plane. S. ſed boc ita.
¶ Abi petitur. rõne foꝛi
qð dic vt dixt in. l. qd le
gaturr.
gHracq; inferk. ex illo
ſi alibi. ⁊.S.ceterũ
non ex pꝛoxi.

b De reſtone. ſt ipſum

appᷣbenderit. vt.ſ. ſequi
tur. ſʒ arg. . S. de rei vẽ
di.l.ſi a bonefidei.⁊.l.ſt

ig Paérin alijs. ſ. vt fi
Atta

lis diſtinctio q̃lis ẽ
chus. vſq; buc.
K¶ Alienꝰ.queʒ legauit
a. e bñ dico ſiñ cul
fuit in moꝛa.vt.jſ.de vᷣ.
ob.l.ſi ſeruũ.S.ſinaũt.⁊
ſubijcit cauebit.ſ.qñ nõ
fuit ĩ culpa.⁊ facit. S.e.
m Cauebit. ſ. bxs.
eget᷑ alternatiue.

ab illo verbo itaq; ſi ſti
teſtatoꝛ.·
34
Pa.naʒ ⁊c̃.vt qꝛ ſaltem
ſ.ti. i.l. ſi ͥs ſeruuʒ. ⁊ qðᷣ
l.cũ ſeruꝰ. ⁊? qð ibino.
a Eegatano⸗ Hp aũt fa⸗

nenn dare pꝛomiſerit.?. Wpia.
C NEm res legata e:. ſiqdem
6 Ppꝛia fuerit teſtatoꝛis: ⁊ co⸗
piã e hʒhĩs moꝛã facerenõdʒ:
Heam pᷣſtare abſq; moꝛa:qinter
cedentenſuras ⁊ ocmi vtilitatẽpᷣ
ſtãdꝗ ſabi.ait. ¶ Sed ſi res ali
bi ſit q; ubipetit᷑:pꝛimũqdem cõ
ſtat ibi eſſepᷣſtandã:ubi relicta ẽ
niſi alibi teſtatoꝛ noluenit. nã ſi ali⸗
biuoluit ibi pᷣſtanda eſt: ubi teſia
toꝛ uoluit:uel ubi viſimile eſt euʒ
uoluiſſe. ita iul.ſcripſit tã in pꝛo

Hecñ quid. ſed. h. dirit teneri deletiſſima. ?7 facit S. el. no am⸗

plius. F. i. ⁊. j. de ver. ob.l. ſiſeruñ ſtip. S. i. ⁊. .ti.i.l. cuʒ ita. S. ſpẽs

7.ſ. d au. 7 at. le. l.imaginẽ.
exẽpla.j.e.l.quid igr̃.S ſi beres.
vt ar. S.de iu.do.l,ſi is qui.

bQuog venus ẽ q dic per
i¶¶RWiẽ ſi fundꝰ.nõ deberi

K ¶MAendera iö

ſeruo ab hoſtibꝰ capto oſtat.
Sed ſi ſtichꝰ aut paphilus le
get᷑ ⁊ alter ex hisul in fuga ſit:ul
apud hoſtes. dicendũ erit pñtem
pſtari:aut abſentis eſtimatiõem:
totiens.n. pr̃di electioẽ cõmitten
da:quotiens moꝛꝗ nonẽ facturus
legatarioꝰ:qua rõe placuit ⁊ ſi al
ter deceſſerit alteroimõ pᷣſtandũ
foꝛtaſſisuel moꝛtui pciumſed ſi
ambo ſint in fuga:nõita cauendũ
E:ut ſi in ptãte ambo redirent: ſed
ſi uel alteꝝ nel ipᷣm uel abũtis eſti⸗

pꝛiſe qʒ in alieniſlegatis . ¶ Sʒ matocm pſtandq. Itẽ ſi res alie⸗

ſi alibi relicta ẽalibi aũt ab here⸗
detrãſiata ẽ dolo malo eiꝰ:niſi ibi
pꝛeſtet᷑: ubi petit heres ↄdẽnabi
tur doli ſui noie. ceterũſi ſine dolo
ibi pᷣſtabit᷑quo tranſiulitꝰ. Sʒ
ſi id petat᷑:qð põder̃ numeromẽ⸗
ſuna ↄtinet᷑:ſi qdem cemũ coꝛpuſ
legatũ eſtueluti finmentuʒ exillo
hoꝛreouel vinuʒ ex apothecailla:
ibi pᷣſtabitur ubi relictum eſt: niſi
alia mens fuerit teſtãtis.ſinvonõ
ſuerit cena ſpẽs:ibi erit pſtanduʒ
ubipetitun. ¶¶ Itaqʒſi ſtichus
ſit legatꝰ 2 culpa heredisnõ ap⸗
pareat:debebit eſtimatõeʒ eius pᷣ
ſtare.ſjſi culpa eiusnulla intemie
nerit:cauere hr̃s dʒ de reſtõne b⸗
ui:non eſtimatõemi eiꝰ pᷣſtare.idẽ
T in alijs intrẽ actõibus iuli.putat
ſyſi alienus ſemus in fuga ſit ſine
culpa heredis:idẽ dicipot. naʒ in
alienoclpa admitti põt: cauebit
aut ſic: ut ſi fuerit appᷣhenſus aut
ipſe aut eſtimatio pſtaret᷑:qd ⁊ in

ceret moꝛꝗ. qꝛ dicet᷑ bẽs ſe velle dare illũ qui ẽ ab hoſtibꝰ captus.⁊ fac
ſ. ti.i. l. ſtatuliben. S. ſtichꝰ. 2. . de eo qð cer. lo.l.ij. S. qui ſtichũ.
b Rꝛecium. ſ. cũ viuẽte non lõ ge vilioꝛ foꝛteq eſt moꝛtuꝰ.vt.j. de ſo. l.
ſtich ũ aut papbi.q eſt 5 le,ſo.vt ibi. Itẽõ.ẽ.de noxa.l.ſt ad libertateʒ
ſi quis.ſo.ᷣ vterq; in obligatõ e. ibi alter tm̃.ſ. ſeruꝰ. vt. ſ. de re mili.

l. miles. S. decẽ. Itẽ facit.
tanio.. a duo bꝰ. z. j de vſufr. le.l. ticio.

5.ad.l.aqli.l.ſtichũ.⁊.j.de ſideicõ.li.l. ſi lega⸗/
c¶¶ Itẽ ſi. cauẽ cũ non cõ

paret. d 41 Sed ſi culpa. multomagis ſi dolo. vr. . de rei vẽ.l. ꝙ

ſi dolo. e

ꝛoyrima. ilata. f

Peuis é. in negligendo.

g. Diligentia. vt ſaciat qð dʒ:non aũt dicas de leuiſſima eũ teneri. vt
j. ad treb. l. młr. . ſi bĩs. nec. n. gra beredis legatũ relinquit᷑ vt ar. S. cõ
mo. l. ſi vt certo. S.nũc vidẽdũ.⁊ eſt bona ſilitudo.vt.j.e.l.ſi ſeruꝰ lega.

na uel hĩditaria ſine clpaheredis
perient:uel nõ ↄpeatnihil ampli
us qᷓ; cauere eũ opoꝛtebit. ſ ſi cul
pa Peredis res perit: ſtatim dãnã
dusẽ. ¶ Culpa aut qualr ſit eſti
maãda:videamꝰ an nõ ſolũ ea que
dolo ꝓxima ſit: uer ẽt que leuis ẽ
annungd ⁊ diligẽtia quoqʒ exigẽ
da eſt ab heredelq; vius ẽꝰ ¶ tei
ſifundꝰ chaſmate pienit:labeo ait
utiq; eſtimatõnem non deberi. qð
ita veꝝẽ ſinon pꝰ moꝛã factam id
euenenit.potuit.n.eum acceptũle

gatarius uencee. Ompo.

