“ pupillus. puberati ꝓrimꝰ. vt nõ ob. de cõdi.ĩde.l. ꝙ pu i alcidie. detrabende.
Aau illus. et nõ ſit locuplenoꝛ. alias etiq ciuiliter teneret. vt iſti. Kk ¶ Accepit. deſtinatione.
quẽadmodum ⁊c.

ui. alle. lʒ. S. i. accur

tſMerechi.ſ.creditoꝛis.

Ad legẽ falci,

x1¶ Et liberatur. vt et..de ſolu. l. et in nüeratõibus. i. et.l. ſtichũ. S. adito

Soluere. vidꝛ vt debitũ.
f. cũ.c.q̃ vlira primoniuʒ ſunt 5 ¶Repetere poſſit.qð alias poſſet niſi eſſet debitũ.vt õ.de cõdi.ob cãm

l.i. F.i. Rẽ hoc iure com
muni naturali debito im
pediẽte repetitionẽ. vt.Sõ
de condi.inde.l.naturali
ter. et. l. frater. et.ſ. de fi⸗
deiuſ. l. heres ad.S. ꝙ ſt
hic ſeruus:ſʒ per in inte⸗
grũ reſtitutionẽ iuuatur.
vt.S.de condi.inde.l.in⸗
terdum.et.jſ.de act. et ob
li.l. pupillus.
2Bi ego. ex diuerſis .
vel equalibꝰ nõ curo.h.
a Dodrãs.ſcʒ ſue poꝛ/
tionis:quia dodrans et
aliquid vltra ſibi rema/
net: puta duo.
b ¶ Legatuz eſt vltra do
dꝛantẽ mee poꝛtõis.

c ꝗQius ſcᷣm pꝛedicta
duo.

d ¶ Ex cõtrario. quia bice

et. S. ego et ſeruus meus
fuimꝰ inſtituti.ſed. S.ſua
poꝛtio non fuit grauata
vltra dodranteʒ mea ſic
hic ecõtra ſua poꝛtõ gra
uata fuit vltra dodrantẽ?
mea vero in parum vl in
nibilum grauata fuit:ſu⸗
perioꝛi ergo caſu ſua ꝑs
mihi accreſcens pꝛoficit
meis legatarijs hic non
pꝛodeſt mea non graua/
ta ſuis legatis.ſicut ob
ſeruatur cum accreſcit
mihi deficiens cohere⸗
dis poꝛtio. vt. j. eo. l. ꝙ
ſi alterutro.dic ergo ſi ſer
uo.id eſt ſi a ſeruo meo ĩ⸗
ſtituto mecum legetur ex
traneo ſeruus et excedi⸗
tur dodrans ſue poꝛtio/
nis:mihi autem. id eſt a
me legentur. x. cuidã alij
que ſcʒ meum dodrantè
non excedunt falci ſerui.
ſcilʒ legati non retinebit᷑

ocexemplo eodem. id eſt
loquente ſimili modo in falci.qð ſubijcit.ſcʒ quãdo a me nibil eſſet lega
tum. et ſicar de nibilo ad parum.alij ponunt q cum ego et ſeruus meuſ
eſſemus inſtituti a me ſibi fuit pꝛelegatus ſeruu
ſibi detrah am.ipſe tamẽnõ detrabet mihi de.
eſt datiui caſus.et mibi bis poſitũ ꝓpꝛie ponitur.ſed ſᷣm pmã ſeruo eſt
ablatiui caſus:et mibi ponit᷑ ꝓ a me.ſed huic poſitõi repugnat. vᷣm. b. vt

fe Et. xmibi i.a me. DWM
g Exemplo.expone vt pꝛius.et dic nõ retinebitur exemplo falci.ſuperio
ris.quia ſi bic ſeruꝰ eſſet libera ꝑſona bene poſſet retinere fal.ſerin lega/

s8:et a ſe mibi.x. nam licet

x. et ſcdᷣm hoc ſeruo meo

ti. ſic ergo et dominus ex perſona ſerui:ſed ſi. uperioꝛi caſu nulla falci.po/
teſt retineri ex perſona ſerui cum non erat grauaꝰ vltra dodranteʒ.

Etſi non poſſit. ſ. ipſo iure: vel doli exceptõe id eſt replicatõe.ſ.ſaltim

7 v

alia s cõtra.vt.S.e.l.in rõne.S.ꝙ vulgo. et. j.e. l. in q;titate. in fl. et

m Submouenda.ſi velit vti falcidia.
nReſpondi. quo ad ſecundum. .
o A coherede. boc ſi percipit pecunis heredis vel coꝛpus nõ heredita/
rium: nec enim imputar niſi a defuncto ſit dictum. vt.ſ. eo. l. qð autem. ſi
vero percipiat bereditariam pecunia totam imp utat. vt. ſ. ad trebel.l. de

ducta. S. nummis. et. S.
de lega. ij. l. cum pater.
in pꝛin. ſi autem coꝛpus
hereditariũ imputat be⸗
reditariam partẽnon de
trabit falci.contra volũ⸗
tatem defuncti alioquin
imputat quartã br̃dita
rie partis.vt.j.eo.l.ticia.
et. l. in quarta. et ad tre/
bel.l. deducta.S.nũmis.
et. C. fa.herci.l.filiũ.hec
vera in quarta trebel.ſed
in quarta iure nature vel
inſtitutionis videtur ꝙ
mbil computet per. l. ſ. e.
l. in ꝗrta. et.l. ꝙ; autẽ. ſed
certe et ibi poteſt ideʒ di

ci quatenus capit iure be

reditario.

p¶ Pꝛoficere.ſ. alijs. ſʒ
coheredi a quo percipit᷑
pꝛodeſt. vt ſub ijcit. ſʒ cũ
is ⁊c̃.ſʒ certe alijs in ali/
quo.vt in fi.huius.O.
q ¶Sed cuʒ. nunc ad pꝛi
mam queſtionẽ.⁊ dic is
coheres magis grauatꝰ
Qui legatum. ſ. magnũ
Pꝛeſtaturꝰ.ſ.coheredi.
Aliquid.ſcʒ modicũ.igi

tur ſi.xl.legata ſũt ab eo

coh rde.et ex eis velit de⸗
ducere quartam puta.x.
non poterit.ſi tantum di
cit.ĩfra.x.vł plꝰ ẽ a cobe
rede illo relicnum⸗⸗
r ¶MHõ vniuerſum. ſ. in to
nandragmr.
a ¶ Daturus.ſ.in ginta.
b A eo. ſc cob erede.

et facit.j.in.e.ti.l.antepe

nul. et. S. eo. l. qð de bo⸗
nis. S. penul. et. S. de his
qui.vt indig.l.heredi.in
fiie.
c¶ Seruo fideicom.ſ.ra
tio babenda eſt.

