ena de ſua conſtat

vt. S. li in pᷣn.

n ¶Ingenua. qð accipe

in caſibus.vt.S.l.i.no.

⁊ ꝙ dicit maxime:qð ⁊
alias pᷣt eẽ in alijs cerij
caſibus.⁊ adde ꝙ ⁊ an
cilla.vt.C. cõia de ma⸗
nu.ll. fl. ⁊.S.de pᷣuil.cre⸗
di. l. pe.⁊ de pig.l.deni⸗

q;. o Obſcuro. d

eſt vili genere ⁊ abiecto
vt ex aren ario vel ſimili
vt ĩ auſ.quibꝰ mo na.
effi. le.quiſqᷣs.⁊. C. ð in
ceſt nup.l.hũilem.

pUel queſtũ.cũ qᷓnon
coõmittit ſtupꝛũ.vt. C. ð̊

adul.l.que a dulteriũ.

q ¶ Lonteſtatiõe.ſ. qð

ſit cõcubina:⁊ debz vᷣʒ
b. fieri in initio nõ poſt
a Eã babere. qo pſu⸗
mitur ᷣm leges. vt. S.
ritu nup.l.in libere.⁊ ð
dona. l. donatiõ es. ſecꝰ
tñ ſeruat᷑ ſᷣm canones.
vt. xxx. q.v.c.i.in fi.

b ¶¶ Ab ipſo. ſ. liberto⸗

nec etiã ab alio qui legi
time habeat cõcubina.
c ꝗſiRomẽ aſſumpſit.ſc⸗
ectũ vt ſit legitima cõ
iũctio.ſic.C. de ferᷣ.l.a

nullo.ſi aũt dicas ideo

nõ puniri:qꝛ boc nomẽ
datã eſt a lege eadẽ ra⸗
tione nec ſtellionatꝰ: cũ
Zillud ſit nomẽ legis
2 plagia:que tñ per le/
ges puniũtur. vt. ff. de
crimi ſtelli.ꝑ totũ.⁊ ad
l.fa.de pla.ꝑ totũ.

⁊ diuinas eſt foꝛnicatio.

ncubinã ex ſola.q.d.etiã ſine cõcubitu.vt ⁊ matrimoniũ.nõ ãt

Ela adductiõe in domũ.qꝛ coh abitare debet.vt in auſ q. mo.na.

effi.ſui. F.ſi qͥs aũt.animꝰ ergo facit ↄcubinã vł vxoꝛẽ pᷣumptã.ſʒ pla.

nõ exigit coh abitationẽ ꝑ hbanc.l.

vxoꝛẽ.vt.õ.de ritu nup.il.ſt qͥs officiũ.

VDOncubinã.pᷣtnõ nu ficiun.
Dettutelis. Dictũ eſt. S. de vẽtre inſpiciẽdo.ſed qꝛ ei qͥ eſtin vẽtre

tutoꝛ relinquit᷑ vt inſti.e.S. cũ aũt:nõ dico vẽtri:qꝛ tũc curatoꝛ.vt.ſ.de

tu. ⁊ ci,da, ab bis.l, vyentni/iõ de tutelis generaliter dicit. vel dic ſiẽ ne /

*

C

Liba

7 Si pupillꝰ. cũ iuſto.i legitime oꝛdinato.ałs ꝓuidet ei etiam
per al

ceffe hñt pres pꝓuidẽ liben in alimẽtis. vt. 3.de li.ag. ſic ⁊ in tuteł ergo P cũ gitime gek ei eti⸗
eſtehfrhkes⸗ . iũ tutoꝛẽ: q; modo no eſt cũ babenti tutoꝛeʒ ⁊c.vt inſti. de

de bis dicit. Rub.

ſthu.l. i. F. ꝓpt᷑ caſuʒ. ſ

cõ tra.j.ded ecur.l.honoꝛ

es.S.i.ſed a patrimonialibus nõ excuſat mu

neribꝰ ſʒ pſonalibꝰ ſic ſicut eſt tutela.vt.j.de mu.⁊ ho.l.i.S.illud.item
dic bic ipo iure tantũ.ſʒ cõtra.C.qui:moꝛbo.l.vnica. vbi dicit excuſan
dũ. ſed dic ꝙ ibi ꝓpꝛie dicit᷑ excuſatio.
In eſt. petat qꝛ inuiro datur tutoꝛ. vt hic.⁊.ſ.de tu. ⁊ cu. da. ab
Pislcns ſe⸗ in curatoꝛe:niſi ad litẽ.vt inſti.de cur.S.itẽ inui
. 1. Feribun eni fi. F.
C

u Pꝛoſi

y 58 aut.
ſ. de cur. fu. l. pe. z ½

cſcatur. ad domũ vt vadat ad iudicẽ. S==
Ui babet. xij. ta. q̃ dat cur.furioſo.vt inſti.d e cur.S.itẽ furioſi.qꝙ

maioꝛe.xxv. an. intelligo. vt hic dicitur. L
t.i. ex eo qð ⁊c.⁊ dic pupilloꝝ.ſcʒ furioſoꝝ.vt dictũ eſt.⁊ fac
Luũ magis.ſic.S.de ar.l.ſed ⁊ ſi in ſeruũ.sS.ſi iu⸗/

dex. ar cõtra. ð, de iun do. l. c pater. Sed dic yt ibi. Fei.

