ctavᷣba ſignificari:ſi he⸗
res ñ erit.⁊ diſtigue.vt
inſti. de vul. ſubſt. SF. fiñ.
⁊ facit.S. de euic.l. ſi ſti/

pu.S.i.⁊.ſ.de acqui.be/

re.l. vij. ⁊. C. de iure de⸗
li. l. cum aliquis.

Thoc tiberius. in⸗

ti. de vul. ſub. in fi.
dẽ titus ⁊ ſic binomius
ſʒ opponitur ſi teſtatoꝛ
credit liberum: ergo ſub
ſtitutio ei facta intelligi⸗
tur facta vt libero.ergo
dominus nihil habet ſʒ
ſubſtitutus totum. Rñ.
opinioni teſtantis eſt ve

ritas contraria: quia eſt

ſeruus qui pꝛeualet cuʒ

ſignoꝛamus certitudinem

hereditatis admitti.naʒ qui ſcit?
aliquem ſemum eſſe ⁊ eum he⸗
redem ſcribit: ita ſubſtituit:ſi
ticius heres non erit:ſempꝛonius
heres eſto:ĩtelligitur tale quid di⸗
cere:ſi ſtichusneqʒ ipᷣe heres enit
neq; alium heredem fecerit.atꝗ
ſi eum quem liberum putaret he⸗
redem ſcnipſerit hoc ſermone: ſi
heresnon erit:nihil aliud intelli⸗

gitur ſignificareqʒ ſi hereditate ¶¶ os heredeſ inſtituerat eoſq;
vel ſibinon acquiſierit vel muta⸗ monumentum facere iuſſerat in

taꝰ conditione alium heredẽ nõ
fecerit:que adiectio ad eos perti⸗
net ꝗ patreſfamiliasheredesſcri⸗
pti poſtea in ſeruitutem deducti
fuerint. igitur in hoc caſu duo ſe⸗
miſſes fiant:itavt a ter ſemis inter
eum qui dominꝰ inſtituti heredis
fuerit:⁊ ſubſtitutum equis poꝛtio

nibus diuidatur. M

boc Omponius.
Thoc tiberius ceſar con
AMituit in perſona parthemij
qui tanq; ingenuusheres ſcriptꝰ
adierat hereditatem oum eſſet ce
ſaris ſeruus.nam diuiſahereditas
eſt intertiberium ⁊ eum qui par⸗
themio ſubſtitutus erat: vt refent
ſextuspomponius.

din Aanns
q Mi ſoluendo nõ erat duos

appollonios liberos here⸗
eſq; eſſe iuſſerat:altero añ aper⸗
tas tabulasteſtamẽti moꝛtuonõ
ineleganter defendi poterit euʒ
ſupererit liberum ⁊ ſolum necel⸗

voluntatis. nam poteſt eſſe ̈ licet liberuz pu⸗

tabat:tamen voluit ſi quo caſu detegeretur eius conditio ⁊ ſeruus appa
reret. ꝙ dominus baberet:ſed latebat bic quid voluerit.
Ai ſoluendo.appollonios.ſecꝰ ſi diuerſorum nominum eſſet. Rñ.

MKo. equia tunc pꝛimo nominatus niſi in caſu.vt.j.e.l.qui ſoluendo.

Beanauetel quis beres.

f¶ Ante apertas.boc ideo dicit quia ſᷣm bec iura nõ cededat dies here/
ditatis: vt poſſet adini:niſi ad aperturas tabu. etiam inſtituto pꝛo parte
beredt.ſed hodie ſtatim a moꝛte teſtatoꝛis.vt.C.de cadu.tollł.S.i.⁊.ꝗ.
in nouiſſimo. ⁊ ideo quia diſtinguitur ante apertas tabulas pel poſtea

dices bodie ante moꝛten teſtatoꝛis:vel poſtea.⁊ boc marime in
neceſſario qui pꝛotinus poſt moꝛtem eius eſt h eres.vt inſtitu.de
bere.quali.⁊ diffe.in pꝛin. .
geᷣ Heredem.nota ꝙ non valet poſtea confirmatur contra regu /
lam catonianam.
b¶ Foꝛe. immo vi
detur nullus. vt. ſ
de rebus dub.ll. ſt
fuerit cõtra. So.
bic apparet quis
ſit heres altero

ſarium heredem foꝛeꝰ.q; ſi vter
qʒ viuit inſtitutionem nullius eſt
momenti pꝛopter legem eliaſcen⸗
tiam que amplius qᷓ; vnum neceſ
ſarium heredem fieri vetaaet.
P)- Aulus.

quis legatarius.

vtrũq; voluit eẽ

uicem ĩenim eos ſibi ob⸗ beredem. ibi alte
rum tm̃ habere le
e. gaaatum. ⁊? facit in⸗
acIZ en. D me nen
a*& E oſl. H. i. ⁊ .C. de
PAlrerfamilias teſtamẽto du beeſlerii c.
teſta.mi.l.in frau
dem.⁊.j.eo.lł.in tẽ
7 7 .* .l. jſ. dD
diebus cenis. deinde ita ſcnipſerat aickiel A pi
qui eoꝛum non ita fecerit omnes iibus. 2.5. de te/
erheredes ſunto: alter hereshere ca iel. ud .
ditatem pꝛetermiſerat: reliquus niens. .j. deleg.
heresconſulebat am ipſe monu ſ ens leganc⸗
menm conſtmiriſſet nunquid mi non valerpoſten
nus hereseſſet ob eam rem quod conſirmatur con⸗
coheres eius hereditatem nõ adiſ a regulam caro

ſet. reſpondi neminemexaltenꝰ
facto:neq; hereditati alligari:ne⸗
qʒ exheredari poſſe : ſed vtiq; q
conditionem impleſſet q;uis ne⸗
mo alius adijſſet pꝛopterea tam̃

legatis:hec in be
reditate. A.

uicem. cuz

quis pꝛioꝛ quis

oſtenioꝛ nomiat
eum heredem eſſe?. nijer gutſal⸗
. terfamilias
2 . & 9 onumentuz.
Nmeuia matermea: 2 fili totum:naʒ ſi pꝛo
. filia mea viuerent tũc mihi pante non ſufficit
lucius ticius hereſ eſto: ſenniusre lcerſec ſuin con
ſpondit ſiteſtatoꝛ filiam nunq;; ha diporet: vr que
buerit:mater autem ſupenuixiſſet conliſtit in dada
tamen ticium heredem foꝛe:quia pecunia. vr Ide
. . b. condi.⁊ de.l.pe.
id quod impoſſibile inteſtamen- æ.liale fi. ꝛ..
to ſcriptum eſſet nullam vim ha ma.tel.l.ſi ia fue
beret. rit.? no. plene. C.
. —⸗Er⸗E defoncl lnlen.
Prncanus. ſiplures.
4 . onee. hanc
volütatẽ ðfuncti
non ſeruani.
Meminez. no.