d egatoriim. a ſeruo
rel

icoꝛzuum.
e¶ Tenet᷑.ad fideicõmiſ.

accur. floꝛeñ.

doli exceptione ſubmouendaeſt
quemadmodũ aduerſus extrane-
oscomputatio falcidie iniripoſſit
Reſpondit idquideʒ quod a co⸗
heredelegatorum nomne perci
pitur nõ ſolet legatariis ꝓfſicereꝰ
quominus falcidiam patiant᷑. Sʒ
cumis qui legatum pꝛeſtaturꝰeſt
ab eodem aliquid ex teſtamento

petit non eſt audiendꝰ deſiderãs

utiq; aduerſus eum falcidie bene⸗
ficio: ſiid quod percepturꝰ eſt ex
uolũtate teſtatoꝛis ſuppleat q; de
ducere deſiderat. Plane ceteris
legataris non uniuerſum qð he⸗

redibus pꝛeſtat imputabit ſed ⸗
tum datunus eſſet ſi nihil ab eo/
perceperit. Semuo herede inſti⸗

tuto ſi a dominofideicõmiſſaa ſer
no legata data ſunt: pꝛius ratio le⸗
gatoꝛum Pabenda eſt. deinde er

eo ꝙ ſupereſt fideicõmiſſoꝛũ. OoO

minus eniʒideo tenetur quod ad
eum peruenit. pemuenit autem ꝙ
deduetiſ legatis ſupereſt plane fal
cidiam exercet. Sed et dominus
omiſſa hereditatis aditione ſeruũ

ſibi inſtitutum acdlire iuſſit pꝛiꝰerõ

gantur que ab ipſo domino data
ſunt.tunc eoꝛum quea ſemuo reli⸗

cta ſunt ratio initur ſi patitur fal-

cidia. Si debitoꝛi liberatio lega⸗

ta ſit quãuis ſoluendo non ſit to

tum legatum computetur:liczno⸗
men hoc non augeat hereditateʒ
niſi ex euentu. Igituriſi falcidia lo

f ¶ Erercet in legatis et fid eicõ.niſi in caſu. vt. S.ð de lega.i.l.cũ filio. azꝭ3o.

g¶Domino data ſunt. immo pꝛius eoꝛum quea ſeruo.vt.S.ſi quis om.
cau.teſta.l.iuł.ij.reſpõ.que eſt contra.ſo.ibi recitat iuliãni opinioneʒ.vel

ibi in patre hic in domino. vel melius relictoꝛum inſtitutione omiſſa pꝛi⸗
mo fit pꝛeſtatio vt hic.et dicta.l.iuł.i.rñ.ſed in relictis in ſubſtitutione ſe

cus:quia pꝛius ſoluuntur que ſunt a ſeruo vel ſilio relicta qᷓ; que a patre
vel domino. vt ibi. Rñ.ij.vel dic vtibi. Atem nunquid detrabitur fal.de

relicus inſtitutõe omiſſa.videtur ꝙ ſic:vt.S.ſi quis om.ca.teſt.l.duo.F.
admonẽdi et.l.cui.in fi.et hic:ibi.ſi patitur ⁊c.ſi referas ad om̃ia.ad qͥd
igit᷑ ↄſid erat hbic oꝛdo.ſed reſpondet:ĩmo poterit eſſe ꝙ pꝛima ſoluuntur
quia bic patit᷑ dodrãs et es alienũ:ſecũda nõ:qꝛ ꝓpter eã es alienũ mi⸗
nuit᷑.vt.S.ſiqs om.cau.teſt.l.qꝛ aũt. in pꝛin.et eſt hbic notandũ ꝙ non tri /
buunt᷑ ofnia legata.ſic, S.e.l,et ſi poſt.eſt et tertius in d.l.qꝛ qũt.in pꝛinc.

bS

i¶ gitur. audi qualiter computatur.

cu habeat hoc plus uideturle⸗
gatum:quod huic legatum eſſet
cetera quoq; minuentur legata ꝑ
hoc ⁊ ipſum hoc peralia. Cape
re enim uidetur eo ꝙ liberatur.

Seld ſi alii hoc nomẽ legetur nul⸗

lum legatum euit:nec ceteris con⸗
tribuetur“. BCLeuo.
Ifundus mihi legetur: et
Ouia in falcidie ratione tan⸗
tum ſit in uia quantuʒ amplius
eſt in falcidia ĩteger fundus capie⸗
tur ⁊ uia perit. Sed ſiuia legetur

nec ſoluẽdo ſit hereditas:nonde⸗

bebit᷑.uidẽdũ etiã ſi fũdo ⁊ uia le
gato minus exutroqʒ deſideretur
ꝗʒ ſit uie pꝛecium poſt coacta ra⸗
tione dici non tantum fundumſo

lidum capi ſed etiamut doli exce⸗
ptiotantum ſartiatur quantuʒ de⸗

eſt necplus habeat qʒ falcidia de
ſiderat:ut tunc ſolum via interci-
dat quoriẽs falcidia deſiderat plꝰ
q;eſt niepꝛecium..b

p ulus
Aulus reſ Porlrenad⸗
legiſrationẽ ſi haberi opoꝛ

tet itahabendaʒ acſires queabhe

rede ſubtracte ſunt in hereditate
relictenon fuiſſent. Idem reſpon
dit partus ancillarum ante diem
fideicõmiſſi editoſ ad heredeseiꝰ
qui rogatus eſt pertinere: eoſq;
in qu artam et quane fiuctus co⸗

putandos. Si de lege falcidiaque
ſtio intercidat. Icdem reſpõdit fiu

nõ poterat ſtatui ꝙ via pᷣſtet᷑ inſolidũ.et fal.reſecet de fundo.qꝛ

ĩdebitoꝛi. ex euentu. ſ. ſi ampliate fuerĩt facultates. vt. el,
cum quo de peculio. 1 ee⸗

K ¶ Per alia et iõ
legata dicunk con
tribui et fideicom
miſſa.vt hic:ſʒ fal

lit in tribꝰcaſibus

vt no. S. ꝓx. S. Itẽ
no. ꝙ inutilia nõ
cotribuunt᷑ cũ vti
libus. vt. j. eo. l. in

uli iezahs
ullũ legatus

ſ. interim. niſt ven
datur alicui dubi
us euẽtus. qð fie⸗
ri ↄceditur.vt.j.e.
l. querebatur.S.fi.

vel niſi ex euẽtu cõ

ualeſcat vt j. qñ
di. le. ce. l. cũ iſtud
m Lontribuetur
cʒ interim.vt dixi
ibi.

