aliud pbandũ in cuiuſubetſupꝛe

deß iando ſde ſideicõmiſ. acſi deſimctus cũ eo'

nam ob p̃cedenn ꝗ inſtirat? en 5⸗
bacenf ꝛ20 pteheresinſtitutꝰ cuip⸗
dari. vt. S ſo. Ccbindin
Lhnaradiect fa gatoꝝcedentem ante aditã here⸗
cit. ſ. e.L. cum pa⸗ qtrat vi WMit e P;
ter F. vonationt ditatẽ vita deceſſit ꝑtem heredita
bus. 7 no⸗herl.
fid eicom. fieri ꝑ re placuitꝰ. pcepti 6
la en ſe placuit.pceptionum aũt poꝛti
donatio eſt que
in quo differat a D
legato. dic vt.xx. ““
tii.llegatum. p ¶ Pꝛ. nte relicte. puta duo fundi añ piẽ.
qé edentem. eſt a moꝛte teſtatoꝛis. vt. C. de cadu. rol. 5..
Pr ¶ Subſtitntos. vulgariter. 8 Placuit. qꝛ bereditas nõ
niſt adita ad heredes maſmitrik vr.. de ca.tol.S.in nouiſſimo.

– .

t ¶Ronſtiterunt i. valuerũt iure legati ad beredeſ ꝛc. eſt ad hoc

,C. de cad. tol. S. in nouiſſimo. ꝓ alia aũt parte qᷓ iple fuerit beres

non valuerunt: qꝛ heredi a ſeipſo non potuit legari. vt. S. ti.i.l.le

gatum. 5. bꝛdi. ſed ↄtra. ̊.ti.i.l.qui flliabus.j.fi.?.l.ſe.v bi dicit
altero repudiante totũ alteri deberi. So. bic coberes fuerat ibiſ 5

„ —„☛

ſtitutꝰ in oẽ qd iur̃ bꝛditario capiebat:qͥ deceſſit.vñ poꝛtõeʒ pᷣcep

tõis quã noĩe hẽdis vel iure bẽditario bẽbat ſubſtitutꝰ capit. ibi

non fu eratſubſtitutus: ſed iure accreſcendi ei offerebatur: vel alit
ſub oditione videt ei legari ꝓ ſua ꝑte.ſ.ſi beres non erit qꝗͥ bic de
ficit eo demũ moꝛtuo.⁊ ſic moꝛitur pᷣcedente ↄditione.vñ nõ traſ

mittit. vt. C. de cad.tol. S. ſinaũt. vbi innuit. 1 ſic extitit ↄditõ eo

viuo:qꝛ repudiat. vel ibi loquitur in ſuo bẽde:ꝙ pʒ ex eo qð dicit
abſtinuit:bic in extraneo ſine dubio.ſuus.n.tranſmittit beredita

tem. vt. C. debis qͥ ante apꝑ. tabu.l.i.⁊ eiſdẽ modis.Sol. S. titu.

2 r „

i.l. queſitũ. SF. duobus. que eſt Z. Item Z. S.ti.i.l. ticia.S.i.vbi in to
tum vz. ibi ambo viuũt:⁊ ambo adeunt ⁊ oẽs beredes.vnde in
vna dimidia dñiuʒ bʒ iure hereditario.in alia iure legati.⁊ facit
e. l. uim. ⁊. ſ. ti.i.l. ſextiliam. 2. C. de fid eicom.l.ſi in pl ona.

m filius. ⁊ pone caſum. vt. C. de inoffi. teſta. l. cu duob
ribunalibꝰ. i. apðᷣ diuerſos iudices ꝓ tribunali cogno

ſcentes.ic em dico: 1ſi eent delegati. vt ſi vnus eẽt tm̃:qꝛ actoꝛ
ỹʒ ynũ ñ õ aliũ apud iudicẽ ꝓbauit.aʒo.ad qð.S.deę inof, teſt. l.

non eſt veru qdðalphen⸗
ne e retulit:centũ pᷣſenti die deben: q

20. doõareꝰme tibiaureos o tingẽtos:
m ¶ ¶um eo. ſ. ſ / fideicõmilſ.deben ſoꝛoꝛi oſntit:nec

uatur: quẽ pcario remunerat

ceptioneserãt relicte poſt diez le⸗

tis ad cohĩrdes ſubſtitutos ptine

onesq ppie coperedum coſtiu

m aioꝛ ex vniuerſo fit eſtimatio. vt.S
i. S. ſl vſufru. ſic ponit in.e. ti.l.ſiis qui q̃dri.
g Eilius. vltro rñdens ꝓ inſtituto aĩo nouan

nam 2 ſi. S. filius.
⁊ ¶ Dibi. l. beredi qui vicit

Paemi rdls⸗
il Monſtitit.nam iure iſto rup

ilum. 9 (Ko

De leg.⁊ ſid eicom.ij

to teſtõ ꝑ querelam annihilant᷑ legata. vt.S. de inoffi.teſta.l.papi.S.fi.
MPlacuit. l. in totũ ⁊ ꝓ pte que eſt reſciſſa ↄ ſulitur tñ ſilio ꝓ parte of
fi.iudi.vt.j.ð excep.rei iudic.l.iudicate.vel dic alr ᷣm.R.⁊ vtnota.C.

teerunt:ad heredem eiꝰ tranſinit
ti. L Dem.
Vm filius diuerſistnibuna⸗
Aibus actionẽ inofficioſi te⸗
ſtamẽti mris ꝑtuliſſet:atq; ita va⸗

rie ſnie iudicum extitiſſent: here⸗
deʒ qui filium vicerat ptibus:
qs alijs coheredibꝰ abſtulit filiꝰ
non habiturũ pceptiones ſibi da⸗
tas:nõ magis q; ceteros legatari

os actiones cõſtitit:ſj libertatẽ ex
teſtõ competere placuit.ʒ Ppp⸗

te filius de teſtõ matris litigaſſetꝰ

qð non eni trahendũ ad ſemuitu⸗

tes:que ꝑteꝰ minui non poſſunt.

plane petet᷑ integre ſemitꝰ ab eo
qui filiũ vicit: ꝑtis aũt eſtimatio pᷣ
ſtabitur: aut ſi ꝑatus erit filius ac
cepto pᷣcio ſeruituteʒ debere doli

ſubmouebit᷑ exceptione legatari-
us:ſi non offerat panis eſtimatio-
nem exemplo ſcʒ legis falcidieꝰ.
¶XZucio ſempꝛoniolegoomneʒ
hereditateʒ publij meuij:ſempꝛo

nius ea demum onera ſuſcipiet:
quemeuiane hereditatis fuemunt:
⁊ in diem moꝛtis eius qui hbĩsme

uiij extitit pſeuerauemmnt. ſicut vi⸗

de in offi. teſta.l.cũ duo
bus. hodie non:cuʒ va
leat ꝑ ſe.vt.C. de li.pꝛe
te. aut᷑. ex cã. L
a ¶ Q¶um.i. quanuis. vel
ic cũ ꝓ parte.ſ.tm.

