crõa ſirogat pater n eoſqʒ ĩuicẽ ſubſtituiſſet :rogaſſet ad libertatẽ ꝑueniet. Dem 2Al que codi.
tur eli alias ineiſtons aut rogaſſet vt hereditatẽ eis re- aradaliũ traſlatũ:⁊ ſi nõ co⸗ vſufmi quemad.
poiſet reſtiuere aꝛ om / ſtitueret: ex auctoꝛitate diui ſeueri ditio pſone cohereat ſub eadẽ co ca lii deſine
nia pa eban emacipare eos cõpulſus ẽ: hiſq; ditiõetrãſſatũ videtur Aulꝰ? ibi eqtos⸗ vel vt
en ler n viae valle r reſtituere herecitate: 7 adiectuʒ Icio vſufiuctꝰ ſeni legatꝰ 1Sen gue
nidcneneſrinta e,ſ⸗ eſt:vt ſi id tardiꝰ faceret:quaſi ex eſt: ſi ad eũ ptinere deſiſſy b is iaſſus. ene.

E gaa moꝛã reſtitutiõi fideicõmiſſi face valet:qꝛ cõditio nec initiũ accepe n oneke
teſtate poſite. vt. C. de E. SS pimanus it: paulꝰ.ergo ? ſi vlueret ticius rtit ex vna non vi
cur far.l.fl in bn. Ater ſilio ſuo coheredes ⁊ cape nõpᷣt idẽ dicẽdũẽ:deſiſſe debatur amodo
ar ghen ſine vlla conditione flias emnõ videt qdnecicipit. Ser, AKgtmulierſii
in fi. Dubſtituti me v a cone one! de P . . c ¶ Si mulier. ſi. i.
onis. ſ. vulgaris. a die iPils dedit: ac petijt vt filias ſi-⸗ ui vſufructus mulieri quoad vi as ia
nle epugiauert ah as emãciparet ita vr urates a dugeſſetlegat⸗/ eſt. I ßuoſi en d ſtmulto magis
uispffedns rchuit re Pptof acciperẽt filij videri fideicõ nupſiſſet liber eſſe inſſꝰ eẽt. imu ⸗· ſilibertas eſt da⸗
pudiatio cũ ne babere miſiſſe placuit vt easſui iuris con lier mupſerit liber erit:qꝛ potioꝛẽ ta lnont nubſeri
poteraeniſ enz char/ſtitutal:ad hereditatẽ auie pueni legatolibentas. iI Dem aliocafi datus
is qui vd dic queſiſſ. re pateret᷑:nec ad rẽ ꝑtiere ſpo-ꝛ mmn Mnicipibꝰ ſiinraſſent le azſ nupſet.
id ct aua ce botuiſee tionẽ fliam iure ſubititutis que &. Agati eſt. hec cocitionoeſt (Nan enn
to⸗r. a0 trebel.1. vbi. Ermoge. lĩpoſſibilis paulꝰ.quẽadmodum eſſeſpoſſibile ita⸗
r.ſteg unl poret. Emita dar libenasſit- ergoparen pt cditioni: per eos ar vaiſfenas
Narbaaio F cio qnõ eſt heres.x. dede itaqʒ iurabi per quos miniapij 6 Aluitpane
ſtatim dice. iit cert ſona demoõſtrat: ac pꝛo res geruũtur..· „iE f ei. ſe
b Ceſſent vies .lbe pterea in pſona eiꝰ tm̃ conditoi in Ea resſib coditiõe lega⸗ mnt ſog muͤtel⸗
tauie n abee plenipt. Sane ſicũ ceſſent dies? nmihi pt: qꝛinbmoilega l. municeps æj.
die moꝛtis. vt. . de a. pecuiniã cõditiõi cõpꝛehenſaʒ ſia tisnõ teſtamẽti ſactitpꝑs: ſ clti de i en aus.
tol. . in nouiſſimo. tuliber habuenit iure conſtitutoꝰ onis explete ſpectan optet . g de codi, iuſti l⸗
c¶ Btatuliber habuerit 2 e = kli re nae e einn.
ſecus ſi nõ babuerit t Mulli dãdo cõſequet᷑ libertatem. Apinian? ſub oo rasee.
hic a ↄtrario ſenſu.⁊ ſic = hec Enpiutn⸗ o.
inſpicitur qð magis no hic dubitabatur

d¶ Lonſtituto.ſ.ſingulari.ſ.fauoꝛelibertatis.vt. ẽ. de le.i.l. turpia. 5. i.

e ꝗſiulli dãdo.quia nõ eſt ticius viuꝰ cui ſoli fuit dãdũ.vt.S ꝓri⁊.j.

neceſſaria hui legis pᷣ⸗

ad trebel.l.vbi aʒ.⁊ fa⸗
cit.j.l.ꝓxi.

—

cet libertati ſcʒ qꝛ pecuniã

ditiõe libero emãcipãdoꝝ ei fu⸗

moꝛa vſiras pᷣſtatumũ:videri em̃
eũꝗ moꝛã faceret emancipationi

nõ babet: q; qð pꝛodeſt. quia ticius d eceſnit

ſic.S.ad ſilł.l.iij.S.fi.⁊ magis qð difficultate vel negligẽtia qᷓ; caſu.vt
C.de condi:inſer.l.fi.⁊ de neceſ.ſer.l.fi.

na ſecus in alijs vrſtatim dicit.⁊.S.de ſtatuli.l.ſi peculiũ.s.is cui.

ꝓri.diuerſa ⁊c.vel ſi eſt nõ vult.vt.C. de cõdi.inſer.l.fi.⁊ facit.S.e.l. in reſtituendum. . 5 a/
teſtõ. f¶egatarij.cui fundus eſt legatus ſi.x.ticio ded erit. Ea res. opoꝛtet. vt ⁊. S. dele.i.l. cetera. circa pn. ⁊ ded tra⸗/

g ¶ARegatarius deſtinatione.nꝗ deficit vt dicit.ſed contra.S.de an. le.l.
ãqnua.in pn.ſol.ibi. b ¶ Ex his verbis.heredi ticio.ſecꝰ foꝛteſi ticio
ſimp liciter iuſſus eſt dare.vt.S.e.l.S.d iuerſa.⁊.j.de ſol.l.ſtipulatꝰ ſum.
ſrñ.⁊.l.ſticbũ..vſufr. Itẽ qͥd ecõtraſi ticio beredi dare iuſſus eſt.Nñ.

ſi anteq; dedeni legataniꝰ pecu⸗

libertas buo data eſt.. Ciciũs vi

—

uo teſtatoꝛe deceſſit libertas non

põe.vt. S. ð̊ adi.

