ctuariã debz hfe ¶S J ꝓdote pꝛom lav Uuras
alimẽta. Sʒ an/ dare ſocertuꝰſpopondit:id qð de
in efnets iſtirutiſ berioſtẽderiss: ↄpetens iudex ſol
cõſuetudo. daz, ii tibi pcipiet. I. Dẽ. a. claudi.
vsali ſe ſed SNAcũ eaq tibi mrimonioco
eSole rſeng. — ) Pllata eſt nuberes: is cuius
cõ. dequibꝰ. a.ſ./Imneminiſti dotẽ tibi non adita q̃nti
q̃ ſit lon.ↄſue.l.i.
Ecõtra ꝙ nõ: daꝛ

pleniꝰfilijs qᷓ; erneis br̃ditas debet᷑. vt.ſ.de codicil.l.R.pdictꝰ tñ̃

vſufructꝰ nõ valet vltra dodrantẽ.vt.ff. de vſufru.l.oĩm.⁊ extiat

vt.ff. ad.l.fal.l.hereditatũ. Itè ad hoc.j.de indi.vidu.l.fl.⁊ nota
in aut᷑ de trien. ⁊ ſe.S. ꝓbibemꝰ,⁊ expᷣſſe ff. de vſufm. le.l. vxoꝛi.ij.
ſed an idẽ in erness ĩſtitutis.dico idẽ.vel dic ꝙ nõ.qꝛ alia rõ ẽibi
yvt.ſ. de codicil.l.fi.ſʒ ar..ff.de le.⁊ ſenatuſcõ.de quibus.ij.rñ̃.
Rub.de doi᷑ pmiſſione.Dictũ eſt de nuptijs tã pꝛimis qᷓ; ſecun
dis. cũq; vtriſq; dos acced ere ſoleat ea rone de eius dotis ꝓmiſ/⸗
ſione vel pollicitatione ſuppõit.Etẽ pollicitatio ſoliꝰ offerent p⸗
miſſio ꝗᷓ ꝑs qͥdẽpacn eſt:ſʒ ponit ꝑtẽ ꝓ toto.vt.ff. de pol.liij.
ſtra.qᷓntitas.ſ.certa vt hẽat locũ ↄnũ.vel dic ꝙ nec cer

ta nec incerta. ⁊ ſic nullũ eſt öri’. a ¶ Dotẽ. q̃ niſi certa
lſit nõ põt peti. vt hic.⁊ ar.S.man.il.ſallariũ.⁊.ff.de v. obl.

in arbitriũ boni vin erat collata. bic aũt nulliꝰ. ſm aʒ0. vel bic ꝓ/
miſtt ſe daturũ:ibi ↄſtitutuꝝ.hoc nõ vʒ.vt.j.e.ſi cũ.vbi datuꝝn ꝓ⸗
miſit ⁊ m̃ vʒ. vel terno ibi pf pmiſit cuiꝰoffm eſt dotare: hᷣ eỹneus
q̃ nõ plʒ. n ⁊ bic ipſamet mulier ꝓmittebat. Zu ar dic ꝙꝙ ibi ĩter⸗
enit ſtipłatio:bic nõ.nec ẽt pactũ ſʒ ſols ſcniptura q ↄtinet᷑ ea

Si ſcõo nupſe. mulier.
De dotis ꝓmiſſione.

q̃ nupſit dotẽ pmiſt. Sʒ buic obijat ꝙ exqj ſic eſt ſcriptũ pᷣſumit᷑ ⁊ feñ
vt inſti. de fid eiuſ.S.ſfi.⁊ ar.j.e.l.iiij.ſʒ iĩ illa.i.j.e.fuit ſcriptũ volũtate nu
benſ.h̊ ſine volũtate.vel ibi certa qᷓntitas:lʒ mioꝛ ſoluta eſt ⁊ fuit. vñ

ppꝑ qntiratẽ certã pactũ ibi ĩterceſſiſie ĩtelligit.bic aũt tm̃ d otẽ ꝓmiſſam

tate:ſed quocũq; arbitratꝰ dfiiſſet
pꝛo ea daturuʒ ſe rite ꝓmiſit:⁊ in⸗
terpoſite ſtipulatiõis fidẽ nõ exhi
bet:ↄpetẽtibꝰactionibꝰt vſus:ad
repꝛomiſſi emolumẽtum iureiudi
cioꝛũ puenies. Midet᷑ eni bonivi

Mpr. diocle. ⁊ maxi. aa. ruſo.
holũtate dotãtis in dota⸗
Aliinſtrumẽto plura tibi tra-
dita ſcripſiſti q; ſuſcepiſti:ĩtelligis
dehis ꝗᷓ deſunt petẽdis pactũ eſſe
conſecutumꝰ.
SZem. aa. ⁊.cc. daſumiane.
ꝓtepf̃ marito tuo ſtibu
lanti ꝓmiſit dotẽ:nõtibi ſʒ
marito tuo ſtipulanti cõtra ſuccel/

ſasſocei? opetiraaio
Mpr. the.⁊ val.aa.herio.pᷣpᷣ.
g Derxactionẽ dotis quã ſelł
pſtari placuit:qᷓliacũq; ſut:

ficerevba cenſemꝰ: ſiue ſcripta fue

rint ſiue nõ: etiã ſi ſtiplatio in polli
citatione rerũ dotaliũ minime fue⸗
rit ſubſecuaa. Mpa. iuſtin.

a. iohan. pPp. ſler daerdehurs
Am, e las n- certi ↄditõ ẽ ex ſtipłatõe
J Pr. dotẽ ꝓ filia ſimpl de ꝙ Nidet᷑ fauoꝛe dotʒ ẽt
erit uel/ ꝓ filio ante nuptias dõa cena ĩtelligif qntitas q
nationẽ fecerit hẽat aũt fili:uel n Nalligib er facultanid⸗
ptãte ↄſtitutꝰ uel foe emãcipat? fo iur ool qro. a led
resmatemas vl er⸗ alio mõ talesqᷓ oſ Segener ſic e 5
26 ſir P- Arſiv S:e.l.i.ſʒ ibi ſolui.qꝛ bic
acqlitõnẽ effugiüt qrũvſuſfuct⸗ ⁊ ad arbitriũ. Itẽ nota

ↄtineri ĩ inſtr̃o.Ad aliã dic ꝙ bic iã duo eẽnt ſpãlia ⁊ ꝙ pᷣſumẽt᷑ ſolẽni⸗

tas ⁊ ꝙ icerta dos vale
ret qð eẽ nõ pᷣt. vel hnu
do pacto.ibi ſtipłatiõe
fuit ꝓmiſſa. vñ cũ oʒ h̊
eẽ duo ſpãlia ſ.ꝙ ex nu
do pacto actio daret et
ꝙ ad icertũ.ibi autẽ ad
vnũ tm̃.ſ.ad ĩcertũ.⁊ eil

dẽ modis ſolue alið õ.
tarhitriiſſtidelationi inſeni eſt ſ.e.ſi cũ a.
ri arbitriũ ſtipulationi inſentũ eſſe. ℳ J dore oſtegen

l.dotẽ ꝓmiſſaʒ ⁊ vſurã
ꝓmiſſaʒ.⁊ idẽ ſt tĩ vſu
ra eẽt ꝓmiſſa.nã qð atł.
fac̃ ſolutio vſurarũ ꝑ le⸗
gũ tpᷣs.vt.ff. de vſur. cũ
de in rẽ vᷣſo. b dʒ ſtipla⸗
tio facere ꝑ vnã hoꝛã.ut
ſ.ad.l.fal.l.fi.⁊ ſic ẽt h.
q̃dã dicũt ꝙ nõ fuit ꝓ⸗
miſſa ſoꝛs niſi fictiõe iu⸗
ris ꝑ boc.ſ.ꝙ vſura fuit
ꝓmiſſa. ſc Pꝛecipiet
ꝓpoſſta certi ↄ ditiõe ex
ſtipłatu.ſi tñ tu vir ſub/⸗
eas onera mrionij. ſecꝰ
ſi pr̃ mulier..ᷣ vt.ff. de iur
dot. cũ pꝰ.S.in domuʒ.
2.ff. de excep. do.l.pat᷑.
An aũt dicẽdũ fit idem
ſi ſpõſus ſpõſaʒ exbibe
at q̃ri᷑.qð ſaſtdici põt.

ut ccl. heat fruct? vſu

ras.alias non.
Jcũ ea.arbitratꝰ
ĩs q̃ dotẽ ꝓmiſit.

ad arbitniũ boni viri re
curri ⁊ ſic a pſõa recedi

vt ⁊.ff. de reg. iurl.ĩ plonã.S. gñalr.⁊.j. ꝓ ſocio.ſi ſocietate.pᷣma colũ.

