ſchiert Prerſerunz pene . ditatem pap. lib. viij. di habens:extitii ccom ſed dic iõ ibi nõ ↄputa
det 7 dey L Tr utie en dicie teuʒ de
ctaluei factü depora, „ heredit ei tribuit eligend cõmiſſi reſcripſit. M m. qz eos cõpenſa 12
negt tum bic kacere etiaʒ depoꝛtato ei tnib 8) ficei⸗ coõm i bito e erdebuerat auꝰ.
nnche e 1 erfactus fi⸗ — di bito q; ſ. id habe⸗
an 1Bez uz dere, renetgun ſnan ciginilndnn Heicdi ſaGruree dene dt
6 5 ,. 0 ante rariat ſ. tio .in qrta vo iure nat
liniſi ch ſen p eſinenit conenng. re conditio tati hucus: niſi moꝛa ſ⸗ nröputer nel?
cegtinn ne fit. pPeèe pto filio iam Paer ſine libe⸗ non uenire s ſpecialiter fu vt. C. de inoffl. . nec.
rt .: decelſiſſea ſinel mquislpecdlaluter n 18. 5. repletionez. ne
gclef na Dedlit. in an⸗ cocep t: deceſſiſſleq; in , ta eſt:aut cu reſtituere mus. F. eple ſt cõditio
i ie ma! atis vel con ni ñ potent:de deceditlelectio⸗ cta atus et fructus unputa ob.oApap S. l.ſcim?
dechcindel enorfz poſtea 8 videtur: ſed cũ * 9 de tato ent rogat a nantam unpt . ni. vt ibi no. ⁊.d.l. in
D *15he Race⸗ Depoꝛtato ctusin q 1 ta debita iure
oetdele conceptie nec de 18 ll a papinian 4 L lane fruci tiensquis in quarta debt beres
anel am qua papꝑ on opoꝛtet. Si P ſcriptuʒ quo A, ſtitutiõis coputart
t ns d boeraus necſſer / nei „mI. — dari non Opo ₰ rut eſt re cri „4 ſtituere id ſtitutiõi ſatõe tꝑe
ſaſlarara⸗ P e factus dit huic. dẽ filiũ ve⸗ turt e rechtatem re Eii fruct? qͥ erat in ſaloe ad
loi uns pene lactus decht Di ent quideſ atus hered dere quod fuit ioꝛi teſtatoꝛiſ. vt. S. ac
tfinac, PSiagis inſi qins iuus amiſerit videbi⸗ 10 videtur rogat S autem nõohe l.fal.l. in egl vhinno
lardgt. L rogatuſq; mm vn ſſi : ſed ſinaufragi⸗ reditatis. fructu ee tofe poſtea ſati nõ.x qntita
hoſon ns rog an iſſe: luo alio hereditatis. fn s acceptof in pꝛin. .l. in qnti
ſirſci⸗ reſtituere:ſi ſine li berisdeceſt areſſuuel uo anO tari:ſed ipis rebu .„AJXx ne. in pꝛin. 7. l. ſti. ad.l.
n ben derelnt. ar mina vl Nerenuniran condi arigrum krhe faleteintiras vbi urs
Eant E ſimul cipatre picrit: an is nõ muntu Trogatus ſit poꝛtionem pit beres fiuctꝰ pdij
* 00 auit. vt. S P 9 magis . rogatus lit poꝛł 1Ppcepit heres fiue here
mncſuüih d an v in, rit videamꝰ æ mag ſile lictum ituere: id ſolun tpoſt aduã ber.
Nocbdd in rem ver.l. 7 7 ile re , ,—r ſtituere: legan er p cõputat ſi⸗
inpbiſt⸗ de in en gere tio defecerit :qꝛnõ ẽ venile editatis? re ere oumd qitaté⸗ añq; cput
übeit „ die vennnn deleciſſe arbitroꝛ: ꝗ aut igit̃ filius Here reſtituere altare re inſtonis. vt
uctli ſei F.2. e 1t . Pint e eum ien runica bii fal. iure int 5
niſuin ſez. ſ.e.- 7.C. Pli iusſupuixi ſerarnt clitio fͦ non deben it. ceterun ckn ad.l.falci. q de bo. 5.
en(i del melai. 1,5 fliue it pri ⁊ nõ extitit cõdi „ acoherede accepit. cete ſideicõ Saacl ial tucfoutepote
dn , „. deiuhaninboit, enſten nſuirt:r eu. ſaneripſocin icldinewsze, biban eas ik
ſel imn de 8.ar. cötra deicẽm A 2 nte ? quis Arnr dit :et id du X ctio q̃ facta 9 l
eno imd bumus. bere. li. tit cõditio cũ aũt quis a aret: ex⸗ miſſuʒ ca 2 — ſit in moꝛa.aut vn 5
deta il⸗ mneeeel. tit cõclitio. eſſent non apparet: ipſit. Aulus fſiti elnullus. vt. d §.
ad in pꝛin. 7. C. i ent non apt iſſi ma⸗ ſcrip alter velnu ti. l. pau
erfeli neſn ſti.l. ante poſtea dece deicomiſii ma⸗ r cõ. datum eſt fructus. ⁊ in eo. t. e⸗
ſti. ſubſ be E . nclitionẽ fide e ſit ita , deicõ.datum n. F. i. . ij. 7n0. ge⸗
ine, penul. titiſſe conc um eſt.¶ Si gs aũ eAuI Bi pure fideicõ. des filio lus m.5. qibet quarta:
.Klins, denu iũ. eius. ſ. WIIe dum ei it: fidei tue adiectux ſt t rogo des nerxrale deqᷓ er babe
b ¶Filliũ. eius. l. sdicendum elt rit: fidei diectuʒ ſi niat: re- ner beres deber bal
cde edr hubee. bere: qᷓ fideicõmiſſuʒ relia herede mo⸗/ I o:faciaſ. ʒut ad euʒ pi 2 dari & re qrto: bʒ etiaʒ teſta
dde filio pubere: dq 2 rut ſi ſine ſarz tuo: ut ad dtẽpꝰ dani qᷣ er die moꝛtis teſta
tdn Rerr⸗ ſumik fili cõmitto: ut ſi hereditatẽ. vi to:far ſtuideriin idtep dari q wrigen pvebnecſ,eoel.
W n —– Hõ reſtituas ſeiol ſſe diuus ſenptü e t: ? ſui iurisfiat. Lerno mle Piics de debi ⸗/
ubenee eng du.l. q nanis n de liberis ſenſi eDan 5 capere bot:e lInun meã cuʒzti⸗ mufeiſiemiPr Su H
tuun ubere. 7.1l. ſeq. pius reſcnipſit.⁊ t auunculum g de alia iursnature babes. 5. .ſin
irii Reno ob. ila.j p liberis decederet auunculu “UM nes dedmmdnchniet ectchenhiameg. 8
ſigael⸗ §. cũ in bel ſine libens .. . .eẽ fal. l. ð bonis.5. it. 3. de vſur. l. equis, 2.
gtin lo.2 fa S. pac. ðSUD ꝛtioꝛ ; femina itel⸗ an Radannd rlcus neyin it in reſtitutionẽ: niſi beres fue
hume b iintertorakt. fante dicit ſic ſeomſaunimli kmaltnn Pmro 2.5. de rle ancee 15 defnirtogatus de eis ſenends de
riatbon in Dꝛin. no ibi de in . ſi marit?. 2 mo natu 1 Atcepto ferunt. cite fuit rogatus cx aſſe. ⁊.S. de vſu⸗ .
hkpfnint in pꝛin.nã ibi dei S.ſi marit?. ?⁊ pᷣmo ni ſ qui. t1 Accepto ferunk. ꝛeſſe vel tacite fuit kiia tñ. 5. ex aſſe teaditã
ntpe ligltuur. vt. d..qᷓ duos. F. ſin fi.⁊ facit.j.e.l.eũ q 5.5., de leg. t ꝛa. vel niſt expꝛel alio caſu. vt. .. e. kira ti uerint anten
d H bere⸗
N ag ſFid K cius.ꝓbari tñ põt b de 2 als ſi ne libʒ p ffu. liij. 5. t... l. poſtula lq beredi 5.i. .ſ.el. . vt ſubijcir.
uſbtllit liicas ueles als eſt ſine beree e.l. tij. qualis eſt alb⸗ bereditatẽ. vt. . cõdi.⁊ de.l. qͥ Heredi.. mni ex duob?. 15. b.
li erde be 2l ellh anaus —„ t. 8. de c 33 eredi. .P rcellꝰ. F. qda⸗
mtut 1Siqe ailnanenſeleelet tionis. qꝛ raro ſi ſemü. faan .plegatuũ. x Hered no. S. el. marcellꝰ. e leg. i.l. le
XTc. l. . eſt rõ p ſptionis 8. vt. C. legatum. i. Pleg⸗ it bereditana. vr no. at. vt. S. de leg. i.l.
bſltle deſenſtener⸗ peima verioꝛ.⁊ bec i ſalnz fiſcus ſir beres rum 4 Silege aß idẽ ſi dixent ber bereditario capiat. v f. in pꝛinci.⁊
öbebcnt ter liberos. is eege inen aedeci ſeln: fiens ſiber neer ſine p & Hereditaß. dit. vppote cũ iure ber⸗ 2.S. de le. ij. l. cu pf. in bi reti,
4 is dece . . deicõ.cad a. S§. nümis. fa. her.l. filiũ.v
n curtat korlirdt bn borar tabelol als acel ſie 5 n ſie ⁊ facit.j.e.l.deducta. ſed õ videt᷑. C. fa. ditario. ſed ſatis
gſe vñ riusbatai,enl nea facit de vſufruc. ac. s gatü. 5. i. ũt ꝙ. 2. i. in quarta. is ꝙᷓ bʒ iure beredit ſufr.l. in fi⸗
laäpene dbi deng gaed ſunt brdes d.l. fal. l.id aũt ꝙ. .i nẽ hereditatis qᷓ t cõtra. S. de vſuh⸗
llan nbirtuia ꝙ beredes ponãt᷑ ꝓ eliquit liberos ſed nõ flcit codi ad. bic reſtituit poꝛtionẽ bere. utat. YIe videk cot dirano habebat.
hahmn, ſine ꝓp bo a lecturd: ſed qd ſi reliq ſte exberedati.m̃. deflcit j.l. net. bic! ſi ſibi in quartã cõp indũ què iure bereditar beres. 710
s ncio. m vnã lectur:ſe ni: puta iuſte exbereda yvt. S. de le. ij.l. freſtituere ſi ſibii vbi retinet fundu que euſtos ᷓᷓ vr beres. 110
ſ lcio. lunt: vel qꝛ nõ pñ Put das ſine libenis. vt. Vrre cũ pollidius.vl vel ibi magis vt quarrta.
nicc vel qꝛ nolu ꝛeſſe diriſſet ſi dece 2 a⸗ geicõ. 5. voluit eü retinere: v *: eria retenta aliq que filio ipſius.
tio ſic vt ſi exp uis erit. . taſich Rcipiunt᷑ a rog k ſz ibi expᷣſſe vo reſtituit cũ frucnbꝰ: fa atre inſtituto no ip are. ſʒ
dſ 5 euf eſtituere harsaneremrcto t a: l cralle⸗ 7.5. pla N qudquo mö vrſlilu⸗ geerileien finus erat mi
g er die rogatus eſt. iinauandiälerbeeiti e⸗ ſaͤi 3 Kepdenunrboriar- dilapidat pr, vel ſpoleibi
leeee cõputar ſibi in qjrto: 2 1 er. 9· pe⸗qnñ q; neg t..el. ddſ. .e.lLimpꝑpr. Do/bi è“r
de 6 utat ſibi in qjrt d. e.l. mulier. be aé aliqd. v! te cotra.). c. l.
cN 6.7 tücne es, i rñ. qñ mo n0 lol òòMMW
he mulie libero iñ de

