ſtat. ⁊ facit. S. e.
l, lucius.j.ſi.
Eruum. ſcri
tus eſt ab
extraneo.

1 4g Alterius. nonm
immo fpudiauit

eius iuſſu. vel ip
ſe domin?ꝰ quod
põt. vt. ſ. ð ſuccel
ſo. edic.l.i.S.per
ſeruum alioquin
in pendenti eſſet
ſua poꝛtõ interix
vt. S. ſi pars be⸗
re pe.l.ij.⁊.j.de
acquren. hetedi.

l.ſeruus duoꝛum

⁊.l.ſeruus cõmu

nis ab extraneo⸗

7.l. ſe.

a ¶¶ Subſtituto.

locus erit in alte
ra parte. vt. ſ. de

acquiren. heredi.

lL.ᷣuus cõmunis
ab extraneo. 2.l·.

ſequen. ⁊.l.ſeruus duoꝛũ.erat em̃ alter dominꝰ coberes qui vult
pꝛeferri iure accreſcẽdi. Item alia rõne vult pᷣferri:quia q diu in
ſtitutus eſt nõ admittitur ſubſtitutus.vt.j.de acquiren.heredi.l.
qᷓ;diu.ſed ſubſtitutus haber pꝛo ſ.evt.C. decadu.tol.S.in pᷣmo.
⁊7. H. pꝛo ſcõo.v bi ſubſtitutus pꝛefertur coberedi. Item lex q diu
non obſtat.qꝛ nõ in partem adeũtis ſed repudiantis venit.cum
ſeruus vicem duoꝛum ſuſtinʒz vt.j.de ſtipula.ſer.l.i.S.cõmunis.
⁊ ita no.hic quidã ſubſtitutũ pᷣfemi inſtituto contra regulam il⸗

lius.l.⁊ adducũt alium caſum.j.de bo. libe.l. libertus pawono
ſed nõ eſtbona.vt ex pꝛemiſſis patet.quia nõ pꝛefertur inſiituto

ſed in locum repudiatis admittit. Iteʒ opponit᷑ hic de expoſitio

ne illoꝛum verboꝛũ ſi heres nõ erit cũ inſtituit᷑ ̃uus.que fit.S.ti.

i.l.ſi pater. ⁊ inſti.eo.S.fi.rñ.qm̃ hic babet locũ conditio ſubſtitu

tionis repudiãte coh eredecui ſubſtituiꝰ eſt meuius ꝑ ſᷣuũ mediũ

ebe,,
ſtano⸗
udes,
es i
epuh⸗
loaß
ſecob
pbe
ſdſat
tgo
fba
thons
nndis

Nee

nlitio
nö
. ve
Ltol.
ſde
ntc
fliaſt
8 b
übiee
ncdito
010
ubſei⸗
mob
ſai
ab

on

W

dip
1od
nctil
nn
oguin

ſr

nntenz
s be⸗
ide
Mi.
Numns
ömu
neo⸗

uto.
nalte
ſde
tsſ⸗
nuyis
o, 141
ifult
guts
tei.
no⸗
fii
n
unis.
amth

monoe

ſtuuto
hoſti
16.
ſi
niu

bocideo qꝛ uus cõis pſonam duoꝛũ obtinet:vt dixi.

b/¶ Zicius.ad euidentiã no.qð nemo ſibi ſubſtituit᷑:niſi cã muta

ta vł niſi fiãt duo gradus.vt in hoc.S.⁊.S.e.ti.l.ſed ſi płes.S.fi.

c Btichus. h eres eſto. bec inſtitutio fit vt ꝑ ſeruũ querat᷑ lega⸗

tario bereditas cũ ſit ſine libertate. d ¶ Mon enit.i.ſi beredi⸗

De vulga.⁊ pupil.ſubſti.

d Anus gradus.i.remota pᷣma inſtiutione ſerui remanẽt ᷣuus ⁊ tici
us in ſtituti eodẽ gradu què cõſtat remoueri.vt.S. ibi nos dicimus ⁊c.⁊

ſic impꝛopꝛie ſubſtitutio cũ nulla que val eat pceſſerit inſtituno. vel dic
vnus gradus.iſ.ſubſtitutionis idẽq; ſecũdus videtreſpectu inſtitutõis

facte ob alterius cõmodũ.⁊ ſubaudi etiã cum vnus.⁊ ſic ſatis põt dici

marment nõ q̃
ſen a ſeen ee cſſe Ticiust hefs eſo ſtichu;
ba. . t.i. ſi r. meuiodolego:ſlichuſ her̃s eſto

e Utrũ.hec duo

dubia ſolues iũ

b Nure aũt ſub

ſi ſtic ho heres nõ erit ſtichus li⸗

ivicũ vnus gra bexrhereſqʒ eſto. in hac gone ipꝛi
de er5 Ihis querendũeſt vtrũ vn? gra⸗
S ſed ſipl dus ſit an duo: an cã mutata ſit
res. fi. ſiſtitutionis: an eadẽ pmaneat
gA Uullius mo⸗ 2 quidẽ in pleriſqʒ caſibꝰ quent᷑.
mẽti.i.nullam cõ 1
moditatẽ afferet an ipe ſibi ſubſtitui poſſit:æ rñde
cuo Rec tur cãinſtitutionis mutata ſubſti
lel S.ſed i pꝛo lui poſſe: igitur ſi ticius hers ſcri
ponat.aʒ.alij di ptus ſit:⁊ ſi heres nõ ſit:idẽ her̃s
alr nula eſe li iuſſus ſit ſubſtitutio nullius mo⸗

mẽti erit ſed ſi ſub cõditione ꝗs

heresſcriptꝰ ſit:pure autẽ ſubſti

Fnne rns tutus eſt cã imutat᷑ qm põt ex in
i erbſa auio cõe ſtitutione deficere conditio ⁊ ſub
inſerta ſi beres m ſtitutio aliqd afferre.ſed ſi extite⸗
eris. Item tacita rit cõditio due pure ſunt:⁊ ideo
ntalcra nia nulliꝰ momẽti erit ſoſtitutio otra
nõ venerit. vt. y. ſi pure ꝗsiſtituat᷑ deide ſõ ↄditõe
ſcer he Lpeeuni ſibi ſubiſ ituat nihil fac ſſtitutio'
l poſt moꝛte. Cõditionalis nec mutata intelligi
pe. ſz p hocnon tur ꝗppe cũ ⁊ ſi extiterit conditio
ent odiond, due purey ſunt ſubſtüutiones. ſe⸗
mon. l. cõditões (undũ hec ꝓpoſita queſtio mani
ſe c in oem euẽ feſtetur.ticius hercs eſto: ſtichũ
res. nõ videt er, Meuio do legoſtich? heres eſto:
pectandũ. vt. y. ſi ſtichꝰ heresnõ eritꝰ: ſtichus li
ve a ber hereſceſto. nos dicimusqñ
oĩno erat pura in

