⁊ idẽ in cõſiłibꝰ.ſed ſecꝰ in ꝓ ſocio.Eſt ergo illa rõ differen tie.qꝛ ĩ man
dato nõ dãnificat᷑ dñs vel ꝓcuratoꝛ. vt.ff. mã.ſi ꝓcuratoꝛẽc.S. mãdati
In ↄditione vᷣo ob cãm.iõ peniteo.qꝛ is cui dedinõ obligauit me ve⸗
ſtiendo ↄtractũ ex pante ſua.iĩ ſocietate eſt ratio:qꝛ agit᷑ ad intereſſe. In

gacb aulce⸗ depoſito 2 leane. n;
ſie. vt dicta. l. ? e, „, „ HH —“ðò „ᷓð „„ vt dixi. ⁊ eodẽ mõ rm̃.a
leganter no⸗ 6/ rariequũleſt. ¶ Deʒ. aa. ? rnint: vel ngi tẽpoꝛis pꝛeſcriptio ilã.f ũ cer pe. qui pecu
na ber eandez. . Ncc. camerino ⁊ marciano. ne munitipꝛobenturꝰ: pignoꝛum nianm.
i 1 .° . — 27 *% 4 — 8 . ff. O
e Ena bar vbi Icut ĩ initio libera ptãs vni diſtrabendoꝝte non habere faul Neionẽ 5 f. v o⸗

dol? dat cãm cõ

mo compellit᷑ ↄtrabere.qð fallitin caſibus vt no.j.de iur.delib.
l. nec emere. Scða qꝙ facto eo contractu nemo diſcedit altero in⸗

ʒeſt hñdi vel nõ habẽdi con⸗

ligere debetis volũtarie obligatõi

tateʒ pꝛoſpicis. ¶ Dem. aa. ?

ponistuam accipere pecuniã per

⁊ depſcrip.xxx.an.l.ſicut.⁊.l.cum notiſſimi

di.ob cãm da.ſi pecũia
AZin ſolutũ. pleque

Fanolo Aeinne actꝰ:ita renũciani ſemel ↄſtitute .creſcentio. ℳe aleponan
tec Obligatiõi aduerſarionõ cõſentiẽ⸗ JIquidẽ donatõnis cauſa ei tile. vt. .qñ fiſ. 'pꝛiua.
Jkmane te minime põt.Quapꝛopter ĩitel//quẽ affectiõe patris te dilexiſſe ꝓ⸗ l ſi.⁊ diffen bec ab infe⸗
eruo cõi ma.i

rioꝛi.l.ꝓxi.qꝛ ibi emit.h̊ᷣ
in ſolutũ accepit. Itẽ h

Lvbidiſſentente ſemel vos nexos:abhacnõ cõſen miſiſti:⁊ hanc tuã liberalitate re accepitin ſolutũ ſpoliter
ſeio botet man niente altera panecnꝰ pcibꝰ feci⸗ munerãs te a pꝛocuratoꝛe ſuo alli va ghallter ius pigno/
2 Auapꝛopter ſtis mentionẽ minime poſſediſce pecuniã ſumere pꝛecepit:rebuſqʒ c Eꝛoſpicis · vt. . qui
aa ure Hrre dere. s vare c cainc⸗ humanis ante Waoerid fuerit Pari Big en enera/
Aldinimepol Jin lolutũ nomẽ debitoꝛis exemptus:nec quod dederas re- l
ean nn, . debitoꝛ dedit tuꝰ ac te rẽ cuperare cũ per erp ut o⸗ Ja creditoꝛe ez a,
to 5. ſcur r.ſ. e tuã / ꝓcuratoꝛẽ fecit: pignonq̃ ſpe nationem: nec qð daritibimanda ☛ cuũdc.
tar Kivnnldt Gealſeegprl ghaliter “ obliga uerat necduz tibi traditum petere S
ReI BGeniGe. Qöſiabpisquihu poseen morarc Qoiſmnu, Seen
contraben. emp. filerꝗt obligata: cũ potioꝛes erant tuoddiſt nec a delegato darino rellöꝛiaz babet vr ſ. de
l nd iderco. in ſi. diſtracta ꝓbent᷑:abemptoꝛibꝰ re uandi cauſa ſtipulatꝰ es: ſucceſſo- bere ven. lpoſtq.
fmanmada oCarinon poſſe pꝛoſpicis'. res eius ſolutioni pere cõpellunt᷑. Nendica.pe ypoibe
decut funl uiuBc. aa. 7. cc. euelpiſto Bem. aa.⁊.cc.gliconi g 4 Eius. ſe creditoꝛis
bo nis in pꝛin. et Ja creditoꝛe nomẽ cõpara In Egãtes ðbitoꝛes nõ opoꝛ b rndenfs. ß ſolnt
naus oe uS. Ati capignoaq; venditornoisp- tetanmata Fenerſeelo- g- 5Maiſelt.
Gu 5ſiſenato⸗. ſequipoſſz apud pꝛeſidẽ ꝓuincie dem non implente ſuam intentio⸗ babes..deiure do ie.
lorden au vendicaj: na ſidᷣbitũexeiꝰ ꝑſona nẽ vel exceptiõer ſubmoto abſol⸗ liͤn⸗ S e⸗
Parii ncle⸗ 5 res obligatgs tenkkenn ralkemn. ncnerosinen anaan bhc Eodebere.veml. emptor
maut. l,f.x.ſic iurecõmuni pignoꝛa diſtrabereñ iuns remedijs ad ſolutionẽ vrge niniis.
Guoryaneng ꝓhiberis. Sane ſia creditonbꝰ ◻Ti conuent Dem RSEEPe nre.
reimponitſbine in oꝛdine pignoꝛũ antecedentib?“ —◻ uerſus debitoꝛẽ electis pi I Qa longitpis pſenip
an ane vVeniclit poſſident oparmue gnorb ſonalisactonotolit: dee barbersgue⸗
ffq ſatiſda. tcog. . sss , slä pñtes.xx. inter abſentes
l.ſi fideiuſſoꝛ.S.penul. Et nota hic duas regulas. Pꝛima q ne qñq; xxx an.vbi.ſ.deflcit titulꝰ.qñq;.xl.durat.vt.j.ſi aduer.cre.li.⁊.ij.