9

Vtaei vis ac ptãs.i.violẽta ptãs qꝛ dat inuitis ⁊ inuito. vt car. Sunterdũ. 9 ¶Qum quo.i.aliquo.
no. inſti. ein n. æ ꝑ boc differt a curatoꝛe:qꝛ curatoꝛ nõ da᷑ x Eaerd vẽdicatiõe finita tutela vel durãte. vt inſti. ð at.tu.
inuito niſi ad litẽ. vt ibidẽ.lice qñq; cogat᷑ vt velit.vt.j.e.l. 6 i. finit etiã eo exiſtẽte pupillo an. vtinſtiqt. 3n0. tu. fi. F. i.
nid gber ſtpupill?. , „ . 2 — o Eſient..aliten.
pc femouet ſeruũ qui D Mtela eſt vt leruius diff⸗ funioſo ſy vt adoleſccti dani quaſi 1 Ann vetcee
z öt habere tutoꝛẽ SSõ =ir . IoJim Sti ſee e
Ro ſiranogar Sn ms AMit visac pt in cnpite ctatis eſſet ĩpedimẽtũ ⁊ ita difſiin yno auctorepot
,,N. e6 libero coſtituta ad tuend enʒ q em. ei quẽ etaſ cure vl tutele ſub Zra aliü agere.
tu. cu. da ab biſ.l. ei q Ppter etatẽ ſuã ſpõte ſe defẽde ijcit nõ elſe neceſte quaſi dementi nhbli biu/
R Bnende ꝰ reneꝗt:iure ciuili data ac ꝑmiſſa queni cratoc: cita lꝑatoꝛ anto⸗ Sielne ali⸗
16Ad mend , bocre/ utoꝛes aũt ſimt ꝗq eã vlac po- nin auguſt⸗ ſcnpſit: amagis: Min tutoꝛc ſ. 8
mouebame aſthio teſiatẽ habẽt: ex q̃re ipi nomen etan qudeinene tatiſp ſit conſu iq delllud. l.
pter ellos eſee. deie· Accecperunt: itaq; appellant᷑ tuto lenduSi pupillꝰ pupillaue ca ſegb.
poteſtatis.maxie vt pa perum Hacß
niqueꝛt. rcs qſi tutoꝛes atq; defenſoꝛes iuſto tutoꝛecuratoꝛeue ecoꝝcun d entt⸗
n 9Wioieneren⸗ ʒbᷣ ſicut editui dicũtur quiedes tuen q litẽ agere vult: ⁊ cnatoꝛ in ea, re vr d.lillud X
oli ſitium ite 1 pati· Hr . At* tutoꝛ dari nõpoteſt rẽ peuit᷑: vtrũ ipſis poſcẽtibꝰ da enã in curatoꝛe
ntdenn rge as quonian Waonſkeln nõpoteſt naran H petente: rni
c btiſti. qui mo. tu ſi u nõ tutoꝛẽ ple ſciẽdũẽſti e ↄuenizdtur qut.
ſic.vt ĩſti.qui.mo.tu.ſi. Surdu no Ppol e dan titoα ple aee ine ine agat in e, qui.
in pn. ininq; põpom li. ux. ad edictu, darihis curatoꝛẽ poſſe b:ͤnõ ali e UWnfanti i mi
Baigedere n e, ꝓbãt:q; nõtantũ loq ſed ⁊ audi, asquam ſiipᷣe betarcui darieun ar lehte anull
ſa a teſtatoʒe vel data õ optet. deniq; caſſꝰ li.vi.ſcnpſit ¶ I.lſi infanti: cũ
Plone Bmiſ leana DOne exigenduza bupil talẽ curatoꝛe nemine dari boſſe Rdoſt ſaei ne⸗
rch veno ttei hn. ¶ lo vt ſibitutoꝛẽ petat: aut niſi pſtẽ: neqʒ cuiq;ᷓ niſi pſti ar. e
, veba miectolt c ns vt ad tutoꝛẽ ſiũ ꝓficicat R . poſiulãti. itaqʒ infanti nõpõt da t Ideq; caſſ⸗
eſedediffminess, pianus. n. Idéq; caiſi, ait ſipupill, ca aiken o,
o&τ quareivii po N. Wi habet iitoꝛ ẽ pupil ratoꝛẽpoſcerenõ vult qminꝰ cl, nã. S. dixit ein
eſttc eo Alus vel pupilla ſi furere c⸗ eoagat᷑ cog eñ 4 Hicace ne biſſe⸗ cogi ſ rantun
P Zuroꝛes.alludit vo PerIſt:in ea ca ſut vti in tutela ni · Quolibet loco? tꝑe hũc cra berelder ae
cabulo.ſic.j.de acquit. Pe ii e n . er, —. —E co gi.ſo.quidam
polli inpn. hilomin? durẽt: q ſnia qnti quo- toꝛẽ dani poſſe põponius ſib. xvi. dicuüt cibi agit
qe Zuent v de oflt. qmutij fiit: aiuliano bat eo ad ſabinu ſeipſit. Si pupills pe couenit ſed 3
bie deinpn e qziure vimiu: vt eſſet cura ſi tu- tattalẽ cumatoꝛe necacidatiqua, vnoc; dial 5
da iudice meca lege. tele etal idigeat: qre ſi uutoꝛes ba rẽ: anĩocs cotrouerſiasdat/ ſit. direrat ſiueagat
Ri deleg u peR. bẽt ꝑ firoꝛe in curq nõ redigutur Et ait celſus ſe nuiũ cõſtimiſſe in ſue rauchiohat.
nd ad iudicia eſe por. ſilien habẽt ⁊ furoꝛ eis acceſſerit oẽs res datů wiceri. . lu⸗ cogikl. vt iuder
r. de Pcnr Murdr nihilomin tutoꝛeſ accipe pſt: q Modöꝛ⸗ ſi indiſtincte da⸗ mulo derſi
Perdictas i. lex. vij. tabulam ira acccpta eſt vt Atus ſit onatoꝛ: 2 intota) li· Hrad volend:
e Burdu. qui omnino qd pupillos vel pupillas nõperti tẽ datũ videni: fotaſſeeo ſpectat vel dieno cogik
nõ audir als cõrra...ö negt. qð autẽ in pupillox ꝑſona Si familie herciſcũde:aut cõi di accipebbc:put
leg. tu.l. fi. qnimo ſup er .1 T 1139 2 finiũ d ticiu:cogit᷑ tamẽ
ueuiẽs viciuz remouet. agnatos curatoꝛes no gdamittim uidũcdo aut lniũ regun oꝝ actio aliqusnomlare.
t.j de excu. tu.l. p? ſu⸗ idcirco putamꝰ ſi minoꝛ.xxv. an- cect cũ tutoꝛe. Et ſi indiſũcte da⸗ ſicg ſi agat pu⸗
ſceptã.itẽ facit.S.de po äü pillus eſt idẽ q

in adulto vt nõ

cogat᷑ vt bic:nec admittit ad agẽdũ niſi habeat at ſi cõuenitur
adultꝰ cogit᷑ vt det᷑ a iudice eo ĩuito ſi nõ petat.vt.Q. qᷓ pe.tu.l.i.
⁊ inſti.de cu. S. itẽ inuiti.⁊.S.de mino.l.ait pᷣtoꝛ.in v er.⁊ iõ.itesꝰ
agd negocia pupillꝰ cogit᷑.vt.S.l.ꝓx.adultꝰ ñ.vt ĩſti.de curato.
G. itẽ inuiti.an aũt poſſit ſemper als dari curatoꝛ pupillo.diſtin
gue an habeat tutoꝛẽ vel nõ. vt.j. de tu. ⁊ cur.d a.ab.l.curatoꝛem
7.l. curatoꝛ. vbi nõ eſt idoneus tutoꝛ. vt inſti. de cur. S. interdũ.
g 4 Quolibet loco.igit᷑ ꝓcedẽte iudice dan põt nõ ſoluʒ ab eo qᷓ
ſedet ꝓ tribunali ſed cene qͥ datur a iudice dat cũ inquiſinõe vt
inſti. de attił.iu. S. ſed hoc iure.igitur cũ cauſe cogninõe.inde ? eti
am qð d icitur eſt mixti imperij.vi j e.l.muto. S. tutoꝛis ergo a
ꝓcedẽte nõ videtur poſſefieri.vt.C.de dila.l.a pccdẽte. ⁊ . de
bo. poſ.liij. F. pe,ſed e foꝛte fauoꝛepupilloꝝ.vt.S: de fer.l. l. 2. ij.

ſ. de ↄfir. tu.l.naturali. in fi.⁊ ent hocintelligẽdũ de eo qͥ datur
ſine inquiſitiõe a quo exigẽda ſatiſd atio eſt. nã quãdoq; datur

cũ inquiſiriõ e quadoq; ſine inquiſitioe.vt.C.de tu.⁊ cu.qui non

ſatiſd.li.ſᷣm ax.b.

iꝭ Si pupillꝰ ta

Uogd dicik.

E3. Lꝓpxri.
16Agerek. ſic.

rẽ.ſʒ ar.cõtra.j.

de acqᷣ.here.l. ſt

is qͥ.S.iuſſuʒ. b.
a SPñt plures.

§F. vn??. 2 de pa⸗

q caſus nõ eſt h.

