rpectãdiigr liberi erunt q;
diu bonoꝝpoſ.peterepñt:q; ſi tẽ
pus fuerit fmitũ:aut añ ðᷣceſſerint

vel repudiauerint vel ius petẽde

bonoꝝ poſſeſſiõis amiſenint: tũc
reuertet᷑ bonoꝝ poſſeſſioad ſcrip

det ↄditio inſtitu

tiõis põt peti ſʒ
tabu. ſiue erat fili
us iſtitutꝰ ſtue er

neus qͥ non pote
rat ab inteſtato
ſucced ere:duʒ tñ
vtikr ſit inſtitutuſ
vt B. ꝛ. ſ. e.l. bi de

muz. ſt mñ nõ erat

aliquis pteritus

cui cõpetit ð ta.

ne còtradicat. S.

Pꝓri. S. at poſt pe⸗

titã.aut extitit cõ⸗
ditio aut deficit.
ſi extitit ↄfirm at᷑
agnitio. vt. ſ. F. ſt

is ita inſti. ſi de⸗
ficit tunc diſtin /

guit᷑:an ſit emãci
patus:an ſuꝰ qui
et pᷣteriti haberẽt
ↄtra ta.⁊ tunc p/
toꝛ tuet᷑ in ſe.tab.

gsgc ſi accepiſſet cõ

tra ta.⁊ ſic ᷣm ta

bu. vertit᷑ in con⸗

tra ta.q eſt mirũ
ac ſt de albo fler

nigrũ. vt bic ſub⸗
ijjcit: ⁊ q;uis ⁊c.ſt
aũt extraneꝰ ẽ in⸗

firmaturagnitio.
nam fti in filio tã
tum tuetur vt ſub
ijcit. g ſecus in ex⸗
traneo. vt ar. C.

te teſtatoꝛe.⁊ facit.j.ſi ta. te. nul.er.l.i. . penul de al
penſum ſigillũ. Rñ.nec illud nocet ſed adhuc remanẽt. vij.vt.ſ. e.l.cũ ta

gilluz. Itẽ due ex quolz latere: æ hoc qñ nullũ vult ſcire a optinetur ibi

de pcura.l.maritus. ſed quã bonon poſſeſſionem petet conditõe

vt. j. colligit. ⁊. C. de teſta.l.bac ðſul.in pꝛii. e1 Anaſum e vine
ſz qd de a

lia vbi eſt ap⸗

bu.⁊.l.vt bonoꝝ. Idẽ ſi nõ tota coꝛda vbi ẽ appẽſum ſigilluʒ:ſʒ ꝑs tm̃
eſt roſa. vt in fi.S.ſt roſe.
ſtatoꝛe ita tñ ſi legi pñt.vt.õ.ſi ta.teſta.nul.ex.li.idẽ in deleto. vt.j.e.ſʒ

gn delero ſit credendũ vel raſo. vt.j. in fi. Rñ. ſi in ea ꝑte ſit raſuʒ ſuꝑ q̃ᷓ

pendente.vel qᷓ facti vel q̃ iuns ſit.Rñ.qͥdam ꝙ illa queẽ factivt

bic nõ iuris. vt.j. e. S. ſi quis ita.⁊ ꝓ eis.S.de a cq̃. here.l.is qui.

Iuf. Gins inof. te.l.filius. ꝓut ẽ ibi cũ here.⁊.S.ad treb.l.facta

d Biroſe. a munbꝰ. qñq; ẽt viuente te

ꝙ ſt ↄditio.tu dic ſᷣm Azo. eã que eſt iuris nõ facti.boc tiůõnon

pʒ effectum niſi enſtat ↄditio.vt.d. S.ſi quis ita.⁊ ꝓ boc· C. ð in

offi. teſt. l. filius ꝓut eſt ibi in l̃a iure.⁊ ibi plene non.
oO ¶Ex aſta venenit. ſʒ nõne ſi filius ẽ in ptãte eſt teſtm̃ nullũ. ſRñ.

c. vt inſti. de exbꝛ. li. in pꝛin. non & ſm tabu. locũ bʒ vt. ſ. e.l. bið

vertit᷑ dubitatio nõ eſt credendũ:alioq̃n ſecꝰ. Jo.vt.C. de teſta.i.ſi vnꝰ 1 bið
mũ.dic g̈ ꝙ bic erat emancipatꝰ. vel dic eſt nullũ fauoꝛe ſui. vñ

F. i. 7. F. penul. 7. HF. i. e Ael linũ.quo ſunt ligate. vel ẽt vbi ſunt
ſigilla appenſa ſm qðõ dixi õ;. ꝓx. S. ¶ Anũ linũ.i.vnã ligaturã ct tunc petet ſᷣm tab.vt no.C. de inſti.⁊.ſubſti.l.ſi pater.
nã id em ſi nullã vt pꝛedint:vei dic ꝙ in vns coꝛdula ſunt tres liguli vy p ¶ Condicio.cãlis vel mixta.nò ſi eſt ptãtiua ẽt filius q eſt in po
plures quo caſu ſufficit ſi vnũ remanet qð ſuſtineat ſigilla. teſtate pꝛis ſibi impuret ſi nõ impleuit:vt non hẽat ſm tab.vt.S
9 AEicngniefain⸗ v) die circa teſtm̃ vt liget:vel dic cum tribus vel qᷓt debere inſti.l.ſuus.ij.rñ.non eſgo rep etitur quals qualis.

ig ¶ Occupata. vñ inſtituti inter xr ¶ Ei qui.ſ.tm̃.ᷣei vero qͥ eſt in ptãte:nõ eſt neceſſaria. qꝛ iure ciuili

non ↄueniunt.vt.j.de excep.rei iudi.l.ij.nec ↄueniunt.vt.j.de bo

nis li.l. q;diu.ſʒ qñq; inſtituti non expectãt pᷣteritos.vt.S. de Z ta.l.illð

F. ſt qs eum ð. ſed ibi nõ ꝑ ſm tab.ſed ꝑ õ ta.petunt.⁊ eſt rõ vtibi no.

KExpectandi.ſʒ nunq̃ d interim dũ nuliꝰ eſt hĩs hñ̃t iſti filij vnde li⸗/

beri. videt᷑ ꝙ ſic.vt.j.ſi ta.teſta.nul.ex.li.S.fl.⁊.S.de li.⁊ poſth.l.ſ. Itẽ
eõ videt᷑ ꝙ non.qꝛ donec põt peti ſᷣm tab.vel ð non petit᷑ vñ lib.vt.j.ſt
ta.te.nul. ex.l,i.S.i.qꝛ eſt ab inteſtato.ſRũñ.pñt ab inteſtato venire.ſʒ dat᷑
ↄtra ta.ex abũdanti.vt.j.e.l.filium.i.rñ.⁊. .videamꝰ.⁊ ꝓdeſt em anci⸗
pato.vt non pᷣſtet legata.nã inteſtatus ẽ d efunctꝰ hẽde ſcripto non ad/
eunte. vt. j.de le.p.l.is qͥ in poſ.in pᷣjn.niſi foꝛte ꝑ edictũ ſi omiſ.cau.teſt.
vt.S.ſi omiſ.cau.teſta.l.qui añ.S.boc edictũ.⁊ idẽin poſtbumo.vt.O.
e.l.fi.⁊ de poſthu.hꝛ.inſti.l.penulti.Oʒ nunqͥd eodem tꝑe cedet vinq;
ipᷣs bono.poſ.Rñ.ſic.vt.õ.de car.edic.l.iõ q;.lʒ ſit ar.contra.j.de ſucc.

edic,l.i.S.quibꝰ.ᷣſed ibi ſi! non cõpetunt. Azʒo. lRepudiauerit.

tu0: ligulis coꝛda ↄnexa. 1 facit.. quẽad.te. aꝑi.l.penulti. qFilium. ſ. talem qui ab inteſtato ſuccederet.
5 Nongunnuns lex. als.S.

