rarijs. Itẽ facit.S.de a⸗

li. iu.mu.l.itẽ ſt res.S.fi.

Zall ſeg.
J fa ſo.ſub. cũ.i.di⸗
cere ſi actũ ſit cũ fal
o tutoꝛe noĩe pupilli:vł

cũ ipſo pupillo fal. tut.

pᷣſtante auctoꝛitatem.
Kk Dies actõis. pſonat

q̃ cõueniebat᷑ falſus tu⸗
toꝛ noĩe pupilli.

IAut res. actoꝛis qᷓ an⸗

gebat rei vendicatiõe.

vno facta ⁊ ceteri liberant᷑ nõ ele
ctione. Alulꝰ
Video ſi nihil aut nõ totũ
ſematũ ſit:in reliquos non
denegandã in id qð deeſt ſabinus
ſcribit. ¶ Mpian?.
NViusactiõis exẽplopom

poniꝰ lib.lxj.ſcribit dandã actio

nẽ aduerſus eũ qui dolomalo ad-
hibuit vt aliꝰauctoꝛ daret᷑ inſciꝰ.
Has actões in factũheredibꝰ

quidẽ opetere ceteriſq; ſucceſſo⸗
nibꝰ:in eos?ꝰ vero nõ reddi labeo

ſcnbit.¶ NMec in ipᷣm poſt annuʒ
m̃ ⁊ factũ puniũt:⁊ in dolũ cõ
cipiunt᷑:æ aduerſus eas pſonas

que alieno iuri ſubiecte ſunt noxa

lesꝰ erunr. Zius.

PAfalſoi tutoꝛe auctoꝛe actũ

Dſit ⁊ interea dies actõis exie
rit:aut res vſucapta ſit:oĩa incõ
moda pinde ſuſtinere d: acſi a⸗
lio tpe vero utoeamlgre egil⸗
t. pianꝰ.
Alſus Gncreſänfatnee
oautoꝛ minoꝛi. xij. vel. viiij. ãnis
fuerit tenebit᷑ in factũ acnione ꝑꝑ
dolũ malũ cuiuſcũqʒ cõditõis fue
rit vel ſui iuris vel alieni¶¶ Qui
dolo malo auctoꝛitatẽ accõmoda

nerit:tenebit᷑ hoc edicco. Sʒ ?

ſi ꝗsfiliefa.auctoꝛ factꝰſit ad cõ⸗
trahendũ tenet᷑. Jdẽq; iunsẽ ſi

ancille ꝗs tutoꝛe? auctor̃ credidiſ

ſet. Mã oibꝰ iſtis modis ꝑꝑ tuto⸗

rè decipit᷑ is qui ↄtraxit:qꝛ aliter

cũ impubere cõtractusnõ fuerit:

ſcenet alſus tutoꝛ.
8

rI AUel alieni. vt filiuſfa. JItẽ ſiẽ
eruꝰ hʒ locũ noxalis.vt.S.e.l.huiꝰ.S.fina.

t ¶Filiuſfa. aſſerens ſe tutoꝛẽ ⁊ illã ſuã pupillã cũ eẽt alteriꝰ filia.

vV ¶Auctoꝛ. als tutoꝛ.
etiã in patrẽ debeat darihec actio
qui filiã minoꝛẽ.ᷣxij.an.nuptuide
dit:⁊ magis pꝛobat patri ignoſcẽ
duʒ eſſe ꝗ filiã ſuã maturiꝰ in fami
liã ſpõſi perducere voluit.affectu
eni ꝓpẽſioꝛe magis q; doloma⸗
lo id videni feciſſe.Oð ſi intra.xij
an. hec deceſſerit cũ haberet dotẽ
putat iul.ſidolo malo ↄuerſatꝰſit
isad quẽ dos ꝑtinet:poſſe mari⸗
tuʒ doli mali exceptõe ↄdicẽtẽ ſũ⸗
mouere in caſibꝰ in quibꝰ dotẽ vl
in totũ vel in partẽ ſi cõſtabat ma⸗
trimoniũ fuerat lucraturꝰ. I deʒ
eXREeoqð interrogatꝰbtutoꝛẽ

e e mdit:nulla eũ actiõe te⸗

neri. Si tñ cũtutoꝛnõ eẽt reſpon
ſo ſuoĩ aliquã captionẽ adoleſcẽ⸗
teʒ induxit vtilẽ actionem aduer
ſus eum dandamꝰ*.

De fideiuſſo.⁊ noiatoꝛibus ⁊ he

redivus tutoꝛũ ⁊ cunſtoꝛſ.

N(ꝓ) Omponius
Naãlis hr̃s tutoꝛis tu
toꝛ nõẽ:tñ ea q ꝑ defũ
ctum inchoata ſuntꝰꝑ
Nheredẽ ſi legitinie eta⸗
tis eſt ⁊ maſculꝰ explicani dñt ĩ g

bus dolꝰ eius admitti põt:deeo?

qð penes tutoꝛem fut heres qqʒ

eiꝰ reddere dʒ. Qð apud pupil

luʒ isꝰreliquenit:ſi heres capitinõ
quidẽ crimine caret ſed extramu⸗
telã eſt:⁊ vtili agione hoc redde⸗
re cõpellitur. pianus:

Hunubeis auctoꝛitas interceſſiſ⸗ ¶p ) Oſtulare tutoꝛẽvidet᷑ ?2
et. Julia. tractat li. xxrj dig. A per aliũ poſtulat.itẽ noiare ?

Wſuebt ſit. a pupillo. nã lit. cöte. ſic

facta vel iudiciũ acceptũ nullũ ẽ: ſicut ⁊ ſi coꝛã nõ cõpeteti iudice egiſſet
vti·C. ne ð ſta. de.l.pe.⁊ ad hoc eſt ſaſ̃ expꝛeſſuʒ.Q. detu.⁊ cu. qui ſatis

nõ da. l. iijj. . . de rebus eo.l. qui necz. n eder pupile. nõ er ⸗/
go pꝛoficit ei vſucapio.⁊ ſic ẽ ar.S.de ali.iudi.
aũt tutoꝛe falſo nõ põt poni.

Alſus.in factum ac. öᷣhenti ſecũ vel cũ pupillo ſe auctoꝛe. vt ⁊.S.e

N llo. als ẽ alio.⁊ ita eſt in libꝛo dñi mei.

.nouiſſime.ĩ pꝛin.nõ aũt legas qð minoꝛi:cui pꝛebuit auctoꝛitatẽ tenea

ſe hoe dicit. .e.l, ſi ſed cene ⁊ in eo loqui põt per lege ille,

itẽ ſi res.in pꝛin. in iſ5o

Putnaſen ſecũ.⁊ iõ hũc caſum repetat:vt addat ſeq̃ ntes

x ſAd obendũ.cũ aliquo.
y¶ Zutoꝛe. auc. ſ.

falſo qui ſe tuto/

rem ⁊ illã libeꝛa-
7 pupillã ſuã aſ⸗

ſerebat.

53 An etiã. ꝓpen

ſioꝛe pᷣſumit eniʒ
cã affectionis fe⸗
ciſſe magiſ qᷓ; do

lo. ſic.S.de rit.nu.

nõ ſolum.F. de
nuo. 7.5. de ado.
l.nec ei.S. eoꝛum.

⁊ in aut᷑.vt ſinep
hi.in pꝛin.col.v.
2[Wertſet. puta
patervt dixit qui

dotauit. itẽ ſi ex⸗
trane? dotãs eaz

ſibi reddi ſtipula

9 ¶Boli non pa⸗
cxt̃i.qꝛ vbi non te
net matrim oniu—

nec pactũ. vt. S. ð
cõdi.ob cãm..il.i.
ſed pacto nõ ap⸗
poſito non daret
exceptio.
Qõ dicentem.
per cõduionẽ ob
cãm.nõ ac.ð do⸗
te. qꝛ dos nulla
cũ matrimoniuʒ
nullũ. vt. d. l. C. ð
cõdi.ob.cãm.l.i.

