na ᷣui nõ dñivʒ iõ ⁊c̃.

dics ceſſit: q; ſi viuo teſtatoꝛe an⸗
nus ſuperueniat dicendum entin
utile effici legatum: quanqᷓ; con-
ſtitcrit ab initio:ſic ⁊ in dote pꝛele
gata reſponſum eſt totam eam ex
teſtamento peti poſſe:alioquin ̃ʒ
illam ſententiaʒ ſi intereſſe vſura⸗

rum tantum eſt in legato:quid di⸗

mus ſi fundus legatus ſit er die
debitus. nã nec pecunia peti po

teſt que nõ eſt legata:nec ꝑs fun⸗

dlfacile inueniretur: que poſſit pe
ti/ pcommodo. ¶ Si pꝛimod et
fſ(cdotertio heredibus inſtitutis ſi
legata dent᷑: ſi pꝛimꝰ heres mihi
non erit ſcðᷣs ticiodeceʒ dato.ſi ſe

cũdus mibihĩr̃s non ent:pꝛimus

ſeio fundus tuſculanũ dato. vtriſ⸗

; omittentibus hereditatem pꝛi-
mo⁊ ſcðo querebãt ſubſtituti qs

eis dederat: an ⁊ cuilegata pꝛeſta
ri debeant ab vtroqʒ ſubſtituto le

gata debentur. ¶ Semoalieno⸗
poſſe rem dñi legare valens ſcri⸗

bitꝰ. Item id q; dño eiuspurede

betur. cum enim ſeruo alieno ali

qlinteſtõdamus dñiperſona adl
oc tm̃ inſpicitur:ut ſit cũ eoteſta

mentifactõ.cerendex perſona ſer
ui conſtitit legatum.⁊ iõi rectiſſi⸗
me iulia. diffiniuit id demumſer⸗
uoalienolegari poſſe:qð ipſe lib

factus capere poſſet.calũnioſaeſt
eniilla annotatio poſſe legarni ſer
uo: ⁊ q;diu ſemiat. nam ⁊? hocle
gatũ ex pſona ſemui vires accipitꝰ

alioquinetiam illud anotaremꝰ

cillis patroni reſtitueret:cũ hema

numiſſe eẽnt: ⁊ ſi eadem filiahereſ
non eẽt ſubſtituit ei eaſdẽ ancillas

qm̃ filia non poluit heres exiſtere

ancille iuſſu dñi.i.patroni adierũt

defuncti hereditatẽ: poſt aliquan
tum tpᷣs ab eo manumiſſe quere-

bant an fideicõ. petere ab eodeʒ
patrono poſſint:rogo ergoꝗd de
hoc eviſtimes reſcribaſ.rndeonec

repetitum videni in hunc caſum fi
deicõ.ſed alterutrũ datũ vel fidei
cõ.velipſam hereditatẽ.meliꝰ au⸗

tẽ diciin eundem caſum ſubſtitu⸗

tas pideri in quẽ caſum fideicom.

meruenunt. ? ioad ſubſtimnionẽ:

eas vocari.cum eni ſemoalienofi

deicõ.ab vno ex hrdibus ſub cõ⸗

ditione libertatis fuent datuʒ idẽ⸗

q; ſemus ei heredi ſubſtituatur:li

cetpure ſubſtitutio facta ſit tñ ſub
cadeʒ conditione ſubſtitui uidet᷑-

eẽ quoſdam ſemos quilʒ liberta- Zapiudiaadr
tem cõſequi non poſſint: attñ le⸗ d etin qutnr
gatum ⁊ hereditateʒ pñt acquire⸗ cum liber eſe no
re domino exillo igitur pꝛeceprto poſſit.ſed tů bic
qð diximus ſerui inſpiciperſonäͤ: valerer balona
in teſtis dictum eſtſeruo heredita tareʒ dñ̃ vt ſupi
rio legari poſſe.itanõ miꝝſi res oꝛicaſu dii.
dñi:æ qð ei debetur ſeruo eius pu Sõ
relegari poſſit q;uis domino ei?ꝰ tim non inſpecto
non poſſit hoc vtili legari. I dẽ ſn capar betes
Altinusꝛlargus Pprime er ſa E poſtinſpiciat.
do incidit ſpẽs talis.liberti vr.S el. ſi mibi
nus patronũ er ſemiſſe heredẽin- ge: Apa⸗
ſtituit:⁊ filiam ſuã ex alio ſemiſe? tet er pꝛedictiſ eſ
fideicõmiſit filie. vt quibuſdaʒ an ſeverum rem dmi

pꝛin. F. nota.hoc
verum niſt röne
iuris ꝙ bz aliqiſ
alius.vt.S.eo.l.

meuius. §. penul·

ti. dixi. Item con
tra.S.ti.i.l.ſi mi⸗

bi.§. regla. SOo.

tulit talena

5 ¶Gemiſſe. ſub
cohdi.que ſequi
tur. “
1* g/ Keſti. ſed an

poſſit co gere in

ſtitutum adire ⁊?

reſtitu ere. dic vt
j. ad treb.l.cogi.
G. ſʒz ſi ſeruo. ⁊. l.
mulier. S. non eſt

5 Flia. ecce ſub

. 4 atroni.ſ. te

atorj.i. adierũt
ancille iuſſu do /
mini:qui eſt pꝛo⸗
nus teſtatoꝛis.

qancillis reſtituẽè/⸗

dum. ſed videtur repetitum.vt.S. e.l.cum pater. S. ab iuſti. ⁊.S.ti
tu.i.l.licet imperatoꝛ. Sol.bic eedẽ ſunt ſubſtitute ⁊ fid eicõ. vt
d.l. ʒ.in fi.vel bic repetitio eẽt inunlis:qꝛ legaretur ancillis a do
mino. vt inſti. e.S.an ſeruo.⁊.j. de v er.obli.i.ticia S.añpenul.ałs
ſecus.vt ibi dicitur.ſed lʒ fideicom,. non ſit repetituin: conditio
tñ libertatis ſic vt.j.ꝓxi. S.

k (à demum. ſed nonne omne ? non ſemper. vt.j. titu.i.l.fideicom. S.
ſed ſi ſem. alie.⁊ dicta l.ſi vſufruc.in ſi chꝛiſtianuz ergo mancipium ſer
uo beretico legan non põt:qꝛ etiam liber non caꝑet:nec illa quoꝝ com/
mercium non eſt. vt. C. de epi. a cle.l. fi. F.fi. ? S. ii.i. l. opud iuł. S. fl. .l.

cetera. Item eſt bonum exemplum.j. de ſerui.lega.l.⁊ ſi maxime.⁊ boc

dixit. R.rei aut perſone rõne non obſtãte.

