ta fuit legata.vnð alia
ſoluta:nec iſta videtur
fuiſſe debita.ius g qð ĩ
ea h abuit legaſſe vide

S. fi.⁊ facit.j.de libe.le⸗

ga. lnon ſolum. F.ii. 5 quen: quã ad euʒ hrditas
q (Aum its. ponor legatũue ptineat. 1Dem.
Xedit. a ita dicss AN./ pdote ↄpẽſandi gio lega⸗
purũ. ſed qͥd in dubio. lum ect: eaq; dotẽ ſuam ferre: qua ę
B bun g hib e ve tegatü malint. vtrũ in oẽs hĩ̃des
depdit. æ demon. li. in an in eũ ſoluma quolegatũẽ actõ
pn. ⁊ dere.iur. lin olb? de dote ei dari debeat:querit᷑. ⁊ iu
Aita quis. qnq;
D. qncuq;. 7 not. =ðJM =

bec benignitas tingit ꝓpter duo.pᷣmo ꝓpter verbũ põt qð eſt extẽ
ſiuum ad futura.lʒ ſitpñuis tpis.vt h ⁊.S. de ↄdi.cau.da.l. qð ſeruus
in fi.⁊ inſti.qui.mo.teſta.infir.S.i. Oco vt res non ꝑeat. vt arg.S.e.l.
ticia.S.i.als pñs tpᷣs teſtamenti inſpiceret.vt.S.de iniu.teſta.l.cũ in ſe
cũdo.S.qꝙ ſi ad pñs.⁊.j.de au.⁊ argen.le.l.ſi ita.⁊.S.e.l.ſi ita ſcripſiſſ⸗ʒ
2. ]. de F. ob,l.otinuus.S.cũ qͥs.⁊.S.de hꝛ.inſti.l.ſi alienũ.S.i.⁊ facit.j
de di. ⁊ de.l.eũ qui. ꝗ SPoſſum.ĩſpecta ſua capacitate legatarij.
v ¶ Js cui.ↄſeqͥ non ſufficit cuuilr fieri. ſic. j. de ↄdi.⁊ de.lfideicò. ⁊. j.de
ver. ob.l. ex cã. F. inſulam. 7. C. de bis qͥ ve.eta.l.ſi.ſed ar.̊.C. de inſti.
Mn oʒ.i.non expedit. 2 ſubſt. l. ſi mater.
N.Sertin eat.i.ptinere poſſit.vel ſit poſſibile.vt qꝛ teſtatoꝛ deceſ
ſit non añ. vt. S. ad.l. a quili.l.iñ neracius. S.idẽ iuł.ſcrip.⁊ tunc G.i. tem
poꝛe moꝛtis quereret᷑ de eo tꝑe ⁊ depᷣcedẽti.i.inſtõis.ſed ⁊ tꝑe aditõis
dʒ eſſe capax.qð dic vt no.iuſti. de bꝛ.quali.⁊ dif.S.in extraneis.⁊.g̊.
de bĩ. inſtut.l. ſi in alienum. S.i.⁊ de re. du.l.ſicognans. facit ad B.j.õ
iure fil. l. nõ intelligitur. F. qñ. . ſ. ti. .l. i. F. i. . l. ſ depoꝛtati. 2. . de odi
ti. ⁊ demon.l.beres.⁊.s.ti.ij.l.quidaʒ.vbi dicir.eſſe enĩ dʒ cui detur. de
inde queri an datum conſiſtat. 3
Vm ab vno.compenſandi aĩo.alioqͥn vtrũq; ↄſequi poſſet ſub/
lato interdicto de alterutro. vt. C. derei vxo. acn.l.i. S. ſciendum.
⁊ ¶ De dote. que vocat᷑ ex ſtipulatu. vt inſti.de acti.S.fuerat.
9 Putat. ex ſtipulatu. vt. 3, 2. . bac.l.ſi mulier vult, non als.ſʒ h quö

ↄdi.inde.l.dñs.Alij dicunt d ari in eũ actõ em

obliquũ.qꝛ ↄueniunt᷑ bides oẽs actõe de dote.⁊ ceteri ↄuemunt

lianusin eum ſolũ a quo legatũ ſit

actõem dand putat.naʒ cum aut
ſuo iure aut iudicio mantiꝰↄtẽta
eẽ debeat:equũeẽ eũa quo ei ma⸗
nius aliqd/ꝓdote legauerat vſqʒ
ad q;titatem legati onꝰ ens alieni
ſuſtinere:reliqua ꝑte dotisab hr⸗

dibus ei pᷣſtanda:eadẽ erunt dicẽ

da.ſihrs inſtituta ꝓdote omiſe⸗
rnit hr̃ditatẽ:vt i ſubſtitutũ actioðᷣ
tur: æ hoc veꝝ eſt:ſed delegatis⁊
legis falcidie rõne ualde dubitat᷑:
vtrũ isin quem ſoluʒ actio dotisꝰ
dat: legata integra ex pſona ſia

debeat: piñ acſi oẽs heredesdotẽ

totam pꝛeſtarẽt: an dotẽ totam in
ere alieno ↄputare.qꝛin eum ſolũ

actio eius det:qd ſane magis rõeʒ

haberevidet. I Deẽ.
cui ſundꝰ.c. dignus lega⸗
us fuerit ſi centũ heredi uel
lbet alij dederit vberrimũ ui⸗
detur eẽ legatũ.naʒ als intereſtle⸗
gatarij fundũpotiuſhr̃e qʒ centũ
ſepe eniĩ ↄfines fundos ẽt ſupꝛa
iuſtã eſtimationeʒ intereſt noſtra
acquirere. Mlius.
mihi ⁊ ticio eadẽ res lega⸗
ta fuerit:⁊ is die cedente ſle
gatideceſſerit me herede relicto
⁊ uel ex mea ꝓpꝛia cã uel hrdita⸗

⁊. xl.ſoli.boñ.alij.octo ſunt in dotein qͥbꝰ ticiu

non directo. ſed ꝑ

iſtũ actõe fa.her.
vt. S.fa. herc.l.ſt
filia. S.i.⁊.S.pa
pi. ..ſi.⁊.l.iſ ↄſe.
S. ſʒ ſt mõumẽtũ
vel dicas act. ex
teſtamento.
9 Siuo iure. i.
tis.quo tenẽ⸗
omnes bere⸗
es.
b (Eanti qꝛ te

net vnus ſolus.

c ¶ Onꝰ eris.no⸗

ta vnũ heredem
ſolũ grauari. ſic
eõ exon erat᷑ vnꝰ
tĩ.vt.S.titu.i.l.
ab omibus.
d 1 b heredibꝰ
iſto ⁊ alijſ ad ꝙ
eſt. j.ti.i.l.nomẽ.
.vni.

H. vni.
efEade dleda

.vt ſit ↄtenta iu
dicio ð functi vł
ſuo iure.vt. C. ð̊
bere. inſtituẽ. l. ſi

ſtituta. vel
0

a:vel cũ alia.

g (¶ In ſubſtitu/

tum. ſ. ei mulieri.
b ¶ Doß actio. ſ.
ex ſtipulatu: vel

dic ex teſtõ nomi

ne dotiſ.qvt. S. di
Ei. 5
i ¶ Ex pꝑſona ſua
puta duo ſt᷑ bere
des ticius ⁊ me⸗
uius vnuſquiſq;
bʒ.xij.lib.bono.
ꝓ ſua dimidia a
ticio legata ſunt
xl.ſoli.boñ. vni.

