à neceſſarius ber̃s tñ qñq; abſtinet quo ad qͥ d.vt.S̊. de hber̃. inſti.i.iij.
S. qͥ fideicõ.qð qᷓliter ſit intelligendũ.dicꝗ.j.e.l.neceſſarijs.⁊.S.ð mi.
lL.ait p̃toꝛ.S.nõ ſolũ.aʒꝝ. b ¶ Impubes. maioꝛ infante: als ſolꝰ pꝛ.

tam poſſe repudiare ⁊ ſt in ea ⁊c.qꝛ bec cõuertibilia ſunt eſſe de⸗
latã ⁊ poſſe adiri.vt.j.de ver.ſig.l.delata.⁊ ſic male loquere.
98Hibil egit.niſi coꝛã iudice creditoꝛibus inſtãtibus renũciet ⁊
ſenõ aditurũ dicat etiã ſt cõditio extiterit. vt.j. de cura.bo.dan.
l. i. 7.].e.l.in pluriũ.in fi.que ſunt cõtra.arg.S.de oꝛig.iur.l.ij.S.⁊

. Aintarl ine. ⸗ peviſe 25
. Föſtlij. pl it . em, „ , , „ „ „ 9 offi. to. l. legat“,
ee vrver binsi aſone quaſi neceſſarieᷣ. busiunisoctauio victoꝛino reſcri õ
facit.. el. parer. ·.. ¶ Impubes qui in altenius po ptuz nõeſſeneceſſe pupillis in in⸗ ſe d⸗F. lean
oriainnr ali keſtate eſt ſi iuſſi eins adieri hẽ tegnum reſtiui er auito cotractu ir. noon
as ſolus mutoꝛ. vt. C. ð ditatẽ: lʒ Cõſilii pax non fuerit quoꝛum Pater cõſtituerat non (C. de pac l.i. ſo.
õ ei acquirit herditatẽ Aulus. agnoſcere hereditateʒ nec quic⸗ R it A . vcne
tore. vt. . ad neballa, Vpillus ſi fani poſſit:licʒ quam amouerat : vel pꝛo here⸗ intonepetends
l. buo inuito. 5. ſt pupil “ huiꝰ etatis ſit Vt 2cam ge⸗ de geſſerat . , BDem. q; in aditione be
lo. ſubaudi ergo bima quirẽdeher̃ditatis nõ intelligat: S qui heres inſtitutus eſt reditauis. vt..g
rime.ſʒ in hoc differt a , eingat —„—A Ele , ſecũ. tab. l. ij. F. ſi
ſiẽmaioꝛ nõ põt ſolus ;uis nõ videat᷑ ſcire hmõi etani Avlisani legitima hereditas ſub condi a.5. ſ
nutoꝛ: vt ſtatim diers⸗ puer:neqʒ em̃ſ cire: neq; diſcer⸗⸗ delata eſt repucdiationeheredita⸗ guis umn en grot
egſeaner uraſſe. nere talig etas põt non magiſq;ᷓ tem amittit. hocita verũ eſt ſi in ͤPor r. welſe.
ð iur. ⁊ fac igno.l.regu⸗ funioſus': iñ cũ tutoꝛisꝰ auctoꝛita- eacauſa erat hereditas: vt ⁊ adiii edtc. li 5. decre⸗
la Cae SlKold te her̃ditatẽ acgrere põt. hoc em̃ poſſit.ceterũ heres inſtituusſub talis. dale.
f Groſuo. ſed in iſo fauoꝛabiliterei pſtat? Mpianꝰ cõditione: ſi ante cõditionẽ exiſtẽ eo.lis põt. v ·ſi
Adatoi⸗ curatoꝛ. vt. C. ex aſſe hers deſtinaue⸗ teʒ repudiauit nihil egit: qualis auis exrra. . ſ
elägcnſtd al it pꝑtẽ r̃eherditatis: vi qualis fiit cõditio: ? ſiin arbitri⸗ 1 Dglis gon
faciat funoſum bered det᷑ in aſſem ꝓherede geſſiſſe. um collata eſt.¶ Si gs dubitet? Us. dũmodo nõ
dic vribteer bie ebecn eein Sõ viuat teſtatoꝛ necne repudiando monnt lo vena
regu. iun.l in negocijs. teſtas: ſit puberibꝰ aut ita ſi ſe nõ liter ſi ante repudiet quã heresin adiecta. vl iiſi ſit
66 Cum mutoꝛis. vt..l. imiſcuerint. Npianus. ſtitutus decemat de hereditate talis yr babent
ꝓxi.no.⁊ curatoꝛũ non „ — hil valebi AF,. D impleta. vt qa
ſufficit pupillo. vt . de JIqui ſenõ imiſcuit here⸗ nihil valebit repudiatio. ꝗ¶ NMe⸗ no ſtarp beredes
c vneHenltor. ditati pateme: ſiue maioꝛ qʒ filiuſfamilias repudiando ſine de decovarin
ed adulto nic.vt.C. 2 .½2 —– „* 3 4 1. L. 1. 7. l. 8
admi tulec quds n ſit: ſiue minox. mõeſſeneceſſe pto Patre: neq pater ſine fllo alteri nes. r ſ qf dies
po. ſolus zrar de rem adire:ſed ſufficit ſe nõ immi⸗ nocet:vtniq; autem poſſunt repu ſereley. we 6,
ſ. ð bo. poſ.l.tutoꝛ ſe Per̃ditati: i . lare. di. 7 demo. l. ob⸗
e goleruten ſcuiſſe her̃ditati:⁊ eſt in ſemeſtni diare. Aulus Wanneiilau

tm̃ vel ſciens ſe inſolidſũ
beredẽ veli credẽs tm̃ de pꝑte quã vult adire.⁊ dic d eſtinauerit.i ꝓpoſue
rit cũ effectu.ſ.adeñdo. vt.õ. e.l.i.⁊.ij. ⁊.j.dele.ij.l.neminẽc.⁊.l.ſi cui.⁊.j
— el. q̃ſe. ⁊ dele.i.l.legatarius: ſed S.j.eo.l.ex ſemiſſe.Solu.vt ibi.
Apubenbus. p banc.l.dicit.p.nõ eſſe neceſſaniã in integ.reſt.im
pruberibꝰ etiã cũ tutoꝛe adeũtibus.alioqᷣn idem effet in impuberibꝰ ꝙ
puberibꝰ. nã ⁊ puberes reſtituunt᷑.vt.j.e.l.ſi minoꝛ. ſed tu dic ꝙ bic im
pubes ſine tutoꝛe:pubes ſine curatoꝛe adiuerũt cũ nõ haberent tutoꝛes
vel curatoꝛẽ:cuius impuberis aditio nõ tenet ipſo iure.vt.sS.e.l.pupil/
lus.ergo ſine reſtitutiõe deſterit.at puberis tenet cũ curatoꝛẽ nõ bʒ. vt

2.

