befs bᷣ eẽt ab re ſic ꝓ. Poxiõis facta mẽtiõe heres inſti resin tut? pendẽte adhuc con Apanficat u cõ
Pis vtii⸗ erecn eer tuat᷑.v. vncias hereditatis ter⸗ ditione necẽ dñi deterit: cũq; pꝛe⸗ crgonriaſna io
? vaba noab rederei lils hẽbit. in. xxiiii. etem̃ pteshe⸗ toꝛmeren libertatẽ decreuit. ⁊ ſi cij babemꝰ ſeruũ
ger i erceſi ns Koͤbuͦ reditate diſtributa terio rõcal/ poſtea cõditio teſtamẽti extiterit em Kinſtuues
ſubiũgit.q.d. non exce oinſtinit. = T lik⸗ l. . .
ſus ab re qͥ ſic adiungit᷑ culi velniener⸗Rrianmd aliſcke liherett dſſ poſſum legaredi
ſt nolit eſſe beres cuz de qʒ vncliasa ienaum ¶lius. teſ ameto:gitur. nod necella⸗ (o ſeruo coi: da
mů Sas eguäack 6 Iquib ſoluẽdonõ eſtali niusdno hefĩslicet aũt ei volẽti Rertnograihin
dixit hi voluenit. ir. 8 . 6 uxe.
ſz p futuru ſubiunctiui Nuo caſi euenit: vt ⁊ ſer- adire hereditatemxcNM ulus. conditione pol⸗
dict aluitend v uus cũ libertate heres exiſtat ⁊ P Tpabc oꝛem litis cauſa ſum legare duto
ar. ſ. de verb. ob.. ſi ss 7 Sciaf- velinſti = sinſtirni innidioſiz fuo còi: q: ? pꝛo
aigſlan⸗ vel wdeide tereq alius her̃sadiiciat᷑:vel inſti beredẽ iinſtitui inuidioſiß pa bacdio itej
quẽcunq; modũ verbi G inſtituere poſſum

.

ponaf illud in ſtipu. vt ⁊alias.S.cõia pꝛe.l.fi.in fi. o uis. ita. ſ. lſeruũ coͤem vna cũ ſocio qꝛ etiã ſeruũ ꝓpꝛiũ alicuiꝰ vna cu dño
Brvoln Eſſe. ſcz ſimul.ad qG uſfitnte ſit. a ſocio. g ¶Libertate fideicõmil.nã tüc va
j. de aqua plu. ar. l in die. rg Conditione. ſi volent. s Bunt ket. vt. . de lega. iij.l. ſi legatanus. F. i. h Mon cõſtint. ꝓpt
ptãte. vt ſi r. det 1 ſimiles. xt. . de cõdi. inſti.l. ſfi. tg Hon debẽt. in regulã cato. boc em̃ eſſet in ꝓpꝛio beredis. vt inſti. dele. 5. an ſer⸗
mo videt᷑ ꝙ etiᷓ impleta cõdi.poſſunt dimittere.vt. S. de cõdi.ob cam uo. 7.d.l. ſi legatanius. 5. i. qð quidem valeret ſocio nõ inſtituto
l.i. S.i. ⁊ de cõdi. inſti.l.ſi quis ira heres.⁊.l.ſi pupillus..j.decondi.? berede. vt. ꝓ ſocl. verũ. S. ſiß uo. i ¶E
demon. l. in cõdi. degcquir. bere.l. eũ qui bonis. que ſunt cõtra. Sol. teſtatoꝛis conſtat. vt. . eo.l. t ſeruus vroꝛi. . .è
bic in ſuo.ibi in extraneo.quenõ valet ꝑ.l.illaʒ eũ qui bonis.ſed dic au k qꝗKlt alienus. teſtatoꝛi.⁊ heredi.aʒ.⁊ no.ꝙ ſeruus ⁊. dominus
implet cõditionẽ vt ſit beres vt bic. an vt poſſit eſſe ⁊ cõditionẽtm̃ pu⸗ ſimulinſtitutur ab aliſuuo. ͤ
rificet vt in cõtrarijs. vt. ſ. de acquirẽ. bere.l.antiſtius.item an bic filus lq¶ Pꝛopꝛius ſeru⸗. heredis.aʒ.itẽ quare inſtitui põt cũ dño⁊ nõ
põ t repudiare q fuit inſtitutꝰ ſi volet: videt ꝙ nõ.nam ante sdimpleta eilegari.rñ.ꝙ tucno debet d ñs ei dare aliquid.

ſi volẽt. p ¶ Gu voluerint. modo rñdet. q

eruo beredis. aʒo.ð

nõ. vt. j. de leg.ij. l. ſt ira ſcriptũ. .i. oſtq; voluit nõ qꝛ eſt heres:vt bic. Eſta mento. d ecreuit.j. de bo.libel.ſi neceſſe.⁊. C. ꝓ quibꝰ
2. ſ. d e acqui.h ere.l.neceſſarius.⁊ ſic eſt mirũ ꝙ nõ eſt neceſſanius.⁊ tñ .
nõ põt ſꝑnere m.pᷣt añq velit.⁊ illa ſi ita loquit᷑ in cõditõeꝗ ita ſuſpẽ
dit qð bic nõ facit ſed ſolũ boc oꝑatur vt nõ ſit neceſſanius ſed quido
cõtra. vt no.ſ. de acquir. bere.l.ſi is qͥ heres..i.

7 Hauen 8. inſtituat᷑ 2 na de eo. alias in eo quod de dipondio ſcʒ
Muin

ſer. pꝛopi. effi. l. i. S
n ¶Igit᷑ bene valet.vt inſti. eo.S. uus aũta dño.⁊ ar.S.eo.ł.ſt
ſeruo.⁊.l.ſi ſeruus cõis.ſed videt᷑ cõtra.S.eo.l.iij.F.qui fideicõ.
vbi poſtea fit neceſſanus.ſed ibi ab hoĩe.bic a.l. ſit liber. publi
ca em̃ vox pꝛiuate pᷣiudicat. o ¶ Licet.i. licitum eſt.
peratoꝛem litis.alij mouendũ. vel ecõtra ſibi nõ mouẽ
um ſie cauſa vitandi iudicij. ſed videt᷑ hoc licere. vt. S.
de ali. iudi.ex bac.S.ſed beredi. So.ſpeciale in pᷣncipe qui plus
ſibi cauere d ebet.ſic.ſ.de iurxe fi.l.res. .lite.⁊ inſti.qͥ.mo.teſta.in
fir. S. fi.in fi.⁊· C. vnde vi.l.meminenint.⁊.C. deteſt. l. volumus

ecẽ vncijs eſt inſtitutꝰ. vt. S.el.queſitũ. x q; vncias.
facta Oputatione aſſis.Ro. v Hereditatis. diuiſe in. xij. vncijs. qꝛ
in.xxiiqj.vncijs diuiſa voluit teſtatoꝛ vt bic tertius haberet.x.vncias.ſʒ
cũ dipondiũ pluriũue vnciarũ rõ ad aſſem reducat q̃ͥ ex.xxuij.vncijs.i.
dip ondio.ideſt. x.vncias foꝛ et habitums is ex.xij.i.ex aſſe babebit qᷣn⸗

