te. tu.l.quero.in pꝛin.
e¶¶ Diuus. als lerx.

iffuſum patnimoniũ adiungi curatoꝛ. vt. C. e.l. teſtõ.

d Auas. als que. als quas. ſ. leges.
1 f ¶ Datus.tutoꝛi loquit᷑.
2D Wiꝛefinitu. als pꝛeſtitutũ quiq̃ginta dien. : ſi nõ feciſti poterit ꝑpꝑ la

b¶ Quipꝛimipilũ .i pꝛimipilani admiſtrationẽ aʒo.⁊ eſt grecũ.
1¶Erplemt. als exercutitt. K !Er vni. ſ. pꝛimipilarſ.

milites.§. fi.

l¶Fiui.ſin tutel ſuſcepiſſet. ⁊ dic vniꝰ.ſ.ↄpꝛimipilarij ſui.vt. S. e.l. ſz 2
m IDeponet. ⁊ curatoꝛ dabit᷑ in locũ eiꝰ.vt inſti.

eo. F. item qui. 1. S. de tute.l. queſitũ. .l. ſequen.
n ꝙCollegã. tutoꝛ quidã iuit pꝛo collega pꝛimipilarij loco eiꝰ dabit᷑ cu⸗
ratoꝛ.vel dic ꝙ vnꝰ tutoꝛ fecit ſibi aliu adiungi in collegã:qð quãdoq;
fit. vt.C. in qui. cau. tu. ha.l.pp.nã ſi bic collega fuit pꝛimipilanꝰ alius

curatoꝛ dabitur in locum eius.
o¶ Quam. cõ ſtõ em. ſub.fecerat.
qae Sagdbasen abitur in teſtamento.

p ¶¶ Zẽpoꝛis.vt reipu. cauſa.

mpubes.i.minoꝛ. xxv. an.ſic ponit.j.de acqͥ.here.l. impuberibꝰ. vel
marime.nam idẽ ſi pubes:qꝛ minoꝛ.xxv.an.ipſo iure nõ põt eſſe tu

toꝛ. vt. S. de te. tu. l. quero.S.fi.in fi.⁊ inſti.e. S.itẽ maioꝛ.⁊.C. dele.tu.l.fi
nali.⁊ ſᷣm hoc oʒ hᷣ ſit pꝛope.xiiij.an.⁊ pupiilꝰ anniculꝰ.vel infra an.
yt ita tutoꝛ citius perueniat ad.xxyv.an, qᷓ; pupillus ad.xiiij. vel dic hic

e yv

347

.
4

dinẽ de militia dimtitit᷑.

2

2 Kuroꝛ. ſic. S. e. l. non

loqui ſm vetera iura ſm que adultipoterãt eſſe tutoꝛes niſi ercuſarent
ſe:qð hodie eſt ſecꝰ.vt inſti.e.S.iteʒ maioꝛ.
In locũ eius.ĩmo videt᷑ ꝙ qui ẽ in ſequẽti gradu dʒ vocari.⁊ ſic a⸗
pud aliũ erit bereditas:apud aliũ tutela.vt inſti.de leg.pa.tu.S.fi.⁊.S.
de leg.tu.l.i.in fi.⁊.l.agnato.que ſunt ↄtra. So,.hᷣ ſpes eſt bũc effici ma
õ e Peruenif
9 ei 1nõ 4 „ „ 7 „ 4
arg aa voc filerit nõ moleſtabit᷑ intenim autẽ

na fiat maſ.arg. ad boc lei HeIce I l.
de leg ml ſoni alter in locũ eiꝰ creabit᷑ curatoꝛi.
vel poſſet dici ꝙ hic nõ ſiz ; Rrii er
cratalis legimim⸗ abilis limmilis ẽhuic ? legitimus tutoꝛ ſi
vel oẽs alij moꝛtui erãt puber Eec cotigen it: etem in locuʒ
e bab chant alis rcu eius cunatoꝛ inten dabit¶ Si gſ
1Bi quis. a wtela. qa ita egrotat? fuent: vt opoꝛteat eñ

nõomno dimitti a tutela⸗ inlorun
us. vt. ..l.ſs i boci cins curatoꝛ inten dabit. ſenat
pꝛin. al⸗ idẽ vl , 1
Prnng. le v gñthic mrſus recipiet tutelã. ſin⸗
v¶ Siat. ſmils eſ aut e quis in infamiam incident ſi
vinð rcuſek oino ſle en milis chuic: ⁊ ita vlpianꝰ ſcribit
.vt. ſ. e. ti. l. ſec i 1111 .
hoc. S.i alias incipitidẽ MIduerſaquoq; valitudo excu
io:ſeg . el poſt in ſat: ſed ea que impedimento ẽ qᷣ
ſceptã. So. ibi. n quis ſuis reb? ſi ſſe poſ
gEiquerſa arina eſ⸗ mm quns uis reb/ lupere cpo
f ſit: vt imperatoꝛ noſter cuʒ patre
reſcripſit. Aulus.

ſpes eſt ſanitatis. alias
lecus.vt.j.e.l.ſʒ ĩ hoc.ĩ

cit inſti. e. S. itẽ pp ad.
c. S. de of. cõ. l.i. §. ſane.
Peu. l.nõ cogendũ. S. i. ¶
Aſed ab accepta excuſari de⸗
eſſe tutoꝛ: ⁊ eſt lati⸗ bent. . O deſtinuſ
na. Bem vlpianꝰſcribit:ſed in

BDem. ſed in hoc. aa Hac roſxrir tij 5
Denſain b. Lhoc' reſcniptoadiectũ eſo⸗

7Z nõ tm̃.incipiant.

2 eſt lainga. lere veladtpᷣs vel imperpetuuʒ
7 4 Imperpetuũ.qð nõ

excuſari pꝛout valitudo ex quaaſ-
ficitur ꝗſ. Yuroꝛ aũt nõ in totuʒ ex⸗
cuſat:ſed efficit vt curatoꝛ interiʒ
detur. Sunt ⁊ alij qui ⁊ ſi iam

eſt in eo qui ꝑꝑ valitu⸗
nã ſenatꝰ nõ reuocatur
vt · C. de re/ mi. l. ſemel.
⁊ facit.S.de iudi.l.ſt lõ/
gius. ar. . S. ſi qᷓs cau.l. Int ties 4 600
ij.§ llud. tinue ð reliq; abſoluunt᷑ a ſolicitu
ſolum. S. ſt quis ita.ſʒ õ
lrl poſt ſuſceptã. So.