Arbitrium.ſ.heredis.⁊ ſic eſt poteſtatiua:⁊ dic tacite vt ſi de

1
4 m des eſto her̃s:ſecꝰ expꝛeſſe ſi nolles.vt.S.de cõdi inſti.l.fi.⁊

l.verba.vel arbitniũ.ſ.extranei tacitenõ expꝛeſſe.vt.j.de condi.⁊
demõ.l.nõnũqᷓ;. hec aũt cõdi.ſt ille arbitret᷑ heres eſto.vl tibi le
go:videt᷑ pura.vt.j.de leg.ij.l.i. Itẽ quidã dicũt ꝙ ſi expꝛeſſit
ſi voles hers eſto:nõ ſit ꝓ pura qᷓ;q; ſtatim poſſint acquirere:⁊
ſic tũc fallit regula.ſ.e.lis põt.ſed pᷣmo debeo punflcare.ſed dic
vt pᷣdixi.⁊ no.S.de here.inſti.l.iam dubitari. xq&ʒ Bi quis du /
bitet.qͥs dicit᷑ dubitare.dic vt.j.eo.l.cũ quidã..quod dicit᷑.

.C. de in integ. reſti. mi.l.ſi curatoꝛcẽ.⁊ ideo nõ ſine reſtitutione iuuaturſi x ¶ Hibil agit.qꝛ nec adire põt.vt.j.eo.l.heres inſtitutꝰ.⁊.l.ſe.b.

adiuit:vt bic.⁊.j.e.l.neceſſarijs.ſi aũtcuratoꝛẽ babet ſilis eſt pupillo.
vt. d. l. ſi curatoꝛc.vel ſecũdo intellige q impuberes vocet mioꝛes.xxv
an. ꝗqͥ iuuant᷑ ⁊ ſi adierint vel ipſo iure vel ꝑ reſtitutionẽ in iuteg. vt expᷣ
milſis patet. at puberes vocet maioꝛes. xxv.an. qui nullo modo iuuan
tur:vt bic.⁊.C. de repu.here.l.iiij.⁊ hm hoc nõ facit hec.l.ꝓ.p.in eo ;
dixit pupillũ ſoluentẽ debitũ naturale cõdicere:nõ pᷣbabita reſtitunõe.
vyt 2.5. de cõdi.inde.l.interdũ:qꝛ hic nec ante aditionẽ tenebat᷑:nec poſt
cũ ſine tutoꝛe adiuit.at ibi naturaliter ſaltẽ tenebat᷑.⁊ ideo nõ cõdicir ſo

lutꝗ ⁊ cõſumptã ſine reſtitutione:vt ibi no.⁊ facit.õ.de mi.l.ait pᷣtoꝛ.ꝗ.
ſed ⁊ ſi heredi.⁊.j.l.ꝓxi.

Jqui.ſe nõ ĩmiſcuit.erit ergo ſuus: vt in rubꝛicano. I ¶ Eiue
minoꝛ. ſʒ minoꝛ ẽt põt.vt.ð.· ꝓxi. m ¶Quoꝝ pupiton. n Wa
ter. cui ſuccefſerant pupilli. o ¶Mereditatẽ aui.i patris ſui.idẽſi de
ceſſiſſet ignoꝛans delarã. vt.S.e.l.ſi quis.S.i. Amentar a⸗ tunc
beneficiũ abſtinẽdi amiſiſſet cũ ſir ſuus.vt.ſ.ao l.ſi ſeruũ.S.pᷣtoꝛ ait.in
extraneo ſecus.vt.j.e.l.neceſſarijs. q Geſſerat. in bonis aui.⁊ fac̃
LSN ſe ab bere.ab.l.i.⁊.SD.l.pxi.⁊.j.e.l.neceſſarijs.accur.
Squi.hoc ita.ſ.ꝙ inſtituiꝰ repudiet.⁊ ſic ad pᷣmũ nõ ꝓximũ di⸗
ctũ refert. vel ſic boc ita:vt.ſ.eã eſſe delat ſi adit non ſic boc iia,i,ã dela

.

galiquo cõ templatione patris.

e bereditate.ſ.repudianda. MHibil valebit. qꝛ nec adi

5
o vt. . alm pn. ⁊.l.q;diu.⁊.ſ.eo.l.qᷓ;diu.⁊ facit.O. de cap.

l.necnos.⁊.j.e.l.qͥ ſuꝑſtitis. 9 5 Heq; filiꝰ. inſtitutꝰ filius ab
7 Nireacheni hereditas. vt. S
de vulg.ſubſti. l.ſed ſi plures.S.in arrogato.vel ſui cõtemplatio
ne:⁊ ſic aduẽticia nõ põt repudiare vt patri noceat:ſʒ iub ebitad
buc eũ adire: vt hic.⁊. C. de pac.l.fllius.⁊ ecõtra pater nõ nocet
filio:qꝛ nec antea ꝑtinebat ad filiũ.vt.j.e.l.placet.vel nõ nocet
qꝛ poſt moꝛtẽ patris adire porenit:ſed an ipſi pam:foꝛte nõ arg.
cõtra.S.ſo.ma.l.ij.S.d eniq;.At ſequẽs lex qñ ab inteſtato: vtꝑ
oꝛficianũ.vt.S.e.l.qui in aliena.S.ſed ⁊ ſi legitima.iʒ nouo iure

pm qð querit᷑ ꝓpꝛietas filio in aduẽticia indubitãter obtinet ꝙ;

hic dicit. vxt.C.de bo.que lib.l.fi.alij dicũt bic a matre filiũ inſti/
tutũ. ⁊ in.l.ſe.ad eandẽ bereditatẽ delatà ab inteſtato: ⁊ dicunt
etiam iureiſto eã queri filio ꝑ l.S.e.l.qui in aliena.S.ſed ⁊ ſi.qð
nõ placet:qꝛ pᷣmo ꝑ cõſtantinũ hoc fuit inuẽtũ.vt.Q.de bo.me⸗
l.i.⁊ l filio d eferat᷑ ſtatim patni quent᷑.item op.inſti.ꝑ quas.ꝑ.⸗
i. vbi pater dat cui vult Rñ.põt acquiſitũ nüc:qꝛ iaʒꝝ nõ eſt ſpes
filio.ſed ante qꝛ ſpes eſt fiuo:ſi fiat iui iutis nõ põt pat᷑ repudia

cſer
dan.
ge
.18
gan⸗
eol.
iſ⸗
eo⸗l
ͤtra
iſo.
ſecus
Ppof
fende
nebe
Nr
15
co.
lor.
eſue.
ecre⸗
lK
i1

114
h

ge,
ono
dens
c⸗
o
lt
at
e
6
/in
iio
dis
ech
lc
iges

bſde
ilai⸗
ndi
ſpbile
Neſit
re

die

due
ſeb.
cadi
csp.
1sb
9t5
o
n
noc
oc
alg⸗
pte
fure
jetq
iutiy
icunt
0M⸗

tps
h

rix.

reſtcut in Suo.vtinſti. de bere.inſti. S. alicuius.tẽpoꝛe em̃ aditio
nis in hereditate cõſiderat᷑ cõditio inſtituti. ſecus in legatis ⁊ in
ſtipulationibꝰ:vt ibi no. Itẽ ſecus eſt in dño ⁊ uo.vt.j.deleg.
i.l.legatũ ſemo.⁊ de ſuc.edic.l.i..S.pꝑ ſeruũ.⁊ facit. C. ð repu.bo.
poſ.l.ſtilio.⁊.S. deiureiurã.l.q;to magis.ibi ipſt aũt re ⁊c.⁊. C.

enittke. *
pudiatione. 1 BPẽ eti eſt ſilegitima here⸗
Alegitima. er Sgꝗ putat ſe neceſſariiʒ :
oꝛficiano. vt.S.

eo..l. qͥ in aliena.

