Qifiliü legauerat. Quli alimẽta decemideſiderat: ſu loaut ſubſtitutispupilli pſtare Becrudo dieit
Nabendg eum: ſcipere dʒ cognitionẽ: nec teme⸗ bere. VApianꝰ (de quada alia
velinſtiuut ſaltz in alii re glimẽta decernere:ne in altemu⸗ diſceptet᷑ vbi moꝛani vel deiene gs diſha
adananni tra pantzdelinqt: pa' merigere Eaucan pupillii oportent: perdemis inte
at n be. „ de, d vt Pfiteat auctoꝛ 'q ſi penes cã cognita id pſide ſiatucre opoꝛ daur gma
b ßoꝛeterea. ſ. ply eile ſe ſũma ⁊ ↄminani grauioꝛes ſe ei tebit in cauſe cognitiõe witacli ſꝛit wep bis auell⸗
c Antrueretun ſie foꝛte vſuras infligere eiꝰ qð ſupꝛa pꝛ'o g pudicitie impubenis boſſumti derotantin de,
cl
d Polſſit puplll? a m Idẽad inſtructionẽ q;; pupillo 81 . re.i.ð ac. vtili ne.
NErPnpal zn fadele en Prpilig eca ta pupillꝰ deſideret: ſi gdey ge que dat nan
imnefoneto ee Zt nr n colkun üünt iict⸗ elgktigz nint enran r Kerdedtalſsi⸗
uII doecemer reſpectu faci u ⁊e oe tuto⸗ ge gibus.
e ¶ Inſtrurentt .i. inſtui tis cong üginnmt. iſiegeni ſint amer hoc arguat̃ q; ꝑ abſentiaz ib
Gane narc ulſnoi pupilli de ſuo eosalere tutoꝛ non ciꝰ deſena derelictaqʒ ſumn pupil- . non feet.
no reperanl: vel eenſe cõpellit : ſy ſi ſote poſt decretaa linegocia euocatis affinib atca ſub. c fa⸗
dbaruitas: vel aundtas ſiniẽta ad egeſtatẽfuent pupillus micis tutoris:ptoꝛ edicto ꝓpoſi cere deberet. gee
mancã defendik bac. l. quẽadmocds ſolẽt augeri: ſi quid remouẽdũ eũ:qui dignꝰ tali nota data. ?no.h ꝙ h
. nlumptus nõ repe⸗ patrimonio acceſſentt. = videbit decemet: vel adiũgenaũ dn⸗ A falnegin
fſioctaliũdenõ po, , i MWlianus. untoèc:e lta q datuserit expedii bpodieiurarecogi
lerat ali: vec hoc.i.ſclen/ Vi filiũ heredẽ iſtituerat et alimẽta pupilo:ſi vero neceſſa tr, vtin D d
ſnrlaliens horere filie Doriſ noie cñ infamilia nupſiſ na abſennatutois impꝛoliſaac hid ob 5 Koll.
7. Cde alimẽ pu pꝛeſ. ſet ducẽta legauerat:nec quicqᷓʒ cidenit foꝛte qð ſubito ad cognito o Diligetia. ſcz
”” Hieren ertutogciſmpꝛoniide, ekner onierentoicee tkdeagnanch
vt no. C. ð alen lib.. p. (lit: is a cognatis ⁊ a ꝓpinꝗs pi- e e iee pupilpo „. l. a tutoꝛib? in
. at⸗ Kenlroh, pille phaadl magrat an us uent: 7 ſperat redire 7 idoneꝰ ſit Ren eiartudl,
nullose t S eaamiu eſtalimẽta pupille mercedes vt tutoꝛ:nec expediat aliũ adiũgi: et e,
Ndiſceptet pſid liberalibꝰ antibꝰ inſtmeret̃ pupil pupill alimetade re ſua poſtulet liendaz vr ap/
Os. liimn pꝛin. . C. e. ſenoĩe pceptoꝛibꝰ dare:pubes fa recte coſtituer ad hoc ſolũ vtex Paret er ſequẽti⸗
p mpnuberes, manis quspupillꝰ puberi ſ facte ſoꝛoꝛi repupilli alimẽta expediat. a(Mon e vr in/
nel femine. eſſer ſad ſue ducẽta legati cq ſoluit: qſitu,yẽ Zetutelis et rõni. d iſabédis et ſr audb,no e.
inhudica vit cos idu qn tuteleiudicio cõſeq poſſitꝰ qdᷣ utili anmatoꝛis cnuſa acione. teien
abſens. amicis, in alimenta pupille 7 mercedegs .ẽ 4 ſſunt. ꝗ: nec teſtani
H 2=ð tutoꝛe ex tutela pᷣſtitũ ſit.mdi exi⸗ . ¶ Apianus. ne iis vla ma⸗
dyſelureing aanbi⸗ ſtimo⁊ ſi citra magiſtratuũ decre NHoibꝰ quetutoꝛ fectt por vtſ decodt
un ſic er qui can. ma tij tutoꝛ loroꝛẽ pupllli ſui aluerit: i facerenon deberet. oin⸗e
oktuek, urato: Uberalib? arnb inſtrnurenit: cun = tẽ in his quinõfect cude ſabſtinno
7 eſt axg ad.l.iſtã. S. de vel legitimo vel

veritate hb abeat tenet᷑ ad centeſimas vſuras LSed ⁊ ſi. nõ cõ/

ſuſpec tu.l.iij. S. tutoꝛ qui. 2.l.impuberibꝰ. S. fl. Itẽ no. ꝙ; pꝛima.l. hꝰ ti.
⁊.l.penulti.reſpiciũt pꝛimã paꝛtẽ. K..vbi moꝛari educari debeat pu⸗
pillꝰ. alie.ll. reſpiciũt vltima.ſ.de alimẽtis pupillo pꝛeſtãdis.iſtud ſem/
per teneas ꝙ ſi ẽ mino: tmenio apud matrẽ ſi viuit ẽnutriẽdus: ab ea
alendꝰ. vt. C. de pa. po.l.pe. Itẽ no.ꝙ titul.iſte loquit᷑ cũ moꝛtuo patre

tractat᷑ vbi educari debeat ⁊ moꝛari:⁊ a quo ali ⁊ quãtũ alimẽtoꝝ noĩe
pꝛeſtan ⁊ ex cuiꝰ bonis. Itẽ no.eũ dici pupillũ qui eſt impubes: ⁊ ẽ ſui

iuris moꝛte patris vel emãcipatione.vt.j. de ver. ſig. l. pupillꝰ in pꝛinci.
Bi aut pater viuit vbi tũc debeat moꝛan ⁊ educari ⁊ ex cuiꝰ bonis: ha⸗
bes. C.,e diuoꝛ. fa. apud quẽ li li. aut.ibi poſita:que eſt vtli.ma.2⸗

*

bus tractat bic ti Pꝛimo de actio. tut, directa qñ naſcit᷑: ⁊ quideʒ

etiã ipſi pup illo dato qð nõ deceſſerit? Rñ. traditio facta fuit et
ſic eſt electio:vel õ eũ qui babet vel ↄtta tu.vel cu.vt.C. ſi tu. vel

cu.l, finali.

8 Bed ⁊ ſi nõ.⁊ ita ẽ ꝙ nõ valeret etiã cũ de

creto.vt.C. ſi maioꝛ fac.l.fi.S.cũ aũt.⁊ dic vt.5.de admi. tu. l. tu⸗

toꝛ ad vtilitatem. ⁊ facit.j.de cu. fur.l.fi.

tSed nõ nullos.p̃ſtiterit. no.in neceſſarias perſonas nõ dicili
beralitatẽ:ſed debitũ ſic.vt.õ.ti..l.antepe.⁊.S.ſo.ma.l.ſʒ ſi ideo.

