ſtituto reliquit le/
gata:inter q̃ lega/
uit ſeio alimenta:
nũc heres cũ fal.
nõ hẽatvult detrahere de ceteris legans hoc planũ eſt:ſʒ cũ dele

cõputatõ ſit: qð ctati eius uſq; ad
an. lx. deent remiſſo unoanno. ab
qno vero.l.vſq; adannũ.lv.qno⸗

gato alimẽtoꝛũ: ᷓ foꝛte ſingulis ãnis valet.x.et poterat durare x
anis vel etiã.xx vel.l.ãnis ꝓut viueret alimẽtariꝰ.q̃nt᷑ ſᷣm quã q;

titatẽ detrabere poſſet.et dicit vlpi.ꝙ ſt alimẽtariꝰeſt a pma etate
vſq; ad.xx. an.puta qꝛ bʒ.xv.an.tũc eſtimat qᷓ; tũ capit p.xxx.an.
etſic eſtiat. ccc. tantũ. ergo et alijs derrabit: ac ſi buic. ccc. fuiſſẽtle
gata dãda buic.ad. xxx. an.ſ.p ſingulos an. vel ſi viuat plus ei da
bik plꝰ. et ecõtra ſi minꝰ detrabet᷑ tindes:ei de his detrahet ꝑ ſin/
gulos an. eodẽ mõ et in ſeq̃ntibꝰ tpibus dicas: ſed an ſit idez in
vſufruc.ſi dict teſtatoꝛ legauit ſeio vſumfmuc. fundi. ſi 3 vlpi. dicit
idẽ:ſʒ male.qꝛ ſolitũ eſt aliter dici a ſapiẽtibꝰ in vſufruc.ſ.vt a pꝛia
ctate yſq; ad. xxx. an.extimet qtum vaiet P. xxx. ãnos.et ſᷣm eam

erxtimationẽ quana detrab et de ceteris legatis.
. Wreiitani dalineil qrat q; tũ noĩe alimẽtoꝝ ſit relictũ ali

cui ꝙ vluat de qto noĩe fal. detrabat᷑ nibil valeret. vel ex eo vel
Opter illud ab alijs,

Ad legẽ falci,

o ¶Apꝛia etate. que eſt vſq; ad.xij.vel.xiiij.vt.Q. de ĩpu.et al. ſub. l. pe. et
de iu. deli. l. qdam. et ðꝛ impubes.ſecũda vſq; ad.xxv.et ðꝛ adoleſcẽtia
vt. S.de le.iij.l.nõ aliter.iĩ fi.exinde dicit᷑ tenia vſq; ad. lxx.et ðꝛ iuuenis.

etateꝰ uſqʒ ad annũ. xx. qtitas ali⸗ ducen
mentoꝝ.xxx.annoꝝ cõputet᷑ eiuſ ſultũ nulla res eſt quenon cadat in

ab anis.rxl.uſq; ad qnos.l.qnoꝛuʒ

vt.e.l.nõ alit᷑.in fi.ab inde ſenex vel ſeniu.vt.j.de iur.iĩmu.l.maioꝛes.ſed

rũ.ix.ab annis.lv.uſqʒ ad annuʒ
lx.annoꝛũ.vii.ab ãnis.ixx. cuiuſcũ⸗
; etatis ſit annorũ.v.eoq; nos
iure uti ulpianꝰ ait.et circa cõpu⸗
tationẽ uſuſfructus faciendã ſolitũ
eſt. tamẽ a pꝛima etate uſq; adan-
nũ.xxx.cõputationẽ annoꝛũ.xxx.
fieri.ab annisuero.xxx.tot annoꝛũ

cõputationẽ inire quot ad annũ.lxx

deeſſeuident᷑:nunq; ergo ampliꝰ

q;.xxx.qnom cõputatiobinitur. ſic

deniqʒ et ſiꝛeipublice vſuſfructus
legetur:ſiue ſimpliciter ſiue ad lu
dos triginta ãnorũ cõputatio fit.
Sigs ex heredibus rem ꝓpꝛiam
eſſecõtendat:deinde hereditariã
eſſe conuincat᷑:.quidã putant eius
quoq; falcidiã nõ poſſe retineni:qꝛ
nihil interſit ſubtraxerit:anhere⸗

ditariaʒ eſſe negauent: qð vlpia⸗

nus recte ꝓbat. Omp.
Bufructu bonoꝛũ legato
E alienũ eroĩbusreb de⸗
ñ eſt: qm poſt ſenatuſcon⸗
uſumfmuctũ legati. ιMWpi.
fAlcidieſtipulatio ſtati com
mittit᷑ nbi cõditiolegatiul
ebiti extitit. P Aulus

DOteſt heres in uendenda
hereditate cauere:vt et le⸗
alcidia interuenicnte ſolida le

gefalcid
gata pꝛeſtentun : quia ea lex here⸗
ditatis cauſa lata eſt: nec fraus ei

fit ſi ius ſuũ dimiuat hĩg Vliꝰ?.

vel. lx. ſz vſ ad. xv. ut. . dictü ẽ. ba
capite minui ciuitas:ſʒ nõne durat. c.ãnis.

cõ li.lis cui.ſʒ ar. ð. ẽ. t ĩof te.l.nã et ſt. a

vſch. xx. an.
p Erigita an. cõpu. pꝛe

umit ꝙ tm̃ viuere poſſit
et ita fimant᷑ alimeta. vt
8.ð trãſac.l.cũ hi.O.mo/⸗
dus.in fl. quid ſi minus
vel vltra viuat.Rñ. vkre
petia legatario qð hũit
vltra vitaʒ et ꝓficit alijs
legatarijs vł dabit᷑ lega
tario ꝓut vixit vltra. ſiẽ
dico in vſufructu reipu⸗
blice relicto.j. ibi. ſic de⸗
niq; ⁊c̃
q ¶ AUigintiocto.ſ.quãti⸗
tas alimẽtoꝝ cõputãtur
et eiꝰ qtitas fal.pᷣſtetur
rQõ eius etati. vt ſi hʒ
xlij. an. pᷣſumitur viuere
xviij.vno minus.

ſe Remiſſo. i. ðᷣtracto. aʒ.

t Etatis ſit.lſ.iĩ antea.
vꝓ Alpianꝰ ait. er male.
4 iõ ſtatim coꝛrigit ſoli⸗
tũ eſt ⁊ c.et ſic no.ꝙ alið
eſt in vſufru.qᷓ; in alim ẽ/
tis.vt.S.dicũ eſt.⁊ fauo

re alimẽtarij hoc dictũ ẽ.

nã qꝛ fructuariꝰ ſᷣm bãc
cõputationẽ eſtimet᷑ diu
tius viuere qᷓ; alimẽtariꝰ
iõ maioꝛẽ noĩe fal.patit᷑
detractionẽ ſic et vſuſfru
ctus moꝛte.et cap.di.tol
lit:alimẽra moꝛte tm̃.vt
ʒ.de capi.dimi.l.legatũ
aʒo.ſed an ꝓ oĩbꝰan.de
bent ſtatim alimẽta.Rñ.
eſtiabunt᷑ qᷓ;tũ valerent
p tantũ tpᷣs dandã ꝑ ſin
gulos ãnos. et id ſoluit᷑
vt. S. e.l. cũ ticio. et pᷣm H
ſibi et alijs defalcat. vel
alit᷑ vtibi no. Itẽ nõ ob
ſtat pᷣdictis.S.e.l.in lege
fal.qꝛ ibi in ſimplici ↄdi
tõali.vel ſoluevt ibi. Itẽ
nec ob.S.e.l.ſi br̃s.. fi.
qꝛ ibi ſpãle. Itẽ no.i ali⸗
mẽtis pᷣſumi citiꝰmoꝛi ſe
nẽ qᷓ; iuuenẽ.ſic.j.ð fid ei
Lõputatõʒ.ſ.vſq; ad x.

