datus nõ teneret ratione dantis nec ratione dati etiam ſi velit mi
les:neq; habet neceſſe ſe excuſare:ſed ipſo iure nõ tenet datio.vt
inſti. e. .idẽ ⁊ in milite.⁊ ira impꝛopꝛie hic dicit ex cã.vt ⁊ alias

inſti. e.S. penult.

.

ab his.l. libertus.⁊. C.e.l.libertos.

¶ Mauac; ablatũ.põt enĩ pꝛoponere excuſationẽſiquam bʒ
g5 alij nõ Iʒ. vt. S.e.l.libertũ.in fi.⁊ facit.ẽ.detuto.⁊ cu.da.

b Eere. hoc ideo dicit ꝑꝑ ea que no..de in ius vo.l.is quoq;ʒ.

☚

Erxcepto.itẽ ad ſucceſſionẽ yenit ⁊ etiã cõtra tab.petit. ut.j.de

cxvij. De excuſationibꝰ ⁊ tpibꝰ ea·
l. amiciſſimos.ij.rñ.⁊ ſic no. detanq;ᷓ qð dixi.ẽ. de adop.l.ſi pat᷑. S.qui
duos. ⁊ fa. S.qͥ pe.tu.l.fi.S. ſfÿ. Mm ¶Zutoꝛẽ. ad tps. bic ad tps. ſed i.l.
ſe. ĩpp etum.vñ bhic non excuſat᷑:ſed curatoꝛ dat᷑:ibi excuſat᷑ ⁊ datur aliꝰ
tutoꝛ a iudice. vt. S. de te.tu.l.ſi quis ſub con.S.i. .
Lane. tutoꝛ. iq cõſtitutꝰ.i. qui ia erat creatꝰ tutoꝛ anteqᷓ; daret in exi⸗

bo.lib.l.qui er cã fideicõ.⁊.C. de bo.poſ. tab.li..i.
Xcuſare per libellos.i.per ſnĩam inter abſentes lata.vt.ſ.de
– iudi.de vnoquoq;.vel i.periudices delegatos.⁊ ia hic
cauſa d elegari nõ põt ſic ponit᷑ de offi pꝛocon.l.nec quicqᷓ. Si.

vel dic. i. per pꝛocuratoꝛes.⁊ tũc eſt ſic. C. de bis qui ve.eta.im.

l.ij. .ſ ð a c. be

iudicẽ. ⁊ ᷑ᷣm hoc

Enſoꝛes. ak
eanſes bi
m

Egatariꝰ ſꝗ rogatꝰ ẽ alij

Ntoꝛ põt ſe excuſare ſi ĩppe⸗

ret ¶¶ Cũoꝛiundus cx ꝓuincia

tutelã admiſtrabat deceſſit:vbiꝰ

liuʒ. vel poſſet intelligi ĩ

el ungan, Enſoꝛes fiumẽtarios ha receperũt iĩ ↄſiliũ pꝛicipũ aſſum/ elio aiſtes daty eſtu /
ira aut. 5. geſſiſſe bere ius excuſatiõis appa- ptos optimi maximiqʒ pꝛincipes oc Dar ſit ſin exilium.
yel dic nõ per li⸗ ²ar diuon marci et niiↄſiituere excuſandos : qm cer P Saclt i faclle iaa
benumed welper ↄmodi qð reſcripſerunt pꝛefecto calatꝰ eoꝝagerent:⁊ honoꝛ dela⸗ berco tatorech domere⸗
pꝛocuratoꝛes ad gAnnone. rous. tus finẽ certi tꝑisac locinõ habe manſit de ſuſpecto accu

ſare:dicit qð nõ.tum qꝛ

5. S. e. l. ſeire. , „ 1. 2 ignoꝛat eũ male gerere:
eee- öſegati reſtiuere ſin aluit ſe er rome domidilliũ habereteiuſdẽ cu m annpoͤtralioduin
bee cuſarea tutela:legatũpp fideicõ⸗ ratoꝛ decreto pᷣſidis ac ptoꝛis c⸗ gadee ri: doonit
udicè oferet Miſſariũ cõſequit: cui ſinilẽqde ſtitutꝰ: reꝝ admiſtratõeʒ vtrobi· p pꝛocuratoꝛc. vr . de
uibellũ ercuſatio falſo egit necobtinuitb. lpinia. q; ſuſcepit: placuit eũ duascura⸗ mtl.popinis erulieiß.
Wconnmnan. gt Vtoꝛ petitꝰ añ decreti die tionesadmiſtrarenõ viden: qd velited nee eend.
dare lbellu niſ Aialiqð pꝛiuilegiũ qritrecte videlʒ vniꝰ duo patrimõia nõ vl⸗ vel vt ver dicã nõ poͤt
pꝛobetqueibicõ petitioeziſtitutã ercluderenõpo derent᷑ /Qui pꝛiuilegio ſubni⸗ ienibec accuſario ſuſbe
nneond, terit Mue tutoꝛib' remuneran⸗ xruse fianstanationẽ ſuſcipenõ cui b hienare guta
no l. minon. vel dle'fidei cã teſtõ parẽis relinqgu cogit᷑ Matronꝰ ipuben liberto le rnfamtc ſed a de
poa dede tur poſt excuſationẽ ab herediby quoſder libertiſturoꝛeſ autcura ſendend i hanator
rem no porp ſpe extraneis ʒ retieriplacuit: qdnõ toꝛesteſtõ dedit: quãuis eos ido⸗ vr. de peu.linõ ſolum
cialez ſic. vt. ð. de Habebit locũ ĩ pſõa filij quẽ pater neos cẽ ↄſtat: mhilominꝰ inre pu S. Aii gre aſi 36
nelua Sini ſpubeni fratni coheredẽ ? tutoꝛe, blico potuer ercuſan nedecreto nm bare vcutorder
5. deadmi.tul.ſi dedit: cũ iudiciũ patris vt fili? nõ cõfiment. ulus. ponũt itutoꝛẽ vel ẽ ſoꝛ
Dgeeutede vt tutoꝛ ꝓmeruit¶ Zutoꝛem ad isꝗ trestutelaſadmiſtra ſere pt re
tem. §. . ſed an.õ tps exulare iuſſuz excuſarinõ oʒ bat duobꝰ pupillis diuerſiſimpubeniſ quã als pde
de ma. vin. lct. ſʒ p tps exilij curatoꝛ in locũipſiꝰ/decretis tutoꝛ datꝰ ẽꝗ potuit erx e rC. bcddmi fl,
Habſens. debetdan. Fine eus. eon⸗: azcdsci ſitie al Ariſperitos. exciu
Lane ſi in exiliũ datꝰ ſit tu- legaret:vnꝰ ex pupillis quoꝝianm ſandos.vt ⁊. C.eo.

l.fi.⁊.S.de mi.l.verũ.S.

ar b tuũ datꝰ ſit. faciliꝰ qt exul igno deſijt opetere ei excuſatio. ſtatim Va dzed Igedde
ciſtate ro. ſeus rantia q cõtutoꝛẽ ſuſpectũ facere tenuit eũ pꝛiꝰ decretũ qſi in loco r mn baberete. ne⸗
lare ſ in peouin non potuerit venia habebit. ternetuteleqᷓna ſubrogada: nam na ſnelicemia reredere
Nenentr don ipſoiuretutoꝛẽæ añquã exuſet᷑. nõ Reber r,C de de⸗
ree bge Mriſpenitos ꝗ tutela gere, Motuit ergo atutela ei qui nunc ansea a
curã metiendi: vł iſto perpetuo excuſato.

