſtituta tꝑa
reſtitutionis exceſſent: hoc auuli
um imploꝛare põt. H
Siaduerſus libenatem.
pꝛ. ſeue. ? anto. aa. hame.
Jpoſt decretuʒ pᷣtoꝛis
vin clariſſimiꝗ fideicõ⸗
Amiſſariã libertateʒ deberi

pnũciauit:ſecũdus quẽ cõditio

niꝰnõ pamiiſſe cõquereris manu⸗
miſſus nõ eſt:etastua litis inſtau⸗
rationẽ admittit. Qð ſilibentatẽ
q;uiſ indebitã dediſtinõ poſſe eã
reuocari intelligis. Sed dãnum
qð ob eaʒ cãm illatũꝰ eſt indicio
nego. g.a. curatoꝛbus tuis eſſe
ſarciẽdũ. ¶. Mpꝛ. goꝛ.a.ſolane.
eNTZ ſiminoꝛ ãnis.pxx.vt alle⸗

ascõſtituta puũ tuũ ab oo I
rcũſcripta in cõſilioß manumiſi

ſti.tñ vidicte impoſitio q̃ libertas
inſte munit᷑ nec obtẽtui gdeʒ eta⸗
tis reſcindipõt.iſ Indẽnitati ve⸗
rotuea manumiſſoſcʒ ſarciende
ab eo cuiꝰ iuriſdictio eſt quatenꝰ
iuris rõ ꝑmittit cõſuli debetꝰ.
Apꝛ. val. ? gal. aa. matrone

MWos' retrahi in puitutem
oſtulatis: ſi non in cõſilio
ita c mioꝛes an. xx. fuiſſe
tis manumiſiſtis:nõ pi itegũ re⸗

tus dare. bic noͤ ſi volebat eſſe liber. vt ff. ſt qs omiſ.cã teſta. ſt q̊s
ſub. AUel yt ſoluas vtrũq; dic ꝙ hic fuit in ſentetia expꝛeſſum:ne
etiã decẽ det. vt. ff. de cõpen. ꝙ in diẽ. §. ſt rö. 7 de neg. ge.l. Rnaũt

F. pe. vnde neceſſ. aria eſt reſtõ. Atẽ cõtra.j.eo.l.fi.⁊.ff. de dolo. ſg
de dolo. ſo. bic liberãdus ibi liberatꝰ fuit iudicarꝰ.

i¶ Dedi/

ſti.maioꝛ infante ⁊ tutoꝛe auctoꝛe ⁊ decreto pᷣtoꝛis ⁊ peculio non

ſequẽte manumiſſuʒ.vt.ff.de ma. vin.l.pupillus.

ri.niſi ex magna cã boc a pncipe conſequaf.vt.ff. de mino.l.niſt.

in fi. I ¶ Ob eam cãm.i.ob manumiſſionẽ. m ¶ Illatüu. eſi
pupillo. n Zuis. ſed ſi nõ ſint ſoluẽdo de dolo getio vel in

factũ inq; tum intereſt minoꝛis det᷑ ad intereſſe in ma numiſſum.
vt.ff. de dolo.⁊ elegãter. in pn. ⁊ de inoffi. teſt. ſi ſub bac.⁊.ff. eo.

l. verũ. ⁊ facit.ff. de admi.tu. ſi minoꝛis.
ZRminoꝛ annis. dũmodo exceſſerit infantiã.vt.ff.de ma.
upillus. PpKircuſcripta, pmiſit multa nec ſoluit poſt

Vln. l.

ea,gc. q (Ine cõcllio.⁊ cã ꝓbata q ſunt molte. vxt inſti·q ma.

A.

—

K Reuoca

teſtis.e/ Qð ſi ꝓbata cã libertas
pſtita eſt:reſtitutio in integrũ cõ⸗
tra libertatẽ locũhabere nõ põt.
Sitñin ea re culpa ſeu fraudeli⸗
berti eiuſdẽq; cratoꝛis rõ veſtra
leſa ſit:ſammn danũab eoqhoc in⸗
tulit pᷣſes puincie curabit. nõdu
bitatums eriã grauioꝛẽ exeontio⸗
nem adhibere:ſiq tam apta frau
decõmiſſim eſt vt puniendũ in li
beno crimen depꝛehẽdat᷑.
pꝛ. diocl. maxi. aa. 7. cc.
Taciano.
Miudicio de libali cauſa
iam ꝓlibertatelatã:nec
adẽ pᷣrogatiua mioꝛis etatis ſine
appellatione poſſe reſcindi:am⸗

7

biginõpoteſt.

———

Siaduerſiis tranſactionẽ vel di

uiſionem minoꝛ reſti pelit.
Pꝛ. ſe. 7 ant. aa. HonOꝛ iI.
mi integm̃ꝰ pupilla
Ireſtitnta reſcinditranſa⸗
cctionẽ vel diuiſioneʒ pla⸗
cuit:tuquoqʒ actionibꝰ quas pꝛi⸗
dem habuiſti pterig.
2Pꝛ. dio. 2 max. aa. 7. cc. hy-⸗
Jexpſona mino noge
rum in integruʒ reſtitutio

Adduerſus tranſactus ꝓpteretatis

auxiliũ imploꝛet᷑:tibi q; agẽti er
integro vel replicatione cõtia er⸗
cepnõeʒ pacti:vl ſi pẽptã cõſtet

Pꝛaſſtinã obligatõeʒ exiſtauratiõeꝰ

2-

Poze ſo iure.qꝛ ler elieſcẽtia impeditliberatẽ. vt inſti.q ma. uon

x Qiberti. id eſt dicma/
numiſſus dũ pᷣnus fuit

curabat vꝛa negocia et

male.nũc tenet᷑ foꝛte ac⸗

tione de dolo. vt. ff. de

dolo. elegãter.in pᷣn. ⁊
ar. ff. de offi. p ſi. l. k. vel
dic ꝙꝙ quidã alius liber
tus ⁊ curatoꝛ eoꝛũ pᷣdi⸗
cta de bᷣuo paſſus eſt eũ

facere foꝛte etiãs doloſe.

gis videk. 84 Wonſu li.

