ansdefitn legauerat:aureosqdringen- uũmeumticio tom dare: aut caian welel.
lo cat . fi .ſ wer aif. tos paphile dan uolo.itautinfra ptemſtichiquã legatoꝛum noie cit debe
le l. luaus. . ſ. ti. i.. ſcrniptum eſt aiulioactoꝛe aureos accepe. DSem. re niͤla ua ſe
e. aees fot: i caſinis quos hẽotot:⁊ ĩnu muus ab hoſtibꝰ captus zcahibug.
g Quotiens pᷣſtatur. Merato quos hẽotot: pꝰ multos ecte legat.hoc e iufr̃ poſtli exiam. 7. 5. e. l. ic
eo⸗ Prs ad ſlt lem annos in eadẽ voluntate manẽte /uinij fit:u quẽachmodũ heredeʒ ucdcſes od,
di. d.ſ,d reb. mar deceſſir. cũ oẽs ſũme in alios uſus iſtituere po⸗ umꝰ ſeruũꝗ in holti⸗ lliber bomo.
Ffi.a.s ſ quis alixeſt. tanlſlate cẽnt. qro andebeat᷑ fidei umpoteſtateẽ:ita legare eũ quo⸗ hif
Kinun. Cael. com. mſdi viſiſceſtpatrefa demo — g5boſſemus. 1 Dem. Baieli
bP ¶Si ibi deceſſent. ñ ſtrare potius hr̃dibꝰ voluiſſe vñ WRW dño ſtichus lega.ꝰ? eſz et dñt. pampbiio
pcedente moꝛa beredis ” 11 [Data. 1. vt op
anteq; legatum agno/ tet vnuz ex ul cu

ſceres.vel dicẽt poſtea.⁊ iõ liberat interitu ſerui.qꝛ cuz dixit teſtatoꝛ v ſ duo tm̃ eent alioqͥn gnãle legatũ optõis in vno uo ð failia nõ
G; ad pᷣeium ſemi.videt ei electõ em dediſſe. velit dare ſ· eruum vel eꝰ p⸗ dero garet ſpeciali.vt.j.de pecu.ie.leruo mnanto, de optio.le. l. cũ
cium. ⁊ ſic cũ alteꝝ im ſit in obligatiõe:⁊ electio ſitdebitonj ſuo moꝛtuo ita. 5§.i, 2.l. ſi beres.que ſunt ↄtra.ſed.R.intelligit qð bic dicit ee

a. fide
—. .tota. c, . e.
m. oibus 86 enufiſſtui nbs ſoege. del⸗
. 3. 4 . ſ. dD fuit z. i . Ne 7. j. . . “
„„ erpᷣtatiõe inſt de bꝛ. in cit in . bic eſt gre
ſer' ek inaßtett 5 aasehlloil viciat. v FXondinio. ar impol/
ondeinpiir ſrſr⸗ gungana g. 4 3 ſie viciat ⁊ n dltari apoꝛ b das Lolte: an hi
ſtanificatione verbo no. bic alere vrinlſti dele da ta. ll: rdi oſhere ſibilis. 6 qe dz 6i. G
dn erie sſannoet⸗ naondescnio decſtnee eſere cñ? ſign 1 anesdfe dus
ſdpe! glumans a tioneſerui d option imi ed rnidi d ebere. — huic ias tobrladt. 4
n ongridanepttonk e tat. pteʒ d tione. c. daredel epugnet! nat as podibilts. ſt.i.qꝛe
nr no meo re d dico õ. tio data E 7 qð ti⸗ tota. C. no repu ſog. 0 & imnpoſſit liquo. 3. 5
uo n ſed lus optio s ptine 6 dest boꝛum tozl cio 4Ena ſ facit. .
idin nac prinſtir ſeruo eius ico ad miſſus eun ficat olunta t ſcriptuʒ gb?* mn qu ſeka ſeoe vr
ſt 1egafienzone cdlã ſtich manu II Dem ſnie: ? u. ſtõ ſic e tabula da acre erb. lg as
tnf ula cat duõ ciãſt cus ni nidaticio he Inteſton meo lerit. C. d obli.l. li cit.5.e.l.
g piner S i heun ſe innon ucd 16 ndrndoten here l iauus a⸗ rico e
vend ula ca R mihi ſe rit: ticiuſq La tie uniã iteq; tabu tuz e l. ltico. 2.ſa dit
n a acid gan un auenit:tici Erez leg ipecu eiñ anteozt ueſit PH 4S die .a,
ani nia.l.i. . — le lega eeandẽ re 5. ihe iy deiñ an erit. qu t: ca a ticio vt. e ebe⸗
tl 1af. aceance⸗ l. cartraine debael de erirgtod =ð
Serken ſotenran belegnus d äkſnketnern
liene toꝛe vboꝝ. tim e teſtõ ſe mern CL? um re us ridit: redditis t: ſi teſtan uit. x. cobꝛ tum. vt
L g duo tin tũ ex te meo itn gatum ſiusri on red t:ſi ita cto a⸗ legat ſ. 5
tnll⸗ erant bᷣmvtrũ etere d 5.d F5lega CilIlis ri:o? non . notat: fuerũt 0 enon tz 2 faat. .
14 vrditi. tes cõ / t teſtõ. S codici 5 ben: q: ſſit. Ju l nulle! be e rauicr gfac⸗ li.
fiunt ꝑ pnt (S fuerit — latis - ſtichuz . oncel abule E⸗ icio deb 8.c. l. de.l. q cta. ſ. S
. q; nam pñt G dein ꝓl undẽ ſtich nnonce pe tabi atu ticlo d Ir. di. de. deducta 8
n enem pi udiauero:d zeun ge ſer faciẽditpe 6t legatu tahetur. 7ereri ſereins
liamn4 cũ ip tõebho Puit m ihilomi 5 ¶Si e. va rõn tio P no poſſe ſſit 1 icobiclesr dan ſti
bet beein opreeho b tuee: nhoi oſſum'. ſüuert; Je Zdliti⸗ Ehoſtium emi poſſit aarvigenk. blegatum
mis eui lega HHõ itelegatuʒ fireri. o caſu e 3 mari ſtar Hlegarunm
ateg mis rill me lega ẽdicare p 5 elegatuʒ ulli? n AIZtiã quo ca qſqu n cie ↄſi ceret. v 6
diani Kedi ſz buic uum ve um Ptatele ſſerit:n ſtli E it ſi alig fuen fdi ti⸗ ſpee ibil dedu duobus
ius. §,i. bu lie e bi. ait. tum ſi hr̃diti plane5.ſidn n.
giicon uius 8. R. põit in hoſti ſtes dec ãauis Po Sa „ ta lega znaseſto fi⸗ plane.i ſ pꝛ. in p
tbti l. bm ꝗ ja inra 9 g ud ho - erit:quã em. iticio ita rit dana eſua pte ti⸗ E.l. R caucra 5.
dül ſunt öri enen p 7 is ap legatũ it. 1I nu, S ihereser ducta ſi ſſus fu⸗ ſadtrebel. ſ. ad.l. fal..
ui Renic kenend momẽti nari potuit. isdñs buu mihiher re. de tẽ ſiiul ſibi ſ.a mſii Reht oec,
. Pe 18 rit io decẽ da It dũ ſib manu lij dicũt tis.
nent ſpẽm 5 genus. loↄſirm 2.xx. annn umiſe . clo deced tet. 2 fun abits. in qᷓta. ſ. bꝛdita .
nenn erten benns, mi minoꝛ. a manun 5 ali i decẽ pe cẽdare: dabi 1 lua pte. iſſet. bis.
vt. ſ. ti. . ſ. de batan. tꝛiſq; 5 ( Peresdecẽ decẽ d fi cta us ns fui bꝛdi⸗
Ptöe yt. is. ⁊. . a enhat wen iſʒ A- heress ſua pte egati i Juſſus pure iip̃i
mnD uat n be konnnon Gern aeſtine aſquis eodecs Pum i⸗ ,eeraue
dmi rri de Eti eſt legatũ: I. Den mck gieu meod at cipi imoꝛ i je. vk
4 nn e an e ki Hectdrcoi tanazte
nui. rm̃. .f. 3 optra te datum funn fi uotiens ꝗs m exedi! n her no a öalr: pu ſempꝛo
Hals in do.ſʒ 9 i. matis quotie Kare⸗- U 1 coheredt dam eſſiſſz 8 ie pſõ 51.7 ſem ad
ſel tndo o de en videt que gar ſibi ⁊ coh ngchan eſſiſſz derſembꝛo⸗ ſici
ilen 3.e. l. plane el. — eiis lcillis ro y 2 ſib (IAQ eiꝰ dec beo der ſe racg:A c 30
lin 3 vt diri 5. e, egi 5codic 2, lchy idetur- fciaz mr e t:7 al io. x. der ti enſa ie eb
1 ſo. vt ł—⸗ 6! V uidleti ciꝗq; m ſſe vts nio. cõpe 5.
b 9 ſeno. ſtnccrer kackhrint iſtituit benſnreluſ⸗ ſe inre earbtir
ſau ſuz. vt 1,ſed dom eg i ſcds! di inan vira S
bilen 3 bene yr turꝰ.ſec obligaret — 6t ch In. ſc ſub ⸗ = iſqʒ ui ticeſ⸗ mi. bej. ex pdtie ꝛduz
0 e . Tcatac ſuiſſet: Amnil pz er ni bid
Gucf ti.i. l. ſʒ du ure. raphos 5. gpe nP egatũ ita mag fuiſſet: , legatic . ſe. ſic g p uit v eõ ab
d n bimre. ⸗ ideicõ. eig redib'leg rit dã ſſet re b:poſtq; dies & legata ab bidibus: be: aut
h Eeg Hele lqaui jſi oibus he hihfs er fra fui ſſiſſet 19 d lus beri ab eib asd eo
heß lau galur du⸗ uiſgs mi inde in dece ſitumé an legatuʒ de Pern bus ab idẽ. pu/
guii c SSõ erat:qui dare. C. dei verhere ſerit qſi vius eſt eg . , Eü gas i⸗ ſic
iil inſti. dein e, ſto ticio dar⸗ e vn'e here⸗ 1. berent᷑. cn ſenp an.ſib
ſbo Sie ne 98clO merat:me liqui de llen le atu. ðo in nut⸗ ſub o
ns, „* Si a⸗ ein no pꝛehen ſin t: quent ſe De: an illuſoꝛiũ nilm Fleger ien ſubſtitu quepꝛo
bu õ co- Seidaret deberẽt k.qſt ytpoteillu loet ee l T s moꝛietur quep
M he niee⸗ r. demtänorne del ng ngil do mater eius moꝛie
ad.toll. . 5 pot mio: ta ticiu. ope. j. v ſ. qu on.l.
liß⸗ de ca fac. S. e ð 5 pötm . 2 ĩpꝛ ſiet. ie in certa it. dem
zdee mo. 7 elib tate. nã no ntat pure⸗ non eſ die in ndit. ſtio d efickt.
.* llanue inor. Sieirntennin⸗ Volunnate mꝰ? Prügeulannboienen c nditlo deſ
6 . Im 2 ab a. e1! atẽ: et i dreiſ an enent LNAEE cij. itutionis c ie. vt. 5.
aliẽat uente poſte dare liberte lʒ ibi a l. aut. ſz r videt᷑ conditic Rm mchoo inſtin atoꝛis. inſtitutus. ꝓpꝛie. x
5 Eſoreiue bꝛg le of. duina orere ſit eema, 00 Kennerie. nbozre gainofur vel d ic ꝓ
8 e —-— Wi . . . 1 „ C. 4 Mecelj — 6 . u . 1
ud neca ideidrct aiziagris 3 eaiſauen
t. yt! ie p aut᷑. . ruis. ſe⸗ bodi. — odi.ind dicat erecise ,i.
Nna. re. ſz cel rit ad ſiben eſ le. l.in fi
Ebansgu ſe elanen mim
p Huod ſais vdl ede ur i
a1, 4 0 . i
. b K yſur. lcum qui
lun