cũſit volũtariꝰ:nõ poteritꝰ

§. ſed ⁊ ſt legitia repucdliare. nã plus eſt in opinio⸗

qͥ neceſſa
nã. qs ſit ſu
us ⁊ neceſſarius
vel neceſſariꝰ tm̃

babes inſti. ð he

re. qua.? diffe. in

pᷣncedio.
b Mon poterit.
in eodẽ erroꝛe cõ
ſiſtens: vt ſic ver
ba ad idẽ tps re⸗

ferant᷑.ſicẽ arboꝛ

ne quã in veritate. I¶ Dem.
XLXZXecõtrario q ſe putat ne
S ceſſariũ:volũtarius exiſte⸗
renõpoteſtb.

rere poteſt. 2
D MNihereditatẽ gadire: vl

De acquiren. vel omitten. bere

ta eſt. bona rö. vt. ð. eo l. is qui. ij tñ. . ſ. de ſuc. el. . 5. cñ furioſt. babes
ergo ꝙ adbuc põradiri er teſtõ iqꝛ nõ tenuit repudiatio cuʒ ignoꝛabat
ſibi delatã.ſed ſi põt adire ex teſtõ nõ eſt locus ab inteſtato: qꝛ qᷓ;diu ẽ

.

locus teſtamẽtarie c. vt.ſ.e.l. ; diu. 2.j. dereg.iur.l.q;diu. 2. C. cõia de

ſuc,.l.ante.⁊. C. vnde li.l.ij.⁊ facit.j.de excep.rei iudi.l.ex ſextãte.in pᷣn.⁊

SBpoõt repudiare ꝗ ⁊ acqui
I Dem

Abonoꝛũ poſſeſſionẽ petere
volet:certus eſſe debet defunctũ
eſſe teſtatoꝛemꝰ. ¶ Mpianus.

Ro herede gerere videt

Nis ꝗ aliquid facit:q̃ſi her̃seꝰ

Dem Et generaliter iulianꝰ ſcnibit: ei
Ecis ꝗ non valereteſtm̃demũ ꝓ her̃de gerereqꝗ aliqd qᷓ;

R aut falſuʒeſſe putat repu/ ſiheres gerit. herede aũt gere
diare pot eSed ſi certũ ſit fal re:nõ eſſetã facti q; animii. nam

ſuinõ eſſe qð falſuʒ dicit᷑:ſic adeũ
do acꝗnt ita ⁊ repudiãdo amittit

nlanegnen hereditatẽ NHeres inſtitutꝰ idẽ
ſtens mala. ⁊ eſt q; legitimus ſi qſi inſtitutꝰ repu⸗
rõ.qꝛ credẽs ſe ne j

diauerit:quaſilegitimus nõ amit

ns poſſe enudia tit her̃ditatẽ Sec ſi quaſilegi
re.r gꝛð ſure ſuo timus repucdiauit: ſiqdẽ ſcit ſehe
om beregdtées Vedẽ inſtitutũ credendũ eſt vrrũ⸗
eſepucſere vk repudiaſſe. Siignoꝛat ad neu
d las e du tram ei repudiatio nocebit: neq;
Alammo cbͤſtſitk Ah teſtamẽtariã:qm hanc non re⸗
vaitio Nr nd pudiauit:neqʒ ad legitimam: qm
ere. qua.⁊ dif. 2, En, 1a R
ſi.r nota genera Nodũ ei fuerat delata
le dictuz. ſic. j. de

a pupillo. inſti.de le. S.ſt quis rem.⁊.j.dema.vin.l.iiij.

NE ecõtrario.ſed in quo eſt ecõtra cũ idem videaf.Rñ.S.nõ

Aepudiat.bic ecõtra nõ adit: ſed vtrobiq; erat volũtarius
ſed putabat ꝙ eẽt neceſſarius.ſed nũquid ecõtra ſi ĩ venitate erat
neceſſarius tm̃:ſed ſe volũtariũ credidit.Rñ.ſi neceſſanus im̃ ꝓti

nus eſt heres. vt inſti. de here qua. dif.in pᷣn.niſt in caſu qñ ſit

de neceſſario volũtarius.vt.õ.de here.inſti.l.iij. S.qͥ fidei.ſed qͥ⸗

danm dicuũt eũ nõ fieri ꝓtinꝰ heredẽ ꝑ bũc caſuʒ buius.l.⁊ in boc

dicit ecõtrario.ſt aũt ſuus ⁊ neceſſarius eſt ꝑ pᷣtoꝛẽ volũtariꝰ. vt
no.S.eo.l.moꝛe.⁊ ideo adirenõ poterit vel repudiare cũ in ſuo iu
re errat. bꝗſ Mon põt.ſ.adire bereditatem:etiam ſi velit in er
roꝛe permanens.
Eccis.als incipit is q̃. ⁊ deeſt nec.⁊ tũc pᷣmus ⁊ ſecũdus

caſus idẽ ſit. tu babeas nec ⁊ erũt duo caſus. d ſRepudiare

vel adire.vt.j.l.ꝓxi. e¶¶ Voͤt. etiã ſi nolit qꝛ de iure ſuo eſt in⸗/
cerius. fSed ſi certũ ſtt. puta cũ ipſe heres dicit᷑ falſum cõ
imiſiſſe:tũc certꝰ eſt de iure ſuo.⁊ ideo adie vel repudiarepõt. ſe⸗/
cus ſi alius dicit᷑ feciſſe falſum:vt bic.⁊.j.eo.l.cũ falſum. ⁊.l.cuʒ
quidã.in fi. gꝗꝗ] Heres. legitimꝰ, qꝛ ꝓximioꝛ. be¶ Hõ amit

tit.põt ergo vno iure repudiare ⁊ altero ãplecti: ſtcut ⁊ ille qͥ iure

ciuili ⁊ ptoꝛio ſuccederepõt.vt no.C. eo.l.puberẽ. ⁊ hoc veruz ſi
nulli ſint legatarij.als tenet᷑ ad onera.ac ſi ex teſtõ adijſſʒ.vt.C.

ſiomil.cau. teſt.l.ij. in pᷣn. Itẽ põt hic rõ colligi qͥd operet᷑ ſubſti⸗

tutio duobꝰ extraneis inſtitutis.vos inuicẽ ſubſtituo cuʒ iure ac

creſcendi ſunt idẽ conſecuturi:qꝛ vno iure repudiare. altero ãple

qtipoterũt. i Amũq;.i.hereditatẽ vtroq; iure obuenienteèʒ.
7 eſic. ſ.e.l. pluniu.ſ ed cõtra.S.e.l.is qui.ij. rñ.in eo ꝙ põt hic re/
pudiari legitima q̃ nõ eſt legata. So./j. eo. l. illud.

Aul. der ꝓ her̃de geſſiſſe ¶ Gemos ·

ſiniur. l.eũ qui.S.fi.⁊.l.item apud.5.interdũ.⁊. S.qui. mo. vſufru.
amit. l.is qui.ſed ar. cõtra.ſ.de cri.expi.here.l.fi.⁊ ꝓ emp.l.ij.S.ſi

Bae/

hoc aioeſſe dʒ: vt velit heres eſſe
cetemũ ſi ꝗd pietatis cã fecit:ſi ꝗd

cuſtodie cauſa fecit:ſi qd qſinon
heres egit:ſʒ q̃ſi alio iure dñs ap⸗
paret nõ videri ꝓher̃de geſſiſſe
⁊ ideo ſolent teſtan liberiq neceſ
ſanij exiſtũt:nõ aio heredis ſe ge⸗
rere q̃ gerũt:ſed aut pietatis aut
cuſtodie cã:aut pꝛo ſuo:: vtputa
patrẽ ſepeliuit: vel iuſta ei fecit:

ſi aioheredis pher̃de geſſit. em̃
uero ſi pietatis cãhoc fecitnõ vi

ſ. de reg. iur. l. quotiens
ex duplici.

