HaI21_fol-3

sõäe

5 . „ . S . – . .
—,n = . — . .
õ *
“ 3
. —- V
„ sll — 2 L
2 — . „ . X 2 . . 4
2ðèð 4 . 8 . . 3 . .
.

NI12511942569 021

* 2 * —
6 7 * .
.
. .
5
D 4 . „ . 6
„
. .
. 7 4.
4 . .
4 –
N . / 5
—
. . *
4 7
5 . 4
* . .
3 1
. , –
. . .
47
. 7
⸗ . 2
. 7 ¹
8 . .
* 6 7.
5* .
. . 3 5
4 3 . 5
4 . ) 6
„
„* / 2 2⸗ .
— 2 4 .
1 2. ,
4 .
E. 4
2 ,
4
*
7 . .
1 D
.Z . .
. 7
1 2 . 4
. 4 —
4 7 „
1. 2
4
4 .
2
5 .
X
4
2*
1 „ —
.
2. .
7 S§ 4
3 7
1
4
1 . .
* 3
7 4
1
„
. . .
. . .
1 . . 17.
. .
9 . . .
. . „
. .
7 „ .
1
. 2 . 3
. 5 .
. . 2
2
7 „* .
1 ¹ , 4 *
. .
—„ * 1 .
6 =
„ 5 5 D
.
. 2 3
1 —
D — *
– . 2
⸗ .
—
5
. . .
* . 1
4 , — .
—
⸗ ¹ 2 . , „
X* . — 2
1 . 1 4 2 . 4
.
1 8 . . 4
7 5 . 1 )
. . .
7 .
. 7 . 4 7
. 4 SSG
. . 7
1 *
„ 3. - . .
. 2 1 5 6
4 5
2* . * 1 .
2 . .
7 4 „
2.
* 6 . 2
„ . . 4 .
4 . l .
= Seeee = — — 5
— — . —E5 — — — — — —,,,,.'œνu . —--- ð 8 — — .
.

— —
2 2 —
— —— RSM
. — - D
— — * 2 7 8 5 . 4
4
4 . . 5 3
2
D 8
.
*
.
.
.
1
.
1 L
7
2
1
.
.
. 1
.
7 4 .
D HD
/ .
5
7* *
.
V
. 6
.
H
“
1 4
—–
5„
7
.
. „½
* 1
.
7 12.
2
.
. 6
.
. .
. D
5*
. 4
.
8
. 4
.
6
—
1 88
1
5

R

—

‚Aluto matrimonio quẽadmodũ dos petat᷑. Dixit
3.’de iure do. ſ. p quos conſtituitur dos. nũc econtra
pPper quos repetatur.vel ſic. dixit.S.ti.i.ð mrimonijs

dDdiirimẽdis:nũc eis direptis quẽadmodũ dos repe/

Baes ema tatur. Secũdo no,.ꝙ hicnõ eſt caput libꝛinam cum

Ev.

Soluto matrimonio,

H.igit. ⁊. S. de ꝓba.cũ ð indebito. Itẽ de tacita ſtipulatiõe ⁊ tacira ipo
theca. vt. C. derei vx. ac.l.vnica. S.i. ⁊. ij. licet alias ſtipulatio cõtrabatur
vtroq; loquẽte.vt.j.de ver.ob.l.i.in pᷣjn. Itẽ quia in arbitriũ alteniꝰ par⸗
tis ⁊ quia incerta.vt:C. de d p.l.iij.⁊.S.deiu.do.l.cum poſt. F. gener.
Itẽ ad hoc.C. ad vell.l.fi. ⁊ coia dele, aui res.⁊.S.deiu.do.ꝙ autem

tres tantũ ſint li⸗ de niul nup. qᷓ iberos
bꝛi ſingul = wPi n ſecũdo qꝛ nõ poteſt
donbus⸗ vr n tes mulienbus cõſeman. ũdo fundus dotalis aliena⸗
ꝓbemio digeſto 8 „,„ D tatas eſſe femias ad ſobolẽ Pꝛo ri.vt inſti. qui.ali.nõ licʒ
lun altaumn. Soluto matnmono quẽadmo- greanda replendaq; libenis ui lpc Arond renn
de ſponſallbus. duz dos petanm. tatẽ marme ſit neceſſanũ. dite. Itẽ quia conſtante
aliũ de dona. in⸗ . J Apianus. ma epen c dr:c⸗
. „ — HW rri . iur. do. l. vbi. qð ẽ c
Fnneinredo⸗ ¶Apianus. H — O luto⸗ matnunono ſol tra id qð a Puaſno ſen⸗
fac.ergo hicnon Otis cauſat ſem . ☛n en dos dʒ mulien. NMec ſerüt. vt. S. de iu. volt.
ſeopur liat per vbiq; pꝛeci cogitur manitus alij eaz ab initio aeHnzhn⸗ Fmh
cle lL.ij. §. p⸗ bos pua eſt.nã et rei b ſtipulanti pꝛomittere:niſi hoc Aniſi dos coſtante ma. cõ
Zertio quero q̃ publice ĩtereſt do nihil noceat.nã ſi incõmodũ ali- ſtituat qð fieri pt. vt. C.
reiſte liber wmi⸗/ de dona. ante nup.ll. fiñ.
natur infoꝛtiatuyx In tertio pꝛefert᷑ alijs

Reſpõ.quia cũ rome eſſʒ ſtudiũ deſtructũ: ⁊ bononie inoleret:eiꝰ
recuperatiòe facta rauẽne cũ eſſet amiſſum ius eſt redditum foꝛte

cũ multa ad ſunt que deerant. ⁊ ſic ponit᷑ in. ꝓ valde.vt.j. delib.
poſth.gallus.S.ille.⁊ ſic dictio ius vel digeſtũ erit eius ſubſtanti

uũ.Alij dicũt quia foꝛtes leges ſunrin eo:ſʒ cente ⁊ in veteri.alij

ab inuentoꝛe ſeu auctoꝛe vt publiciana ⁊ triticaria. ar. S. deoꝛi.iu.
l.ij.F. poſtea cũ apius:qꝙ diuinare eſt.vel potes dicere ꝙ nomĩa
magiſtralia ſunt quare de eis nõ eſt diſputandũ.qꝛ relinquit᷑ per

tinacibus ſm tulliũ: ⁊ quia plura ſunt negocia qᷓ; vocabula.vt. 3.

de pꝛeſ.ver.l.natura em̃.Alij ab infoꝛtias in chaldeo vocabulo
ꝙ eſt diſpoſitio. qꝛ vltime diſpoſinões hic ſunt. ⁊ tractat hoc vo
lumẽ dembus.nã cõplet tractatũ dotiũ. Itẽ tractat de tutelis.itẽ

deteſtamẽtis ⁊ que in eis continẽtur.⁊ de his que pertinẽt ad vl

timas voluntates tã ex teſtõ qᷓ; ab inteſtato. Itẽ dicũt quidaz q;

ir.nõ habuit bũclibꝛũ q̃ſ poſt eũ inuẽtũ.qð nõ placet.Quarto æ

vltimo dic ſo.ma.⁊c̃.ꝙ ſq; diſſoluat᷑ qdð multis modis fit.vt.5S.ti
tu.i.l.i.⁊ ſemper hic ti.locũ habet.vt.j.de ver.ſig.cũ querebatur.
Itẽno.qꝙ dicit matrimonio.als em̃ vel nulla actio cõpetit ſi ſciẽs
nõ valere dedit.vel cõ dictio ob cauſam locũ habet ſtignoꝛãs vt
.QC.decondi.ob cauſam.l.i.

