kRei.ſ. ppetans. ibi debitoꝛ aũt v7. A Voluntas.i.cligendo.
tinet oẽ emolumentũ ẽt vſufruc.ꝙ vſufiuc.peti poſſet ac.ex teſtõ.vt.j. de

Siue tm̃.nunc rñ.ꝙ non vʒ tale legatum.
vſufruc.le.l.ſt ticio.⁊.l.ſi alij.ſed in caſu ſe.peritur ipſe fundꝰ.⁊ eſt rõ.qꝛ o2
in pᷣ mo caſu ꝓ ꝑre ↄtingit liberatio:q̃ſi in ꝑte ꝓperatis in ſecũdo non:
vr. ſ. de ſolu l.ſi ſtipulatus.S.i.⁊ no.S.commo.l.iij.S.i. .

m Fundo vero.ſ.teſtatoꝛis.ſed in alieno poreſt poni caſus.
R breliquas. ab vlufru. oO egatü. 1. rem legatam.
P Egetur.ad ipᷣm fundũ.vt mõò no. q ¶ Aliena poſſeſſio.i.alius

poſidet ⁊ hĩs tenetur dare poſſeſſionẽ legatario.alłs nec rem trad ere vi
detur.vt.S.de ac.emp.l.ij. O.ii. r 6 Beuunuttbus. pᷣdialibꝰ vt ob
eas teneat heres ſi extraneo debeant᷑:niſi vbi vti optimus maximuſq;

legatus eſt. tunc. n. liber tradi dʒ vt bic.⁊.S.ti.i.l.ſeruo legato..ſi fun/

dus. 7 ar. S. de euic. I. ꝙ ad ſeuiutes. S Res mea. S. & erat te/
ſtatoꝛis vel aliena bic legatarij. t « Gſtas cãs qꝛ teſtaroꝛ in ea
bũit vſumfruc.vel aliã ſeruuutẽ pſonalem vpore cũ plenã ẽt ſine lega
t0 ſim babiturꝰ:ſiue ꝓpᷣetatem illo moꝛtuo ßᷣm. R. Id em dici põt in q̃ᷓ
libet pdiali ſeruitute que debet leganti in pdio meo, qð mibi legauit,

WEreditoꝛ. facit. j. ad.l. fal.l. pater filium. . j.e. S. ſt duos.

c utet. ⁊ alium eligat. nã pmo electuſ ex nullo teſtõ petet. ali

oquin ſi tm̃ mutet ⁊ neminẽ eligat huic cũ ceternis competit petitõ

vt.S.e.l.cũ quidã.iij.rñ.eſt & ante moꝛtẽ heredis in ſuſpeſo ſit cre

ditoꝛ an nõ.⁊ eſt ſtc.j.d ere.du.l.quidã.ſʒ videt non poſſe muta/

ri.vt.S.ti.i.l.hmõi. .ſt ſtichum.ð.ſo.hic di it cum moꝛiet beres.

Item bic electio ꝑſone legatarij.ibi rei legate.

—

d S de fal ꝓſequitur ſuꝑioꝛem mãm ꝑ multas qõnes vſq; ad

F. rogo. 2 iõ non eſt hic. S. niſi gra euidetioꝛis intellectus.
e Pano reſich pmi teſtatoꝛis noĩe dũtaxat:⁊ eius bonis
inſp ectis non ẽt heredis h̊ͥ legatũ mtnuere vʒ.l.fal.rñ.vt.j.ad.l.
fal.l.pꝛ filium. ⁊.S.de bꝛ.inſti.l.aſſe.⁊. C. de iudi.l.aꝑnſſimi.in fi
ne.⁊ dic ar.qð ibi no. fſReceſſarie.neceſſe bʒ heres elige/
re. vt bic. ⁊.. in pn. bꝰ.l. ⁊.ſ.de re. dub.l. vtrum. S. cũ quidamqꝛ
ſi non eligat ꝓximioꝛ:es de familja venient. vt.S. el. cum quidaʒ

xxxi De leg.⁊ ſideicom.ij.
L 5ſta. S. in fideicõ. 7 facit. S. de bẽ PEe ſj. neʒ.alioquin quando ſunt plu
SSõ a. F. in fideicõ. ? facit. S. de bꝛ. inſti. in. l. ſ ſer m. ¶ Wetantar ſ. ſi ſit veniant ad petitio in quando ſunt
ir F.Kere aSidces r isbemgu earum re. q̃ᷓ rGre credẽdi:qui in familia otinentur graduum dignitate: abñtium
ſ⸗ o Raceon es §. illud et. ſ. de aq̃ᷓ quo.⁊ eſti.l.i.. pe.in fi.ac. exiuſta cã rõne ſeruata occupantur:erit acno ↄditioq;ʒ melioꝛ. vt. S. e.l.
. v. Con .l. „Neit „ Coſe
ign⸗

Bñficium. hoc eſt non dẽ hec liberalitas non ꝓuenire ab hĩde ſi ticio.⁊.l.ſt quis ticio.⁊.l.cũ quidam. .l.ſi tñ.⁊.l.oĩa.⁊.j.ell.peto.S.
9

