iſiut. ſolet cauen ſi eadez res duob? ſub

vel dicas vel ꝓ.i.

cedat bĩc ad men Jex cã fideicõmiſſi apud
ſem. e lego ſan Oquẽ hereditasnec legatoꝛũ
u. ſi ncius vene Moie ſatiſdat in poſſeſſionẽ aduer⸗
rit bononiã poſt ſijs eũ legatariꝰmittitł. Api.

menſem. atvere n erter
ria vt lego fũdũ

iicio ſi nauis nõ venerit ex aſia binc ad menſem. vt.j.ti.i.l. buiuſ⸗
modi.⁊ facit. C. de fi. inſtru.l.ſcripture. .

k ¶ Duob? cauetur. vt. deßto. ſtip. l. paulus. 5. i.r dieſub coͤi

tione caueri vt ſi vni teneatur alteri nõ reneat.vt ar.S.e.l.i.in fi.
Beg in vtro q;.ſ.qñ legatũ eſt duobus ſub cõtrarijs conditio

nibus 2 qñ legatur exiſtenti in aliena poteſtate.

m Miſdẽ perſonis ⁊c.i.ſi beres:ſed in vtroq; caſu biſdẽ ꝑpſonis

ac̃.dic ꝙ illi qͥ fideiubent apud vnũ fideiubebũt ⁊ apud alterũ.

vt.j.e.l.ſã duo.alias eſt ſed in vtroq; caſu de ꝑſonis.i.de facto ꝑ
ſonarũ.ſ.dolũ malũ abeſſe. vt. S.e.l.i.in pꝛin.⁊ facit ad hanc.l.j⸗
ti.i.l. etiam. S.i.⁊.j.de d am.infec.l.ſi filius. .
n ſRer cã fideicõ.puta ꝑ trebel.ad qð.S.e.l.i.S.nõ ſolum.
ſtq;.ſtipulatio.de ſoluẽdo adueniente conditione.
Interim.i.dũ heres captus eſt ab hoſtibus.
E erſona. pꝛincipalis qua extincta tollit᷑ acceſſoꝛia. vt.j.deiu
n fraude. .ſi pꝛincipalis. Iteʒ exceptio reo cõpetens ⁊ fi
deiuſſoꝛi ꝓficit. vt.v.qui ſatiſda.cog.l.ſi deceſſerit.ar.contra.C.
de fid eiuſ.l.i.ſed foꝛte hoc ideo eſt bic.qꝛ hec ſtipulatio babet na

turã actionis ex teſtõ. vt. S. e. l.i. in fl.

1 Unnbatoꝛ uun beredẽ:⁊ dic caſum ꝙ fideicõmiſſarius vniuer
ltatis detota vel de ꝑte bereditatis reſtituenda per trebel.egit et
obiinuit: ſed beres victus appellauit: nunc ſingulares fideicom
miſſatij petũt ab berede ſibi caueri:certe ſicut ante ſentennã ita ⁊
nunc cauere debet.alias tranſfertur poſſeſſio in fid eicõ.vniuerſa
lem ſt ipſe caueat fideicõmiſſarijs ſingulanibus, vel dic planius

c¶¶ Alij.l. ſfllio. ⁊ ſic apparet
de die incena dicit. als ſi certa ſtatim a moꝛte teſtatoꝛis cederet. et
ſtcillud ſolũ tpᷣs inſpiceret᷑. vt..ti,i.l.ſi poſt.in pꝛinc, ⁊. J.fi. ⁊.l.

ꝓpᷣoſita ſtiplatiõe cautũ fuerat er
titit:fideiuſſoꝛes ĩteri teneri nega

marc?qtoninꝰ iulio albo reſcripſit
eũ aq res fideicõmiſſe petebãt᷑ ci . ene
appellaſſet cauere:vel ſiñ caueat ραεαρ⅞oovenomeve
queerere nolentem m ſᷣm hocut in caſu no ſit de lega⸗
nõ acqrat. vt.ð. tocautũ.nã ſi exiſtentis cõditõis
deiu. do. l. c doſ) ; iterpoi: qei dſ ſiniag ſi
cautõeʒ iterpõi: q; ei añ ſniaʒ ſi pe
titionis dies moꝛaret᷑ fieni debuit

opoꝛtuit:ſ qᷓre nõcauerat ð ſidei
cõmiſſoꝗ pꝛouocauerit ſi cauerit
aduerſanꝰ ad eũ poſſeſſioneʒ eſle
trãſterẽdã reſcnipſit.cũ alia ſit edi⸗
cti cõditio.nõ eĩ exigt a legatario
vice mutua cautũ:ſʒ vicaria cuſto⸗
die gra poſſeſſio dat᷑ ⁊ qobtinuit
in poſſeſſõeʒ ꝑ pᷣtoꝛẽ aut ꝑ pᷣſidẽ
iducit᷑:ſõ ptoꝛꝰ qdẽ in oium rerũ

diuerſis vel cõtraniſs cõditionibꝰ
vel dic diuerlis ꝗ lelicta ſit duobꝰ eni ſatiſcaf .S5
ſũt porie per obli⸗ in vtroqʒ caſu hiſdẽ pſonis nſatil⸗

auũ vrlegoeo datione ſubitunis 1Dem.

ex cau.in poſ.ea.l.i.ſed per reſcri

fideicõ.vniuerſalis vel ſingulanis petijt ſideicõ.⁊ obtinuit:ſed heres
victus appellauit: qua pendente heres debet cauere victoꝛi ſicut ⁊ ante
ſniam debuiſſet.alias tranſtertur poſſeſſio in victoꝛem eoꝛũ que petebã
tur:ſed ⁊ ille victoꝛ caueat de reddendo ſi heres obtineat. vel etiã ſt be⸗

res yvellet interim cauere:⁊ ſm vtrq; apta litterã.ſed ſcdᷣe poſitioni eſt

arg. cõtra. ſ. ti. i.l. Nis.in
pꝛin.ſed bic ꝓtrahebat
Pros cditio legati duioi heres: vel erat ſuſpectꝰ.
Pptꝰe ↄdlitio legati c“ noie (Aauerſarium. vniuer
ſalem ſᷣm pꝛimũ caſum
vel etiã ſin gularẽ ſecun/

a4 “ dũ aliũ.⁊ ſic fit aliquid
ui:q;ꝛ nʒ iusnʒ ꝑſona eẽt ad quã ꝓ noui appel.pendente.ſ⸗
ba ſtiplatõis dirigi poſſit. Inꝑr no eſt ver qꝛr ante po

terat peti cautio. vt ſub
ijcit. Recte loquitur au⸗
ctoꝛ legis.

