at. ad qð.S decõdi.ob c.l.i.S.i.⁊ de cõdi. inde.l.in ſumma. F. ſʒ
7 agere.⁊.j.ẽ.l.ſi pupillus.⁊ bic ĩnuit. Itẽ cõtra.õ.de here.inſti.
l. iam dub. in fi. Solu. ibi implemit conditionem vt eẽt her̃s:hic
vt puſiſicaret cõditionẽ:ſed alij hãc diſtinctionẽ in extraneo ad
mittunt: ſed ſuus ſemꝑ ſit ex tũc heres.vt.d.l.iam dub. arg./ ꝓ eis
I· decõdi.⁊ demõ.l.cõditiomibꝰ pupillus:ſed coꝛngit᷑.j. de acqᷣ.

Pere.l.cum bonis.vbi idẽ in vtroq; dicir.
. Brgnen inei vt inſtituo te beredẽ ſi eã ducas ĩ
vroꝛem quã de ſacro fonte leuaſti. vt. C. de nup.l.ſtqs alũnam
§. fl. idẽ magis ſi cõtra fidẽ ihn xpi. a 6a l vrſenato⸗
libertinã ducat.vt.S.deritu nup.i.lege. ¶Liceʒ obtinẽt. vt
cõtra ſe. cõ. curatoꝛ adult ſuã ſibi ↄiũgat.vt.C. ð interdic.ma.
l.i. c¶¶ Bonos moꝛes. vtne patrẽ ab boſtibꝰredimas vel ne
patronũ alas.vt.S. eo.l. cõditiones. d Deriſoꝛie. vt ſi lu⸗
dibꝛiũ ſui ppło faciat vel vocet veſp ertilio. vt.j.ad treb.l.ſʒ ſciẽ
dum. z.l. facta. F. ſi in da da. in fi. .. vel vt. ſ. eo. l. quidam.
e ꝗ¶ Hꝛetoꝛ.vt ſi coegens illũ ꝑ metũ nibi vend ere inſtituo te bere
dDein: vel nbi lego: vel ſi iurauens te aliquid daturũ vel facturum
vi. S. e.l. q ſub cõdi. in pn. ? in. S. quotieno. f ꝙ Lapiet. vt. S.
e.l.i.niſi ei a quo relinquik=᷑ impoſita.vt inſti.deleg.S.fi.⁊ facit.j.
leg.i.l.ſt quis inquil.in pn. ⁊. S.pe..5.fi.
AIlius. impꝛobauerit.pone exẽplũ.vt.S.l.ꝓxi.
Infirmat. nõ ita ſi pꝛonus.nã nõ rum pit ꝑ coͤtra tab.ſed con

ditio habet᷑ nõ appoſita. 2 ex teſtõ eſt heres. vt. j. de bo. libe.l.

ſi lientꝰ ſub cõdi. Ite qꝛ nõ habet᷑ h̊ ↄditio ꝓ nõ adiecta ẽt.j.l.
ꝓx.⁊.lↄditò es.q̃ ſũt ↄtra.Rñ.vt.s.el.no. / Poteſtate. qo

m opus eſt adimpleri cõditionẽ. vt.j.de cõdi.⁊? demon.l. q

e neceſſe vt valeat inſtitutio. vt. z. de ber inſti.l. ſu?2. C ð inſti. 2 ſubſtl
ſ. de var. cog. N penul.
lHonpoſſe.lʒ de facto fien facile poſſit. ad hoc. ſ. de ver. ſig. l. nepos.
7 de auro ⁊ ar. leg.l.veſtis.S.veſtimẽta. ⁊.j.ð fur.l pe. 7. 5. de vſur. l.
iij. ⁊.iiij.⁊.S.qͥ. ex cau.ma.l.in eadeʒ. ⁊.xxij.q.ij.c.faciat bomo qð po

tu.l.ſi p ater. ERimationẽ .famã. vt.

ſenatꝰaut pꝛiceps iĩpꝛobauerit te
ſtamentũ ifimatꝰpatris acſi cõdi
tionõ ect ĩ eiꝰptãte .nã que fcã le
dũt pietatẽ eſtimatõʒ verecũdiã
noſtrã:⁊ ut generaliter dixeni que
cõtra bonos moꝛes fiũt nec face⸗
renospoſſe credẽdũeſt· Ar.
Iticius hereseriti:ſeiuſ
her̃s eſto:iulianꝰ iutilẽ
eæziſtitutõeʒ ſcnbit:cũ cõditio exi
ſterenõ poſſit HLoꝛẽtinꝰ
N plures' inſtitutões ex
eadé pte ſub diuerſis
cõcditõibꝰ fuerit:cõditio que pꝛi-
oꝛ extiterit occupabit iſtitutioneʒ.
Mrtia.
Vm ſemꝰ ſpure liber?
eres ſcriptꝰ ſub cõditõ
ne ſit: ſi heres nõ extiterit lega
tũ accepꝑit:in legato repetitã vide
ri ↄditionẽ diuꝰ pius reſcripſit.
hacrõe ⁊ papinianꝰ ſcribit: cum
auia nepotẽ ſubcõditõe emãcipa
tionis ꝓ pteheredeʒ inſtituit: et

De conditionibus inſtitutionũ

teſt.

AIticius heres erit
bic ticius ergo dz
eſſe p hr̃s. vt. õ.de hber᷑.

inſti.l. puus alias.S. ſt
quis.⁊ alterpᷣmo eadeʒ
rõne qð eſſe nõ põt.vtĩ
ꝓhe.dig. S. diſcipli. az.
ibi qꝛ qð pᷣmũ ⁊c.⁊.ẽ ti
tu.i.l.fi. SO.ticius.in fi.S.

n Pnutilẽ rõ eſt in eui⸗
denti: qꝛ vt ſit ticius oʒ

vt pᷣmo eius conditio

impleaf.i. qð ſeiuſ pᷣmo
ſit heres. vt. d. l. de here.
inſti. ſʒ ſeius hoc facere

nõ põt niſi ⁊ ſua ↄditõ
impleat.ſ.qꝙ ticius pꝛi⸗
mo beres ſit inuicẽ p
pter ꝑplexitatẽ verboꝛũ
ſe im pediũt.ſic.j.de ver
bo. ob.l.ſi ticius.⁊ ð re.

iuris.vbi repugnantia

ſed vbi eẽt impoſſibilis
de natura vl de iure va
leret inſtitutio ea habi⸗
ta ꝓ nõ ſcripta. vt. S. e.
l.i. ⁊.l.cõditiones. ⁊.l.ſt
q̃ ſita iſtitutꝰ.⁊ iſti.ð he

re.inſti.sS.impoſſibilis

q̃ ſunt cõtra. Itẽ vꝛ ſu⸗
perucaua hec conditio.
vt. S.e.l. verba Z. ſʒ ibi

implere cõdiuonẽ.ſ.vo/

lendo fieri heres ⁊ adir

P oſtea codicillis ſcrip tis hocam⸗ ab eodẽ:⁊ ſimul flũt hic
Hr” bb alio: vnd dʒz impleri
cõditio pᷣuſq; alter poſſit adire.vt.j.e.l.ſt ita ſcriptũ.qð euidetiꝰ appet
ſi ponas cõditionẽ ꝗᷓ eget longo tꝑis tractu:vt ſi domũ fecent. Itẽ an
erit idẽ ecõtra ſi dicã ticiꝰ ber̃s eſto:ſi ſeius br̃s nõ erit:⁊ ſeius hrs eſto
ſi ticiꝰ her̃s nõ erit:ſʒ põtibi dici ꝙ extẽſio buiꝰ verbi erit dabit vrilem
vel inutilẽ inſti. ⁊ ſic expectabit᷑ altenꝰ repudiatio:vel dicas ꝙ qͥ pᷣmo
adieritille ſit bers:⁊ ſi alius poſtea velit nõ põt.vt ar.j. de ver. ob.l. ſt
ticius. ſic ꝙ aliud eſt in ↄditioe faciẽdi:⁊ aliud in nõ faciẽdi:ſic als ĩ al
tera cauef.vt.ᷣ5.e.l.ſi qs ita.⁊.j.de cõdi.⁊ de.l.mutiane:altera ipleri dz
añ. vt. S. de ber.inſti.l.iij. .ſt qs. ⁊.].de cdi.⁊ de.l.qͥ beredi.S. tt.