i

m ¶

les. ⁊ foꝛte teſtatoꝛ. ⁊ facit. C. d eſideicõ.l.qᷓuis. ⁊.ſ.el. epiſtola.5. fl. et
5.de aur.⁊ ar.le.l.filiam.

Libe

a ¶Zerogo.partians.i.diuidas dando ei dimidiã:qꝛ appellatione ꝑ/

tis cõtinet᷑ dimidia.vt.j.de ver.ſig.l.nomẽ filiarũ.ꝗ.poꝛtionis.vel dic ⁊

pariiatis.i.cõices etiã ꝓ indiuiſo dando ꝑteʒ,vt.j.de v.ſig.l.recte.S.ſi.

b Accipiendũ eſt. q. dq.

pᷣ duo pania ſunt ꝑtianj
vel rogo vt reſtuuas ei

dinmidiam.

c . Sed ſnia.ſic. C de fi
eicõ.l.cũ viruʒ.⁊.S.de
adimẽ.le.l.iiij. S.cõ ditio
2.· C. deli.pꝛe.l.iij.ſʒ ar.
3.5. de le. i. l. uij. 7. ſ. qͥ
a qui.l. ꝓſpexit.⁊.S.de
vſufru.l. ſi alij. ſʒ dic vt
no. S.e.l.ille a quo..i.

d ui in diſtrabẽdis.
e ab berede roga
to reſt tcuere.
e lH eredi.i.eidẽ q feat:
ſed õ videt᷑.j.e.l.mulier
F. ſed ⁊ ipſe.vbi a ſidei/
cõ miſſario recuperabit.
ſo.bic ad tꝑaleʒ vtilita
tẽ ⁊ lucrabat᷑ heres fru/
ctus:qꝛ iudicio teſtato/
ris erat dilata reſtitutõ

ſed.ſ.ad ꝑpetuã rei vti/

litatẽ. ar.S. de impẽ in re fetinere:tota hereditatẽ reſtiuit:
bus do. fa. l. iij. S. nec ge

neraliter. vl dic hac vᷣm
illa:⁊ dic heredi.i.ſdei
cõmiſſario qui ĩ effectu

her es eſt. vt inſtitu. de fi

deicõ.beredita.s.reſtitu
ta. alij dicũt ꝙ qdã ter/
tius poſſidens fecit ſum
ptus quos ab heredea⸗
gente petitõ ne heredita
tis recuꝑ at.vt.S.de pe,
here.l.ſi qͥd poſſeſſoꝛ.j.

ſicut.ſed tũcnõ facit ad

iſtũ ti.accur.