2. S. de cõ di. ob
cãm.l.fi.⁊ · C. de

do. añ nu. l. fi. ac.

a ¶Lucratur? pu
ta per pactuʒ qð
fecerat de ea lu ⸗

cranda ſi pᷣcede⸗
ret in matrimõio
ſed nunq̃d actio

ex hoc edicto da⸗
bitur aliquo caſu
Rñ.ſic:ſi ſoluta ñ
eſſzʒ ⁊ eẽt ꝓmiſſa
ſub pᷣdicto pacto

Itẽ exceptoe do⸗

li ⁊ actiõe ex hoc
edicto poteſt ba⸗

beri ratio fructu⸗

um qᷣͥ eent vin ſt
matrimoniũ eſſet

nunc nõ ſunt.vt.S.de iure do.l.dotis fructꝰ.in pꝛin.

Atilem. ex hoc edicto.ſtue eius mẽte.

—

e ¶ Danda.pupillo vel adulto facto.⁊ eſt hoc quartũ remedium
Alij dicũt hic loqui de actione pꝛo tutele.ſed certe de ea dixit.jõ.
ti.i. ⁊ in boc differt hicti ab illo. vt no.. in rubꝛica.
De ſideiuſſoꝛibus ⁊ nominato:ibus ⁊ beredibus tutoꝛum e

curatoꝛum. Rubꝛica.

X eo qð interrogatꝰ. foꝛte in iudicio cõfitendo coꝛã iudice ſe
Auroꝛem. c ¶KReſponſo.facto in iudicio accepto no
. in pupilli. vel ałs in cõtractu aliquo inito noĩe pupiliili.

fd —. — — — ——

— — — —

— — — —

diſi

ſifts
Wpfiie
8
eane
ſſend⸗
Ulibenz
zſnac

fie
mmikeng
ſonns fe
nſh do
deritnn.
uun de
degco⸗
Hcnnn
ytſte

ncolN.

ſer. pun
diritqti
eſic
otises
Giſtpria

Iern h

inonte

moni

Lpt,
noͤap⸗
ndatet

centen.
joneob
codo⸗
nullo
oniuz
1C5
zm Li.
di.ob

lfN.

unyn
enz
en ll/
E
nimoto
d ario
ſcio da⸗
uocaſt
ſolutan⸗
open⸗
pwe dor
ecbo
Netbe⸗
fnan
rin
ic

dieſe
o

mnedun
dipes⸗

Cebin 4

Aiãuis. nõ ẽ. tet. S. de his qᷓ no.infa.lefurti.S. pe.⁊ ar. . ꝓ

ſocio.l. heres ſoc ij. b ¶ Inchoata ſunt. ſic.ð.de tu. ⁊ ra.
dil.l. ſi tutoꝛ poſt. e⸗ eaitine na min⸗ nõ ẽlegitimꝰ admi/
ſtratoꝛ. vt. C. de le. tu.l. fl. d ¶¶Et maſcul?.no femina. vt. . de
leg.tu.l.pe. e ¶ Explican.in iudicio ſecꝰ vt.S.de indi. tã ex cõ
tractibꝰ. F. certe.

1 Fndnbus. er paliſ hocidẽ factt. I¶ Dem
89 4De eo. als de ? Liã fideiuſſoꝛẽ ⁊ heredes
eK s Eüdeiuſſois ad ronem eãdẽ

vſurax reuocãdos eẽ conſtat:ad
quã ⁊ tutoꝛ reuoca᷑. ¶ Dem.

de eo ⁊c.alij bñt
S. beres ſʒ tu bha

heas Ha abud 6 moſtedim beredẽ 3
b Pltua⸗ tutele iudicio poſſe ueni⸗
i¶ Capit.i.accipit d.vſqdſ gqnetiã pi e Re
Trkaufen pupilo l vidẽdũ art eur. ppᷣusei? do⸗
k/Eimine . do lus vl/ ꝓpꝛia admiſtratio veniat

10. — in iudiciũ:⁊ extat ſeruij ſnia exiſti⸗

lAtili actiõe.ſ.
tutele ſi heres tu⸗

cũ oſtẽdimꝰ. vel

dicta.S. admi.

mãtis ſi poſt moꝛtẽtutoꝛis heres
eiꝰnegocia pupilli gerere ꝑſeuera
uenit aut i arca tutoꝛis pupilli pe⸗

peli ne et(unia inuenenit: «9ſuͦpſent: vl eã
vt. C.deneg. ..ll, pecuniã quã tutoꝛ ſtipulatꝰ fuerit
anaiogoirfun exegerit:tuteleiudicio eum teneni
choatis p defun / ſijo noĩe. Mã cũ ꝑmittat᷑ aduerſꝰ
aum. faclt ad pe heredẽ ex ꝓpꝛio doloiurari ilitẽ

apparet eũ iudicio tutele teneni ex

tu. l. pe. ⁊ de tut. l. . H
antepe.ꝛ. ſ.el. ſf. dolo pꝛopꝛio. Megligẽtia plane
bii⸗5 dene ge. pꝛopꝛia heredi nõ iputabit: vſu⸗
ru? H. ſt „. 5 „ SS
m ai ai ras qᷓ;ʒ — pupillarẽ a
na. §. tutoꝛs. gitauit pᷣſtare dʒ heres tutoꝛis.
ſtulare. co Staui Piiaredz

¶ Quantas aũt ⁊ cnꝰ tꝑisvſuraſ

am iudice q ¶ 5
dare dz. vt ſ. de Pſtare debeat exbono ⁊ equocõ⸗
dan ifel ii. S, ſiitui aiudice o; 41 Nideiuſſoꝛes
minare inter abñ A tutoꝛibꝰ noiati ſi pñtes fuerũt et
teorvtaß magfa nõ ↄtradlixert: ⁊ noia ſua referni ĩ
ruda peenqi af Acta publica paſſi ſũt: equũ ẽpin⸗
ſint idonei vt. de teneriatq; ſi iure legitio ſtipu
den de de.ab latio iterpoſita fuiſſet: eadẽ cã vi⸗
bi tenent inſoli ⸗· Qet᷑ affirmatoꝝ ꝗqdẽ. ſ. cidoneos
Mä — V 7 5 .
aug r. C. den eẽ tutoꝛes affinmauenint: ſideiuſ⸗
. .el. l. 7l. j1 Oo,2 e 2,/ .
ſ qu poſtulae loꝛũ vicẽ ſuſtinẽt. Mlulus.
tenet:niſi in femi

na.vt.C. de admi.tu.l:fi.S.perſonis.⁊.C. ſi mater inde.pꝛo.l.i.⁊

—

I.e. l. c oſtendimꝰ. S.fi.⁊ no.ꝙ quiꝑ ali ⁊c.vt.sẽ, de admi. tur.l

mi. tu.l.tutoꝛ qui repertoꝛiuzʒ.

ita aũt. F. geſſi»ſe. .
— iam.vſurarũ.ad quẽ modũ vocetur tutoꝛ.habes.S.dead

Am oñdimꝰ. als.ſ.in noſtris qbuſdã libꝛis. põpo. dirit.

Re. l. i. F. qð penes.

p ¶¶ Coͤueniri. ex faco defuncti.