o ¶ Hon poſſit. vtraq; vei altera: due enim ſunt. l
płes inſtitui.ticiũ ex triẽte ſi nauis ex aſta venerit. Itẽ ſeiũ ex eo/

tniẽte ſi nauis venenit ex africa.Et ſᷣm ̊ ꝓpꝛie dicit płes inſtitui
⁊ nilẽõ.vel dic ꝙ eũdẽ ſic inſtitui:ſʒ tunc quõ płes.rñ.qꝛ bis facta fuit
tñ in eandẽ ꝑtẽ ⁊ in eũdẽ heredẽ. q Eadẽ ꝑte.in ſpẽ.ſʒ qͥd ſi exalio
triẽte pᷣmo ⁊ ex alio ſcᷣo inſtituit eũdẽ ſub diuerſis ↄditionibꝰ.m̃.exiſtẽ
teↄdinõe vnꝰ inſtitutꝰ ex ea erit bers.⁊ ſt in ſcõ o heat inſtitutꝰ ſi ubſtitu

tũ expectat᷑ ↄditõis euentꝰ illius inſtitutõis:alioqͥn idẽ bic vt inſoli,.-

dũ ſit beres.vt.j.de acqͥ. her̃.l.cũ bers.S.fi.⁊.l.ſe.⁊.S.deb ere.inſti.l. ſt
te loli.ĩ pn. ⁊. J. i. rꝗ Oub diuerſis ↄditiõibꝰ. in diuerſis teſti ꝑtibꝰ
appoſitis ſᷣm Jo.ſʒ .j.de cõdi.⁊ de.l.ſub diuerſis.⁊.l.ꝙ traditũ.⁊.l.
nq ad ea. Sed h̊ a pᷣmo reced ere noluit: ⁊ expſſit. alioqͥn pᷣſumit᷑ vł
hic fuerũt alt᷑ᷣnatiue poſtte.ax.⁊ ſimł.ad qð ẽ ꝙ no.S.e.l.ſi heredi:vł h
in bereditatibꝰ in qbꝰ nõ fuit tñ expectandũ vt teſtmĩ valeat:illud in le⸗
gatis. ? fa. ð. de ꝓcur.l. pluribbꝰ. HMMU
C NAn bᷣuus ꝓpᷣus teſtatoꝛis:alij de alieno:vel teſtoꝛis ſʒ diuo teſta
toꝛealienato. t ¶ Geriptꝰ. ꝓ ꝑte. vt ↄueniat cũ ſeq.caſu.qꝛ dic dele
gato ꝙ nõ valeret niſi ab inteſtato eſſet repetitum:ſi coberedẽ non ba
beret. vt. Q. de fideiuſ.l.eam. . —
v Sub condi.ſi nicius ſuerit conſul.

5 ¶Eriiterit qmna defecit conditio. y ꝗ Conditionẽ ſ. ticius ſit co/

H K ij

ʒ3 ſMoc ampliuſ ei lega
uit. p̃dia illa ſub. vt. ſ. ð
cõdi. ⁊ demon..iſ.auia.⁊
no,. de repetitione: ſic vt
ſ. de cõdi.⁊ de.l.cũ ᷣuꝰ
in pᷣn. ⁊ de leg.ij.l. lati/⸗
nus.in fi.⁊.ſ.de manu.
teſt. l. diuꝰ. ⁊ de leg. iij.
l.in repetẽdis.⁊.ſ.ð vſu
fruc.le.l.codicillis.ſed
arg. cõ tra. S. ti.iij.l.ſub
ↄditõe.⁊.j.de an.ſe.l.ſe
io.S.vxoꝛi.⁊.S.de acti.
emp.l.ſi vẽditoꝛ. ⁊ no.
inſti.ad. l. aquil. S. ex hoc
capite.

ita.adierit. coac
us p fideicõ. quia
eradnt rogati alij reſtitu/

ere. Itẽ adeũte ticio cõ/
pleta eſt cõ ditio meu ij.
vt. S. ti. iij. l. iij. F. ſt quis
dubitatio a ũt buius.l.
erat bec ſᷣm aʒ. qꝛ cũ ti⸗
cius ſuſp ectã adijt ꝑin/
de eſt q;tum ad eũ acſt
nõ adiſſet. vnde q̃ſt nõ
adiſſet vid ebatur ꝙ hic
adire nõ poſſet vel qꝛ ti
cius fu erit coactus adi
re:videbat᷑ ꝙ⁊ bie coac
tus adire dʒ. ⁊ ſic quar/⸗
tam retinere nõ dz. qꝛ qͥ
coactus adierit quartã
nõ retinet. vt. j. ad treb.
qꝛ poterat.
N Alier. debebat ſub

[Des

Liber.

ful. ⁊ die etiã libertatẽ: vt bic.⁊.j:de cõdi.⁊ de.l.auia.alioq̃n inutile eẽt
legatũ.vt.C. de le.l.ſeruus.⁊ adde de libertate vt dicit᷑. ⁊ no.S.ti.iij.l.
trebatius. ⁊.l.ſe. Itẽ boc niſt talis ſit cõditio que legatũ reddit inutile
vt. ſ. de le. i. l. ſeruo alieno.S. ſi ab impubere.⁊.l.ſiqͥs a filio.⁊.j.de ſidei
cõ.li.l. f. ⁊ de verb. obli.l.ticia.S.idẽ rñdet.q̃ ſunt ar.cõtra.aʒ.

plius ei legauit quã ꝙ her̃dẽ eũ
inſtituit repetitã uideri ↄditioneʒ
emãcipationis etiam in legatoq;
uis in legato nullã ut in heredita
teſubſtitutionẽ feciſſet. ¶ Dem
Zita ſcriptũ fuerit:ticius
pereseſto:ſi ticꝰ heres
erit meuiꝰ heres eſto:ſi ticiꝰſuſpe
ctã adierit hereditatẽ:põt meuiuſ
ſuoarbitrio adire ⁊ quartam re⸗
tinere. Abeo.
WVlier qviro ſuo ex dote

pꝛomiſſam pecuniã dẽbat
virũ heredẽ ita ĩſtituerat:ſi eã pe
cuniã qᷓ; doti ꝓmiſiſſet: neq; pe
tiſſet neqʒ exegiſſet:puto ſi vir de
nũciaſſet ceterishr̃dibꝰ ꝑ ſe non

ſtare quominꝰ acceptũ faceret id

quod ex dote ſibi debebat᷑ ſtati eũ

heredẽ futuꝝ.ꝙ ſi ſolꝰ heres iſti

tutꝰ eẽti tali ↄchtõe:nihilominuſ
putoſtati eũ hrdẽ futuꝝ:qꝛipoſſi
bilis ad agnatos hec cõditio pꝛo

nõ ſcripta accipiẽda eſt.¶ Si

gs hereditariuʒ ſemũ iuſſus ẽma
numittere ⁊ hrs eẽ q;uis ſi manu

facit inſti.qui tu, da.poſ.S.ſenmus.vbi eodem inodo diſtin guit
in ſeruo ꝛutoꝛe d ato.licet illa diſtinctio vid eat᷑ tolli ꝑ.l.ẽ. deteſt.
tu.l.ſi bereditas. S.fi.v bi nõ refert inter ſeruũ ſuũ ⁊ alienum tu⸗
toꝛem datum. ſed dic ꝙ vterq;ʒ liber eſt. ſed alter directo cum ſu⸗

us. alter per fideicõ.cum alienus.

