b¶ Pꝛobabilẽ cãz qᷓ ca

ad legatarij difficulta⸗
tem potiꝰ qᷓ; impoſſibi⸗
litatem ptineat.R.

i ¶ Mon potuit. facileñ

dlonne eius rei q̃ᷓ

legatum ſit interdictuzʒ

cõmercium.ſ.in ſui de/⸗
lictũ. Aʒ. vt qꝛ hẽticus
vel iudeus.⁊ legat᷑ mã
cipium xpᷣianum.qꝛ tũc
nec eſtimatio.vt.j.ti.i.l.
moꝛtuo.S. labeo. 7. ]. ð
ver. ſig. l. multuůü.
K Vt quis. hĩditates
rogantis. vt ſ. ad treb.
l. ex facto.in pᷣnc.⁊ facit
ſ. ti. i.l.i.in pn. ⁊.l.pater
§. penulti.
l ¶ Due. ſ. rogati. Aʒo.
m Sua. (rogantis.
fac. j.ti.i.l. cũ pꝛ.S.ticio
n com vulg arez.i.
ßm ſtricti iuris regulaʒ
ſecus de eqͥtate vel iure
actõ is:ſʒ co get᷑.offi.iu.
vt. j. de Odi. ⁊ dem. l. iſt
cui.que eſt ↄtra.⁊ eodẽ
mõò Rñ.S. de cur. fur.l.i.
que eſt Z.⁊ facit.j.tit.ij.

l.vxoꝛem. F. bẽs. ?. S.ꝭ

ↄdi.inſtit.l.ſi qͥs teſtõ.
7. ]. de re. iur. l. nõ ẽ. F. i.
o/Edes. ponelego ti⸗
i.c. vt edeſ tuas ᷣſtru
as q̃ foꝛte mihi obſunt
ſ̃m quoſdo:immo ſic le
go tibi edes vt eas de
ſtruas.⁊ ałs foꝛte ediſt
ces. ⁊ facit.j.de dã.in
fec.l.fin.⁊.l.ad curato⸗
reſ.⁊.C. de edi. pꝛi.liij.
7. S. e. l. ceka. F. i. 2 6 3/
ben. emp. l. ſenat?.
Si fideicõ. puenerit
anteqᷓ; di. le. ce. vt. . qñ

doi. le. ce. l. v. §. l.

q/Poſſe niſi dſiſ quõ
A repudiet. vt.j.de
op.le.l.ſi pꝛ filio.⁊ facit
ſ. ꝓximo. XA.

ſta.l.filius.vel dic in ex

neeod. ? tunc dirc. ſ. ſub cõ
83 4 Cegentẽ. qð̈ eſt exñte ↄdi. vt. C. ð
to r ¶ gentib ſic gemancipent ſic. vt. C de fi
d eicõ.l.poſt moꝛtẽ que ẽ ↄ:q̃ſi pſumat pꝛem diſtuliſſe fauoꝛe filioꝝ vt

⁊. ſ. ti.i.l.ſt ita.S.pegaſuſ.alij dñt h̊ płibꝰ.ſʒ in.l. ꝛiũ erat faciẽda reſtõ

dic vt ibi.

v ¶Erx bis deceſſerit.ſi poſſit debẽ reſtitui ſolis qͥ ſu⸗/

perunt. dic m Aʒ. et ſi deceſſerit poſtq; ceſſit dies fid eicõmiſſi.
x ¶ Ade pᷣncip es. mi inſtituit eẽneum: ⁊ pꝰ ips pcepit reſtitui filijs ſuis
*

Hon eẽ.imo qñ q; non poſſe.vt.S.ꝓx..

z ¶Aulgarẽ cautõ eʒ

que pᷣſtatur noĩe ſingulariũ relictoꝛũ.vt.j.vt le.no.ca.ꝑ totuʒ. et noĩe

patꝰ. v t. C. de inof. te

NPorterit. vel noluit.

Liber

bereditatis.vt bic.⁊. C. vt in poſ.le.l.cũ arcbimoderain.⁊ dic vt ibi.

9 ¶In poſſeſſionẽ ſ. rerum h ereditariarũ

aſtatim ſed hẽdes poſt. vi.menſes. vt. C. vt in poſ.le.l. certa.
¶ EPer pꝛem fructus.ſ.cuſtodiẽdos vt res pᷣncipales:non vt lucretur
vt.j. vtin poſ.le.l.is cui.S.qri.⁊.S.qui legatoꝝ.⁊ facit.j.qͥ. ex cau.in po.

ea.l.cũ legati.⁊.ſ.que ĩ
frau.cre.l pꝛes.⁊.C. vt

no Faler vt bic dicit.
d Eeez vrer vauiis
milia rem anere.vt.j.ti.
i.l.cũ pꝛ.S.libertis.⁊.l.

ꝓpter creditoꝛes teſtatoꝛis bona
venerint:foꝛtunã cõeʒ:fideicõmiſ
ſarij quoq; ſequunt᷑. ¶ Cuʒ pa⸗
ten filio herede inſtituto:ex q tres

ẽt olim tenebat᷑ vltra vires hẽditarias. vt. C. de iur. deli.l. fl. F. i.
tu dic bona bẽdis.ſ.que fuerunt teſtatoꝛis.vel ſub noĩe.ſ. herediſ

bona defuncti.vt inſti.qui ma.non poſ.S.i.

k ideicõmiſſarij.ſ.iſti quibꝰrelicte ſunt rel.ſi alienet. Rñ.ab bz
de ꝓbibito. Jo.2 dic cõem.ſ.legatarioꝛum ceteroꝝ quibꝰ nibil

us ſit. 9)Pianus.

o cupio vt

TZiam hoc mod
Ades: opto ut des:credoteda
funũ:fideicõmiſſum ẽ Loꝛẽti.

debet qñ ſupere
rat es alienum.

