ibi. Itẽ ar. S.j. de aur.⁊ ar.le.l.ſcnibit. S.itẽ.ſo.ibi. Itẽ .j. de condi.⁊
demon.i.idẽq; ipſi.ſo.ibi in libertate accipit᷑ qð eſt vtilis ſeruo.
be Pꝛeſtandum.no.in legatis qð minimuʒ eſt.

.

iqnã. debebunt.vt. a.s. de bi. inſti.l. quotiẽs. . ſz ſi maioꝛem.

Dan. ſ. tacite re ẽt verbis eos ↄiungendo.

m ¶ Expſſiſſet. vt hẽrent viniles.⁊ ita ↄiuncti verbis im.⁊ ſic da⸗
tur eis ius accreſcendi.vt.S.de here.inſti.l.ſi q̃s ita heredes. ſed
ʒ. de uſufru. accreſ.l.i.ij.mñ.a.l.penul.que ſuntõ.nullo mõ erant
ↄiuncti.quinimmo in.il.pe.a diuerſis erat ſingulis legarũ.⁊ ſic ẽt

ſoluitur.j.ti.i.l.⁊ ꝓculo. Item no.qꝙ non facit ꝑteʒ q non admit
titur ad partem.vt no.j.e.l.huius.S.ſi ticio.

n gfifon nato.i.qñ incõ:nutabiliter ſcietur cuʒ non naſci. ſtc. . de
v. ob.qcquid.S.ñf.⁊ facit.j.dere.du.l.vtrum.in pꝛin. ⁊.j.ti.ij.l.re

coniuncti.accurſius.

Vi filiabus.fecit. non ałs.vt ⁊.S.e.l.q̃ quartã.S.fi.ſed cõ/⸗

ra inſti.qꝗ da.ti.poſ..fi.⁊.S.de teſta.tute.i. ſi qs filiabꝰ.

4

fol. biclegatũ affectionis. ibi tutoꝛ rõnefiliatõnis dat᷑.⁊ facit. j.

de ver. ſigni. l.nomen filiarum.

dD Si quis ita legaſſe.hoc facitcaritas.vt.j.eo.l.ſi ſeruꝰ pluriũ

S.fi. als ſecus. vt.ſ. ti.i.l.ſi quis ticio.in fi.vel hic diſtributiua ſt

verba. Item no. oẽs ↄpꝛebendi. ſic.j. de re.du.l.vtrũ.ij.rñ.⁊ ar.

.¶C. de ſideicõ. li.
l. cũ inter. in fi. ſʒ —
5.. deli. ⁊æ poſt nerit. Si ticio poſthumo lega
pali i t ſit: non natopoſihumototum
ſa nullu opꝛebẽ Eicius uendicabit. c ſiteſtatoꝛ ti-
dit Itéfacitõ cio 7 poſihumo uinleſ ꝑtes dan
uoluiſſetuel ẽt id expſſiſſet:totũ

bẽ di.inſtitu.l.dle

mens. 7 de pe. bꝛ SeE . 1
Gl.l. ilud. inſi. legatũ ticio debeturnõ nato po⸗
aSrvntlega, ſthumo. ◻Ilpians.
rAanifeſtum ( MWi filiabus legauit ſimẽ⸗
vta Cfam ba toeʒ aliqua ꝑte teſti poſibu
fa mbe.l. ſira⸗ Ie fecit uidet m filian; legato? 2
lez ↄtinua.l.ſe de poſthuma ſenſiſle. Si ꝗs
quenten. itg legauerit. ſi qua filia mihi gei⸗
Zdquidem — 9 . Ir ar,
Ntorum. le, ta eiit ei heresmeꝰ. c. dato: pluri⸗

gatũ.cũ.n. repu/
diat hereditates
ꝑs qᷓ; iure heredi
tario hẽat ĩ lega

gaſſeꝰ.qð ita accipiendum eſt:ni
euidens ſit ↄtrana ſina teſtatoꝛis

oaeſercob Siimi ex fibus fuerit lega
ptebidiratis. G tu Hoc deberi aioff cio iudicis fa
cũ ſuo onere. ſic milie hercil.manifeſtũ eſt. ſj⁊ ſi

totũ beat iure le/

gan vrbu t0 abſtinnent ſeaohfcſtrate aſegeñ
bis qui vt idil. hoc legatu poſſe oſtat. I ilia.
duis. dereg Zadeʒtotũ legatuʒ petere
el abe 5.. S ẽt quauisa ſemetipſo inu⸗

duobꝰ. ſed õ. ſ. ti . . 10α .. li
muil miles F7. tilitereilegatũ finſſet? Wpian.
vbi ꝓ pꝑte cobꝛ⸗ mitilit ag pa⸗
dis in by. 0o.bie gata inutiliter data pa

in ſuo pp vabü — pinla. putatlib. qõnum ofir⸗

8brmnc aüet marip repetitõem.i.phanc ſcenp
erihnco. vel ali, Hurã poſtea fote ĩ codicillis factã
ud in es berelde. Hoc ampliꝰ eiheresmeꝰ dato?.?
veeerCcdee diuerſum cẽ in illaſcniptura quas
ibi. ITVem Z. j.;de S
do. excep. I. abops. ð =LZMZ
F. ſi ex vncia. ij. rñ. ſo. ibi.· Itẽ in. e.ti. l. fi. F. fl. ð. ſo.ibi. Itẽ ar. S. ſ.

ad treb.l. ſi patroni S. qᷣd ergo. facit. .. e.l. filio. 7. l. nam nec. æ.l.
q̃d ergo.i.m̃.ſed S.j.el.ſed nõ als. .l. quid S. F. i. qʒʒ ibi apparet
teſtatoꝛem noluiſſe ↄtra. que põt eẽ ſo. ouum. t¶¶ Aſemetip

lo. vt ⁊. e.l. legati. S. i. ſz nõnebĩs inſtitutꝰ hʒ libertatẽ a ſeiſo

die vt. S. de bere. inſt. l. ʒz ſi in ↄditione.S.fi.
Egata. teſtatoꝛ in teſtiò min? ſolenni reliqͥt legatũ fundi ti
cio ⁊ fecit inutilr: vel fund erat ticij.⁊ ſic non vʒ legatũ poſtea fe
cit codicillo s.⁊ eidẽ ticio ſic legauit.ticio b amphꝰ lego.c certe ꝑ
pᷣ qõ dicit ̊ ampliꝰ videt᷑ legare iten fundũ.⁊ ſic ↄfumauu ſi tẽ
poꝛecodicilloꝝ fund inuenit᷑ glienus.ſcdo dicit eẽ ſecꝰ in ᷣ alio
caſu. teſtatoꝛ inutir legauit fundũ ticio pure:a poſtea eadẽ ſcnp/
tura vel alia dixit:q̃ legata pure reliq volo deben pꝰ annü. nam
nõ in telligit ↄfirmare tin:ſʒ tmñ ꝓꝛogare ſołonẽ.tertio adduc̃ ca
ſum ſilem p ſi teſtatoꝛ inſtituto filio ipubere reliqᷣt legaiũ fundiin
utlr. ⁊ dedit ei fudſtikinn .ſ bẽs non eẽt.⁊ ab eodẽ ſub ſtituto reli
q̃t bis vᷣbis b ampli ticio lego.c.videt᷑ repetere legatuʒ fundi ⁊
oↄfirmare. x Inuntr. ppꝑ defectũ ſolẽmtatis. vel qꝛ ꝑ inep
ta ̈ba.ſecus ſi pꝑꝑ pſonã legatarij.qꝛ non capax. vel rei:qꝛ lega
rinõ poſſit.vt.ſ/e.l.qpud.5.fi.⁊ facit.j.e.l.ſi qs a fi. in pn. ⁊.l.ſer
uo ali. 5. pe. ?. . eti. ij.l. ſi pure. .l.ſi ſic. ar. e. dere.mi.i.tr.bunꝰ.
§. fi. T ato. ſ.x. 3
gata reliqᷣt ⁊ in vno.x. ⁊ in altero alia.x.⁊ ſic de ſingulis quoꝛum

vr. J Delega.: ſdeicomii.