—

eodeʒ teſtõ ⁊ legat⸗ ſit ſtichus

libertatẽ accepit:pᷣualere liber⸗

tatem:⁊ ſi pualet libertasnon de

beri legatuʒ : ideo iuſſu legata⸗

rijnõ poſſe adire hereditatẽ:acꝑ
hoc verũ eſt ſtichũ heredẽnõeſ⸗

ſeb: 2 ex ſequẽtibus vᷣbis libena⸗

temilli cõpetere cũ vnꝰ gradꝰꝰ

vicdeat᷑.ꝗqd ergo ſi nõadierit tici
us: incipiet ex ſubſtitutiõe ſtichꝰ
liber ⁊ hers eſſe.poꝛro q;diunõ
adlijt iuſſu legatarij:nec ex calega

ti intelligit᷑ legatariꝰ eſſe effectus
⁊ideo certũ eſt illũ heredeʒ non
eſſe ac ꝑ hoc exhis verbis ſi he⸗
res nõ enit ſtichus liber hereſqʒ
eſtoliber ⁊ her̃sexiſtet hoc au
teʒ qð ſentimꝰ iulianꝰ quoqʒ in li
bꝛis ſiis ꝓbatſ Sipupillus ſb⸗
ſtitutũ ſibi uuʒ alienauerit:eũq;
emptoꝛ liberũ heredẽq; inſtitue⸗
rit:nũquid iſte in ſubſututiõeha⸗
beat ſtatim vniuerſuʒ :vt ſiqdeʒ
pupillus ad pubertateʒ puenent
neceſſarius ex teſtõemptoꝛi hers
extiterit.ſi vero intra pubertatem
deceſſerit ex ſubſtitutione ꝗqdes li
beret heres ſit? neceſſanꝰ pf̃i pu
pilli:emptoꝛi aũt voluntanus he
res extititꝰ. ”Mc

ꝙ ſit vnꝰ gradus qꝛ ea
d em pſona eſt inſtituta

2 ſubſtituta. ⁊ ad hoc

vt ſint duo gradus oz

plures eſſe ꝑſonas. ſcʒ

vnũ inſtitutuʒ ⁊ alium
ſubſtitutum. vt inſti. de
gradi.S.hbactenus.⁊ tñ
bene valettalis ſubſti⸗

tutio.lʒ ſit vnꝰ gradus:
qꝛ cã ẽ mutata cuʒ pᷣma

inſtitutio ad cõmodũ le
gatarij:ſcõa ad ſuũ fue
rit facta.⁊ ſʒ hoc ẽ vnꝰ

gradus ⁊ cauſa eſt mu⸗

tata.ſicq; ſolure ſunt q̃
ſtiones ſupꝛadicte. Itẽ

pst dici ꝙ ſint duo gra

dus: vt cu dicit ſi ſtichꝰ

nõ erit heres p erinde ſit

ac ſi dicat ſi meuius per
ſtichũ heres nõ erit. vt
inſti.de vulga. ſubſti. F.
fi.⁊.S.titu.i.l.ſi pater.⁊

ſic ſunt due ꝑſone inſti⸗
tutꝰ et ſubſtitutus.ergo

duo gradꝰ.vt.S.e. l.i.in

pn. aʒ o. qꝛ ex bis appa

ret quod her̃s erit cũ va

leat ſubſtitutio.
e Quid ergo.S. adiuit

coberes. quid ergo ⁊c.
7 dic incipiet. ſcʒ indu⸗
bitanter eſſe ber̃s ⁊ liber
ẽt ſi teſtatoꝛ voluit pꝛe⸗

ferrelegatariũ libertati.

⁊ hoc rõne impoſſibili⸗
tatis vt ſub ijcit.nam ti

cio nõ adeũte nõ tranſit
ſeruuſ in d ñio legatarij

niſt adita hereditate a
ſeruo iuſſu legatarij. ſʒ
cõ tra legatarius iubere
nõ põt niſi ſuus ſit.

pte hic non. vt.j.qñ di.le ce. l. hmõi. i gſifibil facit ſubſtitutõ
vt. S. ti i. l. ſi te ſolũ. ⁊.j. de ſe.ta.l.ita.in pn. K Wucpure gl
tera earũ purificata. vt.j.ti.i.l. antepe.⁊.ar.j.de ſideiuſ.l.ſi a reo.

L¶¶ AM anifeſtet.i.apietur. mHeres nõ ent.i.ſi aliũ heredeʒ

nõ fecerit. n ¶Pꝛeualere.in dubio. vr. j. de manu. teſt. l. ſi pe
culium. S. i. .ſ. de fideicõ.liber.l.ſi ſuus.cũ em̃ eſt ſpes libertatis
legatũ nõ valet. vt.j]. de leg.i.l.ſi poſt moꝛtẽ. S. fi.ſed ſi ponas de
functũ expꝛeſſiſſe ſe nolle legatariũ puani legato.niſi tũc demum
cũ iſte ſᷣuus eius iuſſu hereditatẽ querere nollet.tũc dic aut ticiꝰ
adijt:⁊ ſtatim ſᷣuus querit legatano:⁊a ſi ſeruus eius iuſſu adeat
ſubſtitutionis cõditio expirat:ſi nõ pareat.põt em̃ eo iubente ⁊c
vt. C. de h ere.inſti.l.iij.⁊ tũc põt exiſtere cõòditio ſubſtitutionis.ſt
aũt ticius nõ adijt legatarius nibil oĩno babere põrrõne impoſ
ſibilitatis.vt ſtatim dices in glo. que incipit rõne impoſſibilitaſ
⁊c. vbi ergo talẽ vt dixi voluntatẽ nõ expꝛeſſit teſtatoꝛ legatũ ꝓ
nõ ſcripto babetur. ᷣuus aũt liber dici poterat ⁊ heres nõ ſolum
er verbis in ſubſtitutione poſitis.ſed etiã ex his que cõ tinent in
inſtitutione. ſcʒ cũ dicit ſtichus beres eſto. aq Mon debeni le
gatũ.niſi ſub cõtraria cõditõe.vt.j. de le. i. l. ſi poſt. S.fi.hb odie tñ
videt eſſe in pendẽti.vt. Se. de neceſ.ſer.l.pe. . fi.b. b herdẽ
nõ eſſe ad cõmodũ legatarij. ⁊ ſicaliũ heredẽ nõ facere eam. vel
dic nõ eſſe expꝛeſſis verbis. b. c/Libertatẽ. de hereditate nõ
opparet ſed dic eã deben. vt in fi. buius. S. ſtatim dices.

