uit: ſed in plures pẽſiones diuiſit

exonerãdi heredis gfa: hoc caſu
ait oim annoꝛũ vnũ eſſe legatuʒ:

intra decẽniũ decedentẽ legatariũ
etiã futuroꝝ annoꝛũ legatũ adhe⸗
redẽ ſuũ trãſmittere:que ſnia vera

Idies appoſita legatonõ
eſt pꝛeiens debet cõfeſum ad eũ

nis longeua ſit ſi cena ſit veluti ca⸗
lendisianuarijs ccteſumis dies q⸗

teſimis.ſj. de ver. ob.l.centeſimis.alias ſimpliciter calẽde pꝛimas demõ

ſtrant.j. de v er. obli.l.eum qui Kalendis.
x ſe tim. a moꝛte teſtatoꝛis. vt. S. e.l.ſi poſt. ij. Rñ.
LZ. 9 ſin

n põt. ꝓpter excep.ſed in vſufm.ipſo iure ante diẽ non debek, vt

8.quando dies vſufruc.le.ce.l.i.in ſi. ʒ3 CLä pubes erit vere, bic
dies videt᷑ adiecra.vt.s. de condi. ⁊ de.l.ſt quis legata.i.r.
2 nupſenit de bacbabes.5, de codi ⁊ deliſt bec oino. 5e filie,.

— . —

ptinet cui datũ eſt. dies aclecta qᷓ;

3 Ku magiſttatũ. de bac. C. beiinſti. ? ſubſti.l.ſt quis cum ·

vCõmodũ.ſic conſtiue cũ aliqͥd deindefecerit ꝙ cõpꝛehendere
cõmodũ ſcribendi.i.ſit cõmodũ alicuiꝰp bocas rwnanbe

a Heq; res. ad legatarium.

b Gertinere vt ꝛ,5,.e le. il. ſ ita ſer 5.ẽ ſi ſub cöditione appars

dem legati ſtati cedit:ſed añ dieʒ

petinõ põt?.at ſiincerta veluti cñ
pubes erit cũ in familia nupſerit
cũ magiſtratũ inierit cum aliqdde
mũ qð ſcribendi cõpꝛehendere ſit
cõmodũ fecerit niſi tpis conditio

obtingit neq; res ptinereꝰ neqʒ

dies legati cedere põt. Si ſub cõ

ditione qte heredẽ inſtimi ſub ea
cõditione ticio legatũ ſit.põp.pu

tat ꝑpꝑinde huius legatidiẽ cedere:

atqʒ ſipure relictũ eſſet qm̃ cetuʒ
eſſet herede exiſtẽte debitũ iri.ne⸗

qʒ.n.ꝑ cõditionẽ heredũ fieri ĩcer

talegatanecmultũ tereſſe talele⸗
gatũ ab hoc ſi eritheres dato.

ticio cñannoꝛũ.xiiij. ect
actus legatũ fuerit:æ is añ

qrtũdecimũ annũ deceſſent veru,ʒ
eſt ad heredẽ eiuslegatũ nõ tranſ
ireqm̃ nõtps ſolũ ſed ⁊ cõditionẽ

hoc legatũ in ſe continet: ſiis effe
ctus eſſ annoꝛũ.xiiij.q aũt in reꝝ
naturanõeſſet an.riuj.nõ eſſe ĩtel⸗
ligitur necĩtereſt vtrũ ſcribatur ſi

an riij. fact?ent an pꝛioꝛe ſcriptu
ra coditionẽ tẽpusdemonſtrat

ſequẽti ꝑ tps cõditione vtrobiqʒ
m eadẽ cõditio eſt.. Quedã autẽ
cõditionesẽt ſuꝑuacue ſunt velu⸗

ti ſi ita ſcribat tiausheres eſtoſi ti

cius her̃ditatẽ meã adienit meuio
x.dato.nã ꝓnõ ſcrnipto ea cõditio
erit: vt oimodo ad heredem me⸗
uij legatũ tranſeat: etiã ſi ante adi⸗
tã hereditatẽ deceſſerit.⁊ idẽ ſi ita
fuenit ſcriptũ:ſi ticus hereditateʒ

meã adient intra dies cctũ meuio
c. dato. na hoc legatuʒ in dieʒ entt

nõſubcõditiõe:qꝛ diſtinitio labeo

ergo differre inter
certã ⁊ incertam
ll.ſtipulatio iſta.
S. inter certã. ⁊. ẽ.
decõdit.⁊ de.l.i.

Y.l.dies.⁊.Sõ.eo.lI

ſi cũ beres.
c ¶ Gi ſub condi⸗
tione.relictuʒ eſſʒ
vt. S. de le.i.l iij
⁊ facit.ð.e.l.cũ ſi
ne. S. fl. . l. b̃dis
in pꝛin. 2.l. ꝙ Fa
re.ij. m̃, ⁊. ſ. e.l.ſt
ticio.ꝗ.quedas.⁊
3. de condi. de.
l. i. in fi. ⁊. l. aliqñ.
⁊ ad..lł.falc.q fun

d Zegatum. de
d

ictũ eſt.

e ¶Ab boc lega

Iticio. con
Unet. hac. l.
⁊c.vt.S.deleg.

g6 Effectus. pu⸗
ta eos cõ pleuiſſ,-

vt dicta.l.ſi cui. ⁊
ʒ.de condi.⁊ de.
l.nõ putabam. et

bo criptura.cũ
di

erit.

K (Per tp con⸗
ditionis.puta ꝑ

cũ ⁊ ſi.nq pꝑ cuʒ
⁊ ſi fit cõditio.vt
no. ð.e.l.ſi cũ be⸗
res.ſed buic.l. eſt

ſeius. 7. C. eo.l.t. x

biſ.vbi plene no.
⁊ fa. j. e. l. firnio.
1 aueg non

to. cã eni tol

lende dubitatio/

nis poni vidẽtur

vñ cõe ius nõ le

dut. vt. C. de fide

iul. l. nõ recte. arg.
3. C. detheſa. l. i.

o egẽ.puta.x.d anda ab vtroq; berelde.

»

heredes.ticiũ 1ſeinm. Erbis puta ticius.

p ¶ Cob eredis.ſ.ſeij.verbi gratia in.v.que vi

dentur a ſeio legata

eſt conditio ſi ticius adeat: vnde interim decedens legatanꝰ non

tranſmittitilla.v. q S
r ſunhenggni poꝛtione.
6

Aalebit, ſ. condino.

Pio ſupuacg. ñ ſi legatan oecedat es pendente rauſmit/

it annoꝝ.xiiij.

Mehante⸗
ſbinh

neppnn
fmen
inmm
dcnct
luno ifr.

ciz5

ael
des,

btnG
ienzco

dekliͤ
—
4 60 6
leaze
ddiade⸗
aigi,

igict

ictc

nödeng.
ibor⸗

s, oir
plaunſſz
ſtaui 7

ean

deeln

Rvetackhk

N

o ¶ Zegatũ.ſub cõditione relictũ.nã pumũ ſic. vt.e.el.ſi vſufr. in pᷣn.ſᷣm

tit ad beredẽ ſuũ qᷓ etit a ticio exiſtente berede. .
t ¶ Coberede.ticio ꝗͥ ⁊ ipſe cob eres eſt ſei: vel dic ſeio.
Eo mõ.ſ.ſi bereditatẽ adieris.⁊ facit.S.e.l.ſi dies..fi.cuʒ

m in annos.dicit vt notaui.S.e.l.cũ

—

in annos.⁊ ſeq.⁊ facit.S.de le.ij:l.non opoꝛtett.

