pti:vnus adiuit.⁊ ita pronꝰ petijt ta.potuit.n. vt.d.ꝭ.vt poſ⸗
ſeſſio:alter repudiat: ⁊ ille qͥ adiuit repudiat:ꝙ põt.vt.S.de acq̃.
bere.l.ccũ bereditate.⁊ ita pronus petet poꝛtiones vtriuſd.
r ¶ Cu ceteni.ſiue ſint bonoꝝ poſſeſſoꝛes:ſiue beredes deiure ciui
li. vt.S.de acqui.here.l.ſiſolꝰ.in fi.i.tñ..S.e.l.iij.cuʒ ſe.⁊.C.qñ
nõ pe.par.l.i.⁊ facit.ſ.de bo.lib.l.ſi libertus.in pꝛinc. ⁊.ſ.deiure
pa.l.ſiue. .. ex duob.ptz ergo er pꝛemiſſis ꝙ refert ſit delata bo.
poſ.pluribus eodẽiure: vt tunc ipſo iure acereſcat aut diuerſo:et
tunc non niſi per nouam petitionẽ bonoꝛu.
8[Lontra voluntatem. vt contra tab.
t 6Becundum voluntatem. expꝛeſfeaunn.
uq abentibus. bi babẽt volũtatẽ tacitã.ð vt. S. de codicil.l.cõſi
ciunt᷑.in pꝛinc.ſed bis vr nil ꝓficere ſi decernat᷑ bo.poſ.qꝛ hocio
ſo ꝙ eam petunt vel agnoſcunt vident᷑ gerere ꝓ berede.vt. C. de
iure deli.l. impuberẽ.quid ergo facit data poſtea bono. poſ. Rñ.
vf gerere ꝓ berede iure pᷣtoꝛio:nõ ciuili:et lʒ gerat nõ mñ gerit ples

ne niſi d ecernat᷑: ꝙ tñ hodie nõ eſt opus.vt. C.e.l. pe.

–

indbee:

ſris

ſanpg

pee
ageoe

nöͤſ
ngpei
Alce
bice
aualh
in qus
Aräurer

eſſe
duabe,

li 1ſde
nliſc
Potbes

Meſ
l.
oldS
deſi
tpluſ.

Anil.
ob,
opolſ.

lüper
tonie N
reſlig

ſong
. .

is

ANede
dde

Kadde
maräi
lſig
pn⸗
i,ii

ſipeittn
NN
ſtinns
mmubll
iibe⸗

e660

tuieN

cilen
e⸗
dnh

ſc.,

etin

L eiut

ho⸗
l

i

ve¶ Pꝛopter capitis di. etiã minimaz tolliturius legitimũ. il. xij.
tabu. vt inſti.dele agna. tu. J.—ill.
3 (Beficiant. i. nõ ſuccedat. ⁊ Reſcindit. dando bo. poſ.
vñ lib. ur. S. vñ lib.l. liberi.⁊ qñqʒ cõtra ta.vt inſti.de be.ab ite.

eadẽ.⁊ qñq; vñ cog.dant᷑ liberis.vt ⁊.e.ti.Oadmonendi.
ẽe caſum tCc.iuslegitimũ vel nõhabentibꝰ p

ter. n cu babeat pter capitis diminutioney:.qᷓʒuis

iutuo ſue eniiure ciuilideficiant libeni: q/p
tende le. ili?: vł Pter capitis diminutõnẽ deſierint
vñ lgirmi avbi ſuieſſe heredes ꝓpter equitatem
gen pocatur ad reſcindit eoꝝ capitis diminutio
bereditatẽ cã ius⸗ nẽ pꝛetoꝛLegũ quoqʒ tuenda⸗
yrj. vñ lel ii. Płetabule nõ cõtinent᷑ edicto: qꝛ

2.l. ſ. ⁊ inſti.e.ↄ. noſtras litteras nõ eſſe pediusli.

na a e. rv.adleclctuͦſenbit. ) pia.

ta. vt inſtituti ⁊ li G

baenanon, . Wpetendorecte admittipõt-
qe.leri.tab. vr in ſi ptoꝛ de cõditioneꝰ eius centꝰ ſit

ſtidebo. poſſ.J. M ⁊ abſenti ⁊ nõ petenti dari bo.

Neſlionsſigul pol.põt ſi hocipſinpᷣtoꝛnõigno⸗-
mnumeroꝛuz vt al, Mret. ergoꝰa femia poterit alij bo

eiſnus vieu Moum poſſel. petere Anpubes
lr deveeit⸗ Mecbonozũ poſſeſſioné admittere

reenu. liij. . pen. nec iudiciũ ſine tutoꝛis auctoꝛitate
vel ſicut faciunt
notarij romani q̃ͥ
nomẽ ſuü in iſtra⸗
mentis ꝑ vna lit

infanti filio bo.poſ.petere poſſũt
Dies quibꝰ tutoꝛ aut pr ſit cede⸗

Eruus bonoꝝ poſſeſſionẽ

accipe põt:qꝛ tutoꝛ pupilloꝰ ⁊ pf

aadeet. replacctt. WAulus.
tant. Vtoꝛ autẽ bonoꝝ poſſeſ.
a Edicto. vteis & Puplllo cõpetentẽ repudia
der nte niſt renõ pot: qetutoꝛi petere permiſ
de reſt. mil. ltic. ſum eſt non etiam repudiare.
nets lepii, dus ſint bono./poſſ. acmit⸗
2 legi.

tet dñm ba bere ratũ.vt. S. ad tre.l.ſeruo.quid aũt ſi extraneo de/
lata ſeuus petat noĩe extranei.quidã dicũt idem.ar.huiꝰ.l.⁊ ar.
I.de acq pol.l.ſi me in vacuã.in fi.ſed.h.cõtra ad ſiłitudinẽ bere
ditans. c¶ ¶ Admitti poteſt.i.ei decerni poteſt.
d Siptoꝛ. de condi.i. eũ eſſe ſeruum: ⁊ cuius nomine perat:⁊ de
boc ſit certus vt iudex.vt.S.de offi.pꝛeſti.lillicitas.S.veritas.ecõ
tra ꝙ non:qꝛ ſeruus non põt eſſe in iudicio: ſed bic poteſt: qꝛ nõ
in foꝛma ludicij fit.vt no.S.e.l.iij.S.ſi cauſa.
4 Et non petenti.bona illatio:qꝛ ipſeeſt nullus.vt.j.de re.iur.l.
q attinet. ⁊ H datur nulli petenti cui tñ pꝛetoꝛ ſciat delatã: ⁊ dic
ſiue ſeruus petat ꝓ eo dño abſente ſiue nullus.
b Ergo.qꝛ ſeruus poteſt petere ⁊ femina ꝓ alio petet: lʒ in iudi⸗
cio alius ꝓ alio eſſe nõ pot miſi in caſibus.vt.s.de ꝓcur.l.femi⸗
nis. 2.l.neq;. ⁊ facit.C. depꝛeci.impe.of.l.vniuerſis.⁊.j.e.l.pe.
c Eeabae põt. niſi pᷣtoꝛ certus ⁊c̃. vt.C. e.l.bonoꝛũ.⁊ facit.C.
eg.P lEa. i. de auc. pꝛe.l.clarum.
d ¶ Puplllo. vt. .l. pri. 2. C. de iure deli. l. potuit.
eg Anfanti.i.minoꝛi.vij.an.vt.C. de iure deli.l.ſi infanti. ⁊.j.ti.ij
i.ij. tñ.ſic ergo no. uũ nõ ad mitti niſi vt in pꝛin.l.diot. Item
nec impubes.yt hic de adulto dic idẽ ſi babeat curatoꝛẽ. als pᷣt.
vt. C. de in inte reſti. miel.ſ curatozeẽ deſiliola. dic yt. . de pꝛoxi.

rũq; ⁊ cõtra fucũ ⁊ contra

dices. f Git. alias ſit: qꝛ pupillus tutoꝛceſt filius pr̃em bʒ. ate

De bonon poſſeſ.