HH .2 verbum.
aduer ſariũ trã fernepoſſeſſio de u ¶ Moꝛaretur. als mo
. r Dꝛicibi raretur.i.moꝛaʒ recipet
bere recte placuit pꝛicipipꝰ/ꝓbo ana ir aditionalee

ſmo etiã purũ habʒ mo

7 poſt ſniam nõ opoꝛtʒ
omitti.ar. ſ. de reg. iur. l.
nõ ſolet. ⁊.S.e.l.i.S. pla
ne. als mereret᷑. ⁊ dic ſt
p etitio fid eicõ.mereret᷑.
ſ. fieri cautio:qꝛ fit cõ di⸗
tionale vel in diẽ. vel ẽt

amittipꝰ victoꝛiã dilata petitiõeñ

cit dilata petitiõe.ſ.cau⸗
tionis ſᷣm vtrũ q; caſuʒ
alij dilata petitiõ e fidei
cõò. ſin gularis ꝓpter ge
neralẽ qõnẽ de heredita
te. vt. . de pe. he. l. diuꝰ?.

poſſeſſiõe 4 in cꝗ her̃ditaria Ppma⸗ ſm pꝛimũ qð bodie ẽ ĩ⸗

de qbꝰfuerat iudicatũ mutuasacd es.q.d. no põt aſſigna/

4, , r, ri ratio quare non.
mittit cautiones: ſicun ci debois va Gicgucrer adiuenſa,
riꝰ.i.fideicõmiſſariꝰ he⸗

’Äeeegeno cauere 'm omũ
vel dic aduerſarius.ideſt ſingularis fideicõmiſſarius vł vniuerſalis he
redi de redd endo:⁊ hoc herede ei non cauente.iſ.ſᷣm ſecundũ ⁊ m vtrũ

qʒ:ſub. 2 ita demum. vt. j. ⸗poſſeſſio autẽ ⁊c. HMUMZ
3 ¶ Lum alia.ideſt quãuis alia ⁊c. ⁊ nota duas differentias inter reſcri⸗
ptum ⁊ iſtud edictũ. vnde naſcitur hicitem quia bic per reſcriptũ cauet

ille in quem tranſfertur poſſeſſio vel ſingularibus ſᷣm pꝛimũ velipſi he⸗
redi ſecundũ alium caſum. ꝙ nõ fit in ſimplici fideicom.ſingulari.quia
ſi mittitur herede nõ cauente ipſenulli cauet.ſecũda eſt:qꝛ per boc edictũ

mittitur in poſſeſſonem omniũ rerum h ereditatis:vt hic ſubijcit ⁊.j. q·

„.

ptum non: niſi in res de quibus erat lata
ſententia.foꝛte ei tmñ dimidia hereditatis petebatc.

—

2 EHon eni. vere. alia eni æc. 9 ¶ Nicaria.i.poſſeſſio.q̃ vicẽ cautio

nis obtinet. ¶ Obrinuit. I. legatarius vel fideicõ miſſarius qͥ ob
tinuit in eo qð p ceptũ eſt ei caueri.⁊ tñ non cauetur.

a ¶ Inducitur.nõ tñ beredẽ expelleret.vt.j.ti.i.l.ſiis cui.in pꝛin. ⁊ dic pᷣ⸗

toꝛ rome pꝛeſes in ꝓuinciiss. b ¶ Si ptoꝛ. ſcðᷣa differentia.
c ¶ NWudicatũ.foꝛtenõ tota hereditas petebat᷑ ꝑ fid eicõò.ſᷣm pᷣmum ⁊ ᷣm
aliũ vnũ ſingulare.⁊ ſic eſt qᷓntitas ꝓ menſura debiti declaran:qð ẽ bo
die ius cõe.vt.Q.de bo.auc.iudi.poſ.aut᷑.ei qui iurat. D
d Gicuerac ducit ſiłe ad reſcriptum edictũ de colł.qꝛ ibi debet cauere
ancipatus his qui ſunt in ptate de cõ ferẽdis.his qͥ nõ cõparent.alłs
denegant ei actiones hereditarie:⁊ trã ſfert᷑ poſſeſſio in fratres ſi modo
ipſi cauerũt de reddendo qñ cauebat.ſed ſi neuter cauet ſequeſtratio fit

vt ſubijcit.caue tñ:qꝛ aut ꝓpter inopiã nõ cauet.⁊ tunc modico tempo/

re elapſo fit dicta tranſlatio.ſi vero ꝑ cõtumacis:tunc incõtinenti.vt.ſj.

B

Vrlega. ſen ſidecò.no.caue⸗

ra. vt. ſ. e.l. etiã. hoc idẽ

purũ:vt dixi.⁊ qð ſubij

nẽt omõficleicõmiſſi puandi gra atati. vt. C. depe be.