bgiiu gallci. 1cbꝛinn

t. M. .
c¶ Qð. ſ. q dirxi ĩlega /
tis: vt legata minuanf.
JYo. ⁊ eſt plana.vel dic
qð.S. dixi in libertati⸗/
bʒ. eſt. n. inter ea bec dif
ferentia.qꝛ ſeruꝰ põt di
cere ſe totum liberuz aot
ſeruitutem in toto pᷣdio
legatarius vẽdicarenõ
pöt. qꝛ pᷣdium ꝓ pte li/
bᷣatũ eſt vt in cõſtirutõe
dẽ. eſt. n. per Oñiam vel
tacite ꝓ ptefacta ↄdẽé⸗/
natio.ſʒ expꝛeſſim non
põt. vt. õ. ð ſer.l.pomũ
§. fi. ⁊. l. ꝓ pte. 5. fl. licet
autẽ ſeruitꝰ ꝓ pꝑte extin
guatur. obligatio tñ er
actio ex teſtõ ꝓ eo ↄpe/
tens p inſtitutum q̃ vic

ĩſolidũ durat.quia ob-

ligatꝰ remanet vt in v⸗
traq; pte cõſtituat. licet
vtrũq; non hẽat:qꝛ ⁊ ĩ
aliena põt quis ꝓmitte
reſeruitutẽ.bʒ tamẽ ex⸗
cep. niſi ꝑtis offeratur
eſtimatio.vt hic ⁊.S.fa
mi. her. l. hiĩdeſ.S.antea
pᷣſtita aũt eſtimationis
pte neceſſe bʒ cum filio
duenire vt patiat᷑ ſerui⸗

tutẽ imponi.alioqᷓn dcã

natur ad intereẽ ſᷣs Aʒ.

Item ⁊ ad h̊ qð de libenatedꝛ eſt Z. S. de codicillis.l.pe.ſol. ibi agnat

one poſtbumi.bic ꝑ querelam rumpit᷑. y el vti
l.vna.i.ea que apud inſtitutũ qͥ vicit reſidet.nã

— 2

bi. d
5 p illa durat p alia quã

Que pte.

hz filius extinguit᷑ ſeruitus.Aʒo.vel dic nõ minuit᷑ quo ad actiõem vt

inſolidum duret: vt mõ no. cum oẽs ſunt indiuiduep̃ter vſum fruc. vt. j.
ad.l. falcidi.l.i. S. ſi vſufruc. ⁊ bic ſubijcit plane ⁊c.⁊ dic petetñ actõne ex

teſtam ento que inſolidum durat.

e¶¶ Ab eo. ſcilicet berede. ⁊ lege paſſiue.alius enim inuitus co nuenini po

teſt. Ayo.

f Rantis.eſtim atio.i.pars eſtimatõis.ſicut.S.de iure do.l.cũ in fundo
ſi fundus.nec.n. poreſt ꝓpe poni.qꝛ ſeruiius ꝑtem non recipit pꝛeter
vſumfru vt mõ dixi. Item in bis q̃ diuidunt᷑ vt inſolidum eſtim ent. qꝛ

.„„

enae in fundo. ?. ſ. ad.l. fal.l.

di.vel dic inſtitutũ Zuen

tum bꝛe excep.ex facto filij ſi inſolidum ↄueniatur.ſi ⁊ filius dare velit

ſeruitutem accepta ꝑte eſtimationis.

b Falcidie. nam legatarius ſeruitutis offerre dz eſtim atõem falci. bẽdi

ſi vult integrã ſeruitutẽ. vt.ſ. ad.l.fal.l. lege falci.inter.⁊.ſ.de do. ex.l. pu
re. S.i.⁊ facit.ſ:de ſer.leg.l.fi.⁊.S.de co dicillis.l.q graui. I9èno.in quo

acit. C. de heredi.inſti.l.fi.

immutent᷑ pᷣdicrã ꝑ aut᷑ ex cã que eſt. C. de li.pꝛe. B
igſaucts Dob meuij. cui meuio teſtatoꝛ beres fuerat. vt bic ſubijcit.⁊

K ¶ Onera. ꝓmittendo creditoꝛibꝰ aĩo nouandi vel ipſo iure. vt no..e.

l.ſi qͥs ſeruuʒ. 5. fi. Ax. inſti. de fideicõ.here. S. poſt qð.⁊.S.ſed qꝛ.
IAEius. lucij ſempꝛonij.

Ziber

in ( Pꝛeſtabunk P ceffioné ſed 2 ſine ea bz vtilem. vt. Ce. l. ex legato. ?

fa·ſ. ad treb l. cogi. S. ſed ⁊ ſine.⁊. S.ti.il. non amplius a pdictis. 5. fl.

f. e. l. lucius. §. ij.

0Do
retur bůs dare torũ. ar.

5. e l. vnum. S. ſi rẽ. ita

⁊ vſufru.qꝛ inſtar dñij
ↄtinet. vt. S. de vſufru.
l.qiiij.⁊.S.e.l.m euiuſ..
fundo.⁊ no. ꝙ diſtictõ
burꝰ.S.tollit S.quarun

cij qᷓ de vſufruc. dicunt
gS.ti.i.l.legatum.S.fun⸗
dus. 7. S. de ſer. l. papi.
q de ceteris ſeruitutibꝰ

dicunt. ⁊ facit. S. de rei

ven.l. fructus.
a Meres.ex teſtò. ſ. ac.
debetur iñ ex aquil. ſti⸗
pnlatõne aĩo nouandi
facta.ſecꝰ ſi eſſʒ ꝑ accep
til atõ em extincta vel a
lio modo.vt. S. e.l. ſi ita
ſcripſiſſet.⁊.l.ſi ita qͥs.
c.ſ. de do. p. l.i. F. adeo
2. S.titu.i.l.ſt ſic.O.i.in
Sn. que ſunt S. hic autẽ
nunqᷓ; deflcit debitum.
vt. C. ſi cer.pe.l.ſi ex pꝛe

cio.
b ¶ Neritatis. no. oꝛi
go obligatois non titu
lus actionis ↄſideran
dus ẽ̃.ſic ⁊.ſ.de fid eic.
l.tutoꝛ.⁊ de dolo.l.qui
id. 7. C. ad mace.l.ſi fi⸗
lius.⁊.ſ.de li leg.i.fi. ⁊
J. de oſtit. pecu. l. itẽ. F.
qð dꝛ. ar. ö. S. de ↄdi.ſt
ne cã.l.i.S.ſi is, ⁊.j.de
cap.l.in bello.S. codic,
⁊.S. de bere. ven. l. i. itẽ
ſacit.ſ.de aur.⁊ ar.leg.
l.quintus. in fi.

c¶Deruꝰ. manumiſſus
i.iuſſus eſſe liber a dſio
7 ei legatum relictũ:qðᷣ
pot eſſe. vt. C.e.l.ſeruꝰ.

niſi aliud impediret.vt

bic fuit.
d

n ¶Dñs b uũit. in pᷣdio teſtatoꝛis q pᷣdium ſemi⸗
ens ſub conditione leg autt. —èJ
oꝛtionis.i.ſicut ſi teſtatoꝛ ꝑ tem bʒ in pᷣdio legato.⁊ ꝑtem erꝰ tene

cemutua pꝛeſtabunturactõnes:

que eipꝛeſtari potuerunt. SDo
minushĩr̃de fructuario ſcriptofũ⸗

5. quamn dum ſub conditõe legauit: volun
dã legum. ſ.S.e.l. is cu⸗

ius. ⁊. S. ti. i. l.ſeruus ti⸗

taris rõ non patitur:ut heres ex cã

fructus cqmolumentũ retineat. di⸗

uerſum in ceteris pᷣdioꝝ ſemituti

busquas hrs hũit :rñſu eſt qm̃
fructus poꝛtionis inſtar obtinet.

