7.j.de bo.li.l.ſi necẽ

guerit ꝓbando. vt. C.

e ¶ Eieditoꝛi. cõtra bere

uincit. In tertio vero ñ

ob.l.ſi ßuũ ſti..l. q uũů

§S. ideo aũt. 7.l. marito. i.rñ. ⁊ ad.l.coꝛnet.de ſicca.l.i.S. fl.
v Hon reſtiterunt.no.nõ eſt culpa nõ reſiſtere.ſic.S.de noxa. alia s.l.iij
§. ſt ertraneus. ⁊ deacti.empti.⁊ ven.l.emptoꝛẽ. ibi ⁊ ſi nõ defendat ⁊c.
x¶ Sic omẽs cõtraxiſſe.eſt ergo gratificationi tũc locus.vt ⁊.S.de reli.
l. fi.v. S.loca.⁊ cõdu.l.in naue ſaupheli.⁊.j.ad.l.fal.l.pater filium.

doloꝛem exequenti dño nõ reſtite
runtꝰ Si cũ omẽs dñi aggreſ
ſurã paterent᷑:vni fuusopẽ tulit
an ſit excuſandus:an vo q; oibus
nõ tulit plectẽdus? magis eſt vt
ſiquidẽ omibꝰ ferre potuit: q;uis
ꝗbuſdã opeʒ tulerit ſupplicio af⸗
ſiciẽdus.i Di vo ſimul oibus nõ
potuit excuſandꝰ:qꝛ ꝗbuſdã opẽ
tulerit. Mãillud durũ eſt dicere ſi
cũ duobꝰ auxiliũ ferre non poſſet:
eligit alteri eſſe anxilioelectiõecri

men eũ cõtraxiſſeꝰ:quare ⁊ ſi ſer⸗

uus mulieris marito dñe magis
auxilio fuit:quã dñe vel contra di

cendũeſt ignoſciĩ dehere/ Sub

uenitur? eis geotꝑe quodñs do
minaue occiſac:clauſi ita fuerunt

ſine dolo malo vt erũpere ſuccur

rendi cã ant cõpꝛehẽdendi eos ꝗ

cedẽ fecerũt nõ potuerint:nec in⸗

tereſt a quo clauſi tenebant᷑:ſic ta
men ſi non data opa voluerint ſe
ita includi ne opem ferre poſſent.
eien accipe debemꝰ ⁊ ſi
unt vincti: ſi ñ ita vincti ſũt: vt o
noerũpere vincnila ⁊ auxilio eſſe
nõ potuerũt.
his ꝗ etate defecti ſunt. ¶ Sur⸗
dusquoqʒ inter imbecilloſ nume
randus eſt aut inter eosꝗ ſub eo⸗
dem tecto nõ ſunt:qꝛ vt iülli ꝑ ſpa
cium ua hic ꝑ moꝛbũ nihil audit.
Cecusquoq; veniã mereni de
bet:mutũ ſimili modo excipimus
ſedibi vbi vocis tm̃ auxiliũ ſuper
fur: noſogcxcenenoci du⸗
biũ eſt. ¶ Si qſquã eoꝛũ ſeruuʒ
ſeruãue ex ea familia ꝗ eius fad⸗
noꝛisnoxiꝰ enit receꝑit vel celaue
nit ſcẽs dolo malo in ea cã eſt: ac

ſilegeq de ſiccarijs lata eſt facino

risnorus ſuerit. ¶ Si ex ſtipu⸗

latu ſeruꝰ debeat᷑ ⁊ cedẽ dñi argu

a ¶¶ AUtrũ.exponit ꝓxi. S.ſuꝑioꝛẽ. vel exponit.l.j.⁊.l.lege.in pᷣn.⁊ no.dif
erre ſpontaneũ.ſic.j.de bo.lib.l.qui cũ maioꝛ..ſi libenꝰ.⁊.S.fi.⁊.j.de
leg.i.l.vnũ ex fami.S.i.⁊.C.ne tutoꝛ vel cur.vec.con.li.
b Atile, vt ⁊.S. ꝓ ſodo.l,actione.l.labeo.⁊ in aut᷑.de reſ.⁊ ea que pa.

Liher.

n

ea vero. col. iiij. ſo. bic ſpãle: vt etiz cõtra pactũ ad libertatẽ pᷣue

niat.⁊ facit.S.ꝓxi.ſt ex ſtibu. c

De bis ſuppliciũ.⁊ queſtio.
vt.j. eo.l.ſt ex bere.S.fl.⁊ intellige vt dicit᷑.ẽ.eo.in.l.i.S.ſed in eo.

d ebis Wmena eſt⸗ boc dic vt. S.l.i.S.ſed in eo.vel dic ali⸗
u

qꝛ ꝓfugerũt.vt arg.j.e.l.lege. egſ Indul

enit. æ ꝓhoc pꝛimo liber eſſe iuſ
ſus ſit:ex ſtipulatu actio ſtipulato
ri nõ dat᷑.nam ⁊ ſi ſupplicio affe⸗

ctus fuiſſet nõ daret᷑.qð ſi ſub eo-

dem tectonõfuit ex ſtipulatu ac
tio in eſtimatiõe ſui vtilis erit cre
ditoꝛMtrũ aũt is ſolus vide
atur vindicaſſevel arguiſſe ꝗ ad
hoc ꝓſilit vltro:an etiã is ꝗ cũ ac
cuſaret᷑ ipſe detoꝛſit in aliũ crimẽ:
⁊ magisẽ vt ille hoc pmio dignꝰ
ſit:q vltro ad accuſationẽ ꝓſiluit.
hi quoqʒ ꝗq nõ potuerunt aliasad
libertatẽ puenire.vtputa ſi hacle
ge diſtractꝰerat gsne manumitte
ret᷑.potuerũt ppter hoc ꝙ in cõe
vtileꝰ eſtad libertatem puenire.
De his quoq; ſuis ꝗteſtõ ma⸗

numiſſi ſunt:pinde atq; de ſemis

C

ſuppliciuʒ ſumendũ eſt. ¶ De
his ꝗq anteqᷓʒ teſtm̃ occiſi occiſeue

apiretur ꝓfugiſſent poſteaq; ap⸗

to teſtõ liberi ſcripti inuenirent᷑:
pinde ac ſide fuis qſtiohabenda
ſupplicũq; ſumẽdum eſt. Maʒ
eſt eqſſimũ dñoꝛũ vltioni non ob
ſtare indulgentiã ipſoꝛuʒ: quãꝰ

Inoſcit etiam ꝗqſq; plenioꝛẽ eſſet expenus eo'

grauioꝛẽ ſceleri ſuo penã merebit

Nðad cãm teſtamẽti ꝑtinens

relictũ erit ab eo ꝗ occiſus eſſe di
citur:idneꝗd ſciẽs dolomaloape
riendũ recitanduʒ deſcnibendũq;
curet. Edicto cauetun pꝛiuſq; de
ea familia qſtio ſenatuſcõ.habita
ſuppliciũ de norijsꝰ ſumptũ fue⸗
ritꝰ.Aperireaute hoc ille videt̃ ꝗ
naturaliter aperit ſiue ſint ſignate
ſiue nõ ſint ſignate: ſtm̃ natura⸗
liter cauſe apenire acciꝑe debe⸗
mus ꝓhibitos nos vel palaʒ vel
publice vel ſecreto.omis em̃ ap⸗

tura ꝓhibita eſt. ¶ Sig no⸗

rans occiſuʒ aperuerit: nõdʒy hoc

lia fuit interfectus.

gentiã.i.d ationeʒ

oꝛũ.
AQAuam indul

f oſoꝛu. i, don
minoꝛũ
34

gentiam.

b Auiſch i qui

cũq; uoꝛũ.ſ.ba
bet plenioꝛem vt

qꝛ directam vl ſᷣ

ne cõ di.vel die.

i ¶ Lo. i. ideo ⁊c.

ad qð .C. de epi.
⁊ cle.l.pᷣ ſbiteri.⁊

fi. ?7. j. de re iudi.

l. ne libertatis.⁊
C. de offi. pto. l.

i.⁊ facit.S. ꝓxi. J.