0- „

t 4 on girte implet᷑.bic.ſ.ſt beres nõ erit.vtpote cũ decedat anteqᷓ; con
ditio extet ſub qᷓ erat bẽs inſtitutꝰ.i.anteqᷓ; mater moꝛiat᷑. Itẽ tunc v ide
tur diem legati viua mr̃e nõ debere ced ere cũ pendeat ex inſtõne fa cta
ſub conditione cũ mater deceſſerit.ſs ob hoc non cedit tardius.j.qñ di.
le. ce.l.beredis.⁊ facit.j.ici.il.ſi pecuniam.S.i.ↄtra. 14
v i ſocero. ea dedu/
cta. vt ⁊ ar.j.ad.l.falc.

rat eligere. ſed tu dicſᷣm JYJo. ẽta pꝛin. vtno. S. fa.ber.l.beredes.

§. ſi incerto.vt tñ mediocrẽ eligat.S.e.ti.l.legato.⁊ ar.j.de au.ꝓ
ar. leg.l. qui lancem. ⁊ facit. S.e.l.qui duos.⁊ inſti.e.O. generali’I.

ſed ar.S.S.e.l.ſi quis a fi.S.ij.

—

¶lhmõi.vtile eẽ. vt inſti.e.S.ſub certa.⁊.j.de re.du.lʒ.ſi fuerit.

l. p ater filiã.⁊.C.d eiur.
deli.l. fl.F. in computati

one. 7. j. de vſuf. le. l. fi.
4 Egatũ. actõnes.
S.ʒ e.l. ſi ſic. S. i.
in teſtõ. C. de te
Dlenotgiden
Neic.l. ᷣbum. ⁊. S. de hẽ

di. inſt.l.qui neq;.⁊.j.ti
tu.i.l.cuʒ pater.S.cũ im
cta.

