
tura duobus filijs ſuis qᷓs expꝛio⸗
remarito habuerat mandauit vt
xx.que doni dabat ſtipularent᷑ in
oẽm caſum q ſolui poſſet mr̃imo

nium: vt etiã alterutri ex his tota

dos ſoluatur cõſtante mrimonio
vnoex ſllijs moꝛtuo: vxoꝛ ꝑ epi⸗
ſtolam petijt a ſuperſtite ſilio:vti

exigeret:⁊ ea contentꝰ eſſet:alte⸗
ram aũt partẽ apud maritũ eiꝰ re
manere cõcedat queſitũ ẽ poſtea
in mfimonio muliere defũcta:an
maritꝰ ſi de tota dote cõueniat᷑ a
filio doli mali exceptione ſe tueni
poſſit:⁊ an vltro ex cã fideicõmiſ⸗/
ſi actio ei? petat:vt de pte oblig
tiõis acceptoei ferat᷑.mdi exc
tionẽ vtilẽ foꝛe:⁊ vltro ex fideicõ.
petipoſſe Idẽ quenit an de reli
qua dimidia parte mãdati actio
vtilis ſit heredibus mulieris ad-⸗
uerſus filiuʒ eius. rñdi m ea que
ꝓponerent᷑ maxime poſt litteraſ
ad filium ſcriptas nõ foꝛe vtilem.
daudius qm i his expꝛeſſit vt cõ
tentuseſſet partisdimidiedotis
gbꝰvb ſatis fideicõmiſſũ filio reli
quiiplacuitCodicillis ita ſcrip

2

ſit.

volooĩa que infra oꝛdinata ſunt
firma eẽ maximo dñomeo dena
decẽ milia ꝗqnquies mille que ac⸗

cepi in depoſito patruoeiꝰ Julio

marimo:vt ei viro factovl adul
to reddã cum vſuris que fuerint
triginta milia ei dari volo:ita em̃

patri ſuoiurauiꝰ.queſitũ eſt an ?

ad depoſitã pecuniã petendã ſuf
ficiant vᷣba codicilloꝝ:cũ hanc ſo
lam nec aliam vllã ꝓbationẽ ha
beãt. rñdi ex his que ꝓponerẽtur
ſ.eũ iuſiurãdũ dediſſe ſup hoc te⸗
ſtatoꝛ affirmauit credẽdaꝰ ẽſcrip
tura. Ricia honeſtiſſima femia
cumĩ negocijs ſuisopera calima
chi ſemper vteret᷑ quiꝰex teſtõ ca
pere nõ poterat teſtõ ſacto manu
ſua ita canit .

ticia die vna diſpo⸗
ſui ⁊ volui dari calimacho merce
diſ gratia denaria decẽ milia:q̃ro
an hec pecunia ex cã mercedis ab
heredibꝰ ticie exigi poſſit.rñ.nõ
iccirco ꝙ ſcriptum exigi poſſitin
fraudẽ legis relictnʒ.i¶ Ex his
vbis teſtamenti obus qs quaſue
manumiſeram ſiue histabulis ſi⸗

qnq; ptem dimidiã dũtaxat dotiſ ue quibuſcunqʒ aliji fllios ſiliaſue

ſuas om̃s concedi volo:queſitũ ẽ
an his qs viuꝰ manumiſi debeã⸗

tur filij. reſpondi his ꝗʒ quos q̃ſ/

ue ante teſtamẽtũ factũmanumi⸗
ſi pꝛeſtare opoꝛtere. 5
Ater filiũ heredẽ inſtitue
hat ⁊ pᷣdia alicare ſen pigno
riponerepꝛohibuerat:ſed conſer
uare liberis ex iuſtis nuptijs ⁊ ce⸗
teris cognatis fideicõmiſerat: fili
us pꝛedia que paterobligata reli⸗
querat:dimiſſo hereditario credi
toꝛe nũmis noui creditoꝛisa pꝛio⸗
rein ſequentẽ creditoꝛẽ pignoꝛis
hipotheceuenoĩe tranſtulit:que⸗
ſitũ eſt an pignus recte cõtractuʒ
eſſet. reſpondi ſcᷣm ea que ꝓpo⸗
nerent᷑ recte contractũ: ideʒ que
ſijt cum filius pꝛedia hereditaria

ſi filios filiaſue ex cauſa fideicõmiſ

poſita apo teſta⸗
toꝛẽ vel a ſeapð
vnũ ð heredibꝰ

ſuis. et ſic fuitin

greco cõ feſſus et

qð iurauit verux
bic ↄfeſſio ⁊ iura

mẽtũ paꝝ ꝓdeſt
ar.C. de ꝓba.l.
rõ es.⁊.l.exẽpla.
7. S. de iureiur. l.
iij. F. i. Fʒ. R. ſy cer
teiimo ꝓdeſt vt h̊
expᷣſſe dicit: qꝛ Z

ſe ẽ ↄfeſſus.⁊ di
cte.ll.loquũt᷑ qn

ꝓ ſe ⁊c.⁊ ẽ ad B
F. de intro. ac.l.
de etate. F. i. 2. S.

depo. l. publia.

fl. ⁊. C. ð falſa cã
adiec.l.i.⁊.dſᷣ.de

le.ij. l. antep. F. qſ

quis.⁊ ſ de do. l
ex hac ſcriptura.
o ELredẽeda. ab
hberedi.tantũ vtĩ

autẽ.d e iureiurã.

a mo...qi.col.v.?

C.cõ ia vtri.iu.l.

ſcriptura.ar..j.

ꝓxi.S.ſʒ ⁊ ſi non
crederet᷑ vñ habe

ret fideicõ. vt.d.

§. quiſquis “
PpRicia. qui cali

machus.

— —

qDus ticie.
r ic ergo fuit ĩ

8Ita cauit. bãc
diſpoſui ⁊ volui

dari.x.milia noĩe
mercedis.

——

eigivon
t idonea ꝓba
tio qð merces de
beat ticie ↄ feſſio
ne ar. ſuperioꝛis
Rñ. Iʒ tñ hic ẽ
vt ſubijcit h. ⁊. S.
de teſta. l. ꝗᷓ teſtũñn
⁊ ẽ rõ qꝛ ibi iura

uit⁊ fuit capaxle
gatari.bic ĩvtro
q; ſecꝰ. ⁊ facit.õ
ti.ij.l.in tacitis.⁊

e g teſtö.
u ¶IAn raudéqö

P pᷣſumit᷑.niſi ð/

vt. d.l. qui rſg.
x Er bis iſtitue
SSar oeeſt iſntu
erat. ⁊ dic oʒ. ſcʒ

br̃des vł ſi hẽas

iſtituerat. ſb. qᷓs.
⁊ dic pᷣſtare oʒ. ſ.
eoꝝ filios ⁊ filiaſ.
7 fac.j.ð ał. le.l.
a filio. F. f.
* Ater brdẽiſti

. Delegatis ⁊ fideicõ.tertio.
mtumaſe. . Mäs vna ſupeſt. nã ꝓ toto pᷣs ſicut p pli ſingularis numerꝰponit᷑.vt.j.ð vᷣ.
1h 5 Recte cõtractũ.quaſi ſcdᷣs loco ſit pꝛimi.ſic. C. ð bis qui.ĩ pir. ſig.l.virili.ꝛ.l. in vſu.⁊.j.e.l.luciꝰ. 5.collegiũ.ſic ⁊ vniuaſitas rananet
.i. æ. ij. 2.S. de dona. inter vi.⁊ vxo.l.ſi donate. .i. in vno vt.S.qð cuiuſq; vni.no.l.ſicut.S.fi.ac.

