He Aii ſe t tam Rderiveale icican d lirrunt ſiprern, volnn Partinen kanc aueſtrtet
e ans one ſſſe le ptüeſtrelicti:n t: iam pꝛidẽ in eius plon ee inius eo
Phen luiſſe le tueltrel iſſum lit:iam p usme te⸗ üs uß ſid erato
4. qua :ſed fal VvO ee) iaſcrip deicõmil 5 ſtulit: inusmarc cto ne en eſt oſtie t ñ bʒ
Ntk elnon : icir 5 ſtari ei cu ſiue ſi 7 ſi palaʒ : q diuusm nomen ꝑ dy.. tö. v lbittſficaer req;
nuit irai bievie vt ſte ut legatü ſſtt: ſed 2 ſi ifan. te: cauit: cuius duxerat. c. b l de md ve
uun rorda N i etinõpo direrit: v if⸗ t iuckcau teſtatoꝛ in. ſit: veruůͦ ab zemuela hn dñ
n SD ? gb eop toꝛimale ſiactauent ſtamẽto anin vlin i 5 etur validi,ſei uͤm
ig ,. Eſe faẽé aptetelta lerſus eũ gciꝰcõ ad pꝛefectos ſalua man inta detan alia neenin
l Phere . pan 7 oces Nhler aut ſtatus 9 38 a P ta relicta . tis volmn noſmetendra pmã
nieſe 4 Rcteetram. ſtasve dicendũ: ſi egat ei qð colegata nib? eis da denega aonnen ng ußs
nönei Alus t. i e a.§. idẽ erit di ouit: denegai ſpecie de pceptio egatũ ei non d bides xHꝛdi inſti.
age len Tenie erſamm anio:crq rd is ent qo:? lega H as
daſ manengfedes dn ccepit pſe r. 6 tisent cs in bõis SeNEiTeze
nnul ul 5 ſe ri. 5. teſtoa fil defenu . fideʒ acc ſt fiſci ca in b. tia. ſed v iſqᷓ dixi. et 5. ve bi. inſtit.l.
12 lot. 1. 5.l. iſtatim fiſco iuris tẽ. potioꝛ eſt rꝑ ſeq̃n d ex bi 4 P eſt. ar. 5. 5.
ul. bi. 2 falc 1 Mfraude M volun ö inſtitut v ioꝛe. 7.5. er vyt ibi d ac. in Pn. idicauit. a
pen 5. de vulg. II le. F. qᷓ in p̈ teſtõ SdeG diruie eGadt b. in fl.
n Eaer toFſ... I ve poſtle .ꝛqd noeein onen⸗ bie ra⸗nkſi, 1 e.l. ci iduxit
et0 ſub. ex eleg. nõ hereditatis.. HZl qᷓ. e Zren ar Faaes Niisg lethdine omé teſtöꝛ
S. a. C. deleg t berel bereditatis ctebant que non i. lll vedtoꝛ F.ſe bis. ſz ſol. egata. cẽno
. n algrssraule⸗ aliam. epetebant que RekaRsarsiist- Ab eo leg
hon ⸗ uit.i. ſuccu jj beredi 5 ei cui. F. fi. ius 4.5. fi.n 5y ebis q̃ i te.
ii i ec Cbtun erazket “ 1.6. D
inin mö funt H l.ſ. eo. bere
n aſihon Reje un ,5, moueli. vt⸗
1 4 nar abae querelam
i
hlbe

2 el anſerunt. vt . debis q in te de l ij. Tiſ de iut. ſl lcti. F cuͦ er ci.

nec obſtat.S. de leg.iij.ſt iure.quia in alio cãu ibi loquitur. ⁊ eſt ſic ad ᷣ

qgs hic dicit. S. de bꝛ inſti. l. fi. *
te. delen. l.iij. ⁊. j. deiur.fiſ.l.iij.S.cũ ex cã.nec ob. .d ele.iij. ſt iure. vt. g.

6 Denegabitun. vt. S. de bis q̃ in

audius dãnatus.oliʒ erat alia pena adulterij quã ho dixi.b.

Mdie nã hodie gla⸗

dio ferit:vt bẽtur.G. ð

adul.qᷓ; uis.in fi.vñ ho

8Ad ſiſcum. no. regu⸗

lam ꝙ aufert᷑ indigno
applicat᷑ fiſco. vt ⁊.S.
de inoffi. teſta. p api..
meminiſſe q̃ fallit. S.e.l.
poſt le.S.amittef. ⁊.j.e.

l.fi. S. fi. ⁊ facit ad.l.iſtã

inſti. de hẽ. inſti. S. ſeruũ
7.S. de vſufr. le.l.vxoꝛi
maritꝰ.⁊. C. de ſe.nup.
l. qui õ le.⁊.õS.ð ri.nup/
ti. pfectus.

lierẽ. ⁊ ſi. i. ;uil. ſ.
deceſſerit infra annũ:qꝛ

Pinde ẽ ac ſi in militia
deceſſiſſet. vt. S. de teſt.
mi.l.ꝙ ↄſtitutum. ⁊ fa⸗
cit.jſ.e.ti.l.miles ita be/
redẽ.S. mulier.

4 Eredi.non aufer/
A1 Nrrcu eas ex codi
Alllio hon bẽat. ad qðᷣ ẽ

a Unter beredeſ. nã in

d

uerunt. ⁊ ſic nibil

8.e.poſt legatũ.S.q pᷣn
cipale.⁊.l.reſcriptuʒ. ⁊

q̃.S.qui ꝓ parte.

d ¶Accepit. deſtinatiõe

vt pꝛelegatum.

ſtituit ticiũ ⁊ ſeiuʒ equ
liter. ⁊ in codicilliſ dixi
ticium citra ⁊ ſeiũ vltra
rbenum bie debere. qs
codicillos ticiꝰ falſos
accuſauit ⁊ ſuccubuit.

2 ſic amiſit dimidiã eiꝰ

ꝙ eſt citra rbenuʒz: quã
vid ebat᷑ bĩe iure plega
tionis.vt.S.de hꝛ.inſti.
ex facto.⁊ oↄfiſcatur: ſʒ
aliam dimidiaʒ retinet
iure bẽditario:cum te

1T.

bitur:niſi hoc euidenter teſtatoꝛẽ
poluiſſe appareaet. IDem.
c Laudius ſceleucus papinia⸗
oſalutẽ:me uiꝰin adulterio
ſempꝛonie dãnatus eãdẽ ſempꝛo
niã non dãnatã duxit in vxoꝛẽ:qui
moꝛienſ eã heredẽ reliquit.quero
an iuſtũmatrimoniuʒ fulent:⁊ an

mulier ad hereditatẽ admittatur.

iñdi neʒ tale matrimonium ſta⸗
re:neqʒ hereditatis lucrũ ad muli
erem pertinere:ſed qð relictũ eſt
ad fiſcum ptinere.ſj⁊ ſi talis mu
lier vix heredẽ inſtituerit:⁊ abeo
quaſi ab indigno hereditatẽ aufer

n dicimn. BSez.

