randũ.ſʒ cũ petijt nõ videt᷑ vltra.ix mẽſes.extẽdi.vt. ẽ. ñ.ſinauteʒ bic.

Alaj dicũt poſt tempus del
inuentariũ,qð non placet.

)

—
—KM 8GDW „

iberationis finitũ integrum tempus dari ad

deliberandũ:non autẽ finitum,
beſ Recuſauerit.ſ.bereditateʒ.

bere. Et ſi nõ ĩtra datũtẽpꝰ recu⸗

ſauerit hereditatẽ:omnibꝰ iſolidũ

debitis hereditarijs teneat᷑:⁊ non
ſecũdũ moduʒ patrimonij:ſʒẽt ſi
exiguꝰ ſit cenſꝰ hereditatis tamen
qſiheredẽ eũi totũ obligari. Et
ſibi iputet qui ꝓ nouobñſicio ve
tus elegerit grauamẽ. Et iõ ⁊ in
ipſã deliberatõis dationeʒ ⁊ diui
nũ reſcriptũ ſuꝑ hoc ꝓmulgãdũ
hoc adici uolumꝰ:vt ſciãt omneſ
q oĩmõ poſt petitã deliberatõeʒ

ſi adierint vel ꝓherede geſſerint
vlnõ recuſauerit hereditatẽ omi
binſolidũ hereditaris oneribus
teneãt᷑. Si ꝗs aũt temerario pꝛo-
poſitodeliberationẽ ꝗdẽ petierit
inuẽtariũ aũt minime cõſcnppſerit

vel adierit hereditatẽ:vlł minime
eã repudiauerit:nõ ſolũ creditoꝛi-
bꝰinſolidũ teneat᷑:ſ eti legis fal

cidie beneficio mime vtat᷑. Qð

ſi poſt deliberãdũ recuſauerit iuẽ
tario mime conſcripto:tũc reshe
reditatis creditoꝛibꝰ uel his qui
ad hereditatẽ vocant᷑ legibꝰ red
dere cõpellet᷑. Quãtitate earũ ſa

cramẽto resaccipiẽtiũmanifeſtã
da:cũ taxatione tamẽ a iudice ſta-

tuẽdaiſMonſſimũ aũt ẽ er haccõ
ſtitutõe que oẽs caſuscõtinet:no

aut neutruʒ fecit
i.neq; delibera⸗

a Auoc ſt poſt deliberationẽ i. poſtea qᷓ tpus datum eſt lld

c¶Aocantur.vt beredes. S
dD ¶ Dacramẽto.in litem ſi non reſtituat omnes res quas conſtat
eum babuiſſe.qꝛ
. inppotecaria v k
dis ⁊ nouꝰ anoſtro numine rep⸗ pentoneberedi/
tusꝑ quẽ ⁊ adeũtes ſine dino cõ tatis iuraturi li⸗
ſeruant᷑:electõeʒ eidamꝰ velno⸗ tena cum alten
ſtrã cõſtitutõez eligere: 1 beneficd boneſideiſtr vt
ra toeze ger . 4 bone fidei ſit. xt
uʒ eiꝰ ſentire: vel ſie aſpemẽdaʒ fr ein lie iurã.
exiſtimauenit ? ad deliberationis ꝛeuſt ergoel
auxiliũ cõuolauerit eiꝰ effectũha iige.quia beres

uit neqʒ inuẽtani
uz fecit ſed ſpon

te adijt.⁊ tũc ſer
ua qð dicitur. S.

eo. F. cum igitur.

Si vero fecit in
uẽtariũ ⁊ nõ de⸗

lib erauit vtroq,

falcidia: ⁊ cre⸗

ditoꝛibꝰ vltravi

coõmodo gaudet

res bereditaris

nõÿ tenebit. vt. .
eo. §F. ? ſi pꝛefatã

Si autẽ petijt ð
liberationez nec

fecit inuẽtarium. .
neu trũ cõmodũ

babet. vt boc. S

ſi quis aũt teme

rario. Si vo pe-

tijt d eliberatöe-

⁊ fecit inuẽtariũ
inſolidum tenet

creditoꝛibus.ſy-

l. falci. vtetur. vt
3.ꝓxi.S.ſinautẽ

hic. Sed bodie

omni ſublato cir

cuitu: ſi non fiat
inuẽtarium credi
toꝛibus iĩſolidũ

tenetur. ⁊ legata

pꝛeſtantur lʒ iro
ſcendãt ſubſtãti
am defuncti. vtiĩ
aut. ð bere. fal.

g. binc aũt nob.
coll.i. ſecus p. l.

peteres. vt. ff. ad

1.
9

tre. l.i. F. is qui q

dringenta. In
quarta tamẽ iutr

natureputo ꝙ; nõ pꝛeiudicat ſibi filius quo ad iegata licet non

faciat inuentariũ.

e¶Monſſimum.⁊ tribus.ſ.duabus pꝛimis ⁊ goꝛdianam tertiaz

vt. S. ea. l. in pꝛin.
f¶ Anterioꝛibus.conſtitutionibus.

g ¶ Obſeruaueri

bſen nt. tenet ergo goꝛdiana con
huius licet ꝑ auten. videatur coꝛrecta. vt in au

Sed an derogatũ eſt per.l.iſtam iuſtiniani illi legi.cum antiqui
oꝛibꝰ. S.e.ĩ eo qd ibi dicit deãno dando ad deliberandũ.bic aut

de. ix. mẽſibus.nã ⁊ eius fecit mentio nẽ. S.ea.l.in pꝛin.Rñ.non.

cũ̃ illa loquitur cum non finit tempus petitũ ad deliberadus, bec

ſtitutio etiz tempoꝛe
k de bere. 1 fal. F. f.

£

1

ſnegzitieg

itiſce
tacße ti
ncöniu,
oſang
Dipenfrit
irnitnin
beurtng
iocogee
faledirt
ionbnt
beritn
Gtncbts
Klko
mnteheit
Neratonss
tkänntr
uni nti
Cber nde,
listüin

o Gie

tdaͤbeni

er inine

Ulidum
ſtoꝛbus
lci ran
W
,Get
niſthine
infni
nämmnmn
tei
nuſg
Atren N
i
hdtim
6dherct
riͦt
icen
o
“
pe
gnn

Gn tnnk

2 eoett
fötnpt

ihe

inn

pheres. niſi cõtra⸗
num ꝓbes p ꝓ⸗/

ypotecaria ⁊ ſue rei emptio non valuit.vt.ff. de contr. emp.l.ſuerei..ff.

aũt qñ fuit petitũ.ſed cete imo loquit᷑ ibi qñ fuit petitũ.⁊ qñ nõ
fuit petitũ. dic ergo ꝙ ei derogat᷑ in aliquo.nõ aũt tota abrogak.
In eo em̃ ꝙ in pꝛicipio ponit de eo qui meruit deliberationem
ab hoie vt intra annũ trãſmittat derogat᷑ vt minꝰ tᷣus quando
qʒ; dek vt. S.! eo. S. ſy qꝛ quidã.in alio vero qui nõ petijt. ſʒ a lege
habet. nihil eſt ĩ .