cat ab inteſtato:ſʒ emãcipatꝰ per pᷣtoꝛem tm̃. vt inſti.debere.

q̃ ab inteſta.S. emancipati.⁊ facit.ſ.e.l.ſi ſub ↄditione.ꝭ.i.ſʒ an
ſuus inſtitutꝰ ſub O ditõe.petet ſᷣm tab.ea pendẽte. Rñ.ſi eſt pta/

tiua ſic.qꝛ vʒ teſtm̃.alłs cũ nõ vʒ petitur ſᷣm ta.vel dic vtmõ no.

t

qꝛ ſuo fauoꝛeẽnłłʒ.ſʒ videt᷑ ꝙ h̊ tuitio in S ta.non põt ſtare. p/⸗
mo:qꝛ deſiciente ↄduõe deficit viribꝰ teſtim & ceſſat õ ta. vt. ð.ð
be.poſ.ↄtra tabu.l.qꝙ vulgo.ſcõ o qꝛ inſtituto non potuit dari õ
tab. S deↄtra tab.l.ſub dinon e.ſed expone h̊ ꝑinde defetri dʒ

ac ſi petiſſet ðᷣ tabu.eo ca ſu quo peti po tuiſſet.vel dic non põt pe

ti orra ta.ab inſtituto.ſ.p en dẽte ↄditõe:ſʒ ea deficiente ſic.

6 Po aua⸗ ea ſez dũtaxat.
Defertur. quere qð dix mus. S. de bĩ. inſti.l. ſi quis ita. A

7 kacit.S.de in off. te.l.pa pi.S.qm̃.⁊.l.q repudiantis. ⁊.s.decõ
tra tabu.l. i... ſi ex tꝛnbus ſed arg.contra.j.de aſſig.li be l.lub cõ

dohen
aden,
Ae⸗

nbiſ
linntn
Mheiß
fuu
nonor
Hinſe
tardizi
kickan
lſelbine
lftien
ls oins
dpeitötn
Unudten;,
Uteniarc,
bnt dſn
toftmat
gBuſide
bne diſi/
Anſtenis *
ganſ
mn habei
,AnneO
ekinletdd.
cupirch
1ſefmnte
eni ihcon
Ock nii
kalboſtcz
tbieſub
is reſ
nevein/
agnitio.
Kiori
Nn
ſensig
0, N 0
a condiit
ceiſrit
Snnblha
bogfton
beeCi

D
uliſi
rſelri

NotlN

i⸗
gictnbe
nth ns
s.

utiad
ſänehi
eſihn
mmano⸗
iut
N6
trdan
eni.
ſonſink
eſe

zinl
i
pelud

i. r. 2. F. i. A50.
2 Bubßitutiſ.

a ¶Si quis ita.

lintra decẽ.i. ð

ita quis. ⁊.l.ex facto.S.item quero

3 Defert ſcriptis.ſ. tñ non etiam ſucceſſoꝛibus eoꝛum. vt. . de
vul. ſub. l. qͥ plu⸗ L

an r 5. tos hrdes. ¶ Si ſub oditione
hfs inſtitutꝰ filius ſit.iuł.peque

Re; i 6S putauit m ta. cõpeter ei qſi ſeip
ita ſcrp als af=t tobonoꝝ polſ.qualiſcũq; conditõ
voeae bſim ſit: ct ſihec. ſinauis er aſia vene⸗
vt.ſ.el. . l duo lit: ? Ozuis defecenit ↄditio tũ pᷣ
Gnate slg toꝛ filiũ :q admiſerit ſʒ tab.tueri
ſnaue eià debebit: ac ſi ↄtrata. accepꝑit: que
poſ. mit. l. i. F. eli

tuitio ei q'emãcipatꝰẽ neceſſaria
4 S

geede edt. c. Mꝛoq ꝗſq; pte heres ſenip

3 de ziungen i. t?c: ꝓea accipiet bonoꝝ poſ. ſic

Sapeinſat tñ vt ſi nõ ſit q ei cõcurrat hẽat ſo⸗
Enenm . tenſ, lus bonoꝝ poſſ.q; diu ti vnus ex

9 Zoco. i mo hfdibus deliberat: vtrũ admittat

gradu inſtitutt. H 1
Kloguin dxſ. pp. bonoꝝpoſ.an non.poꝛtio bonoꝝ

§. poſ.eius cohr̃di non defentur.

vPꝛorimi ſũt ¶ Di pꝛimꝰ qdẽ ita inſtitutꝰ ſit: ſi ⸗

ißno vau ii II decẽ: ſs ſi p decẽ intra. xiij.
milia ſͦt petitio an. ſi qdẽ intra decẽ deceſſerit. pꝛi
bo. poſ bidimn mꝗ ſolushĩs erit: ⁊ accipiet bono
e Rna . Ipol.ſi vO pꝰ decẽ intra quantů⸗-
filio. 2.S. is anre decimũ:ſcðs ſolus heres erit:⁊ ac

In metis tamẽ
differũt. vt ꝓba

cipietbonoꝝ poſ.nec ſibi iungitur
cũad ſuam qſqʒ cãm ſubſtitutꝰ ſit

pditoe. ꝛ de acj ¶ DVefert᷑ bonoꝝpoſ.m tabu.
e bilis . e paino gradu ſcniptis heredibus:
poſtbumuſ. ⁊ n mMoxillisnõ petẽtibus ſequẽtibus
in teriſi, non ſolũ ſibſtitutis: verũ ſubſtitu
.e.l.ſemel. tis ꝗʒ ſubſtituti: ⁊ ꝑ ſeriem ſubſti⸗

bte... dimidis qu ſcriptos accipe debemꝰ oẽs ꝗ

be lis eſto. er pꝛimolocoſcnipti ſunt.nam ſicuti
eg

. Enngiert ad eandẽ hr̃ditatẽ ꝓximi ſunt: ita
Phpioꝛi. vre 7 ad bonoꝝ poſſeſ.admittendam
el.F. dekenurl·· Siquis ita ſcnipſerit pꝛim?ꝰex
ſtrar 5,5Pri peima ptebfs eſtob: ſi pꝛimꝰ his
ſub. l. qui c plu nõ erit:ſcðs hrs eſto.tertiꝰ ex alia
res.⁊ de bꝛ.inſti.

reli . Pre dimidia hr̃s eſto:ſitertiꝰ hĩs

a Si qs ita in, mõerit: qtus hĩs eſto:pꝛimꝰ⁊ ter

uerit. peter p tius pꝛioꝛes adbonoꝝpol.inuitã
dante na H tr. 1Sigs ta iſtituerit hides
Peuaue eoꝛuz Vter ex fratiibꝰ meis ſciaʒ vxoꝛem
ꝛdem ẽt añ pe/ it: ate mihi Pfs eſł
gineben de⸗ duxerit:ex dodrãte mihi hf̃s eſto
pol.vt. S. de hꝛ. 1

ſti.l. liber bomo.i.ſi ita ſcrip.ſed certe immo ⁊ ꝓ dodrante.vt.j.
e.ſi ſub ↄdi.ð.ſolu.ibi de ea que facti.bic de ea q̃ iuris ſm quoſ⸗
dã. vel non petit hic cũ effectu:ẽt que facti ẽ q̃non poſſit ſihi af/
ferri deſiciente ↄditõe.vel dic ſᷣm Aʒo.ꝙ ẽt pendete ↄditiõe peti
tur q iuris ẽ.yt idi vt extante ↄditõe ſibi ꝓficiat.Aʒo. ⁊ facit.o.

