5 (Goſepatris. ſubſtitutus. 2 ¶ Si pr. reſtitui cauetibi: quia
nil or:an cogat᷑ adire.⁊ videt᷑ ꝙ nõ.cũ eni ſuus eſt ⁊ neceſſarius
nõ oʒ ꝙ plus adest ſed dic yt adire cogat, yt, / eo:le recuſare. 5.

Ad ſenatuſcon. trebel.

—

—

meminiſſe. ⁊ põt eſſe rõ:qꝛ debitoꝛ bereditanuus negaret foꝛte ſuũ fuiſſe
⁊ ꝓbaret falſo eſſe emanqpatũ:vñ reſtitutio inuemiet nulla. Itẽ qꝛ ẽ be
res noĩe nõ re:vt teneat᷑ creditoꝛibꝰ.vt.Q.ſi ab here.ſe ab.l.i.ergo econ⸗/

ma nec agere poſſit:ne babeat ergo qͥq reſtituat. dicit m̃.b.ꝙ ſi nõ curet
ſideicõmiſſanus cogere adire ꝙ ſans eſt ei ꝙ

liano ſena.cõſul.hrditas reſtitui:
quare ⁊ ſi nõ imiſcuenit ſe heredi⸗
tati:nihilominꝰ actiones queeiet
in eũ ↄpetebãt ad ſempꝛomuũ traſ⸗

femnt᷑. A patre heres ſcriptus ⁊
exheredato filio ſubſtitutꝰli roga

tus ſuerat hereditatẽ que adeum
ex ſpſtõne ꝑuenerit ticio reſtituere

cogendꝰnoeſt viuo pupillo pris

hereditatẽ adire.pꝛimũ qꝛ ſub cõ

ditione fideicõmiliz datũ eſt: de⸗

indeqꝛ nõ ꝓbe de hereditateui-

uentispuen agitꝰ.moꝛtuoaũt pu

pillo copelli dʒ hr̃ditates pris adi

re Qð ſiduo hr̃desa preñ iſtitu

ti fuerint ⁊ utriuſq; fidei cõmiſſu,

ſit:ut exheredati niij hereditatẽ re
ſttuer: ſatis ent ui unũ cogi adi
re.hoc eni factoẽt isꝗ pĩis hrdi⸗

tatẽ nõ adit filij hercutatẽ adire

reſtituere coget᷑. Quotiens filiꝰ

emãcipatꝰbonoꝛũ poſſeſſionẽ cõ⸗

tra tabulasaccipit nulla moeſt cõ⸗

pellendi heredisad reſtituenda
Hhereditatẽ: ⁊ ſicut neq; legata ne
qʒ fideicõmiſſa cetera pꝛeſtare co

gitur:ita necad reſtitutionẽ qdeʒ
hereditatis opellid. AMarcell⸗/
nõeſt cõpellendꝰ adire ſiiã filius

bonoꝛũ poſſeſſonẽ accepit:ne in⸗

tercidat fideicõmiſſum moꝛtuo

herede iſiituto ⁊ omiſſaa filio bo⸗

itẽ iul. ⁊.l. nã q. 5. cõpulſus. æ. S. el qͥ ſuſpect

—

gAuotiẽs.acopit.multo mag ſi q̃relã ino

eſt heres:lʒ ſe abſtineat.
vt. S. de fideicò.li.l.cum
quaſi.S. ſed ⁊ ſi qs. 2. ẽ9
de mino.l.ſi ⁊ ſine. S.ſed
ꝙ papᷣ.⁊ expꝛeſſe h ſub
ijcit. ſʒ nõne reſtituendo

vfr̃ adire:ſicut qui ſoluit

creditoꝛibꝰ.vt. C. de iu⸗
re deli.l.ij.fit enim nuda
voluntate. vt inſti. ð be
re. qua. ⁊ dif. .fi.rñ. qꝛ
nõ fit eo aio: ſed magis
aio coͤtrario vt nõ ſi he
res cũ coactꝰhoc faciat

patre. ſ. filij expe/
redati nõ dico patr inſti

tuti beredis.

„ 6

pil. ſub. S. non ſolum.

a 4

Oub cõ di.hec ratio

no eſt ſufficiens. vt S. e.
l.apud. S. antiſtia. 7.l. il⸗
Ple a quo.in pꝛin. ſed pꝛo

ea facit.j. e.l. ſacta.. ſ
ſub cõ di. ⁊.S.ſi in dan-/

da.ſed dicvt no.d. S. an

ſed ſi ante. 7.l. p k.

b

9

4

Agit. ſ. vt ſic cogetur
ire ⁊ reſtituere. vt bic.
7. 6. de vul. ſubſti. l. ij. H.
plane.ſic ⁊. j.de col. bo.

—

Sabniu Husl
riter ꝙ poͤt. vt inſti. ð ou

tiſtia. 2.l. ille a quo. ⁊..·

lLi. 5. ſ ipuben. ſy in aliũ

modũ agi qñq; de v
uẽi bereditate. vt. C. vt
in pol.leg.l. cũ archime
doꝛam. 7, C.ad tre. auk.
rogatus. 7.5. 5 bere.

ven.l. ij. . illud.

pure reſtituere. vt. . Pxi.

tela èſ
dit erberedato pupillaſ/

nrer ſubſtitutui.
el vnü. vel ꝓ ſalti,s
⁊ facit.S.e.l.apud iul.
2 ꝙ in eis no.
f. te. ꝓponat exheredatꝰ cũ

d

f

9

pre.l. exbered ati.