menſurandi frumentũ ꝓponunt᷑ enĩ quãdoq;ᷓ ad hoc vel pꝑe edi

8 Qum oꝛiundꝰ. ſ.pupillus. t4

Pꝛeſidis.ideo de vtroq;:qꝛ alter

litatis vel tpe expeditionis vel ſimili de cã.vt.S.de ↄpen.ob ne⸗
gociũ.⁊ dixi.S.e.l.ſʒ ⁊ repꝛobari.S.de philoſophis.in fi. .⁊ fa
cit ad hoc.S.eo.l.geom etre.i.rñ.⁊.C. e.l.exactoꝛes.
Egatarius.datꝰ in teſtamẽto tutoꝛ. g Rogatꝰ. ſed
1 Vl nõ eſſet ro gat reſtituere alij remaneret qpud pupillum.
vt. C. ð teg.l.pe.in fi. ſed in eo qui dixit falſuʒ æ ſuccubuit datur
fiſco.vt. C. de his qͥ. vt indig.l.alia. h iec obtinuit.i.ſuccu
buit: ⁊ cõtrariã ſnĩiam repoꝛtauit.vt.S.de inoffi.teſt.l. papinia. S.
meminiſſe. ⁊.d.l.aliã.⁊ fa.S.de te.tu.l.qͥ tutelã.in pꝛin.⁊.j.l.ꝓx.
H. i. ⁊. j.ſi qͥs ali.te.pꝛo.lłi.S.ſi dñs.⁊.j.de bo.lib.l.in ſeruitute.S.
ſi quis.⁊.j.de cõ.ta.l.iij.
toꝛ.ante diẽ.i.añqᷓ; decerneret᷑ eẽt tutoꝛ:an vero cõpeteret
ei accuſatio vel nõ.aʒo.⁊ fa.S.de iur.o.iu.l.cũ qdã.⁊ de iudi.l.ſt
q̃s poſtqᷓ;. ſed ar. S.S.ſi qͥs cau.l.qͥ aũt.⁊.S.e.l.ſpadonẽ.S.ſi aũt.
Z.l.nõ tfn. S. v acare.⁊.j.ð mu.⁊ ho.l.bis oneribꝰ.S. auctis. ⁊.l.pᷣ
toꝛ. F. ſipꝰ. K ¶¶ Aue tutoꝛibꝰ.remunerãde.nõ ita ſi als relictu
rus erat nil expꝛeſſit ſe velle dare etiã ſitutelã nõ admiſtraret.vt.j
eo.l.neſenni.S.ſi.⁊.l.ſe.idẽ ſi nõ remãſit ꝑ eũ quominꝰ eẽt tutoꝛ.
vt.j. de le.ij.l. cũ filijs.S.varijs.⁊. C. de lega.l.armate.⁊.l.ſi lega
tar.⁊.S. l. ꝓxi.⁊.S.de te.tu.l.qui tutelã.⁊.ſ.de le.i.l.etiã.
¶Budiciũ puta inſtõnem de ſe factã in media bereditate, ſic.. e,

in alterius pꝛeſidatu nõ poſſet dare.vt no.S.eo.l.nõ ſoluʒ.S.⁊ qui teſta
mento.⁊ facit.sS.eo.l.pꝛopter.S.licʒ.
võ videri hoc ꝓdeſt ſcire ꝑꝑ id qdð babes.ẽ.eo.l.iij.S.amplius.
xõ viderent.ar.S.j.de teſt. mili.l.ſi certaꝝ.S.iulianꝰ.
vi Qui pꝛiuilegium.fratris.ſubaudi etiam ſic ĩ patre.vt.ſ. eodem.l.a⸗
miciſſimos.S.finali.⁊ facit: C. eodem.l.v oluntarie.ſecus in liberto. vt
.C. eod em.l.libertos. —
5 atronꝰ. excuſari.ſi quã baberet etcuſationẽ.⁊ facit.S. de teſta.tute.
quero. S.fi.⁊ de confir. tu.l.iij. HWM
20 ſfle d ecreto. quaſi dicat cum ventum fuerit ad decretum confirmatio
nis:ante nõ eſt opus excuſatione. vt. C. de teſt. tu. l.i. .S.e.l.caius. ⁊.:.
ſcire. S. hoc de his.⁊ no.hic:ꝙ ante confirmationẽ ſe excuſat.⁊ ſic intelli
ge dictã legem caius.
is ꝗͥ.duobꝰ pupillis.nõ cõe patrimoniuʒ b abentibꝰ: ⁊ ita erant
due tutele:alioquin eſſet vna.vt.j.e.l.in fi. —
ꝝAdmiſtrabat.i.añqᷓ; daret᷑ duobꝰ vltimis. a¶ Abi.i. poſtq;
b/Zenuit eũ.efficaciter.ita ꝙ excuſatio aliqua ꝑꝑ numeꝝ tnũ tutelaruʒ
ei nõ ſubuenit modo:lʒ in pꝛincipio ſubueniret excuſatio qꝛ tenuit decre
tum nominationis:lʒ nõ efficaciter: ⁊ hoc eſt qð ſubijcit. nam ipſo iure
⁊c.⁊ facit.j.e.l.cũ ex oꝛatione.
c Lutela.ſubaudi a.

Liber

de ¶ Quarto loco. pꝛius aũt erat in quito
e Mec me mouet.ad hec.vel ſᷣm Jo. a boc.

— r

f ¶ Adminiſtref.ſubaudi vel nõ:qꝛ ſemꝑ cõputaret᷑ in numero triuz tute
laꝝ cũ adhuc teneat᷑ red dere rationẽ:hic ergo lʒ admiſtrare nõ teneatur

tenetur tñ reddere rationẽ:

eſt ita: qꝛ finita erat pꝛĩa
⁊ abinde nõ ſuſtinet pe
riculũ ceſſationis.ſi aũt

nõ eſſet finita admiſtra,/

tio eſſet cõtra.
9 Ko pernet ſhoees
deraer.

b s is. qꝛ admi

iſtratio nõ ſit finita.
c ꝗ Emputandã. ad excu
ationẽé.

d ¶Igdẽ euenire. põt qð
e ¶Hereditatis.vt. z. de
te.tu.l. tutoꝛes.⁊.l.ſi ne/
mo.⁊.l.ſi hereditatis.in
pꝛin.⁊.l.tutoꝛ datꝰ.ĩ pꝛĩ.
⁊. l.ſi quis ſub condi.
f ¶Illa quoq;. ꝓp onit
7 a9liũ caſuʒ circa pᷣdic̃a

gDiximꝰ.ſ.duaꝝ tute
4

delatarum diuerſis
tempoꝛibꝰ.
bęTLertia ⁊ quanta. ali⸗
cui babẽti duas delata
eſt tertia ⁊ quarta.

1Deas⸗ ſit. qꝛ nõ excu⸗/
auit ſe intra tpa còſtitu

ta:⁊ ſic foꝛte iuſſus ẽ ad
miniſtrare.
K Juſſus.i, ex quo la/
pſum eſttp̃s excuſatõis

gꝛ in ea habebat excuſa

tionẽ quã pꝛoſequi po⸗

tuit. vt not.S. de admi.

1u..qd 5 er quo.

lAIllius. ſ. tertte.
m ¶ Ex quo dat? i. erx q̊

ſcit ſe datũ.vt.C.de ad/
mi.tu.l.⁊ ſi ſciſſes.i. nõ
expectatis quiquagĩta
dieb? cũ nullazʒ haberz

excuſationẽ. pleneno.

