do aliqᷣd vt remitteret᷑ cũ eſſet mulien vnile magis qᷓ; expectare ſtipula
tonis a ſe expoſite euẽtum.

ſm.b.ꝙ bic accipio quo ad boc vt facereteneat:ſed eis factis ałr vna
qᷓ; alia repetit᷑.vt.j.l.ꝓxi.⁊.C. de rei vx.ac..ſed nec ob.

f¶ Pꝛeſtabit. videf cõtra.ð qꝛ ſemel cepit intereſſe.vt.s.ſi q̊s cau.l. q ãt.

.i.⁊ de edẽ.l.vbi.S.i.ſed foꝛte h̊ fingit᷑ nõ interfuiſſe ſua ꝓpt᷑ caſuʒ bu⸗
ſus periculi.vel ſpeciale eſt inter vi.⁊ vx.ar.j.e.l.oĩo.aʒ.⁊ facit.s.de ne
go. geſt. l. ſy an vltro. S. ⁊.l.ſiue hereditaria.⁊.j.dema.cõ.l.i.G.ſi ma⸗
giſtratibꝰ. æ. S. ad.l.aquil.l.ſi qͥs fu. 5.fi. .j. qd vi aut clꝗ.l.ſi aliꝰ. 5. ẽ
? alia.⁊.j.ad tertu.l.ij..nõ ſolũ.⁊.S.mã.l.ſi ꝓcuratoꝛẽ.O.mãdati.ac.
Vod dicit᷑.vt inſti.ð ac.S.pe.⁊.S.de iu.do.l.ſi is.S.qð dicit᷑.⁊.C.
rei vx ac. S. ſed nec ob. ⁊.j.e.l.ꝙ dicitur. *

ba⸗ robter pecuniã.impenſam in dotẽ ſubau.
164

eterũ. ſi admitteremꝰ. Jo. K ¶Dotalẽ. qð eſt abſurdum.

l ¶ Uanebit igit. ⁊c. vel lege interrogatiue ceterũ.hᷣ res ⁊c̃.⁊ ſubau.nõ

manebit igit᷑ cc. m Sed dotis.i.vniuerſitatis.dotis q;tũ ad
effectũ qꝛ ex illa ſatiſfiet.⁊ ſic põt dici ꝙ ꝓpter neceſſarias ĩpenſas cuʒ
ſolꝰ fundꝰ ineſtimatꝰ datꝰ eſt in dotẽ dos ipᷣo iure minuit᷑:nõ tñ ipᷣe fũ
dus dotalls minuit.nã dos eſt nomẽ iuris.i.ipᷣm ius qð eſt in dote.⁊
fac ad bãc expoſitionẽ ⁊ hũc intellectũ.j.de d ote pꝛe.l.i.G.qð ſi dicimꝰ
ſic ⁊ cũ aliq̃s eſt d ebitoꝛ.in.x.dicemꝰ eiꝰ patrimoniũ minutũ in.x.nec tñ
res q̃s ipᷣe haber minuteſunt.vel eiꝰ eſſe d eſierũt in aliqͥ:ſic ⁊ in peculio
vt.S.de pecu.l.peculiũ.S.ſi ere.ſtc ⁊ in hereditate.vt.j.de ve ſig.l. here
ditatis appellatio.⁊.C.de bo.que lib.l.fi.S.ſinaũt.⁊ hoc iõ qꝛ peculi⸗
um pfimonlũ hereditas ⁊ dos noĩa iuris ſunt.ſed ſi poſtea mlier.j.an
nũ expẽſas nõ offerat deſinit fundꝰ totꝰ ſi tãte ſint impẽſe vel ꝑs fundi
●D 3

ſtati deſinit eſſe res dotalis.ſed ſi.j.annũ offerat pecuniã mulier
creſcit dos ⁊ incipit eſſe dotalis:⁊ in bac opione fuit ſceuola qð

. El ſt vites.ſemina Dertin l d
⅓ . 3 . . . N „ „ — „ — „ — lcit im. D. §H.
oe vbunẽ infecti noĩe ne cõmittat: pſtiterit. Zod dr neceſſarias ipé dioturimli to.
tur. vt 2. S. ð vſufr. l.irẽ ¶ Aulus L las doté minuere ſic ent 90 nbrdiet an
rrte pane El ſiin valitunẽ ſeuoꝝ ciplcdũ vt põponiꝰ ait: nõ vt iße woinlatas eſt
res. impẽderit.pianus. rescoꝛpaliter diminuãtur: vtpu⸗ poſteanã ſi de⸗/
a ¶! Mos generalit. vel I A ſi vites pꝛopagauerit: tafundꝰ vel ꝗdcũqʒ aliud coꝛpꝰ Enn 7 inl pol⸗
Rie dede rn do ſ Na alboꝛes cnrauerit: vel ⁊ꝛem abſurdũ eſt diminutionem agerin cam doi
vt ꝓſit ad decẽnũ.Rñ. ſennaria ꝓ vtilitate agri fecerit:i coꝛpis fieni ꝓpter pecuniã. cete reuenatun:ſed in
idẽ ꝙ ſiad ppetus vti/ pẽſas neceſſarias feciſſe videtur. m̃hec res faceret deſinere eẽ fů⸗ teni alenauo in
litatẽ cũ nõ ſit ad pñtiſ — 2K 39. 1 di inhibeak. Ex
tpis tantiebᷣm b: vo. Mos generaliter diffinim mul du dotalẽ vel Ptẽ ei:manebit ßdictis ergo ap
b pᷣt ꝓpꝛie legi. tũ intereſſe: an ad ꝑpetuã vtilita⸗ igit᷑ maritꝰ in rerũ detẽtõe donec parer.lpꝛcdi,
bructu.. tantůꝗũ. tFẽ agri: vel ad eã que nõad pñtis ei ſatiſfaciat:non em̃ ipſo iure co ob. q ſoler ſign
AEnPEE Laniett. D aupelen an voad pꝛe poꝛũ ſed dotis fit diminutio.ibi da leeen
tatẽ tantũ ſit ipenſuʒ. ?X tpis tructu ꝑuineat:an vo ad pꝛe- ts dmen. ri iſti Z. vel qꝛ di
facir /la. berl. fundſenlisni fructũ :ſi in pñtis cu, ergo admittimꝰ diminutionem cibie ablurau⸗
eao H i. r . ſiuctibꝰ hoc cõpenſandũ.ſi vo nj dotiſipo iure fieri vbinõ ſunt coꝛ: (coꝛpoꝛis fieni p
e.l.ol0. v.5. ti il fuer. fuit ad pfjs tm̃ apta gPeli ne⸗ hon beriſin nã in Berſ 5 hier beuuian:
7.l. inſulam. ceſſarijs iĩpẽſis cõpẽſandũ iulia⸗ adimittit diminutionẽ fieri. Hꝛo mbdetio ſed
teſſarijs ĩ . . , „ eſt ab initio: ſed
ee N. hans nus putat. Aulus. inde ſi eſtimata coꝛpa in dotem poſt annũ ſecus
Zin totũ idas ad e Tintotumid* vr neceſſa data ſint ipſo iure dos diminner vel non ſir dimi⸗
ſa neceſſania dr̃ duob⸗ marito omiſſum ſit:iudex tati eũ hisipẽſis dictũ eſt que in dotẽi 25 ellnit in dotem
modis Hmo vrj. cI¶danabit quantimulieris interfue⸗ ſam facteſint: ceten ſi extſec e afiiſpc/
benſe rſiein be bareg. rit eas ipeſas fieni:ſed in hoc diß; nõ diminuẽt dotẽ ¶ Sy ſi ipẽſis vel üllud að dici
2 rei ven. dñ. ſeðo vt fert qð factam rõhr̃:ẽct ſires ma neceſſarijsmlier ſatiſfecerit:vtrũ turi.lſiis. See
ꝛ vin habet neceſſe fa⸗Iſeæ geſta eſt:nõ factarũita ſi ob id dos creſcat: an vo dicimꝰ exinte⸗ uoleopio eſt bh
cere:alłs eſt reꝰ culpe vt ſas ſi filſent i ideri dore Otax: coꝛrigit ⁊ in vlti
hic ſubicit ſic acipt resmale geſta ẽitaq; ſi fulſenit in gro videni dotẽ datas:⁊ ego vbi no. Flllius. l. vt
z.l. pxi. ⁊.l. i. eſt so n ſulã ruentẽ eaqʒ exuſta ſit ipẽſas pecunia data eſtnõ dubito dotẽ demreamnalder
More ereſei in cõſeqtur: ſinõ fecerit deuſtaea ni videni creuiſſe. Sidos tota ſo idadoeuriſi
q; ſignificatiõe accipi hil pꝛeſtabit. Npian? luta ſit nõhabita rõne iĩpẽſarũ:vi- lud ſit pꝛo illo
cũ tractamꝰ de ĩpen ſis gð dicit reuertak
in rebꝰ dotalibꝰ factis IFtẽ illud eſt con