Anm ſemel.
abulis ad
litẽ vt ſup erioꝛi⸗

bus.l.tractat᷑.b.

dahs por mo
viget᷑ ꝙ ſic adeo

vt poꝛ intelliga⸗
tur remotꝰ.vt.S

de ꝓcur. l. ſi qs

cũ..fi.ſo.vt ibi
Itẽ eadẽ.l.Otra
Dicere vf ad ſᷣm

rñ.huiꝰ.l.ſed di⸗

cas ꝙ ibi ĩ eadẽ

b (¶Et.tpe.cét feriato. vt. S. de ker. l. ij.

leiad lie int ſ mgect nõ ſolũ eo nomie curatoꝛ
aliquẽ aliu. at. eſſet: q ageret pupillus pupilla⸗
ka eo res ſey ge: ſech eno a cum his
rẽ vertetes vel ij ageretur Mñt auũt vel plures
terea lu corra i plunũ loci: vel vnꝰ ĩ pluniũꝰvl
en deVnuS in vniusloco vel in vnã li⸗
fl.a.j. de app.l. tem vel in plures cnratoꝛ peti.
fi. ꝛ.].l pri. 6 tus ſit taliſ torall
. R⸗ ꝛmaneat alius in eandẽ

litẽ curatoꝛ petinõ põt Et ſiti
cius verbi gratia aduerſus ſeium

e. mato⸗ petitus ſit idẽ tic aduer
aadłl. denũciaſ/ ſusaliũ tutoꝛ eſſe poterit: vt ex
ſe. 1. ſ. tu. c.. diuerſis cauſis vnꝰ duoꝝcurato⸗
da. ab. l. curato⸗

rũ locũobtineat/ Oð qdẽ ⁊ ad

uerſus eũdem acciderit ſiiĩ diuer-

ſas lites in diuerſistꝑibꝰ ideʒ pe⸗

ſcʒ; curatoꝛes. tatur. H Mpian 5
b plurm. N to idẽq; mute unpu-⸗
(depeu lel auts beribus tutoꝛẽ dari poſſe

Verʒ eſt. Sed an auctoꝛitas eis

itn tuch. acconochanipoſſi dubitatu: ſi
ſo. liã t̃. . ſi tñ poõt tacẽti: muto põti Eſt autẽ
ßibi plureſ vrũ verius vt ⁊ iulianꝰ.li. xxi. digeſto
e e ve lſcnipſit eti tacẽtibuſ aucroꝛita
3. de pcu. lnotñ̃ tẽ poſſe accõmodare Dub cõ⸗

ditiõe a pꝛeſidibꝰ ꝓuinciarũ nõ
poſſe dari tutoꝛẽ placet:⁊ ſi datꝰ
ſit nulliꝰ eſſe momẽti dationem
⁊ita põponiꝰ ait.hãc aũt adiecti⸗
onẽ quã pᷣſides ꝓuĩciarũ faciũt
tutoꝛẽ do: ſi ſatis dederit nõ ↄdi⸗
tionẽ in ſe habere:ſj ãmonitio⸗
nẽ nõ aliter ei tutelam cõmitti:
quã ſi ſatis dederit:hoc eſt nõ ali
terei gerere ꝑmittẽdũ qᷓ;ᷓ ſirẽ ſal⸗

.ſ. quis oꝛdo in bo. poſ. ſer.l. ij. . dies. ſed boc nõ põt ſtare. vt

toꝛ datꝰ. ⁊.l.ſt qͥs ſub ↄdi.

K ¶ õ cõditionẽ teſtaton vel datoꝛis

ſʒ leg.nã dictio ſi nõ ſꝑ cõditionalit poniturro.ſʒ certe nec leg ẽ condi

tio:ſj ãmonitio. vt h.⁊.j.de ver.ob.l.ſi.x.

⁊.l.auia. S.fi.⁊.j.de vſuc. ꝓemp.i.ij. S.ſi.i

uam foꝛe cauenit Qutoꝛis datio
neqʒ imperij neqʒ iuniſditionis
eſt:ſed ei ſoli cõpetit cni noĩatiʒ

hoc dederit:vel lex vel ſenatui⸗

conſultũ vel pꝛinceps.¶ Sur⸗

do ĩpuberi poterit tutoꝛ daniꝰ.
Ei cuius pater in hoſtiũ ptãte ẽ:
tutoꝛẽ dari nõ poſſe palã eſt. Sʒ
ſi datꝰ ſit:anĩ pẽdẽti ſit datio qᷣri
poteſt:⁊ puto non valere datio⸗
nem Sic enim poſt patris re⸗
greſſum recidit in ptãtem atqʒ ſi

nunq; ab hoſtibꝰ pater captꝰ fu⸗

iſſet. Immo curatoꝛ ſubſtantie
dan debet ne inmedio pereat.
Wpianus.
filiuſtamilias tutoꝛ a pꝛe
lcoꝛe datus ſit ſi quidem pa
ter tutelam agnouit inſoliduʒ de
bet teneri:ſi nõ agnouit dũtaxat
de peculio.Agnouiſſe aũt videt
ſiue geſſit ſiue gerenti filio cõſen⸗
ſitᷣ ſiue omnino attigit tutelam:
vnde cum quidam filio ſcripſiſſz

vt diligẽter tutelã gereret: cũ ſc⸗

as inquit periculũ ad nospertine
re:dixi hunc quoq; viden agno⸗
uiſſe.plane ſi ſolũ monuit filium
nõ videturagnita. I Dem.
PN. Atronꝰ quoq; tutoꝛ liber

⁊ ſiquainaudẽ q;uis pupilli li
bem geſta ſũt:reuocari ius pub

licum permittit.
D Arcianus.
1I ſſ. Meos extra oꝛdinẽ aniad
uertitur qui ꝓbant᷑ nũmis

penul. pe

ti ſui fidẽ exhibere debet

to. ?. C. bo. qlil. ſi. 5. ſinauti ſe. T iſti. cur.

cũ. ? zr. cõdi.⁊ de.l.ticia
J· de vluc. ꝓemp.l.ij. §. ſi. i diẽ. 2. ].vt le.no.ca.l.lʒ.⁊.j.d e
excu.tu.l.q teſtõ.⁊.j.de fid eico.li.l.G. S.illð. 1 3.2.]

lõ mitti. immo dene

— —

gari. vt. C. de cu. ⁊ tueqᷓ

ſatis ñ dãt.l. i.ij. 2. lij. ⁊

l.nõ omniũ. lʒ vt ſuſpe⸗
ctꝰ nõ poſſit noĩari:ſeu
accuſari.vt.j.de ſuſpecij
tu.l.hec em̃.in fi.

m (Zuto. nech iperij.

ſcʒ tm̃:neqʒ iuriſditiõis
tm̃:ſʒ ex vtroq; ⁊ ita mi
xti imꝑij eſt.hʒ em̃ ab ĩi⸗
perio vt nõ poſſit dele⸗
gari.vt.j.de tu.⁊ cur.l.
nec mãdãate:niſi in lega
to ꝓcõ ſul. vt. S. de offi.
ꝓcõ.l.pe.que eſt cõtra.
2 niſi magiſtratui bñti
als iuriſditionẽ:ſʒ tunc
mag iuſſus ðᷣꝛ q; dele⸗
gatio. vt ĩſti.ð attił.tu.
§. pe.⁊ ſic intelligit. j.ð
tu. ⁊ cu.da.ab.l.ius dã
di.q̃ ẽ S.bʒ ãt a iuriſdi⸗
tiõ e:qꝛ ↄſiſtit ĩ pecunia
rio cõm odo tm̃.itẽ ⁊ nõ
eſt ibi gladiꝰ.hodie vᷣo
cõpetit iure magiſtratꝰ
ſi ſacultas pupili eſt. j.
quingẽtos ſolidos.vt

inſti. de attił.tu. F. nos

gũt.⁊ no.S.de offi.eius
cui mãda.eſt iuniſ.l.i.F.
i. ⁊ fac.Sö.de iur. omni.
iudi.l.ti.