eſſe ꝑmittit. pꝛiceps aũt earũ noie r ui puocaueritſbe

SFE E 1o:tales ſint fi⸗
=. ſt fratet hutlegatu 5 4 eaifala knwmmiene Siranninf n
o.l.cũ emancipati. 5.ft. 7.l.i. F. ſtrö als §. ſt kratet. deihores⸗ Peni ſed vbi eſſet ſimpler legatu nõ erigik tanta in ng
A6f. mancipati. ?. fl. ſtbumo. t. S, de an. le. l. iiij. ſed vbi eſt e.l.i. ⁊ . ſatiſ.co.larbi ſeg
e¶ Mo. poſ. vnde liberi. vt. C. ie. ⁊.l. ſiliam. 1 uiſitio in taxãdo.a fac tiẽs. S·locuples. 4
e¶¶ Mo. p t⁊ dicta.l.poſtbumo lbo.l. c emancipatl. S. ſl. tro. ⁊.l.ſi ab arbitro.⁊.j,de ver.ſig dmonedt. re po
n erſonio ledicen de coll vieſ deco ſtimilet reſenptum adboce tro. r bſ̃ bus publicis. ſin n
g Junidictionis.ſ.edicti tus.⁊ no.qꝙ lʒ aſſimi „ titꝰ bus publicis. ſ
6 epenint.frater emancipatus. ”ùMÿMßU itten dꝰ ꝛidq; impr. ti gularũ ciuitatuʒ D
aitinptocanet er ſuis cõferendis nerbpots, AQuia antoninus reſcripſit enetran B leenea. 4
voluit. vt. ſ⸗ 6e cauere nõ s orij ſibona iam diſtracta Z.ſ. de verb. ſig. ſi
ei q cauere voluit. v oſſeſſiõe cau 7. di acdiectũ eſt ⁊ ſi N. d õäs bis
ſſioꝛc. at per p . ſdefert᷑ condi iſſuꝰ vel cõ eũ qui.
yr. 5 volleſſio⸗ ũ ca amdeiactiões iuriſcitio ſunt vel teſtatoꝛis pꝑm b Intercedat. ſt
edictũ de col ei den n denega fribꝰ ex foꝛma iuriſditio ſun tario pciũ eoꝛũ fidei- na teder⸗
3 . oꝛma! . legatario pciũ eoꝛũ ciuitas inſtitu .
uer hrer oft tio cauẽdi fñ s conſecuti cedentelegatanio ha- maaſideesd
5 hic. vbidi . de fratris conſecu . di cꝗ depoſito a⸗ ta ⁊ fideicõ.ua⸗
pot cauere vt nis qdð ex poꝛtoe nat Srr cõmiſſi puandi c n 7—☛ ta eſt ſuſpecta. H
14S. Anineriner enã fienint cũ bona ꝓpꝛia oterre cepe bendum“. Xpianus i ſeepꝛom ſſio.fl⸗/ N—
Apan ſiis ner rönat rintſe inrtds Sannee Iqñ incena ſũmaeſtfidei ſus nit vr i 4
gaiſeporr nee eiale. cauere poſſint Rrue p ligencuz / coõm gcognoſcit elmnen n ailcl hee t
5 regulariter eſt ꝓbibi rũ bonũ ab vtraqʒ pre 791 ep o fideiuſſoꝛes petunt᷑:¶ Edmon beꝛinc. bin?. l. ciui⸗ 86
¹ acteieneCo apud quẽut ſequẽtes fruc de edlisaũt ſumus rebꝰpublicisr inr iae tehromn .
phi pe.l. i. 2 lbi g õesa ptoꝛ . iſdatõnẽ fideicõmi Oo% vt bic. 2 facit. ſ. t. nif
pPhi. ſequeſt. pe HRqui Fvtiles actloesa! ,ti ſolere ſatiſdatõnẽ fideicõ in.l. municipio. hin
ehguetnne tbae unn aacr. keaa an neceſſitas dadi kerrocn —, le⸗ iie
t. i . 1 eile 2„. Ep ee 4 . vO itut u⸗
un lſolucrir in vocdi ſcnptoſupꝛa relato nõ aliter ad eũ ꝛomiſſio plane erigencha eſtyvo i 4 B
len ab elcto de col. vr ſcnipto ſupꝛa relate ttranſſert q; repꝛomiſſio planeer Aulus it rogatus da 1
. iſlum pentt ſtati defuncti ſtatũin/ ulus i ſuo ſeruo
an reni, ei com. 9 ſideicom ſinnpen aduerſanius ſtati W lſemo ſub cõditio an ſte bane 8
nganenſais non põt ca/ een enchrmuf⸗ cauer . H herede in⸗ Pntonenaln ſ
narbaalena no ne no hine uſßſiis vicit n poſſit / ne nuͦeſtholegati ſans pe purenon leg,
telegarariſs vel depon noluerit ſʒ ſiis q liuriſ ituto legatũ eſth gall lane vtiinſti. de leg. 8 Ne
tur. vel eſt reſtituẽda iu⸗ vel res deponẽda uel iuniſ titu 6 pñt. ſed pendẽte cõditione an ſemo. ſic ego
dictio.idz fien ius ut cauere: ve ẽda erit¶ Sidies aut terenõpñt. P WMiaſi verbum ſub coͤdi
niſdiargerdaſgluvoſt dicõ reſtituẽda ent¶ Di dies a⸗ ãcipatus vel manumiſſus ſi ſa⸗ donentceadgle⸗ 1
letone hm pꝛimͦ ohiiio ad legata vel haen wuiſi opelg querit᷑ an audiendi ſunſ gatũ. nõ autẽ 8
cũdũ aliũ remanet ap Sõ Eue differri H e ipis oneroluʒ cas pure: ſed ſu
citbi. = lũniã pſtolari cotel int eius poſtulãdi aduer tis. vt. ſ. no. eo 4
ESi dies. hibuerit. aut calu 2, „ derin 2 . ſtate.)
ar niane ennecen2 e enenſen Sereian maluseſt pinedl 1Skmaum⸗
net. vt. S. de trſact. l. de erit:qui cauere po ibu⸗ critateʒ cãm dirimere ror nie non de.
a Keu guachafns ba pturã quã relictã ura Pinn⸗ tm̃ cũhipotheca. ſuneſrei En. ns iuriſli. F.i.
iihs ge as nun: ent,Q Niczeeher ceer. . nn. topꝰnoie ſatiſda me Joſis poin.
ſi ſᷓ miſſi ſen 0 E eg nie Sibi.i patri
lebie⸗ gas gaaen impr. tit⸗ Nrommaeſe tũ eſt ſimul eeleg tor norfe ſo adch
in vunie bi Er . 3 miciliũ rome non haberel ect: ad ceſſit ptinus ijſdẽ die lus. deli. rariiech
ſaniſqa. co. l.oetie be mn tas? in ꝓuincia eẽt: vone debent ¹. Aulus. mannunſno.
d i teditas vkmaio: Olshereditas enin. noie in ꝓ pulatione debe an peti poſ o ¶autiõl. lni
ſheteditas. vł maioꝛ ſdationẽ fideicon r e Oniñ vt ſtatim pet ſine ſideiuſ. lſic
babere vkeripſares le iſe⸗ fideicõmiſſariũ reaninactu ( Mn debena dicimꝰ: 7 qðᷣ 34 prin ſ b tñ
nolechiud penruk Uletii⸗ auẽdi en e 1 tbipotbeca ibi
Fara:oe cnnio peun e. qre ſiheres in eũ locuʒ c I N pſtari aduerſario opoꝛtʒ eſt hipoth o⸗
e renent. eſſe. qre ſiheres ine ubi domici⸗ die cena pᷣſian aduerſano opot non: Ry hoc auo⸗
elrenent erideiek Wnpaure. e
Remittendũ etiam ſi liuz habet: le nõ erit 2 igik pign ſed hᷣ
beres pᷣtendat ibi ſatiſ/ Po a fideiuſ. ar. . de iureiu.l. eũ q; itẽ no. el tẽ vr
6 poſſe cũ nulluz . ſpãle:qꝛ releuat᷑ a fidei 2 ge. l. neſenniꝰ. in fi. Irẽ
ranne e ven pol. vt.S. deindyl. deeo. .lſed ſſ r 4 benus anbrriloo unltar ſenus ber 4
crũ ſyns t mi L 5. C. ad treb. liubemus. 5.i. vbi p lbi rogatus erat filius ogͤt
cn ſeg ſib. iſtt. vt. 5. de rebꝰ eo. l. .§. ſt defunctus. cr en asebmentnms aatit pecheroganbeen. nane⸗.
Eßben lſu ar teſtatoꝛ pmiſit. vt. tdixi. . e.l. . impr in R. 5. bic no. itẽ ibi fideicõmiſſarius e tñ cauektmo ergo vbi teſtatoꝛre d
d orenin deſequeſtratione: vt dixi. ſtatoꝛ legauit ãnuum ilexremittit ſatiſdationem Iñ car. is q;ᷓ teſtatoꝛis. ſic.ö5.
eAlabend no. iſſi.ſ.relicti. ? dic caſum ꝙ teſtatoꝛ Korcen⸗ ſum vbi relſ mitius eſt pꝛeceptũ legis qᷓ teſtatoꝛis. ſt 13
ganbars glinenglunt udc tereiruiaevtcr ͤ iun mirel elus. = erteſtö.
aut nge nb ven l nachno berede ꝓ ea ſũma danda: ioe a4 is gengainglchn ienu aecheeſie vin ae⸗
aüt legatarius poſtula Aloicneparn fideiuſſ. res ſohench ciat n65 On en hen wedeben 2c. ceſſitſſed nõ ——— .
z codsiudiceſue coꝛd it ſuꝑ petitõne ſatiſda. boc aũt id eo fit alia ſed.j. ꝓxi.æ⸗ dere.q; tũ eũt bic djffcrat peri.die v⸗
H gaſeienh firpanoKerlederidzſ pginodt ali dies. .ſ. de ver. ſig. l. cedere. et⸗
ſolũ pꝛius facta fuit taxatio: immã taxatã. vel dicannuũ: cenuʒ
uneine griſiegtio fideiuſſoꝝ ad ſummã taxatã. v 3

Pomini.

dfrenꝓ .

nicſpie.

Tottign

iubr
ns de
iſio ſeno

cior G
Oteneni.

vonpelae
.le go

iſubcddd

role
gute di⸗
ſes ſb
iuſtitu⸗
lno ſa

N.

