Ndepoꝛtati ſerno fideicom/ ſedeeotempoꝛe ſenſiſſe teſtatoꝛẽ
miſſim fuenit aſcnptum ad ꝙ poſt moꝛtem patris futunim
fiſenm pertinere dicendum eſt:ni⸗ eſſet. Etianus.
ſi eum depoꝛtatus viuo teſtatoꝛe Jita fuerit fideicommiſſim
alienauenit: uel fuerit reſtitutus: laſi ad quẽcunqʒ exte⸗
tunc enim ad ipſum pertinere de ſtamẽtomeo:uel ab inteſtato:uel
bebit. ¶ Di miles depoꝛtato fi ita ad quẽcũqʒ quoquo iure bona
deicommiſſum reliquerit: verius
eſt ꝙ marcellus pꝛobat capere eñ eius qui poſtea natus erit inue fa⸗
poſſe. ¶ Si quis creditoꝛi ſuo miliaʒ venerit: æ eius quoqʒ qui
legauerit:id quod debet ſidei cõ⸗ poſtea cognatus eſſe ceperit fidei
mitti eius nõ poterit:niſi commo cõmiſſum videtur. Eius quo
dum aliquod exlegato conſequa⸗ qʒ que nondum nupſenit: ſed po⸗
tur:foꝛte exceptionis timoꝛe: uel
ſi quod in diem debitum fuenit: ul
ſub conditione. H tinere. 2Alle.
legatanusa quo fideicom nibi ? ei qui cx tnbꝰ libens
miſſum datum eſt: petierit meis in funus meum veniret
legatum id tantum ꝙ per iudicẽ centum aureoslegauero non mi⸗
exegerit pᷣſiare fideicommiſſario nuetur in tua perſona legatum: ſi
cogetur:vel ſii lon exegent ctio⸗ nemo venerit. Mpianus.
nem cedere.ad eum enim litis pe deicommiſſa quocũq; ſer

niculum ſpectare iniquuʒ eſt: ſi nõ mone relinquipoſſunt: non
dppa egreni lis penent. ¶Ser Iſolum latino vel greco: ſed etiaz
norheredis fideicommiſſum vti⸗ punico vel gallicano: vel alterius
liter nõrelinquitur: mſi fidei eius: cuiuſcunq; gentis. ¶ Quotiẽs

uus pius reſcnipſit manifeſtum eli

mea perueniant hac ratione:vt ?

ſtea eo caſu quoex edicto advxo
rem bona mariti inteſtati ſolent ꝑ⸗

PpSeruo. niſt. facit. O. deleg. l. ſeus. . S. de bere inſtituil. ante
penulti. inſti. e. S. an ſeruo. x. S, titu.i.l. ſtatuliberum. in pꝛinci.
l.ſi quis ſeruo.ſed cõtra.ſ. ad trebe.l.cogi. 5.ſed ⁊ ſi ſeruo.ſolibi

quendam fami.
extraneum quez

beredẽ faciebat.
8 ([Aum ita ſue.

ſcʒ heredis.
tꝗMabitura. il⸗
a Hlia.i.meam
bereditateʒ in q̃
pater filius filie
eſt heres: babet
fllia illa ante p⸗
tem

u (Poſt moꝛtez

ſic.j.e.l. fid eicõ/
miſ. F. ſi fflio. 7.
ad trebelle.l. vbi

pure. 2. l. epiſto⸗
ſtola. H. fl. 7. ſ.
au. argen. leg.
l. filiam. 2. C. de

fideicõmiſ.l.qᷓ;
uiſ.ita tacita mo
ra intuenit ex vo

luntate defuncii

BJita. fami
liam.ꝑ ad
optio.nam 2 bi

ab inteſtato ſuc⸗
cedunt. vt inſtit.
de adoptio.ꝭ.i.

¶ Quocq;. ſcili

cet mulieriſ extra
nee. que fuit nup
ta buic teſtatori:
qui poſtea ab in
teſtato ð eceſſit ⁊

bec ei ſucceſſit
edictum: vñ vir

⁊ vxoꝛ:⁊ boc ſſ
ij cit.

3 Ex edẽo. vn⸗

e vir ⁊ vxoꝛ.vt
C. vnde vir ⁊ v
xoꝛ.l.i.⁊ facit.S.
de codicil.l.ſt qᷣſ

eum. at inte⸗

ato.

◻☛ tibi. qᷓ;⸗

is vel pꝛopꝛie.

9 Mon minuetur. babebis ergo...ſte. C de condi inſer.l.penul.
2. 3.titu. i.l. lucius.S. quiſquis.⁊.S.penulti.?.:..fi.F. ſeio.⁊.s. de

mẽtũ. vt bic 2. S. ti. ij.l. ſi creditoꝛi. in pꝛin. 7. ð.tit. i. l. debitoꝛ. in pn. ⁊.j. teſta. tute.l. qui tutelam. in pꝛin. alij dicunt te habere integra cen⸗
de do. pꝛele.l.iij. F. fi.⁊ falcidia detrabitur. vt.j.ad.l.fal.l.i.S.ſi quis cre tum que tibi non minui d ebent.qð eſſet ſi diſiunctim eſſet nobis

ditoꝛi.ſed aliqñ etiam ſi non ſit pecuniarium commodum valet.vr cum
tenebat iure pꝛetoꝛio tm.vt.S.ti. ij.l.ſt creditoꝛi.S.i.ſed non puto ꝙ; per

beoc poſſit grauari. .
☛ legatarius.petierit.i.agnouerit.ſ.petendo.ałs nec ager̃ nec ce

legatum. at bic coniunctim fuit legatum. vt. C. de cadu.tollen.ls
vnica. §. vbi autem. 2. S. ſi vero non omnis.
deicommiſſa. punico.i.affricano.⁊ eſt j. de ver. obl.ſ.i.
leimmo ẽt nutu. vt.ſ.e.l.nutu. æ facit.j. de ſupp.le.l.labeo.

ere cogeretur.vt no.S.titu.i.l.imperatoꝛ.in pꝛin. Jtem nec fuit a antens nor caſum mirabilem ꝙ ſi aliquis tabellio fecit

ic miniſter tantum.qꝛ tunc non ageret niſi in caſibus.vi nora.S. titu.
L.l.ſt quis ticio. voluit enim teſtatoꝛ in bunc tranſire dñium de eo in fi⸗
deicommiſſarium. vt.C. com.de le.l.i.S.penulti.⁊.S.ſi v ſuſfruct. p.qui

vſumfructum.

tantum. qñ nil commod

.

ctus. ⁊ etiam imbꝛeuiatura in vulgari.

im bꝛeuiaturam teſtamenti.nec legit eam coꝛam teſtibus: nec in
charta publica ſcripſit:qð non valz iure teſtamenti: nec iure codi
cilloꝛum.etiam ſi fideicommiſſum ſit tibi relicum.
b ¶Exemplum. quod dicitur feda. vt. C. de fi. inſtmen. l. contra

c ¶Mon valer.vt. O. de codicil.l.. ? de teſta. l erea ſcriptura. :.
. eeunrabw la Fn quis in duobus. in fi. ex eg lcnpt 5
iquod commodu, d Siita quis ſuam.i.ſui eſt. ergo commẽdare i. laud are.ſic. C.
de ſideicommil. li. illa. 7,5. man. l. ſ vero non remu. 5. cum qul⸗

— —

lane
lhei

tt

enf
fant,
n
nſie
8,
Ura ſ
Wenn
gihg
behe
;

mrontg
geich
io,d
elvb
cpiſbo
rji
ſn ig
10
lq̃⸗
Ciano
ſiete
ioen
nluni
10
bi
to ſuc⸗
tiockt.
noi
Gleii
ſſerms
ſthup⸗
tarorir

dh

eſtet

eſt .

iſr
hub

X
rer
epNN

CMq
bbinte⸗

ich⸗
nopne
Lpen
1h
Gich
nobe⸗
lul
in⸗
beo,
ofeſt
Neein
kodi

Cnnt

ſeC
nq

ſc.tö.

am. t⁊ bic. quandoq; pꝛð deponente. vt. . de yerbo. ſignil. oom

„ rde .
S .

