ptõ doli mali huicnoceat? abſur
dũẽ eũ cogi legata pᷣſtare:qꝛ bo.

poſꝰ.petierit cuʒ⁊ ſine hacher̃di⸗

tate hiturꝰ ſit ſuo iure.vñ ⁊ ſi duo

poteſtate eſt:qdã nec emãcipatũ

p̃ſtare debere legata exiſtimãt:qꝛ

affectꝰ pfisaufert partẽ dimicliã

pteritus ſit ſuꝰ.veniꝰ eſt qdðᷣ

tatẽ pris hẽat:debeat teneni lega
tanijsct ſiomiſerit bonoꝛuz pol.
Sed ſi vnꝰemãcipatꝰhĩrs ſcri

ta.bo.poſ.acceꝑint:⁊ inſtitutꝰ ea

pꝓr̃sinſtitutꝰ cotra ta.bo.poſ.acce
perit:oibus debeb t legata ꝑpinde

pſtare:atq; ſi adiſſet hereditates.

ESecſi ſcriptusqdẽ adient ber
ditatẽ pᷣteritusaũt bonoꝝpoſ.ac⸗
ceperit:hic quidẽ qui bo.poſ.ac⸗
s cepit certisperſoms legata debe
bit. De ſcripto aũt queni᷑: ?⁊ cõ
plun es putant cenis perſonis ⁊ eũ
pꝛeſtaredebere. qð putoveriuseſ
ſe.nam pꝛetoꝛ hac rõne eustue

qerxliberis eſt qui cõtratab.pete

repotuerit. ꝗ¶ Ita autẽ tuedus
ẽ in partẽ dimidiã:ſi aut er maior
pte quã dimidia hjr̃s iſtitutus ſit
aut ex ſemiſſe ꝙ ſinõex maioꝛe ꝑ
te q; dimidia heres inſtitutus ſit:

diamusnon ex maioꝛe parte quã

heresinſtitutꝰ ſit tuendũ euʒ eſſe

qua eni rõne maioꝛeʒ partẽ habe⸗

re poteſt qum necbonoꝛuʒ poſſeſ

ſionem acceperit nec exmaioꝛe ꝑ
te heres inſtitutus ſit. . que
dotem nõ habet nullum

*

P unõ ðbebit pᷣſtare: ſi cõ
bonoꝝ pol .ptentoſilio cõpetere tra.bonoꝝpoſſ.tabulas petient
qwui ⁊ nõpetita bonoꝝ polſ.inteſta

ptſit: alter ptenitꝰ:⁊ vtriqʒ cotra

egatum

Delega. pꝛeſtan.

ſi adbuc nõ adi dam iniuria. qꝛ.ſ.pᷣteritus aufert.hᷣ̊ emãcipatꝰ ſuo dimidiã quã ſuus li/
bere babiturꝰ erat:cũ teſtm̃ nõvalea t.vt.j.e.l.ſi duo.⁊,S. ꝓxi.als eſt effe
cus.⁊ tũc ſub. patris ſucceſſoꝛ ꝑ cõtra ta.aufert ðꝛc.
Aeriꝰc vt teſtõ ipo iure nõ valete nil ſoluat ð legaſ.vt.5.in pᷣn.ꝰꝰ.l.

s ¶Etiaz ſi omiſerit. ſuue

accepit bo.po.oñſicio pᷣ
teriti pᷣſtat legata.vt.S.iĩ
boc.eæ.t.l. filiu.in pᷣn. ſiue
omiſerit ⁊ accepit ex iſti
tutõe:idẽ ẽ.vt h.⁊ fa.S.
ſi qͥſ omiſ.c.te.l.ſi filiꝰ.?
l.qꝛ aũt.S. boc edictum.
ti Eadẽ ſola.qꝛ ↄiũcij mũ
vt. j. e. l. F. de ſcripto.
u 4 BSed ſt ſolꝰ pone ca/
uz. vt. ð. e. l. nõ nũq;. in
pncipio.
xi Ceri ꝑſoniſ.videbat᷑
enĩ eũ teneri ⁊ extraneis
qꝛ ſecuiꝰ erat voluntatẽ
defuncti. qꝛ adierat bere
ditatẽ. Itẽ ⁊ qꝛ pᷣteritus
petita ↄta.pᷣſtat cerf ꝑſo
nis tm̃. ⁊ còcoꝛdat. S. e.l.
filiũ.S.is autẽ.ſed j̊.oö.
ti.i.l.ſi ex duobꝰ. S. ſed il
lud.⁊. j.e.l.ſi duo.in fi. v
bi dicit teneri oĩbꝰ.ſoł. il
la ſi ex duobꝰ coꝛigit ꝑꝓ
bꝗãc.i.⁊ hec ꝑ illã.ſi duo
alij ꝙ illa in emãcipato.
bec in ſuo.hec nõ plʒ. vt
in.d.l.ſi ex duobꝰ.j.ſi is

la ſuůͤt liberi. ⁊ tles qͥ bñt
3 ta. h ãt ex libenj ducũt
oꝛiginẽ nõ iñ pñt petere
5 ta.qꝛ ex filia.vt.ſ.õ cõ
iun. li. l. duos.i fi.⁊.Sv.e.l
filiũ. .ſiqͥſ.vel dic ꝙ ĩ ↄ
rijs..qꝙ dr ẽ opinio ali
quon. vt h̊ diẽ. Itẽ ꝙ di
cit ex liber..iõ dicit.qa ſi
de liberis no eſſz auferek
ei berditas petitaõ tab.
Ab aliquo ex liberis.
1 Ata aut. dixit pxi. rñ.
inſtitutũ qͥ adi uit ex inſti
tutõ e tuendũ frẽ petente
cõtra ta.qui fuerat pꝛete
ritꝰ: nũc exponit᷑ in quã
partẽ.⁊ ad idẽ.õ.ti.i.l.ſt
ex duobꝰ. S. ſed illud.ſe⸗
cus ſt nõ adiſſʒ ſed õ ta.
petiſſet inſtitutꝰ bñficio
pteriti. vt. S.ti.i.l. nõ pu
tauit. 5.fi. Item boc ſi ẽ
vnus tantu pᷣteritus ali
as cõſeruat᷑ virilis.vt.S
e.l.virilis.⁊.l. filium. .
ad eun.
3 ¶Accep erit. nec potuit
ex quo adiuit vt dicto. S.
illuucd.