Y a pluribus. 1
ſtare.ſic g biſ lega
uit.l. ſemel ab oibꝰ et ſe

mel ab vno.nec per hoc
multiplicauit. vt. S. eo.
l. plane. S. ij. 7. ij. facit
S.fami.h erci.l.ſi filia.S.

pompo. . S.idẽ pap. ?
j. ti. i. l. cuz ab vno.⁊.C.⸗

de epi. ⁊ cler.l.nulli.⁊.S.
eo.l.quid em.S. ſcriptus

2 (Bi quis ſeruum. ſ. le
get. 7 qð ẽ. j. ⁊ dic ꝙg pu⸗

re legauit ſeruuzʒ ticio.⁊
eidẽ ſeruo.x.cum moꝛie/⸗
tur ipſe ſeruus vx ei. vt
1 ꝗar.j.de ↄdi.⁊ demon.
l. heres meꝰ.ſecꝰ eõ ſi ſer
uum lego ticio cũ moꝛie
tur ſeruꝰ:⁊ ipᷣi ſeruo.x.qꝛ
ſic inuenit᷑ legare ſuo ſer
uo ſine libertate:qð nõ
vz. vx. C.e.l.ſeruus.nec
n.põt ⁊ tunc cedere dieſ

legati.vt.S.e.tiqueſitũ

§.pñti. ⁊ facit.j. de op/

ti.le.l.ſt optio.in pꝛin.⁊

j.ti.i.l.ſi legaranus.

ſeruus. fugiſſe
poſtq; legaui. 7
Wſa beredeʒ non cõmiſiſ/

ſe culpã certum eſt. ſecuſ
ſi cũ legabat erat ĩ fuga
vt. S. e.l.cũ ſeruus.⁊.l.ſe

quẽ.q̃ ſunt õ. ⁊.ſ.ti.i.l.ſi

quiſ ſeruũ.⁊.S.e.l.ſeruo
legato.S. fi.
¶ Debet. vbi relictum
eſt:quoniam ⁊c̃.vt ⁊ no
ta. S. e. l. cum res.
a ( In quo. vt heredis
quidẽ ſit inquiſitionis

laboꝛ.legatarij vero pi⸗

culum ſit ⁊ diſpendium
R.⁊ facit.S.ad exhibẽ.
l. ſed ſi hereditas.
beᷣ Siid ex teſtõ. debeſ
ex cã legati.⁊ ſic lucrati
ua actio.nꝗ ꝑ ſeruũ me
um deterioꝛ mea ↄditio

fieri non põt. Item hoc ni

hr̃di ſiue pure a ſubſtituto legatũ

datum ẽpꝛimohr̃di:ſiue ſub hac
cõditione:ſihĩs nõ fuerit:qꝛm oꝛi

ente eo cõditio implet᷑. an

ceroa genero ſuo hf̃de inſtituto:
ps hr̃ditatis alij legata fuiſſet de⸗

ducta q;ʒ dote eũ debiturum eſſe

ptẽ hereditatis legate.Sabi.m̃⸗
dit quẽadmodũ ſi pecunia ex cre⸗
iti cã ſocero debita fuiſſet: ea de⸗
ducta ptem hr̃ditatis daturus fu
iſſet. II Dem.
Egatũ ita erat que luciꝰ tici

us mihi dʒ eabhĩsme?coꝛne

iodãnas dare eſto.nihil amplius
exhoclegatoquã actões ſuas he/
res pᷣſtaredʒ. Lphenus.
in teſtõ! ſenptum eſſet he

las eſto neq; aſcripſiſſet dare de⸗
ben ei legatũ cõſtat. ¶¶ ꝛica.
ſa plunbus hr̃dibꝰ legata
ſint: eaq vnus exhis ꝑciꝑe

iubeat᷑:⁊ pᷣſtare in ptãte eoꝝqui⸗

bus ſit legatũ debere eẽ ait: vimʒ
ne a ſingulis hr̃dibuſpetere nelit

an ab eoqui ꝑciꝑe ſit iuſſus.itaq;

eũqui ꝑciꝑe iuſſusẽ cauere debe⸗
re coheredibꝰ indẽnes eos pᷣſtare

¶ Si ꝗs ſemũ cui aliqd ſine lib⸗
tate legauerit cũ moꝛiet ipſe ſuus

leget mime dubitandũ:ꝗn utile le
gatuʒ futun ſit. ꝓpterea.ſ.qymo⸗
riente ſeruo id qð ipſi legatũ erit:
ad eũ cui ipſe legatus fuerit ꝑuen
tummieſt. IDem.
8 ιſemus legatꝰ viuo teſtato
efugiſſe dicat᷑:⁊ impẽſa pi⸗
culovxius oen legatus ſit:dʒ reddi.
qm̃ rẽ legataʒ eo loco pꝛeſtare hr̃s
debeat:in quo a teſtatoꝛe ſit reli⸗
cta. ¶ Siid qdex teſtõ mihi de

besglibet alius ſeno donauerit

ſt in rem meã ſit verſum vel niſi bũi ratuʒ. vt

inſti.e.S.res alie.⁊.S.e.l.cum ſeruus.

c Recipiendum eſt. vt ⁊. C. de pac,l.ſeuus.

d Lum boͤ. in genere.

e¶¶ Legatarij. legatarius eligit act. vt hic

i
⁊.j.ti.i.licũ filius.S.varijs.Ite rem legato.ſed boc dicit.R. ſi bẽs diffe

„

gmeꝰ aureos.c.licinio dã⸗

illi aut illi vter eoꝝ pꝛioꝛ capitoliũ

g¶ Vtiliter lega
,: 1. — „ ri.vt.j.dere.du.
manebit adhuc mihi exteſtõ actõ l. quotiens.
⁊ marxime ſi ignoꝛem meã factazʒ b ¶Eriſtimauit.
E alio⸗ ſis erit: ut ẽt ſa tuipe ſ vt ⁊.S. de bered.
glioqnons eri Ute lltuipe inſti. l. quotiens.
uomeo donaueris eã inuito me li ſi quis ita. ĩ p⸗
. ε r i . ictis aũt erat cã
berens: q nullo mõ recipiendu, dubiridt obſeu⸗
.qm nec ſolone quidẽ inuitome ntas. vr ſ. de in/
facta libereriſ. ¶. Qũ hõticio le u ptor . q8
— 2 4 . cg9U etot.
gatus ect queſitũ ẽ: vtrum arbitri Grchi erdu
um hr̃dis eſt quẽuelit dari:an po abus.ſcãiſlucra
tiuslegari. mncivins dici electe,y, ciuis r aſtpla⸗
eius eẽ: cui ptas ſit:q actõe uti ve⸗ cratiua: non ſoli
lit.i.legatarij. ¶llↄmõi legatũ legatum. eſt ad

hoc.ſ. de ver. ob.

„ EeN ee . l. inter ſtipul.S. ſi
aſcenderit utile eẽ:euidenti argu res. denc 10
16 ri ait: li.l. ſtis qui. 2. ſ.
mẽto /ꝓban ait:qð ↄſtet uſumfiu d aauiga

cũ libertis legatũ:⁊ ei qui eoꝝ ſu⸗
puixerit ꝓpꝛietatẽ utili legari.id
q; ⁊ de herede inſtituẽdo dicẽdũ

gatum eẽ placebit.ſi vo ex duabꝰ

tunc magis placet inutile legatũ

ij. H.iiil.
k ¶ UlHiec abſit qc/

6 . er L — ;. mihi legatari
erxiſtimauit. ¶ Stichu quẽ ð te atunc.egtenul
ſtipulatus erã ticiusa tehrde mi vʒ. vt. pri. m̃.
hilegauit.ſi qdem noerxlucratiun a (IJtan ſi do/
cã ſtipulatio interceſſerit: utile le⸗ mind. ticiꝰ nõ ſol