¶ Neresmeꝰ ticio dato ꝗyer te
ſtamento ſempꝛonij debet᷑ mihi:
cum iure nouationis quã legatari
usidẽqʒ añ teſtatoꝛ fecerat legatũ
exteſtamẽto non debeat᷑: placuit

falſam demonſtratõem legatanio
non obeẽ:nec in totũ falſum vide

ri: qdᷣ veritatis pꝛimoꝛdio adiuua
retur. ¶¶ Seruꝰ pure manumiſ⸗
ſus cui libertas ꝓpter iuris impe
dimentũ poſt aditã hereditatem

nõcõpetit: q; ſtatus eius extrinſe

cus ſuſpẽdit᷑:foꝛte ꝓpter adulte⸗

rij queſtionẽ ex eodẽ teſtamento:

neqʒ legata:neqʒ fideicommiſſa
pure data ſperare poteſt:q; diesiĩ⸗
utiliter cedit. (Water cum filia
ꝓſemiſſe hr̃deinſtituta: ſic teſta⸗
mẽtolocutus fuerat:peto cũ mo⸗
rieris:licet alioſquoq; filios ſuſce

pis ſempꝛonionepoti meo⸗ plus
tribuas in honoꝛem nois mei.ne
ceſſitas quidex reſtituendi nepoti⸗

. au. e ¶ Queſtionem. adulterij.cũ dña a ſeruo pᷣmiſſi vñ
accuſatur. vt. S. de hbere.inſti.l.bis verbis.S.inrerdũ.alij dicunt vt.R.

cũ dña ab alio cõmiſſi:⁊ ſic intenim differt libtas.vt de ſeruo poſſit bꝛi
qõ.vt.j.qui ⁊ a qui.l ꝓſpeyit.qð non placet.qꝛ tunc ſperaret legatum
poſt purgatõem crimis.vt ar.C. ad ſiit.l.pe. Item ſi als ex delicto ſer⸗
ui non ↄ petit libertas.vt.C. quinõ poſ.ad li. ꝑue.l.i.⁊ quibus ad lib.
ꝓclama.non lIʒ.l.ij.qͥd dices. Rñ.id em ꝙ bic ar. S.cõia pꝛedio.l.fl.in
fi.nec ob. O qui non poſ.ad li.l.i.in fl.qꝛ dicic ibi eo tꝑe.iſ.finito tꝑepe⸗/
ne. Sed. R. dixit bic ⁊ alibi ꝑcipi pᷣmo legata finito impedimẽto.ſecꝰ
ſtiex ſena.con.ſilł is impediret.vt.C. ad ſilł.i.penul.
f¶¶ Sꝑare.audi.R. ſed ipſe dicit añ innocẽtiam ab eo purgatã. ⁊ ſe no

ta n
A

. . r ☛ —

n mum actum moꝛientis nõ ſuſpendi.ſic.S.cõi.pdi.l.fl.in fi.
5 Ke er. nep oti meo nato ex eadem filia.
Hoĩs. qꝛ vocatur vt teſtatoꝛ.⁊ no.ꝑ hbec verba duo voluiſſe teſtato

rem.ſ.nepotibus reſtitui:ꝛ vni plus.pᷣmum neceſſitatis ſcõm ad arbi⸗
trium.⁊ ſi boc ſcõm nõ fuiſſet viriles deberẽt reſtitui nepotibus. vt h̊ et
3.e.l,cũ quid am.ij.rñ.ſt aũt arbitret qᷓ;ti plus heat ille ſtabitur: dũmo⸗/
do paꝝ.qꝛ hoc indicat dictio plus.vt.ſ.de ver.ſtg.l.hec adiectio. ⁊ ar.
ſ. dere. iur: l. in ꝑſonam. S.i.⁊ de ope.li.l.ſi libenus, ⁊ ſi nõ arbitret moꝛ

tep̃uenta iudicis ſtabitur arbitrio. vel mil plus bebit. ar. S. e.l. clä

quidã. ⁊.j.de ver.obli.l.triticum. ⁊ facit.j.e.l.cuʒ pꝛ.S.hereditatẽ

i¶on iure dato. a matre.qꝛ eum nõ inſtituit beredem. vt no.ẽ.

,peto. 9. mater.

k Conſentiat. non g ſtat ꝑ eum y tb. 2. C. el. ab admiſtratione

bus: viriles ptes pꝛecedere vide⸗
batur.ſ̊ moderande poꝛtõis quã

mai oꝛem in vniꝰnepotis perſonã
ↄferri voluit:arbitrium filie dat᷑.

Mõiuretutoꝛ datomr lega-
uit: ſi ↄſentiat:vt decreto pᷣtoꝛis
ↄfirmetur:⁊ ptoꝛnon idoneũ exi

ſtimet:actio legati nõ denegabit
¶ Qui mutiana cautõem alicu⸗
ius non faciẽdi cauſa interpoſuit:
ſipoſtea fecerit fructus quoq; le
gatoꝝ quosĩ pꝛincipio ꝓmitti ne
ceſſe eſt:reſtimere dʒ. ¶ Narijs

actionibꝰ legatoꝝ ſimul legatanꝰ

vti non põt:qꝛlegatuʒ datũ in ꝑ
tesdiuidi non põt.non eniea me⸗
te datumẽ legatanijs plunbꝰ ac⸗

tionibꝰ vti:ſed vt latioꝛ eius agẽ

di facultas ſit:ex vna interim q ſu
enit electa legatuʒ petere. ¶ Re
petendoꝝ legatoꝝ facultas ex eo
teſtamẽto ſolutoꝝ danda eſt:qdᷣ

irnitum eẽ poſt defuncti memoꝛiã

danatã appamuit mõ:ſi iam lega⸗
tis ſolutis crimen ꝑduellionis il⸗
latumeſt. =G

NEm pater filios eoꝛũq; ma
(Narn heredẽ inſtituiſſet: ita
plit. petoa te filia vt acceptis
exhereditate mea in poꝛtõem tu-

am centũ aureis:⁊ pᷣdio tuſculãao

ꝑtem Hereditatis reſtituas matni

p ¶ Datum eſt. i. conceſſum a lege.
q ¶ Ati. vt eos ſimul exerceat.

r ¶Electa. bic electio fit tpꝑe dani libelli.vt.C. ð eden.l.edita.⁊ eli⸗

als ſecꝰ.vt.C. e.
l. pen. que eſt S. a
lij diſtinguũt an
dixit iõ lego: vt
ſis tutoꝛ: ⁊ tunc
obtinet Z. aut nõ
7 tunc qð bic. ⁊?
facit.S.de excuſ.
l. neſennius. ⁊?