J fundus
ihi. ⁊ via
ad eundẽ funduʒ

ꝑ aliũ fundũ teſta

toꝛis.et fundꝰ.xxx
et via. x. valet he⸗
reditas eſt exhau
ſta. et ſic em ergit
fal.dic ergo autpᷣ
ciuʒ vie equiualet
fal.vtriuſq;: quia
perit via et fundꝰ

integer dat: vt in
themate pᷣmiſſo.
Igeʒ ſi es alienũ
exuberet.qꝛ exnin/

guitur vie legatũ
vt cetera legata.
aut via valet plꝰ
et tunc petitur to⸗

tus fundus et to-

ta via: ſed obijcit
exceptio:ni offe⸗

ratur ĩ pecunia G

tum eſt fal. vtriuſ/
q;. aut via valet
minus q; falc. tũc
via perit.ſed qua
re tam extraneus
modꝰ iuenit. Rñ.

ſic legatarius haberet duas partes fundi ꝓ indiuiſo hberes tertiã
et ita incip eret ſeruitus deberi legatanio ꝓ ꝑte indiuiſa: ꝙ nõ po
teſt eſſe. vt. S. de ſeruitu.l.vt pomũ.S.i.et.l.p parte.et.j.e.l. plautiꝰ
S. fi. Itẽ de vtroq; reſecarinõ põt:qꝛ via eſt indiuidua. vt. S. e. hi.
F. ſi vſuſfructus. et hãc rõnẽ vocatlex coactã.exigit ergo lex iſta vt

via potiꝰ pereat in pᷣmo et vltimo caſu.l.
0o In via. i vie pꝛecio.
Pef
4

ſeᷣEundum.i.fundum et viam.
t¶ Sartiat. ſe; beredi.

v lH abeat legatarius vt, 5. de le ij.l.cñ pater, in pꝛin. Jaeẽno.

.

Amplius. q;tum ad plus. qꝛ nec plus nec minus. .

„

õ debebit᷑.ſ.iure cõi.qꝛ nec alia legata deb entur. vt. j. adue
bel.li. . is qui. r ¶ Delideret.ſ. ratio fal.

nnrhte

guisgi

Nrſieg

hndianfk
ler icion
rbießfi
Wwenſbus
pr
ſuunlisn
dunkci n
Nſenlit
Aaſhe
lülegn
enin nitpen
roligidun
ins ö
Ununſe.
Rogun
ſaaend
Nſ
elcäͤſd
.
Conmzboer
taintde

Giſnens
fiuncicce
efunden
E pale bo
tabar
cenagf

ſgooutbß

quiualet

ſG: nia

afn

d Nen

pni,
ſesdlin
a an
urſielrn
D en
unt

ePenO

ndlse
rſclebii
tingetn

ſnnu

6arnd

1dh

nuſcn en
4 onmih
aifi⸗
huunn,
CNo
lten
öeli

lay

de

ſnens

1*

H de vnare trabik fal etis exaltera. vt. .e.l. plane.

x MPꝛecium. vel tantu. vt in pꝛin. legis. . —“
4 Aulus reſpõdit.nõ fuiſſent in pᷣiudiciũ heredis vt falc. non
Ndellucag nr chin eimahleeſingtd⸗ et. C. de le. l. nõ
dubium. 3 Ancillam. l. bereduatis. ZZ

a 4 Et qne fmict?. . rMMM
agzbanus qusex ꝓpꝛia re heredisqᷓ legata
dere di i pecu,/ eſt poſt diẽ fideicõmiſſi cedenteʒ
dã. Cra-en anid Poptos:et ſi no ſint reſtinẽdi f⸗
fiuctuariuz ptieat deicomiſſano herediin qᷓrtã ipu⸗
Kacregaetna tan nlcla⸗ = ſiũ e il
ndꝛéſic vtuo. 5 Aritũ ſuũ et filiũ cõem eꝗ
Fenen 1 antibus heredes inſtituit.
cus ſi poſt die: g Qleſitũ eſtan in rõne legis falci.
i gtinnenng cõputandũ ſit maritoqð ad eũ ex
legauit teſtatoꝛ.vt eadẽ hereditate ꝑ filin peruenit.
athan del. aocn ltin defin mn
de bois. S. fiu / Pllenerit:qtũ ad falcidi it:
un nbilquane noĩe deducẽdũ ſit.A.
bSiaeonine, libertocui füdi leganerat p fidei⸗
83. Colniſſum ſeie annua decẽ dedit.
lnõ ſoler. be Oueſitũ ẽ ſi lex fal. libeni legatuʒ
bil ibemaen Minuit. An ſeie q annuũ fideicõ
glo. queincapit:r Imiſſit iminutũ uideat᷑ c redditꝰ
e ſ. , largiat anua pſtationẽ Rũdi ſᷣm
Euit mulier. ea ꝗq/ ꝓponerent᷑ nõ uiden minu⸗

l. equis.

Elij no gaua tum: niſi alia mẽsteſtatoꝛis Pbet᷑
röne. 5. vulgo. Ineã margaritax I Deẽ

erlnpupie . Nxv. legauit que linea apdᷣ
erneno:g ſir es egatariũ fuerat moꝛtis'tpe Que
f¶Rargiat.l. fun· O an ea linea heredi reſtitui debe⸗

tran eos.vt.j.de ver.ob.l.quidam.

itindiuidua. vt.s.el i§.ſivſuftuauus.
ae teſtatoꝛis.qð patet qꝛ de exheredatõe dicit inepta in ex⸗

Ad legẽ falci,

O. eredes. ſub. et alios inſtituo ſub ea oditõe.
Iraudis c.ði.cãꝗ vitãde falcidie.qð ſieni nõ põt. vt hic.et. ẽ.e.l. qð de

nolũt cũ habeãt ſubſtitutos eadeʒ
ↄditõe pᷣſcnppta. Rñdi ſeiũ et au⸗
geriũ pꝛio loco ĩſtitutos pide adi
repoſſe.acſi ea ↄditio q fraudis
cã aſcriptaeſt:aſcripta nõ eſſet.

bonis.S.i.et.S.fi.miſi in
caſibꝰ.vt.S.eo.l.ſi debi⸗
toꝛ.et.j.e.l.qð autem:ibi
ſub mõ:hic vero ſub cõ/

ditoe. Itẽ no. de fraude

legis vel cõtra legẽ. vt ⁊
S.ti.i.l.hoc mõ. et de cõ⸗/

di. inſti. l. oditões.