7.S. de admi. tu. l. tutoꝛ ſer. S. fi. . ſ.e. S. pterea.

v Gone ſidei. acno tutele. vt inſti de act. actionum.
F Agi. tutele cõuenitur. v t. C. de in litem iuran. l.i.

oibts
nfect.
cüfan
. ſei
e, yt
emni
5
eter
idis
cogi
pt

oll.

ſch
bere.
ni
ſbdin
ru

nrch
veni

tin/
it
4

ende
tan
na;
det
ℳ
x
s
lno
4
e
pl
jde
tu/

ali
el⸗

e4

Officio. S. iſte. ⁊.l.quedã. S. de edẽ. vident᷑ deſtruere illum tra⸗

Lemn de eden. vbicuncq; no.doctoꝛes dani offi. iu. vel actionez
in factũ:nã hic dicit ꝙ ſi tutoꝛ nõ faciat rationeſ vel factas nõ ex

hibet velnõ edit babet locũ actio tutele.vt in. l. quedã. dicit ꝓ
cura.nõ edẽẽ dari mã.⁊ S ſociũ ꝓ ſe ocio. ſic ergo cũ ſemꝑ argẽta

ri faciat ſeu ſcri⸗
bat rönes mãda
to ſcholaris vel
eiꝰ pꝛocu.locum
habeat mã. non
of.iu.vel ac.in fa
ctuʒ ex illo edicto
Rñ. quotiẽſcũq;

ab initio ↄtraho
cuz aliquo vt ge⸗
rat negocia mea

vel fuit meꝰ ſociꝰ
vt fuit in iſto ca⸗
ſu: vt ſi tutoꝛ ge⸗

rat negocia mea
⁊ faciat libꝛũ rõ⸗
nuʒ.⁊ vt fuit in.l.
quedã in pꝛocur.

æ ſocio locuʒ bʒ

tutele. vt hic. vel
mãdati vel ꝓ ſo
cio.vt.l.quedam
aut nõ fuit ab ini
tio ↄctũ:ſed dixit

tm̃ ſcholaris ar⸗
gęẽtario vt ſcribe
ret rõnes.⁊ tunc
bxz; locũ of.iu. vel

ac. in factũ ex illo

edicto.vt ĩ.l.ſi q̃ſ
ar. §. ex boc. ff. de
5Roͤnes. i. libꝛũ

rõ num. vt. 3. de

rationen.
¶¶ JIudicio. tene
bikt. ⁊ etiã iurat᷑ in

lit. iur.l. i.

5 De ſeruis. fac

S.de admi. tut.l.

dg inſtruẽdam. ?

.C. de admi.tu.l.
lex q̃.ſic als.C.ð
iure deli.l. fl. F. et
ſipꝛefatã.
9 Prerere Fe
§S. ſed nõnullos.
b Facultatibus
larg.vt pꝛ edixit.
2 facit. S. de li. a⸗
gno.l.ſi quiſ a li.

c ¶ Imputatunnʒ

c. S. de admi.tu
to.l.tutoꝛ.ſᷣm.S.
fi. ſed Ö.l. cũ plu/
res.S.fi. So.ibi.
de Perquam. i.
valde. ac.
e¶ Si pupillis.
qꝛ aliter. igitur a
pupillo eodẽq;

patrono erit alen
dus eti ſi tutoꝛ

nõ eſſet. vt õ. de

li.agno.l.alimen

ta. ⁊. j.de iur̃ pa.

rationẽ reddet hociudicio:pᷣſtan⸗
dodolũ ⁊ culpã:⁊ quantã in ſuis
rebꝰ diligentiã.vñ queri᷑ apud
iul.li.ri. dig.ſitutoꝛ pupillo aucto
nitatẽ ad moꝛtis cã donationẽ ac
cõmodauerit antutele iudicio te⸗
neat᷑:⁊ ait teneri eũ.nã ſicutiteſta
mẽti factio inquit pupilliſ cõceſſa
nõ eſt:itanec moꝛtis quidẽ cã do
nationes pmittẽde ſunt. Sʒ ⁊ſi
nõ moꝛtis cã dõauit tutoꝛe aucto
re idẽ iuł.ſcripſit pleroſq; adẽ pu
tare nõ valere donationẽ:⁊ plerũ
qʒita ẽ¶ Synõnullos caſus pol⸗
ſe exiſtere ꝗbꝰ ſine repꝛehenſione
tutoꝛ auctoꝛ ſit pupillo ad dimi⸗
nuẽdũ decreto ſc; interuenicte ve
luti ſi matn aut ſoꝛoꝛi que aliter ſe

tueri nõ pñt tutoꝛ alimẽta pᷣſtite⸗

ritt.nã cũ bõe fidei iudiciũ ſit ne⸗

moferet inꝗt aut pupillũ aut ſub⸗

ſtitutũ eiꝰ querẽtes qð tã piuncte
pſone alite:qnimo ꝑ ↄtranũ pu⸗

tat poſſe cũtutore agi tutele ſi ta
le offci ptermiſenit. Officio!
tutoꝛis incũbit ⁊ rationes actꝰ ſui
cõſicere ⁊ pupillo reddere.ceterũ
ſinõ fecit aut ſi factasnõ exhibet
hoc noie iudicio tutele tenebitur.
De ſeruis ʒ interrogatiões:ſj⁊

qõneſhñdas ⁊ hoc officio iucliciſ

ↄuenireplacuit:nã diuꝰ ſeuer? de

creuit cũ neqʒ inuẽtaria neq; rõna

lia pꝛoferunt᷑:remedio eo vii de⸗
bere: vt ronesa ſemis ꝗ rem gel

ſerunt pꝛoferant᷑.has rõnes ſi eẽ

mala fide cõſenpptas a ſeruis dñt
tutoꝛesẽt in qõne ſerui iterroga⸗
ri poterũt Pꝛeterea ſi matreʒ
aluit pupilli tutoꝛ:putat labeo im
putare eũpoſſe.ſed ẽ veriꝰ nõniſi
per quã egenti dedit imputare eũ
opoꝛtere delargis facultatibꝰ pu

pilli. vtrũq; igit᷑ cõirrereoʒ vt ⁊

mater egens ſit ⁊ filiꝰ in facultati⸗
busꝰ poſitꝰ:ſed ſimunus nuptia⸗
le matripupilli miſerit non eũ pu
pillo iputatuꝝ labeo ſcrnibit: nec

l. diuꝰ. §F. ip eratoꝛes. A Statutũ a tutoꝛib?. g ſ Zutoꝛ.l. libtꝰ.
b Sed ⁊ ſi ſeruis cibaria.vt.S.tiil.ius.S.ante oculos. i Gtem

De tutelis ⁊ rõibꝰ diſtra.