. Pe pꝛia admiſtranio. nõ cõnexa cũ eo qð defunctꝰ ichoauit.
rg

erſeuerauerit. al noua inchoado. Ss

ꝛopꝛio dolo.vel

ata culpa.qð dic vt.C. dein lit.iurã.l.ij. ⁊.l.alio.
t ¶ Hegligẽtia.i.leuis culpa.ſed lata ſic.vt.C. de ne.ge.l.curatonj
vbi er perſona defuncii tenet᷑ ſimiliter de dolo ⁊ lata culpa defũ
cti nõ leui.niſi in caſibꝰ tribꝰ.vt.C. de here.tu.l.i.at ipſe defunctꝰ
tenet᷑ de dolo lata culpa ⁊ leui.vt.C. ar.tu.l.q̃cqͥd. Itẽ ⁊ illud cõ
ſtat qð etia leuis culpa:ſeu negligẽtia ei imputat:ſi nõ explicet in

choata ꝑ defunctũ.vt.S.e.l.i. vꝗ

Pꝛeſtare dʒ. ſed õ. S.ꝓ ſo.

l. ſociũ d.in pꝛin. 2. S.i ſed expone vt ibi.⁊ fa.j.ti i.l. no ſimiliter.
xQuantas, oʒ. qui ſeruabit.l.ð. d e vſu.l.i.in pꝛin.

x? Eideiuſſoꝛes. iure legitimo.i.ſolẽni ſtipulatõe ⁊ ſicno.
vbi nõ ẽ.vt.S.de adop.l.his verbis. ⁊. C. de rei vx.act. in

De fide. ⁊ noĩa,. ⁊ ber̃ tu. ⁊ cu.

ft⸗

ere ſtipu.
. . 7 3. 1 1.7·C.de
dam. infe.l. ſi finita. Itẽ no. patientii ⁊ pſentiã pᷣiudicare.ſic.S.de iudi.

l. qdã. ? de exercitoꝛ.l.i. J. mgratũ.⁊. . man.
3 Affirmauerit. ſic. 5. ð

cñ fideiuſſoꝛibꝰtutoꝛiſ ex
ipulatiõe rẽ ſaluã foꝛe age
ret᷑ eaſdẽ reputatiões habebũtq̃s
Atutoꝛ. „4). Apinianꝰ.
Mpillꝰ? otra tutoꝛes eoxqʒ
fideiuſſoꝛes iudicẽ accepit:iudice
defuncto pꝛiuſqᷓ; ad eũ iret᷑ cõtra
ſolos fideiuſſoꝛes alt iudex datꝰ ẽ
Oſfficio cognoſcẽtis ↄueniet ſi
tutoꝛes ſoluẽdo ſint ⁊ admiſtratõ
nõ diſpar:ſʒ cõis fuit poꝛtionum
viriliũ admittere rõem ex pſona

tutoumn. Dem.
Ifideiuſſoꝛes ꝗ rẽ ſaluã fo

re pupillo cauerant tutoꝛẽ adole⸗
ſcens vt añ cõueniret petierãt:at⸗
qʒ iõ ſtipulãti pꝛomiſerũt ſe reddi

turos:qð ab eo puaninõ potuiſſet v?e i

placuit inter eosꝗ ſoluẽdo eſſent
actõeʒ reſidui diuidi:qyonꝰ fide
iuſſoꝝ ſuſceptũ videret᷑.jſ Mãet
ſimandato plunũ peomia credat
eque diuidit᷑ actio. Si ei qð ẽ da
tũ pꝛo alio ſoluit᷑:cur ſpẽs actõis
eqtatẽ diuiſiõis excludit) Aul.
Eres eiꝰ ꝗqnõ iure tutoꝛvlł

4 Norrard datꝰ admiſtratiõi
ſenõ imiſcnit:dolũ ⁊ culpã pᷣſta⸗

renõdʒ ꝗ Maulꝰ rñdit tale iudi
ciũ ĩ heredẽ tutoꝛistrãſferri opoꝛ
tere:q̃lẽ qdẽ defunctꝰ ſuſceperitꝰ
hoc eo ptinetvt nõ excuſet᷑ hereſ
ſi dicat ſeinſtra tutelaria nõ inue⸗
niſſei. Mã cũ ex oibꝰ bonefidei

l. ſi remunerãdi...ſi paſſus

fideiuſ.l.fid eiuſſoꝛ..pt
⁊⁊ inſti.l.cuicũq;.S.ſed ⁊
cũ falſo.

Jcũ ſideiuſſoꝛibꝰ.
reputationes. vt. S
de cõpen. l. iiij. ?· C. de

excep.l.defenſionis.q̃s
aut habeat tu. babes.S
de cõtrario iud.t.l.i.S.f.
2Z. l. ij. .iij. per totum.

Apillꝰ. fideiuſſoꝛeſ
Nite ſingulis tuto/

ribꝰ ſingulos fideiuſſo⸗
res datos.vł dic ab vni
uerſis vniu erſos. vnde
ſiẽ tutoꝛes ita ⁊ ipſi hñt
bñficiũ epiſtole.ſecus ſi
ab vno tutoꝛe darentur
plures fiiuſſoꝛes.vt.j
rem pu.ſal.fo.l.fi.niſi a⸗
dultꝰ factꝰ ſibi pꝛeiudi⸗
cet denuo ſtipulãdo.vt
ſ. l.pꝛoxi.vel aliter eam
expones.
on diſpar.i. nõ di⸗
niſa a teſtatoꝛe vel a iu⸗
dice.qꝛ tunc ipſo iure fi⸗
deiuſſoꝛ vniꝰ non tenet᷑
ꝓ altero.vt.S.de admi.
tu.l.ſi minorj.⁊ facit ad
legẽ iſtaʒ.j.de fideiuſ.l.

inter eos. ⁊.l.fideiuſſo⸗

res.i pꝛin.⁊.l.inter ſide⸗
iuſſoꝛes.
fideiuſſoꝛes.fide
luſſoꝛes qᷓ cauerant
rem pupilliſal.fo.petie⸗
runt:vt adultꝰpꝛimo cõ
ueniat tutoꝛes qᷓ; eos qͥ
habebãt electionem. vt
C. de fideiuſ.tu.l.i.

be Dnua d erat ne di
ui

eret᷑ actio.vt.j.rẽ pu
pil.ſal.fo.l.fi.

c ¶Suſceptũ.ab adulto

per cautionẽ ſecũdaʒ.vt
j. de pꝛe. ſti. l. penl. ⁊ dic
ꝙ adulto facto fuit fa/
cta ꝓmiſſio.⁊ ſic ſibi pᷣ

iudicauit:ałs nõ haberet locũ bñficiũ epiſtole.vt.j.rem pu.ſal.fo.l.fiñ.
Alij diſtinguũt in fideiuſ.vniꝰ tutoꝛis.aut ſim plicit᷑ interceſſerũt: ⁊ tũc
ceſſat epiſtola.vt.d.l.fi.an etiã a pꝛincipio pꝛomiſerũt qð ab alio ſerua
ni nõ potenit:vel rem pupil.ſal.fo.qð idẽ eſt.vt.C. eo.l.fi.⁊ tũc in illo reſi
dquo locũ babet epiſtola.vt hic dicit.ſed bec littera nõ bñ patit᷑ buncin

tellecrũ.

llectũů. d l Eque diuidit᷑.vt. C. de cõſti.pec.l.finali. .
e asm vhi ergo eadẽ equitas ⁊ eadẽrõ ⁊ idẽ ius.vt..ad.l.aqᷣl.l.
illud. ⁊. C. de lib. pꝛe.l.iitẽ facit.S.l.ꝓxi.cũ ſimilibꝰ.

Eres.nõ debet.qꝛ nec is cui ſucceſſit ſi v iueret.vt.C. deteſt. tu. l.i
¶ PMaulꝰ.ſuſcep erit. erat ergo lis cõte.cũ defuncto.

bqj Hoc eo.quod dixit paulus.