linn
1s
perig
Ilun
Pde
bal
ſpla⸗
url.
S
fth
g
11
iteſ
d
,gel.
115.
lin
aci
z.de
ſ
edol
pun.
da, 1
nnüpti
gnini⸗
(ld
r.51
zſinon
babe
yt.
uicali

ſcee.

ofuiti

uriͤe
1oli
lisroie
.
ſochi
ſeeesde
eoſcſo
vcnori⸗
buht
55.
juelin
di ias
cparte
iciprt⸗
1ſocrs
eits,
ii
nciti
fyilz
ucſft
ſtiue
Kiin
65ſg
ſbiß
ſb qs⸗
ſeczl
1flo
gtlel

Giik

2 (¶ Ignoꝛauerunt maxime. nam idem ſti ſciſſet.
9 4Cronnſſer ſolui poſſe.ꝓhibita ergo alienatiõe voluntaria
e

videt phiberi nõ
neceſſaria.ſic.S.
ti.ij. l. filiuſfa.S.
diui. ⁊. S. cuʒ pat᷑
⁊. S.t.i.l.peto.S.

pꝛediũ.l.qui ſoli⸗

duʒ. F. fi. 7. 8.fa.
he.l. alienatiõ es
7.S. S admi. tu. lI.
quidã.S.pe.⁊ de
rebꝰ e.ꝗᷓ ſub tu.
vł cur. ſi pupil.
x¶ Duobꝰ no. cõ
tin eri arethuſam
iſtã noĩe meoꝝ.
iõ ſtichi ꝑs ad e⸗
rotẽ ⁊ ceteros col
libertos ptinet.ſ.
ſi deficiant ceteri
qͥ familie appel⸗
latõne tin ent q
ſunt pᷣferendi.vt
C. de verb. ſig. l.
fi. ⁊.S.ti.i.l.peto.
§. fratre. ⁊ facit.j
de ver. ſig. l. mo⸗
deſtinꝰ.ſʒ õ.S.ti.
i.l.cũ pater.S. cũ
inter. ſo. vt ibi vk
ibi ĩ filio liberte.

bic in liberto li?⸗

te ⁊ futuro de qͥ ñ
cogitabat᷑. Itez
gr. Z.j.de ali. le. l.
alimenta. S. i ſed
ibi apparet ſol.
Itẽ Z. S. ti.i. l. cũ
pr.ꝭ.fideic.ſo.ibi
a ¶Filiã. meo no
miĩe. huic vᷣbo ce
teri liberti.q non
erãt verne conſi /
derabant.
b ¶Sed ad ver⸗/
naſ.i.d omeſticoſ
ex ancillis ſuis.ſ.
natos.vt inſti.e.
.. buic autẽ ꝓxi.
c Moĩaui: ma/
numittendo.

d Defuncta be⸗/

rede. ⁊ relicto he⸗
rede alio qui non
ſit de familia.R.

eEt legatarijs

als eſt ad legata
rios vernaſ ⁊ tũc
dic atvnũ libertũ
ſ. aliũ nõ vernaz
Itẽ ſcõʒ hoc dic
ad eum.i.ad eos
oẽs vulgari.n. et
ſimpliti ßmõe Hh

vt dimitteret hereditarios credi⸗
toꝛesdiſtraxiſſet: an emptoꝛesq
fideicõ.ignoꝛauerũt:bene emerit
rñdi ſcdᷣm ea q/ ꝓponerent᷑ recte
cõtractũ ſinõ erit aliud in heredi
tate vñ debitũ exoluiſſet· huo⸗
bus libertisſticho ⁊ erote here⸗

dibꝰ iſtitutisita cauit füũdũ coꝛne

lianũ de noĩe meo erire veto: vnꝰ
ex hr̃dibꝰſtichꝰancillã ſarethuſã

teſtõ liberã eſſeiuſſit eidẽqʒ par⸗

tem ſuax fundi legauit.quero an
heres ⁊ ceteri colliberti ſtichi ex
cã fideicõmiſſi eins fundi ꝑtẽ ab
herede ſtichi petęre poſſint.iñdi

non contineri.ſ iliã ſuã heredẽ

ſcripſerat:⁊ ita cauerat vetoautẽ
ate edificiũ de meoꝰnoie exire:ſʒ
ad vjnasꝰmeos qs hoc teſtõ no⸗
minaui ptinere volo:queſitũẽ de
functa hrdeꝰ legatanjs veruis
anad vnũ libertũ ꝗ remãſit totũ
fideicõmiſſuz pertineret.rñdi ad
eũgex vemis ſuꝑeſſet ſʒ ea q/ꝓ⸗
ponerent᷑ virilẽ partem ptinere.
Fundum ticianũ a filio qad vi
ueret vetuit venũdari donari: pi⸗
gnoꝛari.⁊ hec vᷣba adiccit:qð ſi
aduerſus uolũtatẽ meã facereuo
luerit fũdũ ticianũ ad fiſcũ ꝑtine
re: Ita.n.fiet ut fundusticanꝰ ð
noie ueſtronũqʒ exeat:queſituʒ ẽ
cumuiuꝰ filius eũ funduʒ ſcᷣm
uoluntatẽ patris retinuerit:an de
fũcto eo nõad heredesꝰſcnptos
afilio:ſed ad eos ꝗ de familia ſũt
ptineat.rñdi hoc exuolũtate de⸗
functi colligi poſſe.ſ.ſfiliũ qad ui
ueret alienare uel pignoꝛarenon
poſſe.teſtĩ aũt facnonẽ ⁊ in eo ſun
do:⁊ in extraneos etiaʒ heredes
habiturũ.(Guliꝰ agrippa pꝛim i
pilaris teſtõ ſuo cauit.ne ullo mõ

ſceuola vtitnã ad eũ ꝓ eos oẽs ponit.ſic..t.i.l.cũ quidã. ⁊.l.ſt
plunibꝰ ĩ pꝛi.⁊ ꝓpꝛie ponit vinilẽ.vt.C. ð cad.tol. S. vbiũt. als ẽ ĩ
lr̃a ⁊ legatarijs vernis.ſ.ᷣfũci oĩbꝰpᷣter.vnũ.⁊ qð dicit ad vnũ.ſ.
vemã ⁊ ꝓpꝛie ponit eũ ſᷣm ꝙ dicit virile ↄtinet totũ ex qᷣ vnꝰ im̃

a ¶ SFiliũ.noĩe vꝛo.loquitur familie.⁊ ex hoc oꝛitur dubitatio.

b ¶ Heredes ſcrip.ſ.extraneos.

reliquias eiꝰ ⁊ pᷣdium ſuburbanũ

aut domũ maioꝛẽ heredeseiꝰpi⸗

gnoꝛarent:aut ullomõ alienarẽt.
filia heres ſcripta heredeʒ reliꝗt
filiã ſuã nepteʒ pꝛimipilaris que
eaſdeʒ res diu poſſedit ⁊ decedẽs
extraneos inſtituit heredes.que
ſitũ eſt an ea pꝛedia extraneushe
res haberet:an vo adiuliã dñam
que habuit patruũ maioꝛem iuliũ
agrippã pertinerẽt.reſpondi cuʒ
hoc nudum pᷣceptũ eſt nihil pꝛo⸗
poni ↄtrauoluntatẽ ðᷣfuncti fcm̃s
quominꝰ adheredespertinerẽt.
Quindecimlibertis qsnoĩaue⸗
rat pꝛediolũ ſuũ cũtabema lega⸗