in poſ.lel. aui legan. tionẽ: aut ſi pſtare ea; non poterit hr̃desinſtituit. tertium erxhereda⸗ vt. . ad treb el.l.
leiſd mitti liberos in poſſel.fideicõmiſ uit:eũ fundũ ertraneo legauit: di⸗ egepenier 27,ſe
cro F ſi guis aut. ſiſenuãdi cã: vt ꝓpignoe non ut ui ſeuerus ? anto. reſcripſemũt ve⸗ S.g vrigo dt
b⸗ ſarrnerinr get te ꝓdñis poſſideãt:uel alienãdi ius m eẽ non pamiſſe voluntatidefũ⸗ eris. 2. C. ad. l.
mala mere.vt j. ve bo. trem fructꝰ oſequat᷑:?æ ſemꝰ ꝑdo uit:vnũ heredẽinſtituit fimdũ er-⸗ moborede muo⸗
ve ene gne minũ. 4Au quis ent rogatusſi trancolegauit. putat marcel. poſ- teeeinerlpe⸗
: fllioꝛuz c vt hẽant ſine liberis deceſſerit: p fideicom ſe exheredatos petere fideicõ. q; naſol bippin
abp lravldse- 88 miſ. reſtituere: cõcditio defeciſſe vi euenit. 7 ſi viuus filios emancipaſ credroꝛes biaiſ
an ſint beredes ſubau. debit᷑:ſi batn ſupuixenint libi:nec ſet poſtea ſunch alienaſſet: ſed no ⁊ bic ðſuncti
dum tñ eẽ poſſunt exrre qnit᷑ an Hpr̃des extitennt . Mi⸗ ſi oẽs fili heredes inſtituti ſint cx Azo. alij ꝙ bee
Eni viderur q in teſtõ vetant g alienan ſer iedermmnode ſcnipti:ut vi enu non tequltur
ꝙ debeant inſtitui. ſeg (cqm expꝛimunt pp quamid fieri rilesnon heredi Anas ptes in eo fundum. vt. . ad
riieos, daner regi velint: niſi inueniat pſona ciꝰ re hẽant. vex eſt. n. in familia religl. berigd bie
mine bic accuſatiuꝰ eoſ ſpectu hoc ateſtatoꝛe depoſitũẽ: le: lʒ vni reliquiſſet . tem ſi in aut de reſti. ſ
mram. q8 eſ ſ. ic ceuſ li nud pceptum reliquenint: vel legallet: erperedani nihil inteum colt e r ſul.
p cãau .· C. de fideicl. ea q;talẽlegem in teſtõnonpñt dice quãdiu in familia res eſt: petere v. C. dere alie. ñã
Uarangcmfundns e Ne. lbens ant poſteriz biſt. ſcatercum étculacrobe e Eide
legatus ea lege vt non altt litis aut hrdibꝰ aut alijs qb⸗ redismoꝛit ſemus legatꝰ:vel pꝑ ſi rẽ. 2. C. debi. vẽ.
giiener vterin bide i gcam pſonis ↄſulentes: eiuſinodi deicõmil relict/ veluti ſi alienꝰ ul frimpens bof.
rits alienare fundũ ne volumtatẽ ſignificarent: ſemandã ꝓpꝛius plunb iñ ſepatimeſt ita F. Archn
q; apparer c vel qre: eqm eẽ: ſed hoc neq; creditoꝛbꝰ relictꝰ: ut vnuſqſoʒ inſolidum ca um bi ſiu
v in ſ un bibin neq; fiſcoꝰfraudi ec naʒ ſihfdes piat. . ſiſine cuſpaperedis moxtu heatereſne,

9 Exbẽdatos.
inſtituros nõ.qꝛ

erx qua ꝑſõa ac̃.

peto. . fratre. ⁊ not. de fe I 10 SE— AEll. vr. ſ. dere. iur. l.
ies geronflcum hũera nepotes fideicommiſt ne ꝓEgatumẽ delibatõ heredi qua dlona. ſ
mand. leſi peuraro:. in fundũ alienaret: 2 ut in familia re atis q;teſtatoꝛ ereo vni⸗ cenrr vrſ i. .

Ppn. 7.l.ſeu ob aliam. 2
j. de libe. cau. l. pari⸗
ter. ⁊. C. de iudi.l.pꝛo/
perandum. §. illo.

linqueret.⁊ filiusdecedens duos

e (Reſpectu. vt qꝛ vdluit certam pſonaz

uerſum heredis foꝛet alicui: quid

ij.l. is qui.
Emancipaſ⸗
ſet. vt bunc fun⸗

dum poſſet ex fideicõm.nunc pſequi non obſtante eo ꝙ familia

bẽre ſi õ fieret. f¶Mon pñ̃t, ſed nõne gra beredis videt ap iure ca.di. videant᷑ iam pꝑdidiſſe. ciErx diſparibus ꝑtibꝰ.
poſita ſi mhil aliud app aret. vt.j.ti.i.l. peto.ij. rmñ. rñd eo non. qꝛ bic pᷣ nec tſfundus alienatus nec extraneo legatus.
ma facie gra legatarij vel bĩdis cui fit ꝓbibino: viderur appoſita pꝛo d Ani reliquiſſet.ſ.totũ.nec dũ ꝙ bic quilibet bʒ ptem lʒ nõ eqᷓ
bibitio ſic ᷣ ba innuunt. nã ita dixit teſtatoꝛ ne alienaret: ſed apud ſeſp lein:⁊ fa. C. de fideicõ.l. voluntas.⁊. S. ꝓx. S. cũ ſuis ↄcoꝛdanti.
bĩet.ſi alienet ⁊ quis ẽamittendꝰ.atipſe non admitut᷑:qꝛ alienando e Haracdii caputn in pᷣmo caſu redimere vel eſtimatõem daf̃
fauoꝛi ſuo renũciauit ꝙ potuit.vt.j.ad.l.fal.l.põt bẽs.at in ↄꝛio nun debebit. vt. ſ. ti ij. l.non dubiũ. 5. fl. ſi mõ teſtatoꝛ ſciebat eam ali
qᷓ; gra beredis cui loquit᷑.ita teſtatoꝛ ſtatuit ↄtentus eſto.c.aur.immo enã in ſcõo vni rem ⁊ alteri eſtim atõem. vt. Z. e. l. ſi plunbꝰ. F. ſin
in eius onꝰ qꝛ appꝑuit voluiſſe teſtatoꝛẽ vt careat ſua ꝑte acceptis.c. at auũt.a quibꝰ liberatur nũc vt hbic.⁊.j.ti.i.l.ſi quis.in pn. .ſfi.⁊ ar.
3.de bꝛ. ven.l.venditoꝛ er. ⁊.S.ad.l.aqꝗli.l.liber bomo.S. f.

illa ad legitimũ venire nõ põt. qꝛ ꝓ pꝑteteſtatꝰ 2 . ꝑte inteſtatꝰ decede⸗ litoꝛ er. 7 aqli.l. liber bomo.5. fi.
ret:qð eẽ non põt:deuenit g ad coberedẽ ꝑ fideicõ.niſi gr̃a legitimi he/ Ziam.bhoc mõ.facit.ſ.ti.i.l.vnũ. .fi.⁊.j.ti.ij.l. paãp hilo. ⁊
.iij.F. hec verba.⁊.j.de vſufmi.le.l.generalr.in Pn. 7 dean
nu. le.l.qui marito.⁊.j.e.l.ex eo mõ.ſed j.j.ti.ij.l.pꝛ filium.. pe.
9

redis id appeat diniſſe reſtaroꝛem vt ibidẽ dẽ ſᷣm Az. Item Z. j. de con
di.⁊ demon.l.ticio.in pᷣn. ſed ibi apparet ſol. . cj.lek⸗ be
g ¶Ded boc.i.huius ꝓbibitiones etiam cum cauſa. Egatum. delibatio.i.diminutio.vel dic ꝓpe.ð /ſo.vt ibi.
3 liberat.n. in legando.vt hic.ſic in donãdo cã moꝛ.vt.sõ.de
ã ſi heredes.i.ſi bona teſtateꝛis vẽd ant᷑ ꝓpterreditoꝛes beredis dona.cã moꝛ,l.ſenatus.S.i.diffinitur⸗ alio mõ. vt. ſ. ti.i. l. lega i
hb ¶ ił eredi non põt.qñ eſt ſolus ſed ſi bʒ coberedem: tũc ſic ꝓ ꝑ

iſco. ſi aliquid ei debeatur a defuncto cã tibutoꝛum vel alia.
te cohꝛẽdis: ſtue dicat pᷣlego illi ab heredibus.ſiue ẽt dicat a ſeix
ſo vt ptem hẽat iure hereditanio:aliaʒ iure legati.vt.j.tiil ticia
5§. lucus. queeſt õ.ſi aũt cum duo ſunt hides fundus legef vni

b
4
in quoſdã:ſʒ hoc ſien non dz petita ſepatõne. vt.. de ſepa.l. i. in pnci.
vel eõ.i.ſi bona bẽdis vend ant᷑ ꝑ creditoꝛes teſtatoꝛis:ſz nec placet
iure iſto non tenet beres vltra vires hiditatis: Iʒ ſecus iure nouo. ſi
non fiat innuetarium. yt in auf. de bꝛ. fal. S. ſi vero. coll/ . ſz cene immo

.

