K autões. ſi boc maluerit legatarius. nã ⁊ eſtimatõem ↄſequi põt ſt tam ptem.i. rem que faciat tertia. ſic. S. ſips bere.pe.l.i. F. i. . ſ. ð

bĩdis culpa interuenent. vt..ti.i.l.cũ ſeruus.a.l.cũ res.derei ven.l.ſi
a boneſidei.⁊.l.ſe.pb.K l¶ Reduc t.cauet.n. de reſtituendo ſi recupe
rauerit non deꝑſequẽdo.qꝛ eo tꝑe non tenet᷑ de culpa:ſs poſt moꝛtẽ ſic
⁊ bociõ.qꝛ ſic poſt moꝛtẽ q̃ſi in re aliena pᷣſtat culpã.ante.n.nec bĩs in
culpa nec legatanus videt᷑ fuiſſe dñs. Itẽ dicit poſt moꝛtẽ ſupple:
7 añ aditam bereditatẽ ałs S. . ad. l. aqli. lem̃ neracius F.ij.

vſufru.le.ʒfi.aliud ſi quotã ꝑtem. vt.j.l.ꝓxi.q
inſti. de fideicõ.here.S.nihil.vel ſᷣm Az. dic ſi

eſt ð ßᷣm Aʒo. ar.
legẽ quotã poꝛtio

nem bẽditatis diuidunt᷑ onera:ꝙ denotat nomen biditatis. vt
bic ⁊.d.l.cum filiꝰ.aliud ſi dico ad ꝑtẽ bonoꝝ.vt.ſ.l ꝓxi.qꝛ bo/
na nõ intelligunt᷑ niſi deducto ere alieno. vt. j. v. ſt.l. nibil alið.
7.l. bonoꝝ. 2.l. ſubſignatũ. S. i. .l. bditas. 2 no. S. ti. i. l. pliꝰ.

m ꝗ iita duo le.qᷓ;tum ad noĩatõem plurium reꝝ. vt. S. e.l.ij. vnũ aũt Vm aũt.cũ moꝛiar.i.moꝛtuꝰ ero.ſtc.S. dene.ge.l./S.penlł.

qtuͤm ad vng ſolonem. vt. ſ. e. .ſi illud. ij. rñ. q nõ placet. vt.j. qñ di.

repudian decem qua petat ſtichũ: ſicut vſufructuarij diuerſi ſepatim vi
dent ꝑꝑ diuiſionem tꝑis. vr. S. q. mo. vſufr. amit.l.ſi duo bus.ſic.S. tit. iure antiquo.vt.S.l.ꝓxi.vel aliter vt ibi nota.
i.l.plane. SF. ll. nſSiquis. tiñmõ. qꝛ quodammõ certũ coꝛpꝰp y
in reꝝ natura no ſit legari vid et.ſ.in.v.que deſunt.vt.S.t.i.l.ſi ſeruꝰ le.
§. qui quinq;. ⁊.l.ſʒ ſi certos.ſecꝰ aũt ſi vt qᷓ;titas.nam ſi.x.q̃ tibi öbeo
vʒz. lʒ nil nbi debeam: ſi.x.q̃ticius dz. non vʒ cũ nihil debeat. vt. a. tit.i. S De medio.i.er medio.

2 1 1eng 4 iij F. bec ᷣba.⁊ iõ bic pᷣ deducta intelligunt.qꝛ ꝓ tinuſ moꝛ
le. ce. l. c illud. dic g iõ. qꝛ in vnum tpᷣs non pnt ↄcumere. nõ neceſſe ẽp tuo teſtatoꝛe eſt faciẽda impenſa.⁊ idẽ in pᷣcio ſeruoꝝ fauoꝛe lib /
tatis.R. eſt ꝙᷓ pm eum ſpole in bis duobus caſibus.regulłrõ hoc

Panumiſſoꝛuʒ.non tin funeris impenſa.R. vt colligit᷑ exiſta

dictoe aũt. que eſt in pᷣn.l.⁊ dic manumiſſoꝝ.i.eoꝝ quos pꝛece
pit redimi ⁊ manumitti.⁊ facit inſtitu.ad.l.fal.S.cum ratio.

quis pꝰ. ⁊.ſ.ti.i.l.pdijs.⁊.j.d ev.ſig.l.locus.⁊.S.de vſufr.

l. ſi ſic. F. i. .l. lega. . ,. de li, le. l. legaui. ⁊ facit. C. de Zben. emp.i.ſi debi (as fundꝰ. facit.S.ti.i.l.ſt ex toto.in hn.⁊.l.qð in reꝝ.S.ſi

o ¶Bi inter. dz. i. põt. ſic. S. de cffi. ꝓcon.l.obſeruare in fi non. n. neceſſe
bʒ: immo dẽ impedire legatũ.vt.ſ.de re.du.l.ſi fuerit.lʒ j.j.de adimen.
le.l. ij. . ſi duobꝰ. ꝓut eſt ibi in ir̃a vterq;.ſʒ ſol. ibi.⁊ nota q quidã di,⸗/
cunt oĩno nullũ eẽ legatum. tu dic aliqð ee:ſʒ impedin: ⁊ ei pᷣſtandum
cui ꝓbauerit de ſe teſtatoꝛẽ ſenſiſſe.vt.j.de Odi.⁊ demõ.l.falſa. alioqn
non.nec.n.deficit ius ſx ꝓbatio.vt.j.de ma.te.l.cum ex pluribꝰ. ⁊.õ.de fal.l.plautius.⁊.S.ti.i.l.ſi a plunbus. §. ſ.
te.tu.l. duo. ſe ecus aũt ſi eſt incertũ legatum ꝓpter reꝝ incertitudinẽ.tunc e. ſ
. res minoꝛis pcij eſt pᷣſtanda:niſi ꝓbetur õ.vt.S.tii.l.apud iuł.S.ſeio xl.ij. in pn. .ſ.e.l.lucius..fi.⁊.l.vnum.in pᷣn.

ité ſi fundi. F. buic. ⁊ de ꝑi.⁊ cõmo.rei vẽ.l.id qd8.
Zatulibeꝝ.eius eẽt.ſ.heredis.vt.j.de ſtatulib l. ſtatuliben
non tʒ legatum nec bic. vt. C. de le.l. ſeruus. ⁊. . ti.i.l. viij. .
ſeruo..5.ti.il.plane.S./ſi ↄiunctim.fallit in caſibus. vt in aut᷑.
vt libti de cetero.S.ſt qͥs.coll.vij.⁊.j.de ali.leg.l.ſeruos.⁊.j.ad.l.

35. p qꝛr. aBupua cnum. i. qd inutile. 2 no. ö. man.

Itẽ bebit loci tunc qð di, 5. t. il: qui duos. :. lſſi qs a ticio. .ſi quis. ba/ Sed teſtotoꝛis ſic.S.ti,il.ſi fundum ſub odi.5, ſi pater.

—

.„

5„ *

xxxi: Delega.⁊ Rdeicomiij.

Guichüͦ vrum ad dmodoeigat vlch ad ic ttatre ſe t lodee tenane ſenti ter ved ge vnt i
ðYðMUMB lnt n 4 boc videt extunc darelegatario electõ em. ſic. . mene den Huaer. ana Prrunt ſndubio⸗vpr⸗de idei eſtones:
go ge. din aliend Sletn iuene t Pelͤtee d. li. l.ſi ſeruus.⁊ facit.S.de dona.inter vi. vr. lvxoꝛi ſue. 7. 6
cnio heredis inuile rrtt eetner nu. teſta.l, peculium in pn. ⁊. C. denecel.ſer.l. quidꝗ. in pꝛin. ⁊. S..fi.
. ixerit, nunc incipit rel L
a ¶ Bi non dixenit.