b Quẽadmodũ.i.per quos.vt.j.e.l.ij.S.i.⁊ a quibus ⁊ inqᷓ; tũ

vt. j.e.l.manitũ.cũ alijs.⁊ q.qð ↄſtat ſo.ma.vt h.⁊.j.e.l.ij.ĩ pᷣjn.

c¶¶Petatur.i. repetatur. ⁊ ira ſimplex ꝓ cõpoſito.ſic.S. depigno.

act.petẽti.ſic ecõtra reddere ꝓ dare.vt.j. de le ij. cũ quidꝗ vxoꝛi,
⁊.J.de dote pꝛe:l.i.in pᷣn. H

Otis. ꝓfecticie vel aduẽticie.de quibus dicitur. .ð iu
re do.l ꝓfecticia.⁊ ponũtur hic tria:dictũ.rõ dicti.⁊ rõ
rationis.ſic.S.de peti.here.ſed ⁊ ſi lege.S.item ſi res.
KCLauſa.i.actio.⁊ ſic cꝗ cauſata.vt.C. per q̃s pſo.no.ac
qui.l.i.vel ecõtra p cã cauſante actionẽ. ⁊ tũc dic dotis cã.i. ipſa
dos per eãdem.l.ꝓut alio modo legit᷑.vel qꝛ ob cãʒ.i.ob mr̃imo
niũ datur. ⁊ ſine eo nõ eſt. vt.S.de iure do.l.iij.vel.i.dotis cõditio
id eſt aptitudo.⁊ ſiccõpꝛehẽdat tã dotẽ qᷓ; actionẽ:nec eſt vis. qᷓa
ſi dos eſt pᷣuilegiata ergo ⁊ dotis actio alias nihil valeret puile⸗
giũ.⁊ ſi actio eſt puilegiata ergo ⁊ dos.qꝛ ꝓpter dotẽ dat᷑ actio.
Alij cã.i.ti.vel cötractus. vt inſti. de leg. . ſi res. Alij vt.R.i.iudi⸗
ciũ ſeu inſtantia vt citius foꝛte expediatur.ſic. C. de trãſ.l. cauſas

Alij.i.mrimoniũ qð eſt c dons.qꝛ matrimoniũ põt eſſeſine do

te nõ ecõtra. vt. S. de iur. do. l.iij.
¶ Semper.i.ofi tꝑe.⁊ omi caſu eoꝝ tm.nã ante mñimoniuzs 2=
cõſtante matrimonio ⁊ eo ſoluto eſt pꝛecipua.i.ſpecialis.q.d.pꝛe
alijs capit młia vel pꝛeter cõia aliarũ cõuentionũ capit ſpecialia.
⁊⁊ ſic ponit᷑pꝛeapuũu.S.de off. ꝓc. ce.l.i. F. fl. ⁊.S.famu.her.ſi filia.
5§. hoc amplius. ⁊. 5. percipere.⁊ pone exẽpla de caſibus pꝛimi⁊
ſecũdi ⁊ tertij tpis.Ecce em ante matrimoniũ nudo pacto conſti⸗
tuiturdos. Ite de bonis pfis pꝛomiſſa credit in dubio.licet alłs
ex nudo pacto actio nõ oꝛiat᷑ ⁊ nem ſuas pecumaſ iactare creda

tur. yt. dedo ꝓpmiſ. l. ad exactionẽ, ⁊.l.fi, ⁊.S. de pac.l iuriſgẽ⸗

in perſonali ⁊ hppothecaria. vt. C. qui po. in pig. ba.l.aſſiduis Itẽ cõ⸗
penſatio nõ opponitur.vt.C. de rei vx. ac.l.vnica.S.taceat.ſed ar. Z. ſ. e.
l.manitũ.⁊ ꝓpter hoc in verbo vbiq; ſub.fere.⁊ hec exẽpla tertij etiã ad
ſcõm tẽpus aptãtur ſi tũc dos poſſit repeti. Sunt ⁊ alia exẽpla ad pꝛedi
cta que inuenire laboꝛioſum eſt magis qᷓ; ſubtile.⁊ facitad om̃iq.s. de
iure do. l. in ambiguis.
g¶Abiq;.i.in omi caſu.vt dixi:vel dic in om̃i loco.vt.C. de tẽ. in integ.
reſt. l. fi. vel. i. ſiue ex ſtipulatiõe ſiue nõ.
h Et reipu. intereſt. / ꝓ etã.q.d.nõ ſolũ mulierũ.ſed etiã reip. vt h̊. ⁊
S.de iu. do. l. ij. . ſ. de pui. cre.l. ij. ⁊ de dote pꝛe.l.pater.in fi.⁊.Sg.ð pac.
do. l.ij. ⁊ ſic eſt rõ pᷣmi dicti. Atẽno.qꝙ rõ pᷣuate vtilitatis cõcoꝛdat hᷣ cuʒ
ratione publice que etiã ſi diſcoꝛdẽt pꝛefert᷑ pub.vt.C. de cadu.tol.l.vni
ca.S.fi. Itẽno.intereſſe bic ꝓpterliberas pſonas.⁊ ſic ẽcõtra.S.ð bis
̃ deie. vel effu.l.i. F. ſed cũ bo. ſʒ dic b eſt ineſtimabile intereſſe. vt. ſ. de
re.iu.l.nõ eſt ſingulis..fi.⁊ ſic alias eſt ineſtimabile.vt h.als eſtimabi⸗/
le:⁊ tũc quãdoq; dãnũ tantũ cõtinet.vt.S.de act.ẽp.l.ſi ſterilis.S.cũ per
venditoꝛẽ quãdoq; eſt in lucro.vt.S. de eo ceno loco.l.ij.S.fi.quãdo
ꝙ; ꝓpter affectionẽ. vt. S.mõ.l. cũ ſeruus.qñqʒ ꝓpter inſtinctum nature
vt. S. de ſer. expoꝛ.l.ſeruus ea.quãdoqʒ qꝛ res fuit maioꝝ ſuoꝝ. vt. ſ. de
bo. li.l. libertꝰ qui ſoluẽdo..j.ſi qͥd in frau.patro.l.i.S.ſi quiſ in fraudẽ
? als. . videamus. ⁊.5ö. de mino...ſi in emp.qñq; qꝛ vicina. vt.j.de le.
i¶ Qum dotatas.ᷣratio rationis. ij.l. Rcui.
RAd ſobolẽ i.ad nubendũ.⁊ ſicpariẽdũ qð melius fiet cũ dote ⁊ diti
oꝛi. vt in auſ. de equa.dot.S. quia vero. ⁊.S.ð iur. do.l.ij. ⁊ vt nõ repella⸗
tur a viro pꝛeſumptiue.vt in aui. denup.S.ſi quis.
IZiberis legitimis. ad qð.C. de indic. vidu.l.ij.⁊ de bo.li.l.fi.ſj ⁊ ſpu
rios Jnc babere expedit.vt.j.de decur.l.generaliter.S.ſpurioo.
mſQiuitasẽ romanã.p excellentiã.⁊ p hboc imperiũ.idẽtamen in femis
extra romanã vrbẽ habitatibꝰ cũ eadẽſit r.ar. S.ad.l.aqui.l.illud.⁊ fa
cit. ſ. de vẽtre in poſ.mit.l.i.S.⁊ generaliter.⁊.j.de bo. dam. l. fi. F. penul.
a ¶AMaxime id eſt valde. rð
boſMeceſſaniũ.i.vtile.ſic.S.de of. pfe. pꝛe.l.i, ⁊ faẽ ad id qð no.C. ð ſtu
dijs liberaliũ artiũ vrbis ro.l.i.in fi.li.xi.
BPluto. expone vt in rubꝛica dicitur.
DVeo ſ debz. ãnua bima tnima die oli. hodie ĩmobilia ſtatĩ mobilia
intra qnũ.vt.C. derei vx.ac.l.vnica..exactio.ſʒ b fallit qñ culpa mulier
ſolutũ eſt mrimoniũ.ᷣvt.j.eᷣ.luciꝰ.in fi.niſt ⁊ vir deliquerit. vt. j.e. cũ muli
er. ⁊.l.viro. Itẽ fallit ſi pactũ eſt lucrade dotis interpoſitũ. vtin auß. de
ſan. epiſ.S.ſi vero cõſtante.⁊ ad h̊ ẽt fac. C.e.l.ſi ↄſtãte niſi in caſu.vt.jj.
e.ſi ab hoſtibꝰ. .fi. Itẽ fallit ſi alið pᷣt obijci młieri.vt.j.e.ſi mulier. ⁊.l.
ſeł. Itẽ fallit ſi eæne? dedit ⁊ pactꝰ ẽſibi reddi.vr. C. ð rei vx. ac. S. acce/⸗
dit. itẽ fallitſi ẽ in ptãte pris.vt.j.e.S.i.vel vtiſta nõ obſtẽt dic młieri.i.
pfi mulier. vt oẽm repetẽtẽ cõpbẽdas. Itẽ qð dicit ſoluto. gñq; etiã con
ſtate ĩ caſibꝰ mibꝰ. Pꝛimꝰ ẽ j.e. ſi ↄſtãteĩ pn.ſcds.S.ð iu. do.quẽad.ter
nꝰ. C. ð repu.l.i.q̃rtꝰ ſi manitꝰ dãnet᷑ ĩ metallũ.nã non ſoluit bodie mr̃i
moniiũ.vti au.ð nup.S.qð ãt.⁊ tñ dos repetit᷑.vt.j.e.ſi marito.his aũt
caſibꝰ cogit.ſ.reddẽ dotẽ ↄſtãte ma. Sũt ⁊ alij qñ pᷣt ⁊ vʒ reſtõ.vt.j. e.
l. q;uiſ. ⁊ſe.als ſi fddat vir ñ liberat᷑:niſi q̃tenꝰ illa cẽt locupletioꝛ ⁊ ſic
bʒ iſtar donatõis. vyt · C. ſi dos oſtate mrimonio.l.i. e lilec cogitur
.
.