I CQalum.i.mala.q.d.dixiſti poſſe legani ſeruo qð libero facto æ econ, b Autem. qð contra. vel melius quã alterum dictum: lʒ ⁊ illud
tra.ſed ſeuo poſſum legare qᷓ; diu ſemiat:puta.x.annua. ⁊ valet quaſi bene ſit ⁊ non repꝛobat pꝛedicta ſᷣm. R.
dho relictum. vt bic.⁊.ſ.de condi.⁊ demon.l.ᷣfilie &ᷓ ⁊ libero qᷓ;diu ſerui c ¶ Paſum. ſ. erunt libere. =
at. Rñ.non vʒ. qꝛ infent de quid ad ꝗᷓle vel qualitatem relin quendi.ſic.j. d ¶ Ad ſubſti.ſi ſunt libere tꝑe quo cedit ſubſti.⁊ dño q̃ritur.vt.ſ
de regu. iur.l.ea eſt natura. m Annotatio.i.repꝛebenſio. e ure. quo ad verbalʒ non repenta ↄdi. libertaf. ꝓxi.
n/¶ MHam 2 hoc.ſ.qᷓ;diu ſeruiet. — f 6 2 „7. L
, gui

„ ”M idetur. vt.S. de condi.inde.l.cum ſeruꝰ.⁊.j.de ↄdi.⁊ demõ.
o Accipit, qꝛ res tal eſt legata qᷓ; caꝑet lib.nõ dico ꝙ poſſit ſiclibo re 9.ls quia,ſic ergo hereditas dño queritur. quia non erst

e

a

delata. v

i ¶Leſſit.ſ.de equi
tate.licet de rigo⸗
re aliud innuat.
Kq Ncqſiuit. pa/
tet ꝙ ſeruus eſt
adhᷣl cʒ moꝛa ſit
ei facta. quia vt
d ño queritvt hic
nec poteſt h̊ dici
bono. poſſe.vt ex
ea cã querat:cum
interpellatus ſit
ſe d ebere. vt. ſ. de
acquiren. rer. do.
l. qu eſitum. Itez
lex vocat ancillã
eaʒ que eſt paſſa
moꝛam. vt j. ad
trebe.l.non eſt co
gen. ⁊. ſ. d e ſulſ
le. here.l.i. F. que⸗
ri. Sed ramen ex
ſeruavt ibi dẽ:na
ſcitur ingenuus.
Dpetit ergo liber⸗
tas moꝛaʒ paſſo
cum iudicatuʒ cſt
libertarem deberi
vt. ſ. de fideicõ.l.
cũ vo.S.ſbᷣ 2. C.
defi.li.l. ancillaʒ
Azʒo. ⁊ facit.S. e.

l. qui inſolidũ.in
pꝛin. ⁊. S. etiã. ⁊.·

e.l. ticia. F. vſuraſ
2.S. tit. i. l. apud.
§H. ipſius 2 de fi.

li. l. cum vero. S. j.

7. C. ad ſilł.l. pe⸗
ga. 7. F. Puo. ?,l.
patronus.in pᷣn.
7.l. qui cõ e. F. cuz
l. in pub. S.i. ⁊ de

adimen. le. lI. cum

vnus. H. i.

7 ſeditoꝛem
agnouerit leg. ſt

nõ agnouerit cer/⸗

te petit pecuniam

licet teſtatoꝛ com
pẽſare voluerit ðᷣ

rei eſtimanõe nõ

eſt querenduʒz,. vt
. eo. l. imperat.
.ſi centũ. Aʒ. 7
fa. C. e.l.creditoꝛ

t... de regu. iur. l. quelegeat.
J.fideicommiſ. indirecta non dubium.qꝛ ſimul ce.di.lega.
⁊ libe.ſed hic ſuſpenditur di.lega.ꝓpter libertatem, vt.S.
An.ꝑi.l. queſitum. S. i. T de cad.tol. S. in nouiſſimo.
bęAlanumitti.ergo domino.i.ab iſto berede.

ſub qua fideicõ.meruit. I¶¶ Seʒ

quisſeruo ſuo fideicom.
ibertatẽ reliquit: æ aliud qd
cripſit: quidam dicunt:qꝛ place

bat ab herede cuʒ manumitti de

bere funnũ eẽ ut non admittatur
ad fideicom.ſed hoc iniquuʒ eſt.

in hmõi enim ꝑſonã vtriuſq; quo

dammõdies ceſſit ? libenatis et

pecunie petende:adeo ut putem

ſi moꝛa fiat pꝛeſtanduʒ libertatis

ctiã fideicom. moꝛam videri factã

⁊ vſurarũ onus accedere.nã ⁊ ce⸗
tera que mediotẽpoꝛe acquiſiuit
dño duz moꝛatur pꝛeſtare liberta⸗
tem eideʒ reſtitui opoꝛtere rectiſſi
me reſponſumeſt. I Dem

CMercecz res pignoꝛis

iure obligataa ðbitoꝛe lega
ta ect:non ꝓhiben pecuniam cre

ditam petere:ſi voluntas teſtato⸗

ris ↄpenſare volentis euidẽter nõ

oſtenderetr. 1Dem.
Aiulus ſeue. ꝓnepos meꝰhe

lresmihi eſio ex ſemiſſe bo⸗

noꝛum exceptisdomibꝰ meis pa⸗
temis:in quibus habito cũ omni⸗
busq ibi ſunt:que oia ſciaſ ad poꝛ
tionez hereditatis quã tibi dedi
non ptinere:quero cũ ſit in his do
mibus argentũ:noĩa debitoꝛum:
ſuppellex mãcipia an hec oĩa que

illicinueniuntur ad alios heredes

inſtitutos debeant ꝑtinere: Dau

lus m. noĩa debitoꝛum non ↄtine

ri:ſed oiuʒ heceẽ cõia. In ceteris
vornullum ꝓnepoti locum eẽ76.
Ticiusꝰcum fratris filo fundos
⁊ bana pᷣdialegaret in his:⁊ fũ⸗
dum ſeianum legauit:que ipſe pa

7. S.e.ti.l.lucius.⁊.j.e.l.ᷣfl.S.penłti.

xoꝛem.S. lega.nec minuunt.vt.S. de iudi.l.fideicõ.S.tra

r ibi ꝓnepoti. Hã oĩa nec ceteris res augent.vt.j.tit.i.
I,v

ctatum. ? dicto.. lega.⁊.l.ſi fundus.⁊.l.queſitum.in pn.⁊. .i.⁊
l.ſt mibi meuia. in pꝛin.⁊.l.bis verbis.⁊.l.qui ſilium. Jo. Item

contra.S.ti.i.l.ſer.ſfi.SO.cum. ſo.ibi. MBV
ſe duide nõ ſunt ad tps.vt.ſ.ti.i.l.ſi fundus.⁊ facit.j.ð
vlufru. le.l.generali.S.vxoꝛi.⁊ de fun. inſtru.l.pꝛedia.

o ¶ Zici quido.ſecus ſi duo fundi eſſent eodez nomine, tũc mĩoꝛ

De le. ⁊ ſideico m.ij.