ſunt duo legata

ſub diuerſis imo

an eſſet poſſibilis denatura:⁊ qualiter pᷣt pareri ꝓpter infantes
7 ſiłes de vniuerſitate.qͥ ałs iurarenõ pñt.eſtigi᷑ poſſibilis de
natura: ſed nõ de iure vt in cõtrarijs. m. K. a.b. vel dic ſpeciale
vt in libertate.vt.j.dema.l.⁊ ſi qͥ lib.tercij dicũt ꝙ hic de pñti

vel deßterito eſt iurandũ. ibi de futuro.⁊ ſic remittit. ⁊ fac. S.qð
cuiuſq; vniuer.l.ite S. ſi decuniones. 2. C. de aduo. diuer.iudi.l.

liubſtituto berede.ineſt em ſꝑ bec cõditio.ſtille ſuũ legatu⸗
agnonerin aut ſubſtitutio ilocus fuerit, a. yel pone excplum. .

ben. emp.l.exiſtimo. ⁊.].qñ di.le.ce.l.v. S.fi.⁊.S.de reg. cato .l. ij.
e tacite.veluti ſi a legatario pᷣmo tibi legetur a

vv

Decondi. ⁊ demonſtra.
ãͤ malo mulie⸗
ſed certeĩmo boc caſu nõ e . babere deber.
ia. 5. ticio. ſed certe imo boe ccautio locum h et demoꝛ⸗
tinuus. 5§. cñ ita. Nezneigerfanaa nentan rfe⸗ certeimo multe gaudẽt d
de verbo iniſnds nſaiſueg eſ a elai ta in pn. eSi adeeſtconn
. e. l. i. in fl. 1. ſ. alia. quo ad impediend tra citã conditionẽ ex.
ſoeſet. i (Londitionalit . in fi. eria ſit
„7 Wi 8 „ u illu .
o tt

* fi l. n.
ſſet. 1.

dket.
ſsſeibe

onditiõe dz

eſſ. voleb at em habere ducẽta qꝛ etiaʒ er

— E fi⸗ . . 1 4.

pa viri interueniente.

. 4 ideicõ ꝓbibete. ni
5 liomeo in mrimonio pſeinane Aoden kg ennden-
itiöes extriſecus no lome ꝛtio ſine culpa vin Polt beatur. vt. S. de an. le.l
perindeacſi non teſto venietes aciut le⸗ moꝛtẽ :necañ diez fideicõmiſſi KKaumuͤr e i. inſer.
güi nnte Ade tacite deſſe vidẽtur nohalßle⸗ onẽ mdi:nec an H VVE ar uobe⸗
bitgd Rubſr vole Aar itionalia . ‚ 0.. cedere:quã moa ce ã cautionẽ taris vel ibi non rene⸗
ͤadl lia.c. aꝛ ipleu 5t Wtacochit ſerit. cc. ſinõnu⸗ 9. iõ necmudanã cautionẽ ratur quia ꝓrſus ꝓ re⸗
.ſub ᷓ fuera Icie ſinupſeri erit maritꝰ:7 te vini conditio gratur. ſemel erat da
un ſih Pdi. ſu ꝛima J . t ſi nupſerit cũ hfe:qꝛ moꝛte viri c Emiſſo ẽ ꝙ ſemel era ,
legata. q? pꝛima- ſerit. c. legaui locũ hre:qꝛ moe Vin G. iſſamẽ ſed nec bic reinteg
an gho ns cnoctia creſihupetat locu hfe Genune uecheie⸗ es
W art abens er. cc. nõetia. c. reſidus a: æ poſſit exiſteres ideica ditiõe li iur qõ pꝛerer lu⸗
dllge lſeeen van põt mulier. 1 eãdẽ⸗ Vt viduã: 7 qnua ſub eadẽ con ſi⸗ qð futurũ eſt auand .
ginben h oenanfte ridiculũ eſt em̃ itti;. I De ſtrua cta qzdiu res patroni ſi⸗- res ſint conditio tes
Köde n innn aꝛ ri uptam admitti’. lãelio bento relicta qʒdiu e ẽ: ſilia p⸗ plures adminiſtra d a⸗
nälin die ene 7 ad Lup ter ſeuerianã ꝓcu ed lie geſſit ⁊ ſi Pſtani ncce l. ſi vo vnge licet aliqua D te
ſoiz Ziculu ehe ie au⸗ Cr Ate L atonuptiſs liege vres ſi sadmiſtrani:tñ lique ſint remiſſe.ne nt
E ꝙ minim hilippo cogn . i= hibẽte xres uas gennmnen re⸗ hoc cetere ſunt
abl iat cõtraria pe/ PhiupPOCο Efilie pdiũ ſi hibẽte ire⸗ tãte cõditionẽ men ber hoc pmütti
d 5 fur.l. i. H ſignauit:eidẽ luntatẽ filia mu t. 1. Dez. remiſſe. Itez no. l.
8s tens. O. ð fun li teſtõ deſignau ſiſſet bis fidei ſt : qmplura ſũüt. I.2 —2. öſtanti ſic .de col.
noͤpf ſ. qñ ap. ſit.l. ij. upſiſſet dS t :qmpluralüt. mncokantig. u;. 7.3.
5N⸗ Sidn Auns. nali on D ſinõ nupſe⸗ ſum Vm auꝰ filiũ ac nebonc bonom.l. noͤruch. E.ß.
Nba tne uldine Nnpotdodan o e iedeII oe isde
edelnh .nõ nup rit idẽ pꝛediuʒ . lla diẽ ſu a nepote petiit: vt ſi itra ar lura ſunt.. ega
hbienigo⸗ . Lnubere volu ee dũ vinppotẽs pue e ii iſſet a nepote petijt: . a 2 Plu e ver. obli. l.
ü gaae wol luit: mocũ vinipotẽs õditionibꝰ tun r hereditatem pa ꝛ FFeiede⸗
erit. ſic. ſ. de n obiit. Rſidi cũ ĩ e nüũü. xxx. moꝛeret liberis luribus. F. i. 7Z de dõa,
6 Niulaus. Im obiſt. ñtatẽ potiꝰ q; verba nũ. xxx.n ſtituerer. neposlibens pl lienaro.5. fi,
nipt olle oꝛteat. vt volütatẽ poti P iliꝰ truo ſuo reſti 2 ſcriptã VI cd moꝛ.l.
ſus t ma portter t teſtatoꝝ opteat ¹. Elio philip ictis intra etatẽ ſupꝛal — l⸗
3. l. l. Pe „ eat „— relictis in „ „ „ ditioneʒ auus. defeciſ⸗
olaen eelin condino cclernmopte⸗ datũ videri: ſi ſſit fideicõmiſſi cõditio⸗. anerdcken
aſs in bus. fideicõmiſſũ ita lu tadeceſſit fideicõ ꝛrdi defeciſſe Ale no taclu dc⸗ G
nibus. Ponic . bere vo . ats:micl defeciſ ionis. ad qðᷣ ẽ
„ 7 ni ,„ let —. di onis
le a er ⸗ Gcn en iniin iapo cicar ſalpmiib dictii r de ugen ſel gena⸗
norfi lütatẽ — iſſet. Quare e ceſſerit: coõditio Gmne r. e⸗ en Seninne ar. .5
ia lecam ner vale tes — videri. rahde ⸗ ita auſi ““ beieg bere inſti 1ucie. ſa⸗
irli poſſit ſte.. loca⸗ noexti olo reſtituas ſi ſi⸗ anos dato ſi ſatis al Eläatione no pſti,
Pollit. coömiſſo dato. volo io deficit Lanosdate 9 annos ſdatione nõ p̃ſti
e ilqui ad eemz Sir⸗ g cõditio deficit li mra. x. anno , Ü —
Eid arede n. neeneerecghercſ filio relicto Daai heredẽ ſuũ trãſmit⸗ a Oegatum. ſed ſ
4 le. gr. „⸗ — . 12 „ A⸗ 5, cum. 2.
Ade defurlau vas. volllaie⸗ ditionii ꝰvba q teſtõ trce atu 7 qꝛ moꝛiẽte eo ↄditio tim Baneri peti t Kdi
ngſen are ſupſtite. Cõ olũtate cõſideran tat le Dem reno r eo. . el. iin
— raen õ tutoꝛesdati: qiñ exiſtit Vim quipoſtapti fici 4 Fiacnia ger ab
dane le eccl. ch vrorf, ciõ cũ te i: e N 182 reſtitutus eſt ſy.b. q ſtatim. n it
ncei e fur: doleuerat id egenit: / depoꝛtatus ? re zuſ di in ilo ar du⸗ fuit
nichin P.· ¶Conditionũ. ſterea puera i cõſtituerẽtur: cõ⸗ — etere poſſe cuiuſ ... ſitus ad ſoluti
luntate.i. i . õſtituerẽ miſſump itit quã ciui⸗ ibiappoſt B ad
gnna Proolcn tis ſu, vr curatoꝛes Pt coſi pſcripta ſi ſideicõ d itit qua aui⸗ nem faciendam. H a
ſſleu E Koluntar 5 ſe icõmiſſi talis Plcnptal ditio poſtea exti . endum conditiona
annd ſpicione. ac ad ditio ſideic — rit defeciſ con recipiat. . faa ſed certe tũc
n 3. e. in coditio/ etianixiſgllendefeciſ tatem romanã Bponi. nlcgatum. eſttts n5
1lr PBenaunes ſend nicch chgnerüch „ 6 exegert bincad.r. an. j
ℳ ſctũ ali i-zmi 1 ,1,
ii. rgunene pe⸗ deiccn H ſi aut poſt decẽ an. vñ pᷣma er g. moꝛte impletur. vt bic.⁊.S.ęll.ti
7 in. xviij. an. pt. ſ. 4 hor gon dece an. fuit in nõ en
6.14. peater. tus petẽdo eos in curatoꝛes. nec ip b ¶ Ertint. cũ enim s ſante ſed bicdiritquiam bas
—= ed Fde im u, äudrtpghum mute egat Fesrn nede
ſdont ſe cuſauerũt cũ poſſent. nü eſt teſtatoꝛẽ etia us reti 6 cedebat dies niſt ab apert du. tol. F. i. b.
iſtl s videbitur. quoniã ce boc verbũ tutela ad temp ſic. ð. leges noͤ e 8 fiebat caducũ.vt. C. deca D
ditse 65 lam intellexiſſe ſic ergo no. ſſumit aliã indrapꝛis fr. derer legatariu inſpicitur ſolummodo tem⸗
ri⸗ telam mrele ificationé. 2 poſt aſſumit buũ. a.l. in pupilla tonali enim legato inſpicitun ſ. de le pꝛeſt.
hisbt de vul. ſub. l. enturio. ſ ri adulto. vt.. detu. ndgſan. deConditi nis exiſtentis. capax ſit ve velin relicto in diem cerum i
ind⸗ nec em anordkrerſtmiwtsenap fonfinnations vt in bic 3 ondinton cdninnctenenn Nel deimnentligg etennen u
H ank ſic. caoee⸗ ll 8.ſic ⁊.S.de le.iij.l.fideicõ.. ſpicitu te autem inſpiciuntur tni eis. ⁊ facit ad.l.S.de le iij. 1
gRenntatanehe ſ ſubiate aredltoteon quali.? diff. F. in ertran
556,48 — ☚ l. . J. . „ . — 1 . 7 e T „
ſnc ¶Bocus. diuoꝛtt ſeueratio certa ſa, als
u epent. aꝛ tüc demu plen 8.el. cũ ita. S. ticius ⁊l. auia⸗ .
deong r Quia moꝛte. bona ratio. vt, 5.el.
o.
mn
S

