ma.l.lucius. Item facit.ff.e.l.cũ p oſt.S.patrona.
mulier. mulier q̃ d otẽ dederat cũ vellet de ea teſtari ſtipulata eſt
a a viro ſibi reddi vtin ea teſtaret᷑: lʒ inteſtata ſit: moꝛtua tñ ſtipłatio
cõmittit᷑.nõ eni fuit hec cõditio ſʒ cã.ſ.ĩpulſiua vel efficiẽs nõ finalis.cũ

em̃ ſcires eã velle teſtan ſuꝑ dote ꝓmiſiſti ei.ſicut ſi dem tibi.x. vt emas
caligas.nã ls nõ emas nõ reddes.x.qꝛ hec ĩpulſtua cã fuit.vt.ff. de do/⸗
na.l.ij. F. fi.⁊.l.ſe.⁊ ſunt bic ar.ad qõnes bmõi.ſi concedã tibi duos pe
des terre vt ibi ꝓijcias aquã an nibi eoꝛũ ꝓpꝛieras vel vſus conceſſus
vr̃.⁊ vr̃ ꝙ ꝓpꝛietas eo ꝙ nõ fuit cõditio ꝓijaendi ſʒ cã dandi. Iteʒ ad
hanc dedi pdiũ vt haberẽt in vſu aliq religioſi vt ꝓpꝛietas data videa

—

tur.

ſt nõ ↄditõ ſʒ cã ſit iſerta. f ¶ Dari.i.reddi ſub h̊ mõ.vt h̊ ðꝛ ⁊c.

g ¶ Zeſtari.ꝑ qð dicit vir tacitũ pactũ interueniſſe ꝙ ipſe lucret: niſi ipa

teſtetur. bAKu. p qꝛ. vt ſit rõ ſequẽtis.nõ ↄditio c.nã qꝛ bec oꝛdi
natio ſigniſicat tipᷣs antecedens motẽ ſj dixeris eſſe cõgitionẽ nq;ᷓ im⸗

plebit ſtipulatio cũ nõ poſſit ante moꝛtẽ finiri mrioniũ ⁊ ſic nec dos red/
di. vt.ſ. ſi dos cõſtan. ma.l.i.⁊ ſic facit.j.de teſta.ↄpoſten.⁊ deõben.et
cõ.ſtip.l.ſcðõ m. Alij dicũt iõ nõ valere ſtipłatio.qꝛ poſt moꝛteʒ ſtipulari
videbat᷑.bodie :qꝛ valet.vt inſti.de inuti.ſti.S.ſi poſt moꝛtẽ.qð nõ plʒ
i ¶ NMoꝛtis.i.moꝛtẽ. k ¶ Signiſicat. vł dic.i.ſigniſicãs.vł ſacias.S.
ibi. inteſtata c(.
le Cãm.i.modũ.⁊ ſici⸗
pulſiuã nõ finalem.
L¶ Pꝛoficiet. beredibuſ
ſcʒ mulieris ab ĩteſtato
venientibꝰ. videbat᷑ eĩ
ſub cõditiõ e facta ſtipu

tatio moꝛtis antecedẽs tpᷣs ſigniſi
cat:nec cõditionẽ ſʒ cũm cõtinet:
inteſtata ꝗ muliere defũcta ſtipla
tionẽ committi ꝓficiet.

latio.ſ.ſi teſtata eſſet.et 3
ideo ĩteſtata moꝛtua cõ Sg. aa. 7.cc. demoſteni.
ditione deſiciete ſtipła⸗ J genero dote dando ꝓp fi⸗

tio euanuiſſe purabaf:
ſʒ nõ eſt ↄdino q̃ ſi defi
ciat obſit.ſed iõ fecit vt
ſecurioꝛ eſſet.ſic⁊ ſtipła
tur mulier dotẽ reddi et

ia pr cõis eaʒ redditibi extraneo
cõſtituto ꝑ emancipationẽ ſtipula
tus eſt:nec ſibi ceſſante volũtate
urmulier dore! nectibi ꝓhibente iure querere po
tñ ſine ſtipulatiõe babʒ ε 2
actõnẽe.⁊ h ẽt ſi in ſtipu tuit actionẽꝰ. II dem.aa.⁊.cc.põ⸗

latione poterat de es te JIcz dos iure peiano.
ſa 3 mero, ineo: enes manitũ remãſerit P
paidnlio emanei Tebus tñ hereditarijs ſucceſſoꝛes
Pato kee ſ elerin braͤ⸗ nõ mant quoncaz: ſolenib⸗ pen
te.qꝛ eadẽ vox pfis ⁊ ti.
lij intelligit.vt inſti. de ĩ ſitationib parere debent. ———
uti ſti 5. eis. 1z ir ar. ⸗õ,⸗ AMpr. zeno. a. emiliano. ppᷣ.
tra.ff. de pact. do. l. cim Slier in minoꝛe etate cõſti⸗
dos. vbins eſt caem tuta: dotẽ marito cõſentien
n H te generali vel ſpali curatoꝛe recte
ſi qͥs aiterivl ſibi.l.mu Fru. [X
tũ.⁊.ff. de rebꝰ dub. l. in dare eugere pot. 15, ipſe tpecrea
tionis fideiuſſoꝛẽ:in minoꝛẽ qᷓ; dos

cAcrone direets n Eqntitat dicit᷑ pᷣſtitiſſe . Hoc idẽ
cto iure.ſed ex eq̃tate bʒ obſuat᷑ ⁊ ſi minoꝛ añ nuptiasdõa⸗

vtilẽ. vt. . ti. ij. l. pactuʒ
⁊.l.pf.⁊.ff.ſo.ma.l.ga/⸗
ius. vel dic ꝙ nullã bʒ
hic eneꝰ cũ ceſſet ratio
q̃ reddit᷑in fi illius.l.gaa⸗
ius.ſ. dotis ⁊ cõuentio ⸗/x
nis. ſʒ mulier bʒ ex lege C
ſibi d atã. vt. ſ. ti. i. F. ac⸗
cedit.⁊. S.erneũ.q̃ naſci
tur ex numeratione.ut?
alias. ff. ſi cer. peta.l.cer

tionẽ:cõſentiente vt dictũ eſt cura
toꝛefecent. I Mpr. Juſtinia.
a. menne. ppᷣ.
Zi adhuc mr̃imonio cõſti

ductus:⁊ mulier ſibi ꝓſpicere ve⸗
litꝰ:reſq; ſibi ſuppoſitas ꝓ dote
antenuptias donatiõe rebuſqʒ ex⸗

ti ↄditio.S.ſi nũmos. Ptias dol 2
Jeorvos ie. vt I Doiè coſtitutis tenere:nõ tantũ
— vñ vir. aut. pᷣkea . AEH .-
Ael iure.i. pacto. manti res ei tenẽti ⁊ ſuꝑ hisad iu