Lrmwalebir iden
a 1. A libertas valere non po
b¶¶ MManebit. ſie , „ efmen; ius libera⸗ teſt. vt. S.ti. il. ſeruũ ſi.
oesbe emb. onẽ legato inſeruit:que libtati ate videbit memiun Hanocins len, rr ln ſer nſ.
oeeluunn, ſtatoꝛe date Ppoſita fuent: vyle⸗ 1 Srid iwunbebat qis de end aliro fa,
8 zum aut pe ñᷓ ny r ſica moꝛi fs: ſe iis ꝗ vnũ reum cſt. F. e t.l. c filio. ⁊ in
n chbum aut pam/ gatu.na? ſi cũ moꝛiretur hfs: ler ainſolidũ ſepa⸗ ſti. de ſin. re p fideicom
e pbilum pne. Dn Et. recte ſine lib⸗ ſibi deberet duob inſolidſepa, ſrde ſ lbertas.
c ſion poren. Uus liber iuſſugcet. . itit tim legaſſet: onerat heres duob? miſe F. l leras.
3..de ver. obl.l. fate ei ab hr̃delegan poſſe ↄſtitit tim lega neiat q ¶ Dar..i relinqui at
ſauiaſtiht. n⸗ qꝛ ſupuacuum eẽt eilibenatẽda ſe Nillaccrer atioe Aend Karevmam ſſautus
rit enim verbũ S, , 1r 91 ſoluendo U cui h leru
de ri enmnd peve auã exteſtõhĩr̃dis captur nõ ſit alteri pecuni queſtta ẽ hereditas.
volet. ſol. illan requg exteſto P 1 B 12 9 9¾ que
n. 5 6 — as Nigdẽ ſeruꝰ ⁊ legatꝰ ⁊ liber qs duobẽ. ſol⸗
Sctibus. ⁊ eſt rñ5 ſat .Stichuz &α J j dno. wor
i Roßiun bi eaeracſpi mervol, eẽiuſſus ſit: fauoꝛ ſbenai 5 ſe m ſinte⸗
ſ ſiuit qð ſine fa ⸗/ Aut lir dare o uat et:ſinaũt ⁊ ĩ poſterioꝛe crip rc n ſoꝛte.F. fi. ufa”
cto meo non po ticio dato:duũ vtrum velt dare eo p . A3 äl §.
reſt diſeeder. v die quoteſtm̃ meũ recitatũ eritdi: turalegatusſit: æ euidẽs ademp⸗ uir ntl d q gto 5.
n. an ro 6. mi. (At. ſino direrit Heresme ſtichuũ tiolibenatisoñditur: ſegnen be de ſo.l. ei qui hoĩem. 5
L l buiul..ſtebů aut paphilũ dar malit: pinde obli terfuncti volunde Leren in Hoe ri ez oblin
areohi gals gatũ eũ eſſe puto:ac ſiſichuʒ aut ¶ Seruo lin ee e niſi, dirlio beratur
un liud eſt ſi dico cũ pamphilũ dare damnat?ꝰ eẽt: utꝝ to poſt moꝛtẽ n no vnriq; Krant
; volet. vel aliud legatarius elegerit:ſi dixerit ſe ſti⸗ ta hereditasẽ liber tate ndeiconn P accipitur. Fe.
10 onẽ. vt bic. ⁊ ali / chũ dare velle: ſticho moꝛtuo! 1⸗ ſan de P borHeredibꝰ in de ddi.inde.l.ſi nõ ſoꝛ⸗
4 n ater i berariei. ſiantedie legmi ccdere Jauss duob herclh in an n ſolaen bi⸗
hi die cea alter moꝛtuus fuerit. alter J ſupe⸗ — ſtitutisita es Ali: . bf⸗ te Forer nnt Eduo rei
8 ſtichuz rfaci. ſ. rit:i obligatõe manebitꝰ. ¶ Cũ aut. x. heresdato: nõpõt alter orenr Er pde
ti.i.l.fid eicõ.S.ſi· ⸗ ixerit heres vtruz dare dũ qnqʒ:alter pteʒ ſtichi dare. ſʒ duo. re.l. eandẽ. 7 ſic oc
Nd dei aũt ſemel dixerit heres vtr N 5 ſtichumt cupantis melioꝛ ẽ ↄdi
3 pechie velit: mutare ſniam non boie neccſeeh trndann . iig vri deß ob. it,⸗
as: ta inlt ui ſ:aut. x. ſoluere. I De ius. 7. ſ. de duo. re. l. ex
—☛ bereditas. iuliano placuit. Aulus tu:aut.x. . „ (us. 7.f. .re.
Na nen ae e vamele Zooan ſeiovtihensvel, etnoan dn
ad.l.falc.l.in rõe pecum . . ſreli Hheres alt H. fi. ſ ille qui exigit te⸗
5. qg vulgo.infi. — gantis no ſit: ſoluendo mihe Aegatürclictum :eresalte Rckaltennege vrnot.
, Rodͤle ſeus ſiñ reditas ſit:hrs pecuniãlegatam ndaldat rroqzhela iſ na. o⸗ elt Jen
edeveꝛ. dare cõpellit᷑: ſiue de ſuo ſiue exuẽ tri dederit: vterq; piñ peterepõt: e eif e iuli,
aut. de beẽ. dare cõpellit:ue de n elu⸗ it PeE ſed ar. 5. ſ. de ſtatuli.
2 fal.ſveoi ditione rex hereditariaꝝ ſiue vndð atq; ſiipſi ſoli legatũ ſoꝛet. nã yt qui benniam. e
. . . , Pe . aIA 7 is ticio.
iſ affl bide S. ſ.· heres cmoꝛiet lucio ticio datoðᷣ erxteſtõpõtid fien. Arcellus αrelnquik vt mi
. 2 ſeſed 5.ve. cem: cũ incenadie legatũẽ ad he & Aquiſticio. x. legauent: ?1 rö niſtro: ſtaut fit auoricie
, n eeun. redeslegatarijlegatnõptinet: ſi gauenit enzuit eareſtituat me nſer vrſ ad
e¶ Doð ita. um viuo hrde deceſſent Dmp. :inuulqmoalnnetion leglſlio F.ni riad
e che Viduos reos eiuſdeʒ pecu cõmodocedit no herecks nnde Pan H .
l⸗ ſoiriteu naus . Inie hẽbat:ticiuʒatq; meuiuʒ tarat vtiminiſtrũ ticium elegerit e c bi C decpilr
ſ val legatanmo ita legauit:qð mihi ticius dʒ: me- idẽ eſt⁊ ſiponas vſumfructum. e.l.nulli.? niſt in ali⸗
elc rietur.vt.j.quan ita legauit: ix dãnat ſ⸗ menta. vt. j. de ali. leg.
80 di. leg. ce. .ſi Uio Heres meꝰ dato: q; mhi me⸗ legatũ. ¶Siheres natus eſ⸗ menta vr ſioten niic
cü beres. 3 de uius dʒ:ſeio dato. his vbis one ſet decẽ vnierichenle dare: Von liað pmodan ilr ibſe
Odi.⁊ de.:.beres eredẽ. nã cuʒ actões ſuas he⸗ ↄſtituerit cui daret:heresom̃ibu bituruſ ꝙ dz ſibi
meus. rat eiee E.n zacle 2 „ =or nere vel alij reſtituere.
L f6ncenta die. · resmeuio pſtiterit aduerſus ticũ eadẽ.x.pᷣſtare cogẽdꝰ ẽ elſuſ vr.ti il. ſilegatanus.
ſic eſt ↄditio. 1 , ſed inn on gannqu
5 ſ. de odit. 1 de. l. . —— R “ i. 5. ti.i.l1. ſt a pluribꝰ. in pn. z. l. quidaʒ. F.ſi
i⸗ bes:.s iil at Zte 5.5. ti. . Lab oibus.· 5. cñ qd.ſy alie e bi H Fi diuus. J tem S.j.e· l. codicillis. in pn. ſed
. Deceſſerit.ſ.legatauus. caſus. tus. 7. ſ. b initio poſſit ↄſiſtere fideicõ. in pſona eius cui reſtitui dʒ. qꝛ
be⸗ VAiduos meuio cu reo. ig1 Seio, cudem ertraneo. ratent an ginr biti: t ꝛunc obtinet qb bic dẽ. .ſ. t i.l. pi. 5. tuſculan⸗
Wis verbis. l. pximi et ad dandũ ſeio
EE is verbis. (Hrimis. 14 nerar erad 1 ſe l aruon rmWeponceltcömodo legatarij.vt.d.l.codicillis.
aui⸗ ſuo non ſolũ ad cedendũ.ſic.j. de li.le.l.ſi danatus. ſ 5. Srrin 31 gard ticio. ſic vt ipſeticius rogatꝰ ſit meuio reſtituere. Kñ. vt. ſ. de
30 te Ei vbiceendo ubaraſec kieredalt relee aacel 5 Auf le.l. ſ qᷣs vſumfr. Itẽ fadit.j.de ali.le.l.p ebie r e ula .
dis liberat᷑ meuiꝰ.⁊ iõ nõ liberat᷑ bẽs cedende .l. ſi filiofamilias. i bẽs. cogendus eſt.
ot tiaum. ⁊ idẽ in. d.l.ſi ſic.S.fi.⁊.l.ſe.⁊ facit.j.pxi.S. de dona. cau. moꝛ.. ſi filiofam 13