9

ie

di
le

o
4/

ich
be
be⸗

e
N
ſcd
1,
no
ſ
nu
ben
dum
hiiio
e.

eyt
NN

ſeö
ne
1i

in
d
o
er

5
hon
fedl
le
ſo⸗
zſob
hoſ⸗
lco
No
ſſe
um
ſio

pt
hſe⸗
Uuro⸗
300

iuis
n
iic⸗
1

icd⸗
ubli

honi
Ohs
100
s

4

/. bA

*Ae

Aaum euius. mutauit teſtim. bꝗ/Kurſum. alias tuffum.
ALeſt ꝓpꝛiũ nomẽ. als rurſuyZ. c ſælſodus.i.cã.vt.j.ide
di. demon. l. demõſtratio.⁊ eſt hoc.ſ.qꝛ beredes ⁊c.qꝛ falci.

nõ dz eii. nõ ſolet ⁊c. vt. C. de fal.cã ad.ꝑ totũ.⁊.j.de cõdi. 7 de
mon. l.falſa.niſi ꝓbet᷑ ꝙ teſtatoꝛ nõ erat alłs relicturus.vt.j.de

cõdi. ⁊ de.l. cũ ta
le. 5F. falſa. ⁊ hoc
ſubijcit. ꝓbaf.n.
bic ꝑ pᷣfationem
qꝛ heredes ⁊c.

da Pertinere.nõ

ergo tʒ ſm teſtm̃/

ſed õ. S. de inof.
teſt. l. ſi inſtituta.
§. fi. 2. l. ſeq. vbi
valʒ: qð patʒ qꝛ
rũpit᷑ ꝑ querelaʒ

ſo. hoc eſt hic ꝓ/

pter pᷣmuz teſtm̃
vel ꝓpter pᷣfatio

nẽ ſcdi.ꝑ quã pʒ

ꝙ teſtatoꝛ nole⸗
bat valere ?m.

e [Sed legata.

no.ſpãle cõtra re
gulaz que eſt. C.
de fideicõ.l. eam
quã. vtibi no.⁊

de tel. mi.l.ſi cum

2.j. de ſe. ta. l. qui

ex li. in pn. ⁊. S. ð
pacl.tale. 5F. fi. 7
5. de teſt. tu. l. pe.
⁊ inſti.qui.mo.te
ſta. infir. F. ſi quiſ
pꝛioꝛe.

f De vulgari ⁊?
puhpillari ſubſti⸗

tutione ru. Sub
ſtitutio eſt ſcõa ĩ
ſtitutio etiã ſi ſit
vlterioꝛ vt ⁊ oẽs

ſcõe nuptie ſunt

poſt pꝛimas. vt
.C. de ſe.nup.in
rubꝛica. ⁊ dicas
ꝙ qnq; ſũt gene
ra ſubſtitunonũ.
ſcʒ vulganj ⁊ pu/
pillaris exẽplan.
bꝛeuiloqua.item
cõp endioſa q̃ fit

eſt:nec calũnie facultatẽ expꝛinci
pali maieſtate capi optet I SDẽ
Acumeuius androſthẽ
N nes pacumeuiã magnã
filiã pacumeuij magni ex aſſe her
dem inſtituerat:eiqʒ patreʒ eius
hſtituerat pacumeuiomagno oc
ciſo ⁊ rumoꝛe ꝓlatoq̃ſi fiia quo⸗
q; eius moꝛtua mutauit teſtm̃:no
uiũq; ruffuʒꝰ heredẽ inſtituit hac
pfatione:qꝛ heredes quos volui
mihihaberenõ potui cõtingere:
nouius uftus hereſeſto:pacume
uia magna ſupplicauit impꝑatoꝛi-
bus nr̃is ⁊ cognitiõe ſuſcepta:lʒ
modus inſtitutiõis cõtincret᷑: q;
falſus nmoꝛ nõ ſolʒ obeſſe:nõ ex
volũtateteſtãtiſ putauit imꝑatoꝛ
ei ſubueniendum: igi᷑ ꝓnũciauit
eius herditatẽ ad pacumeniãma
gnam ꝑtinereꝰ:ſed legata ex po
ſtenioꝛe teſtõ eã pᷣſtare debere: p⸗

indeacſi in poſterioꝛbus tabulis

ipſa fuiſſet heres ſcripta.

De viulgarict puplllani ſubſtitu .

noc. WMWMgeſtinus.
FEtredes aut inſtituti di
H aunt᷑:aut ſubſtituti.in⸗/

ſtituti dicunt pꝛio gra⸗
dus ſubſtituti ſecũdo vel tertio.
Heredis inſtitutio aut duplexẽ
aut ſimplexꝰ:ſimplexẽ velutiluci

a milite tm̃ ⁊ babet naturã pupillaris ⁊ fideicõmiſ. vtno C. eo.

des. gradu. i loco. vt. . de ſe. ta. 1. ij. F. deferk. az.

ala nug eſt ſideicõ.duplex.vt inſti.eo.S.ᷣfi.
Omnplex. ſimpler eſt vt pupillanis tm̃ vel vulgan tm̃. duplex

qñ vtraq; ſimul. i ¶ Zucius ticius h eres.iſta eſt inſtituno ⁊
eq ideo appoſuit qꝛ ſubſtitutio nõ põt eſſe ſine mſtitutione aʒo.

vt. j. eo.l.f.aʒ.

k Meres no erit. bec eſt ſubſtitutio vulgan.

l¶Eaius ſeius beres mihi. hecdictio mibi mbil nocet. quo minꝰ

etiã alia bona qᷓ; patris veniãt in pupillari: ⁊ quo minꝰ ipſi pu
pillo ſit beres ⁊ quaſi ꝑ obliquũ mihi. vt. ſ. de ſe. ta. l. ſtita. 5. qᷓ
hilio.⁊ inſti de pu.ſub.in pᷣn.ibi quo caſu ⁊c.⁊. S.ti.i.l.pat.in ſi.

ubſtituere. exbered atis. dic pupillaniter.vt inſti.eo.S.non
QC. de leg.l.cum quida. 2. j.ad.l.fal.l.qui fundũ.S. qui ſi/

lios.nõ ꝑ fideicõmil. vt. . eo.l. cob eredi. 5. cum filie. ibi ⁊ ideo ſi
pater.ſed an pᷣtenttus poſſit ſubſtimn pupillariter. rñ. cum nulluʒ
ſit teſtamentu etiã ſcm bas.lj. vt inſti.de exb ereda.li.in pn. ſeq

tur vt nec pupillare
eo.l.pꝛoxi.ꝭ.ſed ſi eo

valeat.vt inſtit.de pupil.ſubſti.S.hbenis.j.
8.7. F. quiſquis.