I n Bliereʒz que ſtupꝛo cogni⸗
ta in cõtubnio militis fuit:?

ſi ſacramẽto miles ſolutꝰ intra an⸗
nũ moꝛtẽ obierit:non admitti ad
teſtm̃ iure militie factũ:⁊ id qð re
lictum eſt ad fiſcuʒ ꝑtinere ꝓrime
tibi reſpondi. .
Eredi qui falſos codicillos
eẽ dixit:neqʒ obtinuit:hrdi⸗
tas non aufertur:ſi tñ aliquid a co
hr̃de codicillis accepitꝰ: eiꝰ actio
denegabitur:itaq; ſi bonoꝛũ inter
heredes diuiſionẽ defũctuscodi⸗
cillis fecerit ꝑtes quideʒ heredita⸗
nas in quibꝰ legatũ conſiſtere nõ

potuit tenebit:ſed falcidie bñſicio

non vtitur:ſitm̃ in amiſſis poꝛtõ

ſtamentũ nõ deliqͥt:non vero iure legati vt ex codicillis.qꝛ ei a ſeipſo le

gani non põt. vt.ð.de le.i.l.⁊ q̃dem.ſeiꝰ vero hẽbit totũ vltra rbenum.ſ.
dimidiã iure hereditario.aliã iure pᷣlegati:de quo pᷣlegato ticiꝰ fal.nõ
deducit ſi iñ̃ eſt in ꝑte ofiſcata:qᷓ;tuʒ ẽ in fal.quã vult retinere.ad que ẽ

ſ. ti t.ij. l. nenſenni?.
b ¶ Mon vtet. in ptibus q̃s bʒ ſei iure legati.
c In amiſſis.i.ablatis vt indigno ⁊ fiſco applicatis.
Um tabulis. fratris.ſ.ſui teſtatoꝛis.
BDHDetis.ſ.alijs in ſubſtitutione pupillaii.
ilij.i. filij fratris qui ſunt ſubſtitui.
S ieni cni erant ſubſtituti.
b Poſtulaſſet. r per. boc teſtiñ impugnabant pꝛis.vt. C. de bere.inſti
ti.ſi pꝛ tuꝰ. ⁊ ꝑ oñs pupilli. vt. S.e.lj. in pꝛin, ⁊. lpoſt legatum..qui

i

pꝛincipale.
¶YPatrui. a quo ſubſtituti erant fllio ſuo.
K artem. b abebant enim coheredes in ſubſtitutione qui non accuſa
perdunt.ad quod eſt. ᷓ. l, pxi in pꝛin. cu ſuis concoꝛ/

l¶Un ea. . cum ea.

dantijs.

in Mon blacult liettalij ſit concubins.
¶ Eius.ſcilicet patroni.
o ¶ Qui concubinam. ſcilicet aliam.
P) Relictum eſt. a patrono.
441

4

nibus erit ꝙ falcidiaʒ equitate cõ⸗
penſatõis recuſaret.
Dem.
Vm tabulis ſcdis pater im
CK ubeni filio fratnis filios co⸗
heredibꝰ datis ſubſtituiſſet:ac ſpᷣ
ſtituti fratris filij poſt moꝛteʒ pue
rimatrẽ eius ꝑtus ſubiecti re po
ſtulaſſentꝰ:ut hereditateʒ patmi:
legitimã obtinerent:victis auferẽ
dã eẽ ꝑtem hereditatis ex cã ſub⸗
ſtitutionis m̃di:q; ex teſtõ ſᷣm ſe

on denega bitur. ſcʒ liberte. excuſabitur ergo libena ſt pꝛo⸗

no ſuo non con
ſentiat: cum ille
concubinam ali

am bẽat. nec.n.

plureſ poteſt ba

bere. vt in autt.

quibus modis/
na. efficiun. ſui.
ſt qͥs autem ð̊
functus. coll. vij
ſi autem non ba
beat ille aliã foꝛ⸗
tenon excuſatur
vt.S. de ↄcubi.l.

dictam ſniaʒ non hr̃ent. Om 1 Sleno bono

ſtupꝛum in ea ↄtrahi non placu⸗
it que ſe nõpatroni ↄcubinam eſ
ſe patitur:eius q ↄcubinam hũit
qð teſtamẽto relcũ eſij:actio nõ
denegabitur: idqʒ in teſtamento
ticij caſſiani clariſſini vini qui mffi
nam ingenuam honoꝛe pleno di⸗
lexerat optimi marimiq; pꝛinci⸗
pes nr̃i iudicaueruntꝰ:cunus filiaʒ
quaʒ alũnam teſtamẽto caſſianus
nepti coheredẽ datam appellaue
rat:vulgo queſitã appuit.i Cũu
hĩdis nomen mutata volũtatepĩ
familias inciſis oibus tabulis ĩdu⸗
xiſſet:atq; iõ fiſco poꝛtionis emo⸗
lumentũ adiudicatũ fuiſſet: eam
rẽ legatarnisnõobeẽ ꝗ retinuerãt
voluntates:diuo marco placuit: ?
iõcum ſuoonere?fiſcũ ſuccedere.

ſenſerat: quia cognouerat matrem ? benefecit.

—
–
7

re.vt concubinã
tamẽ vxoꝛ habe
tur plenioꝛi:cum
dignitatẽ per vi

mum habet. pt. 5.

de lega. ij. l. iteʒ

„

timo.

8Pudicauerut

ſcʒ vt valeat reli
ctuʒ. ⁊ dic ꝙ caſ
ſianꝰ babuit ruſ
finaʒ concubinã
⁊ tandeʒ inſtitu
it bered em neptẽ
ſuam teſtatoꝛi æ

ci dedit cobẽdeʒ

filiam ruffine:qᷓ;
filiaʒ appellaue
rat:vt eẽt ſibi cõ
cubina:⁊ ita po⸗
nitur appeilare.
j. de iniun. l. item
apud labeonem

§. appellaf. 2.
ſi quis virgines

ſed ipſa non cõ⸗
vt.ð. de concubi.

l.i. J. penulti.⁊ ideo querebaturan amitteret ſuam partem beredi

tatis: ⁊ conſtrue cuius filiam vulgo queſitam

nepri coberedem

datam teſtatoꝛ caſſianus appellauit: q; alumnam apparuit. ſcʒ
eſſe in domo caſſij nutritam.ſed hoc non impediret.vt.C.denup

quod non placet.

iii.ſi quis alumnam. Item nota ꝙ quidam faciunt.ꝭ.vulgo ⁊c̃.

poſtes incidit.

u (Kuiſſet. immo venientes ab inteſta. debent babere. vr. j. ſi ta⸗
bu.teſtamen. nul. ex.l.i. . ſi beres. Sol. bic vt ſoli beredi noceret
non vt inteſtatus deced eret poterit ergo adiri bereditas:ſed be
redi aufertur per fiſcum. ibi autem voluit pꝛoꝛſus inteſtatus ce

dere non ſoli heredi nocere. vel dic vt ibi.

x ¶on obeſſe. vt ⁊. S. de bis que in teſtamen, delen.l.lij. 2 flna.