tra eũ qð dicitur manifeſtioꝛ ẽ iniqͥtas in fundo verũ illud ſole⸗
mus exponere.i.vf:nã nõ eſt iniq̃tas vt dr̃ in ſuꝑioꝛi.⁊ vt dicik
in fi.illius.S.qð aũt coꝛpus ineſtimatũ cũ quãtitate eſt in doteʒ

yel cũ coꝛpibꝰ eſtimatis:qð idẽ eſt.vt.C. de iu.do.l.quotiẽs:tũc

ſm oẽs ipᷣo iure minuitur dos ꝓpt᷑ impẽſas neceſſarias ⁊ decre⸗
ſcit dos in quãtitate d ata in dotẽ. vel in qᷓ;titate eſtimata.⁊ boc
eſt qð dicitur.j.ꝓxi.S.ibi igitur ałls.ergo ⁊c.⁊.S.de iu.do.l.ſiis
S. fi. b. ⁊ ᷣm boc intellige.C. de rei vx.ac.S.ſed nec ob impẽ.⁊ in

ſti. de ac. S. ꝓpter retentionẽ.

a Ibi ergo. als ibi ⁊ eſt pla

na.als vbi.⁊ lege interrogatiue ⁊ erit tñſio vbinõ ſũt coꝛꝑa ⁊c

C

b a beriiorel coꝛpibꝰ ineſtim atis.ſubaudi.b.
Hã in pecunia.qꝛ pecunie ad peeuniã ipᷣo iure fit cõpẽſatio:

5ynõ coꝛꝑis ad pecuniꝗ.aʒ. vt.S. de cõdi inde.l.ſinõ ſoꝛtẽ.S.ſi

centũ.⁊ de pig.ac.l.ſi cõuenerit.
de ¶Eſtimata.ſ.cũ alijs eſtimatis.b.
e¶ Dos pecunie.ſeu eſtimatiõis.
f Impẽſas factas.in rebus eſtimatis.

5

g¶KFacteſunt. ad perpetuã agri vtilitatẽ. vt.S. e.l.iit.h.
hb ĩextnnſecus.cũ nõ ad vtilitatẽ agri ꝑpetuã. vt.S.e.l.iij. ?
ubiũge exẽpla.vt.j.e.l.oĩo.⁊.S.e.l.i.G.in neceſſarijs.⁊.S.tii.i.l.
fructus.⁊.S.de do.inter vir.⁊ vx.l.ſt id qð.S.i.⁊.l.ſʒ ſi vir ex la⸗

na. S. fi. ⁊.l.ſi pꝛedia.h.

i¶ Sed ſi.ex integro.i.de nouo cõſtitutam.b.

k ¶ Abi pecũia eſt, ſub.⁊ fundꝰ in quẽ impenſum eſt.

X

.

2 „

xxv. De ſpẽ in reb?ꝰ do. fec.
1Crent ſte ſtcut em erat diminuta ipo iure. vt. S. pxi. ira ecotra dene geſt.l ſed an vltro. F. i. 2 facit. . de rei vẽ. l. in fundo. ? de pig. ac.
ceelcit: ⁊ idẽ dici pᷣt vbi coꝛpꝰ tm:ſi dicamꝰ ꝙ decreſcit m opi⸗ l.ſiſuos.⁊ denoxr.ac.l.ſi ſeruua .i.⁊. j. de v er. ſig.l. impenſe.·
nionẽ ſceuole. vt. S. de iure do.l.ſtis. 5. fi. ⁊. fac. S. de pecu.l.pecu ho voluptuaris ſi futuru eſt . ad ei' co nodu:mo als qꝛ no ein
liũ.S. ſi ere. ⁊ de do. int᷑ vi.⁊ vx.l.cũ hic.S.ſi nurꝰ ſocero.⁊ eſt h Pulgedũu æc. vt. S. derei ven.l.in füdo.ſed ar. ð. S. de iu. do.l. cũ in
arg:ad feudũ nã vbi feudũ qð babeo ẽ auitũ tranſit ad franes, undo, 5. diuoꝛtio auũt, in fi. F. ⁊ fac. C. de rei vx. ac. S. ſed nec. ⁊ ð rei vẽ.

meoſme moꝛtuo MM .— ”V”M Edornd.1 5.ene bef.
nnse ſtlloiſ veo dendũ eſt an condici poſſit id qd nitũtollentẽ exactiõez patit᷑: nã ſi ertkneiie

dit ad dm : ſed ꝓP impẽſis neceſſarijs cõpenſari

niſel vult hr̃e rẽmlier reddere ea que Boa ſtipelet ye,
pone comiſi

luptuarie. ⁊ fac.S.

feloniã ⁊ amiſt

feudũ auitũ:do/⸗ l 2 EGe airte L. 100 KECWPiar E ⁊.l.in fundo.in fi.hd.
min? remiſerirm tatnẽ ꝓpter eꝗtatẽ marcelli ſnia ratiões: cetenũ ſi nõ recipiãt relin- x. nsvofuprarte .5
felonis n videe aqmitẽda ẽ¶Mlesaũt ipenſe quẽde ſũt: ita empmittẽdũẽ ma ie verl. i. .ſg ſimu
denouo datũ: ⁊ nttcRA Nr,i „QE . ee . tuã. 7. F. n eenõ illud S.
ſic rranſibit ad ſunt qs maritꝰ vtiliter fecenitꝰ:rẽ nto auferre oꝛnamẽtũ:qð poſuit ſo.bic ſpeciale int ↄiu⸗

fra tres meos tã

ſolet:⁊ marceliꝰ admittit cõclitio
ni eſſe locũ:ſʒ⁊ ſi pleriqʒ negẽt

qʒ melioꝛẽ vxoꝛis fecerit:hoc eſt

ipẽſa ſũt dʒ marito:aut ſiñ vult:

der rei ven.l.niſt venalẽ.

pati dʒ volẽtẽ:ſi mõ recipiãt ſepa

ſi futurũẽ eiꝰ ꝙ abſtuli

Mulꝰ?