uendo ſuis credi

toꝛibus fecit me

2 acer un⸗ baiꝛaqdẽ ſundũ eiuſ⸗
eẽ:qꝛ nec abſit quicq; nec bis ea gen ei legaui
AG. CBe. mihi ſempꝛoniuſ
dem respᷣſtaripoſſit. S5 ſicũ petaʒ legat. na
mihi exteſtõticij ſtichum debereſ non bẽo er ca lu/
eundẽ ate herede ſempꝛoniꝰ mibi Karine ſe⸗ an

legauenit: fideiq; mee cõmiſenit:
ut eum alicui reſtituã legatum uti

b (¶ Di ita ſcrip/

le erit:qꝛ non ſum habitinꝰ:idem nenih die
iuris erit:⁊ ſi pecuniã ame legaue l. itibipure j.de
rit. Multomagis ſi in pꝛioꝛe teſtõ do. pꝛeleg.lq ita

fideicõmiſſum ſit. Itẽ ſi in pꝛioꝛe

teſtõ falcidie locus ſit:q; inde ab⸗ bmolegato. lol.
Gir roͤ Tidi. ri teſte um boc tolli
ſcidit rõne falcidie ex ſequẽti teſtõ z mee ob ſipei⸗

cõſequar. ¶ Itẽ ſi dño Heres ex⸗
titero ꝗqnon ect ſoluendo:cuiꝰfun
dũ tumihidare iuſſus eẽs: mane⸗

bit tuaobligatio: ſicut maneret ſi

eum fundum emiſſem. ¶ DSi tra

ſcriptũ erit ampliꝰ qᷓ; ticio legaui
heres meꝰ ſeio.x.dato dubitanð

le. in quibus dic

ad mitti cũ ticio ĩ

nam ⁊ vſitatum

⁊c̃.qꝛ ibi non di⸗

cit ꝙ nibil vlrra
ſuum legatũ ha⸗
beat. Item nec. ſ
ꝓxi..S.quia nec
lbi dicit: ꝙ nibil
vltra. vñ et in p
mo legato ibi ad
mittitur. ſed alij
vt. R. dicũt qð hᷣ

eſt verum regulr ⁊ in dubio niſi ex verbis vel dignitate vel cani
tate vel coniectura ſili aliter apꝑeat.vt in legibꝰ Srijs.⁊.j.tit.ij.

l. pater. .fi.tertij dicunt aut ex hac tacita repetitione pᷣiudicatur
alij legatario:⁊ tunc obtinet quod bic.aut ſoli beredi: vt in ðꝛi
is.⁊ ꝓ boc faat illa lex ſi tbi pure.ſʒ non placet vt pᷣdẽa.l.ſi ſic,

tdd
edn
gal,

aſt.
g
edl.
8.
mani
berct.
dtiens,
g. i⸗
teratcz
ſobſan
de in,

16

N
iade
lluan
ſtppen
r ca lu
onſoli
1eſta
verob⸗
n

gt,h

giti
n
olor
ſri⸗
Celari
menl
Dhn

n ſder
biſel
is atl
faeſt
guͤ euß⸗

legeuut

nriuf
and. i
dcdiͦ
ſifal
ſie⸗
1
ſuſch
Allm)
Alſte
re ſot

lgas

s die
ncdi
1o,0.
ot o
b.ſen
hlum
ſron
Hl
mnin
en ee
is he⸗
t

n9H

celi
tgn
vel
Gicnn
pinc
C

K4

Sie deb eak pticipat etiõ hmo. vt no. . pki
„ dultoq; minus. ar. qð valet in vltima volutate: magis vʒ

9—

inter viuos. lic. S. de pac.l.pactũ.ſic ð. inſtide.l, ſu, ca. tol. F. fi. 2
facit. ſ. de verbo. ſigni l. verbum amplius.

f EDomenti. qꝛ
S menti.

manumi. te. l. ſer

uo. ? not. vt ibi.
g ¶ Infirmai. ſic

S.eo.l.ſt funduzʒ
tulibe. ⁊.ſ. tit.i.l.
ſt quis 4 eniſed
Z.ſ. ti. i.l. ſi quis
guo. ſoabe. Itẽ
. ſ. 5 fun. inſtru.
expᷣſſe fuit legatꝰ
ibi tacite qð nõ
placet. vt. S. e.l.
ſeruũ fi. S. ſi id e
ſo. ergo vt ibi.itẽ
nota non viciak
vtile ꝑ inunle. ſic
S.de vſur.l.pla/⸗
cuit.ſed ar.S.in
ſti. qui. mo. teſt.
infir. S. i. in fi. i⸗
ſti.qui.mo. tolli.

oblig. §. Ppterea.
b G⸗ ui quinq;.
va ſ

ebit. vt 2. ſ.
de do. ple. l.i. H.
pe. 2. S. e.l. ſi cer/
108. 7. ſ. de verb.
obli.l. ſi ita.

Vix. i. nullo

mõ.ſed p. S. dᷣ a⸗
cti. emp.l.ſi quiſ
eum. ſed ibi affir
mauit tot dolia.
vel ibi emptoꝛ qͥ
hz titulũ onero⸗
ſum. hic legatari

us hʒ titulum lu

cratiuum. Itẽ Z
3, fa. her. l. bẽdeſ
k ¶ Depierit. cul
pa bẽdis.nõ alł.
vt. ſ. ad.l. fal.l. in

e. l. cum res. 2. j.

ad treb.l.mulier.
§. ſi beres. . j. ꝓ
xi. O. .
1¶Si ſem. tene
atur. vt ⁊. . e. l.

ci res. §. fin. .l.
bmõi.S. edes. ⁊?

5. ꝓrti.S.
m6 Lum 4d. ali
oquin.i. ſi aliqͥd
büuiſti.

n ¶ Dolus mal?.

mmodo. vt. .
re.iur.l.ctus.⁊

5S.cõmod.l.ſt vot
certo.S.vidẽdũ.

2 depſcnp. F. l

e Sri ſeruus ait. qꝛ rem alienã põt qͥs legare. yt inſti. e.non ſo

non erit: qn ⁊ticio ſuũ legatuʒ ma

neat: ſeionihil ultra decẽ debe⸗
at.n ⁊ uſitatũ fere eſt ſiclegare lu
cioticiotot:⁊ hoc ampliꝰ uxoꝛi et
liberis eiustot. Si ei an nihil
legatũ eſt cũ hac adiectõe.ſ.cum
hoc ampliꝰ aliqd legetur: mime
dubitandũ eſt:qnid qdð ita legaue
rit debeat . ultoaz minus
dubitãdũ:ſi ab eo ꝗ nibil nuhi dʒ