7.S.c.l. cum quidam. in fi.

2/ Suo onere. vt. z. ad ſylleia. cum fiſco, . ad trebellei l. marcel⸗
lus. F. fina. ⁊. ]. de iure fiſci.l, dicitur. ſed quid de erealieno. Rñ. vt

j. de iure fil. l. non poſſunt.

legato. . penul⸗

ſien
len
ſti
nit
1tln
füfn
dſti
ſpot
hone
ſteg

le
lent el
a
it
Ubing
lnſtieu
nepte
N
cchidez

Kinch

pplu
ſbie
iupo⸗

Ndle

Uulien
gberben
li
nins
onci/
Nlabi⸗
becdi
leen
unſ
den⸗

panß
ſ,
ecet

aͤbe
goe

ſne⸗

gech

7171

cenſi.quẽadmodũ./⁊ MHec ꝓpe.boc eſt ſᷣm dictũ.ad að
.3.e.l.indignũ. 2. ſ.l. pxi. 5. i. ⁊. j. de iure fiſci.l.eius q̃. I. pe. fi.
90 Salec igit᷑ ſi iuris ar.cõtra.v.de peti.bere.ſʒ ⁊ ſi le.S.ſcire
efenſtionẽ.q lucrat᷑ pꝛo cultura ⁊ cura:vt inſti.de rerũ diui.
„* qs a nõ dño

1 Eredẽ reſtituere.ad qðẽ⸗ Q.e.l.i...l. pri. ?. C. de agricol. 2

ris.q̃ ẽ vt nõ valeat ꝓ ea ꝑtelegatũ.

2 Gubonceet. Eredem qui ſciens deſun ſpondi:non enim rationẽiuris ac
alc vaaf aoi vindictam omiſit:inſup poſſeſſionis varietateʒ inducere
Monttaun no⸗ Pabutt fructus: omnes reſtituere dunſionem voluntatits.

enger tall cogendumeriſtimaui: necpꝛobe MAulus reſpondit.
dunagecen S. deſideraturum actionẽ confuſaʒ Iſcnptis heredibꝰ ideohe
. nepuis. .letj leſtitui:deceptum autem ignoꝛan/ reditas ablata eſt quod teſtatoꝛa
Sſt ignoꝛans.et tia facti bonefidei poſſeſſoꝛis de- liud teſtamentum mutata volun⸗

ti bonis F.ſ. æ enſionem habitumiz ante motaʒ tate facere voluerit:ꝛ impeditus

Deſtis qui. vt indig.

digno: A cetera que capitiure brditario. na gntegrũ. qm̃ in eo fraudẽ
nõ cõmilſlt. ad ꝙ é. S. e.l. heredi.i.rñ..l. beres, ⁊.i.reſcripti.ſʒ õ videt᷑ qꝙ
totũ ꝑdat:vt.l.brdi.ij.rñ.ſʒ ibiĩpugnauit volũtatẽ torã.q ſo Rõeʒ iu

arietatẽ.q̃ ẽ vt eãõ ptem ꝓ

berede aliã ꝓ legato poſſideat. q PMaulꝰ. at. F. igit pcedẽtibus:

alias.l. ⁊ incipit ſi ſcripiᷣ
r ¶ Nideri.nil ẽᷓ pcipiũt
lſtituti. vt ⁊.S.ſi qͥs ali.
te. p. l.ij.⁊.C. ſi qͥs ali.

Jq̃ aufert᷑ ⁊ fiſco
pplicat᷑: vt.j. de
iur ſiſ.l.cũ moꝛtẽ.⁊ fa.Sᷣ
ſo.ma.ſi ab boſtibꝰ.S.i.

NOiꝛtiones. eon pa
Mrronoꝛũ.

ſad mebil. pe. ſcilicet controuerſiam ſiratio fni- abipᷣiseſt ab vniuerſo iud ciopꝛi Miberop ſuoꝛũ.

ſe ſenelane cauuʒ ſubducatur: nec impꝛobe oꝛe receſſiſſe eum vidernr.

aream. (confuſam actionez reddi poſtla En amoge⸗
Am quita VYturum. I Dem Dauume em vxoꝛisnon
d, m quitacitum fideicõ⸗ Zefendit: vt indigno dos aufenur
5. de pen. berel. Miſſum in fraudem legis ſuſcepit 7CAulus.
baonie rt C. eos quoq; fructus quosante liteʒ õ fſiſ
HZ S motaʒ percepit reſtituere cogen/ cõ endicantur: ain moꝛtem liber
cum quibꝰ veni dum. reſpondi:qð boneſidei poſ toꝛum ſuſpecto decedentiuʒ nõ
Um ſmeiue nnte ſeſſoꝛ fuiſſe non videtur: eremplo defendenint?:omnes enim here⸗
percepti a male, bonoꝝa ſiſco vendicatoꝛum poſt des vl eos qui loco heredis ſunt
ſdei poſſeſſoꝛe. mMotam de tacito fideicommiſſo officioſe agere circadeſuncti vin⸗
olirepꝛerento. ontrouerſiam ante pꝛecia fiuctu dictacõuenitt. ¶ Mipho.
rũ fuctuů:ſed c Um pcepta cum vſuris eſſe reſti⸗ Nraczll ſui pupillino
non ante:ſed po, fiuctuum quoꝛum pꝛecia ꝑcepta ſum teſtamentum dirit non pde⸗
ſtea coꝛrigi qd fuerant. quod ſi fructus in vſuha- re ſua legata:ſi nõobtinueritꝰ op
vſune dieit. buit eoꝛum pciatantum reſtitui ſa tima ratione defenditur: æ ſi liber⸗
d e Poſt motã. B tis enit. ſed dünml⸗ bonez 20 H eneclr d
lege cũ ſequẽtb⸗ erit.ſed diuus ſeuerus bonoꝝ tuʒ patris pupilli ſui nomineꝰ ca⸗
e¶¶ꝛecia fctu tacite relictoꝛuʒ citra diſtinctionẽ pitisaccuſauit:nõ repelli a bono⸗

nmn.. timatoe tempis fuctus dumtarat deben nizpoſſeſſione contra tabulas: qa

fructuũ. . S . —
fꝗSed diuꝰ. co Non etiam vſuras eoꝛum benigne officij neceſſitas ⁊ tutoꝛis fides ex
ngens auad gen decreuit quo iure vtimur. /o cuſata eſſe debet. nec quiſq; iudl⸗
1 fa. 5 de vſur. l. Mis vniuerſis ex cauſa taciti fidei· cum calũnia notabit tutoꝛẽ ꝗ non
cũ quidã.S.in ta Ccom.fiſco reſtitutis:heredeʒ onꝰ ſuis ſimultatibꝰe gccuſationẽ ſub