„70

wüij. De vulga. ? pupil ſubſti.

n ¶ Subſtituere. inſtituerit. milite excepto. vt.j.l. pꝛoxi.S. quiſquis..ſ.ẽ
nesnn d excepto. vt.:.l. pꝛoxi.5.quiſquis.
o ¶Pnſtitutione. ab initio.vt.S. de bis que in teſta.de.l.pꝛoxi.⁊ inſtitu.
de le. F. ante. item ex poſtfacto nõ valet niſi fucritbereditas adita ex te⸗
ſtamẽto.vt.j.de cõtra tab.l.filium.circa pᷣnci.⁊.j.l.pꝛoxi.S.quiſquis.⁊
S. adeo.ſed cõtra.S.itit.
i.l.fi. Solu.ibi ſpeciale
item cõtra in autẽ.vt cũ

us ticius heres eſto:ſimihi luciꝰ

ticius heres nõeni: tũc ſeius hfs de app. cog. 5. ſi igit ta
mihi eſto. duplex veluti filius mi õ
hiheres eſto ſiheres non enit: ſi prerſolam pteritionem
ue heres erit:⁊ intra pubentate,ʒ eſtnulli. bic qꝛ ſubſtitu
deceſſerit: tic caius ſeinshrs mi ieden ndn
hieſto Subſtituerelibenstam DHbus id eſtiu⸗
heredibꝰ inſtitutis q; exhereda⸗ ¶ relacedemonioꝛũ

tis poſſumꝰ ⁊ tã eũ heredeʒ nẽ vtinſtit. deiurena. F.

inſtirzftio g⸗ no indleganter.
nobis inſtituim 95 alten Su dAnnos.1. vſq; ad vl
ſtituere liberispr nõ põt:niſihe ¶ mnuz diem. vt. z. detel⸗
redẽ ſibi inſtituenit. nam ſinehere l. ana eate. vtſ mmue
dis inſtitutiõe mhil in teſtamẽto relate y

Arit r Voteſtate. ꝙ liberi
ſcniptũ valet. )pianus. iipibges in poreſtate
n N int ſ ⁊2 ꝙ ſui iuris fiant moꝛ⸗
Dꝛbls introducũ eſt te panis. vt inſti.eo.in
vt gsliberis ipubenbus pn. ⁊ vt bic dicif. Item
teſtm̃ facere poſſit: donecmaſcu⸗ quod nõ deſinãt eſſe in

poteſtate ante moꝛtem
teſtatoꝛis.vt.j.eo.l.co⸗
heredi. S. cũ filie. in pᷣn.
oſſumus.ſcʒ face

liad. riii.inos pueniant. feie adh
xii. Oð ſic erit accipiencũ ſi ſint

— T — — 7 7 — S
ptãte.ceterũ emcipatis nõpoli ſat marum.

ſumꝰ?. PMoſthumis poſſum⸗ t¶¶ Deinceps. vt pꝛone /
plane nepotibꝰ etiã poſſumus:⁊ poub

deinceps ſiꝗ nõ recaluni ſunt in 4l recaſun nõ valet te

pfis ptãte.ſj ſi eos pres pcedãt: ſtamentũ cum in eo ca⸗

ra de itin eis Dor: ſi He⸗ ſu ſint vt eoꝛuʒ teſtamẽ
ita demum ſubſiitui eispõt: ſi pPe⸗ mand valeant ens üiy
redes inſtituti ſint vel exheredati ſi aſent maioꝛes. ? auꝰ
ita? em̃ ꝑ legẽ velleiã ſuccedẽdo non eſſet: erant ergo bic

eoꝛũ patres emacipati

nõ rmũpũt teſtm̃.nã ſipꝛincipale mi vel moꝛtui. vt inſti. qui.

ptũ ſit teſtm̃ ⁊ pupillare euanuit: mo. ius pa. po.ſol. i.
ſed ſi erxraneũ ꝗs impuberẽhere x e alis pon es
deʒ ſcripſit potuit ei ſubſtituere: ſi ye Iiu añ. ſc cum in⸗
modo eũ in locũnepotis adopta ſtuum vłexberedan ab

uent vel anogauent filio pcedẽ Eauo inueni ur to⸗
SHD cum pᷣmoꝛtui patris ro.
ad qð.S.ti.i.l.v.S.nepotes.als ſi inueniũt ſepᷣteritos rũpitur pᷣncipa⸗
le. 2 ꝑ cõſequens nec pupillare valʒ ⁊ boc ſubijcit. nam ⁊c.
7 Ruptum ſit. agnatione poſtbumi nepotis pᷣteriti:qð eſt pꝛemoꝛtuo

patre nepotis ⁊ pupilli ⁊c.ſi aũt ꝑ còtra õ rema

uet pupillare.vt.j.eo.l.ex duobus.5.ſi.que eſt cõtra.ſi aũt ꝑ querelam
inoffi.rumpat᷑ pᷣncipale diſtinguit᷑ in totum vel ꝓ pane.vt.S.de inofft.
teſt. l. papi.S.ſed nec uupubens.
9Buplllare. quia pars eius eſt. vt.j.e.l. qui plures.F.fi.in i.
2 er em ſcripſerit.cum em̃ ſe inſtitutũ reperiat nõ rumpitur ꝑ ado⸗

ptionem. vt. S. delib. ⁊ poſthu.l.filio quem.S.ſi.alioquin rũperet᷑. vt.õ

de iniuſto teſta.l. verum eſt. b.
a Filio pᷣcedente.tẽpoꝛe adoptionis ſed tempoꝛemoꝛtis opoꝛtet eum
pᷣmoꝛtuũ eſſe.vt.S.eo..poſtbumꝰ.ſed ⁊ tũc idem eſſet ⁊ ſi nõ pᷣcederet
vt inſti.de adop.S.lʒ.ſed hoc frequentius cõtingit.ſed opponit᷑.nonne
in ſubſtitutione tria tẽpoꝛa exigunt᷑.vt no.S.S.quod ſic.ſed bic non va
luit ſubſtitutio tẽpoꝛe quo facta fuit.qꝛ erat extraneus ille cui fiebat.vt
inſti. eo. S. extraneo. rm. illud vt ſit capax cui relinquit᷑. bic aũt ſlũ de vo
luntanio qui fit neceſſanus ꝑ adoptio.vt.ᷓ. ti.i·l.iij. . fi. Itẽ qð de ado
ptio, dicit eſt ius vetus.bodie cũ nõ tranſeat in ptatem nec ſubſtitutio
i iij

5 Succed endo. in lo⸗ D

Liber.

vel dic diri in vna lcriptura ſibi filio inſtituit beredem ⁊ meri

pupillaris valet. vt inſti.de adop.S. i item nec in amogato valet ſubſti/
tutio niſi in id quod habet ab arrogante. vt.S. de adoptio.l. ſi arroga⸗

toꝛ. S. ſed an ĩpuberi.