de teſta. tu. l. qᷓ̊ tu

telam. 1 fa. S. de
offtr. tuto.l.i.⁊ qᷣ

his qui.vt indgi.
l. v. F. ei qui tu.

i. 7. S. ti.i.l. etiam
l Aui mutianã

non faciendi. vt

ſ. de condi. ⁊ de⸗

mon. l, mutiane.
m Eenus na,
fructus ⁊ reʒ ꝓ

mittere dʒ ⁊ red/

dere ſt faciat.

vt bic.⁊.j.õ ↄdi

ti. ⁊ demon. l. be⸗
res meus.S. ꝗᷓ pꝰ

⁊. C. de indic.vi.

ctum.
n Aarijs. lega⸗
toꝛum. ſ. noſe.
6 GMHon põt. q
fieret ſi legatar
ptem rei peteret
rei ven. ⁊ ſic bret
rem ⁊ ptem scti.
beret eſtimatões
H. Item ſi vno
legstario duo ſt
beredes.vt.S.ti.
i.l. buius. .. fi. ſy
q̃d ecõtra.ſt duo
ſunt beredes, vi⸗
detur ſecus.

git legatan. vt bic ⁊. S.ti.i.l.ſiſeruꝰ le.S.cũ bomo.ſed ↄ.ſ.quoꝝ
le.l.i.qð aũt vbi non eligit actoꝛ. So.ibi in odium rei qͥ non ceni
ſicat actoꝛẽ demõ poſſidendi. cetera dic vt no. S̊. de tribu.l.qð ĩ
beredeʒ. 5F. fi. ⁊ facit. C. cõi. dele.l.i.?. j. de ac. ⁊ ob.l.plura.
e Repetendoꝝ. danda c.:.fiſco qͥ obtinuit ſi de brditate ſint ſo⸗

luta. ⁊ hoe ↄdi.inde.lʒ aliꝰ ſoluat.vt.ẽ.de ↄdi.inde.l.i.F.i.⁊.l.ij.

iij. ?. iij. ⁊.v.ſi vero de pecunia bẽdis ipſe repetit.vt. .depe. bꝛ.

l. qui poſſeſſoꝛ.

1 Appuit. lʒ defuncto viuo mota non fu

ſit qõ qð eſt in ciemagis ſpale ⁊ qbuſdã alijs. vt.ſ. de accu. l.
ex iudicioꝝ.als regłr .vt.C. vbi cae fil.l.i.⁊. C. ſi reꝰ vel acc.li.
vV ¶ Griam. ſo. nã ſi poſtea ſit ſoluta aliud eẽt.qꝛ non repetit ſol⸗
uens.ſed magis fiſco tenetur. vt.j. ad.l.fal.l. d olo. .
x ¶ erquelliõis.i. boſtilis.nã pduelliones dicunt᷑ boſtes. vt.j.
de ver. ſig.l.quos nos.Alij dicunt iõ.qꝛ hic ſolo cau ꝑmittit du

yaqdli.l.qua ac.S.ſi qͥs in colluctatione.

ellũ.qð non placet vt vllo caſu admittat᷑ ʒ.l.rho.vt no.S.ad.l.
Ei pater.ex bĩditate.ꝑ boc videbatur ex vniuerſa hĩ dits