ſcitl. delatã bo. pol.filio ⁊ pupillo: ? qð dicit cedere.ſ.quo ad patis et
pupülli cõmodũ.iſ.vt poſſit peti:nõ cõmodũ excludat᷑ ſi nõ petierit.vt.j.
ti. ij. l. i. F. i.2. j. quis oꝛ. in bo. poſ.ſeru.l.circa.⁊.l.cũ filiofa.⁊. C. de iure

tende qʒ diu incertũ ſit petierit nec

ne:poſterioꝛi diẽ nõ pcedere con⸗

ſt. H
i Mbonoꝝpoſ.iuris igno⸗

rantianõ ꝓdeſt quominꝰ dies ce⸗

dat:⁊ ideo hrdi iſtitutot ante ap

tas tabulas dies cedit. ſatis eſt eni
ſcire moꝛtuũ eſſe:ſeq; ꝓximũ co⸗
gnatũ fuiſſe:copiãq; eoꝝquos cõ
ſuleret habuiſſe.ſciam eni nõ hãc

eã q; ꝗqsaut ipe ꝑ ſe hẽat autↄſulẽ
dopꝛudentioꝛes aſſequi poteſt.

Ipupillo tutoꝛAlius.
bo.poſ.petierit:⁊ plus ĩcõ
moci qᷓ; comocſi hec bo. po. hẽat
tutoꝛ tutele iudicio tenet:. MWor.
Oneſt ambigendũ ple

accipi que uiris pꝛudentibꝰ inſit ſʒ

2

rẽpu.admitti dẽant qdaʒ vtputa

venter:itẽ furioſus:itẽ is ꝗq capti

ui noie poſſeſ.bo.petit ¶ Mbicũ

qʒ lexuel ſe. cõ.uel ↄſtitutiocaꝑe
hereditatẽ ꝓhibʒ:⁊ bo.poſſeſſio
ceſtt. ◻rncan?:

BDictopᷣtoꝛis bonoꝛũ poſ.

Zruus bonon poſ. dño delatã: ⁊ ſic noĩe dñi.vel ipſi öuo
qui fuit ab alio inſtitutꝰ:⁊ ſic noĩe ſuo.vtroq; tñ caſu opoꝛ

His denegat᷑ ꝗ rei capitalis
damnati ſunt. necinintegnim re⸗
ſtituti ſunt.rei aũt capitalisdãna⸗
tus intelligit is cui penamoꝛs aut

dell.l. ſt infanti. yel dic mero iure cedit in piudiciũ pr̃is ⁊ pupilli: ſʒ pu⸗

pillus ipo iure.ſ.ſine re

ſtitutõ ne admittitur.ſic

⁊ dicit᷑.j.de acqͥ.bere.l.
ipuberibus. ⁊.l.neceſſa

rijs.ſm io.⁊ aʒo.⁊ qado

deꝙ no. C. e.l.i.
Atoꝛ. nõ põt. ſic
de ſuc. edic.l.i.
tutoꝛ.⁊.C. de pac.l.pa
ctũ tu.ſʒ ð.S.de auc.tu.

l.ſi ad pupillum. vbi re

pudiat tutoꝛ:ſed dic cũ

pupilli conſenſu. ar. C.
delutre deli. l. potuit. ſe⸗

cundũ.h. ſed aʒo etiaʒ

amicis eius ⁊ iudice ſci
entibus nõ ſolus tutoꝛ

vt bic:ita ſunt ar. cõtra
j.de reg.iur.l.iij.⁊.l.qui
põt. S. qᷣquis. 7. S. ac
qui.heredi.l.is põt.ſed
ille regule fallunt in bis

adminiſtratoꝛibus: q -ꝛ

nõ vident᷑ tutoꝛes quaã⸗
do pupillũ ſpoliant. vt
ſ.ꝓ emp.l.qui fundum.
§. ſi tutoꝛ.
J plures. nec ne
pꝛioꝛ gradꝰ. vt
C. . l. q; diu. 7.l. pe. 7

i bonoꝛuz. inſti⸗
= to.ſ. in aſſeʒ niſi

ſit ſuus.qꝛ tũc nõ req̃rit
ſit ex aſſe vl pte.vt. S.ð
iuris ⁊ fac.ig.l.i.in fi.ſʒ
bodie eſt ius cõ e.vt etiã
ex ꝑte beres poſſit adi⸗
re ante aper. tab. vt.C.
de cadu.tol.S.i.

k ¶Pꝛudentioꝛes. bec

diſtinctõ potuit aut nõ
potuit conſulere peritio
res raro fit:qꝛ tm̃ ᷣ cãau

ꝗqꝛ mactamus de lucro. vt. . de fur. et fac.ig.l.regula..ſed iuris.⁊ fa.j.

q̊s oꝛ.in.bo.p oſ.ſer.l.ij.in fi.⁊.Sẽ.de inſti.l.ſʒ ⁊ ſi pupillꝰ.S.ꝓſenbere.
pupillo.tenet ſi fuit in culpa.vt.S.de auc.p.l.ſi ad pupillum.
On eſt. fiſcum. fiſcus et reſpu. romanoꝛũ idẽ ſunt.lʒ qͥdã deqͥbuſ⸗
Aanm dicant.idẽ m̃ de oibus inſtituns et ab inteſtato veniennbus
nam ſiſcus vltimus eſt ſucceſſoꝛ.vt.C. de cadu.tol.S.fi.ſed de bis ma/

gis dubitatur.

n ¶Uenter. ex edicto de ven. in poſ.mit. Iteʒ na⸗

tus petit bo.poſ.vt.j.ad ſe. con.tertul.l.ij. F.ſt qͥ˖s ex liberis.itẽ impubeſ
cui mouet̃ qõ ſtatus ꝑ car.vt.j.de car edi.ʒ.i.S.ſʒ etſiqs.in ſi.S. .
0 inolus Luſedinr Jo. dani bo.poſ.que facti eſt nõ iuris. vt hic.et

C. de cur. fur.l.fi. S.tali.⁊ ꝓ eo.

6 ſ. ad tertul.l.ij.S.ſi qͥs ex li.alij etiã eam
que iuris eſt.ar.S.de le.ij.l.lucinius. .fi.⁊ no:C. de cur.fur.l.fi.S.i.
bicũq;.de le.da exemplũ.j.de bo.li.il.ſi patronus non aluenit.⁊.õẽ

de acqᷣ.here.l.beres inſtitutus.⁊ ð ſe.con.j.ad tertul.l.i.ꝗ.qui operas.⁊
5.de bis q̃ ꝓ non ſcn..l.i.de conſtitutione dic.S. ſi quis ali.te. ꝓ bi.l.i.in
pꝛin. ⁊. C. de here.l.manicheos.et facit.jſ.de contra ta.l.iij..uben.⁊.s.
de ſe. tab. l. hi. Sed cõtra vr in emancipato qui repellitur a iure ciuili.ſʒ
admittit᷑ ꝑ pꝛetoꝛẽ.vt.S.e.l.ſed cũ patro.s.i.ſed dic ꝙ ius ciuilenõ aſſi⸗

ſtebat:ſed reſiſtebat.item idẽ erat in poſthumo alieno qui a iure ciuili re
pellebat.ſed ꝑ pᷣtoꝛem admittebatur.vt inſti.e.in pꝛin.ſed dic vt dixi ian

glio. Itẽ illud ibidẽ ſtatim coꝛrigitur.itẽ ſacit.j.l. piil.
roꝗ Reſtituti.qꝛ tũc eſſet ſecus.vt.j.vᷣ

icto.qui rei.i.delicti.
ure p q.l.ſilij. S.i, et inſti.qui.mo. ius pa.po, ſol. .cũ autem.