E¶ Qum eſſet. teſtatoꝛ inſtituit tres heredes vnum rogauit reſtitue

—

g 6 A coherech /

bus. vna cuz eo

inſtitutis.
9 Mercipiet. qᷓ
titatem.
b¶Ponſonem.
hereditatis.
c Et ſane. mo/
do rñd et repeten
do queſtionem.

dMAccepta cer/
tfa. velia cohere⸗

dibus. vr. . vel
a fideicommiſſa/

eg Kꝛ eſtare.ᷓ ti

tates. hic fid eicõ

miſſum ᷓ; titatiſ
vʒ ſi fid eicommiſ
ſarius hoc velit
non auũr cogirur
inuſtus:niſi iaʒ
quid aliud exte
ſtamento vcepit
ſic põt ſolu S/⸗
rium. ſ. ad trebe.
IL. facta. §. rupto.

7 alid. ſ. ad. L. fal⸗

ci l.in rõne. F. tã
72 ſi. ſpbi quo loco
ac vel die vt ibi
Item ar Z. S. ti.
l.l.fi.S.i.ſed ibi
vt eſſet pꝛecium

fuit tarata q;ti⸗

tas. 7 iõ non ſta
tur ei: ſi plus va
leat tẽpoꝛe moꝛ⸗
tis.
f 4S quis fun⸗
dus certe 2 certꝰ
alks non valeret

vt. S. de lure do.

1. cum poſt. . ge⸗
ner. ⁊ fa cit. ð. tit.
i. lpeto. in pꝛin.
ſed ar.. S. de of
fi.pꝛeſi.l.ſepe.
9g0[Dik
miſſum.noluerit
i.ſi noluerit.
b Erigit.i. qᷓ
ſemel velit: non

ſufficiet ſemel yel

le.
.iqMHoluiſſe. not.
ufficit ſemel vo⸗

luiſſe. ſic. j. de aqᷓ

plu.ar. l. in diem
⁊æ.j.quo.leg.l.i.
§H p iet. ſed con/

tra.ſ. de ver. obli. l. ſi
F. f. ⁊ facit. . pxi. F.
Kk in oc aũt.id em in
7

eicom⸗

reſuam partem ticio acceptis centũ a coberedibus.
fe Fide co miſſum. quantitatis.

ꝗserxemplũteſiamẽti pparat: ?

pꝛius decedat q; teſtaturnõvʒ qſi

er codicillis que in excplo ſcnpta
ſunt:lʒ vba fideicommiſſi ſcnptu⸗
ra hẽat: ꝛ ita diuũ pium decreuil⸗
ſe metianus ſcribit. ¶ Di ita qs
ſcnpſcrit:illum tibi commendo di
uus piꝰ reſcripſit fideicõ.non de⸗
beri. aliud eſt enim ꝑſonã cõmen

dare: aliud voluntatẽ ſuam fidei

cõmittentis hr̃dibus inſinuare.
¶ Züeſſct qs rogatus reſiituc⸗
re poꝛtõem accepta certa ;titate

reſpõſum ẽ vltra petere ipᷣm ſidei

cõmiſ.lab herede poſſe:ſed vtrũ
ſi volet ꝑcipiet reſtituetq; poꝛtio
nẽꝰ:an vero⁊ ſi nolucrit cogat᷑ ac
cepta qᷓtitate portõem reſuituere
ꝓpꝛie eſt deliberatõis. ⁊ ſane cuʒ

gsrogatus accepta certa q;tita⸗

tepoꝛtionẽ reſtituere duplexeſt fi
deicõmiſſum.vnũ.ſ.vt poſſit pe⸗
tereqtitatem patus poꝛtionẽ ce⸗
dere:aliud ut ⁊ ſi non petat tñ co⸗
gatur fideicõmiſſario reſtituer̃ pa

rato pᷣſtare q;titatem. ¶ Sigs/

ita ſcripſerit: ſufficiant nbi vinee:
vel fundus fideicõ.eſt. qm ⁊ illud
fideicommiſſum eẽ arbitramur cõ
tentus eſto illa re. ¶ Sic fideicõ
miſſumrelictũ:niſi heresmeꝰ no
luerit illi decẽ dari volo:q̃ſi ↄditi⸗
onale fideicõmiſſum ẽ:⁊ pꝛimam
voluntatẽ exigitꝰ:iõq; poſt pꝛimã
voluntatẽ non erit awbitriũ hr̃dis
dicendiſe noluiſſei:hoc aũt lega⸗
tum cũ voluerit tractum hʒ quã⸗
diu viuat is a quo fideicomiſſum

relictũ eſt. verũ ſi anteqʒ dederix

deceſſerit: heresipſiꝰ Pſtat:ſecdl
⁊ ſi fideicõmiſſanꝰ anteq; heres
ↄſtituatur deceſſerit:ad heredem

qs ſtipu. Sol. vt no. 8. tit. i.l. ſtatulib erum·

legato libertatis. vt. j. de m anu teſta. l. ſeru⸗

ſic babet dilationem.
¶ NRꝛactum babet.i conditionale eſt.
m Degent i dare voluent. 2 ſic eſt contra. j. de yerbo, obli.l cen

De le.⁊ ſid eicom. iij.

teſſmis. F. ſt ita. ybi beres non dat. ſed ibi in ſtipulatione. vel exponeh
ded erit.d are tñ voluit:quia dixit hoc:vel aliter conſtat de eius volun⸗

tate.⁊ ſic concoꝛdat.lilla.
n Ipfſius. heredis.