8Simodo. nõ alias. vt inſti. eo. F. extraneo

a ¶¶ WMiles. vt. ſ. de teſt. mi. l. miles.S. fi.⁊ facit. S. eo.l.i.in ;lll.
b ¶ Euaneſcat. cõtra. C. eo.l. iij. So. ibi in vulgani bic in pupillan. Itẽ

to. 14

Enaa facit vnꝰ ⁊ vna ſolẽnitas:vt hic.⁊.ſ.de pᷣui

le. cre. l. p?. ſz qꝛ due hr̃ditates vt ſubijcit pñt dici duo teſtamẽta
vt inſti. e. S. igitur. m Eoſdẽ. vt.j.e.l.ſed ſi plures.S.i.⁊.j.ðᷣ
acqui.h ere.l.iuł.ſcribit..ſed qð in fratre. n ¶ Subſtituere.⁊

cõtra. ]. de puib. cre. l. pr 6 ſaraan ve
in pᷣn. Sol. vt ibi. . 2 —- ” T. . . .l. ſe ures.
e nend. Eae⸗ te. Quiſqs autẽ impuberi teſim̃ usheres eſto. valet/ſubſtitutio:li S.i. bn
l. queſſtum. focit ſibi quoq; debet facere. cete cet cuerſa ſcniptura filij teſtm̃ fe 4eeſſent hee
cPlane uandus. ſe nmm ſolib flio nõ potent niſi fote cent. Sed ? ſiita ſcripſernit: ſifli hefunone veſ,.
qs. o. ca tel. l. i. nmiles'ſit adeo aũt niſi ſibiquoq; usmihiheresnõ enit: ſeiushefs prim̃. vulganl
d nterdũ ticiꝰ inſtium fecerit nõ valet: vt niſi adita quo cſto:filiusheres eſto ſecũdo qdẽ? eoſtiyerobler
it meuiũ ⁊ exber̃dauit fi qʒ pris hereditas ſit: U illare te gradu ſeius ſcriptꝰ eſt heres:⁊ ſi lʒ cõuerſa ⁊c. ſed
n bunaane ve ſtamentuz euaneſca e Olane ſi ſiliushersnon ertitent: pculdu (ona.S grgſo
fftiuat befdiratẽ ſẽpꝛo Omniſſa cã pꝛincipalis teſtamti ab bio ſeiusei hereſ erit.ſed ⁊ ſi erti pe Baminedus.
nio: meuius no vultagi inteſtato poſſideat hereditas: di terit fillusheres: æintra puberta tactta, pupilla
pupillus dicit ̈ meui ⸗ Cẽdũ eſt a pupillo ſubſtitutũ fuãa- tem defunct? eſt ſeius admitten⸗ . vr eo.. nan
us dʒ ogiadire neeua dum Interdum eti pupilla dus recte videt᷑: vtnõoꝛcdo ſcri gcelr no 20d.
neſcat ſubſtitutio berdi nigreſtamẽti cã cẽpellendũ here- pture: Goꝛdo ſucceſſionis ſpecte dicvt . eS. pus
tate nõ adita.⁊ ꝑ conſe nste . P e 1., N0.õ ſtſingaulisli re ¶Z igit. dictu
quens fideicõ. ad qͥ:.xj. deʒ inſtitutũ adire hereditatẽ: vt tur. qd igitur dictũ eſt ſingulisli ee us ew
2 neballnam ga F. ex ſecũdis tabulis fideicõmiſſim beroꝛũ ſubſtituere licere ideogdd dici ſubſtiwefli
dem qucn mſtutult ſibi Cõualeſcat: vtputa ſi iaʒ pupillus iectum eſt vt declaret nõeſſe a fi dereſPaae *
ſubſtituit filio. vt. ſ. ad deceſſit. ceterũ ſi adhuc viuat im lij teſtamento inci iencluʒz impu⸗ ſubijcit a filij. .er
ia ſollicitus t ve vin Percliake. Tun ilie uber pr. ſ arg. varengas
e¶ Solicit⸗ eſt. tali mo⸗ ergo etiã ſi mino is ad⸗ ubſtituit: quiſquis mihi .hoc mo
itee ergo etiã ſiminoꝛ.xxv.annis a Aſubſtituit: quiſquis mibi ad ꝓri. boc mõ
toginpbet com eudehereditatis cã fuernit reſtin- heres erit:idẽ filio impubenihe⸗ zain ch el
re ſiſci.l.ſtatius. 5. i.. . tis puto /ꝓficere ſecũdis tabulis reseſto:placuit ad hanc ſubſtitu dr. inittenon 15
e . Boet deg, vt ptoꝛ vnles actiones decernat tionem ſcniptos tmmodoad he qdens e adie
I fi. ſed alio mõ qͥs põt lubſttnisſ cel aut b gad elltatez ganin acß domin i u. eſtnn
elſe añ q; ſollicit vt eri pet heredẽ ſcribere deinde filio cui ꝑ ſemiũ hereditatis poꝛtio qui none vr declaret
Sas wras n . 8 ſubſtituere ? nõconuenere oꝛdi ta ſit: er ſubſtitutione impubens eenlie ei dal
in pol le cum arcbime nem ſcnpture: hoc iulianꝰ pu- heres efficinõ poterit: ſiſen ab ondàverus.
doꝛam. tgt pꝛius ſibi debere: deinde filio eius exierit poteſtate. I¶ OE· An guibuſ exunt
ninoa eranenej Heredẽ ſcnbere. cetenmm ſiante fi Am hoc iure vtimur er renuicu pelleve/
teſtatoꝛi ⁊ inſtitutꝰ ſed 8 ., 1 1 . 12 . „ 13 tuſtas. Hec faci⸗
epnclault n bac ſi lio drlndeſtieſtaneni faciat Hrie diimarei ſeuen ot unt cuos coꝛ⸗
exhefdato eiq; ſubſtiu nõ valere. que ſentẽtia ptoꝛimpa futione: vt cu pater impuben fi· nua iaca ſenes.
to dato. 1 ꝙ ſub ijcit re⸗ re ver 8 EE i. coꝛnua iacta fa
itutus tyt adent e ſi toꝛisnoſtni ad virũ lupũ bꝛitanie lioin altenum tcaſum ſubſtituiſſ,y cenmarnon
v ale nalhale. ſic ce ſideʒ cẽpꝛobata eſt' merito'. in vtrumq; caſum ſubſtituiſſe in⸗ ſenes Ziem 3 .
ee e,vonnnte (Oſtat em vnum eſſeteſtm: Idue telligat: ſiue filiusheresnõerti⸗· pertg r bu ſia
In vulgani : dicũt mio⸗ ſint herditates.vſq; adeo vt qs tenit: ſiue extitenit ? impubes de — m pli;
n ui t abſtinege gsſſbi fiucitneceſſmoſeoſde en ceſſent. qvius adterniun quocß Nazddai⸗
noõ adijſſer minoꝛſs ſi ain filio faciat:æ poſthumũ ſuũñ ſi gen aſbiliraſ exN. n nwe vs en
bic ſubſtitut? eſſerßuus lio ĩpubeni poſſit ꝗs ſubſtituere. demur. nam ſi pater duos fliosim nſe eer ubſtitn
uédo berediras vel nõs GWe e e e ſubſtituat in vtrũqʒ caſu, ꝓxi §. qſquis, ?
ſcm eos ⁊ maioꝛ res lius meꝰ intra. xiij.annũ deceſſe⸗ inuice; in vtruũq; caſu, PpriS. aſautn
eſt libertaſ. vt. . de mi. Eitoſeius hereseſto:a deinde fili- recipꝛocam ſubſtitutionẽ factam eutes. vt. a..
l. ait p̃toꝛ. S. qð papi. — G eil. ex duobꝰ. 5. ſi
ge Pꝛus deinde, eadẽ

