Kia. bec ley eſt vlpia.⁊ latina. I ¶ Quia voluntate. boc di
—Ait. vt. S. de tute.l. ſi filiꝰ. vde admini.tu.l. lucius ticius cura. ⁊ p boc
apparet ꝙ aliquod debet eſſe in magiſtratu ⁊ fideiuſſoꝛibus tutoꝛis. vt
e ſ.e.l. ſpad onẽ 5. ſi ciuitatis. ?. 5. de nitu nup.l. ſi quis tu. F.t que ſunt coͤ/
pꝛo cumulo debiti:ſiue pꝛo patrimonio:nõ pꝛo numero ꝑſonaꝝ. tirarie.⁊ eſt ratio:quia illinõ tenent.ideo quia agnouerunt tutelaʒ vel qꝛ

ot. S. ſt quis cau.l ij. 5. fi. .. . ex qui cauſis maio.l.iij.⁊.ſij.⁊. v. ?ꝰ
boc eodẽ modo exponit᷑ C. qui numero tu.:.i.vbi dicit nõſdefun
ctoꝛie:vel expone illud vt ibi:ſed hoc non muto.
x ¶ Separatio. ſic ergo generaliter intelligas pꝛo modo ſuo:ſiue

vt. S. de pactis. l. eoꝛum voluntate geſta
oicalſbei busetatẽ minoꝛibꝰ hi ercuſant ¶vexabit᷑:etita cõſtitutũ eſt a diuo Urt ſe d arerſt e
c po Lfi facir ad tutelã vel ad curã atlelfl ſeuero ⁊ antonino.hoc aũt 7ecé⸗ haicrgerat ateu. 3. de
ad. I. iſtã. ſ. ad ter- ſien rit nõ i IS 0 OPoꝛtetfiliost emn admini.tuto.l.ita aute,ʒ
tul.l. ij. F. nõ ſolũ zſieurcn sfuerit no ipub — ano eſt qdðop oꝛtet filios tute⸗ §. geſſiſſe. . S. neq̃s eus
25. e l. excuſant᷑. ſed furio leu pꝛodigi mnuncerun remiſſionẽ patni dare:⁊ rurſus qui mn ius vocan. eſt vi
ſi. Aanarũ ⁊ hec cõputabit᷑ cura qd vtniſq; cõmunes.i.vnã filij ⁊ di- cr. ſi quis. in pꝛincipio

cuſank. §.

fi. ⁊ hec ⁊ illa ſũt

herénij 7 grece.
à (¶Appellauerit

lata ſnia ð eũ ſu⸗
per accuſatiõep

polita. alioquĩ ð

2 qñ ap.ſili. Cipiẽda vt nõnumerꝰ pupilloꝛt Nfficit eſſe: pꝛoinde ſi pa- quia enam inuitẽ de eo
S.ſt quis. . ſ. eſe plurestutelas faciat:̊ patnimo- ter alicnius vel filius vel frater: ꝗ Pbigae e gede Pan,
venne niop ſepatio: ciõ quitnbꝰ fatri- eſtin eiuſdez poteſtatetna onera cnam. t quali fliſpaim
cſet mepp t᷑naz bustutoꝛ datꝰ eſt:q indiuiſuʒ pa ſuſtineat: quead periculuʒ; patris monium reputatur non

2]Tlã (quan

„ E ne eculium. 2 facit. S. l. p/
Aaſt ipſo ure ñ toꝛ: quibuſd curatoꝛ vnã tutela miniſtrat: omnibꝰ exanſatio a tu Huge
teneat vocanion cepiſſe credif. Oaeſtinꝰ. tela competit: ſed ſi nõ volũtate duas. bec greca
. – R —,,,3 ro 9 , R—
Banoporrere. /5 . Jimn tres habẽtestute patrisadminiſtret: nõpꝛodeſſe* p Auo oꝛdine.i alidᷓ

2 ſic videt᷑ ꝙ ipo
iure inten nõ te/

neat vocatio ad

quartã: ⁊ ſic inte⸗
rim pẽdẽte cauſa

appellatiõis nõ

bʒ neceſſeſe excu lc AIIRN I Arn⸗ . tertia pꝛodeſt ad excuſa
ſare vt inſti 5. telã pꝛon oucebit᷑:vtrũa quarta ſe Dirpinn ei ad remiſſionẽ quarte aoneuane aenun a.
itẽ maioꝛ. ?. . el. ex faciet 7 tertie: æſii it: qui ouartaz Azo.
ſcire oʒ. F. hec de excuſans mennd faciet Surne . 2U un Perator ſuent: qui quanaʒ q ¶ſld aliã.i.tertiam. et
noĩationes.ſs de uero ⁊ ãtonino cõſtitutũ inuenio cognoſcat imperatoꝛis mandata ſic ⁊.S. de fideco.libe.l.
mũ lata ſnia con generalit. S. quid ergo.

tra eũ a qua non

à (Glliꝰ. ſi habeſ
ſnia plana eſt: ſi

b Terminuz ei. (t vt poſt tertiã ſtantẽ iniuſta ter phiſte rhetoꝛes media: qui poy⸗ C.cõia dele.l.ñ in pꝛi.

termĩatio ẽ quar

ſccſe habere docet cõſtitutõ ſeue⸗
ri ⁊ antonini:dicit eãdẽ ⁊ nobil

Vlpianꝰ detutelig tribꝰ.

VXlpianus.

miat onera tutclam dat ex

as patris aut ecõuerſo.tũc autem

hecita ſe habent cũ onus vni do⸗
mui nõſeparatisꝰ attigit: ſcnbit
autẽ ? vlpianꝰ nobiliſſimushec

eadem. vV . ianꝰ.

cuſationẽ: tria ãt onera ſic ſrnac. Ne Ponera in domo vna
ffi

trimoniũ haberẽt:vel ꝗbuſdã tu⸗

las ad quartã nõ vocari:q

ſitũ eſtigit᷑ ſiqsduashñstutelas
deinde ad tutelꝗ terniã vocatꝰ ap
pellauenit: æ adhuc pendente iu
dicio appellationis ad quartã tu⸗

nõ opoꝛtere ad quanã pꝛomoue⸗

expectare tenninũfutun q̃re crea

tionis recta rõe:ſi eni oꝛdine p po

tie appellatione apparenteqtuoꝛ

ſui ſpectẽt:quia volũtate eiusad

ſepe reſcriptume.
duas habenti tutelas

cte fuerint quooꝛdine ? temna au⸗

pꝛomotus erit ad aliam. ſi auteʒ

in diuerſischantisnõ quicreatꝰ ẽ
ſed qui creauenit eligetꝰquã opoꝛ

oijſe.i.circuitoꝛes vocant᷑ quẽad

alie due ſimul ſupenidu⸗

vnde bic foꝛte ſtatim cõ

ueniri poteſt. ſed ibi illi
in ſub ſidium tantum ex

cuſſo eo qui geſſit.

m ¶ Omnibus. tam pa/

n ¶Mon pꝛodeſſe.lʒ pa
ter de peculio teneatur.

vt. ð.de tutel.l.ſi filius

patris.vt.S.de pecuł.l.

oꝛdine.iia qð vna pꝛio
alia poſterioꝛi tpꝑe:vel le
ge interroganue: bi in
cipit rñſio. ⁊ ſi impera⸗/

toꝛ ⁊c.⁊ poſtea cũ dicit:

aut tertia. ſubaudi vere

ſed ar. S. j. de lo.l. nec ei.

oppellauerat. vt tia tertia appellatẽ: Gpedẽteter- oꝛdonon upparuenit: ſed in vna Creanones v duari
Ar. .eſi is qͥ res tie creationis excuſatiõeilliꝰ finẽ die due creationes pꝛoponerent tutelar.i. duo decreta.

be Euger. ſt oꝛdo nõ ap⸗
1. eligit iudex. vt h.