o PPꝛeſtat. ⁊ ſtatim. dubium no. diem incert

ſuũ nihil tranſtuliſſe videt᷑ diti-

onale.n.eẽ legatum nemini dubiũ
eſt:⁊ pendente conditione legati
videri deceſſiſſe ndeicõmiſſaniũ.
Auanq; aũt fideicõ. ita reli⸗
ctũ ſi voluens non debeatur: tũ ſi
ita aſcriptũ fuerit ſi fueris arbitra⸗
tus:ſi putaueris:ſi eſtimaueris: ſi
vtile tibi fuerit viſumuel videbit
debebitur. non.n.ad plenuʒ arbi⸗

triumtvoluntatis ſuo coherediðᷣ⸗

dit: ſed qᷓſi uiro bono commiſſu;
relictum. l Mꝛoi ſiita ſit fidei⸗
cẽmiſſuʒ relictũ: illi ſi te meruerit
oĩmodo fideicõmiſſum debebitur
ſi mõ meritum qſiapuduini bo⸗
nũ collocare fideicõmiſſarius po⸗
tuit:⁊ ſi ita ſit:ſi tenõ offendent eq
debebitur?:nec poterit heres cãn
non eẽcum menitũ:ſi alius uir bo⸗
nus:⁊ nõinfeſtus mentum potuit
admittere.Hecvba te fili rogout
pᷣdia que ad te peruenerint: ꝓtua
diligẽtia diligas:? curã eoꝝ agas:

ut poſſint ad filios tuos peenire

Iʒnon ſatis expꝛimunt fideicõmil⸗
ſum:ſʒ magis ↄſilium quã neceſſi
tatẽ relinquendi:tñ ea pꝛedia ĩne⸗
potibuspoſt moꝛtẽ patris eoꝛum
uim fideicõmiſſi uideant᷑ ↄtinere
4 Sifilio apfe hrde inſtitutofi
eicõmiſ.relictũ fuerit:⁊ ſiuerbis
non ſit ita relictũ cum pater moꝛe⸗
retur:ſ intelligi ita hocpoſſit: pu⸗
ta qꝛ ſic relictũ eſt.ut reliquat filio
uel uolo eũ habere:uel uolo ad eũ
ptinere.defendet᷑ ĩid tpᷣs fideicõ.

relictum eſſe:in quo ſuiiuris filiꝰ

efficitur. cui ita fuit fidei⸗

cõmiſſum relictuʒ:ſimoꝛte patris

ſui iunis effectus fuent: ⁊ emãcpa
tione ſui iuris factus ſit nõ uideni

9 Uia non ſit. ſ. expꝛeſſum.

um eẽ conditionem.

p Deceſſiſſe. ałs defe⸗

ciſſe. vñ legatũ eſt factũ

caducum.vt.C. de cad.
tol. F. ſinaũt. dies enim
ĩcertuſ eſt ↄditio.vt.Sð.O
condi.⁊ demon,. l. dies.
2. S. tit. ij. l. labeo. Az o.
Item huic. S. pᷣced.eſt õ
3.tit.i.l.ſenatus.S.lega
tum. Do. vt ibi.

Muanq;. not. er iſto

§. expꝛeſſa nocere. Item
no. differentiam inter ſt

7 im.
1 luerts heres.i.

tu non vis non debek

vt. S. tix.i.l.ſenatus.S. le

gatum.
6 plenũ. als deeſt
ag.

t i equũ. arbit. ſed q
e

dꝛia inter pmum ⁊ ſe
cundũ caſum. Rñ. qꝛ in

pᷣmo lib ere volũtati be⸗/
redis com mittit᷑.⁊vʒ teſta
toꝛi iuſtũ apꝑeat: tamẽ

hꝛ di pmittitur ex cã libe
ra voluntate interpᷣtani
equum iniquũ:⁊ iniquũ
equum qð eſt abſurduʒ
at in ſcõᷣo caſu ſolum p⸗

mitni᷑. qð equũ videtur

an ſit equum. qð ſi ẽ nõ
p mittitur heredi ałr int/
ptari ᷣm. R. vt hic. ⁊ ſic
no. expꝛeſſa nocere.vt.j.

de ↄdi. ⁊ de.l.nõnunq;
Iteʒ no. dꝛiam inter ſi et
cũ. ſic eſt ö.Sð.de ↄditi.
inde.l.qᷓ ꝓmiſtit.ſol.ibi.

Item Z. S. ti.ij.l. ſenatꝰ.
F. legatum. ſo. vt ibi.

v. Uire bono. ſic.j.de

⁊ de iniuri.l.ſʒ ſi vnus.
§. ait pᷣtoꝛ.⁊ de fideicõ.

li.l. fid eicõmiſſa.

xAin. no. arbitium ⁊
eſtim atõ em alicuiꝰelecti
reduci ad arb.boni viri

x Aans debebilen eqj
pollent bec duo.vt.ð.ti.
i.l. quid a. 7.l. cuʒ pater.

§. rogo.
34 er ṽba ↄtinere. ſcʒ
inſpecta potus mẽte te
ſtatoꝛis ꝙ ipſius ᷣbis
⁊ ſic non obſtat.j.e.l.pꝛ.
§. pe ⁊ eſt. S.ti.i.l.vnum
§. fl. . S. e. S. ſi quis ita.

7. j...l.cũ papbilo.ĩ pᷣn.
, [Si filio. pater fuit in
ſtitutꝰ ab er̃neo:⁊ fllio inſtituti legatum relictũ.

2 Intelligi

.

poſſint.ſ.ex mente.

a & Efficietur. ex moꝛte teſtatoꝛis. ⁊ fa. S.e.l.ſi legata nius.S.fi.cũ ↄcoꝛ.
bSi cui.non videri õᷣ videbatur iam ꝑ moꝛtẽ pams.qꝛ nõ poterat fie
ri ſui iuris.ſed õ eſt.immo ſtatim extitit quo ad effectuʒ.vt.j.ad trebel.l.
mulier. in pn.a.j].qñ di.le.ce.liſi ita.⁊. C. de inſti.⁊ ſub.l.iij.cm ↄcoꝛd.

vbino. nil referi qui

—,—

ranepmul rñ.ar.ↄtra.i.Q. de bis qui ve.e.im.il.fi.

mittetur.ſ. ꝓculdubio.nam ⁊ añ extirit. vr dixi.⁊ ꝓ boc optime.ẽ

de dona. inter vi.⁊ vxoꝛ.l.ſed ſi moꝛtis.S.i.⁊ ar.S.j.de cap.l.in bello.S.

ſi quis ſeruum.
d 6ſBSi rem. neceſſitate.

rei familiaris.vt.C.ð re

ſcin. vend.l.non iccirco.

vel qꝛ erat peritura. vt

S. de rei ven. l. item ſi x⸗/
beratũ. S. ſi quis aliud.
ſi ex voluntate. vt. j. de

adim en. le. l.k rem legatã

⁊ ar.j.de ſideicõ. li.l. cũ
ſideicom.
ę Pꝛobatõem. nota ꝓ
bationez mutate volun/⸗
tatis heredi incumbere.
¶Exrigendã.ſ.nunc ſʒ
3 tunc oʒ ꝓbani a lega
tario. cũ ſponte res fuiſ/
ſet alienata. vt. j. de ali.
le.l.cũ ſeruus.⁊ facit in/
ſti.e.S.ſi rem ſuam. ⁊.S.
de ꝓbatõ.l.iij.⁊.l.eum.
g Foꝛte. philoſophicũ
tempamentuʒ ẽ.nam ve
re.n.nõ intereſt vt ſubij /
cit vt h. dic intereſt. i. in⸗
ter bec ſᷣm lr̃am piſanã.
b Sueſta rin ebiti.
ex hac dĩꝛia oʒ bic lega⸗
tarium ꝓbare. vt bic ⁊
B.ti.ij.l.non quocũqʒ.S
qui caium. ⁊.l.ſi ſic.ꝭ.i.ĩ
fi. ⁊.l. lucius.i.rñ.⁊.l.cũ
pater. S.filia.⁊.j.de au.
1 argen.leg.l.ſeia.in fi.
L.ſ.de li.leg.l.non ſolũ.
F. liberatio. ꝙ ſecus ẽ in
ſuꝑioꝛi caſu: vbi beres
pbatt.
i¶Eregiſſet. a ſpõte ſol
nente. ⁊ ſic impꝛopꝛie vt
ſequitur.
Kro depoſito. aliud
ꝓ depoſtto non bũiſ/
ſet vt modo no.per plu/
res.ll.⁊ no.hic qualr ꝓ
betur animi ꝑſeuerantia

1 Erxegerit. no. exigere

1. ab inuito extoꝛquere.