⁊2 9 Ei que.ſub pꝛetextu
G;titate nõ adiecta. ałs
ſecus.vt. C. de fal.c. ad
iec.le l. ſi nõ.que ẽ cõtra
ſcom quoſdã.ſed tũc cõ

⁊. F. vbi. vel dic ꝙ in il /

–

Zibek —.—

tra. quia tũc ad es alienũ nõ veniret. vt. S. e.l. vira. . cũ autẽ. aʒo. H ergo retentum babebat.
uit eu teltam uu minpir pcoͦa ta. ſed in ↄria validũ eſt. beᷣ ater eius.ſalicet nepotis. „ S
9 Si extraneo.qꝛ abſurdũñ eſt.bona rõ.vt.C. de fur.l. fl. F. ſed cũ in ſe⸗ 10 n eü ſoluz. l. filium teſtantis inſtitutũ qꝛ erat patruꝰ nepotis.
cũda. Eſt ⁊ alia. qꝛ in effectu eſt beres pᷣteritus.vt ar.S. ꝙ cũ eo.l.ſi fii?ꝰ RK Ei.filio inſtituo.
§. i. .ö. ne qͥs eũ qͥ in ius vo.l.pe.S.i.lʒ buic ſit arg.ð.S.de vul.ſub.l. q̊ l ¶ Emancipatũ:ſ.ſuũ patrẽ petita v enia.yt.S.dein ius vo.l.qui

liberis. S. hec vᷣba.pʒ er q. 5.pꝛctoꝛ.

Nchbedeaad ii. debebitun: y ſub pꝛetertu dorisle nidebebit ei.ſ.pſone mifiliꝰleg⸗ ueponemiA
ergo. 5lſi ſub coditõe. ? gef. ¶ Si extraneoherede inſti tapᷣſtare cogit᷑:qꝛ pᷣtoꝛis ppoſitſũAVia. ma /
5.5Sann deli ac, tuto ſib hacccitione exceptep- eſt ſine iniuna ceterant pſonarũ euz⸗
124 inſtituto. aʒo. ſone legatũ ſit:ſi heſdi decẽ dede⸗ bonoꝛuʒ poſ. cõtra ta. teſtamenti ius nepotis inſti⸗
a ¶Eilio pꝛeterito. rit ita eilegatoꝛũ actio debebit᷑: ſi dari. IEricanꝰ tuii dererioꝛ cödi

Epos qui inptãte remãſit exrraneilegarani
säs 3. SIDIeemanm gatar
vt.. ſi qs omiſ ca te.. ii decẽ dederit nõ ſiheredi inſtituto NzX filiꝰ ſuꝰ heredes inſtituti quitamen eſz 4
ſub ce e⸗ pe qina abſur dũ eſt ll cõmoca he⸗ ſũt n ep ti le 8 ati de dit: pater eiꝰ? updennalin
nſſent. H quomõ leditatis habere? aliũ onera ſuſti emãcpatus petit bo. poſ.nepos ſuo legato cõueni
s Pranue Pennch ſit nere in pꝛeſtando legato.ſeda ſiti legato ↄtẽtꝰ ẽ:qdã in eũ ſolũ ꝗ in Eer kiel. vonn
ipſo iure nullũ. vt inſtit. Silli . E — S 6P:⸗5§.finalit.
eerbcreit in onero ciO iuſſuis fuerit dare nõiiliſed fi- prate eſſzlegati actionẽ nepoti dã mraeſtnoſtra be
tales eſſe tabulas: vt ex lio dari debet .¶Apian dã reſponderũt: ga nihil auferat replures debito⸗

eis poſſit adiri ber̃ditas J duo ꝓponant᷑ eẽ vnꝰ in eiꝰgemã cipatus nli; ſui partẽ oc⸗ res. vt. S. de li. le.

veDeher vt adino lei eiqui cõtrata. bonoꝝpol. accepit 4 tio videbatur oᷓ

vt. S. tl.i.l. w vulgo. iñ. Iron daf . lſtquis decedes 2=ðèð
dicit nullum ſi boc vult ptatepreritus: ali⸗ emand cupet in qua onus legatoꝝ nõ co⸗ in fſinei. rſo i ””MðB
d e tnens, Ppatus inſtitut apparet cõmiſſum ſiſteret. ſed recnus dicet inemãci⸗ aenk
a Sed verius. 5. elis 2 ſi ambo petiſſent cõtra ta. bono poti ? quidẽ nõvltra quadrante“ comiſſo edicto p H
qui . vndeſi ouo.con / m pol.is quidẽ ꝗ in ptãtc remãſit Y Decm. mancipatum c ð
ſo⸗ ſeg ſmlcnt in ius (um rem ab inteſtato habeat nõ Miava ſi om̃espetiſſent 1 aalperötcn i
alterꝰ ſuccedit: debervti pꝛeſtabit libenis ⁊ parẽtibus lega W bonoꝝ poſſt. ſemis n epo⸗ ſuo patrein dimi 1
iure eius. ſy certelʒ emi a emãcipatus veronũ dnecipe tis ineæ eſ: patr einS dieidetur. dia concurniſſʒ: vt br
cibpatus auferat ſuo non ta. emac 5P 9 tis inter eun?z patrẽ eius diuidetur dic dicitur. licz le HW
sd. snoerat ſi ſoluseſſet. ſecven). Iſfilius emancipat?cõtra berevecd
tab. petit er inſtitutione. eſt vel huc ſaltẽ deber liber 182ba rabulas bonoꝝ poſ. petie⸗ æ.f. eo dez. bono 6
c¶¶ Zamẽ qꝛ.nunc reſpõ rẽtibus pſtare legata. K 0 lt: endos quidẽ liberos ⁊ parẽ mun kocaurd er
derr de ſi cõtrata. nõaccepit dicendũ tes conſtat. ſed ſi varie donatum nopoſet dianſ n
d ſPlenuz obſequiũ.æ eſt mendũ eũ in partẽ ⁊ vtiq; libe fuerit: exceptis perſonis ateſtato⸗ voluifſerpetereñ 2
Nicnareig nd ie ris parẽtibuſq; legata pꝛeſtatunũ remoꝛtis cauſa donataconferent bonuiſſoilecunddd, „
Lel⸗ „Ne * . „ „. ,⸗„ —— . r . . =
wi. Item cona . deſe. ſed an ⁊ oibus dubito.tamẽ quia ad vinilem emãcipato ſicut acic⸗ he

tab ſſi ſub oditoe. infi. plena fruat voluntate: plenũetiã dit in poꝛtionibus hereditarijs t A