Via ratio.ſt
tionẽ libertas ſeruodata ſcdᷣʒ en

lũtatẽ teſtatoꝛis cõualeſcit¶¶ Si

Rerodz ira ſſtimitf ſi ti R ε bertatem relinqᷓ⸗
gste heredẽ ita iſtituit ſitu hr̃dẽ revdpurevd i
eũſtituiſſes: aut qꝗd ſibi legaſſes: diem val ſub coͤ⸗
nihil itereſt quo graduisa te hrẽ di.nec debeo foꝛ
iſtimutꝰ ſit vel ꝗcłlegatũ ſit dũmõ ſarliberab. ai
aliquo gradu id feciſſe te ꝓpbes: domino futuro.
Eruo alienꝰ ita Elſus dede Rectes de
bfeiſtitui pᷣt cũ libererit be¶Zibertatẽ da
ꝓpꝛius aũt ita inſtituinõ poteſi? r.ſerquo dat eᷣ
. Zius. H 5
— , „ „EHWBS. . t1, iij.l1. beredi⸗
Hiarõ ſuadet: cũ quili tas. Solu.ber⸗
WV beratẽ darept ipſ de⸗ tes a bacdiſtag
bere dut pñ̃ni die aut indiẽ aut ſub Paſea ir ive
ↄditõe dare libenatẽ:nec hẽre fa beeres.ſed iñ be
cultatẽ in caſũ a quolibet obueni pdino caſu ſub⸗
entis libertatis heredẽ inſtitiere ducitur ts qtũ
Ter exffibꝰ meis· Ar. in hereditate vt
NTb en ſir ſic habegt ↄmo⸗
olobnam noſtr⸗ duxentt dum megj tpis
vroꝛẽ hebit dochratẽ gnõ duxent bm az vevieer
erquadrãte hrs eſto. aut nubit dieinceto: vrs.
e enn ti. iij. l. in tᷣus.⁊?⁊
alteri aut nõ vult nubere.ↄſobꝛi/ l.qui filio.

nã ꝗexhiſ duxerit vxoꝛẽ hẽbit do

tu ere debeo ei li⸗

ci& ſRatio.ſ.vtnõ

drantẽ: eni alten quadrãs: ſi neu Pegent daleen⸗
ter eã duxit vxoꝛẽ:nõqꝛ ipſi duce ilila. Item ꝛl
re noluenit ſ qꝛ illa nuberenolue led boͤr ſtare eer
rit:abo hmese es, adini vrdiet guabiu
tuntur. plerũq; eĩ hec cõditi Prbie. 1F. l i.
redes.

acto lucrande do Ee õ
tis ſi ipſa pꝛemoꝛiat᷑ vt miſenit nihil agat tñ his ent. veꝝn
babeãt locũ ſequétia. eſt ei eũmanumiſiſſe: ſ poſt adi
¶ Inſtituerat. ꝓ parte 1.
a Necs petiſſet.i.acc⸗) ..
ptid ferret ⁊ ſic iuris ſunt. vt. ſ. de libe. lega. l. iij. F. nũc de effectu. alias lo

cum haberet cautio muc.vt.j. de cõdi.⁊ demõ.l.mutiane.
b Pꝛo nõ ſcripta. vtpote impoſſibilis cũ nõ eſt cui caueat. vt.S.eo. ſi
quis. S. iul. .j. de cõdi. ⁊ demõ.l. mutiane.⁊ facit ad boc . C. de here.in
ſti.l. ſi cõpenſandi. cqlHeres eſſe. ⁊ bec inſtitutio nulla videbat᷑ cuʒ
deberetipꝛius manumittere ſuũ bereditariũ qᷓ; heres eſſet.vt.s.de ber̃
inſti.l.ij. . ſiqᷓs. 7.]. de cõdi.⁊ demõ.l.qui heredi.in fi. ⁊ manumittere
nõ poterat niſi beres eſſet vtpotenõ dñs.vt.C. de bis qͥ a nõ do.l.iij.
valet tñ magis p volũtatẽ deſuncti qᷓ; ꝑ. manumiſſionẽ. dq¶ Manu
miſiſſe.ſ.de facto.⁊ ſic nõ ſufficit de facto fieri:⁊ ſi de iure nõ teneat.vt.j
de ſta. lib. l. pe. ⁊.l.ſtichus ſi bere.⁊.j.de manu.teſt.l.ſeruũ teſtõ.⁊.ſ.de
cõdi. ⁊ de.l.meuius.⁊. ſ.de ver.ob.l.quidã.in fi.ſed ar.cõtra.j.decõdi.
⁊ demõ.l.hec cõditio.⁊. .q quiſq; iur.l.i.in fi.⁊.C. ſi man. iita fu.ali.
l. ea quidem. e ¶ Eoͤualeſcit otra.j. qui ⁊ a quil.ſi uo. vbi nõ cõua
leſcit.ſo.nõ ipſo iure vt ibi: ſed tñ ſi veniat cõtra factũ ſuũ obſtabit ex⸗
ceptio. vt. S. de pig. acti.l. rem alie. .l. i. ⁊ de pig.l.ᷣ ſi a ticio.⁊ facit ad hᷣ
.C. de li.cã.l.ſi ab eo.⁊ quod ibino. .. .
f¶ Si quis te inſtituit.in pᷣteritum nõ in futurũ.vt.sS.titu.iij.l.boc ani⸗
culo.⁊.j.de his que pꝛo non ſcripto.l.i.in ſi.
g Uel quid.ſub.etiam modicum.
Eruus nõ põt.ſ.vt inſtitutio ſit cõditionalis.R.ſed erit pura cõ/
ditõne babita ꝓ nõ ſcripta:tu dic nulla ẽ oino ſᷣm Yo. vt bic diẽ.
ed contra.S. titu. ij.l.talem. in pᷣn. Solu.ibi bis data fuit libertas ſer/
uo:pꝛinno pure ⁊ vtiliter:ſcðo ſub cõditione ⁊ inunliter: vt ⁊ bic:quare
licet ex ſecuda datione nõ teneat:tenet tamẽ ex pꝛima pura ⁊ vtili. Itẽ

deA quolibet. futuro d no quaſt facto cõmittendo. ad quod.j.

4 de condi.⁊ de.il.i.in fi.⁊ de le.iij.l.ſed ⁊ ſi ſic.