„ „„

C. de

ebro⸗

bn
n

Nehe⸗

lands⸗
lo
630,.
i.
ſna

nta

on

peß⸗
fan⸗
mmdis

gub⸗

hoĩ
Cond
no
Atl
W
id
ſ.
blo
denn
Phe⸗
tibi⸗
gon
p
nſey
ncd
n

Gide

beredũ ⁊ duobus extraneis:duo ext anei petunt totuʒ ſemiſſem
fundi quẽbʒ beres legatanus.ſ.duas tertias iure ſuo aliam iure

XTxx.

De lega.⁊ ſideicom.i.

ↄdi alioq̃n recta via tranſit in legatarium:⁊ ſicnon exringuet᷑.vt.j de
fur.l.a ticio. S.j.ti.i.l.legatum.⁊ no.ẽ.deſeruil papianus.

accreſcen di nam cu ñ valeat iure legati accreſcit collegatarijſ.vt v ¶ Ooponetur. aliud in ſeruitute vſufru. vt.j. ti.i.lis cuius.q̃ eſt .⁊ ẽ

Hic. 7.S. e. l plaue. 5

ſi duobꝰ.ſʒ in alio ſemiſſe fundi quem bʒ co

beres nõ leg atarius ꝗᷣlʒ.ſ.tam beres legatanꝰ qᷓ; duo ernei pe· p Ex teſto. S.e.l.bmõi.S. edes.

tent tertiaz. ⁊ ſic
ſextã im bʒ cohe
res legatariꝰ vt
hic ſubijcit. ſed
R. dixit Feoꝛ ne
huic interpᷣtatõ i
volũtas teſtato
riſ refraget. nimi

rum inter oẽs eqꝗᷣ

liter rẽ legatã di
nidi voluiſſe te⸗
ſtatoꝛ videtur.
Rñ. 1 ita aliã ſex
tam dabit ei iure
bereditario.

Acobide. pu

ta caio.

k (Gert) pſ to

tius fundi.queʒ
bʒ a cobered e:⁊
quã vocat terti⸗
am ̃m. R. 7 ali⸗
am ſextã iure co/

bĩditario ſivult

vt. ſ. ti.i. l. ticia.
lucius. nõ pla
cet. vt. S. diri.
¶ Quia a ſe. be⸗
ne dico ſextã tm
qꝛ aliam ſextam
quã videt᷑ habe
re deb ere a ſeipo
non põt vẽdica
rea ſe.i.dicere aſ
ſerere ſe bꝛe vt a
ſe iure legati.qꝛ a
ſeipſo non põt
ei legari.
m ¶ Bemillario.
i.ĩſtiuto in alio
ſemiſſe.

n In tertſa te

ſ.vendicabit co⸗
beres legatariuſ
ſ. banc tertiã iſti

ues ſemiſſis voca

o ¶ Semiſſem i.
totam medieta/
tẽ fundi quax bʒ
coberes legata⸗
rius.ſ.duos triẽ
tes iure ſui lega⸗
ti tertium iure ac⸗
creſcendi.vt.S.
dixi.

reliquã tertiam cobfs petet legatariꝰ vt pdixi.⁊ facit ad pᷣdi.j.q
rũ le.l.i.S.ſi quis ex.⁊.ſ.de bis qͥ.vt indig.l cohꝛdi.⁊.j.ti.i.l. mi/⸗
les. 5. pe. ?. e.el. ab oĩbus.S.ſi a ticio.⁊.ſ.ti.i.l.fina.S.iiij.⁊.S.de
vſuſmc. ac.l. ſi mulieri. ſed ar. .j3.ti.i.l. ſi tino. J⸗dtd. uus colon?. ſ. pſonale.
gq nenus. pfe a ſe. videt᷑ Z. qꝛ cum ipſe ſeruꝰ aliq̃d dare rogak — qs.cũ meuio.g ↄiũctim.vt.ð.e.l.ticie.S.pe.R.
tit dibitatõ erat ⁊ ex eo qð eſt.j.de Odi.⁊ de.l.pe.in pᷣn.⁊ fa. S.ad,.l.aqͥ

—

ipſe brs rogare videt.vt. S. e.lccũ filio.⁊ cũ ad dñ̃m ꝑueniat be

r ¶ Bemo bꝛditaꝛio.i. q eſt in aliq̃ iacente bereditate.

collatuʒ velit. Merediq ſemet hocↄſequit᷑: utnec qð apud eũ ſit
ipſo legatum dan non pot : aco⸗ reddat ⁊ lucrifaciat:ſjne ſcuplo
Herede põt. itaq; ſi func legatꝰ ſaiindſitio fiat:hoceſtut negligen

ſitei ꝗ exꝑte dimidia heresinſtitu tierõnon hẽatur: tm̃ fraudiũ.iõ

t: duobus extraneisad brdẽ q; ⁊ manumiſſo nõ videtur pecu
eius cuilegatuʒ ẽ ſexta ꝑs fundi lium legariꝑ hoc qðᷣuetit? eſt rõ
ptinet: qꝛa ſe venclcare non põt: nes reddere. pianus.
a coherede vero ſe miſſario duo hil ꝓponit᷑ cir ꝓphibeatur
bus extraneis ↄcunrentibꝰ nõ am ¶Peresedificia diſtraber quo
plius tertia pte. etranei aũtabip mʒ redditus ſpoꝛtule ſunt relicte
ſohrde cui legatum ẽ ſemiſſeʒ ⁊ ſaiua tñ cãlegati. ¶ Dibus qui
ab alio hr̃de tnentẽ vẽdicabũt. bus fideicõ.relictumẽ ad d ſira⸗
¶ Alienus ſeruꝰ hĩs inſtitutꝰ le ctionẽ ↄſentientbus nullaʒ fidei⸗
gari pſe aſei: nectotꝰ nec ꝓpar⸗ cõ. petitionem ſup fituramꝰ.
tepõt. ¶ Seruo hereditano re⸗ ¶¶ Ymct? er fundopure legato
ctelegatur: Iz hrditasaclita nõſit: poſt aditã hereditata legatanio
qꝛ hereditas ꝑſone defunctiqea pceptos ad ipᷣm ptinere:colonũꝰ
religt vice fungitur. ¶unduſ auũt cũ hrĩde erↄducohẽre actio⸗
legatus talis dari dʒ:qualis reli⸗ nem. ¶(LArr.
ctusẽ: itaq; ſiue ipſo ſundo hĩdis quis legauenit ticio cũ me⸗
ſermuitutẽ debuit: liue ei fund? he⸗ uio: ⁊ ſine altero alter ad le
redis: ly ↄfuſione dñij ſemitus er- gatum admitti nã ⁊ cũ dicit ptoꝛ
tincta ſit: pꝛiſtinũ ius reſtituenduʒ ventrẽ eũ libensin poſſ.eẽiubeo:
eſt: ⁊ niſi legatarius imponi ſem ¶⁊ ſi non ſint libeni uẽterin poſſeſ.
tutẽ patiat᷑:petenti eilegatum: ex mittetrr. MAulus
ceptõdolimaliopponet.ſi vero C Juitatibus legan põt ẽt ꝙ;
fundo legato ſenntꝰ non reſtituat honoꝛẽ oꝛnatũqʒ ciuitatiſ
actio ex teſtoſupeſt. ¶Arcel. ptinet ad oꝛnatũ: puta ꝙ ad iſt⸗
Igd relictum ſit ciutatibꝰ endum foꝝtheatmũſtadiumlega⸗
ovʒ ſiue in diſinbutõe reli- tũ fuent.ad honoꝛem: puta ꝙ ad
ir ſiue in opus ſiue in alimen munꝰ edendũ venationes uel ln

ta: vel in eruditoe pueroꝛũ: ſiue in dos ſcenicos ludos circenſes reli
Eratius. ccũ fuerit. aut qð ad diuiſionẽ ſin⸗
r ſertã . ◻ eomõrelictũ exigo:ðſide guloꝝ ciuium uel epuluʒ relictum

qd aliud.