—

el lex. vt. xij. ta. vtĩ

i.dele. agna.tu.in pᷣn.
0

dari. vt. ſ. de tu. ⁊ cur. l.

nec mãdaãte. 5. fi. ſy ipſe

non põt dari. vt. S. l. i.
§F. fi. q Ged ſi da⸗
tus.dationẽ.ſecꝰ ĩ filio
depoꝛtati.qꝛ ibi nõ eſt
fictio que eſt bic.vt.C.
de ſnĩam paſ.l. fi. H ecõ
tra pr̃ ñ captꝰ dat filio

capto. vt. ſ. ti.i. l. ſi qs. S

ij. itẽ ar. ðᷣ huic. S. S. ad
mace.l.i. S. ſi pẽd eat.

r Bubſtafi nõ pſone

c. C. de poſtli. reuer.l.
iij. ⁊.S.qui.ex cau.ma.
l. ab hoſtibꝰ. F. ego pu⸗
curatoꝛ qt. ?. ſ. ð admi.

lite. h in alia. ſed ſic remanet bic vterq; tutoꝛ.
e ¶ utoꝛ.i.curatoꝛ vt poſtea ĩnuit.ſic.C. ð ĩ lit. dãdo tu.l.ad litẽ
¶ Die verũ ẽ.vt.j.de tu.⁊ cu.da.ab.l.necmãdãte.S.pe.⁊ ar.
ſ.e.S.ſurdo.nõ at vt furioſo curatoꝛ.vt.S.e.l.q bʒ.in pᷣn.
54 Bub Oditiõe.expᷣſſa vel tacita ſᷣm ro.ĩmo ſub tacita pᷣt.vt.ſ.
S.l.funioſus.⁊ ille qͥ dat᷑ ĩ locũ teſtamẽtarij vr dari ſub ↄditione

filꝰ. ↄſenſit.ↄſentire at vr ſi pñti nõ tu.lluciꝰ.S.ſenpꝛonij.
Idicit. vt.j.ad muni.l.ij. ?. C. ð filijffa. ⁊ quẽadmodũ.l.i.lib. x.ro.

6 3. ſ. admi. tu.l. luciꝰ. ſo. ibi. itẽ . S. ð ne. ge.l.mãd aſti. ſolu. vt ibi.

t gen onuit.qꝙ ẽt noĩatiõi ↄdicẽs facẽ potuit ſjm ro.monitio ãt nõ obli
gat. ſic. S.ð ne.ge.l.ſi ᷣui.⁊ ꝙ no.C. ð ne.ge.l.ſi negociũ.itẽ dic vt no.

vel ex dieqͥ deſinit tũc.vt.j.ti.i.ſi qͥs ſub ↄditiõe.⁊ in locũ Fne ,( M cũ e.l.i.itẽ facit.j.de acqui.bere.l.ſi quis mibi.Gtiuſſum.

ui vt iſti. deatnli.tu. S.i. ⁊ abſentis.r.p.cã.vt ĩſti.ð excu.tu.S.itẽ

ͥ rei ſ ſub expᷣſſa nõ.vt h.⁊.j.ð reg.iur.l.actꝰ.ſecꝰ ĩ ꝓcuratoꝛę.
vt. S. de ꝓcu.l.iij. h Dationẽ.ar.ð illðõ generale qð fieri nõ
dz factũ tʒ.vt.j.qñ ap.ſit.l.i.G.biduũ.⁊.S.ð fer.l.i.S.i.ibi tã ⁊ ſt
⁊. j. deint. ⁊ reł.l.relegatoꝝ.S.ad tpᷣs.⁊ fa.S.qꝙ cuiuſq; vni.l.itẽ
H. ſi decunões. ?. . de au. tu.l.⁊ ſi editionalis. i ¶ Pꝛeſides.
ſed a teſtatoꝛe ſic. vt inſti.qͥ dari tu.pñt.S.ad certã.⁊iſ.titi.l.tu⸗

tronꝰ.ſui.ſʒ alieno liberto ĩgenuꝰ datꝰ excuſari põt.vt.j.detu.⁊
cu. da. ab.l.pupillo.⁊ de excu.tu.l.cũ ex orone.⁊.C. ð excu.tu.l.ex cã.
x( ECidẽ.ſ.bona.lʒ qñqʒ nõ ſatiſdet.ſ.ſi eſt honeſta pſona.ſ.ð legitima
tu.l. legitimos. x Pupilli. dic. i. pupillarẽ ẽt q;uis liberti.
3 Beſta ſt. in admiſtratiõe tutelea tutoꝛe eodẽq; patrono. b.
7 I. Reuocari. eodẽ mõ ac ſi alius tutoꝛ eſſet.

— 2

eos. nec mñ rem ouẽtur vt ſuſpecti, vt. j.de ſuſpec.tuto.l.iij.. tu

Liber

1¶ Datis. vt ⁊. S. de offi. pꝛe.vr.l.i. S. itẽ ſolẽt. ⁊ inſti. K ¶ Eſt etiã. adiutoꝛ.i.actoꝛ.

2

toꝛ. az0. h.

de ſuſpec. tu S. ſed ⁊ ſi quis pñs.i fi.ſed qͥd ſi ecõtra accepit vt eẽt. rñ.
erit tutoꝛ.ſᷣ ꝑ cõditionẽ ob turpẽ cãm.tenet᷑ cũ gratis ſubiretenebatur.
vt. . de cõ di ob tur. cau.l.fi. ſ in ꝓcuratoꝛe ſecus niſi de quota. vt. S.
man.l.i.⁊.l.ſallariũ.⁊. C. de/pcuratoꝛebꝰ.l.litẽ.

a ¶ oſtituere.ergo ſuꝑioꝛẽ

dat ptoꝛ:bũc pᷣmittit dari vel conſti

tui.a. ⁊ fac.inſti.de cura.S.fi.⁊.ſ.de admu.tu.l.decreto.⁊. C. de

ꝓcu l. neq;. ⁊ de eo ibi no.

Jarrogati.ad totã bãc.l.cõ

coꝛdat inſti.quibꝰ mo.tu f.