LYer coôſobꝛi.que dicit᷑ cõſobꝛina.ba bes inſti.de grad.S.iiij
licitũ eſt tale matimoniũ m leges.vt inſti.denu. S. duo g
aut. ⁊ intellige boc verũ qñ boneſte ei nubere poterat:alias cõdi
tio ꝓ nõ adiecta babet᷑.vt.C. deinſti.⁊ ſubſti.l.ij.⁊.j.de cõdi.⁊
demò.l.cũ ita.⁊.l.ſe.⁊.l.ticio.ꝭ.i.⁊ ſic tunc vterq; admittit᷑ in ſe
miſſe. vt.j/ꝓxi.ſatis ꝓbatur.ſed ſᷣm canones conſtat talem con⸗

ditionem ꝓ nõ adiecta debere baberi cũ interdictum ſit tale ma/

trimonium. aʒo.
f ¶ Dodrante. id eſt. ix. vncijs.

g ¶ Meres eſto.bec inſtimiio eſt pura ſed diſtributio partiuʒ ſub
codi.vt.j.l.ꝓxi.in fi.vnde viriles habẽt poꝛtiones deſiciente cõ
ditione.⁊ ſᷣm boc nõ eſt cõtra.ſ.de cõdi.⁊ demon.l.in teſtamen
to.vbi aliter diſtinguitur:quia ibi ſub conditione fuit relictũ.
b ¶ auales admittunt quid ſi alteni nupſerit: ⁊ p alterũ nõ ſte⸗
tit quominꝰ nupſerit.Rñ.ſᷣm JYJo.alter.ix.alter.iij. babebit. lʒ fi⸗
nis huius.l.ei ſit cõrariũ.as.ſed nõ obſtat.qꝛ vtiriq; nuberenõ
poterat. Item pone ꝙ neuter vult eõ ducere JYJo. viniliter admit
reret. qꝛ duplex eſt inſtitutio.ſ.pura ſine ꝑte.Itẽ cũ pꝑtibus diſcre
tis ſub condi.vt.j.l.ꝓxi.ſic vt ſunt duo arbitri pᷣcepta.vt.S.de
arbi.l.celſus.cũ ergo deflcit cõ ditionalis remanet pura. vt.s.ti.
iij.l.ſi quis ita ſcnpſerit. ſic.iiij. caſibus vterq; admi ttit᷑ in viri⸗
lem poꝛtionẽ ⁊ equalẽ.i.vterq; in ſemiſſeʒ:puta ſt illa moꝛiatur
viuo teſtatoꝛe.vel etiã poſtea dũmodo anteqᷓ; ſit in moꝛa cõtra

tole
.
n
nſi⸗

ſog
m;
inſ
ili
na⸗

dc/
ofo⸗
eſt
lc
llro,
aſe

d
td

di⸗
be
es
n
be!
fbe
imin
ſab/
i
ßt
no/
18

t⸗
ſeco
gen

ſte⸗
ſ⸗
no
mit
ſae
de
1i
Hpind

s

ALie ex fratri⸗
vbus. viuo te
ſtatdꝛe vel poſt

moꝛtẽ ante mꝛã parere põt.idẽq; ⁊ ſi legatũ ei ſõ

eſt. bec eſt ro q̃re

bendi. vt.j.l. pri. ⁊. j. de cõdi. ⁊ de.l. pe. . i. Item ſt illa non vult
nubere. itez qñ vterq; ſine iuſta cã nõ vult. item qñ honeſte eam
ducere nõ poſſet:vt dictũ eſt cõtra in duobꝰinequaliter.ſ.ſt alteri

nupſerit poſt moꝛtẽ teſtatoꝛis vel in vita poſt teſtm̃:vt hic.⁊.Q

de inſti. ⁊ ſubſti.l.ſiquis hberedẽ.item ſi alter noluit ducere volen
en: vr hic in ſi.
iAleauq; nas Mro duxenit: ſi dedenit: ſi fecenit:
anch nõ ſic ẽ vt ita accipi opoꝛtet ꝙ ſi ꝑeũñ ſtet

Rarnd aram uominns ducat: detiaut faciat.
no. 5. eo.lleb. Nierx fribꝰme Api.
k ¶ Det. ſic in au/ is ticiã cõſobꝛinã uxoꝛem
tẽ. vt exac. inſtã.

do. §. f.. 1 fae ad durxentex beſſeheres eſto: qnon
l. ſ. de ſe.ta. l.ij. F. Duxerit extniẽte heres eſto:viuo

ſiqͥs ita. ⁊ de an.
le le menia. moͤn teſtatoꝛe cõſobꝛina deſuncta ãbo

ci. 2. C. de cõdi. ad hereditatẽ veniẽtes:ſemiſſes

nſerlia C habebüt: qe veruũ eſt eoshĩdes
.ſoe leg il. ui inſtitutos: ſj emolumẽto poxtio⸗

pia. S. ij. ⁊ de c/ nMũ euẽtu nuptiarũ diſcretos.

traben. emp. l. B
bere inſtu l. quoti Nbcõditione hers ſuj
dne ſ . . inſtitutꝰ ſine inſſu dñi cõ⸗
l. Ruicius. :..l. Ditioni perenopõt — DOm.
pꝛoxi. pupillus ſub cõditiõe

Hheres inſtitutꝰ fuerit cõdi
ionietiã ſine tutoꝛis auctoꝛitate
nbaerno. coditione relictuͦ fuenit qꝛ condi
a teſtatoꝛis pot tiõe expleta ꝓeo eſt qſi pure eihe
nihlen vr bino. recditas vel legatũ relictum ſit.
Aber eſrs äre N Mid in ſuoBae.
bec ⁊ ſuperio.. D teſtõ heredem ſcnpſerat
n oee, talicodditione: ſi reliquias eius in
cõdi. ⁊ demon.l. mare ꝓiſciat:querebat᷑ cũ heres

in teſtamento. ? inſtir ir ꝰ coõditiõi nꝗ Wet:
ſmcitad boes.l. ilſtitutꝰ cõditiõi nõ paruiſſet: an

nen oret gisꝗq;s accuſandusbers ꝗ reliqui

parer i fact 428 teſtatoꝛis nõ in mare ᷣm ipſiꝰ
purã: vt dñs poſ volũtatẽ abiecerit:ſed in
Reehe Voluũtatẽ abiecent: ſed in memo⸗
vt. j. de cõ di.⁊ de .dM
mon.l.cõditionibꝰ.S/i.que eſt cõtra: vel dic qꝙ; nec eam purificat
ſi dño nõ placet ꝙ facit:slioqͥn ſic vt ibi.vt ita poſſit iubere adi

ci ſuis dco. expellẽdus eſt ab herecltate: mo
Des coditio deſtinꝰ rñdit:laudaãdus eſtma⸗

re. 7 facit. . l. pxi. L
83 pupillus.ſub cõditione.ſt ſeruierit illi ꝑx menſem ſecus ſt

in dando.vt no.j.de cõdi.⁊ demõ.l.in cõditionibꝰ.in pn.
p ¶ſKelictũ ſit.q.d.nõ eo ipſo querit᷑ bereditas vel legatũ:nã nec
pure relicta ſtati q̃ri.vt.S.eo.l.ſi qs ita.⁊ ibino.⁊.sS.de ↄdi.ob

Nidam. laudãdus. eſt em̃ deriſoꝛiũ. vt. S. eo.l. cõditiones.
ſic nias volũtati teſtatoꝛis nõ paref.vt.j.ad trebel.l.debitoꝛ.