3 penũ.dic

vt. 3. de penu le.l
iij.in pꝛinc.

b Gnterpellat?*

cõ gruo loco ⁊ tẽ/
poꝛe. vt. S.d e vſu
nis.l.moꝛa. vel ꝑ
lit. cõt. vt. S. e.l. cũ

Aſne. 1 facit. ſ. öv.
ob. l.ſi ita ſtipula

tus fuero.S. ante⸗
pe.7. f. ſz ſuper qͥ
fuitl interpellatio
rñ.vt no.C. de õ.
ſiᷣ ⸗lenuda.

(Publicius. be

5d CLepit. ꝙ ẽ pꝰ

interpellanonẽ.⁊
ſic vident᷑ duo le⸗

gata. ſed d. S.e.l.

li,1doeo

dann
dis.
Pnunach
mon pin⸗
fconite
4
a psann
isung

ſpias
öroK

ghuact

litl.

Colg

Aſaih,

cũ ſine. ſo.ibi.

urau erit. vt

E
ſolutũ nõ repeta⸗

tur. nõ ñ potpe/

ti. vt. S. ad.l.fal.

i. 5. itẽßm qſdaʒ
yel illud viuente

legatario.ſecꝰ eo

moꝛtuo. vt bic dr
f¶ Legatũ. qð in/
cipit a cõ di.ſʒ ſu
perioꝛi caſu a pꝛe
am blo legato. ut
not. S.ve.l.cũ ſine.

Vm illud.ẽ
iſtunctõ te
ſtatoꝛis.nõ legis

b ¶ Diſiüctiuo. ſe
cus ſi copulatiuo

vt. ð. de le. ij. l. ij.
i Mon fecit. ſed

vꝓnuz eſt. vt. Z. de

veꝝ qᷓntũ ad vnã

ſolutõnẽ.ſed plu

ra pñt dici: quia

plures res nume

rankt. vt. S. de le. ij

Afimdn
Güpn
aüci

Dubimn OH

i nn
us ſo
Cnit
teot

ble

aus.

Kk (Mec ſvt ſint plura. nam nec ſunt plura.

l.ſt quis ſeruum.

. i. que eſt Z. hm

R. vel dic vt ibi.

Itẽ no. alterna /
nuis vtrunqq; de⸗/

beri. vt not. S. de

coõſti.pe.l. illud. ⁊

duo rei.

Aliud. a pᷣdicto caſu:qꝛ ⁊ bic vnũ eſt. vt.S
m ¶ Eectio. tũc eſſet ꝓpꝛie electio qũ de duobꝰ vel plunbꝰ poteſt

d ſit penuſ/

nis ꝓbanda eſt dicẽtis id demuʒ

legatũad heredẽ legatarij tranſire
qð certũ ſit debitũ in ſi adeat᷑ here
ditas:ſi tũ duos heredes iſtituaʒ
ſi alter ex his adeat hereditatẽ ali

auilegẽ : ab oĩbꝰ hr̃dibus: nõent
qdẽ ꝓ ſuꝑuacuo eacõditio:ſedin
poꝛuõe ꝗdẽ coheredis valebit

—— 7

in ipſius aũt i

ſaeſt ſupuacua erit: pinde atq; ſi
ſolo coherede inſtituto eomõ le⸗
tK. pian?
IVmin ãnos’ ſingulos re
linquit᷑:legatuʒ ſine dubio
paninds ſingulos ĩſpecta cõclitõe
legatanj cape põt:⁊ ſipluriũ ſᷣuꝰ
ſit ſinguloꝛudñnoꝝ erũt ꝑlone ſpe
Mulus.

gatum eſſet.

cande. ulus
Ipenũ Heres dare danat?ꝰ

rea deceſſent legatanꝰtunc her̃di

eiusnõ niſi fundũ deberi.nq; anʒ

dictũ eſt ita publioaꝰ funduʒ dato

dederit. c. dato ſub cõditione fũdi

legatũ adẽptũ videri eocaſu c.c.

deberi cepitꝰ:qꝛ cõditio viuolega

tarionõ extitent: foꝛte qꝛ iterpel⸗
latus hr̃s nõ ſit:euenit vt adẽptio
nihil egerit fũdiq; legatũ duraue⸗
nt ¶ Vlane ſi ſic ſitlegatũ ſi pe⸗
nũ ñ dederit.x.dato:dicimꝰ ñ eſſe

penũ legati. Mapi. li. xvij. mon
CNVEm illudaut illuc legetur

enumerario pluriũ reꝝ dil⸗
uinctiuo mõ cõpheſa plura lega⸗
tanõfecit nec alið ꝓbari poterit

]J 4
Z le.ij.l. illud.ij.rñ.

—

quis eligere ꝙ vult: ꝙ bic nõ eſt.qꝛ cõditionale nõ põt eligi ſiue
teſtatoꝛ dederit electioneʒ legatario:ſiue ex natura altetnatiue de⸗
biti beres debet eligere. vt.S. de vſufru. le.l. ſi ticio.
Mec ſi moꝛiaf.ſ.legatanius pendente conditione.

ſuis concoꝛ.

ncuiꝰ ꝑſona cõphẽ

lt vel fudu:⁊ ſinõ dediſſet.x.ego
accepi ⁊ penũ legatã⁊ trãſlatam
eſſe in. x.ſi noluerit heres penũda
re ⁊ tũc pecuniã deberi:cũ iterpel
latusꝰ iundũ nõdediſſet.⁊ ſiinte
da ſit cedit.
rmio eliodoꝛo fratri meo
dari volo ꝗqnqginta ex red⸗
ditu pᷣdioꝛũ futun qni?:poſtea nõ
viceri conditionẽ aditã: ſ tps ſol
uende pecunie ꝓlatũ viden.rñdi
ex frucnbus ſundi relicte pecunie

Mñ dies lega. vel ſideicõ. ce.

quoſda.⁊ ar.S.e.l.ſi penũ,ſed tu dic neutrũ tranſire ad beredẽ. vt.S.e.l.

cuũ ita.in pꝛin.⁊.l.huiuſmodi.nec ob.i.illa ſi vſufru.qꝛ ibi ante moꝛtẽ le⸗

gararij certũ fuit cõditionẽ defeciſſe:ſub qua legatũ erat relictũ. g ſoluʒ
gliud remanſit in legato.ar.S. de pᷣbẽ.emp.i.ſiin emptione.S.pe.⁊.j.de

ſi fundũ pure alteruʒ:velalterũſſᷣ
cõditione legauerit.nã pendente
cõditiõe nõ erit electioꝰ:nec ſi mo
niatur ad heredẽ trãſiſſe legatuʒ
videbit᷑. Heres meus ticio dato

qdð mihi ſeiuspupillus dʒ:ſi ſeius

pupillꝰ ſine tutoꝛis aucte nũmos

accepiſſet nec locupletioꝛ factꝰ eẽt 4, G
⁊ petitoꝛad pᷣſens debituʒ verba
retulit:q;ꝛ nihil ei debet nulliꝰ mo

mentilegatũ erit. ꝙ ſiuerbodebi⸗
tinaturalẽ obligationeʒ futurãq;
ſolutionẽ cogitauerit: interiĩ nihil