uerat ⁊ adiecerat hec vᷣba: ſibiqʒ

eos habere poſſidere uolo ea le⸗
ge ⁊ conditione ne quis eoꝝꝑteʒ
ſuã uẽdere donare aliudue quid
facere alij uelit: qdð ſi aduerſus ea
qd factũ erit tunc eas poꝛiões pᷣ
diũue cũ taberna ad rem publicã
tuſculanoꝝpertinereuolo.quidã
exlibertis hisuendiderũt parteſ
ſuas duobꝰ collibertis ſuis ex eo⸗
dem coꝛꝑe:emptoꝛesaũt defũcti
caium ſeium exrraneũ heredẽ reli
querũt.queſitũ eſt pates que ue
nierunt utrũ ad caiũ ſeium extra⸗
neum an ad ſuꝑſtites collibertos
ſuos:qui ꝑtes ſuas nõ uendider̃t

p eninerẽt. mñdiſc eaque ꝓpo

nerentur ad caium ſeiũ pertinere.
Idẽ queſijt an ptes uẽditead rẽ⸗
publicam tuſculanoꝝ pertinerẽt.
rñdi non ꝑtinere.Claudius qꝛ ñ
poſſidentis ꝑſona qui nũc extra-
neus eſtreſpicienda eſt:ſjempto
ruʒ qui ſcdðᷣmuoluntatẽ defuncte
exillis fuerũt quibꝰ permiſerat te
ſtatrix uenũdari.ne ↄditio extitit

—

Quoad viuerʒ ſolũmõ
d En extraneos.vñ ap
Par

et qdð ſuꝑflua ſint il
la vᷣba ita.n.⁊ c.⁊ facit.
QC. ð fideicõ.l.volũtas
2. S. ti. ij. l. filtꝰ. F. diui.
§. cũ pf̃.ð ⁊.l. ꝗ ſolidũ.S.
pdiũ ⁊.ſ.px.S.itẽ õ.S.t.
.i.l.peto.S.frẽ.ſo.vt ibi

e ¶ Jul. reliq̃s puta mno
numentũ ꝙ vna cũ pꝛe

dio in qͥ eſt poſſʒ aliena
ri.vł ignoꝛati.niſi eẽt ꝓ
hibitio. vt. ð. ð ac. emp.
l.ſi mercedẽ.S.i.⁊.s.de
cõtra hẽ.emp.l.⁊ liberi.

fMMaioꝛẽ. fratrez aui

paterni.⁊ ĩſti.de gradi⸗

bus. F. quarto. .
g Kactũ iĩmo cxtraneũ

iſtituẽdo fac ð volũtatẽ
vt. S.ti.i.l.peto.S.frẽ.q̃
E S.ſo.trãſit ad heredeʒ⸗
Et extraneũ vt h. ſʒ a gik
ad itereẽ vt ad legitimũ
inſtitutũ trã ſiret ſine pe
na ſcõʒ Jo. ſʒ Z. z. ti. i.
l.codicilł.S.matre.v bi
excludũt legitios oĩno.
ſʒ certe ibi fuit ſpalit p⸗
bibitꝰ legitimꝰ. v el h fu
it pᷣceptuʒ nudũ ĩ le.illa
peto ⁊ ĩ illa codicilł.nõ
fuit nudũ ad qð 2. S.t.
ij. l. ſi filiꝰ. SF. diui. Itez
ad b.j.e.l.ticiꝰ.i pᷣn.⁊.S
ti. l.l. cũ pat᷑.S. libti. ⁊.l.
q̃ ſolidũ.S.pᷣdium.2.S.
ꝓxi.

b Quindeci ptẽ ſuam

no. partem ſuam.

i¶ Exlipᷣtis.qð pmiſit ta

te defunctꝰ. vt. C. ð fi⸗

△

deicõ.l. volũtas. de.d
tiens. R.⁊ ĩ fi. buius..

HAd caiũ ſeiũ.ad colli

bertos.n.nõ ꝑtinet.qꝛ ſt
alien aret. ñ ipe ſʒ reipu
bli. teſtatoꝛ eas voluit
reſtitui.R.

lMõ ptinerẽt.ipᷣoꝝ pteſ

qs er teſtõ bũerũt ñ q̃s
a collib eri emerũt reipu
blice debebũt extraneo
herede iſtituto.vt.S.t.i
l. peto. S. frẽ. q ẽ Z qlibʒ
eĩ ð familia ð ꝑte ſua tãꝗ
tũ at nõ de pte coꝝ qͥ ſt
ð̊ familia rogatꝰ ẽ ex q̃
cũq; cauſa eam parteʒ
querat.ſʒ ꝑtem ſuã qui

libet neceſſe bʒ ſeruare.vt dixi. m¶ Cõditio extitit.ſ.qꝛ fuerãt ꝑtes
vẽdite collib eri ſʒ extitit qꝛ erneũ ĩſtituit.vt.S.t.i.l.peto.S.frẽ q̃ ẽõ ſᷣm
b. vel dic nec tũc niſi ĩ ꝑtibꝰ ſuis qᷓs ex teſtõ bñt.vt dixi ſm.R.⁊.fa.S.e.
§. fũdũ ncianũ.⁊.5.ti i.l.cũ pat᷑..libi.⁊.l.qͥ ſolidũ.S.pᷣdiũ.⁊.l.vnũ ex

familia. Fri.

r iiij

1 Luſculanus. nõ ſtetit ſed per caſuʒ foꝛtuitũ.ſed cõtra.S.ti.i.l.ſiquis

u ſPꝛopoſitũ nõ bñtẽ

Liber.

ticlo. ſo. bic als erat legaturus ibi non. ſed vt miniſtro. Item cõtra. qt. pa.po.ſol.S.ſfi.
i.l. codicillis.in pꝛin.ſo.vt ibi. Item cõtra.j.de adimẽ.le.l.filio..i.ſo.K t

Oſt emãcipationẽ.ſuſcepta.⁊ ↄcepta.vt ĩſti.qbꝰ mo.iuæg

legitimo.ergo in codicillis rogauit in quibꝰ poſſint gra⸗

2 ibi vt miniſtro. Iteʒ facit.S.tiji.l.ſiquis quos.⁊.l.iulł.⁊.S.ti.ij.l.ſi ftũ An legiumi.vt.S.ti.iij.l.ↄficiunt᷑ in pꝛin.⁊ no.ꝙ bic ignoꝛabat

dum per.S. i.

o ¶ lidater. nihil pponi

5 b ſe 2 E 9 6 2 —TX „ „
denaler vtste. dati fideiconnmiſſi reipublice tu⸗ bentẽ liberosneqʒ cognatosidi

lſideicõ. . bec vba. ⁊ ſculanoꝝ. ¶ Zuſculanus fidei ſcrimine vite cõſtitutus p infirmi
5. ti. ij l. ⁊ B mõ. ⁊.l. oo cõmiſit eiuscui duomilia ſolido tatẽ accerſitis amicis caio ſeio cõ

mõ.⁊.S.ti.i.l.vnũ ex fa. p. S
§. fi. .fac. .el. iul. J.i. Nuʒ legauit in hecvba.ate petro-⸗ tubemali dixiſſe 'quod velit ei re

bEErgareveher licet ni peto uti ea duo milia ſolidoꝛuʒ linquere pꝛedia que nominaſſet:

e nderm an; reddas collegio cuiuſdã templi. eaque dicta in teſtatione caiũ ſeiũ

facit. .el. lucius. .f. ſ queſitũ eſt cũ id collegiuʒ poſtea redegiſſe etiã ipſoteſtatoꝛe inter⸗
Cõtra. . el iul. S. e bis. diſſolutũ ſit:utrum legatũ ad pe- rogato an ea diriſſet. ⁊ reſponſo

ſed illud de rigoꝛe.vt.j — . . —
pr no. vkal oba ſtbu. troniũ ꝑtineat:an vo apud here eiustaliinſeno queſitum eſt anpᷣ