Aitione. 5. i. .ð deacqui here.l. er ſemiſſe.
u ¶ Sip mus inſtitutus. i. ſubſtitut. x 5
ceſſit filius pupil?ꝰ. x Auatmno eeln lub deealetſii
us.⁊facit.S. de vul. ſubſti. l. ſi

tutos admittimꝰ: pꝛimo autẽ gra

Debo pol. 'm tabu.
de bere. inſti. l. qu otiẽs.S.ſt ita ſcrip.⁊ de ↄdi.inſti.l. vlti. .

b Sidpfuito.

inductum a teſtatoꝛe.ſi o inco ſulte diſtingue v trũ poſ-

ſit legi vel non. vt.j.ſi ta.teſta.nulle ex.l.i,.⁊ facit. Sẽ.de bis que in te.de.

l.i. F. i. ⁊.S.ſed ⁊ conſulto. in fi./.

c qſihHon ↄſulto.i.nõ ex voluntate teſtatoꝛis.nã ⁊c. vt.S.de leg.i.l.ſi ita

vternõ duxerit ex qdrãte hĩs eſto
ſiqdẽ moꝛtua fuent ſeiaequasꝑ⸗/
tes hituros hĩdeſ ↄſtat:q; ſi abaj

tero vxoꝛ ducta fuenit dodrantẽ e

q̃drantẽ eis ↄpetere.bonoꝝ aute.
poſ.anteqᷓʒ exiſtat cõditio neuter
petet. ¶¶ Si ↄſulto ſit inductuũ.
nomen hr̃dis indub tter Pbatu
bonoꝝpoſ.peter̃ eũ nõ poſſequẽ
admodũ non põt ꝗ heres ſcriptꝰ
eſt nõ ↄſulto teſtatoꝛe.naʒ ꝓnon
ſcriptoẽ queʒ ſcribi noluit. 3(Si

duo ſunt hrĩdes iſtituti pꝛimꝰ ⁊ ſe

cũdus:⁊ ſcdo tertius ſubſtitutus

omittẽte ſcdðo bonoꝝ poſſ.tertius
ſuccedit:q; ſi tertiuſ noluerit hr̃di
tatem adire:vel bonoꝝ poſſ.acci⸗
pere.recidit bonoꝝpoſ.ad pꝛimũ

nec erit neceſſe eipetere bonoꝛuʒ
poſ.ſed ipſo iure ei accreſcet. he⸗

redi eni ſcripto ſicut poꝛtio hr̃dita
tis:ita ⁊ bonoꝝ poſſeſ.accreſcitꝰ.
Si ſemꝰ hĩ̃s ſcriptꝰ ſit ei dño
deferturbonoꝝ polſ.ad quẽ here⸗
ditas ptinebit. ambulat eni cum
dño bonoꝝpoſſe.quare ſi moꝛtis
tpe ſtichꝰ hrs ſic inſtitutꝰ fuerit:
ſeruꝰ ſempꝛonij nec ſempꝛoniꝰeũ
iuſſit adire:ſed vel deceſſit vel etiã
eũ alienauerit:⁊ cepit eſſe ſepticij:

euenit vt ſi ſepticiꝰ eũ iuſſerit:ſep

ticio deferat᷑ bonoꝝ poſſ.adhuc
ei hr̃ditas ꝑtinet.vñ ſi ꝑ multos
dños trãſierit ſeruꝰ:tres vel ples:
nouiſſimo dabimꝰ bonoꝝ poſſel⸗
Mulus.

ſionem.
u Erũ eſt omnẽ poſthumu ꝗ
Amoꝛiẽte teſtatoꝛe in vtero fu

erit:bonoꝛu; poſſeſ.petere poſſe.

4 Hane appellatioẽt· Mpi. .

RAad nouã chartã refert᷑: ⁊ad ð
leticiaʒ : ꝓinde ſi iepiſiographoꝰ
gs teſtatꝰ ſit:hinc petipõt bonoꝝ

ſcri *

d Siduo neecepce
re.ſʒ non bĩde gerere
vt. S. de bꝛ. inſti. l. liber

homo. S.ticiꝰ.qñ q; tñ
eſt neceſſe vtrũq; petere
ſ. petere denouo bono⸗
rum poſſeſſionez. vt. S.
de bo. po.l.ſʒ cũ patro.
7 denouo adire. vt. S.
de acqui.here.l.ſi ſolus
e arreſe Et inuito.
vt.S.de acqui.here.l.q̃
ex duabus. F. fi. 7. C. ð
iure deli. l. cũ aliqs.⁊ ſa
cit.j.e.l.ſi ita.S.bᷣm hãc
iuſſit eum adire.
g Qum dño. vt petat
dñs. ſʒ ⁊ ſeruꝰ ſciẽte pᷣ⸗
toꝛe.vt.S.de bo. poſ.l.
ſeruuus.

b Sempꝛonij.ſub be

res eſfſo.
i ¶Buſſit. ſy nõne ſẽpꝛo/

nij ↄtẽplatione iſtitutꝰ

videt᷑.Rñ.ita vt.C. de
iur. deli.l. cũ qᷣs.quõ &
alius põt iub ere adire.
rñ.bñ.nã ⁊ hoc ideʒ eſt

vbi ↄlẽplatõe fructua⸗

rij vel bone ſidei poſſeſ⸗
ſoꝛis ſeruꝰ iſtituit᷑.iubet
n. dñs non bonefi. poſ.
ut. S. de acq̊. here.l.ſi qͥſ
mibi bo.S.i.i.rñſo.⁊.S.
iuſſum.ſʒ tñ dñs ꝑ ↄdi

ti.ſine cã reddit.vt.ſ.de

ſti. ſer. l. pe. boc enĩ ẽ ex
re. vt. S.d e acquir.here.
l.aditio.in ft.

k ¶ Septiao. ſec! ĩ lega

to. vt. S.qñ di.le. ce.l. ſt
poſt. F. fi. ⁊ eſt rõ: qꝛ le⸗
gatuz querit᷑ dño ſeruo
et inuito.vt.S.de ↄdii.
7 de.l.filio.nõ bẽditas
yt. C. de bere.inſti.l.cũ
ꝓponas.nec bon. poſſ.
vt.õ.ad trebel.l.buo in
uito. in pᷣn. Itẽ qͥd ð tre
bellianica reſtõne. Rñ.
ſikis eſt bonoꝝ poſſeſſi

oni. vt. S. ad treb.l. ſer⸗

uo inuito. facit inſti.ð
bꝛ.inſti.S.alienus.
Erum eſt. in vto.
ks ſecuſ.vt.j.vñ
cogn.l.l. S. ſed boc ita.
Azo.

m ¶Mat. alioquin cõo,

SSä A na. vr. . de ver. ſigm. l.
qui moꝛtui.Aʒo.⁊ facit inſti.de bono.poſ.i.m̃.

4 expone vt ibi. 0

VHMarte. ad deleticii.qᷓ ſcripta fuit. ⁊ poſtea raſa.⁊ ſicno.qꝙ inſir̃a
fieri pñt in ch arijraſis.ar..Q.ð edi.di.adn.tol.l.fi.ibipᷣma ſigu
2c. n epiſtograp bo.i. in tabła lignea

in qᷓ erant ſcnipta debita.yt bodiehiij⁊ dẽ epiſtograpbuʒ ab opibus ⁊

D iiij

ſeruuſ. ptin ebit. ſi

Di. bereditas.