⁊ tũc reſcindant᷑ relicta.vt.s.de inof.tel.l.pap.S.ſi.nec ob.S.e.lillea qᷓ
F. i. qꝛ ibi ſolus heres cõtendebat de viribꝰteſti:nec apparebat filiꝰ q̃ͥ ʒ

ar vaat apparet.
i

alijs. vt. . de le. pꝛeſ.lii. K
de liberis vel ſilibus.nã tũc a fi

B b UHeredis. alius q; filluus.
ogik. beres ſcriptus ne ter qᷓ; liberis paretibꝰ.⁊ quibuſdã
0

ne virili. vt.j.de le.pꝛe.l.i.⁊.l.qͥ filiũ.in fi.⁊.l.ſe.⁊.l.virilis.⁊.l.ſi poꝛtio.
4 bec ſunt ſm iura vetera:ſed qͥd bodie cũ ex cã pᷣteritionis vel exhereda
tionis nõ irritet᷑ niſi inſtitutio.ſReñ.Fᷣm.m.nec bodie co gitur cũ ipſo iure
nulla ſit inſtitutio:ſʒ irrita:ſed ſᷣm nos qͥ dicimꝰirntandã:põr dici vt in
terim poſſit cogi adire ⁊ reſtituere ſi filiꝰ oifferat ager.ſecꝰſi ij agat.vt hᷣ
¶Abarcell.ſ.rñ.⁊ pone pr̃ filii emãcipatũ pᷣterijt erneũ iſtituit ⁊ de re⸗
ſtituẽda br̃ditateticio poſt moꝛtẽ ſuã rogani grauauit.diẽ g filiũ nõ co
gendũ petere pta.qꝛ iã intercid eret fideicomiſſum pᷣſtandũ moꝛtuo here
de:ſeu pꝰmoꝛtẽ brdis ⁊ filio omittẽte bo.poſ.⁊ ſic ſtamus ꝓ fideicõ.vt
valeat. vt ⁊.S.e.il.ex facto.ꝭ.ſʒ ſi naufra gio.ſi aũt filiꝰſpontevellet pete
re bene poſſet.vt.ð.ꝓxi.vel pone.vt.j.e.O.qui rogatus.j

m ſFideicoml pzeſtandum.

6pellid 3. niſi ſideicõmiſſarius eſſer
eſſet dandũ fideicõmiſſum ꝓ poꝛtõ

Is cauerit.

„
W

b J ctiones.ciuiles ⁊ pᷣtoꝛie.vt.ſ.e.l.q;uis.niſi denouo beres acqͥᷣſiſ⸗

S. e.l. ſi beres.

7. c Actuuandus. no eſt legatanios ? creduores
2 ſic qñq; pcedit petitio relictoꝛũ reſtiturione:qñq; ſequit.vt. s. eo.l.q qᷓ

dringen. 2.l.marcellꝰ. S.idẽ põpo. ⁊.l. cogi.S.inde quentu.

d Reſtimtur fit. vel ſi
non ſit vñ retineat caue
bit heredi a fideicòmiſ/
ſario. vt. ſ. e.l. cũ beredi⸗/

tas. exrffft.
e ¶Eebellianũ. in libꝛo
Jo.icipit. S. treb. ⁊c̃.
ſde quo facta eſt mẽtio
ʒ.vel incipit.S.m̃.ſ.ſen.
cõ. treb. ⁊c.tu dic ꝙ inci
pit. S. trebel.⁊c.⁊ ſi ha⸗/
bes.rñ.lege cũ pᷣcedenti
bus. 7 adiunge dictõ eʒ

marcellus qᷓ non babe/

*bar marcellus.

f RPꝛ pte. ſ. quota. ſe⸗
cus ſi rẽ aliquã. vt.ẽ. e.
l.cogi. S. gen eralit. Itẽ

ſecus ſt ꝑteʒ legauit. vt

B. e.l. mulier. S. fi. itẽ cau

te dicit ſuam. nõ ergo ſi

ralienã tm̃.⁊ boc ſubijcit

6 (Eicij quo eras iſti
tutus vt apparet ex infe
rioꝛibꝰ.ſecus ſi ipſeme/
uius eſſet a ticio inſtitu⸗

tus.qꝛ tũc locũ haberet

treb. vt. . e. l. cogi. F. ſed

hAgdieris.ſ.ſponte.
i ¶ Fuiſſes. a meuio q te

heredẽè fecit:quo cãu bñ

valet. vt. S. eo.l. ex facto
k Adire qꝛ de ea reſti
culnda nõ fuiſti ro gat?

1 ¶ Mereditatẽ menianã 2

m ¶ Auartaã. i. vi. ⁊ tres
vncias q̃ ſunt dodranſ
meuiane:ſʒ nunqͥd ticia
nã reſtituet ſiłr.Rñ.ſic.
ſi tot fructꝰ ꝑcepit ex me⸗
uiana. qᷓ faciũt tm̃ qntũ

vzʒ ticiana. vt. S. de le. ij.

l. cũ pfr. ..ticio.ĩmo pluſ
dico:ẽt ſi nõ tot ꝑcepit:

qꝛ potuit ei teſtatoꝛ dare qu itis Z.1. vrHad
cõpenſatione cũ ticiana bereditate:ſi tm̃ facit q̃rta meuiane q̃ntũ here⸗
ditas ticiana tota:qꝛ nõ in plus potuit oneran.vt.jj.e.l. lucius.S. młlier.

—

noꝛũpoſſeſſone.·Qun ertreb. ſe
natuſcõſulto her̃ditatẽ reſtituit ſi
ne petat a debitoꝛibꝰ hereditarijs

ſiue ab eo petat᷑:exceptione reſii⸗
tute hereditatis adiuuan:vl ſum

moueni põt .actiõesꝰ aũt fideicõ

miſſario cẽpetunt qs habuit hr̃s

eotꝑe q; fideicõmiſſario reſtitue⸗

bat. Marcellꝰ.ſ eas qʒactiones
que ſub cõditiõe erat:⁊ qruʒ dies
eotꝑe nõ ceſſerat fideicomiſſario

cõpetere plʒ:ſed anteq; reſtituere
turhereditas exceptionealiqᷓ he-
resadiuuandꝰ nõẽ cũ hocminus

excã fideicõmiſſi reſtituturꝰ ſitꝰ.
Trebellianũ ſenatuſcõſuiltũ locũ
hʒ quotiẽs ꝗs ſuã hereditatẽ vel
tota:uel ꝓ pꝑteſfidei heredis com