5 . Pon 6 vt. S. ꝓxi. S. nã ⁊ ſt ↄue
ſio⸗ qꝛ tuncnon derrahet fal. ſed mõ detrabit. qꝛ non ꝓuenit ex eo le⸗ fratre. K. n ¶ÿ. npenſatoe. boc expone 1— briS egurs .
tu. 2 bic ſubij . ues 1093
d garle n pic aor 2 targirotir. Hois tl.er reſtõ. vel et rei ven
. ſe bigere hoiſt rieſ electõis ꝓpꝛie liberalitatis bĩũ rehereditario retinẽt: fideicõmiſ-/ di cũ nondum tradide⸗
ni vnienz vltenoꝛ ficium c. c eni eſt de ſuo videtur ſinmn nõ petet᷑:non magis lialte e inenevt e,
iee or ge⸗ reliquiſſe:q qð reliqt oimodo red rifudũ plegaſſ: ꝓaltera vo pte en Itez rſi errero nna
3 cũ quid. ſi do dere debuit. Itaq; ſici foꝛte tres quein erten collata eſt uinlez: qui dia: e ipſe Sueniauur
⸗ famlie elittum er ſamilia ecnt eiꝰ ꝗ fideicõmiſſi ſunt ð funiliapetant᷑ admiſia p⸗ enbcte. geuberore
derte di reliqutt codeucl diſpari gradu: ſa pter brdum unnlẽportoem open nai eter Fubene
8 ‧„Be 4 — 2 1 — — . 6. i. .
gi el cñ ita. infſi tis erit uni reliquiſſe. n poſtq; ba ſatõe ⸗ Sedæa ſi ſundũbis uni 65 30. pr H 4
ee a. ntimn Eolumtati ceten ocditoe er ſumilia reliqnt: eiuſq; fidei com Hſib ergane polſte
dl b'Elteri de fa/ ficiũt:ſed ſiuno ex familia hĩde in milſerit: ut eũ exteroreſlituat.ſitũ Emitra deniil
4 milia. ſtituto: illefundus extraneo reli⸗ eſtan hoc fideicõmiſſum ab ea,. er ber⸗ lennis t
n Eonqtonele (tuseſt: piñ fideicõmiſſim ex illo neo peti poſſit: diriita demu be⸗ Jrgen er ao t verũ̃
. eleget tenaror teſto petetur ac ſi nemode fami. tipoſſe: ſi pterea tdem eid? reli bor eſte e
i ſic vni de famili Hfdis hr̃s extitiſſet. ueꝝis ꝗ brs cctum eẽt:qð fundi pcium efñciat ſu vepanam erear ſa
l alen no dende ſcriptus : röne doli cccptois ce é1Bed liquideille pzoteſtato mills. tune n. poſt moꝛ,
l dareiuſſus vide tens fideicõmiſſum petentibꝰ he⸗ ita fideicommiſſum reliqſſet. rogo gan deailegete jcee
Iun ie vee cere ptem intelligit . Mã que ro fimduũ cui uoles: aut ꝗbuſuoleser periturus 2c. a50.
cum guids -K. ce Be nittit: eddein tacitã in fainilia reliquas e in expedito fo⸗ q Am̃ ei ſecus ſi min?
4 ducitopenſatẽ Si d 1: ꝙſi talia vᷣba fuiſſent:peto ne na imn eo vlrraẽ one
uſ (Goſtituto. a ducitopenſatõnem. Si 108 e . ), 6 . ,. rari non põt quakrcun⸗
gu eo bige vgde de familia non eꝗs poõibus hr fundus de fami. excat hrdis: here q; varies. miſi in caſi/
d teſtgtoꝛis. ⁊ dic (es adem ſenplenit 7 prem ſoꝛte c Pp cnen tui Detiti Patoꝛ. 5. ſi centum. 2. .
nr eie ae ijrtamn extero eiuſdẽ fundi legaue rcollatũ onnein lels berin 34 ltgletlecd ſino ier
li i ptrem betedira Iit: Pphis quide; poꝛoibus ꝗsiu⸗ nisdeicepsceteniſex pꝛimoteſto? auo.
ntbaenbatdine it: bis quides poꝛtõibus qsiu⸗ nisdeicepe Pꝛuue Giifootci ogam
s us dien W Mð nalione quam ſubijcit.
gu bonnt caſum. i vni er familia cum moꝛeretur be- ſed ſt quidem ⁊c.ſ.quãdo teſtatoꝛ dixitfundum cui voles: aut quibus
0 1 neeMantednb. dui Tri ctfamid um n erfamilia voles. dadt dntuefundum alienaret extra familiam: tũc lo
6 a (Erüllo teſtamento.l. mo. puta ſempꝛonij. cum babert.S.qð ſi talia.vt non perant illi de familia:niſi moꝛtuo ſecun
e b ¶ Petek. petent alij de famllia illa qͥ non ſunt inſtituti beredeſ gdo berede.i.caio.qui eſt vnus defamilis. .
ii 8 inſtituto bde rogati.⁊ hoc ꝓpoſita act. pſonali ex teſtõ cum s In expedito foꝛe. qꝛ tunc erit verum qð dictum eſt. ſic eſt determi⸗
ponent agere in rem 5 legatarium ertraneũ poſſid entemn. natio pꝛeced entis. vt dirxiſed contra. S. e. S. ſed ſi vno.naʒ ibi ticius vi
n c ¶Hecres extitiſſet. videt falſum. nã inſtituendo bides videtur derur elegiſſe beredem ſuum: ? tm ei relictum eſt quod facit beunn tnn⸗
tes eü elegiſſe. vt. ſ.e.ſz ⁊ ſt fundũ.S.ſo.bic recta via iuit ad exxrane- di 7 plus: ne mñ extraneus fundum ſibi relictũ ab eo nererepet . 2 6
un. vt nec momento apud bĩdem maneat. vt.S. de pecul.l.ſed ſi res immo ⁊ ceteri de familia peterent. Sol. bic ſpecialiter ruln R 1
1,. dãͤnũ. S.i.ibi lʒ nullo ⁊c. ⁊.j.de fur.l.a ticio.qð ibi ẽ ſecus.vł dic de famllia legando vt extero reſtituat. ibi eueralſta ingitnenol ere
nin vtibi. d / Dolli exceptio que tranſit ad legatarium ſi ↄuci ar in aut. de nupti. . ſoluto. collati.iiij.vñ ibi nullo momeẽto ſtenit ane
bis atur acti.in rẽ. vt ar. ð. de pac.l.ſi tibi decẽ.S.pactus.bis autem hered em.hic fic apud legatarium. vt 2 ibi nota. quandoq; tauen ſaen
9 legantis ꝓ vna pte infringere legatũ non pot.vt.ſ.e.l. F. ſi rẽ. aʒ. generalis collatio.q;tum ſpecialis. econtra ſi ponas fundum in eje⸗
e ¶ Partem. intelligitur.i.vt hẽat ꝑtes tm̃̃ viriles deducra parte ditate mauſiſſe. vt. . e. . ſt duos. vel attende an ꝓpterea inſtituat ali⸗
geun anegud hocfacit quod nota.S.e.l.ſi tico. quem beredem de familia: vel e legat pꝛecium fundi quod Funne e
ſs f Que ratio.ẽ aũt hecrõ.qꝛ de familia ſunt ⁊ bẽs reliquit extra lit fundum betrianum dari:an non. in pᷣmo caſu ſatilfactum et eſtanti
1u neo. v ipſe cum ſit de familia admittitur. ſic & ptem facit. ⁊ hoc in ſecundo non:quia alia mente. vt quia meruerat vel cognat as o⸗
vocatopenſat.impꝛope tñ. inſtitutus.n. eſt obligatus ſicut ⁊ te tuit eum inſtituere. ⁊ hoc eſt ad dicit pꝛopterea tantum ⁊c. æ⁊ in ere in
ſtatoꝛ erat ac. ex teſtõ his qui ſunt de familia:ſʒ e illinnllo mé te pꝛeſumam:non ꝓpterea relictum qð legat errraneo:elioann non
D inſtituti ſunt obligati.nec.n. plures legatarij ſunt muicẽ obligati ceret partem alijs:qꝙ tamen facit.vt.S. .ſi duos gtuu eggie iherdt
1 ſed ſi vnus totã rem poſſidet tenet᷑ alijs rei vend.non ꝙ põt dicc ſumam qð ꝓprterea leger. vt eum grauet de fideicommil.quia aliter di
n⸗ enſatio cũ non ſit hinc iñ debitum.vt.S.de ↄpenſat.l.i.ponit ceretur nullum cum alia ranone eum grauare nonpoſſit. vt. S. e. ticia.S.
op Openlat.l. . p A
ct g p ↄpenſatione.ſic.S.eo.lᷣticia. .qui in vita.quiaʒ tñ dicunt .in fi.queratio in herede falſa eſt. Alij dicunt ſi ab inſtituto legeturnul
nc Irium nottes ⁊ dicentes bic ↄpenſari:qð vtriq; debet᷑ in gene lum eſt legatum. vt. . ſecus ſi per fideicommil.ab inſtituto ranuawr
s⸗ re ꝙ ſatis ↄcedi põt ꝑ.l.S.de beredi.inſti.l.q non militabat.i.xñ. vt hic.quia alio tempoꝛe fuirpenes rogatum domimuʒz quod diſp icet
7.S. ſi ꝑs bere. pet.l.i.S. pe.lex tñ iſta non ꝓbat boc pᷣm Bʒo. quia non differunt legata a fideicommiſ.vt. S. tit.i.l.i. . C. communi.
4 Poꝛtionibus. tribus. Joꝛan. delega. l.i. 2cſj. . H
L ror usinnenih rogatꝰ reſtituere fundũ botrianum. t ſereqan. ſe, rogati ne de familia exeat. quis heres reliquit vnið fa
onis 4 ereditario.i.hoc ipſo ſunt bĩdeſ rogati non tñ ex eiꝰ teſtõ muilia: puta caio. rogauit eum caium vt extero reſtituet. lia aif
dl legantiſ.l. teſt. vt. . el.i. in Hn. az. meli? g dixiſſz legatario.b. v 6Oneratur in eſtim ationem fundi qſ teſtatoꝛ.ſ.ticus ſciens reliqui
uſ k ¶ Sialteri qdᷣ eẽnt defamilia. fac bic tiñ generalis collatio qſepet ſideicommiſ. rem alienam. vr. Ce.l. rem alienam. ⁊ hoc tunc cum
tum ſpecialis. vt. C. de ſecũ.nup.l.ſi qs pꝛioꝛis..incertum.ſs ar. ceteridefamilia petent.ꝙ quando ſit ſubijciet.
64 5 aut.nunc aũt ib: in. C.e.poſita.q ẽin aut.de nup.S.ioluto. col ¶Er ſecundoteſtõ.ſ.ſempꝛonij. . tero ſta
66 la. üüij. l Peꝛo altera.ſ. quarta. B „ Aum eiis. ſxlegatarij.lcaij qerat defami. rogat⸗ crat extero pᷣſtar