unen h dongl ſtris ſanctionibꝰiam ꝓ eis capitu
qᷓ; ſecũduſ.quia lis/ ꝓmulgatis eſſe derogatũ qua

pꝛimꝰ? ſi nõ ade

de iplo ů n altera etiã goꝛdiane conſtitu

tionis ſenſus continebatur. Cuʒ

recuſat videt᷑ a⸗ 1 .
qire. vt. .5. ſin, eni amplioꝛe tractatu habito me
autebie neeun lioꝛ exitus inuẽtuseſt ⁊ tnibꝰ con
Itẽ ꝙ nõ ſit coꝛ ſtitutiõibus in vnuʒ congregatis
ere N er . ve Vn apparet ? in milites ? in ali⸗
ſmo nam ibi c5 Os ocẽs iuris ꝓbabilis articulus.
fimmat ea que di Qla ppter ex anterioꝛibusinq⸗
Riunr de dlbe ctan noſtro ſubiectos iperionon
abes patimur:ſcʒ vt milites ⁊ ſi ppter
Perep diana ſimplicitatẽ pñtislegis ſubtilita⸗
pit de acquirrẽda tem nõ obſeruauerint: in tãtũ tñ
nunc econtra de teneantur quantũ in hereditate in

repudiãda.⁊ dic
rehudiane erna Uenennt. Quam patresconſeni

neoꝛi. abſtinere Pti in hmõi caſibus in poſterũ ob
ſuon. vt inſti. de tinere ſancimus. .—
here. qual. ⁊ dif. .M
patema. De lepudianda 7 abſtinencl⸗
bſtinuiſe. hereditate
— ergo eratſu
Iu Ziamigo⸗ d AMp: Anto. a. Mutiano.
non opoꝛtet po (ν patema hereditate abſti
,bahig b A. Muiſſete conſtiterit: ⁊ nõ vt
ſinuerat. PBeredẽin domo ſed vt inquilinũ
l.68tobaimn vel cuſtodẽ: vel exalia iuſta ratio⸗
ioca ſie fli ne habitaſſe liquido fuerit ꝓba

tum:ex perſona patris cõueniriꝰ

us talia faciẽdo cõue
te ꝓcuratoꝛ meus ꝓhibebit.

videris velle eẽ

teſtationem vel .
alio modo vt hic.⁊.ff. eo.l.pꝛo berede.⁊.l.iulianꝰ. .ſi quis ſuuʒ
2. 5. de natu. lib.l.iij. F. ⁊ qð de ſubeunda.ſecus in emãcipato. vt
ʒ.titu.i.l.i. Jtẽnota.ꝙ ſi quid ſubripiat ſuꝰ heres de hereditate
ſi no abſtinuit abſtinere non põt.ſed ſi abſtinuerit non ideo obli⸗
getur. vt. ff. eo. ſi ſeruũ quis..pꝛetoꝛ.in extraneo ſecus eſt.vt. ff.e,
ſi quis extraneus.

m Louenin..a fiſco.vt.S. vnde cogna.non hoc.

n ¶ Pꝛocuratoꝛ. qui eſt iudex inter fiſcum ⁊ pꝛiuatũ.

paterna.abſtinuiſti.dicendo nolo eſſe beres.
P Aqeditoꝛibus.ſ.pꝛioꝛibus. q ¶GBona fide. ſecus

ſtmala. vt.ff. eo.ſi is qui bonis. ⁊ de auc.tu.l.pupillus
pupillus. Itẽ ſecus ſi oĩa bona vt.d.l.ſlis qui. bypllus⸗
r ¶ Loͤueniris. actõe ypote.vt.j. ſt antiqui.cre.l.i. . arg. ff de le. ij.
l.fi. S. quatuoꝛ. Sed quid ſi non abſtinuerit ſed ĩmiſcuit:: a credi

toꝛibꝰ emit.videtur idẽ nã tanq;ᷓ heres non tenetur yporecaria:qꝛ

ius ſuccedendi nõ habuit.vt.ff. de diuerſis ⁊ tepo.pſcrip.an vici
M tre AEEE LIEI . . 1
um. §. ex facto. Itẽ tanqᷓ; ſi Pler⸗ ae o ⸗

e poſſeſſoꝛ.nõ qꝛ emit a pꝛĩo cre⸗

ditoꝛe.vt.j.de dil.pig.l.iij.⁊.j.ſi antiqui.cre.l.i.⁊.ij. ⁊ fi.nã cõtin⸗

git qñq; licet aliqs ſit heres.ſi mñ nõ Balenr tanq; heres:nõ
cõuenituryt beres. vt. ff, ad. l. fal. l. iij. Ded cõtra dico qꝛ tenetur

qui.mo.pig.vel ypot.ſol.ſicut.S.illud.⁊.ff.depig.ac.ldebitoꝛ.⁊ dic vt

De repu. vel abſti. bef

Aus pacti.itranſactiõis. t Aſſeueranſ.ideo quua ibi.
. immiſcuiſſe ſe creditur. vt ar.ff. de bo. poſſ.l.cũ quida.naʒ agebat
pe.bere.cũ exciperet inſtitutus ſe inſcriptũ,.bic filiꝰ replicabat ⁊ dicebat

Dem. a. emiliano.
NYpatema hereditate abſti⸗
nuiſtinõ ideo ꝙ; a creditoꝛi
us funduʒ cõparaſti ſi modoid
bona fide feciſti:a poſterioꝛibus
qui ſubiſdẽ obligatõibus pecuni
aʒ patri crediderũt:iure ↄueniris
2 diocl.⁊ maxi.aa.theo.
us heres exceptione pa
cti:quiteſtamẽtũ iniuſtum
aſſeuerãs::poſtea mnhil ſe depa⸗
terna ſucceſſione petiturũ:non ex
cauſa donationis ſytrãſigẽdi ani⸗

mo iiure ꝓfeſſusẽ: cũ reſpuere
queſitã nequiret hereditatem: ?
trãſactio nullo dato vel retẽto ſeu
ꝓmiſſomime ꝓcedat ſubmoue

nnon poteſt
Zem.aa.modeſtino militi.
Icut maioꝛ quinqʒ et vigin
ti annis:anteqᷓʒ adeathere⸗

ditatem delatam repudians. ſuc⸗

ceſſionem poſt querere nõpõtꝰ:

ita queſitã renuncando nihil agit

ſed ius quod habuit retinet.

Nec ꝙcõfeſſos ꝓiudicatis ha⸗
beri placuit:ad vocẽ repudiãtis

heredlitatẽ:ſed ad certaʒ quãtita⸗

tem deberi cõfitentem pertinetꝰ.

Dem. aa. claudiane.