e. l ln qs ſer. F. ſi inter. 2.1. ſi ncio. 5. ſed alijs c bᷣ loquit. Itẽ facit ſ. ·

ti. I. eum quidam.

Liber

Eredẽ meũ.faci t. z.e.l. cetera. F. i. 7. ſ. de odiũ t.? d emon.l.in ea.
Zis cun legat. a teſtaroꝛes ⁊ ſic in facto erraba
¶ Permiſſum a iure.Rñ. vj

a⸗

dic a teſtatoꝛe qð melius ẽ dixit.vt ſit hbi

caſus ſilis pᷣ caſui. Jo.cnius g eſt electio in al ternatiuo legato. Rñ. vt

ſ.e. l. lucio. plane. S. fl.
1 Mibil repetẽ. imo re , . , , ... . Am gdas
pez⸗ ol ſolger rir e. Eredẽ meũ ita tibi obligaf exegit: hoc dedit ei cui militiam . jacs
eur ien ecomo illzuel piud eins erteſto dn vo. eremae neſo⸗
coꝛngit: vpotea Juſti liar:iuꝰ? ſeruus ſtich?ꝰ nonen it: da luerit:poſt moꝛtẽ lucij ticij iteru n ſra.
Cdeoglinde vent. 1 tibicũ danas ſit. Dẽ. publius meuiꝰ uel militiã vel pci pcMitmarcell⸗
„C. QI. .l. nt.

vel ibiĩ facto errauit. h
in iure credens ſe teneri
ad melioꝛẽ.tu dicvt ibi

Ed ⁊ ꝓculo.non
NXaoccreſcere. immo

“ is ini legatu ſit: ſ alterdſox omit tatq eẽ voluntatẽ defuncti ad eũ prts. el cum pi.
facilius ius ↄuentõis E . r —I 2 §. rogo.
recipiat. alij Airervt ibi teret:alteni nõaccreſceret'. nõ. n. Peine fideicõ.reciſat.¶l r. ordder P⸗
no. Itez Z. ᷓ. e. l. ſi duo ↄiunctim:ſ pꝑtes videri legatas. cio ticio funduʒ ſeianum ſumitur bonꝰ ⁊c᷑.
buo. . a geer, n ſi ambo vendicarent eã quẽq; Ilaucl vſumfructũ fundi ſeiani Ra ſdetmanute,
u. icoloꝛe vebo legati ptem habiti: quã in ſᷣuo lego.põtlegataniusuel fundũ uẽä⸗ xr Auod aiſes
n eadi de haberen. [Zec. cdicare nel vſumfmuctũ:qdð face⸗ narrclugir min
tefalſa demonſtratöne N Vm quidã vroꝛi ſue dotem renon põt: is anitm fundꝰ legatꝰ2 imra ſeluola.
qꝛ qtitas vel ſpẽs eſt reddidiſſet: 2 .xI .Cci legare eſt. . 8 (Meminem ele
aiare aſ⸗ ns or noluiſſet:⁊ quaq; ſcir dotẽ ei red C Em qdãita fideicõmiſſim gLelit eo ſpe quo
i.l.ſi ſic.S.i.⁊. C. “ = a . An debuerit cum po
fal. cau. adie.le.l. i. fi. ditꝗ. hoctũ pᷣtenu vſus eẽt: qua reliqſ:rogo vt reſtituasliß tuit. ⁊ ita cepir
3 Sel.gove⸗ ſidotis reddẽde noie eã ſummam tismei quibꝰ voles marcel. pu⸗ in moꝛ. vr in
liiuci S.exlb; me? legaret. eriſſtimo deber:.xl. eteniz tatheredpoſſe ? indignũ pſer⸗ ta Dammiti vie
4 Aaus milirih ta, vbum reddẽdiqq;ᷓ ſigniſicatõeʒ re:at ſi tahis quos dignos puta⸗ mr. a die⸗ 2
em. ſ.que alienaa æg reciPit eñj . ſbH e.l.cum filius..
riponler vr ubiſet. vr Péat retro dandi:recipit tñ ⁊ ꝑ ſe ueris: petere poſſe ait'eosꝗ non

=ud E⸗ — Liirte Sen 11e ti.i.l.fideicom.S
ie accreſat. vt. ð vun tan; ſi danatus hrsaltemtrũ da- ctã ſolutõem l&ρ eũ pciuʒ militte q;q́; ſecus autẽ
. . — 1„ „ . e unt.
illud bm intertatöm Plniſſum: uel paphiluʒ dare mhil litie: ſed ptem eiꝰ teſiatoꝛ legata lum eligtrtb⸗
a mertkeſtatoꝛis Kg. repetere poſſit. em. nodederit reliq ſuꝑeſſe exactiõe, locũ qð ſequitur
ic qð ibi in ru. . E 1A
Pim gherare qul vnnſ⸗ Ed ⁊ ꝓculo placebat ⁊ apa niſi hr̃:⁊ ab hoc receſſiſſeteſtato 250. quid ſi al

fructꝰ ſicut facilius ac⸗

d Eins militie. ſ. qcũ /

4 NUausticiꝰ in teſto ſuo pu⸗ 5
. 2 Ll- ies cſzs A r -I. — rJaut ſe — ſic ⁊cc. nam ſi di⸗
e is nodis ſ bocns liomenio militiã ſua religt miſſi admitti nnden q̃ſi iam Pnin xit quos dignoſ
dico:non debẽt pᷣſtari ſuie pecumaʒeius qcuq; redigi ex die datũ:cũ ſic relinquit quibus ⁊ẽ̃.tm̃ digni ad.