lium. ? inſti. eo. . ſubſtitutꝰ. lʒ poſtea deſinãt p querela inoffi. vt
ſ. eo. .in ſubſtitutione. g Pñs vel pꝛ cui p fillũ vel heres be⸗
redis.vt.j.e.l.qͥ liberis.S.bec verba. ſiren
rit az.ar.j. de acqr bere.ſi ſolus.in fi.b.⁊ facit.j.deop.li.l.cũ pa/

boꝛa vel alia. vt. ſ. e.l. ſi qs eũ. S. ſi uo. b Mõ cõuertere. ſic. ſ. de fi⸗
deicõmiſ. li. l. generaliter. S. qͥd ergo.⁊ in aut. debere. fal. F. inoꝛdina⸗
tum. 2. O. de edic. di. adri. tol.li. ſed ar. cõtra. C. deteſt. l. ambiguitates
⁊.l.pᷣpoſteri. ⁊.j.de ſol.l.nec em̃.⁊ de pe.l. quidꝗ.? inſti.dele.S. ante. ſed
quo ad alia nõ curat᷑ oꝛdo in. l.illis. i ¶ ¶o pꝛobata eſt. imo cõtra.
vt. . eo. . ſed ⁊ ſi qs. . S. ſed ſi ita. ſo hoc coꝛrigit ꝑ illud. vel hic de ni⸗
goꝛe iusis ibi de equitate. vel verius hic erat filius exberedatus cui fit
ſubſtitutio ibi inſtitutꝰ*. k Et merito. dixit ſcnpture in ſingulani nu
mero ⁊ merito ⁊c, vel dixi vnꝗ ſolenitatẽ ⁊ mento ⁊c ad qð.jeo.l.pꝛis

v Exierit. pꝛ ſi remãſe

ronus. Fii. 3 . .
4 an bo alias eſt iaʒ.⁊ bñ ałs nã.⁊ tũc cõtinua cũ.l.moꝛi
bus. infi.bi ſy ⁊ ſi extiterit ⁊c. x& In alterũ caſuz. i. in vulga
rem mm̃.qñ tacita pupillans intelligit᷑ vel etiã pupillaris tin qn
intelligit tacita vulgaris. vt. C. eo. q;uis. 3 Q ius: l. ſub

De vulga. ? pupilſ beredi
plures. .l. co erc
e.qᷓ cũ plures. 7. Alicui⸗
. facit. ſ.e.qᷓ cũ pli i. d aſe
T q;. Itnfacit. ſ.e l.ſub. 5. i. ſtitutione (
,1* bel.l. nn lures. in a pteʒ bʒ 2 neuga in 5
. ꝛeſſa. v ris. F. fi. dicaſſet.n 5 tem 31 6s bae⸗
5. qñ vulga⸗ rrtibe E a Vr e⸗
rgm)r 7 g vued/ bi im̃ ininnbelteberne alid alijs. ſ. a ſubſtin
e. ⁊ Tertiũ gen⸗ 9 n- beꝛ am bz in . oſtea ſibis
itutionis ta illaris ꝑ ſe: 1KReci uicẽ inter teſt. mili. teſtato⸗
Rigeſo itẽ qñ pup illaré. az50. Nideri. inu Guis, 1 der
i uiloqus. v o ſola. v⸗
alter
Ina r. C.
4 de fruc.
N
6.