ſic.j. que in frau.credi.l.
pupillus. Item d. S.ti.
i.l. ſN ticius. Sol. ibi.

defeciſſe oditionex: ſed æ cũmoꝛs

patri cõtingat quaſi extante ↄdi⸗
tõne ad fideicõmiſſum admittet᷑
Si rem ſuaʒ teſtatoꝛ alicui le
Gauerit:eãqʒ neceſſirate urgẽte ali
enauerit fideicõmiſſux peti poſſe:
niſi ꝓbetur adimere ei teſtatoꝛem

voluiſſe ꝓbationem aũt mitate

voluntatis abheredibꝰerxigẽdꝗj.
¶ Ergo⁊ ſi nomen gs debito⸗
ris exegerit:qð per fideicõmiſſuʒ
reliquit.non tñ hoc animout qua
ſi vellet extinguere fideicõmiſſuʒ
poterit dici deberi:niſi foꝛte inter
eſt. hic eni eninguitur ipſa ſubaꝰ
debiti: ibi res durat tam ⁊ ſi aliena
ta ſit: cim t quidam nomẽ debi⸗

toꝛis exegiſſet: ? ꝓ depoſito pe
cuniã habuiſſet.putaui fideicom⸗

miſſi petitioneʒ ſupereẽ: maxime
qꝛ nonipſe exegerat ſʒ debitoꝛul⸗
tro pecuniã obtulerat quã offeren
te ipſonõ potuit non accipe pau
latim igr admittemus:⁊ ſi er hac
pte pecunie rem cõpauit:quã nõ
hʒ hoc animoexegit: ut fideicõ⸗
miſſarium pꝛiuaret fideicommil⸗
ſo:poſſe adhuc fideicõmiſli petiti
onem ſupereẽ. ¶¶ Si gs illiciteꝰ
edificaſſet.i.hoc qð dimui ↄſtituti⸗

ones iubent:an fideicõmilſ. relin⸗

quere ex eoꝰꝗs poſſit videamus
⁊putopoſſe.cũ enim dirui necel⸗
eſit:nulla dubitatio eſt quin ſena
tuſcõſultum impedimẽto non ſit

m ( Hon accipere. ſcʒ ſõ
nabiliter cũ videatur velle d urare dñs debitoꝛis.nam qui accipit mu/
tuum ſeruus ẽ fenerantis.⁊ ad boc.ſ.de ſol.l.ſi debitoꝛ.
n ¶Agdmittemus. ſ. valere fid eicommiſſum.
o on bᷣ aio.⁊ boc ꝓbatur per boc qð bũit eaʒ in depoſitum vł alio

mõ.⁊ nota ꝙ quidam babẽt cancellatum bunc verſum. ⁊ ſi ex bac ⁊c̃.
⁊ facit.j.de adimen.le.l.pater.

*

a¶Si quis illicite.iubeant.vt in loco publico.vt.ſ.ne quid in lo.pu.l.
ij. in pꝛin.⁊.l.fi.vel contra hãc.l.sõ.fini.regun.i.fj.

Ex eo. ediſicio illicito. puta vnam colũnam.ſecus in licito.vt.S. e.tit,
l. cetera. ⁊.l.filius.S. edes.⁊ facit.j.e.l.nutu.S. ij. L
tImpedimento. buiclegato columne. =
de¶ Di beres.vtile.vt.S.ti.ij.l.ſi ſeruus legatus.S. fi.
e 4 donee.ſ.cum fideiuſſoꝛibus vel pignoꝛibus.vt.õ. manda.l.ſi mã

tũ. S§: ſinali.

fKautionẽ.ſ.talem vt dixi.ſed nuda ſic.vt.s.de iudi.l. in omnibus.

g61

⸗ „

d deeqpollentibus fiat. 2 bor. S. quẽad.teſta.ð ap.

natura vetitum penſtus m. R. vl foꝛte deiure et vetiruz. vt. C.

qui mili non poſ.l.ſuꝑ ſeruis.⁊ ꝑ totum.

Siheres rogatꝰ ſit cenã ſum⸗
mam vſuris certis fenoꝛi dare:vti

le deſt ſideicõmiſſum:ſj metianus

putat nõals cogendum credere:
quaʒ ſi idonee ei caueatin: ego

ꝓcliuioꝛ ſum ut putẽ cautionem

nõeẽ exigendã. ¶ſ Si ſeruo alie⸗
no militia relinquat᷑:an dñoqrat
legatũ querit᷑:⁊ aut ſcit ſeruum eẽ
7 dico eſtimatõem debi aut igno
rauit:⁊ denegari ſfideicõmiſſi pſe
cutio debeat:qꝛ ſi ſciſſet ſeruuʒ nõ

reliquiſſet.ex his apparet cũ per
fideicommiſ.aliqd relinqtur pꝛe⸗

ſtanduũ ipᷣim qð relictum eſt:cũ ve
roipᷣm pꝛeſtarinon põt eſtimatio

nẽ e pſtandam.ſ Sigs deceʒ

ꝑ fidcicom.alicui reliqri:⁊ ſi ꝑdi
diſſz id quod exteſtõ relictum eſt

rurſus ei reliquerit: querebat᷑ an

ſequens fideicõ.paleat:uel an exi
gere heres debeat cautõnem ſal
uã foꝛe decẽ ne cogatur ad pᷣſtati⸗
onem:⁊ an ſi ſepius ꝑdidiſſet ſe⸗
pius ei ſarciatir fideicom. diuus
pius reſcripſit:neq; cautiõem exi⸗
gendãꝰ⁊ non ampliꝰquaʒ ſemelꝰ
poſtq; pdidiſſet pſtandum.non

eni onerãdus eſt heres:vt in infi⸗

nitũ quotiens pdiderit:vt reſtitu
ereei tideʒ debeat:ſed pt ꝑfidei⸗
cõ. poſterius duplicata eilegata
videant᷑:necampliusad ꝑiculum
herediſ ꝑtineat: ſi quid poſtea is
ↄſenſerit ex ſoluto ei poſterioꝛe fi⸗

b¶¶ Deberl. buic. n relicto talis ineſt nã. vt. . ti i,l. moꝛtuo. S.i. K.
i ¶ Denegari. ſed bic militia poſſet legari eo libero.ꝙ ei ſeruo. vt
d.Ciii.lid ebitoꝛ.S.ſeruo.que eſt õ.ſed dic non oẽ. ſed nec id q rö
ne rei legate. ſcilʒ
pſone leg atarij)
impeditur põtle
gari libero ⁊ ſer
uo. ? qdð impedi
tur nec vni nec al
teri. hoc autẽ nõ
rei pſone vel rati
one impedit᷑ oi⸗

no legatum: ſed

er diectura men /
tis defuncti pꝛe⸗

ſumitur:qm̃ non

ↄſueuerunt ſeruin

mülitiam bẽre ſt

ſciſſet ſeruũ nil ei
relicturus eẽt te ⸗
ſtatoꝛ.nas ⁊ als

ex legatarij vſu

2 ſcia teſtatoꝛis

voluntas colli⸗
git. vt. S. de vſu
⁊ hab.plenũ..
ſed ſi pecoꝛis. ?