cõmoda q̃ medio tpe
obtinuiſſent. vt in fru⸗·

is cui legatꝰ ſit ſtichus aut
Vpãphilus cũ ſtichum ſibi le⸗

gatũ putaret vendicauerit ampli⸗
us mutãde vendicatõis ius nõhʒ

Mtre ſuo ſicacopi:qð ſemocõ

dadi ſignificatéem. Dem.

vẽditõe eius potuent cũ ſuis cõ

mogis:.ſed cũ ſupuixeni teſtatoꝛ

rio. qꝛ benignius ⁊ pleniꝰ vt bic. ⁊. S.el. ſi is cui.a.j. de reg iur.
l. in teſtis. hic in legatis. ſecꝰ in ↄctibus vt in Zꝛijs. vt. S. de Zbẽ.

emp.l.ſi ita diſ.⁊.l.in emptione.5.fi.

nVel vſufructu. nnö
ptem vnius ⁊ ꝑtem alterius:cũ vnum legatũ ſit.vt j.e.l.ſi illud.

7. S. e.l.ſi neminẽ. ſzʒ quo ad num eratõ em ſunt plura.vt.S. tit.i.l.

um ciꝰ ab hrdibus lucij ticij erige
bat. celſus ait exiſtimo pciummuli

tie pᷣſtari nõ oportereꝰ:niſi legata

rius oñderit teſtatoꝛem:⁊ poſt ſa⸗

rem oñderit.onus.n. ꝓbãdi mu

offendenint.idem ait: ſi neminẽ
elegenit oẽs ad petitõnemfideicõ⸗

uoles:nec ulli offerat.plane ſi ce-

q ¶Qui offende⸗

rint.iſ.ſi eligat in

dignos. qa vr
bono viro eſt ei

cõmiſſum. vt.ſ.

ſunt plus digni
Rñ.non eſt vis.

pater.

v Cuz ſic. q. d.

hec ſunt vera cũ

mitterent᷑.hic ve

ro oẽs. vel ſub.

ctu video. vt . el. cum ig edn upuuenu teſiatoꝛ teni defuncti ſunt ſupſtiti dandu, étcum ſic cc. qſi
batert. . lllia. ꝛ.l. luci. uciꝰ ticiꝰ militiã vẽdidit: ⁊ pciũ uel heredi eiꝰ::ſi pꝛiuſq;; peteret dicat multoma⸗
f ¶ Vten. ꝓpᷣe cõſid era⸗/ 2?òcůä . glis idex erit vbi
ta datõne bita inter vi ita dixit quoſ di

uos.ſic.S.de eden.l.veluti.S.bec vox.

5 Mon opoꝛtere. vt. C.e.

l.ſilia. ⁊. S. de iur. do.l. cum pꝛ. ⁊.. ſo.ma.l.ſi cũ dotem. 5. ſt pꝛ.⁊.j.e.l.ti

bonꝰ ſit electꝰ.ac.

gnos pu.c.qꝛ minoꝛeʒ bʒ ptãtẽ cũ tanqᷓ vir
x Rranſbereo⸗ ſic ſit in moꝛꝛa. x qſH eredi eius.ſ.ſu/

— —. ——

cigꝗ. S.ꝗᷓ in vita.⁊.j.de do.pᷣle.l.i.S.adeo.⁊.j.de manu.teſta.l. quarta.
b ¶ Aoluiſſe. pᷣſumit egð noluit plus dani:niſi ↄna liqueat.ſ.ſi illud pᷣ
cium ↄſumpfit teſtatoꝛ viuens adbuc:vel ałs in rõ Geer⸗ ↄu ertiſſʒ. vt
f. e. l. lucius.ᷣ in pꝛin. in.l.cum pater.S. filia. i Reliqui.ſ.pcij pp ceteroꝛum heredibus. 9¶oluerint.i.non agnouerint le/
illa verba ſtue pecunia ⁊c. als res ipſa pereret᷑ ſi ex neceſſitate eſſet alie gatum anteqᷓ; deced erent:non tñ ſpꝛeuerunt.
nata. vt. ſ. ti.i.l. ſi fideicõ. §. ſi re. aliud ſi ex volũtate. vt. ſ. de adimẽ. le. x. Aufertur. l. ab b de. a Ad beredẽ tranſmiſerunt.ſ. po
l. rem legatz. Aʒo. K Oñderit.qui.n. mutatã voluntatez dicit t larẽ hanc petendi ſubaudi.⁊ certe rranſmitunt. Accur.
Vt 7. 5. de ꝓ ba.l. cũ qui.⁊.l.quinq ginta. leAgd eũu.ſ.hidẽ. b ¶ Utiq;.ſi vno.ſ.de ſuꝑſtinibus.vel de bẽdibus pᷣmoꝛtuoꝛum
Vcio. vendicare.eligit Elegatanus. vt bic. ſed S.̊. de iur. do.l. æ nota pᷣ cõmitti moꝛam.⁊ ſic oẽs poſſe petere ⁊ ſupſtites. ⁊ bt,·
, lerũch. 5. fi.ſol lluch⸗ in ᷣcnbus:qð non placet.j.e.l.ſi ita.ꝭ.fi. yk des moꝛtuoꝝ.ſʒ ad buc põt offerre beres ⁊ eligere qſi purget mo
bic expſſe dedit electõ em legatano.tu dic ſi dicat vt teſtatoꝛ vendicato ram.vt ꝓbantur bec ibi.ſʒ oẽs petere ⁊c.⁊ ibi cũ nulli offert᷑. ce⸗
vel pᷣcipito tibi rem iſtã in vendicãdo videt᷑ dediſſe electõem. vt h. 2. S5. terum ſi vnꝰ de pdictis in iure p etat:aufert heredi electõem.⁊ bic
de le. i. l. plane. 5. fi. ſed ſi dicat beres ſtato in dãdo videtur dediſſe bĩdi dicit vtiq; ⁊c̃.q.d.tranſmittit᷑ ad heredes.ita ꝙ beres nõ purget
eleciõ em. yt. ,. e.lſi ita. Sᷣſi/ſed ſt dico lego in dubio interpᷣtoꝛ ꝓ legata moꝛã vtiq; ⁊c. ſed an petens aufent ius alijs legatarijs. Rñ.q

pſtitis.q.d.nõ ceteroꝛum pᷣmo defunctoꝝ beredibus ⁊ ſub.dicit
marcellus. 3 (Beceſſenit. i. ſupſtes. .
7 Hotat.ſ.qdðᷣ marcellus dixit ⁊ ſupſtiti ⁊ eius heredi tm̃.nõ aũt

n.

n
,00
bi⸗
G
1

videtur enim. ⁊c̃.

d Interuallo.