r BSucceſſoꝛes.ſ.młie -
ns. s Penſitarionibꝰ. q̃ nõ eſt ex rebꝰdotalibꝰdebent. als ſecꝰ. vt
3. ſine cen. vł reli.l.oẽs. ⁊.ff.de publi.i.imꝑatoꝛ.ſʒ funerani tã ex dote qᷓ;
ex alijs hereditarijs rebꝰ dʒ. vt. ff. de relig. ⁊ ſũp.fu.l.celſus.⁊ facit.õ.de
TAler. curatoꝛe ad boc dato. vt. ff. dona. ante nup.l.de rebꝰ.
l. ſtue generak. t facit inſti. de cura. 5. itez inuiti. ⁊.ſ. deadmi. tu. ſi
curatotes inuiitt. u Pot.ſ. a marito. x ¶Ipſe.ſ. curaroꝛ.
x Rꝛeſtitiſſe. foꝛte qꝛ tũc paruũ erat minoꝛis primoniũ.ᷣvel dic bicmi⸗
noꝛ, als curatoꝛ erat diues. 3 Ante nuptias. facit buic. ö. ſi ad/
4 Bi. ad inopiã.bzʒ tñ vt ſibi poſſit mulier conſulere ‚uer. do. l. i.
in dote 1 donatione ꝓpter nuptias ⁊ ceteris rebꝰ. vt ſubijcit. ⁊ ſic
eſt Zriũ.ff. ſo. ma.l.ſt cõſtante.in pꝛin. vbi dicit tũc demũ agi qñ euiden/⸗
tiſſime apparet mariti facultates nõ ſufficere.ſz expone ibi non ſufficere
l.ſi creditoꝛidꝰ ſoluat᷑ pꝛius. vbi gra. dedi centũ in dotẽ viro. vir bʒ. ccc.
dz foꝛte. cccc. ecce facultas nõ ſufficit ſi ſolueret eis pꝛius.pᷣueniet g ipᷣa.
⁊ ſicnõ eſt õ.als ſi demũ cũ nibil haberet deberet agi nulluʒ eſſet legis
cõſiliũ.qꝛ tũc inqntũ facere põt dʒ dãnari.vt inſti.de act.S.idẽ ſi de do
te. Itẽ quõ peteret donationẽ ⁊ alias res:yt hic ſubijcit cuʒ nec dotem

Atuto maritꝰ ad inopiã ſit ð

poſſit cũ effectu exigere. bodie ãt ↄſtat pꝛius ⁊ poſt poſſe agi.ſqnũ

vir cepit male vtiſua ſuba.vt in aut. deeqli.do.5. illud.coił. vij.

qð inſpiciã ſᷣm opinionẽ vulgi.ar.ff.de fun.inſtruc.:ʒcũ de lanio⸗

nis.S. aſinã. Sʒ qͥd in ſocero qᷣ recepit dotẽ ſi vergit ad inopiam
dico idẽ qð in viro.ar.ff.de ver. obli.a ticio.in fi. 2.j.ad.i.falc.l ſt.

diciũ vocateꝰ:exceptionis pᷣſidiuʒ
adexpellendũ ab hipotheca ſcðᷣm
creditoꝛẽ pᷣſtamꝰ:ſʒẽt ſiipſa cõtra
detẽtatoꝛes rerũ ad maritũ ſuũ ꝑ⸗
tinentiũ:ſuꝑ hijſdẽ ypothecis ali⸗
quã actionẽ ſᷣm legũ diſtinctionẽ
moueat:nõ obeſſeei mr̃ioniũ ad⸗
huc cõſtitutũ ſancimꝰ:ſed ita eam
poſſe eaſdẽ res vẽdicareꝰ vel a cre
ditoꝛibꝰ poſterioꝛibꝰ vlabalijsꝗ
non potioꝛa iura legibꝰhabere no
ſcunt᷑:ut potuiſſj ſi mrimoniũ eoꝰ

mõeſſet diſſolutũ quodotis ⁊ an-

te nuptias donationis exactio ei cõ
petere poterat. Itatñ vt eadẽ mu
lier nullã hẽat licentiã eas res alie
nandi viuẽte marito ⁊ mr̃imonioĩ
tereos cõſtitutoꝰ. ſy fructibꝰ earuʒ
adiſuſtentationẽ tã ſui qᷓ; maniti fi-
lioꝛũq; ſi quos habeãt abutat᷑ cre
ditoꝛibꝰ ſq; mariti cõtra euʒ eiuſq;
res ſi quaspoſtea ſoꝛte acqſierit in
tegra ſua iura habẽtibꝰ:ipſis etiaʒ
marito ⁊ vxoꝛe poſt mr̃imonijdiſ⸗
ſolutionẽ ſuꝑ dote ⁊ ante nuptias
donatione ꝓ dotaliũ inſtrumẽtoꝝ
tenoꝛe integro ſuo iure potituris.

Bdo. Cillud. .
nationẽ pꝛopternuptiaſ
in hoc caſu oſtante mrionio vẽdi
care pᷣt. I deʒ.a.demoſteni.pᷣpᷣ.

i E Hrg odorelt n mo⸗
tlib?ſiue ĩmobilib ſeu ſe⸗

nautenti. coll. vij. cõſti. x. de eqᷓ.

Itẽ qͥd ſt ambo

teneant.ſ.ſocer ?

vir: ⁊ alter vᷣgit
ad inopiã.rñ̃. iu⸗
re iſto nõ põr cuʒ
alter ſit ſoluẽdo.
ſʒ hodie ꝑ autẽ.

.cũ male vti iaʒ

inchoatũ ſit. Ex
pᷣdici collige ca⸗
luʒ q̃ exigit᷑ dos
inuito viro. ẽt cõ
ſtäte mfimonio.
Eſt ⁊ aliꝰ caſus

ff. eo. l. quẽadno

dum. S. i. Sunt?
alij vbi ſpoͤte pᷣt
ſoluere nõ autez

mutꝰ. F. manẽte.

⁊.ff. ſol. ma.l. q;⸗
uis. ⁊?.l. ſʒ ⁊ ſi.re⸗
gulariter Z. vt. j.
ſi dos ↄſtãte mñi
monio.p totũ. ſʒ
pone in nr̃o caſu
virũ velle dareſt
deiuſſoꝛẽ de do⸗
te reſtituẽda vxo
ri ſoluto mr̃ionio
nũq̃d euitabit ex
actionẽ doß ad pᷣ
ſens.qð vr. vt ar
gu. ff. ſo. ma. ſi cõ
ſtante. F. qtiẽs.
ff. qͥ ſatiſd. cog.l.
ſi fid eiuſſoꝛ.S.fl.
Sed dico j. qꝛ
ſ. dicit ꝙ retinere

dz ad ſuſtentatõ
nẽ ſui ⁊ vxoꝛis.

Iteʒ lʒ dotẽ non
poſſit petere oſtã
te mrionio ſi nõ

Hgat ad inopiã:
an i pign pete⸗

rep̃t. qð vñ vt ff.
de pig.l. qſitum.
ſʒ dico Z. vt ff. de
diſtract. pig. cum

ſoluẽdo.⁊ qui.mo.pig.vel ypo.ſol.l.ſoluit᷑..ſi paciſcat᷑.
a ¶Aelit. agendo pſonali. Itẽ reali.vt.j.l. px. S.oĩs.itẽ ypoibeca
na. vt ſubijcit. beſſes ꝗᷓ.ſ.mariti. c ¶ Pꝛopoſitas.i.obli⸗
gatas ex cõuẽtione vel lege ꝓ dote. vt bic.⁊. ſ. de rei vxo. act. F. i.
Treß donatione añ nuptias.vt ſubijcit.⁊.S.de donat᷑añ nupt.
cõſtante. 5. iura. Etiã Iz in alijs nõ ſit pꝛiuilegiata donatio vel

dos.vt.j.qui po.in pi.l.fi.ꝭ.ſfi.qͥ eſt ð. Itẽ eriã ꝓ alijs rebꝰerĩ do⸗

tẽ.i.parafernis.vt ſubijcit.⁊.j.de pact.conuen.i.fi.
d Aocate.ſ. mulieri. a Scõm legũ diſtinctionẽ. boc eſt co/
tra alios in rẽ. ðᷣ virũ ypothecaria 'm quoſdõ. qdð nõ placet. ſed
dic eã eſſe diſtinctionẽ q ſequit.ſed ita eã ⁊c̃.vbi etiã tniplex ẽ opi⸗
nio. vt plene diſtinximus.ſ.qͥ po.in pig.ha.l.fi.

b ¶ Aendicare.ꝑ ypothecariã.ſᷣm aʒo. c

¶ Dui nõ potioꝛa.iu

ra. fiſcũ em̃ vel ceteros pꝛiuilegiatos pꝛioꝛes tpe vel lberos po
ris mr̃imonij nõ exercẽt boc pꝛiuilegiũ.ᷣvt.d.l.aſſiduis.⁊ autẽ.ibi
poſtta.ꝛ.]. de pꝛiuił.fi.l.ij. Ite ð extraneos poſſeſſoꝛes reuʒ viri
nõ agi niſ pꝛiꝰ piro exeuſſo. vtin aut deſideiul. 5. ſͤ ne;. collie

ies
toni
lii:
pfu
uli
d

(Mho
.

