n Paan q; Deficlat facultas teſtamẽti faciẽ quod ſi eiquipoſt teſtamentũ fa Ecodiellte r .. p e. .
ris.ar. .ti.l..oS di: denegande? ſunt actiones ei q ctum ⁊ anteqʒ codicllli ſeriberen⸗ Ltceuolarſe lcbide equt
dolo fecenit: ſuelegitimus heres tur moꝛtuus eſſet dantz eſſet ꝓ rateloquit imo bicloq/
4 poednbebone. ſit: ſine pꝛioꝛe teſtamento ſcniptꝰ non ſcripto habetur.q Codicil⸗ zurſecug iceo polun
69 ol.J.ol. eln Pee . 1 — acere teſtamentũ:ſʒ ibi
9) Erſit: pbi⸗ IFratnis autem factum fratni loꝛum ius ſingulares A n er odielloo.
N buit. vt. ſ. de is „ rrel n . 2 1 tur: ſir, . . ei poſt umo ali
e que p no ſeipris nõnocet. ¶Si fidei eius quido q; in his Kibann perun , aſbenme gl
at. ¶ R. que tamen in lum admiſit cõmiſſum eſt vrhere berẽtur:ac ſiinte ameto ſcripta α enptos ſedo loco,.
i erera cditatem reſtitueret: en hereditas eſſent. ideoq; ſeruo qui teſtamen boſnleeſtiſeniprore,
ber ibi diſtibu caduca amm ſuis oneribus fiet vt ti ſactitẽpoꝛe teſtatoꝛis fuiſſet co. Pare aun g noen
1 e Eanngnus. cõmocdũ legis falcidie fiſcus ſen dicilloꝛum tẽpoꝛe alienus non re narus erat. /poſtbumo
R ge noͤ ec. vt tiat: docrans aut ideicõ Au. cte libertas directa datin con⸗ l⸗ legannon pote⸗
ini de leg. ij.l. ei . Imz qui nõper vim nec tra ſi cumteſtamẽtuʒ fiebat alie⸗ dieſeens int deleg F.
ant 7.5. de excu. tu. l. dolum quominꝰ vxoꝛ con nus eſſet codicilloꝛum tepoꝛe te⸗ poſtbumo qʒ alieno.
ſe vgontteipa, tra elnm mutata voluſtate codicip ſtatoꝛisintelligitur alieno ſemoli e ſa nemti facum.
Fnengugſe⸗ los faceret interceſſerat:ſed Vt ſi Henge dan⸗ 5 ideo licet dncnker di Berweremur. ſecũ
nn Eq neb cogt. enſaʒ ienris liberates deficiant: attamen ad i do ioco.
3 be n gienale fen eenire deicomiſſanias eũdum eſt¶¶¶ e¶ Datum eſſet. in codi
1 D een clllis.aʒo. H
4 — e6dea non ſcripto.tpᷣs
ln ſiſilius. . ad meb.lrfacta. 5ſt ⁊.j.de le. pꝛeſ.liij.S.ſs ergo codicilloꝛũ inſpicik.vt ar.ſ. eo.l.diuus.S.fi.⁊.l.que a..l. quidazx
ol au .Kſns ej. utoꝛ petitus. .i. 2 de bis ne in te. ⁊2 ſicꝓ nõ ſcripto.vt.C. de cadu.tol.S.⁊ cum triplici.⁊.5.de bere.inſti.i.
npe NAaeSnefeEPerngadebsaneni quo loco.in fi. .. 2
ia buus eius qᷣ cape. vꝗ Si plures. omẽs dolo. alias tantũ iſtis g 6 alcnlont ſnnſsreerco qo ibi gns 4135 Her⸗ lc aus t
lo oloſt .vt. j. l. pxi. S. i. ⁊ ar. S. ti.i.l.fi. vt ſtatim ꝓbat. bę Directa.in co icillis: qꝛ nee
ts dol regan urdial. His deinnceucin pꝛll. veteres. Fuo dend rinſideſnen egadsetont iieteet — oemad⸗
n Sli mot̃ (Denegande eſt eñ in rem ex parte op l.ſeruo.ſed eã libertatẽ ⁊ in codicillis directo dare poſſet.ſi tẽpoꝛe codi
.Pitno n vt. ſ. 6o ex l.i. in pᷣn cilloꝛũ eẽnt eius ⁊ teſtõ codicili ſint ↄflrmati.vt.j.de ma. te.l. libentates
pomentis eralqh in pſon. vr. . ee E. ¶ Gi cum teſtm̃.quo relicta eſt libertas directa ſubaudi.⁊ ſic nõ obſtãt
1 5Cactum. pꝛohibitio.ſcʒ. . teſtm. 4 cilloꝛf inſpici vr. 5. de teſt ma. li,.5
TI on nocer. ꝓpꝛie nõ nocet quãdo teſtatoꝛ ꝓbibuit.impꝛopᷣe iura que dicũt ipᷣus codicilloꝛũ inſpici.vt.S. de te ma.l.i.⁊.Sẽ. dete.mi.
d igeſt pdeſt aus d⸗ ſolus ſcriptus frater ꝓbibuit mutani. ſic. .ð acrarl; enn toer Jo dubirauertrin pentione Buine aſus. Fuonõ
und offi. ꝓconſul.l.ij. ⁊ dic ⁊ ſolue cõtra. vt. 8 l.i.in pn.alij hic referũt k ¶¶ Licet directe. qꝛ eo tepoꝛe quo did 4 danm niu teſtatoꝛis in ſuo nõ
i tantũ ad pᷣmũ caſuʒz. ar.ſ. dere iudi.l.alteri. facit ꝙ alterius fa erat. ⁊ dic erel aͤnmſ 7 nd ſerg um itichti ſolutionenlins, c5
ind ctum alij nõ noceat. vt.j.ti.i.l. ſi beredi.. fi. :.. de alie. iudi.l.i. l¶Eundũ eſt. otra. e. el.i.ſed nõ obſtat: vt dixiibi in ſolutione ſllius. cõ
nios

no. hẽri ꝓ facto

eb HH ij ij. i C. in ipſius.ſed ar cõtra.j.de iniur.litẽ apud labeonẽ in pu.
in auten. vt cũ ð ap.cog.s.ſi cõuictus.col.viij.⁊· C. eo.l.ij. tten e N.in ip

c ¶ Deiure codicilloꝛuʒ.
K

ſo.⁊.õ. de arbi.l.diem.
§. ſt quis litigatoꝛ. ⁊.j.
quibus ex cau.in poſ.e.
l.ſi pupillus.
pi ſ Her̃ditas.inu tiliter
qꝛ nõ ſeptẽ teſtes.vł nõ
rogati que ſunt necel.vt
(C. de teſta.l. b ac cõſul/
q NQuando bereduas
ideſt iure directo.
r.¶ etitur. a legitimis
heredibus.nam ꝑ ſidei
cõmil.hereditaſ codicil
lis põt relinqui. vt ⁊ in
ſti. eo.S.f.⁊.C. eo.l.ij.⁊
ad treb.l. ⁊ ſi nõ.⁊.S. ſi
quis omiſ.cauſa teſta.l.