deb etur: niſt oſtendatlegatarius teſtatoꝛem de maioꝛiſenſiſſe. z. tit i.l.
apud iuł.S.ſeio.que eſt contra.ſed bic vnus erat fundus:ſed diuiſit vt
oↄgruentius locaretur.ſimile ᷣm vnum intellectum. C. de ſa.ſan. ec.l.iu⸗

lius ↄductoꝛem inueniret ꝑ duas
ptes locabat:ita ut ex qualitate lo
ci ſupioꝛem ptem ſeianum ſuꝑio⸗
rem: inferioꝛem autem partem
ſeianũ inferioꝛem appellaret que
roan istotꝰ fundus ad fratris fili-
uʒ ꝑtineat. Daulus m. ſi teſtatoꝛ
fundũ ſeia.vnonomĩepniuerſum
poſſedit:q;uis eundẽ diuerſis ꝑti
bus locauerat vniuerſum eum er

cauſa fideicõ.pᷣſtari opoꝛtere niſi

heresde qua ꝑte teſtatoꝛ ſenſerit

bemus. S. i.⁊ fac.j.tii.l.pꝛedijs.S.fi.⁊.S.ti.ill.plane. la.i.ꝭ.ſi.⁊.j.de re.

dubi. i. A Appellare. neq; ꝑrem ſuperioꝛem appella⸗
bat fundum ſeianum ſu
„ , . perioꝛem.inferioꝛem aũt
terfa.quoad viueretvnoquidem brrem vocabat fundum
noĩe vniuerſum hũit:ſed quo faci ſeij non infenoꝛẽ.

Icia.tel.i.vas ad
Mmenſuram. ſtcut ſ

percepiſſet emi coꝛbem.

vel.i.menſuram frumen
ti.ſicut no. S. de iudi.l.ſjʒ

7 ſi ſu. F. i. ⁊ dic in gene⸗
re.⁊ nota ꝙ nõ legauit
teſſeram.nã non in quã⸗
ti.ſʒ in ſpecie lʒ in gene
re.ſed iuſſit compari teſ/
ſeram. vnde res vel pꝛe
cium datur.vt.j.titu.i.l.
non dubi. F. fl. 1 de aur.
ar.le.l.ticie. ⁊ bic in fi.

als teſſera tm̃ eſſʒ in ob

ligatione.

euidenter ꝓbauerit. Sem. c Joſus. ſ. ticie.

aſeio teſſeramb ⸗. da Qucratiua.id eʒ ſt nõ
kNNIcia leio teſſeram fnimẽta⸗ Pueratiua cã ſit nactꝰ.

lam compari voluit poſt di e Petere iteſſerã genẽ

em.xxx.a moꝛte ipſius quero cuz qu bʒ in ſpecie nec im⸗

ſeius viua teſtatrice teſſerã fiumẽ

pedit᷑.qꝛ bʒ.vt no.S.eo.
l.meuius.S.duo. ſed qꝛ

tariaʒ excã lucratiua Habere cepit beres non por nel modi
necpoſſit id quod hʒ petere an ei helre⸗ in ge vr ti

actio ↄpetat. Maulus m.ei ð quo
querit᷑ pꝛecium teſſere pᷣſtandum
qm tale fideicõ.magisſin quãtita
te qᷓ; in coꝛpoꝛe conſiſtit. uſurasꝰ

fideicõ.poſt impletos annos uigĩ

quinq; puelle er quo moꝛaꝰ facta

Seia libertis ſuis fundum le
gauit fideiq; eoꝛum ita commiſit

flUDagopatie. qꝛ poſ
ſit łñ poſſit redimẽ tenet᷑

ad pᷣcium.ſʒ ad rẽ ita de
mũ ſt poſſit redimer̃ aʒ.

⁊ facit.S.tit.i.l.moꝛtuo.

. i. 7.S. tit. i.l. plane. F. i.

g Aſuras. caſus ẽ q8

eſt debern. Reſpon. quãuis enim dem fideicõ. debek mi /
conſtitumuz ſt: ut minoꝛbus.xrvy. mnonis uhe vfnns ve
annis uſure omnimodo pꝛeſten/ in bo.fi vt bicx. Cin q
bendum eſt:quam ſufficit ſemeli iureſpãli.ꝛ ſic ſolo cur⸗
temeniſſe ur perpetuoldebeantur ſu tpiſpurgaturmoꝛa h

ſpõlis.qꝛ finita etate ꝓ

q̃ pꝛiuilegiat᷑ finitur ⁊ p
uił.⁊ de nouo.incipiunt

dei e beri . currere fcã de nouo inter
ſickei ule; ueſtre benlle? ſap ie pellatione iure còi poſt
commnto: ne eum funduʒ uenda⸗ xxv. an. vt bic ? no. ö.ð
tis eũq; qui exuobisultimus de-⸗ vſur.l mora.

ceſſerit cũ moꝛietur reſtimat ſem⸗
pꝛonio libento meo ⁊ ſucceſſoꝛiꝰ

b e ora. ie 7 poſt
ſlaoem eratem.
i ꝗ ¶ oꝛa.ſ.etans pꝛiui⸗

egio.

K ¶ Interuẽiſſe.f p inter

pellationẽ. I ¶Perpetuo. vt. .. de vſur. l. cuz pater. facit. S.e.l. qui ſo

lidum. S.fi.?ð de admi.tu.l.maximeq;.⁊.j.de adim.le.l.iij. S.i.in fi. O.

inſtitutus erat.vt.j. dicit.

m ¶ Geia. libertis ſuis.ſ.berillo ⁊ ſa pido.
n egauit.i. plegauit. vt.j. dicit cum eẽt de inſtitutis.vel dic ꝓpꝛie: qꝛ
glius

0 endatis.ex hoc patet vnum alterum vendente vel alienante volu

it ſubſtitui non autem ex inferioꝛi verbo vltimus deceſſerit: ⁊ ſic non eſt

d.S. de vul. ſubſti. l. vel ſingulis.

p ¶ Ducceſſ oꝛi.nam eũ ſcripſerat beredẽ vel ſolum x el cũ alijs.

q iiij

4 Herlllo⸗ ſapido.hic de alio ſapido q; ſupꝛa loquit᷑: alioquin ſibi
ipſi ſubſtirui non poſſet:vel alius ſapido moꝛtuo reſtituere rogari non
Ppõr. vt ei ſapido iam moꝛtuo reſtituatur.vt.S. de vul.ſub.l.fi..i.Azso.
r Clanumiſt.im anumittãâ. ⁊ bocindicat infra aduerbiuz qð eſt in tex
tu. Item qð dicit in fi.S.poſtea numerauit.quidam tñ vtrobiq; babẽt

verbũ ſiue aduerbiux pᷣ
teriti tpis.naʒ.j.babẽt
antes numerauit.