miit. qre ſi meuius te heredẽ inſti
tuerit ⁊ rogauerit:ut hereditateʒ

ticij adeas ⁊ reſtituas:tuq; hrdi⸗

tatẽ meuij adierisꝰ:perinde atefi

deicõmiſium petet᷑ ac ſifunduʒ ꝗ

tibi aticio legatꝰeſſj:rcſtituer ro⸗
gatus fuiſſes:iõqʒ ⁊ ſi ſuſpectam
meuij hereditatẽ dixeriſ cogite nõ
oʒ eã adire:q ſi meuiꝰ te rogaue
nt ⁊ ſuã hereditatẽ⁊ ticianã reſti⸗

tuere:tuqʒ ſpõte adienis hrditatẽ
yteris legis falc.cõmodo ⁊ ꝑtem
qrtã meuiane hr̃ditatis retinebis
dumidiã ⁊ quantã ex fideicõmiſſo
reſtinncs (Meciterentcick vtrã

artã ſue hereditatis cũ onere.ſ.vt babeat in

i ex treb. pꝛedia.ſed qᷓre retinet.dicũt qdaz ꝓpter naturalia debita
ia defuncto debebant.ſed certe naturale d ebitũ põt deducere non

7. S. gd.l.fal. l. ſi debitoꝛ. ⁊ ibi no.ſed ar.S/j.e.ti.l.ꝙ de bo.S.cũ fideicõ.
ſoluʒ ciuile:ſed naturale.nec tenet᷑ ideo aliqᷓ actione fideicõ.vt.j.ieo.l.de

bitoꝛ. 7. S. d epe. here.l.ſi quis poſſeſſoꝛ.S.ſed ⁊ ipſi.nã naturalis debi/

ti deductio ſolutio eſt non donatio.vt.j.de dona.l.boc iure..pe.dic er
go ꝙ retinebit ſine aliqua iuſta cauſa.

o ¶ Debitoꝛ eius.ſ. ciuiliter ⁊ naturalr. ſecus puto ſi naturałr tiñ. lʒ ge,

ſtoꝛ ne.etiã naturale debitũ a ſe dẽat exigere vel deducere.vt.s.de neg.

ge.l.at qui natura. in pꝛin.b. p

ctiones.ſ.vtiles.qꝛ directecõpe/

tebant defuncto ſicut ecõ tra ſi d efùnctus aliqͥd debuiſſer heredi ſcripto

vt. j. e. l. debitoꝛ.ſic ⁊. C. de iure deli.l.fi.S.in cõputatione.ſʒ.b.dicit oĩi/

no extinctas etiã vtiles: ⁊ in ꝑpetuũ nõ ſuſcitari.vt.j.de ſo.l.qͥ heres.S
aream.ſed dat heredi cõdi.inde.quaſt plus debito ſoluenit.vt.j.eo.l. de

ducta.in pꝛin.⁊. debitoꝛ.⁊.l.pe.ſic ⁊.S.de cõdi.inde.l.ſi is qͥ. ⁊ de her̃᷑ᷣ.

ven. l.ij. S·pe,ſed ecõtra fideico.que actio dabit᷑: ſi nõ dat᷑ vnilis. reſpõ.

—

incõmodo. ⁊ vtraq; bona.nã ne

24 Kelin aub ipielianivr.

Ziber

a ¶Qut er reb. põt. vt inſt defideicö. ber. F. reſtituta. .5. el i 5. ii;t actio er teſtö: que daturad fideicõ,. generale: iſt no pleiereſtitue

rit. vr innuit. d. lI. debitoꝛ. vbi dicit neq; fideicõ.q̃ſi minꝰ reſtituerit
recre petet᷑ ⁊c.ſed an põt cõpetere ei petitio bereditaf fideicõmiſ⸗

—

ſaria: vr nõ. vt. S. de fideicò. bere. pe.l.fi. Sfi.ſed dic 5. vtibi. Itẽ
põt dari cõditio ſine cã ſaltim rõne poſſeſſionis:qꝛ ſine cauſa eſt

qʒ her̃ditatẽ:an alij meuianã: alij

ticianã rogatus fueris reſtituere:

ſed ſiſuſpect meman heredita-
tẽ dixeris:cogeris eã adire ⁊ reſti

tuere ei cni rogatꝰfueris:is autem
cuiticianã hereditatẽ reſtituere ro

gatus fuenisnõ poteni te cõpelle
re ad adeundũ Si extreb. here

ditatẽ reſtituit heres: ⁊ fructꝰ cuʒ

pꝛedio retinet:vel ipſa pꝛedia: ſi-
ue etiã debitoꝛ eius ꝗ teſtm̃ fecit
fuerit:neceſſariũ ẽ acnõesaduer⸗
ſuseuʒ fideicõmiſſario dari.mar⸗

cellꝰ.hocidẽ neceſſario faciendũ

eſtcuʒ pte hrditatis reſtituta fa.
herciſc.iudiciũ intereũq reſtitnit
hereditatẽ ⁊ ꝗ receperit accipiet᷑.

Qui rogatꝰeſt emãcipato /ſilioꝰ

reſtituere hereclitatẽ: cogi dy adi⸗
re ⁊ reſtituere:qʒuis filiuſfa.cõtna
tab. bonoꝛũ poſſeſſiones accipere

poſſit ¶Si patronꝰex ꝑteðᷣbita

heresinſtitutꝰ⁊ rogatꝰ reſtituere
hereditatẽ ſuſpectã ſibi eſſe dicat:
puto rectius facturũpꝛetoꝛẽ ſi coe

gerit eũ adire her̃ditatẽ ⁊ reſtitue

re quãuis poſſit mutata volũtate

eãptẽ hereditatis retinere. ¶Si
pceptis ꝗqbuſdã rebusheres ro⸗

gatus ſit reſtituerehr̃ditatẽ:⁊ coa
ctus eã adierit ante pcipere dẽat.