Ater filius.emãci⸗

Ater quoqzin Arnca. (( Aterfli
legatis qᷓ filiꝰ dedit alio be t ¶Dedit.i.reliquit.
re

rede inſtituto.legis falci. rationes
Patiturꝰ. Ecia.
Jameꝰtibi fideicõmiſſũ le
atũ eſt tuq; id poſttpᷣs rogatus
ſis mihi reſtituere:nõ puto hoc ĩ⸗
putãdũ eẽ i falcidiã:qꝛꝰ ĩcipio pꝰ
eaqſi fideicõmiſſarius id reciꝑe.
i ¶Mrõelegis fal. rcia.
moꝛtes ſemoꝝ: ceteroꝛũq;
gialiũ.furta. rapie. incẽdia.mine.
naufragia.uiſ hoſtiũ pᷣdonũ.latro
nũ debitoꝝ facta peioꝛa noĩa in ſũ
ma qðcũq; dãnũ ſi mõ culpalega
tarii careãt heredi pereũt.quẽad-⸗
modũ ad heredis lucꝝ ꝑrinẽt fiu
ctus :partꝰ ancillarũ: et q ꝑ ſuos
acꝗſita ſunt ut ſtipulatões:reꝝ tra

t ¶ Alio berede.cuʒ patre
vel ſine patre.
v ¶ Paritur. eſt & vt qui⸗
libz. ſic. S. quod cuiuſq;
vniuer.l.itẽ eoꝝ.in pꝛin.

Rame. in falcidiã
vt ob hoc minus
ü etrahat᷑ nomie falcidie.

q.d. in falcidià ſubmo/⸗
uendã.ſimilis expoſitio
eſt. liq; ſit caſus diuerſus
3. e.l. ſi a ſeruo.
b ¶ Quia ratõ.remotiua

vel dic ratio recta:ſʒ tũc

ſubaudi in fine nõ vt he

res:et eſt bona rõ.vt.j.e.

l.ꝙ autem. et facit.S. ad
yvell.l. q; uis..ſi mulier.

roõne. fructꝰ. cõ/

tra. S. e.l.ĩ lege fal.
So. vt ibi. Itẽnõ ob. j.
eo.l.qui qᷓdringẽta.S.fi.

ditoes legata hrditateſue his da⸗
te:cetereq; donatões. Itẽ ſeruitu

lʒ Jo. aliter ĩtellexerit eã
vt ibin

„.

tes quibus liberata pꝛedia pꝛecio d At funi quod ↄtin/

git in caſibus vt iacente

dillibeno legat. ret ꝓpter legẽ falcidiã Reſpondi
6Pnekn c, poſſe heredẽ cõſequt ei reſtitua⸗
tna. So. ſpaͤlebic tur At ſi malit poſſit uẽdicare p⸗
fauoꝛe alimentoꝛ tem in ea linea q/ ꝓpter legis falc.
vel veriꝰ ibi ex i/ ⸗

ſo legato liberto

rõnem dʒ remanere ¶¶ Queſituʒ

gebat bſtanio bie eſt an pᷣciũ ſtatuaꝛũ falci.pati de⸗
gliunde. vnde ibi at 15 F .
minuit legatũ bm begt. RKñ. debere. „Dem.
bic n. vt. dele. Eius et augeriꝰ ſiĩtra dieʒ
aen Horr fi. x. moꝛtis mee reipublice
ſichum aecn ecalle int otétos ſe fituros tot
i Jel alane⸗ aureis legis falcidie bñficio omiſ⸗
§. fl. Iténõ ob. j. ſ r N nen,
;iene . ſoheredes mihi ſunto quos inui

quia ibi ſpeciale

Ppter indiuidui/

tarc.

Ineã.xxxv.
2tot erant.
ad qð. S. ad. l. a/

quil.l. ſi ſeruꝰ ſer/⸗

cẽ ſubſtituo:q ſi volitati mee non
ↄſenſerit exheredes ſũto. Que⸗
ſitũ eſt an heredesiſtituti heredi⸗
tatẽ adire poſſint ſi ↄditõi parere

uü. F. cü marit. Accur. 1 Aldoꝛtis. ſteſtatoꝛis.
K Reſtituat interdictũ quop legaton. C. quoꝝ le.l.i.
Bi malit legataria. imo herees.

m
(i
ng

Remanere. ipo iure. vt. C.e.l.pe.et. j.quoꝝ le.l.i.S.ſt quis.⁊ fa
riel ſilegatarius. et.ſ. ad trebel. l. heres. HMDÿ
Queſitu. pciũ. eſtimat ergo ſtatua ſicut ſeruitꝰ et de eſtiatõne

trabit falcidia. vt et. C. eo.l. in iponẽda.S.i.nõ de ipᷣa ſtatua cum

ſioꝛa fierent actioneſq; acquiſite
ut fumi. damni. iniune. ſimnleſq;
quornum nihil in rationeʒ legis fal-
cidie cadit. NHendere autem uel
emere iuſſus certo pꝛecio: funduʒ
aliamue quampiã rem in legis fal
cidie ratione cum quantũ ſit lega⸗
tũ requiratur:tantu eo nominem⸗

ducet quãto pluris:minoꝛiſue ſit e MAuanto pluris. cuam

rese quatitate q; quopꝛecio te⸗
ſtator accipe danue iuſiit. Sʒuts
ei quideʒ poꝛtioni que legatis de

bereditate fiat furtuʒ. vt
ſ. de fur. l. hereditarie.vel
quod ibi dicit᷑ intellige
quãdo poſt aditaʒ here
ditatem furtum factum
eſt. Item non ob. j. e.l.
cum quo.quia ibi nõ ſol
uitur ſed ſcdᷣm iſtam ſol⸗

ues. Item facit inſti. e. F.

quãtitas.et.S.ex diuerſo

iuſſus eſt vendere p.xx.
animoſo emptoꝛi ꝙ va⸗
lebat decem. acc.

ductis faciẽda erit amplius dedu ſ ¶ MMinoꝛis. cum iuſſus

cetur. Aunppe non noſtn cau⸗

deeſt et melius. et dic ei poꝛtioni lega. i. ab ea

hbi LZegatis.i.ex legatis.
i ¶ Faciẽda.i.colligenda.
4

eſt emere pꝛo.x. a vendi/
toꝛe volente abijcere reʒ

que valebat.xx.
g At. alias eſt vt. alias
poꝛtõne.

mplius. et ſic ſecũda fler deductio. pꝛima em̃ deductio.i.ſ. eparatio
aca ein ſepatoe legati a iuſto pᷣcio. ſcdᷣa eſtĩ derractõe leg fal.ex legato

lNuippe.bene dico aperte ſeparata a iuſto pᷣcio fieri deductionẽ:⁊ nõ

a iuſto pᷣcio quippe ⁊c.

m/õ noſtn.ſ.legatarij cq.