vis. Sol. hic ᷣ bũ plenũ . 1 lancipa⸗
qð eſt Hietorle rrazn cio ꝓ ſui parte debet. lians patre:etiã ſuper donatoibus moꝛ dosint sme⸗
⁊ hic ⁊ ibi emãcipatꝰ fu ian⸗ S rir ſi9 dos in bis qᷓ ſunt
it inſtitutꝰ. ⁊ hic ⁊ ibi ſe⸗ — oflli . ni ns cauſa factisnõ Potent fili? que eis relictavſq; ad
cundũ ta.voluit ſuccede Nemacpat llio pꝛeten 10 1 :quoniam cõparatio mulla lega virileʒ. vt. ð. eol.
re.ſed hic potuit ibi non pr extraneũ her̃dẽ inſtituiſ⸗ toꝛum occurrat. ebinan⸗ nam ſecundum. 4
poeitn aeeun / Tct d eo rlegaſſy eaq;adita he Ipoꝛtio hereditatis q,n
ta. v fa ad.l. , de inoff lirn dolo ſcipti orelf⸗ piſſet: excepta ꝑſona bñficio le⸗ GSis isadkr
teſt. l. ců duobꝰ. ⁊. S. ti. i. ãcipatũ vtil actio da au. r reſpuerefkp p Sead ſi varie. Sð”ð
Lex duobus. in pꝛin. gellſen usanacp 98 habere potuit reſpuen et P0 ASit plus
è ⁊ alicui minꝰ. vk 1.
J emancipato.ſcripti beredis.petita iam ð ta.vt dicũt arg.ſ.de dic vni per legatuʒ.alij per donationẽ cauſa moꝛtis.vel alio mo/ A
noua.l. quotiens. ĩmo ⁊ nõ petita. qꝛ poſtea petita a die moꝛtis do itaq; emancipato. no remanet vinlis. ⁊ q dicit except.i. liper/
petitavidet.vt.S.de acqui.here.l.beres qñq;.ſed vid et᷑ pꝛeteritũ liberz ⁊ parẽtibus qui de extraneoꝝ numero excipiunt᷑.aʒ. 1
ni. vt. S. de dolo.l.arbitro.S.fi. ⁊. S.de le.i.l.ſi heredes.S.i.⁊.l.filiuſfa.in q ¶ Emancipato.ita ꝙ babear virilem.
fi. que ſunt cõtra.ſo.hic filiꝰfuerat in moꝛa.nec ob.ꝙ dicit vtilis.qꝛ in eii r¶ Sicut. exemplificatiue p onitur ſicut.
bus caſibꝰ dat᷑ vtilis petita cõtra ta. vel dic ꝙ bic fauoꝛ ꝑſonarũ facit s Queri,iure contra tabu.ſed ꝑ querelã inof.dona.aʒo.⸗ — 4
vt nõ liberet filius.ſed an bic ſcriptꝰ heres tenebit᷑ filio.videt᷑ ꝙ nõ.ar. t ¶ Comparatio.quaſi di.nõ poteſt dici ꝙ vſq; ad virilem tantũ
ʒ.ſo. ma.l.etiq. S. lʒ. ⁊. v.de pe.here.l.ſiqͥs.S.ſicut.ſed dic ↄtra.vt.S.ad modo debeatur dona.cauſa moꝛ.ab inteſtato:ſicuti nec legata q
l. aqui.l.ſi do minus.SF.ii. re non poteſt fieri talis comparatio:quia ab inteſtato non babet V
f 4 Ceterarũ ꝑſonaꝝ.ſ.parentum ⁊ liberoꝝ. locum cõcra tab. vñ per eã nõ reuocant legata vſq; ad virilem.
K Epos.ſunl.teſtant in poteſtate co ſtiut: duos enĩ filios. ſciliczʒ ⁊ ideo nec donationes cã moꝛ.ſᷣm aʒo. G ed
vnũ in põte:⁊ aliũ emãcipatũ bebat ⁊ ex eo nepoteʒ in poteſtate UI po:tio legis pꝛetoꝛie/eiam ⁊ imperatoꝛis.xt,5, el. nã H

Wwitie

in

Cnonis,

hnbaſci

benn

GAn
NöN
Glehe

vofss ne

ler

neie

zpoſig

Cocitei

el tͤi
alnnz!

fvoſtthhe

dcne⸗

Nel.
s Nult

gotconet

ſabuici

iontan

ſcdin.

unmnc,

aiſnd.

eindini
umſ
rlil
cnoͤba

id

ubus
dono

ne c
nen

nglinſ
npant
Gland

ſſie
ninu

eiun
cl⸗

un.

ſeet

x zudietur. alias reſpuetur.

„2
N
—

volẽs eſſe iu⸗

re ciuili beres: vł

ſine poſſeſſio e ſo⸗
la volütate adijt
vt ſubijcit: quod
fieri poteſt. vt in/
ſti. de bere.qua.⁊

26 Mon babebit

5

ſ. vltra poꝛtioneʒ

virilem:ſed virilẽ
ſic. vt.S.e.l. viriliſ
§. ſiquis ex liben
2.l. Kliũ. F. oibus
que ſunt contra.

conſtituit.

vt. Z. eo.l. nã ſecũ/

toꝛ filiũ emãcipa
tum pꝛeterijt ? du
os inſtituitvni ſer
uos pꝛelegauit:

quos ⁊ manumit
ti ab eo voluit: H

tijt 9tra tab. ⁊ ſic
erit indignus: pe
tit etiã vt partem

babeat in ſeruis

ꝙ inſtitutus non
petit cõtra ta.ſed

pꝛeteritus: tuͦcẽ

mocda relicti fue/

ccceperant cõtra
ta.euanelcit liber

runt parẽtibus q̃

tas:⁊ remanet pe
nes eos qui acce

J quibus

qui per eum liber
tatem perdiderũt
ſcõm boc dic ac
a ſeipſis liberj vt
parentib. vel dice

perant cõtra tabulas.non penes parentes quos de ꝓpꝛietate te
ſtatoꝛ nil voluit haberre. ec Pe
teruenit. ferrei.ca perea flllio
b Legati. qð eſt tepus moꝛtis:niſi in caſibꝰ. vt not. in⸗

ſtituit ex ſeruis qui libertatez pꝛo⸗

munt nibil habebunt.

ſeſſio defenur. ¶ Js cniusfli
us in adoptionẽ erat nepoteʒ quẽ

PPꝛeſtabit. quia nec excep ta ꝑſona alijs erat pꝛeſtatura. vt. .
Id eo. l. fllium. Sfinaeil.
Onoꝛum poſſeſ.cõtra ta, cõmiſſo edicto.vel dic coꝛpoꝛa
ter

ea quoq; pane filius qu ibonoꝛũ
poſ. acceperit:non alijs quã exce⸗
ptis ꝑſonislegata pᷣſtabitł. VDẽ
bOnoꝛũ poſſeſſionẽ cõtra
NMtab. teſtamenti emancipa⸗
filio pᷣterito data ſcriptus hr̃s
alter filus qui bonoꝝ poſſeſſionẽ
accepit vel iure ciuilicõtentus:nõ
acoperelegata pꝛecipua nõ habe
Igquibus reli cuʒ in virileʒ
ẽdiuus pius cõſeruare cõ

pter bonoꝛum poſſeſſionẽ contra
tabu.acceptã conſequi non potue

Mtenuenit illa queſtio qñ
umeroeẽ debe

deliberoꝝ

coõmiſſo edicto pe at is cuilegatũ d nen vl

ceſſitudine tũc eſſe quando dies le

gatiꝰcedir. Arxrcianus.

MNiſflliũ emancipauerat
vnepotẽ ex eoin poteſtate re
tinuer⸗

potẽ ex aliqua parte heredẽ inſti⸗
tuit: ⁊ aliuʒ filiũ emancipatũ pꝛete
rijt: poteſt def endinepotẽ quoq;
pan ea bonoppoſſeſſionẽ otrata. petere
bi ſerui inter cete⸗
ra pecuniana c/

poſſe. nam / ꝓea pante qua quiſqᷓ;

inteſtato ſuus heres eſſet ſi pater

ſuusheres non eſſet bonoꝛũ poſ-

ſti de leg. 5. ſi peculiũ. ⁊ facit. S. el. ſed ⁊ ſi pꝛo do te. 5. eſſe au tez.