Edꝛ ſi. male ſta⸗
re vr bec lex. tũ qꝛ
ð ſingłani relicro dicit.ð

quo nibil ad ti.itẽ qꝛ vr
cõtinuari pᷣced ennbus
ꝙ nõ facit:ſʒ dic exvigo
re copule etiã cõtinuari
ad caſum ſubauditum
q.d.nõ ſolum ſi ſeio vo
luit hr̃dita tẽ reſtitui: cũ
liberos habuenit. ſed et

Riegetuͦ er.
g ¶ Gs. ſc legatarius. ?

dic vxoꝛelegatarij.

hb Legatũ.qꝛ extitit cõ⸗

itio: ⁊ ceſſit dies lega⸗
ti.qꝛ ꝓ nato habet᷑ hr̃s.
vt ⁊.S.ti.i.l.is cui.⁊.õ.

deſta ho. l. qͥ in vtero. ꝛ. ſ. de ver. ſig. l. intelligendũ. qd autẽ iuris ſit cũ
quis vxoꝛi ſue legat in tempꝰ liberoꝛũ babes.. de codi.⁊ dell.ſolemus

ciopartiaris : ex ſe.cõ.treb. in eũ
cui reſtituta eſt hereditas actionẽ
cõpetere aniſtoait:qꝛ ꝓhoc acci⸗
piendũ ſitꝰ:rogo hereditatẽ illaʒ

reſtituas:nec verba ſpectãt᷑ ſena.

cõſulti:ſed ſnia qbuſcũq; verbis
duʒ teſtatoꝛ ſenſerit: vt hereditas
ſua reſtituat Qui in diſtrahen⸗
dis cõſemandiſue rebꝰheredita⸗
rijs ſumptus ſactuseſt iputan he
redi debet. Apianus
Ed ⁊ſi adtempꝰ iberonru;
fuerit legatum relictũ:⁊ is

proꝛepꝛegnante deceſient ad he⸗

redem ſuuʒ tranſtent legatuꝰ.

,Ofnponius.
Eres cũ debucrat quartaʒ

nec cauit ſtipulatione ſibi pꝛopoſi
ta: ſileʒ eũ eſſe anſto ait illisꝗ re⸗
tentiones qs ſolas habẽt omutũt
ſed poſſe eũ rerũ hereditariaruʒ
poſſeſſoꝛẽ vel repetere vel nanci
ſci:x aduerſus agẽtẽ doli mali ex⸗
ceptione vti poſſe euʒ:⁊ debitoꝛi-
bus denüciare ne ſoluerent.
Nlier qduobꝰ Mpi.
filijs in ptãte pfis relictis
alij nupſerat poſtenoꝛẽ maritũ he
redẽ inſtituit:eũq; rogauit liberis
ſuis poſt moꝛtẽ priseoꝝ heredita
tẽ ſuã reſtituere:vel eiꝗ eoꝝ ſuꝑ⸗
eſſet eiſdẽ emancipatisa pfe ſuo

vitricus reſtituiſſehereditatẽ dice
bat᷑ morx alter ex ſilijs viuopfe de

ceſſiſſe:querebat᷑ an is ꝗ ſuꝑerat

ex ſilijs ptẽ fratni ſuo reſuitutaʒ pe

tere poſſit qᷓſi pmature dataʒ ſce⸗
uolã diuũ marcuʒ in auditoꝛio de

hinõi ſpẽ indicaſſe refenes Dꝛaſi⸗

⁊.l.cum vir. ⁊.l.ſi vir.hb.

m Eees. ppoſita qᷓnto plus qᷓ; per.l. fal. ⁊c.
. A emale
i. inde.l. ſt in area.in ſi. ⁊.j.
ed poſſe. ſub. puto c

n Rep etere. ſi noluit eroꝛefacti non iuris. vt. C. ad. l.fal.l.erroꝛ. 2. 5. de

l¶Amittunt. de quibꝰ eſt exemplũ. ð. de cõ
de excep.do.l.paulus.

ꝛnigens ariſtonem.,.

iur.⁊ fac.igno.l.regula.S.fi.⁊ facit.ẽ.ſi cui plus qᷓ; p.l. fal.li.S. bec ſti⸗
pulotio, 1,6, decondi indel ſiqs cũͦ a fi ?,l.qui ercep. 5. ſi pars, aiſti.

☛☚

de ſid eicö. bere. . ſed qꝛ ſtipulationes. æ.ſ.ell. cũ beeditas. 7,3.
demino.l.in cauſe.la.ij. F.pompo.⁊ de le.i.l
Vlier. patns. a quo diuernt p PMꝛemature, oꝛiebaf eniʒ
g6ỹ ex verbis teſtatricis.ſ,vel ei qͥ eoꝛũ 76. .
ꝗ Gi moꝛte patris. ecce cõ ditio fideiccĩõö.

das ꝗdẽ lacedemoniꝰvir pᷣtoꝛius
cuʒʒ filijs ſuis ab vxoꝛe diuoꝛtio ſe⸗
parata ſimoꝛte pr̃is ſui iuris fuiſ⸗
ſent effecti fideicõmiſſum relictuʒ

eſſet:eos emancipauerat: poſte⸗

mancipationẽ fideicõmiſſum pe⸗
tebãt.decreuiſſeigit᷑ diuũ marcũ
refert fideicõmiſſum eis pᷣſtandũ
repſentandũ intellecta matris vo
luntate :quelqꝛ nõcrediderat pa
trẽ eos emancipatuꝝ diſtulerat in
moꝛtẽ eius fideicõmiſſum nõ di⸗
latura id inmoꝛtalitatẽ ſi eũ eman
cipaturũ ſperaſſet:ſcðʒ hec dice⸗
bamẽ in ꝓpoſita qõne decretũ di
ui marci eſie trabendũ:⁊ rece fi⸗
deicõmiſſum vtriſq; ſolutũ. NMõ
eſt dubitandũcoq poſſe heredẽ
inſtitutũ adire ⁊ reſtituere heredi
tatẽ ſemuis ſiue directa ſiue fideicõ⸗
miſſania libenas eis data fuiſſet:
cũ aſpeman heresnõ deberet ꝑ⸗
ſonã cogentis.habet eni hic quo⸗
q; aditũ vt qui nõdũ petere fidei⸗
cõmiſſariã libenatẽ poſſit:nec di⸗
rectã ſibi vendicare. ꝓpter ſpem
tñ libertatis ⁊ hereditatis aditum
ad pᷣtoꝛẽ ⁊ ꝑ ſe hẽat Sihĩfs pꝰ

mitum tꝑis reſtituat cũ pñti diefij

deicõmiſſim ſit deducta qnareſti
tuet.fuctuseni ꝗ ꝑcepti ſunt ne⸗
gligentia petentis nõ iudicio de⸗

functi ꝑceptivident᷑ Allia cau

ſa eſt ſi ſub cõditione:vel in diem vu=.
rogatus fuent. tũc eĩ qð ꝑcipitur be Ene videntur
ſubmouet falcidiã ſi tantuʒ fuerit

qntũ quarta facit: quarte fiuctus
nã fuctuſ ꝗ mecdio tpe ꝑcepti ſũt
ex iudicio teſtantis ꝑceptiuidẽt᷑.

