qñ ꝓuo.nõ ẽne⸗
ceſ.l. i. ⁊. ij. b.

8 Meceſſariam

qꝛ decretů conti⸗
net ip oſſibile. vt

ſ. que ſen. ſine ag

pel.l.i. aʒ. ⁊ facit
ſ. de vul. ſubſti.
l. in pupillan. ?
j. de condi. ⁊ de⸗
mon. l. pf. F. con⸗
ditionuz. /j. de

dox iueſtigare. neq; em facltates

toꝛ pupillo 2 alijs. — Pe
M—M—Vla muluins bit. ſidé vtboa electioc benigni mo
t? ihõ oreabũt. vt.ðᷣ. de res. Sempꝑ aut marie hocobſer⸗

re.iur.l.ij.ſed qͥd in iuf̃e
⁊Z auia.rñ.vt in auij. vt
. debi. F.i.
g Si mat᷑.alia via no.
ſiłia. vt. S. de tranſac.l.
b ¶ S3 1 ſl. epitimio. i.
voluntate teſtatoꝛis.
¶ Eos. qui.nõ ꝑtinet ⁊ curatoꝛ interĩ d at. vt. S. l.tin omnẽ. pᷣt ⁊ ipe age
re interĩ ꝓ pupillo.vt.j.delegatio.l.ſi abſenti.S.i.l ñ/ alijs.vt 7. e.ti. l.
paulꝰ.in fi. K XCã reli.benigni.ſic.j.de ver. ob.l.ſi qͥs ſtipu.in fi.
LSp inijcere. niſt ſint idonei.vt.j.de fal.l.vxoꝛi.S.i.⁊ facit.S.de ꝓcu.
Zaui.cõſiliarij.i.ſenatoꝛes ſic dicti:qꝛ eoꝝ ↄſilio A. que oĩa.S. i.
ntur pᷣnceps.vt.C. dele. ⁊ cõ.l.humanũ.dic ergo ꝙ ſenatoꝛ põt
eſſe tutoꝛ filio puati. ⁊ puatus filio ſenatoꝛis. ad qð.ſ. de excu. tu.l. ſpa/
nẽ §. ſcire. in ſilentiarijs ſecus. vt. C. de excu. tu. l. fi.
Imul. dari pñt. a iudice. vt faciat ad titulũ.itẽ a lege. vt. S. tif. i. l. ſt
lures. ⁊ a teſtatoꝛe. vt. ů. de teſ.tu.l.ſi qui ſub cõdi.S.plane.
uus. vendicare.ſz quid ſi eos ded erit ⁊ ipſi ↄſenſerint decreto vi
ek yalere d atio. xt.. ð iuriſ/om. iu l eſt receptuz. ⁊. S. c. l. ybi. Fifi.

uẽt mgr̃at? nõ creare eos quolũt
inijcere vel igerere ſeipos vt cre
ent᷑: q pecuniã dãt:hos em̃⁊pe
na obnoxios eẽ lege ꝓmulgatuʒ

2 excu. tu.l.qͥ teſtõ.
ponerent eineq; excuſationẽ ne⸗ . i e
ceſſariã eẽ neq; obligariqdð non us.S. cu ſilius. ⁊
SEnno. . guig äf⸗
Æι o romeq;i p⸗ 2. decoll. bo.l.
Nincia facultateshʒ: rerue dq ſille ens 2.C. 5
W n pe. bef.l. ſi puta.

ſunt rome ptoꝛ : puincialũ P⸗ Apillo pꝛe
ſes tutoꝛẽ dare pt. Libertino tu on tutoꝛẽ

toꝛeslibeni dandi ſunt. ſyſi inge dals voret.

u Eꝛouinciali⸗

nuꝰ det᷑:nec ſe excuſaueritł tutoꝛ um. ſrerũ q ſunt

perſeuerabtt. .Aulns in puincin.
Omanꝰ apulus a iudice 1A eſes ſaa⸗
Nappellauer agt: dices ſe non 2. ſ. de excu. tu. l.
3 illud. ⁊.l. iuriſpi
10s. §. cu oꝛiũd?

y¶ Zibertino. excuſauerit ꝙ potuit eo ipſo ꝙ eſtingenu⸗. vt. C.

—

de excu. tu. l. ij. ⁊. iij. niſi ſit patronꝰ.vt.S.de tute.l. patronꝰ. ⁊ fac
Oman'. n nec ipe fideiuſ· j. de excu. tu. l.cũ ex oꝛatide.
oꝛ nec magiſtratꝰ cõputat tale onꝰ in numero triũ tutelarũ
V yt. 3.de ritu nup.l.ſi quis tu..i. 2 Boſe. ſcz apulus.
9 1Mec in vna, B ẽeiꝰ allegatio. 2 Decreuit. ĩcipit mũdẽ.

nFmagiſtratu. cAIl; agiſtratibꝰ. mgfatus defert noĩa cre
andoꝝ pꝛeſidinõ aũt ipᷣe dat niſi iuſſu pꝛeſiduz. vt. S. e.l. diuꝰ. ⁊
l. ius dadi.itẽ magiſtratus poſt dationẽ denunciat d ato tu toꝛi
infra. xxx.d iesnq extũc currũ

a 4 etentus eſt. ille apulus. . .
A peregre.i. abſentes ſint tutoꝛes dati a pꝛeſide renũciante

ũttꝑa excuſatiõis..:dierij vt bic. ⁊ j

§. quinquagita.
7. F. optet. potu⸗
it em̃ dari eti am
abſens. vt. Z. e.l.
Alung
d ¶ Fiat. l. tutoꝛi⸗
bꝰ abſentibꝰ.
e ¶ Qui petãr tu
toꝛeſ ⁊c̃.Ru. In
epta tituloꝛuʒ oꝛ
dinatio. cuz bic
titulus d ebuit pᷣ

m.
toꝛib. ut
C. e. l. mfis pie⸗
tas.
9 Qu

7.S. titu. i.l. cura

7.3.ð te. tu. l. üij.
7 de tute. l. iij. H.
i. ⁊.l. ſolet. ⁊. ſ.de
excu. tu.l. diuus.
§. pe. 7 inſti. ð ex
qui.c.ha.tu.da.
l.i. ⁊. ij. a5. 7. . ad
tertu.l. ij. F. qᷣd ſi
curatoꝛes.

Yminoꝛes.
Plex ex gre
co frãſſa ta eſt in

latinũ.
i ¶ Defenſoꝛes.i.
tutoꝛes vel cura
toꝛes.
Kk ¶Pꝛopter eta⸗
tẽ qꝛ pupilli ſũt.
1 electiõe.i.
ſponte ⁊ ſubau⸗
di alij ex neceſſi⸗
tate.⁊ hoc ſubij⸗
cit ſunt aũt ⁊c.ñ
efn eſt dicenduz
affines 2 ami
ci ex neceſſitate
boc faciant. ſed
nec etiã cognati
nec ob. C. de le.
hf.l. ſciant:q̃a il⸗
lud intellige in
agnatis: ⁊ illis
quibus defertur
legitima beredi⸗
tas ab inteſtato
vt ip̃i bhabeãt ne
ceſſe petere ſicut
2 mater ⁊ liberti
nã nõ pt dici ꝙ
ſoli matri ⁊ liber
to imponat hec

neceſſitas. vt. d.