*△

legatoꝝ q̃dã vtilia qͥdã inutiiaa. ⁊ Idẽe impubi. exbẽdato bn
h.⁊ ſm bᷣ dic idẽ qð in ꝓximo caſu.ſ.vtnõ Galeunr o hicle 8e. in
ſtitutio.⁊ ſicidẽ ꝙ in pᷣ caſu.l.⁊ dic inutiłr eodẽ mõ quo ⁊.S.non vt.R.
ſit exbꝛdatus.iõ dico inſtitutũ.qꝛ ałs nõ põt relinqͥ ẽt a ſubſtituto.
yt. C. e.l. cũ qͥd am. 2. j. ad.l.fal.l.ꝗᷓͥ fundũ. S. qui filios. ibi nec Zꝛiuz ⁊c̃.
JJMD eſ rf r . e.l.
D . 0— plane. ij. rn.
pecunias legaui quibꝰ dies appo 3 Er eceffelt.7 vr

ſitꝰ nõeſt ãꝗnuabima trimadie he
res meꝰ dare daͤnas eſto. non eniʒ
hoc egiſſe teſtatoꝛẽ:ut cõfirmaret

que inutilia ſunt:Hut diem utilibꝰ
ꝓpꝛogaret. (Icem in eodẽ loco
⁊inſtituto impuberi ſcnipſit: ut ſi

fuerit ab ipubere inutili legatum:

ſubſtitutꝰ hoc debeat:ſi hoc am⸗
plius legatũ ab eo ſit relictũ aliqd
nec ille patri br̃ſextiterit ⁊ ipubeſ
ðceſſerit.in legato plibꝰ relicto ſi

ptes adiectenõ ſũt eque ſeruant᷑.

z unũ exhiſ legaſiz ut nõitel

bus natis uidet᷑ ſingulis tmdezle⸗· q Miduoſ fuoſ brĩæt õpo.
. uẽ legaſſet: legatarij ẽ

ligeret q

clcts. AWpianus.
Regelegato ⁊ que poſtea

hccedunt ad legatanium per

tinen. Dmponius.
BIgrege legato aliqua peco⸗

1 uiuoteſtator moꝛtua eẽnt
in eoꝛũq; locũ aliqua eſſent ſubſti⸗

tuta eũdẽ gregeʒ uideri:⁊ ſi dimi⸗

boſſuꝑeſſe̊ eũ uẽdicari poſſe quã

uis grex deſiſſet eſſe quẽadmodũ
iſula legata ſi ↄbuſta ecẽt:area poſ
Aulus.

ſet uendicari.
quis bonoꝝ ptẽ legauerit

nõ vtroq; caſu admitti

tur ſubſtitutꝰ.ſ.ſiue non
ſit bꝛs ſiue ſit ⁊ decedat
ipubes ⁊ tʒ rep etitio. et
qñ inutłr pᷣus data fue⸗
rint. als ſi vtilłr non tʒ re
petitio eo caſu qͥ eẽt bxi-
impubes. ſʒ debebit ſub
ſtitutꝰ tũc vt hĩs impu/⸗
beris.non aũt ex repeti⸗
tõ e.vt. j.e.ſi funduʒ.F.ſiſ
pꝛ. ⁊.l.ſeruo alieno.S. ſy-
ſi pater.⁊ facit.j. tit.ij.l.
ij. 7. . e.l. ſi funduʒz. S. ſi.
7.. ſequentt.

n legato eqᷓ ſeru’⸗

tur ⁊ ſił ſepiꝰ. vt.C. e.l.
cũ qõ.S.fi. Itẽ h niſi ali
ud apꝑeat ex volũrate
teſtatoris expᷣſſa vel ta⸗
cita.vt hic ⁊.S.de bꝛ. in
ſti. l.quotiens.S.hẽdes.
⁊.l.ticiꝰ.⁊.l.interdum.?ꝰ
ſ. ad treb. l. quotiens.

a⸗ AUi. vnũ ex bis nõ
oĩando ꝓpo no

mine. qꝛ tunc bꝛs eliget

vt.ſ. eo.l. ſit quis a fi. .ſt
qͥs plures. 7.l. apud. 9.
ſeio. ſunt contra.

nutũ ex eo grege pecꝰ ect:ulunus

R. boc berede di⸗
ferente eligere.vt.j.eo.l.

puiuſ. S. is cui. ſz ibi ĩ ge

nere:⁊ non erat aliquis
ſeruꝰ in familia.qð dic
vt. ſ. e. l. legato generali
ter. Itẽ in ſeruitute lega

ta qͥs eligat locũ.dic vt
no. 5S. de ſer. vꝛba. pred.

l. ſi via. Itẽ ↄtra.jſ.e. cũ

res. 5. ſed ſi ſtichus.ſed ibi alternatiue. bic vnũ deſeruis ſuis cuʒ duos
tim̃ beret. Item aliud in vẽditõe vt. vt. S. de acti.emp.l.penul.5 fi.ð.ſo.
bic teſtatoꝛ neceſſarium legatario videt᷑ ei legare.ſʒ certe ⁊ emptoꝛ eme

re.ſed dic fauoꝛe vltime voluntatis.

—

pꝛin. ⁊ facit.j.l. ꝓri.
grege. eund ẽ

Regelegato. ptinet ⁊ moꝛa nõ intercedẽte.vt.S.de vſur.l. eͥs. H.
Näqnimmo ẽt viuo teſtatoꝛe. vt inſti. e. F. ſi grer. et. ð. eo. ſi extoto. in

gregem. vt. ſ. de vſucapi.l. ren mirtura. 5. fl. .5. ð
udi. l. ꝓponebaf. facit.j.ti.i.l.peculiũ.⁊.S.l. ꝓxima.
oſſe. S.qui.mo. vſuſfruc. amitta.l.fi.contra. Sol.ibi in legato vſu

fruc.bic ꝓpꝛietatis.⁊ ille faciliuſ extinguitur vt in domo combuſta. vt

ſ. pꝛoxi.⁊ inſti.de vſufm.S. fi.

fDeſiſſet. eẽ immo non deeſt. vt Z qð cuiuſq; vniuer.l. ſicut. S. fi. ſolu.
nomine durat.vtibi.non re.vt hic.vel ibi duo ſunt: vniuerſitas: ⁊ res
eius. vnde licet ad vnum redeat: remanet in vno ꝓpter res. bic autem

ſolus numerus.

g Hoſſer vendicare foꝛte qꝛ area inſulepars eſt ⁊ quideʒ maxima. vt
ſ. de ſoluti.l. qui res. S. gream. Item contra.j.eo.l. ſi ita legatum.S.fi.ſed

alius caſus eſt.

quis. bodie ſit.i. conſuetum eſt fieri. ⁊ ſicnor pantem bonoꝛum
Poſſelegar. vt 2. j. ad trebel.l.mulier. S.fi.⁊.j.co.l.non amplius.

