illiuslegis que pronos vocat nõ
legis ci

NEX; ſiqnti ea res ſit Pnii⸗
t. WWIpia.
4 Ili dolo ipſius aliqd factũ
Auut:tũc eni et ex don cauſula
que in iſta ſuplatione continet᷑ te⸗
nebit᷑:⁊ replicatiõe repelli pote⸗
nital9eccautioque pter legeʒ
fal.interpomit᷑ hdeiuſioꝛũ hʒ pſia
tionẽ Di in plures dies pecũia
legata eſt cum cenũ ſit legẽ falci.
locñ habere nõ ſtipulatom ſedcõ
putationi looʒ eſſepedius ait: vt

mittitur ad beredẽ. vt.C. de cadu.tol.l.vnica.
Tllegit᷑ ꝑlabnegationẽé.S.de dolo.l.nõ d ebet.
a ¶ Eſtimatio.eſtim atfñ aũt legatũ in diem tanto mi uis
illũ lucrari pot. vt.S.ti.i.l.in quãtitate.S.in diẽ.idẽ in cõdi

„ —

in diẽ
tionali deficiente d emũ ↄ diti

—

i res que legata ſit
apud legatariũ intenent: ꝓbaduũ
eſtexceptione ſuccurniei qui ꝓmi
it⸗ WAlulus.
E

in filio inſtituto.
⁊ ſic guato vltra
quarta debita iu
renatuer.

Si res. que p;

miſſt. ſ. red der qᷓ;

to amplius 77.

OEien quãn
a. contra vi
debat.qꝛ in gene
revr teneri qð nõ
põt perire. vt. ð.
ti. i. l. in rõne. S. ĩ⸗
certe.ſʒ tñ liberat᷑
quiſ. ⁊ eſt flc.ð. ſt
q̃s cau.lij.ĩ pᷣn.

.K Iſt alid.
t qꝛ ſciis

legatũ id ebitum

accepit id eʒ mul
to magis ſi dolo
ſuo res intenierit.
azso.
0 oͤrnck t
e. li. in fi. . rů5.

p 3 Replicatione.
d

oli) exceptio⸗/

nẽ qua opponẽt
de rei interitu.

lee cautio.ꝛ.5
ati

onẽ. facit.S.

e.l. . in pꝛinc. vbi
diẽ ſatiſd er. I. x.

hec ſiipulatio.et
ſ. de pꝛeto. ſtip.l.
pꝛetoꝛie.

r ISiin plures
dies. vt. x annua
vl ſing lis õnis
vſq; ad decẽ ane
nos. vł annua bi
ma trima die. r
annua. ſecꝰ ſi ſin

guliſ anis. qꝛ tc

cõ ditionalia ſůt.
⁊ bʒ locuz bec ſti

pulatio. vt.S. ti. i-

Li.5. ſi in ſingloſ)

qannoos.

8 ¶Qu cer ſiti

n6 eſt cer ppter
diẽ qui nõ duʒ ve
ntt eü locũ habe⸗

re. eqᷣparatei pu⸗

ro legato id qð ĩ᷑ᷣ

diem certũ relinch

tur. ⁊ vtrũ q; traſ

cu igiki f· ic

„

nꝰ qᷓnto quis

one. vt. ſ. ꝓx. F. 2.S. ti. i.l. qᷓͥ qdragin

ta. S. fi. b Quotiens. cõtinuat cũ iuperioꝛi.