⁊.ff. de Zbẽ. emp.bec vẽdiiio.⁊ ſic faciũt ad qõneʒ eiꝰqͥ ſecũ pignoꝛe cõ
pꝛomiſit inoffenſuꝝ.ſʒ ar. ð.vta ꝑſona nõ recedat᷑.ff.de vᷣ.obl. ſi qͥs ar⸗
volũtate.petẽdis.i.petẽs tu vir ditratu.⁊.ff. ꝓ ſoc.l.ſi coita
iſi aio ſimulãdi bec facta ſũt: vt faciũt ignobiles cũ nobiles acci
piut.Et no.mirabilẽ fictionẽ cui eſt ar.ð in mutuo.vt.ff.ſt cer.pe.l.q pe
cuniã. ⁊ facit.S. de non nu. pe.l.in contractibus.S.ſed quoniã.
¶ Cõſecutũ.aget᷑ expᷣſſa ſtipulatiõe.⁊ ſt accipiat᷑ deconfeſſione replica⸗
J te.ſoceri.ſ.ſui.i.pris tui.ſʒ ſi tu es bĩfs bitur ð tacito pacto
eq lit᷑ cũ fratribꝰde tuo eſt tota dos ſoluenda.vt.ff.de col. do.l.i.ꝗ.
pe.⁊.j.de col.l.ij. i ¶ Actio.ſecus in legato.vt ff. de le.iij.l.ſdeicõ.j.

interdũ. m io. ⁊ de le.i.l.ſeruo legato.s.ſi teſtatoꝛ.
T exactiõeʒ.ſi ſtipłatio.ſpãlevt ex nudo pacto oꝛiat᷑ actio. vt bic

ita ſtipulatꝰ.in pꝛin. Sed p.ff.de iure do.l.cũ poſt. S. gener. ſo. ibi C.ſ. de dona.ſt q argentũ.ſʒ regularit᷑ ð.vt.S.locati.ſt tibi.ſʒ bodie fin

git᷑ ineſſe ſtipłatio.vt.j.de rei vx.act.circa pᷣn.Eſt ⁊ ᷣm ſpãlein dote.S.
e.l. tertia.itẽ tertiũ.S.e.ſi volũtate.⁊ fa.j.de teſta.qm̃ indignũ.⁊. õ.de nõ
nu. pe...gñabr. ⁊ iſti.de m. obl. S. in bac. ⁊.S. ad vll.l.gñalr. acc.
pf.ſimplr.i.nõ deſignato er quo pfimonio. n ¶Dederir per
nationẽ. O Kecerit, d eſtinatione. pe Effugiut, i. noõ acqrut
xiiij

parti vt aduètitia caſtrenſe ⁊ quaſi caſtrenſe. . .
q i ab ere.cũ ſit emancipatus.vel dic inſpecto naturali iure.vł dic de

ipſis in quibꝰpr bʒ vſumfructü. r
maioꝛi ſubᷣa dare videat᷑.

Pꝛo rata poꝛtione. vtplus de
8¶Ex ſua liberalitate.i.ex ſua ſuba.

t ¶ Intelligi. ſecus pᷣſum in auo.ar.ff.de neg.ge neſenniꝰ.nã ibinõ cõ/

pellit᷑ auia dare alimen
ta.qꝛ nep otes ſufficiẽteſ
erãt. bic aũt ſic dotare li
cet ſilij ſufficiant ſibi.
u arend offm̃. vt et
de ritu nup. qͥ liberos
nõ maternũ.vt.j. ti.i.mr
niſt qñ eff et heretica.vt
ʒ. de here.l.cognouimꝰ
Quig aũt ſt exneus do⸗
tẽ ꝓ muliere ꝓmiſit ð cu
ius primonio vr ꝓmit⸗
tere de ſuo vel mulien K
ne pr̃is młieris. Rñ.mu
lieris vel pr̃is q̃ſi eiꝰge⸗
rat negociũ niſi alið ꝓ/⸗
bek. arg. ff. de neg. ge. ne

ſenniꝰ. 2. ff.,. de admi. tu.

l.cũ poſt moꝛtẽ.S.i.⁊ ð
le.iij. vxoꝛẽ.S.pater.
F g Aera. nõ ficta ꝙ pat᷑
laciet ſe d are de ſuo⁊ de
ſubſtãtia ſilie det᷑. vt.j.
e.l.fl.in fi. .
1.Oarermls. Klis de /
gtis.
3 PPertinẽt. Sed boc
q̃d ꝓdeſt pr̃i.naʒ ⁊ ſi
nõ pſumeres iñ nõ ↄdẽ
naret᷑ pr niſi inqntuʒ fa/⸗
cere põt.vt.ff.de reg.iu.
l. cũ bic. Rñ. ꝓdeſt. qꝛ
ſi perueniat boc cãu ad
melioꝛẽ foꝛtunã nõ po/

terit cõueniri cũ iã ſolu⸗

tũ eſt marito.ſecꝰautẽ ſi
de ſuo pᷣſumeres eũ pꝛo
miſiſſe.
a ¶doneãõ.ſ. rataʒ vel
talem ex q̃ᷓ cõmode pote
rat hanc doteʒ pꝛo filia
dare⁊ accipe comode ſe
cũdũ dignitatẽ ⁊ facul⸗
tatẽ ſuã.vt.ff.de vᷣ.ſig.
nepos ꝓculo. ⁊. ff. de iu
re dot᷑.qᷓro. S ed in caſu
ſuꝑioꝛi indiſtincte vr te/
neni de ſuo dare añ ſcz
ſunplicit᷑ ꝓmiſit.ſʒ ⁊ ibi
puto ꝙ ſᷣm mẽſurã ſub⸗
ſtãtie ſue teneat᷑.ſuꝑflu
uz Ho de bonis filij vel
filie itelligat᷑ pꝛomiſſuʒ
nec em veriſile eſt ꝙ vl⸗

