quem ſcripti ſunt codicilli:atqʒ ſi
ſolus her̃s extitiſſet patri:immo
dumtaxat partem debet eoꝛum

tamen que pꝛo parte pꝛeſtari non

poſſuntnihil eoꝛum pꝛeſtanduʒ
quoniam illiꝰ non fuenit filio abla

turus:niſi ſolum putaret ſucceſſo

rem ſibi futuum.
MAulus.
Ipalam heres nũcupa⸗

u.collata fuerint:iulianus ait ta⸗

bu. teſtamenti non intelligi quibꝰ
heres ſcriptus non eſt:et magis
codicilli q; teſtamentuʒ exiſtimãa

di ſunt. hoc puto rectiusdic.

Erplict liber xxir. digeſtoꝛun
quintus Huuus.
Incipit liber. xxx. digeſtoꝛum et
ſextus huius.

De legatis et fideicõ. pꝛimo.

tur legitimi: vt ibi dicif nec obſtat. S.l.i. quia

Dtus ſit:legata autem in ta

palam.ideſt coꝛam teſtibus.nomen tamẽ beredis in te-

amento ſe criptum nõ eſt. ⁊ ideo nõ tenet vt teſtamentuʒ in

ſcriptis: quia nõ
ſic valere potuit.
vt. C. de teſta. l.

lubemus. 2 auk.

2 eo. item nec vt

nũcupatiuuzʒ. q
noluit cum dicit
tabulas. vt arg.
B. eo. l. i. ſed vale

bit vt codicillus.
Kk Mon eſt. vt et

3. de beredi inſti

tu. l. quotiens. ij.

m. ? inſti. de leg.

H. ante beredis.

Eeſtamentuzg

alias teſtamẽtuz
alias tabule. ſed

quomodo valẽt
yät codicilli. vt. S

eo.l. i. que eſt con
tra.ſol. bic roga⸗

uit legitimos de

bis legatis. vel
dic ꝙ ſi ſimplici⸗

ter reliquit credi⸗
tur facere codicil-⸗
los potius ; te⸗
ſtamentum:quia

in eo non eſt inſti
tutio vł exher̃da

io. vt. C. de teſt.

.non codicillum

⁊ pereat qðõ agi⸗
tur. vt. j. de reb?*

du.l. quotiens. ?

fid eicòmilſ.l. tam

quam. vbi here⸗
des non poſſunt
agire. ſic tenen /

ibi ſcriptuʒ erat no

men beredis. ſt qua alia ſolennia deerant. item cõtra.C. dete⸗
ſta. l erroꝛe. Solu. vt ibi. Item. C. eo.l.f. S.illud. contra.ſed ma/

gis eſt ſimile.

m Delegatis. mo dirit deteſtamentis. nunc deacceſſoꝛijs te/

ſtamenti. ideſtlegatis. ſed quare in tres libꝛos diuidi iſte tracta
tus deleg. Rñ. ꝓpter ꝓlixionem vitandã que eſſet ſi ſub vno titu

lo poſuiſſet. vel dic in pmo agi pᷣncipalr de rebꝰ legatis. in ſcöo
de pſonis legantiũ ⁊ legatoꝝ. In tertio de ſignificatiõe vᷣboꝝ ⁊

tñ ꝙ vni attribuit᷑ frequẽ

teri aſijs pomit᷑. vt ⁊ no...de le.iij.ĩ mub.

èM

,ð

4
nil

nt

n.

ianz
otlit.

qut,

eet
dict
tang
ne
alle,

tte
iu
agi⸗
deleg

is,

naz;
narz
ſd
Miet
E
atcon
cioge
vosde
1,90
nplc
Pcredi
odicl
ite
quia

pn.ſʒ legata ſic.itẽ legata in teſtõ tm̃ reliquunt᷑.vt in⸗
ſti. de fideicõ. bẽ. S. pᷣterea. Itẽpoſt moꝛtẽ bẽdis non
legari. ſʒ fideicõmitti põt. vt inſt. de le. 5. pꝰ moꝛtẽ. Itez a legata

Er dĩa eyequata.immo in multiſdifferũt. nã fideicõ.
) non pñ̃t peti efficaciter bᷣ iure.vt inſti.de fid eicõ. hr.in

5 nõ legat ſed
id eicõ mittit. vt . . . „—
inſti deſing. re h Eroĩa excqᷓ Api.
deics⸗ enng B ta ſunt:legata fideicom
lu. boc ẽ de medi miſſis. 1Dem.

num appꝛobata cõmiſſi poſſe relinquere ꝗ
vt. Cc:. delel./teſtandi iushabent. I Dem
aNarlte nt Ecuerba teſtõꝛis quiſquis
vpec eratvlpi. opi. mihi ex ſupꝛaſcriptis heres
ſz alij oẽs ert in erit: iut ſi hĩs erit ſeiꝰ uel ſihfdi

a iuniſ pꝛudentia Ciendudẽ eos demuʒ fidei
bodie ꝑ iuſtinia⸗ ☚

ñranus ve le tate adlient ſibiectu legatũ uelſfi

appꝛobat niam deicõmiſſim ñ faciũt ocditõale.

Ebrrct geri B A Dem.
.l. i. 7. ij. 2 in it. . i⸗ 17 .
Leie Sesno vſ. Igsi fundiuocabulo ena
vfl dic. ꝙ aliquid nit:⁊ coꝛnelianũ ꝓ ſepꝛoni

eſt bic detracſuum amaliclau erity: debebit᷑ ſempꝛõia

a v̈bis vlpi. a cõ XE.CIE
pdatoribul noni nꝰ. ſʒ ſi in coꝛpe errauenit:nõðbe
un eilud dena bif. ſigs chuellet. ueſte legare
tais fateni ant ſiuppellecnilẽ aſcripſit: dũ putat
ego bodie vt õ ſiſppellectiliſappellone ueſtẽ cõ
mues beant act pineri. põpo.ſcnpſit ueſtẽ non de
ones 2 effectůũ. ? NO En b
nomẽ. vt. C. coi. beri quẽadmodũ ſiqs putʒ aun
dele.l.i. c..ſs in ꝗappellatõe electrũ uel auricalcũ

caſu quo ad vſũ.
licet non de iure
remaneat deia
noĩs vt fideicõ. hẽditas ⁊ libertas dicat᷑ non legataria. Itẽ bec
cõio nõ eſt ad vłia fid eicõmiſ.cũ ibi beres cogat᷑ adire.hic nõ vt
ʒ.ſi qͥs omiſ.cã tel.l.ſi qs omiſſa.⁊ inſti.ad.i.falc.S.ex diuerſo.⁊
ſ. ad trebel.l. mulier. S. fina. M
Ciendũ. qui teſtãdi. vt. S. ti.i.l. diui. S. pe. .. ti.ij.l. i. in Ppn.
2. C. de fid eicõ miſ.l.ex teſtõ.qui aũt ſunt iſti.dic oẽs qnõ
ent. ſunt aũt. xiij. pſone ꝓbibite vt no.S.ð teſta.l.ſi qramꝰ
ſʒ oppono de dona.cãꝗ moꝛ.ꝗ relinquit᷑ a filio qͥ teſtan non põt.