Rñ.eũ ꝗ iuſſu pᷣtoꝛisadijt herdi

inſti. ſubſti. lſimater.
U

apud beredẽ. vel

vtilis rei ven. ſcʒ

poſt reſtitutioneʒ
bereditatis.
4 lcaciendi eſt.
vt ſi fideicõ.den⸗
tur actõnes ↄtra
beredẽ.

r Pudiciũ. vtile

bincide. vt. S. fa.
herciſ. l. ſt er aſſe.

pᷣn. vbi dak dire
ctũ eis q ſunt be⸗
redes ꝑ ſe.cõ.qꝛ

dic tertul. ⁊ oꝛ. ſ.

pꝑ que qͥs fit bers

vt inſti. ð bono.

poſ.S.quos aũt.

non ꝑ treb.ſed lo

co beredis.vt in⸗
ſti. de fideicõ. be.
F. reſtituta. alij di

cunt heredi dire⸗
ctũ ſed fideicom/
miſſario vtile. et

9Qutrogatul
eſt. emacipatoſi/
lio.ſ.pᷣterito.ideʒ⸗

ſt ẽneo.vt.Sõ.eo.

S.quoſ. ibi mar⸗
cellus ⁊c᷑.vel po.
ne ibi vt hic.

4Polit. a velit
noduʒ tñ accepit
glias non poſſet
cogere beredéad

treb. vt.5.e 5. h.

qui eĩ oppugnat

volütaiẽ non dʒ

exea conſequi cõ
modũ.vt.S.ð ac

dq̊j. ber qſiti.itẽ
not. nõ relert qlit

tatẽ oĩ cõmodo ꝓhibeni debere.

cõ ſequatf᷑ dũmõ

cõſequat ſic. C.

Si pfonus. ex debita oli dimidia: hodie tertia ſine onere. vt
inſti.de ſuc.li.S.ſed nf̃a.ſed olĩ in dimidia poterat grauaria liben

⁊ parentibꝰ liberti nõ alijs.vt.S.de cõdi.⁊ de.l.ſi is,⁊ deleij.l.
c pr̃onus.⁊ ſi nimis grauabat᷑ poterat omittere exteſtõ ⁊ cape

re ab ĩteſtato citra fraude egter vr . e gud

§. ſi pronus.ſed ↄ ta.nõ petit pronus in

vt. ſ. de bo. li. ſi pron 8 ex minoꝛe.S.ćii. . . . . .
rx ¶ WMutata. ſed quõ enitet. vt. . e.l. nã ꝙ. F. q cõpulſus. ?. ſ.e.

omil.cã te.l.qꝛ aũt.
1o ſiue adest ſiuens

ſt eius.S.fi.tñ.penitet anteqᷓ; cogat᷑:vt bic non poſt: vt bi. ſed ſi

ſponte adiret: ⁊ ꝑ erroꝛẽ pluſq;ᷓ debet reſtituere condicet. vt.ſ. eo.l
pronus.alij ꝙ bic penitet etia poſtq; coactus adijt ſit ſpeciale
qꝛ quaſi es alienũ eſt.vt.5.de inoffi.te.l.papᷣ.S.ſqͥs. Pno plz.

vt. d.l.ſt eius.in fi.⁊. j. de bo.li.l.pe.
V¶ Si ꝑceptis.i.retentis. 84

Cömodo. als cõmodo ialias
cõmodũ neq; incõmoduʒ dʒ

hpabere ꝙ nõ baberet ſi nõ adijſſet.vt.S.e.l.qꝛ poterat.⁊.l.nã ꝙ.
icõpulſus. 7.S. e.l..q ſuſpectam. ⁊.j.e.l.ſi proni.S. adeo.

9 6 Ho oz. vte,el. ap ipn.

gut
o N
nbiſfne
tiii
Onrbe

cnſa

dbeti
,. Ac
ginns.
nengiil
aones n
di

ltüt

ice Noͤ
nſl. reſ⸗
botli
pbi dakdi
ſanrbe
leci
denn,r onf
kisfthe⸗
ſti öben
Kalosi⸗
tpebect
elis Ni
eſgaide
inn gi
tberl dſen
ſcſigeion
no ple
5,facan,
i
uuirogen
jgpatoſl
mo oe

ibimar⸗
Nde
Nr Kya⸗

tne.

ston oſ
rhattin
ieſ
iplgve
iming.
ſci
arlſiſt
ienqt
urit⸗

eort
gnaielte
ſotche
lceni

urftee

iu
nſh
Pnk

myi

——,———

¶ Meres ex aſſe. pone caſum: berta cõſobꝛina mea fuit iſtituta in
hereditate valente. cccc. ⁊ rogata fuit vt meuio ꝑtẽ dimidiaʒ pu
re reſtitueret ⁊ aliã dimidiã cũ berta decederet.itẽ grauata fuit le

gatis ſingularibꝰin quinq̃ ginta:beres bec reſtituit medietatem
beredita ſtatim. ⁊ ſoluit integra legata:qꝛ m relicta excedebant

Ag ſenatuſcon. trebele

„

5S. e.l. mulier. 5. ſi beres. i

on minuet.ſ.ꝙ eſt. ;. quadrantẽ. hoc eſt
quinquaginta: æ ſub. nec excedat.alias ſecus eſſet. vt.j. ꝓxi.rñã.
KAccedet. nec bic ageturex ſtipulatior.
l¶ Egi poterit.ſ.cõtra legatarios:ſed quero inquantũ quefuit tertia qð
m.ſcð a medietas hereditatis relicta meuio ſub conditione quevalʒ. cc.

ꝙᷓ a legatarijs re
ſtituere retro quã

dogranteʒ quin/
tmenicenene Secle ſicidẽlegatuz eſt ſib hac
batð vinbꝰ bere Coditione ſi heresnon eſſet et ſu⸗
ditanſeregit cauu ſpectã ſibi hereditateʒ dicat: non
nonée. ta a meuio

alitercogendus eſt adire q;utle⸗

gata que ſub conditione ſi heres

iu baberentvlira n eſſy data erant reſtuantur. nõ
qᷓ; eis habere li⸗ ;— ..e. 2
ceat ꝑ.l.fal.rädes qlidẽ a coheredibus ne onerent

berta deceſſit: et
ego ſuʒ eius hfs
nüc meuius penit
aliã medietatem
bereditañ̃ cuʒ fru

nos in eo qð ba⸗
bent vltra qᷓ; de⸗

berent: vt ülð de

ta cũ eo qð recu⸗

ed ab eo cui reſtituta fuenit herdi
tas.nam ſicut explende fidei gra⸗
tia cogenduseſt adire hereditatẽ
ita ob id ipſum dano affici nõ de⸗

ctibꝰ:ex bᷣ th n
tepꝛimo quemtur bet Heres ex aſſe erat iſtiuta cõ
nid adcbeo ⸗ ſobꝛina mea ⁊ eius ſaercminz
Arätü remaͤſat t imidiam hereditatis
aratũ remãſerůr Ut partem dumichiam
benelolutis lega ſtatim publio meuio reſutueret:
naae me altera partcumipſa moꝛeret ei-
ta quarta que eſt eʒ pllblio meniopꝛeſtaret: pꝛcte⸗
be Seraco an de rea alia legata alijs data ſibime⸗
beã agere ex ſtipu . õ res Non .
lationep legata ⸗ Mus diinidiam partẽ hereditatis:

ſtalim percepit ⁊ cauit ꝙ ampliꝰ

q;per.l.fal.liceret cepiſlet reddi⸗

tum iri.ſed ⁊ ceterilegata ſolida

tur meuio. Zertõ 1. leci E eikies R
ſiago auenutin acceperant:7 ſimiliter de reſtituen
Intũ ags. Quar Plins De B
Rduta Anddi d0 q amplius percepiſſent cane

runt:moꝛtua conſobꝛina mea pu⸗

paa rezn legra blius meuius deſiderat ſibi altera
rijs nõ ſuffi e
medicrate biduaua Partem hereditatis cũ fiuctibꝰ re⸗
tis quã meui pe ſtitui:quero itaq; quãtũ ei reſtitu-
tiucnnſupeiee eredebei: vtrũ ipꝛa dochtan⸗
de fructibus v.l. ẽ bonoꝛũ penes cõſobꝛinaʒ meaʒ
ua as ſd ſudremãſerat: nec amplius quicq;an
erit mihi rem 7. 9 2*
atvel ecöͤtra tori ? ab alijs quib legata ſoluta lunt
ſibi að ſupeſt da Nepetere quid debeã ? quantum.
ve e a, Ite quero ſiqð ab his ex ſtipula⸗
ginta que ſupſur tione pcepto:⁊ qð apud cõlobꝛi⸗
indubitanter reſti G

nã meã ſupꝛa qᷓdrantẽ remãſerat:

nõ efficiet ⁊ paiẽ dinidiã heredi
tatis:an ex incremẽto ⁊ fructibus
eius ſumme que ſupꝛa qchantẽ bo
noꝛũ penescoſobꝛinã meã reman⸗
ſit ſupplere eidebeaʒ dũtaxat: ne
ptem dimidiã hereditatis quanti
tas q reſtitueret᷑ excedat: an vero
ſicut publius meuiꝰ deſideratgc⸗
quid ſe poſito qdrante bonoꝛum

eius qdrantis fructibꝰ ꝑceptũeſt

reſtitui ei dʒ.m.qð ſupꝛaquadran
tem penes cõſobꝛinã tuã remãſit
ſiadiectis fuctibusꝰqntitatẽ par
tis dimidie herditatis q moꝛtistẽ⸗
poꝛe fuit nõminuettotuʒ publio
meuio reſtituẽdũnecex ſtipulatio
neab his gbus legata ſoluta ſunt
repeiliqcq; põt.ſi vero fructus q̃n

titatẽ ꝑtis dimidie exuberant: qua

dranti tuoꝛ fructibꝰeius accedet
ſi vero fructꝰeiꝰ panis ꝗq ſupꝛa q⸗
drantẽ apud cõſobꝛinãtuã rema⸗
ſerant no iplerent qntitatẽ partis
dimidie bonoꝛũ:exſiipulatiõeagi
potenit.in ſũmarõ ita ponẽda eſt
vt ſioimodo qᷓdrantẽ excedit fiu⸗
ctus ⁊ intm̃ excreuit ut qntitatẽ ꝑ
tis dimidie bonoꝛuʒ excedatcẽt id
qð exceſſerit retineas Qui puosꝰ
ſuos rogatꝰeſt manumittere⁊ iji
dẽ hrditatẽ reſtituere:detractop⸗
cio puoꝝ hrditatẽ reſtituere dẽbit
LXY alſſe hercs ¶ Fricanꝰ
inſtitut? ptem hereditatis

tanto minus valet me⸗
uio quaʒ alia medietas

pure relicta eidem inq̃n⸗
tum ex eius fructibꝰ be⸗
res habuerit medio tem
poꝛe.pone ꝙ valuit.l.
ergo tale ac ſi meuio.cc.
Itẽ.c.l.eidem.itẽlegata
rio alia.l.ſint relicta:ſũ⸗
ma quoꝛuʒ eſt. cccc. ð qͥ⸗
bus vt pater octaua cõ
tingit legatarios. vt.S.
ad.i.fal.l.qui quadrin⸗/
gen. H. fi. ⁊.l.crca. detra
bantur ergo.c.pꝛo quar
ta trebel.⁊ ſic ex reſiduiſ
ccc.octauaʒ legatarij et
vij. ptes meuius bʒ que
octaua videtur eſſe.xxx⸗
viij.⁊ dimidiuʒ. ꝙ ergo
plus poſſunt reſtituent
ex ſtipulatione ⁊ dabit᷑

meuio:nec lugeant lega

tarij ꝙ ab eis reuocat:
quia ſi fructus de quin⸗
quaginta que penes be
redes remanſerunt ſup⸗

pleant medietatẽ ſcdaʒ

iphi releuantur. argu. 8.
de iureiu.l.eũ qui. Atem
no. ꝙ. l. lega. kuerut one
re heredis:⁊ ſic hberes re⸗

petit. alias fieret legata

rijs iniuria.ſ.ſi a fideic.

eſſent relicta:cum et ſi ſo

luta non eſſent agerent
cõtra fideicõ.vt. ̊. e.l. q̃
quadringenta. Itẽ op⸗
ponit᷑ cu beres hic ꝑce⸗
pit iudicio teſtatoꝛis ſru

ctus de ducent ſub con⸗
ditione relictis: vid et᷑ ꝙ

nõ debegt reſtituere. vt
no. S. e.l. in fideicom. in
pꝛin. Reſpon. ibi nõ di⸗
minuit heres fideicom.
detrabendo de rebꝰpn⸗
cip alibꝰ.h̊ ſic.⁊ iõ dedu
cto qdrãte ⁊ eiꝰ fructibꝰ
equũ eſt vt ceteris fructi
bus ſuppleat id in quo