ſniob

fiſſe

encub

(iad
ſgeee
be
diſun
iſi⸗
fnt
ude

Gnid

nnc

nc

Ulp
t]
diate

Uibet
ſehſe

chhi⸗
uin
Merp

ſaftn
i
ldee⸗
bis

Quintus. De iure dotium.
ſſhone d¶ Eo mo. qð poſſet ſi vere eſſet ſolutũ.nõ tñ p oĩa idẽ. vt ſubijcit vendicationẽ babet inſpecto iure naturali quo videtur dña. pptbecariã
ſakeni itatñ 2c. eꝙ Diſſolutü. nõ p culpã vxoꝛis. als ñ rep eteret res inſpecto iure ciuili in eiſdem rebus.ᷣ ſic.jſ. ad tre. aut contra rogatus. vel .
linn vt. j. de repu. l. cõſenſu. p. eᷣ ſllulier.q̃d de viro ſi alienauit er tertio rei vendicationẽ in nõ eſtimatis.ypothecariam in eſtimatis.⁊ dic
Ngtodf ig de euictione ꝓmiſtit.certetenet᷑ de euictione.nõ tñ pᷣiudicat mulie/ veram eſtimationẽ factã.b. uu ¶ SPoſſidere.i. babere. ⁊ ſic impꝛo⸗
ſelinn ri alienatio.qꝛ reuocabit.vt.j.de pꝛedi.mi.l.⁊ ſt is. pꝛie ponit.ff.de acqui.re do.lſeruus..incoꝛpoꝛales.⸗ de acqui, poſſ.
zii Eas res. ideʒ l.iij. in pꝛin.
13 „ iri d „ — — . . , ,2 „ . — „ . i.ſ. i .
nſr ta a inſoluii pꝛo Monuẽtib ſitñ extãt: ſiue eſtimateꝰ* Iumꝰ itaqʒ eã in rẽ actionẽ q̃i ĩ hu Renenaruralt F
ii dore.cum egert ſiue ineſtimate ſint: mulierẽin his iuſmõirebꝰ ꝓpꝛijs habere:⁊ po⸗ guebãtur dominia niſi
rſoniee acrione bſonali. võdicãdis oẽm habere poſt diſſo⸗ thecariã oĩbꝰ anterioꝛẽ poſſidere quantũ ad vſum. vñ q:
lrſttie b Coͤſtiuto. q ſj mſ miſiji . j ſi xroviRſ l„Pmiſcue cũ viro vtitur
NE poſſet ſi vere eſs lutũ mſñioniũ pᷣrogatiuaʒ : ⁊ nemi⸗ ut ſiue ex naturali iure eiuſdẽ mlie N eo dña eo iure vide.
zint ſolutũ. nẽ creditoꝛuʒ mariti ꝗ anterioꝛes rs reseſſe ĩtelligant᷑: vel ſm legi vt ſfren amo. l.. . de

ktnf a rgnr⸗ ſunt poſſe ſibi potioꝛẽ cãm inhijs ſubtilitatẽ ad maritiſubam pueniſ

. h — . — — — . 2—
di nationis ſiẽ doj P ypothecã vendicare: ci eedem ſe: ꝑ vtrãq;t viã ſiue in rẽ ſiue ypo⸗
ineti ſeauiũt viro. non resab initio vxoꝛis fuerãt ⁊ natura thecani ei pleniſſime conſulatur.

fur.qᷓ;uis.⁊.j.de cri.ex⸗
pil. here.l.aduerſus.ſic
eadẽ rõne filij dicuntur
domini rerũ paternarũ.

=

einu ſenguechnee⸗ literin eius pmãſemũt dñio. Non Ois autẽ tꝑalis exceptio ſiue per ptiulti e hee qualer
a bocad altu ab eni q legũ ſubtilitatetranſit earũ vſucapionez inducta ſiue p. x. ſiue lelin ſuis Ite; T uie
nſign ne hoc cam in mariti primoniũvr ſieni:ideo rei ꝑ.xx.annoꝛũ curncula:ſiue P. rxx. etgirnictiteng .
ſenſir⸗ ſolidũ cũ nõ poſ, Ueritas deleta vel cõſuſa eſt. No uel.xl. annoꝝ metas ſiue ex alio q⸗ denmn iure. nõ aũt iuregẽ/

tiũ v el ciuili.ĩmo ſuntvi

ennun ſtt egere.
Ggtfn KAbutakinto⸗

ſc . ri.l.p traditioneʒ. vt in⸗
ni ſmnit iũ cõſumat᷑. ſm io.ałs ponit᷑ in malo vſu.vt.ff. de vſu ⁊ ba.lple ſti.de rerũ diui.5.pertraditionẽ. Item babes expꝛeſſum. vt inſti. quibꝰ
fſtin; nũ. 5. ij. Quid aũt ſi maritꝰefficiat᷑ diues an reaccipiet dotẽ. Rñ. aglie. licet. in pꝛinc. Item quõ obligatur ei vt bic dicit ſi ſua fuit ⁊ ſemper

UilGte.