.— -

Eoöpufatiort ideo bz loci beſtipulato quebz loci lueondo

7

= adop.l.
V l e 4
. —,— it. lz cł ſati ei ſati .— erat.le
H lam quã R r e 6
ſtipulatu. 0 ione de iudi. caurio e
gaarae 2a eagn, 4 Eanen ber authe
Aus. acc. minoꝛ. rreferhri,a mine. yt. j. r a tahranacr le que
ananekitleznei⸗⸗ nõ dieo ſtipulat i gicee⸗ daut lo eius ꝗle e
3.e. l. i. ſti V neend 5 . . 58 O:
Bnnaangaarkälina ñ. ⁊ Em boc qð die „ali tia vel do mitti ſti de i aeadedet
NtidNA. du oꝛa eſt.i d faciene latio. ictũ. 2 bm ligent nc ſt in fran 5. q ſatil
tcögfing egſ P im interp c certũ , lega tũp̃ er. r Vi 6 tex ſi el. edie. itti. ſtc. 5.
Zinee immol ſup ereſt. i. uãti ſit qð in ſjeſſe qua⸗ il none /Ppte ulationi. ſibi Hõ com luriü. .
büaita Dies ſtipu/ met᷑ quãti ſi atũ eſſe us pu 4 huic ſtip ſex alia cã 2 nntegii,,
eenee k milt t ca eſtimet᷑ q ñ credat̃leg pmõ eils ð ineſt . legatũ er ſequẽ⸗ le. il. C. ð re.p. us. 5.i.
ſimn fn⸗ Kfnate 12 tantuͦ creda : pf. l. r5 ꝗ pſtitit muenit ſequẽ la fa. nlran qus. Fr.
latio ⁊ iſſet eõ eſt: 7 t eſtimatio i leais fal. ſegpᷣ ta ſeunn iquo lega e euic. euicerit. i. ip
Fraogn ſum qf fu eldic eſt fficite 43 ſtati legis ſt: ut Pple enti: vtpu tus quo lee „Bibicnir nã eum
bidhtii inonale vel die tuefhea legatis ſ bfutum e lci euicent res ſcrip 1 cepat:dice Aclentet nilun
ture lani ſubeſt dief oĩbus Muotiẽs ientẽ iã fa 9 teſtõ he ius nõ ac E Pptervi m it ſcire ſe ĩ ſcð eex ſe⸗
pl⸗ gitio. d cr AD lẽ venient o“ ti e atanu 6nẽ pp (pit ſ. it tener 5
eg ler condu⸗ alis ad habea ediẽ ven. utatio ſ iſte lega 1ſtipulatõ I vbi ſtitutũ cepi. euicta eyß
nuee; telon colligik lã ſit? ant nes oputat ſt t nscõmitti npillat emeralr vb cüdo. 2 ſicv ic.l. ſi vẽ⸗
Ked it: vt co . 4 4 re toti 2 eit muscõn , Etg K ftem cũdo. 5. de euic. icas
ppluse uenit 5 ns not Pal habe tio in mo m 1arbitriñ. ☛1 ntitaten o. vt. üt dica⸗
lanqgiͦ . pri F. rtac 5. diã lo ã ſi con 2 quoad er ribon ditatẽ:x tit is g ha didens. t ei qᷓ ab “
i eca r.. eiln 0 ſiſ:ia hicin cunq; ciu. Pititit t dice Ds an ſer ukle ere⸗
ligingn ti.i. fal.nõ bere. ectabimꝰ? sS ſupeſi·: 5eſti⸗ lemolumen ſpererat ſpa as era zuck i kc. vr.
fmeicſti in le. fal. züie Pe aũt die ita rõe atq l⸗ vel emo e ſibi/ mõ e 5P cep. rei öm teſtm. v
G z.l. ler nis ne t. Si aut die hita rõe tabi ſtipulatione ſibi aʒ: ſi m ue er euſam keſt ſpẽ.
Doiii T. uanis. cau ſtat. distꝑis . la diſpu “l ſtipu bi cõmittie 9 eſt. OQ inuen eiudul. faeat
nnöeſi. 34 Qu iſdare. vt tercape de falcidi onez dice⸗ dũ eſtibi cõ ſtipulat SIr. lacʒ Serimed netr
Piflla ⸗ en ſagtt acc. atione. ſic ſtipulatione; tanij ſtab eogſ mittat: P 5 „S orens Pbacle,
1ckfei SSñsðñ ma cõmitti aut oẽs legate abeſt anſe ius C0. 13ſ Parte in pᷣmo 30. hac eẽ
liit b AA uta vſq; mus: 7 ( ainsat hẽant h ſitũ eſt com di legatum ſicn bari reu in lʒ in
k min vVt Dus ſi CCe m uS eꝗ Si eg R bene ꝓbari! teſtin 3
cutn reos. vt mus. ¶Dn ij nece ſda ſepi ditas. ſitaʒ Panc 99 ſcoz teſt i.ſic
iee agd. x. aure k alit im deicõmiſſa 8. gbu : ctia here erpoſita; legata ꝑ tio pmi. ſi⸗
Naͤift bic biſcir ra ficeies ecauered:tñ e ſerunt: blata eſthei eiterpoſitaʒ pt leg 6 ſtat men lſitibi
dſicnan aes nar. ſea⸗ ſtipu diui fratre nutaalimer fueri p ionez: an c f: mnouet que 3. de are Bspoheld
ſn Ae⸗ iſter. is quibꝰmin I? fauſti- ſu lationez: t: moue ſ⸗ certã. H. flſec⸗ 0
hulan alr aiirer bᷣ remittidi⸗ uibemi ni? faul ſtipulatio⸗ at o omi voſtdec et ddent
geln a ſen e ytputa his ꝗ 6peiee Ecãm ioita interp. er enoꝛ hic z haeles ve s.
inti ta.C. k. niſt. vtputah. 9.Popele ndẽ te nolte ueper en t. cito u ractum. t
„ (ſmon ean J ſerũ Muos n ton ſun — 8 er ꝛta
ol uape ne reſcnpp oꝛũ quos ſne krone ſe wiun s ſolutũ Itlchn põp. argeane reſti
en beas ilfa ſe⸗ a cfe-. aureon e ciſp fuit ali⸗ oſi plus iſſaeſt. xai ti ſen eesnmane.
—— erla eadl Alle. nto põpei is: atqofi ictoꝝ erg tõ intenmil ede ſatiſcanea nep. accigatis⸗⸗
icüt q ha , t qð car ce atilch 20 mal ſi nolumentu. vt
jagin Deita ba ſtamen Ppon nis reli⸗ qð can interpon o hoc pꝛo Sachelutmen ;
, opponit büdar dios c relictos Iliber remit — ltionen 7 Put —— tia IE ſw egmirti, ids
Auunm. lidnt ge bir Etoꝝa v cautom ſciendũ nis ar̃a copeten vtilitati . Sepius ijs ſtipula
tanni d cio ſi:re ſfar mẽ 9t Ppterea S 9 tẽſc : nis gf ð põp. Aulus. glo⸗ dornemHa⸗ et
ihats. deib Rremtlan ab eninnncnn 4 eno pan: bãdum q E C. 3 locũhʒ in⸗ nibus. vti re ra. ba.
hinc zli rſnpin aueno tendũ e cautionezn ac ſi ca⸗ dſat. ſatiſclatio it. nij dnii neee ab⸗
ſin N. ,babanus fiſcũ hanc in poſſe acſi m at. Ec aũt ſatiſch videbit᷑. 53 curatoꝛ. katioe. vt
o Xibertiſ ce eltfiſc enmn 5Ddin tſiiuſta cꝗᷓ eſſe inonduʒ l.ſi ſtin ſtipl c. ſecuſ
nu 14Du bus rq. uiſſet:c ſy etiã lega diu pi iquũ era nalinis an ärẽpᷣ in penali kuia ſonel
Diin is . eent ganerbu is ſint: I dcauendũ laz il⸗ mn coõtouer :ꝛideoq; eã n önhtt ſt duo. F. b
leis balng ani, pelli xexquo reſcr 1 ſoluta luſoꝛie mine ſuam dita⸗ Silega no
PDekicut ncce ſati t dici ſit: ex poſt! O c. inonẽ to here 2 ½ elegatan
ee nece el põt d reſcnip iam qð etiã Eiterp Ladcogn ſtamen Cẽt: foꝛte bered
ſnun mar. v alimẽta aeciam. tipulation tro to i duo er teſta vendicẽt: . – nẽ. potes
mn vt ſbari lin ſ lud voluit ſnp redi ꝗq con Si du idum ſibi v in poſſeſ⸗ D Stiplatiot
nge uns iended legata gatan?here m vel ſpe tem inſolicun ſint:tan in 55 Fegae. Hſana,
in ver de wala⸗ ni Si lega s patit ia ſibi pꝛe uſdẽnois =ðð eſeiertrc rdo. 5 ſ
ennnut 4 vt. Z. . ſi in an/ n ſiã hrditati l. gato N ſit qð eiuſ izdgentarchie p ..
uuſt minira ad arbl⸗ rat dere t euicta „ diccer esiran oie nſin fatia tarea acaunond ſin
n WMin iudicis ſg ſtito cauenit er poſſunt faci / „ aengilet 1. a orarn S akatone
tet . ein § no ſatil re iſdare nõ po ſoluendo s. Krneſi ailarend ſ. euicta eaſkd caui
ſin he eſt rõ c minutis inqui qᷓ ſati ð fiant nõ ipulatio. foꝛt t ſatiſdatio. cniq 4 Litis. ,. z.lemetu autr .
datur p ſ. quia „ talia reli eriſile ꝗ hec ſtip ſed . Ecrauͦtt ſus. . u. dHg etus c. ln iuf.l
8. KRñ uerũt eſt v e.l.i. .· bee fauoꝛ. PBri A ſi legatari 6 cogen t.8. qm atatins. de reg.
ſeni hel legati ib conſue lle. vel qꝛ n io fit. vt. . e entoꝛuůͦ ſpon. ſi xi. FKli cur.l.nõ n ſunt. vt. 1. F. ſi leg t. vt. . C. ð pe
eon 4 aup fe lech nõ faci ſtpalario dert⸗ alim ergat. ſeſp in. et/ r. ſic.ã.d ep urandeno f. vt. S. pxi. ñ eſſe non . terduos. cuz
kemige ſe. vn.f. e. ico Ppter qð vt diri. eſtn ſi fal. em l ij. in pꝛin . iur. ine. que cu le. qꝛ cauet. runt qð iñ run. F. ſi in eiiudi.l. qᷣc
bi ſciens olum eeie ague bitetur. 2 fo m. inkec.l. *½ 9 elefi · . ſine
tan . ꝓxi. S. ſi aũtig tẽ nunqᷣ ſi dubi 1. . de dg .ſic.j. vrle. ti: berel.
5 gnlaanet t⸗ n4 Seniealch
iH —;½K
H