ꝙ erat iniuſtũ teſtamen

v Poſtea. ceſſu tpiſ.
x Donationis. qꝛ cum

neſciret an ſibi iuſ agẽdi
cõpeterz donare non ꝓ
poſuit ſed trãſigere pu⸗
ta ſi d ixerit. remitto tibi
ſi mihbi.x.des.qð nõ ad
miſiſti vel tacuiſti. vnð
mihi non pᷣiudico.

x1 Queſttã. l. ſic ꝑ agni

tionem. ſecus ſi ipſo iu
tm̃ vt quia eſt ſuus filiꝰ
æ nõ agnouit adhuc.nã
dimittere põt.vt inſti. ö
bere.quali.⁊ diffe. S. ſui
aut. ?. F. ſed ⁊ bijs. 7. ff.
e.l.ei qui ſe.

a ¶MHequiret. tria allega

bat ꝓ ſe inſtitutus.ſ.do
nationẽ trãſactionẽ:⁊ re
pudiationẽ.quenon va
lent.

b ¶Pꝛocedat. vt. S. de

tranſac.l.tranſactio.

c qſio pot. vi tranſactõ

nis nõ.qꝛ non valuitvt
tranſactio. Itẽ nec vi pa
cti gratuiti.qꝛ noluit lic⸗
potuerit q̊ ad aduerſari
um nõ quo ad alios cũ
agnouerit. vt. ð. de pac.
l.poſtq;. ⁊ de in integr.

re.mi.ſi intra. vel dic nõ

ſubmouet᷑ ab alijs ſed
ab eo qui fuit cõuẽtus

ſic. vt.ff. de pac.ſi vnus

§S. 1 in ſumma. Ael veri⸗
us hic errado rmiſit cre⸗
dens trã ſactionẽ tenere
boc placet.vt.ff. de con.
inde.l.elegãter in pꝛin.
que nõ tenebat tum qa
nibil dabat. tum qꝛ ab
hereditate ſeꝑari nõ po

terat. Vel dicnõ põt ſubmonueri quin ſit heres: ſed a rebꝰ bereditarijs
ſubmouet qs poſſidet.vt.ff. demino.⁊ ſi ſine. S.ſed qð papᷣ.⁊ facit. ff.ð
ſucceſl.e.l.i. F. decretalis.⁊.ff.eimpuberibus.⁊.j.l.px·

Sntm eiol no poteſt. vt.. de repu. bo. p oſſ. li. niſt in caſu.

vt. ..e. l. fi. ⁊ in alio.vt.ff ad tre.l.na qð.S i.A e q Retinet. vt
J ) 5. e. l. pxi. Repudiantis bereditatẽ. Sed nõne valet re

pudiatio ĩ iudicio cũ alius de bereditate aduerſatur vt remo
ueatur pacti exceptõe.Aʒo rñdet.ſic puro ar.g̊. de pac.poſtqᷓ;.ſed tamẽ
non deſtnit eſſe heres in pᷣiudicium alioꝝ creditoum. ZB
g Rertinet. vt. ff. de confeſſ. l. i. Et nota ꝙ dicit certum. vt. ff. de coͤfeſſ.

l.certum. ſed certe neq; ad qᷓ;titatem ſolam.vt.

e.l. certum. ⁊ eſt ratio qua

re repudiatio nõ valʒ in iure.qꝛ q valet extra ius valet in iure.⁊ q ñ valʒ
extra ius necĩ iure valet.ſʒ cõfeſſio ĩ iudicio facta tenet.extra ius facta ñ

tenet. Itẽ ẽ alia melioꝛ.qꝛ cõfeſſio fit Otra ſe:alias nec illa teneret.vt.fl.ð
interro ga.acti.l.de etate.S.i.ſed repudiatio ꝓ ſe fit.vnde non debet te

nere cum id eo fiat vt creditoꝛibus non teneatur. Item eſt contra bãc.l.
ff. de interro gato.act. ſi filius.vbi confitendo ſe heredem fit heres.licet
repudiauerit pꝛius, ſo.ibi non fit heres.eſed quantum ad aduerſanum
pꝛo berede reputatur,. non quantum ad alios,.vt infra eo, titu.l,fl.