vt.j.de dona.cã moꝛ.l.tam his.ſʒ illud nõ eſt legatum vłſidei

cõ.immo in muli dẽt. vt no.inſti.de dona.S.i.in vᷣbo fere. Item
eð legat᷑ capacibꝰ.ꝙ dic vt inſt. de leg.S.legari.ſʒ lʒ bic parifi⸗
cet teſtari ⁊ legari.tñ faciliꝰ legatũ ſeu fideicõ.qᷓ; teſtm̃ ↄfirmat᷑.
vyrt. . ti. ij. l. . F. i.
Ec ba erit. ſub auditicio.x. det cũ płes inſtituiſſet.
6 daſ De 7. ſub. det ticio. x. ⁊ dic ſolus. ſecꝰ ſi duob inſtituſ lego ti
c0.x.ſi vnꝰ de iſtitu puta ſeiꝰ ſit bꝛs.vt.j.qñ d .le.ce.ſi iicio.i fi.
e¶ Adierit.ſub.ð ticio.x. f ¶¶ Dubiectũ.i.qdð fuit flictũ.vt dixi.
aciunt. verba teſtamenti.

b Conditõale.i.vtius legati ↄditõnalis ſoꝛtiat᷑ hec locutio.b
eſt.

eſt. vt ad bèdẽ nõ tranſeant vt pẽdẽte ↄditõòe moꝛtuo legatario.
yt. d. l. ſi ticio. S. i.idẽ eſt ⁊ ſi ſub eadẽ ↄditiõe leget ſub ꝗᷓ bẽs in⸗

ſtituif. vt. j. qn di.le.ce.l.ſi dies.S.ſi ſub ↄdictõe.⁊ eſt rõ in pᷣdicij.

qꝛ ideʒ eẽt ẽt ↄditiõe non appoſita.vtar.C. de fideiuſ.l.nõ recte
q.d. heres pᷣſtat b illi.qꝛ non pᷣſtat niſi hᷣs ⁊ magis ſuſpenditur

bereditas q; legatũ. ⁊ hoc.j. deↄdi.⁊ demon.l.aliqn.⁊.l.in ↄdi

rionibus.S.i.⁊.S.de here.inſti.l.talem.in pꝛin.

mappellatiuo ⁊ illenocet. vt.ſ. k ¶Moiĩauent. adiecta a
liqᷓ demonſtratõe que fungat᷑ vice ꝓpꝛij noĩs vt dicendo ↄfines
vel ꝙ ſit ibi oliuetum foꝛte. vt. S. ſi cer. pe.l.certum.
I¶¶Sʒ ſi in coꝛpoꝛe.vt ſi intẽdebat teſtatoꝛ legar̃ pꝛatũ qð iuxta
nicium credebat eẽ.⁊ dixit lego fundũ quem bẽo iuxta ticiũ cũ ibi

Jꝗqᷓs in vocabulo.i.noie ꝓpo ⁊ no.errat᷑ in ꝓpꝛio noĩie
nõ nocet. Itẽ in coꝛpoꝛe rei ſeu ſuba ⁊ hic erroꝛ nocet. Itẽ

.xxx. De lega. ſid eicom.i

erat vinea. ⁊ ſic neutrum debet᷑no. ꝙ erroꝛ ꝓpꝛij noĩs non nocet. ſed
coꝛpoꝛis ſic. C. dele.l.ſi foꝛcidianum.⁊ de teſta.l.ſi in nomie.⁊ inſtim.
e. S.ſt qͥs in noĩie.⁊.j.de ver.o bli.l.ſi in noĩe.⁊.õ.de here.inſtitu.lquoti
ens.in pꝛin.⁊ de rei ven.l.idem põpo.ſcribit ſi fru.S.pe.⁊ de ðᷣ hẽ.emp.

„

l. in venditõibus.⁊.j.ti.ij.l.patronꝰ.S.libertis.⁊.j.de aur.⁊ ar.leg.l.pe
diculis.S.argento. Itẽ

„ „ „. , facit.j.de re.du.l.pe.
ↄtineri:uel qð ẽ ſtultiꝰ ueſtis ap- m Anod ſ quio no.ſt

pellatõe ẽt argentũ ↄtineni.reru, t appllatiuo enet nocz.
n. uocabula imutabilia ſũt: Hhomi n Putat ſed malepu
nuʒ mutabilia.ſiqs hĩdes inſtitu ttqt. vt ſ. deſup. leg. li.
erit ⁊ ita legauerit:qſꝗs mihi gal Aanirner aec,
licanarũ rerũ hrsent:danas eſto lectilẽ qꝛ de ea non ſen/
dare tot: ab oibꝰ Hrdibus nidenrnn ſr vr ſoere du lin am
legatum: qm ad oõseos res galli, igbeo in fi ſec giraſſ.
calc Pertinent. E Llalune tit. i.l.liberon. F. q m.
Emiñclectõe legata ſemel Sohytibt.
dutaxat optare poſſumus?. tin. d. l.in ambiguo. 2
Labeo ait : cum certa res aut per abie ungenemeallt
. . 1 ,„ lec 1
ſona legatur:ita quimeus ert cuʒ gine nornen vocabla
moꝛiar heresdatoilli: ⁊ commu/ lUmutabilia ſunt. bomi/
nis ſit totum deberi: trebatiumue aeendela böt
10 reſpondiſſe Partem debe rica⸗ p ipo ꝙ ſunt res ſlr im
ſius ſcripſit:quod ⁊ uerius ẽ. poſaonenals ua i
11 ſS appellatiua. vt ſi ego le
Lum fundus comuns lega⸗ geʒ equũ cũ de mulo ſen
tus ſit ⁊ non adiecta poꝛtone ſed nam.i boccdſtet de
meum nominauerit:poꝛtionem ð
beꝛiconſtat.
Mlianus.

mulo ſentis non vz. vt
hic. ⁊ mõ dixi de veſte.
⁊. j. de ſupp.le.l.labeo.

gatarium cũ dicã equũ
de mulo ſentiã. nã 1 nu
tu poſſet legare.vt.j.tit.ij.l. nutu. vel niſi ↄſuetudo cõis loci ſic vteretur
eo noĩe.vt.j.de ſup.le.l.labeo..nec mirum.⁊.S. verum.g
tHoĩum vero.i.impoſita ab hoibꝰ. vt ⁊.S.in pꝛin. buiꝰ.l.⁊ facit. C. ð

muta. nois.l.i.alij dicunt inſpici hic frequentiam. nã cetere res frequẽ
ter in appellatiuis noibꝰ ſtant. ⁊ raro imponit᷑ ꝓpꝛium ⁊ m hoc nõ ex

pones.i.impoſita ⁊c.ſʒ dic hoium voca bula.vt ſtichꝰ⁊ ticius.eõ Otin
git in hoĩe.qꝛ vis ſtat in appellatiuo quin aſſumat ꝓpriũ.⁊ iõ illa nõ

mutant.bic ſic.non ꝙ nocet ſi alio noĩe vocẽ ſtichum in legẽdo.⁊ eſt rõ

ſᷣm Jo.qꝛ ꝓbabilius dubitat᷑ in tali noĩe q;; in app ellatiuo.ſic.j.de tri

ti. ⁊ ole.le.l.ſi qͥs vinũ.ſic ᷓ ſubſtantiua ⁊ appellatiua nõ mutanf. ſed

q̃d de adiectims.Rñ.idẽ qð de ꝓpꝛijs cũ ſint accidentalia: vt albꝰ ni/
ger ruffus. vt. . de rei ven.. ſi in rem. ⁊ faat. S. ſi cer. pet.l. certũ.⁊ de aqᷓ
quo.l.i.S.iij.⁊ facit.j.ti.ij.l.libꝛoꝝ. S.qð tñ caſſius.⁊ de ac.⁊ ob.l.in oĩ⸗
qͥs. ab oĩbus. ad qð eſt. . ti i. l. ſi plibuſ bẽtur. bus negocijs.
Im pꝛin. 1 niſi vni ſint aſſignate.vt.S.de bꝛ. inſti.l.ex facto.

