tiens quis ita. S.ſi ꝓauratoꝛ. ⁊.l.ſi quis ita:S.griſogonus.in fi..ſed co ſcilicet tam alioꝝ q; dictarũ duarum feminarum ad.xxx.⁊c.

SG

pente
lons

upe
no
d
tde
In
ſi⸗
füne
nor
dicn

aui
n

get
bie
jne
Hii
er

po⸗
ofl

ladc ( Aum ceram 1
inb CQunm certa
—– Enntamnſunnmwrer qauinch. De regula catonia
nfli kginnnna a i ringal fi pꝶ. ⁊ facit mus eſt in Oditionalil
Kni ſacita an hagem m̃ pleraq. ndcingell rrzis aliter eonren en aue bonunturij bac.l. duo erxem
Ak ne noierelinqut lis ſeipthra ⸗ ſarno,te vbifunle⸗ wäraanas deoniet vone dnd mi da Ge
ln Jlioſe 5 iofa. ve agnenu egata optio ſerui:⁊ ſticho bid ſaecey .
daliner .uumfa. ſi in pfi oherede inſtituto etiaʒ in qui non valere:que diffiniti undus ſine libertate nã
ſi k bordnno pii inpae nn penã ete vel in quibuſdã falſa re iſini Inancſet ne⸗ ne
Nad q]uwuuent᷑:vt nec v eſt:nulliꝰ zrſ‚ quis ita le . im ſi ne. vt. 5 acita conditõ
Aids, memno apud fiid tumteſſe ?monnet lega m gauerat ſi poſt kalẽdas r.S.d ra ibus:. ſ
monnech vte ſſe reſpondi. nõ em id ſolu, l oꝛtuus fuero ticio dato:anc as opto. p ofs ſeom et
Urun 1e en. vt. ð. ð quod in heredes: ſx om̃e 5 lamur:nã hocm to: an cauil t̃ habet ibi locũ rgula
knen apneſe placet. in cuiuſqʒ lucxy : ſome/ quodd n ãqhocmodo ſiſtati mo catoniana. ſo. bic de
z patre legaui. x. tateſe 5lucx aliqd exultiavolũ lus fuerit nõeſſe datũ leaat 24 preeſſa:.ibi de tacita e/
huz⸗ ncio ꝙ poſſi tate ſentientistalẽ ultia volũ rius eſt qz inuti e datũ legatũ ve diẽ. ſcd tacita coͤdi.
tnng B delent and mMientistalẽ penami ius eſt q;z inutili Batn pc. F.o o fallit hec regka
dele.u.l. cũ filio m . in teſta d iter datuʒ. item ã.de le.iij.l.ſt .
ge. 2delei ſ alia⸗ h moſeriil ſit nullius momẽti R 4 Stuocſifunchs Sne na oelethelue
8 non daret pꝛe abendu eſt. , teſtamenti uvemet. 27.5.5 reb de
n. cepi vt daret NLE 4DArtia. ſi en en tempoꝛe tu cognaß. t.f. reb' du. ſt
lade tunolepeneſem⸗ Enam'a cõditõe volũtas ieumviuo teſtatoꝛe ali. us eſt: oaler ſocnere ſſet
ſepe . tõe volũtas legatum ti eſtatoꝛe al t: (Liij §. qñ aurfcã fraus.
tiin 10 Kteſt olütas I ienaueri qñ auũt fcã fraus.
biane eeſn icoin neraſſn pena lega httittticbeten: uh nõ de Raſireeane din⸗
ödehet vel pbꝛoſe relin/ tate de lu tio ſit ex volũ ‚ſi teſtatoꝛ ſtatim deceſſiſſe pemoꝛtis: li acez eẽ
ſunli uieo lo ne ede ſuncii apparet:id. ſuiſ⸗ Ed ⁊ ſi ſi qs eceſſiſſet nite neſta zlicer ns fue⸗
ſilt tcinſo no Uenus ? antoni iq diuiſe legauerit: 6 nlng. Pibens wgls nn,
mmn. ⁊ ſic ſᷣm . nus reſcripſerũt:. legauent: lfilia mea ti „. ũ bʒ regula in tri ⸗
ren leend ierst Deregula catoniana t. os ent eameatii Vaocrlone ana
ſinh bic.ſ. de condi. g . ſp eviu eit. dani nquẽ
gin 7 Smltcene ſte Atoniana re ⸗ teſt poꝛe nupta inueniatur: licet Tderec tn teſtet huus:
obſſhn deles Sban⸗ la ſic diſfin regu⸗ lſus. en facti tempoꝛe fuerit im⸗ 5 deleii, rg D 65
,H., inſti c.hodi 6 5 * . 8 2 „ 2W1 7 1
i Belesgitri Afacntpe deteſſiſd, ä acai zürgsoenen
ineti. vel relictũ de. x. ſi tile foꝛet id legatũ et teſtatoꝛ inu net adh lana regula nõ penti que ſun legatã vt in eis
ſolibi Pageeln vkin legatũ quandocũq; de gand brecltatez: nechaee le Ar Stelet, ctas ge⸗
eoili oſſibile.qꝛ tunc nõ = quoꝛũ dies — n pn. Itẽ cetera. acg
h vtinſti. dele 5. f i valet pꝛimũ n . dies non moꝛtistꝑe: ⁊ qñ deſicit pꝛo
ar ganneetiaſur GrSeedmd etedenctnn a der d Snontmoxtistpe: ſigahnßmman Erſlie⸗
e e = .l. N. ne. . . . . * .
“ szae a e ushretngtezgi r Pne lg abictszee⸗
Cm. eſt in cuiuſcũ . E Aome., accipenulii in eoꝝ p enã.ſ.eſt relinquẽns tm̃ videt FEr. ictisll. Zrij⸗ ſ. bʒz locũ qñ d
Tasi in cuiuſcũch lucru lid ome accipe nullij momẽn babendũ darſtber vn detech el valereſickeieb aſono 5oppo.qꝛ ſi defici
nnt ‚Nientis talem csertnnin amkednyded ie Peron r„dele ili Ktlz dies aſeruo vel ſtlio relictus ſl oee⸗
ini (an rn penam ex vltima volunt. uſcuq; dico ſen / quaſi bodie reliquat. vt ibi as nõ extũc:ſz exnuc: elictuʒ: ſi dece
5. nam. 2 an veluti ſi ipſ. untat. pedimẽti.ſ.legãtis ⁊ at. vt ibi dicik. Itẽ xnũc:qñ factus eſt
ua .5 pſe teſta H gatis 21 tẽ no. eſt ſui
* e ire nolebatheneſt D ſi de diron dperee nen ſt ca⸗ nioi, Pnn legai⸗ Kemgoui. kgatndinas dea cp a im
ec poſita.ſi vero eſt quaſi beredis cã rit: qꝛ capuã be io. i.rñ. ibi ꝙ ſi necefſanius. ⁊c. qui icit qd nocet:vt.õ nocere
lſtsi⸗ ſi vero ob aliã ca e cã ſi ad vetitũ locũ i dite bereditati rius. ⁊c. quia magis ibi cet: vt. . de op. le.l. ſi
*“ Pabugeggct azni arrprslebarbataerl ch, did irlantare en n eitus ranore Grntelneg
ulong puam ienit eſt ſi pꝛeſtatõe grauaretu 8s9 alias nõ foꝛet:quo ini libero. ſz cene ibi o. ⁊c. Itẽ fallit. . defid eicõ. li ea.fulcinius. F.
nct. gnemapir:fo mpler condinio. ro. r. vel melius illa cõditio ſi H. ſeruo. ſed ⁊ ibi rõ i deſicit rone legatat . id eicõ. li.l. gñalit Fſti .
inapit: foꝛte dicebat itio. ro.bec glo. R. planioꝛ litio ſi a rum di ibirone legatarij deficie tarij. Iẽ fallit. . d lit. §. ſt ho
ntie ne:ita ⁊ ita ſtatuo. ebat. 76. 3 41 o rß anioꝛ eſt quaz ila legi ies cedit ab adita ber ij deſiciebat. Itẽ fallit t.5. de le ij. debitoꝛ.
ſſdeds quod nolotits vafg teſtatoꝛ dixerit: b .foꝛte dicebat cauſa pe/ egibus. qð dic vt j.l. fi teditate. vt. . e. l. catonia in illis relictis:quo
ticio dato.x. ſi vere t: beres meus ſi capuã i vſufru cvt. .l. fi. Ite fallit. I. catoniana. Ytẽ fallit in nouis
dl ua afenrkdak adiandd⸗ nr nco mene ants neuanne re ianoueerai⸗ Fiiz al isel
delde urtũc eſt conditio.ᷣſi aũtnõ iq̃ſi fũc parũ ei no Poſtkale cideo ceſſat catonia ita hereditate
nin ea lego alij anim nge. 2 Tranſlatio eln ecoitõem per ſi. be dis. c An raui intelligit:er qᷣno t.. el. catoniana.
io. alias i imẽdipmo, vr inſti. vnipe lamur. i. ſcẽ dicit qᷓs. vt. j. ð .
hem tio. alia alſauimo ainei enc vrutide qð legaui vni poſt rebieſochreolt. cauillamun. i. ſater falſum die j. ð ð. ob. eũ q̃
6 . 1 de adim 3 ditionali gula. certe no. na ?c. na bʒzl. lſum dicemꝰ ßᷣm b
ſbugf titur ad pantẽniſi nõ pᷣſumitur adimere adimen. leg. 5. traſla ⸗ iun.l. ea e eſt interim nulli. ſy vm ã bʒ locũ tſñ in puro in ug. l. ba⸗
dabere polnerit pꝛobet ꝙ teſtato pꝛimo.ſed vterq; admi iur. l. ea eſt natura. . l.ſz m leg es alit dici puro inutili:nõ in cõ
3 t. vt. Z. de le. i. ſi ꝛalterũ rem alterũ eſti mit / ita poͤt h poni ſ. argumẽtatio ab euident᷑ dicit᷑ cauillatio.vt. j 5
ni⸗ Deregu le...ſi plunibus. eſtimatöez d a ponim J0. q diyit i euident᷑ veris ad euidẽ rvt. ſ. dere.
nſoli Altoni regula catoniana. . 1 tẽ ſiibi.ponẽ exẽplũ i, argumetamurz re ulaß, cter falſa. ⁊ ẽt
e ſi⸗ quia l n enun bun genus legati:et pone allcneh' bm boc n . rẽ tus nibi naenn quid quale.
d 2 fa cit., doitaon edis.vt inſtiuu. delen exempluʒ ris egnla tũc eſt 3 inſti. de le ſe viuo.⁊c̃.⁊ erit ara in e vi
m 4 * . —“ . . , 7 G . . . C e.N.⸗ „I⸗ .. 0 „
zlp amentum deceſſiſſ⸗ efoꝛet legatum ſi ſtati wepino ſy 5 ſic incipit m̃ſi egaui tioirẽ tuq ſub be rauendmo
diuti ſſet teſtatoꝛ:et bic non atim poſt me viuo. ſʒ Jo. it m̃ſio. legatu nbi. ⁊c. ⁊ dic deb bac cõdi. ſi aii
dſon 8 Lalf es eu Dtininande non debet ſed ANie ctuz te boe NR 7c.7 Oie debek ſi alien Rale,
N a eſt. i locũ non babet moele Fan ſeruo e: quia ceſſare regulã annugbiya glun artpla, de cõditionali vt nn
. „ *⁹ 2 . cii — Re 1: — . . .
ullo enifalſa et . ſie dicl fal maclrnorrl odn- lgebadltihms 218 leintaub⸗
d erg lenaptaeritdabauckn ekentralpét ds. 1,5.3
nüiinbaudtnevmdebeneſe bac ↄdi.ſi.xc
cõueniat rñſio.ſi