S põt. repudiare
⁊ tunc quis aũt ?

qñ poſſit acqͥrere:dic ho

mo liber:paterfa.ↄpos
mtis maioꝛ xxv. an. q́
ſcit teſtatoꝛẽ moꝛtuũ ⁊?
ſibi delatã hereditateʒ.
ſeruus ergo ? filiuſfami.

adirenõ poſſunt.niſi pᷣ⸗

cedat iuſſus. vt.ſ. e.l. ſi
gquis mibi bo. S. iuſſum

Itẽ furioſus nõ. vt.ſſ. e.
l.qui ſeruum. in innioꝛe
dic vt. S. eo.l.moꝛe.⁊.l.
pupillus no. Iteʒ ſcire
debet teſtatoꝛẽ moꝛtuũ
vt j. l. pxi.⁊ ſibi delatã
ſcire dʒ qꝛ pure inſtitutꝰ
vel purificata eſt inſtitu
tio:⁊ hoc ſcit.vt.S:eo.l.

is qui beres.S.i.⁊.j.de

ſe. tab.l.i..ſcientiã iteʒ⸗
dz eſſe certus ꝙ teſtatoꝛ
potuerit teſtari als ð vi
ribus teſtamẽti dubitat
vt ⁊.j. eo.l.beres.S.ſfiñ.
Itẽ ꝙ nulluſ eũ pᷣcedat
ſcire deber. als de viri⸗
bus teſta mẽti dubitare
videt᷑.vt.j.eo.cũ quidã

r Ire ſcire dʒ qua ex
cau

uſa ad euʒ ptineat ex
teſtõ vel ab inteſtato.vt

j. eo.lſi is ad quẽ.ſed re
guula buius. l. fallit. naz
tutoꝛ qñq; ſolus adit vt infanti acquirat.vt.C. e.l.ſi infãti.S.i.⁊ bono
rũ poſ.ſempꝑ.vt.j.de bo.poſ.l.tutoꝛ.⁊.l.ſi pupillus.ſed repudiare nũqᷓ;
vt. d. l. tutoꝛ. ⁊. j. de ſuc.e.l.i.S. tutoꝛ. Item ſeruus repudiarenõ põt:ſed
põt nolle adire.vt.Q. de here.inſti.l.iij.in fi.qͥd aũt in filiofa. babuiſtis
vt. S.eo.l.is qui.in fi. Itẽ decretalis poſſeſſ.bonoꝛuʒ acquirere qͥs põt
nõ tñ repudiare:⁊ eſt rõ.vt.j.de ſuc.e.l.i.S.d ecretalis.⁊ cõ coꝛ.ſunt.S.e.
l.iiij.cũ ſuis cõcoꝛ.⁊.ſ.eo.l.ſt quis extraneus.S.ſed ita.

Wo. S.l. ꝓxi. ⁊ facit.j.eo.l.nemine.⁊.l.qui ſuꝑſtitis.ac.

( B dartace rgemnen, n LZeſtatoꝛẽ. ⁊ alia q̃daʒ

o berde.aliter accipit᷑ hoc verbũ ꝓ herede:cũ tractat᷑ de pe bef.

r. 5de pe.here.l ꝓ berede.⁊ ꝑ totũ ti.aʒ.⁊ aliter cũ tractat᷑ ð vſu

capione ꝓ berede.vt.j.ꝓ ber̃de.l.i.?⁊ ꝑ toiũ ti.aʒ. plQuaſi beres.
ſic.ẽ.fami.ber.l.q erat.in fi.⁊.l.⁊ puto.S.ſed ⁊ ſt qͥs.ſic.õ. deiure do.l.
Pfecticia..ſi pater. q Quã animi. electiue ponit᷑ nꝗ ſolus animꝰ
ſufficit. vt inſti.de here. qua.⁊ dif. .fi.azʒ. ⁊.ſ.eo.l.gerit.⁊.C.e.l.ſi auia.
factũ tñ ꝓbat᷑ volũtas.vt.C. de repu. bere.l.i.ac. r uſtodie cã
ſic. ̊. deiure deli.l. ait ptoꝛ. ⁊.l.anſſto. s eſtari.i ꝓteſtari coꝛam
pluribꝰ.ſic.S.deneg.ge l.neſennius.ſed an babearneceſſe.ſ.pꝛoteſtari.
Rñ.h. nõ. ſed cã tollede dubitationis: 2 . eis. S. de relig.l. arſi qs. S.
pleriq;ʒ.ſed illud funerãdo:nõ aliud gerẽdo.vnde dic ſᷣm Jo.⁊ aʒo.ne
ceſſe eſſe:als pᷣſumit᷑ eſſe beres.vt.j.e.l.duo fratres.⁊. C. de repu. bejrů.l.
i. ⁊.dð. S. pleriq;.nã cũ quis aliqͥd gerit ꝙ ſuo iure facere põt magis ſuo
iure facere pᷣſumit᷑ qᷓ; alieno.vt.j.eo.l.iulianus.s.ſi ſeruũ.⁊ hocin ſuis
in extraneis dic vt j.in ꝓxi.S.vel dic tertio vt ſtatim ibi dicves.

tꝗEꝛo ſuo.qꝛ putat rem aliũde ſuã vel foꝛte maternã vel aliũde.aʒo.
u6 uſta.i. que ꝓ ſepeliẽdo iuſta ſũt fieri. alłs iuſſa.als buſta:qꝛ olim cõ

burebant in rogo cadauera moꝛtuoꝛũ.ſic ⁊ ponit.õ.de in ius vocan.l.
ij in fi. xeAnimo heredis.ſ.hoc fecit.⁊ facit.S. de inoffi.teſta.l.ſi vt

pPpponis. S. pe. x Seruos. quid.i. aliq̃d. ad qð. S. ti. ij.l. air pᷣtoꝛ. ⁊

l. aniſto. ſed quis boc ꝓbabit:diſtinguit᷑ ſuus ab extraneo ſiue emanci⸗

C2

Liber.

pato. vt.ſ. eo.l. iulianꝰ. S. ſt ſeruũ.⁊. C. derepu. here.l.i. ?. C. d eiure deli.
l.i.ſed foꝛte in emãcipato eſt rõ:qꝛ de iure ciuili eſt inco gnitus.vt inſti.ð
bere.que ab inteſt. S. emacipari.ſed aditio her̃ditatis eſt de iure ciuili: ſʒ
in extraneo nõ videt᷑ q̃re aliud ſit q; in ſquo:melius ergo videt᷑ ꝑpenden
dũ ex qualitate beredũ ꝑſonarũ eoꝛuũ.⁊ ex qualitate actuũ ⁊ rerũ q̃s at

ꝓpter inopiã vel neceſſitatẽ. vt no.in diſtinctione oparũ que eſft
luꝑ.d.S. libertus. a Ihõ eſt eſtimadus. qꝛ exb ered atꝰ etiã in
fert. vt. S. de reli.l.vel ꝙ. aʒo.⁊ dic ꝙ inferre poòt eniã ſi nolit eſſe
heres vt in ſtipu. oꝑarũ. vt.5. ꝓxi.S. dicik. b gHumamioꝛ. er⸗
go tenẽda.vt. C. de iudi.l placuit. c¶ Vapimianus. hoc eſt ſi

tigerunt. vt qñq; non
babeãt neceſſe ꝓbare ſe „„ „„ „
nõ feciſſe aĩo Beun i: hereditarios Panmt umeta gut 02
qñ ab aduerſario ꝓbek Uit aut diſtraxit:ſi hoc vt hĩs geſ

feciſſe aio ad eũdi. aʒo.
aliqͥs tñ actus in ſuo pᷣ
ſumit aditionẽ ꝙ ĩ emã
cipato nõ pᷣſumitur vt
manumiſſio.vt.j.e.l.iu⸗
lianus. 5§. ſi ſeruũ. ?. C.
deiure deli. l. i.