Fui.qꝛ teſtatoꝛ legat mibi vnum de ſeruis ſuis quẽ elegerim.
Poſſumꝰ. vt ⁊.j.de op.le.l.apud offidiũ.⁊ ar.S.de trib.l.q

Aimn heredẽ. S.eligere. ⁊ boc ſi tenuerit electio ad qð plura ſt neceſſaria.ſ.

qꝛ de ſeruis teſtatoꝝ. Itẽ ꝙꝙ tota familia ſit exbibita. Item q; hĩditas
erat adita.vt.j.d e op.le.l.ij.⁊.iij.⁊.l.optione.⁊ ꝙ eraʒ maioꝛ.vt.S.de
mi.l. ⁊ ſi ſine. S.põpo.ałs incipit ait pᷣtoꝛ.⁊ qꝛ dixi eligo nõ volo eligere

vt. ſ. de ver. obli.l. ſi qs ſtipu.⁊ ꝙ ſit ſui iuris optans.vt.ſ.e.l.iulia.ſʒ ar

—–—

gu. ↄtra.j. de ver. ob.l.eũ qui certaruz. S. f. ʒ3 MWit. male.
2 erſona.ſ. ſerſi. 9 ¶õis. Ho. ꝙ cõe eſt meũ dicere poſſum
ſic. S. deſer. vr.pꝛe.l.in re cõi.⁊ facit.ſ.de pe.le.l.dñs.S.dñs.⁊ dex.ſi.l.
pupillus. S. fi. Itẽ facit. S. de ↄdi.inſti. l.ij. S.fi.⁊.].de cõdi. ⁊ demon.l.
falſa. .fi.⁊ inſtit.de le.S.ſi res aliena. DH”Z
¶ Qum fundus. conſtat. etiam ſi poſt teſtamentum incipiat eſſe ſuꝰ to⸗
tus. vt.j. de aur. ⁊ argen.lega.l.ſi ita.ſed curpars alterius non debetur
cum ſi totus eſſet alienus totus d eberetur ſi teſtatoꝛ hoc ſciret. vt inſti.
e. S. ſi res aliena.Rñ. quia dixit ſuum. vndeius quod in eo babet vide/
tur legare. vt. ſ.e.l. ſi d omus. S. fina. ſecus ergo ſi dixiſſet coꝛnelianum.
Item facit.j.de aur, ⁊ argen.lega.l.quintus.j.ij.⁊.j.ti.ij.l.qui concubi

**

pe¶ YButar. id eʒ ſi ſciat.

in fi. niſi boc actuʒ erat
ante inter teſtatoꝛẽ ⁊ leæ

Liber

nam. S. quifundum. .l. vvoꝛi.⁊.].de fun.inſtruc.l.fundus. ſed ar.ð...ð m ¶¶ Mumos petere.ð. de ac. emp.l.ſſteriliſ.S.fl. ð. ſo. h in vltima

no.ope nun.l.ſtipulatio.S.fi.
a ichum. qui meꝰ.i.ſi meꝰ erit vt ſtatim pꝛobat.
Aagis.comꝑatiue nõ electiue.nã vtrãq; ↄtinet.ſ.oditiõ em
emonſtratõem. vt.j.de aur.⁊ ar.le.l.ſcribit.S.fi.⁊ ad hoc.j.de ↄdi.

2 demõ. noĩatim. S. fi. ſ
.S.de here.inſtit.l.ij.in
pn.vbi verba ex ptibꝰ
quas aſcripſerit nõ faci
unt ↄditionem. ſʒ certe
libi eſt ↄduio ſi ad di
uerſitatẽ ꝑtiũ fiat aſcrip
tio. alłs qꝛ totum teſtm̃
piret non ẽ ↄditio. Itẽ
ar. Z. S. de bere.inſt. l. ta
lem. F. i. J. ſ. de ↄdi.⁊ de
mon.l.ſi in diem.S.fi. ſz
ibi ratio diuerſitatis ap
paret.
1 Demonſtrandi cã.ſ.
ſolumodo.

b ¶Aui meus eſt. vel ſti

chuů meuz non aũt dixiſ

ſet qui meꝰ erit ⁊c.ſic.C.

de ca. tol. F. ſinaũt ad ð
ficientis.ibi.ſed vt vari
etas ⁊c̃.

Tichum ꝗ meus erit quũ
noꝛiar heres ineꝰdato:ma
gis ↄditõem legato inieciſſe q;
demõſtrare voluiſſe patrẽfamil.
appet:eo qð ſi demonſtrãdi cãꝰ
hec oro poneret᷑ ita ↄcepta eſſet
ſtichũ qui meꝰeſt:nõ qui meus?

erit: ſ̊ ↄditio accipi dʒ q̃tenus

erit:ut ſi totũ alienauerit legatũ
extinguat᷑ꝰ:ſi ꝑtem pꝛo ea ꝑteð
beatur que teſtatoꝛis moꝛtis tꝑe
fuerit. Mlulus.
Egatum fuo delatuʒ dñs
põt epudiare. Mmp.
Nextoto fudo legato teſta⸗
Otoꝛ ptem alienaſſz reliquã

c Earaine tal.tacita
d ¶ Extiguat. dic. vt. ſ.
ti.ij.l.vnd eci.S.ſi rẽ.⁊ ð
adimẽ.le.l.rem le.⁊ fac̃
S.de ↄd.inſti.l.ij.S.fi.⁊
S.l. ꝓxi.⁊.j. de leg.iij.l.
nup. in fi. ?. j. de ↄdi. 2
demon..l. filie. S. ticia. et
ſj. e.l.ſt qᷓs legauerit. ⁊.ſ. . U
tiij.l. iul S.ſerui. ⁊ ð adi x.ſeio dato:cum vtro uelit ſeius

aeßen ſen er.lega⸗ aget: ut ſi cum uno actum ſit ⁊ ſo
er. n. lutũ: alter liberet᷑ qſi duo rei pꝛo⸗

de ver. obli. l. ſi decem. at wWeie ginedien
Tla gor ns iñ mittẽdi inſolidũ obligati fuiſſent
ño adimi põt.v NRartz ner
föé adimelel earu⸗ Aid ergo ſi ab alteropanẽ peti⸗
reigarbereli fe⸗ erat:libeꝝ ei erit ab alterutro re/
dus. F. i. 7 d eop. leg. l. B re. idex eri
pamphilo. 1 ſuc. edi. liqnum P cien . ideʒ erit ? ſial ter
l.i.S.p ſeruũ.ſed ar.S.j.
ti.i.l.ticia.S.lucia.ſo.vt S=òM
ibi. Iem d. S.de acq̃.bere.l.is qui.s.fi.ſo.plus iuris hbʒ filius quã ſᷣuꝰ
ex toto.aliẽaſſet.aĩo adimẽdi.qð dic vt.ſ.ti.ij.l.vndeci.S.ſi rẽ.
7 deadim̃.leg.l.rem le. . S.e. ſtichum. in fi.
g Dütaxat. q teſtatoꝛ non alienauit.
b 4 dieciſſet.vt.j e.l. ꝙ in reu. S.ij. 1.j.ti.i.l.cũ fundus.⁊.l.peculiuʒ.⁊
acit. ſ. e. l. grece.⁊.l.fi.⁊ inſti.e.S.ſi igr.⁊.j.de au.⁊ ar.le.l.ſtatuam. ⁊.l.
pediculis.in pᷣn.⁊.j.de adi.le.l.cũ ſeruus.⁊.Sõ.de ðᷣh.emp.l.in modicis
7 de dona. inter vi.⁊ vxo.l.cum hicſtatus.S.pñiam. ⁊.j.de fun.inſtm.
l.ſi mancipia.⁊.j.de ↄdi.⁊ demon.l.filie.S. fi.
i ¶ Si ita. cũ vtroq; velit ẽt inſolidũ vt ſubijcit.⁊ ſic eſt õ.j.de du. re.ſti.
l.añpe.ſol.bhic teſtatoꝛ voluit eos teneri inſolidũ: ꝙ pʒ.qꝛ alternando
ſeꝑpauit eos ꝙ potuit.vt.j.e.ti.l.eadẽ.ibi ↄuicti ab oĩbus.vt.C.de ca.
tol. S.ſinaũt ad d eſicientis.vel ſol.vt ibi ⁊ facit.j.ti.ij.l.ille aut ille.
kK Ab alterutro. g ẽt ab eo quẽ iam exegerat ꝓ ꝑte.⁊ ſic eſt ö.C. ðᷣ pac.
l.ſi creditoꝛes.⁊ de fid eiuſ.:.libeu.ibi dẽ ꝙ ad eũdeʒ non põt redire.ſo.
hẽas hᷣ altero ⁊ nihil eſt õ.vel ſi bẽs alterutro pone ꝓ altero. ſic.S. de
li.⁊ poſthu.l.ſi ita ſcriptũ.ibi vtroq; nato ⁊c̃.⁊.̊.de pac.l.reſcriptum
§S.ſi pacto.vel dic ꝙ eſt bic fauoꝛ legati qð dẽm ſiue q rũſio non vʒ.qꝛ