⁊ minoꝛẽ ad ea facida

doloſe induxit.⁊ ꝓ hoc
ſ. de ad mi. tu. ſi lib erti.
V¶ Dubitaturus. p̃ſes
grauioꝛẽ.i.ſi cõpꝛehen⸗
ſum erit ꝙ ille libertꝰcõ
miſerit dolũ grauiuſ qᷓ;
emẽdare.i.damnũ.
3 ¶Erecutionẽ. duplici
ergo rõne puniil.qꝛ ides⸗
eſt ? libertus ⁊ curatoꝛ.

Depꝛehendit᷑.in ꝑſo

na vel arbitno iudicis
ſi in rebus non poͤt.

ali. Haʒ aliquẽ

2 Pꝛo libertate. cõpe⸗
tentinõ cõpetitura.⁊ ſic
nõ eſt ↄtra.S.eo.l.i. hic
enim eſt liberalis cã ibi
nõ. Kam petit᷑ ibi vtde
tur. vt. ff. de iudi. qui ſe. ⁊
ar. ff. eo. ſi ex cã. in fi. ⁊.l.
ſe. ⁊.l.verũ. .i.⁊.ij.⁊.ff.
de dolo. l. ſi de dolo. in
a ¶ Appellatiõ e poteſt
igitur app allari in cã li
berali. vt.ff. deapp.l.⁊

¶Rubꝛica. Si aduer/
ſus trãſac. ⁊c. .
NVm in integrũ.
tu quoq;.i.tu pu

(Na impetra in

integ. reſtitui.vel dic mi

quicũ ea tranſegiſti. ⁊ im hoc eſt cõtra.ff. eo. cũ minoꝛ. ſol. bic habebat
actionẽ aduerſus pupillꝗ a pᷣmoꝛdio qua modo poterit vti cõtra mino

rem ibi nõ. vel dic. vt. j l. ꝓxi. c Atenis.diſtingue fiat tranſactio ſu
Alraltenarlſiue decrero. vrrücſinertn

per re quã petebat minoꝛ que pot

toꝛe nulla ſit.cũ eo aũt valeat ſed reſtituit.idẽ in adulto habente curato
rem. vt. S. de in integ reſt. mi.l.iij. An quenõ poterãt alienari ſine decre/
to:vt tũc ipſo iure nulla ſit ſine decreto:lʒ interuenerit tutoꝛ vel curatoꝛ.

de re.e.l. iij. S. item quenif. ac.

Piniſſa. vel dic vt. S. l. pri. ac. fR
pactu ſimpliciter ⁊ trãſactio facta eſt.
lationem. b (Inſtauratione.ita em̃

habeat.ſcʒ vt ſicut nõ moꝛat minoꝛ in dam

vt.j.de pᷣ.mi.nõ ſolũ.⁊.ff.d etranſac.l.cũ bi.S.ſi cũ lis.ſed arg. cõtra ff.

ex ꝑſona.tranſactũ.ałs tranſactionẽ. e Gmploꝛef. vt nõ
eplicationẽ.eo caſu quo per
64 S pemptam. ſcʒ accepti
fit re

ituno vt vnuſquiſq; ſuũ

n0

:ita nec in lucro.ſiue erat

ſp ecies ſiue qtitas.vr tũc inq; tuʒ minoꝛ eſt locupletioꝛ.vt.ff.e. ꝙ ſt mi
noꝛ. S. reſtitutio. ⁊.ff. de act. emp. l. iul. 5. ſi qs. ar. S. de tranſac.l.vbi pa

1ij

vocaui in ſᷣuitutẽ illene
gauit ſe meum ſeruũ eſſe
iudex iudicabit euʒ libe

—

ptil.l. f.ſed qð cunq; di

mioꝛ.vbi aduerſario mi
noꝛis nõ dat reſtitutio.
lʒ minoꝛ reſtituit᷑.ſo.di⸗

uerſarius actionẽ ob re
ſtitutionẽ minoꝛis:vt h
2 ſic reſtituit᷑. autnõ vt
ibi. Uel ibi in ſnĩa hic ĩ

par. l. p banc. 7. ſ. ð ap.

bitis ſeptẽ teſlibus. t Juris.quo caſu non daret᷑ maioꝛi rep etitio

l.ij. 7.l. uis. r D =?”MGMͤ
ex nox.cã ag.l.ij. in fine. . , qa. 2. Cc.
Ali dict p offic reſi .carerj. pꝛ. diocle. ⁊ max.aa. ⁊.c

ctum. Si vero erat actio ? tũc reſtituit᷑ ipſo iure aduerſario minoꝛis: ex

quo minoꝛ eſt reſtitutꝰ.⁊ ſic habet ex pſona mioꝛis qð ex ſua nõ põt.vt
pic. a.5. l. pxi. . ſ. de tẽp.in inte. reſti..petẽde.in fi. .ff.ad velł.l.ſi d ebi

trix. S. ſi ꝓ eo.⁊.ff. eo.l. fi. ⁊ cõtra aliũ nõ cõtra minoꝛẽ ſolu. vt. ff. de tu.
ra.diſi.alterius. Iz alias actio extincta ⁊c. vt ar. cõtra.xff. de ſolu. q; res.

§. areã. Sea ſpaleiſi
in minoꝛe rõne qualitncs rE 2—–—G 20-1⸗=
n,en ener q negociſtnibuta tibi actione cõſulẽ
minoꝛ reſtitueref alter ñ dum elt.
Fuan eñ ds equalirs. Sigduerſus ſolutionem a debi⸗
vtj. de impu. ⁊ al. ſub. toꝛe pelaſei factanm.

tuenduʒ nõ ipſo iure vt 2
hic innuit᷑ ar.j.de acce /⸗ Remplo“ ceteroꝛũ de
bitoꝛum: tutoꝛes etiaʒ
Mgue ex adminiſtratiõe
tutele debẽt curatoꝛibus ſoluẽtes
liberãturꝰ ſed ante tẽpusꝰ in inte⸗
grũ reſtitutioni pᷣſtitutũ edicto ꝑ⸗
petuo ꝑmiſſum eſt beneſiciuʒ im
ploꝛani: ⁊ an ſit tribuendũ pcau⸗
ſe cognitionẽ eſtimari poteſt .
ODem aa. .cc. laurine.
MUgaebito legato licet ꝑ
erroꝛez iuris a minoꝛe ſo⸗
luto repetitiones ei decemi:ſinec

cas eſt cõ tra.ff. eo.l.cuʒ

ſtingue aut perdidit ad

trãſactione. vel venꝰ di
ſtingue an ſint coniũcte
ſpẽs an nõ.vt. ff. e. l. eti⸗
am. F. i. 7. j. de tẽpa. ⁊ re l

l.fi. in pn. Item aͤd dif /
fert hec lex a ſuꝑioꝛi.rñ.