l. ſciãt.⁊.j].ad ter
tu. l. ij. H. q ſi ne
potibus. vbi de
auia dicit᷑. ſ ho/

die in cognaß vi

detur id em ꝙ in
agnatis.vt ĩ au
ten. de bere, ab ĩ⸗

debuiſſe darii tutelam collegã ei
quẽ ipᷣe cũ magiſtratꝰ eſſet noĩal⸗
ſet ſuo periculo:ne in vna tutela
duplex periculũ ſuſtineret.decre⸗

niit impꝑatoꝛ poſſe quẽ ⁊ fideiuſſo
rc ꝓtutoꝛe eſſe ⁊ nihilominꝰ tu⸗

xxvj Qui petãt tutoꝛes.
Ins ſeuer? vlpio uffino re ecr bis iñ grini⸗
m&* ANI1 Ote dic ꝑpdere no leque⸗
„ inne me rauonẽ adhibe tes. vt. j. ad tertulł.l. ij.
re ſubueniẽdipupill: cad cuna, S.ſfinlaii.
publicã ptineatliquere oidꝰ vo⸗ ) Zud omne. auid
lo:? ideo mater que vel nO petie⸗ ſeag bic ineipitt.diu⸗ pi .
rit tutoꝛes idoneos ſilijs ſuis vel us ⁊c. ⁊ totũ eſt inteſp⸗
tatio greci.

toꝛẽ dari itaq; detẽtus eſt in tute

h. Dem

Iperegre agãt: qui tuto⸗
ced ere Realcf, resvelcuratoꝛes dati ſunt:
te titulum. WVt intra diem. xxx. notũhisa ma⸗
giſtratibꝰ fiatꝰ diuus marcusre

ſcripſit.

o caſu. vt Oui petant tutoꝛes vel curato⸗

a toꝛcs 7 vbi petantur.
toꝛ.⁊.l.in omnẽ.

Mgeſtinus.
tns ſolicitudo ĩpe
tendis ſfilio tutoꝛibꝰ

nõ etiã cura

igdem tutoꝛibꝰ indigent ꝓpter
etatẽ pñt petere eis tutoꝛes cõſti⸗

tui cognati:⁊ qui ſᷣm affinitatem

ſunt amiliares parentum maſcu

loꝝ ⁊ feminarũ:pñt amici parẽtũ

⁊educatoꝛesipoꝝpueroꝛuʒ hoc
petere¶ Alij qdẽ ex electiõe vel
volũtate petũt tutoꝛes. Sũt aũt
qdã ꝗbꝰ neceſſeẽ petere tutoꝛes
puta mater ⁊ liberti.ex his em̃ ꝗ
dã dãnũ patiũtur.hi aũt ⁊ puniũ⸗
tur ſinõ petierint eos ꝗ ex legibꝰ
defenſoꝛes ſunt.niater em̃ expel⸗
litur a legitima filij hereditate:qᷓ
ſi exiſtens indigna acciꝑe heredi
tatẽ legitim:negligẽs ei cõſtitui
tutoꝛẽ.Etnõ ſolum ſinõ petienit
eũ ꝗadmitti:ſed ⁊ ſi puritatisgr̃a
petierit eũ ꝗ dimitti poterat. dein
de dimiſſo eo vel abiecto aliũ nõ
petierit nirſum.vel ex ſtudio ma⸗
lospetienit.liberti aũt ex his cau⸗
ſis acouſati apud pᷣſidẽ puniũtur
vt emẽdãtur ſi apparuenit:vel ꝓ
pter negligẽtiã vel ꝓpter malici⸗
am nõ petiſſe.que aũt de mr̃e di⸗
cta ſunt oſtẽdũtur in ep iſtola di⸗
ui ſeueni cniꝰ vᷣba ſubiectg ſunt.

tiã curatoꝛbus obſeruat niſi
q caſu impuberi cunatoꝛ peten⸗

duseſt. „.
minoꝛesnõ habẽt eos
exlegibꝰ ſut defenſoꝛes

pꝛioꝛibus excuſatis reiectiſue nõ
confeſtim alioꝝ nomia edidenit:

bonoꝛũinteſtatoꝝ filioꝝ?.
vel legatarius vel aliã neceſſariã
toꝛeʒ pupillo:ſed eos qui petere

poſſũt rogabit petere:vel ſi hine
glexerint:tũc accedẽsad pᷣſidem

hocipᷣm dicet: vt ↄſtituto rtutoꝛe

legitimo ea aduerſus pupillũ mo
ueatur ꝑſecutio.hec ꝗdẽ detuto⸗
ribus. ¶ ¶Minatoꝛes aũt ſibiupis
petẽt minoꝛes :ſiquidẽ affuerint
per ſeipſos:ſi aũt abfuenit aliquis
eoꝝ petet ꝑ ꝓcuratoꝛẽ: ſinauteʒ
alius petere curatoꝛez põt minoꝛi
queſitum eſt:⁊ vlpianus egregiꝰ
ita ſcribit q; decet aliũ ei nõ peter
ſed ipᷣ mibipſi ⁊ apud pauluʒ li
bꝛo.ix.reſponſoꝝ ita relatum eſt.

Vratoꝛẽ ignoꝛãte nec mã
dante pupillo nõ recteei a
tutoꝛe petitũ videri : periculũqʒ
eoꝝ que curatoꝛ nõ iure datꝰ gel⸗
ſiſſet nõ ſine ratione eũ qui petit
cogendũ agnoſcere:⁊ alia pane
eiuſdem lib ita reſpõdit:ſi mr̃is
iudiciũ pꝛinceps ſecutus:curato
res filie eius dederit periculuʒ ad
miniſtrationis eoꝛũ eam reſpicer

NMNi qlitercunqʒ dimiſſi
Alrgaannans a tute
la neceſſe nõ habent petere pupil
lis tutoꝛẽ.vt ait ſeueri ⁊ antonini

Aſtitutio. .Nllu.
DEcretodecunionuz ama

giſtratuũ curatoꝛẽ dari poſ
Mipho.

ſe reſpõdi. L
cKegendũ eſt ⁊ eam mĩeʒ
NCõſtitutione ↄtinen qa pre
nõlegitimetutoꝛes teſtõ vl codi

ius nõ habeat vendicandoꝝ ſibi

Siquidẽ aliquis vel feneratoꝛ

adulti.ſic accipit᷑ mino⸗

habeat aduerſuspupillum perſe
cutionẽ:ipſe quidem nõpetettu⸗

lon as tertul l.

ij. F. ſi mater.

c 4Tegitimo. leginme

vel dic etiã datiuũ dicit
legitimũ.ar.j. de vᷣ. ſig.

l. lege. ⁊ facit. C. e.l. ſili⸗

uugg.
elis inoꝛes. pupilli ?

res.ð.in pᷣn. buiꝰ.l.

e¶ Petet curatoꝛẽ.ſi bʒ

tutoꝛẽ vel curatoꝛẽ ali⸗

queʒ dic eiꝰ auctoꝛitate

cõſtitutũ.vt.C. de ꝓcu.
l. neq;. nam datur cura
toꝛ babẽti tutoꝛẽ. vt.ẽ.
detute.l. ſolet. ⁊ bñti cu

ſed qd ſinõ baber tu. vł

cu.cuiꝰ auctoꝛitate oꝛ⸗
dinet. rñ. petet ꝑ ſe.ſʒ qͥ⸗
ds dicut ꝙ lex illa ne⸗
qᷓ; loquit᷑ qñ ↄſtituitur
ꝓcuratoꝛ ad aliquã cãʒ

oꝛdinarie agẽdã.nõ ad
vnũ factũ.vt hic:naʒ ⁊
ipſeminoꝛ in hoc bz le⸗
gitimã ꝑſonã.vt bic di

cit.
Sibũpſi. ergo infan⸗

ti non põt dari. vt. S. de
tu.l. qui babet. F. ſi pu/

pillus.⁊ facit.j.l. ꝓxi.
VAratoꝛẽ. videri.