—
.

ꝗfundum. recedat.i.ad eum nullo modo venit. vt. 3, qui mo. vſu
kruc. amit.l.ſi ſub conditione.

.

tate. vt. S. qui ⁊ a quibꝰ

alijs pᷣdictis. vt in au.
raliter. F. fl.

Oc genus. ac ſi pꝰ
moꝛtez quo ad qͥd.
la ſicuti tunc cũ lega⸗

cij

leat condi. exiſtere.vt.S.

¶Koterit. ſc cum effectu. vt perſeueret.

MH atum ſub condi.
CTC Einietur. interim ergo tenuit impoſitio ſeruitutis ⁊ alienatio.vt.C. Zeſta toꝛe.acceptis a ticia coh erede.vt.j. patet.

cõta de le.l. fl. S. ſinautẽ. 2.S.quẽad.ſerui.amit.l.is cui.S.ſi.niſi in lihern⸗ . eceſſit. beres rogatus.ac.

—

funduʒ ateſtatoꝛe ſub cõ lo fundum ſeianum:queſitum eſt
ditione legatum heres alij an conditio appoſita ne de noĩe

l. gen eraliter. .. i. ſed bo
die cõ tra.ſeruat᷑ etiã in

de reſti. ⁊ ea que pa.S.i.d en
colł.iiij.⁊ fac.j.ti.i.l.fũ/⸗ Pende 9 r. e 4
do. 2,96,de le lſi füdũ ſtea exiſtente conditione que pꝛi- pentineret. Reſpondipertinere.