Apilloꝛũ repudiatio expꝛeſſa. tacitetamẽpõt vt impediendo cõ, e Airos qui non ſunt de teſtib teſtamẽti. f Bboſignen 137 e
¶ Mitionẽ. vt.ff. de condi. æ demon.l. cũ pupillus.i.m̃.⁊ econtra nõ Quid ſi teſtes nõ aſſunt. qꝛ moꝛtui ſunt. ũ.non poterit aliqͥd ꝓ
4 poteſt adirelz lucroſa ſit. vtinſti. de auc. tu. S.neq; aũt. ⁊ facit.. de auct. bari ꝑ teſtamẽtũ. nec enim eſt publica ſcriptura. ſed ar. cõtra. vtſf S
pꝛeſtan.l. ij. iEis. pupillis. K lHocet. nã tutoꝛes vel ipſi fa⸗ eo.tabulauꝝ.in pꝛin.ſinaũt inſinuet᷑ poterit amodo ꝓbani ſᷣm legẽ 7
cti aioꝛes poterũt petere banc berediutatẽ. niſi eſſet in repudiatione. yvt. ð. de teſt. conſulta.⁊.l.teſtamẽta.⁊.l.publicati.⁊ ad bᷣ lex oim.· n
quis.patermnaʒ Aie
— d in mat᷑na. rnj. r2 W— „ hH.. , . — 7
A anuii admine . H lepaalunio del patemis ſatiſfacere. Vus ſaipt.
poſt repu aond nrf te herdhtatis ſine tutoꝛe au G b (MAetuit. vſh;
ad tercuł.l. filij. .5. de DoHee Liſ vici R 2 „ „ tuit. vſch L⸗
iuns fac. ign. .i. Jte, Cte facta: nihil eis nocet.. Méadmoduteſtamta apiant aprſevaimc (
ner bo nonddy H iohan. be deerſibantur etinſpiciantunr. ſavefſelpun ſon
m Keſeruetur. bic cõͤti⸗ 9 2II e. N 3 uo teſtatoꝛe. vt Artig
nua qð eſtifi. niſt foꝛte patemã hereditatẽ: deinde O—— ſte lij ſ vubi “
tecne s ſees⸗ maluerit e⸗ adire cũ fuerat inchiſti⸗ I 2Anto. a. pcule. tene ê R ſn
igl ij cciij lo. vtibi vl cte ei pmiſſimn donec res patenne Lteſtamẽtũ quod dicis m vr elegunue in
gienon babebat ſubci in eodẽ ſtatu remanerẽt hoc face aſacuũ ꝓferatur: ⁊ publice ſilio quem ermo K
̃ cvc oaeiu ob 7 P mMultũ temp liccbat ei ad eã recitet : competẽs iudex iubebit? nachababebet i
ſtare non videtur. vtft. dẽ hereditatẽredire. Hoc coꝛi I Mpꝛ valẽ.et gal. aa. alerxãdro ne Nigenrtegs
H eel i eue u. geres ſancim ꝛſi quide res ĩ ve Eſtamẽti tabulas ad hocti ignominiz vall auf
e; 30 5ai. 1 Alite ſint: vt nullusaditꝰ eiad here ¶t Abia patre datas vtĩ patnam cum nee nſtind al
ſivtomiſ berel.ij. dlitatẽ reſeruet: quod ẽt antiqta. pferant᷑:affirmãs potes illucpꝛo ſtilquotiens. . R
e = obſeruabat. Sinaũt res alienate ferre:vt ſecundũlegesmoꝛeſq; lo aui nanen. bi⸗
nie rr. nöſſint: i uide maioꝛ inis cõſti- coꝛiſiſinuẽtur. Iaſczvtteſtib? gltea nalh in⸗ .
8 Aemdaa ſeng tutꝰ ẽ vt tꝑpa reſtitutionis nulla nõ pſentibꝰ adire pꝛiꝰ vel p tribu bꝛicãdi eke . u
ꝓbi res alienate nõ ſůt æj mt- ſit S Itſj⸗ b. L.Ili E1 lF. diez. 16 edẽ.
agmittak.f deiut de eis ſupſint: intra trium ano tatu⸗ nali Vvelp libellũ rectoꝛẽ ꝓuicie ls gades ſe 8
H ſeruus. modo Paen paiilinodl 2 ccel ꝓcures:ac ꝑmutẽte eo hõeſtos cus in rationte fa
qſ Conſtitutus. tpere cẽtia Sinaũt vel minoꝛ ẽ vel in viros adeſſe facias quibus pñti vte tit. deedẽl. bid
—,——— „ . b * r⸗= - . . —„ 5 . e . 1 Et
icerodie. anos iu Utili tpoꝛe conſtitutꝰ: tũcpꝰ im busapenainur ? abhis murſũ ob erbiewi fi il
re ipſo ſubuenitur nõ p pletũ qᷓdrienniũ: quod ſpaciũ ſignent᷑. ¶ Mpꝛ. diocle. maxi. dñ̃ſ qui agit boc 4
ſeltenions ves deimm vnliano areſtitutoibus datu . aaanſtotel,. Padivauote
ſtituʒ ẽ: aliud tnenniũ ei indulgeri Jus qd ad cãz nouiſſimipa ſameo erbibek 4
7Abdicats. irepudi põt: intra quod põt reb i ſuoſta Nirs veſtni iudici ptinet: de iñ luedie naz
aRen eruet. dixi rebꝰin m manẽtibus adire hereditatẽ: et calũnia tibi iurãti: pter pante quã bces ßſumitur. Mi
1 . 4 — —R . — O „ b. . . e⸗ ſerin
ſno ſtatu duraab um ſuã abellezia nnorane; uo apeniri defuncus vetuit: vel ad ſensed agr d
admini ⁊ non aliter nſi tepoꝛe trãſacto nullus aditꝰ peni- ignominiã alicuiꝰ ptinere dicitrar vedño inc ſtin / Z
. ö diri AIIn. . =. . k it dño ind iſtin/ HS”
6 roenrn, viaee ach paternã hereditatez ei reſer inſpiciẽdiacdeſcribẽdi pter dieʒ ne bbeu cũ in
Fas i danne uet᷑:niſi adhuc foꝛte ĩ minoꝛe eta ⁊ conſulẽ tibi rectoꝛ ꝓuincie fach ““ diſehe 8
miuoꝛ.S.ſceuola.i.ᷣ. Mi Sdi .
ſi vero.que ẽ cõtra.ſo.hᷣ re eocõſtituto res vẽdite ſunt. tatem ſien iubebit. redes ſʒ legatas

Zũc eniʒ ꝑ in itegrũ reſtitutionẽ ¶ pꝛ. Gratianꝰ ual.? theo. nos.

coꝛrigit.vel ibi hũit ſub
ſuthcht Odialloſ ſl

ſtiutu bie nõ. velſolue non deneget᷑ ei adire hereditateʒ aaa. ad heſperium.pᷣpᷣ. Darnin 3
err 7 res recuperare: ⁊ creditoꝛibus QOdicillos ſeu ſcripturaz ram ptinẽte lſld
¶ Rubꝛica. Quéadino⸗ — gtametc, ptſf, 1
dũ teſtamta apiãtur c. ””s teſtametd vr. ne
teſtamẽtũ. dicis. loquitur. legatanio. ? Jubebit. per bocin el.ij. §. adccn. ii
erdictũ ſiue edictũ ſiue titulum quãdo nõ negar ſe babere. aliis mꝙ Obſeruatione. vt detur ? demoſtreturpter eã partẽ quaz te⸗/ =”
ocũ babet interdictũ detabu.exhi.vt. ff.e.l. ij. F. vlti. Et eſt ratio. qꝛ non ſtatoꝛ vetuit.vt.z.l.ꝓxi. Rubꝛica. de edcõ. ⁊c. Adita beredita DSW
aliter veritas c. vt. ff. el ir detranſac de bijs v bz locũ bec lexlegata teerteſtamento delata q fit animo. vt inſti. de bere qua. diſt. Ae
rijs petentibꝰ vel ſimilibꝰ qui volũt ſcire an poſſint petere ⁊ qtum be · . ſi petit ſcriptꝰ mittiin poſſeſſionẽ qd olim per edictũ bodiep d
res qͥdẽ babet reivẽdicationẽ.vt.ff. e.ipfl. AIzz int᷑.moueat᷑.ꝓ ſe bẽbat ſubſtitutꝰ qꝛ i bunc ti.fit⸗ ð
. 6 Miamanih otes. ⁊ debes. .. C litut?ſub cõditõne bʒ bo. poſſ. ſm ta. vt.ff de ſecũ. tab.l.j.
Eeſtibus. ſcriptis in teſtamẽto. vel dic in ipſa conditõe põt reſolu i F.ſi ſub conditione.at ſubſtitutus eſt ſub conditõne inſtitut?. IJtẽ 5
ſine teſtibus. 3 facit pꝛo eo.qꝛ oĩs ſubſtitutus inſtitutus. vt.ff. ad.l.fal lin rö.
b¶ Pꝛo tnibunali. ſedentẽ. aei bali n.. per aliũ quem rectoꝛ S.pe. Itẽ foꝛte. quia dicebat ſubſtitutꝰfiliũ teſtatoꝛis a hꝛio gra⸗
delega bit. tunc em̃ rectoꝛ ſedet per libellũ.i.per delegatũ.vel dic ꝙ iſte qu pꝛeteritũ.⁊ iõ illum gradũ eſſe mptum ⁊ a ſecũdo exberedatũ
potenit adire per libellũ.i.perpcuratoꝛẽ. d loneſtos. ſic ff.eſi js vrt.ff. deli ⁊ po.⁊ ſi pepercerit.S.fi.vel dicebat ſubſtitutꝰ ſe ĩſtitu/ I
ex ſignatoꝛibus.⁊.ff.depoſiti.li.S.ſi pecunia ĩ ſacculo.⁊.S.ſed ⁊ ſires. tum.vel aliud bmõi. HS
Itenunqd uli aderut ſigillaueritt n vrich ſi fieri põt. vt. ff. eo. cuz b o ¶ Opoꝛtet idem in bo. poſſ. ʒ ta. vt. ff. de bo. poſſ. ſʒ ta.l. ij. F. 1
ſnicio. ⁊ alij qũqʒ. vt.̈ff e.ſed ⁊ ſi quis.⁊ mittaturad teſtes teſtameti ab defertur. Idẽ deipſa ꝓpꝛietate bereditatis.vt ff. de acq. ber. liij. .