in ſ Pꝛobentur. als

bibent. lʒ a poſterioꝛibꝰ emerint.
uito.que fallit in dato ob cauſam.vt.ff.de cõdi.ob cau.da.dedi. — uide ꝓmiſiſti oonãdo eidẽ.⁊ ſic etiẽ de facto babuit.
H.i. v.l. ſ pecunia. 5.ſi.ſed diſtingue an fiat cõtractus gratia ua Ooq Ante ꝑceptionẽ.i.anteqᷓ; pcipes a ꝓcuratoꝛe. ec.i. nũc ſoluit.
vel mea ⁊ tua.⁊ tunc obtinet qð bic dicit. an mea tantũ.⁊ tũc qd q ¶ A ꝓcuratoꝛe.cũ moꝛte madãatis ſinitũ ſit mandatuʒ. vt.ff. de leg. ij.
ibi dicit.ſic. f. de pac.l.ſ cũ fundũ ſm quoſdã. Itẽ fallit in acti cũ pater. 5. meuio. ? de dona.l. j.S.ſi pecuniãſed ↄtra. ſ.de dona. illam
ne mandati.vt.ff.man.ſt mãdauero.S.fi.⁊.l.inter.S.qui mãdatũ bidicit nõ finini moꝛte So.qͥdã dicũt q; illa coꝛrigit bãc.Alij dicunt
⁊ ön actione ꝓ ſocio.ff.ꝓ ſocio.l.verũ.s.fi.ſʒ ſpecialia ſunt. el ibi ꝙ deceſſit ille cui mandate ſunt actiones.bic ille qui mãdauit:cui ſo
dic ſecũdo ꝙ in caſibꝰ pꝛedictis nõ erat nata actio.naſcitur em̃ lutioni eſt ↄtra.inſti.mũdati.ꝭ. Itẽ ſi moꝛs.ercij dicũt.ꝙ bic nõ man
mandati ex enunciatione facta renõ integra.vel ſi interſit.vt di / gauit illi cui volebat donare:ſj ꝓcuratoꝛi ques volebat dare. ibi vo il /
cta.l.ſt modauero. ⁊ inſti. man.S.fi. Item ꝓ ſocio ex renũciatiõe li cui volebat dare mãd auit. Zu dic ꝙ bic nib il mibi donauityel ceſſit
intempeſtiua vel finita ſocietate: vt dicta.l.verũ.5.fi.⁊.j.p ſocio ſed ꝑmiſit vel mãdauitvt pecuniã a ſuo ꝓcuratoꝛe accip erẽ. AUñ ſicut ex
l. xtamdiu.⁊.ff. ꝓ.ſocio.ſed ⁊ ſocius.S.fi. Aꝗl aliter licet lociꝰ re⸗ pꝛelle põt reuocare.vt.ff.de dona.liqͥ ſaxũ.ita bic tacite.ſ.eo moꝛtuo.
nunciet tñ remanet obligatus ſicut põt facere emptoꝛ renũ ciare Alij tm alia rõe dixerũt bic nõ agi nõ illa ꝙ moꝛte ſit finitũ mãdatũ: ſʒ
contractui.ſed tenetur ad intereſſe.tẽ ad illã mandati.dic ꝙ ñ̃ illa qꝛ iure antiqͥ ſine traditiõe donatio nõ valebat:nec ab berede pote⸗
naſcitur niſi qñ res eſt nõ integra.vel qñ interſit vt pꝛedixi vnõ rat peti.ſic in actiõe donata nõ valebit ſine mandato: vel et cũ mãdato
reuocdo pꝛiꝰ nõ ſe eximit ab obligatiõ ecũ ei nõ teneat.vt.ff.? ſʒ reuocato vł finito.qð nibil ẽ quãtũ ad bac. lal Dediſti.⁊ ſic nõ fuit
v. ob. l. decẽ. Itẽ nec obſtar.ff. depoſiti.l. . F. penul. .ff. de pᷣcaf. donũ. s MHec a delegato.l.a ꝓcuratoꝛe eiꝰ.ſ.cui m ed
l.cũ pcario.qꝛ pcario ↄcedẽs vel deponẽs nõ ſe obligat vr non (ozites⸗ ſe debereg ſu Lerrerl.ſic.ff. ꝙ metꝰ cã. l. extat. rErcen
reuocet. Oz tu dic tertio ſm aʒo. ꝙ pᷣdicra ratio.. ꝙ actio non ſir tione.ét pꝰ ipletã ⁊ fũdatã ĩtẽtionẽ. ad h.S. rei vẽ. res. ⁊ ð edẽ.qͥ ac
. uſare. 7.j. ð excep.ſt qdẽ. x ¶Remedijs.vt. ff. reiud.a diuo.

nata nõ valet:qꝛ nõ de actione ſed obliganõe bic tractat quam cep. Rqde. y . u.A Dio.
coſtat natã in caſibꝰpᷣdicis. Sʒ plus dico qꝛ actio dep oſttina Duerſus petitio.vt.j.de diſtrac.pig.pothecas ⁊ deiur doeimpe.

iſ.cui mutuo dediſti.

l.ſfi. circa fi. ⁊ de pig.l.i.?.S. ſt cer. pe.l.ſt ꝓ murua. ⁊.ff.ſt cer. pe.l.ſi credi
toꝛ. 2. ff. de diſtrac. pig. queſitũ.⁊.ff.de peculio.ſi ex duobꝰ.circa pꝛin.⁊
l. queſirum. S. ſi an nua.
4. mia. rẽ ſuã.i. colonoꝝ. nã ſi dñi: ſecus eſſet.vt.j.qð cũ eo.ei qui
4 7Aetoꝛũ, caſtaldionuʒz. vel qꝛ ſubſcripſit vt teſtis. vt. S.ſi cer. pe.l.mu/

tue.ſic econtra.S̊. e.l.iij.

7 m boc fallit. j. de pfi R— , .Y
bus qui fi diſtrac. lj. ſed eo q; de pꝛecio ſeruani potuit i

EG es es al en di/debitũ computato.de reſiduoma
Aif qð nos alijs de⸗ titi
bemus. es ſuũ vd noſty Net integra pe O.

quod nobis alij debent Dem. aa. paule. „„
Genei ſenoon⸗ ( Imia credulitate crcũnen
Vaneerepeopuuan taes.quia qð colonisi rẽ ſuq mu⸗
ſigniſicationc. ſed rep ei to dediſti: a dño pꝛedij poſtulare

7. ſ. cõia de ma.l. i. H. iij. 5 eieltn G „
⁊ cuʒ aliquis ſeobligat gandũ actoꝝ ipiꝰ adiuuat te pñtia

res pig. ob. l qͥ fiios. S cyreditoꝛibꝰ: iura cõpelli nõ patiũt̃

hoc fallit ſcõm. b. vt ar. . .
ſ. de pa. qui fi.l. ij. Secq Inauten. coll.x. conſti.ix. vt

vero.colla.ix. , , .,
A mo creditoꝛ. ſt LAhmnos debito creditoꝛ ca⸗

ibuire cöpellat. dat tantudẽ dado retẽto vel eius

7

tibꝰ noie retenti in quoꝝ SS“ L
ptãte eſt retent?. Ael dic cuniã:ad ſolutione vrgere copetẽ
parẽtib qui lucceſſerat tj debes actiõe.nã aduerſus nego
retẽtis.idẽ tñ ſi extranei O 35
ſucceſſerant. ſed de par? clatoꝛes quosex mercibꝰ pecũias

tibuſ ideo. qꝛ frequentꝰ gqbſtuliſſe tuodebitoꝛ pꝛoponis:

fit. Vel tertio ſi retentus .
vellet remittere parenteſ nullã habes actionem. I Sem
poſ⸗ mnn perae⸗ aut eis gqa.hermodoꝛo ? nichomacho.
e. a Stin albitnopeſtro: perſo
aũt bis legib põt renũ nali debitoꝛs heredes ↄue

a. Ri no vi noaut nireactione :an eũ q ab hisdiſtna
vij auas incipin iue de Cta ſibiq; tradita pignoꝛa tenet i
bun. ſiue creill. rem ſemiiana ſi nõ longi tpis pꝛe
im cui. mercbus ſcriptõnemunitus ſit: an vcroſqʒ;

bſtaliſſe.i⸗ accepiſſe Oeniatis. nauten. coll. i. cõ

ti arbi/ bis ſoł. *
B adczudtr mancdatones? ſp onſoꝛes: Pacl
OPignoꝛa. vt. ſ. ð pi.
Was