He Idepei ensalieninon ſpectare conuenit: noie pupilliinſtitnit: ſ cogẽte ſo

g Bonis. bere/ Nec aliud ſematur moꝛte nõdefen te matre pupillipł ſibertis patnis/
2

ſubaudi ad:ſ ſaſi quid tamenobaditam here⸗ inſtãtibꝰ: ⁊ ſi tutoꝛ reũ aliquẽ po⸗
b llion defenſa (litatem actionibus:aut ſeruituti ſtulauerit pupillinoĩe: iõ non ſit
ElDdnta buſ confuſis amiſenit auxilium re executꝰ qð interi ad pubertatẽ pu
181 amiient 5 ſtitutionisnon arcbinn g ꝛo pillꝰ puenerit: nõ optet diciĩtur⸗
diſtingue. vt.5l. Parte heres inſtitutus pꝛedlij lega pillianũ eũ ſenatuſcõſ.ĩcidiſſe diſ
dre ciel. lim acceperat ? hereditate? nõ cxretaſut. n. iura q;uis pluraĩ ean⸗
tub lacto .ſ. capienti reſtituendi tacitum mini dẽ ꝑſonã deuenennt: alid tutoꝛis

k Erptelesatů ſterium ſuſceperat: q;q; legatum alid legatarij:? cñnõ ſue ꝑſone iu

. an ge. Pe0 ipſiusparte non conſtitiſſet: re:ſ pupilliaccuſauerit ꝓpꝛiã pe
ieoqꝗ; Poꝛtionem iſtam pꝛohere nã mererinõdʒ.deniq; pupillore⸗-
depoſſideret tamen eipꝛemium lictaĩ eoteſtõ niſia pꝛicpe ↄſera

vt. S. d ele. i.
l.legatum. §. i.
m Hoſſid ere, ert „ n , Ke F er
dbarurid integnum eſſe relinquendum re⸗- ta ſint ꝑeũt: adeoille ẽ accuſato
aukerenga ytabbb MM

x ¶ Guſpectos. qꝛ ſuſpi
clo erat eos ab aliq oc⸗
ciſos.ac. ꝗ ? Defende
rũt.i.nõ vindicauerunt.
3 6]Meredis. vt bonoꝛuʒ
poſſeſſoꝛeſ:vt iſti.ð bo.

poſ. 5. qs aãt. ¶ · Offi
cioſe.i.cũ officio ſilue pie

tate ſiue affectu magno
⁊ ceteris.⁊ ſic ẽ S.ð.e.l.i

Vtoꝛem. ſui noĩe
liud ſi ſuo. tunt
enim ꝓpꝛia perdit lega
ta: vt. j. e. l. in fi. ibi ⁊ cũ
non ſue perſone ⁊c. 7. S.
e. l. poſt leg. F. ei. . F. a⸗
mitteꝛe. Itrez ꝙ dicit no
mine pu.dic.i.pꝛo vtili⸗
tate pupilli ſuo tamẽ no

mine: vt. C. de bis qui.

vt indig.l.polla.
b / Obtinuit. i. ſuccubu
it:vt ⁊· C.eo.aliaʒ. ⁊ fa
cit ad hoc inſti.de inoff.
teſta.S.ſt tutoꝛ ⁊. S. de ĩ

dam.
c GWatris. ſ. tutoꝛis.
d ꝙHom ine. ſecus ſi ſuo
vt.j. de iure patro. eum.
e Bimultanbus. alio⸗
quin aliud eſſet:vt.C. ð
admi. tuto. l. non eſt. C.

qui accuſ.non poſ.l.ij.

accur.
f ¶ Patris.ſ.pupilli

gNRâöncidiſſe. ſic a.. ad

turpil.l.diuus.
bDiſcreta rõ ad om⸗/
nia pꝛedicta.ſ.
i ¶ Pupilli. ſcilicet nomi
ne.id eſt ad eius vtilita
tem. vt. C. ð his qui. vt
ĩdig.l.polla. ⁊ qͥ accu.
non poſ. l.Om ñ—ê—0.
K¶ Pereunt. vt et. C. de
bis qui. vt indig.l.pol⸗
a. et ſupꝛa.eo.l.poſt le,

Gile. l. tutoꝛ.