8 tiñ eſt grauat.

——— ——.——d —. —.

ſi meuius pᷣſtaret ꝑtem ſuã dedote ticiꝰ pᷣſtaret ⁊ integra legata
⁊ dimidiã dotis.que dimidia ſunt,.iiij.lib.boñ.cũ fal.bẽat ⁊ plꝰ
cũ bẽat.iiij.lib.boñ.g bʒ plus fal.xx.ſoli.boñ.cũ tres lib.ſint q̃r
ta de.xij.⁊ ſunt.iiij.hic gᷓ vbi ticius ſoluit totũ:idẽ videbatur.qꝛ

noĩe meuij facit.gꝗᷓ meuiꝰ vid etur ſoluere.ſʒ non na oputgreti,

totꝗ dotem in ere alieno habito reſpectu ad mulierẽ:nò ad cobẽ⸗

dꝗẽ cui videt᷑ legatum.⁊ ita delegatis.ſ.de.nij.lib.boñ.detrabit

fal.tm̃ nõ de alijſ octo q̃ ſunt dos.⁊ debent᷑ vt es alienũ ſᷣm Aʒ.
K Aidet᷑.vt cũ ticius eet inſtitutꝰ in dimidia bĩditatis.q̃ dimi/
dia valebat.xij.lib.boñ.⁊ grauatꝰ ad dotẽ q eſt octo.⁊ ad lega
ta q valebãt.iiij.li.boñ.vni.xl.ſoli.alten alia.xl.⁊ ſicad totazx di⸗
midiã deducf. viij. lib.boñ.ꝓ dote dãdis a ticio rem anent.iiij.li.
boñ.penes ticiũ.⁊ de bis.nij.bʒ ſoluere legata. ſi ſoluerit lega
ta q̃ ſunt.iiij.nihil penes eũ deſſua ꝑte.i.xij.remanet & qꝛ deducʒ⸗

fal.de his.iiij.legatis nõ de octo:q octo vt es alienũ deducunt

Jcui.vberrimũ.vt ⁊.j.ad.l.fal.l.ſi fundũ.in pn. ærã.ac.
ſ.

ſe 1 tatibus. F. l ene
Lonſines.i.rões pſanguineitat᷑.vt.S.de mino.il.ſi in ẽp.⁊ de

tut.⁊ rõni.diſtrab.l.i.O.ſʒ nõnullos.⁊.S.ti.i.l.⁊ ſt equo.⁊.j.ð bo

nis li.l.libertus qͥ ſoluendo. ar. ö. man.i.cũ ſeruus.
J mibi? ticio.die cedente.idẽ ⁊ non cedẽte die.qꝛ tunc⁊ v

d pↄ.ibi in.l.i.⁊.S.titu.i.l.ciuitatibus. .fi.vbi plene ſolui.
1

— — — —

‚—,. —

—

ie

ne
iſq;
no⸗
49
unt
i.
at.
11s
,
6

it
ni
diß

S

00
ot
4ℳ
l
de
bo

xxxi:

ficit ⁊ accreſcit.vt babet᷑. C. de ca.tol. S. ꝓ ſcð o. ſz dedie iõ dicit
qꝛ tunc demum repudio qð delatũ eſt an non.vt.j ſequit. . S. e.
l.ſt ita. 5. ſi ſub Odit,de. o EUWDagis. electiue ponitur
Placere. lapientibus. .
sSn Aandfaram q̃cunq; ſit illa: aut cuicũq; delata. ſed tñ
actreſcit alten ꝑ

ti non repudian · R „ 0
ii vt.. titu il. ſi nia legatum repudiauero magis
byra el ſin placere video ptẽ defeciſſe:
obus ſeif. alij Dicohfe inflituto: quel ni⸗
dicũt að erat ibi hil uel nõtotũ caꝑepõt:ſcemohĩr
aen nſoli. ditario legatus fuerit tractãctibus
bic vinilj a eſe nobis de capacitate vicdeendü eſt.
poſſer. vt.s. n.. vtr hrdis an ðfuncti pſona: an
nas Piareegne neutrius ſpectari debest: ⁊ pꝰml
n datte cen tas SS placet:vt 2 nullꝰẽ
að lex illa diet dñg in cniꝰ ꝑpſona de capacitate qͥ
led ex ſe haberet . I. 2
vrdelſi plun“ ri poſſit ſine vlloimpeclimẽtoacꝗ
Fde cad.tol. rat᷑ legatũ hereditati atqʒ ob idoi
H. ero nemo. üA
rSieo capere In ad euz nric gcũc; boſtea
dot aur muli hĩrs eeai uin qð accipe põt?:re
unt. vt no. inſti. iq gſ RI
a legalt⸗ liq aũt ps a eos: qui iure vocan

8 4De capacita tur venit. em.

ialeeniz dz pe, Mod pacipi relicũ eſt: qui
ſona vetde/ N anteq dies legati cecdat ab
ms oſiſtar. v.õ holbus reiect?? ereptus ẽ:ex oſtõ
T . ne diui anto. ſucceſſoꝛi ei? debet.
KAKeer ngnſelegnne Tnt.⸗
„e efuncti⸗.d ẽ4 O ns: z ea inter hoies cẽ delie⸗
e ni ve, Ul :deficit qᷣ ei relictumẽ: ſicuti
. ſit dño. vt?. S. ti diuus adria.in plotie et ꝓPrimeimn
tu.il. legat. 5.5 pPato? anto. in fauſtine augu. pſo⸗
no legaio bieſe· na oſtituit: cũ ea añ iter hoĩes ecðᷣ
cc i bereditate ei *α Olin 9
elicta. ⁊ vſufu. ſiſt: quã teſtatoꝛðᷣcederet· Wli⸗

õ cui res legata fuent ⁊ oi⸗
bmitiuipoſtt. — D no aliq ex pte voluenit ſuaʒ
vr.z. de hꝛ. inſti. ·eẽ totã acquinit.

ranr s, Imihi pure ? ſemomeo: ul
leo. ſ ibi aat Vpureuel ſub ocditõe eadẽ res
zes dnee d⸗ legata e.egoquoq; legatũ m

nuatio. vbi bĩdis
nam obtinet bereditas. Solue ibi.

cecipe pot.de bereditate in qua eſt ſeruus vellegatarins.
ars.illius legati.. ⁊Aocankt.ſ.ad bereditatis

ſtituti vel vxoꝛ vel fiſcꝰ. ⁊ facit.S.de bẽdi.inſti.l.non minꝰ.S. i.

es legatoꝝ ab aptura tabu.niſi in parentibꝰ ⁊ liberis. vt
C. de ca.tol.S.i.⁊ niſi in pᷣncipe vt bic.⁊ ſᷣm hoc dic cedit.i.ante
apꝑtas tabu.hodie vero cõſter a die moꝛtis.vt.d.l.C. de ca.toll.
S. eum igt. vel dic bic loqͥ ẽt ᷣm noua iura.⁊ m boc dic cedit.ſ.
anteq; decedat teſtatoꝛ.ſed pꝰ teſtm̃:quo caſu puatus nõ tranſ/
mittit pᷣnceps.ſic vt.C. de cad.tol..ꝓ ſcðo.⁊ boc ſᷣm vtranq;
poſitõem eſt Z. C. qui te.face.poſ.l.cũ bered es.vbi dicit cõi iure
eos iuuari.ſol.ibi quo ad teſti ſolennitatẽ. hic quo ad tranſmiiſ/
ſionem. Itẽ . j. ꝓxil. Sol. ibi. u Ab oibus. als ab om
us: als ab bomimbus.

beret hbĩe pꝛiuilegis auguſta que pnceps. vr.ð. delegi. ?. ſe
Ena.conſul,l.pnceps.ꝛ. ſ.de iure ſiſ.i.ſi ſiſcus.5.fi,.bic non bʒ. ſol.