APuvoro ler dez remanere debeat. rñdipetro- diaque deſtinata eſſent excauſaſi

habeo. q. d. ⁊ iõ ſſi Ae AniGR = Le t
nolatim erpꝛemn tens Mu iure petere vtiq; ſiper eũnon deicõmiſſi ad caiũ ſeium pertine⸗

ſtetit parere defuncti voluntati. rent.reſpondi ſuper hocnõ dubi

en ſentecia. tacitt. Mater fllios heredes ſcripſerat tandũ eſſe ꝗn fideicõmiſſum vale
8Defuncti. qui pluri⸗

⁊ adiecit pᷣdia q adeos ex bonis at. Suas ſfilias equis ex partibꝰ

mũ cõ ſidens de liberto .
meis ꝑuentna ſunt:nulla ex cau heredes fecerat alter fundũ pꝛe⸗

nõ grauauit eũ exp̃ſſiz.

tn ſimili ſpẽ ſ. int vi. ſa alienent ſed cõſeruẽt ſucceſſiõi legauerat ⁊ ab eab petierat vt ſo⸗

. artevedtteſ. ſiue: deq; ea re inuicẽ ſibi cauerẽt: roꝛiſue. xx. daret ab eadeʒ fllia pe

alne iĩ pꝛi. a fa..·. p. exhis vbis queſitũ eſt an pᷣdia ꝑ tit vtpanẽ dimidiam fundi eide;
pe cu ſuis neoꝛda. ſiceicõ.videant᷑ relicta.mndeomi ſoꝛoꝛi reſtitueret. queſitũ eſt an.xx

quẽdam militem hilð fideicõmiſſo pꝛoponi Ex pꝛeſtari non deberent. m̃di nõ eẽ

ius agnationis eſſe finitũ per emãcipationẽ ſui pr̃is.hodie tam̃

nõ tollit᷑ inter pa
trẽ ⁊ filium. ⁊ ſic
nec int᷑ hãc neptẽ
⁊ patruũ.vt inſt.
6 le. 9 ſuc. F. ſi.
9 Du nen .et
ſic per fideicom.
auunculũ heredẽ
fleri voluit ſimul
cũ patruo.ſ.quẽ
ſperabat ei ſuc⸗
ceſſurum.

b a bonoꝛu.
poſſeſſionẽ vnde
cognati qua vo⸗
cãt᷑ etiã cognati
capite minuti:vt
iſti.ð ſucceſ.cog.
in pꝛin. ⁊ ſic d euẽ
tũ ẽ eo qᷣ d efũcta
voluit lʒ alio tra
mite.
c ¶ Duas.non di
cit duas reſpectu
tertie:ſʒ.i.ambaſ
eis diuiſis in du⸗

as partes.

d ¶loſſe. qꝛ erũt
hoc em̃ voluit te⸗

— ——

☚n
—,— ⏑ —

— — — . 2 —

SSS

— —

— — —

rn

tuiſſe de pꝛelegato ergo „ . .
deoneppier id un- decipi ſatis inbumanũ eſt cenn copꝛeſtanduʒ ſit. reſpondi inſoli⸗

poſito udet penituſſe ei relictos filijs teſtatoꝛis debere dum pꝛeſtan Seiam exdodran⸗
⁊ ſic no.ſᷣm.R.qꝙ ſi vni

exberedib aliqa plega eſtitui: quia in ſimili ſpecie in temeuiꝗ ex quadrante inſtituit he

tur. ⁊ ꝑtẽ e ⁊ aliqd ali peratoꝛ noſter diuꝰ marcus hoc redes: fidei ſeie cõmiſit in hecver

ud roget᷑ reſtituere ꝓ eo ere u aRNA/ .. . . ,
,6no volertchieid, cõſtituit¶¶ Mꝛopoſitũ eſtnõha ba:atepetotueq; fidei committo

x(Accerſi᷑ᷣ.i. vocatis. pdimidie heredi inſti ꝛeſ e i Dem. ſtatrix. vt pꝛedia
gaben labo⸗ 5 lur nniclicheral ſtinia P Eunt af in inſolidũ haberet
vbo liquet teſtatoꝛẽ nõ P cep loney ſundu legaut 7 9 emaapanone Patni auunculus
fuiſſe militẽ. R. cũ cõtu⸗ (O ita petit: peto vt uelis cohere⸗ Muſcepta filia a patrono Vt e ¶Pꝛeſtari. non
rmalen nietoune deʒ tibi recperein ſundo iuliano legitimo herede petierat vtpar- dert a duoe vñ
rentoꝛio duo milites v mMeo quẽ hoc amplius ꝑciperete tem hereditatis auũculo ſuo da q; obſtat. . r...
e r eomod. iuſſi claudiũ verũ nepotẽ meũ co ret ⁊ agros duos ad vtrũq; auteʒ ens. be. nbr
,Ce eii voſu, Gatũ tuũ:queſitũ eſt an pars fũ⸗ vtpꝛorimum cognatuʒ ſucceſſio ig qui ſberabat.
qð eſt. . ĩ pꝛin. 5. di ex cauſa fideicõmiſſinepoti de eius pertinuit per bonoꝛum poſ- ⁊æno eſt nec alut
hedegiſſei. vocaut heatur. mdidebeni. I Dem ſeſſionem:queſituʒ eſt cuʒin par- quichieie ſoen
de hoc teſtes. nõ aut e RDS AEde ſo. illð e cũ fit te⸗
ſuir ierprü P Amphilo libeno hocam tem hereditatis fideicom.non cõ ſamentũ. ? ynuſ
24 nſero ſe oni ſe d pliuſ qᷓ; codicillis reliq da ſtiterit qᷓ; ſuoiure per bonoꝛum bſit üee HD
inlannd videt nms i volo. c. Seio oia que tibi pim poſſeſſionem auunculus habitu⸗ valet relim. 1 0
tũ in latino videt᷑ m̃ſuʒ EE, ia gue P Polſi⸗ õ valet teſtm̃. ⁊ iõ
in greco. vt inſti deinu / Phile relinquo ad filios meos ꝑ- ms eſtan nihilominus in panes neclegatũ.bic t
rſi aaeren e uentura lagagice tuam circa agroꝛum conſiſtat: vt ticius Far. areoriel en
teſt nuli.l. diuns. eos bene perſpecta habeo.quero tesagroꝛuʒ duas.i.vnã quaʒ ſuo ſolo.ſic enin bic
2nas. uta niciã et an vbis ſipꝛaſcriptis paphilo fi iureper bonoꝛum poſſeſſionẽ ha⸗ 33 as vice⸗
a Wlteri ſticie. aeicõmiſit poſt moꝛtẽ filijſs defun beat: alteram veropartem ercau ic gna b nt.
b ¶ Et ab ea. l. icig. cci.c. reſtituat.rñdi ſcðᷣ eaque ꝓ ſa fideicõmiſſi e debeat. re⸗ l.cũ br lis
c ¶ Penerat. ſ.gla b⸗/ ß f nõ videri ztf ſ re.⁊ decodicillis
4 engia n 5 poncrent n videri qdem quatũ ſpondipeterepoſſe INtemque le⸗ eroine
ticia. rſicplegatüͦ e nllx 20 verba teſtatoꝛis pertinet fidei ſijt ſiabeodem patmo ſideicom- equitare bic deri
ePꝛeſtanga. vt eni (Cõ. pamphili vt centũ reſtitueret miſſ. alijs quoq; dederit vtrum goꝛe vel ibi vnu
ccrru ſit teſtatoꝛe penij ſed cũ ſentẽti defunctiꝰ alibero inſolidum: an vero pꝛoparte ab in crecebat ſue⸗

ceſſurũ.vñ nõ mi
rũ ſi legatum mi
nuit. hic autẽ de
amb obꝰ credidit
7 bo ſũt lʒ alio
tramite q; ſpera⸗
bat ⁊ ſic patronꝰ
ſolidũ pꝛeſtat.