4

n (Pꝛeciũ ſ inſt. ſed eo 26. o ¶(D iligẽter. alias. 5. diligẽ als pꝛſus

p¶ Dicit. S. el. in pꝛin.

tũc aut certa ex certis aut
icerta ex incertis.vt.ſ.ibi
incerte aũt ⁊c.accur.
r ¶ Remota.i.ſi falcidia
locum nõ babet. quia he
res habet quartam ⁊c̃.
¶Un totum. ſ. vt ſit dã/
num heredis ſi eſt relictũ
in genere:ſi nõ ad eat. ac.
t ennedur lega
. rius vt heredi pereat
etiam legatarij poꝛtio.
v Attinet. ſey dicere.
xon deduci.per here
dem

Re amota id eſt per,

dita.
3¶ Derabat. boc ei flei
non debet. vt in pꝛinci. l.
et hic ſubijcit.

a Eiaum eſt. ſ. ꝙ dictũ
ef.
a¶ Coꝛporibus.ſcʒ reli/

ctis.
c¶¶ Et bis ipſis.ſ. vino ⁊
oleo et ſilibus.
d ſMibil. quando totuʒ
perijt.et facit.S.de ↄtra⸗
ben. emp.l. qð ſepe. S. in
his.et dele.i.plane.S.ij.
et hoc modo intellige.S

dele.i.l. non amplius. S

i. Accurſtus.

e ¶ Elegerit. puta vnũ er

ipfis cipbis ſuis quem
eleg erit.
fqſiibil debebit. ſic. j.
de cõtrahen. emp.ſi ĩ em⸗

ptione. S.b:˙de.

g Relictũ eſſʒ. puta mar
cham vel vnuz ciphum
duarum marcharũ:cum
nullü baberet.
b Mꝛoſicient. qð ergo
in genere deb etur nõ po
teſt perire.ſic.C.ſi cer.pe.
l. incendium.

i¶Res. tamen in ſpeciere

licte vel verius quando
incerta ex certis.vt.S.eo.
F. ex certis vero. et. F. in/
certe
k [Zam. et ſi rationem.
ſubau. per.
I Mon computabuntur
vt. j.e.l. id autem. et.l.in
q;titate.
m ¶Figura. ſed in vi mo

„

q ¶Diſtinctõe. na diſtingui

t ſitlegatũ in ponderenũero vel menſura. aut
in genere:et obtinent pdicta. vt. ſ. ibi: verum eſt ⁊c. aut in ſpecie.et tũc aut
certa.et tũc eſt legatarij periculuʒ. vt.j.e.ibi:certis vero ⁊c.aut incerta,et

ſa capit pciũ ſed eo deducto pꝛe⸗

cium reliquũ legatum eſſe intelle⸗
ctũ eſt pꝛoꝛſus Ziligẽter animad

ucrtendum eſt. ne qð dicitur dam

na poſt moꝛteʒ teſtatoꝛis ill ata ad

ſolum heredez reſpicere uſq;quo

q; ⁊ ſine ulla diſtinctõe recipiat᷑.
NHð enim remota lege falcidia in
totum ſiuris foꝛet et huius ideʒ fo⸗
ret in ea parte que lege falcidia cõ
ſtitueretur. hoc eniʒ attinet dam⸗
na poſtea facta non deduci?:ne a⸗
mota poꝛtio legatis fideiue cõmiſ
ſis detrahatur. Merũ eſt auteʒ

his ſolisque pondere numeromẽ
ſuraue conſtant:nec dãno poſtea
incidente ex poꝛtioneque ſieni ſo⸗

let ad eſtimationẽ eoꝛim bonoꝛũ
que moꝛtis tẽpoꝛe fuerunt quicqᷓ;
detrahi. Centis vero coꝛponbꝰ?

ct his ipſis ita relictis pecuniam

q;ᷓ in illa archa. vinũ qð in illis do⸗
lus.pondus argẽti qdð in illis hoꝛ⸗

reis habeo ſi ſine culpa herediſ de

perierunt uel deterioꝛa ſunt facta

pꝛoculdubio aut nihil debebitur

aut eorũ que extabunt qualia erũt

ea poꝛtio debebitur que per legeʒ
falcidiã efficiatur eſtimatione bo⸗

noꝛuʒ que moꝛtis teſtatoꝛis tẽpo⸗
refuenint. Incerte autem res reli⸗

cte diſtinctionẽ recipiunt. Mamz

ſi ex ſuis rebusincertam remteſta
toꝛ reliquiſſet veluti argentuʒ qðᷣ
elegenit:et omne argentũteſtato⸗
ris interiſſet:ſine culpa heredis ni⸗
hil debebitun. Si ueroargẽtipõ⸗
dus pure relictũ eſſet quauis om⸗

ne argentũ teſtatoꝛis depeniſſz ad
miſſa lege falcicdia poꝛtio eius quã
titatis ſumetur:q fuit in bonis o
8 Keſtimere. per vendi,/
tionem. nam ſi intelligeres per fid eicõmiſſum iam haberet locum quarta

trebel. imputaretur bec que in vi conditõis accip eret.vt.j.e.ti.l.in quanti.
et facit. S. de peti. heredi.l.nec vllam. S.qð ſi quis.et facit.S.e.lſi dignũ.

n AEip ſus fideicõ miſſarij.quaſi dicat de boc pꝛecio dando ſit ipſe ro/⸗

o ¶ HHon eſt. imo vid etur cõtra. vt. delega. iij.lxi. 5. cum eſſet. Sol.ibi
gratia vtriuſq; fuit relictũ.ſic.S.de lib/le.i.ſi is qui duos. et de ſideicõ.

liber.l. lʒ ſi alienare. vel dic ꝙ;ᷓ ibivterq; talis erat qͥ onerari a teſta
toꝛe poterat:quia vterq; erat inſtitutꝰ heres.at hic qui iuſſus erat
dare pecuniã nõ erat inſtitutus nec aliquid ei relictuʒ vndenõ po
terat onerari.et facit.C. dele.et conſti.l.ꝙ fauoꝛe.et.S.ſi quis om.

cau.te.l.ſt quis ſub conditõe.

tempoꝛe q; teſtatoꝛ deceſſit ⁊ nec
ad diminuendã eam quicõz dãna

poſtea incidentia ꝓficiẽty. resta⸗
men que interierint ꝓnulla parte
acnec eſtimatio quidẽ debeat᷑:nõ

magisqᷓ; ſiomnes res per ſpecieʒ
SEan

enumerate relicte eſſent ·
ſi ante legis falcidie rõneʒ que cõ
ditõis implendecauſa heredi ſũt
data in quartam nõ computabun
tuntamen id quod nõ figuracõ⸗

ditöis accipere iuſſuseſt ab eo cui

hereditatem reſtimere rogat? eſt
celſo et iuliano noſtro placuit cõ⸗

putari:quẽadmodũ ſiea ſumma:
heresuẽdere eas res iuſſus eſſet:

quia nõ conditõis implende cau⸗

ſa:ſed quodãmodo /ꝓ pꝛecio ĩfer

re iuſſi ſunt quolocoamplius que
ſitũ eſt an fideicõmiſſanius quoqʒ

inuitus cogatur dare eam ſũmam
et recipere hereditatẽ quaſi ⁊ ipſi

us fideicõmiſſimn eſſet. Sed id
ueriſimile nõeſtꝰ cum talis oꝛatio

magisipſius cauſa:q; contra ipᷣm

poſita uideat. Cuʒ lex falcidia in⸗
teruenit nõueniunt in contributio
nẽ que ipſi heredi a ſemetipſoꝰ uel
ſeruo eius legata fideiue eius cõ⸗
miſſa ſunt.alia cauſa eſt eoꝛũ que

p ¶ Lum lex aſe⸗

metipſo. hoc eniz

nõ valet. vt. S. de
le.i.l. legatuʒ. F. i.
q ¶Eius ſeruo a
ſe domino inſtitu
to.ſ.data ſunt eiꝰ
ſeruo. nam nec b
valet relictũ pure
ſed ſi in diem ĩcer
tum vel ſub condi
tõe poterit debeni
ſi tunc erit liber. vt
inſtitu. de lega. F.
an ſeruo. et b ſub/
iſcc.
r arana l
as. certa eſt tamẽ
vt ſi nauis ex aſia
venerit: vel ſi im /
ꝑatoꝛ venerit. ali⸗
as ſi certa:tunc ce
deret a die moꝛi
ſicut ſi eſſet puruʒ
vt. C. ð cadu. tol.

AN. —8
Nibertatis. fu⸗
it relicta libertas.
et legatum eſt ſub

conditione vel in

diem incertum.

t ¶ Ei. ſ. ſeruo.

vy Debebuntur.

legata ei relicta.
x ¶ Et in contribu

tionem. ſ.legata:

et nõ libertas: qꝛ

non minuitur per

falci.vt.S.deiof.
teſtamẽ.l.papi. S.
¶ Duis. nec bic
valẽt. vt. C. dele.

in diem cenã dant᷑. NMam ſi liber⸗ l ſeus et faat 5.
H8 „ — , t de le.i.l. queſitum
tatis dies ceperit cedere ei debe. Ster pri.§5.
buntur in contributionẽ ueniũt ʒ ſes eenzen
. 4 pꝓpt fundum
at necenacdem que quis ſeruis ſu⸗ cnumet fimilia. vt
islinutiliter ſine libertate legauit ¶S. de le. il. abud
fideiue eius cõmiſit in computa⸗ ialiang. 5.
none eius legis cedũt. Res quaſ 1 eſt. et.l. eue.
neq; pꝑ fideicõmiſſus relinꝗ poſſe c.S. e lin ratone
certũ eſt in legis fal.cõputatõy nõ er ſeg
TFan. BDmp. im. nam
E Salfideicomidharz ſoluit̃ exequata ſunt per
. S iſideicõmiſſi; ſoluit omnia.vt. S. dele
3 5. ga.i.l. i.
a ¶ Licuerit.ſ. accipere.
b ¶Pendebit.qð contingit.vt.j.e.l.in quantitate..ſed et legata

ſed et videtur non totum ſolui purum. vt.ſ.e.l. ſi ꝓpter. ð.ſo. ibi.
c¶¶ Sia puplllo. iſtituto et ſimiliter grauato legatis:et ei dato ſub

ſtituto et grauato ſimiliter legatis.
d Fideicom.i.pupillis ſoluit.

e ¶ Kepetitio. ꝑ condi.indebi.vt. C. el, enoꝛ.

mamn
uiiuſis

8 dee
lansn.

Cnſti

pſabog

lleomgſ
us ſanon
nnino ſtn
datg ſunten
enun eeh
ſgniigipn
llindienie
Nyaſſtbcang
epotenn dchn
uncentlban
kindelgzaf,
ſnoabih
.
Cnntdß
cennni

ſnnts n

Nein ſin
orpenenn 4
ſcmamere
rer adenei
tſieſatpon
CSaaderl

—
Vbemncsfn
liaalbbenn
Gauunckit
nnone ün
icn
(ſewo.
cbebunnr.
eitelcta.

zmcotwädn

W. We
Wennseg

Nit
anilotiß

Ols nahe
mdaln

,
fnin in

naſenlasg

eilit
hiiſii⸗
iſel

xxb.

—

f¶ Deficiẽte ꝓpter defectũ facultatũ.ad qð.ſ. ti. i.l. i. F. hec ſtipu/

latio.et facit.j.e.l.ſi is qui.circa pꝛin.et.S.e.lii. §. interdum. et.l. in

fanione.S. queſitum. H
Enales legitme. vt furti non manifeſti. vt inſti. de noxa.

l onorane.ð vt furti manifeſti. vt inſti de perpe. et tẽ. ac. F. furti.

ſiiſte no ſunt in bo⸗ ᷑ᷣL
nis noſtris miſi li/ ſicut is cui legatũ eſt ſatiſdare de⸗

Ac legẽ falci,

? ¶¶Interp̃tatõis. vt diuidãt ea cõmoda ⁊ ĩcõmoda ſi mo ſint diuique
als ſecus.j.dever.o bli.l.ij.et.l.iiij.S.cato.nec obſtat qm̃ vbi pena adie⸗
cca eſt in ſtipulatõe:licet ſtipulatio cõtineat diuiduũ:puta pecunie datio
nẽ aduerſus omnes cõmũuitt᷑ et inſolidũ ꝓpter vnum dantẽ. quia diſtin⸗
ctio diuidui ⁊ ĩdiuidui ad fem̃ nõ ad datoʒ ꝑtinet. vt.j. de v. ob. l. v. F.
fi. et facit. 8. fami. herciſ.
l.ĩter coh ered es. S. ꝙ ex

tur debere eiinciperet tamẽ auge⸗ facto. et. 5. ſi qͥs. et. l. be⸗

teconteſto. vt. ſ. bet quod amplius cepent qʒ per le rentur bona eiꝰ quẽadmodum ſi res. 5:an ea. er . rem m.
aſ or en ge idige licuent recdi ueluti ipſe ſubeade conditõne pmmiſiſſet vaſ euraroae
ſigl.ſiai. (Cum ppter cankſünzt alionnn fi⸗deſũctoeo unlnreu Hangre istouiner vt iud ſol.
Geo alias deicõmiſſoꝛum uel legatoꝛũ legis quoq; actões que intra cen alarüſolne
nler nline eo' falcidie cauſa pendebimi ed apꝛetoꝛe pmitum cũ bonis acto Antaitbttatte
ꝙ p acno ex delico et ſcᷣm caſſii ⁊vetenim opinionẽ rnisdefuncto eo augmentũrei de⸗ bAiciſſent. p boc ap/
Rausberegiens ſia pupillo fideicõmiſſa capiant ceſſionẽ ue ſitales enuntut in here Fare dicnt de clarſh⸗
regulanter. vt hie Ppter ea quea ſubſtituto erũt reli-⸗ des quoo; tranſeant heeſtabunt. , ſubiſcit defenſe non
enih. Gzanner debebirisciſclaatur. Julrus ſnbeſi niunch ber. Faaugeatualf⸗
aeSit Humqniis repeito ſit horus dis pars erauſtaeſtlegatis ctal, ctin diuſionem er vna⸗
Benabunt ſ que fideicõmiſſi nomie non debi/ terexheredibus cautionẽ pꝛetoꝛi q; pane.