AKN

Muint. vt. ö. depoſitul. die. Rñ. bic maioꝛ reqyrtur ſolénitas: qꝛma
ius cõ modũ.ĩmo qꝛ ⁊ incõmoda affert.vt.S.e.l.vel ibi extra ius:hᷣ in iu

Ziber

. s ¶ Interdictio· in cuius locum bodieſ eſſit depoꝛtatio. vt.j. ad.l.iul.

pec.l. iij. 2 facit. j. de ver. ſig.l. lz capitalis. ?.].de iure pa.l. cũ pfonꝰ. F. i.

tMuis erit. nã hßy retinet ciuitatẽ ⁊ lib.vt.j.de pub.iu.l.ij.⁊ fa.s.l.ꝓxi.

Am quidam.pꝛopinquus.ſ.defuncti.

Aaalner rikht accuſare.j. tps petẽde bo.poſ.qꝙ eſt annꝰ vel.c. ¶ b¶ Delerũ ſit.ſ.ante moꝛtẽ.nã poſt deletũ nõ nocet.vt.j. deſe. ta
Dies. dt . l. i. F. ſufficit. ſg ſe⸗

inſti. e i.fi. ſy qd

ſi poſt finitũ tẽpus ince/
pit ⁊ ad fineʒ pduxit:qꝛ

bucuſq; fuit incertus et

vicit ⁊ in falſo. Rñ.ides
qꝛ dies petẽdebo. poſ.
vYtiles ſunt.vt inſtit.e.S.
ſi. ergo nõ cunit anteqᷓ;
conſtat falſum. vt.C. e.
quãdiu.

Quã. l. bo. poſ.
3Certus. i.ſi certũ eſſet
q eſt falſum:ſtatim pete
re poteratbo. pol.ſit ce⸗
pta accuſatio vel nõ:ſed

vbi incertꝰnõ põt cũ eſ⸗
fectu anteq; fiat incertũ
P ſnĩam. vt.S.de acqui.
bere.l.cũ falſum. et hic.
2¶Ceſſiſſe. non tñ ceſſit:
qꝛ nõ potuit repetere.a
ꝙ. C. de an. ex.l.i.in fi. ⁊
C. de inof.te.l.ð maio⸗
res.⁊ no.ꝙ; ꝓuidẽdo in
vno ⁊ in alio ſibi ꝓuide

re vr.vt.C.ð his qͥ a nõ

do.l. fi. ſed ar. õ..vi bo.
rap.l.ſi ſeruus.ſed vr ẽt
accuſatione pendẽtetẽ⸗

pus bo. poſ.cedere:ſicut

tutoꝛi currir tpᷣſ excuſatõ
nuũ du vna exercet. vt in/
ſti. de excu. tu. SF. qui aũt
ſed ibi oẽs ſimul ſtatim
poterãtꝓponere ſine ob
ſtaculo. vt. S. d e excu.tu.
l. ſare. S. ſcire. H nõ: vl qꝛ
nõ erat certus in ſua cõ⸗

aque ⁊ ignis interdictio ſit.cũ aũt
in relegationequis erit ad bonoꝝ
polſſeſſionẽ admitt᷑. ¶ Apin.
C Vm quidã ꝓpinquus fal

poſt longũ tpis ſpaciũ ꝓbaſſetlſʒ
dies ei petendebono.poſ.quam?
foꝛte certus accuſatiõis petere de
buit ceſſiſſe videatur:attũ qꝛhoc
ꝓppoſito accuſationem inſtituit vt
ius ſuum ſibi ſeruet agnouiſſe ſuc
ceſſionẽnõ imenito videbitur.
P Aulusreſpõdit Mulꝰ.
hlſolã petitionẽ matrisnõac-⸗
quiſiſſe filio inpubeni bonoꝛũ poſ
ſeſ.niſi is qui eã dederit euidenter
uoluit eã ipuben dari. I¶ Sem
N8Motiens iscui bonoꝛum
poſſeſſio abaltero poſtula
furere ceꝑit: magis ꝓbat᷑ ia
tũ eũ uideri habuiſſe.rati enm ha
bitio ad cõfimatione; pꝛioꝛis po⸗
ſtulationis pertinet.
Sitabule teſtamẽti extabũtꝰ.

ſcĩaltñ ei reſiſtit in dicta a? uſa.⁊ ſic non bñ poterat ſimul vtrunq; auxi/

liũ imploꝛare.

9Didebit.hoc ipo ꝙ falſum accuſat.vt.C.

de repu. bere.l.ſuus. alᷣ verũ ſi incepit accuſare infra tẽpus.ſʒ qd ſt poſt
tempꝰ:qꝛ fuit cenus defalſo.dicam qð nec videtur e agnouiſſe:necp
tere poſſe: vt bic colligitnu.·
Aulus.non acquiſiſſe.ſed cur dñiuʒ rei ſingularis accipiẽdo ei ac/

re vbi nõ admittit᷑ ꝓ alio niſi in certis caſibus. vt no.S.e.l.ſeruus.ij.rñ.

4 Aotiens.pone ꝙ peti

tionem:quia pꝛetoꝛ ſupplet.

⁊ no.ꝙ idem dicã in qualbet femina.⁊ etis in mare:nec exigo raub abi⸗

ta eſt cũ mandato ⁊ ꝙ ſubijct magis vẽ.

utat caſum qñ ſine mandato.q.d.perinde eſt ac ſi petita eſſet ſi⸗

nemandato: ? dñs babuerit ratũ ante furoꝛẽ. nãꝗ ſſti duo caſus pares

ſunt:vel ſcõo totã intellige ſine mandato:⁊ fuit babita rata petitio añ
qᷓ; decerneret ⁊ cepit furere ante decretã. quem caſum babes.S.de acqᷣr.
here.l.ſi quis alicui.⁊ facit.j.rem ra.ba.l.bonoꝛum.

b Bi tabule te. ⁊c.no. differt h ti. ab illo. ſ. ſi ta. te. nul. er. qꝛ bie dicit

E

extabũt:ibi nõ extabunt.itẽ no.qꝙ bic ti.cõis eſt bo.poſ.ſᷣm ta.⁊ contra

ta.ſuperioꝛ vero gñalis omniũ bo.poſ.dic ergo cõia vtriuſq;.ſ.ᷣm ta.et

cõtra ta.⁊ pꝛimo caſu cui cõpetat vtraq;.⁊ qͥdẽ capacibus:nõ capaci⸗
bus nõ.vt.j.de cõtra ta.l.iij.S.liberi.ſcðo ex cuius tabulis:⁊ dic eius q̃
potuit teſtari.vt.j.de ſe.ta.l.i.S.exigit cũ ſequentibꝰ. tertio ex quibus et
certe quacũq; materia ſcriptis.vt.j.de ſe.ta.l.i.in pꝛinc.⁊. .i.quarto ex
quo teſtamẽto: ⁊ dic ſcripto ⁊ nõ ſcripto.⁊ tunc dicat᷑ m nuncupatio/
nẽ:vel cõtra nuncupationẽ.vt.C. de ſe.ta.l.i.⁊ de bo.poſ.cõtra tab.lib

ti.l.iitem quinto quãdo det᷑ ⁊ certe cũ tabule ſunt tpe moꝛtis: lʒ poſtea

intereant. vt.j.de ſe. ta.l.i. S. ſufficit. 2.j. hac.l. in mulns aut differunt: vt
ecce. ſ. de conira ta. l. illud. S/ad. teſtamẽta.⁊ in multis glijs coeniüt: et

teſt:idcirco ſpaciũ tꝑis qð ſcienti

differůt. vt patebit.ſ. in ſpalibus ti.⁊ de cõtrata.? ſe.ta.
Eredi.inconſulto.i.nõ ex volũtate teſtatoꝛis:ſed q̃d ſicõ
ſulto. Rñ. id multo magis: vt nõ detur bo. poſ.vel ſi det
rtur vt indigno. vt no. C. de teſta. l. noſtr.