Vt 7. S. ꝓxi.tmñ.ſed
3.3.5 Pcu. l. mut?. H. is

qui.ſed dic vt no.S. de

tutel. l. qui babet. 5. i.
¶ Eu.ſ. tutoꝛem.

b
i 7 ipetit. ſc curato

k ¶ Nudiciũ.i. petitionẽ

⁊ facit.C.qui admi.ad
bo.poſ.l.bonoꝝ.

l¶ Debet. C. ſi mater in⸗

demp ꝓmilſerit.l.fi.con
tra.ſo.illud in petiriõe
tutoꝛis.qð ex neceſſita⸗

te facit. hic curatoꝛis ꝙ

ñ ex neceſſitate. vt. S. l. i.
AQi qualitercunq;.
6 bñt. vt.j. t. i. l. tu

toꝛes. F. ſe. ſol. ibi gel/
ſit.bic nõ.itẽ ibi nõ erat

tutoꝛ hic erat:ſʒ excuſa⸗

tionẽ habebat.

WEcreto. m gfatum.
ls mgratuũ. ałs

magiſtratu. ⁊? facit. S. t.
i.l.vbi.⁊ no.qꝙ ad vlti⸗/
mã partẽ mbꝛice reſpiẽ
hec lex.vel dic ꝙ de vl⸗

tima parte nibil i nigro

ponit.ſ. C. v bi pe.tu.

uſatur. cõtra. ſ.

541

vt hic. ibinö. q ¶ S

Liber
pſona poterit cõcipi libellus.Is tñ tutoꝛ de calũnia iurat. vt. C.
de iura. ca.l. ij. S. ꝙ obſeruari.nã illa clarũ.⁊ illa:⁊ de iuramẽ.ca

lu.ſunt iuſtiſſima.⁊ cõcipiũtur vᷣ̈ba inramẽti in pſonam tutoꝛis
qꝛ ipᷣe videt᷑ agẽ ⁊ mñd ere cũ auctoꝛitatẽ pᷣſtat.vt. C. ð veteri iur̃.

ſic =. C. dereli.⁊ ſump.fu. ⁊ ale.lu.nibil de vltima parte dicitur.
Redẽdũ eſt. cõfirmari. de hoc dic. vt. S. de confir. tu. l. ij
d tertu. l.ij. S. qͥd ſi nõ oẽs. ſo.ᷣ reliqᷓ ſufficiunt.
ſi. adiũ gi alios qð fit qñ tutoꝛ vinculo neceſſi

tudinis iũgitur pupillo.vt.j.de ſuſp. tu. l.ſi tutoꝛ.

1 4 n ſentẽtiã. ⁊ erit ea⸗
dẽ pena. vt. ſ. de F. lig.
s (Wonon. ſut em̃ mul
te vẽdicatiõ es.⁊ petitõ
heredita directa ⁊ vti⸗
lis ⁊ rei vẽdicatio ꝓ ſin

gulis. ſʒ nõ repellitur a

ſin gulari fideicõmiſſo.

vt. . pn. KK.
tKilion. ſi ſpubes mo/

riat᷑.vt.C. ad tertu.l mr̃
u ¶ Si vero. ex alieno. ſ.

mariti.ſic ergo non ob.
l. C. de legi. bere.l.ſciãt
qꝛ ibi excludit ab iĩteſta⸗
to. ſ S. ad bũc S. C. ad
tertu. l. omné: ſz ibi ma⸗
gis d eliquit mr:qꝛ trã⸗
ſit ad ſecũda vota:⁊ iõ
in ſubſtitutiõ e punit. vł
foꝛte ſecꝰ in ſimplici le/

gato: vel fid eicõ.q; in

ſubſtitutiõe vniuerſali.
vt ibi ſm 2. ⁊.h.tu dic
fuit relictũ in caſũ pu
bertatis. ꝙ pʒ ꝑ cõditi
ones hic inſertas qᷓ ca⸗
ſu ceſſatuʒ a pena erat.
vt. S. ꝓxi dixi. ſi g ſim⸗
pliciter ẽ relictũ amitnt.

ar. . de excu. tu. l. amiciſ/

ſimos. itez S. ſ. ad ſill.l.
ꝓpter veneni.S.tutoꝛi.
ſed ibi dolꝰ. bic negligẽ
tia.itẽ alio caſu loqͥ tur.

1Mue aũt. vinilis ani

młpᷣt tamẽ ſi vult.vt in
ſti. de ſuſpec.tu. S. conſe
ques.
1 gonoꝛare,ſecus aũt
ſi ſciuit.nã ⁊ pꝛetoꝛ po
teſt curare. vt. ſ. ad terij.
l.ij. Hnõ ſolũ. ⁊. S. ſequẽ

3 6Pudiciũ.i. vltia ma/
tis volũtas.

2 ¶ Eigẽdos. i. dãdos

degleſcig . mfe.
9Sed inqͥ ſitio.vt.S.
de confir. tu. l. i.

1 ¶ De ad miniſtratiöe.

2 periculo tutoꝝ vel cu⸗
ratoꝝ ⁊c̃. Rub.
D Vrere. atcq; ꝓ.i. ⁊
deic ad gerendum

ca. in pn. ⁊ facit.ſ.de mu
inſpi.li.S.quid ergo.

1.

cillis datos filizs ipuberibꝰ nõpo

ſtulauit decreto ↄfimari.ſinaũt
idoneis datis tutoꝛibꝰ plibꝰ vnꝰ
eoꝝ vel deceſſit vel tpalẽ excuſati
onẽ accepit mr̃:que ꝓpterea ĩ lo
coeiꝰ aliũ nõpetit:qꝛ nũerꝰ relidq
rũ adminiſtrationitutele ſufficie
bat incidit qdẽ in verba cõſtituti
onis:ſed ſmia excuſat᷑ Ded ſi ſu
ſpecto tutoꝛe pupilli accuſato:de
cretũ erit ei accuſato adiũgi alioſ
AMWr eos qʒ petere debet. ⁊ ſinõ
petit incidit in ſniam ↄſtitutiõis
¶ Mecãt mr̃ aboĩꝗdem bonoꝝ
vẽdicatiõe inteſtatoꝝ filioꝝ repel
litur¶Di vo mant? ei ſideicom⸗
miſſum a filio reliquerit: cui muli⸗
erñ petijt tutoꝛẽ: ſi ſine liberis de
ceſſerit:vel ſub hac ipſa ↄditiõe
ſi inteſtatꝰ moꝛtuus erit: fideicõ.
petitio qᷓ ex alieno iudicio deſcẽ⸗

dit: nõeſt pempta. ¶ Que aut ſu⸗

ſpectũ tutoꝛẽ noõfecit:nec verbis
nec ſnĩa ↄſtitutiõisiĩ penã incidit
qð eiuſmodi facta diiudicare:
eſtimare virilis animi eſt.pᷣt etiã
delicta ignoꝛare ! mĩ ſatiſq; ẽ eaʒ
petiſſe talẽ: ꝗ ex inqſitiõe ꝑ pᷣtoꝛẽ
habita idoneꝰ apparuerit:⁊ ideo
nec iudiciũ eiꝰ ſuffic ad eligẽdos
tutoꝛes: ſj inqſitio ſit etiq ſi maxi⸗

me in bõa ꝓpꝛia libenis ſuisteſtõ

tutoꝛes dederit.