offi. teſta. aduerſus. F. i.
et. C. de admi. tu, cum qᷓ

2 -

Liber ⸗
S ,⸗ t modꝰ adimpſeat᷑:vel legatariũ nõ ſteterit quo min? ad/ D ei.
Zauſſbe alige non eſt bie ſek. d wilncigſt. . iaͤes ſabi. cribit enton anuhfe enie bis are dervi⸗
DE ere . 5 . r = „Hk.]. V. OD.l.
auliber re. in Krmüd babemns 3u0 auerur e aufernc aſ 3s bls.
o Exr ſenatuſcon. chlus nomen non babe llus. §. fl. videbatur aut 4 w.5.per. Ppup. vadqdebictertid me ſub mẽbꝛo ð coõö
rr ſſco applicandum. or:j adircbel. marrellus Fn ita fidei in fi. .vt. . e.l. in. 5. dies. lz dltes eß olinen nbmeh⸗ 0
5 gic lge⸗ quia de ſuo largitur: vt arg.]. de iure fll. le ita ðòð dies atioher door
teſtamentuʒz ne⸗ g e, e „. iHil ho eſ iſe
m 2 9 ioaſcribitur: aut ſi nihil hoꝛuy no eſſe ven ſo vt n
Vongunnennkki n8 defenſoꝛ 7 ul palt ide; inodnt pꝛeſentiabſunt:niſi ipſa babeat p ditio ſe
a yt pedar raltei 4 ſabinus ſcriplſit ad vitelium ins ↄditio inſit. CLũ dies certꝰ aſcrip õ
detamen uupvgnat l) rc n gzuisdie erit ſeü bĩrs. in fi l. ? gin
diosvtge beſt eg F Iquilibet hereser onuſ tuseſt quisdiesnoncdli ven ſen cogtiones. ite
Sener. Patcete⸗ ſtamẽtotacite rogatꝰ fue- ſolui tamen poſſunt: quia cenuʒ ꝛeſetia. i. pu ſe
. E ilaie⸗ Harets /Lzicnian ante uẽ legis falci eſt ea debitumiri Dies aũt incer re debenk. ſicx. Z. cher
eſt ſocer. vt. . ſol. ma. l. rit vt quadrantem n eg ereder ſt cum ita ſcribitur.heres me dele. ij. l. ola. 2. . por
uia barenio: auaſi de qie bencſicio retinuit nõ capienti tus eſt cu NMaʒ di ⸗ aß di e ce.l ſdi
ndo dnr Khaſorae neſtitnat: eque loctserit ſenatu⸗ us cum moꝛietur. x. dato. Haz d.. mn dt. u de
quia vyoꝛ. ſ. filia ſote reſtituat:eq m multuʒ intererit em inceruz moꝛshabet eius: ⁊ i6 reg. iunlin oiby. m
eratnon capax: erido ſijl. neq; em multuiz interer s he Fffallit. . ad treb.
videbatur ſocer inſtiru / ( ter tale fideicom.⁊ cum quis id ilegatarius an edecellentae⸗ .(.ephkaʒ. F. fl. 2.l. nia
tus vr ac ſilläͦ pernent; Une hereditate peuene redem eius legatum non tranſit: bNr deanet ſin
ge seei quocad ſe exherecditateperuene- red non ceſſit dies vino eo qʒuiſ arlel ſiia. ſut ſ
crniſabparer ee nt reſtinere rogatus ſit. Api. quianon celit o äbrdẽ AInẽ 5. Pkdiclillia t ſnn
garei ennnanl. Iteſtm patris iure factu, ceni fuent moꝛiturũhĩdẽ JInẽ Zeykdicillets t
non intelligitur. in pꝛin. Ae it qam̃ de iu-⸗ aut ↄditiolegatis veluti cũñitale⸗ (Eai inſtt. ap
2. S.i. .S. in fraud em lius negauerit qm , 2. Qð er arethuſa natũ fue-⸗ qd eſt qñq; exna 36
ſz an contra. C. de ſei/ Iſputauit non iudiciũ defuncti gamꝰ. Mðex arethu tura vel qualita con
.ʒHõ it aut accuſauit: retiet rit heres dato:aut fuctus gex eo te rei legate: vel ad
belte Put. ate inpugnauit aut accu .fundo pcepti fierint heresſdato: panu aretbuſee?
5 ſZib teno. ilicite deſincti luntateʒ. I Dem. fundoꝑ puluen legauero? fuctibꝰ: qñq; ær
alla non cagaet gener ſocerum heredẽ aut ſemuʒ quẽ alij non legauer „ litatelegadu vt
aKemaner al oc . — Belki, taciti fideicõ. ſu⸗ ſeiodato. NNdpian puũu quẽ alij nõ le
C. de cadu. tol. . pꝛo reliquerit ta 2 i.. ditionũ quedam ſunt gauero ſeio dato n
cundo.⁊.,3. e.in fraud es ition eʒ ſola ratio paterne affecti 9 9 cc 4 vnſ. fi. u
Srgrc conne rene Prulc 6admittit ꝗ Alpic ſceno⸗ que quandoq; impleri poſſunt ẽt Pofft. cum
le ikihmouvrbi⸗ lan clanchins notat ſi viuo teſta-⸗ viuo teſtatoꝛe:vt puta ſi nauis ex Sez oneran die⸗ de
eg guude C 11 . 5 ſt nã aſcſaz SESappoſit?: al. ſ mon
m Fim iekalie de⸗ deceſſenit is cui illicite legatũ aſia venerit.nã qncũq; venent na aig:t.. dean.
rien Pönbeoes dein⸗ dellennn erat:non a ſiſco hoc ven uis cõditioni panitũ Gidet cned lelei⸗ deleiil .
gula e eee J . 1 fe. iſi tetelta Kita. 5§. pegaſus
ol ten bap F. nenini qicatur: ſed apud eum a quo reli⸗ ſunt que non niſi poſt nen ito sagin gan 8
Fbeng. nmeltreinanet, toꝛis veluti ſi.x. decerit: ſicapro z alis in flicto
dhe . sr de umnclileamaud. lium aſcendenit. Ham vt paruiſ · (diẽ incen iᷓ b
Verenonoton . Expplicit liber.xxxiiij.digeſtoꝛum ſe quis cõditioni videat᷑ etiã ſcire dbeſtihulan
Supꝛagler eſt velega Incipit liber. v. digeltoꝛnm et debet hanc conditionẽ mſenam. ſas ugeme
tis:in quibus quia qu PaE uluess. an ouc cerit idetur Z.5. deↄdi. inde.
doq; ponitur conditio dnhii etdemõſirt6 Manmn ſio ſan e l. qui ꝓmiſit. . .
demonſtratio modus ? Se conditionibus em 0 temperaſſe vo untati. gqgß di.le. ce.l. ſi di V
cauſa: ideo de bis dicit nibus et cauſis et modis coꝛumg BGtinuit impoſſibiles odi es. Itẽ in diei cel
Eſt autez conditio que tis ſenbuntur ——8 — ſtõ aſcniptas ꝓp nul ſione differt pur
dam legati ſupenſio oau teſtamentis ſcn unt Apianus. noeste mpo. àditionale: vt
ſeu confirmatio pendet Egatis que relinqun J his legatũ eſt quib pa autẽ ſub ↄdi. .
PDemoſtratio eſt q d in ies certus aut con ei Hõ ceſſit. fa.j.
. g necget Krliauiuun ſuaſto j;tü brs. ?..· e.l. beres meꝰ. 2.l. qteſtõ. ⁊. bec ma : ibr
. magis legatum NM. itis pꝛecedens ſuaſio q tũ brs. ?. ſ.e. l. beres me. v.l. oditionale. vt. . e.t. l. oditõe
Wr niomalo ang Peotntetekarcaß compulſio a no AsAnolegeten iſg ee H .
ſteltamen cuiuſdam remunerarõ nis a lltey G. ſaera 7,3. i. .le. l. cñ certꝰ. ⁊ de Zbẽ. emp.
bis expꝛeſſa. Modus eſt de ſuonon Atanlon⸗ relicto pꝛiuatur: ſicut Reibulatez.F.ſacra . de ſraug⸗ idez ſi dicã qᷣ me ert cñ mo ſ
legarsrio deret enanononrezuur videndũ ergo de natura Cdebtrongn. le.i. l. v. H. i. T. vi. 3 .
Beoie enrcooddtioms eſtyt ſi it poteſtatiua ei obtempereturne Onginonu poſt moꝛte. ban anel ah adl⸗ betediſa
ictoꝛum/n⸗ dimpleatur.quo . 5 lI. l. qſitũ. æ. ſ. l. iuliꝰ paulus.
are debet non fiat quo minus adimplea uedã tm̃ poſt. vt. õ. dele. i. l. qſitũ. æ. ſ. l. iuliꝰ pau beĩdi 1
per eum qui obtemperare de ief. yt/C. de condi.inſer.l,fl.?.S.de di, tem queda tmp traneo. x ſic ẽt añ aditã bereditatẽ, ſt ãt berd
caſn i aa ben dic ü terie 6 turpis vel inboneſta ſi quidè exꝑ Dec aer ricio er eſit 5. i.1 no ↄditio aut ẽ caſual: ⁊ h et
iſti.. ib odi. deleiunpia ſa um ofſibililaliter ſi er pte bere tũc tm̃ poſt. vt. d.l. qu leri 2 ctignoruͤre eo cui pficit c adiplen
ie legatarij ꝓ nõ adiecta babeiunie “ 1b fiſi vo caſualis vel mix viuo teſtoõꝛe põt adim if bãdo. nortuo demu teſtoꝛe T a ſciere.
dis ponat.tũc em̃ legatũ viciak: vt in de e:F. ſequid in mixta vo le ri vyt poteſtariua:7 tũc ſii dado. holas: rtüct dé ꝙ dãdo.ſt
ta fuerit euent/ ſo ectat. vt. C. de ca. tol. . nNgr Birus romrſtetene⸗ ſi ãtĩ fcõ .õ el ſili ꝙ rato ↄtingit ⁊ tücet
garari adiuuat᷑ſi p eũ nõ ſi etii ſed ꝑ eũ in cuiꝰ foꝛtuituʒ iõis eſt Svo nõ facile vt ſi nupſeritilli vł iſti vel ſiliꝙ ral⸗ 1.1.ſt iã ſt.l. pu
vriveeandt ne legati, Hlarue Fo aule e do uſe n nictaltrtteſld itro teſtze rl oeler ſte inl T ete iſti. 1bſt.l ſ ql P
vt quis falſa d emonſtrario vel ca dicak lega fi. Matura o modi bli.?.l.oditõnũ.⁊. 8. ð br iſti.l.
le. S.ſi qs in noĩe. 2. C. ð falſa cã adiec.lel,ij.:.fi. Hatura o modib