t ¶¶Sed ⁊ſt is.ſ.ſfilius ĩ
ptãte vt addat pᷣceden
ti caſui. vt. S. ð le. pꝛe.l.
is qui.in pᷣn. Aʒo.
u u end ũ.t deficien
te O ditõ e niſt fuerit po⸗
teſtatiua:qꝛ tẽ ſibi ĩpu⸗
tet ſinõ impleat. vt.S.
de hꝛẽd.inſti.l.ſuꝰ.S.ſed
vtrũqʒ. ſed ſi cãls ẽnõ
ne ipſo ipſo iure teſtm̃ ẽ
nlłin. vt. S. de bꝛ. inſtit.
l.ſuus.in pᷣn. Rñd.eſt ſi
velit:ſʒ ſi malit S tabu.
põt vt pᷣteritus cũ defe⸗
cerit ↄ ditio.vt.S.de cõ⸗
tra ta.l.iij.S.quid ergo
530,
¶ Ab els. ſ. emancipa/⸗
to ⁊ ſuo.⁊ ꝙ ſubijcit ẽt
filijs ꝓſequit᷑ emacipa
to tm̃.⁊ dic hẽevid etur
vt pꝑ õ ta.vt ita pᷣſtet le/
gata ↄlſunctis ceteriſqʒ;
q̃ ſunt in ptãte q̃ſt ab i⸗/
teſtato.q.d.lʒ ⁊ ipſt te/

neant ꝑ g ta.in defectũ

ↄditionis:tñ quo ad le
gata:vt non denkt ẽt cõ
iunctis ab inteſtato ba

bere vident᷑.
1* Elnn emãcipatus

ſub ↄditõe inſtitutuſ q̃

defecit.ſecꝰin ſuo:qꝛ ab
inteſtato.vt.S.de le.pᷣ.
l.is qui.in pᷣn. Aʒo.
3 (MXeteri qᷣ ſunt ĩ ptãte
7 Salica. tem vxoꝛi
vel nurui. vt. S. le. pᷣ.
l.i. A0.
2 ¶Eeteris.nõ ↄiunc.
2 (Mon. ſ.illa qᷓ ab inte
ſtato relicta ſunt.naʒ il
la q̃ ab inteſtato relicta
ſunt oibꝰoĩno pᷣſtabun
tur. vt h ſubijc.az. Iteʒ
buic Z.ö.de le.pᷣſta.l.ſi
duo.in fi. Sol.ibi.
a Fid eicõmiſſum.h̊ q̃
re q̃ diximꝰinſti.de bo.
po.S.ſiue aũt.
b (Fraudatꝰ. legatariꝰ
ab inteſtato pſumptie.

I. equiſſimũ. S. ſub ↄdi.Aʒo. r
8Accipe. pendẽte ↄditione. vt dictò. S. ſi ſub conditiõe, Azo.

. ub ↄditiõerheres inſtitu
tus ꝗs ſit:? accepta bono:
poſ.ſᷣm tabulas ↄditio defecerit:

ſeſ.

“W Liber

graphea eſt ſcriptura q̃ſt ſcriptura ſuaruz op um.
. Aſub ↄdiròe.poſſeſſoꝛii.ei qui bonoꝝ poſi.petijt. Aʒ. ⁊ dic res
q ¶ Du. qꝛ ꝑinde betur ac ſi ta.petijſſʒ. vt. S

efecerit.i.deficere poterit. Aʒ.

poſſeſſio. 1Dem.

ince ſ euenit: ut res poſſeſſoꝛi cõ
cececg ſied: vtputa ſi filiꝰ? eman⸗

Cina t: ſit ſib ↄditõe heres inſtitu
lis.n ſi defecenit ↄditio attñ ſm
a. vonoꝝ poſ.eũ accipꝑe.iul. ſcri

bit. ¶¶ Sed ⁊ ſiis fuerit: q ab in

teſtato bonoꝝ poſſeſſoꝛ futurꝰ ecẽt

tuendũ eẽ ſcripſit: ⁊ hoc iurevti⸗
mur. MNSidenduz eſtan legata
ab eis debeant᷑:⁊ filius? qdem qꝗᷓ
ſi ↄtra tab.bonoꝝ poſ.accepta reʒ
hfe videt᷑.ceten vo q̃ſi ab inteſia
to:⁊ iõ liberis pentibuſq; legata

relicta:ſolis pꝛeſtare coget᷑ ceteris

non. Plane ei cui ab inteſtato ſi⸗
deicõ. relictũ eſt:erit pſtandũ qſi
videt᷑ hocipſo fraudatꝰb:q; exte

ſtamẽto petita ſit bonoꝝ poſſeſ.
Idemũſub ↄditõe ¶ Sẽ

Meredes inſtituti bonoꝝ poſ
n tab. ẽt pendẽte ↄditõe nec
dũ impleta petere pñtꝗ vtilr ſunt
inſtituti:q; ſi inutilr ꝗs ſit inſtitu⸗
tus:nec ad bonoꝝ poſ. inutilis in⸗
ſtitutio pficit. I Nlianus

( Vm tabule teſtĩ pluriuʒ ſi⸗

Enis ſignate eẽnt quedaʒ ex
his non ↄparerẽt:ſeptey tñ ſigna
manẽt:ſufficit ad bonoꝝ poſ.dan
dã ſeptẽ teſtiux ſigna ↄparere: Iʒ
nõoium ꝗſignauenunt maneat ſi⸗
gna. 11 Dem.

ta. vñ cum cã in ſubſtõne nõ ſit mutata:ꝙ pʒ eiñte ↄditone nita
2 . ône nika
eſt ei ſacta ſubſtõ. vt. S. de vul.ſub.l. ſeruũ cõem. 5. ſi ticius.valer

4

poteſt deficiente ↄditione: ſed interim vel ꝓ tertia vel ꝓ ſexta pe/
tit ᷣm tab. pendente ↄditõe.qꝛ in vtraq; diſlunctiue ⁊ ſub ↄditõ

ne eſt inſtitutꝰ. Aʒo. =WDW
1Aue et ſend /
Aſa C eß e. „ kfIe. ſextans. n. va
ita ſen ptũ ſit:ſempꝛoniꝰ er cus prata accre⸗
Vopte dimidia hre eſto: ⁊ ticiꝰ ſeit ſempꝛonio ⁊
ĩnauiſ ex aſi veneniter pteternia ve ahic .
hĩseſto. ¶ Idẽticiꝰ iſi nauis ex dã 5.i ſ in o
aſia nõ penent ex pte ſena heres dicit acapierim
eſto: ticiꝰ non er duabꝰ ptibus he reaeeſtet
res ſcriptꝰ:ſj ipſe ſibi ſubſtituuus li.ſi duo.con⸗
1 5 ſo. 7!
ſr IIS-re S 2òèè tra. ſo. ⁊ hicipſo
itelligi dʒ:ꝗ; non ex maioꝛi Pte iure accreſci led

q; tertia ſcriptꝰ videt᷑.pᷣm hãc rõ

nẽ cũ ſextans vacuꝰ relinquat᷑ bo⸗

noꝝ poſ.tici

eidẽ accreſcit. ¶ Qui filio impu
beri ſubſtituit᷑:ita ſi filiꝰmeꝰ moꝛi

Ant ta m dẽ acceſcer ipſo
atur pꝛiuſqʒ in ſuã tutelaʒ veniat: a Cn ſlio bi⸗
tũcnic? mihihrseſto: ſicut hrĩdi⸗ delae mwebet
⸗ HH pin ac ſi hoc ybu,zʒ Sercr iͤblone
mihi adiectũ non ect: i. en, Pipupillo dire
Hi adiectũ non ect: ita bonoꝛu,ʒ o iraliqs bis

eiꝰ q; poſſeſſionẽ accipe põt.