Coputatio. qꝛ pᷣſumit᷑ in ipᷣs
vt. S.de vſufr.le.l.an vſufru.

q eſtõ. So. bic nõ diẽ finin bᷣ tpe ſʒ eſtiari q;tũ valẽt fructꝰ.i.in tĩ tp̃s
ſʒ ſi ĩterim nõ finiat᷑ vſuſfructꝰ itemũ eſtiatio ĩ alios.xxx.et ſic deiceps vſqʒ
ac.c.vt ĩ Zꝛio. Itẽ j. C. de dona.l.ſi qͥs ar. S. ſi aũt donatoꝛ. niſi in.xv.

ſ ibi dõatoꝛ q donauit redditũ nõ hẽbat pᷣdiũ.

c Si qᷓ̊s ꝓpꝛiã.ſu/

am hfr̃dis nõ defũcti:vt ita repellat legatariũ a rei ven. pot tñ peti act. ex

teſtõ. vt. S. de le.ij.l. vnũ ex fa. S. ſi rẽ.

—

d NAn hrditariã.i. de brditate.

et fa. z. e. l. bñficio. ĩ p̃n. ⁊.l.paulꝰ.et.ſ.ad trebell.l.pauł rñ.ſi certa.et. S.
SBufructu. i vſufructũ. qᷓſi etiã q vſu / de his qᷣ. vt idi.l reſcriptũ

„

//W reddat. etffa. 3, .l. fal. bů. g
conditõe, bD ebii extitit. eris glieni.

Ncõſumit. vt. S. de vſufru.ᷣ ea.re.l.i.et.l. fl. et fa. S.de vſufr. le.l.i.et. l.fi.
et ¶de y. ſig. l ſubſignatu. 5. boa. et. ð. de iur. do. l. mulier.
Alcidie

—

ſtip ło a legatario pᷣſtita vt ꝙᷓto apliꝰ qᷓ; ꝑ legẽ fal. licu erit
Cõditio.legati.qð rclictũ erat ſub

Ziber

— 4

Oteſt heres. ſecus in teſtatoꝛe.vt.S.e.l.qð de bõis.s.fl.aceur.
Pꝛeſtent. ab ẽptoꝛe vel ſibi remanet obligaiꝰ.vt.C.deber᷑vẽl.ij
lNata.alias data.et ita in libꝛo dñi mei.

m ¶ Diminuat. ſic. S. de pac.l.pactũ.et.C. Iloca.l.emptoꝛẽ.

Eur. deli. l. fi. S. in cõ

putate.

. ; titate. moꝛtis
8. ſic. S. e.ĩ rõne.

in pꝛin. et inſti.e.. penłr.

qñq; tempus adite here
ditatis. vt.S.eo.l.cum ,

et. j. eo.l. ſi creditoꝛ. quã/
doq;ʒ etiã poſt.vt ſtatim
dicam

p rante aditã. qñ qʒ
ꝓdeſt etiam poſt aditaʒ
vt ſi fructus pꝛouenerũt
ex legato relicto ſub con⸗
ditõne ante ↄditõnes.vt
S.eo.l.qð de bo.S.fructꝰ
et. S. ad trebel. mulier. F.
ſi heres. Idem cõtingit
S ·e.l.in rône.la.i.S. i. . S
e.l.i. F.id quod. Item et
ecõtra.S. e.l.in lege fal.
pla.ſʒ dicyvtibi.
q ( Sᷓecoꝛum. nec eſt cõ⸗
tra qð dicit.j.e.l.q̃ qua⸗/
dꝛingenta. SF. fl. licet Jo.
eam intellexerit aliter: vt
ibi diii.
r ¶ Bi ex. c.i. ex patrimo⸗
nio qð eſt. c. legauit. lxx
et ante ⁊c̃.

Solida. id eſt non de
ducta fal.vt et.S.eo.il.in
ratione.la.ij.S.diligẽter.
ſic.S.de inſti.l.habet.in
fi.non autem de ſuo niſt
hodie ſi nõ flat inuenta/

rium.vt in auten. de be ⸗
re.et fal. S. ſi vero.col.i.

5 adire.ſic. .ſt qᷓslo.
cau.teſta.l.ſi quis omiſ⸗

ſa

ceſſitas nõ pꝛeci ſa.ſic in⸗

ſti. de exhere.liber.S.ne

erge.
x EͦMHagna videaf. facit
8 Magne ea⸗ quid
et. . eo. l/querebatur.⁊.S
eo.l.cum ti cio.et.S.e.l.in
lege fal.non babere.
¶ Yure debebak. ſ. id
quod valet ſpecies.

5 9 Reddat. id eſt det. vt
. de ver. ſig. l. verb ũ red
dendi.

a [Redduntur, id eſt dã

tur.

b Intelligendum eſt.

ſtatim eniʒ peri poſſunt
pura legata.et bᷣ ideʒ eſt
in conditionalibꝰ exiſtẽ/

v C Heceſſe. cauſatiua ne

Crvaliize“ que fiunt ꝓ debitis explicãdis.et fac. C. de

Vaãtitas primonii dedu⸗
WVcctoctiã eo gcꝗd explicãda
rũ venditionũ canſa inpendir eſti

matur. LSẽ.
qtitate patrimoniiexq⸗
rẽda iuſſũ eſt moꝛtis tpᷣs ſpectari
q de cã ſi ꝗs.c.in bõis habuerit: et
tota ea legauerit: nihil legatanis
ꝓdeſt ſi qte aditã hereditatẽ per
ſuos hereditariosaut ex partuan

cillarũ hr̃ditariarũ:aut exfetu pe⸗

coꝛũ tãtũ acceſſerit hrditati.ut:c.