tulennt ex reſcnppto imperatois:
ſcientis quidẽ tutoꝛẽ eſſe euʒ:traãſ

unt t alij. grecä 4 Cientis quid en: tlal
in gritrafm migrare autẽ expꝛeſſim ei cocedẽ

qðů hic dicitur in lati traſ

ac A ſolicitudie.ſ.tuteeleln:“
b ¶ Significantis.vtrũcq; dz interuenire.ſed ſubijcit alten litteris ſigni
ari ᷣm Jo.ſcilʒ qð ſcit imp eratoꝛ eũ eſſe tutoꝛẽ vel quod cõcedat ſibi

alio migrare. eſt tñ ar. cõtra.S. de iur.o. iu.l.pe.itẽ ſunt alij qui ſuſceptaʒ
tutelã deponũt vt qꝛ reipu.cã abeſſe ceperunt.vt inſti.e.S.itẽ qui reipu.
vel foꝛte ibi loquit᷑ in illis duobꝰ caſibꝰ qui ponunt.õ.de mino.l.verũ.
§. ex facto.vbi ⁊ no.alios caſus vbi cepta dimittunt᷑. Iẽ põt dici idem
in caſibus.S. pꝛoxi. poſitis in.l.nõ ſolum.S. ſi quis ita egrotꝰ.⁊. S. ſe. ?..
nõ tm̃.⁊ hac.l.in pꝛin.ſed in bis quidã dicũt õ.ſ.vt nõ poſſit deſeri:ſʒ cu
ratoꝛ detur:ſed none inſerit᷑ de furioſo. Itẽ de eo qui ꝑpetna valitudine
tenet: vt ⁊ ita perpetuo excuſet᷑.vt.S.bac.l.in pꝛinci.⁊.S.i.⁊ ſuperioꝛi.S.
quis.
Mire opoꝛtet.dati.i.datiui.idẽ dicas de legitimis.vt inſti.e.S.qui
gükem. d & Pꝛouocare a datione.

eæ 4 Meceſſe.ſe ed excuſare ſe debent oẽs teſtamentarij.vt.C. de te.t.l.ſi tibi
prfi. dũ tñ datio teneat:nõ ałs.vt.C ð ↄfir.tu.l.i. Itẽ ſecꝰ i vaca.ad alia

mũ era qͥ bñt ncce appellar̃ ab ipa noĩ atõedũ tñ teneat noĩatõ.niſi ſint
veterani.viej.q ap.ſit.l.i S.ſi quis.⁊l.noĩationes.⁊.C.qñ pꝛouo.nõ
eſtnel wetcranis: f Perauri paucis oiffemir eniz quadoq;
vt . de tu, ? cur, da. ab bis.l. ventri J&l.,.

NZnõtantum ne incipiant?

uitate ẽ vbi creanm:vel infra ccte

ſint tutoꝛes vel cnratoꝛes:ii con

die:puta qꝛ domiciliũ alias tral

Alulta. cõcedant leges. h ¶ Znbuere l. allegare
Acced ere.nõ iudex ad eũ.vt.j.quis oꝛ.in bono.poſ.ſer.lij F. ſt
pꝛeſes. K ( Suntgaͤte niltaris. pallapig⸗ qui deſignat
miliaria. vt inſti. e. SF. qui aut. I ¶ BDies. qui incipiũt ex qᷣ
cognouit ſe datũ, yt.ſ.e.l.quinquaginta.⁊ etiã no.S. deadmi.tu.
l.i. in pꝛin.⁊.l.qui
dam decedẽs. S§.

tis:⁊ hoꝝ alterutrũ litteris ſignifi

X fi.u.l. ſe. l. q iuſ⸗
cantis. m. ſigrei aninſl
tr CoRA ne, inta. 7 C. eo. l.
— ire op oꝛtet cnaz qmnc- gqinquaginta.
q; dati tutoꝛes:neq; teſtam m(Qni aut vnã
ſpꝛouocare neceſſe habent dã ⸗lic in as
vt oſtendit cõſtitutio diui ſeueri ? n q Vn faciẽ i ſue
antonini.hoc aũt obſemari opor perſonte.
X1 . 59 ſaf o [Domũ. nõ ſi
tet:⁊ in datis curatoꝛibꝰ.ĩpaucis AEranrepl vr

eni valde diſtant cratoꝛes a tu⸗
toꝛibꝰ aduerſus deniqʒ ſentẽtias
auferentes eis excuſationes licẽti

pfectius. ⁊ j. qðᷣ
vi aut (ã.l.aut.

S. CCI.infec.l. iij. 5. roti⸗
am habebunt appellandie Ml enes.
ta veroobſenian os: vt cõcedãt PſAlios Nalodᷣ
tutoꝛes vl cuntoꝛes cauſas remiſ Err a0 al falſuz.
ſionistnbuereꝰ.opoꝛtet eniʒ es ſic⁊5 depꝛoci.
etiã in cõſtituto tpe legaliteradi no ſoli. F. auetit
⸗ dere: EeBane 2 ſimileẽ tempꝰ.
uice accedere Sunt aũt conſti 3. delib. agno. l.
tuta tempoꝛa hec.qui eni in ipa eai lin pꝛinc.

Ad excuſatio

”!äe 4 nem. ſ. ꝓponẽdã
ſimũ milianũ a ciuitate infra qui⸗ 1e earantu
quaginta dies excuſabit poſtea toꝛes.dati i teſta⸗
.1 n mento: ⁊ dic pꝰ
aut no cõcedat᷑:ſed detinebit ad co firmationẽ 5
ſolicitudinẽ:⁊ ſi hoꝛuʒ quid nõ fe nre te. os
centt enit in eadẽ cq in qua eſſet ſi e Tonfirmari.
appamuiſſet ꝓpꝛio periculo ipa,ʒ vt.S. decõ fir. tu.
negligere:nec vlla eſt ei via dereli bertor inſtd
a ad exchlanie eg i aut lupꝑp 1 gAliud autem.
centũ miliaria a ciuitate diſtat v⸗ pꝛiomulgatiõe i.

inquiſinone.

ginti miliaria habebit numerata a 1Ailarioꝛuz

ei:⁊ per vnãquãqʒ diẽ a qua co ſcʒ pꝛo.clx. milia

gouentt. opoꝛtʒ aũt ei manifeſta-⸗ rijs.
8 R9. ſ e n. 1. I b & Si vtih his
n pꝛeſidibꝰ:vel In faciẽ *: Vel ad qui ſunt in ciuita
—“ te. vel ſunt ifra. c.
miliaria.

c ¶ Allis. qui longius diſtant. ò
dD Bed ⁊ ſi mens.que eſt ſeuanda.quod dic vt.S.de legi. ⁊ ſe
cO..l. qð cõtra. ?. l.ſe. ſed ar.õ.j.qui ⁊ a qui.l.ꝓſp exit.
e Banes interpꝛetes.erat eni quaſi capitanei legum.
f Obſermuabunt.ſpaciũ ſtatutũ.:.D.hc.l.
ge J n pane buſ.i.differentie.ſiue excuſet᷑ a tutela imperpetuum
ſue in partẽ i.ad tempꝰ. vt. S. e.l. ſed in hoc. in pꝛin. alias incipit
idem vlpia. vel. i. cũ vnꝰ ſolꝰ datꝰ eſt tutoꝛ:⁊ ſe excuſat: vel cum
duo.⁊ ſic vnus eoꝝ ſe excuſat qui dicitur excuſani a parte tute.vel
cum foꝛte excuſat ſe ab adminiſtratione reꝝ altenꝰ pꝛouincie.xt. j
eo.l. ilul. b Loſequẽes. tp̃s quiquaginta dierum.
i ¶ AUlterius ciuitatis.cui maius tps quãdoq; datur ratione itine
ris. vt. S. hac.l.S.qui aũt.⁊.S.ſe.vel foꝛte qꝛ nõ babet neceſſe ex
cuſare:qꝛ nõ tenuit datio.vel foꝛte qꝛ nõ fuit datus a mag ſtratu
ſue ciuitatis.vt.S.e.l.nõ ſolum.S.⁊ qui in teſtamẽto.⁊. S. diuus
ſeuerus.⁊. S. de tu. ⁊ cu.da. ab his.l.pupilo.
44 Oů ſi excuſatꝰ.pꝑ ãbitõ eʒ.ł qꝛ obrepſit falſas allegatões in⸗
I ucẽdo: vel falſas ꝓbatoes.vt. C. ſi ex fal.al.l.i. fl. ⁊.S.de tranſ.
l. cum bi. S.ſi pꝛetoꝛ ſecus in alia ſententia.vt.j:ad tre.l.ſeruo S.