⁊ ar.ſ.de accuſa.l.ſi plu

alias nihil valet.qd fit

nanirmeen onenb grauabitur ertra leges, modareliquisnumer bo ia eloes:de eſtkid d⸗
quana:ſicut ?⁊ ali ¶ Di pater in tribꝰ fuerit munen⸗ ⁊ atutela ⁊ aama regezhñt. Eſt iuens.aliquando cõmit/
das vidco ineri busqut tutcle autane fiiꝰ eꝰ? nõ aũt numerꝰ rhetoꝝin vnaqque nru ber de dee
altenius: vt. C. de ſunt arg.contra.ſed hoc

vt. .lpꝛoyi. bp i ô ſeparatis ſ.domibꝰ,als ſeparatim, ri.l.parabolani. elunenibꝰ.a quibꝰ ſunt immunes.?. C.ðd ꝓ— .
i ¶¶Sanbit faclendo. leſequent. feſ.⁊ medic.l.medicos. ⁊.l.fi.⁊.j.de mune.⁊ bo.l.fi..fi.
☛G

oꝛdi.iudi...fi.⁊ de fal.l.vbi. c¶ Poſt. ſtantẽ i. poſt exiſtentem
Extra leges.i. contra leges. nã cõtra leges ẽ vt debeat graua
quarta tutela:ſiue vr veriꝰ dicã pꝛeter legeʒ:nõ ſᷣm legẽ:ſic po
nitur contra pꝛo pꝛeter..de pactis.l.paciſci. aʒo.⁊ facit.j.eo.ſt
duos.in pꝛin.⁊ de ritu nup.l..ſi quis.s.quid ergo ſi eũ.

e¶ Si pater. ecõanio.q.d. in cõtrario idẽ eſt. azo.

ſ¶¶ Eilios.qui ſunt in ptate:vt ſtatim ſubijcit.vt ⁊. ſ.l. ꝓxima.

g Ani domui.vt qꝛ patres cũ filijs oia cõia hñt ⁊ ſił habitãt.

fit fauo:e pupilloꝛuin:ne diu ſtent ſinetutela.naſn incertus ꝛutoꝛ nõ po⸗/
teſt eis dari.vt.S.de teſ.tute.l.tutoꝛ incertus.ſed quid ſi a diuerſis den⸗
tur tertia ⁊ quarta? Reſpon.ad ſuperioꝛem recurninus.vt argu.ſj.de re
iudi. 2.l. duo.⁊ facit bec lex ad id qð not. C. de edic. diui adri.tolil.fl. F.

nmuoͤt. c Bopbiſte i dialectin.

.

deſLircuitoꝛes.als clcuitoꝛes:als curritoꝛes:qꝛ circuibãt ciuitatẽ ſanã

do egros ſicut fullones vocant ex eadẽ ca.vt.õ.de inſti.l. Rncuq;. F. i.
Iteiſti vocant᷑ parabolani qꝛ multas hſit parabolas.vt.C. de epi.⁊ cle

Et aũt ? bereſes ſub. ſunt.

uitatẽ:vt ſtatiʒ dicit.

noꝛes maioꝛes ⁊ marfimas.

a, gHS ü

dene leges hereſee! diulanes
gAUl inoꝛes.tria genera ciuitatũ ponit:mi
bSeptẽ.ſ.medicos.

i¶ Atranq;. doctrinã. ſ. gramatic̃ 7 ophiſticã.ſ.quatuoꝛ ĩ qualibʒ.nã

in minoꝛibꝰ cõceſſi fuerunt tres.

mas romã vetere ⁊ no⸗
uã. qð nõ placet:qꝛ ibi
aliꝰeſt numerꝰ. vt. C. de

ſtudi.lib. ar.vꝛ.ro.l.i.et

j. de pꝛiui. vꝛ. ↄſtant.l.i.
ſed vocabis hic maxiaſ
metropolitanas archie
piſcopales.vt.j.ſtatim.

l Rbhetoꝛes. ꝓ eodẽ vi⸗
det᷑ ponere ſophiſtaʒ
rhetoꝛẽ:qꝛ.S. in illo.S.
mĩoꝛes.dixit ſophiſtas
⁊ grãmaticos:⁊ nũc dic
rhetoꝛes ⁊ grãmaticos
vel veri dicã ſophiſtaſ
appellari dia leticos.

nã ⁊. S. S. gram atici. po

ſuit grãmaticos ſophi⸗
ſtas ⁊ rhetoꝛes.qre ap/
paret qð nõ ponu pꝛo
mDecet aũt metropo
les. i. ciuitates: que hñt
metropolitanũ.i.archie
piſcopu.
n Foꝛũ cauſaꝝ. foꝛum
cauſaruzʒ ⁊ locꝰ iudicio/⸗
rum idẽ ẽ. vel dic cauſa⸗
rum criminaliũ iudicioꝝ
ciuiliũ:vel ecõtra.vt.S.
deteſti .l. iein pꝛin.
o iRõ licet.als nõ licet

als impoſſibile ẽ. ⁊ tũc

Dic. i.difficile. ſic. S.ð de

iec. ⁊ effu.l. ij. vel bñ diẽ

impoſſibile:qꝛ nõ debʒ
fieri.vt.ſ.de cõ di.inſti.l.

filiꝰ.⁊ de verb. ſig. l. ne⸗

p ¶¶ Lale factü.i. numen
taxa tũ.i.vbi multi ſunt
qui munera ſubeũt.et fa

cit. Cde dila. l. ſiue ps.
⁊ inſti. de ex.tu.S.iqͥ aũt.

9 Hegligent᷑. quo caſu

poterit repꝛobari. vt.j.l

pꝛoxi.in pꝛiin.
r Maulus. ſcribit in la⸗
tino.⁊ ſici cipit lex lati
na phüloſophi.
8 Philoſop hi.oꝛato/

res ⁊ rhetoꝛes. 14

poete. ac.

RK N axime. quidã dicũt maxi⸗

ciuitate:qui vacationẽ munexha
bẽt: ⁊ hereſes quedã ꝓpoſitele⸗
ges:qð manifeſtũ ẽ ex epiſtola an
tonini pij:que ſcripta quidẽẽ co
miti aſie:vniuerſo aũt oꝛbi cõue⸗

niensẽ:cuiꝰ ẽ capitulũ ſubiectum

hoc:minoꝛes qdeʒ ciuitates pñt
quinq; medicosimuneshabere:
⁊tres ſophiſtas:⁊ gramaticosto
tidẽ. maioꝛeſ aũt ciuitates ſepte;
qui curẽt:quatuoꝛiq doceãt vtran
q;idoctrinam maume aũt ciuita
tes decẽ medicos ⁊ hetoꝛes qui⸗
q; 2 grãmaticostotidẽ.ſupꝑ hũc

autẽ numeꝝ:neq; maxima ciuitaſ

imunitate pᷣſtat.¶ Decet autẽ
maximo quidẽ numero vtimetro

poles gẽtiũ.ſecũdo ãt que habe⸗

ant v for cauſax: vel loca iudi⸗
cioꝛũ:tertio aũt reliquaſ excedere
hũc nimerũ quidẽnõlicetꝰ neq;
ſentẽtia ſenatus:neq; alia aliqua

adinuentione. Minuere auũt licet

qm̃ pꝛo ciuilibꝰ muneribꝰ apparʒ

hoc tale factũ:⁊ vtiq; nõ aliter ð

imunitatehac fructũ hũt: niſido

gmate ſenatꝰ inſcripti fuerint nu⸗
mero cõceſſo:⁊ crca operatione;

ſi negligentiã nõ habæãt: ? phi⸗

loſophosliberari a tutelis:⁊ pau

lus ſenbit ita . hiloſophi oꝛn
toꝛes grãmatici ꝗ publiceuinem⸗

buspꝛoſunt excuſant᷑ a tuteliſnã

⁊ vlpianꝰ libꝛoq̃rto de officio/⸗
cõſulis ita ſcnibit. pian.