nõ. ſm. h. cũ ex cã iuſta eſt ſolua. l ¶ Zenoꝛe.qꝛ pacta facta

duraret. Item iam inuenirẽtur eſſe duo domini inſolidũ ſi ipſa eſſʒ do⸗

Auirii erant delucrãdo. Gequit᷑ aut.donationẽ ⁊c. que eſt in aut. de mina cũ de viro conſtet.ſ. ꝙ ſit dñs:qð eſſe non poteſt. vt.ff. cõmo. ſi vt
ſdes ii equali. do. 5. illud. ⁊ legit ſuꝑ pꝛin.l.Accur. certo loco.S.ſi duobꝰ.nec pꝛodeſt ſi dicas vnũ vno iure.ſ.naturali alið
nonogn Onationẽ. in boc caſu.ſ.cũ deductꝰeſt ad inopiã maritꝰ ac ciuili.qꝛ pone vxoꝛẽ dñium queſiuiſſe pꝛius ꝑ vſucapioneʒ.⁊ ſic de iure
Pone iniei dotẽ tm̃ ĩmutat᷑.ſ.cũ inchoauit male vti ſuba ſua.nã ⁊ in ciuili.Itẽ ꝓ boc qꝛ vir vendicat.vt.S.de reiven.doce ancill aʒ.qð nõ fa
ſiipclenut coꝛpoꝛe aut.dicit dedimꝰ ei.quaſi nibil ĩmutet in donatione ꝓpꝛ ceret niſt dñs eſſet.vt.ff. de auro ⁊ ar. le. l. quintus.S.ij. Itẽ manumittit
leuſcteden. nup.de eo qð bac.l.codicis ſtatuit. vel põt dici idẽ in donat ꝓpt ſeruũ dotalẽ. vt. ſ de ſer. pig.da.ma.l.i.ꝙ ſi non eſſet dñs nõ faceret.vt
etckininen nup.qð bodie dicit᷑in dore. n ꝙ Aedicare.directo ſi ponas ea ſ. de bis quia nõ do.ma.l.ſi nõ ꝓpꝛietatẽ. Item ipſe iubet ſeruo dotali
iſclurrivet inductã fuiſſe in poſſeſſionem. alioqͥn vtili. vt in aut.vt ĩimo.ante hereditatẽ adire. vt.ff. ſo. ma.l.ſeruus dotalis. Itẽ ꝓ boc.ff. de acquirẽ.
nilzaiutite nup. do. §. i coll. v. aut ipſa ſit dña: pbat᷑ ex eo ꝙ dicif᷑ aliena⸗ poſ.l.põp.5. in dotẽ ⁊. ff defun. do.l.ſi maritus. ⁊ deiure dotl. doñ fru
Gcſcredett ni. vt. ſ. cõia dele.aut.res q̃ ſub.⁊ ad tre.aut. ↄ rogatus. IJtem cxus..ſi res.⁊.S.e.ſt pᷣdiũ.⁊ boc ſᷣm.b.⁊ io.at.m.dixit muliereʒ dñam
ſascifinr dicit eq vendicani intellige cũ pacta erat delucranda. boc innuit deiure naturali.i.gentiũ.ſ.de ineſtimata.ar.buius.l.⁊.ff.de colk filiuʒ. et
ftmi finis buius.l.vbi adbuc.ſʒ ⁊ ſi nõ ſit pacta idẽ vr̃ ꝓpter ſpẽ quã ff. qui ſ. atiſda. cog.l.ſciendũ. S. ſi fundꝰ.ſed boc pꝛimeuo iure nõ natura
ſlunccint babet lucrãdi ſi mariti culpa ſoluat᷑ matrimoniũ.⁊ ita eius ĩtereft li.i.gentiũ.vt dixi intelligif. Itẽ ꝓ eo.j.qui po.in pig.ba.aſſiduis.ſʒ rñ
ſaſridog. ne diſſipetur. ſic ⁊ in dicta aut. cõia dele. ? ad trebeobl. de vt ibi. Itẽ ꝓ eo qꝛ vir reſtituit theſaurũ quaſi in alieno inuentum. vt
lftelißt .N reb dotalibe largiſſime haccipe vt ſub ijcit. ꝓpꝛie aũt in ff.ſo. ma.l,. diuoꝛtio. 5. ſi fundũ. in fl.. Idẽ depantu ancille dotalis. vt
G Na MHexiimate dicunt᷑ dotales. vt.ſ.ti.. S. ? licet. in quib? dolũ vel ſ.ti. i. itaq;.ſʒ boc facit emptoꝛ cũ redbibit᷑ agit tñ interim dñs eſt. vt
ſditgte culpã bſtare debet maritꝰ.ff. e.l. mulierbona. S.i. ⁊.ff. ſ. ok. ma. l. et. ff. de edib. edi. cũ aut. F. f. Itẽ ꝓ eo. ff. de mino. l. deniq;. F. ſed vtrũq;ʒ.in
Nſnn §. z. ſed 2 talẽ diligentiã quã in ſuis.vt. ff. ſo. ma. ſt conſtante. S. fl. 5. ſed ibi eſt. vel ſubaudit᷑ quaſi. Itẽ ꝓ eo ſunt ar. illa q inducimus vt
giſictn maritus. p Eſtimate. hic de eſtimaf accipe ſm qð eſt. S.e. ſt nõ poſſit pr in dotẽ eã inſtituere. vt dicto. S.ſed vtrũ notauimus. de eſti/
Iogn inter virũ.alłs nõ vendicatio ſed ypothecaria Obeteret cuʒ quaſt matis aũt cõſtat ſᷣm omnes ꝙ vin ſunt de iuregen tiũ ⁊ ciuili. vt.ff. e. cũ
pert, emiſſe videat᷑ vir. vt. 5. . quotiens.pᷣm. MM. Alij dicũt ꝙ bic ſerua poſt. S. in dotẽ.et. S.e.l.quotiens.licet ⁊ in bis babeat vxoꝛ act. in reʒ in
öri ta fuit electio mulieri rei vel eſtimationis. vt ⁊.ff. eo. plerũq;. S. fi. ſub ſidiũ. vt dixi.
gtn vñ ſirem eligat bz directã vendicationẽ ſi eſtimationẽ tunc ypo⸗ y ¶ Atrãq; viam. ſ. vt ſiue dicas vxoꝛem dñam pꝛeferat in rei ven. ſiue
iiperr ibecariã. vel dic tertio 2 verius q; ꝓ nõ eſtimatis babet direct ꝓ vitũ dicas dñum: dic eã pꝛeferri in ypothecania in eiſdẽ rebꝰ. ut dixi.
ei his q̃ ſunt eſtimate bʒ vtilẽ.ſ.tũc qñ vir alias nõ eſt ſoluendo. vt/ ʒ ¶Omnis. dixi babere ea in rẽ ypotbecariã.boc verũ niſi exceptione re
nilin ff.dedona. inter pi. ⁊ vxo.l. vxoꝛ marito. innll. pellat að fieni põt er tpe quo potuit dos repeti.⁊ boc dicit acc.
nenhe h q Pꝛerogariud. l volum. a eſt. ſ. ¶Anterioꝛes. tpe:nõ pꝛi ⁊ ¶ Exceptio. impꝛopꝛie ponit qͥ advſucupionẽ de q̃ ſequitur cũ peream
hon n nilegio. nã ex bocſolo ꝙ alius ſit anterio? tpenõ pᷣfert młieri. ne dñium queratur directũ. ut. ff. de vſucap.l.uſucapionem.
n, diſtinguo vtrũ alij creditoꝛes bẽant expᷣſſam vel racitã ypotbe- 9 ¶ Aſucapionẽ ſcʒ triẽnij in rebus mobilibus datis in dotẽ. ſed videt᷑
ſce i cã nõ obſtante.l. ſupioꝛi ꝓxri. qꝛ ibi loquit᷑ de ypothbe. quà babet eti ſoluto matrimonio ꝙ remaneant dotales.ut.ff. defun.do.l.etiam.
iiſ in alnjs rebus viri. bic deilla quã babet in alijs rebꝰ datis in do ⁊ ſic non vſucapiunt᷑ utin.e.ti.l.ſi fundũ. Ged dic illã.l.etiã loqui tãtũ
* tẽ ar. ſ. qui po. aut.ſi quid. Itẽ nõ videt ꝙ alius creditoꝛ in re da in eo caſu qui eſt in. e.ti. ſi maritus fuenit ubi vir factus eſt ſeruꝰ. ⁊ ſic ſo⸗
aſn ta in dotẽ poſſet eſſe pꝛioꝛ tpe niſi ponas ꝙ mantus banc rẽ cum lutũ matrimoniũ. non tñ dñs alienat.ſecꝰeſt ſi alio modo ſoluat᷑.qꝛ deſt
uithi, ſua eſſ⸗ et obligauit creditoꝛi ⁊ poſtea vendidit vel donauit alicui nunt eſſed otales ⁊ pñt uſucapi:ut bic.uel bic unũ eſt ſpãle ꝓ mulierent
dain mulieni quã poſtea duyit in vxoꝛa qua eande rẽ accepit in dotẽ etiã conſtante mrimonio agat ꝓpter inopiã uin..ſic et aliud eſt cõtra eazx
letp ſed tüc ille pfertur. Dicas g ꝙ mulier ꝓmiſit viro darein dotè fun ut uſucapiat᷑ res dotalis ſoluto mr̃imonio.ar.ff.de iureiu.l.eum qui.uel
66 dũ coꝛnelianũ:nõ mñ dedit adbuc vir obligauit iſtud pᷣdiũ qð fa tertio hic habet locũ in re eſtimata data q̃ nõ eſt dotalis ꝓpꝛe ⁊ tñ ven
vit 6 cere potutt. vt. ff. de pig.l.i.circa pꝛin. poſtea mulier tradidit pᷣfert᷑ dicat eã vxoꝛ in ſubſidiũ.ut in pꝛin.buius.l.diximꝰ.q̃ uendicatio uſuca
liſeie, mulier creditoꝛi pꝛioꝛi tpe. 9Rei veritas.que eſt vt in eiꝰdo/⸗ pionetollit᷑ uel q̃rto loq̃tur bic eo caſu qñ.ſ.alienatio ꝑmittit qð fit qñ⸗
jche⸗ minio remanſiſſe videat᷑ de iuregentiuʒ ᷣm. MD. vel que eſt vt vi⸗/ qʒ ut.ᷣ’ff. de fun.do.l.i.ut et eodẽ caſu uſucapio ꝑmittat᷑.uel quinto ꝙ hH̊
deatur eſſe dña quantũ ad ſuſtentationeʒ. ſic iure pꝛimeuo ſimi eſt diſtunctiua cuiꝰaltera ꝑs eſt uera. ut.ff. de v. ſig. ſi bec vᷣba.qꝛ ſequẽs
hohefi lis eſt veritas q̃ alioꝛũ reſp ectu eſt falſitas.vt.ff. ad velk.l.aliqñ. non pᷣma deuſucap.uel ſexto loquit᷑ de mobilibꝰ eſtimatis q̃ ẽt cõſtãte
ibng, to Aolumus. in rem actionẽ.ſ.contra alios creditoꝛes. ſed corra mfimonio pñ̃t alienari ⁊ ſic uſucapi.ut.ff.ſol.ma.l.res. De rebꝰ aũt uiri
sſn maruum nõ babet niſt ex ſtipulatu ſecundũ quoſdam. vel ex re uſucaptis bicnõ dicit ci in eis nõ bẽat uxo: niſi ypotbeca,q̃ uſucapio/
Nesnſ .