Nainf⸗
ſonſtige
deofchai
iſliſe⸗
pſspeni
io.

iigen

1040.
Cült
ie⸗

ilu

ſeulte
zabi
bera bi
hoegnn
bir
Gl
gin
gif
nbied
fog
leno⸗

Kotcee

iol. l. quod dicimus.

a te.bereduatẽ. alioquin ſecus:qꝛ nõ adita bereditate ni

Alegatarij.
nterdictum

Dboil in teſtõ relictũ valet.vt.S.de te.tu.l.ſi nemo.⁊.j.de con
tra ta.l. filiũ. S. ſed cũ. ⁊.j.ti.i.l.i.F.fl.⁊.l.ſe.⁊ hereditatẽ nõ aditã
regulariter nemo traſmittit.vt.C. de ca. tol. 5. in nouiſſimo.
t Et in reʒ. nõ in
pfſonã tm̃. ⁊ iõ te/

Ja teherede legatũ mihi

tu?non
Ahrrm dese A doſtt ſib coclitionet uq; poſt⸗
pacl tubr5 da q;acdienis hereditatẽ ſatiſclederis
sfi Lidẽ iduo legatoꝛũ:⁊ poſt moxtẽtuã añ adi⸗
bus. S. pſonale. tꝗ herecdlitatẽ cõditiolegani extite⸗
x facit ſnilli ð. nit ſabin? ait fideiuſſoꝛes mihi te⸗

neri:qꝛoĩmõ dan opoꝛtet legatuʒ

⁊ ſi in rẽeſſet cõcepta ſtipulatio.

vipolvtſau. ( Alegatarij aduer. Wlius.
lboc autem. S. fi. ſusmein poſſeſſionẽleg.ſ

u Diſcedere. ꝙ ẽ
yerũ ſi erãt tãtuʒ

miſſi. ſeeus ſtiaʒ

bẽéant q̃ſi in ſolu⸗

tũ ex ſcòo decreto
niſt ꝑ in ĩte. re. vt
ſ. de dã. infec. l. ſi
finita.S.itẽ vid ea

mus. 7. 5. poſtea
autẽ. 2. F. ſi foꝛte.

nõ petat cautio/

nẽ de legato pꝛe

gsalius meo noĩe cauerit: pinde
mihi pᷣtoꝛ accõmodat interdictuʒ
quo iubeãtur diſcedere legatanij

de poſſeſſione ac ſi ego cauiſſem.

Artianus.

lINcet ut nõ petat᷑ cautio le

atoꝛuz conditio teſtõ ſcri⸗

pea lec aiileſ pta fuerit nõ videt conditio: 7 60
Icer. coſtrue licet deſiderauit nõ caueri ntns
cõditio fue vij ditione defectũ:qꝛ? poſtqʒ
iit ſcripta in teſtõ vider ↄditione defectũ dep el⸗
vt lego ticio. xxt (O placuit: nec onus cautionis ſe· q

ꝗqtur nec ꝗdeʒ cõditio intelligit᷑.

+R Jquo q;.cui ab inſtituto eſt relictiũ. “?ä
Inſtitutione. per fraudeʒz cũ poſſit adire er teſtõ. ſecus ſi adire nõ
. vt. dAittet. legatarius.
e Ault.per edictuʒ.S.ſi quis om.ca.l.i.in pꝛin. =ðDU—G
f iuili.qꝛ hereditas exteſtamento adiretur.

Ec ſtipulatio. pu
vr.ſ.l. pri.

oncã miſſi ſunt: pcuratoꝛv ł nullas moꝛas exceptioꝰ iudicij ha

lego ticio. x.ſi nõ

261
.

ſtdo ab berede. Iquoq; lega ratiꝰ.
nã mod ꝓ cõdi· .oꝛuactio datur in eũ qui pᷣ
noebi ch tenmiſſa inſtitutione abinteſtato
de bis qᷣ ſub mnõ poſſidet hereditatẽ ut legatoꝝ no
fili. Irez ſidirit mine ſatiſdet᷑: ⁊ niſi ſatiſdabit᷑ in

perierit cautione polſ.legatoꝛũ ſuandoꝝ cq mittetꝰ

yt bac.l·patet. n hec quoq; pᷣtoꝛ ꝑinde ſalua eẽ
MHon videt᷑. fi lt neuireci liſdebe
cnonebuius. l. vult atq; ea que ueaul deben
3 Oeſiderauent tur. idẽq; ariſtoni placet. I Dẽ.
hura ppitelu Ecſtipulatio ⁊ in fideicõ⸗
nẽa T —1
ius vl in iure etiã iſſis locuʒ habet ſiue pu⸗
litẽ cõteſtando: qͥ

caſu vr petere. vt.j. rẽra.ba.l. amp. Itẽ etiã ſi exegit:boc tñ caſu

condicit᷑ facta ab ignoꝛante factum vel ius.ałs non. vt. ſ. ti.i.l. i.
in pꝛincipio.
2 Londitione. defectuʒ. qꝛ nõ legitimetũcfactuʒ ꝓ nõ facto eſt
vt. C. ſi man. ita fu. ali.l. ea quidẽ. ?.S. ti.i.l. qd pupille.
9 ¶Cautionis.ſ.cautionẽ de pᷣſtando legata.vel.i.q in conditio
ne cõtinet.i.cautioneipſa:⁊ qð dicit iure pub.ſ.legũ. vt.C. e.l.ij.
alij in cautione fructuaria.⁊ eſt rõ vt no.C. eo.l.pe.vel dic remitti
conditionẽ. ſ.appoſitã remanente voluntate non cauendi. qͥ eni
dixit vtvel ſi non caueat:vult non caueri.vt ⁊.C. de condi. inſer.
l.ij.remanet ergo voluntas non cauendi.ſtc. S. ad trebel.l. mulier
in pᷣn.ſic ⁊ alias conditio tollitur ⁊ legatum remanet purum. vt

3. de condi. inſti.l. que ſub condi. in pꝛinci.

Sennnn gatanũ vel beredẽ:nam non ſatiſdat heres.

—

a ſntelligitur. immo purũ remanet quaſi duo dixert pure.l. le⸗

go ticio. x. itẽ vyeto ticiũ petere ſatiſd anionem.

—
4

Poſſer. vt.C. ſi quis omiſ.ca. teſ.l.ij.

resſdeicõ. ſi relicũ ſiueer die cer
ta uel ſub cõditione uel ſi res aliqᷓ

ſiue hereditasi ſiue ius aliqð reli⸗
ctũ eſt Diuus piꝰ qʒreſcrip.q⸗
tiens euidens res eſt ut cerũ ſitnl-
lomodo fideicõmiſſolocuʒ eſſeꝑ

quã iniquũ eſſe ſuperuacua cautõ

neonerani beredem. Aulus
Tiam de pñti legato locũ
abet hec ſatiſdatio qm̃ nõ

bet Di ⁊ ab herede inſtitutole⸗

gatoꝛũ ſatis acceperit legatarius

atre. fideicõmiſſarnioutraq; qdeʒ
ſtiplatio cõmittet᷑:ſj exceptiõe tue
bitur heres:qꝛ cauere non debue⸗

rit.ſed ſi pars hereditatis reſtiru

ta ſit ab vtroqʒ cauẽdũ eſt. Etiã

ſi ab inteſtato debeatur fideicom
miſſum locũhabethec ſtipulatio

Iduo eiuſdẽ noig· AWlius
de legato contendant vtriſ
atis daturuʒ:nec onerari here⸗

dem cũ poſſit eiuſdeʒ fideiuſſoꝛes

ad vtrãqʒ ſtipulationẽ adhibere:

qꝛ ⁊ ipſi non onerant᷑:cum futuꝝ

ſit vt vniteneantur Aulus.
Jab vno ex heredibus le⸗
VVgatoꝛũ ſatis acceperimꝰ: cũ
ab oĩbus heredibus legatũ eſt et
ſi pars coheredis accreſcat ꝓmiſ⸗

ſoꝛi in totũ fideiuſſoꝛes tenẽt ſi ſo⸗

lidum legatuz his cepenit debere.