ſtitu.cum ex filio.

uas pecunias. qꝛ plura le· S. fina. 7. ſ. ttu. i.lſt quis ſeruum.S. ſina.⁊.l.ſequen. ⁊.S.de vulga. ſub /

lij
n i

Lber

1(Reltttuitur. vt ?.5. Se vſurl paulus. de ali lel. ecñ vnus 5. bis. r/ gons e ib vel non ſtt. qꝛ vtrobicß iy legatum illud aſt in/

1 ſ. ad treb.l.in fideicõ.S. quotiẽs. boc aũt ſᷣm YJo.ſi non pᷣſumat᷑ teſta
toꝛem ↄꝛium voluiſſe ex legatarij affectõ e:vel v erboꝝ ↄceptione.vt. S.
de vſur.lin fideicõ.S.nonnunq;. ⁊.S.cũ pollidiꝰ.⁊ eodẽ mõ rñſum eſt
ad.l.j.ad treb.l.baliſta.⁊ de do.pꝛe.l.cũ quis vxoꝛ.in fi.⁊. j. tit.i.l.ſ ita
relictuʒz. F. pegaſus.
F Aod noͤ ſit. ſy ſpe
fratur p boc qð di/
cit qd buc:nec eſt ↄ ditio
nale legatũ.vt.j.de cõ /

ea quoq;ʒ.⁊.j.ti.ij.l.etiã
7. j. de ↄdi.⁊ demon..l.i.

ut hodieꝰfit: ſine fructibꝰ reſtitui⸗
tur iniſi moꝛa interceſſerithr̃dis.

di.⁊ demon.l. ↄditões. Mogd in reꝝna Bmp. tereie PRCr,
¶onſtitit. vt inſti. e. . raadhuc nõ ſit legari poſ igr̃ ⁊ ſiiuſſu patris adita ſit hrdi⸗
eueluti ꝗcquid illa ancilla pepiſ tas:imputabit᷑ ei in falcidia.

it in pꝛis ptãte necne cũ aus iuſſu adit᷑ h ereditas.qꝛ altero cæ-
ſu tʒ legatũ.iſ.cũ non ſit in ptãte altero non.vt.j.qñ di.le. ce.l. cil .
legato.in fl.⁊ inſti.in.d.S.⁊ ad huc ſubauditũ caſum.ſ.qñ nõ tʒ

qꝛ eſt in ptãte.vt.j.dicit.in fert igr ⁊c.vſq; in fi.

GPuſu. p boe
pʒ ꝙ non loquit
llio herede ẽt pure patri in caſtreñ. vel q/⸗
Alegani pot'necitereſt an die Nne ſde fanre
edente legati in patriſ ptãte ſit equit patrem re⸗

tinere falcidiam.
3 4 Imputabitur
in falcidiã. vt

in fin. .ſ. ve ann. lega. ſet ↄſtitit: uel ita er uino qd ifun On amplius le m. ei ſubmoneati
l. legatum. §. vini. . . do meo naſcitin⸗ eſt:uel fetus tm̃ noie ad quẽqᷓ; ptine⸗ 1 alilen ⸗
oer de vorob lant ar dato. Siuſufcti heameu, reuidet qsaq deducto coq er- aſuooàαà.
pulaꝗ F. ꝓ qͥ.⁊.l. interd que legauer im:niſi poſtea ꝓpꝛie plende C oditois datuz et: ſup⸗ ſe in ſi. Es videt
m nſum enb nu⸗ tatẽ eingnact ſim: inutile legatũ ect. Si certum corpushis da tegafle et⸗

eſt. Di gs poſtteſtm̃ ſactũ fun
do ticiano legato ptem aliquãad
iecerit quã ſundo ticiano deſtina⸗
ret:id qð adiectũeſt exigia lega⸗
tario põt.⁊ ſilis eſt cã alluniõis:
⁊ maxime ſiex alio agro ꝗſfuit eiꝰ
cum teſtm̃ faceret eã ꝑteʒ adiecit
qð ſipoſt teſtm̃ factuʒ ex fundo ti
ciano aliqd detraxerit:⁊ ali fũdo

trui. ſy cur non tʒ vt rei a
liene cum fuerit ſciẽs.vt
j.ti.ij.l.qui ↄcu.S.fi.⁊ ð
vſufr. le.l.ſticho. Rñ. qꝛ
errabat credens poſſe
legare.als non legaturꝰ
ſed dic vt not.d.l.vxoꝛ.
itẽ ſi emit ꝓp etateʒ tʒ re⸗/
lictũ. vt hic. Sed opp.
G regula catõiana. vt. ſ
ð reg.catõiana.l.i.ſʒ.R.
dieſ legativſuf. cedit ab

Sditapereguer rc adiecit.uidẽdũ eſtutrũne 5 quo⸗
de cad.toll.ꝭ.in nouiſſi — .
mo. r.5. us. o vſun, qʒ pteʒ legatarius petiturꝰ ſit:an

hoc minꝰ quaſi fundi ticiani eſſe
deſierit cũ noſtra deſtiatõe fundo
rũnoĩa:⁊ domusnõnatura ↄſti⸗
tuerent᷑.⁊ magis eſtut qdð alij de⸗
ſtinatuz eſtadẽptum eẽ uideatur.
Sinauẽ legaueroꝛ ſpeciali eã
aſcripſero eãqʒ p ꝑtes totam re⸗
fecero:carina eadẽ manente :ni⸗
hilominus recte a legatario nen⸗
dicaretur. (Mlulus.

—

le. ce. l.i. F. i. cᷓ catõiana.
regula ceſſat.qꝛ non hʒ
locum niſt in legat quo
rum dies cedit a moꝛte
teſtatoꝛis. vt ⁊.j.de re.
ca.l.iij.⁊ in alijs caſibꝰ
fallit.vt.C. e.l.i.⁊.ij.
n ¶¶Süi quiſ. a legatario
quaſi hẽs eſt in boc. vt
ſ. de v ſuca.l.id tpᷣs.S.i.
facit ad hoc ⁊z ad ſe⸗
quẽtia.S.de pig.act.l.ſt
ↄuenerit.S.ſi nuda.⁊.gõ
de vſufr. l. ſi ticio. F. fi. ⁊
ſ. tit. ij.l. ſi cui. .l. ſepe·
l. ſi coꝛus. S. area. 2.j. de au. 2 ar. le.l. pediculis. SF. fl. 2.5. e.l. ſt ex toto.
cum ſuis coꝛ. O 1D ſi. 1 domus paniete medio poſito ẽt in do
mo ⁊ fundo ꝑ regiones. vt.S.cõi.pᷣdi.l.ſi qͥs duas..ſi qs ꝑtem. 2. ſ. e.
l.plane. .. ſi. ⁊ de ver. ſig.l. locus.⁊. S. cõi di.l. cõti diui. F. i. itrẽ no. de
mactio eſi adeptionis loco.ſic j.ti.ij.Lp̃dijs.p totum. ꝛ.l..itẽ. ..fi.
d¶¶Et ſi. ſpecialr eã.ſi.n. ſimpłr nauẽ legaſſet ſecus eeẽt. vt.je.l. ſi domꝰ
in pꝛin. in fundo ſecꝰ. æ eſtrõ vt no. s. de iur. do.l. cũ poſt. S. gener.
q ¶ Aſcnipſe o. in teſtö. q ¶ Canna.i.venter. Jo.
T ¶¶ WMan ente. alioquin diſtinguo: quo aĩo diſſoluit᷑. vt. J. de ver. obli.l.

interſtipu. F. ⁊ nauis.a de ſol.l.q res. S.areq.⁊.S.qui.mo.v ſuſfr. ami.
l.quid tamen. S. ſi nauis.