ibi nã ⁊ eũ ⁊c.⁊.C. de his qͥ.vt indig.l.nõ opoꝛtet.⁊.j. de le.i.l.
ſeruo alieno. 5F. fl. 2. S. de religi.⁊ ſump.ſu.l.at ſi qͥs.s.at ſi qͥs.⁊
Obec actio.⁊. C. de inſti. ⁊ ſubſti.l.repꝛehẽdẽda.aʒ. Item facit
ʒ.de peri.⁊ cõmo.rei ven.l.i.S.lʒ.ſed ar.cõtra.j.de ↄdi.⁊ demõ.
l.meuius.ſolu.bic fauoꝛe religionis ſpãle.ar.sS. de reli.⁊ ſump.
fu.l. ſunt pſone. rę ſille.i. an. s Aldentis eſſet. qð eſt verũ
vt p ſumat non fuiſſẽ compos mẽtis niſi ꝓbetur cõtra.
t¶ Amoueri põt.p ſcriptum heredẽ ꝓbantem eum nõ fuiſſe ſane
menus.ex ſermonibꝰ em̃ pᷣſumit᷑ nõ ſlane metis:boc eſt talis pſu⸗

mitur cuius verba gerit: vt bic.⁊. S. de tuto. æ cura.da.ab.l.is qui. F. i.
2. F. diuus. ⁊.ſ. de leg. i.l. apud iul. S. fi. ?.l.ij. . i. ſic ⁊ talis cuius ⁊ ge
ſta ducit. vt.ſ. de imiur.l.item.apud.S. ſi qs virginẽ.quo nõ ꝓbato inſti
tutio nulla eſt. vt. C. de teſta.l.qui in ptãte.⁊ ſic legitimus faciet contro
uerſiam bereditatis.⁊ facit.C. qui teſt. facere poſſunt.l.iij.⁊. C. de codi

ni humane cõditionis ſepulture
tradidit.̊ ⁊ hoc ipᷣm pꝛiusinſpi⸗
ciendũeſt ne homo ꝗ cõditionẽ
talẽ impoſuit neq; cõpos mẽtis
eſſetꝰ.igit᷑ ſi ꝑſpicuis rõnibꝰ hec
ſuſpitioamoueripõt:: nullo mo⸗
do legitimꝰ heresde hereditate
cõtrouerſiam faciet ſcnpptohere⸗
di. ꝗ Meredi quẽteſtamẽto puf̃
inſtituit codicillis aſcnpſit cõdi⸗
tionẽ.quero an ei pere neceſſe hʒ
modeſtinus rñdit. hereditas co⸗
dicillis neq; dari neqʒ adimi po
teſt.poꝛro in defectũ conditionis
de adeptione hereditatis cogitaſ
ſe intelligitur?.

= 4 Mpinianus.
Ifllius ſub cõditiõe he⸗
res ent ⁊ nepotes ex eoſpᷣ
ſtiiant᷑ cũ nõ ſufficit ſub qualibʒ
cõditõe filiũ herdẽ inſtitui:ſjita ð
mũ teſtm̃ ratũẽ ſi cõditio fuit in
filij ptate: cõſideremꝰ nũquid in⸗
terſit que cõditio fuerit aſcripta:
vtrũ que moꝛiẽte filio impleri nõ
potuit:veluti ſi alexãdriã ierit fili
us hers eſto.iſq; rome deceſſerit
an voqᷓ potuit etiaʒ extremo vite

momẽtoipleri veluti ſiticio decẽ

dederit: filius meꝰ heres eſto: q
ↄditio noĩe filij ꝑ aliũꝰ impleni pᷣt

nã ſupioꝛ qdð ſpẽs cõditionis ad
mittit᷑ vino filio nepotes ad her

cillis.l.nec codicillos.
Item no. arg.ꝙ ſi quis
vtat re vt dñs qð pᷣſu⸗
mitur dñs.licʒ nõ ſit: qꝛ
v ¶ Quem aſcnipſit. ſub.
ei quem ⁊c.
x Oari directo. vt. S. e.
l.inſtitutio.⁊ inſti.de co
di. H. fl. 2. C. de codi.l.ij
niſt a milite. vt. . ti. ij. l.
querebatur. ⁊.l.militis.
in pᷣn.
v¶Intelligſt. ſed an cũ
effectu eſt cogitatio.Nñ.
quidã ſic vt cõ ſiſcet᷑.vt
.C. his qui. vt indig.
l.hereditas:ſed ibi expᷣſ
ſim dixit eos indignos
Item ꝓ eis.ſ.de leg. iij.
l.cũ quis d ecedẽs.ð. ſe⸗
ium.in fi.ſed ibi alij aſſi
gnauit.⁊ eodem modo
Rui. ad.l. j. ad tre.l.ſceuo
la. Itẽ ꝓ eis.j.ð his qͥ.
vt indig.l.quidã. ſʒ ibi
pfectum fuit ſᷣm teſtam̃⸗
tum bic codicillus.ſed
a3. dicit ꝙ in vanũ co gi
tauit.vt.ſ.de codi.l. di⸗
uus.⁊ inſtit.de codi.S.
fi.ibi neq; conditio ⁊c.
Iteʒz ꝓ eo.C. de teſta. l.
bac ↄſultiſſima.S.ſi s
autẽ.ſed interpꝛetari po
teſt. vt. . deteſta. l. bere
des. §F. ij.

ius.ad euiden
iaz.no. duas regu
a8.ſ. ꝙ q; diu locus eſt
ſucceſſioni ex teſtõ:non
habet locũ ab inteſtato
Item q;diu locus eſt in

ſtitutioni nõ eſt loc? ſub

ſtitutioni. ⁊ ꝓbant iſte
regule.j.de acquir.here.

l.q;diu ⁊. C. cõia.ð ſuc
ceſ.l.ãte.b. Itẽ no. ꝙ ſt

lius nõ põt ſub cõditione inſtitui niſt ſit poteſtatiua ſub quꝗ inſtitutus
nõ facit patrẽ inteſtatũ nõ parendo:ſi habeãt coberedẽ vel ſubſtitutuʒ
alias ſic.vt. .de here.inſti.ſuus.circa pᷣnci. Item no.ꝙ ptãtiua alia eſt
que põt impleri vltimo vite ſpũ:vt dare x.⁊ tũc nec ſubſtitutꝰ nec ab in
teſtato aliq venit niſi poſt moꝛtẽ ſilij:alia que nõ põt tũc impleni vlti⸗
mo viteſpũ vt ſi aſcẽd at capitoliũ:⁊ tũc ſubſtitutus admittat etiꝗ filio
viuo:vel ſi ſubſtitutꝰnõ eſt admittit legiimꝰ:⁊ cũ ipſe filius ſit legitimꝰ
ipſe idem ſuccedit pꝛi ab inteſtato in articulo moꝛtis exiſtens.

WerrrEene.

7 (Mepotes. vel qlibet extraneꝰ. vt. S. de here.inſti.l.ſuus.h.iĩmo caute
dicit nepotes qꝛ vt ſubſtitun vel vt legitimi admitterent᷑.vt.j.hac.l.
2Nnſtitui.alias inſtituiſſe. ⁊ Alexandniã.cũ ipſe ꝓpe ſit tꝑe teſta
menti inſtitutꝰ vt ſic ſit poteſtatiua.ſed alij dicũt bic poni exempluʒ de
mixta.vt.C. deinſti.⁊ ſubſti.l.ſi pater.quod nõ placet.
a ¶ Decem degent. cũ diues ſit. b ¶ Per alium. vt. . de ſta. ho. l. are⸗
ihuſa.in fi.ſed ſuperioꝛ non. c Bubioſ pecies cõditionis ſi alerã
Iu

dꝛiaz ierit. d EKilio nepotes

itutos.nã moꝛiente inſtituto con

ſtat ꝙ ipſe nõ pòt implere cõ ditionẽ ergo ea deficiente admittẽ ſubſti/
tutus vel coheres:alias ſi nõ haberet ſubſtitutuʒ vel coh eredẽ idem fi
lius ſucced eret vt legitimꝰ patri ab inteſtato defecta ei cõditione in arti

K iij

S
.