„

i MHon inueniſſe.dolo vel culpa defuncti cũ lis ſit conteſ.vt.C. de bere.

tu.l.i.⁊ dic inſtrumentũ tu.in inuentariũ ⁊ cetera inſtrumẽta pupilli. vt

C. de in litem iuran.l.alio.

K ꝙ ſiam cũ.argumẽtat᷑ a ſimili vel a minoꝛi.q.d.ſi lite etiã nõ oteſ. tene
tur de dolo defuncti heres. vt bic. ⁊.j.de ac. ⁊ ob.l.depoſiti.⁊.l. cõtra
ctibꝰ.⁊ de reiudi.l.hoc iure.ꝭS.fi.lit.conte.multo magis tenet᷑ de dolo ẽt

⁊ culpa ⁊ oĩ eo qð etiã defunctꝰ.ᷣvt in pꝛin.l.

defuncti

I¶ Koſtitutlonibꝰ. iſte Zſtitutöes lo quunk alio caſu.ſ. lit. nõ conteſ. 2 ſic
nõ Zicſi Peulo nec coꝛrigũt eũ.lʒ.h.cõtra:⁊ ſic nõ tenet᷑ de leui culpa

nec ipſe fuit in lata de qua ſola tenek. vt. C. dene. g.

l. curatoꝛis.qꝛ ignoꝛat vbi ſunt illꝗ inſtrumẽta.vt ⁊.j.de re iudi.l.qui in

altert?. meſlh⸗
neg. ge.l. curatoꝛis.⁊ de
in lit.iurã.l.alio.⁊ ſimi⸗/
les.⁊? adde qð no,.S.e.l.
cũ oſtẽdimmus.
n ¶ Perpetuank. fa. iſti.
de ppe.⁊ tẽp.ac.S.pe. et

C.ex delic. defun. l. i.

De magiſtratib con⸗
heniẽdis ⁊ c. Rubꝛica,

Moꝛdinẽ. decu/⸗
trionũ: qꝛ tutoꝛũ
tio ad eos nõ
ſpectabat niſi in caſu. vt
.C. detu. ⁊ cura.da. ab
his.l.vbi.
b ¶ In fid eiuſſoꝛes.eoꝝ
ſꝗq; magiſtratuũ.vt.j.ad
muni.l. ij. F. i. ſed Otra Hᷣ
qð dicit de fideiuſ.ẽ. C.
eo.l.i.ſed ibi loquit᷑ de ſi
deiuſ.q dati erat magi⸗/
ſtratui pꝛo ſua indẽnita
le:hic de his quos de⸗
dit magiſtratꝰ reip. pꝛo

dönis ei illais.

c¶ Sed ſi oꝛdo. d ecunio

num.
d ¶ Eos. decuriones et
nõ pꝛeſentes.
e ¶ Moĩauerint.ſ.aliqͥ tu
toꝛes vel fideiuſſoꝛes q̃
tenenf᷑.vtno.S, ti.i.l.ij.

f PPer oꝛdinẽ.decurio⸗

num.
Heqʒ. ius eſt. ſ. tatuʒ
vnde nõ etiã exigẽdi ſa/
tiſdationez vel noĩandi
tutoꝛes.alioquin cõtra.
vt. S.de admi.tu.l.emi⸗
liꝰ.⁊ ibi plene no.⁊ fac
inſti.de ſatiſ.tu. v el cu.
F.fingli. “
h Si pꝛeles. tiñ de fa⸗
cultatibꝰ:nõ de moꝛibꝰ
aʒ o.⁊.h.ĩmo non iuſſit
vt darz qð potuit. vt in
ſti. de attil. tu. F. ſed hoc
neq; qð ſatiſda. accipe⸗
ret:qꝛ nũc teneret᷑. vt.j.
§. plane.
Ypſe. pꝛeſes.
K Renunciãt. noĩa ⁊ fa
4 tates tutoꝝ.
¶ Sidpꝛeſes. vt ſe pꝛeſt
dem.
mDe noĩbꝰ.i. de noĩa
toꝝ facultanbus ⁊ moꝛi
bus.⁊ eſt hic ar. ꝙ iudex

dz inquirere de ↄditiõe

teſtis.

n ¶ Snſtruãt. nõ facta P

dicta denunciatione.
0% Dederit ſ.pꝛeſes.
P Egere. 5 mgfatum!
qe Si curatoꝛes, eozuz
magiſtratuum.

oc.qð dicũt cõſtimitiões.ſunt iſte ↄ ſtitutiõ es.C. de

iudicijs ꝑꝑ doluʒ defuncti heres
teneat᷑.i Idẽ puto ſeruandũ ⁊ in
tutele acnone. Sed ↄſtitutõibꝰ
ſubuentũ eſt ignoꝛãtie heredum.
Hocꝰ tñ tũc obſeruandũ ẽ cũ pꝰ
moꝛtẽ tutoꝛis heres ↄueniat᷑ ſinõ
lite ↄteſtata tutoꝛ deceſſerit. Haʒ
litis cõteſtatiõe ⁊ penales actiões
tranſinittunt᷑ abvtraqʒ parte ⁊ tẽ
poꝛales ꝑpetuant᷑ꝰ.

BDe magiſtratibus conuenien⸗
dis et egri ſheredibus
MNMoꝛdinẽ ſubſidiaria
actionõ dabitur: ſy in
magiſtratꝰ nec in fide

—

„
—

pilli: ꝓinde nec noĩatoꝛes mgra⸗
tuuʒ ex hac cã tenebunt᷑:ſʒ ſolima
giſtratꝰ. Sed ſi oꝛdo receperit in
ſepericulũ dici debet teneri eosꝰ:
q pᷣſentes fuerũt.parui eni refert
nolauerint vel fideiuſſerint:an in
ſe periculũ receperint:vtilisergo
in eosactio cõpetit. Sed ſia ma⸗
giſtratibꝰ municipalibꝰ tutoꝛ da⸗
tus ſit:nõ vid et᷑ ꝑ oꝛdinẽ electus
Neqʒ pᷣtoꝛ neqʒ ꝗs aliꝰ cui tuto⸗
ris dadi ius eſt hac actõe tenebit᷑
Sip̃ſes ꝓuincie denũciare ma⸗
giſtratꝰ tm de facultatibꝰ ꝰfuto⸗
voluit vt ipſe daret:videamꝰ an
7 qtenꝰ teneant᷑:⁊ ertat diuimar
ci reſcriptũ q voluit eosꝗ pᷣſidi re
nunciãt nõ perinde teneri atq; ſi
ipſi dediſſent:ſed ſi deceperũt gr̃a
foꝛte aut pecunia falſa renũciãtes
Mlane ſi pᷣſes puincie ſatis eoſ

exigere iuſſit nõ dubitabimꝰ tene⸗

——

rieosetiã pᷣſes ſidedent.¶ Sip⸗

ſes ꝓuincie noibꝰ ab alio acceptiſ
ad magiſtratꝰ municipales remi⸗
ſerit vt ſe de noibꝰ iſinnatꝰ: ꝑ
inde inſtructꝰ dederit tutoꝛes an

cxẽplo eoꝝꝗ pᷣtoꝛẽ inſtruũt debẽt

„

— aiſſoꝛes eov. LHieniz
rem pupilli ſal.fo. ꝓmittũt nõ pu

Ab eis. inagiſtratiblis.