ita ſtipulatꝰ fuero ampliꝰ q; mihi

debes.x. dare ſpondes:qn.x.ðbe⸗
antur. ¶ Siſem? alienus lib eẽ
iuſſus ⁊ legatus ſit:peti eũ ex lega
to poſſe ait.nã cuʒ libertas nulliꝰ
momẽtiſit abſurdũ eſſe:ait ꝑ eaʒ
legatũ infimani:qð alioqn pale⸗
ret:⁊ ſi ſolũ datũ fuiſſet. ¶ Qui
anq;i archa hẽbat:ita legauit: ul
ſtipulanti ꝓmiſit decẽ:q̃ in archa
hẽo:⁊ legatum ⁊ ſtiplõ valebitꝰ
ita tñut ſola ꝗnq; vel ex ſtiplone
pel exteſtõdebeant᷑ . vt vo quiqʒ
que deerunt exteſtõ peti pñt vix
rõpatit᷑nam quodãmõ certũ coꝛ
pus n reꝝ natura non ſit lega⸗
tũ videt᷑ ꝙ ſi moꝛtis tꝑe plena ſũ⸗
ma fuerit:⁊ poſteaaliqd ex ea de⸗
pierit:ſine dubio ſoli heredi de⸗
perit. ¶ Si ſemꝰ legat? ſit: ⁊ mo
ram hjĩs fecerit ꝑpiculoeius: ⁊ vi⸗
uet ⁊ deterioꝛ fit:ut ſi debilem foꝛ
tetradat:nihilominus teneatur.
¶ Cũ quicdtibi legatũ fideiue
tue cõmiſſum ſit:vt mihi reſtitu⸗
as. ſigdẽ nihil pter ea ex teſtõ ca⸗
pias:dolũ maluʒ dũtaxat in exigẽ
do eo legato:alioꝗn ẽt culpam te
mihi pſtare debere exiſtimaui:ſiẽ

in ↄtractibꝰ bone fidei ſemat᷑.vt

ſi qdem vtriuſq; ↄtrahentis com
modũ vſetur:ẽt culpa:ſi vniusſo⸗
lius dolusmalꝰ tm̃mõ pꝛeſtetur
¶ Qun margaritã ticio pignoꝛi
dederat: filiũ heredẽ inſtituit:⁊ fili
am exheredauit:deiñ ita cauitte ti
ci rogo:ſfideiq; tue ↄmitto vt mar

ganitã quã tibipignoꝛi dedi vẽdaſ

Delega. Rdeicom.i.

ſi tibirem. in pᷣn.qͥd aũt ſi non vult agere.Rñ.nõ cogit niſi cedere actõ
nes.vt.j.tii.l.imꝑatoꝛ.in pᷣn. o ¶ Qui marganttã. debitoꝛẽ. i. cre
ditoꝛẽ.qui ⁊ debitoꝛ eſt quo ad q̃d:vt ſubijcit.ſed ⁊ ticius põt ↄuẽiri.ſt

vtatur exceptõe g̊ heredem. vt ⁊. S.e.l.ſi pecunia.

p ¶ Obſtringatur lic. ſ:tii.l.ſideicomilla.FS,interdu. .5,el. ſernolega

to. F. ſi teſtatoꝛ. 7. ſ. tit.
ij.l. iiij. ⁊. l. paulo cali.

deductooĩ debitotuo qð ampli zataiei nie dere .
us ent:id oẽ filie mee reſtituas ex alio. ied arg. .C. del

ea ſcriptuna filiã a fratre fideicom⸗
miſſum petere poſſe:vt isactiões
ſuas aduerſus debitoꝛẽ ei pᷣſtaret
hoc eni caſu eũ qui creditoꝛ fuiſſet
debitoꝛẽ intelligendũ eius.ſ. p
cium pignoꝛis ſummã debiti exce
dat.non aũt mirandũ:ſi cũ aliꝰ ro⸗

deicõ.l. eam quam.
q ¶ Quigeʒ. vtlle ſit. ſic
5.e. l. ⁊ ſi equo.⁊.j. ti.ij
J quãdo vtgari.
vtlego ea que ei
donaui.
8 (Ait aphꝛican?. ð ſe
loquens.ſic.S.de neg.

gatus ſit aliꝰ fideicõmiſſo obſtrin tSed not e fegi
gaturꝰ. nã cũin teſtõita ſcnbit᷑. ro merocs imer vinos ls
goteticiut acceptis.c.illuʒ ſeruũ faallatin caſibus.vt. S.
eſ e de dona. inter vi.? vx.
manumitas:uel ſempꝛonio qde, pſſponius. 5.cocella.

pſtes:paꝝ quidẽ apente ſenbi.ve⸗ vſq; ad. S..
rum eque intelligendũ eſthrdis fi v enadt⸗ no. intel⸗

deicõmiſſum:ut pecuniã ticio pꝛe ligi ſcripturam vt ali⸗

2 Per Ee 1 q̊d oꝑetur ⁊ addat. ſic
ſtet:iõqʒ ⁊ ipᷣm ticium cũ herede 33. devſur.l.ſi ſtipulat⸗
actun ? libertatẽ ſemoul ſempꝛo⸗ vad mul l ſit
nio:qð rosgatus ſit pᷣſtare cogen⸗ pyulatio iſta. . e. ?. l ̃
dũ. ¶ Ruidius filij ſui fideicõmi ſic. Itẽ no.ſic volunta⸗/⸗

—

ſit ut certã pecuniam ttuoꝛ libtis
ſus auſtini arel: vV ige⸗ leuio⸗ vinelir poſtbu. l.
restaxauerat:placuit hoc fideicõ⸗ Sallus.Sii.
miſſuʒ vtile totũ eẽ. em. * urevonaue d

tẽ intelligi: vtnõ ꝑeat.
ſic. j. de re. du. l. quotiẽſ

E . Sem. eſtm caſib“. vt mo no.
Iqñ ꝗs vxoꝛiſue eaq viuꝰ ? h anumſioo vt
donauerat: uulgan mõleget Garmgs

non dealijs donatõibus eſuiderni 5. Futur eſt com nibil
ſenſiſſe ait: quã ðhis queiureua⸗-) plus ſein legaco an in
liture nõ ſint. alioquin ⁊ fiuſtra le xci:

ele in cun T ¶ Mĩſ relinquit᷑.ẽt pꝰ
gaturꝰ ſit:at ſi ita erpamat q pxo⸗ a ienatõez. ⁊ boc ex ge

5 „₰☛ & nerali rła.vt.S.de iur.
n meeiune doauero ea lego. do. l. plerũq;.in fi.
ita queuxoꝛi manumiſſionis?cau-⸗ ſPꝛeſtet. non ptes
ſa donauero:ea ei lego. naʒ inunle vnius t pteʒ alten?. vr

5ʒ.e.l.ſt ex toto.S.fi.⁊.j.

erat utmihi fũdũ aut. c. darʒ fũdũ ſo.l.qui boĩem.in pᷣn.⁊
ticio uẽdidit: cielecto ei relingft: de vob b.
utmũ malit dandi: ut alteꝝtm ſoli- ihon pſiaret. ſie⸗
dum pᷣſtet pᷣtoꝛis officio cõuenire ee nor dr vne
ſtrmour ſi I ti- . electio ⁊c̃.⁊ no.ꝙ vide
exiſtimo: ut ſipecuniã ticiꝰ offerat iur bic pꝛimo ſcda ſnia
inbe fundi ꝑſecutõem:ita et vefundo bſtandor ſed
ex eadẽ cã cõſtitueret᷑: que futura non ct ia.aꝛ no ferrur
5 Gals —1—, fſnia.ſʒ querit᷑ ⁊ interro⸗
eẽt ſi alienatꝰ fundꝰ non fuiſſz:qñ garuron valit fundum
ct aduerſusipſum heredẽ officiũ pſtare ſi dicat nolo dᷣ
pᷣtoꝛs ſiue arbitnitale eſſe deberet naur ouo
vt ſifundus nõpſtarer : neq; plu aloter eſrwe⸗
risneq; minoꝛiſ quã centũ eſtima to noie doli ad ſoliduʒ
retur. Dem ainmeut ur.S. depl.
1 b , i i, ac.ſi ſeruus pig.vl dic
Isenerali heres uuquezy de dolo ꝓpe. l n. actõ