Liber

ot.ſ.e 5. ſtnauͦt minoꝛ. m azo. vel dic ßm. b. boc in dote ? ſt erce⸗

netriẽnij nõ tollik. vt. ſ. depig. l. vſncopio. Wer viginti. da exem /
plũ de rei ven. inter pñtes ⁊ abſentes ⁊ ypotbe.ð extraneũ babẽrẽ ti. vl
nõ ba betẽ ti. vt. j. de pᷣſcrip.lon. tẽp.l.fl..z.ſt aduer. cre..i. ⁊. ij.

Alls aioꝛe. vt ypotheca ð ipſum mariiũ qꝗ xl.durat. vt. . depſcnip. xxx.
an. l. cũ notiſſimi. circa pn. b ¶Alminoꝛe. xv. an. qð dic yt. j. ð plen.

lõ.tẽ. aut᷑.qð ſiqᷣbuſdã
c I ouere. vt ? ar. ſ.
An. except. l.i. S. fl. . d. l.
cũ notiſſimi.S.illud.⁊ ð
bo.q̃ li.l. quicũq;.⁊ de
bo. ma. aut. niſt.
d ¶ Qarerit. cũ ex tunc
agere poſſit. vt. ð. l. ꝓx.
e¶ Vicii diuoꝛcij nã oliʒ
eo caſu qñ vergebat ad
inopiã fingebat᷑ diuoꝛ⸗
ciũvt ſic ageret᷑ ad dotẽ
qð bodienon eſt opus
yt bic nunc dicik.

Am quidã.dotiſ
onatio fit ⁊ in vi
rũ qͥ accipit:⁊ in vxoꝛeʒ

p qua dat.ſic gᷓno.cuʒ
extraneꝰ d at dotẽ alicui
marito ꝓ vxoꝛe eiꝰ quã
tũ ad muliereʒ dr dona⸗
tio ſimplex.⁊ iõ exigit ĩ/
ſinuationẽ ſi fiat vltra
quingẽtos ſolidoſ.quo
ad virũ eſt donatio ob
cãm.ſ.ob dotẽ. ⁊ iõ nõ
exigit inſinuatõ quo ad
eũ. g Extran ei. ſcʒ
glij. nã etiã pᷣdicti er̃nei
ſunt. vt. ſ. e. F. i.
bEas.ſ.dotes q̃ facte
nevlł monim ejvalest
i ¶ Obſeruatione.i. ſine
K Laſus.i. dotis red/
dende in cqu ſi decedat
vir. I ¶Laſus. velu /
ti poſt moꝛtẽ mariti.
m ſſon facta.j.nõ per
fecta.nã qͥ ad eã nõ va/
lebar cũ nõ erat inſinua
ta n
ta.in ſe facta.
o ¶¶ Mer ceſſionez. i. ipſa
cog ebat cedere actionẽ
donanti aduerſus mari
tũ cũ ipſa agere nõ poſ
ſet vt nõ ꝑdat᷑ dos qð ẽ
mirũ.ſic ⁊ alias aliꝰ vti
tur ex ꝑſona mea eo iure
q ego vti nõ poſſum. vt
ff. rẽ ra. ha.l. ꝓcuratoꝛ.
S. ſt ꝓcuratoꝛ. ſic ⁊ fide/
iuſſoꝛ agit iure ceſſo qͥ
cedẽs agere non poſſet
cũ ſit ei ſolutũ. vt. ff. de
fideiuſ.cum is. ſic.ff. ad
velk.l. quãuis.S. plane
ſi mibi. ⁊.ff. de pecu.qð
debet. 2. ff. de vſufr. qð

meũ.ſʒ ar. .ff.de pac.?

pe Res. I. eractas.
q¶AHHrfimonij. ſ. finiti.
r E onumen;i.iſinua
nonibus.
Indigere.cũ nõ exce/
ultima ſũmꝗ. als ſecꝰ

onumẽ

cũq; tpe maioꝛe uel minoꝛe iĩtro
ducta:ea mlienbꝰ ex eotpᷣe oppo
natur ex qᷓ poſſint actiones moue⸗
recideſt opulentis qdẽ mantis cõ⸗
ſtitutispoſt diſſolutũ mr̃imoninʒ
minꝰaũt idoneis ex ceis hoc inſoꝛ
tuniũ illatü eſſe claruerit: cũ ↄſta⸗
te etiã mrionio poſſe mulieres con
tra maritoꝛũ parũ idoneoꝛuʒ bona
ypothecas ſuas exercere iã nĩa le⸗
gehumanitatis ĩtuitu diffinitũ eſt.
Ficti diuoꝛcij falſa diſſimulatõne
in hmõicã quaʒ nr̃alex ãplexa eſt:
ſtirpit? eruẽda. E.a. Jul.ppᷣ.