Filioj.filiũfa.inſtitui eiꝰ patri pure legauipᷣſtandũ a filio. vʒ le⸗
¶ gatum. nec curo tpe moꝛtis mee erat ſui iuns: vel non. veꝝ refert
vtrũ tꝑe quo adijt eſt ſui iuris.vt ⁊ tũc valeat:vel nõ eſt ſui iunj.⁊ ſic iuſ
u meo adijt ⁊ non vʒ legatũ:⁊ ſic remanet in hẽditate.⁊ ſũmouet falci/
diam alioꝝ legatoꝝ. ⁊ ſic no.qꝙ in ver. igr ⁊ ſi patri ⁊c̃.incipit loqui qñ
non vʒ. z ſic iure veteri põt loqui:veꝝ iure nouo põt loqͥ in aduenticio
peculio.⁊ ſic eſt tota plana.⁊ qð in fi, dict. imputabit᷑ in falcidiaz. i. de
ducitur falcidia. de boc vt de alijs.

t Půõt. vt. . el. queſſtũ.in pn. inſti. e. S. ex Zꝛio.ſʒ nõ eõ.ſ.filio a pa⸗
tre inſtituto.vtinſtit.e.S. aniſemo. q̃re ibirõnem.

v ¶ Tedente.i. cum moꝛit teſtatoꝛ.vt. C. de ca. tol. F. cum igf⸗

ta in fal. ſeu in q̃r
tã non imputari
ſʒ lucro heredis
ced ere. vt. j. ad.l.
falc.l.id aũt.⁊.l.ĩ
qrtam. 2. l. irõne
ij. F. pe. que ſunt
B. ſʒ illud qñ v=

re dãnatus ſit:nec fecerit quo mi⸗
nusibiubi id eſſet traderet᷑: ſi id
poſtea ſine dolo ⁊ culpa hereclis
perierit:ðterioꝛ fit legatarij ↄditõ
¶ Cũ bonoꝝpte legata dubiñ
ſit:utrũ reꝝ ptes ꝰan eſtimatio de

. IO ODe boc qñ non vz
beatur: ſabin⸗ dem ⁊ caſſuseſti fala duohle die
matõem pculus ? nerua rerum alij vicunt bante
ptesec legatas eſtimauenint. ſedd loqui fʒ iura no
oʒ heredi ſuccurni:ut ipſeeligat ſi ua in aduenticio
. „ peculio ⁊ debẽt
ue reꝝ ptes ſiue eſtimatõem dare tQimparariin fale.
maluerit.in his tũ rebus ptẽ da⸗ r giribui lecuzin
re heres ocedit: que ſine djno di⸗ barfülus d boe
uidi pñt. ¶ Sinaũt uel naturali legato. vt de cete
indiuiſe ſint: uel ſine dano diuiſio is as nonplac;
eaꝝ fieri non põt:eſtimatioab he⸗ On ãpliꝰ

rede oino pᷣſtanda ẽ. .Aulus alicui lega

Oteſt ait heresuelpauci· tet poril dalu⸗
ꝛibus: el in unare relicaz ceis x. eſuuun
fario daroin miiniſg dom videt eſſe
ptem legatano darein quã: ulle don ronst
Gatarius cõſenſcrit:uel iuderx eſti ta domus. 1 boc
ſi queramꝰ deeo

„ „ onerã do. vt.ſ.ti.
i.l.im pꝛ.⁊.j.e.l.ciuitatibus.j.fi.⁊ ſj. ad.l.fal.l. ſ ſi non ſer. §. qd
ſt alienꝰ.ſʒ quo ad alios legatanios tota domꝰ intlligit᷑ eẽ inle⸗
gato.vt.j.ad.l.fal.l.ad veterani.s.i.que ẽ ð.nã illud datum lu/
crifacit bis.⁊ ſic cetens non ꝓdeſt. vt in e. ti. lin qᷓrtam. in fi. fa
cit.. de ver.ſig. l. ſubſignatum. 5.bona. .. ſo. ma.l. fructus.
9 S. certũ coꝛpus. incertũ.n. pire non põt. vt.j ad.! fal.l. in röe
ij. 5. incerte. [Zegatarij bic aũt pᷣſumitur eꝙ ceſſz dolus
vel culpa.vt.jj. ti.i.l. ita F. ſpẽs. facit.j. e.cũ res.⁊.S. itẽ ſi res.
2⁊. l. cũ ſeruꝰ ſʒ Z. l. ſi ſeru. F. q quinq. 2. . ſi ſeruꝰ. ſz in vtroq;
fuit beres in culpa. Ite no. dãnum patit᷑ qͥ pdir lucrũ. ſic.. ned
in lo pu. l.ij. F.merito. ſy ar. . ]. de dꝗ. infec.l. pculus.
a ¶Cum bonoꝝ legata. qð fien põt. vt. . e.l. ſt quis bonor
b Ren ptes. non gpellitur adire ex treb. vt j. ad trebe l. młr. F.
„Jo. c (Eſtimatiõem. ſecꝰ g ſi bic treb. locũ hĩer. nã tũe
ipſaꝝ reꝑ ſleret reſtitutio 'm Jo. vtinſti. de fideicõ.bere.5. ſi qᷣs
2. ſ. ad. l. fal. l. linea. in fi. ſ nonne ꝓ pte vterq; ſennit onera. vtin⸗
ſti. de ſideicõ. bere. . poſt ꝙ ſe. con. Rſi. non. immo bẽs im̃ ⁊ pſta
tur legarario ps eoꝝ q ſupſunt deducto ere alieno. ita eſt intel⸗

ligendum. Iʒ alr in quadà ſui ꝑte innuat ꝙ eſt. j. ti . l.ſt qs ſer.§.

fi. ⁊.l. ſ. e. A. 7 ꝓ boc ꝙ beres tm̃ eſt. S. deiur. do. l. mulier. Item
quõ datur eſtimatio ⁊ aliud ꝓ alio ſoluit᷑ inuito legatario. Rñd.
bonoꝝ di in genere non re ſingulaniũ.qꝛ tunc ſec yt. j. de . ſi.

atre

ſnn
bee

ſee

E
caſti
anel
MNente
lciin.
unbine
Htii N
0gedri
kene
falelſ
ulaek
AArſti
uußlegt
ſan
nputart
bercdis
tſadl.
üttli

1lin

qleſiet
gin
obi die
raſeiſt
nehe
ra N
lertide
dehet
nfale.
ebzin
dents
oͤboe
decat

a

Nig
ſchiſe
rrs⸗ft.
tideltt
flidumm
e ſe
orNoͦ
berbor
decd
. Ntſti.
Kͤe
feiiple
gtum 1
K
ens
AIne
dolt
tit⸗

rcG

enel

noH
lenti
. näͤtü
ſi⸗
N0 N
1

lbonon. 1.. de vſuft. l. quotiẽs. 5. fl. facit ꝙ eſtimatio poſſit p

ſtari. j. de au. ? ar. le. l.i. in fi. ⁊.l. ců certum. ⁊.l. ticia. . i. ⁊. j. tt. i. l.
cũ filiꝰ in ᷣnc. .l.moꝛtuo.5.i.?. C. cõi di.l. i. ?. ſ. de vſufr. le. l. ge
nerali. S. penulti.⁊.l.fundi. ↄtinua.l.ſequentem.

legittimã: terti
am vel qrtam. ⁊
H eſt ar. ꝙ; iĩ vna

ſol. l.i. J. ij. ⁊. ſ. de

cap. poſtliminiũ.