⁊:· de fideicõ.lil gene Oꝛi teſtamẽto pꝛepoſita fuerat:ne Dem
qʒ ꝓpꝛietas a pꝛioꝛe legatario re Teſtatoꝛe rogatus vt ac⸗
cedat.nec locum religioſum in
eofundo heres ſacere:nec ſernitu Hereditatẽ ticie coheredi ſue:adi⸗
demuz moꝛtuo ten imponere poteritꝰ: ſed etiaʒ ta hereditate deceſſit: ſimiliter?
poteſ pen legatum ſit impoſita ſemitus finietur exiſten ticia anteq; daret. c. queſitumẽ:
ebfeh ea anen ad te conditione. MWlianꝰ an heresticie offerẽdo. c. fideicõ⸗
aliquid eſt differẽtia.qꝛ 1

tum eſt poſt moꝛtem ti⸗

—

ora A. õnupſerit: peninde habẽ pollk eſpo i eregan condi⸗
bered s nil pꝛimo nie dum tac ſi poſtmoꝛtem ticj le- nioni parere nõ poſſe. claudiꝰ? ma
⁊ poſtea mulier moꝛiak gatũjfuiſſet. ⁊ ideo nec muciana gno ingenioð iureapeno reſpõ
nõ autẽ econtra ſi pᷣmo S

neredat nullen, ſatiſdatione interpoſita caperele dit cum poteſt dubitani an in pꝛo⸗

e Mer mutiana. que is Gatuiz poteſt. ſed alij nubendo poſito conditio eſſetꝰ.
DMmponi⸗
inuitis heredibusex pe-

hᷣ nõ babet locum:quia

Pinenelegatatiob va nipilominuslegatũ cõſequitur.

AAAlius.
Liquando accidit ⁊ ſub cõ
ditione datum legatuʒ: pu⸗

culio ſtatuliber pecuniaʒ ti
Cio det liber quideʒ ſit:ſed ticius

e.l. cum ita. vel. S. ticius
⁊.l.ſi ticio fundꝰ.R.

ſilubẽdo. crederet —— . õõü n
ſi alti nuberet. ſz d, Mumeintelligatur veluti qð ſub ea qui inuitis heredibus ſciens acce

b Acdierit. ſed quare ſecus ſi ſic dicam.ſt volueris tibi lego nam etiam

¶ Intalligitur. vt ⁊. S. de le. i.l. ſi poſt moꝛtem. 5. fi. ⁊ de adi. le.l. ſi lega⸗/
tuũ pure.⁊ no.ex hac.l.ꝙ pure relictum eſt conditionale ⁊ econtra.

lo tempoꝛe ticio ꝙ non

debeai ſtatim conſegui qua etiam heres alius inſtitutus pecuniam poſſidere: vt auocare

legatum ꝙ remouet.nõ CLAU19 ur ain Poie
conſequmurlegaum nͤ eſt YItem qð ſin hac canulte eam hi qui inuiti fuerunt poſſint.
cio moꝛtuo.⁊ ſic cõditi- reſictum eſt:ſi ereditatem adie⸗ 1Dem
aldubio ipleta: . n — SS „ „
ud nbnem bac pbibin lit : æ ex diuerſo quoq; pumũ da⸗ Niſub cõditione rationũ
one videtur cogitatum tuim legatum conditionale videt᷑ Jreddendarum iuſſus eſtli⸗
miſnoue vrlego nbl veluti quod ſub conditione ad ber eſſe:docere debet conſtare ſi⸗

ſi nupſeris ticio.vt.S.e.

lpec conditio. boc eſtſi ditione datum intelligiruſi. vt neq; ſubtraxerit quid ex his qᷓ
hodie contrabit cũ alio . —, A
videbaturimpleta con „, AÄÜ Qeuola. acceperit neq; expꝛeſſum rationi
ditio denõ nubendo ti / I/Ibertis omnibusita lega- bus pꝛeſcripſerit: quod nõdede

cio.Rñ.non.qꝛpbibitõ

indiſtincte facta genera . . . ene
liter eſt accipieda. vt.S (it: vt in ea habitent liberti ne de tertum ſcniptũ eſt remanere apud

eo nõ dicto erit in voluntate tua.⁊ tamen eſt conditionale.vt.S.e.l.ſi ex

velit. vt. S. de le.ij. l. cum pater.S.ſurdo.licet poſtea repudiare poſſit
⁊ facit.S.de le.ij.l.iij.⁊ de bere.inſti.l.trebatiꝰ.⁊.S.e.in cõdi.i.rñ.⁊. .i.

bentis. eo. i pꝛeter domũ, vt. ð. de leij. l.ſi pure. ſic ꝑ iſta ver / ſtatulũl.iij . in pnci.

n Et tici

o ¶¶ Aperto. ſ. idez
3

te conditione legauit:po⸗ exiret ad ſequens quoq; legatuʒ

ceptis.c.nũnns reſtitueret

Oc genus legati ſi ticio miſſi partem hereditatis conſeq

dem conditione relictum eſt ſub perit pꝛo poſſeſſoꝛe videtur eam

emptum eſt: quia ſub cõtrania cõ dẽ omnibus que abeo geſta ſunt

uit domũ ⁊ hec verba adie- rat ſed qð reliquũ fuerat per con

ba cum flat repetitio pꝛioꝛis legati.⁊ intellige eandem conditio
nem repetitam in ſequenti legato.ſic.S.e.l.auia.alłs quia. ⁊.l.le⸗

„

a. ſcz de

dendo rõnem

cum poteſt dubi /

tari ⁊c.

p (¶ Conditio eẽt.

q.d. claudius vᷣ/⸗

ba illa vt accepiͤ
centum in vi mõi
poſſunt intelligi.

7 ſic parebit hr̃s
⁊ po ſſunt intelli⸗
gi in vi conditio⸗
nis. ⁊ ita nõ pa/
rebit h eres. in du
bio aũt. i. cum eſt
incertuʒ qualiter
ea vᷣba intellexe/⸗

rit teſtatoꝛ clau/

dius pꝛo condi.
intelligit ea. R. ?
ſm boc h dictio
vt ponitur pꝛo ſt
ſed videtur cõtra

huic.l. S. de con/

traben. emp.l.cũ
ab eo. vbi in du /
bio nõ pꝛeſumit

cõdi.ſed certe im⸗

mo ibi conſiderã
dum dicit qð ac⸗
tum eſt nõ autem
atienditvᷣba. lic

ſolemus dicer

vt denotz modũ

ſi vero denotet cõ

ditionem. Item
vid etur contra.S
de iure do. l. ſi mu

lier. S. ex aſſe. in fl.

§. vbi dicit non
poſſe alij reſtitui

bereditatẽ qᷓ; cui

iuſſum eſt. ſic gᷣ ñ
heredi fideicom.