qui aũt.circa pᷣnci.⁊.ſ.
ad treb.l.ſceuola. ⁊.j.e.

l.cõficiunt᷑.S.i.⁊.j.tit.i.
l. antepe. ?. ſ.l. ꝓxi.
8 Falcidie.ideſt trebel
lianice. “
I quis.ſid eicõmit
Ito. vt det illa ⁊ illa
udſMullum. factum.
x cEactionẽ. babet ali/
ter em̃ codicilli nõ v alẽt
vt. ſ. eo. l.d iui. F. pe. ⁊.l.
cò ficiunt᷑. S.codicilli.⁊
l. ariſto.⁊.S.eo.l.ij.S.fu
rioſus.
vMeredes,.ex teſtamẽ/
tto-.
5¶Eſſent. ſcripti.
2[Weruentura. ab inte

ſtato.⁊ no. ꝙ ſecus pꝛo

batur in ſubſtitutiõe pu

pillari. vt.S. de vulga.
ſubſti. l. qui liberis. F. B
verba. ⁊ inſti. de pupil⸗

lan ſub. F. lbeniſ. in fi.

9¶MHon ꝑinde.bic qꝛ di
rit quiſquis ⁊c. ſecus ſi
ſimpliciter reliquiſſet.vt
C. eo.l.i.cõ tra.vel dic
nec tunc rũpi codicillos
cum nõ eſt factum teſta
mentũ a quo dicat᷑ pen
dere. vt dicta. l.sno0.
ꝝ ¶ Rupiſſet. quia vide
tur ex volũtateſ teſtato/

omibus abſentis vl

Liber.

a ſceuola. m Furioſus facere.ſ.poſſe.⁊.C. eo.ilnec codicillos.
n ¶ Mec quicq;ᷓ. vbi deſideret᷑ voluntas vel cõſenſus denouo.⁊ ſᷣm boc
nõ obſtat. S. ſolu.ma.l.ij.S.fi.⁊ de his qͥ ſunt ſui vel ali.iur.l.patre.que
ſunt cõtra. o Abſentis. cõtra.S. de ꝓcura.l.ij. Solu.nõ babet ibi
abſens vt poſſit babere ratũ.⁊ ſic cõcoꝛd at.⁊ facit.ſ.de re iu.l.ſurio⸗

rioſusnon inutiliter codicillos fa
cere:quia nec aliud quicqʒ age
re intelligitur. cum per G 7 in
quieſcentis
locohabeatur.¶ Hereditas te
ſtamento inutiliterꝰ data non põt
codicillisquaſi hereditas conſir

mari.ſed ex fideicõmiſſo petitur

ſalua ratione legis falcidieꝰ.

J quist cum teſtamentũ

Hdeicõmiſſa hoc mododedit.
quiſquis mihiheres erit bonoꝛũ
ue poſſeſſoꝛ eius fideicõmitto fi⸗

deicõmiſſa pꝛeſtari debẽt. Quia

paterfamilias qui teſtamẽti factio
nem habet ⁊ codicillos faceret:
perinde haberi debet:ac ſi omẽs

heredes eius eſſent ad quosle

gitima eius hereditas vel bono⸗

mum poſſeſſoperuẽtura eſſet:ſed
⁊ ſi poſt codicillos factos natus
qui eſſet pꝛorimus agnatus vłſu

us heres fideicõmiſſum pꝛeſtari

debebit. intelligitur enim is quo⸗
qʒ heres ſcriptus:⁊ ideonon per⸗

inde habendus eſt: ac ſi rupiſſet

hos codicilloſ. ¶ Zeſtamento

facto etiam ſi codicilli in eo confir
matinõeſſent: vires tamẽ exeoꝰ
capient. ſ Seniqʒ ſi hereditas

ex teſtamẽto adita nõ fuiſſet fidei

cõmiſ.ex huiuſmõi codicillis nul

lius erit momenti. Dem.

ris ſuccedere. vt.ſ.e.l. cõ ficiunt. S.i.ſed ↄtra.j.de le.iij.li..fi.ſo.ibi.⁊ fa
cit. j. de leg. iij.l. x. ..ti.i.l. ſi fundus pꝑ fideicõmiſ.S. fi. ⁊.l. antepe..S.l.

ꝓxi.in fi.⁊ inſti.in eo.ti. in fl.⁊. .de vul.ſubſti.l.in ſubſtitutione.
a ¶ Zeſtamẽto.codicilli facti poſt teſtamentũ nõ anteſᷣm bas leges.vt

ſ. eo. l. antepenul. ⁊ dic vt ihbb.
b Er eo. ex teſtamento ergo naſcitur actio ꝓper ea que codicillis data
ſunt. vt. ſ. eo. l. ab inteſtato. axo. vel dic agi ex ipſis codi.vtili ex teſtamẽ
to. ꝛ fit teſtatio mẽtis vel codic.ex.l.vtno. C. cõi.de le.l.ij. F. ft.
c Aullius momẽti.nõ eſt ergo ꝑ omĩa idem ac ſi nõ fuiſſet factũ teſtm̃
ſic em̃ valerent codicilli. vt inſti. de fideicõ. bere. S. pᷣterea. aʒo.ꝛ eſt ratio
quia facto teſtamẽto videt᷑ in codicillis rogareſcnptos qui cũ nõ ade/

m qui ſoluẽdo ſit.videbat codicillũ trabendũ ad tẽpus teſtamẽ

deſicit fid eicõmiſ.
ti. ſed cõtra eſt. vt. S. eo.l.ij. in pjn. ⁊.j]. eo. diui. 5.fl. ⁊. C. de teſta. ma. l. i

5. de teſta. mi. l. ſt certarũ. . fl. 7 die teſtamentu factũ ante codicil
los.ſed certe idem ⁊ ſi poſt.ſᷣm yr.

ęPlacuit. alias nõ valeret fideicõmiſſaria:etiaʒx ſolo euentu in

ſpecto.ſed in directa etiã cõſilium.vt.C.qui ma.non poſ.łii.⁊ ſi.
⁊ boc ꝓpter.l.eliaſcentisʒ.vt inſti.quibꝰ nõ eſt ꝑmiſſum fac.teſt.