1

poſſit a filio ↄtra tab.bo.poſ.acci
piente: ⁊ placet ſufficere in ea ne⸗

teſtõ filiũ exheredauit ne

Jschius fili

ſonsre littere: cum bic dicit tuendũ tamen ⁊c
boc edictum ĩmo iure cõmuni.quia inſtitutu
mitui ei edictuʒ. vel hic loquit᷑ dealio filio.
glo. vel foꝛte poterit appꝛobari vt dicas h

Deollatione bo

quia tunc nõ tuetur ꝓpter
8 eſt cum nullus ſit qui com
⁊ ſecundũ bocrepꝛobo dictã
uic nõ poſſe cõmini ei exiſten

niin ad optõne. alioquin aliud eſſet. vt. S. de cõtra tab.l.ſi emancipatus

filius poſtea poreauerat ſcnipſit

heredem emancipatũ flunn pꝛe
terijt:nõ habʒ nepos ex edicto bo

noꝛũ pol.tuẽdus eſttamẽ parctũ
exemplo ⁊ liberoꝛũ quibus ſegata

pꝛeſtare cogũt qui bonoꝛuʒ poſſeſ
ſionẽcõtra tab. acceperũt. ¶ Si

foꝛte ex eodẽ filio retinuerat nepo⸗
tem vnũ plureſue indubitate pꝛo
ea panetuenduseſt/ p qua parte
tuetur ſi ex filia nepos aut mater ð
funcni

bis comparatur.
Zecollatione ebononun

(ALpianus.

Ic titulus matnifeſtaz

S6SPtoꝛ ad bonoaypol.
cõtra tab. emancipatos admittat

pticipeſqʒ faciat on his ꝗ ſunt in
poteſtate bonoꝛũ patemoꝝn conſe
quẽs eſſe credidit: vt ſua quoqʒ
bona in medliũ cõferãt ꝗ appetat
paterna. 6/ Ilter eos dabit colla
tio quibus bonoꝝpoſ. data eſtᷣ.
H Puuncſmmnre velal quẽ
ſtituerit ad bonox poſ. cõtra tab.

limuere inintegtũ pꝛetoꝛ ſolet re

petendã quã omiſeratvtiqʒ ct col

latõis cõmodũ ei reſtituet. Si
ex dodrante fuit inſtitutus filiꝰ ꝗ
erat in poteſtate extraneus ex qua
drante emancipatũ accipientẽ cõ
trata. ꝓ quadrate ttũ bona ſiia

Habet equitatẽ. cũ eni

. fli. 2. l. ſi ex duobus. F.
fi.licet ſit inſtitutus quia

pater eum pꝛecedit.vt.S

ti.i. kſt ex duobus.5.fili⸗
um. ſecus autem conſtat
eſſe in filio. vt. S. ti. i. l. ſi
poſt moꝛtem. in pꝛinci.
2. F. i. T. l. non putauit. §.

ſecundo. 2. §. ſeu 2 ſi. 7.

§. vt autem.

a ( Defuncti. non Rñ.

queſtioni pꝛopoſite.ſed

Keſpon. quia non petet
cõtra tab.quia per patrẽ

ſuum nõ eſt ſibi cõmiſſũ

ed cum vr de contra
n. ſi in adoptioné.
Sinſtituti eẽnt: na,ʒ b eEomparat. no oino
AAAiui bic petit cõtra ta. nõ
ibid.
c (Decollatione bonoꝝ

id eſt cõicatione quaſi in
idem latio.nà quod erat

pꝛopꝛiũñ confertur.i. cõi⸗
oni ſubijcuur.

Ic titulus. conſe
uens enĩ pe
tendò cõtraa. petat pꝛo
ſe ⁊ ſuo còmodo:pinde
haberi debet:ac ſi nõ ſit
emancipatus.debʒ ſimi

liter ⁊ cõtra ſe quaſi non

fuerit emãcpatus ſua cõ
municare. quia ꝙ qᷣſq;

iunis ⁊c. vt.ð. qꝙ; qᷣſq; iu

Au.Feu na trin on.
e O Lonferat. niſi bi qui
ſunt in poteſtate contra

tabu. petere nõ poſſunt
vytpote exh eredat ſcripij

nõ adeuntibus. vt. 5. ti.

jj. l. filium. F. videamꝰ.

azo.
f Poſellio . bonoꝛu
poſ.ſed non inter omẽs
quia non emancip ati in
ter ſe. vt. C.e.l.ſi emanci
pati.in pꝛin. vel diuerſo

—
„

ſure petentibus. vt. S. ti.ij.l. filiuz. F. T hocſit cõ ſequẽs. ⁊. ſ. t..i.l. nec ip⸗
ſa. Itẽ nec inter eos ſolos. vt. C. e.l.illam. axo. nã ibi nõ babetlocũ bo.
poſ.⁊ tamen habet locum collatio.ſed illud eſt ius nouum.
g Data eſt. deqbus dixit.ſ. inter ſyos ⁊ emcipatos, ⁊ ſub. vel deiure

dari potuit. vt.jſ.e. l. antepe. pb.

onn 2.fſ. d elure ſtſ.l.iij. S. qudo. ⁊ foꝛte eti teſtam enti ſecundũ quoſ
or d am. vt non obſtet. . de rebus du. l. ſi cognatis. ⁊ de here, inſti.
l. ſi alienam. 5. in extraneis.
Barata ie vatano ſit ꝗ ea parte qu a quiſq; in te

lane.ſi minoꝛẽ. pone in mĩoꝛe inſtituto qui adijt:⁊ ſie pdit cò tra ta
bu. ledit.ðvr.. ti.ij.l. ſt ex duobus.S.ſed illud.vel mioꝛe vel maioꝛe ab
ſentibus inſtitutis ⁊ anno tacẽtibus.nã ad bo.poſ.⁊ ad collationẽ reſti
tuunt vt hic.⁊ ar.S.de cõſti.pn.l.beneficiũ.ſi aũt ponas emanciparũ re⸗
ſtitutũ ad bo. poſ.⁊ ipſe dʒ cõferre p.l.C. ſi vt ab here.ſe ab.l. ij ſed tunc
nõ eſt ei cõmodũ cõ ferte.ſed fratri cui cò fert.⁊ fa.5S. de acqͥ.bere.l.pato⸗
ig/Si exr dodrqte. accipien ẽ 5̊ ta.ſ. p vno quadrãte gᷣ extraneũ pꝛo alio

