runt dieſ quo ad
iſtas bo. po. q̃ ñ
tribuũt ius in ꝓ⸗

pꝛietate vt carbonia

*

bo. polſ.ſer.

Ata. te.l. i. . ita demu. 2. C. qͥ admit. ad bo.l.v.
Sed emãcipatus.yt ⁊ inſti.de bere.ab inte.S. emancipati.
Lile. vt iſtit.

darũ: ita aũt vtile tpus eſt vt ſin⸗
guli dies in eo vtiles ſint.ſ.vt per

ſingulos dies ⁊ ſcient ⁊ potuerit

admittere.ceterũ quacũq; die:ne
ſcierit aut nõ potuerit nulla dubi⸗
tatio eſt ꝗn dies eiꝰ nõcedatꝰ.fie⸗
ri aũt põt:vt ꝗ in initio ſcierit vel
potuerit bonoꝛũ poſ.admittere.
hic incipiat neſcire vel non poſſe
admittere.ſ.ſi cuʒ in initio cogno⸗

uiſſy eũ inteſtatũ deceſſiſſe poſtea

q̃ſi certioꝛe nũcio allato dubitare
cepit:nũqd teſtatꝰdeceſſerit:vel
nũꝗd viuat q; hic rumoꝛ poſtea

irrepſerat.ideʒ ⁊ in contrariũ acci

pipõt vt ꝗ ignoꝛauitĩ initio poſt⸗
ea ſcire incipiat. hieſbonoꝝ poſ
ſeſſionis vtiles eſſe palã eſt.ſj nõ
ſeſſonũ numerabunt᷑ ſimodoea
ſit bonoꝝpoſ.q de plano peti po
tuit.ꝙ ſi ea eſt qͥ cauſe cognitiõeʒ
ꝓtrihunali deſiderat vel q decre
tũ expoſcit ſeſſiones erũt nobis cõ

putande ꝗbꝰ ſedit is ꝗbuſqʒ ꝑ ip

ſum pᷣtoꝛẽ factũ nõeſt:quominꝰ
daret bonoxꝝ pol. In bonoꝛuʒ
poſ.q ꝓtribunaliꝰ dat᷑.illud q̃rit
ſi ſedent ꝗdẽ pᷣtoꝛ ꝓtnibunali ſed
poſtulationibꝰ nõ dederit. Rñ.
põt dicitpᷣs ad bonoꝝ poſ.non ce
dere cũ pᷣſes alijs rebꝰ:aut milita
ribꝰ cuſtodijs aut cognitionibus

fuerit occupatꝰ.Si pſes ꝓuicie

in ꝓrima fuit ciuitate accederedʒ
ad vtilitatẽtꝑis ſpaciũ itinens.ſ.
numeratione.xx.miliũ paſſuũ ſcã

neclem̃ expectare debemꝰ vt pᷣſes

ꝓuincie veniat adeũ ꝗbo.poſ.
petituꝰ eſt / Si vẽten in poſß.
miſſus ſit bonoꝝpoſ.tpᷣs cedere

ſequẽtibꝰ nequaq; ambigẽdũ eſt

na ⁊ vẽtris.vt.õ.de vẽ.in poſ.mit.l.i.S.ſt ea

⁊.l.vbicũqʒ.S.interdũ.⁊ de his ẽt diebꝰ feriatis co gnoſcit᷑ vt.s.
de fer.l. ij. Iẽ illa q̃ dat᷑ ga agnoſcẽde litis. vt.S.de inof.te.l.
papi.S.i.⁊ eſt ſic.j.de adul.l.miles.S.ſexaginta. ſBepla⸗
no.i.q nõ ſed ẽte iudice dat᷑.ſic.C. de dila.l.a ꝓcedẽte.ſed nunqͥd
libellus d abitf᷑.rñ.nõ vꝛ.vt.C. de naufra.l.de ſũmerſis.cũ nec in

ſigura iudicij agnoſcat als ſecus puto vt pʒ.C. decar.edicl.i.

9 In bo. poſ. dici ſub. ⁊ tũc põt ⁊ c. b q¶ Pꝛo tnibunali.ſ. iu/

JO Vid N Vehe —— zr, 1 ſan
11 *
dice ſedẽte qles fũt cetere qᷓ mibuũt ius.ᷣvt. S. de bo. poſ.l.iij. S. ſt ea. ⁊ ſu

Gnr gPen — 4
Druis Elegtber

pioꝛes pñt delegariiſtenõ.vt.5.de of.eius cui mõꝗ.eſt iuriſ.l. pe.S. vt bo
noꝛũ.⁊ de of. ꝓcõ.nec qᷣcqᷓ; S. vbi. i Sißſes. acced ere vt bʒ vltra
annũ vel.c. dierũ ſpaciũ ⁊c.ſʒ q̃d ſinõ in ꝓxi.vẽ qꝙ irenõ teneat᷑ ⁊ inte⸗

„

nec tantuʒ intra centeſimũ diem:

verũ etiã q; diu naſci poſſit: naʒ ⁊
ſi natus fuerit ante ei deferri bo⸗
noꝛũpoſ.ſciẽdũeſt.ſ Sciam eã

obſuandã eſſe:põpo.ait:nõ q̃ ca-
dit in iuispꝛudẽtes: ſed quaʒ ꝗs
aut ꝑſeaut ꝑ alios aſſeq potuit.

ſ. cõſulẽdo pꝛudẽtioꝛes vt diligẽ⸗
tioꝛẽ patrẽfa.cõſulere dignuʒ ſit.
ca tẽpa bonox) Aul.
oſß. pris ſciaignoꝛ ti filio
nõnocet. I Mlianus.
–N coher̃di mo ſubſtitutꝰ
V uniſſes ? bonoꝝ poſ.acce⸗
perisqñcũq; coher̃s tuꝰ cõſtitue
rit:nolle petere bon.poſ.tibidela

ta tota intelligit:æ cohr̃s tuꝰ am

plius petẽde bonoꝝ poſ.facultatẽ
nõ hẽbit . Nilius nõ ſolũ ſi tanqᷓ;

filiꝰ: ſ ⁊? ſi tanq; agnatꝰ vel cogna
tus ad bonoꝝ poſ.vocaret᷑ ꝗnuuʒ
ſpaciũ hʒ:ſicutſi filiũ manumiſiſ
ſet pr q;ʒuis vt manumiſſoꝛ bono

m poſp·.accipiat tñ ad bo.poſ.ac
cipiẽdã:ãnuũ ſpaciũ hʒ Vrcel.
NVm filiofa. bonoꝝ poſp.
Rdelata eſt de his gbꝰ certio

rare prez nõpᷣt:vt vłiubeat agno

ſci bonoꝝpoſ.vel ratã hẽat agni⸗
tionem bonoꝝpoſ.nõ cedũt:ſin⸗

gamusſtatim pꝛimo die quo fue
iit delata agnouiſſeeũ bono. poſ.

certioꝛarepatrẽ vt compꝛobetnõ
poſſenõ cedẽt dies.c.incipiẽt ãt

cedere cũ certioꝛ? fieri potuerit: p
teritis aũt.c.diebꝰfniſtra ratũha

bebit. Queni põt ſicũ poſſet ſiliꝰ
petere bonoꝝpoſ.pfeita abſente
vt certioꝛare eũ nõ poſſit:vel etiã
furente petere neglexent:an peti

ãplius nõ poſſit.ſj qd noceat non

rim nõ curat t̃s vt bic. ⁊ ar. C. de iul.fi.in pn. kſAd eũ. vt 7. C.
H V de epi. 1 cle.l. iubem?. in

fi. I¶ Si venter. ãbi
gendũ. vt ⁊.S. vñ cog.
l.i. F. ſi qͥs ꝓximioꝛ. ⁊ ſt

ps here. pe.l.antiqͥ.

m ¶ Unte.i. qᷓ; ſe’quẽtibꝰ
als eſt nõ fuerit vt gꝛ ſe
ctus.vt.Sõ.vñ cog.l.i.S.