„„ inter.l.i.⁊ ar.j.de fid eiuſ.l.i.⁊x hoc in pignoꝛe expꝛeſſo.ſecꝰ ſt in tacito ẽt
rse iure veteri. vt.ff/ de iure fil⸗ ⸗Ronaeis eſt ſiſoe ſer. pig. da. ma. l. i. et
ij. v iij. ⁊. . epig.l.ij. p ¶ Longi. de hoc dic vt dixi. S. e. ſi a creditoꝛe.
Be ut.ſy bodie ⁊c.q̃ eſt ð fideiuſ.S.ſed neq; ad tes.colla.i.
Ed bodie poſſeſſoꝛes.huic eſt ð in aut᷑. delitig.S.ad boc.que eſt.j.
Rg e br⸗ oc ita.b.dicit ꝙ bec coꝛrigit᷑xr.⁊ io.dicũt ꝙ illa de li
. min Be as ibi dicit veru eſt ſi poſſeſſoꝛ babeat cãm a debitoꝛe
n aan 9.5 be nõ placetiò qꝛ dolus actoꝛis emptoꝛi nocerenõ debz
Fübrr vr. ecexcep.d oll.apð.S.ſi cũ.vel dic vt plene ibi dices.
eic.. Et acti6 es ab herede ⁊c. Dixit titulo ſuꝑioꝛi deactione.
I q; quedq ꝗb heredibꝰ incipiunt 29tra bered es. ? de bocdicit. 1 alie

d

Ziber

tur inſtatia. . cap .. tepoſſe credidiſti.nec ad eũ obli⸗
ad ſeruiẽdũ vſq; ad ali Dem
ſios obiigart .vt. j. que es alienũ ſeruire liberos

tur aut. imo ⁊c. que et i Mulli iudi. li. habere lo. ſeuat. S

tus vt ẽt ſi pꝛ ↄſenſiſſet .
vt ar. ff. que res pig.ob. poꝛalibus penis ſubdendo.
pogantl. , Dem. aa. barſimio.
a arentager⸗ Im an mutuã dediſti pe⸗

eboꝛtue lef o ſur ſti.ii deiuſ. Rneq; ad es.
de. gies ſce p. Ed hodienouo iur pꝛꝰcõ (
l.ñ adũ. 2.f.. odi.ide. ueniẽdi ſũt oẽs fideiuſſoꝛeſ

uis ꝑſonali. æ.l. diſtractis. 2.l. debitoꝛẽ. x.l. oſecutõne. ? de ſalui.

pꝛiꝰ nate q̃ ꝓtẽdũt᷑ ↄtra br̃des ⁊ br̃dibꝰ.vt.j.ð bere.ac. totũ.
AUin ⁊ ſtipula tiõ es. ↄtractꝰ.ſic g innuit ſtipulationẽ eſſe
ↄtractũ ſʒ ĩ ꝓpꝛie.vt.ff. de v.ſi.labeo.idẽ innuit in legai
ulla ſunt ex q̃ſi ↄ tractu.vt inſti.ð obli.q̃ ex q̃ſi cõ.S.brs

e Poſt moꝛtẽ. alterꝰↄtra bentiũ.ibi gra.ſi ſtipuler mibi d atuꝝ
x Roc- moꝛtẽ tuã
, , . — el lege tibi.x.pꝰ
pignoꝝ ꝑueniat᷑ poſſeſſoꝛcs. onterns “R
Et aciones herode etcbers greckarlo
heredẽ incipiant. bers bic exempia
iſti.de inuti.ſtip.

pꝛ. iuſtinianꝰ. a iohani. pbÖ. S.koſtmowdd t
Emm ? ſtipulatioões? noſt none
legata ⁊ alios cõtract Pſpenolanm
tas antiquitis quidẽ reſpuebat: cui Piuchal exta
nosaũt pꝛocõmunihominũ vtili⸗ inter os inane
tate reapimus conſentaneũ eni, debereobligano
erat etiã illaʒ regulã qua vetuſtaſ nem. ſz boc lalle
b & d bat in ſtipulatõe
vtebatur moꝛe Pumano emenda cõditionali et oli
re. Ab heredibꝰ em incipereactio vt inſti.ð H. ob.
nes vel contra heredes: veteres Rm Ti
non cõcedebant contemplatione dicta. .ſcruptoſa
ſtipulationũ ceterarũq; cauſarum aUeliznoͤſolu
poſt moꝛte conceptam. Sed no⸗ utare. 1 ad
bisneceſſe eſt:nepꝛioꝛis vicij ma in aut.de no alle
teriam relinquamꝰ. æ ipſam regu S. mins.
5 . p Mõtra br̃des
lãde medio tollere:vt liceat ⁊ ab vtſidefunctꝰ ad
heredibus ⁊ contra heredes inci⸗ diececb lib id
1,-t: . ac oα. a . pecuniaz pmiſir
pereacnones ⁊ obligatioes: ne p eraß dazmors
pter nimiã ſubtilitatem verboꝛuʒ tuo necdũ beredi

latitudo voluntatis contrahentiũ tateadita omitti

tur p ena.vt.ff. de
impediatur. — Perobras diẽ. et
Ne uxoꝛ pꝛo marito uelmaritus frdenau.feilſi.
ꝛourxoꝛe uel in terpꝛo flio con oo vocff dena⸗
P Nterpe ob. qocũq;. F. l. i⸗
uematur. mo pone pdicta
cexpxepla vt mõ no.

—— „„ —ꝗ inn alia glo, alteri
L40 eratoꝛ diocle. ⁊ maxi.aa. us raei 2c.
Teni ⁊ caue tibi qꝛ ali
cſcleniaclcr ter ðꝛ poſt moꝛtẽ
Ruſtra diſputas à incipesco in ſti
cõtractibus cũ mari⸗ pulanoe valite⸗
totuohabitis. vrfrũ imlego. g0n
r1. pulaniõ e em̃ ðꝛ in
Mneiure ſtetemunt: an cpe nõ q nulla
minime cũ tibi ſufficiat ſi pꝛopꝛio e ior
noĩenullũ ↄtractũ habuiſu:q mi- cæ aficar ptef de
euic.l. ſi ꝑ impꝛu
dentiã. S. nõ mirũ.ſʒ vbi mibilegas poſt moꝛtẽ meã nũq; mibi
debel ſʒ beredi meo tm̃ q̃ſt ex ſua ꝑſona.vt.ff. de euic.l.qͥ a pupil
lo.⁊.ff.de act.⁊ ob.l.obligationũ fere.ꝭ.i.⁊.ff.q dies le.ce.l.iiij

Itẽ buic.l.ↄtra.ff. de ac.⁊ ob.ſub hac.ſed ibi nõ põt velle beres
qꝛ nec a principio ſic fctã valet ꝓmitto ſi volã vt ibi dicit.vel illii

nõ ẽ inutilis ea rõe qua actio no poſſit ab hr̃de vel ð heredẽ inci⸗
ꝑe.ſʒ qꝛ ab initio ex ſui natura inutilis ẽ ſic ↄcepta ſi volã.Iteʒ
nota ar. de pᷣbeda nõ vacãte. vt dixi.S. ð pac.l.fi.⁊ facit.ff ad.l.
fal.l. penales. circa pꝛin. bi nec ↄtraniũ eſt ⁊c. q ¶Dubtilitatẽ.
ſic.j. ꝓ ſo.l de ſocietate.⁊.ff. quibꝰ mo.pig.vel ypo.ſol.ſicut...ſi
deb toꝛi. Itẽ ad hoc.ff. de ↄſti.pecu.!. i. =
Hubric. Me yroz p manito ⁊c,1z beres ꝓ defũcto ↄueniat.