1Dem.

nullum habebat: codicil

q Kod

ſematrem que cum pure liberos

ſuos heredes inſtituerit:conditio

nem emãcipationis codicillis acdd clllis in Blus. .
iecit: quia neq; conditionem he- Mae vt r iſi,
redi inſtituto codicillis adijcere e §F. li.ſed . · de
neq; ſubſtituere directopoteſt. Dage. noeo⸗
G Kockeilloscua plures quis bic foꝛtei ſuo be
facere poteſt ⁊ ipſius manuneqʒ ſede thlin exto⸗
ſcnibiꝰ neq; ſignan neceſſe eſt. en nbachent
Licet in confirmatione codi l.inſtitutio. ſʒ ali
coaun paterfamilias adiecerit us Cino caſus
vtnon alias valere velit quã ſia pmams.
manu ſignatos ⁊ ſubſcriptos:ta-⸗ i¶ Codicilloſ plu
men valent facti ab eo codicilliꝛli wentto mo ſeos
cet neq; ab eo ſignati:neq; manu mmpit᷑ pᷣmuʒ. ni
eius ſcnppti fuennt: namea que in muue nt h.
poſtea Geruntur pꝛioꝛibus dero i.2 inſti. quib'nõ
gant. ¶¶ Coclicillos is demum Att fa. keſt. . .r
facere poteſt: qui ? teſtamentum Sdete mlll que
K ¶ Seribi. ſecus

facere poteſt:ſipoſt teſtamentuʒ

⁊ facit inſti. eo. in fi.
cõfirmatione.q in teſtõ fiebat.

in pn. ..
Em quicodicilloꝛum tẽ — peent, did
poꝛe ſoluendo ſitꝰ recteli qd Rpan n en
2 ſr. i quoſdã idẽ.vt.j.
bertateʒ dare placuit qʒuis teſta co.lab intella
meui facti tempoꝛe ſoluendonõ imo ſecus eſt etiã
nir. ni⸗ hoc iure. vt.S. e.
Nil S = bſtanlus⸗ ſi quis cũ.S. fi. q̃
te tal U 48 te ament eſtcoétra. ſed bo⸗
dicilli facti nõ aliter va⸗ disſine nte ſit
— ſ reſ poſt ſempꝑ conſir
ea factũ eſt vl codicillis conſfinmẽ repꝛobent vt in⸗
tur: aut voluntaseoꝛum quocun⸗ ſi K.arert
qʒ iudicio retineatur: ſed non ſer no. 1 ſe coꝛngi
— . 7 9 „ — . . —
uabũtur ea de quibꝰ aliter defun⸗ poopo.a inſti. di⸗/
(tus nouiſſime iudicauit? DAr. moi5 Bnnmn e/
9 Juus ſeuerus 2 antoni- gJudicauit ali
nus reſcripſer̃t: nihil egiſ quod relictum co
dicillis poſtea a⸗

demit teſtamẽto
cõſfirmans codi⸗

in teſtamento in
ſcriptis.vt.C.de
teſta.l.iubemus.

Signarii ſigillai. m Qicet in
nꝗ Aelit codicillos.futuros

o ¶ Fuerint.ĩmo cõtra.vt.j.delega.ii....ſi quis.ᷣin pᷣncipio te.niſt
expꝛeſſe pꝛioꝛis volũtatis peniteat.vt ibi dicit.ſolu.⁊ bic expꝛel⸗
ſe penituit.⁊ hic ſubijcit. nam ea ⁊c.⁊ ſimiliter ibi in pᷣncipio.l.di
rxerat valere ſecũdo relicta.ſed poſtea detetminat.vel ſolu.vt ibi
item cõtra.j. eo.l.cõficiuntur. S.fi.vel ſolue.ibi nõ expꝛeſſit. Iteʒ⸗
contra.j.titu.i.l.ſi nibi ⁊ tibi.in.S.fi.⁊ ibi nõ expꝛeſſit.item conꝰ
tra.j. ti. ij.l. fi.in pnci.ſolu.⁊ ibi expꝛeſſit.⁊ ſic cõcoꝛdat ⁊ faciunt
pꝛedicta an valeat pᷣuilegiũ cõtra.l.indulium.nõ obſtãte tali.l.

₰

ꝙ dic vt. C. ſi cõtra ius vel vtili.pu.l.fi.

poᷣj Pꝛioꝛibus.derogant.ad boc.S.de ꝓcura.l.ſi quis autẽ S.ſi.
7 de cõtraben. emp.l.pacta.⁊.C. de pac.l.pacta. “

icllos. teſtamentũ facere deiure, vt ⁊. ]. eo.l. cõſiciunk. F.

1

lit

tnie
15.
teſt

lic
ſed
n
N.
kono
ei

ſi
do
Aue
diſt

in⸗
n
ini

.d
nſe⸗

it lt
mme
keggt
na
codi/
d
de
Nii⸗
ol.
be
/
bi

us
l9

ol
nickt
bic⸗
izni
ls.
zal.
no
it
que

ſns
gto i

an

xrir.

codicilli. ?. S. eo.l.ſt quis cuz. in pᷣn.ſed de facto ſecus.qꝛ qui nõ
põt de facto. qꝛ ſeptẽ teſtes nõ babet põt codicillaniſi babet qͥn⸗
q;.vt inſti.eo in pᷣnci.item facilius conſirmãtur,. vt.ſ.delega.iij.

T ¶ſoꝛtuo.ſc iam.

8 . poſt. pꝛo
nõ ſcripto. vide/
bat᷑ codicillũ tra
hi ad tpᷣus teſta⸗
mẽti:vt ⁊ videba
tur.ſimiłr. S. eo.l.
eũ.⁊ ſic videbat
eſſe in cã caduci

legatũ.ſic.j. eo.l.
quedã. ſed tñ nõ

eſt in cã caduci ſʒ
pꝓnõſcriptũ. vt/h
7. S. e. l. ij. in nc.
⁊ ꝙ ꝓnõſcriptũ
ꝙ in cm cadu.

dic vt. C. de ca⸗

du.tol. SF. ea effi.⁊
facit.j.ꝓxi.
Aedam. in⸗
nuit ꝙ regu⸗

¶ lariter q̃ fiunt in
eodicillis reſpici

unt teſtm̃ ꝙ ẽ ve⸗
rum nã ſi non te⸗
net teſtm̃ nec codi

H. pe.itẽ rupto te/
ſtamẽto rũpit᷑ co
dicillus. vt. C. e.
l. i. ⁊ ſic ſemper.
idẽ reſpiciũt.vt.j

eo.l.ab inteſtato
in fl.ſʒ hoc fallit

vt hac.l.ſt em̃ re⸗/

ferunt᷑ valent co

dicilli facti in ca⸗

ptiuitate: vel cuʒ

aliaſ deſijt poſſe
teſtari inſpecto tẽ
poꝛe teſtamẽti q̃
⁊ pfirmauit codi
cillos futuros:ſʒ
boc no dʒ eſſe in
exemplis buius
l.x. ſ. de capt.l. in
bello. S. co dicilliſ
7. Z. e. l. pxi. F. fi.
2.l. eũ. ⁊.l.ij.ĩ pᷣn.
2C. deteſt. ma.
l.i. ⁊ facit.j.ð ver
bo. ob.l. ticia. F.
idemfrn.
b ¶ Deſierit babe

factum moꝛtuo codicillis qui le⸗
gauerit:licet teſtamento cõſirma
tis pꝛonon ſcriptolegatum ſit.
IBDem.
Vedam non referun⸗
turad cõfirmationem co
dialloꝛum:veluti ſiante captiui⸗
tatem quis codicillos cõfinmaue
rit:æ in captiuitate codicillos ſcri
bat:nam nõ valent.ideʒ eſt ſi ali⸗
quo modo ius teſtamenti facien⸗
dideſierit habereb. pꝛetereain il⸗
lis que nõ iuris ſed facti ſunt nõ
eſt perinde habendum quod co-
dicillis ſcribitur:atqʒ; ſi ibi confir
matio ſcnipta fuiſſet: veluti ſi ita
in codicillis ſcriptum erit:veſteʒ
ue mea eſt codicilloꝛuʒ tempus