Iheredis ſemꝰ rẽ legatam
2=ð dño ſubtraxiſſet et
uẽdidiſſet: ait attilicinus in factuʒ
dandã actõem utuel nore ſeruuʒ
decderet dñs: uel ex peulio pſta⸗-
ret:qð exuẽditõe eiꝰreihʒ ¶ Si
vnusex heredibusſerũ legatum
occidiſſet:omino mihi nõ placet
coheredem teneni anus culpa fa⸗
qũ non ſit:ne res in rex natura ſit

ſeruo ſurripiatur actoͤe furti deficiente eü qſi ſui

hic ſeruꝰ ne bmõi ſcelere dãnum atiat legatariꝰ:aut ex malefli⸗
g

olno dʒ teneri. et
ſi interitura erat
p enes actoꝛẽc.vt

5S. ſol.ma.l. ſi fili

o. §. ſt poſt di. 7
ſ. de vſufru. le. l.
vi. ⁊. S.e.l.apud
ipſtꝰ.⁊. j. de re iu

di.l.ſt bõ. 2 de

bo. ob.l.nemo. S
i. ſed 3. S, de rei

ZL in fi. vbi diſtin

guit᷑ erat peritu⸗
ra vel non. ſo.ſᷣʒ
Mar.⁊ bic non
erat peritura. qꝛ
erat vẽditurꝰ.vł᷑
ibi iuſtã cam liti
gandi bẽbat.
n on. Ité Z. S. ð

poſiti.l.ſi płes. S
fl.ſo.ibi. Item õ

S.ad.l.rhodi.de

iac.l.ſi.S.i.ſo.vot

ibi. Itẽ Z. z. qdᷣ
me. cã.l.ſi cuʒ. .

ꝙ ſi bõ., dic vyt

ibi. Itẽ no. inſpi
ci qð euenire põt
ſic. S.de iuriſ.oĩ.

iudi. l. ſt idẽ. 5. fi.

7 de aur. 7 ar. le.
l. argento. in pᷣn.
7. S. de ar. l. ſicut
ar. Z. S. qui ⁊ a q̃

bus.l.iulia. Itẽ
3.S. qð me. ca. l.
ſi cum ex. S. ꝙ ſi
hõ.ibi ſed ⁊ ſine

ulh⸗toltbi te /

n in tripblo.

J hidis.ĩ
actuz. im
i noxalis
cũ reſlegata trã

ſierit in legatari⸗

um. vt. ſ. de furt.
l. a ticio. ⁊. .ti. i
l. legatũ ita. ſol. ĩ

ſpecta vniuerſl⸗
tate in q̃ ↄtinet

res legata:hec ſi

cut ceter ẽ hdis.

vñ ſi ab heredis
d ñi rẽ ſubtraxerit

cio quo res ſubtracta ẽ in factũ ſubſidiania: aut neg. ge. vnlis.vł
qꝛ rei vẽdite ad legataniũ ptinentis pcium pꝑcepit ſeruꝰ.vel odi⸗

„

tio ſubꝛogak. at i 4
ti. ⁊ furti actio noxalis ↄpetit ſi ab hẽdis ſeruo

pſa re ꝑ ſe inſpecia:nõ hẽdis:ſʒ legatarij ſitodi

ſumipiat. vt in Z

rijs ſᷣm. R. vel vocat hic in fem̃ actõem furti 7 odi.neg. ge. ofnis
n. actio ex delicto vel q̃ſ ex Zctu:vel q̃ſi in fem̃.põt dici ⁊ ſʒ boc

diuidit cũ ſubijcit.⁊ noxe⁊c. vel dic in factũ.i.pꝑ fem̃ ſerui datur

actio.ſ.furti ⁊c.⁊ ſic non ẽ nomen acrõis. vel dic ßm Aʒzo. qꝙ bi⸗
dis nõ teſtatoꝛis erat res legata. vel H nõ erat adita brditaſ. vñ
res nõ e legstarij venitate inſpecta. vt,jie.l.ſt ibi. S, cuz ſeruus. ⁊