f¶¶ Illum beredẽ.ſcʒ ſtichũ ex pᷣnis verbis.ſed ex ſequẽtibus ſic vt ſubij
cit:vel dic melius illum.ſcʒ legatarium ꝑ ſeruu.
geiHõ eſſe. rone impoſſibilitatis.opꝑtet em̃ vt pᷣmo ſit legatarij ⁊ poſtea
eius iuſſu adeat ⁊ ecõtra.opꝑtet ꝙ pꝛioꝛ adeat.⁊ ſic fiat ſuus qð eſt im/

poſſibile.aʒ.qꝛ nõ põt vtrũq; pꝛius eſſe qᷓ; alterum. Jo.
b ¶ Exiſtet.tam boc caſu ꝓpter impoſſibilitatẽ quãlſibet vtita genera⸗
liter bic cõcludat.nec obſtat cõtra.S.e.l.ſed ſt plures.S.fi.vbi dicit non
valere hmõi ſubſtitutionẽ ſerui.qꝛ ibi etiã pᷣma inſtitutio erat cum liber
tate.⁊ ſic nibil cõmodi affert ſubſtitutio.bic pᷣma erat ſine libertate. iõ⸗
q; ſecũda cõmodum affert.·
i Si pupillus. iſte ſeruus.
K Aniuerſum. rñdi ſic vt ſi ⁊c.⁊ vt. S.ti.i.ſi paterraii.
l Patri pupilli.qui pupillus patri extitit heres.⁊ ſic eo medio ſeruus
neceſſarius qꝛ beres hberedis ⁊c.vt.S.e.l.paterfami.in fi.⁊.j.d e acquir.
heredi.l.ſt quis filium.S.fi.in fi. JMMUDd
m ¶Extitit. nũquid tũc abſtinere poterit.rmñ. Jo. ita ⁊ nibilominus erit
beres ſicut in ſuis abſtinentibus eſt. ⁊ facit inſti.de heredi.inſtitu. S. ſer⸗
uus. 7.S. eo.l.ſed ſi plures. S. quos.⁊. S. titu. i.l.ſeruus alienus.S. qui fi
deicõ miſ.

n Oe conditionibus inſtitutionum. Quia in inſtitutione beredum ap

ponitur conditio.ideo de hoc dicit.⁊ dic ꝙ alia impoſſibilis. va.j.i.i.
alia poſſibilis.⁊ tunc aut cauſalis, aut poteſtatiua. aut mixta. vt. C. de
cadu.tol.S.ſinautem.⁊ differt ab illo/j.de ↄdi. ⁊ demon. qꝛ bic circa in

7 5
* * *

Liber.

ſtitutiones. T illa circa ſingularia rleliis.
Ab impoſſibili.de facto qꝛ natura reſiſtit. vt.j.e.l. ſt qs ita inſti.
pꝰp Alio modo.i.de iure impoſſibili.vt.j.e.l.cõditiõ es.vel dic

q ( ſihon viciari. vt ⁊ in
ſti. de bere. inſti. S. ĩpoſ⸗
ſibilis.⁊.j.e.l.cõdi.⁊.l.
cõditio.ſed inſti.ð le.
S. fi. ſo. bic appoſtta fu⸗
it honoꝛato vt tibi relin
quo ſi celũ tetigeris di/
gito. ibi onerato:vt det
heres ſt celũ digito teti⸗
gerit. ᷣm aʒo.⁊ eſt rõ.qꝛ
nõ dz auferri bñficium
bhonoꝛato:cui ꝓuidere
voluit ꝑ ſequentẽ volũ⸗
tatẽ.ſicut ⁊ ſi lego vſu⸗
fructum ſine aditu non
oʒ adiectio.vt.S. ſi vſu
fruc. pe.l.i. S. i. q. d. ta ge
ſ potes. vel ibi nõ fuit
impoſſibilitas in cõ di⸗
tione:ſed in pᷣmo relicto
vt des illi chim erã: ⁊ ſt
nõ dederis.x. noĩe p ene
2 ſic.x.nõ ſũt legata ſbᷣ
cõditione ſed noĩe pene
relicta. Itẽ ↄtra.j.e.l. fi
lius. So. fauoꝛe onera/
ti babet ꝓ nõ appoſita
vt bic.ſed ſi expediat ſi
bi totã inſtitunionẽ dice
re nullã:vt qꝛ ab inteſta

to liberiꝰ eſt habiturus

põt vtibi. vt arg. C. de
le. ⁊ cõ.l.qð fauoꝛe.ſed
in filio ſpãle qꝛ nõ põt
ſub cõditione niſi ptãti
ua inſtitui vt ibi. Itẽ cõ
tra.j.eo.l.ſi ticius.ſolu.
ibi ſpãle qñ ꝓpter pple

De conditõmibus inſtit

ℳ alio.i.cõtrario impoſſibili vt tota die dicimꝰ niſi aliud cõuenit.
7 ibi quicunq; aliud euãgeliʒ auerit.i.contarium.

.4

= . Planus.
Vbipoſſibili oditõe
vel alio modo factaʒ
inſtitutioneʒ placet nõ

viciari. I Dem
AIteſtõ cõpꝛehẽſum ſit:il
le ſeruꝰ ſi meus erit autꝗ
meus erit cũmoꝛiar heres eſto:
q́tenus accipiat᷑ meꝰ: queni.⁊ ſi
qdẽ alienauerit in eoo vſumfructũ
nihilominꝰ ipſius eſt:ſi vero ꝑtẽ
in eo alienauit an deficiat cõditio
inſtitutiõis querit᷑ ⁊ verius eſtnõ
defeciſſe cõditiõeʒ :niſi euidẽtiſ-⸗
ſimis ꝓbatõibꝰ teſtatoꝛẽ voluiſ-
ſeappuerit ꝓhac cõditione hec
verba inſeruiſſe:ſi totus ſuusin
dñio eius remãſerit:tũc em̃ parte
alienata conditio deficit. Sed ſi
duo fui ita ſint heredesinſtituti.
pꝛimꝰ ⁊ ſcdᷣs ſi mei erũtcũ moꝛiar
liberi ⁊ẽ heredes ſunto: ⁊ alter ex
his ſit alienatꝰ:celſus recte putat
ſic accipiendum:atq; ſi ſingulos

rxitatẽ occurrit impoſſibilitas. Itẽ cõtra. vt inſti.de inuti.ſtip. S.impoſ-
ſibi. vbi viciat᷑.ſʒ ibi in cõtractu.⁊ eſt rõ.qꝛ ibi vtriuſq; cõſenſus exigit
vt. S. de pac.l.i.ibi duoꝛũ cõſenſus ⁊c.⁊.j.de act.⁊ obli.l.nõ ſolum. at
pic ex volũtate teſtãtis im̃.ſed in ↄtractbꝰ innoĩatis ſecus qᷓ in alijs:
qꝛ ita ibi agit᷑ ſi fuit ipoſſibilis ſicut ⁊ ſi poſſibilis fuiſſer cõditio.nã cõ
dicã ea ceſſante.vt.C. de cõdi.ob cau.l.ſi mulier. vel ibi loquit᷑ cũ re cõ/
trabit᷑ obligatio:ſecus ſi cõ ſenſu ⁊ verbis.vel illa nõ eſt impoſſibiliſ cõ
ditio. vt. C. de ꝓcur.l.ita d emũ. Item q̃d ſi in pſonãꝗ tertij fuit appoſita
cõ ditio impoſſibilis. rñ. ꝓ nõ appoſita babet᷑.vt.S.ti.ij.l.ſi meuia.lʒ qͥ
dam cõtra. Itẽ qᷣd ſi matrimomũ vel ſpõſalia fiant ſub impoſſibili cõ
ditione:quidã dicũt valere. ⁊ facit ad.l.iſtã. S. ti.ij.l.ſi pᷣuũ meũ.. pe. ⁊

de iuiuſto teſta.l.cũ in ſcõo.in fi.⁊.j.de cõdi.⁊ de.l.iij. .
Ateſtõ. q meus.bec pia ſunt.vt.j.dele.iij.nuꝑ.in fi. s ¶ Aue⸗