ſpectandum non quo confirmat᷑.

item ſi ticius viuꝰ eſt vel ſi tot an⸗
nis eſt:codicillis legauit ſeio:tẽ⸗
pus codicilloꝛum nõ quo tempo
re ſit teſtamentum ſpectandum.
R◻S/9 Aulus.
Onſficiũtur codicilli q̃t
Atuoꝛ modis:aut enim in
futurum conſirmantur:aut in pᷣ⸗
teritumꝰ:aut per fideicõmiſſuʒ te
ſtamento factoꝰ:qut ſine teſtamẽ
to::ſed ideo ſidecõimiſſa dari poſ
ſunt ab inteſtato ſuccedentibus
uoniam creditur paterfamilias

ſpote ſua his relinquere legitimã
hereditatey. ¶¶ Codicilli totiẽs

valent quotiens quisteſtamẽtuʒ

re.ꝙ multis modis cõtingit.vt no.S. de teſt. ⁊ no.qᷓ;ᷓ cõ firmatio
nõ trabit᷑ in id ſpᷣs quo facere vel cõſirmare nõ põt.ſic.õ.de ver.
obli.l.eũ qui ita. S.fi.⁊ ar. ö.de ar.l.ſi cũ dies.in pᷣn. ſed ar. cõtra
j. de ver. ob. l. ſi filius.⁊.5S.de cõ di.inſti.l.inſtitutio.⁊.5õ.de te.mi.

l. ꝙ dicik. c
poſſe teſtari 4 0

ue nõ iuris. ſupioꝛa fuerunt iuris. nam iure eſt
n. vt. S. de teſt. l.iij. ⁊.iiij.ſed ⁊ in bis q̃ ſunt fa

cti idem vt nõ trabant᷑ ad tpᷣus cõ firmationis:vt ſubijcit exẽpla

d ¶ Zot annis.i.tot qnos.⁊ facit.

(

Onſiqunt.i.confecti ↄfirmant᷑ vt ſtatim ſubijcit. f ¶ In

„

ſ. de aur. ⁊ argen.leg.l. ſi ita.

turũ.vt codicillos quos faciã cõfirmo. ac. g ¶Inpten —

tum. vt codicillos quos feci. hb¶Zeſtamẽto facto. nõ iure vt
coꝛam teſtibꝰ. vi.⁊ dixit ſi nõ valet iure teſtamenti valeat iure co
dicilloꝛum. ie Aut ſine teſtamento. vt oĩno volens inteſtatꝰ
deced ere facere codicillos ſaltem coꝛõ qᷣnq; teſtibꝰ.vt. C. eo.l.fl.

Deiure codicnlloꝛum.

c ad boc ſubijcit:ſed ideo 2c. ⁊ facit. C henali.l. qm. k Woſſunt

cõmitti em̃ ſid ei heredis legitimi:vt faciat quein codicillis cõtinebant

1 Q credit᷑ita ꝙ nõ põt ꝓbani p̃rium:qꝛ ma gis eſt fictioꝛ vt bic. ⁊. S.
eo.l.ſi qͥs.in pᷣn.⁊.C. de 1PNs in adop.S.ſʒ ſi quidẽ.⁊ inſti.de vul.

ſubſti. J. vel ſingulis. m

quoq; facere poteſt: non tamen

hoc ita intelligimus erigamꝰ po
tuiſſe eu eotempoꝛe quo ſcnibit
eos codicillos teſtamentuʒ face⸗

re.quid enim ſiſufficientium teſti
um facultatem nõ habuit:ſed ſiꝰ
iure teſtamenti factioneʒ habue⸗
nt. ¶ Sipoſt' factumteſtamen

ibipatet.
P9 Si poſt teſtm̃.ſ.com
pletũ poſt finẽ huiꝰ con

tum codicillos quis confirmaue

rit: deinde ad arrogandum ſepꝛe
buerit:⁊ ibi codidllos fecerit: at

qʒ ita emancipatus deceſſent: ⸗
nitur an codicillis legata debean⸗
tur:namꝰ ⁊z teſtamentuʒ valet: ſʒ
eo tẽpoꝛe eos fecit quoteſtamen

ti ſactionem nõ habuit. nec ſimi⸗
lis eſt muto:qui recte codicillos
confirmauenit :: licet enim is te⸗

ſtamentuʒ facere nõ poſſit:tamẽ
teſtamẽtum quod ante fecerat in
codem ſtat eſt. huius autem te-⸗
ſtamentũ ſublatum eſt:⁊ alienis
quodaãmodo rebus teſtatur. ſed

dicemus codicillos valereb. nazʒ

⁊ ſipoſthumusnatus rupentte⸗
ſamentuʒ ⁊ deceſſerit?:nihilomi

nus codicilli valent. ¶ Si miles

teſtamentum quidam ante mili
tiam:ſed codicillos in militiaffe⸗
cerit:an iure militani valeant codi
cilli queritur.quoniam teſtamen
tuʒ iure cõmuni valet:niſi militie
tempoꝛe reſignauitꝰ vel quedam

Codicilli.pot de iure. vt ſub ijcit.

n Xodicillos. defacto
naʒ ſtipulatõ viciat᷑ im

de inuti.ſti. F. impoſſibi
lis.nõ de facto.vt.j. de
ver.ob.l.otinuꝰ.S.illud
0 BSed ſi.ſub. exigimꝰ
⁊c.⁊ ſic loquit᷑S.e.l.di⸗
uus.S.pe.⁊ inſti.eo..i.

nec ob.j.de cap.l.in bel

lo. ..codicilli.in fi.S.vt

firmauit codicillos fu⸗
.odicllof quos f.
q ¶ Codicilloſ. quos fa
ręEt ibi.i. in arrogatio
ne cõſtitutus.
8 am ⁊ teſtm̃.ſ. p̃di⸗/
ctum tenet iure pꝛetoꝛio
nõ ciuili.vt inſti.qͥ. mo.
teſt. infir. S.nõ tm.⁊.j.d e
ſe. tab. l. ꝗ ex li. S.fi. ⁊ ſic
videbant᷑ codicilli vale
re. t1 Sec eo tepe.
als ſed eo tpe ꝛc. als cũ
eo tẽꝑe ⁊c. als ſi eo tẽꝑe