§. eqtij. .S. de le

pluriũ. §. fl. 7. S.
de iudi.l. ſʒ ⁊ ſi
ſuſe cepit. F. i. 7. F.

Kk ¶Mon reliqſſet

hoc.n.hᷣ pᷣſumit᷑

ſic in realiena e
gata: ⁊ in ſubſti
tutione ſeruo ĩſti

tuto heredi vul/
gariter facta ali
ud voluiſſeeum

pᷣſumitur. vt. C.

e. l. cu alienam.

7.S. de bered. in

ſti paterfamilisſ

poteſt buic ᷣ bo

minime eſt inhe⸗
rendum. difficul
tatis eĩ ⁊ nõ im⸗
poſſibilitatis re
ſpectu hoc non
poſſe dẽ. vt ĩrea
liẽa legata qus

dñ ſnon vult vẽdere.ceteꝝ iure naturane relicto reſiſtente nibil oĩ
no dabib:vt in mancipio oꝛtbodoxo beretico. vt in fundo mari⸗
to ⁊ hoĩe libero relictis dẽ.vt.S.ti.ij.l.apud iuli.S.fl.⁊.l.cetera.⁊
diſtingue vt ibi no. in.l.ſed ſt res.⁊ facit.S. de au.⁊ arg.le.l. ticia.
F. i. 7. S. tl. ij. l. filiuffa. F. iij. 7. ſ. de ver. ob. l. multum.

m¶ Lautõem. a legatario.

toem. n EFid eicõmiſſum.ſ.legatanio
o Exrigendã.i.non exigat beres caut»em.
Pp. ¶Si quis decẽ. qu iemel. 8. . qui. mo. vſuſſi. amit.. ſicut. ſed

ibi dixit quotiẽs.ſed h dixit rurſus. Itẽ no.ſufficit ſemel.⁊ qñq;
non. vt no. C. deiu. deli.l. fl. . ſed qꝛ. YItẽno. d infinitatem. ic. ſ.
de dã. infec.l.qui bo.S.fi.⁊.S. de arb.il.nõ diſtinguemꝰ.S.q̃ſituʒ.

7.j.de re iudi.l.a diuo.S.ſʒ ſi emptoꝛ.⁊.C. de ſa.ſan.ec.lʒ.fi.S.ſed

ne.⁊.S. ꝓ ſocio.l.ſi ſocius ꝓ filia.S.ſʒ ⁊ ſi falc.⁊.j.vt le.no.ca.l.i.

§.ſi cui.ſed ar.S.j.de ſideiuſ.l.ſi ita ſtipulatꝰ a ſeio.⁊.sS.de in litõ

iurã.l. videamꝰ. S. iurare. ⁊ in aut. de nõ ali.S. ſancimus. coll. ij.
ſbi in quo optima menſurq ⁊c.⁊.5.deedẽe.lvelui..h vox. Az⸗

lo. ſt
ci
neſet
un
ſpir
1ſe
npedf
ntess
tend
vdtan
lk o⸗
niſes
aannen
ghn
Uüror
htſent
härf
inila

e.

B
i ſſ
Guis
1 cl
de
li,.
r,
5dele
ſcuus
4 125,

S

Niig.
grlcſe
H 5ſunt
glienal

n ſao

ſcron
gelin
rſecnt

ltſſ,ekbn

n0.
heth
fmit

ſ ni
huepbe
cthpe
fial
tni
gltmis
doe
nih
G.
al
Lnlil
AKcs

gnnd

ſe4

eſch
Uanſic
ſiſn
deh⸗
1, t

h

Inſinitum. no. infinitatem vitandam.
Soſſe. no. facilius cõpenſamus q́; ſoluamus.
Irem ſi quis caij.qꝛ caius inſtituit fid eicommiſſariuʒ.qui cai
us fuerar debitoꝛ teſtatoꝛis ſecundi.

9 Asluntatem. tacitam qſi ſub bac condi.legauerat.ſi ille caio

⁊ compenſauerit
facilius.n. nimi⸗

mum remittimus

q̃ ſperamus quã
demuſ que poſſi /

demus.ſic.Sẽ. de

le.ij. l. vnuz ex. 5.
ſi rem.⁊ facit.j.ti
X¶Figd eicõmiſſũ
n fid eicõmiſ
ſo pcipue ſpectã

da ſeruãdaq; qᷓ
ſit teſtatoꝛis vo

luntg

1¶oluntal. vt

7.8.ti. ij. l. penul.
Pnen no. vt. j. S
ſupp.le.l. labeo.
⁊. j. de aur. ? ar.
lega.l. quintus.
3 Plerũq;. no.
Apiin. bunF.

li ſoli ðberi fidei
cõ miſſum quẽ te
ſtatoꝛ voluit bo⸗

noꝛare.
2¶ VUni. ergo rei
ſoli ex fideicõ. ta⸗

li cõpetit actio.
20 Mabituz. po/
ne exemplum ſi
plures ſunt rei ö

tur liberatio. v el

ſilego tibi ꝙ tici
ues nbi dz qui eſt
foꝛte non ſoluen
dao. naʒ refert gra
vnius vel plunũ
vt. . de li. le. l. lij.

F. fi. 7. . e.l. F. ink

(Veriſſima. vt
eei ttũ debeatur
gquem teſtatoꝛ vo
luit bonoꝛafr.
a ¶¶ Si pluribus
creditoꝛibus ti⸗

b ¶ Eius. ſ. lega⸗
ti SW

c¶¶ Eiuſd em. ſcili
cet hominis.

d Ker non teſta

toꝛis.
eꝗ SS tipulandi.
teſtatoꝛis.

miſſum relictũ oẽs petere poterũt
ſed vtrũ in ꝑte agami: an inſolidũ
videamus:⁊ credo ꝓut oanuſq;i

qui occupat:agen

de cõmiſſo. Itẽ ſiquis certaʒ
O;ʒtitatem cui reliquerit ? addide
nit facilius hanc ſummã poſſecõ
penſari cũ debitoꝛ ſit fideicõmiſſa

rius ex cã hereditatiscaijſeij: nec

velit ille adire hereditatẽ caij ſeij:
ſed petat fideicõ. ¶ Impatoꝛnr

ↄtravoluntatẽ eũ teſtantis petere
fideicõꝰ.reſcripſit:cũ in fideicom
miſſis pcipue ſpectãda ſeruanda
qʒ ſit teſtatoꝛis volũtas?. Olerũ
q; euenit:ut mitoꝝ interecẽt id qð
relinquit᷑:veꝝ teſtatoꝛeʒ vni volu⸗
iſſe honoꝛẽ habitum.⁊ hecẽ ſnia

marcelli viſſima. ſic eni euenit ut
interduʒ ſi pluribꝰ teſtatoꝛ hono⸗
rem hr̃e voluit:⁊ de plunbus ſen
ſit: q;uis vnum legaiũ ſit:tñ ad ꝑ⸗