cum pꝛetoꝛ. ? dico bic ſententiã ipſo iure nullã. vt inſti.e.S. fi. ni⸗
ſi de hocipſo iudicio pendente cauſa fuerit mota.vt.C. de fide ĩ
ſtru.l. fi.alias lata ſententia per falſuʒ inſtrumẽtũ vel teſtes:dico

ipſo iure valere:ſed reſcindit᷑ poſtea per reſtitutionẽ. vt.j.de re iu

di.l.diuus.ſed ſi pꝛecio fuerit iudex coꝛruptꝰ:vtiq; dico ipſo iu⸗

re nullam. vt ba⸗
bet. C. qñ ꝓuo.
nõ eſt ne. l. vena⸗
les.aʒ o.ſed certe
hoc ſolũ velle vi⸗
det᷑ ꝙ poſt tẽpꝰ
venit non alias
fa 8 6.
L¶ Mocebit. deſt /
ſtenti ab accuſa⸗
tione quin poſſit
penitere.vt. C. ð
appel.l.ſi quis li
bellos. vel aliter
leges.i.nõ ei no⸗
cebit quominus
poſſit adhuc pꝛo
ponere excuſatio
nem ſuã ⁊ pꝛoba
re:⁊ hoc ſi volẽs
deſijt eſſe: ⁊ cõtra
voluntatẽ ſuam
ob aliquã iuſtaʒ
⁊ pꝛobabilẽ cãm
vt dixit poſt ſta /
tim. ſt enim affe⸗
ctaſſet abſentiaʒ
ſecus eſſet. vt. z. ſt
quis cautionibꝰ.
mQuiꝰ.ſ.necel/
ſitatis hm Pi.
vel conſtitutiõis
2 facit. S. deau. t.
l. tutoꝛ qui.

n ¶ Scire autẽ oʒ

quidã babẽt hic
§. ſed nõ dz eſſe
qꝛ que ſequuntur
ſunt verba cõſtõ /⸗
nis ſeue. ⁊ anto.

o ¶ Zeſtari.i. ꝓte⸗
ſtari.i.pꝛoponere
coꝛã iudice:vł co
ram plunibꝰ in p⸗
ſentia iudicis. vt
.e F.iſfj.
p Sinaũt nõ.i.
acceſſit.ſʒ nõ oĩa
noĩauit cũ plureſ
hʒ excuſationes
vel acceſſit ad iu⸗
dicẽ:ſed nullas ꝓ
poſuit excuſatio
nes.
qſHequaq;ᷓ.quã
tum ad nõ noĩa/
tas.ſtout enĩ qͥ ni
bil noĩauit nihil
pꝛodeſt.⁊ ita ei q
quedã noĩauit qᷓ
dã nõ:nõ pꝛodeſt
quo ad ñ noĩata
7 eſt ad legẽ iſtã

⁊.j.de excep.l.ne
mo ꝓbibet. ⁊. õ.

domũ .? extra hos alios .xxx.di
eshabebat ad excuſationẽ . hoc

aũt ↄuenit ⁊ hisq in teſtamto da

ti ſunt: ſiue tutoꝛesfuerint ſiue cu
ratoꝛes:quoscinatoꝛes cõfinna
riꝰ cõſuetudo eſt amagiſtratibꝰ.
Aliud aũt inuenimꝰ exdiui mar⸗
cipꝛomulgatiõe inqſitiõe dignũ
eteni ei ꝗĩ ipᷣa ciuitateẽ inqᷓ crea
tusẽ:vel intra centũ nuliaria qui⸗
quagitadieꝝ dedit legiſlatoꝛ ſpa
ciũ:ei veroꝗ vltra centũ miliaria
habitat ꝑvnãquãqʒ diẽ opoꝛtere
numeran viginti miliaria iuſſit et
extra hosalios.xxx. dies adiecit

ad excuſationẽ. vñ cõtingit ſifue⸗
iit ꝗsa.clx.miliarijs habitationẽ

facẽs huic eẽ ſpaciuʒ octo ⁊·. xx.
dienocto gdem. xr. miliariox tã
q; ꝑvnãquãqʒ diẽ.xx.milianijſnu
meratis.xxx. vero eo qð ad excu⸗
ſationẽ. enit igit᷑ in deterioꝛi oꝛcdlie
gqlongiꝰ habitat:⁊ꝗ intra centũ
miliaria ẽ: vl in ipſa ciuitate.ſi vti
qʒdꝰ his qdẽ ſuꝑ quinqginta dies
ſpacij ſunt. Illis veropaucioꝛes
ſed ⁊ ſimaxime verba legishunc
habeãt itellectũ:tñ mens legiſſa
toꝛis aliud vult. Ia eni chendiꝰ
⁊ bolas ⁊ paulꝰ ⁊ domiciꝰ vlpia⸗
nus vertices legũ pꝛudentũ ſcri⸗
bunt dicẽtes:ita opoꝛtere hecob

ſemare:vt nunqᷓʒ alicui minꝰ det

quiquaginta dieꝝ ſpaciũ:tũc aũt
lõgiꝰcũ ãnũeratio eoꝝ qi via ſunt
dieꝝ adiectis.xxx.diebꝰ:qs ad ex

cuſationẽ lex dat excedit quinqgĩ

ta dies: vtputa ſi aliquẽ dixenimꝰ
a qdringẽtis.xl.miliarijs habitaĩ
hic eni vie qdẽ habebit dies.xxij
ad excuſationẽ aũt alios.xxx.Ob
ſeruabũt aũt hoc tpᷣis ſpaciũoẽs
q qlitercũq; excuſant᷑ atutela vel
cura vel ꝑteeiꝰ Coõſequẽsãt
ẽ credere ꝙ ſi aliqua ſpecie excu⸗
ſatiõis fuerit ꝗs vſus nõaliter au⸗
diet᷑:niſi obſemauerit cõſtitutum

tpsꝰ:ſi nõ foꝛte aliqꝗs alterius ciui

xxvij.

De excuſationib? tpibꝰ eaꝝ·

de tranſa.l. eũ hi.5. ſi pꝛetoꝛ aditus. .ibi. ſed ⁊ ſi non de omnibus æc.
Item contra. C. de inoffi. teſta.l. contra maioꝛes. ſed bic poteſt omn?s
eycuſationes ſimul pꝛoponeresibi non. alias ſibi eſſet contrarius:⁊ ſicre
pellendus. vt. ,quando appedlan. ſit.l. ij. F. i. Item contra. j. eo.l. pꝛo/
£△

pter litem.ſed ex pꝛedictis patet ſo.