Icreditoꝛi

RBPiteſt. i. dz. ſi vtriq; expediat. vt. . de ali. le. l. ſolent.
Partẽ.

mauerit neceſſe hr̃et legatarius

inoibꝰ rebꝰ uẽdicarepoꝛtõnem.

pr ngeliele. creditoꝛi meoni. Api.
lſ e plunbuſ. mus aduerſus eſerceptõe id
lant berl Mäqdð eidebeo lege unle legatüeſt:
quarpo. de.l.j. remiſſa ei exceptio uidet᷑ ſicut
n Hala rsf ariſto ait. 4 9 honoꝛania
e ve E. Actione mihi deber ſileger mihi
ad.l fall i.c ar. legatũualere. q; cinilis mihi dat
lepe lel.ſipe actio ꝓhonoꝛaria. Iarcel.
ce¶ Eſtinaueri.q lib. xxviij. qonum putat rem qua
cõſiderat ꝙ vin/ ex ſtipulatu mihi debes ſi legaue
q; expedit.ſic.ſ.ð

ris mihi utile eẽ legatum:ut neq;

falcidia hoc minuatMlulus.
In aut: neq; mõꝰ: neq;tpe:
eqʒ ↄditõe:neqʒloco debi⸗

7„.

Delega.⁊ fideicom.i.

nias. Itẽ ibi futuni tpis.hic pᷣteriti verbũ poſuit.

¶ Zontinent. ſic accipit᷑. j.ſi cer. pe.l.ij.S.itẽ mutuũ.als largiꝰ.als ſtri
ctius ponit. vt ibi no.ſed q̃re nõ oĩa que legauerat.Rñ.qꝛ facile erat ei
dare que leg aui niſi reſtringere voluiſſet.ſic. C. de ca.tol.S.ſinaũtad ðᷣ

ficientis. m ¶

quãuisigr ſupuacua ſit hecadie⸗
ctioquãtum ad uim ⁊ effectum le

gati ptinet:iñ ad hoc ꝓficiet ut
pnti die legatũ debeat᷑. ſjſiin an⸗

nosſingulos:aut ĩ ſinglos mẽſes

ſit legatũ relictux ceſſabit ea lcrip⸗
tura: q;ꝛ hoclegatũ ⁊ initiũ ⁊ fine
hʒ: ſed ⁊ ſi ſub ↄditiõe ſit legatuʒ

relictũ:põt dici ceſſare annuaʒ ad
iectõem: qꝛ dies incertꝰ appellat
ↄditioꝰ cui ↄgruit q; trebanꝰ exi⸗
ſtimat:ſi cui leget᷑ qũ annoꝛuʒ.xx.

er t uulgarẽ hãc clauſulã ceſſare:
Itẽ ſi leget pecunia que ĩ archa ẽ

uel uinũ ꝙ inapothecis eſt dicen

dũeſtceſſare clauſulã:qm quotiẽſ

ſpẽs legat᷑ ceſſare dicimꝰ.hãcau

tẽ ſcripturã non ſolũ ad pceden⸗

ure. exp mendo pure.vel ſimpłr.
n ¶Pꝛoꝛogabik. qꝛ hu⸗
ic dies appoſitꝰ non eſt
ſed õ.j. de do. pꝛele. l. cd

vulgari. ſ ibi erat dies
appoſitus ſaltex a lege.
vel ſpalein legato ſoliꝰ
repntationis.vt ibi.

o Pñna. boc expꝛeſſo

pñtia gᷓ die appoſita.
PVFener. vt vterq;
ſtati poſſit exigi ſiue ſim
pliciter ſiue in pñti ſit re
lctum.,.

9 Kannien nen pure
ↄſideratolhoc exiriſeco
ſ. pꝛo gatione.ſʒ vid etur

pure. vt. ſ. de ver. obli.l.
liber hõ. F. i. otra. ſʒ ibi
effectuʒ ↄſiderauitvt ni
bil extrinſeca. Itẽ ↄtra.
ti. l.l.ticio.ſol.ibi.⁊ facit
ſ. de re iud.l. in oĩbus.

r Initium. certitudin

tpĩs in ſe ↄtinet.⁊ iõ nõ

pzʒ locum repetitio.⁊ fa⸗

cit.S. de do.cau.moꝛt.l.
ſenatus.. fl.

—

8[Konditio. 1 ep. vt. .

tia legata: ſ ad uniuerſa qᷓ teſtõ
de ↄdi.⁊ demõ.l. dies.

aſcripta ſunt extendi gallus agli⸗
us: offilius: trebati mderunt:id⸗ pecunia.vt ſpecies qñ⸗
q; uerum eſt. (Aulus. q;. vt. ſ. eo. l. plane. 5. ſz

6 . boc.
8 dẽtadea que codicilliſcõ ;. ſczancauréſeriptur

t ¶¶ Species. accipiturg

Artl. meuius SF. tilin difterat: inutile eſt legatum.
delib. le.lſi debi Noamaslecu gbᷣdies ap
rSa l a ad, poſitien eſt:cas his meꝰ ãnua
legaui. 5. 5. cl. bima trima die dato: ad coꝛpoꝛa
aurelins F. eum. legata nõ ptinet: ſ ad eaque põ
lsnhe, deremmncrouel menſina rinen
fi.a.Cie.a .t. .i. tunæ ad ea tin legata ptinent qui
guod vo, busdiesno eſtappoſitꝰ: pinde ſi
noꝛaria. vt de pe foꝛte pure legatũ eſt: erac aclie
culio:vł redibito ctione ꝓpꝛogabit qð ſi foꝛte cetuʒ
nan rrneraro mihilegata ſint pſitia ‚un anua
a. vt ar.5. pxirñ. bima tnima die dabunt᷑:an uero p

cũ ſuis ↄcoꝝ ̊ ſentia. ? ait puiꝰ? labeopñs debi
dicit.qꝛ ciuilis.ſ. HMZ
ppetua ꝓ bono/
raria.ſ.tpali.ſʒ tũc eſt ar.ð.S.ſi quis cau.l.ſt eũ.S.qui iniuriaruʒ.
ſed die ꝙ bic ꝓponebat teſtatoꝛ facere ppetuuʒ ius agentis. vel
poteſt in ptoꝛia ꝑpetua.vt de pſti.pe.qð dicit.qꝛ ⁊c̃.dicſᷣm Bzʒ.
ꝙ melioꝛ eſt rõ.qꝛ iure ciuili erat ind ebitũ qð legatur. cũ g ius ci
uile in teſtis ? legatis verſet᷑.dẽ tenere legatũ.qꝛ pᷣtoꝛium ꝑ ciuile
non diſtinguit᷑.ſʒ ciulle ꝑ pᷣtoꝛium ſic qð eſt poſteriꝰ.vt.sẽ.de iuſt.
⁊ iur.l.ius aũt ciuile.S.i.itẽ qð dicit ꝓ bonoꝛaria:nõ dicas ꝙ ꝑ
teſti rollit pᷣtoꝛia.ſed adijcitur ciuit.ſic.s.de exer.l.ſi eũ.S.penlłt.
ſed reſpexit ꝙ legatanꝰ amitteret ptoꝛiam ⁊ ciuilẽ intẽtabit.ſic ⁊
ex ſnia dat᷑ actio:lʒ ⁊ alia pᷣma ↄpetet. vt.ſ.ð re iud.l.miles.S.x.