ſolu.l.ſtichuzʒ.in pꝛin.⁊
eodẽ mõ Rñ. S. e.l. ſi pe
nũ.ſed hic viue legata⸗
rio nõ fuit certũ cõditio
nẽ nõ deb ere exiſtere que

erat in legato appoſita

2 ideo ſecus quã ibi di⸗

p¶ M eres me creditoꝛ.

als creditoꝛ ałs petitoꝛ
i.creditoꝛ idẽq; teſtatoꝛ.
Kibil ei d ebet. ſ. ciui⸗
liter. ſʒy naturalr. vt ſub/
ijcit. ⁊ ſic erat ꝓximꝰ pu
bertati.als nec natura⸗
liter. vt. ſ. de ac. ⁊ obl. l.

pupill?. 2 dic vt not. ᷓ.

ti.i.l.ſeius.S.ſi eiꝰ. Itẽ

facit. S. ad.l. falc.i.ſi pu

pillus.

ta ſit:nõ ſecusac ſi ita dixiſſet ticio
dato ꝙ pupillꝰſoluerit:vl ſilegaſ

s (In illo fundo. in biſ

inelſt tacita cõditio. vt.j
de ver. obl. l. interdũ.

ſet ꝙ ex arethuſa natũ erit:vel fru t ſihò eſt. . pdicſ vbi di

cus ꝗillofundoꝰ naſcerent᷑ cõtia

rnũ noeſt:q ſimedio tꝑe legata⸗

riusmoꝛiat ⁊ poſtea partꝰ edatur
⁊ frucꝰ pꝑuemãt pupillꝰ pecuniaʒ

exoluat heres legatarij petitioneʒ

hʒ:nqq; dies legati cin cõditionõ
alſcribi q;uis extrinſecꝰ expectã⸗
I Dem.

nõ ꝑceptis vbertatẽ eẽ neceſſariã
anni ſcdi¶ Cuũ ab heredibꝰ alũno
c.dariuoluiſſzteſtatoꝛ:eãq; pecu⸗

niã ⁊ ad alũnuʒ trãſferri ut in ãnuʒ

uiceſimũꝗniuʒ triẽtes uſuras eiꝰ

ſumme ꝑciperet alũnꝰ:ac poſt eaʒ

etatẽ ita ſoꝛtẽ ipſam itra.xxv.an.

eo defunctotraſmiſſuʒ ad heredẽ

pueri ſideicõ.m.nã certã etatẽ ſoꝛ

tis ſoluẽde pᷣſtitutã uideri nõ pu⸗

cit ꝙ cõditio ineſt: qꝛ h̊
eſt tacita.vt ſubijc.qꝛ ñ

facit lega tũ cõdition ale

q̃ͥ ad trãſmiſſionẽ. vt.S.
de cõdi.⁊ de.i.i..i.⁊.l.
cõditiones.
u ¶ Aſcribit᷑. expꝛeſſe.
re Ledit. a moꝛte teſta⸗
toꝛis.⁊ facit.S.eo.q; pu

re. §. i. 7.l. beredis.

Irmio. futuri ãni
inelligit pꝛoximi.

5Moſtea. B accipe. r7.
ch eſt ſ. ſ iurecõ ſult?non
vid eri ⁊c.⁊ ſic trãſmitti
tur interi. vt.S.l.ꝓxi.i fi.
7. ſ. ꝓxi. S. ⁊. C.e.l. ex biſ

2 Etr kfructibus. als eſt
ex ⁊c̃.⁊ dic vbertatẽ ne
ceſſariã eſſe ſcõi anni nõ
perceptis ex fructibꝰ fun
di. ſub. tot redditibꝰ qui
ſufficiunt pecunie pᷣſtan
de. alias deeſt ex.⁊ dic
fructibꝰfundi nõ pcep.
ſub.tot qͥ ſufficiãt relice
pecunie pꝛeſtande neceſ
ſariã vbertatem ⁊c.⁊ fa
cit. j. de ver. obli.l. inter
ſtipu.S.ſacrã.⁊.S.ð an⸗

nu. le.l. legatũ. S. viui. ?

l. liberto. . i. 7.5. de loc.
⁊ cõ.l.papi.ſed contra

ʒ.de vino le.l.v.ſed ibi aliud apparet et mente teſtatoꝛis. Itẽar. cõtra.

3.de contra hen.emp.il.ſi debitoꝛ.S.ei.

9Qũ ab br̃dibꝰ.traſterri.repete hoc noluit.

ſ.hoc mõ. vt ĩtra ⁊c.ad qð

8.de an. le.l.iij. F. fi. MHã certã.ſic. S. e.l.in pꝛin. ⁊.ſ.ꝓxi.S.⁊.S.d e
an. le.l. excodiciił.ĩ pᷣn. ⁊.C.e.l.ex bis.⁊.C. de fideicõ.li.l.ſdeicõ.ſʒ eõ ẽ
ỹ.e.l.ſi ticio.in pꝛin.⁊.j.de ſideicõ.li.l.fideicõ.S.pe.⁊ demanu.te.l.ſi ita
2. Cie.l.ſi põtia:i.yvilla, ⁊.s.de lei.lſi cui.ſed ſol.vt.s.ti.i.lᷣſeius. ⁊.l.qͥ