enu.l.i. S.oĩa em̃.olim tñ nõ iurabat᷑ ð calũnia in ſinguł capitu⸗

tutoꝛ cogi ſolet.Ex q ſcit ſe tuto
rẽ datũ ſi ceſſ tutoꝛ:ſuo piclo ceſ
ſat. id em̃a diuo marco ↄſtitutuʒ
eſt:vt ꝗ ſcit ſe tutoꝛẽ datũ:nec ex⸗

cuſationẽ ſi quã habet allegat in⸗

tratpa pᷣſtituta ſuo piculo ceſſet
Suffficit turoꝛibꝰ ad plenã defen⸗
ſionẽ:ſiue ipſi iudiciũ ſuſcipiant:
ſiue pupilli ipis auctoꝛibꝰ:nec co
gẽdi ſunt tutoꝛes cauere:vt de⸗
fenſoꝛes ſolẽt.licẽtia igit᷑ erit vtx
maluerit ipſi ſuſcipe iudicium an
pupillũ exhibere:vt ipis auctoꝛi-
bus iudiciũ ſuſcipiat᷑:ita tũ vt ꝓ
his ꝗq fani nõpñt vel abſunt ipi
tutoꝛes iudiciũ ſuſcipiãtꝰ.ꝓ his
aũt ꝗ ſupꝛa ſeptimũ annuʒ etatis
ſunt:⁊ pſto fuerit:auctoꝛitatẽ pᷣ⸗
ſtent. In cauſis aũt adultoꝝ licẽ⸗
tia ent agẽtibꝰ vel ipᷣm adultuʒ
pñ̃tẽ in iudiciũ vocare:vt ↄſenſu
curatoꝛis ↄueniat᷑.vel cõtra cura
toꝛẽ agere:vt ipᷣe litẽ ·ſuſcipiat.
In abñtibꝰ autẽ adultis om̃imõ
cõtra curatoꝛẽ agẽdũ. Nõ dene⸗
gariꝰ auũt neq; tutoꝛibꝰ neqʒ cu⸗
ratoꝛibꝰ etiã debitoꝛes pupilloꝝ
vel adultoꝝ ex pſona ſua pꝛoſpe
ciu dofficij in iudiciũ vocare: vel
eis hoc faciẽtibꝰꝰ ſuũ accõmocda
reconſenſum. 1SDem
Imtoꝛ ↄdemnauerit ſiue
ipſe cõdẽnatꝰ eſt pupillo ⁊

accedere. ne ſit Z. ſ. e.l ta aut. F. geſſiſſe.
b¶ Exrra oꝛdinẽ.i.officio iudicis:⁊ captis pignoꝛibꝰ.vt inſti.de ſatiſ⸗
da. tu. S. pe. mulcta vel indicta ſeu bãno.vt.S.ſi qs iuſ di. nõ ob.l. vni/

nſpi.l. . c ha aueſnur oe excu.tu.l.qnq̃ ginta.ſʒ
cõtra.ſ. de auc.pſ.i.ſi tutoꝛ. O.vtibi.itẽ facit.j.e.l.ira aũt.S.fi.⁊.l.ſeq.⁊

l.qui iuſſus.⁊. C.e.l. ⁊ ſi ſciſſet. d ¶ S
tũ ſolui quã pᷣſtat defenſoꝛes.vt ⁊· C.e.l.fi.S.d efenſionẽ. Itẽ nec ð ra
to. vt. C. e.l.tutoꝛes d ebitũ.niſi ſᷣm ꝙ dicit. ]. e. l. vulgo. ſy actoꝛ ab eis
coõſtitutus caueat. vt. ſ. rẽ ra. ba.l. actoꝛ.
ꝙ põt ideſſe.vt ꝑ lit. ↄteſ.fſactã cũ pupillo tutoꝛe auctoꝛe fiat interru⸗/
ptio bſcripnoõis. pupillꝰ em mdebit.yt. .de guc. pꝛe/lclaru./ ⁊ in eius

Se chn niſractone rPenteul tutoꝛum v in pupillu poni actio iudicatida⸗
condcniecis ibyno vd apiunbu, nr :cinanmeſind ſelin obiilit
è ſed cũ nõpoſſet vel ꝓpter inſan⸗
— ł;— ¶Zpianus niã vel ꝓpter abſennã auctoꝛ ei
Erere atʒ admiſtra⸗ eſſe ad accpiendũiudiciũ: ⁊ hoc
J retutelã exrraoꝛdinẽꝰ etiã diuꝰ pius reſcripſit:⁊ exinde

27 bo.l.ſi qͥs. ⁊.C.de ſuſpec.tu.l.iij.⁊.S.de vẽ.
põt.
auctoꝛari. vt. S. in pupillo dictũ eſt.

n 4
debitoꝛibus. n g

e¶ Nicẽtia ſuſcipiat᷑

4

lis. vt. C. Sð iura.
ca.l.ij..fi.niſt i
certis caſibꝰ. vt
in no.ope.nunc.
vt. j. de no. ope.
nũ.l.de pupillo.

§. 4 op?. i dã.

infec. vt. ſ. ð dã.
infec.l.qͥ bona.S
q̊ alieno.⁊ in de
latiõe iuramenti
vt. S. de lureiu. l.
iuſiurãdũ..iuſ⸗
iur.ſed ꝑ iuſtini⸗
anum cepit iura
riĩ om̃i capło.⁊
ſic pluries in cã.
vt. C. ð iu.ca.l.i.
tertio ꝑ eundẽ iu
ſtinia. tm̃ ſeł. vtĩ
auß. de his quiĩ
gre. ad ap. S. fi.
alij diſtiguũr ali
ter a qͥ ſit pᷣſtãdũ
boc.vt no. C. de
iur. ca.l. ij. in gl.
Pᷣ dicũt ⁊c.ĩ filio
dic vt ibi. no. in
alia glo. q̃ icipit
vt pr̃ ĩ bõis ⁊c̃.
f¶ Mõ pnñt.vt mi
noꝛibus. vij. an.
vt. C. iur. deli.
l. ſi infanti. vt. j.
ꝓxi bi em̃ ſʒ aʒ.

in ius vocari nõ

debẽt. vt. S. de ĩ
ius vocã.l.qͥ̃ſq;
in pᷣn. ⁊ de cdi.
fur.l. ij. 2. C. le
gi. p er.l. fi. in fi.
9 % Ael abſunt.
ſ. e. l. H. in abſen⸗
tibus.

b Buſappiant.

ꝓpoſita a tutoꝛi

bus noie pupil⸗

loꝝ querela. b.
i ¶ Auctoꝛitatez

pſtet. pupillo in

ius vocato ⁊ ſe
defendẽti vel ip⸗
ſe tutoꝛ cõuenia⸗

tur. vt. S. 5. licen⸗
tio,

K In cauſis.licẽtia. videt᷑ notan differẽtia inter pupillũ ? ad
ultũ. vt pᷣmo caſu ſit elecrio ex ꝑte minoꝛis. vt.S.S.licetia.ſecũdo
ey parte actoꝛis vt h.ſed certe multo magis bic videt᷑ eſſe idẽ qðᷣ
S. vnde dic licẽ eſt vocare adultũ ſi ipᷣe velit rñdere nã ⁊ curatoꝛ
l¶¶ Uripſe litẽ.ſi curatoꝛ vult.nã adultũ pᷣt exbibere ⁊

ufficit. tutoꝛes cauere.ſ. iudica m ¶Mõ denegari. S. qñ ꝑs minoꝛis cõuenit᷑ nũc quãdo agit.
E perſoua ſua.i.curatoꝛo noĩe tantuʒ.vt ſubijcit. vt. C. e. le
i ꝛoſpectu.i.vt ſic ꝓſpiciat officio ſuo.
p CEFacietibus pupillis vel adultis. ⁊ facit ad hãc.l. C. de bo. qᷓ
libe.l. f. F. i. . F. ſinaũt in ſcdᷣo.⁊. S.ſinaũt puerilis.
J tutoꝛ cõdenauerit.i cõdenan ſecenit pupilli debitoꝛes.

as —=aD— — ⏑ W — — — —

N f—A

.
1

3

.

9
9

— — —

rxvj

ſic. S. ð bis qui no.infa.l.furti. S. mãdati.⁊· C. ð ſa. ſan. ec. liube /

mꝰ. S. is quoqʒ.⁊.S.ſi ꝑs here.pe.l.cũ multi.in fi.