7. ſ. e. l. ſi ex bere.
R Ooad cau⸗
ſam.ptinens. ſcʒ
ſcriptum teſtamẽ

tum vel codicil⸗/

lus ſit

tur tnia vetat.⁊ ꝑ

cò ſequens quar⸗

tam.ſcʒ aditionẽ
que ante aꝑ. ta.
fieri nõ poterat.

vt. C. ð cadu. tol
len. F. cum igitur.

ratio eſt vt facinꝰ
pꝛopꝛio ↄmodo
pferatur. vt. ſ. F.⸗
nõ tantuʒ. ſi fis
gt cõ tra etiam in

pꝛimis.ea.l. lege

§. ex hoc edicto.
ſed ſi adiuit here
ditatem confiſca
tur. vt.j. eo.l. ne⸗
ceſſarioſ.S.i.⁊ no
ta. C. eo.l.ſi ea. Z
l. cum fratreʒz. ſec
quid ſt ideo vt ſci
ret an ſit bers qð
qð ignoꝛare po⸗
teſt. vt. C. de teſt.

l.bac conſul.Rñ.

nõ tenetur cũ do⸗
lus eius ceſſʒ.ad
quod eſt qð no⸗
tatur.S. quemad
modũ teſta. ape.
l.ij. in pꝛincipio.
Item cõtra.õ.e.
l.i. S. occiſoꝛum.
ibi. quid ergo ſi
domin? vbi autẽ
bic permittit ape
riri.ſolu.ibi ab ex
traneo.bic a fami

m ¶¶ De noxijs · a familiaribus occiſoꝛibus ⁊ nõ ſuccumentibus
BGumptum fuerit.i.p enã capitis imponi poſtulauerit.

o haturaliter clauſe.ſine aliquo extnnſeco adiuncto.

2

—

9e
bc
fami

bus

4-

mir.

p ¶ Mer ruſticitatẽ. ſle. C. deteſta. l. ft in pn. .ð. de eden.l. i.. fr.

⁊ d eiur.om.iu.l.ſt qͥs..doli,⁊.S.de iu.⁊ fac.ig.l.regula.ſʒ ar.

ſ. de fal. l. diu?. dic vtibino. q⸗ꝗ

le ꝙ qͥ delinqͥt in ꝑte in totũ reus eſt.ſic.O. de veteiure enu.l.ſfi.S
pe.⁊.ſ.de le.i.l.eã.ac. r¶ Si qͥs codicillos.ad bũ c.S.fac.S ⸗

quẽad. teſta.ape.
de ta. exhi.l.is.
ij.ſed arg.ↄtra.j.
ð fal.l. ſi quis le.

in p̃

ön.
8 ¶ Stalius ſte

S. ad.l. aq́l. l. itez
mela. §. ſi alius.
exemplauit.
v ¶ Hon tm̃. edi/
ctum. qõ eſt S. 5.
qð ad cãm. ⁊ ad
deqò ibino.

1xElegãter. ſuũ

quẽcunq; etiam
extraneum.

¶ Actiones vti /

les.ꝓ hr̃ditarijs
iurib
3 ¶Ante aditio⸗
nem.nõ factã.iõ

qꝛ ꝑ ſe.con.impe

diat. hoc aũt con
ſtare dʒ vt ſtatim
ſubijcit. aʒ. ⁊ ſũt
ſimilia.vt heredi
tatem nõ aditaʒ

trãſmittit.no.S̊.

de acquir. here.l.
ventre. ſed regu⸗

lariter contra. vr

C. de cadu. tol.
§. in nouiſſimo.

1 (Edictoch. 7
ſolo. vt. ſ. ꝓxi. S.
ꝓbatur.
9Si cõditioni
intra diem puta
centeſimũ.
am ber̃des.
ad boc.C. de an
na.excep.l.i.G.fl.
2. .. de cõdi. ⁊ de
mon. l.in teſtamẽ
to.

r—

a (Implendam

etiã poſt dieʒ.
b Sars ſena⸗
tuſcon. ꝙ eſt. S.

quod ad cãm.
c ¶ Mon potuit.

vt. Z. de acqui. he
re.l.cũ quidã..

qð dicit. .l. ven

tre. ⁊.j.l. ꝓxi.⁊ cõ

coꝛ. j. de dam. in⸗

fec.l.fluminuʒ. S.

edictoteneri. Et ſi ſciens nõ tmñ

dolo apemenit:neq; nõtenebit᷑:ſi
foꝛte pꝑ imperitiã vel miſticitateʒ

ignarusidicti pᷣtoꝛis vel ſenatul⸗
con.apement.Si ꝗstabulas qui

dem nõ aperuit naturaliter: linuʒ
aũt incidenit excuſatꝰ erit:q; dolo
careret ꝗtabulas nõ aperuit. Si
aũt nõ totũ teſtm̃ ſed ps eiusap⸗

ta ſit dicencũ eſt in edictũ incidiſ-
ſe eũ ꝗ aperuit. Parui em̃ refert

vtũ totuʒan ps aperiat᷑. Siꝗs

codicillos aperuerit: teſtm̃ vero

nõ aperuit in edictũ incidit. Maʒ
2⁊ codicilli ad cãm teſti ptinent.
Item ſiue iure paleat id q aper
tuʒ eſt ſiue nõ valeat:attñ edicto
locꝰ eſt. Eadẽ ſuanda ſunt etiaʒ
de his qͥ ad cqãm ſubſtitutiõis ꝑti
nẽt ſipupillus pupillaue occiſus
occiſaue eſſe dicet. Si alius ape

mit:alius recitauit:aliꝰ deſcripſe⸗ redesputoedicto ↄpꝛehẽ
di ſi ſe imiſceant hereditati: nec

rit: oẽs in edictũ incidẽtꝗ ſingu⸗
la eoꝝ fecerũt.iſMon tm̃ exteſtõ

ſ ẽt ab inteſtato hr̃ditas ad hoc

edictuʒ ptinet vt ne ꝗs adeat bo
noꝛũue poſſeſſionem petat ante⸗
q; queſtioð familia habeat᷑ nehe
res ꝓpter cõpendiũ ſuũ familie
facinꝰ occultet. Eleganter ſceuo
laait vt qs ad heredẽ ſuũ vtiles

actiões trãſmittat ſi foꝛte añ adi

tionẽ deceſſit exploꝛatũ eſſe dʒ.
idcirco eũnõ adire: ſenatuſcõ.
edictoq; terreat᷑. ¶ Si cõditionẽ
intra diẽ ex die moꝛtis pᷣſtituʒ pa
rere iuſſi ignoꝛãtia nõ pamierũt:ſi
idcircoignoꝛatũ eſt: q;ꝛ ſenatuſcõ
ſul.aperini tabule nõ potueft:ſuc⸗
curni᷑ eis ad implendũ cõditõeʒ
7 ſi aliud impedimentũ ſit de nõ