99 am ento ſi ſuus heres nõ eſſt i. emanci patus ſub.ſucce/
Aereldo. poſſ. æc. alias koe plus in teſtato ſuus heres eſſetſi pa
„ . ter ſuus heres nõ eſſet quia eſſet emãcip atus, ſic ⁊.õ. de inof.teſt.
nm l.ſi ꝓponas. ⁊.ſ. de cõiung.li.l.i. F. ſed ⁊ ſi patronꝰ. ⁊.j.e.l.qͥ duos
neng 7.8. eo. I. nam ſecundauaum. ra fratrem. H
¶ Pꝛo quadrãte.ſi dicas emancipatũ cõicare quartã bonoꝝ ſuoꝛum

. d s cuius. emcipatuʒ patrẽ huius nepotis. ſcᷣm hoc bona k
WN. ſ gioſa inferioꝛ. eſpond, nõ, ⁊cno tamẽ yidetur bicaius con quia ⁊ quartq be editats auſert fratri ⁊ reſiduũ bobet pꝛecipuũ.videt᷑
el Liiij

contra.. e.l. . fl. . .l. pri. §. ſi tres. et.l. pꝛetoꝛ. iubł.qbus colligi? ⁊ ola

Liber

cõicari ⁊ virilem ſibi emãcipato retineri.⁊ aliã virilem dari ei q in eſt po
teſtate.nõ aũt habet pᷣepus emacip atus dimidia. ſol. dic bic ꝓ quadrã
te.i ꝓpter quadrãtẽ cò ferri bona.ſ.oĩa. alij dicut ꝙ ſempꝑ tm̃ ↄfert quãtũ

auferunt. b ab ent tamen

plura que ſibi retinẽt p⸗

cipua boc repꝛobo.p.S

iuł. quia ibi emãcipatꝰ

quartã aufert.quia quat
tuoꝛ erãt filij. ⁊ tamẽ cõ
fert pluſq; tertia. alij di
ſtiguũt an ſuccedat emã
cipat? ab inteſtato ꝑ vn
de liberi. vt tũc totů qð
haber cõferat. vt in cõ⸗
trarijs:an p cõtra ta.vt
tũc ꝓ ea pte quã aufert
conferat:ſed ⁊ hec repꝛo

bat᷑ p.5.qiuli.nam ibi ve /

nit per ↄtra ta.⁊ tamẽ to
tum cõfert non ꝓ parte
quã aufert:tu dic aut fi/
liſolus ẽ inſtitutꝰ ⁊ nul
lus extraneꝰ.⁊ tunc ſiue
ab inteſtato ſiue ꝑ cõtra
tab. veniet in totũ ↄferat

nilſ in caſu vbi ſunt due

bereditates. vt. .l. ij. F. ſt
ex em ancipato.vbiv ero

extraneus a filiꝰ qꝛ emꝗ
cipatus nõ facit iniuria
ſuo heredinmmo poriꝰ

extraneus non confert

emãcipatꝰ ſuo br̃di niſi

p ea parte qᷓ; aufert. pꝛo
ea vero quã non aufen

extraneo nullo modo. nã

ſi ſuo beredi nil aufert
extraneo non coͤferet. vt
ſ. ꝓx. 5. alij vt. b. dicunt
ꝙ ſemꝑ nõ totũ cõ ferat
ſed tantũ det quãtuʒ au
fert vthic. niſi in cau vbi
plus aufert. vt. .l. ij F. ſi
er emãcip ato:alij ecõtra
vbi plus conkert. yt. ſ. l
iij. F. iuk.

IErarri nunad plr.

nõ. vt. S. ſi pars her. pe.
l. i. F. ſi ergo. az5o.

m ¶ Argumentũ. de

drantẽ fratri abſtulit. argumẽtũ

gaufert. ſi dicãt leges cõtra ꝙ. c. vel. cc. babèt, dic cò ferẽéda ſunt.qꝛ ⁊ tiñ

collaturum iulianꝰait: quia ſolũ 3

ꝓhac ſentẽtia affent pomponius

qfilius emãcipatꝰ nepotibꝰ exſe

natis ſolis cõferre cogt᷑. ¶ Pa⸗
ter filiũ quẽ in poteſtate habebat
⁊ extraneũ heredem ſcripſit: emã
cipatũ pꝛeterijt.bonox poſ.cõtra

ta. vterq; filius accepit põt nõin⸗
cõmode dici emãcipatũ:ita demũ

ↄferre fratri ſuo debere: ſi aliquid
ei ex cauſa hereditaria abſtulerit.

nam ſi exminoꝛe pte ꝗ dimidia
is ꝗ in poteſtate erat hĩs ſcniptus

fuerit iniq; videbit᷑ collationẽ po⸗

ſtulare ab eo: ꝓpter quẽ amplius

ex hereditate patemia habimn?ẽ
¶ Zotiẽsigitur collationi locus
eſt:quotiẽſ aliquoincõmodo affe

ctus eſtis qui in ptãteẽ intemẽtu

emãcipati.ceterũ ſi nõeſt collatõ
ceſſabit:vl maxime autẽ tũcemã
cipatuʒ cõferre nõopoꝛtet:ſi etiã
iudiciũ patris meruit:nec quicq;

ampliꝰ naciſcit quã ei pater dedit
ſed ⁊ ſilegatis meruit ſemiſſeʒ vl

tantũ qtum cõtra tabu.bo.poſſ.
occurrit dicendũ eſtnõ eſſe cogen
dum ad collationẽ. ¶¶ Yidẽ iuli
anus ait ſibo. poſaccepta deceſſe⸗

rit is qui in ptate eſtad collationẽ
“ ko. ſti.l. pꝛctoꝛieſa
toto ad partẽ. q. d.ſicut bic in nullo cõfert fratribus

quia eos nõ afficit iniuria. vt.j. de cõiungẽ. li.l.i.S. emãcipatus.ita ⁊ bic

eo.l.pꝛetoꝛ.S.fi.

p ea parte qua affecit fratrẽ iniunia conferre debet. ⁊ babes de boc arg.
⁊ cõtra. ð. de vſur.l. qui ſcit.⁊ ſiceſt ꝓbabile ⁊ nõ neceſſaniũ.qꝛ eis ſo⸗
lum fecit iniuriã cuz ſoli ſint inſtituti heredes.vt.d. S.emancipatus.⁊.ſ.

n ¶Pater. affectus ꝑ bo. pol contra ta. ſed quid ſi ab inteſtato ſucce. per

vnde liberi.Reſpõ.⁊ tũc hec ratio locũ habʒ.qꝛ ſuus tantũ iure ciuili he/

res vnde iniuria ꝑ emãcipatũ afficit. vt. õ. ti.ij .l.filiũ. SF. reddit. aʒo. ⁊ fa

cit. S ti ij.l.nõ puta. . fl. ⁊. ].ti.i.l.eſſj.
0 ¶ Ael maxime. meruit. nunqͥd boc ideo qꝛ factuʒ eſt teſtamentũ. vt. C.

eo. l. i ſRñ. nõ q: ⁊ codicillis fieri potuit qð nõ impedit collationẽ.vt.C.
eo.i.filiam. ſed quia ſuũ non afficit incõmodo.aʒo.pone inſtitutũ eman

cipatum in ſemiſſem: ſuũ pꝛeteritũ qui petijt contra tab. ⁊ per eum emã⸗
cipatus. ſed cũ veniens ab inteſtato habet tacitã voluntatẽ. vt. S. de co/

dicilk.l. conficiunt᷑.ꝭ.ſed id eo.ergo non habet locum collatio etiã ab in

teſtato. Rñ. nõ dicit᷑ ſuccedere extacita volũtate niſi qui ð iure ciui.pᷣ ſue

cedere.qꝙ non poteſt.

q ¶ Hedit. in teſtõ iure inſtitutõis. idem ſi iure legati vt ſubijcit.