xxxv. De condi.⁊ demon.
W 1Elam vt. nam p cene vel pꝛo ſed. Kato ncno ſicirri babeantur ꝓ pureinſtitutis dñs ? pater.
gallus eri fato.ſic ⁊.ſ.de bo.poſ.ſᷣim tab.l.i.S.ſufficit.in fi.ibi ſcientiam Alcta. alias ðꝛ er̃oꝛdinaria p ena ꝓ arbitrio ſudicis.vt.j.de ver.
oblcii ⁊c.⁊.S.de acqui.bere.l.beres inſtitutꝰ.⁊.S.de arbi.l.diẽ.in pꝛin. g. l. aliud. 5. inter. Oz hic a teſtõꝛe.⁊ dic ꝙ teſtatoꝛ iuſſit fleri mo
ndur ſed ar.contra.j.de ver. ob.l. cũ puꝰ. 7. S.quẽad.te.aper.l.ſi in duo num etͦ ab berede vel alias onerato arbitrio ticij quo nõ facto pᷣcepit
dnchne bus.⁊ ·C. de pꝛeſcrip.lon.tẽ.l.fi.⁊.j.e.l.multum. dari decẽ cuidã noĩe pene duplici rõenõ ↄmittit᷑.pꝛima qꝛ nõ arbitrat
unl kinnit. d M B ticius:vt hic.ad q6.F.
ſißgft bſona bonoat’ tronꝰ? legata pꝛeſtat: temperare numentuʒ facere iuſſus ſit: ſiis cu — * earen.
updl Rtlego vvivelin debet pꝛetoꝛ conditionem: vtet iusarbitriu eſtnon viuat:vel ad arbiter rfl. lorn ſta
eölhenne ituo te ſi celum oti⸗ . PDoſſir gqut rei grhitrari tuas. 2.l. in teſtõ. IAtem
ineſen digito teigene: Patrono heredibus ſciptis pꝛo eſſe non poſſt: aut rei arbitraino olim ni poteratrone
ſhuflt vtbic ꝛ.5. deccõ Poꝛtione debetur conditionis ex lit 0 Si ſeruos certos quos ma peneponi:qʒ bodie õ.vt
ia ginſel h. plende gratia. Si ita ſcriptum ſit minniſiſſet heres eſſe iuſlus erat: S. de his auepeneno⸗.
iied Rſim penona ſiin quinquẽnio pꝛorimo ticio fli quibuſdaʒ exhis antemoꝛtuisne ginſt. le penal
kſlinti onerati: vt pꝛeci· uijs natusnon erit: tuncdeceʒ ſeio ratius reſpondit defici eum con-⸗ z 8b beredeſpſtada
dan he ihai heres dato: ſi ticius ante moꝛtuuſ qitione neceſſe in eius arbitioer 2eleo puta ſidd ics
nlcs ta vt cclũ digto ſit non ſtatim ſeio decem deberi: iſtimabat Parere poſſet conditio- x rchte ſirrſno fe
ian tomaß guia hic articulustũc extremiqn ninecne. Sed ſeruius reſpondit aref der dtcerto l,
liz ſerl na. . ennii . ra oR . . 9 olit.ideo q; ꝙ i
dr relictũ de. x. vt in quennij tempus ſignificat. cumita eſſet ſcriptum ſift lia 7 ma Aen legatarſus non
(ir ſti. dele. F. fl. ſec termea viueretꝰ:altera iam moꝛ⸗ impletur nec recurrit ad

Nilin

cecii
R

qñq; etiam in ꝑ⸗
ſona beredis idẽ
vt babeat᷑ ꝓ nõ

ne
Onditõnibus pupillus ẽt
ineturoꝛis auctoꝛitate parere po⸗

tua non defia conditionem. Itẽ
eſt apud labeonem ſcriptum. Sa

arbitrium alterius. vt H

innuit. 7. C. de bẽ. ẽpt.