tatis ciuisẽ:ita vero neceſſcẽ cu

ſtodire ↄſtitutũ tpᷣs:qð ſi excina⸗
tus fuerit dimiſſus nõ liberari eũ

diuus ſeue.⁊ anto.oñdũt in ↄſtõ

ne:iubẽtes nõ detineri eũ:q in lo⸗
cñeiꝰ creatꝰeſt tanqʒ nõ liceat da
rni in locũ exñtistutoꝛis Sufficit
aũt intra ↄſtitutũ tpᷣs excuſare ſe
ſolũ:ſi ei poſtea volẽs deſierit nõ
einocebit. Ideoqʒ ſi repᷣſentaue
rit ꝗs ſe ſolũnõ ꝑmãſent aũt po⸗
ſtea vt ſe excuſet:poſt ↄſtitutũtpᷣſ
excuſatiõe repellet᷑.⁊ dicit hec cõ
ſtitutioimꝑatoꝝ ſeueri ⁊ ãto. Si
eni ꝗs ꝑpꝑ egritudinẽ vel pp aliã
neceſſitateʒ:puta mans vel hye⸗
mis vel incurſus latronũ:aut aliã
aliquã ſimilẽ in ↄſtituto tpe non
poterit venire ei ẽ ignoſcẽdũ:o⸗
ius fidẽ ſufficit fimare exipᷣa na
turali iuſticia:verũtamẽ ⁊ ↄſtitu⸗
tio eſt imꝑatoꝝ ſeueni ⁊ anto.hoc
dicẽs ¶ Scire ãt opoꝛtet qm̃ nõ
ſufficit acceder ad indicẽ:ſj opoꝛ
tet eũ de ſpecie remiſſiõis teſtan
⁊ ſimulta hʒ que ad remiſſionem
ſunt iuſta oia noiare:ſinaũt nõꝰ ſi⸗
miliscẽei qnequaq̃ʒ acceſſit:aut
acceſſit qdẽ iuſtũ aũt qd remiſſio
nisnõ noiauitisſ. Quiquagita ve-⸗
rodies cõlinui numerãtur ĩcipiẽ⸗
tesatpe cognitõisĩ qᷓ ꝗs cogno⸗
uit ſeipſum datũ eẽ. Opoꝛtet ãt
vnam teſtan antetnbunalt vela⸗
liter in ſubmemoꝛatõibꝰ:põt aũt
⁊ libellos dare vt idẽ ipſiaiuntĩ
peratoꝛes¶ NMHecde his qobſer⸗
uare cõſtimiũ tpᷣsdebẽt:⁊ de his
aũt ꝗq nõ ſubiecti ſunt cõſtitutistẽ

poꝛibꝰ agere ſcrutemur. e/ Qui

nõ iuſte dati ſunt tutoꝛes:hoc ẽa

ꝗbus?nõopoꝛtet:aut hi quosnõ

opoꝛtet aut ꝗqbus nõ opoꝛtet. aut
quonõ opoꝛtetmodo:ſi neq̃ ↄfir⸗
ment᷑ neq adminiſtrauerint ſunt i
munes:neq̃ opponet ꝗseis:qm̃

cõſtituta tpᷣa excuſationũ nõob⸗

uauerint:neq enihabẽt excuſatio⸗

r ¶¶ Quinquaginta. co⸗
gnouit quis hoc pꝛoba
re deb eat. vt nota. S. de
adminiſtratõ.tuto.l.i.in

piꝛincipio. ⁊. l. quidam

deced ens.in fine.⁊.l.ſe⸗
quenti. Item ad tempꝰ
continuum eſt. ſic. j. de
vſucap.l.nunquam.S.
i. ⁊.j.e.l.quinquaginta.
⁊ inſtitu.e.S.qui autem.
27C. e. l. quinquaginta.
7.S. eo. l. non ſolum. §.
annus.
8Opoꝛtet autẽ. vnã. ſ.
excuſation.
tZnbunal. ria notat.
8 ꝓpoſitio excuſatiõis
dz fieri coꝛã iudice ſedẽ
te ꝓ tribunali: vel viua
voce ab eo q̃ ſe excuſat.
vt hic:vel per libelluʒ a
ſeipſo datũ. vt ſubijcit.
põt aũt ⁊c. Secũdo no
ta.qꝛ ꝓductio teſtiũ ĩ cã
excuſationis põt fieri ẽt
nõ coꝛã iudice:ſed apud

gliũ volũtate iudicis.et

hoc dicit aliter ⁊c.vel a⸗
liter poterit pꝑ ꝓcurato⸗
rem abſente illo qui ſeex
cuſat.Zertiũ eſt.qꝛ ipſa
cauſa ⁊ ſentẽtia ſuꝑ ex/
cuſatione delegari non
põt:qꝛ cauſa co gnita.et
iudicis officio nõ iure a
ctionis expedit᷑ hec cau/
ſa.vt.S.de of.ꝓcõ.l.nec

v ¶ Et libellos.i.ſcriptu
ram cõtinentẽ excuſatio
nẽ. ſed.S.ſ.e.l.excuſare.
Sol.bi.
x De bis agere.cũ pᷣce
entibꝰ. ⁊ dic agere.i. ex
cuſare:v el cũ ſequenti et
tunc.i.dicere.
vy¶ A quibꝰ. iudicibꝰ vel
teſtantibꝰ. 4
3 & Hõ oʒ. minoꝛes: v
o⸗ ⁊ caue qꝛ non
cõpꝛehẽdo ba bẽtes ex⸗
cuſationẽ: ſed eos tim̃ q̃
citra excuſationẽnõ poſ
ſunt eſſe.
⁊ ¶ QAuibꝰ. vt maioꝛibꝰ
pꝓt. S. de tutoꝛibꝰ ⁊ cura.
Quo non. ſi babes
quomodo bñ.als ſub/
audi.vel dic quo.ſ.loco
¶Mecq; adminiſtraue/
rint.qꝛ tũc ſecꝰ.vt.S.de
admitu.l.tutoꝛes qͥ.S.i.
7. ij. . J. atoꝛes. 7. F.
patronꝰ. Itẽ facit. S. de
tuto.⁊ cu.da.ab bis.l.i.
⁊.ij.⁊.l.pupillo.⁊ .S.de

confinnatio.tuto.l.naturali.⁊.l.neq;.itẽ vide bic quen
m ini.tuto.l.quidam dece.S.ex quo.

Liber

—.— —

a ¶Diui latinum eſt.

b ¶ Similiter. alias ler eſt. alias.S.grequm eſt. nam bec lex mogeſtiniẽ
qui tranſtulit.vt.S.ea.l.in pꝛincipio.⁊ facit.S.de iuriſ,omni.iudi.l.fiñ:et

noſtroꝝ nõ dicimꝰ no⸗

ſtros. vt. j. de verbo. ſig.