8 (MWagiſtratibꝰ. monitip

iuſſum:nã aliter dare nõ poterat oliʒ:lʒ hodie ſecꝰ.vt inſti.deat
til. tu. F.ſed hoc iure.⁊ no.ãmoniti.ſic.j.de dam.infe.l.iiij.S.in eũ

„7

magiſtratꝰ teneri q̃ri᷑. Htiqʒ ei

intereſt vtrũ ipſi magiſtratꝰ noĩa
electa dederint pᷣſidi an ea que ab
alio pꝛeſes acceperit inquiſierint
⁊ puto vtroq; caſu ſic teneniqua⸗
ſi dolo vel lata culpa verſati ſunt.
Mõtm̃ pupilli:ſed etiã ſucceſſo⸗
res eoꝝ ſubſidiania agere poſſunt
Si curatoꝛes fuerũt minꝰ idonei
dati:dicẽdũ eſt teneri magiſtratꝰ
opoꝛtere:ſi exr ſuggeſtu eoꝝ vel
noibꝰ ab eis acceptis pᷣſes dede⸗
nit ſed etiã ſi ad eos remiſerit vt ip
ſi dent: vel poſt dationẽ vt erige⸗
rent ſatiſdationẽ periculũ ad eos
pertinebit.( ¶Magiſtratibꝰ impu

tat᷑ etiã ſi oio tutoꝛ vel curatoꝛ da

tus non ſit:ſed ita demũ tenent᷑ ſi
moniti nõ dederint. IJdeo dãnuʒ
qð impuberes vl adoleſcẽtesme
diotpe paſſi ſunt adeosmagiſtra
tꝰ pertinere nõ ambigit᷑ ꝙ mune⸗
re mãdatonõ paruerũt.il Sciẽ⸗
dumc aũt ſi magiſtratꝰmunicipa
les data opera traxerunt ꝙ tute⸗
lã diſtulcrint i ſucceſſoꝛes ſuos vl
ſi ſatiſdationẽ data oꝑa traxerint
q ad ſucceſſoꝛes accipiãt nihil eil
ꝓdeſſe. ¶ Diuꝰ adria. reſcnipſit

etiã in eũ ꝗ electꝰ ẽad eſtimãdas

tutoꝝ ſatidationes actõez dãdã
¶ Si inter magiſtratꝰ hoc cõuene
rit vt alteriꝰ tm̃ ꝑiculo tutoꝛes da
rent᷑ cõuentões pupillonõ pᷣiudi

care diuꝰ adria. reſcripſit. cõuẽtõe

eni duũ viroꝝ ius publicũmutani
nõpõt Mꝛiꝰ eni arbitroꝛ ↄueni
endũ eũ ꝗ hoc ſuſcepit:deinde ex

cuſſis facultatibꝰ eiꝰ tũc veniẽdũ

eſt ad collegã:quẽadmodũ ſi ſolꝰ

dediſſet diceremꝰ pꝛiꝰ eũ:deinde

collegam aggrediendũ Si qñ
deſinit in cuitate ex q pupilli oꝛũ
diſunt:qidonei videant: officiuʒ
ẽmagiſtratuũ exꝗrer̃ ex vicinisci
uitatibꝰ honeſtiſſimũ quẽqʒ ⁊ no
mina pᷣſidibꝰ ꝓuincie mittere:nõ

⁊ de no.oper.nunc.l.de pupillo..qui opus.

t ¶ Sciendũ.in ſucceſſoꝛes.q.d.dimittũt boc onus dãdi tutoꝛes

ad ſuos ſucceſſo⸗
res in dignitate.
ſic.Sẽ̊.qui.ex cau.
ma.l.ſed ⁊ ſi ꝑ pᷣ⸗

toꝛẽ. S. p erinde ſi

v ¶ ꝛodeſſe n .

teneatur. ⁊ ſic pa
ria ſunt nõ dare

æ male dare. vt.ſ.

⁊. j. eo. F. ſi inter.

rat Dins ſanſde,

Ges.i.fideiuſſo/
res ſint idonei vł
nõ. ſic ⁊.S. qui ſa
tilſ. l. ſt ab arbitro

¶ Actionez. l. in
factũ. vt. C. e.l. fi
36]Gi inter. duũ
virorum i. ma⸗

gliſtratun munich
paliũ.vt.C. deiu

Inoͤhöͤr. vyt et

ʒ.ð pac.l.ius pu
blicũ. ð trãſac.
l.iij. in pꝛin. 2. ſ. ð
admi. rerũ ad ci.

pertinẽ l. ij.5. ius

reipubli.
2Pꝛius. dediſ⸗
et. ⁊ alt᷑ dare ne⸗
gligeret.naʒ bec
ſunt paria nõ da
re ⁊ male dare. vt
5.e. S.ſciendũ.ſic
⁊ in duobꝰ tuto⸗
rnibꝰ vno gerente
altero nõ. vt. S. ð
admi.tu.l.tutoꝛeſ
F. in eum.

2 Si qn. idõei.

fa. S. de tu. ⁊ cur.
da. ab his.l. diuꝰ
2 qð ibino.

9 Bi magiſtra/

tus.nõ ſuffic qn

teneeaf.
bfunmos caſus
c. j. de admi. re
§. ſi eo. ⁊. S. de ne
go. ge.l. litis. F ſt
p ecuniã.⁊.S. de
admi.tu.l.etiam.
ſed õ.ſ.e.ti.l.luci⸗

us. §. ſempꝛonij.

So.ibi.
c¶RAgipõt. l.fini/

ta tu. vt. S. detu.
ra. dil.l. niſi. et

facit. C. de diui.

de¶ Fuiſſe. qꝛ eniz
poclie ſunt nõ l01

S rrr — == — u — = —— — –☛ — — ,. .—.. —— — — == — — —— — —— e —. — — — —

rontß
ſt der
ijſinei

dians
ſiteſe
digtin.
n er n,
W
Perpcen
hlt.

vceſei
n1ſen

noͤ dae

en

h. nſcn
fideiucin
igoneſ
15, quin
barbin⸗

ionezi
1Celſt
uter dei
n Am/
tü muncd

6,0.dei

t ſte
lins pu
rüͤse.
ein
ni adc,

n s

decth⸗/
arene⸗

az dee

ano da
edareyt
iendh
ob' n/
grt
ö. Nt
lmtord
n ts.
isld
no.

nagifru
ſfie i⸗

eaſis
anl /
iis
I. 3, de
Lain.
nlluc,
npontk

Stlri
den

dei

go
t ,

eBPꝛiuile gi. p/

cus. põt intelligi

ſic dicitur eꝙ cuili

.5. de dſti. pe. l.

nendo Pfumiur ipſosatbitriũ dandi ſibi vẽdicare
die vr 5. de pꝛo, 4Simagiſtrat? ab initio tutoꝛẽ
ba.lnõ ẽ neceſſe. idoneũ dedit ⁊ ſatisnõ exegit: et
onale:vel bipo/