neminẽ ex alter facto neq; hr̃ditati alligari:neq; erbrdari poſſe
n wont.5,5 ve his q̃ uel ele lcuc lauerat in ſiſ illud pꝑꝑ
volũtatẽ defuncti qꝛ ipſemet cãcellauit. Itẽ fa.S.e.l.b arniculo.et
l.ticiꝰ.⁊.j.ad ſil.l.fl.⁊.ẽ.de
titoꝛ.⁊.S.de ali.iudi.l.i.cũ ſuis cõcoꝛ.
o Adijſſet.nec monumentuʒ feciſſet. .
Pp Meredem eſſe. inſolidũ.vt. S. e.l.ſi qͥs ita ſeripſeritin fl.?⁊ no.
pceptũ teſtatoꝛis nõ ſeruari:qꝛ dixit q eoꝝ ⁊c.ſic ⁊ alia nõ ſeruat

ſ. de le. i.l. filiuſfami. F. diuus.⁊ de ↄdi.inſti.l.q̃dã.⁊ ẽrõ.qꝛ ex al-

terius facto ⁊ c pt bic dicit cũ concoꝛ dictis.
„

moꝛtuo: ibi non

Iteʒ bic teſtatoꝛ

nianam: ſed illaẽ

non apparet

neg. ge.l. ſi exẽ duob. ⁊ de iudi.l.ſipe⸗

ein
l de

kegi⸗

o
.ptj
b.lſ
Go.
quis
Aer⸗
non
anus,
Kaho
lit eᷣ
bjalte
baree
aſtint
Aon
Cde
1.5
hftau
linti
de
plu
dete
1o1,
lvo
deleg.
egone⸗

on9H

oſten
con/
caro
llai
nnbe⸗
41

c;
are
quis
niat
.
nlias
enty.
ſoeo
ſiſffiai:
ncon
diui⸗
que
da
lpe.
1ſ
tafie
9e0.

bon
c

no.

hoſe

ape
lo.

ſp⸗

tob

en

c¶ Scriptum. ſci
licet filiam viue
re quen unqᷓ; fui⸗

d gMullam vim.
ſed remanet inſti⸗
tutõ pura quo ad
illud.vt.j.ti.ij.l.i.
⁊ inſtitu.eo.S.im
poſſibilis.

eaſ Haberet. ⁊ ſic

non vigclat teſta⸗

mentum.

Vidam.ami
(us rrchar
e melioꝛem
amicum qᷓ; patrẽ

ſed non fuit. ad B
(C. decu r. fur. l. fi

IJnſtiuere. peti poſſit: aut aliqua actio ad-

nota filium non
poſſe iuuenire me
lioꝛem amicuz q;ᷓ
patrem.

b Ab eo. teſtato

re de reſtituenda
brditate. hoc ta⸗

men voluit teſta⸗
toꝛ ſed non pꝛo⸗

deſt vt hic peta⸗

tur fid eicom. ſed
mandati agitur:
yt ſubijcit.ſi autẽ
rogaſſet teſtatoꝛ
teneretur amicus
adire ⁊ reſtituere.
⁊ ſic pater peteret
vtpote ſibi queſt
tum ꝑ filiſ.

i¶ Interpoſuiſſe.
tacite teſtatoꝛi ſʒ
expꝛeſſe filio:nec
etiam eſt pactum
future ſucceſſiõis
qꝛ teſtatoꝛ ↄſentit
C. de pac.l.fi.

meuia. viuerent.i viuunt in pꝛeſenti tempoꝛe.ſed videf õ
3. de iniuſto teſt. l. cũ in ſecũdo.ſiueponas de pꝛeſenti ſiue de
iſturo.ſed ibi falſa:hic nugatoꝛia.

4
alcriptum nullam vim habet.

Vidam aum filiſanit. he

redem inſtituere vellet: ne
ad patreʒ eius ex hereditate quic⸗
qᷓ; pemeniret: voluntatem ſuam
expoſuit filio.filius cum patris of
fenſam vereretur petit a teſtatoꝛe
ne ſub conditione:ſia patreeman⸗
cipatuseſſet heredem eum inſti⸗

tueret:⁊ impetrauit abeo vt ami⸗

cum ſuum heredem inſtitueret

atqʒ ita teſtamẽto amicꝰ filij igno

tusteſtatoꝛi heres inſtitutuseſt:
nec quicqᷓ; abeo petituʒeſt.que
rebatur ſi ille amicꝰ aut adire nol⸗

let:aut aditaʒ nollet reſtituere he

reditatem:an ſideicommiſſiʒ ab

uerſus eum eſſet: et vtrum patri

an filio competeret.reſpondi eti-
am ſi manifeſtum ſit ſenptum he⸗

redem fidem ſuam interpoſuiſſe .
nontñ alit ab eo fideicommilſ.pe⸗
tipoſſe qᷓ; ſi et ipſum teſtatoꝛem
fidem eius ſecutum eſſe pꝛoba⸗
retur:ſi tamen cum a filiofami.ro⸗
garetur amicus:⁊ aditurum ſe he
reditatẽ recepiſſet:⁊ reſtituturuʒ
patrifami.ſactonon abſurde dici
poſſet mandati actionem futuraʒ
⁊ eam actionem patri inutilem.
foꝛe:quia non ſit ex bona fide id ei
reſtitui quod teſtatoꝛad eumper⸗
uenire noluerit:ſed nec ſilio vul⸗
garem cõpetituraʒ verũ vtilẽ ſi⸗
cuti dare placeret ei qui cuʒ filiuſ
fami.eẽt ꝓaliq fideiuſſiſſet ac pa

K Secutum. expꝛeſſe.

laReſtitutuꝝ als pꝛeſtaturum. ſic eſt in libꝛo dñi accur.

m Inunilem. contra.ſ. deſti. ſer.lfinali. Sol ibi in contractudbi
tenipus contractus inſpicitur.aliud in bereditate ⁊ legato.vt bic

2. Cde condi.inſer.l.ſi vxoꝛ. Item ibi dolo pꝛotrabebat tempuſ

quo eſſet ſui iuris.bic non.cum teſtatoꝛ pami queni volebat. Ites
contra. S.manda.l.ſi mandauero.S.fuginuus.ſed ibi de pecunia
domini empta erat res ⁊ contractus ibi erat.hic ſecus.

n Aulgarem. id eſt directam mandati.

09 EPlaceret id eſt vtilem mandati.ſed certeimmo in factum. vt
5. manda.l,ſi vero non remunerandi.S.ſi filio/ſed eadem eſt in fa

xxviij
ctum et ptilis. vt nota. S. de pꝛeſ. ver . quotiens. facit. ñ. de fideico m.
lil.ſi dubitetur. .finali.⁊ de ac. ⁊ obli.l.filiuſfa. ſuo nomin e,⁊ de verb.

o.ſed Ohli.l. quidam. ⁊. C. de nof.teſ.l.frius matrem.
Impoſſibile.denatura.nota ꝙ impoſſibile de natura in teſtõ ita. foꝛe. ponit᷑ ergo coꝛrectiue ᷣ bũ ĩmo.ſic.j.demanumilſ.teſta.l.
ichum, als pꝛo ⁊. vt. C. de nouo co. fa.

terfa. factus ſoluiſſet. Sem.
Jita ſcriptuʒ fuerit ticiꝰimo

Dieiꝰheres eſto:ſeiũ ſolũ here

dem foꝛe.r.ſed ⁊ ſi ita ticiꝰ hrĩs

eſto:imo ſeiꝰheres eſto:idẽ erit di
cenduʒ ſeium ſolũ heredeʒ foꝛe.