ſumptꝰ litis. vt.S. de admi.tu.l.a tutoꝛibꝰ..fi.⁊.S.mã.l.itẽqʒ.S.idẽ la⸗
beo. k ¶¶ Et ſi qdẽ.ſoluẽdo ſunt.tpe depoſiti officij dr. Ed⸗ diui.tu.
l:i. 7. C, depꝛoba.l.experſona, ⁊. C. de cadu. tol. 5. vbi aũt.

perquã neceſſaria eſt muneratio
iſta. ¶Si pupilliſtutoꝛespater
dedenit:inter quos ⁊ libertũ ſuuʒ
per quẽ voluerit tutelã ſuã admi⸗

niſtrari:⁊ tutoꝛescertã ſummã ei

ſtatuerũt:qꝛaliter ſe ecxhibere nõ
poterat:habendã eius rõnem qð
ſtatutũ eſt mela exiſtimat: ergo?
ſi ex inquiſitiõe pꝛopter rei noticiã
fuerit datus tutoꝛ :eiqʒ alimenta

ſtamerint contutoꝛes:debebiteo
rum ratio haberi:qꝛ iuſta cauſa ẽ

pꝛeſtandi.ſed et ſi ſeruis cibaria

pꝛeſtiterit vł libertis ſcilicet reipu

pilli neceſſarijs:dicendũ eſt repu⸗
taturũ:idemq; ẽ etiã ſi liberis ho⸗
minibꝰ:ſi tamẽ ratio pꝛeſtandi iu
ſta intercedat.item ſimptꝰ litis
tutoꝛ reputabit et viatica:ſi ex of
ficio neceſſe habuit aliquo excur⸗
rere vel pꝛoficiſci. Munc tra⸗
ctemus ſi plurestutelã pupilli ad

miniſtrauerint: pꝛo qua quiſq; eo

mm parte conueniẽcꝰ ſit. Et ſiꝗ

dem oẽs ſimul geſſerunt tutelam

⁊ omẽs ſoluẽdo ſunt:equiſſ mũ

erit diuidiactionẽ intereos ꝓ poꝛ

tionibꝰ vinilibus exemplo ſideiuſ

ſonum“. ſed et ſinõ omẽsſoluẽdo

ſint inter eos:qui ſoluẽdo ſunt di⸗
uiditur actio:ſed pꝛourt quiſqʒ ſol
uendo eſt poterunt conueniin.
Et ſi ſoꝛte quis ex facto alteri⸗
us tutoꝛis condẽnatus pꝛeſtitenit

vel excõmuni geſtunecei mãda⸗
te ſunt actiões cõſtitutum eſt a di
uopio ⁊ ab imperatoꝛenoſtro ⁊ a

diuo patre eius vnilẽ actioneʒ tu⸗
toꝛi aduerſus contutoꝛeʒ dandã.
Mlane ſi ex dolo cõmuniꝰ con⸗
uentꝰ pꝛeſtiterit tutoꝛ neq; man⸗
dande ſunt actiões neqʒ vtilis a⸗
ctio cõpetit:q;ꝛ pꝛopꝛii delicti pe

nam ſubijt:que resindignũ eũ fe-

cit vta cetensꝗd ↄſequatur doli
pticipibꝰ:nec eni vlla ſocietas ẽ
maleficioꝛum vel comunicatio iu

ſta damni ex maleficio ẽ Nſq ʒ

I¶Pꝛo virilibꝰ poꝛtio⸗

nibꝰ.i.ꝓ numero ꝑſona
ruʒz. vt. C. de cadu.tol. S
m i Fideiuſſoꝛũ. q̃ hñt
boc bſ̃ficiũ ex epiſtola
diui adriani.vt inſti. de
fideiuſ.S.ſi plures.⁊.C
de cõſti. pec.l.fi.
n ¶Et ſi foꝛte. alteriꝰ cõ⸗
tutoꝛis:qui adminiſtra⸗

uerat ſolꝰ. ſed bocnon

oppoſuit ꝙ ille pꝛiꝰ cõ⸗
ueniret᷑ qð potuiſſet. vt
ʒ.de admi tu.l.tutoꝛes
qui.S.in eũ.vel oppoſu⸗
it:ſed ille erat nõ ſoluen
do:vel dic ꝙ ambo ge⸗

rebant:ſed alter tm̃ cõmi

ſit culpã.idẽſi ambo:vt
ſubijcit ex cõi geſtu ⁊c.
⁊ tũc poterat impetrare
bñficiũ diuiſlõis:qð nõ
fecit ſicut nec oppoſuit.
licet poſſit opponere.
vt. C. de diui.tu. l. ij. in
pꝛin.vel ſi oppoſuit alt
nõ erat ſoluendo.
AHiléactione ſueg.
ge. vt. S. de ne. ge. l. ex fa
cto.in fi.qð ſecꝰcõtingit
in pluribꝰ cõfid eiuſſoꝛi
bus. vt. ſ. de fideiuſ.l.vt

ſfideiuſſoꝛ. ⁊ fac ad boc

C. de cõtra.iudi. tu.l.i.
⁊æ.jſ. de ſo.l. modeſtinus
p¶ Plane cõi.multoma
gis ſi ꝓpᷣo:qꝛ ſicẽ ð cul
pa.vt.C. ð Z. iu.l.ij. ac.
pꝑ Plane. ꝓpꝛij delicti

boõa rõ. ſic. S. de nox. l. ſt

cõis familia.⁊ de ne. g.
1. ſtue hereditaria.⁊ ð ꝓ
cu.l.q ꝓpᷣo. F. ꝓcuratoꝛ
vt in ceteris.⁊.j.e.li ſt ex
duobꝰ. 7. S. de ne. ge. l.
ex facto.in fi.⁊.j.de fide
iuſ. l. ſt a reo. F. f.
4ne ſocietas. vt.ð.
oc.l.nec pᷣtermittẽdũ
ſʒ qͥd ſt nullꝰ geſſit:Rñ.
aʒo.idẽ qð h.ſ.ꝙ niſt ce
datr nec vtilis det. vt. S.
de admi.tu.l.ſi plures.iĩ
fl. J9ʒẽ an diuiſio fiat in
ter doloſos? Rñ.ſi non
adminiſtrãt.ſic vt.d.l.ſi
plureſ.ſi vero admiĩſtrãt
bic nõ vetat.vñ vꝛ ideʒ
lʒ aʒ o.in ſũma de di.tu.
dicat nullũ bñficiũ dari
doloſe gerẽtibꝰ vel otu⸗
macit᷑ nõ gerẽtibꝰ. ⁊ fa.
ad pᷣdicta. C. ð S. iu. tu.

l,ij. . C. ar. tu. l. cũ interꝰ

dicte.S.fi.⁊. reʒ pupil.

ſal. fo.l.fi. ⁊. C. ð ſideiuſ

ſo.l.q iij. ⁊.j.de ſolu. mo⸗

deſtinꝰ. ⁊. ö. cõmo.l rem mibi.. in exercitu. r Aſq; adeo. mutat ca
ſum.nã.S. oẽs geſſerũt cõiter vel inter ſe diuiſerunt.nunc qñ alter tantũ
vel ſi inter oẽs diuiſa fuerat admiſtratio ꝑ iudicẽ vel teſtatoꝛeʒ. ⁊ ſic.Sẽ.
oẽs cõueniunt᷑ añ magiſtratũ.vt ex peden littera pʒ:hic erit ſecꝰ.qꝛ pꝛi
mo magiſtratꝰ qᷓ; tutoꝛ nõ gerẽs cõuenit᷑ niſi in caſibꝰ.ſ.duobꝰmarcelli.
83 Ad cõtutozes. ſ.non

2¶ In beredẽ. alit q;ᷓ in tutoꝛẽ vt. C. de here. tu. per totum.
90 P. upülli aliter q; pupillo. vt. . de admi. tu. l. er pluribꝰ.
Mõ mñ.poſt cõ dẽnationẽ. ſpeciale ẽ vt poſt ſentẽtiã opponat᷑
perẽptoꝛia. vt.]. de fideiulſ.l.ſi ſideiuſſoꝛes. .idẽ rñ. regulariterõ
C. ſenten. re. non po.l.peremptoꝛias.ſimilia quere ibi.