2* — — — -—

ſi z gair eurti vt. 5. de Pf. ver. l. ſl tibi rẽ. F. fl. 1 dꝛ. j. de fur. l. bitum. vel ibi alius nõ debitoꝛ legauit creditoꝛi:vel bic nõ contẽplatio
e ſlenð agit or vherſ. an iban⸗ Sras eigen furti. ne creditoꝛis.als ſecus vt ibi.vel dic intereſt.i.non ꝑ oĩa intereſt.ſʒ ĩ ali
ar Ronin viene 5. de mino.l. ꝙ ſi minoꝛ. S.ſi ſeuus. quo imereſt ?⁊ ea rõne tm̃.ſ.ꝙ duos hbʒ reos. Itẽ qꝛ babet actionẽ ex te
i 4 . Xbe ulto. vel odi.ſur. vt., de pecu.l. ij. 5. er uniua. vel ne. ſtamento que bz naturam boneft. cum pꝛius erat ſtricti uriss
te õ aliã tollit. vt. C. fur.l. i ac, e Meres vero, cuius ↄtemplatõe relinquit᷑ ſde amilib ſa el
nii .οαv1n n HM . . fami.ber.l.ſi filia. S.pa⸗
ſin Alün ies de J Lpianus. (cõmiſſi petitionon ſolũ heredi ſʒ pint trinlſiceconn.
n 5t ſe ocades g T Jauileget cum. wiij. anno, fideiuſſoi opett. tereſti.n. eſol dnes bi vanedlle
lln renseum diſtun im ent cenoiue: ut tũc ſit uipotiꝰ mihi q; in ipmouentum garia legatano vt v no
4 aego ibis piiij in.cũ cosimpleuent: zitaj mãacdati actõezintẽdere: nec iter· a S. el planc. .l vuo /
n Jaui iole patoꝛẽ decreuiſſe. mar. ſcnppſit. er eſt ſoluẽdoſit necher I Dali 1Zegatũ i fideicõ. nã
def Aas nirirſe gocũ eſſet ſic relictũ:cuʒ ad. xiiij. Ifideiuſſoꝛ creditoꝛi legaſ Einun gltar valcre liz
gß di. leg. ce. l. ex 21 *Rnn . . ij ſit reſtituendũ.ſi mõ
eaiſichin io an. pueiſſzanmma bima nmadie: 4. Yſcr ceidebenct: an legal; cntanus walrner a
NAN. uerit vr. deꝰ“ 2. xvij. an. moꝛtis tpe inueniat: aleret: T ait creditoꝛis qdẽ ninn cogiur cü necbere o⸗
un 7 demo. l. = ſore b enm. i 26 6 at pꝑ ſingulares lega
ad putab.ſecus ſi pñjs legatũ erit. ꝓinde ſi. xv. ann. intereſſeuer dehito ſi d5 e tiggtaceleſel.
.—MW vixn auanoect oↄñter dicemꝰ poſt bienniũ deberi actõem . inter die iberari. erdiuerſo. accepit er
. 0 Snno. vt.]. P. ſZ 6 2
non ma. rel ſiia is ſi. xvj poſt annũ debebik: lyſime ꝗPpe ucnil geuiſoni here 8 0° Bin ont. a 3,
8 s. Itẽ ſi dire, ſes dſint ad. xvij. annũ reſiduis? denõpotenit. ſiides fideiuſſoꝛ vr legant
e rineunn hnenent. mẽſibusdebet᷑ hoc ſiita ſi putãs ticioleget? fidei eius ↄmiſerit: ut p Snaaere 5
4 ie as bie vr.x. minoꝛẽ eſſe.ð xiijj.an. cum iam ex· creditoꝛi eius ſoluat: ? debitoꝛ et u. eg grg pri g
i, ad rreb.l. ſius. ceſſiſſz: ſic legauit. Si voſcit tniẽ fideiuſſoꝛisheresagere cũticioex ideinſſoꝛ alö
N arnanaannc nium ad legati pſiatõem: ex teſta ca fideicõmiſſi potemit: qutriuſ-· Fiuli r als ler ſi
aine an. vt.ſ. ad neb. Mẽti facti numerabimꝰ. hoc autẽ q; intereſt legatanũ ſoluere. M ſideniox.
ſd oct meiia D ee i m . f F k Ex teſtamẽto actio/
.. qui ſil 5..vt legatũ ⁊ ↄditionale ẽ ⁊ in diẽ.con miniſſe aũt oð eũqui dãnatur h E,; gtra beredé ſideiuſ
6 r he aſiteo, clitöaleẽ tãdiu qscdiu. viij. annꝰſit ſolũ fundũuenderenõ gratis dĩ ſouis. vt ſoluat cgredito⸗
ſ ma qo ſtarin ſej Cõpletꝰ: poſtea in diẽ. ⁊ iõ ſiqde, nanihoc faccre: hoc ſolſut uẽ⸗ 1ſpn potertt, act ma.
Ie 5..6 ante. riiij an. deceſſerit ad hrdẽni dat vopꝛecio: qð ſi certo pcio ſit utt ergo legaruz eo aio
ad republicam. Hil trãſit: certe poſtea ad hr̃dẽtraſ dãnatus facere neceſſe hebit tan vyr gratis liberarek reus
. . i ers ärti Ninato 5 ſineſpe actõis mand.⁊
c4 AZrma diele fert᷑:ꝙ ſi teſti facti tꝑe minoꝛ.xiuij ti uẽdere q;tidãnat E. II Dem. fa. 5. pri. 5F. 7 q ibi no.
J SFsᷓ.rxx. ſub odi. is filiꝰ inueniat᷑: puto tpᷣs an-⸗ α J ſem plurium ſit ꝓp dñij Itẽ kacit . dell le.l. non
vt ſcoĩ annox. annis fili inueniat: Puto tps Aione leaatij ei ellcti loli. in pꝛin. Itẽno. qð
cx enn nuabima trima die pſtationis ex — Vpoꝛtione legatü eire ct ac⸗ dnee annf
3 HWZ nueiak. die cõpleti.xiiij.. anni ſtatim cede qret. ¶ Di hereditatis iuder creditoꝛilegatum: 2 t
aal 34 ofs . purd reniſi euidẽs alia mẽs ꝓbaret te⸗ Otra hereditatẽ ꝓnũciauerit non Reaunetr dr aen
unm muz anmno ſtatoꝛss aliud ſentitis. Si ti⸗ agetem cimuel uſoꝛieagenteni, ſe⸗i..

ennt, (lodecé q egodebeo legaue hil hoc nocebit legatarijs.qd er⸗ meſAb eminiſſe. vero p⸗
¶ Poſt bienni · Cciodecẽ qego debeo legauero et nocebit lege der- m Meminiſſe. vero f
rchien rogauerobeadẽ meo creditoꝛi p⸗ go ſiꝑ iniuriã fuerit ꝓnunciatu, c0. i uſto.ſic.5, de ad⸗

O= 11 Eeei. z, . E . n maituto. l. i. 2 de peti. be
i et puuz ſed aᷣ ſtare. fideicõmiſſim adẽincredi non tñ ꝓuocauent: iniuna ei fcri mdild poſleſor F. i
upoſtbiennuum tozs pſona nõ vy:: q? nihil eiꝰ? in nõnocchit legatarijs ut æ ſabinꝰ elſegne
i ESle n. nam tereſt. heres vo põt cũ legatano ſignificat: ſitñ ſm ſubſtitutũ pꝛo ( r Banm zaln 8
orozto an. Agere: qe ipſius intereſt creditoꝛi nunciet'an ille legatanijſ teneatur none 5. vedere 1.: aui
v ¶ Simeſel. pu ſoluine eũ ↄueniat.ergo ꝑꝑ hoc uideamꝰ.⁊ cũ ius facit hec ꝓnun ſmanm dtr lno acqui
ui r6Enni ſ. om Ualebit legaũſ.ſed ſi teſtato decẽ ciatio ; lattinet ad ipſius perſo⸗/ ſt. de acquiren.
glenci H“ mihi ſub fideiuſſoꝛe debuit:fidei nam:nunquid legatarijs teneat ka d laucgie⸗
.l pſis ſoluit pꝛo munis.ſic ⁊.j.de iniuri.
8 nibꝰ meſi bus.q.d. p pꝛimis tribꝰtpibus bẽtur vt purũ. ſic vi/ lſed non eẽ.⁊.j.ti.ijl.? ꝓcula.⁊.j.e.l.ſi funduʒ. .i. lio erhid 4
. etur in fi. anni ſit ſoluendũ relictũ annua bima tnma die.ſecxin bSi bereditaf. beredẽ ſcniptum ꝓ legitimo vel ꝓ filio exbidato. ad
ſimpliciter annum. vt. C. qñ di. leg. ce.l.i. qð. S. de inoffi te.l. qui reipu. S. f/. c (on nocebit. qre agent co /
ſß (Di dpero ſcit. ſ. euz eſſe maioꝛeẽ xiiij. an. tra inſtitutũ.vt no.in.d.l.qui reipu. in fi.⁊.ſ.ꝓ xi.S.in fl.ſic ꝙ no. ꝙ col⸗
2 Hoc aũt legatũ.ſ..relictum alicui minoꝛi. xiiij. an. cuʒ erit. xiij. ludenti ſnia non ꝓdeſt. ſic.ẽ. de dolo.l.⁊ eleg anter..ſi dolo.nec empto
4 anno. annua bima nima die. 9 Vpleues, veeſdedier ri.vt.sᷣ.ꝓ emptoꝛe.l.qui fundum.S.ꝓcuratoꝛ. d ¶Per miunam
gi de.l. ꝗͥ. die. F. ij. 1 qñ di. le. ce. l. ſi ticio . ſ Z. C. qñ di. le. ce. l. x¶x hbis cꝰ? cam pbuit hẽs.vt. S. de euic.l.ſi ꝑ impꝛudentiꝗ. ⁊.j.de fideiuſ.l. exce.
5 ſol. ibi. Ct poſtea. qꝛ eſtin diẽ. vt. ſ. añ di. le.ce.l. ſi cum. e (Mon nocebit le. qꝛ appellauit,. vt.j. de appel.l.ſt ꝑluſoꝛio.immo foꝛ⸗
is pᷣſinuõe. a ¶ Sitico. debeo ſempꝛonio ba Roga⸗/ teeipſo iurenõ nocet niſi in cauſa inof.te.⁊ eſt ſile in cobꝛde cui non fit pᷣ
e uero. ricium legatanum. iudicium: ⁊ tñ appellat.j.de app.l.a ſnis. f ¶Pꝛonunciet. qᷣ in⸗
u C (Xreditoꝛi.ſ. ſeio. Riturumrepndiae vicebot bꝛditatẽ ad ſe deuolutꝗ. nã 2 ſt vere ub
d ꝙMon valet. immo ſaltem. qꝛ eius intereſt babere duos debito ſtitutus nõ eſſet qualnſegaranus tenerek. gAgd ipſi pſonã. nã