BS.de admi tu.l.i.in pꝛĩ.
2. l. ita aũt. S. fi. .l.ꝗᷓ iuſ
ſus 2. l. tu. vel cu. 1 ſic ñ
eſt H. C. e.l. quinꝗ ginta
n¶Eum.qͥdã nõ habẽt
hic. S. ſed habẽt ⁊ eũ ⁊c.
ſed meliꝰ eſt cũ.F.

o Quip upillũ. ⁊ ita ñ

habet niſi duss.

p ¶Keten. pꝛo certe vel

dixi a quarta excuſandũ
ſed certe ĩmo ⁊ a ſecũda
qũq;.vt bic ⁊. S.e.l.non
umn.⁊ quãdoqʒ nec a q̃r⸗

ta. vt. S. e.l. ſpadonẽ. F.

eſt aũt. ⁊ inſti. e. SF. item
tia onera.
q ¶ ¶rediderit. accipe vt
pꝛo plunbꝰcedat.

T.

ergo dʒz ↄputari in numero triũ tutelaꝝ:ſʒ nõ

quartoloco inuenit᷑ ercuſari:ſed
cñ nõ ſit excuſatꝰ neceſſario ſubeũ

dh; ẽonusilliꝰ quoqʒ tutele:nec
memouet qð dicat aligs hoc nõ
exigi an admiſtret᷑ ſ tutela. Hoc

eni eo ꝑtinet ne ſit finita admini
ſtratio.ceteꝝ ſi periculũ ſuſtineat
ceſſationisꝰ: piſto ei ĩputandaʒ q
q; eã tutelã¶ Idẽeuenirepõtſi
duobꝰ?teſtamẽtis cũ haberettres
tutelas tutoꝛ datꝰeſt:vbinõ aper

taꝝr tabulayꝝtp̃s inſpici debebit. ſi

querat᷑ que pꝛioꝛ delata ſit tutela
ſed adite hereditatis vel cõditio
nis exiſtẽtis Olla quoqʒ erit dif
ferentia tutelaꝝ:de quibꝰdiximꝰꝰ

ſi tertia ⁊ quara ſit delata: lic in
quarta pꝛius detentꝰ ſit: qð hu⸗
ius.i.quante ex quo iuſſus eſt ad
miniſtrare: illiꝰ tex quo datꝰ eſt

periculũ ſuſtinetEum qui pu
pillũ vonispatemis abſtinuerat
detinendũ in quarra tutela exiſtia
uiquaſi depoſita illa:ceteꝰ puta
rem recte facti pꝛetoꝛẽ: ſi etiam
vnã tutelã ſufficere credidenit ſi
taʒ diffuſa ? negocioſa ſit: vt pꝛo
pluribus cedat:neq; igit᷑ fratres
cõſoꝛtes pluriũ loco habẽdi ſunt
neq; nõ fratres ſi idẽ patrimoniũ
habent:⁊ ratio admiſtratõispani
ter reddẽda ſit:⁊ ex diuerſo fratx
diniſo patnmonioduetutele ſint.
Mõeni vt dixi numerꝰ pupilloꝝ
ſed difficultas rationũ cõficienda
rum ⁊ reddendaxꝝ cõſiderãda eſt
. IDem.

ſN Eſenniꝰappollinanis iulio
paulo ſalutẽ . mater flliu,ʒ

ſuũ pupillũ:vel quisaliꝰ extrane⸗
us extraneũ eque pupilluʒ ſcripſit
heredẽ ⁊ticio legatũ dedit: eidæ⸗
q; pupillo eũ tutoꝛẽ aſcnipſit:ticiꝰ

Mecq igitur. facit. j.l.tria.⁊.l.diximꝰ. S.fina.
Eſenniꝰ. paulo ſalutẽ. ⁊ queſtionẽ banc.

t ¶ Coͤfimat? i. dũ

eberet cõ ſirman. vel.i. cofirmand:qꝛ nõ valuit datio. vt.ſ. de cõ/
fir. tu.l.i. c. ij. ?, dete, tu. l. pater.

vDatꝰ.i.dandꝰ. ⁊ biccaſus ſol

uitur .in.l. ex bMiss x Rñ. qui ſubaudiille. rñ. ad ꝓrimũ

Nofirmatꝰ.i.cõfirmãdꝰ.⁊ facit ad banc.l.⁊ ſequẽtes que cõti
nuant cũ iſta.ð.de te.tu.l.qui tutelam.in pꝛin.⁊. C. de le.tu.l.ab
adminiſtratione.⁊.l.pe.⁊.j.de his qui.vt indi.l.v..amittere.⁊.S

cõfirmatꝰ excuſauit ſe atutela:qᷣ
ro an legatũ amittat:⁊ quidẽ ſiĩte
ſtamẽto tutor nõ ſit ſcniptꝰ:lega⸗
tũ tam̃ acceperit:datuſq; a pꝛeto
re tutoꝛ excuſet ſe:aneque repel⸗

lẽdꝰ ſitalegato:⁊ an aliqd interſit

ſi apatrevlemãcipato pupillotu
toꝛ datꝰ ſit vel pubenimatoꝛ.m.
ꝗnõ iure datꝰ ſit ł curatoꝛł tutoꝛ
apatre cõfirmatꝰ ? a ptoꝛe excuſa
tionis beneficio vtimaluit: repel⸗

lendꝰ ẽa legato:idqʒ ſceuoleno
ſtroplacuit. Mã ⁊= pꝛetoꝛ geũcõ

firmat tutoꝛẽ defuncti ſequit᷑ indi

ciumꝰ:idẽ in matristeſtamẽto di

cẽdũẽSimil eſt matni ꝗsextra

neus qui pupillij heredẽ inſtituit

eiq; cin tutoꝛe dado/pſpicere vo
luit:qles ſunt alumninoſtri. Re⸗
cte ergo placuit eũ qui recuſat id
onusqð teſtatoꝛ reliqt ab eo:qð
petit:qð idẽ dedit repelli debere.
Mõſempꝑ t exiſtimo eũquionꝰ
tutele recuſauit repellendualega
to:ſed ita demũ ſi legatũ ei ideoa⸗

ſcnptũ appareat qð eidẽ tutelã ſi
lioꝛũ iniunxit: nõ qð alioquin da⸗
turꝰ eſ etiã ſine tutela. Id appa

rerepotuit:ſipoſueris teſtõ lega⸗
tum aſcniptũ:codicillis vero poſt
ea factistutoꝛẽ datũ:in hoc enim
legato poteſt dici non ideoei reli

aum: qꝛ eu? tmtoꝛẽ eſſe voluenit

teſtatoꝛ.
Edhec nimiũ ſcnupuloſa
ſunt:necadmittenda niſi euiden⸗
ter pater expſſeritvelle ſe dare eti
am ſi tutela non adminiſtrauerit.
ſemꝑ eni legatũ aut antecedit aut

ſequit tutelã. I Dem
EXbisapparet non eẽ his

milẽ quẽpꝛetoꝛ mutoꝛẽ dederit

e.l. legatariꝰ.=.l.tutoꝛ. S.i.⁊.j.de le.ij.l.cũ filiꝰ.S.nõ iure.⁊ dele.

i.I. eriam.
5 ¶¶ Judiciũ. ⁊ iõ
qꝛ ſi ife defunctꝰ
perfecte dediſſe
videtuu.
¶ Idem matris
nũc rñ.ad pꝛimã
da Süͤnilornuͤe
ad ſecundam. nã
de matre ⁊ de ex⸗/
traneo depatre

u0 Dedit.i. reliqt

Vt. j.ti.i.l.i.in fine

a Quia eũ. boc
coꝛrigit.j.l.ꝓxia

que buic cõtinuua

X his.q̃ di
it in. l.neſen
nius.ibi.nã ⁊ pᷣ⸗
toꝛ ⁊ c.⁊ facit.S.ö
his qui.vt indig.
l.i. F. amittere.
c Pꝛetoꝛ. tm̃ nõ
deMã. nõ tener
3 iudiciũ nã c.