Sʒ ⁊ cũ in noie pᷣnomie ⁊ co⸗

oxpoſ. ticiꝰ accipiet: non ſolũter
tie ptis:ſed eiꝰ qʒ que ex ſextante

dẽ h peti vna cũ

tertia:cũ iam ac/

creuerat ipſo iur

non. n. bis petit
ſʒ ſemł m. ibiad

buc non accreue⸗

rat. ⁊ iõ poſtaea

non patri niſi ꝑ

obliquum. vt in

gnoie erratueſt: is ad quem hr̃di cr de vul ſubktt.
tas ptinetẽt bonoꝝ poſ.accipiet: debere inſti.. pꝛ
is aut cuiꝰ nomẽ in teſtõ volũtate ſilo⸗Item uol
7 eEn — G6
teſtatoꝛis inductũ ẽ: ſicut ad adeũd ſit vel omiſtaðs.
da Prdditate:ita ad petendã bono Ee Segebz. l
rir t, ſzg. Irii quotiens. S. ſi
mpoſ ſanpt intelligit⸗suis no⸗ cuoerSlleizer
mẽeiꝰ legat᷑. ¶ Quidæ teſtm̃ in dete.l teltmů.
tabul ſibi fec: ſfilio aũt ĩpuberi ꝑ Zee g: afft in
nũcupatõem ſubſtituit. rñdi ſnia, porſicelaj
pᷣtoꝛis ĩdãda bonoꝝ poſ.eã eẽ: ur p gradu. ſif
ſepatim pfis: ſepatin flli h̃des uFea nad
exiſtiman debeãt:nã quẽadmodũ facu. deod.æ
ſcnpto ſilio hrdi ſepatim ab hrj· oemon loenon
dibꝰpfis:ita nũcupato põt videni ſarig t de ſeH
ſepalizaſyertetis pfi heredibus Grd
0 ol. dani. 9 c (Ynductuyz. fa
naup 5 dan. ) Ompon clig co,l.5.
4 cConſulto.

ſic.ð.man.l.ſi ꝓcuratoꝛẽ.S.ſi ignoꝛantes. c YBonon poſſeſſio.
ſm tab. q̃ eſt ↄuerſa in ↄtra tab.cum defecerit cõditio.
3 demũ.hinc ſumũt quidꝗ qð demũ petit ſᷣm tab.pendẽte ↄditi
daRre qͥ ab inteſtato ſuccedere põt:ſʒ Jo.S.nã qꝛ ſit ſcnptus dicit
dari.vt.S.e.i..i.S.ſi ſub oↄditione.⁊ ar.ð.e.l.ſi ſub ↄdi.generałr.n.ibi dꝛ

in quoiʒ inſtituto lʒ d eficiente ↄditione diſtinguat.vt no.in.S.ſiſi ub cõ

ditione. ⁊ ꝓ Jo. eſt. j.e.l.ſi ſeruꝰ. æ facit ad.l. S.de te.tu.l.iij. ⁊ de teſtibꝰ
l.ſcio. ⁊. S. debo. poſ.l.nõ eſt. S. vbicũq;. e ¶ Hec ad bonoꝛuʒ. aliqd
th qñ q; ꝓdeſt. qꝛ tra bitur ad fideicom. vt. S. ad treb.i.ſceuola.
Am tabule. pluniũ. puta decẽ. ⁊ fa. S. de te.l.bẽdes.S. ⁊ ſi plures.
Erx bis. l. lignis. .
2 eſti.l. .H. q ſitum. i ¶ Igẽ nicius.verba teſtatoꝛis. Aʒo.
ntelligi.ſ,ãexñte ↄditione.q.dictũ eẽt ſi nõ erit bẽs ex tertia ſit ex ſex

43 ita ſcriptũ. ven erit.que dẽ venire ẽt ſi ꝑ ſe venit.vt.j.de aq̃ quo.
k

d ¶ Quidã.in tabulis.i.in ſcripij ⁊ alios ſibi ⁊ alios filio fecit
beredes vt ſtati pʒ qð fieri pòt. vt.S. de vul. ſubſt.l.pꝛis. in fi.
e epatim.q̃ſi dicat alia bec. alia bo. poſ. illa ẽ ,
f¶¶ Scnpto.ſ.accipe ſcnipto.i.ſubſtituto beredi.vel aſſignato ip
io. lo. oaruf caſus.
criptis.ſub.ſcriptis ⁊c. ⁊ facit. j.l.prri.
Z bonoꝝ.ſigna tum. cuius ſigna tabulł ſcdis ſufficiunt.vt
5. de vulga. ſub.l.patris. Aʒ3o. K AReſignate. i. apte
coꝛam boneſtis pſonis ⁊ pᷣſide:⁊ iten ſignate.vx. C. quead.teſt.
aperi.l.ij.dʒ eni pꝛius pater ſibi facere teſtm̃ ⁊ ſoleniter.alłs nul⸗
lũ eſt teſtm.vt.sõ.de vulg.ſub.l.ij.O.pᷣus.et inſti.de pupil.lub.x.
liberis.ſi vᷣo ex poſtfacto impugnat᷑ teſtm̃ pꝛis ſi quide de iure pᷣ
toꝛis.vt ꝑ ð ta.iʒ nibilominꝰ pupillare.vt.S.de vul.ſub.l.⁊ ſi ꝰ
ta.ſi vero.de iure cili ꝑſqrelam ꝓ ea ꝑte ꝓ qua expugnat᷑ teſtame

idit

ongegare
1ioheße

geſen N

ifliobi⸗
ſdeha
rſbtoe
pllo dee
alisbis
amniniig
Uln. pr
ubſti
0,2,5.
nſtilo;
mo⸗i
dü

hdnniha.

ebiinſ
iens ſ
1Kſcnn
ſelteti⸗
.ine

mit.

ͤelſ
aulſis.
dent,
Hocno
ie

nng,
li
.
ſlo ſn

s/i⸗

nun

lunt
iapre
dac⸗
lonll
b,
elue⸗
1115
ſſone

4 4

B

xvij

mpatemũ ? pupillare. vt. S. de inof. te. l. papin. 5.. ed nec

Sidg paren. quis manu. fu.
pᷣmi:qꝛ p recentẽ voluntatẽ reſuſcitat᷑ ad agendum ꝑ ſcòm tabulas.⁊
ad excipiendũ at infenoꝛi nõ ad agendũ ſed ad excipienduʒ um̃. vt. j. in
fi. ſed ſi agt inſtituti in ſco repellunt᷑ ab inſtitutis in pᷣ ꝑ excep.nõ aũt
inſtituti in p agere pñt:cũ ipſo iure pᷣmũ euanuit ꝑ ſcõm. ſunt & ſiles in
excipiendo.⁊ ſic non ꝑ oĩs ſites. zʒ3 ¶ Bußmas. vt. n. deleto lega⸗
to relicto non vid et᷑ fu⸗
iſſe relictũ. vt. S. de leg.
i. l.ſt ira ſit aſcnp.ita cõ

piniõe Jo. ; dĩ tab. reſignate Pferant.

xi.S.e.l.hi demũ

J ſeruꝰ. põt pend ẽte O ditione. impuberis. Aʒ.
S ſe ẽt ipᷣm ſeruũ. vt. S. de bo. poſ.l. ſemuus. 2 ſicꝑs ꝙ bon.
PAnonpetunkinfigura iudicij in quo ſeruꝰ eẽ non põt. vt. C. e.
l. ſeruus. Item qꝛ qͥ ſuccubuit in S ta.non ꝑdit legatũ.vt.S. ð le.
Gq̊s.ſecꝰ ſiin figu — . ——
ra indici. vt. 5. u Z bonovpoſſeſſio fypupil
deinof. reſta pa I Alares tab. admitti poſſit: req
pi. F. meminiſſe ſtiñ ſi anaraſir: I
Mẽno. bic po i an pris te m. ignatũ ſit: lʒ ſe.

Aulus

— ſeruꝰ ſub ↄditõe hĩs inſti⸗
non pegeredu tutꝰſit:an bonoꝝ poſ.accipe
i non pp: taci/ Pot: dubitat: ? ſceuola noſter
ſbilis ſir vluni bat poſſen. ◻Apinianus.
dilerete rra⸗ q Mi exlibensmeisimpubel
eoul dos. . Jſupᷣmꝰ moꝛier ticiꝰ ei heres
qt pprer locoꝛi eſto:duobꝰ pegre defunctis: ſiſb
anrchen var ſiinnt,/ ignonet: vter nouiſſim de⸗
ſibilis reyutatr celſſerit: admittendaẽ iul. ſmnia: qui
vt 2.5. de vſu. Pp incertũ ↄditõisẽt pꝛioꝛig poſ

l.i. F. ſi in varijſ.