legatoꝝ noie crogatis hĩitums ſit

heresq̃nã ptẽ:ſʒ neceſſe eſt vt ni
Mominiltapedelegei detra
hat᷑:ct ex diuerio ſi ex.c.lxxv.lega
uerit:et añ aditã hereditatẽ in tm̃

decreuerint bõa incẽdiis foꝛte aut

naufragiis:aut moꝛte buoꝝ:utnõ

pluſ qᷓ;. lxxv. uel etiã minꝰ relinq/
tur:ſolida legata debẽt᷑:nec ea reſ

dãanoſa eſt heredi cui liberũ eſtnõ
adire hereditatẽ q̃ res efficit ut ne
ceſſeſit legatariis:ne deſtituto te⸗
ſtamẽto nihil cõſequant᷑ cũ here⸗
de in poꝛtione legatoꝛum paciſci.
Magna dubitatõ fuit de his quo
rũ ↄditio moꝛtistꝑe pẽdet.i.anid

quod ſub ↄditõe debet᷑ in ſtipula⸗

toꝛis bonis ãnumeret᷑ et ꝓmiſſo⸗
ris bonis detrahat᷑:ſj hociureuti⸗
mur:ut qʒti ea res in obligatõe ve
nire poſſit in tm̃ ſtipulatoꝛis qdeʒ
bonis accedere uideat᷑ ꝓmiſioꝛis
uero decedere:aut cautõibꝰres ex

plicari põt ut duoꝝ alterum fiat ut

ita rõ habeat᷑ tanq; pure debeat
aut ita tanq; nihil debeat᷑ deinde
hereset legatari iter ſe caueãt ut
exiſtẽte ↄditõe aut heres reddatꝰ

quãto minus ſoluenit:aut legata⸗

rii reſtituãt q;to plus cõſecuti ſint
Sʒ et ſi legata quedã pure quedã
ſub cõditõe relicta efficiãt ut exiſtẽ
te cẽditõe lex fal.locũ habeat:pu
relegata cum cautõe reddunt᷑ qᷓ

caſu magis in uſu eſt ſolui gdẽ pu

te conditone eoꝛum. ergo ſcᷣm boc in terim debet purũ legatum

et conditionale vel in diem excedere in eo ꝙ noie falci pᷣſtandum
eſt inquantum excedat emolumentum. vt. j. eo.l.qui quadringen/

ta. 4 0. .
c¶¶ Alſuris.non eſn vſure vel fructus computãtur in falci. beredi.
licet hoc qdam di
relegata perideac ſinulla alia ſb Fentes bariege
conditõne legata fuiſſent: cauere que eſtcontra.ſ.e.
autẽ legatanos debere ereutu cõ Moluadningan
ditõis: ꝙ ampliꝰ accepiſſent: recd no.

ditũ iri:cuius generis cautio neceſ
ſana eſſeuidet᷑:et ſi quibuſdaʒ ſer⸗
uis eodem teſtõ ſub conditõne li⸗
bertasdata ſit quoꝝ pᷣcia ↄditõne
exiſtente bois detrahunt in diẽ re⸗
licta legata alteriꝰ eſſe iuris palaʒ
eſt cũ eooĩmodo tã ipa legatario
q; heredibꝰ eiꝰ deberi certũ eſt: ſ
tanto minuserogari ex bonisitel⸗
ligẽdũ eſt qũ intereq donecdieſ
obtigerit hĩs lucraturꝰ ẽ ex fructi
busuel uſuris.eꝛgo optimũ ꝗdẽ
eſt ſtatim abinitio ita teſtatoꝛes di⸗
ſtribuere legataneultradodrantẽ
relinq̃t qð ſi exceſſenit ꝗs dodrãtẽ

ꝓrata poꝛtõe ꝑ legem ipo iuremi

nuunt᷑:uerbigratia ſiisꝗ q̃dringẽ

ta in bonis habuit tãta ea qdringẽ

ta erogauit:qrta ꝑs legatarüs de⸗
trahit᷑:qð ſi.cccl.legauerit:octa⸗
ua debet detrahi ꝙ ſigngẽta lega
uerit hñs.cccc.i initio ꝗqnta dein⸗
de qrta ꝑpsðt rahidʒ:añ em̃ detra

hendũ eſt:qð extra bonoꝝ qʒtita⸗
tẽ deindeqð ex bonis apud here

dẽ remanere opoꝛtet. Dem
MMoc autem dicitur ſi ex iu
dicio defuncti quatam ha⸗
beat heres ſolida pᷣſtandaeſſe le⸗
gata ita accipere debemus ſi here
ditario iure habeat. itaqʒ ꝙ aſqʒ
legatoꝛum noie a coherede acce⸗
perit in quadrãtẽ ei nõ imputatur
iz ſi ideo legatũ ei datũẽ vt itegra
legata uel ficdeicõmiſſa pᷣſtet dene
gãda erit actio legatiſilege falci.
uti mallet. 93 ANius.

. autem quod cõditõis im
I p

lẽde cauſa uela coherede
uel a legatanio vel aſtatulibero da
tur in falci.non imputaturꝰqꝛ moꝛ
tis cã capitur: ſane ſia ſtatulibero
peculiarcs nũmos accipiat pꝛo ſia

de Detrahitur. in

tribus caſibꝰ nõ
ſic contribuuntur
legata et duo no⸗
tantur.S.eo.l.nen
ſennius. §F. i. tertiꝰ
5.ſi quis om. ca.
teſta.l.quia autẽ.
aʒo.et facit inſtit᷑.
eo.in fi.et. S.eo.l.
plautius.et.l.pe/
nales. 5. anug.

Uogd auteʒz
legatorũ. i.
pᷣlegatoꝛum. 2 fa
cit.S.eo.l.nenſen⸗

niꝰ. et. J. ad trebel.

l. deducta. S. num

fꝗ Zegatum. id ẽ

pꝛelegatum eſt a
coherede. et conti

nua legẽ ſequentẽ

cum iſta.

g ¶ Legati.i. pꝛe⸗

legati.

Dautẽ nõ
. putatur.
Imo videtur ipu⸗

tari. ð.deinoffi.te
ſta.l.papi.S.ſt cõ⸗
ditoͤni. contra. ſo.
bm Azo. h in qr⸗
ta iure inſtitutõis
ibi iure nature. vł

dic vt ibi. Itẽ ar.

cõtra.ð. e.l.ſi pu/
pillus: ſed ibi vt
debituz magis ac
cipit heres. et fa⸗

cit.C. fa mi.herci.

l, flliim.
(Lapitur. nõ be

reditario iure. ach
quod:õ.l.ꝓxi.

plräͤee
laht
cnntnien

dbarctan
lurngen

neobürlge

eͤtam
Alacfie
fiaebe

Nhi

aſivm
Conpibunran

Nlerntn
urseolſa
hus ſi
lis onn,
in a
Afunrin,
hſiase⸗
unsalde

Uaeng
lynnii
on iß
colhenge
1 Ande.

unſuun.

Fönin i

Gtlltn Ntk caH

je aco

ſegene

ie

Jwin
Gſgaa
nal
dpiſti
chlnſ⸗
ſiutdis
Nide
elſihan
Sie
e,a

ur OA
eO

a Pꝛo lua pte.i eo quod accipit:et totũ qð accipit videt᷑ ac

cipe.ſ.iure brditano .
b IRemãſent. S. el. ex aſſe. er. l.nõ eſt. et. l. ſe.
ngulis. ſemis pars ticij eſt exbauſta.

—

petit. vt in /

. ſti. e. H. fi. et. S. e. l.

in roe.la.i..ſi fi⸗
marcellꝰ?. So. vt
lbi.

