ut ea petitõe iudicari poſſit:anqi
exlibernis hr̃s ſit: nepſumptio car
boniane bonoꝝ poſſeſſiõis iniuri

am aduerſarijs afferat: que ſnia

hʒ rõnem ⁊ eqtatẽ.hec aũt poſſeſ

ſio intra annũ dat᷑.ſicut oꝛdinarie
quoq; q̃ libenis dant:intra annũ

dant. ſed opoꝛtebit hunc ꝗ ſe fili⸗
um dicit:non ſolũ carbonianã bo.

pol.accipꝑe: ven ẽt oꝛdiania agno
ſcer. ¶ Curit at tpaad vtrãqʒ
bonoꝝ poſſeſ.ſeꝑatim oꝛdinarieẽ

bic agere vult beres ad ſuũ ↄmodum ⁊ alterius pᷣiudicium qui motu⸗
rus eſt litẽ. ibi vero ↄuenitur. Item. S. Z. e. S. pui. dic vtihii.
5Audicani poſſit.vt.C. deoꝛ.cog.l.i. Z. ſo ibi.
dicere ſt ipſe vult vẽdereres dicat ſe bĩdem.

9 Meres ſit. . petat.

minerint. b
in bo.poſ.ſer.l.ſi coberedis.j. fi.

c Carb onia.bic cum tm̃ bonoꝛuʒ ſit controuerſia ſᷣm Ro.ſed certe hoc
falſum eſt.quia tunc non d aretur. vt.S. eo.l.i.

d 2 dinariam. ſcz vndeliberi vel vndecogna. vel aliam queeidefer⸗/
tur: ⁊ boc ſi voluent actiones intentare.⁊ ideo dicit opoꝛtebit:quia be⸗/
ne hec ſine oꝛdinaria competit.vt.j.eo.l.ſi impubes.S. fina.licet actio⸗

nes non exerceat.

e EKununt.oꝛdinarie.ſic dicta.qꝛ tribuit ius in
poſſeſſione retinenda.vt.ſ.ne vis fiat eil.pe.ꝭ.pe.⁊.5. fi.

pꝛedictis dẽ mittitur in
poſſeſſionez:⁊ talr poſ⸗

ſ. ne vis fiat ei.l.pe. .

bo. l.eiſj. L
¶ Aui bĩditat.qũ bo

agere pe. bĩ. bo. poſ. vt

i.ita iſte putabat:ſʒ nõ

ſið facto erat miſſus pe
tet res aliqs qᷓs non bʒ
pe.bĩ.vel rei ven. quaſt

Er ceptõe.ſ. in factũ

ceptio.l.ſi poſt. ⁊. S. de

nonne bodie õ.vt.C. ̊

vel qꝛ ſit delibis vel alius
1 ſit.l.pe Eꝛeſumptio.carbo.i.filiatiõis ſumma
tim cognite. vt.S.e. S. ſummatim. ꝓpter qð dat᷑ carb. bo. poſ.Azo.
a ꝗ Uniuriꝗ.ſ.de rebus amittẽdis ſi m petitoꝛiuʒ ꝓpõeret:⁊ ꝑꝑ pᷣſump
tionẽ qualẽ qlem res poſſeſſoꝛi auferret᷑ in ꝑpetuũ ius poſſidẽtium eſſet
ſopitũ.vt. C.ut li. en licitam.r ne iñ iniurian ⁊c.vt.C. vñ vi.l.me
ec aũt.liberis datur ex quolʒ capite.vt.j.quiſ oꝛ.

§H. ſi quis filium. ꝙ bic con

ꝓpꝛietate. bec aũt tĩ in

De carboni. edicto.

due. in fi. 2. F. cae. ſed in

ſeſſio non querit᷑.vt.ſ.dᷣ
acqui.poſ.:.ſi qͥs aũt.
i.⁊ ꝑ boc ꝙ iſte poſſide
at eſt. j.l. penul. ⁊. S. de ĩ
offi. te.l. qui de inoffi.
Gbic dicit ſtudẽt pᷣ. cõ.
poſ. dic in poſſeſſoꝛem
ↄſtitut tueri.ar.j.de x
bo.ſig.l. lege.vk dic qñ
eſt miſſus vᷣbo iudicis
tantum conſtitueretur
poſſeſſoꝛ vt adipiſcatur
poſ. extraneoſ.vt.ſ. e. .
l. queritur. ⁊ eſt vlis: ſʒ
q̃ actione.Rũñ.in factuʒ
que oꝛit᷑ ex hoc edicto ſt
cut ex quolibet alio. vt

cũ pꝛetoꝛ.⁊ veniunt coꝛꝛ
poꝛalia tm̃.ar.j.quoꝛũ

tm̃ erat miſſus.vt.n.ag
ſcens quãlibet aliã bo.
poſ.vel ẽt vñ liberi: vel
ẽt vñ agna.ſtatim põt

5.de bo.pol.here.pet.l.
eſt ita. qꝛ alie tribuunt

ius in ꝓpetate:hᷣ in poſ
ſeſſionetm̃. vt bic dꝛ. vk

beres vel q̃ſi bẽatius ĩ
ꝓbetate. bocnõ põt. ſʒ

qꝛ piud icium heredita⸗
ti fieri non dʒ. vt.ſ. de ex

peti.here.l.diuus.ſed

pe.here.l.fi.Rñ.non.qꝛ

¶ Sit. ꝛ ſic factum. vt S. de iur. ⁊ fac. igno..

— 72 „
:
2 “=

ditati.qꝛ ſibi boc cedit qꝛ ſuo iur:⸗ fauoꝛi ly ei renunctare vt. C.

g ¶Facnltatem. qd dic vr. S. de bo. poſ. ein bonoꝝ. 2 Stini a. l. fequen.

oſ. depac.l. p. 1 ¶Banſdediſſet.ſi ꝓ q;uis.
b VDeoc ex pᷣma pte.dicunt quidã õ tab. qꝛ pcedirilla que datf jm K 4 Quotiẽs.nõ dat in caſu ⁊ ſi ſatiſdet muitit᷑ aduerſarius. puta
rab. vt.ſ. de ſe.ta.l.ij.S.equiſſimũ.tu dic vel illam õ tab. vel vñ li/ eſt de liberis. vt. S. e.l.i.in pꝛin.
peni vel aliã oꝛdinari ei ↄpetentem que dicunt᷑ cõpetere ex pᷣm a ꝑte.qꝛ I¶ Sanss. ſ. pupillus. ſic aduerſarius nõ eẽt in po !M
frequ enter currit as an m Sandafd,
te rpᷣs qᷓ; car.vt ſtatimm 2 .= .. „ ₰ vt inſti. de ſariſ⸗
patebu.. gcẽex quopf̃eʒ ſuũ ðceſſiſſe ſcit mittit᷑ in poſ.eius aduerſanꝰ:ſiue da. m. S...
equentiſcarboni ⁊ facultatẽ bonoꝛũ poſſeſſiõis pe ſatiſdet: ſiue non det: : ſi velit ad ſMy dar aa⸗/
ae⸗ tende hũerit: caoniane voeo tẽ uerſarius cõmitti ſibi adminiſtrati ſnem ſ