Par er dur e tutela:vt bic dicit ſᷣm qͥ ſdã.alij dicũt demũ

nito officio trãſferri actionẽ in p upillũ. vt. S. ſt 4 cau.l.fl. ſ 7
ſm eos vnlis dat᷑ in minoꝛẽ:etia durate officio yt bic dicit. con

ſtat em̃ trãfferri.
vt no. C. iura.
calũ.l.ij. in gl q̃
incipit ſy ad qͥd.

8 6 Obtulit. non
em̃ p̃t dici ſe liti

offerre cũ boc fa
ciat ex neceſſita⸗
te. vnde ſecꝰ ẽ in
ꝓcuratoꝛe qui ſe

liti offert: cuʒ ad

bocnõ cogatur.
ſʒ ſponte faciat.

vt. S. de ꝓcur. l.
ſi ꝓcuraroꝛ.S.fi.

7.l. plauti. ſic ⁊

in cõtractu diffe/
rũt qꝛ tutoꝛ non

tenet᷑ finita tute⸗
la. vt. j.quãdo ex
facto tuto.l.poſt
moꝛtẽ. S. fi. ſ ꝓ⸗
cu. ſic. vt. S. de ꝓ
cu.l. ꝓcuratoꝛ q.
⁊ facit.j.de re iu
di. luij. ⁊2· C. qñ
ex facto tuto.l.i.

t¶Sed cũ. ꝓprt
in fantiã. qubuſ
caſibꝰ eſt neceſſe
vt ipᷣe iudicium
ſubeat. vt. S. I.

u mpli⸗. ſatiſ

ded erit. creditoꝛi
bus pupilli ſol⸗
uẽdo ad certũ di

em:nõ dicas iu⸗

di. ſol. ut. S. l. ꝓx.
H. nec cogẽdi.

x¶ Abſtinuit. tu ⸗/

toꝛ pupilluʒ ꝑ in
inte.reſti.ſatiſdã
do em̃ videbat
adijſſe.vt.C. de
iu.deli.l. ij. ⁊ boc
ſi erat ifans.ali
as actꝰ ⁊ volun
tas pupilli ẽ ne⸗
ceſſaria.vt.C.de
iu. deli. l. potuit.
ſed quid ſi circa
aditionẽ tutoꝛ pᷣ
dicto mõ ſatiſde
dert.
Vũ Eiꝰ. ſ. tutorj.
quẽ⸗

3 1e
gdmodũ ipᷣi ſJ

tutoꝛi qui reſtitu

multis reſcniptis declaratũẽ ĩ pu
pillũ dãdã actionẽ iudicatiſꝑ tu⸗
toꝛe cõdẽnato:niſi abſtineat᷑:tũc
em̃ nec in tutoꝛey neci pupillum:
necpignoꝛatutoꝛis capiẽda eſſe
ſepe reſcriptũ eſt. ZImpliꝰ mar⸗

cellꝰ li.xx.ffoꝝ ſcnibit.⁊ ſi ſatiſde⸗

dit tutoꝛ:mox abſtinuit pupilluſ

fideiuſſoꝛibꝰ qʒ eiꝰ debere ſubue

niri: ſʒ ſi pupillꝰ nõ abſtinuit quẽ⸗

admiodũ ipſi ita ⁊ fideiuſſoꝛbꝰ
eiꝰ ſubueniri:maxie ſi ꝓabñte pu

pillo vel ꝓĩifante ſatiſdederit.

ples curatoꝛes I Deʒ
dati ſunt: põpo. li. xxix. ad
edẽ ſcripſit:ratũ hñi debere ct qðᷣ
pꝑ vnũ geſtũẽc:nã ⁊ in furioſi ena⸗
toꝛibꝰ ne vtilitates furioſi ĩpediã
tur:pᷣtoꝛ vni eoꝝ curationẽ decer

net. ratũq; hẽbit:qð ꝑ eũ ſine do

lo malo geſtũ ẽ. Si parẽs vel pr
gin ptãte hʒ deſtiauit teſtõ ꝗstu⸗

foꝝtutelã gerat illũ debere gerer
pᷣtoꝛ putauit meritoq; parentis

ſtat᷑ voluntati:q vtiqʒ filio recte

ꝓſpexit:tãtũdẽ pᷣtoꝛ ſac:⁊ dehis

qs pfr deſtinauit teſtõ ipe ãt con
firmauit:vt ſi parẽs declarauenit

quẽ velit tutelã admiſtrar:ille ſo

lusadmiſtret:ceteri ergo tutoꝛes
nõ admiſtrabũt:ſj erũt hi qs vul
go honoꝛarios appellamꝰ:nec
putet qſqᷓ; ad hos piculum nõre

dũdare t.oſtat em hos qq; excuſ
ſis pꝛius facultatibꝰ eiꝰ ꝗq geſſent
cõueniri optere.dati ſunt em̃ qua

ſi obſeruatoꝛesactꝰ eius ⁊ cuſto⸗
des: iputabiturqʒ eis qñqʒ: cur ſi
male eũ cõuerſari videbãt ſuſpe⸗
cũ eũnõ fecerũt.aſſidue igitur:⁊

itur q̃ſi leſus ſit pupillꝰ in eo:q̃a ſatiſdatũ eſt eiꝰ noĩe cui ſatiſdã
dũ nõ erat.⁊ ad hũc vltimũ ⁊ penultimũ calum facit.j. de acqᷣr.
here.l.ſi pupillꝰ.⁊. S.de ꝓcu.l.ſi minoꝛ.⁊.5S.ſi quis cau.l.fi.ſʒ S.
3.demi.lin cauſe.⁊. C.de fideiuſ.mi.l.ij.ſo.vtib.
2 ¶Ael ꝓ infante.i.minoꝛe.vij.an. vt. S.l.i.S. ita tñ.⁊.C. ð iu.de
Z pkłes.curatoꝛẽ:als curatoꝛc.alłs cuna ai.l.ſi infanti.

tionem:ałs curã.

ſic adminiſtret ſolus.ſed ſinõ decernet tñ qð vnꝰ feceritratũ eſt
qꝛ videt᷑ aliꝰ conſentire niſi diſſentiat.vt.j.de cu.fu.l.cõſilio..
pe.⁊ fi ⁊ faci Q.ſi yn ex plijli:⁊.j. el. S. qð in tutoꝛibus. 7. ..

¶ Decerner. vt tñ caueat ceteris. ?

apparet.

Deadmiſtra, 1 pi.tu. v el cu.

a ¶ Putauit. vt inſti. de ſatiſda. tu. F. i.

b Teſtõ. minꝰ ltime facto. c ¶ Cofirmauit. qð debuit.vt.S.ðᷣ ofir.
tu. l. j.· dꝗſHonoꝛarios.ſʒ cũ iſti teneãtur rones ab alijs exigere.
vt. ſ. lubijcit. ergo nõ ſunt honoꝛarij. vt. S. de teſta. tu.l. iure nro. .i.que
eſt cõtra. ſo, impꝛope dicit bic bonoꝛan.vel dic ꝙ ibi admiſtrabar cũ

rõnem ab eo exigere eos oꝑtet

ſollicite eos cnrare qliter cõuerſe
tur:⁊ ſi pecũia ſit que deponi poſ

ſit curare vt deponat᷑ ad pdioꝛũ
cõparationẽ.blãdiũtur em̃ ſibiꝗ

putãt honoꝛarios tutoꝛes oinon

teneri:tenẽtur em̃ ſᷣm ea q̃ ſupꝛa

—

oſtẽdimꝰ Quãuis ãt eipotiſſi

mũſe tutelã cõmiſſinũ pᷣtoꝛdicat
cui teſtatoꝛ delegauit:attñ nõnũ⸗
q;ab hoc recedet᷑: vtputa ſi pa⸗
terminꝰ penſo ↄſilio hoc fecit foꝛ
teminoꝛ.xxv.annis:vel eo tꝑe fe
cit:q; ipſe tutoꝛbone vite vel fru⸗
gi videbat᷑:deinde poſteaidẽ ce⸗
pit male ↄuerſani ignoꝛãte teſta⸗