Aod ſtalt⸗
utro. iſtitu⸗
tus Afet. ⁊ ſic ĩ ca

lu nro.ſ.ſuꝑioꝛis

l. nõ eſſet locꝰ fal.
cũ qrtã haberet.
g Onerata. ps
deficiẽtis.

b gDetrabak. vt

S8.e.l.id aũt. in fi.
ergo a ſimili poꝛ/
tio cohrcis defe
cta dzʒ facere vt le

gata ab eo relicta

q ſolꝰ hr̃s extitit
in totũ petãt᷑.ſᷣm
Job.
i ¶ Exhauſta. boc
idẽ ſi ex pupilla/
ri ſubſtòe cobĩrs
pupilli pupillo

brs extitent. na,z
fal. hñda ſit: ac ſi ſtati ab initio is

q̃ relicta ſũt a pu⸗
pillo nõ augẽt/ ꝓ
pter ꝑtẽ cobr̃dis
ſuccedentis.vt.S

e.l. in rõne. la. i. OA.

queſitü. ſʒz relicta
in inſtitutõne ab
herede ſucced ẽte

gugentur. vt. ſ. e.

l.qͥ fundum. S. fi.
et. S.qui filium.ſi
autem er vulgari
ſubſtitutiõe quis
ſui coheredis p/
tem vendicat in⸗
diſtincte augẽtur
legata. ſiue p ars
ðfecta fuerit one

roſa et auget per

nõ defectam. ſiue
nõ defecta auget
per defectaʒ. ſic
fiet omniuz lega /
toꝛũ contributio.

vt. j. e.l. qui fun⸗

niſi teſtatoꝛ ab v⸗

no reliqu erit noia
tim legata vt nõ

pꝛeſtarent ab alio. vt ꝓbatur. S.e.l. . 5. interd. in fi. .et de le i.
l. licet. et no.qdð licet legata relicta a pupillo inſtituto berede nõ
augeant᷑ ꝓpter partem ſuccedentis pupillariter vt dixi. tamẽ au

lʒ ĩ ſpecie ð. vt. Se. de le.ij.l: cũ pr.iĩ pᷣn. ſm.y.

doe Rraus Eemaſiri ites vncic etſcſfur ſanis ns eſt exbauſt?

parte quadrãti eos iputan dʒ:q;
ꝓea ptenõmoꝛtisca capere:ſed
hereditario iure eos hrẽ itelligi⸗
tur:q; rõne placuit legata que le⸗

gatari nõ capiũt cuʒ apud here

des ſubſederint hereditarioiure
apð eos remãere itelligi.et iõq;

dranti iputãda:nec qcq; itereſle

vtrũ ſtatim ab initio legatũ nõ ſit

an qö legatũ eſt remanſeritꝰ.

W1Ilſingulis here ¶ Dẽ.

ecdhbꝰrõeʒ legis fal. cõponẽ
dã eẽ nõ dubitat᷑:et ideo ſi ticio⸗
ſeio heredibꝰiſtitutiſ ſemis here

ditatis ticii exhauſtꝰ ẽ.ſeio auteʒ

quadrãs totoꝛum bõꝛuz relictꝰ

ſit: cõpetit ticio bñficiũ legisfal.
ͤ¶G ogd ſialtemtro I. Dé.

eox deficiente et alter hĩs
Ntiterit:vtrũ ꝑinderõ legis

ſolꝰ hr̃s iſtitutꝰ eſſet.an ſinglaꝝ
poꝛtionũ ſepati cãe ſpectade ſũt
et placet ſi eꝰ ꝑs legatis echau⸗

ſta ſi:qbĩs exutenit adiuuan le⸗
gatarios ꝑ deſiciẽtẽ ꝑtẽ:qꝛ eanõ

eſt legatis onerataꝰ.qꝛ et legata

que apð hr̃deʒ remanent efficiũt

vtcetenis legatanis aut nihil aut
minꝰdetrabat᷑ .ſi vo defecta ꝑs

fuerit exhauſta pinde in ea ponẽ

dã roeʒ legis fal.atqʒ ſiad eũ ipʒ

duplicbꝰteſtamtisſi⸗
ue de primonio qramꝰea
ola ſubſtana ſpectat᷑. quã pr̃ cuʒ

moꝛeret hũent: nec ad re ptinet
ſipꝰ moꝛtẽ pris fili vlacqſierit
aliqd vel diminuent ſiue de lega

gentur ea que a ſubſtituto in pupillari ſubſtiturone ſunt relicta.
in hoc ei differt coberes ab extraneo. vt. S. de vul. ſubſti. l. cob e⸗

redi. S. coberes. et. ð. e.l. in rõne. S. fi. A,3o.
l Peſecta uerit. in trebellianica quarta eſſe videt᷑.vt.C. ad tre
l. non iuſtam. in fi. vel ibi non poterat retin ere ſic vt nec inſti
tuta. quia fuerar coacta. et facit. S. e. l.i.S. ſi cob eredis.cet. l.in ra

bel.

tione 5. penul. et.l.ſi pupillus. . f.

ptinereta q defecta ſuent de

2

—

11N.0———

Ad legen lalcldiaz

tatum. vt inſti.de pu.ſub.S.igit.et.S.de vul.ſub.l.pfis et filij.
m ¶ De patrimonio.ſcʒ ꝓpter es alienũ ſoluendum:imo ꝓpter legata

tis qᷓramꝰ rãea q ĩ pꝛimis q; eaq

in ſcdis tab · relicta ſũt in vnũ ↄtni
buunt᷑ tãq;ʒ ſi ⁊ ea qa filii hrde re
liqſſz teſtatoꝛ a ſuo hr̃de ſub alia
ↄditõe legaſſet. Sem
Jis ꝗqqdringenta i prfimo
Mnü hebat filio ĩpubere her⸗
de iſtituto.cc.legauernit eiq; ticiũ
⁊ ſeiũ hĩdes ſubſtimuerit ⁊ a ticio
c.legauent:videamꝰ qdiuris ſit

ſinẽ dũ ſoluns legatis pupillꝰ de

ceſſerit. etobidea legata vtiiq;

deberet ſolꝰ heresticꝰ vtet lege
fal. cũem̃.cc.ex hrditate pupilli

ad eũ ptineãt.cc.legatoꝝ noie dꝰ
ad eũ ꝑtineãt.cc.legatoꝝ J3 marind altad poſteat

c. ex.cc.q pupillꝰ debebat. ?.c. q
ipᷣe dare iuſſus eſt:itaq; exutraqʒ
ona vo ſeiilex fal.nõitemienit cũ
ad eũ ex hr̃ditate pupilli.cc.perti

neãt:⁊ debeat legatoꝝ noie.c.ex

cc.q a pupillo relicta ſũt.qð ſipu

pillꝰ ſoluat legata debẽt curaretu

toꝛes pupilliut caueat legatani.
Queda legata diuiſiõey nõrecipi
unt.ut ecce legatũ uie itineris: gP2 ab eo fu erüt relicta. ſed
dic ꝙ detrahitur quod
vltra q;titatem bonoꝛũ
eſt. vt. S. e. l. in q; titate.
tar 4 e e ee .,fi. et ſic cum. cc. tantuz
tũ:neq; eiaut ullũ balneũ:aut ul⸗
lũtheatrũ:aut ſtadiũ?feciſſe ĩtelli

ctuſue.ad nullũ eiĩ eares/ꝓ ptepᷣt

ptinere.ſj⁊ ſiopꝰmũicipibꝰhrs

facer iuſſuscẽ:ĩdiuiduũuidꝛ lega

. .

git.ꝗqeĩ ꝓpꝛiã fonnã qexↄſũma

tõe ↄtigent:nõdedenit quoꝝoiu;
legatoꝝnoieet ſiples hrdes ſint

ſingli inſolidũ tenent. hec itaqʒ
legata que diuiduitatẽ nõ recip-
unt tota ad legatanũ ꝑtinẽt:ſj pᷣt

hĩdihocremedio ſuccumiut eſti
matõe factalegan denũcier lega⸗

in pꝛin. et. l. iij. F. fl. et. S. de ſerui. l. vie.