duado lis nõ eſt 1 ſoluantur tamẽ ſatiſdato cautũ
conteſtata et qus,/ e . eer
do nil ad beregeſ debet eſſe ela quo pecuma Pfici⸗
heruenit. vt.. ibi ſcereturne damnũ ſentiat deficien
ener. te eo cui ſolutũ eni. Ecia.

n, Paaft eom Enalessactões ſiue legiti

ontelaran vt. 1 me ſiue oneranieꝰ exceptis
de iniu. l. iniurian è nS
et eſt in boc ſpecia P opulanbus in bonis actoꝛs no
le: vt nõ tranſeat ldeo minus cõputãde ſunt: quia
a bereden· vtin moꝛte reoꝛũ intercidere poſſimt.
M-Seteie. Econtranio autẽ eedem actiones
n ¶ Debeatur. v nihil in bonis rei defuncto eo de⸗
et. S. de vſuf. leg.

narmoni, a de klahunt Seclnecin acrois qui⸗
cpi.di.l. relega⸗ dẽ bonis defuncto co: iniunannn
um, actio poterit computani: qꝛ etip⸗
ebens ter ſa ſimul amn eo interciditut uſinſ⸗
in viuentis boms fmuctꝰ:et id q in diesmẽſes ãnoſ
Une dubio minuit ne ſingulos alicui quoad uiuat de

4 Zlziirot ſar beatur. Et inde ea demũ obliga
Alomuraceu: vel tio reiin bonis diminutionẽ pꝛe⸗

ers rn ſiſtat que inheredẽtranſitꝰnec vtra
tcontſt. vel ſ ali riſj eſt uiuente roo eo minus in
guid beruenitad boniseiusintelligebaf. Max ⁊ ſi

. b G .* t. . „ „ ,
rdale deficlln. ita ſtipulatuseſſet vt cum moꝛie⸗

—r
q AMinueretur.
ſcqʒ bona eius. nam licet actio ab herede et cõtra beredem incipere
nõ poſſit:tamẽ ex contractu defuncti huius fit. et ideo bonis eius
adijcit et diminuitur.
1¶ertũ tpᷣs.vt...annũ quales ſunt omnes penales:ſed rei perſe
cutoꝛie. ſunt ꝑpetue.vt.j. de act. et obli.l. in honorarijs.
fo Rei.dic vepꝛo ⁊. et repete h onorarie actões ⁊ c et deceſſionẽ i.
diminutionẽ. et ꝙ ſubijcit. ſi talis ꝛc vt quia ſit lis conteſtata vel
gliquid ꝑuenit ad heredẽ et no.ex pᷣmiſſis q; plus fingit᷑ in bõis
eſſe et minus qᷓ ſit. vel plus dici in bo nis q;ᷓ in hereditate:et ecõ/
tra. Iẽ facit. S. t. il. plautius. F. i.
tJulian⸗ ſcribit. pᷣtoꝛiã.de qua dicit.j.ti.i.li.
v Pꝛo modo.i.ꝓ parte ſua nõ ꝓ alterius cũ ſingulariter impo/
nat ratio legis falcidie.vt.j.e.l.in ſin gulis.
x G Erx ſtipulatu.i.ex ſtipulatõe ceni ↄditõe.ſic.C. de pac.l.ſi pa/
cto. et dic ſtatim agi ſi locũ bab et ab mitio falcidia. alioqᷣn poſt
agetur cũ cepenit babere locũ.vt.j.e.lꝑ falci.

am accepita legatario nõ eqliter

c¶ Annua bi. trima.i.in
diebus tertij anni. vt. Z.
depact. do.l. aliud aʒo.

ſzpꝛo ſuo modo legis falcidie ra
tionẽ ⁊ actionẽ ex ſtipulatuꝰhabi
turum. Omnesem̃ pꝛetoꝛiasſtiè .⸗
pulatões eiuſdeminterpxtatõis? d, Eromnibus:c cer/
eſſe. NHaʒ cõſtat ex iudicatũ ſolui cum fal. alias ſoluentur
. Sne:ſi . ima i acta cau
ue a parte rei pluresheredeserti⸗ cln n K.§. ſt plures
tiſſent nõ omnibus nec aduerſus
omnes actões contingere. Sed

et. F. quotiens.
dumtaxat his qui uiciſſent et ad⸗ iticio. dominꝰ Az.

. . „ dicit ꝙꝙ linera debet eſſe
uerſusuictos: Hiſqʒ aduerſus cs rrr er ponit ſic caſumeq
res defenſa nõ eſz aduerſus cos ꝗ cdofuruenig itg⸗
reznõ defendiſſent. Annna bima tentinere⸗ xv. ſeio: et an
tnma die aureis centenis legatis medieratem deinde pꝛo/

pter falci. diminutuʒ eſt
legatum in. vi. et ſic rema
nent.xxiiij. in legato:nun
quid ſolida. xv. reſtituẽt
fideicõ miſſario.certe nõ:
ſed de bis que ſuperſũt
pᷣſtabit medietatẽ. in xij.

exr omnibꝰ ſũmis non tantũexpo
ſterioꝛibus poꝛtionẽ legis falcidie
detrahi placuit Siticio?. xx. lega
tis poꝛtio per legem falcidiam de⸗
tracta eſſct cũ ipſe quoq;.xv.ſeio

