d ſE cũ filio filiꝰ.qꝛ tũc filius ſuccedit excluſo pr̃ono.vt inſti.ð ſuc.lib.
S. ſʒ nĩa.⁊ ingenui iura babet.vt.j.de obſequijs li.l.beres. ſic ꝙ& pᷣſumik difficilius det,alij ut. K. dicunt. refert fiat interpᷣtatio circa eũ cui

filius pꝛius deceſſiſſe. : ſic eſt cõtra.S ꝓxi. S. vbi dicit patrem pꝛi

us.ſʒ aliꝰ eſt caſus.ſʒ eq̃tas eadẽ eſt hic ⁊ ibi.bic.ſ.pr̃onalis. ibi
mr̃na.nã ⁊ vtriq; viuẽti parit ꝓuidet᷑ in bonoꝛe ⁊ alimẽtis.vt.ſ.

—

de reg.iur.l.ſemperĩ du.⁊.

tia patronatꝰ ſuggerente dicimuſ
Simaritus⁊ uxoꝛ ſimul perie
rũt ſtipulatiode dote ex capitulo
ſi mulier in matrimonio ðceſſiſſ
habebit locũ:ſi nõ ꝓbat illa ſup
ſtes uiro fuiſſe ſuo. Si luciꝰ ticiuſ

cũ filio pubere:quẽ ſolũ teſtõ ſcri

ptũheredẽ habebat perierit:intel
ligitur ſuꝑuixiſſe filiꝰpri exteſtõ
heres fuiſſe:⁊ filij hrditas ſuccelſ-
ſoꝛibus eius defert᷑:niſi cõtrarium
appꝛobet᷑.qð ſi impubescũ patre

filius perierit: credit᷑ pr̃ ſupuixiſ-

ſe:niſi ⁊ hic cõtrariũ appꝛobetur.
fueritᷣ legatũ Mpia.
elictũ vni ex cognatis meis
Ppꝛimuscapitoliũ aſcenderit:ſi ſi
mul duo vẽiſle dicãt᷑:nec apparet
ꝗs pꝛioꝛ venerit:an impecdliet᷑ le⸗
gatũ:vlłeiqui monumẽtũ fecerit
⁊plures fecerit:vel eiq maximus

natu eſt? duo pares etate ſint:ſed

⁊ ſi legatũſempꝛonio amico fuerit
relictũ ⁊ duo ſint equa caritate cõ
iuncti:ſj ⁊ ſi duobus hoibus eiuſ⸗
dẽ noĩs fuerit legatũ puta ſempꝛo
nijs:mox ſempꝛonio adẽptũ ſit:
necappareat cui adẽptũ ſit:vtruʒ

datio in vtriuſq; pſona infrigatur

an adẽptionulla eſt queri põt:itẽ
ſi ex pluribus ſᷣuis eiuſdẽ noĩsvni
uel quibuſdã libenas relicta eſt.?

⁊.ad trebelł. ex facto.S.ſt quis autem.

el ei. repete ex cognatis:vt mõ dixi.

ſ. de obſequijs li.l.parens ⁊ liberto. et
deliberis agno.ſi quis a li.in pꝛincipio.⁊. S.ſolenni.

a Simant⸗ de
dote reddenda.ſ.
mulieri.vł.i.ð do

te lucrãda a viro.

vel.i.reddẽda ex/
traneo q dederat
pꝛo muliere.⁊ per
boc oꝙ dicit ex ca⸗
pitulo. ⁊c̃.videt᷑
ceteros caſus rẽo
uiſſe in s matri⸗
moniũ ſolueretur
vt. . ſo. matri.l. ſi
cñ dotem. in on.
be Foc hab ebit
qm̃ vterq; in mr̃i
monio deceſſit. ⁊
ſic non obſtat. S.
l. ꝓx. que eſt ↄtra.
vk ſol. vt ibi. Itẽ
aliud eẽt qᷓ; h̊ ðꝛ.

ſi qͥs ſtipulet᷑ do⸗
tez ſibi reddi ſi ſu
p eruixiſſet maritꝰ

vt. ſ. e.l. dicitur
que eſt contra.
Itẽ no. bic ꝙ mu
lier pꝛemoꝛi fin /
git: vel ſaltẽ ñ pᷣt
quaſt ðᷣbilioꝛ. ar.
j. e.ſi fuerit. F. fl. ſ
arg.Z.j.de adul.
l.nec in ea. Itẽ fa
cit.ð.de dona. in
ter vi.⁊ vx. cũ bic
ſtatus.S.ſi ambo
1 de religi. ſi pol /
ſeſſoꝛ. ..i.
c ¶¶Bilucius. ap/
pꝛobet᷑ diſtinctio
buiꝰ. F. cũ pubere
vel impubere ⁊ i

mfre ſeruat᷑.ut. j.e.

cũ pubere.⁊.l. ſe.

⁊ facit.S. .cũ in

bello. ⁊.S.ð pac.

do.l. int᷑ ſocerum

J fuent. vel ei repete ex cognatis.alias nõ valʒ.vtpote in
certe pſone relictũ. vt inſti. de lega. S. incertis.

f ¶Sed ⁊ ſi legatũ.ꝓut refert᷑ ad caſum illũ.ſʒ ⁊ ſi ſempꝛonio. ſic
eſt. 3. de adimẽ. lega.l.iij.S.ſi duobus.in fi.S.ꝓut eſt ibi neutri.ſʒ

eſt Z. S.de le.ij.l.ſt qͥs ſer.S.ſi inter.ſo.ibi ſpõte ſoluere vult beres

nõ aũt cogit᷑ vt hic.vel dicut ibi. Itẽ oppo.qꝛ videt᷑ vtriq; debe
ri ꝓpt᷑ equã caritatẽ.⁊ in ſuperioꝛibus videt᷑ ꝙ auctoꝛitas ⁊ necel
ſitudo inſpiciat᷑.ar.S.dele.i.ſi ſuus pluriũ.S.fi.⁊.S.de atł.le.l.cuʒ
alimẽta. in pᷣn.ſed bic ſpãle ꝓpter incertitudinẽ. Itẽ bᷣ verũ ꝙ nõ

valea tniſi alterꝓbauerit deſe ſenſiſſe.vt.j.vtlega.no.ca.l.ſ duo.
2.5. de h ere inſtitu.l. in tempus.F.i.⁊. F. ij. .ſ. de cõdi. ⁊ de.l. fal⸗
ſa. F. i. ?. S. de teſt. tu. duo. q̃ in hoc ſunt argumẽta cõtraria.⁊ facit

5. de Cle.l. ſed ⁊ ſi ꝗs. S.qͥd ergo.accur.
g Libertates.ſic.j.e.l.ſi quis de.ſʒ oppo.S.lꝓxi.vbi in multis pᷣ

fertur benignitas nigoꝛi.ergo in libertate multomagis.vt.j. in fi.