2

Foꝛma ſo. deno ope,nun.l ſipulano. &opus. et de vab ſg..

S titate qrta deducta hẽbit.l.ĩ p⸗

†

i ð
y¶ Stadiũ.expone vt inſti.dere.di.S.vniuerſitaff.
5
e

que nõ ſoluũtur nuii pꝛi
us detracto ere aliẽo ex
bonis que heres habue⸗
it tẽpoꝛe moꝛtis teſtato

ris.ſi vero ad legata nõ
habetur reſpectus.ſʒ ad

es alienũ tantum illud
ex bonis vndecunq; et

gqñcũq; ſoluit᷑ a filio be⸗

rede exiſtente ſuo patri.
Fſm Jo. ſed ad pꝛimam

poſitionẽ poteit induci

inſti. de h ere. ꝗᷓ. et dif. S. i

n ( Acquiſientt. ſic. S. e.l.

pater. S. fi. accur.

0 Queramus. babeat
locũ fal.vł nõ etiãà iunc

tps moꝛtis inſpicit ↄſt
derata ;titate bonoꝛũ
ꝗq erat tpe moꝛtis pr̃is
et ↄſideratis legatiſ pa
terni et pupillans teſta⸗

vita pupilli ſunt aucta
vel minuta tollit vel in⸗
ducit fal.vt bic.et.S.e.l.

in roe. S. qd vulgo. ⁊ fa.

o⸗

p Legaſi.qᷓ caſu fit cõ

Reakhaaſe
mibutio. vt. S. e. l. in roe,

agueſitũ.in fi.S.

is q viriq; ſub

ſtituti.
Solus incipit rñder

ipſe ⁊c.ſed certe ĩmo.cc.

5 =W dixit

hoabebat de hereditate

pupilli qð vltra graua

tur ꝓ nihilo. ſʒ 1 de hoc

detrabit fal. vt hic dicit

vV ¶VUt caueat legatarij
ſcʒ reddere qᷓ;to plꝰ ac⸗
cipiunt qᷓ; eis liceat per
fal. que ſtipulatio lʒ pu
pillo non cõ mittatur ta

men ſubſtituto cõmittit
vt et. Z. e. l. is cui.⁊ facit
ſ. eo.l.rep eritur. et.j.ti.i.

l. i.in pn. et. S. e.l.in rõne

F. quod vulgo.et. 3. de
Ppuue.cre.l. ſi paterfa.

2 uedam. indiuiduum. ad boc.. de ver. oblil. ſtipulauiones nõ di.

Ricia. §. perfeciſſe. ſed argu. contra. S. de au.et argen. lega.l.et ſi non

ſit. . quid ergo.

2 Kenent. vt. S. fa. her. l.heredes. S.ane.
¶ Denũciet.et ſic ſoluit totũ ꝓteſtãdo de eſtimatõne.et fa.S.e.l.i.S.ſt
vſuſfructꝰ.et.S.ſʒ oꝑis.et.S.e.l.lineã.in fi.et de le.ij.l.qͥ filiꝰ.in pᷣn.ĩmo
ct qñq; idiuiduũ ꝓpt᷑ idiuiduũ eſtimafvt.S.e.l.ſi mbi fundus.

9

—

duplicibus. boc eſt in quo inſtitutio et pupillanis ſubſtitutio
aue videntur duo teſtamenta. vt. SZ. de inofft teſta.l. papi. S. ſed
nec impuberis.vel quod verius eſt vnum eſt teſtamentũ duarũ beredi⸗/

S. de vſufr. l. v.

r. Z. S. de le.i.ſi creditoꝛi.in d i. .
b ¶ Parate eſſent. boc expone.vt. S.de le.iij.l.boclegatũ..liſe.

.ſed dic vt ibi.

¶ Erxpſſum eſt. bociõ qꝛ in eis tenuit donatio vſq; ad res doj ad ſuſtẽ

tãdũ mlierẽ tenuit.dico
ne poſſit reuocani.vt nõ
poſſit peti ð dona.inter
vi. ⁊ vx.l.ex annuo. ⁊.l.
ſi id qð.S.fi.⁊.l.ſi ſtipła
ta.ſecꝰ in alijs d onatio
nibꝰ que ipſo iure nulle
ſũt.vt. C.e.l.idõatõibꝰ
Verebatur. duos

ſ.qñ debitoꝛi liberatio:
⁊ idẽ debitũ alij Scoo
qñ ſoli ðbitoꝛi liberatio
relinquit᷑.
e Reſici.i.colligi.vł hr̃i
ex noĩe hereditario. cuʒ
nihil aliud ſttĩ hr̃ditate
ſ( Alæeditio.⁊ facit.ẽ.e.l
in qᷓntitate.S.magna.

geDebitoꝛi. ſoli vt. j. pʒ
Bae eſt. ſic. Seo.l.

ſi qͥs reũ.S.huic.ſed ar.

Z.S.de reli.⁊ ſum. fu.l.ſt
ꝓbata. .fi.
i ¶ Simoꝛs. ſ. ti. legati.
bic donatõnes cã moꝛi
¶ Benſiſſe. redijt ad le
Kgata.
¶ Soli.qꝛ ſecus ſt vtri⸗
q; reo debẽdi liberatõ ẽ
relicta.aʒ o.⁊ alter eſt ſol
uẽdo ⁊ ałternõ.vt.j.eo.
l. colligitur.
a ¶ Kien. als feni. ⁊ ita i
libꝛo domini. accur.

b dẽq; erit. redijt ad

donationẽ. ⁊ dic idẽ qð

l. nam in H differt a le
gato qð ab berede dat
vt in ſti. de leg. .i.
d In pendenti.ſic. ð. ð
dona.inter vi.⁊ vx.l.cũ
hic ſtat?ꝰ.S.ſinaũt.⁊ dic
acceptilationẽ.ſ.moꝛtiſ
câ faci.
e ¶ Gnueniãt.⁊ nibil am
plius. f Bacterea.
ſ. vltra qᷓdꝛingenta.
g KRefundere. occaſiõe
fal. b ¶ ¶Qñ igik. redi
re vult ad pꝛimũ caſum
legis.
i ¶ Ocbitoꝛ. ſ. inſolidum
k ¶ Ex refecto.i.ex eo qð
põt babere ex nomie.qð

r.

ſtatim aperit ſic fiet ⁊c̃.

es ptes. nec capð
libꝛi nec lex nec. .