K 4. arboniãi. veten 7
ſolennis: que ſolẽnitas

. —„ 1. . — , ium pᷣtoꝛũ.
1 aneg ats arpol Atooſſeaduerſus curatoꝛe ſatiſdatõe ? pupillꝰ zaduerſariu oarvhint⸗
vꝛie. 7 intẽdere:nec eẽ ꝓhibendũ:nilim eiꝰ ceſſat: curatoꝛ conſtituendꝰ Eg ⁊ expone bec ver

poꝛeex quoↄtrouerſiã ſihi fierico

impubere miſſus ẽ in poſſeſſionẽ

enĩ ꝑ hoc pᷣiudicium hr̃ditati fiet

onẽ:ſatiſdare dʒ pupillo.cetenuʒ

ẽt intercipe eapõt. ¶ Cũaũt in

ag miſſionem ſʒ
q̃ ad admiſtratõ

cũq;. S.interdũ.

bona ladmiſiret⸗ qñqʒ eig in in⸗ ba. vft de ven. in

bodiceſ ub ata. vria gnollit. lia. ſi ſatisnõdet:dʒ curatoꝛ conſtinni nez no bz niſt a⸗
onen h. catbo,. Deoq; ſi ex pꝛima ꝑte edi- pꝑ quẽ bona adminiſtrent (d D 5.
ea en i bonox poſſeſſioneʒ non uerſariusaũt ſi ſatiſdederit res q oe Egaeſe;
„ere eeE petierit: als er ſequenti pte edicti tꝑe piture:aut deterioꝛes: future i üten ſipican
petetur carboniana fi- adexẽpum carboniani edicti ac⸗ ſunt:diſtrahere dz. Itẽ a debi en
i pꝛi ſpebe . P Corod p N)etera.q̃daʒ
e ee lpe bonox poſ. als non potent. toꝛbus quitpe libant᷑ erigere dy Pa⸗ caaugchga
poterat. nec. n. accepit M ſi confeſtim pꝰpris moꝛtẽcõ cetera cũpupillo poſſidebit. Aln pilluſ poſſideat
vtinpn buins. . trouerſia ei facta fuenit inter liõos aũt veſcendi cã diminuere poſſit n ekedi zr
P¶ Quam.ſcawonia an bonox poſſeſſionẽ accipe poſ- isqꝗ er cabo.miſſus eſt: videamꝰ H
nam . . „— 9 i . terum:⁊ non ibi
4 Atruri vtipotert ſit: ſilad vtriuſq; edicti cim annꝰ ⁊æſiqꝗdem ſatis ipubes dederit: ſi an aũt: ⁊ deficit
aãer in fac aue vniuer ceſſiſſe videbit᷑. ſin vo interpoſi- uedecreuenit pᷣſes:ſiuenõ diminu aũt diccetem
ſaliſẽ ad coꝛpoꝛalia ſo Ci H. — 19– , i.niſi ſatiſdet cuʒ .
lũmõ. vt ſ. quo. bo. l.j otpꝑe ſcierit ↄtrouerſiã ſibi moue it veſcendi cã:⁊ hoc min reſtitu⸗ pupillo poſſide
vel dicactõnibus in fa ni potenit ẽt finito tpe intra qðᷣ er et hr̃ditatis petitoꝛi.q ſi ſatiſdare birſen aed: 1
cu dhmere eopere pꝛima pte bonoꝝpoſ. acceperat, non potuit: alralere ſe videtur an aun velvicee
ſingularum ren adipi⸗ ex ſequẽti bonoꝝ poſ.peter quaꝰ nõpoſſe: diminuẽdi cã vſq; adid teꝑ ⁊c. q.d. l vẽ
ſcendis. puta vn poſ. · cũ accepit pempetuo poſſeſſoꝛhis qð alimẽtis eiusneceſſariũ eſt: mit Steaene ſt,
Ze ri han. actõibus et chl Ba puber⸗ tẽduſẽ: nec mnner⸗ viden her edi lo ⁊c.⁊ ſm pᷣmũ
non pPhiberur intẽdere tate ↄtra eum iudicati fuent: de tatẽ ꝓpter alimẽta minui ei quẽ ett pupilluſa yF
e erboenula farmin negabunt eiactões ?pian. foꝛtaſle iudicabit flium nõeẽ: cñ altos Pugillo :
eleo vt. 5.. rori⸗ . CEdꝛ⁊ ſiisqui ↄtrouerſiã imꝰ oium edictis venter in poſ.mitta n aut. mil⸗
miſſum. Aʒ. vel dic vte 1 3 iic 1, tuc E UI q Pevupllu⸗
tur qñ entpubes vel li · Dpubeni fac exr libenis ſit: euã̃ tur:a alimẽta mulieri ptentur ꝓ⸗ rgel vunilne.
orrcallgak uen. deur / et: ut ſiue caueat is cniſtatꝰ cõtro pter eum qui põtnaſci:? currama bioꝛi a aliü⸗
rũ̃ttpa actionũ. vt.. x Uerſia fit: ſiue nõ caueat attñ ſimul ioꝛ adhiben debeat nefame peat depoſſtt ali.ꝛ fa
loltel. q deinolft an at ſit in poſſeſſiõe. ¶ Si impubes filius q;; ne minoꝛ hr̃ditas ad pe .
als ac.poſſit intẽdẽ.vi 2 ge⸗ miſſils ſit nitozplieni ſ t filijnS non ſolum. 7. C.
det᷑ ꝙ nõ. vt. 5. miſſum nõdefendat᷑ :ꝛiccircoq; miſſus it ntoꝛẽ puemat: lappuenit liũ no deoꝛ. cogll. fl. H.
g3 qð ſic. vt..e.l. pentt. poſſeſſionẽ: ? ct aduerſarius eiꝰ cl avne aũt puto ſi miſſus fu la pol met.
a Judicatuz fuent. in Actioes hrditanias ꝗs acchip an in po Rlioſnins deſlern⸗ nenec.
pe.bi dum ipſe agit vk iul. ait. x. li. xuiij. dig. cunatoꝛẽ 0 ſia ptoꝛe:ne inſtrain poſ.ſuq re⸗ s l
lueniur quaſind ſiſ tuidehere:qoĩa curet? acões ex digat. Ceteꝝ decipiet pupiilus: eil l. ll all aut
b (Benegabümr. ipſo erceat: deniq; ſcnibit ẽt eumꝗ cũ dũ vel inſtrui᷑ aduerſanꝰ eiꝰ: vel inpol mul. vbi

d ſt qſ. caueat e
Rakdii irtennndldten connr itene aAd ger
mittit in poſ.niſi pupl dediſſet recte expirct᷑. 4 Quoti iñ ſitutoꝛes pupilli velint admini . c nol
ie non eance ve gad⸗ enſcunq; impubes ſatis non dat ſtrare:nõ eꝛũt audiẽdi niſi ſatle nnenn pietpne⸗

vni dak: alteri denegek
vt.C. qui po.ĩ pig.ba. , —. .
l.f. . erceptio. ? fadt. . e. l. i. H.i. e ¶ Gi impubes. nõ defenda tur
cum poſſidean. f ¶ Aduerſarius.qͥ non eſt ex liberisen S
5 4 Exerceat.tꝑe ꝑituras,.als non. vt.S.dę vẽ.in poſ.mit.l.i.S.itẽ ſi ꝑi.

x Intercipe. ſie
in aut. vt hi qui ob. re ing. col. vi. 5. i. 7. C. delani. lib. rol. F. ſed
ne furandi. x En bona.ꝓ pupillo ꝓpter alimẽta remna
nẽte in poſſeſſione vel alimẽtis a curatoꝛe admiſtratis. vt. S. de
vẽ.in poſ.mit.l.i.J.mulier.Aʒo.⁊ facit.s.vt le.no.ca.l. poſtq;. S
5 E bõis.⁊ de ſtatu ſui.ſi vero ſił.ſ.an ſit defuncte /ſʒ ſi nec.
filius.⁊ qð dicit mr̃is.id em ſi de bonis cuiuſcũq; ſui agna

ti vel cognati ↄueniretur dumo ſtatus ſieret ei gõ. vt, Sde vent.