tbece. cultatibꝰ lapſi ſint tutoꝛes vł fide

f Erigere. ſide, inſſoꝛes:nihil ẽqð eiꝗ deditipu⸗

aeſih. I tet᷑ nõ em debẽt mgratꝰ futuros
caſusꝰ ⁊ foꝛtunã pᷣſtare pupillo.
Sed ⁊ ſi ſansnõ exegt:idone tñ
tutoꝛ eotꝑe fuit ꝗ; tutele agi põt
ſufficit: ꝓbatio ãt nõ pupillo incũ
bit vt doceat fideinſſoꝛes ſoluẽdo
be depopuloſ/ nõ fuiſſe cũ acciperent᷑: ſed mgra
uit ſie vonit . tibꝰ vt docerẽt eoſ ſoluẽdofuiſſe
rkaritag F..e ¶ Mꝛiuilegiũ in bonismgr̃atꝰ pu
pu. ſal. fo.l.ij. .l. Pillꝰ nõ hʒ ſed cũ ceteris creditoꝛi
vo i ed busparte hitn? Erigere at
.5, de cautionẽ mgr̃atꝰ ſic opoꝛtetvt pu
pilli puus aut pupillꝰ ipe ſi fani pᷣt
⁊in pᷣſentiaꝝẽ ſtipulet᷑ a tutoꝛibꝰ
tẽ fideiuſſoꝛibꝰ eox rẽꝰ ſaluã
fore pupillo ſi nemo ẽ ꝗ ſtipulet᷑ ſ
uus publicꝰ ſtipulani debet rẽ ſal⸗
linpn. Uaz foꝛe pupillo:aut ceneipᷣema
Sinle de be Liſtrat? lae wbi ſeruꝰ publi
llicet. S.ñ.· ſed ? cus vel ipſemgr̃atꝰ ſtipulat᷑:dicẽ
eoan dic vtiſẽacion pupillodandã.
So. ibi datꝰ futt ¶ Di filiuſfa. fuit mgr̃atꝰ ⁊ caueri
tutoꝛ filiꝰ bic ipe
u de Pee; nee cautũ ſit culpa eiꝰ:an ⁊ q̃tenꝰ
pe. vbi eoparat in patrẽ eiꝰ actio dãda ſit: quent᷑.
hane figeiuſſoi Et ait iul. in patrẽ de peculio dã
n ſ ndeuſ Qã ſiue volũtate eius filiꝰ decurio
ſoꝛnullo mõ tene factus ſit ſiue nõ. Mã ⁊ ſi volũta⸗
un eebvuibi tepatris mgratu admiſtrauerit:
tur pꝛ vt ſideiuſ/ 4 . Arei
ſoꝛ Pupilte n quã de peculio ↄueniri quaſi rem
Alguläante⸗ ſe pu. ſaluã foꝛe pmittat: q dat vo⸗
noſe filij ⁊ vtpat lũtatem vt filius decunio geetur.

in vero ſeruo: vel
in tabellione qui
ßuus eſſe nõ põt
vt. C. detabel. l.
generali. lib. x. et

euz qui. F. ſi acto/
ri. 7.S. ð admi.tu.
l.quotiẽs. in pꝛiĩ.
2.5. de ꝓcu. l. mu
tus.S.ſi ꝓcuratoꝛ
b Rem pupilli.
nõ pupillũ.vt.ð.

78 bonis fllij. ſ. i m
de pec.vt hic dii . iIDe
lʒ l hic ſomni //P Roponebar duos tutoꝛeſ
ent in pnaſo. MD X magiſtratibꝰmũicipalibꝰ
Goponebat datos cautione nõ exacta: qꝛum

eſidis, nõ atls alteꝝ inopẽ deceſſiſſe: alten inſo⸗
iurebodie qañs licdlũ cõuẽtũ ſatis pupillofeciſſe.
ſraperder Et querebat᷑ an tutoꝛ iſte aduer⸗
Habeat act es ſusingfatũ municpalem habere
annno iure ve poſſit aliquã actionẽ cñ ſciret a cõ
q; ſi vt .l. ꝓxri. Hſtoꝛe ſuo ſatisnõ eẽ exacũ.dice⸗
ſic nõ abudat bã cũ a cõmutoꝛe ſuo ſatis pupillo
pᷣſertiʒ de ſtricto factũ ſit neq; pupillũ ad mar̃atꝰ
iure. q. d. ſi nõ eſt actu lit neq; pupillũ ad mg

in culpa nõ datur Nedire poſſe:neq; tutoꝛẽ: cũ nũq;

idoneũ exegerit quãuis poſtea fa⸗

pupillo nõ curauerit:aut ſi nõido

attamẽ nõ opoꝛtere patrem vltra

tutoꝛ aduerſus mgr̃atus habeata
ctionẽ.
lo ſubuenit: pſertim cũ ſit qð tu⸗
toꝛi imputet᷑.ſ.ꝙ ſatis a cõtutoꝛe
nõ exegit vl ſuſpecũ nõ feẽ ſi ſcit
vti pꝛoponit᷑ mgr̃atibus eũnõ ca

N uiſſe. Alianus.
MWogdſimtoꝛ ab hac pte cł
pa vacet nõ ent iniquũ aduerſus

magiſtrats action eidari.
Lpianus.

4 VOn ſimiliter tenetur here
des magiſtratuũ vt ipſi te⸗

nent᷑. Mã nec heres tutoꝛiſ negli
gẽtie noie tenet᷑. Mã magiſtratꝰ
gdẽ in om̃e periqnluʒ ? ſucceditr.
heres ipſius dolo pꝛoxime culpe
ſuccedaneusẽé. Vlianuſ
onmoꝛeſ ptiti ſunt inter
ſeadmiſtrationẽ tutele:alt
ſine herede deceſſit. Queſitũ eſt
vtrũ in magiſtratuʒ qnõ curaſſet
vt caueret᷑:ani alteꝝ tutoꝛẽ actio
pupillo dari debeat. Rñdi equs

eẽ in alteꝝ tutoꝛẽ dari q; in magi⸗

„ — — D .

ſtratũ:debuiſſe eni eũ cñ ſciret pu⸗
pillo cautũnõ eſſe vniuerſa nego
ciacurare:⁊ in ea ꝑte quã altenitu

toꝛi cõmiſiſſetꝰ:ſimilẽ eſſe ei qad

admiſtrationẽ q rũdã negocioꝛuʒ
pupilli nõ acceſſiſſj.nã ⁊ ſi aliquã
panẽ negocioꝝ pupilli admiſim⸗
uent:tenet ctob rẽ quã non geſſit
cum gerere deberet Lpianuſ
Mogd ad heredẽmagiſtra
Atus ptinet:extat diui pij re⸗
ſcriptuʒ cã cognita debere dari a⸗
ctionẽ. Mã magiſtratus ſi tãta fu⸗
it negligẽtia vt oẽz cautionẽ omit
teret :equũ eſt habeni eũloco fide
iuſſoꝛis:vt ⁊ heres eius teneaturꝰ
Si verocauit ⁊ tũc idonei fuerũt
⁊ poſtea deſiemũt ſicut ⁊ ipemagi
ſtratꝰ ꝓbe recuſaret hãc actionẽ
ita heres multoiuſtius nouiſſi⸗
me nõals ait in heredẽ actioneʒ
dancdaã:qᷓ; ſi euidenter magiſtra⸗
tus cũ minus idoneis fideiuſſo⸗

nibus ↄtrabunt. ¶ )¶Elſus.
. magiſtratꝰ ꝗq tutoꝛem

dederũt: rogo vt reſcnbas
vtruʒ pꝛo virili poꝛtiõe actio dan

Senatus eni cõſul. pupil⸗

De magiſtra. cõue. ? eon ber̃.

aetio. ⁊ ſicẽ ð. j.l. ꝓxi. ſ
vbi de equitate qð ẽ j.
vel dic nõ hʒ nunq; cuz
⁊c.⁊ abundat pꝛeſertis
vtals maxime vt. C. de
teſ.ma.l.fi.F.ij.

m ¶Gubuenit. dũtarat.
quaſt nõ tutoꝛi ſed otrs
ma giſtratũ.ſ.vnili accõe

Aod ſt tutoꝛ.cũ ſu⸗

erioꝛi cõ tinuatur.
b ¶ Bari actionem ſ. tu⸗
toꝛi: cũ ei imputari non
põt qð ſatis ⁊c. vt dixi
ʒ.in.l.pꝛox.

4 On ſimilik. vt ipſt
nagllansi

d Hegligẽtie.i. nomĩe

culpe defuncti. qð dicyt

ỹ.ti.i.l.cũ oſtendimꝰ

e¶ Om̃e periculũ.i.oẽm

culpam. ſic.S. depoſſti.
l.i. S. ſepe. non eĩ caſum

pꝛeſtat.vt.ſ.de admi.re⸗

rum ad ciui.perti.l.ij..
ſi eo.⁊ facit.l.ma giſtra⸗

ugs.
f ¶ Succ edit.i.obligat᷑.
mile verbũ babes. C.

qui da.tu.poſ.l curatoꝛẽ

ge Pꝛoxime.i. de dolo
⁊ lata culpa defuncti te
netur non deleui. vt. C.
eo. l. ij. 7. j. e.ti.l. qdð ad.