ſ. maximo modi
co qð magis in⸗
tellectu q; elocu
tione põt expᷣmi
vt. j. de ſolu. l. ra
tũ.⁊.ſ.ad.l. falc.
l.i. F. item ſi ita.
hoc aũt ↄtingit
cum Ein moꝛa e⸗
ligendi vel eligit
indignuz.
e¶ Wetitiõ em. at
multomagis cũ
relinquitur bis
quos dignos eẽ
putaueris cũ mi
nus ſit in ↄditio
nali rel icto.
fęMHotatus ẽ. ſ.
marcellus in eo
ꝙ dixit. S. F. pla
ne. 7 ſtatim repe
tit.

g Juſtum. ab

modicuʒ tpᷣs pꝰ
qð cedit dies le⸗
gati.⁊ vſq; tunc
videtur ↄditiõa/
le.⁊ iõ pend ente
ↄditõe legatari⸗
us ad heredẽnõ

trãſmittit. vt.C.

de cadu. tollẽ.5.
ſinaüt.
3 ti. pñ̃ti
cũ iam fue⸗
rit heres in mo⸗

ra eligendi.⁊ ſic

ppñ̃ti die vid etur
relictum.

i Ka tognita .
talis qᷓ indulge/
at reſtõnez in in /
tegrũ nel nõ vᷣm
R. ꝙ eſt falſum
apte.qꝛ licʒ iniu
ſta cã ſint abñteſ
non tñ petunt le
gatũ p reſtõnem
ſʒ ſuo iure. Aʒo.

. XXI.
ſic qſt ſint plures rei credendi.ar.j.de duo. re.l. ex duobus. ⁊. S. ð
ↄſti pecu.lidẽ eſt. niſi ꝑ in inte.reſti.iuuetur. vt.j.l.ꝓxi.vel ꝙ di/
cas non.ſed ſolummodo beredi aufert clectio.

c ¶¶ Videt eni merito marcel. notat:qꝛ bocet ex bis eiꝰ appareat

deceſſerit. ¶ Sceuola autẽ no⸗
tat:ſi oẽs petere potuerunt: ⁊ alij
noluerunt cuʒ nulliaufert curnon
⁊q deceſſerint adhĩ̃dem tranſmi
ſerũt: vtiqʒ ſi vno petẽteiam eli

—

gere non põt: cui det. videt᷑ enim

marcellocũ fideicõmiſſum ita re-
linquit᷑ ex libertis:cui voluenisar⸗

bitrari niſi offerat an heresvelit?
ſtatim offerat ſine aliquo.ſ. nter⸗
ualloſtatim ↄpetere oibus petiti

onẽtcuʒ oĩbus igr cõpetat merito

notatusẽ:cũ ſuꝑſtin ſoli putet dã
dum:niſi foꝛte anteq; iuſtũ tpᷣs pᷣ
tereat:quopotuit eligere cuipoti⸗
us offerat: ceten deceſſerint.

SItñ ꝗbuſdam ab. Arcel.
ſentibꝰ pñtes petãt:cũ pñtiꝰ

die relicũ ſit fideicoõmiſſum cã co⸗

gnita ſtatuẽdũ eſt exploꝛandũq;
an⁊ alij ſint petitun. ¶ Sem.
E cuiꝰ in ßuo ꝓpꝛietas erat
fmctuariobr̃deinſtituto ali
cui eũ ſemũ legauit:non põt hrs

doli mali exceptõe vti:ſilegatani⸗

us vendicare ſeruũ pelletnon reli

ctohr̃di eiꝰ ſemi vſufiuctu.

8 Jillð aut illð lega leſ.
tũ ſit vnuʒ legatũ ẽ:ſi ſub cõ

tranjs ↄditõibus aliud atqʒ aliud
legatũ vnũ legatũ eẽ arbitranur
neq; referthrdum ⁊ eoꝝ quibꝰle

gatumẽ diuerſas: pſonas eẽ.velu

ti ſi ita legatuʒ eſt:ſi nerua ↄſul fa⸗

ſʒ eſt intelligendũ qꝙ exploꝛabit iuder ⁊ ſtatuattpᷣs infra qð vẽi
ant ⁊ petãt ſi voluerint: ⁊ ſi nõ venerint non admittent᷑ poſt. vt
ſ.debo.anuc.iudi.poſ.liiij.
. Secuius.legauit purevł ſub ↄditõe.vt.j.e.l.cũ filꝰ. S. dñs
iuerſum tñ in ſerununb p̃dialibus.vt. S. de ſerui.l. papi. ⁊

3. ti.i.l. ſi ſeruus ticij. v eſt rõ qꝛ bic duas res videtur legaſſe qð

non põt dici in ſeruitute pdiali. vt.d. S. dñs, b. ⁊ facit.j. de v. ob.
illud. vnũ leg. miꝝ eſt hoc caſu.⁊ magis in al.qͥ vſufru.

inferioꝛi:ꝙ eſt vnũ.vt.j.q di.le.ce.l.cũ illud.⁊ ſic eſt õ.ð.

i.l.cl. plane. S. fi.ſo. vnum ẽ qꝛ vniꝰ rei pſtatione libatio ↄringir.
ſʒ duo ꝓpter duas res noĩatas in legando ſic dꝛ in duobꝰ reis
ſtipu. vel debedi. vt.j. de duo.re.l.iij. S.fi.⁊.l.eadẽ.S.fi.⁊ inſti.de
duo. re. . fi. Atem d. S.e.l.ſt qs ſer.S.ſi ita.ſol. vt ibi.

Am pꝛonus. ex debita olim dimidia: bodie tertia. vtinſti.
eſuccel. lib. in pn. ⁊. S. ſed nra. b.
qð reli

b ¶ Mon cogit᷑. niſi

d reli e liberiſ ⁊ pꝑentibꝰ.vt.ſ.de ↄdi.⁊ ð.l.ſi is ille.bodie bʒ
debitã ꝑtem ſine oĩ grauamine, vt in .deſuccel. lib. 5. ſed nfa. b.

Delega.⁊ ſideicon.ij

c¶ Deber. ſtc. . de admi. tu.l. er pluribꝰ.a.j de re iudi.l.puile.⁊.s.ſi qᷣ

omiſ. cq teſta.l. qꝛ aũt. S.ſi p?onus.ꝛ facit.j.t.i.l.fi. S. fi.⁊.S. de vul. ſub.
l. 2 ſi S. 7.S. de bis qͥ in teſta. delc. l ij. ⁊. .de le. pᷣſtᷓ. ↄtra bo. poſ. pet.l.

ctus erit ticiꝰ heres ticio det fun-
dũ:ſi non erit nerua ↄſul factusſei
us hfſi menoc oo. rcel.
Nm patronusex debita p
einſtitutus eſt: fideicõmiſiũ
relictum ab eopᷣſtare nõ cogiturꝰ
ſi omiſerit inſtõnem:qui eã ꝑptem
vẽdicaret:vtrũ eodẽ mõ retinere
eam:an vo pᷣſtare debeat fideicõ⸗
miſſim:⁊ magisẽ debeni ſideicõ
miſ.qm qð illius pſone pſtaretur

hocnequaqʒ ad alium ptinere de

beret. E.