vt. ſ. ð v. ob.l. eũ qͥ Rkis

ant aliogſnin etis ſu, habchiiͤteleg aget n letl.flt⸗abz. 4
er beredes gari.alioquin etiã ſuã babebit iure legati. vt. dele il.
Ab eo. depoſitario. per alumnũ:vel per beredes en. leah⸗ dele. i .l. miles. 5. pte. eſt bic ar. Jo. ei
fllium. F. fi.b. a Ab eo dep eraten. cunt inſtitutepure hreintaim P preberes eis is ad 56 0
defuncti.K. qe nondum eöpleuerar erete us p beredes. res deliberet: vel no du extitent coditio ſue inſtõnis.ad qð ẽ fa
defuncti. K oni. ⁊ dic voluit.ſ.etiã d efunctus ꝑ cob eres deli ſ. ptura. §. i. ?7 ſiꝑs bere. pe.l. ij. ſed ar. 5.5.
Eelocen dehearin⸗ naert. edench depoſitario.⁊ ̊ com S. de cõdi.⁊ de.l.bec ſcriptura.S.i.? ſiꝑ FPse vſufn ac. t( 65 4
44 Zenersagoeen legauit. queſitũ eſt amn abſentibꝰ Clldaihnog i
etate. vel ſi deceſſit .= r I H Si ier. gucich Iid. ir = EMeltiuos: ke. en
plera aate⸗ leru betet refideicõ.relicto cõditionẽ ſeitaʒ Se xſe. cõ. libertatẽ ſũt cõ gauit ad alimen⸗
ber aſveres Ders cñaũt ſideicõ.ab eo Mana colloca ſecuti:exqᷓ tꝑecis cibatia dẽant. AWanum iſis .
poſitano actin reʒ ſi ex Penesque voluit p c alũno meo rñ.pᷣm ea que ꝓponerent exeo te ien fctal nli
aamdexſus dntiea ni Ppterhec curabis poꝛe his cbana debent quolibe⸗ miripſidaes⸗ in
An:vel ex ſtip.ſi inte poſtetatẽ ſupꝛaſcripram curabis poꝛehi⸗ untt. Bem. Exr ſenatnſe in⸗
ſit ſtipulatio qᷓ ꝑ br̃des pPoſtetate lupꝛalenp b? pe⸗- rieſſecepemunt. 1 d ¶ Ex lenatuſcõ.
Ronrnaras rirc. vt. reddere cd6 abherocli⸗ i 3 fundꝰ inſtructꝰrelictus H
ſubijcit. ar. de Di. tendũꝗ pecuniã dari ſiipulande ſe erit: querit᷑ quẽadmodum ak⸗ ilelv⸗o i
au. l. de creationib?. ⁊ ſe erIE fide ſſoꝛes ab eonon ü 1 fi benentin. no
ädi toꝛ buerũt. ſed fideiu en beat. vtru ſicut iſtruct? fuit wana mme,
cũdũ boc vr̃ ꝙ executoꝛ Sõ dẽſe ui defüctꝰ dan debeat. rno Pſe. e licta.
teſtamẽti nõ tenet: vth. petendos uius fi elequl . in moꝛtis tpe:an eo tꝑe q facti ſũt ſtrua relicta. 15
ſieut nec agit. vt. tl l. maluit.¶Mr annua tot ex fruclu in dicilliꝰ: an quo peti cepit. mdi fKev erͦ vicle
lucius. S. i. vel dic alũn 2 it acceſſu⸗ ict : . . 5 H& batur atp „ at
vgd eius beres petet ab ponoꝛũ que vxoꝛi legauit acce uibꝰ inſtructꝰſit fundꝰ cũ dies baeditaus. vt.
„ b?teſtatoꝛis actõ Iai Fi Ppter exhibitionez 9 2 orcr leri. e.l. beredis.5. fi.
heeda valtunad be a fllij primonio eaul ad ãnum legati cedat deben. S en; ⁊.l. ſe. ſed ibi dire 1
rtdtbus rctaroieals qu eque matrimadauit ad c Ww nq; ut heresme? gerb ſlvire
tedibus teſtatoꝛis.ſ.alẽ“ quã equ = 5Rar Ogoqñq; r Rofa Cce bicp fideico.
e perendum a depoſiia tqtis eiꝰ. xxv. vxoꝛẽ Ppſtan uoluit ticio decẽ det: vtiqʒ. x. heĩ's ſed etiam b̃ ſi futt .
RS——— nõplura ſed vnũ eſſe fideicõ. cer debebit ſed quõ dubitan põt. vty Baginord da i⸗
lis Kalonhſri i tis penſionibꝰ diuiſum appannt. der ſporuenit 2 cedit:⁊ abip- croꝛa ipunita et 1d
latus a depo dn õ ſu Aaſcriptã pꝛunupotu rUn eo. in legato r in be ſir
vtili rei ven.ſi extat p ⁊ideo ſilio intr getate lup. ſo petetur. .I Abeo. meseto r in de D
ige vultdebalnet diẽ functoreſidui tpꝑis ad heredez 42 upillen legatum eſt H
unnna er e Cde eius ſleicmiſſip rralinitn: no⸗ inpſent:ienmior c vinpo, vñ die biematſe. 8
bi.l.ſi res. ⁊ ſemp dic o0 r n ſq; anni peti pecumam qñ ſiplentt: ſi camioꝛ i legatu, erq cep erũr elſeli e
pleta etate.nam ſic tetta untio cuunꝗ; uctibꝰ vxoꝛi datiſ tens nupſerit non antecei legatuz beri.itẽ no.q; etii no
Kevoluut, ſes, Marr⸗ opoꝛtere qð exfiuciibꝰ vxoꝛida ſi debebit: quã viripotẽseſſe cepit ſemis ſineliberts 1
an versnnh ſilopi rernſn, rnspetuiienuabtatieunnnn Eer ena
.ſt couenlr. ſec corra.. iãa annuã pr alimẽtis oe Oteſt. e .le. ſer⸗
ante eeng i Pſtandi mcebunren Fu Xoꝛier pte ſeetrce zair d.t in⸗/
ſimplex depoſitariꝰ. iifa ex pte Leuo. inſtitute ſubſtituit? he⸗ fund? in
ômodum medij tẽpo ie em 5 eiqz di inſtitute ſub Elo.
is potcratbabere. reinſtituitꝰ heredẽ eich rediꝰfideicõmiſit ſi uxoꝛ heresnõ ſnnns * R
ſideicõ.dedit:⁊ eodeʒteſtõiraca⸗ ree dotẽ eiz alia quedã dari. poſt &pon 1 G. de
e ¶ Dar ab llo depoſi ⸗ ſl ticin heredẽ iſti, ent dotẽ ci alia qued ditione bodtalllis in
e ſ¶¶ Peten / Uit:qð ego luciũ ticiũ heredẽi. moꝛtẽmantiuroꝛ ante cõditione bodicilis, 1—
d aeber is nuitacmadine herediate voloſi ? piuſ qadenberecltncs dece! dud iurreieuſ .
etijt tot. puts. r. ae tate liberatus fuent qſi ⁊ pꝛaui q;adh 1dies ſideicom-⸗ e 6.§F. te b
And ndet unmo ispatriaptte liberatue ſit. queſitum eſt an die . le.1i.l. vxord5.te
b ꝗUnũ fideicõ. immo ES ach dibꝰeiꝰ aditahe ſi „uel . tur ceſſiſſe videatur ſ meto. ⁊ ð aur. n
plura. vt. S. eo.l.cũ in an j eſtan acohere wer a Nmiſiicuʒ moꝛitur ceſſiſſe videa 43 Nlenemeckeo.
drrernucnd⸗ v: leclittatelegati fliofa. dati diesceſ . ideoq; heredibuseiusdeheat.re⸗ gerlelmelnl. i
Ae rcugte r dr ſerit. reſpondit ſi pure ſit datũ aco ſi ondt ſiuxoꝛ pꝛius deceſſenit q; ſus ibi ſunt.
Rifar ſalonim alae⸗ herede filij/ ꝓbereditaria parte ſi Rrclltates adienit uideri diem ft⸗·· “
u Ado we dleicmifſinpetipolſe i Pagie, getaummäcenliſe ear n⸗. 4
Alnon initio. ſeq eope Qac GHHHH1ρνρ los manunnſſis. deico pt. 5, eel ſt poſt. un
Piunt. ar. 8, c.l. nec let ôMƷMẽ facit. S. de pig. l. cum ta ernam. 1 R. 4 e,
C ſ in habitatione.item — 2g bocnõ ob. S. e.l. nec . galt. 2Enen d vel nandocũq;. . d
anielenr . derran ſaclci s aoreci S 5 Reehns apponitur. vt ⁊.S. e.l. pure. 4
Aos nos ro sc nſtituit aliquis. ek. 4 t.].de ver. ob. l. ſi. x. cũ petrie. t. ſ. de 1
Zaberagenkeſſiinnn 43 o ¶ Fuerit. no. ꝙ in bard tte tmm̃ (o gcle ibors elecvalk tmaſakiſn vri v. 1
Liciũ.eun lnefn. droitn⸗ a patre cui eſt qſitum dul.l.ſi vxoꝛ.S.fi.⁊ inſti.qͥ.nõ eſt ꝑ.fa.te.circa pꝛin. de d
fuit hec cõditio appoſita. b. a ¶ Per P ſita in hereditate repe Aaul.lli vroꝛ. S.ſ. noſci ⁊ eſemiimoniũ ſtati.arg.ſ. d
ſiß 5 patũ. ſed vr̃ oditio appoſita in heredi. (cũt eã vinipotentẽ cũ põt cog 6. de nitu nup. l fiij 7 facdit con
gli eabuens enancipati ⁊ decòdi.inſti.i.ſt ſeuꝰ.q̃ ſunt cõ/ l. cõtinuꝰ. 5. cu ita. ⁊ de boc eſt. S.denitu nup. .filius a
tiin legato.vt.S.de cõdi.⁊ delonose uno legauit 1 poſtea inſtituit ver. ob. Cot di.2 de.l. bec ↄditio. delib. poſth. l. us S H 1
tra. ſol. hic expſſit ſe purelegare. vel bicpꝛ citer legaſſet. vt ad banc.l.s. de cõdi. ⁊. . depꝛiui.cred.l.i.S.ſi.⁊.ẽ. deiure N
ſðð ſſuaet pane Fi Aris Nienotc no vack acti,dano egin me ünitos. N
ibi. Itẽ ꝙ dicit peti ꝓ bereditania pte.i. ꝓ ꝑte co ſeipſo nõ pot ſibile do.l.ſſi ſponſa. Iẽno. ꝙ nõ yidet fac
iu pendenii:q; ſi ert beres nõ yalet ſus poxtio, qꝛa “ 4
.