ne pereat. vt.ſ.e. quotiẽs.ſed dictis generalitatibus derogat ubi
ſpecialiter lex ſtatuit S. ut hic.⁊ eſt rõ.qꝛ cum difficilius reuocetur

xxxiieiij Derebus dubijs⸗
tals ſi legatur aut circa eũ a quo.qꝙ nõ pot ſtare. vt hic ⁊.j.e.ſi qͥs de ac. pꝛo augendo relicto.⁊ puncta ibi ſeruo: vt ſic dictio cum tconiungat res
den

b ¶ Adẽpnionem. imo in nullo. vt. C. de adimen. lega.l.iij. . ſi du⸗
beaga obus.in pꝛin.que eſt contra.ſol.aut incerntudo eſt in adimẽdo re⸗/
rũ ⁊ ꝑſonarum:aut ꝑſonarũ tm̃:aut rerũ tantum.pᷣmo vt lego ti⸗/

legatas.non vo plures faciarlegatarios. s Haxime.qꝛ ex legata
rij caritate alia et alia pꝛeſumiturteſtatoꝛis voluntas.vt. 3. de le.i ſi buus
plurium. S.fi.⁊ de alimen.le.cũ alimenta.ᷣ in pꝛin. ⁊. C. de le.l. cũ alienam.

nmntn cio albo decẽ:⁊ ticio nigro fundũ.tandẽ dico ꝙ ticio ddi adimo t Aum ita. aut fundũ non dederis.uremanet ad dandũ cũ inter contra⸗
Nnl ⁊ tũc in neutro va H bentes bo aa nerat
plid Eptio: pt iib . „ .—⸗ 3 veluti ſi pꝛimo fundum
unn rpepnieriuer verinseſtin bisoibuseriam lega leſinmmme ſeparate quidẽ cenam abomine nipulame in
in nucnen bſen ta ? libentates ipedini: adẽptõ, habent demõſtratõem. cõiunctio vo mam Nab itafin
tpe uando mneernm autẽin vtrũq; palere. ¶Dlane ne verotali incidunt in ambigui⸗ dumſimplller deinge
tiu do eſtim in pſo ſi ita ancilla libenateʒ acceperit: ſi tatem. ſed dicendũeſtnõ. cc. ſ cenru ſi bomine vel ſſun
d is: vt ecce ticio mümaré t lib beri:qui ameiũ⸗ dea ens Juſi.
i albor nigro lego Acilla pꝛimũ marẽpepenit libera ccccc. deben: qnia due ſummeiũ⸗ adpeng enftanda alten
ſenm domum: poſtea eſto:⁊ hec vnovtero Pee rfini gantur. ¶ Si quis leget funduʒ darlhin Klei gaſ nul
qino ric MHeriſſet; dë certi eſt: anij cio ci die a ſtipulatio pᷣceſſeratv
en naimo tio do⸗ nam peperiſſet:ſi quidẽ cenũ eſt: ſeianũ heres meusaticio cũ dione nche lni ealerry
nin ptio in vrroc. ve qð pꝛius ecdidiſſet: non debet ð ip meuij ſeuo dato: dubitatur gleʒ feat Küiide vr vrumm ſi
e k in terao vbires ſius ſtatu ambigi: vtrũlibera eſſet an dioni quoq; funduslegatꝰ ſit: at vt em nae ſtina
güni tmñ ſunt incerte vt neqne: ſed nec filie. nã ſi poſtea edi an dio cum fundo legatꝰſit. ſyma kalipulat⸗ iuben ce
lalt ge r ta eſt ent ingenua.ſinautẽ hocin gis dicendũ eſt non ſolũfundum in fine. 2.l. ſ ita qs. .f.
An dino fuu. valet cenũ eſt: nec põt ꝑ ſubtilitatem iu ſed etiã ſennnz dionẽ eſſe legatü: . deus. nenoloce⸗
td i dehron elega dicialẽ mãifeſtari:in ambiguis re⸗ maxime ſi nullas iuſtaſ. cauſasha e Aer ao r dechinu
mm in minoꝛi yt bus humanioꝛẽ' ſequi ſententiaʒ buent dionilegadi. A ni ſti⸗ exi bularöe Pclcra. vt
Nii ieleilepd opoꝛtet: ut tipſa libertatẽconſed pulationẽ cõcipimus ihominem .—————
ſennß uie ſ nir quã filia eius ingenuitatẽ qua aut fimdũ nondedenscentũdare i penevtruq eſt facien
na 1eCana.ſli. ſiper pꝛeſumptionem pꝛioꝛe ma⸗ ſpondes:vtrũq; eſt faciendũne duziſe auid⸗ adi ß.
hegnn elane Pu⸗ ſculo edito. 1 lianus: ſt ipulatio cõmittatur id eſt ſiue al 4 ſtipulatõnẽ bic tracta
in ſidec li cũ ite NVotiẽs libenis vſufructꝰ tem ſiue neut facũſit: tenebit urlicerp naivalius cin⸗
“ zc. dehs ae legatur:⁊ ei qui nouiſſimus ſuper ſtipulatio .(Igdemqʒ eſt euidẽ anas e ureſtao
iſii⸗ are db. de Uixerit ꝓpꝛictas: vtile eſtlegatu, tericũ pꝛopoſitis ſpeenlater plun biſde verbis eẽt locup
eu reiur. eaq. S..? exiſtimo em̃ oibus libentis ꝓpꝛie- bus rebus quas fieni volumꝰ ita xq S
R ſ.ad trebel.l. ae tatem ſub hac conditõeſi nouiſſi ſtipulamur:ſi quid eoꝝ factũ non vaaer tin . do⸗/
dibi Abnis oi, mus ſupuirerit: dani. BDem. erit: veluti ſtichũ ? damã 2 erotẽ 1Siſtendos. ne icidat
e Hõ actõibus aut ſiſti: ſi aee oſteren Dect upens⸗ ſie⸗ Ven.