dlte

ign
cbn
leigſ
ſtrpe
nepte
tlut
45. 1
lo,
ſon.
harti
tſtnt
ai
ſc⸗/

onorn
epnde
na pon
gnan
Uthept
(cog.
cda
defüaa
glione

hopdi
ſpeer
Ira
Zinde
9,
en
luirte⸗
vreis
aberet
i hon
. ñᷓ
yro
ti.
ei
Rve
aabot,
vecalel
erſeer
dſitn
epnl
küicif
berwi
ſ.ri
heat
lolch
gono⸗
in bie
dnice
nſuzt⸗
9,60 l⸗
cicki
bide
cdenn
pn
ſ
höͤm
m
ntede
icn
Galo⸗
Hon
atron,

Seiam rereni
h oꝛitur queſtio.
vt. . dicoa

1 Fid eicõ miſſũ

vid eri. ʒ ſit retine
re eoꝝ tm̃ que iaʒ
habemꝰ. 1 facit
3.t.i.l.cũ pꝛ.ĩ pꝛĩ.
⁊. S.t.ij. l. ſi ſeruꝰ
le. SF. fi. ⁊ de adi.
le.l. a filio.
Xoꝛẽ vẽdi
Mes.i. dimi⸗
diã aut ꝑtẽ.alio/
qn ſi hoc ñ dixiſ⸗
ſet vxoꝛ haberet
dimidiã ⁊ aliam
dimidiã diuid erz
cũ filio ꝑ mediuʒ
⁊ ſic filiꝰ haberet
quartã ⁊ reliquã
vxoꝛ.vt.j.ð pec.
le.l. dñs. F. dñs.
⁊ facit. C. ſiqͥs al
teri vł ſibi.l.mul
tũ.⁊.S.ti.ij.l.ſᷣui
elec. S. fi.

i . In teſtamen/
0

applicato ei⸗
dem domui.

Et alio capite.
E ioczere

l¶¶ Oneratꝰ. ſ. oĩ/

bus libert gene,
ralit er ⁊ iſti ſpãli
ter vel iſti eſtima
tionẽ diete ⁊ cela
rij ex hac clauſu⸗
la.ex ſuperioꝛi ve
ro ſibi ⁊ alijs to/⸗
tũ legatum qõ in
idẽ recidit.⁊ hoc
verũ niſi alið ap
pareat voluiſſe te
ſtatoꝛẽ vt· C. ð ca
du. tol.l.i.S. pe.
7. S. ti. i. l. ſi plibꝰ
S. i. Iẽ ñ obſtat.
S.ti.i.l.qᷓ duobꝰ.
G.i.ſʒ ibi in quãti
tate. hic in ſpẽ le⸗

gata bis eidẽ ꝑp/⸗

ſone. vt. C. e.l.cũ

plane. S. i. dic er⸗
go ſcõʒ aʒ. pᷣmũ
legatũ minui tm̃
quãtuʒ ſcõo d at᷑
2 ſcõm ↄtentũ eẽ
ſuo ſpãli qꝛ ſicvi

det᷑ teſtatoꝛ volu

iſſe. vt. S. ti.i.l. ſt
płibꝰ. ⁊. C. e.l. cũ

qõ. in prin.
D“ 14 ociellin aut

ame. datiui ca /
ſus dame.
m Vieratis in
tuitu.euiꝰ intuiru
nonnũquã a iure
cõi recedit᷑ neduʒ
a ꝓpꝛietate ᷣbo
rũ,ẽ ergo bec pie⸗

.xxij.

vt qcqd ex hereditate mea ad te
puenerit reſtituas filio tuo reten⸗
tis tibi oꝛtis meis:queſitũ eſt cuʒ

gen erali capite fideicõmiſiſſet ꝗſ

gs heres erit de oibꝰ vt pꝛeſtaret
qdcũq; legaſſet pᷣſtari ⁊ fieri iuſ-
ſiſſet an cũ dodrãtẽ hereditatis re
ſtitueret oꝛos in aſſem vẽdicare
ſeia debeat: reſpõ. etiã coherediſ
fideicõ.videri vt quadratẽ quẽ i
his oꝛtishaberet ſeie redderet.

I Dem.

Foꝛẽ ꝰ filiũ cõeʒ heredes
inſtituit ⁊ vxoꝛis fidei com
miſit in hec vᷣba:petoa te domia
vxoꝛ meane ex fudoticiano ꝑtẽti
bi vẽdices cuʒ ſcias me vniuerſaʒ
emptionẽ eꝰ fũdi feciſſe: ſᷣ bñfi⸗
cio affectiõis ⁊ pietatis quaʒ tibi
debui:eã ẽptionẽ cũ nũmis meis
ↄparaſſẽ tecũ cõicaſſeʒ.queſitũ ẽ

an eũ fundũ inſolidũ ſilij eſſe vo⸗

luerit.rñ.eũ de qᷓ querit᷑ pinde ra
tionẽ in fũdo haberi voluiſſe ac ſi
vmuerſushereditariꝰ eẽt:vt pꝛo
pte dimidia ⁊ vxoꝛ⁊ filiꝰ agrũ he
reditarium habeãt In teſtõita
ſcriptũ fuit:domũ meã cũoꝛtoap
plicito libertis meis cõcedivolo:
⁊ alio capite teſti ſcriptũ erat:foꝛ
tuniolibertomeo ex domo mea
quã libertis meis dedidietã ĩ qua
habitabã. Itẽ cellariũ iũctũ eidẽ
diete ab herede meoei cõcedi vo
lo:queſitũ eſt an heres teſtatoꝛis
oneratus videat᷑ ipꝛeſtãdolega⸗
to foꝛtunio q;q; domꝰ vniuerlali
bertis ſit Sr n eẽ one⸗
ratum Cocdicillis confirmatis
ita cauit.oĩbus aũt libertiſmeis ⁊
qs viuus ⁊ qs his codicillisima
numiſi vł poſtea manumiſero cõ

tubemales ſuos tẽ filios filiaſ
lego niſi qs quaſue advrxoꝛẽ meã

in teſtõptinere uolui:uel ei noĩa⸗
tim legaueroidẽ poſtea ĩ epla pe
tijt ab heredibꝰ ſuisut regionem
umbꝛie tuſcie in piceno cohrdes
uxoꝛi ſue reſtituerẽt cuʒ obꝰ q ibi
erũt:⁊ mãcipijs ruſticisuel unba⸗

nis ⁊ actoꝛibꝰ exceptismanumiſ⸗

ſis.queſitũ eſt cũ eros ⁊ ſtichꝰ ſer
inidiẽ uite teſtatoꝛis iumbꝛia ĩpi

ceno actũ admiſtrauerit.ſint autẽ
dame quẽteſtatoꝛuiuꝰ manumi⸗
ſerat filij naturalesutrũeidẽ dam⸗
me ex vbiscodicilli ab heredibus
pſtãdi ſunt:an vo ad ſeiãuxoꝛẽ ex

vbis epiſtole ptineãt: ñdi exco⸗

dicillisad patrẽ naturalẽ ęos pie

tatis intuitu' ptinere. Weliciſſi

moc feliciſſime ꝗbꝰteſtatrixlib⸗
tatẽ dederat füdũ gargulianũ le⸗

gauit cũ caſa. ⁊ alio capiteticio fi-

lioquẽ ex q̃rta pte heredẽ ſcripſe
rat plegauerat:ĩhec vᷣba.tici fili

hoc ampliꝰ ð medioſumito lega

ta mea q mihi tã pater tuꝰ pñs qᷓ;
clodiꝰ iuſtꝰ frater patris relique⸗
rũt.queſitũ eſt cũ fũdus gargulia
nusteſtatrici amarito eiꝰ.i.apre
ticij filij legatꝰ ſit cui fudus ex cau