—

⸗ Alega ſenfid eco can. ſeu,
nr dsatgnondehci phſenk
20 . . . fofe, tſſen, tat fideicõ. non deberi. 1 dies.
”äs Fnag ralchof eldgaurcinahend ſer, alte⸗
RNN iſda. cog.I. quotiens. cum c on uit debe inſt . . be⸗ be ntatnehnanerii Kdaes Pe ebitoꝛi. item cuʒ ädeu pꝛetoꝛie:2 j
1i e ¶Toꝛi. ſer o/ Subſtituit.ſ. manitt let. yt C. de fal. cã cum pꝛetoꝛia ſit. yt bic. eo.l. ſt qñ. iſſio. vt
leniſe ains. bniuutt 4 Wabanre del orca Idemq; in ſuffitnuda Kclid⸗
i paRæ filu C¶Alia. i coberegis. ſii llationẽ Icemʒ in sa ae o. Itez libeni
uii acier.le.l.ii. 5 atõꝛi ſeu fideicõ. ſeruan⸗ debere He⸗ b 5,Ppbandũ eſt cttators non ſanſdat
huli iegend Tgt legatꝛĩ ſeu ficleic ſideicõmiſſis' quoq; 1ſiceicre, l tellator prerepte R
g libieto dox cuſa caucatin. lpianus · Si cui ita ſit keientel rurſus reli· C. neball iaben⸗.
eir X 65 . * . . 3 1 — l. 7 . —
i dea⸗ — i Lanſc⸗ icle ſianer an ſatigẽ ſequentis 5. bi e Perial⸗ and
4 3 beres EGato⸗ ctũ ſſi peterep rogat⸗ eſ
nlnife nõ põt eſſe de ꝛetoꝛ puta ſiue fideicõmiſſi pere uo ſilio.
du . Aere pꝛete legati ſiue fidei deicõ. hoc ſi⸗ refuo
nickif vt. C. de repu 6 reopo 2 da lega - ideicõ.hoc
ſoli pachhi⸗ Agtenrdanent Eesannnceokee rcnet de⸗ 2 /Denan aꝛ veſicr.
dnß. 15 Pteſſe H voluit Hiſdẽ rt ue legatũ e cede⸗ mleis reliquit. ac. lo.
nunſd geon Cdere nifieriue lũ abfuturũ ſtipule⸗ :2 an ipſe legatarius can . Aoluit. ſed 7 poſtea
R gaes er were fiat dolũqʒ ma ur ſdare cogik tur: 7 6 pditurũ. De his omm 9 e eſt cautioni. vt. j.
lläß feraelaiſeiren Semp auũt ſatiſcare cog beat ſenõ ꝑditurũ. mmipij ad in⸗ loaus atarij.
in let i ipna erala fr eſSem ignitatis vel faanta beat ſcriptũ diui pij ad el Hegarar,
tulin. ple ſpiritus. iã iſcũqʒ ſit dignitatis ve bus extat re crip tulo ucceſſoꝛibꝰ.qꝛ pu/⸗
anaiti none ſp nõ põt. cliu cucq; li HNec ſine rõne * . tale. Claudio fructi 24 in diem certum reli
ſin. eni adir e tarton⸗ tũ qrũcũq; heres/ſ 1 bf niũ maun. E in etur le⸗ rey ib? cauetur. vt
. ſic cũ ex Kuchoe i hrs in⸗ iſtola? cont ctu quib' cauetur. n⸗
Mitis no a vihare, ptoꝛ viſum eſt.ſicuti pm ea quc epiſtola 6 clan nn ſecus ſi ſub coꝛ
din ia c pton vilum ita legata e fideicõmiſſa exteſtõc ſ. e. etiã. lecus ſi s
deacte dino legati et hoc pᷣ bonoꝝ Ita 27 , ſiue fideicõmi „— - itione. vt. . e. l. F.
chit dies legati er He ſſeſſioni 5is gatal debẽt: ctra necel⸗ ajtione. v
is N “ ob cũbit po . e bõis i E⸗&. debẽt: citi . õditione. L
ſmittit. nec c¼ . —— nõ debere . felicis pᷣſtari E 12 lub coditie 10
hf. maint deↄdi. in-/ 8 uoq;ʒ carere . 8: lij E ef il er his diminu IHeceſſitate. qꝛ exq
uüſn el f.e un nios . ſed aut ſatiſdabitur eis: ſitatẽ cauendimnhil er hie ab co⸗ o beg granto neceſfa/
fſe ſti.l. fl. qꝛ vltin efuncti. ſe aut lati! ire liate caue heredisab eo⸗ heres legatar iura ei et
ſcat⸗ kto vitevide de „ ſd Fin oſ. bo. Uenm n ſe: nq q fidei rig hereditana iur⸗ J „
nhf o oſſe ſen, ſi aljt ſi nõ ſatiſe at I hol. bo. ! b? turüu ſe:n⸗ ſſiz eſt: ut ſi fiun n i manſeut. vt.ſ. re.
möſſ ret poſſe ip au luit.Mõ ſolũ aũto ſtatoꝛe ↄmiſſiiʒ inteſtöre in eu nanſel diẽ
nnudi fer itkñ ent. qꝛ oluit.G t dem te il teſtõ re iur.l. bereditas. 1 q
niſ i voiiateb pretoꝛu oꝛtet. ſed et rdidiſſet qdᷣ ei inteſt. alkenl auoad boden.
naknan uda volũrate hᷣ ri s ſatiſdare opoꝛ Par ctulus per es ei id reſtitiie alienũ quo d legotg
ponn r vrinſti debe legata 8 9] tarioꝛuʒ ſatiſdari ictu eſt: rurſus heres eii ſed ſuum quo a S lee
vtnte alra difs ſei ſicceſſoꝛib Hõ riu lictueſt: urſue äl g..
D Aualt.r dif 5. ſecd ſi iã cõſtat: q;nis iſtinõ e noeo pertinet: utaut tructulo Item qꝛ ideo
zeſen. adeſſe volurris, cio defincti ſ ſucceſſiõis ne imoꝛũ legatoꝝ noie ſat t herfs dicit ar impꝛopꝛie lega⸗
en * nen hᷣ lucce f pe’ nerand? ſit her̃s me cõditiona