l.fi. 2. ſ. ð ver. ob. l. ſi qͥs

eſgn aspoſita ſeans teſt. Hecquẽquam moueri ꝙer binusquoqʒ et caſſius quaſi in- arbirau.
dnen commiſſarijvrſ. Pleta conclitõeneceſſarius hĩsali poſſibileseas conditõnes in teſta vSituos kencre in
* ad neb. lfacta. „ qudo ecẽpõt. Mam bociure po mento poſitas pꝛo non ſcnptis? num iterer ſticbu ppbi
nrge naiige⸗ teſtatis fieni non conditionis ex⸗ eſſe:que ſententia admittenda eſt ii⸗ erote c̃ ouo affte,
SE Saituma plcte. Item ſenus vel fliufnni ) Zpianus. reeſarergeran
aſn e⸗ d ari⸗ lias ſine iuſſu patris vel domim C0 Vtianeꝰ cautioms necel⸗ inſtitutionis ꝓpter moꝛ
ſi nut Ree and ditionem implere poſſunt: quia ſitas conſiſtit in conditio⸗ 0 eaſtin⸗ ba ie
le ciis plonis ſix. CO factonemo fraudaur. nibus:que in non faciendo conce nioni in viuis velnon.
afntclt arrszdel de Omponius. pte ſunt vtputa ſi in capitolium e e nec enemabar .
5 den tapterſtam pchre SnDlct teſtamento nõ cõ⸗ non aſcendenit: ſi ſtichuznon ma⸗ eordbon ſe d
nl côtra ta. ſoluet Mittitur ab herede Wlegatario vl numilcrit et in ſimilibus. Etita rens poſſet. aKat.
ogt⸗ e deeeeri cO qui ex vltima voluntate aligdd etariſtoni et neratio et iuliano vi⸗ 4 Aiuerer pura ln ca,
uninn de dandis can lucratur. q alicuius arbitratumo⸗ ſumeſt:que ſententia et conſtituni eeem.
len ſe e. „ . M on defici. ſi babes
plen non ſoluit: vt. S. dele.ij.l.cũ patronꝰ.⁊.j.de dona.lſi patronꝰ. ? nõ defici cõcoꝛdat cũ ſequẽtibꝰ iuniſeöſultio. tomadicirneratins vel
ſnuemmm j.ſi a pen. quis fuerit ma.l.iij.S.ſi filiꝰ.ſy cũ bodie h abeai ternrũ ſideeſt nõ ↄcoꝛdat cũ neratio ⁊ labeone:ſed ſabinus ⁊ caſſius cõtradi
Neince⸗ nec ſoluat legata etã cõiunctis perſonis vt inſti.de ſuc.liber. ꝭ. cũt ꝙ ſeruabit᷑ ⁊ ᷣm pꝛimã.ſ.non d efici dic ̃ᷣm aʒo.⁊.h.ſi tamen alte
onihti ſt vero teſtm̃:videt᷑ ꝙ nõ de.x.dandis cã implẽde condi.aliquid ra que erat viua tpꝑe teſtamẽti viuat in calendis:cũ em ſit caſualis con/
lulin babere debeat. peSPꝛeſtare. vt liberis ⁊ parentibꝰ liberti.ad ditio ea deficiente nullũ eſt legatũ:⁊ idem ĩ ſuperioꝛi poteſtatiua.hic ſe
indiͤt . qð eſt. C. de bo. pol. contra.ta.l.i.⁊ dic patronꝰ ꝑ etens cõtra ta. cus qꝛ ibi in ſuꝑſtitibꝰ ſi manum iſſio ꝑ caſuʒ eſt impedita ꝓ impleta
Oifan ꝓ tertia contra ſcriptos beredes. q 6 Kempare. vt nõ tota.x. habet᷑ condinio.vt.ð.ð condi.inſti.l.qui ſub ↄditiõe.S.quet.
uglen dent ſcnpto:ſed ꝓducet tertia etiã ad perſonꝗ patroni qui non gꝙ ꝛo nõ ſcniptis.ᷣ boc ĩtellige in ſeruis moꝛtuis.ſʒ ſupſtites dico eũ
atol fuit inſtitut: vt. .de le. pꝛel.l.is qui.S.f. n Oent.ſ.dari iuſſas manumittere debere.ſʒ quid ſi deceſſenit poſt teſtamentũ.Rñ.nõ deficit
bodi. cauſa implendecondi. ⁊ facit.ſ.de dona.cauſa m oꝛ.l.ei qui. ↄditio:ſecus in alio caſu quando altera mulierũ deceſſiſſet poſt teſtam̃
ckt⸗ 8 61 Siita moꝛ. ⁊ ſic cerũ eſt iq ticio filiũ.j.q̃nquẽnium naſci non tum quia illa cõditio eſt caſualis: ſed alia poteſtatiua:vnde babet p
8Slere poſſe. t Zunc.tũ: ⁊ tunc:idẽ ſignificant. ⁊ facit.g. de vul. ſub. impleta:cũ nõ ſtet ꝑ eũ ſed ꝑ foꝛtuitũ caſuʒ:⁊ facit.ð. de lei. ib.
ſ. . ucant. X atl⸗⸗ Pie:. 3 uͦ caſuʒ: ⁊ facit.S. de le.i.l.ab oĩbus
mniiß⸗ l. in ſubſtitutione.⁊.S.ſi quis caut.l.ſi eũ.S.i.⁊.j.de ver.ob.l.in il S.in teſtõ:⁊ de ↄdi.inſti.liinſtitutio.
11 ℳo la ſtipul. ⁊. S. de yſuft. le... vxo ꝛi vſuf. ville. ⁊. j.e. l. hoc genus. H
itim . Ondironib :in faciendo exiſtentibꝰ puta ſt aſcenderit a h/AVciane.neceſſitas. alias eſt neceſſitas.ſ. cauſatiua ſi vult cõͤſeq̃ re
ienm pitoliũ.ſecꝰ aũt credo ſi in dando: vt.j. de ſol. quod ſi foꝛte Alictũ.alias eſt vtilitas q̃ eſt qꝛ ſtatim legatuʒ conſequit᷑ remedio
äne §F.fl. id em dico econtra ſi aliq̃s ſit iuſſus dare pupillo vel facere cautionis ⁊ fauoꝛe vltime voluntatis niſi alia ↄditio ſuſpendat. vt. ã.
aliquid ei.na ſieri ſine tutoꝛe poteſt ſy dari nõ poteſt: vt.j.ð ſok.· e.l.auia.S.muciana.nã in ſtipulationibꝰ ſecꝰ:⁊ alias inter viuos.vt.j.
ibenct l.ſi ſeuꝰ. x. h. Itẽ ⁊ impedire põt pupillꝰ: vr j.el. cum pupilli. de ver. ob.l.ſi ita ſtipu.fuero te ſiſti certo loco.in fi.i.rñ.⁊.Sẽ.de cõdi.cã
l. u41 Biabago⸗purs ſ ſit in poteſtate teſtatoꝛis conſtitutus da.l.ij. in pꝛin. ⁊ fuit a mutio inuẽta:vt publiciana a publicio:vt inſtr.
itbei x Anõ c ditionis.at.qꝙ non ſtatim impleta conditione ſit qͥs be deact.5. alie.ſ.de re cum fuctibus reſtituenda ſi venerit cõtra cautionè
beht re zyt ꝛ. 5. deconchi. ob cãm.il.i.S.ſi parendi.⁊ de acq̃.bere.l.an vt. ſ.e. l. heres. SF. qui poſt. ⁊. S. dele.ij. l. ceum filius qui poſt mutianam.
NIpe tiſti „* de condi.inſti.l. antepe. ſʒ Otra.ð.de here.inſti.l.iaʒ dubi i ¶ Que in nõ faciendo.concepte ſunt.ſecus ſi in faciendo:tũc.n.nõ ni
146d tari. F. qꝛ. ed dic vt. S. de condi.ob cãm.l.i.S.ſi parendi. ſi extante cõditione vt.ſ.e.l.qui beredi.in fi.aʒ.
ſin r 4 cnione. ſit ĩ faciẽqo ſecꝰ foꝛte ſi in dado.vel refert iſti kEtin ſimilibus.que nõ poſſũt impleri viuo legatario: alias ſecus
rtii . u; artlone fili vłſᷣuꝰ dñs an pꝛ.ĩ p nõ pt.vt. S. de dodi. ſi poſſuntimpleni eo viuo vt ſi icio equũ nõ dederis lego tibi decem
ulli. leſub odi. uteſt Ptra. in ßo põt. vt bic vel ſm alios põt vt nam te viuo poteſt conditio exiſtereſi equus vel ticius inoꝛiat᷑.in caſu