5 Si quid. tamen p etit

ſcʒ filius.

⁊ iRõ pomit. vt qꝛ ſti/

pulatus eſt patronꝰ ſi⸗

bi 2 lberis ſuis. vt. ſ. ð
verb. ob. l. qdð cũq;. F. ij.
yel melius erat ſtipula

tus incert?. vt. ſ. de ope.
libe.l.ſt operarũ.ſi autẽ
certas ⁊ ſibi im̃ peteret

etiã extraneus her̃s. vt

j. de ope. li. l. fabꝛiles. ⁊

l.a duobus. 7. l. cum pa

extraneũ h eredẽ nõ trã⸗

ſeunt. vt. C. d e oper. lib.
l. liberti.qꝛ creditoꝛibus
nsÿ datur earũ petitio:
cum nihil ꝓficeret eis.
facit. . e.l.ſi qs nõ qua⸗
ſi. 7. ſ. ad trebel.l. ſi pa/
troni filius.
29 ¶Mon geſſiſſe. ſatis re
ſpõgdet qoni cũ bec duo

ſit herede:aut ſinõ vt hefs:ſj

vt cuſtodiat:aut putauit ſua: aut
du deliberat gd fecit:cõſulẽs vt
ſalue eſſent res her̃ditarie: ſi foꝛte
einõplacuerit ꝓ herede gerere.
appet nõ videri ꝓ her̃de geſſiſe
Pinde ⁊? ſi ſundos aut edesloca⸗
uit vel fulſit vel ſi qd aliud fecit:

nõhoc aĩio qſi ꝓ her̃de gereret:

ſed dũ eiꝗ ſubſuitutꝰ eſt vel ab in

teſtato hefs extituruſ eſt ꝓſpicit
aut res tpꝑe ꝑituras diſtrauit:inea

cauſaẽ vt/ ꝓher̃denõ geſſerit:q;
nõ hoc aio fint. Si qdtñ qua⸗

tronus. F. i. nõ at pla⸗/ ſi hefs petit S x his gue ad he⸗
cet ꝙ de obſequialibus redẽ cxtraneũ nõ tranſeũt: videa
in faciẽdo dicat que ad

musan oneribus le miſcuerit he
reditatiſ:vtputa a liberto pentis

opꝑas petit:quas her̃s extraneus

płtere nõ poterat:hic tñ petendo

cõſequipõt:⁊ cõſtat ꝓ her̃de eũ

nõ geſſiſſe cũ petitio carũ etiã cre
ditoꝛibus ccẽ petat ⁊ maxime futu

raruʒ .ſed ⁊ ꝗ in ſepulchꝛũ here

filius ſolus e he⸗
patemis creditoꝛibꝰ nõ eſt eriſti mi reg gin
J.— 9 . „ ę 9 . — . — . 4 . „
mandus vt papinianꝰait: q ſuia darex beredinõ
humanioꝛ elzi ianuscõtra ſonri otoubiuz an vi⸗
2 i e ee⸗ c eat ꝓ ber̃de geſ
pſerit. ¶ Papinianus ſcribit fi⸗ ſiſe accipido a
lium herdę inſtitutũꝗ ſe bonis pi ſtatulibero codi⸗/
tõ e impleta. Idẽ

termis abſtinuit vulgo putare qᷣſ
dam ſia ſtatulibero pecuniã acce

eſſet ⁊ ſinõò facta

eſſet mentio here

pit a creditoꝛibus cõueniendu,z vis lee dickl eſt
ſuue nũmi peculiares fuerint: ſue py ſlius mititur⸗
nõ fuerint:qꝛ ex deſincti volunta coberdem: tücdi
teaccipit᷑ qð cõditionis implẽde ungaun aubu

cã datur.ulianus aũt ⁊ ſinon
abſtinmit ice exiſtimauit. Ita de⸗
muʒ aũt ꝓherede geſſiſſe ait pa

ſtatoꝛ. na ſi dixit
berdibꝰ:tũc filiꝰ

accipiẽdo ꝓ be⸗

a‚. 23e De ree gerere videt
pinianꝰ ſi ſolus hers ſit: ceterũſi ſt vero diri xtfi
coheredẽhabeat ? coheres adiſt lo darer ſili gc⸗
EeiEeil. dr , cipiendo nõ obli
nõeſt cogẽdus inꝗt:is qaccepita gar e bereditati
ſtatulibero actiões creditoꝛnz ſi- vᷣ& Jo.
ſciꝑe.nã cũ ſe filius abſtinet ideʒ d Aulgo puta⸗

debebit cõſegiure ptoꝛio: quod

re. ſed male imo

bf: qꝛ lʒ abſtinu

emãcipatus ↄſequit᷑ ꝗ her̃ditatẽ ittñ̃ ⁊ iteũ adir
repudiauit: quo facto' ſiatuliber pdeeii har
filio nomiatim pecuniã dare iul⸗ gu. cͤtra j.el. ſt
ſus ponuiſſet nõ her̃diꝰ dandoad ſeruũ alienum. F.
fi.ſed ibi ſurripiẽ

libertatẽ puenire. itaqʒtũc /phe⸗

do bic accipien⸗

ſunt paria p hered ge ditarium moꝛtuũ intulit obligari

rere:⁊ ber̃ditati obliga

re.vt.S.eo.l.moꝛe.⁊ no

ta ꝙ quidã habẽt quaſi geſſiſſſe ſiue nõ. ꝓ quo eſt. S.in pᷣn. huius.S.vbi
dicit tñ quaſi ſupioꝛibꝰ aduerſari.⁊ vbi dicit quaſi hers.⁊.j.eo.l.gerit.
in fi. .ſ.l. pxi..i.⁊ ſm hoc ꝙ ſubijcit earũ.ſ.incertarũ. Qredito
ribus.ſ.patris. a Al axime futurarũ.ſ.poſt dictã aditionẽ filij qſi