4 Vod pᷣncipi cedat.loquit᷑ de iure veteri pᷣm qð cedebat di

De leg.⁊ ſideicom.ij.

bicẽ ꝓ non ſcriptũ ſupioꝛi.l.in cã caduc.⁊ ſᷣm boc dic añqᷓ;ᷓ teſtatoꝛ de
cederet.ſubaudi ⁊ anreq; facere teſim̃.vel tu dic eadẽ pꝛiuilegia:ſj non

oĩa.nam nec legis condende.

hi datũ eſt repudiẽ:deiñ conditõe
exñte id qð ſeruò meolegatũẽ vel
lẽ ad me ꝑtinere:ptẽ legati defice
re m̃ſũ ẽ:niſi ſi gsdubitet:an exi
ſtente ↄditõe ſi ſemꝰ viuat: oĩno
legatũ meũ ſiat qð ſemel ad meꝑ
tinere volueritꝰ:qð equs eſſe við
tur. ¶ Idẽ eſt ? li duobns ſemiſ
meis eadẽ reslegetur. Mpia.
L Tgtnlt ait: ſi a filio hereð

legatũ ſit ſeio fideiq; eins

cõmiſſum fuenit ſub hac cõditiõeꝰ

ut ticio daret:⁊ ticius pendẽte cõ⸗
ditõe deceſſerit fideicõmiſſum de⸗
ficiens apud ſeiũ remanet:nõ ad
filiñ heredẽ ꝑtinet:qꝛ in fideicom
miſſo potioꝛẽ cãm hr̃e euʒcuiꝰ fi⸗

cui. facit. S. ti. i.l. legatarius. .5. e.l. ij. ij. .v. . vi. 7.8. de ac.
bidi.l.ſi ex aſſe.⁊. C. de iur.deli.l.quid

vbi plene notaui.
mibi. legata ẽ
W teſtõ.
Jo. als non diceret in⸗

fra ptem deſicere cuʒ to
tum deficeret ex vno te⸗
ſtamẽto:⁊ totũ peteret
ex alio.
d Reſpõ ſum eſt. ⁊ bñ.
vt nec ad me pꝑtineat ni
ſi ꝑ ius accreſcẽdi.⁊ h
eſt niſt ⁊c. Aʒo.⁊ notat
z.e. l. ſi ticio ⁊ mibi.
e Niuat.ſcʒ apud me.
non alienatus exiſtente
ↄditione.vt.ſ.qñ di.le
ga. ce. l. ſi vſufruc.S. fl.
f¶ ANeũ.ꝑtim iuremeo
piim iure accreſcendi.
qꝛ pars deficientis al⸗
teri accreſcat.
Aoluerit. teſtatoꝛ.
b Duobus igeit. 5.e.
l. ſt duobus.

Alianus ait. eiꝰ

EFErati.

Rch quꝗ hic inſtitutꝰ cape vetatur:⁊ ſunt iſti cobꝛdes vel ſub/

Nauguſte. deſierit. als deficit. Z. S.l.ꝓxi.nã cum eadẽ de/

des electa ſit ſenatꝰvoluit. I dẽ b 6 Senanber aliaua
SG ticio ? meino heredib? in l . eo l ſt pecuniam.
MOltitutis. qui. cccc. reliquebat S. q ita,. Acc.

§. q ita⸗Ac.
Anio.cc. legauerit: æ quiſqs hfĩs dSeium no vt mi

g. 1 er tm̃ fuit electuſ. vt
eẽt centũ:neq; meuiusheredita⸗ J. el.ſiq ticio. ꝛ.ſtit.
tẽ adierit.ccc.ticius debebit. Ju⸗ i..pater. 5. tuſculanus
7.S. .. ſi qᷓs quos.⁊ dic

lius quidẽ ait ſi alter ex legitimisꝰ vt ibi notaui in.l.ſi qs
heredibꝰ repudiaſſet poꝛtiõeʒ cũ tio.
eſſet ab eofideicõmiſſum relictũ e ise. non vt mini/
coheredẽeiuscogendũ non eẽfi⸗ eaiiclelecanit al.
deicõmiſſum pᷣſtare.poꝛtiõem.n. S.j].de adimẽle.lfilio.
ad coheredes ſine onere ꝑtinere: .

3 ncio. relinque/

ſed poſt reſcniptũ ſeueriquoq; ſi atin bereditate
deicommiſſa ab inteſtato relictaa/ c Cente ſ nrelter di⸗
ſubſtitutiſdebent᷑:⁊ hic qſi ſubſti mm meuius ſi adite
tutuſ cũ ſuo onere ↄſequet᷑ accre mnedietate teneret: que
H medietaſ imponit᷑ ticio
ꝓpter accreſcentẽ pte—

qui ticiꝰ ſuo iure in.ccl.teneret᷑.ſed qͥd eõ ſi ticius non adiuit.ſed meuiꝰ
Rũñ.idem.qꝛ meui in.cc.teneret᷑.ſed in.l.iure ſuo.in reſiduo ꝓpter ꝑtem
ticij. vt.j.ꝓxi.S.⁊.Q. ad trebel.l.nã ⁊ iuſtã.⁊ vt dixi.õ.eo.l.celſus..pe
nul.⁊./ S.ſi.⁊ facit.S.ti.i.l.quidã.⁊.S.ti.i.l.ſi duobus.S.i.⁊.l.eiuitatibꝰ.
§. lucius. ⁊2. C. de ca.tol. S. hlis. b ul. ex legitimis ab in
teſtato veniennbus. i ¶ Poꝛtiõ em. obuenientẽ ſibi ab inteſtato.
puta dimidiã cuʒ ſũt duo in eodẽ graqlu. Rũſ Relictũ.in codicilł.
l¶ Si poſt reſcriptum.cuius hẽtur mentio.vt.S.titu.i.l. impatoł.:“ᷓ
Xu ſuo onere.bicẽ arg.j.ti.i.l.i.S.fi.vbi ſine onere venit ad alium.
Sol.hic ambos grauauit in codicillis dicens rogo venientes ab inte
ſtato.ibi vnum tin nominauit eum ſᷣm.R.ſed certe nec bic necibi graua
uit:niſi vnum.dic ergo ꝙ hic erant ambo eodẽ gradu.vnde ambo ſuc/
cedunt ex tacita voluntate d efuncti.vt.S.titu.ij.conſlciuntur. .i.⁊ ex ta
cita voluntate defuncti accreſcit. cum teſtatoꝛ ſciebat eos pareſ.at in cõ
trario erant in diuerſo gradu:nec habet ſequens ex tacita voluntare:
qui cepit eſſe pꝛoximus poſt moꝛtem: ſed ſuo iure. vndeñ cũ onereſʒ
Az onem. ſed buic ſolu.ſᷣ m. HMu.videtur obſtare.S.titu.ij.l.ſi quis eum.
⁊.l.penul. vnde pꝛima placet. Item facit qð nota..eo.l.celſus. . pe⸗
nul. 1 fl. . ſ. el. cum pater. . cum pater.