ſiq pgnãs. n / Sci
egtiã. ſ.iuris. ⁊ dic igno
rati factũ ñ cedit tpᷣs.vt
ʒ.ĩ pᷣn.huiꝰ.l.ſʒ ignoꝛã

ti ius cedit qꝛ qͥlihet dʒ
ſcire ius ꝙꝙ q̃liter intelli⸗
gakt hic dicit. ⁊.S.ð bo.

poſ.l.in bonoꝝ. ⁊,S. de

iur. ⁊ fac. ig. l. regula. 5.

K iure.
Irca.non nocet.ſic

ʒ.de iur. ⁊ fac.ig.l.iniq̃ſ
ſimũ.ſʒ õ.s.debo.poſ.
bm ta. l. iij. So. ibi. Itẽ
cur ſecꝰ ecõtna.vt.j.o.l.
cũ filio B
cohefr̃di. intelli⸗
git. vt. S. de bo. po.l.iij.
§. fi. 7. l. ſe. a
bebit. vt ⁊. S.de ſuc.edi.

l.i. F. ſemel. rMabzʒ
facit.ð.de ſuc.edi.l.i.ꝗ.

qbus. . 5. pe. ?. 5. fl.
8 Sicut. ſcʒ ecõtra.
t Bonon poſ. Z ta. vt
ʒ.ſt a parẽ fu. q̃ ſma.l.i.

pᷣn. idẽ ſi ab ſteſtato p

vtilẽ. vñ liberi vł vñ pa
rentes: vel vñ legitimi.
vt no.C. vñ li.l.fl.ĩ glo.
bereditatẽ.in fi.

lio factam.6
ies.c.ſʒ cũ ipſt filio

AVm filio. agnitõ eʒ
x D

ſit delata. vt hic ðꝛ. ⁊ iõ

ẽt pꝛe ignoꝛãte peti poſ
ſit a filio.vt.C. qui ad/⸗

mit.ad bo.poſ.l.i.q̃refi

cedũt tpa ẽt ſi pꝛeʒ certi
oꝛare ñ poterat foꝛtiter
q̃rit Jo.⁊ põt dici nõ eſ
ſe mirãdũ qꝛ ⁊ ẽphiteo
ta nõ certioꝛato dño ali

enare nõ põt lʒ ſit dñĩs.
vel meliꝰ? dicas nõ fuit

delata filio. ꝙ vero diẽ
hic filio delatã expone.

i.pꝛi ꝑ ſiliũ ⁊ tũc lʒ filiꝰ

petere poſſit qꝛ eiꝰ volũ
taſ ẽ neceſſaria.vt.S. ad
trebel.l.ſᷣuo inuito:tñ ñ̃

põt amittere niſi pꝛecertioꝛato.qͥd em̃ nocer ⁊c.vt.j.S.q̃ri.ſʒ ſi pꝛem cer

tioꝛare potuit ſili admittit.qꝛ in acqͥrẽdis pꝛi

nocere pt. vt. C. de acqͤr.

poſ.l.fi.nã eẽt idẽ ſi in bo.po.cõſentire nollet ᷣm Jo. Itẽ hoc iuf vete⸗

ri.qñ oĩa pꝛi acq rebank.ſ. ed hodie filio iure ꝓpꝛietat:⁊ iõ ẽt agit inuſto
pꝛe. vt. C. de bo. q li.l.fi. S. ſinaũt recuſante & eo recuſante. vt. ſ. de re. iu.

l. qͥ põt.niſt ↄ cplatiõe pꝛis eẽt inſtitutꝰ.qꝛ tũc eẽt ꝙ oli. vt ar. S. de vul.

ſub. ſed ſi plures. . in arrogato. pꝗ
cus ecòtra.vt.S.eo.circa.ſed videt᷑ ꝙ 4
£

Certio. ita ſcia filij nocz pꝛi ſe
lius nõ poſſit petere nec tps ce⸗

ℳ

q Da

„
.

2 4 Ausn poͤt. facit 5

De ſuis legitimis heredibus

ſijt in einſdẽ ptem ſuccedũt om̃s

tes nõ ſuccedunt ꝓinde⸗ . nzi
redeẽptusnõ ſuccedũt añ luitõen

terũt pri vtputa exheſdatos: ſed

debef qua. dif
. oſſeſſionẽ: qſip es: nepteſqʒ e tin pa Guus beres.
t. vt. C. de an. ex. .i. Pehta bonoaũp aaegreret quam nep or t: naturali egtate cotm Pi. 5. ſi tabn. te.
dat. vt. C ſi nõ ante ac ptãte ſũt:q;n ſ.
gagi led iluc in acluiſ fita HD ſſet. Si ßuus alienus Pta filius aũt ſuꝰ her̃s eſſe delſel u er erhto⸗
Sckt. . , . . . S 9 9 T. „ it. 111 12 V C. de ino i. t.
tis. vtno. C i. Prcopꝛ/ 149 iſſet: quenit n1 utioe vel magna ais filiuz. 2 in
ad bono-pofli. heĩs inſtitutꝰ veniſſet: i poſſß. capitis diminutiõ te. ſi fllus ſtqn
Prerenns. g eotin⸗. Hefsinſti. denpolr. (apitts tate. ſi filu ſti. de here. ab in⸗
5 guocatior na ba⸗ poſterioꝛi dic c⸗ Placa uca gltegſit helin win ePO ieſta. 5. cum aut.
ſairi ori. 7.5.5 col. betẽde icr ſunſfuerit ei iputari. aPu
Pelainrrde, Rnibon oliefi