rout des fideicõmil. vy: ſed fuerit. hoc ampliꝰ ꝙ in alimenta

——

ta volo hrditatẽ meã ticdij eẽ ſeio etatiſ infime:puta ſenioꝛibꝰi pu

hereditatẽ meã reſtitutuꝝ te nicio. eris puelliſq; relictũ fuerit ad ho⸗

ſem? netitus eſtArci. noꝛẽ ciuitatis pꝑtinere reſpondet᷑.

Ua teſtatoꝛe rõneſ redderenõ Quciustidus ⁊ caius ſeiꝰ pu⸗

p ¶ Nientẽ.i. qls eneoꝛum tertiã:

—

—

reditas.vẽ ꝙ ipſe tali mõ poſſit aſtringi.⁊ fa. S.e.l.ſenatꝰ.§. fi b. C 4 li.l.ticio.⁊.j.de ma.te.l.ſt ia.
a 4/Aar

8 Fungitur. vt. S. de br. inſti.l. non minus. F. fi. 7. ſ. ð acqᷓ. re. 0

ro.vt.ſ. titu.i.l.cũ filius.ꝭ.dñs.⁊.l.meuius.S.penul.

Jꝗ quid oẽ.i.totũ
rz 5 0. vt. C. de
bere.inſti.l. bẽ ditatiſ.⁊

ſ. ad mrebe.l.oĩbus.⁊.j.
e.l. ciuitatibus.

5 ¶Sie inquid aliud.
nã hoc totuʒ eſt hbonoꝛ

ciuitatis.ceteꝝ ſi nõ ſit
iuſta cã non vʒ. vt. ſ. ð
dona. l. bociure.in pn.
niſi in caſibus trib? ꝛ
cepit facere:vel ab alio
ea ↄtemplatõne eſt cep
tũ:vel cepit ſoluere.vt
ſ. de pollk.l. i. F. i. 2. l. to⸗
tidem. S.i.ſᷣm quoſd aʒ
vł illud qñ interviuos

Zeo mõ.vʒ. S. ſ.
Ati ij l. pater. S. pe.
ſol. vt g. e.l.ẽt hoc mõ.
t. 8. de admi. tu.
l.qui plures. 7.l.qͥd am

ſeruus fiat.fa

dece. ⁊. ſ. de li. le. l. non
ſolum. la.ij. F. ſi hr. ⁊.l.
ſi quis rõnes.⁊.l.aure⸗
lio. S. caius.⁊.l.aureliꝰ

§S. meut a. 7. 5. filiaſ. 71.

creditoꝛ.

C Ibil ꝓponit. p⸗

epit teſtatoꝛ red/
ditꝰ cuiuſdã domꝰ da⸗
ri ad ſpoꝛtulas vel ali⸗
mẽta decurionũ vł offi

ciuitatibꝰ.in pᷣn.nibilo
minus hĩs poterit do⸗
mũ vendere. vt. ö. de ð
legati.pᷣſtandi
ab bĩde.als poſ.fundi
vt. ſ. de v ſufr. le.l.fundi.
2.8. de vſufr.l.hactenꝰ
2. ſ. de an. le.l. libtos.i.
růſo
b Oibꝛ. ſupfuturam.
vt :Cel. anod. 1. ſ. ti.
i.l. cũ pater. S. libtos. ſz
3.5. e.l. ſi fundũ ꝑ fidei

cõ. in pᷣn, ſol.ibi tacuit.

h expᷣſſe ↄoſenſit.vł h̊ in
fundo ibi in pᷣcio.vł ibi
diſtiguik quo aĩo ſit cõ
ceſſum. vt.jſ. ti.i.l.codic.

cꝙᷣ Fructꝰ. aduq. aſ le⸗
co. vt.ſ. ti.i.l.qðᷣ ſeruꝰ.⁊
fa.S. de vſur.l.berẽniꝰ.

d ¶ Nolonũ. qui fuit erpulſus a legatario qð potuit fieri.vt. S. loca.l.
fundũ.⁊. C. e.l.emptoꝛi.⁊.5. de vſufr.l.arboꝛe.S.i.ſed vid et᷑ ꝙ talis ſit
dand q̃lis c. vt. j. e.l. ſi domꝰ. 5F. fi. ⁊.l. ſi a ſubſtituto..fi.⁊.l.legatũ.S.
fi.q̃ eſt .ſo.ibi aliꝰ ius in re bebat.h̊ nõ in re.ſʒ in ꝑſona locatoꝝꝛs het

uitatibꝰ. legari.no.banc.l.que ad bonoꝛẽ vdl oꝛnatꝰ ctatis p⸗
munꝰ. de frumẽto vł vino in die natał. at. j. de v. ſi.l. ĩter. trinet

mi.i.brditas..ſ.denoua.l.nouain fi. t Fdy legatus . ſub b¶ Aenatõem. yt ſi legat y enatoꝛibꝰ vel decunonib?. c ¶Audos.

Liber

ſeenicos. vt cũ relinquifrecitantibus vᷣſus vel comedias in ſcena. alit᷑
aũt ponitur.S.de bis.qᷓ not.infa.lij. S. ait Ptoꝛ. ⁊ facit.S.e l.ſi bereſ.S.

vicis.⁊.l.ſi quid.⁊.j.de ope.pu.l.pecuniã. ⁊.j.de au.⁊⸗ ar. le.l. lucius. ?

5.de an. leg.l. v. ⁊. vi.⁊.j
d Aucius. hẽs. ac

du.tollẽ.l.vnica.S. bis
ita.⁊ facit.S.e.ti.R duo
bus. F. heres. ⁊. j. ti.i.l.
ſi ticio.⁊.l.moꝛtuo.S.fi.
7. S. tl. i.l. qdaz. ſed S. ſ.
ti.i. lecelſus. F.fi. ſol. ibi.
e¶ Eum. tm in pꝛecio 2
non plus.