4 t Excuſant. nõ aüt illi quipꝛimas litteras docẽt
j. de vaca. mu. l. ij. .qui pueros. nec poete. vt. C. de pꝛofeſ.⁊ medii.l:.

Ed ⁊ repꝛobari.vt 7.ſ. de mu. 7 ho.l. vt gradati.S.repꝛobari.⁊.C.
de pꝛofeſ ⁊ medi.l.ij.ſed S.inſti.quima.nõ poſ.S.ſemel. So.illud fa⸗

uoꝛe libertatis:hoc fauoꝛe ſanitatis.itẽ nõ ob.j.de re iudi.l.iudex.quia
ſibi deſijt eſſeiudex.itẽ illud ideo ẽ ne illuſoꝛia fiãt iudicia.vt.S.de iudi.
l.ſi pꝛetoꝛ. ⁊.j .ne quid in lo. publ l. fi. .j.ad treb.l.ſeruo inuito.S.cũ pꝛe⸗
to 1. Itẽ arg.ð. S.qui ſatiſ.cog.l.ſi ab arbitro.⁊ de neg. geſ.ql. põ ponius
vbi de hoc. Itẽ facit.C. de epiſ.⁊ cle.l.gñaliter.⁊.S.l.pꝛoxi.in fi.

x 6 MPhilocoph oꝛum.boc ẽ grecum.

dicat licet ſint rari.ſunt tamẽ quadoq; vt qui dant pecuniã ſuã in vtilita
tem patnie:⁊ ſic de ea nõ curãt:ſi aũt curãt vt qꝛ dicant:nolo dare ſubãʒ
mea:non ſunt philoſophi vt ſubijcit.
5Patnie.ſubaudiſunt pbiloſopbi:ſi tamẽ phie inſtant.

*

1Autem. ſ. eſſe aliquos. qi

—1

74 Si aũt maniteſii.nã vere phbiloſophantes pecunias cõtem
nunt. vt. j. de vaca. mu.l. in bonoꝛibꝰ. ?. C. de mu. pa.l. neq; pꝛo⸗
feſſio 9 Bimiliter. gymnaſijs. i. ſacerdotalibꝰexercitijs

genos enĩ grece latine laboꝛ.ſige exercitiuʒ dicit b m Pi. vel dic

ꝙ nõ ſunt pꝛepoſiti gymnaſijs feminaꝝ laboꝛannũ ĩ ſerico pꝛin

Ed ⁊ repꝛobari medicum
poſſe a republica quãuis ſe

cũ patre ſuo leliobaſſoreſcnpſit.

De philoſophis aũt eadẽ cõſtitrti

tiodiui pij ita dicit. philoſe ophoy
aut nõ cõſtitutꝰ ẽ numerꝰ:qꝛ rari

ſunt qui philoſophant᷑: exiſtimo

aũt qm qui diuitijs ſipabundant
voluntarie tribuãt pecuniã in vti
litates patrie. Si aũt pꝛopꝛie lo
quant᷑ de ſubã:inde iaʒ manifeſti

eſſent nõ philoſophantes:eſt aũt

imperatoris cõmodi cõſtõnibꝰ in
ſcriptũ capituluʒ ex epiſtola dini
antonini pij in qua manifeſtat᷑: et

philoſophos habere imunitatem

tutelaũ Sunt aũt hec verba ſi⸗
militer aũt oibꝰ diuꝰ pater meꝰ in
grediẽs mox pꝛicipatũ conſtõnes
honoꝛes ⁊ imunitates certiſicauit
ſcribens philoſophos rhetoꝛes
grãmaticos medicos imunes eẽ

a gymmaſijs ſacerdotij ſtantes:et

neq; frumẽti ⁊ vini ⁊ olei emptio

nis ⁊ ius pꝛepoſitionis: ⁊ ncqʒ iu⸗
dicare neq; legatos eſſe:neq; in
militia numerari vo ctes:neq ad

aliũ famulatũ eos cogiMAmpli⸗

us ⁊ illud ſcire opoꝛtet:qm̃ ⁊hi ꝗq
in patria pꝛopꝛia docẽt:aut medi
caãtur imunitatẽ hãchñtꝰ Si ei
exiſtens comaneꝰ in ceſana do⸗
cet: aut medicat᷑ apud comanen-⸗
ſesimmunitatẽ nõhabet: ⁊ hoc

poſt cam.
⁊ ho.l.fi. S. fi.
d ¶ In ceſaria.i.in alia terra docet.

el pꝛobatꝰ ſit:imperatoꝛ noſter

cipis.ſic ponitur
.C. ad.l. iul. repe.
l.vnuſquiſq;. et
.C.de muni.⁊ o⸗
rig.ro.p er totum
lib. xvKii.
Stantes.i. exi
ſtẽtes. ⁊ iungep⸗
cedẽtibꝰ qð ſubij

cit:⁊ neq; ⁊ c. E

dic 2 nech; cogi
eoſ ad famulatũ
emptiõis frumẽ/⸗

ti vini ⁊ olei.?ẽ p

id ẽ ius ꝓpoſitio
nis. ſ. vt ſit pꝛepo
ſitus ad faciẽda

ea. ſed S. C. de q
bus mu. vel pꝛe.
ne. li. ſe ex. l.i. T. ij.
Bo.nulla digni

tas vel pꝛiuilegi

um excuſat quin
teneat quis eme/
re frumẽtũ ⁊ ſimi
lia tꝑe neceſſtat

vt reddat᷑ vber⸗
tas. vt. C. vt ne.

li.in emp. ſpe. l.i.
ſed a cura indicẽ/

di emptõnẽ bene

quis excuſat. vt
Hic. 7. j. de mune.

⁊ ho. l.iij. F. cura.

a (Nudicare. boc
cæſtar. 5. 5. de ar.

l. iij. F. taʒ ⁊ ſl. ſo.
hic loquit de iu⸗
dicio legationis
qð aliquis bene
co gitur ſuſcip ere
vt · C. de aduo.

dljl. iudi.l.ſcimus.