enade. volutas duz dicio de lienũ admittan iungẽda ſit aut oneran nr 120 tum maxime . vt.ſ.5
itchelt ve ſk. 2 bm H die ſitate qſi ad es allen ij ungee b e derit re le dicit᷑ es alienũ. vt. ſ.
moꝛit. 2 m b die ltate 4 J bod legatarioꝛũ „. . byvt q;tiens 18 „ l.is cui.ſed abu
l̈ ei 2 p. i.paulq; ⁊c̃. Sed ⁊ ꝓcuratoꝛi . 2 Ur in ifinitũ — — E.dẽat: lut Pfi⸗ ec. 7 ob.l. i dicitur. vt. 3
lbanm boc autẽ indubi⸗ dũ eſt: eoq;ʒ iure Vtim „ ſtituere ei ⁊ tatũdẽ rSe zi ſtue creditoꝛ
. r f Nta legata ſig. creditoꝛes.
60, ee ee eus fatiſclanclu eſt tqte alinius erit ſtitue oſterius duplicata legata bebdrenfanche aſt
nni leer molen plane ſi ci qui pE riſub deicõ. poſte ir ad piculũ e gdrobunn rj. to.
un GarSeveH legun ca tin oꝛñ eaAng nn hei ipſe cõ⸗ oibrerdnt hie
dud dyudd anten ito ſt. Mõſo . cisptinet:iꝗ 10ze fidei- ſtp.l. bit. ei ſub ↄoditio
N aſcẽgeris capite lectus e t:ſed ſucceſſo ſpſiit ſoluto ei poſterioꝛ ge Kaue ie legati ced ete
liuz. hoc eni ex de noie here es caue „ ſe re⸗ ſũp it er eſcri oergo oñſum errta ad Fak⸗
fncet riranremort. r n. Isetiã cui ex ſe.con. cõmiſſoRe enptio ergo aue⸗ ent in ptãte o, verſe
nans d.l. d e cõ di. inſti. res eoꝛl. ditas:nihilominus ilecataſin hrdinõdebere c e o enrezuendl Ar
70n ſic rraͤſnnttit cũ ſtituta eſt hereditas: deta elt egatani ſavice an hĩs de Sie a n e e
len iam dices ceſſiſſe ſti lonẽ cõpellit *. necnõ reſeno dituꝝ vᷣſa PIIE ellit. nã in eũ dat actõ
ilg am diees i di⸗ ad cautionẽ cõpe ſſtüt: vel ho reſen E ſiue fideicõ. cauere pelut. t. C. ad treb.
dein porei plos Sieit lios heredes eriſtũt: vel h ſequẽti legato⸗ ſiuel reei legaton. v facit ſeoll.
ndin e becondindg perg 0s ſſoꝛes ad ſatiſdatiõʒ ſec tei qnt. ? putẽ nõopoꝛtere i. 2.·l.fi.
unzi Peres non erie ſi⸗ noꝛanij ſucceſſoꝛes iſſa deat ei qni bitrio hẽat nepx ee f fi-
E unb⸗ endeent cõpellunt᷑¶ P nn da oruſ en nnoeth e: ;ᷓuis ſi gs eEnt pu a ſe⸗
id nõ facit legati latione litem de le ſare dati P ſirticio ꝗ ſucceſſit epꝛo
lpch. aosaen vt.õ ſtipulati dũeſt nec ceſſare Dl lit ticio qͥ ſuccedũt ðᷣ iu
ſtiſſa buſionole⸗ äda ſtatus eſt: pban j. 7.iij hbH. feH onoꝛarij.i. obãdũ
eda ürtiukinde: geligeita i aſhed
gtge n ſub iaug tonaitronen ſübſtiuto ench vr E. el. bere eichie cGiid. an ſai Ene e eprre n uneyd
3. „31 . 2= e *—. 2 „1. lel. 9.l. . Xnih imis. 4 5—
ie Erer,gen beneſtareß lram na eft⸗ C. cumulat᷑ cuʒ dele bis l on ,l neirat te H gweſtto.
Rpor. d boc nõ vr l i. noĩe caueatur. D vel dic ↄſu do an luit. 2 ſic
urard dulza nan⸗ ͦba no babemus ireratalederan⸗ werpaaegen. lſt. ar 5.
Et 1 3 Purahitdin alcro cuius rt . 1 legararrj. eanaritaanttgnn vitand kia t⸗ alenail6. dele.
r D= Egn ſtea loc eſt caurioni. vt. ſ.l. er.l. kal. lei. in nc. n infinitü. no. de Ideſideicõ. lita ſti. /a ticio, ⁊ facit.
d 8 Skenrikankglsekäles fa b a⁵ i preleu jeo r bo. au in polel ſt. ,Keſcnpto. rputen.
e, renter. in Hatear larnc 1 yel quia dolo impedit e eh dms tpa ende de tribꝰ. tere l in ſuo c.
iſe ſerui, vt. . ve dolo, l. ete in. 14 Dublicata. eſt: ? putẽnõ cau . er quẽ factuʒ
hin Bemp. fallit in caſibus. pꝛ 5. reſcripto. it ſi teſtatoꝛ ͤn. 16 Quauis aduenſarine⸗
aſbe ,4Her dre etito. vt. ſ. e.l. . reſcripte iii ſtis quo, in n.
tſi Itemin legato repe⸗ fenur cognitõ. yt. jeti i ſiis
lſiues yrjeel liceniten añ aufe
deit
e

§.ſ. als inuitareklegatarius ad perdendũ ꝙ; nõ debet eſſe. ar. ẽ. depac.

do. l. conuenire.

l. hec ſtipulatio.⁊.5.e.l.S.non ſold. nn VBelliſſime. ex moꝛa etia
ante lit.cõt.vt no.C. de vſu.⁊ fruc.le.l.i.ʒʒ qͥdã dicãt a die cõtel. lit. tiß.

m ¶ Bubſtitutꝰ. directo vel etiã ꝑ fldeicõ. vt.j.e.

n ¶ Belliſſin

ime. ex moꝛa etiam

o ¶¶ Siquis ſub cõditione.tranſmittit᷑.vt ⁊.S.tiei.l.ſi poſt.

p ꝗ Cauſas.i.mõ ſðᷣ ea⸗
dẽ conditõ ne.g ⁊ mõ ſti

pulari vr̃. vt hic ſubijcẽ̃.