ſa fideicõmiſſi debeat᷑ utrũ filio ti-

ciotm̃:an feliciſſimo ⁊ feliciſſime
antribꝰ. reſpõ.nõ eẽ viſile eã q
nihil alið feliciſſimo ⁊ feliciſſime
niſi hec q ſpãliter legauit ad filiuʒ
cni ⁊ hereditatis ſue ꝑtẽ reliquit
legatũ generali mone trãſferre
uoluiſſe ¶ſ Leſtõ ita pueros lega
uerat. publico meuio dño meo
ab heredibꝰ meis dari volo pue⸗
ros quinqʒ ex meis dũtaxat intra
annos ſeptem poſt anos cõplu
res quã fecit teſtamẽtũ moꝛit᷑.q
ſitũ eſt cuiꝰ etatis meuio manci⸗
pia debeant᷑: vtrũ neq; teſti facti
tpᷣeĩtra ſeptẽ ãnos fuerunt:an qᷓ
moꝛtis tꝑeitra eã etatẽ iueniant
rñdi eam videri etatẽ deſignatã
que eſſet cuʒ a teſtatoꝛe relinque
renturCocubine inter cetera
his vᷣbis legauerat.fundũ in ap⸗
pia cũ uillico ſuo ⁊ contubemali

eius ⁊ ſilijs dari volo.queſituʒ eſt

an nepotes qʒvillici ⁊ ↄtubema
lis eiꝰ teſtatoꝛ ad cõcubinã ptine
reuoluerit.rñ.nihil ꝓponi curñ

deberẽt. Legauerat P fideicõ.

meuio itaꝗcqd ĩ patria gadibꝰ
poſſideo queſitũẽ.ðan ſi q; ſubur
banã adiacentẽ poſſeſſionẽ teſta
toꝛ hẽret:hec qʒex cã fideicõmiſ
ſi meuio debeat᷑.reſpon.poſſead
hanc quoqʒ verboꝝ ſigniſicatio⸗
nẽ extendiꝰ. Item queſitum eſt

7

Delegatis ⁊ fideicõ. tertio.

tas:vt nõ ſeparẽt᷑. vt et
S.t.ij.l.ſi d omus.S.qui
ↄfitetur.⁊.Q. cõia vtri.
iudi.poſſeſſioneʒ.⁊.j.e.
l. F. cõ cubine. eſt alia ra
tio.qꝛ ſpecies derogat
generi.⁊ nõ econtra. vt
ſ. pꝛoxi.S. ⁊.j.ð reg. iur.
l. in toto.⁊.j.e.l.ſᷣuis vꝛ
banis. S. fi.eſt ⁊ alia h̊
qꝛ nõ reliqͥt noĩati vxo/
ri.⁊ facit. S.ti.ij.l.ticie
textoꝛes.

n CEeliciſſimo. ded erat

qued mulier.

o An tribus l feliciſſi/

mo ⁊ feliciſſime ⁊ ticio.

ex generali cõceſſionevi
deri detrabi qð alij con
cedit᷑ ſpecialiter: qꝛ ſpe⸗
cies generi derogat. vt
2.C. de ſe. nup. auten.
nũc aũt.⁊.S.qᷣbꝰ ex ca.
ma.l.ſed ⁊ ſi per pᷣtoꝛeʒ
§. deinde. 2.S. ſiqͥs cau.
l. ſed ⁊ ſt. qu eſttũ.

qſZeſtamẽto intra an

nos ſeptẽ.i. qui ſunt mi
noꝛes.vij.ãnis.⁊ facit
ſ. de ver. ſig. l. pueri.ĩ fi.

Cũ a teſtatoꝛe.i.ĩmo

noꝛtis tps.vt.j.de ali.
cib. le. l.mela. S. i. ſo.
ibi. Itẽ ar. cõtra.ſ.ð cõ⸗
di.⁊ de.l.filie.S.fi.⁊.j.ð
fũdo inſtru.⁊ inſtru. le.
l.⁊ pe.fac̃.S.e.l.nomẽ.
§. filio. ⁊ qð ibi no.⁊.j.
de au. 7 ar. le.l. ſt ita.

8 Loͤcubine. in appia

Oomen regionis.ſed ali
as mancipia.

t ¶ur nõ deberẽl. nam

app ellatiõe filij ↄtinẽt
nepotes ex cã pietatis.
dũ de dura ſeparatiõe
tractat᷑.vt bic ⁊.j.de ᷣ.
ſig.l.liberoꝝ. S.i.⁊ ſic
põt intelligi. j. e. ti. l.filij
⁊.l.iuſta.⁊ ſic ſoluit᷑ cõ⸗
tra iſti.q da.tu. poſſ.S.
fi.vel alit᷑ vt ibi no.⁊ fa
cit.S.ę.l.codicillis.

uLegaueratmeuio.a

lias meuiꝰ.ſ.teſtatoꝛ.ſʒ
eſt falſa.vt.j.patet.

x¶ Badibꝰ?.ſic.n. voca⸗

tur illa pr̃ia de qua fit

mentio. S. ti.ij. l. ſi mihi.

H. i. ⁊ ſubeſt ven ef ⁊ eſt
ſedes.als ſedes eoꝝ pa
triarchalis.alłs at ẽ hic
gradibꝰ. ⁊ ſitr ẽnomen
loci.

x Subarbanaz i ub

p ¶ Benerali mõe.no.

uꝛ bio ciuitaſ. ſed qñ q;

ponit᷑ ꝓ muſtico. vt. C.
ð pᷣdi.mino.il.ſi pᷣdiũ.h

3 Ertẽdi ſic.j.e. cuiqʒ.

7. j.de F. ſig.l. ij. ⁊.l. vt
alfen?. 7.l. edificia. ⁊.l.
q̃ in cõtinẽtibꝰ
r V

m⸗

⁊¶ An calendarij.bie erpone vt.j. e.l. qui filil.
ta ſic. C. de poſtbu. here.inſti.l.ſi. a ¶ Quandaʒ.
b ¶ Patria ſua.ſ.gadibꝰ pᷣdicta aʒo.

3 —
135, Oomum.
cRelinq̃t.i.dimiſit inſtru

mẽta calẽdarij in domo nõ dicas qꝗð ea legauerit.⁊ ſic nõ ↄtinet᷑ dictiſ
Hbis hic ⁊ qᷣcq̃d ⁊c.vt hic ⁊.S.ti.ij.caiꝰ.⁊ ſic ſunt ᷣba iuriſcõſulti,.nõ

teſtatoꝛiſ.alłs recte di

ceret.j. eo.l.qͥ cbirogra /

pbũ.⁊.S.ti.ij.l.ſeruũ fi.
F. eü. ⁊ certe ſi ſint iuriſ/
cõſulti qᷓre nõ ↄtinet in /
ſtrumẽta.rñ.qꝛ nõ vt ꝑ
petuo ibi ſint erant ibi.
vt. S.ð here.inſti.l.ex fa
cto.S.reruʒ.⁊.j.ꝓxi.rñ.