Ziber

dirit quãdo ſo. ma. dos repetat᷑ nũc quãdo dos dat᷑ viro a muliere.naz
nõ cogitur alij ꝓmittereſi patitur incomodũ.vel ſm quoſdã etiã ſi ab ex
traneo detur:nò cogitur extraneo ꝓmittere in datioe dotis qð nõ placet.
vt. C. de rei vx.ac.li.S.accedit.⁊.S.de pax.dot.cũ dos. vel dic loqui eo
caſu quo.S.ſ.ma.ſo.⁊ dic de ſatiſda.que eſt.j.e.ſi cõſtante.S.quoſ.⁊.S.
ſi xoꝛ. illa ergo d ebz fi
eri mulieri que dotẽ de⸗
bet rep etere nõ alij ſi eſt

quod maritus ſuſpectum habet

incõmodũ viro.vel etii nõ debere eũ cogi alij ; vxoꝛi ꝓ

arens vea enal, mittere dicendũ eſt:hoc ſi ſui in

ria viro ſi eſt incmodũ ris Mulier eſt. Nõð ſi inpfis

id eſt laboꝛioſum inue⸗ poteſtate eſt: ⁊ dos ab eo ꝓfecta

nire fideiuſſoꝛem cũ ac/ ſit Ppſius⸗ filie dos keſt. De

tio ei cõp etens eſt ſtricti . Oe E— 44
iunis. vr.5. de condi ob niq; pater nõ aliter quã ex volũ⸗

cauſam.l. dedi ſed muj/ tate filie petere dotẽ: nec ꝑ ſe nec

lieri eſt bonefid ei.vt in⸗

or —☛ m
ſii deact S. fuerat: 1 ſic Per /pcuratoꝛẽ pt. Sicergo 2

cicaucdi eſ vr bic a. ꝓmittendũ ſabi. ait: ei ergo pꝛo
de iudi. in omibus. ⁊ ꝓ orit. — 1 2 ſt.
ut pᷣmo dixi dicab initõ minani en “ iuliern.
ſeʒ date dotis. ſiue ane Qeteru lipater lolusunleru.
panunoniü ſinee con dotis actio filie nõerit adempta⸗
ante ꝓut dixi. Secun ⸗ I q ſu, r Eſ Ir S⸗
do dic ab initio. ſcz ſo. quãdoq; ſui uS filia fuerit fa
ma. ic̃ dic ſtipulãti i. ſti (ta. Itẽ ſi volũtate ſolius filie/

pulari volẽti.vt.j.de vꝓ. mittatur:remanebit dotis actio ĩ⸗
obl.l. ſi ſtipulatus. Itẽ —

ꝙ dicit noceat. ervone tega patn. (Sed vtrum vtet
em pmü. inocere poſſit agat ſolus :an ⁊ vt adiũcta quo

ſic.j.de ſtatu lib.l.labeo
Sunene habet. ⁊c̃ ſed in quo pᷣtnocere.Reſpõ.ſt ſit rixoſus.vt.s.ð

pig. act.l. ſi ſeruos. ⁊ de vſur.l. ſi bene vel potẽtioꝛ. vt. S. de alie. iud.l.iij.
vel ſi mulier ſtipulanti donat in caſu. ſo. matn..ille aget ad ſolidum: ſed
mulier ageret inquãtum facere poſſet.vt.ſ. dere iudi.l.neſennius. Item
nõ poterit aliquid viro vxoꝛ relinquere in moꝛte.vt. S. de pac. do.l. cum

maritꝰ. S. fi. Sed quõ credit᷑ fieri paup.vtj.qui ⁊ quibꝰ.l.iul.Reſpõ.

qð iã foꝛte erat nõ ſoluẽdo.vel eſt veriſimile qð erit. quia res ſue in loco

piculoſo ſunt vel ſubiacẽt vſuris:⁊ nõ poteſt de ſuis vendere. hoc diẽ
ſuſpectũ ⁊c. Itẽ no.qð ſi nihil nocet cogit᷑ enã alij ꝓmittere. vt h. ad qð
facit. 5. de ret ven.l. in fundo. ſiceſt cõtra. C. de act. ⁊ ob.l.ſicut. ſo. hic
ſpeciale. vel occaſione dotis pꝛeambule inciditin ſecũdã neceſſitatẽ.ites
cõtra. C. denoua.l.i. ſo. vt ibi. Itẽ quõ cogit᷑. Rñ.ſᷣm pꝛimũ caſum p re⸗
tentionẽ vt vel mulieri vel exiraneo ꝓmittat᷑.ſic. z. de pig. ac.l. ſi neceſſari
as.S.ſi pignoꝛi.⁊ ſic cauſatiue nõ pꝛeciſe. actio aũt ad hoc nõ eſt neceſſa
ria: vel officiũ iudicis qð eſſet ſi iã ſoluiſſet.nã tũc mulieni cogit᷑ redd ere
vt. d.l. in ofmibus. inſti. de ſatiſ. tu. F. pe. etiq ſi dicat ſibi ſuſpectũ incõ⸗/
modũ niſi dicat pactũ factũ lucrãde dotis. Sed ad quid cauet᷑ cũ hẽat
actionẽ ex ſtipulatu. m̃.vt bab eat inſtumẽtũ ⁊ ꝓbatiões.vt.d.l.in omni