ſolũ apud pr̃em remanet:vel q cũ⸗
q; alio mõ poterat q̃ſdaʒ actiones
ↄtra preʒ habere:dubitabat᷑ apð
veteres vtrũ ne videat᷑ pr ex ipſo
debito dotis vel añ nuptias dona
tionis feciſſe ꝓmiſſioneʒ uel dona

tionẽ:ut ſeſe ab hmõi nexu liberet

an debitũ gdẽ remaneat in ſuana⸗
tura.liberalitas aũt patema doteʒ
vel añ nuptias donationẽ dare ſug
geſſit.Et in tali dubitatione mita
ꝑs legiſlatoꝛũ ſeſe diuiſit:alio ẽt in⸗
cremento hmõi qõniaddito. ſi foꝛ
te dixerit in inſtro dotali ex rebꝰ pa
temis ⁊ matem dotẽ vel ante nu
ptias donationẽ dare:vtrũ pꝛo di⸗
midia ꝑte videat᷑ dario vel ꝓmil⸗
ſio facta eſſe:an pꝛo rata poꝛtione
vtriuſqʒ ſube. Ntrãqʒ igit᷑ dubi⸗
tationẽ certofini tradẽtes ſancimꝰ
ſi qdẽ nihil addẽdũ exiſtimauerit
ſʒ ſumplr dotẽuel ante nuptiasdo
nationẽ dederit vł ꝓmiſerit:ex ſua
libalitate h feciſſeitelligi:debitoĩ
ſua figura remanẽte. Meqʒ enile⸗
gesincognite ſunt ꝗbus cautũ eſt
oĩmõprnũ eſſe offin dotẽ vl ante
nuptias donationẽ ꝓ ſua dare /ꝓp⸗

genie:⁊ liberalitasitaq; tal mane
at vera?a irreuocabilis ⁊ purono⸗

mine libaliras ⁊ debitũ ſuã ſequat
ſoꝛtunã. Mbi ãt ex rebꝰtã ſuis qᷓ;
matemis?vel alijs q nõ acꝗrunt᷑ H
ex ſuisdebitis dixerit ſe feciſſe hu-⸗
iuſinõi liberalitates:tũc ſi ꝗdẽ pe⸗
nitus inopia tentꝰeſt ex illis videri
rebusdotẽ vel ante nuptias dona

tra ſe obligaueritpror.ff. de vſuris. ſi ſtipulatus.ſz foꝛte fauoꝛe d otis
põt bic dici öᷣrium.qꝛ bec lex vr velle notare driam inter pꝛimũ ⁊ ſcõm

caſum. b

¶VBntelligat.l.totũ

c ¶ Porerat. ratio vtriuſq;.

d onſentire. repere ⁊ poterat 26. d ibaalarlr qð pater
dedit f WPericulu. ⁊ ſic qð iactauit obligat.ſtc. ff. de ſerui.vr pꝛe.
ſi arboꝛẽ. S.pe.⁊.ff.deregiur.in ambiguis,.ar.õ.ff.de õben.emp.ea que.
NRubꝛica. De iure dotium.
Aicta. pollicitatio.ſine interogatione pᷣcedẽs dationeʒ.vt.ff. de

hb qſ Pꝛomiſſio.cũ iterrogatõne.⁊ dic de dote danda

tam hic qᷓ; in ſuꝑioꝛi caſu. vel qð eſt melius detradenda qͥ caſu põr ad
intereſſe agi:qð nõ eſſet in ſuꝑioꝛi caſu ſed ad eſtimationẽ im.vt.ff. ð xᷣ.
obl.ſi fundũ tradi.vel tertio.ſ.de euictione pᷣſtanda.
i ¶ Codinone.ſ,certi, vel dic cõditione ex bac.l.Et no, ꝙ er nudo pacto

datur bic actio ꝓut ad pollicitatõnẽreſpicit.⁊ ſtc S. ar. S. depac.·
i K ¶ Er ſtipłatione.i.certi cõdic.qᷓ dat᷑ ex ſti
pulatione q̃ſi nec ſit datũ cũ ſit euictũ.xt.ff de ver.obl.vbi autẽ.
l ¶ Untercefſenit. ſi a datiõe dos ce⸗/

l. ex cõᷣuentione.

G. fi. 2. ff. de re. permu. l.i.

pit.ſic ⁊ in d onatione diſtinguit᷑:an teneat᷑ oe euictione donatoꝛ

tionẽ eſſe datã:qad filios vel filias
ptinent.ſi vero ⁊ ipſe ſubam ido⸗/

neã poſſidet:⁊ in hoc caſude ſuo

pr̃imonio dotẽul ante nuptisdo
nationẽ dediſſe telligat᷑ ¶Pote

rat eni ſcdᷣm ſuas vires dotẽ pꝛoſi
lia uel ante nuptias donationẽ pꝛo
filio dare ⁊ cõſentireꝰ filijs ſuis qũ
voluerint:ptem vel foꝛte totã ſub

ſtantiã qᷓ habent pr̃ne liberalitati

ꝓdote ⁊ ante nuptias donatione
aggregare:ut reuera appareat qd

ipſe vult dare: ⁊ qd de ſubſtãtia fi

lioꝛũ ꝓſiciſcit᷑:nedũ effiſo ſᷣmone
kl actet in pꝛoptũ incidat ſui ꝑi⸗
CH·I”IIIÄ. wv

Apr. ſeue. ⁊ ant. aa. nicophoꝛo

2

HNictare qfuerat i doteʒ
data:ſi pollicitatõꝰ ꝓmiſ

redes eoꝝ cõditione uel ex ſtipla⸗
tione agere põt. Sinaũt nulla pol
licitatio uel ꝓmiſſio interceſſerit

poſteuictionẽ eius:ſi qdẽ res eſtia

ta fuerit:ex empto cõpetit actio.ſi

uero hoc nõ eſt factũ ſiqdem bõa

fide eadẽ res in doteʒ data eſt:nul⸗
la marito cõpetit actio:dolo auteʒ
dantis iterpoſito de dolo actõ ad⸗
uerſuseũ locũ habebit:niſiamu⸗

liere dolus interpoſitꝰſit.tũcenim

ne famoſa actio aduerſuseã detur
in factũ actio competit.
Mpr anto.a. alpiadi.
Iſtipulatio de reſtituenda

Aſioꝰ fuent interpoſita: ge
ner cõtra ſocerũvel mulierẽ ſeu he

vel nõ. p.l. iſtam
m Ex empto. qꝛ
eſtim atio fac em
ptionẽ. vt.ff. eo.l

plerũq;. v. l. quo
tiẽs.⁊.S.ð pact.

l. ex cõuentione.
n ꝗ Al anito. iure
v eteri.⁊ facit.ff.
de edił.edic.l.ad
res. ⁊ de donak.

l. ariſto. ſy hodie

bm az o. ex ſtipła
tu cõpetit.qꝛ ſem
ꝑ fingit᷑ interue⸗

niſſſe. vt. j. de rei
vx.ac.S.i.ſʒ nos
ð.nec eni ibi dici

tur ꝙ detur ex ſti

pulatu ſed qð re
bus euicß tacita
eſt ypotbeca cõo⸗

ſtituta.yt ibi di⸗
ces.

o nterpoſito.
utpote qꝛ reſ alie
na data eſt.
p . Aduerſus eũ
eyneũ doteʒ cõ
ſtituẽtẽ:nõ auteʒ
3 mulierẽ yt ſub
ijcit.

q ¶Famoſa. ut.

re.amo.l. diuoꝛ⸗

r Un lactũ i.no

mine doli dak in

factũ. 2 flc ĩtelli⸗
ge gqð eſt. ff. e. cuz

poſt. H. cu res. ſte

g ex pꝛedici colli

ge qð eſt. ff. e. cu
dak res in dotez

aut eſtimata aut

nõ. pᷣ caſu aut fit
eſt matio vt pꝛe⸗
ciũ reſtituatur.et
tũc eſt vẽditio et
re euicta ex ẽpto
cõpetit vtilis ad
intereſſe. vt..e.l.
quotiẽs.aut iðo
vt appareat iq̃n
tũ res deterioꝛet

vt eo pcio qͥ eſtimata eſt res reſtituat.vt.j.e.ſi inter virũ.⁊.ff.e.d.l.
cũ poſt.S.cũ res.qͥ caſu idẽ eſt ac ſi nõ eſſet eſtimata. Itaqʒ cũ ñ
eſt eſtimata aut imciũ capit dos a datiõe aut a ꝓmiſſione.ſi a da
tione:aut ꝓmiſſum eſt de euictiõe ⁊ agit᷑ ex ſtipłatu re euicta.aut
nõ eſt ꝓmiſſum: ⁊ tũc vel bona fides d anf interuenit vel mala. ſt
bona re euicta nõ agit᷑.ſi mala:agit᷑ de dolo aduerſus extraneuʒ
dantẽ.ſed ſi mulier vel pr̃ eius dedit:agit᷑ actione in factũ in defe
ctũ famoſe actionis de dolo.vbi aũt res ſiue dos incipita ꝓmiſ