ges. vt. C. de rei vx. ac.
§. ſed nec.h̊ tamẽ fit de⸗

G; auitũ non de Ma⸗ 15 . —
Wuoanbi oce⸗ Dott. Clulne: Nogd ſi he resi ꝗbꝰ ipẽſe ducno pts, el P voln
ſum:non aüt re⸗ luti ſi nouelletũin fun ¶ ſacte ſũt ꝓmercales fuerit ptarijs.Ka.
nonigas do faciũ ſit:aut ſi in domo talesipenſeñ voluptuanie:ſ vti⸗ Ii ee vniſt ,
ñſob fund' ? in piſtrinũ aut tabemã acliecent: les ſunt. Zpianus Altmanit donare ipen⸗
dorſriſt atin idẽ erit ſi fuos artes docueri. HM voluptuanijs qt aniſto ſas vxoꝛi vulles velne
n Heiant. u Dluͤtane qſt pi A ſcnbit: nec ſi volũtate muli tcanno velervonatis
ur zacſe n, Eſe ſunt qs manitꝰ a vo ens acte ut exactione Pere. So bie⸗⸗ Tir done in
utis ipeſis ſeduptatẽ fecerit ⁊ qͥ ſpẽs exoꝛnant nationẽ inter virũ ⁊ vxoꝛẽ circai ter vi vx.l. ſtis . F.i.
bi minꝰ D — 8 , — 2 „.⸗L Le 2 E l. ſed ſi ir. F. fi. fallit 95
neſainc nee , jiii vnles nquidẽminuũt ipO peẽſas ꝗ; ihibit ec: ſabin? ſonbit meago g gein die⸗
ſcit vt pʒ er his iu dotẽ: verũ tñ hñt exactionẽ. o Mnino aĩediſi u. IlX inlſid q5. 5. ſs

q̃ diximꝰ. S. e. l. fᷣui.⁊ in duabꝰ.ll.ſe.h.

mꝗDi dos. con

cãdis edibꝰ ⁊aĩ reponẽdis

Engan Aulus C

s . n Een Anino. ⁊ in edifi⸗/
oltot indebiiã Alta faciend deductionem ꝓpagadiſq; vineis ⁊ ĩ valitudie C andis.ſde nouo:
ſi pldebito ſo⸗ qdã dicunt ſi volũtate mulieris mãcipioꝝ modicas ipẽſas ñ dʒ ⁊ dic ⁊ ꝓ.i.⁊ qdð ſubijẽ
lurũ ſit. vt ⁊. S. Qc t. ne fror d nc. rep onẽdis.i.reficiẽdis.
de cõdi indei q facte ſint: iniquũ em cõpelli muli- arbiter anare: aliogn negocio cAodiras, ſe vſih
ercep . jſi pars: erẽ rẽ vẽdere vt ĩpẽſasi cã fſacts m geſtoꝝ potiuſq de dote iudi⸗ 8 duos aureos. vt. 3.
ner obein ei ſolueret: ſi alde ſoluere nõ põt: cin videbitur. IDan. pedolo lſ len F.fr
In pemnent b⸗ q8 ſũmã bʒ eqtatisrõnẽA Wpi. cön

hʒ eqtatis rõnẽ¶ pi. Eq; ſtipẽdiũ neq; tribu- mo iudiciſ vt eõmo.
virp ac. manda Ko voluntarijs ipenlism & ob dotalem fundũ pſti⸗· l in rebꝰ. 5 poſſũt. ⁊ de
Lvane gen»t. i parata ſit mulier patima

„ ſ — vſufr.l.bactenꝰ. ⁊ ar.j.
tu eu ere vir amuliere Pot. o 2 de iu. d eli. l. i F. i. als ðꝛ
modica que nõ excedit
vires dotis:vt in ãꝗnuo
donato a viro vxoꝛi. vt. S. de do. inter vi. ⁊ exo.l.ex ãnuo.in pᷣn. ſʒ ad
id qð dicit idenſam in edificãdo modicã nõ repeti.eſt cõtra. S. de do. ĩ/
ter vi.⁊ vx.l.ſed ſi moꝛs.S.fi.que eſt cõ tra.ſo.ibi magna:itẽ qð hic ĩnu
it dona.ad reedificandũ repetinõ eſt modicũ eſt cõtra.S.de do.inter vi
rũ ⁊ vx.l.qð ſi vir.ſʒ põt dici ꝙ ibi fuit modica.vel foꝛte aliud dicit.l.
iſta.ſ. qð ſi vit in res vxroꝛis modicã facit ipenſam:videt᷑ donare maxi
mein dotalibꝰ negocijs.vt bic dicit:⁊ ſic ceſſet ſepetitio:ſed ſi ẽ ma gna
ſpẽſa nõ pᷣſumat᷑.⁊ ita cõpetit ad repetendũ ne.ge.actio.⁊ ꝓbat᷑ bᷣ apꝑ⸗
te. S. de dona. inter vi.⁊ vx l.vtrũ.⁊.j.e.l.qð dicit᷑ in r.
Arbiter. i iuder.ſic. C. de poſtuł.l.qſqs. e q Alioqn.i.ſimagna
ſit iĩpẽſa ne.ge.actiõerepetat᷑.vel alioqn.i.ſi dicamꝰ modicã ĩpẽſaʒ re
peti iã nõ intererit inter ac.ne ge.in qᷓ etiã modica repetũtur ⁊ iudiciũ
do.in qͥ nõ repetũtur modica. Sed quõ poſſet adaptan iudiciũ dotis
ad ipenſas:cũ illud iudiciũ cõtra virũ nõ aũt viro detur.rñ.loqͥ tur de
impſa facta ab vxoꝛein re vini qð nõ placet.vt illa repetat᷑ iudicio do
tis. Alij vt. R. qð eſt acnio de dote directa ⁊ cõtraria que cõtraria h̊ da
tur:ſed de bac cõtraria nõ memini me inueniſſe:nec etiã pᷣt dici qð com
petat ex ſtipulatu ꝓ expẽſis. dic ergo iudiciũ dotis cõpetere viro ꝓ ex⸗
penſis.i.d eductionẽ ex dote.nã aget vxoꝛ iudicio dotis.dicit vir volo
deducere boc iudicio:dicet vxoꝛ nõ potes:ſed agas ne.geſt.⁊ no.ꝙ q̃⸗
5 4Bi voluͤtat .ac. dã dicũt ꝙ bec deductio/ꝓ expẽſa nõ modica baber locũ tꝑe huiꝰ.l.ſʒ
materiq actiõis rei vx. vt ibi dicit. hodie em aliud eſt vt ibi.vłre bodiecõ a. vt C. derei vx. ac. S. ſed nec. ſed. b. dicit etiã pm bec tpa ſ
fert pt aliige ſoluere mulier cõmode tũc qð ibi:als nõ vt h̊ ſub baberelocũ:ſed antiqoꝛi theſic. ⁊ facit. j. delib. ag.l.ſt qͥs ali.5.ſimt.
icit. als efn nõ eſſent vtiles. Di aut qñ fecit virilla erat ſoluen⸗ 4 Ecq; ſtipẽdiũ.ſtipẽdiũ ⁊ tributũ idèe eſt:licet ex diuerſis cauſis di⸗
do nũc no:q erit: rñ. ſatis eſt: qꝛ ſufficit yniliter eſſe ceptũ. vr. ðF. . —Tatur. pt. ſ. F. ſig. l ager. F.. fac· C, ſine cẽ vel re.l.i. 8 l. fi. . ſ. de
b üij

3.ti.i.l. diuoꝛtio
S.ſpẽdia.⁊. C.ðS
rei vto.ac.S.ſeldd M
nec ob ĩpenſas.⁊ fac. j.ti.i.l.ſi cũ dos.⁊.S.de cõdi.inde.l.qui in
uicẽ.⁊ de cõpẽ.l.ſi ãbo:ibi.ſi qͥs igitur ⁊c.
n ¶ EPleriq;. videf᷑.cũ dicãt ꝙ nõ dat᷑ cõdi.inde. J

