ſ. ſicut pᷣ di. faidtl fef. tur. u qͥ oppon . cipi a tificare ad ap ellan ilation ptes. r
i tos. q l: vt. S. nie. pen tũ qo⸗ 6 vt iu pn dz not ingre tẽſt app ima di a ſnia: y
ſaan nei iudgautopbe hotl 6, vr auede maut debie vigert
2 di bicürch ediri rfrlegaruͤ laeſnno ao noel .i. pellatiõe appe ipreindtei
Alij d dunſupehan ñs ſupp Sõ ad ap. 3 pe Mullu
iebus ſup no eſt p iud ex liuſfa. tiudia ꝗ ing ol. v. cg
Fnaniken no bi⸗ garti inkoe tannn ilai Q
2 1 * C* 6 . = E „ „bel bde
unt aduo. t. Ci qᷓ ßm ſe.i. o:n 7 bñtc
ſun an gavalil onslumg coez
335 ñ cu adt uo ſun
ießz “

uuhſpe
inhkie
Glline
lſeſhiti
giire⸗
Uieeipte

Nofrenn

Uiſiiin
ſui
pltn

eeh

Künitcee

Alſtgente
jihemt
Mrirerctnt
Lnorurn
A
iigit

lecctie

ſnt 16e

Gtnnct

Diſeme.
güihtin B

arntel

hic ſtetit per iudicẽ: vt.ff. ex qui.cau.ma.ſed ⁊ ſi perpꝛe.S. ait pꝛetoꝛ

Septimus.

⁊ de dã.infec.ſi finita.S.elegãter. Sʒ certe aut.illa.ei qui ⁊c.loqui
tur qñ ſtetit ꝑ iudicẽ:vtin coꝛꝑe.dehijs qui ingred.ad ap.circa pn.
Sed certe nec ibi ꝓbibet vltra biẽniũ ꝓꝛogan in eo ꝙ dicit:ſi ſte /
terit ꝑ iudiccẽ. Siue ergo ſteterit ꝑ pᷣncipẽnõ currit tpᷣsvt.õ.aui.ſed

lis.ſiue ꝑ alium iu
dicẽ:idẽ ẽ vt h.qð
itellige q; tũ ad ef
fectũ nõ dakt reſtõ

vt. ff. ex qͥ. cau.ma.

quãti.⁊.l.ſi ꝑ pᷣio⸗
reʒ. S. ait pᷣtoꝛ. In
cq pncipali nõ da
tur reſto pꝰtriẽniũ
vt. S. de iudi./ ꝓpe
randũ. Sed qͥd ſi
ſtetẽit ꝑ aliũ.Rñ.
nibilominꝰ curnit
s8.ſed agit᷑ ð eũ
dolo:vt. ff. ð do
lo.l. arbitrio. F. ſt
dolo. ſed ſt ille nõ
eẽt ſoluẽdo reſtitu
eret᷑ ad lit᷑.vt.ff. d
eo p quem fac.c.l.

Emo arbi /
Mtret. cõ ſulta
tionibꝰ.i.appella

nionibꝰ. ⁊ ſic põit
cotentũ ꝓ cõtinen

te. ᷣm ot.

e¶ Btatuti. vt. S3.

Bub ptextu. ne
per reſcriptũ.

g Ligilan. dili/
gentia. ablatiuus

Ct ſicno. ꝙ ꝑ bac
l.coꝛrigit᷑ ſuꝑioꝛ ĩ
eo ꝙg de reparatio
ne dicit ſed h pyl⸗
tima in pmo Rñ.

⁊ vltima ꝑ autẽ.ei

b Stanm. vt. .

i Biniatpene
.vltimi fatał. = H

E ↄſiliũ ſᷣm q̃ſdã.
nã in vltio die po
teſt venire. ⁊ facit
ad boc.ff.ð euic.ſi
rẽ quã.ꝭ.q lʒ.⁊.j

e.l. fi., vcum an /

Er banc.
Ppööſultationi
bus.i.appellatio

mnibus: ⁊ ſic ponit᷑

neqʒ ſub pᷣtertuj

biẽniũtrãſeat intraqð opoꝛteat ap
pellationẽ finiri:⁊ perquãlibet oc
caſionẽ ad iudicẽ appellatiõis cau
ſa reuenat᷑: nõ ledat᷑ excurſu tꝑis
ſz exerceat᷑: ⁊ terminũ legitimũ ſu
ſcipiat:⁊ ſi decies milies plꝰqᷓ; biẽ
nij tranſierit tpᷣs niſi biẽniũ exceſſe⸗
rit poſtq arbitriũ fuerit deſertum
In auten. col.iiij. coſti.ij. ðap
pell.⁊ itraq tẽ . ad hoc ſancimꝰ.
1 d⁊ lisque ſperat᷑ in conſi
toꝛiũ pꝛincipis iſern: abſqʒ
dano moꝛe maneat intacta: donec
ipſe faciat eã itroduci:⁊ a pceribꝰ
pmmoꝛẽdirimi. Nnauten.

col.ix. cõ.ij. vt ſpõſal.largi.. hoc

appellatiõe ſecuta q;ʒ.
Onouiſſima induciamʒ die aut
pars ptraqʒ aut ſolus qui appella
tione vſus ẽ occurrerit:⁊ ſuã pᷣſen
tiam manifeſtauerit iudici futuro
appellatõis examinãti negociũ vł

eiꝰ cõſiliarijs:aut his qui lites itro

mittũt:⁊ iudex in diffinitis diebus
eñſuſciꝑe differat:nullũ piudiciuʒ
ꝑtibꝰ aut yni ean er hocpenitꝰ vo
lumꝰ fieri:ſed poſt hoc examinan
appellatiõeshmõi ⁊ legitima ſen

appiani. H
Emo arbitret᷑ ipoſten licẽ⸗
tiã futurã cõſultatiõibꝰ vltra ſtatu
ti tꝑis viuẽdiſpacia:neq; ꝑ obla
tionẽ pcũ neq; ꝑ ſacrũ reſcnptũſu
per reparatiõe tẽpoꝝ indulgẽduʒ:
quodã altero:ſed
oid inciẽ eẽ viglan diligen⸗
tia:quo puocatiões eoꝝintra ſta

qð cõtinet᷑ ꝓ eo qð cõtine.

dis.in fi. n

Aſſertionibus. ſ. er ꝑte actoꝛis. puta replicationibꝰ. Exceptioni
us.ſ. ex ꝑterei.⁊ ad hoc.S.iti.i.laplioꝛẽ.in pᷣn.⁊ in fl.⁊.l.in offerẽ/
uenõ ad nouũ.i.nouiter acquiſitũ.⁊p boc.ff. iu

di..nõ põt. ſed añ appellationẽpõt m Ja.qð nõ plʒ. Alij dicunt

uouũ capitulũ.i.res nouiter petita:vtſi pᷣm

to equũ vel aſinũ. Itẽ pᷣmo excipiebã ſuꝑvno nũc ſuꝑ alio:⁊ ia ſu
per diuerſis. Oed ſuꝑ eadẽ re põtẽt nouã exceprionẽ opponere vt
ſi pᷣmo exceptionẽ rei iudicate nũc iuriſiur vel aliã opponat ⁊ idem
in intẽnõe.ſic ex pante actoꝛis:vtſi pᷣmo dixerã ꝙ res pertineb at ad
me iure dñij ex raditiõe facia a ſeio nũc poſſum dicere facta a me⸗
mio per pꝛeſcnpnonẽ: vel exl egato: Ael ſi reus oppoſuit exceptio/

tẽtia terminari. I Aſtinianꝰ.a. 4

o petebaʒ bouẽ:nũc pe

De tpibꝰ⁊ repatõibꝰapp.