Eius ſtipulationis.qꝛ ſolutũlnatnmouiũ eſt.

lane eiar agit᷑ exrſtipłatu ac ſi data nõ eſſet vtmõ diximus,
enee ubiecta.ſ.pacto pᷣcedenti ſuper eodem.
t

ã ¶ Decundũ quod.dixit in genere.nunc in ſpecie.

xo Molla. pꝛo qua mater dederat dotẽ. x ¶ Donãdi. cõ moꝛi

“
õ
2

ſgagten

Ghaſgſe

fngtten

leNi
eſihs
ſergibi
Cdengf
uugtte
gancki
ſotheach

Uetin

.—
Feyrkt.
egutti
otich
Ddleisi
ei dotzei
oundnng
lcigſ

3 4 .
Femſmnſ

ol o

Nbedle
Gedhe

titkriet
gicfee
gtgel

fA
esn

tinns A
zanuf
nnithl
fnant
Kfadmnt
inai
gulen
ſis i

ui, .

danet
ſeſn
cucual
dln!

io
otuge
niun
.

Hin

vel verius moꝛi cã capionis. qð eſt ac ſi inter viuos.

3 Stipulari. ? aliq lucraret vir. 7 (Quod. . .
9AM inoꝛe.qᷓ; dimidia p qð videbat᷑ intantũ ſtipulationẽ etiaʒ

dotis diminutã. a ¶ Lontentã eſſe.i. voluiſſe filiã cõtentã eſſe
eiuſdẽ ꝑtis dotis cuiꝰ ⁊ bereditaſ.vel dic ꝙ voluit non haberet
aliqd de dote ꝓp SJMU
reed aee poꝛtne dotis date ſubiecta eſt: cõ
expones ipꝛope itioq; eius extitit:hʒ is ex ea actõ

ponit᷑ pᷣlegatiõi⸗ 3 1,1 12 2
bus i ben eficjn in cin ꝑſona vtiliter ↄcepta cõ

dotis cũ no eſſeet Miſſaqʒ eſt:ſcdᷣmqð ſi polla?ſoꝛoꝛ

in teſtõ relicta: ſy tua de reſtituẽda ſibi ꝑte dotis hʒ

inter Gus m p⸗ actõeʒ:eo q;mr veſtra donãdiaio

tende dof.ſ ideo paſſa eſt:ptẽ dimidiã dotis pꝰobi⸗

giera plegero, tũ mñis flii ſtipulani: metuere nõ
ir oceſſuz ius pe debet doli exceptionẽ q; mĩs ſue

tegi. ſe manti q̃ pactũ interpoſuit heresex mino
cꝗ donatio vł ca r J, . :
pio ſicq; ſimilele TE ; dimidia poꝛtione extitit: niſi l.

Muintus. Deiute dotium.
cã alienari.vt.ff.e.l ticia.⁊.j.de admi.tu. lex q̃ tu. ꝛ.j.de p̃di.mi.l. p̃dia.
2. ſ.ſi ma.ſac.ra. ba.l.fi..fi.ſʒ ar. ð.in eo.ti.d epꝛe.mi.l.ob es.ſʒ b poſi
to tñ nõ qꝛ oĩa.ſʒ qꝛ bmõi rei ꝓbibita eẽt alienatio.⁊ idẽ ſi datũ eſt ali⸗
q;d ea lege vt nõ alienet. Itẽ nec ob. ff. e.l. iur. ſuc. S. fi qꝛ ibi alia deceptõ
nõ qꝛ oĩs:ſi mõ maritꝰ eſſet dignꝰreciſionẽ iduci.⁊ eodẽ mõ rñd eo ad ea

q̃ dicunt᷑.ff. e. ſi res.S.i.
mir; i - eboe⸗ res.dñiũ
feminãd gre. I em. a. ſtatie. V x boc colligit ꝙ
Notiens reseſtimate i do qñ imeſtimate ſunt non
htẽ dant᷑:manius dñium oſe aneeitem d en
cntus:ſũme veluti Pcj debitoꝛ el⸗ 84Coͤuenit. no. g dupli
ficitur. Si itaq; nõ cõuenit vt ſo⸗ dmõ ſteni eſtimar onez
Auto mr̃imonio res reſtituerent᷑: et ¶ vno vt bic, altero. vt.ſ.

eO. e.ſi inter virũ.
iune eſtimate ſimt: retinebit'eas ſi bꝗj Rerinebit ſuba ma⸗/
Pfenniatibi odert. sAoild n aer
I Dem.a. Sulpitio. ſit electõ illiꝰerit. vt. j.ð·

— Niatua eoꝛũ q ꝓ filiatua fun. do.l.i.ſt nibil e di⸗

dedit: 1; ⸗= ctũ viri eſt electio.vt.ff.
dotẽ dechit: li vboꝛũ ob⸗ e.l.plerũq;.in fl. Itẽ vr

gato. vt. .dedo qdo ꝓbatũ fuerit mrem eiꝰ mutaſ ligatio nõ interceſſit actionẽex fi S. ſteſt tes. . . vbiidt⸗

na.cã moꝛ.l.fl.uł . volũtaté orgramas“
dierareln ian ſe dotis pacti volũtatẽ ↄtẽtamq;

legatioibus i. q eſſe voluiſſe filiã ſuũ ꝓ poꝛtiõe he
buſda rebus qͥ ſi reditatis plegationibus:maritũq;

bi pᷣlegauit pꝛele 5 . . . ,
bevieova luũ exactione liberani voluiſſe.

lẽtibus ꝓ poꝛtio V Pr. alex.a. euphenio.
nebectatnas c Zſi dotis exactio defun⸗
ca Pirtp us a ta in mr̃imonio filia potuiſ

beres: bari ſet ad pr̃em ptinere: dotalibꝰ tmß
bus cobeedů.ut ig marit?teſtõ directã ⁊ fideicom
S.i. 2 boc ſtellige mMiſſariã libertatẽ iure dedit:⁊ pᷣſti

ſalua falcidia ifi ta reuocani nõdebuitꝰ:cũ⁊ inter vi
filie. Collige g hᷣ

ꝙ ita demu rno Usmanumittẽdi mancipia dota⸗

carmi ſi aliad lia cõſtante mrionioliberã marituſ
qui ad aei heat facultatẽ. 1 D. a. valenti.

it fllia. ſic eſt Z. — r. 12. A B
Fdeleih. es d= C WUalege pꝓhibitũ ẽ: vni⸗
deredelJ.nupn uerſa bona in dotez marito

ra.vbi ſola pnĩa
reuocat.ſo.h̊ va/⸗ HH
luerat filie donatõ int᷑ viuos ibi ſ:ſs p ſe mfr̃e. vñ h̊ nõ pᷣt ſumi cõ
ſiliũ ſola pnia ĩ alteriꝰ mutareiniuria.idẽ ſt eſz mera donatio cã
moꝛtis.qꝛ ſola pniĩa poſſet reuocari ſi ſolo nudo pacto eſſet inita.
⁊ ſic ĩualida iure veteri.vt.ff. de dõa.l.fi.⁊ fa.ff. de dote pᷣle.l.ſeia.
⁊ de ali.le.l.penul.⁊ ſo.ma.l.q dotis.⁊ de pac.do.l.cuʒ maritꝰ.ꝗ.