Elſus pater meꝰ refercbat

cuecẽ̃t in ↄcilio ducennij viri

ↄſulis interlocutũ in ſniam ſuaʒ:

vt cũ cetalicius catulꝰ filia ex aſſe
hr̃de inſtituta liberto.cc.legaſſet:
petiſſetq; ab eo vt ea ↄcubine ipi
us daret: ⁊ libenꝰ viuo teſtatoꝛe
deceſſiſſet:⁊ qð ei relictũ erat apð
filiam remãſiſſet coget᷑ filia id fidi
cõ.ↄcubine reddere. ¶¶ Qð ali⸗
cuius hr̃dis noiatim fidei cõmitti
tur põt uideriita demũ dari uolu⸗

iſſe: ſi ille extitiſſy heres. ¶ Siſi ⸗

lio hr̃di ꝑs eiꝰ a quo noiatiʒ lega⸗
tumẽ accreſcit: non pᷣſtabit lega-⸗
tũ:qðꝰ iur antiquo capit. ¶ hẽ

q Nidã in teſtamẽtoita ſcnpp⸗
Aut reipubli. gallicanoxꝝ lego
in tutelã uie reſiciende:queẽ in co

—

lonia eoꝝ uſq; ad uitã aureliaʒ.q

ſitũ eſt an hoc legatũ ualeat: iubẽ⸗

1 M erlin uobꝰ. F. beres.
4 Elſus.ſuam.i.cõſulis vel ſuam celſi conſulentis:vel dicinterlo⸗

cutũ.i.ĩt᷑locutoꝛiã datã

e 4ia relꝛe ſz poſt
teſtmm

·2 ſic ẽ in cã cadu
ci:⁊ ita remanet cũ one
re:ſʒ ſecꝰ in ꝓnõſcripto
vt. C. de ca.tol.l.i.S. im
p.⁊. F. ꝓ ſcõo. 2. ſ. F. p.
7. SF. fi. ſ cũ b ſit ius ve
tus remanet cũ onere q̃ᷓ
ſi caduca quõ dicit Ju
ſti. ibi ſe hoc nouũ inue
niſſe.Rñ.i.nullꝰ aliꝰ im
patoꝛ añ euʒ fecit. vt ⁊
ibi no. Itez huic S.ſ.de
an.le.l.ticia.ſo.bic non
cepit vtile legatum eſſe

ibi cepit deberi. vł ibi fi

nik comodũ ſic & onꝰ
hic aũt ĩcipit comodũ
beredis:⁊ ita onꝰ. Itẽ
facit.jſ.e.l.cũ pꝛ.S.cum
eſtiaret.vt.j.e.ti.peculi.

f ¶ Qð alicuiꝰ. extitiſſet
ex hoc ⁊ ſe.S.no.ptẽ bẽ
ditatis defectam accre
ſcẽ alt᷑i cohẽdi ſine one

re.ſed õj. S.de bis q̃ in

ticio.S.iuli.⁊.j.ad.l.fal
ci.in ſingubł.⁊.l. ſe. ⁊. C.
de ca tol. S. ꝓ ſcõo. ⁊.j.
de vſufr. le. l.ſi ab eo.⁊
.Cad teb.l.non iuſtã.

2.S. in pn. bꝰ.l.ſol. bic

loquit᷑in ꝓ nõ ſcriptis.
alie in q̃ſt cadu.⁊ in ca
ducis.vt.C. de ca.toll.
h. in ß̃. ⁊ ßʒ boc dic bic
extitiſſet bꝛs.i.eẽt in reꝝ
nã tpe teſti.nam tũc de
mũ ab eo vxł alio cui ac
creſcit pᷣſtat᷑alij diſtin⸗
guũt an teſtatoꝛ vtatur
vᷣbis appellatiuis.pu
ta bẽdes mei ſic faciãt
vel dent. ⁊ tũc tranſibit
onꝰ ad alios heredes
vno non exñte bẽde an
ꝓpo.puta ticius heres
meꝰ ita faciat.⁊ tunc ñ.

vt. S. ti.i.l.ſ duobꝰ. F. beres. ⁊ hoc ⁊ ſeq.S.cũ dẽ noĩatim. Zertij vt Ro.

diſtin guunt: an onus ſit tale qð poſſit ab alio adiplen vel nõ. vt. C. de

ca.tol.l.i.S.ne aũt.ſʒ illa diſtinctio hʒ locũ qñ in faciendo nõ in dãdo:
vt ibi dicit. ſʒ hic dicit in dãdo.vñ non deberet diſtingui.tu dic ſʒ Aʒ.
ꝙ h̊ loquit᷑ ſim ius antiquũ qð bodie coꝛnigit᷑ vt ⁊.j.e.ſi ticio.S.iuli.ſic
t loquit᷑ in caduco ⁊ in cã caduci.vt.C. de ca.tol.S.ne aũt.in fi.A.§.

g (Bi filio. ſupioꝛ in genere.hᷣ in ſpecie.i.in filio qui videbat᷑ teneri q̃ſ

magis debeat adimplere votũ patris. ſʒ tñ idem eſt.
b ᷣQõ.ſ. legatum. vna cum alijs bonis accreſcentibus.ac.
i ¶ Capit.i.capet de iure antiquo.id eſt.l.xij.tabu.ſi nemo eẽt inſtituuus
vt inſti.de bẽ.ab inteſta.in pᷣn.nonR aũt dico ꝙ ſuam bẽat iure inſtõnis
accreſcentẽ ab inteſtato.qꝛ ſic ꝓ ꝑte teſtatu ⁊ ꝓ pte inteſtatꝰ decederet
qð non põt eẽ.vt inſti.de bꝛ.inſti.S.non aũt.vel dic capit ꝓpeiure anti
quo.i.l.duodecim tab. que ↄfinnat teſtãnias ſucceſſiones. vt. j. de ver⸗
bo.ſigniſi.l.lege.⁊ ſacit.j.deregu.iur.l.quotiens duplici, ⁊.S.pꝛoxi.S.⁊

Aquod ibi notatur. V
Wdam vſa; ad incluſiue.vt.j.pʒ ibi tutelã vie aurelie. ac.
P

S. ti. i. l. ſeruuz fi. F. ſt
idem ſeruꝰ.ſed videt᷑ ẽt

ꝙ in pmo valeat lega⸗/

tũ.lʒ ñ libertas.vt.j. de
odi.⁊ demon.l.ſt quis
eũ quem.que eſt õ. ſol.
bic vt in miſtro legaba

tur:ibi nõ.vel ſo.vt ibi.