Sed eteni ſi quis roget᷑ reſtitue

recõputat in quanã? ſuperfiuuz reſtituit. vt n

1 Emancipaue

fat. bꝛaſidias fp
8 Metebant. ic

filij.
u Aoluntate. ſic
I.e.l. quidã ita. u

fi.pꝛimi caſus:·
x¶ Boperaſſet. ſtc

8.e.l.apud iul.S.
fi.⁊ no.nõ referre
qͥd ex equipollen
tibus ſiat. vt no.

¶C. de inſti. ⁊ ſb,⸗

ſti. l.ij. . .li.i.l. ſz
ita eſl et.

1 Hon atdubi ⸗/

tandũi. ſeruis be⸗

reditarijs. ſecꝰ in

beredis ſeruo. vt
ã.e.l.cogi.S.ſi p
in fl.ods,

306 ulſſer ira

eode berede liber

tas ⁊ hereditas.

ſeca ſi ab vno be⸗

reditas ⁊ ab alio
libertal ſit relicta
vt. j. e. l. ſi res. S.

ſeruus. niſi aliud
dicatur in duobꝰ
coſibꝰ.S.e.l.apcö
H. fl. 1 facit. S. de

iudi.l.vix.ac.

1 Si beres. die

i. pure.

ſ. pure reliad.
1 Deducta qr⸗
ta.ſ.in oibus re,)
bus iniquarta ij
cõ putant᷑ fruct?

vt iequitur.

nõ imputanfi jr
tam necreſtituun

merito ergo i qr⸗
tã ĩputant᷑.vt.ã.

e.l.in fideicõ. iii.·
rm̃.⁊ ad boc qd
iudicio defuncti

percipi videanf.

facit. C. de fidei.
lio.l. iij. ſi aut brs

eſt in moꝛa coõi iu

o. S. e. l. in fideicõ.

in pꝛin. c ¶Et vel ſerui. bereditarjÿ. d ꝙ Res. bereditanie.

e Reddere.repete placet.

fPꝛoxima eſt. l. late illa eni eſt

dolo ꝓyima. vt ⁊.S.ſi mẽſoꝛ fal.mo. dix.l.i.S. id aũt. ⁊. ſ. ꝓxi.rñ.
ſed cũ vertat᷑ cõmodũ vtriuſq;.ſ.beredis quartã retinenns ⁊ fi⸗
deicõmiſſarij dodrantẽrecipientis. videt᷑ etiã ꝙ ð leui teneat. vt

5. de le. i lſeruus le.5.cũ quid. q eſt cõtra. ſo. bic coactus adijt. ·
ſic uullũ cõmodũ bʒ.vr.S.eo.l.qꝛ poterat.vel dic ibi de culpꝛ in
non exigendo ab berede q̃ venit. hͥ in male cõſeruando q̃ non ve

nit. Ite 5. . de ler ij lcũ pr. S, berediteté:ij. ybi non inuenit pen/

,

e
lunnee
glicinn

dinicace,

Nitf.
alll .

.

dnonöttde

Negtnn
dufiten

delncri

ſſerdii.
le
Pnctdle
tiſne
lanſſa

aſmt
cogi
s

ebencelbe
1bardis,

ſad pno.

187 dbd
aſirrchen
lelinrsg⸗

iſ, ellld

udob/
5elo
Alcogi⸗

ar,de

Nea.

. L

grentigi.

Dclanc

ſndbs

igann,
Uurtfuc⸗,
nt
lii
uuf
ſccheun

Neſton
ehei
ums
ſcetd l

AN

NMng
ſſtant⸗
e i⸗

ſaüt bdis

1 oͤit

ſdcce

Glane,
ſi⸗ i
ntgt
tuln
inm

Giiet

culũ ct admiſtratõnis. ſed ſub. ibi niſ ſir lata culpa. 2 ſicßm iſtã
3 Xulpa.. lata. als culpe.ſ.late. nã de leui nõ tenent: vt dictum

eſt. ⁊ facit.S.de le.i.l.d omos.cũ tribus ſeq.

b Eonſuetã negligentia.ſ. magna negligentia: T ſic lata culpa

q̃ in ſuis tolerat᷑ in atienis punit.ſic,.S.ſo.ma.l,ſi coſtãte.S.ſi ma

ritus.

i ¶Partuũ. part*

in reſtõne:ſed di⸗

cco fuit impeduꝰ

Itẽ facit. S.de iu

re deli. l. ait ptoꝛ.

Pp Aü ꝓponeret

Inmntitaris. repete.
pꝛoponeret: ⁊ dic
dediſſe ð dicta be

reditate reſtituen/

da. ſecus aũt ſi vi

uus pf ꝓ ea dotẽ
dediſſet quo caſu
vt es alienum de
duceret᷑:nec ↄpẽ/

ſaret᷑ cũ fructibuſ

nec v eniret ĩ fidei

rehrditatẽ ⁊ vel ſemii deceſſenint.

b. 7 d/ . . . „
gir onen. velalie es pienint: placz nõ cogi
K A Iiflo babẽt. eũ reddere qð nõ habet culpe pla
io veni ei ne rõnez reddere ſed eiꝰ q dolo ꝓ
tutione:qꝛ nõ ſürt ⸗ 91 1 G
ſuctus. vt inſut. rima : et ita neratiꝰli.i. R. ſcnbit.
diẽſideic. cedé fecit: lata culpa noleui ? reb ſins
SrS2dlfele. cõſueta negligentia Hmi rei rõ⸗
ar n F. nez reddet: ſedæ ſi edes vſte ſunt
re ꝙ ſi eſſent fru⸗ culpe eius reddet rõneʒ. pꝛeterea
ctus nõ venirent

ſiꝗ ꝑtus extant:⁊ partuuʒ panꝰ
qꝛ i fructibꝰhinõhabẽt :led ⁊ iꝰ

ſtinguik. vt no. S. e
eo. lin fideicò. in ſeſi quẽ ſumptuʒ fecit in res here⸗
1 Benaber 5. el Altanas detrabet: ſi ine facto
vbipure . co / eius ꝓlixitate aũt ns ccles n
tra. lo. bi/· acqlite ſunt eqſſimũ enitt mihil pꝛe
medes baedi ſare eü cũ culpacareat Cupꝛo
1 Acaͤſite ſunt. Poneret᷑ qnda filia ſuã herdez in
Gbent. , ſittuiſſe ? rogaſſe eã:yt ſi ſine lbe⸗
ſpoſſteiupai nsdeceſſiſbereditatẽ ticio reſti
Hutarncr no ieer⸗ tueret: cqq; dotez manto decdliſe
necl erar bls al. libenis heredẽ inſtituiſſe mnanin
elſſet ſecꝰ. vt.S.d e ſſiſſ qnereæ
de. bel.ſi qd pof. H in dosderl e

deicõmiſſi factũ qð mulienis pu⸗

dicitie ?⁊ pr̃is votocongruebat.

Muare dicẽdũ eſt dotẽ decedere

ac ſi ꝙ ſuꝑfuiſſet rogata eſſet reſti
tuere ꝙ ſi tãtos fructꝰex hĩditate

ho vexpẽſum ferendũquã fideicõ
miſſo. Nt trebelliano locꝰ eſlet
nõ ſufficiet de hereditate heredẽ

cõ.vt.ẽ. eo.l.a filia.⁊ ar.j.eo.l.lucius.S.maritus.