“ ulpllli
ml ici
Mocolat,

Pnanor.

((rirnſe
unne tit
lstſadl
(depſli,h
iniſnin⸗
0Ubrrßlitica
(pnerpun
Alachtmni
vhor.

Cttanant

8riqnbuf

ho tdepn

Elſnoan
N Nors,
iſdellfici
(cporaſcdna
fbtlpit
6)olninrſce
fdeoſ 9
cbſerene,
e(ligk iob
ippli re

((onharſi
Gnmntq eis

Uuullmh

Uhlignuito

utce

gin
AWſfa

1
lnonie

ſiasſe

—,lß—Kꝰ

9“

.

knmnin
genbitN

— = —
= – =–
— — =—
= —. =
☛ = = =
S= – —,— — — = E⸗

—

1iſtmg.

Knaiſ

rabenſg.

igli,

icchgign
Drabenrire

ſos hoſe

Gtobien

1 gboeſt
ſtplaaee
Mondiadid
ſtön
IO.
ſoepind

lKuntd.

ſinoſer
nare da

nes ndt
ii dihne
etipc

GdrONe

mn ſfn
60ℳNs
eſelit
efe⸗
ig
hnehilt

Pbtnieſnn

1goln
ahali.
enbiga

(eerne
C etãt. vt. ſ. ð

piiaſe. vk idio ilũ munerũ velonerũ municipa tractũẽ: neq; cõtra ſenatuſcõſul.
ſus pus. vtibi ſii obtentu: ex pſona marit' eius macedonianuʒ ſi pecunia mutua
bGenpateſt quònatres ex perſona fiioziz in data eſt:ampliꝰ dũtarat de pecu⸗
–— terpellani non poſſimt: cum neq; lioactionẽ ſuſtinere cog. lla
e ghrobaueis . Maritum ꝓ vxois obligatiõe cõ paopter pater qʒtuꝰ ſi ei peqmnia
tu mulier:qꝛ ſi p Uenini poſſe conſtat:niſi ipſe pꝛso acreditoꝛe fratris tui extoꝛtaꝰ ẽob
dil erertaitof eaſe obnoxium fect. Ceniſſimuʒ quã reddend nõ tenebat᷑ pᷣſidis
Ertquetur i. Enim eſt exalter? contracu nemi puicie auctoꝛitate eã recupabitj.
faciet iidi reddi nem obligari. „GD peratoꝛdiocle. max.an
peboehublieun C Mntencn ieen l C neuſtoꝛo et eutelono
lieres p aitero in Q WMmte ideo ex pſona filij In cõtraiuris auctoꝛitateʒ
auie nur. In ↄmemoꝛes ↄueniri: ꝓdebi abeoqpf̃eʒ vrjm a quo emancipa
ises hec tis ei aliqd intuliſſe videais: de tos vosdicitis ad munꝰciuile duo
doſſefas. fenſiõibꝰ tuis vti apð eũcui ſuper cauerat ingetemini ꝛpſes ꝓuĩcie

ot ⁊. ſ. ad velk.l. fruſtra, ſy bodie ipſo iure ſeruat᷑ illeſa.vt in aut᷑,

Quartus.

vt. S. ti. i. nõ tñ ſic eſt in alijs etiã qui valde cõiuncti vident᷑.vt ;̊nullo mõ eſt debitũ.ibi ciuil

—☚.

—— 6
Ruſtra diſputaſ. ał.dubitas.ſ.tu vxoꝛ s¶ Si ppꝛio noĩe E

i.ad vtilitatẽ tuã. vt.j.loca.l.cõtractꝰ eRonſultũ. velk.

/

vt nulli iudi. F. 7
illud vo. colla. xi.

nus /ꝓpmaritotuo ↄueniripoſſis. etabactione ꝓqua talia pꝛeſumit

erar ve.S QOðnec ſi ſpõte ꝓ eoĩterceſſiſes cadet.

Vl. sgte p 9 cSÖſultũt exi S
vrorres ſachl gecate ter ſenat cõſultũ eri Me flliꝰ ꝓpatre:uel pater pro
Bent bineim⸗ u horn et. hilio emanapato: ul libermus ꝓp
ſeil boc fallir ĩ ca em. aa. (oꝛontine. patronoul ſenꝰ pdſio ↄueniat᷑
ſu.ſcppter pꝛimi (O Bmaritoꝝ culpã vxoꝛcsi⸗ ͤ
Pir nelinren quietarileges vetãt. Pꝛoinde rõ NAMperatoꝛ goꝛdia.a.candido
dos. vtj. quul Nalis noſter: ſi reſque a fiſcoocu militi
cau. pig. ta. otra. pateſunt dñij tuieſſe ꝓbaueris: n Ecq; er eius filii ꝑ⸗
hmie ius publicũ exequetur. 1 ſonaqui cum ſui iu⸗
alie res vxoꝛis. Dem. aa..cc. carpofoꝛo. nis eſſet mutuam pe
edebul. iſe. Lc AVmte poſſeſſões nonin N amiam accepit: pa
ripob cuſpa vro dote ꝓ filla tua dedliſſe ſed ad ſu- tereius ſinonfidem ſini obiinnrit
ris ouenitur ĩca ſtentandã eã extra dotis cam flie cõueniripoteſt: neq; exeius queʒ

ff. . . „ . . — „ . . B
R.ddfenc tue pꝛedia aſſignaſſe ꝓponas:ci⸗ in ptãte habet ſi ſine aus iuſſucõ

En dore ma,⸗ ea renonoeſt: minine ꝓheberis: pꝛouidcbi..
iũc niſt in caſu vt Vt is ad ſolutionẽ alieni debiti yr ⸗ Bez. aa. 2. cc. theogenio.
aubus copil. Genteno patiaf. nanen, Ifiliuſtamilias iuitopfe de
gaghhunemz. vt (Oll. v. coſti. v. vt nõ ſiant pigno. Cno creatꝰ fuent: peo pfeʒ inge
btele pꝛoalis ci. tari nõ poſſe iure maniſeſtiſſimo
b inint, (Ed omninoquialiumpꝛo cautũẽ. I Oẽ. aa. ?. cc. acheno.
Quo i. ſteut. ¶Alio m ſoꝛmã pignoꝛatiõis Atrisnoie ſuꝑſtitis filium
Konltat v , totum idipſuʒ quicquid ſit in qua. nec munerũ ciuuiliũ necde⸗
eide mt nim i Aruplum paſſopim reddet neciõ biti cauſa: perſonali poſſe conue⸗
caſu.vt.ff. de off.
ꝓcõ.obſeruare. ·