nã donec iſte legatarius viuit cũ ſit defamilia dʒ. ⁊ qꝛ bꝛe vidcet᷑ cus ali

Liber

tertio. qꝛ teſtatoꝛ legauit cbartas ſuas intelligens libꝛos. naz ſt

us hẽat ab eo:ſed eo moꝛtuo cũ extraneum.i.fideicõmiſſanium relinq̃t
ſucceſſoꝛem:in ea re ceteri admittunf.poſſet tñ ⁊ aliter diſtingui.vt not.

ſ. e. l. peto.S.pꝛecium. in fi.

.

5 ¶ Et iõ ſl. i. G;uis.q.d.multomagis fit bec cautio.de qua bic ſub ijcit

vt in extraneũ ↄferatur
ſ̃m. R. vel lege ᷣm Aʒ.
ſi ↄditiõ ałr:qꝛ ſi roga⸗
uit heres ticiꝰ euz lega
tarium ꝗ erat de famił.
vt exrero reſtitueret ceſ⸗
ſaret cautio: vtpote cũ
in extraneum coͤferat ex
beredis expᷣſſa volun/
tate.
7Mon ↄferat᷑.i.nõ ro
gauit eum ꝗᷓ erat de fa⸗
milia cui legauerat vt
extero daret.
¶Interpoſſtis cautio
nibus. i. cautõ e. ad qð
ſ. de au. ⁊? ar. le. l. ſi vxo⸗
ri. S.fi. ⁊.l.ticta. Iteʒ fa
cit.j.tit.i.l.pater.S.ij.⁊
dere. du. l. vtrum. F. i.
? (Keſtitui. ipſi d anti.
cũ dans ſit de familia.
glio quin cau eret ſe reſti
tutuꝝ familie. vt. j. e.l.
peto.S. fratre. gb
a ¶Rogo. quo ad vba.
non tñ minus quo ad
ſniam..
b¶Pꝛefem. qð eſt ſem
P viuente rogato.vt.ð.
e.l. in pꝛinc.

c¶ Datũ eſt. . dari po⸗

tuit ꝑ elecn.vt.ſ.d e ſta⸗

fideicõmiſſum pꝰ moꝛtẽ videlicet
eiꝰ ?:q pꝛimo electusẽ:⁊ iõſi ele⸗
cto vno fideicõmiſſum in exteruʒ
nõ ↄferat᷑:non als ei qelectꝰ ẽfi
deicẽmiſſum pᷣſtandũ enit: qᷓᷓ in⸗
terpoſitiscautõibus funduʒ cum
moꝛict᷑:ſi nõin ſamilia cnʒ effectu
reliqueretreſtitui. ¶ Rogo ſun
dũ cũ moꝛiens reſtituas ex libertiſ
cui voles:qdð ad vᷣbum attinet ip
ſius erit electio:nec hoc petere ꝗſ
quã poterit:qᷓ;diu pᷣfernꝰ põt ali⸗
us.defuncto eo pꝛiusq; eligat pe
tant oẽs:itaq; euenietut qð vni da
tum eſt:viuis plunbꝰvnꝰ peter
nõ poſſit:ſed oẽs petãt:qð nõoĩ
bus datũ eſt?: ⁊ ita demuʒ petere
poſſit vnꝰ ſi ſolomoꝛiente eo ſuꝑ
fuent. Si rem tuã quã eſtimabaʒ
meama te hr̃de inſtituto ticio le⸗
gẽnon ẽ neracij pꝛiſci ſnie:nec cõ⸗
ſtitutioni locꝰ:qua cauet᷑ nõ cogẽ
dumꝰpſtare legatũ heredẽ. Maʒ
ſuccurſum ẽ heredibꝰ ne cogãtur

gnificatio verbi non ↄgruit ſenſui teſtatoꝛiſ.ſed qꝛ aliquo modo
pot aptan tʒ.vt.j.ti.i.l.libꝛoꝛum.S.qð tñ caſſus.
tituts. cA„. Ho
d Zranſacti.i.finit ꝑ moꝛtem nõ mala gr̃a

b ¶ Gte marcꝰ. vxoꝛ eius hĩs inſtituta.
viro vxoꝛi.

quam ſniam optimꝰ cʒ impatoꝛ

nr ſeuems ſecutꝰẽ. Itẽ marcꝰdim

patoꝛ reſcnipſit verba ꝗbusteſta⸗

toꝛ iia cauerat non dubitare ſe: qd
cũq; vxoꝛ eiꝰ heresinſtituta cepiſ
ſet liberis ſuis redditura pꝛo ſidei
cõmiſſo accipienda:qð reſcnpptuʒ
ſummaʒ hʒ vtilitatẽ:ne.ſ.honoꝛ

bñ tranſacti mr̃imonij:⁊ fidesẽt

cõium liberoꝝ decipiat patrẽ:qui
melius de mĩ̃e pᷣſũpſerat. Etidẽ
pꝛiceps ꝓuidentiſiimꝰſæ nir reli⸗

gioſiſſimuscuʒ fideicõmiſſi vbaꝰ
ceſſare aiadueneret eũ ſermoneʒ
ꝓp fideicommiſſo reſcnipſit accipi

enchum. Olulus
quens qõ eſt:an ẽt quevi⸗

uꝰ pꝑ donatõem inuxoꝛem cõ
tulit:in fideicõmiſſi petitõesueni⸗
ent: mdi ea extrra bonoꝛũ cam de⸗
ſuncti ↄputan debere: ⁊ ꝓpterea

in fideicõ.non ↄtineri:qꝛ ea habi⸗

tuna eẽntẽt alio herede exrñte. pla⸗
ne noiati maritꝰ uxoꝛis fidei ↄmit

tuli.l. labeo. vel ponit᷑

p dando.
dAnus. l. tſn.