⁊c.tũc ſi ꝓ q;uis.
v* SFinn babuit. ⁊ ideo
valere videbat᷑. vt. S.
xi. F. xNec ſimu
alia rõ qᷓre nõ videbant

valere:qꝛ iur ciuili teſtm̃

eſt irritum. lʒ ſecus ĩ mu
tovbi nõ irritat᷑ ꝑ ſequẽ
tem mutitatem.

voͤfirmauerit. ante⸗

qᷓ; fleret mutꝰ ⁊ recte diẽ
bic eo qꝛ ſine timoꝛe rũ/

peéde ↄfirmatiõis ꝑ mu

titatẽ. ʒ ¶ Is.i. mu⸗
tus. 7 Non poſſit
cü eſt mut⸗

niſi ſciat lit⸗

potentia iurnis. vt inſti.

teraſ. vt. C. qᷓ te. fa. poſ.

l. diſcretis.

adiecerit: certe codicilli milirie tẽ

5 Hubaatanogani
¶ Bublatũ eſt. iure ci⸗
poꝛe facti non debent referniadte til brorto vr . dir⸗

inſti. d ete.in pn. 7 vere de alienis.⁊ facit hic.
iõ dicit quodãmodo. ſic determinat᷑ verbũ
modo. ⁊ cũ ſtatim dicat valere codicillos.n

a eſtat.fa ciẽdo codi

cil los teſtatꝰ:cũ ſit teſta
mẽtuʒ teſtatio mẽtis.vt

non tñ ꝓpꝛie dicit᷑ teſtm̃.⁊
teſtat᷑ ꝑ bec verba quodã/
o.quẽ teſtani de alienis. ſte

2· C. de ſacroſanc.ec. autẽ.ſi qua.⁊ inſti. de pu.ſub. S.nõ ſolũ.qʒ certe bic
fuerũt ſua tpe moꝛi vñ remanet.no.in pᷣriũ ꝙ nemo in alienis teſtaf᷑
beAalere codicillos.ð. C.e.l.i.ſo.eſt ibi ruptũ teſtmñ iure ciuili poſthu⸗

miagnatiõe h capitis di. ⁊ iure pᷣtoꝛio.vñ adhuc valet teſtm̃ ibi nullo
modo. c (Et deceſſerit. poſt ruptũ. vt. C. eo.l.i. de Ualent. d e iu
repᷣtoꝛio nõ ciuili.vt.S.de iniuſto te.l.poſtbumꝰ. etiam boc vbi deceſſit
adhbuc viuo teſtatoꝛe ſi aũt eo moꝛtuo.dico ꝓn

on tenet nec codicilli ex

tũc ſed nũc.ſi dixerat poſtea eo moꝛtuo tũc valere que in codicillis lega

uerat. vt. C. e. l. . . . d ele. ij. l.. H. . e ¶Bi miles teſtiñ. iure cõmuni.

fB n militia. coꝛã duob teſtibꝰ. ꝙ põt etiã teſtĩ.vt. C. de te. mi.l.mili
tes. g Quenit. vid et᷑ ꝙ nõ qm̃ ⁊c. bꝗſ Reſignauit.qͥ caſu etiam

—

Vod per manus.
deſt vulgo.
q 4 on poſſe. vt 7. C.

Kk ¶¶ Si quis. conſiſtere

Libet.

teſtamentum tenet iur. mili. vt. . deteſta. mili. .tribunus. 5. fi.1.l. tieius

T facit.l.ſi certarum. S. fi⸗

—— „ — . E „ *
¶ Siei. vtile legatum videbatur nõ valere quaſi ſeruo ꝓpꝛio.C. dele.

l.ſeruus q; uis.ſed ſecus eſt qꝛ ſimul videtur bic dediſſe legatum cũ pen
debat vſq; ad moꝛtem. vt. C. denecel.ſer.l.quidam.S.ſi cum veteres.⁊
de teſt. ture. l.? ſt a parrte—
ſed argu. cõtra inſti. de
leg.S.an ſeruo.ſed ibip
fecerat voluntartem bic
nõ cuz adhuc facturus
erat aliquid.

ſtamentum: ſed iure militari va⸗
lent. ¶¶¶ Si ei ſeruo qui teſtamẽ⸗

dicillis detur vtile legatuʒ eſſe di⸗
ineomutgbilite. ad 45
e ve bo. obli. aucaa· gatum. ¶ Diquis centi generis
L Mon valebunt. nam

rnGaetGAN, Mxiſſimos cro non vtiqß ſta⸗
temq; teſtamẽto expꝛeſ/ tim codicillis dantur: conſiſtere
ſam nicewrinureit. videbuntur qʒdiu alij quoqʒ fieri
Viranos videt tepeoba poſſunt:⁊ ideo ſi alij poſtea fiant

re pꝛeced entes.ſic.S.de
cura.l.maritus.de pa
ctis cõuen.l.fi.⁊ ſacit.S
eo.l.diui..licet.⁊.j. tit.
i.l.ſi mihi. .. fl. ⁊.l.ſequẽ
ti.⁊ de lega:iij.l.ſl quis
in pꝛincipbio.

legata in pꝛioꝛibus data non vale
buntt.

r.
iſto negauit valere

caa vera. vt ⁊. . de MApiniamus.
teſt . de ſtatu. 7.ſ. dele / Mod per manus tradi⸗

ga.iij. l.i.in pᷣncipio.ni⸗

ſi in caſu vt ſubijcit. 2 õ
n e Aereran⸗ vemies tatem dari non poſſe rationemil
vt. C. deteſt. mi. .exmi/ ſam habet ne per codicillos qui

litari. F. i. T facit. j. dele⸗

ga.i.lfiliuſfamilias in ex teſtamento valent:ipſum teſta

bncipio. mentuz quod vires per inſtitutio⸗
0 Zeſtamentuz. quaſſ nem heredẽm accepit confinna
dicat nõ ſolum codicilli

I Dem

9

eſſe ignoꝛabat codicillis

eo.l.ſi idem. ⁊.S.eo.l.di REcAEEn e
ſcriptis libertates dedit

uus. S=èð
rMered em accepit. ꝙ
eſt caput teſtamenti. vt
inſti. de leg. S. ante. ⁊ eſt
tale quod bic dicit cum
teſtamentuʒ ſit cauſa co
dicilloꝛum non debent
codicilli eſſe cã ſue cauſe

de ea nihil patrem ſenſiſſe conſti
tiſſet: placuit libtates a ſolo filio

pꝛeſtari poſſe.
Edemptis a ſoꝛoꝛe parti

ſios. de acantken. bere. D bus. m
l.per ſeruum.ſic ⁊ qui in Tr,8 .
afueedeber aliumnon 1 Llud ſine dubio dici nõ
debet ab alio inſtrui. vH LPoren etiam filiam manu
5. de eden.l.ſi quis ex.,) S

A ſolo filio. imo nec a filio:qꝛ rupti ſunt codicilli. vt. C. eo.l.i.
ſed dicas nonruptos. vtpote cũ non pend eant ex teſtamento aliquo. vt
j. eo. l.is qui. alij dicunt ruptos quaſi ex teſtamento pendebant. ſed fili
um teneri ⁊ qꝛ ab inteſtato fuerat rogata filia nõ qꝛ rogata non fuerat.
item videt᷑ diſtingui an ſit diuiſibile relictum. ⁊ tunc filius ꝓ parte.an
indiuiduũ.⁊ tunc in nibilum. vt.j. eo.l.ſed cum eum.⁊.liis qui.in fi.que

Aigrani.ad filium natum.? dic nomĩatim ⁊ ſpecialiter.