GE m quidã dotes ꝓmlie⸗

ribꝰ dabãt: ſiue matres ſiue

alij cognati ſiue extranei recte qui

dẽ eas mariti ſinemonumẽtoꝛum

obbuationeſuſcipiebãt:cũ ãt mu⸗
lier redibitionẽ caſus ſtipulabat᷑
⁊ hmõi ſoꝛtuitus caſus eueniſſet:
ipa mulier utpoteaſe nõ facta do
natione ꝓpter hoc q; monumen⸗
tadecrant:neceſſitatẽ hẽbat actio
nesin hmõi caſu ad euʒ ꝗqdotẽ de⸗
dit ꝑ ceſſionẽ tranſſere: velipſas
resoreddere.⁊ ita inueniebat᷑ foꝛſi⸗
tan poſt ꝓlixa mrimonij anoꝛum
curricula ⁊ liberos foꝛte editos iſe
lix mulicridotata. Sancimꝰ itaq;
in hmõi caſibꝰoibus nullis monu
mentisgrẽ indigereꝰ:ſed in oĩ ꝑſo⸗
na ratas eſſe hmõi dõatiões ⁊ mu⸗
lierẽ ipſam dotẽ ſuã habere:cũ foꝛ
tuitꝰcaſus hoc lucrũ ei addiderit:
⁊ firmiter hocapud eã muliereʒ ꝑ
manere:niſi ipſe ꝗ ab initio doteʒ
dederit ſibi dari hmõi caſum ſtipu
latus eſt.tũc eteni cũneqʒ ab initõ
ſuſpicio aliq liberoꝛũ cõcurrit:ſed
ſbioẽm rẽille qui dotẽ dedit pepi
gerit:himõitractatꝰ habere locum
nõpõt:atq; in oibusal js caſibus
in quibꝰipᷣe nõ ſtipulatus eſi:triſti
cielſue mulier hoc ꝓpꝛiũ habeat
ſolatũ ꝑ actionẽ dons. Sil iquo⸗
ʒ mõ ſi ꝗs extraneoꝝ ideſt ꝗ eu
ꝓquo dat nõ in ptãte hẽat ꝓ alio

dit. ſ in donat᷑. ꝓpter nup.eſt qð dicit᷑ ibi.
u ¶ Gupkat? eſt. dotẽ ſibi reddi. vr ⁊. ſ.t.

ſ.vrxoꝛis ⁊ mariti.

t Un oipſona.

i. S. accedit.⁊ facit.S.dedona.ante nup.aut᷑.eo decurſum eſt.
x ¶ Coͤcurnt. nil eni de libens qᷓ dedit dotem cogitannt.

ante nuptias donationẽ nupture
dedit muieri:⁊ neceſſania monumẽ
ta adhibuerit:cũ excedat ſũmã le⸗
gitimaʒ donatio vel nõminoꝛ mĩ
famil.nuptura ſit:nõ ſoluʒ ad eam
eui ante nuptias donatio dat mo⸗
numẽta ſuã hẽant firmitatẽ:ſed ẽt
ad illũ ꝓ quo dedit: vt ſi lucruʒ ei
ex dotalibꝰ pactis acceſſerit:nõ h
cedat donatoꝛi:ſʒin ſuũlucrũ hoc
maritꝰ conuertat:firmũqʒ ⁊ irreuo
cabile hẽat niſi donatoꝛ⁊ hoc ſibi
reddihmõi caſum fuerit ſtipulatuſ
ne ⁊ in pꝛeſato caſu ſile anterioꝛi vi

ciũ oꝛiat᷑. Sinaũt minoꝛ quãtitas

ſit vel ita res geſta ſirut monumẽ⸗
toꝛuʒ ex oĩ ꝑpte nulla ſit vtiltas: et
tunc donatio ad vtrãq; pſonã va⸗
leatꝰa maritus caſum lucret᷑:niſi⸗
hic donatoꝛ eam ſibi ſtipulatꝰ ſit.
Pꝛeterea ſancimꝰſi gsin dotem
vel pᷣdia vel cenũ redditũ vł edes
velpanes ciuiles ſpopõderitꝰvel
pmiſerit:ſi ex tꝑe matrionij bien⸗
niũ tranſactũ ſitillico reddituũvl
penſionũ necnõ panis ciuilis que⸗

ſiũ ꝰeũ pᷣſtare:etiã ſinõ fuerint ad-⸗

huc res pꝛncipales tradite.⁊ ſi to⸗
ta dos in auro ſit:itidẽ poſt biẽnũ
vſuras vſq; ad tentiã ꝑtem centeſi

meßſtari. Sinaũt alie res pᷣterim

mobiles uel in auro fuerint in do⸗
te ſiue in argẽto ſiue ĩ muliebribuſ
oꝛnamẽtis ſiue in neſte ſiue in alijs
gbuſcũq;:ſi gdeʒeſtimate fuerit
ſimili mopoſt bienniũ⁊ earũ vſu⸗
ras er tertia ꝑte cẽteſimeꝰ cõcurre
re exeſtimatione earũ:q;ꝛ ⁊ hoc aꝑ
tius declarare opoꝛtʒ: ea ĩtelligen⸗
da qᷓ ꝓ ſingulis ſpẽbus facta eſt vł
ꝓ vno qq; genere dotaliũ ſpẽruʒ
ideſt p argeẽto vel oꝛnamentis vel
peſte vel alijſ ſpeciebus: ⁊ non eſſe
ſpectandũ poſt ſinglas eſtimatio⸗
nes vnã coadunationẽ totiꝰ calcu
li:qð ſatis ſcrupuloſum ⁊ ꝑ nimiã
ſubtilitatẽ ꝑnicioſum eſt. Sinaũt
mime res mobiles fuenint eſtima⸗

1eNriſticie ſue.i.

moꝛi mariti. qui⸗
buſda.n.leticia ẽ.

5 Bili qqʒ; mõ.

in ptãte.ſic dr ex⸗
neus.ſ.t.i.ꝭ.extra
neü. als aliter. ut
ſ. ð ipo. lu. do. l.i.

2 (Wel nõ mioꝛ.

vl ꝓ et.i.⁊ nõ mi⸗
noꝛ. vt. Z. de don.
añ nup.l.minoꝛi⸗
bus.

5 Ad eã. vt ipᷣa

ex pacto lueret᷑ ſ

vir pdeceſſerit.ſʒ

bodie nõ eſt neceſ

ſaria q;tũ ad mua

lierẽ. vt. S. de do.
ante nup.aut᷑.eo
decurſum eſt.

eAcceſſerit. vt

qꝛ mulier p̃decel⸗
1 Sile. l. pe myl
ta tꝑa inueniatur
maritꝰſine d ona⸗
tione.

eitlitas dr ẽ

femina minoꝛ. vt
mogdo diii.
b VUaleat. quod
hodie ẽt in maio⸗
reᷣuat ꝑ aut᷑ illã

eo decurſum ẽ. vt

mõ diximꝰ. ⁊ con
coꝛ.ſ. de dona. ſa
cimus.S.a ias et
ffõ dona. lij. .i.

c ¶ Pꝛeterea. ſi qſ

ſ. extraneue.
d Spopõderit.
pollicendo.
e Del ꝓmiſit. ſ.
p ſtipulationem.
f¶Ex tpe. mfimo
nij ſ. cõtracti.
lenniũ. ela⸗
plum.poſt Zctuz
mrimoniũ.iõ aũt
de biẽnio dicit vt
ex tũc in moꝛa vi
deatur.
ienniũ. 7 /
ſſſtonẽ factã: ſ
alterũ nõ ſufficit.
vt ar. ff. ſol ma. l.
dediuiſione.

b e Queſtuz i qo

lucrari poſſet is
eui ðbebak. vt. ff.
ꝓ ſocio.qſt.als
3. vt. ff. de ac. ep.
l. ſi ſterilis. F. cum
venditoꝛem.

2 „ „
i ꝛincip ales.
4

ʒ pdia vel alia
immobiligs.

ſnet
ſiagn
uttimn⸗
uſtn
NK.