14

p Peiuunc er contra tabulas.
Muãtũ quod eſt quarta. vt. C. deiuoffi.teſta.l. cum querik ſed hodie

tantuʒ heredieius en n
Quod x Mon admittit

ſi ante acceptã bonoꝝ poſſe dengoꝛe de equi

puto. (BGi frater cauereno pol
ſit:curatoꝛ ptoꝛtiõis eius cõſtitui

exteſtamto locũ babet. vt. C. eo. aut. er teſtmento.
8Oeccupat.alłs occupat ⁊ alias occurit.
3 pato committente edi
C

5 ⸗

bidem.accepta aſuo inſtituto ⁊ em anci

cipato pꝛeteritoo. S=
.„ „ ᷑ u g Quod ſi ante
bonoꝛũ emancipatũ cogendũ:vt usalene
vt. . pi.

cõferret ipſi ſi viuerʒ.
leſſiõz,; de
deceſſent ſuus fil heredẽ ei?pre Uiinlus mpiin,
toꝛ ita tueri debebit ingt ꝓea ꝑte ¶pio.
qua heres ſcriptꝰfuent isꝗ in po⸗

teſtate erat:nõ tñ vltra vinleʒ. add ſuccedunt. vti
collatõnẽ autẽ nõ admittit euʒin ilun .dt,
= . . WT n eamus.ſecundũ
hũc caſuʒ: qꝛ bo.poſ.admiſſa nõ Jo o.

eſt'. ¶ Jubet aut ptoꝛ ita fien col
lationẽ vt recte caueat᷑. ¶ Caue
riautẽ ꝑ ſatiſdatõnẽ opoꝛtere pᷣ

po.ait.an pignoꝛibꝰ caueri poſſit quia ius confere/
videamꝰ pomponiꝰ lib. xxx.aa deduod non to
edẽ ſcripſit: æ reise pignonibꝰ re⸗ Rer ad beredem
cte ð collatõe caueri:⁊ ita ego qʒ nanſit. quia viuẽ

te defancto nõ fu
it petita ta. aʒ.
⁊ facit ad pꝛedi⸗

turbapud quẽ refecta pecunia ool (ta eu. baim⸗
. e. Pi1 57 RSA .is8 qui. „O. el.
locet:vt tũc ðᷣmũ recpiat ꝙ reda ¶Iſ er du . ſedi⸗/
ctam eſt cuʒ bona ꝓpꝛia contule⸗ lugd.

nt. eSed? ſiquidẽ per ↄtuma·?
ciam actiones denegate ſunt ob⸗ 14 Juber per ſa⸗

lataſpoſtea cautione recipiet pꝛi⸗ uſda. .deyer. (

ſtinũ ius: qʒuis autẽ edictuʒ pꝛeto gutcliq conira

ris de cautione loquat᷑ tamẽ etiaʒ
re poſſe fieni collationẽ põpo.iidd.
lxxx. ad edem ſcripſit: aut eni re in 5 eicnobue
quit aut cautõe faciẽda collatio ẽ ſi plaqʒ e pis
( it ſi diuidat inqt bona ſua cũ ribus nec eniʒz co⸗

gitur. vt. ſ. de pꝛe

tis.· facit. S. de con. pe.l. pmiſſoꝛ.S.fl.⸗
10 Si fꝛater. qui d ebet confere.
a (Hon poſſit ꝓpter inopiam. vt.j. eo. S. ſi cũ duobus. ibi quod
ſi ꝓprer inopiam xocc. —
bXonſtituitura pꝛetoꝛe.vtj. de cur.bo. dã l. ij.ſed non ſtatim.

c ſKefecta ex rebus que ſemari no poſſunt. vt. ſ. l. ij. F. f. . .
d Sed ⁊ ſiꝑ cõtumaciaʒ. quid ſi nõ per contumaciq. rñ· idem.

vt.ſ. S.ſi cũ duobus.⁊.l.nõnunqd.

e enegate ſunt. ſcilicet hereditarie nolenti cöͤferre qað debet fie⸗
3äs duobus.
fMb

lata.perpetuo etiain vt diximus in eo cõ tra queʒ facta eſt
miſſio ex perſon ali. licet in reali ſe ecꝰlata diſſinitiua. vt: C. de iudi.
l.ꝓperandũ.S.ſinaũt rem. no.niſt iudex pᷣmo taxauent.ar.ð. C.

Agc.nõ pol.l ſi ea. alij infra annum. vt C. de pꝛeſcript. xxxan.l.

qͥs empti.S. pe.⁊ eſt ar.ſ.e.l.nõ nũ q;. in fl.

a ¶Quãauis. pꝛetoꝛis cuius vᷣba nõ hb abemꝰ. a fit mentio de bis

3. ti.i. l. filiuz. J. videamus.

be¶ Dicimus. male. vt ſtatim dicitt.

m. ⁊ ſic a ſeipſo cum heredi petitur conferri.alij dicunt ab emãa

l.ifilius in pꝛin /

? Laſum. quia
non eodem iure

5Mon eſt. viue /
te ſuo.⁊ eſt ratio

in dubio bic au⸗/
tem certiſicant.

cz ꝙ pigno

yt. j.l. ij. F. finali. eſt ſpeciale regulariter cõtra. vt. C. de pꝛobi ſe/

eDicank ab eo chieſt onfereudum. T factt C.de peu li i de

llatione
Deco

—
—

R tionez.
li.l.
ſtatu

3.ti. ij.l. n
coͤmittente edictu
od põ alio c
re qt d põt
k ¶ Acciper⸗
Kk A
Tinan