Itẽ ſicut beres mj

trãſmittit nõ adi

tam. C. ð ca. tol.
F. i nouiſſimo. ſic
nec ticia ius qd

Finat cgeed mulie⸗ nomine exeat:⁊ vt ad vnũ qui no eum ſolueredebet:neq; em̃ aliter babuit.qʒ bee ſe
e aurbmiſio r deie¶uiſſimus extitit pueniat: eo am/ liber eẽ poteſt q ſi hoc modo co⸗ inn cdhonq
bmũ aptatur.fac. C. plius eiſdeʒy libertis meis dari vo ditioni ſub qua dataẽ libertas ſa⸗ Sba. ſed certepo
de indic.vidui.tol.l.i. ſito ꝙ nõ expedit
Ziquando purunm “ yvyl no opoꝛtet ſe⸗
quo ad tranſmiſſionẽ nam ſi legatarius decedat ante condi. bene quit᷑ ꝙᷓ nõ opoꝛtet. vt. C. ð reſcin. ven.l.ratas.illud aũt ecõtra cõ
ItIranſmittit. vt.j. quando dies le.ce.l.ſi dies. S.fi.⁊.l.ſi ticio.S.i.⁊ dicra ſtat ꝙ moꝛtuo rogato añqᷓ; fſtituat᷑:beres eiꝰtẽtur.vt.j.ad treb.
tiinem yvt ibi. . l.ſt eius. S. ſi quis rogatus. Item no. ius offerẽdi ad beredẽ non

tranſire. ſic. ſ. e.l. tales. F. i. ar. j. de fideiuſ.l.ſideiuſſoꝛ.S.ſi ſ ar.
Oiceo contra.S.de in di. adiec.l.ſi pꝛedio.in pᷣn.
pꝛeſſim.Rñ.hoc tacite ineſt hic:ibi nõ.ĩmo acquiritur ignoꝛãti.⁊ ante⸗ inuitis.poſſint.cõtra. S. deſtatuli.l.ſi peculium..de illo.
Vdi dat inuitis beredibus.ſed ibi erat ei pꝛelegatũ.vtĩpᷣn.
illius legis. Item quõ aduocant beredes cum teneãturact. in ſa
ctum. Kñ. hoc derigoꝛe. de equitate vero remouẽtur excep. in fa⸗

ctũ.vt.S.de condi.cauſa da.l.iij.S.fl. que eſt contra.⁊ facit.S/ de

7

ſact

keſp

die

xxr Ad legem falcidiam.
oltt H xxxv
B 1 „ . „ . „ . „ „ . .
ub QAi ſſub conditione.pꝛeſcripſerit.i.in pꝛeiudicium veritatis
fſſcripſerit. ſic.· C. detranſac.l. cũ ea.

ö pe 2 ipſo iure reſecare ꝙ facit fal. vt. C. e.l. pe. nã vnum
nð potuiſſet pꝛetoꝛ ipſo iure reſecare q; facit fal. vt. C. e.l. pe
worrſune iadi tolli poteſt.vt inſti.de leg.ag.tu.S.fi.nõ aũt a pꝛeto/⸗