7. S. de vſu. l. ſi quis ſti⸗
ulatꝰ.⁊. S. de cõſti. pe.
id ꝙ. .S.ſt qͥs cau.l.ſt
eñ. F. ij. ar. Z. S. de pe. be
re.l.tẽ veni. S. cũ p dixi.
q ¶¶ Exceptio. vt. ſ. e.l. .
fi.⁊ fa.j.rẽ pupil.ſal.fo.
l.nõ qꝛ. S. gñaliter. ar.

S. ad exhi.l.iij. SF. ibidez
r ¶¶ Pꝛocuraroꝛi.S. e. .

Pciratoꝛibus.
Aiuat.quo cedat di/
es legati.ſub bac g exce
ptione cauet.ſic.j.ð dã.
infec.i.õtoꝛ.in pꝛin. vel
iõ.h.d.h.S.qꝛ mãdatũ
moꝛted ñi reuocat.vt in
ſti.man.S. recte.
t ¶ Itẽ quent.res ſi extãt
aĩs pᷣciũ ſi culpa her̃dis
Pierũt.ſic eni eſt in actio

cũ res. S.i.
u ¶¶Si. r. in arch a. ⁊ ſic ĩ

ſpẽ.vt.S.de le.i.l.ſed et

certos.

r ¶ Erx ſe. cõ. de qͥ babet᷑
mentio.S.de vſu.ea. reꝝ

l. i.

» Eraninch no oim .
1.

.3S. de vſufr. le. l. ſi alij

de vſufru. ac.l. inde. S.
non ſolun.
3 Lauit. de reſtituẽdo

finito vſufr.vt.ſ.moꝛte ł

La. di. vt. S. devſu. ea. re.
l.ĩ ſtipulanõe.hac ęg cau

tiõe pᷣſtita bʒ ius an. v.
⁊ ꝓpꝛietariꝰrepetit:ſʒ ſi
no eſt cautũ tota.x. vẽdi
cat ꝓpꝛietanꝰ.vt h̊ dic.
. Poſſeſſionẽ.i. ſi poſ
deat. x, aur. is cui lega

9 Ael fuctuario.quod
videt᷑.

5 *
1¶Actione. ex teſtõ ẽ
miruʒ eã dan in aliũ qᷓ;
Fuatuʒ: imo ꝙ plus eſt
datur beredi in legatariũ. vt bic. vel dic heredi dari cõditio indebiti:ſed
ſun cũ dixit legatariũ tota.x. poſſe vendicare.

b ¶Eñi.r. iure ꝓpꝛietaf᷑. c
d ¶ Oblata cautione. dere

inſpexerit qð ſub ↄditione relictũ
eſt dicere debere ſatiſdationem eri
gẽcã. Cene ſiue exr aſſe ſiue ex ꝑ/
te ꝗs legatũ debeat:cauere dʒ ſiue
inſtitutꝰſit heres ſiue ſubſtitutꝰ.
Belliſſime qrit᷑ an hec ſtipulatio
incremẽtum ex fructibꝰvel uſuris
ſentiat.⁊ recte placuit ex moꝛain⸗
cremẽtũhabiturã ſtipulationeʒ ut
id ꝙ opoꝛtebat cõphendat Si
gꝗs ſub cõditiõe legatũ ſtipulatuſ
pendẽte ↄditione deceſſerit:ſtipu
latio euaneſcit:qꝛ legatũ nõ tranſ⸗
mittit᷑ ⁊ huic ſtipulationi eaſdem

caꝗasꝰa cõditiones ineſſe ſcienduʒẽ

pinde ſi q ſit exceptio que petenti
legatũ opponi ſolet:eãdẽex ſtipu⸗
latu qʒ agenti opponendã eẽplʒ.
Mꝛoanatoꝛi eius g abſenseſſe
dicit᷑ ſi ſtipulãti legati noĩe mdeat
heresoffiliꝰ ait ita cauere ðbere: ſi
is cuius noie caueat viuat videlʒ

neteneat illo ante defuncto. Iteʒ

querit᷑ in hanc ſtipulationẽ vtruʒ
ipe res veniãt que legate ſunt:an

uero pᷣcia eay:⁊ eſtuen in hãc ſti⸗
pulationẽ resul pᷣcia deduci. Si

decẽ que in archa erãt mihi lega⸗

ta ſunt ⁊ tibi eoꝛũ vſufmu.legatꝰ ſit
ſipure vtriq; legatũ ſit relictuʒ:is
cui ꝓpꝛietas legata ẽ ipſo ine de

cẽ uẽdicabit.fructuariũ aũt ex ſe.
cõ.acturũ:⁊ qnq; uſũfmi.petitu⸗
rũ cõſtat.ſed cũ decẽ vendicat pꝛo

pꝛietariꝰꝑ exceptionẽ doli repelli⸗

tur:qꝛ fiuctuan de reſtituẽdisqn
q; heredi cauit.plane ſi.x.aureo⸗

caueaf. legatario a fructuano de reddendis. v. finito vſufr. vt. ẽ. de
5. b. l. cũ hereditas. in fi. L
Fructuariũ.cui pure ẽ relictꝰvſuf.eoꝛũdẽ.x.
endis.

v. in euentũ oditionis ꝓpꝛietarij.⁊

alia. v.finito vſuf.ſic. O. de vſufr. ac.l.idẽ. S.ſi mibi.ſed ar. .S. decõdi.
⁊ de.l. hec ſcriptura.S.i.ſed dicvt no.S.ti.i.l.flliuſfa.in pꝛin.

exhi.l.iul.ſcribit..ſi qͥs.x.ibi potuiſti tñ ⁊c. ⁊ dic ſtipulatio.i. ꝓmil/
io.ſic.ẽ. de condi.inde.l.ſt nõ ſoꝛ. S.fi.

e Inrer. legatoꝛũ pᷣſtandoꝝ adueniente cõ ditiõe.deq tractat ſ̊ ti.⁊. õᷣ
a
ſi

f ꝗ¶ Bi omiſerit. duob?modis dic hunc ver. vel ꝙꝙ omiſerit legatanꝰ ꝓpᷣe
tatis cqutionẽ de legato ſol,adueniẽte ↄditione agit: poſtes bic legats

rius ad etbi beede qᷓ ſctens ſoluit fuctufio o miſſa ſtip katio

ne de le eddedo finito vſuft. vel dic omiſerit beres cautioneʒ de

reddẽedo finito vſufru.⁊ dic eũ.ſ.legatariuʒ ꝛietatis agere
eybibendũ:qꝛ ſciens non ſoluit exacta caursne, gatad
8Mõ teneni.qꝛ nec poſſidet: nec dolo fecit quo miuꝰ poſſideat.