Kecerit. ⁊ deterioꝛẽ eẽ nõ ſinit.vt.j.de ver.ſig.l.impenſe.
vel.i.terrã pciſam. vt.j. de ver.ſig.ſilua.S.noualis. vel
id eſt nouã plãtationẽ vinee vel oliueti. vt.S. def un. do. l. vir in
elemrercond ſo uri,
PF Eabemã.taberne appellatio decl arat ofe vtle ad babitan/
NOluütanie. als voluptuarie als voluntanie.
Exoꝛnãt.ſub.dũtaxat:nõ aũt fructũ augẽt:⁊ da exẽpla.j
Here⸗ 1 l. im enſe. .. fi.
u ¶¶ QAuarũ.ſ.oĩim ĩpẽſarũ.illeq̃ vtiles ſunt nõ quidẽ ⁊c̃.qð faci⸗
ſunt vtiles ⁊c̃. quedꝭ em̃ volũtarie vtiles ſunt. vt.j.e.l. qðᷣ ſi.
F¶ Exactionẽ babẽtꝑ ac.mã.vel.neg.ge.vt. C. de rei vx. ac. F. ſʒ
Ziliũ.deductionẽ i.rtẽtionẽ.ſʒ hodie ceſſat ⁊ cõpetit rei vxorj
acctõ vt. C. ð rei vx.ac. S.ſ nec.vł dic d eductionẽ.i.er̃actõnẽ.
3

( Eluti.ſi nonel.i.nouã terrã fecerit.vt.S. de peti.bere.l. vti⸗
ffundo.
dũ nõ qð ex tabulis claudit.expone.vt.j.de ver ſig. taberne. d
unt neceſſanie.vt.S.e.l.qꝗð dr.vel dic quarũ.ſ.volũtariarũ:ille q̃
¶nec. ⁊. S. ti. i.l. viuoꝛtio.S. ĩpẽdia.⁊ intellige m qð in.l ꝓx. dices
volũtate.C. de rei vx. ac. 5. ſed nec õ. ſo. ꝙ bic dicik ẽ bm

IJg ¶ Ertra tutel. i. ppe⸗

Liber

vꝓlſufr.le.l. qro. ?. . de vſufr.l. bactennns.
LApeſe kacn.ve ver.ſig. l. ĩpẽſe.⁊.no.ex boc qð bic dr. ⁊.S.e.l.⁊ĩ
ctotũ:ꝙ neceſſaria ĩpẽſa drĩ duobꝰ modis.vtibi no.
e (inuck ivepit in totũ vel ĩ ꝑtẽ.vt.d.l.impẽſe.
d ¶ Atiles. de bis dic. vt. S.e. l. vtilem. e ¶ Extruere. bal. l. cũ p illis

nu 12:33 5 verihia
orr. 5. el ad dieif. em fucuũ hecĩpẽdia ſũt Api.
cũ concoꝛ. pẽſe neceſſarie ſũt gbꝰ

. 2– , E c.
tuã rei vtilitatẽ.vt.S... noſfactis dosminuit velu
liij F. nos generaliter. ti aggeres facere: flumina auerte⸗
b ¶ Cueri.ad tpᷣs ſalteʒ
ſicut fructuariꝰ.vt.S.de

vſufrl bacten; eliſed ficere: aboꝛes in locũ moꝛtuamʒ

⁊ſqd. S i. ⁊ poſeſio iponere. ¶¶Mtiles ſunt veluti
den r dc Eteb pecoꝛa pꝛedijs iponere.i.ſterco⸗
derei ven lit res t. ð5. are ¶ Moluptuarnie ſunt balnea

eumere
NVod dicit᷑ ipẽſasque in

cõmo.l.in rebus.S.pñt
i ¶ Refectio.ſ.facta vt tu

tius habitetur. .
k Ald inuerer. ad eſt ſu , YBres dotales neceſſario ſunt
né. vt 7.5. e. ol0. dotẽ diminuere:ita interptã
¶Sea ipſeres. o de / d eſt: vt ſi qd extra tutelãsneceſ
m Ecyntellauͦur ſe; ta, ſaria in res dotales ipeſinn ſit ic
es impenſas. noõ in ea cã ſit. nã tueri res dota⸗
Ed l. I . r — „
as.l ipede ſeg vir ſio ſn dʒ. aliogn tã ci⸗
o ¶ DHeducto eo.ſ.qð im bania dotalibꝰ mãcipijs data:⁊ qᷓ
ed E. vt ⁊.S.e l.iij. ba cpi 9

uis modica edificioꝝ dotaliũ re⸗
fectio ⁊ agroꝝ qʒ cultura dot
minuẽt .oiĩa em̃ in ſpẽ neceſſaria
mipẽſarũ ſũt.ſed ipᷣe res ita pꝛe⸗

Suos generalit.⁊.l. ne
q; ſtipẽdiũ.⁊.Sẽ.de pet.
her.l.ſi a pre.S.fiñ.⁊.ẽ.
ti.i.l. fruct?. ⁊.l. diuoꝛtõ
S. ipẽdia. ⁊. ſ. de vſufr.

eigs. jras, ſtare intelligutur : vt nõ taipen
idearis.qꝛ fit cõ 2 m!
e aui fructibus. das in easqʒ deducto D min⸗
a Oijn vninerum. auia exhis pcepiſſe videaris .que ãt

oĩs diffinitio in iure pe / ĩpẽdia ſᷣm eã diſtictioneʒ ex dote

nloſ el. dr .dereg. decuci debeat nõtaz faale eſt in

H mnniuerſi diffinini q p ſingula er
r ¶ Ex genere.l. ex cã ⁊ q̃ macmimicſjo S as Iiij
litate:cũ v el tm̃ ad ꝑpe genere ⁊ magnitucdlie P cdioꝛũ

eſtimari poſſunt. -IIBez.
Lañ oĩa quecũq; ĩpenſe

–

uerẽdoꝝ fructuũ cã facte

tuã rei vtilitatẽ vel ad
fructũ p ñtis ani.vt.S.

8 Et magnitudine. i.
q; titate.vt.Sᷣ.eo.l.oĩo.

ltate vt s ao loolo erem ⸗ colẽdi cau
ſic ex bis.i.er qllitate æ ſa fiqt. Jõq; non ſolũad ꝑcipien
titate ipẽſarũ pᷣt co / 2 4
li ppeſitn ipedentis dos ſa⸗ ſed etiã ad cõſeruan⸗
an velit rep etere vel nõö dam ripᷣam re ſpẽmqʒ cuiꝰ necel
vt ⁊.ſ.de au.⁊ ar.leg.l.

ſeia. in fi. 2.S. de dona.
inter vi. ⁊ vxo.l.vtrũ.⁊? ſe.l.cõ tinuatur cũ iſta.
K nte.facte erũt:bic accipe ⁊ eas vir ⁊c.qð eſt.j.
u ¶ Colẽdi cã.ſ.ppetuo ꝑ ↄſequẽtiã. cipiẽdos.fructꝰ.pñi ãni.