fi 2.5. de bere. ac. ſt adulta. 7.j. de dona.q̃ ſub mo.l.quotiens.
N ſi dotis.⁊ ſi.i.quãäuis. c ¶ Dotalibꝰ. 2 ſic in eſtima
oluẽ

Atis. vt.j.ti.i.l. i. F. et cũ lex. d As debut. hoc ſt vir eſt
lo. vt 7.]. deſer. pig. da. ma.lꝑi.?.l. f. a. ff. de manu l. ſeruum
dotalẽ.⁊.ff.ſo.ma.dotalẽ. Itẽ no. bic maritũ dñm rei dotalis.vt

7. S. de reiven. dote.⁊ dices.ſ.e.in rebꝰ.necob.ff ſo.ma.ſi cõſtãre.

§. ſi mant?. vbi dicunt᷑ dotales ſerui alieni.i.nõ viri. ſed illõ ꝓpt᷑
ſpẽ nõ rẽ Inde eſt ꝙ vir iubet ſuo dotali bereditatẽ adire vł repu
diare. ſed gi. ⁊ pi. dicũt virũ reddere vxoꝛi interim q̃ſita vſq; dum
adeat.p qð etiã ꝓbat᷑ ꝙ vir eſt dñs.vt.ff.ſo.ma.l.ſeruus dorabł.
in fi.nec mirandũ ſi qõ ſeruus dotalis acqᷣritnõ ex reviri vel oꝑpa
ſua vxoꝛi vir reſtituat.vt.ff.de acqͥ. bere.aditio.nã ⁊ idẽ ẽ in ᷣuo
vẽdito qͥ redibet᷑:de qᷓ ↄſtat ꝙ fuit factꝰẽptoꝛis.vt.ff. ð edił. edi.
Aila lege. ꝓhibitũ eſt imo pmiſſum eſt. vr /1. ⁊ gñaliter.
e. l. mulier bona. necob. S. deinof.do. qꝛ nõ reuocat ibi qꝛ
oĩa dedit.ſʒ qꝛ inofficioſa erat ꝓ filijs. Itẽ eodẽ mõ nõ ob.õ. de

ſec. nup.bac edictali.in pꝛin.qꝛ ⁊ ibi:nõ iõ qꝛ oĩa:ſʒ qꝛ iniuriã fac᷑

fllijs pmi mfionij. Itẽ eodẽ mõ nõ ob.S.ſi aduer. do.l.i.⁊a.ff.õ̊ mi
no.ſi ex ca. . in dof.qꝛ⁊ ibi nõ qꝛ oĩa:ſʒ qꝛ ñ erat dign?tã magnã
dotẽ hbf̃e ⁊ ſic leſa. Itẽ nec ob.qð dicit᷑ꝙ iĩmobilia nõ pñt a mio⸗
re alienani:⁊ ſic necin dotẽ dari:qꝛ illud eſt falſum, qꝛ pñt ex bac

X

decõuentionis ad te ſi heres exti- ſticre vr arbitrio vini.
tiſtitriſimittere potuit. Hec enm vſufentenet ol bee⸗
eadẽ cã eſt pfis 7 matris paciſcen⸗ fauoꝛe mulien.. vel lege
tiũ. quippemſis pactũ actionẽ p⸗ vils benott.n
ſcriptis vbis ↄſtituit: pfisꝰ pactu,ʒ t pfez dte do
dotis actionẽ ꝓſectitie noĩe cõpe tẽ ꝓ filia ⁊ erneũ nã pĩ

tentẽ:cõuentione ſimplio minne Er incoͤtineti no ptpaci

—Rei enn e. ſci vt ſibi tm̃ reddat᷑ ſi⸗/
creditur innourre. ne ſtipłatõne. qꝛ officiũ
AMpa. Goꝛð. a. marco. pnü eſt dotare ſilas.

5 ͦ cũ enĩ ſibi ⁊ filie q̃ ſterit
¶⸗ Ema ſoceromio /ꝓ hxoꝛe actionẽ nõ põt ſim plici
ostibi daret᷑:ſi eain ſtipla artoſnouarkatejnel
m 5 8 vtilit᷑ paciſcit᷑ ſibi reddi
tionẽ decucta nõ eſt ſub tpe datio incò tinẽti.⁊ oꝛit᷑ actõ pᷣ
nis:ſᷣpoſtea ſocertuus tecuʒ paci¶ ſ. v. nõ aut ĩfoꝛmat
ſcendojſiid nõ ex volũtate filieſue . önaln⸗ laan
fecit:cõditionẽ eius ledere nonpo da ſic p ea⸗ vef.
tuit.Qñq; eni ſola rlia exdoteer n. 5. nei. nã idẽ in q
libet eneo.vt.jj. e.ſi do⸗
sl tẽ.⁊.j.de pac.cõ.l.i.
m Actionẽ..pſcrip.v.vt ⁊. z. de re.pmu.l.rebꝰ.⁊.ff.ð pac l.in traditio
ne. ⁊ de pac. int ẽp.⁊ vẽ.l/ij. n ¶ Coͤuetnionis. ĩcõtinẽti adbibite q̃ va
luit vt dixi. ſed nõ eſtidẽ i pacto pris. vere nõ idẽ. qꝛ matris ⁊c.
o ¶ ¶AI atris. idẽ in auia vt iĩ nro caſu.⁊ idẽin qlibʒ qͥ nõ bʒ pſonã dota/
ta in ptãte.qͥ oẽs dicunt exnei.vt. d.ll. i. ti. i. . exneu. p ¶ Pfis.ſubau
di ſ. qꝙ¶ Pꝛofecticie. ꝓfecticiã dotẽ faẽ nõ ius ptãſj ſ pfis nomẽſi
mò vt pf̃ ded erit.vt ⁊.ff. e.l. ꝓfecticia.S.fl.⁊.S.ſi pf. r Lõ petẽtẽ.i.
ↄpetiturã.nã nò vr̃ naſci niſi demũ ſoluto mfrionio.vt.ff. de bo.dã. ſʒ ſt
alia.in fi.? fac.j.ſo.ma.l.dos. s ¶ Simplici. ſz ſtipkatione poſſet in⸗
cõtinẽti nõ ex itemallo poſt ctũ mr̃imoniũ.vt.ff. ſo.ma.qᷓtiens. ⁊.ff. de
pact.do.cũ dos.⁊.ff.e.poſt nup..j.l.ꝓx.Sic no.bic ſpale vbi ex pa
cto incõtinenti appoſito nõ oꝛit᷑ actio.ſic ⁊. S.de vſur.l.quãuis.⁊. ff. de
relig ꝙ ſi locus.⁊.ff. de ſer.expoꝛ.ſi ſᷣuꝰ. Si q̃rat᷑ rõ quare diuerſus ĩ pr̃e
erneo.Rũñ.q̃a pri ꝓuiſum eſt ꝑ.l.ff.ſo.ma.l.ij.S.i.qð nõ eſt in extraneo
vñ facile eſt vt ſibi poſſit ꝓuidere.vt.j.ti.i.S.accedit. Itẽ ſcðᷣo.qꝛ pfis ẽ
offm̃ dotare nõ extranei.vt.S.ti.i...fi.⁊ de here.coguimꝰ.a iõ pactuʒ nu
duũ faciliꝰopat᷑ in extraneo qᷓ; in pfe.Et eſt tertia.qꝛ cũ iã eſſet actio cõit
q̃ſita nõ pot filie auferri ſineeiꝰ volũtate.vt.ff.ſo.ma quoſ. Sʒ nõne et
ſic acqͥ ſita filie ſtati cũ auus matermnꝰvel m̃ dedit dorẽ.vt j.ti.i.S. acce⸗
dit. 7. 5. extraneũ. Rñ. ſic.ſed fingit nõ queſita. vt ar ff. denoua.l.nõ eniʒ
eſt. Et qrta eſt rõ q̃ reddit᷑ hic.qꝛ nõ põt ſimplex pactũ nouare.⁊ fac ad
Al..ff. de condi.ob cauſam.ſt extraneus.
Am a ſocero.paciſcẽdo.vt ſibi ſoli reddak. u Ano potuit. vt
2.ff. e.poſt nupt.⁊ de pac.dot᷑.cũ dos.ſecus ſi ante.vt.ff.ſo.ma.l.quofᷣ.
xBSola. veluti ſui iuris facta emãcipatione vel moꝛte pfis.yt.j. ti.i..
x v