nit /ſtipulationẽ exiſtente cõditiõe

ad exhibendũ eum nõ tenen palã

H decunia codiceni
eſt: ſuconrendũ tantũ legatario Balteroſbidis
aduerſus fructuariũ marcelluspu ⁊condicitlegara

tat¶ Si ad fiſcum poꝛtio heredi⸗

tatis pucnerit ceſſabit iſta ſtipula⸗

reſtituit᷑.nã ꝓ rata exonerandi

”ùòẽ b Buccunduz
m poſſeſſonẽ legatarius habeat: Hac is ſaabt
. 9 ⸗ . — „ei t⸗ Na
marcellꝰait:dandã uel heredi vel ſibi in fl? deß
fucuario utilẽ actioneʒ in legata an r gis
niũ:ſi mõei caueat᷑. ſed ſiſub con velboeſenats ·
ditõne ei decẽlegata ſunt fuucnua S. i. obidiẽ coͤgici
niũ inter decẽ oblata cautione ha pſaz Pecuni. ſs
Sõõ . . illa eſt ↄditio cer
bitum.legatariouero cui pꝛopꝛie nigñalis: h ſpaͤt.
tas relicta eſtintenin legnoꝛũ ſti vatbtigen bi
pulatio pᷣſtanda eſt. ſed ⁊ ſi omiſe er ieſolmt n⸗

⁊ recepit legatap

rius. Itẽ ibi fuit

rius ꝓpꝛietaãt.
kaaſitcl in
itutũ vel auferẽ

tio: qenec ſolet fiſcus ſatiſdareꝗ. wab incgno vt
MQui minoꝛẽ Pte her editatis poſ⸗ . 1 ꝛin. naz ſe en pte
ſidet eiʒ ex maioꝛi ꝑte heresſit: ſi nenturad legata
qdem ipſo iure minuatur poꝛnio vtſ. de iure iſl.
hereditatis ſecurioꝛ erit heres.ne kg Gariſdare nã
qʒ enĩ ex maioꝛe ꝑteexſtipulatu te ¶pᷣ idoneꝰ eſt⁊ ſol
19.- 1 uẽdo.vt.S.de fũ.
net᷑ legatariꝰq; erquaheres eſt. do. lij. ſic. . ſi ci
Biuero nomẽ ꝗdẽheredis apð pluſq p.l.falcl.
eos integrũ maneat. verũtamen i teſcendam
minꝰ effecu habeant hereditatis ſpeciales vbiñ ſa
cauerint legatoꝛũ noie uidentur iiſdat vt no. e.
onerari.qꝛ ipſo iure ꝓ ea pte lega in mtnoꝛen
ta debẽt: ꝓ quaheredes ſint:ſj ei brsſit ſub. ⁊ ſa⸗
equiſſimũ eſti non maioꝛẽ ꝑtem le tiſdeditlegatarijſ
,7 — . m Minuatf. pu
gatarijs ſoluere q; cuius habẽt e⸗ ta ꝑcoberedẽad
molumentũ.hoc aũt euenit cũhe⸗ euntei deibern.
reditas paoaliqᷓ ꝑte ex trebelliano e balebel⸗

ij. ſz dic ꝑ qrelaz

ſumt heredeseius ptis noie cuils mnoreel re ei
emolumentüũ ſibi ablatũ eſt·¶ Si deiof tell e
eiꝗ in alteriꝰpoteſtate erit ĩ certa use nabond
. —0. E 2 V mñ pol. 5 ta. vt. 5
die legatü fuenit cauebit eig habz veſeg ilui rde
vul.ſub.l.ſi cum.

vel ꝑ agnationẽ poſthumi. vt. S. de codicil.l. pe. p ꝑteg q rema⸗
net beres tenet᷑ ex ſatiſd. ad legata.⁊ nõ vltra niſi in libertate.vt

ʒ.de codicil.l.qͥ Sui.⁊.l.ſeq.

n ¶ Eſt.i rem anetvel eriſtit.ſic

5.dele.i.l.cũ res.in pꝛin.⁊ ſac.j.de pᷣto.ſtip.l.ij.in fi

— —

0Apud eos. ſ. beredes. ? caue:qꝛ ãſit de ſingulari ad plurale

pej Heredes ſint.ſſcnpti. denigoꝛeiuns ⁊ ſtati ponet exeplum.
q Saannee enener enĩ beres noĩe qͥ erat. vt inſti.ð ſideicõ.her̃.
§. reſtituta. aliud aũt ſi defado tm̃ deſinatbabere bona.vx.C. S

iudi.l.ſi de bonis.

r Eronerandi. vt ⁊.S. ad treb.l.i.S.i.⁊

H. qᷓ; qᷓ;. . S. ſt is qͥ qdni.⁊.x.pe.ſʒ ð vt.O.ad treb. l. cũ bereditas.
in fi.vbinõ exonerat᷑ q reſtituit: ſed dic ꝙ ibi ſuo noĩe ꝓmiſir cre⸗/
ditoꝛibus:hic aũt vt beres ⁊ bereditario noie.⁊ iõ bʒ exceptiões

—,

eęaſdeqs bʒ õ actionẽ ex teſto. vt. S e. S. ſi qs ſub cõdi, ⁊.]/x F. li.

bctgcd
Uieſturti

cſtlnn

Feibifit
nacötſen
eſbide
Ndten.
iee
lie
i n ſte
bircſgo n
kiureftali
noz ſangt
wroclegun
dein ſ

aniſdareni
Meeſtd
cö ai
.lalel.
aenghum/
i aſns
wbisſ⸗
RNNS
i nnote
ſr O
diſan.
Minato
tbertich
iiibee
gnihb
dehin⸗
Kaden
nN
ebtncle⸗
,pdbone
Nnn ſe⸗
Ulin
ble
gnn
lboun

Colante
iglun
1,9r0
Petecttk “5
Cnm
eſ⸗

väãas nec ſi

ne legitur.

ſub cõ di.ſi tũc eſ

b 4

i ¶Bub diuerſis.

xtxvi

a E Si eni incerta. babeas incerta. vt. ſ. patet. ’

b ¶Sub conditione.hac.ſ.ſi cũ ⁊c̃.ſimilis cautio ſub excep. ſ. de

dam.infec.l.pꝛetoꝛ.in pꝛin.

dies. in pꝛin.

bus eniʒz excep.re eel „0
pellt᷑ ab acione tione ſicũ eius legati dies cedit
erteſto biei ſti ptte ſit: ctterũ ſi ſni iunis inueniat
Fas ſub cqt. iniquũ eſſe viſiꝶ eſtpatri cautũ eẽ

bu. ( ¶ñ alij legatũ debeat qʒcʒ⁊ ſiſine

d Erceptioneaůͤ ein ptte: non pciſe ſed ſub n Oſtqʒ hrsab hoſtibus ca
i
P

e Kautũ pri efi Pac adiectione caueretur: verũtũ

caciter: qꝛ licet ſit

elact ti exceptõ exceptione preʒ vel dñm ſubmo

ne repelli ! dicãẽt Ueremus:ſi exiſtentis conditionis

ſcʒ filio nullo mö xrponꝗ 2 e
ci filio ppfem ei e nõhaberẽt eos in ptãte.euẽit

dai forte pe ſui iuris ſint nõ erit cautũ.
CCodſifoꝛte velit ¶ Api.
pater cauere neminẽ apliꝰ
Eà a ipſis?petiturũ cõpellẽdꝰ erit heres lega
cauedu. eſt tũ qð iam filius petere põtalij q;ᷓ

foꝛte ⁊c.tota pla

4 ſet ſui iuris. ſic eõ cui debet exoluere. MWpia.
vicikin pte s.le. ſ Ed ⁊ ipſis q ſunt in ptãte

Nacauendũu eſt. quẽadmodũ