Eie

ſoninaei

— S=ẽ
=. =

ſcinlcen

= =—

(Ohege

ſhtünſer

==

nuſtiſn
ſdte
polde
ſoi .
paieNi

dröen

6
(Aän

Cherphbn
fdeeſnt
holierͤnde

ſuqinn

Anteno A

dunfnnt
ſAecfit
Erlrͤcet

ſ.
Sctt
uingetnci
Paſthieyer
ſNge.
ringi
ſeminn ninf
pododi.
,Cltg
Hodeännn
fgnrin
deninig
nödoretet
caſdedtnn
Gnnsſeiht
ſ naltſ
Cmund,
1 Gpriin

Clierde.

04

Pboatken

RE A In argento.ſ ſint alie res! 1661 Quibuſcuͦch. epete Pter
m Eſtimate. ſpoͤle eſt & in auro vt eius pᷣſtet᷑ vſura:ſit
eſtimatũ vl nö. n ꝗ

Quintus.

ſaurũ.
Miẽniũ.mirabili mõ inducit ̊ moꝛa tꝑis

cũ ałs ĩterp ellatio ſit neceſſaria.ſic qñq; purgat tp̃s. vt. ff. dele. ij.
ticia. F. vſuras, Et no. bienniũ ſeruari in viro ãnus. vt. ſ.ti.i H. ex

actio.
o ¶Earũ vſuras
lʒ vſura eſtimatõ
nis reꝝ petat᷑ nõ
rñ petit eſtimatõ
imo res eſtimate
p e RParte. ceteſl⸗
me. vt. 8. ?l
q ¶ Coadunatio
nem. vt vniuerſa
eſtiment ſint tãti
qudti eſtiata ſũt
an nõ. nã ⁊ pᷣt eẽ
ꝙ vna res iuſte
glia liuſte eſtima

tgeſt. ⁊ ſic nõ fit

eſtimatio oĩm. ut
ff. de edił.edict.ſt

plura. 7.1. penk. 7

tũc demũ vt. d. l.

ſi płra.qñ ſingu⸗

loꝛũ nõ erat pᷣciũ

deſtignatũ: ſʒ hic

erat. ⁊ iõ non ſit
rõne pᷣdicta. Itẽ
2 qꝛ pᷣt eẽ ꝙ vna
relſ alio tꝑe fuit ꝓ
miſſa qᷓ; alia.

—

r onteſtatã. ſ.

vtveniãt fructus
vt. ff. de v ſur. l. vi
deamꝰ.S.ſi actio

eſt ſilis pꝛeſcri⸗
ptio biennal. vt

3. de non nu. pe.
l. in ð ctibus.
Rub. De reivx.
act.ſicut in quis
alio ðctu tria cõ⸗
ſiderant᷑ pncipa
liter. ſ. ↄ uẽtio.ob
ligatõ.⁊ actõ.ſic
in dote. iõ q; pꝛiꝰ
cõuẽtionẽ vt ti.ð
dotis ꝓmiſſione
ſcðᷣo obligationẽ
yt. S. ti. i. nũc po/
nit actionẽ. Sic
enĩ naturalit᷑ dñt
diſponi. ⁊ not. q;
olim due dabak
actiones tã viro
ꝓ petenda dote
; vxoꝛi repetẽ
da dote. ſcʒ ex ſti

pulatu ⁊ rei vxoꝛie.ſed hanctollit dando om̃e qð in ea vtile erat

te:ea poſt bienniũ obſuari q̃leges
poſt lit. cont. ꝓ oĩbus hmõi rebꝰ
diffiniut. Sin vero res pmixte fue
rint ⁊ parti in auro ꝑtim in alijs re

bus mobilibꝰ vel imobilibꝰ p iam
facta diuiſione oĩia ꝓcedere:licẽtia

mime denegãda marito qñ volue
rit dotẽ petere.nec isꝗ dʒ putet ſi⸗

bi licentiã eſſe redditꝰ vel pẽſiões ·

vſuras vel alias acceſſiões ſoluẽti

dotis ſolutionẽ ꝓtelare. Hſiue añ
biẽniũ vel poſteapoluerit dotẽ ꝑs
maniti petere queat: ⁊ 'm legeseã

Ze rei vxoꝛie actioneĩex ſiſpu⸗
latu actionẽ tranſfuſa ⁊ ð natura

dotibus pꝛeſlita.

AMMpr iuſtin. a. ad pplin vrbis
oↄſtatinopolitane ⁊ Miuerſos pꝛo

Em in pnñti uinciales.
nõ mimaʒ aggredimur: ſʒ
in oĩpene coꝛpe iuris el

fuſam tã ſupꝑ rei vxoꝛie actione qᷓ;
er ſtiplatu:earũ cõiones ⁊ drias re
ſecãtes:⁊ in vnũ tramitẽ ex ſtipla⸗

tuactiõis totũ rei vxoꝛie ius qð di⸗
gnũ eſſe valere cẽſemꝰ cõcludẽtes
Rei voꝛie itaqʒ actõe ſublata:ſan

cimꝰoẽs dotes pex ſtipulatu actõ

nẽ exigi:ſiue ſcripta fuenit ſtipula⸗
tio ſiue nõ::ut intelligat᷑ re ipſa ſti

pulatio eſſe ſubſecuta. Eodemq;
mõ ſiinutiliter facta eſt ſtipulatio

adiuuari eieã magis q; euaneſce⸗
reoʒ. Si eni cuʒ vna inſtro ſtipula
tio valida veniat᷑:⁊ alijs inutilibus
ſuã noſcat᷑ pſtare foꝛtitudinẽꝰ:q̃re

actioni ex ſtipulatu:quã reſeruat. ⁊ tacite rñdet obiectioni in pᷣnc.
qſt obijciat ei ꝙ vilia tractet ⁊ armis nõ intẽdat ⁊ ipſe ad excuſa⸗

tionẽ ſui reſpondet.rem ⁊c̃.
Enm in coꝛpoꝛe. Ho.coꝛpꝰ iuris in quo articuli iuris conti
nent ſicut coꝛpꝰbumanũ vbi mẽebꝛa continentur.

v ¶ Vẽs dotes. ſiue a ꝑte viri ſiue a ꝑte mulieris:lʒ de pte viri poſ

certa tm̃ als det᷑ ex

„

e

ſet dubitari. Itẽ ſiue certa eſt ſtue incerta qð eſt norandũ cũ ad in

rta rm̃ r ſtipulatu actio. vt inſti. de b. obl. in pꝛin.lʒ et
e e dent ditionẽ centi ſi certa eſt. x l.. pe

Exigi.i. peti ł repeti.

iuenõ:qꝛ necpmiſſa. 3 Re ipla.i. eo ꝙ eſt dos,

„

Derei yxo.actio.

2 ¶Subſecuta.ſ. cõuentione. Sic ergo no.fingi ſtipulationẽ vbi nõ eſt.
ſic ⁊.ff.de adop.l.his verbis.⁊.ff.de d am.infec.ſi finita.s.elegant᷑. ⁊ in
aut᷑.vt nulli iudi.S.ſuper boc aũt iubemus.⁊.ff.ſt cui pluſq; ꝑ.l.fal.l.ni
ſt. S. item. ⁊.ff.de fideiuſ.tu.cum oſtendimus.S.fi.