QLicij. ⁊ valet tũccũ erat factus ticij. fi.
dona.l. ſiqs a gentum neSi v.40
a¶ Pꝛeſtet. actione ex· nerir dareiugi „ - S . .„„ iit.i. reliquenit.
ament fuentns. ipſe voluerit dare iuſſus ſciẽs fu⸗ ⁊ antoni.reſcripſerunt iuſiurandũ 0Ei-ſeruo.
egatanuo q nſoliin? ſemn dedent: iſq; firtuslegatario ↄtra vim legũ ⁊ anctoꝛitatẽ iunis: p 0, btanpan⸗
agere põt. i velit vt di fecerit:ð dolo agi poſſe ait. ſed ' in teſtõſcrpptum nulliꝰeſſemomẽ fſauoie oi mee⸗
um n dits eage niamillud veꝝ eſthereclez in hoc ti: IJIDem. mm. vr 1 ſ. al.
ber aliam ſpem pſterp teneriut non peſſimitdet: ad hoc & Eοalicno italegan pot: lel ſeuuſ.
eorari Fle ayeke 7 n hoe Pſtet et quoad ſenniat:uel ſifoꝛte ſer pen.5. illos. als
1.) eilʒ non 57 . . E 1 . ARZAEAL. 3 .&1 3. e. l. ſen .
ſo iure. ſʒ p erceptiõ em K⸗olene 0 bo⸗l n , uus ic) ent:u marcellus it — 3 tie 1.lega
at cu illud pſtatur ad DS iam ſi ꝑtis bo⸗ nia. ¶ Si quis poſt tpᷣs libertatẽ ſer tarnius §F. i. x S.
3 Sanaane vnf 4 Nox ſe exaiſauenit tutoꝛ:pu⸗ uo ſuo dederit. 2 interea rogaue⸗- fami.her.l.er pte
desd obl lfi F fii Pn. 3 italicaꝝ uel Puincialium reyto nit heredẽ:donec ad libenatẽ pue Elero.que ſunt
vel qð bic coꝛngit dJd tum q8 teſtõ datum eſt aufer t:⁊ nmiat:cibaria ei dare:teſtatoꝛis vo⸗ iqs Js a pꝛi,
g. dixit dani de dolo n ſita dinus ſeuerus ⁊ antoninus re- luntati obtempandũeẽ diuus ſe mo p̃ᷣmus 7 ſoe-

ſolidum: ⁊ aliud in cõ/
tracribus. vt.j.de pi.

em. ola
aelſrus eu itb⸗ s inglinos ſine pdijs q qsa pꝛimo hrde.c. legauentali, notantoiczen⸗
rdendo phi. aſ . busachherentlegauenit inu- cui: æ eidẽa ſcðo.cc.poſteaq; ge- dic ambos inſti
vultpſtarélin eſtima / tile eſt legatũ: ſ an eſtimatio de- neraliter repetierit legata. ccc. ui⸗ aleeken
card aarg de kaͤi. beatur:exuolũtate defuncti ſtatu detur repetiſſe.ſj ſi pater impubi vnum alteri ſub ⸗
lerechn dur d: ua. ndũ eẽ diuus marcꝰ a cõmodus filio ſubſtituerit: æ a ſubſtitutole reeifielerr.

videt᷑ egredi pẽa

Ziam. totũ. pluſ

Liber

ex reſtõ ſimilia aliqᷓ bꝛet cũ bo.fi.vt.C.in qui.ca.in inte.reſti.l.in minoꝝ
eſt tñ ſtricti iuris cũ non ſit numerata inter bo.fi.actões.vt inſti.de act.
S. actionum. non ex eo ↄtractu:vel q̃ſi.ſed de d olo agitur dolo com/
miſſo.vt.Sẽ.de dolo.l.elegãter.S.non ſolum. in fi.

Ccꝙ Mon peſſimũ det.vt.j.de v er.obli.l.qͥcquid.⁊.S.e.l.legato.⁊.C. de

ſcripſennt. SDem

. — rs e
reſcnpſerunt. ¶¶ Qũſemũ ſuum
hr̃s dãnatꝰ eẽt dare eũ manumilſe⸗

qͥs li.⁊ ad bᷣ facit ꝙ iuramentũ non firmat: qᷓ non vʒ. vt. C. ö le
⁊ 9ſti.l.non dubiũ.⁊.S.depac.l.inriſgentimu S. ⁊ generalr.⁊ ar

ui ſatiſd. cog.l.fi. 2. S, ꝓximo. S.

uems ⁊ anto. reſcripſerũr. ¶ſ Di

gata repetierit:ſi pupillus hr̃s er

titerit:⁊ intra pubertatẽ deceſſerit

Eruo alieno.ᷣuiat.vt ⁊ ar.j.de an.le.l.fi. 7. .ti.i. l. debitoꝛ.

cũdꝰ ꝓpᷣa noĩa

que ab inteſtato
fuerũt relicta vi⸗

B delrtum. 2 ſic ſt᷑ ar. . g , . 2 „„2 . ineffe i
Forſ.debis q. vridl. Nit: tenet in eius eſtimatõem: nec repetitionõualet: q; defuncti uo⸗ ven ineſſe 7
Kelcnto r . de ay intereſt ſi ſciret an ignoꝛauenit le- lũtaſhec eſt:ut ſemel debeatur?.· Lqᷣd g m. k. cñ
mi.tuto.l.ſt duo.⁊ fac̃ . rit ſer . K; grorſe = n.rurſus a ſubſti
d. l. S. de excu. tu. l. tu⸗ gati. ſed? ſidonauerit ſenum: 6 Si ab impubere legatuʒ ſue mrore acee le⸗

toꝛ pe. 5.i. ? de teſt. tu. l.
ꝗ tutelam. in pꝛin. ⁊. ſ.

bpoctteaneee culegatüeſſe. 1 Si ün legatu, fuentlegatü: debek T a ſubſtituto eaſeeevr s
C. dele l. penult. in fit. fulent ticio cũ ſeio dolego:vtriſq; nec uidet repetita ditio que inn. Sſpaterfa i i
Sauis malino legatum ẽ: ſicut utrũq; legatũ eſt: tile legatũ facit. ¶¶ Ineptas uolũ ſ5eiſt gae
e uutle qꝛ nee ven, ci funcd cũ domo ſoꝛmianalegy- tates defunctoꝝcirca ſepultunim pion caf, os
gi bĩr ine loloi vtCmseſt, ſiꝗs ſcnpſentteſtõfien q; ueluti ueſtes: uel ſi qua alia ſupna rirvbe aouob⸗
aamoc ril. Dtra iiscſt: uel bonos moxes: nõ n ei:utin finꝰimpendant nona doh ebug aſ
fEr voluitate. erbſſa Vʒ.lleluti ſi quis ſcnipſerit otra le- le abiſi ii⸗ ſcnibit. I Sẽ. nbus ſepatim le
a rapſona ve ale Gern aliqch:iel otra edict ptoꝛis G iuſtami. miles uel netern. Kat natnurd⸗
mõ. vt. O e.l.cu aliens lel ct tumpe aliquid. diuus ſeuer? nus: z ſiñ teſtõ decedat: pot ſubſtuuto..
2. S. e.l. ſi ſemꝰ pluuuuzz 8[Subſtituenit
§. fi. vel qꝛ ſciebat eos pupillariter.