p v

4 4 ſcrene rõ. vt.j.ti. i. l. ſed ⁊ ſt ſic.in fi.ac.
q¶ Rogatus non eſt. ſub. nec rogatꝰ ſubſtitutus vel ↄiũctꝰ.alioqͥn nul/
la eèt ratio.vt ꝓbat.̊.
l. ꝓxi.i.rm̃.⁊.S.iuli.nec
ſucceſſoꝛ ro gati.tũc.n.
ten eref.vt.j.ti.i.l.ſed ſi
ſic.i.rñ. Item videt᷑ q;

directo teneat᷑ ſeruuſ. ſi

n. ſeruus vel filiꝰ de iuſ

ſu dñi vel patris roga

ti adiuerit:dñs tenetur

ex ꝑpſona ſerui.⁊ pat᷑ ex

filij ꝑpſona. vt.j.tit.i.l.

cũ filio.S.deniq;. vnð

pʒ ſeruum adeuntẽ nãꝗ⸗
liter teneri ꝓ eo qð ro⸗
gatus ẽ dñs. ſi g liber
factus ad eat tenet᷑ ciui
liter ⁊ naturałr q̃ſt lib
adeundo pᷣhere videa⸗/
tur. vt.j.qui.ex cau.in
poſ.ea.l.apud iulł.S. fi.
7.l. ſe. ſi rogatus eſſz ⁊
adiret in ſeruitute nãlłr
teneretur.ſed cum dñs

ſit rogatus ſeruꝰ adieſ
vtili obligatõe natura
li. vt ita dixenim tenet ?⁊

ſuli Bui tenet adiẽs
iber. Aʒo.
r (Maa equuz eſt ali

quãa actiõ em dari:cum

ſeruꝰ gaud eat teſtantiſ

voluntate.lʒ non ſit ro
gatꝰ.⁊ ita ſoluit᷑ riuʒ.
qð eſt. ſ. tit. i. in. l. i. S. fi.
4 Aeno dee e rigoꝛe
alia actio deficit. accur.

IJ heres.nec doꝛ

lo nec culpa.alio

NYquin õ. vt. C. ad exbi.
l. exh ibitionis.
p Cn ulitur. de eqta⸗
te. ſic gnen diſtin guit
fuerit ſciẽs vel ignoꝛãs

vt inſti.e. S. ſi beredis.

duzà

1

alienus. poͤt. vt. Z. ti. i. l. cum filio. in pꝛin.
Aglierit. bereditatẽ.qð facere põt. vt inſti. de bĩ. inſti. S.ßuꝰ aũt
on eſt.i.non põt lucrari.alłs.i.non bʒ lucrum.ꝙ non pot on erari

voꝛtöem. Ncinius.
Jalienꝰ ſeruus hfs inſtitu⸗
tꝰ fuerit a dño eius fideicom

decõ.dñs pꝛeſtare dʒ:ſi ꝑ ſeruum
factꝰ ſit hereſ:q ſi anteqʒ iuſſu eiꝰ
adiret̃ hereditas ſeruus manumiſ
ſus fuerit:⁊ ſuo atbitnioadierit hĩ
ditatemꝰ: dñs id non dʒ:q; hr̃s ſa
ctusnõeſi?:necſemꝰ: qꝛ rogatus
nõeſt. Itaq; vtilis actio hoc ca⸗
ſu ↄpetit:ut is ad quẽ emolumen⸗
tũ hereditatis denenerit:⁊ fideicõ
miſ.pᷣſtare cõpellat᷑. ¶).Aulus
Iheres rẽ legataʒ ignoꝛans
n funus ↄſumpſit ad exhibẽ
ʒactõe non tenebit᷑:qꝛ nec poſ
ſidet:nec dolo malo fecit quomi⸗
nus poſſideret:ſʒ ꝑ in factũ actio⸗
nem legatario oſulitur:vt indẽni
tasei ab hr̃de pſtetur. Api.
Em ꝓponebat᷑ in ſcriptu⸗
Aratfideicõmiſſi q pluribus
ſub ↄditõe fuenit relictũ ꝑ erroꝛeʒ
omiſſam mutuã ſubſtõnem: quaʒ
teſtatorin ſcðis tab.cũ eoſdẽ ſub⸗
ſtituent expᷣſſit.diuus marc?ꝰ? cõ
modusimꝑatoꝛes mderunt vo⸗
luntatẽ manifeſta videni mutue fa

cte ſubſtõis.eteni in cã fideicom.

2 eſt rõ:qꝛ cõmodum hʒ a defuncto. als ſecus. vt in ar. Z.S. de Odi. in⸗

debi.l. in ſumma.S. pe. Item Z. S. de reli.l.ſi plura.S.fl.ſol. ibi. Itẽ fa⸗

cit in.e.ti.l.⁊ ſt qs.⁊.l.fli.S.ſi hs.⁊.S.fi.⁊.õ.ti.i.l.ſi bẽdis. 2. l. cereraj. J.
fi.⁊.l.ſi quis.⁊.l.quid ergo.S.pe.⁊.ſ.e.l.meuiuſ.S.in fundo.
xVUVm pꝓponebat. Ca ſus. nicius inſtituit duos filios pupillos bẽ/
des. ⁊ fundũ ꝑ fideicom. reliqt duobꝰ extraneis ſub ↄdi.ſi nauis
venerit ex aſia.⁊ cũ pupillanier ſubſtimeret pᷣdictos duos fideicò miſſa
rios hũit mentõem ꝙ eos duos adinuicẽ granau erat.vt qui eoꝝ dece

x

3 Bubſtituerit. pupillo.
9 ¶ Abicũq;. i. in cuiuſcũq; teſtõ: vel
½ Voluntas. ſ. rogatiua. &*

deret ſine liberis alteri ſuã ꝑteʒ fundi redd eret:qð tñ ſcriptũ non fuerat

¶ Gcriptura.no. in ſcniptura.q.d.non eſt omiſſum in voce vel in vᷣbo
rum ꝓlatõe:ſʒ in ſcriptura erroꝛe libꝛanij.vt.j.de reg.iur.l.ſt libꝛarius.
vel teſtantis.vt.S.de bere.inſti.l.quotiens.S.i.