9 Eodẽq; mõ, dos petat᷑ exſtipulatu.

nõex nr̃a lege hmõi ſtipulatõnibꝰ
robur accedat ltimuʒ. Eſt enĩ con
ſentaneũ nobis ꝗ cenſemꝰ::ut vbi
ſtipulatio ſuppoſita nõeſt: ĩtelligi
eã fuiſſe adhibitã.multo magisꝰ
etiã ſi iutilis ẽ:validã eã effici. Et
ut pleniꝰ dotibꝰſubueniat᷑ quẽad-
modũ in adminiſtratõe pupillariũ
rerũ c inalijs multis iuris articsꝰ
tacitas ypothecas ĩeſſeaccipimuſ

ita in hmõi actõne damꝰex vtro
qʒ latere ypothecaʒ ſiueex parte

mariti ꝓ reſtitutõne dotis:ſiue ex

ptemulieris ꝓipſa dote pᷣſtanda

*

uel rebus dotalibꝰ euictis: ſiue ip

ſe pꝛincipales ꝑſone doteſ dederit
uel ꝓmiſerint uel ſuſceperint: ſiue
alie his ꝑſone:⁊ dos ſiue adu⸗/
ticia ſiue ꝓfecticia ſit jm veteris iu
ris noĩationẽIta eni ⁊ impitia
hoium ⁊ ruſticitas nihil eis poſſit

afferre piudicij:cũ nosillisignoꝛã
libus et neſciẽtibus in hoc caſu no
ſtrã induximꝰ ꝓuidẽtiã .Sicut eĩ
et ſtipł atiões? ypothece ĩeſſedoti
busiĩtelligunt᷑:⁊ iutilesſtipulatio⸗
nesemẽdant᷑:ſic et in poſterũ cau⸗
ſa iueniat᷑ ualida et ꝑfecta q̃ſi oibꝰ

dotalibꝰ iſtrumẽtisa pꝛudẽtiſſimiſ

viris ↄfectis.Et nemo putet nos

hoc ſancirein his tm̃mõ dotibꝰ qᷓ

in inſtrumẽtis recepte ſũt:nihil em̃
pꝓhibet ⁊ ſi ſine ſcriptis dos l det᷑
uel ꝓmittat᷑:vel ſuſcipiat᷑:ſilimõi
telligi factã ſtipulationẽ ⁊ ypothe⸗
cꝗ ex vtraqʒ ꝑte:q̃ſi ſuerat ſcripta:
⁊ natura qdẽex ſtiplatuactõis hic

itelligat᷑ rei vxoꝛie in poſteꝝ ceſſan

n nutiliter. inſpecto iu

re cõi. vt qꝛ inter abſen⸗
tes vel ex iteruallo vlin
epta cõ ceptõne:nõ aũt

ex diſſẽſu. puta dixit vir

ꝓmittis equũ in d otem
mulier dixit ꝓmitto aſſ⸗
num.

a ꝗ Eam. ſ. actionẽ. eſt

c.ff. de re. du. l. qtiens.

b ¶ Foꝛtitudinẽ. da exẽ⸗

plũ.qꝛ ſtipuloꝛ alteri.ᷣ
nõ vʒ adicio penã.hoc

valet ⁊ dat robur iutili
nõ vt ex ea agat ſʒ pene

metu ei pareat᷑. vt.ff de
v. obl.ſtipulatio iſta.S.
alteri.⁊.S.de pact.ſi pa
cto.hic tñ d at᷑ robur ex
hac.l.buic.vt etiã ex ea
agak. ⁊ ſic ſit vtilis. ⁊ ẽ
ſic.S.ſi ſer.exp oꝛ.ve.l.i.

Sedcd ar.5S. ff. de bis qui

bus vt ĩdig.cũ qͥdã.nã
vtilis nõ firmat ĩutileʒ
ſtipulationẽ:ſʒ ĩutilis vi
ciat vtilẽ. Atẽ eſt ⁊ ar.

vtile legatũ non dat ro

bur ĩutili ad ẽptiõi. alij

ponũt hic exẽplũ ꝑ.l.Sꝭ.

de pact. in bo.fi.⁊.l.pe/

tẽs.ſ.in pacto ĩcõtinẽti
appoſito cui dat᷑ robur
vicinitate Zctꝰ.ſʒ illa ñ
eſt ſtipulatio ſꝓ pactum
vñ pꝛimũ melius eſt.

c ¶ Nẽéſemꝰ. ̊ qð ſequit᷑.
d ꝗ NMultomagis. locꝰ
a m aioꝛi.qꝛ ſi nullũ fa⸗

cimus aliqð maꝗ iuti⸗
le vtile. ſic ⁊. ff. de pact.
iuf.gen. S.adeo.⁊.S.de
dõa. ante nup.l. fi. F. fi.

e¶ Effici.ſ. per banc.l.
f At plenius.nõ ſoluʒ

in ꝑſonali:verũ in reali
boc eſt in ypothecaria.

g. Rerũ. vbi tacita Zhi⸗
6

potheca.vt.j.ð ad
mi tu. l. ꝓ offi.

hbe Articulis.vt legatis

vt. ſ. cõia de leg. l. i. ⁊ in
alijs caſibus quos ha⸗
bes.j.ĩ qui.cau.pig.ta.
cõ.ꝑ totum.

i (Erx vtroc latere. ſʒ nuqᷓ d ſic vir ⁊ vxoꝛ pᷣfert᷑ ceteris creditoꝛibꝰ.Rñ.

crędo ꝙ nõ:cũ nõ iueniamꝰde ypotbeca viri. keJp othecã. ſ. tacitã.
lEEuich.ĩdiſtincte.ꝙ re dotali euicra agit᷑ de euictõne.⁊ ſic eſt .õ.tii.l. i.
Sol. bec illã coꝛrigit.vel ſᷣm yr.⁊ bñ.ẽt hec ſᷣm illẽ.ſ.vbi ſtipulatio vel
pactũ pᷣcedat donationẽ. Zertij dicũt bic dari ypothecariã ĩdiſtincte:ñ
aũt ꝑionalẽ.media plʒ. m Moĩationẽc.remanet enĩ nomẽ doſ ꝓfe⸗
cticie ⁊ aduenticie. vt.ff. de iur. dot᷑.l.ꝓfecticia.in pꝛin.⁊.S.ſi quis certã.
n Pꝛouidentiã.d ando actionẽ ex ſtipulatu ⁊ tacitõ ypothecã.
o O Intelligunt. ipſo iure.vt.ſ.q po.in pig.ha.i..fl.S.ad bec.⁊ in aut᷑.de
eqᷓ. do. S.qꝛ vo ẽt buiꝰ.⁊ ar.S.ð iur.⁊ fac.ig.l.fi.⁊ ð do.p.l.ad exactões

p Sine ſcriptis. vt 7,5, de iure dok.l, cum citra.

Zibek

q ¶¶Aallatã. nã nõ numeraf iter eas q̃ bo.ſi ſunt. vt inſti. ð ac. S. actõnũ

14
t ¶Euentus. i. effectus.

xAIIS aneat. retineat. ?

quinq; ſpãlia. Mꝛimuʒ
c intelligit᷑ ſtipulatio
vꝓbi nõ eſt. Scõm vbiẽ
lutilis fit vtilis. JItẽ qꝛ
dak ex ſtipulatu etiã ad
certa. Atẽ ꝙ eſt bone fi⸗
dei. Quintũ etiã ð̊ ypo
theca tacita.
5 Pꝛimũ. qꝛ ſua natu⸗
ralia retinet ⁊ alia nõci⸗
ſcit.itaq; ſua naturalia
exponamus.

7 ¶(Edictũ. qð nõ babe

ſt maritꝰ vxoꝛi aliqͥd in
ꝓltima reliquerit volun
tate eã ↄtentã alterutro
ſ. vel dote vel legato qð
in actione ex ſtipulatu ñ
erar.
2 De alterutro. aſſequẽ

ue Addidit.ſ. mulierem

eſle alterutro cõtentã.et
facit.ff.fam̃.h erc.ſi filia
G. pe. ⁊ de do. p̃le.l. cum
s. F. i. ⁊. j. de repu. iube
mus. Sʒ gr. S. ff. adi.
leg.l. alune. §. qᷓ filigs. 7