—— ——— —— — —

O De leg.⁊ fid eicom.ij.
l ce.c. eẽ deducenda qð remouet. R. ʒ Partẽ. tuaz filie. to. . i. ⁊.ſ. ad trebell.l.facta..ſi ticius.⁊.e.de vul.ſub.l.cobꝛdi.F. cuim
un 2Pꝛedium. tuſculanum. iebirra umm. viget ꝙ filie. .S.e.l.ſi ticio.S.i.⁊.j.ſi cui pluſqᷓ; p.l.fal.l.videamꝰ. 7. S. e.l. celſuſ
Ho5. veniant in reſtõnem qꝙ; hʒ filla in pᷣdio iure hereditario. vt.ſ. ad ⁊. . de ↄdi.⁊ demon.l.plautius.S.fi.⁊.j.ꝓxi..
. rreb. lin fideicõ. 5. fi.ſed hoceſt qũ vult detrabere qrtam trebel. a U(Marer pmiſit. a viro ꝙ fieri põt niſi ex danato coitu ſintnati. vrm
a a tunc reſtituit in qrtam imputando, A3. q bic et taceret ſi eſſet ſti.ad oꝛfi..nouiſſime.⁊ in aut.qui.mo.na.cef.ſui.s.fi.col.vi. ZW
ſ neceſſe ðirabi qr b Petiſſet. d onatiöis
tam. 117 — ,⸗. 112 „ — B in filios collate peni⸗
in 1 Eecumis jre tue. m. pꝛediumqd' hereditariũ roagentibus exdote ꝑin factun Nedideck
ſeens ꝙ pecuni / iudicio diuiſionis de cõi filis habi actioõez eſſe reddẽdã. Surdo aſ⸗ ere⸗ filf
ee am quaz de pte 7. mi at de parte ſug retẽ? Iogati areiit; Onatarijs ꝗ grauari
den ſua im̃ retĩet. ie tura: pecuma aüt dep ante ſua retẽ . mutoquilegatũ accipit: vt cuin pft. vt. . ꝓxi. .
e vt. ſ. ad treb. l. turaʒ. 41£ oꝝqunbus moꝛns moꝛietur reſtituat: recte mandat: d Ro falci. qꝛ nõ eſt ex
ducra. Fnnmis. donatũ eſt: fideiccmitti qucquo n* ignoꝛantes aſtringunt᷑ fidei⸗ nanlia beredras.
1 arſt en. pe tepoze põt: q fideicom. br̃des cõmiſſo: quibꝰ ignoꝛantibꝰ emo f lion. .ii fal.r in
P ta. lnq aſi. in fi. ſalua falcidie rẽne:quã in his quo lumentũ ex teſtamẽtoquenttur. lemenir Az. valiſſt in
ii Borre. donationibus exemplo legato⸗ lHereditate flius cumere ⸗ Saleiak remifa⸗.
hit Ino rcri mm locu bre placuit: Pſtabunt. tur filijs ſuis vel exhis cni voluiſ A q erat ps donatrö5
in ſua prepdij ·c. Si ps donatnis fideicommiſſo ſet reſtituere fuerat rogatus: quo nis. vel dic falc ptem d
t.. vt ſilie det. vt. X5. mege i miſem RR interea in inſul atoyeli falci.d ebet᷑ ex oibus le⸗
inn nii l. poſt emaci Otineat fideicoõmiſſum quoq; mu interea m iniu adepoꝛtato eligen gatis. accipe ex dote
inni pationez. S. fi. 8 nexre falcidie fungetur. Si in ali- difacultatẽnon eẽ pena pemptã eEr pin factum ac. 1.
din quõ deptecuz mẽta pᷣſtare voluit collationis to placuit: nec fideicõmiſſi cõditio⸗ ſed qre ienent filij be /
1100 ad eum non pue — E Ln en r.. —— redibꝰ ſi volunt b?e do
int nerut. vt 5. til. tuũ onus in reſiduo donationis eẽ? nem antemot filij heredis exi natõ es. mñ. qꝛ ſtiulan/
un Kaec aliß Iñdendum ent ex defuncti voun ſtere vinies aũt inter eos fieri ꝗ aoſenel incemntabte
nn vigent᷑ puẽire cũ . rr à ſtar, rn re e = elin, agnouiſſe vid ent: ſed
tn accepit eo minuſ tate: qui de nandel pecunia pᷣſtari eo tꝑe vixennt:cum dealiſs elige⸗ liud in legat᷑. vt no. j. õ
ſunu arinſti dere di⸗ n dibie voluit integra?. a dipoteſtas non fuenit. ¶ QNui dona. ca moꝛ.l. ei. fa.
is ur itan roͤ ler filijs ſuis vulgo cõceptis dotẽ dotale Pdium cõtra legeʒ iuliam ageternanul 7.l.
i ne uin elin ſuam moꝛtisca dondo ſiipulani vendicdit: uroei legatum declu: ? p Surdo i⸗ omuta
nlen q filie eſt 55. ti. Pmiſit:cũ alijs heredibuſ inſtitu emptoꝛis fidei cõmiſit: ut ampli⸗ beiliter nam adbuc põt
uun ehrarg dab ins petiſſet banlijs viro dotẽ reſti us ei pcium reſtituat: emptoꝛeꝰʒ Euc are. uc dr
lgn ius. ibi apparet tin: totũ virofideicom. dotil debe fideicõmiſſi non tenen cõſtabat!: na bis. que e5. dſat. 5
Sora ſaliſ. e. rie: ſi falcidieꝰ rõnon intenienent ſitñ acceptolegato mulier venci⸗ neee eomn til pa
4 fami. ber.l. bere 10 retentez dotis vi- habere pla- tionẽintam faccre velit :ca obla⸗ eri ſi,. 8.e ludil. e
daet des.Slns 2.l. (uit?:alioquin falcidie ꝑtem he to pcio doli placuit exceptoe ſub⸗ mneſtatefin fi 7.5.
equen. I Ii. 2 Vi⸗ P 0* t i 9 de reb?. e. ᷓ ſunt ſub tu.
in a6] Kotum. gnd, redibusa filijs ex ſtipulatu cuʒ v moucri. Meiio debitoꝛi ſuo re) perese dfund anud
ſebe quo. vel eadẽvo W legatu. 2. ſ. d e acti. ? ob
mi luntate ł poſtaa l li. L. ſia furioſo.
tne alia. a facit. C. de figeicõ. l. ab eo. s i (¶Hereditatem.a filijs ſuis. ?. ſic. C. ad trebel.l. ubemus.
oltf b ¶ Here es. immo donatarius detrab ere dz cũ ⁊ ipſe patit fal. E (Depoꝛtato.⁊ ſic ciuitatẽ tĩ amiſit.ſecꝰ in dãõnato in metallũ.vt.ſ.
ni⸗ vt ic ſubijcit. ⁊ eſt. C.ad.l.fal.l.ſi moꝛus. .l. penul. H. fideicõ. treb.l.ex facto.S.ſi qͥ rogatꝰ.⁊. C. de do. int᷑ vi. ⁊ vxo.l.res vxoꝛis.
ſis i. donatio q̃ poſtea cadit in fideicõ.vel die qð bides pᷣſtant apðᷣ 2.5. de do. inter vi. 2 vr.l. ſed ſi moꝛS. . ſ. d e b obli.l erea. 5. in inſulů.
ſiuo quos cũ onere remanſit donatio. vt caduca. vel in cãm caduci. l¶ Vena. depoꝛtatõis. CLonditõe.qꝙ bona reſtituent᷑ filiss.
aſt vt. C de cadu.toll.l. vnica. F. ſcõo. ⁊. S. in noniſſino. n Mate ae, o ¶Extitiſſe. incõmutabłr vt dixi. vt. j.e.l. pe.
c ¶ Siꝑs. donaui ticio cã moꝛiis q;titatem vel ſpem. ⁊ eundem h filia. i. vt inuitꝰ alicui reſtitu ere teneat᷑.volens.n.⁊ añ reſtituere põt.
3, grauo refert onere intrinſeco: vt ex eadẽ donatione. vel extrinſeco vt. C. de fideicõ. l. pꝰ moꝛtem. dũ tñ duret voluntas. vt. S.e.l. vnuʒ. H. HßMU
7 pmo de vno poſtea de alio dicit. vt ecce donauit quis tibi.xr. p VWiriles. puta ſi neminẽ elegerit.alio n S. vt. 5. el. cum qdã. 7. l. cim
cã moꝛtis. ⁊ ex his. x. ſeio rog auit te reſtituere.ſi tibi auferet᷑ q̃rta dlr5 parct..l. ond.F. fogo. 9 iſontuerit vrq irmern ns
6 P.l.fal.ab berede.tu qʒ qrtam ſilt detrab es de fid eicom.ex volũ qͥ eligere debuerat. vt. S. e.l.vnũ.S. rogo. cum.n. ↄditõale fuerit fideicõ.
in, tate d efunctiꝗq pꝛeſumiturnon eẽ talis. vt vltra dimidiam eius pendẽte ?di. nõ potuerunt trãſmittere.vt. C. de ca. tol. S.ſinaũt.lʒ qui⸗
ſe ꝙ ex donatõe bes: nil ſeio dares. R. 2 Fʒ boc nõ eſt fal.ſʒ magis dã ð ꝑ.l.C. de hiſqͥ añ ap.tab. facit.j.tii.l.vxoꝛẽ. S.ſeia.⁊.j.e.l.G. pe.
mn oneris pantitio. ? ſic Ocoꝛd. . ad.l. falcidi penales. .fi. vel ſicpa .ſ. de re. du. l.vtrũ. S. cũ qdam. rQui dotale. iul. inſti. q. ali. 153
01 titur diminutionem fid eicõmiſſarius vt ſolent legatarij pan q̃te/ in pn. s Dedit.in qͥ erat ẽt minꝰ qua in fundi pᷣſtatõe.vt.sõ.e.l. im
3 , nus fal. minus penes bidẽmaneat. de Pꝛeſtani voluit. patoꝛ. S. ſi centũ. t¶¶ Emptoꝛil. fuit iſtud fideic. vx MAmpli q;ᷓ
ttin re aliqᷓ moꝛtis cã donata. H. id em in qlibet alio legato. vt. n. ce legatũ relictũ ab hẽdibꝰ. x ¶ Pꝛeciũ.iuſtũ. x Loͤſtabat. imo
in tera legata: ita alimentoꝝ dim inuunk P. l.fal. vt.j.ad.l.fal.l.bꝛ: põt ab oi debitoꝛe lc.reitc or benn ſi pecunia.ĩ fi.⁊.l.ſi ᷣuꝰ.S
ie ditatẽ.ſʒ B ea eſt rö. qꝛ non ps donatõ is:ſʒ extrinſecũ onus cõti/ q̃ margaritã. qᷓ ſt S. ſo.ñ vʒ ab ẽptoꝛe: ſiuea debitoꝛe. vt h̊.niſi ð bitoꝛ
m net fideicõ.vt ⁊. S. ti.i.l.ſi biſticbꝰ. Aʒo. e¶ On?. vyt ali vtat excep. doli ð hꝛdem.ſteq; agnoſcat tacitũ ſibi legatũ.d.l.ſi pecu-
nd menta hſtentur. f (lHõ dubie.i.ſine dubio.⁊ dic maioꝛ qᷓ; nia.ij.rñ.ſʒ bẽs tenet᷑ cedẽ actòeſ.vt.d.S. qͥ marg. alij dicũt ꝙ h̊ ↄſta/
an eſſet on alimentoꝝ q.d. ? ſi plus eẽt onꝰ qᷓ; fuit emolumentũ. ne⸗ bat qbuſdã imꝑii:⁊ male ttij dicũt ꝙ totũ pᷣciũ fu erat ſe lutũ ð fũcto ſ,-
nl. ceſſe bʒ ſubire.ſed ſi maius eẽt qᷓ; donatio:qñq; tenet donata⸗ aliqᷣd plꝰ valuerar fundꝰ qᷓ; vẽditꝰ fuerar. ⁊ illð plꝰpcepit teſtöꝛ ſolui
.B rius. vt. S. eitu. i..l. ſt mibi ſtichus. nõ eſt igr ita exponendũ.i.ð pe vxoꝛi ꝙ non potuit:cũ nõ erat vltra dimidiã iuſti pᷣcij:⁊ ſᷣm hoc ꝙ diẽ
ui nia donats ler fal ileſeva ſia deen Nar uereteden e poſtes pᷣcio.ſ.iuſto.⁊ facit.S.de fun.do.l.dotale.S.ſi. ⁊. S.ſo.ma.l.ſi cu,z
iti pecunia maioꝛi te oneraui ⁊ de minoꝛi.qꝛ fallit vbiꝑs don atõꝛ dotẽ. §. cũ pater. 7. S.man.l. diligenter. F.ei. 3 ¶ Pꝛecium. l. i
3 1 eſt in fideicõ.Aʒo. g Integra. alim enta. facit.j. ad.l. fal a 5 4 ꝛecinm. inſtuz.