— —

ſ.nõ ðᷣberi per h̊ qð nec
calẽd ariũ nec inſtra de⸗
bẽt.⁊ hoc ſi ad tpᷣus ſit
ibi. ſ. vt fenerek non ppe
tuo vt theſaurꝰ.vt.j.e.l
ſi choꝛꝰ.S.i.⁊.l.ſi fũduʒ
7. j. ðD au. ar. le.l. ſi vxo
ri.S.ſt ita.⁊.j.t.ij.l.gene
rali.S.vxoꝛi.⁊.j.d e fun
do ĩſtru.⁊ ĩſtr.le.l.cũ de⸗
laniõis.S.ſabinꝰ. ⁊.l.p
dia.S.i.⁊ arg.e.l.pᷣdijs
H. tico.

e¶¶ Leſtõ. cui nubes. ac/

cipe moꝛieris qð põit᷑.j

. edit. ſ. cẽtũ vt. S. di
i

⁊. S.e. S. legauerat
vñ legatũ vr̃ ademiſſe.
vt . C. e. l. filia.

geKuũ dote eadẽ.qð ho

die facere tenet.vt.C. ð
rei vxo.ac.autẽ.ſʒ q;uiſ

hb /ANfrimonio ſuo. als

ſuce.alłs ſcõo.⁊ dic moꝛ
tuus eſt.ſ.pater.

i (Recupauerit. qð face

re potuitvł exſtipłatõe
pf̃is.vt.S.ſo.m a.l.caiꝰ
⁊.j.̊ v. ob. l.qdᷣcũq;.S.
i.vel ex ſtipulatiõe lega
li. vt. C. de rei vxo.ac.S.
videamus. ⁊. S. boc

K ¶¶ Meres ei. ſ.maritꝰ

eius.ſ.puelle.

¶ Mõ teneri.tribꝰrõibꝰ

ſ.tũ qꝛ pr̃᷑ dotẽ dãdo ſi⸗
biq; vel filie reddi dotẽ
ſtipulãdo volũtatem te
ſtamẽto expᷣſſam credit᷑
mutaſſe.tũ qꝛ mr̃ ⁊ frat᷑
fideicõmiſſũ repudiaſſe
vid ent᷑ cũ ſoꝛoꝛi dãti cõ
ſentiẽtes ſtpulationem
omiſerũt.pᷣterea nec ad
ſiliã legatũ ꝑuenire poſ
ſit.ſʒ ꝓ ea ĩ dotẽ viuus
pat᷑ ðdit.ꝙ teſtãdo an
tea reliq̃rat.vt.C. dele.
l.filia.reſp.⁊ facit.j.ad
treb.l. filia.

d Supꝛa reſpõͤſuz eſt

an ſi calẽcari q in patria ſuia vel
intra fines eiꝰ defunctꝰ exercuitin
ſtrumẽtain domoquã in patriaꝰ
ſua habebat relinꝗt an id qᷓʒ calẽ
dariũ ꝓptervᷣba ſupꝛaſcripta me
nio ex cã fideicõmiſſi ðberet᷑.m̃.
nõdeberi¶ Itẽ queſitũ eſt an pe⸗
cuniã que in archa domi gadibꝰi
uenta eſſet:vel ex diuerſis noibus
exacta ⁊ ibi ðpoſita.ex fideicõmiſ
ſodebeat᷑. rñdi ſupꝛa rñſum eſſeꝰ

¶ eſtõ quo filiũ vxoꝛẽ heredẽ

inſtituerat filie ꝑ fideicõmiſ. cen⸗
tũ cñ in familia nuberet legauit et
adiecit.ita fidei tue ↄmitto filiavt
cñi familianubes ⁊ qtiẽſcũq; nu⸗
beſpatieris ex dotetua quã dab ꝑ
teʒ dimidiã ſtipulari frem tuum ?
ſeiã matrẽ tuã ꝓptibus dimidijs
dari ſibi:ſiin matnmonio eius cui
nubes ſiue diuoꝛtio facto pꝛiuſq;
dos tua reddat᷑ eoue noiĩe ſatiſſfa⸗
ctũ erit moꝛieris nullo filio filiaue
relictoereo¶ Mater filiaʒ virgi⸗
ne nuptui collocauit:eiuſq; noĩe
dotẽ dedit: ⁊ poſt diuoꝛtiũ eãdeʒ
recipit:⁊ alij in mrimoniũ cũ do⸗
te dedit ⁊ ſtipulatꝰ eſt eaʒ ſibi aut
filie ſue reddi:manẽte filia in mĩ̃i
monio ſcdðᷣo: moꝛtuꝰ ẽ eodẽ teſtõ
relicto:eiqʒ heredeſ extiterãt filiꝰ
⁊ vxoꝛ:poſtea marito defũcto pu
ella dote recepta nupſit alij pñti⸗
bus ⁊ ↄſentientibꝰmr̃e ⁊ fratreq
etiã dotẽ eiꝰ auxit.⁊ neuter eoꝝ ſti
pulatꝰ eſt dotẽ mox matri ⁊ filius
⁊ filia heredes extiterũt:deinde ĩ
mfimonioꝰ ðceſſit filia marito he
rede relicto:queſitũ eſt cuʒ puella
nõ ex cã legati pecuniã in dotẽ ab
heredibꝰ patns acceperit:ſ̊ moꝛ
tuo ſecũdo marito materfamiliaſ

eres.nõ eẽ ad boc.ſ.vtille q̃ adoptatꝰ nõ è petere poſſit beredita

tẽ vel legatũ q̃ſt ex racito fideicõmiſſo.ſecꝰ tñ qᷓ;tũ ad illũ qͥ iuſſus ẽ a⸗
doptare qꝛ bʒ ſi ꝑatꝰ ẽ hoc facere.vt.S.ð cõdi.ĩſti.l.ſiqͥs teſtõ.vł dic qð
vocat hic fideicomiſſũ.i.arrogamẽ ð adoptãdo qð nõ valʒ nec htc nec
ibi.qꝛ ð bonos moꝛes.vel ↄ ius.ſʒ libere remanet apð rogãteʒ.⁊ illaʒ
expone.vt ibi no.aliud ãt:ſi rogat᷑ de em ãcipãdo vt.j.de cõdi.⁊ de.l.ſi

tui.lʒ ſit ar. õ.ð.ti.ij.l.filiuſfa.S.ſcõm vulgarẽ.

i.part. (da ſeptẽtrionali yel auſtrali. h.
p ¶ Et caio.qͥ ꝓ ꝑte fuerat heredes ſcripti.⁊ alij plureſ cũ eis.vt

pʒ ex ſequẽtibꝰ

ꝗ¶ Zrãſcribi.i.vẽdi.qdð vellet ẽt iuſto pcio

vt bic ⁊.S.ti.ij. l.⁊ ſi eꝗ. x ¶¶ Expꝛomiſſa. meuio.⁊ caio ac
ceteris beredibꝰ. s ¶Pꝛomittat, meuiꝰ 2 caius

facta recupaueriti:an heres eiuſ
excã fideicõmiſſi fratri defuncte
teneatur in eã pecuniã q;ᷓ pcipere
poſſet · ſi dotẽ ſtipulatus eſſet.m̃.
ſcðm ea que Ppponerent nõ tene
r Meres vel legatanꝰ roga⸗
tuseſt vt quẽdã adoptaret hisv⸗
bis adiectis ſi alias fecerit exhereſ
eſto vl ꝑdat legatũ Mueſitũ eſt
ſi nõ adoptauerit:an ei ꝗ adopta
tus nõ eſt actio quedã ex fideicõ⸗
miſſo cõpetat.reſpõ.fideicõ.quo
ꝗsrogat᷑:vt adoptet ratũnõeſſe.
Agri plagã que eſt in regiõeil⸗
a mmeuio publio ⁊ caio trãſcribi
volo pᷣcio facto viri boni arbitra⸗
tu ⁊ hereditati illato dupleeuicti