Acjjrere.etiã ſi eius noĩe emiſſet. vt ⁊.S.ſt quis alteni vel ſibil. inn
mus ſitturpis hſona autabſens. vt ff ſol. ma.ſi cũ do l Mc ert geneno unis tñ acqrit nepti. vt.ff. ſo. ma.l. gaius.
videamne. vi d: pr ſitfurh l.iij. S. ſed vtrũ.ð in fi. S. ⁊ ſicut pr non faatt multiũ.⁊.ſ.e. rn t.ſ.de fur. poſt deciſionem. m
etaentoes whtaſehe⸗ filia pfis. vr f ſol ma.i. Fite i L 4 eeſle de ad diß tranſ lanonẽ nec ad hoc vt dee⸗ . 1
itare. ecõtra ſi flat pacrtũ ab aliquo eoꝝ vt pſit. dic vt dixim.ff. ictione teneat dedit c accipies fuent ſciens. vt ſ euie.
olnt fo i glo.ĩmo nec ⁊c̃.⁊ de pac.l.⁊ beredi.S, ſilia.⁊ facit el ſan r5eli. . S
1 „— .2 e:ſi nõtrãſegiſſete rep que ſufficit in do S
Pacta ſup dote oat periẽs:id pactuʒ nõ debere ad ſui ſes/P anc oꝛe dotẽ p te cõſecu⸗ te cõſtituẽda. vt it
lẽt:vt q̃ ad iuſ reſpici . i opari de iure defendit. rerit:ſʒ ex maioꝛe otepꝑ 5. ti.i ad exadiio ſptn
Eerraehacé. diſpenchnopan deinre de tam reſiduũ reſtitui ꝓindebit“. atlad eramn⸗ ut
S Ee 1 1 Dem .a. agnpine. ſibi Dem. aa. 7. c. catule. dos agkk de eui/ in
Sni iſ⸗ccuis. v..e pr. Ttiã ſi nõ doteʒ reddi ſibſi AI Dem. aa. . ſupſtite aliſcdd ccione vt. S eli. T
FZiam. ſeaueraut Imr:ſj eaq̃ in dotẽ data ſunt amre via luꝑllite aliqc p (Brpalato. ui
Aſic. . ð dona. af Myr:Beaqi e veüneant d vos ꝑtinẽs in dotẽ: ſaẽ⸗ ſ. de euic. etſt in n
nup. ſi cum ante..ff. de ut eã ſequerent᷑ vel ad e Ptun . vfo datũ eſt:intelligas nl cepit a traditio⸗
eernns vaba in mñimonio: defuncta fllia ſtipla⸗ Apinco v iteue ne r bic cum res
no. ar.ſenſum no voba Mmmunoo: denun filia decedẽ⸗ lamfirmitatẽ dationẽ iunshabere nofuireſtimata. 6
ſpectar.. lca ff. de adi. tg ſit: durãte mrionio fili qſitaz ſi neq; pollicitatio neqʒ ſtipłatio* nã rũc agit vtili e
le.l.i F. coditio. 25 5 tione ex ſtipulatu videri qſita, ſi neqʒ pollicitatio Zaſilide er ẽpto. vt. z. el. An
den nb⸗ e ai equiſſimũ eſſe indicamꝰ: cmn cõſe⸗ ſeeſſ. I e⸗ Donc dare ir.cu dotem. uu
de li. p.l.iij. ⁊. ff. * ELEUU tamenti Eq; m pꝛo a Oan Ecq; mater E
tale lrñ ar 5. f. et. quẽseſt: ut etiã id qð additamenti m pba ( chman (c
kale. 1. n. 5 eSeli. R eri —2 git᷑:niſi ex magna ⁊ ꝓ ã. vt qꝛ ſit
Serd v. (ã in dote datü eſt: ead actionere Ncogt S berenca.fſtlia 0 u
rliafiont. cd Dolcoitleiec ica bili cꝗ uel lege ſpãliter expſſa ne⸗ berentca.ſlia ve eu
acceſſiõ 18 . 0 en ltatemnm. „ Facultatẽ ſed iie
ſehari angmentl. a i am magis eſſe conuenit q; l dandi habet facultatem . de luis pꝛopꝛijs ii
telligitio. ſi ⁊ ſup B in & cam mag gs marit? 1I Dem. aa. 7. cc. VIpiano. .
n denn rides ſeipublice:n poſtenidẽ mantt? el c Tncüna fidẽ e iſtumen Sroniſ.
alias nõ. ſʒ certe r ides ſe obnoxiꝰ factus eſt. ———— — li mn d ePꝛO AUm ctra. ſſaet
vrenia ſinuliũ panum HcOÜρπ c l. æ maxi. aa. inge⸗ wꝛũ daiq dote allincke p; „ pbanti. M
ſpãle fiat ſuꝑ — Mpr. diocl. i . A banni poſt diuoꝛtiũ endaʒ Abe⸗ ae kuns
rdepardalt ge⸗ 6 Em doſe reeiung Bbp 4 vroꝛi m bonã fidẽreſtitui debe⸗ Pbationes yl ᷣ n
4 (. 8. 0 6* — 8. PT. 1 „ „ õü . —2 . (lei
Aure mbe⸗d cöſtame. r Aag ei doti inſertĩ recõſtet: amiſſis ẽt inſtrumẽtis ſi⸗ hente in a
Ldact. zmagls eſſe ret in re cõi ꝑpa nnereptovack nedubio cetera ꝓbationũ lditia iu veqitione. vt. . eb
ene ielnbn. 1 aorenldebifer extimatio re pdita non RalntttEinlia. enliocran riß K“r
parib paſſibus ambu⸗ neʒ eſſe: Li ri cũ pick⸗ Zem. aa.⁊.cc.emilio. bertate data. ſ. ſ
liat.vñ qͥ niioꝛeſ pepo nẽg te mulien debeni cũ pic otuo iſione ſoꝛoꝛ nnite-⸗ betes den
os el mevt biezi. deterioꝛes ſiant: vel augmẽta tediuiſtoneſorosnmite⸗ facit 5. derei vẽ. n
de pꝛiuil. fll.l. . 2 fa. ff. esde iantur. Aſtato patri ct ipſa ſuccede⸗ laucicla e l. cu en
P Aapig balii da crotno ec. res ꝓĩdiuiſo: poxionẽ fundi cois ſneedbar A
Rar il erpeincnolica. 1Dem. aa. 1. Cc. enette. nõ phibeatur appꝛobatꝰ. a ff. iſe
naeenser doteles d. Ehbisſqindote data acdi⸗ indotemdareno ph ea innrimf
emmpanf ptali debito Nepta ↄmemoꝛas mariti tui õ . 5.5 nuneknee ’ .
vr ſabus au big nag. e cia intio. Es quarũ vſufmuctu ſbit da 4
ziltge⸗ de pꝛimipi. elcaen⸗ actione nulla Aitn Lducto ſocrusin dotẽ dedit ea en ebt i
nanebeeues u⸗ e peanna deiult ſfundꝰa venũdando nibi auferrenõpoteſt beli vde bẽ. e
Binmé du depainſplt⸗ marito tuo cõpatusinõ ti⸗ nce Leneſtno. o colte alie keiſe
er emn biqrif:cũneq; maritꝰ vroꝛi actio⸗ S.— Iſo itue dona⸗ oee ne unr
Vm dotẽ. ex em / rel: ac dotis vſufructu vxoꝛtue vona lit. cte vt.
to vepſtent aue nez emptipoſſit et d. vij al 9 uit:tibiq; in dotẽ vxoꝛ qdẽ ꝓpꝛie ii Tes guan,
pᷣſtanda ſunt: ct euictio p actio tibi cõpetat.vñ aditꝰpꝛe⸗ . 4 1 “ *. “
iã i Dõo . qui ſinitus cedit lucro doſ vt ff ell.iiij. Z.depac.
uentione. ſz an a ſa onio ad eſtimationẽ dotis: nõ puto. nec enim y Eſnanetn auf n Ecknneſtc püloins SS
Pz vendiro ſolato iẽ ſt abſurdũ ex altera tm̃ pte dari 0⸗liii. 5 XZibi. mari . ſ
mpler valitio en. vr. e gacies doe vrar.,. e.l. quof. ⁊ m.l. põt. ☛ ſoqus. vxoꝛi ne (llieſne⸗ nenui ruz ortöerange ſicut ſol
xemptoꝛ Talraac ſibular ch de vel a cõiter accidentibꝰ. nã ſi ẽem Dedit. donando vel facien eUe elgern: git. ae„ ie
. . De „ . . . . . „
. oh ohepfart viablatde vt. ff. e. plerũq;. ſante. gtano boc cũ ſoqus dedit vſumfructũ genero ſuo.ſecus aũt
K Aariti. vtpote dñi. vt 5 beri ven.l. dote, ſi reninuit ⁊ filie locauit ⁊ boc ſubijcit.⁊ te ſunr duo e r Ruie
ctionen vi 5 i ——— . „ „ 3.5. . ñ 8 ibi L.I. 10 5 6
pig· da.ma.l. fi. niſi bic ageret ab oren erc ſatg⸗Gienbanſpec ſolueret mrimoniũ nõ noceret filiepactũ pris.ᷣvr.j. t.ij.l. q;uis. L a
mulieri. vt. f.e. l. res ex pecunia. 7.l. ira oſtate. q u eget eſt vnile. vt gMãmie. ꝓpꝛiũ nomẽè filieemancipatenon nup ie. bamiam. a
H er beentgbe 5 dogiefer epta ↄſtat ꝙ ẽ b Pactũ. ita qꝙ; nge veletimn ait, “ . nase pace er b
e ſi ex lapidicinis. ex pecũi õ ete? ꝓponas pfem ſanxiſſe g K
isvemworeipaternedenven dsKiin AladonKocki, repete?⁊ ꝓp nen 5 1 EE