1 res. vt.j.de lib.le.l.iiijein fi contra. ſol, ibi ſub condinone erat de bʒʒ ꝓ ſubſtituto eũ effectum:lʒ non repudiaſſet inſtitutꝰ.nõ tñ eſt de caſi

K Fiſcum. ad quẽ bõa

heres nõ implens volũ

is deficientibꝰ compel⸗
lat᷑ ipſe accipe ⁊ legata

m VUt ei.ſ. fiſco vel de⸗/
latori noĩe fiſci vt ſtcnõ

n ¶ Litigauit. vt.S. ꝓxi.

ſeerit teſtatoꝛ. pᷣmuʒ ↄſue

nas. 5. fi. 2 de ali. le. l. pe

fi.ĩ fi. . S. de le.⁊ ſe.cõ.l.
nam ad ea. ſed g.ſ. tri

ſequẽtibus. vel ẽt qꝛ ex⸗

retur. vt. C.de li. pᷣter. vł
erxbhẽ.l.iij. .ſ. de re. iur.l.
ſp. qrtum dignitaſ lega

Liber

bus illis in quibꝰ ſit ius inter osquos no.S de inof.te. l papi.S. fi. ac.

b ¶Impꝛobe.no.impꝛobũ eẽ allegare ꝓpᷣam turpitudinẽ. ſimłia ſunt

C. de tranſac.l.tranſactõe fi. Itẽ cõcoꝛ.lunt.j.de ex ecuti.rei iud.lłei ſed õ
S.de pig.l.ſt ſupatus.S.i.ſed ibi non fuit colluſum ab berede.

1 ¶ Suiquis aut. non d efenderit accuſando occiloꝛes.ſic.C. de teſti.l.i.⁊

dic vt no. C. de his qui.
vt indi.l.ij. ⁊.l.cũ fratrẽ. , b . . 2
fenn ad gug nec.n.tã impꝛobe cqri põt ſim ſe
veniũ t.vt.S.ad ſill.l.cũ6 a igatz ee Ae Re SE&u
ſiſro. 1.5.mm i.lih. rc. iudicatũ ꝑ gram.mdebit igitur ⸗
ad treb.l.marcell.S.fl.?

Cd.l fel.l.ét. gs aſi qõem de familia habitã adi
¶ nus lega. nã eiꝰ 9 4 . .

enit hereditatẽ:uel necẽ teſtatoꝛis
nõ ðfenderit legatoꝝ pſecutio ad
uerſus fiſcũ locum hʒ.ꝗd m ſi fi-
ſcus bona non agnoſcat exneceſſi
tate redũdabit onus legatoꝛuz ad
heredẽ.ſj ſi ſubiecit delatoꝛeʒ ſibi
vt er hereditas adiudicet᷑: ⁊ one⸗
dare vrin aut dehidi. nbus careret nel minꝰ plene ðfen
glng. qͥs aũt nõ im⸗ dit cim: noſe exonera texẽploei
colluſoꝛie de heredlitate litiga⸗
uitꝰ. ¶ Di numerꝰ nuũmoꝝ lega
tus ſit:neq; appet qles ſunt lega⸗

7 — ,— 7 —

tian oĩa ipſiꝰpriſf.oſuetudodeiñ

odio eſt inductũ.ſ.here/⸗
dis nõ dʒ ced ere ad eiuſ
cõmodum. vt ⁊.j.de int᷑
dic.⁊ re.l.relegatoꝛũ.O.
fi.⁊ eſt hic ar.ad. q.vtrũ

tatem defuncti oĩbꝰ ali/

ſubeat hẽditaria onera.
7 fac. C. el. ſin fraude.

o Sinumerus. numo legiõis inqᷓ vſatusc ergrẽdaẽ: ſ

rum. puta. cſolidos. 7 mMs pfiſfa. ? legatarij dignitas

P ¶Conſuetudo. not. rr 2 charitas ⁊ neceſſitudo.Item

Fonlaeruco not dar tudo. (]
rdee eeen eanqᷓ pcedunt vel qᷓ ſequum ſum

maꝝ ſcripta ſũt ſpectãda.api.
Ed ⁊ ſi certos nũmos uelu
tiqsĩ archahʒ: aut cenã lã
cem legauerit:nõ numerata pecu
nia:ſedipſa coꝛpoꝛa nũmox rei le
gate ↄtinent᷑:neq; pmutatõem
recipiunt:⁊ exẽplo cuiuſlibet coꝛ
pori eſtimanda ſuntꝰMlulꝰ.
ꝘR Icuiſerui oẽs cũ peculiole
gati ſint: ẽt hi ſemi debent ꝗ
nllin peculiuz Pñt. (Sia filio
impubere ſub ↄditõe legatũ ſit.
filius hĩs extititꝭ deinde moꝛtu

tudo teſtatoꝛis.ſ.lſoquẽ
di non vtẽdi neſtt p.j.ðᷣ
fun.ĩſtru.l.cũ certũ. Jtẽ
ar. Z. j. de vſufru. e. l. dã

nul.ſcðᷣo ↄſuetudo regi
onis ad qð.j.de fun.in
ſtru.l.cũ delanionis.S.

ti. le.l.cũ certum.ſo.aliðᷣ
in vino ⁊ ſilibus qᷓ; in
nũmis ſᷣ m.R.tertiũ mẽſ
que colligit᷑ ex pᷣmiſſis ·

pᷣſſit:⁊ hoc añ oĩa inqͥ/

tarij. vt ⁊.S. de iudi.ſʒ ⁊ L

legataris 7 crcditoꝛbus. Di

x¶AZegatũ ſit. ⁊ a ſubſtituto expſſe repetitũ.
e ¶ Extitit. ſub. maxime q;tum ad ea que ba

vt ſtatim colligitur.
c. l. dicunk. ſʒ q; tum

ad id qð.j.l. ꝓxi. dicit nõ ſubaudio.qꝛ ex vtnuſq; tabuliſno poſ
ſent deben legata ꝙ ibi ocedit Aʒzo. vr ibi dite.
5 ¶¶ Pure. bic diſtingue qñ qs inſtituit aliquẽ bĩdem ⁊ ab eo le⸗

usẽ põt dici patremſa.qꝛ filioſub
ↄditiõe legauita ſubſtituto pure
repetit:ſtatiʒ poluiſſea ſubſtituto
dari ſi filius pendẽte conditõe de
ceſſiſſet. Mpianus