ſidem ait ſi dãni.⁊.S.depoſiti.ʒ.i.S.merito. JItem nota magis in⸗
ſpici ꝙ obeſt q; qʒ ꝓdeſt qꝛ ſine boc impedimẽto tamẽ adire nõ
potuiſſet. vt argu. S. man.l.antepenul.5S.i.⁊.j. de le.pꝛe.l.iij. F. fi.
ſed arg.cõtra de iu.ſtl.l.iij.S.ſi quis palaz.?.5õ. de ſena.l.emanci

AVi poſthumos.inſtituerat pᷣmo loco.

patum. .. fi.

BGecundo loco.ji. ſubſtituit ſi beredes nõ eſſent.

f¶ Acnones.ideſt bereditarias,

trũ totũ an ꝑs.no.genera

20

nſtabat. in re natura nõ apud bomines. vel dicopud bomies
quò ad opinioneʒ cõ em. vt no.ẽ. de acquirẽ.ðbere.l.cũ
i ¶ Alioquin.i.ſi aliud fuit impedimentũ quam ſenatuſcõſul.puta quia

pꝛegnans erat nibil babebit beres eius.

adeũda her̃ditate vel aperienda

rum tabularũ ſit ſenatuſconſulti: i

nihil ꝓdeſſe impedimentũ ſena⸗
tuſcõſul.ſi ⁊ aliudꝰ hic fuerit ve⸗
luti ſipgnans vxoꝛ occiſa fuit:vl
etiã putabat᷑:⁊ ꝓpterea adire he
reditatem inſtitutus nõ potuit.
q N. Vi poſthumosApi.
hef des inſtitueratꝰ:nõna⸗
tis poſthumis vxoꝛẽ ſuaʒ ſecũdo
loco ſcripſit heredẽ cũa familia

diceret᷑ teſtõnecatꝰ vxoꝛ diẽ ſuu,ʒ

obierat:her̃des mulieris actões
ex conſtitutione ſibi dari poſtula
bant:eos ita demũ audiẽdos eſſe
rñdi. Si mulier quã in vtero ni⸗
hil geſtare cõſtabatꝰ ꝓpter ſena⸗
tuſcõſul.hereditatẽ adire noluit.
Alioꝗn pꝛegnante ea defuncta
nullã iniurie qrelam intemueniſſe
Eceſſanos he pia.

bonoꝛũ poſſeſſionẽ peti pᷣtoꝛ per
mittit:?æ ego puto adoẽs bonoꝝ
poſſeſſones hoc edictũ ꝑtinere
Mõalias bona publicant᷑:quaʒ
ſi cõſtabit eſſe occiſuʒ patrẽfami.
2 her̃dẽante qõnẽde familia ha
bitã ſuppliciũ ſumptũ adiſſe her
ditatẽ. Dbi ꝗqs incuria neca
tus eſt vel medici inſidijs adiri ꝗ⸗
deʒ herditas põt. Sʒ her̃di ſio
defenſiobmoꝛtis incũbitZu.
Zeſicertꝰſit pcuſſoꝛ:tñ hHnñ
Ada eſt qõ vt cedis manda

„ „» , — „ ſſe 1 .
datoꝛ inueniat᷑:vtiqʒ aũt ipſe ma Edeng at r

rime qõni dabit᷑ q;uiſ ceten pu
niant᷑.q;nis als in caput dñi ſ⸗

ui nõtoꝛqueant᷑:recte tñ ſiet que⸗

ſtio etiã ſi heredẽ acanet ſiue ex⸗

a Oen mimorid⸗ deꝓ CLeren.ſ. mãda
oꝛz. f
d. eſrin. g
ille beres. ad qð. C. eo.l.

am.
Eceſſarios.cõpꝛe

De ſenatuſconſul. ſilla, ? claudi,

k ¶ Pꝛegnantem. id eo)
q; adire nõ potuit.vt. S

l. pri. S. fi.

nterueniſſe. ſi berẽdi
tas eius nõ pꝛeſtet᷑ here
dibus. vt. S. l. pꝛoxi.HF.

fi.hoc eſt dicer̃᷑ nihil ha

bebit heres mulieris qꝛ
hbereditatem nõ aditaz
ad heredem mulier non
tranſmittit. vt. C. de iu.

deli. l. quoniã.⁊ facit.S.
l.pꝛoxi.S. quod ad cau⸗

hendit: vt auferat᷑
ei hereditas.

poſſeſſiões.que ſũt. vi.

oꝛdinarie.⁊.vij.pꝛeto⸗
rie.vt inſti.de bono.poſ

ſeſ.⁊ no.ſuũ non fieri be
regem ipſo iureniſi no-
mine. vt no. S. de acqui⸗
ren.beredi.l.neceſſarius

⁊ facit.S.l.pꝛoxi.in fi.⁊
j. Ki. 7. l. in cognitione.
7. C. eo.l.iij.ſed cõtra.S

eo. l. i. F. ꝙ ſt dominꝰ. ſo

lu. ibi ab extraneo.

o Mon alias. adijſſe.
vt ⁊. C. eo.l.ſi ea.hoc aua
tsʒ fit pᷣmo in accuſatis
9uictis occidentbus
vl bomicidiſ.vt. C. vbi
cauſe fiſca.l.i.non ergo
punitur ſi putans moꝛ⸗
tuum adijt cum ſit vi⸗

uus.j.de furt.l. inter. F.

p S/ Abi incuria. alteri⸗

us q; heredis. alias p
hoc ipſuʒ fieret indignꝰ

vt. ſ. de his qui. vt indi·

l.indignum.

quod ſi dñs. 2. C. eo.l.

cum fratrem.

b Defenſio moꝛtis. i.
vindicatio.⁊ facit. C. e.

lii.

indicet mandatoꝛeʒ. vt
j. eo.l.pꝛius.⁊ arg.j.de
lure ſiſci.l.ij.S.diuus.ſʒ
argu. cõtra. C. de accu.

l.. ſz hic eſt pncipalis
criminoſus. Item facit

C. S accu.l.nõ ideo mi

toꝛes. e Ipſe pcuſ·
uquis in caput dñi.ſ.regulariter. ſʒ hoc fallit 1 in aliſs
Heredẽ. vtriuſq; aliqs qð occiderit defunctũ
oꝛoꝛẽ. eſt em̃ ibi publica accuſatio.vt. .depu.