2 ¶Cteni. ſ. ven eni.i.qꝛ in cã ſid eicõ.
icũq;.i.qualitercũq;.

a ¶ Muererek. i. inuenirel. p ar. põt cõ /

iectura admitti.⁊ ſic eſt ð. C. de fideicom.l.fi.ibi cũ.n.⁊c. vbi ꝑ ſolenni
tatẽ teſtium non piecturis ꝓbat.ſo.ꝑ ſᷣm tab.⁊ p.vij.teſtes in teſtõ nũ

cupatiuo. vel.v.in co
ram nũcup atiui reſti.
tionẽ ſᷣm.R.⁊ A
alijs modis vel
ſtes:⁊ non ꝑ pi

71 ecturas a
ſupp.le.l.labeo, Item

dicillis ꝓbat᷑ piectura ⁊ non alio mõ:ẽt ꝑ ſcriptu
ſed ſi erat in ſcriptis ſola ſcriptura ꝓbat ſubſtitu⸗
30. Alij vt Jo. 7. H. generalr intelligunt pdictis. ſcilʒ
alijs. vt in pn. bꝰ.l. x.l. õᷣrnia ĩtelligat᷑:cũ vult ꝓpbareꝑt
alias.⁊ ꝓ boc.S.ti.i.l.pe.⁊ j. tit.i.l.nutu. 7. . de
3. C.de teſtamen. l. iubem?. Sol, ii

E

um relinꝗ põt:ſed ita hoc fi-

Lcher

b /Zali hiectura.i. pbationep legitimũ numen. vij. teſtium in te
amẽto:vel.v.in codicillis.ſicutin fi.bꝰ.l.dẽ.? ꝓbatur de ſubſti
tutõe ſacta defundo legato.vtad ſuꝑſtitẽ veniat ſi vnꝰ deced at
ſiñ liberis.lʒ ſᷣm teſtm pᷣmeta.non ꝓfert.qð tñ hic ꝓferebat᷑ pᷣm
R. ⁊ Aʒo. vel ᷣm Jo.⁊ H. põt eſſe ⁊ alia ↄiectura: ſi teſtatoꝛ co⸗/

rã teſtibꝰ.vij. di
„ = „ „ xit ſe ita velle di
vbicũq; pcaria voluntas qreret= ¶ponẽ: vr ſubſti
ↄiectura ponuit admitti. I. DSẽ nat poſteave
culiũlegatuz augeri ? mi⸗ omiũt ibſtoͤnẽ
Hui põt:ſi res peculij poſtam apoſtmodũ fa/
cto teſtamẽto di⸗

Eincipiant aut ðᷣſinqtꝰ. Idẽ in fa

N, . I rrit coꝛs eiſdé te-
milia erit:ſiue vniuerſam familiã

ſtibus ꝑ erroꝛeʒ

ſuã ſiue certã veluti vrbanã?: aut ſe ormiſi e vt ob
. iuionem.tali .in.
ruſticãlegauenit: acpoſtea ſemox zieauteexbadl.
officiaſuel miſtenia mutaueritꝰ: ea n. vic etur ſta /
. T. m. vt. ſ. de do
deʒ ſunt in lecticarijs aut pediſſe⸗ teplein copo,
quislegatis. ¶ Quadrige lega⸗ pus.

tũ equopoſtea moꝛtuoperire qui Eculium.
dã ita credunt:ſi equꝰ ille deceſſe⸗ minun eri⸗
eeſſre r 1¹ . am viuente teſta
rit:qui demõſtrabat quadrigaʒ:ſʒ

toꝛe. Ac.
ſimediotꝑe diminuta ſupplean- d luane di
tur ad legatariũ ptinebit. ¶ Ti⸗ ſinemin, H
cio ſtichus legatꝰ poſt moꝛtẽ ticij æjj vepetul leg.
libertatem accepit:⁊ legatũ adita ldenih F. fin.

— fe .F. ul.
hereditate: ? libenas poſt moꝛté gal peulium.

ee de 9 8 neenlium.
ticij ↄpetit. Iẽqʒ eſt ⁊ ſi moꝛẽé⸗ e ¶ Urbansz. qaõ

uIn ſig. l. vrbana. ?
er ꝑte herede inſtituto ſemꝰ legg ſ.rii laſeruis vn
tus ſit:æ poſt moꝛtẽ eius liber ee banis. Acc.

. — PXI fficia. diffe
iuſſis ſit: ſiue adienit hereditatez Qnammtau⸗

ticius:ſine non adient pꝰ cnius? duo. vt q. mo

moꝛtẽlibertasei data eſteodefun-· ne awi.

cto libertas ↄpetit. I Dẽ adi.lc.l. ſi filio.i.
Euius fundũ mihi ac ticio de
ſub oditione legant: heres enuraneni
qut eius eundẽ ſub eadẽ cõditione tepus. vt.ſ. ntu
fſunduz. .l.

beꝗ Auadrige. moꝛtuo teſtatoꝛe viuo.ſecꝰ ſi poſtea. vt. S. tit.i.l. ſi
ita. F. ſi domus. a.l.ſi grege. ⁊.l.ſt ex toto.a.l. ſi gregem. ⁊.l. qð in
rerum.S.õſi qs. ac.
ge. immo demonſtrabat. qꝛ erar de ſuba q̃drige facte a teſtatoꝛe.
ſecus ſi legaſſet q̃drigam ↄficiendã ex equis teſtatoꝛis non noĩa
tis.qꝛ genus non põt pire. vt.j.ad.l.fal.l.in rõne. . ſt vero argen
ti.ſed cur aliud in peculio.vt.S.in pᷣn. buius.l.⁊ area poſtea edi
ſicata. vt. S. eo.l.ſi aree. Rh. qꝛ quadriga deſinit vno moꝛtuo. vt
ʒ.qui.mo.vſufruc. amit.l.quid tñ.S.fl.⁊.l.niſi.⁊ facit.j.de cõdi.
⁊ demon.ll, filie. F.fina. ⁊. S. ꝓ ſoci.i.ſt id qued.
K ¶Zicio libertatẽ. hec ſunt verba teſtatoꝛis.Ac.
14 t legatum. H incipit rñdere ſic ⁊ le. ⁊c.⁊ qðv dicit legatũ ſtichi
relicti ticio.⁊ ita non eſt ð qð legit᷑.S. ti i.l.ſt pꝰ moꝛtem.S.ſʒ ſi ᷣ⸗
uo. 7. F. vſq; adeo. ſi aũt diceres ⁊ libertatẽ ⁊ pecunianum lega
tũ relictũ ſeruo poſt moꝛtẽ ticij non vʒ pecunianuʒz. vel ałribi ab
alio legatũ.ab alio libertas fuit relicta.h̊ ab eodẽ ſi int elligas ſe
cũdo mõ. Ir. tñ dedit multas ſołones ꝗᷓ nil valent. ſ. ꝙ iſte ticiuſ
fuit neceſſariꝰ. vtibi poſtq; ⁊c. vel bic res aliena fuit legata Puo
ibi teſtatoꝛis. Itẽ ) ad hᷣ pꝛin. fi. bꝰ. F. S. ti.i.l. ſi pꝰimoꝛtez. in fi.
ſo. vt ibi. a ¶¶ Hereditate. eius qui ſtichum legauit. Ro.
b e dẽq; eſt.qð dixi pꝰmoꝛtẽ ticij. tñ bic pluſq;.ſ.qꝛ h̊ et viuo

ticio moꝛiendo tñ ↄpeut libenas.vt. ſ. demg.te.l.ꝗͥ duos. S. i
Xegatus, i pꝛelegatus. Acccu.

n.
ſ

tN
i⸗
li
.
,7
le

e⸗
4
19

ſe
o
dini
ſde
l

ni
is
1
n
ri⸗

e⸗ .

oie
ign
zcl
1

5 —

2
XxxI.

d Mon qdienit al tñ adiuit.vt. ᷓ. de te.tu l. ſi nemo.
e

Au us. 1. ricij. facit. S.e.l ſi idem ſeruus.
f 4 enus. acio de p ct non aut bẽas a ticio.
g (Mei. an. b Wars eadem. i. vtraq; ps eidem vt ofuſe
ponat᷑ ⁊ ↄiũctiue,ñi.vna dimidia ex vno ⁊ alis dimidia ex altero