Me Uo. cõmiſiſſet. fa⸗

it. C. de di. tu. l. ij.
⁊.j.ad mũi.l.quid ergo
in fi.⁊.S.de admi.tuto.
l. lucius.S. cum teſtamẽ
to.⁊.l.tres tutoꝛes. ⁊.jſ.
eo.l.pe.⁊ adde qð no.ẽ
detut. ⁊ ra.dil.l. i. F. nũe
tractemus.

mitteret. hec eſt la
lpa magiſtratus ðᷣ
qua tenet᷑ heres.vt.ð.e.
l.non ſimiliter.

4 Aod ad beredem.
t

k ¶ Eeneatur. ſiant berel

fideiuſſoꝛis.

IRecuſaret. vt. . l i 5.
ſi magiſtratus.

m ꝗſHouiſſime. euiden
ter.i. cum aliquo dolo
vel lata culpa:de quibꝰ
tenetur. vt.S.dixi.

TArasntawe. ſt
o vl lata culpa

yt. j. patet,

0£

Liber

Inſolidũ.noſe doli qui nõ põt ꝓ pte cõmitti.vt.S.depoſiti.l.ſi duo
5 Sinulla ẽ.als ẽ in littera ſi nulla culpa lata que dolo equiparaf.
Dü taxat i ſola ſine dolo. r4E g c.
1 ſub.ſ.leuis ⁊ leuiſſima culpa interuenit.de quibꝰ tenet᷑ vt. S.eo.l.nõ ſt

militer. als ẽ in littera ſine lata culpa dũtaxat eoꝝ ⁊c.que eſt planioꝛ. ⁊ ẽ
idẽ ſenſus.⁊ fa. C. e.l.ſt =
tu.⁊ de admi.tu.l.ſi plu
res.⁊.l.ſi pupillus.

1. giſtrat?. exegerüt

ninꝰ? id onee.

1 Ex bis.ſ. curatoꝛibꝰ.

vt. S. eo.l.duo. vel dic.i.

magiſtratib?. vt. C. e. l.
iij. ⁊ fac. S. e.l.i.F. ſi ma /

giſtrat?.

in magiſtratus.
a pupillo in fa⸗/

1x ¶Soꝛs. ſ. inquantũ te

net tutoꝛ. nã ad igẽ tene
tur magiſtratꝰi ſubſidiũ

v1
J c. B
5 Penan. q exigik/ a

Hõ pñt. qð videtur
2c.

magiſtratu penaẽ qᷣ ad
euz. 1 p hoc vid ebat᷑ ex
cuſari ab vſuris. vt bic
⁊c.⁊. C. ð vſu.fiſ.l.i.lib.
x.vel dic penaꝝ.i.vſura
mum. q.d. ſicut als nõ pᷣ⸗

ſtakt᷑ vſura vſure. vt ẽ cöo⸗/ ę
ſtitutũ.ita nec vſura hu,
ius pene. ꝓ quo eſt. S.
neg. ge. l. qᷓ ſine. vbi vſu

ram vocat penõ.

oſſe. j. ad muni.l.
. H. paul?. cõtra vbi

nõ tenet ali in vſur. ꝓ
officiali. So. h ipſimet
magiſtratꝰ geſſerũt rẽp.

ſic tenent᷑ reip. ꝓ ſenõ

pꝛo alio:qð non credo:
qꝛ quo ad pupillũ h̊ lo⸗
quit᷑. dic ergo ꝙ B tenet
pupillꝰad vſura s.ibive

o reip. vel ſolue vt ibi.
ctio eadex.ſ.tutele
vtili.idem tñ ſi erat cura⸗
toꝛ:qꝛ dabit᷑ ĩ magiſira
tus vtilis neg. ge. vl die·
ſecũdo eadẽ quo ad ge⸗/

nus nõ eadẽ qͥ ad ſpẽm
cũ ibi tutele hic in factũ
ſubſidiaria.ſimile idẽ q
adg genꝰ diuerſuz qᷓ ad
ſpecies.ð.ſi cer. pe.l.ij.ĩ
pꝛin.⁊ ar.j.de duobꝰ re⸗
is.l.iij.in fine.

—

De rebus eoꝝ qui ſub

tutela vel cura ſunt ⁊c.

peratoꝛis. cu⸗
ratoꝛes.pupilloꝝ

unÿõ adulton. vt..pꝛori. dica.

da ſit an optio ſit eiꝰ ꝗ pupillꝰ fuit
cũ q potiſſimũ agat. Rñdi ſi do⸗
loñ fecerũt mgr̃atꝰ vt minꝰ pupil
locaueret᷑ in quẽ vult: ei actioinſo
lidũ danda ẽ. Sed ſi nullaꝰculpa
dutaxat eoꝝ neqʒ dolo malo id
factũ ẽ: equs eẽ eriſtimo ꝓ poꝛ⸗
tione in quẽq; eoꝝactioneʒ dari:
dũ pupillo res ſalua ſi.
yOgeſti.

Agiſtratꝰ a curatoꝛibꝰ ad⸗
lni cautionẽ exegerũt rem
aluã foꝛe. Ex his alter ſine here

de deceſſit:quero an indẽnitatẽ in
ſolidũ collega eiꝰ pᷣſtare debeat.
Mogeſtinus mdit nihil pꝛoponi
curnõ debeaet. m.

ltacũ vſuris ſoꝛs exigi debe
at:an verovſure peti nõ pñt::qm̃
ↄſtitutũ ẽ penauꝰ vſuras peti non
poſſe:queſitũ ẽ. Et reſcriptuʒẽa
diuo ſeuero ⁊ antoni.peti poſſe ⁊=
vſuras. Qm̃ eadẽ in magiſtrati⸗
busactio datur:q ↄpetit ĩ tutoꝛes

De rebꝰ eoꝛũ quñ ſub nitela pel cn

ra ſunt ſine decreto non alienãdis
velſupponen hi.

—.,—

WVNLpianus.
Mpatoꝛis ſeuerioro⸗
ne pꝛohibiti ſunt tuto

nſtica vel ſuburbana
diſtrahere:que oꝛatio in ſenatuꝰ
recitata eſt theophilo ⁊ clemente
cõſulibꝰ idibꝰ iunijſ:⁊ ſunt verba

eius hmõi. ¶Pꝛeterea patres
cõſcripti interdicã tutoꝛibꝰ ⁊ cu- d

ratoribꝰ 'ne pdia ruſtica vel ſub

a In ſenatu v i quãdoqvo

cant ſena.cõ.vt:C.e.l.i.qñqʒ oꝛatio.vt.C. de cur.fur.l. ij.
be ſPꝛeterea. 7 curatoꝛibꝰ.pupilloꝝ ſᷣm Jo.qꝛ ⁊ ipſi qñqʒ babẽt cura/
toxẽ. vtinſti. de cur. . interdũ.nã ad curatoꝛes adultoꝝ ⁊ alioꝝ poꝛrigit᷑

ſnĩa nõ verba.yt.j. e.l.
de cur. fur. l. ij. c
hodie igẽẽ in vꝛbanis
lI. lex que tuto,

HH bᷣ littera videat᷑ cõtra.⁊. C. e.l.i et

uburbana. vt oꝛtilin ciuitate. vt. C. e. l. ſi pᷣdiũ

oĩbꝰ rebꝰ que poſſunt ſeruani.vt.C. ð admi.tu.
de ¶CLauennt. tunc etiã ſine decreto. yt b ic ⁊· C. qñ

oꝝ. ſ. magiſtratuũ neq; dolo ac.

lin magiſtratꝰ actõe da⸗

res ⁊ curatoꝛes pᷣdia

telaʒ.