ci.l. penales.5.ſi ncio.ð.ſo.ibi plene dices.⁊ fa.j.de an.le.l.liber

2 /Negato.relicto ab beredibꝰ. — 2 ¶Eam. vxoꝛeʒ.

zecio. ab emptoꝛ· a (ſ lo donabat ꝓmittendo ꝑ ſtipu

Liber

latõem re⸗ ſtipulanditticio olim vel bodie ſine ſtipłone jm Aʒ. alioqn
nõ vid eo qᷓre in ſequẽti caſu totũ reuocaret᷑: cum mãdatũ moꝛtuo mãdã

te ſit finitũ:⁊ pꝑ ↄñs donatio.. Iteʒ nõ audeo dicere ꝙ ſolutio p maS

datum dʒ fieri pꝰ moꝛtẽ:qꝛ tunc non fimiret᷑ moꝛte.vt.S.man.il.ſi non re
mu..fi.bic ginter viuos fuit ↄceptũ.ſed qᷓ;tum ad effectũ pꝰ moꝛtẽ cõ

cipitur.qꝛ tunc demuʒ
ↄfirmatur donatio. vñ
quadã media via in fi/
niendo mandato eligit
ſcia ab ignoꝛana ſeꝑa/
ta.vt bic ſubijcit.

vel ſcire debebat man/
datũ reuocatuʒ. vt. C.
mand.l.mandatũ.⁊ in
ſti.m a.S.recte.⁊.S. mã/
da.l.inter cãs.in pᷣnc.

c ¶ Oandam eẽ. heredi

bꝰᷣ inſtitutis.ſ.odi. ſine
cã q̃ conſueuit dari ꝓ
reuocandis hmõi dõa
tionibꝰ infirmatis inſo
lidũ:vel ſi ſint ↄfirma/
te quo ad fal. vt hic. ⁊
5S. de dona. cau. moꝛ.l.
ſenat. F. i.. C. ad.l.fal
ci.l.ſi moꝛtis.⁊ reddit᷑
bic bona rõ. ſʒ an ſi qͥſ

ſoluit poſſit rep eter. rñ.

14

non videt᷑ ꝙ poſſit: qa

ſciens ſoluit ind ebituʒ
niſi ponas ꝙ erroꝛe iu⸗
ris ſoluenit id indebitũ
⁊ ſic no.ꝙ ſtulticia ſol⸗
uentis lucrat᷑ donatari
us.vt.j.a d.l.falci.l. iij.
in pꝛinc.

d KReuocaretur. p bere

des dñi.⁊ no.mirabile
ꝙ ignoꝛantia alterius
ſ.m euij.facit non ſiniri
donatiõ em a creditoꝛe
in ticium collatuʒ.a ſic
eſt contra.S. de iur.læ fa
cti igno.l.iniquiſſimuʒ.
vel dic q meuius ꝓmi

ſit centũ moꝛ.ticio iuſſu

creditoꝛis.⁊ eidem iul/⸗
ſit ſoluere. ſic gignoꝛa⸗

bat meuiuſ cum ille per
cepit debitum repeti nõ

poſſit ſm Aʒo. Item
nota ꝙ hic finiſ coꝛnigi
tur ꝑ.l.C. de oona.l.ſt

ſtipulandi mandauit: ut ticio cui

moꝛtis cã donabat:pecuniam de

vt bic bitã ſolueret. cum ſciensdñũm vi⸗
b ꝗ cteniin e.g ſciebat

ta deceſſiſſeꝰ: meuiꝰ pecuniaʒ de⸗

diſſet: non eẽ liberatiõem ſecutaʒ

ↄſtitit:nec ſi meuiꝰſoluẽdo nõ eẽt

in ticiũ actõem ſolidi:vel iure fal⸗

cidie dandam ee:qꝛ moꝛtis cauſa
cepiſſe non videt᷑ diuerſum ꝓbã
dum foꝛet:ſi meuius ignoꝛãs do⸗
minum vita deceſſiſſe pecuniam
erroꝛe lapſus dediſſet.tunc.n.poꝛ
tio iure falcidie fuocaretur..

AQum pater ſideicẽmiſſum pᷣ

dioꝛum ex teſtamento matris filie

deberet: eande/ ꝓparte ita here⸗
dẽ inſtituit:vt hereditatẽ fideicõ
miſſo compenſaret?: cadẽqʒ pꝛe⸗

dia ſilio exheredato dari voluit:

qʒqʒ filia patris herecitatem ſuſci
pere noluiſſj.fideicommiſſum tñ
abheredibꝰ eſſe filio pᷣſtandum:
ad quos hereditatis poꝛtio quam
accepitꝰ filia redierat placuit.q;
ſi alium filie ſubſtituiſſet eñ opoꝛ⸗

tere ſilio fideicom. reddere. Eui⸗-

ctispᷣdijs que pater qui ſe dñum
eſſe crediderat verbis fideicõmiſ

ſi reliquit filio:nulla cum fratribꝰ

⁊ coheredibꝰ actio ent.ſi tamẽ in

ter filios diuiſionem fecit arbiter
coniectura voluntatis non patie

tureum pantes coheredibus pꝛe

quis ar. 5. fi. qſi in nibilum bodie reuoceturſm. R. qðᷣ bic ſcripſit reſpi⸗

cit antiqua tꝑa ⁊c̃.qꝙ.H

non placet.qꝛ dixit mandatum finiri moꝛte ⁊

ꝑ ↄſequentiam videt᷑ reuocata donatio:niſi qñ ſciuit meuius. ⁊ fac.ẽõ.
de iudi.l.de qua re. F. fi. ⁊.ſ.de ſolu.l.ᷣfl.⁊. C. de acti. ⁊ obli.l. ſi qͥdem.⁊

j. de donati.l.boc iure.S.ſi quis.

e¶¶ Qum pater. ab vxoꝛe inſtitu

tus 2 rogatus:vt q̃dam pꝛedia filie daret ꝑ fideicom.