Mid ergo ſi maioꝛẽ q;ʒtita⸗
tẽ a ſubſtituto reliquit qð ex-

cedit᷑:hoc enit ꝙ a ſubſtituto reli⸗
ctũ eſt:qꝙ vo concun rit cũ ſumma
ſuperioꝛibꝰ tabulis inſcripta iñð⸗
behit᷑. ſed aſi repetienit legatumꝰ
cũ alium foꝛte fundũ mihi legaue
rit abimpubere:⁊ repetit hũc ab
impubens hercde mibi ⁊ ſeio:re

petitio hoc efficiet:ut ꝑsmihide⸗

beat. ¶ Si ꝗqſ duos hẽdeſſcnp

ſerit: æ danauerit unũquenqʒ ſoli

dam rẽ legatanio pᷣſtare idẽ eſtat⸗
qʒ ſi duobꝰ teſtamẽtis legatũ ectꝰ
nã ⁊ ſi mihi ⁊ filio ul ſeruo meo eſ
ſet eodẽ teſtõlegatum ſine dubio
ualeret legatũ utriuſqʒ:ut ⁊ mar.
apud iul.adiecit.¶ Sihereſ ho
minẽ legatũ occiderit obfacinꝰhꝰ
eſt merentẽ:ſine dubiodicenduʒ
eni eũ exteſtõnõ tenen. ſo ſi noxe
dedit am teneat᷑:quia põt redime
re:⁊ puto tenen.ſed ſiaial legatũ
occidenit:puto teneni non ut car⸗
nem pꝛeſtet uel cetera: ſʒ it pᷣſtet

pꝛecium quãti eſſz ſi viueret. Itẽ

ſi edes legatasob dinum infectũ
poſſideri paſius cſiꝰ:putoceum te

nen. debuit enim repꝛomittere.

*q

gat:deinde ſub⸗
ſtituit: intelligun
tur a ſubſtituto
repetita legata
tacite niſi aliq̃ ↄ
iectura appeat
mens teſtatoꝛis

Zrij. vt. j. e. l. licʒ

2 ſub. ead em die
29di. vt.j. ti. i.l.
cum pꝛ. S. ab in⸗
ſtituto. ꝙ ſi expſ
ſe repetit legata
nec repetit ↄditõ

nem vel diẽ puf

pᷣſtant᷑ a ſubſti⸗
tuto. vt bic. 7. S.
e.l. ſi qs a fi. S. ſʒ

ſiiuta. ſi vᷣo repe⸗

tit diem vel ↄdi.
expecta bitur ea
niſi erat talis q̃
viciat legatũ. vt
3. e.l. ſt qͥs a fi.in
pꝛin.⁊.j.de fid ei
e. l. ſi fundus. F.
fi.⁊ facit.S.ð hbe
re.inſti.l.ſub con
ditõne.

Did er⸗
maioꝛẽ
foꝛet ab iſtituto

r.a ſubſtituto.x.
reliquit.

3 ([O excedit.
oſponc.

E Unge i.ex pꝛi
mis tabuliſ.i.tã
q; ab impube⸗

re relictum non a

ſubſtituto. ⁊ hoc
qꝛ impubes adi
uit hẽditatem a⸗
alioquin tanqᷓ; a
ſubſtituto relicta

debent. vt. j. ad. l

fal.l.qui fundum
§. ᷣ filiũ. b. ⁊ hoc
ↄſid erare neceſſe
Eꝑp fal.ſi q̃rat ðᷣ

.
ſi ſuſcepit. S. ſed ſi ꝓponas. 2. ſ. deau. 7 ar. le. l. ticia. §. fi. qᷓnto caritas. pte unphbalss: el ſubſtituti ſit grauamen vel nõ.ſic not.j.ad.l.
i. dilectio/ vt.j. de re. du.l.ſi fuerit.⁊.l.ſi is qui.S.i ⁊ deli.le.l. pe. ſextum fal.l.ꝙ ſi alterutro. Itẽ no.qꝙ ptim ex vniꝰ tab.ꝑtim ex altenꝰ de
neceſſitudo.i. ↄſanguinitas.vt. S. de iuſti.⁊ iur.l.fi.⁊.j.de li.le.l. aureli/ bet. vt ⁊.S.l/ꝓxi.no. a ¶¶ Ded ⁊ſii.qᷓ;uis.G. S. dixit vbi ẽ
us...ſi ticius.ſeptimũ vicinitas ſcripture.ſic.S.de teſta.l. b'des. S. ſecrepetitũ a ſubſtituro cũ augmento. hic cũ diminutoe.
ſi notã. ⁊.S.e.l.qui filiabus.i.rñ.⁊.s.de poſtu. l.i. F. deinde adijcit. ⁊. ſ. b ¶ egatũ. vnius ſundi cũ ouos legaſſet: ⁊ hoe ſi bẽas cũ aliuz
de aur.⁊ ar.le.l plaucius.⁊.l.ſpẽs.⁊.Q. fami.her.l.quotiens. ſed ſt ex ſi vero cũ alio tunc plana eſt. c ps mihi debeaf.ẽt vi
bis non appeat qͥd ſenſerit exiguioꝛes debent.vt.j.t.i.l. nummis. uente impubẽ. vt.õ.e.l.plane.S.ſi ↄiunctim. ⁊ fac.ẽS.de vſufr.ac.
Ed ⁊ cenos.ↄtinent᷑ ſic.S.e.plane.S.ij.⁊.ſ.de do. pꝛele.l.i..ſʒ ſt l.ſi qͥs ticio.⁊.S.e.l.tcie.S.nihil. d Giqs. legatũ eſſet. di
Ootem. 2. 6. ad. l. fal. l. in rõne. 5. diligenter. ſ. e.l. ſt ſeru le. 5. qᷓ quin ſtinguike pꝛiꝰ rem vel eſti. petat. vt inſt. de le. S. ſi res.⁊.5S.e.l.pla
G. ⁊7. S. de pecu.l.ſi creditoꝛ. r Germutatiõ em. vt aliquid ne.S. ſed ſi duoꝝ. ſed .j.ti.i.l.meuius.S.eũ.ſo.diſtingue vt nota.
ꝓ eis ſoluatur.ſic in alijs ſpẽbus eſt. ⁊. C. de ſolu.l.eũ a quo. R.xi.i.l.ſi plibus.⁊ aʒo.ibi ſuppleuit.⁊ fa.j.e.l.Fᷣuo ali.S.ij ac.
s ¶ Eſtim and a.i.bñda. m fallit qñq;: vt.S.de in li.iu.l.nummis.⁊.ſ. e ¶ Gi bẽs merentẽ. vt qꝛ cũ filia vel vxoꝛe inuenit. ⁊ fac.jdeb.
de fid eiuſ.l.ſt ita.in fi. obli.l.qͥ ſeruũ.⁊. S.de pig.ac.l.elegãter.S.fi.⁊.C. de adult.il.gra
E cui nullũ.qꝛ verba illa cũ peculio cã augẽdi non minuẽdi ſunt tputo teneri.immo videt᷑ ꝙ nõ. qꝛ ⁊ talis fuerat d an chy.
Nε½cοπ. . de vi. tri. ? ole.le.l. cñ vinum. in ſi. ?. ſ. de aur. gr. le.l. f dus qlis erat. vt. S. e.l. ſi ſubſtituto.S.fi.⁊.ſ.ẽ.l.ſi legati, ⁊.5S.ð
ſiqs.ſ⸗ rei ven.l.a quo.in fi.que ſunt S. ſo.hic erat ałs tindem legaturui

qs. ſed ar. Z. .de tri. le.l. cum certus. . 4
x¶¶ Sia ſilio.ſub conditione.ſi nauis ex aſia venerit. ar. C. de fidecõ.l.pᷣdia.vel bic ſciebat noxium teſtatoꝛ.ar.j.e.l. ſi

e/
gioꝛe
titnto
o ,

teit.
doder.
icpe
lflti
ndons
othee
bes
teng
ng;/
icta
ſadl
ſdum
Aboe
ni⸗
re
e
ſytie

s
tädi
ifra.
ſad
notd.
i
deid
41,0
150
nnn
ſell

res obli.vel dic ꝙ hic magis expediebatretinere eũ qᷓ; noxaʒ da
re. ar. . de bo. auc. iu. poſ.l.ptoꝛ. . bis verbis. ⁊. S. de pe. bered.l.
vtile.⁊ de ꝓcur.l. vel m operis.⁊ de rei ven.l. ſinaũt. . in repetita
g Hon vr carnẽ.immo ad camẽ ⁊ coꝛiũ.vt., de ↄdi. fur.l.ſi ſer
uus. 5§. boue. 2. S. de rei ven.l. ſolum. ꝗᷓ eſt S. ſo. rei v endicanone