ſunt contra.ſoilla diſtinctio in alijs nõ in libertate. vt. ſ. delega. ij. l. cu
pater. 5. cum eſtima ret. 7.l, cũ filius.in pᷣn. vel die yt. d.l. is qui no.item

tolegatum acceperit libertas co⸗
cemus quaſi ab initio cõſtiterit le-

codicillos confirmauerit putacs

codicillos ab eo factosg
paterfamilias necne eſſet ignoꝛaſ
ſet. lpianus notat niſi vetera⸗-
nusfuerit:tunc enim ⁊ teſtamen

ar notat pꝛedi/ un valebit.

tum eſt codicillis heredi

Vigraui vtero vroꝛez

nota poſt moꝛtem patris filia cuʒ

—.—

ſmo videt᷑ fiiliam teneri ꝓ parte oneris.vt.C. de cadu.tollẽ. S. ne
autem. ctra.ſo.ibi.item arg.cõtra.j.de fideicòmiſ.lib.l.ſi alieno.
. liber. ſolu. ibi. ⁊ item. arg. S. de pac.l.tale.ꝭ.fi.⁊.j.de verb.obli
ga.l. eum qui.S.i.ſed ibi inter viuos.ſed bic non. item hbicnomia
tim a filio.item bic fllius pᷣter voluntatem bic ſucceſſit quod ibi

mittere cogendam cum abea ni⸗

hil pater petierit:⁊ iure ſuo her̃s
extiterit. ¶ ¶ractari ſolet de eo
qui cum tabulas teſtamenti non
feciſſet:codicillis ita ſcripſit.tici⸗
um heredem eſſe volo:ſed mul⸗
tum intereſt vtrum fideicommiſ
ſariam hereditatem alegitimoꝑ

hanc ſcripturam quam codicillo⸗

rum inſtar habere voluit relique⸗

rit. an vero teſtamentum facere

ſeexiſtimaueni:nam hoc caſuni
hil a legitimo peti poterit¶Mo

luntatis autem queſtioex eo ſcri-

pto plerunqʒ declarabitur. nam
ſi ſoꝛte a ticio legata reliquit ſubſti

tutum aſcnipſit heres ſi nõertitiſ-
ſet ſine dubio non codicillos: ſec
teſtamentum facere voluiſſe intel

ligitur. ☛ Leuola.

referunt quã⸗
Ntuʒ repeto apud iulianũ
ſabim ⁊ caſſij ⁊ pꝛoculi expoſitaʒ
eſſe in queſtione huiuſinodi con⸗
trouerſiam:an legata que poſtea

qᷓ inſtituti moꝛtem obierint: co⸗
dicillis aſcriptaſ vel adempta ſũt

a ſubſtitutis debeãtur. ideſt anꝑ⸗
inde datio ⁊ ademptio: etiã hoc
tempoꝛe codicillis facta valeat ac
ſi teſtamẽto facto eſſet ꝙ ſabinuʒ
⁊ caſſium reſpondiſſe aiunt pꝛo⸗

culodiſſentiente. nimirum auteʒ

ſabini ⁊ caſſij collectio' quaʒ ⁊ ip
ſi reddunt illa eſt:qð codicilli pꝛo
parte teſtamenti habẽtur: obſer⸗
uationemq; ⁊? legem iunis inde
traditam ſeruent: egoꝰ autem au

ſus ſum ſententiam pꝛoculi veriſ

/.
714.

non erat.
ſud tra
rivolu
erit.quod poruit
vt. j. ad trebelli.l.
exfacto.in pᷣnc.⁊
l. ſcenoa.
b Moc caſu.ſco
ꝓrimo.
c ¶ Intelligitur.
vt. C. de teſt. l. nõ
codicillum.

Aidam.re
pe. id eſt re⸗
Cco?s B ‚eezz.
e ¶ Obierint. vi /
uo teſtatoꝛe ante
codicil-loo.
anralch
relicta ab inſtitu/
tis qui tam en ii=“
erant moꝛtui.
64 demptio, le
gatoꝛum.
bReſpondiſſe?/
i ¶ Oiſſentiente.
ene.
K ¶ ollectio. id
eſt argumẽtatio
ex qua ſequitur er
go. vl igitur que
eſt collectiua vel
illatiua coniun⸗
ctio. ſic enim infe
rebant vicem te⸗
ſtamẽti repꝛeſen⸗
tant: ſed in teſta⸗
mento data va⸗
lẽt.igitur ⁊ in co⸗
dicilliſ. vl dic col
lectio.ideſt illati⸗
ua coniunctio.ex
go vel igitur quã
ipſi inferunt ex ſe
quentibꝰinterunt
cõcludunt.

Pꝛo parte ſte z. quẽadmodum teſta. aper.l.ſtcut.
m Obſeruationem. obſeruationem vocat non ſolẽnitatem boc
enim falſum eſſet.ſed ius quod ſtatuitur vt is demuʒ faciat codi
cillos qui ⁊ teſtamentum ⁊ ei demuʒ legatur in codicillis cui ⁊ in

teſtamento.

n ¶Er legem. vt infirmetur teſtamentuz eodem iure quo codicilli
Zecontra. aso.⁊ facit. . de rei ven.que detota.in pn.

o% Ego. ſceuola.