iudi.l.i.vel dic qð aliquis accuſat oceſſoꝛẽ aliquẽ de familia qᷓ videt᷑ ac
cuſare beredẽ qui adiuit antemoꝛtẽ vltam.nã finita accuſationeiſta co

ram pſide auferent bons berediꝑ ꝓcun ceſarnis. vt. C. ybi cauſe fil. . ·

quidã. F. ꝙ dicik

Zibe-

in vtroqᷓ; caſu ſuitoꝛquent᷑.⁊ cõtta beredẽ vel directo vel p obliquum
toꝛqueri vident᷑.vel dicas adiũgi hũc caſuʒ cũ pced enti:qꝛ ꝑcuſſoꝛ no⸗
minat beredẽ mandatoꝛẽ ꝑ qð videt᷑ eũ accuſare vel incupare.
b Si vnus. magis. ſic. S. ꝓxi.. i ¶ Di appetitꝰ ſit.i.inuaſus a ſer⸗

äü B
ognitiõe.dixit.b.ꝙ ob ſolã aꝑturã ſine aditiõe nõ ꝑdit᷑
hbejr̃ditas.⁊ ſᷣm eũ ſubaudi apti ⁊ her̃ditaadite.ſic ⁊ ſubaudit᷑
C. eo.l.ſi ea.nõ aũt ꝙ actio in factũ m.c.aur.qnquẽnio tollat q̃

uis.accur. k

ſit iuſta. vt. ſ. de eg. i.l.

S. excipik. ⁊.l. quis ſit. F.

pꝛinceps bona.

Animaduertere.occidẽdo de bis vt beſtijs cuʒ cauſa

ius puus veniſſet qñcũq; aiad⸗

vt indig.l.cũ tab.in fi.⁊.j.ad treb.l.m arcellus.⁊.C. ad.l.fal.l.iij.⁊ de fi
. ¶. eã quã.⁊.j.deiure fiſ.l.iij.S.cũ ex cã.⁊.l.dicit᷑.⁊.j.de verbo.ſig.

J exbered atꝰ.inſpiciet᷑ toꝛqueant᷑ ſui patris p ſilio an non.
ieni ſui.⁊ ſicnõ toꝛquẽdi.nec ſuppliciũ ſumendũ. ⁊ ¶ Si dñs

pena ob ſolõ aꝑturã imponit᷑.vt.j.eo.ti.i.l.lege.S.fi, alij vt Jo.

uerſus ſenatuſcõ.teſtamẽ

qiud ergo.S.ſi ber̃s. vt . 2. ,— — —– „ , ⁊ azo. dicũt eti
ſide ver.ob.l. qu ßunz. traneus hefs ſiueex ſuis ſit ¶¶ Si inriumn teſtm̃ factũ ſit:qꝛipſiuseſ am brditas pdi
⁊ no.5. ð bis ſunt ſu· vnus erdñisnõcõpareat:querẽ ſent ſi viueret: omia ꝑpinde agun aneb ehre
ee z a duzeſt de caſu eius ꝑ fuos quos acſi dis eſſet. ¶ Dub diuotra⸗ ea.r ſeo lf ſẽ
Dndhnopn ne cõmunes habuerũt. Magis em iano conſtitutũ eſt de his libertis ouocũ; modoĩ
runt. vr . pri . v ꝙ de ſalute aut vltione domini non quos viuꝰ manumiſerat queſtio⸗ ſati firde bede
Emaoꝛc narum di Cparentis: quã in caput pſentis — nemhaben.Ripho. quidã dicũt eum
ii tItTt0O: quebunt᷑. ſi appetit? ſit necoc iI Zemnq;; erit de his liber Bes muumies
enauſcs. pene co ciſus dñs nihil ſenatuſcõſul. caue tig giusanuloꝛumꝰ petierant ſiſcatöne bononꝝ
ℳ bnorius. qꝛ ſub Lur. ipſe em̃ in familiã ſuaʒ poteſt Iſerus teſtatoꝛe Au. ſeid ns vigek na⸗
eodem tecto coͤſtitutus 4 animaduertere'. Dez. occiſo legatꝰ? ſit 1 ptoꝛ p cunlarſter pheer
dno veeiſo one v ee e — Z in libenos extraoꝛdina /Pmio ſtatuerit. liberũ eñ eſſe di apturã ptppter
boc autle co. ſtinteim riutn auriliũhabebit. SHem. cendum eſtnõimpedirieleberta adiioneoniſ
dpereasvap olin ven Enatuſcõſultoꝰ piſania⸗ tem. Enuleius Satur. ſy dico g oceiſo⸗
de eſk eiclcd aute nocauet᷑:vt ſipeneobno⸗ cognitione apenti ad res debent pmo

accuſari quo ip⸗
ſo ⁊ her̃des boͤs

extrane hers:ſʒ ꝓximꝰ plus tenet.ſ.qñcũq; bomicide còuenian
turvſq; ad. xx. an. ar.j.ð parrici.l/fi. potueruũt bona poſtea a fiſco
peti.vel.j.quadriẽniũ etiã a die denũciatõis vł ałs.an.xx.a die

q cepit fiſc epoſſe. vt.ſ. de iure fiſ.l.i. S. p.⁊. C. de qdni p
qᷓ cepit fiſcus peter⸗ i.§. P FEE