nem pacti facti denõ petendo ⁊ ꝓbauit:poſſum baberepactum factũ de
petendo:⁊ bec opinio vera. TZerc ijdicũt nouũ capitulũ:qñ nouam inten⸗/
tionem vel exceptionẽ ꝓpono etiam ſuper eadem repetenda vel excipien/
da:vt ſi in pᷣma cauſa egi quaſi per vim mibi aliquid ablatuʒ: nũc dico q/
Eꝑ funũ:nõ poſſum:vt ar.ff,de iureiur.l.duobꝰ. S.exceptio.vel ſi pmo egit

tutũtpᷣsintroducãt᷑. Ita vt etiam

geſtainiudicio cõtra qð ꝓuocatuʒ
eſtnõ ꝓpe finẽ tꝑis tradatur: ſcni-
nio ſacraꝝ eplaꝝ ne pᷣpediatur ꝑ

aſtutias fatalis rei terminꝰ:ſed aut

ſtatim poſtqᷓ; appellatũ ſit aut nõ

min?q; ante dimidiã partẽ tꝑis pᷣ
beãtur ſcrinio:ne qð per anguſtiaſ
cõtingit tẽpoꝝ:tardꝰappellatiõis

fautoꝛ ſuo diſpẽdio refutet᷑.. .⸗ẽ

a. Tadano. magiſtro offi.

Erhaãc diuinã ſanctionẽ de

cemimꝰ: vt licẽtia quidẽ pateat in

exercẽdis cõſultatiõibus ta appel
latoꝛi q; aduerſe parti:nouis etiaʒ
aſſertionibꝰ vtendi vel exceptioni⸗
busquenõ ad nouũ capitulũ ꝑti

nent:ſed exillis oꝛiũtur ⁊ illis coiũ
cte ſunt:que apud anterioꝛẽ iudi-

7

cẽnoſcũt᷑ ppoſite.iſ Sʒ ⁊ ſi quaꝰ
dicta quidẽ allegatio mõſtrabit᷑ ył
inſtrm platũ aliquod: ꝓbationes
tñilloqdẽ defuerũttꝑe veꝝ apud

ſacros cognitoꝛes ſine ꝓcraſtinati

one pꝛebeni poterũt:id ꝗʒeos ad/

mitte re:quo exercitatis iã negoci-
is plenioꝛe ſubueniat᷑ veritans lu/
mine. Dẽ.a. Zribuniano que
ſtoꝛi ſacri palaciͤj.
m ãterioꝛibꝰ legibꝰ ex oĩ
ꝓuicia ad hũc noſtmũ ſacratiſſimũ
comitatũ ſilis curſusadappellatio

nes exercẽdas impꝑtitꝰ eſt neceſſa

nũ nobis viſũẽ hmõi ſpaci s iuſtũ
iponere libꝛamẽtũ. Sãcimꝰ itaqʒ

ſi qdẽ ab egyptiaco vł libicolimi⸗

tevl oꝛiẽtalitractu vſq; advtraſq;

dqlicias nũerãdo: vłarmenijsvl gẽ7

de inciſiõe arboꝝ.l.aquil.
ſcðo ꝙ vi aut clam. ex eo⸗/
dem factœ. AUel oppoſuit
exceptionem ex aliquo fa
cto puta pacti: nunc ponit
doli ex eodem facto. boc
non placet cuʒ ex pᷣmo pi/
deat: ſed ſcdᷣa placet. Dic
ergo ꝙ ſt in cauſa pꝛinci⸗/
pali exceptionẽnon oppo
ſui vel oppoſitam non ꝓ/
baui.poſtmodum in cau⸗
ſa appellationis non op⸗/
poſita opponaʒ:⁊ oppo⸗
ſitam ꝓbabo. Ceterum ſi
de alia re vellem diſputa⸗
re qᷓ; pꝛima que eſt in iudi
cium deducta non audiar
vel dic vt diximus de con
iunctis.ff.de miñ.l.etiam
§. ex cauſa. Sed Alexan.
papa ſtatuit ſuper nouo li
cere:ſed nõ ſuper veteri ca
pitulo. Sed capitulũ foꝛ
tep afſ ertione intellexit:vt
ſtatiʒ dices,

o ¶Sʒ ⁊ ſi qua.ſupꝛa quã
o non oppoſitaʒ excepti
onem vel aſſertionem op⸗/
poſuit:nũc quãdo oppo/
ſitam pꝛius in cauſa pꝛin⸗
cipali d einde in cauſa ap⸗
pellatiõis ꝓbat. Sʒ vtn⸗
q; dicto oppõit᷑:nõneoĩa
debent eẽ in eodem ſtatu:

vt.ð.de appella.l.de appfr

pellatione.Rñ.fallit ĩ boc
vt.S. de appella.l.eos. S.
ſi quid. Item cum apenti
fuerint teſtes in pᷣma quo
modo ꝓducẽtur alij:vt in
auten. de teſtibus. F. quo⸗
niam vero.que eſt conma:
ſed boccoꝛrigitur ſᷣm al.
quia eſt eadeʒ ratio ſuſpi/⸗
tõis.Alij dicũt ꝙ hᷣ in pꝛi
ma ꝓbauerat tm̃ per ĩſtru
menta.alias ſecus. vt ibi.
Zercij dicũt ꝙ poſt aper⸗
turam tã in pꝛincipali cau
ſa qᷓ; appellationis poſ⸗/
ſunt ꝓduci ſupernouis ca
pitulis duʒ tamẽ oꝛiantur
ex veteribus ⁊ illis con/

iuncti ſint etiam pꝛimi teſtes dũmodo iteruʒ iurent. Sed ſuper veteribus
non poteſt amplius etiã in cauſa appellationis ꝓbationes ſuper teſtes in
ducere.tu dic ꝙ in pꝛima non poteſt poſt aperturam niſi in nouo capitu/
lo:vt exrra deteſtibus.capi.vltimo.⁊ exrra de fide inſtru. cum iobãnes.ni⸗⸗c
ſi in caſu:vt in matrimonio:vbi etiam ꝓducũtur poſt apenuram teſtium:
vt extra de teſtibus ex tenoꝛe.ſed in cauſa appellationis poteſt tam vetera
ꝓbare qᷓ; noua cõiuncta:vt bic dicit.Hec obſtat dicta aut.quia cauſa ap⸗

pellationis eſt alia qᷓ; pꝛima:vt dixunus. S. de ꝓcura.ita demũ. ⁊ facit. ff

ratim alioꝝ vi. vt. S.e. l.ij. in pꝛin.
paciũ indulgeni.alijs trium menſium ſpacium,

de appella.l.ſcio.S.quid ergo. H
Aa anterioꝛibus.imꝑtitus eſt.ſ.ſex menſium pꝛius ⁊ poſteaſ. epa