7. . d e mu. 7 bo.
l. fi. F. iudicandi.

niſi habeant excu

ſationẽ vt hic. at

in cõtrario loqui

tur de arbitro qᷣ
cogitur ex aͤ ſuſce

r er ſ cccbrrvpit ſponte arbi
trium vt ibi dicitur. ⁊ facit.ſ.de va.mu.l.penul.S.qui auteʒ. ⁊. .
b ¶ Amplius bñ̃t. inſti.e. S. itẽ rome ⁊.j. de mu.
c.omaneꝰ.i.de comani.
e ¶Ammunſtatem ſ. in

ua. vt ex pꝛemiſſis pꝓ. fᷣIn roma. remiſſiones. in ſua pa
tria. vt inſti.e.S.itẽ rome.⁊.j.de va.mu.l.eos.in pꝛin.

geSermonẽ i. põt reddi hecrõ ad pꝛedicta: qꝛ roma ẽ æ opinaf·

ab oĩbꝰ cõis patria.vt hic ⁊.j.ad muni l.roma.ad.

b Aegam. Peeſtant vbi dicik de adulterina ſcia doceri. vt. Z. ĩ
i ¶Docẽtes. vagabundos.

emio dig. S. bec aũt.

K ¶ In roma. vel opido beritenſium: vel in aliqua ciuitate regia.

vt boñ. vt in. d. F. boc aũt. nõ vltra appoſitã: qꝛ extra ciuitatẽ ve
terẽ eſt nõ muti.nõ regij. Itẽ dic roma veteri vel noua:que melio

ribꝰ nõ deterioꝛibꝰ dedicata ẽ augurijs.vt.C. de ve.iur. enu l.i.
S.fi. ⁊· C. de pꝛofeſ.lib.ar.l.pᷣma,⁊ de pᷣui.vꝛ.conſtã.l.i.Itẽ dico

qꝙᷓ habẽt ełcuſationẽ:nõ ſolũ a tutelis ſed ab oĩbꝰ muneribꝰ pu⸗

blicis ⁊ ciui.⁊ filij ⁊ vroꝛes eoꝝ.vt.C.d epꝛofel.⁊ me.l.medicos
ſed quid dep atrimonialibꝰ? Rhñ, dic vt in. d.l.medicos.

Hgratia cenabãt: certamibꝰ ſacnis deſeruiebãt.vt.ð.de his
qjuino.infa.l.atle

₰ D Alete. latina eſt h ec lex:⁊ erãt atlete qui ſine mercede virtui
( .

de arbi. l. ij. . C.ſi ꝑpᷣ inimi. creatio facta ſit.l.i.

Dee cuſatio nibꝰ tꝑibꝰ eaꝝ.

pIhiſ puſq;; als

poſtq; ⁊ eſt bona:⁊ c exceptio exceptõis.q.d.inimicitia dat excuſationẽ
niſt in teſtamẽtario. ⁊ tũc nõ niſi poſt teſtin ẽ facra. quo caſumo poͤt dici

remiſſa ꝑ teſtm̃ cũ nec tũc erat nata.ſed pꝰ teſtiñ oꝛta ſi diu ſtetit potuè

rit teſtm̃ mutare:⁊ nõ mutauit:ſans vr remiliſſe.vt ar.õ.de admi. tut. l.

tres tu. ⁊ de cõfir. tu.l.in
tas. nõ dicas de.· „ 4— 9. öfirmãdo. . l. v tilitatẽ
alis bodiece ita poomulgatũeſta diuo ſenero videt eſſe dat? ttoꝛ: vt ſuppona ai vhe gaſgrr mee⸗
rant:d ſun inia ⁊ antonino: valdetam diſeplina mr debitoꝰ anegocijs. ⁊ hocexe⸗ Jaradiara pꝛimo nes
pt. S. de his ciii . ſafli Hiſtaſe in πi, IIE inimicitia dat excuſa⸗
qui no.infa.l.ij.i to87 qun ſup numiie: 7qu ĩalie⸗ piſtola ſeuen unperatoas oñdit᷑. tionẽ.niſi pꝛiꝰ ⁊c.ſʒ certe
ſ. vndenõ debꝛr na patria moꝛã faciũt eẽ imunes Amplius aũt abſoluit a tutela ci tũc vr eade ſupioꝛ erie⸗
äl
vyt. S. de neg, geſ. antonmi; a iuſſiſſe.¶ In roma uet S Vn et hocnõ calũnia faci dicere q; niſi ponit HB ex
1uebegitan HS ſalano vel ſine ens:ſed ex bona fide:⁊ hoc diuus alrneg oni f te,
ornari ſalanio remiſſionẽ habere ꝓmul marcus ? ſeuerꝰ pꝛomulgauerũt ſtam̃tũ ꝛci pꝛiuſch ſen.⸗
ter. vt. C. de atl 1 . e „ pplrtü ſit c. ſieut als põit᷑
ii. ibx. 4 gatũ eſt adiuo ſeuero ⁊ antonino ¶ De miſticis aũt ⁊ humilibꝰ ⁊ il ber dicti niſt. . de pꝛo
Bemiũ. nã ee ita ac ſiin pꝛopꝛia patria doceret litteratis ſcribit paulꝰita. Medio cu.l.niſi. iõ pᷣma meli/
fecn yr Cd epi. be poornulgmomb; poõt gsill ntas 2 uſtct nrercinz crau ceehn.tmalegeſſt
2⁊ cdlen l generali adlqucere ſermonẽ :qm cõi opi- ſationẽ pꝛebẽt ſᷣm epiſtolã diuo? ved ſaltez reddere rõem
ens fo'a nata ? eriſtẽte patnia regia vꝛbe adniaani antonini. ꝗſ Eius aũt eleeenuend E Du
eo⸗§. diu? mare? deckte Mic; rane. inpꝛopꝛia qui ſe negat ſttem⸗ cire excuſatõ orde puf ult.
Fitẽ qui reipu. tria vtilẽ ſeipſum tnbuẽsvel erhi accipinõdebʒ ſimodo expersnõ r Ampli⸗ deſtam mo⸗
65. inmiant. bensimunitate fuet᷑. Legũ ve ſitnegocioꝛum. Viams vame abint
d ſeMunuſ. vili IO doctoesin aliq; pᷣſidatu docẽ⸗ H) ene ane dat excuſa⸗ inſti e F. itẽ pp litẽ uem
tate: ſed auctou/ tesi remiſſionẽ nõ habebũt: in ro⸗ tioneʒ ſiꝗs ſeimpareʒ one idẽ ſi apfepupilli bu
Pae
ne vr g ma' at docctesa tutela cena re niniuncto poſſit pꝛobare:iq di ie fuit go ſtat⸗ mota t
in pꝛin. que eſt ö: in E „ cq; inſti. e. . itẽ is qui.
ſʒ vnilitate ſeuun/ Mittuntur Pian. uoꝝ frat um reſcripto continetur 41 aluũnia. vr ita euitz
ee n Tlete habẽt atutela reunun m Oadeſti. Midi rsds cnun
⁊c. vt inſti. ð bis ationẽ: ſed qui ſacnis cea ſ Ed a milites quihoneſteꝰ* t De mſticis latina eſt
H u uurſut veſe minibꝰ coꝛonati ſunt. Gentiũ cõpleuerint militie tps remiſſio⸗ atls! kas S.
HS pꝛeſidatꝰ puta aſie bithinie apa⸗ nem habẽt tutelax aduerſusoẽs Wras⸗ ſiefacir ſld/
gentar. S.cii. docie tnibuit imunitatem atutela hodie pꝛiuatos.Yduerſus aũt fi- xri. dic vtibi.

x Ruſticitas.i.ſimplici
tas.no.ſic.C. de teſ.l. ſi.
nterdũ.nã diſtiguit᷑

e A¶ee quo.adi, hocẽquoad in pꝛeſidatu ſunt.
penſaʒ.nõ enĩ hʒ

qua⸗ ꝛeſich lios eoꝛum qui eodẽ oꝛdine cõica
tutoꝛ neceſſe de Zutela nõeſt reipublicemunꝰ?*

uerunt:⁊ oĩm qui olim milites fue

ſuo face ump necquo adimpenſam pertinet: nint intra annũ quidẽ dimiſſio-⸗ inpaupe H
mim m i moꝛ ecl inle nec pꝛouincialeꝰ videt nis remiſſionẽ habẽt: poſt annny gaeen e.
bus. F.f. mitelã admiſtrare. ſemittun autenõhabẽt. coequalitas enim 54 Eoà mo alioqu
f. unpenſas tur atutela ama magiſtrat?ciui honoꝛismilitie foꝛnoꝛ videt oliʒ ſeienfeer o ae
ſec porſonalen⸗. tatũ. Oat remiſſionẽ tutele et militũ pꝛiuilegio:niſi foꝛtaſſis ali C.de poſtu. l. j. 1 id.