84 ꝛelegauit. vel p⸗/

pꝛie i.vel legauit. ſic.j.
de do. pꝛe. p totum.
1 (Elninus. ex hoc ta⸗
mẽ verbo qui vltimꝰ ̊
ceſſerit ⁊c.non inducit᷑
ſubſtitutio.Aʒo.ſʒ ałs
ſubſtirutio erit ex verb
teſtamẽti. vt in fl. F. vt

mõ no. S. ꝓxi.S.in glo.

ex hoc patet.
v mpera. ꝓ dimidia
dicas ꝙ auia duos ba
bebat nepotes erx filio
vl ſilia pᷣmoꝛtuis.⁊ vni
donauit oĩa alter reuo
cat ꝓ dimidia.ſed non
apit cuiꝰ totiuſ ſtt dimi
dia. ſed dic m Hu. 7
¶AUlo. eius ꝙ exceſſit do
drantẽ.ſ.medieta teʒ tri
um vnciarum. cum treſ
vncie deberent᷑ ĩter am
bos ꝓ debito bonoꝛũ
ſubſidio.⁊ ſic non ob.
C. de inof. do. l. ſi to⸗/

gaſ.⁊.l.ſi liqueat.⁊ alie

que dicunt hanc q̃relã
ad inſtar querele inoff.
teſta.inductam.in q̃ nõ
fit reuocatio in plures.
vt. Z. de inoffi. teſt. l. i.
ij. 7.iij.⁊.l.cum donati
onibus. ⁊ ᷣm boc intel
ligitur.l.ſi mr̃.in.ie.titu.
alij dicunt bic dimidiã

ptem oium donataruʒ

⁊ ſic totum qð erat ba⸗
bitur ab inteſtato pꝛo
quibus c.C. de reuoc.
do.l. ſi vnq;.⁊ dicta õ
ria ſoluunt.qð bic fuit
inof. re ⁊ cõ ſilio. vt bic
dicit. ibi re ũ. vel ibi
donauit alio filio hᷣ ex/
trã eo:⁊ ſic hic reuocat
totum. vt no. hoc. S. de
inoffi. do. l. i. in gl. ma/
gna in. v. queſtiõ e. Itẽ
an ipſo iure ſit nulla.⁊
ſic ꝑ ipſum patre reuo
tetur. ar. . ꝓxi.S. an ali⸗
qua ſit eo demnum moꝛ
tuo.dic vt not. C. de in
offi.do.l.ſi totas. IJteʒ

ſi diuerſis tpibus dõa

uit. ⁊ im ꝓpter vltimã
apparet inofficioſitas:
an pꝛime reuocentur. re

ſpon. vluimam tin: qꝛ pꝛime ſtatim valuerunt irreuocabiliter. æ aliud in

meo ⁊ berillo ⁊ ſapido quos ĩfra
manumiſi: que ex his tunc ſuper

Uirxerit: quero cũ hec in pꝛima pte
teſtamẽti ꝗ fundũ pꝛelegauit eos

ſubſtituit.in ſecunda tñ adiecerit
vbum qui vltimus deceſſerit:an
ps vnius defuncti ad alteꝝ perti⸗
neret. Dau.rñ.teſtatricem videri
in eo fideicõ.de quo querit᷑ duos
gradus ſubſtitutionis feciſſe: vnũ
ut is ꝗ ex duobuspꝛioꝛ moꝛiet᷑ al⸗

—

Subuenerit. ure actionis. ſ.querele.
9
a

Aoluntas. venit pater õ factum ſuum ꝙ fure non tʒ. ſic. C ö
gn. ⁊ cen. l. quéadmodum. ar. . S. de adop.l. poſt moꝛtẽ. 2 no.

C. de inof.do. l.ſi totas.⁊ de inoffi.te. aut. vnde zſi.
132 61 Aloodicaꝝ.hoc eſt modice donatiões ſiue magne faciunt fal.

rinon opoꝛtere: qn inhac quoq;
ſpecie ð q̃ queritur ſubueniendũ
ſit liberis:quoꝝ poꝛtio in vnum fi
lium donatõibus collatis ĩminu⸗
ta eſt.pᷣſertim cũ imꝑatoꝛ noſter
ↄtra voluntatem patris ſubuene

nit. In ꝓpoſita aut cauſaẽt volũ

taspatris his qui fideicõ.petũt
intercedit:ſed ſi falcidia lex inter⸗
cedat: fideicõ.inſoliduʒ eẽ pꝛeſtã⸗
da ꝓpter immodicaꝝ donationũ

teri reſtitueret: altenumur noniſſi / rationenm. Cenola.
mus his reſtitueret quos nolatim MWciuſ ticius teſtõ ita cauit

poſteanumerauit. 4 .
alexã. aug.claudio iulia.pꝛe.vrhᷣ
ſi liquet nibi iulianechariſſime aui⸗
am ad interuertendã inofficioſi q;
relam patrimoniũ ſuũ donatõibꝰ
in nepotẽ factis exinaniſſe:ratioð⸗
poſcit id quod donatũ eſt ꝓ me⸗
diaꝑte reuocari. ¶ Luciꝰ ticiꝰ
caʒ haberet qnqʒ liberos vniuer
ſos emãcipauit:⁊ in vnũ filiuʒ cai
um ſcium ampliſſimas facultateſ
donatõibus ↄtulit:⁊ modicum ſi⸗
bi reſiduũ reſeruauit:⁊ vniuerſos
liberos cũ vxoꝛe:ſcripſit heredes
in codeʒ teſtõ: duas poſicſſiones
q retinuerat eidem caio ſeiopᷣle⸗
gauit: ⁊ abeo petit ut exr̃dditibꝰ
Ppdioꝛuʒ que viuꝰ ei donaueratme
nie filie tot aureos daret. Iterum
alteri fratrialios tot ꝗ conuentus
ameuia ſoꝛoꝛe ſua legem falci.im⸗
ploꝛat:quero cũ ſanctiſſimꝰ imꝑa
toꝛ ut ſupꝛaſcriptũ eſt contravolũ
tateʒ donãtis:ea que donata ſunt
reuocari pceperit: an caius ſeius
cõpellendus ſit ſm voluntatẽlł pa
tris ex donatõibus fide icom. pꝛe⸗

ſtare heredi ſoꝛoꝛis. Haul. rnñid.

poſt ir̃as imꝑatoꝛis noſtri dubita

fal.æ legat.qꝛ etiam pᷣma ad viuma trabuntur. vn . ad.l. falci.l. in qua/
titate. ?. ſed ⁊ ſi lega ta.vł dic vt no. C. de inof.do.l.i.
t vblun eſt. vt z. S. ꝓxi.F.
¶Becundum voluntatem patris fideicõ. relinquentis.

5 Bubueniendum.

iure replicationis.