Delega.⁊ fideicom. i.

l, vtrum. F. fl. MVM
n Emo.ne leges.ſiue hboc dicat in genere.nã non vʒ in ſub alibus.
Venaneneſueſheclie oen nolo nocere.ꝙ. viij. teſtes nõ ad
ſint: vel nõ rogati:vel nõ pub eres:vel nõ maſculi:vel no liberi:vel ali
ud ſubſtqtiale.ſed ar.otra.j.tit.i.l.codicillis..ſi.ſed ibi erat voluntaſ
olennis iureſcodicilloꝝ
o ¶ODuia nec accipe fini

agit᷑ ibi non geil
one ex teſtö. vrb — – — . .
b; boe occidir Sed ſi moꝛtuũ intulit fecitq;

poſt aditam he/
reditateʒ. vel dic

ꝗ bic oceidit an

te aditaʒ hẽdita
tẽ. ibi poſt. vt. S.

de dolo lelegan
ter. §. item ſi ſer/

uũu. vel dic ꝙ hic
erat alienuz aial

legatuʒ. vt. ſ. ti. i. EEE
lmoꝛtuo. tulit ſuoalbit nio debebit pſtare
ve ren ſl hes ſi ſit in hercditate vñ pcium pꝛe⸗
Gicer ſeöo deere ſtet. teſtatoꝛ.n. q legauit: uel alio
raintſan elos voluit inferniuel paum locilega
cautom. vt. ]. De . PeH ð
dã.infec.l.ſi fini⸗ tano offe m. „ te 1 ſe wundip
ta.5. poſtea aut ſe occidit ſz cõpulit ad maleficiuʒ

als ſi ex pᷣmo tm̃
non poſſidet. vt
ſ. de acqui. polſ.l.
a Repꝛomittere
ſi boc erat meliꝰ
non als. vt. S. de

religioſum locũ.legatũ ſiqdẽ pa/

viuo teſtatoꝛe ſeius deceſſiſſet: et
ea nupſiſſet legatum ei deben.

trẽta.intulit cũ alio inferrenõ poſ ¶ Sed ⁊ ſi ſemimoꝛsimpediſſ.

ſet:uel tã oppoꝛtune non hret:ex

teſtõ non tenebit᷑. an vo teneat
ut pꝛecium loci fet ſenicte ipe

paterfami.illo inferri voluit:exte
ſtamẽto non tenebit᷑:ꝙ ſiheresi

vt ab alio occideret᷑ uel ſupplicio
afficeret᷑ equiſſimũ crit pᷣciuʒ pꝛe⸗
ſtare: ſi ſua mala mentead hoc
pꝓceſſit ceſſabit cſtimatõ.Seruꝰ
legatus ſi ab hoſubꝰ captus ſit ſi

manumiſſionem: cũ tibilegatũ eſ
ſet ſi eũ manumiſiſſeſ:mhilominꝰ
debet tibi legatum :qꝛ ꝑ tenõ ſte
titquo minus puẽiat ad liberta⸗
tẽ. ¶ Si ps heredũ noiata ſit in
legandouiniles ptes heredes de⸗
bent:ſi vo oẽs Hhrditanias. I dẽ
4 Emopẽõt in teſtamẽto ſuo
Lauere ne leges in ſuo teſtõ
locum hẽant:qenectꝑeaut loco:
dguit ↄditõe finini obligatio hrdiſ

legatox nole põt. I Dem.
S legati ſenn noĩe ſtpule⸗
tur legatarius fugitiuũ eum non
cẽ̃ pꝛeſtari nihil ueniet in eã ſtipu
latõem.qꝛ qualis ſit:talis ex teſtõ
pſtani debet:nec ullũ in legatodã
num facere intelligituNpia.
Aresobligata ꝑ fideicom-
iſſum fuerit relicta:.ſiqdeʒ
it eam teſtatoꝛobligatã ab here
deꝰ luenda ẽ:niſi aio alio fuenit: ſi

ri qð eſt.j. ⁊ ſubau.lʒ te
ſtatoꝛ velit.na qꝛ ſequẽ
tibus tribꝰ caſibus vo⸗
luntas non oꝑatur q̃c⸗
qᷓ;. ergo nec in alijs ſimi
libus.⁊ dic tꝑe ſic. qꝛ te
ſtatoꝛ dixit. volo ꝙ ſt

peres nõ petat vſq; ad

decẽ annos vel qᷣnq; ñ
poſſit poſtea agere.nõ
n. ꝑ boc finitur actio ex
teſtõ que durat.xxx.an.
vt ceter pſonalelſ.vt.C.
de conſt, pecu.l.ij. S. ſed
neq;.ſed tñ exceptõe po
teſt repelli.ar.S.de ſerui
u.l.uiij.⁊.j.de acti.⁊ ob
li. l. obligationũ fere. 5.
placet. Iteʒ non finitur
obligano loco.foꝛte
dixit teſtatoꝛ nolo ↄuẽi
ri beredẽ vbi hbʒ d omici
lium. ⁊ ipſe alibi nõ in⸗
uẽit᷑.ar. S.ð eo ꝙ cer.lo.
l.i. vel dic ꝙ hẽs muta⸗
uit domiciliũ re ⁊ fcõ. vt
ſ.ad mũi.l.d omiciliũłꝑ
dignitatem. vt. ſ. e. nitu.
l. municipes. vel cũ eſſet
laicus factus eſt clericꝰ
2 ſic de loco ⁊ foꝛo ep̃i.
vel paganus 2 factꝰ? eſt
miles.⁊ ſic locũ foꝛi mua
tauit.qꝛ ſb magiſtro mi

Peur ſed bes. ne dolo heredis non pꝛeſtabit᷑:ſi
vr. C Fiiiu Vrpia legata que denota⸗
E on turoclio ſcnbetis: p n ſcriptis
d ebi pꝛe habent. 4 iticie legatum reli
are. vt. j. titu.v i. cit d rati ſpii „ .
lmenlivs difun ctũ eſt ſiar itratu ſeij nupſiſſet: et

do. ?.. de relig.