euʒ is cui donatusẽ manumiſent:
tenet᷑ heres q;uis ignoꝛauenita ſe

nit ſub ↄditõe:ſiad pubertatem ꝑ
uenenit: ⁊ a ſubſtituio repetitum

Jorur. piñ eſt ac
eadẽé legata re

tLegata. ſ. ab impu bere relicta.
v ¶ Debeat. cum igt bic ex pᷣmis debeat᷑ tabulis:ex ſcdᷣis vltra ð
beri nequeũt legata:lʒ mõ pꝛedicto repetita.debebit g ſubſtitutꝰ
vel qͥlibet alius hẽs bẽdis:ſi aũt non debeant᷑ ex pᷣmis tabulis
vt qꝛ pꝛius decederet impubes qᷓ; eẽt hẽs.v alebunt ex ſcõis ſiũ
er expꝛeſſa ſiue ẽt ex tacita repeutione.idẽ ſt ↄditionalłr a pᷣmis.
ſʒ pure ex ſcðis tabu.eẽnt relicta.vt.S.e.l.ſifundũ ſub oditi.S. ſi

ad berere ſolo.ar. e. e.l.ſed ſi res.⁊.ſ.ti.ij.l. non dubium. 5F. fi. ſed Z. S. e.
l.apud iulia.S.fi.vbi nec eſtimatio debef᷑.ſol.ibi erat legatũ inurile rõ/
ne rei cuius nõ erat cõmercium alicui:ſʒ certe ⁊ hic non eſt cõmercium.
vñ dic ꝙ ⁊ ibi d ebetur eſtimatio:ſi apꝑeat teſtatoꝛem voluiſſe.⁊ diſti/
gue hic vt no. S. e.l. ſed ſi res.
KNK ſeruum. eſtimatõ em. vt inſti. de le S. ſt res le. ⁊ ar. ſ.ti.i.l. ſi heres
Z.l.vnũ.S.ſi rem. ⁊ de ver.ob.l.ſi ſeruũ.S.i.ſed õ.j.de mauu.l.ſeruum.

q̃ ſub ↄdi.vbi non tenet manumiſſio.ſed hᷣ tenet.ſe. ibi teſtatoꝛis erat ater. 2. F. fl. 7. S. e. l. ʒ. ⁊.j ꝓxi.H. x ¶Si ab inpube
ſeruꝰ bic bidis.ſic ſoluitur.j.qui ⁊ a q̃.l.heres.vel dic vt ibi. ſub ↄdi.ſ.bac.ſi ad pubertatẽ ⁊c᷑. Kegaen ſ. idẽ

be Siita lega. vt. j. de vſukfr. le.l. illi. . S. de vſufr.l. ſi qͥs ticio.
i ¶ Si qs turpe.pone er empla.vt.j.l. pxi. 5. fl. v.l. filiuffa. F. edes. 7,5. 8
Odi.inſti.l.quidam.⁊.Q. de bis q̃ pe.no.l.i.⁊ facit.j.de vᷣbo.obli.l ge⸗
neraliter. ⁊.j.ꝓxi.S. B
HR Diu. iuris. vt lego edẽ deſtruendã: ⁊æ volo bẽdẽ vel legarariũ iura
re. vt. ſ. ti. i.l. cũ filiꝰ. S. filiꝰ mr̃es.vel dixit lego tibi.x.ſi iurauenj nõ aſcen
dere capirolium:ꝙ bodie non vʒ. vr. S. de ↄdi.inſti.l.q ſub ↄdit. niſt in
duob caſibꝰ. yt. S. de ↄdi. demon.l. municipibꝰ. ⁊.j:de manu. te.l. ſj

legatũ.⁊ facit.S.ꝓxi.m̃.⁊ qð ibino. ʒzRepetita.iõ qꝛ vi
ciaret:vt bic dixit.⁊.S.e.lſi qͥs a filio.niſt ebn erepetatur. vt hic
dicit.⁊ ad repe.qð no.inſti.ad.l.aqli.S.ceten.⁊.j.de ver.obi.l.ti
cia.S.idem rñ. Z7 ¶Uneptas. non valere. vt. C. de bis qui.
vt indig.l.non oʒ.⁊?.S.de ↄdi.inſti.l.quidã.⁊. S.l.ꝓxi.S.penulti.
7.5. de pe. bere.l.bẽditas..i. ⁊. j.de aur.⁊ ar. le.l.fi.ſed õ.vt.C.ð
religio.l.militis.ſʒ ibi non pᷣcepit illicite. Atem ar.S.j.de Odin.⸗
demon, l. meuius.ſed ibi non pꝛecepit. —”

Ci
rtn

dcbtan
(ſ.
dae
Gei⸗
o.
enpar
ficbin
lungte
ſſeͤn
ſeule
gelſat.
0s a
lenus.
lſiege
ſinc⸗
lape
gueſun

„ .
Sapii
18 7 0
3 vei
ſdicns

don.

hog i
nii⸗
ai
laitdt
ntece
ics,16
Uteſton
icta
ein .
ui
.d
ſubſti
ndezle⸗
ſckoe
na e
KRs
döſb.
Gini
lien
(Ad
9duch
lis, 161
KRo⸗
gumnle
blc o
uro
“
ſtirueſe
let⸗

olnni
Pſin
buß⸗
6oſi
jni.
i
nſ
le
Had
ytbi⸗
bllni
“
enue.
1C
ddd

2 C

„
* *

Aliuffa ſideicmittere i codicillis. vt. ſ. ad.l. fal.l. fius jI

AE qſ teſtin: cum teſtin non ſit. vt. . t.i.l. li qs cũ. ſic nõ
dob

ſ. de caſtren. pecu.l. ij. naz qui põt teſtari de iure ⁊ codicillari
põt. vt. S. tl. i.l. diuus. S. penul, ⁊ bic ſubiijcit.

vt inſti. de teſta.
Pꝓxi.S. ⁊.j.ti. ꝓx.

29 Oi hbertus.

vſcq; excluſtue.nã
in ea nõ pot one

rari.vt inſt. ð ſuc

celſ.lib. SF. noſtra.
ſed none eo dece
dẽte inteſtato vt
bic fuit tota ẽ de
bita.certe ſic. vt
d. §. noſtra. ſʒ rñ
de.hic dicit debi
tam. ſ.als vbið

ced eret teſtatꝰ Z

pionuz veller ex
cludere que erat
oliz dimidia:bo
die tertia. vt iſti.
de ſuc. libe. S. i. ⁊

b ¶ Qui teſtõ. 5.