Auncda teſtõ ita hrdeʒ inſtituit
ticia filia mea hr̃seſto .ſiquis igi
tur mihi liberoꝝ meviuoſiue moꝛ

tuonaſcet᷑:tũc qui vinillis ſexꝰ vnꝰ

plureſue naſcent᷑ ex ꝑte dimidia

⁊ q̃rta:que feminini ſexꝰ vna plu⸗
reſue nate erũt ex qta pante mihi

heres ſit.poſthumꝰ ei natꝰẽ: ↄſu

lebat᷑ ex qta parte poſthumꝰ hr̃s
ect.m.eã hr̃ditatẽ in ſeptẽ panes
diſtnibuencdã:ex his filiã q̃tuoꝛ po
humũ tres habituꝝ:qꝛ filie totus
as:poſthumododrãsdatꝰ eſt vt
qrtaʒ poꝛtionẽ ampliꝰfilia q; poſt
humꝰ ferredebeat¶ Ideo ſi poſt
huma qʒ nata eẽt tideʒ ſola filia
q;tũ vterq; poſthumoꝝ habitu⸗
rusectꝰ.itaq; in ꝓpoſito cũ as fi⸗

lie dodrãs poſthũo ſit datꝰ.xxj.

Ptes fieri vt filia. xij. nouẽ filiꝰ ha⸗

beat In teſtõ ita ſcniptuʒ ẽ luciꝰ

ticiꝰ ex duabꝰ vncijs:gaiꝰ attiꝰ ex
parte vna:meuiꝰ ex ꝑte vna:ſeius
ex ꝑtibꝰduabꝰ hrdesmihi ſunto.
ↄſulebat᷑ ꝗqd iuris eẽt.m̃.hãc ſcri⸗
pturã illã iterpᷣtatõʒ accipe poſſe
vtlucꝰ ticꝰduas vncias hẽat:cete
ri ãt q̃ſi ſine ꝑtibꝰ inſtituti ex reliq
dextante heredesſint qᷓ; dextan⸗
tem:ita diuidioʒ vt ſeiꝰ ꝗqncũcem

Dehĩdibꝰ inſtituẽdis.

S.quibus.ibi immo ⁊ mu.
⁊c.quandoq; pꝛo vel.
vt.C. de ſacroſan. eccle.
l.iubemus.S.iconomos

ſed argu.contra.j.de cõ⸗
di.⁊ demonſtr.l.nam ad

ca.vbi diſtinguitur in

continenti vel ex inter⸗
uallo. .

q¶ Anidam. ticia. iam

nata. J

r Meres eſto. ſimplich/

ter inſtituta:in aſſe inſti⸗

tutavidetur.

5 imidia.⁊ quarta to
eiara, as

tPoſtbuma quoch id
eſt poſthumuſ ⁊ poſtbu

m.

v Mabituni eſſent. ⁊ tũc

diuiditur bereditas in
xxiiij.vncijs.

x npꝛopoſtto. cuz ſo
Gimnndo⸗ eſt natus

x Qum ſllie lam nate.
3 Vsintianun quod

tum eſt q;tum ⁊. vij.
pꝛedicte.

Fuia. am nata. ſed
ontra huic.C. de le. l.

cum queſtio.vbi tantuʒ
aufertur pꝛioꝛi q;tuʒ cõ
fertur ſecundo. Solu.
illud in natis hoc in po
ſtumis qui non ſic aufe⸗
runt cum inueniant inſo
lidum beredem. vel bic
ſecundus in certis vnci⸗
is:ibi ſecũdus in medie/
tate:vel tertia eius quod
reliquerat pꝛioꝛi.vel bic
voluit excedẽt᷑ aſſesð:ibi

erat dubium an voluerit vel non:⁊ ita nõ excedit vt ibi.⁊.j.eo.l.qui nõ
militabat. S.filijs. Item contra inſtitu. eo.S. ſi plures.ibi.partibus eniʒ
⁊c.vbi aſſe diſtributo poſtea inſtitutus in tidem admittitur alias ad va
cantem. Solu,ibi in natis.vel boc coꝛngitur ſᷣm Ir. vel verius hic vo
luit teſtatoꝛ babere tantundem cum dixenit ex quarta parte.ſcilicet dimi/
dia ⁊ quanta ſi tantum quarta. Item contra.ſ.eo.l.qui non militabat.
filius. So. ibi videtur ademiſſe de aſſe q;tim ſecundo contulit: ſed ibi
dubium erat an voluerit aſſem excedere:hic conſtabit ꝙ ſic. alij ꝙ h̊ as
expꝛeſſim filie fuit aſſignatꝰ:ibi ſimpliciter inſtitutio facta:quod nõ pla/

cet:qu a hec lex hoc non dicit.⁊ facit.j.ad trebel.marcellꝰ.⁊.5.delibe.et
poſthu. l. ſi ita ſcrip. ⁊ de leg.i.l.ſi quis teſtamẽto..i
¶¶ Attius. pꝛopꝛiũ nomẽ:vt ibi gaius attius.
2Dextantem. id eſt decem vncias, inſti.e. S. bereditas. ⁊ facit.ᷓ, eo. l.yſi

quis ita.

R

—

Je verbis. dominus eſto nam beres ⁊ dominus idem eſt vtinſti.

de bere.quali.⁊ dif. S. penul.idem ſi dicam bona mea tibi relinquo
ot inſti. de teſta. mili. Sidem pꝛiuilegium. æ. C. deteſta. l. quoniam. 7 de
ſecun. nup.l. bac edictali. in pꝛincipio, ⁊ boc miſi alius inſtituiſſet beredẽ:
tunc ei vid etur fideicommiſſa.

is:moꝛtis tĩ.vt inſti.de bere.qua.⁊ diffe.S.ſmi.in neceſſario tãtũ
duo.ſ.teſtamenti ⁊ moꝛtis.vt.S.in pꝛinc.buius.l.ſed certe quod
dixi in ſuo:id em in neceſſario tm̃:⁊ eſt verum quo ad hoc vt ſcia⸗
mus vtrum ſit ſuus vel neceſſariꝰ non quo ad hoc vtrum ſit ca/
pax.vnde dic in neceſſario exigi tria tempoꝛa.vt.S. e.l.pꝛoxima.

b ſCum maledicto.id ẽ

cum maledictione.⁊ pu /
re vid etur inſtitui:licet il
lav erba:filius meus im
pijſſimuſ beres eſto:fue
rint dicta.

e¶ Slla buiuſmodi.õ.e.

l.quotiens.S.ſi quis no
men.contra.ſo. vt ibi.

d Unterdum. accuſatuʒ

.

s accuſatum als ma⸗
culatum. 2 facit inſti. eo.