bec danuſ diſtin guit duʒ tẽpus quo reſtitutiõis tribui
Rer hains c; Sma Zie kun aunlliumn excelſit öniseſt.
in pᷣma pupilla agebat Si aduer lus doteʒ reſtitutio po⸗
ad rem ſuꝑ qua fuit trais ſtuletur. W
actũ hm pᷣmũ caſum ibi de aleran.. †, C. X leti
poſiiũ.in ſcᷣa conuenie Pꝛ. al cran. 4. 7. c. va E ind.
va⸗ Irs mom de dĩ⸗ Moniam circiuentã
uiſtone etiã dicit. de qua — S elenn J.
nõ dicit ſeuca. dequa dicis ſoꝛoꝛẽ tuã oia bo⸗
dic ꝙ ꝓuocat᷑ minoꝛ ⁊ .
nõ ꝓuocat. ⁊ valet tũc etiã ſine decreto ſʒ reſtituit᷑.vt ⁊.j.de pᷣdi.mi.l.in

teroẽs.⁊ de rebꝰ eoꝛũ.l.ſi pupilloꝛũ.⁊ ecõtra actoꝛ ſue actioni reſtituit᷑.
vt ⁊.ð.e.l. ꝓxiac. i ¶ Imploꝛari.ſ.officiũ iudieis.vt.ff. de mi.l.qð
ſi minoꝛ. S.ſ. ¶¶ Rubꝛica. Si aduerſus ⁊c.a debitoꝛe.de hoc ractat
ler pᷣma. k ꝙ Qel a ſe. de boc tractat lex ſecũõda. I ¶ Factã. ſi velit
mnminoꝛ reſtitui.
Femplo.tutoꝛes.q.d.nõ ſolũ debitoꝛes alij. n
AIltie.i.mala. o ¶¶Liberant᷑.j.de admi.tu.l.fruſtra. d ¶ Vn
te tpᷣs.tanteq;ᷓ finiat tpᷣs pᷣſtitutũ ad in integrũ reſtitutionõ q ¶ Gm

ploꝛari.ſ.offi. iudi. vt.ff. de mino.l.ꝙ ſi minoꝛ.S.fi.ac. r ¶¶ Poõt. qꝛ ſic

quelibet d atur. vt.ff. eo. in cauſe.S.cã.⁊ nulla cõſumpta eſt a pupillo.⁊
cõ ſtdera hic.qꝛ debitoꝛ pupilli aut plenà aut plenioꝛẽ aut pleniſſimam
cõ ſequit᷑ ſecuritatẽ. Plenã ſi ſoluat pupillo ſine tutoꝛe vł adulto ſine cu
ratoꝛe.⁊ bauc pecuniã habeatſaluã.vel tantũdex. vtinſti.qbus alie.lʒ
§S. nũc admonẽdi. .ff. de ſolu.l.in pupillo. Plenioꝛẽ.qñ cũ auctoꝛitate
tutoꝛis vel curatoꝛis. Mã tũc ipſo iure.valet:ſʒ reſtiuit᷑ minoꝛ ſi nõ ha
bet pecuniã ſaluã vel tantũdes.vt inſti.qbus alie.S. nũc admonedi.⁊
boc niſi in ttibꝰ caſibus.vt.ſ.de admi.tu.l.ſancimꝰ.⁊.l. ſtitutiõe.⁊.j.
agd neb.l. pe.in pᷣn. Pleniſſimã qñcum iudice. vt dicta.l.ſancimus.⁊ in

ſti. dicto.S.⁊.ff. eo.ait pꝛetoꝛ. S.i.⁊.ij.

ſdebito.liure ciuli.ſs naturali debitũ vt qꝛ potuit p.l.fal. retinere
qꝛ nõ erat ſolẽne teſtm̃.licet ꝑ erroꝛẽ.qꝛ fecit pꝛ legatũ nõ adbi⸗

qꝛ naturaliter debebat᷑ ſʒ minoꝛi dat᷑ reſtõ.vt.8ᷣ.de iur.⁊ fac.ig.l.cũ q̃s
7. ſ. ad.l.fal.erroꝛ.ſed ꝑ erroꝛẽ facti ſolutũ etiã a maioꝛe repetit᷑.vt d.l.er
roꝛ. Et diſtingue aut eſt debitũ vtroq; iure.i.naturali ⁊ ciuili.aut neutro
aut vno tm̃. Pꝛimo ſi eſt taleqͥd qð nõ põt ſine d ecreto. alienari: nõ pᷣt
ſoluere ſine decreto:niſi deſunctꝰ ꝑmiſent.vt.ff. de rebꝰ eo.l.magis..ſi

pupillus. als cũ tutoꝛe faciat. vt inſtit. de auc. tu. in pnci. ⁊ſt ſine
ed faciat liberet᷑ ꝑ ↄſumptionẽ creditoꝛis nõ als. vt. ff. ſi cer pe.
l.nõ omis.S.ſi pupillus.abs in ſecũdo repetit iure cõi ꝑ ↄdinonẽ
indebiti. In tertio ſt ẽ naturaliter tm ð ebitũ legitime ſolutii.cuʒ

tutoꝛe vel curatoꝛe vel decreto nõ repetit:niſi ꝑ reſtimtionẽ extet

vel nõ vt bic ſed
nain dotem dediſſe an veritasal men ſenret vei
legationi tue aſſiſtat:ſi ad te here cat. ſiolumpiũ
ditas ſoꝛoꝛistue vel bonoꝛuʒ poſ c gimienneu
ſeſſoꝑtinuit:⁊ tẽpoꝛa nõdum p⸗/ cõpeſanonẽ ſed
terierint intra que legibus cõcedi ſneeran one
tur ex perſona defuncti poſtulare peri vn fneg.
in integrum reſtitutionez: pꝛeſes ge liij. Fealtenul
ꝓuincie pꝛeſente diuerſa parteex ⁊.f ſt cepe.no
aminabit. mis g ſt rhie
eeEeiuus. Bech az
Siaduerſusdelictuʒ ſuim reſti· diirerſt pupilu
tutio poſtuletur. is ſtoletcr eer
Mpꝛ. jeue.et ant. aa. lõgino. rin R decon
— — Hcriminbus quidẽ „ Du ts. vſ⸗
i·cetatis ſuſfragio mino⸗ ch ad anuc vile
— res' noniuuantur. Et eddrieninn de
„„ . c “ 1 .
enim maloꝛum moꝛes infimitas ſ. detepo. in ine.
animi nõ exrcuſat. Sed cum deli⸗ ENS H
ctumnõeranimo ſed ertra ve⸗ uerus dotireſo
nit noxia/non cõmittiturꝰ: etiam poſtuletur.