q UDdem erit in
arbitrio. ⁊ quetẽ

poꝛe onla va⸗
E* Ae⸗ tu erit imp 1.9
an us. ſed ſi intenim Roatorchmpo as ſecus lz lepe
Edct har bets Renppe at ei ſtatu ſchtoeratt deſitt utrua ver
9 Aonpꝛaballe fadr 2 MUteſtati TP⸗ ſſe t te tibus chliabt * iin cep it vrpu⸗ Aurucos
Slene veſeprs uns e ß⸗ an⸗ vel ruptuʒ lce eli nepotes i .in . 08, .
bus pauca dictur? p vel irritũ eſt te e. plãeꝗ te locũ ſucce⸗ cedẽtin locũpa⸗ ls vel nepos
bus paucat Dꝛabꝛie dicer deceſſiſſe bigcgte loecn sſuccedẽtin loe Loncepti.ſet
ponnt. Hteſtati. deceſſiſ Pꝛopꝛie drerdecefi nõ inteſta quanep nen⸗ lʒ pens alicuius in 1 , e⸗ cõ cepti. vt
ſI. ſe ſc . de verb. ſtani nõ potuit: ꝓpꝛien vlceui rentü:interdũ lʒy t ſed nec cepit inſtteo⸗s. cu aut
— tus putaimpubes ta t cenſnottsilchwiien o ede⸗
indidebers auegben Se icets eſt. ſF fi imdicim ſicced⸗ ak ei . töſi nuts peon
ſeſl dehere gneh l iis interdictuʒ eſt. : eu iñ dicimꝰ ſucced Oaattei an aar,
nſti. d de iniu. E e re gan en cui⸗ mos. 21 facit. C.
el. .. lone ſtatiſaccipe debem : eñ iſtere: vrputa arroga . nepoſ vngeliben.lit.
teſta. l.i.. dici q,Pinteltatu bocaptus ciqm eli L, ibꝰerat capt nepo vnaclibeni.
G eſt. ſub. dicd Oʒ . hoſtib?capt . lius ab hoſtibꝰe Oarroc z
b e Kabeus e facit uoqʒ g ab õ ceſſiohis de ſllinn irgtem uo filioarroga
wns iutenarvmn. fccr coꝛneliam ſucceſſiohi⸗ e⸗ aut in ciuitate moꝛn pud hoſtes
C.eo. l. gpust reſtato. Plegẽ * ſe ſiin ciuitate de⸗ loꝛtuo⁊ captiuo apud hoſtes
Befert. ab inteſtat fert: bus defert efditas fuiſſe tomoꝛ 4 s bersmibi erit .
eDe ren. alias in lb. fert: gbt a?7 eius her̃ditas fu C iſte fuus hers -—
d ¶Querl. al it. quenit ceſſiſſet:nã ⁊? eins t ſi ex eaq YZnecpos! . tnepotes ⁊ dein⸗
dnl ez0. incinlt. que Quen poterit ſi e HSciendũ aut eſt nepote es eos
eg vt. C. crecdiiqſ/ niſſa li tate moꝛaz pal-⸗ sinterdũ etiam ſi ꝑentes
Ee 1nerin iilu. in fideicõmil . ſit:an luꝰ pa ceps! E ſſerũt tñ poſſe ſu⸗
aeec,oebiog. in ſtccept n nar. ſiran in⸗ u moꝛtistepe Pceſſerũt ſucceſſio
interdus .de bit ſae t.n cũ placeat en ingen Sbrdes exiſtere: q; 18 .
vtnedig e n trieriſtat: 7 c. uismarco? ſe oshi er̃dibꝰ nõ ſit: q ita pce
ſaErcahine c deea, ine iͦ vteſtadiuis manco⸗ in ſuis herdibꝰ nõ eſpit
eſlel bs⸗⸗ nnai Aebenfis intotno d nrefe elot geretie
ga Rcaiſe. vt. dece⸗ erin eſcriptũ cũnõt rhercdato ſiliomor delibe ſt⸗
ii. ̈ manu/ guguſto reſc habeat᷑: vt vroꝛ exhei ituto filiꝰ deceſſerit po
baSeeeſett Fron manumiſſa hec habe iſitex ſua rede inſtitutofilide her̃s inſtitu
mittat oſt mo . debe W ——— nec mimn. it ex . de repudiauit S .
S inſti. de a ſuũ piat: fre ea dein 9 hefsꝰ eſſe: 15
44 Buoe⸗Aenf ducta ſuũ piat: um ex captiua nt nepos ſuꝰ hers eſt
reab inteſta. H.iA. enuũ naſci:c L. tus pote ſit. qm̃ nec
llionis.c, jnge ſit inaenuũ naſci: qre au⸗ llusli.x. ſcrip t. qm nec
Aemanteſtais wrinſtt. ing tu ſit ingenuũ nalſci: qre aj vt marcellusli. r. ſe idẽ erit di
mis maieſtars S. per ſcrip SSõ ⁊ ſipr huius pueri elata eſt filioherditas.i. eced
dehere. ab inteſt. F. ſus luʒ dicere: . 12mr moꝛaz de atg „ ſ Ef ſſe ſub ↄditio
trarium. eiuſdẽ ſoꝛtis fuerit cui mr moꝛ⸗ ſi filius exa El =
14 edulchꝛoꝛi aliid ejinſdẽ ſoꝛtis ſue eſideicẽmiſſa: ip nic ſi arbitrio iilius vel ne⸗
gar ennt. paſlas aerenelieſnng n dennchl n⸗ Aongrte
mrepa 1iit: Zie alind ſeq; moꝛꝗ paſſus eſt: tuc qby pos ſib cod edeceſſenit. dicen⸗· Olnei.i ſi dele
ſtertbos vrord. i ſech plo captiuoꝛũ pentũ cũꝗ pleta cõditione dece derei wes vruct elt
ensps vrgis rdrſt ſe Eiep oſiue poſtea pr eiuspꝰ p rit ſuos poſſe ſuccedere: as ſuc eſed
befs. cIGο˙ñue Poltea pi u; dum ent Steſtarci vlin none bic locus
qs befs. quee ino redijt *C ttatr: reci let euz in is teſtatoꝛis tpe vl .„ . ſſoꝛilio
enns genrnnm moꝛa manum Ntaechereain mocdomoꝛtis u l ſaltim ↄceptit ceneſehnd
re. i. media n ius 9. teſi eañ deceſſeri „LenA ebꝰ humanis: vel 11e Ppla decape nato
tinſti. qui mo. ius p Ptate huc andec Suos hr̃des rebꝰ hun Hiuliano ?7 marcel. pla ma pünngnat
* ſol⸗m yun. Pile it ſuũ exiſtere. Si . fuerint:idq; iulia Paeſe Sſen i rum de iure ciuil
Bbſtabir quomin? diieni :filios flias: ſine ſue ſt ſuos ſtatim cõſangii ſecũdum qð bic
n & Obſtabit. acci edebemus: filios Inter⸗ cet ot uosliatu ijt vt tur. 7 ſic eſt
dae. nn acci les ſiue adoptiios. Inter⸗ nei vocant᷑ Hõ lamun r ſreſ
0. encu tmeceot. ducr ſle ſuꝰ his alnileileo caſſiꝰ diffinit e rangene nn ſen e⸗T,C. vn⸗
leſes uminuigiͤ cdaipallane hocquo ſecõnexi nffintg chons rti⸗ nagarnepote ſuc
bar baes ergo Ren namanj paſemoneſ hie fili guineos etiã ſi ſui cedere guo de iu /
nõ potuerar Heanurt. 0O0 15 Vt nec iura ſepulc 202 17 de
ptoꝛio etis abſtin P 5 filiꝰ ſi PHfseſſe “
feen aamnmeat peucde no abeat. S
ſeques admiti. vt inſti. “”MM

üt

dos

it

n

— —

———— — — —

— ʒ—ʒ—ʒ ð

re ciuili etiam vt

agnatuslz pater
nepo de medio
exiuit. ſed dic ꝙ
bic nunqᷓ; fuerũt
ſui.ſecꝰ ſi fuiſſent
licʒ excluſt fint.ſʒ
iure pᷣtoꝛis bene
babet locũ cuʒ fi
lius eo iure pꝛeto
rio poſſit ſpudia
re. vt inſti. de be⸗
re.qualita.⁊ dif/
fe. SF. ſed 1 de bis
at alij dicunt con
tra.et in.l. C. di⸗

cunt nepotem ad
mitti. vt agna⸗/
tum de iure ciuili

ſed ipſe vt ſuꝰ tm̃

volebat admitti.

⁊ ĩſcripto poteſt
opponere pꝛimo.
modo ibi dicto.
ſed nõne in.l.C.
vndelib.l.fi. da⸗
bitur bo. pol. vn/
de agnati nepo /
ti vt q;q; nõ poſ
ſit vocari vt ag⸗
natus iure ciuili
vocet vt cogna⸗
tus iure pꝛetoꝛio
naz ⁊ ita ↄtingit
ibi vndelib. vt q̃
iure ciuili nõ põt
vocari in oꝛdine
liberoꝛũ vt eman
cipatus vocatur
pꝓ vnde libe. iure

pᷣtoꝛio.Rñ.nõ.qꝛ

pꝛetoꝛ non ſimili
modo ſbuenerat
agnatis vt libe⸗
ris.vt.õ. vndele
gli. l. legitimus. in
illa vñ liberi imi
tatur iuſ ciuile.vt
3.vnde lib.l.i.in
pᷣncipio.

x¶ Ertitiſſent. nã

nõ habet beredẽ
depoꝛtatꝰ vt. C.
de bonis ꝓſcrip.
l. depoꝛtati.