Ziber.

culo moꝛtis poſito.vt bic ſubijcit.⁊.S.de here.inſti.l.ſuus.S.fiñ.ſed an
cũ nepotes admittunt᷑ querẽt patri moꝛiẽti:vt ſic babeãt poſtea vt be/
reditatẽ patris an nõ.⁊ ita babeãt vt aut arg.ꝙ nõ querant.vt.C. de

bo. que lib.l.i.in fi.ecõtra ꝙ ſic.ar.j.de acquir.h ere.l.placet.

e ¶ Qui.ſ. filius. f 1
b ¶ Moꝛtẽ obiffe. ⁊ ſic

cõdi.eo viuẽte d efeciſſe

iĩ ¶ Zõditionẽ.inſtitutõiſ 1 ne in venditnone. F.
e emone ſupnentente haberet:dũ moꝛitur legitimꝰ po Aulus detpe. u. ſ. dele.
nnſeedbee ſte, ktri befs eriſteret: argumentoqʒ Zaqʒ paucioꝛes cẽtũ die arſo a .
ſitꝙ alias nõ fiere. vx¶qð apud ſenuũ quoq; relatũ eſt. ñnõ ſut dadi. “pi. deeffrac.li. .e,
Aaumpie viunpoſi oð ſinõ aſcẽdiſſet: legatũ eidatũ usdiẽ ad deliberãdũ dadũ ee dũ rg Diem duͦm
ei poſſtlocus ee mnſi elſcanteq;̈aſcderet moxtẽ obiſ mõptoꝛ ſua der tpus ꝙpꝛimũa nem mejes a ns
tuto ceſſat ſubſttutio. ſe: de quo rñdit puius ↄditionẽẽ ditus pᷣſtituerat nõ ſuffeciſſe. bis anus. vt. C.
Irspoſt morre ii dꝙ mMoꝛte defeciſſe. ideoq; moꝛiẽte Bem. cl K5lec ula
mů iĩcipit eẽ ce — 17 ,⸗ El U Aanldam.
nez ipien nõ poſſe ⁊ ſic eolegati diez ceſ iſſe altera vero Ed hoc ipetrarinodʒ m , (Wreliituat p⸗
admituntur ſubſtituti. ſpẽs cõditionis viuo ſilio nonad ⸗ ſi ex magna cãꝗ. I Shezy. (dies tamen. vt

vel ſi nulli ſũt ſubſtituti
cũ tũc certũ ſit pꝛemfa.

ſoꝛitur.idẽ filius. gꝙ Quendã.extraneũ.

ditatem qui ſi neminẽ ſubſtitutũ

mittit nepotes ad hereditatem

attinet. 7.l. ſeruitꝰ. ?. S. de teſt. l. ͥ teſtõ. F. buus. nec p̃toꝛis edicto
vt ibi.⁊ bic ⁊ .de ope.no.nũ.l.de pupillo.ꝭ ſᷣuo.⁊.j.de vſuc.l.
nunq;. F. buus. v Ait pᷣtoꝛ. petet. ber̃s nõ aũt vt legatarius
cũ tm̃ lucrũ afferat leg atũ.vt.S. man.l.ſi bereditatẽ. ⁊ no.ꝙ bic
dicit de maioꝛe ꝙᷓ ſit pupillus.j.eo.l.ait pᷣtoꝛ dicit de pupillo.

tis poteſtate quẽ diẽ pꝛeſtituat

Riſto ſcribit nõ ſolũ cre

x Ptãate. ſic. j. S

bo auc.iu.polſ.l.

deceſſiſſe ĩteſtatũ ſoli ne qꝛ ſi ſubſtiuuti nõ eſſent ab inteſta ditoꝛibꝰ: eti heredi in . ich bio
hores enbrutite toauo hfdes eriſteret : neq; em̃ ſtituto ptoꝛẽ ſubueni debef: his Hioꝛ diẽnd a e,
girimi ut bic ſubijet 12 1 flilius videt᷑ obſtitiſſe: poſt cnius q; copiã inſtroꝛũ inſpiciẽdoꝝfa cit taq; noſ adij
ſtu de bere. ab ireſta. .. moꝛtẽ patristeſtm̃ deſtituit: quẽ cere vt ꝑinde iſtuere ſe poſſit: ex Aam0⸗ 5
ai duncev.oeoS, admodu' ſi erheredato eodẽ flio pediat necne agnoſcere hrditatẽ (¶ Wand oh
tis ⁊c. vbi tꝑs moꝛtis nepotes cum filius moꝛeret bere ¶Si maioꝛ ſit Hr̃ditas ⁊ delibe⸗ tna. c diel. ⁊ min?
onte m er lud des fuiſſent inſtituti. ratheres: ? res ſint in hereditate meſibus o iu⸗
nullo cõdito teſto: qG db,/ que ex tractu tpis deterioꝛes fiũſt: noa nobis inter
etegme. i dellene Vpiamns. Nadkne enuli e edeni
e iure rvncpianus. ſine piudlicio easiuſtis pcijs ven qr.q eſt ↄrra: alij
e Eiſerir v Abuus fueritbeĩsin⸗ dere: qpoſſi ẽteaqnimium ſum ciſs tom iei⸗
Kabers. om une Vriaznöſſ Prnols ni veluti imẽta aut ve⸗ bedieoe a
ncii ioſi ſiis qui ab in pſtituemꝰ tpᷣusad de-⸗ nalicia?ꝰ. Itẽ ea quemoꝛadeterio atinuentariũ. vt
aucksdugenſe ⸗ fl lberan iſ . cuiꝰ ſe eſt: J ra fiant ereckin Parete u Celk.5 1 in
lũ̃ coh eredẽ vel ſubſtiuu ꝓnullo iſti habent᷑ apud pᷣtoꝛe, tums ſit: ut es alienũ:qð ſubpe dfs pe a fae
rnt ͦpien n lceqs ſipluri Euus ſt vticß omi nauel pꝛecioſis Pigtoeil Debet dekhei han
ſireo viuo cochtio iple, bus dſſis pſtituemꝰ. lit ptoꝛ ſoluaunr. Aius. gr orF.rilſ
erransu ben a ſitpusac deliberandii petet ·da 1. Bitu ſqri ſi inberedi nrle na calt
dr.. bocũ dicittps:ecadiecit dem ii HM—a‚ate ſit vinũ ? oleũ fiumẽ j. aare de
elecß a. bñ die ÿne dubio oſtendit eſſe in ius dicẽtũnumerata pecunia inde fien de 1 Rbhei
inteſtato:qm̃ f liꝰ qͥ non integ.reſti.pe.l.i.

ſucceſſit: ille nõ ipedit eos quin auo imediate ſuccedant. „
p uẽadmodũ. inuit ꝙ valeret teſtm̃ in quo filiꝰ exh eredat? eſt ẽt p
moꝛtẽ ſuõ ſi demũ pꝰ moꝛtẽ filij exrberedati deſtituar teſtm.⁊ ſic ẽ cõtra.