. ltur. an plenã vel nudã vel totã ꝓpꝛietatẽ cõ tineat.vel eius ꝑtes

7930. 1t[Ipfilus eſt.
vt. ſ. ad ſil. l. i. F.i. v

5 fecerit. vi idẽ ar. S. de vſufr. l. iiij. ſy die Z
Q¶ hõ defeci ecõditionẽ.ſʒj qͥs erit heres.rñ.vt

in ſeruo cõi d iximꝰ. vt. S. de here.inſti.l.ſed ⁊ ſi in cõditione..ſi ſᷣuũ cõ⸗
munẽc.ar. . eo. S. ſed ſi duo. Itẽ no.bic ꝗð cõe eſt meũ eſt ſic.j. de verb. ſt
gni. l. pupillus. S. fi. 2.S. de ritu nup.l.illud. ſed arg. cõtra. S. de ꝓcura.
lpomp.S. ſed is. ⁊.j].de le.i.l.ſerui elect.S.labeo.⁊·l.ſe.⁊.S. de rerũ di.l.
in tm. 9. vniuerſitans. ? de inter. act.l. ſi defenſoꝛ. S. qᷓ interrogatus. ⁊.j.
de auto ⁊ ar.le.l.qntus.in pᷣn.ſed in dubio dicas nõ dici meũ niſi totũ
ſit meum. x Inſeruiſſe. ad qð.j.de cõdi.⁊ d emon.l. in cõditionali
bus. ⁊ de leg.iij. Liuł. S. ſeuos. ? ¶ Dub bac cõditione.ſ. ſi meꝰ enit
⁊ no.pꝑ hoc põt repꝛoban illa ꝓpoſitio.duo ⁊ tna ſunt qᷣnq;.vel duo ⁊
duo ⁊ tria ſunt ſeptẽ.azʒ.⁊ ſecundũ ꝙ bic dicit eſt vera.i.duo ſunt denu
mero ſeptẽ.⁊ tria ſunt de numero ſeptẽ.h.tẽ nota verbũ plurale gemi
nat ſaa ſignificationẽ ſingularis.ſic.j.de le.iij.l.qui cõcubinã..ſtichꝰ
7 de cõdi.⁊ demõ.il.falſa.in fi.⁊.l.cui fundus.⁊.S.de h ered.inſti.l.hoc
articulo.⁊.l.ſi paterfa.teſtõ.ſed ar. õ.Q. de impu.⁊ als ſubſti.lij.⁊.l.q;

uis. .l. pe. Itẽfacit. 5. ti. i.l. tale §. i. accun.·
Jita.ſufficit em̃ ſola oblatio.vt.j.de

ſta. lib.l. ſtatuliberis.

§. ſtichus. niſi abſit cui dandũ eſt.qꝛ tũc dʒ deponi.vt eo.
ti. l. cũ heres.in pᷣn. ſed an iſte cui eſt dandũ loco legatarij ſit. m̃.
nõ. vt. j. ſi qͥs omiſ.cau.teſta.l.ſi qs ſub cõdinone.ar.5.j.de le.iij

ſeparatim ſub eadẽ cõditione he
redes inſtiruiſſet. ¶MAulus.

ſi decẽ dedero ⁊ accipere
olir cuidare iuſſus ſuʒ ꝓ imple⸗

ſ
cij vniuerſoꝝ bonoꝝ meo
um ꝑpmaſerint: vſq; ad annos
xvj.heredes ſunto inutilẽ eſſein⸗
ſtitutionẽ ſᷣm vboꝛũ ſignificatio⸗
neʒꝰ marcelluſ ait. iulianꝰ aũt qm̃
⁊ ante aditã her̃ditatẽ inini ſocie⸗
tas põt:qſi rei future valere inſti
tutionẽ:qð nerũ SS
nusꝰ ſcribit:eũ qui ita heres inſti
tutus eſt ⁊ ſi fuũ hereditanũ non
alienauerit cauẽtes coherediim

plere cẽditionẽ. Ceteni ſi ſolus
heres ſcniptus ſit ſub impoſſibi

li cõditione heredẽ inſtitutũ vi⸗
riq ſnia va eſt¶ Au.
7 — „7
Iheredi plures cõditio

Jita heres inſtitutꝰ ſim

tacõditiohabetur« Apianus
Iita ſint inſtituti: ſi ſo-

pendi eſtq; vnuus loco habent᷑

l. fid eicõ. S. cũ eẽt
azʒ. Itẽ cũ hic di
cit haberi ꝓ ĩple
ta:verũ eſt ĩ inſti⸗
tutione.poꝛro in
legato ſecꝰ eſt nã
ſi ſtatim poſſit ĩ⸗
pleri qð eſt in dã
do habet ꝓ iple⸗

ta ſi ꝓhibet lega

tarius implere.ſ,-
fl nõ poterat ſta⸗
tim iĩpleri. vt q̃a
x.lego tibi ſi fece/
ris d omũ hic ad
c.d ies. lʒ ꝓhibea
tur facere tpᷣs tñ
ſpectat᷑. vt. j. de
verb. ob.l. in illa
ſtip.ſi kał.ſecus
ſi ita relinquat li⸗
taras aretbuſe:
tres pepit. 2
heredẽ n auch
minꝰ poſſit pare
re.tunc em̃ ꝓpter
maliciã beredis
ſtatim habet᷑ pꝛo

impleta. vt. j. de

ſtatu libe. l. ſtatu
liberos.S.i.⁊ fi.
⁊.l.ſe.⁊.l.ſi pecu
liuz. F. pe.⁊ fac.j.
de cõdi.⁊ demõ.

l. iur̃ ciuili.⁊.j.ð

re.iur.l. in iure. b.
J gui ita p⸗
maſerit.erat

em̃ teſtatoꝛ ſocius omniũ bonoꝛũ cũ aliquo.deinde ad.xv.ãnos

accur. b ꝙSignificationẽ. hoc ideo qꝛ ex verbis colligit qꝙ
teſtatoꝛ pᷣus voluit eſſe heredes q; ſocios.ſic em̃ dixit meoꝛũ be
redes. Itẽ eſt õᷣ.ꝙ nõ pñt pᷣus eſſe heredes.qꝛ oꝑtet ꝙ ſitimple⸗
ta cõ ditio.vt.j.e.l.ſi qͥs ira h eredi.rurſus ſocij in alienis bonis
eſſe nõ pñt anteqᷓ; eẽnt dñi.i.heredes.ſed qꝛ põt iniri ſocietas an
te aditã hereditate:⁊ ſic poſtea adiri põt valet inſtitutio ſᷣm aʒo.
ſed an debeãt ſtare in ſocietate ꝑ.xv. annos anteq; adeũt.aʒ. vz
ꝙ nõ.qꝛ cõditiõe impleta remanet ſolus dies qͥ habet᷑ p nõ ad
iecto.vt.S.ti.ij.l.hereditas.ſed certe ĩmo nõ vꝛ impleta ex ctu
ſed ex ꝑſeuerantia in dictũ tpᷣs aliud ſt inſtituo te poſt.x vi.qanos
ſi cras feceris hoc qꝛ ibi ſolus dies remanet.ac.
c¶Future.fit em̃ ſocietas pᷣſentiũ ⁊ futuroꝛũ bonoꝛũ.⁊ qð dicit
ante aditã h ereditatẽ:poſt moꝛtẽ. tñ qꝛ tũc non valeret niſi dñs
cõ ſentiret.vt.C.de pac.lʒ.fi.niſi fieret ſup hereditate incerti boĩs
vt. S. ꝓ ſocio.l. iij. S. i. ſed talis ſocietas br̃ditatis incertenõ im/
plet iſia cõditionẽ.qꝛ ſpãliter teſtatoꝛ dixit meoꝛi. .
dIgdem iulianꝰ coheredi. denõ alienãdo. vt. j. de cõdi.⁊ de.l.
mutiane.ſed an bec cautio mutiana eſt.rñ.ſic ꝑ.liſtã q̃ generali⸗
ter dicit qñ eſt in nõ faciẽdo cõditio.ſed opponit᷑. impleri põt vi
uente eo cui eſt impoſita.ſ.herede poſt moꝛteſᷣui.ergo ipſa locũ
nõ habet ſi cõditionis euẽtus expectãdus ſit.vt.j.de cõdi.⁊ de
mon.l.cũ tale.S.ticiuſ.⁊.l.pꝛ.S.ſoc.ſed dic triſtis ẽ talis expecta
tio. vt.j.e. l. cũ tale.in pön. eꝙ CLauentẽ.mõ rñdet. f ¶ Sen