liʒ. . patronos. irenõteneans. ſi igit᷑ admiſtra⸗ cõtinuoabſoluet a ſollicitudine quod aũt poſſit
34Sencere dei tionitenõ imicuiſti potes eẽ ſeu Di autẽ libeni quoꝝ tutelã a eter p n
ros.⁊.jſ.de verb. ſig.l.li rus. Similiter gute ⁊ ſi eũ quuino cuna admiſtrabat:er t ſenatoꝛis lueret᷑ cult? vt miſ
beroꝛum⸗ ſiiiſppoſit? eſt iuniſdictioni creabůt nõ abſoluer̃ a cura. ¶ Similiter ſa vel aliud offici
bę Sed ⁊ ſt ius.ſic.j.cö Pe 2 3 it aii inferiial Ainia n m xpᷣianoꝛuʒ ex
lureaure. an.li. 2 debo Iagiſtratꝰ tutoꝛẽ vel curatoꝛẽ ne aũt qui infenoꝛis oꝛdinisẽ nõ er⸗ u ſlud noe
nis lib.ii. in ꝛin. ecd qʒ hicneceſſitatẽ habet obſerua- cuſabit᷑ a tutela vel cuꝛa maioꝛi. eis permittendũ.
alecs er oꝛatiõe. So. ræ cõſtituta tẽpoꝛa:vtputa eñ qui Meo; libꝛanos neq; calcula⸗ 1 rheſtees⸗
e Aui pꝛopꝛia nequa/ Neq; ciuis neqʒ-incola ẽ. ¶ Hem toꝛcs quos vulgo rönanos dici: cGolis lub.
ai wotmneneraciner le IBbertũ in mtione deerci⸗ mushabere imunitatẽ dicũt diue abillis ſols mu
negda.. utionetutoꝝ arator ſcire ↄoſtitutões. NJam autẽ a iudei e tde inde,
d [Siplures. vn' oim Opoꝛtet qm nõ ſolũ pais pupil nõ iudeoꝝ tutoꝛes erũt ſicut ⁊ re⸗ ..
. werosktvrs denume li ſed et matris intelligere dʒ:ſ et liqua admiſtrabũt. cõſtitutiõées ⁊1 Culi d lin⸗
e¶ Ziberis. .patroni. ſi c queſienmꝰ de libens patroni eni illis ſolis ſine moleſtia eos eẽ nde beclat in
nib muelis itz bili ſcire opoꝛtz:qm appellatõez hãc iubent: p que cultꝰ inqnani vider ent ned iam di/
arplo vna babet nune Mõin pꝛimo gradu ſiſtimꝰ: Pocẽ Ratiocinatio ciuitatisneqʒ i Euttarsthalczde
roſitas enĩ pupillon nõ filiũ et filiã:ſed ⁊ nepotesexvtro nuùmeꝝ vniꝰ tutele pcedit. er baber. vt⸗C.
hiunes ture ka aitſed vo qʒ latere: ⁊ eos ꝗ ſunt deinceps: bertivxoꝛũ ſenatoꝛũ etſidiſponãt olim contra. vt
trimomoꝝ ſeparatio.vt „2 b 7 b 2 . de decu. l. genera
8. e.l tmia. ?licet babeat ſed ⁊ ſi ius anuloꝝ aureoꝝipetra reseoꝝnon abſoluunt a utelis. liter .ſt.
tres uto. alias vel qua Uerit adhuc cuſtodit libetoꝛũ o hoc eni maſeuloꝛũ ſenatox liber- a Kariocinatio:
ptbie c, Cel ibe. diné in hec que reſcnippſit diuꝰ ma tis ſolũ cõceſſum ẽ. ꝗ¶ Si ciuitg⸗ coputabat introi
VYt ic.⁊.Q. e.l.liberos. 7 —,—— . „ — . . H—12 tus ⁊ exitꝰ ciuita
ꝛ m bocẽcta. Cel. gnusantonin eſ Quii ꝓpꝛia pe tis pꝛinceps.i.magiſtratꝰ incide tus n eite ciuita

nec ſenatoꝝ. So. nouaſ
reiecit vt ibi.nõ pꝛeteri⸗
tas.vt hic.vel aliter:vt

ſecus vt ſtatim dicit.

* —

neceſſeñ habuiſti excuſari cũipſo

cunia emptꝰ æ manumiſſusẽneqᷓ
quã cõnumerat᷑ reliquis libertis.

n Si aut. poſiti.⁊ ſic pꝛiuati ⁊ ipſe erat ſimiliter pꝛiuatꝰ.

o PMoſtea. bic eſt tutor.

p Qtinuo. als cõ feſtim.

8Similiter. inferioꝛis. ſcz.

AWaion. qua ipſeſt.

v eſſfleq; libꝛarios.i.ſcriptoꝛes.de quibꝰ loquit᷑j.de re.iu.l.ſi li⸗
bꝛarius.⁊ de ope.li.l.antepe.⁊.C. de ve.iu.enu.l.ij. S. antep enk.
x alculatoꝛes.qꝛ per calculos.i.minutiſſimos lapillos faciũt

ſiti:deinde poſtea fiet ſenaroꝛ: 3

te ea creatiõe obnoriꝰ fuerit perni
culo tutele hãc nõ cõnumerabita⸗

tu. vel cu. ve. con. l.eii. f

.C. qui da.tu.poſ.l.neqʒ· cõputationes qui dicunt᷑ nõ immerito calculi:qꝛ nõ ipune pedi/
Ibertum. greca eſt buſ calcant. vnð
inrela orea nis neceſſitatẽ vtoſtẽdit᷑ in ſubie hictutoꝛ erit: eoꝝiqui inferioꝛis duſkinnba C.
fida vend. oia di ctis cõſtõnibꝰ quas exepli gratia oꝛdinis ſunt ſenatoꝝ reſenpſit di Wam antczin
d Warns patemos li ſubiecit: adaptant᷑ vtiq; aũt oibꝰ uusmarc 7 cõmoch. Si aut entebꝛiſti,
bertos dicimꝰ noſtros. ODiii ſeuerꝰ anto. augu. nar- gꝗstutoꝛ vel curatoꝛ fuent nõ ſena mznoõ ſoluz alio
ſed libertos liberoꝛum ciſſo abauomatemotutoꝛ datus: toꝛis vel aliter nõ in dignitate po mmiiudeoꝝ.

Agdmiſtrabũt
vt tujtelã ⁊ curaʒ;.

culatoꝛ generalit᷑
b e1 iberti eoꝝ.i.
enatoꝝ:ſi nõ ha

ibi.: fa.ſe.l. liben. Sidplures libenti fuerint oim li- lijstutelis:quẽadmocdũ nec ſide- des in tex idem ſt
Vadonez. aꝛũ ap. beris tutoꝛ dabit᷑:⁊ a rribustute iuſſoꝛestutele:ſed neq; qobho- „eao
= evt..de liefnõ abſoluetur. II Hem noꝛem mutoꝛcs cõſcriptiſunt. ls anber wi,f
— Fri laconem te Padonẽ quoq; creabũt Qu vecnigalia condhmitacinita⸗ el cd er oꝛatione
b Creabunt magiſtra tutoꝛẽ. nulla habet eni exrn nibusnõ excuſabitura cura.· nnſin el ner
ug a. tioné vt ↄſtitutio ondit iperato Quiiura multa hʒ dicere quoꝛũ d Gi antas.
Ahart And rum ſeueri ⁊ anto. 1 Qu patri vnũe uodqʒ per ſeipm noneſtvy creatione: qꝛ crea
loroigi.· Pmiſit tutorẽ es liberoꝛi ercuſari lidũ ſi potent ercnſan queſtuné nau alicut aliaue⸗
k Aae d guſtag ſ ab hactutela nõ põt? ſi aliterha- puta. lxx. quidẽ annoꝝnonẽ: ne-⸗ 5. dentu nup lſt
nõ ob.· elarlete gen bet ius ercuſatiõise Scire opos q; treshabet tutelas: ſed neq qui tens Don.
aum r reminunt, ter qm dignitas nulli tnbuit excu⸗ q; filiosaut aliud aliqð ius excuſa dt.
A hriton ſationẽ: vndelſi 9⁸ ſenatoꝛ fuerit tionishabet:nimix duas tutelas e Qui vectiga⸗
cuius dignitatis. aliis an eu. Kchs

Aui multa.excuſari. vt. C. qui

mrulfi ſen 3..el ij 5.emne⸗ So.vt ibi.⁊ fac ad hoc illa.l.

in pꝛin.⁊.S.remittit.