P Mon eſt, ſed quid ad rumbũ Rñ pꝛobat a ſimili yt ſicut lega

ſe

e.
obil
ni
ibi

dn
poln
bfuſt
ii.
1

.ig

giur
lri

n

Aſee

Nr
egne
10
hliw
nai

rilt

te!

eid
gtid⸗
N
urcue
vae
oniun,
imirte
unl
eſn
rn
e 0/
nc/
ſelol
Alari/
tio,
uros
n
niaun

⁊ facit.j.titu.iij.
l. cum quis dece⸗

in ꝓpoſitoigiturꝰ quod poſt obi
tum heredis codicillis legatum

dens. S. ſeiam. ſz i drin
arg. cõtra. . dn. vel adempiuʒ eſt nullius momẽ/
ij. I. cum pater. F. ci eſt ani⸗ no⸗
u donationis. ti eſt quia heres 40 quem ſermo
in i. neum conferat in rebus humanis

vEfficletur. ad

eꝙ codicilli ad

tẽépus teſtamenti

nõ referuntur. vt
S.e.l.diui. S.fi. ⁊

x Hec. ſcʒ pꝛedi

cillos moꝛtuus.

idem ſi plures ſi

tamẽ omẽs moꝛ⸗
tui ſunt ante co⸗

nõ eſt: eaq; adẽptio ⁊ datio nũc
vana efficieturꝰ:hecꝰ in eo here⸗
de qui ex aſſe inſtitutus ?enit dato
ſubſtituto ita vt ab inſtituto codi
cilli confirmarentur.quod ſiduo

cta vera ſunt, iſtituti ſint ſpᷣſtitutis datis vnuſ
q3 eoꝛum deceſſerit vtilia viden⸗
tur legata: ſed circa coheredem
eerntit tractatus nunquid totum le⸗
x¶ Inſtitutus. ? gatuʒ debeat. ſi quiſquis mihihe
poſtea ante codi „.

res erit:legatum erit: an vero qꝛ
non ſit ſubſtitutus heres qui par⸗
tem faciatꝰ licet ipſe non debeat

dicillol: vt in que idem etiam poteſt circa nomina
ſtione. . poſuit. expꝛeſſa tractari multoq; magis

ſecus ſi aliqͥs ſu⸗

dielloouim vrſ, Pito: liia is adiunctus ſit:quiꝰ
3 ubſtitutis L
datis. ita ꝙ culiil
bet ſuo ſeparatim. Ane Reevn tanterunn
2Zegata.quia nullũ auxilium a teſtatoꝛerequireret.ideſt ab in
ſtituto qui deceſſit cum ꝑ ſe valeant ⁊ teneant.nec ex accidenti rũ
pipoſſunt.nõ tamen reducũtur omiĩa ad tẽpus teſtamenti.vt.S.

eo. . diui. 5. fi. ſimul tamen cũ teſtamento incipiunt valere.i.poſt

aditionem hereditatis.
1ohberedem. ſuperſtitem.
a Zotum.qꝙ videtur ſi ponas ta. legatum quiſquis ⁊c.
b ana, faciat.inſtitutum babere.⁊ ipſe ita partẽ pꝛo me ba
bet. a0.⁊ eſt ſic.j.titu.ij.l.huius..ſi ticia.alias ſi ticio.
ſi pater.⁊.S.ab inſtituto.⁊.l.cum debitoꝛ.S.i.⁊.C.ad trebel.l.
non iuſtam.Rñ.quia inutiliter fuit datũ.ideſt ab eo qui moꝛtuus
erat.hic tamen a coherede debetur vt ſubijcit. item eſt contra.ſ.e.

l.penulti.ſol.illa b anc coꝛrigit. Item videtur in cauſa caduci il⸗

la inſtitutio.ergo tranſit cum onere.Rñ. verũ in ea poſito.ſed nõ

in co dicillis poſito.

d ¶Cractariquod in appellatiuis eſt dicum quiſquis x. v 6

2
7

4 nen debeat. legatũ.ſed quare nõ.vt.ſ.t.i...lʒ.⁊.j.ti.ij.l.cũ pat

intereſt qui ſuccedat:dum inteſta
to ſuccedat.ad teſtamentum au⸗
tem quod quoquo tempoꝛe p⸗
feciſſet: pertinent codicilli: ⁊ vt

manifeſtius dicam inteſtato pa-

rerfamilias moꝛtuo nihil deſide⸗

rant codicilli:ſed vicem teſtamẽ
ti exhibent:teſtamento autem fa⸗

cto ius ſequuntur eius.

Ed cuʒ ea teſtatoꝛis vo⸗
O luntas fuerit vniuerſa he
reditate legata vt exerogarẽtur:
dicendum eſt ſcriptis heredibus
pꝛofuturam doli exceptionem ſi
amplius quaʒ hereditaria poꝛtio
petatur. S
ae) . IDe m.
Ittere quibushereditas
ꝛomittitur vel animi af⸗
fectus expꝛimitur codicilloꝛum

vim non obtinent. ¶ Elſus

inteſt. in pᷣncipio.aʒ o.

1
m

1).Aulus.

nix. De iure codiclilloꝛvm⸗
tum relictum nõ valeret relictum ei perſone que non eſt in rebus e¶ Js. inſtitutus. èèłMUẽE⸗
bumanis.ita ⁊ relictum ab ea perſona que nõ eſt in rebus. f¶ Ediunctus.a codicillantein onerelegatoꝛum. Sððð
q ¶ Licet teſtamenti. vt ⁊. S. eo.l.diui.S.ſi. . 66 Qui.adiunctus. JM
PBerſona querenda ſit tam eius cui relinquitur a quo vt bic b ¶ QAum adiũgebatur.ideſt tempoꝛe codicilloꝛum. nam ab eo ⁊ ab alio
Ahnn ſubijcit qᷓ etiam relinquentis.vt..de teſt.l.ſt queramꝰ inſtituto relinquebat legata in codicillis. ⁊ ira vnum alteni adiũgeba?-
⁊ eſt ſic. S.de tra/ W in onere legatoꝛum. ſed
ſac. l. cum hi. F. I86 tamen vnus erat moꝛtu
æ perſonarum. ? „ , . „ . . us ſi queritur.
ſde verbo. obli. ſimaʒ dicere. nullius enim momẽ etiam tunc cmmadiungebaturin inteſtato. reli⸗
eemze ge ti eſt legatum quod datum eſt ei rebushumanisnonerat. A Img tempore vocheil⸗
in perſona eſtpe qui tempoꝛe codicilloꝛum in re⸗ B nneſo Aice⸗ un... e.
alie mar ſi⸗ bus humanisnon eſt. licet teſta hd factis codicilliſ relicta eti ahan vrune caſis k.
in ſtipalaroe ne Mẽti quitempoꝛe fuent. eſſeem̃ Jim poſtea natus inteſtati ſucceſ- narumnatt velndieliu⸗
8 /ſsiur a ſimi debet cli detur. deinde ſic queni ſoꝛdebebit. quicunq; enim ab in n. vr 2.5. . l ſi quis cũ
Agn datum conſiſtat. vt non ante teſtato ſucceſſerit locum habent in pᷣncipio. . F. . ſed ſi
Fonkerar —. ſit .II kd.. . lteſtam entum eſt factum
cido codicilos. iuris ratio q; pſonaquerenda ſit· ¶codicilli. naʒ vnus caſus eſt: nectunc ſunt plures caſus.

nam ſt valz teſtamentũ
⁊ v alet codicillus:ſi nõ

nec iſti valent.
¶Autem. pꝛo ſeld.
oana. ergo ſiue
ante ſiue poſt.quod dic
vt no.S.eo.l.ante.

n Vertinẽt. i. vires eł

capiunt.vt in fine bu
ius.l. ⁊.S. e.l. ſi quis cũ

o Inteſtato. i.nullo oĩ

no facto teſtamẽto.alio
quin ſecus vt in fi. huiꝰ

l. patet. ⁊ diximꝰ. S.e.l. ſt quis cuʒ. 5. fi. aliter vero ponit᷑ inſti. de bere. ab

p Dus ſequũtur.i.vires ex eo capiunt.⁊ tũc deſiderat᷑ vt teneat teſtm̃.
qꝛ ⁊ eo inſirmato ⁊ illi infringũtur. vt.j/pxi.⁊ facit.j.titi.l.filius,.in pᷣn.