Soluẽdo. cömtoꝛes. Acdeo aſñt ad cõmtoꝛes nõ venit᷑
ece ires nerur. ſi ſint ſoluẽdo ↄtutoꝛes vt pꝛimo
1 eiuſſoꝛes.tuto 1; = .
M gerẽtiũ.nõ dico fide ad magiſtratꝰ ꝗ eos dederũt vel

iuſſoꝛes magiſtratꝰ.nã
illi nõ tenent᷑ ob hoc. vt
ſ. de mag. con. l.i in pꝛi.
v Quod eĩi.bic babes
vᷣſuʒ:⁊ lege que ſequun
tur duobꝰ modis.pᷣmo
ſm Jo.qꝙ pꝛo ſed: eĩ ꝓ
qꝛ.q.d.ſed qꝛ marcellus

dityit ⁊ alij quidã öriuʒ

5pdictis.a noſtro imꝑa/
toꝛe ſic erit accipiẽdũ.ſ.
dictũ ipatoꝛis noſtn.ſ.
vt pꝛimo veniat᷑ ad ma
giſtrat? q; ad nõ geren⸗
t᷑ẽ ſi nõ còtutoꝛ ⁊c.quia
tũc habeat locũ dictuzʒ
marcelli:⁊ ſic nõ abun/
dat dictio nõ. Secũdo
Fm. h. qð eniʒz. i. certe q
marcel. ⁊ alij dicũt pꝛĩo
cõuenini etiã nõ gerentẽ

q; magiſtratũ.qð vide᷑ Ncti c ELP
cõdẽnatꝰ ẽ ¶ Se rõnibꝰ diſtra⸗

ctrariũ dicto imperato
ris ſic ẽ intelligendũ di/
ctũ marcelli ſi nõ Otutoꝛ
⁊c.⁊? ſᷣm hoc dic abũda
re nõ.vel dices ꝙ inclu
ditur ĩ verbo noluit qð
bis ſumat.ſ.non voluit
facere ſuſpectũ:vel non
voluit ſatis exigere.ſic ⁊
ſ. de carbo. edi.l. cũ ſine.
F. at ſimiliter.

x¶ VUnus ex cõ tutoꝛib?.

etiam non gerentibus.

y 6 Accipiendũ. dictum
imperatoꝛis 'm Jo. vł
dictũ marcel. m. b. ⁊ ad

de bic diſtinctionem pm

950. ſi dati ſunt plures
tutoꝛes ⁊ nibil geſſerũt

ad fideiuſſoꝛes veniat᷑:⁊ ita ĩpa⸗

toꝛ noſter vlpio ꝓculo reſcnipſit.
qð eni marcel. lb. viij. dig. ſeri⸗
pſit.qðq; ſepiſſime ſcnptũẽ quã⸗
diu duo vel vnꝰ ex cõtutoꝛibus
idoncusẽ nõ poſſe ad magiſtratꝰ
ꝗdederũt venini ſic erit accipien⸗
dum:?:ſi nõ ↄtutoꝛob hoc ↄuenia
tur qð ſuſpectũ facere vl ſatis exi
gere noluit Miãc actionẽ etiaʒ
in heredẽ tutoꝛis cõpetere cõſtat
ſz⁊ heredi pupilli eque cõpetit ſili

buſqʒ pſonis.nõtm aũt añ cõdẽ/
nationẽ:ſed etiã poſt cõdẽnatõeʒ
deſiderare põt tutoꝛ mãdari ſibi

actiones aduerſus ↄtutoꝛẽ pꝛo qᷣ

hendisactiõe nõ ſolũ hi tenentur

tutoꝛes quilegitimi fuerũt: ſ̊ oẽs

ꝗ iure tutoꝛes ſunt ⁊ gerũt tutelã.
õſiderãdũ ẽ in hac actõe vtꝝ
pciũ rei tm̃ duplicet᷑:an etiam qð
pupilli ĩterſit: magis eẽ arbitroꝛ
inhac actiõe qð intereſtnõ venir
ſed rei tm̃ eſtimationẽ Iitute

ſa er vna obligatione duas actõeſ
eẽ cõſtat.⁊ ideo ſiue tutele fuerit

actũ de rõnibꝰdiſtrahẽcdisaginõ
põt:ſiue cõta tutele actio q; ad

cõ ueniunt᷑ pꝛimo qᷓ; magiſtratꝰ.vt. e. de admi.tu.l.ſi plures. ⁊ ita ẽides
ac ſi geſſiſſent oẽs.ſi vnꝰ eoꝝ geſſerit:aliꝰ nibil geſſerit.ſiquidẽ nõ ẽ di⸗
uiſa admiſtratio:vel ẽ diuiſa:ſed a ſeipſis interſe:cõuenit᷑ pꝛimo gerenſ

eſt obligatio furti actutele:vt ꝗs

tuteleꝰ ⁊ furti obligat᷑ſ Manca⸗

qꝛ penalisẽ. NHecacriotũc ↄpe

demütutela. ◻
Ctione de rõnibꝰdil.nemo

HNIiutele aut negocioꝝ geſto
agat᷑ incerto hoc quatũ ab ad

uerſanij debet᷑ titoꝛi pꝛocuratoꝛi

2 [Beronibus.
ſpãm iſtã perẽptaẽ:hũctutoꝛẽ ti me beſec i
ꝗintercepit pecuniã pupillarẽ et b ¶Em̃ eſtinatio
unitenen papinia. ait. qui etia, nen ſdudlanda
ſifuni teneat᷑ hac actõe cõuentus plandũ. æ fac .l.
funti actiõe nõ liberat᷑.nec eĩ eade ꝓriinfi.

c¶ In tutela. non

— „ eice N pot. etiã ad penã
dicat plureseẽ actiones eiuſdẽ fa vtj.l ꝓri in pꝛi.
ci: ſed plures obligatões:nam? Sinezi ſia⸗

ccũ fuerit de actcõ

ctionẽ bſciendũẽ Ppetuã eẽ:⁊ he ne deroͤnibus di
redibꝰ ſilibuſqʒ pionis daniexeo abendis tutele
qð viuo pupillo captũ ẽ:ſj in here ex Papimia. ait.
dẽ ceteroſq; ſucceſſoꝛesnõ dabit gel gria . q5

ſi furandi. ⁊.j. ðö5

E 1 o fur.l.tutoꝛ.⁊.S.ðᷣ
tit cũ ⁊ tutele actio hoc eſt finita admi tu.l treſ tu.
„„Zulus. Ki.

f Eiuſdeʒ facti.
vt lcvna per alte

tenet᷑: niſi ꝗ in tutela geren⸗ ram tollae Ni
da rem exbõis pupilli abſtulentt ſcd no eſt tanaz
qð ſi finadi animo fecit ctiã furti berunercep ione
tenet᷑̃ X gijr actiò ola illa ex dolo⸗
teiet Krac aur ciõe obliga ſa interceptione
ni: altera alrerã no tollet:ſed æ dat᷑ nam ct dolo
ditio ex furtiua cã ↄpetit ꝑx quin no eoͤmeſſo bab
ſioſecut fueritpupillꝰ qd fuenrt vxe aom in
ablatũ tollit hoc iudiciuʒ:qꝛ nihil to ſeci.ſc als ſũt
abſit pupillo ec actio licet in bucr vnd verun
duplũ ſit:in ſumplo pſecutionem am dan: alten ca
continet:⁊ nõ tota dupii pena eſt len. dan. g. de ar⸗
1: S 5 Dmponi bi.l. celſus. Item
. mPonus. becqꝛ perfide a⸗

git: illa qꝛ inuito

dño. vt. S, de ad⸗
mi. tu. l. tres tuto.