0„

c¶ In ſuo roboꝛe.ſic ergo
reparatio bʒ locũ ꝑ bãc.l.
⁊ ſic coꝛrigit qð ẽ. S.e.l.ne
mo. ⁊ ſic coꝛrigit qð ẽ.õ.e.
lnemo. ⁊ boc per autẽ. ei
d Et cũ antea. no. bic ꝙ
cuũ quinq; eſſentolim fata
lia cõputata reꝑatiõ e in fi
ne cuiuſſibet accipiebatur
vnꝰ dies q̃ appellabat᷑ fa

talis: ⁊ ſic erãt quĩq; dies

fatales in quibꝰ deb ebat
exerceri cã appellatõiſ.ac.
e ¶ Eueniebat. ſ. eũdẽ diez
⁊c̃.ꝙ ẽ.ſ.⁊ qð hic ſubijcit
eſt interpoſitio.
f¶Aoppellationũ.impedi
endaꝛum.
g·¶¶ Ante quartũ diẽ. i.iter
quatuoꝛ dies añ fataleʒ:
2 in ipſo fatali vel pꝰfata
leʒ inter. v. dies veniẽs ap
pellatoꝛ auditur.
b olv.dien t fata
em per.v. ⁊c̃.vt in euãge⸗
lio: ⁊ mãſit ibi duos dieſ.
i ¶ Officiũ.i.officiales.
K ¶ Aut decẽ fatales.i.per
v.pᷣcedẽteſ.⁊ alij.v.ſequẽ
tes fatalẽ: vr. S. dixit. Sʒ
3 huic. §. i. S. eo. l. nẽo. vbi
diẽ vt geſta. aut pꝰ appel
latõeʒ aut añ dimidia par
tẽ tꝑis pᷣ beãtur.ſo.hic coꝛ
rigit:ſed hodie ſerua aut᷑.
ei qui appellat.in fi.
l¶In bijs. ↄſtitutũ ẽ: vt.
ti.i. in off erendis.⁊ ſic ho⸗
die ⁊ hic coꝛrigit᷑:vt ibi di
xi. Alij hic dicũt ð tpe ap⸗

pellationis exercẽde: ⁊ ſic

dat ãnꝰ:vt hic: niſi ſit iu /
ſta cã:quare dat᷑ aliꝰannꝰ
vt. ſ. H. illð. ⁊. S. e. aut.ei q̃.
Itẽ bᷣm pᷣmũ intellectũ eſt
3.S.e. l. nemo. ſed h exſpe
cialibꝰ cauſis.ac.

m Aibellos.i. pꝛeces.vel

foꝛte.i.apłos.vel refutato
rias pᷣces ð quibꝰ dicit.S.
de rela.l. i. ſed õ.autẽ. ei q
ſolue:vt ibi ſoluit᷑

n¶ Loͤſtitutũ ẽ. vt. . e.l. ne

mo.
0 4 eperire. vt. ð. e.autẽ.
lis.
p Wllud etiã.ſi quis ap/⸗
pellato.
q ꝙ Gllud aũt exoꝛdiũ.di/
cũt quidã appellatoꝛ: vel
diciudex.Et no.bic impo
ni exoꝛdiũ vna tm̃ parte pᷣ
ſente:⁊ rem inch oari:vt h̊
ſubijcit:qð fit per citatõeʒ
alteriꝰ partis qð facit ad
hoc qð dicimus.ff. de iu⸗/
niſdic.om.iudi.l.⁊ qꝛ.ſed

boc ſpãle in cã appellatio

nis: vt hic ſubijcit. ⁊ ſic in
alijs nõ ẽ ita. ſʒ demũ li
cõt.dat᷑ initiũ cauſe: vt in

Aber

tibꝰ õiillinico cã fuerit moꝛeap
pellationũ tranſmiſſa:pꝛimũ ſeme⸗
ſtre ſpaciuʒ in antiqua diffinitione
permanere:nihil penitꝰneq; dimi
nui neqʒ accreſcere. ¶ Sinaũt ex

alijs noſtri imperij panibus ſiue

aſiane ſiue põtiane ſiue traciãe dio

ceſeoslis ꝓuocatione ſuſpenſa in
hanc regiam vꝛbem pemeniat: ꝓp

ſemeſtn ſpacio tantũ modo duoꝝ
menſiũ ſpaciũꝰ eis indulgerni:alijs
trium menſiuʒ ſpacijs.i.nonagin⸗
tatribꝰ diebus ſimili modo ſequẽ⸗
tibus:ſiue ſemeſtre impartiatur tẽ

pusſiue trespꝛioꝛes menſes ſʒ lo

coꝝ diffinitionem quã deſignaui⸗

mus.Sed ⁊ alijs tribus menſibꝰ

quiex reparatione ab aula conce⸗
di ſolent in ſuo roboꝛe duraturis:
⁊ pꝛioꝛibus accedẽtibus:vt partiʒ
annale numeretur:partim nouem
menſium ſpacium cõſequat᷑¶ Et
cñanteaꝰ in fine cuiuſcũqʒ tempo⸗
risvnus fatalis dies ex antiquis le
gibus cõſtitutus eſſet:⁊ ſepe eue⸗/

niebat cuʒ multe ſunt occaſiones

moꝛtales appellationuʒ vel egni
tudine vel ſpacij pꝛolixitate vlper
alias cauſas quasnec dici nec enu
merari facile ſit eũndem diem fatalẽ

non obſeniari: ? lites expirare: ?
huiuſmodi luctuoſis ifelicitatibꝰ
pfimoniale hoĩuʒtitubare NPꝛo

pterhoc foꝛtune relenãtes inſidi-
as ſancimus:non in vnum dieʒ fa⸗

talem ſtandum impoſterum eſſe:
ſed ſiue ante quanums diem fata⸗
lis luminis eiipſum fatalem: ſiue
poſt.v.diesꝰ exquooꝛtꝰ fatalis ef⸗

fluxerit appellatoꝛ venenit: ⁊ liteʒ
inſtituendã curauerit:æ eam in cõ⸗
petens iudicium deduxenit:legivi

deri ſatiſfactũ:ne ingemiſcat moꝛ⸗

tuecauſe diſpẽdio:ſed noſtro gau⸗
deat beneficio:cum nobis cognitũ
ſit etiam ex erroꝛe calculi diemʒ qꝛ
officiũ habuit:ſepe eſſe cauſas pe
riclitatas. Quod impoſterũnõ fi
eri ex remedio legis pꝛeſentis ſpe⸗
randum eſt:eobeneſicio ⁊ inom̃i-
bus fatalibus alijs:qui vel apeda⸗
neis iudicibusvlab alijs dãt quos

leges ſuis ſanctionibus enumera⸗
uerunt cuſtodiendo vel obſeruan
do vt.x.fatales dies pꝛo vno vbi
qʒ inſtituantur. ¶ In hijs au⸗
tem caſibus in quibus biennium
conſtitutum eſt : quatenus mo⸗

re conſultationũ in regia vꝛbe ſub

cCcõmuni audientia floꝛentiſſimoꝛũ

ſacri noſtni palacij pꝛocemũ ventilẽ

tur biennij metas vnius anni ter⸗

mino coartamꝰ: vt itra eũ ⁊ geſta
colligere ⁊ ea virisdeuotis epiſto⸗
laribꝰtradere ⁊ refutatoꝛios libel⸗
los ſi voluerint offerre: ⁊ litẽ in ſa
crũ noſtrũ conſiſtoriũ introducere
cogantur. Mulli licentia denegan
da pictrici parti ſi voluent ʒ qiã
conſtitutũ eſt ⁊ pꝛemature cauſã
inducere:neq; annali ſpacio expe⸗
ctato. Sitamẽ in noſtro ſacro con
ſiſtoꝛiolis exoꝛdium cepenit:etiaʒ