De leg.⁊ ſideicom.ij.
ſubdieur neq; plures ⁊c Hoc mõ dini ſolui poſt eandẽ rem iuris intelle
ctu non facta demõſtratione ad coꝛpꝰ. q; non põt dare aliquã ꝑtem di
midiã inſ olidũ.neq; eni plus ⁊c.i.legatarius cui ꝑs ſoluta eſt.⁊ alter
beres qͥ non ſoluit aliqd. ſic eſt qᷓſt conſociꝰ collegatario.⁊ repete ne/

.i ¶ Aoluntaf. lz
eam ꝓ iure gõ ez
poſuerit in facto
tñ qð ignotum
eſt ↄſiſtit:iurj tñ
eſt vt attendam

qo mag pſuma Ig (ſe i 8 i,
tur ſumam eim id egiſſeheredẽut eadẽ poꝛtio biſ
alten magis. nã eidem debeat᷑:ſed viſimileẽ de al

c̃.⁊ ſic bñ dixit
voluntatis eſſe

mihi legauit:verendũ eẽ iulia.ait

neverſte ↄditiõe ꝑs eadẽerutro
ꝗ; teſtõmihi debeat: iñ volumta⸗
tis qõ erit. nã incredibile' videtur

tera ꝑteeũ cogitaſſe. ſaneↄſtitu⸗

Pnane Pamr tioqua placuit eidẽ ſepe legatuʒ
le v eade,z (oꝛpꝰ? Monerare heredẽ ad vnũ

ex vtroq; vel ex

vyno vna ex alio

teſtm ptinet. Sebitoꝛ aũt nõ ſp

q; obninent dñium in vno fundo vel ꝑte aliq̃ fundi vt poſſit bic vel ille

legatanꝰ dñs poſtea eſſe deſinit.
¶ In fundo legato ſi heres ſepe

dicere. bec ꝑs tm̃ mea ẽ

HR——GV „ — — non tua.nõ obtinẽt qͥd
ſolutio pꝛioꝛ pimit alter actöõem de iuns alan u
atq; ẽt hanc eande ptem aliquo eim imelugir dueauu
mò ſuã factaz potent alter heres bilitcr in aliberpte gua
. LEI biliter in qlibet ꝑte qua
ſoluere: neq; pluresĩ vno fundo poſſer oñdi nõ facta di
dñiuz iuris intellectunõ diuiſiõhe imiione. ſſe non offen/
poꝛis obtine 2J. c. -= ditur regula.ſ. de acti.
coꝛpoꝛiso tinent. noicem mde- ⁊ obli loẽs.cũ nõ poſ
tur cuʒ duobus teſtis generaliter Eideganen na oculu⸗
z. Kr iis bi ſin qua due cãeluc
hõlegatur na qui ſolte altero nueacur ant alioquin
legatarij factꝰ ẽ: quauis poſtea ſit facta diſione ego meü:
alienatꝰ ab alteroherede: idẽ ſol⸗ mumuz diere vollum
6* yt. . de ver. ligni. l. recte
ui nõpoterit. Eadẽquoq;ra- §. qntus. tuc offendit
tio ſupulatois eſt. hois eniʒ lega⸗ tegulo. H ere
Sn ſ 4 —, al dicerem“ tolut polle.
tum ofonis opendio ſingulos ho gm boc ſubaudiur bi
mineſ ↄtinet:vt que abinitionõ neq; eniʒ ⁊c. vel dichm
ↄſiſtit in his:que legatarij fuenrunt ſ& neq; ꝛc. Cob boc dd
. ) dixi eandẽ ꝑtem abſol⸗
ita fruſtra ſoluitur: cnꝰ dñium po uipoſſe na intellexi de
ſtea legatarius adeptꝰ eſttamꝰ? ſi pte ĩdiuiſa que ſenſu p/

cipiturnõ oculo videt᷑.
nec.n.videri põt.⁊ ita
non ſub audit᷑.n. ibi ne

Aeera et magis dz iure legat. Ded ita ſi plus
vig etur vltimu, ſit in ſpecie legati. ſi.n. idẽ ſub ea⸗
25 ac anz dend dẽ conditõe relinquit᷑:qð emolu⸗
fiaieh K. poit mentũ legati futu eſt Duoꝛũ te⸗
ee ſtamentis ps ſundi que meuijẽ:
C reeante tnicio legata eſtnõ inelegãter ꝓba
ls ſigeiuſ. bis tũ eſt ab vno herede ſoluta pte fũ
2 eeneree n di quemeuij fuit: exalioteſtõ libe⸗
5. ſoe ven obl .· IatOem obtingere: neq; poſtea
.qui bis epo pane alienata reuocare actionem
¶ Parte. cuius ſnd nmm cd:ſed Gpsünd ſim
emumatio pꝛeſta pliciter nõ que meuij fuerit leget᷑
m ¶ Gane pater

denlo grauari beredem circa eandẽ rem. ſie obſtat cõſtitutio.
vt. S. de leg.i.l. plane. S.i. ſed bic rñ. Item ⁊ nõ circa idem hoc di
cit. ſed circa aliam b tem non pᷣus legatã eidem.

2

n¶ Coꝛpus. ab vno qõ ipſe d legat facere põt. non aũt heres eiꝰ
qui ẽ debitoꝛ legati⁊ dic eſt debitoꝛ aut ⁊c. ne g ſit inutile facta
relatione ad ptem debitã referat legatum ad alterã non debitaʒ
ſic. ð. ti. .l. ſi qñ.in pꝛin.⁊.Sẽ.ti.i.l.ticio.S.i.vel dic non obſtat bu⸗
ic.l. conſtitutio. ſz nec qð debitum als legauerit ad boc debitoꝛ
aũt ⁊ c facit.S.de inſti.l.in eum.S.taberne. S
Enũ teſtm̃.i. vnius boĩs teſtm̃.nam ſi id eʒ plura fecerit, ⁊ in
eis ſepe id em coꝛpꝰ legauerit:idem erit. vt. j.e.l. eum.
p Debiroꝛ autem. vt beres meuij erat.
q ¶Plus ſit. ꝙ quattuo? mõis atrenditur. vt inſti. de acti. S. pl?ꝰ.
Item 2 qnto m odo.vt.S.ti.i.l.ſi creditoꝛi.S.idẽq;.⁊ facit.S.ti.i.
buius. §. i. 2. j. de do. pꝛe. l. i. 1 deli. leg. l. ſi idem. 7. ]. ti. i. l. nutu
⁊ inſti.e. S.econtrario. rZegeti futuꝑ. q.d. nullum.
8Duon teſtamẽtis.i.duon. ſ. ticij 1 ſempꝛonij.
t ¶ MWeuij ẽ. bẽbat ꝙ meuius fundũ cõem cũ alio ꝓ indiuiſo.
u¶¶ Obtingere. ꝓpter regulã.j.de ac.⁊ ob.l.oẽs.⁊ inſti.e.S.ſt res
x ¶oſtea. bene dicit poſtea ſecꝰ foꝛte ſi alienetur viuente teſtato
re aàltero. ex cuius teſtõ non ẽ ſoluta.qꝛ tũc ex ei teſtõ ſolui potit
1 Punad hefe 5 Semel. ſolone ab vno facta m qſdã
Ul.