Aid aũt. nõ
uſauerit.
legatariꝰ dat? tu⸗

toꝛ a teſtatoꝛe.
f ¶ Ceteri.tutoꝛes
ſecum dati.
g Oihõ potuiſſet)
vt ⁊. C. de admi.
tu. l. ⁊.ſi ſciſſʒ. vñ
videbat᷑ nõ eſſe a
legato repellẽdꝰ
b Sed hoc. ſc
qð põt cõueniriĩ
ſubſidiũ nõ ẽ que
rendũ:vt.ſ.nõ ad
mittat᷑ ad legatũ
ĩmo ꝑdit vt ſubij
cit.
i. ndico ariif
ſcʒ legato relicto
ſibi in iudicio pa
tris.
Keſ Remouendus
ita male gerit at
remotus.
MMiciſſimoſ
id eſt patres
ſolẽt dare fideles
amicos tutoꝛes
filijs ſuis:⁊ etiaʒ

7. 2 1 Lede legata eis relin /
Ci poſſet vtiimunitate.hic enin/

quunt.
m ¶ Subſtetutuſ

in hereditate.

2 ¶¶ Suſcepiſſet : ſt excuſet ſe a tutela q, ſub ſtitutio euaneſcat.

o Repellendũ ſi excuſat ſe a turel. p Gᷓ

co qð e xcuſat ſe a tutela ac.

ubmouendum

Summonẽdũ. remouet a

£P
legato:ſed nõ a ſubſtitutione. yt . el turo⸗ petitꝰ. F. i.

— — —

—

— — — — —

q¶ ¶ Finirek. lc de vſuf l. ticeio. uc de dar petatur.
8 AUn poſſiti.ſe excuſare qꝛ tres baber s rome. vt in
in pꝛin. ⁊ eſt arg.l.iſta.qð lʒ pater nanciſcat᷑ legitimã tutelã impu
beris filij emãcipati.vt inſti.de legi.pa.tu.nõ idẽ ſit in cura.ar.ð
in autẽ. vt bi qui ob.S.i:colla, vi, verũ bic loquit᷑ eo caſu cũ excu⸗

ſationem habeat
iuſtã. vñ viderek
eũ alias vocari
ad legitimã eius
curã:ſicut ad tu/
telam.
t ¶ Zem ptauerit.
c. C. de lib. cã. l.
cũ affirmes.⁊ ſ.
de here. inſti. l. q⸗

Aiteſtõ.treſ
iberos in ci
nitateromana.

vt inſti.e.in pꝛin.

hec erit bõa et

vera ratio.

puͦlo hñti b.

vꝗ Datů bec fal

ſa ⁊ nõ bõa ĩ hoc
caſu.nã qꝛ tutoꝛẽ

hbabenti tutoꝛ da
ri nõ põt a iudice
dqꝛ legitina pꝛece
dit datiuã. vt. C.

qui da.tu. poſ. l.

ſi ſoꝛoꝛis. niſi in

caſu.vt.S. ð te tu.
l.ſt quis ſub ↄdi.

vigdebat᷑ allegatõ

hec valida. ſed hᷣ

erat datꝰ in teſtö.

⁊ dic ſolẽnivel ẽt

noö ſolẽeni.

3 6Dat? es. tutoꝛ

2 Ercuſatio. qꝛ

ſpo iure nulla ſit

datio:igit᷑ nõ ha

bes neceſſe te ex/
cuſare. vt. Qqui

da tu. poſ. l. ſi ſo⸗

roꝛis.⁊.S.e.l.ſcit

oʒ. §. boc de his.

2 Pꝛonũciatio
nis.qꝛ falſum de
pawo allegauit
⁊ ſic nõ tʒ ipo iur
yt inſti. e. F. finali
vel qꝛ ſub condi.
falſa.ſi aũt eẽt ve

ra tũc lata tenerxꝰ

vt. ſ. qñ ap. ſit.l.
i.S. biduum.

a ꝗ Gtẽ quero.di/

xit ꝙ; remanet tu
toꝛ: ſed an teneat
tutele ſi nõ geſſit
diſtiguit. vt ſubij
cit erroꝛe vel ma⸗
licas.
b/Vtilis.que ſo
let dari ĩ eñ qͥ nõ
9

inquaginta. bi curfũt ex quo ſoũt ſe tutoꝛẽ.vt. C.el. quĩ/
qginta. ?⁊ cõditio extitit:ſi ſub cõdi.ẽ datus ⁊ adita ſit bereditaſ
ſi in teſtõ ſit d atꝰ.vt.ſ.e.l.pe.S.pꝛo cedit.⁊ facit.j.de cõdi, ⁊ d em̃.

(Bunage admi.tu.l.tutoꝛes.S.in eum.

nã dille quẽ nõ dederit tutoꝛẽ:euʒ

ig aũt ſiſe non excuſaue
ntit ſed admiſtrare voluerit
cõt

hic poterit cõueniri ſi ab illis res

dũonus tutele etiã honoꝛe legaiit

—

et liberos rome. vt inſti. e.

hil contra indiciũ fecit teſtatoꝛis: benti patmũ legitimũ tutoꝛemſe
creuit ſi legitimũ tutoꝛẽ habẽti tu
toꝛ datus es:nõ ẽ tibi neceſſaria
excuſatio:quero cũnemo patruuſ
impuberi tutoꝛ eẽt:annihilominꝰ
tutoꝛ remãſit.Rñ.ſᷣm eaq/ ꝓpo⸗
nerent᷑ quãuis iuſtaʒ cꝗãm excuſa⸗
tionis haberet:nõ tñ excuſatũ eſſe
pꝛopter viciũ pꝛonunciationis.

noluiſſe utelã admiſtrare filij di⸗
cere nõpoſſumus.
ẽs ꝙ ceteri ſidonei eẽnt:⁊

ſemarinõ potuiſſet: ſed hoc non
querẽdũ ẽ:ſed ↄtumacia pimiẽda

eſteiꝰ:q c dãmodo ſe excuſanit: ¶ Itẽ quero ſi acqeuiſſet ſiĩe an

multomagis qꝗs dicere debebit in obid qð nõ geſſit tutelã vtilisꝰ a⸗
dignu iudicio patris:quivt ſuſpe ctiom hũc dari debeat. m. ſi eno⸗
ctus remouẽdꝰ ẽatutela dem re potiꝰ qð ſe pꝛoiure triũliberoꝝ
. MMiciſſimos'qdẽ ⁊ fideliſſ qð allegabat excuſatũ credidenit
nios parẽtesliberis tuto⸗ ꝗ; malicia ab admiſtratiõe ceſſaſ-
res eligere ſolere:⁊ iõ ad ſuſcipiẽ ſet vtilẽ actionẽnõ dauc
Lul*.
eos pſequi.ſedcũ ꝓponat᷑ is de Viniſgint dieꝝ ſpacium
q; querit᷑ in teſtõ legatũ meruiſe tmmõ ad ↄteſtãdas excuſationũ