—————

f¶IIarcellus.debes nõ pure. alioquin nõ teneret legatũ. vt..l.
pꝓxi.Aʒ. vel foꝛte tʒ ꝓpter dñium qð ſtatim hẽbit ⁊ ꝓpter ſump
tum. vt. j. ti. ij. .. ij. S. ſi rẽ quis. ga

titit poſt moꝛtem.

—

modus.⁊ facit.ð.l. ꝓri. in pn. cũ ſuis ↄcoꝛ.

4 Alis. coꝛpoꝛa ⁊ pecunias teſtatoꝛ legauit ⁊ puf̃ ⁊ nõ pur̃
K¶ Mon ꝑtinet.5.j.t.ij.l.quiſquis.ſol.ibi in ſummas bic in pecu

EIs inuat mo minuit. vt
ſ. ad.l.fal.l.i.S.ſi quis creditoꝛi.5.ſol.minuit incõmodo repñta
tionis,. vt ibi nõ in plus.vt hic.vel h extitit dies: vel ↄditio viuo
teſtatoꝛe nibilominꝰ tam̃ tʒ legatum. vt.j.ad.l.fal.l.verbiſ.ceſſat
iñ fal.ꝙ niłm cõmodũ bʒ.vt.j.ti.i.l.debitoꝛ.in pꝛin.ſed in õ. ex⸗

Inaũt neq; mõ.dic mõ.vt.C. de bis que ſub mo.i. fi. vel
dic ꝙ erat alternatiua.vt.j.de ac.⁊ obli.l.obligatõnum fe

Ofinmatiſ poſtea legata fuerit ¶qub dies xẽ. vtin pn.
ec dauſula ptinet. Mpian. buusl. an
Is a flio pupillohereclle lenmn voͤmodo lutt
unitituto cũ is in tutelã ſuuam numero: pondere: ⁊ mẽ⸗

ſura. vt in pꝛin.l.⁊ facit
de verb. ſigni.l.ſceuola
rñ.⁊.j.l.ꝓxi.⁊.ſ.de reb.
du.l. fl. ſed Z. j. ti. ij.l. v⸗
xoꝛi.S.vxoꝛi.ſo.ſecus in
dona.q̃ fiunt int᷑ viuos
qꝛ varijs tpibus eau dies cedit vt valeant vel nõ. ſz legata oĩa ſimlłice
dunt. aʒ. ar. ad boc. S. cõia predi.l.fi. in fi. ⁊.S. de do. cã moꝛ.l. ſenatus.
in fi. ſy boc nõ placs. cũ ibi loquat᷑ de ill don.q̃ moꝛte ↄfirmant᷑ oẽs.nec
obſtat.õ. de dona.inter vi.⁊ vxo.l.donatões.qꝛ ven eſt trabi retro non
qᷓ;tum ad dñium.ſʒ q;tum ad fructꝰ.H.dic ę qð ibi erãt ↄtra ius futu
re ad q́s lex ſuam fictòem nõ extẽdit ar. C. de ↄdi.inſer.l.ij. H. Itez ibi
ſub am ↄfirmauit. bic ſolã adijcit q titatẽ. Item ar. ↄtra hũc fi.S.ꝗͥ.ex
cau.ma.l.ſʒ ⁊ ſi ꝑ pꝛe.S.deinde adijcit.⁊ de poſtul.l.i.ſ.eum qui.
W Ed. ⁊ poſtea. pꝑ verbũ poſtea d eterminat:vel oↄfirmatis: vł lega

eniſſet pecuniãlegauerit:⁊ a ſub
ſtituto herede legata repetierit:ĩ
pubere filio moꝛtuo: ſcðõs heres

ta.q.d.facti ſint ſiue poſtea:vel añ.⁊ no.hic ⁊ ſuꝑioꝛi.l.in fi. pꝛe/
terttum poꝛrigi ad futurum. 2 ſic eſt.j.ti.i.l. cum parer. S.fid ei.⁊.S.l. ꝓx.

.

2. S. .l. ſi mibi ⁊ tibi.S. fina.
quis a filio. in tutelam ſuam.i. in pubertatem. vt.ſ. titu. ij. l. cuʒ
filio.⁊ ſic ſub conditione ⁊ in diem.ſi autein pure ab vtroq;ʒ diſti
etur: adiret impubes: vel non. vt.j.e.l. ſeruo ali. .ſt pater. .l.ſi fun
dus. §. ſi pater.
1 His diebus.i.ſub eadem condi.ſi in ſuam tut. ⁊c.i.ita dato ſicut fili
us tenebatur d are non aliter ſed filius non tenebatur dar.quia deceſſit
impubes. ergo nec hic. ⁊ eſt hic nugatio quedam.ſic.S.qui.mo pignus
vel hypo.ſol.l.ſi debioꝛ. S.i. Aʒ0o.
2 Dutaxat de. q. d. non ↄ ditio repetita.non.n.debet vid eri cõnditio
repenita que viciaret legatum.ſic.j.de ver. obli.l.ticia.S.i.in dubio non
videtur repetita.vt.j.eo.l. ſeruo alie. S.ſi ab impubere. 7.l.ſi cui. . ſed ſi
n üiij

i

—,

—

vävt det quẽ velit ꝙ lega⸗

electio ſicut ⁊ vbi in ge

certum. ſed ar. S. S. de iu

ibi in certo iudicio dʒ in

a ¶ Si pti debebit. vt.

filio. x.l. ʒ.. S. debꝛ inſti.l. ſub Odi. ⁊ facit.,.ti.i.il. cum pater. S. ab in · dotepeele l. ij ij. . ?. C. de impu. 2 ali ſub.l. fl. .ſ.el buius . 9.

ſtituto.⁊.S.e.l.legata inutiliter.

onẽ dant. ſic ſunt intelligẽda.vt ex pluribꝰ nec heredi deterioꝛem nec le
gatario melioꝛem eligere ↄced ant.vt.j.e.l. legato. R.

a ¶M:s elegerit. ſ. qñcã

q; ẽt poſt ſuã moꝛam.lʒ
ᷣm.R.aliud ſit qñ in ge
nere: vel qñ non ſenſit ð
certo. vt.j. eo.l.legato.⁊
S.e.l.qui duoſ.que ſunt
3. redd ebat rõnem.qꝛ
non ſic verbũ ſingulare
vt generale trãſfert.⁊ ele
ctionẽ.tu dic ad.l.qͥ du
os.ꝙ hic ſentit teſtatoꝛ

legatũ non debebit:qyita verum
eẽtã ſextus qᷓ; põpo.putant:ſi re⸗
petitio legatoꝝ ad eũ modum cõ⸗
cepta ſit:ueluti quea filio meole⸗
gaui:queq; eum dare iuſſi ſi mihi
Pfs eẽt:id heres meꝰ ijſdẽ diebꝰ
dato. ſʒ ſi ita repetita fuerint:leg

de ali to. 17 1. PE
apper: q: nomen nicbi ta quea filio meo legaui hĩs me-
appoſnup a vomeal ns dato: pure repetita nidebũtur
dignoſcit᷑.vñ volun · ⸗ N Diit emöſtratoees-⸗
esvefnnepic mach legata:⁊ dũtaxat demõſtratõe eo

rũ facta.igr̃ ⁊ hoc ipᷣm legatũ de
quo querit᷑ pñs debebit᷑ Si quiſ
pls ſtichos hñs ſtichũ legauerit
ſi non appet de quo ſticho ſenſit.
quẽ hrs elegerit dʒ pᷣſtare.¶Si

tario interpᷣtari cõ cedit᷑
S.v ero de nullo certo ſẽ
ſit:qꝛ nec nomen ꝓpᷣum
adiecit.vñ legatarij eſt

nere. vt. ſ. e. l. legata. ⁊.l.