dũtaxat ptem deberi placet. qꝛ
ct ſi adieciſſet aliqd ei ſundo:au
gmentum legatario accederet.
Gi ita ſcriptum ſit luciꝰ ticiuſ

ideẽé in alijs. vt. C. de fideiuſ.l.reos. dic gh qð vnũ tm̃ ꝓ pte exegerit. et

ſic ad eundẽ ꝓ alia pꝑte redit.⁊ ſic in.d.l.reos.at in õꝛijs oẽſ ↄuenit ⁊ ab
vno vel quibuſdã exegit. vel dic vt in illa.d.l.ſt creditoꝛes.no. Item ʒ
. 55 ver. ſigni.l.pe.ſed ibi in bonoꝛato.bic in onerato.
¶ Bi ita lecticarios.qͥ ſciebãt facerelecticas.⁊ fac viʒ in h̊ qð dic.viij.
q ſecꝰ ſi ſingułr eos noĩo vel ꝓ quolʒz.x.qꝛ tũc pła legata ſunt. ⁊ eẽt ſe
Wο quã bic dic.⁊ ſic põt loq̃ͥ. j.de ver,ob.l.ſcire debemꝰ. S.ſtipło nes.

heresmeꝰ aut meuiꝰ hrs meus Wiuſſtt
añ aditã hereditatem putat qð

volũtate.qꝛ vnũ legatuʒ ẽvt ſubijcit.vñ diuidi ñ põt.vt.ſ. ti.i.l.
neminẽc.lO.vel ibi quot annis viuit:tot obligatões bitatõum ⁊
penſionum h̊ vna obligatio que ſemel tm̃ cedit.
n ( En alterutra. ſi dicas alterutra.i. vtraq;. ? ſic vnũ legatumẽ.

pantem ſoluiſſʒ. ¶¶Si ita legatũ
ſit lecticanios octo: aut ꝓ his in
hoĩes ſinglos certãpecuniãutiʒ

legatarius uolet:nõpõt legatan⸗

uspartem puoruendicare: p p⸗
tenummos petere:qꝛunuʒ inal
temtradcq legatum ſit:quẽadmo
dum ſiolei põdo.l.aut in ſinglas
libꝛas certum es legatux iſit:ne ali

ter obſemuqtibus:ctiã uno hoie le
gato diuiſo ↄcedat᷑:nec intereſt

diuiſa ea ſumma an ↄiuncta põa
tur:⁊ certe octo ſernis:aut ꝓhoiĩ
buscerta pecuniaꝰlegata nõ poſ
ſe inuitum heredem paꝛtez pecu⸗
nie ꝑtẽ mãcipioꝝdeber. Dẽ
I. Oaqð apud hoſteſeſt lega
poſſe octauenus ſcripſit
poſtliminij iure ↄſiſter.Alul.
Wlianusneca filiofai. ſine
uſſu patris optari poſſe nec

eſtuerum. “-Apinanus.
Vin filiofam. uel puoali
enolegatuzuelhĩr̃ditas dat᷑
fideicommitti prisuel dñipõt:ac
tunc demũ ex perſona ipſox fidei

cẽmiſſum uires capit cum ipſis ꝑ

ſic. j.ti.i. l. ſt illud
ſed tunc j.ſ.ti.i.l.
octo. S. i.⁊.j.ð H.
obli.l. ſcire d ebe⸗
mus. 5. ſtip konel
7. ſ. e.l. plane. 5. fi
na.ſi vero dicas
ꝓpe:qꝛ in q̃libet
cã ſit vnum.i.vel
ſeruũ vel in. x.erit
3 dic.l. ſi illud. qᷓ/
re dic qð eſt vnuz
ꝓpter vnã pᷣſtati
onẽ. ſed duo pp
duas res nomia
tas in legando.
accurftus.

0 ELesgaͤto ſup/

.
ple aut. x. ꝓut le⸗
gatarius volet.

p ¶ Concedat. ꝙ

eſſenon dz. vt. ſ.
de ver. obli.l. ij.
i.⁊.l.in executõni
buſ. F. p pte. 2.
de ↄdi.indeb.l.ſi
nõ ſoꝛtem. §. pe.
⁊.ſ.ti.i.l.ſi qͥs du
obus.⁊ facit.j.e.
l.huius.S. fi.⁊.ſ.
ti. i.l. cuʒ zlius.9.
varijs.

q Dinuiſa. ſ. pꝛo
ſingulis ſeruis le
go. x.

8 Coninas. Et

ſubijcit certe ⁊c.

8erta pecũia.

I

puta. c.
Hebere. cũ effe
ctuù vt ſoluat⁊ no
ta variatiõ em re
pꝛobari.ſic.S.de

Pcur. l. in cen. ſy ar. Z. ]. de col. bo. l. nõnunq;. in pn. ſy ibi ſpole. vt
ibi no. Itẽ facit ad. S. de acqʒ. bere.l. cum bereditatẽ. ⁊.j.de duo.
re.l.iij.S.fi.⁊.ſ.ti.i.l.ſi ticio aut ſeio.⁊.l.ſt qñ.S.fl.
DO 9ↄſiſtere.i. valerelegatum. nãꝗ ⁊ in fa.herc.iudicio venit.
— — 5 . — . . , . 1 2— . .
vpt. S. fami. her.l.itẽ labeo.in fi.⁊.l.ſe.⁊ in venditõ e ⁊ in ſti⸗