9
b Dimidiam.cc.
d

tuo. de fruetb? aũt quinquaginta.dic ꝙ aut adiuncti ad quinq̃⸗

ginta cõplent medietarẽ hereditatis que petitur reſtitui ⁊ non ex
cedunt.⁊ tunc d ebent oẽs reſtitui:aut excedũt ⁊ ꝙ excedit retineo
aut nõ ſufficiunt:⁊ tũc ag cõtra legatarios:⁊ ſic vt bꝛeuiter di⸗
cã retinebo qð excedit:⁊ ita oibus qõnibꝰ reſpondet᷑ pᷣrerqᷓ; ter⸗
nie. l. inquãtũ debeat agi ex ſtipulatione cõma legatarios,
4 5 nſobꝛina.in bereditate valente.ccc.
¶ Er alteram. cc.
gta. quinqua ginta.

a ¶Et ceten legata.nõ ſolũ hic meuuus.
b Bicuac ſoauct l quod ꝛc.
c¶ NHon efficiet. partẽ.ſ.ſecũda.cc. d ¶ Remanſit. c. l.
e artem. l. co. f

deſigerat enia boc qð excedunt. g ¶ Adiectis. bic ſub.⁊ ſi
adiecus ⁊c.⁊ dic fiuctibus.ſcilicet de.l.

be uctibus. n quan a quarte fwaus debet beres babere yt

. eſiderat. petit eni meuius. cc. vt in pnc.
dixu: qꝛ tñ quinq̃ giuta cũ fructibꝰfaciunt.cc.⁊ etiaʒ excedunt:

diminuebat. fideicom. m EKeedat nee bicagiuu erſtipulatu. .
n ¶ Aui ſeruos. in li h. dee uos:⁊ ſic ponit caſum in alienis. vt ecce
bona valent.c.pꝛecium ſeuoꝛum eſt. xx. hoc quidẽ detrahbitur vt es alie
num ⁊ deoctoginta retinet quatam:⁊ ſic nõ habet integram quartam
de. c.q̃ qrta diminuit᷑ per libertates:hoc in treb.vt hic. ⁊. C. ad.l.fal.l.ſe
eadem. Idem de quarta iure nature vt diminuatur per libertatẽ. vr. .
de inof. teſt. l. pap.S.qm̃ autẽ quarta.itẽ in quarta iureinſtitunonis. vt
ʒ.ad.l.fal.l.penales.S.fi.cũ tribꝰ ſequẽtibꝰ.alij babent ſuos:⁊ ſic in b⸗
uis heredis loquit᷑ de quarta.⁊ dic idem qð.5S. vt deducto ſe erui pꝛecio
deducatur quarta. ſic eſt argu. contra. S.ad.l.falci.l.ſed ſi non ſ. eruus
in pꝛinci.⁊ de lega.ij.l.imperatoꝛ. S.ſi legatis.in fi.vbihabet damnuʒ
rogatus:ſed bic heres coactus adijt:vndenulluʒ d amnũ ſ entire debet
Vt. S. eo.l.qꝛ poterat.ſed nunquid poteſt beres cogi adire per buiuſno⸗
di ſetuos.rñ.ſi eſt heredis nõ ſi hereditariusſic.vt no.ã.el. cogi. S. ſʒ ſt·
ſeruo.ſi aũt alienꝰ:vt bic ſᷣm pꝛimã poſitionẽ poterit foꝛte cogi ſᷣm að3.
gr. (. de fideicom. li.l. deber. .
9 ¶Er aſſe panem, ſidimidiam. az0. H
2 v

p¶ eſtituit. ꝙ ſieni debuit. v t. S. e l.i. F. ſed T quotiens,
94 Duandacgelgnanochch⸗
ponte adijſſʒ aʒ.alij dicunt ſue.i.tue.
8¶Adijſſet. qꝛ iudicio defuncti ꝑcepiſſer. vt, S. eo.
L t Zuam ſieri.ſic.S.e.l. marcellus. S. i.
u Bemiſſem. cuiq; eni

ſt
ponitur.i.ſibi.
l. mulier. F. ſi heres.

nr̃m accreſcit ꝑs vacãs
rata.vt in cõſtitutiõe
djf. inſtit. d e here. inſti. y.
videamus.

¶ De puto.ſʒ vr qñ

q;. vt.S.eo.l.i.S.idẽ ne⸗
ratius.⁊.l.marcellꝰ. S.i
vbi qñq; pꝛimꝰfideicõ.
detrahit fal.a ſcõo. ſed
bic nõ ẽ ſcõs.ſʒ ſociꝰ eo
dẽ gradu. Itẽ de legaſ
ſingularibꝰ ab herede re
lici detradit fideicõ.qñ/⸗
q;:ſed de relicija ſe non
vt. j. e. l. facta.S.cum ſu⸗
ſpecta..ſ.e.l.marcellꝰ.
§.i. Itẽ an ipſo iure: vel
P reſtitutioneʒ boc fiat.
dic ipſo iure. vt. . e. l. i.
ſed ⁊ quof. Itẽ ſi pᷣmuſ
fideicò.reſtituat ſecũdo:
an pꝛimꝰ deſinat heres

eſſe fid eicõ. ꝙ vr.qꝛ nõ

babʒ mniſt vtiles ⁊ illas
tranſfert. vt.S. e.l.i.F.ð
illo.ergo nulle remanẽt
Itẽ ſenatꝰ fecit eũ here⸗
dem nõ teſtatoꝛis volũ
tas.ergo ideʒ ſenatꝰ qꝙ;
vult tranſire in ᷣm po⸗
teſt facere pꝛimũ deſine
re:ſed apud heredem re/
manẽt directe quas bʒ

de iure ciuili: ⁊ ſic ptrãte

ſe.con.nõ põtꝑdere par
tẽ:qꝛ nibil eſt tã natura/⸗
le qᷓ; ⁊c.vt.j.de reg.iur.
l.nihil tam.alij vt.b. di⸗
cũt pꝛimũ remanere be⸗
redẽ fideicõmiſſarium li
cet reſtituat ſenatus nõ
diſtinxit qualis eſt hr̃s
rogatus etiã ſideicõ.vt
H.e.l.i. F. ð illo. ⁊. l. recu
ſare.S.i.⁊ ſic ſi ſoluit ſe/
cũdo debitoꝛ hr̃ditaniꝰ
eius ab illo ſcðo libera⸗
tur ipſo iure q bʒ vtiles
ab herede ⁊ a fideicõ.pᷣ
mo ope excep. vt.C. de

ercep.l.i.itẽ an bo.poſſ.