4

mulier ꝑceꝑit:ut indepotenit dotni
ſatiſfien:dicẽdũ eſt potiꝰfructibuſ

e Attrebdliano.

Ad ſenatuſcon. trebel⸗

ſi aſſertluũ veritatis nõ ſimilitudinariũ.

d Placet nobis.vt. . dele.i.l.non amplius.ꝭ. fi.

Fuerit. ſ. legatanus.

NRonſlulro trebel.

e ¶S ulto
g enner ſeiſte legatarius nõ porent ꝗᷓ rta retin ere. vt. S. e.l. F. is qᷓ qua
in. 7, J. inde nerati.'2. S. dd. I. fal.l. lex fal. . nu q;. ar. in eo. ti.l penał

rogatũ eſſe: ſed qᷓſiheredẽ rogani

oʒ. Deniq; ſi q poꝛtio hereditatiſ

fuit legata:legari eni poſſeẽt poꝛ
tionẽ hrditatis plʒ nobꝰ rogatui
q; fuerit Hãc ꝑtẽ reſutuere:ꝓcul⸗
dubio nõfiet reſututioex ſenatuſ⸗
cõſulto:iõq; necquana retinetꝰ
oncsprra. vni Api.
vel duos heredes cohere⸗

uis reſtituere hrditate iubet:

intelligit᷑ eaſdẽ ꝑtesi fideicomiſ-
ſis facereqsi hereditate diſtnbuẽ
da fecerit: ſed ſi iubeant᷑ hi bus
fideicõmiſſum dat᷑ pecuniã nume
rare atq; ita fideicomiſſũ recpere
ex qntitate pecunie quã dare iubẽ⸗
tur:volũtas colligenda eſt pr̃iſfa.
nã ⁊ ſi ex diſparibꝰ ptibꝰheredes

ſcripti eqs ꝑtes dare iubent᷑:pꝛo⸗
pꝛi eſtut vinles reciꝑe dẽant: ſi
vero ſfũma pecunie dade cõgruit

poꝛtionibꝰ hereditarias poꝛtiõeſ
accipe debebut. ¶ Apini.
NOnnũõz at exuolũtate va-
e ſcriptũ iudicatũ eſtuide
liq ſi nõ ſub appellõnehrdũ /
pꝛijs noibꝰ expſſis fideicõmiſlu,5
relinqtur. la.
Nida tainteſtõſcnppſerat
es peto fideiq; tue cõmit
to.ut ꝗqcqdex hrditate meaad te

relinqtur.

Puenent nlionieopaina q; die
vel ſi pꝛius ꝗd ei accidenit matri

eiuſdeʒ reddas:queritur ſi anteq;
adeat᷑ hereditas puer deceſſent:

§. fl. 2 facit bene. j. e.l. lu
cius..heres. Sed nun
q̃d heres a quo eſtlega⸗
ta ꝑs bonoꝝ ſub bis vx
bis ꝑs bonoꝛuʒ poterit

cogi ꝑ tre.adire ⁊ reſtitu

ere mm.nõ vt ꝓban põt.
5.de le. i. l.no ampli?. F.
fi.⁊.l.ſe.nã legatanꝰtał

nõ videt᷑ ſubnixus one

nbꝰ? hereditarijs:qꝛ bo⸗
na dichtur deducto ere
alieno.vt.j.de col.bo.l⸗
cũ emãcip ati in pᷣn. ⁊.S
de iure do. l. mulier. Irẽ
põt heres liberare ſe dã
do bonoꝛũ eſtimationẽ
7 nò dando partẽ rerũ
vt. d.l.nõ amplius. ⁊ ſe
cũdũ boc facit.S.e.l.nã

ꝙꝓ. F. nõ oĩs.⁊.l.cogi.S.

generalr. ar. ð. inſti. ð fi⸗
d eicõ. here. S. p oſtqᷓ; ſe.

con. ʒ illud iure vetuſtiſ

ſimo. Itẽ ar. S. S.e.l.nã
q. F. ꝓinde. vbi dicit ſi
et bona⁊c. Itẽ qͥd ſi ab
herede ſit legata ꝑs ber
ditaſ ſub his verbis ꝑs

bereditaſ: vt h̊ dicit: nũ⸗

q̃d br̃s copellit᷑ adire et
reſtituere ꝑ trebel.nã nul
la hodie d ʒ eſſe dria:di⸗
cat qͥs lego ł fideicõmit
to. vt. C. cõia de leg.l. ij
ſz vrõ:qꝛ nõ eſt rogatꝰ
vt h eres ⁊ de hereditate

ſʒ vt ab herede legatuʒ

relictũ.puto aũt ſaſ̃ hr̃e

locũ treb.cũ a fideicom⸗

miſſario ſint tranſitura
onera hr̃ditaria:qꝛ dixit
poꝛtionẽ h ereditariã. et
bñ vr rogat?ꝰ vt hr̃s:ſed
in caſu hꝰ. l. eſt qõ de le⸗

gatario an ſit cogendꝰ.

7 dic qð nõ.

l. in teſtõ. .l. qᷓ libenis.S

ſi. -.l. ſe,. in pn. ?.l. cohrdi. S.i.? inſti. de vul.ſub. 5. ſed ⁊ ſi er diſpibꝰ. ſecd

QUotiẽs.fecerit. ſic
C. de impu. ? ali.

uuz. I. ꝓponeretur.
r ¶Longruebat. cuius eſt offm̃ filias dotare: vt. C. de do. ꝓpter
nup.l.fi.S.vtrãq;. a Decedere.i.d erhi.de hereditate reſtituẽ
da: ⁊ ſub.ꝑinde ac ſi ſuꝑfuiſſet.ſ.a dote.vł dic ꝙ ſupfuiſſet de to

te. vt.C.e.aut᷑.õ rogatꝰ. Idẽ eſt ſi ſimpłr fuit rogatus reſtituere

3·C. de ĩpu. ? ali. ſub.l. fi. So. ĩmo cõcoꝛdat.nã ⁊ duo ſeꝑati ⁊ ipube⸗
res fuerũt inſtituti ⁊ ſubſtituti.⁊ ita babẽt viriles in inſtitutõ ne:ſilłr ⁊ in
ſubſtitutione. i ¶ Partes. depecunia. ¶ Airiles.i.ꝓ nũero ꝑſo/

narũ.vt. C. de ca.tol. . ſin autẽ le. I Poꝛtionibꝰ. ſ. bereditarijs. 2

Homibꝰ.⁊ tũc ꝓ virilibꝰ.vt.sS.de ſta.libe.l.ita.S.fi.idẽ ⁊ ſi ꝓpꝛijs

ta hereditate tpe moꝛi.nã ⁊ tũc totã dotẽ detraberet de heredita 4 Nein ingnnni,ii drͤ⸗ ffa. S. de re. du. l. vtru. . fi.

vt. C. cõia de le aut. res. b ¶ Hoc.ſ.ꝙ in dotẽ datũ eſt g totũ
fideicõ.pᷣſtabit᷑ deducta qᷓrta:⁊ dos videbit᷑ data de fructibꝰ. ſic
S.ð le.ij.l.cũ pr̃.S.ticio.⁊ ad.l.fal.l.ꝙ ð bo.S.ꝙ auꝰ.⁊ ſiclʒ bos
Pcipiat:iudicio teſtatoꝛis nõ lucrifacit ſuꝑfluos a qta:ſed cõpu
tat ſibi in qᷓnã ⁊ qrte fructus.vt ⁊ als.S.e.l.S.alia.⁊ ꝙ ſuꝑfluit.
als lucrat: vt dixi.S.e.l.in fideicõ.in pꝛin.ſʒ hic nõ lucrat ſed cõ/
putat᷑ in debitũ do vel q̃ſt.na q̃ſt eſt a pre debiuiũ filie dos:vt di
xi.⁊ eſt ſic ꝙ ſolet dici ꝙ bo. fi.poſ.ſructus lucrat niſt cũ cõputat
in expenſis.yxt. S. de reiyen.l emptoꝭ. a.l.ſumptus.