ſentes yt reco gnoſcant.vt.d.l,ſed ⁊ ſi quis. 2l. cqᷓ di inſtitutꝰ in pꝛin. ⁊:f. qui ſatiſda.co.lintero ẽs. Idez in

Quẽad.teſta. aꝑ.
Sextus De edic.diui adri.tol.
nt e es tereas õi legis bñfleiũ. Itẽ quid de ſubſtitutõe pupillari vel vulgari. rů·.
gtnige admittitur ſimul inſtitutus ⁊ ſubſtitutus.vt inſti.ð vul. iſt alüd d elegatꝰ vł magiſtratꝰ municipalis. vt.ff. de iur. om. iud.l. iubere. ⁊ ad
ulb⸗ fi. x ff. de here. ſti. ſt pater. .l. ſe. Itẽ qð hic iten l. 8 id tale. muni.I. ea que. Itẽ ideo dicit còpetenti. qꝛ iudex loci vbi ſunt res mittet
d obijciarur eiinſtituto: puts allud teſtm poſtenus vł aliquid tale. nõ alius,. vt.S. ybi de hbere.a. opoꝛ.lii.ſʒ ꝓnũciat alius de mittẽdo ⁊ de
vt.j. e,l. fi. F. ſinaũt. ſtinat litteraſ ſuas ad iu
N . „ d ia ſub dicem loci EH ſuc⸗
+ . 1.. õä — J ceſſiõ es. vt. ff. ð bo. auc.
ſduu, Vãuiſ. Qui quolibʒtenoꝛefoꝛmatã: eꝛ opo⸗ iobli 3 “ epe⸗ r e nd, pe⸗
riiz Naʒz dait ad rebit obſeruatõe *in publicũ pio ccaſiõe viceſime x dereiud. a diuo. in pꝛi.
nln non golibee ferri: teſtamẽta pandunfk. reditatis introductũ ẽ cum multiſ 24eiud. pperadum
Uifelgr ent venee, eni abagibꝰ⁊ difficultatibus:⁊ in di⸗ S. ſinautem reus.
s teng . 4 r „ „ — ” ,
i c. S circa 963 ſcretis mom Kent geſcẽ gauum vies alia
lig articulos qro gdd . ceſi erditatis ex no viſibilia. ⁊ illa ĩpediunt
hn ſifilio in poſſ. cj Ze edicto diui adnianitollendo te:qꝛ ? rKrg tiquatis nihi⸗ miittedu: vt bic. alia ĩul/
Ah luro an deheti uẽadmodũ ſcriptus heresin ſtra receſſit rep an 9 „ ſibilia. ? illa non. vt. S.
nnalen Rencusüdan lionem mittatur. lomin? zalisomibus que circaf L pri Sed quid ſvic
e e lerinbVlittbtroc; auſde Knketeiene
e eredigiur Apꝛ. Seue. etto. aa. lucillo. cii ꝓmulgata ſũt: ſancim vt ſigſ lis locis in ibus ooſta⸗
iii Econtra qð non. S n . ſ 9 Sex aſſe vlex Pte iſti ſtat tota vis: cerie puto
6 ,flei qꝛ dolo facit ⁊c. Emiter inſtitutũ ⁊ ſubſti⸗ cnpt/ . indicicteſtm̃ oſtẽde- no nocere. vt extra. ð fi.
R vt ff. dedoli ex / ¶ c tutũcõtrouerſia moueatur tutꝰ cõpetẽti iudici teſtm oſtẽde⸗ iſtru. c. ex littenis. ⁊.. de
*D cep.l. dolo. dicer NRN ſſtitutꝰ ẽ:induci rit:ñ cãcellatũ neq; abolitũ neqʒ trãſacſi er falſis.⁊. ö. x
uinn go diſtinguduz Ei Hꝛimno loco iſtirun e.ncuc ãcũq; ſue foꝛme pꝑte viciatuʒ teſta.l. ſivnus. accurſt.
Anrf an ca auam ſil in poſſeſſionẽ opoꝛtetꝰ. Exd65 uc ee e eneen eſeberima iguta i pria
gus ers obijcit exigit alti⸗/ 1Apꝛaler a. eutatico. ſ 5pꝛumna figura ſineoĩ vitupa⸗ cõſiſtentia. vt ex quo pꝛi
iuſt oꝛeʒz inqᷣſitioneʒ ss fũcti tõe appareat: ⁊ depoſitõib teſti ma vice ſcriptum fuit ni
nidtl tũc ſenpt mir⸗ Naãuis qs ſe filiũ defũcti timinumeri vallatum ſit: bil ſit derracrũ addituz
ini tituranſtatim: Htenitũ eẽ allegz : aut falluũ um legitiminumen vallatn lit: „amumt ym quoldͦ 3
iht vult ꝓbare eã fi⸗ icioſũs ſcʒ teſim̃ ſeu alio vi mittatur quidẽ in poſſeſſione ea⸗ ⁊ bene. Sed Joß. dicit⸗
tnnn ff ad ervil ii. . ciojſbiectũ: vel ſeruꝰ defũct? eſſe rum reium quetel legi vel pꝛia fronte ſic eñ ſe
und ibidein. vad nre⸗ dicat᷑:tñ ſcriptꝰ heres in poſſeſſi⸗ tempoꝛe fuerun t;non autez legi pe loquimur.licʒ pꝛĩa li
ſonannd iülle a quo. §. ſi te eer. 2 Auſtini timoꝰ modo ab alio detinẽtur: et teraꝝ figura ſit ĩ aliquo
hubigßt ſtamẽto. ⁊.ff. vti Olle mitti ſolʒ . I Mpꝛ Ju II. i eſtifi . ſonaruʒ mutata. dũ tamen bene
ſclithin polſ.l.ſi is a quo a. Juliano.ppᷣ. eam cum teſuicatione ꝑ coꝛrecta vt alie littere ñ
– mn dade carb. ſit diſſimilis: ſed eiuſdẽ
Cbbonin edic. liij. S. cůe. 5 ” oino vi f Depoſitionibꝰ ſigilloꝝ ⁊ ſubſcriptionũ
hedie de hijs. Sic gene nge⸗ OEe ſſe eos i xe Sed aliter ponitur depoſitio.v.deteſta. bac con ul.
n flit non tm̃ F. q ⁊ ſi p emptoꝛe.⁊ eſt marxime ratio.qꝛ ⁊ ſi aliud po⸗ neceſſe eos iurare. Sed aliter por nriomibns Rgerrplocnturbecſer