Sed ciuile.i. Capital inimicitie creatiot facta

as habuerit iuſtas tutele excuſa⸗

l. certi iur. arg. Z. ſ. de re

ane iu enI Aduerſuspatrẽ pupillo niſi ym tiones: vtputa numen annoꝛimn iderpooni Nvntae⸗
dicik muny ciuile ſan phodüdar tutoꝛ: ni⸗ Nal alienc tale quale ⁊ pꝛiuatos ¶a. inõ ſit eppers exerci
qꝛ muneꝝ ciuiliũ 1 Pti ſ ſta gduerſus oẽ it. tatõis.ac. .
vt. ſ. de mune. et Cen e e onnnt Dec aint de snõde neponbus als. F. als ler eſt.
. halen enn velniſi antiquioꝛ qdẽ eſt teſtamẽ eoꝝ:qui olim milites fueꝛũt. nepo VGaetkesnanc
no tale ia oimimidtia. (Mꝛopter hocãt tesenieoꝝ ꝗ olim milites fuenint in papévt oporte⸗
ſunt alia munera at eũ laboꝛare:vt inde a

que ſunt in ꝓuincijs que ſunt pu blica auctoꝛitate ⁊ vtilitate.

8 public⸗ latur. als dẽ pauꝑ qͥ nõ bʒ.l. aureos ĩ bonis. vt.j.de accu.l.nõnulli.aʒ.
i ¶ Remittunt᷑ ciuitatũ.ad boc.j.e.l.nõ tm̃.S. ſane.⁊.l.admiſtrãtes

vł dic:qꝛ tm̃ nõ bʒ qtũ pupillꝰ cui dat᷑ tutoꝛ.ſʒ h tał cũ alijs tutoꝛibus
⁊ iinſti e. S. ⁊ qui in poteſtate. in municipio ſecꝰ. vt.j.e.l. pꝛopter. bñ pᷣt admiſtrare:ſolꝰ nõ.vt.C. de pic.tu.l.i.ſic ⁊ ĩ aut᷑. vt dif.iu.S.i.v bi
RK Darrre. capitalis. boc erpone duobus mogis. vt inſti. e.. ini oꝛdiani ſuſpectꝰ nõ ſolꝰ ſʒ cũ epᷣo cognoſcit. Itẽ ꝑp pauptatẽ remouet
micitie. I ¶ Lreatio. als cautio. m Facta.i.nata.l.inimici qñq; qͥs vtſuſpectꝰ:qñq; nõ. vt.5.ti.i.l.ſuſpectꝰ.⁊.l.ſuſp ectũ.
tia aduenſus ⁊c.a quacunq; pte pꝛouenit culpa.ſed bic videt ꝙ 7 milites.greca ẽ. bHõeſte.ẽ ei bõeſta ⁊c. vt.5.ð his ᷣ no. ĩ
PHuenit aparte tutoꝛiſ. n ¶ Miſi ſm teſtm̃.quo caſu añ facta vr fa.kij.S. ignominie.⁊.j.de re mili.l.milites..miſſionũ. cKutelan. t
mogo remitii p reſtm.⁊ ſic apparet ꝙ pr pupilli fuerit offenſus poſtq; d eſinit. vt. C. de exc.tu.l.i.⁊.ij.⁊ ar.j.ð decu.l.fi.⁊ ð qð.l.vmꝰ.S.
¶Darus tutoꝛ. qꝛ hic dirit de quo inimic? eſt. vel ex alijs conie buꝰ. ſʒ ar. ð.i eo.ti l.i.Sitẽ ĩ vno. dMꝛdine. vt filios omilitonũ. ·⸗
cinis apparet ꝙ nõ murauit animũ aduerſus eum. quaſi ſumat e Euerüt. veteranoꝛũ. f Intra annũ.hoc ſpaciũ bñt ad nouas tu
vindictã modo dãdo ei laboꝛes.⁊ facit.j. de adim ẽ. le.liiiij.⁊.s. ielas vocari als ſtatiʒ reaſſumũt veterẽ.vt inſti.e. S.itẽ qͥ rei. .
e iiij

Coꝛtioꝛ ex vna parte dãnuʒ eſt: er alia parte laboꝛ vitatur.
b ſRumen anno. vt. S. e. l. excuſanf᷑ in pꝛin.

i Zale. puta lboꝝ

num erꝰ. vt. j. e. l. . i. alie cauſe que ibi ſequunt᷑. RK (IIec aut. ſcz

locũ habẽt qð nõ excuſetur. redunt. appellatide:e
potes nõ cõtinent. vr inſti.qui da. tu. poſ.S.fi. ⁊ fa.j.e.l.nõ im.S. ilienſi⸗

bus. ⁊. F. fi. ⁊.l. admini/

ſtrantes. §. fi. 7.l. ſpado
nẽ. S. ſinaũ t liber. ⁊. ſ. e.

de tutel. l. etiam.
m ¶ Qui eriſ imant niſt
in caſu. vt. ſ. H. ſy ⁊ igno
minia.

n Oiec; eon filij. inuit

ſtliũ milinis nõ ignomi⸗
nia miſſi poſſe excuſani
pp patrẽ.p quo eſt S.e.
l.tria.ij. ſed falſum c.vt
ſ. devaca.mu.l.in hono
ribꝰ. F. vacationum.
0 4ioliz. ub. qui oli
ceterga. .
p ¶ Obligabunt᷑. habe⸗
bant tñ excuſationẽ cuʒ
veteranijeſſent.ſic ⁊.S.eę.
l.i.F. ſi aũt dabiik.
p A em eandẽ i.
m

illud qð habẽt qͥ im

pleuerũt. ałs ſᷣm eandẽ
id ẽ in eandẽ habẽt pᷣui⸗
legia que hñt qui imple
uUerũt:vel eandeʒ imuni
tatẽ vel eandẽ remiſſio/⸗
nẽ:nõ tamẽ ita ppetuas
qñq; vt ſubijcit.⁊ facit
C. de bis qui non iple.
ſti. mi. l.i. ij. ⁊. iij.
r ¶ Iempꝰ militie.certuzʒ

in quo erat aſſumptꝰqð
erat vel maiꝰ vel minus

8Xotinuã. i ppetuam

qu itetur.
t Mabet. ſ. ad tpᷣs.