ſand em.i.filiam.
vno.ſed hoc nõ dico ſid eico
vyt. C. ad.l.falc.l.in imponenda.
iNRedierat. vel iure accreſcendi: a ſic cũ onere. vt. C. de cadu. tol. li §. is

ita.vel qꝛ erant ſubſtituti:
k Eu

m deduceret ⁊ bereditatẽ bab eret.
b Accepit. deſtinatione.

vt ſtatim ſubijcit.

m ſubſtitutü, vt 2. 3. e. F. ab inſtituto. . z. e.l.ſt ticio. 5. i. . C. ad

trebel.l.non iuſtã. ⁊. S. ti.i,l.
ßm. H. ꝙ boc videtur hod
Euictis. refert an vni rin

ſi duobus.S.i.⁊.S.ti.ij.l.quid. Item not.

ie coꝛrectum.vt.C. cõi.de le. aut.res que·
filioꝛum rem certã pꝛelegauit:quo caſu non

agitur noie euictionis: an oĩbus quo caſu agit᷑: ſed in pᷣmo videt᷑ agi:

cum ſit ↄiuncta ꝑſona. vt.

inuidia inter fratres. vt.

C. e.l.cum alienã. Sol. bic ſpãlene creſcat
C.de bo. que libe.cum oʒ.S.i.vel vribi. Item

ad idem 5· C.deinoffite,l. ſcimus, 5. Sol ibi. J lem ↄtra ad idem,.

Sen ſarer potuit.vt.S.ti.i.l.cũ ab
iſſu

2

ti.i. l. non quocũ q;. S.i.ſol. ibi. Item S. ſ. titu. i.l. qut Zcubinam. F.
ſi betes.ſo.hic in genere:ibi in ſpecie fuit legatũ. Item facit.C. ð

euic. l.ij. . S. de d ona.l.ariſto. ⁊. j. de vſufru.leg.l.ſi a ſticho. .fi.

m ¶Fecit. ſcʒ pater.

n ¶ Eum. cui plegata ſunt euicta: ⁊ ſic ope exceptõnis: ſed ⁊ põt

legatas reſtituere:niſi parati fue⸗
nint:⁊ ipſi patns iudiciuʒ fratri cõ
ſeruare. ¶ Mater certam pecu⸗
niam ex heredlitate filie verbis ſi⸗
deicommiſſi reliquit: eãqʒ nuptu

re dotis noie dari voluit filio dotẽ

ſtipulante:cum minoꝛẽ filius do

tem dediſſetꝰſupꝑfluũ eſſe filiered
dendum cõſtabat. Oiuoꝛtio quo⸗
qʒ ſecuto fideicõmiſſum filiam re⸗
cte petituraʒ:vt actio ſtipulatiõis
ſibi pꝛeſtaretur:quoniã venſimile
non erat patreʒ interponi ſtipula⸗
tionem voluiſſe:quo filia pꝰ pꝛi⸗
masnuptiasindotata conſiituere
tur. Cetenʒ ſi poſtea nuberet ad
ſecundas nupnias cautõem exten
di non opoꝛtereꝰ. ¶¶ Alfilia pa⸗
ter petierat:ut cui vellet ex liberis
ſuis pᷣdia cim moꝛeretur reſtitue⸗
retvni ex liberis pꝛedia fideicom.
viua donauit non eſſe electionem
ꝓpter incertum diem fideicõmilſ-⸗
ſicene donationis videbatur. naʒ
in eum deſtinatio dinigi poteſt:

qui fideicommilſ.inter ceteros ha

biturus eſt:remota matriselectio

ne. ¶¶ Jidei heredum meoꝛum

committo:ne fundum tuſculanuʒ
alienent:⁊ ne de fanulia nominis
mei exeat:fſm volũtatem eosquo
qʒ inuitatos intelligendum eſt:
quibus heredes eumnei fideicõ⸗

dici ꝙ hẽbat aa⸗

cti.qſt fuerit d iui
ſio inter eos fa⸗
cta ab eiſ. vt. C.
cõi.vtriuſq; iu.
l.ſi fratres. vel re
fert diuidat teſta
toꝛ vt hic an par

tes vel iudex vt

bi qõe vᷣi. 2 fa.
S.ti.i.l.ſi domus

H. i. 1 qð ibi no⸗

latur.

a ¶ Pater ſtipu ⸗

lante hoc totum
voluit pater.ſ. ff
lium ẽt ſtipulari
dotem.
baꝗ ediſſet. per
qð videbatur ſa
tiſfactum volun
tati patriſ.

c ¶ AUoluiſſe.ſub.

ꝓpterea quo ꝓ

ut ⁊c̃.ſʒ ⁊ ſi nolu

iſſet nõ valẽt.tũ
fauoꝛe dotis.vt
S.de pac. do.l.ij
tum qꝛ falcidias

iure nature debz

babere. vt. C. de
inoff. teſta. l. qm̃
in pn.
d Kon opoꝛte/
re.ſic.j.de ver.ſt.
gni. l. bouel. S. B
ſermone. 2. ð. de
iure do. l. dotis.
7 fac ĩ e.ti.l.ſtipu
latio q̃. C. de rei
vxo.act.aut. ſed

7 q;uis.
3 filia. ſuis.ſ.
8

8.
fqſHon eẽ electõ

nem. accipe vide
batur qð eſt. j. ſ

3.ö. e.l. vnum. in pᷣn. vbi eſt electio niſt reuoq;. So. dic non ee ele
ctionẽ.ſ.incõmutabłr factam:qꝛ adbuc põtmutare ⁊ alium elige
re. vt. S. e.l. . bereditatẽ. ſed ꝓpter ↄmodum medij tꝑis vʒ.vt ibi
alij vt. R. dicunt nullo mõ eligi ꝓpterincognoſcibilem pſonam

ſideicõmiſſorij:⁊ m hoc ẽt commodum medij tpis repetit vt.s.