Pꝛeſtare. vt oĩa Z/

ria tollas.dic ꝙ. c. non
ſunt in legato vt bic.⁊
ʒ.ſi qͥs omiſ.cau.te.l. ſt
48 ſub ↄdi.ſed fundi le

gatũ vʒ. qꝛ põt intereẽ

legatarij eum bꝛe.lʒ nõ
valeat plus.vt.j. ti.i.l.
ſi cui.⁊.j.ad.l.falci.l.ſi
fundus. in pᷣn. que ſunt
3.27 ar. S. e. l. 2 ſt equo
q̃ ſunt õ.ſi aũt non int᷑
eſſet: non vʒ. vt qꝛ. c. ſt

legata.ſic.c.det heredi.
vt. d. l.ſi fundꝰ. in fine.
dec .jſ. ti.i.l. impatoꝛ

i.ſed ibi vrrũ q; eſt le
gatum: ⁊? qð alicui reli/

quitur:⁊ qð ab eo ⁊ vʒ

vtrũq; vt ibi dicit: ſed
non dicit ꝙ pᷣus coga/
tur acciꝑe:cũ nulluʒ cõ
modũ h cat.tm̃ ẽᷓ cogit
cedere actõ es. vt.j. tit.
ij.l. ſt legatarius.ſed ſt
accepit tenet᷑ alteri dar̃
vt in Zrio dicit.
Vcius. fratribuſ
.ratri. duos eĩim

tmm reliquerat.

hb Hereditatis.totum

„ „ 1.2

ꝓ pte accepit.i. hẽdita

tẽ ꝓ ſemiſſe:⁊ vnã beſſẽ

ꝓ triente accipe. Rñ.i.

Dicere beſſem ſue d imi⸗
die:ꝙ eſt.iiij. vncie toti
us bereditatis.

i¶ M eredẽ.ſub. ẽt extra

neum in quadrãte.

K ꝗ Eeſtatoꝛ.ſ.vnꝰde fi

lijs ſine liberis decedẽſ

IPꝛo ea pte. ſ. q̃dran
te.

m ¶¶Merel.qꝛ ꝓ rata tm̃
inſtõnis extinguitur ð̊
bitũ.vt.C. ad.i.fal.l.ir⸗
rnitum. ⁊ de bo.auc. iu.

creſcit

de vſufr. le.l.legatum. 2.l. qdam.
Scoheredi cũ ſuo onere:ẽt inuito. vt. C. de ca

blio meuio decẽ dare dãnas ſunto

caius ſeius heres nõ exnitit. ſabi.
ait:ticium ſolũ legatũ debitumz
nã ſeium ꝓnon ſcnpto hñd eſſe
hec ſnĩa va eſt:hoc ẽticiuſtota.x.
dare debebit. Eu cui fundus
ſub hac ↄditõe legatus ẽ:ſi.c. he⸗
redi dediſſj.ſi tm ſitin pcio fundi

q́;tum heredi dare iuſſusc: nõeſt

cogendꝰ legatanus fideicõ:.aſe re
lictum pꝛeſtareſ:qm̃ nihil exteſtõ

videt᷑ ꝑe.quitm̃ erogat:quãtu⸗/

accipit. .
cius ticiꝰ cuʒ duos filios
heredes relinqueretteſtõ: ita
cauit.quiſqs mihi liberoꝝ meoꝛũ
heres enit: eiꝰ fidei cõmitto: vt ſi

quis ex his ſine libene ðcedat: hr
ditatis mee beſſem cũ moꝛiet᷑:fia

tnibꝰ ſius reſtituat: figter decedẽs
fratr ſuum exdocdrqe feat hidẽ
queroan fideicõmiſſo ſatiſfecenit.

marcel.mmditid qð exteſtõ lucijti

aij fratni teſtaroꝛ debuiſſet p ea p

te q aliuſ hĩeextitiſſet peti poſſe
niſi diuerſum ſenſiſſe eu pbaretur

nã paꝝ inter hãc ſpẽʒ itereſt:? cñ
als creditoꝛ debitoꝛi ſuo hrs exti⸗
terit: ſ plane audiendusenit co⸗
heres ſi ꝓbare poſſit ea mentete⸗

ſtatoꝛc inſtituiſie fratrẽ ſun vt cõ

tent? inſtõne fideicẽmiſſo abſtine
In teſtõita ſcniptum E:ꝛca

ret. 6

io ſeio illud ⁊ illud hr̃s meꝰ dato.

7

⁊ te ſei rogo fideiq; tue mãdo vtj

ea oia que ſupꝛaſcnpta ſunt: red⸗

das ſine vlla moꝛa ei reddasip̃e

—— —

poſ.l.ſi vxoꝛ. ⁊ de nego. ge.l. ſt ab oo. n ¶Audiẽdus. vt 7. C. de
bꝛ. inſti. l. ſt cõpenſandi. z.j. ti.i.l. creditoꝛẽ.⁊ facit.j.ti. i.l.fi §. pen. 7 de

alim en. le.l. pe. 0 1

l. tu. ⁊ ita ex his bis pᷣ

collatum:qð palam dic

In teſtõ ei. non dicit cui.ſz addit reddes ipſe
umitur in ſeij ſid em cõmiſſum eſſe aliqͥd ſecrerũ
ere erubeſceret teſtatoꝛ ßm R.

P Pꝛodeſſepõt. ad euirandum penam. q Eimand eſt oii/
te

mò depſona cui vᷣbis talibus ꝓ ſpicere voluit

pere ſit legibꝰ veritum.

latoꝛ ex teſtõ illiꝰ ca/
r ¶ Noluerit. ſ. ac ſi oĩa tacuiſſet teſtatoꝛ:

aut g palam relinquit᷑ capaci:vel nõ capaci: ⁊ non patit᷑ beres penam
1t.].de iur fiſ.l. non intelligit in pᷣn. aut tacite:vt qꝛ nihil teſtato: dixit:

ſʒ als in ſecreto. vel et dixit:ſʒ non clare.⁊ tunc ſi eſt nõ capaxpatit᷑ pe

na.qꝛ pdit niſi ſe deferat quo caſu retinet ptem. vt.C. ad.l.fal.l.ẽt. ⁊ ibi
no. ſ aut eſt capax nulla eſt pena.in.dubio videt᷑ pᷣſumere bec lex non

mo ita leget᷑:ſi heres ent nonna ipſo ſunt repeti⸗
to poſthumo ſubſtituti adeant: ta inſolidum. vt
””R 3. de vul. ſub. l.
7Rprma.

6
2
47

nus leges eſtimadusẽ:cũ pinde

capacem ſed magis videturõ. qꝛ udn poͤt hereſ facere quin teſta
toꝛ talia dicat:eſt: iñ qlie qualis pᷣſumptio. vt h̊ dicit. facit. j.

ti. ij. l. cum quis. . ticia. ⁊. ].de iure fiſ.l.ſi ita fideicõ.
bered es. viriles.5. lde duo. re.l. ſiue. vbi dicit bĩditari/
as.ſo.ibi. Item facl. ð. e.l. turpia. .fi. ꝛ.. ti i.l. ſi plunbbus

l nunqᷓ;;. 7.5. eo.l.
qu ero an tacitũ fideicom.ſit: cũ pꝑ iiij in ñ. x.· ð ſti
pu.ſer.l.ſt cõmu⸗

ſonã teſtatoꝛ an reſtituivelit teſtõ
non ſignificauerit. marcel.m.ſiin
fraudem legatũ tacitam fidẽ ſeius
acccmodaſſet:nihil ei ꝓdeſſe po-

is ßuus.
Nberes. qᷓ
Baam extra

teſt ſ his v̈bis paterfa.cim eolo rboeprertope
Scireſinenit rrono.
cut eẽt.non.n.iõcircũueniſſe mi „Reſiucephu

ta meuio.