a ¶ Idoneꝰ.ſic.ſ.de ſu⸗ ir pſh ad ſinẽ
i⸗ 1= ,— — „ — ltuli. .
Peteli d bi datis tutelaʒ occupaſſe: vel pcio deſinũteẽtutoꝛesſi foxe quis ah cJasredigat
b 151 ededo:i. moſtrã accepto opam dediſſent nonido hoſtibꝰ fuerit captꝰ vel pupill?ꝰ eær ingratituchne
do r honedo in inueta neꝰstutoꝛdaret: vl ↄſulto in edẽ veltutoꝛ: Gc ſi ad tẽpꝰ ſuerit gs ve hlu; daretr
e C.de mag. 5b pfimonio qᷓntitatẽ minuerit datꝰ teſto: tpe ſinito eẽdeſinitu gnbocdi pri/
RZiã. municeps ba vel euidẽti fraude pupilloꝝ bõa toꝛ. pterea ſi ſuſpecꝰ ꝗs fuerit re mum pubaiar.
ſanal denee Alienaſſent. NLpianus. mot deſinit eſſe tutoꝛ:ſed æſiad pupilꝗui.
lũ̃ als ciuis tome ve G AZiã municeps tto dari cen ditionẽ dat? ſit eque ve- d ] Pupillus.
alterto euitatis: ſ eno, Pot duͦmõ municipi det᷑. nit vt deſinat eẽ tutoꝛ exiſiẽte co⸗ iñt dar curator
mul müera capit. vt. . datus fuenit p̈t intelligi ita Igstutoꝛnõ ſit captꝰ ab eGec ſ da/
ac moni n bacno. /dan: cu ſane ? mẽtis eẽ cepertt. ι Boſtib? Hmiſſusad eosq, „erfntil. mror⸗
tꝛvt curator lecn⸗ q NVeſitũeſtanhi I Dẽ. ſilegatꝰ: aut etia receptꝰ ab his dau: n a iudi⸗
dat debet eſſe eiuſcem q in locũ abſentis reipu.cã auttrãſſugerit: qꝛ fuꝰ nõ effici⸗ evr io kes ut.
munhi eua vre. Hiſte8dati ſunt: motuo illo tu- turtutoꝛ manz:ſ intenia Pſicib? ecBuſpecre ide
ſub ſua iunſditie. vri toꝛes / pſeuerat: an alij petendi eſ ali tutoꝛ dabitur *. ius ſi ſe ercuſat. vti/
irralo qn ula ſent. /Oaul, mclit eos gin locũ Vtela plerũꝗʒ virile offſf · Cidui mo tu. .
tu. pol.lnec. 1.ſ era. Abſentis dati ſunt nõreuerſo eo i Aue: ſcendũ eſt nulla tu gσ Sed 1 ſi ad
tu. l illud vſitatũ. æ.ſ.t ead'ẽ cꝗᷓ pſeuerareꝰ vſq; ad tẽpꝰ telã hereditanio iure ad aliũ traſ retta puta vicg
Hue e, baenl det bubertatis. —◻inponk. ire:adliberos vinlis ſer pfe⸗ venent ſie
ludice naz ſia teſtarꝛ e . Dlet etia; cunatoꝛ dan ali⸗ cce etatis leen. legiuno⸗ certa. ſmneanus
dekttenet datio ſed ba⸗ qñ tutoꝛẽ hñtiꝰ ꝓpter ad⸗ terenõdeſcẽdũt. nl? Eesn eyſtat: ſi är
excuſationeʒ tutele. NID. 37 J 2 8 dicas omino ex⸗
beern rte Qerſanntutoꝛis valitudimne; vel ſe N plura ſenatuſcoſulta ng in ehe
meroritirlaͤr⸗ zei, niũ etatiſ:q magis admiſtratoꝛ re facta ſimt: vt i locũ furioſi Krirr. ve
de excu. tu.l.fi. ſi tñ inlo · ratoꝛ i & intellicit᷑.ẽ etiaz æ mut is : glii ſnoua.l.ſti pupilli
alo noͤ inueniat id⸗ Mq; cunatoꝛ e intelligit. etiaʒ emutk ſurditutoꝛs :alij tuto⸗ eddir dame
neꝰ. ex alio loco accipie ⁊ adiutoꝛ tutele quẽ ſolet ptoꝛꝑ res dentur. 14. in teſtõ non a iun /
eurvr .detu. r ul.o. mittere tutonb oſtituere qnõ [Emine tutoꝛes dari non ogrilt mo,
eigio no ſolu euie Piſt ſufficere adminiſtratioi iute⸗ epit: ꝛ id mun eſt maſan ceted..
alicul auiat⸗ etiã qᷓ le:ita tñ vt ſuo piculo euʒ cõſtitu ſo⸗ nna hindbe filioꝝ tutelam b Siqs ar⸗
extra babitat: dummõ Mpi us. . ſtulent. gagls ſec? vt. Z. l.
ſub iuriſdi. illiꝰ ciuitaſ. ant. b 4 lanus. pecia iter poſtulent. Pama.
vt. ſ. ð tu. ⁊ cu. da. l. ius Jarrogati ſunt a Hucim i ¶ Ab bis. i. bo⸗
dãdl.in ſi. einid puberes vel depoꝛtati ſüit Beteſtamentana tutela. s rerevargt euͤ
d Nunicipi. 1. eituid e— . , . S tanq; legatum
municipij. vt dixi. ö. b5 P npillitutoꝛes h abere deſinunt: . BAlius. milſuz ad eos cũ
ma litterã. em gliam Itẽ ſiĩ fuitutẽ pupill tali 2— 1Ege.xij. tabulam per nsẽÿ eſſet. nõ autẽ
dic.ſ.municipij ſubiecti finif ,glus &* ffiſ dicas receptum
illi ciuitat:vñ eſt ciuis vriqʒ finit tutela alijs q mochs = miſſum eſt parentibus anobis: qbia ſt
ille qui d at.⁊ eſt ſic ĩ ve iã rediſſet ad qͥd
teranis nauicularijs ⁊ daretur alius.

ſimilibꝰ.vt. C. de excu.tu.l.ij. ⁊ de excu.tu.l.pe.⁊.j.de excu.tu.l.nõ tĩ.

ſ'iAnoſus. cũ ſane.ſic ergo ſub cõ di. ⁊ ſic eſt ↄrra. S. eos.⁊. S.fi.
S.e. l.muto.S.i.ſo.ibi a iudice.h̊ a teſtatoꝛe.vt.j.tii.i.l.ſt hereditas.
F.qſi furioſus:⁊ inſti.qui dani tu.poſ.S.furioſus.ſᷣm ro.vel ibi ſub expᷣſ⸗
ſa nõ:ſʒ tacita ſic.vt ibi no.ad qð eſt.õ.de iudi.l.cũ furioſus.
Veſitũ.iutoꝛes.i.curatoꝛes.vt inſti.de excu.tu.i.itẽ qui.vel dic ꝓ⸗
( Wpiie vr ſveſul ul ii S§S. ſi qͥs abfuturꝰ. ⁊ no. C. in q̊. ca. tu. ha.
l. i.g Perſeuerare.ſic.j.detu.⁊ cu.da.ab.l.curatoꝛẽ ipuberi.⁊.C.
de ſen. paſ.l.fi.ſj ar.oↄtra.õ.de in diẽ adiectiõ e.l.ĩter.S.i.itẽ ð.S.e.l.mu/
to. .fi.ſedbi ꝓpter p aternã reuerẽtiã nõ dat᷑ in locũ pfis capti.hic da
W⅞DOlet babenti.vtinſti.de cu.S.in / ur in locũ tutoꝛis abſentis.
terdũ:ſʒ tutoꝛ nõ regularit᷑:lʒ qñ q; fallit in caſibꝰ in qᷣbꝰ eſt ſpecia
le ſᷣm J. qð dic vt. C. in qui.ca.tu.l.i.̊ pla. dicat nõ fallere ⁊ legit ru.

tu. ⁊ cu.d a.ab.l.ventri.S.i. i¶ Quã curatoꝛ.qꝛ curatoꝛes vſq; ad

kg rãſfugerit. ſz nũc tranſfuga deſinit eſſe ciuis. vt. j. de cap.⁊

ſtli. reuer.l.poſtliminiũ.S.filiꝰ.⁊.ẽ.de cap.di.l.amiſſiòe..i.æ&
d eſinit eẽ turoꝛ.vt inſti.quibꝰ mo.tu.fi.S.ſʒ ⁊ capitis.⁊ bic dicit
tutoꝛ manet.ſo.hic nõ ꝓditoꝛis animo:ſed ſic fingeb at vt vide
ret ſtatũ hoſtiũ tñ traſfuga eſt:qꝛ facit cõtra volũtatẽ populi ro
mani:⁊ bic nõ deſinit eſſe ciuis.⁊ ſic tutoꝛ manet:ſecus eſt cũ ꝓ⸗
ditoꝛis animo.vt.ſ.de cap.l.poſtli. F.trãſfuge.alij referũt hunc
verſum:qꝛ ᷣuꝰ nõ efficit᷑ tutoꝛ manet ad alios caſus:nõ ad trãſ⸗
fugä. l A ſeruꝰ.nec ciuitatẽ perdit ſubaudi:ałs nõ eſſet
ſufficiẽs rõ. h. m ¶ Dabitur. aliter ſi eẽt captꝰ pf. vt. S. e.l.
muto.S.fi. Itẽ qð dicit tutoꝛ aliꝰ.i.curatoꝛ.ſᷣm.p.ſic.S.e.l.cũ ſe
mel. vel ſm eũ refertur ad trãſfugã tantũ.tu dic ſpeciale ᷣm Jo.

ff. fun. po. l.i. 1 d e reg. iur. laij.

leym . 1.tu. ,. dicatno! abẽti tutoꝛẽ detur tutoꝛ.vt no.S.e.l.ſolet.
pᷣdicta coꝛrectiue:de curatoꝛe aũt nõ eſt dubiũ:qꝛ iũgit curatoꝛi.vt.j.ð Atela p lerũq; ꝓpt᷑ boc qð ðꝛ.j.e.l.fi.⁊ fac.C.qñ muli.tu.

certã etatẽ dari ſolẽt.bic aũt quſq; finiat᷑ neceſſitas.itẽ nõ pᷣſtabit ĩpu,/ o

ber auctoꝛitatẽ in adeũda bereditate qð faceret curatoꝛ puberis itẽ tu
ꝛ. vl.j. de ap.l.cũ in vna.⁊.C, de admini,:tuil cũ quidã.aʒ.