ʒ.de lib. ⁊ poſt.l.ſi ita. ꝗ.fi.

vbi ab inino nõ tʒ. So. hic d eſtituit᷑ ab ini⸗

tio ut ibi. ⁊ ſimilitudo que ſit ꝑ verbũ quẽadmodũ ẽ ut deſerat ut hic. et

3.ſʒ nõ in tpe:qꝛ.sõ poſt m
tantur nepotes in vita:ſʒ

oꝛtẽ filij hic eo viuo. Itẽ no.in hocut admit
ſupioꝛi ſic:vel hic habuit co heredem nepos

ibi nõ:ut ibi no.ſʒ tũc quõ deſerit᷑ teſtm̃ poſt moꝛtẽ filij:Rñ.ut ammodo

nõ poſſit rũpi p querelã

æ ſic admittũtur nepotes iſtituti.vel dic ꝙ fue⸗

rit exh ered atꝰ ſub cõditione poteſtatiua.ſ.ſi nõ d ederit illi.x.⁊ ſic optĩe

cõuenit cũ pᷣdictis: ſed tũc obſtat:.ẽ. delibe.⁊ poſth.l. iij §H. pure. ſed ibi

ꝓhibet ſub caſuali vel mixta:⁊ in inſtitutione diſtinguit᷑ vel dic d eſtitui

ſtiquis inſtituatf.S.i.

2.j.ð bo. auc.iu. poſ lfi. S fi. .5. de mino. . ſt

Vſto. d eb ere. ſtatuẽdo diezʒ adeũde hereditatis.vt.j.de cur.
d an. l. i. ⁊ de bo. auiu.poſ.l.ſi ſeruꝰ. ⁊.S.de here.inſti.l.

a Miſq;. heredi eriã creditoꝛibꝰ.ad qð

j.de acqui.bere.l.anſto. ⁊ de bo.auc.iu.pol.l.fi.ſed poſt aditam

creduoꝛ es nõ petũt inſtrumẽta rei.

b Pnuſtrumentoꝛum. bereditanoꝛuʒz. vt dicta. l. ariſto. vel ßm qᷣſ
dam exiſtentiũ penes creditoꝛes hereditarios.⁊ facit quod no.
3.de eden.l.i.S.edenda. ⁊.d.l.de bo.auc.iu.poſ.l.ſi.
c ¶ Sl maioꝛ. qᷓ; ſint onera vel.i.quia multe res ſunt in ea.
d enalitia.i.ſerui venales.⁊ facit.j.de cura.bo.dan.l.i.⁊ de
ven in poſ.mit.l.i.S.mulier. ⁊.ſ.de acquiren. heredi.l.pꝛo herede

§. ſeruos. . S. depeti. heredi.l.diuus.in pᷣnci.⁊.lſti bonefi.poſ.⁊
S.d e pꝛocura.l.pꝛocuratoꝛ totoꝛum.⁊.j.eo.l.ait pꝛetoꝛ.⁊.S.deę
fer.l.ſolent.
Gitur. facit ad boc. C. de bo. que liber.l, fi. F. vt autem. 7
.C. de admi. turo.l.lex. in fi.7. l. ſe.
tpꝛetoꝛ:poſtulabitur per pꝛetoꝛem,

tur rupto teſtõ per querelã qñ cohereqꝗẽ babeat nepotẽ pure inſtitutum
2 facit. . vnde li.l. ſripto. qſ De iure deliberandi. Heredes inſtitu
ti. de qͥ bus dictũ eſt deliberãt de adeũda bereditate id eo de boc dicit.
I ſᷣuus.nõ ipſi.qꝛ nec cõditioni ſine iuſſu dñi parere poſſit. vt. Sð5. ⸗
I.i᷑l.ſub cõ ditione.nec adire niſi pᷣcedat iuſſus.vt.j.de acquir.he
redi.l. ſi qͥs mihi. S. iuſſuʒ. ſed nolle adire pñt. vt. C. de here. inſti.l.iij in

fi. aʒ. 1ſApud pᷣtoꝛem.nec q; tũ ad ius ciuile.yt.j.de regu.iur.l.qð

9 9

ico
el.
fis

l.

iu⸗

yt

rxvij. Deiute deli· Demili teſtai

hbActiones exerceri ſed in ꝓcuratoꝛe ſecus cui cxercitiũ deman

doaf nectñ vẽdit. vt. S. de ꝓcura.l. ꝓcuratoꝛ totoꝛũ. ⁊ in tutoꝛe v⁊
curatoꝛe. vt.S. de admi.tu.l.fi. Item in omi eccłiaſtica ꝑſona.vt

.C. de ſacroſanc.eccle.liubemꝰ. Itẽ ꝙ bic dicit eſt verũ:niſt ſint
res periture.vt.S.e.l.ariſto.S.i.cũ cõcoꝛ. ⁊. j. bac.l.⁊. 9. depet. be

re.l.diuuſ. ⁊.j. vt
in poſ. leg.l.ſi is
cui.S.qui legato
tum. 7. l. pe.
a 4Permiſſum.
ſed nõne als vẽ/
dit tutoꝛ ſine iu⸗
dice res que ſer⸗
uanri ñ pñ̃t.⁊.C.
de admi. tu.l.lex
q in fi.rñ.ibi erãt

„ 2 —

pupilli:bicnõdũ
Itẽ quare de pu

pillo ſpãliter di⸗
rxit in pnc. buiꝰ.l.

diyxerat. Reſpon.
ꝙ ibi pupillo pl⸗
Pmittit᷑ qꝛ ẽt cau
ſa veſcẽdi.qðᷣ.ẽ.
nõ erat. Itẽ ſiue
erat br̃ditas ma

ioꝛ ſine nõ.qð.S.

in. l.ariſto. S. i.nõ
erat ßᷣm yr.
qͥs. venie

Æht. no. ſuũ re
pudiantẽ poſtea
agalire indiſtincte
ſt bona ſint ĩ ſuo

ſtatu: vt H. 71. C.
de repu. hj. l. fi. ĩ

Sn. hodiemaioꝛ.
ſ. triẽniũ niſi res

aliena te ſunt:mi
noꝛ hʒ triẽniũ pꝰ
vtilẽ annũ etiã re

bus alienatis p
linte. reſti.vt. C.

eo.i.fi.ſed cõtra
huic ⁊ illi.C. de

lur. ⁊7 fac.ig.l. ſij.

ſo.ibi in tacẽdo:

bic erp̃ ſſe: vel ve⸗

rius ibi erat ſub/

ſtitut? ar legitimꝰ
lſuus nõ excludit

niſi poſt triẽniuʒ

pogie. vt ar. 38.)
mino. l. qõ ſi mi⸗/
noꝛ.S. ſceuola.v
dic vt not. plene
((C. deiu. 7 fa. ig.
l. ij. Ytẽ qͥd ĩ emã

cipato. Itẽ qͥd ĩ
materna heredi2/

tate rpudiata. re/
ſpon. vt no. C. ð

repu. bere.l. fl.
facit.ſ. ad ter.l. fi

lij mater. H. i. 1 j.
deopt. le. l. maci⸗
pioꝛũ.in fi. itẽ ex⸗

traneus poſt re⸗

pudiationẽ non

põt adire.vt. C.

niſi minoꝛ in quo

—

bebũt impẽdia:ſiminꝰ a debitoꝛi
bus hereditarijs exrigenda pecu⸗
nia. ꝙ ſi nulli ſint debitoꝛeſ aut iu
dicem ꝓuocẽt venire debẽt res
ſupenace. ¶ Apianus.
a/¶ ¶ It pᷣtoꝛ:ſi pupilli pupil⸗
— lcuenoie poſtulabit᷑ tẽ⸗
pusad deliberandũ an expediat
eũ her̃ditatẽ retinere:⁊ hoc datũ
ſit ei ſi iuſta cã eſſe videbit᷑: bona
interea diminui niſi cauſa cognita
boni viri arbitratu vetabo. Me
rito pᷣtoꝛimpedit inten diminutõ
neʒ:q; diu noĩe pupilli petit᷑ tpᷣs
ad deliberandũ.Quid ſit aũt di⸗
minui vetabovideamꝰ. His ver
bisaũt pᷣtoꝛ nõ tm̃ alienationẽ im
pedit verũ etiã actiõesꝰ exerceri
nõ patit᷑.ẽ em̃ abſurdũ eicui alie⸗
natio interdicit᷑ ꝑmitti actiões ex
ercere:⁊ ita labeo ſcribit. In cau

ſe at cognitiõe hoc vertit᷑ an iuſta

cã ſit vt diminuere pᷣtoꝛpmittat.