90 Abſoluek. ſic ẽiſte vnꝰð caſibꝰ vbi ſuſcepta tutela deponit᷑ vt no.ꝭ
l. ed in boc. alias incipit id vlpia. S. ſunt 2 alij. ⁊ facit.S.de arbi.l.non
diſtingue. 5.ſumma. .ſ. de vaca mu.l.pe.ſed ar. cotra. C. de nup F. pe.
T. ſ· el. tutoꝛ. xr ¶ Senatoꝛis. l. filij. .

g QAõ munione.alias deeſt illud in cõone.
b inri ſna erũt ſocij poneret᷑ ſimul ⁊ induceret excuſationẽ
4 ui accepit. excuſabit᷑. innut hic ꝙ tutela nõ ſit publicũ munꝰ
vel ciuile.⁊ ſic eſt contra inſti, ein pꝛind. ⁊.j.e.l.non tm̃ .eos.

i
ci
.
,

.

— — — — —☛

— — —

— =

bit ſi quis. ⁊c.

8 Buais. als

rxvij.

vbi dicit qᷓ eſt publicũ Itẽ eſt ciuile. vt. S.el. atlete. S. tutela. So.
hic generalis remiſſio fauoꝛe pupilloꝝ ꝑtinet ad ea que ſunt pu⸗
blica auctoꝛitate ⁊ vtilitate tĩ:ſed boc ẽ vtilitate pꝛiuatũ.pꝛo qͥ
eſt. j. e.l. nõ tm̃. S.nõ omnia. k ¶ Qui abſolutus. depoſt
tionibꝰ.ſ.teſtiũ:qꝛ res inter alios ⁊c. Itẽ ⁊ qꝛ poſſet eſſe verũ qð
kricho rovanſt⸗
ſcʒ denumero li· ——G
beroriſed modo n filios ⁊.lx. ano 6. dn
aliqui deceſſerũt. glia quedã talia dicit ꝑ ſeipſa ꝗdẽ
Sind e. perfectũ auuliũnõ pbẽtia: ea ve⸗
pꝛopter hoc.vti⸗ mumiOPeͦ “
ſti e S.non eſſe x ro que ad inuicẽ in cõione ſint iu
ar iſt . debere /ſta apparentia:ſed viſi eſt hunc
ſti. F. fi. 9 7 77„
nõexcuſari Qui accipit velha⸗
bet iĩmunitatẽ ciuiliũ vel publico⸗

m Eſt aũt.quã/
ERand,
rum numerũ hicatutela vel cura

l.tria onera.⁊ in⸗
ſti. eo. F. item tria

onemn. nõ excuſabit Qun abſolut? eſt

n Auãdocq;. a/
lias qñ:⁊ alłs qñ
G:tũc dic.i. aliqñ

atutela vel curanõ oĩino depoſitõ
nibꝰð ſub niemoꝛationibus ad re⸗
miſſionẽ alteriꝰ cmrationis vtet᷑.
e. e (Sinõ extiterint ea iura remiſſio
F.ides vlpia.ſenr misq dixent ſeipſi ignotũ eẽpa⸗
p Kilij ſui. cui ẽ n Venipuilinopehor .
nb uroꝛ. vt (Uſabit Eſt ant quadoqʒ 9
inſtit. de legi pa. tres habet tutelas vel curas non
ej. habet ius remiſſionis: puta ſi ꝗs

q & [Si quis. cauu r.α. . . . Pen
cautela. als Affectauenit ſuſcipere. id aũt 2 qui

creatõ.alłs cautio

crentb als auto modici patrimonij fact eſt tutoꝛ
rConſtiutio. ã affectaſſe vider. ι pian?

d babet pꝛo vl Iquis inter trestutelas e⸗
ill ſuperioꝛis ti. mancipati filij ſui tutelã ad
ſʒ ſuperflueret al

tera. miniſtret:an eihocinnumen ꝓce
uſis a— dat ſcio dubitatũ. nueniotñ re
ex. alias..im rRſ; emanci ſft ki
peratoꝛ badnia ſenptũ emancipate filie tutelã nu
nus bꝛitaſio pol

loni legato luè qscreabit᷑ tutoꝛ exiſtensin patris
donenſi ilidoꝛu 2 —. 1
marezququis Pkte: deinde pater noluent pꝛo
⁊ ita iulibꝛo dñi. cocauere:iuſſerunt leges ⁊ ipſuʒ

õ patrẽ creani tutoꝛẽ vtnullo modo
ardecntu, impediat nitelecutnoi: toſten⸗
nomẽ patris pu/ cirdiuiacna coſtinnio alonpe

plor die om ratoꝛ adna. bꝛitaſio polliom lega⸗
pellent captis pi 1 Ben
gnoꝛibꝰ. vt inſti. to lugdonenſi in hec verbarelen⸗
de rc m 9: pſit. Iidoꝛ, marc? quais ſi
ca. vt. . ſi qus liuſta. ſit:idoneꝰ tutoꝛ eſſe videbi
ius dicl im pu. tr. pater aũt ei idcircocauer nõ
eſietong v. Vult vt fllin ſuũ titela enimat. ? in
er au au ma. hoc artificio perſeuerauerit:exiſti
ſed et ſi per pꝛe/ . 6
wore Feeit re. Mote huic fraudi recte occurſurũ

vt ⁊ filiꝰ⁊ ipſe ad tutelam libero⸗
a rum demẽtis gerendam ↄpellan
ione. nõ a tu
tela. vt. C deteſt. ur. Dem.
tute.l.ſi tibi pat᷑.

r¶ Appellationẽ ſic. ð.e.l.ſcire oʒ. in pꝛin. Se ereulare ob
bocipᷣm ꝙ tutoꝛ fuit niſi eẽt libertꝰ.vt.C. eo.l.liberto.

3 onfirmatus.i.tempoꝛe confirmationis. vt.j.eo.iuriſperitoſ

in fine,nam ſi pateretur ſe confirmani non reſiſt ente tacite vide/

4

merani inter onera opoꝛtere Si

De excuſationib ⁊ tꝑibꝰ eaꝝ

tur renunciaſſe etcuſationi. vt argu. . eo.l.ſpadonẽ S. i æX ſicintellige. C.
de confir. tu. l.i. ⁊ facit..e.l. pg. S. pꝛocedit. a.ö. deadmi.tu.l. quinegotia

tionẽ. 5. teſtamẽto. ⁊ inſti. e. S. qui tutelam.
On tſ.intuenda.als ineunda. b

Suſcipienda.i. quam

nagnitudo patimonij eiꝰ tutele que ſulchpienca eſt. vt. ſ. e.l. ſi is qͥ

¶ Niusteſtõ ſuonigidiũ filio
ſuo tutoꝛẽ dedit:eũdẽqʒ vſqʒ ad
xxv.annũ curatoꝛẽ ↄſtituit:quero
cũ liceat nigidio a curatiõe etiaʒ
citra appellationẽ ſeexcuſareex
qua die tpᷣa que in excuſatõibꝰob

ſemãda diuꝰ marcꝰ ↄſtituit:ↄpu

tanda ſunt vtiũ er die apeniteſta
mẽtian ex q ad negocia gerenda
vocat᷑.i.poſt.riiij.inos impletũ.
Mocdeſtinꝰ m. excuſationẽ a
cura tũc neceſſaniã eẽ:cũ decreto
ptoꝛis ſeu pᷣſidis ↄfirmatꝰ cura⸗
toꝛ fuerit. Aliſtra.
n tm̃ magnitudo primo
niox intuẽda ẽ ſuſceptarũ
tnũtutelaꝝq ſuſcipiẽdaꝰ ẽ: ſedẽt
etas pupilloꝝ ↄſiderãda ẽ: nã ſi
pꝛioꝝ pupilloꝝ etas ꝓpe pubᷣta⸗
tẽ ſit:itavt tmimodoſemeſtre tpᷣs
reliquũ fuenit:aut eoꝝ q ꝝ ſuſcipe
tutelã cogit᷑ nõ dabit᷑ excuſatõ:id
qʒ pꝛicipalibꝰ ↄſtõnibꝰ cauetur.