culũ.⁊ de admi.tu.l.inter.⁊.S.ꝓxi.ibi aduerſarius aũt ⁊c̃.
b¶ Aduerſus curatoꝛẽ inſolidu.vt.S. de cur. bo. da.l.ſi płes. ⁊ dic acti
ones non bĩditanias. tunc.n. fieret piudicium petitõi bĩ. ſed actõ es ei cõ
petentes ex aliquo ↄᷣctu quẽ bũerit cũ defuncto.⁊ tunc ſit pᷣiudiciuʒ bẽ

n

niſtoneng
iirſfi
libziſte

*
Selabafn
ſinſtn
1
tefanzci 4
nſten
Ncendite
ſoeflſpe
urpong
dürr dcfe
1Adſung
Alaidtg
floponsn
ſeſigot
eteng.
i Adeee
egdhz
ꝛeſtia ſei
1aspno
rſnpni
Auſaßß
upilo.:

n auten

it.
dohias⸗
giaſtali⸗
ofſtelee
nlgn
nagli
la 150de
ſeenit
Mitee
u
Nähete⸗
Prodi
mpil.
hatpin
voneaſt

deſan⸗

D 3
mmil
ſeninc⸗
NH

Nceſt

aſtß
6
zſtohi

in poſ mit. vbicũq; Sinterdum. ſec; ſt ageret. vt. . el iij. . mil /

ſum. 2. ſ. e.l. ſi impu..ſi pupillus. Ayo. 2 Decretũ. iu. vt

mo not. ⁊ dic qꝙᷓ
volẽs ſucced ere

L.in bonis fiat miſſio ex carbo.edic.⁊ differat᷑ qõ ſtatus ⁊ bono/

rum.qꝛ dẽ d efuncte filius nõ eeꝗ. P Auidẽ non ẽ. vt. e. e.l.
D uon m. (Ebibenda. 2Hab, vro: eliiz s⸗
tione pꝛudetu.i. . „ Yr⸗
pauli ⁊ alioꝝ.vt derint noĩe pupilli: aut curatoꝛes
bic r.s. de ein qʒickẽ ipſi ſunt oſtituti. ρDlu.
EG E bonis matris:an decretũ
2 megzaiß a0 6 intepponiciſiruente de⸗
nez ſtat?. qꝛ dꝛ ñ sidsnas ſ.di
ſlius defuncte ? cretũ auie no nue eleed
de bonis p ↄñiã latio aũt longiſſuna adhibe⸗
ans Loniot que in tpᷣs pubertatis extraheret
eret qõ nõ diffe a, Dſanoſi de Dfrnisſi
ranur. vro eli. legocin: ¶MOlane ſide pfnisſi
. Kauis Azo. mul ⁊ mĩnis bonis rdenni⸗ ſit
(WDifferendas ſe L Is8:2 h . er
ARenebus yr bel ẽt defraternis: ⁊ has ↄtrou

ſias in tps pubertatis differẽdas
eẽ. iuł.rñdit. A HMuic aũt edicto

Geneer ae, locꝰ eſtẽt ſi ab inteſtato ad bono⸗
es ern erioꝛib? ptibus pe
ceder̃ fratri:⁊ ne, de, n I.
gat fraten o ſſi vocant᷑: qm ſui ſunt vel ex illa que

mul agat cũ fiat

cꝰ in bonis liber
ti. qꝛ ſi filius de/⸗

functi eſt. S eiꝰ li⸗/ neredebeat: qe
bertis ſucced ere actoꝛs Ptes ſuſtinere Pela a
dz. vt. d.F. ſi pu, (arboniano miſſus ẽin pol.? inlu
pillus jm A50. eſt rei ptes eum ſuſtinere debere:

e¶ Muic. ab inte.

cognatisdat. ¶ Ita demu autẽ

miſionpente Hincedictolocusẽ: ſiſtat/ ? here
Iiminis v fater dlitatis cõtrouerſia ſi.nã ſitm̃ſta-
ias viaeto. tus: ſemu dicak eſſe nec vlla bo
uan ſme vi rvꝛar Nox cõtrouerſia ſit: poc caſu libe⸗
ma.is ſifũdꝰ. mle iudiciũſtatim explicandum
end, ent. Qui pupillo cõtrouerſi
ſedoteo? n ali aln facit: ſi ſil c eoin poſſeſſione;
a eſr innna cÿ miſſus e:alij er bonis defunctino
creton iecrera ds debebit: nec gc de bonis defun
eſſe ro. vt. C. de cti diminuere. nec eni poſſeſſio
ert imyme ſatiſcationecedlt. 4 Mionlolii⸗
4 por aſe ſiuſ alimẽta pſtari debent pupillo: ſ
ncijr no bene v, Etin ſtudia ⁊ in ccteras neceſſanial
xoꝛis:⁊ eõ.ſed ſe

impẽſas d impẽdi ꝓmõ faculta⸗

tũ. ¶ Doſt pubentatẽ queni᷑ an

maxime ſi cauit: ⁊ſi non cauerit

3. S. e. l. i. S. gene/ .
falr ſed illa regau ſy nũc patus ſit cauere qſi poſſeſ⸗
la locum bʒ fes ſoꝛ ↄueniendꝰ ẽ:qdð ſi nuncnõ ca⸗
teſtõ:ſed iñ fallit

qñq; vt ibi dixi
bic loquit᷑ nõ fa
cto teſtõ. vt. j. ſt

ueat poſſeſſiotraſrert aduerſario

ta. te. nul. ex. l.i. . ſed 2ſi ex carbo. x fa. quis oꝛ. in bo.pol. ſer.l. ſit
coheres. S. fi.⁊.S.de ven.in poſ.mit.l.fl.

d Karub,ſ vna qua 77. e ea dand. bꝛdnan pater
evel alteriꝰ aſcẽdetis p lineã maſculina. vt.S.e.l.i.S. non tm̃.

ſatis offerẽte: piñ atʒ ſinẽpe

ni: qꝛ nõ de ipl

fWBonon. ſpinoꝝ.nã ſi ꝓ alijs bomſlicz ſtipulatꝰ ſit: qõ ceſſat
cat.vt.j.ꝓxi.S.ſi pupil?*“. g ¶ Explicandũ.pᷣ exr car.ſecus ex
Zſtõnib. vt. S. e.l.iij. S. ;ᷓuis.vel dic ſi expedit pupillo nõ differ
ri.vt.S.̃.l.iij.S.due.alij ꝙ bic in cã lib ali.ibi in filiatione eſt qõ
ꝙ non placet. vt. S. e. l.i. . ſy ⁊ ſi qͥs nõ t̃.
lo. debebit, niſt ſit ex liberis.vt.ẽ,.e.l.ſed ⁊ſt is.in pꝛin.

Debonis niſt incu. vt vtin pol lel pe.

De carboni. edicto.

Mon ſoluz. ali⸗

méta. vt. S. e.l.ſed ⁊ ſi is. S. an aũt.⁊ facit.S.de admi.tu.l.cũ plurel.S.i.
e oſt pubertatẽ offerente. qͥd ſi neut᷑ caueat.m̃.vt. S. e.l.ſy ſi is. F. qti.
H. cum aũt.⁊. S. vt le. no.ca.l.poſtqᷓ. 9.ſed ſi nec. Itẽfac m.e.l.poſtqᷓ;.