Noniã, cir
üuenta. qꝛ

ſipene cauſa pecunie damnuz ir⸗
rogatur.⁊ ideo minoꝛibus et in
hac cauſa in integrum reſtitutio⸗

nis auxilium competit. ſo bonaſus.
Mpꝛ. diocle. et max. aa. 2. cc. vSoꝛoꝛ. qino
pꝛocule bilioꝛi ⁊ d itioꝛi
77 ꝓ mioꝛi qtitate
potuiſſet otrabi.

5¶ Wona. ſed an pdia poſſint dariin dotẽ.Rñ. nõ bm Jo. ar. .

depdi.mi.l.obes.ar..ff. de iure do.l.ticia.quãqᷓ;ᷓ poſſ mñderi x

ibi nõ d ederit minoꝛ ſʒ maioꝛ pᷣdeceſſoꝛ.minoꝛ tñ erat cuʒ ꝑmuta
uit. Et eodẽ modo iñdeo ad id qs eſt. ſ. de admi.tu.l.lex q.in pᷣn.
ſed ſᷣm aʒo.põt dici ſpãle in dote.nec ob.d.l.ob es.vt ibi notaui
⁊RPertinuit. de iure ptoꝛio. ad qͥd ergo fuit neceſſania reſtõ cum

dminiſtra còl i iure poſſit repetere cũ ſit br̃s.vt.ff. eo. in cauſe.in pᷣn.mm. dicꝙ

pactũ erat hic ꝙ ꝑtem dotis lucraret᷑ vir moꝛtua vxoꝛe.vñ non
poterat petere in integ.reſti. Ael dic ꝙ pactũ erat bic ꝙ ꝑtem do
tis lucraret᷑ vir moꝛtua vxoꝛe.vel agit ꝓ fructibꝰmedij tpis eius
poꝛtionis q̃ nõ debuit dan in dotẽ cũ nõ eſſet vir dign? tata do
te. vt. ff. de vſufruc.qᷓ vſumfructũ.S.fi.⁊.l.q̃ſttux. Oed ſᷣm. m.eti
am cũ actione cõi ↄpetit reſtõ.vt.ff.e.in cauſe.S.pomponius.
⁊¶ Defuncti. qð fien põt. vt.ff.d ein inte.reſti.l.nõ ſolu. Et infia
qᷓ;tũ tps ſit. dices.ſ.de tẽp.in inte reſti.ea q̃.S.i. A¶ BPꝛeſente
vel ꝑ cõtumaciã abſente.vt.ff. eo.l. in cauſe. .cã.⁊ vt oia ſoluss
gria.Dic ꝙ mulier maioꝛ omia q̃ bʒ põt dare in dotẽ.vt.j.deiu
re do. nulla.lſ inoꝛ ſi vltra patnmoniũ ꝓmittat ipſo iure nopa
let etiã ſi tutoꝛ vel curatoꝛ ꝓmiitat niſi dolo vel aĩo donãdi.qũ

q; valet in ſui tutoꝛis vel curatoꝛis pᷣiudiciuz. vt.ff. deinre do. l.

ſiue generalis.⁊ de adini.tu.cũ poſt. Si vero vltra vires, vt ba
bens. c. det. l. ſl. lx. in dotẽ det valet. ſed reſtituit᷑. vt.ff. eo. ſi ex cʒ
§. in dotis. ſed ⁊ cũ auctoꝛitate tutoꝛis vltra vires valet ꝓmiſſio
ſed exceptionẽ habet de equitate.vt.ff.de admi.tu. cũ poſt. .i.⁊
bic in ea. In berede aũt eius dicas:vt modo dioir.
Gubꝛica. Si aduerſus delictũ.ſupꝛadixit qualiter in cõnacti
dbus minoꝛibꝰ ſuccurratur:nũc ſi in deliceMus.
m criminibꝰ. ex animo ꝓuenientibꝰ vbi fuit volũtas nocẽ?