S. ſed tutoꝛes. et

ſic non ob.ſ.de a

ʒ᷑((ctio. 10b. 1. buũ
in fi. 1.j.vi bo. rap.l.ij. .S.ↄmo.l.vnde querit᷑in fiñ.⁊ facit j.de

pꝛiua.delil.nunq;. ⁊ hec eſt ratio quare tollit᷑ per ↄdi. fur.vt.jſ.l.

a MHam ⁊ tutele. arg. a ſimili.

ſecũdo magiſtratꝰ. tertio nõ gerens niſt obijciat᷑ nõ gerẽti ꝙ cõtutoꝛes
nõ remouit vt ſuſp ectũ:vel tarde remouit vel cito quidẽ ſi in eo iura pu⸗
pilli pꝛodidit: vel nõ exegit ab eo ſatiſ.rem pu.ſal.fo.cũ videret eũ deſi⸗
nere eſſe ſoluẽdo ⁊ finita tut. inuenit᷑ nõ ſoluẽdo.vt.S.de admi.tu.l.etiã
⁊.l.emiliꝰ. in fi.⁊.l.tres tu.S.fi.in his eni quatuoꝛ caſibꝰ cõuenit᷑ poſt il/

b MHanc actionẽ.ſ.de rati. diſ.nã ſecꝰ in ac. tute vt. ᷓ.e. l. F. banc.
qꝛ penalis eſt in vno ſimplo.vt.j.l.pꝛox..fi.igit nõ datur ĩ bere/

daem: mſi lit. cõteſ.vt inſti.de perpe.⁊ tẽ. ac. S. nõ at ſed in eo qð

eſt rei perſecu. videt᷑ daripoſſe. vt. C. ne ex delic. d efunc.l.i.
c Mec acnio.ſ.de rõnibꝰ diſ. d Finita. vt. j. e.l. niſt.

lum qui geſſit tutoꝛ qui nõ geſſit vt bic.⁊. Cde diui.tu.l.ij. ſi vnꝰ geſſit ameſlentt Hol vel nõ dolo.vt qꝛ credebat ſtbi lice⸗
rev

⁊ alius aliqua geſſit cõuenit᷑ vterq; pꝛo omibꝰ ante magiſtratũ.vt.j.de

mag.cõue.l.duo.⁊ de admi.tu.l.luciꝰ.S.pe.ſi vnꝰ geſſit alius nõ:⁊ eſt

admiſtratio diuiſa a iudice vel a teſtatoꝛe cõuenit᷑ quilibʒ ꝓ ſua geſtiõe
añqᷓ; magiſtratꝰ: ⁊ poſt magiſtratũ cõuenit᷑ cõtutoꝛ in pᷣdictis.iiij.caſt⸗
bus. vt.S.d eladmi.tu. luciꝰ.. pe.⁊ hbec oĩa cũ magiſtratui obijcit᷑ culpa
vt inſti. de ſatiſ.tu. . pe. appellat᷑ ergo ſubſidiaria actio que dafin ma/
giſtratũ:nõ qð ſemꝑ vltimo cõueniat magiſtratꝰ:ſed qꝛ plerũq;: vel q2
aptitudinẽè reſpicit: vt ⁊ actio.l.aquil.dicit᷑ penał aptitudine. vt inſti.ad
Laquil. . is aũt verbis.vltimo faciũt ad boc.C. de cõuen.ſfiſ.debi.l. iij
C.j.ad muni.l.iĩperatoꝛes. 3 4 Mac geto ez. tutele yt. C. eꝛl. tutele.

el pupilluʒ cõceſſuꝝ.
nã furtũ nõ eſt ſine dolo. vt inſti. de ob. que ex deli. S. i.
SeEnet e heor coſidcrandii ibr huuctand rc.
b 4 ltera.i.ac.d e ra. diſ.nõ tollii actionẽ furti vł ecõtra.ſic inſti.
i quadru pa. fe.di. 5. fl. ⁊ ẽ ratio vt no. S.l. ꝓxi.S. pe.

i Beg ⁊ cõ dictio. tollit᷑ hoc iudiciũ:ergo ⁊ in penã.⁊ ſicẽ arg.cꝰ
· de ac.⁊ ob.l.qui ſeruũ.in fi.ſᷣm vnã litterã.⁊.j.vi bo.rap.l.i.ſecd

bic ſpeciale:qꝛ ambe oꝛiunt᷑ ex eadem cã.qꝛ perfide agit. vt. S. de
admi.tu.l.tres tutoꝛes.S.ſed tutoꝛes.qð ſecꝰ in ac, furti, vt no.
S.l ꝓri. 5. pe. K& Hecacſ, de ra, diil.

f¶Qð ſi furandi.⁊ ita dolo.

rrwi

Detutelis ⁊ roõibꝰ diltra.

os. r 4Arreddat
HD Pecunlã. ſ. decè d ſetutoꝛ v
MM itoꝛ. ve WPe ebat apu
en
——— tana. upi
Wai
t M