l. i. g Extraneos beĩdes. b ꝙ

Eos. ſ. befdes. i

antepe alias eo ablato uerſum in e eſſet vt vẽditoꝛ pciũ ti eiusꝗ a familia ſua occiſus dica amiſſun vidẽt ac
emptoꝛi p pene impoſi/ = Sõ jinria feciſe nii tam coſtiniti cuſariqbus pui
tionẽ venditoꝛ redditp/ Pſtaret ne emptoꝛi iniuriã feci ſe tur gnquẽnij tpus cõſt itutũ eſtſe no ber bona üt,
eium vtbi. videat᷑ ſenatuʒꝰ. Si filiuſſaʒ. natuſcon.tauro ⁊ lepido conſuli· ſco deferũtur. vt
6eetare teddee qin caſtreſi peculioteſtatꝰ eſtoc- bus: qdð tn ad ertraneos pertinet vbicſeſſli
neca legedz naſci inin (lſus ſit oimodoid deſendenduʒ naz eos ꝗ paricidij pena teneni ll neceſſano.F.
na ſe.c. vnde vil me eſt vt ex ꝗbus caſibusad fiſcĩũpa poſſumt ſempꝑ accuſare pmittit n alo.ſqnquen
a Bifliulfa. pamiſfa. Lriſfa. bona ptinent his caſibus ? eodẽ ſenatuſcõ. Aius Prabnreveee
aeeii⸗ lena Puim pecdinpotialeß aaͤhher⸗ Xein dun eodẽ ſanunl non dieo c aceu
c eſt hes aiun dere iquerũt in adeũ õ. ſillaniano impuberes ſatio de homici/
ditatẽ anteq; babeat q̃ des gdeliquerũt ina eudo 2 linn . lan dio
ſtio ſamilie. vt. . e.l. ij. bijs Ylti vlteue nõſũt)Aius. Fui. rebacij aũt gennanꝰ lega⸗ tollat contrabe
52 4 cam. rleneceſa Mm fiſco caduca bona de tusetiaʒ de impubere ſumi iuſſit miaidse⸗ nri⸗
r ¶ Hotius. ſcz ad ſiſcũ functi addicant᷑ ꝓpter in- ſuppliciũ:⁊ tñ nõ ſinerõne:naʒis (freas coſtſcudo
eneet. a anteba ultam moꝛtẽ in eũ legatoon agtid puer ner mic babenate abe⸗ m Pener⸗ bidẽ
8 ghin adeudo. ante da d† libertates rate ſunt eoꝝ. ſ. rat ad pedes dñi cubuerat cũ oc tollit qnquenio.
bitam goͤnez familie ? „ ELr c . ſ ð diuer.
ſupplicißi umptu. ſanatuſcon. excipiũtur. (cderet᷑: nec poſtea cedẽ eius ꝓdi z ee ln oibus.
t¶Mõ fut. defuncrinecẽ Jexherdatꝰ fili¶ Aul. gerat:vt ei opẽſfene eũnõ potuiſ dic ergo in ogne
Mn uſdo conuz ſer us anteʒ adiret pris he qſe cõſtabat ita ſilentiũ pſtitiſſe ett · me bpomteidas
xg Ercipiunt. vtqͥ non Teditas occiſus ſit: ex euẽtu inſpi- am poſtea cenũ erat .:c his dũta ¶ꝗnaueni eſ qſt
fuerut ub eoden teero cietur:: vt ſi adita fuentt heſditas xat impubenbus ſenatuſcõ panci mum cu luis:l. as
er ei vr 5te qᷓſi alieni fuiſſe videant᷑. ſi vero credebat: qtm ſub codemtecto mum bonorũ vel
S . . . ð?? die in cognitione
⁊ facit. .tit.i.l.ij..fi.⁊ dele i.l.ſi pᷣuus pluriũ.S.ſi quis.⁊.j.de bis qbꝰ i.in delatõeq̃ fit fiſco de bonis iã punitis bomicidis.⁊ hoc ſi eſt

neri pñt.ſ.ſt cõ mitteret id delictũ nõ dico ꝙ bic cõmiſit apiendo
vel adeũdo ⁊ ſunt iſte ꝑſone.j.ð pannici.l.iij.iij.⁊.iiij. K Ac
cuſare.ꝑ obliquũ.vel dic.i.defectiue ꝑ directũ.huic.l.eſt.ð.j.e.l.

ius ſᷣuoꝛũ cũ fuit occiſus.⁊ ſic toꝛquent᷑.vt ⁊.S.e.l.i.G.dñi appel⸗
latione etiã filij.⁊ facit ad boc ꝙ retrabat᷑.⁊.S.de acquir.bere.l.beres
qñq;.⁊.j.de re.du.l.quẽdaʒ.⁊.j.deſti.ſᷣuoꝝ.l.q ex re.S.fi.⁊ de reiudi.i. dere tu.Huic.
omés. 7.l. ola. Bub diuo. quos ſimplex relatio. ſic. j. de iniu.l. caius.ſ. o.ibi. Item. C. de fal.l.q̃rela.ſolu.bic ſpãle.imo ⁊ hiedu
¶ dñm. ꝝ ſlbh9abeni maioꝛẽ em reuerentiã ⁊c. vt. S.l.iij. J. debis. rat.xx. an. accuſatio de homicidio.ſʒ nõ quo ad effectũ cõſfiſcãdo
. Denq;.quo ad boc ⁊ quedã alia nõ babet᷑ ingenuꝰ. Iʒ reglu ariter A bonoꝛum. vt dixi. .

deiure aur. an. l. ij. b ¶ Æúnuloꝛum. ſcz aureoꝛum. Eapiunk. vt. Z. e. ti. l. . impubes. 2. F. impuberi. ⁊.l. cñ filio
ſᷣuus,. occiſo oppoſitõ in adiecto vt bomo moꝛtuꝰ?. d ¶ Gta in fl. m end erat. ad h de ſiletio.fa.C. de inceſ. nup.lij. in
uerit. qꝛ necẽ defuncti vindicauit.vt.C. ꝓ q̃buſ cau.l.i. e ꝗſiſton fi. .l.iij.in fl.l.iiij. in fi.⁊ no.tria cõtra hũc quoꝝ ſi qð deſicit.nõ

mpedini libertatẽ ꝓpter legatũ.ſʒ an beres d abit eſtimationẽ legats/ babet locũ ꝙ bic dicil. illa tnia ſunt hec q ꝓpe pubertateʒ ad