e ¶ Sioẽs petant. ſ ſik

yveniant. qð dic vt. S. e.
l.cum quidã. ⁊.l.ſi tñ.
f Qð.ſub. illõ qð ⁊c̃.
8 Dal eſt. er pᷣmo te⸗
4, mẽto.voluit.n.vnũ
eligi non oĩbus dari pᷣ⸗

cepit.ſʒ qꝛ nõ eſt electꝰ

oẽs petent.Aʒ o.⁊ fac̃
j. e.l. cũ pater. S. beredi⸗
tate. ⁊. S. ro go.⁊.ſ. ti.i.
l. pater. F. filiã. 7. ſ. de re
bus du. l. vtru. F. i. T. j.
Dde bo. libe.l. ſi fllius.F.

cũ filius.⁊.ſ.vnde cog.l:.i.ꝭꝗ.ſi qs.⁊.ſ.deiun.fiſ.l.edicto.S.idem. ⁊.S.cũ
aũt.⁊. S.ſi ꝑs bere.peta.l.antiqui.⁊.S.tii.l.ſi a plunbus.
bqSi rem. nõ cogendũ.nã in aliena locum bʒ vt bic ſubijcit. ?. C. e.l.
cñ alie.⁊ de fid eicõ.l.pꝛedia.⁊.5v.ti.i.l.ſi qͥ inqli.S.i.ſed ar.ð.S. tit.il.
ſi domus.S.i.⁊.l.non quocũq;. S..eii.
Redim ere. qð erat extranei. ̊ aũt ipſius bĩdis.
K ¶¶Facilioꝛes.⁊ iõ qꝛ iure beredis ẽ eadẽ facilitas.nam ſicut ꝓpᷣam ita
beredis legare poſſumꝰ.vt inſti.e.S.non ſolũ.⁊.j.de vſufrucle.i.ſticho
a ¶ Siomiſſa. verba ſolennia que olim exigebã
tur:bodie non. vtinſti.de ſing.re.ꝑ fi relic.S.fl.vel pone.⁊ bec eſt meli⸗
oꝛ.ſic qð teſtatoꝛ ſemiplene relinqͥt fideicom.ita.ſ.bꝛs meus ꝑ fid eicõ. k ¶Wlacuit.ſ.centũ aureoꝝ.⁊ ſic beres pᷣſtabit lucio nicio centu,-
fundum ſempꝛonio. Iz. n. verbum dato vel equipollens nõ ſit expᷣſſum
tñ qꝛ ſer ptura ↄgruit ſenſui teſtatoꝛis:ſicut ⁊ ea que debuerunticnibit,ʒ l ¶ Inſtituiſſet.ſ.lucium ticium.
fideicom. vt. Cde ſideicõ.li.ſtc.n. eſt in inſtitutione. vt. ö. de bꝛ. inſtiun. m¶¶Eo il
l.i. F. qui neq;. ⁊. S.ſinaũt. ⁊.l.quotiens.S. i. ?. C. de teſta.l.erroꝛe. ⁊ in o 6
legatis. yt iuſti.e. .noſtra aũt, ⁊. C. cõ.de lel.ij.⁊.s.ti i.l:ſi teſtõ, vł die

IRei. ſ. legate.

redimere qð teſtatoꝛ ſuũ exiſtimaſ ter̃ põt:ut ⁊ ea reſtittuat· Api.

dis ſuis rebꝰ quã in alienis cõꝑan ¶ aureis fideicõmiſſum ualere
dis: ? in onerandis hrdibꝰ facili placuit.idq; reſcnpptũ eſt: qd er⸗
res volũtates:q ĩ hac ſpecie nõ goſicũheredeʒ ex pte inſtituiſſet
neni dñiux rei ſit apud here- italocutusẽ: petout ꝓpte tua cõ
Eé. 4

reliquerit. Sunt.n.magisi n C Etoluci tici ut ↄtentꝰſis.c.

SDi omiſſa fideicõmiſſi ver tentus ſis lucitici.c.aures:petere
ba ſint:⁊ ceteraq legunt᷑: cũ his poterũt cohr̃des ꝑtem hr̃ditatis
que ſcribidebuerunt:ↄgruant re- co retinẽte ſiue pcpiẽte quo cõ⸗
ctedatũ ⁊ minus ſcriptũ excploi tentũ eẽ voluit defunctusſine du
ſtitntõnis legatoꝝ que intelliger: biofacilliꝰ eſt hoc ꝓbare qʒ/ ꝓba

Elneio ico⸗ S
Moc ꝓbare.qð dictum eſt in ſcõo caſu.
dictũ eſt in pᷣmo caſu.

ges.qð nõ vid etur ex eo qð ſequit᷑ planeſi noĩ
in bis põt noĩatim rogare:niſi tm̃dem eideʒ relinquat.vt. S.e.l.
ꝓri.S.ſed ſi ſundũ.dic g extra cãm bonoꝛũ.i.qꝛ ſepata ſt᷑ ab alia
ſuba.⁊ lʒ ſunt in bonis non tñ ſunt ex bonis.⁊ ſic intellige errra
bona.hec nẽpe inter ſe differunt. vt inſti.vi bo.rapto.S.fi.in pꝛe
legationibus aũt diſtingue.vt no.C. de fid eicõ.l.cum virum.vł
dic extra cãõm bonoꝛum.qꝛ trahitur retro reuocatione non ſecu⸗
ta.vt.C.de dona.inter vi.⁊ vxo.l.donationes.
l luci.pᷣ caſu loquit᷑ fideicõ.ſcõᷣo ibi.quid cc̃.bĩdi ex ꝑ
e.⁊ ſic honoꝛato. Itẽ tertio ibi.idẽ dicemꝰ ⁊c̃.hĩdi ex aſſe

Honoꝛ. bitus a

diuoꝛtiuz.
e¶ Aul meliul.i.

bñ vl melius qᷓ;

modo ipᷣa facere
velit.

f ¶ Pꝛouidentiſ⸗

ſimus. ꝓuidẽtia
in armis. religio

ĩlegibꝰ. vt ĩſtit.ẽ

ꝓ bemio.in pᷣnc.
ibi viris religio.
⁊c̃.⁊ ibi ſumma
ꝓuidentia.
gAerba. ſolen

hia ẽt conſecuta

hodie.nã noing

ceſſabant.⁊ tune

vz vt hic. ⁊. ſ. ti. i.

l.pampbilo.⁊ 5
adi.le.l.alumne.
ſed d.j.e.l.cũ pꝛ.

H. mando.ſo.ibi
dando ↄſilium.

generali. ſol. ibi
item d.S.titu.i.l.

pꝛ filium.S.pen.
ſol. ibi. Item fa ⸗/

cit.S.ti.i.l.⁊ hoc
peto.ij. ⁊.iij.rñ.

tra cum reꝝ dõa. /
tarum a viro in

vxoꝛem datur vi
ro rei vendicatio

vt · C. de rei vxo.
ac.S.taceat.⁊.g.

de dona. iter vi.
⁊ vxo.l. vtilez. S

ſunt in bonis de
functi.vt.ſ.de ᷣ.

ſig.l.bonoꝛum.