H. imꝑatoꝛ.in pꝛin. ⁊.].e.l. antepe.

„1*

ab eo peteret hrditas. I¶ᷓ
SJimpubes neget᷑ adopta⸗
Dius: 7 iõ pf̃ne hereditatis ei

otrouerlſia fiat: non erit iniquuʒ ſi-

1

mile carboniano decretũ interpo⸗
nere. ¶ Itẽ ſi impubes in adop

tõem datꝰ eẽ dicat:⁊ iõ neget᷑ na

turalis pris hĩditas ad eũ ptinere
qꝛ ⁊ hoc cãu querit᷑ aniure filij ob
tinere hereditatẽ poſſit locus erit

carboniano edicto. ¶ Cu vo pꝓ

ponit᷑ exheredatũ eẽnõ eſt necel⸗

lariũ ↄtrouerſiã pubertatis differ⸗
ius filij: ſed de teſti
iure querit. ¶ Simi eius eii et
de libertate ⁊ de hrditate prna cõ
trouerſia fit in qõem libertatis vo
catur:iudiciũ demr̃e non ſpꝑin tẽ
pus pubertatis differẽdũ erit.nã
T ipli ꝗſubiectꝰ eẽ d ex cꝗ repñta
ni ſoler. ¶ Quotiẽs carbonianũ

decretũ interponit᷑ eodẽ locoꝰ reʒ

hr̃ioʒ quo eẽt ſi nulla cõtrouerſia
fieret ei ꝗqbonoꝝ acceꝑit poſſeſſio
nẽ. ¶ Cu auũt ex duobꝰ fratnbus
ex hoc decreto miſſis alter p ꝑte
ſua prnam hrditatẽ nõ detendit:
cõpellit᷑ alter totã defendere:aut
vniuerſam creditoꝛbꝰ cedere.
¶ Interdũ ẽt exheredatus filiꝰ
excarbonião decreto bonoꝝ poſ.
accipiet:ſinõcõtra ta.bonoꝝ poſ
ſeſlionẽ petit:ſj ab inteſtato vñ li⸗
ben petit:qꝛneget tab. teſtamen⸗

ti pristalesee: vt ſmeas bonoꝛũ

poſ.dan poſſit:⁊ dicat᷑ non eẽ fili⸗
us. ¶¶ Di pupiilꝰ patemi liberti

bonoꝝpol.peteret: negaret̃ autẽ

Jimpubes. pat
„ eadoptiue.
2 ſe ike. quid ẽ qõ diẽ

a Bitẽ ſt impubes. q
ven eſt:ſt ẽ ita. vt inſtit.

de bꝛ ab inte. 5. at bi. ⁊
S. eadẽ.⁊.ö. deõ tab. l.

ſi emancipatꝰ.S.fi. niſt
in caſu. vt. S. de Z ta. l.

iij. S. idẽq; eſt. ſ ipſene

gat ſen p. datum.
b ¶ Carb. vtili non dire
cto cũ ↄſtet filium. vt.j
e.l. ſt deceſſerit.
c uũ vero. de iure ſit ĩ
te.l. filio. in fi. ? fac ĩ. e.
ti. l. ꝗᷓ de inoff. ⁊. Z. e.l. i.

5§. popo. ſed qᷓ eſt rõ ꝙ

dicit de iureteſtaf̃. ꝛc.
d Se mf. non ſp imo
nunq;. vt. . e.l. i. F. fi.
B maxime ꝗꝛ ptoꝛes fa⸗
uẽt libertatibꝰ. vt. S. de
ali. iu.mu.l.qꝛ. S.i. nec

obſtat. 5. el. ij. . ibidẽ
qꝛ veriſilius ẽmr̃eʒ ma
ioꝛẽ xxv.cãm ſuõ defen
ſurã.vt bic.qᷓ; minoꝛep

vt ibi. aliqñ iñ differt
cã liberalł:puta ſi ex re⸗
ſtamẽto vẽdicet᷑ qð dẽ
inpuben .
e.l. iij. S.ſi qͥs lib.Aʒo.
inl argumentat aſi

45 debeat plꝰocedi ma
tri ꝑ filiũ qᷓ; ipſi filio.

tñ qũ q; fallit. vt.j.ðᷣ ſo

lu. l. model.⁊ facit.], e.l.

f¶NBolet ſi expediat. vt

geQAuotiens. loco. qꝛ
eOòð mõ fit miſſio.⁊ dil⸗
ferk qõ ad pubertatem
fui & ᷣ fictio ad ↄomodũ
impubiſnõ ad incõmo
dũ:qꝛ ſi idẽ oĩno eſſetñ

darek ei car. cũ a tꝑe cõ⸗

trouerſie cõpetar. vt. ð.
e.l.iij. in fi.nã non refert
ex eqᷣpollentib dixe⸗

rit.ſic.S.de condi.⁊ de

mõ.l.nõnunq;. Aʒ. ſic
Snon eſt oino ſimile.
b ¶ ¶um aũt. totaʒ cur
non ꝓ ꝑte.vt.ar. S.cõi

di.l.ſi qs putans.5.ſi dãni.Rñ.qꝛ inſpicit᷑ pſona defuncti cũ quo õctũ
eſt. vt.ð.qui.ex cãis in poſ.l.apð iuł.⁊.S.de exer.l.i.in ſi.⁊.lij.nec miu:
quia ⁊ ſic eſt alibi.vt.S.ſi ex noxa.cau.aga.i.ſi cum vnus.⁊ de pecu.

l.ſi nox. SF.fi.?.l.ancillaꝝ.S.fi⸗incõſtãtia.n. repellit.vt.S.de ꝓcu.l.in cãe
⁊ fa. ̊. de acqᷣ. bĩ.l.cum bẽ. ⁊. S. de ꝓcu.l. ouum. iꝗ

ð ta.qͥd eſt qð dicit ſi nõ õ ta.ſz ab inteſtato cũ neutrũ poſſit petere ex⸗
bĩdatus.vt.S. de õ ta.l.ſi poſt moꝛtẽ.S.fi.⁊.ſ.vñ liben..lij.in pᷣn.ad pᷣ
mam dico ꝙ nõ fuit rite exbĩdatus.vñ nõ obſtat quo minꝰ det᷑ tab.

bAMAui pupi vt. 5 de ta. l.non pu.S. nõ queuis puta ſub ↄdi.vt.. ð li. poſthu.