i. ⁊ niſi ſolitis modis ꝓ eo ſe obligauerit.⁊ boceſt qð ſubijcit ni⸗
ſi ipſe ⁊c. l ¶Heminẽ.niſi pater ꝓ filio.dñs ꝓ ſᷣuo:beres ꝓ de/
functo.⁊ bociõ.qꝛ vna ꝑſona cenſet᷑.vt inſti.de inuti.ſtip.S.ei qͥ.
7.5. poſt moꝛtẽ. ⁊.j.de impu.⁊ al.ſubſti.l.fi. ⁊ in aut᷑ de iureiurã.
a mo. F. i. vl potes dicere. becregula ð iur ciuili obtiet nõ pᷣtoꝛio. x
Vm te. o mater. im P qꝛ debita filij tui ſoluiſti. cum
õ tenerer volebãt creditoꝛes te cogere ad totũ ſoluẽduʒ.
n 4 iquid. partẽ ſoluẽdo. A Vti.ne alter ꝓ altero cõuenia⸗
tur.nec obſtat ꝙ aliquid eſt ſolutũ.vt hic.⁊. ff. de vſur.l. cũ de in
rem Fᷣſo.⁊.j.de vſur.l.creditoꝛ.⁊.j.de excu.tu.l.voluntaria.⁊.ö.j
Ppac.l.ſi certis annis.ſʒ ↄtra.j.adl.al. aut᷑ ſʒ cũ teſtatoꝛ. Sol. H

ztra.patrẽ viuũ .qꝛ ſt
cõtra.patrẽ viuũ adhuc.qꝛ

ꝛouid ebit.vt.j.de pꝛimipilo.l.fi.

us.j quod cum eo. lI.i.

filiuſfa. inuito.ſi em̃ patre ſciente tenere
municip.l.quotiens.⁊.j.li.x.de filijſfa.⁊ quẽad ꝓ e.pa.te.lii.
3 Rroupoſſe milt de peculio.vt.j.quod cum eo.l.i.⁊.ff.de pecul.l.iij. .
err. ſe.⁊.j.quando pꝛouo.non eſtne.l.ſi pater. ⁊ diſtingue bic vt diri

Me vxoꝛ p marito. Me filiꝰ p patre

eſt debi iter naturaliter vel ſaltẽ naturalit᷑ Atẽ cõ
titulo ⁊ ſequẽti. tr fideicõmil.l. i.. o. vt ibi. Seqͥt aut᷑ſʒ oĩno q̃ ẽ vtnõ an os
d oĩno. foꝛmã.i. vt que accipiat babeat loco pignoꝛis.idẽq; ma

— is ſi accipiat ot bab eat ĩ ſolutũ.Aliud 6 u
. puto.ſ.ꝙ nõ habeat locũ
pena huiꝰ.l.ſi a debuoꝛe mea auctoꝛitate debitũ vel ind ebitũ auferam.

tũc em̃ ius tantũ qð ba
beo ĩ re: vt qꝛ obligata

vł pꝛo re vt qꝛ debita a

imtto p tdictũ diui mar
ci.ſed ꝑ cõſtitutionem.ſt
quis in tantaʒ.licet ius
non hab eã in altera ta⸗
mẽ patioꝛ penã.⁊ eſt ꝓ
me vt tantũ ius qð ba-⸗
beã perdaʒ:nõ aũt qua
druplũ.ff. de his quibꝰ
vt idig.l.rſcriptũ.⁊.j.ð
penis.l.ſancimus. Alij
putant me ſemꝑ debere
cadere a debito. ⁊ nõ tã
tũ pignꝰ occupatũ ꝑdã
ar. ff. ꝙ me cã. extat.ſed
ciuitates ſeruãt contra
p Idipſuʒ. ſ. qð eſt ex⸗
RKubꝛica. Me filius
pꝛo patre ⁊c. Putabat᷑
rõe paternitans vl fila
tionis vel libertinitatis

aliũ ↄueniri. qð rᷣmouet

.

Ec; in poteſta⸗
te. bic aſſume qð
icit. j.e. am pliꝰ
⁊c.2 ab eo excipit᷑. ſi ſiñ

iuſſu ⁊ c. ⁊ ſi neq; ſe.

cõ.⁊c.nã tũc.ſ.ſco cãu
ĩ nibil tenet᷑.vt.j.ad ma
ceð.ſi filiꝰ.⁊ inſti.qð cũ
eo.S.fi.nõ ↄtra maced.
aũᷣt põ t accipi inulij mo
dis.vt.j.ad maceð.il.ʒe
nodoꝛus.in pꝛĩo aut᷑.ſ.
qñ cũ iu ſſu tenet᷑ ĩſolidũ
Pater.

uen erat quo ſiłr iſolidũ

r Yoſſu. nec aliud inter

teneri poſſit veluti in reg
verſo vel pᷣpoſito taber

ne vel negociationi. qðᷣ
ſt factũ eẽt teneret᷑ inſoli
dum.

98Extoꝛta. ſuaſionibꝰ

nõ ꝑ vim.tũc em̃ cad erʒ

a iure ſuo. vt.ff. qð me.

cãꝗ. l.extat.

onẽ ĩdebiti ⁊ boc qꝛ no
mine ſuo ſoluit.ſi Sono

mine filij nõ repetit. vt. ff

de condi.inde.ſi is.que

k inſolidũ pater. vt. ff. ad

Aiis. p erſonali. resli foꝛte ſic ſt rem peculij pater obligauit.

3

t Kecupabit. P conditi

eſt ↄtra.⁊ ꝓ bac ſolutione eſt. ff. de conſti. p ecu.l.i,in fi.⁊.l.ſe.⁊ ad boc.ff

NMerden filiꝰ. ⁊.ff. ad maced.ſi parer. O.e.il1l.
E moꝛtu?ꝰ eẽt eiꝰ ſucceſſiõe delata ad

vos poſſetvos ↄuenire.nõ qꝛ filios.ſʒ qꝛ heredes.vt ⁊.S. de ſiliofa.l.i.