S. in bonis. ſo. qᷓ
dam dicunt bie
loquitur de dõa
ti.que nõ ſunt ꝓ
bibite inter diu⸗

atim ⁊c. nam nec

aureos ꝑ fid eicõ.q̃ſi tacite relictũ.vt bic ⁊.j.ti.i.l.ſideicõ.S.ſi qͥs

ita.

n ¶Quo. ſub. illo ac.

P (Gllud. a

q ¶ Abi.l. in ᷣmo caſu.

—— ☚ — — — — — — — ——

—
—

„ (dr f f ſ ————— e⸗“ —.

—— —, —

1

⁊ ponit᷑ boc verbũ
non eẽ neceſſarium.

—

nat verba pceptiua. vt bic.ſecus ſi depꝛecatiua.tunc.n.ſi dirigat

ad lega tarium

nõ v leenſad nipotuitilludꝰ cuʒ fidcicõmil. ibi
vyr :e.l. vnuz. “ petatur ab his ꝗbuſteſtatoꝛ loci
Er. 4 de vſuſu. tusnõ eſt. Icẽ dicemus ſicum er
ſpon. Item buic aſſe ſcnipſiſlet herede eiꝰ gra qui
m.5. .el. cu pᷣ legitim? heres futurꝰ eſſet: ita lo⸗
Ali ſor iut quat᷑ peto ꝓ hereditate quam tibi
fllius. 5. diu. ſS reliq queq; ad fratrẽ men iure legi
Pieiktanlozp timo rediret ottus ſis.c. aureis.
bibirionis: q: v Mꝛedium qð noe famllie re⸗
derur voluiſſere linquit᷑:ſi nõ nolũtaria ſacta ſit ali
iuendi enatio: ſbona berechs veniat t
P fideicõ. cobere diu retinere emptoꝛ põt qʒdiu de

dibus.naʒz veni
ens ab inteſtato
bꝛe non poſſet.

tacite ↄtineatur

bitoꝛ hr̃et in bonis nõ vẽditis pꝰ

moꝛtẽ eiꝰ non hiturus:qð extens

qꝛ ſic ꝓ pie dere bfe pſtar cogetur. MWf filioi
de arpubere hideinſtitutotutoꝛem ei-
Enon dʒ. vtiſti. Qẽ ſcripſit: eiuſq; fidei cõmiſit. vt
de bkinſt. . n ſiſilins ſuꝰ intra.xiiij.an. deceſſiſß
aüut. vigetur eni eſitueret hr̃ditatem ſempꝛonio.
voluiſſe qð eeßt elinheiet . *
Ien facit.s. i. nõiõ minus fideicom.recte datuʒ
. S intelligi dʒ:qꝛtutoꝛeʒ dare mr̃ nõ
8 t dicenꝰ. ied en autrof
Gae dieene. potuit .na ? ſipaterno iure facto

teſtõ tutoꝛis fidei ↄmiſerit equepᷣ

Ab bis. ( bĩdibus. vt ipſi beredes pᷣ̃ſtent cũ quibus ⁊ẽ.i.ad
r nõ direxit ſermonẽ. in ſcᷣo caſu ſecus:⁊ ita faciliuſ pᷣſtatur

faclius ↄꝑatiue.nã vtrũq; vz. ⁊ ſic ꝓbatur
vt teſtatoꝛ loqtur cũ eo què oneret.ſi mñ appo

24 Mon habiturꝰ.ſ.emptoꝛ extraneꝰ.

Ardd iir vlna c. ſiabit quẽadmodum ſi iure teſtm
S.f.·vnn factũ fuiſſet. ſufficit. n. vt ab impu
t¶¶ Gratia ſeuus bere datũ ſideicõmil. videat᷑ ab eo
ſi nullgra ſic fn dari quẽ is qui dabat tutoꝛẽ dede⸗
iſſet locutꝰ. vt. S. . D Sr g . f
iii.l fliuffa. 5 Wt: uel t tutoꝛem foꝛe arbitrabat
pennl. Icẽ in curatoꝛe impuberisuel mi
v ( Perueniret.
inteſtatꝰdecedẽt

x¶ ꝛedium. teſtatoꝛ inſtituit aliquẽ heredẽ defami.ſua.⁊ roga/
uit eum ne fundũ botrianũ alienaret extra fa.nã diſtinguitur int
voluntariã alienatõem ⁊ neceſſariam. x olemnaneie
n. ſtatim fieret reuocatio: vt.j.e.l.cũ pater.S.liberł.ſʒ bic differk

pꝰ moꝛtẽ debitoꝛis.ſ.bẽdis.qꝛ fuit neceſſaria alienatio.vt.S.e.l.
vnũ ex fa.S.qð ſi talia.ſic.S.de fun.do.l.i.

5¶ Wona. bꝛdis.i.teſtatoꝛis noĩe bĩdis.vt no.S.ti.i.l.filiuſ.F. di
uus.in fi. Ao.

7Debitoꝛ. qᷓ; diu viuit debitoꝛ manebit
oſt moꝛtẽ eius.ſ.hẽdis.vel.i.d ebitoꝛiſ
a Extrane bẽs. in/
tutꝰ a pᷣmo heredeqͥ fuerat de familia cogit᷑ pᷣſtare familie rem
non alienatã. vt.j.S.fratre.⁊ ſic mutat caſum.vel dic qð dixi ſi fu

res emptoꝛi. ?

it inſtitutꝰ aliqs de fa.vt diſtinguat᷑ neceſſario vel volũtarie alie

net. hic idẽ cogitur pᷣſtare.i.ſeruare.⁊ ſi extraneus ſit inſtitutꝰ⁊ p
dicto mõ rogatus ne exeat de fami.vel dic tertio aliquẽ de fami.
inſtitutũ ⁊ rogatũ:qui neceſſano vendidit ⁊ certe nõ bẽbat emp
toꝛ extraneus pꝰ moꝛtẽ rogati.qð eſt ven qñ ipſe extraneus inſti⸗
tuit.⁊ hoc dicit ꝙ extraneꝰ ⁊c̃.⁊ ſᷣm boc innuit fideicõ.nõ poſſe
peti ſi aliquem de fa.non er̃neũ bẽat bꝛdeʒ.qꝛ eiuſdẽ iuris dʒ cẽ
ſen cꝰ a defunctꝰ qͥ erat defami.⁊ facit.l.qͥ ſolidũ.S.e.⁊.S. ti.i.l.
ſilius..cum pꝛi. be Alr. inſtituto.i. teſtõ ſolenni.
c ¶ Euſq; ſ. tutoꝛis. d ¶ Mon potuit. immo põt qñ inſtitu

tio tenest ꝑ ſe:ↄfirmat᷑ tñ ſine inquiſitõe.ſʒ ybi nõ inſtituit᷑ tũc cũ

inquiſitõ e.vt.S.de teſta.tute.l.pater.iij. rñã.