nglis. nec i in exceptionibus ambigua dani:neceſſe eſt em̃ omneseſſe ſi⸗ Srgntdirng.
. ſbus: N e OS nß . , mnEE 2 ¶ AUnũ ita.iſtiꝰ.S.ſum/⸗
ngg aniſann oꝛatio eſt:cõmodiſſimũ ẽ id acci ſtendos ut ſnpellallcnl ſainat enet iel ſis
hſtmn rerit rciqui ppe pi quo res de qua agit᷑ magis va- uel utpꝛopius accedamus finga aperiusve u ponere ſie
ſupni U . „EA . 2 τ icat. ꝓmiſiſti mibi me
. ern dne de, leat qu pereet. IL. musita ſtipulationem factã.ſiſti⸗ van mnbegene ageret
tinjt ti cedit. ⁊ facit..ð isqui ducenta depoſuit chum ⁊? damam ⁊ erotem non ſi⸗ n wen na auoene ee
4 adei falſa Oitaleget ſieud cc⸗qne a⸗ ſtris:decan dani: ne enĩ dubi ⸗/ mnb amd
6 Doriets m depoſui. ccc. lego: quin eq oẽs ſiti opoꝛteat non impediuiſti me irea
in Aotiens. Pud eum depoſini. ccc. lego:ſingu tabimꝰ: quin 4
Arandt. gere. ſed rem auocaſti.
lat (Manani M . peto a te igitur penã: qꝛ
oein ctiib' pone eremplũ. 5. de iudi. ſolemus. æ.l. ſt quis. ſ. de ob. conueniſti vniuerſaliter illud aut illud nõ facere ita ꝙ vtrücß. ſi igitur in
obli. inter ſti .F. i. Itẽ de excep.pone ꝑ pᷣdictã.l.ſi quis.idẽ in con, aliquo eſt factum ↄtra to ta oꝛõ eſt vera:vt pena committatur. quia vtrũ
iractibus. vt.ſ.e.l.vbi.⁊.ſ.de verobli.quot. Itẽ bec vera.vt.C.ð q; non eſt factum tu vero ſiophiſta me volens deapere tanq; illa duo
i⸗ vſufru c.l. inter. circ a finem. Idem in vltimis v olũtatibus.vt.j.ad 4 tna ſint. v. ergo duo. v. 7 ma v. vnũ trabis ad duo 7 dices: conueni il⸗
iaO trebel.ex facto.S.ſi quis autẽ. bec autẽ vera niſi ſtatuat lex conrra. lud aut illud nõ facere.ſed illud vel illud obſeruatũ eſt. ergo pena nõ eſt
es⸗ vel ꝓpter pietatem vel reuerentiã vel aliã cauſam.vt.j.eo.qð de commiſſa.ego vero rñ.ſicut eſt vera iſta ꝓpoſinio:quia illud aut illud eſt
le⸗ pariter. ⁊.:.fi. x.S.e.l.ſi fuerit.⁊ facit. S.e.l.ſt inter. 7.l. qui duos.? obſeruatũ qꝛ alterũ tantũ:qꝛ nõ impediuiſti. nã in alternatiuis ſufficit v/
i ſ. dereg. iur.l. quoti.idẽ ſermo..l.in obſcunis.⁊. C. de dona. ſan⸗ nam pantẽ verã eſſ. c:ita ꝙ nõ ſequit.qꝛ illð autillud nõ feceris.ſ.ꝙ rẽnõ
laß aimus. S. ſi quis autẽ. Itẽ ßm aʒo. buicl.eſt Z illud gñaleres du auocauens:quia vtraq; v era:qꝛ non impediuiſti agere.⁊ qꝛ rez auoca⸗
bia. ⁊c.ſʒ diſtigue.S.ð pac.l.veteribꝰ.in fi.gl.q icipit ſ pactũ ⁊c. ſtu:iqꝛ igiiur vtrũ q; cõueniſti ⁊ nõ eſt factũ.ergo tota oꝛatio eſt vera yt ſti
. is ſumme.ſ.cc.⁊.ccc. o ¶ Separate.i.ſi ſeparatim eſ· pulatio pene cõ mittat ac ſi in vtraq; eẽt ctra factũ:⁊ qꝙ due ſubcõtra⸗
Nr Sirun vtraq; quãtitas indubitanter debetur. accurſi. nie poſſunt eſſe vere qñ nõ ſumit᷑ intellectus ex vniuerſo.ꝓ bat a cõtrano
. oꝓqſ Comiunctione.que fit per eum. Accurſius. quia ambe poſſunt eſſe falſe. inſpicias ergo quõ fuit concepta ſtipulatio
etſt qMon. cc. tantũ:ſed qumgenta. ⁊c. ſed videtur ex quo eſt ambi nam ſi conueniſti penã ſi illud aut illud noõ feceris:opoꝛtet neutrũ fierivt
5 guum ꝙ ſequamur minimũ. vt. . de le. ij.l. meuius. ꝛ. . de reg. iu non cõ mutatur ſtipulatio.ſiłr ſi vtrũq; faceres.ſ.ſcribere libꝛũ:⁊ fodere
.* ris.l. in obſcunis. que ſunt cõma. ſo. illud verũ: niſi lex ſtatuat ↄtra. foueã cõueniſti. ⁊ ſinon faceres penã vrũq; eſt faciendũ yt pena nõ cõ⸗
n ꝙ facit bic.quia bec dictio cũ accipitur ꝓ 2. vt.s. de leg.i.ſi quis mitatur. qꝛ ſi ex vtraq; ſtipularoe te cõuenirẽ ⁊ dicerẽ feciſti necne qð ꝓ
inquil. . ſtita. .l ticie F. nibil. 2 de vſufruc.lega. illi. S miſiſti: 1 tu ſimpliciter negares: intelligeris vtrũq; negaſſe:licet aliqð fe
8 ¶ Bi quis. dato. bec ꝓpoſitio eſt duplex. fit interpᷣtatio latus ceris.ſs dic mibi quõ poterit cõcipi ſtipulatio q plura deducunt᷑ in ſti⸗