rogatꝰde reſtituendo re

in an eat heres. rñ.ſic.vt

rParus ſuequarta. Lberedis:
.ſdeicõ.⁊ ita ſtati ſi bñt tibi ex

ret hereditatẽ:poſtulãte me gat

⁊ mihi totq ex ſenatuſcõſultoreſti
tuitꝰqñqʒ cõditio extiterit:an fru

ctus ꝑtis ſue reſtituere tibi dẽam
non imeritodubitabat᷑:⁊ pleriſqʒ
ph; nõeſſe eos pᷣſtados:q; nec ab
herede pᷣſtarent᷑ ſi ſua ſponte ad-
ijſſetꝰ.ſuffcit aũt iustuũ tibi inte-

grũ obſᷣuari.nõ etiã melioꝛẽ cõdi⸗

tionẽ tuã fieri. Idẽ tñ eſtimabam
ſi ex aſſe heres inſtitutꝰ mihi q̃drã

tẽ pure:tibieque quadrãatẽ ſub cõ

ditione reſtituere rogatſit: ? cnʒ
ſuſpect hereditatẽ diceret cogen
te meadijt:qñq; cõditio extiterit:

ſemiſſeʒ tibi eſſe reſtituendũ:ſed
neclegefal.in ꝓpoſita ſpẽ vſuruʒ

meputo:qus ſcriptus heres ſi

ſponte adijſſet vteret᷑. ¶ Urc.

Iquis pꝛioꝛe factoteſtõ po

OIſtenꝰ feceritteſtm̃:etiã ſi ex
ceters rebꝰ in poſterioꝛes tablas
heredesiſtituit:ſupius tñ teſtam
tũ ſublatũ eſt. ut diui qʒſeue. ⁊ an

to.reſcnpp.cuꝰ ↄſtõnis vba retuli

cũ alia quoqʒ pᷣterea in ↄſtõne ex
pꝛeſſa ſunt. imꝑatoꝛes ſeue.?⁊ an ꝑs
to.reſcrip.cocceio cãpano:teſtm̃
ſcðᷣo loco factũ:licʒ in eocertaruʒ

rerũheres ſcriptus ſit:iure valere

pinde ac ſi rerũ mentio facta non

eſſet:ſj teneri heredẽ ſcriptunnut
cõtentꝰſibi rebꝰdatis:aut ſupple
ta qrta exlege fal.hereditatẽ reſti⸗
tuat his ꝗq pꝛioꝛe teſtamẽto ſcripti

beres de iure ciuili cũ ſenatus nõ diſtinguat in berede rogaro.vt.S.e.l.
recuſare..i.⁊.l.i.O.bonoꝛũ.⁊ ſic quedã iura penes eũ remanent ſicẽ apð

7 ñde fideicom. h ere.S. reſtituta.

J qs pꝛioꝛe. poſteriꝰ? ſolẽne. als ſecus.vt. C. dete.l. hac cõ ſul. S

bexedẽ.vt.S.e.l.qꝛ perinde.in fi.ad hoc inſti.debo.poſ.ꝭ.quos autem.
raet 7. S. de bere.inſti.l.i.S.ſi ex fundo.niſi penul.

ſit alius inſtitutꝰex quota:vel etiã ſimpłr:qꝛ tũcloco legatarij eſt. vt.C.
de here.inſti.l.quoſ.niſi qͥ ad excludendã qrelã inof.teſt.vt in aut᷑. vt cũ
de ap.co.S.aliud.col.viij.nec diſtinguo an ꝓpꝛio noĩerei: vt tũc lega⸗/
tarius:an appellatiuo:⁊ tũc beres ſit:qꝛ nihil intereſt ⁊c.vt.s.ſi cer. pet.
l. certũ.at exberedatio a ceta renõ vʒ.vt.s.de lib.⁊ po.l.cũ quidam.,.

2 S eue. 7 anto. hec ſunt verba oꝛationis vſq; in fi.l.
2 ¶Szʒ teneri. actõe ex teſtõ.ſ.ex teſtõ ſcõo ñ pᷣ:qꝛ nemo pᷣt decedere due

bus teſtamẽtis niſi miles.vt. ð.de teſ.mũl.querebat. ſic. C. de cogicll. l

—

mihipure: ptẽ tibi ſub cõditione
reſtituere rogatꝰ:cũ ſuſpectãdice⸗

e. l. nam qp. in fi.

Ziber

i:.S. dele.iij l.ij 5. ſte dicimus q; er ſnĩa appellationts qͥ cofir⸗

matur poſtea dat actio in factũ nõ ex pᷣma.vt no.S, de his qͥ no.

infa.l.furti. S.i.