Uoru
Gun

ptoꝛe.dic ergo caſus i
9 5 ſus in qbus eſt falſa.ſ.in quibus nõ bʒ locũ
6 bz cũ pꝛi

moꝛtis. ⁊c̃. ⁊- bᷣm trec
) plcuer Tranmlmmnnngus catoniana. vt. .l ꝓpi
ticio: tunc ⁊ in pita p oſt leniſiauͦ ſim
ſt moꝛtẽ nubens

ſaria quarũ dies
non cedit niſi ab

vt. S.in. l.i.circa pᷣn.nã

Ziber

implens conditionem babet legatum. vt. C. de inſtitu. ⁊ ſubſti. l. ſ quis
beredem. .ſ. de condi.⁊ demon.l.ſi ita legatũ eſſet.nec eſſer caſus contra
regulã catonis.qꝛ⁊ ſi ſtatim deceſſiſſet teſtatoꝛ valere poteſt legatũ.⁊ fac
ſ. demãu. tl ꝗͥ duos. F. F. 1 de di.⁊ de. ̊ cõditio.⁊.l.oditionũ.⁊.l. iuk.
Attoniana ad bereditatẽ.ſ.cõditionalẽ.j.l. ꝓxi.vel dic fideicõmiſ

eodem modoꝰ impꝛobaſſe videt

editas vel legatum pꝛo non ſcri

par mater:ſi poſtea efficiatur capax accipiet eam bereditatem: et

ꝙ; vocent᷑ noue leges habes.S.de capi.di.l.tutelas.⁊ inſti.ad oꝛſi.
S. ſciendũ.vel qᷓnto nouas.ll.i.nouas volũtates defunctoꝝ. que
leges ſunt.vt in aut.de nup.S.diſponat. vt ſi pᷣ fecit inutile teſtm̃.
tunc em̃ ſi ſtatim d eced eret nõ valer:ſʒ ſi alio ſolẽni poſtea confir