0 Kilius. qͥ erat

ab boſtibuſ cap

ſepeti bonoꝝ poſ. mdit Mili?*

ſecꝰ ſt non diffici Perg „,
lis. vrin ar ora hfs inſtitutꝰ poſt motempfis ab
aderu ni hoſtib redii bonoppoſ. aecip⸗
vcpobel, otuu⸗ et: ? anni tpsa quoredit ei ↄpu⸗
iAnd. Eis.r tabit . ¶ Zeſto factotici? adar⸗
ar denur ſi rogandũſe pbuit: ac poſtea ſui in-
l elel pif ris a i a decel vſalipe il
fi.ſed ar. ↄtra ſi poſſeſſionẽ petat: exceptoe
dere dubteln ſi mali ſummouebit: qꝛ dado ſeĩ
Riil in s .id arrogandũ teſtatoꝛ cuz copite foꝛ⸗
ma.teſt. · eum er tunas?qʒ ſuas in familiã ⁊ domuʒ
pluribꝰ. ⁊ ad tre ee „—
bell. eam. glienã tranſferat.plane ſi ſui iunis
n ¶ PHꝛioꝛiſ. ſie effectꝰ codicill: aut alijs lr̃is eoðᷣ
viuſch. b. teſtõ ſe moꝛivelle declarauerit: vo

luntas q defecerat iudiciorecenti

bu.incidiſſet:ut tab.veterioꝛes ſu
pmasrelinqret: nec putauerit ꝗſ⸗
q;; nuda volũtate cõſtituireſtm.ñ
n. de iure teſu maxime qrit᷑: ſjde

viribꝰexceptõis que in hoc iudi⸗
cioꝰq;q; actoꝛi opponat᷑ ex pꝑſõa
tñ eius ꝗ opponit eſtimat᷑.
ſcriptꝰ hr̃s agnoſcer poſ
t bonoꝝ pol. exigenduz pu⸗

to vt demoõſtratꝰ ſit ꝓpꝛia demon

ſtratõe:⁊ poꝛtio aſcripta ei inueni
ri poſſit:H ſine ꝑte heres inſtitutꝰ
ſit. nam qui ſine ꝑte hĩs inſtitutus
e: vacantẽ poꝛtõem:vel aliũ aſſeʒ
occupatꝰ:q ſi ita hĩs ſcriptꝰſit ut
interdũ excludat᷑ teſtõ: eo ꝙ nõ in
uenit᷑ poꝛtio exqᷓ iſtitutꝰ eſt: nec·
bonoꝝpoſ.petere põt.id enẽit ſi
qsita heredẽ inſtituat. ticiꝰ q;ta
ex pꝛioꝛi ꝑte teſtõeũ heredẽ ſcrip⸗
tũ hẽo:hrſeſto:vel qʒta ex pteco
dicillis ſcriptũ eũ hẽo:hereseſto:
ſi ſcriptꝰ non iueniat᷑ ꝙ ſi ita ſcrip
ſero:ticiꝰ ſi eũ pꝛioꝛe teſtõ ex ſemiſ

ſe heredẽ ſcriptũhẽo:vel ſi eũ co⸗

diciliis ex ſemiſſe hrdẽ ſcrippo ex
ſemiſſe hrsłſto:tunc accipiet bo⸗
noꝝpolſ.qſi ſbᷣↄditõe hĩs ſcriptꝰ

Sia paxẽ.ꝗs man mmiſſiis fue.

NLpuanus.

ademptõis remota.i. ſe
cũdo teſtõ:nunqᷓ; vide/

tur adẽptuʒ ꝙ in p fue
rat relictuʒ:qꝛ nõ durat
ad ẽptio.vt.ð.de in reʒ
F. l. ſt ꝓ pꝛe. S. v erſum
ezpuranenn eitcs
pᷣmũ caſum ꝓcedit.

—

7
9 Eonſtitui.i.reſuſci⸗

tari pᷣmuʒ vel pᷣſtitui eo

ſtatu quo erat añ ſcõm

⁊ boc nuda volũtate.i.
p inciſtonẽ ſcðᷣi.nã ipſo
iur̃ euanuit pᷣmũ.nnec re
ſuſcitat᷑ ipſo iure.ſed ſic
vt ſi agant inſtituti in
ſcðo oppõ at᷑ eis excep
tio. Itẽ nec ex pᷣmo agi
poſſet: qð ipſo iure eſft

1 Eeſtamẽti.ſeᷣmin

cipałr valeat vel non.

a ¶Sʒ de viriby excep⸗

tõis. pᷣus teſtm̃ nõ ip
ſo iure. ſed ꝑ exceptõem
tollit ꝑ ſcoõm. 2 ſic eſt
.,C. de te.l. ſancimꝰ. SF. i.
ſo. dic bic exceptionis.
ſ. opponẽde ex pᷣ agẽ
tẽ ex ſcdᷣo.naʒ boc nõ ẽ
valere.qꝛ ſi valẽt ẽt ad
agenduũ valeret. ꝙ hᷣ nõ
eſt:qꝛ ipſo iure ẽ ſubla⸗
tũ. Alij dicunt ꝙ bic.
nec putau erit ⁊c.vſq;i
ſinẽ refer᷑ ad pᷣmum ca
ſum de arrogatõe. non
ad ꝓximum. alij alr vt
b ¶ AQue in h iudicõ.ita
Aſtrue:que.ſ.excepti.qᷓ
qᷓ; in boc iudicio.ſ.in ſe
cũdo teſtõ ⁊ ex eo agen
ti.vñ videt᷑ nõ opponẽ
da auctoꝛi.qꝛ ſcom tol

8Erceptõe

tuy. §. ſi poſt.
ſz pᷣma voluntate.vt.S. de bẽ. inſti.l.inſtõ talis.
2

eſtbuſeean e hr ſiaſ
p ¶ Et anni. vt / recdiſſe õ acſial
potecu ſit vilis gliucd teſtm̃ feciſſet:ac ſupᷣmas ta
vt. j. qͥſoꝛ. in bo. ”M
Poſ. ſer. l.i. . dſel M
vñ tria exigantur. vt. ſ. de diuer. pl. l.i. Ax. ⁊ faclt. ſ. vi aut clã
l. ſemꝑ.S.ſi ůs. q ¶ Qomputabit᷑.ſʒ nonnepotuit dare ꝓ/

curatonẽ vt. demino Papiri non. vr dr cau.ma.l.ab bo/⸗
ſtibus. Cans bo Monẽ.i.bonoꝝ poſſeſſionẽ
iure ciuili.vt.S. de capi.di.l.ij. F.i. ⁊ inſti.de bo.poſ.S.quos aũt.
ßm Az. ?. H. ſʒ certe ĩmo eſt ð iure ci.capit᷑ di.vt inſt. de le. ag. tu.
5§. fi.⁊ edẽm de capit᷑ di. nõ inducit exceptõem: ſed reſtituit actio⸗
nẽ capite diminuto.⁊ hicideo dicit exceptionẽ:qꝛ non põt fieri ꝑ
recentẽ voluntatẽ qᷓn anogatio facta tenuerit.vt.S.de ca.di.l.ij.

t¶ Foꝛtunas non oẽs. vt olim vel bodie. ꝙ dic vt inſti. de acqᷣ.p

ar. d. ecce. ⁊ fac inſti.qͥ. mo.te.infir.S.non th.⁊.5ẽ.de codi.l.pficiũ
1 Alijs lñis.q̃ ñ bñt.v. teſtes. vt. C. de co/
x Redijſſe.non ꝗ ex codicillis dat᷑ bereditaſ