¶NVBe filiü legitj⸗
ſ relinquebat pr̃em eun

MWeuo.

Arlega. ſeu fideicõ no,caue.

ta vł icerta.⁊ po
ſtea ſubij cit de cõditiõe
licet Jo. illud bẽat can⸗
cellatum.

iMereditas. ↄtra. S. ðᷣ
vul. ſub. l. ij. F. plane. et
ʒ.ad treb.l.ita.S.a pr̃e.
1.ſ.ti. i.l. is cui. S. ſi ab i⸗
pubere.ſed hicnõ de be /
reditate viuentis ſed de
cautione eſt ſolicitus. vt
.C. c.l.cũ archi. ⁊. C.ad
trebel.aut᷑.cõ tra q̃ͥ roga
tus.eſt tñ ar. cõtra etiaʒ
ad cautionem.j. de col.

bo. l.i.S.ſi impuberi.

Kk Gus. vt nomẽ vel ⸗
ultus. vt inſti. de leg. F.

leDiuus. ſupuacua: qꝛ
ſit euidens nõ deberi. vt
dixit. ⁊ ſicno. S.de ꝓcu.
l.nõ co gendũ.S.fi.⁊.j.t.
i.l.ſt is a quo.S.i.⁊.S.ð
gr.l. nõ diſtin guemus. §
pe.ſed ar. ð. S.de ne. ge.
l.ſi pupilli. S. i. itẽ fac̃. ].
de car.e.l. iij. F. cã e. ad

cxhi.l.iij. S. ibid em.

iã d ep̃ſenti. id ẽ
Pure. vt. S. l. px. in
cui. in fi.S. ſed ibi ſpãle
ne inuitet᷑ aliqs ad na
lignandũ pꝛeterea etiaʒ
cõ ditionale eſt ibi.
b ¶ Exceptio.i.ſuſceptõ
iudicij.vt ⁊.S.de pecu.
l. ꝙ debek. iten ad hoc
.C.ad turpil.l.fi.ar.S.ð
de iudi.l. ſi d ebitoꝛi.
ASi⸗ 7 ab herede.ante
reſtitutionẽ.

d ideicõ. poſt reſtitu⸗
ti

eʒ ꝙ fieri debuit. vt
3.e.l.i.S.nõ ſolu.

d Hon debuerit. vt er
poſtfacto apparet. ?
ſi totã reſtituit. Idem ſi

quartã ſolã retinuit.vt.C. ad tre.l.fi.ſt aũt vltra q̃rtã tunc tenet᷑ ꝓ rata.
vt. C. ad treb.l.iiij.⁊ cũ effectu rem anet obligatꝰ.ſequit᷑ enĩ ex hboc ſtipu⸗
latõ nãm actiõis ex teſtõ. vt ⁊.S.e.l.i.S.ſt qͥs ſſᷣ cõditiõe.⁊.S.q̃ minoꝛẽ
e¶ Vtroq;.l.herede ⁊ ſideicõm iſſario ꝓ ꝑte q̃ penes vtrũc; eſt. vt dixi.
¶ Ab inteſtato.puta codicil.ſed qͥd in dona.cã moꝛ.rñ.id em ſi non fuit

—

e.ij.l. ſi quis ſeruum. S. ſi inter.
ab vno.acceperimꝰ.ſ.ſimpłr.

b. ⁊ habeas debere cepit.ſ.ꝓmiſſoꝛ. ⁊ fac.

tradita a defuncto:cũ eqͥp aret legatis.vt inſti.de dona.S.i.
Aduo. nois. ꝙ qñq; cõtingit. vt.ſ. p le.l. ꝓ le.⁊. S. ſi cer.pe.l.ſt cũ.
hbEt ipſi.fideiuſ.⁊ fa.j.de pᷣto.ſti.l.paulꝰ.S.i.⁊.ẽ.e.lſʒ ip ſis.cuʒ ſuis
eneant. cũ effectu: ſed an debeanturlegata. dic vt. õ, de

cõcoꝛ.

acceß lIMis. vel bẽas bis cum
piratione.⁊ dic ſcilicet legatarijs.⁊ h abeas deberi.vel habeas is ſine
ſ. de ſid eiuſ.l. ſi qs ꝓ eo.S.ſi

nũmos.7.l. amiſſi.S. fideiuſſoꝛes.ꝛ.j.rẽ pu. ſal.fo.l.ſi pꝰea.ſʒ ar.õ.ſ.ad

mũi.l. lu. . pau. ſic diminuta ꝑte diminuit᷑ ⁊ onꝰ. vr. S. e. l. . H. ᷓ
AVe filiu.prem ſuum teſtatricis noĩe ſeium:⁊ bic filus / minoꝛe

Biij

crat er marito vinente. vt. . patet. ? no. ;ᷓ põt babere pfem collibertum
q ambo fuerunt manumiſſi. vt inſti. q ma.nõ poſ.S.ea demũ.

n ¶Suo. ſ. aui materni.
toꝛ.vt.C.de bo.ma.l.i.

0 ater. qui eſt eius legitimꝰadmiſtra/

p¶Mon cõpellendũ.qꝛ teſtatrix vetuit ꝙ-

potuit. vt. S. e.l. ʒ. ſed dicã cõpe i ſtatim reſtituere, vt ar.S.ad tre.imꝑr.

vl fiet ſequeſtratõ.ar.S.
q̊ ſatiſda.co.lł.ſi fid eiuſ⸗
ſoꝛ.S.fi.vel pᷣſtanda eſt
nuda cautio. ar. S. e.l. fi⸗
lio.Iʒ ibi depf̃e rogato
filio reſtituere:bic ð auo
q ¶ Cauere. alia s cõpel
li eũ cauere.
r Leſtatricez. ſub.pane

⁊ retine pꝛioꝛẽ caſum.h.
8[Patmi. teſtatncis.
t ¶ Reuerti. ex cã fideicõ/

miſſt.

1 Eldariru noiefrlij vt

apudſegitimũ admini/
ſtratoꝛem.

rx KRemanſiſſet. gaudet

m. ꝙ bic extantibꝰ filijs
rem anet dos viro.ſʒ io.
dicit ꝙ ſic fuerat pactũ
vel bic teſtatrix ſic pꝛece⸗
pit.erat eni emancipata
alias nõ poterat teſtari
vt. S. dedona. cã moꝛ.l.
tã bis. S. filius. ⁊ m B
no ob. C. ſol. ma.l.dos.

xHeredi.act. depo. vł

rei vẽ. vt. S. ti.i.l.ſirmio.
F.i. not. vel etiã pe. bere.