ſezore vi ⸗ et hoc ex coniecturavolũ
rogatuseſſet reſtituere. vidiusno tatis. voluit enim ꝙ vna
ſtertantũ ſeio ꝓ poꝛtioneex. xv. medictas neſiq eret peneſ

legatarium: cum ipm de
xv. tantum pᷣſtandis ro/
garet. vnde de his qᷓ ſu⸗
perſunt pꝛeſtabit medietatẽ fideicõmiſſario. alij vt. h. colligunt hic ꝙ le⸗
gatanus vnius rei detrahit falci. de legato ſpeciali et mutant bic l̃amvt
babeant.xx.etita caſũ ponit.legauit qdam xx. et rogauit eum vt ſeio.xv.
reſtitueret diminutũ eſt legatum. xx. per fal.in.v.et ſicremanẽt. xv. nunqᷣd
ergo ſola xv.reſtituet legatarius fideicõmiſſario.certe non:ĩmo quia he/
res detrahi delegato quartã et legatanus de. xv.que ſuperſunt quartꝗ
detrab et:et reliquũ fideicõmiſſanio pꝛeſtabit. pꝛima venoꝛ vt non iure
fal.ſed ꝓpterpᷣſumptam voluntatẽ detrahat legatarius vt dixi.ſed ⁊ pᷣm
iſtam litterã.xx poſſet poni:vt pꝛius quaſi quartã voluerit remanere apð
legatanium. et pꝛo hᷣ̊ ꝙ legatarius ſpecialis nõ detrabet fal j. e.l. lex fal.
et.l. ſ int F. nunq;. et. ſ.ti. ij.l. exaſſe. et no. C. cõia de le.l.i. Ytẽ no. ꝙ alia
lra hʒ ibi qͥnq; cũ ipe quoq; ⁊c et eſt bõa et bñ ſtabit ĩ pncipio.xx. et erit
caſus.legauit qͥs ticio.xx.et rogauit eũ vt. v. p̃ᷣſtaret ſeio.et ſic quanã le/
gati. deinde minutũ eſt legatũ de xx.in.v.per fal.nunqͥd em ſolida.v. p⸗
ſtabit legaranius de xv.Rñ.nõ.ĩmo quartã eiꝰ ꝙ ſupereſt.i.q̃rta xv.
fᷣ¶¶ Aiginti,alias.xxx.ᷣm Azo.

detrahẽdũ ait quantũ ticioer. xx.

Ziber

g bagis electiue et dic qᷓ; contrarium.

b ¶Exemplo.gaudet bul.ſed ꝙ non eſt per of̃ia idem:quia eſt idẽ quo
ad detrabendã ſʒ nõ quo ad ius per quod detrabitur. cum alter iur fal.
alter ex coniectura voluntatis. è
i Mec qꝛ ex.iraſcitur bul.ſed dicit ex ſua ꝑſona quãdo nõ eſt grauatus

ſʒ tu dic ꝙ nullo mõ iure

fal. ſed ꝓpter equitatem

et no. ꝙ habet per alium
qð per ſe nõ poteſt.vt.S.

que res pig.ob.poſ.l.ari

ſto. ſic ergo patet minui

fid eicõmiſſuʒ per hoc ꝓ

minuitur legatũ.ſed con
tra.S.e.l. maritum.S.i.et
5.de an.leg.l.liberto.S.i
vbi nõ minuit᷑ fid eicom.
licet minuat᷑ legatuʒz per

fal. Sol.refert an ex eo⸗/

dẽ legato relinquatur ſi⸗/
deicõ. vt bhic. an extrinſe
cus:vt ibi.et ꝓbat᷑.S.de
le.ij. l. cũ pater. S.i.quevi
detur contra.et eodẽ mõ
ſoluitur. S.ti.i.l.plautius
et facit.j.ti.i.videamus.
et. Z. de leg. i.l. ſ mibi ſti⸗
chus.
Kk e /Reſtitueret. nõ pꝛece/
pit nõ detrabit fal. ſed il

lud quod ex tacita volũ=,

tate poterat retinere pꝛo
pter fal.ſibi ſubtractam
et ſic non eſt contra.S. e.

¶¶ Omnimodo. quoniã

ſuum conſtat etiã ſi falc.
patiatur.vt.ſ.de fid eicõ.

li. l. generaliter. 5. ſi quis
gli. in alieno autez ita de
mum ſi remanet vnð poſ

ſet emi. vt.j.e.l.ſed ſi nõ

eſt ſeruus. ſed certe imo

potius fal. inde non de⸗
trabitur. vt. j. de fideicõ.

m ¶ Expꝛimn.vt. j. de re
iudi.l.inter pares.

3 ſeruus. capias
aliquid alinuc.
o ¶ Kerinetur. id eſt quaz

retinere vult h eres de ſer
uo legato.

p 1 Kecipere et dic recipe
Araccibere et dare here

di nam nihil aliud eſt ti
bilegatum pꝛeter ſeruuz

detractũ eſſet que ſententia ? equi

tatem ⁊ ratione magis habet:qꝛ

exemploꝰheredis legataniꝰ ad fi-

deicõmiſſa pꝛeſtandaobligabitur
nec quia ex ſua perſona legatanius
inducere legem falcidiã non poſ-
ſit idcirco ꝙ; paſſus eſſet nõ impu

taturum niſi foꝛte teſtatoꝛ ita fidei
eius cõmiſiſſet vt totuʒ quicquid

er teſtamento cepiſſet reſtitueret
ſi autem manumittere vel ſemum
ſuum vel alienũ rogatus ſit omni⸗

modo pꝛeſtare debebit libertateʒ:

nec hoc contrariũ eſt ſuperioꝛi:qꝛ

fauoꝛ libenatis ſepe et alias beni⸗

ioꝛes ſententias expꝛimitꝰ.
ſeruus tibi legatus ſit eũ⸗
zrogatus ſis manumitte⸗

renec ꝓpterea capias unde quar⸗

tam que per falci.retinetur recipe
reꝰpoſſis ſenatꝰcenſuit ceſſare fal
cidiam. Arce.
lianꝰ notat in teſtatoꝛis
ſeruov: nõ eni falcidie locꝰ.
ſiuero pecuniam aliuduequid le⸗
gauerit fidciqʒ legatarii cõmiſerit
ut alienum ſeruũ uel legatani ma
numitteret locꝰ erit“. ¶Lp̃.

gatũ ipſi ſemo falcidie locũ
oꝛe:ſenatus declarauit: unde ſce
uola ait in eo ꝙ pꝛeterea ſemole⸗
gatum eſt ita falcidiam admitten⸗
dam: ut indequod pꝛo ſemopꝛe⸗
ſtandũ eſt ſumat᷑ᷣ. PAulus

Laneſi quid ſit pꝛeterea le

ad qð.j.e l plane.et.l.ſe.S.ſi ſolus.et ſunt hbec fauoꝛelibertatis.ad quod

ſ.l ꝓxi.et. S. l ꝓxi. in fl.

Hlianus notat. appꝛobando quod ſuperioꝛi.l. dictum eſt.
b⸗ eruo.leg ato vt manumittatur.

C

At alienũ. licet bos duos caſus coniungat:tamẽ.j.l.ſed ſt nõ eſt ſemꝰ.

epàtur.quia in ſeruo ſuo agnito legato indiſtincte patitur fal.in alieno

idem ſi poſſit redimi deducta fala.alioquin contra:quia fal.non detra/

d ¶Ernit. falcidie.

ma. S. ſi ſolus.

pitun. vt. ſ.l. ſed ſi nõ ſeruus. 5. ꝙ ſi alienus,

(Man Hl erno eſtot el legato vt manumittatur:puta. x et bic