. eſt autem. 2. . e.l. ſinõ

lex. ⁊ dele. cum filius.S.
ſeruus.⁊. C.de collu.de

tegen.l. i.

e¶¶Adanumiſſuʒ. ſimpli

citer ſine bereditate.

fBiin parte. als ſi in

parte b eredis.als patre
ſcilicet pꝛouincie.nam ſi
de ſubſtantia perſone er
ratur.tunc ſecus.vt.S.e.

l.quotiens.in pꝛincipio

⁊ facit.j.de re.du.l.quo/⸗
tiẽs.⁊.l.qui babet.⁊.C.
de teſta.l. ſi in nomine. ⁊
inſti. de le. S. ſi quis ĩ no
mine. ⁊?.j.de condi. ⁊ de
mon..l.falſa.circa pꝛinci
pium.,.

J alienuz. pꝛoꝛſus
ſecus in communi.
vꝓt. S. e. l. ſed ſi in com. S.

ſi ſeruum communem.

7. F. ſe. 1 ibi no. ⁊ ſecus ĩ

“ pꝛopꝛio.vt no.e.l.quoti

ens. F. ſeruus cum liber /
tate.

b ¶¶ Meutrum. nec inſtitu
tio nec libenas.

iAibertas. directa. vt
.. de ma, tel.l. ſeruo tu⸗

k. (Inutlliter. inſpecto
initio. ſic ⁊.ſ.de vſuca.l.
ſequitur. S. ſi autem. 7. ſ.
de reg. iur.l.penul.⁊.S.
de noxali.lin delictis. F.

attius ⁊ meuius alterum quincun
cem habeãt.
Arcianus.
Is verbis: ticius heredi⸗

Hitis mee dominus eſto.

recte kiſtitunofit Illa inſtitutio
valet: flius meusimpijſſimꝰ ma⸗
le deme meritushereseſto.

Mure enimheres inſtituitur cũ

maledictoꝰ.⁊ omnes huiuſino⸗
di inſtitutiones recepte ſunt.
nterdum nec cum libertatevti
iterſeruus a domina heres inſti⸗

tuitur: vt conſtitutione diuoꝛum

ſeueri ⁊ antonini ſignificann cuiꝰ
verba hec ſunt.ſeuum adulterij
accuſatum non iure teſtamento

manumiſſum ante ſententiamab

eamuliere videri que rea fuerat e⸗
iuſdem criminis poſtulata ratio⸗
nis eſt.quare ſequitur vt in eun⸗
dem a domina collata inſtitutio
nihil momenti habeat. ¶ Siin
parte vel patria vel alia ſimili aſ

ſumptione falſum ſcriptum eſt:

dum de eoquidemoõſtratus ſit in
ſtitutio valet. .

alienum ſeruum libemʒ
7 heredẽ eſſe iuſſi:⁊ is poſt⸗
eameais effectus eſt: neutniz va⸗
let:quia libertas alienoſeruo inu
tiliter' data eſti In extraneis
heredibusilla obſeruantur:vt ſit
cum eisteſtamenti factio:ſiue ipſi
heredeſ inſtituantur:ſiue hi quiin
poteſtate eoꝛum ſunt: ⁊ id duo⸗

ſi extranei. ⁊ quod iuſſu.l. ij. F. fl. ⁊ inſti.qui da. tu. poſ. F. . ernus. 7. . de cõ

di. inſti.l. ſeruus alienus.

1 Gara nois ab initio non valet non poteſt poſtea valere licet reci/
at in eum caſum a quo incipere poteſt. .
m ¶ In extraneis. teſtamẽti factio paſſiue: vt ſubijcit.
n 41 uobus. alias tribus alias duobus.ſed adijcitur tertium. ⁊ ſic idẽ

oMereditatem. nota ergo in extraneo tria: vt bic. ⁊ inſti.de here.qua.⁊

intaum. auia
—„ „„„„3 nititur habere ex
bus tempoꝛibus inſpicitur: teſta teſto idein ſuoſt
menti facti: vt conſtiterit inſtitl-⸗ 2ipenitat bie et

tio: ⁊ moꝛtis teſtatoꝛis: vt effectũ
habeat. hoc amplius:⁊ cum adijt
hereditatem eſſedebet cum eote

heres erit:perinde ac ſipure inſti⸗
tutuseſſetHereditasplerũq;
diuiditurin duodeciʒ vncias que
aſſis appellatione continentur.

ſuus tempoꝛibus duobus.

teſtam ento ſicut

quilibet extraneꝰ.
verũtamen tem⸗
pus moꝛtis ⁊ a⸗
ditiõis ides ſunt.

ſtamenti factio ſiue pure ſiue ſub ſiab inteſtato tue
conditione heres inſtitutus ſit: nã v o
ius heredis eomarxime tpe inſpi⸗ legatis ſuſficit e⸗
ciendum eſt: quoacquinit heredi- pus moꝛtis.vtſ.
tatem. medio autem tempoꝛe in- dele paeſton bo.
po. cõ. ta. pe.l. in⸗
ter factum teſtamentuʒ ⁊ moꝛte, tememit.ꝛ ſ. de in
teſtatoꝛis vel conditionem inſtimm reſiſl uon iutdl
tionis mutatio iunis heredi non uaur Seedu⸗
nocet quiavt diximustria tempo .ſicognati. item
rainſpicimus. onna ſ. deneh⸗
, non o 100
vV)NLpianus. vt ibi. Item con⸗
TMmum meum heredem n tra . de acqui. be
titutum amm libertate ſi v veerail,
uus vendidero ei cum quo teſta- lucd de benignita
menti factio non eſt:poſteaq; euʒ Fennnn eſten
redemero er teſtamentomihihe⸗ 2. vdeſta vo.lr b
res eſſe poterit:necmedium tem⸗ uoꝛuʒ. ingenui.
pusquo apud euy fuerit viciaut“ Cdbehet nnn,
inſtitutionem: quia veruʒ eſt vrro nis.ſed ſpecialia
q; tempoꝛe tamteſtamenti facien ſumt. Jten facii
di q; moꝛtistempoꝛemeum fuil-⸗ Pimn r bele tall
I pein. 2 deſe. ta. l.
ſe. vnde ſiapud eum remanſerit L5. eugat .
viciaturinſtimutio: velſi qum eore beredeli on.
ſtamenti factio eſt iuſſi eiusade⸗ . ſiolemus. ꝛ. ſ.e.
undo acquiret eihereditatemꝰ*. Llibæ Fſ bre.
Siin non faciendo impoſſibiliſ en dirn conn
conditio in inſtitutione heredis ſit a¶ Mutatio. ſcil
expꝛeſſa:ſm omnium ſententiam optuultas,

Eruuz. vicia
uit. 1 facit. S.
pꝛoxi. SF. i. 2. S. e.

l.ſeruus alienus.
cactio.nota tri

bus tempoꝛibus

debet eſſe beres
extraneus capax

d Mere itatem. facit inſti. eo. 5. ſeruus. ⁊. S. e.l. quotiens. 5F. ſi ſer

uus. ? 8. e.l. non minus. a.j. de leg. i.l. ſi mibi. F.regula.
eq¶Si non faciendo. vt ſi digito celum non tetigeris. vt inſti. de
inutili ſti S. impoſſibilis.⁊.ſ.de ver. obli.l.impoſſibils.idem eſt

ſi eſt in faciendo.vt inſti.e.S.impoſſibilis.

fMHereduas plerũq;.qꝛ quandoq; plures quandoq; paucioꝛeſ

vt inſti. e.S. bereditas.⁊..nõ aũt.