incertũ ſit:cui pfectum voluenit Eonta ubu
S Nheredes noia⸗ raciꝰ “S tertiam

im enmmmerat dareqd dam⸗ »Zegata pter
nati ſunt ꝓpꝛiꝰ eſtut viniles ptes
debeant: qꝛ pſonamuʒ enumeratio

hunc effectũ hʒ: ut exequent᷑ in le
gato pᷣſtando:qð ſi noĩatim non

gata: 7 eaõ pte

⁊. ſj. de ↄdi.⁊ de/⸗
mon.l.plautius.
2 eſt hic in 5 ta.

eẽnt:hereditanas Parntes debitu⸗ pꝛoni.ſed in ð ta
ni foꝛent. Wlianus · bu. ibertoꝛuz in
— . totuʒ ceſſant᷑.vt
Iheres c.peipe iuſſus ſit. no.· debo. po.
Z reſtituere hrditatẽ æ pfo⸗ 3 tabu. libe .i.
nusbo.poſſel. ↄtra tab. petierit ſnete ulbit

ſicut legata?:ita ⁊ pceptio ꝓ ꝑte
Pechr̃dati ſubſti Mul⸗

SAEis — dam.nec ab ipo
ltuto inutitr legatum dat ?er ebꝛd ato. vtibin
Ati dati: dei- dem nort.
gonecalegitimo erbrdan: fidei 6re vt.)
Co. dan potent: qð ⁊ legitimi eo ti. i.l.. F. fi. ergo

iure pᷣſtar̃ cogunt᷑:quaſi ſcnipti fu

iſſent: ſy ſi cõmittente aliquo ex li ſtituro nõ poſſuů

1KRU nec ab eius legi⸗
bens edictũ ptoꝛis: quo ↄtra tab. timo. vt hie di.
bo.po.pollicet᷑. ſcnptꝰ ꝙʒ filiꝰ cõ 2Sed ſi com,

mittẽte.pone ca⸗

tia ta. bo. po. petienit: ſſtimtꝰ? eiꝰ

um. vr. . tit. ij. l.

lan inobermmmo adi Pollicck. lij
um puenit: pſtabit ꝑinde acſi id bertiſiſ. ötenris.
qðᷣ ꝑbono.poſ.ſlinshũerita pa-⸗ a Pinnoni ſ.
g. 5„* eſſe ꝑpſoniſ ex

tre gccepiſſet. ¶ Cuma poſihu arth ſone

b ¶ Cum poſthumo. bec ↄditio ſupfiue ponitur. nã ⁊ non dicta
intelligitur. ſic. Qde fideiuſſ. o. l. iij. in fi.
c ꝙ Eos debere.q̃ſt ab inſtituro pure relicta.ↄditio.n.ſt heres erit
qſE nulla ↄditionale legamim no facit. vt.j.qñ di.le.ce.l.ſi dies. ,
ſi ſubodi. 7.l. ſ ticio.S.qᷓdam. 2. j. de ↄdi.⁊ demõ.l. gliqſi.
. Ns ala biat als fratri. 2 dic relinqui a cobr̃de. vłab
aliquò legatario a quo põt legari vni heredũ.vt inſt. de ſing. re.

per fideicõ.re.in pn. a8. ſiue e,
ſiue ex eoꝝ ↄſueta interpꝛetatoe liqueret.⁊ facit.j.ad tr. b.l. hbideſ

S. i. ?. C. de ſid eicõ. l. cum vin. 2. . l.iel. ci ꝓponeret. 2.j. tit. ij l. ſi

deicõ..itẽ ſi quiss fſꝗ eguimos. gaure veteri poterat in/

ſtitui poſthumꝰ alicuiꝰ.nã ius galli dꝛ vetuſ. ſedte. vell. nouũ. vt
5. deli. poſtbu.l. gall⸗ſʒ iuf yetuſtiſſimo.ſecus vt inſtitu. eo. F.

7 ad treb. l. non⸗

eus liberto cu⸗
iuſdã inſtituuus

tia pteviciant᷑ le

minuãt᷑ c, vt B

pn 5 exbere,
quã patronus abſtulit minuetur. a dat.
B vyt. C. e.l.cũ qui⸗

a pꝛio a cuiꝰ ſub

e¶ Aoluntas. ſiue ex boꝝ ꝓpᷣerate

xxxi. Delega.⁊ fideicom. ij.

humo: que at conra. diẽ: vt nõ in vim dditõis.vt lego arbitrio ticij:⁊ tũc obtinet qð h̊ ſbijẽ
Abuna a teſmonc, ns dum eſt pupilla virum aliquẽ c ¶ Swoluentt. gebitrari ſub.i.ſivoluntarie fuent arbitratꝰ . vt. z. ſi cer.
baber̃ non põt:ẽt extraneum. vt inſti.denup. in pꝛin. pe.l.qð ſi ab. ⁊ dere.di.l.fi.non.n.voluntas.ſʒ arbitriũ facit videripa
¶ Mon poteſt. fa. ſ. de bis q. vt indig.l.ij. 2. S.deri.nup.pfectus nitum conduioni. ⁊ facit.ẽ.ti.i.l. ſi ita. J.ei.. .
2 de dona. inter vi. vxo.l.cũ bicſtatus..fi.⁊· C. de int. ma.l.ſi d ¶ Ded ci.S.ineſt ↄditio ꝑ ſi.hic non:⁊ boc dic ſi ⁊c. Itẽ ſupꝛa ſuit ex
pater. pᷣſſa qᷓ; titas ſi arbitret᷑
i ¶ Decepta. ſic s . .. . ücl', bic no alij cõtinu
Cderap.· vig. legata eoſ debere exiſtimandũ eſt eſt in boni viri arbitrio:qð iniectũ enr oſne ſudandi,
Raeigeßd 2 gue ille ſi viueret debiturꝰ erat. legato: velut en tq ;titatezeP' mo vkaiceſs certe⁊ ĩ ar
ficktcõ. ij jre dd H Eredi poſthumo II Dẽ. mit viribus pidelʒ patrimonij bitno tici. qð ſieñ pla
ardeeden N Nfideicom dari põt:ſola eniʒ Motiens noĩatin Aul⸗ c a vt ffe
. .mn Ki voluntas ſeruat᷑ in fideicõmiſſis plures resi legato expꝛimũ⸗ *Marebigano ptoret
Nar aobtinuit ſnia galli: alienos quo- turpluralegata erũt. Si aũt ſu⸗ ceſſio qᷓtum ad traſmii
q; poſihumos legitimos nob he pelleraut argẽtũ aut peculiũ: aut ſtoneaineſt in ruz ad
go. cilli ſiticius des fieri.Wrcellus. inſtrni legatu ſit: vnũ legatũ eſt. incenas vies piime
aihuͤatus fucrit es ſien.“ 6 vVIU l. incertas vires pꝛimo⸗

vʒ: ſicut ſi dixifſ Itutoꝛ pupillã ſuam cõtra Den leget᷑:heresda ¶ Oẽ nij. eſt boc tps iudiciſ

tici 5 t: 3 .in aitali? arbitrio. vt. ſ. e. l. e qui
ſe atence enatuſcõ. vxoꝛẽ duxerit: illa qð ex re danaseſto: ſiin capitoliu, qq ſigeicö. . ſ vde ſol..