bebu ex iß
videri diuu

s.n poſſit. 5
. 7 er C.
Se lius nã ms tũ
caſſete. . teſtato⸗ KA
uendicaſ. 7 i ex boni . oſſit pupilli põ Ab eo. ſc
Zis du capenõ Nltilo berur. gel Aabr,
c coi ris ſoli impuberi . teſtatoꝛ direrre and⸗
lter ipubes korck tutꝰ ſit ab e0. cahiet: uaſia terd⸗ facit. ot
.ſacro. .- ubes a icẽ ſubſtituo m̃ ut Rinercacze ita inter⸗ lcn dera 9 ttace⸗ cu au⸗
rs pn iac. Wrocoſß taman un ag ſo nias Kchhorlaal Ne Saka 1ace
amt n equali / verbe ſubſtitutiin ri ſubſ uu⸗ upilloc an? noſteru mpli 1ean r8adoper np;
vbe dic mdtcss ſienint ſin 5 factũ viden ſtitueft p ni iulian noſt fuerqtam ſolidu. ſed ar. cotra.
arem n, odocaſin mon⸗col alte⸗ pꝛete lueteltatoas ð ſipupillo dbos ſed e⸗ darc
euditima. n ſeuer?2 idebat vtin o bonisq poſſit. qt ſſet: aut ſ[dedo. ne decedat
. g en . non e n f. bocned uͦ pa
. nõ tonnens ſu taq; caſu ſin ga pten eſſe ſia pupil⸗ is 1 filij teſt ius.
n no ron uz ſit pu rob dupler is. hoc itaq; pdebe a dato ſia p tris 11 F. pꝛin Lli⸗
bulare ens ief 10 ns. Hoc rdebe rhered cquang! . lmortus ua. p. l.li⸗
6 Pr t vulga ſtituere p· ſterit ſie ni eum caꝑ imanus. aarbua ꝛeterea,
4 bes. vnnch. ſ e atim ſub 5 extitenit ſi edineum ca Ap n ſi bſti⸗ ie¶Ampliu/ Wꝛetere⸗
In, hrut gulisſep Ricend amnan iecncbre ſ 3 e
naz lub e tine Gun ipubes . Y lo cap bis ciuii S.. nnuz i.pter bone⸗ . bicna⸗
Hani eine⸗ t: vt ſipul ſtituatur⸗ na locap Erbis ſt. xiij. annu Gubſtitut
ii kackta vulgane bit: el ei ſubl terit: 7 in 2 one poſt. . t.ſeda en libe ſdi
li vrbi in pn. ku innntbeſ eſher̃s tepubesſiarer . mrunel ricõueni ut adie Plie. auilbr. i
ib us legis. an. teimp Edeceſſerit: bſtimat & S fniſtr tſubſtitutus fiat „ reis dura Uis ſi
i ielesan piben er coheredis ſi ſubſti Wnerun, ut non ae be x. Anes: nd elir
de⸗ Bupillanie ſolus - one coh. eue mnimo n S! iusno ̈ deceffentfi e.xxij. ta
1 maſns eni er ſut ⸗ in poꝛ in vtruq; dan tmm ns erckoſte ſifliu ento Bersas dlaleze ſir.
4 XFn brchen ne dan walſt cEtr nolamic, qdei nnet erun
Darvnuͤch vi d 1t videbit⸗ H ſubſtitu nulga ( n intenim c dnerlbuf vtiſ.el dioſa in pa
i ruq; vt tut niq;5 de uule totũ int O◻ bu vt. edioſa in p .
dst vttt liter ſt uber uat. vtrũ d 1 gt r. impuberi eſt cõpẽdi⸗ ſtra. n
rit ne ſit a ſub do impu Uat. o utnuſ pater dedi ..1 ri. unpit .„gut bec . n Fruſtn⸗ 0
xit ne ſi m ſu HS linq . n paterd . isin gut 0. n9 cetunio
4 in bmi iᷣtmm ſiſſe in itutio in-⸗ nbin ſubſtitue WDõ 430.
ecnluc an ⸗ ſona ſenſi Bſubſtituti⸗ ag⸗ iõe ſolet Neennraent⸗ vt coberes. lius dixiſ⸗
hn ſuz qñ in ubere. z pſon outraq; ſubi norefa⸗ & oditio lius meꝰ int ſto: v Aq;. meliu⸗ inon
85 bet gimpnber m in alter ſtas pentisnõ fa ſul ſic ſi filiusn hereseſt. 5 4 6 erit qñcũ. i H
gs5N. an em ina lutas p omsgra reuero t:ſeius kitutꝰ ſit et ſet nõ en e.b.
no 230. telligak an it ſiuo õ de qꝗ n reuere eſſerit:ſen inſtitut? ſi rit aliquo tp teſtator
li. telliga e telligi ceuitan — mpube tem dece ESIn “ðõc bet erxit . lutatẽ.ſ. te ſt fili
fIn eirdart ene elcentee ðcaſuʒ imx tatems ſteheresin lla habe q &olute icetis.
de vulgari et: uele C non ta usi 9 nulla h 9 odo dicẽtie l. lu
de vul ſic dat ĩ get: utruqʒ her̃s „ ſiue ſei ſubſtitut ig* ſubſtitu pocm 8. 5. ti. i.
i pillari. 5 co ſi aliterin frẽm ſiue uber l beri ſub it ſolus ſu u bo. 2c. ad q. o no.
unet boc bſtitu ge nt: in M õditioneʒ caut mititut ertt bliqᷓ nõ trab a5. inſti⸗
k nolarhiste⸗ ej erit eceri . Mu idaslinene⸗ miiheſeci aamiah 5 ging
noß alius. tatis decellc — ſcript bſtituat: 8 ex — tut?qñ ſt ſiue ꝓpte
de elam go. “ — 12 redes ſc it ſubſ ug iſtet heres ehers ſue deicõ. q e e no põt
l el cuz er e. — — inteſtoheree fuenit ſul lias exiſteth none hefs n⸗ lenntare cape dlcil⸗
4. Jllteno! uti 1 noallas ſtitut ec ſubſtitu ſolenitar in codicil⸗
gs. . a Eeenee J li ib ſubſtit . ſibi 1, lſi er inſ⸗ hec ſu rx directo. vt ꝗq pter ſugʒ
C.e. n u ſquis ſil onemltcxin ſt. ? hec ſij tis direct k: vl ppt .
ut Otra Tateni utag 5eẽt: gſa letis“ tiom ſimilis e a ſcnipti E6is ſenbi ſ. a trebel.l.
en õ iheresnoei ſʒ deficiẽtis nt: cniſin nihier ſupꝛa ſc andẽe ſong. vt. ſ. facto. in
fic eveasen ut iis mig in pte qʒ q;5efs io: quiſqsm bet em in ſe ean c rl Etann
o1 m. ꝙ checeigal. hefs eet isi 4* Pte qui BP — in no:qi nt!. habete Oꝛi. Le Polives ni el cõditio
nes. T bic iuln, ſ be Pefs: Pqua eum guoq; 2 herese Eſin nilez ſup 6 rit: idem pediũti. vt. euis ſo
ls 6 In alte la, ecth te: p ea pte ri placʒ cõditionẽ en hereserit:i. ha- 1 odicilloꝝ bꝛ to nõ
Vclöpppi ſſet: peat uocari Cochition ibih hücl Eucacg nirale enn
trae Pgaran nſer egez alteuac glion l tste Nekarre anen
4 Aaeunaabz an qo p lege ðW 1 Negepuntanegnur i⸗ Pie Paunuoa Phond pane
1 ſaror tnt cJ :aſang reinech habe, nanktervrcpne lelälanmis be ——
hiu r ſir aueſtto l. qui mutuã. nugakli ſiutio dintona i deige raae ſen, SerPas
anck ð resdf eraibo dog eerts mridon ti
n 6☛n1⁵e m teſt. ut. i⸗ Eſe na nelſider. 3 g* 6. vt. s. d is. qᷓ ac *. Lol hr
fjs erat inſtitu ꝛ. m Pꝛo q ti. 2 9 viuit bõ m nitis. inone, 35.
6 Elisen E Kirr⸗ nõ peaz. ſſten ſab
teſtatoꝛi letis alias derf 5, beſ ſibi tme it.. dere ſenptis: inſtinutis
4 XrI 8 ti „CL de cadu. Ppꝛis no
iſe 3 cietis. eticij J0, vt. C. de ca ſecus ſi
i e r
nor WDZ
n

Liber.

meo. az. 3Similẽ. ſile eſt q idẽ eſt. az. ? Mec verba befs erit
directo ⁊ exteſtõ. aʒ. 9 ¶ Exnitenit.ex teſtõ vel ab inteſtato directe vł
ꝑ obliquũ. ¶Ex teſtamẽto.directo vt ſubijcit.ad qð.j.de condi.⁊
demon.l.q̃ cõdi.⁊.l.qui heredi.in pᷣn.⁊5ꝭ.de adimẽ.le.l.legatũ.ſed arg.
cõtra.s.de in rem verſo.l.iij.S.ſed ſi errauit.vbi nò refert directo velꝑ

quicquã valebit ⁊c.cir⸗

pus ꝑtinent quas in ipſius patriſ

Ed ſi plures heredes extiterit. facit. . d e ſuis ⁊ le.l. ſt ex plurib⸗ 7

yt ibi itẽ Z. C. e.l.i.ſol.
mo concoꝛ.
WC.l. H plures. ig Aalebit. vt . 5. e.l. q liberis. 5. hec verba. ibi neq;

te filiũ. T me viuo ſubſtituit. abets Ponanm imo cõtra.·
u

vt. ſ. e. l. ſi filius. So biſpãle qꝛ

bſtitut? erat frater impuberis

vel hic adiuit impubes patema ibi nõ.vł bic nemo adiuerat pa
tris bereditatẽ.⁊ ſicnõ valet pupillanis niſi ipſe adeat patemã
vt. S.l.ij. S. adeo. 7. . ad trebel.l.ita tñ. S. qᷓ ſulpectã.⁊.j.ꝓxi.S. ⁊?