l.iijj. S.pure.ad ſcõm dic ꝙ fuit in ptate filiꝰ iſte:⁊ cũ non nite exbidatuſ

D ij

nterdũ.ſi nõ

§. plane ſi marer. aii in id tpsdiſtemidʒ. ¶Queſi randũ:cũ cã cognita det᷑ poſſel⸗ 6snaſ̃ ſicut: bo.
m Mec quoq;. no. vnñ tũ eſtan ſil ⁊ pupillꝰ ex carbonia ſio:ne aut heredibonoꝝ poſ.data poſ. ta. vrs. ö
ppter alium. vt ⁊? no. g Pei Pvf ar Re oE vVen. iin pol. mit. l.
br plaeſt depinif 10:7 ſenp h ſjdes ßm ta. bo Po ſ⸗ faciat piudiciuʒ:aut denegata iIS i.in pꝛin.
0 Muenir dicit im ſeſſ.ꝰhr̃et.rñdi ſi fiiꝰ non eet: aut oꝛdinanü eripiat pupillo api. ? Dands. mu⸗,
uber dan cer e nih nõ accepiſſet otrata. uel ab iteſta⸗ cNEm ſine bñficio ptoꝛis ꝗ z(Eiz SS. boct
ſenptoberedi dan ym to bo. pol. ſil? ipm ex cabonião ¶Apatinm ↄtrouerſiam fli⸗ he olecre def bicbo
ta.pᷣmus ẽſi impubes 2 ſcriptos hĩdes fm tab. hituros res eẽ põt:foꝛte q; ſcriptꝰ eſt edcõ no vol vern ans
tel, Ponoe boeſſone, , Wncmd, anbo loc, noneicum cer. eokeäege
qʒ babita modica pꝛe· ¶ Ece it que egot ummenz tũ eſt:q;uis ilius ſit eñ tn heredẽ nezvẽc.
lũptõe p puero moſe A7 in meaptãate eẽ dico eriſtit nõ foꝛe:veluti ſi ticio hr̃de inſtitu *4 Dara. muli
r nene eh ne ipubesꝗ eum patrẽfa. 7 ad ſe hr topoſthum ꝰaut impubesexhere 6 Denegaal
poſ. to. ⁊ car.qᷓ datu litatẽ ptiner dicat: decretũ neceſ datꝰneget fil ius eẽ: necad reʒ pnri mulien.
ſar Hr6 ſvece g, arli ecm. A1Rtécmicipatus net qd intereſtilli inqbuſcli flĩ yten rnenrec
um bide perereym ia. (eſſit inteſtato ſiipſtite fioĩpube⸗ c: veluti ꝓpter fratnserx alia-ma nanuz puta enn
tum bĩdẽ petere m ta. — . urie 34 4 u3. puta car.
vtpote cum datio bo. Ne: ꝗ ſeei ſuü ee dicit. ego tendo tre nati bona:pel lure libentoꝝ et goſdo enao:
oſ taeipſo een an emancipatiõem pccpiũ: atiõ ſepulcrox.iſtosenim caſusad cxx Qinan qns mi,
§. ſiqs tabu. Itẽ ⁊onm in mmea ptte eẽ: bona emancipa bonianũ· oſtat nõ ptinere. IDde ca poſ facir .
ainns inhecit. . ti ad me ꝑtinere:⁊ qdẽ hunc filiũ niptus hĩsↄtra quẽ filius penunrſe cg.
accipitbo poſ tabu. ccconſtat: ſͤhacten de ſtatu eius impubes g ſubiectus d̃ er epenult ſ 5ö83.
accipit bo.poſ.õ tabu. cecon 4 15aeen delune P 9 Or ex e.l.i. in fi. So. ii
vtporetempe crcuſus quent qin ptate prñis fuent: nec/cdictopꝛimo bonoꝝpoſ. petit er Em ſi lo
rnſt es beteret m ne ſilia tñ edicti ꝓculdubio ex car exem olegitimi mtab. interin ul rcſt ro
tab.locũ non hꝛet.S.ti. 1. . Oerl . vt. S.de minoꝛ.l.
il.ij.. erpec. JIte in ter boniano admittit̃. Eratius accipere non põt:q;ſimediotpe in cqe. rñ. ſed ar
cio eaſunõ impedit. ſex Vod labeo dicit quotiens ſqriptus vel ille q inteſtati bonoꝝ arcrie⸗
Rz pmiome erainſet 0 ſippoſitꝰ c dĩ pupilluscuʒ poſ. hẽre potuent: moꝛiant: bere manere d luß.
2ci poſſe eb mneſiatd quode pfis eius hrditate contro- dibꝰ eoꝝ ſuccumendũent.ꝗd eni b Er alia. ad
2 cũ p P urren .
ber vñ libi dicido nls uerſia ẽ curare ptoꝛem debere: vt ſinon potuerit adire herediitatezz Ædele bered .
at bente et heen, igin poſſeſſione ſit de co' puto eñ iun celſante veloblitẽ in dubio rneeba en ſr
tus ⁊ nõ petijt.nã ſcrip isin poſleſnio en Put. cu e cellan e. E bi⸗ e callanee⸗
nibenges pñt peret velle intelligi ꝗ poſt moꝛtem pñij (nu . (Aulus. auk voſk, a au
tabu.qſi voluntate filij r A. —2 ei Ka —⸗
tmestimenm teini. e E. aſeſine libens decedere credi ſt. Mcia poſi moxtem manitiſii aenie.
———— dit ungei cscepiticl a eils poſthumã ann eſt: eidẽ li Abeteidd
muſi vo filis ptentur Qagniit cſt abeo:de cuiusbonis mẽ adultenij ſempꝛomius apð pᷣ oaeb.t.

Zlber

SEtanqᷓ;ᷓ pᷣteritꝰ dicit nullũ:? venit 5 oñ liberi vt. B. de li. p oſth.l fi. alij
dicunt rite exheredatũ ſʒ erroꝛe admiſſum ab inteſtato p vñ liberi. vt. S

Pri.in pꝛin. ⁊ facit. j.e.

peteret vñ liberi.qꝛ di⸗

ceret nlłm.tũc nec adit

ex teſtõ nec ſᷣm tab.peti

q Otrouerſiamoueret᷑ hoc iudi⸗

queni᷑ iuſtioꝛ in ca recã eſt quam

põt.vt.j.tiil.bi demũ.⁊.õ.de bo.pol.l.non ẽ.ꝭ.vbicũq;.⁊ ita ob idip

2no. tſiſum datũ intelligi in caſu qͥ dubitabilis ẽnon qidubſta
bilis Iic,ſ. ad muni. l

.i.in fi.ac.

denegari:ſi illa hr̃di detulit iuſiu⸗

dẽ ꝓuincie obiecit:q̃ro an in tẽpꝰ

8 Agnit?.i. babitꝰ? a pie.

de col. do. l. fili?. K ¶¶Zales. vt qꝛ ſub ↄdi.exbidauit vł qꝛ ñ fuert ibi vt filius. t ( Huſtioꝛ. vt in poſ.mit.ſi qd fiat de eiꝰ ſtatu. 2
vij. teſtes. 2 fa. . e.l. iij. F. cum aut. .l. . H. po po. I Gz ſi bup. petet facit. S. deli.agno.lii.S.iuł.Aʒ.
p vñ li.vt ĩſti.ð bo.poſ.s.cũq;ʒ. m Mulla. meliꝰ dixiſſz:qꝛ agit ⁊ ñ v Poſtbumi. de quo dixit labeo,
duẽit. ſi ouoer l, 5 Am mlier.
pĩnis bõis nõ fi eret cõ „ v„ , . ex edco car
rrouerſia: iñ difert as filiꝰ patroni eẽ: ꝗ: de prnis ei bõis poſthumi. DAr. ideven. ipo.
Narus in the buberaj nulla trouerſia fieret differẽdũ C NZ m mulier ðferẽte herede innaucto d
iij Schuis. .F/miſſu, hoc iidiciũ nõ eſt. ſi vopoſt inter ¶ Niurauenit ſe pgnantẽ bonoꝛũ Zarblu bone
⁊ vt bic dꝛ. Aʒo. ꝛ.S.A. poſitũ decretũ carbonianum hec poſſeſſio ex edcõt̃carb. daridʒ lul mit. . F. ſi ea. na

boc edictũ nõ ib
uenit naſcituris

cuʒ patronus. ꝓ

cũ libertus. 2. S.

de reli.l. ꝙ pater.

e¶ Carb. vt. z. elſt impubes. .. ſt pupillꝰ. eſt g intentio.l. qy inſti⸗

ſum ꝙ nõ pent ĩpubes vñ liberi.petit ſcnptꝰ bis ſm tab. ⁊ bñ põt eẽ
ꝙ impubes non petijt õᷣ ta.tꝑe excluſus.qꝛ eã ſibi cõpetere ſciebat:ſʒ ne
ſciebat de bo.poſ.vñ liberi nec copiã bẽbat oſulendi pitioꝛes.vt. S. de
bo.poſ.l.in bonoꝝ.ſed cũ car.dat᷑ vbi ̊ tab.⁊ vbi 5 tab. datur m ta.
denegat.ᷓ vbi ẽ carbo.ceſſat ſm tab.ſʒ th.lʒ det vbi illa non iñ ſequit᷑:
ᷣ bʒ eundẽ effectũ.nam ⁊ vna tribuit ius in ꝓpetate altera nõ.