Itẽ facit.ſ.e.l.qui teſtõ
7. S. ti.i.l.ſi ſeruꝰ.S. ſi b/
uus. ⁊ facit.ſ.e.l.codic.
in pᷣn. ⁊.j.ti.i.l.vxoꝛẽ.in
fi.ac.
Ania. niſi talia
ſint q̃ in ſe tacitã
ↄditõ em hñt.vt.j.ð cõ
di.⁊ demon.l.i.in fi. et
ð v.ob.l.interdũ.b.ał.
eſt noĩa.
o ¶¶ Ex die. cũ quodã tẽ
poꝛis tempamento qð
ma gis intellectu pcipi
tur qᷓ; elocutõ epoſſit ex

dicimꝰ. ⁊ diximus. S. e.

l.cum qͥdamlb. ⁊ facit
j. de reg. iur.l.in oĩbus.
Accurſtus.

p ¶ Fundũ.añ ↄditõez

ſʒ poſtea potenit bĩſ pe
tere ꝑ interdẽm quoꝛuʒ
legatoꝝ.vt.ſ.quo. leg.
l.i.⁊.C.quo. lega.l.i.ñ
aũt ꝑ rei ven.b.⁊ facit
j. de ↄd.⁊ demõ.l. lega
t

q¶ Qũ ita. ampliꝰfoꝛ

te legauerat ei alið.vel
dic qð alij domũ.⁊ hu
ic hoc ampliꝰ fundum.
vñ ⁊ in domo bzʒ ptem

vt.j. cit.i.l.ſt ſic.
r (gaapia. ppetuo

tr.

ibi ſunt. vt. ſ. ti. i. l. ſi ita
legatum. 7. C. de F. ſt.
l. ij.
Vz ita erit. puta
ũ moꝛiar.

t Mon videt eẽ. ſic. C.
detranſac.l.ſt de certa.⁊.
7 de Zb. emp.l. in le.
ðͤ legatario. deced

Liber

l¶ Sufficeret. ſic & vʒ fauoꝛe relicti. ſic. ..ti i. l. ſtichꝰ 2.ſ. déau. 7 arg. le.
l.ſt cui.⁊.j.de adimẽ.le.l.pe.ſed regulłr õ.vt.S.de iure do.l.cum poſt. §.

iſe.l.ticia.i.rñ.niſi ↄferat᷑ in arbitriam alicup. vt. S.e.l.i. ac.
dqs quos. manumittere.qꝛ ad libertatẽ non poterat puenire. ſec⸗
ſtin fraudem creditoꝝ faciant. tunc. n. interdũ t legatuʒ qñ q; nõ

tius celſus m̃dit ꝓpe moduʒ qui⸗

dẽ impfecta eſt hec ſcniptura intu
telã nie aurelie: qꝛ ſumma ſcnippta
nõ eſt:põt tñ uideri tanta ſumma
legata:q;ta ei reiſufficer ſimodo
non appeat aliã fuiſſe defuncti vo
lũtatẽ:aut ex magnitudine eiꝰ pe
cunie: aut ex mediocniate faculta
tũqᷓsteſtatoꝛ reliqt. tunc.n. ꝓoff

cio iudicis ſm eſtimatõem pfimo

:7 legati q titas diffiniri poteſt
qsquos nõpo de.
tenit manumitter legauent:
tmanumitterent᷑: nec legatum:
nec libertasualet. Beʒ

nia que teſtis ſine die vel

ni

oditõeaſcribunt᷑ ex die adi⸗ ſtet.

teh ſchtatis pſtentur. ¶ Iundũ

añ ↄditiõem ↄpletaʒ abhr̃de nõ

traditũ:ſj a legatario detentũhĩs
vendicare cũ fructibꝰ poterit.
Quũ ita legat᷑ illi hoc ampliꝰ
fundũ illũcũ oĩbusrebꝰ que in eo
deʒ fundo enint mancipia quoq;
continentur. I Hẽ.
CWEm ita legatur:qcꝗdi hoꝛ
reo meoent:2= is cii legatũ
ex rebꝰnõ legatis ignoꝛante eo
ampliãdi legati ſui gra in hoꝛreũ
intulerit:qð illatũ eſt.nõ videt᷑ eẽꝰ
legatũ. da legatano petitũ

erat ut alij reſtitueret:ſi legatariuſ

decedat : hĩs q eiusid qð lega⸗

ʒ.de tranſacti.l. cũ aqᷣli.?.3. d epac.l. tres fra⸗
⁊.j.ti.i.l.ita le.⁊.l.ſt fundũ.⁊.j.de au.⁊ ar.le.l.

cedat.qᷓ ſponte agnouerat legatuʒ ſibi re /pe. S. fl.
ictum eſſe. nec. n. cogitur nec bis eius tenet᷑.vt.j. ad treb.l.nã qð. .. fi. ſ

beres legãtis. vt.ð.e.l.celſus.ſiue ſit caducũ:ſiue in caſu caduci.vt.C.

de ca. tol. S. ne aũt. in fi. .

x¶ Spẽs.ſecus ſt in pecũia.vt.ð.e.l.ſi

ec dolo.qui g dolũ dicit ꝓbet. vt. S.de ꝓba.l.quoti.S. pecunia.
qui dolo.ſed ð. ̊. loca.l.ſqs do.S. impatoꝛ. vbi capꝛarius ꝓbat ſe ſi⸗
ne fraude amiſiſſecapꝛas.ſol.ibi. Itẽ p.. de edẽ.l. qs ex argentarijs
§. ꝓhibet. ſʒ ſpeciale in argẽtario.vt ꝓbet caſum.qꝛ eius officiũ ẽ cuſto

dire ⁊ hĩerones.ſic ⁊ in cuſtode carceris.nam ꝓbare dʒ non ſuo dolo

occiſum illũ qui cuſtodit.vt.j.de cu. re.l.fi.S.fi. ⁊ fa. S.e.l.cũ res F. item
Mn ſideicõmiſſo. familie. accipe. vt. C. de ver. ſig.l.f.

X¶Moiati ſunt.qͥd

eſt qð dẽ noiatos admitti.cum vt.S. dictũ eſt fami/

lie relictũ eſt. ſi. n. familie eſt relicrũ oẽs de familia pꝛioꝛis debẽt admit
ti. Atem ſi qubbuſdã noĩatis de familia reliqt alij no admittunf.vt. C.
devx. ſi.l.f.. Rñ.ita reliqᷣt familie mee.c.do.ſ.petro ⁊ Joã.Aʒ o.vłſlc vt

pᷣus vocetur petrꝰ ⸗

0. bi.n. oibus alijs pferunt pꝰ bos admittũtur

qui eodeʒ gradu ⁊ eodem noie ſunt iꝑe moꝛtis defuncti puta nominati

erant fratres oↄſobꝛini innoſati ſunt ſilr Pſobꝛini bi ad mittũtur

poſt noĩatos ⁊ non patiueles q ſunt ex alio n

oĩe.ſ.agnationis.

ſʒ pᷣdicti cognationis ⁊ boc innuit verbũ ex eo noie. qð ex eo qᷣ⸗
dam bñt cancellatũ.ᷣdeiñ fllij ↄſobꝛinoꝝ non patrmeliuʒ. ſed bo
die bec dẽia agnanonis ſic ⁊ cognatõis ſublata eſt. vt in aut de

tũ eſt pꝛeſtare debebit. ¶ Spẽs
noĩatim legate ſinon repiant᷑:nec
dolo malo hrdis deſſe ꝓbent᷑ pe

bꝛ. ab inteſt. colk.

ix.planius aũtẽ
ſt bẽas cancella
tum eo. 7 dic ex
noĩe.i.ex familia
⁊ ſic poſt nomĩa

ti ereodẽteſtõnon pñt. n fi⸗ tos admittũtur

deicẽmiſſo q; familie reliquitur
hiad petitõem eius admitti pñt:
qui noĩati ſunt:aut poſt eoſoẽser
tinctos ꝗyex eonoie defuncti fue
runt eotꝑe quoteſtatoꝛ moreret᷑

d emn Eé tantf pcedẽtes vt
7 nn er pumo gradupꝛocreanri fanres defunet
ſunt:nmiſi ſpali defuncꝰ adulteno æ patrui? dicũt
res volitatẽ ſuq enẽdenit. I de. ane abue
Egatoꝛũ petitio aduerſus vocent tĩ ſeq n/⸗
H= bencdes Pptibus hfiditari- tes non Poedene
SRenrbee a a es. ſʒ dic pꝰ eos
is cõpeti nec ꝓhis qui ſoluẽdo ten ſ dicb ee
ie⸗ ſunt oneran coheredes opoꝛ reoꝛdine ucreſi
iplures hr̃desinſtitu onis nõ oꝛdine,ʒ
it teſtõquibuſdla noiatim reliqt le mam, J⸗
gata:poſtea codicillosad oẽs he- ſuceeſſ edic.i.
redes ſenpſit: quero qlegata de⸗ quwue
beant᷑. Mogdeſtinꝰ mdit:cũ nnetos. .