pulatõee.vt.S. de ac. emp.l.fi.ſʒ hᷣ ſi fuit nr̃a.ałs ſecꝰ ſi ſp fuit ho

ſtium. vt. j. de ver. ob.l. liber hõ.in fi.itẽ facit.S.de hr.inſti.lᷣ illa.
§H. i. 1. ſ. e.l. ſt ſeruus ab hoſtibꝰ. . l. ab oibus.S.ẽt.
Alianꝰ.optari poſſe.i.filiꝰ non põt optarelʒ optio alicuiꝰ
rei ſit ei relicta.⁊ ſic eſt S.j.de ver.ob.l.ſfi.in pᷣjn.ſo.ibi int᷑ vi
nos. vel ibi mera vo lũtas hic optio q̃ cũ deliberatõe fit vel ibi
ſupple.qð ⁊ iuſſus ſit neccſſe ꝑ iſtam.libi ꝑ ſuã ꝓuiſtoneʒ hʒ ele
ctionẽ.qꝛ ſic fuit ſtipulatus quam volam ⁊c.bicnon.
?¶Mec añ aditã.ẽt cum iuſſu.ſunt.n.pła neceſſaria. vt poſſit op
Vm filiofa.ticiꝰ reliquit filio vel /tari.vt no.õ. e.l.ſerui.
eruo ſeij herediratẽ vel legatũ vel pꝛi vel dño acqrenduz
põt arrogari pꝛ:vel dñs vt reſtituat ⁊ aut ipſi filio vel ſeruo? et
tunc tenet᷑ pꝛẽ vel dñs ex ſua voluntate.ſ.ſi manumiſerit ſʒ ẽneo
tenet ad voluntatè fideicõmiſſarij detracta fal.quã nõ detrahit
qñ filio reſtituit.eſt rõ.qꝛ heres retinere ↄſueuit.vñ pᷣ caſu qñ ex⸗
neo ex ꝑſona fiſij qui eſt hẽs ret net. in ſcòo nõ.qꝛ no quare ſed ſi
lius ẽ heres.⁊ qꝛ nõ vt hẽs reſtituit.ſʒ vt heredi nõ retinet.ſed ſt
añ emancipatõ em decedit filiꝰremanet pꝛi:ex cuius volũtate pẽ
2 ſιαις. als pꝛis vel dñi als pꝛi vel dño.q.d. debat fideicoöo.

pot grauan pater: vel dñs cũ ↄmodum ei qrat᷑.lʒ ꝑ obliquũ.vt

td

annne

ſait

fe dch
ipkan

laneg
ſodices

n he

luin ire
linteit
kti⸗
tonn
näßi
dnog

8 ktonue

lungo.
3,
10. ſ,
putle
8 vole.
eget
df,
oblli
Centini
phre
incchli
en.e
lisde
faat ſe
Hſit⸗
lius

1..pio
gusle

. NR
e.

Meim —

e t e
lnotttke
ſtiöen t
es e

e.

0 ſent

tinſti
fuitbo

l⸗An

toelin
bißtef

ellen.

eendhH

ſene
ſeine⸗

Dettobqi

i
nalit
ſurhe
Iſac
ni

ntp

nH

Xxx.

vſuffruc. vt. C. cõ. de le. l. i. F. bee diſponim. vt. ſ. ti.i. l. ſi alien?
in pꝛin. 7.. ſi quis omiſ. cau. te.l.ſt ſeruũ. 2. ſ. ad.l. fal.nẽſennius
§. ſeruo. ⁊ ar.l.ſi a ſeruo.⁊ ad trebel.l.quidaʒ ita. ſi ſeruo.
E ipſoꝝ.i. patris vel dñi.i.ex eoꝛum voluntate.

De lega.⁊ fideicomi.i.

ca.l.ſlio.⁊ ad trebel.li.S.ſi filio.⁊. S. de of. pſi..illicitas.S.nẽſenniꝰ.
S.de tu. ⁊ ra.diſ.l.i.⁊.S.de di.pigno.l.cũ ſeruis.O.i. cq ¶Retentu ꝝ

idẽ ⁊ in ſingularifideicõ.ſic relico pꝰ moꝛtem bꝛdis.vt.j.de ↄdi.⁊ de/

mò.l.brs meꝰ.ij.rñ.ſed in vli eſt ᷣ plꝰ.qꝛ ẽt pure rogato berede.ſi dece/

ſi vna manu der
glia queratur ei.

vt ẽt ꝑ momentũ § 2
non ſer apud fili poſſet :ac pater n. Ut hercs: ſ ut
um vel ſewuuz. vt Pater rogariuidet᷑⁊ iõ ſi filio ro
Psang At gatus ſit pater pꝰmoꝛtem ſuã qð
rogatus ſub ↄdi ad ſe puenit ex legatouel heredi⸗
none v in oiete tate fillo relictis'reſtituere. iſqi
ditöem vd dien iIO patre decedat oimodopfeʒ id
emãcipat: me retentuꝝ.qm̃ fideicõmiſſum ex
numittit vt ẽt ßᷣm . ;c isi zur,
nouas leges on Plona pfis ſin nires recepit.
pater hear vſum (((LApimanus.

fruc. niſi a teſtaro
re ſit vetitũ. vt in

2 O Napit vires. id eſt valet. a ¶ Quz iplis. l. fi
lio vl ſeruo ⁊c.ſʒ
ſi extraneo tũc bʒ
neceſſe pꝛ reſtitue comoch ditans ne
ingna ne, legatipfidſoue querit:ſdeicom
mis vi oßien miſſum hereditatis relinquit. de
ſilij necſeui qꝛ ſp niq; iulia. nõ inſubtili rõe motuſ
abnpenon, patrẽ cuiꝰ filius hĩs inſtitutꝰ eſt
vel dñs ſift ſui ex trebelliano qdem hita rõne le
n vai gis falciclie reſlituere hiditatem
ſemo reſtituit eu i. qm ex pſona filij teneret᷑.ipſi

uerofilio nõ admiſia falcidia. ꝗa
ex pſona ſua ſibi filius obligariñ

aut᷑.vt li. ma.⁊ aui.in pꝛin.non hꝛet locũ qð bic diẽ ſm.R. vl dic

dat fideicõmiſſarius filiꝰ vel aliꝰ nõ traſmittit

quos cõmodum hereditatis uel Derocn eadẽ res lega-

Ota fuenit:deinde die legati ce
dente heres tibi extitero: lberuʒ
mihi eſſe labeo ait:ex meo legato

an ex eo qð tibi heres ſim acqraz

legatum. ⁊ ſiuolueroeã rẽermeo
legato ad me ptinereuttota mea

ſit ex hereditario legato petereea iite
me non poſſe ꝓculusait. q¶ Si

quis fuos quos gadibꝰ hẽret eo
teſtamento qð rome moꝛiens fe⸗

cerat:triduo quo moꝛtuus fuerit

hrdem dare mihidamnauerit: ra

tum eẽ legatum:⁊ anguſtias tpiſ

nihil legato nocere. ¶ Regula
iuris ciuilis eſt que efficit ut ꝗbus
ipſis legare poſſumus: eoꝝ quo

q; ſenns legare poſſumꝰ. ¶ In
legatis nouiſſime ſcriptureualẽt

in libertate vt non pendeat ex volũtate dñi.

añ reſtönem. vt. j. ad tre
bell. l. apud.S.ſʒ vtrũ.⁊
H. antiſti. 2. l. poſtulante
ſicut nec br̃ditaſ nõ adi
ta.vt.C. de ca.toll.S.in
nouiſſimo.nec bon.poſ/⸗
ſeſſio. vt.j. de bo. poſſ. l.
iij. S. acqͥrere.ſed bic foꝛ
te ita tranſmittit ius de-
liberãdi.vt hr̃di.vt.C.
de iu. d eli. l. ců antiquio⸗
ribus.ſʒ ſᷣm hoc q̃re diẽ
qm̃ fid eicõ.⁊c.cum ſẽp
t idẽ ius cuicũq; legek
NRũñ.ſub.maxime.vel vi
us ſecus.qꝛ ſi extraneo
retento eodẽ caſu fili
us deceſſerit.nõ ꝙ fidei
com. exneus.ſʒ an heres
rogani cogat᷑ adire ⁊ re⸗
ſtituere. Rñ.vt no. C. eo.
leam quãj.
d ¶ Pꝛis. . ex volũtate.
vt in pᷣn. hꝰ.l.no. ſec?g ſi
eẽt relictũ extraneo. tũc
n.qꝛ ex pſona filij tenere
tur nõ fid eicõmiſſarij ex
nel lʒ d eced eret filiꝰ non
piret legatũ.Aʒ. Itẽ hu
ic verbo eſt Z. j. tit. i. l. ſi
idẽ ſeruus.ſol.ibi ſpãle
e¶ Recepit. ⁊ ſic ipßm