Aocbuanarcnet,
e

tario: ut pteʒ eſtiatiõis inferatſi nõ
iferat utatur aduerſuseum ercep
tõe dolimali. Denm

Juſuſſiuaꝰ legatꝰ uenit iĩ
cõputationeʒ legis fal.naʒ

Æα caſus pnapelitr Diliiſionẽ recipit adeo: ur ſiduob⸗
ponit.lʒ m̃ſa ſint plura

legatꝰ fuerit ipſo iuread ſinglos
ptes ptineant. Dos legata extra
rõnem legis fal.eſt.ſ.q; ſuã rem

mulier reciꝑevr:ſedꝛ de hisquo

qʒ rebꝰ que mlieriscã empte pa⸗
rate eẽntꝰ:uthe quoq; extramo⸗
dũ legis eſſent noiatim ipa ſfal.le
ge expſſum eſt. MWlpianꝰ.
WMerebat̃ cũ is ꝗqſolũino
mie qdningẽta in bõis ha⸗
bebat ipſidebitoꝛi liberatõeʒ ſeio
aũt.cccc.legauerit:ſi debitoꝛ lſol⸗
uẽdonõ ſit:nel.c.facere poſſitq̃n
tũ qſq; hẽat itementu legis fal.di
cebã legẽ fal.ex eo qdð refici exhĩ
ditate pt qᷓrtã heredi mibuere:re⸗
ſiduũ ochteziter legatarios di⸗
ſtnbuere:qre cũ nomẽ minꝰſoluẽ
do eſt in hrditate eiꝰ qð exigi pᷣt:

ꝓrata ſit diſtributio: reſidui ven

ditio facienda eſt:ut id demuʒ in

aliũ legatanũ.⁊ de boc nibil dabitur.

J vſuſſuctus. ctinuak ſupioꝛi. ⁊ facit. S. eli. F. ſlvſuſftuctꝰ. er o ¶Repꝛeſentati. accipiat ? diuidat inter beredẽ t inter dictum
Dos. fal.eſt boc.dic vt.ð.e.l.cũ dotẽ.ſʒ ”l “S

☛N 02 geditoꝛ. adite bereditaſ imo moꝛi. vt. ö. ð pecu.l. eo e.
9.ſi creditoꝛ.q̃ eſt ð. Sol.ibi tꝑe moꝛtis ⁊ adite berchrenf

idẽè eſt.qꝛ filius erat beres qͥ pꝛotinus moꝛtuo teſtatoꝛe eſt beres

ptilationẽ in pendẽti foꝛe. ytſig

dez moꝛtis tpe quadriĩgenta tota
iueniant᷑ in trecentis ualet acce⸗
ptilatio.ſiuero pᷣterea aliqd inue

niat᷑:qð quadrateʒ ſuppleat hr̃di

in quadrigenta acceptilatio pꝛofi
ciet.qð ſidebitoꝛ iſte quadrĩgen
toꝛũ dũtaxat.c.facere põt:q; ſibi

ſoluendo eſt ncce hẽbit.c.refũde⸗

res. Cũigit᷑ debitoꝛſibi ſoluen⸗

vt inſti. ð bere.qᷓ.
⁊ dif. .. ſui. bic eſt
extraneus heres

ſm bul.vł m io.

ibi eadẽ ꝗᷓntitas
fuit tpe moꝛi vel
aditionis.ł tertõ
idẽ tẽpus ĩſpicit᷑
qð plus ꝓficit le

gatarijs.i.quod
plus eſt in pecu/

lio vel moꝛijł adi
tionis tpe. vt. S.
cC.l.cũ qu0o.
Eperit. ca⸗

us ſpälis

do ſit euenietut ſihrde aliquo in-⸗ Inca . ve enectl.

ſtitutoipſi debitoꝛi liberatio ⁊ alij

quadringenta legata ſint ſi ꝗdem
ſoluendo ſit debitoꝛ. cl. ex trecen⸗
tis retineat:alia.ol.legatanio pᷣſtẽ
turheres.c.habeat.ſinuero.c.tã
tũ facere poſſitheredi exrefeco
qna ſemanda eſt ſic fiet ut.c.que
pſtan pñnti quatuoꝛ ꝑtes diuidaãt
Resptes ferant legatarij

ſoluchdonõ eſt: ſeas ꝗnquagita
ↄpenſet de reſiduis.cl.que exigi
no pñt uẽditio fiet noĩs.idq; qua
ſi ſolü inbonis fuerit re pſentat
qð ſinihil facer̃ debitoꝛ pt eque ĩ
cl.accepto liberanduselt:de reſi⸗

hereditate oↄputet᷑ qnti nomẽ di⸗
rahi pt.¶Ded cũ debitoꝛi libe⸗
ratio relinꝗtur ipſe ſibi ſoluendo
pr ⁊ qðᷣ ad ſe attinet diuesẽꝰ:ꝗp
pe ſi ei moꝛtis cãꝗ acceptõ ferat id
qð dʒqdningenta cepiſſe uidebit
lʒ nihil facere poſſit.ſenſiſſe.n.li
berationẽ plenã vr q;uis nihil fa⸗

cere poſſit ſi ſoli ei liberatio reli⸗

—

ctaeſt:⁊ ideofalcidia iterueni
ccc.acceptoilli fieri dñt.reſidua
c.durabũt ĩobligatiõe.⁊ ſiqdẽ fa
cere poſſe ceꝑit exigent᷑ abeodũ⸗
taxatvſq; ad.c.idẽq; erit dicẽdũ
⁊ ſi moꝛns cã acceptoei q̃drigen⸗

taferant᷑:vñ eleganter dicit᷑ acce⸗

eſt bic. ſz eſt ps legis ſupioꝛis: ſʒ ideo ſic fuit reſecata:qꝛ ꝑ partes ſic fu
itliber iuent.dic g mes ptes deductis.c.ſ.lxxv. ⁊ dic legatarij.i.legata
rijs. vt. S. poſuit ſtatim pate. “
m O openſet. ⁊ ſicbʒ totũ ſuũ legatũ ⁊ alius nõ.ſʒ boc bfe eſt q̃ſt non
babere:nec eſt nociuũ alij. n In bonis. i ex dicta penditione noĩs.

duouenditõneʒ nois facienda ne
ratius ait:qð ⁊ nos ꝓbamus.
creditoꝛ fiij Mlpia.
4

tui heredeʒ te iſtitucnit:⁊ le
al. rõnez ponas.peculij quã⸗
ntasque adite hrditatis tpe nuiiſ-
ſet in quadrantex tibi iputabitur.
Epitur calus quoheres a
Ngeie pt:quauis teſtatoꝛ a⸗
gerenõ potuenit ueluti ſi tutoꝛ cũ
ſolueretlegata nõĩterpoſuenit ſti
pulationeʒ quãto plusq; ꝑlegeʒ
fal.capi licucrit ſolutũ fuent red-
dipupilleοqdem noie tutdlenõ
aget :ſj hrdi eius hoc quoq; no⸗
mie tutoꝛ obligatus erit.

* 1 ꝛ20 ea pte.ſ. p tnib ptib ſue inſtitutionis. us
9 (Integra. nõ dubitabat qͥ qrtã ptem pᷣlegatoꝝ retinere poſſit

hers.xxy.habeat debitoꝛg

3
piat.ſi ei fi⸗
lius a cobr̃de do

tis ꝑ teʒ ꝑcepiſſet

ſi ꝑipꝛu.S.nõ mi
rũ.ſed regłr cont
vt. j. de reg. iur.l.
heredem.

r ¶ Zeſtatoꝛ.i. pe
tipulatõnẽ

banc.ſ. quanto.
t ¶ Licuent. lega⸗

u ¶ Mon aget. cũ

eo viuo fal.ñ ba

beat locũ.alion

2⁊ ipſe agit. vt. ſ.
nemoꝛtiſ tpe fal.

detrabit. Rñ. ſic

lit. vt qꝛ cõditio⸗

nał debiti ab be⸗
reditate extitit cõ

dino. vt.ð.e.l. in
ntitate.S. mag.
2. F. ſed 1 legata.
dos pci⸗

iplo iure liberat?
eſſet coheres. aʒ.