nam que in eã cauſaʒ peruenerũt

q;ab hoſtibus rediſt: ꝓnõ ſcni

met debent᷑ omĩa

ſe atr3 Iieb E⸗ vt. ð. de cõdi. iſti.
adita bereditate.vt.j.ad ſech oſt adita; hereditatẽ ceclit . in metallü danato 94 T l. inſtitutio talis
treb.l. quid ita. in pꝛin. l Lacet catonis.¶ Mpia. tra cauſam alimentoꝝ reli⸗ ſexto ad impato⸗
ſed qd enit ð purerelicta Bhregula ad conditiõalesin-⸗ ctuʒ fuerit:pꝛonõ ſcripto eſt: nec ri leges 1 feler,⸗
Ro: rer dict vabee ſtiintionesno ptinere. I Dem. ac fiſcum peniner napeneſeruus foueno caparſit
tem vt inſtitu. de bere.a yꝓ Egla catoniana adnouas eſt: non ceſaris.⁊ ita diuus piꝰre⸗ nſtiumus inge
taa;aA ANieszenopennag. ſerhie eir toreſtnenenl. Geutei keagt
oſſit capere:vnũ eſt re⸗ + a . I Untutisvell põt equidẽ: nec õ
Ramet. so ſi tüc non Dehisque ꝓnõ ſcnpptishñtur. usin metallü datus ſit:ach fiſcum dirirregalg eato,
. . — P In. „ 6 . 4 .
eeeoihe d ant Iquis here Nlia. non permnet item ſiſemuo alieno vel ſeptimo pone
honet dlegatũ fuerit: poſtea ateſta in
tionis ſit capax.⁊ ſic bʒ ditatez vel legatum ſibi quid legatu ſue 2Poltea atella in eo g eſt capar
locũ mẽs regule nõba aſcnpſerit: querit᷑ an be toꝛe redẽptus ſit:legatũ extinguit bugipie ſte⸗

PaidneaSatekag, wr ptohabeat᷑: ? ſigdẽ ſubſtitutũ ha aquainciꝑenõ poterãt: ꝓ nõ ſcri Ppenne wi mon
ððð
acqren. berel. ſiuꝰ eiꝰ di par shereditatis de qua me cõ Jeotempoꝛe qu alicui le⸗ , ebere uſtrli,
ur vdibt n deralin ſuluiſti ad ſubſtitutũ pentinet na Pung gatü alcnbebatur:in ehi pr fm
ribus fuit nõ capax. ſed ſenatuſ cum Penas legis coꝛnelie Humanmsnon erat: Pno cii⸗ 2.l.ſi alienu. . i. ſ
mibus. l. teſtameti moꝛ Conſtitueret aduerſus eum: quiſi ptohochabebitur: ſz ? ſiin hoſti- bpuic vltio T aliſjs
⁊ adiionis fuit dĩs ca bihereditatẽ vel legatũ ſcripſiſſet um ptate erat quo teſtm̃ fiebatne oibus p̃ter pent.
loci regaläm berecti quoipꝛobate ſunt illeꝰ:qua ex par pto enit.⁊ita ull.ſ. nbit. I. Nlia. bereditatibꝰ non
tnte vt bic. a qrin lega/ te me ticiusheredem ſcnptũinta q Vod quis ſibi aſenpſent beoe vr dr
winen ghis. veae bulis ſuis recitauenit: erea pane N alij reſtituef ateſtatoꝛeiuſ cliad mere, vt
aurahae. kans a heres eltor e Berſche rẽtur: ſue Arert ſecanwili ig no l nlt 5
ſ.l ꝓri. nã conditionalẽ liſerte teſtõñ fuiſſent· ¶p. apud heredem remanet: q;uis eer cern
RT.———— ch Nein i p. non ſcnpto eſſet. idẽ eſt et inteſii· e ſequnſi non
in erxraneis dicut eẽ ve⸗ eẽnt neq; intelligerẽt g ſi mento militis.ꝰ. pertiet a nens
ebne deſinae Bnificarent: ea piude ſimtacſiſei Aeobpeſetaut
poſſe capere pe moꝛtis Pta non eſſent.reliqua autem per Dehisquibus vt indignis lega⸗ lege vies veken
vee naerkoy ſeipſa valent. ρNAnianus. taguferüiur. ——
nocet.⁊ ᷣm eos ſi modo “ vr. S. de capi. di.l

tutelas. T etiaz teſtamentanias vt de verbo. lgni.l. le,
L ebis quepꝛo nonſcriptis babentur.b
J quis ptinet. vt. C. de cadu.tol. . in pꝛe.nõ g ad filcũ
n ¶ Coꝛnelie.i.de falſis.que qñq; remittit.vt. C. e.l. ij
Z. iij. in fine. O ¶ Eodem mõ.ſ.ꝓ nõ ſcptis.nõ aũt

poſtea poteſt. vt dicta.l.ſiſeruus. b ¶ Cedit.que iſta ſunt ðꝛ. C. de ca⸗
du. tol. S§. in nouiſſimo.ſed S. S. de op.le.l.ſt optio.i.rñ. vbi relictũ ſeruo
legatũ ꝑtinet ad catonianã.⁊ tñ nõ cedit dies eius niſi ab adita beredi/
tate.vt dicto. .in nouiſſimo.ſed dic vt ibi in.l.ſi optio.
Zacet inſtitutõ es.i.ad relicta in eo teſtõ qð inſtitutionẽ ↄtinet cõ/ em mo. l. us
ditionalẽ. ⁊ boc iõ.qꝛ ⁊ legata vident᷑ ſuſpẽdi ſub eadẽ cõduõe. auferat᷑ vt indigno:qꝛ tenet fiſco.vt.S.de ino i.te papinianus. 5.
vt. . de cõ di. ⁊ de.l.auia. deipſa aũt inſtitutõe non eſt dubiũ:qe memintſſe. pꝙ Ille. ſ. inſtitutiones. . .r
nec ad pur inſtitutõem ꝑtinet regula. ⁊ ſm qſdã.ſʒ ſm nos ꝑtinet ad q ¶ Suis. quas faciet. ⁊ ſic verbũ recitauenit eſt futuri tpis. ſecus
mẽtẽ. vt.S.l.pxi.no.⁊ ſic intelligeᷣ vt ſonat.⁊ fac.S.l.i.G. que diffinitio. ſi pꝛetenn eſſet.vt qua ex parte recitauerit.i.fecii.qꝛ tũc valet inſti⸗
Egula. poõe exemplũ ſᷣm. B. ſi ba beo filiũ legitimũ ⁊ naturalez tutio quã feci:ſt ille me in aliquo beredẽ fecerat. vt.. de bere. in⸗
. ſti.l. hoc articulo..l.ille aũt.⁊ de cõdi.inſti.mulier.S.fi.queſuntõ

4

.
4

inſtituã poſtea offero naturalẽ curie.cõcurrit cũ legitimo equak

nnd tm̃ poſſum dare.vt:C. de naturali.iil..ij.et eos equalit᷑
ter. vt.

de naturali.li.l.iij. licet ſi ſtatim deced erẽ nõ h aberet niſt vnciã
vocat ergo noua legẽ pᷣdictã terciã:que eſt Zheodoſij.vel pone ſᷣm Jo.
qð cũ baberẽ legitimũ ⁊ naturalẽ:ſt natural ẽ inſolidũ inſtitui:⁊ me viuo
decedat legitimꝰ:totũ hẽbit naturalis.nã inſolidũ põt inſtitui ſi nõ ſunt

pᷣmo em̃ caſu pono in altenius arbitrio teſtm̃ meũ.⁊ iõ eſt capta⸗
toꝛia:⁊ nõ valet.vt.S.de here.inſtiilla.⁊.l.captatoꝛtas.
a ¶ abeank. tales inſtitutões. ⁊ facit . de fal.filius, .l. diuus. et

l.ſi quis legatum.in pꝛincipio.