V ¶oõ ſeruã da.diut. 3 fFacit.i. facere debet.
⁊ ec vllꝗᷣ. ſic ergo ex mẽteipẽdentis iudicat᷑ neceſſaria ⁊ minuit do/

tẽ ipo iure ałs nõ.⁊ cũ fructibus cõpẽſat᷑.vt.s.l:ꝓx.in fi.⁊ facit. .fa.
her.l.fundꝰ q dotis. ⁊ no.S.l.px.ibi deducto eo ⁊c.cũ concoꝛ.
241 De actiõe rerũ amotarũ.qꝛ in ſoluẽdis mr̃imonijs ꝑ diuoꝛtiũ fiunt
amotides rerũ:iõ de his dicit.vel qꝛ repetitiõi dotis deq̃ dixit.ð.ð iu.
do. opponit᷑ cõpẽſatio ob res amo.vt.C.e.l.i.iõ de hoc dicis.
¶ rũ apiotarũ. amoueri dñr large.ſi celate d elate cõſumpte ⁊ con
MWactate ſunt doloſe nõ errãdo.vt.j.e.l.⁊ iõ, S.itẽ perũ.⁊.j.ðᷣ acqᷣ.
bge:l.ſi ſemũ qͥs. S,. amouiſſe.2.S, amouere,

4

re:edificia vetera fulcire:iterqʒ re

Erati

oꝛ fuit.alioq̃n ſecus.vt.j.e.l.

a ¶ Judiciũ.iactio.ſic. C. ð be ai aliter dicůt. vt iſti. qᷓ.

nõ e p.fa.te.S.pꝛeterea. b

ſi cõcubina. in pᷣn. Itẽ uõ q eſt.j.e.l.reꝰ quidẽ.ſed . C. de fur.l.

pter reuerẽtiã ꝑſonanũ i vtroq;
caſu furtiuã tantũ cõditionẽ com

fi. S. l.ſo. vt ibi. c ¶ Caſſio.ſcʒ exiſtimãtibus.
d Societas vite.ſ.diuine ⁊ bũane. vt · C. de ct.etp. berleod⸗
ſanie ſunt: ⁊ ens vir ex ſuo facit?: berie vupii li
nec illã habet eo noĩe ex dote de⸗ Fses unl
ductionem. dil cligere. ſ.
De actione rerum amotanin veericppuber.
Aulus Padibas.
N Erũ amotarũ iudici· f lſo eſeac c/
N um ſingulareitrodnu edeeen
hcũ eſt aduerſus 6 pn. ſ expone vt
roꝛ ꝰ fuit:qꝛnõplacuit cũea ſur ibi. i
tiagere poſſe:ꝗbuſdã exiſtimãti⸗ S. ackr inſt.
bꝰ:nec quidem furtũ eã facer̃ vt de ob. que ex de
nenna ⁊ caſſio:quia ſocietas vite- lic bis . . de
„2 WP .Y l. j:
qdãmodo dñaʒ eã faceret:alijs ſec an con. furti⸗
vt ſabino ⁊ ꝓculo:furtũ ꝗdẽ ea,ʒ teneatur vxoꝛ vi
facere:ſinti filia pfi facit: ſ̊ funi oiniriſh vid eur
nõeẽ actionẽ ↄſtituto iureĩ q noõ. vr ſ.l. pri.
ſnia ⁊ iulia.rectiſſime ẽ¶ Nius. ⁊.ſ. de obſeq.c.
b. — 7 honoꝛi.⁊.l.pa⸗
Am in honoꝛe mr̃imonij rcs. F ar . ſ. eo.
turpis actio aelne ſie r i⸗ 7. 2.l. re⸗
atur. ius I76.
Ziõſi poſt diuoriũ eaſdd ¶ Wnire
A res ↄtractet:ẽt furti tenebi mouentẽſec er⸗
turi. Itẽ ſißuo eiꝰ finum fecert do K venne eſte
funi cũ eaagere poſſumꝰ F. ¶Oʒ vyel cum ſeruus
⁊l cũ vxoꝛe funi agere poſſibile ẽ eius amouet: vł
ſiei cn heredes ſumꝰ funũ fec⸗ Vißi polleaer
rit:vel nobis añqʒ nuberet tñ P⸗ gaaneo cui vir ſi
. at beres: vbi vr

bfe locum actio

etiz ſunli aen furti:ſed fauoꝛe
ere:nõ etiã furti actionẽ dic.⸗ mf̃imonij cõdi.
be fur. dat vt ſub ij⸗

mus¶ Itẽ verũ eſtqð offfili. ait
etiã eas res qᷓs diuoꝛtij tpꝑe muli⸗
er comederit vẽdiderit donaue⸗
nit qlibet rõne conſũpſerit:rerum
amotam iudicio cõnneri.¶ Si fi⸗

XZiõ. rene⸗
bit. ſicut quilibʒ

extraneꝰ.⁊ hᷣ iõ:

dqꝛ ab initio non

fuit nata actio
furti. vt. ſ.ð fur.
l. ei qͥ.itẽno. h

cã ceſſante nõ ceſſat effectꝰ cũ facto diuoꝛtio niſi cõtractet nõ de

tur actio furti.ſic ⁊.j.de qõni.l.vniꝰ.S.ſeruꝰ.⁊.j.de decur.l.fſi.?
facit qð no.j.de vſuc.l.ſequit᷑.ſi rẽpignoꝛi.⁊.C.denoxa.l.i.?⁊
3. de mino. l. verj. k 13 té agere poſſumꝰ..j.e.l.ſi mulier.S.
iſo. vt ibi. [Sed ⁊. vel nobis:fecit ipſa furũ. b.
m ¶ In vtroq; caſu.i.in ſecũdo ⁊ tertio ⁊ q̃to. mñ.nõ aũt in pꝛi/
mo. l qͥdã j.etiã ad pᷣmũ referãt ne obſit.j.e.l.ſi mulier. iteʒ qð
dicit dari cõ.fur.dñt.i.rerũ amo.que ⁊ cõdictio appellatf.vt.j.e.
l. rerũ amotarũ:qð nõ placet qꝛ illa nõ dat᷑ cõſtã.mr̃imonio.vt
C.e.l.ij.qð eſſet opꝰin his tribꝰ rñſis. Itẽ nõ daturniſi cã di⸗
uoꝛtij ſit amotũ ⁊ diuoꝛtiũ ſit ſecutũ.vt.j.e.l.rerũ amo.vel cũ vx⸗
oꝛ de vita vini deſperaſſet.vt.j.e.fſi mulier:que non ſunt h.dicas
ergo dari cõdi.fur.⁊ ſunt ſpeciales caſus ne obſtet ad id qdð no.

De actiõe rerũ amota.

xxv.

pter. §. fi. n e chit: omnino ſicut em beres furis tenet᷑: etiam
ſi nibil ad beredẽ ꝑuenerit.vt infti.deob.que exdeli..fi. ſʒ hͥ nõ niſi in⸗
quãtũ ꝑuenit.vt.Q. e.l.fi.⁊ fac.S.e.l.⁊ iõ.S.fi.⁊.l.viua:itẽ nõ intelligaſ
dan ex hoc caſu ↄditionẽ ex ꝑſona defuncte.vt no.S.ell.i.in fi.itẽ fac ſ-
o Mereditatis pet. vt ⁊.].e.l.ſi ꝓpt᷑.S.fi.⁊. C.e.l.. je.l. pe.

iu.l. i. in fi. ⁊ fac. ſ. de ſol. l. c qs.S.i.⁊.j.ð fur.lſi s v xoꝛi.i pᷣn.
7.. de his qͥ no.infa.l.ꝰᷣuus. n ¶¶ Itẽ verũ cõ tineri. facit. ſ. .
l.ſi cõcubina. S. i. ⁊.j. acqͥ. ber.l.ſi uũ.⁊. S. amouiſſe.S.amouẽ.
o ¶ Si filiofamilias.amouerit.d iuoꝛtij dd.
pe Dandã ac..rerũ amo.vel cõdi.nã nõ eſt ꝓpꝛiũ nomẽ actio/⸗

nis depecu. pt., S= ZUBUV .— Emuliai ab en H
de pecull.iij. F5. liafa. res amouerit:mela ⁊ fulci. ciei poſſe recteputat:qꝛ ex iniiu xfacit j:elrerñ.
ei ueni vel M diſplicuit eã furti obligan vl ner noneeneiigne Sanolenin n caſt⸗ neptſ
locupletatũ ẽ pe Iax ob resamoi n actioz Prditanie no 16 ur.l. hereditarie. . ll.
culiũ.vt. S. ð pe⸗ w ob resamotas dan ach ane noau ponclend R2 ſe. ⁊ dic hᷣ rẽ hereditari⸗

cukleih.5/ex tͤ. y ſipĩ adiũcta filia de dote agat furtũ.iõqʒaut vẽdicari poterunt am anteaditam bere.