—

e ¶ Agd hoc ꝓceſſit.ſ.ſeruus.
fSeruꝰ jegatꝰ. dolo ⁊ culpa. vt.S.e.l.cũ res.S.pe.⁊.l.b ampli
TEb ꝓ nõ ſcriptis.immo videt᷑ ꝙ valeant.vt. /us. .i.
E. de here. inſti. l.his bis.S.i.ð.ſol.refert an expᷣmat cãm
turpitudinis vt illi adultero vel illi ex monacha nato. ⁊ tunc
non vz. aut in genere vtilli impio vel maledicto.⁊ tũc tʒ legatuz
vt ibi.ſc ẽ in cõmendationerei vendi.vt S.de dolo.i. qð vẽdi/
toꝛ. Itẽ õ.S delibe. ⁊ poſt.l.⁊ ſi pepcerit.S.i.ſed ibi puando ab
hered tate hic in dado legato.⁊ facit. S. de bꝛ. inſtit.l.quotiens.
S. ſed nomẽ itẽ facit. C. quẽad. te. ap eri.l.iij. ́ÿMUD
b¶ Si ncie deberi. vt ⁊. j.decõdi.⁊ demon.il.filie.⁊ eſt rõ.qꝛ ⁊ ſi
eet ſuſpenſa.qꝛ viu eret ticius ꝓ nibilo foꝛet.vt.j.de ↄdi.⁊ demõ
ſtra.l. cũ tale S. ſi arbirratu. i Sʒ aſt legatũ.ſ.aliquid.
KI Et ꝑ teñ ſtetit ſʒ ꝑ caſuz.deceſſit g viuo teſtatoꝛe: vel poſtea
an moꝛam. vt.S.de ↄdi.inſt.l.q̃ ſub ↄdi..quotiens.ſecꝰ ſi poſt
moꝛꝗ. vt.ſ. de ↄdi.⁊ demonſt.l.añpenul.S.i.ſi aũt non caſu.ſʒ ſi
ab alio occideret᷑ viuo teſtaroꝛe.⁊ tunc agit᷑.l.aq̃li.ↄ occiſoꝛem
in qᷓ venit pᷣcium legati.vt.S.ad.l.aqli.l.inde neracius.S.idẽ ait
in fi. F. que eſt S.qꝛ non ſtetit.no.hẽi ꝓ facto qð caſu impedit᷑.vt
2· C. d e ↄdi.inſer.l.fi. ⁊.j.ti.ij.l.pater.S.tuſculanꝰ.eſt ⁊ alia rõ.qꝛ
ꝓ boc legato magis põt grauani qᷓ; ꝓ alio.vt.S.de minoꝛi.l.ſi
minoꝛ.xxv.an.ſeruũ.⁊ facit.j.deↄdi.⁊ d emon.il.cũ ita/
I Si ꝑs.vt qꝛ q̃ttuoꝛ inſtituit ⁊ ex diſpibus pnbus:⁊ duos ro⸗
gauit vt darent alijs.vel extraneis dece:ſi nomibꝰ expᷣſſis bʒ lo
cum qð hic dicitur.ſi appellatiuis ꝙ in fi.dẽ.
m ꝙ Oẽs.ſed qñ ꝑs illi tenentur non alij. ⁊ facit.j.eo.l.ſi bered es
noĩatim.⁊ deſtipu.ſer.l.ſi cõis ſeruus.⁊.j.de ſta.li.l.ita.⁊ ad tre
bel.l.quotiens.⁊.ljnonnunq. 7, .tim.ij:l.ſi plures,. ⁊ dę reb. du

.

certe nõ ꝑ boc liberatur

, — 7 „2, — Ü—⸗. . . 228— b
neſciata fidei cẽmiſ. niſi alb 3 . ui litum ammõ erit bheres.
lIx teſtatoꝛ dixit.qð dic

de rigoꝛ. ſy ð eqtate pot

dici ↄtra.vt in alio articulo dixit. IOtem ꝙ dicit ↄdiiio.ſ.taciteq̃ in pꝛi⸗/
mo vel ſcõo anno deficit. non iõ tamen obligani deſinit beres.vt.j.de
ↄditi.⁊ demon.l.i.F.fi.⁊.j.de ver.obliga.l:inter ſtipulantẽ.S.ſacram.
poſſet dici idem in expſſſa ſi deſiciat.tunc.n.non põt did finin obligatõ
beredis.qꝛ nunqᷓ; fuit obligatio ↄtracta.vt.j.de verbo.ſigni.l. cedere.
de ↄdi.⁊ dem onſt.l.ticio vſufruc.vel pone in expᷣſſa ſeruiiute pᷣdiali.
vt. S. de ſerui.l.iiij. Otem ad id qð dicit de tẽpoꝛe eſt ↄtra.C. e.l.fi. vbi
ad tempus legatur. Sol.ibi. Item ad idem ↄtra.j. de ver. obli.l.ſi ſti

cchum. S. ſtipulatio buiꝰ.ſed ibi non tim̃ tempꝰ.ſed moꝛs legatarij inter⸗

ucnit cui erat annuũ legatum dũ viueret. Itẽ facit ad boc.C. vt ĩ poſ.
leg.l.ſcire debet.⁊.S.de admini.tuto.l.quidã.⁊.j de re.iur.l.nec ex pꝛe
toꝛio.⁊.ſ.de op er.liber.l.cerdonem.⁊.l.ceum donatione..ſ.ad.l.falci.
l. quod de bonis.S.i. Item argu.contra.C. vt in poſſeſ.le.l.ij.ſj ibi ſuo

fauoꝛi tantum derogat. .
Alegati ſerui. in ſpecie.vt in fi l. colligitur. —
q Dtipuletur. ab bẽde errante.ſecꝰ foꝛte ſi ſcit ſenon teneri vt.S.ſi quiſ

cau.l.ſed ⁊ ſi quis.S.fi.
r ¶ Zalis. vt. S. e.l. ſi a ſubſtituto. . beres. g. nec plus venit in ſtipulatõ
gr. S. de vſur.l.ſi ſtipulatus. S. ven ſt emptoꝛ. a. ſ. vt legatoꝝ nom. caue.
l.i. .ſi quis ſub oditi.ſed videt᷑ valere bec ꝓmiſſio.vt.S.de euic.l.ſi ita.

7· C. de edi. ac.l.ſi apud.que ſunt ↄtra.ſol.ille in ↄtractu venditionis qͥ

bus conueuit dicta pꝛomiſſio. H
Jres obligata. ab hbẽde.vt ſ. de do.pꝛe.l.qʒ.vbi ponit᷑ nr caſus.
Si neſciat.ꝙ pᷣſumitur.vt.S.de ꝓbati.l.verius.ſed quõ ſuuʒ

actũ ignoꝛat.Rñ.ↄceſſerat ſeruo vel ꝓcuratoꝛi aliquã rẽ obligare:nec
dixerat quam.ſt aũt ꝓbet obligaſſe ſans videt᷑ ſufficcre.vt.S.ad vell.l.
qᷓqᷓ;. nec ob. S.de ↄdi.inde.l.ſed ⁊ſi me putẽ.vbi ẽt in facto ſuo tolerat᷑
ignoꝛantia.qꝛ illud in dano vitando qð ſuſtineret ſine ſua vł añceſſo⸗