⁊ appellatiuis:ſed pᷣcedentibꝰ ꝓpꝛijs.vt.j.de ſtip.ſer.l.ſi cõis ſeruꝰ.et
fa.C. de ca.tol..ſʒ vt manifeſtet᷑.⁊.S.de le.i.turpia.S.fi.⁊.l.ſᷣuꝰ.S.ſi ex

pluribꝰ.ꝛ.l.ſi brs.ſʒ õ.j.de duo.re.l.ſlue.ſʒ ibi diſtingue noĩent᷑ bdes

noĩbꝰ ꝓpꝛijs:vt a ticio ⁊ ſeio:an appellatiuis:vt a p ⁊ ſcdðᷣo hrĩ̃de lego

acneng nonit etpᷣlegata qñq;. vt not.C. de fideico.
l. cũ virũ. 5 ꝛima qʒ die.ſ.app oſita:vt cũ erit.xiiij.an.i.ad
talẽ

etaté puenerit. vel dic pꝛima ꝗqʒ.i. qᷓcito poteris vel dies ceſſerit: et
facit.S.de adi.lel.iij.S.i.ibi idẽ dicendũ ⁊c. q Acciderit.i.deceſ
lerit. yt. ſ. de yer. ſig.lein yulgari,in fi. ſAdearur. ſic còſtat non

Zibei

ceſſiſſe diꝗõ. ſι Ledat. vel ꝙ eſt adueniente cõditione vel die ĩcer/
to ſi ſic fuit relictũ:vt dixi cũ erit.xiiij.an.vt.j.ti.i.l.ſi ticio.ſi aũt pure vł
in diẽ certũ:tũc pendet.rñ.ſic ex eo qð eſt.S.e.l.apud.S.antiſtia.⁊.l.ille.
h. i. in fi.⁊ ibi no.ſingulare aũt fideicõ.pure cedit a moꝛte teſtatoꝛis.vt

numiſſione:ſed de cetenis alienationibꝰ q fieri nõ debẽt pendẽte

cõdi. ⁊ ſic eſt ſpãle in libertate.nã ⁊ ſeruus alio mõ alienatꝰ ↄdi.

pendente ea exiſtente reuocaret.alij dieũt ꝙ bic coꝛnigit ꝑ illü. 5.
ſinaũt.vt nõ poſſit manumitti:ſicut nec alio mõ alienan.·

.C. de ca.tol.S. in nouiſſimo, ⁊ no.ꝙ dictio pꝛius poſita in verbis teſta

toꝛis facit dubium.non
põt intelligi pꝛiuſqᷓ; ceſ
ſerit dies fideicõ miſſi in
pſona filij vel pꝛiuſq; re
t¶¶ Pertinere. iſta reſpõ
lo tpat᷑ ſtatĩi:ſed poſtea
ex toto emẽdat᷑. vt ibidi
cit marcellus ⁊c̃.

u ¶ Pueri. flc. S. e. l. ex fa

cto.S.ſt qs ro.
mulier. S. braſidas.maʒ
ſilis eſt ibiĩterpᷣtario vo
luntaſ̃ in dubio.⁊ ᷣ ni⸗
ſi cõtra.ꝓbet᷑ ꝙ põt. vt
de cõ di.⁊ demõ.il.in cõ
ditionibꝰ. ⁊.C. de li.pᷣ.
vel exhe.l. iij.
¶ Accepit.ſcʒ bona:qꝛ
tũc tranſmittent᷑ pur̃᷑ ad
beredem.
5¶Si Fuo berede.dñs
cui ꝑ eũ queſita ẽ beredi
tas.

lFideics eſtnon tñ 1lo

cũ bʒ treb.quo ad q̃rtã
deducendã:qꝛ nõ vt he
res:ſʒ vt dñs eſt rogatꝰ

vt. S. de le.i.l. cũ filio. et

dixi. . e.l.i.F.i.⁊.l.młier
S. fi. ſy quo ad alia reme
dia locũ hʒ treb. ſ. vt eo
libero facto cogat reſti⸗
tuere:⁊ tranſeũt actiõ es
nõ tñ dico ꝙ cogat ma
nu mittere ſicut necpr ſi/
liũ em ancipare.vt.S.de
le.i.l. filius.S.bᷣm vulga
rem.

Si qs filiũ iuſſit ne

an fideicõmiſſum mñi debeat. m̃.

ſipuer anteq;dies fideicõmiſſi ce
dat deceſſiſſet fideicõmiſſuʒ trãſ⸗

latũeſſe ad matrẽ.poſtea aũt qua

dies fideicommiſſi ceſſit: ſi deceſ
ſerit adheredẽ pueri fideicõmilſ⸗
ſum ptinere:ſed an ea volũtas fu
enit priſfa.vt ſi ante reſtitutũ fidei

cõmiſſum puer deceſſiſſet mri po

tiusq; heredibꝰpᷣſtaret᷑:ptoꝛ eſti
mabit ex ꝑſonamatns ⁊ ex ꝑſona
heredis pueri*.marcellꝰ: ſjteſta⸗
toꝛis volũtaticongmũ eſt: qũcũ

q; puer deceſſerit:ſiue anteq; dies

fideicõmiſſi cedat ſiue poſtea ad
mr̃em tranſterri fideicõmiſſum:ſi
nõ tã puer hoc accepit?ł hocq; iu⸗
re vtimur.Siſeruo herede ſcni⸗
pto dñs rogatꝰeſt eidẽ ſeruoreſti

tuere hereditatẽ: cũ liber eſſe: etiã
vtile fideicõmiſſum eſtiſ Si gsfi

liũ ſuũ ex aſſe heredẽ inſtituit ⁊ co
dicillis quos poſt moꝛtẽ filij aꝑire
iuſſit fidei eius cõmiſit vt ſi ſine li⸗

beris deceſſerit hereditatẽ ſuaʒ ſo

roꝛi ſue reſtitueret: ⁊ filiꝰ cũ ſciret
qð in codicillis ſcriptũ eſſj ſtichũ

ſemũ hereditanũ teſtõ ſuolſibenſj

eſſe iuſſit: heredes filij pꝛeciuʒ oẽ

eius ſemii ſoꝛoꝛi defuncti pſtareð

c Serui.ideſt libertatis.