Mul.

ga.q̃ durat: lʒ ſit

Fredi cu nomẽ incõſul dadetu in vita icö
to ita deletuʒ ſitꝰ ut peni ſulte: ita non
— pst legi. vr. S. de
utuslegi nonpoſſit dani bis q mreſta de⸗
bonoꝛuʒ poſſeſſio minime poteſt lal,. Jled ſKle/

quia ex coniectuma?non ꝓpꝛieſcri
ptus vr: q;uis ſi poſt platas tabu
las deletũ ſit teſtm bonoꝝ poſſeſ⸗

culis ꝑſpici:non

ſiocõpetat. nã ⁊ ſa moꝛtuustẽpo⸗ uel.Seed.
re tabule fuerint:Iʒpoſtea interie⸗ Bonor bol.
rint cõpetet bo. poſ.q; veruʒ fuit o.ellontns
tabulas extar. . Erosnaua 4
— Pſlſumptione. pſu⸗
De bonoꝛũ poſſeſſiõe ĩfati fun mlltur en non ſen
— ptus cũ legi non
oſomuto ſurdoceco cõpetẽti. poſſit. ar. 3C. de
32 ¶Apinians. de teſta.l. erroꝛe.

Vrioſo ticius ſubſtitutꝰ rl dr
eſtbonoꝝ poſſeſſionistẽ Rpublu. .as in

neq; ſpſtituto ceditnecſi curatoꝛ
funioſi noĩe accipe poſſeſſionẽ po toꝛe.

bus pfinitum eſt uidebit᷑ cedere poſtpiatu? moꝛ
n ⁊ pf infanti filio poſſeſſionẽ ac tc. a vxidẽſi nõ
. ꝓlatũ.⁊ fac.j.de
ſe.ta.l.i.S.linum.

2. . ſt roſe. ⁊. e. de teſta. mili.l.in fraudẽ. S.i.⁊. C. de te.l.ſi vnus.

b De bo.poſ.infanti ⁊cno.quinq; ꝑſonas.de pꝛumis duabus

tractat pꝛima lex.ſ.de fur.de quo dic vt.ð.ti.ij.l.nõ eſt ambigen

dũ.⁊ de infante.de quo dic vt.S.ti.ij.l.ſeruus.in fi.alij vero tres

ꝓcedunt iure cõi in petenda bo.poſ. ⁊ in die cedenda. vt.j. e. l. ij.
Anoſo.neqʒ inſtituto.ſ.furio0/fſo.
NMec ſi.i.quamuis vel qꝛi. l ¶ Accipere potelt. cõtra

de ſuc.e.l.i.S.furioſi.ſed qᷓntũ ad cõmodũ delata eſtſu⸗

rioſo ⁊ ei põt peti.ſ.vt babeat fructꝰ nõ quantuʒ ad ius vt beat

dñium. vt ibi. · C. de cur. fur.l.ſi. S. tali. ⁊ ſtatim dicam.
. Sclientibꝰ.ſ.im̃ ſuba. vt.j.qͥs oꝛ.in bo.poſ.jer.l.ij.in pꝛin.
n Accepit. vt 2. S.ti.ij.l.ſeruus. S. impubes. Sed nunq e q iu

ns eſt. m̃. ſic. vt. C. de iuredeli.l.ii infanti.5.i.⁊.l.ij.ſecus ᷣm bas
leges:ꝛ nil querit᷑ filio:niſi caſtrenſe vel quaſi:⁊ ſi querat nemo
mento apud eu ſtat. vt.S. de acꝗᷣ. berel placet. Item querit᷑ ð ea

q̃ funoſo eſt delata:ſed ibi facti tm̃: vt fructus capiat vñ factꝰ ſa

ne mentis repudiat. Itẽ decedens non trãſmittit ad ſuos bĩdes

C. de cu. fur.l. fl. S.tali. alij cõtra. vt ibi no. itẽ legata bene qrunt᷑
vt. e.l. S. legatis.qꝛ tantũ comodũ.ſed bonoꝝ poſ.eniã onus.vt
5.man.l.ſi berecli. o Ercluditur. vel ipſo iure vel perĩ in
teg.reſti.vt no.S.ti.ij.l.ſeruus. .dies.

p ¶ Pꝛoximo. vt ſubſtituto. SNns, cautionezk.

ipſe admiſſus cautionẽ pᷣſtare cogitu nec ob. C. de cur. lur. l. fi. F
omni ſatiſda.qꝛ ibi tollit eã quã curatoꝛ pᷣſtabat alijs.

r QOmmbus bis. ideſt venientibus ſab inteſtato: ſi ſubſtitutꝰẽ de

cedat: non dominus factus delata hereditate:hoc eſt ante furio

ſum. vt in fi.buius.l.dfr.itẽ ex teſtõ venientibꝰcauet:ſi defertur eis

bereditas pꝛius moꝛiente funoſo:vt ſtatim ſubijcit. aʒ o.bD.

cus.quo ad pe.ie⸗
N

dico nõ intelligi.

— ublicũ apud iu⸗
pus:q diu furioſusin ea Gicen. ve C.öte.
dem cõditione eſt: neq; inſtituto l. publican. velet
quẽlibet pꝛiuatũ

moꝛtuo iñ teſta⸗

l
netlalt
4 (A
ſu pen
bopul
des
lck.

debeg
Ce
nats.
C0
delet
dec
00
nn

hftuſt
dururg
pnſez

u.

Pplde
ten
ſcaſtl
Dnon ſon
Nbin

elig.

debisee
Mepe
ecwone

toneſe
miponien

ülegim

N50R
li 10.

lorun

30
podi⸗
1C
Nped
pꝛuuani
Itaſta/

Ner

n
gennd⸗
faiſde
liun.
ſynus.
duabis
Anbigen
Nones
ſelit

ar

n Ctin
gft hant

hn.
ſͤt
ennbs
Nnant
enfde
ſnl
vhüs
in
usN
Ocin

onczt

intNe

gtefmno
mmes
h.⸗

Gni

ſdebe

7 (Haturales. ub

xxxvi

8 Agnolceret. furioſus factus ſ⸗ ane mentis: ⁊ ſic ante ſubſtitutũ
quo caſu cum babeat locũ ſub ſtitutio cauet ſideicõmiſſario vni/
uerſali ⁊ legatarijs qui veniunt ex teſtö.
t ¶Ham ⁊ fieri.mutat caſuʒ qnñ ſubſtitutus ante decedat quo ca
ſu venientibus ab inteſtato eſt cautũ ipſis ſtipulantibus vel ſer

uo publico.ar.ð.

de adop.l.nõ ali

ter.
AUtus. in tel
igãt. naʒ ⁊
adire pnt. vt iſti.
de be. qua. ⁊? dif.
x¶ De bo. pol. co/
tra ta. Quare in
.C.pꝛimo poſuit

de ſe. tab. ⁊ bicp

de cõtra ta.rh.vt

no. C. debo. poſ.

cõtra ta.in rub.
E Otra ta.
oſſeſſione
petenda quã pꝛe
toꝛ defert liberis
vt. ſ. e.l. nõ puta⸗
uit. S. vt autem.