2 ¶ Extinctã.ſic. j. de ſol.l.qui res.S.areũ. ⁊ de ver.ob.l.inter ſti⸗
pul.S.ſacram.circa pꝛin. 29 Siꝑs.dimidia ſi aliud non
liqueat vt viceſimã. vt. ſj. de v.ſg.l.nomẽ.S.i.vel dic ꝓ indiuiſo.
1¶ LZegetur. puta dixit vnꝰ teſtatoꝛ lego ticio medietatẽ fundi coꝛ
neliani. ⁊ alter teſta toꝛ eodẽ mõ dixit.
a (Mon pimit. eſtrõ. qꝛ ſoluta ꝑs ab vno non erat ab altero de
bita.illa eadẽ ꝑs ſoluta.qꝛ ſi eẽt ab eodem debita illa ꝑs iaʒ eẽt
ſublata ſołone ab vno facta.qꝛ non pñt due lucretiue cãe in ea/
dẽ ꝑſona ocurrere. vt.d.l. oẽs ac.⁊.5S.ſi ꝑs bere.pe.l.i.S.i.ij.⁊.iij.
⁊.j.ſtatiʒ ibi neq; plures. bi¶Manc eandẽ.male dicit bac
cum ꝑ banc.i.ꝑ dictionẽ hbanc.coꝛpꝰ viſibiłr ⁊ ꝓ diuiſo debeãt
oñdere.dic g banc.i:eodẽiuriſ intellectu ⁊ ꝓ indiuiſo.⁊ bocẽ qð

lient eſtimatio referẽda erit adto plus ee lc ec
tuz pciũ fundi qᷓ potuit an ſepul⸗ decaſtren. pecur..pen.
turaʒ eſtimari.q̃re ſi fuerit ſolutꝰ? S. pater. 2.5. ti.il. non
quocũq;.in vhpn.
c ¶ Suam. alterius be⸗/

reqdis, d Mon diuiſtone. ſ. facta.
e nidẽ.ſ.qð dixit qñ ſimpliciter ꝑs fuit legata.ſʒ certe immo idẽ:qꝛ
ſicut.S. ita nec ̊ͥ vno ſoluente liberatur aliꝰ. eſt tñ bic aliud. qꝛ ſicut bo⸗
mo qui ab vno mibi ſolunur:ſi deſinat eẽ meus non ſoluet᷑ ab alio.qꝛ
oñdi põt bõ ad oculum in quẽ ↄ currit buiꝰ c lucratiua: vñ ⁊ ſolutus
videt᷑ in obligatõe ſolus fuiſſe ⁊ non aliꝰ.⁊ bocẽ hoĩs ⁊c̃.ſed ꝑs fun⸗
di ſoluta non põt oñdi. vñ nec fuiſſe videtur ex cẽ lucratius debita. vn

eadem ſolui poteſt. Aʒo.
f ¶ Duobus.ideſt duoꝛum.
g ¶ Eegatur. eidem.
b ¶ Mam qui.puta ſtichus.
i ienatus. a legatario. .
Kk ¶ Stipulationis.puta ſim ſtipulatus ſimiliter a te bomineʒ in genere.

. ab alio ſi ſtipulatus ſim ſimiliter bominem in genere. aliud autem ſi
ab vno eſſem tantum ſtipulatus.qꝛ poterit ſolii qui meus fuerat.vt ſ.
de ſolu.l. qui decẽ. S.ſtichũ.⁊.l.ſi quis duos.que ſunt contra. vel bic de
rigoꝛe.ibi de equitate dicit.ibi in ipſa.l.qui d ecẽ.
1 Oꝛationis.ſ.ſi homo legetur. hoc enim ẽ ⁊c̃.
m Lontinet hominem. quantum ad ſolutionem. quoniam quilibet in
ſolutione eſt. non autem quantum ad obligationem vt ꝓbatur.5. ti.i.l.
cum incertus.cum faciunt tibi ſimilitudin em inter legatum bominis in
genere. ⁊ legatum ſtichi. ⁊ ſicnon obſtat.S. de pac.l.ſi vnus..ſed ſi ge
neraliter. ſecus dico cum quis ꝓmittit ſtichum aut pampbilum ſub al⸗
ternatione.quia vterq; eſt in obligatione.licet quidam contra.vt.ẽ. de

mino.l. ⁊ ſi ſine.als eſt. l.ait pꝛetoꝛ.⁊ ałs.ꝭ.pompo.ait.⁊ ſi ſine.⁊.j.de

yver.ob.l.ſt duo.alij dicunt continet.i.continuiſſe videtur:etiaʒ quo ad
obligationẽ facta ſolutione eius qui ſolutus eſt. MV
n ( In fundo ſepelierit. ſuo arbitrio non teſtatoꝛis. M
o Eotum pꝛecium. vt appareat quanto minus valeat pꝛopter ſepul
turam.ſic.Sv.fami.berciſ.l.meuius. . fi. H
p ( Golutꝰ. ꝓ ꝑte que ſupererat, vel dic totus licet inefficaciter: quo ad
religoſam prem. ”
q ¶ Ex teſtõ. immo in factũ.vt.S.e.l.ſi beres rẽ.que eſt õ.ſo.hic alibi po
terat cõmoduʒ inferri.vnde q̃ſi dolo deſijt poſſid ere, alioquin mero iuf

Liber
liberatꝰ eſt ſed ſi ſit ſoluendo agitur in factũ vt ſbi.⁊. S. dereli.l.ſcriptꝰ. Et bic innuit.⁊ ar.ſ.e.l.cũ filius. S. dñs. Aʒo.⁊ Em boc refertur
in fi. ⁊.l.at ſi quis.S.ſed ſi res le. L bic ad pᷣmum ⁊ ad ꝓximũ.ſed qͥd de medio.ſ.ſi bʒ ius pignoꝛis
r Rocũ.locus eſt ꝑs fundi.vt.ſ. de ver.ſig.l.locus.⁊ no.qð caute dicit xicdet᷑ idem ꝙ non videat᷑ eẽ remiſſum. vt bic ſᷣm Azo. ſed õ ſᷣm
Pfbpter ꝑtem petit᷑ totum.ſoluto tñ qð deeſt ↄtin git liberatio.⁊ eſt idem p.vt.j.de li. leg.l.i.⁊. S. ti.i. l. ſenatus.S. fiiſed põt dici bic dengo
vbicũq; in re ſoluta aliqͥd deeſt. vt bic erat.⁊.j.de ſol.l.ẽt, vel cautio q re.lllas de eqtate loqͥ ſᷣm Aʒo.vel dic boc non referri ad pignꝰ

rem ſolutã reſpicit. vt. j
de ver. ob. l. iuli. F. i. ſec?
ſi pars ſoluit᷑ integre.
qꝛ in ea ꝑteↄtingit libe
ratio:ſiueſpecies certa
ſiue q;titaſ debeat: licʒ
ſecus ſit in genere. vt. j.