ä claudi,
Deſſenathſconſul. llla.v cla
D . . . 2.5. pen 2 . = ilia .
Nirx. it 5, 0. 1,5. eodemi.7 cũ non a familia
nogs fiat s lig ede .— uit, potuit em cũ no Kñ bicnd
HS Mabdil iuſſu. in ane oẽs cũ anenotn cũ Kare Kßj im̃ di
ab eode gid no aut inter⸗ C nin nesöp adie
eodẽ. q.d. bi videtur Ges enat. vt. S. uebat iñ cam ſtrabit. ne elib. l. ani
ð õä caſu v kimpu ia ven berabat pſequ deinte denb an
pedes diͦt aaiinn nã ganii uarabs . adtuit.ſed deli ſto. F. . vel neccr' pr
. kanrbaeun a Airauaabiieoe in cnimie adu reſpõdit. 3 itur auxi⸗ l ireſt Nede bone
4 dercrbalis vii nldunii f. vel par paulus Vndus Kaci debz btei du, caamt,
hc G beres er atis 2c.3. miniſtri ve Hõ ifamilia fe ob f poſbej. ulre F. i.
l; mileratio ͤ adal ;.— ni vero min us eta Alium ei famiil oꝛibꝰ tu. l. turoꝛ eto: glleci
Nn terij. vt.ſ. fuiſſent. qui is fuiſſent: iin⸗ s 2 manu ? clam ſ 1Sndra tosgucn⸗
tel.ſii minoꝛ. 5,. Wuie cedis f beris vt reii. armis ? ma dſicum poſſ gosno ve⸗ if.
Nad tel. Nſequés . ticpes ce dum pube is nõ ma 74 CoꝛPoas: quo ſupplici 5 de adulte.l.iij. i. ab
dl ia ind 18 5 n ſſent his nõ llia iectu coꝛ t merito de ea! nus. C. Konter veneni eb
On 1ltus. accu n ctuʒ cape bo in nulla alia on tulenit men Apinial xxtraneo nacgaſte
4 Aociſoꝛes. tellectuʒ 1dñiquã in rci. n itur. i cauſam mitcllige.Celcuf
Pꝛioꝛ. i. p gis in ce opoꝛtere: vlt? um Squi pe ditari⸗ n 41 Woſſeſſion
8 Pꝛic ſtituto. G⸗ p. opoꝛtere: Vlt Vre qun! hered o a
1aEnteboet eAlla pe ſequens Erectaorteen Neaireilgadinm, ne
. Aau. véhoce Ilequens e paétes ozdiare 5 o H
et⸗ cendũ. 6h ſtin, fue rit necem tranſfe⸗ 2Retes o bef. . gatur. cuſatiõe
n pecitũ cũ inſtitu/ hereditas ad illum zeſe⸗ as eeetes 6 Phibe eſtio g rimie i. ac bono,
Reole nlnn 2s hereditasadi deſſe as dicijs nõ, ni qu Kern petal,t.
lde tus pmo t. qp 02 here . — inianus n num —2 ter vene ſſeſ p 6 Recte p
ſi ̃ß vindicaret. 202 b t ait Papimnar nius pꝛe Rop tende po 4 fſeſſio. urius
(E aliqſ ve.. r. Eta llius hu pus petende uo po ſcer cã. dun
no pt aliqñ. vt oſt ratu lam penai ex par⸗ nemtẽpi 41 Quʒz eoq rꝓ Aideli⸗ .kbui ꝙᷓ libe⸗
ne; . btg dudagon hoc. NMam bet. Cum 0 ie6 Pfertur ectepetatur Airoꝛguen põt adiri
ſpen V Rtsns ahaſ ſ1= ſſenõdel tũ legatum que ſiõis nõ P errecte Pet fa . id eo qꝛ non p dicatã
0 mo adinuit eſlenodel tü legatt ſiõis nõ⸗ crimine re Tumafa wige s añ vindie
Pter nullo mö rch nõ mu edi inſtitu oꝛte ce ſuſpẽſo placuit. Cu 81v„ her̃dita facit. S. ſt ex
in debuea Rec te ber in vleiſcendam onin? qz ſi dſenatui plaan ſemoꝛuz necez. 5. a.l. pe. x in
iſ deag ſe. , 35 ciat ein erus ⁊ anto Aliud ſen ecatus dici ibertatez nor. re ſlegligt ioſk
mn dam noͤ ic 5in 0) rat diu? ſeuerus ditatispo ilia dñs neca⸗ oꝛu libe li⸗ lfr. ſan libenas
eſil Jo. idẽ arg fal. ſaue . ttam her nduz. idelicet cauſ. ratian fert adino ffert qᷓ adi⸗
ANℳl uc.del inſtitu⸗ reſcnpp q;ᷓ legatuʒ eia iſcenda ilonis haben tisqᷓ po negligit tate cõpetere
o S. ſi vero col. i. tionem qʒ a ui in vlciſc. Hex queſtion ſt. ¶ Nepti ꝛtem t deraa telgis
1 o ſub. .ij. §. ibus autẽ q attaz ex qu. eceſſe eſt. lerat mo õ noͤ yẽ
da barodlbugat irefade Kmionem. tan ahe ſaens⸗ dd tnas ſak
nt ð nqy cia faẽ teſtal rbona foꝛ i ſuoiure ad defenderat tamẽto nepti del ⸗ꝛ to: eret cõpetere. vi
ti cedefun 3. ꝙ me. ferũtu I b qʒuis hi ellus. ia ex alio tel nd bonisnõel⸗ das dien §F. de his. 2. l i.
ad boc. e. EE nus venit Pls a cen ß auia exa dis fiſcobonis em̃ 5. e.l. i. §. l.ſ ex berdi
. au.l.ſi cüͦ eree us Lent. D ciſoß au ſtituen t. dolus em̃ . e beſdt
4 pedius in i 5 ittantur.. familia oc it in re duʒ placuit. dol zne⸗ §. ſz fi. Itẽ fa. . e
4 Furdins nſic⸗ m Dminoa ſam cẽ eins de decucenduz ſt. Siautezne⸗ ien ſAogsa ,
AItts facad.l. „— 6munis necẽ eius de ſe dech itus eſt. Siau m qd ergo le.i. lſi b⸗
% . Diet nerdrele Scomums ber quidẽ dis punit olumentu .. efs. .ſ. de lei.
4 al aikes. eri eralreltattel el Eligenti nrrinieren de⸗ adhun in KaKade
. fſfta. F. qui fFori ebet: ium cõſequi. .bonoꝛum amile egratoum te t ſub. bonoꝝ. ſ. iẽs
li⸗ boſe ter e familia toꝛq biti ronise dis ablolute of b defender
lt Pamicrantur. tet. Kius de ſe — tur tunc . lllate CC i eb debituʒ xRõ erat. =
5 vt bie tr let. AAndicauerat. eſt cu
ſsd⸗ SEH vt bic. et 7 ſiconfitea ffla⸗ reis õdefunctoꝛ is non Tuo vm olus. dolus 56
ſveiuenarlpe⸗ da eſt anchante fla⸗ busgn rant uis non, or v bvindicat vt
è8 de 5.3.5 rquo m DuS pleuerant. rinõopoꝛ Aor rn itꝑ culp:
pic. inoffi. te.l. papi. in tiũ admiſſi steſtamento teher̃ ulus. ſʒ eſt culpa 2 pd lus
un Las imoubos⸗ gitu admi ſo teſtame caſſen ſt tüc eſt nec dolu
bus ſi qͥs impu in au . fficioſo gre inſſum e . 1 ſl vero ſtinen
n de. 5. fi. .,R1 moſnico 5 vindic eiuſſin indi.l. heredé. ſi cts diſtinc
n l. pe. F. fi f rtal. X b moꝛtez v 5 ter s qui. vt indi.l. h 1 hm pᷣdicte fi. Itẽ ꝙ
e ten. dehef. in ni dem ibetur. Icemq; S ſubijclt vt. . de his q ollrlro eimbaiens fuit non
s §. ſi qui aũtn gquen non phibe . 6 relictũ vt ſubije vt unik. vt. C. vier g u n v lon
it u egc deſuncti i li ar. ſ. cculpa. tüc ni ſ.te.l. e qj. F. 5. Itẽ vide 5 fuiti dolo⸗ ſa. ibi nõ
3 lacit. 5. pri. ſo⸗ Eigt depublieo⸗ iij. ne abe s deinof Sbeeſter d Zievͤcte actio vr cõͤ fuſa. adi
3d0 . Snin⸗ quf HMMU . nctiqᷓ ſt noͤ ſufficii vt no. S.eo.il. 0 nege 2 e. tutoꝛ. l. . rll. duo in ſi. ſic remanet bet ꝓ facto.i.ꝓ “
none legeronckinneoen ſer. lib. ꝓ pꝛe ſſe vw p babet ꝓ kerape in omitte Emolumentt ne extinctg reſu 5.
bꝰ cau. idet eſſe nece debabet ꝓ deũdo.ſʒ idiäö. 5 ½ £ no. actionẽ nitꝰ. ar. .
1 ez u. 7. C. ꝓ qui ſic videke .in pn. fuit dolus iae erinet falcidi⸗ Guntegrato. dẽ 7. d. l. ſi ma 1 te. Hᷣ alts
in F.ſi er u. de familia kecerit. eneſliotin Pv. Wte edbat 7 pe aalrelei unge⸗ a4 Il
ic Beerrreneezer⸗ ſſoꝛ.⁊ ioꝛuͦ. vel. i. bon re. vẽ.l. ij. F. p l. pe. 9 Is. i. occiſoꝛibꝰ. lc,
Dele,le t.5. el. ſi pcuſſo rioꝛi 8. S. de be Efa. ad trel. pe. eis.i. 5. ſ. dele. i.l.
l KE .ſy nil fa tari. ad q̈. fl. Itẽ fa. inpn. cioſe, ad as. . de ellare te
e omadante, koli.a nione:r⸗ ed r re tüc eſt ar doliſſegue 5 inſti.d geindolitad ltlea, ergo app
ka raitcous Ada⸗ nesia rot col. vij. ſanatladiert⸗ dee cqMon ꝓuoce
l Cde lure fiſ lij. . tin ira quo in am ut de late deſuncto. · in fl. F.
. . deiure als eſt in die.ſic in a . to 3 rium. H. ij
4 orruivein ogadus taneti Xc. cceſſoꝛ ab lanekete un blu
Fn tlis ibi cauſam ret⸗ no tenek vt ſu lius exbered atu
„ Abaſnt .
i