3 ]Aberos. ſ. ef

ponit liberos.

au.⁊ legitimi.iteʒ
ſub. ſui vel eman/⸗
cip ati. vt· C. ð li.
pꝛe. l.fi. SF. ſãcimꝰ
itaq;. ⁊ inſti.ð be

re. ab inteſt. F. ea

dem.at naturaliſ
im̃:lʒ ſucced at ex
voluntate: qñq;
tñ nõ admittit᷑
vꝓoluntatẽ. vt · C.
de na.li. bum ani
tatis.⁊ aut.lʒ.

9 Adoptiuos
vt. . e. l. ij. H. filiũ
ſed ð teſtm patriſ
naturalis nõ ba/⸗
pet niſi inſtituat᷑
beres: ⁊ per aliũ

aperiat᷑ ei edictũ

vt. ſ. e.l.nõ puta/
uit. F. in adopt.⁊
fa.j.ſi ta.te.nł.erx.
l.i. S. liberos. ſed b
ptiui extranei nõ h

)

ce pit quotñ ceſſante infans non
excludit᷑ quid ergo ſi curatoꝛ acci
pere nolit nõne iuſtius atq; vtiliꝰ
erit ad eundẽ modũ pꝛoxunocui

q; bonoꝛũ poſſeſſionẽ dar::ne bo

naiaceãt: quo admiſſo ſubſtitutꝰ
cautionẽ pꝛeſtare cogitur oibus
bis quibus bona reſtitui debent:
ſi foꝛte inſtitutus in eodẽ furoꝛe ð
ceſſerit aut ↄpos mẽtis effectꝰan
te moꝛtẽ obierit q; hereditatem a
goſceret naʒ ⁊ tieri põt vt viuo
furioſo ſubſtitutꝰ decedat.nec ta

men furioſus obſtet ceteris: ſi pꝛi-

us ⁊ipſe deceſſerit quã heredita-
temacquireret. pianus.
m itus ſurdꝰcecus bonoꝝ
poſſeſſionẽ admitterepñt
ſiquod agat᷑ intelligãt.

Sebonoꝝ poſſelſ.cõtra tabulas.
Apianus.

i Nn ↄtra tabulas bono
. rmũ poſſeſſione lliberos
— acciꝑe debem? ſiuena
turales ſiue adoptiuos ſineqʒiſti
tuti neq; exheredati ſũt. MHocãt
aũt ↄtra tabu.ad bonoꝝ poſſeſſio
nẽ liberi eo iureꝰ eoqʒ oꝛdie q vo
cãt᷑ ad ſucceſſionẽ iure ciuili. Hec

aũt clauſulaetiã ad poſthuos vi

der̃ ptinere. ¶ Ded ⁊ ſiabhoſti
bus poſtliminio redierint filij põ

odie cõtra in vtroq;: nã cõtra teſtamentũ ado
abet. ſed cõtra teſtamentũ naturalis.ſic. vt.C.

adop.l.pe.S.ſed ne articuluzʒ3. .—
¶ Snſtituti pure ſiue ſub ↄditõ ne poteſtatiua:niſi aliꝰ cõmittat

edictũ. vt. ſ. e.l. ij. F. ſiquis ex liberis. ſecꝰ ſiſub caſuali vel mixta

niſi ſit in defectũ eiꝰ exberdatꝰ.na babet᷑ ꝓ nõ inſtituto,. vt. C. de

inſtitu. ⁊ ſubſti.l.iij.

a Meq; exberedati. ſ.xrite.nã tũc baberet querelã inoffi. te. vt. .e.

nõ putauit. F. nõ

qᷓuis.⁊.l.ſi poſt. S.exheredati.

b e Co iure nã nõ eodes iure: qꝛ illi ciuili: iſti ptoꝛio, ſed dic.i.vtqᷣ
repellunt illo iure:repellant᷑ ⁊ iſto.vt.S.de bo.poſ.l.nõ eſt. S. fi.

ꝛdine.vt pꝛioꝛ in gradu pꝛius hab eat. vt. ſ. eo. l. ij. F. lilium.
2. l.ſllud. 5. i, item in ſtirpem. vt ⁊ ibi. . .e.l.ſi in adop.S.ſi, ſed cõ

tra..e.l. . qᷣ filiũ bʒ. ⁊. . e. l.iij .F.i. ſed ibi dices.
d ¶ Mec clauſula.ad oĩa ſupꝛadicta poteſt referri.⁊ dic ꝙ ad poſt
bumos pꝛeteritos cñ erunt nati non ante:ſed quomo cu ipſo iu /
re rumpant. Reſpon.vt no. C. e.l. i.iteð antequa naſcãtur habet lo
ch. j. devẽ in pol. mit. l. in pn. ⁊ facit.j. de eſig . lnomẽ fi. ⁊ inſti⸗
qui dan tu.poſ. Sifi ⁊.j.de aſſig lil. li. Fu

De bo. poſſel. ð ta.

eæaA Hedierint. . quocunq; mõ. vt de cap. lnibil.

f¶ Wonoꝛum.qnia tempus non curnit.vt.j.de ſecun. tabu. l. qui ex lib.

§. finali.

gDi ex tr bus. filijs emancipatis ⁊ pꝛeteritis.vt faciat ad titulum.

b 4 Sde At. immo non idem.vt.S.ſi pars beredita.peta.l.antique.in

ponius putat ad ↄtrata. bo. poſ.

eosadmitti. ¶ Si extribfilijs
vnꝰ ab hoſtibus captꝰ ſit duob?
ꝗq ſũt in ciuitate beſſis bonoꝝ poſ⸗
ſeſſio cõpetit. Ideʒ ⁊ in poſthũo

n q;diu poſipumꝰſperat ĩ ea cx
eſt vt ꝑtẽ faciatʒ. ¶ Et ſui iuns

factosliberosin bonoꝝ poſſeſſio
nẽ iducit pᷣtoꝛ.ſiue igi᷑ emãcipati

ſũut: ſiue als exierũt de prĩis ptãte

admittunt᷑ ad bonoꝝ poſſeſſionẽ

ſed adoptiui pris nõ põt vt ei ad
mitti poſſit exliberis eum eſſeo;ʒ.