ſn . iſte ſcri peti in poſſeſſionẽ nõ S. fl. 7. l. fl. IAtẽper hoc ꝙ dicit depoſitionibus videt᷑ ꝙ loquitur bec
ſiu ſterius ꝓfenur teſtm̃ iſte ſcriptꝰ qui petit ſe mittiin po ſtedere ſt m̃ in teſtamẽto in ſcriptis ꝙ cõcedo. Quid ergo in nũcupatiuo.Rñð.
ſcn pomdebi vgeergo ehiecs ens Potrarnire altegeenn in nrelanet i Oaboubo Akſeg ner citcin indtellerbard-
, ne a Pdeafrecs udnnc. erfckan mtemudnatlftanen akporuii rmnppuie elaaninrd. Se
hitiit, ſna inn. a srh din ini falſt. Sed videtur ſiue de fatllo . al. dicit etiã in nũcup atiuo in ſcriptis redacto recte loqui.l.iſtà cũ tanta
rcin pee Furergo Hoſſel nii⸗ sdein . ali cognolci ſiue in moduʒ ac fid es illi hodie ſcripture babeatur.ſicut ſolẽni teſtamẽto cũ ſigilł.⁊ ides⸗
ihtitt erapiendo dicatur ſimut ei pꝛincke ioge vt.S. de oꝛdi. cogn. l. Al. dicit vt in nõ ſolẽni teſtamẽto babeat locũ bec.l.qũ bẽtur ꝓ ſolẽni.
luitt ſaietieer füͤre⸗ hanſ illuc aan peitono guur. bic cum pol vt.5. de teſta. bac coſt ul. F. pe. ?.l,fi. Sed quid ſi nũcupatiuuʒ non ſit in
uſe bab gn aue. e,n ibi d Gnofficioſum.iĩmo videt᷑ pꝛĩo de ſcripiredactũ. Rñ. poterit ſcriptus heres mitti in poſſ.rei itavtſolennis
ola enhoſr i moi exceptõnis cũ filius poſſideat.vt.ff. A num eer? teſtiũ añ cpetentẽ iudicẽteſtationes deponat ⁊ in ſcripiis redi
inoffi. teſt papᷣ. ſi filius. que eſt otra ſo biheces bauotio age gen 1 ſe iale neur hateiit ſcriptꝰmitti in poſſeſſionẽ.ar.ꝓ bis.õ
lun Haageſſro de eee beavaſenmn erbenee⸗ g Zuerüt. no ergo in alijs rebus que apud eũ erãt:ſed dñs nõ erat ſᷣm
näßft viilbili plces . oze mo tis ꝓ libero h abeatur.vt ĩſti.de teſtt. quoſdã.Sed Al.dicit etiã eaꝝ quaꝝ poſſeſſionẽ tm̃ habuit.qꝛ dñs pꝛe
1 lcen fo etanel. Fec AMauis nö im. Sed cõtra 5. pe. ſumiturpoſſeſſoꝛ Sm ei. vt.S. de ꝓba.l.ij/ Zu dic ſtue poſſeſſionem ſiue
nienet e benſo brperirori. etitione ber. agebat᷑.hic poſſeſſoꝛio detentationẽ habuerit defunctus ideʒ qð aldea ſed alia ratione.qꝛ ⁊ ſic
irn velibi vino teſtarore mota Pera q̃ſtio libertatis.bic non. IJtem ſit lpe. ber. vt f.ð pe. beĩ. ⁊ nõ tm̃.ĩpꝛi. Sʒ r:3.adr ſalli loid
ng ad idẽ cõtra.. de oꝛdi. cogl.ſi res. ſed ibii. dleebae ſeuus qui con⸗ nuins is Legiainol inuende Hiaber metd xe. fr depehen.
n ueniebatur. bic alius. ſ.defunctus. E EMitti ſolet adeo vt ap le quipo e r ſcauder bitur ab eo poſſeſſio.per banc.l.ſᷣm aʒo. Sed
e, id eſmsabar Rnunnetponſſeo Waſmigar bounerof enünabeinanocamabeobe ahone taig Par n
g DB dlteno⸗ Jas oaboeriſia gnnaͤn a8 Psperid di babeat titulu ſimile titulo petẽtis vt qꝛ aliud ſm teſtamẽtũ ſolene babe
er. R an znſtihs vtiſ in önullis. 5¶Difficultatib?qs nõ bẽmnꝰ. at. 1 hoc patet.ſ. vbi dicitur.qͥ potioꝛa ex legitimis modis ⁊c.boc eſt ſi
wrio 2 AQuieſcente. in eo ꝙ male dicebat. Sed quid ſt aliquis hodie poſtenius teſtamẽtũ ſine vituperatoe appareat.⁊ ꝓ eo. ð.l.pꝛox.ſed ſʒ
. ein 4 dicto iſto. Rñ.põt. vel per cõſtitutionẽ iſt boc vid etur nimia iniuria affici titulo poſſidẽs ſi ei ſic auferatur poſſeſ
ge r eoſone ere a ublicniveſingeflemoln nro cde. ſio ſe non eſt. qꝛ ita d emũ fit in eã rem miſſio ſi tẽpoꝛe moꝛtis detineba
le b en Xparte anrot. ſecu engo ſi ex re certa.qꝛ tunc loco legata/ tur a defuncto.Qð ergo hic dicit nõ aũt ⁊c.vt qꝛ ſe hered eʒ dicit. ⁊ ßᷣm
vr 5. de bere inſti.quotiẽs.niſt nõ ſit alius.vt.ff. de here. Pfert teſtamẽetũ ſolẽne ⁊ hoc ſm al.⁊ hec verioꝛ.vel dicſᷣm aʒo.nõ aũt
ſie inſti ex facto. 5. i. 2.l. ... ſi er fundo. ? tũc idẽ acſi in totũ ſit bers 2c. vt quia a defuncto vel eo viuẽte emit poſſeſſoꝛ ab aliquo vel alio ti.
7 Itẽ quid dices in fideicõmiſſario vniuerſali. Rñ. nõ babere eum babuit. qð ⁊ bet,. vtin pꝛin. dixilicet tpoꝛemoꝛtis teneretur defücto