⁊? idẽ pupillo ſubſtitutꝰv:nõẽ ve cas pꝑtinet.pagendo eni negocio

riſimile hũc demũteſtatoꝛẽ ſubſti ex die noĩatõis ↄtinui.iiij. mẽſes

tere voluiſſe: ſi tutelã ſuſcepiſ- oↄſtitutiſ.
ſet: 7 iõ eũ de ꝗᷓ queni᷑ a legato DD XKiphoni?.
qdẽ ſi adhuc viueret pupillus re⸗ Icũ ipᷣe inſtitueret vt ꝓfer

pellenduũ ſiniſſe.a ſubſtitutiõeft ι Retercuſationẽmoea otradi
nõ eẽ ſummouẽdũꝰ:cũ eocaſu ẽt ctionis ipeditꝰ ẽ:qminꝰ decreto

ſincptaturela fnick ,Nuciy nci looret ercuſtonetecte pbari,
us extnibꝰ flliſs incolumib⸗ vnrnuu,?-

Alulꝰ

habet emãcipatũ eiꝰ etatis: vt on Ou ceptã tutelã cecꝰi

ratoꝛes accipere debeat: quero ſi aut mutꝰ qꝗut ſurdꝰ aut funioſus
idem ticiꝰ pater petẽte eodẽ filio aut valitudinanꝰ deponeretute
emãcipato curatoꝛa ptoꝛe detur: laʒ põt: pauptas que onenitute
an iure publicovti poſſit: ⁊ nihil le impar eſt ſolet tnibuere vacatio

ominꝰ trũ filior noie vacationes ney3. Eimnoge.
poſtulare.rñdi pᷣmiũ quidẽ patii dminiſtrãtes res pꝛicpũ

qð pp numen liberoꝛũ ei cõpetit exindulgẽtia eox lic lcitra codicil

denegarinõ opoꝛtere:ſed cũ filio losatutela:itẽq; a cura tpe admi⸗
ſuiocuratoꝛ petat᷑ ↄtra nanrales ſtratõis ðlata excuſant᷑.dẽqʒ cin
ſtimulos facit ſitali excuſatiõe vtẽ ſtodit᷑ in his ꝗ pᷣfecturã anonevl
dum eẽ temptaueritMWeuo. vigilũ gerũt.aEoꝝq reipu. cau
Miteſtõtuto? datꝰ fuerat ſaabſunt comites ꝗ ſunt intra ſta
aAdito pᷣtoꝛe dixit ſe tres li tutũ numeꝝ de tutela qꝗ abñtibꝰ
beros habere:adiecit pᷣterea ha- vl pꝛofecunis delata ẽ excuſat᷑

vicioſetutoꝛẽ datuʒ ?: ptoꝛ ita de

xxvij. De excuſationibꝰ ⁊ tpibꝰ eax.

lſiin diẽ. d Loͤteſtandas. i pteſtãdas ⁊ pꝛoponẽdas coꝛ iudi
ce. v t. . e.l. ſcre. F. oz. nec eni eſt aduerſanꝰ foꝛte qui reſiſtat
eg Er die noſatõis.ſed ſi iſti ctinue cumũt ex die noĩatiõis:⁊ ponas eũ
cire poſt qtuoꝛ mſes ſe tutoꝛc: ergo pꝛiꝰ pᷣſibit᷑ co gnitiõiqᷓ; pꝛopoſi,
tioni:⁊ ſic ꝓp onet.⁊ nõ cognoſcet᷑.ſed ſub. bic noĩationis ⁊ co gnitioni!

ſm aʒo. Alij dicũtvt nõ
minꝰ ſit.l.diebꝰ. ar.8.e.

l. ſcire. S. alið. Alij ; me

ro iure ſtatim currat.ſed
poſtea reſtituat᷑ ex clau⸗

ſula generali. S.qui.ex
cau.ma.l.i.in fl. Itẽ not.

hic ſpeciale S.l.ꝓperan
um. 15 aut. qui ſemel.

̃ eſt. C. quõ ⁊ qñ iudex.

Acũ ipſe.pᷣdictõis
tqꝛ iudex dedit al
teri parti dilationẽ ma⸗

ioꝛẽ qᷓ; ſit q̃tuoꝛ mẽſium
accurſius.

g Liberaret. in q̃tuoꝛ

mẽſes.⁊ eſt ſic.S.de mi.
l. inter. 7. C. de temp. in ĩ
te.reſti.pe.l.petẽde.⁊ ar.

.C. de inof. te. l. ð maio

res.
bKecte pꝛobari.etiam
poſt quatuoꝛ menſes.i.
adhuc poterit ſe excuſar
vltra tempꝰ ſtatutum ſu
perioꝛi.
Oſt ſuſceptã. cecus

⸗ vtroq; lumine.als

ſecꝰ. vt.C. e.l.frater. Itẽ
dic oĩa q̃ no.S.ð au.tu.
T cu.l.etiã ſi tutoꝛ. Ite⸗
dic ꝙ hic acciderat. iteʒ
no.poſt ſuſceptã.qꝛ ſi a
pꝛin.eẽt cecꝰ vel ſtmilis:
nõ fuiſſet dat?. vt. S. de
tute.l. i. F. pe.⁊. S. fi. ⁊ fa.
ã̊.de auc.pꝛeſ.l.etiã ſi tu
toꝛ.⁊.S. de poſtul.l.i.F.
caſuinmnm.
K¶¶ Furio ſus. bic eſt ð/S
eo.l.nõ ſolũ..ðſi q̃s ita
egrotꝰ.⁊.l.ſed in hoc.alł
icipit idẽ vlpia.S.fuꝛoꝛ.
vbꝛi nõ deponit oĩo:ſed
dat curatoꝛ. Sol.bic ꝑ
petuo furioſus:ibinon.
ar. in. e.l. ſed ĩ boe.ĩ pꝛĩ.
7.6. e. l. tutoꝛ pe. S. fl. ⁊.
ſe.vel ſᷣm alios.bic de⸗
ponit eo mõ vt det᷑ cura
toꝛ Itẽ adde bic qð no.

3.8 mi. l. ven. §. ex facto

Itẽ fa.inſti.e.S.pe.⁊.¶
qui moꝛbo.l.vnica.

lI ¶ ANalitudiariꝰ.ppetua

valitudiĩe.ałs ſecꝰ.vt.õ
eo.l.ſed ĩ hoc.in pꝛinci.
m ¶ Pauptas. hic dic.
vt. S. l. pauꝑptas. 7.5. e.
l. atlete. S. mediocritas.
miſtrates. codi/

illos.i.ſine collatõ

ne diguitatis qᷓ ↄſueuit

dari ꝑ codicillos.vt iſti.q.mo.ius pa.po.S.filiuſſami. o Zpe ad/⸗
miſtratõis. nõ vltra. vt. . e.l. atlete. S. getiũ pᷣſidat?* P Pꝛekfecturã.
vel fiſci. vt inſti. e. .. itẽ diuꝰ. q qEon.ſtatutũ numen.nõ alit᷑.vt.j.e.
l, fi, .. el. ſi duas. S. minuere. 1 PWꝛofecturis. du tamẽ iam ſe ppa