Liber.

netur vt bic. ⁊ ſic eſt cõtra. C. eo.l.minoꝛibꝰ.in fi.ſo. bic ꝓpter inopiam
neceſſitas remittif᷑. vt ar.S.man.l.ſt ꝓcuratoꝛẽ.S.ſi ignoꝛãtes.ſᷣm Jo.
⁊ aʒo.bhic vel ibi alterius appellationi rñdit bic ipſe non appellat:vel

nõ tenet᷑ appellare: vt bic.ſi tamẽ appellet ꝓſequi tenet᷑.vt ibi argu.de

euic.l.berẽnius.S.caio.in ꝓcur.dic vt.S.de neg.ge.liberto.S.fi.⁊.C.ᷣ

rem. vt.j.de ſepul. vio.l. iij ij.r. ⁊. S. K. eg DPõnati.i. beredis
bac actione cõòuicti etiã poſtes ſi beres non adeat ſᷣm Jo.qꝛ ob
boc ſolũ ꝙ aperuit nõ publicant᷑ hona pᷣm.b.ſed alij conta.vt
no.C. eo.l.iij.⁊.S.eo.l.in cognitione.⁊ Fᷣm eos ⁊ bona pablican
tur.⁊.c.qurei pꝛeſtãtur de bonis beredis.

ꝓcur.l.inuitꝰin empto/ acõmil/
re. dic vt in.d. S.caio. 1. , „ „ 2 . .
Gaiar ins .ſi gOFlecÄ Aius ſeius cũ langueſce⸗ mine darent᷑ ex bonis damnati. lis filij doonha
credit᷑. vt. . e.l. et queſtusẽ ſe veneno oc ¶¶ Ex hoc edicto actio ꝓficiſcit mũ Bandes ſer
ij. S. l. . ſai 5 E IIS vt inſti. de gradi
e¶ DOecimũ.ſed nõ vide cidia fuoſuo: ? ſicerpiranit Lui cotra eum qui aduerſus edictuʒ dis. Fu d die
tur licere vlra qᷣnqueni hifs extitit lucia ticia ſoꝛoꝛ: ⁊ moꝛ ptoꝛis tabulasteſtamẽti apemiſ- g frarerme pa⸗
caſu loquit ſcu dicur annnu decinu deceſſit: extitit qui nã vt ex ſupꝛadictis appet plua ſdeiebmiſum r
beĩs amiſiſſe ꝗ tabulas bona nũciaret caijſeij. Queroan ſunt ꝓpter que pena edicti conſti liqt caius dereſ,
senitnet perdaare moꝛteticie erinctü ſit cnment. nuacſt. Dalamn eſtann popula⸗ geo un vert⸗
ſtionẽ ⁊ ſuppliciũ ſum / Paulus reſpõdit cãm de ga Q⸗ remꝰ actionem eſſecuius pena in mibi fideicõmiſe
leß a ſanirebl can⸗ rit᷑ cũ ſit pecuniaria moꝛte ingra- centum aureos ex bonis damna⸗ ſum accuſo eos
eo ꝙ no vindicauit ne⸗ e I, . * e 4 . qꝛ moꝛteʒz can nuo
eem vefunet val iſudt te heĩrdis extinctam non videni. ti extenditur: æ perinde partem Vicicanetütep

dimidiax ei cuius opera cõuictus

anteqᷓ; pateſie Eci. dir eicuius iĩ
erit pꝛemij nomine ſe datnrũ pꝛe⸗

ret teſtatoꝛẽ occiſuʒ tabu

tellige bm fineʒ illius. l.

ſum nõ obſtante
ſcʒ in eo her̃de qͥ patrici

ꝙ accepi ab eis

1 6 7 —„ „ „ . . 7 , 1W — fid 1 6.
dil va boc as aicit s/ Te teſtamẽti apte eſſent: deindein toꝛ pollicetur panem in publicd ſus os men e
xi. qꝛ beres cõpleuerat. notuiſſet id admiſſum eſſe: cauſa redactunmm. euola. nere pteoei
ptrnodiedts Vandt cognitaꝰ putocõpellendũ inſtitu lce⸗

Ngeicõmil. quod erteſa z glunb⸗
mẽto fratris patruelis ca ornoͤes pl
d

taris. fa.C. nedeſta. tum adire hereditatẽ quaʒ ſuſpe mẽt lis ca bo:
de. l. i . .decar edic. .i cram diceret ⁊ extrebelliano ſena ius ſeiusticio debeat ab herdibꝰ/ de α Efals
deuſe lel. nſcon. reſtituere. Mpianus. ſeij ticius accepit. queſituz eſtad metae p etve
caule fil.l. ij.?· C. ſi pẽ. JYquis quaſi ſuſpectã he⸗ necem caijſeij heredes eus non rũßm quoſdam.
appel n en α¾ Treditatem coactus adijt vindicauennt: anticus nibilomi eiſ vell uet
Airoꝛs. nõ tenetur edicto pꝛetoꝛis. nusheredes vt indignos accuſa bic fuit berditas
anteq;. occiſum ſ Ege coꝛnelia Aius. re poſſit ob id quod necẽ eius nõ adbuſd. vtno.
— a familia. ſed nõne 2 ——ê J1 . . 8.e.l.in cognitio
. iemſi notaeſſtr r. 1 — andctrnand accuſato vidicauerit: necobſit ei qð ab eiſ ca no doiivni
di. Kĩ. nõ. qꝛ tic appli nis q requiſiuit ⁊ renũciauit eos ß dem fideicõ.exteſtõfratnispatruu us celten no noee
anur betae ſſeo. gos ex q ea familia ante queſtionẽ ſectꝰ ſi::mſdinihil pꝛopo/ tee Gdebere.
eo.l. cu fiſco.. ſ. ad te. fugerint:vt in ſingulos ſuos qs nit᷑ cur obſtaret.Ali. (C. de dona. ink
l⸗marcellus. . fl. ſe bic connncerargnc; aureos ex bonis Ide pluribꝰ her̃dibꝰ qui vuu⸗ volrs
arate e eenſende occiſi:aut ſi inde redigi ea q;titas buſd inuitisaut ignoꝛ tibꝰ aper vtg ſqecaul.
rans.— non poſſit ex publico accipiat. tum erit teſtm:nõamittũt poꝛtio ſdno.rXÖĩ.
6 AIee alie⸗ Di barnin nõ n ne fuos nes ſuas qculpacærtt. beiSias eliaue
itui. gzo. gqui ſub eodẽ tecto locoue fuerint Aiä cäm poni E
dte mee boc inci d in eos ſolos ꝗ cedem admiſii Si quis aliquẽteſtmi phibuen dene baraine⸗
bin giag 1 er. ſent 'accuſatoꝛi atrnbuit. pteren vel coegert. W Zpianns. c as cogote vt
tem. occiſt. Aauetur: vt de hisqante queſtio Nidũ captat heredita meinſtiuas. itcʒ
ait p̃toꝛ. F. i. meto liben cnpuinuemant:lege N in boc caſu quidam
norl Volckicea we de ſiccanijsiudicium fiat ita vt ex troire volẽte eo facere teſtm̃ vl ſecus. vt. . eo ..
haemia incinn. vinculis cam dicant: coõuicti p⸗ mutare diu? adnian? cõſtituit de diorteſtan de
Pnele n Seel ih F. vi. inde acſi ſemi puniãtur: ? ei qui nancidehere rides nee nana vlan xoie
2 KCaem Rann a cõuicent centum aureipꝛemij no tiſq; ei actionibꝰ fiſco locũ foꝛe. iel vrſel.i n⸗
faciendo qᷓ; in omitten/