vterq; vel neuter. Kñ. queſtio eſt ſabatina. ſpillel
adnit vel neuter. Rñ. queſtio eſt ſabatina urnt
amétuů an adhittetur vterc; vel n ar. ff. de do. inter vi. vxo. cuʒ bic Kͦð
ia defuncto ſucceſſerit ten ear cum non eratkutit⸗ eſtle / 2 vterq; ſit admittẽdus. eſt . acl u er liberis.in pꝛi.x-.c.l. oniſ
amen auia vein eo poſſeſſio.tem an fideicom. auia nalthus. bz ſtatus. F. ſi ndoa. k bo Boſ du. qui duos. æ.ſ de fideicom⸗
ſolene uraclcrorſipolſiäͤer. quidã vA gelneſtimre, Sʒ die i. F. ſed e ſi quis in d nud ricio, Sei, Sed ar.cõtra ꝙ neuter ff. ROR .
gitimus co itutio ſaltem verbo. vt. ff. ad t . li.l. cũ inter. ⁊ de le.ij. ſiq d te.l. euz. 1 de
iſ pꝛimo fiat ei reſtitutio ſalten babeat eam.alioquin verbis non n te ve don⸗ §. n
oulra. non eſt opus reſtitutione cum ſtũ fecit:ſed cõpul⸗ ſeraftveyiuſi. ij. J
ekenanotva riſſ, aligg ſponteteſtanktifaar ſeclcpnl. dardeztil ſr
qð eſſe non debet. vt. H pvublicarũ accipiat. Sinai ndi- ſusabeo gheres inſtitutusẽ vel ſimik.r de fun. i ir.
cõmunia ð le.l.ij. ? ꝓb p dicto extiterit:tũc in indi- ſus H noluerit ſcri ſtuc: v inſtrulo⸗/ gian.
ff. ad tre. l. pen. ꝛ.ff. P le contraclictoꝛ extii ma ſſeſſionem quoſiibʒ alios quos ato. queſiti..ſl! Unlli
rol e 4 roedeli ci. coß Saeicncn Po⸗ nai pſent. I Mpꝛ dioc. ⁊ max.aa. i Adeleſten. na⸗
rei iud.l.i.S.fi. iſſionis et ubſecute cõ l. duo ſunt ticij. ol
excep.l.dolo. Itez cui minome . . nira mcagode. zrſ Anguſts. . leier
anus actionez multo nisvẽtilẽtur:⁊ ei poſſeſſio din dif Bs quine eſagl a⸗ 0 Aneniſe⸗ in
adls cektionsdeff. qui potioꝛa ex legitimiſimo Adineturꝰimpedimẽto fuiſ- ſãni qð nocebat ihtt
de aer iura oſtẽderit:ſiue qui miſſus eſt mõſtrantur: velut indignas-⸗ enbto im ei / Pi
ar. cotra. ff. ad. tre. l. fil r ⸗ e S ſoni
arnb/ e auero re ſiue qui ãtea derinesconttadicen⸗ ſonas a ſucceſſioniscõpẽdio rẽo rematurei. lio
et unein guenis liiputanentt. Mullisãguſtüs tẽ ſon⸗ imi unis eſt. anmtnnt inii
Afent daane aauert. i miſſione coartã e elchernii⸗ aſtichtdi 4binuepe naf
bo. interdictũ a0 Po⸗ — 5.99. Q * . 7 „— tas buius.l. liͤſtch.
poſſeſſionem. Kñ. ʒ al. da:ſed ſiue tardiꝰ ſine pmature , De diciũ proꝛis poſtremũ r ” No
3 gen reren ai aliquis miſſus ẽ:legis tm̃mõ itr in ſe puocare manitaliſer is poſtulatö, hei
uccenloꝛe. J 4 7 . — 2 L e, W otſ
ree r gte klii r faratr 3 Pnl el nil monenonẽ cnminoſum. ” ni
iure ptoꝛio ſuccedit. Ite r 6 . . rerdt li⸗
uier ienumn eſt annale. ſio vel cõtra en maioꝛiſ eui ig abus vtidigus auferu⸗ ponit qð di a D
a. Sed cerenipꝰãnale tpᷣ iep mai Behis tag Fuent miſſus. 4
bec perpetua. S enp B; tmiſſus: ſi d ſenatuſcon⸗ oſtulanit mit / floti
bee, curmicula aliquis fuerit o tur hereditates ? ad ſenaunſcon. oln anie uct, 8
connnear veff oeac ? Iñ exr legitimo ano e s obü⸗ ſultum ſillanianum. oar. 14 Domino in E
pllibonorare Jee miſſio ꝓcedat:nullũ eitꝑie oꝛis Mpꝛ ſeue. ⁊ anto. celei. nreſtene ad ⸗*
en nee ciaft obltaculi: niſi tantũ tchoa Eredesquosnecẽ teſtato quado eſtberes deen
barſur g pdad efflurent q; poſſit vel poſſeſſoi ⸗ ꝛis inultã omiſiſſe conſtite rſtanenaniu. iie
er 13 „, . = 3 7 — 2 fE ud ere.er⸗
il or nieherad: pieniſime ſeamtatez ſberdino ſ Ae enfhotefdetn nndn
Efauonbolbecgf Pſtare: vel ipſi qui miſſus ẽ om⸗ nif Meqʒ eni bone fidei poſſeſ ge bhoreſt erual
ler datur aduerſus oẽs Plte ſtionẽ excuderer. Si eni v? re Meqꝗ; rſiã illaram vi⸗ beit 10
poſſeſſoꝛes etiaʒ ti. en ne intetione exc 5 latere ſoꝛes ãte controue al . 7Ervna ane en
e dler aeb nc. errvna pte vel ex vtroqʒ late dẽt fuiſſe:qui debitũ officiũ pieta vqj m deck eſl
Pbetlichbanecen tẽpoꝛis plixitas occurrit:manife⸗ tis ſcientes omiſerint. Exhere ſoſones⸗ xxx. deno
nõ doceat ſe berede muc: nõ ſolũ miſſionẽ ſx etiã T odio nad
vel bo. poſſ.dũ ſamene⸗ ſtiſſimũ einõ ſolũ mniſoil 6 un⸗ ditate aũt rerũ diſtractam vel a uerff oato Uuc.
raggaanpumafade ipſipeincipaleciimn eſſeſopiran. debkoni accepie pemnnie poſt nonberaicht n
Aanarun rtiferd Sigs aliquem teſtari ꝓhibuerit motã?ꝰlitẽ bonoꝛũ vſuras rn enendi “ ſ
etum directũ non datur S od in fructibus quoq; ocun ati ſde obi
niſt ſe ſucceſſoꝛẽ iure p/ vel coegent. qu jHdii editanis cehſlr.,. . der
ſee abaraeneen⸗ a. ſeuero. Pabere geldi Prti ver. aſenbeenge. nge
le pꝛobet beredẽ iure ci⸗ 2 alex. a. ſeue 0. ℳW· inuctos aut exin ꝑccp ſi quil .
Rvoſr gaog bon i. Pe alex. inuẽt .Wſural Jae in vſucapi⸗ il
Brempbane nomol Juili diſceptationi crimẽ diderũt: pculdubio eſt. Nſur necftlo ſ
Daen edponiumino C. digitur: iteſtatoꝛnoͤſiia keſ. w
Mand.ehorödltrxb s nranprgah k d ra d beh
mentla nonblareteinn. etitione here. differt bec conſtõ. quiai 3 D 1 fauoꝛe poſſidẽtis eſinnea eiatholal pentio i
vtraq; via a leergeartalianhezekunr Poſiii vrinſt denſucninpin p e ſe core.. “ e,
ba/cnõ veniüt nil t. beredi itẽ vidẽdũ. „ll. 7.l. le. . em bereditatis.ſic ergo.x.an.tol rare.ſo.ibi de directa ul.
e.here. olĩa veniũt. vt. ff. de pet. beredi. itẽ n. Ariplici ergo iure muni / nem be bereditatis. vbi dicit. xxx.an. durare ſo. ſſidet pꝛo ing
aranſ e —— o inon 13 tẽ pertari, ofk . dritnnd in äzur cum HH biͤer⸗ vnde. 1
tus eſt beres per miſſionẽ uacuũ vt victũ eſt, i Eam. pc el ꝓ poſſeſſoꝛe.hic aũt cõtra eũ qui inis. ſui termi de
lũ eſt ſupuacuũ vt dicnu ͤtradictoꝛ.qᷓ berede vel ꝓ p teditur a nõ ſuis terminis. A
Itez per peti. here.⁊ nul 7 tabellions. I ¶Loͤtradi er⸗ ũ ſuos terminos excedat excedi eſſoꝛe poſſidʒ im̃ d etur iͤ
né. KWublican. 1. erecuton. tima ſit dicit teſtſñ viupe cũ ſuos terminos e berede velpꝛo poſeſſeꝛepoſidstnttcl e
eai dickſeh eredem ? inſolidum. vel gen nin incotinẽti poſſit p / ſu deber e iſ berede. ʒ. b. ſed Fun re Rera ſed 4
anun nõ dis Srche efnernd eo vt cauſa ſeinebclto e Kobi ctra eũ qui nõ bʒ enle no beer n b derei 2
bare. m 4]In poſ denuciaſſe. 5 quid ergo. ⁊ diriS. dee di ibiiuſtus erroꝛ loco ntuliẽ vel dic m Jo. ca. Gi quis aliquẽ A
da. vr ar ſf ad.l iul. de adul. denũciaſſe. ldic ppꝛie. vt. pꝛori.? ꝙ di aicſ dielrrine dalseur ⁊c. KRubꝛica. ationez teſta N
ta. n A iſſus migi vengerer va dienpiley poſt ſniam in ven. cu dici liteꝛ repellamir beres pꝛopt᷑ vitupati. ꝛopt al 4
5 P gl ſta. pꝛobi. Qualiteꝛ repellamr be tota hereditate pꝛopf al h
cit poſſeſſio. i ꝓppꝛietas. Et ꝙ ſubicit cõt lebat de ea ſnia non tñ port teſta. ſſeſſione dixit. nũc qualiter atos d viciũ audi
ſſeſſoꝛio latã cõtradicebat vᷣbis ⁊ dole 5 re.l. quiſquis. m enti a poſſeſſione dixit. nuce tis que cñ ſit ud micit §
nahee⸗ 1 vd de iure nec etiã appellare.vt.j.quoꝝ ap.n reeidl vi⸗ Juili.i.p businaetaer ſr depeti bere lLitem yeniunt. 5
Ded quid ſi talia teſtamẽta duobꝰ ꝓferãtun ? eodẽ die iiͦ inſoliduz ſenatoꝛibus inducta.yt.
Reantor.⸗ vnũ dicit ticiũ inſolidũ inſtitutũ:alterũ ſempꝛonii
. „