de ↄdi.inde.l.ſufficit. Item .C. de fideicom.l.poſt moꝛteʒ. vbi
et ante reſtituit.ſol.aliud eẽt ſi certe ꝑ ſone pꝰ moꝛtẽ ſuam qͥs be⸗
reditatẽ reſtituere fuerat iuſſuſ.tunc.n.qñcũqʒ vellet reſtituere vo

luntas defuncti non aduerſatur. at bic ſecꝰ

ꝓpterignoſcibil fi

deicõ miſſarij ꝑſonam. vt. j. ti.l.vxoꝛem. 5.ſceuo. vel ſol. vt ibi.
g Hã in cum. bñ dico electõnem nõ tenere qꝛ adbucpõt eligere
vnum aliũ de filijs. qꝛ nulla facta electione admittebat᷑ ad fidei/
cõmiſ.vna cũ alijs filijs:demũ gᷓ moꝛte inſecuta fima eſt electio

vltima. b

Aatns.eiuidẽq; filie.⁊ facit.ſ.de ma:teſta. l.

libertas.in pn. ?.l. qui duos. 5. fi. æ. e. ti. .l.filtus. 5. diui.

iEidei.ſᷣm voluntatem iſtius teſtatoꝛis.

nuitatos.ad reuocandum ſi alienent.

l¶ſMH eredes.iſtius teſtatnicis iudicio non beredis.nec eniʒ ſunt li
ulrn beredis ſed defuncti.vt.j. lit.i.l.pater.S.i.⁊.j.de ali. le.lij.

r.

==

— — — —

- SS

—OD — —— — —

iee
ſce⸗
eeno

Kl

l⸗

queſunt contra. facit. C de ver. ſig..f. . ti i.. fl uſta 5. viui
m ¶ Fidei tue tineb untur. qd miri cum verbi puenennt ſit futuri
tꝑis ſed foꝛte bic in pᷣterito poſuit: ſic ⁊ als. S.ti.i.l.talis ſcrip tu⸗/
ra. §. fl. 7.l. ſequen. Aʒ. Item contra. ſ. n. i.l. vxoꝛi. S. vxoꝛi. So.
ibiin donatione inter viuos que ſtatim cum fit ceqſt. bic autem

ſtmul cum patre

fuerat manumiſ

ſus:qui pater de

cedit non relicto
glio filio. H ergo
naturalis pꝛo le
gitimo ſuccedit
hodie vt inſti.ð

rann Aine codi⸗/
cillis q; teſtõ eo%H % ,
dez tecedunti. miſſam lbertatem reddiderant: fi
peiſ labinreſta⸗ dei tue committo vroꝛ:ut deſ: ut
nto. in fi. ninastilieetc cst ria
Oꝛdo ſenptu quid adte quoquonomine de bo
feſe eſolul. nis meis puenenit: etiam ea que
doten ſ co §.pe. boſtea codicillis vxoꝛi dedit fidei⸗
Retncit ab commiſſoptincbuntur. nay oꝛdo
iſta vroeqꝛvroi ſcnipturenon impedit ca iunis ac
ſRedd iſt oꝛi voluntatis:ſed dos pꝛelegata reti
egd nbon nebitur :qin fdli poting videf
nehen fi ; dari. 6 Molo pꝛedia dari li⸗
d: a4 F.ſve au. bertis meis: q ſigs eoꝛumſ ine li⸗
drer. beris vita deceſſerit: pteʒ eius ad
Hel. T.): O. D. 8 . 1. AIIz —
liij in pꝛin. . F. reliquos ptinerevolo collibertuʒ
Fa. ſad rebel. patriseundeq; flium er volunta⸗
lecum beres. .l. te ſubſtitutionem excludere placu
lucius.S. maruꝰ — H
een ſed it. 6 Curatoꝛis ſini fiuſtra ficei
vlumuf. o; commiſiſſe videbitur ut heredi
inimponeda. ſynineg ge renn reddleret: ᷓ
Lirnum. 5 tur teſtocautum eet: urcum
rAolo. placuit ad ſiatum ſuũ pueniſſet: frater ei
ſila deliber demum ſolueretur:tñ ſub cnato⸗
tis.qꝛ bic filius

re alio fratrem agentẽ recte placu⸗

it actionem inferre. cumillis vbiſ

fratni potius cõſultũ videretur qʒ
ſolutio queiuſte fieri potuit eſſe di

lata. ¶ Ab inſtituto extraneo p⸗

dia libeꝛtis cum moꝛeretur vbis fi

De leg. fideicom.ij.

ditoꝛum in eadem ſtatione.vt.j.de pꝛiuileg. creditoꝛum.l.ſi ventri.S.in
bonis.⁊.S.de pignoꝛi.l.cum tabernam.reliquit ergo bic teſtatoꝛ men⸗
ſam ꝑ fid eicommiſſ.beredes autem timentes ne creditoꝛes menſe con⸗
uenirent eos petierunt ⁊ habuerunt cauti.ind emnitatis a fideicommiſ.

tenet quidem cautio.licet fideicommiſ.decipiat

ne ex noie faniilie alienaret᷑ ſubſti⸗
tutuʒ lea pᷣdia debere ex defuncti
noluntate mdit:ſedutrũ confeſti
an ſub eadem ↄditiõe uoluntatis
qõnem eſſe: ſed ↄiectura ex uolũ⸗
tate teſtatoꝛis capiẽda moꝛs inſti⸗
tutiexpectandaeſt. ¶ Meſe ne⸗
gocium ex cã ſideicõ. cum indẽni⸗

tate beredũ p cautõem ſuſceptuʒ
emptioni ſile uidetur: ⁊ ideo non
erit querendũ amplius in erealie

no ſit quã in queſiu. ¶¶ Dater ſi
lie mancipia q nubenti dedit: vbiſ
fideicõ. pſtan uoluit pꝑtus ſuſcep⸗

tos:⁊ ſi matreſ ante teſtm̃ moꝛtue

füiſſentẽt er cã fideicõ. pſtidos

rñ. nec aliud'in uroꝛe confinnatis
donatõibus pꝛidem obſematũẽ.

Mereditatem p moꝛtem ſuã

rogati reſtituere noium pꝑiculo:qᷓ
p diuiſionez obtigerũt inter cobe
redes interpoſitis delegationibus

non aſtringunt᷑: non magis qʒ pꝛe

dioꝛum:cum permutatio rerum

diſcemens cõioneminteruenit.

Vilia mea percipiat ſibiq; ha
bereuolorembmatns ſue fructus

quos medio tempoꝛe pater ꝑce
pit: necinſperato habuit aſſimmp

ur:quia pluſ eſt in re ali

ena qᷓ; in queſtu: quia

boc vid etur ſimile ven

ditioni in qua ſi alterõᷣ

clipitur ipᷣa re:nibuomi
nus datur venditioni.

vt. S. de mino.l. in cůe.
S. penulti. ⁊ facit. S. tit.

i.l. imperatoꝛ. S. ſi conti

ſed an bic fideicommiſ

ſarius teneatur credito

ribus. dic vt nota.S. e.

l.ſi quis ſer. S.fi. Item

pꝛopꝛietas loci:vbi ſi⸗
ta eſt menſa. non curo
cuiꝰ ſit legantis:vel ab
alio ↄducta:quia ipſa

non fuit legata.
5Queſtus. 5. pꝛ0 ſo⸗

cio.l.coiri.⁊.l.queſtus.
7. S. quan.acti.de pecu
li. eſt an.l.i.F. penul. ibi