⁊ facit.C. fa.ber.

l. ij. 7.5. fa. ber. l.
fi filia. S.i. ⁊.l.ſt

mant?. ⁊ de iure

do. l. ſi is. F. i. ⁊
AIcia tertia
i.qtuoꝛ vn⸗
cijs ⁊ dereſiduo
alios. ałs ticius

baberet totuʒ. vt

5. ö bere iſti. .i. 5

ſtex ſundo totuʒ
3 4 Quarta pte. qᷓ

duodecima to
ſtius.⸗

ſed quent vrrũ integra poſſit retinere pꝛelegata.ad5so. 3 .
1Scaeborn qꝛ in rogãdo babuit mẽtionẽ brdita ſecꝰ aũt

ixiſſet poꝛtionẽ tuã nõ babita mentione bẽditans.qꝛ eti fůc

ſlese
lega⸗
oppe
pett
mniſt.
naza
lu t
leti
uo
jait.
140
icve
nnqi
dipun
ſabe

bʒit
ſo⸗
hin
18
iatt
lo
ig⸗
tia
gel
co.

4„

rn

beale⸗ L
geietne

oecder

nlödr
ſein
Enens hen

hulgtsn .

igiin
Penoff

ons inG,

ſpus ſoif
spfetl
sngot
Gin ſent
Anagir
ſshentz
o.
Wrta

is pils
5deelick .
pnſoi.
ngr ne
dengiel.

en.

amige

Dtpelud

lbenn

vofiih⸗
Nialiooq
gtt nti
i. ſnd
ſppefal⸗

Ri,‚ſe.

ſicgtal

cödtag
Nde
einch

te nnc⸗

dtlegn.
doenaH
Rui

obiten⸗

6eot
Gelbo?

ohens .

ſnbe.
erd
1den e
6G
in

Zutm
gon

Nſtio
lstins

l t

ſtili.

uen lan

onagt

v.

pblega ta reſtituerent᷑. vt. j. ad trebel. l. marcellus. 5. qdam. ſt mö p̃ᷣ
legauit ante? poſtea ro gauit:q̃ dic vt.C. de fideicõ.l.cũ virũ.ſed

opponit᷑ etiã ſi babuit mentionẽ beredita vt in nr̃o caſu nõ reri/⸗
net totã. ſed br̃ditania cadit in fideicõ.vt.jſ.ad trebel.l.in ſideicõ
miſſaria.S.fi.q eſt ð. So.ſatis cadit in fideicõ.ſi cõputat in q̃r⸗

taʒz qð facit in to⸗
tũ qñ ð volunta/⸗
tẽ teſtator retinet
quartũ. vt h̊ ſub⸗
a ¶ Duogecimaʒ
i.quartã eius ꝑpi
in q inſtitutꝰ ẽ vt
dixunꝰ in caſu. C.
fa. her. l. filium.
b rcier ana,
5 ꝛvncias quaſ
bʒ iure beredita⸗
rio. vt. j. e. l. in q̃r/⸗
ta.i.fKũ.
c¶¶ Falcidie.i. qᷣr⸗
Ig trebel. de ea eĩ
loquit᷑ im io. ac.
de Loͤtra ſenten⸗
tia qð eſt eoipſo
dõ nihil diart in⸗
de teſtatix.vt.C¶
co. .tii.
nduceret. id

L 4
eſt quarta retinẽt᷑

Vi funduzʒ
ocũ nõ hʒ
ĩmo tõtꝰ vr ĩ lega

to. ⁊ ſic falcidia
locũ hʒ. vt. j. e. l.
quarta.in fi.l.q̃ ẽ

3.So. ſubtilr in

ter emptionẽ ⁊ cõ

ditionẽ: diſtigue

vt in venditione
dicas nõ fundũ
vẽditũ eẽ reliciũ.
iõq; nec fundus
venit ĩ ↄputatio
ne. ſed id ſolũ qð
minus iuſto ven
diderit:at in ſcðᷣo
caſu totũ funduʒ

vendicat. als cõ

putat. qꝛ totꝰ le⸗
gatus eſt. nec enĩ
qð ꝓ conditione
dat᷑ fit cõputatõ
qꝛ nõ accipit᷑ iure
bereditario.vł ei
a quo accipit cõ/⸗

putat. ſed nõ alij

vt. 3Z. e. l. neſenniꝰ
vel oĩbꝰ cõputat
cũ iccirco b teſta/⸗
toꝛ brĩdi pᷣſtari vo

luit:vt omĩi bꝰſoli

da legata pᷣſtarʒ
pvt. BZ. e. l. qð ante

1 . Idos ſocerodata I Dez
- eſt: ſolꝰnlius herespfi ex
titiſſet:⁊ dotẽ cõfeſtiin cõputatõ

nẽhrditatis ⁊ fal.rõneʒ in ere alie
no deducet.aliter enividebit᷑ vxo
rẽ idotatã hr̃e:qð ſi filiꝰ extraneũ
coheredẽ hẽat ipſe ꝗdeʒ ſꝑ ꝓ q̃ᷓ
pte pri heres eni dotẽ in ere alie⸗
nodeducet:⁊ cohereseiꝰ anteq;
dos a filiopercipiatur. ¶ Dem
Acia teſtõ ſuo ticiũfreʒ ſuũ
RKex pte tertia heredẽ iſtitu⸗
it:fideiqʒ eiꝰ cõmiſit vt heredita⸗
tẽ retẽta quarnta ꝑte ſcdᷣe⁊ ꝓcule
reſtituat.eadẽ fratriqdã pᷣdia pᷣle
gauerat:qro anticiꝰ eaqᷓ pᷣlegata
ſũt etiã ꝓ ea ꝑte hereditatis quã
rogatꝰ ẽ ut reſtitueret:an itegra
retinere dẽat.iñdi ticiũ legata ite
gra retinere debere: ſed in parteʒ
quartã iputariopoꝛtere duodeci⸗

mã ptẽ pdioꝛũ:ſ ſi nõ eſſet adie⸗

aũ:vt ꝑsquarta deduceret᷑:totũ
triẽtẽꝰ pdioꝛũ legifalcidie iputa⸗
n opoꝛtere:qm cõtra ſniam mñi⸗
familias lex falcidia induceret᷑.

bonis cẽtuʒ relinquebat:ſi
hr̃deʒ ſuũ dãnauerit vt eũ.l.ticio
venderet:nõ eſt eſtimandũ apliꝰ
q;ʒ.l.legaſſe.iõq;lex falcidia locũ
nõhʒ. Itẽ ſiis ꝗ duosfundosin
bonis cẽtũ haberet:ſime ⁊ ticiuʒ
heredesinſtituiſſet ⁊ danaſſet me
utticio fundũ coꝛnelianũ.l.vẽde⸗
rẽ ⁊ cõtra ticiũ dãnaſſetut funduʒ
mihi ſeianũ.l. venderet:nõ ani⸗
aduerto quèadmocdũ lex falcidia
habere locũpoſſit.cũ vterq; he⸗
redũ vniꝰ fundi ꝑtẽ dimidiã her
ditarioiure habiturꝰ ſit in qᷓ pars

NHiſundũ ſolũ in ¶ dem
h

Jo. ⁊ m boc cõcoꝛ. S.e.l.in rõne. S. vendere.⁊.F.tã ⁊ ſi.⁊.l.ſi fun

dus le.⁊.l.ſi dignũ.