17

M

cuiplus qᷓ ꝑ
Si cuip

92% „

2

berede.vbi a neutro petitur interim. So.ibi cerũ erat vnũ eſſe ſcniptuzʒ ⁊ facit.S.dele.ij.cũ pr.S.i.lʒ cõtra.5.de an.le.l.liberto..i.Go.
refert vnũ onus legatario iniungat᷑ extrinſecꝰ:vt tũc fid eicõ.e ñ
teneat᷑ cauere vt ibi.an in ꝑtem eius qð legat ei qui cogit᷑ reſtitue
Vm nõ facile.⁊ ſicvr nõ poſſe fieri.vt re tunc ſic:vt bic.

beredez. dubitabat᷑ de filio legitimo berede ab inteſtato.an ſibi daretur
bonoꝛũ poſſeſ.cõtratab.hic aũt non erat certũ de aliquo illoꝝ.certũ tñ
erat᷑ de vno.lex tñ illa coꝛngit᷑ per.l.C. e.l.fi.S.i.ſᷣm aʒo.

g lHec cautio.ſ.euicta br̃ditatelegata reddi.de q̃ loqᷣtur pꝛincipiũ leg (N ver.ſig.l.nepos ꝓculo.hboc ergo arbitrio iudicis relin

b ¶ Mradat.ſ.br̃ditariã

quitur ibi.

i ¶ Poſtea.i.poſt contro

uerſiam motã.lʒ non ſit
lis cõteſtata.vt.S.l.ꝓx.
§. ſi legatanius. az 0.

K (Eulpe noiĩe. vt. S. t. i
l. doôlo. Item ſi hoc ſol⸗

uat ſponte nõ ꝑ ſniam.
alioqͥn liberatus eſt ipᷣo

iure.ſed tñ ⁊ tũc petit ſi⸗
bi caueri vt defendatur

vt. j. de rei vẽ. l. is a qᷣ.⁊
l.a q ⁊. C. depo.l.p.iĩ fi.
lʒ illa coꝛrigat᷑ ꝑ aut᷑.ibi
poſitã. Itẽ ar. cõtra.S.
de le ij. l. ſi quis nicio..

fi. ſed ibi vterq; nuit᷑ ex

voluntate.⁊ io d vt᷑ vtri
q;.h̊ alt᷑ tantũ mititur ex
volũtate.ſ.legatarius
Sed cu de. S. ergo lo
quit᷑ vbi vnꝰ ex teſto de⸗
fendebat hr̃ditatẽ:⁊ iõ
nõ eſt certũ oino deb eri
legaiũ.qꝛ ſi ltimus obti
net non liberat.qꝛ nec te

netur.ſed hic vterq; ex te

ſtamẽto.⁊ ſic eſt certum
deb eri qcunq; eoꝝ obti⸗
neat. vr. S.e.S.ſi duo.
2 Aunorr⸗ fuit. ð. e.
§. ſi duo.

—

b ¶ Tradat.legatario.ſ.

ſine aucte ⁊ etiã poſt li⸗
tẽ motã.⁊ rñ.nõ cauen⸗
dũ nec imputat ei ſi nõ
petat cauen,quia⁊c̃.
c ¶ Si es alienü. quo ca

ſu etiã ltimus liberaf.et

ideo nec boc caſu cũ qõ
eſt de nom ſe nec ſuꝑioꝛi
cũ inter ſcriptũ ⁊ ltimuʒ
eſt qõ imputat ſi nõ fac̃
ſibi caueri. acecur.
d ¶ Petitoꝛ. ſed quid ſi
poſſeſſoꝛ.Rñ.diſtingue
vt. S. ſoluit ſuã an bere⸗/

ſoꝛeʒ quã in petitoꝛẽ cõpetũt actio
nes ⁊ creditoꝛibus⁊ legatamjs.
Hec cautioꝰ vtiq; neceſſanaeſt
ſiꝗqs pecuniã ſuã ſoluat:vel ſuã rẽ
tradatꝰ:ſi vero pecuniã ſoluat he
reditariã vel rẽ tradat qdãnõpu
tant cauẽduʒ:qꝛ nec tenen põt eo
noie victꝰ:cunõ poſſideat:l do⸗
lo fecenit q minꝰ poſſideat. Hoc
ſi ante motã cõtrouerſiam ſoluat:
qð ſi poſtea tenebit᷑ culpe noie.
Sed cũde noie inter duos qᷣſtio
eſt:nunqd nõ ſit cauendũ eiꝗ he⸗

reditania reʒ tradatꝰ: qꝛ oimodo

vnus liberat:quẽadmodum ſi es
alienũ hereditanũ ſoluat᷑:ſj ſi pe⸗
titoꝛꝰſuam pecuniã ſoluat aut tra
dat rem ſua:nõhʒ vnde renneat:
ideo neceſſaria eſt ei cautio.
NArcell.

7* Ideamus an ſtipulatio q;
Anplusc nlegahlachn
er

ceperis licueni dan: aduerſus eñ
no ſufticiai.ꝗlegatũ alij reſutuer
ex fideicẽmiuin ca dʒ.ſufnciet ãt di

( nihil ei fideicẽ miſum eẽ: caue
bit ſoli legatano:⁊ is ꝗ fideicom⸗/

miſſim accipietꝰ:miii roꝛte mallet
legatanꝰ circuitu ſublato heredi
caueri. ſy ⁊ legatano pꝛetereaca⸗
uendũ eſt ſi ut pleriqʒ equũ eſt/v

ditaniã.in pᷣmo caſu cauetur ei.vt in pᷣn.S.in ſcdᷣo ſubdiſtinguit᷑ fiat q

rata ex fideicõmiſſo retinereei cõ⸗ ſecus ſi nõ iõ:ſed
cedendũeſt: quauistm̃ ex legato bona ſide poſtta
apud eũ enit remãſurũ:vt ſufnc- Ppectalſt⸗and,
re poſſit ad pꝛeſtandũ fideicõmiſ- iudi.lin oibꝰ.⁊ qᷓ
ſum. —Alliſtnn. ſande. den e⸗
AVm non facile ſatiſdatõ⸗ de epil. : cle aut.
6C nẽ offene legatarius vel fi⸗ generaliter. b. ſed
deicõmiſſariꝰpoſſit:æ futurum ſit Nsde ggogt
it/ ꝓpter hoc a petitiõe liberalita⸗ ſaniſdare ſtati in,
tisexteſtõ ſũmoueat᷑: nunqd on? Mn etan nid

ſatiſdationis remittenduʒ ei enit:

I Raeo cautõͤeʒ

verbuʒz ideo:ſiue

qð. videt᷑ adiuuari reſcnppto dini cauſacue ſluecd⸗
cemocdiin hec vᷣbaPcuiusde noͤ elt vio. Yten
ea renotio eſtaditus ni cẽperent: no. bac.l remitti
ideo cautionẽ a teexigi uta fidei⸗ at oce ee
cẽmiſſi petitione auertans:onꝰſa tas.ic. C.depif.
tiſdationis tibi remitti curabi. ⁊de.lſiquis ad
)Ae piusaco le l. de creationibuſ
Gata pepere ad diſtnbue⸗ dKnautes bie
dũ iuſſus erat:venit caunonẽexri uite igitur ſaniſ
gi:ceſſantiũ pꝑtes reddi:niſiapte datio. Itẽfac s
cauere iuſſus eſſet. Ec. as. depig.ac.
JIheꝛes ptẽ bonoꝛũ vl etiã l. äſeruos. Ite
Vniuerſa vona delata ad fi⸗ im aliſs rematutk.
ſ. cerert: i ePl. Se.l. iij.5. ce
ſcum diceret : oſtaret aũt de fidei vis. accur.
comiſſo: decretum eſt: ut petitoꝛi Juus. iuſ ⸗/
caueii euicta hereditate rſtitui ſol ma bies:
S Jnõi ↄtrouerſiaſit pꝓpꝛe „milarſun. , .
Waag: ſog viirirr. E enit ro e= eſſantiũ.
as: ſed viunuctꝰ*: pot eni reicuiꝰ ba cautõis. t dic
. B Eelſautn ter 130
nnientũ.qꝛ ſic exti⸗
guitur tale legatũ.vt.S.de an.le.l.in ſingulos.ſed ar. .sS.de ali.

de noie. ⁊ tũc nõ cauet ei:qñcũ q; ſoluat:vt ibi.ſed cũ de noĩe ſoluat⁊c̃.
ſtaũt als.vt qꝛ ltimus facit qõnem ſcripto vel ecòtra.ſubdiſtin guit᷑ ſit
4 lis mota vel nõ: vt ibi.ſi vero pecunia ⁊c.
Ideamus. que.ſ.cauet᷑ vt legatarius reſtituat qð amplius cepit
J Na licuerit dare.acc. f¶ Mon ſufficiat.q.d.etiã ſi interponat
nõ videt᷑ cõmitti.qꝛ cũ ꝓmittit qð capit vlna qᷓ; liceat:⁊ ipſe mibil ca⸗ o ⸗
pit cũ alij reſtituat.vt.j.de ver.ſig.l.aliud.ergo nõ cõmittit᷑.ſed ð eſt.qiꝛ b
cauet ac ſi nõ grauatꝰ:vt alij reſtituat.⁊ h̊ ſubijcit ſufficit ⁊c̃. na rñ.ibi.
g1 Eſſe.q.dicat caueat ac ſi nil ſit eius fidei commiſſum.
b ¶ Accipiet.a legatanrio. i Kauen ve lli cui rogatꝰ eſt legatariꝰ
dare fideicõmiſſum. ⁊ no.de circuitu tollendo.vt ⁊.S.de cõdi.inde.l.do
minus teſta. 7. S. vſufruc. quẽadmo.ca.l.ſivſufruc.mihi.patet ꝑ banc

lus flid eicomiſ.heredi cã vitandi circuitꝰ:vt hit.qñq; cauet ſideicõmiſ

ſanius beredi ⁊ legarano veluti qñ heres dʒ detrab ere falci.⁊ legatanꝰ Ma que eſt. s. vſufru. quẽad. ca.⁊ ſic concoꝛ. in eo.ti.l.ſi tibi vſufuu
ctus.Alij dicũt qð quidã tertius mouet qõneʒs de vſufructu. ⁊ ſie

ſimiliter. puta vbi teſtatoꝛ hoc dirt. vt no.S.ti.i.l.penales..fi.⁊.S..l.
i. F. ſed ⁊ legatario.⁊ ita cõſtrue cauendũ eſt.ſʒ ⁊ cõcedendũ eſt ei reti. exr lo
fi. ꝓ rata vt plerũq; equũ.qꝛ teſtatoꝛ dixit quàuis ⁊c.vt qꝛ mibilegauit
xx.⁊ rogauu de.xy. reſtiuendis, ⁊ deillis.xp.detra bit falſtei dersaboek t ej

tanus.⁊.· C.de peti.bere.l.fi..i.
. q ¶ De ſid eicõ. relicto puta ncio. r ¶¶ Cauenti. ticio.
legẽ qð legatarius heredi ⁊ fideicõmiſſarius garanio cauet.qnq; ſo/ RWR non in cõ trouerſia.ſed vſufructus.i.cautio ꝓ vſufruc.pᷣ

leg.l.iij.S.d ebebit.ibi cauet:ſed ibi a coberedibꝰ: hic a teſtatoꝛꝛꝛ
fuit electus. Itẽ queni an hic hẽat aliquã actionẽ contra cobere
dem. Itẽ ſi qs legatarioꝛũ nolit.an reddat᷑ h eredi.Rñ:ad virũiqʒ
5.de le. ij.l.ſi qͥs ticio. Itẽ qͥd ſt dubiũ eſt an bene diſtribuat.m̃.
iurat.vt. C. de dona.l.pe.⁊ facit.j.de ver.ſig.l.aliud eſt capere.

Juſſus.ſtatur pᷣcepto defuncti de cauendo.ſic.C. ad tre.l.iu⸗
us.S.in ſupꝛadictis.S.d e vſufr.ea.re.l.tribus.in pꝛin.ac.
Iberes.diceret.non tñ adhuc erat lis cõteſ.noie fiſci alio⸗

que eſt contra.⁊ fa. C. de le.l.ſiin fraudem. 7.s.l,ij Heſt lega⸗

anda.et ſic gratia ſimilitudinis tractat bec lexde caut᷑.il/

quit᷑ de illa cautione de qua eſt. S.e.l.boc autem.in pꝛin.⁊ ſi( ꝓ

ſequunt᷑ vſq; ad ſi. .

Poͤt n intepoſtio it vſch illuc totdeeo 1c,1facit ſ pri .

quin nõ ſolueret᷑ etiã cautiõe pᷣſtita.vt.j.deiure fiſci.l. apo

Cogk cn
nulent Delſlent. l. vlu
. asflan
Nude 2 8
ni te iem in⸗
Nolali e ꝓpter diem in /
aſti tecc..vr . 8 ca⸗
Maſcegeg e. du. rol. 5. ſinautẽ
mmhent aliquid.
i ateacx 2 [Agd ſena. con.
oo te· mreb. 1c. Duo ſe⸗
W natuleöſulta. ſch
d. a c pegaſtanũ ? tre.
lde. bastaucn 5 bac
Nodlurbd materia. Sed iu
deſtiihian ſtimanas totum
noͤgii attribuit trebel. 7
inii ſen bais
ntdefalme iuſq; habes iĩſti.
lii t6n ö de fideic. bere..ĩ
deln pꝛi. 2. F. reſtituta
ſnueſtet 2. F. ſed qꝛ.ac.
Mneponane Xplicito
na zaaan
becl eni tracta⸗
ſaea . tuſ fuit a
eC. onſulib?ꝰ. ſic
klient inſti.e.S.reſtitura
Seln c (Wudicia.i. con
detlal trouerſte vl lites
munnr d Ex bis. ſ. bo⸗
autez fdit nisi·
detnen e ¶ Subire dictas
n ie
ellii f Fructuſq; id ẽ
eplget⸗ vtilitas ⁊ cõmo⸗
. ziir dä eoꝛũ bonoꝛuz
et. i. illius fideicom⸗
inde miſſi vniuerſal. b
Nnt S ¶ ¶uſq;. heredi
Jug i b SPericuloſaz
Neeictemiſc accur.
antbeigesfß) W(Eſi. als ſim.
ian. k Fidem. qꝛ reſti
Lanii , tüir.
Mikt ¶ Eeredibus. ſi
Minnindd nõ reſtituiflent.
ilH m ¶¶ Sicuti legati
zide i. nõ retenta qta
AGetuce als ſub ijt ꝓ rata
nobct quð dic vt. j. e.l.
Pading N.. 2
bunri Si ipſi filio. ſʒ
cteate obijcit. qꝛ tũc nõ
Dsel vt heres: ſʒ vt p
Ditt rogatꝰ itelligitur
lan a vt. z. de le. i. l. cu
ſlal N filio. S. ipi quoqB
KAlge⸗
ſſafne)
decaltH
bpipift
antt

iiß

Anterdi ticio cui legata eſt ppꝛietas. vt.s. pft. mãi.
x Aeaa⸗ v Bpeckanag .4. nibil
3 4 ruct

luram..