V ¶ Hon ſolũ na /

turales.ſub.⁊ le/
gitimi.
3 Mati. ? etiam
cõ cepti.ſecũdum
quoſdam ſed cõ/
tra eſt. nam opoꝛ
tet quod vno pa

rre fuerũt cõ cepti

vt.j.eo.ſi ticius.
⁊ inſti. de hef. ab
inteſta. F. cuʒ au⸗
tem.in fi.cum em̃
nõ poſſũt admit
ti vt cognati. vt
3. vnde co.l.i.F.
ſi quis ꝓximioꝛ,

⁊ ſipater eoꝛũ depoꝛtatꝰ ſit:nihil
ominꝰ hos inter ſe ↄſanguineos
eẽ lʒ pris ſui hdes nõ extitiſſent
⁊ ꝗqnũqᷓʒ in ptãte fuerũt:erũt ſibi
cõſanguinei:vtputa Apoſt (apti
uitatẽ pr̃is naſcunt᷑:vel ꝗq pꝰ moꝛ
tem Mõ ſoluʒ? aũt naturales ſʒ
etiã adoptiui q; iura ↄſanguinita
tis habebũt cũ his ꝗ ſunt in fami
lia:vel in vtero:vel poſt moꝛtem
patris nati.
Oſtcõſanguineos admit
ANunt᷑ agnani:ſi cõſanguinei
nõ ſunt merito.nã ſi ſũt cõſangui⸗
nei:lʒ nõ adierint her̃ditatẽ:legi⸗

timis nõ defert᷑:ſed hoc ſic erit ac.

cipiendũ ſi nec ſperant᷑ eſſe. ceteꝝ
ſi vel naſci ↄſanguineus: vl de ca
ptiuitate reueni põt agnati impe
diunt ¶Vgnati aũt ſunt cognati
pirilis ſerus ab eodẽ oxi: nã poſt
ſuos ⁊ cõſanguineos ſuos ſtatim
mihi / ꝓprimꝰ eſt cõſanguinei mei
filius ⁊ ego ei pris quoq; fraterꝗ
patniꝰ appellat᷑:deincepſqʒ cete

ditas ꝓximo agnato.i.ei quẽne
mo antecedit defert᷑: ⁊ ſi plures
ſint eiuſdẽ gradus oibus cõpetit.
ſqᷣ vt ſi duos frẽs habui vl duos
patmuos:vnꝰ ex his vnũ filiũ aliꝰ
duos reliꝗt: her̃ditas mea in tres
pantes diuider᷑. Patmi verore

fert agnatꝰ hic natiuitate an ado⸗

ptione ſit queſitꝰ. nã q adoptat᷑
iſſdẽ fit agnatꝰ qbꝰ pr ipſiꝰ fuit⸗
legitimaʒ eoꝛũ hr̃ditatẽ hẽbit vel

ipſieiꝰ: legitia herf̃ditastñ ꝓxioꝰ

defert᷑:nec intereſt vnus ſolus ſit

an ex duobꝰpꝛioꝛ pleſue an duo
plureſue ab eodẽ gradu veniẽtes

vel ceterosantecedant vel ſoli

ſint:qꝛ is eſt ꝓximꝰ:quẽ nemoan
tecedit: is vltimꝰ quẽ nemo ſe

quit᷑: interdum isẽ pꝛimꝰpoſtre⸗

muſq; qui ſolus occurii.Einter

dum vlterioꝛẽ agnatũ admittimꝰ
vtputa fecit ꝗs teſtm̃ cũ haberet
patruũ ⁊ patmii filium:deliberãte
herede ſcripto patmus deceſſit:
mox her̃s inſtitutꝰ repudianit he

recditatẽ patmii filius admittet᷑.er⸗

BDem.

.
„

go⁊ bonoꝛũpoſſ.petere poteſt.
Mꝛorimũ nõeñ querimꝰ:qtũc
fuent cũ moꝛeret᷑ paterfa.ſed euʒ
quitũc ſuit cũ inteſtatũ deceſſiſſe
cenũ eſt ſᷣm que:⁊ ſi ſuꝰ erat qui
pcedebat vel cõſanguineus ſine
mo eoꝛũ cũ repudiet᷑ her̃ditas vi
uit. Pꝛoximũ eũ accipimꝰꝗ tũc

cum repudiat᷑ herditas pꝛimꝰ eſt

vnde velleꝰ qᷓri põt: an etiaʒ poſt
repudiationẽ adhuc demꝰſucceſ
ſioneʒ.ꝓpone heredẽ ſcniptũ ro⸗
gatum reſtituere herditateʒ repu
diaſſe eã:cũ nihilominꝰ compelli
potuit adire her̃ditatẽ:⁊ reſtitue
re vt diuꝰ pius reſcripſit finge eũ
ſupuirxiſſe.c.diebꝰ verbigratia ?
interim ꝓximuʒ deceſſiſſemox et
eũꝗ erat reſtituere rogatꝰ dicen⸗
dum poſterioꝛẽ admitti eũ cũ one
re fſideicõmiſ..) Dem.
i Uteſtatoliberto moꝛtuo

—

2imũ ſuis deferri her̃di

tatẽ: lenẽ ſibinõ fucrint tũcpa⸗
trono Libertũ acciperedẽmꝰ

cũ quem quis er ſemuitute ad ciui

tatẽ romanã ꝑduxit ſiue ſponte ſi

ue neceſſitate qm̃ rogatus fuit euʒ
manumitter: nã ad huiꝰ legitimã
hereditatẽ admittir.⁊ ſi dotaleʒ
quis ſeruũ manumiſit ipᷣe patro⸗
nꝰ habet᷑:? ad legitimã heredita
tẽadmittit᷑.is plane quez hac le⸗
geemiꝰut manumittã: ? ſi ercon
ſtitutõe diui marci puenenit adli⸗
bertatẽ:tñ ut eadẽ cõſtitutione ex⸗
pꝛeſſiẽ meusẽ libertꝰ: ⁊ legitia
eius hereditas mibidefert᷑. Oð
ſi necẽ dñidetererit:⁊ ex ſenatuſ⸗
cõ.libentatẽ meruit.ſi quideʒaſſi
gauit ptoꝛ cuiꝰlibenꝰ ſit:ſine du
bio eiꝰerit: ⁊ ei legitima hf̃ditas
defent. ꝙ ſi non aſſignauit efficie
tur quidẽ ciuis romanus:ſed eius
ent libertꝰ cuiꝰ ꝓxime fuit ſeruꝰ

7 ad legit mã hereditatẽ ipſead-

mittet᷑:niſi ſit ubi quaſi idigno de

negãda fuent hereditas Sigs

libentã ſiciureiurãdo adegit ne il

licite nubat nõ debere icidere in le
ge cliaſcẽtiaʒ. ſed ſiintra tẽpꝰ cer
tũ neducat:ncue aliã quaʒ dequa

tiͦ

De luis ⁊ legi.bere.