—

vbi dicit agi. So. ibi vtilẽ cõ cedit.bic directã negat. vel ßm. H.
ie grell gune en dinnerontbur Ja ſeſechſtui e ar
in his qͥ reipu. cauſa abſunt. vt inſti.e.S.itẽ qui rei.⁊ ſic hoc ar.ꝙ h ig Sed l. tutoꝛ e o. ſic eni ex die ⁊ a die daripotin teſtõ. nõ a
na tniſran idr ein eo qui dignitatẽ ſenatoꝛid adipiſcit.vt.S.e.i.ſpa vt inſti. de ſanl. ut.circa pꝛin. ⁊. S. de teſt.tu.l.ſi tutoꝛ datꝰ. S. i.
donẽ. S ſi aũt quis.⁊ in alijs nõ.vt no..e.l.ſed in boc.ałs incipu idez kK ꝙ Dideamꝰ 10. enit.j.ibi.iſed hic ex ipſo ⁊c.
. vleia ſan g al s G rtcee
Eê 5 n „ „ . „. . , .
Ara sadeno m K. na ſuſceptaʒ antea nõdeponunt? A JIciꝰ ſilijs meis qᷓ ad reipu. 3.c quiquagita
eos. fa C. e.l. pe. .ö3. ¶Qin coꝛpoꝛs: ite ꝗ collegij iu cauſa no abent tutoꝛ eſioet ma antzer eg.
eo:ns n Keeos de. 1 geſſir tutcla ex teſto delatã.deĩicdde detelta tu.l.

rauerint ad pꝛoficiſcẽd ũ.vt. S.q́. ex cau.ma.l.qͥ mittunt᷑. 5.ſimiliter.alio/

quin S. S.e. l.pꝑ magiſtratũ. in pꝛin. az3o. S ½ Mô deponũt qꝛ ſe/

7& Specialte vtpiſtom Teercuſant᷑ a collegan filioꝛuq;

. mo.
bus vꝛbis. vt.-.e li· eoꝝtutela non excuſant᷑: ercpnis reipu. ã abeſſe cpu a deſijt:an n, Quia is nc
Jal. ari ſte bis quibꝰhoc ſpecialiter enibutũ quaſinoua utela nüc delata erc⸗ ten paucipo⸗
AC Mane ma tanius lt cſt. .Aulus ſan debeat eni ob abſentiam rei 64 Beo bir nue
MNibert n ae Lane vltra ccteſimũ milia⸗ pu.cã:an qꝛ pꝛeceſſit teſim abſen ſoluut qd quenuu
H niũ ab vꝛbe filiox collegaꝝ ſuoꝛũ tiaz ob publicã cam:⁊ ẽab eolia,ʒ dred 1i uain
niſt in ip ſo ſenatoꝛe. vm tultelã ſuſciperenõ coguntur. acimiſiiata tutelanõ opoꝛteteuz p Zure. exeuſa,
foꝛte aliud in filijs eon ,ANimogenia. excuſan/ qd ſi liberos interea ſu- aete
” Ibenꝰ ſenatoꝛis filiox eiuſ ſcep it aut aliaʒ excuſationẽ para⸗ me quatuo: in iia
lipen 1 ron i anñ⸗fute Kachmiſtnas nalle⸗ erels int: magisẽ hec vnatute la ſit a tc n :
E.clliber. per noerciſa? (t)Ripho. ionec exculatoneʒ ei copetere: aincijs. vr ſubiſe
Wn exoꝛõne. debe C n ex oratione diui mar necagitutele ob pꝛiꝰ tps poſſe. Kon
(NnZebeston S Aci ingenuꝰ libertino tutoꝛ Sed ſiita ſcriptũ in teſio fuenitti⸗ 41Sie Froꝛel
nans dat exculanidebeat':calidẽ crcu cistintoꝛ eſio cu ripu. c autoba enedne
24 Imperraſſet. vt erau ſationẽ cõpetere etiã ei q iusanu⸗ liã abenit tutoꝛ neeſto ñ redierit nes rome: quatu⸗
ſetui autela lvberinuin lox ĩpetraſſet: ĩperatoꝛ noſtercqʒ mtoꝛ eſto. qd de excuſatõe autob oꝛꝛ in iraliaiqui;

ſie gicbabt , diuo ſeuero patre ſuo reſcripſit.er

3 igenuo r Vrer tu·go ſi pupillo libertino habẽti ius obuenentt dici opoꝛteat videa⸗ . enntor aunieſ
tela liberti. ⁊ ſic eſt cõtra ſieri. 9 . 1 o Iir är afsa cz. ⁊ lic
5 ellibend 5 br ſin anulox dat ſit ingenuꝰ t cu mus /Mꝛoceclit at alia queſtio c̈ lats pz tome

SDo.quo ad patronũ ? ratoꝛ:cõſequẽsẽ:vt excuſatio eiuſ

erᷣ ſilios nõ babet ea obhac cõditionũ diuerſitatẽnõ dð resdatian ſeexcuſare ante diẽ co kige P lla muns
utela vt biſſed qad ex beat accipiacſi anteq; pupillꝰ vel ditionẽue neceſſe habeãt in pꝛi- fini inangti
naneos ſavt ruſek e pubes minoꝛ an.xxv.ius anuloꝛũ mis ceen cedãt intra c de erſle.
pe Guo guan ihepoſt ACciperet: luciꝰ ticꝰ eni datꝰ vtin neceſſeẽcãs excuſatiõis exercer Suaren e
Suo uaſtißepoſt eene i fuenit: poſt ĩpetr. ſecd vereno an eerut zcdies U m anndenn
annũ loco ſui detur cuz Genii Erculat uent: po Petra ed vexeno an ectu 0 dies vea uccum bedũ
boltannn non babefar tum bñficiũ denuo idẽ tutoꝛ cura venent.nã anteqᷓ; adita ſit here⸗ 1 Son. fieri.
a 7Zocorſic eo-l. ſis kOꝛje di potenit ferepl eo q pla drnarch teit ex eodẽ teſto i ge⸗ e Zirona tmedo.,
qiuli tres. ulit: æ reſcriptũ eſ eu ꝗtpe quoi⸗ ta fint tute a: ꝗꝛ excuſat ẽ alias ſi iungat accedit
be . E luigednneme- tia aqnũ erat ex ꝗᷓ reipipuice cã ab- abfumrꝰ reipu. ca reuerſus conti⸗ ns veiohemn
oꝛuz tutels babet vt in / eſſe deſier at excuſatꝰ fuit eo pꝛete nuocoheret tutel añ ſuſceptis el gat nuele munuſ
gann . gren rito ipſum ſuo loco dari poſſe: et Reli I anũ:ſhicꝰ ex iplo teſtõ ucomod pu
bt eln. ee quis libertinꝰq ſenatoꝛipatro deſijt eẽ tutoꝛ: ⁊ iõ ex ſecũda tute⸗ Pillixc.
ullegiũ iſtð retoꝛquet hᷣ quaun A—S Pe — e „Erz .—R Aui in colle
in ſua leſonẽ na v aliaſ no pꝛocurat exouuſationẽ ab aliorũ la ercuſare ſepõt. Si aptoꝛe de gio piſtoꝛũ.
Sferele ec tutela habeat: iſtem ꝗq ius anuloꝝ tur curatoꝛ mẽte capto aut muto docklicen eele
munil. ibp. ſco reipõ inpetrauerit ꝗ in oꝛdinẽ ingenuo ſiue ventri exculat᷑ iureruiberoꝛũ dſpvni i ei.
bieadmie: K uum tranſit: tali excuſatiõe vti nõ KRome datostutoꝛeseostãtũ ⁊ ſic habere pot
C.de le. ? cõſti. l. N “ NReH. ꝛiuilegiũ. vt no.
Siote Socie pparo Ppoſſet. BDem. accperedebem? qui vela pꝛefe bein een F. ns
no erat fauoꝛ. vt libertꝰ .leleV. ite , e