i pee veanpo teſtò eius cape poteſt: ipſe autnõ non aſcẽderit vtile legatuʒeſt: ; ratum. debꝛ inſtit.
nitur ſiitudina⸗ põt 7 merito. delinquunt. n. hiq uis in ptãte eius ſit aſcendere vel e Eun. e
er ſrg, ꝓhibitas nuptias cõtrabunt: et nõaſcendere. II Dem. ehatätz vinbos pa
liber alia: vt die mento puniẽdi ſunt: ꝙ imputan ( Eminẽ eiuſdẽ rei legate ſibi minoniſißz an recurak
ar e e nõpõt mulieri queatutoꝛe decep Aptem velle ? ꝑtem nolle ve igerns valere kor
ſubijẽ qd ei ꝛæ. taeſt. rnius eſt. IDem. caſu. vt. 5. deiur. do. l.

interrogatiue le-⸗ Ed duobus legatis relictis: cũ poſt. S. gener. ibi nec

ry. viden ſiłe ⁊c̃. Sol. h in
Be⸗ ei caßt vnũ ꝗdem repudiare: alter cenitudo cõ mittitur ali

l
d an verig Incipit liber. xxi.ff et.vi.huius ſi vni erlegatison bʒy: hocre⸗ Nbidie Jte5. ſ.oͤ ne.
Joã. Sed. R. lc De legatis et fideicomiſſis ſcðo. pellat᷑:non idẽ dicendũ eſt.pone dubi.l. vtri.. i. ſed bi

lego illi.ſi ticius enieum cui. x.? ſtich? legatus eſt bidis ubarotr volun
atbitratuſ fuerit ¶¶Zbianus. ogatũ ſemũ manumittere: ſi fal⸗ dedo pmil l i‚j.
geinen aan Mam alte i“ Cicſialocu byer x. vtniuſe legati d Bonmne
er lnent, Ara dedhucntmr Gg, cgudino utntterun
vanes Por dacg. ferni legatum:velu⸗ n ctur. Sara ? na vnum
cita eſt voluntal le mn egatumn. velt 5 tab ſpntaiteru peti põt. vt
ſecus ſi expꝛeſſa ſ. ti cõditio põt. Quid ſemo non euitabit onus deducti ſ.e.l. ſed ſi duobus.
l.ſi icius volne/ n. intereſt ſiticius ĩ cx onis:ſed ⁊ legatanus ex pecũia* bAnum le idem in ſti
3äs duas qrtas relinquet. I Dem bulatiomb'. vt. ſ. dey.
eni cc. i. aliquid pitoliũ aſcẽdenit mihi legetur: an dug8 quct. ob.l. ſcire debem? in n

d e= 2—
inrereſt inter bůc ſi voluenit. Sed cũ ita legatum G Rege aũt legatonon põt q . a. ſtipkonũ. æ.l. qᷣ
ſtiius alcende ſit pupillo ſiue pupillearbitnom ARcam res ſpni: qued vendi. vrebunbus riere⸗
n caplolſum è , 51 cani:qꝛ nonplura ſj̊ vnũ legatũ eſt ſellllud. v. ſcl gre/
banc ſi voluent: toꝛi: neq; ↄditõ ineſt legatoneq; q; non Ppld 5 vn Latue ge.
n hm * ſen⸗ moꝛa:?:cũplaceat in teſtis legatuʒ J dẽq; dicim peculio legato vel . telesent ven
a non. vt. ſ. de ei= „ . Eto: 2 ſimilih?9. 4 Oeaſcẽderi.ſ.hbrs.⁊
condi. demon. altenius arbitnü collatuʒ P viri enien argeto: e ſimilib Atſta tacite eius voluũtati
l.nonnunq; ⁊ de boni arbitrio accipi.que.n. moꝛa Iticio eig cauere I Oẽ comiſſuz: an debeat vł
re.iur.l. expꝛeſſa. . MD dic de eỹẽneo. vel dic de
2 de here. inſti. l. 2 legatario.⁊ ita bʒ locũ
ſt quis ſempꝛonio.⁊ bſᷣm boc q̃ͥd eniʒ ⁊c.non legit᷑ interrogatiue cautio mutiana.vt.ſ.de ðdi.⁊ demon.l.mutiane.⁊ ſᷣm boc nõ eſt 3.8.
in arbitrium g extranei põt ↄferri:ſʒ an cogat᷑ arbitrari.Rñ.non ti.i.l.ſenatꝰ.S.penul.⁊ facit.S.e.l.i.⁊ qð ibi no.
memini me legiſſe:nibilominꝰ tñ valet. ſʒ ſi non arbitret᷑ deberi * nte legate inſolidũ.ſecus ſi ibi ⁊ alij.nã ꝑtes accreſcentẽ põt
vel arbitret. ⁊ male an recurrat᷑ ad alium. Rñ.ſic. vt.j. de re. iurl. A epudiare:lʒ ſuẽ agnouerit.vt.C. de ca.tol. S.vbi.⁊ facit.S.ti.i.l.
in ꝑſona.S.generalłr.ſed in ↄtractibus non ſic ſp.qꝛ nõ atbitran legatarius.⁊.j.e.l.ſi cui res.⁊.j.ꝓ dereli.l.iij.⁊.j.e.l.grege.
te eo non decurri᷑ ad alium.ſʒ ſi male ſic.vt. C. de pᷣhen.ẽp.l.fl.- l —Ed duobus.i. duabus rebus.
de ver. ob. l. ſi q̃s arbi.⁊.S.de phen.ẽᷣp.l.hec vẽditio.dʒ ghoc ar VBHon idem. vt.j.de ſideicom. liber.l.ſi legatario.
bitran:ſi arbitret ꝓ vinibus pꝛimonij teſtatoꝛis. vt ar in fi. bu⸗ n WSeuli ſtichũ pdictuz. n Beruum. l. ſticbum.
ius.l.ᷣm merita legatarij vel caritatẽ. uã ſᷣm boc dicunt deberi O¶ Deducet.ſic.j.ad.l,ſal.l.plane in pn. . S. i. P Seruo ꝙ fleripo
legata. vt. S. ꝓ ſoc.l.nec adijcit. Altimo no.ꝙ legatũ arbitrio le teſt. vr in pn. legis. a !Ged legatanus. ſ. pdictus.
gatarij relictum vʒ.ſiue dicat᷑ ad arbitrium ſiue ſi voluerit. vt.ſ. b ¶ Ex becunia i. ex decem.
de di.⁊ e.l.ſt ita.ſi aũt heredis refert:dicat ad arbitrium: an ſ c ſHuas quartas. vnam ꝓ decem: aliam ꝓ ſtcbo.
voluert vtpᷣ valeat: ſco non. vt. S. e. ti l. ſenat?. §. penł. .ſ. ti. i. ege.facit.S.e.l.quotiens.⁊.S.cõmo.i.in cõmodato.S.ſi.⁊.C.ð
Lſideicõ miſla. 5. q;;ᷓ.ſic.n. eſſet in eiꝰarbitrio an d ebẽt:qð eẽ nõ Ale. l. quidam. 7.S. de acquirẽ. bere.l.i.⁊.ij.
dz. vt. . de ac. ⁊ ob.:.ſi ſub hac.⁊.S.de õb.emp.l.ſi in ẽptõne.Y. e¶MWMW ticio.õ.Q. de cadu.tol.l.vnica..in pᷣmo.⁊. S.ꝓ ſcdo. ⁊.j. deỹ
pe.ſ aut extranei:aut ſi voluerit ⁊ non vʒ.vt.j.de ↄdi.⁊ demon. abu.l. ſi p?ꝰ moꝛtẽ.S.liben.ſed ſpãle eſt h.vt. S. de le.i.l.plane.S.ſi
l.nõnunqᷓ;ᷓ. aut ſi arbitret:x ſic in vim ↄduõis:⁊ obtinet qð bic piunctim.⁊.l.hmõi.ꝭ.ſi ticio.⁊.l.lſl duobꝰ.in pn.ſʒ illud bodie coꝛnigit᷑

£

. 9
S

Liber
vt. C.de ca. tollen.l. vnica. S. in ꝓ nõ ſcripto. Item ? als aſſignat᷑ ſpa/⸗
lis.vt.j.de ↄdi.⁊ demõ.lmulien.ſed ibi illa eſt rõ.qꝛ ndiculum ẽ vt ad ca
mittat᷑ tanq; virgo ⁊ tanqᷓ; vidua.vt. C. e.ti.⁊.j.de ↄdi.⁊ demõ.l.ticie p ¶Certam.legatarius pᷣmus.ſ.