æ de cõdi. fur.l.

eſel ie eni mot müͦ iuchctoiſoltii -c n Ziler ent pi. nne eſbice⸗
oĩ maleſcio . vr ſatiſdatõe defẽdat:ſmoꝛtua filia bpabebit rerũ amotarũ acti defuncti. vt inſti de be⸗/
Bned: ipankremianotaſacnnéban n atenusvinir cpeſae bt riun rnte
noxaliter ex eis no opoꝛtere pculꝰ ait: niſi q̃ten? . mlier cũ actione qmantus agere uerẽtiã:eãdẽ deb eat ip
agi euen. ex ea repr locupletioꝛ ſi mp. vult ob res amotas/ Ompo. ſtberegitanſed a adl
zachid üee. tes uutti pral.5,oel. 7

ſeruꝰ.⁊ ſic intelli

gitur. 5. de con / &

di. fur. l. pe.
q ¶ Diſplicuit.ſ.

dici. lʒ ſit verum

nõaliter ei dãdã actionẽ q;ᷓ ſi fili auti hereditatis petitionẽ veni⸗

na qʒ filia qd ad pr̃eʒ ex
ebꝰ amotis puenit vtili

iuchcio petẽdũ eſt. ¶Aulus

Mloue malo fecerit: qᷓ¶ mi Icũdos ſolueret᷑ mulien
nꝰad eũ pueniret ꝭ. lpi. ¶¶ Vaut ſatiſſieret doti diaũ ñ

eẽt actũ ir re amotarum:nihilo

minꝰ agi pt.nã ⁊ cũ dos nulla ſit
ea actio dat. Sabi. ait ſi mulier

debere qnti iĩlitẽ vir iuraſſet.

ante appᷣhenſam poſa⸗
ſeſſionẽ vt ſubijcit: que

iõ.⁊ facit.j.de cri.expi.
her. l.ij. . l. vxoꝛ.⁊· C.ðꝭ
furtis.l.qᷓ;uis.⁊ de cri.
expi.her.l.aduerſus.⁊?
S. de neg. geſt. l. heres.

Alier. ſic 2. C. e.l.i.

vt . el. pe. vfac resqᷓs amouerit nõ reddat eſtiani reᷣ eritionẽ.nõ ac reũ
j.e.l.cõ tra nurũ amotarũ.

§. i.

r an acren
J 1Den⸗ d. fur.

inſolidũ defen⸗

hoc iudiciũ dãdũ attilicini
us ⁊ fulciniꝰ aiũt Quotiẽs ſili
ofa. dos data eſt ſocerũ ob res di

See nurũ qʒ ſocero

On em lequüeſt Mlu.
Ainuituʒ ſuo pcio res ſuas

facit.S.ti.ij.l.rei

vt. S. ð cõ di.fur. 0ed e i 1 2 deoe cõpẽ.l.neq;. 7. ſ. eo,. l.
ler funi. v.d. l. Uoxtij cq amotas furti agerenon vẽdere. ◻ Ompo. kcells
rzadns. Polſee Aecürenianotiretin 1 . Deogzneedeberecum g. Oedee ahne
Bed ſpat Virũ dar iuclicii: ſi fliuſſa. mart· Meuictiõe ꝓmittere: q; ex cõ αz de vel copéſare, vt
Alaa vicek er ſit: vtrũ de peculio ani ipʒ actõ tumacia mulienisid ita acciderit. Cel i ꝙ cũ nõ fecenit
oͤtrarin aui. de de fillafa. dixrim? Sipꝰ? diuoꝛ⸗ &Ee. ſcnbit ſiue vir vxoꝛẽ ſi teſtatoꝛ. Fite ſt quedaz
nnp.Feſti tiũ manitꝰ deceſſentt heres eius ue vxoꝛ viꝝð domo expulenit:⁊ vel videbat poſſe repe⸗
ee nn rerũ amoraiudicio vripteſAtẽé resamouent re. amo teneri. qi milad dicl 5 i vos
ſile. ſy ibiiĩ fran⸗ heresmliensex hac cã tenebi: reꝝamotaꝝ iſtituit actõeʒ ſi velit að falſum eſt vth diak
de pams delin ſicut coditiõis noie excã ſintiuu. magisiuſinrãdũdeferre cogitux Efaer pecombel
ucvar tlla .· ed c ſimoꝛtemaniti ſolutũ ſit aduerſariꝰ iurare nihil diuoꝛtij ca Aead an vimro in n 7,5.
velb i. qꝛ er p mrimoniũ hereſ manti heredita amotũ eẽ: dũ pꝛꝰ ð calũnia iurʒ coõmo.l.in cömodato.
ſona ey :agit vñ tispetitõe velad erhibẽdũ actio q iuſiurãduʒ defen. Jurare aute r Ein ebue . ſ.

u ¶ Actio. rerũ amota.

x ꝗAQuanti in litẽ. ſoꝛtit
becactio naturã arbitrariarũ actionũ.lʒ nõ cõnũ eret inter eas.vt in
On efſn cc̃. cõcoꝛ. S. de in li.iurã.l.ſi tutoꝛ. ? ſſti.de ac. S.pᷣterea.
4 S.ſo. ma.l.̈ ſt fllius. S. i. 7. S. derei vẽ. l. nec quaſi. ſed cõtra. C. de ĩli.
5. t.l. an tibi. ſo. ibi habebat rẽ venalẽ.itẽ cõtra. S. ð do. inter vi. ⁊ vx.
l. ſ donate.ſed ibi cãm habet poſſidẽs a vẽdicãte bionno.
¶ Duo. ſcʒ iuſto vel ꝓpꝛio. äl
J IBDeoq;. ꝓ euic. vt ⁊. S. de rei ven. l. ex diuerſo. . p etitoꝛ. ⁊ de condi.
ntra nurũ.vt. j.l. nibil. S.i.ſed. j. pxi.S. ð.ſo.vt ibi. .l. ſi ſeruꝰ. 5. cauere. ſed cõtra. S. de do. inter vi. ⁊ vx.l. ſi donate.
e ¶QAuotiẽs ob. res datas in dort. fg Furti. nec rerũ amo amouerit cã diuoꝛtij. ⁊ ſ ¶o. vt. . l. Pxima dixi.
tarũ.cũ ad ſocerũ res amote nõ ſpectẽt.vel nõ tenet᷑ ꝓ eis: ⁊ idẽ ñi eſt diuoꝛtiũ. vt. j. el. reru. ⁊ facit. S e. l.ꝛmuliler.
in qualibet alia re amota que ad patrẽ nõ ſpectat.ſi aũt ad ſoe ꝝ ¶ Aui rerũ.iurare:niſi patronꝰ a liberta cõuẽtus.vt.ẽ.de iureiur.l.pa
rũ ſpectat furti agere pòt ſocer ſi filiꝰ erat emãcipatꝰ alioqͥn nõ tronꝰ libert. a¶¶¶ Decalũnia. boc niſi ſit patronꝰ cuiremittit᷑ eti
furti ſed rerũ amo. vt. ſ. e.l. mbil. F. vxoꝛ. ⁊ in bac, l.in pn. .]. px. .6
g ¶ Itẽ etiã in virũ. vt. .e. l. ꝓxi.⁊· C. e.l. ij. Feb.
PDe peculio. in patr. i g in ipſum. ſcʒz filiũ inſolidi. iureiur.l. delata. 7.. deiur. ⁊ fac. igno.l.ij. .iij. ſz cõtra. C.de adul.l. in
k Acnio. erũ amotarũ. l ſn dſeen iFrler iõ. S. pe. ⁊. S. f. agdulterij.⁊. C. de ſic.l.fi.ſed ibi vt teſtis.itẽ ex hoc ꝙ h̊ dicit no.hoc eẽ
Wmmy