toꝛe:vel ſi cõtemplatione faculta

tũ eius ei res cẽmiſſa eſt:qbus po

ſtea exutus eſt.nã ⁊ ſi vnũ pr̃ de

derit tutoꝛẽ nõnunq; adiungũtur
curatoꝛes:nã iperatoꝛnoſter cuʒ

patre ſuo reſcripſit:cũduos ꝗs li
bertos ſuos tutoꝛes dediſſet:vnũ

rerũ italicarũ:aliũ rerũ aphꝛicana

m curatoꝛes eis adiũgẽdos :nec

pfr̃isſecutiꝰ ſũt volũtatẽ. Qð in
tutoꝛibꝰ ſcriptũ eſt:⁊ in curatoꝛi⸗
bꝰ ent obpuãdum:qs prĩ deſtina
uit teſtõ a pᷣtoꝛe cõfirmãdos.ap⸗

paret igit᷑ pᷣtoꝛi cure fuiſſe:ne tu
tela ꝑ ples adminiſtrer̃.qppe?
ſi prĩ nõ deſtinauerit ꝗs gerere de
beat.attamẽ id agit᷑ vt ꝑ vnũ ad⸗
miniſtret.ſane em faciliꝰ vnꝰ tu
toꝛ ⁊ actiones exercet:⁊ excipit:
ne per multos tutela ſpergat᷑. Si
non erit a teſtatoꝛe electus tutoꝛ:
aut gerere nolet : tunc is geratꝰ

cuimaioꝛpars tutoꝛum tutelã de

creuerit:pꝛetoꝛ igitur iubebit eos

e ¶ Kaciliꝰ.vnde verſus. Segniꝰ expediũt cõmi

alijs ⁊ etiã rõnẽ ab eis
exigere debebat. hic nõöõ
adminiſtrabat.⁊ dic q/
re dicik bono.vt ibino.
⁊ facit.ſ.ð ſo.l.quod ſt
foꝛte.ꝭ.i.vbi dicũt᷑ tria
genera tutoꝝ.
e ¶ Mec putet.qͥſq; redũ
dare. ſi babeas non be
ne eſt.naʒ redũdat.vt ⁊
ſ. ſubijc. ⁊.j.ð ritu nup.
l.ſi quis tu. S.quid ergo

Sus cõuẽto alio. vt. C.

ſi tu.nõ gel.l.i.⁊ de peri.
tu.l.i.⁊ etiã magiſtratu
ſm nos.ſi habeas ſine
nõ dic ſc; ad pñs.redũ
dat tñ pᷣus còuẽto alio
magiſtratu.ſed videt
ꝙ poſſit eligere etiã nõ

gerentẽ pᷣus. vt. ſ. ð cur.

bo. dã. l. ij. F. fi. ſo. ibi in
curatoꝛibꝰ rerũ.bicĩ tu.
vel cu. pſonarũ. vel ibi
a creditoꝛibus.h̊ ꝓpter
geſtionez Fm. p. vel illa

Fm ſſta. vt ibi no.
f Erigere extra iudici⸗
uñm. nã in iudicio nõ po
teſt durãte tutela contu
toꝛis. ſed aliter in cura⸗

toꝛibus diſtin guit. vt.
e.l. cũ plures.⁊.l.actus.
7.l. cũ curatoꝛeꝛ.

g Ad pdion. ſic. . eo.l.

ita aũt. que buic. .cõti/

i ¶ Ignoꝛãte. ſi em̃ cõ⸗
paruiſſet veriſiłe eſt ꝙ
mutaſſet.⁊ facit.S.ð te
ſta.tu.l.pater.⁊ de ↄſir.
tu.l. vtilitatẽ.aZʒ.
a ꝙ Cũ duos. adiũgen /
dos ꝓpter late diffuſuʒ
patnimonium. vt. C. qᷣ.
ca.ha.tu.l ꝓpter.⁊ qñ⸗
doq; iũgũtur ↄtutoꝛes
vt.j. d e excu.tu. l. ꝓpter
7.3. 6 tute. l. ſi s tutoꝛ.

bSecuti. ſic. ſ. e.l. qui⸗

dam. F. vſq; ateb⸗
c ¶ Apparet igit. incepti
E illatiue. vel dic il⸗

latiue qꝛ compꝛobãdo

volũtatẽ pfis in boc vt
hic. 7. S.l. i. F. i. ſatis vi⸗
detur velle ꝑ vnũ geri:

eekekeketi ſi pater nõ dixit.
deę Adminiſtret᷑.cũ pater hic dixit quippe.⁊c. l

„

ſſa negocia plures.⁊ fa

t.ſ de no.ope.nũ.l.ſtipulatio..pe.⁊.S.e.l.i.in pn. 7 ĩ aui dehere. ab
inteſt. F. ex bis. in fi. ⁊. S. de oꝛi. iur. l. ij F. nouiſſime. ?. ſ.ð cur. fu.l. cui bo
nis. 5. ſi. ? inſti. de ſatil. tu. F. i. 2,5. de exerci. l. ij. 2.. e.l. decreto. §.fi.

f ¶ Si nõ erit. nolet ſcʒ electos. g Is gerat. põt etiã cogi electꝰ
vt. . e.l.i. in n. ⁊ no etiã maioꝛi pti foꝛe ſtandũ.ſic.S.depac.l.⁊ ſuũ.S
fl.als in.l.iuniſgẽ.5.fi.⁊ de ventre inſpi.l.i.F.i.⁊.j. de ſep ul. vio. l. iij S. ſ
plures, 2, idere, iiel. alind. 5F. referk. a.]. 3d mul, qd malo:, 7,5, J cu⸗

4

7

1 vniuer.l. nulli. 7.35. depoſiti.l. ſiplures. inſti. d ſatiſda.tu. .i. itẽ
nnrni⸗ matoꝛ ps ꝙ iudex eligit: ad qð·C. ð iudi.l.fi. F. executoꝛe
z de iureiur.l iuſiur dũ.S.ſi de qualitate.⁊. C. denup.l.i. facit. j. de le.

i.l. huiꝰ.in fi. b ⸗

ouocari.ſicin aui.de here.ab inte. §. pe. in ſi.

¶ Eis oĩbus.ſic. v.delegitima tute.l. legitimos.S. pe.in fi.S.

Ziber

c ¶Zenebit ſta ſe nõ exegit ⁊ ſic pᷣma actio ↄuertitur in actionemn

tutele:qꝛ interfuit pupilli.vt.sẽ.de ne.ge.l.diuoꝛtio.
d Debuit. ergo ⁊ naturaliter ſolũ debitũ a ſe debet exigere: ſed
dic. vt. . e.l. quotſẽs. S. itẽ ſi tpoꝛali.⁊. S. depe.bere.ſiue poſt. S.
iuſtũ, ⁊.j.de lo.ljſticbũ.S.aditio.aʒ.⁊ fac.S.t,de ne.ge.l.ſi pupil