Liber

te
. , feſſoꝛibꝰ iõ quia de maioꝛibꝰ ſunt. item nunquid ziatdef
Ypatroni.tpe contractus. b Uel dñi fecontracte r factr . ſſorio äs in ſcholan H ii
2 acti.⁊ ob.ſerui.et.õ̊.de iudi.cum debitoꝛem. ⁊ denora.li. Dequi buslegk.vrin ꝓbe.digeſt. 5. penul.⁊ qꝛ quilibetibi cõtrabẽs fit zuioffdet
AKrbabu.⸗ ſicq; erit lex ſolẽnis.vt.s. ð leg.⁊ oſti.l.buma õ incer lena ve ui
ſta examinarõne.ſic s. v.8. O leg. c Oirl⸗ in aut. epi.S.yconomos colla.ix. emptauerit ſis tiſt
4 Pigono ſeges ſacras.vt. S.de legi.⁊ conſti.l.leges. vr in aut. de lane. api. erto 1 nũquid demũ lit. lun,
ehtrage, arur qui aliqua ſcholanbues dear mens n
nt ab iniurijs de⸗ 1 (Ho c.qꝛ tunc vi i rin
naipi maxime ne vi⸗ Niri conſtat actione H nn nata Mecob ceconnae dt
deant᷑ negligi. Sedan Dem.aa.⁊.Cc.lampetio E une Pe cie delicti ff. rez ra. ba.l. am iton
pegagia ſolngrne:ſn n x patroni velꝰ domini con alierius eiuſdes pꝛouincie delictũ pius. r ar.f. c (M
ar.ff. de leg . ſiqñ. Jrẽ E AT Pa ĩconuẽininõ ſiue debitum:quod aliquando exr quiſq; iuris. liĩ ni
ein vſum ppꝛiñ feut tractu liberti vel ſenn conuẽin vconſuetudine factũ au- ſtee nequis un iaiſe
liberos. ⁊ alia.ſ. de vec. poſſũt Moua cõſtitutio frede. peruerſa conluetu ach quiin ius vocat naiel
cõ mil. vniuerſi. Itẽ qꝛ ñ ta quidẽ ſuperhoc di- diuimus:aliquod damnũ eis inte l.l. F.i. Ecõtra vi i di⸗
öſuetũ. vt. ff. de vec. Abita quide Upe — ſrrir! 51 5 det᷑ ꝙ ſola citatõ 160
elt oͤſnerh. vr.ſ. ve ve. α GiNG rat. Scituris huiuſmõi ſacre cõ⸗ lol lrats hiinii
l.iiij.in fi.⁊ meliꝰ ded ã. ligenti inquiſitione Poꝛuʒ C. —C “õ llin ſufficiat qꝛ dicit (ͤe
infec. l. tiij. abbatum ducũ omniũ iudicũ ⁊ ali ſtitutionis temeratoꝛib S ulus temptauent. licz euas
e Qudaraudadama vc H ſacrinoſtri palacij exa⸗ tempoꝛislocoꝝ rectoꝛbꝰ qui hac “ dan ſn
Hand.⸗A Pinne tarrdi midrienk ommb qui caula ſtu vindicareneglererint: reſtitutdex ve cpirr da.
ã. 7. ff. . . . 8 am WD
pe.l.i.in fi. ð lib. ⁊ poſt. dioꝝ peregrinãt᷑ ſcholaribꝰ ma rerum ablatarũ ab omnibꝰ exigen So. non amittit n
g Slac enenſtz xime diuinarũ atq; ſacrarũ legum daʒin quadruplũ notaqʒ infamie —— gftei
colarib ?cui . e? ſir . lola a/ ſzli
v. wbenn ꝓPfeſſoꝛibus Hic noſtre pietatis be Polure eiſirr ogata:dignitate ſua ctaz coꝛam ptate —
di.m axĩe.nec eĩ lʒ alicui ficiũ indulacmꝰ:vt ad loca ig⸗ careat imperpetuũ. Herũtamen ſed ſi demũ pꝛiui ncn
õäü ſi litem eis quiſpiam ſuper aliquo legio allegato in ſin
ð bis dicit ſpzliterne vi bus litterarũ exercent᷑ ſtudia tam ese luerit: Huui· er naͤ pꝛij videk Eeiä
deankt᷑ negligi. vt. ff. de ĩ . ſi quã eoꝝnũtij peniant ⁊ cũ eis negocomouere vO ueru: 1 vocan vt ſciatur HM
iur.itẽ apud.S.hoc edi⸗ ſr bitẽ Di ũ nãqʒ exiſti modli rei optõe data ſcholanbus an velit pꝛiuilegi ina
ctü. Irẽ qð dicit iniunis ſecure habitẽt. Oignũ nãqʒ ſalo ver magfoſio vl vs allegere vſf in
q.d.vindicãdo ſe.ſʒ ad mamꝰ:vt cum bona facientes no c0S c023 no 8 5 . el de iudi.ſi qs vero ngſofli
defenſtonẽ ſic cũ mode/ 5 3 tionẽ omimodo ipſius ciuitatis epoquib hãc iu⸗ Si vero vocatur etlevan
ine, vt. . vñ vi.l.i. ſtrã laudẽ ⁊? ꝓtectionẽ om̃i nSciatseo ſtar tinna
ramine. vt. ſ. vñ vi.l. l. z cientia totus mũdꝰ nidictionẽ dedimus conueniant. coꝛ eo que⸗ iſſſhnern
mereãt᷑ quoꝝ ſcientia totus Ii . õ ab nõ eẽ iudicè tunc Vſthir:
b Peruerſa cſueudie iſſuminat ad obediendũ deo Z no⸗ Qui vo ad aliũ iudicẽ eos trahe⸗ nec veniretenetur mlft
uen waudl pis eius miniſtris vita ſubiectoꝛũ reteptauenit ct ſi cauſa iuſtiſſima vecor er .ön. win
ẽ nõ ſuãdã ſic ⁊ i auf. eLc, er e e ni zc5 luð.l. fi. ⁊ actoꝛ Mpaalin
Ptaul, iudi.S.i.⁊ ĩ autẽ. infoꝛmat᷑.quatenꝰſpeciali dilecti erit tali conamie cadat 2* hãc at caʒ aminit: vt h cuhil
.ga. C.liec eci 5.i. onegb omni iniunia defendamus legeminterimperiales cõſtitutio æ. . deiun.in. mtif
A Citẽ largeponii pio ohnegoinm in lſereat qui nes.ſ.ſub nitulone filius ꝓpatre i Liĩaiminali. Ité ulſdmn
ciuili ⁊ criminali licz ali Muis em̃ eoꝛu non milereat 1 cG. l. zg rocal an poteſt penitef viſeſß
bi im hecuniaria. vr qmoꝛe ſcientie facti erulesde diui ſeriiuſſimus. Datuʒ apd rõcalids v„ocans:videt ien
ff. de teſti. l. . ⁊ hoc parz ſemetipſosexrina⸗ ano dñi.M. cclviij.mẽſe nouẽbꝛi. nõ in alteriꝰ iniu/ hſceii
ex eo ꝙ. z. dixit. vbi pꝛo tibus gauperes lse ulis nã. vt ff. re. iur. ſhen
paia auroꝛirate vindia Munt vita; mammultispeuls An ſemus ex ſuo facto poſtma⸗ neno poͤrſz ar earcu
re ꝓbibuit.ſic ⁊ cã ſʒ di /nm. I Ptra. ff. de in ius iſͤſcer
ik aiminalio vr icta Erponliſt: 74 ligin Khe deſn mnumiſſionem teneatur. vo.l. uis ſs ddbi minn
l.añq. p ciuili poni᷑ v nibus quod grauiter ferenduʒet aijr. Anlian. ñ̃ amiſerat actoꝛ imſii,
5. 5 iuf.o:us. lin rimi (oꝛpoꝛales iniunias ſine cauſa pte 11* 2.ſeue. ⁊ ant. tulliano. actionẽ: vñ remit ihrge
nali.ſʒ ꝑ ſch olares ⁊ do = enerali ⁊ in per Wè NHamuis cũſtatu libe-⸗ tit eã pꝛono: 7 ei intl
ctoꝛes renũciatũ eſt bo⸗/ runt. Hacigitur g rocõtraxeris tñ exañ temütit pena Itẽ unte
nonie ᷓ tum ad crimia⸗ petuum valitura lege decemum Krhez, Sl 85 quid nehoͤr⸗ naf ode
les. ⁊ ſic ſernat exceptis vr ⸗ oteno 5 ſubit iudiciũ. m̃. den
Lunp innegie tenlchet d.l. q;uis, Itẽ an (Enen
vt. 8. i. cle.auten. . . SS . 2 e, ſſer, ‚
atufm⸗, k l ppofie iclectione. nota ꝙ in ↄtractibꝰ altematiua⸗ eſt dilatoꝛia vt tiñ ante lit. dteſt. poſſit epdonſen ſcecnyſt let. ſutt
rum eſt electõ rei.vt.ff. de iure.do.plerũq;.in fi.ſed in iudicijs actoꝛis. vt eTicheln Sis guld d vocans erauftin a. ro e
ff.de no.ope.nunc.i.ſtipulatio. .i.IJtẽ in dubio dicto.vr.ff. de iudi. ſt ſpõ. videt õ Kñ ſan, on
quis.vel ſi duabꝰ actionibꝰ agere poteſt eiꝰ eſt electio. Itẽ ↄuenire ſbᷣ dat.alias eſt depꝛiuetur. ſed an ipſo iure v 1 nlen⸗ ius. nn
quo iudice vult.vt.ff.d eiudi.l.qð legat.⁊.l.ſi fideicõ.hoc aũt fallit bic tentiã:qꝛ dicit depꝛiuet᷑ vel cadat:⁊. ſic inte digeß. za ſ 6 nu
fauoꝛe ſcholariũ.An aũt ex quo elegit variare pot.videt᷑ ꝙ ſic viq; ad l.in criminali. Sed a quo eſt danda. Rñ.a iu t actols lti gen
litez cõtel.ſicut actoꝛ.vt.ff.de iur.o.iud.ſi cõuenenit.⁊.ff.ſo.ma.ſi cũ do. iudiciũ fuenit declinatũ.vl ſi nõ idẽ iudex vorernech el brclok⸗ (kuf
5.eo tpe. 1Ono. egu qui alias pꝛeceptoꝛ appellat᷑ vt ff. ded.ifec. rei.? qua nctiõe. Kñ. oditiõe erx bac.l.vt. .de⸗ ſeabic gheias lde
ſi edibꝰ. alłs a vrf de arpbiaialg dirne. magfo. ale ſne⸗ iudiq itẽ qͥd ſt iudex ſe iudicẽ ꝓnũciauit.appella A
tius facultatis. n¶¶ Dedimꝰ. per banc conſtitutionẽ.ſʒ nõnee ia iure ſententia. „ S on
vetenheomon aDee Phemio-f S. in dernenln Knenen ar ibita Rubꝛica. An ſeruus ex ſuo facto ⁊c. ſeruꝰ linc ſaen chs ſlr⸗
tũ de legũ ꝓteſſoꝛibꝰ dicit. Itez nõ dicit ꝙ optio eſt ſcholaris:vt bicdi vid et. vt.ff. de ſolu. qui res. 5. areã. ⁊ ideo dubita an poſli⸗ inſco
ci. Itẽ cum ded erit in hoc ſuriſdictionẽ pꝛed ctis nũquid poterũt dele/ nin de eo quod in ſeruitutẽ fecit. 1 e. f ſ er nora. cau. iſer⸗
gare. videt ꝙ nõ vt. ff. de of. eius cui mã.eſt iur.l.i. S. que vero. Sed dic . Aamnuis. ſtatu libero videbat liber. vr. ff. ſi er or . ſde uſ
ꝙ ſic põt.quia nõ cõcedit᷑ alicui eo ꝙ de maioꝛibẽ ſit ſed cuilibet etiam C nef voepenis 1.no:i. F.kle ffiſeruns aſr ve to⸗ A
garamanti.vnde compeiit iure ma giſtratꝰ.nã ꝓ eo regimẽ iuns põt — atu lib. lſtatu liber. Añ ſicut ſeru⸗ no tene k ſo bollit 3
delegari.yt in dicta. l. olim. S. que vero. Ded olim no ci taniũ legů p⸗ t..l pri,7.5, de neg . geſt. ſiognati ita aiſteno tenet. ſʒ falli