5 18 iciuile ſpſo iure.qð patet in cõtra tab j. de bo. po.contra
ſaſ 8uerat. i. co neingevar⸗ facit.S.e.l.cum ſeruus.⁊.j.demanu. le naeſrecnele n inrs kohtegd⸗ tati ſle rre er vrfar
dod. ita. 7.l. qui filium. Wogirin. it. vt ar. ſ. bo. ſig.l. lege. ab initio.n.
enl eroſhbve. ſunt em̃ indiuidue.vndeſi vnus facit totuʒ es Dediti daram confirmauit vt ar. ſ. de ver palri tab oataun
gnuſich Aſibix alij . 1. , facultas. vt inſt.t. eo. in
toſn N ichalae it. Ceterum debitoꝛes cũ ibi vbi paterſa.creſcit:aut vbi P⸗ pnci.⁊ in aui.de nup.S
iko babueri ſatir tiſtecerit. Ceterum debitoꝛes cũ . C: aut vo
d ns habuee ſai, busir axit nõ vtiq; in ſerelictꝰ ſit:aut vbi velit rõnẽrecdd diſponat.
1. per vnum pareri. quibus ipſe contraxit no vnqᷓ; F. Sʒ iteri pꝛoficiſci acdd f ¶ Aa dodrantẽ. bic ex
toe, ynus autüpanẽ diez moꝛtis domini ſui fuiſſe ido/ dere deber. Sʒiten pꝛoſiciſe. ſecundo capite. vt. .§.
i , faciat non ꝓdeſt ſt ndus eſt. ſed euman reddere debeat. vtiqʒ ſi jj. nam verba pꝛimi ſt
taccpi vt bic. ⁊. j.dema neos pꝛeltare coge en is reipubli ſa aberit veriſſi⸗ gen eralia queincipiunt
nnini nu teſt..ſiia fie eotempoꝛe quohiscreditum eſt is reipublicecauſa abe qui cueſ. æc. naz modo
ulck lir ſeuus. . de eis cõditionis fiiſſe: vt diligens mũeſt aũt vt alias alnaller perſo⸗ loguitur aulue.
this here.inſti. l. prfa. . . WTr X ſit extim . Qui eoꝛum.i.is qui
minli zCde conlen paterfa.his crediturus fuiſſet. na locoq; ſit ciunandum Pls. Aanoe eon noied
oncine ler. l. penul. LDem. „ d „ unt ciues romani po
nno u ¶ Iteʒ ſi ſũpbo lestconditiões ſi monu⸗ Vm filius rogatus fuiſſy banc cc ſimiliſ eſt lectu
iancd eſt. . el. a teſtato ẽtum puta fecerit pluri⸗ Aabatre: ateq; S. eoꝛinn. y cete immo
n rin ⸗ ſi in ſſet deceſſiſſet?ẽ he⸗ Foꝛum . l lene inn
alir õ bus pꝛepoſite: no poſſunt niſi In mini rare po⸗ erde earel⸗ nõ omnis. quia on n⸗
iclae⸗ ¶ Dantẽ. v ſic p is exiſt reditatem ticio reſtituer e: c egrel⸗ teſtabilis. vt. 5 5 teſta.
n r dimidia conditi⸗ om̃ibus ſimul perſonis cx e. eceſſiſſet reſertotu l.ſi queramꝰ. ⁊. l. is cui.
zal ena el du. cius pꝛeſtitent fundum ei lego eſt ſideicõmiſſum deben. „(ar legafepmer,
* . — egar
ſrpu ter deceſſerat au ſiunphoꝛo moꝛtuo an legatuʒ pe leenfelcidiam lg ref tenodona.
emtünt alters neres niſſet.ſed hoc quoqʒ; ſic puto in⸗ Agdlegem . tcauſa moz leareper k
5 non fuera 2 8 ſar= cõ. t
znli fuit faer. 5.de terpꝛetandũ: vt ſi dum quiſq; e cůð
binnde an.le.l. ſe Ann, rum viueret pꝛeſtitiſſet: ſed beni⸗ W Exſa cidia dſata eſt q Erapiũtur non capaces
gwint o. 1.5. cui fũ/ na interpꝛetatione eſſe dicend . Rim capite libera; uge bredes uſtr le
n eeus. ſinõ poſt moꝛam ticij ſimphoꝛ? I kna di thantatesd. Fleans Eren debae
tgöeN0 eigo deſtei lega/ deceſſent: debere partem dimicli⸗ te. vſead dodrantem bis ver ſti S.impolſibilis.
is pirbaikum 16 dngaumnodarhn rParrez ſi dee ncn onnan ſunt qui eo⸗ 1 Gus poteſtaſqs id &
a di vtno. 5. el in di dimidiam legatarium eſſe con bis. quiciuesn deon Gnspareneſg ie
noch reſtaméto. ſecuturuʒ De illoquoqʒ que rum poſthãc legem ogatan dem. 7 facit. ſ. de verb.
nach ele ha ntur fundus quibuſdam legatus ſtamẽtum facere volet: vt eaz pe⸗ ſig.l. veba. vel ius vt
Jan in funus im cuniaʒ eaſq; res q 5 vnat
RRnd ngoꝛe. eelſt ſi pecuniã cenam in funus im⸗ Rc ſtaſqʒ ieſt: v babeat. 2 poteſtas vt
olſin b 4Decillent. ſa penſaſqʒ perfer Edi coꝛpoꝛlsin ali Gare volet: us Pote cB elt. nanſeat dominium. 7*
ſnſ Plaliam. am regioneʒ dediſſet. nã niſi vtn- hac lege ſequẽti licebit. ¶ Se⸗ beti et venmKoriorra-
i vel allam. . . Id r 5 lees enim actiones com
nd AAler cõſtuue qʒ dedlerit neutni eſt legammn: q; cundo capitemodum legatons ennnn auie vtin
e zliai kega m de⸗ mniam conditio niſi per vtrũq; exr- conſtituit his verbis. Quicinq dʒqg drslef.noſtes nurs⸗
1 r dãdo ⁊c̃. ͤ 12 re ing ſe
atti 1dir debeaurp plenino poteſt. ſed hochumani ciuisromanuspoſt ndſ legem ro neleſen ulne
d ſua beneie ·Us iterpꝛetan ſolemus: vt cn du⸗ gatam reſtamẽtum faciet is qn Pocßmmu generale erat
D lcni fundus. I ſit ſi. x.dediſ⸗ tam cuiq; ciui romano pecuniam qreſtringit per ſequẽs
tün ſacit . de relig . Obus füduslegatus ſit ſi.x. dediſ- tam cuiq; ciuire legae volett Siwonknn prgien,
i at ſis 5 una ſent b: c alteni dãdo parcneieg in nen Ru ec ne ſic ponitur vtq ſicut.
iſm. d Legatuz. pꝛo de 5debeatur Pꝛ cus ius pot aq; eto: O r
iis4 ſua parte. tum quoqʒ . —RE E. 9 A = qiarti a
ſig e¶PMꝛiſcus. rñ. I reſpondit ſtatulibemim nõ vtiqʒ legatũ ne minꝰ qᷓ; paneʒ quartã
Crn i nõ bene. M . L
etiaec. f¶Erxtimandum säss — e e
nat 4 mio iudicis qui dicit ſtatuli.venire ad patronum ſt eſt nobi⸗ I¶¶ Secundo. pec ſunt verba pauli vſq; illuc.quicunq; cc. ybi incipiut
e lis ⁊ inagna perſona patroni.vel eſt a remotis licet nõ abſit ec,õ verba ſecundi capitis. R—MW
tll reipu. vt dixit pꝛiſcus.vel an tute poſſit ire ad eũ.ar.C. de condi. mRogatam interogatan el. den dikt.
e nle⸗nani oſſet. i etatis legitime foꝛet ad qð eſt.ẽ, ð mi 9 irtepablicg timermunlea, tnt ac publicam vtilitatem. k
i tinſ.. eciei o ddeft, id eſt ꝙ ſpectat ad ſolennitatem teſtam entoꝛũ. vt. C. de teſta.l.teſtandi
1. el. . . , z. deteſta. l. ii
1. b ¶ Beceſſiſſet. nõ tamen babebat. xxv.an.ſʒ foꝛte impet rau it ve 2.8S. deteſta. l. iij. —MMðẽ
⸗ Wae qð hicnõ ꝓdeſt.vt. QC. de bis qͥ ve.eta.ipe.l.fi.m aZ3. p ¶ Aus poteſtas.bec verba er pone.xt.z. dixi. ig. ideo iure beregf
lo. c¶ Ad legem falcidiam. Rub. Superioꝛibꝰ libꝛis ⁊ titulis dirir q artam. bic dicitur quana iureinſtitunonis. ? ideo iure heredita
niz⸗ delega. que defalcãtur perlegẽ falcidiã.iõ de ea dicit. no babere deber. vt. j. eo. l. q autem. eſt alia nrebel. que ex vniuerſitate
nſ — faleidna falcidio cõ ſule:qui eazx wogauſca Dopulo, v venn er 2aanehel Zen eſt debita iure nature que hodie auget.
ſ.ſubijci tam. ⁊ inſti.de iur.na..lex.nõ aũt a pꝛeto⸗ rin gun dein. le. §.l. col. iſj. .
gi aua pieperſe imepopplo erv inſti. de iur. na. r Hareude nan ſifraus legatarij interuenerit nõ debeturlegatum. vt.
ade pietoꝑꝝ. Item cum licerer per ius ciuile toram ſubſtantiã legare

ebel. l. paulus reſpondit ſi cena fuerit.⁊. C. delegi.l.nõ dubiü. 7,

Ziber

debis qui. vt indig.lvt reſcriptũ.

4

Ea lex. ſc coꝛnelia.

3 Debeto. imp eratiui modi ⁊ tertie perſone.
tEerx falcidia. ad eos.i,.ad eoꝝ teſtamẽéta.
u

x ¶ Leſtamenta. ante captiuita

tem nõ in captiuitate facta.S.de teſt. l. eius. ⁊.l. lex coꝛnelia. in pn. 2,5,6

vul. ſub. lelex coꝛnelia.

1¶Deceſſiſſent. fingunf

ante captiuitateʒ d eceſ⸗
ſiſſe. vt dictis. ll.
3 ¶Fictionem. legis coꝛ⸗

⁊ ¶ Et om es. ſcz leges.

abel
teſtamenti inſpecta per⸗

ſona teſtantis ⁊ inſtitu⸗
ti ⁊ ipſa ſolẽnitate quã
teſtatoꝛ adhibuit.