De leg. ſid eicom j .
¶ Eaue pᷣſtabit. ſed

quõ hoc ex imꝑfecto teſtõ.vt.C. ð teſta.l.ex impfecto te.⁊ fa.her.l.fl.rñ.
iuſſit reſtitui vni ex liberis.vt. C. deteſt. l. bac ↄſul.S.ex imꝑfecto.⁊ Fim
b loquit᷑ im noua iura codiciſ.vel ſm.R.cauit bic vt valeat ꝓ codicilł
vel dice teſtin nõ ſolenne q;tum ad datõ em tutoꝛis.qꝛ filius erat eman

noꝛis annis dʒ ꝓbari:nec interẽ

tutoꝛ recte datus viuopatre moꝛi
atur: uel aliquo pꝛiuilegio excuſet
uel tutoꝛ eẽnon poſſit ꝑꝑ etatem
eiꝰ cui tutoꝛ fuerat datꝰ: quibꝰ cer
te caſibꝰ ſideicõ.nõ intercidit: qðᷣ
apupillo datũ vider:hac deniq;
rõne placuit a tutoꝛe qui mihil ac⸗
cepit fideicõ.relinꝗ pupillo non
poſſe:qm̃qð ab eo relinquit᷑ exte⸗
ro non ipſiꝰ ꝓpꝛio ſed pupilli iure
debet dare. fratre herede iſtituto
petitine domꝰ alienaret᷑: ſy vt in fa

mulia relinqueret᷑: ſi non paruerit

heres volũtati:ſj domũ alienaue⸗
rit:uel extero hrde inſtituto dceſ
ſerit oẽs fideicõ.petent.ꝗqd ergo
ſinõſunt eiuſdẽ gradus:ita res tẽ⸗
pani dʒ: ut ꝓxinus ꝗqſq; pꝛimo
locouideat᷑ inuitatus:nec m iõſe⸗
q̃ntium cꝗ/ ꝓpter ſupioꝛesin po⸗

ſteꝝ ledi dʒ:ſʒita ꝓrimusꝗqſqʒ; ad

mittẽdusẽ:ſi patus ſit calere ſe
fami.domũ reſtitutuꝝ:q ſi cautõ
nõ fuerit ab eo qui pꝛimo loco ad-⸗

miſſusẽ deſiderata:nulla qdẽ eo

noie naſcet᷑ ↄditioꝰ.ſed ſidomꝰad
exteꝝ qñũqʒ puenent ſideicõ.peti⸗
tio familie ↄpetit.cautõeʒ aũt rõe

cip atꝰ.vel dedit quem
dare nõ poterat: ſed qᷓ;
tum ad alia ſolẽne erat

f¶ Arbitrabak. ſic. C. ð

re.cre.l.cum et.⁊.C. de
fid eicõ.l.ẽt.item fa.S.ð
g 4. ꝓbari.vt ⁊.j.ð
vſufr lel. codicill. F. fi.
b¶ Datꝰ. vt qꝛ maioꝛ.
xiiij.an.vt.S.de tu.⁊ cu
ra.da.ab bhis.l. ſeie.
¶ Dare videt.ſi g boc
valeret pᷣſtaret de rebꝰ
pupilli: ⁊ rebui pupilli
applicaret᷑: vel ipſe pu
pillꝰ ſtbiipſt eẽt obliga
1:qð eẽ non põt.vt.S.
ti.i.l.cũ fillo.
Kk (Accepit. a teſtatoꝛe
pupillo pᷣſtandum.
IFre. petit alter frat᷑ te
ſtatoꝛis.
m Eet extero, exbac.l.
2. C. de ſe:nup.il.ſi quiſ
pᷣ. S. certuz. 2. F. i. ?. j. de
v. ob.l. ſi qͥs ita ꝓmiſe⸗
rat.S.ea le.colligitur ꝓ
biq̃ alienare ꝓbibent᷑
in teſtõ: ẽt inſtituendo
extraneũ beredẽ viden/
tur facere ð ꝓbibitiõeʒ
vſñ ↄueniri pſᷣt. dñium
tñ tranſit. vt.j.ti.i. pat᷑.
S. fundũ. 7. j. de acq. re.
do.l.quedã. Jo. tñ diẽ
non trãſtre dniuʒ ad er
neum inſtitutũ. vñ ẽt di
cit rei ven.ↄpetere lega
tario cuius cõ ꝓbibita
fuit alieuatio.qð.n. dẽ
ſ. ti. i. in. l.pꝛ.S.fundus.

veg eſt iõ.qꝛ teſtatoꝛ di

xit ne viuꝰ alienaret.⁊ qꝛ eam ſolã ꝓbibuit aliena tõem que fieret in vi⸗
ta.ↄ ceditur ei poſt moꝛtẽ alienare qð eſt verius. Itẽ S.j.ti.i.l.pater.S.
qᷓndecim. Sol.ibi poꝛno ad legitimũ ſine pena tranſit.⁊ ſi q̃d em ſemꝑ
bſᷣm Jo.vt in illo.S.fundꝰ.no.ſed quid ſt in ↄᷣctu alienare ꝓbibeam.nũ⸗
quid impune extraneũ bẽdem inſtituet Rñ.põt. ſed põt agi ad intereſſe.
vt. C. de ↄd. ob cau.l.es le. ⁊. d.l.de ver.oblig.l.ſi qͥs ita ꝓmiſenit.S.ea
le. Item ad.l.qͥdam. dic loq cũ decedit ab inteſtato.ſecꝰ ſi teſtamẽto fa
cto. Item d. S. de alie.iudi.l.ex hoc edicto.S.ſed hoc bẽdem.ſʒ illud vt
ceſſet illud edictũ. Item ar.contra.S.de fun.do.l.i.
a ¶ Pꝛoximus q̃ſq;. ſic. S.ti.i.l.cũ ita. S. in fideicõ.⁊.S.ti.i.l.filius.S.di⸗
ui. ?7. F. cũ pater.7.l.nibil. S.i. . ſ. in. e.ti.l. cũ pater. S. liberi. 2. F. bĩdita/
tem. ⁊.ſ. titu.i.l.bis qͥ plures.⁊.l.pꝛ.S.i.ij.iij.iiij. .v.⁊ penulti.⁊· C.de
ver. ſig.l fi.⁊.j.ad.l.fal.l.pater filu. bꝭ/¶Cauẽ.publico ſeruo.vt
familia vtilẽ beat actõem. vt.S. de adoptio.l.non eni.⁊.l.bis verbis.
ſed. R. dixit ꝙ inuicem inter ſe caueant. Aʒo. .
c¶ Reſuuturum. ſibi poſt ſuam moꝛtẽ: aut foꝛte alienatõ em. Aʒ0.
d 4 Conditio.incerti vel alia ꝑx quam petetur caueri.ſed contra.sv.ð vſu
ruc.ea. re. que.v.l.boc ſenatus.S.i.ſed bic alio modo conſulitur actiõe
ex teſtamento ⁊ rei vendi.vt hic ſubijcir.⁊.5õ.l.vnum.S.ſed ſi vno. ibi ſe
cus hic. Item bic non intereſt:qꝛ nunq; foꝛte ſit babiturus, ſed ibi ſic.
Accurſius. dU;ß

(Ei e (Lautoem illã. . dere reſtienda ſi nõ relinquat in familia. vt. z. e.l.
it en bꝛigem. vt bic fec.vt.5. de te.tu.l.pꝛ.ij.rñ.⁊.C. dete.tu.l.mat᷑
q̃ ſunt õ.ſol.dic non põt ałs cũ non inſtituit eũ:vel nõ põt vt da

vnam. 5. ꝙ ſt talia. alia vero de reſtituendo familiepſtatur iudi.offi.⁊ B
ẽt rõne excep.doli.ſed ꝓpter nullã datur ↄdino. Item de ſecũda videt᷑
tm̃ loqui bic, vt dixi., e.l. vnum. F. qð ſi ralia.