Ddif. S§. in extraneis. ſed in ſeruo ⁊ neceſſario duo tm̃.ſ.teſtamenti ⁊ moꝛij

quia poſt moꝛtem ſtatim eſt beres:etiam ſt non ad eat ſed bin Jo. in ſu⸗

g Appellatione aſſis ⁊ libꝛe vel põdo vel põ deris.nã bec qu/
tuoꝛ nomina ſynonima ſunt idem ſigmſicantia: 233

xxviij

de le. pꝛe.l.ſilium.ij. rñ. ⁊. C. de li.pꝛe.l:.fi.S.cum etiam.et

Debĩ̃dibꝰ inſtituẽdis.

Poſterioꝛes.ex equis partibꝰ inſtituti.

HS [Secuns i vmria n dimidla. vr de inol tellpae berinde Aiius. ceteris puta iliſs als eſt inepta. vtj. de per.obli.l. quidam.
F

ſic nullũ nomen eſt bic qð ſignificet vnciam. (An ecundo.ſ. ante ſubſtitution? pꝛimoꝛum.
i ¶ Bextans. . due vncie. 4Ael terno. qð videbat᷑ quaſi ad pꝛoximioꝛa ſit faciẽda relatio.ar.ſ. de
Kk ¶¶ Quadrans. boc ⁊ ſequenſ nomen non ab vnciarum numero: le.il. ſi ſeruus plurium. 5. fi. ⁊ quaſi oꝛdo ſcripture ſit ſeruandus.
ſed a certa poꝛtio bDatum vid eri. ergo
ne aſſis ſumpta B

ſunt. habent autẽ ⁊ he partes ppꝛiano debeãt.marcellꝰ rñdit in obſcuro

mina ab vncia vſqʒ ad aſſeʒ puta eẽ coꝛneliũ ⁊ ſaluſtiũ ⁊varonẽ pꝛi
hec:ſecuns ſextãs quadrãs tni moan ſecũdo vltenio graduhe
ensiquincunsꝰ ſemis ſeptuns redesiſtituere voluerit:F ſjm ſcri

Kriens.i. qua/ p g Igr ſagt 3 zri .
Enens 1 qua bes dodrãs dertãs deuns as. pturã teſtamẽti que pponeret al

K uadrans.i.
tres vncie.

9

m ¶ Auincuns. id/ ¶ Allem inſtitutionẽ qdã va
Aauinch vneie. Cere nõ putant. ſtichꝰ ſber 6. lce filio impuberi ſeruũ
¶Semis . ſer eſto: ⁊ ſiliber enit hrs eſto.ſed di: heredẽ ſubſtituit liberũqʒ cum eẽ
daerſemedie uus marcꝰ reſcripſit hac inſtõne, iuſſit: e pupillꝰ vẽdidit ticio:ticiꝰ
valere perinde ac ſinon erat adie- eũiã pꝛimo teſtõ facto:in ſecun⸗
(Beptuns. . ſe (tuʒ ſi liber erit
Hpi vndA. pſerit ſtichꝰ ſimeꝰ ent cũ moꝛiar ſupenꝰ teſtm̃ ticij muptũ ẽ:qꝛ isſ
/Bes id ẽ octo liber ⁊ heres eſto:alienatuſ nõpo uusliber ? heres põt eẽ:⁊ vt ſupe

vncK. terit iuſſi emptoꝛis adire hrdita- nꝰteſtm̃ ripat ſufficit ita poſteri
a ¶ Hodrans i. tem Opuis ⁊ ſi nõerat hoc expᷣſſiʒ us factũ eẽ: vt aliquo caſu potue⸗
noem vnee. nõalsliber ⁊ hĩs fieri poterat q;ᷓ rit ex eo hereſeriſtereꝰ.qð advim

ſi manſiſſet eius.ſed ſi viuus ma- aũt eiꝰ inſtõnis ꝑtinet:ita ſe res

Wnne d numiſertt celſus. lb. xv. digeſilox habet vt qdiu pupilloex ea ſub⸗

᷑([(Lrbit fieri hũc heredẽ: nõ eni hũc
8 (Deuns. i. vn /
decim vncie.

cheredẽ:nõ ſtitutiõe hrspõt eſſe: ex ticij teſtõ
caſiiz teſtatoꝛẽ voluiſſe excludere libertate hereditatẽq; cõſeꝗ nõ
palã eſt:neqʒverba oĩo repugnãt poſſit.ſi pupillꝰ in ſuã tutelã per

t¶As. . duodeci nꝗᷓ qʒuis ſeruꝰ eiꝰ nõ eſt:attamen uenerit: perinde exticij teſtõ liber

laione alſis teꝛa ceite libertuseſt. Aulꝰ. hereſqʒ ſit: ac ſi pupillo ſubſtitutꝰ

barcduns conu/ .Kn hereditanus hrs in / nõſuiſſet:ſi pupillo heres extitit p
len pont ctio fuit cñdeſuncto ; cũ herede reseẽ poſſit.

Alem. putäat (no funt cnde ¶P)⸗ Aulus.
alenõ eo ſſtituto nõſit. Arcianꝰ

Jisg ſoluẽdonõẽ pꝛioloco

1ſadiecum j.ö ci?tici?ſeio ⁊ ſempꝛonio Dnichuͦ: ſco'eũ cui er ſicleicõ.
conduinſti.l. ſer/ aerſemiſſibꝰhrdibꝰ inſtitutiſNcauſa libertatẽ dʒlibeꝝ hr̃deʒ in
a inoneoca⸗ 7 ceteris exhĩdatis inuicẽ hrdes ſtituerit.neraciꝰ ſcdᷣoloco heredẽ

ſo. ibi. ꝛ facit. y. ſubſtituit: deinde legata ⁊ liberta ſcriptuʒ :ſoꝛe ait:qꝛ nõ videt᷑ cre⸗
eo.l. quotiẽs F. ſi
quis ita.

neliꝰ a ſaluſtiꝰ ? varoeqs partibꝰ ſiis .
rmeſer r qdtu vlpꝛioꝛes duoex ſemiſ ¶ Nſtituere: ſiintra annũ ſeptua
ſe benlumn no ibꝰ inſtituti: vel poſterioꝛes hẽ geſimum deceſſero:ille mihi hr̃s
uus dominꝰ fierz V

heres. vt. S. l. pꝛoxi in pꝛin. ⁊ facit. j. de cõdi, inſti.. ij.., e.l. ſt qͥs
ſempronium. M

Arcianꝰ teruʒ aſſem datu eis videnii.
Eratiꝰ

¶ Siquis lita ſcri doteſtõliberũ hr̃demqʒ eẽ iuſſit

ſtituipõt: ſi modo teſiĩ fa pꝛiusẽ:vt ticio quoqʒ ſi velit: he-

tes dedit:poſtea ita ſubiecit: coꝛ ditoꝝ fraudandoꝝcauſa manumiſ
1Si 5 ĩquis. boc hĩdes ſunto qs iuuicẽ en, Minen quis ita heredeʒ in⸗

pꝛimo gradu vident᷑ in
ſtituti.i.ſeiꝰ⁊ ſempꝛoniꝰ
ſicut ⁊ alij.⁊ fa. .e. l.ti⸗
cius. G
i ¶ Nideri no. oꝛdinẽ ſcri
pture non ſeruari.