k Atẽ ſi diſtribuat.a p̃ li. . fi. .l. linaüt
. Akafaeſelaens. cẽuocariꝰ: aut ſinõco bũt: aut co ſuccedit¶ Qõ ſiqs tutelãmãda go.dit liſt nuo/
ptoꝛe auctoꝛe. acti nõ diſcemẽt: cã cognita ipſe uerit gerẽdã:geſtaqʒ fuentabeo rẽ. æ Lſi poſt.
ine Pio ea pre. vnnſaͤſ ſſatuet: qatutelã geret. Olane ſi cuimãdatũ ẽ: locꝰ ent tutele acti· Aamonun aͤd ſt
mcrohici anen nõ cõſentiãt tutoꝛes ptoꝛi:G vo⸗ oni. geſſiſſe em̃ vicer ꝗ paliũ geſ admonuit ie
eelta c as lunt oẽs gerere:qʒ fidẽ nõ Haiutt as ins acceſſit iscui ndain nolaetdrenſ
ow ſt cã eſt agẽda electo nec velint ſuccedanei die elt: vtil acoe uemt. . Dioꝛ adoleſcẽtes au⸗
enebemibi deputa, glieni penculi dicendũeſt ptoꝛe, pfis ꝗtutelã admiſtrauit hlij i matoꝛcn accipi
ta p reb⸗ tibi cömiſis. pmittere eis omibꝰ igerere. Iẽ tele idicio tenebitur etiaʒ ob id eur⸗ Etinlt. de
dla . ea. zi zel nonaddiiue ſe mrel, ſrlir no Gpa deben Gainke pupil läcnune
niſi in tua regiöe agere res audiẽdi ſunt:vt diſinbuat᷑ in lũ ſuũ puberẽ factũ non admon flbabel p. d. die
poſis. vr ſ.elncu . ter cosadminiſtratio. I Hem it : vt ſibicmatoꝛes peterj: ſacſis delinaotlſ⸗
ReE ſior pin⸗iu l ,. u Al in ꝑtes vł in regiones em ↄſtitutiõibꝰ hoc facere iubet᷑: nino ſi vis erpo
2 de auc. .l.i. ⁊ de pe⸗/ ita ſi fuenit diuiſal vnuſqaſ ꝗtutelã admiſtrauit:an tutele iu- neadmutak. te re
n url i.·eliſ duo. Oz exceptiõe ſũmouebit᷑ pea par dicioteneat᷑: ⁊ magis puto ſuffi· qfe deſl vpona⸗
IIlI: Za aũt. bet ccrinn velege quã nahuer ae nircſe cſeg a pnexum Hi u emiratur
atur cñ ſupioꝛe.l.iij. .i I Ta aũt depoſiti ¶ Sez. hoc tutele officio:q;uis pᷣ pubta hr eé ne d.
pe eee poſt poſt de La peamiarũ locꝰ eſt:ſiea tẽ admittat ¶ Moſt cõpletumꝰ ſacrc
pontione eß hernnie e ſũma coꝛadi.i. n poſſit: vt anetani ci os rech C ab u tu
parari ager os.ꝙ ſi ne cCõparari ager poſſit ?.ſi emtã exi dite ſunt:nec ad cqãm inſttumẽta no. a.ſ eo.l. an
rar fſueergF geſſe ala elle ꝓbatr vt ex Ptinẽtia:fidei ac verecundie cuna Torte lazl⸗ ri.
ſi poſt.ꝛ..ſi tutoꝛ coſti / nũmo refecto pᷣdiũ puero cõpa toꝝcouenit vt ↄſilioꝰ ſuſceptã li de aan u. li.
a idmotnumis. vt Iani non polſr depoli Eenſra 3 Pernerde digi Eelenri gie Nri mrorg
ſ. de vᷣb.ſig.l.in inſſu. ergo tutele qntitasdepolitione,y Inm. Edis n tutoꝛ reip.. ſi
11 aoege⸗ qb ſcz mgcateckeanm: cheg depoſi ſufficere negocion geſton iudic⸗ vNg. N rute⸗
Haicus wodls nepoſt niiserpꝛimat. .vt pdia pupilis um: ctii ſii actũeſt :ſitn uiꝰ rei wꝛqut SDi.·⸗
niedeponẽde.ſ. S. de cõparẽtur: maniſeſtũ eſt vt ad mi rõredcita nõ eſt. MWlia. 6 1 Hoſt cple
rent lin Fi e ſafl. nimas ſũmasnõ videat ptinere. q Dida dececdẽs 'flisſis vans
bi qui. Spe colla. vi. gbꝰ modis pᷣfiniri generaliternõ d derat tutoꝛes: adiece⸗ b Wonſilio ſuo
3 4 Ea coani -nteu⸗ Pt: cũ faciliꝰ cã cognita p ſingu⸗ rat:eos qʒ anologiſtas eſſe volo 5 mroliaindas
t Ert ſimußla vena fos poſſit eraminan: nectñ auie 2 aitiulia. tutoxsniſi bonã fide,ʒ tAcum al aci
lia futura. rda facultas ẽ: etiã minoꝛes ſum in admiſtratiõe pᷣſtiterint danani ne. ge ſecus ĩ ac.
t Mer iugulos. ſc iu mas interdũ deponi poſtulare ſi debere:qʒuisteſtõ cõpꝛehenſum ber r , d
u Poſtulare. ſcz cöm⸗ luiſſpecti tutoꝛes eſſe videantur. ſit vt anologiſteeſſent:neceono fa ben. ſi fllia.
toꝛes. vl dic quelberöð GBeſſiſſe aũt videt᷑ tutoꝛ:gcqd mine excã fideicõmiſſi qcqᷓ; cõoſe Slamilie. azo.
bonnr dneſ bion oino pupillare attigit etiaʒ imo⸗ qui debebũt. vt. ait iulia. ⁊ eſt vera ſae eat amo⸗
toꝛe. vt inſti de ſuſpec. dicũ: ceſſantq; ptes eoꝝ ꝗ ſolent iſtamnia. neo emius publicj re⸗ nere. 2. C. vt ce
u Hoe ge ieruni, (lſſantes cogere admiſtrare. qð mittere pᷣt hmõi cautionibꝰ nec enpiren⸗ ner

iudi.l.ij.⁊.j.e.l.tutoꝛes.ac.flo.

Didã decedés. als lex. als. F. accur. 16 Anologiſtas
a ꝙ eſt ſine logos qð eſt ſᷣmo q̃ſi nõ teneãtur ſᷣmocins
ri NMreſpodere ꝓ geſtiòe.inde logiſta.i.rõnalis qui tenet redde
re rõnẽ qui vocatur ꝓcuratoꝛ ceſar.vt.C.de mõ mulc.l.curatoꝛ.
vel ſᷣm quoſdꝗ a longe qſi remoti eſſent rõ cinationibus.
m ¶¶ Iuſpublicuz. ſic. ſ. de le. i l. nemo. ⁊. S.de teſ.tu.l.iure noſtro
7· G. de cõdi. inſer.l.iij.⁊.j.de lib.⁊ poſt.l.ſt ita.S.fi. ⁊ conſonat
huic.l. C. de tranſ.l.ſub pᷣtextu.⁊.S.de pac.l.ſi vnꝰ.S.illud.⁊ qðᷣ
ibi no.⁊.S.de ne.ge.l.põp.vbi dicit nuda volũtas.⁊.S.de trãſſ-
ac.l.qui cũ tutoꝛibus.in fi.h.accur.
nqHuiꝰ caunionibus.i.cautelis. o ¶ SGen ſerit. leui culpa
no dolo, vt in pᷣdicto caſu ad quã lenẽ culpõ fin h relatio ide q