ſi pater ſibi retinerenõ vult nec filiũ emãcipare.reſtituat filio res

illas ⁊ detur curatoꝛ illis bonis.vt.C. de bo. que li.l. fi.S.ſinaũt

patre.in ſeruo boc nõ dico. Itẽ cogitur pater reſtituer̃ ſi diſſipat

vt.ſ. ad treb.l.impꝑatoꝛ.vel dic pure rogatũ teneri añ erit ſui iuriſ
vt.jſ.ad treb.l.vbi pure ineſt. ꝙ tacita còditio ſi flat ſui iuris.

b ¶ Deniqʒ. nunc dicit qñ extraneo reſtituere rogatus eſt pater.
c ¶Ex trebelliano. ałs ex trebelliano.alias extero.als exteſtõ.
Als extraneo.

d ¶Kalcidie.ſ.trebellianice. accur.

e¶ Om ex pſona.ſfilij g: vt heres retinet.ᷣ aũt ea rõne euenit. qĩ

pater vel dñs ex ꝑſona filioꝝ vel ſeruoꝝ eadẽ rõne ⁊ modo tene

tur q teneret filius:vel ſeruꝰ ſi manumiſſi eent.ſʒ ſi manumiſſi eſ
ſent extraneo teneret᷑ ex pſona ſua ⁊ q̃ntã detraberet.g ⁊ dñs vel

pater ex eoꝝ pſona tenerent᷑ vr detrabãt. Itẽ ſi manumiſſi eſſent.
ſibiipſis a ſeipſis legani nõ poſſet vel relinqui.vt.j.e.l.⁊ qͥdem
nec g hᷣ ex ꝑſona eoꝝ tenebit relictũ a patre.⁊ hec ſubijcit ipſi ve⸗
ro ⁊c̃. Item ad id qð dicit ex ꝑſona ſilij q̃ſt filius teneat᷑ eſt õ.j.ti
tu.i.l.ſi alienus.ibi nec ſeruus ⁊c̃. Sol.vt ibi.

fiHõ admiſſa.iñ retẽta q̃ta bñt tñ locũ alia remedia treb. vt. j.

ad treb.l.i.S.ſʒ filio. g¶Mon poſſet.iõ q; pꝛ nõ ex ꝑſona
filij tenet᷑ filio.ſed ex ſua.Aʒ.ad qð eſt.j.de euic.l.ſi ei cui.ij.rñ.⁊
ex ſua nõ vt heres.qꝛ ſic filium faceret hẽdẽ vtilr reſtituendo.qð
nõ ſac.qꝛ ipſe filiꝰ directo eſt bꝛs.⁊ ad hoc.j.ad treb.l.młr.S. fi.
a ¶¶ Dʒ vt pater. i. vt hõ q integra oĩa ei reddit.⁊ in h põt graua
ri ⁊ nibil detra hit.qꝛ boc ↄſueuerant facere bẽdes nõ alij.aſſimi
latur g magis legatario qͥ nil retinet.vt no.C. cõi.d ele.l.i.S.i.ſʒ
videt᷑ ;. C. ad treb.l.iubemꝰ.S.idẽ q̃ inte.ſo.ibi pꝛ fuit inſtitutuſ
⁊ ſuo filio rogatꝰ reſtituere.ſʒ quero qͥs eſt bꝛs.rñ. hicdẽ filius ẽ
bĩs.ſʒ ob.õ.de acqͥ.hẽ.l.placet.vbi pater vel dñs videt hr̃s.ſed
ibi nõ dicit pꝛem bꝛdem.ſʒ ei queri hiditatẽ.⁊ ꝓ boc ꝙ filiꝰ ſit
beres. eſt.j.de ſol.l.qͥ hoĩem.S.qͥdã.vel ſi dicas ꝙ pꝛ. dic ꝙ põt
rogari vt hꝛs.⁊ tunc retinet qᷓrtam. vel vtpꝛ cõmodũ ſentiẽs.⁊
tũcnon.⁊ ſic hic fuit.⁊ ſic non refert filio vel extraneo ſit rogatꝰ
pma placet ⁊ caute tacet de ſeruo ab illo.S.deniq;. vſq; ad ſi.q/
liter aüt reſtituat. S. diri. b¶ Relicnis.no. ad duo ſingula⸗
ria dani adiectiuũ plurale.vel vbu pluralis numeri.ſic.C. dere⸗

pu.l.ↄſenſu. S. hoc niſt in fi.⁊.ſ. ad.l.iuł.de adul.l.ſi poſtulau erit

F. pe, ⁊7.].de cap.l.ij. 2,5. de li, poſth.l. gallꝰ in pn. ?.j. vt le.no.

ſi valeret honoꝛaret venꝝ ſi d eſiciat m.l.de ca.tol.eiuſdẽ ↄmõ cedit.rñ.

acit.j.de ↄdi.⁊ de.l.ſi tibi.S.fi.⁊.l.ſe.⁊.Q. de fideicõ.l.q;ʒ uiss.
J mibi ⁊ nbi.legata fuerit inſolidũ.vł dic diunctim.⁊ ſic ꝑtis iui
uo ꝑptim iure accreſcẽdi.vel dic diſiuncti.⁊ ſic inſolidũ ſuo iure ꝑ