v iuij

Liber

1(

pulationem:et vnum fieri volunt contrab entes:ita cõpꝛebẽdere dʒ. 6. g ¶Quia cum vere altero non facto. id eſt non obſeruato qðᷣ faci
hoc in ↄtractibus. Idẽ videt᷑ in vltimis volũtatibꝰ:nã ſi dico ſic.ſi mi endũ erat verũ eſt boc aut illud factũ non eſſe:quia.⁊c. 60S
bi frliꝰ v el filia genit? fuent beres eſto. Si mibi filiꝰ aut filia beres non b Ged ex aliqͥ.cũ eni dixi.ſi illud aut illud no erit aſſumpſi ſigni 1S
ent ſeius heres eſto.certe videt᷑ ſeius ex ſubſtitutõ e ſemꝑ admittiſiue v ficatõem er aliquo.i.ſi in aliq fieret õᷣ cõ mitteret᷑ ſtipulatio.nõ au us
nus ſiue neut ſit beres:qꝛ in alternatiuis ſufficit vnã eſſe verã:ſʒ tñ ſeus tem ex vniuerſo vt cõmitteret:tũc demũ cũ in vtroq; fiet õ. erit er/ 6
eſt quã in cõtractibus ꝓ o rcte vera.ſ. vt C.
eherennna⸗ 41 tnun ita concipiat ſtipula alidd feciſſe ſialid factũ non ſit miraur beſite,
let cõſulit igik ꝙ ſi vult tionem ſi illud aut illud factũ non pꝛoinde ſi quis interroget: ita eoꝝ rroq; contra eſſet nnt
ſubſttuerein aſi aun ent: an hocmõſiquid eox factu, quicq; obiſciuntur tibi feciſti: ille n gedue
non erit: dicat ſic:ſi ne Non erit:queut fierẽt cõpꝛehenſa neget hoc expꝛimit᷑ eoꝛũ quicqʒ zne pñt eſſe vere
ſilus neq; filia mibi be· ſunt: hoc intereſt:q; q;ʒuis altero obijciũtur nõ feci:id eſt nihil hoꝛ ſtaniſcar ns ſi
erirt n wie hera facto: verũ ſit:hoc aut illud vere fecd. ¶ Siquis autẽ pla inſtibu (er auc vr.ſie iͦ⸗
eſt. ſtülud aut ülð factũ factũ eſſe:nõideo tamẽ verũ erit latũ ðᷣducat quoꝛũ vnũ fieri velit ccoͤtra ſunt ambe nſer
no entſe ilibꝛo h. ꝛni hoc autillud factũ non eſſe. nam ita copꝛehẽdere debet: illuc autil ſalle an ſumi er ni⸗
deeltno n te dia ſimmul ea poſſimtc vera: q;uis in lud fien ſpõdes: ſinihil eoꝝ facfũ t vdlutin e er nn
non tacere: puta nõ ipe ter ſe cõtraria ſintquia cũ⸗ ſignif⸗ ent: tm̃ dabis. Item ſipaterfa plicanui ofonu le⸗
dire ve abee inertra catõ nõ ex vniuerſo:ſed ex aliq ſu miliasin teſtamẽto ita ſenpſeleſ, ſengnata an nn
agrũ mu: ⁊ adieci penaz Mitur: ſi vem aliqd inde ſit: vera, quis mihifilius aut filia genit ſie negocijidicatiuũ i
boemo inluc aur lud efficit tot oroneʒ: ſicut ecõtrario nt:heresmihi eſto.ſimihi ſfilius giones orer . HD
n n0. 16, c. ignãtia cõtinẽ⸗ aut filia heresnõ erit:ſeius heres ſuopot 42
Itẽ ab alio ſum ſtipula Oue oꝛationes repugnatt. Snoent: leis poſtea ſupponit RW
tus duo fieri. p uta li bꝛũ tes ſiml falſe ſunt veluti:ſig libe⸗ eſto. non ſatis volũtatẽ ſuã decla ibi. nã ⁊ b fal. ⁊c. iſt
ſbiatol oaie ada roꝛi paſtim puberes panti unpu, rauit ſi no aliter erraneũ herede Hõ
bon factü noͤerit dabls beresdeceſſerint:nã ⁊ hoc falſuʒ eſſe volet:q; ſi neq; filius neq;ʒ fi k Gut añ ſumi ,
venti auen aiera erit:oẽs impuberes S il lia heres ſit.hoc enim aceb⸗ ie dinale ſi ⸗ i
vna pena ab alia in /fſud oẽs puberes deceſſiſſe.id acci pi opoꝛtet ſimihi nec filius nec fi Id Animaduenẽ
mittendo ⁊ in quo. Rñ. . P . eE . Po⸗ . 2 I Anim aduertẽ/ bus
ſtc aema erigirnen dit: qe ſigniſficatio ſumit᷑ exrvniuer lia heres ent. poteſtautẽ interdũ duʒ reſumit pꝛin tr
umnen aſ ſbis ſo:in quo ſi aliqd falſum eſt totaʒ 1 uperioꝛ ſcriptura eſſe neceſſaria: meon nenftin n
Umnpediremebabereli 6 5efficit. rſiquis eũ filiũ⁊ filiaʒ habeat:? v- pꝛino cauu.
impedire me baberelice Nonem falſaʒ efficit animaduer⸗ liuz tula; habeat: 7 v pꝛuno cauu. H
re neq; impedireme ire tendũ igit᷑ eſt ꝗd ſide quo queri᷑ trunq; heredẽ inſtituere velit:ſeld nFactu non
s E nam cũ ita cõcpio:ſi illud autillð ſiue alter futurꝰheres ſit extranen allas ein ao com
eſt g ſenſus:ſi illud aut nonfuerit ſactu: queni debet ang un miſcereꝰ ſiue neuter: extranen mutitur ſtipulatõ po
mndereicätetPrerie liquid facũ nõ ſit llrs effec tꝰ hic ſubſtituere. ſed Peſiunor eſt ſen⸗ aeſorddn
ar ſ fiat: huiꝰ aũt vt vtrũ tentia teſtatoꝛis ſic eſſe interptan- ſcʒ neutu vtſti
ſe.nã altero facto verum eſt ut neutm fiat: ,. e end 1. n ſcʒ neutꝝ vt ſtipu 1e
eſt: boc aut illud factum q; fiat:nec in illo ꝓPdeſt aliqd nõ da:ut ſiue filiꝰ ſiue filia nati fuerit lano nõ cõmittat ñ
ne en ſco opar fealſſe: ſi aliqd factu ſit: neq; ihoc extraneus nõ adnuttatur niſi ſp benaus:vr ubij/ 1
mittatur: qͥ caſuſ colligi? . . o Vllis. Lſt lud 4
ex pᷣncipio.⁊ ibi animaduenẽdũ.⁊c.ſʒ op.in pᷣ.nã pone ꝙ neutrũ factu, aut illud factũ nò erit:quoꝝ vtrũq; fienpᷣus conuenerat.i.non ſie DI””“
eſt:qꝛ nõ impediuit euntẽ:nec rẽ aduocauit.ergo alterũ factũ nõ eſt:g ſti ni:qꝛ nõ facere fact eſt:vt nõ impedire euntẽ: nec rem auocare. f
pulatio cõ mitut᷑. qð eſt falſum:ſj dic ꝙ bᷣ eſt actũ vt ticnõ cõmittat q p¶¶ Huius.i.ſi ꝙ eoꝝ factũ nõ eni cũ plura fieri ↄuenerat in alijs “”ð
inſpicitur. vt.j. dereg.iur.ſemꝑ in ſtip.⁊ ſic ponit᷑ aut ꝓ ⁊.vt ⁊.j.de v.ſig. libꝛis iſtud rotũ deeſt huiꝰaũt vt vtrũq; fiat.⁊ dic cõſequoꝛ:vt v ⸗ ni⸗
l. ſepe. prerea qñ neutruũ fecit vtrũq; de ꝓmiſſis feciſſe videt:quia factũ ꝓ trũqʒ vel neutrũ fieri.ſ.metu pene.nã alias cõ mittit᷑ pena. de
nõ facto ponit. ⁊ altero nõ facto qð facere debas cõmittit ſtipłatõ.aite aiefie dic nõ ꝓdeſt. ſ.de iure mero.ſᷣm aʒ.ſʒ de eqtate de
ro nõ ſcto qð facere nõ obuit:nõ cõmittit᷑ ſi aũt babeat ſiue no:plana elt ſecus.vt.S.ſi qͥs cau.ſi puus..i.ſʒ dic illa in iudicijs ſpale.alias DHZ 4

ſecus.vt ibi no. Itẽno.ꝙ qͥda faciũt differẽti inter bᷣ ſi aliqð bo
rum. ⁊c̃.⁊ illã:ſi ulud aut illud factũ nõ erit.qꝛ pma cõmuttit᷑ etis

⁊ pone eadẽ exẽpla nõ impedire ⁊ rem nõ auocare.⁊ differt a ſequẽti:qꝛ
ſi vnũ nõ ſit factũ:in alia exigit᷑ neutrũ factũ.⁊ hᷣ colligit.S.in pn.

in iſta opoꝛtet neutrũ fieni etiã in ſẽquẽti.⁊ ſi qͥd boꝝ.⁊c.vtrũq; vt nõ cõ
mittatur ſtipulatio penalis. b Lompꝛen eſa ſunt.in ſcðᷣa ſtipulatio
ne puta libꝛũ ſcribi ⁊ foſſam fodi.⁊ ſi qͥd eoꝝ factũ nõ ent pena centũ:ſʒ
in pᷣma ecõtra neutrũ fieri. c Altero facto.i.obſeruato: vt qꝛ nõ im⸗
pediſti ire: licet rem auoces. d ¶ Factum. id eſt obſeruatum.
e ſHon iõ.ĩmo altero facto ⁊ altero nõ vtraq; eſtvera.ſ.alterũ factũ eſſe