ꝗq debitoꝛ ẽ bereditariꝰ

2 poſſidet id ius ꝓ here
devel ꝓ poſſeſſoꝛe.vt.

de pe. bere.l. nec vllã. §.

fl. 7. l. qð ſi in diez. F. nõ
ſolum.

5 Lutoꝛ cauit.nomine
ſuo ⁊ tutoꝛio noĩe ꝓ pu

pillo.⁊ fac̃.S. ſi qͥs cau.
l.fi. ⁊. C.ð admi.tu.l.cũ

quidam.i
2 ¶Ar in poſſ. lega. ⁊c.

ſuh cauet᷑ edicto pᷣtoꝛis
Jquis cũ vetitus
a teſtatoꝛe: ꝙ fieri

cõ. ſemandoꝝ ca eſſe ceat.

dẽq; collibertũ exaſſe ſcripſit her
dem:fideiq; eius cõmiſit ut qcqd
ad eũ exhereditate eius ꝑueniſiet
cũ moꝛeret᷑ reſtitueret filio teſtatri
cignepoti ſuo:et hecvba adiecit
ſatisa ſeiopr̃e meo exigi veto:q̃ſi

tũ eſt cũ iſte ſeius ſubam ſuam diſ

ſipat:⁊veret᷑ pater fideicõmiſſarij

ne inane fideicõmiſſum reſtituat᷑:

an ad ſatiſdationẽ fideicõmiſſi no⸗
mine pr defuncte cõpelli poſſit.
rñdi fmeaque ꝓponerent᷑ nõcõ⸗

pellendũꝰcauere ꝭ Idem queſijt
teſtatricẽ apud maritũſuum ex qᷓ
filiũ reliquerat res depoſuiſſenon
exacta cautiõe depoſitionis:an ea
res patni heredi reſtituidebeat an
ueroquoniaʒ emolumentũ totiuſ
hereditatis ad filiũ defuncte reuer
tit deberet apud manitũ remane⸗
rent:apud quẽ dosremãſiſſ.rñ⸗
di ꝙ mulieris manſiſſet: nec in
dote fuiſſet reſtituendũ eſſehr̃di.
¶ Qutoꝛ ꝗ ⁊ coheres pupilli erat
abſente pupillo cũ ãmonuerũt eũ
legatarij fideicõmiſſi nomie inſoli
duʒ ipſe cauit queſitũ eſt an in pu⸗
pillũ adultũ factuʒ danda ſit vtilis
actio:reſpondidandam.

Vtin poſſeſſione lega. vel fidei⸗
pianus.

d ats gs cũ vetitus eſſz ſes
1P Accepit. ſatiſdatõeʒ acceperit:an repeti ſatil⸗
ſtado ab b õ ate
Dia⸗ H datio iſta poſſit: vbi hers
9 Indebirainaehite concdicat liberationem: gdem ſi
ega Le. 4 2 1
ion poriies es ſciens heres indebitũ caint repe⸗
l.ind e.l.i.

c Remiſſam. bic fuit erroꝛ facti alieni.
d ondicere cõdi.ſine ca.vt.̊. de cõ di.ſine cã.l.i.vel incerti que idẽ eſt
vt eo.ti.l.qui ſine. e ¶ Aredid erit.heres.⁊ ſic ignoꝛauit ius.eſt enĩ
ignoꝛantia alia iuris:alia facti.vt.S.de iur.⁊ fac.igno.il.i.

Fondici poſſe.ĩmo videt᷑ teneri cũ effectu:lʒ interponi nõ opoꝛtuit.vt

ʒ.fa.her.i.qui erat beres:ſed certe ibi tenet᷑ ex ſtipulatu ad id ad qð tene
mr act.ex enpt.ſiue ex ſtip.ſ.ad intereſſe nõ ad duplũ.bic ſine bac ꝓmiſ
ſione fideiuſſoꝛ in nullo tenet᷑:nec beres ad eũ d andũ: vel refert remitut
cauno a lege: vt ibi:aut a teſtatoꝛe:vt hic.ſic.S.ti.i.l.filio.⁊.i.fi.vłibi na
turaliter venditoꝛ tenet᷑ de euictione:vñ cauendo nõ repetit cautionẽ. vt

(C. de iur. ⁊ fac.ign.l. cũ quis.h̊ nec ciuiliter nec naturaliter debeb at ca⸗

ueri:ex quo teſtatoꝛ remiſera:: vñ eiq erroꝛ iuris non nocet:vt bic.⁊ not
dicta. l. ců quis. g ¶Excepnone imo vf ipſo iureteneri.yt.j. de ſi

deiuſ.l.ſt quis poſt.ſed ibi p eo qð nõ debebat᷑ ſideiubebat:ð de

2
2£

bebatur legatũ.? facit. S.ſi qs cau.l.ſed ⁊ ſi qͥs.S.ft.

b ¶ Mon exigit.eilegatario.j 14

egatario.ad bᷣ vt in poſ/

ſeſſionẽnõ mittat:ſic nec heres legatario agenti interdicto quoꝝ
le. vt. j.quoꝛũ le.l.fi.S.i.ſic nec libertus oꝑas incertas niſi indicã

tere nõpoteſtꝰ.ꝗd enim ſiignoꝛa
uit remiſſam ſibi ſatiſdationẽ.põt
condicere ſiverohocnõ potuiſſe
remitti credideni nunqꝗd cõdice⸗
re poſſit q iusignoꝛauit: adhuctñ
benigne quis dixerit ſatiſdationeʒ
condici poſſe.ꝗd deinde ſi cõmiſ
ſa ſit ſtipulatio fideiuſſoꝛes puta⸗
mus exceptione vti poſſe an nõ:
7 magis eſtut vtant᷑ exceptione:
qꝛ ex ea cauſa interceſſit ſatiſdatio
exquanõdebuit. Mon exigit pᷣ

toꝛut ꝑheredẽ fiat quo minꝰ ca⸗

ueat:ſed ↄtentus fuit ꝑ legatariũ
vel fideicõmiſſarium ſtare:q; mi⸗
nusei caueat᷑.quare ſinõ fuenit ꝗ
interpellet̃᷑ cautõnis nomine hoc
eſtis a quo legatuʒ fideiue cõmil⸗
ſum eſt oimodo poterit legatanꝰ

vcl ſideicõmiſſanus in poſſeſſõʒ

ex hocedictomitti: qꝛ veniʒ eſtꝑ
eũ cui caueri opoꝛtebat nõ fieri ꝗ
minuscaueat᷑:non m̃ et ſatiſdatio

debet offern legatario: ſy ſufficit
ſiue deſiderauerit ⁊ ei nõ caueatur

ſiue nõhabeat a quo ſatis deſide⸗

ret Si debitoꝛi liberatio ſit reli⸗

cianõ eſt exigẽda cautio:q;ꝛ habʒ

penes ſe legatũ.quippe ſi cõuenia
tur exceptiõe dolimali vti poſſit

Ei aun legatũ ſolutum eſt cũ con
ſtet nõ deberiꝰ diuus piusad emy
liũſequeſtrẽ reſcripſit:non debere
pꝛetoꝛẽ ſatiſdationeʒ admittere.
¶ Cunc ante aditã hereditatem ſa

tiſdandũ de legatis eſt o adhinc
dubiũeſt an hereditas acdleat. ce

tur. vt.j.de op.li.
l. cũ pr̃onꝰ.in pᷣjn.
ſed ar. . C. de Z⸗
bẽ.ſtip.l.magnã
72. C. de iur. ẽphi.
l.ij. F. pe. . ſ. ð no
ui op.nũ.l.ᷣſtipła
tio. Iii1.
Kk ¶ Sufficit. ad bᷣ
vt flat miſſio.

l on bẽat. q=ſt
aen dear i

beat ſatiſdare.et
ſic ſufficit ad do⸗
mũ nũciari.ſic.j.
de no. op.nũ.l.de
pupillo.S.ij. ⁊. ſ.

de dã. infec. l. iiij.