*

Imnpatoꝛ*

Iſi ꝗdcuiqʒ libertoꝝ meoꝛu⸗
dedi:aui donaui:aut in vſuʒ ↄceſ⸗
ſi:aut ſibiacquiſiuit:aut ei ab alicq
datum:aut relictuʒ eſt:id ſibipa⸗
piat:ſumat hẽat:filij nomie calen
danum fecerat: poſtea fnia ꝰdicta
eſt. ⁊ placuit id qð ſub noĩe ipſius
filij in calendario remãſerat ei de⸗
beri:non ẽt id qð exactum in rões
ſuas pater cõuertiſſet.quero ſi id
qð exegiſſet pater exnomibus filij
ante teſtm factũ: itemz poſtteſtĩ

factũ in nomen ſilij ↄnentiſſetꝰ:an
ad filium ſᷣm ſniam ptineret.m̃d.

idqð ex eadem cã exactũ eſt in ean
dẽ cqm rediſſe debeni. ¶ Peto
a te tici fideiqʒ tue committo vtiꝰ

cunã ↄdendi coꝛpoꝛis mei ſuiſcipi
as:⁊ ꝓhoc.x.aureosde medioꝑp

cipito.quero an ſilucius ticius mi

nusqᷓz.x. aureos erogauenit: reliqᷓ

ſumma heredibus pficiat. m.ſm
eaque/ꝓponerẽtur heredũ cõmo
do/ꝓficereꝰ. ¶ Que marito he

res extiterat: ita teſtõ cqauit, meni
7 ſempꝛoni dilectiſſimi filij pcipi⸗

tote omne quicꝗd ex hereditate
boniſine tici din mei patris ve⸗
ſtriad me pemenit moꝛtis eꝰ tꝑe

in fideicom. ac.

2 AUcius. fe⸗
cerat. ſ. pa
ter⸗·

b ¶ Sñla. dicta
indicio fam. her
ciſ.⁊ placuit ſcʒ
iudicanti ꝑ ſnĩaʒ
2 bene id qð ⁊c̃.
vt. S. ti.i. l. qꝗdam
in teſtõ. 7. ſ.ð pe
cu. le l.fl. ⁊.j.ti.i.
l. pꝛedijs.
As teſtm. vn ⸗
in calendario
pmanſiſſe nega⸗
batur.
d ¶ Lonuertiſſet
vñ nilo tpe a ca
lend ario ſepatũ
vid ebatur.i.an/
te teſtamentũ exi
git a d ebitoꝛ ca⸗
lendarij.⁊ poſt
teſtm̃ ex illa pe⸗
cunia exacta ali:
uin conſtituit de
guorem in calen
e¶Er ead em. ſcʒ
in qua redigitur

poſte .
f ¶ In eandem.

ad eo vt non vi⸗
deatur exſſe. vt
5. depigno. l. pe
nulti.⁊.ſ.de adi
men Ae. l. penul.
G. fl. 2. j. tit. i. l. fi⸗
deicom.S. ſi rem
facit. S. eo.l. lu
gAte vti. pꝛo
ut. W
h (¶ Lot. puta de
ceiiim.
i Coꝛpoꝛiſ mei
i.me ſepeliendi.
K Pꝛoficere. fu
it enim electꝰ vx
miniſter. vnð ni
bil apud eum ð
bet remanere. vt
ſic nõ ob. S.mã.
l. antepe . ſt int
qꝛ ⁊ ibi d eficeret
vſura ten eb tur
de ſuo ſupplere
marituſ. hic ſecꝰ
7 facit.oõ. man. l.
ex mãdato.2. ö.

decõdi.ob eauſam. I ſt heres. ? faeit.j. de au. ? arg.le l. fi.S.f. *
I. de annu. le. l.libertos.S. lucius. ⁊. f.ti.i.l.lucius.⁊. ſ. de ver. iig.l.
cum teſtõ. 7.S. denego. ge.i.qui aliena.J. libertos. ⁊ dereliqͥ.c ſũ⸗
pti.fune.l. at ſiqs. S. equu.⁊ deↄdi.æ demon.l qbus.S. fi.

ue marito.dño ticio.

S qui fuerat manitus.

b ¶GBonis. i. facultanbus.
%% ((Ad me. vxoꝛem.

ſt
ſiip
i
ſtan
ope

o
dario
ege/

nicſer
ec
ſeni
on
niͦg
wichr
1
1de
hit d
alen

1,ſ
in

mn
vi⸗
ſent
10e
A
pcntl⸗
tilſ⸗
feen
ll

i
tade

lnal
ct r
oN N
cun d
nreft
ilo⸗
5 .
ſne
aſeas
t
n
mmt
ieſc

n

f

64

p ¶ Zeſtatrix ſ. teſtamentum mutaret qs eſt. ſ. qð volebat teſtatoꝛ ſediin/

e¶ Zam in pꝛeteritum. i. purea defuncto debitum.
n futurum. ꝙ ipſe debuit ſub ↄdi. que adhuc pendet. ⁊ dic

bic mater filios ⁊ quoſdã alios inſtituerat heredes.

Hec non. p. i.m. K. vel dic tertium eẽ membꝛum. ſ. olim debi⸗
1mſed per banc ſatiffactum. vnde volebat ꝙ ſilij refund crent
alijs beredibus “”́”MZZ
b e Tepiſet. ad o

ita tamenut omne onus eiuſdem

nera hereditaria. tuidem
⁊ hoe ſi hobes in Hereditatis:tam in pꝛeterituʒ q;

ter. ſi tñ h̊ eſt ⁊c̃.

ig Ald onus. boc
e

in quibuſdam
libꝛis cancellatũ
ſed bñ poſſit po/⸗

in futuum’.necnõ etiam ſiquidi
poſt moꝛtem ticij domini mei ſol
liagnoſcatis:quero an ſiquid ſol

ni. A5. 1 facit. S. Uiſſet poſt moꝛtem marit: cumip
ell cum fll. .. ¶ ſa fructus cepiſſetꝰ:ad onus coꝛũ

derei vẽ. emptoꝛ

1.l. ſumptus.
K NMuiſquis eũ

beredem.vñ non z
vid ebatur eſſe ne gatan ſimpoſuiſſe que ſupereẽnt
ceſſanum e inte, ¶ Quiſquis mihi heres here⸗
nn reſtuaet deſue erunt hoc amplius luciꝰ eu⸗
ae vr. ticius quãq; eum hberedem inſti⸗
amplius ⁊c̃.vt.ſ. Senle 1 ir
de unmiel. ſeio tui: ex mecla hereditate ſumito
ſtatoꝛ:qꝛ foꝛte of⸗ ſibiq; habeto vVna cum pamp hi⸗
ſenſeinter eos in· lO quem liberum eſſe iubeoinſtm

teruenerunt b fe

teʒz. vt. C. de leg.

l. cum queſtio. F.
fi.ʒ ſit argu. con
tra.ſ.de ſtipu.ſer.