feſte teſtator teſtõ expᷣſſent a ꝗbuſ b' Au ub. ill

t:cũ mani

heredibꝰ legata pᷣſtan vellet:xco⸗

dicillos õ cANöorac zn,
appet tñ ea que codicillis dcdit abl mo ⁊ tpe teſtam̃
his pᷣſtada eẽ quos muner fungi ti. vt..dere. du.
debereteſtõſuo oñdeni teſtatoꝛ. qt sgſslibt nan

ia cũteſtõ facto decederʒ
Peredibꝰ inſtitutis:meuia et
ſempꝛoniofilijs ſuis ex egs ꝑtibꝰ
petijt a meuiaut ſtichũ ſemuũ ſuũ
manumitteret in hec vᷣba.ateaũt
menia filia mea chaniſſima peto:

bo.ſigni.ljfl.ſic an ſit capax tpemoꝛtis inſpicit
l.non in telligit. J. qñn. d ¶ Er qui⸗
ex bis.ſ.ꝓximis tpe moꝛtis. e
gradu impani equalr aamittunt᷑:vt filij fratruʒ
de legi. here. aut. ceſſante.

oẽs qͥ ꝓximioꝛeſ
ſunt in gradu ſi⸗
ue agnatõ is ſiũ
cognationis. ⁊
hm boc noõ eſt q̃

ſtio qᷓ fit an poſt

noĩatos admit/

pñt admitti qui

erat oꝛdo in ſuc⸗

cedendo. ⁊ iõ eti

am tunc tps te⸗

ſtamẽti inſpicit.

om̃s.n. cognati
ibi vocant᷑ quo⸗
cũq; gradu.at h
ꝑ oꝛdineʒ admit
tunt poſt nomia
tos.vt.C. de ver

ur. vt. j. de iur. fiſ.
bis.ſ. ↄſobꝛiniſ.vl dic
ꝛoximo.qñq; qͥ ſuntin

cũ fratribꝰ.vt.C.

f¶¶Ad vlterioꝛes. puta panueleſ

vt debent. vel dic ad qͥntum vel ad ſextũ gradum. Itẽ facit.j.de

au.⁊ argen.lega.l.fi.in pᷣnc.

g/CEgaton. als. l legatoꝝ. at. 5. idem m̃dit. “
A=⸗ Competit.niſi noĩauit beis omnes vel quoſdã ꝓpꝛijs

noibus. a tunc tenet᷑ ad viriles. vt.S.ti.i.l.turpia.S.fi.⁊.j.ti.i.l.ſt

plures.⁊. j. ad trebel.l.nonnunqᷓ;. z.l.quotiẽs.

i ¶ QAui plures hered es ſcri
legata p̃ſtare. KR. K I

△

q; verda que ſubijciuntur exrvᷣmũt ↄditõem.

mã. ⁊c. p Duag.ſ. meuij ⁊ ſepꝛo.

hnr beiniens beredes ſuos indiſtĩ
Munere. i. onere. 2 fa. C. fa. ber. l.

ti. ⁊. j.de ali.le.l.caio.in pᷣn. ?. j.e. l. meuius. 5. eũ. ar. Z. ſ. de ver.
Vcia.petijt.in codicilł poſtea fact..vt.j.dic. /ſi.i.ſi cũ füdũ
eruũ ſuum,. ꝓpᷣum meuij.ſed qͥd ſi bꝛditario.rñ. idẽ

nZot capita.q.cd. multa. o ¶¶ Et mãcipia. repete. ⁊ cautũ ſit
4 (ind iudicij ſub.

— — — ern —

— —

—— —

Delega. ſdeico
xx.

vel nõ ab hiagepnibi
gaſaretingaſerfei meeler ato.
ũc non vide aſſet tertio a deunctiſ tꝑeãt.
, ti.qꝛ tucn aneo galetxei nicedaunart otiẽs
ſeruo inſtitu ſtatoꝛ extr reln Napeictde Dn.an pla
atorweahe Redea den ſn nrſere gn irle⸗
inem. q. deicõ. ſe.i. ctoꝛita expõnes 2P3 uobus.“ debit
it ſilitudine a⸗ dũ.ſʒ a ſua au ꝛes, iſtee . 5. ſi d edi. qᷓ 0
tge vaſfoeirnl — Eveti enano⸗ Podliad ſol⸗ kr
ſit tp̃s e velhnrgin cput . C.depi õdiad ime beredia eberes in ar
aſte ilegatuy neyp̃ geer keſtandt⸗ le. 2 t. 1 Ite ſſariuz mi te n ſeni a vr. 2
= ſſe.i. auino ſt direrith diecit.tᷣ ditõa uerit. 4 om . cia nte eig lures legak.
ikſni gaune —— al. volueri ij fideicõt uciati deicõ. vm uh alrero 16. 1li.
liaui ſreictt iridn. nectun mittaſ onßei ſick ſuis pfi 2 „ni baipiar. §.
. W ſtichũ banann anee ſetano 10 ansterehachor 5 krrni
4be maxi pꝛeſſa utluc ſſterio icilligle s relic alien j eiꝰ i triſ: ſs ſeri le ſſtit.l. er ſt aũt leg k
— curmiierio herennd — dieleni i arigacle
ae brri vecs ñtibi his e⸗ oadhi tum e⸗ e ei nt hrcdita iuiſione ffiuit: q; inte imanafpumu
i giingelaſpn⸗ mt it: quero⸗ ꝛacau ſuncta te niſenn m: inqd ſtis af acg ourmane til les
li artng⸗ träil: d legauit: uut ſup tis del ria du⸗ t domum riqſi te toem? aliſe er⸗ egi d noin
ſit. 2. idẽ inß⸗ ideat: cñ 2 inſlitu ſditari —. Et „ miſſan . ſecu it di ob'. d heredi. bus. RM
e⸗ oriore oßſ vicdeat be inſt ia Pr icillis ni deicõmil miſſi ꝑ interfu um. F arehle
nin D ſdedona bust X. iſſe:? coci nqcpi roan fih ſemũ:e atur. m I plan iq̃t.ĩ co
ſa. vt.ſ c.ar. ſtatrice: fui dis m ri r ſibipſe ideat diure amil u. Rucia d
rut . .l. ex hac emö ng ſonan pſtan uta .— ſita; . iſiſſe vie pſoiu qgdẽé QZuci do
ie ſdegg.dd §. anz P ñ ſit de pᷣ icom. pr di ſita mami 6miſ. ip diarigde 1 ez. t ſolummoce
ſ, ſinet cuz tale. 3 il relictũ ſ tile ficleice ſſe ſe uiſio t fid eicõ Crepug m ſub i ffuit. tan⸗ ign