ſinon fuerit in eodem die comple⸗

ta tamen perpetuani eã cõcecimꝰ:
cũiniquũ ſit ꝓpter occupationes

floꝛentiſſimi oꝛdinis quaſ circano

ſtre pietatis miniſteria habere no⸗

ſcitur cauſas hominuʒ deperireꝰ.
¶ Illud etiã menitoaddẽdũhu⸗
ic legi cenſemus: nt ſi quis fatali

die apud appellationis indiceʒ in⸗
troductus ſiue ex parte vna ſiue co

gnitionaliter cauſe appellationis

impõat exoꝛdiuʒ:deinde relicta ean
diſcedat:⁊ in deſidia reliquũ tẽpꝰ

permaneat: ⁊ annale tempꝰ poſt

inchoatam liteʒ pꝛeterierit:victo⸗
re neqʒ; ſententiã ad effectũ perdu
cere valente ꝓpterlitẽ inchoatã:
neq; iã terminũ accipere inuenien
tet cũ appellatoꝛis abſentia eã fini⸗
ri nõ facile cõcedit:hmõiiniquita⸗
tẽ amputãtes:cũ aduerſanꝰ põt ⁊

minime pꝛeſente appellatoꝛe liteʒ

exercere:quia hoc ſpeciale pꝛiulle/
giũ eiꝰ eſt quiappellatiõi examinã
de pᷣſidet poſſe ex vna partecau⸗

ſam dinimere:iubem?eüdẽ appel⸗

latoꝛẽ niſi obſernauenit iudicium ?
cauſam vſq; ad finẽ peregenit:ſiꝑ
eũ ſteterit quominꝰ oĩa litis cena⸗

mina impleãt᷑: appellatiõe defrau

dari ? ſniaʒ cõtra eũ lataʒ in roboꝛe

auk. deliti. . ſi ye⸗/
ro initiũ. cok. viij.
r Annale. qd ẽ co
putat᷑ quatuoꝛ fa⸗
talib? tpꝑe repara/
tiom s: yt. S. el. i
in pꝛin.
8Anchoataʒ. ſie

no. ꝙ tpᷣus appel

latioõis exerced eñ
ex die ſnĩe late vel
appellationis fa/
cte ſʒ inch oate cur
rat.⁊ ſic multo tẽ/

poꝛe poſſet dura,

re.⁊ ſic ẽ ð. ar. S. e.
l. ij. Uel dic in /
cipit curer atepo
re appellatõis fa⸗
cte. ⁊ qð bicdiẽß
terijt. i.pterijſſe no
ſcatur an curꝛerita
tpe appellationis

ic. S. bere. inſti. l

fl. Ael dic ꝙ ap /
pellatoꝛ debet p/
ſequi cauſam a tẽ
poꝛe appellatõis
vſq; ad annuʒ:
ſi non fecerit rata
manet ſnia pꝛima
niſi ex iuſta cauſa

detur alius annꝰ)

Sed ſtintra ãnũ
vel biẽniũ ſibi da
tum ad iudicẽ ap
pellanõis eat ap/
pellatoꝛ ⁊ liteʒ in⸗
choauẽit ⁊ poſtea
deſeruerit: tũc ab
eo tpe ĩcipit cume
re quo litẽ inchoa
uit ⁊ finitur anno

niſt ex cauſa detr

alius annus. 5ʒ

bocenamyvſq; ad

quad riẽniũ pote/
rit durare.
t ¶ Enueniente. l. li
tem inchoatam.
vg Pꝛiuilegio.no
Eergo ita in alijs
vt diximus. S. de
bi⸗ qui ad ec.cõ.

*

—Ml

Ens parte. ſic
netonet
ꝛouocatum.
infa.l.furti.ij.Rñ.
. S. ti.l.l. ſi ð ma /
ioꝛes. ⁊.l.qm̃ nõ.
⁊ ĩ aut.de appel.

coll. viij. in pꝛin. ?

dehijs qui ingre.

ad appel.5. ſt ve⸗/
ro neuter. 7. 3. .l.

ij. in fi. Sed ſec' ĩ
excuſatiõe tutoꝛũ:
qꝛ ⁊ ſlillã nõ ple⸗
quoꝛ tñ nõ ex quo
datꝰ: ſʒ ex quo fui
iuſſuſ gerer teneoꝛ

Mar

eſtee
(ohe. 7
neig
Zprl
ſocnib
ualig

.lff

NE.

ioanol

edon

ooſe
Oaden
felie
10 af
Gapo⸗
ſuh
be.
ie

ſt. O
Acpp⸗
ſanoik
nüceß

(ce

65o

dp

Rce

85

te

hoͤi6

tantach
lgen
ſpbit
Uaen
ſong.
äle⸗

Pkime

gut
zmun

uſsl
äſi

ſöpoſk
ſeiudi⸗

n

keuoe
Pppel
ſ
bak g
dican
ican
iat
ſmes
Ge
palen
gig
nrei
ſebgt
depe
Uir⸗
tſele
lef
e
R
4
N
i