vus. Ité facit. ſ. de ſol. l. paul⸗ rñ.. S. de euic.l.in creditoꝛe. Itẽ ad ver⸗

bũ ſuſp ectũ. facit. C. de iu.l. apertiſſimi. ⁊. . ad trebel.l.quia.
geſMHoc ſi.ſcʒ qð ſolui debeat ei.vt in pn. . vel etiã vt ſibi vel alijs ea vo
lente pmittatur: ⁊ ſic adeprimũ. b ¶¶ Dui iuris. ſcz moꝛte vel emanci/
panòe. vt. C. de rei vxo. ac.l.i. 5. vid egmus. ⁊. 5. ex boc. ac.
Pꝛafen⸗ ſit. no. duo neceſſaria ad boc qð actio ſit cõis.ſc; qð pꝛofe/
cticia ſit dos.⁊ ꝙ in poteſtate ſit filia. ⁊ eſt ꝓfecticia. vt.v.de iu.do.l. /
fecticia. in aduẽticia ſola filia agit. vt bic. 2. C. de colla. aui.qdᷣ locũ.⁊ ei

agẽti pater deber conſentire. vt. C. de bo. queli.l.fl. F. i. ⁊ eſt pꝛecipuũ in

dote bm hec iura vt aliquid iuris babeat filia:cũ omnia patri querãtur.

vt inſti. p quas per.no. acqʒ..i. IJtẽ quid ſip⸗ emancipata filia pater dat
dotẽ. K. bm ir. idẽ ac ſi eſſet in poteſtate.ar. S. de iu. do.l fecticia. S. pe
nul. ⁊ ar.j.e.l. filie.⁊.l.ſiab hboſtibꝰ.⁊. C. de rei vx. ac.l.i. . extraneũ. in
tellige in extuaneo alio a patre:vel aſcendẽteꝑ patrẽ.· Alij idẽ qð ir.pᷣm hᷣ
iura:ſed hodie coꝛrigitur per.d.S.extraneũ.i.vt nõ ſit ꝓfecticia: ſed ſoli
fllie emãcipate cõpetat rep etitio. vel om JYo. dic etiã bodie exigi h̊ duo
ad boc vt habeat locũ qð bic dicit ſ.actionẽ eſſe cõmunẽ nec ob. illa.l. p
fecticia. 5. pe. quia verũ eſt ꝓfecticiã eſſe. vt ibi.nõ tamen vere. vt bic. nec
obſtat.j.e. filie.vt ibi dices. SèðM „„
KRos eſt. ixctio de dote. vt. .l. pxi. dices. ⁊ dic ꝗ hãc ſocietatẽ ſeu cõ

èêM

munionẽ cidẽtẽ iduẽ patna pietas ⁊ eiᷣ officij cura ne ſepiꝰ eam
dotare cog atur:ſi ſine eius volũtate dotis actio filie concedat᷑.

Deniq; filie. vt ⁊. C. denup.l.ſi vt ꝓponis.ij.⁊ niſi pater ſit ſti⸗

pulatus ĩcõtinẽti.vt.j.e.quotiẽs.⁊ facit. C. e.l.ij. ⁊.l.filie.⁊.j.l.ij.
m Sic ergo. i. volũtate filie. ⁊ eſt ar. ſicut nõ exigit pater ſine filia

ſic nec ſtipulatur
nec facit aliuʒ ſti

qʒ filie pſona experiri poſſit. Et pular..
puto nec eaʒ actionem amiſſam E ergo. ſ. ex⸗
quã adiũcta fllieᷣ perſona poteſt maneo vel ciam
habere: q ſi ſui iuns fuenitt faca 'Soleuſſerit
filia nocebit ei iſta ſtipulatio?. 2pꝛomilſſio ẽ ſe /
Voluntatẽ autẽ fiue cum pater tand
agit de dote: vtrũ ſic accpimus ſipani ſit beres
vt conſentiat:an vero ne contra⸗ vel tantũ in lega

—„72 . to p it a pfe
dicat fllia: et ẽ ab iperatoꝛe anto⸗ qußta eſt vos vt

nino reſcriptũ filiã:niſi euidenter ſ:ellſici dotem.

contradicat viden conſentire pa E kacn a i
tri. Et iul. lib. xl viij. digeſt. ſcnp⸗ ille. S. ſi pat᷑.ideʒ⸗
ſit quaſi ex voluntate filie videri in ꝓmiſſione cu
expenii patrem: ſi funoſam filia aaelir eaunger
habeat. nam vbi nõ poteſt ꝑ de- nali. ..ð calũ.

n ene Lr l.l. in ſi. .l. ſeg.
mentiã cõtradicere cõſentire gs uqſoch i.

eã merito credet*. Sed b ſi abñs aAaocunch.

filia ſit:dicendũ erit nõ ex volũta⸗ r Sui iui. moꝛ/
te vel emãcip ati⸗
one. vt. C. de rei

x. ac.l.i.S. vid eamus.interĩ ergo dũ durat patria hoteſtag tutꝰ

eſt vir. quia cũ ſolus pater hab eat exercitiũ repellit᷑ ſi veniat con⸗
tra factũ ſuũ. Sed pone ꝙ pater exegit ſine filia ⁊ pauꝑ factꝰ ita
ꝙ denuo eã dotare nõ poteſt. vt.C. ð rei vx.ac.au.ſed q;uis.an
filia virũ cõueniat dũ eſt in poteſtate.hic innuit ꝙ nõ.ſʒ m̃.ſic.at.
S.de eo per quẽ factũ erit.l.fi.⁊.j.ad trebel.l.imꝑatoꝛ.
8¶Atẽ ſi ꝓmittat᷑ extraneo.vt nec ſibi necpatri teneatur maritꝰ.
tSolus.quãdo ſuo tantũ. u¶ Adiũcta.i.noĩe ſuo ⁊ filie.
x¶ Amiſſam.i.filia nõ perdet hoc: licet alij delegauerit.⁊ ſic pat᷑
agit ea conſentiẽte ac ſi nõ delegaſſet.nec em ſunt ſocij vt factum

vnius alteri noceat. vt. S. de arbi.l.ſi duo.licet ſint q̃ſi ſocij vt not.