v Mullã. ea rõe qðᷣ fue

rit miles.ſʒ qꝛ reipu. cã
abfuit bʒ annũ qui dat
glijs reuertentibus bᷣm

Pi.ſed R. nec annũ dat
vel eius aliquã partem

ſed Aʒ. dicit ꝙ bʒ ãnũ
⁊ tres menſes·i.quartã
partẽ.v.annoꝝ: ſicut ꝓ

poꝛtione vides in ſequẽtibꝰ q quilibet bʒ quartã eiꝰ tempoꝛis:quo fu
it in militia.illud tamẽ videt᷑ ecõtra ꝙ qui fuit ꝑ.xx.annos in militia nõö

¶ redunt.appellatioe:ergo filij ne

in eodẽ lococũ reliꝗs pꝛiuatiseẽ
credunt MQuinumero ignomi
noſe dimiſſi ſunt ſimileſhis: qne
quaq; militauerũt eriſtimant ⁊
ppꝑ hoc neq; ipſi hñt pꝛiuilegiuʒ

neq; filij eoꝝ:ꝗ olimꝰ fuerũt mi⸗

litestutoꝛes dati obligabunturꝰ.
¶Mnq; at nõ cõplent qdã mili
tie tpᷣs:⁊ tñ hñt remiſſionẽ tutela

num ſm eandẽ cũ his qui cõple⸗
uerũt.qui enivigeſimũ annũ mili⸗

tie exceſſit:ſimilis eẽ credit᷑ ei:qui

cõpleuit tpᷣs militie.qui aũt inna
hosãnos dimiſſus eſt nõ hʒ cõti⸗
nuã tutelarũ imunitatẽ:ſed adtẽ
pus quẽadmodũ ⁊ reliquoꝛũ ciui
liũ mune remiſſonẽ hʒ /¶ Qui
eni infra quinqʒ anosa militia ſo
lutꝰ eſt:nullã ſibi vẽdicabit imu

nitatẽ Qui aũt poſt quiq; ãnos

vniꝰ anni hʒ imunitatẽ:qui ãt pꝰ

octo biennij:quiãt pꝰ duodecm
triẽnij:qui at pꝰſexdeci q̃driẽnij

quiãt pꝰ.xx.ſicut ſupꝛa dixiꝰ cõti⸗

nuo abſoluet᷑.qui at inter noctur⸗

nos cuſtodes qui ſunt rome mili
tauerit ãni ſoliꝰ habet remiſſionẽ

hi aũt ſi honeſte abſoluti fuerint
ſicut diaũ eſt: vel pꝑpegritudineʒ
cauſaniã vocatã:remiſſonẽ acce

perint:eſt eni ⁊ hechoneſtaꝰ.qui

eni ignominioſa potit remiſſione

ruan partẽ:ſed ꝑpetuã babet remiſſionem.

† oſt. xvi.alłs.xv.als.xvi.

a Qui babet aũt noctumos.q̃bꝰ

pꝛeeſt pꝛefectꝰ vigilũ. vt.ẽ.ðde offi. pꝛe.vi.l.i.ij.⁊.iiſ.

MHi aũt.ſ. qͥ militauit inter noctumos cuſtodes aãni bñt remiſſionẽ ⁊c.

c ¶ Honeſte. qꝛ ↄpleuerũt tpᷣs in quo fuerũt aſſumpti ſicut dictũ ẽ de mi
ſtibꝰ abñtibꝰ.S.ꝓxi.S.qñq;.vel etiã nõ cõpleuerũt ꝑꝑ egritudinè ⁊c.lʒ
builc. . ſit 5.jſ. S. plane.vbi ꝑpetuã dat excuſationẽ. Sol.vt ibi.

oneſta. licentiatio. vt.C. de re mili.l.cauſaria.

e qſiłõ habet.ſed tñ vbiq; põt manere niſi in bis locis in quibꝰ ſpãliter
arcet. vt ⁊· C. de re mili.l.iij.li.xij. Itẽ nec in vꝛbe nec in ſacro comitatu.
vt.j.de re mi.l.milites.S.miſſionũ.⁊.j.ꝓxi.S.nec alibi vbiimperatoꝛ ſit
vt habes.S.de his qui no.infa.lij.S.ignominie.
f¶ Ueteranꝰ.cedit᷑.vt habeat remiſſionẽ.⁊ no.ꝙ boc eſt pꝛimũ rñ.qð
qualitercũq; ⁊c.vel meliꝰ ibi.ſed oĩs ⁊c. g ſelbilitmt, puta in

„— — 2% r

lia ala. vel in alio numero militũ:nõ in legine.
b Küioꝝ ei. l. qui ſilr militauit ⁊ honeſte fuit ⁊ ipſe abſolutꝰ.
¶ Etenum, a ſimili. ⁊ diclegionanꝰ ſit tutoꝛ filioꝝ eiꝰ æc, vel lege recte ⁊

in fr. dic tutoꝛ. l.filioꝝ alteriꝰ militis nocturni vel veteranm..

Rk¶ Impuberi. no. impuberẽ poſſe eẽ militẽ.ſic. C. dete.mi.l. ſi.

I¶Nuratoꝛ. ad litẽ. vel curatoꝛ.i.tutoꝛ.vel dic impuberi.i. adul/

to.vt.j.de acqͥ.here.l.impuberibꝰ. mX

unꝰ. ſ.impuberis.

nõhabet aali . ſetera-
olũ legiona⸗

nusãt eẽ credit᷑ nõ ſolũ ſegion
ri:ſed ⁊ ois quiqlitercũq; milita⸗

uit ε honeſte ẽ ipſe abſolutus.

Nilioꝝꝰ tñ tutoꝛ creabit᷑:eteni le

gionariꝰ eiꝰ qinter noctumoscu⸗

ſtodes militauit filiox tutoꝛ fit. iaʒ

aũt militi ipuberi curatoꝛ dabit
aolim miles fuerit.ſ.ſi pater hu

lus moꝛtuꝰ fuerit ſiue ẽt hi emãa⸗

cipati fuerint:ſilirerꝰ⁊ de vniuer

ſis his ↄſtõnes teſtant᷑ Seni
bit aũt ⁊ vlpianꝰita.ſed ⁊ ignomi

nia miſſi ab vꝛbicis plane tutelis

exouſabunt᷑:qꝛingredi vꝛbem eis pꝗ&

nõ licet Plane ſi qs in cohoꝛti
bus vꝛbanis militauit:licet añ.xx.
annos mittit:tñ ꝑpetuã habeta
tutelis excuſationẽ. Queſitũ ẽ
autẽ vtrũ vnã ⁊ ſemel tute ã acci⸗
piunt qui olim fuerũt milites vel

vnotempe nõampliusq; ſemel.
Muieſcẽte aũt pꝛiatutela rurſus

pꝛiuilegiũ recipiẽt::aliter in pꝛiua

tis:qui quieuerũt.nõ eni auxilian

turhis ꝗ habuerũt neqʒĩter tres
adnunnerant᷑:ita ⁊ in his ꝗ olim

fuerũt milites nõ ꝓdeſt creatum

eẽ:hoc aũt ⁊ in cunjs ẽ ꝓmulga⸗
tum:vt oñdit diui ſeueri ⁊ antoni
ni cõſtitutio.⁊ nihil diffen qliter i

digent filij cõmilitoms tutoꝛevel

tuã. bicno.iiij iura. nã. C. de bis qui nõ imple ii dicit e
nõ babere excuſationẽ qui militauit minꝰ. xx. annis. Itẽ. S. S. qñ⸗
cqc. dicit babere tpalẽ vt ibi diſtinguit. Itẽ. ö. S. qui aũt inter no