Excuſaret ab alijs nõ ſibiliberto. ⁊ facit. . de iu. annu. l.i.
ans n ſe ercuſauit. vt inſti. e. . Itẽ qui reipublice.⁊.j.ſta
unm dicit. d 4 Etdeſt ijt. abeſſe reipui.cã:qꝛ eſt reuerſus.
. Ob abſentiã. per annũ ad minꝰ vel eciã plꝰ pᷣm diſtinctioneʒ tempis
quo abſuit. vt. S. e.l. nõ ſolũ. in pꝛin. 2.l. ſed milites. S. quãdoq;.
f¶Exculani ſed ſtatim reaſſum ere teneat:vt in veterib“ tutelis cõtingit.
vt. S. e.l.nõ ſolu. 8. annꝰ. 2. J. quas deniqJ. g Quid ſi parauit.
quaſi di nuquid ꝓficit quaſi ad nouã voceł: an vero non quaſi ad anti
quã redeat, ? ſoluit magis ẽ ?c. b Zutele ſic. S. ti i.l. tutoꝛ. . ſi qᷣs
ſed . j. de tu. ⁊ ra dill. li wutoꝛ in piin. ? S: tiel tutoꝛ Fll quis gbfurur⸗

4

abſentiq reppu. cã: aut ob aliã q pꝰ

teſtõ ex die vel ſub cõditiõe tuto⸗

in ꝓuincizs.

b Rome. v i cõ

vocabulu q; vꝛ⸗

—=—ʒ—G “ dia. —
g &Zutela. als tutels. ba Per ſemetipſum. nõ videt᷑ face
re:qui per ali facit.ar. S. S.de admi.tu.l.ira aut. S. geſſiſſe, ⁊.litrei

tutoꝛes.S.non ſolum.

i iumerũ.non aliter. vt hic. .ẽ. el. ſi duas. H. minuere.

kA Ar icis. S. e. l. adminiſtrantes. in fine.
1 SE ant. cũ d eterianioe que ſubijcit᷑ ſed boc genus ⁊c.
ma MHon habere. facit. S. el. illud vſitatũ.⁊.l.ſed in boc.S.ſunt ⁊
ali

.

D
4

I.?. l. non im̃. 5. fi. ſed ar. ö. S. de iudi.l. beres abſ. ens. F. i. vbi in

ſis terra geſſit quis tutelam.ſed dic ꝙ noluit ſe excuſare ibi bic

ſic. Abipupilli equcentur,

Rubꝛica.

nh.

nök

.

M
gins
Ane

ni
api/

nͤe
eliut
ltain

tcuſe⸗
babe
es ro
nita
n/
ubie
gonn

delg
diſtin
hpii⸗
atur
liq

ſco
cijt
Uret
me
1e/
16
il:
j

.
d

ol.
dt
pl
lun
nul

bu

lle
i.
l⸗
t
.
0

e
fel

Olet pꝛe
toꝛ.adiri.
amfe vel
☛ agnatis

pupilli:vel ſubſti

a.l.ſequenti. 2. 3.

1 MNutele i ſuper

cto vꝛbis vela pꝛeroꝛe velinteſta
mẽto rome cõcepto vel in cõninẽ⸗
tibus dati ſunt. ¶ Si tanta coꝛpo
ris aut mẽtis valitudine ab agen⸗
dis rebꝰlibertꝰ pꝛohibeat᷑:vt nec
ſuis qdẽ negocijs ſufficiat neceſſi
tati crit ſuccurrendũ:ne impoſſi⸗
bile eiiniungat tutele munus qð
obiriꝰa libertonõ põt niſi cũ incõ
q¶ Ex cõditione modo pupilli aduerſus Vtilita⸗
ruͦ diſtinctöeſira tes eins. M) Apimian.
de nn gh piſton ſunt

tutis:vel a quo /
cunch;.
0In pueris. ſ.
generalii.
P Er pſona. nõ
vt apud eũ qͥ in⸗
ſidiaret᷑ pudicitie
eũ. vt. j. e.l. penł.

lis perſona z ma 9 tutelis ercuſant:ſt modo
ie moꝛigerata. p ſemet piſtninũ exerceãt:ſed nõ
rαα⁵ gliosputo excuſandosquã qitra
deret᷑ ſi ſit mĩoꝛ . AdSe een
numen ſunt: vꝛbici autẽpiſtoꝛeſ
acollegan qᷣq; filion tutelis excii
Itẽ an eo tge üle ſant Sed ⁊ hoc genꝰ excula⸗
eſtet oupillo ſuetionisẽ: ſiqs ſe dicat ibi domicili⸗
ceſſun..vt ſ. px. uminõ habere vbi ad tutelaʒ da⸗
7. C. e.l. i. in fine. REI!
⸗ð tus eſt:idqʒ imperatoꝛ noſter an⸗

triẽnio. ⁊ tũc ſit a
pud matrẽ.vt.¶
de pa.po.l.peñ.

8 Stno rece it in? c diuo patre ſianificauit.
E eg⸗ toninꝰ cũdiuo patre ſignifi

in fi.no.

r¶ Dentch ſuſpi⸗ bipupillus educari vel moꝛa
cione.qꝛ eũ occið⸗ alre Is
ret pꝑ ſubſtitutõ nigeat 7 de glimmetis pſtandis.

nẽ. ſic. C. e. l. i,lin .⸗—— DM
de nup. F. vi vV NLpianus.
„4Coactunil; Wick FAce Keane
Ercutdene⸗ S n e fli, lali
gantẽ alimentare tuat vbr hli wer 3 2
ſmerdus i boc tur vel rn :no
acit vt ſubijcit: eſ mis:ve
glttamẽ cc. nen . nmherſ P
x Jd facere. vt Uim oinoin puenis: 7 lolet erper
a e.n ſona? ex ↄditiõe c extpeſtatue
reaenee. re vbi poti alendꝰ ſit: 2 noõnũqs
plo tutoꝛuʒz. vt ſu a voluntate patris recedit pꝛetoꝛ
bijcit. vk extutela deniqʒtcũ qdaʒ teſtõ ſuo cauiſſet:
vt lubijcit. ⁊.S.ti. 9 4 5 — —
il mutoꝛ vetitus. At filiꝰ apud ſubſtituũ educaret
§.que remunera· Inperatoꝛ ſeuer reſcripſit pto⸗

di. rrem exiſtimare debere: pſent buſ
3 ſ Relict vt ali, Ccteris pꝛopinꝗsliberoꝝ: id enia
menta pꝛeſte.. gere pᷣtoꝛem opoꝛtet:vt ſine vlla
Mon denega mmaligna ſuſpitõe alat᷑ partus? e⸗
l.neſennius in fi. ducet᷑Quãuis aut ptoꝛ recuſã
tem apud ſe educari nõ polliceat
ſe coactuꝝ.qttamẽ qõnisẽ an de
beat etiã inuitũ cogere:viputa lĩ
tuʒ parentẽ:vel quẽ aliũ de affini
buscognatiſue:⁊ magis ẽvt inter

dete. tu. l.tutelaʒ.

ad iudi/
is. ſup erioꝛ
lex dixit vbi. nũc
ex cuius bonis.
male dicet᷑ ſilegatarius vel heres

tute. cducationẽ recuſet teſtõ ſibi inii⸗

xxvij.

duʒ debeat id facere ertenõ

ctam denegari ei actiões debere
exẽplotutoꝛis teſtõ dati:qð itað⸗
muʒ placuit ſi idcirco ſit relietimꝰ
ceteꝝ ſi eſſet relicturꝰ: etiã ſiedu⸗
cationẽ recuſatuꝝ ſciret:nõ dene⸗
gbi⸗ ei ſaie ita diuꝰ ſeuerꝰ ſe⸗
iſſime ſtanit. Dem
5 fficio iudicis:qui tutele co⸗
gnoſcit cõgnuit reputatio⸗
nestutoꝛis nõ inpꝛobas admitte
reꝰ:vtputa ſi dicat ſe impẽdiſſe in
alimẽta pupilli vel diſciplinam.