S. ibi ꝙꝙ q;uis altero fcõ. ⁊c.⁊ ibi nõ iõ tñ.⁊c.⁊ ſic eſt S.S.S.cũ ita
ſo. H coꝛrigit illã:vel ↄſidera d hentiũ volũtatẽ.ſᷣm.R.vt pʒ ꝑ po
ſitionẽ caſus.⁊ facit ad.S.ſ.de vᷣb.ob.l.ſi qͥs ita ſtip.fu.x.⁊.l.ſi its ſ
quis ſtipulet.⁊.j.iudi.ſol.i.cũ q̃rebat᷑ ⁊.s.de ↄdi.inſti..ſi beredi.

et alterũ factũ nõ eſſe.vt ſtatim ſubijcit. na ſił.⁊c.q̃ videt᷑ buic lr̃e ↄᷣria.ſſ- alij dicũt ðᷣ ꝙ eſt differẽtia:qꝛ illa ſtipulatio:ũi b aut illð factũ nõ ſea
dic ꝙ nõ iõ eſt ſcdᷣa vᷣa qꝛ pᷣma ſit vᷣa:nec ecòtra pᷣma vᷣa qꝛ ſcdᷣavera ſit erit cõmittit᷑ in duobꝰcaſibus.ſ.ſi alterũ tm̃ fiat: vel neutrũ fiat.ſe ARa
ſz pᷣma eſt vera qꝛ alterũ eſt:⁊ ſic affirmatiue.ſcdða eſt vera qꝛ alterü non cus in alia.ſ.ſi ꝙ hoꝝ factũ nõ erit: qꝛ invno caſu tm̃ cõmittit.ſ. ſi n
eſt: ⁊ ſic negatiue.ſunt gᷓ Se ambe vt ſubijcit:ſʒ nõ vna ꝓpter alterã: vt neeutrũ factũ erit.ſecus ſi alteꝝ fiat:alterũ nõ.ergo exponũt qd dr n
vel diclʒ ſit pᷣma vera nõ tñ ſcda eſt vera:ſᷣm intellectũ ſtipulantiũ qui bicilliꝰ.ſ.ſi ꝙ boꝝ factũ ñ erit. Itẽ effectꝰ.ſ.ſi ad boc vt cõmittat. *
neutrũ fieri voluerũt.cũ g alterũ tm̃ eſt obſuatũ nõ eſt vera in neutro fa ſm pᷣmos ⁊ ſcðos eſt .S.e.i. .cũ ita. vbi nõ fui nulla depᷣdiciᷣ
ctum eſſe ð̊.⁊ iõ pena cõmittit᷑.⁊ ſᷣm hoc qð ſubijcit.nã ſił. ⁊c.mutat q differetijs.⁊ eqͥparãt᷑ qͥ ad pᷣdicta:ſʒ ſoluũt ꝙ coꝛrigit.vel ex vo/
non eſſet actũ neutrũ fien. f ¶ Contraria ſint.i.eſſe vident.vel.i.diuer⸗ lũtate ðᷣben:iũ app aret fuit actoꝛ ↄtẽtꝰ altero vel no.tu dicas ideẽe
ſa.vel dic ria.i.ſub cõtraria.i.indirecto ꝓpter affirmationẽ q̃ eſt in vna in vtroq; caſu qͥ ad bas dĩras.ſʒ ĩ alio aſſignat dram inter vtraq;
ſcz illud aut illud factũ eẽ:⁊ negatõʒ q eſt in altera,ſ.hᷣ autillo factũ ñ eẽ ſtipulationem,. vt patet in poſitione caſus.

ſacſe

nnſtſo
ntn
40enen
gpenaſen
öpenec
ohrneſa
Fedne
ſepge
ſato no
Unuenſ⸗
öſi
nanbe
plunte
td
iniigi
Uofonnz
inoconi
Grengf
tiatni
ſoſchu⸗
laͤmie
ori

dtlatrt

det
luni
uetio
lo,
gduene

thn

on ſit
miltt.
con
latd
Adaß

Nſipe
Connir⸗
t voß
1
l
inonſe
dun
poſs
eſt/
1
ine
edis
i.
ungn
ſͤn⸗
Bo
Ptn
Mment
üno
iule

tad

dDl
gnnt
poe
6,
gsi

gric

☚

iiij Derebus dubijs.

r¶¶ Expꝛimitur. id eſt expꝛimere videtur in hac reſponſione.
8 Siqs compbendere dʒ vt ſine dubio pꝛocedat actoꝛ. .
t ¶ Iteʒ ſi declarauit. P iõ:qꝛ ſt etiã filia ſit beres vr admitti ſubſti⸗/
tutus:qꝛ filia aut filiꝰnon eſt heres.nã oĩs diſiũctiua eſt v era:cu
ius altera pars eſt vera.vt.S.S.vtrũ.lʒ in fine buiꝰ.lõriũ ſtatuit.

ae Aolʒ. ⁊ b faciet
niee cialiterhocteſtaroꝛ expſſit. Alr.
traneoꝝ. vtinſtit. Igs ita ſcripſeritillis qte
ban gld d di. ſtamẽtũ meũ ſignauent he
c q iſion admitrak es meus. x. dato: trebatinsvtile le

lʒ ſecus in ſtipu/⸗

anõe vbi ſuffici . —e , 36 . . - vvel dic. S. e.l. ꝗͥ du
penaa eſſe criſtunat a ipim teſtm cofir⸗ i M Deʒ ſidos vroꝛi plega⸗ cre del ie deek nu
ctiue verã. vr. . Matur teſtibus adhibitis. q verũ taſſit: ⁊ ſimul cum manio perierit no boccaſu ſtne dubo
ſ. ihi . , S ſ It no traſmittit ad berede.
aarts sana ſ eſſe exiſtimo. I Dem. dæ in 1 llo , — u. cũ ↄditio defecenit ſtipu
tra. ſol. ſpeciale Medã ſunt in ꝗbus res du querit᷑ ſi pariter pupillꝰ:et latõis: qꝛ nõ öceſſit mu
bic ppter voum bia eſt: ſ ex poſtifacto retroducit᷑: qui ei ſubſtitutꝰ erat frater neceſſa lier nuniinonne mnnd
bea.vr erC ⁊ appet qd actũ eſt:vt ecce ſi res nus deceſſenit: an frater fratri err⸗ iar aß. neul 1 in ſupio
tiſſimi.x de inſi. legata fuerit: ⁊ deliberãte legata- ſtat heresan cõtra:uel ſi duo in- nicaſu. nã ⁊ mr de q ibi
—— „ 8 — „. „, „ — . . 7. , „ “ it eſt ex . t iſti.
H rio e rem heres alij tradident:nã nicem neceſſanij ſubſtituti ſunt: et dehen B anr ding
nſtitn nens. lſiquidẽ voluerit legatanꝰ habere vna penierint an heredes extitiſſe ertranel.
Iss iia. le gatũ: traditionulla eſt: ſi vo re uideant᷑:æ alter alteni:hoc eſt ſiin BDem eſt. vroꝛi
ſignauerir Pucdiauerit: valy. ¶ LZãtũdẽeſt nicem hereditatẽ rogati fuerintee namo berede in
id eſt ſigil — 5= SH 5. ſtitute cũ alijs. nã cũ nõ
lauent. 7no. reſti ⁊ ſi pecumiã hereditariã legatãcre ſtituere:in ꝗbus caſibus ſi pariter ſupuireritinſtiuta. neci
bus idẽ dierant/ dicent heres. n ſiqdẽñ repudia deceſſerint: nec appareat quis añ ſtiutio nec plegatũ va
dus bollelegern. uerit legatanus:allen pecumiam ini niſerle uidet᷑ alteralte r do zi ppn
ſtaldiaanbꝰ.nõ credidit.ſi vero repudiauerit ſuũ niſupuiyiſ e. ſed ⁊ circa legẽ falc⸗ ſiccouenit cu pdicj.
ac edir pecuniã credidiſſe videt᷑.ꝗd ergo diam ſi dñs cũ ſuis ſimul uita fun-⸗ i io u⸗
aſcri.l.ſenatꝰ.ſed ſi coſumpta ſuenit Pecuma vtiq; dus ſit: ſerui ſi in bonis ei moꝛ⸗ Mus q: emãcipa
videbat boclega idẽ erit ex euẽtu dicẽdũ. I¶ Sem tis tempoꝛ fuerint nõ cõputant᷑. AAius erat vt differar a ſe⸗
n no waler in WMogd de pariter moꝛtuis Icognatis Apianus. uä atner at 8
dins vrinnſn de tractamus: in a lijs agita Nlegatũ ſit ? hi cognati adẽ ſideicõ.vł dic ꝙ hᷣ fuit
leiegar u tum eſt:vt ecce ſimr ſtipulata eſt/ eſſe deſierũt:in ciuitate aũt mane z iple nnbraͤer ſubſtin
re ſua eſt teſtis.ſʒ 35 . lig in mri- ant-diſrendij ſogarii tio fuit pupillaris.⁊ di.
rm̃.non pᷣncipalit doteamanto moꝛtua fi lia inmm⸗ ant: dicencl deben legatũ. co Sa fert aſchof⸗ qꝛ bic alt᷑ tm̃
in re ſua: iy ela lhonio ſibi reddi⁊ ſimul cũfiſia ti em teſtamẽti factitpe fuerũt:cer alteneibi veiſſin ambo
ment ſunt teſtes: penit: an ad heredes mr̃is actõ ex te ſiꝗsteſtamẽti facti tpe cogna⸗ fuerũt pupillant ſubſti /