rNi Ad ſenatuleon trebdl.

us.⁊ ſic ſub die incerta.⁊ fa.S. vſufru.quẽ

ad.ca.ſi tibi.⁊ ſi vſufuc pe.l.fundus detracto. H
(KReuerſuram.ticio intenm moꝛienteꝛ ad beredẽ non tranſmittẽ

pꝛopꝛietas ticio legata eſt: vſufni

ausalij legari:tũcde eo reſtituen

donõheredi ſed ticiocauen dẽat
Interdũ ſi abherede leget᷑ vſu

fructusticio cauẽdũ eſt: veluti ſi

detractovſufiuctu ꝓpꝛietas ei le
getur vſufructꝰſeio. Nuid enim

attinebit hoc caſu heredi caueni
ad quẽ emolumentũ intercidẽtis

vſuſructus nõſit ſpectandũ veꝝ
ſi pſufmuctu ſeio legato ꝓpꝛietas
ticio leget᷑:cũ ad ſeium peninere
deſierit: habeat ꝓpꝛietateʒtunc
heredi caueni opoꝛtebita fructua⸗
rio:qꝛ nõ ſit cenũ vſufructu inter⸗

pto adticium ꝓpꝛietateʒ reuer

Epplicitli.xv. Incipit. xxxvj.

2. nj. hinꝰ. Ad ſenatuſcõſultũ
tebellianum epegaſiann.

Eplicito tractatu
ingulam pertinet

nuncad interpꝛeta
tionem ſenatuſcon⸗

ſenatuſconſultuʒ tẽpoꝛibus nero⸗

nis.viij.calen.ſeptembꝛis anneo

ſeneca ⁊ trebellio maximo conſu⸗
libusꝰ cuiusverba hec ſunt. Cũ

gauteʒ eſſet equiſſimũ in omnibus

fideicõmiſſarijs hereditatibus ſi
quade his bonis iudicia pende⸗
rẽt ex his eos ſubire in quos ius
fiuctuſq; tranſterreret᷑: potiusqᷓ;
cuiq; periculoſam eſſe ſideʒ ſuã

nõ eſt ergo locus treb. vt. ſ. e. l. n ulier. 5 fi. ſed m̃. illud intelligen/

du quo ad quarte deductionẽ vt dirit illa lex cũ filio.ſed bʒ locũ
quo ad boc vt ei ⁊ in eũ trãſeant actiones:vt hic.nã interduʒ lo⸗

cus eſt treb. nec iñ quarta deducitur. vt. . e.l.ſi promi. 5. qᷓ fideicõ
B miſſariã. azo. vel vm hoc dic qð lex cũ filio loquit᷑.cũ filius iſti/
tuitur ⁊ pr̃ roga wir reſtituere. ⁊ ſicnõ vt beres:ſed vtpfr̃ intelligit

rogatus.bic aũt pf̃ inſtituitur ⁊ rogat᷑ reſtimere filio.⁊ ſicvt brs
intelligitur rogamis. ⁊ bʒ locũ reb. quo ad vrrũq; cõmoduʒz. vt
bic.⁊.ſ.̃.l.imperacoꝛ. .:..cogi. . ſt pater.⁊.]. e.l. . ſi filio. ſed qñ

vt pater. ſeeſtituit concoꝛ. C. de inoffi teſt.. flius ma. 2. ,.e. l. mi

l ed fcece mnlla

remm:tranſeamus

ſulti trebelllani. Nactum eſt eniʒ

lier in pꝛin. Keſtituere.ſ. bereditatẽ er rre. mea reſtitutione.
p ¶ Et in eos.ſ.dan actiones eſt equiſſimum.

q ¶ QAuibus er teſtamento.ſub.vel ab inteſtato.vt.j.e. .boc auteʒ.⁊ fa

cit.S.ſi quis omiſ.cau.teſ.l.antepe.in ſi.

T oluntates.qꝛ per boc babet᷑ ſideicõ.vt beres.

plaonit: ut actõnes quein heredẽ
heredibuſqʒ dan ſolẽt: eas neq;

in eos neqʒ ijsdani:ꝗſidei ſue cõ
miſſuʒ ſicuti rogati eẽnt reſtituiſ

ſent. Sedidẽ eſt⁊ ſi ipſi filio pf̃
rogatꝰ ſit reſtiuereꝰ:ſjisꝛ ĩ eosꝰ
ꝗbusexteſtõ ſideicõmiſſimn reſti
tutũ fuiſſet quo magis in reliquũ
confinment᷑ ſupꝛeme defunctoꝛũ
volũtates Sublataẽh ſenatꝰ

conſulto dubitatio coꝛuʒ ꝗ adire
hereditatem recuſarent ſeu metu

litium ſeu ptextu metꝰ cenſuerũt

ONuanqᷓʒ aũt ſenatuſcon. ſubuen

tum voluit heredibus: ſubuenit
tamen ⁊ fideicõ.tnaʒin eo qðhe⸗

redes ſiconueniant᷑ exceptione
vtipoſſimt:heredibꝰ ſubuẽtũ eſt
in eo veroqð ſi agant:heredes re

pellunt᷑ per exceptionẽ qðq; agẽ
di facultas fideicõmiſſarijs cõpe⸗
tit ꝓculdubio conſultũ eſt fideicõ
miſlanijs. Moc autem ſenatuſcõ
ſultum locũhabet ſiue ex teſtamẽ

toquishereseſſet ſiue ab inteſta⸗
to:rogatuſqʒ ſit reſtituere heredi
tateʒ·¶ In filij quoq; fa. militis iu

dicioqui de caſirenii peculio vel

quaſi caſtrenſi teſtani poteſt ſena
tuſconſultũlocum habet.HZono
rũꝰquoq; poſſeſſoꝛes vel alij ſuc⸗

ceſſoꝛesex treb.reſtituere poterũt
hereditatem. Oeillo querit᷑ an
is cui ex cã fideicõ.reſtituta eſt he
reditas extre.ſe.cõ.ipſe quoq; re⸗
ſtituẽdo ex eodem ſe.con.tranſte

rat actiones:⁊ iul.ſcnibit etiã iſpʒ

tranſterreacnões qðq; metia.
bat? nobis placSʒ ⁊ quotiẽs

8 Bublata, conſulto
treb. id eo qꝛ non tenetur
vVt. S. ꝓxi.

t ¶ Eitiũ.ĩmo ⁊ ſi ſine cõ

ſatis eſt enim ſi putat ſi⸗
bi expedire.vt.j.eo.l.qꝛ
poterat. 7.l.ſed ſi alio.S
qð ſi ſuſpectam.
u ¶¶ Metrus. alicuius al
terius:qui multi dicunt
in dictis ll.
¶ Quãaqᷓ;. beredibꝰ pᷣn
cip aliter. vt.S.ꝓxi.
Eideicõ.ſecundario.