ſi ſeuꝰ lega. S. cum bö. Pti ciuitatiſ aliqd ſit relictũ qð ad
⁊ no.S.fami.ber.l.here Oꝛnatũ:uel cõpendium reipu.ſpe
des.S.ſi in certo. Itẽ õ atũ: uel cpendimn reipu ſpe

3.de teſta. tu. l. duo. ſed

ctat ſiñ ubiodebelne e ul.
Ipluribus eade fes legata

tutela cauere.vt iſti. e. F. cxit ſi gdeʒ ↄiunctim ct ſi

tutoꝛ.ſed adhuc ſubeſt 2 . .
qo. ſed dic ibi piculoſu alter uẽcicet: alter ex teſtõ agat?
ene⸗ pupillo ſeke e de nõ pluſq; pteʒ hẽbit isꝗ ex teſtõ
quo non ſenſit. hic autẽ . zZonon⸗
qcquid hẽat legatariuſ aget qdðᷣ ſi ſepatim:ſi ade euiden/
ſibi cöõmodum eſt. Itez tiſſime apuenit adẽptione apꝛior

facit. ſ. de vi.tni. leg.. ec legatario facta ad ſcᷣm legatariũ

re deliliin fi. Itẽ quid teſtatoꝛẽ ↄuolaſſe ſolum poſteri⸗

ſi dirit vnuʒ deſtichis. Oꝛẽ ad legatũ puenireplacet. Si
hñ.· hʒ locũl qui vuos añt hoc mnime accipepõt: ꝓ vini⸗
qꝛ non ſenſit de certo. Pepot: vin⸗

li poꝛtõneꝰ:ad legatũ oẽs venire

eitu. i.l. cu pater. 5.fi. .) ſ. niſi ipſe teſtatoꝛ ex ſcriptura ma

elſ bars. 5. nifeſtiſſim? eſſet: vtuinq; con ſoli
NW☛ ptb⸗ agat. ve Qi accipe voluiſſe. tunc. n. vni p⸗
7..el duobus. ciuim alij ipſa res aſſignat᷑ electio

ti.i.l. qui duos.S.f.⁊.j.de manu.

facit ad ſequentia. j. de
duo. re.l. reos. SF. i. 2. C.
ſi tes vna ſnia.l.i. ⁊.j.de v.ob.l.eũ qui.ij.rñ.⁊ inſti.e.S.ſt eadẽ.⁊.C e.
l.ſi foꝛtidiann. c ¶ Couolaſſe.ſic.j.de his qᷓ ꝓ nõ.l.i.⁊.j.titu. ij.l.
vxoꝛẽ. S.feliciſſimno. d Poꝛtõe.niſi ſint qͥda ↄiũcti re ⁊ veibᷣ alij re
tm̃ↄiũcti ſʒ biſ diſiũctitẽiũcti vtroq; mõ ꝓ vno reputant.vt.j.l.ꝓx.
ij.m̃.⁊ ita ipᷣi ſoli bñ̃tvnã medietatẽ.alij diſiũcti viriles hñt ꝑtes alteri
us medietatis.Aʒo. Hy. e Precum. ſic. j.ti.ij.l.ſi res mibi.⁊.j.
eſta. l. iuli.

f (onteſtat? .ſic.S.de ꝓcur.l.pluribꝰ.qñq; tñ expectat᷑ ſnia:vt ſit me

lioꝛ ↄditio.vt.S.denoxa.l.ſi qͥs a nul.⁊ de pecu.l.ſi vero.⁊ no.ꝙ h̊ di
cit Jo.qð añ litẽ ↄte.nulli debet᷑.⁊ tũc d emũ lite ↄte.incipit deberi.alio
quin ⁊ duo bꝛent actõ em inſolidũ.⁊ dñium inſolidũ qð eſt impoſſibłe
ſed ⁊ dicipõt ꝓ ꝑte cuiq; q̃ſitum.ſʒ ſub ↄditõe inſolidũ ſt pꝛius litẽ cõ
teſtef᷑:quo caſu alio ↄteſtante alteri tm̃ q̃ ſium videt᷑ ſ̃ᷣm Jo.⁊ facit.j.de
iniun.l.iniuriaꝝ actio.⁊ de verbo.obli.l.ſi ticius.⁊ de cadu.iol.. vbi
aũt lega.⁊.S.d e iu.l.qui pꝛioꝛ.⁊ no.in fi.de variatione nõ ſeruanda ſi⸗/
milia no.S.de ꝓcur.l.in cauſe.in pꝛin.
Lane non ↄſtitit. vt. ſ. de adim. le.l. ſi tranſferam.
BSi opiuncti.h ↄtinua.S.l.ꝓx.ibi ꝓ virili ⁊c.⁊ vt ibi dixi ſᷣm aʒ.⁊.h

i ¶ Prtare.l. t id ſoli ambobus pᷣſſemr ꝙ nibil ſoli pſte. He ⁊2 facit,.ð

ſi ticio.⁊.S.de bẽ.inſti.l.ſt ticius.⁊.Sõ.de vſufr.accre.l.ſt qͥs.b.

¶ Si qs plures. puta./x. ⁊ no. ʒ.R. q bec ⁊ alia quelegatarijs eleci k ¶Si eadẽ res.ĩ eodẽ teſtõ.i.eiuſdẽ.nã ſiue eodẽ teſtõ:ſiue teſtõ

⁊ codicillis.idẽ eſt vt hic.⁊.j.deleg.ij.meuius.S.duobꝰ.⁊.S.eũ.
⁊. C. de le.l.cum qõ. S.fi. ⁊. S.ſi quis omiſ.cau.te.l.ſi ab inſtituto.

ſecus ſi ſunt duo
m iſte voluntateſ
ne reiuel pcij ſeãda eiq pꝛioꝛð vr.ſ.ſubijcit.
legato fideiue cõmiſſo litẽ ↄteſta⸗ 14 Duon. guoꝛn
tus ẽ:ita tñ vt nõhẽatlñiam alte ſirberes vrſel.
ro electoad alter trãſireæ Ap. bul⸗ ae Cun

Lanevbi trãſferre poluerit

legatũ in nouiſſimũ pꝛioꝛi ñ̃ vera ſunt ſi öus

Hehif-tamerſi WPimnmral' ſi hũit eſtimatiõ em
debebit:tametſi nouiſſim tal ſit ex altero:ſecꝰ ecõ
in cnius pſona legatũ non ↄſtitit rra. vt inſt de le.
atſi ↄiunctiꝰ diſiunctiue ↄmixti S. ſires alieng
ſint: oiũcti vniꝰ pſone ptãtei fun-⸗ Ves eue ſunt 5.
in Picne Hra oẽs. que ſunt õ.
gunt᷑. ¶ Si eadẽ res ſepiꝰ lege ar . devſun lü
tur in eodẽteſtõamplius qʒ ſem· ali F. l ren . Zi
petinon põt. ſufficitq; vel rẽ ↄſe- cus ſi p obliquũ
qui: vel rei eſtimatõem. ſᷓ ſi dno⸗ ð dicit vt . l.
m teſtis mihi eadẽ res legata eſt. erer nii.
bis Peter e potero: ut exalterote gatarijs g ꝓpbat.
ſtamẽto rẽ ↄſequar: eraltero eſti · ſcere immo be⸗
matõem. Sed ſinõ coꝛpꝰſitlegg bai ququantta-
tum:h qtitas eadẽ in eodeʒ teſtõ que eſt p. ſol. bec
ß m illam vt dica