. Ed cum ea teſtatoꝛis.qui teſtm ſolenne fecit.⁊ codicillos in quibꝰ
leg

reliquit ⁊ natus ẽ poſtea poſtbhumꝰ qui rũpit teſtm ꝓ parte:quia
aliter ſcriptus frater erat poſtbumi.ar. S. de inoffiteſt.l.marer. aʒo.ſʒ vi

detur in totũ rumpi.vt.õ.de iniuſto teſta.l.penul.ſed ibi extranei erãtin

ſtituti. vel pone bic poſtbumũ exberedatum ⁊ fratrem eius cuʒ extraneo
inſtitutum. ⁊ relicta ab eis legata ⁊ omia ſunt plana.vt.S.de inoffi. te⸗

ſta. l.certa.
r ¶ Legata. in codicillis relicta.

8Petatur.per legatarios.ſecus in libertate.vt.S.eo.l.qui graui.⁊ fa⸗

cit. . titu. ij.l. moꝛtuo..fi.⁊.l.ſt ticio.S.iuł.⁊.l.cum pꝛ.S.cũ eſtimaret.
Ittere.permittitur.dicendo ego faciã te beredem. vel dic directo:⁊
idetur eum inſtituere dicendo ego facio te heredem meum.
ectus. dicendo diligo te in filium,. yel dic ꝙ eum inſtituit aſſerẽs

lega.iij.l.fideicõ mil. F. i. 1 inſti. deteſta. mi. S. ceterum. ⁊ ad ſᷣm facit.C.

Liber.

eum diligere vt filium. ad pᷣmum intellectum vtriuſq; verbi facit. . 5

dDeteſta.l.nõ codicillum. ⁊ de fid eicõmiſ.li.⁊ in epiſtola.
Yociana. ita ſcz ſicut relictum inueniretur. alias d eeſt ita.

. 1 Kazne vubſror⸗ eſſe poterat ex eo ꝙ papi. dicebat quod eſt inſti.

§H. ſed cum autem. 7
no. S. eo.l.ante.
5 (ompꝛehendere. no
ta ꝙ verbum futun tem
poꝛis etiaʒ pꝛetenita cõ

pꝛebendit: quia licd an

te teſtamẽtum facti erãt
codicilli tamen poſtea
verum eſt eum reliquiſſe

codicillos. aso. ⁊ facit

ſ. de verbo. ſigniſi.l. ver

S qui herede.eo
relicto. ⁊ eo re⸗
licto berede quem ⁊c.
b Euanuiſſe. vt ⁊. S. e.
l. qui graui.⁊.l. ab inte/
ſtato..l.ſt quis cum.ꝗ.
i.⁊ boc quando non eſt
factum teſtamentuʒ. ali
as ſecus.vt.C. eo.l.i.

c Dimidia..eo.l.qui⸗

dam. in fi. contra ſol.hic
coꝛrigitur: vt infra ſta/⸗
tim dicet.
d BDici poteſt. ſed ma/
le.nam ſtatim coꝛrigit᷑.
bᷣm aʒo.

e Pnno orme qð

dilerat ⁊ ſic coꝛrigitur

quod eſt.S.e.l.quidam
f¶Mon poſſunt. vt ſunt
uitutes pꝛediales. vt
ſ. de verbo. obli. l. ſtipu⸗
lationes non di. ⁊ liber
tates. vt.j. de libe. cã. l.
duobus.
g Hibil eoꝛum.ĩmo in
totuz. vt. S. eo. l. qui gra
ui.⁊.l.ſequẽ.ſed ſpecia/

le in libertate.vt ibi dixi.ve

NXZociana celſo ſuo ſalutẽ
lucius ticius his verbis
ita?cauit: ſi quid tabulis alioue
quo genere adhoc teſtamentum
pertinẽs reliquero ita valere vo
lo.quero an codicilli qui ãte hoc
teſtamentuʒ ſcnpti ſunt debeant
rati eſſe. ¶¶ Jubẽtius celſus plo
ciane ſalutem hec verba: ſi quid
ad hoc teſtamentum peninensre
liquero valere volo etiam ea que
ante teſtamentum ſcripta ſunt cõ
pꝛehenderex.
¶ HArcellus.
Squi vnum ſilium habe

ll. bart cum codiallos adeuʒ
ſcripſiſſet deceſſit inteſtatus:he⸗

rede eo relictoquem poſtea pꝛo⸗
creauit agnatione ſui heredis:
nemo dixerit codicillos euanuiſ⸗
ſeb:igitur ſi nihil tunc de poſthu⸗

mis ſperauit: ⁊ codicillinon eua⸗

neſcunt ? que relicta ſunt pꝛo par
te dimidia filius ad ques codicil⸗

lus factus eſt ſoluere compellitur

non etiam poſthumus: ſed ⁊ ſico

lhie de rigoꝛe ibi de equitate.item cõtra. ſ.
lega.ij.l. cum pater filius .in pncipio.ſolu.ibi per querelam fuit teſtamẽ

tum.ſed nec codicilli rupti. vt in pncipio buius.lł.dic ergo cuʒ.R. qui di
xit non pꝛeſtandum.ſcʒ rõne mera nõ de equitate.ſed quid nũc tota vt
liber non parnis eſtimatio pꝛeſtatur: vt in ſeruiturelegata. vt in dicta. l.
cum filius. in pncipio. vel refert voluit a filio in totum pᷣſtari: ⁊ ſic non
inſolidum erit beres:vt in vtroq; contranio. an vero ſi in totum non ſit

heres vt hic ſubijcit.

b Illa. alias ille.ſc pater. ⁊ alias illi.ſcʒ filio qᷓ eſt poſtea.⁊ dic abla
mrus. ſcz pater quaſi dicat non pꝛeſumitur qꝙ pater filio contuliſſet per

8

legata. item cõtra.j. titu.iij.l.poſt emancipationem.ij mñ. vbi inſo

lidum alter pꝛeſtat.ſed illud de equitate velut ibi.⁊.j.delega.ij.l.

cum pater.S.cum eſtimaret.

dicillos reliquiſſet duobus ſuper
ſtitibus filius decedens cum pu⸗
taret alterum exhis pꝛius deceſ⸗
ſiſſe:ſimili modo dia poteſt per
omnia pennde debere filium ad