ſic faciendo appꝛobat ſeteneri interim creditoꝛbus illis:anteqᷓ; adiret

erat dubiũ an creditoꝛes erant h abituri aliqð ius in eis.⁊ no. plus da

ri creditoꝛibꝰ quã extraneo heredi cui earũ incertarũ petitio nõ daret᷑.ſʒ

peoc ideo eſt.qꝛ ẽ qͥ aduerſet᷑.ſ.filiꝰ.hic aũt nõ põt reliſtere:vtpote ber̃s
alij habẽt nõ geſſiſſe:ſed tũc eſt cõtra.d.l.gerit.⁊.j.l ꝓxi.S.i.⁊.S.in pᷣn.
§S. ſed dic petijt.ſ.ipſe q̃ſi hers.i.nõ exberedatꝰ qͥ peterenõ poſſet.vt.j.ð
oper. li. l. ſt oꝑparũ.in fi.ſecus ſi vt hers petiſſet:lʒ nõ hereditariam.vt in
d.l. gerit.⁊ ſic yna poſitio nõ eſt alij cõtraria. Itẽ ſᷣm hanc dic credito/
ribus.ſ.filij ⁊ ita eſt bona rõ.vt ſuo nõ hereditano iure habeat eas fili
us:⁊ qð dicit maxime futura ꝝ.i.earũ rerũ quaruʒ dies ceſſit poſtq; ipſi

creditoꝛes filij miſſi ſunt in poſ.bo.filij nõ d efenſi.nã in eis potius ius
hñt creditoꝛes:qᷓ; in pᷣmis.vt ar.j.que i frau.cre.l.qͥ aũt. .ſciendũ.nã
niñ dies earũ ceſſ ſſet:peti nõ poſſent.cedit aũt cũ indicte fuerint.⁊ nõ
ante.⁊ hoc in incertis de quibꝰ loquit᷑ bic.lʒ oparũ certaꝝ cedit dies ſta
tim cũ petite ſunt.i cũ fuerit in moꝛa.⁊ ꝓbant᷑ hec.j.de oper.li.lſi quis
hac.S.iudiciũ.⁊.l.cũ pꝛonus.in pᷣn.⁊.l.quotiẽs certa.vel dic de credito

ribus pẽnis:hoc modo cõpetit petitio creduoꝛibus pẽnis.necꝑ hoc fi/

unt heredes:multo foꝛtius in filio.⁊ ſᷣm hoc mutat caſuʒ.⁊ dicat de cer
tis qᷓ ad her̃des tra ſeũt. vel etia de incertis quaꝝ dies ceſſit viuo pꝛe:⁊

pecunia erat ð educta in cõdẽnationé. als nõ tr ſirer ad beredes extra/
neos. vt.j. de ope.li l.ſi oꝑarũ..l.qͥ libertinꝰ.ꝗ.nõ ſolũ.⁊.l.a duobꝰ.⸗
dicit futurarũ.i.poſtq; creditoꝛes cep erint cõuenire patrẽ viuetem.

Sed ſi hic de incertis dicit quõ alijs debent᷑ quꝗ patro.vrar. S. de ↄci.

inde.l.ſi nõ ſoꝛtẽ.S.liberiꝰ.⁊ de ope.li.l. oꝑe.in. F. 1.⁊ in. F.ij. Añ.boc fit

rede geri dicendũ eſſe ait:quoti⸗ do. vr ſ.l. priin
ens acccpit qð citra nomẽ ? ius demt li F. ſeio
creditoꝛibꝰ

. . . .,— e
paternis.⁊ no.qꝙ quidã babẽtnõ cõue.ſed maleſtatñ vtpatʒ ꝑ
ſequentia. ſe¶ Mũmi peculiares. in hoc caſu magis. qꝛ pecu⸗
nia eſt hereditaria.vt.S. de pe.here.l.nec vllã.S.plane.⁊ no ꝙ ꝑ

mittit᷑ ſtatulibero dare cã implẽde conditionis ꝙ iuſſus eſt dare.

vndecũq; etiã de peculio inuito berde.vt.S.de con.cau.da.l.de
di. F. fi. ⁊ ibi no. Si queras an in falcidiã ↄputet᷑ datũ cauſa im
plende cõditionis.dic vt.C. ad.l.fal.l.pe.⁊.S.ð dona.cau.moꝛ.
l.ꝙ ſtatuliber. ⁊.l. ꝙ cõditionis.b. g Abſtinuit. multo ma⸗
gis. 1 facit. C. arbi. tu.l. eũ. bꝑ Ita demü. nõ dz hic eſſe. F. qꝛ
cõtinuaf cũ ſupioꝛi ⁊ ex eo pendet. i PBeſſiſſe. ſub. eum.
KSi ſolus beres ſit.tüc em̃ qꝛ accipiendo pecuniam voluit vt
haberet libertatẽ:ergo ⁊ id voluiſſe videt ſine quo libertas cenõ
põt.ſed cũ ſolus ſit ſi ipſe heres nõ ſit:nõ valet libertas. ſecus ſt
coh eredẽ hbabet.tũc em̃ ⁊ ſine eo valere põt.aʒo.ſic ergo nota.q;
cũ aliquid volo id videoꝛ velle ſine quo id pmũ yelle nõ valet.
ſic.j. rem ra. ha.l.iij.S.fi.⁊. C. de religio.l.iij. I ¶ Jure pᷣtoꝛio.
nã pᷣtoꝛ dedit ei beneficiũ abſtinendi.vt.j.e.l.neceſisiijs. ⁊ inſti.

de bere qua. ? dif. S. ſed bis. nõ tñ ideo neceſſe babent sdire pᷣto

rem viuſi. vt. S& eo.l.ei qui.⁊ facit.j.ad trebel.lita.S.qui ſuſpectã
m QAuo facto.i.emnã cipato repudiate vel ſuo abſtinente.

n Momiarim. ſecus ſi ſim pliciter. tũc em̃ nõ mſi vr beres accipe

re põt.vt ſ. de ſta.li.lita.⁊.l.qui pecumq.ha beat vel nõ babeat
coheredẽ. o &Hon beredi. ſed emãcipato qui repudiauit vel
ſuo qͥ abſtinuit.b.accur. p ¶Litra nomèé.i. effectu heredis. bʒ
tantũ ille cui reſtituit᷑ hereditas ꝑ trebel. Itẽ bouoꝛuʒ poſſeſſoꝛ.
Itẽ is cui bona ſunt adiecta cauſa libertatũ cõſeruandarũ.Itẽ.
nomẽé ſoluʒ habet q reſtituit.vt inſti.de fideicõ.here.. reſtiiuta.

Item qui abſtinuit. vt.j.de fid eicõ.li,j l.cũ quaſi.S. ſed ⁊ ſi quis

icſecd
tali
oit iſe
hanione
boeckt
Olscebe
uldſ
vogepect
haici
zcri
hiihege
piedog
coco,
len Fi
öfing
Mro har
ldicic
oſeit
ſtin-

etidi

quibus
ns eſtte
diri
nücflis⸗
lop be⸗
gepſact
tirprſ⸗
fſlee⸗
hhͤbii
gaglgi

pota⸗
eino
ſtinu
aif
ere⸗/
Far
el. 1
n..
tie
N
in
das⸗
S.
ſſorb⸗
han
Nhenn
400
ſtoore,
ſaim
mel
oma⸗
aud⸗
lunft
Pirdo
ſasſ
oc
Htcro.
uli
Mepio
Peelo

cige
gbest
int 1
sh
ſiſtr
69
kuuls
ſgus

mnir.