—

ideo quia quedam ſunt
que non poſſunt habe/⸗

relocum vt illa que di⸗

cit ſeruum non poſſeba
bere heredem. vt. C. cõ⸗
munia de ſuccel.l.ſeruꝰ

Teſtamentarie .· id 6
oquũtur de viribꝰ

4 Zocum babere. boc

hereditatiser eoteſtamentohere
des capiant: eis quibus quid ira

datum legatumue erit eam pecu⸗
niam ſine fraude ſua capere lice⸗
to. Iſq; heres qui pecuniam da⸗
re iuſſus damnatuſue erit eam pe
cuniam debeto dare quã damna

tus eſt. ¶¶Ler falcidia etiam ad
eos qui apud hoſtesmoꝛiuntur

pꝛopter legem coꝛneliam perti⸗
nere videatur.qð ea lex perinde

eoꝛum teſtamenta confirmat atʒ

ſiin ciuitate deceſſiſſent . pꝛopter
quã fictionẽ lex falcidia:⁊ om̃es
teſtamentarie peninent:que ta⸗
men poſſunt locum habereꝰ Ad
eos qui omiſſa cauſa teſtamenti
poſſident hereditatẽ: nõ pertinet

Item illa que dicit irri/
tari teſtamentum per ca
pitiſ diminutionẽ maxi
mã ⁊ mediam.⁊ etiam
per minimã. vt inſti. qᷓ.
mo.teſt. infir. S. alio.⁊.
S.de iniuſto teſt.l.ſi q s
Eecb eredato filio.S. irri⸗
tum. Item illa que dicit hereditatem moꝛientis apud boſtes eſſe nullã
vt. ſ. de verb. ſig.l. iij. F. fi. que omnes ſunt contra.ſed illa ſunt vera in⸗

toꝛis inducitur poteſtas legisꝰ.

ſpecta veritate.hic fictione vt valeãt.⁊ ideo.d.ll.non habent bic locu3ʒ

⁊ facit.ſ.e.l.filius nec huic.

c Ad eos pꝛetoꝛis.qui enim pꝛetoꝛ dicit legata ſolui.licet ab inteſtato
ſuccedatur. Item ⁊ fal.inducit.vt.S.ſi qui.o.cauſa te.l.ſt duo.⁊.l.quia

aũt.circa pꝛin.⁊.C.ſi quis o.cauſa te.l.fi.⁊.j.e.l.filius..⁊ heres.⁊.ſ.

vt lega.no. ca.l. ei quoq;. Item ſi pꝛoꝛſus nullum fuit teſtamentum ſ,-

codicillus.quia locum babet fal.vt.C.quando di.le.ce.l.ſfi.
d 4 Regis. t babeat locum.vt.S.ſt quis.o.cau.l.duo. .fi.⁊.l.quia au⸗
em. S. pmo.

e ¶ Remiſſa ſit.a pꝛetoꝛe.vt.S.de condi.inſti.l.que ſub conditione in pᷣn.

iure enim ciuili neq;ʒ hereditas nec legatum ſub conditione relictum va

lent niſt impleta conditione.vt.S.ti.i.l.qui heredi.S.fi.cum ergo pꝛetoꝛ

remiſſa conditione iuſiurandi confirmat legatuz.idẽ inducit ⁊ fal.vt hᷣ

ſt. ſcilicet adite hereditatis. vt. C. decadu.tol. S. in nouiſſi/

futũ
oreſt bona bec ratio.ſt enim ſtatim ced eret bic dies le.a moꝛte teſta/

toꝛis inunle eſſet.quaſi ſeruo ſine libertate datum.vt.C. de leg.l.ſᷣuis.
g¶ Hoſtes eſt. cui relictum valet etiam ſi redeat poſtqᷓ;ᷓ ceſſit dies relicti.
vt. S.de here.inſti.l.illa.S.i.⁊.C.de cap.l.captum.⁊.l.ius poſtli.licet qͥ/
da m exigant eum reuerſum tempoꝛe quo cedit dies.

b gkiatus eſt. quio nato babetur. vt. S. de ſtatu. ho.l. qui in vtero.
die

enam ſi eſt poſtbumus alienus iure nouo.licet olim ſecus.yt inſti.ð
le. §. libertos. 7. F. poſthumus.

7. I. ciuitatibꝰ. ⁊.j.ad trebel.l.omnibus.⁊.S.ti.i.l.municipibus.

K¶ Deo celeſti. idem in terreno. vt. C.e.l.iij. ſed in celeſti. contra in autẽ.

de eccl t F.ſt autem beres ſolijẽdo, col, ix. Sol. bic deo ibi ad pias cau

lex falcidia. Sed peredictum pᷣ⸗

idẽqʒ eſt ſi iuriſiurãdi cõditio re⸗
miſſa ſit?.qj ⁊ ſi ſemio ſuo teſtatoꝛ

ſas. vt potens ⁊ itinera.vt.C. deſacroſanc.ecde.l.ad inſtructio⸗
nem.ſed boc non valetper.l.C. de epiſ.⁊ cle.l.ſi quis ad declinã

dam. §. penul. que eſt ſimiliter buic contra. niſi dicas illam legez

ſi quis coꝛrigi per.d.auten.vel ſecundo refert deo vt hic. an eccle
ſie vel pierei vt in contrarijs.vel verius boc coꝛnigitur per autẽ.

ſed in quana de⸗
kira iure natureẽ
, „ . „ . ecus. vt. C. de in
data libertate legauit:qꝛ diffent i offteſt. tel. quo
id tempusquo liber futumseſt. Ruiam in pꝛioꝛib⸗

Itemei qui apud hoſtes eſt.aut
ei qui nõdum natus eſt datum ſit
aliquid:heclex locum habebit.
Ad municipuʒ quoq; legata vł
etiam ad ea que deo relinquũtur
lex falcidia peninet. ¶ Mon ſo⸗

lum autem ad respꝛopꝛias teſta

toꝛis legatas:ſed ad alienaslex ꝑ
tinet:⁊ omne quod ex bonis de⸗
functi erogatur refertur ad hãc le
gem:ſiue in coꝛpoꝛe cõſtet certoꝰ
incertoue:ſiue pondere:numero
menſura:aut etiam ſiius legatũ
ſit vt vſuſtructus:aut qð in omni
bus eſt. Item ſi ita legatum ſit
heres meus ſeio penũ dato ſi nõ

decerit. x. dato quidam putant

omnimodo in legatum.x.ec. pe⸗
nũ aũt moꝛtis cã capi nec in falci
diamiputare id heredem poſſe.

l¶ Mon ſolum.pꝛopꝛias.facit.j.e.l.alienus.

m¶Et omne. pꝛeter libertatem que per falcidiam non minnitur.

vt. S. de inoffi. teſt. l. papᷣ.S. quoniam. “
n ¶¶ Certo. vt in ſpecie.incerto.vt in genere. vt ar.j. de verbo. obli
l. in executione.S.pꝛo parte.vel pone de incerto. S. de leg.i.l. qui.
duos. ⁊.I.ſi quis a filio.S. penultimo. 7. S, de rebus dubijs.lſt
fuerit.
0 Zus non quodlibet.⁊ ſic reſtringitur per ſequentia.nam cete⸗

eſeruitutes vtpote indiuidue non defalcantur. vt.. S. ſi vſufru.

d munici . . = 1 p (¶ In nominibus. yvt lego tibi que mibi deb es vel quod ticius
i¶ Ad municipum.quibus poteſt legari.vt.S.de le.i.l.ſt heres.ꝭ.vices ve H 8 4 zsS

q ¶¶ Item ſi ita penum. quid ſit penus dicitur. S. de penu. lel. ij.
r¶Putant. ? male. r e1 Capi.ergo nõ eſt legatum. vt. j. de do
na,cõ moꝛ:limoʒtis cqauſa capitur.