„„

l.iiij.ſic ⁊ in diui⸗

na ſcriptura dici⸗

pertineret:reſpondeo ſᷣm ea que
pponerentur ea dũtaxat onera le

mentum tabeme ferrarie: ita utne

ira dꝛode e gocium exerceatis. Lucius eutici⸗
* de adi⸗ „ 7 . 7 — .
men. le.l ii 5. fi. Ciuss viua teſtatrice deceſſit ps he⸗
.l ſeq.a.l. e¶ par reditatis eiusad coheredem per⸗
te.nec tñ vt babe ro an pamphilus codẽ
at maioꝛem par tinuit:quero an pamphilus code

teſtamento manumiſſus: ad peti⸗
tionem partis inſtrumenti admit
ti poſſit:licet tabernaut voluit te⸗
ſtatrix exerceri non poſſit: reſpõ.
admitti. ꝓ Sempꝛonia ſubſti⸗

te diſcipulis eiius Nmmmmt .s en
2 pero. vt. Q. de tuta hereckinſtituto legata accc⸗
lerui. caqua. im pit ſi heresnon eẽt mouit contra

14 tavtergo ſb

modo ꝙ fit ꝑ vt.

vt.j.de conditio.
2 d emon.l. d emõ

ſtratõ. F. f.
mef qmitti. ſcʒ

per pampbilum

nõ remanet quo

min petatur mo⸗ pm ea que ꝓponerentur ſaluã ha
do vel mea que ponctentur lalnabea
bemam enz incle bere. (Zelſtatoꝛ legata añ quin
ad quaʒ ptem ad

mittatur ad ſuꝗ dimidiam ↄſtat eum admitti. ſʒ die ßᷣm Aʒ. ad

inſtitutum actionem qꝙ dolo eiuſ

factum eẽ dicebat: quo minꝰ tella⸗

trixꝰ volẽs pꝛimo loco ſcnbere eã

heredem teſtamẽtũ mutaret: nec

obtinuit:quero an legati perſecu⸗
tionem ſaluam haberet. reſpon.

dimidiã alteriꝰ dimidie q̃ͥ fuitlucij.naʒ ſuã dimidiã hĩturus erat

—

ſtitutus ꝓbibuit.

as

egit ð teſtam entum. ſed de oolo cõuenit berede

quennium vetuit peti pꝛeſtariqʒ.
ſed heres quedam ſua ſponte an-
tequinquennium ſoluit.queſituʒ
eſt an eius q; ante diem exiſtente⸗
ſolutum eſt repꝛeſentionemin re/
liqua ſolutõe legati repudiari poſ
ſitẽ.reſpond.non ꝓpterea minus
relictuʒ deberi: e aligd ante diẽ
ſit ſolutum. ¶ Luciusticiꝰ teſta⸗
mento ita cauit:pꝛediolum meuʒ
darivolo libentis libentabuſq; me
is:⁊ quos hoc teſtamento manu⸗
miſi: ⁊ ſeie alumne mee:ita ne de
nomine familie mee exeat: donec
ad vnum ꝓpꝛietas perueniat:q
roan ſeia in communione cum li
bertis habeat poꝛtionem:: an o
ſibi partem dimidiam eiuspꝛedi⸗
oli vendicari poſſit.reſpon. pſpi⸗
cuam eſſe teſtatoꝛis voluntatem
omnes ad viriles partes vocãtis
Impuberem filium heredem in⸗
ſtituit:vxoꝛi dotem pꝛelegauit.itẽ
oꝛnamenta ⁊ ſeruos ⁊ aureos de⸗
cem. ⁊ ſiimpubes deceſſiſſet ſub⸗
ſtituit:a quibusita legauit.quecũ
qʒ pꝛimistab.dedi:eadez omnia
abheredibus quoq; heredis mei
in duplum dan volo:queritur an
ex ſubſtitutõne impubere moꝛtuo
dos quoqʒ item debeatur. reſpõ.
non videni de dotis legato dupli⸗
cando teſtatoꝛem ſenſiſſe. Item
quero cum coꝛpoꝛa legata: etiam
nuncex lucratiua cauſa poſſidean
tur:an a ſubſtitutis peti poſſunt.

1¶Voꝛtionem. virilem.

De le.⁊ fid eicom.ij.

q ¶BGaluam babere. immo perdit. vt. C. de bis qui. vtindi.l. aliam.
· de his qui. vt indig.l.poſt legatum. S.i.in fi.que ſunt contra ſo.bic nõ

m. ibi vero contra teſta⸗

mentuʒ dicens falſum.

idem ꝙ hic ſt dixit nõ
iure factum. vt dicta.l.
poſt legat um. S.i. inpᷣn

ci. ⁊.l.penulti.⁊ facit.vẽ⸗

titu.i.l.ab omnibus.S

cum quidam. 2 in aut᷑.
vt cum de appel. cog.

cauſa S.collł.viij.

r Keſtat᷑.caſus ſic po/
nitur ᷣm. R. teſtatoꝛ re/

liquit plura legata ticõ
ſoluenda poſt quinquẽ

niuz. qued am ſoluit be

res ante quinquenniuzʒ

nunc adueniente tẽpo/⸗
re:ex alijs vult tantum
detrab ere qᷓ; tuʒ fuit cõ
modum repꝛeſentatio⸗
nis ſicut ſi ſoluiſſet plꝰ

re:qð remouet. vel m

Az o. hic heres ſoluit q̃ᷓ
dam ante quinquenni⸗
um. nunc cõuenitur ab
eodem ⁊ ab alijs vt et
alia ſoluat. quaſi in ſo⸗/

lutis ⁊ in ſoluendiſ ſibi
pꝛeiudicauent quod re

mouet. ⁊ ßʒ̊ hoc dicenö

Pꝓpterea minus ſubau ⸗/
di vel plus vel etiã mi/

mnus ꝓ magis.qð in idẽ
recidit.⁊ ſic eſt arg. con

tra.C. ad.l.falcid. auf᷑.
ſed cum teſtatoꝛ.ſed ibi
re hic tempoꝛe plus ſol

uit. Item contra. C. de
fid eicom.l.i. Solu.ibi
re.⁊ eſt fauoꝛ alimento

8 ½ Repꝛeſentationex.i.
compenſationem repꝛe
ſentationis m pꝛimũ

caſum.

gHofni. legatariuſ
pꝛimum. vel.i. bereſ
ſᷣm alum.

u Deberi ſua die. 7 fa
penales. F. annu.

xAucius. perueniat.

quaſi diceret etiam ſi v
nus ſolus ſupꝑ erit de fa

lucius:ꝑtim iure bereditario:in qua nõ valebit legatuʒ ⁊ hic va
dit ad coberedẽ aliam quartam iure legati:⁊ boc ad pãphilum
collegatarium. vt.S.e.l.miles.S.fi.⁊.C. de cad.tol.S.is ita.⁊.S.
ꝓ ſecundo.alij dicunt totã dimidiam lucij hẽe coberedem quaſi
ↄiunctum re ⁊ verbis.⁊ ſic pamphilus ſuam dimidiã tĩ babet
⁊ facit.j.de condi.⁊ demon.l.cui.⁊.j.ti.i.l.vꝰtoꝛem.⁊.j.de vſu le.
lLilli. ⁊.S. e.l. cum filius.S.non iure.
n Dempꝛonia. mouit dicta ſempꝛonia. .
S ctoem. de d olo vel in factũ ad intereſſe. vt ar. S. de dol o.l. ſi
quis affirmauit. ⁊ depꝛeſcrip.ver.l.quoti.bodie ↄditione ex.l.ad
duplum. 1 in aut. vt nulli iudi. S.i.col. viij. ⁊ hic puenit. nam hic
confiſcatur.vt.S.ſi quis aliquem te.phi.l.i. SAliil.