ptus.ſub dicta cõditione. g

Sub impoſſibili.cũ no eſt cui

6
caueat. ⁊ ideo ꝓ nõ adiecta babet. vt. d.l.mutiane in fi.⁊ facit.
e.l. mulier. in pn. ⁊ decõdi.⁊ demõ.l.cũ ſub hac.ac.

Aberedi.cõiũctim.ſ.ſt illud ⁊ illð diſiũctim ſi illð autillð

vt inſti. de here. inſti. S. ſi plures.⁊ verbũ cuilibet ſunt due

ꝑtes velſi vna.ſubaudi obtemꝑari.ſatis eſt.vt babes in dicto

xxviij.

S. ſi autẽ diſiunctim. i. ſehatim in dluerſis ꝑtibus teſtamẽti tũc ſe

De conditionibus inſtitutionũ

C.de indic.vi.l.ij.⁊ ad id qð dicit difficilis eſt.ſic.C ad.l.iul.repe.l.fl.

Ulbeis ormnr. IeE,
“ cus.vt.ſ.de cõdi.⁊ demõ.l.ſub diuerſis.⁊.l.qð tradituʒ.⁊.l.nũ .C. de fidei F . 8 m. he
in ad ea. in pn. ⁊.l.p fideicõ.⁊ facitad banc. l. j.de ver. obli.l. ſi ita sdenueg. e Ach Pec.d valde. Zimarrwe
* quis. 7.l.ſi quis ita.⁊. j.iudi.ſol.l.cum querebat᷑.⁊ decõdi.⁊ de/ äl e lupſtuioſum
oidin diſiücta licerepꝛobata. vt
ül ꝓ copu/⸗ —— H .B blice repꝛobata.vt ꝑ cre
fore latiua ponit. vt ſi diſiũctim ſint cnilibʒ VAbi. aut pderẽt qdð relictũ eſt: p̃toꝛ cõ⸗ demibi ad eſ iuramen
Klintn ʒ.ti.ij.l.lucius.? ſ quis ita inſtitutꝰ ſit: ſi ſultiſſime i . t. tum monacboꝛũ. vt. S.
danoin .C. de ver. ſig.l. n s us iüh *I ti ine interuent . cetem potu de tureiurã. l. non ent. §.
en pe. x. ſ. de inſti. S monumentu poſt moꝛte it is qui voluit factũ eſſe qð reli- diuus pius. 2. 5. led ⁊
n enti ianin keltätonsintrdno prinomoctiſ giomscolitoneaſinngit ſibcõ eſlhiſpcllen ad
61 Ae hatae5 cius Kene monumentü intri ditionefacidi relinquere itacm en. n
üce⸗ ee Oan cnanelcere quaſi im⸗ aut non facientes deficerẽt cõdli endum.
nri⸗ —as ita ena poſlibilem. Dmponius. none Hoc edictũ etiã ad lega- b Inteuenit. vt ſacra
in Selere hnd Igs ſub cõcdlitionet here ta ptinet: non tm̃ ad heredũ inſſi mer ved impm mumo n⸗
Ra 4 aecrenebuir des inſtituiſſz ſic: ſi inuicẽ tutionẽ. In fideicõmiſſis quoq; cxð na. vr : de iureim.
eis i nunentb. u. /Caiſiſſent ſe legata eo teſtõ flicta opoꝛtebit eoſꝗð ſideicẽmiſſo co nnas gr. ebt vrr.
R abii ceſns F. recdddimmos:plsremiti cis condi gnoſcit ſibſeptoiseclictu en lein cön dende biein
i ſenan duoen tionecead frudelegum reſpice ¶ Phrer qe vicelegatoꝛiſ fngunt. plarer ve s Geptmist⸗
t pcepta. az. ſ ſ. Iet que vetarẽt quoſd cape le· Et in moꝛtis c donationibus Deetam ien or r oe
n naofnen dey⸗ gata:q;c; ⁊ ſi cautũ ect in ipſa ex dicencũ eſtedicto huic locũ eſſe pterito bics ururo emat
a æheitſdeleal. Actioe exceptione uẽdus eſſeteti ſi foxe ꝗs cauent niſi iuraſſet ſe iuranci, Yrs Dtra j. de
ſton anhr irt d. am pmiſſoꝛ-. Wpianus. aliqd factum foꝛte ſe reſtituturũ Bo nideieſnuote
ſipprer qs ſeruos. Jtẽ 1 . I= Ro, lel SL Solu. ibi! oꝛe
tcis ſ geod elb Rcinde inniſiu q8 accep t. op oꝛtebit itac 5remu⸗ battig auenbne aſe
n Js ſub cõ re repbatur Puidüi Ura pio neanoem ( Si gs ſub iuriſ renõ poſſet: vt cuʒ ntie
ſtant M ditne ar. 5 th „TPuctemneisg iurãdicẽditiõe:⁊ pᷣterea ſub alia (õtrabere mammoniuz
ten eodulane ſub iuriſiuracli ccitiõe quid acce ſit inſtitutus:huic videndũ eſt an amornin oni nõ Scuz
lyen moniũ ⁊ iurãt ꝙ; Pert aut omittẽdo ↄditionẽ P* remittat᷑ cõditi 7 magis eſt vNKük raneneg. dſepeſubi⸗
ne neuteriurecöſan deret heĩ ditatẽ: legatũue: aut co remitti iuriſiuradi odinodebeat rameto onnet að kuns
aſ guinitans ſepa Geret turpiteraccipiẽdo' cõditio Iʒalij cẽditioni pendumbhabeati qao wi depeento. Rron
und. rer matmoniu,z geʒ iurare voluit ergo eũ cui ſulb ſSed ſi ſub iuriſiurãdi qd ibi de ptento. Item
nb. pſumit em ꝙ ſc⸗ ) e 1 eñ cui ſilb ſSed ſi ſub iuriſiurãdi condi pra.decõqia demõ.
ing fent cöſanguini⸗ iuriſiurãdi Coclitione qd relictũ tione ſit inſtitutꝰ:qut ſi decẽ dede lmunicipibi. Sol. ſpoã
lenll. tate. ₰ ( . 6 — . 7 . Ere loihi SL R
nins eilne ag gu⸗ ⸗ cope : vt caplũt hi abꝰ nul rit hoc eſt altemata cõditione ut ebi iinn ccadins
ie lbeen ignoꝛare Atalis iunich cohiti⸗ inſeri: ⁊ re aut pareat conditioni ꝰ aut iuret iuniſiurãdi vel nõ. ſʒ ſit
an 3 ſunlk de e de cte. cũ em̃ ſaciles ſint nõnulli ho aliud quidey uidendũ eſtnũquid benpos etnger qli⸗
bns aui mann nõ IIllimi adiuſiurandu cõtempture remittiei cditionõ debeat: quia nev die arbivepue,