ergo nec vt agnati qꝛ a
quo remonetur genus 2
ſpecies remouetur.ergo
ead em rõne nec vt con/
ſanguinei.i. fratreſ quia
cõſanguinitas.i frater⸗
nitas ſpecies eſt agna⸗
tionis ſecũdum Jo. vt
inſti. de ſuc. ag. y. quod
vulgo.
OAſt conſanguine
os.i. fratres.
Delertur. qꝛ ſucceſſo⸗
rium nõ habet locum in
agnatis hodie ꝑ conſti
tuRonem ſecus. vt inſti.
de le. ag. ſuc. F. placebat
⁊ facit.S̊.vnde cog.l.i.
¶ Incert i. rõe affinita
a Mereditas. defertur
facit. S. vnde cog.l.i. S.
ꝓximioꝛ.
b ¶ In tres partes. ? ſic
in capita.vt inſtit.de le.
ag. ſuc. F. ſi plures.
c ¶ In adoptiꝑne. vt in⸗/
.de le, agn. ſuc. F. per
oadopoi.
d Prorimo. ſed fallit
hogdie in mitis. vt inſti.
deſer. co. F. pe.⁊ fi. aʒo.
2.ſ. ꝓxi.S. ⁊ facit inſti.ð
le.ag.ſuc.S.ſi plures.
a/ſ VPꝛoximũ.hoc intel⸗
lige facto teſtõ. ſed non
facto tũc tẽpus moꝛtis
inſpicit᷑. vtinſtit. de leg.
ag. ſuc. SF. pxi.⁊.5õ.vnde
leg.l. ſt duodbpobns.
b ¶ AUnge velle. ſic oꝛdi
na.põt velle queir.
c Dai erat. pone d eceſ
Gigiggeömiik ſtes
d ideicõ miſſi. ſic. S.
ad trebelł.l. ſr eius. S. ſi
quis rogatus.

LiN to patrono.
ed an fratni liberti
p̃fertur patronus. Rñ̃.

vr. 5. de bo. libe libento
f ¶ Admittit᷑ pꝛonꝰ.vt
5. de bo. lib. l. q excã.
g ¶ Admittif. vt ⁊.S.ſo.
ma. l.d otalem.
b¶¶Emi. meis vł ̃ni nũ
mis.vt. S. de ritu nup.l.
in eo.⁊ de in ius vo.ſed
ſi bac.in pᷣn. ⁊ de iur pa
tro. filiuʒ. 2. C. deoper.
lib. ſi ats.
i Qð ſinecem. ex ſena⸗
are ſilk. vt 2. ö.
ad ſił.l.iij. F. ſi ex ſtipul.
K ruus.ſ. teſtatoꝛis

⁊ ſic oꝛcinꝰ.qð dic.vt.ẽᷓ

de bo. lib. ſi necẽ. ⁊ facit
CQ.pꝛo qͥbus ca.li.l.i.?
8.de iure pa.l.pe. .

1Bi as certumtépus.

bic ẽ cõtra. j.qͥ ⁊ a qui.

m ¶ Bi municipes. facit
5.delibe.vni.l.i.⁊ de in
ius vo.ſed ſi hac.l.S. qͥ

n ¶ Oliles. nliuſfa. qꝛ ð
peculio.ſ. dicit ꝙ no po
reſt habere niſi ſir flliuſ⸗
fami. vt. C. de inoffi. te.
l.fi. ⁊ facit.S.d eiure pa.
ſeruum.
o¶ Pꝛincipem. ſuoꝛum
patrimonialiũ.⁊ etiam
fiſcaliũ qꝛ oĩa ſunt ſua.

inpncibbio.
p Ad legitimaʒ. vt. S.
de ſta. ho. l. qui in vtero

⁊ fac.S.ſi pars here.pe.
l.antiqui.in pᷣn. ⁊.S. vn
de cog. l. i. F. ſt qͥs ꝓximi
oꝛ.ſed ar.cõ tra.S.d e cõ
tra tab. l.illud. §. fi.

queob necẽ So. ibi. pronus cõſenſerit velnõ niſi colli

——— ————-—
—

vt. C. ð quadri. pꝛe.l.fi.

bertã aut proni cognatã:dicendũ
eſt incidere eũ in legẽ elieſcentiã:
nec ad legitimã herditatẽ admit⸗
ti. Si municipes punʒ manumi
ſerint admittent᷑ ad legitimã here
ditatem in bonis libᷣti vel liberte

inteſtatoꝛũ. Miles manumittẽ
do fuũ peculiarẽ ſuũ faciet libtuʒ
7 ad legitimã hereditatẽ eius ad
mittit.¶¶ Mꝛincipẽ ad bona lib⸗
toꝛũ ſuoꝛũ admitti plus q; manifſfe
ſtũ eſt. vtiqʒ ex lege.xij.tab. ad le⸗
gitimã hefditatem is ꝗ in vtero
fuit admittit᷑ ſi fuerit editus:inde
ſolet remoꝛari in ſequentes ſibia-

q¶ Eſt aũt. no eſſe. ſ. pꝛe
gnantez. ? facit. S.ſi ꝑs

tfrariũ ⁊c.dic vt ibi.⁊ fa
cit.S. de iudi.l.ſed ⁊ ſi re
ſtituatur.
r ꝗKrãſchittit. vt ?. d. l.
3. n contra tabu.illud.
in fine.
8 (Poſt decem. ſecũdo
die. i. ſexro menſe ⁊ duo
bus dieb? tactis de. vij
„» 2 facit in aut. de reſtit. 7
. e.a que pa.col.iiij. F. fi.
3. de ſta. ho.l.ſeptimo.
minutus.maxi /
ma vel media ca.
di. ſicuti moꝛte. idem ſi
emãcip atione. vt. 3. de
adop.i.liberuʒ. ſecꝰ ſi ſe
in arrogationẽ dederit.
qꝛ filij mutant familiaʒ
ã. ð cap.di.l.liberos
quis. facit.S.vn
ele. l. ſi er duobꝰ.

cius. natura. vt 2
D co.li.F. ſi aͦs
ꝓrimioꝛ. ⁊ de bo. lib.l.
paulus.S. paulus. ? in/
ſti. de here. ab inteſta. S
cum autẽ.in fl.S. ⁊ facit
S. vnde lbe.l. ſcripto. ?

filium. ⁊ côtinua. l. ſe. 7
aliam ſequentẽ.
Zem p̃toꝛ. fuerint.
= 2æ. 8. vnde cog.l.
i. §. ſi quis ꝓximioꝛ.
3 ¶ Accidit.nõ em̃ ſunt

2 ꝗ BGi quis. ⁊ matrem
nõ dico pgnantem.
9 Ad eam. ſq; matrẽ.

3 l. bec ſcniptura. S. i. ⁊. ᷓ.