etleii
Manse
eIhrant,
hüntctm
tirggii
ptoniͤ
Ilaädaen

iſne
Walin
odern n
bcecir⸗
Flaltiſt
ſispeni⸗
tacſtniſt

hti
fiſiofet
iicgeſts
eſceknla

ſunast i.

„7

tedettld

eiline
atödereſi
dentle,

=—
==
=
= S *
= = - =-

Cge

n ¶Falcidia. iure
R

fimonij.ã Cõditõnis cõpetẽtẽ qtenꝰ accepit
unt plura ⁊ ſuſi er defuncti volũtate q fuit ſt pula⸗

Quunus.

vpulatione patris. k Actio. ſ. directa. ſic ⁊. ſ. ti.ij. l. q; nis
dcottonener qᷣs alteri vd ſibi.l.multũ vt lis.ſic ſi non ellet te⸗
ſtamẽtũ.ſic ⁊..ti.ij pr̃ꝓ filia.⁊.j.de dona.q ſub mõ.l. quotiens.
Nibi. genero. in ꝗ Pꝛobetur. potuit eĩ dixiſſe gra coberedi
vt.ff de le. iij. fid eicõ. J. interdũ. Itẽ gra tui qͥ eras gener. vt hᷣ dr.

die i tonde tatẽ: ſocrus aũt vſinnfructũ dedit
ei dehert ex ſua vxoꝛe tua —— in mrfimo
ſtipłatõe vt. xxr. nio exẽpta:fundũ apud te reman
iel 5es EE,
oeununt cu eo ſiſſe ſecũdũ Paai iner vos fideʒ
qð ſupeſt dedu⸗ non ambigit᷑. Mã ſiacceptura cer
ain nan vr tũ qd annuũ fllie ſue vſimmfucti
bic ſubiſcit. af. locauit: noꝛtua oductnice vſuſfiu⸗
rbo (us ertinguiminime potuit.
res poſſet ſe in a Dem. aa. 7. cc. achilli.

Vmpfem ꝓ ſilia doteʒ ti
bidantẽ: ſi poſt ſuaʒ moꝛteʒ

grauare. vt. ff. ad C
l. kal. l. põͤt. vel er
bic poſſet guari .

„

vrſ boc erpꝛeſe in imrimonio cõſtituta rebꝰ huma
diriſe aioco niseadẽ ſeximat᷑:ptẽ dimidiã do
lun vrchad dſal ſis hãmie reddi pactuʒ ꝓponas.
c. ſi debitoꝛ. bo poſt pveroteſtõ facto cũ alijs ẽt hã⸗
levb önteeg. miã heredẽ ſcripſiſſe: nec hamiaʒ
aut. ſs c teſtato: quicqʒ ex ſtiplatu petere pelle ſan
lectt .eo.ſſti piſſe: ſi qdẽ hanc reddi ſibim ſidẽ
lei iai eſt erb pacti ſtipulatã hmiã nõ/pbet᷑ er
dici poſſz ex..f. alieno pacto:nec ꝓꝛſus ei vlla cõ⸗
dens s u. petit actio. Si vo ex vꝓᷣboꝛũ cõce
vtibi. ptione ſibiqueſiuit obligationem:

ac tibiteſtatoꝛẽ ꝓſperiſſe ꝓbet:

e » Cõtra eã er ſtipulatu poſteuentum

Ro oneribꝰ

zet ea vir. vt. ff. ſo . eE.
l mal ſct vo⸗ ta: exceptione ſalua: falcidiavti po
rẽ . linaüt iſeuſ tes. I Dem. aa. ⁊.cc.tiberio.