zſoligos.
oluit niſi pup gotain dernta
. rkarzaszatakke Frelſifliſke.
fico. vel p Kenede be, Zbup kogieſche
me on ſij: e — D ur. ſeʒ tutele: vt biq.5.
enonũ riannaſateiarn „5„ ſit ↄſtimtꝰr ð alnliun a
10 dño ſe ob e caueb r A'It: mini ſieni pot. vt. . in pꝛi.
aes 2 aaone n⸗ .. cauendũ ẽ: i — ãquisiure po Nae. n abailzion
nan dol inb d lu eglare. rep bus
mö erat obli ievel ed5 anbitrann iudicis Ran a⸗ ſtinã poſſit i pianus. X. §: ſi ab Rancns,
. ſee revaeg eawum ſit. reege G 21 jabeſſe cepe is pollit
bie. aer ſot. ueam eisabt tela ſit tu ſo P orn. Ga eſſe cepe Aau 8. fa. ..
un Nere A onoe ſi finita tu t aũt non reipu. c̃ à rei Ercarktrdgaf.
omnees. 7 5m Iſi öt'. finit a uto . tutoꝛ reix ſat ad ri. 2 ti. de ani ſatus.
arbiter. 2. Inõpõt“. fini te mut (J cfuent exuſat? lo⸗ i oꝛ ereuſa
u larrcbache Dunde⸗ n Ranggnnen ℳ acpho rrdlauda arnd
egtv a. xpu llli.¶Gi Etdire⸗ 1. Ca a . ipu. c j ein „ irẽ quire vtili
redu⸗ el adul. * luʒp lli admiſtrertd — publi. ſierit re Pu⸗ 1 eius cu. tu. 9. itẽ iudicio.
vel a⸗ bijcitru l Lpupi j admiſtr t puol ſi deſie it isq in locũ r. tut utele iu 5. de exc.
eſt Itẽ ep ſu rato, ig velp. telã a⸗ Si ach cusẽ:ſ deſi tisꝗu t. b ¶Z vt. S. i. 2
. . ic i 2 2 un . oten directo. icvt ibi.
1oꝛi brg en atu ſin no putat 4 il cõſu quẽter d d õͤuenirep 9 6 ici?. vel die l.iij. 5.
non ni.ſ. quondã 2 a ½ p ri iulia Latn. = ↄſequẽ ele c tutoꝛ dat m. l. ti ſpe. tu.l.
. ri. u mãd tenen tutele a õtu 9° * ti 1 nb = de ſu uen.
hal Poch el mat⸗ Jore ubestu ratoꝛe noͤtu dar?ẽ ipuben ſinncläſa ingſana
e acnecpe neTüfin geſtoꝛn⸗ ent Si lter eopileg oſtimnti „ c aee
in nege rachdi nyt negocon ñnegociag le ſit' al fecte etatis ſerdeſ⸗ cae woermro:
. . 9 * „ . Ecx 02 6 2 — ratoꝛ. fuit tuto
eun ctara aege rele ſecneg eni dũn i tutele tris ſui ꝑ 9 feſſet tut eetn mch maleſt mitma
uol t. vel tu. v dã eopetit ctiõe qdð )tu⸗ nis ſi dat eſſe deſin d a Zn ſt cutatoꝛ a
Peaeen. aun equeope haca ꝛcuiꝰ t dit:eũad qꝛ igit de ſona A neg. ge äſitü.
farle nit rſtert qen dü impubese Apu iſſener actio entte teſtõ datꝰ drale eir⸗
ai iit: qꝛ no ſepo/ actioe t oſtitutũẽ i depo 4 3 oꝛ tutele d:quis ſi extel qui ASduala zs abn
ſai a l ontc e tela gerit⸗ erem ſibi de odatã ubens : ſſeutoꝛ ei⸗ tu maaire bag on bẽbi
cd ic dica tut. val atre pupi odati ve fuiſſet:n — beſ: qꝛ eſtõ ſub bwrate Salckehal etiã
ſbgerntonſ. reddat: ele rer : Ber rcateſtaniere ſit deince ali⸗ =
dtenroi no : verũ tut u vtree 0 telatel Rtutoꝛ dat ſitiõe dicẽ egata excu.
rale nouo. ? obeſt i. poſiti: ritᷣpecuniã niã depo 2 ditiõe . tp ede ing ſite cõ niſt 5. vt inſti. de er
l e hir ed . EOe exñ eſt ſecꝰ. loꝛ,
ſ Itez ſyr alijs ᷣ ſiaccepe it eqy pe eti? vl toꝛ mecdio le iucktio⸗ d⁊ ſi S.itẽ maio ce.
n uplo talis 4 leriſq; placu iactiõe rep tur nito locũ eẽmitele eſinit.. ſe etade.
diz rcöcnen utc P enie modati 5rationẽ:qꝛ tun J dũ ẽlo tutoꝛ eede fuerit datus fe Erpatona Iupube
d 2stme in yel ſiti vel⸗ eqphʒrtie Dem ditiõe:qꝛ zad tpᷣsfue tra⸗ g9 t,s. de acimi
l, aquon ocu. dic poſſe. taſit. en⸗ gsteſto vſqz ac galiter q re lagrer auce⸗ ergo
ne c.velpiocn cM Haliaſſ anneli achn lo gsteſt dicẽcũ. ſuoage nr apbelo nr erge
2 . 2. . 22 rit T= „ toꝛe . ſiſi b Imp it legitim
bo 5pöt. filiuſta. tate d E icẽ erit d lũ cũ ii 9 vene 5 cral egnimeſ.
ſt. n * tnap 1 .- illũ 1vex datiua ce⸗ oꝛ agn
. bt..e.l. ſtu it? liberatꝰ pat tele patrẽ ditũẽ pup Pacten? ta tu g ſi primi Es:qꝛ ma
1 Wiirtii uerit ? li t: anactiorut O eqnu di le nõ poſſe: ſurdũ eĩ era 4 nittoꝛ ſequẽ Amioꝛ
tormſtd.Se k. 4 qd fecenit: an tquenit᷑: ⁊ eq tutele leſit: abſurdũ nẽ nego⸗ linchoꝛte⸗ 4enl
ſi H ers 51. alig ieteneat qu ter pᷣſtet ꝗ cadẽtutel ratiois ratio hucꝑ mnglaeimaui nüa
n in fl. f.rj.de Hhocnoiĩ dolũpa pationez admiſira ſci:in q ad ite voſtenod zerern td
ni areende 4 teũ dũtaxat emãcipa toꝛe lli expoſci:i toe:? ite pol o Peger o.
as mranb⸗ ſic⁊ ecõ⸗ eyv iſig eſt am . cloꝝ kn. q aũt ſtina adn 6 ſolũ. F. otutores
ra reſul Rlij. es extit era eẽ: ſicer ſt pupil Berdum ed i
n Sfina. ille her terhe cepit bitoꝛe ZeAde ſan ed
en F. fin ſal. o. Ipup ſuꝰ geſſera bit num a tutele de tã a patre eiu ſen nnerauſ⸗ dek tu⸗
in ſier pu el foll mitelꝗᷓ mutoꝛſii eſuo habe ſtratetut i creditã ectũhec e ren cfunnnet
40 ſas. 1.7.l. cuz n tute ã cũ tutoꝛe ſtiũ pote õſipeoumm uẽigit eſte olꝰ tu wrrloeun diuni
et curatoꝛ in pꝛin. re —— Sim inita tutela accepiliʒ videam⸗ 11 et: ſed Po oꝛ.nũ qͥd da mittitur
e —— actionẽ t. qꝛ fini rezſal ace habeat) ſeſecũnõ ag doe it .——— .
C.deg .ij. et enent. ſnia 5 6 £ le . nit ee 6.8. de tu. .
Saria ſli fidinidren las eniir wippaltmmitaszu, iei denkur aͤ
de as ene. telligit:f odenit: 2ñſ ſcipe iu⸗ lp ſpaley au edit. vt 7. .as nopo ſub
aRan oike⸗ uã foꝛe kpe paratꝰẽ mc boniſ ve eſinit m. b. ðð inc⸗
itẽ alij⸗ mo. tu. fenſoꝛ eiꝰ ſi qscura rẽar. qꝙ d in K 4 Bʒ ſinit. fa. ᷓ. ſit locꝰ tute.
ne⸗ yt inſti. q. m. deſen le: vl ſig ſed kerl ear c deſhn t. le Deſt finito tpe ici?, q̃ri. et
n, diciũtute Itutda nö ſr ”sõäl i ſchl Bgeiubeulii 5 „ .
4 Sarmi⸗ teürurcla ns gi niſi gundegeiube rini L
cipatuz. ſi ẽ ĩ po⸗ . tanagielantn eſſe di.⁊ inſti.de a vt ⁊. S. e. põt ↄueni Nij. Itẽ co „S.
nam idẽ ſ. ac. Si adb 1. no ergone di.poſſet en cia cõd rer raen de admi.iu. §.fi.
n Fob. ſicnec 5. depig.g d0.u leij. .l. l. ambi ſequẽn .l. act. . ſc m̃, 7 bñ,
finita.2 ſc agat᷑. vt. S finita. dmi.tu. ſufru. I. bꝰ. l lures. 2. ialẽ.nũ
a:quin tũc ag eſſet .vt. C. de C. de vſufft i. bꝰ. l. m plures er ſpec
⸗ induben r s Eyrih 7,5.6 66 oigie p
gentſecrin cur irem? vſqu e Kõ ſecũda tenea ocia.
. gen 1 hic neſcir Iñ poterat in guit ʒ ex anel, qui neg
‚ atd⸗ ibicenũ ẽg ergo extij ſi fa,. m
6 . utor tenekn in pꝛin.⁊ in ſi⁊
n gehl. dino,
0. GS —