ſtmoꝛtẽ. F. Kir don
0 ſibi acip
t5 ril pe delus rñ. qꝛ fenit que
one. öt. vt. 3. teri reu . er k.
in ad onata gboͤrrrs e. nſel auclep d D ba en
P 1 r erat con ois n0 ,circa pn, ti moꝛtz p demu. 3°
ſpeciacum peuni 4 Keri vede iticontra . uubebea 10 iſ
penſatio ſpecieic debel vt luerit lane tr. otelare erat ſe rſe
fu compen S tiſd/l. qui TTE K Pi — in p ꝛcui? oĩs ſi feci
eenin en nhaber ſi rcbere poiſeſſo⸗ Ppiefaudet⸗ aſenee
. dem Perle vr. . ein y ſe tiſrecit bonoꝛ iuꝰ pa I-= gue ſcri⸗ ein ze adop az⸗
aaikalgi⸗ ſic. ð. i. caueat ſa eg be⸗ dopt anac bpa ita re 5 api ſe conlen.
pane trientis. snõ cau uicat de 5 bica tam ionẽ: ⁊ ĩ eſt. 6 2 ip fert ab
Hon 5. ſolut. 4 2ſi que mus 2 ner r ad expꝛ ãcipa uHec cal ſic ipꝛ ein
f 7.8. ſtã⸗ fratri .ſeda ſiqu edic ce q-/ getu ñ fratrũe cma ſi⸗ n 4 pato. 7 r. C. O
duog. Kran ſ. 1 cto. ſe t: eques vofſinte g co iuoꝛũ tiuus it: ſi ec emnai äl
Aife matri. otiẽs. 7.,. edicto auea Seclchp onfert ꝗ ptodiudeil adop pꝛiuabit: lec eſt pec ſi. iz nec C.e.l.
R 5fi. a c eceb oicig Prod uʒ 8 p (1 offcl ree Ceel.
14 l els⸗ ſatiſtecilſe ulto:no dat. ſiig 1 1 llatione faciũ enſe peci tſtin p p ſocio. ec adueni
Sdlegel i ſa moccl is diuic onsem coll. de hoc ſi caſtr ipꝛeci NeiResrzeee
nn ¶Bup plere co dam nit q;u ad ſit inbe inilio frau quauca hoc eni tu bus. 5. gie. vt· fam.
ſtipula ( latieclid 35 ne ſenec t.Dhoce nſtit e r 4
edee anosü dbila nonc er ptesꝗ Alatio el⸗ necaʒ aſtren boconfer ltis co nid aum eetier faf g.
s ſe⸗ efeamen 5 etinterꝑ ES col . ſtur ter fratrib eee .⸗ eecelel ſe 7 §. cũ eniz
usſtin Bols inn “ ſt ti ſuma d ſidicai nc ꝓpt 55 liuz ſe opoꝛt - datuz ber. iaus ro.
dis:q epignoi⸗ Cpa ſter: ſe acta: tune Ga. ſy uüelſe oninet᷑. a patre d cõ⸗ nol iems 1
nn dan ic ſe ſinof dereda terponcch ms p ibus co ni noicap meceo disnitase
ninin bus. 12. de non eẽ in c entin Ti Aen X nonn tatis ferre alt p ed an dign lio di
an Se auocs ; en unn nrckanua q8 r RaNe .ℳ% Seamn SFalne
ſälunſe b — incert. 5 eren tat ( 5. Dic( H ſt ve Katur lonũ non ra di mel ins malbarad
gſcdti nam Gopnut „ li tantuʒ 8 rem. debz. tuli⸗ e Ccog. .queſtion oner nitat ſi nõ trã ls eſti .
K( P 9⸗ E ——— tuli mine Nz;5 que ter re rnig 5 coferk. al e
her nannbat n en one lu⸗n tum nen pate Pma. 5: hoce haberi inter naechunnalanener
poteſtatem ach collation ibatun nen Patt cuz: o nuzh PHoc ſic f Pesennnor fert vt
“ reſta ſrde. tema el 7 ſin. 1: vel tum Genc pcip tur onere fis dedt ltra cõ ue
eu Paunvenn n. ta duͤeſten Ickml ent: e Setee nc debe ſolus o 6mu kenn nckaue
icktmn in ndu a vicen. — erhecſent bu 6n ſiadhu vrnon it: ſed cõ e 1 erel bane oe⸗
dni dao. i debi rema ue cofe ere de ctanch nitaten ſonus tus ſh ad ter vrt telli
Den ate diß naman annd⸗ el Bn TeE kin elone
n 4 Gimalei. iazoud t wiche⸗ ne ſit cnn usrakzcan a⸗ t tauti
ſntüft Sere uns . 4 lteri cõ cum diu antuz ei bitũ. tez Pa lhabuer bono acernke oniid :ſecd
nian us in dninne hercttel otil nonanen olt mo emhi ? ad b ſa Seen züimantone
thui ſinat ſnne cauct im ſexan um an du⸗ po te patr rit: tamẽ onfert GSfarzran elenarlon
inznu mrnitkr⸗ aa nne ſtvrnn olument bcat sPd. Po oſtel fue neharehabe⸗ genonaezen
niti ge um von e dume remoln idebea . uc hoſ mittet epatre ſſS Fonoric mu ad e/
bu. dinreno triens idem p ei den uiſſe licet eac ſtibus ab ho a r P 4 * ſn de okert i⸗ D
adenur Tanell toſiquid ientis ei etun cainlie ab ho ptus ab enatur. bet api vr. F. 9
Tagcptonai to! tiustr imvid ſi perin retſi redem tris in Si kdac ohi⸗ erfacit. 5
Aheſ tadon ſtieman Ueatto⸗ cemun it. 1 icet ⁊ ſi oꝛe patt ch. 9* fert bugz aiaus
NGf e anan iones. nee scau deucgan licet temp tfaciau tcñ p tabde e
cnnh ciat5. on actione nibus tum de lere oetis tem eri 15 fnerit bz nc ſiia .
ſenmt cipat eſunt c 0 nõom Stantu ſupple in llatio atu; k der 2 fami. fe q; ꝓm
bi brin i.rñ.qu l. hic au HW quin ſextant. poſſit vel ce ue C0 to lega cõferre inſti⸗ Wu ⸗ ap militie
H fuit da vt. 5. ti. ij⸗ 0 ſic tai coila ꝛa dixin. l⸗ ei ꝛietur eti atrehen um fue⸗ ſit. de o vobus in
aneo. v. eſt. das: nem vele ſup zeis lal-⸗ nodeti ſopatt miſſin öfe⸗ Pater pm boſtibu coͤ/
uunn lii 3 ntgu õ ra⸗ Si lir lceicdanil lcoſe⸗ Aernrn H
nlna lſl. . coͤtra. .5. teris m con ende iam— to rlioe zmoꝛiet tile eſt hoc e keal 5 acarut
pef in darurcann naʒ fa ur nop let. ¶ ſt con⸗ endum 5. de leg.i.l. ati eiſirreliau re, inſtu.. re deni
ma nin ir uſtuu oeiusꝗ ounple iliaeſtce . is. vt. 5. doeltgariieh e Cde be S uigt⸗
ra. ni alius co : 1100 tionez non a kam ſe ledis ꝗ opignorisit zociegani az.ſic. H ☚
os S ediciu collatio adoptiu noip e tut; loco⸗ nci. c5 ea g. 7 q̃ſiui turü tu de F. o ſpr. 55.
gtit mittat e bdiſtin⸗/ ʒquiinae ceſt ſtitu iemal t. C. e.l. ze v ſi eẽt fu als. ſ. d et.itẽ H
illa ſu 4 59 hocel quo caſu 6 4SB fis. vx S iui:ſic ilcipi .azo.
e ſed ill⸗ cun ev. 9 cogit ho iũ. quo c —uin vüa p ik: erg * patik icatiui: k.i. moꝛ o loqui. i in coͤi
lut ctio fit atusye lerree ntrariũ. q tus ve⸗ in ens moꝛ icatiui h erito indie moꝛiet᷑. ncipato ituendũ v
pini eo e demsive MM trũq; or vnaranfere vi turu idi at aß̃te cu pr neo aʒ ſtit nntelt 2
iech ena et i rſetollak p confer enct5 5 fu foꝛm ab eenn Digalt it rend
viece ee .rſie unnunte ecdnarai n FrRanazken 3 ſel 1 an
iüin == ierrz aliud 16 a ito enc nr 3
4 eci , õmit gauge hic fuit. Lminu⸗ urõe 4 ue eſt 5. ius inete cong n
ſ⸗ n contr ab,rc get ve inſtitu . oñs q et fini bu fer umoeke,
u⸗ aur per ca tab. arztagenansza ame oja Tan
4 niens p l.ſilia. q inſtitut⸗ ti.ij lfi ſimilite cu nec eii cõferat y *4
R AZrk aietenab ba
el ta. d zmart ſechi ſua ogelurſter 3⁵ 2
N deer 7 cõfereba melius e
one kraso luſee X
aliter dic
11N
Uin