npin porlſupfuis. ligionis: aliſp qua; timidi metu põt alten cõcltionipardo eſſeſe to. Itẽno.j .de acqyt.
na m Que leges. dillini numinis: vſcad ſupſtitio curus ſedeſtuenus remittenda, Peret eiiaeten
— . „ =. 2 „ — N. Ten ) ibi. 1- — .
nin n rominſor ſt nẽ ne vel hi vel illi aut cõſeqrent cõditionem ne aliadröne oditio torraſtis aa vor gene⸗
e9 eꝓmiſent non . ralem ſolunonẽ de pᷣte⸗
Nncnos capaci.vt.j.vt lega.no.ca.l.i.S.ſi q̃s ſub cõdi.ſiue heredi.nã .— ’ÿÿÿrrno: q: in Btento nò po
Peakeevbickkexechtions deg err⸗ . V renits eniti põt qmodo nõ dare vel n facer ſen
N nraenbeeaie cg uanda ſuccel. ſed qͥdaʒ dicũt dari maioꝛ.⁊ facit ad boeſnamebananninitc af c. derranſac l. nas
“ 2 ßm bocetiã sene ee ner ob.] ſtipularcio iſta. 5. ſi ſtiguler. i. ſi qs inqui. in fi. z. ]. de cõdi. d. e e Fſt h oetne vſ nele.
e yt. C. eo. ii nib obijcit exceptio.ſed certeibi ſtipulanti non alij dele ij.l. cñ pꝛ. 5. filius. 7 Cest e! Becſerſipiurs. vl uo dubieomus x
htiſn W ii hemo-indt ttaclr 6 di. ſine cau. li. .ſ. de li.l. libertꝰ ſub coditione. Toi etaicſ di. le. ce.l. v. ⁊. j.ð bo.
lebrs.1. qð ait.⁊.ſ.vt in poſ.leg.l.i.S.iin fi.⁊ ad.l.fal. l.nõ dubiũ.S.i.ꝛ.ſ.el.cõ⸗ j.deteſt.mi.l.ſi amilite. S. edictũ.⁊.j.de le.iij
1del. l. qð de bonis. §. i. ?.l. ſeius ⁊ augerius. accur. de Faciendi a ſlrgig no nes dedierg ca Qoluſ fßror.
Goliſ ind . ub contione ptoꝛ reyutauit quadaz cõditionẽ urpẽ 1 Ioradondtesdaomndtltevo. AE ſe deelid onararirach
gidaekkl. en ꝗ no videt turpis. vt ecce inſtituo te vel tibilego vel cau Siqͥs. ſub alia ſi 8 i. de do. i. ¶autionẽ.ſ. iuramẽti.
le laGh ſa moꝛiis dono ſt iuraueris eliqd te daturũ vel facturũ. ⁊ eſtrs i Pareduz bẽat. dedent. b Koͤditio. . iuriſiuradi,.
n . õ quidã facile iurãt ſostens ſeruant 1e⸗ äe
pecn. act umitteret ꝙ;ᷓ iurarét, pg Repꝛobanf. quo om. ca. te.l. qͥ aũt. 5. fl. . l. ſi qs i 3,A kne⸗ SIte faclk.f. H quis
(Ee es guones. ſed cõdino eſtinplenda niſt ſit tutpis alias. vrſ ret. vt in n. buts lnc ſled as ita beres. Irẽ ⁊ buic dʒz perelʒ nõ iu⸗
tan E J. quoties. 7. ]. Pxi. voluit ⁊c.vt.j.de cõdi.⁊ de.l.bec ſcnptur vt. S. 1in Pn. buiꝰ.l.no. ſed cur ſecus.j.de cõdi. de.l. c tale. . meuie
ij Accepit. deſti 5 S e.l. ptura. vbi innuit ꝙ nec alteri ſit parendũ.ſo. vt ibi iſiurã di. v
ſrer 4 deſtinanone. az. r. Dmitédo. ppter religioné darroma caeti irparend. ſo, vt ibi. ag uriſiurãdi.vt va
onditioné. iuraméti. az. t Accipiendo. l. relictun at roma b Qonduloni. de dandis. x. c Coditionẽ. ſacramẽ
rrtbur turpiter iurare 1Accipiendo. I. relictum coge tiim̃ nõ facti vel dandi qð ſub ſacramẽto cõti ſ eramne
uli Lapcre vy (dſtionẽ.ſ. ſe impleturum. accur. l. bec ſcriptura. S. i lub ſacramero cõtin. vt. . de odi. a demõ.
tone F4Qapere,l. abſolute, x Facilis, ad id qð dicit faciliſ eſt. ſi l. bec ſcriptura. 5. i. 35. 7 no. S. in pn. huius.l. vbi turpe contineret᷑ ſub i
n 6 id qð dicit faciliſ eſt. ccramento. vt. ſ. pxi. . d lHle alia.i. ſ ei nõ remitteremꝰ alia ran

K

Liber.

1. qꝛ alia altemnata ei ciungit cogeret ad id ad qð nõ cogitin ſimplici

2 ſic ↄditio illa.ſ.alternatim iniũcta:v ł dic ↄditõ alia puta grauis cui
nõ põt parere cõmod e coget᷑ ⁊c. ⁊ ſunt ſiłia.ẽ.de tranſac.l.cũ bi. . ſed
cũ lis.⁊ de re.eo.qͥ ſub tu.l.magis.S.ſi pupillus.⁊ de ſuſp e.tu.l.tutoꝛ.
ſed ſi pamonũ.⁊ de iudi..ij.S.ſed ſi agant.⁊.l.ſed ſi ſuſceꝑit. .i.ſed ar

gu. cõtra. S. ꝗᷓ ⁊ a qui.l.
fl.S.is qui operatur.
e¶ Alia. altematim. iũ /
ſe dortes nõ impꝛo /⸗
bandũ eſt.tũc ſecus.vt
g ¶¶ Juſſus dare. ſolo iu
reiur. ei remiſſo. vt. j. de
cõdi.⁊ de.l.hec ſcriptu⸗

ra. .S. de manu. teſta.

l. ſi qs libertatem.
bMAui. ſ. heres.
Defectus cõditione.
imo videbakt:᷑ d eficere. ⁊
ſic cõtra. S. ad.l. aquil.
l.idẽ neratius.S.idẽ iul.
ſo.ibi pꝰ moꝛtẽ teſtato⸗
ris deceſſit hic eo viuo:
boc nõ valet:qꝛ ⁊ ibidẽ

faẽ idẽ qð ante.alij qd

bicnõ erat in moꝛa ma
numittẽdi:ibi ſic. vel h
alias erat relicturꝰ: ibi
non. tu dic ꝙ ibi fuit ab

glio occiſus h ſua moꝛ⸗

te ob ijt:⁊ qð diẽ hic vi⸗
uo. idẽ ſi poſt moꝛtẽ dũ
modo ante moꝛã. vt. ſ.
de cõ di. ⁊ de.l. antepe.
S. i. Itẽ ↄtra ad idẽ. C.

de cõ di.inſer.l.legatuʒ.