—

—

Secũdus

ſf di. vt. ſ ad.l coꝛ. de ſte li sl. ſquis malicia. æc. vjſ. ſi mi. ſema:. ent. rl. . itij. uen. delict. i aduer. v
fräſznte d e Fa ä; äs eẽt cõpleta. capi. Si aduer fiſcũ. uer. vſu
lnud is Aez balenerederunene Sdnagaat ais C Inſirmi / ſtituaf. vt. ff. eo emlins . qui can icge er uͦc cumrita j nö re
Anla ad.l. coꝛ. deſie pax cũ eranimo delinquat. als nõ tenet. vt. ff. ſi funduũ ſed m dic qualiber ui. cau. in poſ.ea. apud iuł. do⸗
“ d.l. coꝛ. deſtc l.infans. ⁊ defur. 6 .., de penis. l. impt undũ. ſed tu dic qualiber tpal ea. gpud iul.? de fun. do. I.
unt nfras. daſ Dannd. aaaegrm ea un Ruevant nazʒ maioꝛis ð beredẽ H dan hſnbelone eeprazin pſo
nſn ar bino ſiu eier et ue veni ei. 7 ſic bãcintellige ꝑ.l.ff. eo.etiã . prno,ſn. ſanmnds. oplentge⸗
neten nus ſubalt cet 2 , „ “ pe.l.ſi intra. excepta pᷣ⸗
gtin ootiuet aſ ſubſſ Bn 4 locltet. ne ¶(õtrahere feſtinauit: iuniſ publici lenptöevrr an ſtiodio
cin fun radulterů Aritame excuſan cõſtet ma ſiſcus noſterin iure reſtitucionis ieſul e mont
ſieni r aliag eraop eer nefliamtonen etatis ſequetur auctoꝛitatem ſ Ceur ſen eaz erpone
ſeeuſei ueniũt.i. er oſcia lubꝛico lapſa nõ petijt: eo N tibi diri.
lüzti necaureglede nime de P nobetijt coꝛum mi Mpatoꝛ glexan.a. anthioco (NRub. Si aduerſus ſi
glit lictü hic ſed..di guene ſucceſſionem cõ⸗ etalis. i oenſonis minu
fftr rit enmen · lUenit: cum hocin maioꝛi . frbus 2 negocus aduer
fffrl e¶ Extrauenit. tribus tmmnnobtne bus ma⸗ acluer ſus pꝛiuatos in in ſus q reſtituũtr mioꝛes
idd puta ex culpa tm̃ —— ES tegrum reſtitutionem:tã dus n. ie 5 pſonis
ſddehe . . —, 2 ele B —— ⸗
i non dolo der .. Si acuerſus uſucapionem reſti⸗ tu q;fratres tuideſideratis: pꝛeſi ne . reſtumitur
hnnz l. in lege. T ad. l. tutio poſtuletur. A 5 oincie vin claniſſimi nocio SWerei
Ninfe cum. vrin i oe io. 55. c⁊maxi.aa.⁊.cc. an auulium quod imploꝛatis con re ipſa nõ dolo aduerſa
lni eun vrmai de licdo. Ppᷣ. . fenunwesdchen. eſtd incher ierne.
uet nor inpͤn vñyer · Ontra cosqui , n vos debeat. Quod ſiad lin cauſe. i. 5. idẽpõp.
1ſDüfe Moxia deli/ Nntra cos qin res m. uerſus fiſcumid poſtulatis: intel- als nõ hẽret in inte. reſt.
elci ee. C noꝛis tenent: ſi vſuca⸗ ligitis pꝛocratoꝛem meum vna cu ſi dediſſet dolus cãs
Ppebech. . — pionedominiu EEA NrII ↄctui ipſo iure eẽt tutus
a. nercuidol. gemen atrono adire vos debe actõe ex eo Zctu. vt ff. 85
ſilſcre cõmiſſa ꝑ in inte. decerni debet. S os debere. acr emp. i
l Anen mdebet. . act. emp.iuł.S.ſi dolo.⁊
(Kn N reſti. exrcuſak. liczʒ ä Mpatoꝛ diocle. mavi.aa.et S.ſt vẽditoꝛ.⁊.S.p ↄriũ
e rane Siaduerſus fiſcum. cc. Cauren. dlevols deal. cãz
W . —— D ArANr Jarn ONif ctui ſi ꝓceſſum fuit ad
hit eipen⸗ e ne⸗ Mpꝛ. ſeue. c anto. aa lõgino RM — ctoquidem diun mar naditionẽ vñ ſicutma⸗
uemtauf pfer N½ſRPaobus in mioꝛeeta nozi ciparentisnoſtn: resmi- voꝛldacks dalo. ſemi
ngr dir eetranlarre 2201 mioꝛe eta noꝛum excepte nihil tuums adiu noꝛi in inte. reſii.
vel falſo viſh teoitneno⸗ celien⸗ uant deſidenium. Si quidem de r grorheurerecee⸗
bicit. ? diri plene us a ufino diſpenſa⸗ biti cauſa patris minoꝛis vel eti li nipt. demogo
ſelorrte freſiexeg ni r n iti caula patris minoꝛis vel lis dicit. vt. S. de mod
e ſt er cz. S. nũc/ toꝛe noſtr arrs mmndes vel ett icſt. vl. 3. vde modo
e Kisn pꝛecio longe mioꝛe data ſimnt: quinquẽnij pꝛeſcriptio dimidiã iuſtipci a: füc
tiſe dicit pupillu noͤ teneri ſo llud ibiſtatim P terti legec üüüüuͤueoerct getot eyed eru
iöfe)et ſef er ,2 . libi ſtatim ꝑ tertiã legẽ coꝛri it. v ar. ff de int . , vä8yͦ3t. j. de reſcin. ven. l. ij.
iſt Berotfotlint b Grogat. cñ ex aĩo vel ſine.⁊ dic irro gaß I 4 5 rte inr oo. ſtres. Fi r iur ſenuſnz 5 frac. PPublicl inx—