dit. 2 ita quedꝗ
rexinendo babez
mus ſolida que nõ agẽdo.ſic.S.ſt cer. pel.cũ fundus.S.ſeruũ.⸗
ð cõpẽ l.ſi cũ filio. ⁊ de edił. edic.l.ſi ſeruꝰ.⁊ fac. S.de ꝓcu l. ſer⸗
uũ.S.equũ.⁊.l.nõ ſolũ.j.ſi de dote:⁊ no.ꝙ dicit cũ ſatiſdatione
qꝛ nẽo ⁊c. vt.S.de ꝓcu.l.nõ videt᷑.⁊.S.qͥ ſatiſ.co.l.ſi filiuſfa.

—plendrſir dre vt. S. ꝓxi.X.
Mlo pueniret. ad h.S. de bere. vẽ.l. ij. F. nõ tmm. 7. F. feciſſe.
NIua puenit. dic vt. Z. l. ⁊ ij. J. penul.

ne eas ↄſeq potenit: aniſto ct ↄdi- tã virq;; vxoꝛ coget᷑. pr autem

am parẽti vt. . de iureiur.l.iuſiurãdũ.S.boc ius.

b ¶ Pater. de alieno facto.ſic. 3.de in litẽ iur.l.videamꝰ.F.i.⁊ fac. C. ð

m ¶¶ Si poſt du ßt. pt a. ſ:eil ier. 5. bec actio. ⁊ fac.j.eil.ſ. ꝓ uiuramẽtũ yeritatis.ſic,.õ, de iureiu.l.qtiẽs. 2eliuſiurq. v ad pec . i. c.

—,

Liber

aKes. nupta. nõdũ cogitans dediuoꝛtio-

c e beres. cũ multh diſcrepet Tc. vt. C. dere credi. lpe. in ̃n.

dePermi

ſiſſe.ſ.relationẽ. vt.j.e.lidẽ labeo.⁊ ẽ ſpeciale odio deliquen

tiS. ⁊ iõ idẽ in oiĩbꝰ delictis.vt ⁊.j.l.ꝓx.⁊ idẽ vbicunq;.l.detfert.vt no.
C. de re. cre.l. delata. als regulaniter pᷣt referri.vt.S.de iureiu.l. iuſiurã⸗
dũ ⁊ ad pecu.S.dat.⁊.C. de rebꝰ cre.l.delata. vbi de bocno.

¶ʒMmaG deferat.

vt heredi mariti tenetur

vel vt ipi viro cui nõ te 1 1 „nn .e e ern ſoluto. Itẽ ↄdi.
nckad penz. vt. Cel. mnine ĩ ſinplũ ouenit rzuis alij iudicio dãnabiẽ.. Aulus. fur ac⸗ rewz
HSH in rn lü cõgenet? Wpian. mulier 58 vin vila de⸗ reiterut el ſi
ris. , oc ire 1 eb? d t: vt. C. ð fur. l. an/
5 namnis bobeag . zter Siceno Pirii vtifis umzz actioei cille. . . de ↄdi.
galij pluralis numeri ⁊ ñ neat:? ↄſequẽter dicem vb icũ vtilis rer gmolzaae dan fur.l.ſi ꝓ fure.S.
babeas cõdenet. ſ̊ die qʒ ceſſet mrimoniũ vtputa in ea da eſt Si ſemiꝰ mulieris inſſu i.a facht. ſ. co.l. i

cõ dẽnent᷑ ⁊ dic alij ſub

trabẽtes de rebꝰ ad fi/
ſcũ ꝑtinẽtibus vel fiſco

2 2 ρ0°*

lutis vxoꝛ rerũ amotaꝝ no

que tutoꝛi ſuonupſit: vel contra⸗

— „₰ „

b ¶ ¶elauerit. dat em hecactio ex ſecũda cõtractatiðe cũ ex pᷣma

d eficiat. ſic. j.de fur.l.ſerui ⁊ filij.i

n. vt no.j.eo.l.iij.in pᷣn.h.⁊

in 2
faẽc. S.e.l.iij. S. itẽ verů. c ſolu.deſterũt.ſic in ↄdi.fur
ti. yt. j. de fur.l. inter eos. in pᷣn. cui bec ſilis eſt.vt.j.e.l.rerũ.in fi.