7.ſ. de cõdi. ⁊ de.l. in te
ſtamẽto.ſed ibi erat cõ/
ditio q̃ pendebat ex ſuo
⁊ alterius facto.ſ.ſi illi
nubat. bic ex facto ma⸗
numittẽtis tm̃:qꝛ inuitꝰ
manumittitur:vt.C. de
manu. teſt.l. fi. S. ſed em̃

2 adde bic diſtinctionẽ

quam hẽs.Q. de inſti. ⁊
ſub. ſᷣ ↄdi.fac.l.i. Iteʒ

fac̃ ad.S.j.de leg.i.l.tur

iuł.2. C. de cadu. tol. S.
ne aut. . j.ð ver. ſig. l. q
ret aliquis. in fi.⁊ de re.

aliat eum urgeat ad iuſiuranduʒ.
Auotiens heres iurare iubet
daturũ ſe aliqd vel facturũqno

impꝛobũ eſſ:actiões hereditari⸗

as nõ aliaſ habebit quã ſidederit
vel fecerit id qð erat iuſſus iura⸗

re.¶ Moꝛtio aũt vel manumiſ-

ſo ſticho viuo teſtatoꝛe ꝗ'itahe⸗

res inſtitutus eſt: ſi inraſſet ſeſti⸗
chũ manumiſſurũ nõ videbit᷑ de
fectus cõditione heres:q; uis ve
rũ ſit cõpellendũ eumꝰ manumit

tere ſi viueret.idẽ eſt ⁊ ſiita he⸗

res inſtitutꝰ eſſet ꝗs: ticius her̃s
eſto:ita vt ſtichum manumittat:
aut ticio centũ ita lego vt ſtichuʒ

manumittat:nam moꝛtuo ſticho
nemo dicet ſummouendũ eũ.nõ

videt᷑ em̃ defectus conditione:ſi

parere ↄditõinõ poſſit.implẽda

eſilem̃ volũtas ſipt ¶ De hoc
iureiurãdo rmittẽdo nec ẽ ncce

adire pᷣtoꝛẽ. Semel em in ppetu
uma ptoꝛe remiſſiz eſtꝰ: necper
ſingula remittenduʒ. Ctidcirco

ex quo dies legati ceſſerit remi/

ſum videt᷑ etiã ignoꝛante ſcnipto
herede.ideoq; in heredẽ legata⸗
rij recte ꝓbat᷑ vt poſtdiẽ legati ce
dentẽ ſi deceſſerit legatarius de⸗
beat her̃s eiꝰ actiõe legati vti q̃ſi
pure legato relicto ei cuꝰ her̃sex
titerit.

iu. l.iure ciuili.⁊ ar.. de cur. bo. dã.l.i.⁊.j.e.l.ſi qs teſtö. K¶ Eü. be
redem. l Aiueret. teſtatoꝛ. m Aolũtas. ſ. defuncti ab berede
vel legatanio. ne Sipoſt. beres vel legatan?. oN 0eb remittẽ
do. ſic in aut᷑. de bere.⁊ fal.circa pᷣn.⁊. C. ne liceat po.l.i.in pᷣn.xxxiiij.q.
i.c.i. pꝗ Remiſſum eſt. p banclegẽ. q Qeſſerit.i.dies moꝛtis te⸗
ſtatoꝛis v enerit a quo ſolent pura legata cedere:vt.C. de cadu. tol.l.i.
§. i. ⁊ in. S. in nouiſſimo: ſed videt᷑ rem anere cõditio:vt det vei faciat.vt
S. eo. S. quotiens. rñ.cõditio expꝛeſſa ⁊ bomis.i.teſtãtis non fuit niſi iu
randi.ſed legis ⁊ tacite eſt de dãdo vel faciendo qð erat iurandũ q̃ ta⸗
cita nõ facit rem cõditionalem. vt.j.de cõdi.⁊ demon.l.cõditiones. eſt
ergo hic purum q;tum ad traſmittendũ, quia conditionale nõ tranſmit

titur: vt. C. de cadu. tol. S. ſinautem.
K nditiones.nõ redemerit. ſ.cũ
ka

—

inſtituo vk ei lego ad quod natu⸗

laaliter filius tenet᷑: alias põt exhbered ani:vt. C. de epiſ.⁊ cle. autẽ.
ſi captini:2 facit inſti. de leg.in ſi.⁊. C. de bis que pe.no.li.⁊.j.e.l.con⸗
ditiones:⁊ quod no.S.eo.l.i.

. Utituno bicer ſilium: vt ⁊. 5 de bere.n ſti.l. ſuus.in pᷣn. ſecus in
verbo pꝛeteriti tempo.vt.j ꝓxi.YX. Ham niſtin
t Quod interdictũ eſt, vt. C. de codicil.l.ij 7.] eo.l,.quid am.niſi in mi

inlus.

v Data eſſet etiã.ſic.ſ.de condi.⁊ demon.l.ſt ita ſcnipſero.⁊.S.

de here.inſti.l.aſſe.⁊.l.ſi quis ita ſcrip.⁊.j.de vſufruc.lega.l.qui

plures. ⁊ de leg.iij.l. ſi qs in pn. teſta. ⁊ de leg.i. l.ſi ita ſit ſcriptũ
2⁊ ſic videmur eligere cũ eligimus quẽ tu nomia bis.ſic.j yrim̃.

NOnditionesqᷓ cõtrabo.
moꝛes inſerunt᷑ remitten
de ſunt:veluti ſi ab hoftibꝰ pr̃em

ſuũ nõ redemerit a ſi parẽtibꝰ ſu
is vel patronis alimẽta non pꝛe-
ſtitenritt. ¶Mpianus

1 ſtitutiotalis: ſicodicil
lis ſeii heredẽ ſcnpſerohĩr̃s eſto:

nõ eſt iutilis in quouis heredein
ſtituto pᷣter filiuʒ .eſt em̃ ↄditio⸗
nalis inſtitutio nec videt᷑ heredi⸗
tas codicillis data:qð interdictũ
eſtt vnde cõditionalis eſt hec in-
ſtitutio q teſtõ data eſſet pinde
⁊ ſiita ſcripſerit cuiꝰ nomẽ codi⸗

teſtate eſt:cũ nulla ſit cõditioque
in pᷣteritũ conferat᷑:vel qͥ in pñs:

veluti ſi rex ꝑthoꝛũ viuit:ſi nauis

in poꝛu ſtat. Mlianus.
J gsãin teſtõ hocmodo
ſcnipſerit filius meus ſi

ticius adoptauenit heres eſto. Si

nõ adoptauenit exheres eſto: ? fi
lio parato adoptareticiuſnolit ſe

ad arroganduʒ dare:erit filiuspbe

res:quaſi expleta conditione.