hann etat reſtitui. i ¶ Cauſa. cũ nõ er aio delinquif. k ꝗ Cope ſenus ſpe Hᷣ ius publicũ.ideo qꝛ publica auctoꝛitate eſt inuẽtum
lris I cz in torum. vr vere iur. fre, inga. RK aKop v* C kus.. Peuralo; ſlei q̊ cognoſcit inter puatũ ⁊ mfinũ ꝓcuratoꝛẽ
daſttitt —— delictis. cõſtet cũ er animo ꝓueniũt. m ¶ Dene / toꝛ fil vt. j. e. l. ij. vel dic rufinũ eſſe ꝓcuratoꝛẽ fiſci.⁊ ſic fiſcus.i. ꝓcur
Cbesſtbiens gari.nec ĩpſo iure. in ¶ Dene / toꝛ fiſci uſinꝰ pa ſ. neſanz . icnicus. . pchſa
nuce Belonenboveliünp ntmearr inſta annd Petate sts re toꝛenfa lſlfro⸗d tiee derlotte ſe reſtitutionẽ:ſed bicexpone.ſ.diſpenſa
irid dele ber iat. r, ſ, ſi min r aſft ione. vt inſti. ad renul. 5. fl. ⁊ꝛ.ſ. ( Rꝗ fiſco. ſy tũc erit iudex ꝓcuratoꝛ ceſanis. vt.ſ.l. pxi.pᷣma verioꝛ
ui 2,.6 Penu. rä T ems Serancil⸗ anee ter.l. mane W uemsRnratos men d ochoterinza uatu 2 na: yt h.
ſe re nee et ope reſtmione ſicz als, er bus ag nines ſom X Ku pſideſq bodiem. K.ſ ed. d gned niaeeare
1eh JeHS ſucapionem. 1t ioptet. vt. ff. de iure fi. l. ſi fi 2.7.5. fiſci. l. fi.
n⸗ Dea; meoiene mieni,ns . veltr an. dñiü Bti Dnilcglari uiegiañ iner ff vabns, el A
Hoche, . mu⸗ i pt. ſ. eß . . 4 . e. . 2 1. &rs . gele N.
nilin We. circap̃n. ſed iärdi ennmr Aenbio Ebacvaantselornatecleermime rs allena Prime vrſugzr
e⸗ neſk. pt bic. r. qbus no ob ldeſß õ iu⸗ ßpſcriptiõe.v.an.quo edicto epi n mareiſacaner riprer ſecurꝰ ſit
. ee ent. yt Dic. ?.]. qbus no ob. lon. tc. p.l. nõ eſt incognitũ. 7. ff.eo. Or:v. Gn no ealct unt᷑ res minoꝛũ.vt etiã vltra qͥnq; an⸗
ninlr etiã ei.⁊ ar.j.de tẽp.in int.reſt.l.ſt intra. Et no.ꝙ bicti.nõ bʒ h nos poſſint repetere vt bic:ſʒ boc edicto bodie ſublato ſtatim ſe
Untifſi die locũ.nã in re pupilli nõ.qꝛ vſucapi nõ põt. vt ffye e 5 bo ſtptoꝛilz infra qdrieniũ dñ̃s poſſit agere ͥ fiſcus. vt inſti. de Pcurng
mhbin⸗ doa be ne fidei. ʒy ſit ar. .xff. de excep. do. apud. 5. ſiens rẽ.re.· fi.⁊.j.de qua.pſcnip.l.ocs..l.fl.ſʒ minoꝛ etiã vltra Auachtcni ad
jipngit Sed ad opinionẽ erat upilli. vt ibi notaui. Mecſ pdij tutoꝛ ſuã admittif.vt.j.de reſti.mi.l.neq;. SGcõo vedit vraliena ob ali rem
1 ti. qꝛ alienani nõ pñt. efft⸗ ibi notaui. Heciĩ pᷣdijs adu ud debitũ ſibi. cuiꝰ rei poſſeſſionẽ nũqᷓ; habuit in qᷓ liena ob aliqð ali
inn, vr ff de per ſt pñt. vt. ff. de re. eo.l.i. ergo nec vſucapivł pᷣſcenbi bitũ ſibi. cuiꝰ rei poſſeſſionẽ nũqᷓ; habuit in q vẽditiõe nec mai
inget Erk. eper ſig Kalienatonis necinremobilia ultthogte ſin. 12 necminoꝛes iuuant Etina bioptetcöͦcur ere ſrimuͦ aligs de
Ni guan poſſit. r .beadmitu. lerq: uenG qaꝛ tanto tpetenen ie beat: p eũ ceſſare in ſolutiõe: ⁊ vẽditiõs ſolẽniter freri aliq iſtoꝛũ de
L t. 1 er 4. uene ot no te. reuocat᷑ etiã a mai 12 vẽditioʒ ſoleniter ſieni aliqᷓ iſtoꝛũ d eficiẽ/
niee e cere dicra rgumktatto nõ valet. vyt no. . in qͦbꝰ cau. a maioꝛe talis vẽditio pᷣcio ſoluto, vt in fl. buius.l.⁊.j.ſi
ndnt⸗ R b.l rns Rue. f. Iienerin aialib upuacnis ppt aliena pꝛo. pu. pen.lfi..l. i. ? reſcin. vẽ. ſi ꝗs. ff. dereſcin. vẽ.l. fundo j
p.l. illa. ler que. qꝛ vt bꝛeuiter dicq nulla pſcripti taliena / de fi. inſtru. r iur ba.᷑ fil.l.i. ij. 2. vi. 2 ar. . ſi aduer. ven. pig.l.ij 806., 7
d rem. vt. j. in q̃bus cau.in inte.reſt. nõ et pſcriptio cumit ðↄ mio rei iul Nc. dl. T 9,. 8. . ven. pig.l. ij. 2. j. de ex.
ann .j. in qbus cau. in inte. reſt. nõ eſt ne.i. ſancimꝰ. nec in p̃ſcri iu.l. oꝛdo. ⁊.ff.eo.ſi ex cã.S.pe. f ¶C a⸗⸗ ex
nime xx.an jocũ bʒ lʒ lexilla ſancim⸗ illa nſanain ne in pᷣſcri. dualta ex edicto cũ rẽ alienã deichi (eran eo pᷣſcriptiõe. v. an. in⸗
geü re? tuc no curnit in pupillanietate. yt. j. ð Pſem ut cepita mio vt diri. . de iur. fiſ. 1 ba. ! pe. lib. rx. b 1 Slantde i Euũ.· mioꝛis
kic leigte. yt. ſ. d pſcnip. xxx. an. ſiẽ, ſie erat aut edictũ diui marci viſqo re auptz a ſieo da gen e