unn
nieſlg.

Cntcin
lucdeni .
luſen

zlahalen

iuf
ſc ineli.
negtsn
lus poctNH
Erön e
foſoli
frir it
nptauettig
nipeleie:e.

dechittdc .

cistödin
Do,torenict
mcin ete
Monenſclin

hgegangit
ſdenii
Rogleno

aäre

Cegkiptſagee

hpatrielege

aleggrefti
einciſcsren

Dipcofe

aicoipte
ei ndceu
umnumn
cat fl
lſitacn
izonintnth
ieingii
ſainnsi hi
Upoctpengk
Mensſit⸗
öictatni
tfie⸗
horopitz

hrf etls

olchtoh 4
ttek⸗
1nefiftcn
iſinone
nlieug
difitl

bttkekimn

onntocont
ſuntae
ſcein
ſeaeſtn
4

hioc⸗

deitein

nnisli

ęReditoꝛib?Ä?.
axie. idẽ ꝙ ¶ Cc

Quartus.

caſu quãdo tenetur de dolo.vt.ff. de dolo. elegãter. S.ſeruus pa
ctiõis. ⁊ de fideicõ.lib.ſi pure.⁊.j.de liber.l.aureliꝰ.ꝭ.ſticho. ⁊.ff.
quarũ rerũ act.l.i S.iiij. Itẽ in alio quẽ babes.j.e.l.pmiſſe. Itẽ
in alio.ff.de neg.geſt.eũ actũ.⁊.l.at qui.S.ſceuola. Itẽ in alio.ff

depoſiti.l. ſt apð filiũ. ſz ibi ex poſterioꝛi d etẽtiõe. Itẽ fallit ĩ ma

eſoſe rall vrv⸗
ſti. & noxa. 5. oĩ , 2L 2 ,
2 ſaci fr de opi. poſt impleta cõditionẽ libertatis
li.l. vtiunſurs actionem ſcire debes.
AAperatoꝛ anto. a. verico.
Reditoꝛibꝰ tuis qui tibi in