*

Liber

b Accipere. boc caſu nõ petit᷑ curatoꝛ.vt. 3. de te. tu. l. ſ plures.
c E tutoꝛi, tutoꝛ maneret. ſi erat agnatꝰ
tutoꝛ. vł dic ꝙ loquit añ pẽdẽte cã ſuſpecti adiungit᷑ curatoꝛ.vt. C. de
ſuſpe. tu. l. eũ. d 482 ⁊ ſi tutoꝛ.cõfiſcatꝰ.qꝛ fuit ꝑꝑ delictũ depoꝛta/⸗
tus:⁊ ſicbona cõ fiſcata.vt· C. de penis.l.depoꝛtatoꝛũ.⁊ tute. finita. vt i⸗
ſti. qui.mo.tu.fi.S.ſed ⁊
capitis.igit᷑ tut. agi põt
vt hic. ⁊. C. de bo. ꝓſcr.
l ſi vtpꝛoponis.
e ¶ Cetere. cõpetũt. i.na⸗
te ſunt. ſed nõ intẽtãf.vt
j.l. ꝓxi.ergo actio tute.
nec etiã nata eſt durãte
tute.cũ ipᷣa ceteraꝝ regu
la nõ ↄtineat. vt hic diẽ
2 pʒ.S.e.l.niſi.in pꝛinc.
idẽ dicas ĩ act.ð ra. diſ.
vt. S. e. ti. l. i. .i.
f ¶ ¶õdictio. funtiua. et
dic facto furto durante

telg
Ed nõ dant᷑ vt ipe
et eas intẽtet: ſed
“ curatoꝛẽ datũ liti vᷣm

ſi aduerſus ei iudicẽ accipe: er
qua cã cũ eotutele iudicio agipot

deſierit iputabit᷑ contutoꝛibꝰ cun

ſi fuerit tutoꝛ ↄfiſcatꝰ aduerſuſ

ribꝰ eiꝰ ¶ Cetere actiões pᷣter tu

— ͥ‚.ꝑ⸗P 26272 . . . 4
quoſdã: qð nõ placet. ae 8 e .
: en, l. teleaduerſnetutoze ρttπ
b ¶ Quãuis eniz. rñdet adhuctutelã admiſtrat veluti fur

tacite obiectiõi:qꝛ ſi nõ
dankt᷑ ſtarim hbe act. Otra
tuto.cõ tingere poſſet eũ
moꝛiſic pꝛedictas act.
expirare: 7 ita paterent᷑

ni dam iniune adictio NAul⸗
NEd nõdant᷑ pupillo cũ tu

dani. ad quod reſpody/ Ino etutoꝛis intereãt :tñ pupi
q;uis eni cc. ac. ·lus cũ herede eiꝰ vactionẽ hʒ: ga
i ¶Gntereat. qꝛ penalelſ Irctng

ſibi ſoluere

ſluiſſa. tutela adminiſtra
uerit deinde fuerit emãcipa

ſunt. ſ. furti ⁊ dãni iniur.
in eo qð creſcit ex repeti
tiõ e.xxx.dien.⁊ iõ ad hbe
redem nõ trãſeũt.vt.C.
ex d elic de.l. i. T inſti. de
perpe.⁊ tẽp.act.S.non
tm.⁊. S.ad.l.aqui.l.inde
nerati. S. banc.⁊.· C. de
fur.l.furti actio.ↄdictio

—

cũ pupillꝰadoleuerit:agendũẽcũ
eoeiꝰ qdẽ tpis qdẽ añ emancipa

vero furtiua eſt rei perſe aAemciatöe inſolidu:
cutoꝛia:⁊ iõ qd hered e,z qð e P 0 . emaap atoe; inſolidu
cöperir vt 5. de condi. patie vero dutaxat de peculio
fur li pfur. S. i. actiodat᷑:manere ei aduerſus eũ

k ¶ Merede.eius ſcilicet.
1 ction eʒ hʒ. ſ. tutele.
vt 7. 5. de neg. ge. l. ſinãt

etiã poſt pubertatẽ de peculioa⸗

m Debuit tutoꝛ. qð ex

quacũq; cã pupillo de ⸗/ tela fuenit nug ( ulus.
li aũt tutoꝛ pꝑ hoc ſuũ

buit. vt 7.6. de neg. gll.
diuo ꝛtio.i fi.⁊.j.de fide “ ſ cũ patr eagerenõ põot

iuſ. I. tutox.
filiuſfa. inſolidũ
m pꝛo vtroq; inquan
tum facere pot.vt.S.de ⸗
neg.ge.l. pompo.in ne ⸗
gocijs. que eſt ð. ſo. ibi⸗·
d ñi negocion. h gereéÖlis .
fuit murata cõditio. vt .5. de admi.tu.l. tutoꝛeʒ. . pꝛoinde.⁊.S.ꝓ ſoc.
l.ſi id qðᷣ. S. fili?. o HPoſt pubertatẽ. de eo qð an emaãcipationẽ geſ
ſit nõ ꝙ poſt. vt. S. el.li fliꝰ. Itẽ boc etia ſi multi anni tra ſeat pꝰ emꝗ/
cipationẽ anteq; ſit pubes.neq; enĩ ⁊c. p EFinita. na pꝛi agi nõ pᷣt
tutele de peculio.vt.S.l.niſi.ergo nõ currit annꝰ q̃ dat᷑ poſt emacipatio
e:qꝛ vtilis ẽ vt.õ.qñ actio de pec:eſt an. lli. F. annꝰ?.

abeo exigi pt. Mpia.

Aii aũt. cõtinuat᷑ pcedẽti:⁊ dic caſuʒ ꝙ fili geſſit tutelä: æ male.

æ ſic pater tenet᷑ pupillo de pec. nõ põt filiꝰ idẽꝙ; tutor agere contra pa

rtnẽ noie pu.qꝛ nõ eſt nata actio tute, de pec.itẽnõ iĩputat ſilio ſt nõ agat.

1

patronꝰ. S. de ſuſpe tu. l. ſi

vłpone eũ ↄtutoꝛẽhabereꝗ poſ

qnimo ⁊ ſimedio tpe ſoluẽdo eẽ

nõ egerũt cũ eo Si tutoꝛi cura⸗
toꝛ ſit adiunctꝰ qʒuis ſuſpecto po
ſtulato:nõ tñ coget᷑ tutele iudiciũ
tutoꝛ ſuſcipere: q; tutoꝛ manet:ſʒ

fiſcũ dandã cẽ actionẽ ↄſtat ei qui
loco eiꝰ curatoꝛ datꝰ ſit vel otuto

tus remanere eũ tutoꝛẽ Jul. ait ?

tionẽ ia facere põt:eiꝰ vero

ctionẽ: neq; eni anñ ann cedit in-
tra quẽ de peculio actio dat᷑ q; tu

ſi pubertatez: enec finita tutela

Itutoꝛ poſt pubertatẽ pupil

utoꝛ male gerit pat᷑ tenet? ſi velit erx

r Suũ factũ i malã geſtionẽ. r EBus kaei heri nã qꝛ filiꝰ
ac obligatõe patrẽ filius
cõuenite nõ põt:. qꝛ ⁊ ipſetutele tenet᷑:lʒ de peculio tmn q̃ non dak

tutela durãte. vt. S. F. cetere. al. sS ¶Ab eo. l. filio.