actõnem adhuc exteſtõ ꝓpter lo

qui ab vno exheredibꝰ: qui ſolus
oneratꝰ fuerit litis eſtimatiõem le⸗

rit ꝓ ꝑte eius qͥ pꝛeſtitit eſtima.ſed alioꝝ vt pote cũ eſtim atione ↄdice
re qſi indebitã ꝓ ꝑtibus alioꝛum poſſit qui ſoluit.vt.Sõ.de pac.l.cum ex
cã.Aʒ. Et ſic iſti alij vel dimitterent ſolutã vel ſoluẽt.ſi non ſoluerũt ſʒ
videtur ꝙ necꝓ ꝑtibus alioꝝ poſſit peti. vt. S.ti.i.l.ſi tibi.S.i.ð.ſol.bic

cũ alienatũ duratiõis eſt. ¶¶ Eu

cãs non valebit. ¶ A municipi⸗

bus hrdibus ſcriptisdetracto v⸗

ſufructu legari ꝓpꝛietas põt:qʒ
non vtendo poſſunt v umfructuʒ

ſeruitus:ſtue realis: ſiue teſtatoꝛ:ſiue aliꝰ bʒ bec iura in re legata

vel ad poſſeſſio/
nẽ quaʒ hʒ teſta
toꝛ. aut g teſta⸗
toꝛ bʒ ius in re t᷑
pꝛo re legatarij.
aut extra rẽ: lʒ ꝓ
pter rem lega ta⸗

ect atnabnes 1e Sate reiꝰ abſtulit poſtea codicil⸗ amittere. IDem. i ginre de xt
ali non alieli. lis aptis aboibus heredib eius u Mum 'er familia ppter fidvi ſupfieiet d ſite
8 4 Shenanit aiee reirelicte dixi dñinʒ non querere. carmim a ſe relictuʒ cůmo vñ bʒ vtilem itẽ
iff Ei. n. qui plunb' ſpecieb' iuris reretur: heres eligered: cei quẽ atuuc vr legeen
b 4 Esletlehatenu⸗ vteretur:: non ſepiꝰ eandẽ rem ei elegit fruſtra teſtò ſuo legat:qpo S. ti i..ſi domuſ
matus reberelnars in dẽlegare: ſed loquiſepiꝰ. ¶Hu ſtea q; elecius E:ex alio teſtõ Pete⸗ Cr⸗ 0.1 deln
ſolidum pſtare. a ſi ali do legato ſi vſuſ fiuctusalienꝰſit repõt. ¶ trũ ergonon oſtitit i Ponenpe
vogtegaeeate iilominus ab herede petẽédus qð datur quaſi credito relienmn: a.Icen ſip re.
beatſibineteſt oarec, eſt. vſuſſtuctus. n. ſtiiniure: nõ an q́diupõt mutari voluntas nõ vearlegannus
Nnergen aen alio⸗ inſpte Pſiſtit emolumentũ: tñ re rectecreditoꝛi cõꝑpabitur:ſiue tm erx venditõe vel
one ſua iß pſten en à Otinet. eniuero fundo reliccoob duret electio: finſſe videtur credi- alia cã : tc idẽ
nitil. ſi fundum.ſllreliquas pſtationes: q legatum* toꝛſiue mutet erneutroteſtõ pe denniut buc⸗
Abitulit.l gecehit ſequunt᷑:ageturꝰ.verbi gra:ſi fun titio cõpetit.¶ Si de falcidia qH¶C. depᷣben ept.
a ſdeſunl aut vas i. Qus mihipignoꝛidatꝰ: vel aliena ranm: pindeoĩa ſemabunt acſino eũ res ifnio E
mſo. poſſeſſio ſit: non idẽ placuit de ce minatim eiꝗq poſtea electusẽ pꝛi-⸗ Mtutem p qua
dKoilie. in aub teris uitutibꝰ /Si añt res mea* moteſto fideicõmiſſum fuiſſet re beo cöfeſſoꝛiam
e Eeb oibus bꝛdibus. mihilegetur:legatuʒ ꝓpter iſias lictum.non enim fauultasneceſſa carge pferaltn⸗
nunc rñdet non q̃ri dñi rei inb erenti. vtẽ
um ab oibus.nec.n. q̃⸗ ſiue ꝑ ſon alis ſit

rij:non vʒ vt bic. nam hic non fac vim quis bẽat bec iura. iʒ qui
dã dixerunt valere qñ teſtatoꝛ bẽbat. ar. d. l. apud. S. ticius. Ded
ibi erat ei debita.non aũt dẽ bꝛe ius in re. Item ꝓ eis erat.õ. de

ſponte fuit ſolutu. Item videt᷑ ꝙ ẽt ꝓ ꝑte pꝛimitranſeat dñium: cũ ait Sben. emp.l.q tabernas.⁊ facit.õ.de euic.l. ſy 7 ſ qᷣd. S. i. .. e.
ſciens ſe non debere ſoluit: ⁊ non ↄdicit:aut errando cred ens ſe debere lis cui. ꝛ.ſ.de ver.ſig.l.recte.in pn.⁊. ẽ. de do.l. ? eleganter. . nõ
T tunc tranſit.ſed ↄdicit vt ind ebuũ vel ſine ca.ſũ.non tranſit irreuo/ ſolum.⁊.j.de do.pꝛele.llicet.⁊.S.tii.l.ſt res.
cabiliter: ſed ꝑs alioꝝ ſit. f. ¶ Ateretur. qꝛ fecit teſtm̃ ⁊ codicillos Amunicipibꝰ.non vtẽdo.vt.ᷓ. e vſufm.l.v. IJtẽ c alijs mo
8 Eandeé rem. 2 non pᷣſumit ꝙ boc facere voluit. poſſet tũ ſi vellet. vt rerp aratrum. vt. z. qui.mo. vſufr. amit.ljſi vſufmc. Itẽ. c. an
3.ti.i.l. quid g. S.i.ſed õ.ð videtur.vt.S. de ꝓba.l.quinq ginta.ſed ibi q; vt.j.de vſufruc. lega.l.qui vſufruc. —
titas. hic ſpẽs. vt ar. S. ti.i.l. plane. . i. IAtem vid et ſolu pᷣmuʒ teneri. vt Cx,. Mum. qñq; dignũ.qñq; indignũ. vt. z.e.l. euz quidã.i.⁊.ſj.
B.e.l.cũ vno.⁊.l.legatoꝝ.S.qui płes. So.ibi verbũ oes refertur ad de dic qð dixit teſtatoꝛ beres cũ moꝛieris fundũ bodnia⸗
ſignatos in teſtõ:bic non põt refemi:qꝛ vnus ſolꝰ erat in teſtõ grauat nũ reſtituas vni de familia mea. ⁊ vocet᷑ teſtatoꝛ ſempꝛoniꝰ bẽs
vñ cum plurale circa eũ reſtningi non poſſet.menito applicatur ad oss ticius. y A ſe. berede. 3 D ʒ. nõ. n. eſt in pttelbe⸗
vt bic. ⁊ facit. C. de le.l.cuʒ ö. bFundo legato. ab bẽde paſſi redis an debeat ſed cui de familia dz. vt. . . ſi de fal. J
Ae. qꝛ legatarius peiit.ſ.vſumfructũ.i.vſufruc. eſtimationem. 2 Fruſtra nam et ſi non legaret nibilominꝰ ex alio teſtõ a getur
. Hon in pte.ſ. ꝓpꝛietas.vt inſt. e.S.ſed ſi cui.vel dic in ꝑte.i.in ꝓpeta vt.S.e.l.cũ quidã.iij.m̃.⁊ ſic dĩ ſupuacuum.i.nlłin. vt.5.e.l.ſta⸗
te que eſt ꝑs dñij qñq; que dic.vt.S.de vſufruc.l.iiij. tuliben iij.r7n. 2 ¶Relictũ . qð non vʒz. vt. S. l. ꝓxi. circa pᷣn.
I¶ Continet.ſ.vſufructũ.ſʒ fundi legatum cõ =