nec enĩ ꝓpꝛie põt dici cõ ferre qᷓ eſt in ptãte.aʒ. vt. C. e.l. filie liet.
egſſteleung ahoaͤn nullum diceret᷑ legatũ ꝙ filio in poteſtate degenti re

lietũ diceret᷑ a ſuo patre. vt inſti.de leg.S.an ſeruo.ſed ſi diceres huiꝰ le⸗

gati diem cedere viuente patre.ſed quia dilatũ videt᷑ in tẽpus quo futu
rus ſit ſui iuris.vt.S.de aur.⁊ arg.le.l.filia.⁊ legatũ eſt vtile ⁊ ceſſat col⸗

rolalij nõ talifilio relictũ ſideicõmiſſitz: euenit vt ꝓeo ha ceſſe:dici opoꝛtebit conferenduʒ 6 Go nuqui
eſſet: dic vt dipiums.5. beatur atꝗqʒ ſi poſt moꝛteʒ patns 6 Mon eniʒ nũc acquiritur: ſed legan. videt pſt
eo az. ſlichi finſſet: nec cogetur hiccõ· non amittit amplius dico etiaʒ ſi guaſ crecitorire
(uler .ſllo. fejre: quia moꝛiente eo eins non inſtitutꝰ fuenta filio heres: 7 nec Har enef.
,enene 6pr 5c finſſz. OEmancpatus filius ſi dumadierit'habeatqʒ ſubſtirutũ i.rg. vihſt Z.i
i oete nihe dotem habeat ab vxoꝛe accepta,z quia nonmagis tuncqueriturpe- deturnam tucde
paire ſi fut era hoc min? confert: ? ſi ante vroꝛ culiuʒ: q; non alienatur cõfern de muz bal acrig er
ESn oucn ousete deceſſent. I Dinnpuben arro⸗ bere. &Confer autem etiamſi rctiquit quan:ſ
a ¶ Elooꝛiente.i. incipien gato ſeanũ diui pij reſcriptũq̃r⸗ ꝗqd eiusnõ fuerit: dolo malo aut⸗ 4 mcg e
enen⸗ hnlij nilipolt tadebeatur/ videnduʒ eſt an ſi pa ſit factũ quo minus eſſet. ſed hoc bz dan aeparuit
PPiemer nors Parfert trs naturalis bonoꝛum poſſeſſo- ſic accipiendũ eſt vt hoc demũ cõ ſ biwwrni ſtcut
cu moꝛiet an poiich mo nenn petat conferre quart debe⸗ feratur ꝙ eius eſſe deſijt doloma⸗ ſperſtipulatonẽ
rietur.⁊ facit.C. eodem

ſi donatone.

c ¶ Emãcipatus. ab yxo

CEmac eillient 5 an! ret non veniet a Ppores exla ſtpn
deſ Hoc. ſcilicet dotem. rat:quia perſonalis actio eſt.igi tiones collationum ita enint faciẽ peditus dicã nõ

330.

at queſtioin eo eſt an heredi ſuo
relinquat quarte actioneʒ an non

tur etiaʒ de quarta conferenda ca

2 adoptiuus. ſecundo ſic an filiꝰ umpubes relinquar act. ſuo beredi:⁊ po/
1

nes

mpuberé deceſſiſſe: v eſt plana. nã ſi nõ relinqueret nõ cõferreryt in

actione iniuriau. vt.j.l ꝓxi.S. emãcipatus. H
I ¶ Trãſferat pater adoptiuꝰ ſᷣm pꝛimũ:vel impubes ſcõm aliũ ⁊ certe
vterq; tranſferat. vt. S. de adop.i.ſi arrogatoꝛ.

naln
redes non dantur.

m Pen onalis actio.ſcilic

5 lis ac et condi.ex conſtitutõne diui pij.⁊ dic perſo /
iſſima: alias nõ eſſʒ bona ratio.quia infinite ſuut ꝑſouales que in be

o Kam. ſcilicet impuberem. ene⸗

adoptiuus vt in ſuo teſtõ qu artã relinquat vt inſti.de adop..itẽ

nd aluer ſed videt nõ deber. vt. .el. ꝓri .id quoq; ibi diuerſů
⁊q eſt cõtra. ſo. licet hic legati dies ſicuti⁊ illius conditionalis
no cedat dies.niſi poſt moꝛtẽ patris.in boc tamẽ legato ſecus.qꝛ

quaſi es alienũ peiit᷑.vt.S.de inoffi.teſt.l.papi.5.ſi qͥs.ſed pone
ꝙ bic pater relit·

lo.ceteruʒ ſiid egenit nequidacq⸗

reret non veniet ad collationẽ:nã

pater occupat. vt. . de caſtrẽ. pe.l. j.

KAdierit. alias ſi adijſſet vt nunc hereditan

nibi ꝓmiſiſſem et
ſoluiſfe,z amodo

me cõuenire non

inſpicio quo iunre

—,— conferenda ca de vtputa duo ſunt filij in poteſta Pclarſed boctan
e(Dinus. jnon. uere en opoꝛtebit. ſed hocita de te vnus emãcipatus hñstrecen⸗ tũ qꝛ eſ alienũ pe
f·¶ Ante.l. quã collatio mMũ ſi im nataeſt quartepetitio: ta ducẽta fnbus cõferet ſibi centi te bliles .
debearhel. —gCcelterum ſiadhuc pater adoptiuꝰ facit eni eis ꝑtẽ q;uis ſit is cui con inpꝛin co.
adernn c. vitlat: ui anmn emancipatut:di, feminöſolet. 4 nöſiſunt duo
famiberc. .ij. .. fam. Ccenduʒeſt cautionem quoq; ceſ filij emãcipati habẽtes trecenta e ¶ Si is qʒ coͤfer
bel ſ nu.voc andi ſare: pꝛematura ẽ eni ſpecies col- duoin ptate: eque dicendũ eſt: et etaſg wredee