ſrtin e,
denbin cũ p̃diximꝰ. ꝙ eſt ciul. vt der . .. e—— H iqusteſta.
hiniil ſertraoꝛdinariũ. d iſdenecio volvert. pꝛi. c ¶Crim̃ ſecũda ſic.ſʒ vid De bijs qui.vt indi.
l ni aniſti . eredes. dic vt ſ.l. pri in l uerit. e 4 Scrnpſe⸗ ſerin desddogr ſns pbana aufert hereditas pupillo
3. imos. JInſreme 2 „. . „ 7.8. 3 .. i 7 ua g9c ionẽ . ratos
l ARe ne Aeraaicmpinas, bis qui. vr aͤ. Pottgeiegoenre⸗ maar. z0 6 cbenernas vol Wriigee
zina vaca de .æ.l.ij.in pꝛi.⁊.S.de inof.tel.l.teſti mutat,vx enocare Pnd G em̃ ex pſona beredis bn e
AhugiS ap. co F. cas. coll. , tak. vt bic. .ff. de v. ob. l. ij. circa pꝛin. ⁊ ẽ bic ar cõt bligatois
iſin viij. Itẽ tenet le⸗ aut ſemiſſes depẽdere ſati Not rebieaieral oba d nole
unn ſo ĩ dupluz cuile II SBe pedere laus eſt. ſtioj V at iĩ eccleſta quã patro/
Ra gaͤdu vel reliqus m. aa. viropolle. B ioĩfertur filijs eiꝰ Lus fundetoraiginlest
ſ1 . — 77 — g. — „ L „ 9 . —
— Pervrnue . Olla qdẽlibaʒ hũit admi ; labl 4 ſſ⸗ obꝛinã tuã eẽ dicis fundaſſet H
lanix Paruiclint Er rãdipr̃imonij ſui prãte; iterfe 1 teſti pris eoꝝ ꝗ a familia ceteris ſuis eccleſijs. E
mtſcrf H“ pu itit pupill/ ulbers ex puis hẽret᷑ apte ⁊ reci Cl ſcus.⁊.5S. ð non nu.pe.ſi
ſiitne as entchr⸗ itit en que ab ipa finita ſũt fuoca⸗ ãpliſſimi oꝛdini cctate r hn e een. baeſab
di s:anberieu, nidiſceptatopontet. Sz ipu aliſoo weclcak.⸗ oſultübeĩditus czu mgetaendnl⸗
Sr Pran a ann pilliᷣnoie falſudicere visteſtmdð curatoꝛ? mendzr iöagicſapd e mk ſoeßhnd
⸗ e ni in amm cuo pꝑ pollã trãſacũ ẽ: potes er lifuerũt eotpepupil ar tie
ſen nũ metũ nõ opoꝛ un dãmemienis adẽ ſii cãnõ ob Ereditasĩ a. ſiliomoſo. oſno⸗ en
E nar ſiaſften ? poꝛtnes qui er eote elnue ſten data vlp ns alin ackuleenrſ.
ſos puto tñ nõ nocer̃ kam̃to pupil hyte l ſaluã factu⸗ miñ potuit 1 codicilloſadi . icrſerd 6 pft. l.ij. qᷓẽ
,Ern eecläuto . icni⸗ lini pupilloneceſſeerit tatẽ ſuã non ilteſtni woli⸗ Suninalt born bi⸗
ec vt. ff. ꝙ me. cã Fiuris : ”ä eri vnũ Emduteei de
uu nan ieer de mare veltn pᷣſi bus declarauerat: nnogerenl enerdiegpi⸗
einte Ec. l.i. F. in fi. C illinoĩe a⸗ tio ñi rer l.i. li e
Ppſinn rnnetur n gerevidarnis: cũ ſtractas ea q ſni⸗ Clunek aliũ traſlataa fiſco vẽ Müts⸗iraefeunom
ſiotu:vell por⸗/ ta ſũt percoheredẽꝗ. a :libertates aũt in eade; deè accuſas. ſe