¶ Quihẽbat fllii hẽbate nepotẽ

ex eo:ſiliũ emãcipauit⁊ adoptauit

ilocũ nepotis:deide emãcipauit
qrit᷑ an nepoti obſtet. ⁊ mihi ma⸗
giſvr̃ hũc nepotẽ ñ excludi ſiue pr

in adoptionẽ mãſiſſet qſi neposſi

ue emancipaxꝰ eſt. puto eni⁊ emã
cpato prĩe nepotẽ quoqʒ cũ patre
ſuo ex edico adniitti.Quidã fili

um habuit ⁊ ex eo nepotẽ:filiuse

mãcipatꝰ vel in ptãte manẽs de⸗
poꝛtatus eſt.querit᷑ an nepoti no⸗
ceat. ⁊ veriꝰeſti vtroqʒ cãu nepo
tẽ admittẽdũ :depoꝛtatos eĩ moꝛ

tuoꝝloco hñdos ſʒ ⁊ ſipr ⁊ filius

depoꝛtati ſũt:⁊ abo reſtituti:dice⸗
musad bonoꝝ poſſeſſonẽ admit
ti filiũ.ſʒ ⁊ ſi filiꝰ in met allũ dãna
tus vel alia pẽa qͥ Puũ efficitꝰ.⁊re

ſtitutꝰ ſit nihilominꝰ admittet.

fine.⁊ ideo ꝙ diat in fl.
partem.ſcilicet quartam

ſi vnus erat natus: vel

vt ſit per omnia ideʒ po
ne caſuz. vt.ſ. de coniun

gen. li. l.i. F. ſed ſi poſtbu
m. 7, §. ſl poſtliminio.

i ¶ Speratur. facit. ſ. ð ſe
cun. tabu.l. ij. . quãdiu.
7 quis oꝛ.in bo.poſſeſſ.
ſer. l. ij. F. penul vñ le.
l.penul.in fi.⁊ vnð cog.
l.i. F. ſi quis ſic. ⁊.S. fam.
her,. l. ſi beres vnus.

K SPattem. ideſt natuz

admitti ad partemlnon
ad totum. ſic. S. de inoff.
teſta.l.qui repudiantis.

in pꝛinci.

1Bierinineel
vt per dignitatem. vt in
ſtitu.qui.moð.ius patr.
po. ſo.S.ſed ex cõſtitutõ
ne.
m MHon poteſt. ab eo e
mancipatus.vt hic. ⁊.j.
ſi ta.teſt nul. ex.l.i.. libe
ros.⁊ vnde.li.l.i.⁊ inſti.
de exbere.li. S. adoptiui

n ¶ Ex liberis ſuis vel e⸗/
mancipatis:licet enim e

mãcipati d eſinãt eſſe ſui

non tamen deſinunt eſſe
liberi. vt inſti.de heredi.
ab inteſt. §. eadez.

coniun.li.l.i.in pᷣncipio.
2 fa.j.ſti ta.te.nul. x.l.p
ma.S.antep enult.ſed ar
gumen. contra. S. eadem
l. S. vocantur. ſol. vt. ſ.l.
iij. S. primo.
a ¶Filium admittenduʒz

⁊ nihil ſeruatur filio.ſed cur ſecus in capto. vt. S. eodẽ S. ſi extribus. rmm.
pꝛopter ſpem poſtliminij.vt.j.de bo.li.l.ſi neceſſe.S.ſi depoꝛtat.⁊.j.de

aſſi. li.l. fi. F. pe. io.

b¶¶ Mabendos.vt. S. pꝛo ſocio.l.actione.S.publicatione. argumen. con/
r. · de ver. obli.l.ex parte. 5.in inſulam. 7. S. del eg. ij·l. cum pater. 5. be
reditatem. 2. S. ad trebel.l.ex facto. S. ex facto

c ¶ Sed ⁊ ſi pone in duabus perionis. ſci

licet patre ⁊ filio: ⁊ tunc dic

patrem feciſſe teſttamentum: ⁊? pꝛeteritionem poſt reſtitu. in integ. alias
autem teſtamentum factun eſſet irnitum capitis diminu. teſtanns. vt inꝰ
ſtituta.qui.mo.ᷣteſta.infirmã.S.alio.ſed nonne conualeſceret.vt.S.dein /
iu. teſt. l. ſi quis ex. S. pen. ⁊ ſecundũ hoc lo quitur ſequẽs.S.⁊ lex.v.l me
lius pone in tribus perſonis.ſcilicet auo ⁊ patre nepotis: ⁊ ipſo nepo

te:⁊ pater ſemꝑ ſtetit in ciuitate.⁊ tunc dic admitti filium.ſ.ſolu.⁊ ſicſe/

quẽtia intelliges:⁊ cõtinuat᷑ cũ ſuperioꝛitbus.
daſ E fficit. ſed depoꝛtatio tantum ciuitatem aufert. vt inſti.qui mo.ius
pa.po.S.cũ auteʒ.⁊.S.ſerui.ſed hodie nemo bene natus ex ſupplicio ſit

leruus.vt in aut᷑.de nup.S.qð aũt pꝛius.

e ¶ Aamittet. ſimpliciter accip e. ſi poas in duab pſonis ſi autẽ in tribꝰ

de coniũgen. li. vt. j. de

——

Aber

—

Vẽc eſt. vel poe in duab pſonis. ⁊ dic poſt reſtitutionẽ fcem̃ te/
ſtamẽtũ ł põeĩ tribꝰ. vt. S.l. ꝓri.no. . pe.ſʒ huic legi ⁊ fini ſuꝑio
ris.l. eſt S. inſti. de capi.Oi.S. ꝙ aũt. ⁊.j. vñ co. l. is q. vbi no reſtituit co /
gnatio p ſeruitutẽ amiſſazʒ.ſol.ibi manumiſſio Hh fuit in integ. re. ꝑ q;; oĩa
pſtina tura reſtituunt᷑.vt. C. de ſen.pa.l. i.⁊.l.fi.ar. inſti.de ſerui.co. vbi
etiã mãumiſſio ꝓd eſt ad
ius cognatõis.ſed ibi ðᷣ
nouo acqrit᷑ nõ vetꝰ re⸗
ſtaurat itẽ arg. j. de pe. l.
aut dã na. F. fi. ſʒ ibi fuit
indulgẽetia nõ re.in inte.

—
—

BDamceſt ⁊ ſi pr pene ſer

1 On im̃. enã bi. oꝛ tllatur. Npianus.
i; dgine kuara vr.. On tm̃ aũt ipſi emancipa
b Matino er biz dꝛ ſe ti admittũt ad bonoꝛũ poſ

cus ſi er filiabꝰ vb neyo ſeſſionẽ:verũẽt hi qʒ qex hisna

nib ?ẽt ex filio natis:⁊ eſft ſnt a ſ E& de 4
rͤga Perberedlans ba ll ſunt ¶ Siduos habensnepo

benk ot dices. .el. illud tes alter emãcipatũ loco filij ad⸗

Sag rellamentan. r Oplauerit: videncu eſtan ſolusil⸗
isnlo aqmtttaur. le qſi fiiusadmittat᷑: ita. ſ. ꝓce

K ¶ eliꝰ eſt at. ãt ꝓ da dit ſi qſi prem eius nepotisquẽ re
ſtinctõ ſuꝑioꝛ.ſ.adopta k. KI—
uerit in Paret nepotis aut dicere poſle cũ ſolũ ad poſſeſ

an üimpit hn bhor no ſionẽ bonoꝛu; pulenire. Secet ſi
li. qꝛ eo iure cũ filio voca ſit hic nepos emancipatꝰ: ven eſt

tur alteri fratis filꝰ?. vt dicere nõadmittieuʒ q̃ſi filiũ: hic

inſti. de he. ab inte. S. cũ ſy El 915 6 e Iiorica 1
raate e adis, cnn Alitile aea ienschium di
i. ſic eſt Z. S. e.l. i. . ve Optionis emacipatione fimta lut

canf. So. põt dici ꝙ ii ¶Hiliũ habẽs ⁊ ex eo nepotẽ:ſiin

ſunt in ptãte:⁊ qꝗ veniũt

ad z tab. na iſllis idẽ boadmittent᷑.plãe ſi fuerit emã

ciuili ſucced erẽt.v t.ſ.xi.i.