q; fecit diuoꝛtij cã:rexamotarũ

d ¶Lerti. ſczʒ ge⸗

referat. „ . „,᷑ͤ᷑ͤͥ „ — „ , r nerali qᷓ currit
ve, labeo ſenbit. amouẽtisiurare nõcogit᷑: cũini mãdata cõuenit: vel ſicubi allbi cũ condi furti.
. 7 vt S el marcellus quñ ſit ð alio facto aliũ iurare. Js ceſſatmr̃imoniũ:ceſſar reꝝn amo⸗ Bac roc cn.
34 ſefene ſtan nec ab EIgo cogit inrareq amouiſſe dich tam acnonẽ:qꝛcomp ett dnetn diin Pn. 7. F. ſy j
inltio defenem qdaz tur: idcirconecheres e? qque cã Res amotasdicimꝰnõſo ſiſumua.
de ielo aee amoniſſe ðꝛiurare coget. Sigs lũeas qs mulier amouit cũ diuoꝛ eſe igbus
Arebus Pbare in delatũ ſibi iuſiuradũ retene velit tij ↄſiliuʒ iniſſet:ẽteas quasnu tſAmouerit. ca
Eſtantia vel varj nõ videt᷑ ptoꝛ ꝑmiſiſſe S pta amouerlt: ſ cum diſcederet diuoꝛti, 2 ſeu⸗
Biseentmarage. Onmagis q;ᷓ ſis eiqui eas celauent eſMõſoluz eisres æjſel reui d.
i ſepati. g5 J luni⸗ agat iuſiuradu deferat que e reꝝ amotaꝝ iudiciuʒ ali aur etiã
Mñq; faciunt nobi/ gn ipe fur ſit. ¶ Mpianꝰ. venire Juli. ait: ven ẽt eas que i ſta. ma. boc ca
es n ioire ee labeo ſcribit mulienñ ren natura eẽdeſiert : ſii mõ etiã ———
vi. vx.lcũ pſtat. ..ci· Eẽ pmittẽdũ referre iuſi- ceni cõdici eas poſſe att. Qle l.ſi . . a non
uteamart en AIadũ ꝛ ita edictũ oꝛdinatũ videt. viro ſuo H dneis amo⸗ Banee ninc,
lces. ? derepu. .l. 9 l? it hociudicio tenebit᷑ rerum ibi
l. res. ? de repu. lI.i. E reb⸗ amotis ul⸗ Uent Hociue mus yt ibi nota
A mo ſimul ego inla Apmittẽdũ ẽmarito vel vr⸗ amotanm. W)Aulus õ
a gie eh oide abuſc reb⸗ dan de Ed ⁊ dño ↄdictio cõpetʒ E r bño⸗
inbabitabar . . fene:de Add⸗ ꝓbare⸗ Mpi. ſ alterutri agele Pimtten fur. actio funti.
or e e1iſ. n Wil intereſt vtru ſil: an ſe/ dam eſt. pig. orgſ eo.liſt vr/
do. inter vir ? vx.l. iſ. A. Aparati hitauerit:cũ actiore ¶ Ed ⁊ ſi diuoꝛtij tꝑe fures i p 1 Sed alteru⸗
H.ab vxoꝛis. x 5. i. amdtatũ cõpetat ẽtaduerſꝰ e, Odomũ maniti induxenit ꝑ m pe vir pꝛius
fiſcũ. deuoluns que ex ea domo ſubtraxit in qᷓ nõ cos res amouerit :ita vt ißanon ſi ſoluendo eſt:
uta viro dnato d KaFr 14 . Z als dñs agzʒ. vt
AMmetalluz. ⁊ ita ſo⸗ma. ił cũ viro hĩtabat. Nxoꝛ ⁊ nu ↄtractauenit:ren amota iudicio (Cdefun l i in
vt. . 5 diuox l. .?⁊ eius rus ⁊ ꝓnurꝰ viro ⁊ ſocero ⁊ ꝓſo tenebit᷑:veꝝẽ itaq; qð labeo ſcni Ree certe bi lo
ſolunis gratia res v½(cro funũ facere pñt: furti ãt ñte- bit: vrxoꝛẽ reꝝ amotarũ teneri: eii guik de ac fur. -
ri amouit vxoꝛ.at viro 21 uIm zcidat? ſit fillꝰ g . 1 idẽ ⁊ eodẽ mõ
depoꝛtato non ſoluitrr nẽtur niſi foꝛte emacpat Iit nin am ſi ad eã res no puenent · dicã de ac. fur. ⁊
minoniu mn vr⸗ de thcem̃nurꝰ pfi eiꝰ ⁊ funũ facit ⁊ Jrẽquã marni ¶ Arcellꝰ. deelern ino:
lt „Pt. C. 22 . E
n ¶ Louenit ſic em fiſco fiſcũ mariti bõis deuo /amouerit:vel opẽ furi tulerit :ic cſtabat adpuc

mfimoniũ. h̊ eo

dñe diuoꝛtij cã res amouerit: pe⸗
= duxerit. ſch
mulier. K ¶¶ Amouerit.i.ipſi amouerint eiꝰ ope ⁊ cõſilio: alio

q̃n ſi nec ipſi necipᷣa amouiſſet:ſecꝰ eſſet.vt ar.j.de fur.l.ſi qͥs vx
oꝛi.in p̃n.⁊.l.ſe.S.neq; vᷣbo.⁊.l.ſt is.S.ſi ticio.
l ¶ Aerũ.nõ ꝑuenerit. ſecꝰ eſt in cõdi.fur.vt.j.de fur.l. vulgar..in
fi. ⁊.l.ſe. ⁊.S.de cõdi.fur.l.ex cã furtiua.⁊.l.ſeq.⁊ ib i no.plene.⁊
facit.j.e.l.ſi mulier.S.i.b.
rẽ.opẽ furti tulit.ſecꝰ in cõdi.fur.vt no.S.l. pr.
mada .- vötrra. iuoꝛtij cã.als ſecus.vt.j.ẽ.lren.niſi in caſu.vt.j l.ſt mu
Alibi. vt. S. de ri.nup.l.lex iulia. s¶ Diuoꝛtij.cã.nullũ aũt ẽ di⸗ mulier. vtilis nõ directa:qꝛ bic nõ Aier ꝓxi.in pᷣn.
uoꝛtiũ cũ nullũ ſit mrimoniũ.⁊ ſic no.ꝙ inter iſtos qͥ cõtra fs conueni uit diuoꝛtiũ qð eſſet opꝰ. vt.j.e.l.rerũ.vel iõ qꝛ moꝛs fuit
unt bonoꝛ nõ debet᷑ in oĩbꝰ:lʒ liberalitas ⁊ ipudicicia inter eoſdẽ ad/ /cã amotiõis nõ diuoꝛtiũ.licet ⁊ illud interceſſerit.nã diẽ diuer⸗
inſtar mfimonij ꝓhibeat.xt. S. de dona. inter vir, ⁊ vr.l bec oꝛatio. .i· tiſſet. videbat᷑ aũt nulla dãda:cũ moꝛs pᷣbuerit cãm diuoꝛtij.⁊
Al. cũ bic ſtatꝰ. S.fi.⁊:jj ad.l.iuł.de adul,l,ſi vxoꝛ. Seie t cõſequẽs amorioni:qua cõ ceſſante ceſſaret ac.ſed certe diuoꝛ⸗

delatis vel fraudẽ õᷣ fiſcũ cõmittẽtes.vt.C. de natura.li.l.i.in fine.⁊.j.
ad.l.iuł.pec.l.ſacrilegij.in fi.⁊.j.d eiur.fiſ.l.aufert᷑.in fi.⁊ eſt rõ.qꝛ h̊ nõ
erãt fiſcales ĩmo pᷣuate tꝑe amotionis.aʒ.vel babeas ſᷣm.eli.alij vel
alijs extraneo vel extraneis.⁊ ſic d atiuꝰ ſingularis nũeni vel pluralis:
⁊ babeas e dẽnet.ſ.młier ꝓ furto manifeſto vł rapina quã fecerat eis

no yiro vel ſiſco.nã quadruplũ eſt pena furti manifeſti vel rapine,
cõcubina.nupſit.ſic. C. de interdic.ma.l.ſi patris.
Coõtra mãdata.ſtc.Q. de nuptijs.⁊.l.ſi cõtra.

tiũ remanet:qð cauſa ꝓpxi põt dici. B
pſ Si buꝰ. faciẽti.ſ.mulieri. qq Hõ faciat ĩmo videt.vt.ſ.ð

H ſur.l.ſi ͥs vxoꝛi.ĩ pᷣn. ⁊.l.q ᷣuo.S.idẽ põp.⁊.S.e.l.iij.S.i.q ſunt

d.ſol. hic nò fecit uꝰ dolo qꝛ obediẽs:vł qꝛ dñe rẽ credẽs.⁊ ita
nec ipᷣa ꝑ eũ:⁊ ſicnõ fert opẽ ei:qð nõò eſt ibi.⁊ ſic fecit dolũ vñ te
netur dominavk
noxali ſi ignoꝛa

xxv.

De gctiõe rerũ amota.

c¶ Dada eſt.ſi res erat pñs tꝑe eſtimatiõis.als actio ei cedenda eſt. vxł
3. derei ven. l. eiꝰ. .l. ſe. ⁊ de do. inter vi.⁊ vx.l.ſi donate.ſecꝰ ſi dolo de
ſijt poſſidere.vt.5.de rei vẽ.l.is q̃. in fi.⁊j.dere iudi.l.in depoſin. Ites
de euictiõe ei nõ cauet.vt.õ.ę.hiõ q;.ſed q̃dã cõtra.⁊ ibi iõ:qꝛ paſſa eſt
iurari in litẽ cõtra ſe hic
nõ:ſed ꝓ pᷣma.S.de rei

gnerit vel ſuo no⸗