Ad aliũ.vr.ẽ. de bis qui no.infa.l.furti.S.illud:idẽ dicas in
qualibet pᷣlatura:⁊ etiã in cõmiſſaria.

Pp Ad liberos etiq nõ hberedes.ſic. C. dela. li tol. F. ſed ſi ſub cõ

xxvj

ditiõe. ⁊ facit.j.de leg.tu.l.iij.S. ſt duo.
q ¶ Etatis.xxv.an.vr. C. deleg.tu.l.ſi. in fine. .
r ¶iõ deſcẽdũt.differũt etiã in alio:qꝛ legitime pereũt minims
ca.di. cetere nõ. vt no.S.ð ca. di.l.tutelas.
Am plura.ſe.cõ.quoꝝ noĩa nõ habemus.

t rons teſta
prertd 46no„““ lberis ſuis ſiue maſculini ſiue fe⸗
oſg. mini ſexus ſimõ i ptãte ſunt tino⸗
u ¶ Lutoꝛes.i. cu R= zCir,
rarores m Jo. lesteſtõdare. Iẽ ſcire debem

ẽt poſthumis filijs vl nepotibꝰ

ẽſpeciale.vt no. MHumSui .
vel cetenis libenislicere parenti⸗

S.e.l.ſolet.nã iſti

ateeeeſe oteſts tutoꝛes dare: qmõĩea cã
deſinit eſſe turo ſint vt ſi oo viuonati fuerit in ptã
res. vt. ·l. ſoler. te eiꝰ mituri ſint neq; teſtm̃ mptu⸗
licet deponẽ pñt c lez; *J„ ,
mtelam. vr ſ. de li . Itẽ ignoꝛandũ nõeſt eũ ꝗfli
excu. tu. .poſtu Inmni ptaãte nepotẽ exeo equeĩ
(Ja teſtaroꝛe: denlt: ita recte decliſle videri: ſi ne
vka iudice vr. pospꝰ Moxtẽ ei? in patnis ſin ptã
14 Eſt vr e.5 . tẽ recaſur? nõ ſit: eueniit ſi viuo
l.tutlla. telſtatoꝛe filiꝰ ĩ ptate eiꝰ eẽ deſie⸗
ERPꝛicipe. ⁊ tũc

d ebetr cõ firmari C Ecmi , Apia.
eo ꝙ debet inter ¶ A litẽlibeniſrecaſurisi ptte
toꝛẽ dare poſſe:a diuis fratribꝰ

poni a iudice de
cretũ admiſtra reſe riptu eſt. .

tiõ is ⁊ tũc renũ⸗ 1.
ciarſebis nupt. Etõ datos tutoꝛes accipe
ofr ſam kehni pn. ebemꝰ:ẽt eosꝗ codicilliſ
ꝛin aui vt biq teſtõↄſinnatis ſcnipti ſunt: ſed
ob. 5.ſ.H bodie cos demũ teſtõ datosacciꝑenos
mð ⁊ auia abſ.

optet giure dati ſũt .Maeſt.
Alter heredi inſtituto filio

impetratiõe ofni
bus ſp ferũtur. ſʒ

nu rrenda, 4 vel erhereclato tutoꝛẽ da
tule Ecepi te· lept: mi it nõniſi iſtituto filio q
ſtametarijs. vti ſiin rẽ potiꝰ q;ʒi pſonã tutoꝛẽ da-
ausg de bere. a re videat 41Sʒigri in eũ qmñs
de qð ð bis no. teſtõ dat eſttutoꝛ optebit: cuʒa
añ mu mof. pfe dat qzuis min iure dat ſit:
ſunelic ulen ff ſine inqſitiõe firmet: niſi cñ
tuxl.omnẽ. Ppter quꝗ datꝰ videbat᷑ ĩ eo mu
e Nα tata ſit: veluti ſi er amico inimicꝰ:
26 De teſtamen
taria turela. rub.
Ege xij.

ib?. ma /

ribꝰ.p.qð patet:qꝛ ſi ubijcit ſt mõ rc. nã mulier nullu babet ſiliũ

in ptãte. vt iſti.de adop.S.femine.⁊ ar. j. ad tertuł.lpenul. veruʒ

erdiuite paupioꝛ effectꝰ ſit.
Jas fliab? ſins Mpia.

De teſtamẽtaria tutela.

miſſum. ⁊. j. de reg. iur.l. quo tutela. 5. i. 7. 5. ð bis q̃ ſuut ſui vel alie.iu.

c milité. i prãte.ſ.medie ꝑſone.⁊ facit.j.de teſtõ

mili.l.cũ ſilius.⁊.S.l ꝓxima.

l. nep otes.

.- Pfirmatis. alioquin ſecus eſſet. vt. j. ⁊. C. de confir. tu.l. ij.

ẽin libertatibꝰ directis.licet ſecꝰ ſit in fid eicõ.vt.j.de manu. teſt.

vel filijs tutoꝛes dederit etiam
poſthume videt᷑ dediſſe:qꝗa ſilie
appellatiõe etiã poſthumaꝰ con
tinetur. Dem.
Nid ſi nepotes ſint an ap
pellatiõe filioꝝ ⁊ ipſis tuto
res dati ſint:vidẽdũ ẽ:⁊ magis ẽ
vt ipᷣisqʒ dari videantur ſi mõli⸗
beros dixit. ceterũ ſi filiosnõ ↄti⸗
nebũtur . aliter em̃ filij:aliter ne⸗
potes appellãtur.plane ſi poſt⸗
humis dedenit taʒ filij poſthumi
qᷓ; ceteni liberi cõtinebũůtur.
lede ſateſtatoꝛe ꝓtinꝰ ꝓ
ficiſcũtur ſimul atqʒ aliquis he
res extiterit:nã ⁊ ipe heres tutoꝛ
dan põt: ⁊ poſt moꝛtẽ heredistu⸗
—2„2 4 .
toꝛrecte dan põt. pianus.

„ Lſtoꝛ datꝰ: vetani tutoꝛ eẽ
Ir vel teſtõ vl cocdlicillisꝰ.

Sed ⁊ ſi ſub cõditiõe fuerit tu⸗
toꝛ datꝰ deficiẽte cõditiõe tutoꝛ
nõ erit. Lutoꝛẽ ãt in teſtõ ⁊ a cer
totꝑe dare ⁊ vſqʒ ad certũtpᷣus
licet:⁊ ſub ↄditioe a vſq; ad cõ⸗
ditionẽ ¶ In tutoꝛis datiõe vtrũ
leuiſſima cõditio an nouiſſima
vt in legato ſpectanda eſtꝰ: vt⸗
puta ita ticius cim poterit tutoꝛ
eſto. Zitiꝰſinauiſ ex aſia venenit
tutoꝛeſto:⁊ iulianꝰ li.xx.digeſto.
recte ſcripſit nouiſſimã ſcnpturaʒ
eẽſpectandã. )Omponi⸗
Inemo hereditatẽ adierit
nihil valet ex his qteſtamẽ

toꝛeſnõab hey Aul⸗ ⸗

l. lib ertates. ſic de bere⸗

ditate ðꝛ iſti. de codicilł.
§. codicill. 2 eſt rõ.j. de

here. inſti. l. aſſe. vel põt
dici aliud eſſe bodie /
ſi ſempꝑ videã tur eſſe co⸗
fir. vt inſti. de codicill:s
§. no rantu.
i¶ Dati ſunt. alias nec
ꝓpꝛie tutoꝛes diciꝑñt.

vt. ſ. de ver. lig. l. pauiꝰ.