t ¶ Exigi põt. imputari a pupillo,

R—„ o. I1 H

linegocia admiſtrauerit in iudiciũ

tutele veniet id tm̃ ſine ꝙᷓ adimini⸗
ſtratio tutele expediripõt. ſi vo
poſt pubtatẽ pupilliis ꝗ tutoꝛ eiꝰ

fuerat fundos ei vẽdiderit: mci

pia ? pꝛedlia ↄpauerit:neq; vẽdi
tionis eiꝰ neqʒ emptõis:ratio iu⸗

dicio tutele cõputabit᷑ . ⁊ ẽ verũ
eaque cõnexa ſunt venire intute

le actõem:ſj ⁊ illud ẽ veꝝ ſi cepit

negocia admiſtrare poſt tutel fi⸗
nitã deuolui iudiciũ tutele inego⸗

ciox? geſtoꝝ actionẽ. opoꝛtuit eni
aſemetipſo tutelã exigere.ſed ⁊ ſi

ꝗs cũtutelã admiſtraſſet:ideʒ cu

ratoꝛ adoleſcenti fuerit datꝰ:dicẽ⸗

dũẽ negocioꝝ geſtoꝝ eũ cõueniri
CÆH. Aius.

poſſe.

K n

Nꝗpoſt pubᷣtatẽ tpe aliq
vel bꝛeuiſſimo intermiſerit admi⸗

ſtrationẽ tutoꝛ: deinde ceperit ge⸗

rere ſine vlla dubitatione tã tutele
q; negocioꝝ geſtoꝝ:iudicio cũeo
agendů. MWpia.
Jex duobꝰ tutoꝛibꝰ ũ alte
q ͤtraſegiſſet q;ʒuisob dolũcõ
munẽ:trãſactionihil ꝓderit alte⸗

ri:nec imerito:cun vnuſqſq; doli
ſuipenã ſufferat: qð ſi couent al⸗
ter pſtitiſſet: ꝓficiet id qð pᷣſtite

rit ei:ꝗ cõuẽtꝰ nõeſt: H doli mali
ambo rei ſimt:tñ ſuffict vnũ ſatiſ

facere:vt in duobꝰ ꝗabꝰ res cõmo
datav eſt:vel depoſita ẽ quibuſ⸗

q; mandatũeſt. Idem

leagi nõ põt:nec exſtipulatu agi

b ¶ Commodata eſt. vt.S. cõmo.l.ſi vt certo.S.fi.

Icñmtoꝛe adhuc exſtipu-
lam agaĩ: vel cũbisꝗ /Peointer
uencrũt: erit dubitatio:an gatute

tutoꝛ. non
õt.i.ſi con⸗
nexa erat admini

ſtratio qꝛ pꝛiꝰ in⸗
ceperat domum
quã poſtea perfe
cit. ſecꝰ ſi nõ con ⸗
nexa: vt ſubijcit.
⁊ ad hoc . Car.
tu.l. tutoꝛ poſt. ⁊
ſ. de eo qͥ pꝛo tu.
l.i. F. cũ eo. ⁊. S.ð
admi.tu.l.tutoꝛẽ
⁊. j.ti.i.l.quid g.
S. iudicio. .
x¶ Lõputabitur.
als cõtinebit᷑.
1 ( ed ⁊ illud.i
negocioꝝ.ſic.S.ð
neg. ge.l. ſi pupil
li.S.fi.⁊.l.ſinaũt.

ſed ar. in.e.ti.l.

diuoꝛtio. F. ceten
ſed dic ꝙ. H remi⸗

ſerat vſuras ĩ ac.

tutele.

IJ poſt. tpe
aliquo.alio⸗

quin pꝛo vtroq;

aget tutele etiam
in cõnexis.

pꝛo pꝛĩa geſtiõe
ne. ge. ꝓ ſecũda q̃

tutele deuoluit ĩ

neg. ge. ſi intereſt
nõ als. vt. S. l. ꝓ

rino.
J er duobꝰ.
u alto. ſub.
vi pacti:ſed qꝛ ſo

lutũ eſt. vt. ſ. dicit

Jo. ſic nõ ob.
. ð fideiul.l.ſi ſti
pulatꝰ.S.i.⁊ facit
C. detrãſ. l. i.

—

1 Penã. vt. S.l.

i. §. nüc tractem?ꝰ.

ibi plane ⁊c.

a ¶ Pð ſi pſtitiſ⸗

ſet. ex ſnia non ex

trã ſactõ e vt diffe
rat a ſuperioꝛi cꝭ

lu. vel dic ex tranſ

actione.⁊ fa.S. O

eo per quẽ fa.erit
l. 1. F§. ſi plures. 7
5.ſi agri.fa.mo.
dixl.iij.in pꝛin.

c¶Nel depoſita. vt. . depo. li. 5. ſi apud.æ.l. ſiduo.

cũ ad buc.alias ſi cũ adbuc.⁊ als ſi cum vno.⁊c.

e Ev ſtipulatu.ſ.ex ſtipul.rem pu.ſal.fo.

6 põt. vt S.l. niſi. in pꝛin. ge Atilitatẽ pp quã differtur

lutele. ſ. qꝛ abſurdũ eſt ⁊c. vt.S. eti.l.ſi tutoꝛ.S.ſi teſtõ. differt ad

hoc.vt.j. rem pu.ſal.fo.l.nõ q̃ſi.⁊.S.bc ſtipulationem. ⁊. S. ſi tu /

toꝛ. ⁊. S. gh aluer.ſecꝰ aũt in curatoꝛe etiõ impuberis vbi agit eti⸗

am aß finita cura. vt ſubijcit, :.ſ. rẽpu. ſal fo.l. nõ qſi. S. illd ſciẽð

⁷m, —⸗

—

— N

nð quaſi. S.ullud ſetd. ſec in gnali oc me ge. vt. C. de admi. tu.

L vbideboècne. 7S. deadmi tu. . act alij ditäüt bic datuz ad
vlad aliquà alis ſpeceibidem gnali, vel temio polſet intel
Ha vt. 5. de admi. tu. curatore,

lie

Aparozes
ma.. tun.

1r. ba:cũhocipſum querat᷑:an aligd noꝛe peomia tutele iudicio cõdẽ⸗ re litui. vt. C. ſi aduer.
nimte nn tibi a titoribus vel curatoꝛibis natuz reddif inutilis eri:q8 ado. maſtir i ledc iain
2„ aniſtran et debeat: nõ habet rationẽ oſtula leſcenti curatoꝛes ob eã culpã con vibie Cdre . an.
poſ eri itec5. “— i ſe ete 5 2 . in iu. .i. dic aliü
kabſihure orn volenon Rmpſi lis⸗ ab dennatiſint. tadz ſ 15 lucicr. caſuʒ ei.i.ſeiõ in maioꝛi
eavẽdidit vt die his tibi pecuni ſubminiſtranri. tu acuratoꝛib factu ẽ: per dolier pecunia vinato:d; non
aüraui 7 G((P). Apinianus. ceptionẽ curatoꝛes cõſequi pote-⸗ repenit vłno poteſ et
Pieſtate Trace Vm muto hegoche impu⸗ munteam actionem pꝛeſtan ſibi. vobia reperere a riclo ter
abſtinuit ? veẽdi beris admiſtratis pupilluz pater ”MD Bem. rem viaum.

dit poſtea ⁊ ma/
le fecit vtrãqʒ .ſ.

polſt:epleriqʒ putiteri baunc