Aein teſtò. facit. ö. de bis que in teſta. l.i.⁊ de inſti.l. ſed

legitimi.vt.C. de naturali.li.aut᷑.lʒ.ſed certe nec Vlp.nec cato cogitaue
runt de theodoſio vel iuſtiniano.tercio pone:habeo filiũ et ex eo nepotẽ
bũc nepotẽ inſtituo filio pᷣtento.ſi ſtatim deced erẽ:nõ valet teſtm̃.ſed ſi
me vino decedat filius ↄfirmat᷑ teſtm̃ vt teſtm̃.vt.S.de teſta.tu ſi h eredi/
tas.S.qui filiũ.⁊ illud eſt ꝑ Gallũ ⁊ Aelleiũ.⁊ fuit pᷣ Gallus qᷓ; Aelliꝰ
vnde lex galli appellatur vetus. Uellia noua.vel quarto dic ꝙ vocatno
uas leges ſenatuſcõ. tertuł.⁊ oꝛſi.vñ ſi tꝑe quo filius decedat nõ eſt ca⸗

A pupill?. 5F. pſcribere. ⁊ an.8. de re. du. ſi qs er pluribus..
Nin metallũ. alimẽtoꝝ. in eam em̃ cauſam relictũ valet. vt
Vẽ.de ali.le.l.is cui.⁊ facit in eo.ti.l.ſeruos. .
d Pꝛo no ſcripto. nã tpe teſtam en impedit. vt. C. de cadu.tol. H.
ea em̃. et.S. in pᷣmo. e ¶ Datus. ⁊ ſic in ca caduci duenit.vt.C.
de cadu.tol. S. ea.n. ⁊. S. pꝛo ſecundo.

fMon pernnet. vt ⁊.j. de iure fil.l in metallu. 2· C. debo. pſenip.

T De bis qui. vt indi.
xxxiiij
. e ium an vi
inon conſiſcank.ſo. ibi erat dubium
8. vbi non conſiſcank. dr.
in depoꝛtatoanſit opar ðð ci.
itatN. . inmactalli .. geteſta mil nech 5 an drdeberen inſti. lajmnu cla nõ zond vt malcre. Al
ſiadf Lenler.e dealen be rarn ſeunr ene ar. ð ingrele, neceſſanos.5. fl. ?. C. de epil. au. aut liberi c,5. ſolu. m
in e cau impedi:.ibi inuti
nlecti g nn So. hic caſus legatarij imp
Otrario. Go.

i. 2· C. e. ſoꝛoꝛem.
dinianus ſ
„ em. tres erat ſepti.
benkons gate. ⁊ eodeʒ mõ rcel. quaſi indignoaufer᷑. D
n l r̃. ſ. de reg. iur. .i. Jui ſeue lr .
doun ’ ambiguis. F. non