Irem ß relli in integ. dimiltt. vt. . demi.l. ſt ſine 5. ed ; pa
pi.x tũc còſtat ꝙ qui reſtituit hereditatẽ accipiet a ſtatulibero p

dat᷑ cã implẽde cõditionis:lʒ qñq; debeat reſtituere fid eicõmiſ⸗

ſario qñq; nõ.vt.j.de cõdi.⁊ demõ.l.qui heredi.S.cũ hereditas

1. ᷓ. de peti. bere.l.nec vllã. 5. plane. Itẽ bonoꝛus poſſeſſoꝛi dak

cã upleas ga⸗ MWD —
ielis uis. . hefdisaccipe n poterat. Si
⁊ de condi.⁊ de ſepulchꝛi violati filiꝰ as eret: z⸗
Zanc aubone iis her̃ditarij: : nihil er bonis
ſunt adiecta cĩ li pfis capit:nõ videbit᷑ ſe bonis im
benatũ buãdaꝝ miſcere. hec em̃ actio penã ? vin

liij. Sſſub on dicta potius' q; rei pſecutionem

dinde Jiea⸗ qui Ccontinet Dem
omiſit ex teſtõ: et x *
admit ab ſteſtato Igs ertraneus rem her

vrj.ſi ꝗs omiſ. Ditarlã qſi ſurripiẽs vel expilãs:
Stcſalaui⸗ uͦ tenet: no ꝓherede gerit. naʒ ad⸗
barcdis bs:d ol⸗ IMiſſum cõtraniã volũtatẽ decla⸗
reco eſt bers iure lat. Interdũ aũt animus ſolus
Wul E reſtõ vlal eñ obſtringer her̃ditati:vtputa ſi
ab iteſtato. ⁊ no. eno Perdltari ſi ef ſus ſi
cuz auis facit re nõ herchitaria qſi hefs vſus it
aliqd ꝙ nõ põt ſedita demũ ꝓherde gerẽdo ac⸗
kacere niſt ſit hbe⸗ P Ref ſi iam ſit ei de⸗
res videt id velte Quiret her̃ditatem ſi iam ſit ei de⸗
facere vt ſit befs la S er abus cauſis ſebdch
„ — antẽnihil agere dirimꝰ: ex hiſde
4 ſehnlh cauſis nec phefde gerendo quic
—— 2- — —— . ,9
bpeuniana qu qagere Scienduz eſt ſi 93
reromt aante panté crqua inſtinncͦignoquit
datur inituz in iulian? ſcripſit: nihil ei nocer quo
gadaues de min? phefde gera: qð ⁊ caſſius
diinet aliſ pura ꝓbat ſi nditionẽ ſubqua hefrs in
Taur. exſecundo ſtitutꝰ eſt: nõignoꝛat: ſi ñ extite⸗
vero in.cc.aur.ſt⸗

„ 9 — „ „ 7 9
ne deleu plona⸗ it cõditio ſub qua inſtitutuseſt.
rũ:⁊ infamiaʒ ir Ml
rogat.vt.ſ.de ſepul.vio.l.ij in pn,. 7. F. i. 1. F. fi. 7. l. de ſepulchꝛo.
930. de ereditarij.qꝛ liberoꝛũ.⁊ ſi heredes non ſint. ſunt tñ
iura ſepulchꝛoꝛũ.⁊ ideo dicit bereditarij:qꝛ tũc videbat magis
ſe nõ imiſcere: qᷓ ſi eſſet familiare:ſed tñ idẽ eſt in vtroq;.vt.ẽ.de
rPli.l. vel ꝙ. z. S. bac.l. . ſi quid m. in fi. 8 Wonis. beredita
rijs. accur. t Sorius. electiue ponit᷑ vt patetex pᷣdictis.⁊.j.
de ſepul.vio.l.de ſepulchꝛo.in Pn. ⁊.l.penul.in fl.aʒo.
v¶ Lontinet mala rõ.nã ſi furti actio intentat᷑ que ſolã penã cõ
tinet adire videf: qꝛ citra ius beredis facere nõ pot: ſed certe ĩmo
bona:qꝛ bic nõ dat᷑ qꝛ abſit aliqd de noſtro patrimonio:ſed ac
tio furti ſic.⁊ lʒ bec actio ꝓpter ber̃ditarẽ cõ ringat:nibil m ex de
functi capit᷑ volũtate.vt.j. de ſepul. vio.l. pe. Itẽ ſignat orra. 5.
de mi.l.ij. S. ſeio. ſed non eſt cõtra qꝛ ibi adiuit. Item accepit vt
coberes bui ſed reſtituit:qꝛ er ſequentia pꝛioꝛis lapſus incidit in
ſcam.vt ibi no. Itẽ nec eſt bona rõ: qꝛ mhil ⁊c. vt.j.l. ꝓxi. F.i.
qs extraneus. ſecꝰ in ſuo.vt.ſ. e.l. ſt Puũ qs.S. ait pᷣtoꝛ.ſu
1s em facilius amittit puilegiuz abſtinẽdi ꝙᷓ extraneꝰ ius
oerepudiqdi aʒo. Itẽ ſuus accipit id qð eſt quaſi ſuũ.vt.ã. de
libe. ⁊ poſtbu.l.in ſuis.⁊ ſicnõ delinquere ſed ĩmiſcere ſe credit᷑.
26/Ellans aedttatene 3 /Admiſſum.i.delictum.
6. eclarat ſ. nolit eſſe heres. ſic ⁊ ſ. eo l. fuit.
9 Mon hereditaria. quã putabat hereditania. vt.j. e.l. gerit. ma
glo auͤtf erat hereditaria. ⁊ ecõtra ſt ber̃diraria fuit vſus vti nõ
bereditaria:nõ ſtt heres. vt. . eo.l. cũ bonis.⁊ boc ideo qꝛ animꝰ
inſpicit᷑ ⁊ opinio.vt ⁊. Q. eo.l.ſi auig. 7. j. eo. l. ſi bᷣuũ.S.pe.ſed ar.
cõrra.j. de cri. ex. bere.l. fl. v Agere als ageret. tũc ẽ. S. ſciẽ
dum. als agere. 7 tũc eſt. F. ſt qs ptem. ⁊ facit. S. eo.l. is qui her̃s
Fn. 7.,. de ver. ſig. l. delats. 4 Biemahhigorgai⸗ qꝛ erat in
ſtitutus er maioꝛi q; putaret, ſecus ſi putaret fe inſtitutũ in maio/

riqᷓ; eſtet in penttate. vt ar. ſ. eo. l. ſi quis mihi bona. . ſed ſt mandatum
putat. in pᷣn. ſed boc nõ valzʒ
endũ an eius ꝓpoſiti crat
poꝛtione eſſer inſtitutus vellz
roꝛ:vt bic:an no.⁊ tũcnibil agit.

Muid m ſi ignoꝛat cõditionẽ exti

⁊.l. pater.in pᷣn. ⁊.5ö.eo.l.ſi ex aſſe. 1. . e. l. q
Pp.l.ſ.el. ex ſemiſſe que eſt cõtra. die ergo attẽd

⁊ volũtatis:vt er quacũq; vel qtacunq;
adire vt tũc ſit beres ⁊ nibil noceat er

tiſſe puto poſſe adire heredita
tey:quẽadmodũ ſiignoꝛet:an co⸗

herdis cui ſubſtitutꝰ eſt repudia⸗

ępoꝛtio ei delata ſit · Nlu.

ditas ptinet putauerit de⸗

um eius nactꝰ ſit:placet nõobli⸗

gan eũ her̃ditati. Idẽ ergodice
mus vt ait pompo.ſi quaſi liberti

9

ni ſui az is ingenuus eſſet: bona

eiusoccupauitꝰ.nã cũ quis ꝓhe

rede gerẽdoobſtringat ſe heredi
tati:ſcire dʒ qua ex cauſaꝰheredi⸗

tas ad eũ ꝑtineat.velutiiagnatꝰ
ꝓrimꝰ iuſtoteſtõſcriptusheres
anteq; tabule ꝓpferãmir : cuʒ eſti⸗
maret ab inteſtato patrẽfa.moꝛ⸗
tuuʒ:q;uis oĩia ꝓdño fecerit:he⸗
restñ nõ erit. Et idẽ iuris erit ſi
nõiuſto teſtõſeiptꝰ hr̃s platis
tabulis cũ putaret iuſtũ eſſe:qʒuis
omnia pꝛo domino adminiſtraue
rit hereditatem tamẽ non acqui⸗

ret. Omponius.