Bonoꝛum poſ. que facii eſt non iuris. vt. ſ. el. ſcriptus. H.

tutus yel exbidatꝰ non bʒ carb. vt. . e.l.i. J. pompe.
aleiiai⸗ ta.que datur ex edicto pᷣmo.i.qð pꝛe

cedit ſm ta. vt..ti.i,l.i.in pn. æ al. ab iĩteſtato vtſtati dicʒ
Tegit imi.q non bñ̃t vñ agnati:intenm dũ ſperat᷑ õ tab. non
aũt repetas ſm ta. q; eã non bʒ legittimus. be Leſſante.
u. auct nõ pſtante ei qͥ legitimꝰ eſt. vt. C. cõia de ſuc. anteq; ſctip
tꝰ aüt ſi certꝰ eſt de vinib teſti bñ̃ adiret. vt. S. de ta.l.illd.in Pn
ci.I non petat ſm ta. c ¶ In dubio. an valeat teſtiñ vnde
interim nõ adit.vt.S.dę acq̃. bꝛ.l.ſʒ ⁊ ſi.S.cur aũt. .
d ¶ Conſtituti.impuberis hac.l.no. hẽditatẽ non aditã tranſmit
ti.ſt.ð.ad ſilł.l.ſi qͥs in graui.S.fi.⁊.ẽ.de ðᷣ ta.ʒ.illud..fi.⁊.l. ſe.
x. C.de bis qͥ anſe aꝑ.ta.lii:ſed regulani᷑ . vt. O. de cadutoll.l

Eceſſit. decretũ.ſ.pᷣtoꝛis inducentis impuberẽ in po.ex car.) vide
ba:qꝛ non de ſtatu ipubens ſʒ defuncti erat qõ. ſʒ dic ꝙ 7 deſta
m impubis erat qõ ꝑ ↄñ̃iam.nã dicebat impubes ſe fuiſſe in ptãte ð fü
cri. ꝙ ego nego.⁊ fa.Q. ne ð ſtatu deſun.l.qð eſt ↄſtitutum.

Aog labeo. de eo. ſ.tm̃ lʒ in alio ven ſit non iñ er yetbis labeonis

Arinoz
ſde

andaͤſa

pöſrtaniun

neraetdſdi.

PPutacar.

di gna

1ön

D an

fartã.
fil. i⸗

Soi
AoſSlo.
uct
Deminel.

niſcte
ſnglet
l i⸗

i
lhadl.
D=
cſine!
1A

hn
decgl⸗
nn,
ronag
tus, 19
Phnn
gi⸗

ine
idic;
henon
ſante.
Plep
uhae.
nn

ex cept. repellitur
Sol bic vendi⸗

ęe.l. ſed ſi is. SF.

Mnd Nl

defert 5 tabu. qᷓ;

-

Anica. F in nouiſſ mo. facit. S. de acqͥ. bẽ.l. vente.

cia. ſine cã. S. ã. de ven. in poſ. mit.l.ſi ven.ſo.ibi. Iteʒz Z
3. e. liij. F. ibidẽ. ſol. vt dixi. S. e. l.ſt impubes. SF. ſi mf. ⁊ fac
erit. ꝓbatiõem. fa. S.e.l. de bonis. S. li. (õ. e. l. in fi.
cbonoꝛum. adipiſcendã ex carb. edicto.
Perle⸗

quendas. boc ẽ L

2 5.e leij. 5. mii pubertatis qõ adulterij differni de

—

ſum. vbi ogens beat: ne piudlicium poſthume fi⸗
at. paulꝰ mdit:ſi ei pupille dequa

cat res vi debi /queri᷑ bonoꝝqõ prnoꝝ nõ moue-

n ab neis ibi gtur: ſine ca tutoꝛesdeſidemre ad
uerſarijs: vel ibi Ulterij q qõnem in tp̃s puberta⸗

₰„ 9

ↄuincit bicnõ p tis pupille differii.
ſumpti.carb. 276. q
vel dic loquitur 0 2. R
cuz ſaticeci d i poſ.ex carboniano edicto
calu ñ vt carboi Pit⸗ſ 2 WMSadei
ngoſſie Accl ſen aeeeſeſſio ach cum
ſicut bonoꝛũ cu, trſlata ſit: pubes factus ſit: peti⸗
ratoꝛ agit. vt.õ. toꝛis ptibus fungi debeat.iñdi in
eo ꝙ apoſſeſſoꝛe peteret ꝓbatio

cuo.

ſi impubes..SF.

Aaduerſanus. né'ei incũbere. Emogenia.

ſtione ꝓpᷣetatis. „ 2f.
que 44 ec 2 il⸗ nõ tm̃ ad poſſeſſionẽ adi⸗

babit plene in q̃ 4 Ecbonoꝝ pol. ſi ſatiſdatuʒ

ſit:
ls lex videt᷑ innu Alenorn res ẽt pſequẽdasꝰ

e vieve 2 debitu erigendũ æ collationem

facir 8. de inoef. bonoꝝ? dotis: 2 oium que ↄfern
la demnaf. dixim? pdeſt. wlnes
debomire Ed ſicuti de bo is patermnis
ſiuendis abim — emãcipato cauer᷑:ita deiſtis
pubereſt epbne gqueipſi conferũt cauendũeſt.

rit hunc nõ eẽ fi⸗

liũ S col.
bo.l.iij. S. i. ⁊ ar. s
H Zie ſec a is ß Seraan poſleſſionibns le⸗
nga. dunmtabulgs. „7
kEmãcipatuzʒ amamur . Lpianus
ünun.. Albulas teſti acciꝑe ð⸗
IUße. ſi babes bemꝰ oẽm materie fi⸗
iple.ſ. emancipa Agura: ſiue igr tab. ſint li
1.ſi bẽs ip ſi.ſ.iꝰ . e 19
puberi confere· gnee: ſiue cniuſq; altenꝰ materie
mmonepar ſiue charte:ſiue mẽbꝛane:ſiue coꝛi
n e ebonoꝛu im alalis alicui/ tab. recte dicnnt
£ 4A affr a g toꝛ ſe
tab. pmo dixrit5 (. Mon aũt oẽstabulas pᷣtoꝛ ſeꝗ
5 ia lecutuſoꝛdi tur hac ꝑte edicti:ſ̊ ſupmas hoc

nẽ edicti ꝙ pᷣmo

—

ßm ta. vt. d. ti. i. l. iõ q;. ſed. C.e ptra. oſiderando. dignioꝛ enĩ eſt

Fßm tabu. qꝛ nititur exvoluntare d efuncti.
Abulas teſti oẽm. mã teſti ſunt lr̃e: ⁊ id in quo ſcribit᷑ ð