ſ. de ſo. qui bominẽ. S. ſi gener. vnꝰ em̃ ſocioꝝ noĩe ſuo tantuʒ. vt
ibi. h ſuo ⁊ filie:ſed ea facta ſui iuris nocet ei ⁊ filie vt ſubijcit cũ
in eo caſu actio ſit ſolius filie.vt.C. de rei vx.ac.l.i.ꝗ. vid eamus.
7. SF. ⁊ hoc.ſed certe imo videt᷑ amiſſa quo ad filiã etiã ea exiſten/
te in poteſtate.⁊ ſic nõ eſt opus conſenſu eius.vt.S. de pac. do.l.
cũ dos.S.ſi vero.que eſt cõtra.ſo.hic ipſo iure nõ.ibi ꝑ exceptõeʒ

ſic.vel ibi paciſcẽdo de nõ petẽdo.hic delegãdo.itẽnunq̃d ſund
due actiones. vna patris.alia filie. an vna cõmunis.hic innuit q

due. ſed Jo. dicit vnã quã pater qñq;ʒ ſolus intẽtat.qñq; adiun⸗
cta perſona filie.qñq; ſola filia.aliud eſt in actiõ e iniuriarũ queſi
ta patri per filiũ:quia ſunt due.vt.j.de iniur.l.pater. Itẽ no.qꝙ fi⸗
lia poteſt per aliũ qð nõ per ſe.ſic.S.que res pi.obli.poſ.l.ariſto.
ſed magis dicit᷑ nõ impedire qᷓ; agere.ſic. j. demanu. vin.l.ſi pa⸗
¶¶ Eir ſcʒ filie. ſed quidã dicũtpatri.qð nõ placet. cer.in fl.
qꝛ ⁊ ſi filia nihil feciſſet:tamẽ pater in eum caſum non ageret. vt
C. de rei vx.ac.l.i.O.vid eamus.
5¶ nipulatio.i/ꝓmiſſio facta extraneo.ſic.ð. de condi. inde.l.ſt
no ſoꝛtem. §. penul.
⁊ ANoluntatẽ. vt conſentiat. ſc; expꝛeſſim.
9 tradicat.i.cõtradicendi cauſam habeat. vt.j.e.l. d otẽ. ⁊.l.
ſi cũ dotẽ.S.eo aũt tẽpoꝛe.ſed cõtra.j.̃.l.ticia.vbi pater debet ꝓ⸗
bare eã conſentire.ſed dic ꝙ ꝓbat eoipſo qð nõ diſſentit. Itẽno.
bic ꝙ quitacet conſentit.ar.cõtra.j.de fur.l.qui vas. .vetare.ſed
dic ꝓ ⁊ cõtra.S.de ꝓcu.l.filius.S.inuitus.
ontradicere. i fila.
a ¶ Credet.vt.S.de his qui ſunt ſui vel alie.iuris.l.patre.S.fi.ſed
contra.S.loca.l.qui ad certũ.ſed hoc ideo.quia contradicerenon

pAdempta. ni ⸗

— —

poteſt niſi iuſtã cauſam contradicẽdi babeat etiam ſi ſapit:ibi ſe
cus. ſic ergo quaſi cõſentit. vt.d.l. patre.⁊ quaſi contrabit.vt.S.ð
neg. geſt. l.iij. F. euratoꝛi:ſed vere nõ conſentit nec cõtradicit.vt.ſ.
dere. iur. l.in negocijs. I9gboc poteſt intelligi ſi nõ habeat cauſa
contradicẽdi. ””
b ¶ Sʒ ſi abñs.
nõ ergo ꝓ eodeʒ
babet᷑ abſenia „ —
⁊ furoꝛ:xidẽba te eiusid factum:cauendumqʒa

— Soluto matrimonio.

tus eſt incöͤtinẽti ſibi reddi.vt.j.de ſolu.l.qui hominẽ. S.ſi gener. ⁊.S.ð
ali. iu.mu.ca.fac.l.i.⁊.j.de reg.iur.nõ debet.⁊.C. de an.ex.l.vt ꝑfectus
d ¶ Deterioꝛẽ.etiã ſi ſoluat᷑ patri.vt.C. de rei vx.ac.aui ſʒ q;uis.

e ¶ EHeruenerit.qð eſt qualitercũq; in rẽpris vertat:etiã ſi ſe denuo do⸗

tet ex ea.cũ hoc onꝰ patris ſit.vt.ð in rẽ ver.l. ⁊ iõ.in fi.⁊.l.ſe.⁊.d.au.
ſed qᷓ;uis.idẽ ſi pat᷑ nõ
habuit cãm cõtradicẽdi.
MMVV . vt. j.e. ſi cũ dotẽ. J.i..
tuo patre filia cuʒ pꝛioꝛe viro age Zolletur. qꝛ ipſo fa⸗
cto ratũ habet.vt.ſ. rẽ ra

bes. z.ð peu. l. pfe ratam rem ſiliam habituram ret: doli mali exceptione repelli· tq ba.lno tamu. 2.C.
is. ſniolns Vbi em̃ ſapit ſcire d ęꝗ erigimꝰ: vt tur. ¶NNpianus. cõdi.inde.l.indebituʒ:⁊
vnius. 5floſa. vVideat᷑ nõ cõtradicere. E diuiſione anni eius maoerrt Gir
ſec e ſe — Aulus. Ara diuoꝛtium factum ẽ eroꝛ ſoluddo alij dümo⸗
u.l. vbi . On ſolum autem in e quefitur an ex die contractimatri do pecunia ad credito/

ſus.⁊. ſ. de iure
codicillon.l. ij.

₰△

odicllon .S igeca :ſed etiamin ſol⸗
ad anima eſltal Uenda dote que cõmunis eſt pa⸗
ſens vtibi.ᷓ ad trni ⁊ filie vtriuſq; voluntas exqui
ebus pris vt ntur. nec alter altenus deteno⸗
ic. ⁊ ſic cũ non „. — t,
cõtadicat nex lem conditionem facerepoteſt.
dicere poteſt: a Sed ſi pecunia ad patrem perue
animd deeſt. vtnerit quã filia accepenit: actio de
3.de ꝓcu. l. ij. cõ nent qus ccep zu:
ſentire dicit. vtð dote vtriſqʒ tolletur.