beret ſubſtitutuʒ nõ poterit filij

obliquũ nlianid ſa⸗ ake tirlelihe
itt ſi 4 . . 2„2„2 — . E . . , , omo. §. 1.7. ſ. 8
*unnipe mortis ien bent ſenſum ut einon omĩsꝗ pri cta em hereditas cepit eſſe.idem acanczrecdͤps
puberis nõ ſit in paris heres extiterit:ſj isꝗ ex teſtõ he q;eſt ⁊ ſipr meheredẽ ſcripſerit is. ⁊ li.l. . ?—
fraie hi vñi.· vt.. o. resextiterit: ſubſtitutꝰ uideat᷑: et ex ꝑte⁊ filiu exparte:⁊ egopa⸗ deor d9rleg,
b o ſiheq; beredis bers ideo neqʒ; pr qui ꝑ filiũ:neqʒ dĩũs tnis hereditatẽ repudiauero.nã l.-neminez. ? C.
ſeenen ekrutte qui ꝑ ſeruũ exntent:ad ſubſtitutõ neqʒ fili hereditatẽ hr̃e poſſum a eeſoe a
n vr ſ de argn bckid nẽ admittetur neq; heredis he (¶Si er aſſe heresinſtitutꝰ filio C.deiuf deli,
paris. ij tñ aue eſt o res: qenõ exiudicio uenut. par ex eredato ſubſtitutꝰ repudiaue ica⸗ dic vr
tra. vel dic vt ibi. ⁊ fac̃. = 6 ſtiriitij te⸗ ſratezxce 5 ibi. ſed ar.ð.S.ð
arnid plures ibenee les quoch eedẽ ad ſubſtitutũtẽ nmrit patris hereditateʒ cim nõ ha ool libemnd,

r Si er aſſe. nõ

ca pn. .j·. de veb. ſig.l. fa. habuerſit herditat beo hereditatẽ adire.nec em̃ valet i baberet ſupſtin⸗
iena e en, elſ VNVpater ſilio ĩpuben eoſ lijteſtm niſipfisadita fuent he⸗ ndin di be
de op. lil. c patronꝰ. , dẽ quos ſibi te vnũ pꝛe⸗ reditas:nec em ſufficit ad ſecũda s dita.ð vłba
i. a. . de iure par. ſue . Ocrea her̃dẽ inſtituit: bonoꝛũ filij rum tabularũ vim ſic factũ eſſe bita p adita. vt
i. 2. F. pe. ⁊ fi. ⁊.ſ. de cõ⸗⸗ „ , “õ 2 ,. 3.c. l. ij. F. plane⸗ V
ta ta.l. no putauit.. ſy te dimidiũ. ceteruʒ prisheredes teſtamentũ vt ex eo adin heredi⸗ teAc iebͤarz i.
ſi.x.s ti.i.l. ſi ſub con cõiter dimidiũ ita habere vt vnꝰ tas poſſit ¶ Ad ſubſtitutos pu- ad hoe yt vale⸗
aitoneſar ana. . de ſemis apucdl te maneataltenus ſe pillares ptinent ? ſiqueres poſt · e ele edee
de dona inter vi. æ vo. Miſſis ꝓhis ptibusinter herdes eapupillis obuenenint. neq; em̃ l.i in fied ar. co⸗
ſea ſdona ar patemos diiiſio fiat:qbusex ꝑti ſuis bonis teſtatoꝛ ſubſtituit ſecl na S. de Riuſe
Laalona. voluts, Ps hereditatẽ prnam haberẽt. impubens:cũ⁊ exheredato ſub⸗ ſ.de cõa ta l l
ve Wanes guoch. tr Apianus. ſtituere quis poſſit niſi mihi ppo lud inpn.laẽS
Adel. u. i Ed ſi plures ſint ita ſub- nas militẽ eẽ qui ſubſtituithere, deerquir berei.
S. iubſtituik. .3. e i. v. ſtituti ꝗſquis mihi ex ſu- dem hac mẽte vt ea ſola velletaad filluus.
fſe..ſeq ſ plures.a. co Pꝛaſcriptis heres erit: deindeq ſubſtitutũ ptinere quea ſead iſti⸗ v Raagi
bacdi S. , daz exillispoſtq;heredes erxtte- tutum puenerũtIn anrogato? mni e no ſold.
Ilpꝛoſii. iInt patri obienint: ſoli ſupſtites quoqʒimpubere dicemusad ſub ale ſall
H pater. ⁊te vuum ex ſubſtitutione heredes eriſtent ſtitutũ eius ab anogatoꝛe datum 2 C dele cum
deinſtitutis ftte Prata ptiuʒ ex quibꝰ inſtituti ſͦt non debere ꝑtinere ea quehabe- dom.
1 ge eau t mbſtimir Neqquicq; palebit erpſona de ret: ſiarrogatus nõect ſ e ſola ec lllte vr ,⸗
gS Bemis. toti? heredi functoꝛũ quos poſſim heredes que eiipſe deckent arrogatoꝛ niſſ veſl mieſ 16
nne no g ren ede mihi facere neceſſanos poſſi? ſoxte diſtinguam? vt quantã qui ar ſarhabere
ts hie cirer as afa filio ſemgmele fratrẽ d dem Pol moce eſenſptd Du k por. iguar⸗
3. tii.l. ticius. .l. inter · qᷓ isin rebꝰ humanis nõduʒ ſit pijdebuit ei relinquere ſubſtitu- ſecus. vt inſti. de
daii maa z derin⸗ ir poſthumusenit fratni heres tushaberenõpoſſit vt ſupflun, bere imle non
Solu. vtibi. item Otra neceſſanus.¶ Nilio impuberi habeat:ſceuola tamẽlib.x.qõnũ boEn anoa to
Serſtri vbiviai peredieraſſe inſtituto ſubſtimtꝰ putat velhoc arrogatoi pmnittẽ noͤ ſolͦ inmilite
eoꝛũ noĩa ſunt adiecta ꝗs c: extitit patri filius heres: an dum: que ſnia hy roem: ego etia Jrin ſupioꝛi. Fe
bicnõ arg.ſ. ad mebel. Poſſit ſubſtitutꝰ ſepare heredita- ampliuſputo. ⁊ ſi quid bñficio a abere von
nonichicveo tem: vt flli habeat prisnõ habe arrogatoꝛis acquiſiuit: ⁊ hocſb alrogatore.
innuit. vel bic erat dein aꝗt: nõ põt. ſed aut vtriuſq; debet ſtintum poſſehabere: wputgar de endp.
Ph ter noient hereditatẽhabere aut neutriꝰ.iũ rogatoꝛis amicus: velcognat? ei Zn. dieboc ſyỹ

poſſe ſubſtituere

in quarta qð erit verũ vſq; ad pubertaté ſed in alijs in qbus di /
cit arrogatoꝛẽ ſubſtituere poſſe poterit etiam ꝑ fideicõ.vltra pu⸗
bertatem ſubſtituere.vt.ã.de adop.l.ſi arrogatoꝛ.S.ſʒ an impu

beri. ⁊ ſic coꝛrigit ꝙ diſtinxerat. in cetens aũt bonis dic reſtitui
illis qͥ baberẽt anogatione nõ facta. vt.ſ.e.l. ö. —
cio. ad hoc. S. deiure do. l ꝓfecticia. i. rf. . S. i. 7.5. ſolu. ma. l. ſt
vo. S. itẽ qcqd. ⁊.j. ad tre.l.facta. S.ſi beres añ.⁊. ᷓ. de vſuffuc.
l. ſed ⁊ ſi.?. C. depac.cõ.ſuꝑ do.l.ex moꝛte.in fi.⁊.5v.deteſta.tu.
1. ᷓ tutelã. in pn. ⁊2,S, de pecu. binc quenit.S.põt,que faciũt otra