111 * r ₰
4

itoꝛibus beredirarijs.

⁊ facit ad.S.j.e.l.ita tñã.

H. que ex trebel. ac..
2AQuodq;. pꝛo 2. ac.
Soc aũt. bereditatẽ
facit.ſ.e.l.recuſare.S. me

miniſſe.⁊ inſti.eo.O.p ꝛe

terea.ſecus in ſingulari
relicto iureveteri.ſed ho
die idẽ.vt.d. S. ⁊. C. cõi.
de le..p:Pboee.

1 E⸗ n filij teſtani poteſt
de hoc conſtat. vt inſti.
qui.nõ eſt per.fa.te.ĩ pᷣn
ci.ſed quid de illis aduẽ
ticijs in quibus pr̃᷑ non
habet vſumfru. quod ẽ
in caſibus no.C. ð bo.
que lib.l.cum opoꝛtet.⁊
aut᷑.item h ereditas.rñ.

quidã qð poſſunt teſta⸗

ri quod nõ placet. vt. ſ.

de dona.cau.moꝛ.l.taz,
bis.5S. i.

a ¶ Pocũ habet.quo ad
alia remedia ſe.con.nõ
vt quarta poſſet detra⸗

bi. vt. . e. F. deniq;. ⁊. l.

marcellus.S.qð autem

bMWBonoꝛũ. facit.j.e.l.

recuſare. 5. i. ac.

c O¶ De illo queritur. actõ
nes. non tantuʒ quanã
retinet.vt.j.eo.l.ex aſſe.
7.l.ſt patromi. F. ꝗͥ fide⸗

iul.ſed videtur cõ:ra.C.

eo.l.penul.in fi. Sol.qͥ⸗
dam dicũt:aut eſt ĩ mo⸗
ra hic ſecundo rogatus

vtibi.aut non.vt hic.quod non placz. quia in pꝛimo rogato fit bec dil
ferentia.vt ibi dicitur.⁊ tamen ibi ponuntur vt duo caſus diuerſi. dic
ergo ſecundũ Joh.aut ſecundo rogatus pure eſt rogatus.⁊ tunc quod
ibi.aut in diem vel ſub conditione:⁊ tunc qð hic.non enim debet traſ⸗
ire ante diem niſi ſponte reſtituat quod poteſt.vt.C. de fideicom.l.poſt

moꝛtem. ⁊ no.j.e.l.ſi ante diem.

dSed ⁊ quonens. actiones. nõ ꝑ reſtimtionẽ. nec en poteſt reſtituere
bic ſideicõmiſſarius: vtpote cũ non fuerit rogatꝰ:ſed ſolã poſſeſſionesʒ
rerum:que ſunt in fideicõmiſſo dabit fideicõ.vt.j.e.l.co gi.O.metianus

ſed an cõdiuonalis fideicõmiſſanus coget pure inſtitutũ adire.rñ.ſic.ſ-5

fAniuerſam.qrta nõ deducta cõtra cogentẽ.vt. j.e.l.cogi.S.idem me⸗

nõ rſtituere nũc. vt. ſ. ell. ille in pꝛin. Itẽ no. caſum vbi ipſo iure fit reſti⸗
tutio.ſunt ⁊ alij.vt.C. eo.l.penul.no. e Suſpectã.l.bereditatem.

tianus. ? dic aut vterq;.ſ.coactus ⁊ coges adire vult totũ reſtitui.⁊ ob
tinet qð bic.aut coactus im̃.⁊ tunc idẽ neremaneat in dano ꝓpter ꝑteʒ

que remanet. vt bic. ?. ſ.

e.l.cogi.S.ſiq̃s.⁊.S.ſed

ſi qͥs. aut ecòtra cogẽs

vYult tm̃ reſtitui totũ.ſed
rogatus vult retinere p⸗

tem alterius:⁊ tunc reti⸗/

ner. ſed nõ vtat᷑ fal. vt.
e...ita tñ.S.qͥ ſuſpectam

aut cogens adire nõ cu/
rat ſibi reſtitui niſi ſuam
ptem.⁊ tunc coactus re⸗
tinebit fal.cõtra aliũ.vt

j.e.l.cogi.S.idẽ metianꝰ

item vt ꝓ ꝑte ad eat imñ
coginõ pòt.itez aliud ẽ

in directis inſtitunõibꝰ

vt tunc pendẽte cõditio
ne hẽat ptem tiñ pure in
ſtitutus Em yr.ar.S.Sſ

ars here. p e.l.ij. ⁊ fa cit

e. l. e aſſe. acc.
g ¶Si ſilio. rogati ſunt
ſ.pr̃ ⁊ dñs herede iſtitu/⸗
to filio vel ſeruo.

b g NHpſi filio. bic dic. vt

.ec. .l. 7 facit.ð De le.i. 4

l.cum fillo.

Szʒ ſi tutoꝛ. beredita

tem iſtituto pupillo he⸗
rede.⁊ facit.C. eo.l.etiã.
7. ö. de le. ij. l. peto. Samf

12. ſ. e. l. ců heres. ?.l. reſti

tuta. S. ꝓupillꝰ. ⁊?. C.eo.

l. pe.item q literfiat. Rñ.

vt. j. e.l.reſtituta. S.i.ac.

Kk ¶Kuit queſitũ. pupillꝰ
¶õ poſſe.ſ.pꝛincipa
iter. lʒ ꝑ quaſdã ↄñias
qñq; poſſit.vt.S.de au
to.tu.l.i.in fi.⁊.l.qð do/⸗
m inis.in pꝛin.

in 4 Meceſſaria non eſt.
adoleſcenti ſub. ſed pu⸗

pillo ſic. vt. j. e.l. reſtituta

quis rogatusduobꝰ reſtituere he
reditatẽ alteni pure vel in diẽ: alte
ni ſub cõditione ſuſpectaʒ dicit ei

cui erat rogatꝰ pureuel in diẽ reſti

tuere intenmvniuerſaʒ heredita

tẽ reſtituere ſenatus cenſuit.cũ au
tẽ extiterit conditio ſi velit alius fi
deicõ.ꝑteʒ ſuã ſuſciꝑe:trãſire ad
ecũ ipſo iure actiones Si ſilio vl
ſeruo heredeiſtituto rogatoqʒ re
ſtituere hereditatẽ dñs vel pater
reſtituat:ex trebel.trãſferunt᷑ accõ
nes:qð eſt etiã ſiſuonomie rogati