H Mmponb.
ſi abſens ꝛc. 7 Ipater ſine conſenſu ſi

dicik abñs ſt ab lie dotem a viro exegiſ⸗
eſt a loco vbi a⸗

gitur. als aliter ſet ⁊ eandem alij viro

vt. C. de pᷣſcrip. eius filie nomine dediſſet:⁊ moꝛ
lon.tẽp.l.fi. ⁊ de
hoc dicitur. ſ. de
c¶ Ratã rem. ⁊ ſiomiſſa ſit de rato ſatiſdatio. dic vt.j.e.l..ſt cũ do
tẽ. S. ſi pater. Itẽ cũ cauet de rato ſi moꝛit᷑ filia:ↄmodo ſtipulatio
nõ cõmittitur. vt.j.rẽra.ha.l.ſiſine.⁊.l.ſfi.
d ¶ Scire debet. ergo ei denũciari:ſi ignoꝛat.ałs nõ eſt opus. vt
S.de euic.l.herẽnius.⁊ de ac.ẽp.l.i.in ſi. .
eꝗ geoſmiadleere led ſi latitet. dic vt. j. e.l. ſ cũ dorẽ. 5. ſed ſt la⸗
tltet. Itẽ facit. S. ð ꝓcu.l.nõ ſolũ.S.ſi de dote.ſʒ ſequẽs.S.ſi pat᷑.
vr̃ cõtra.ſed ibi in actiõeiniuriarũ que ſunt due.⁊ ſi ſua agit pater
nõ cauet.vt ibi.ſed ſi nomine filie agat ſic.vt.ſ.rẽra.ha.l.ſi ſine.Sõ
fi. at actio de dote vna eſt.vt. S. ꝓxi.S.no.vel dic ꝙ etiã ſi nomine
filie agat:nõ caueat.vt ibi.aliud ſi eiꝰ ꝓcuratoꝛ.vt.d.l.reʒ ra.ha.
nã pᷣuilegiũ patri datũ nõ tranſit ad aliũ.ſic.j.dele.ij.l.cũ patro/
( On ſolũ.in exigẽda exigit᷑ ab inuito.vt.j.de le.iij. ous.
l. fideicõmiſſa.S. ſ rẽ exoluit maritꝰ ſponte.vid ebat᷑ em̃ ꝙ;
licet nõ ſolus exigat tamẽ ſoli extra iudiciũ ſoluatur vt in adiecto
vt.j. de ſo.qð ſtipulatus nõ tamẽ eſt ita.⁊ ecõtra exigit ꝓcuratoꝛ
litis nõ tamẽ ei ſoluit᷑.vt.j.de ſo.l.hoc iure.
b ¶ – relatio ad id qð datur intelligi per pᷣcedẽs.⁊ dic que.
i.cuiꝰ exactio.nã ipſados eſt viri cõſumpta foꝛte.vel ipſa dos ẽ
cõis eo reſpeciu.quia vterq; babet actionẽ ꝓ ea.vel dic.que.i.q̃a
Sed qualiter eſt actio cõis.rñ.ſicut duobus heredibꝰ actio be⸗
reditaria:⁊ ſic ꝓ diuiſo.quia ſic eſt in illa.vt.C. fa.herc.ea que.⁊
pr exercetſuã ꝑtẽ ⁊ ptẽ filie.vel verius vtriq; inſolidũ cõpetityvt
duo bus reis ſtipulandi.ſed pluſculũ habet pater.ſcʒ exercitium.
vt. S.l.ꝓxi.S.deniq; pater.⁊· C. de bo.queli.l.fi.O.vbi.conſenſu
tamẽ filie. vt bic.niſi in caſibus notatis.in.d.S.deniq;.⁊ ſᷣm boc
nõ opoꝛtet ꝙ ambulet actio de vno ad aliũ qð raro fit:tamẽ quã
doq; contingit.vt.ᷣff. de vſufruc.l.ad hbuc.alias eſt.l.ſed ⁊ ſi quis
§. ſi oꝑas.ſed vterq; exercebit diuerſis tamẽ caſibus.vt.C. ð rei
vx. ac.l.i.S.accedit.⁊.S.videamus.ſed ſᷣm hoc quare cauet de ra
to.vt.S.l.pxi.in fi.Rñ. ꝓpter filie conſenſum qui abeſt:ſine qͥ non
agit niſi caueat᷑.qð in duo.reis ſtip.nõ eſt opus cũ ſine alteriꝰ cõ
ſenſu alter agat.

rẽ perueniat.vt.S.ð pe.

monij:an er die traditi manito ſñ boel ſo eſtlege F ſimi

di maritus ſibi cõputet tempus. noꝛi ibi. ⁊ ſtid. ⁊c. æ.S.
⁊ Vtiqʒ in fiuctibus fundi a viro denes ge lllliben v.
retinendis:neq; dies dotis con⸗ ¶ P Zpater dediſſet.
ſtitute neqʒ diesnuptiamm vob⸗ að tacẽ debz: niſt
ſeruabitur. Sed quo pꝛimuʒ do⸗ Llades aduenerit patri.

. t. C.de rei vxo. ac.9
tale pꝛedium conſtitutum eſt. id ſe dere ro. ac. auß.

eſt tradita poſſeſſio eſt. b ¶Kepellitur. vt .ſ. e.
t◻æApinianus l. dotẽ. idẽ ſi exiſtit hæreſ
AIg. P 9 patri vel habuit legatũ
Jante nuptias fund equiualẽs doti.vt.j.eo.
aditusẽ: ex die nupti⸗ ſte vore F. lbater als
r r i irũ:⁊ vir c
ganß; ad eundem diem ſocerü. vel eius bere
equẽtis anni cõputandus eſt an- deẽpꝑ cõditionẽ ind ebiti
aget. vt. . de ſo. l. qui ho
minẽ. S. ſi gener.

R ERniniſione. dic ex quo ⁊ vſq; quo fructꝰ dotis ſunt vini.⁊ certe ex
uo hec duo interuenerũt.ſcʒ q matrimoniũ eſt:⁊ dos data:alte⸗
rũ tantũ nõ ſufficit.nã ante date dotis fructꝰ augẽt dotẽ.poſtea date ex
die quo eſt data:fructꝰ ſunt viri.vt hic ⁊ in ſe.l.⁊ hoc vſq; ad vltimũ an
nũ matrimonij ſi modo ⁊ onera ſubijt.ałs nõ.vt.j.e.l.in inſulam.S.vſu
ras.⁊ de exce.do.l.fi.in pᷣn.⁊.S.deiure do.l.oũ poſt..in domũ.qui vlti
mus ãnus incipit habito reſpectu ad pᷣncipiũ qñ pꝛedicta duo cõcurrũt
vt hac.l.at fructus vltimi ãni diuidũtur.vt ꝓ quota durauit matrimoni⸗
um ꝓ tota babeat vir ꝓ alia vxoꝛ.vt.ſ.e.diuoꝛtio.⁊.C. de rei vx.ac.l.i.S
ſed ⁊ nouiſſimi.alij dicũt ꝙ bic durauit mrimoniũ per annũ vel minus,
erũt ergo fructus viri ex quo hic duo cõcurrũt vſq; ad finẽ mr̃imonij.

R Anni eius.i.vltimi anni matrimonij.

IEraditi. conſtante matrimonio.
m ¶ Gibi.i.ad ſuũ cõmodũ vt lucretur fructus.

n¶¶Coͤſtitute pacto.i.ſine traditiõe ne ſibi ſtatim cõtradicat.
o ¶ MHuptiarũ.iſ.cõtractarũ ſi nõ tũc tradita erat.
PpPoſſeſſio eſt.nuptijs pꝛecedẽtibus:ſecꝰ ſi poſſeſſionis traditio nu⸗
ptias pᷣceſſit.qꝛ tũc augẽt dotẽ.vt.j.ljꝓxi.⁊.S.dęiur.do.l.dotis fructus
S. i. pterea ⁊ alia ratiõe.quia dotale pꝛediũ nõ poteſt dici añ matrimoni
um contractum.licet quaſi dotale dicatur quo ad hoc vt alienari non
poſſit.vt.S. de fun.do.l.iiij.nã dos ſine mr̃imonio eſſe nõ põt. licet mr̃i⸗
moniũ ſine dote poſſit.vt.C. de do.antenup.i.fi. Itẽ cõtracto pᷣus mfr̃i/
monio.ſcʒ ante dotis traditionẽ nõ habet maritꝰ fructꝰ donec ſecuta fue
rit traditio. IAImputani em̃ debet marito ꝙ fũdũ ſibi dari nõ petijt.vnde
nõ lucrat᷑ fructus licʒ onera ſubeat.⁊ iõ nõ niſi a te moꝛtis petet fructꝰ.
extũc cũ actio bo.ſl.ſit ſcʒ exſtipulatu qᷓ; habet.vt.S.de vſur.l.moꝛa.j.
in bo.fi.⁊. C. derei vx.ac.l.i.S.ſed ⁊ ſinõ ignoꝛamus.ſed videt᷑ mulier
eẽ ĩ moꝛa eoipſo ꝙ ꝑcepit fructꝰ ⁊ vir ſubijt onera.vt.S.ð ac.ep.l.iuli.S.
ex vẽdito.⁊. C. de ac.ẽp.l.curabit.ſʒ pone mulierẽ fructꝰ nõ ꝑcepiſſe.vt
ar. S.de vſur.l.vid eamus.in pᷣn.vel pone eã obtuliſſe equũ eſt marito ſu
am negligẽti imputari.vt.C. de an.excep.l.vt perfectius.ałs ergo pꝛe⸗
terqᷓ; in iſtis duobus caſibꝰ eſt in moꝛa.ar.dictarũ.l.⁊ facit.j.de vſuca.
. añaſecꝰ ſi pꝰ.qꝛ tũc ex dietraditiõis.vt.S.l/ꝓx. A.ſi alica.ĩ pᷣn.

c¶ Alter alterius, i, filie vel etiã exrranei qui dedit dotẽ ⁊ ſtipula⸗ ¶ Erx die nuptiar. Zctarũ.tũc em̃ incipit eẽ dotale.vt.l. ꝓxi.in ſi.