. bere pe.l.illud. ibi ⁊ cõ⸗

—

C. de inoffi. teſta. ſi qͥs

vt. S. l. nicius. cum ſuis
concoꝛ .

ex plunbꝰ.ptinet
bis ita. ⁊. S. de cõ. 7 de.
. C. qñ nõ pe.par.l.i.

gnatos ꝗbus pᷣfert ſi fuerit editꝰ.
inde ⁊ ꝑteʒ facit his ꝗ Parigracu
ſunt:vtputa frater vnꝰeſt ⁊ vterꝰ
vel patnii filius vnꝰ natꝰ q in vte
roeſt. Eſt aũt tractatũ ꝓqua ꝑ⸗
te faciat:qꝛ ex vno vteroplureſna
ſcipñt.⁊ placuit ſii rex natura cer
tum ſit hac q̃ ſe dicit pgnanteʒ nõ
eſſe ex aſſe i eſſe herdẽ hũc ꝗna
tus eſt qm̃ ⁊ ignoꝛãs her̃s ſit.qꝛ ⁊
ſi mediotpe deceſſerit integrã he
reditatẽ ad herdẽ ſuũ trãſmittit
Moſt decẽmẽſes moꝛtis natus
nõadmittet᷑ ad legitimã her̃dita⸗
tẽ.dedo veroꝗ cẽteſimo octuage
ſimoſecũdo die natꝰeſt hipocra⸗
tes ſcripſit ⁊ diuꝰ pius põtiſficibꝰ
reſcripſit iuſtotꝑe videri natũ nec
videri in puitute cõceptũ cum ma
ter ipſius ante cẽteſimũ octuage⸗
ſimũſecũdũ diẽ eſſet manumiſſa.
Omponius.
Jquoꝛiũ parẽs capite mi/
unutꝰt eſt legitime her̃dita
tis ius ⁊ in ceteris pſonis ⁊ inter
ſe retinẽt ⁊ alij aduerſus eos.
— Zpianus.
Igs cũ haberet fratreʒ
Dꝛ patnnz deceſſerit teſta⸗
lento facto:deinde pẽdente con
ditione her̃dum ſcriptoꝛuʒ frater
inteſtato deceſſerit mox conditio
defecerit patnuum poſſe vtriuſqʒ
adire her̃ditatẽ legitimã conſtat.
— IL Dlianus

. Dis exhen

traneum heredẽ ſub cõditionein⸗ A. C.deimpub. ?
glijs ſub. l. teſtõ.

ſtituit:queſitũ eſt ſi poſt moꝛtem

patrispendente conditione filius ⁊ ſei inſtiun fue
Vroꝛem duxiſſet: ? fllium pꝛocre ur n iieiue ſeio
aſſet ? deceſſiſſet: deinde cõcitio tias decedat pr
ſgunn Eenecls defeciſſet: anad Roaen uue gerre⸗
hũc poſthumum nepotem legiti ce Poſſit acere
ma Knangs aui H reſſ ſerrberlr
aHer. ineret. pon⸗ iure ſubſtitutiõis
di quipoſt moꝛtem aui ſui cõcipir ⁊eſt ro aꝛ ſubſti/
isneqʒ legitimã her̃ditate eius vindimmu n e,
tanq; ſuus hers:neq; bonoꝝ poſ ſitad ber̃dẽ ergo
ſel. tanq;; cognatꝰ accipere põt:qe necſſſtitunio als
ler. xij. tab. eum vocat ad her̃dita S.ct or aecr be⸗
ij.tcab.eum vocat ad herdita S. 5. de acq'r. befᷣ.

tem ꝗ moꝛiente eodecuiusbonis ſtſolus. qꝛ ibin

querit᷑ in rerum natura fuerit. la poꝛtio crat q

defeciſſet ßm aʒ.
Elſus. nã extitit cõditio
EVl ſi viuoeo cõceptus eſt bĩis hui. a ſienõ
. deficit. ſʒ buo tũc

libero acqᷣni᷑ nõ
döño accrelcit. iẽ

Cbcenme quodãmodo
in rerum natura eſſe exiſtimatur.

AIi. . in vulgari.ĩ pu
S.⸗ Llanns. Diktanegeie
i Tem pᷣtoꝛ edicto ſuo ꝓ S. deacqui bere.
yimitatis nomie bonoꝛiy dnit ead b 48
poſſeſſionẽpolliceturhis qui de⸗ ſubſntuntone fa⸗
un loꝛtis tẽpoꝛe cognati fue⸗- cit. S. de vul. ſub⸗
functo moꝛtis tẽpoꝛ ti ſu l.ſub

rint nã q in ↄſuetudine nepotes qlibeniſ 5.fi. le

ſi pater.

cognati appellant: ctii eoi poſt Jaa perle
quoꝛũ moꝛtes cõcepti ſunt:nõ ꝓ — giria arma/
pꝛie ſ p abuſionẽ potius accidit eipauit zcta ſidu
Bi gs pᷣgnantẽ vxoꝛem reliquiſ cia. vtiinſti. dele.

ſet ⁊ matrẽ ⁊ ſoꝛoꝛẽ: ſi viua vxoꝛe as. ſuc. .i.

matermoꝛtua fuiſſet deinde vxoꝛ d ae Peennnnnn
moꝛtuũ peperiſſet ad ſoꝛoꝛẽ ſolaz paatione fact eſt
legitima hrditas ptinet: q ceri ſate peinſti um
eſt matrẽ O tẽpoꝛe deceſſiſſe quo mo. ius pa. pote.
legitima hereditas ad eam non ꝑ ſol... llius. vk p
tinebat. Arcellus. mandgeanis ve
QJer pluribꝰ legitimis hrĩdi ditoez ſedo exre
Dousgdã omißint adire hef vrhe bihie
Ditate yl moꝛte Vvlqᷓ alia rõne ipe ius pa. po. ſol..
diti fuerint qminꝰ adeãt relis q ßtteres. vel dießp/
adierint accreſcit illa poꝛtio.⁊ lʒ o hocre ncnn
deceſſerint anteqᷓ; accreſceret:⸗ hH· ſu eſt legium. vt
iusad eop ptinet her̃dẽ: aliaca a Ilias Zec
Einſtituti hrdis ⁊ coher̃dis ſubſti vnge legitimi. lz
nni. huicem̃ viuodefert exr ſubſti pideauur hie ve
tutiõe hiditas:nõ eriã ſi deceſſerit tiz vt modein
her̃dẽeius ſequit᷑ Odeſtinugs reciuili.ſecũdo ð
filij inteſtati legitima here nebellleij.

ditas pueniat: velnõ manumnſſo *
ni bonoꝛuʒ poſſeſſio cõpetat:ma
ter defuncti ſummouebitur.

b ¶ Alia cã.ticiꝰ

DD

————— .

õ —

Aier cõſtat.
Pyt 2. C. de
pac.pactũ.⁊ .C.

xxxvijj.

Apitiſ dimi c
nunntiõe.ẽt mi

NApitis diminu Dade.
AItiõe pereũt legitime her̃di

nima. ? fa. S. vñm ☚ι° — E
lel.ĩin fi ⁊ ſtta. tates qͥ ex lege.xij.ta.veniũt ſiue
relſr verf. Viuo aliquo: ſiue anteq; adeat᷑ he
1iii ia moꝛt. Teditasel capitis diminutio inter
2inſtiq. mo. u. ceſſit: qm deſinit ſuꝰ hr̃s vłl agna
t ay ms recte dici. que aũt erlegibeno
lius. pxri Uis aut ex ſenatuſcõſultisñ vtiqʒ

mus. I ne⸗/

pofin ſuccedẽdo N admittuntk. Dem
Ajñq; pueniat. v S. Ilins patri agnatus pr-

P. la capinf AUQ AVlla femia aut ſuoſ habʒ
Wimiuunde⸗ der̃des vel deſinere hẽre põt ꝓp⸗
ſteinſtr ad oef⸗ prer capitisdim nutionẽ. I Dẽ
e ellud 5.aa 1 TI. Mſuis' bfdib aditionõ
teſtamenta. „—I—Eneceſſania qꝛ ſtatim ipſo
rie d iunehfades eriſtunt?: Apia.
ſtbu.l. in ſuis. B Ipr̃ apud hoſtes moꝛia
m accipe ſt velit α☚ tur defuncto iã in ciuitate
nͤetenrno ſ. ilio credimꝰ patrẽfami. deceſſiſ

Jꝗ pꝛ captꝰ.