.
0oEmãapati.i.dicere qualitercun

ſti. l. ij. . i. dicit eĩ

Aui. ſub. ille qꝗᷓ ꝛc.

q; exijt de patris
poteſtate vł moꝛ
te vel emãcipatõ
ne.nã ſi eſſet ĩ pa⸗

tris poteſtate nõ

daretur tu. vl cu.
ei. vt. S.de te. tu. l
i. ⁊.ij.ſʒ ⁊ ſi ẽ emã
cipat:quarep at
nõ ẽ ſuꝰ legirimꝰ
tutoꝛ. vt inſti.de
legi.pa ru.Rñ.ali
ud in curatoꝛe: vt
bic ⁊. j.e.amiciſſi⸗
mis. 5. fi. ar. ð. in
autẽ. vt bi qͥ ob.
§. i. coll. vi. vl dic
ꝙ bic pater erat
minꝰ idoneꝰ.⁊ fa
cit.j.e.l. . queſitũ
BSimilit. q. d.
nõ ſolũ alijs gre
as. S.boc ti. dici

cöoſtitutiõ es teſtã

tur.ſed etiã ſupᷣdi
ctis hacl.
ackionibꝰ.
r¶ Coͤſtitutionel

grece.

8¶RZeſtank. l.ſi te
m nid Kren.
S ed ⁊ ignomi⸗
e vibitons 4
qui nõ imple.ſti.
eniʒ igno. ⁊c. que
ſunt Z. Itẽ no. H
ex eodẽ facto pe⸗
nam ⁊ pꝛemiũ ſe
vt indig.l.i.⁊ dic
pꝛo ⁊ cõtra. vt.S
de neg. gel.l. ſiue
hẽditari.
Plane.perpe

cturnos dicit habere annũ. hic vero dicit ppetuo. Sol. in miltte
abſente dic ꝙ no habet. vt in. d. ll. niſt tpalem. vt. S. F. qñ q;. ſed
militans in ciuitate ad cuſtodiã vꝛbis ſi de nocte:tũc habet anũ.
vt. S. . qui aũt. ſi de die tũc perpetuo vt bic.qꝛ pꝛo abſentibꝰ ba
bent᷑.vt.S.ex qui.ca.ma.l.milites.alij dicũt hoc in ipᷣo pᷣfec.vig.
ſpeciale.tertij dicũt ſpeciale in his qui militant inter cohbortes h
fec. vꝛ. vt.j.e.l.ſi tribunꝰ.ſecꝰ de bis qui militant in cobonte pᷣtonj.
x HHSõ accipiunt.i.accipere habent neceſſe.⁊ dic qð quent
an vereranꝰ cogat᷑ accipere tm̃ vnã tutelã filij cõueterani: ⁊ nõ a⸗
liã etiã ea finita:⁊ habeat pꝛiuilegiũ ſuũ ſic vt poſtea nõ habeat

neceſſe aliquã aliã ſuſcipere.an vero cũ illa durat excuſationẽ ab

Rglia habeat ſi ſibi deferat.ſed illa finita iteꝝ ſi alia deferatiſe excu
ſare nõ poſſit:⁊ videt᷑ declinare in hanc ſentẽtiã vt decetero ba⸗
beat excuſationẽ.an vero ea finita cogit᷑ aliã ſuſcipere.⁊ pꝛimũp
bat.⁊ ſic pꝛodeſt ei pꝛeterita.qꝛ ſecꝰ eſt in tutelis pꝛiuatoꝝ.ſi autẽ
im̃ fuiſſet datꝰ ⁊ no admiſtraſſet:cuc cogit᷑ alia ſuſcipere ſm Jo.

ſed alij dicũt hic dici q ercuſet ea durãte tm̃ pꝛo quibꝰ eſt finis
ibi.ita in his ⁊c.⁊. C. de excu.ve.l.i.vbi dicit eodeẽ tꝑe.ſed ð mẽ/
tem huiꝰ.S.eſt ibi.aliter ⁊c.quidã voluerũt loqui in tutela pᷣuati
an veteranꝰ cogif vnã ſuſcipere vt pꝛimo queſiui in tutela filioꝛũ

coõueteram: qð nõ
excu.ve.la ud.

cõſtat ꝙ plures

ſimul nõ cogitur
ſuſcipere. vt C. ð
excu. ve.l. ij. Itez
ꝙ ſi ſuſcepitvnã
tutelã pꝛiuati:nõ
iõ cogit᷑ ſuſapere
aliã. vt. C. el. vo
luntarie.
recipiẽt.ſ.tale: vt
nullã cogant᷑ ſu⸗
ſcip ere ⁊ ſub. qð
ven eſt ᷣm pꝛim:
⁊ bin hoc pꝛofiẽ̃
ei babuſſe pᷣmaz

⁊ ſic bene ſequik

aliter ⁊c.⁊ ẽ tota

plana.ſed m ali

os dic ꝙꝙ recipiẽt
ſcz pꝛiuilegiuʒ.ſ.
tale:vt vnã aliaʒ
⁊ ſolã ſuſcipiant
2 ſm boc dic ali
ter in pꝛiuatis.ſ.
tutelis vel hono⸗
ribuſ quiij vel que
quieuerũt i.ſunt
finite: qꝛ cogitur
etiã plureſ recipe
re.⁊ qð ſubijcit:
nõ eĩ ⁊c. redit ad
milites. ⁊ dic ha⸗

bnerũt.ſ. pꝛiuile⸗
gium.2 qð ſubij /

cit. neq; inter. ad
pᷣuatos ſe refert.
2 gð dicit ita in
bis ad milites,

30 Habuerunt. ſ.
tutelã ſᷣm Jo. q̃ᷓ
eſt finita: vel pꝛi⸗
uilegiũ ßm alios
Lreatum eſſe.

placet.vt.j hoc.S.ibi.⁊ nibil differt ⁊c.⁊.C.ð

curatoꝛe vtrũ emancipati velpa
tre moꝛmo. ꝗſ Pꝛimipilarij er
cõſtõnibꝰimpenialibꝰ excuſatio⸗
neʒ habẽt reliquaꝝ tutelamʒ.pꝛi⸗
mpilarij aũt tutoꝛes filiox erunt:

pꝛimipilarij aũt eſtimant᷑ qui ex⸗

ercẽt pꝛimipilũ.ſiaũt nõ exercẽs
moꝛtuꝰ fuent:huiꝰ filioꝝ pꝛimipi

lariꝰ nõ utoꝛ crit.·· Mpianus.

Itnbunꝰ in cchoꝛtibꝰ pꝛe
Vtoꝛijs pemilitaucrit etiam
collegaꝝ filioꝝ tutela excuſabit
beneficio diui ſcuen in peratoꝛis
noſti. Odeſtinꝰ“.
n Æ On ſolu aũt qui adcaliga
tasꝰ militias ? reliquas pꝛimipi⸗
larij militauerunt:ſed ⁊ qui quali

tercũq; neceſſitatis publice plebiſ
romanoꝝ gratia abſentes ſuerũt

anni thabẽt vacationẽ poſt reuer

ſionem ¶nnꝰ? deniqʒ hic nõ ſo⸗

lum his qui cẽõpleuerũtꝰ cõſuetũ

militie tps in reliquis publicisne

ceſſitatibꝰ dat᷑:ſed ⁊ his qui qua

litercũq; geuert a publica neceſ
ſitate ⁊ reuerſi ſunt:⁊ ſi minꝰ tpᷣs
eotꝑe qð cõſtitutũ eſt cõſũmaue

rnt:quasdeniq; pꝛiꝰ habebãt
tutelas:pp hoc aũt depoſuerunt

quoniã publici negocij gracia abi
bant. hascũ reuerſifuenint confe⸗

cqʒ tantũ: ſubaudi ⁊ nõ geſſiſſe:qꝛ foꝛte pꝛiuati filius vel quali/
bet alia ratone non geſſit Jo.vel m alios ſubaudi nõ pꝛodelſ/⸗
ſecreatuʒ eſſe tutoꝛeʒ quandoq; niſt duret. vt. S. de in rem ver. l.