36 (PPꝛeckh. ſkut
nus heredes eins pᷣciũ pᷣſtarede pꝛedicti

bebũt ne factũ eius altenidjnũafj

Eat . ð ali.iu.mu.cau.
ferat Sʒ ? ſi ſem iſtea ſempꝛo facra.l vin pain.
nio heresinſtimt ſit: eiqʒ hereddi eenob leleen
tatem poſteaq; exteſtõ fratris ad palli in fii. mñ. b

libertatẽ ꝑuenerit adienit:heredi

tatis quoqʒ eſtimationẽ her̃des
fratris ſoꝛoꝛi eius pᷣſtare debẽt: qꝛ

ſimanumiſſus nõ eſſet iuſſi mulie b¶ Auoch. ñ ſo⸗
n en inn lũ ſᷣui.ſed vr poſ⸗
ris adire eã potuiſſet.ſi vero viuẽ⸗ ſepenitere quan⸗
tefilio ſempꝛoniꝰdeceſſerit:here gAdo ignoꝛauit. vt
ditas in cã fideicõmiſſinõ deduce Sade inter. ac l
a — in. „ERC etate.S.ex cã.ſed
tur Aneah⸗ ipo ſilio adire iuſſiſ tdi actoꝛi cöſule⸗
hereditatẽ eiacqret Aulus. beabin allie b ve,
Mnibusciuitatib? q ſub toꝛinn aliu rerun,
Hiperioppli romani ſunt re ſus ad hanc bere
deicõmiſſaʒ apꝛonianũ ſenatuſcõ⸗ erroꝛ. vt inſtit. de
ſiltũiubet: ſed æ acnonesinens* Sc F.ſis agens
placuit ex trebelliano trãſfeni: ſ ſe exeuſata dano
⁊municipes ad eas admittunt᷑. g babcet ppter
— amtes bius petitione!
lianus. non excuſat a dã
no hereditatis.

TZa tñ vt hi gbusreſtituere
Hur hereditas actoꝛẽ eligãt

⁊ad agẽdũ:⁊ ad excipiẽdas actõ

e Afferat. vt. .

fA ſempꝛonio.

quedã ertraneo

g ereditatis.

ſ.Rdeicõ miſſarie.

a iHon deducet᷑
ꝓtipſa vel ei eſti

ij Iirari- Res matö ſſtek ſoꝛoꝛi
nes ¶Si ſeiu hereclitarin hĩs vriel ſa i t
qcoactus adierit iuſſiſſj adire he x.s.el. in ſideicõ

reditatẽ ab alioꝰ eidẽ ſeruo relictã

⁊ tunc hereditatẽ quã ſuſpectam
ſibi eſſe dixerat reſtituerit: an etiaʒ

mil. in pꝛin..

Aubie⸗
ciuitatibꝰ

ſreandanerſtlco rr bent: libertate fauoꝛeſemi ſenia eã hereditatẽ:q ꝑ ſemũ acqſita eſt vabanientet
1 aciges vtenpoͦr. tahoc ainplius æ ſignonaſſ fli? ſerreſtituere deberz queſitieſt. di je afio e
vt· Cdecoͤdd.lij. codicillos apfe facos:nihilomi, xinõmagis hachereditatẽ in re. eris nics r 5
a ¶ Defuncti ſ. dicti fi⸗ Itẽ ecõ tra ĩſtitui

lij. b Kandꝛe ⸗ ed qͥs eſt fauoꝛ:cũ idẽ ſit in fundo vẽdito. vt.. dele.
ij.l.fi. F. . 2.l. i heres rẽ. qᷓ ſunt õ. ſo.qñ ignoꝛet br̃s nõ eſt fauoꝛ.ſʒ quã
do ſciuit ſic: vt bic:ſic ⁊ alias diſtinguit᷑ ſciẽs ab ignoꝛãte.vt.S.de trãſ.
l.fi. vel ſub. hic maxime ⁊ facit bñ ad.S.j.dever.ob.l.ſt ſeuũ.S.de illo.⁊
ſ. de do. l. ij. ſed S. .ꝗᷓ ⁊ a qui.l.beres.vbi beres nõ põt manumittere:ſed
ibi erat pure legatus:⁊ ſic factus legatanij.hic ſub cõditione relictus:⁊

ſic interim heredis: ⁊ põt ab eo manumuti.ad qð facit.5.de le.i.ſi quis

inqᷣl. F.i. ⁊ inſtidele.ꝭ.ſt res.ſed boc nõ placʒ Jo.qꝛ ⁊ illa.l.heres dicit

in ꝓpꝛio hr̃dis:q̃re dic ibi nil agit.ſ.quominꝰ det᷑ eſtimatio:ſʒ libertas

tʒ.vcl ibi inter viuos:hᷣ in in teſtõ beres dedit libertatẽ.itẽ adbuc h.j.qͥ
⁊ a qui.l. gñ aliter. .fi.ſo.vt mõ dini de alio Sᷣrio. Itẽ adbuccõra.S.ð
cõdi.inde.lł in ſũma.S.pe.vbi diſtinguit᷑ ſcies ab ignoꝛãte.ſoł.hᷣ heres
eſt qͥ intelligit᷑ aadẽ pſona cũ defuncto.vt in aut᷑deiureiu.a moꝛ.pꝛe..
i.col.v.vñ nõ ꝑmittit᷑ ei ignoꝛare ꝙ defunctus ſeuit.ibi enĩ eſt extraneꝰ
ſed obijcithuic ſo. j.de do.cã moꝛ.i:.ſi is cui.vbi etiã er̃neus igꝛans do
natarius tenek:ſed ibi erat in culpa lata donatanꝰ qñ nõ cogitauit poſ
ſe remoueri ꝑ cõualeſcentiã:⁊ alijs modis. Itẽ adbuc õ.C. cõia dele.

l. fi. F. ſed qꝛ.vbi etiã heres nõ manumittit:ſed ibi pure vel die certa.hic

ſub cõditione vel in die incerta q ꝓ cõditione br.vt.S.de condi.⁊ de.l.
dies incertꝰ. ſed tũc ob.eadẽ.l.S.ſinaũt ſub cõdi.ſed ibi nõ dicit de ma/

7 de reſtituendo guani poſſunt.vt.S.e.l. recuſare.S.iteʒ ſi munici⸗
pes.⁊ facit.j.de lib.vni.l.i.⁊.Q. de hbere inſti.l. hereditatis.⁊.C.
eo.l.iij.⁊.S.de le.i.l. ciuitari.
c¶ Romani.ſed ciuitates hoſtium ſic nõ ſunt capaces

44 n eas. ciuitates ⁊ ecõtra eis d antur.vt ſubijcit. ſed ⁊c. vt. Sẽ

Za tñ. actoꝛẽ vel ſindicũ: vt. S. ꝙ cuiuſq; vniuer.l.i. S. qbꝰ.
l.itẽ eoꝛũ..ſed ⁊ ſi ita decreuenit.⁊ dicũt eligere omnes
de municipio vel auitate vel maioꝛ ꝑs vel oꝛdo decunonũ łma

e.l. i. in ka cõtinua cũ.l.ſeq. e Admittunt᷑ſ.ad agenduʒ

ioꝛ ꝑs cũ dueꝑtes affuerũt.vel nulluũ elegerit:vel ſi aliqͥs cui de

cõſuetudine boc facere lʒ.vt.S.qꝙ cuiuſq; vniuer.no.l. plane. 7.l.
p̃ᷣtoꝛ.⁊ ipſi etiã adminiſtratoꝛes municipũ poterũt hoc facere.vt
S. de cõdi.⁊ de.l.municipibus.⁊ qð cuiuſq; vni.no.l.ſfi.