-ð

Septimus. Ouñ̃ puocare non ẽneceſe.
I e er ludicẽ vt ;. e aut.ſt tractabit᷑:cũ nec p a ellationẽ cõfirmak: vt.ff. ap.reci.l.ſi expᷣſſũ.ni⸗/
niee yvt ff. ve ekcuſa. tu.l. ſtis qui. 3 P diesvtie at ſ done ſiin caſu⸗vuſtte mabelig d ſi cauſ nõ ad ijciai: ſʒ ſimpłr pnũciet
– tione. ⁊ Ineroꝛabile i. inexcuſabilẽ hocẽin qua nõ poterat e⸗) ionẽno tenere:cofirmani vr ſnia. maxie ſi appellaroꝛ dical? anpel
ticde er Fo auee Retractdis.ñ alit᷑:vt.75 appellationẽ nò tenere:cõſirmani vr̃ ſnia. maxiĩe ſi appellatoꝛ dica pp
engien geſBitlenprug vel ſine ſaiptura: vt latiõe:dico ſniaʒ Eeguttginen eten anger n ndaltne,
aa enett PO. e. Hemint ids bi t: pncipalis ſtio. Ded incidẽter queritur an ipſo iure ſnĩa ſit nulla.
3.8ð pac.l. pactũ q8 bo. a Nemini.idẽ ⁊ ſi vnꝰtiñ bic ↄuenit:vt pncip alis eſt que 4 ponec egi ad.x. cõtra ti⸗
fugin ff.a quibꝰ ap. non , — . . inicnla acita ciũ ⁊ ſuccubui:⁊ poſtea p
n cct Fanane durare:⁊ ad effectuʒ ꝑduci tanqz ꝓuocationis adminicu u q ita p curatoꝛ meregt Zigem ⸗
ſ c eMuigan. 910. er n nn Ee ſiciatũ . atem ratoꝛõticij ad eadẽ. x.
an dcfaie ſiab GianaüriN rcſtenretarn ar eg ai
Dõl li.u.5. depac...ſi niſi ipſe appellatoꝛ euidẽti lune ꝓP nobunebit. IDez. a. Lap Rñ. pꝛima valet.
I eea,„ bationib⸗ poſſit oſtedere ſequidẽ ianeis. ſß EDa iucie ane
lſtcoſtate in bnc. ſumma ope viſi iz voluiſſe litẽ erer J cum inter te et auiã de u F. mie nn itmam⸗
mins Sad u helfgu⸗ cere:pꝑiudicẽ aũt ſteriſſe vel aliaʒ /Cti queſtiode ſucceſſiõe t 4 e Befunn minoels.
tin t10ꝛ. f iudi. ſol. inexoꝛabilẽ cauſam ſubſecutã pꝛo da us graeſſche Puincie anel ns⸗ 3 beenor
lilie c ap.·x.ff. ð po/ pter quã hoc facere minime valu⸗ potuiſſe deſunctũ ⁊ minoꝛeʒ.xiiij. vt.ff. deteſta.1. qua etate.
t erl uos piobi Ir. Tüceteni aliud ei annale tem/ an. teſtamẽtũ facere:acp hoc auiã E.g quiteſta face poſliſi
abin. OQl pusindulgem: quo ucne li Pande⸗ eſenetiel Knſtenten baats, no elere g
*D Puocareneceſſen ini E accipiẽte cadere nifeſtiiuris Aogtanulla⸗ ſnia lata õᷣ ius ↄſtitutõis.
D t. Supenoꝛiti. tem minime finẽ accpiẽte diſpo pere virespalameſt: æ ideoĩ hac adadutqda boceè ven: iſ
WQlũ aß ð appellatoꝛioiuuamine diſpo pere viresp eol ces ven
8 qñ appellatiõe re el ð appellatoꝛ . S tionis auxiliũ ne⸗ putabat ſe facere ð legem
le ſaindi ſnia dixit: nimus: ci ſit ei apertiſſima facul⸗ ſpecienec p noe gl vel ↄſtõnẽ:ſecꝰ ſi putabat
ian unũtf pſoiute g noſtr adire maieſtatẽ ? tar- ceſſarifuit. Mõ ſicũ de etate cauſaʒ õ
wenſg nulla. orn impleſſe defuctũ au eiudi.l.cũ ꝓlatis. ⁊.l.
Nian la/ litatem iudicis in querelã deduce quereretur: impleſſe deſetſan fee S die g gplle
del eia ſera re⁊ noſtrobeneſicoo ꝑpotin. Cui tũdecimũannũ ⁊ ꝑ hoc iure 1 n foꝛmã iunis iudicatvt ſip
ſlr nirez mei etpor (oſentaneũ ẽ vt a in lentẽtijs oĩug teſef pnuctunene rocnl ra nugamirbeni aniete,
ſunk nõ ee. Sʒ quid ſi ampliſſimoꝝ pfectoꝛũpᷣtoꝛio exdi poſt appellationis impletãcauſa, ſta le vbtorend aßt/
Sondauiesſe ninOOꝛaculo retractaidis: eadẽ ob deſinireinla Tertartar 1 oiatzſnnd un
mminm valere ſcda: cũ nõ ſematioque ſup 2 dicta eſt poſt ehes. Ape. Go⸗ . Inge Pocei eran minoꝛ tunc ſt⸗
rsi ae. phterabſentamberſonanu c b⸗ rõ et eenrai .n
Ma leges dicétes ita tẽ at. ¶ Din uampliſſimos iudices cogniti enz la.. s.
ltien hã leges diccaee pter ſtatuta tẽpoꝛateneat.i Din amplil limos iuc ogt creptt daen vennete na
d usneiſe rendean autem panes inter ſe ſcniptura in- uocationis:quã te obid inreo⸗ aiaen s nuraracuie⸗
uu . Pappellanonelo temeniente paciſcendũ eſſe credi⸗ ſiiſſe dicis q; decuno nominat Ea H e1.
i Aubrt añ ſcaẽ ̊ derint:nemini pantilicere ad pꝛo ſe es:ad duũuiratũ vocatus es: md⸗ ſes no eb ſir noe⸗ fuc⸗
unilss item Hocationis auriliũ peruenire vl vl⸗ mifeſtu eſt pꝛeiudiciũ futurenotio enugn erpſſus in ſnia:ñ
Liſtmn tentijs.l.p? ſniam Ear tuare: eoꝝ pactio⸗ ni memoꝛatoꝝ iudicũ fieri non po fſniĩa ẽ ipſo iure nulla:vt.S
itnctr 2. 8. ſnias reſandi lum fatale obſemare: eoꝝ pactio⸗ mmemozatoi EGal. 2 Ma ſer falſis allegatiibl.
Aun no poſll f. de nem firmã eſſe cenſemus. Leguʒ miſe d Mr. Tha Hal. ?7 ha idẽ dangukracu nde⸗
nt reiudi.l.pᷣſes.⁊. ſratỹ! leri. Jul. creto:qð ipo iurenullũ e
ni, de erecunderei in eteniʒ auſtenitatẽ in hoc caſu volu NM Zun iſtratut atos i-. ri nns min dont
inm. qtare.ſvt ꝓpois mmus pactis litigãtiũ mitigani. RRXQAm magiiiatn datos l. ſeie Kefert ergo an Z ius
Se Sz in ko fallit qᷓ dm= are nõeſt neceſſe dices ⁊ vnuʒ ex hijs pnũciaſſe ꝓ⸗ legis vel cõſtonis ſit lata:
nue bellamgnb etn Allico Puocare noeſtn ponas:non videtur appellandine anvgo usliugitouͤe
2E nk cefſtasſuie abſentenna ine nd Rrbrcr Fä ecnes
tmi teranßfn eeg. gler. a. ol. ⁊aliiss. teneat. I Mpem. Carus ?2 Ca ir5.. pri,
dicatũ. ⁊ ĩ ſca in I Mpera. alex. a. apol. alijs e topois. ab ele
Se unen e Atam ſententi dicitis: ninus? Hume. domi. te Prriona
H uaʒ ideo viresnon ha⸗ Ena fetonc ſe m een Ppalaſtuieabedre
4 ap. l.i. in pnci. = . 1, D 2 22 cxus eras duũui
i Sʒ queẽrõ ꝙ ns bere cõtenditis: - cotra l epꝛeli ſtatutus ino eleciio cũ em̃ duũuir eligi
t valet. Hñ. dicut qᷣ⸗ res pꝛius iudicatas aquibꝰ ꝓuo⸗ ſia iter ⁊ contra legisſta I IIe tur erd ecunõibꝰnõ añ po
Ae H ſa catum nõeſt: lata ſit. Cuius rei ꝓ dus ꝓuincie pꝛeſes mulcrã nobis tal adigt dudunr re er
eicr in rẽ iud e e ee, . r. iinag ionẽ eẽ ↄſtiterit:vt.ff.
u iebar ia ius: vt.bationẽ ſi pꝛõptã habetis enã citra irrogauenit:dubiũ nõẽ id qð cõtra anorr erdtale
Sen SH aseitin Pia e gsa⸗
gater.8-Un J ins cſtienkionis la .l.ij. F. qui ad munera.⁊ de iurimmu.ſemper.S.hic ergo.
c H 6 mſnz nntions nnetauen d 0 Aeuer i aanhe ĩ aut᷑. vt iudi.nõ ex.ſ-“ kinſyſnal ziſ di⸗ gaar⸗
lentie line app.l.. . Plaeet. keiſeren 61* . duo extribꝰ. in pn. Et diſtiguit᷑ ĩ pluribꝰ deleg.qꝛ pluriũ ſnia tenet: vt.ff.
n eroꝛ: vt ibi ðꝛ. ⁊..· xi. Dic ergo vt ſit litiũ finis. an ff. p ſuo.lfi. l. duo extib. in pᷣn. Et diſtiguik i plu 2: er ele
pnnni/ d IHõ obtinebit ſic.n. raſactio nõ valeret: vt S. detraſac ſi ca. ſecð arbi.it ſi vn. .. fi. x.lñfi. un⸗ ”
ril aliud ſi iudicat᷑ pꝰ iuramẽtũ: vt. ff. de iureiur.l.nã poſtea. .ſi doͤnet. nec delegãs appꝛobauerit: vr ff. i.l. ouo iudices. öt oꝛd
ſnrig 5 eone infiren ſci let ſnĩa pluriũ:vt.ff.ᷣ re iudi.l.põpᷣ.⁊.l.duo ex tribꝰ.ſiaũt
ſec d ſiappellatü ea ſnia que ip ſo iurenõ valet.Rñ.iuder ꝓnũci narij ⁊ iĩpares valet ſnĩa p libenate fert in alijs aut illa que ꝓ reoꝛ vt.ff
ii abit appellationẽ iniuſtã ⁊ inſeret cauſã:qꝛ nibil valuit ſnia.⁊ de/ equales ſunt tunc valet que ꝓ libenate fert in alij ſeoY:l
het⸗
en⸗