3¶ Quã geſſerit.i. gerere inch oauit. ⁊ dic nõ ante. vt.ſ. de ſuſpe. tu. l. be
efn. .. fl. ⁊ ¶¶ Poſtulatio.q.d.actio tutele finita tutela tñ:nõ autes⸗
coactio.vt.S. pxi.⁊.j.de auc.tu.l.ſt tutoꝛ ui. ⸗ ¼] Qõ ſt qs. per
aliũ.no.qui ꝑ aliũ facit ipſe facere videtur.ſic.S.de ne.ge.l.iij..fl.⁊.lł.
nã ⁊ ſᷣuius.⁊.C. dene.ge.l.iiij.⁊.j.de here.inſti.l.ij.⁊.S.qð cuiuſq; vni
uer.l. tẽ. F. i. ⁊. ſ.de vi ⁊ vi ar.l.i.F.deieciſſe.ſʒ ar.cõtra.i.e.ti.l.cũ fundũ.
7 decõtrabẽ. p.l.qð ſepe.S.ſi quis.⁊ de adop.l.poſt moꝛtẽ.S.i.⁊. C.
de bis qui ve.eta. iĩpe.l.ij.⁊.j.de acqui.bere.l.paulꝰ rñ.ꝑ ꝓcuratoꝛẽ.⁊
S.de trãſ.l.cũ bi.S.fl. ⁊.S.ad.l.aqui.l.liber bõ.ij.rñ.
uqjſ Atili.ſ.turele qui mãdauit ſicut quinõ geſſit.nã qui nõ geſſtt tenek
vtii nõ directa.vt.j.xẽ pu.ſal.fo.l.nõ q̃ſi.S.i.⁊ ad boc.S.mã.l.ſi pꝛocu.
§. ſi tueoꝛes. a Actiõ e. hic aꝑtiꝰ notat ꝑ exeplũ.j/el. tres tutoꝛes,
beDebitoꝛ.quiſcz debittz—

.
ſt
4

D

ſti
,
bi
de

1.
ie
6
dl
0
e
63
49
ur

bi
.
3

1

4
.
de

6.
4
Gt
e

e

⁊ ſt expᷣmat bocidẽ defunctus:nec em̃ pᷣſtabit᷑ ex cã fideicõmiſſi
tutoꝛi qð dolo fecit:licet hec lex innuat cõtrariũ.
p Mater ꝗͥ.als c. S. papinianꝰ.als lex pater qui ⁊c̃.aʒo.
qqſelb ãdanit in teſtõ ſuo in q eos tutoꝛes dedit.aʒo.

r¶ Eo noĩe. in b qð

vel dic.i.noĩe tu
vtele. az o.

8 (Untegrũ. qa

2 ſine manre gere
re pñ̃t.vt.j.e.l.ti
ciũ.S.i.ſed cõtra
eſt pᷣncipiũ eiuſ⸗
dẽ.l. ticiũ:ſed ibi
erat turoꝛ ⁊ eſſe

poterat conſilia

toꝛ bic nõ. vt.S̊.

de teſta. tute.l.iu

re nr̃o.⁊ eodem
modo rñ.ad.l.Sõ
de exerci. l.i. F. ſ
plures que eſt cõ

tra. vt c ibi dixi.
a ¶ Coͤueniet ex

honeſtate. ſic. C.
de neceſ. ſer. l. q⸗
dam. §. illo.

b ¶ Qberatio. fa

cta a defüucto qᷓ
nõ valet vt ſub⸗
ijcit. ⁊.j.ꝓxi..
2. 8. Ppxume. l. q/
da dette.
c ¶ Patril. q; ſine

ea voluntate ge

rit.
d ¶ Interceſſio.
i. interuẽtus ſiue
cõſiliũ.ſ.malum
a3. 7 fa. ſ. ꝓx. H.

e MMãcipia· C.

ꝓ emp.l.ij.cõtra
ſo. ibi cũ cã ⁊ ſa
lu bꝛe cõ ſiliũ.hic

ſecus.vt.J. de le /

ga.i.l. ſi filiuſfa.
f¶Domẽ. qᷓ oĩa
olim vẽdi debe⸗
bant. vt. C. de
agmi. tu.l. lex qᷓ.
circa pᷣncipiũ.

mr̃is cõſilio gerẽt.i.geſtun erãt ↄſilio matris

ſeritꝰ:legari ⁊ ꝑ fideicõmiſſis ei
relinq pᷣt apinia.li.v.mſoꝝ
ita ſcripſit:pr tutelã filioꝝ ↄſilio
mĩris geri mãdauit c eo noie tu⸗
toꝛes liberauit:nõ idcirco minus
officiũ tutoꝝ integrũꝰ erit:ſed vi
ris bonis ↄuenit ſalubꝛe ↄſilium
mr̃iſ admittere:tã ⁊ ſi neq; libera
tiobtutoꝛis:neq; volũtas patris

aut iterceſſio mr̃igtutoꝛisoffici-
um infringat ¶ Mſq; adeo aũt lʒ

tutoꝛibꝰ pfis pceptuʒ negligere:
vt ſi p̃ cauerʒ neqd rei ſue diſtra
heret᷑:pel ne mãcipia diſtrahan
tur:vel ne veſtis velne domꝰ vł
ne alie res que piculo ſubiecte ſũt
tñ liceat eiscõtẽnere hãc pr̃is vo
luntatẽ ?.¶ Erx q innotuit tutoꝛi
ſe eẽtutoꝛẽ ſcire debet pericuũtu
telead euʒ pertinere:innoteſcere
aũt qlitercũq; ſufficit:nõ vtiq; te
ſtato eũ cõueniri.nã ⁊ ſi citra te⸗
ſtationẽ.ſ.vndecũq; cognouit:
nulla dubitatio eſt qn debeat pe
riculũ ad ipᷣm reſpicere. Dẽ
Nc aũt qð ↄgnouit tutoꝛ
pupillꝰ ꝓbare dʒ. I DPeẽ.
Atoꝛꝗ repertoꝛiũ nõ fe⸗
Niit qð vulgo inuentanũ ap
pellat᷑:dolo malo feciſſe videt᷑.
niſi foꝛte aliquaneceſſaria ⁊ iuſtiſ⸗

g Aolũtatẽ. no.diſcedi qñqʒ a volũtate.ſic.j.vbi pu.edu.l.i.⁊
ij. J.S. de cõfir.tu.l.pe.⁊ detel.tu.l.iurenoſtro. et.Q.e.l.tutelam.
7. ſ. de an. le.l. quintꝰ mutiꝰ.⁊.j.de le.iij.l.lutiꝰ ticiꝰ.⁊.l.pr̃ filium
. . de reli.l. at ſi ns. eanb.r e cõdi.inſti.l.q̃dã.⁊.S.e.l.
2

ig uin debeat. qꝛ certe debet ad eũ ſpectare periculũ.⁊ fac̃. C.
e.l.

q teſtato.i.coꝛã teſtibus vel vicinis.

tutoꝛibꝰ.alłs tutoꝛ licer.⁊.l.⁊ ſt ſciſſet.⁊.S.e.l.i.⁊ inſti.de le..

De admiſtra.⁊ pi.tu. vel cu.

credat aliquã ſibi cõpetere net cõpetat ⁊ nõ ꝓponat eã ſtati tenet᷑ x qͥ
dat eſt. ſi vero ꝓponat eã ⁊ ꝓſequat᷑ ſi quidẽ vincat nũq; ſpectat pe
niculũ ad eũ:ſi ſuccũbat tenet᷑ ex qᷓ iuſſus eſt. vt. . e.l. qͥ iuſſus eſt.aʒo.

„

ſima cã allegaſi poſſz curid factũ
nõ ſit. Si quis igitur inuẽtariuʒ
dolo nõ fecerit:in ea ↄditione eſt

vt teneat᷑ in id q pupilli itereſtꝰ

qð ex iureiurãdo in litẽ eſtimat᷑.
nihil itaq; gerere ante inuẽtariuʒ
factũ enʒ opoꝛtet :niſi id qð nec
dilationẽ modicã expectare poſ⸗
ſit ꝗ Di tutoꝛ ceſſauenit in diſtra⸗
ctiõe earũ rerũ que tꝑe depereũt
ſuũ periculũ facit:debuit em̃ cõſe
ſtimꝰ officio ſuo fungi.qð ſi ↄtu⸗
toꝛes expectabat:vl differẽtes vl

etiã volẽtes ſe excuſarean etiam

ignoſcatur ei:⁊ nõ ſacle ignoſce