ſcabe
gli
fale de
nu le.
tureht
cathn
ponch
ſon pe
ſlcr de
Etſtanin
ibe
ſs ic
anie.
bal
ſolul
dicin
nerod
Höre
bfoes
degdul
180.
ſliö⸗§.
ad lit
ytſ..
lulne
lat ſu

ctil

ERer
ebe
ſchee
Ffln
lets de
ſͤft
bafi.
iapi
nona;
noce⸗
G
dam
eo
cep
hrs
pit.
die
lpe
ſſ
inlt
ter
n
r⸗
bol
ſa
u
fe⸗
ſſtſ
ſtfa
habe
htic
din
Ayit
se

Aa legealei.
un Imputare poſſe.i. in cõputatõe q̃ fit Sm.l. fal. ſ. vt d eb penoꝛe tes. accur. b ¶ Aeterũ ſnĩa.i. vt eſtimet opa legata qᷓtũ valere poſſit
nd „Sr utehagtn ta Verabatbis. Ite praͤſi n vegres eler zeraſier⸗ ex ea detrabet qrta. vt.j.l. lege fal. de¶ Hut
ei aliqͥd de hrditate lʒ penũ bẽat quã pᷣſtaturꝰſir ab omnibꝰlegatis facti.i.q̃ ↄſiſtũtin faciẽdo.et ſicĩdiuidua ſunt.qð dic vij.de v.ob.il.ſti⸗
Arang N falc. detrabat ᷣm Aʒzo. Itẽ qð dicit h.l.penũ legatã. eſt õ.v.ð pe pulatões..idẽ. Acderedseiatto. eiaereoba hone diuidi
Wepann: nmnu le.l.i.vbi ẽ in pᷣſtatõe im̃. Do.ibi icipit a ↄdiõe:vt h diſtigui vt.j.deoꝑ.lil.ſi qũ.ð.ſo.dicibi ꝑtẽpeti.iꝑtis eſtiatõx.ar.S.ſi ſer.vẽ.l.lo
W tur. ibi fa Sdi,, 56 fuan f zoaͤon
ar t.5m. b. vel liccccc rñdeo ad alið õ.S.dey.
n monelleoppoſiia ego aut dico:ſi incõtinenti heres legatoꝛꝝ eſtimatoõʒ aut en huiꝰ ip ob. in ſtipulatõnibus. 5.
P n poſeßen penũ ſoluerit uiden hoc legatũ eẽ ſius ne dodrãtẽ excedat legatum odaennn ſe⸗ Par
erſtatim diccs. Etin legẽ fal. ĩputanipoſſe etqð di neceſſario dueterũ ſnia uenedů n balarhebus.
t Spacio. ad ma xi incõtinẽti ita accipiẽdũ eſtcum eſt. Siꝗs creditoꝛiſuo qðᷣdʒ le⸗ Si qrat i b ẽſen
gis ſtellectu peragliq; ſpacio ꝙ ſi ij moꝛa facta ſol gauit: aut inutilelegatũ enit ſi nul⸗ ſus⸗ge ubanb ge
ba emim erve Uerit hĩs penũ:tũclegatũ eũ acce lũcõmodũ ineouerſabit᷑. aut ſi p eum ĩ vſufructu. pmus ſi
ſolu. lratu. et piſſe nec in falcidiã iputani poſſe i lchaiſenoi u re nocuͤni⸗ dubiũ c an bearlocu ier
dicim. et fa. . de Iꝗᷓ em̃ trãſfuſũ legatũ eſſe et.x.de⸗ le erit.lex quoq; falcidia in eo cõ⸗ fal. ppt ceta legata q ſut
12. eBenn 2,R „ — relicta ⁊ ꝓpt᷑ vſũ fruct
erablere beri. Idẽqʒ ent etiã ſi abinitio ita mõ locũ habebit. 4. legatan?* lſan SGbegnt eu
lbiqes. 5.fl. e.. ſ. legatũ datũ ſit ſi penũ nõ dederit poſſeſſionẽ nactꝰ eſt: et põt auoca bii anbent eblerfelc,
l e. r. dato. q; hicpen?nõ eſtlegata. 7 niei res: q; volũtate heredis erra⸗ neu en relia
Kli. ..imo vſch Penꝰ ſi dat᷑ moꝛtis cã capit᷑: q; de/ tis nactus eſtpoſſeſſonẽ: dabitur bis em̃ duobꝰ caſibꝰ eſti
ad liote ſup. r. ficit legati ↄditio. Siuſuſſuctꝰꝰ* actio heredi vt id quod ſupꝛado⸗ mat vſuſfuctj. vt appa
vyt. j. qñ di. le. ce. l. 9 „ 1— Len zeſt offerartsa b reat ſi legatũ ẽ vltra do⸗
cũ ſine. vel itepei legatꝰ ſit: ꝗqet diuidipõt:nõ ſicut drantẽeſt offerat᷑ aZater u din granté ſy tñ falc. nõͤ reie
latſup bena. vtj. cetere ſenuitutesidiuidue ſimt ve- nimodoneceſſari eſt ſoliduʒ ſol⸗ bik enu bis callbꝛ de eli
. ua herin fal ins teres qdẽ extimãdũ totũuſumfiu nilegatanio interpoſita ſtipulatio maioneſ⸗ S Pa egan
demabet ð eo fal. (t putabat ⁊ ita ↄſtituẽdũqtum ne quãto ampliuseſt q;ᷓ plegem mr Ride qſq; multum
vmpote no legato. ſit in legato. Sʒaniſto aueten opi falcidiaʒ ceperit reddi. uelut ſi ea BParien ſmmna?
ſeſal ninueta e nie receſſit. ait em poſſe qrtã ꝑtẽ que apupillo legataſint non erce leg kmen

teris detrahẽd aʒ

cum pater. Item

tũ eſtin legato:qꝛ neceſſario exoĩ

dant modũlegis falcidie. NHere⸗

dam ſub cõditõe legata ſunt que

ielochin vſuſfruciꝰ