D

ſ

a iij

Ziber

8 Mbſeruatur. vt ſciamus quota parte vltimi ãni durat mr̃imoniũ.
t¶ Quãdoq;.i.quãdocũq;. u¶¶ Quaſi dotis.illud quaſi eſt expꝛeſſi
uũ veritatis.vt.S.de iure do.l.dotis fructus.⁊.j.e.l. diuoꝛtio.S.item ſi
meſſes. Sed quid ſi puellã.x.annoꝝ duxi de facto ⁊ ſubeo onera eius
an lucrer fructꝰ rerũ ſuarũ,Reſpõ.no .l,iſtã ⁊ pꝛeced entẽ,ſed quidã vt

percepta vindemia locauit vir fundũ ad annum ꝓ.xij. ? eodem
anno in fine ianuarij ſolutũ eſt mrimoniũ:⁊ ſic durauit mr̃imoni⸗
um.iiij.menſibus a die quo fuit cõtractũ matrimoniũ.ſed a tẽpo
re locatiõis ꝑ tres.certũ eſt aũt fructꝰ debere duudi huiꝰ anni i

Aʒo.ſic ⁊ hoc de eq̃ta⸗
ge. quia que eſt ratio qð
lucret᷑ poſt mrfimonium
qꝛ ſubijt onera ead eʒ ⁊
ante. ergo ide ius.ar.S.
ad.l.aquil.l.illud. ⁊ ad
hãc ⁊ ſupioꝛes ⁊ ſiłes
dicũt ꝙ nõ ſubibat one
ra.ſʒ ꝑ.l. municipalẽ hᷣ
equitas ſeruat᷑ bononie
uctꝰ.dixit ſuperi
. oꝛibus.ll.virũ lu⸗
ari fruct? p eo tpe quo

durauit mrimoniũ ? pe⸗
dDiuiü fuit dotale:nũc ð qᷓ
bᷣ fructibꝰ dicat audi.

v¶ Impẽſa.nõ quelibet
ſed que gratia fructuuʒ
fiat.vt.j.l.diuoꝛtio.S.ĩ⸗
pendia.⁊.S.de pe.her̃
l. ſi a patre.S.pe.nullus
enim caſus ⁊c.vt.S.fa.
hef.l.fundus qui.⁊ b in
ſpecto exitu.interĩ tamẽ
vere eſt fructus.ſic ⁊.S.
ꝓ ſocio mutius.⁊ fac.j.
de le.i. l.nõ amplius.in
pn.⁊.C.de fruc.⁊ li.ex.

l.i. ⁊.j.ti.i.l.iij. F.i. ⁊ S..ðö

vſur.l.qð in fructus.

nus. Idẽ in ceteris ãnis ſeuat᷑

donec diuoꝛtiũ fiat. Mam ſiante
nuptias traditus ſit: ⁊ fiuctus in⸗
de percepti:hi reſtituendi ſũt qñ⸗

cni. pianus
Ructusꝰ eos eẽ ↄſtat
gqui deducta impenia?
upererũt.QNõ ſceuola ⁊ ad ma⸗
rniti⁊ ad mulieris impẽſas reſfert
Mam ſi mulier pꝛidie vindemi⸗
asdoti ðᷣdenit:mox ſublatisa ma
nito vindemijs diuertit nõ putat

eiꝰ vnd ecim dũtaxatꝰ menſium

C

fructus reſtitui:ſed ⁊ inpenſas
que anteq; poꝛtiones fructuuʒ ſi
ant : deducẽde ſunt. Igitur ⁊ ſi
manius aliquid impenderit ĩ eũ

annũ vtriuſqʒ impenſe ↄcurrẽtꝰ

⁊itaꝰ eſt ſiimpeniarum ia mulie⸗

3 (Kefert. ⁊ pᷣmo ponit
de expen. mulieris:poſt
ea viri: qñ matrim oniũ
durauit minꝰ qno. poſt
ea dicit qñ plibꝰ annis
⁊ Mulier. nũc de mliere. 9¶ Pꝛidie. vĩdemias. puta kał.ſeptẽb.
2 4 Diuertit. puta kał. octobꝛis. ? ſic ꝑ menſem durauit mrimoniũ. nam
tantũ durat vindemia. vt.Q. de fer.l.oẽs.⁊ ſᷣm hoc verbũ mox determi⸗
nat vel verbũ diuertit:vel verbũ ſublatis:alias aũt aliter accipit᷑ hec di
ctio mox. S. de iudi.l. ꝑ interualla. ⁊.S.ſi cer. pe.l.i. a Ei. ſ. mulieri.
bo Düutaxat. ſine expenſis.ſ.vt ſubijcit.nã cũ expen.reſtitu.fruc.ri.mẽſiũ
c ¶ Sed ⁊ ipenſas.putat reſtitui aʒ.q̃s fecerat mulier colẽdo vineã ante
qᷓ; trad eret viro. d Kiãt.i.añq; diuidãtur fructus. B
eqꝙ Igitur 2 ſi. nũc de vir.. f¶ Impenderit. vindemiando.
g ¶ Concurrẽt.quia quilibet ſuos deducet. *
Nta eſt. i. ſi mulier eſt ⁊c. ⁊ qð ſubijcit neceſſe ſub. eft.
i ¶ Impenſarũ.berta nupſit ticio kał.octobꝛis.⁊ vineã plenã dedit ĩ do
te in qua colẽda imp end erat.x.⁊ durauit mrimoniũ.x.ãnis.⁊ plus vno
menſe. ⁊ ſic ſolutũ eſt in kał.nouẽbꝛis.ſicq; vinea reddit᷑ vacua mulieri
fructꝰ vltimi anni diuidũtur.⁊/ pꝓ vnd eciĩ partibꝰ mulieri reddũtur ꝓ.xij.
q̃ durauit.matrimoniũ viro relinquit᷑.expenſa tamẽ quã fecerat mulier
in colẽdo ante datã vineã deducit᷑.ſt aũt vltimꝰ annus mrimonij fuiſſʒ
cõpletus:qꝛ ſolutũ eſſet matrimomũ in kał.octo.⁊ ſic vineã plenã reſti⸗
tuiſſet vir ſicut acceperat nõ deducet mulier expenſas antea factas:quia
nec vir q̃s in vltimo ãno fecit.vt.j.l ꝓxi.S.interdũ retinebit.⁊.O.impen
dia. in fi. F. Sed quidã indiſtincte dicũt ꝙ hic dicit᷑ ſiue ſit cõpletus vl
timus ãqnus ſtue nõ.⁊.S.impendia in viro qui nõ deducit intelligunt vt
pote cũ oẽs fructꝰ ei remaneãt.
kgaimi anni.ſcʒ mr̃imonij nõ totius.ſ.ãni:ſed eius ꝙ ceſſit ante datũ
pꝛediũ.ᷣſcʒ in dotẽſiue ſil cepit eſſe mfimoniũ ⁊ dos:ſiue ante mrimoni⸗
um ⁊ poſtea dos.vt expẽſa tũc tpis facta mulieni reddat᷑.ſed de quibus
ftuctibꝰ fit hec deductio.de pᷣmis nõ:qͥa diu cõſumpti ſunt.de vltimis
nõ:quia in eis nõ impẽdit.ſed de vltimis dic qꝛ loco pᷣoꝝ ſunt.ar.ſ.de
le.ij. l.imp eratoꝛ. in fi.⁊.l.ſe.
JZJuoꝛtio.als lex.als.S.papi.Et dic.berta nupſſt ticio iscal.octo.
⁊ vineã ꝓedit in dotẽ vuis plenã,ſequẽti mẽſe.ſ.calẽ.nouẽbꝛis.iã