dere iudi.l. inter pares. ⁊.ff.ð inoffi.teſta. ſt pars.

—

in pena: vt ſi in quadruplũcõdẽnauerit ex furto nõ manifeſto valet

4 Era. vt. 5. de modo mulcta. .fi. n & Hõ tenere. ipſo iu re:ſed ſecꝰ

nia: vt ff. de bijs quino. infa.l.qd ergo. S. pena. Sed in mulcta ſimoduʒ
nõ exceſſit valer ſnĩa:ſed appellatur:vt.S.ð app el.l. ⁊ in multis.ſi unt ⁊ alie

differẽtie inter penã ⁊ mł⸗
ctam: vt.ff. de verbo. ſig. l.
aliud. 5§. inter. ?.l.ſt qua pe
e .
Am nõ ex eo. ſed
C ductis.i. ꝓlonga⸗
o ¶ Alienioꝛe.i.longioꝛe.
Cognoſcet. vt. Z. qũo
⁊ qñ iu.ſi vt pꝛoponis. et
hoc niſt foꝛte partiũ cõſen
ſu pꝛogata eẽt dies. vt. ff.
de iudi.l.ij.S.ſed ⁊ iudex.

Enales.qꝛ pꝛecio
4 biene ſunt. ſecus
p gratiã: vt. ff. ad trebel.
ſeruo inuito.S.cũ pᷣtoꝛ.nã
ibi tenet: ſʒ dat reſtitutio

ius geſtũ videt᷑ firmitatẽ nõtene⸗
re:⁊ ſineappellatiõe poſſe reſcin
di. II ZDem. aaa. Germano.

VVm nõex eo die quo pᷣſes
Npꝛouincie pꝛecepit iudex ab
eodẽ datus ꝓnũciauerit:ſʒ ductis

diebus alienioꝛe tẽpoꝛe ſententiã
dediſſe ꝓponat᷑:ne ambagesfru⸗
ſtra interpoſite ꝓuocatiõisvlten
negociuʒ ꝓtrahãt:pꝛeſes puincie
ſuperſticioſa appellatione ſummo
taex integro intervos cognoſcetꝰ.

vt.ff dereiudi.l. diu⸗. niſſ. II Mpꝛ. diocl. ? Maxi. aa. Mi⸗

in caſu vbi nõ valet ambi

tiõe vel gra lata:vt.õ.ſi ex
fal. al.l.fi. nã inimicitiaruz
etiã cã retractat᷑ ſnĩa:vt.ff.
de arbi.nõ diſtinguemus
§. cũ quis.
r. (Bn rmas. ſecꝰ? i ſnĩa ar
bitraria qñ põot agi ad pe
naʒ. ſed tñ obſtat doli ex⸗
ceptio:vt.ff. de arbi.ita de
mũ. 7. S. de arbi. l. iij. JPo
ergo iure nõ valet ſnia iu/
dicis:vt hic. Jud ex accu⸗
ſari etiã põt.l.iuł.repet᷑.vt
j.ad.l.iuł.repet᷑.iubemus
⁊ litẽ facit ſuã:vt.ff.de iu⸗
dic.ſi filiuſfamił.⁊ q̃ coꝛ⸗
rupit cauſaʒ amittat: vt. S.
ena iudi. l.i.⁊.ij.
pat᷑.vt qꝛ ñ ha/⸗
dbuit alias bonoꝛẽ
æ nũcnõvocat᷑ ad maioꝛẽ
vel qꝛ iuenit᷑ cõtinuare bo
noꝛẽ:qð fieri nõ põt:vt.ff.
de mu. hono.l.bonoꝛ.S
gerẽdoꝝ.nã ⁊ hec ẽinabi⸗
litas:qꝛ ẽ minoꝛ.xxv.anis
vt bic ſub ijcit. 7. fl. demu.
⁊ bono.lład reʒ pu. ⁊.j.q
etate.l.ij. li.x. ⁊.ff. ð d ecuf.
l.nõ tm̃.niſi filij ſuppleãt:
vt. ff. de miñ. l. ij. 7. lij. ergo
ſubaudit᷑ bic maxime.vel
dic ſi. i. qꝛ. ⁊ ſic nil ſubau⸗
dias.
t¶ Quãdo. ꝓ quia

. 2

cago.
N nales ſententias quein
mercedẽ acoꝛmuptis iudicibus ꝓ/
ferũtur:etiã citra interpoſite/ ꝓuo⸗
cationis auxiliũ iam pꝛideʒ a diuis
pꝛincipibus infirmatas eẽ decre⸗
tum eſt. ¶ Sem. aa. Cõſtanti.
Ipater tuꝰcũ decurio crea⸗
eris nõ cõſenſit: ⁊.xv.ãnos
etatis agis:aditꝰ pꝛeſes ꝓuincie ſi
inabilẽ te ad eũdem decurionatuſ
honoꝛeʒ eſſe ꝓſpexenit:qñ hmõi
etati ct pᷣtermiſſa appellatõe ſub
ueniat᷑:iniquã nominationẽ remo⸗
ebitꝰ ¶ Dẽ. aa. ⁊. cc. rufi.

uebit* I
( AEtenne qui in legione vel

vexillatõe militãtes poſt viceſima
ſtipẽdia honeſtãł cauſariã miſſio
nẽ ↄſecuti ſũt oneꝝ ⁊ mũeꝝ pſona
liũ⁊ vocationẽ ↄceſſimꝰ.Huiuſ
modi aũt indulgẽtie nr̃e tenoꝛe re
munerantes:fidã deuotioneʒ mili
tũnoſtroꝝetiã ꝓuocandi neceſſi⸗
tatẽ remiſimꝰ. I Mpꝛ. Juſti.a.

—

mẽne. pᷣpᷣ.