Liber

ctã nõdũ ipletã de iure.⁊ ita adbuc põt ſplerii alterꝰ pſonã.ſʒ 5

tamen interponitur cautio etiam ſi poteſt impleri viuo legatario: vt de
cem vxoꝛi lego ſi a liberis non diſceſſerit.nam durũ eſt euitari cautionẽ
illo pꝛetextu ꝙ liberi pꝛemoꝛiantur matri.vt.j.e.l. cum tale.in pꝛin. ?. SF.
ticius.⁊ bac ratione ſit cautio cum dixi:ſi ſtihum non manumiſeris: lʒ
poſſet pᷣmoꝛi ſtichus quia cogitari boc durum eſt. poꝛro quedaʒ eſt cõ

ditio in non faciendo:q̃

omnino remittitur qua⸗

ſi contra pu.vtilitatem:
vt berte ſi non nupſeri:
vel equipollens: vt.j.e.
l. cum tale.S. meuie.⁊ fa
cit.jſ. e.l.cum ſub bac.⁊.l
hoc genus.⁊.l.pater.ꝗ.
ſocrus.⁊.j.d e manu. te.
l. fi. ⁊.j.e.l.auia.S. ticio.

I¶ Mec ſolum in legatis

i.non ſolum cum onus
legatario eſt impoſitum
ſed etiam cuʒ heredi: vt
5. de adimẽ. le.l. iij. F. ſi
quis ita.

m Aideturimpleta cõ

ditio.pꝛo facto h ab etur
ꝙ non poteſt fieri ſic. ð.
de condi.inſti.l.mulier.iĩ
pꝛin.⁊.S.e.l.mulcta cir⸗
ca pꝛin.⁊ ar.S.ð vſuris
l. pecunie

quis ita le.cũ fi
ODlio.ex boc pater le
gatum eſſe ãnuũ.⁊ peti/⸗

tempe. vt ⁊. S. de le. iij. l.

tur pꝛo quolibz anno qͥ
fuit cum filio quãtolibʒ

qui cõcubinã. S.vxoꝛi.

one diui pij compꝛobata eſt.
¶ Mec ſolum in legatis placuitve

rum in hereditatibus quoq; ideʒ

remedium eſt admiſſum. vndeſi
vxoꝛ maritum ſuum cui dotem/ꝓp
miſerat ĩ heredeʒ ſcnppſerit ex par
te:ſi dotem quaʒ ei pꝛomiſit neq;
petierit neq; exegerit denuntiare
euʒ poſſe coherediparatumſe ac
cepto ſacere dotem vel cauere et
ita adire poſſe hereditateʒ. Sed
ſi ex aſſe ſit inſtitutus maritus ſub
eadem conditione:quoniam non
eſt cui caueatur:non impedini ceuʒ
quominus adeat hereditatem.
Mam iure ipſo videtur impleta
conditio eo quod non eſt quem

poſſit de dote conuenire ipſoad⸗

eunte hereditatem. DOmpo.
quis ita ligauerit dũ vxoꝛ
eacum ſilio erit heresme

o PMatronuz. ſubaudi Igei tantuʒ dato: ſi ea latitans pa

p

Ppte
We⸗ medio ne.cum fi⸗
lio vel patrono moꝛare
tur q̃ ad eos venerat
er eã ſtet.ſic.S.ð an.

ſi menta. de le.ij. l. ti

i. cum liberos ba⸗/

Glemus. liberoß

puerit. vt. S. de leg.ij. l. ſt

ritus ſciebat. vt. . e.l. ſm cetur.

Olemus dicere eum quiĩ
tempusliberoꝛum vxoꝛile
AInupgſerit ſub. dece,z E

e conditio.cum
lego

u ſlHõ ſatis.ijnon mul

–

ſta.S.is cui.

s ¶¶Maritus. boc ſi ma

iam facta.b. 2 facit.j/ e.

—

Sed quid ſi tempe reſtti

tu

oſt teſtamentũ.fac ¶

—

ſti. l. ſi quis ita beredes

erat nupta.Rñ.diſtigue

ſciat teſtatoꝛ vel non.vt

tamen conſilium retineret haben
di ſecum liberos deberi ei legatuʒ
trebatius ⁊ labeo aiunt:quia non
omne momentum exigendum ſit
vt cum libertis ſit:ſed ſieam men
tem ⁊ id pꝛopoſitum habeat ne fi⸗
lium a ſemet dimittat neue per eã
ſtet:quo minus cuʒ ea filius edu⸗
¶Lpianus.

gatde hisnon ſenſiſſe quos ia
tunc vxoꝛ habuit cum teſtaretur
maritus. Dem.
EXeconditio filie mee:cuʒ
upſerit talis eſt vt qui te⸗
impleri ſolummodlocõ

3. de leg.i.l. ſi ita. S. pater?. j.e.l. ſi iam ¶ Debeat. ar. cõtra. . delib. vir.

⁊ poſt.l placet. zLoniunctiones. 2 ſic non eſt matrimoniũ. ? ſicno.

no ſufficit fieri niſi iuris effectũ ſoꝛtiat᷑.ſic.j.de fideiuſſ.l.iij.⁊· C.ſi mãci.
ita fu. ali.vt ma.l.ea quidẽ. ⁊.j.de ſoł.il.ſi ſeruus decem.ſed ar.contra.jſ
e.l. meuiꝰ. ⁊. S. de condi. inſti.l.mulier. S.ſi quis bere. ⁊ Cubilis. nec
em̃ videt᷑ nupta que virũ pati nõ põt.vt.ſ.quando di.le.ce.l.penul.

Benigne. ſpꝛeta illa diſtinctione ſenſerit de pꝛimo iugo vel nõ. qp
ijcit nondũ ⁊c. ⁊ ſic copula dicendũ eſt conditionẽ impletã.ſ.deſcõ

nondũ defectã. ⁊ ſic adbuc impleni põt ſm al,vel dicii conditionẽ defe

rum confertur.

5. de iure do. l. d oß p.⁊.ſ. de ver.ſi.l.boues.S.hoc ſᷣmõe.ſo.in cõ
tractibꝰ ⁊ teſtamentis ſi legat᷑ vel ꝓmittat᷑ cum nupſerit pꝛie nup

tie ſignificantur.vt ibi et.S.de le.ij.l.cum pater.S.pater.ſi tamen

pꝛime fuerunt vtiles:ſi inutiles deſicit conditio de iure ſtricto. ſed

ditionẽ voluerit nõãt ſatis exege
rit qũ. Et iõ ſi viuoteſtõꝛe nupſe
rit poſtꝰ teſtm̃ factũ iplera ↄditio
pidet᷑:pſertim cũ ↄditio hec taliſ
E vt ſemelipleridẽat᷑. ¶ Sʒ etem̃
nõ oẽs ↄiunctiões iĩplẽt ↄditionẽ