8p v xoꝛe. ĩ pᷣ

ſimo. 2.ff. de do. 2„ 0
inter vi. vro. i ¶ P KRooneribus mfioniſ ma⸗
S Mriti lucro fructꝰ dotis toti

nn al̈, eſſe quos ipſe pccpit lli vroaic
uis in f. de do Pere donatiois ca pmiit en inqn⸗
li ercep. .ſfi.ĩ pᷣn. tuʒ locupletioꝛ facta eſt:poſſe age⸗
Nfr a.berc. ſſ re manikeſtiſſimi iuris eſt
lia.⁊.lſi marituſ ma

p Zotius.niſi foꝛteſerui dotales querãt aliqͥd extra res mariti ?
opam ſuã qð querit᷑ mulieir. q Qaput. ſcʒ fructus.
r ¶ Locupletioꝛ. ⁊ ipſepaup erioꝛ. vt ⁊.S.ſi qͥs alte. vel ſibi.l. mul⸗
tũ.vbi g ipſa vxoꝛ et ſui ex eis ſuſtentata eſt:nõ repetet vir. vt. j. t.
ij. fructꝰ. ⁊ de dona.inter vi.⁊ vx.ſi fructꝰ.⁊.ff de dona inter vi.
vxo.ſi qͥs ꝓ vxoꝛe.q ſunt ð. Sed vr fructꝰ poſſe donari nec repe⸗
ti eti in q eſt locupletioꝛ.vt.ff. ð dona.inter vi.⁊ vx.l.de fructibꝰ
⁊.ff. de vſur.l.fructꝰ.q̃ ſunt contra.ſed ibi rem donãdo donat fru⸗
gilʒ iure nõ teneat donatio. hic aũt pꝛincipaliter fructꝰ.
Jinter. eſtimate.nõ tñ vt eſtimatõ faceret ẽptionẽ:ſʒ vr ſcire
Altur an eſſent dererioꝛes. vt ⁊. ff. e.l.plerũq;. . pe..l. cũ poſt.
GS. cũ res..ff. ſo. ma.l.ſi extimat.⁊.ẽ. de vſufru, inter .et.j. ſo. ma.
l.dubiũ. ⁊ ar.ff. de exer. act.l.i.in fi.⁊ ff vſufra. quẽad. ca.l.i.S.re⸗
cte. Quid aũt ſi nõ appareat q̃ mente fiat eſtim atio. rñ.pᷣſumitur
illa qᷓ facit emptionè. vt ar. ff. loca. cũ fundꝰ. Itẽ qͥd ſi fuerit v ilioꝛ
in p ao:ñ ĩ ſuba.łqͥd ſiĩ pciocanioꝛ ñ in ſuba.Rñ.pciũ cõſiderani.
t Diminuta,i. yſucapta. qð eſſe põt. vr ff. fun.do.l.ſi fundꝰ.de

De iure dotium.

perdita vᷣo q̃ in rerũ natura deſinit eſſe.⁊ boc dolo vel culpa viri.ar. nad
bas expõnes. ff. de pe. bere.l. deperditũ. G
Em quã.nec recepit.ſecus ſi recepit.qꝛ tũc alien are pot: vt innuit.
ſed hodie ð.vt.j.ti.i.aut᷑.ſed q;uis.vł dic ꝙ nõ ſumit᷑ bic ar.a grio qð

in ide recidit.

Bem . aa.⁊.cc.ad geminiũ.
Ninter virũ ? vxoꝛẽ pactuʒ
Jit iterpoſitũ:ut ſi mrioniuʒ

mõ eſſʒ diſlolutuʒ:ſpẽs eſtiateꝰ do
tis date pcijs ꝗbꝰeſtiate ſũt redde
rent᷑:manifeſtũ eſt nõ pᷣcia ſpẽruʒ
dari:ſed ipſasſpẽs debere reſtitui:
cũ in placito ſpẽꝝ reddendarũ id⸗
circo pcioꝛuʒ nomẽ videat᷑ ãnexuʒ
ne ſi ſpẽs aliq diminuta fuiſſet aut
ꝓdita:alio pcio qᷓ; qᷓ taxata fuerat
poſceret᷑. ¶ Dẽ.aad.⁊.cc.populia
EEm quã pr indotẽ e.
enero ꝓfilia dedit nec re⸗
cepit:alienare nõ potef.
I dem. aa.⁊.cc.diogeni.

ſdedit ſponte:necne ↄtra

uratũ habuit nihilꝰ itereſt cũ rei

tibi qſite dnium auferre nolẽti mi-

nimepotuerit. Idem. aa.⁊. cCc.
aureliano et liſimacho.
tẽ marito libertevr̃e ð
diſtis:neceaʒ reddi ſoluto
fionioꝰ vobisicõtinenti pactoł
ſtipulatione ꝓſpexiſtis:hanc cul
pa vxoꝛis diſſoluto mr̃ionio peneſ
maritũ remãſiſſe cõſtitit:lʒ eã igra⸗
tã circa vosfuiſſe oſtenderitis.
dem. aa..cc.de eutichiano.
mulier dotẽ a viro darij
Aſtipulet᷑:ut de eateſtari poſ
it:cũ oꝛdinationisteſtamẽti cogi

Ipdiũ vxoꝛ tua dotale ve⸗

F hõ pot.cũ nõ ſit ſuũ nec do põt cõditionẽ fa⸗

cere deterioꝛẽ. vt.ff. eo.
poſt nup.⁊.j.dedona.
conſtante.
Jjzÿõdiũ. dotale. in
eſſtiatũ cuiꝰ aliena

ntra quinquẽinij foe tpa quoc nonẽinbibet lexiul. fun

di do.vt.j.ti.i.G. ⁊ cum
lex. ⁊ inſti.qbꝰ alie.li.in
pn. 3 ]Mibil itereſt
poſſʒ ipſa venire Z vẽ
ditionẽ etiã ſi iuraſſʒ.vt
5.de le. ⁊ cõ.l.nõ dubiũ
⁊.ſ.de agri.⁊ cen.l.quẽ/
admodũ.li.x. Aliud di
cũt qdã eſſe hodie ꝑ cõ/
ſtitutõnẽ fred erici ſacra
menta puberũ ſpõte fa⸗
cta. ſʒ certe ſacrm facẽt
eũ baberi maioꝛẽ.at ma
ioꝛ Z veniret:g ⁊ pꝰ ſa⸗
cramẽtũ cuʒ erit maioꝛ
veniet Z. ⁊ ſic ẽt ſibi nõ
pᷣiudicat ſᷣm io. vel dic
etiã cũ nõ iurauit diſtin
gui vtrũ ſciẽti vel icꝛan
ti vẽdidit mulier.ſi ſciẽti
nullatenus tenet᷑ de eui
ctione.ſi ignoꝛãti: obli⸗
gat᷑ emptoꝛi de euictiõe
lʒ res eius non fiat nec

eẽõ habere poſſit ſicut in

re ſacra vẽdita dr̃.vt.ff.

de 3 bẽ. emp. l. ⁊ liberi.

⁊ inſti.de ð bẽ ẽpt. S. fi.
a ¶ Dominiũ.no. vt. . e.

l. in rebus.
J dotẽ. mr̃ionio.
pacto vᷣo appoſito cul/

pa lib erte nõ nocet.vtĩ

aut.de nup. S.eſt qq; q

dẽ.colł.iiij. c 20
Terſtec decgtoie
vt kreddi vł in penã ei
ſen on 1 mariti,
d Fuiſſe.poſtq;ᷓ culpa
Audꝛcil Gmiſte. Sed
q̃d ſt añ.rñ.idẽ ſi mõ in
ſeruitutem nõ ſit reuoca
ta cũ ſit diuoꝛciũ factũ
ſua culpa. ſʒ an ideʒ ſit

in pfe ſt nõ ſit ſtipulatꝰſibi reddi.rñ.vtiq;:la lex ꝓuideat ei.qꝛ ⁊ filie ꝓ⸗
uidet ⁊ tñ amiſtt.⁊ ſibi imputet ꝙ nõ fuerat ſtipłatus ſᷣm.b.ar.d.autẽ.

—

deamiſſione dotis.ſicut ⁊.j.de diuoꝛ.l.conſenſu. ⁊.ff.ſol.