one expꝛomiſſa ita vt reliqs here

dibꝰ ſub pena.c. ꝓmittant eaʒ a
gri plagã ptẽue eiꝰ ad ſeiã poſte
roſue eiꝰ nõ ꝑuenturã qʒqʒ rõne
queſitũ eſt an legatũvaleat cũ pn
blius emere velit:caiusnoluit.re
ſpõ.eũ ꝗ fideicõ.pꝛeſtari ſibi pe⸗
lit poſſe ꝑtẽ dimidiã eiꝰ agni ꝗ le⸗
gatus eſt petere quãuis alter ꝓ⸗
ſequi nolit. Itẽ queſitũ eſt cau⸗
tio que iterponi debeat ſcðᷣm vo
lũtatẽ qta pte cuiq; heredũ pᷣ
ſtanda ſit.reſpon. ꝓea poꝛtione
que ex fideicõmiſſo pᷣſtat᷑¶ So⸗
rori legauit homiĩes qsnoiauit te
ſtamẽto eiuſqʒ fidei cõmiſit vt ea
dẽ mãcipia filijs ſuis cũ obiret re
ſtitueret.queſitũ ẽ agnata ex his
an defuncti filijs. an heredibusꝰ

reſtituẽda ſint poſt moꝛtẽ legata

nij an remaneãt apud heredeʒ eiꝰ
reſpõ.que poſtea agnata eẽnt v⸗
bis fideicõmiſſinõ cõtineri· Pa
terꝰnaturalis filie ſue ex teſtamẽ
tomaniti eius fideicommiſſuʒ de⸗

t ¶Roe quãqᷓ. al.
quaquã.ał.qua
⁊ ſp dic.i.aliqua

1 ſunt F. teſtato/

ris.vſq; illic que
ſitũ ẽ ⁊c.vel ſi ba
beſ qua poſſʒ ibi
incipeqõ.qua ra
tiõe qu eſitũ ẽ ⁊ c.
u ¶Petere. nil mi
rũ qꝛ ẽtitotũ ſt ve
lit põt. vt. C. de
cadu. tol. F. vbi
ij.l. ſiqs le in fi. t.
hr. antepe.
Aareo. ne ad
eiã aliqua rõe
ueniat. Jo. ⁊ ſb.
peng.c.
¶ Luiq;.i. cuiuſ
libet ex illis qbꝰ
eſt ̃ſtãda.

3 ¶ Mꝛeſtãda ſit

a publio meuio
qᷣ ſol? vult
2 Pꝛeſtak.. ꝓ
dimidia. ſic ſub
pena.l.vel ſi totũ
accipiat ꝙꝙ põt
vt dixi ſub pena
itegra.c. ꝓmittet
oꝛoꝛi.hoĩes
i.ancillas.vt pʒ
ſ· qꝛ dicit de ꝑtu.
E.n. cõis generis
1(Eilijs. ſ. teſta⸗
toꝛis.⁊ dic nõ in
ſtituſ ſy exbereda
tis. v el cũ alijs ex
traneis inſtituij.
a ¶ Agnata.i.na
ta

b ¶ Meredibꝰ dñt
quidã.ſ.filioꝝ.⁊
ſic opponit᷑ eis
qð ſit cõditiona⸗
le.⁊ ſic interiʒ nõ
trãſmittitur.vt.j.
qñ di. le. ce.l. iij. et
dicũt hic extitiſſe
ↄditioneʒ viuis
filijs.vel dñt fuiſ
ſe dieʒ nõ cõditi
oneʒ. vel eſſe bere
des ſilioſ filioꝝ q̃
ↄpᷣbẽdãt᷑ſub x/⸗
bo liberis que ſõ
nia ſũt.nã bic di
cit an vñ ⁊ filij ⁊

beredes.ſ.teſtatoꝛis erãt viui.⁊ heredes legatarie.dices ꝗᷓ bere⸗
dibꝰ.iſ.teſtatoꝛis. ſiue filiꝰ nullo mõ ſit heres.ſiue ſit cum alijs.
c onnaiſ- nec ſunt relicta nec acceſſiõis iure debent᷑.i.cũ
5 ſt moꝛtẽ teſtatoꝛis ⁊ ante moꝛtẽ ſoꝛoꝛis ⁊ ſic ante moꝛã nata

ſũt. als ſecꝰ eẽt.vt.S.de le.i.l.apð iul.S. Iteʒ ꝑptus.⁊.j.de fidei⸗

cõ.liber.l.cũ ᷣo.S.cũ q̃dã.⁊. C. de fideicõ.liber.l.iij.⁊.ſ.deop.

n Agni plagaz le.l.pe. 7.5, de vſur.l.paulꝰ m.⁊.5.ti.i.l.liciniꝰ.ſʒ ð.ẽ.ti.i.l.cum

ſege
ſoße⸗
lcgioge

xxxij.

lie. lo. ij. vbi partꝰ debet᷑.ſol.ibi exteſtatoꝛis ſciẽ
hare . Dara ſgiel iõ eſt ns qꝛ dol al 5 ae min
otalis ĩtelligi⸗ i vxo. ac. S. ita q;.
q; i rdotalis ĩtelligit᷑. vt. de rei v⸗ §.
lle mepart⸗ nunquã legatꝰ matris ratione dicitur

Delegatis ⁊ fideicõ.tertio.

ſeeſt dicenduz. ſed eſſet liberatus ſi illa ſupuixiſſet.vt.C. de cõdi.inde.

l. ſub con. eꝗ

ceuola.alias.S.⁊ tunc dic qð fuit rogatus reſti/

ite qñ ius videf rogatus. vt. C. de ſi
ẽ vnde tacite qñ vellet pꝛius vie
athol mci Hicetl dic ꝙ expꝛeſſe dixit. cũ voles vel velles ſᷣm di

5. e.l. fid eicommiſſa. 5. ſi ſic. 2.ſ. de
t. . Maturalis uerfſas litteras. ſecus ſi vyelles. yt no. . e ob lcentellmis §.
Parertſtine amaorto ſlltenamralis. cdj llatura te er hidi es deen s rructin
nicz tm nã legitim ð . i pone. vt. . quia f⸗
Hn ene de ſn0 de Peat cũ ea mulier nuberet alij no te ſeia peto vt gegd ad te 49 enr reſtitu ere alũne
it diſſe. neca fideic. te⸗ erisdotẽ maritoe tatemea peruenent exceptis his qñ vellet tacite. ſed ſi ip
Aan, videt᷑ liberatꝰ?. v. mãdato muliens dotẽ 9eſt ſiqua tibi ſupꝛa legaui reliquũoẽ ſa pꝛedeced eret tũc vale
legie C. de dot. ꝓmiſ dedit ⁊ ſibi reddi eã ſtipulat E 1 5 le infanti riano. nã non ſuſpendit᷑
Abb ſto ne.l. fi. . lberis filia moꝛeret᷑.filiam reddas ⁊ reſtituas meule i poſt moꝛtẽ.
oſzhpi f¶ Fideicõ. als fi/ ſi ſine liberis la me Lele dei delciſſim ea qᷓſeiaiſatiſ. exgiveto fl Interim. dum viuit.
D . uſe 4 ueſitũ ẽ an fi et alt , . I 1 „ ſed
can deicõmiſſi debi · mulier ſu cepit. ꝗ . R acturã quã Lompellendus.
Gan äadeicXos. IccCPi. ſſit. m. ſi cũ ſeiã eã potius rem actun 4 ed
hen. toꝛ. ałs fideicõ. cõmiſſũ a pre eungere po An.ee Kauemen ã queſitũ ẽ an ſta⸗ pontepoteſt.