1NApfſſus. ſc minoꝛis.

iuitus eſſet niſi res eẽt minoꝛis. ſed nec res minoꝛis intelligebaf efcepta

cũ noiĩe paterni d ebiti a fiſco ei queſtio moueret᷑.⁊ ob id ceſſat beneficiũ

edicti in hacparte.

K (Patris. ergo vt alienã vendebat.

m Aueſtioné qꝛnõ vt ſuã ſz vt alienã vẽdidit ⁊ ſic emptoꝛ eſt ſecuus

ſſ interuenerunt tria que

ſunt neceſſari.
n ¶ Pꝛocuratoꝛis noſtri
i. fiſci ꝗᷓ dicit᷑ pꝛo curatoꝛ

imperatoꝛis quãtuz; ad

iuriſdiction.
o ¶ Jubebit. lc Pcura /
toꝛ ceſalis
(Ku. Si aduerſuscre

ponitur creditoꝛ ꝓ mu/
tuatoꝛe vt aliqͥd in eiꝰ
odium inducat᷑ ſpeciali
ter. vt. j. l. i. dices. ac.

VAm ⁊ ipe.ſcʒ tu

feneratoꝛ.

Attoꝛeʒ. Stricte boc ti.

nis nullam admittũt queſtionẽꝰ

Sed quoniã per colluſioneʒ ſiue

per fraudem tũc tẽpoꝛis ꝓcurato
ri noſtri nimis exiguo pꝛecio ſu
dum tuũ cum mãcipijs venũdatũ
aſſeueras:ſi aditus rationalis no⸗
ſter tuis allegationibus adeſſe ſi
dem:nec ſeruatam ſolennitatem
haſtarũ animaduerterit:fiſcote ſa

tiſfaciẽte reuocata vẽditione fun⸗

Notraxiſſe.

dãdo ei mutuã pecuniã
ſpãle eſt bic in odiũ fene

ratoꝛis.eius ↄ trariũ eſt

gen erale. . de reſti. mi.

l. minoꝛees.
r Nocupletioꝛẽ. pſumi
tur ergo leſa:niſi cõtra
pꝓbek. ſic ẽ Z. ff. de iure
iur. l.nã poſtea.S. ſi mi⸗
noꝛ. 7, 5. d ein inte. reſti.
mi. l. v. ſo. ſpale eſt bic ĩ
odiũ feneratoꝛis. ar. ff.
dere. eo l. magis. F. ne
tm. 7. ff. eo. p?. S.i.? ar. S
de ſacroſan.ec.in aut᷑.
ius poꝛrectũ.in fi. ſed ⁊
als videt᷑ idẽ. vt.j. dep
di. mi. ſi pdiũ.ſʒ expone
vt ibi. Alij dicũt vt py.
ꝙ bic creditoꝛ ſpõte in

ſe onꝰ ꝓbandi luſcepit.

vt arg.ff. de ꝓba. arca.
Zertij dicũt ꝙ bic ꝓba
uerat minoꝛ tria.i.ſe mi⸗
noꝛẽ tẽpepctus fuiſſe.
pecũia nõ idiguiſſe ⁊ ac

ceptã amiſifle. g ẽ reſti ⸗

rueda niſt creditoꝛ ꝓbet

treſ caſuſ dic reſtitutã.i.

reſtituẽdã. ? ſic. S.dele.

29 ſti.l.i. Quarti dicũt
ꝓ data fuerar reſtitutio

—

locupletatũ. ⁊ 'm bos =SSß S
IMpatoꝛ ſeue. ? antho. aa. flo

Si aduerſus creditoꝛem reſtin
tio poſtuletur.

Aꝑꝛ. antho. a. pꝛonico.
Mm ⁊ ipſer pꝛoſitea-

ris cum ʒenodoꝛa mi⸗
Inoꝛe vigintiqnqʒ qnis
cõtraxiſſe nec docere potuiſſe pᷣ⸗

toꝛi viro clariſſimo ex eo cõtractu

locupletioꝛem eſſe factam:intel⸗
ligis eam merito in integrum re⸗

2goꝛ. a. gaiano.
vt allegas minoꝛ annis

EE

ec ea in rem tuã verſa eſt: aduer⸗

ſus caunonem ꝑ quam eo nomi⸗

nete obligaſti:in integruʒ reſtitu⸗

tionis auxilium potes ſolẽniter po

ſtulare.

Sitmminor abherechtatele abſti·

rentino⁊ alijs.

iam mioꝛi qͥ ꝙ bauerat leſionẽ ⁊ creditoꝛ appellauit.vñ in cã appellatõ
nis dz AP eenlörſent ? iniqᷣtatẽ ſnĩe detegere.vt ar.ff.e.pᷣfecri.⁊.j.ð
ap.l. bi ꝗ. ſed male dicũt ĩmo idẽ q̊ͥ pꝛius:⁊ nũc ꝓbare dʒ. vt.j.de app.
l.ꝑiiij. ⁊.ff. nil noua.ap.p en.l.i.⁊.ff.ad turpil.l.i.in fi.⁊ in aut᷑.de bis qui

ing.ad ap. S. illud. quoq; derermĩare. Et dicik d etegere appellatoꝛ ini/

quitatẽ eoipſo ꝙ dicit inique dico ſnĩam otra me lataʒ:ſic ergo q̃ttuoꝛ

21

adis intelligi põt beclex.ſs pᷣmꝰ verioꝛ. s Keſtitutã. i. reſtituẽdã
vt allegas. verſa eſt. qd ꝓbare debes.ſ.nõ eſſe verſaz 'm quoſ/
ã mn dic pumit nõ eſſe verſa niſi creditoꝛ ꝓbet in eius odiũ. vt
„ . KRub. Si minoꝛ vt ſe abſtinear ab bereditate ? c.
vos.nõ imiſcuiſtis.ĩmiſcere ſuoꝛũ: eſt adire extraneoꝛũ. vt inſti.
debere. qua. 2 dif. S. extraneis. v Ob eã rem. ſ. ꝙ abſtineatis.
7 dic teſtificatio.i.d enũciatio vel ꝓteſtatio coꝛã teſtibꝰ. Et ſic nota ꝙ;
bac.l.repꝛobat᷑ opinio quoꝛũdã q dixeũt ꝙ ſuus bĩs pᷣſumit᷑ adijſſe ⁊

teneri ſtatim creditoꝛibꝰ. ⁊ ꝓ eis eſt illud pauli.ſi filius ergo brs.qrẽ q
eſt ſuus ⁊ neceſſanus.xt inſti. de bere.qua.⁊ dif. S. ſui.⁊ dehef.ab in.
ij. 7 ar. ſ. de cur.fu.l.fi. S.i.ſed iſtud verũ eſt q;tũ ad nomẽ nõ q;tum ad

pecuniaʒ fenoꝛi accepiſti:

.

Niber.

mittit ptoꝛ. ⁊.ff. de acqui. ber.l. ei qͥ. hoc niſi ſe imiſceat vt h ſu⸗
bicit. ⁊.ff. de acqui.ber.queſitũ.vel domũ pꝛis habitaun pꝰ moꝛ

tẽ. nã ⁊ tũc dzʒ ꝓbarenõ aĩo adeũdi feciſſe.vt.j.de repu. here.l..
In caſu tñ ꝑinde habet᷑ ac ſi ſtarim ĩmiſcuiſſet

ſ nõmiſcuiſtiſ:ob eam

6 lficatio neceſſaria nõ fuit:

cum fides veritatis verboꝛuz-ad

minicula non deſideret. Quod ſi
pꝛoherede geſſiſtis vel bonoꝛũ
poſſeſſionez accepiſtis. ꝓpter eta
tem cui ſubuenin ſolet inintegruʒ
reſtirurionis auxiliuʒ accipere de
betis. Inauten. colla. ix.

conſti.ij. vt ſponſalicia largitas.

ad hoc ſancimus.
Nommẽs creditoꝛes pꝛeſen
tes ſint vbi reſtitutio po
llatur a iudice: vocentur vt in
terſint cum minoꝛ ſe abſtinet .