Mogl ſ1 mus accuſauit ßm q̃ſi
. E. Mqdignũ eſſe diuus piusil⸗ kaiſo õ
is antoninꝰ reſcuipſe i it: vt æ marcellus iõ ꝑdit legatũ a tercio
eſt nouuz. que eſt mrn:tn indignũ ca⸗ declrii anifeſtiſſime co] Verain legau⸗ Mcegen
Cinda tẽar. ö. Sð. N* mnt: quall incign li. xij. refer ginma . deliqtnõ punit᷑ ſic j. e.
Bim ora iſſo liber⸗ li. d egiſſe: vt ꝑ negli- clidtno buuik ſie ſe.
nlinſ ulla vba. . quod rere legato teſtõ patroni relicta pꝛobatu ſnamuliera: beres ſ q̊s teſtamẽtũ.
a E 0pa 20 es q ſuãmu leraqᷣ , legatũ acce
dpeeſt sadijcitur. tum que ei er ſi ſuñ poſt moꝛtẽ getig⁊ culp a. Oſtleg⸗ fal
P nis eut fuerãt:cũ prom di negocia⸗ inſtitutus e! ni⸗ li.v.qᷣſtionũ ait ſum ſechforteydiſciebat
n Oiegabatur cigs quaſiillicite me libtatis pᷣ⸗ Zipinan li. d q aſi per tücfalſür vr C. defall.
itka; facit decad. oxẽ detulerat cans el en. K ids vnlihetccſadd atuʒ iij..l falſaz. v. . 6,
– eeede miums meruerit . ,1I t falſum aſcriptũ accuſauit leg ſ. Laigrs . etolo. r
rſenii 1 6rat.l. eo te mm fen hereditas exaſſe et fal femia coherede relictüůũ: a ie el tmoſitoſd er
n quo fiſcũ ptict: ſi emãcipat? on luc ſa it. Zulus. 3. deinoff. e
Adg k ¶ Kedijt.i. ibi ð⸗ ad fiſcũ ꝑtiet: ſſeſſi quẽ non inquietauit. . non iſtaverat. ne factũ
ln Egtdienemes fäins tratabulasbonor Nterer etn daehnc bes ſvefl,no er
nonis e leg.i.ſi ſeruo meo pf̃isut pteritus Petierit: ——. ſ licebit falſum a bes. . ſt infir F.ij.
nülei ſtichus. J.tii. oné pfisu P beris adierit he⸗¶ ¶Itantũ mnõ iure factu, inſti. ꝗ;mo. teſt infir .
. = nis aclie reteſtm̃: ſs teſtm̃ nõ iure fa 5 Coöͤtedere. eſt rõ q
Non Vog quis ſubſtitutõe impu e adata du reteſtm̃: ſy ⁊ te ſt di⸗ b . lũtate nõ pẽdet
nuͤng dlr eat itẽ ſi gs cõtramãdata du rei dereꝰ: inofficioſimn aſt di⸗ ele in vbu an eſt
giͤi lu.5§. f. ? reclitatẽ. it a/ ꝓuincia in qᷓ off-⸗ conten ittitur . OIlle? qui v aleat teſtm̃ v
. 6. its EI ltur. 6Blle⸗ e lſũ vel nõ iure factuz.
reiſſlB l. impuberẽ. S. itẽ ent vxoꝛe ex ca/x 8 ſtõ cerenon Pimnttiur 4 falſü velne d
DR un. Ie qð ei ex te . ſↄtẽdit nec obtinui ſi milleſies velles i
Abess ſi quis id. ⁊· C. ð cium aliquod genit e ⁊ nõ iure factũↄtẽ . na tñ valeret. ſy ſe
ſninci cadu.tol. S.ij. . meſt: diui ſenens? itur ab eo qð meruit. er valereno tñy⸗ fficioſũ.
aile mlarau “ aenn Kttcre dn non – danns poſtea fal⸗ cellis animt poſt leg
totii⸗ e.lpenil. anton qᷓ;ſitutoꝛ pupillaz goq . debebit qð cõ ſ. vt. 3. 5 mof.
ibus tanq; ſitutoꝛ pupillaʒ . ttere debebit q tũ accepru. vt.
irpn. Sebis gul non poſſe:tanqᷓ; iſſimi oꝛclinisi ſum dixit ami eedede .l ſi ꝑs.S. fl. ⁊.l.fl. ⁊ fa
rn ga⸗ ſ ampliſſimi oꝛclinis o verogle⸗ teſt. ſips. ſt le⸗
ongli eealen 6tra decretũ ampli ſecutus eſt. ¶ See u eẽ aite. de pet bere po
aeun Qafertur. ne. codeaam troq; ergo ca ſeon . iure factũ eẽ are. einof. te. pa
nb'non 8 Zuu domũ ſuã dur Iſtitutꝰadierit gatu accepit uin. ipſit cogna ib.7. C. e, polla. 7. 1
80, N ga Peresiſtitut teſtm diuꝰpiꝰ ita reſcripſitc entib. cl. ii.
FNr . ſa fidei. ſu ⁊ſi exaſſe s ſit. naz qua teſtm̃ diuꝰpiꝰita herede iſti alii. ac iur. 2 fac icl. ij
obzlo 06Poſt morte, ditatẽ: fico locus ſit. na qua te ſophꝛonis:licet ab herede iĩ d eIlle ꝓſequit pcedẽtẽ
i hes herechitat fert᷑ hereditas. per tis ſop at legatartſi ſiiseius glale ietohen a⸗
niſi fagenievt.C.d ſiidigno anert Do b eoqui tutoacceperat legat rtobtie⸗ Zi aeepii legaru: 1 ½
Go g facte fiſci.vt. C.q̃ iũ aut ductã tama 1. ſ fuerit viſus vt 8.P iribus te/
Dt ui. aberek (ontranſ ant dus erebat: quãũa conditionisf ſſit: iure in eatractat de tez. 5. eſt
ſens totũ tit. ⁊ heredi officiũ in pꝛouincia g ĩcatur re hereditatẽ non poſſit: . ſtamẽti: h eõ. Itez. on
danon 1 alij cuilibet au / lllicite magis eſtut dicatu , atos ptieat:pe ex vna pte falſuʒ ⁊ non
1 — illicte mag ſr I. ſtati ad eos cogn r0 ũ ex altera inoffi
dnouss ferũtur.vt.j.ð bu tutoꝛe 9 ſtõ:nec quaſi indi⸗ te ſtatéſ. iure poterũt. iure factũ ex⸗ te
fnetarf blica. cotẽ ferro. capereillã ex te onec it ſi qs tere hereditatẽ P10 cu coſum: at bᷣ ex n hie
cein eillicitarũ. 2.F. 3 epellendã:idẽ er . iſautẽ ſint an non ex „non iure factũ ⁊ alia
oin Sninn iͤber n ſeer nrtsborn vel pantẽ bo pꝛohibend 8: oditõe etate cogni⸗ ſum ⁊ inofficioſum.
i reſl.. Uili cnigcogntidonment nã iuſq; ꝑſona:9 nn boleneent healiu
RW eenoy alicni?c . vleli ſt vicaem n ſlmme vt , aliund
cet ulun d eſt vt dices. e. poſtlein fiune. R dicerer falſum: vt ibi. õ niſt ex teſto ſoleni valeat: ⁊ ſnia bſtat. C.
as efennr co⸗auodeſte Nar eo aere ini H. biruus eer anz eer danaie i aend .
i qe A Eſs ar 5. S. exqͥ cau. ma.l.ſt cui. ?. it boc ſpaͤle vtin⸗ e — fi inſti. de fideicõ.bere.S.fi.vꝰbi v hů aũt cõ ſtabat factũ: ſʒ
Celi min coͤſequik. h neg geſt ſueb ereditana a erit oc ſp ſt ð. vel de fideicõ.l fi. 6 an ect facrũ teſtĩ vel nõ. H a uit relictũ poſt
,95 fht pꝛo.l.i. S.i.⁊.S.de neg. g it Z. vt. ſ. e.l. poſt le. S. fi. que eſt j. n legata.qꝛ ibi erat qõ aꝝ chute diu mẽtietis qͥ nega öfeſſu re⸗
14 d lucret᷑.regularit᷑ ̊.vt.j io lucrat.l. ſuper mer n! 4* re factü. m. K. velt icum: H ab mitio fuit cofeſſus re
anus. dignus aliqᷣ indignus. ſ. legato: æ ſuper alio lucrat.ſ. dicebat nõ iure fe cebat nõ iure relictum: ᷣ ab mitio fu officioſũ vel
bic ſup alio eſt indignus. l.legato. le.l. penul.S.ſeia. delato iuramẽto dicebat no iure ſequeret dicat teſtm̃ in 3 N
facit ad.l.S.de adimen. tunn⸗ eg delato iu re. ſi aũt pus qᷓ; legatũ ↄſee lite nõ deſiſtẽte ferat ſnĩa. ni⸗
ant 4 I SFmn eris.l. in ſecũdis tab. in qͥbus kckus . fl. et licm nne ur vtC el alia 25 deinolfit ⸗Poraarmiaie fuitvi
eharin ,5 facit.S.de vul.ſub.l.is qui.⁊.l.ex duo el. ipactoni. hil exteſtõ oſe fert q caſu nõ valẽt legata. vt dixi. v dico ꝓ legato nõ no
3, Feeſeprul. iun 5 non ſorſr nienan le dlignig eus thoſteapetiog bucſnen Biseiat ag mfan an
G gglednones. 5 Bunſſer eo gili rg caß anaele din dirit. pſeueruitvſo ad mnan Fbrzuns
teſiqs pupillũſ,quonda. vig ſolu ſi aliquid reli g.l. üijſ. ag Fa r,. oibi ñ dirit falſuü teſtm: y 5
ius⸗4 tẽſis p ſſet Et ſt ex aſſe. q. d. nõ l.fi.ſec fac ig. l. üij. .5. ſempꝛonio. ſz ibi ñ dixit fallü teſt d pᷣmũ caſuʒ le
n teſtõ reliquiſſet. c. . de ri. nup. l. pfectꝰ. 7 dele. il. fi. S. de le. ij. luti. . ſen eſt teſtm̃.hᷣ redit a pmi
8 r.le..evo.ſo. vt . pfect . Ite õ Itẽ facit. C. ð i.3. de peti, bere l. poſte;́. peti. bere. ab in
ne Arglna Fſis enoneröens mernos Jret ⁊ mariti Aerms⸗ e enn agldo peri. bere. a
lul inceſ. nup.l. qui cõtra.l. Itno. bic c al ro moꝛtuo. 41 licabit
ſS. ſic differũt in feſtinarõeẽ matrimonij alte