Etan. ſ. in qntodecimo anno:vt. z. dixit. b Remouebit. necpr̃p eo te
nebit: vt. S. ne pr/ ꝓ filio.ſt filiꝰ. B =
Eanis boneni, qꝛ.xx.an.militauerat:vt.j.ð excu.ve.l.ij.vłſi.j.

certũ tps fuit aſſũptꝰ ⁊ illð finitũ ẽ. dꝗ Cauſaniã.q̃ ꝑꝑ valitudinẽ ſoluit a
laboꝛibꝰmilitievt.ff. ð hijs qͥ no.ĩfa.l.ij.S..ignominie.ſʒ qꝗͥ ignominioſe re
mitiit ẽ ifamis ⁊ iõ pᷣuilegia ñ bʒ:vt ibidẽ ðꝛ. e⸗ erſõaliũ.pſõale munꝰ
ẽ qð cũ animi ꝓuiſiõe ⁊ coꝛpalis laboꝛis intẽtõe ſine aliqͥ detrimẽto gerẽi
ppen at:vt tutela ⁊ cura ⁊ ſiłia:vt.ff.ð mũeri.⁊ hono.l.munerũ.o.i.A pfi
monialibꝰ aũt nec milites nec veterani excuſant᷑:vt.S.de vectigal.l.tij. ⁊.ff.
de pᷣuilegijs veteranoꝝ.l.ij. in fi. ⁊.l.penul. . i. f ¶Pꝛouocandi.ſi fuerũt
noiati ad munera ẽ eis.l.remiſſa.qð nõ ẽ in alijs qui vacationeʒ hñt:vt.S.
de app.l,ciues. ⁊.l.ei qͥ. excuſare tñ ſe debẽt: vt.s.de excuſa. vetera.lrij.alit

agnoſcere vidẽtur: ⁊ ſubire tenẽt: vt.f. de uil. veteranon .ſt int.

Habẽt ⁊ alia puilegia veterani:vt.j.de penis.bonoꝛ.⁊ ff.ð puił.
vetera.ꝑ totũ.⁊ deb ijs qͥ nõ imple.ſti.l.fi.li.x. l

Anẽ.ſic ex. ·. vt debitꝰbonoꝛ. b ¶ Coiteat in ſoꝛteſz iu⸗

4 dex tenet᷑ quinibil de ſumptibꝰ dicit. pt. S de iudi. pperan/

nemꝰhonoꝛẽ ſaluũ iudi⸗

0 bus reſeruantes: ſi qñ vna
pars quaſi leſa per diffinitiuã eoꝛũ
ſententiã puocatione vſafuerit:in
terdicimꝰ alteni parti que vicit pꝛo
hoc tantũmodo q mihil capeꝛe ꝓp
ſumptibus litis vel detrimẽtis vel
minꝰ qᷓ; opoꝛtuerat iuſſa ẽ: pꝛouo⸗
cationẽ offerre:cũ ⁊ ipſe deciſionẽ
litis recte factã eẽ cõfiteat᷑:iudici
busiſcʒ ſiue floꝛẽtiſſimis ꝓceribꝰ
ſacri noſtri palacij ſiue hijs quibꝰ
ꝓminoꝛe litiũ eſtimatione conſul

tatiões delegãtur ſu ꝑſpexerint ad

iuuãdũ eſſe victoꝛẽ ſuꝑ ſumptuũ
perceptione etiã ſine ꝓpuocatione
eiusi hoc ſtatuẽtibus:⁊ iuſtã eoꝛũ
dẽ ſũptuuʒ quãtitatẽ diffiniẽtibꝰ
Sed nec occaſione cõſultationis
introducẽdeꝰ victoꝛi ꝓuocarecõ⸗
cedimus:cũ ⁊ pꝛiſcislegibus lice⸗
at ei ſine ꝓuocationis auxilio ean
dem cõſultationẽ differẽte ſuoad
uerſario ĩtroducere:⁊ nos ei nihil⸗
ominꝰ hoc permittimꝰ:iniuniã ex
ſuperuaona puocatione iudicibus
fieni ꝓphibentes.

NQuox appellationes nõ recipiũt
1Apꝛ. Anto.a. Sabino.

us qui ꝑ cõtimaciã ab
enscũad agendã cauſã
Rvocat? ect cõdẽnatꝰ eſt:
negociopꝛiꝰſũmatim perſcrutato
appellatio recipi non poteſtꝰ
atoꝛ Conſtanti.a.ad
Eriodem.

dũ. 5. ſinautem.
i Wudicibꝰ p mi⸗/
noꝛe.qᷓa appella/
tur pedanei iudi/
ces quo ad ſũptꝰ
qꝛ humilioꝛa di /
ſceptant negocia:
vt. S. de peda. iu⸗
K Pꝛouocatiõe.
i. qꝛ vict?nõ appel
lat. ſic ↄſultatio
nẽ nõ ĩtroducit. b.
vel ven no pſeq/⸗
tur lʒ appellauit.
INEius. alteri

Ppli.ſʒ . S. ö fruct.

⁊q lit.expẽ.l..termi⸗
nato.ſo. vt ibi. qa
ibinõ fuit appel/
latum.

m ¶ Diffiniẽtibus

ſ. amplioꝛẽi ſum /
ptibꝰ. S. ð appell.
l. amplioꝛem.
a Gʒ nec. duo di
clt h lex. ᷣmo ap/
pellat re victꝰ
ſeqt in ſoꝛte: cene
nõ appellat actoꝛ

eſu n nbꝛ liuſn

ex ſupplet ſniaʒ
pꝛimã. Scdo ap/
pellat reꝰ vict?: ſ
no ꝓ ſequitur:naʒ
actoꝛ ꝓſeqᷣt.vt.ẽ.
auk.ei qui.ibi:ap
pellatoꝛe ⁊c. Sʒ
H. dicitvictũ non
appellaſſe.⁊ ſt in⸗
telligas in ſoꝛte qᷓ
liter de ſumptib
actoꝛis br ro. ö. ð
fructibꝰ ⁊ lit᷑.exl.
terminato. ſi vero

dicas in ſũptibuſ

rei:ſtultũ vr ꝙ ap

pellet eũ de eis re⸗/
us nõ ſit dãnatus
niſi dicaſ ꝙ ſit dã

natus in minꝰ.
b Introducẽde.
i. ꝙ victꝰnõ appel
let quo ad ſũptus
ſʒ quo ad pᷣncipa/

le: ſic ſultatöez non introducit: velſt app ellat nõ ꝓſequit.
F. Dißene facit.S.de tẽp.ap.aut᷑.ei dde. c Differẽte. appel /
are vel ꝓſeq̃ ſup ſumptibꝰſed ſup ſoꝛte appellabat ⁊ ꝓſequebat᷑

vel ven dic. ſ ꝓſequi appellationẽ int
cit.Sv.detemꝑ.app.au.ei qui. d j

oſitã ſuꝑ ſnia ſoꝛtis.⁊ fa/
niuriã.nõ talẽ vt agat᷑ acõe

iniuriau:vt. S. de appel.l. ⁊ in maioꝛibꝰ.queẽ p̊. Aelſit iniuna qñ

ſupuacua:vt bic.
ee ubꝛica.