cur. vt. C. ſi pꝛopter pub. penſi.l.ſi.

urbana diſtrahat:niſi vt id fieret
parentes teſtõ vel codicillis caue
nint ¶MDð ſi foꝛte es alienũ tm̃
erit vt ex rebꝰ ceterisnõ poſſit er⸗
olui:tũc pᷣtoꝛ vꝛbanus vir claniſſi
mus adeat᷑:q/ꝓ ſua religione eſti
met que poſſunt alienari obligari
ue debeãt manẽte pupillo actio⸗
ne: ſipoſtea potuerit pbani obꝛe⸗
ptum epᷣtoꝛi Di cõs res erit⁊
ſociꝰ dad diuiſionẽ ꝓuocet: autſi
creditoꝛ ꝗ pignoꝛi agm a parẽte
Panrlli, acceperit:ius exequit᷑:ni
hil nouandũ cenſeo Si defun⸗
ctus dũ viueret res venales ha⸗
buerit:teſtõtamẽ nõ caueritvt di
ſtraherent᷑:abſtinendũ erit vẽdi⸗
tioni.iſMõ enĩ vtiq; qð ipſe vo⸗
luerit vendere:idẽ etiã poſtea di
ſtrahẽda putauit.·Simioꝛ. xxrv.
annis emerit pdiavt qad pᷣcum
ſolueret᷑ eẽnt pignoꝛi obligata vẽ
ditoꝛi:non putopignus valere.
¶ Mã vbi dñiũ queſitũẽ minoꝛi
ceperit nõ poſſe obligari.
= AP). Aulus
Ed hicvidet᷑ illud moue⸗
reꝰ: qcũdño pignꝰ queſi⸗
tumẽ ᷣ: ⁊ abinitio obligationi in⸗
heſit ¶M ſi a fiſco ement nec
dubitatio eſt quin ius pignoꝛis ſat
uuʒ ſit Si igit᷑ talis ſpecies in
niuato venditoꝛe incidenit: impe
nali bñficioopꝰ eſt vt reſcnptopi
Ino cõfinnemurr. Vpianus
Ed ſipeamia altenꝰ pupil

4

itꝰ ſir:an pignoꝛis obligationeʒ
poſſit habereis anꝰ pecunia fun⸗

decre. opus nõ eſt. l. i T.ſ.el. magis...ſi fundꝰ. etiã ſi eſt irritatuʒ.
vt.jſ.e.l. fi. dũ tñ ſeruet foꝛmã in teſtõ datã. vt. C. de admi. tu.l. tu
e ¶¶Alienũ.vt.C. e.l.ob es.⁊ no.tria neceſſaria decre

tum ⁊ cam alienãdi. puta es alienũ: vt bic.itẽ pᷣſentia tutoꝛis vel

f berhts. vt. ſ
e. lLemagis. S. pe.
f ¶ Obꝛeptuz i. P
mẽdaciũ ĩpetra⸗
tum a pꝛetoꝛe vt
glienetur.

g Socius.ſ. ma
io

glioquin ſecꝰ.
vt. j. e.l. ſi pupillo
rum. ?. C. eo.l.int
oßf̃s. 7 ar. C. de
fun. do. l. fi. als
in littera maioꝛ.
b a Jus exequit᷑.
dqꝛ vendidit. vt.j.
e.l.ſi pupilloꝝ. 5.
ſi pupillꝰ.?. C. ſi

aduer. ven. pig. l.

ij. vbi plene no.
i ¶¶ Lenſeo.qꝛ po⸗
terit hoc fieri ſine
ðᷣcreto ⁊ bucuſq;

ſunt verba oꝛõis

kSi defunct.

no.nõ ſpectari cõ

ſuetudinẽ patriſ⸗
fa. ſic. S.de of. p. l

ſed lics. ſed ar.

C. de epiſ. au.l.
nij.in pꝛin.⁊.S.de
pig.ac.i.vel vni⸗
uerſoꝝ.⁊. C. dev
bo. ſt.l.i. ⁊ de edi.
edic.l.qð ſt nolit
5§. ꝛ aſſidus eſt.
l¶Si minoꝛ. eme
rit. ⁊ per traditio
nem acceperit:vt
apparet ꝑ ſequẽ⸗
tia. ſed añ tradi⸗
tionẽ bñ tenet lo⸗
co pignorj. vt. S.
de act. emp. ⁊ vẽ.
l. iul. S. offerri.et
de bere. vẽ.l. ſi be
reditatis. vel dic
ꝙ eoipſo qð ĩ pi

gnᷣ accepit vide=

tradere.vt ar. C.
de dona. l. qſq̃s.

m ¶ Abi i poſtqᷓ;
–— li alten pupillo fund⸗ ſit cõᷣ (C Ed bic i. in
paratꝰ:iſq;ᷓ pupillo vel minoꝛi tra Oeaſu ſuperio
s. l.

o%σ Mouere. ſ.

pupilluʒ.

pq¶ Dño. als do /

inio alłs dño.

9 ¶ Aueſſitũ.i. dñium abſolutũ nõ babuit. ſed vt pignoꝛi eẽt ag ?

vẽditoꝛẽ qᷓ;diu hic minoꝛ einptoꝛ ſolueret pꝛecu.
r ¶Ementt... pupillꝰ.xt. C.in qui.cau. pig.ta. 5.l. ij.

a (Ealis ſpecies.vt. S. el. pꝛoxi.dixi.

dſipecunia. ius pignoꝛis. vt. 5. quip o. in pig. bab.l. idi /
Wp. 2 dic vt ibi no. Et no. duo. rem empta alteriꝰ pecunia eẽ

ei obligatã qð ẽſ peciale.vt. C. ar.tu.l. curatoꝝ. ? deſe er. pi. da.l. ſt

creditoꝛibꝰ. It pꝛiuilegiatꝰ coõtra pꝛiuilegiatũ pꝛiuilegio vtiturx

MM ſunt.
. alĩ iſta.
Silopigleinas que H decre,
S Si lapidi aleges! ſſe ſine
li.l. R. s = l. 1. ſu q; g
M P2ali noͤſali⸗ era meta lon aabeduth vaẽ eal et
Cderet tipten nõ ꝑ ver eni pu na eſt eſt valet ſt arpupi
4S. er lauindie art bonge ais engnagtukate
ex cau. m 6§.iſed .kin eo. t Asler, enti ſi ſee at. vt ſ. v 1.7. F. l
ſeluzeiglteͤ⸗ entuz oa E4 lushabue le: Vl a latalrg
enlyen F ra Pale invrndl iuder ad ctalla nepiu en⸗ Weltus vela
kintin Sðð inproe⸗ s eſt vt nerrrel H neden⸗ ain iau⸗
nten cAn it pt FKi. eſt. agselt 1 nſocin le. ali P q; dic ei.ſ. ſtract⸗ en
ninln cõueni. ꝛin. 7. iac.l. ñ 8. Et ma öſtitu creniod ſimile. aialen 8 die illo di d. 5F. 5.
nden Badnparr . M ptus.C b ßm cõſ fis iud huic “ tñ pꝛiua 7 pianu ʒ3 ſia pup lcl voe Fes
ncns in poſ. vi H ſit em ignoꝛis diui p liu Mogd L X oꝛõnis i eateual erboe
ongat e⸗ du ſit ius p isnfi ? diui ara lere. ſnia oꝛ 4 lnoͤ ſo .rem
i D . toꝛt macop 1 ſidere 0 ex 2 dæaſ S“ are. 7.l. igno. l.
i f o dahocf ſaluũ cra 9pecu ſ cap uto Sec lien iij. 1 ſt qͥs .ac.
I ete ſe Eimp pec tam̃ lgis pu ne. tdi⸗ liij.1 gnosi R