ꝓximis duobus
C 4os marcel.
ſuam.ſ.legata rij

te tũc.ſ.poſt moꝛ
tẽ legatarij.
e on plus. fa
cit. .ci. i.l.impꝑa/
toꝛ. S. i. ⁊.l. cum
pater. SF. ticio. 2
de an. le.l. ticia:
25 dot. ple. l. iij.
F. fl. ⁊ inſt. de ſin
gu. re. ꝑ fid eicõ.
re. S.i.⁊. C. cõi.ð

egatarius.
f Nimorcelin .
7

ale.
g Auanto am
pliuſ.ſ.qᷓ; legata
nus ex fundi fru

ctibus percepit

ntecq; obeat. R.

a ¶ Sʒ vix ẽ. au
ctoꝛ. l. coꝛrigit
marcellum.
b ¶ Percepiſſet.
2 10 non eſt verũ
qð dixit marcell.
l. fid eicõ.ↄfeſtim
ticio dandum.

Not. alr tñ miles. qꝛ iure ſingulari. alr veteranus.qꝛ iure cõi

fideicõmittere apfe:qꝛ etiã teſtm̃
facere põt.¶¶ Silibertus ab ite⸗
ſtato dceſſerit apfno põt uſj ad
ptem debitã ſol fideicom.relinq
re:qꝛ ſiteſtm̃ faceret licebat ei ꝑtẽ
debitã ſolã relinquere. QAii⸗
teſtatoꝰðcedit: ⁊ ſcit bona ſua ad
fiſcum puentura vacantia fidei ſi
ſci cõmittere põt. ¶ Apud mar⸗
cel.lib.xij. digeſtoꝝ:talis qõ agita
tur.quidã ab eo cui ſundũ legaue
rat fideicõmiſit:vt eum fundũ pꝰ
moꝛtẽ ſuã reſtitueret ſempꝛomo:
eiuſdẽ legatarij fidei cẽmiſerat:et
vtticio daret.c.queri᷑ ꝗd iuris

ſit: ⁊ ait marcel. ſiticio teſtatoꝛ. c.

ex fructibꝰquos viuus legatarius
pceperit:reliquernit:⁊ legatan?ꝰ pꝰ
tm tpisdeceſſiſſet:ut ex fructibus
centuʒ fierent ticiũ.c.acceptuꝝ: ſi

(Saerc pe P accepiũ legatũ ↄfeſtim deceſſiſ

ſet legatariꝰ ncij fideicõmi. extin⸗
gui:qꝛ placet nõplus poſſe roga⸗
nquẽ reſtituereqʒqʒtuei re lictu ʒ
eſſet:ſj ſi ticij fideico.nonẽin tpᷣs
moꝛtislegatarij collatuʒ.ait mar⸗
cel.ↄfeſtim fideicõ.ticio dandum
ſz cautione exactũ qto amplius
ceꝑit reddi:quã cautõeʒ:ita com⸗
mitti ſi pꝛiꝰ legatanꝰ deceſſerit q;
ex fructibꝰ. c. pciperet: ſj vix eſt
ut legatanium ex redditibꝰ volue
rit ante dare q;ᷓ fructꝰ legatanuſꝑ
cepiſſetꝰ:cene enit legatarius au⸗
diendus::ſi vclit totũ ſundũ pſta⸗
re:ſi de reſtituendo caueat᷑.abſur⸗

dũꝰ.n.ð ſuo eũ pᷣſtare centũ:maxi
meſi fundꝰ. c. vel non multo plu⸗
nsẽ:quoiurevtimur.

66: uoiurevtinnn. (Dag⸗
alicui late fuenit relictũ:uliusali-

c ¶ Audiendus.

ſʒ non cogendus.vt ſic.S.dicat᷑ coꝛrigi.R.⁊ ſᷣm hoc dic totũ ſcʒ

aliud.R. s.

legatũ. 2 n béas fundũ.ſi ar beas totũ fundũ: aliꝰ caus ẽ q;. S.
Abſurdum. adiungerem ꝓxi.pm. R. ſi hbabeaſ fundũ. redit ad

e¶¶ Quo iure vtimur. vt audiaf legatarius volens cautõe eracta
de ſuo rotum pſtare. non ẽt vt cõpellat inuitus.R.vel ſi bẽaſ fun
du, dic vt volens fundũ pᷣſtare audiann: non cogatur.
¶ Siqd.iſ.ccoꝛpoꝛale.⁊ dic licite.qꝛ teſtatoꝛ legare ⁊ beres dare

De lega. ⁊ ſid eicomĩ,

⁊ ipſa res legan põt.ſed in legatario erat defectus.

—.

g ¶ Vicium. vt muto militia ſeu fundũ cauſidici:vel ei q̃ renon põt mi/
litia curſoꝛis.⁊ qð ſubijcit de qualitate relicti.dic idẽ exempluʒ:vel dic
exemplũ.vt.j.de annu.le.l.legatum. S.vini. Itẽ q ſubijcit aliam cãm.
yt leruo militia liberi.⁊ ſꝑ dic teſtatoꝛem ſciuiſſe.als non deberet᷑ eſti⸗

ud qipſe qð ꝓpter coꝛpoꝛis ſui
piciũ vel ꝓpter qlitatẽ relicti:vel
aliam quãcũq; ꝓbabilẽ cam hoc
hr̃e non potuit:ali tñ hochĩrĩe po
tuiti: q;ti ſolet ↄparitantã eſtima
tõem accipiet. ¶¶ Vt gs heredẽ
inſtituat aliquẽ rogari no põt:pla
ne ſenatus cenſuit:piñ hñdum at
q; ſi ſogaſſet hereditatẽ reſtitui:
gd ergo ſi hrspoſt moꝛtẽ ſuaʒ ro⸗
gatus fuerit hrditatis ſue pteʒ qr
tam reſtituere: vius eſſe exiſtimo
qð ⁊ ſceuola notat: ⁊ papia.fron.
ſcnibit valere fideicõ.atq; ſi de he
reditate ſua reſtituenda rogatꝰeſ
ſet:⁊ eatenus reſtituendaẽ:q̃tenꝰ
hr̃ditas teſtatoꝛiſ patitur. e
cũdũ vulgarem foꝛmã iuns ſilbe

ros ſuos emanapare rogatꝰ fue⸗

rit non cogit᷑ hoc facere.ptãs eni
patna ieſumabilis eſt.¶ Edes
deſtruende:neq; legari neqʒ ꝑ ſi⸗
deicõ.relinꝗ poſſunt:⁊ita ſenatꝰ
cenſuit.
rit ſeruo alieno ſine libertate:⁊ ad
libenatẽ puenerit dicẽdũ eſt poſ

le cũ ad capiẽdũ admitti.¶ſ Di⸗

E

uus ſeuerꝰ⁊ anto.eũ qui rogatus
eſt ſub ↄditione fratris ſui filijs re
ſtituere:⁊ añ diem fideicõmiili ce
dentẽ nec ꝗdem ex volũtate eoꝛũ
poſſe reſtituere his in ptate patriſ
agentibꝰ :cũ poſſit die fideicõ. ce
dente ſui iunis ↄſututis ipſisdebe
re reſtitui:vel ſialiꝗs ex his añ de
ceſſenit:nonoibus. ¶ Idẽ pꝛn
cipes reſcnpſerunt filij ante diẽ

fideicõmiſii veniente: reſtuitui hr⸗

ditatẽ mr̃nam neceſſe non e:: H
pſtare heredẽ poſſe vulgare cau⸗

di.ſi nauis venerit ex aſia.
ca.tollen.S.ſinaũt.

Sixfideicõ.relictũ fue

matio. vt.j ti.ij.l.fidei/
cõ miſſa.S.ſi ſeruo.cete
res.