Sed ſiomẽs abſunt vel quidam

ſolẽniter a iudice citenturꝰ:quibꝰ
infra tres menſes nõ apparenti⸗

bus minoꝛ ſine periculo ab her̃di

tate recedat:iudice puidẽte vbi

7 qualiter debeant res her̃ditarie

cuſtodiri:quãtitate earũ rerum in

actis manifeſtanda.

AEpatoꝛ goꝛdia. a. herodote
ſ.Icum aui tui teſtamen⸗
iote heredemi reliꝗſſent
ereditates eoꝛũ nõ adijſti: libe⸗

ruʒ tibi eſt repudiata patema ſuc⸗

ceſſione perin integruʒ reſtitutio⸗
is auxilium quo te etatis iure di⸗
cis eſſe munitam:hereditatẽ pen
tum tuoꝛum licet antea nonadij

ſti nunc obtinere .··

ſe. vt.ff.ð fidecö.
nei gas eriãä

Ivos pateme her̃dita xAertatis i ſi

es q habet᷑ veri
tati hoc caſu.ałs

aut qñq; exigunt
vᷣba. vt in ſtipu⸗

lanõe.vt. ff. de
bo.ob.l.i.in.pnc.
⁊ in teſtamentis.
vt. j. de teſta. l. iu⸗
bemꝰ.⁊ in noua.
7 d eegatõne. vt

„ leo beigei.

p dño. vrinſti ö

bere.qua. ? diffe.
3 Vd bonoꝛuʒ

poſſeſſionẽ. vñ li

beri. qᷓ dat ſuis ⁊
em ancipatis. vt

ſ. vnð lib eri.l.i. ?

finali.

2 Debetls. ſ.
vultiſ. vt. S. ſi tu.

vel cur.l.i. boc

cũ ſolẽnitate quõ

dicit aut. ſi omẽs

æc.quã bic leges
⁊̃ ſumpta ex au

ten. vt ſpon. lar.
ad Vec ge⸗

tur. vt. ſ. depſcn.

no valet reſtõ. vt
ff.e.l. etiã. 5. fl. ců

et cã cognita fie⸗

ri debeat. vt. ff. e

in cauſe. §. c.7.l.
git pᷣtoꝛ. F. no ſo /

luʒz. in fl. ⁊. ſ. ſi per

vim vel alio mo/⸗
do.l.fi.⁊.ff. ſi cui

pluſqᷓ p.lfal. li. Auid in legatarijs. hñ. bij vocank. vt in au

ten. de hefr̃.⁊ fal.S.ſancimꝰ.⁊.j.de auc. . l. fl. Sʒ ar. otra. ſ. iur.
etit reſtitui vt abſti

—

deli.l. fl. F. ſed ⁊ legatarij.

c¶ Abſtinet. i. P

near. d ¶Citent no ergo p pñtes plures piudicat abſent b⸗

pautioꝛibꝰ ſᷣm quoſdã.ar.j.fa. her.l. coberedibꝰ. Sed dic. vt
ff. depac.⁊ ſuũ.ᷣin fi.⁊.l.maioꝛẽ.⁊.lireſcripiũ.

l.ij. deberẽt tñ bi oẽs vocari ſaltẽ ad domũ.vt.j.de an. except. vt

pfectius. in fi. eg TZres mel⸗

iubem. ?. j. quõ 7 qñ iudex.aut᷑.qͥ ſemel.ac
ſtitutionẽ. ac. g ¶ Abi. dando curatoꝛ?
in. l. i.ij. 7, iij. 7 excipe niſi qõ pijt ꝑ im

bo. d
Jꝗcũ aui.ſ.paternus ⁊ maternus.

i0 es leſus.

es. ſimile ſpaciũ dat

„ 5
.

fDiſcedet p re

bonis. vt ff. decura.
becillitatẽ etanil. vt f
. eovg. ait ptoꝛ. 5. fl.
Keh eredẽ pꝛetuo foꝛte exber̃dato antea vel moꝛtuo.
Iſti ierepudiaſti. vł ãno tacuiſti. ſic .iqñ non pe p. acl.r
Gucceſſione. ſ. quã ad ijſſti ?⁊ quãũ modo repudi

as iure reſtitutõis.vt ſubicit. ⁊. ff. e. ſi ſine. . reſtitutꝰ.nõ cõi iur.
vt. . de repu. bere.l. ſicut. m ¶ GP arentũ/i. auoꝛũ. Sed nũqd

Joẽs credi/
ſentes. l. in illa ci
uitate vt in coꝛpe
glibi aliter accipi

ſianne
hiutipe⸗
ihn hel
füfti
fiſtſen

Aeine
äbapez,
iiberclin
licigan
d ine
Rndegfſ
ocbline
tiltcknnnt⸗
Nſdenſeln
henaien
1deni
(Prhat
Ndio gtiti
Dcectatri
ſA
(Olber

☛t

poſcſniſſiG

beſite
ononapetzt
ſprölbal
fncli.
1 Oceti
ſlllnͤft
Nanlii
cſciuimg
dickaifen
ciee
Niſprpec
mnntnn

ſu
uneke
ſwcstri
Utneſtucg
Abirn

bonoꝛun nõobeſſed ſimoꝛtẽ deſfuncti pen
oſ. vñ libe Ee = c. e P.
In vlſm tabulas tis nõ vlciſcãtur innumeroſis di⸗

Secũdus Sicaduer. credi. Si mioꝛ ab be⸗
. re ſe abſti. Si omiſ. bere. In qui
J ſr bͤus (au. reſti. in ineg.
iure ciuili aut pᷣtoꝛio.ſRñ.ſt auita eſt ei delata ante paternã bereci e Solet. boc de q̃nquẽnio dicũt q̃d a ↄpoſitoꝛibꝰ ſtatutũ.q̃ſt ꝑ iuſti
tatẽ iure ciuili:ſi poſtea ptoꝛio.vt.ſ.vnde li.qui ſe.niſt in duobus nianũ fueni nouiter inductüũ.ᷣvt.j. de nofte.ſt qs filiü. in fi. 2.l. ſancimꝰ.
caſibus.ſᷣm Jo.vt.ff. de cõ.inſti.l.fi.⁊.ff. vnde liberi.l.ſcripto. §. pe. ſed certe imo ⁊ anteeũ.⁊ p bůc eundẽ valẽtinũ. vt. . eo. ti.l. ð maio