O f. .
I . 9 * * Le* *bo *

ad pꝛoxima:⁊ dic qᷓ cognati ſupꝛadicti a petenda hereditate vellegatis v & imilis eſt. pꝛedictus accuſatoꝛ. 3 4 Dicit. l.ſi poſtea inſti
tuto vel legatario ſucceſſit.vt.s.de inoffi.teſt.filius.ꝭ.multoma⸗

—

que meruerũt.q expoſitões neceſſarievident᷑ ꝓpt᷑ exponẽdã lram ſequẽtẽ
g ¶¶Ex cuiuſq; pſona. alias ex pſone cõdi.⁊c alias ex pſona: ⁊ tũc dictã
defuncti quã cuiuſſibet cognati:puta ſit capax cognatꝰ vel nõ. in defun
cti ꝑpſona potuit babere brdẽ vł nõ.b. Itẽ ꝙ ſubijcit ↄditõe.i.ſit cogna

tus ſui iuris vel non. vt
ita ſibi vel alij qrat. in ð
functi ꝑſona ſit ſui iuris

vel nõ. vt ita potuerit te ⸗

ſtari vel nõ. Itẽ ꝙ ſubij
cit etate.ſ. defuncti. vt ſi
pubes.nã alias nõ poſ/
ſet teſtari ĩ cognato ſili⸗
ter ſit pubes vł nõ vr pu
bes p ſe petat vel ꝑ tuto
rẽ:ſʒ qð de etate dicit me
lius poſſʒ referri ad accu

ſatõʒ de falſo ꝗᷓ ꝑdit ni⸗

ſi iuuet ꝑ etatẽ.vt.j.e. .
etati. bſ Amittere a
tutela.tota vel eiꝰ parte.
vt. S. de le. i. etiã. ⁊ fac. S
de excu. tu. l. tutoꝛ pe. F.
i.nec obſtat. C. de le. ab
adminiſtratõe.qꝛ ibi ſpe
ciale ĩ milite. Atẽ nec ob
ſtat. S. de le.ij. cũ filiꝰ.S.

ð iure:qꝛ ibiñ remãſit ꝑ

tutoꝛẽ. Itẽ nec ob.j. ð iu
re pr̃onatus.il.iiij.qꝛ ibi
ſpãle in eo commodo.
i¶ Ad excuſ⸗ ationẽ. quaſi

ei renũciauerit appꝛobã

do volũtatẽ ð functi.ad
qð eſt. S. de cõ firm atoͤe
tu.l. fi.et. S. delibe. leg.l.
tutoꝛ. K ¶Aolutatẽ.
facit.S.de exc.tu.l.neſen
nius.S.fl. .l.ſe.⁊ ſe.
L¶Mõ ad fiſcũ.ſic.C. de
le.l.penul. ſʒ regulariter
qð indigno aufert᷑ fiſco
applicat. vt. S. de inoffi.
teſta.l.papi.O.memimiſ⸗
ſe.⁊ facit.j.ꝓximo..
m¶ ¶ Dipater. illoꝝ.l.fili
oꝛũ vel ᷣuoꝝ:q caſu do
mino non qrit᷑: vt ſi ſub
ↄditõ e legatũ eſt ei ſi fu
erit emancipatus. vt. S.
de minoꝛibus. deniq;. F
ſi qͥd. Idem in ſuo. vt
⁊. ꝓxi. S. ⁊ facit.j.ð bo.
poſ.cõtra tab.l.ſub con
di. S. fi. ⁊ de bonis liber.
l. qᷓ in uitutẽ. . l.in Pui/
tutẽ. S. pᷣterea.⁊.S. de te.
tu. ꝗᷓ tutelã.S. i. 7. S. de in

—

offi teſta. pap. .cui aũ

ta cauſa a iudice ↄſtituendũ erit.

Almittere idquod teſtõ memerit
⁊ eũplacuit qui tutoꝛ datus excu⸗
ſauit ſea tutela: ſʒ ſi cõſecutꝰ fue-
rit:nõ admittit᷑ ad excuſatõnẽ.di

uerſum puto in eoꝗ legatũ tantũ
memiit ⁊ amatre pupilli tutoꝛ pe
titus excuſare ſe maluit.hicem̃ ni

Hil ↄtra voluntatẽ defuncti fecit

ſyhoc legatũquod tutoꝛi ðnegat
nõ ad fiſcũtrãſtert᷑:ſed filio relin⸗
qtur cuius vtilitates deſerte ſunt.
Si pater accuſaueni teſtamẽ-
tũvel dñs denegabit᷑ ei actio etiã
eiusquod filio eius vel fuo legatũ
eſt:ſiad ipſosemolumentũ rei p⸗
uenturũ eſt qð ſi ad ꝑſonasilloꝝ
ſpectet:dicendumeſt diuerſum.
Si ſemũ ſuũ rogatꝰſit manu⸗
mitte re qui legatũ memit:vel eti
am ipſi ſeruovtrũq; datũ ſit:dicẽ

dum eſt nõ debere obeſſe buo fa⸗

ctũ domini ſʒa fiſco redimendũ:
ut manumittat᷑ ſi tũ velit ſemũ vẽ
derequia nõ põt cogiquiiudiciuʒ
ſpꝛenit 'ðfuncti. ¶ Si filiuſfami
lias?falſum accuſauerit teſtm̃ vidẽ
dum eſt andenegan debeat actio
pfri: ⁊ puto ſi inito pf̃e accuſauit
non eſle denegãdũ pri actionem.

SDiis cui rogatꝰſuũ legatũ reſti

tuere falſuʒ direrit: reſtituere id fi

ſcoðbebo.¶ Qui accuſauit falſũ
heres legatario extitit: pel heredi

ſenpptomihil huicnocere dicendũ
eſt ſimilis eſt eniʒ: ⁊ qui inofficio

tſolũ. n ¶ Si ſeruum ſuũ.ſ. legatarij.

n (Legatũü.fundi pone. o ¶ Atrũq;. i. libertas ⁊ legatũ ⁊ mbil dño.

P 4

eruo alieno. q ¶ Factuͦ dñi. accuſantis teſtin de falſo.⁊ ꝑ H̊ dʒ
ere qð ei vel ſeruo ſuo eſt relctũ.vt.S.e.l.F.i.ſʒ ar.S.ð.ſi qͥs ali.teſt.ꝓ.