eucerſſeegef . ſemitute pecuniaʒ credide neʒ Alilliate cõmiſennt: hoc apð uitute. ſi quidẽ in domi/
bedoteplel .5 Wnt: mulla aduerſusteactiocom- peeſidem ꝓpuincie argue acceptu-⸗ ga no tenet lber vebie
eni. vol di petit: maxime cũ peculiũtibi non rusexiure ſententiam. ſird nora 5ois. ier 5
aenn 2 lege ”? tractu:ſi quideʒ annexa
ei peculiũ legatũ eſſe kenunn Nig nen di. Quundo fiſc? vel pauat? debi⸗ fuit geſtio: ſbi ſoluere
So. Fm i0. ?. b. ? 4 Pꝛ.alexa.herodi. toꝛis ſin debitoꝛes exigeꝛe poſſit potuit et no ſoluit renet.
Kraueg ko Ro miſſe nbi pecunieaſer veldebeͤa. al. no. vt. . neg. geſt.
no:vtbicouent uotuo vt eü maunniteresſi bollt. ſeoesgnet af Seteiur.
tñ inſpecto exitu. Gᷓ manumiſiſti ſtipulatꝰ ab cono NAMperatoꝛ ſeuer. anto. aa. dixi ꝑ.l.S.de pe.here.l.
Aaneedee; cs: aduerſus eũpetitione; per en „alenano. ie Demenvt de
ueniẽt oꝛcinũ ib⸗ factum actionem habes. – Ropter esalienu, entent a. vl .
Weerelfug Apꝛ. goꝛ 8. a. huroni. pupilli: res tutoꝛis Kubꝛica. Quando
ſ;boeno pla⸗ — Icet ſemitutis tempe eaqᷣ anihiler bonis eiu mmiter pbibait d aban,
. Eer ſe neer alis pecumaʒ undsn tue ſn iduſſe di „ . tenet pignoꝛi capi ꝓ alio cõueniri. bic per⸗
; ieo ſlio er Litur: ob Hmõi admiſſum ↄueniri nõ opoꝛtet tit in caſu.
no qᷓ; ĩ eo filio ex H 32 . Kopter es tenet
beredato cui doſ nonpotuerat:ad libertatem tamẽ peratoꝛ anto.a.marco. ( ES teneren licet
aklegarag e perducta:nam caput noxa ſequit᷑: Jicaiudicati valẽtis que, ẽWÿM rbarhede⸗ in.
05 . 7 * 1,r. = . Oſſet ten exi:ſed neci
ergo ꝙ ibi fuit di fimi actionetenerur — bicondemnatueſſe Ppo Ppaninotener ipſelz
recto libertas reli 2 m. a. creſto. — HiS:I il eſt quod ſine qſtione Pl⸗ le gerat miſi finita tutela
gar Peinnnl⸗ DJyot allegas anteq; a dſa gnoꝛis loco capiet diſtrahi poſiit. cne earf
poꝛeñu; kuip? Ianumitterens fundos eius co/ debitoꝛes eius conuenti ad ſoluſi lo reb⸗ poͤrypotbevon
peculi babuit be Iuiſti: poſteaq; adempto peculio onem autoꝛitate pꝛeſidis pꝛouin⸗ ueniri. vt.j. de adim. tu.l.
res.⁊ ſic tm̃ mäa ſiertati SS ꝓ offi. ⁊ facit. ff. de reſci.
miſſus tenet: bic libertati donatuses: ob rel qua ſi cie compelluntur. en lef. r decrcep. reiſn
aüt ꝑ fideicömiſ. qua pꝛidem cõtracta ſunt: res bo I Mpꝛ. goꝛð.a. pꝛimanio. di.l. eniim.
aonul he⸗ noꝛũ quas poſtea pꝛopꝛijs laboꝛi⸗ Ndebituʒz non inficiant᷑ hii . d indicem.

2 nõ feci:merito bus queſiiſti:iqetari minime pñt.
ibe reneen me alherra diocle. et maxi.aa
miſſus. vt ar. 1.
ff detribut. pin Lt. Cc. feliciano. ”
beredé F. f. 7 de Jue ſemi ſint hij quoꝛũ pꝛe
peculle.l. ſi ſeru⸗ cibꝰ feciſti mennonem do

vypothecaria:tñ ſi
res heulij fuerit
obligate ſemp te
nek manumiſſus
⁊ facit.ff. ð act. et
ob. ſerui
Romiſſe. ſecus ſi ꝓmiſiſſet opas.qꝛ nõ tenet ꝓmiſſio niſi pꝰ
anumiſſionẽ.vt.ff.de liber.cq.l.fi.⁊ de op.ii.vt iunſiur.et
demanu. teſt. l. ſeruũ te. c ¶ Per infactũ. que extraoꝛdinaria eſt
⁊ ſic loquitur.ff.quarũ re.ac.nõ da.l.fi.S.ij.et ar.ff.ſi quis ĩ teſt.
li eſſe iuſ.fu. l.i. Sed ↄtra.ff. ̊ dolo.⁊ elegater. S.ſeruꝰ. vbi de do
10 der Bo ii i ꝓmiſit Ernus domin o.
cet tꝑe.ſignat᷑ ↄtra de noxa.i.i ſʒ nõ eſt ↄtra.qꝛ bic nõ di
cim ꝙ ſeru? eẽt. e Ob ei. matris. õ Porrantz dñs.
g 4Venekſed hec furti actio vñ naſcit᷑.Rñ.io.ex furto in ſeruitute
cõmiſſo.nam que d abatur in dñm noxaliter:nũc ↄpetit in liberiũ
⁊ ſic de pſona in ꝑſonã facit ſaltũ.vt bic.⁊.ff. de capi.dimi.l.tu⸗
telas. S. iniuriarũ. 7. S. de noxa.ll.i. ⁊ de act. ⁊ ob.ſerui. denoxa.

lqui ex plunibꝰ. At cõditio furtiua non dar᷑:niſi liber ↄtractet. vt
de condi.fur.l.quod ab alio. .——U
vtallegss.qdempto p eculio, quid ſi donaſſet peculiũ ma

—

mi eos cõueni.quia inter domios
ac ſeruos iudicũ nulluʒ conſtare
poteſt:ſiue poſt delictũ manumiſ

An ſer.ex ſuo fac. Oñ ſt. vel pꝛi.

numiſſo.Rũñ.cõueniri poſſet. qꝛ nõ intelligit eſſe peculiũ qð ſibi domĩo
debebak. vt. ff. de pecul. ſʒ ſi dãnũ.S.peculiũ.⁊.l.ſi noxali.G.qð ãt.aʒ.
vel ſubaudi maxime adepto.nã tũcidẽ eẽt. vt. Z. e.l. i ⁊. ij.
hue ſerui. cõueni. verberãdo. vt. ff. de fur. ſerui. in fi.⁊.j.de pa.po.l.
Mcõgrenti? K Nulluũ. vt. ff. de iud. lis. niſt in caſibꝰ. vr in. e. ti.l.
vix.
¶Patitur. niſt in caſu.
vt. ff. ſt quis reſta.ii.eſſe
iuſ.fu.l.i.⁊ in alio.vt.S.
de peti. bere.l.fi.in q̃bꝰ
ẽ ſp eciale. Et diſtingue
bic ſt ſeruꝰ d eliquit ĩ ſer⸗

ſi ſunt ex antecedentibus poſt da⸗
tam libertatem eos nulla ratio iu⸗
nsa dominis quondam cõueniri
patitun. Sane ſi poſt mãumiſſio⸗

J in cã.qone. veni
nt em̃ vicini ⁊ di⸗
cũt oẽs res eẽ ſuas mo

Aquos obnoxios debitoꝛibꝰ
fiſci eẽ pꝛoponis:poteſt videri nõ

niciii . biles imobiles.
eſſe iniquũ qð deſideꝛas:vt ad ſo⸗ E.unenti offico indi

lutionẽ per officium pꝛocuratoꝛis

* uar cis:vt bic.⁊.ff.de ꝛe iuð
compellãt᷑.naʒ ſi queſtio aliqua

diuo.§. ſed illõ dʒ dici

Zt.; „ 2 2 5 . .1. 1.276
reſert :idcoõcedinoopoꝛterectii mrdioatt na r
ipſe pꝛoſpicis.I Mpꝛ.diocle. er⸗ ob eis doerame
cõ fiteat᷑ ſe deb ere debi