Sðð Liber
Deſiderari ppterpᷣmam vel ꝓp ter ſeccundã cautionemn. Azo, non tm. ? facit. . e.l. cum pater. 5. ticio.
g ¶Erfamilia ſuꝑſit.nec ſuꝑeſſe ſperat᷑.⁊ ſic ſuꝑflua exponitur cautõ:⁊ 2 4–Amplius. ſ.quam vinlem.
ꝙ qua non aget.vt ar.S.de euic.l.emptoꝛi.S.fl.ſᷣm quoſdax.ſed Jo. 5 ructuum. ſ. hereditaus ſcᷣe pcipere potuit.

1 5 Fruct
vt nunq; ſupuacua interponat᷑.no. s. de ꝓcurl.non cogen du.S.fl. 2. ſ. 2 ädan eſſe. vinlis g ad yinlè fit ↄpenſatio vel vputatio:ſt

vt leg.no. ca.l. hec ſtipło. S.diuus.dic g qꝙ nullus ſupeſt: ſʒ ſuꝑeſſe ſpa

tur. vel ẽt dic ſt nullus

aut. de here. ⁊ fal. coltł᷑.

pit ei cui dʒ fideicõ.actionibꝰſuis

quis.in pꝛin.⁊.l.fi.in p̃ n. ⁊.l.i. ſciendũ. 7.]. de ali. le.l. ſtichus. ⁊. S. tit.

cut in pecunia.ð.ꝓxi.S.dixi qð eſt debuũ in genere ſicut dixi. ð. ſt

virili poꝛtõne q; rrarishereditas

8 ps bere peta.l.i.
Veletſporut ſermh ⸗ doli mali exceptõis:putoiuſte de eſtimaretr reſtituere:nõeſt audien e rel⸗
en gracu⸗⸗ ie nna ſiderariq;uis nemo a lius vlten-⸗ dus legatanꝰ: legato pceptoſiue (i S. rei ve
vel e ſperat non inter · O ex famnilia illa ſupſit: ſi quideʒ lit ↄputare.non.n. eqtas hoc pꝛo ecx ibi qucadmo
ponit cautio. vt.j. eo.l. ſint poſtea emcipati: tractani po bare panit᷑: ſi qð legatoꝝ noie pce dum ⁊c x. tir i.
alea gel. telt: an hi q; fideicom. recte pe- pit: legatarius offemate. 61i äl
be¶Am̃ familienã me lant: ⁊ puto recte petituros: qm̃ dam filio ſuo ex pte hr̃de inſtitu-⸗ ſti.5 ſt decem.
elrmedtſen e de do familie appella. pſone q he de- to patruum/filij eiꝰ coheredez ei b nn ale ve.
defamilio. vr ſ. derb. Moſirate intelligunf. Dez. decliſſet: ? ab eo petiſſetut filium glratum. njs v
du l.ſ! cognatis. vel lz tmecran reſcalalt lega ſuũ /ꝓ vinilipoꝛtõe filijs ſuis co⸗ cq lias ſ res.
Ranitaane mon nes fanum ſinihil ex legato acce heredẽ facerʒ:ſi qdem minꝰ ect ia d 4 Kton vicleru

miſ. qð ↄpatum

ad§-nun poſſe cedere. nec id cogendũ ſol- hẽret: nibil ampliꝰ peti poſſe: d ct vt .lpri ſie
ciatio.S. cõis. . 331. ecse;ſ. plus eẽtfi . 9 6.de iu. do. l. ita
i Al peratoꝛ poſite lere.quid ergo ſinõtotũ ſed ꝑteʒ ſip us ect fiuctuũ quos patuꝰ ꝑ⸗ qh r. 5. ſo mo.l.
Mcdere.i. cedendo legati relicti reſtituere rogatꝰ ab⸗ cepit: uel quos peipe potuerit do ſtcum dotem 5.
eſe neſed an ogatur ſiineat eo:vtm actõibus ſuisito lonon pcepi hũdam ecrõnem. r de R
att vr ad mb..muli lium coget cedere:an vo non niſi mſim enon ſccꝰ q; ſi.c. milibꝰ lo⸗ erſ ere iſ.
er . l.x. naz að. S fj. ad eꝗ qtitatem que fideicõ. ↄrine gatis roget:pꝰ tpᷣs maioꝛem qua (ſtie . Sol. bie
[. Gemrelige Ftir.i. ur: q rõ ſuadet.ſ ⁊ ſi legatũ ꝑ⸗ tfitatem reſtituere. ¶Quz aut ro⸗ tnbendkeaue.
kKk Abſtieat i. diffrat Cipit non ampliꝰ ver cã fideicom. gatus ſit qcqd exhrditate ſuperit ar.j. e. ctel it ue.
aaelenon renlgr⸗ ſe cogẽdusenit ſoluere: q; pꝑcepit. poſtmoꝛteʒ ſug reſtituere:de pcio F a i Jte
nle. Ao ted none , Di. c.legatis dupluͦ reſtinere rex venditarũ alg cõpat diminun go aliéauit gud
nola. Aʒ0. ſed pone q & G 5 zut S Lelieule opat dummu do alicauit quã
repudiot dicunt quids rogat ſit: ad ſimmã legati vide- iſſeq vẽdidittnon videt᷑. II Dé. vendendo., vt
tenet ad queʒ redit cum relictũ ut vſuraxꝝ dũtaxat Eticſi mMutati Ti nſtitete cke. ſtin guitur an fe⸗
onere. vt. decad. tol. mentũ admittet᷑.nec mutãda ſen m ſemadum erit:⁊ ſi ꝓ cerit cᷓ inteuer
entre vr C oecad rol. mentü er. nec mut Dem ſemãdum enit: ? ſi/ gea mrauc
i el inicio in raria ent: y foꝛte legato pcepto os eliraegexc⸗ pecu⸗ macicoegr
1Po. vlimum. magnũ emolumentum ex aliquo mia dimiſſerit. non. n. ab umit : qd neb. l ticius. . 5
m Mon amoline negociopſecutꝰ eſt: ant pena ſti- incœpeprimõij retineat. I dẽ defiga abtn⸗
ibi babita encd fa⸗ pulatõnis iminentẽ eualſit: hoc lta q ex paphil a naſcetur le⸗ boc iure veren.
ciũt cõirer ad hoc ⁊ ad ſi qtitas cum qʒtitate ↄferat᷑.eni atũ mihi fuent:⁊ ego pꝛm Modie aut ofñi
inferioꝛem ꝓri. F. . 5 ner ſi Ppt 9 ſit. Hilã emã: eaaz dme ſit eni- no qᷓrtam ſeruar
ver.ſigni.l.aliud.⁊.C. uero ipecunia accep a rogat pP lla eina: eaq; apu me it em⸗ cogitur:niſi ĩ cãi
via deleg i S ſea de em,paiam 5 maioꝛis pꝛecij varone ſumma mſum eſt: nõerca bo. vrt C.ad re/
biſ q̃ ſub mõ re.l.ij.⁊.S “ bellei. aut. ð ro.
ti.i.l.filius.⁊.ſ.ti.i.l.cũ Item Z.ſ. e. l. cũ