Li.ſʒ expone vt ibino. r ¶Sʒz a ſiſco. i. fiſcus redimit bu a dño ſerui
ſi vult eũ vẽdere:vt ſubijcit.ad quẽ fiſcũ trãſiuit legatũ fũdi cũ onere ma

—

numittédi. vt. S. de lei.qdã. S. quoties. s ¶ GBpꝛeuit alioquin. ſ. ſi ac
cepiſſet relictũ ſibi vt manum tteret cogeret᷑ vẽdere:niſi eẽt minoꝛ.vt.C.
de fideicõ.li.l.deberi.⁊.S.de mino.l.ſi minoꝛ.xxv.an.ſᷣuũ ſuũ.⁊ facit iſti
tu. de ſingulis re per fideicommiſ.re.S. libertas. Accurſius.
1t Di filiuſfa.prp legato perẽdo ipᷣi pfi relicto vel etiã ipſi filio ſᷣm iura
yvetera: ſᷣm que patri acqrebat᷑:bodie ſecus.vt. C. de bo.q.lib er.l.penul.
Itemn facit.j.õ bo.poſſeſ.contra tabu. ſub condi. . finali.

—

vDiis direrit. ⁊ vſq; ad ſnĩiam ꝑſeuerauit.vt.C. e aliam.
x ¶ Qui accuſauit.dicenduʒ eſt.ſ.qð pꝛius dixit falſum.

gis. .l. fi. .li. qᷓ vr .ſzy expone vt ibi et cũ cõcoꝛ. Itẽ facit. C. de
peti here.lberediras. ⁊ ¶¶ Etati ignoſcit.ſingulari in inte.reſti
tutõis iure ⁊ pᷣncipe indulgẽte.vt.j.e.tutoꝛẽ.in fi.ſʒ iure cõi ꝑdit.

ſum dicitʒ. ¶ Etati eiusq accuſa
uit ignoſcitur:⁊ maxie ſi tutoꝛ vel

(unatoꝛ dicere falſum teſtamẽtuʒ
pel inofficioſum velit:⁊ ita impe⸗

ratoꝛes ſeuerus ⁊ antoninꝰ reſcri⸗

plerũt.ſ Mis veroꝗ teſtimõio

ſuo intentõnẽ adiuuauerũt accuſa
toꝛis denegãda eſt actio:idq; di⸗
uus ſeuerus ⁊ antoninꝰdecreuert
ſunt qui putãt:⁊ recteꝛ ei denegã
dam eſſe:quiaccuſatoꝛi affuerit et
fideiuſſoꝛ ꝓeo extiterit. ¶ Qui
dam ⁊ pꝛeſidẽ indignũ putantꝰ ꝗ

teſtamentũ falſum ꝓnunciauit ſi

appellatõe intercedẽte heresſcri⸗

ptusobtinuit.ſ Aduocatũ fiſci
ꝗ intentionẽ delatoꝛis exequit᷑ in
oĩbꝰofficij neceſſitas ſatis excuſat
Mui pꝛincipale teſtamentuʒ
arguit ⁊ a ſecundis tabul repellen

dus eſt: ite a codicillis ad teſtm
factis licet nõ confirmatis nõideʒ
ſequẽdũ eſt ſi ſecũdas tabulas vel
codicillos coarguit:quia nõ vtrũ⸗
q; hoc caſu impꝛobaſſe videtur.
An libentas ei ſeruo data g te
ſtimonio ſuoinfringere uoluit te

ſtamẽtũ au feni debeat uidenduʒ
eſt:fideicõmiſſum utiq; nõeſt di

gnus conſequi:⁊ delibertate diuꝰ
pius iudicauit eaeſſe pꝛinandũ .
quiotutoꝛ datuseſt nõ ꝓ⸗
deſt ad excuſationẽ qð falſuʒ dixit

ſ a legato remouetur. ¶¶ Qui

n

moꝛtis cauſa dõationeʒ accepit a
teſtatoꝛe:non eſt ſimilis in hac cã

c

ſub. l. is qͥ.⁊.j.de ̊ tab

eſt . vel ſolue vt
ibi. ⁊ facit. j.ð bo
niſli.qcũq;.ij.rñ.

His vero. ad

iuuauerũt ſponte
ſecus ſi coacte. ar
gu.j.e. aduocatũ.
7.S8. quẽad. te. ap.
l.ſi qs ex. ⁊ fac. j.
e. l. F. an libertas.

2·˖.de bo. liber. qᷓ
cũ. .ſed ſinon.
Affuerit. vt ad

uocatus vel ꝓcu
ratoꝛ.vt ar.Sv.de ĩ
offi. teſt. l. f. ĩ pᷣn.
Iʒ õ.j.ð bo.liber.
qui cũ ma.S.ſi pa
troni vbi qͥ aduo
cat ñ accuſat nec
ꝑdit ↄ tab.ſʒ ibi
erãt q̃ſi ðbita pa⸗
trono bona liber
ti ad q̃ venit ꝑ ð
ta.h̊ vᷣo locrũ eſt
legatũ ꝙ ꝑdit⁊ ñ
eſt par rõ lucni ad
dãnũ. vt. C. ð co⸗
dicilkl. l. fi.⁊ de iu
re deli.l.fi. F. licen
tia.nec ob. huic ſo

lutioni.d.l. de in/⸗

offi. teſt qꝛ ibi eſt
alia rõ. ſ. qꝛ q̃rela

a Et fideiuſſoꝛ.

de exequẽda acei
ſatio ne. vt. C. ad
turpilk.l.i.

b ¶ Putant. foꝛte

male cum neceſſe
habeãt ius dice /⸗
re.⁊ h iurãt.vt in
aut᷑. iuſiur. qð pᷣ.
F. equũ. ? ar. j.
ꝓxi.velverius ſer

uias lr̃e:cũ a pᷣnci

pio ſpõte recepe⸗
rit pᷣſidiatũ.⁊ ſic

ſe poſuit in neceſ

ſitatẽ. vel eſt io:qꝛ
apparet ꝑ appel

eilis ſnĩam eũ male iudicaſſe:lʒ ſit ar.ð.j.de ap.l.i.in pꝛin.
6 uocatũ.in oĩbꝰ vel cũ pcedẽti vel ſe.ta legipõt.⁊ facit.C. ð
admi.tu.l.cũ qdã. del ui pᷣncipale.rep elledꝰeſt.ſic.S.ð vul.
l.ſub. ↄdi.S.fi.⁊ de bo.liber. in ſuitute.S.

ag r e leg. pꝛe.l.v.S.ſi fratri.⁊.S.e.l.ij.ĩ pn.ſʒ ar. ö.j.e.qͥ cij
e¶ d teſtm̃.i.ab eo qͥ fecit teſtũ. f ofiRo confirmatis.ꝙ non
erat opꝰ ſi poſt teſti fiebãt. ſecus ſi añ. vt iſti de codicilł 5. nõ im̃
gAn libertas da hee directe. b Eideicõ.iſ pe ſiariũ.

vt. S. e.l. is vero. i

ꝛiuandũ. ĩmo p. vt. j. de fal.l.erꝰ.in fine.
K ꝗEi q nõ ꝓdeſt. nã nõ dʒ pati denã. vt ſubijcit: nam

dz bfe pᷣmiũ.qð dic vt.S. denego.geſt.ſiue bereditaria.
l¶ Rem ouet᷑.qꝛ accuſauit.vt.S.e.l.i.S.i.nõ quia ſe excuſare voluit
cũleffectũ nõ habuit.vt.S.q cuiuſq; vmuer.lł.i.in fi. .
m Au moꝛtis. legatario.ſic in qrela.ſic. S. de inoffi.teſt.l. etis. ſz
gliud in ↄtra ta.vt.j.de bo.poſ. ta.ſub Odi.S.fi.⁊.j.ð bo.liber.