re factarũ ratio habeatur:cũ plu⸗

— — —

virũ ⁊vxoꝛẽ vt ꝓ quota pante ãni durauit mrimoniũ ꝓ tota habe

rimis annis in matrimonio fuerit
NMeceſſe eſt pꝛimi anni cõputa⸗

at vir:ꝓ alia vx⸗
oꝛ.vt.S. eo.lł. de
diuiſtone.quero
ergo q;tũ dicas
hoc duraſſe mri

77 moniũ vt ſic ſci⸗
ri tẽpusꝙ ſit ante datũ pꝛediũ. as qᷓtã pꝑtẽ vin⸗
Apiniand demie 2 merce⸗
N Juoxiol facto fuctus made beat ait⸗
dDillidi ait : nõ ex die loca⸗ að dic n
d von 3 picitur tpᷣus lo
tionis ſed habita ratione pꝛece iclun ehus o
dentis tẽpoꝛis:quo mulier in ma mnbus mẽſibus
trimonio fuit. Meq; em̃ ſi vin- duraſſe. xſic vin
demie tẽpoꝛe fundus in dotem enbals r quor/
datus ſit: enq; vir excalẽ. nouem i mercedis ba⸗
bꝛis pꝛimis fruendum locauenit her pir as od⸗
rrii i K urdũ.qꝛ ⁊ ſi in
menſisianuanj ſupꝛema die ſa kalen noncbeis

cto diuoꝛtio retinere virum ⁊ vin
demie fructus ⁊ eius ãni quo di⸗
uoꝛtiũ factum eſtquartam ꝑteʒ
mercedisequũ eſtꝰ: alioquinꝰ ſi
coactisꝰ vindemijs altera die di⸗

uoꝛtiũ intercedat fructꝰ integros

retinebit . Iaqʒ ſiin fine men⸗
ſisianuarij diuoꝛtiũ fiat ⁊ quatu⸗

iã percepta vin⸗
demia fieret di⸗
uoꝛtiũ totã vin⸗
demiaʒ hab eret
vir. qð eſt falſuʒ

vt. S. e.l. fructus

ſt vero inſpiciaſ
tẽpus q fuit ma
trimoniũ contra
ctũ inuenies duüd
raſſe mrfimoniũ

iiij. menſibus.⁊
ſic tertiã partem
vindemie ⁊ mer
cedis habet vir.⁊ hoc verũ.⁊ ſic annꝰ incipit a die contracti mr̃i⸗
monij ⁊ a die date dotis nò a die locatiõis.ꝙ aũttẽpus cõtracti
mrimonij ⁊ vinee date in dotẽ inſpiciat᷑:⁊ nò tẽpus locatiõis ꝓ⸗
bat in cõtrario caſu.nã pone ecõtra ꝙ poſt perceptã vindemiaʒ
dedit mulier viro in dotẽ vineã vacuã in kał.octo. vel nouẽbꝛis
⁊ eodẽ ãno kalł.martij maritus locauit eandẽ ꝓ.xij.menſe apꝛił᷑
factũ eſt diuoꝛtiũ.quero ergo quantã partẽmercedis habʒ vir ⁊
quidẽ ſi inſpicias tẽpus locatiõis habet.xij.quia extũc vno men
ſe durauit mñimoniũ.ſi aũt tᷣs matrimonij qð durauit.v.vel.vi.
menſibus ꝓ tanto lucrabit vir.⁊ boc eſt verũ.vind emia aũt pꝛe⸗
ãbula a muliere ante cõtracũ mf̃imoniũ percepta nõ diuidit.j.e.
§. apparet ⁊c̃.qð hiciũgas..dhd. :
a ¶ Facto.idẽſi moꝛte ſit ſolutũ matrimoniũ.ir.nã ſic fit redditio
⁊ diuiſio.vt.Q. derei vx.ac l.i.S.ſed ⁊ nouiſſimi.in caſu vid etur
cõtra.ſ.ſi ſupſtes mulier ſit alenda ab heredibus viri.j.annũ cuʒ
als nõ habeat. qð dic vt. C. de rei vx.ac.l.i.S. exactio.
b SSfncs naiinales ⁊ ĩduſtriales quos vir percepit ⁊ mercedes
debite marito ex locatiõe fundi dotalis vt declarat inferioꝛa.naʒ
om̃ia bec ſunt fructꝰ. vt. S. de vſuf.l.arboꝛibus.S.i.
Kei peprde ſeloquẽs vt ⁊ ibi ⁊ teſtimoniũ eius verũ eſt ð ſe
oquẽs euãgeliſta YJo. ⁊ ſunt ſilia.S.de adop.il.ſi pfr. S.qᷓ duos.
d Rocatiõis.qualiter hoc ſit ſtati in lr̃a explanat᷑.aʒo.
e¶ In matrimonio.qͥ fundus fuit datꝰ in dotẽ vt. S. e.l. de diuiſt⸗/
f¶Aindemie.nõ percepte.puta kał.octo.quo etiam ‚one,
die fuit mrimoniũ contractũ. —
¶undus.vineatus. h¶¶ Zocauerit. p.xij. aun puta ĩ annũ.
ig Banuarij.puta eiuſdem anni.
K ¶ Dupꝛema.i.vltima.ſic.·j.de vul.ſub.l.ex duobus.
IKrucus. ofnes. m Qugrtà. quia quana pante anni ſtetit
matrimoniũ a die locatiõis vſq; in diẽ diuoꝛtij.

n¶ Equũ eſt. qð fieret ſi a die locationis tẽpus quo fuctus diui⸗

—*

— VB—

=

dutur inciperet:qð non eſt verũ rõe cõi:qꝛ cũ non plus tertia Pte
anni mr̃imoniũ ſtererit:nec plus debet lucrari de fructibꝰ. vt.ſ. de
re.iu. l.õm naturã. Itẽ ſpecialiter. qꝛ ſequit᷑ incõueniens.⁊ ſubiſcẽ
o Alioquin.i.ſi dicas lucrari oẽs ſecuta locati /alioquin. ⁊c.
one.ergo idẽ erit ea nõ ſecuta:nã abſurdũ ſeqtur aliud abſurdũ.
p Coactis.i. ꝑ⸗
ceptis a marito. 6 g = .
qn Rennebitſi Oe menſibus mñmoniũ ſtetenit:
vir q eſt falſu,ƷZ. videmie fiuctꝰ ⁊ quanta poꝛtio
vt Sr i u mercedisiſtatis ani ofimcli de⸗