ſi pꝛo pane. 5F. verſum.
traneoꝛũ:ſʒ filioꝛũ ⁊ cõpꝛimipilari
autẽ.⁊.j.e.l.non ſolũ..qui pꝛimipilũ.

292 Pꝛimipilarij reliquarum. ſ. ex/

Inõ. vtſubijcit. 7.S. el. . iam
2 Exercent. pmi/

pilum.i.vexillũ.ałs dicitur agminiſtratoꝛ maioꝛ.vt.C. de epiſ.
7 cle.l. officiales. a Mon exercens. qꝛ domũ erat reuerſuſ
⁊ ſic eſt pꝛiuatꝰ.yt inſti.de teſta.mili.S.illis.⁊ ſic alius pꝛimipila
rius vel pꝛimipilanis veteranꝰ nõ ent mitoꝛ filioꝝ huiꝰ:vtpotepᷣ
uati. vt S. in pꝛin. vel dic ꝙ nõ tanto tẽpoꝛeſteterat: vt dicererur
yveteranꝰ:als haberet ſᷣm tempoꝛa taxata.S.eo.S.quãdoq;. . ñ.

iam aũt. Itẽ bocſi babes filioꝛũ buiꝰpꝛimipilaris:ſi autẽ babeſ

filioꝝ filiꝰ pꝛimipilarij nõ ⁊c. dic ꝙ filiꝰ altenꝰ pꝛimipilarij non

Ait tutoꝛ. ⁊ nota pꝛiuilegium finiri moꝛte.ſic,jj. de re iudi.l.ſi cum

pꝛo bac.
I tnbunꝰ. collegaꝝ. hoc ẽ ſpeciale bſificio.vt hic dicit alias

cõtra.vt.ẽ.l. pꝛoxi.in pꝛin.S.fi.⁊.C. de excuſa.veteranoꝝ.l.ij.

4

On ſolum, grecu eſt. ⁊ als eſt caput.l.⁊ alias non.

Laligatas.i viles ? obſcuros. vt in aut᷑ qui. mo. na. ef.
le S. quiſqs. vel dic vt no. C. de nup.l.a caligato. H
e¶Et reliquas.nõ caligatas: vel ad noctumas, vt s,el ſed ⁊ mi

De ercuſationibꝰ : tpibꝰ ean.

fAnni.ad minꝰ. qð eſt cõmune abſentiuz reipub.

cauſa.vt bic.ſed ſi eſt in milinia tunc babet plus. vt. ö.l. ſed miites.5§.

quandoq;ʒ. bic ergo minꝰ.xx.an. abfuit.

9 5 Annꝰ. cõpleuerunt. accip ein reliquis ⁊c. q.d. ſtue viginti anni qᷣ o/
ſueuerunt ſtatui in militibꝰ: ſiue minꝰ in alijs publicis neceſſtratibꝰ ſtere

ſtim recipient nihil eis auxiliante
anno.annꝰ eniad futuras nonas
datr nõ ad eas que reſumi debent
annꝰ aũt copu atoꝝ die ſcmta⸗
bitur ex quoquis reuerſus eſt re
ctam viã dirigẽs vel dirigere de⸗

bẽs:nõ eaʒ que eſt ex circuitibꝰꝰ

Et qui m teſtameto dati ſunt

tutoꝛ s rennuẽt adminiſiratione,ʒ

eax ſᷣm leges:que in alia puin⸗

cia ſint poſſeſſionũ quas oſtendit

ſubiecta diui ſencri conſtittio.

eDiuus ſeuerꝰa antoninꝰ augi

ſto valerio.teſtamẽtotutoꝛ datꝰ:

ante pꝛeſtitũ diẽ adire pꝛeſidẽ pꝓ
unincie debuiſti ⁊ poſtulare vt ab

adminiſtratione eaxremũ que ia⸗

laa pꝛouincia erqt liberareriss
Qui pꝛimipilũexpleuit' ſi im
tutelam ſuſcepiſſet: æ vniꝰ filiũ

rurſus in militaresneceſſitares aſ

ſumptꝰ erit deponet ſolicitudi⸗

nem tutele.ſimiliter in locũ illius

tutoꝛis:quẽ poſtea ſibi collegaʒ
adduxent dabitur anatoꝛ: vt ait
coſtõ diui ſeueri: quã adaptãs re

cteoibꝰſilibꝰ capliſcuratoꝛẽ dari
Hilocñeoꝝꝗ tpis vacatõeʒ reci
piũt.Si libtꝰ ipubeſ dabit᷑ a pro

no curtoe filijs ſuis vl aliꝰ qcñqʒ

mioꝛ. xxv.an.donecꝗqdẽipubes

imperatoꝛe vel ab aliquo eiꝰ iuſſu.?⁊ pꝛobant᷑

munt habẽt annũ.
hb ¶AQuieuerũt.i.quãdo

q; redierutt.
iſEt ſi minus.conſtitu⸗
tum.ſ.in militibꝰ. vyt.xx.·
kMHabebãt. alias abi/
bant. ſ. a tutela ⁊ receſſe⸗
rant.alias habebãt.ſ.ex

cuſationẽ.⁊ facit inſti e.

S. irem qui ri.
(Ann⸗ autẽ. copulato⸗
im.i. cõ iunctoꝝ vuus
poſt alteruʒ. quaſi dicat
contmuus eſt. alias cõ⸗

putatoꝛum: ⁊ tunc dic

hm cõputationem que
fit.Sv.ſi quis cau. l.i, ⁊.j.

Scrutabik als bua⸗

a
b ¶Er circuitibꝰ. niſi im
peditꝰ fuerit iuſta ex caA.
yt. j. de va. mu.l.tempꝰ.

.8. ex qui.cau. ma..l. itẽ

cui. S.i.⁊.S.ſi quis cau⸗-
tio. l.ij. H.pe.

c¶ Et qui in teſtamento

Dati.ſ.ſim pliciter. ⁊ ſic

habuerunt excuſationez

in rebus in alia prouin/

cia conſtitutis.ſi autem
expꝛeſſiſſet eos ſe dare
tantum in rebus eius ꝓ

uincie:vnde ſunt ip o iꝝ

reimmunes ab alijs.

r ideo dicit in teſta /
icto:quia ⁊ a iudice cõ

ſtat ſi det rebus alterius

pꝛouincie:qᷓ; vnde eſt iu

dex vel pꝛeſes quod ip⸗

ſo iure nulla eſt datio.
ſic nõ eſt opus excuſatõ

ne:niſi cũ datus eſſet ab
hec.jſ.e.l.illud.⁊.C. e.l.ij.

2. l. teſtam cto. a. S. detu. ⁊ cu. da.l.pupillo.⁊ ſimilẽ diſtinctionẽ no.S. ð