ſe.quis patria ptãte qdiu virenit
Vante moꝛtez

nõſfuerit inplenuʒz liberatꝰ:itaqʒ
herdẽ hiturꝰ ẽiſte nõ reuenſopfe
ſed⁊ ſipoſtliminio nõ redienit pr

—„ D . .
k (Paneka i fa
ctum ſui iuris. vt

ber̃dẽ bẽat ab in q AE, N
tehato nõ vt ſecũ iã deuncto filio gegd medi 9 tpe
dera. valet. vt Peũ queſitũ eſt hẽbit: ⁊ nõeſt mi⸗
ſ. de cap. l. ſiſi rñ ſipeculiũquoq; defuncti pꝛidẽ
lius ⁊ boc ſubijc̃. filij defert prñi cũ er eo natꝰ tãti
qnis ꝛc. ⁊ et r? filij defert pri cũ ex eo nat ptãtis
qꝛ bic m ler opa ipſius fiat ꝑ ſuſpẽſi iuris conſtitu⸗

tur. ibi ẽt pat aqͥ ee.
noõ in plenuͦ eſtli⸗ tionem I Dem.
berat? a prore. PP. Aterinſtro dotis ↄpꝛehẽ⸗

leMõ fuerie⸗ eu/ Vit filiã ita dotẽ accepiſſe ne gꝗd ali
londr res ſ C Ud er br̃ditate pris ſparet: eã ſen
de pac.con. l ge pturã ius ſucceſſionisnõ muraſſe
m ate t ſtin (ltiat. pꝛiuatoꝛũ em̃ cautiõesle
nane poſllininj Bunm auctoꝛitate nõcẽſei.
qñ cõſtituit vtre Sſul. te 0zfi.
uenſo pꝛe fingak Ad ſenatuſcõ uletemnl. ruf
nec fuiſſe captus g , . P r„
vt inſti. qmo. iuſ Jue ingenua ſſiue liber⸗
ho poee ſol.. Ntina mr ẽ:admitti pñt li-
Cdeſuis ꝛ leg. V beri ad herditatẽ eius ex
l. apud boſtes. ſenatuſcõ.oꝛſiciano. Si ea ſit mr

de cniꝰ ſtatu dubitat᷑ vtrũ mr̃ſami
lias ſit: an filiafa.vtpua qm̃ pr̃eiꝰ
ab hoſtibꝰ captꝰ ſit cũ certũ eſſe
cepit matrẽfa.eſſe:liberi ad ſucceſ
ſionẽ eiꝰadmittent᷑.vnde tractari
põt:an medio tpꝑe dũ ſtatꝰ pẽdet

de inuti.ſtip.l. ex
eo. ⁊. C. deinof.
te.l.ſt qñ. ⁊ ð col.
l.pactuʒ. ⁊ quod
l
O Lautio es. illi
chas ſer⸗Aſnerit Roꝛedebe
licite. vt. j. po. medio tpe deceſſerit nihil ad he
l. i.F. ſi ↄ uenerit 2. E. HHõ
redẽ rrãſmittãt: ⁊ magisẽ pt ſub
ueniat᷑:vt in miltis caſibꝰplacuit

8 Ad ſenatuſcõ
ſultũ tertuł Suc
cedit mr̃i filius ꝑ

ſuccurri eis ꝑ pᷣtoꝛẽ debeat:neſi

Sed⁊ vulgo queſiti adnitunt᷑
ad mĩis legitim her̃ditatẽ. JIn⸗

terdũ ⁊ in ſuitute qſito erit cõce⸗

dẽcha legitima hereditas:veluti ſi

poſtmoꝛtẽ ſideicõmiſſeme libta⸗
tis mĩis ſue factã natus ſit:certe ſi

poſt manumiſſiõeʒ mñ̃is fuerit na
tus lʒ in puitutẽ cõceptꝰ: ad legiti

mã eiꝰ hefditatẽ admittet᷑:ſj⁊ ſi
apud hoſtes cõceptꝰ⁊ ex captiua

ꝓcreatꝰ cũ ea? redijt ſcm reſcri-

ptũ impatoꝛis nñi ⁊ diui pfiseiuſ
ad Yuniũ tertulianum: poteriter
hoc ſenatuſcõ.admitti q̃ſi vnlgo

queſitꝰ filius. Qui moꝛtistẽpe

mñis ciuisroman? fuit ſi añ aditã
hr̃ditatẽ in ſuitutẽ deducat᷑: legi

tima hr̃ditaſnõ defert᷑: nec ſi poſt

ea liber fictꝰ ſi:niſi fote ſuꝰ pe

ne effectꝰ:bñſicio pꝛincipis ſit re

ſtitutꝰ.ſ aſi mñis ex ſecto vẽtreſi
lius editꝰ ſit magis dicẽdũ ẽ hũc
qʒ ad legitimã her̃ditatẽ admitti
nã ⁊ inſtitutꝰ ſm tab.ab inteſtato
vñ cognati ⁊ multomagis vñ le
gitimi bonoꝝpoſ. petere potuit:
argumẽtoẽ ꝙ vẽter in poſſeſſio⸗
ne ex oĩ ꝑte edicti mittit᷑.i Qui
opꝑasꝰ ſuas vt a beſtijs hugna⸗
ret locauit:que rei capitalis dãna
tus:neqʒ reſtitutꝰ eſt: ex ſenatuſ⸗
cõſul.oꝛſiciano ad ĩis her̃dita⸗
tes nõ admittebat᷑:ſz hũana inter
ptatiõe placuit eũ admitti.idem

ernit dicẽdũ ⁊ ſihic ſfiliꝰin eiꝰſit ptã

tegꝗ in cãꝗ ſit ſupꝛa ſcripta poſſe eñ
exoꝛſiciano admitti Sed ſi mr
teſtõ facto filii her̃dem ſcnipſenit
vnũ ſub cõditiõe cũ plures hẽret
ſiↄditiõe pẽdẽte bonoꝝ poſ. pe⸗
tieritꝰ poſtea cõditio defecerit:
equũ eſt. cetenisẽt filijs legitimaʒ
herditatẽ non aufem:q ⁊ papi.
lib. xvj.qõnũ ſcnppſit. Capitiſ mi
nutio ſaluo ſtatu ↄtinges liberis
nihil nocet ad legitimã her̃dita⸗
tẽ.nã vetꝰ ſolaher̃ditas que lege
xij. tab defert᷑ capitis diminutiõe
pimit᷑:noue vel exlege vł ex ſena

natuſcõ. delata:nõ pimũtur capi
tis diminutione.ꝛoinde ſiue

gs añdelatã ſiue poſt delatã capi⸗

Ad ſenatulcon. tertul,

oꝛficianũ. Inuidiãᷓ poꝛ

tans cõtra tertul.

Jue ingenua. ſic eõ
aclt. S. vñ le.l. iij. in fi.

r ¶¶ Captus ſit. qͥd iuris
t q̃ro ⁊ tm̃.cũ certũ ⁊c.
8Eis. ſcʒ filijs.
t ¶ Placuit. vt 2.5. de
his qͥ. vt indig.l.pe.⁊.ẽ

beo. po. 3 ta. l. illud. in fi.