ſunt reſtituere:idem eſt⁊ ſi ipſi fi

lio pater rogatꝰ ſitreſtituere he⸗
reditate; Eede i

—

dubio trebel. locus erit⸗
tũ ſi ipᷣi tutoꝛi rogatꝰ ſit reſtituere
pupillusꝰ:an iplo auctoꝛe reſtitu⸗
tionẽ facere poſſit.⁊ eſt decretum
adiuo ſeucro nõ poſſe tutoꝛi eidẽ
qʒ auctoꝛi reſtinuere hereditatem
qꝛ in re ſuã auctoꝛ eſſenõpõt: oi
ratoꝛitñ adoleſcẽtis ab adoleſcẽ⸗
tepoterit reſtimi hrditas:qm̃ ne⸗
ceſſaria nõ ẽcuratoꝛis autoꝛitas:
ad reſtitutionẽ Si aũt collegiũ
vel coꝛpus ſit qð rogatũ eſt reſti⸗
tuere:decreto eoꝛũꝗ ſuntin colle⸗
gioulcoꝛpe in ſingulis inſpectꝗ

tus ſit reſtituere hereditateʒ:ſine
Gu

5 pupil. -... ſe. ſed noͤne ſikes ſunt. vt. C. ð in

int eg. reſti.mi.l.ſi curatoꝛ ⁊.sð.ſi cer.pe.l.certi conditio.S.idẽ eni.ſʒ cer⸗

te ſim iles ſunt cũ agit᷑ de eis obligandis.ſecus ſi de liberandis.vt bic.

⁊ ar.j.rẽ pu.ſal.fo.l.nõ quaſi S.boc aũt. Itẽ pupillo nõ cumit pᷣſcriptõ
xxx.an.in adulto ſic.vt.C. de pᷣſcripxxx.an.l.ſicut ſi.⁊.C. de fal.mo.l..i.
in fi. Itẽ pupillus ſui crediroꝛis nõ facit pecuniã.vt.j.de ſo.l.qð ſi foꝛte

S. fi. ſʒ hoc nõ reperit᷑ in adulto. Itẽ pupillus nõ põt facere teſtm̃. adul

tus ſic.vt.S.de teſta.l.ſi filiꝰ.⁊ de li.le.l.aurelius.S.caius.⁊ inſti.q̃.non

eſt per.fa.teſt. S.pᷣterea. Itẽ adultus põt accuſare curatoꝛẽ ſuſpectũ:ſed

pupillus nõ tutoꝛc. vt inſti. de ſuſpec.tu.l.ĩpubes.⁊ eſt in caſu bmòi.l.
rõ.qꝛ cũ adultus curatoꝛẽ nõ bʒ obligari põt vt.d.l.ſi curatoꝛc.ſecꝰ in
pupillo.etiã ſi nõ hʒ tutoꝛẽ:ſed adultꝰquatũ ad hanc rẽnon videt᷑ ba

bere curatoꝛẽ cũ eius offm̃ ⁊ autoꝛitas in hãc reſtitutionẽ ſit inbabilis
vñ qꝛ nõ hẽat reſtitui ſi ꝓcedat ergo cũ curatoꝛe ſuo ſemꝑ pᷣb eret.rñ.nõ
ſequit᷑qꝛ hic fit ex neceſſitate ſicut ſolutio ⁊ etiã bec reſtitutio. Sol.dici

põtr reſpeciu reſtitueni.ſed nõ eius cui fit reſtitutio.vt.j.e.l.reſtituta.in fi.
7.l.ſe.az o.vel ſᷣm Yo.aliter expone qð hic dicit.ſ.cũ ipſe adultꝰ a pꝛeto
re coactus fuit adire.nã tũc fuit:qꝛ nullũ emolumentũ dzʒ ad eũ ſpecta/
re.vt.j.e.l.qꝛ poterat.reſtituit ei ſine curatoꝛis aucto.alłs ſecus erit.ð ſed
nũqͥd adultus cũ curatoꝛẽ nõ bʒ põt adire ſuo arbino bereditatẽ. In

— ——

pupillo eni cenũ eſt nõ polſe vt in. de aucto. ti.S. neq;. 2. C
iur. d eli.l.potuit.niſt in caſu.vt.C.q admit.ad bo.poſ.l.bonoꝛũ

2. C. de iur.deli.l.ſi infanti.in fi.⁊ eſt ar.qð poſſit.j.de ap.l.cũ in

vna. .fi.ar.cõtra.C.de admi.tu.l.cũ qͥdõ.⁊ dic rõnem diuenſiia

edæ ſi utoꝛ vela-
ratoꝛ adoleſcẽtis vel furioſi roga⸗

it q̃ſi

tis. vt ibi no.in.O.l.cũ in vna.b.

gnoꝛidatus eſt.neq; eni erisalie⸗

ni ꝑſonalisactio fimdũ ſequit: j pei valate teſti
eum anibereditascrtreb. ſenatul eu tonein ingu

con.reſtituta eſt.ſed cauẽdũẽ he⸗

redia fideicommiſſanio:ut ſi foꝛte
fundus enit euictꝰꝰ:ꝗ creditoꝛe ha gbyfirreſntunio.
beat heres cautũ/ ul.autẽ cauẽ an poſſit capef
dũnõputat: ſed eſtimadũ fundun q lle eu ſir e⸗
= . . 1L eere
quanti valet ſine haccautione h dſttutio. ſit ß⸗
eſt quatũ vẽdere põt ſine cautie ſdeub no ihe
⁊ ſipõttantiuenderenõ interpo⸗ legiü ſibi reſut
ſita cautione qntũ facit quana ꝑs vrpuato ſer al.
bonoꝝ:extreb.trãſituras actiões 3 tängto⸗
ſiminoꝛis retentoco qð deeſt. ſi· m. vt.. de re di⸗
l.intantũ. .i.lic,

militer extre.reſnitutionẽ ſin ue

ſnia multas qõnes dirimit: Siis

ꝗ· cccc. inbõis hẽat. ccc. legaue⸗

nit:et deductis.cc.rogauerit her⸗

. 4 Viautscolle
eoꝛũ pſona reſtitutionem valere Allas deeſt ſonte
nec eni ipſe ſibi videt᷑ ꝗſq; eoꝝ re alicuiqpeſt colle
ſtitucre Siheres pcepto ſfũdo Nia cu maluinae
rogatus ſit hereditatẽ reſtituere ꝓr.5. v dicali⸗
ertreb. ſe. con. reſtituet heredita⸗ cuidecollegio.
tem:nec multũj facit ſi funduspi- vtm ſi buius 9.

w—

bus eſt reſtitutio

facienda inſpecta

ſit ar. ð.j.ð coll.

illi.l.iij. in pꝛin.

c¶ Eoꝛũ. qbꝰ fe/
cienda eſt reſtitu⸗

. . er e tio.
dem ſeioreſtiuere herccitatẽ an „ Sibgea un
ccc.onus fideicõ. ſubeat: an vero do:q ſuffi ad q̃r
hactenusqtenꝰ ad euʒ exheredi⸗ he gitato te/
tate ꝑuenit iul. ait cõpetere qde,ʒ lnto undo.
aduerſus eũ.cc.petitionẽ nõau f Eiecruill pe
tẽampliꝰ q;; in. c actionẽ aduer- mabttaes.
ſus Rdeicõ. datmnũ in hereditateʒ Seae nerdi⸗
t? Di vi⸗ um minuit. vt. ſ. eOo.l.
aũt.c.⁊ mihi videt᷑ vera eſſe iul. ane pn et..
cit ad bᷣ idẽ.C.ſj

cer. pe.l.nõ aduerſus. 7.S. de eden.l.quedã. S. is aũt. ⁊ de do. pl.

l.i.S.i.⁊ de iudi.l.ſi fideiuſ..i.⁊. C. de here.inſti.l.quotiẽs. Iteʒ
caute dicu ꝑſonalis.qꝛ realis ſequit᷑ poſſeſſoꝛẽ.⁊ ſic loqᷣtur 3. vt
(C. quo qͥs oꝛ. cõ.l. fl.li. xi. qꝛ ibi bipothecania cõueniunt᷑ poſſeſ,
ſoꝛes cũ oĩa bona cõtrahen cũ filco erant obligara. vt. C. q r·
cau.pi. ta. ð. l.ij. ⁊ fa.ad boc inſti.e.ti. S.ſi qᷣs vna. 2. ,. el ſi legat? L
bEuictus. per hipothecariam.