Ater. inpuberi. be⸗
redi inſtituto.
Eum. I. ſeruum.
m ¶ Zeſtõ facto.ſ.ſuo ꝓ
prio tici.
n ¶ Buperi.i. pꝛimum.
0 ufficit. vt inſti. qui
bus mo.teſt. infir. F. po⸗
ſterioꝛe.⁊.S.ð iniuſto ru
pto teſtõ.l.cũ ſecũdo.⁊
ſ. de his qͥ. vt indig.l.cũ
quidam,.
Exiſtere. nota rũpi pᷣ
mũ teſtm̃ per ſecũdũ:dũ
tam̃ per ſecũdũ poſſit exi
ſtere beres aliquo caſu.

4 W nſtitutionis. facte
a ticio.

ręHNereditatemq;.vtrũ/⸗

q; ſimul. az.

8 Ron poſſit. vt incõ/

mutabiliter poſſit dici ne
ceſſariꝰ vel voluntarius
qꝛ adbuc pendet vt ſu⸗
bijcit. interim tamen vi⸗
det᷑ neceſſariꝰ emptoꝛi ⁊

liber. ſed poſtea fiet eivo

luntariꝰ vt etiã dimitter
poſſit ſi pupillo ſucce/
dat.vt.S.e.l.ſeruus alie/
nus.S.qui fideicõ.⁊ ar.
ſ. ti. i. l. fi. F. i. ſy alij dicũt
de neceſſario fien volun
tarium:vt ibi ſed nõ ecõ
tra:vt hic.⁊ ſic interiʒ nõ

flieri beredẽ emptoꝛis.

t Sed ſtpupillo. dece
enti

in pupillani etate.
nam alienatio ſpẽ liber/

tatis nõ mutauit. vt. C.

deteſta. ma.l. ſtatulib en
ſic ergo erit neceſſariꝰ pu
pillo. vt. ſ. t. i.l. ſed ſi plu
res.S.quos pñt. nec ob.

qð eſt alienꝰ cũ pupillꝰ moꝛit᷑per qð videt᷑ nõ eſſe neceſſarius: ſicut ſi te /
ſtatoꝛ alienaſſet.vt.õ.e.l.talẽ. S.i.ſed hᷣ̊ cũ ſuo onere trãſiuit cũ pupillus

¶NHoc ſſi manſerit cc. alienauit. vt bic.⁊. S. e.l.ſeruus alienꝰ. 5.ſi. ⁊.d.l.ſtatuliberis.
9 Pala E. cũ nõ ſit veriſile iõ voluiſſe teſtatoꝛẽ ei anferre h̃dita,⸗ v¶ Si velit. nõ aũt cogitur. vt.ſ. ti.i.l.fi. S.fi.
tem: qꝛ feſtinauit ei dare libenatẽ.ſed Z. jſ. de le ij.l. qui cöcubinã. J 1s. ſecũdo.l.ſubſtituendo: vel etiam inſtituendo.
H.ſiſtich?. So. ivinõ dixit ſi meꝰ in ptãte mea: vel illa derenmina ℳ Ganptu. m nõ hꝛimu. vt. l. ij. verit voluntan ⸗. vt. ſ el.ſi ſer
nberinan. Duo.Aliter ſi nõ debet ei libertas:qꝛ tũc pꝛimꝰ. vt.j.e.l.qui ſoluendo.
⁊Meqʒ verba.ſ. ſt me etitac.

12 E — 2 „ — — — „
iben⸗ E. ergo nõ Ealie natꝰ ro.⁊ fa.j.de pe.le.l.cũ dñs.in fi. ⁊
Emus.heres.facit.S.e.l.nõ minꝰ. S. hereditatẽ.⁊ inſti.e. .ſᷣ

qð iure.in fi. ⁊.l.ſe.

¶Ait.nota caſuʒ in quo valet ſubſtitutio:⁊ non inſtitutio. H
anumiſſus.qui ſecũdo loco ſeiptꝰeſt b eres.yr. facit inſti.qui ma.
non polſ.S.i.⁊.j.qui ⁊ a qui.l.ſi quis beres.⁊.j.e.lſi ira.i.rñ.

ſe:inſtituo ſi deceſſero poſt tale tpᷣs videt᷑ obſtare.nõ eni teneꝛ inſtõ

Auus alien?. 7 ſ dele. ij. l. debitoꝛ. ⁊. j. de acqui.re. do.l in eo 40) Oteſt. deceſſero.nõ ob.regula catonis.ſed ſi poneres eum ita dixiſ⸗

c¶D efuncto. no. cñ ſeruus hereditatis iacẽtis inſtituit=᷑ ſufficit qd
ui teſtamẽi faaio cũ defuncto: lʒ nõ ſit cq berede..

ante moꝛiat᷑.vt.j.de reg.ca.li.in pꝛin.ſed iñderi pot nõ obſtare: qꝛ ſi⸗/
cut bic dicitur videt᷑ inſtitut ſub cõdiuone:⁊ ſi decedit infra illud tempꝰ

—

vtote deficiẽte conditionenõ exiſtit heres.idẽ eſſet ſi ſub qualibet alia
conditione fuiſſet inſtitutꝰ ⁊ ea defeciſſet teſtatoꝛe viuente.nã ſufficit ad
hoc vt teſtm̃ teneat qð adiri põt bereditas ex eo.vel dic ꝙ nõ hʒ locum
regula catonis quotiẽs ex᷑ volũt ateeſtatoꝛis apparet aliud eẽ dicendũ
id ẽ quotiens teſtatoꝛ voluit eãa ceſſare.vel dic vt dixi.j.de reg.ca.l.iij.et

iiij. vel dic regula cato⸗
niana habeat locũ in le/
gatis.hec lex in heredi/
tatibus.

a ¶ Mꝛo parte.qꝛ tũcin/
ſtitutꝰ haberet qñ cunq;
d ecederet ſicut ⁊ hʒ to/
tum ex parte inſtitutꝰ. ſʒ
B nõ habʒ ſi poſt tempꝰ
decedat:qꝛ deficit cõ di/
tio.nõ ergo. pꝛo pte ſue
etatiſ dicit teſtatꝰ p par
te nõ ſed in totũ teſtatꝰ
ſub conditione.

Yis.liben.aliquem
facit inſti.qui ma.
non poſ. S. licet.
c ſubſtituto. no. aliũ
caſuʒ ſimileʒz huic.ſic.S.
de li. ⁊ po.l.ſed ⁊ ſi peꝑ⸗/
cerit.S fi.