pater. SF. dulciſſimis. Sol. ibi. 7 fa. S. de do. inter vi. 1 vx. l. vroꝛ

i.l. ſi ſeruꝰ. F. cuz aliq̃d. inſti. de ſingu. re. ꝑ fid eicom. re in pn. z. . ad.l.
fal.l.ſi fundus.in fi.⁊.ẽ. ti i.l.ciuitattbꝰ*. n Si centu. legatis du
plum. puta. cc. ⁊ facit.S. ꝓxi.rñ‚5. o AKenen duplum. vt p? qᷣn⸗
quennium p̃ſtet duplum. p Additamentũ. ꝙ ſi itenim colligat
vſuras qð poſſit ſoluere duplũ:qð teneat. a ercepto.a p le.
r Emolumentũ.ſic S.de ac.empti.l.ſi ſterilis.S.cum ꝑ vendi.ar. cõtra
g. de in litem iur.l nũmis. ⁊ de eo ꝙ cer.lo.l.j. . fl.
8 6K ;tate idé ſi biditas cũ brditate. vt. . ꝓxi. 5F. r.l. eñ pr. 5. ticio.
t ¶Pꝛopꝛiam.ſ.legatarij.ſecus ſi alienam:qua pſtarenon pòt niſi redi
mat. vt. S. e l. vnũ ex. S.ſi remn. n Offerat. ſic g no. caſum vbi in
pius grauet᷑ q́; honoꝛet,eſt ⁊ alius.j.ad.l.fal.l.ſed ſi nõ ſeruus.⁊.S.d
mino.l.ſi minoꝛ.⁊ alius.ſ.e.l.cũ pater. ꝭ.menle.⁊ alius..tit.i.l.plane.
S. ſl cui. regulr Z. vt. . in pn.buiꝰ..⁊.S. ꝓxi.S.in fi.cum ſuis concoꝛ. 7
S. man. l.ſi bereditatẽ. ⁊ inſti. de ſingu.re.pꝑ fideicom.re.in pᷣn. Item no.
de vſunis medij tpis.ſic. S.ti.i.l.filius. S.apud. ꝛ.ſ. de an.lega.l.ticia.⁊
de ali. lega. l. ſtichus. 5. ticia. Itẽ facit. . e.l. cu paterqᷓ dotale. 2. .ri..l.
iij. F. iuli. xQum quidã.patruũ.ſ.fratrem teſtanntis.
1 Eius ·ſ. fllij. 3 Buis patrui. 2
geicom. nõ directo, yt. ð. tie il, ſllius. S. vt qs. ?/]

mea. ⁊.ſ.de adimen.lega.l.pater.in.S.i. 7.S. qð metus cau.l ſi ip
ſa.⁊.S.de dolo.l.itaq;.⁊ de pecu.l.ſed ⁊ ſt quis. ⁊. ].e.l.codicilliſ⸗
S. inſulam.
em ſeruandum. facit.j.de ſolu.l.in pupillo.⁊.S. ti.i.l. me
nius..in fundo.ar.õ.j.ti.i.l.in trediis rñ.
¶ Abſumitur. i. oſumitun. gKetineaf. ſictione iuns ali
am rem emptam.vt in pᷣmo:vel ꝑ bocꝙ ſte ſoluit pecuniã bẽdi
tariam creditoꝛi ꝓpo:⁊ ſic ipſe effectꝰ eſt debitoꝛ bĩdiratis. .
–¾ gs pampbilam. grauidaʒz. Jo. icet. R. dixenit foꝛte. A.
W Aucratiua.ergo videoꝛ emiſſe ꝑtum. ſic eſt ö.Sẽ.de eui
cti. l vacce.⁊.l.pᷣgnans. Do. non emi ſed matrem canioꝛem emi
ꝓpter boc qð erat grauida:⁊ bic ſubijcit tanqᷓ. ⁊ eſt. eo ᷓ euicto
non agitur er ſtipulatmu vt in Sijs. ſed er empto. vt. s. de euicti.l.
venditoꝛ. 7. ů. ti.i.l.nam quocũq;. S. iulia. eſt ar. ad boc no. vtĩ
diſt nctiõe que bẽtur. C. de fur.l.ancille. vbi dico ꝙ in ꝑtu nõ eſt
titulus.⁊ i ſupueniens ſcia nocet.ſi aũt bicapud mefuiſſet con
ceptus ect ſecus q; bic dicat, vt. .ti.il.non quocũq;. S. fundus.
aceret. qð vz iure ſr/ Lonſt tiſſe.ſ.tunc cũ mater venderetur.
d ebel, l ex ſacog. o. Aao elegaop⸗olunnkdies bñtium ⁊ non bñtiumſecus

R

tton,
de
eali⸗
r
0ed.
ra
ndi
Ladn
eſini.
1,
nge,
en.
aine
ii

Lres:
ſchetr
eicom
darunn
pri. ſe
olie
.
enß.
epende
giſß
etigt
Sol be
ebent
oieſuo.
litele⸗
ſ.Jis
1o non
it qui
it p
gi di⸗
anſe⸗
eue/
eörti.
Ntſ
isti
beelg⸗
zan.
hatt
güt oni
ſonof
ſicii
5 e
5l.
elc
1N
ulap
odioli

e
6,
.5.
decul
meni
cuicle
binil
1o. I
noc
ſe

ſes

tl Mecaliud cᷓ leGatd
D

n ¶Queʒz pcario Ee
qꝛ rogat beredẽ mla voluntate. placet. n. conſiſtere

0 4[KRemunerat. ſe

xxxi

ſt ptuliſſet t legata ſine dierelicta. vt. S. ti. i.l. talis. Z. K.

e Muia. ratio alpbenum. 1 m boc dic diẽ.ſ. ꝓlatum. vel r5

ꝓ alpbeno q̃ſi ꝓlongatio diei ꝑtineat ad legata ſine die non ad
boc qð bʒ diem.vt. d.l.talis.ſed ar.contra.j.de verbo. oblig. lli
ber bomo.S.d ecem.ſol. vt in. d.l. talis.

Iles epi⸗
lam. in lucratiua: ptum intelligi meũ fa⸗

pnᷣtia qͥnq; teſti

um factaʒ. als ñ ctũ:iõqʒ petendum ex teſtõ totuʒ
acrocfr⸗ tanoziſtum emiſſem. vt ſ. pꝛecij
rde ſideicom.l. Otnbutione facta: oſequar tantu,

2 in epla. q;ti puen deducta matnis eſtimati

eee. e one oſtitiſſe mihi iudex in cã lega
b (Dohare me. Deẽ
ex hoc putabat -x e centũ aureos hr̃s pᷣſen

ti datus eſtimauerit.

donatio inter vvi ¶
uos.

die dato: deiñ ꝓtulit diem

i
iu ſib et.ẽt diem

pagani. ꝛum huerunt. . Deẽ

l¶Eigeicom. licʒ Jlesad ſoꝛoꝛẽ epiſtolã⸗ quã
enip ſdeton. Rb ſt moꝛtẽ ſuam apiri man⸗
non loaualk relta Jamit talez ſcripſit. Scire te volo

toꝛ.qꝛ abñs erat

deicom.