Ergo ⁊ funeris cã diminui pmit

tet. INẽ eoꝛũꝗ ſine piculonõpñt
ptenii:veſcẽdi gratia:eque dimi

nui ꝑmittit. ſʒ vbi vꝛget:ex alijs

quoqʒ cauſis ꝑmittere eũ optet:
vt ediſicia ſarciant᷑ ne agni incul⸗
ti ſint:ſi qua pecuma ſub pena de⸗

bet᷑ vt reſtiuatur: ne pignoꝛa di⸗
ſtrahant᷑ ex alijs qʒ iuſtis cauſis
pᷣtoꝛ aditꝰ diminntionẽ pmittit.

neq; em̃ ſine ꝑmiſſu eius debʒ di
minutio fieri. Bem.
Pai ſuꝰhefrs poſtea q;
ſe abſtinuenit tũc petat tẽ⸗
pus ad deliberandũvideamꝰ:an
impetrari debeat: magiſq; eſt vt
exea debeat impetrari cũ nondũ
bona venierint. ¶ Wulus
lius dũ deliberat alimẽ
lahaberedebet exheredi⸗
tate. Arcellus
plures gradns ſũt he
redũ inſtitutoꝛũ ꝑpſinglłos
eruaturũ ſe ait pꝛetoꝛ:id qð de

pᷣfiniendo tꝑe deliberationis edi
cit: videlicʒ vtapꝛimo quoqʒ ad
ſequentẽtrãſſata hr̃ditate:q; pꝛi
mũ inueniat ſuccefſoꝛẽ qui poſſit
defuncti ceditoꝛibꝰ rñdere.
6 Ni filiũ liber⸗¶ Abol.
tinũ habebat her̃dẽ euʒ
inſtimierat: deinde ita ſcripſerat:

ſi mihi filius nullus erit ꝗ in ſua,

tutelaʒ veniat: tũc damas ſᷣuꝰ li
ber eſto:is filius pupillus⁊ liber⸗
tinus erat:qrebat᷑ ſidamas liber
eẽt: trebatius negat qꝛ filij appel
latiõe lbertinꝰ quoq; cõtinerer
labeo cõtra qꝛ eo loco vem filiuʒ
accipi optet:trebatij ſniam ꝓbo:
ſi tñ teſtatoꝛẽ de hoc filio locutuʒ
eſſe apparet.

Expplicit lixxvij dig. quanus

buiꝰ. Incipit xur.z.v. huius.
De miitariteſtamento.
Lpianus.
Jlitibus liberaʒteſta⸗
mẽti factionẽ pꝛimꝰ q⸗

cõceſſit:ſed ea cõceſſiõ tẽpoꝛalis

erat.poſtea vero pꝛimꝰ diuus ti

tus dechit. poſt hos domitianꝰ: 2
poſtea diuꝰ nenn pleniſſimaʒ in⸗
dulgentiã in milites cõtulit: eãqʒ

⁊ traianus ſecutꝰeſt:⁊ exindemã

datis inſeri cepit capituluʒ tale.

Quũ in noticiã meam ꝓlatum ſit:
ſubinde teſtã cõmilitonibꝰ relicta

ꝓferri:que poſſint in cõtrouerſiã
deduci:ſi ad diligentiã legũ reuo
cent᷑ ⁊ obſenmiantiã ſecutꝰ animi
mei integritudinẽ erga optimos

plicitati eoꝛũ cõſulendũ exiſtima⸗
ui vt quoquo mõ teſtati fuiſſent

rata eſſet coꝛũ volũtas. acient
igit᷑ teſtamẽta quoquo modo vo
lent.faciant quoquo modopote⸗

rint: ſufficiatqʒ ad bonoꝛũ ſuoꝛũ

diuiſionẽ faciendã nuda volun⸗

dem diuus Juli. celar

die vt. . demmino.l.quod ſt minoꝛ.S.ſceuola,.
Aius.aliud in extraneo niſi ſit pupillus. Jo. vt.S.e.l.ait p̃toꝛ.⁊
facit. 3. deinoffi. teſt. l. ſtinſeituta. 5. de inoffi. az. 7. C. de oꝛdi. cog.l. fl. 7
5. de pe ber.l. heres fu. S. ſed ⁊ ſi qd. ⁊.ſ.vt in poſ.leg.l.q legatoꝛũ
R8S plures.ᷣ facit..ti.ij.l. ; diu inſtitutꝰ.⁊ qð notaui.C. de cura. bo.

dan. l.i.
Ai filiũ. libertinus
habuit em̃ ex ãcilla

ſua vel ex aliena: ⁊ poſt
esg fuit manumiſſus: ?

ſic nõ erit legitimꝰ ſʒ na

turalis.
f Zutelã.i.adultã eta

tẽ. vt.j.de le.iij.l.cũ filio

g Megat.ſ. e ſtatim li⸗

berũ eſſe:nã bic anticlus
tũc extremũ tps ſignifi⸗
cat.vt.ſ.de cõdi.⁊ de.l.

b e ötineret no. appd

latione filij etiã natura⸗
lis cõtinet᷑.ſic ⁊.j.de le.
ij.l. lucius.S.fi.⁊.l. cum
pater. S. volo.⁊.j.ad tre
bel.l. heredibꝰ. .fi.

i ¶ Aerũ.i.iuſtũ ⁊ legiti⸗

mũ:ſed bic nõ fuerat le⸗
gitimꝰ ergo nullus erat

filius q̃ in ſuã tutelã ve
nire poſſet. vñ videba?–

q ſtatim eſſet liber: ſʒ

eſt vt ſubijcit.⁊ not.ſpᷣm

labeonẽ qð appellatio
ne filij legitimi im̃ conti
nenk. ſic. C. de inſtitu. 2

ſubſti.l. generaln .. fi. in
eo qõð dicit iuſta ſobole

4c.

pendit᷑

k Apparet in dubio g

oc ex dignita⸗

te ⁊ volũtate ⁊ cõditiõe
eius qͥ fideicõmiſſuz re⸗
liqͥt. vt.j.ad treb.l.ex fa

cto.S.ſiq̃s.⁊ facit ad.l.

iſt. . de here. inſti. l. ⸗

tiens.in p̃n.ſed ar. ↄtra
in. d. l. genetaliter. S. ſi.
C de inſti. ⁊ ſubſti.

Erplicit ſiber txviij.

dig. 7 q̃rtus buius. Se

quit liber. xxix.dig.⁊ qͥn
tus buuus.

m ¶ De milita ri teſtõ. qꝛ
diyxit in genere de teſta⸗
mẽtis: nũc in ſpecie ſed
in.C. econraa.