do. o ¶udiciũ.i.accuſant᷑.l.coꝛnel.de ſicca.qꝛ dñm dicũt occidiſſe
p·¶ Er vinculis.qꝛ fugerũt etiã ſi ſatiſdarẽt. ſecus ſi nõ fugiſſent.vt.j.ð
cuſto.reoꝛũ.l.ij.in pn. q Si bui.hoc generale.vt.j.de pe.ili.in pᷣn.
a ¶ ODamnati. foꝛte ⁊ ſi nõ ſufficiunt ex publico.vt. õ.⁊.C. de ſeuis qui
ꝓ pꝛemio.ac.li.l.ij. ⁊ facit.S.e.l.iij.F.de his.
b ¶Edictum. aduerſus edictum. ꝙ eſt. ẽ. eo.l.iij.S.quod ad cauſam.

c Palam eſt. apenre recitare deſcnibere. vt. d. J.oñi. de Popula/

Vi dũ extraneus inſtitutꝰ.vel agnatis nõ inſtitutis.
k¶ Hel ex teſtõ. dudũ facto in quo inſtitutus erat.
14 Zeſtamentanũ.i. noranũ ſenprũ teſtiůᷓ. m Eo. cu
ius dereditas capit᷑. nꝓ Facereteſtamentũ.boc ad leginmũ
o ꝗ Mutare. boc ad extraneum. pꝙ Fiſco locũ imo ad vemẽ
tes ab inteſtato vtroq; caſu.vt.j.eo.S.fratris.otra vbi fratri nõ

auferf.⁊ ar.j.ſi ta.te.nul.ex.l.i.S.pe.ſo.bic iſte ꝓbibens ꝓximios

- De iure codiciiloʒum⸗
xxrx. Hemtetodtctdoseanm
1, . äsäl ſt quis t bis.
erat alijs. alias delictũ eius pꝛioꝛibus nocerenõ debet. nec eti item ad boc ꝙ ꝓdeſt. ð. deinoffi. teſta.l. poſtbumꝰ.5. ſi quis ex
n

in darte fidei. facit. ij. §. fi. 7. S. e.l. cũ fiſco. z. C. ad.l.fal.l. iij.
alijs. alia⸗ B in parte de⸗ 9 G ifidei. facit. j. ad trebel.l.iij. . fi. .. l. fiſco. 7 C. ad.lᷣfal.l.iij
paribus in ſuis partibus oriarg corra ſed l 1 bareditas IAd miſit. vt teſim nõ mutet. a Vegis falcidie.ſ. trebellianica.
inquentis. vt.ſ.l.iſ in hain. . C. de bis qui. vt indig. l. berediras .facit. C. eo. lfl. ? ar. C. deſentẽ paſl.fi in fi. 2 fami. bet.·
7 ach ſ. . 3 „JRelle

4 idamnuius dolo feceri en non incidiſſe reſpondi. nec maloꝛes volunta⸗
q aè udiumn BGidomminus dolo fecerit ne m eCc tes ponit ð minoꝛibus
i ibentis. ſtc. . 2 in quibus quinq; teſies
. Zubeuie. Kej. 4 tamentũ mutaret᷑ in quo ſeruꝰ eiquod tſtemeroſiem datum mnbugd inc⸗ aer
d Liure ciuili. . 5 eius ſcniptus erat quãuis manu⸗ auferen um. uuuuten er gütur. vt. C .
Sfe een miſſugaclierithereditatem actio. Pe iure codialloꝛum ·Lſi F t inſi eo. if.
aſSidñs. acio nes ei denegãtur cum æ liberis srl Epiſſime relcri⸗
nn ſeſel idſoſ eius ſi quid fuenit datum denega . etend gii ſt incauſis
c te quid ei a ſeri . . . t t ſingu aribus.
4 legatum erat ꝙ; ri debeat:⁊ ſi non fuerint n bote Epi ſnns e n um APtconſtiurum in o
ri poruit. vtinſt.ð ſtate: ſed ſi legatum ei relictũ ſit 7 conſtitutum eſt euam Hhne. umn.
nd leg F. ceiueo. icq; reſtituere alij ſit rogatus: cõ Wgqui teſtamentuʒ facere femer volut ctꝛeſi,
i ſpſi manumiſſo⸗ ſequenseni dicere admitti eũ ad opinatuseſt:nec voluit quaſi co⸗ Diocouloa ihben
yr abus nõ cõ ſegatum q; nõt ipſe habitmus eſ cdicllos id valere videri nec codi beredi. 5 cum filie 1n
e Rs beipontens ſet:ſad aliũ ſit trãſlatums.iſ Si cillos feciſſe ideoqʒ quodiillo te 1 igenerale s ſns
libeis plures hfdes inſtituti ſint: ⁊ om⸗ ſtamentoſcriptum eſt:licet quaſi nec valz vt valere põt.
iin Erſnon ſus nes dolo fecenint quominꝰ teſta⸗ in codicillis poterit valere: tamẽ ſc j. de coni pec li F.
ſĩ nint. eo tẽpe q cõ/ ſ mutarer᷑ dicendũ eſtacti 5 debett Mlianus. üj. 2. C dete. ma. l. ſi mi
s petunt/ actonee mentũ mutaret᷑ dicendũ eſtactio- nõ debetur. lanns. SreCi fr, mee L
fueru tñ̃ eo weqꝗᷓ nes inomibꝰ denegari. qꝛ omẽs Jeig poſt teſtm factuʒ i.lſi. .5. deteſt.l. an⸗
h, burmnnnii dolofecenmt. .C Aulus. an cocſicillos ſcnptos Ppenalt, a kgn eo
H ſtamentũ. alioqᷣn Igquis dolo malo fecent vt latus eſſet codicillis per ſdeico⸗ er Grdeſebleuſtpzc⸗
e ga fin JYo. alij eſtesnõ veniãt: ⁊ per hoc miſſum aliquid daretur vtile eſt l. via: tñ. ꝛ ſ. deleg ij.