N Emo. coꝛaʒ.ſic.ðS.e.
quoti.S.ſi quis no
mẽ. . ſi cer. pe.l. certuʒ

e ¶ Oui frater. inſtituit.
vt ⁊.ſ.de condi.⁊ dem̃.

l.falſa. affectioneʒ eni,3

denotare voluit. vt. C.

de offi. diuer. iudi.l.ſin⸗
guli. 2. ſ. de adimẽ. le.l. a

lum ne.in pꝛin.ſed õ̊.C.
de teſta. l. neq;. 7. C. e.l.
nec apud.⁊.l.ſi pater.
So.chic teſtatoꝛ ſciebat
nõ eſſe fratrẽ quẽ inſtitu
it:ibi credebat fratrẽ ⁊ fi
lium cũ nõ eſſet:⁊ in du⸗
bio videt᷑ eũ credere fra⸗
trẽ niſi pꝛo bet᷑ cõtra.ar.j
de le. iij. l. nou aliter.

Iber homo.noõ eſſe
ideo ſub. fecit.

g (Quod.i.quia.

bAlioquin.i ałs.⁊ fa
cit.j.de acqui.here.l.adi

tio.⁊.l.vi.⁊.l.qui putat.

7. F. fi. ⁊ de acqui.re.do.
l. lib homo. ⁊ dic vt ple/⸗

ne notaui inſti.per quaſ

per.no.S.idem placzʒ.in
glo. Jo.ignarꝰ nulli.

i ¶ Gi quis ſcripto.i.aſſi

gnato alijs heredibus.

eſto:nõ eni pꝛo pane teſtatꝰ intel
ligi dʒ ſed ſub cõditiõe inſtituiſſe.
dem.
Jis qui ſoluendonõẽ fuũ
cũlibertate heredeʒ inſtitue
rit lieꝝ ꝰ ſubſtituenit:ante inci⸗
piendũ erit a ſubſtituto. lex enim
elieſcentia ita demũ ei ꝗ in fraudẽ
creditoꝛũ heresinſtitutꝰ eſt cõſer
uat libertateʒ:ſi nemoaliꝰ ex eote⸗
ſtamẽto heres eſſe poteſt.

1I Dan
Emo dubitat recte ita here

dem nũcupari poſſe:hic mi⸗
hihereseſto:cũ ſit coꝛi qui oſtẽ
dit᷑ ¶ Qui frater nõẽ ſed frater⸗
na charitate diligit recte cum ſuo
noĩe ſub appellatione fratris hrs

inſtituitur.
Cſus
Iber homocũ tibi ſemiiret
eres inſtitutus iuſſu tuo a⸗
dijt:trebatiꝰ eſſe eũhĩdem.labeo
tũc non eſſe heredeʒ ſi neceſſitate
id fecit:nõ quodꝰ alioquinꝰ vellet
obligani. Si gsita heredẽ inſti⸗

tuerit. ticꝰ qua ex parte mihi ſoci
us ẽ in vectigali ſalinax pꝛoea p⸗

te mihi heres eſto:quidã putãt ſi
aſſe deſcripto id ita adiectum ſit:
vtmaxime ſociꝰ fuerit ticiuʒ non
eſſe heredem.ſed ſi qua pars va⸗
cua relicta fuerit:ex ea heredẽeuʒ
eſſe: qd totum ineptuʒ ⁊ vicioſuʒ
eſt. quid eni vetat eſſe ſcripto vni
liter ticiuʒ ex parte foꝛte quarta ex
qua ſociꝰ erat heredẽ inſtitutũ eẽ.
¶ Cicius heres eſto:ſeius ⁊ me⸗

—w

Kk Si quis. vt maxime.q.d.etiã ſi maxime ⁊c.⁊ eſt pꝛo eis qꝛ foꝛte lõge
maioꝛ quãtitas eſt in ſocietate:ſed certe non ad quatitatẽ ſed ad quonta
teum ſe refert. ſic ten et. C. de pac. cõ.l.ex moꝛte.

INars. ſ.aſſis.

m ¶CLici.duobꝰ daf᷑. vt ⁊.S.e.l.ticiꝰ.⁊.l.interdũ.ij.rñ.⁊.l.luciꝰ.? de v.
ſig.l. triplici.ſed contra.j.de le.ij.l.luciꝰ.S.luciꝰ. So.geminatio verboꝝ
iſtoꝝ heres eſto:vel repetitio queſic hbic fit tollit cõtra. Item contra. C.
de impu.⁊? alij.ſubſti.l.fi.i.rñ. So.illa ſᷣm iſtam.⁊ ibinota.
n ¶ Eum quis. cĩ aliquo. ſi enĩ ci aliquo cõ unctus eſſet ei ſoli accreſcerʒ

vt. C. de cadu.tol. S.is ita.⁊. S.ſinaũt ex his qui.⁊.j.eo.l.heres.?

de le.iij.l.re coniuncti.⁊ fa.ſ.de le.ij.l.meuio.in pꝛin.⁊.S. e.l:item

o ¶Subſtitutꝰ.nõ dicas ſubſtitutũ cũ inſtituto vocari ſ ſ plures
ſunt ſubſtituti ⁊ vniꝰ pars deficit accreſcit alijs ſuſtitutis:ſecũ p⸗

uius heredes ſunto.verũẽ q; pꝛo

culo placet:duos ſemiſſes eẽ quo
ruʒ alter cõiunctim duobꝰ datur.
Cũ quis ex inſtitutis qui cũ aliqᷓ
coniunctiʒ inſtitutus ſit heres nõ
eſt:parseiꝰ oibꝰ pꝛo poꝛtionibus
hereditarijs accreſcit.neqʒ refert

pꝛimo loco quisinſtitutꝰ ẽ: an ali⸗

cui ſubſtitutꝰ dheres ſit Sihe⸗

res inſtitutꝰ ſcribẽdiꝰ tpeteſtĩ c⸗
uisromanꝰ afuit:deinde eiaqua ?

igni interdictũ eſt heres ſit:ſi ĩtra
illud tempꝰ quo teſtatoꝛ deceſſit
redierit:aut ſi ſub conditionehe⸗
res inſtitutꝰ eſt quo tꝑe conditio

extitit:idẽ ⁊ in legatis ⁊ in bono⸗

mm poſſeſſionibꝰ. ¶ Qitiꝰ ex ſe⸗
miſſe hereseſto:ſeiꝰ ex quadrãte
heres eſto.ticiꝰ ſi in capitoliũ aſcẽ

denit:ex alioquadrãte heres eſto
anteq; capitoliũ aſcendat ſi ꝓhe

rede gerat ex ſemiſſe heres eni.
ſi capitolium aſcendat exquadrã⸗

te heres erit. nec erit eineceſſe p

herede gerere quippe iaʒheredi.
Siita ſcriptũ fuent.ticꝰ expar
teterna:meuiusex parte tertia he

lendas nauis exaſia venerit:exre⸗
liqua pante hereseſto.videamus

ne ticiusſtatim ex ſemiſſehĩs ſit.

nam duoheredesinſtituti ſunt:ſʒ
ticiꝰ aut ex ſemiſſe aut ex beſſe ita⸗
q; ſextans vtiq; erit in pendentiꝰ
vt ſi conditio ertitenit ex beſſe hr̃s
erit:ſi non extiterit ille ſextãsꝰ me
uioaccreſcet: ſed ſideceſſerit ticiꝰ
anteq; conditio exiſtat:deinde cõ

itius. de quo pꝛimo dictũ eſt qui fuit inſtin
iita ſcriptũ. aut ex ſemiſſe ſi conditio deficiat.

dicto modo.