⁊ nota bic gratificatõi eſſe locũ.vt.S.ad ſilł.liij. S.ſicut.⁊.S.ſo⸗

iſi ticio.

ſi non nuplerit. Itẽ illius.l.plane põt aſſignari rõ.vt.C. de neceſ.ſer.l. q ¶ Gubſtituri.p obliquum.qꝛ rogatus erat eis reſtituere.

pe. Iẽilliꝰ.l.hec eſt r.qꝛ in reipſa ẽ impedimeniũ:nõ in ꝑſona legata r ¶ Zegararij.noĩatiui v el genuiui caſus.
.enrde teegilaß
pe.ꝙ illud ſoluzʒ eſt ſpã 7. . V „J
le. ſed m. R. bic loquck non põt decẽ legata ſunt: q duo⸗ legatarij peterent: 7 hĩs ſoluere
n Snen bushpfsdare dainat: æ vn capere patus ſi:: ſi ambo defendere hrdẽ
qñ alter non pot cape Nõpõt. v. ſola ticio dant. II dẽ ſunt pati eligere dz hĩs cui ſoluat
nunehes vote (e J 9s ſenuz heredisuel alie- in abeo ofendat: ſineutnꝰ ma
inſtituti ve L ſr. . , Eer, . ,
rn ſr poſtbum nalet Onum 'legauent: is ſugerit nifeſta calinia videat᷑ ei poniꝰ ſol
cantiõ es interponẽde ſunt de re uendũ: cui pꝛimũ legatũ ẽ. ¶ Si
ducẽdoeo. Sʒ ſiqdẽ uiuoteſtõꝛe cmi cenã ptẽ hereditatis legaue⸗

turus.alij aſſignãt ali⸗
ud ſpale.vt. . eo.l.fl.F.

ſo⸗baranan. goqn, fugerit epenſis legatanj reduci- ro.diuꝰhadrianus reſcripſit:utnʒ
aüt qᷓrta. Item H. S. n. tur:: ſi poſt moꝛte ſumptibꝰ hr̃dis pcia maumiſſoꝝ:neq; funenis um⸗
an f . NSi ita leger ſempꝛonio. x. aut penſa deducetur. Oaeſti.
dixi bic ſpeciale ẽ. ⁊ fa ſnolnent ſtichũ hoiem do lego: C mauũt ꝑps bonoꝝita lega⸗

cit.j.de. ob.l.ſi mibi hoc caſu duo legata ſunt: UnO tur:bonoxꝝ meoꝝ que ſut cuʒ

vtico. 9 c debebit. Siqsita le m. 7 mW
14Auimc;: uunemder Dtent/ c debebit. Sigsita le moriq do: ? mqumiſſox ?pꝛecia
ccurſius. gauerit:ex illo dolioamphoꝛal. x. demedio deducẽdaſut. Abi.
gBank. dari debeét. T ſi no.x.ſpaucioꝛes inueninipñt m fundus noĩiatim lega⸗

Jaãs buũ alienũ
ilłto mag ſi ſuũ
vt.S. tit.i.l.cũ Puꝰ.⁊.l.

non extinguit᷑ legatũ:ſed hoc tm̃ Sſit:ſi ꝗd poſtteſtm̃ factuʒ
mõ accipit᷑:qð inuenit᷑. –NR adiectuʒẽ id ꝗ legato cedit:ẽt ſi
cũ res le. .i. . .bʒ. b. ter duos dubitet de eodez legato illa vba adiecta non ſint: qmeus
teheal ᷣe ci potius dan opoꝛteat: utpina ſi ent: ſi mõteſtatoꝛ ei ptemnon ſe⸗
pot eẽ. vt. S.ti. .l. ci re ticio relictũ eſt:? duo eiuſdẽ nois patimpoſſedit:ſj vniuerſitati pꝛi

ſaſ elen ad, amici teſtatoꝛis ueniant: æ legatũ oꝛis fundi adiunxit.lulus.
ſtimatoem dar vd es, petant: h's ſoluere patusſit. de Zatuliben ab herede nec tẽ
uer dereducẽdo. vr.. iñ ambodefenderehrdẽ ꝑati ſint gdem cũ dubia eius ſit exte⸗

nalſle SNas, eligeredy brscui ſoluat: u abeo/ANHmetolibenas:legatu ſine liber

q;. alioquin non tene delendan. CTeng ferrtli le⸗ tate ccipe poſſe labeo agit .q ſer⸗
reducere:ſʒ cauet de re / ata legatariꝰ?* ſubſtitutia n. 19 c*. 3 21
ſtituendo ſi recipiat. vt gatam li? lega dd. uuse cet ſed ſihrseandẽ oditi
S.ti.i.l.cũ res.ꝭ.ſi v ero

nõ fuit. ⁊. S. ſʒ ſi culpa.⁊.S.derei ven.l.ſi a bo.fi.⁊.l.ſt vero.Acc.

.„

8 MHeutrius. v
ubſtituti tm̃ ali

ud ſi legatarij
tm:vt qꝛ alij da⸗
turus:vel ſtatim
ↄſumpturuſ.nec
fidẽ d e facto ſer/
uaturuſ petit. vt

S. ſo.ma.l.ſi cuʒ

dotem. S. eo tpe.
Azʒ. ⁊2. . ꝓ empt.
l. ſi qͥs cũ.⁊ facit
C. de edic.di.a.
toll. l.i. T. j.de ſe.
tab.l.i.S.d efert.
Item. S. px. §.
t Si cui ptem.
puta tertiam.

v ¶ Deducetur.

loquit᷑ ᷣm pᷣmã

näm legatoꝛum

qꝛ legatariꝰ oliz
ẽt in tali legato
non ſentiebat o⸗
nera. vñ ſtiplo/
neſ interponebaà
tur:ſed hodie ſti/⸗

pulatões captõ

ſe vid entur.iõ qꝛ
vt in vli fid eicõ.
ita ⁊ in tali lega

to vli ꝓ pꝑte diui

dunt᷑ onera.qꝛ v
na eoꝝ eſt natu⸗
ra.vt inſti.de fi⸗
deicõ.here.S.pꝰ
qð. 2. §. ſed qꝛ. 7
ſ. e.l. cũ filius..
i. 7. C. cõia de le.

li. ij ſebo m. ⁊ qas. .l. pri. dz eſt in ſpli caſu bm ei. vel diccer