⁊ facit.j.de re iuaii nij
cõdẽénatũ. z. j. ̊ fidei
cõ.l.iij. ⁊ de condi.⁊ de
mon. l.hec cõ ditio.⁊ de
ſcõis ta.l.bi demũ. ar.
cõtra.j.ð cõ di.ĩſti.l.mu
lier. S. finailt.
Ater. exheredato.
ic ⁊ pupillariter

ſubſtituere vtiſti. ð pu.

ſub.S.nõ ſolũ:qñq; ta⸗
mẽ põt qͥs filio ſuo ſub
ſtituere ⁊ nõ tutoꝛẽ dar̃

vt. j. de teſ. mili. l. cũ fili⸗

us. b. l6 MWMater
aũt.q̃ſi. bñ dicit q̃ſi: qa
pſone pᷣncipaliter ſecun
dario rebꝰ dari ðꝛ. vti⸗
ſti. à dari tu. poſ. 5. certe
⁊ inſti. de excu. tu. F. d a⸗

tus. ſed videt᷑ etiam
tũc nõ põt.vt.j.de leg.

ij. l.peto. S. mater. que ẽ
cõtra.ſolu.non tenet vt
ibi:niſi cõfirmet᷑ vt bic.

2 n0. C. e. l. iij. 2 fac. .

a5 PHaup erioꝛ.ſic.j.ti.i.
qs. poſtbume.
oĩe filij mares ⁊
cõtinẽtur.ſʒ ecõtra no⸗
mine filie nõ cõtinẽtur

m ¶ Inquiſitiõ e. aut di
ij. 7. L. penul.
femine:nati ⁊ naſcituri
mares. vt. ſ. e. l. ſi quis.

7 de leg. ij. l. ſt ita. ibi

no. ? etiaʒ capti ab ho⸗
ſtib?. vt. ſ. e.l. ſi qs. F. i.
c Cõtinẽtur. aliud ĩ le
gatis niſi aliq̃ ꝑte teſta

mẽti mẽtionẽ poſthumi fecerit. vt j. de le. i.l. q̊ filiabꝰ. ⁊ ↄtinua.l.ſe.

4

Aigd ſi nõ cõtinebũtur.ĩmo videt᷑ ꝙ ſic. vt.j.ð vᷣb.ſig.l.filij. ⁊. liu⸗

9. 7.l. liberoꝝ.qᷓ ſunt õ ſo. vt ĩſti.e.S.pe.no.⁊ no.ſᷣm ro.ꝙ talis di
cẽdi varietas nõ incidit in idiotã. — ceteri.ſ.nepores ⁊
ij naſcitun nõ nati:ne ſit cõtra.j.de ver.fig.l.nomẽ filiarũ.
— Atoꝛes ꝓficiſcũtur. vt ceta q relinquũtur. b. *

2 mater qñq; dat filijs.vt. j.e.l.pr de naturali filio dic ꝙ p̃t da
ri ſi mõ is còſirmet᷑.vt.C. de cõfir.tu.l.fi.ſpurio nullo mo:cũ nec
filiꝰ dicat᷑.vt in auf.qui.mo.na.effi.ſui.G.fi.
Zeſtamẽto vel codicilł. teſtamẽto ↄfirmatis. vt. j.el.iij.
aDel nepotibꝰ. ſq; poſthumis. b¶Et ceter. liberj.ſ.poſthu
ig. c ¶ Kuptü.i. eo caſu q; ruptũ nò fuit teſtamẽtũ ſucced en⸗
do ex vell. vt cũ heredes iſtituãtur vel exh eredẽtur. vt.j.e. l. ſu be
reditas.S.i.⁊ inſti.de exhere.li.S.poſthumonꝝ. a. j. ð li.⁊ poſ.gal
lus.ſi eĩ rũpit᷑ reſti nlła eoꝝ q̃ ibirlicta ſũt valẽt iur̃ veteri.ſecꝰ
hodie.vt.C. delib.pꝛe.auſ ex cꝗ. d Irẽ in ptate natum
vt differar a pcedẽni vel boc determinat illud.
eFilius.ſ.media pſona. f Deſierit. nõ dignitatis occa/
ſone. yt in aui. cõſtituno que de dig. 5F. illud. ⁊ inſti, de tutek/ F. ꝑ

„ *

Bitq;. id eſt poſtq;. b. ⁊ facit.j.e.l.ſt nemo.
Atoꝛ. vel codicilł.teſtõ ↄ firmat. vt iſti.ð codicill. S. i. vel foꝛte aliꝰ
in hereditatecũ tractat᷑ ð adẽptiõe. i Dat. teſtõ. als ſecꝰ. vt
3.ti.i.l.muto. S. i. ¶ſKk Zutoꝛẽ.certũ tpᷣſtraſit igit᷑ ad tpᷣſi ptãtetuton.
ſʒ ñ iptqte pfis.vt.S.ð adop.l.qſitũ.ſʒ alia ẽ ptãs vmꝰ qᷓ; altenꝰ.nã
młi modis ðꝛ. vt.j.ð v.ſig.l.ptãtis. lt ſub ↄditiõe. Ac teſtõ. vt
iſti. qui.mo.t.fi.S.ſʒ ſi ad certã. m ¶¶Leuiſſima.pᷣ in libertate.
n eſHouiſſima. ᷓ fit i legato. vt.j.ð ↄdi. ⁊ demõ.l.qdð tradiũ.a.l.ſeq. ?-.
dic yt ili· O¶Spectqda ẽ ſic..e.l. ſi bereditas.S.i.⁊ hoc niſt pꝛi

ma deroget alij. vt. ſ. d eleg.i.l. ſi mib 1a tibi. S. interdũ. ⁊ de le. ij. l. ljs b
ra

Ziber

in pn. ʒ ſit ar. Z. ſ. ð codicill.l. diui.S. lʒ. ⁊ fac. C. ð pacf.l.pacta nouiſſi

. .—

.

néo.ſtati valẽt.i. tutoꝛ ſtati ẽ tufoꝛ:niſi fuerit datꝰ poſt/

ma.

umo: qñ incipit eo edito. vt. . e ſi nemo. S. fi. Itẽ no. bic inſpicien

odü ths a dite hereditatis:an qͥs poſſit eẽtutoꝛ.⁊ ſic regula catonian⸗

nõ ptinet ad tutorj dati

onè ſicut nec ad legata
vb bereditates qꝝ dieſ
cedit ab adita beredita
te. vt. ſ. de reg. cato.l. an
tepe.ſʒ qͥd ſi ſolꝰ pupil/⸗

lus eſt inſtitutꝰ: cui ẽ tu⸗
toꝛ datꝰ. videt᷑ ꝑplexio:
ſiue iſolubile:ſʒ põt dici
ꝙ auctoꝛitate iudicis a

deat. ar. C. de iure deli.

l. ſi infanti.in fi. vel dic
ꝙ dabit curatoꝛ ad be
reditatẽ adeũdã.vt· C.
de admi.ru.l.cũ quedã.
vel dabit᷑ ſibi aliꝰ tutoꝛ
vt habes erp̃ſſe ſtatim
ſ.l. pxi. vbi ponit h ca⸗

ſus. ⁊ fac ad.l.iſtã.j.d e
o. ib. l. iij. F. ſi patron?