g¶Si ſeruũ hereditanũ.qui fuit coactus ꝑ iudicẽ.qꝛ eam ſuſpe⸗

ctam dicebat. b /Alio. qꝛ quidã inſtituit beredem æ rogauit
vel iuſſit eũ reſtituere buic ſeruo. i ¶Beruo. als beredem?
alias heredi.qꝛ fiut ab alio ſeruus inſtituus.
K uncr oſt acqſitionẽ hereditatis ꝑ ſeruũ factam.

cquiſita eſſe. R iuſſit eã adire.vt.S.dixit.⁊ ſiciam erat ei acqᷓ
ſſta: 2 ſicnon obes: l quidam. S. fii. m̃.

dchäd
iantd 8

lenen⸗

ecicti
Afingti
iin nle
aliinpin
enorlaen

ſarzſdeh

ſenptmi
uedienmne
Percins,
Gacönſiniͤ⸗
—
Aog
lſes riol⸗
enitcrequan
norglid

deinter gel?5

eſ geiſ
actorl cöſe
kinglühn
daturbiieße
linalüͤ ten
acbancben
Nti ſte adir
dinocgneri⸗
or Kinſide

Risegns
iigrctnne

uſara dine
Lbere pont
pennoni;
taſatads

diretis.

Nrdetck⸗
NG
däſcn

elivliſit.

el aſddc
ſig.!.

bus⸗
Nutnt⸗

uihur
degi
flo,
ſitftsd
ſbars ſi
nöraiſin
Glnunidl

ſalliſti

rlig

Prif

6

m (Mereditatẽ. ab berede. n
VYt

Stnulla moꝛa. nec rogat eſt

ttuũ meremento reſtituat. vt. ſ. e.l. facta. S.ſi brs. ante. 2. S. ?.l.tin
fid eicõ S. quof. ⁊ ꝙ no. in pꝛinc. eiuſdem. nec ob. ſ. ꝓxi. . in fl. vt

o ¶ Aditãa. per eũ qui dicebat eam ſuſpectam.
p ¶ QAui ſuſpectãa. cõmodũ.vt.S,el.qꝛ poterat.ſic.ð. ad ſilt.j.ſiſe

iiibi dicam.

* . .
1
. .

— —

rrrgade „„
mſlſint truct'vel ſtimitionẽ venire quã ꝙ ſer uohe⸗
anevretuerzu reditan poſt adita hr̃ditatẽſtibu
vne Re ero ee lat?fuiſſ: aut p traditionẽ accepiſ⸗
cnam angaun ſet: aut fnictꝰ qex rebꝰ hrditaniſs
vr.ſ.e.l. ſi pꝛece pcepti fuiſſent vtiq; ſinłia moꝛa
lanpeln. pdfideicõmiſſo facta fuiſſz: ſed ſi ꝗd

q (¶ Si pupillo.

foꝛie erberedato. piig finiſſet:aut ꝑ traditione acce⸗
S e piſſet id reſtitn debebit: ſicut fru⸗
quis admittatur ctus ante aditã hereditatẽ in reſtõ
habes. S. de vul.

ſub.l. qᷓ liberis. F.
fi.⁊ no.ꝙ bec ver

ba auci t deti cſeqt: hitunnsnoeſſz ſi hercs
biberes ſis er ſ· inſtitutꝰ nõ fuiſſet autno adiſſet.
lio meo:que cõdi ⁊ iõ ſi pupillo ſubſtitutꝰ fuerit:ita

tio nõ intelligit.)

ante aditã hereditatẽ ſemiꝰ ſtipia

gſquis mihi heres enit. idem filio

neveniẽt.¶ Qui ſuſpectã ſibiber
ditatẽ dicit nullũ cõmodũrexteſtõ

aid ei: inſtiu ineohereseſto brditatem que ad
ta rogatum. cũlex ſubſtõne puenent reſutucre
un. ec al. (ogenderit: ſi vero detracto hoc
atcipit ꝓ aliqus Sena Ien velodeae
do: vei vcipit ꝓ arnculo qſquis mihi hĩs enit ſub⸗
lns ie rn hr, ſtitut ita iuent:na flionohis
it. eeſto: tũc ſi ſolus patri hrs extitenit
u Pupilli teninihilomin? cogenc erit hĩditat?
at6 vabaet Pupilli reſtituere. ſi vo cohrdes
ſi non adiſſet p· Habuerit retinebit pupilli heredi⸗
na. vtpote pꝛinci

pali teſtõ irritato

tatẽ:q; potuit coherede adeunte:

cu er eo nõ fuiſfſet ᷓllis ipſe pris omiſiſſet heredi⸗
adua becdttas: tatéer ſubſtone adire. Si pr ſfiliũ
Yt.]. e 4 7 — 1 „X.
lin bt. ? Ain ptate hbat heredẽ ſcnppſe
§. ſed Z. ſic ꝑ 6 nt ⁊ abeo petierit:ut hereditate⸗
lequenã ⁊ pupi ſempꝛonio reſtitueret:iſq; ſuſpe⸗
neſcat. ot = H e.. .
e el⸗ apud cCctã Iibi eſſe dicit: potent extrebel

id em iul. b. .

x Gire⸗ coberedẽ. aliũ a pupillo:2 ſic nõ ob. S. de vul. ſub.l.
ſed ſi plures.S. filio. in fi.S. vbi dicit ꝙ ſi cob eredẽ babeo pupil/

lũ tm̃ ⁊ repudiauero pr̃nam:nõ poſſum poſtea bab ere pupillarẽ
niſt eſſem frater ĩpuberis.vt.j.ti.i.:.ſi filius qͥ pa.ſed certe quãtũ
ud boc ꝙ bic dicit idẽ dico:⁊ ſi pupillũ tm̃ babeo coheredem:qꝛ
poſſum babere pupularẽ ex ſubſtitutionelʒ repudiauerim pr̃naʒ
puta ſi pupillus ad eat alioqᷓn pupillare nulluũ eſſʒ cũ nemo adiſ
ſet prfnam bereditatẽ.vt dixi.⁊ ita cũ boccõmodũ poſſet h abere
lʒ repudiau erit pr̃nam.cũ tñ pupillus adijtnon debet venire in
reſtitutione. vr in pꝛin. huius.S.illud tñ bñ dico ꝙ boc caſu non
poſſum babere ex ſubſtitutione pupilli quin bẽam pr̃nam: qꝛ eã
non inuenio immixtam. vt dicit dictus.j.filio.in fi.vel poſſet il⸗
lud intelligi cũ pupillus non adiuit ⁊ ego repudiaui.ſequit᷑ ergo
ꝙ pupillarenõ valeat.⁊ ita nibil ex eo babere poſſum.
¶ Loberede adeunte.ſufficit eni vnum ex beredibus adire pr̃nã

ad boc vt valeant ſcdᷣe tabule.vt bic.⁊.S.e.l.apud.5.iul.⁊ diſtĩ

. 5

guę hic.vt no⸗C. de iure d eli/l.quidam.