lʒ ſecũdario in re

gatũ eſſe putat qd pompo.penius

ſtipulatu cõpeteret:⁊ diuus pius

ſua.vt inſti. de le. Pelclel:7 o .
Slegan. Zepai⸗ reſcripſit:nõ eſſe cõmiſſamſtipu
mũ rõe ĩcertitudi/ t ä =
ma corn gie vt be atonẽ. qe mi filie nõ ſupuixit. Itẽ
dem notak. inſtit.

tusnõ fuerit:moꝛtis tꝑe factꝰ eſt:
parrogatõem facilius legatũ con

de le. F. legari. e
ſ dicas qꝛ meruit ſeruiẽdo teſtatoꝛi in hoc.vt.S. ꝓ ſocio.il.⁊ qꝛ. et
lʒ eadẽ rõ ſit in ſcribẽte:tñ ibi eſt alia rõ in còtraniũ.l.falſitatis ti⸗
moꝛ qꝛ ꝑ eũ facilius poſſet cõmit.
. Aedam. ſi res.i.ſp ecies. vt differat a ſequenti mñ.ſʒ quo
modo eſt dubia ĩmo recta via traſit ad legatarium igno/
Jrãtẽ. vt.S.de leg.ij.cum pater.S.ſurdo. Item ⁊ legatu eſſe
ertũ eſt. ſʒ rñ. dubia eſt reſpectu finis vel effectꝰ:qꝛ fingit᷑ retro nõ
aluiſſe ſi poſtea repudiet.vt.S.de le.i.legatanius.S.i.⁊ faciũt.õ.
certũ pet. ꝓinde. z. j. de manu. vin.l.iiij. . ad mac.l.ſʒ iulianus

H.ꝑqq;. ibi.ſz ab initio. ⁊c. ⁊ de neg.geſt.cũ pf.⁊ deſoł.q res circa

pn.⁊ de.l.i.ſi mibi ⁊ tibi.in pᷣn.⁊.l.ſeruũ fi.S.i.⁊.l.ſi nibi hõ..cũ
ſeruus. . S. devſur.ſʒ ⁊ ſi qͥs ſti.S.interdũ.⁊ deteſta.mi.l.ſi miles
⁊ ad ſilł.ſʒ experedatꝰ. g q Zantũdẽ alienã ⁊ mutuũ ita nõ cõ
ſtitit. vt. . ſi cer. pe. l.ij. ..ĩ mutui. bꝗ¶ Aredidit. idẽ mutuauerit
i¶¶ Atiq; idẽ.qꝛ aut ſuã aut alienã pecuiã credidiſſe dicẽdũ erit.asx
mutuũ tñ recõciliat oſũptõe.vt j.ð fideiuſ.ſi qͥs ꝓ eo..ſi nũmos
Vod depariter. tractamꝰmelidixiſſet tractauimꝰ. S.e.l. ſt
nererge ld duos p tota.l.⁊ maxie in illo.S.ſi maritꝰ.aʒo.
¶tipulata eſt. ſub condi ſi filia in mimonio deceſſerit

Auia ipm. non eſt bõarõ. vt pʒ erp̃dic ni

X

viuente matre. vel dic vt dixi in contrario. S.e. qui duos.S. penlll.
mKeddi.ſi ſuꝑeſſet.ſ.mr.ᷣm.R. n ¶ Et ſil.⁊ ſic non ſupuixit mater.
o Mon eſſe cõ miſſam.foꝛte hodie ecõtra.qꝛ ab beredibꝰpñt hodie inci
pere act.vt.C. vt act.ab bere.⁊ ↄ here.l.i.imo nec hodie.qꝛ nõ põt dici ð
ceſſiſſe exiſtẽte cõdi.ĩmo defeciſſe:qꝛ filia nõ deceſſit ĩ mfimonio viua ma
ge rs mrinſt ve do⸗
„ —––— 2. b. §. ex cõditionali. 2K fa
queritur ſiextraneusq dotẽ ſtipu⸗ eb dedona, Mtenpix
latusꝰeſt:ſimul cũ manio deceſſe ¶ ⁊ vxo. ci bic ſtatus . ſt
rit: vel cũ ea ppter quã ſtipulanis ambo. P I tipula⸗
et an ad heredẽ ſuuʒ actionem

Lnninot. O Mlunns
i

nio deceſſit viuẽte ſtipu⸗/

tuti. ⁊ ꝓ b facit ꝙ diẽ fra
ter fratri qð eſt in pupil/
lari tĩ:nõ in vulgari. vt
inſtitu. de vul. ſub. in n.
u¶ ¶ An ptra. id eſt non.
”s x Bi duo. cũ abo eẽent
in ptãte ſed in ſuperioꝛi alter tin. vel dic vt ibi. y Uideant.teſtatoꝛi.