ſecutionem eius plures admittũ⸗

tur. vtputa ſi decẽ ſuerint eiuſdẽ
rei ſtipulãdi:a heresuel fideicõ

miſſarius rogatꝰ eſſ: ut eis ſolue⸗

ret. bic enim ⁊ ſi oꝛum intereſt: =

de oibus ſenſerit teſtatoꝛ: fideicõ

—

tereſt enenn , Tus i
ototum ↄſeꝗq

tur:ita ut caueat defenſum iri:ad

uerſus ceteros fideicommiſſarios

eũqui ſoluitꝰ: ſiue ſocij ſunt ſiue
non. Interdumalrenius nomen

ſcribitur in teſtõ:alteni vero fidei⸗

cõmiſſi petitio:uel legati compe⸗

tit. vtputa ſi fidei heredis cõmit⸗
tatur:vt ipſe publicano ꝓ ticio pᷣ⸗

ſtet ſideicommiſſum hoc legatuʒ
non publicanꝰ petit:lʒ ſit ei aſcrip

tuʒ:ſed ipſe petere poterit ꝓ quo
legatũ relictum eſt:multũ auteʒ in

1 KRogatus eſt. ab eo qui erat non debitoꝛ.

g & Omnium. ſcilicet creditoꝛuam.

b ¶De omnibus.ſ.bonoꝛandis. alioquin aget debitoꝛ tantũ. yt
. õ fideiu ſſoꝛ.
ei. quilibet ꝓ parte deb itiſui.
K ¶ Oefen ſum iri. j. de libe. leg. l. quid ergo.
bnn weweieg anien
n

m Soluit. legatum.

nterdũ non publicanus.cũ nulla eius gratia ſit relictum.im

mo vt miniſter eligat. vt. . ti i.l. ſi quis ticio decẽ. als ſecus.vt.j.de cõo⸗

Dele. ⁊ fid eicom.iij.

di. ⁊ demon.i.ticio genero.⁊. S. e.l.pꝛoxi. .⁊.5.de vſufrmu.e.re.l.tnibus.
in fi.que ſunt contra.⁊ facit.S.ti.ij.iſi fid eiuſſoꝛ.⁊.l.ſeruo legato.S. ſi te⸗

ſtatoꝛ. ⁊.l. ſi ſeruus le. S. penul.
p ¶Aueratur. pꝛima facie.

tereſſe arbitroꝛ cui voluit pſpe⸗

ctum cniuſq; ↄtemplatione teſta⸗

toꝛ fecerit.plerũqʒ auteʒ intelligẽ⸗

dum eſt:pꝛiuati cã hoc feciſſe:licʒ

emolumentũ publicano queratur

Si inopere ciuitatis faciendo

aliqd relictum ſit vnũquẽq; here

dem inſolidum teneri.diuꝰ mar⸗
cus ⁊ luciuſ ſeuerꝰ ꝓcule reſcrip
ſerunt tpᷣstamen coheredi pꝛeſti
tenunt inter qð mittat ad opusfa
ciendum:poſtqð ſolam ꝓculam
voluernunt facere imputaturaʒ co⸗
heredi ſumptumꝰ ꝓparte eius:er

gO⁊ in ſtatua ⁊ in ſenuitute ⁊ in ce⸗

teris que diuiſionem nonadmit⸗
tunt.idẽ diuus marcꝰ reſcripſit.
Sigs opus facere iuſſus para
tus ſit pecuniã dare reipub.vt ip⸗
ſa faciat cũ teſtatoꝛ ꝑipſuʒ id fieri
voluerit:non audiet᷑:⁊ ita diuus

marcꝰ reſcripſit. ¶Aulus.

Zichus libereſto:⁊ ut eum

cij adiectũ non ect:ſed ptoꝛ aut ar

biterex voluntate defuncti ⁊ eta⸗
te ⁊ ↄditione ⁊ natura ingenioq;
eius cui relictuʒ erit:ſtatuat qð po

tiſſimuʒ artificiũ heres docere eũ
ſumptibus ſuis debeat.¶ tia.
ſic locutus erit teſtatoꝛ:he

oc amplius decẽ nõerit dubitã⸗

dum ꝗn ſeius ⁊ fundi ptem:a de⸗
cem ex teſtamento ꝑcipere debe⸗
NNWN= Aius.
e dubiuʒ eſt gn ſi vxoꝛi le

Aagatum ſit: ſi non nupſerit: id⸗
qʒ alj reſtituere rogata ſit:cogen⸗

Jheresartificiũ doceat: vnde
ſetueri poſſit peto:pegaſus inuti⸗
le fidecom. eẽ aitꝰ:qꝛ genꝰ aniſi-

s meꝰ illi fundũ datoſſeio:

o ¶Aoluerit. teſtatoꝛ.
q(Giin ope pcule. ibi

ꝓcule ſupplicanti q̃ ſo⸗/
la pulſabatur.
r ¶ Cob eredi. ꝓcule ge⸗
nitiui caſus.ad quod ẽ
S.de vſu.l.cum quidaʒ

8 ¶Alittat. ille cob ereſ

1t Dolam. ꝓculam in

iudicio conuentam.

v i Sumptũ.in iudicio

fami.her. vt.S.fam.ber

ciſ.l. beredes.S.non ta⸗

tum.

—

ab beredibus:⁊ beredi
bus debentur. vt. S. fa.
her.l. bered es. S. an ea.
⁊.ſ.de ſerui.le.l.fi.⁊ fac̃
ſ. ti. i.l. quintus. S. ad õ
rietateʒ.
a [Si quis non audie/
tur. vt.j.de polli.l.pen.

le

Duenecen
koluntate. C. de ſi⸗
deic

6.l. voluntatis.

d ¶ Ingenio. no. ex ige ⸗/

niò natura ⁊ etate ⁊ cõ
ditione alituius eiꝰ ↄſt
deratur officium.
e Drihnmde ergo
relictum lʒ incertum ꝓ
pter fauoꝛem alimento

⁊ facit.j.de ſolu.l.inter

artificeſ.
J ſic. fundo dato
I.adiecto fudi no
mine. alioq̃n inutile eſt
relictum. vt.S.de iu.do
ti. l. cum poſt. H. gener.
g Decem. l. daro.
b Debeat. vt. . eo. l. ſt
pure.⁊.S.ſi cer.pet.l.le⸗
cta.circa pꝛin. ſed cõtra
S3.ti.ij.l.fi ſeruus legatꝰ

§S.ſi eni.ſʒ boc ꝓnomẽ

bic ſoluit ↄtrarietatem
lʒ.R.aliter ſoluat vt ibi

Azo. Item facit. jſ. e. l. ſ

ſeruus. . ſt ei. ⁊.j. ð vſu
fruc.le.l.ſt alij.⁊.s.de v
ſufru. ac.l.inde neratiꝰ

mon ſolum.
On dubium. po/
ne caſum tribꝰ modis.