Modꝰ aũt ſiqdẽ pᷣtoꝛ arbitratꝰ ẽ

is ſemari debet: quẽ pᷣtoꝛ ſtatuit
SDi vero pᷣtoꝛnõẽ aditꝰ pꝛomo⸗
do facultatũ pupilli dʒ arbitrio iu
dicis eſtiman:nec eni ꝑmittẽdũ ẽ
tutoꝛi tm̃ reputare:quãtũ dedit ſi
plus equo dederit.
pliꝰ ⁊ ſiptoꝛ modũ alimentis ſta
tuit:verũtamẽ vltra vires facul⸗
tatũ eſtqð decretũ ẽ:nec ſuggeſ
ſit Ptoꝛi de ſtatu facultatũ:nõ de
bet ratio haberi alimẽtoꝝ oim qꝛ
ſi ſuggeſſiſſet aut diminuerent᷑ iã
decreta aut nõ tanta decernerẽtn
ſed ſipater ſtatuit alimẽta liberis
quos heredesſcripſerit ea pᷣſtan⸗
do:tutoꝛ reputare poterit:miſi foꝛ
te vltra vires facultatũ ſtatuerit:
tunc eni inputabit᷑ ei curnõ adi⸗
to pᷣtoꝛe deſiderauit alimenta mi
nui 1Dem

mʒ pupillis pᷣtoꝛi cõpetit vt ipſe
moderet᷑:quã ſummã tutoꝛes vlł
curatoꝛes ad alimẽta pupillis vel
adoleſcẽtibꝰ pᷣſtare debeant. mo⸗
dum aũt patnmonij ſpectare dʒ
cũ alimẽta decemit:⁊ dʒ ſtatuere
tam moderate:vt nõ vniuerſum
redditũ patnimonij in alimẽta de
cemat:ſ ſp ita ſit:vt aliqd ex red⸗

ditu ſuꝑſit: añ oculoshabere dʒ.
in decemẽdoctiã mancipiaq pu⸗
pillis deſemiũt:et mercedes pu

pilloꝝ ⁊ veſtẽ ⁊ tectũ puꝑllli.eta⸗
tẽ etiã cõtẽplari in qua ↄſtitutꝰeſt

is cui alunẽta decernunt᷑. RIn

amplistñ poſitis patrimõijs non

cumulꝰpꝛimonij:ſed qexhib tõi

ſfrugaliter ſufficit mocluʒ alunẽtis

Mocam⸗

s alimẽtoꝝ decernẽdo

E. Abi pupil. edu. vel mo. debeat.

a ¶Agdmittere. bis mo⸗
is qui ſequuntur.
b l¶odus.pꝛo modo
facultatum.nota ꝓ mo
do facultatũ ſunt facien
di ſumptꝰ. vt hic ⁊.S.l.
ꝓxi.⁊.sS.de admi. tut.l.
cum plures.S.cuʒ tutoꝛ.
⁊. S.ð reli.l.ſi quis ſepul
chꝛum. S. ſunptus. ⁊ in

auten. vt deter. ſit nume
rus clericoꝛum. in pꝛin.·

„

c¶ Statuit. vt. C. de ali.
pu.pꝛeſ.l.fi.⁊.S.de neg.
geſ. l. neſennius. S. i.
d ¶ Decretum. i. factum

a pꝛetoꝛe ſiue oꝛdinatiãꝗ.

e¶ Duggeſſerit.ſ. tutoꝛ
f Mim. ſubau. eius qð
decretũ eſt ⁊c.

g Altra vires. volun⸗

tag patris teſtantis nõ
ſemꝑ ſeruãda eſt.vt qñ
Vltra vires in teſtamẽto
decreuit alimẽta pꝛeſtã⸗
da.vt hic ⁊.S.l.ꝓxi.S.i.
⁊. j. de an. le. l. quint?. ⁊

5. de admi.tu.l.quidam

l. at ſt quis.S.equum.et
3. de te. tu. l. pater. 2 de

cõfir. tu.l.vtilitatem. ⁊.j

de ope. lib. cerdonem. et

.C.ad tre.l. iubemꝰ. cir⸗

ca pꝛin.⁊.· C. ar. tu.l.i.ſʒ
ar. . C. de inter. ma. l. ſi

pati.
b ¶ Ei. tutoꝛi.

. uin pꝛinci.?. C. de
l.i.. ſed ⁊ ſi ſeruus.

Kk AD odũ debet.ſ. pꝛe

toꝛ.etiam mancipia.qð

eſt. j. T hoc dico in decer

nẽdo.ſ.alimẽta pupillo
7 pꝛo illis mancipijs q̃
pupillo deſeruiunt: ⁊ ẽt
mercedes illoꝛũ ſeruoꝝ
⁊ etiã pupilloꝝ veſtẽ ⁊
tectum. vel aliter etiam
mercedes pupilloꝛũ. ſ.
pꝛo magiſtris illoꝝ pu⸗
pilloꝛum:⁊ etiam veſtẽ
7 tectum.

l Redditus.no. S. bonũ
q nõ debet quis omẽs
fxuctꝰ:quos ex ſuis poſ
ſeſſionibus vel aliunð
babet expendere:ſʒ ſem
per ita facere:vt ex reddi
tu aliquid ſuperſit.vt.S.
l.i. in pꝛin.⁊. C. de alim̃.
pup.pꝛeſtan.l.fi.⁊.j.tit.
l.l.i. S. ſed ſi ſeruus.
m¶MWercedes. ddas.

nõ quã minimas poteſt

vt.S. de adii.tu.l.cum
plures. F. cu tutoꝛ.

8 alimentoꝝ. 3.

—

n ¶ Deg ſi. ⁊ eum qui. quicunq; ille ſit. vt. S.l.i. in pꝛin.no: Debz pᷣtoꝛ anie H.lllð. ac. 5 14 Pup nlrneno dicie abis⸗ t g-eliins
ℳε Coguitoné. inquirẽdo quatũ bz in bonis puplllꝰ vel adultꝰ. S.ſed ſi egeni.⁊ . bor etiã RMZ ige D 3 e bs. j.
p Auctoꝛ.i. tutoꝛ. qᷣ CEnas ſ e admi.tu.l.tutoꝛ qui.A lʒ mittat in bo. poſ.ſ.tutoꝛis nurti ſuo ne bier rir, gaist
idẽ ſolẽt. vbi ſi negat tutoꝛ ſe habe pecuniã ad alendũ pupillũ cũ in m Pe tutelis ⁊ ratiocinijs diſ.id eſt de ac. tute.

HaDetetii. oſſet. i :ad ſter
41 Sea ſifone augen dabit.Bec ſinõ oſtat quismo hoc aliter eintingere dipbapd uaeisned.