Illienſibꝰ: pp indlitã nobilitatẽ
cliuitatis:⁊ pp ↄiũctionẽ Oꝛiginis

romãe iã antiqtꝰ a ſenatuſcõſultiſ

⁊ ↄſtõibꝰpꝛicipũ pleniſſima imu⸗

nitas tributa ẽ:vt ẽt tutele excuſa⸗
tionẽ habeãt.ſ.eoꝝ pupilloꝝ:qil
liẽſes nõſintꝰ:idqʒ diuꝰ piꝰ reſcri
pſit. ¶ Eos ꝗ in coꝛpibꝰ ſunt ye
luti fabꝛoꝝ ĩmunitatẽ habere dici
mꝰ:ẽ̃t circa tutelaꝝ exteroꝝ hoim

admiſtrationẽ habebũt excuſatio

nẽ:niſi facultates eoꝝ adaucte fue
rint:vt ad cetera qʒ mũera publi⸗
ca ſuſcipiẽda ↄpellant᷑/:idqʒ pꝛici
palibꝰ ↄſtõnibꝰ cauet᷑.iMõoia

tñ coꝛpa vel collegia vacatõeʒ tu
telax hñt:quãuismunenibꝰmũici
palibꝰobſtricta ñ ſint:niſi noiatiꝰ

id puilegiũ eisindultũ ſit.q Gsꝗ
edilitateꝰ fungit᷑ poteſt tutoꝛ dan
nam edil tas inter eos magiſtra⸗

tres. S. fi.
c ¶ Semeſtre. i. vi. menſi⸗
uʒ. ar. S.e.l.tria.⁊ ſic no.
bic ſpaciũ eſſe paruum
⁊ pꝛope finemvt dicitur
ſic. C. de iudi.l.pꝛoperã
dum. S. ſinautem.

d ¶ Illienſibus. nõ ſint.

c.ſ.eo. S.finali.⁊.S.e.l.
ſʒ ⁊ milites. S.i.⁊.S.pꝛi
mipilarij.⁊.j.e.l.admini
ſtrates. F. fi. 7. C. e. l. pe

nulti. 1.S. eo.l.ſpadonẽ

§. ſi quiſ autem. ?. C. de
excu. vete.lꝛi.et.ij. J9tem
babent bi pꝛiuilegium
vt filij ſequantur condi⸗
tionem matris. vt.j.ad
munid..l.i. in ſine. et. j. ꝓ
xime.

e¶ Eos. circa tutelarum
nedum circa alia mune⸗
ra:⁊ bᷣ ſi ſint abiles ad
illud artificiũ ad quod
ſumpti ſunt exercendum
vt.j.de iure immu.l. ſem
per.S.penultimo. IJtem
caute dicit exteroꝛuʒ: nã
ſecus a tutela collegarũ
vt.ð. pꝛoximo.F.

f rSiipellantur- nam
4 mpelluntur anctis fa
cultatibus niſit augeant
negociationem. vt diga
l. ſemper. S. negociatio.
7. 5F. penultimo. Itẽno.
ꝙ vocat bic tutelam paua
blicum munus:licet vi ⸗
deatur contra. S.e.l.ſpa⸗
donem. §S. qui accepit.

(ſiHlominatim. vt ap/

paret.j.pꝛoxi.S.⁊.S.do/⸗
mini nauium. Item ſo⸗
la ſlla habent immuni⸗
tatem que licita ſunt: et
ſola illa licita ſunt: que
lege vł ſe.cõ.vel aliqua
conſtitutione conflrmã⸗
tur. vt.ſ.de iure immu.l.
ſemper. § negociatio. et
HF. penl. fina ⁊. ſ. de col
le.illi. l. finali.⁊.3. quod
cuiuſ.vni.l.i.in pꝛicipio

Fm azo.

ABeqedintcte. taut

edilis currulis. de qͥ
habetur mentio inſtitu.

de iure naturali. 5F. pꝛo⸗

ponebang. vel edulitate

id eſt qui habebat curam emendi frumenti vł vendendi tempoꝛe famis
ſicut ponitur ſupꝛa de compen.:.ideo.a iſtud taleofficium dicitur mu⸗
nus.Aʒo,vt ſupꝛa eodem.l,:ſed et repꝛobani .de philoſophis.in fineꝰ

illius.F.

uere. vt inſti. e. S. ſed qui , „ „ „ Ed IEIi , „Lerraꝝ baldoniꝰ.
Todto ue alia mun niſi coꝝ qun? ipſi inquilini ſunt: et lapidẽ vꝛbis tutelã gerere cogunt a oner uran
nes dgda ve dee cchecaſrocaceodlld ſuũt. habẽti ergotutoꝛẽ datur tutoꝛ: r inſt eo. . Je
PR Fraig,anunels NNAXpianus. aliay reynõeanundem daunr. „uus.e. C. coel
Saeegeheni Ello amiſſi ad tutele era Ceuola. - Kopte
adoptare.vt inſti. de ad/ II WM Leuola. ) Kopter. non
Eelpprslsr. iſti: vxhi ꝗ in acie ſuntinterpti cant hi veroꝗbꝰ pꝛinceps curĩd 2 mnc dic y iam
3 fifa Sel nõ ſoli an verooẽcsino ꝗ per cãm belli licuiꝰ rei iniunxit excuſant᷑ a tutela cep erat admiſtra
pla ſunt valiſ eC. ſareuelt igit pꝛobabit ſ opter magiſtratũ quẽ in ZrSel aail
e.l.ij. qui pe. tu. . ne los quiin acie amittunt᷑ pꝛodeſtle municipio ꝗs erat admini S. vacar. Aliſ ba
2 facit ad hoc.S. ðᷣ te.tu. nſeſjia: ſy . 7 õ it nõ babere.
lquero r is dem 1 en. debere anuſcuiq ſerus vel etatis ſtratꝰ nitele erauſationẽnõhabe⸗ enr no mene
Debbio lpupilo⸗ ſint: bi eni ꝓ republica ceciderũt re ch Si in caſtris merẽtes ſar en ſl
3 illü. erpedir Bem nõ ab eo tutoꝛes dentun qui in ca⸗
còcoꝛ. S. de teſt.tut. — I. 2t. „ — 7„ — 11 ein magiſtratꝰ muni
Arde fier. in ſine .. C.., i Aud vſitatiſſimũ eſt vt his ſtris merebat excuſationẽ habe- cpiſ y auud ſiti
rpumanſtantl. r .l. pio qui in italia domicilii habent:adc⸗N rem̃di. Apinn. mahſtrar chuira
ahrer vonpo:. miniſtratorem pꝛouincialiunne ſn Euac; necgleſt eipei reninu er
2 ec hodie lʒ debiti Mittatur. ? Aulus. ilegiũ excuſanõis ablatũ cin fi⸗ Zrrarſi quis cau.
nlte ds eenbe pupillũ patruus cõtẽdat deicõmiſſe aria libtas ſoluta ẽ: nã i Slais mu/
ſine pꝛoteſtatõe debiti. S) exheredatũ eẽ: ſe herede, in totofere iure manumiſſoꝛ hu⸗ c Si in caltnis.
ab initio ergo aut pꝛote/ec ſcriptũ:equũ eſt aliũ tutoꝛẽ pu-⸗ iuſinodi nihil iuris vt patronꝰ ad niles fuit datus
ſtetur ⁊ nõ admitiit᷑ acd Preii . IiRerr * ui tutoꝛ a iudice ſub
tutelã: aut nõ ⁊ leſt tutoꝛ pillo dani recepta patin exauſatio uerſus libemiperſonã cõſequit᷑:ex quo erat filio cõ⸗
perdit debitũ.ſed.b. ne:vel ſi voluit excuſationẽ petere cepto qð in ius vocare patronuʒ militois tenz da ⸗
dii ipſo iute no tenere remoto eo atitela ita litẽ dehere niſiiuſſi pꝛetoꝛis nondebet. naieren
manet tutoꝛ: ⁊ ſic coꝛri⸗ ditate Apedire —„ PAr cian? 6 pianꝰ. Pabebariniſtum
gi en en qutboe⸗ die ore litẽquã ꝗs cũ pu-/ &Zauſare ſetutoꝛ per libel⸗ ranoe dan, vt
er aut.vt hi qui ob. ſe liilo R= d - Ar. S. eo. l. nõ tmm.
berbi 5colla⸗ vi a 1n. pillo hy exculare ſeatutela los nonpotentt. Aulus. S.i cuͦ ſimiͤibe. r
S.l.pꝛoxi.⁊.C.e.l.ſt vt dans ⁊ dat? me⸗