6
efn
gee

ſlan
len

tindig.
xxiiij ennatt. rlen n eerans big er.
C. d e fideic facit. . dein accur. . kignunnr ſz vt caduc u0
m otra D fraudem. in raciisz 30 nu pceſt licatur. uc eü a au
ſunt 5. ſed que i 1 als vir dona iij. r. Lii.5. añ “” ictum E. vt. lautem
ſt quid. bkeoire⸗ Areleczin bde iur fl l ii SS nitur nelces — 2 i
itute. 5. ſed 1 ſt feraop hacd e⸗ n. b . linq mitium lene
Lin nagilertr ti lſ be atifinarenon En. Tfotitad vel id quod aoſtllclur lt rolentbla
de dona. b. C. ad.]. o morte of cõ donatum. odat ꝗ vel Pmittit ſtõcape ſaenblie⸗ rinterpo⸗
Aeri eons qꝛ donati eſt moꝛtis .RM ter m . d tacite ꝓ . ex teſtõce „ Ranegatg imap,
Flion 4 P legato. qr eius cutel PTp velaliudt elegbuse ographuʒ Diſesrhae oſenn
8 tioe. . teius. ᷓ c eius 9 ¾¼ ro - equel hirogr ſidem ſil et non
td 4 X. elt . . lia (g e ſtatulibe 1 ſe ꝑlon r:ſiue c l 20 mi⸗ uit! tni. vt dar bic.
hineni 4 inoffi. teſt. atano. alla vela byt indi hibentu 6 enuda cp ica iis hat Pcitur ei v citũ.
ecöjhi 5. de §. ſi condi leg legatario ic eni v1 fdi e, . ðderit:ſiu g ei au i⸗ Sapadg lfal.5.ſt defal.
lbaſni Paoi.z. — teſtm̃a 7 ſusẽ. hic ñficiũ hrdi onoie ode iõe. Dige ri reſti⸗ 7ſ. ad.l. l. coꝛn. d ön.
ſi nmetuͦ velit a⸗ fpellit idebef: Gẽs qui epolſſit: idr tpe/p ſi ð .j de bo. li
iji Snd gn aufern debe nt. Oẽs Eppere po moꝛtis bito: qn 7 l vtik niſt
dnni Ge pto. qut ſenipto auf nenk. nnun efar is non dubito: d malr⸗ na vre
itlponne * voluit B us mar „d ellũtu lctũ diu ibuſcap ud eũtñq ꝛ nulla r alis pſon uit. vt
Vacke g teſt eſt ad h 8 . igni repe pſm ecdlic t. les . icõ. apui de :gen ſi Ne eceſſe hü .ac.
uii ſunſ 8 nete E nn aßmid⸗ defen Flt⸗ ſe AE 4 da. lfaln rfuirimioli⸗
ieſ raa n aiani datu ca pꝛinI moliſ iclimen fidẽ accõm hibenis dentua aecö⸗
ſbeng. lee Feſ i. trg Eſcripiũ Ereiquaz a squi fran calum fic bus Phi di⸗ dain lege ſen aces,
olbr aie. te. ꝓbi. of. . . eheredẽ 7 iõ ſiis q eu c anelcgibus Th di dia daage ſaan l. fat.
fſnm. ſer g de no⸗ . Lap oretinere: rſa. cccc. it. i. ut li 3, ar. 1 oteſtate ſororum. d. Cs neſcio
eik tc epa i.5. e0 rtamn auit vniue qrtaz p iit. i. u reſtitua nem in po rit ſcnip ſ.ti.ij. l. be ipſiſ
ee rtirardan hann ndcen iudpalrn HH
kiin eina⸗ 7heres. .lxrv. ſc7. neſunn⸗ hebat taci filionocere: mian?. nodomusf
lb. bel.l. aulu yretincbit. 657 eorbche pma⸗ er debʒid fi itA Api tra n an naon
zſin en. ezn atarijs: ſy dẽ dabit deſü non ſſitatẽ habu tã fidem 9 J ngarer vn r faad
jdtin dne Nr ii bit les atarijs ꝗ rv. ad kiſeũ nece squitaci it in ea ꝑpte biararg i⸗ eopeten
nſate Geginoſket puit leg eliqua.i. x deſtinus. Ere ẽmodau it falcidia r actões ſil teſti ſunt
nbſit an ne un tnd intagnqy DO gritnec H. legel acc dhibuit it: ſy n lolenie Am̃ ge
. , 144 77 eEE 12 tes. qꝛl. ta. ſe zdi-
thngn decnagern indi gin ient. m falſü dir xi raudem a us cenſuit: ſ in eo cople pax bidi
onſtr Sgs ſut tact pememen iteſtm̃f. 9hereſ eri in qua fra⸗ ita ſenatus⸗ is quãa ipſenon ts eo bĩdi⸗
ne .vi.f. NqN Miticij di eiꝰ hen „ mqua! 1:7 itaſe utionis imiis aufenad ignum
ent gm. vt.) to. F. eoſ nut Here 6: ꝛ nõ Pan õ vritu , inſtit idiaz agt⸗ tatis auf l. indignu
loci d ife, btinu ne α luc⸗ n modu d falci nehi Sie.r Sede vul.
1 Apmio. obth Edus no . em ſuc ſi maioꝛ t: qdᷣ a . tinebi tas bĩdẽ.⁊. S. i. 7. ſ.
poari mi. c EPꝓhibẽ ii hereditate ius. li dis fuerit arta retu 2. ſ. e. to. 5. iuli. 6
lbeenc idie ꝑ 6 biſ P in ticii her us. audis oque em. ex facto. 4. 5. eñ
ſ Ka ſaibi ne pnũciato: Madele flu nen ſſethere beine ienie
evt iein, B enchberedin enes tur: Zm nchz ſanbii non po es s
eſ enr ſian. eGe⸗ i⸗ Hrditate „ Tpia. . 8: quos inſtitue aleat ne ntaeraran
den ertar giſtiſe doeo dempta-. opoꝛtet. alesinter⸗ des: Juc tionõ v :ꝛbe- ſtcape. 1 ncellat. v⸗
ene 1z iſti ſe . „ ltu ſſet: e mẽ cane ero
biN krantinnori. 6 relti lnmteime capitalesir te q uis inſiitu me cuiꝰ no x ille mer⸗
eni itno itie nu ? te rat q;uisij mptun nba ngs ilaned
delkerẽtes * Iin nter ſtatoꝛẽ . lus 1114 dignisꝗ b⸗ . eſt bẽs l.l.1. F. ſe