Quonꝝ appellatões nõ recipiũtur ⁊c. ceſſatappella

tio qñq; ideo qꝛ neceſſana nõ ẽ: vt.S.ti.i.qñq; iõ qꝛ non mereat᷑ ap

pellatoꝛ audiri de quibus bic dicit.

us qui ꝑ cõtumadã.ſ. verq: vt qꝛ inuẽus nõ venit: vt hic.
6, de iudi.ꝓperãdũ.S. cũ aũt.⁊ in aut.deiudi..appella

(in

hea

o

N

gepon
ſͤtl

ncuz
obſen
niplere

ſſeni
hetogn
kdice
dequs
debultt
nackae
1llbus

(bibil.

de
gbed
naze
Köledr
Plre
hecogt
Gpieng
oran

ſriud
hnben
Düne
s j
Ku⸗

W.
Mio
n.
Ke
liut
bia

anen
loꝛme
E
leſſnt
li.
10
unne
hitate
fide
18
ſadi⸗
denn
pꝛoe⸗
lico
ſang
lun
ſe⸗
ſope
ſdi
i

Alofen
lete⸗
ſzttſeen
ſipden
i
hui
idi⸗
Nne
böpſtir
D
Auccif

dẽ.Uel tercio dic

Bſeruare: ve
Neficoꝝn.i.qui
veneno occidũt a

tionibus.col.vi.⁊.ff.dere iudi.l.cõtumacia.⁊.ff. de appella.l.ex cõ/
ſenſu. S. eũ.nõ fictã:qꝛ tũc appellat:vt.ff.deiudi.l.⁊ poſt.ꝭ.fi. Ites
fuit cõtumax in nõ veniẽdo:ſecꝰſi in nõ exhibẽdo vel in reſtituẽdo:
qꝛ tũc appellat:vt.ff. de appella.creditoꝛ.S.iuſſus.que ẽ ðᷣ. Quid

autem ſi quis eſt cõtumaxin nõ iurando de calũnia:videtur ꝙ poſ

ſit appellare:ar.di
cte.l. cred itoꝛ.

qũo potuit iudic
ri cũ nõ ſit liq̃duʒ

6 Bümanm. eihus auabisne gsho

coꝝ adulteroꝝ itẽq; eoꝝ qui ma⸗

t. S. de iudi. ꝓpe „ H
fanu Kelhe⸗ q nifeſtam piolentiam cõmiſemnt:
ad klenekng, argumentis cõuictus: teſtibus ſu⸗
mi . . . .
vt bic. ſed quo ad Peratus: voce etiam pꝛopꝛia vi⸗
pſentẽ debuit ple / ciuʒ ſceluſq; confeſſus: audiatur
ne ognoſchvtibi appellans. Sicut eniz hoc obſer⸗
vl dic ꝙ erat h cã —0 j e
de qua ſemiplene Uan diſpoſuimus:ita equuʒeſt te
debuit gaaanet ſtibus pꝛoductisinſtrumẽtiſq; p⸗
in act.ad exhibe. . ,1.„ 2 1„
ſilidus: vtff ad latis alijſq; argumẽtis pꝛeſtitis: ſi
exbibẽ liij. .ibi / ſententia contra eum lata ſit: ? ipᷣe

qui ↄdemnatꝰ eſt aut minime vo

bedieo in (æſua ↄfeſſus ſit aut foꝛmidine toꝛ

matiʒ refert ad id eiIS. 1 1e
a ſapnar as nõ mentoꝛũ tenitus cõtra ſe aliquidꝰ
ecognolcrſt ne⸗ dirent: Pꝛouocãdi licentiam einõ
cipienda appela denegamuss. 4
io — 11 4 . n.
hb hõ põt.niſive Apera Halen 2 alens

iudice ſedẽéte aa. ad modeſtum. ppᷣ.
ꝓ tnbunali: vt. ff.
din ieg reſll. vi . pꝛopꝛij iudicis pꝛouocatio
tribuatdr:niſi in eotantum nego⸗
cio quod ratione ciuili ſuper patni
monio foꝛte apud pꝛopꝛiũ iudiceʒ

uus. Itẽ ſic. ff. ð le

7„

ga. ij. l. peto.

— inchoauenit. ſalicetyt in eotantuʒ
ALaleficon.i. „ r H
Aande⸗ incãta negodo aſentẽtia eius unparet in
ton. dicis quiſquis velit officialis ap⸗
cliotennhr pellet:quod perpꝛocuratoꝛem ꝑ
ad.l.iul.de vi pu⸗ . L

ſequi iure tribuitur.
blica. qfn. acg. ETeut
Broptialſpo, Mperato. Malen. 1 Goꝛð.
tanea. ⁊ nõ territꝰ gd olibꝛiun.

toꝛmẽtiſ:vt in boac· 13 .
I Etnots duone⸗ ſtinẽdum pꝛoꝛſusabap/⸗
ceſſarla yt non ap llatione ſancimus quoti⸗
pellẽt. ſ. cõuict
2 cõfeſſus.⁊ alte,/
rum non ſufficit niſt in caſibus vbi ſufficit conuietum ꝓpter imma⸗
nitatẽ criminis:vt.j.de fal.mo.l.i.⁊.j.de rap.virgi.l.i.ꝭ.ſinautẽ.⁊

ff. de appella. cõſtitunones. ⁊.ff. de iniuſto rup.teſta.l.ſi quis exbe/
reð.S. bij autem. Item nota ꝙ in quinq; criminbus loquit᷑ bec lex
ſed idem vid etur in ceteris:⁊ id em in pecuniarijs cauſis. Sed vi⸗/
detur etiam in hijs delictis conuictum ⁊ cõfeſſuʒ appellare:⁊ aliũ
pꝛo eo:vt.ff. deapp.non iim.que eſt cõtra.⁊.S.de epiſco.audi.l.ad
dictos.que eſt cõtra.⁊.5ẽ.de appel.l.addictos.So.hic ante ſenten
tiam fuit cõ feſſus ibi poſt.ſᷣm 1 o.vel ibi non fuit cõuictus ſed tã/
tum cõ feſſus. n ¶ Ita. ſ. ecõtra. o Loͤdẽenat?eſt. legitime occa
ſtone ſuſcepti officij. p Aliquid dlxerit. cõfeſſio ergo in toꝛmen
tis veluti timoꝛe toꝛmẽtòꝝ facta nõ nocet: vt hic.⁊.ff. de queſtio.l.i.
H§. diuus ſeuerꝰ. niſi ꝑſeuerauerit.ſ.extra toꝛmenta cõfeſſus:vt in ea
dem.l...ſi quis vltro. Ael nõ nocet cõfeſſio.ſ.ſola niſi ꝓbationibꝰ
aliquibꝰadiuuet᷑:vt bic. pᷣma ſeruat. q ¶ Denegamus. ſi vero ob
aliquod delictũ pena imponat:appellare nõ licet: vt.ff. de Fb. ſig.
ſi qua.⁊ dic vtibi. B
Alli.jſ. acciſato crimĩalit᷑ eo foꝛte ꝙ ſe male babuiſſet circa

,r—

Septimus.

ſemar egsho ens ſiſcalis calculir ſatiſtactiopo⸗
micidarũ veneſficoꝝmalefi / ſt

nis excedat. A quo ſi fuenit appel⸗

Vlliofficialiuʒ a ſententia

catio:fiuctus omnesqui tempoꝛe

Vlpoſtea nati emũt in depoſito col⸗

Quon appel. nõ recipiũt.

officiũ ſuũ.nã ſi de adulterio vel ſimili:tũc ſtabo.l.ſuperioꝛi pxime.
8 Pꝛocuratoꝛẽ ꝓcuratoꝛ ergo appellat ⁊ pſequit vt dñs ſi vult: vt h 7
S.de appel.l.dñs liſ. Itẽ facit.j. penis.l.ne diu.⁊ fac̃.S.deepi.au di.li.
SGBſtinẽdũ.calculi.i.rationis. „93 Poſtulat᷑.vt qꝛ ad miniſtrauit
Iais publica negocia.⁊ ſic eſt.ff. ð ap.reci.lᷣfi.ſed contra. S. ð ap.
quoniã nõnulli.ſol.vt ibi.
x¶ Pꝛiuati.ſ.prf̃imonij im
peratoꝛis: vt.j.e.l.fi.⁊.Sẽ.