„

5 61Ad vinles. immo ſeia q; um omnes alij. vt. C. de impu. ? ali.ſubſti.

l.fi. . S. alia applicata. . . in ſcõa. a. . de vulga. ſub.l. ſt pater. .S, de

vſufruc.ac.l.ſt quis ticio.⁊.S.de beredi.inſti.l.interdum.ij.rñ. Sol.om
nes liberti 2 liberte viriles partes habebunt.i.vnam dimidiam. aliam
babet ſeia. vel dic ex verbo quod vetuit alienari extra familiam pꝛeſu⸗
mitur voluiſſe cuiq; dari vinleʒ:quis magis voluit ꝓuid ere familie qᷓ;
ſeie. que non erat de familia.ð vel bic fuir appoſttum verbũ eque.vel ali/

ud equipollens:quod denotat equas poꝛtiones eſſe faciendas.ſtc. S.
de heredi.inſti.l.interdum.i.rm.vel dic vt no.dicta.l.C. de impu. ⁊ aliſs
ſub.l. fl. ⁊ facit. j. de vſt⸗ ufr. le.l. codicillis. . fi,.2.l. ea.l. C. deimpub. 1 ali.

¶ Impuberem inſtituit. ſ. aliquis.

Bübſtitui ſe ſub i.i n.
5 Dubſtituit. aliquis extraneos ſubſti mpꝛin

2Denſiſſel oꝛte. id eo quia in ſpecie dos conſiſtebat. als contra. 5. tit.

a v

ꝗ IDer
i..plane. 5. ſed ſinon coꝛpus. ·l. ſ fernus. a.. e.l. ecum quid am. vel qa l. in ipſuns.
ad dotem inuitatur mulier tanqᷓ; ad es alienum. vt.ſ. ad.l, falci. ſed ⁊ ſi b¶ Damm e. manumiſerat. ſ. teſtatrix directo.

is neritare vnde deſignatuscſtacrionempeeſtue ſm ea que pponeremur ta debe ba Erdemz g
ad beredes peruenrat debere. Q Yiliaz ex aſſe inſtituit ni:ſihiqui peterent manifeſte do⸗ bertditarem.C.
hecunia reſtiunt eaz ö heredem eidemq; ſubſtituitnepo cerent. eo animo circa ſe patro de cad ·tollen. 5.
ſuo. ⁊ facit.j.de vi. irit. temſuuz: 2 , t ſi quod abpbo- , — 6. in nouiſſimo. ſʒ
ole egl umeenus 7 tem ſinnz: ? ita canit iquod al o num cum teſtamentuʒ faceret eſ certe imtmno: quis
Se.l. ſeruum filij. . ef. minoꝛ: nʒ filia meaꝰ:neq; neposꝰ ſe cepiſſet: vt his quoq; legatum purum erat non
aauandnpee. maltsheredes meicrunt:tucpoꝛ. dan vellet alioqun nibiliſisb⸗. Num aſe
Pnſtimm vate. tionem meam partis dimidie fun ſtetur. ¶ Damme ? pamphilo aius. vt ſ de ve
Sa aneges bmmr. AAillius ad libetos meos penie quos teſtamento manumiſemat- kated
diè.i. que eſt dimidia ſtatoꝛem ⁊ filia? nepoſdeceſſerũt am ꝰfilijs ſuis reſtituerent: eode, ſ er die. ſ. ad. l.
barg habebat ego es 2 inteſtati bonapeninuerũt ad ꝓ teſtamento petijt ab hercdibꝰ ſu fall.cum quo.
mumoõ em cum alio. . P. S . is qui.⁊.S. vſu
kK Kid eicõ. eſt ratio: Mepotem eius:an fideicommil. li is vtpamphila manumitteretur: fruc. quemadm.
iie en defn 7 bertos pertineat.reſpõ. ſʒ ea que que pamphila filia naturalis erat ca.. ſi vſufruer?

vt 7. C de pbati.l. rati tria: l mum libera fuiſſ reſtitueret: que beratem perue⸗
ones in luraueni. vt Iii ei iubeo:queſitum eſtan ⁊ ſinõ ro pamphila manumifſa vtruʒ ex i —
Gicillio. Yrem ota. C. deberentun actio eſſet. reſpond. ſ teſtamẽto ſupenioꝛe patns ſuipa, ine porronepa
de non nume pecu. . ge on deberentur nullam quaſiex ð trone eam pantem petere poſſit. nis ſui.

rinrnoi ebne mnl. 41Qucius hinsima; er mliscr cniſafideicommil babt, Zegerdie⸗
2. C. de dona. l. ſi dõa ß”MMM ees alienũ. vt. C.
rio. ſed contra.ẽ. de pp/ J de bo. aucto. iu⸗

vſufruc. S.i.⁊.ſad trebel.l.cum heres. H.

tum cbyrograpbi.vt. j

ti. i. l. et rrogranbu⸗

õ

l. ſi ſic. S.i.ſed argu.con
tra.ſ. ti.i.l.paulo ca.F.
fi. Sol. ibi heres exege

rat pecuniam a fiſco.?

qʒ filia neq; nepoſ:nec
glios inſtitu erat perin/

deeſtoc ſ orriſter ſi de gs fllia 7 nepos: videni lcgitimo- ſtamentoheredem inſtituit meui diam behat däͤ
non eſt coura ſed con / ninn ficeiconmil. e& vt pꝛeſtare- am eiuſq; fideicom. vt Derecdlit- K Qum pꝛimͤ
coꝛdart.C. defideicom fur. Q¶ Quiſquis mihi hereſerit tem ſuam.i.fundi ſubſcripti par-⸗ lbera. pampbi⸗

miſ.l. eã. 2.l.ex teſtamẽ/

to. ſic. S. e. l. cim pater. rES 2 E “ 11 314 1a eius:filia fideicõ
5§. liꝰ. . .·l.pꝛoxiS. ſi mMeo naria tnia poſita apud me nis er teſtamento patrone ſueha⸗- miſſaniam meuu·
nali, ⁊ ſeleucho patuo meo denaria bebatpamphille filie ſue: cum pꝛi⸗ irtlibatorem. pn

¶Quiſquis. ex debito

neraliter.