pꝛimus ꝙ loquatur ſm iura noua que ꝑmittunt talem caſum imponi
nupte ne ſcõas ineat nuptias.vt in aut᷑.de nup.S.que vero.collat.iiij.et
C.de indi.vidui.aut᷑.cui.ſed iure veteri ↄtra.vt.j.de ↄdi.⁊ demonſt.l.
quotiens.⁊.l.cum ita legatuʒ.in fi.⁊ ſᷣm hoc bec dictio quin ſimpłr po
nitur ꝓ qð.⁊ ſᷣm hoc valet fideicom.in euʒ caſuʒ in quẽ voluit teſtatoꝛ
vel in quocũq; ſi hoc voluit.ſ.viduitatis:vel ſi nupſent. Secundo dic
ꝙ in caſu viduitatis tm̃ relinquitur fid eicõò.ſub qua ⁊ legatum erat re
licti. ſʒ in.l.quotiẽs.que ẽ õ. dicit nõ valere fideicõ.ſi fuit relictũ in cqꝗu

xMon ad mittunt. naz
que diuiſionem nonad
mittunt:iunc inſoliduzʒ

ſi nuberet ⁊ lege n ꝓ quod. vt.S. vel dic tertio ꝙ non valet ſideicom. 2 2

dic relictum in penã ſt nupſerit.vt dicta.l.quotienſ.⁊ ſᷣ m boc quin poni
tur ꝓ qð.⁊ bec dictio non ponit᷑ iuxta verbuʒ eſt. ⁊ qð dicit ſi nup ſerit
kſub. tuncẽt h ec ⁊ illud quotiẽs q̃ dicunt idẽ coꝛrigunt᷑ ꝑ dictam aut.
¶Meres.oↄditio.erat.n.ᷣ inſtitutus ſi iuraret ſe daturum ticio decẽ nam
6 iura mentum remittit SSS
rx.tñ dare opoꝛtet.vt h̊.
c⁊.S.de ↄditi.inſti.l.que

ſub ↄditione.in pꝛin. ? p= niſixi ndi ditighre tti
Sater vſ vesdrde cfschſinniſinmndi odino ranini
mon.l. bec ſcrptura. er tiirlegatuʒ ⁊ fideicom. dʒ. ¶ Sʒ
ð. tit ij. ſqs inqᷣli.s.fi. ſi cui legatuʒ relictũ eſt: ut alienaʒ
Se ſinbt mochco. nem redimat: vl pſtet ſiredimere
l.magno.⁊ no.non ven . ₰ 2 .
dere. vel imoderato pei non poſſit:q dñs nõ vẽderet vel
vendere equipollent. in modico pcio vendat iuſtaʒ eſti

m Inferat. no. de rea⸗/ H m
1aa p̃ſtanda grauatꝰ Mationem inferat · .
ſi een bienon poſt vk 1 Eres teſtatoꝛis legata quei
diff culter tenet ad exti · pfimdome dicunf: an
matõ em. vt inſti e. S.t ñ U= ꝓfumdo eẽ dicunt: qñcũiq;
ſolum. 1..e.l. qui csun. gpparuerint p̃ſtat. Dmp.
F. l. ?⁊ dic vt ibi. v. . de Tpelegatũplenius reſtitu
au. ? ar. le.l. ticia.S. i.
ar. S. depoſt. l. iij. 7. . ti
tu.i.limoꝛtuo.S.i.⁊.ij.⁊
j.ad.l.falcid.l.alienus
⁊.j.ð fideicom.li.l alie
no. §. ſt quis.
n/Eres. in pfundo.
1 ris.
. ale ndoch,

et relictũ:veluti ſi alluuione ager
auctus eẽt uel ẽt inſule nate.
. Etianus.
eTiã ea que futuna ſunt lega
S i pñt: vt inſula: uel in mari:
vel in flumibus nata. ¶¶ Serui⸗

Epe.i. requen / ms qʒs ſeruo pᷣdium hñti recte le

.

qPlenius. i. pingu⸗ atur. ¶Omponius.
1 eArgir i ad S NJiure teſtõ facto fideicom.
in rerum. S. ſi qs. ⁊.j.de Rirefi Ir. Noisz af
acquirẽ. re. domi. l. ergo tibi reliqro: deiñ alið poſtea

feceronõ iure in quo fideicom.re
linquaʒ tibiuel aliud q ; pꝛioꝛe
teſtõuel oĩnonõ ſit relictum:vidẽ
dumẽ an menſmea hec fuerit faci

7.S. de pigno.l. grege.
Nam in flumine.
6 frequenter ac/
cidit:ſʒ in mari raro. vt
j.ð acqui.re.do.l. adeo

H. inſula. ⁊ cum de futu . . n raszu
ris dicat.dic nata.i.na/ enns b oſtea teſtm ut nolim min
ſcitura.ſic. C. de le.⁊ ſe. CcE tibi ſit Pꝛioꝛe teſtõ relicum:
con. l. . 7.5, ſoci. oẽ. Oꝛfideicõmiſſa? volũtate nuda in/⸗
byve vab. ſgni,l ven⸗ fimmarent᷑: ſyvix id obtiere põt foꝛ
4 Gemitus pdiuz. at. taſſis:iõq; ita demũ a pꝛioꝛe teſtõ
Been oste ert lecedere pelim: ſipoſten valitu⸗
als eſt uo babentipe·¶I ſit: æ nunc ex poſterioꝛeteſtõ ſi
ali urr die in be, deicẽmiſſum ei non debet᷑: ct ſi ij⸗
dñico. vt. ſ. 21 1. Sõ
deſemi.lell. aſt maxrime G hĩdes ytroq; teſtõ inſtituti er

pꝛioꝛe extiterunt. Alenn.
Inbilegaũ eſt vel fideicõ⸗
WVmiſſum relictũ:vti quid ſaci

2⁊. S. tit. i.l. ſi debitoꝛ. F.

finailt.
„ JYiure noliʒ ratũ
ð ſo pꝛeſumit᷑ ni
I dꝛium ſit liquiduz. b.

4
x Quia. 2 videbatur.
VFideicõmiſſa. no. nuda voluntate fid eicõmiſſa infirmantur.
5 uda. a ſermone. Azo. ad boc. C. de fid eicò.l.fideicommiſſum. ?
I.de adimen. le.l. ex ꝑte. ⁊.l.iiij. ⁊ de bis qui. vt ind ig.l.cum qͥdam. ⁊. .
ad trebel.l.ſi qs pꝛioꝛẽ.⁊ de ſuppel.l.lab eo.⁊ inſti.qui.mo. e. infir. F. i.
⁊ facitad hoc.S.de teſta.mili.l.miles. in. 5. ſi teſtm̃.
2 Foꝛtaſſis. abund at.
4 Aadim not. ita demũ a pꝛioꝛi teſtõ recedi: ſi poſterius valeat.
.- t e leg.facias ꝙ teſtamẽ ineptũ nõ ſit. vt. ti. i.l.ſeruo legato
. fi. Item eꝙ fieri non cui ſoli⸗ interſit. vt,/j.de ↄdi: ⁊ demõ.l.ticio
lerh. ⁊ lacit.S.de arbi.l. cum pens.