lium nõ diminutũ. deca.tol. S. vbi aũt. 2. S. ſi vero non oẽs ⁊c.⁊ facit

inſti.e. S. ſi duobꝰ. 7. .e. ſi pluribus. g Ledẽte. ꝙ eſt a moꝛte te⸗
ſtatoꝛis quo ad tranſmiſſionẽ.vt.C. de ca.tol.S.in nouiſſimo.
b ¶ Ex meo.ptim iure meo.ptim iure accreſcẽdi.bᷣm pᷣmũ caſum. vel dic
totũ vno iure ſᷣm aliũ caſum. i¶¶ Ut tota. videt᷑ ꝙ ꝑtem tim̃ alte⸗
ra repudiata.vt.j.ti.i.l.ſi ncio.ſolu.vtibi.ſʒ q̃d/ ꝓdeſt h̊ poſſe rñ.ppter
onꝰ impoſitũ ꝑti defecte qñ diſiũctim.⁊ ſic inſolidũ fuit ambobꝰlegatũ
vt. C. deca.tol. S. ſinaũt. ad f. KMon poſſe. nõ ob. ᷓ. de ac. ẽp
ti. l.nõ eſt no.qꝛ ibi nõ ſunt cãe luauline d⸗ ſic. ⁊ iõ h ſufficit ſemel ꝑci⸗
pi qð nõ eſt ibi.vt ar.j.de ac.⁊ oblil.oẽs.⁊ facit.j.de ſol.l.ſi duo.⁊.S.
de euic. l. ſi ei. F. i. .ſ. e. l. duobus.⁊.l.ſᷣuo meo.ſʒ an ꝑtim iure meo.ptiz
iure b'ditario.Rñ.hic innuit ꝙ poſſim ibivt tota mea ⁊c.q̃ſt poſſim vel
leõ.ſed alij ð cã minuendaꝝ litium.vt no.d.l.non ẽ. Itẽ ſi velit dimidi
am ſuo iure petẽ.⁊ alterã repudiare an poſſit.Rñ. qñ diſiunctim nõ.vt
ſ.ti. i.l.neminẽ.qñ ↄiũctim vid et᷑ ꝙ ſic.vt.C. de cad.toll.l.vbi aũt.⁊ ſic
põt loqui.j.ti.i.l.ſiticio ⁊ mihbi. ISi q̃s gadibus.noĩa quoꝛun
dam locoꝝ q̃ ſunt diſtantia a roma. m Anguſtia s. ſed z inſtit.
de v. ob. S. loca. ⁊. S.de eo ꝙ cer.lo.l.ij.S.ſi qͥs ita.ſo.ibi inter viuos.vł᷑
ſo. vt inferioꝛa ð. Itẽ õ inſti.ẽ.S.fi.⁊.C. de bis q pe.no.l.i.vbi impoſſi
bilitas viciat legatũ.ſo.ibi ipoſſibile ab initio fuit bic poſſibile.nazʒ te⸗
ſtatoꝛ poterat tm̃ viuere qð ſerui poterat romã duci.v el h remouet᷑ qð ĩ
poſſibile.ifeſtinatio.ſed nõ tollit legatũ q̃ſi ſit vnũ pᷣceptum bñs duo
mẽbꝛa.ſic.SD.de ar.l.celſus.S.idẽ ait. Itẽ no.anguſtiã tpis non nocere
ſic.C.e.l.non tm.⁊.j.de iur.fiſ.l.edicto.S.i.⁊.S.ex qui.ca.ma.l.necnon.
⁊ ſi qs cau.l.ij.S.ꝗð aũt diximꝰ.⁊.j.de dã.infec.l.boc ampliꝰ.S.i.ſed
ar. Z. . de oſti. pe.l. tẽ illa. nę KRegula poſſumꝰ. ſx fallit. qꝛ aliud
ſeruo põt legari qð non dño.vt ſi ſeruo lego rẽ dñi.vel qð ei debeo vʒ
ſed ſi dño non vʒ.vt.ſ.ti.i.l.d ebitoꝛ.S.fin.⁊ eõ aliqͥd dño ꝙ non ſewuo
vt uitutẽ ad pᷣdiũ dñi.vt.j.de ſer.le.l.⁊ ſi maxime.⁊ ſic nec qͥdẽ oẽ nec
id ſolũ.ſʒ dicas id euenire mixta rõneꝑſone ⁊ rei.h̊ rõne ꝑſonetm̃.qꝛ ſit
non capax vel capax.vt.d.l.debitoꝛ.in fi.⁊ facit.S.de bꝛ.inſti.l.nõ mi⸗
nus.⁊.i.ſeruũ meum.in pᷣn.⁊.C.de br.inſti.l.ne;d. o n lega tt
apponendo diẽ vel ↄditiõ em in legaſ puris.vt.e.talis vł adunẽdo in
n ij
„

ꝙ traditũ. et.S. de teſt.
tm.l.tutoꝛ datus.S. fi.
q ¶ Interdũ.nõ valebit
niſi expᷣſſe pꝛioꝛis volũ/
tatis dicat ſe penitere.
vt. j. ti. ij. l.ſi quis.in pᷣn
ci.teſta.⁊.S.ti.ij.l. diuꝰ.
§. lʒ. ſed q̃d ſi pᷣ dixit.qðᷣ
non liceret ſibi penitere.
Rũñ. nihilominꝰ põt pe/

nitere ſi expꝛimat qlita⸗/

tem illius pᷣme volũtaſ
in ſcõa.vt.d.l. ſi qͥs.
r¶ Mã ⁊ eum. videt᷑ ꝙ pᷣ
oꝛ ſcriptura magis ſpe⸗/
ctat.qꝛ ⁊ hoc ẽ alibi.nã
⁊c̃.aʒ.⁊ fa.j.ꝓxi.l.ſi ita
8 Pñtia legata. vt ſi
dix ero que pure legaue
ro tali die dentur.
t ¶ Poſtea quoq;.g B
non tam poſterioꝛ ſcrip
tura qᷓ; poꝛ ſpectat᷑. vt
2.jſ.l.talis.ĩ fi.naʒ tota
pelut vna ſcriptura vi⸗
detur.vt.S.ti.i.l.oↄ ficiũ/⸗
tur.S.ſi ei ſeruo.ſed h.j.
ti.ij.l.vxoꝛi.S.i.ſed non
eſt vt ibi patet.
y ¶ Aaleat. vel nõ vale
at. A. ⁊ facit.j.de ↄdi.
7 d emon. l. in ↄoditione.
AVm incertus.i.in
genere. 1 dic qs e⸗
ligat.vt no.S.fami.her.
l.beredes.S.ſi ð incerto
veZuo. ſ. legatarij.
X¶ Aoluntate.alioquin
nõ. vt. j. e. l. ſeruꝰ legatꝰ.

3 ¶Niberatuz. hoc ita ſi
p leno iure ſtichꝰ factus
fuerit legatarij.vt.j.e.ſi
a ſubſti. F.i.
2Stich?, glegatꝰ? nõ

Lbber
totũ.vt.C.e.l.datũ.ſed ſi ponaſ legatũ pure ad emptũ.⁊ poſtea ſub cõ
ditiõe adimi qͥd adimitur. Rñ.adimẽdo ſub ↄditòe denuo legare viõ
tur. ar.S.in aut᷑qui.mo.na.ef.le.S.qm.vbi faciendo repudiũ vid eoꝛ cõ
flteri mrimonium. vt.S. de acqͥ. here.l.illud. .
pHouiſſima.facit.j.de adimen.le.l.trãſſatio.in fi.⁊ de ↄdi.⁊ demõ.l.

qꝛ ⁊ mutani cã pcedẽtislegatiuel

in diẽ uel in ↄditõem uel in totũ

ademptõe põt:ſʒ ⁊ ſi ſub alia uł

alia cõditõe legatum adẽptũ eſt
nouiſſimaademptio ſpectanda
eſt. Interdũ tñ in legatis nõpo⸗

ſterioꝛ:ſj pcedens ſcnptura ualʒ
nã ſi ita ſcipſero q; ticio infra le⸗
gaueroid neq; doneqʒ lego

infra legatũ ent nõ ualebit. naʒ
7 eum ſermonẽ quo pñ̃tia lega⸗
ta data ĩ diẽ ꝓpferunt᷑:ad poſtea:

quoq; ſcnipta legata ptinerepla

cuit.voluntas ergo facit ꝙ in te⸗
ſtamẽto ſcriptũ valeat. I Dẽ.