8 6 Si beres. ſcri

bendi ſecus ſi ſit
nuncupatiuuʒ qꝛ
non curak tps te⸗
ſtamẽti ßᷣm quoſ⸗
dã quod nõ pla/
cet.

q ¶ Liuis roma/

nus. cui ſoli lega⸗
ri põt. vt.j.ad.l.

fal. li.
r Et igni. cuð lo

co eſt depoꝛtatio

vt. j. ad.l. iuł. pe⸗/

cul. l. iij.

8 Redierit. in ci

uitatem.

tWeres inſtitu ⸗
tus.ſub.redierit.

in ciuitatem eo tẽ
poꝛe quo ⁊c.Hh.

v In legatis. ve
rum in legatis tã
tuʒ inſpici vnnm
tpᷣs dz: nõ vt in
heredibꝰ tria. vt
no.ð.e.l.ſi alienũ
H. i. ⁊ facit.ð. e. l.
uuz. ⁊. ſ. ti. i. l. ſt is
qui.⁊ de ma.teſt.

x Nici. er ſemil.

e. ⁊ etiã ex ea ꝑte
quadrãtiſ que eũ
tanget etiã cõ di⸗
tione deficiente.
vt. S. e. l. ſi qͥs ita
ſcrip.⁊.j.pꝛox.S.

¶ Etiã ex qdrã/
te. toto: vel dicre

ſidue ꝑtis q̃dran
tis ſinevlla aditõ
ne. vt hic. ⁊.S.e.l.
ſi te. 2. j. de ſe. ta. l.
ij. F. ſi duo. ſʒ Z. ſ.
de acqᷣ. her.l. ſi ſo
lus. Sol. nõ ob.
qꝛ verũ ẽ: qꝛ ſtatĩ
adeundo vnã ac
quiro alterã ſi iõ

delata eſt. ſi vero

uundũ delata ac⸗
quirã eã cũ defer
tur:n erit opꝰ no
ua aditiõ e vtibi.
utꝰ ex ſemiſſe.

7
d[Er beſſe. l. extat conditio. 4 Sertans. i. due vncie.
9 E pẽdẽti.cõuenit᷑ interim pẽdente cõditiõe tñ quilibe eoꝝ:ac
m

hil in pẽdenti eſſet. vt.j.ad.l.fal.l.qui fundũ.S.ſi tu.⁊ dic ꝓ

alteri ſextatis ſtatim ẽ heres ticius:vt bic dr ſed opponit᷑ nõ ex⸗
titit cõditio:ergo nõ habet iure inſtõ nis:itẽ nõ iure accreſcendi:qꝛ

nõ deſicit pars ſocij.vt.j.de acqͥ.het̃᷑.l.cũ ſeruꝰ ſolꝰ.Rñ.nõ vide=

ſub cõditiõee relictꝰ cũ in oẽm euẽtũ ſit babiturꝰ.vt.S.e.l.ſi qͥs ita
⁊. S.ꝓxi.S.alteriꝰ ſextãtis nõ ẽ beres:qꝛ foꝛte cõditio deficit.

— —

—

ſes
ien

luns
cib⸗
e
ſiſt
ig
Pe
guoß
ple

fong/
legn
cdl.
Ougti
l pe
tinc/

ſnctitr⸗

ſdiett.

n eoti

ns.de
gtsti
lynunn
ptin
nia. pt
lienä
.el.s
lſtis
ateſt.

ſenid⸗
ae
Noeei
di⸗
ſcente⸗
Risnn
nict⸗.
dci
diele
can
1odii
el.
etal.
Lſtſo
ocb.
ſtni
gnan
iſi
Are
la
jdcke⸗
eno
tih⸗
ſe

ord
die g
oͤch
endich
zntt
jis
t

—

be¶Sertans.i ille due vnete.

—

4 MHon ticio here di
i

ad qð.·C. de cadu. tollen. 5. ſinautem ſub cõ

nione.ſed cõtra.j. de acquiren. heredita.l. qui ex duabus. Sol.
ibi non habuit coheredem: licet Ro. ibi gloſauerit contrariũ.ſed

raro reperitur.
d Si attilicinꝰ
continet duos ca
ſus pꝛimus eſt ta
lis.põe atnlicinꝰ
ticium ſeiuʒ ⁊ me
nium inſtituit he⸗

redes ex eqͥs par

tibus duobus ð⸗
liberantibus tici
us tantum ꝓ ſua
parte adiuit here
ditatem attilicini
deinde ↄdidit ſu
um teſtam entum
ſeium ex aſſe ſibi
hberedem inſtituit
modo querit᷑ an
ſeius p oſſit adire
hereditatem ticij
7 omittere hefr̃di
tatem attilicini:re
ſpon. ꝙ ſic:ſʒ in⸗
terim erit br̃s ipᷣi
gttilicino ex ſemiſ
ſe. ſed quid erit ⁊
ſi ſeius adeat ber̃
ditatem attilicini
Reſpò.ꝙ tunc ex
perſona ticij erit
heres attilicini ex
triẽte ⁊ ex ſua ⁊ ex

alio triente ⁊ ſic

babebit beſſem.
SGecundus eſt ta
lis. pone attilici /
nus tantum inſti
tuit ticium ⁊ ſeiuʒ
poſtea ſolus tici⸗
us adiunt heredi/
tatẽ a ttilicini:⁊ ſe
iuzʒ in ſtituit qui ti
cio extitit beres.
mogo querit᷑ an
ſeius poſſit omit⸗
tere bereditatem

male vt no.ibi ꝑ.l.pꝛecedentem.Hec ſequẽs gloſa in alijs libꝛis

ditio extitit tamen ille ſextans nõ
titio heredi:ſed meuio accreſcet
nam cum adhuc dubium eſſet ti⸗
cio an meuio is ſextans datus eſſz
ticius deceſſit:nec poteſt intelligi
datus ei quitempoꝛe dancdli in re⸗
minnaturanõ fuit. ¶¶ Si attilici
nus ticiũ ⁊ meuiuʒ ⁊ ſeiũequis ꝑ⸗
tibus heredes inſtituit:⁊ ticinsiin

terim ſolus adijt hereditateʒ:ꝛ ſe

ium Peredem inſtituit: poterit ſe⸗
ius ticij adire hereditatẽ attilicini
vel adirevel omittere:ſed ticio an
tequã adeat vel omittat eius he⸗
reditatem ex ſemiſſe heres enit.
ſi adierit ſeius hereditatem ticiꝰ
extriente dumtarxat hefs erit:? ꝑ