2. . de ma. teſt. l. teſtõ. ⁊
l. ſi le. ⁊. .. ad trebł.l. ita

F.ij. 2 ſi s. t. li eſſe. l.i.

F. ante aditã. 2. . de cõ⸗
tra.tu.l.illud.in

tariã: cũ teſtamentaria
ſoleat oẽs pᷣcedere. vt.
e.l. ſi qͥs ſub ↄdi.dicam
facit inſti. de attil. tu.
S. itẽ ſi pure.
r nerpel⸗ ſit. vnus
idẽqʒ.ſi pᷣ pure:poſtea
ſub cõditiõe vel ecõtra
vt. S. e.l. tutoꝛ. F. fl. vel
dic vnꝰ atq; aliꝰ. ſed in
vltima ſcriptura pᷣoꝛ ſit
repꝛobatꝰ:alioqͥn vter⸗
q; erit tutoꝛ.vt.C. e.l. ij.
lʒ ſecꝰ ſit in datiõe pꝛo/
curatoꝝ. vt. S. de pcur.
8¶ Qui filiũ ſucceſſiſſe.
iin locum ſui pr̃is deue
niſſe vt incipiat eẽ ſuꝰ.

t 4 Hao⸗ Nilie; exbe⸗
re.liber. HF. poſtbumoꝝ.

vel dic viuo auo ſcʒz tpe

moꝛtis filij:ſed poſt moꝛtẽ ipius aui.
boc ſtare nõ poſſe.nã aut hᷣ filiꝰ ⁊ nepos ex eo fuit inſtitutꝰ.vel alter tfũ

pn. 7. ſ.

l. ꝓxi.in pᷣn.
ereditas.poſſe
ari a iudice:⁊ ſic
°Satiua h p cedit teſtam

toſcriptaſumt: ſi vo vnus ex plu⸗

ribꝰ heredibꝰ adierit tutele ſtatiʒ

valẽtꝰ:nec expectãdũ erit vtoẽs
hereditatẽ adeãt. 1Vbun
non

Ihereditas ſi adita

it ex qᷓ tutoꝛſperat᷑ veriꝰ ẽ

ℳ* tutoꝛẽ poſſe dani: qſi nõdũ ſit
nec ſperet Intutelis teſtamẽta

rijs id ſeqmur qð nouiſſimũ eſt:⁊
ſi ſepiꝰ tutoꝛ datꝰ ſit: nouiſſimaʒ
ſcripturã intuemur Qui filiů
⁊ ex eonepotẽ habebat:ſi nepoti

tutoꝛẽ dederit:hʒ diſceptationeʒ

an aliq caſu ſit vtil datio: vtputa

ſi ꝓponas filiũ viuo patre decel⸗

ſiſſe:⁊ nepotẽ ex eo ſucceſſiſſe vi⸗
uo auo i.⁊ ſoꝛtiꝰ dicendũ eſt tute⸗
lam qʒ ex lege iulia velleia confir
matã.nã ⁊ põponiꝰ lib.xvj. ad ſa

binũ ſcripſit:valere tutoꝛisdatio

nẽ.cũ em̃ ↄfimmatũ ſit teſtm̃oↄſe⸗
quẽter tutoꝛis qʒ datio valebit in
eoteſtõ ſcripta:qð vʒ.idẽ vbine
pos vel heres inſtitutꝰ ſit vel no⸗
minati exheredatꝰ ſit¶ Si funo
ſus? teſtõ tutoꝛdet᷑:ſiqdẽ cum fu
rere deſient tutoꝛẽ eſſe recte datũ
ꝓculꝰ exiſtimiat.qð ſi datꝰ ſit pu

renegat ꝓculꝰ valere dationẽ. ſ

eſt verꝰ qdð ⁊ põponiꝰ ait fcte vi⸗
deri datũ ⁊ tũcfoꝛe tſtoꝛẽ cũ ſaꝑe
ceꝑit. Seruꝰ alienꝰ ita dari tutoꝛ
pt:ſiliber erit:tutoꝛeſto.qnimo
⁊ ſipure datꝰ ſit videt᷑ ineſſe hec
cõditio cũ liber erit.pt aũt ꝗs ⁊ ex

u ¶ Lonſirmatũ ſit. videk

ſit:ſi vterq; male videt᷑ poni.cũ em̃ cõ firmatũ ⁊c̃.cũ ſtatim teneat qð h̊
dicit in fi. Idẽ ẽ ⁊c.nã videt᷑ idẽ repetere cũ dicit idẽ eſt ⁊c.ſi aũt alt᷑ tĩ
aut ſiliꝰ tm ⁊ tũc nepos ſiue ſit exhberedatꝰ ſiue nõ:moꝛtuo filio ⁊ viuo
teſtatoꝛe deficit teſtin cũ nullꝰ inueniat᷑ in eo heres qui adire poſſit ergo
⁊ tutela d eficit.vt.S.e.l.ſi nẽo.aut nepos tĩ:⁊ tunc aut filiꝰ fuit exhere⸗
daiꝰ ain non.ſi exberedatꝰ ſtati valuiſſet d atio tutoꝛis ⁊ male diceret
nep otẽ ex eo ſucceſſiſſe.⁊ cõſirmatũ teſtamẽtũ.ſi fuit pᷣteritꝰ ergo ab ini⸗
tio nullũ fuit ti: nec ↄfirmat: lz filiꝰ deced at viuo auo.yt inſti. de exbe⸗
re. liber. in pᷣn. licet ſecus ſit in poſtbumo pᷣtenito.vt.ſ. de iniuſto te.l. po⸗
ſthumus.ſi o neuter: ergo nõ valuit teſtm:cũ nec aliꝰ fuerit inſtitutus
2 male oĩa ponerẽt q dicũtur in littera.ad hᷣ rñ.ꝙ filiꝰ fuit inſtitutus ⁊
nepos erſubſtitutꝰ.⁊ qð dicit ↄfirmatũ ſub.ex.l.velleia.ſ.ꝙ nõ ab ini⸗
tio nullũ fuit.ſʒ qꝛ niſi eſſet leg velleie cõſiliũ obſeruatũ ruptũ eſſʒ.vñ

dic ↄ firmatũ.i.ñ ruptũ.vł dic ↄfirmatũ.i.ↄ ſᷣuatũ.a.itẽ ↄria hᷣvidẽt᷑

regule ca.vt.j.de reg.ca.l.i. nõ eſt.qꝛ regula cato.non pertinet ad no⸗
uas leges. yt. j. de reg. cato. l. fi/ lex aũt pel:noua eſt, yt. j· de lib. ⁊ poſt/

umis. l. gallus. §. ſi eius qui filium babebot.
Vel nolatim. debebãt ãt mares noĩati exheredari femĩe pote

rat int ceteros. vt iſti. ð exbere. li. . i ſed bodie nulla eſt differẽtia
vt inſti. d e exhere.li. F. ña.ᷣm aʒ.⁊ dicas idẽ.ſʒ nõ ꝑ oĩa idẽ.nã
ſi fuit nepos inſtitutꝰ:vel cũ filio vel filiꝰ experedatꝰ:nõ ↄfirina

maneo buo defendere erhac can
ſa ſibi fideicõmiſſari liberratem.
qd em̃intereſt ſuũſuũ an alienu,

tutoꝛẽ ſcripſerit:cũ pupilli fauoꝛe

2 publice vtilitatis gratia aſſũpta

libenas ſit in pſona eius:q tutoꝛ
ſcriptꝰ ẽ.pt igi᷑ ⁊ huic ſideicom⸗
miſſaria libenas defendi ſi volun

qs ſub ↄditiõe vel exdie
tutoꝛẽ dederit mediotẽpo