Vm incenus hõ legatꝰti
bieſſet hrs ſtichũ ſeruo tuo

tradidit:neraciꝰ mmdit:ſi nolunta

te dñi tradiderit:ul ratũ hoc dñs

hüuerit:pinde eũ liberatũ atqʒ ſi
ſtichꝰ legatꝰ eſſet. ¶Apia.
lta ſit aſcriptũ ſi cui bisle

auero ſemel hjs ei dato:

as qʒtitates aſcripſerit uel duos
fundos:an utrunqʒ debeat᷑.⁊ ait

ariſto unũ uideri legatũ nam qð

ademptũ eſt nec datũ uideri ſᷣm
celſi marcelliſniam:que ueraẽ.
Sed papi.lib.xix.qẽnuʒait.⁊ ſi

d¶¶ Aalebit legatu.ſin minus. vtibt innuit.ſz 2 ſtplus. ? ar i.
Pxi.in fi.⁊.j.d e ver.ob.l.i.S.ſtipulanti.ſed ar.ↄtra.õ.de hbꝛ.inſti.
l. quotiens.S.ſʒ ſi non in coꝛpoꝛe.vbi nocet in eo qð plus voluit

ſol.ibi ↄſtabat de voluntate ꝑ verba lʒ nõ eſſent ſcripta. bic ſte-

lut ſemel debeat᷑: ⁊ eidem du⸗

terat in finibus voluntatis.vel dic h valebit in eo ꝙ eſt plus. et

pꝰ legata ſepiꝰ aſcripta idem hec

ſubiecerit ſeml pſtari uelle:⁊ hoc
añ impletũ teſtm̃ fecerit ipſo iur̃
uideri cetera legata adempta ſed
qð magis erat ademptũ.non.n.
Pr ait poſſe dici gignns
eſſe pſtanduꝰ. Aulus.
enclal Wentberenn le⸗

gare uoluit dimidiã ſcripſit:

ꝓculus recte ait poſſe defendiq̃r
tã legatã:qꝛ ĩcſſet dimidie.idẽ enit
2 ſi.l.uolnitlegare: ⁊. c.ſcripta
ſint ꝗqnquaginta.n. debebuntur

Sed⁊ ſiplus legare uoluit ⁊æ ini
noſcripſit:ualebit legatũ. ꝗ¶. Si

ꝗs unam ſimmã filiabꝰlegauerit

utẽt de poſthuma ſentiret: ſi ea
nõ eſt nata ſupſtiti ſolidũ debebi

tur. eEPain
duob res ↄiunctiz lega⸗

Dia ſit: q;uisalter in rerũ na⸗
tunanon fuenit alteri debeni ſolaʒ
ptem:⁊ hoc putouerumeſſe.

Heres adiecto ei noĩe cuiuſ⸗

d qui heres nõ ſit dare dãnatusꝰ
totũ legatũ dʒ.nã ⁊ ſiduos ex he⸗
redibꝰ ſinis noĩatim quis dãnaſſʒ
7 alter hereditatẽ non adiſſet:qui

adiſſet totus deberet ſips eius ꝗ'

non adiſſet adeũ qui adiſſet pue⸗

ſic ↄcoꝛdat.⁊ fac
8.de ar.l. diem. S
ſi płes.⁊.C. plꝰ

vale. ꝙ a gi. lii.
e ¶ Giqs ſentirz

qð eſt ſi de ea fe⸗
cit mentõnem ali
cui in teſtõ. vt. ſ.
e.l. qui filiabus.

f duobus
eberi. imo
diunctio dʒ dari

vt.C. de ca. toll.

S. in pꝛimo. Z. F.

ꝓ ſcð o.ſo.ſʒ.R.
hᷣ nõ erat in rerũ
na. ſed ſperabat

ibi nõ ſpabatur
puta moꝛtuꝰ.vſi
H hʒ partem. ſ.in
terim. vel ßm Jo
an. bic loquit᷑ in
cã caduci.⁊ qð
dicit nõ fuerit. ſ.

tpe moꝛtis teſta⸗

toꝛis.ſed tpe te⸗
ſtamenti ſtc. ⁊ ßỹ

hoc coꝛrigitur

illum. F. ꝓ ſecun⸗
do.at in ꝓ non
ſcripto ẽt oliʒ cõ
iuncto debebak.

vt. S. de bꝛẽdi.in⸗
ſtitu.l.quo loco.

mo. Item no. fa⸗
cit ꝑteʒ ẽt qui nõ
ad mittit᷑ ad ꝑtez
ſic. j.e.l.plane.S.

ſi coniunctiʒ. ⁊7.l.

huius.S. ſi ticio.

b Meres. dana
tus.vt ticium he

redem meuʒ ⁊ re

17

gem anglie damno. x. ſeio pꝛeſtare. .
hb¶¶ Zotum dz. ſic. ð. ti.i.l. quidẽ. in fi.⁊.j.ad trebel.l.ſi aliena res
in fi.⁊.j.e.l.quid. S. quot.⁊. S. de pac.ltale.in fi.⁊.j.de ver. obl.
l,eum qᷣ. S. i.⁊.j.ti.i.l.moꝛtuo.S.fi.ſed S.j.ti.i.l.celſus.S.penulii.
9 ¶¶ XEſſet. l. tm̃ in ſpecie. vbi nihil d ebetur. ſolu. ibi repudiantem tiñ damnauit.bic vtrin
Nita aſcriptum. ſ. teſtamento. al Uiderilegatuz. vt c. vel ibi vnus ſolus erat 2 ille omiſit. è“”
s. e.l. ſi mibi. 5§. fi. niſ expꝛeſſe pꝛioꝛis volũtatis ſe penituiſſe di i O Qui adiſſet. vpote ↄiuncti re ⁊ verbis. erant.n. ⁊ alij diſtũcti
qr vt ibi no.⁊ facit.S. de ↄdi. inſti.l.inſtitutio. vt.S.vbi dixi ex beredibus.ad quod facit.C. de cadu.tol.S.ſi ve

erat ⁊ m hoc ſoluit᷑ aliud ꝓdito.vt.] ꝓ ſolu.l.i.⁊ inſti.qui.mo.tol.ob.
in pᷣn.ſed eſt S.j.ti.i.l.m euiꝰ.S. duobus.ibi hoĩs ⁊c̃.ſʒ dices ↄtinet ſin/
gulos quo ad ſołonẽ non quo ad obligatõem:vt ſinguli videant᷑ ob/
ligati:vel ſint in obligatõe.nec obſtat.S.de ↄdi.inde.l.cum his..fi.vt
ibino.

—

b ¶ Agdemptum. eodem teſtamento vt ſtatiz dicet. trο quidam. c ſunt retm̃ oiuncti
. Boſo iure. ̃ſi nee datũ. aliocn ſi pꝰ? pfectum teſtm̃ in alia voluntate K S ticio.ſ.pꝛimo 4 poſthumo poſtea. ſic ſunt re tin ↄiuncti.
ſi quidẽ ſolẽni vt teſtõ alio pſo iure admittitur.ſi nõ ſolenni vt codicilł ſed in ſequẽti re ⁊ verbis.in rertio verbis tm̃.⁊ ſic ſunt tres caſus

tunc ꝑ exceptõem.vt.S.de his que in teſta.delẽ.l.i.S.ſʒ hoc ita.⁊.F.ſed
ſi ↄſulto.⁊.l. ꝓpᷣe.S.ſed nõnullos.Aʒo. Itẽ ⁊ boc qñ eypſſe.nã ſi taci
te.tunc ꝑ excep.do.vt.j.de adimẽ.leg.l.i. S. fi. .l. expre. . .M
a ¶ Er guũ.no.exiguum eẽ pᷣſtandũ.ſic.j.ti.ij.l.qᷓ ↄcubinã.S.ij.x.l.nũ/⸗
mis.?.j.e.l.apud.S.ſeio.⁊ de re.iur.ſꝑ in obſcuris.⁊ de ver.obl.l.ſi ita.
ſed ar..j.de re.du.l.ſi fuenit.ſʒ ibi eſt ambiguitas in pſonis vbi vtrũ⸗
ꝙ; videt᷑ adẽptum hic in rebꝰ. Iteʒ ar.ð.j.de aur.⁊ ar.le.l.qui lancem.
ſo.ibi.⁊.l.ticia.S.ſeia.ar.ð.ſo.ibi. IJtẽ ar.ð.j.ꝓ emp.l.ẽptoꝛ fundi.ſol.