Mna dic greq vel latinis vel alijs.vt.C. de teſt.l.bac cõ
Auul.in fi.⁊.l.qm.in fi.nõ notis.vt. S. de bo. poſ. ſed cum
patro.S.fi. Itẽð eo in quo ſcnibit᷑ ſubijcit.ſʒ tunc q̃ro q̃d ſi ferree
ſunt. vel qͥd ſi in terra ſint ↄſcripte.vt.C. dete.mili.l.milites.mo/
uet ꝙ ſtgillari non pñt:⁊ h loquit᷑ de ta.in ſcipijↄditis.rñ. teſtm̃
ſine ſcriptis in tra in lapide.⁊ in oĩ mã fieti poſſenõ ẽ dubiũ.ſʒ ſi
in ſcripij facẽ velit: quoqͥ mõ ſuo ingenio ſi gillare poſſit: ſiue in
tera vel in lapide teſtm faciat:non repꝛobo m A3.
o ¶Mon aũt nouiſſime.ſolẽnes tñ. vtinſti.qui.mo.te.infir. .ex eo
pa Mulle. vel et ſi ſole ſunt. vt.j. de ver. ſig.l. illa.
qUeieres. niſi ſint ta. militis qᷓ qñq; infra an. im̃ valent. vt. .
de te. mili.l. qd ↄſtitutuʒ. a. ·,qð dꝛeſed qͥd ſi duolteſtã ꝓferunt᷑ fa
cra eodeʒ die:⁊ non appꝑet qð poſteriꝰ ⁊ alius ẽ bꝛs in vno qᷓ; in

Ment᷑ animpubes ꝗ bono⸗

De bo.poſ.ſm tabu:

alio q̊s admittet᷑ vel nlłs.Rũñ.ſi ſunt ſub yna ſigillarõe:lz diuerſis char

tis vnũ eſt teſtm̃.⁊ ſicambo ſunt bẽdes.vt.j.e.ð.ſi qs in duobus.⁊.j.ð
ta.exbi.l.locũ.S.i.ſi aũt diuerſe ſint ſigillatões:⁊ diuerſecharte:⁊ diuer
ſi beredes videt᷑ ꝑꝑ incertũ vtrũq; adcmitui.vt.j.e.l.qͥ ex li.in pꝛin.velpᷣ
ſumo vtrũq; poſteriꝰ cũ non apꝑeat qð ſit poſterius. vt. S. dere. du. l. qᷓ

eſt eas q nouiſſime ita ſunt facte
poſt qsnulle?facte ſunt.ſupꝛeme

eni he ſunt:nõq ſub ipſotpe moꝛ

tis facte ſunt:ſj poſt qs nuile facte

ſunt: ly he veteres ſint. ¶ Suff
citaũt extare tab.⁊ ſinon ꝓferant

ſi certũ ſit eas extare:igr ⁊ ſi apud

furẽ ſint:uel apud eũ apud quẽ de
poſite ſunt dubitani nonoz admit⸗

tipoſſe bonoꝝ poſ.nec enʒ opus

ẽapireꝰ eas vt bonoꝝpoſ.ſᷣmta.
agnoſcat᷑. Semel aũt extitiſſe ta⸗
bulasmoꝛtuo teſtatoꝛe deſidera⸗
turttam ⁊ſi extare deſiermũt:qre ⁊ ſi

poſtea interciderũt bonoꝝ pol.pe

ti poterit. Sciam aũt erigmꝰ: ut
ſcat heres extare tabulas:certiuſ⸗/
qʒ ſit delatã ſibi bonoꝝ poſſeſſiõeʒ
Si gs in duob? exẽplanbus
fecerit teſtm:⁊ alind extet: alið nõ
extet:tabule extare vident᷑: peti
qʒ poterit bonoꝝpoſſeſſo.i Sʒ
ſiin duobꝰ codicill ſil ſignatis ali

os atq; alios heredes ſenpſenit:
vtrũqʒ extet:ex vtroq; qlicx vno

ↄpetit bonoꝝpoſſeſſio:qꝛ ꝓvnis
tabulis hñdum eſt:⁊ ſupmũ vimũ
q; accipicmꝰ. ¶ Sed ⁊ ſi vnũ fe⸗
cerit qiiteſtm̃ teſtatoꝛ aliud q̃i cxẽ

plũ:ſi quidẽ id extat q; voluit eſſe

teſtm̃ bo.poſſ.petet᷑.ſi vo id qð
excplũ erat bonoꝛuʒ poſſeſſio peti
non potenit:vt põponius ſcupſit.
Exigit pᷣtoꝛ vt ſicui bonoꝛũ
poſſeſſio dat᷑ viroq; tꝑe ius teſtĩ

duos. in pn. ⁊1 de vulg.
ſub.l.ex duobꝰ.⁊ ſic ad

vtrücq; pueniet. lʒ teſta
roꝛ voluit ad alten iff̃

8 quo neſcimꝰ.vr. S.ad
trebel. l.d ebitoꝛ. non g

reꝝ näm ſed nr̃am ſcia,

accipimus.vt. S. de iu⸗
di.l.ſj ⁊ſi ſuſcepent.ꝗ.
fin. ſed ecõtra vid et᷑ ꝙ

nullus cũ incertũ ſit dDH
vt. S. de rei vendi.l. ite,
põponius.5§. fi. ? de lio

be. poſtb. l. ij. 2. 6. ad
l. aqᷣli.l.ſciam. S. cũ alt᷑.
Item nullꝰadmutit᷑ nõ
iure deficiente ſʒ ꝓbati
one. vt. S. de teſta. tu. l.
duo. 7 de bẽ. inſtit.l. in
tp̃s.S. i. Atem cõtra de
functi voluntatẽ ẽ vtrũ
qʒ; admitti. vt. 5. ad tre
bel. l. facta. S. ſi ſub cõ.
⁊.l.ſi cui pure.S.ſi autẽ
Itẽ vnꝰ? alten impedit

p ↄcurſum. vt.S.de vſu
fru. l. quof. 7 de bĩ. inſt.

l.qqͥ ſoluendo. ? le.i.l.
huiꝰ.S.fin.Aʒ o. ⁊.H.
ſoluũt ꝙ nullus. vt. ſ.

fi ꝗs in duobus.

r aũt ꝓ bis agat.dic
vt no.S.ad exbi. l.ij. F. ĩ
terdum. Aso. 2 fa. C. S
teſta.l.non id circo.

A Sult ap ſure
9

s ¶ Ap erire. duͦ m̃ aliter

ꝓbetur ipᷣm ſcriptũ be⸗

redẽ.vt. C. e.l.ij. v el eti⸗
am ſi non ꝓbetf.vtpote
cũ ſpꝛeto iudicis decre⸗
to:ſola atteſtatio ãple⸗
ctende bononꝝ poſ.ſuffi
ciat.vt.C.qui admitt.
ad bo.poſſelſ.l. vt ver⸗
boꝛum. Itẽ oz eas eſſe

ſignatas. vij ſiguk. vr

ſ. e. l. ců tab. ⁊· C. e. l. ij.