Jisad quẽ legitima here

nctũ ſemũ ſuũeſſe ⁊ q̃i peculi

De acquiren. pel omitten. bere.

vt. d. l. er ſemiſſe. pꝛo qᷓ
ſolutione eſt. S. n. ij.l. q
iure.v erũ cũ eſt inſtitutꝰ
ex maioꝛeqᷓ; putat. veri
ſimile eſt tũc eũ velle adi
re.vl pone inſtitui quot
cunq; mibi nati eſſent ⁊
luciuʒ.nam adibit luci⸗
us qᷓ;q; ſuã ptem igno⸗
ret. vt. 5. ſi pars ber. pe.
l. illug. in fi.

b iRon ignoꝛauit quã

doqʒ t̃ ⁊ ſi ignoꝛet. vt
j. eo. l. q̊ putet in pn.ſed
nõ videtur ibi ignoꝛare
ſed ſcire lʒ qtitatẽ igno
ret. S

——

a ¶Ertiterit. alias ſecꝰ.

vt. S. eo.l.is qui beres.

b ¶ Ertitiſſe. que vere

extiti.

c ¶ Puto poſſe in caſua

linõ bʒ locũ. vt. j. de cõ
di. ⁊ demon. l. multum.

cõtra.nec in ptãtiua. vt

ſ. de cõdi. ⁊ demon..i. ij.
in fi.cõtra. So. bec hᷣim
illam multũ. vt de odi
tione iuriſ intelligat.nõ

facti.vel ſᷣm Jo. hec lex

loquit᷑ qñ q̃s ꝓ ꝑte ſub
cõditione.puta ſi cobe⸗
res nõ erit: vel ſub alia
eſt inſtitutꝰ.nã lʒ alteriꝰ
partis ignoꝛet cõ ditio/
neʒ extitiſſe adire poteſt
m boc quod ſubijcit
quẽadmodũ ⁊c. ponit᷑

exẽpliftcatiuenõ ſimilitudinarie.ſed ᷣm pᷣmũ caſum ſimilitudinanie po
nitur. vel dic duplex eſt ignoꝛãtia. vna que babʒ ſecũ vebem entẽ opinio
nem qð cõditio extiterit lʒ verũ ignoꝛet.⁊ hec non nocet vt hic.a alia q̃

nõ habet. ⁊ illa ſic. vtibi. Itẽ Otra.j.l. ꝓxi. So. ibi. d Ei ideſt ſibi.
JIis peculiũ.nam nò pot ᷣuus babere beredẽ niſi in caſibus. vt

Vno. C. cõia de ſuc.l.ſeuus. f ſon obligari. qꝛ ignoꝛat cõm
ex qua pnñᷣt bona ad eũ ꝑtinere. vt. j. eo. Pater. ?. . in bacll.
¶ Mccupauit. iure patroni cũ eſſet beres vt agnatus,. ſic erauit in cã
? oceupauit ab inteſtato.fuit etiã erroꝛ in cõditione teſtãtis q̃ nocet. vt

ſ. eo. l. heres.S.fl.accur.

b·¶ Er qua cauſa. dñi vel beredis agnati vel vt patroni. Itẽ er teſtõyk

ab inteſtato vel inſtitutionis vel ſubſtitutionis iure. vt bac.l.⁊.ſ.eo.l.ſt
quis mibi bona.S.aliter atq; ⁊.l. pater. ſed cõtra.S.l. ꝓxi.in fi.ſed non

obſtat.qꝛ bene ſciebat ibi ex qua ca ad eũ

ꝑtinebat ber̃ditas.qꝛ ex teſta

mento lʒ ignoꝛaret cõdi.extitiſſe:qua deca nibil ad hcit ad cõ ditionem

? ecotra nec aliquid babet vnũ coe cum altero.
Aeluti. addit tertium exemplũ ꝓut eſt bic. S.

12 Paofnanktacunngen ꝓpatulo. I SPꝛo dño. i p berede. yt
inſti. de bere.qua.⁊ dit. g. fi.⁊. S, de lib.⁊ poſt.l.in ſuis aceur.
m a ilion erit qꝛ ignoꝛat cauſam. 7 qꝛ eius cõdi:faceret detenoꝛem. vt. ſ.
e.l. quis mihi.S. aliter. ob boc ergo adibitexr teſtõ cum non videat᷑ ob
Pgerſpudiaſſe. vt.s.ẽ o.l. necis. 5'beres. 7 deinoffeteſta. l. mater. a,ſ⸗e,

l. lud. a. lin plunum.

2 ¶Di non Iuſto. ecõtra ad ſupioꝛem. 2 eſt quartus caſus legis.

0 OHon acquiret.nec repudiafe videt᷑ ab inteſtato. vt in ſupioꝛi caſu di
xit.⁊ facit.j.e.l.pꝛẽ. 2.ẽ.de pac.l.ſi cũ teſt.⁊ no.

bac.l.ꝙ adeũdo ex cã pu
tatiua nõ fit heres.lʒ ſi ex vera adiſſet eẽt ber

ſic iudex ſi ferret ſnſĩam

ex cꝗ falſa nõ valer ſnia cũ effeciu. ʒy motus veris ꝓbationibꝰ poſſet eã
dem ꝓtuliſſe ⁊ y aleret. yt. C. ſi ex falſis inſtrumẽetis.l. iij.no.

—
.

1 opimione. v t.j. eo. l. c quidã. S.i.m Jo. 2 ſicaccipe dicnoné illã.l. ſu
perioꝛis ſcire dz,. r

tur repudiatio ⁊ aditio. vt.S.eo. l.is põt. qLertus. vebemẽ /

epudiat.cũ ignoꝛat ſibi delatã.ſi repudiat ni⸗

epudianda. ſcetiã in adeũda. vt.s.. ꝓri.ad paria em̃ iudicã

efficiebat᷑ puus.bodie vᷣonemo bñ natꝰ ⁊æc. a ¶ Pꝛo no ſcri⸗
pto. ⁊ ſic remanet penes ſubſtitutũ vel cõiunctũ vel veniẽtes ab
inteſtato. vt olim ⁊ ira bodie.vt.C. de cadu.tol.S.in pᷣmo.itẽ bñ

æc. vt aut. denup. S. qð aũt. col. iiij. Itẽ ad beſtias dãnaiꝰ olim

bil agit. vt. S. eo.l.is qui heres ꝑ totꝗ.? ſequẽtibus vſq; gd.:. qui ber̃di

tatem. ? ar. C. de dona.
l.nec ignoꝛãs.⁊.S.de in
offi. teſt. l. mat᷑ decedẽs.
in fi.7.l. nibil. F. ſi cuz. 7
de pac.l.ſi cũ te.

WAit. cauſa cepit. di
iten moꝛtis cã ca
pere qð occaſione alicu
(◻

0 ius moꝛtis ad eũ obue⸗
i. ſi lätate eiuſ
nit. ſiue ex volũtate eiuſ
ſcʒ deſuncti. ſlue non. vt
ſ. de dona. cã moꝛ.l. qui
pcio.⁊.l.moꝛũi cã capit᷑
in pn. ?. S. ſine do. aʒo.