Liwer
ris voluntate. c ¶Meceſſarios.puta er cuſto dia ⁊ ex diligentia rei leg ate debi
n¶ Si ſciſſet obligata. qꝛ erat Siuncta ꝑſona.vt. C. de fideicõ.l.pᷣdia. ⁊ ſm eũ reficit ꝑticulatim. puta D ſ⸗ “ lectn: v et mietd
x¶ Ael niſi pot. repete ſi non ꝙ trabit᷑ ex verbo niſi.⁊ ſic diuiſum poni ſiid culpe rõ non induxit.vt.S.e.l.cũ res.R.⁊ ſ m boc facit.õ.de
in repetitõe ʒ Jo.⁊ facit.j.e.l.ciuita ibus..fi.⁊.j.ti.i.l.meuius.cira vſufru.le.l.vir.S.qm.⁊.l.ſequẽ.vel dic neceſſarios quo ad renõ
pn. ibi d ebitoꝛ aũt ⁊c̃.⁊ ſic no.tribꝰ caſibus beredẽluere. quo ad pſonam legatarij.⁊ oĩa ſunt plana.
V¶Doli exceptõeʒ.⁊ nẽ

bñt neceſſe ꝓbare illum

R at .
2 Exuſtas.ſ. ca ſu. vt. ſ.
colligitur. P

ſine alicꝰ culpa nõ fit fa

cile incendiũ.vt de ꝑi.⁊ cõmo.rei.ven.l.ſi vendita.⁊ facit.S.dene. geſ.

aliã rem relicturꝰ fuiſſet ſi ſciſſet

Imodo nullaculpa eiꝰ icẽ

l.ſiue hꝛditaria. ⁊.S.d eman.l..int er.S.ſed cũ ſerunꝰ. ..
a Qog ſi nulla. incerti. buius actõnis naturam bẽs.S.de condi.in
debiti.l.ſʒ ⁊ ſi me putẽ.ꝭS.cũ inter.ſed ð.s.deↄdi.inde.l.ſi in area

vbinon ↄdicetur poſſeſſio dño reſtituta ꝓpter impẽſas.ſol. bic erar le/

ata ſub ↄdi. ⁊ ea pendẽte ex truxit eã his.ihi pure debebat reſtitui ſm
el dic vt no. S.de ↄdi.inde.l.qui excep.S. ſi pars.
AVmptus. legatarius cui legatũ erat ſub ↄdi.ea pendente refecit
ↄditione exñte.bẽs vult deducere bas impẽſas q̃ſi legatarius vo
uiſſet donare esa occaſt one.qꝛ fecerat pendente ↄditione.

—,—

eſt.n. iuris ſi qꝗd tacite ↄtinetur:a⸗

poſita.

ancilla.
debent᷑.po
nitur ꝙ cum ꝓ ⁊.

svinum: rem u“mliet li icniet gatus ſit:qðᷣ falſumtputo: et nec un
roberemtir icode obligatã uel niſi põt aliquid eẽ ſu vbis: nec volũtati defuncti accõ⸗ r.eſuilene
2¶¶Suo te. lañ ſniam Pfliiũ ex ſoluto ere alieno: ꝙ ſite⸗ mocdata hec mnia eſt. RAius. 2. 3. e.l.ſt cul. r.
in byporbecana latam ſtatoꝛ eo aio fuit ut quãq; liberan C Aptatoꝛie ſcripture ſiſimo-⸗ depecu. le liij.
danttos ides K. Qop pꝛecior onusad hides ſuol Ao: neq;in hrditatbꝰ: ne ſe mann
dic anteq ſoluat iz pꝓ ptinere uoluenit non m̃ vtiq; ap inlegatisualent. I Sez. t S. li
Eiiutan brhoibens ledehis libermcls ſenſent: pote Jitaleganiz ſt: ſeio ſauos Zanen
uit pfonalis orra debi, lit ſideicõmiſſariusp doli excpti decẽ do pter eos decẽ quos ρτ pecuiel.
roꝛe als aurſi voſt ſol. on a creditoꝛibus ꝗ hypotheca ticdo legaui:ſi quidem decẽtm̃ in iij.
chi Fſtmandato. 1., ſiaſechageren lr ut d ueniant᷑ in hereditate iutileẽ lega⸗ 6 Apratoꝛle.
modeſtinus.vł dic etiiẽ lbi exhiberent᷑.ꝙ quanq; iuote tum:ſi vo amplioꝛcs pꝰ eos quoſ Al. adulato/
. pt oilc 6 . *— en il⸗ SS . rie.R.⁊ ſunt exẽ/
y lolu. auu feeit lutlo Pone fecent:tñi p iunſcictiõem niciuselegerit in ceteris vy lega⸗ pla. oebere i
ſarra lbaddeca folnif Plidis pluici id pſtabit᷑)epi. nim. Snõ in amplioꝛes quã decẽ illa lan⸗
ſe viaerch ei beredis. d Om' hereditanas exuſlas qlegati ſunt: cpli minus ſunt ita enccpi .
nontollimracno vtv. „ Ee bidienimis extucus o fosqt inueniank. All ſi vo, in ibenatet
ll. .. de fid eiuſl. cũ is. (ꝗf⸗ ideicẽmiſſi poſt moꝛtez hĩdis letſtichũ do. ↄditiõale eſt legatuʒ iint ſideicom. li.
ſed duo iure. Pn oftie reſtituẽdas boni uin arbitratu ſũp ⁊ non alr ad hrdẽ tranſit quam ſi Icij H
e vvraſtoreemto tuum roõnibus deductis: 7ediſicto legatan⸗ H aliqñ ſiñ ita lega⸗
et ſubiſcit p iunſdictio⸗ rũ quantitatibꝰ extant ibꝰ eſtima adiectione:ſi uolet legatuʒ ſit:ad mm rrial
em 1c,. tis reſpondi. Xpianꝰ. heredẽ legatarij tranſinittit: aliðd Fat. aliper
NDOnmus beredi. ſ. SSS . Faua f. a eſp

bec̈ba non vi⸗

Oqumm otigiſſet. —Apia. liud ſi vbiserpꝛimat Sidom? gereneane dt..
a Eſtimatis. als eſtia Vod ſi nulla rone facta do fuent legata y pticulatim ita refe be Eiegenit eligit
tis.⁊ als examinatis.ſʒ mum tradicliſſet ncern odi ctaſit: ut nihil ex pꝛiſtina materia aerhins. ne
aeins in em alienes tio ei opeteret quaſi plus debito ſupſit:ti dicem utiemanere le⸗ cus in eubuo⸗
ſe deducre. vt.C. derei Cluerit. xApinia. gatũ.atſi ea domo deſtmucta aliaʒ E. vehend
ven.l. ſi qs ſciens. que ẽ mptus at in re icienda codẽ loco teſtatoꝛediſicauenit: di Aakiinuc
Penaii, bacſt⸗ ali⸗ domoneceſſanos a legata- cemus intenire legatũ niſi aliunud ant ad boc.S. ö
enam ſciret: H eo aio im rioO factos petenti ei legatuʒ cuius teſtatoꝛem ſenſiſſe fuerit appꝛoba garl emg 4 fun
bedit vr eum bier obl poſtea ↄditio extitentnõe repu- tum. Dem. aun bios zen⸗
Buenturam. Ité bic p⸗ landoseſtimaui. Mulus. Z ſiequopcioemereul uẽ k Gllied bide
ſongli aar obligat ii ancilla cũliberis legata ſi Eere iuſſent hrdez ſuũteſta-⸗ NSaciſ le viae
aneyricktgrunonn ancilla ſola ſi non fuenint li toꝛ adhuc vtile legatũẽ.quid. n. .C. ben emp.
Item Z. j. e.l. ſt ita lega⸗ eri:⁊ lihii ſoli ſi nõ ſit ancilla de⸗ ſi legatanusa quoemerefundum ſaccerie .ſa.