lis quiin Pn. c ſicnõ re eñ pceditꝭſSi quispoſt emanci⸗

manet ibi aligð prium. pationẽ queſitũ ſibi filiuʒ pri ſuo
Dnani dlr. ed ſ in adoptionẽ dederit in locuʒ filij
8.93. 7 dic, vt. S. l i. F. , CN 1
quiſlum. quiſſimum eſt ei pſtari ꝙ cuiuis
ni ¶ Finita ſunt. vt. C.õ gqrrogato filio:idcircoq; patri ſuo

adop:. Pe .ſed bu· acdiungend“ eſt. ſed 2 ſi emãcipa⸗

n ¶ Filiũ hñs.ſ. ego.
innen taq; filij. tus Hic nepos poſtadoptionẽ Te⸗
p MHõ admittet᷑.nã per
Alncipationem diſſol /
uitur adoprio.vt. S. ꝓximo. 5. 4Si quis poſt queſitum.ſed
ſupꝑioꝛi caſu añ fuit q̃ſitꝰ.⁊ fa.S.e.l.i.S.qͥ filiu.⁊.j.de cõiũgẽ.li.l.i.S.ſi pfr

r ¶ Si emãci.ducta.ꝙ fien potuit.vt.S.de ritu nup.il.filius.ſʒ nõ cita.
ſpune.vt qñ ignominioſaʒ.qꝛ poterit expr̃dari ſᷣm h̊ iura vt ſtatiʒ dicʒ
S NDoꝛtuo.ſecus ſi viueret:quiapᷣ cederet.vt.S.e.l.S.filiũ.
t¶ SPer reſciſſonẽ. auiti teſti.⁊ dic ꝙ reſpõ.tacite obiectioni hoc mõ filiꝰ

emacipatꝰ teſtm̃ aui reſcidit ꝑ õᷣta.ac ſi pr̃ eius in aui mãſiſſʒ ptate.vt.Sẽꝭ

in pᷣn. bꝰ.l.ſed ſi mãſiſſet in ptãte h̊ nepos iuſtꝰnõ eſſet.vtpote vxoꝛe du
cta ſine pꝛis ↄſenſu.vt.S.ð ſta.ho.l.paulꝰ.gꝗ ⁊ nũc ñ ẽ iuſtꝰcũ ꝓ eo ſit ac
ſi manſiſſet.ſed nõ eſt ita:nam reſciſſio nõ dʒ facere vt qͥ iuſtus eſt filius
deſinat eſſe filiꝰ: vel nepos qꝛ ſic repelleret:⁊ reſciſſio nõ fit ꝑ pᷣtoꝛẽ.vt hᷣ
excludat᷑.ſed magis vt admittaf.alioqn ꝙ fauoꝛe erꝰintroducit᷑ ad leſto
nẽ eius retoꝛq̃ret᷑ ꝙ eſſe nõ debet.vt õrio õniũ in vera hyp.ſequit᷑ ſi ceri
eſt relictũ ſilis eſt electio.C. de ſecũ.nup.l.gñ aliter.S.in bis ſᷣm io.ałr a
lij foꝛmãt tacitã obiectionẽ hoc mõ:ſiliꝰ emãcipatꝰ nõ admittit᷑ ꝓpter
reſciſſionẽ patrie poteſtaſ̃ ergo nec nepos.ſed pꝛima falſa ⁊ ireſaſſio pa
tne ptãtis nõ facit vt neꝑpos nõ ſit iuſtꝰ.imo magis vt ſit iuſtꝰ.vł ſic ſᷣm
b. lege nõ eni is nepos qͥ uſtꝰ eſt ꝑ reſciſſioneʒ pa.po.nã als nõ eſſet ne
pos iuſtus.nõ debet dico fieri iniuſtus. M
u üreſ. aſſio. accipe adhibeat᷑ qð c.j. quo mag ⁊c.ñ qͥ minꝰ admittat
F ¶ Ha ⁊ ſi ta. opponit᷑ o.qꝛ ignomioſaʒ duxit vxoꝛẽ ⁊ velle pris ſʒ ñ
nocz. na a ſite. ꝛcl no miru na ſi ita ẽqñ duxit boneſtazʒ idẽ ſi inboneſtã
¶ Exberedareſ.filiũ.ſʒ iſta bodie nõ eſt de cqis ingratitudis q ſunt in

Ennoge.

g efficiat᷑ ⁊ poſtea reſti

ſitã ignominioſã duxerit vxoꝛẽ fi
tp aͤa d nẽ re lius vt dedecoꝛi ſit t ipſi q; patri
als p ſed: vt coꝛigat di rimerat ſic adoptauerit. meliꝰ eſt

aut᷑.vt cũ de ap.co.S.cãõs.⁊ cũ ſeq.s.alij dicũt nepotẽ aſi bato .

riginẽ ex delicto pr̃is qð nõ placet.vt.C. de inof.teſt.l.ſi quis in

ſuo S. fi.⁊.j.de bo.dã.l..fi.in pᷣn.⁊.Sõ.de in ius vocã.l.adoptiuũ.

fi. ſed ar. S. C. de q̃ſtio.l.diuo.ſed dic vt iii.

3 ( erita.nepos enĩ meret᷑ inſtitui eo ipᷣſo qð demerek.vt.S. de

le lcij aid
ponat᷑:equiſſimũ erit eũ abſtinee vndo tule vroꝛ
recepit eni locũ ſuũnec dʒ priſuo vñ pot erbereda
iungi. Siemancipatꝰfiliꝰ vxoꝛe madmittet & ne/
2 2 — roi. . potẽ ad õ ta.ſʒ ñ
nõ ex volũtate pris ducta filiũ ſue admit fli ad q
rit ſoꝛtitus:deinde nepospr̃e iam relã cũ exraneug
18 „ ſit inſtitutꝰ. ⁊ fac
moꝛtuo ad bono.poſ.auivelitye in aut vtcud ap.
nire:admittendꝰeſt ad eã. nõ eni, co. ſtalici.

reſciſſionẽtis ꝗ filiꝰiuſtꝰ ẽefficcit ⁊ Di ema eipar⸗

ante petitã. ſecꝰ ſi

nõfiliꝰ: cũ reſciſſio quo magisadd poſt vrſ. vßlil.
mittat᷑:nõ qᷓ minꝰ adhibeat᷑.nã ⁊ ſitẽſec ſi eſtiſti
tutꝰ⁊ cõ miſſo edi

cto petat õ ta. vt

mulierem talẽ hẽre:dicemuseter inn. queẽ õ.

rrgtio qꝛ iura teſtã
ea natũad bonox poſſeſſionẽ amn dins tollunk ini,
admitti: c poſſitauus iur̃ ſuo vti nimacap or vt?
RS onz minoj de capi. di. l. tute
eumq; echrdare neq; eni minꝰi las in pꝛm. ylk ne
hoc nepote 18 9 de inofficioſo co⸗ lius qa puenit in
gniturꝰ ẽmenia nepotis:quã pa eũ caſi quo ich/
tris eiꝰdðlicta ppeẽdet. Die emã trolagopenno
cipatꝰ filiꝰ pteritꝰ añ petitã bono dat g tab. ſui pa
rũ poſſeſſionẽ ad arrogãdũ ſe de· mis aiſi ſit adob⸗/
„ , Ppa⸗
deramui cõtra tabu.bo. poſſ. terno Ne ſilibus
Bi asfili Ir vt. j. e. F. idẽq; Y.
Sigs io ſuo emãcipatonepo Saccer.
tẽquẽ ex eo retinuerat ðᷣderitiacdd ris. ſʒ inſfiiuto a
optionẽ:nepos iſte ad ↄtra tabu. dopnuo dak. vt.
bo. pol. aui ſii admittit: pre e af Sehae bumuit:
defuncto. qꝛ ineiꝰ ẽ familia: q ti adbuc ↄtra·j. ad
ſe admitti potuit ad bo.poſ.cõna treruli . ginde
ra. Icemq; e' a ſiemcipat filii ca del mtelas v⸗
quẽpoſt emãcipatõnẽ qſieritpri bi diqtnõ tollie
emãcipatõeʒ alia

iura:niſi qᷓ ꝑ.l.xij .

ta. deferuntur. ſeddico ꝙ cõtra ta. bic defert non ſimplr filio.ſed
emãcipato:cũ ergo nõ remaneat emãcipat amittit cõtra tab.