NRzo.
t Deliderat. quo ad bo. poſſ. vt bic. 2.S. de õᷣ tab.l.qð vulgo.ſed adi
ri põt hereditas ct ſi in vita interciderẽt. vt.S. de iniu. te.l.fi. C. deteſta.

l. pe. 2 facit. S. ꝙ me. cã. l. videamus. 2. C. qñ di.le. ce. l. cum vxoꝛi.

v ꝗſ Sciam. extare.ſic. . deↄdi.⁊ demon.l.ij.in fi.⁊ dic extare.ſ.iꝑemoꝛ

tis.vt dixi.ad qð.S.ſi ta.te.nul.ex. l.i.

x ¶Si quis.in duobus exemplaribꝰ.i.autenti

e ſumitur.cui non creditur:vt ſtatim dicet.

cis.ſed exem plũ eſt qð in

VVidentur.ſic. S.vi bono.rap.l.ij.S.qð ait pᷣtoꝛ bona.⁊.õ.quemad.

teſtam en. aperi.l.penulti.

5 Simul. ſecus ſi ſimul ſignata non eſſent puta diuerſa habent ſigilla
tunc.n.duo teſtam enta pᷣſumuntur.vt.õ.dictum eſt. ⁊ vnum per anud
rumpitur quaſi poſterius.qꝛ nemo decedit duobꝰ teſtamẽtis niſi ſit mi⸗

les. vt.S.de teſta.mili.querebatur. Aʒo.

„

20EÆ1tνρ*Hmoti

Sedrn noinn. fi. inſtrumen. l ij.

Erigit. cum moꝛitur. ſic 6, de teſta. l. ij. 2.l. filus,

8. vtruq; eode tempoꝛe confectum,

Ite.fa.poſ.lfurioſum.⁊.S.de hꝛ.inſti.l.ſi alienum.S.i.tẽ boc ſi ſuo
delicto amitteret. ſecꝰ ſi caſu.vt.j.e.S.ſi quis aũt.

Atroq; tpe. no. e; duobus tpibus dʒ teſtatoꝛ bẽe faction em teſta⸗

a ſ

meri. vt. S. e. F. exigit. 2. l. pe. ⁊ de pᷣmo conſtat.vt.j.de reg.iur.l.&ꝙ in ini

tio. 1.l. pen. ſed ſcdo di
ſſtigue. qꝛ aut poſt teſta
mentũ mutauit ↄditio/
nẽ in melius.⁊ vʒ vt. S
e ſed ⁊ ſi filius.autĩ de
terius: ⁊ tũc aut ſuo fa/
cto delicto in alium vt
marxima vel media ca/
pi.di. tunc non vʒ. vkł
ẽt mima. vt ſi dedit ſe
in arro gatõen 7 nõ da
tur m tab. niſt in h vl⸗/
timo tpe moꝛtis ſit ſui
iuris:nõ ſic in duobus
pmis.vt inſti.q̃.mo. te.
infr. §. non tm. ſʒ 7 ali⸗
ud ops eſt vt ðclaret ſe

velle moꝛi eo teſtõ. vt. ſ

e. qui ex li. F. i. z qᷣd ſi in

HSmis fuerit in integruʒ

reſtitutꝰ ꝑ pꝛincipẽ.rñ.
valere teſtm̃ ꝙ pꝛius fe
cerat.vt.j.de iurepat.l.
ſtue.⁊.S. de õᷣ tab.l.i.in
fi.ſi aũt non ſuo facto.
vt furioſus vł ẽt ſuo fa
cto ſʒ in ſe.vt qꝛ ꝓdigꝰ
2 non nocet. vt. ſ. ꝓxi⸗
mo.

b Silinuz. i. coꝛdulas

delino. v nota ꝙꝙ alia ẽ
coꝛdula qua ligatur te
ſtamẽtũ:⁊ de hac h̊ di⸗/

cit. ? alie qbꝰ appendũ

tur ſtigilla q̃ debent eſſe

pij.pꝛime tres que con⸗
tin gunt caput teſti cuʒ

ſi.⁊ in qualʒ eſt vnũ ſl/

faciendihũerit:⁊ cũ facit teſim̃ ⁊

cũmoꝛitur ꝓiñ ſiimpubes vl fu
rioſus:uel ꝗs aliꝰ ex his qui teſtm̃

facere non poſſint:fecerit teſtm̃ ðᷣ
iñ hñs teſtamẽti factõem deceſſe⸗

rit:peti bonoꝝ poſſeſſio non pote

rit. ¶ Sʒ ? ſi filiuſfami. putãs ſe
patrẽfa.teſtm̃ fecerit:deiñ moꝛtis
tpe pr̃fa.inueniat᷑:nõpõt bonoꝛũ
poſ.pm tab.peti. ¶¶ Sed ſi filiuſ
fa. veteranꝰ de caſtrenſi teſim̃ fa⸗
ciat:deiñ emancipatus uel als pf⸗
fa. factꝰ decedat:põt eius bonoꝝ
poſ.peti. ¶ Sʒ ⁊ ſi ꝗs vtroqʒ tẽ
poꝛe teſtamẽti factiõeʒ hũenit me
diotꝑe non hũerit:bonoꝝ poſ.fʒ
tabulas peti poterit. ¶ Si ꝗqs au
tẽteſtm̃ feceni:deiñ amiſenit teſta
mẽti factõem vel furoꝛe:uel q; ei
bonis interdẽmẽ:põt eiuſpeti bo
noꝝ poſſeſſio:qꝛ iure teſtm̃ eiꝰ pa⸗

let:æ hoc generalr de oibus huiꝰ

modi dr̃: qui amittunt moꝛtiſ tꝑe
teſtamẽti factõem: ſed ante factuʒ
teſtm̃ eoꝝ valet. Si linũ quo

”” ALlber
IJumdubes adhoe vſeaſtetia faei inſt. q̊ tu. dari poſ. F. i. ij.2. C.

q̃d ſ repudiauerit is qui reſtitui põt. . lociis ẽ buicbo. poſ. vt

ſ. de fid eicom. li.l.iiij. S. i. .j. ad tertuł.l.ij. SF. bonoꝝ. a. . de mi⸗
no. l.⁊ ſi ſine.S.ſed ꝙ papi.⁊.l.ꝙ ſi minoꝛ.S.ſceuola. Aʒo.⁊ fac

ʒ.ti.i.l.ſcriptus. m Monon pol.ſ. tabu.
Bonoꝝ poſ.ſ.m tab. n¶ Gi ſub ditione.no. bic ſſ pẽ

ligate ſunt table inciſuʒ ſit: ſigdẽ
aliqs ↄtra voluntatẽ teſtatoꝛis in

ciderit:bonoꝛũ poſſ.peti poterit:

ꝙ iipſe teſtatoꝛ id fecerit non pi
dent᷑ tabule ſignate:⁊ iõ bonoꝛiʒ
poſ.petinon põt.¶¶ Si roſe ſint
a muribꝰ tabule:vel linũ alr mip
tũ vetuſtate:uel ſitu:vel caſu pu⸗

trefactũ:⁊ ſic vident᷑ tabule ſigna

te:maxime ſi ꝓponas vel vnuʒ li
nũ tenere:ſi ter foꝛteuel q̃ter linũ
eẽt circũductumꝰ:dicendũ ẽſigna
tas tabulas eiꝰ extare:qʒuis uel in
ciſa ſit lini ps vnauelroſa. ¶ Sẽ

Quiſſimumoꝛdinẽ pᷣtoꝛſe

Aunuſẽ.pᷣtoꝛ.n.voluit pꝛimo
ad liberos bonoꝝ poſ.cõtra tabu⸗
las ptinere:morx ſi iñ ſit occupata
iudiciũ defuncti ſequendum eſt.