. S, ejl. nõ ſolum. 5. ? qui teſtameto. ?. S. diuus

Ziber

Ercuſati ſunt. nõ tñ a tutela. k ¶Bane. bonoꝛẽ cũ adminiſtra/
tione.ſic.i.e.S. adminiſtrãtes.in pꝛin.⁊.S.æ.l.atlete.S.i.⁊.S.remittit.⁊ ſic
no ob. S.e.l.ſpadonẽ. S. ſcire. 1 dcarèe.vere dicmꝰ. vel ſubau⸗
di placuit. m ¶ Dñi. vacẽt. ſed ab alijs muneribꝰ. qñq; excuſant᷑
vt.j. de vaca. mu.l.hi qui.⁊ cõcoꝛdat.j.deiureiĩmu.l.ſemꝑ.,.imunitati,
n ¶Inquilini caſtroꝛum
id ẽ caſtelloꝝ:quaſt ali⸗
unde veniẽs nõ teneat᷑
ibi ad munera indifferẽ
ter.nõ autem dicas ca/
ſtroꝝ pꝛincipis:qꝛ tunc
nõ inquilini:ſed milites
dicerent᷑. ⁊ idem in illis
habes.ſ.eo.l.pꝑ magi/
ſtratuʒ. S. i. ? facit. S. eo.
§S. illienſibꝰ. cũ ſuis con/
coꝛ. ⁊.S.detutelis.l.etiã
non.
(3 Ello amiſſi.ſiue in

tushabet᷑:qui pꝛiuatis muneribꝰ
excuſati ſunt m diui marci reſcri
pnʒ.¶ Sane notu eſt q; gerẽtib⸗
honoꝛẽ vacationẽ tutelaꝝ cõcedi
placuit.vacare aũt cos ꝗ tũc pꝛim
vocent᷑ ad ſuſcipiẽdũ ofriciũ tute⸗
le. ceteꝝ eosꝗ ſe iam imiſcuerunt
admiſtrationi nec tpequidẽ ma⸗
giſtratꝰ vacare eque notũ eſt.
EElla amil uein ñi nauiũnõ vident habeni in
cipati. tra pꝛiuilegia vt a tutela vacẽt“:
P Ercuſationẽ pſunt. icdqʒ diuꝰ traianꝰ reſcripſitA Gnꝗ
vident per gloꝛiã vi/ ſini caſtroꝝa tuteliſ excuſari ſolẽt

allegas. . C de admi.tu.l.cũ quidã.⁊.S.de te.tu.l.idex fiet.
t ¶ Cõ trouerſia.vt ⁊ inſti.e.S.itẽ ꝑꝑ. Itẽ ſi erat q̃ſtio ſtatꝰ.vt.S.e.l.atle⸗
te. F. amplius. vq Aui ſi. nõ pꝛobauerit.tñ bene oẽs coꝛã iudice
noĩauit.⁊ ſic nõ ob.S.e.l.ſcire.S.ſcire.vel loquit᷑ ibi qñ poſt tpa ſtatura
volebat que omiſerat noĩare vel pꝛobare:⁊ tuncnõ lʒ ei:ſecꝰſi intra tpa
vt hic habes.aʒ o. Itẽ ar. .ð.de iudi.l.ſed ⁊ ſi ſuſceperit.ſed ibi dilato/
ria:hic peremptoꝛia. Itẽ facit.j.de excep.l.nemo.⁊ inſtie.S.qui autem.
x¶ Acet datiis. ſimpliciter. ſic datus a iudice vel teſtatoꝛe.ſed ſi deter
minet᷑ patrimoniũ ad qð detur.refert det᷑ a iudice vel a teſtatoꝛe.vt no.

.
ar

—

V ¶ Datꝰ eſt. ſ. ſecũdario.nã pꝛincipaliter pᷣſone.vel dic dak. i. da
ri videt.vt.S.de teſta.tu.l.qꝛ.⁊ inſti.e.ꝭ.datus.⁊ qui da tu.poſ.
§S. certe. 3 QZapideʒ.i. milianiũ.ſic ponit᷑ S. de offi. pꝛe.vꝛ.
l.i. F. in initio.⁊ inſti.e.S.qui autẽ. ⁊ ¶ Hec ſenatoꝛes.q poſſunt
dari filijs alioꝝ ſenatoꝝ vel infenioꝛis dignitatis.vt.S.e.l.ſpade

pupilliſit:⁊ ideo illax rerũ dabũt
tutores in prouincia pꝛeſides eiꝰ
¶Mec ſenatoꝛes vltra centeſimũ

G

nẽ. SF. ſcire.
nõpõt: niſi foꝛte de oĩibus bonis: — ſunt 3. Caut
aut plurima pte eoꝝ ↄtrouerſia? petu. cuz iure.?
ſit¶ Qui ſe vult ercuſare: ſi plu· mevete ul idem
reshabeat excuſationes:⁊ dequi ratoꝛi S.interdũ.
buſdã nõ pꝛobauerit alijs vti in⸗ Solu ibi uſfiae
fra tpᷣa nõ pꝛohibet᷑. Licet datꝰ vel der bic ſpecia
tutoꝛ ad vniuerſum patrimoniũ le. vt ⁊ alias no.
datseſt:tñ ercuſare ſepõt: necol va in gurr e⸗
tracenteſmũlapidẽ tutelã gerat de ceſll foma.
niſi in eadẽ pꝛouincia patrinioniũ egen ug⸗ mris

ometre.
mẽſuratoꝛes

rebant ſtipendia in caſtris. Si aũt ab alio nõ iudice ſuo:⁊ alij eẽt