ſequitur.iſ¶ Si ꝗs cognatõi leget

K. vulgari q̃ſi qibet videat᷑ ſupuiuere.⁊ ꝙ ſubijcit alt᷑ alteri.ſ. ex pupilla

ri. Itẽ ꝙ ſubijcit b eſt ſub. ſile qrendũ ſi inuicẽ ⁊c. vl die q fit exp oſitio il
lius vel alter alteri.nã qꝛ fideicõmiſſariꝰ hʒ ð manu heredis iura ſua. vi
detur g quodãmõ ei eſſe heres. 49 In qᷣbus.ſ.oĩbus ſupꝛadictis.
ſubſtitutõ es:⁊ dotiũ lu cra ⁊ ſubſtitu/

⁊2 Mon vid etur.vñ vidẽt᷑ viciari
tiones ⁊ ſtipulatõ es.vt h.⁊.S.l.ꝙ de pariter.⁊.l.idem eſt.
2 0°– Sed 2 circa. planum eſt.
cognatis.pone caſum ſcõ m.R.in cognatione naturali ⁊ deſie,
unt.ſ.p depoꝛtatõ em. ⁊ ꝙ dicit in ciuitate maneãt:dicit tempoꝛe
oꝛtis.qꝛ ſunt reſtituti.Itẽ ꝙ dicit. cognati em̃ fuerũt.tpe teſtameti ſub
audi ⁊ pe moꝛij.alias ſi nõ eſſent reſtituti nõ caperet. vt.j. de bis qᷓ ꝓ ñ
ſcrip.l.iij.ij.rñ.ſʒ buic poſitioni multa obſtãt.pᷣ.C. de here inſti...i. ſʒ ibi
non erat reſtitutus bic ſic. Itẽo bſtat ĩſti.de cap.di.S.qð aũt. vbi etiã re⸗/
uerſus in pᷣſtinũ ſtatũ ñ recuperat ius cognatõis. ſʒ ſolue ſpãle ĩ legato
de quo hic dicitur.qꝛ naturalẽ cauſam bʒ.vt. S. de ca. di.l. legatu. vel ibi
fuit manumiſſus:q ſeruus fuerat factus.hic aũt in inte.reſtitutꝰ q fuerat
depoꝛtatus.ar. C. ð ſen.paſ.l.i. Itẽ obſtat buic poſitioni.qꝛ.j.dic faciliꝰ
qð eſt abſurdũ qð ille faciliꝰcapiat qͥ tpe moꝛtis tm̃ eſt cognatꝰ quã qui
yvtroq; caſu,ſ.teſtamenti ⁊ moꝛiis. Item obſtat ꝙ dicit cognan enim. ⁊c.

vE Vv

tus eſt. ſub cõdi.ſili ſupe
rioꝛi.ſ.ſi mulier ĩ mrfimo⸗/

quaſi dicat. licet non tẽpoꝛe moꝛtis ſimilis lectura et ſubauditio.S.ſiq̃s
caur.ſed ⁊ ſi quis.ibi dãnato.⁊c̃.vel pone ſcvᷣo caſum in co gnatõe natu
rali:ſʒ non in facto:nõ capaci hoc mõ.legaui fratri ticij.⁊ ticius me viuo
deceſſit.nã licet deſinat ticij frater eſſe:qꝛ tñ oĩ tpe capax fuit admittitur.
7 ſm hoc in pꝛima parte tꝑe teſtamẽti tm̃ fuit cognatꝰ ⁊ non moꝛtis.In
ſcðdᷣa tpe moꝛtis tmñ̃ quã

do coͤfirmãtur relicta: vt
iam nõ mutet᷑ arbitriuʒ
vt. C. ð ſacroſanc. eccle.
l. i.et iõ dicit facilius.idẽ
in nõ capace vt ſufficiat
ſi ſit capax tꝑe moꝛtis tã
tum:vel tꝑe exiſtẽns con
ditõis relicti.vt.S.dele.
ſij. l. ſi depoꝛtati. in pᷣnc.
7. ſ. de ↄdi.⁊ de.eum qᷓ;
poſt. ⁊. j. de fideicõ.li.l.
generaliter. S. ſi homini
lib ero. ⁊.ſ. de le. pꝛe.l.int
uenit. ⁊.S.de dona. cau /

ſa moꝛ.l. in moꝛtis. et.ſ.
de iure fi. l.iij. F. i. ibi qñ

aũt ⁊c̃. ſecus ſi eẽt tꝑe te
ſtamẽti tm̃.vt.e.. ð iure
fiſci.vel pone in cognati
one ciuili q̃ fit in adopti
one:vt in ſecunda parte
l. ⁊ deſinit ꝑx emãcip atõzʒ
vt in pᷣma.ð qua cogna
tione habes. S. de ado⸗/
ptio.l.qͥ in adoptõne.et
ſ. de gradibus.nõ facile
in. F. i. 1 m hac nil ob.

ſʒ ꝓut dixi capacẽ tẽpo⸗
re moꝛtis cape:lʒ nõ tẽ/

poꝛe reſtamẽti eſt contra

regulam catonis.vt.jj. ti,

ij. l.. ſol. illa intelligit cũ
legatũ deficit ex ꝑſona
relinquẽtis:vel ꝓpt᷑ rem
relictà:aliud ſi ex ꝑſona

legatarij. vt dictu eſt. lʒ

R.aliter dicat. Itẽ non
ob.qð dicitur inſti. de le⸗
ga. S. an ſeruo.qꝛ ibi ꝓ /⸗
pter ꝑſonã legãtis ⁊ le⸗/
gatarij mixta ↄſideratõ
ne habita dicitur nullũ.
⁊2 eodẽ mõ.Rñ.C. dele.
Fuis.in fi. vel vt ibi. Itẽ
non obſtat bic inſtit. de
here. quali.⁊ dif.S.eis.⁊
ʒ.de here.inſti.ſi alienã
S. i. vt ibi dixi. Item nec
ob. S. de le.ij. peto.S. fi.
vt ibi dixi. ⁊ facit · C. de
teſti. l. neq;. ⁊. j.de cõdi.⁊
de.l. falſa demõ ſtratio.
2. S. de le. ij. ſi ita q́s in te
ſtamẽto.S.fi.ſʒ quidam
habẽt pꝛo lege.ſed non

opoꝛtet. a CTognai.

fac.S.e.l.ij.⁊.j.l.ꝓxi.

AIm ſenatus. fa⸗ . “
( t. S.l. ꝓxi. in fi. 7.S. e.l. ij. -. C. de bere.inſti. collegiuz. et. C. de ſa
croſan, eccle.l.i.⁊ de epiſco.et cle.id qð.j.de colle.illi.l.i.⁊.iij.⁊.ẽ.

qð cuiuſq; vni uer.l.i.et.C. de iudeis. khi.
leſt. ſtipuler. ſ. dari. b¶ Stichi. quoꝛũ vnus eſt ꝓmiſſoꝛis
de quo venlike eſt eos ſenſiſſe.vt.S.de le.ij.l.vnũ ex fa.S.ſi rem.
hartagines. vnũ aũt frequetare cõ ſueuerũt paciſcẽtes.⁊ fa
cit ad.l.j.de reg.iur.l.ſemꝑ in ſti.a.S.e.quotiẽs.⁊.j. e.cũ in teſtamẽto.ec 9
ſ. de verbo. ob.l.eũ qui ka. .i.⁊.l.triticũ.⁊.l.quotiẽs ⁊ in ſtipul.⁊.l.quo