heredis ⁊c.⁊ pone bic ↄtra.j.de acqᷣr. bere.l.qui pꝛis.vt ibi poſui ⁊ ſol
ui modo. K Quos poſſuʒz. eos oẽs ⁊ ſolos.vt.j.eo.l.ſi pᷣuus cõis.
in pᷣn. 7.S. e.l. ij. S. pus. . ]. de acq̃r. bere.l.ſi pupillus. .ſed qð in frẽm
2. C. de necel.ſer.l.iij.⁊.l.quidã.S.fi. ¶ Cilio. pupillo pupillaniter.
ſubſtituedo ei. m Suũi.l. filij. n Hleceſſanꝰ.ſubaudi poſtbu/
mus ſinõ bẽs. O ſEllio exnitit. ſicq; comixta ſütbona. P ¶¶Exꝑ

ole⸗
ſe
0o/1
,
ſſo⸗
,7
41

08

nh

Nt⸗
li
11
niß

cõſules mediolañ vt s. de pcura.l. q ꝓpꝛio.5. ꝓcuratoꝛ v tin ce
teris.ſed ar.eõtra.j.de acquin re.do.l.pe.in pn. aenc ſbit

nemo põt ſubſtitui liber vel ſeruꝰ miſi in duobus ca

ſib?. ſ. cũ cau

ſa mutat.qꝛ aliam vtilitatẽ habet ex ſubſti.qᷓ; ex inſti. Atez cum
ſint duo gradus.i.d uo inſtituti.nã tunc ſibi ſolinon ſibi ⁊ ſocio

põt boc modo ti

cius 2 ſeius here

des ſunto. ſi ſe⸗
ius beres nõ erit
ticiũ in ſuã ⁊ ſeij
partẽ ſubſtituo.
ſed in ſuã ꝑtẽ tm̃
nõ poteſt.
g ¶ Wutatione.
ca mutata pᷣ mo/
do. ticius beres
eſto ſi nauis ex a
ſia venerit. ⁊ ſt
beres nõ erit:idẽ

nicius heres eſto.

ↄditione deficiẽ
te ſubſtitutio lo⸗
cũ habebit. vt. ſ.
e.l. f. . ticius.

de as boe. ſcʒ

ſt cã non mn/⸗
tarns valet ſub
ſtitutio.aʒ.
i In vno gradu
l. in vna pſona.
dt. ſ. e. l. f. 5. tici/
us. RWZ
k¶ Subſtitutio⸗
4 cũ diſtinctõ
ne tñ q̃ ſequit᷑ ſi
q; dem ⁊c̃. qꝛ ſibi
ipfſt non põt.ſibi
coheredi pᷣt va
lere. dico ſubſti /
tutionẽ etiã ſt cã
l¶Subſtitutꝰ ſit
ſcʒz ſtichus ßnus
teſtatoꝛiſ pᷣmo in

ſtitutꝰ cũ liberta⸗/

te ſicut ⁊ poſtea.
glioqn eſſer cau⸗

ſa mutata ? vale

ret ſu bſtitutio. ⁊
ßſm hoc dic. her̃s
nõò erit. ſ. liber.

aliquid reliquit. Memoinſtitu
tus ⁊ ſibi ſubſtitutꝰſine cauſe mu
tationeꝰ qcquã ꝓficit.ſj hocꝰin
vno gradu .ceterũ ſi duo ſũt gra
dus: põt dici valere ſubſtitutõeʒ
vt iulianꝰ li.xxx.digeſtoꝛũ putat.
ſiquidẽ ſic ſubſtituiꝰ ſit ſibi cũ ha
beret coheredẽ ticiũ ſi ſtichus he
res nõ erit:liber⁊ heres eſtonõ
valere ſubſtitutiõem.qð ſi ita ſi
ticius heres nõ erit:tũc ſtichusli
ber ⁊ heres ⁊ in eiusꝰ ptẽ eſto:du
os graduseſſe:atqʒ ideo repudiã
teticio ſtichum liberũ ⁊ heredeʒ

Jisgꝗheres inſtitutꝰ eſt
) Kilio ſubſtitutus ſit: nihil
oberit eiĩ ſubſtitutione: ſi tũc ca⸗
pere poſſit cum filius deceſſit.
Cõtra quoq; põt penasin te⸗
ſtamẽto pupilli pati:lic in patris
paſſus nõ ſit?. Apianus.

ner ſecũdis tabulis her̃s
erit hereditatẽ patriſ recuſet

fraternã aũt retiner̃ malit:audiri

debet. iuſlus em̃ pᷣtoꝛeʒ factumũ
exiſtimo ſi fratn ſeparationeʒ bo⸗
noꝛũ patris cõceſſerit:etem̃ ius di

centi ꝓpoſitũ eſt lberosonenbꝰ

m ¶Ziber ſſtichus. n Mon valere ſub

ſo Molue.⸗

filiꝰ ꝗ priac poſtea fra⸗

— - -

De vulga. ⁊ pupil ſubſti.

alioqn Z. vt. . tli.l. dubi in fi. az. vel dic gy recuſat ꝑ in integruz reſt tu
nionẽ qꝛ minoꝛ. ¶ Fratri.qͥ frater repudiauit parernã vel adiui. ⁊
ſic eſt ſpãle in fratre vt poſſit impetrare ſepationẽ.itẽ pone iſtũ babuiſ⸗
ſe aliũ coberedẽq adiuit aʒ.d S.j.de acqr. here.l.iul.ibi ceterũ ⁊c. vbi

hereditarijsꝰ nõ ſponte ſuſcepti
liberare:nõ inuitos ab heredita⸗
tet remouere pᷣſenim ꝙ remotꝰ
tabulis ſecũdislegitimã haberʒ
fratris hereditatẽ itaq; legata dũ
taxat ex ſcdistabulis pſtar̃ debẽt
habita rõne facultatũ in falcidia

nõ patris vt alias ſolet fieri ſim

puberis. MVMBUs
, NOmponius.
o graduſhefs liberis

fnibil intereſt. Seẽ

pupillari ſubſtitutiõe
ðlongiustpᷣs cẽpꝛchen⸗

—

pubertaear.
Wpinianus.
Entunio ſilio ſi intra vi⸗
geſmũꝗntũ annũ etatis
eris vita deceſſerit: direc⸗

ſine lib

toiſubſtituitintra quattuoꝛdeci;

ãnos etiã ꝓpꝛia bona' filij ſubſſibã filin bie viij:an. cuz

tutusiure cõi capiet. poſt eam

aũt etatẽ ex pꝛiuilegio militũ pa⸗

tris dũtaxat cum fructibus inuẽ

tis in hereditate.

ſums fuent tñ ſinietur ſubſtitutio

Iquis eũ quem in teſtõ
ſuo legauit: rurſus a ſub⸗
ſtituto filij libex eſſe iuſſerit:liber

bet. Z. S. e.l. ſed ſi płes.
C. dele.l.cũ qõ.ſed ſpã