. 4 9 —U‚— –s . .
ſepius:diuꝰ pius reſcnipſit tũc ſe, nnp legarat
pius pᷣſtandã ſummã ſi euidẽtiſſi bare eoipſo ꝙ ñ

mis ꝓbatõibusoñdat᷑ teſtatoꝛe,ʒ ꝓbatur. ßm Jo
mu ip care egatu vo n e.idẽ⸗ Az o. ꝙ ibi in di⸗/
; ⁊ ĩ fideicõmiſſo ↄſtituit᷑:eiuſqʒ uerſis ſcnipuns.
rei rõ euidenseſt ꝙeadẽ res ſepi biein vna. a m
. , . oc intellige. ſ. de
s pᷣſtari nõ põt: eadẽ ſumma vo⸗ adi. lega.l. cũ cer⸗
lente teſtatoꝛe multiplicani põt. j mum.x facit de
hoc itaent accipiendũſinõcertu, o bie quas p/
numeroꝝ coꝛpꝰ ſit ſepius relictu, mitti vanar̃ ⁊ ſi
rracneinarchabz ſpins gakhunian
legauit. tunc. n. fundo legato eſſe nunq. ſed h ma⸗
cõpandumcredo. Sʒ ſi põdusꝰ gis addidit quã

ſr ſepis ſir reſis variauenit. Item
auni yel argenti ſepius ſit relicuu, ſaclt ſ tit ijcl nu⸗
0 ¶Lomp andum. no.ẽt q;titatem accipi qñq; vt ſpẽm. vt hic.
Al ſed ſi certos.⁊.S. e. talis. .itẽ ſi legetur. ⁊..e.l.ſi ſeruus lega
tus.S.qui quinB;. Pp Sipondus relictũ puta mar
cha argenti. q¶Mon ſpecies. immo qᷓtitas.qꝛ ↄſiſtit põ
defe. vt inſti. qui.mo. re contra. obl in pꝛin.
r Hliud. vr decẽ pondo auni:vel olei.
8 ]Igem. qð. S. 5. ſed 2 ſi non coꝛpus
t¶ Oð ſi rẽ emiſſem. ab alio non ab berede.a lioq uin actõne ex

empto rep eteret pᷣcium. vt.j.e.l.huius.S.q ſeruũ.⁊.Sẽ.de acti.qp⸗

ti.l. cui res.⁊ facit.j.ad.l. falc.l.iiij.
uReſtiruere.quo caſu id non vid et mibi relictum qð mipi non
remanet. vt.j.ti.i.l. cum ei q.⁊.j.e.l.nõ quocũq;.
x¶EPꝛeſtaturus. vt 2.S.e.l. non ampliꝰ. in pꝛin. ⁊. ſ. de ↄdi.⁊ de/
mon. l.i. ſed ſi boc.S.i.ſed S.ſ.ad.l.falci.l.ad veterani.S.ſt cui.itẽ
facit.sð.de nego.ge.ꝭ.ſi quis man.
x 1 i coniunctim. ab initio fien.idẽ ſt diſiunctim. vt inſti. de le,
ſi eadem. 3Faciunt ꝑtem.i.vt ꝑtem non totũ legatum
babeant. vt. . de rchldub.l. vnum.
2 ¶ Pꝛopꝛio, teſtatoꝛis nõ ticij. vt. ..ti.i.ſt mihi pure. ⁊ no. ꝙ lic

m Bis petere. H

lls/
8h.
leteſi
ſi.
ſiunn
t deo
Unta
at.
gboſf
lus h
nrſel
ſenpn
Gtom
pacn
lös
nen
ſehech
idele
ens
oblil.
ntö
nnſli
Ji
go:ſe⸗
digni
iſel
ſi
Atur,ſ
Epbe.
nmobe⸗
depecr
nagitn
ſolhe⸗
ptdics
an ,
5
m Jo
K⸗
di/
unis.
1
de
(h
ſde
Bpiii
igaz.
iaj il
ai
bon
Ibnu
t gus
Jien

1 nn,

Gtbie
uslegt
Gtamg

hſtupn

nin
ii

cpincn

lete
Lcui.i

dele
gaun

boclegatum actione deſiciat. vt. C. dele.l. ſeru. 7. ſ. tit. .l. ſatu
libem in pn. 7 de adimen. le.l. 2 ſi ranſferã. non tñ impij bĩdes ð

rxx. De lega.a fid eicom .

bent eẽ ꝛc. vt. C. denecel.ſer.l.quidã.S.illud vñ ſᷣm.ſRᷣ.non ẽ oĩ⸗
no mutile. Itẽ Z. j. e F. ſi dnobꝰ. ⁊ plene dic vt. ſ. e. l. bꝰ. S. ſi ticio.

1 Partem. i. ſuã
iur ßʒ Jo. ⁊
ſic fac ꝓ io.i.q.
poſira 5.1 pſ K.
pe.l.ij ſzy aʒ. 2. b.
dicũt aliã quã ſoꝛ
te alius ẽ habitu
rus.27 ſic nõ facit

ꝓ Jo. nã de ſua

non eſt dubiuz. 7
ꝓ hoc.ð.qͥb.mo.
vſufr. amit.l. ſt ſb
Oditione.⁊ facit
ſ. ti i.l. ſi tieoo.
a BGiduobꝰ. in
utikr. vt ⁊. j. e. l. le⸗
gato generalr. F.
i. ⁊.j.ti.i.l.ticia.
i. I. l.f. S. ſeio.ſed
3.8. de vſufru. ac
crel.l.ſi q̃s ticio.
ſol. bi. Itez a co⸗
bꝛde pòt ei lega⸗
ri. qð dic ponen/
do caſum.ſ.e.l.le/
gato. S.i. Itẽ a le
gatario põt ei le⸗/

gari heredi.vt.j.

ſtatim ſubijcit ſʒ
vnã lecturã. 7 fa⸗/
cit. S. e. l. qui filia⸗
bus §. fi. 7. l. ſe.

ſi viũctim. S.ſ. 3
dic vt. j. e.l. buiuſ
§. ſi ticio. iteʒ )ti

M bgeannebi,g
De

ne.

c Inde di. qꝛ in /

alikr legat᷑ heredi
a ſemetipſo. g qð
non a lemetipſo

dsz valere.
doeſHides alicu/

ius. ⁊ dic caſum
ßm Jo. ꝙ duo ſt
inſtituti. alter ex
xi.vncijs alter ex
yna ⁊ a quodã le
gatario cui lega⸗

ta fuerunt. c. lega

teſt fundꝰ brdi⸗

brus. certe b ẽbũt
fũ dũ ꝓ beredita

rijs poꝛtionibus
ſ.vnus ꝓ vndeci

ptibuſ alius pꝛo

vna ptibus. qꝛ ⁊

pꝓ eiſdem pꝑtibꝰ ſen

9 Koncurſu. qꝛ videt᷑ repetitum a ſubſtituto.vt.j.e.l.lʒ.

NPapin. m.magis ſumme legato

ↄpandũ merito:qm̃nõ ſpẽs cer⸗

ta relictauideat᷑/ pinde⁊ ſiꝗd ali
ud'ẽ q; pondere numero mẽſura
ue ↄtinet᷑:ſepius relictũ ideʒ erit
dicendũ.i.ſepiꝰ ðperiſihoc teſta⸗

toꝛuoluerit. ¶ Qð ſi re eniſſẽ
mihilegatũ vſq; ad pcium qð mi

hiabeſt cõpetit mihi exteſtõ actõ