Mon ſecꝰ, q.d.caſui ſupioꝛi dearrogato poſt teſtm̃ ſilis eſt in/
fenioꝛ.qũ.ſ.teſtatoꝛ fecit pᷣmũ teſtm̃ poſtea ſe cõm:tertio inciſit ſcõᷣs
vt pꝛius hꝛetur vltimũ.ſʒ qᷓro in quo ẽ ſilitudo.m.nõ in rũpedo
pᷣmum.qꝛ in ſuꝑioꝛi cãu arrogatõne irritat ꝑ exceptõnem.at bic
ipſo iure ꝑ ſcᷣm,vt· C. de teſta.lſancim?ꝰ. Iteʒ nec in ſucceſſione

lit pᷣmũ.opponit᷑ iñ non.n.ipſo iure rũpit teſtm̃ ſcõm ſʒ ꝑ cãcellationeʒ.
c ¶ Eltimat. Opetat ei vel nõ.nõ alius foꝛte nõ opponet eã ſcõo bĩdip⸗
Kinae ghe⸗ ſcõm boc ẽt eſt in pſona ex ꝑte opponẽtis.⁊ eſt ſpale
pp ſcõm teſti regułr S. vt.j. de ex. do.l.ij.S. plane. facit.S.depac.l.ſt

5. de hꝛ. inſti.l. ſabinꝰ.?.l. itẽ ꝙ. ⁊. l. ex facto. ⁊.l. ex vi. ðD
nuenit᷑ Enon vʒ talis volũtas.ſʒ S. S.de bꝛ. inſti.l.ſi qͥs ita.ſo.hᷣ ð
pterito: ibi de futuro. Jo.⁊ eſt rõ.qꝛ q̃ de p̃terito ſt᷑ nõ recipiũt incertitu
dinẽ.i.incerte ꝑtis inſtonem:cũ certiſſima d ebeãt eẽ.ſecus in his q̃ futu/
ra ſunt. vt.j.de ver.ob.iłſi qͥs ſtipbu. f lec ats nec.ał.nibil. i.nõ
9 leeboe vel nõ ẽ pauli ſʒ teſtatoꝛis.ałs falſum ect pꝛimũ. vt.S. ꝓxi⸗
m’ dz. n 2 ibi ineſt ↄditio. vt ⁊ poſita.S. ſo. teſtas. b ¶¶ Sia pente
qͥs manumil.i.emãcipatꝰ.vt.S.qñ ac.ð pecubł.ẽ an.l..i.S. alienatio.⁊ dic
dixit. S. de Z ta. q̃ dał liberis ðᷣ teſtin ꝑentũ.nũc eõ de ea qͥ parentibꝰ õᷣ
teſtã liberoꝑꝝ:lʒ bec nõ ſit ita fauoꝛ abil.vt.j. vñ li.l.ſcripto.in fi. Az0.⁊
no.ꝙ caute diẽ ð teſtm̃ emacipati.nã illeq eſt in ptãte non poterat olim
bꝛe bĩdẽ ẽt ꝑentes:niſi bꝛet caſtreñ.pecu.⁊ faceret teſim ⁊ adiret᷑ bẽditaſ
1 tẽ ceſſat ̊ ta.⁊ qrela.vt. Q. de inof.re.l.fi. Idẽ in qſi caſtreñ ꝑ pᷣdẽam
l. de inof.te hodie aũt in q̃ſ caſtreñ. videt᷑ m quodã:ꝙ beat locum qᷓ
rela 25 ta. vt· C. de epi.⁊ cle, aut.pᷣſbyteros.ſi aũt non adiret hꝛditas
D v

non ipſo iure. qꝛ capif di eſt de iure p̃toꝛio: teſtiñ ð M ſcriptꝰ. occupat.facit inſti.de bĩ. inſti. S. ꝑtibꝰ.⁊ /vnꝰ.S.pactꝰ.

ius pa.

tatẽ plenã:ſicut ſeruus
⁊c ſiłis rõ.Q. de li.⁊ eo
rũ li.l.ſt manumiſſoꝛi.
de¶ Iũ eſt. qꝛ eadez rõ.
vt. S. ad.l. aq li.l.illud.
ſʒ cũ bodienon ſit eaõ
equitas.qꝛ nõ q̃rit ĩ ad
uẽticijs niſt quo ad v/
q li.l.cũ oʒ.S.i.dicit aʒ.
ꝙ aliud ẽ in pꝛe qᷓ; ĩ pa
trono.ſʒ.h.dicit hodie
ẽt idem. Iteʒ no.quem
ten eri ad remunerandũ
ſic. Cdein ius vo. l. ve

nia. ats non. vt. S. ð pe.

bꝛ. l. ſy ſi le. S. ↄſuluit. ſʒ
P lumbar.ſp.Aʒo.quẽ
vocat lemiachilam.
e¶ Exẽplo. differt tñ in
muli nꝗ pꝛonꝰimponit
opas.vt.C. de ope. li.
.l.i parens nõ. vt.ſ. eo.1.
pe. Itẽ pꝛonuſ bʒ ta.
ẽt ſi ꝑx pecuniam manu
miſit.vt.C. de ope.li.l.
i. parẽs non. vt. ſ. e. l. ..
ſi parẽs. Itẽ liberi pꝛo
ni petunt ta. ſʒ nõ pa
rẽtis.j.e.l.S. liberoſ aũt
Itẽ differt ĩ fauiana 7
caluiſiana. vt. j. e.l.non
vſq;. Item pẽ reuocat

qũñq; in totum:ñ.ſ.tur

pis pſona eſt inſtituta.
vt. j. e.l. pãtomiꝰ.ſʒ pa⸗
tronꝰ ꝓ tertia.vt inſtit.
de ſuccel. libe. S. ſi vero
reſſ.
f a 5 ta.immo ad q̃
relꝗ inof. vt.S. de inoff.
teſt.l.pr ĩ fi ↄtra.ſol.ibi
ponit᷑ qrela ꝓ õ ta. Itẽ

fallit ⁊ boc de iure veteri in caſtrefi.vt.S. de te. mili.l.ſt a milite.in fi.ſed

pater oſa occupat iurepeculij.vt.ſ. de caſtreñ. pecuł.l. ij. .
Aancipatꝰ.patiat᷑ hic emancipatꝰ vt ſicut pꝛonꝰ pᷣteritꝰ a li
berto:ſic pater pᷣteritꝰ a filio em acipato bʒ õ ta.vt iſt.qui.mo.
o. ſol. F. Pterea. inft. bſA
ſi aũt diceſes ſibi q̃ri non ꝗ patii.

dox: qppe ſi fliuſfa. eẽt qdᷣcũqʒ ſi

te pris deceſſerit:ſiue mãumiſſus

cquireret.i.datũ vt ſibi q̃reret:
c ¶ Emolumentũ. quo ad ꝓpᷣe

Macipatus a pentei
ea cã eſt:vt in ↄtrat abu.
Abonoꝝpoſ.liberti pati⸗
at᷑ exitũ:q; eqſſimũ ptoꝛiviſum ẽ:
q apente bnſficiũ hũit bonoꝝq̃rẽ⸗

biacqreretꝰ: eiꝰ mnolumentũ pa
tri acqreret:⁊ iõ itum ẽ in hoc:ut
parẽs exẽplo proni ad ↄrra tab.
bonoꝝpoſſ. admittat. ¶ Enuũe tr at accepta ↄrratab. bonoꝛʒ
rant᷑ igr edco pſone manumiſſo⸗
m ſic:in eo qa pre auoueprno: p
auouepr̃ni aui patre. ¶¶ Mepoſ
abauomammniſius ðdit ſead ano
gandũ pf̃i ſuo:ſiue manẽs in ptã⸗ ſit 2 pater.