9 nion poſſe.aliud in quãtitate.vt. S titu.i.l.plane.la.i.S.i.⁊. S. eo.l.ſi
pluribus.S.i.⁊ eſt ad boc inſti.e.S.ſt res.⁊.j.tit.i.l.nutu.S.i.⁊.j.de act.

nominauit:eandem ſummam rei⸗

publi. daret. queſitum eſtſi poſte⸗

atꝰ. reſpon. heredem reipubli. ad

uerſus eum dũtaxat debitoꝛem ꝗ

nouiſſimiſ codicillis ut ꝓponitur

pꝛoponerentur:ſi nullus alius he⸗

res inſtitutus ſubſtitutuſq; eſſet:

ſciat me debere demetno patruo

tria:que etiam ꝓtinus reddi ⁊ ſol

bito eſſe actionem:ſed ex fideicõ⸗

bati.l. qui teſtam entum. ſo. ibi non capax. Item boc niſ ꝓbetur teſtatd
rem per erroꝛem ſcripſiſſe.vt.j.de au.⁊ argen.le.l.qui vxoꝛi.⁊.C. de fal.

c Kundum. dedit.i.legauit pure.

bus libertis meis quos hoc teſta
mento manumiſi ⁊ quos alij ha⸗

ſingulos certam pecuniam dato:

queſitum eſt an dame ⁊ pamphi⸗

lo fideicommiſ.debeatur.reſpõ.

pamphili. g

tem dimidiam quamiſolam in bo

an vero ex teſtamẽto patris natu/

di. p oſ.l.. ad bec que ſequuntur. facit.S.e.l. ſtatuliberum.in bön
ci.7. S. titu.i.l. ſi fundum ſub conditione.5. ſi pater. 1.l. buiꝰ. F. i.

Idempamphiluſ
poſt diem legati ſui cedentemꝰte

d Wren damme. 7 pam phili. vel ſuam. ſ. teſtatricis.

. e ¶ Filijs ſuis.i.damme pamp hili.⁊ ex boc oꝛitur dubitatõ.quia
6 oraalomnes. . dicit filijs in plu
obli.l.inter ſtipu.S. — . „ „ rali: ⁊ nõ fuit ni⸗
i.⁊. .ti i.l.lucius. . ſem reſpon non poſſe. Liuibiis pamphilum libertos ſuosante bi ſi vna ex põphi/
be Aiumbus perboe vi Meis do lego chyrographüu caij ennium moꝛtis ſue de domo dimi lo. enaeus
detur ciuitati telinque- ſeij poſtea codicillis netuit a leio ſit: cibaria que dabat pꝛeſtare de ſec narralis ta
were obilu . ergi:⁊ ab herede petijtnt ex alte ſijt:mox facto teſtamento ita lega tum. ſed pꝛimuz
C Abprograpbum. &ωeit is ee -AAEEE ſP. So L, e. non nocet. vt.j.
c vderur legare o Nus debitoꝛis debito quẽ codicili uit. quiſqs mihihereserit: omni von noter. vri.

mon. l. pater ſe.
§F.ita. nec m no

d BDebear. qð videba . . —2 , t. vt in fi.buiu
iclfauotereipubli. ad noꝛicdones non eſſet: an integram bui:quouſq; ur manumittet petij ler vr in ſ buiul
reuocet. quantitatem heres pꝛeſtare debe-⸗ alimentoꝛum nomine in menſes fnampbilam

miſ.

gbdampbili

.

ciA.

nomine. §. plae.
i gPuam ſolaz
nam aliaʒ dimi

lus eniʒ directã

de tardius ad li

m ¶Zegis falci ·

nam per fid eicꝰã

etere poſſe. buic ſubijcit rationem. Aʒo.
o ¶ reditur.a ſapientibus ꝓprer ſimilitudinem talium perſona
frfruin. ad idem. S. de iure delibe. l. fi. .
P Filtoꝛum. cauff cnin teſtatoꝛ vt poſt moꝛtem reſtituat fil ijs
uis. Azo. J
q deſt in ſeruitutem. ideo gloſauit ſic claudius: quia ſecus ex
bis qui ſunt ex concu.niſi in caſibus. vt.j.ad trebellei.l.ex facto.
§Felſt quis quulibet tamen nathrali grauatus ſi deced at yr reſtitu

cau. adiec.le.l.i.? facit. S. titu. i.l. ſi ſic. 5F. ..]. de libe. lega. l. legaui. . . n
titu.i.l.lucius. Jeiii. L
n EZudus dimiſit. i. licentiauit non alens eos poſta.
¶Nelijt. offenſus a ſeruis quondam qui modo ſunt liberti.
9Docerent. ſequentibus eoꝛuzʒ meritis inſpectis. vt quia offenſus fu
erat patronus. alioquin ſi non fuit offenſus: ſecus puto cum generali⸗
bus verbis includantu r.quibus ſtandum eſt. vt.j.titu.i.l.nõ aliter. Aʒ.
T ad boc. I de alim̃.? ciba.lega.l.iij.in fi.⁊.leiiij.⁊· C. famili.herciſ⸗ cun.

xxxi. De leg.⁊ fid eicom.ij.

asananntta demuim ſ naturales T legitimos non babet reſtimit. C. de te reſpon inimmo bielegatari tm inſpicitur perſons quo ad aliqſd
at: ita demum ſi naturales ? legitimos non babetr. 2.j. ſ.yvt habeat retentionem. vt bic dicit. ⸗
eredbelic Pe Frleum arong. vold 7 v Inſulam quo ad ꝓpꝛietatem. nam ⁊.j. vetat alienari. ſed ⁊ redditꝰ

o.J.l Mi .7 e M us tlegare. vt. j. de adimẽ. le.l. liberto.i. m. ann len
Odicillis. non eſſe. ſic. C. e.l. ſeruuns. ſt. vt. C. de fideicom.l.quotiens.⁊,S.ti.
DðZ eintuntam eiſelutum. ⁊ ſicnota potioꝛes condi x ¶ enũdata eſt. quod eſſe poteſt. vt. C omn tc Fnlo. de
tionem poſſiden L neritv 4 ar. x Ea mẽte.i. eo pacto
ſe. ns. . OELLmm. ISe endere eoꝛum enim mens tan⸗
teEecte poſe. ta ratione legis falcidie.reſpon. quiseoꝛum vo nerne en . n in mumnmmoco non ſuſfice⸗
in gereontom ” exhis que ꝓponerentur pꝛobani tem ſuam: vcl feneran ſupeream mummadonon uſſe⸗
ſ ua ꝙ potioꝛ ſit pamphilam dutaxat ex teſtamen⸗ poteſtatem habeat vendere cohbe mdehiul. auod quis.
aſchofenko to ſuperioꝛe fideicommiſ.petere rediſuo:⁊ fenerani abeo. ſi auteʒ orincne ſirereep