Emogenianus.

⁊.S.qꝙ ciuꝰq; vni
uer.l. item eoꝛum
S. ſi decuriones.
ſed ar.cõtra.j.ð

codicil.l.quidaʒ

referunt.accur.

x ¶ Quius no mẽ.
licet ſolum nomẽ

ſit ſcriptũ in codi

cillis: ⁊ eſt arg. ꝓp
p.qui dixit ꝙ pex

ſoluʒ nomẽ ꝓpꝛi 3

um in teſtamẽto
pst fleri inſtitutõ

ſicut ꝑ dno vᷣba
5S.de heredi.inſti
tu. l.i. S. ſinauteʒ

xBi quem. va⸗
let conditio. bic
yaglet de pꝛeteri⸗
4 Kanns vera
mIhalcn OeE eſt ⁊ ſtarim tenet
(llis ſcripſero:ille mihi hr̃seſto.

pani rõne dicẽdũ erit inſtitutiõe,ʒ
valer nullo iur ĩpediẽte.Si quẽ?
ita inſtitutũ ponamꝰille ſeiuſ quẽz
codicillis heredẽ ſcripſi hers eſto
neq; inſtitutio etiã in filioqin po

inſtitutio q̃ſi pu⸗
ra vel falſa: ⁊ ſic

tanqᷓ; impoſſibi⸗
lis habetur pꝛo

nõ ad iecta. ⁊ ſic
valet ſcõm bu.

quod vltimũ nõ

eſt verum. ot. F.

de iniuſto teſta /
men. l. cum in ſe⸗
cundo teſtamen⸗

to.⁊ fac̃.j.de ver
bo. obliga.l. con

ditio. 7.l. ſi ita ſti
pulatus fue. bãc
ſummam. 2 inſti

tu. de verbo. ob⸗

liga. S. conditio⸗
nes. 7. S. ti. lij. l.

circa.⁊.j.de ſec.
tabu.l. an ſcri⸗
ptus.⁊ de bonis
liber.l.iij. F. ſi pa
tronus.⁊.S.ſi cer

tum pe. l, cum ad

pᷣſens.

Aquis in teſtamento.filius.vel erat emãcipatus vel qd
eſt verius in defectum mixte conditionis fuit exberedatꝰ.

4 7 D teſtamentũ: vt bic.⁊ .C. deinſtitutio.⁊ ſubſtitutio.l.ſi

¶¶ Meres erit.ĩmo non erit.vt.ſ.delega.iij.l.vxoꝛem.S.beres.
vꝓbi dicit inualidum eſſe relictum ſub tali conditione relictumo
lu. ibi ſtetit per filium bicnon:vt hic dicit parato ⁊c. ad quod.j.
de conditio.⁊ d emonſtrati.l.iure ciuili.⁊.l.multa.⁊.ſ.dere.iu.l.
iure ciuili.vel dic ꝙ bec conditio ſi ad optauerit eſt cõtra bonos
moꝛes: æ ideo inualida condino ſeu rogatio de adoptãdo vt ibi
dicit: ⁊ ideo pꝛo non adiecta d ebet baberi:⁊ quod bic dicit ſilio
parato ſub. maxime:non autem dicit quod inſtitutio vel lega tũ

non valeat.ſed rogatio de adoptando.

4

e hered.qua.⁊dif.in pᷣn. ⁊.S.ſui.

—

Erba bec. in neceſſario qualis eſt filius ⁊ ſemus.vt inſli.

n4 Sinlirniulun tamẽ eſt freri expb eredationem in bune ca-
u

in. vt. S. de here.inſti. l.iam dubium. ? facit.5.d e heredi.inſti.l.
coꝛnelius.arg.conta.j.de manu.teſta.l.ſi quis locuples.in fi.·

.
n
5.
4/
ſe⸗
,
der
n
aſti
bie
liſi
0che/
dſto
iit.
eſat,
ſan⸗
s

pe

ſcer

cs
gar.
ſoll

ats
mſ⸗
oos
ſtibi
ſio

2

ga1

uſi.

eh

i,.
1 . D

d

nwviij.

a Fruſtra.ſic. O. de ſideicõ.l.nõ iure.⁊. S.man.qui mutuaʒ. a. ſ.
de verb. obli. l.ſt ita ſtip.fue.S.ſi ticius.ſed arg.cõtra.s.de vſu.
l. ſi ſtipulatus. ⁊. . de le.i.l.ſt quando. —
J) quiita. alias ſi qͥs ita. alias eiqita. c IJImpletam.

beredi.S. fi.
d0 Acquin ſolet Erba hec publiꝰ meuiuſ
tan eakiegaiun ſinolerhereseſtoin ne⸗
agnoueritſed in ceſſanio cõditionẽ faciũt: vt ſi no⸗
berediate e lit heres nõ exiſtat. nã in voluta⸗
legato qualit ea lia heredis ꝑpſona fiuſtra addũt᷑

ſtatim ipleta cõ/ cũ et ſi fuerint addita:iuitꝰ nõ effi

ditione queratur . R
dñiuʒz legatario. ur ben be WMI.
vr.5. quead. ſer. Iquiꝰ ita hereditatẽpel
mil. Lper ſ.j )legatũ accepꝑit:ſi decẽ de
legatu. eſß lod, denit: neq; hereditas neq; legatũ

tur bic de ea acj alĩ poterit acqri:qᷓ ſipꝰ ipletã cõ
one et ie/ cditionẽ id egerit ſcriptꝰ heresuel
tcoõmutabilis:q legatari p qð hereditas aut lega

cõtingit pꝰ agni tũ acqri ſoletꝰ Ar.

tionẽ legati. ante E
c vt repudiani Perator autotialegel
no hoſr oru aut que legiſ vicẽ obtinẽt ſcnpte
ꝓpter repudiati⸗ velq cõtra bonos moꝛes velde⸗
onez binde beat nſoꝛie ſũt: aut hmõi qᷓs pᷣtoꝛ im
gler vr oelen bhaobauent, pnõ ſeriptis habent
nſeruuz fili. S.. ſin ac Pinde acſi cõd tio hereditati ſi
6s..l.ſtribibo ne legato adiecta nõ eẽt: heredi⸗

mo. §. cũ ſeruus. orf —.
⁊.5, adlaqull. taslegatiue capiet . )Au.
na ſeur ergo ac/ SIliusqꝗ ſuit in ptãte ſub
quin ſolet incom säscsᷓc 52
mutabilixer ſʒ an coclitoe ſcript heres B
te querit᷑ ſed com

.
1

mutabiliter. Iteʒ ad hereditatem eſt cõtra.j.de acquiren. beredi.
here.l. antiſtius. vbi fit beres implẽdo cõditionẽ. ſol.ibi impl e⸗
uit cõditionẽ vt heres eſſet:bic vt eſſe poſſet:⁊ punficaret cõdino
nem:⁊ haberet᷑ ꝓ pure inſtituto.quẽ ↄſtat nõ eſſe heredẽ niſi ade