Liber

—

idẽ eſt: atq; ſi cognatis legaſſet. traſtipulatoꝛẽ eſt.QOgeſtinꝰ
C,m ſenatus (Aul. ꝗqs ð plunibꝰ vnũ maun
S tempoꝛibꝰ diui marci ꝑmi mitti uoluerit:nec appareat
ſerit collegijs legani nulla dubita⸗ de quo manumittẽdo teſtatoꝛ ſen
tatõ eſt: qð ſi copoꝛi cuilʒ coirele ſit: nulli eoꝛum fideicommiſſaria
gatum ſit debeat cui autẽnõlicet competit liberas. I¶ Abeo.
ſi legetur nõ valebit:niſi ſingulis
legetur:hi em̃ non quaſi collegi’/ ¶⁊ philonicuʒ piſtoꝛẽ vxoꝛi
ſed quaſi ceni hominesadmitten flaccũ piſtoꝛẽ legauerat: quis eoꝝ
tur ad legatum. I Sem. et nonuterq; deberet᷑ placuit pꝛi
7 ZBi eſt verboꝝ ambiguitas moeum legatũ eſle:quẽ teſtatoꝛ
valet q actũ eſt: velunicuʒ legare ſeuſiſſet quod ſi non appa⸗
ſtichum ſtipuleræ ſint plures ſti- ret pꝛimũ inſpicienduʒ eſſe:an no
chib vel hominẽ cartagini:cũ ſint mina ſemoꝛũ dominꝰ nota habuiſ
due cartagines ſemp in dubijs id ſet. ꝙ ſinon habuiſſet: eum debe⸗
agẽdũ eſt: vt q; tunſſimo locores ni qui nominatuseſſet tã ⁊ ſiinar⸗
ſit bona fide cõtracta:niſi cĩ apte tificio erratũ eſſet: ſi autẽ ignota
cõtra leges ſcriptũ eſt.¶Abeo. nomina ſemoꝛũ eſſent piſtoꝛeʒ le
NVm pubef filio mr naufra gatum videri: perinde ac ſi nomẽ
So perijt:cũ exploꝛan non ei adiecũnoneſſet. âQLeuola.
poſſit pter pꝛius extinctus ſit:hbu- pꝓ N AZuresteſtamento manu⸗
maniuseſt credere filiuʒ diutius ¶ ¶Amiſerat in quibus ſabinẽ
Vixiſſe. Aius. ⁊ cympꝛogeniã cũ quiſq; eoꝝ ad
JImulier cũ filioimpubere xxx.annũ etatis pemueniſſet:⁊ anʒ
aufragio perijt pꝛioꝛem filiumne liber quiſq; eoꝛi eſſet: cenãſum⸗
catuʒ eſſe intelligitur. 1Arccl. mam ei dari voluit: ⁊ coniuncta
Wm in teſtamento ambi- ſcnppturaita cauerat: ſabine? cym
(gue aut etiã pperã ſcriptu, pꝛogenie dani volo:cũ ad ſtatutaʒ
eſt: benigneĩterpꝛetari:'m id qð ctatẽ ꝑuenerint: ſingulis decemꝰ
credibile cogitatũ eſt credẽdũeſt. hocampliꝰ alimẽtoꝛũ noĩe in an⸗

Vem heredi? Elſus. nosſingulosquoad viuent ſingu
hmeo dixero velle me libefũ lisdecem queſitum eſt vnpom⸗
eſſe: Iber eſto: cui ut dare danas nibus manumiſſis alimenta debe

ſit hereſ meus dixeꝛo ei heres me antur: an uero ſabine ? cympꝛo⸗

us damnas dare eſto: teſtatoꝛis genie ſolis. reſpondi ſecunduʒ ea

uoluntasſi quibuſdam argumen/ que pꝛoponerentur videri omni⸗

tis apparebit: de quodixit adim busalimentale gata.
Nplenda eſt. I Dem.
¶ m queritur in ſtipulati

eritur in ſtipulai Pe hisq penenoie relinqũut
onequid acni ſi: ambiguitascõ⸗ De hisq pene ndMal

Un aͤbus.i. int qs. p ꝗ

Mihabebat flaccũ fullonẽ

tra.ij. de pact.l.veteribus.ſed dic vt ibi dirxi.
(Nn pubere.diutiꝰ.vt ſic ſeruet᷑ oꝛdo moꝛtalitatis.ad qð
S. de inoffi. teſta. nã ſi pa.⁊.S.e.qui duos.S.õcũ in bello.et
§. fl. Item bic accipe:niſi ratio ſingularis ſuadeat pᷣriũ vt pꝛo pa

trono.vt.S.e.qͥ duas.S.ſi cũ ſilio.et quia ſit impubes.vt.j.l.pxi.

7.S. ð pa. do. l. in
ter. in pꝛin.
nulier.
itelligitur
ꝓpter de⸗
bilẽ etatẽ. vt ⁊.S.
de pac.do. l.inter

alias eſſet ſecus.

vt. S. l. pxi. ad q̃
eſt. z. e. qui duos.
§. finali.

Am in te
ſtamento.

l. vbi. ⁊. j. de reg.
iur.l.ſemꝑ in du.
⁊.j.ad trebeł.l.co
gi. circa pꝛin.
Uem he⸗
edi.facit
ʒ.l.pꝛoxi.
Item. Z. dehere.
inſti. l.aſſe.⁊.C.ð
inſti. ⁊ ſubſti. l. ſt

teſtamentum.

Um que⸗
(rgee ex⸗
emplü. vt

ſ. de vb. ob. ſtipu

latio iſta. 5F. in ſti⸗
pulatiõibus.⁊.l.
qᷣcqͥ d. ſʒ in.e.ti.

l.ſi m. S. i. ſol. ib i

Itẽ Z. in eo.ti. l. ĩ
ter ſti. S. ſi ſtich ũ.
ſed dic vt diſtinxi
5.de pac.l.veteni
bus. ccurſius.
quis ðᷣ
plunbus.
naß ne ſit
cõtra.C. de fidei
in fl. ⁊.l. ſt qͥs ĩ te⸗
ſtamẽto.⁊ facit.j.
de ma. t. l cum ex
pluribꝰ.⁊ de teſt.

tu.l. duo. . S. e. ſi

fuerit. ⁊. j. de bis
q̃ ꝓ non ſcnp.i.ij
et inſti. de lega.
inceris.

Vi hẽbat
(crra
ſubaudi q̃ᷓ

rebatur.

1 4 Rota.no.pꝛe/

nibem volu⸗
tatis ſumi ex ſcia

teſtatoꝛis.ſtc. S. de vſu et ba.l.plenũ.S.equitij. Itẽ ⁊ nota ꝙ te⸗
ſtatoꝛ pᷣſumit᷑ decipi in eo ꝙ igrat. ᷣm. K. ⁊ facit ad.l.C. de teſta.
l. ſi in noie. ⁊ dele.l.ſi foꝛcidianũ.. S.de le.iij.patronus.S.liberij.
de here. inſti.l. his bis.5S.fi.⁊.j.de vᷣ.ob.i.ſi in noĩe.⁊.S.l/ꝓxi.
⁊ inſti.de le S.ſi qͥs inquiI. m ¶ In artificio.qꝛ dixit piſtoꝛem
Aures manumiſerat.i. libertatẽ directà reliquerat.
Eruprogeni. manumi /
ſſſerat.i. libertatem reliqrar habenda:tunc cũ quiſq; eoꝛũ