diẽ ſuũ obeat:l. ols acmittef auus
adeiꝰ ſucceſſionẽ ex interptatiõe aut caluiſiana acto ei denm: qꝛ ini

edict i:qꝛ pin defert Pptoꝛ bonoꝛuʒ quũ E ingenu ig? H oĩlbu 8 n 6 E libe

poſ. atq; ſi ex ſeruitute manumiſ r reꝝ ſuaxalienatõemꝰ.Au.
ſus eẽt. poꝛro ſi hic eẽt: aut nõ eſ-
ſetarrogatꝰ:qꝛ arrogatio liberti
admittẽda nõ eſi: aut ſi obꝛepfit
proni tñ nihilominꝰ ius integruʒ
manerz. Siparens vel acce⸗
pit pecuniã yt cnacipet: vel po-
ſtea viuꝰ in ei fili q;tum ſausẽ teſtõ ſuopfem ſuũ pᷣtenient: ſine
tulit:ne iudicia eiꝰ inꝗctet:excep

Antomiꝰait:ſi turpeſpſõas
eluti meretricẽ a pentema
numiſſus Hĩdes feciſtotoꝝ bo
noꝝ ↄtra tab.poſ.parenti dat᷑: aut

agdhittif ex pacto. vt inſti deleg. agna. ſuc.
pacto ſᷣm Aʒo.vel dic vt ibi.⁊ facit.j.de ver.ob.l.vtrum.
t ¶Eſt ⁊ aliꝰ. militare cepir.ſic.õ.de te.mili.l.ſt a milite. F. fi. ⁊ eſt
idẽ in pr̃ono. vt.j.de bo.li.l.ẽt.S.ſi pronꝰ. Sʒ nunqͥd ẽ boc in ar
mata militia tm̃.eſt enĩ ⁊ inermis.vt.C. d e ne. ge.mi.l.vnica.ar.

caſus quo bonoꝝ poſ.ↄtratab. pa

tab. bonoꝝ poſ.emancipati filij cõ

.fl. & non repellit r

in er tĩ
tione doli repellek. ¶ Eſt ⁊ aliꝰ qͥ ve. eral lſt. ſed

certe idẽ ẽ ĩ ĩermi

rensnon accipiet: ſi foꝛte filiꝰ mili Morebida m,
tar cepit. ¶ Mã diuꝰ piꝰ reſcnip dors vr de
ſit: prem ad Ana tab. bonoꝝ poſ. ?;pain. lil a5.
venire nopoſſe .60 Lberos auũt v Ihõ poſſe. cũ
manumiſſoꝛis nõ venire ad cõtra ali miltans ſue
rit. Aʒ.

t.
x¶ AQiberos. mãu

ſtat:quis proni? ueni ãt. ¶¶Pa⸗ miſſoꝛis.i. eman
cipatoꝛis. 7 fac
poſ.ctiusantiquũ: q ⁊ ſine m ebun dorl.
miſſione hẽbat poſſe ſibidefende⸗ 1 anodeſn
Amß ſeri . lij. vt.ſ.d e bo.li.
re Jul. ſcnipſit. nec eni⸗ nocere de ied emnns F. i
bebit ei ꝙ iura pronatꝰ hẽbat:cũ panoni.
ius. Patrb arep/
. 21. „ ta in ſpe. Aʒo.
n vſq; adeo erequẽdusẽ cgli ann guß
pronoparẽs: ut ẽt fauiana: puta alimẽroꝛuz
vt.S. de li. agno.
vel alr dico. loq̃ᷓ
tur enĩ de bono⸗
rũ poſ.qᷓ parriõ

bebat᷑ cũ non ip
ſeſʒ auꝰ eiꝰ nepij

nõ pcta flducia

emancipauit.⁊ e

rat ab inteſtato

ↄſtitute pꝑtis ſinõninpis hĩs eſſ— aboaeloc 95
inſtitut?. ¶Si flli? emancipat?“ v ven i bo
greſar ge
PA inſtr it: fideicomiſſ gutẽ. x. ⁊c. ⁊.S.q̃
hfrdẽ inſtituerit fideicõmiſſa non arinörern vo,
ſet ẽt dici ius an
tiquũ bo.poſ.ſʒ

ta. que datur pꝛi inſtituto in caſtreñ.vel q̃ſt caſtreñ.pecuł.⁊ cũ in

q̃d ſi inteſtatꝰ decedit.iñ.bʒ pr vnde legitimi.vt no. C. vñ liberi.l. fl.
g ¶ Uanumiſſoꝝ i. emancipaton. b Mꝛoano. ſ ql ſt a ſupioꝛibꝰ
puta a tritauo ſit emãcipatus atnepos.m.idẽ puto cũ eadem rõ eſt:
qꝛ nomen pentis in pᷣn.hꝰ.l.ponit᷑ qð eſt gnale.vt.j.de gradi.l.iuriſcõ⸗
ſultꝰ. F. pentes. ⁊. S. de in ius vo.l.qͥ q;ʒ.S.fi.Aʒo. 2 no. ꝙ deficiunt ba
edicti:niſt foꝛte bic ſeqbat id em qð in libto obſemabo ᷣm Aʒo.
b Leosenenumirhetnencher: i ( SPatris. ad optiui.
K

l.ij. bodie ſp ſuccedit.vt in aut.de hf.ab inte..ij. coxt. ir.
I¶ Ect. ſub.quo ad boc:nõ quo ad alia. vt ſtatim dicit poꝛro ⁊c̃.lh.
m Mon eẽt. i. er ſemitute manumiſſus. neſHocẽ. vt. S. ð adop.
l. ſi pater. in fi.niſia ſuo pꝛono.⁊ tücnon ſit ingenuꝰ:ſz iura inñgennita i
babet. vt. S. de ſta. bo.l. fi.T dentu nup.l. ſcienduʒ. S
o Naneret pfo. vt ⁊. S. de in ius vo.l. ſʒ ſt hac.l.S.patronũ.⁊.j.ð bo.
liber.l. añpe. ⁊ facit. j. ad trebel.l.equiſſimum.5. fi.

eo non poſſit bꝛe locũ ò ta. vtpote cũ non poſſit ſibi cõmini edi⸗

ctum accſpit õ ta.vñ nõ impedit᷑ in ſe.ta. vt.5õ. de le.pᷣſtan.l. filiũ

F.ſi qs. qqᷓ; in q̃ſt caſtreñ. pecu. ð ta. edictũ poſſit filio cõmitti.

vt. S. deõ ta.l.iij. S. ſi pꝛ alicuiuſ.ſʒ in boc cãu cuʒ tenuerit datio

Otra ta.ſm ta. ei non daret᷑ vt. S. de leg. pᷣſtã.l.filiũ. S. oĩbꝰ.aʒo.

9 Küu ſit pater. ? no. ꝙ duplici ſure põt vti. ar. C. de bis qͥ milit.

is. ac non pnir l.is qdẽ 7.S. de tabu. l. ih. F. ſi 8 er. 7.5. plane. 7.l. ex
Gucceſſionẽ. no.ſuccedit᷑ filiofa. Jo.ꝛ eſt ſpale ałs 3. ]. de caſtr. pe.

duob?. i. rñ. Itẽ no. bic pꝛem hfe in filiũ emancipatũ iuſ prfonatꝰ

On vſq;. det ꝓp rebus alienatis reuocandis.
L. Ingeuis. at libti ingenui nõ ſt. iõ in ipſis alið dr. ſx⸗

cũ bodie libti ſunt ingenui.vt in aut᷑.vt li. dece.li.non eg. coll. vi.
§.l. . ij. vid et idem. iz certeꝛ hodie iura patronatꝰer tali ingenui
tate non ledunt᷑:vt ibidem djr. b ¶¶ Alienatõe. ſoliſ̃ modis
⁊ caſibꝰ.non ẽt in caſihꝰ phibitis vt in n dotali 2 ſilibus. vt
inſti.q. alie non Izy. in n. 2 facit. C. de ac. ⁊ ob.l. ſicut. ſy ar. . . ð