⁊ ad ſilł.l.iij.S.elegãter

V Ad mr̃is.niſt ſtt illu⸗

ſtriſ.cui nõ ſuccedũt ſpu

ripcũ leginmis nales cũ
ſegitimis ſic. vt. C. ad

oꝛficia.ſi qua.⁊ fac in⸗
ſti.ad oꝛſl.S.nousſſime.
x¶ Interdũ q̃ ſito. ⁊ in⸗
genuo nato.aʒo. vt. C.
ad oꝛſl.l.fl.⁊ facit.S.ti.
i.l. i. F. querit.⁊.j.l. ꝓxi.
.2 in Puitute.

y NAu ea. tm. vt. j. de ca

R——
cap. l.i. 5 Qui moꝛ
tis.ſi poſtea.ſic inſti. de
cap.di..q aũt.⁊.ꝗ.
ꝓinde.⁊.j.l.ꝓxi..ij.

2 ſReſtitutus. vt 2. . de

en. paſ.l. fi.
9 (Agd legitimã. 7 etiaz
a
de inof. te.l. iij.
1 Ande cog. ſic. ẽ. vn⸗
de cog. l. i. F. ſt qua. 2 de
inof.teſt.l.poſtbumꝰ.

a Ex omi pte. bec vba

expone. vt no. 3, 5 ven.
in poſ. mit.l. fl.
b ¶ Qui opas.interpᷣta
tione interpᷣtoꝛ coꝛrigoꝛ
vt bic. Itẽ boc verbum
aptius expone.vt.C. de
le. ⁊ con. l.fl. ite arogo
iteʒ ꝓrogo.vt. S. deoꝛi.
iur.l.i.̊ õ coꝛrigo.i.ad
do. vt i aut᷑.qui.mo.na,
elffi.le. in pn.

c ¶Olacuit eũ. quiloca/

uit operas ſuas vt cũ be
ſtijs pugnaret. de alio
em̃ non loquit᷑.qꝛ alius
non admittit᷑.vt.j.S.ca
pitis.
d ertei. ßm ta b. yt
8.de ſe. tab.il.ij. F. i.

a ELontingens. qꝛ fuit
Alern M
b Legitimã. i. q̃ ex oꝛ⸗

ficisno defert. quelegiti

ma dicik. vt inſti. de per⸗

pe. act. in pᷣn.
cHon pimunt. facit. Sẽ5

ti.i.l.capitis.cũ cõcoꝛ.⁊
inſti. de leg. ag tu. F. ſt.
7. S.e.l. . qui moꝛtis.
d ¶ Winuat. mi. ca. di.
⁊ boc verũ cũ ꝑ ſe.con.
defert. ſecus in bo. poſ.
vbi diſtinguik añ vl pꝰ
vt. S. vñ lib. l. fi. ⁊ deõᷣ
tab.l.nõ m.S.ſi emãci.

eſtam ẽtariaʒ. vt. C.

fllius pfe. eMDa
gna.i.nõ minima.ſic.õ.
dedolo. nõ dz. in ſi.
fe Nlel p ſaltem.
icetel acon de ⸗
ſcendentiũ ⁊ datoꝛũ cu
rie:⁊ ex cõcubina poſt/
ea vxoꝛe facta.vt inſti.
de ber. ab inteſt. 5. i. nõ
dicas ꝙ oẽs deſcẽden⸗
tes ſimul ſuccedãt. vt. ẽ
eo. ti. 5. ita tñ. ſed ſimul.
i.añ nã ſuerſales.vł dic
etiã nepotem qñq; cũ ſi
lijs vocari.vt inſti.ð be
re. ab inteſt. §. cũ filius.
hbereditatẽ.ſ.mater/
nã, i ¶ Antiquũi.l.
xij.ta.q̃ vocat agnatos

tm̃ excluſis filijs p oꝛfi/

cianum. K ¶Gdeo.i.
verhũ nemo iõ ponitk.
¶ Pꝛono defert. et poſt
poſito fratre liberte ſᷣm
quoſdã.dic qð vt.õ.de
bo. lib.l. liberto.
m Siqs.vᷣba.i.ſupꝛa
dicta.ſ. Qnemo ⁊ c.
n ¶ Aolz. l. ſi nemo filio
rum. o hõ vult. ſi
penitet. vt ⁊.j. de verb.
ob. ſtqͥs ſti. p ¶ Jus

antiquũ.i.legẽ.xij.tab.

ſ. vt agnati admittant᷑:
ſed õ.S.de ſuc.e.l.f.vbi
ſemel excluſus pꝑ aditio/
nẽ pᷣmi pdoſtea ñ admit⸗/
titur. So. ibi.idẽ ꝙ bic
dicã in teſtõ vt abſtinen
te her̃deꝑ in inte. reſti.qͥ
iam adiuerat: ad minit᷑
ſubſtitutꝰ ſi velit. nec eñ
cogit᷑ niſi ſit de neceſſa⸗/
rijs:qꝛ tũc diſtinguit ſit
ſoluẽdo her̃ditas vłnõ
vt.S.de acqui.her᷑.ſi mi
noꝛ. 1 mino.l. ſi ſine
S. ſed ꝙ papi. ⁊ facit.ſ.
l. ꝓxi.S.ſi bonoꝝ.⁊.S.ſʒ
⁊ ſi mater.⁊..qꝙ auteʒ
diximꝰ.
ci filius nõ vult.

1rKo ſan guin eñ.. frẽzy.

9 ¶Matris. ſ. d efuncte.
40
riuʒ edictrũ. v (¶.Qð
ait ſenatꝰ.ꝑ oꝛfi.cuiꝰ v/⸗
ba nõ hab emꝰ plene:ſʒ
foꝛte erãt q̃ iudicata ſũt
5 filiũ ꝓ agnatis ⁊c.
x ¶us fuerit. als ſnĩa
no valz. vt. C. ſi a ñ cõ⸗
pe.pꝑ totũ.⁊.j.de re.iu.ſi
ſe. S. cõ demnatis.
¶ Wona ſide. de hᷣ die
vt.ð. de tranſac. ſub pꝛe
textu inſttu. 3 Ael
rõ ſenſu.pacto gratuito
denõ petẽdo vellongo
⁊c.i.longiſſimo.vt.C.ð
iure delib .l. l. . l. ſi cu⸗
ratorsis.
ue ingenna. l. ⸗

q ¶ Qui tuc

uccedẽti.p ſucceſſo

te minuat: ad legitimã hrditatẽ

acgmittet᷑ niſi magna capitiſ dimi

nutio interuẽiat vel q̃ cuuitatẽ adi
mit vtputa ſi depoꝛtet᷑. Si nẽo fi
lioꝝeoꝝ ve ꝗbꝰ ſimlligitima he
reditas defert᷑ volʒad ſe eã hrĩdi⸗
tatẽꝰ ptinere iusantiquũ eſt: hꝰ
ideo ðꝛ vt qʒdiuvł vnꝰ filiꝰ vult

legitimꝗ her̃ditatez ad ſe ꝑtinere

ius vetus locũnõ hẽat: itaq; ſi ex
duobꝰ alter adierit:alter repudia⸗
uerit her̃ditatẽ ei poꝛtõ accreſcet
7 ſi foꝛte ſit filiꝰ ⁊ pronꝰ repudiã⸗
te filio prono defert᷑ ¶ Si ꝗs adi
tamr̃is hrditate ꝑ in integrũ reſti
tutõʒ fuerit abſtẽtꝰ:an iusãtiquũ
poſſit locũ hr̃e:vba admittũt vt

poſſit ſi volʒ ad ſe inꝗteã hr̃dita⸗

teʒ ptinere:nã ⁊ hic nõ vultꝰ⁊ ſi

gliqñ voluit dico poſſe ius anti⸗

quũ locũ hre. NHtm̃ãt ei defert
ſucceſſio ꝗ tũc legitimꝰ dephen
dit᷑:ꝛan voꝗ tũc fuit cũ filio defert᷑
vtputa pponamꝰ fuiſſe defuncte