N

itur fideicõmiſſario: quaʒ eſ

— —

Eaueas. no. ofno cauendũ.yt no. C. debis que ſub mo.l
3.ſ. ti i.l.liberto. . largius..ibi non cauetur. Sol. ibimeuius n65

legatarius ſʒ legatarij miniſter erat.⁊ fa.ð. loca.l.ſi inſulã. F. fl.

hNZZres. inſolidũ hoc expꝛefſo.a teſtatoꝛe. vt. .ti. j.l. ſipluri
¶ bʒ. 1. S. tii.l. qui duos. 5§. ſi is. ⁊.j.tit. ij. l, duos. 7.C. de ca⸗

da eſt ſi nupſerit reſtituere.Hereſ gasẽt ſinõ intereſt heredis id fieni c

diſiunctim.

7 iin to.&
Ir = nutu lega⸗
negandã tibi actionem ſi nõ caue⸗ (Jnr eicöͤmir⸗

as :heredif᷑ utiqð deſunctꝰ vo
luit nerua ⁊ attilicinus recte puta
unt.
Nresmihi ꝑ fideicõmil. reli
Acta ſit:eadẽ tibilegat a:vel ꝑ
ideicom. relicta ſit non cõicandi
aio:ſed vtiq; inſolidũdandã am
bigendũ non eſt:ſi alteriſit ſoluta
alteꝝ nullum quidẽ ius in ipſa re
hẽre: ſed actionem de pꝛecio inte
grã eumhabere. ¶ Mulus.
nn relinquit᷑ fideicom2/

miſſinm dũmodois nutu re⸗
linquat ꝗ ⁊ loqui põt*niſi ſuper
ueniens moꝛbꝰ impedimẽto ei ſit
¶ᷣ ¶Vigdeicõmiſſim relictũ apð

eum cui relictũ eſt excã ſucratiuni mento moꝛb⸗.
uentum ertingui placuit :niſi de. Caan, be
ſunctus eſtimatõem quoq; eiuſp duobus clcnd/
ſtani voluit.¶ Colũnis ediũuel he indubaa
. 82 . . . (ti. 1
tignis p fideicõmiſſum relictisea osoeinſti⸗os.
tmmodo ampliusoꝛdopᷣſtari vo ſire.
luit nulla eſtimationis facta menti 84] Placutt ao.
. Siniuria aufer⸗ poſſe ↄcuner
one que ſine domus iniuria aufer· dahelſe Nune
n poſſint. Ermo. Nainaein eundes.
Igs in pꝛincipioteſti aſcrip l imant
Oſent aui biſ legaueroſemelð on. 5 ſo ibi. Iẽ
beriuolo: poſtea eodẽ teſtõuel co vegigrlcts
dicillis ſciens ſepecidemlegme- zrlli Hedel
rit: ſupꝛema uolũtaſ potioꝛ habe ſa S. ſ qs ſlicite

tur. nemo enim eam ſibipoteſtle i
gem dicere: ut a pꝛoꝛeei recedere
nõ liceat:ſed hocita locum habe⸗
bit: ſi ſpecialiter dixenit pꝛioꝛis uo
luntatis ſue penituiſſe: ⁊ uoluiſ⸗
ſe: ut legatanus plura legata ac⸗
cipiatt· Miles in eum

ti põt: niſt ſit mu
tus a natura.

◻ Epianus. 92 Toanivre

ioqn nullo mõ
fideicò.põt relin
qu er̃ mutꝰ niſi ſu
pueniat moꝛbuſ
⁊c.q.d. ſt a nat᷑a
ideſt a natiuitate
ſit mutꝰ2 ſurdus
non pöt. ſi accñti
lr̃aruʒ ꝑitus: po
teſt nõ tñ nugn ſt
aüt diſcretus ſit
moꝛbus. dic vt
C. qui te.fa. po⸗
lI. diſcretis. ⁊ fac
C. de fideicom.

ſup. le.l. labeo.

bt. i.ſoqͥ poſ
eẽt ĩpedi⸗

¶Auferri. nota

Poͤſſe de domo a
liquid legani ꝑp

Ne ANe
qͥs. poti
oꝛ ſt mõ B
expᷣmat. vt h ſub

ijcit. als ect õ. ẽ.
de lega.i. ſi mib
tibi. F. ſi

Memo.no. neminẽ ſibi poſe legẽ inponere:vt ab ea recedi nõ
pofſfit. Itẽ no.ꝙ qᷓ; tũcũq; dicat teſtatoꝛ nolo me poſſe teuocare

boc meũ teſtm:mbilominꝰ põt reuocare ſi mõ expꝛimat in vltimo
mg Accipiat als pᷣma voluntas q̃ſi vltima vʒ. vr hic. ⁊ teſtö.
d. l. ſi mibi.S.fi.⁊.l.ſt ita.ſed d.s.ti.i.l.fl.in pꝛin.ſo.ibi. Item con

tra. S. de codicill.l. diuus.. lʒ. Sol. valet quid em vt ibi dẽ. ſed ſt
aꝗgitur obſtat exceptio.vel diſtingue an in eodem teſtamento fi⸗

at bec terminatio.que qua ſi ademptio eſt in qu
cut ⁊.5S.de lega.i.l.ſi ita ſcrip.dixit illud non mu

o poſtea legat.ſt

ltuz placet vt di

cam,. bic d eterminauit antequꝗ legaret, vnde faulius impedi tʒir

—— ——ʒ—

---- -

uuren
etint
l ſn
lan

Aipeli

lo ni
dötnlin

tnobh
Nauin
gtuun
7ſundts
Ktaci
dimg

fnre. N

ſansſt

8,NeNe

ſnſtp

ist.

ſeenn.
ltide
.
Güpec⸗
Nodd'
ien ſ
nad,

1,el l
npen
tl.10
inſie)

1A
ſe Nm

islun⸗
hanch
lneſſt
loi.
ſobi

netlach

ſcdt

gocm

slliin

noe
domo e
egengn

ie.

DO
NSe

e (ſR

legatũ an poſtqᷓ; legauit.nã ⸗ ibi facta videt᷑ añ.qꝛ dicit. nã ea
que poſtea ⁊c.vłſo.ibi. Itẽq̃d ſi dicat nolo valere ſi qð teſtamẽ

tũ fecero.rñ.hec lex locũ bʒ.iteʒ qͥd ſi dicat nolo valere.ſi qð fece⸗/
ro.niſi fiat illo vel illo mõ.vel niſi tales ſint teſtes. vel niſi expᷣſ/

ſim hec verba repetãt.rñ.ſemꝑ videt᷑ ꝙ babetlocũ bec lex. va
leat pᷣmũ.niſi ſpe

nug eraen Pu ex militaridelicto capitali dicta
mũ viciat. ar. O. ſnia pmittẽte eoĩipᷣa ſnia:ꝗ dã⸗
eeaehna ſu nauit ſicut teſtamen faciẽdi ita ſ
ar. . de v. ob. l. deicõmiſſi relinquẽdi ptãteʒ cõ
rõe S.flaui. it ſequit. Moꝛtis dãnũ per ſidei
no. h ar. p reſcrip

7.