¶ Sine bac cautione.ꝗqᷓ nõ interponit᷑ ᷣm eũ.⁊ no.qð res tm̃ va
let quantũ vendi poteſt.ſic.S.de cõdi.fur.l.ſi ſenus.
K& Ketento eo. ab berede de bereditate. ſed boc fallitin pᷣncſpeſe
cundũ quoſdã. vt.ſ. e. l. ſi legatꝰ. S.fi. ſed ibi dicit qð nõ cõſueuit

retinere pꝛinceps.põt m̃ fi vult.ſed an boc caſu teneat᷑ bic bereeæ
creditoꝛibꝰ. de legatarijs cõſtat qꝗð nõ. vr.j.S. ꝓpi.⁊ no. C.e.l. ij

at in creditoꝛibus dic ꝙ ꝓ eo qð ei ſupplet᷑ teneat ꝓ eo vero qð

valet fundꝰnõ cũ bẽat vt legatũ. vt inſti.e. S.ſ illud. Aln dicunt

aut ſupplet᷑ ex volũtatedefũcti:vt tũc reneat.als nõ.ſed magis

videtur econtra.vt.S.ad.il.fal.ticia.

ADultas qõnes.q̃ pñt oꝛiri occaſione cautionis inter beredezʒ
Si is qꝗᷓ. ccc. caſum ponit quẽ pbatꝑ

⁊ fideicõmiſſarium.,. m

qtuoꝛ caſus vſq; ĩ ſi. n ¶ Deduci i retent ab bĩde. ſie bz. c.

————

ſige
lter

handln

Vini.

barinnmn

deſſin
igſeke e

unalignn
Npddcin
eiglegi
lcoleni⸗
Alacheen

ipaleſch.
ohiinfaag

gulsi,
ANneſtiue

cginen

na coenz/,
teſtmuno,

Doſircade

ecditi
Alecaißitn
noßzld⸗
nubehope
ſiimteigc
iſtbinkut
Gotoſar
ynvatus
ſugto
ködened,
nni Hiliz

55d

npaln.

1b

Ntrcſti;

besfn
a

ecͤtnit
hfino⸗
ennlie

Röpsd n

gbas,
itned
tjet.
Cichnt

ell .

iss Jg

gurd. 4

Ut peſs

nsit

zi
itei
hiebens
Cali
opee
dicm
dnag,

banh

ipbue
i

3

his. cc. beres q́̃r⸗

1C44
Kion

eſe

xxxvi

0 Keſtimere bereditatẽ. ſealia. ec. p Eideicömiſſariꝰ.ſ.ſeius

qe Ad eũ.ſ.ſeiũ fideicõmiſſanũ. 1Peruenit. ꝓ. cc accur.
86 ertionsde rigoꝛe q eſt ſolius fideicõ.vt teneat᷑ ad legata.
vel qaꝛ eſt deducta certa ſumma rogatus nõ quota.accur.
t Quam. in.cc.qꝛ non plus hbabet.

u ¶Daturũ. de eqͥ;
vre uep eual· ſmia ne danũ fideicõ. ſentiat vltra
placuit.ꝛ eſt boc qʒ ad eũ ex hereditate ꝗd puene⸗
eo aheres b rIt. neminc eni opoꝛtere plus lega
piaek us nec ĩto ti noiĩe pᷣſtare q́; ad eũ ex heredita

ta cc. vr. .emar te Pucnit q;ui falcidia ceſſet: vt
cellus.S.ideʒ P2 H . Deni⸗
pi.vbi dicit bidẽ leſcnpptodiuipij cõtinet Deni⸗
betrabere lega qʒ nec ex militis teſtõ plus legato
m noie pᷣſtatur q; qntitaseſt here

tis ⁊ fid eicom.ſi
go detraxit de . n
eo beres dr⸗ dlitatis ere alieno dcucto:nec tam̃

amn. ſid eicnIjrq retnereſideicõmiſſano pmit
nermregra ce en kitur qſIide neratius ſcnbit. ſi

nõ ampliꝰ q́; ad

ad quis heres rogatus reſtituere to⸗
eum ꝑpuenit dẽat

tam hereditatẽ non deductab fal:

odaabaen⸗ rogatoꝛ ipſout alij reſtituat.non
dercch als ba⸗ vtiq dẽre euz detrahere fideicõ.
bebar c. vt bie ſocudo quanaʒ :miſi liberalitatẽ
Pe yn beeditate tantum ad pꝛioꝛem ſideicõmiſſa⸗
aut. cS. inſti. e y. Niuim heres voluit pentinere. Sʒ
ſide ena. ſor vt ſiquadringenta habens ducenta
E bacdna, legauentt ncio: et partem dunichiã

te. puenit. ſecꝰ in

ere alieno: vbi tenet fideicõ. vltra ⁊ deliberet ſi vult. vt inſti. e. F. ſi

quis vna.in fi. S.

Eellet. vt in boc caſu ceſſet q ad. cc. ⁊ ꝗ Mec. als neq;. acc.

9 Hereditatis. vt 2, C ad. I. fal. l. ſucceſſoꝛes. ⁊. S. de teſt. mili.1.
ſe vero. F. q̃d ergo. ⁊. C. deteſta. mi. l. in teſt. in fl. 7.6. 8. l. fal. l.
in rõne S.qð vulgo. ⁊. S. ti.i.l.i. F. in quibuſdam.

26 Wermittit. no. fideicõ. nõ deducere quants. vt.ſ. e.l. er aſſe. et
l. cogi. S. metianus. idẽ in legatano vt nõ detrahat. vt. j. e. l. mu⸗

lier. 5. fi. 7.S. n. ij. l. ij. F. fi. de vul. ſub.l.coberedi. S. cuz filie. niſt
in caſibꝰ no.j.ꝓxi.ꝭ.ſʒ bul.ð.ar. C.cõ. dele.l.i. ⁊. S.ti.i.i.penales

in ſi.⁊ facit ad hunc. S. C. e.l. . ꝛ. ij ⁊. l.fl.⁊ facit.j.l ꝓxi.vſq; ĩ fi.
a Indenerat?. deducta. qð pᷣceptũ nõ valʒ.vt. S.ad.l.fal. qd

de bonis. F.. b A Falci. i. trebellia.

cꝙ Gecundo.quanã. no. fideicõ. pꝛimũ non detraherelʒ ei beres