„

9 (Bi quis. filio ſuo datiui caſus. .
aliea familia ñ fuit. vt.j.e.l.f. S. p.⁊ fa.ſ.e.l.ſi emacipatꝰ.⁊.ſ. ꝓx.
a ¶ Idem q; eſt. ecõuerſo. b

inteſt. SF. eadẽ. 2. S. at hi.⁊.j.vñ li.l.i.vbi dicit᷑ ᷣ dũ eſtin adopti/⸗
ua familia nõ ſuccedit patri naturali. Sol. dixit guil. ? Jo. H
no tenuit adoptio.ſed remãſit in ptãte eiuſdẽ cui.erat anteyel di

ſtingue ſit d atꝰ extraneo vel non extraneo.vt.j.eo.l.fi. .pe.ſed ſe.

cũdũ hoc ſi eſt datus nõ extraneo coꝛꝛigit᷑:qꝛ adoptiuũ tũc reſpi
cit.vt.C.de adop.l.pe.S.ſi vero pater. .
d . li?nõ qui ante erat emãcipatus. vt.ſ.e.l. ſi pater ſe.
e onoꝛũ poſ.cõtra tab. de qua loquimur.
¶ Admittat.ſʒ quõ cũ ñ potuit teſtari vipote in ptãte arrogaton
vt.S. de adop.l.ſi pr.eñ.adoptiuꝰpr̃ erat moꝛtuꝰ ⁊ tñ dicit᷑ adbuc
in eius familia. vt.j.e.l.vtrũ.vel dic ꝙ dicit inſq̃ſi caſtrẽſt in quo
licet quibuſdã pmiſſum erat teſtari:nõ tñ ceſſabat qᷓrela vel ta.
licet hodie ſemꝑ ceſſet.vt.C. de inoffi.teſt.l.fi.vel dic ꝙ hic no te
nuit adoptio ſed ſemꝑ dices adoptiua familia.ſ.putatiua:na ꝓ
vo plerũq; ponit᷑ ẽin opiniõe.vt.ẽ.de pe.he.lꝓ bĩde.ĩ caſtrẽ
ſi vero nõ poteſt dicere ꝙ ceſſare cõtra tabu, vt, S de teſta. milbl.

j. e.l. ſi p?ꝰ moꝛtẽ.

2. ¶ Potuit. 7 qꝛ in

1 Mam ⁊ bic.ſ.boc caſn.
c ¶ Hatns ſui.nalis.⁊ fa.S. ꝓxi.⁊.j.e.l.ſi retẽtus:ſed huic ⁊ ſupi /
oꝛi.Rñ.vr̃ ð.j.e.l.ſi emãcipatꝰ.S.fi.ibi tãdiu ⁊c.⁊ inſti.de he.aab

ſanmi
berei
fallu.
huber
no ct
iſiin
lis.
fẽ
ſdee
füͤemma
inſpie
bctegt
nene
Pſtiunr
1 forn
prck⸗
N.
cS
ſ
ſatse
lab n
asſi
Fulita
ſenere
gats
ſonis
prel
hoſß
N
obue
ſiinte
rch
inſt
eipea
nat
guu
ot
hucci
di
iat⸗
te
ſulti
pes⸗
lice
R!
e
la
(5
re
o

iiſiͤhen
4 isn

epii⸗

=

initung

nnlenng

Gtbenae

minn e
Köͤußi
ffiüggi
nermnens
fiun tff⸗

nttidn .

Aln
Renächr
Pettiſeen

rſſßl.

ſckſti
cömiſoeci

nön et.

ſ wati
cleii
gtiunki

tolintqru.

adins

Pldile

hpinſne

uuantin
oota

Ndoptioi
ubſuid
ſradop
bauopo
lſlibus
lgoz
Hideh.

Gd a.

odl
ſopman⸗
optineii
hmſel
liſ gi
gut Ne
lunlst

rutclg

Pmiglii
lli
Prin
t
hoellt.
uſt

leicl

l

4 .
lciallie

d
IA

Nten

xxvi

ſta milite.. fi. .ſe. a ¶ Ziberi nõ pñ̃t. vt depoꝛkati. vt. C. de

here. inſti.l. i. 7,S.el.i. S. depoꝛtatos.itẽ multomagis dãnati ĩme
tallũ.vt.j.d e pel.qdà.itẽ heretici.vt.C. de hereti.l.uiij.itẽ mlier
nubens. paluctaer. dr ſecũ.nup.l.i.⁊ facit.o.de bo.poſ.l.

nõ eſt. .li. b (el

tm̃ inſpicit.ſ.moꝛ
tis. vt inſti.de be
re.qᷓ.⁊ dif.. ſui.
ſi de emãcipatis
tũc tria tꝑa debẽt
inſpici. vt inſti. de
here. qua.⁊ dif. S
in extrãeis. ſʒ ibi
inſtituti. H pteriti.

7 facit.ſ.de lega.

pꝛeſtan.l.interue/
hit.
c DSicqs ex liben
d bonũ.i.d·cere
ſatis eſt ſi bʒ vᷣm
tab.nõ aũt intelli
gas ſimptr. nam

vtilitas eſſet ñ

teneret᷑ pꝛeſtare le
gata niſi cernis ꝑ
ſonis. vt. j. de le.
pꝛe.l.i. Itẽ ⁊ alia
poſſz eſſe vtilitas
vt. ſ. e. ti. l. ſi ex du
obus.S.ſed illud

ſ. intellige ꝙ h̊ di

cit cũ ipſe ſolus ẽ
inſt tutꝰ qñ nibil
ei ꝓdeſſʒ peter̃ cõ
tra tab. vt.jj.ti.i.l.
is qui.S.ſed ſi ſo⸗/
1. nota ſiłe ᷣbũ
buic. S. ad velle.
l. aliqũ. S. i.
d Piaze cõmit
tat edictũ.i.aperi
at edictũ dedð ta.
inſtituto ꝙ; facit
petẽdo pꝛeteritꝰ
licet nõ ꝓſequat᷑
vt. j. e. l.i pꝰ moꝛ
tẽ. 9. fi. ſic ⁊ ſtipu⸗
latio cõditõ alis
cõ mittik.i.incipit
ex ea agi poſſe:cũ

coõditio exiſtit.

e¶ Etipſe. l. inſti /

oꝛtis, ſi dicas de ſuis planũ eſt.qꝛvnũ tpᷣs

ſuoin adoptõnẽ dederit ⁊ deceſſt

nã ⁊ hicꝰnepos iſte ad bo.poſ.pa