F. abeſſe. 7. C. de

anna. excep.l. pe.

m ¶ Si debitoꝛi.

cautõ.nõ ergo fit
miſſio ſinõ cauet

vt faciat ad ti.ſic

dicãſi alijs qͥ ñ te

nẽt᷑ cauer̃ qͥs no.
3ᷓ.ti.i.li.in pꝛin.
n Eti poſſit. ſic
8.de eo per quem
fac. e.l.i. J. ſi reus
Itẽ ⁊ h abet act.

erx teſtamẽ. vt ac⸗

ceptilatione libe/
retur. vt. S. ti.ij.l.
cũ ſine F. fi.
o ¶¶ Ei cui.non de
berivtpote ſolutũ
ſed deqͥ tũc petit
ſatiſd ari.rñ.foꝛte

vt nõ reuocet he

res:vel dic nõ de
beri: vtpote nõ re

lictũ:vł ſic reliciũ

eſt: vt nłlo mõ va
leat. ⁊ ſic repent
cõdi.inde.⁊ lega

tarius qͥ petit ſa⸗

tiſdari nõ audit᷑.

qꝛ ſi nõ eſſet ſolu
tũ: ? côſtat nõ de
beri non ſatiſdaf

a ¶¶ Satiſdationẽ.i.ſatiſd ationis poſtulationem.
b ¶ Tunc dubiũ. per deliberatione factam ab hereldle.
c ¶An adeatur.i.adita ſit.ſecus ſi certũ eſt non aditã. vt. ſ.l. ꝓr. ſe
cundũ aʒ0. ſed. b. dicit ſi eſt dubiũ ſit adeunda vel nõ. eſt iñ ſpes
ꝙ heres del berat vel cõ ditio inſtitutionis nondũ cxnitit: ⁊ tunc
ſatiſſdatur: vt bic.ſi aũt nõ eſt ſpes nec tamen eſt repudiata: tunc

on deberi. vt. S. de teſta.tu.l.ſi nemo.

uiſſe. nec ſpes eſt eam adini.

obtinet ꝙ.j .l. pxi. dicit.⁊ facit.S.e.l.ſt a te.

J autem.hanc expone.vt.s.l.ꝓxi.in fi.no.

is a quo. offerat cognitionẽ. hoc ſtati exponit? dicat c.
Hodie. legatanus imploꝛat officium iudi pꝛo ſ atiſda. be⸗
res enĩ excipiendo dic hodie ⁊c,⁊ ſic totu fit ofiu.idẽ dicas ſi in

cetbe

lcto Cnn
4

ffficti.
dechl.

dninz

Lmagi

it

fſctadb
bini
edinsd
Nſtan
Aad d

gni ſeſſ

ſiri,

rlii,⸗
3Cde

nlye

dcbin .
r

lns cane
tadtiſe

iinpein.
poſie
verqlen
Rias

berake
yt

elbe
ni/

nde
ſac
ſepert

ſifone
locetbo

diehöde
ote hore

ſetltei.

lonone
ſeſcpen
uiſg
gpenrtu
ul
Saſo
tnöde

ſoci
GlSno.

1

tontinenti poſſet hoc cõſtare:⁊ ita tẽpus foꝛinabo arbi.iu. vt. .
de iuredeli.li.nã bodie dicit ad euidentioꝛẽ iniquitatẽ oſtenden
dam ſt nõ audiat᷑ beres hoc poſtulãs.b. i Moſſit.i.debeat
k ¶ De ſaniſdatione.ſ.qui fideiuſſoꝛes ſunt idonei ⁊ qͥ non.nã ⁊ il

6
xxvi
—

lud exigit cãe cogniuone:⁊ aliquã dilationẽ. vt.s.qui ſatiſd.co⸗

gũ.l. arbitro..l.
ſi ab arbitro.b.et
puto banc cogni
tionẽ fieri vt ple/
ne conſtet de viri
bus legati: nã ſi
eſt legatũ purum
2 appareat debe
ri ſtatim ſoluet co

actus offi. iu. ⁊ h

offerre vñ beres.

ſi vero appareat

nõ deberi:nõ ſo

uetur:nec aliqͥ ca/

ſu ſatiſdat᷑.alias

ſi non offerrek hec

cognitio ẽt ꝓ pu
ro ſatiſdaret᷑. vt
g.ti.i.l.ẽt.ſi auteʒ⸗
eſt ↄditionale vł
in diẽ: ⁊ appare/
at nõ deberi:ẽt ſt

coõditio vel dies
vyeniat nec ſatiſ/
dabit᷑.alioqn ſic.
yt. S.ti.i.l.hec ſti⸗
pulatio. 5§. fi. ? ſe⸗

cundum hoc bec

cognitio ẽ plena
fm qd: 1 ſumma

nia ſᷣm qͥd:qꝛ cito

HM expeditur: ⁊ eſt er
oꝛdiaria.ſ.ꝑ offi.

iu. uẽ dicit hic

bogie ⁊c̃.ſac̃ ad

id ꝙ nota.C.de

eic. di. adri. tol.
l. ij. 7. C. loca. l. ſi

q̃s cõduc. Iteõ

cognoſait debeak

vel no: ſed ibi nõ
offert heres cogni

tionẽ.yvt hic. ⁊ iõ

nõ plene ſed ſum

matim qu erik: vt

ſHec nõ. co gni /

tio bec ſümaria.

m ¶Per caluniã

exepluʒ. z. e. l. i.F.

pe. 7. 5. ti. i.l. hec
fſupulatio. S. i.
9 ũmatiz. ſul

ſicit ergo iurare le

terũ ſi certũ ſit repudiatã vel omiſ
ſam hereditatẽ vel abſtẽtosneceſ
ſarios heredes fruſtra hoc edictũ
imploꝛatur:cuʒ certũ ſit legatum
uel fideicõmiſſuʒ non deben.