Itẽ ſi is. centũ.ſ.ſingłos tanti p ꝛecij.

b Aumgnagmrat valebat in ea hereditaria. ſua ergo dimi ⸗/
1

a iure hereditario rem anet ſibi in eodẽ fundo.vt.j. dicet.

i Amius. non aperit uius. ſed ſtatim dicit.

R ereditatis.ſ.partis ſue.vel ita in qua pars dimidia beredi⸗

tatis eſt.i.quarta.

1 Seiani fundi quẽ emit.

mHereditario. alias elt hereditario, ⁊ ałs eſt bereditani. ſub/

au. Taliam partem iure emptionis.·

Ad legem falcidiaʒ

n Ketinet. ⁊ aliam iure emptionis conſequitur.
o Gi quis.facit. C. eo.l.imponenda.in pꝛin..l.irritum.
p ¶ Di tu fuenis.ſ.pure ac dimidia que ſuꝑerat.⁊ ſic in dodrante.
a Date ſunt. l. ſimpliciter non expꝛimendo a puris inſtitutionibus vł

dimidia hereditatis eſt.nã certe
ꝗq damnatꝰeſt fundũ coꝛnelianuʒ
uendere ſeianifundiptes hr̃dita
rio iure habet.itẽ ꝗq dãnatus eſt
ſeianũ fundũuendere ꝑtẽ coꝛne-
liani füdihereditarioiure retinʒ
Si ꝗsꝰ heredẽ inſtitueni eũ cui
rogatꝰſuerat poſtmoꝛtẽ ſuã.c.re⸗
ſtituere.c.in rẽne legis fal.dedu
cere debet: qꝛ ſi aliꝰ ꝗlibet heres
extitiſ:hec.c.inere alieno pone⸗

reni Si tu expte qrta:ticꝰ exp

te quarta hrdes ſcnpti fueritis:
deinde tuex ptedimidia hercsi⸗
ſtitutꝰfueris ſub cõditõne:⁊ lega
ta.itẽ libertates date fuerint pẽ⸗
dente cõditioneꝰ libertates cõpe⸗
tent:legata tota pᷣſtabũt᷑: qꝛ ſiue
cõditio extitent te herede exiſten
teutraq; ualẽt:ſiue ↄditio defece

9 . — d.
rit:tu ⁊ ticꝰheredes eritisꝰ: ð̊ le SRendadco plus dicom

gefal.ſi hoc qᷣrisan exiſtẽte cõdi
tione miſcet᷑ quadrãs tuꝰ ſemis
atq;ita/ ꝓ dodrante rõ ponẽdaẽ
cũ his ꝗbꝰ pureateherede lega⸗

tũeſt ridebimꝰmiſcen duaspar⸗

tes ¶ Qui filiũ ſuũ ipuberẽ ⁊ ti⸗

cuũ equis ptibus hr̃des iſtimerat

a filio totũ ſemiſſez legauerat:a ti

cio nihil:⁊ ticiũ filio ſpᷣſtitueratꝰ

qſitũ eſt cũticia ex inſtitutione ad
ubſtimtione hereserxtitiſſet quã⸗
tũ legatoꝛũ noie pᷣſtare deberet:?
placuit ſolida legata eũ pᷣſtare de

bere:nã cõfuſi duo ſemiſſes effice

rent vtcirca legẽ fal.totiꝰ aſſis ra
tio hẽret᷑.⁊ ſolida legata pꝛeſta⸗
rent᷑ ſedhocita uerũ eſt ſi filiꝰan⸗
teq; patriheres eritiſſet deceſſiſ
ſet ſi uero pꝛius heres patri fue⸗

ſolida pꝛeſtat legata.etiam ſi non babeat niſi

ditate. A,3.

ilet rndeerefliomorud e

conditionali nec quãtũ

a quolibet herede.
b ¶ Wengente.ſ.condi⸗

tione ſecunde inſtitutio/
nis.
¶Pꝛeſtabunt. de liber
tatibꝰ planũ c. ſʒ de le
gaß q̃ro quãtũ quilibet

ſoluet. Reſp on. aut ſpe⸗

cies b ereditana eſt reli⸗
cta.⁊ tunc a gent reiven
dicatione ad totam cõ⸗
tra vtrũq; cũ ambo he⸗
redes teneantur adijcẽ/
do:vt qͥlibet ſoluat quã
tum eũ competat ſolue
re.⁊ ſic ad incertam par
tem contra quẽlibet. vt
8.de rei ven.l.que de to⸗

ta. H. i. T idem li agatur

actione perſonali ex te⸗
ſtamento ad dictaʒ ſpe
ciem.ſi autem eſt quanti
tas:tũc quiubʒ in eo qð
eſt pure inſtitutus con⸗
uenitur:nec eo plus tene
tur aliquis.quia condi⸗
tione exiſtente vel delici
ente poſſit recuꝑare ab
glio. vt.j.de regu.iur.l.

ſtitutuʒ ſub conditione
poſſe cõueniri in medie-
tatem reſidui cũ etiã de/
ficiente conditione me/⸗
dietateʒ reſidui eſt habi
tume.

d ¶ Enitis. pꝛo vinilipoꝛ
tione medietate conditoõ
nali vtriq; accedente: et
ſic ſimiluer vtraq; va⸗
e¶¶ Duas partes. vt ſic

dodrans videatur tibi

relicius.7 facit. S̊. de ac

qui.heredi.l.ſi tu.⁊.S.e.
l. in rõe.S.pe.iĩ fi.illiꝰ. F.
AQui niuʒ legauerat
i. ꝑ legata exinaniuerat.
g/ Düubſtiruerat. vulga
r Kr pupillariter.

beres. vt. j. ſubicir.

bꝗꝓſMoꝛtuo. anteqᷓ eſ⸗
4

i Ex ſubſtitutione.ſcilʒ
vulgari. vt. ſ. patet.
kꝑꝓZotius aſſis. fuit eĩ
beres ſoli teſtatoꝛi.⁊ iõ
tres vncias de tota bere

1 . Solida.nõ pot eĩ deducerefalc. eius nomine qui nunqᷓ fuit beres et
3

cit. j. eo. S.fi.ſed contra. S. eo.l. qð ſi alterutro. in fi. nam bic fit contri/
butio. ibi non. ſed illa ſecundũ iſtam diſtinguitur. quia ſi fut pupilis
defecta diſtin guitur an veniat ſubſtitutꝰ ex vulgani ⁊ fit contributio.an

ex pupillari: ⁊ tunc non. vt.j. ꝓxi. ſi vero ⁊c.
m ¶Quã patii: ⁊ its patet qð fuit beres ex vulgari ſubſtitutione.

27

5 ij

4*

n M eres fuerit d eceſſit in pupillari etate. ⁊ ſic ſucceſſit pupillo exſubſti

tutione pupillari ſubſtitutus. o ꝗ ſ. legan
PEnbſenrartone vuleri velpupi ari. uiver ctiny maioꝛi

uibus.ſ.legatis.

r eliquerit. als eſt reliquerat ponere dʒ:⁊ tũc ſequit᷑ verſus eadẽ dicẽ