reditatẽ necdũ aditã fuiſſe
iſdatio: nec poſſeſſio locuʒ
IJisaquo ſatis petit᷑ offerat
Dcognitionez dicat hodie

coõſtat de fideicõmiſſo hoclie aga⸗
mus dicendũ eſt ceſſare ſatiſdatõ

nẽ cuʒ poſſitante de fideicõmiſſo

I de ſatiſdatione conſtare. Mec

nõlilla cognitio ĩploꝛanda erit ab

herede ſi fote dicat᷑ ꝑ calũniã ſa⸗
tis peti.hoc eni cõe eſt oĩium ſatiſ⸗
dationũ. diuus eni pius reſcripſit
eũ apud quẽ ſatis petit᷑ debere ex⸗

ploꝛare nũ ꝑ calũniã ſatis petatur

de qua re ſumatim dʒ cognolcere

Si / ꝓcuratoꝛ ſatis legatoꝛũ deſi⸗

deret ſi ꝗdẽ mandatũ ei ſit non ha

bebitneceſſe de rato cauere: ſed
erit ei ſatiſdanduʒ.ſi vero dubiter
anei mandatũ ſit vel nõ ſit de rato

cautio erit exigenda.i ¶ Si ſemiel tunt in poſſeſſionẽ ſMã isq poſ
ſidet nõ ſolũ ſibi ſed oibus poſſi⸗

fuerit ſatiſdatũ:queſitũ eſtan etiã

rurſus cauendũ ſit.ſi foꝛte dicatur
egenos fideiuſſoꝛes eſſe datos et
magisẽ ut cauerinõ debeat. hoc
eni diuus pius reſcripſit pacuuie

liciniane.ipſa eni facultatis ſue ex
penſum fene debet que minus fi⸗
deiuſſoꝛes idoneos accepit: neq;

eni opoꝛtet ꝑ ſingula momẽtaone

rar eũ aq ſatis petit᷑.
NMane ſi noua cãaa Mpini.

gatariũ nõ petere

animo calũunie. 7

not. caſus in quibꝰ ſũmatim cognoſcit᷑. vt dixi.S. ad exbi.liiij. S.
fſciendũ.⁊ facit. S.de pe.here.l.poſtqᷓ;. in fi.

Sipcuratoꝛ.deſideret qð põt.vt.S.ti.i.l.i.S.ſʒ ⁊ ꝓcuratoꝛibꝰ

p nõ babebit. vt ⁊. C. de ſatiſd.l.i.niſi foꝛte in duobꝰ caſibus
vt.j.de no.ope.nun.l.qꝛ in re.S.i.⁊.õ.ad treb.l.qͥ ita.S.i. .
q Exigenda.vt.C. de ꝓcu.l.i.⁊. j.rem ra.ba.l.nõ ſoluʒ. ſed quõ

comittif. rm. vt. S. de ꝓcur.l.pomp..i.
r G iſemel accehit no. ſic. 3. man.l. inter. F. abeſſe. 2.. de fideiuſ.

l.ͥ ſatiſdare.⁊ hᷣ ſi ex certa ſcia.ſecꝰſi per erroꝛẽ fac vt.S.ſo.ma.l.ſi
cũ dotem. 5. ſi mulier. vel eti ſuris. yt: d. leq ſe gtiſd are, ?,6. q ſatiſ

autcertũ ſit he ¶ Sem

darecog. ldedie F.ſ ſeruns. b.

Onerari.ſic. ð.de ꝓcur.l. qui abſenten.
Aane.equũ.q eni de nouo emergũt ⁊c.vt.S.deintemo.ac.l. de eta
HF. ex cã. cũ ſuis cõcoꝛ.ſed ar. S. S.qͥ ſatil.co.l.ſciendũ.S.pe. So. h ꝓ⸗

At in poſ.le. vel ſideicõ.

uiſio boĩs perit:vñ reſtaurat᷑.ibi ꝓuiſio legis ꝑdita ñ reſtaurat.vt.C.ſi

alleget ueluti qdð fideiuſſoꝛ deceſ⸗
ſit:aut etiã oẽm rem familiarẽ ino⸗
pinate foꝛtũe ĩpetu amiſerit equũ
ent pᷣſtari cautionẽ. 4 Lpianꝰ

. S legatoꝛũuel fideicõ
Emiſſoꝝ noĩe non canet᷑:m

(ſus in poſſeſſonẽ nunq̃; ꝓ domi

noeſſe incipit:nec tã poſſeſſio reꝝ
ei q; ouſtodia datur: neq; eĩ expel
lendi heredẽ ius habet ſed ſimul

cũeo poſſidere iubetur ?ut ſaltem

tedio perpetue cuſtodie exroꝛque
at heredi cautionẽ.i Si alius dã

ni infecti nomine ſit miſſus in poſ
ſeſ.alius legatoꝛũ ſeruandoꝝ cau

ſa:poſſe eum qui legatoꝛuʒ ſuan⸗
doꝛũ cauſa in poſſeſſionẽ miſſus ẽ
etiã dãni infecti ſatiſdare: ꝗ ſi ſatiſ
dederit non aliter decedere depoſ

ſeſſione debebit:q; ſi ei fuerit cau

tũ etiã eo noĩe quo ſe dãni infecti

obligauit. ¶ Di plures legatarij

mitti in poſſeſſionẽ deſiderauerint
oẽs venire debẽt in poſſeſſionem
JIs eni ꝗ ex cãlegatoꝛũ poſſidet ſi
bi nõ alij poſſidetꝰ:alia cã eſt anmn
creditoꝛes rei puande cauſa mit⸗

det. Qui pꝛioꝛ miſſus eſt legata
riusin poſſeſſionẽ non pꝛefert ei ꝗ

poſteamittit᷑. Inter legatarios ei

nullũ oꝛdinẽ obpuamꝰ: ſjſi ſimul
omẽseqliter tuemur poſtq; rei ſer
uãde gr̃a creditoꝛes poſſidere ce
perũt legatoꝝ ſuandoꝛij gramil⸗
ſus in poſſeſſionẽ creditoꝛbus po
tioꝛ nõ habet. Muiin poſ.lega
toꝛũ ſeruandoꝝ cã mittit in poſſeſ

fec.l.ſi finita. 5. itẽ videamꝰ. 2. ñ. ſi iã.b.
re qbus petentibꝰnõ ſatiſdat. bꝙ ſihõ al

aduer. ven.l.i.alij dicũt

qð lʒ ibi deſinat im obi⸗
lia poſſidere:rem anet tñ
cautio iuratoꝛia:nã ſal/⸗
tim iurat qð poſſidʒ im
mobilia.hic aũt nibil re
manet: vel hic iop inate
ibi nõ. alij:qð ibi ĩ vẽdi
tione tm̃.⁊ ſic pᷣciũ rema
net loco rei.vt.ð.de pet.
bere.l.ſt rẽ. ⁊ bic nibil re
manet loco fideiuſſoꝛuʒ
2 facit ad.l.iſtã.j.ðᷣ dã.
infec.l.qͥ bona.S.de illo
7.8. de pe. bere.l.ſi quo.
gibus. 7.S. de condi.in
de.l.iij.

cui.nunqᷓ;. niſi
i inſolutũ qð
dicit᷑ eẽ ſcðʒ d ectetũ:tũc
n.fit dñs. vt arg.S.ſi ex
noxa.cã a.l.ij.in fi.ante
aũt eſt vt cuſtos:vt B. et
j.qͥ.ex cau.in poſ.ea.l.cũ
legati.⁊ de acqͥ.poſ.l.iij
§. fi. T ius pignoꝛis bʒ.
empt.l.miſſo.⁊.S.de pi.
ac.l.nõ eſt mium.
x¶ lec tã.i.nõ poſſeſſio
ſʒ cuſtodia:vt dictũ eſt.