1Unſerta. in ſco teſtõ ꝑ q̃ generalłr con-

ſirmauit relicta in pꝛimo vel ipſum pꝛimũ teſtamentũ.
a ¶ Sſpecialiter.i.niſt a gen erali cõfirmatõne excepit aliquã rẽ cõ

fuerant ppter inſerta fideicõmiſſi

verba:qbꝰ ut valeretpꝛiusteſtm̃
expᷣſſum eſt:dubitari nõoʒ.⁊ hoc

ita intelligẽdũ eſt: ſi nõ aliqd ſpã⸗
liter contraniũ in ſcdᷣoteſtõ fuerit
ſoiptum.

tatẽ dicat etiã legationis tẽ

qꝛnõhicꝰmultũ officio occupat᷑
⁊ licqʒ deliberare ſedicat an adeat

cogendꝰeſt adire:lʒnõut ſtati re

ſtituatꝰ: ſedut reuerſus domuʒ ſi
putauenit ſibi expedire ↄmõ falci
die pelteſti utat᷑:uel ſinõ putaue

nit reſtituat totã hr̃ditatẽ:ne one⸗
raſpatiat᷑ Si ꝗs bona ſuaul oĩa
ſua rogauerit reſtituere fideicom-
miſſariã reſtitutionẽ eſſeitelligen

dũ eſtaſMam ⁊ meoꝝ ⁊ tuoꝛũ ap

pellatione etiã actiones cõtinenꝰ
dicẽdũ eſt¶ Si filiofa. uel ſeruo
alieno rogat? ꝗs fuerit reſtituere
hereditatẽ pr̃edñoue iuitol igno

rante nõ recte hereditaseis reſti⸗

tuit᷑:ſed ſi poſteapr̃uel dñs ratuʒ
habuerit tranſeũt ex treb.ſe.con.
actiones Multũ intcreſtutrum
qrta iure hereditario retineat᷑.

an voapud fideicõ.ſunt actiões
Si pꝛinceps heres ĩiſtitutus roga

tuſq; her̃ditatẽ reſtituere ꝑcepta
aliqua ſũmauel re:etiã ſi in perce

ptione minusquã q̃ta ꝑs eſij:nõ
amplius pꝛincipẽ uendicaturum
pati:ſed ⁊ ſi ſineulla perceptione
rogatus fuerit hereditatẽ reſtitue⸗

Ilegatꝰ dſuſpectã heredi⸗

oꝛe cõpellẽdꝰeſt accipe iudiciũn“ ſii qui mo.taſ iny

tentaz vel relictã
in pꝛimo teſtõ. vł
ſi qd relictũ in p/
mo ademit:⁊ po
ſtea gñaliter con/⸗

firmauit pꝛimuzʒ

na non ptinet ge⸗
neralr cõfirmatõ

ad ſpaliter adem

ptũ.vt ar.j.de .
obl.l. doli. ⁊ facit
8.de inuſ. te.l. po
ſthumꝰ. F. fl. ⁊ in

fir. S. ſed ⁊ ſiqͥs.
⁊.ðö.de lib.le.au/⸗

relius.S. teſtamẽ⸗

to.⁊.S.de bere.in
ſti.l. fi. .
J legatus

rrei pub. ro⸗

manoꝛũ: vel etiãẽ

municipij. vt. ã.
ex q̊ͥ.cau.ma.l.ſʒ

c ¶ Guſpectaʒ. et
ſtatim repudiat.

a Judiciũ. qᷓ ca

u cogit ꝑ offm̃ iu

dicis adire ⁊ reſti

tuere. vt ⁊.S.eo.l.

ſed ſi alio.in pᷣnc.
7.S. de iudi.ſed æ

bic.i. dũ adit

⁊ reſtituit.

c¶ Officõ. ſ. lega

d ¶Reſtituat. hoc
cũ dixit ſe velle ð

lib eraf alias etiõẽ
ſtati cogit᷑ reſtitu

ere. vt. ð. ꝓx.⁊.S.
eo.ſed ⁊ ſi alio in
e
8 1 tſe velle deli⸗
berare. vt h: 2. S.
e. l. ſed ⁊ ſi alio.S.
Pone 3 in pᷣ cau
b.l. cũ ſuſpectazʒ
dixit: nec dixit ſe
velle deliberare.

ſtatim etiã cogik

reſtituere:⁊ nõ vtiturfal.vt.S.eo.l.ita tamẽ.5.q ſuſpectam.
f ¶Onera. hereditania. ⁊ facit.j.e.l. qᷣ ita.S.fi.⁊.S. deiudi.l.ſed et
re. F.i. g ¶Bi qs cõtineri. vt. ſ. de ver. ſig. l. meoꝝ. ⁊ facit.ẽ.

p Gi ſilio. vel ſeuo. qdã babẽt vel fuo
reſtituat hereditas poſtea ⁊c.alias ſic vel ſeruo alieno rogatus
q̃s fuerit hereditatẽ reſtituere pr̃e dñoue inuito ignoꝛate nõ recte

eis herediras reſtituit:ſed ſi poſtea ⁊c.⁊ facit.j.eſeruo.in pꝛin.⁊
l. reſtituta. S.i. i ¶¶ AUulrum in pecunia. ꝙ ſieri poteſt pat dixit

teſtatoꝛ:vt bic.⁊ inſti.e.S.ſed illud.alias ſi nibil dixit der abetur·
quarta de ſingulis rebus.vt.C. ad.l.fal.l.ij.nec ob.S.de lei.l.nõ

amplius.5. fi.⁊.l.ſe.vt no.S.e.l.marcellꝰ..res.in fi.glo.fient ere

go q̃tuoꝛ poꝛtiones:⁊ foꝛte eligentur poꝛtiones.vt ar.C.quãdo

⁊ quibus quar.pars.l.ij.in pꝛinc.

k Actiones. b

ereditarie creditoꝛibus cõpetentes.ſecus in legs

9

Ad ſenatuſcon.trebele
=ð . 7 ira cuz in faciendo:⁊ boc ſt
implet fideic. cũ eſtin dando. æ? ita cuz in faciendo: facti
nem. i. ſicut implet ſideicõ. cũ eſtin dan t: vt dixit. ⁊ ſi eſt cõditio facti
i. 2 facit. C. de ſenten. pal.l. iij. ſed genrtegenſeen hcens ers hor ded tol F. e aüur.
uzn lnn. 3 aſ ac deperueſt dririf iie c rditozib, Becu- 1 Inpoteſtate vae vt caſuales vel ficte vt q r
6 ur. Corrg.s qa ged is vniuerſitas: ? ſic tenet cr rſitas: vt gre B
natſ,onn uũ cũ p eculio: qᷓ eſt iunis larvel enã facti yniuerſitas:v.
lrann fua cu peculloꝛc s ſingula
. lianbꝰ. ſecus ſt eſſet ree
laninis

gis:qꝛ tũc non tenetur beres.

yVt. .e.l. facta. S. ſi ſub cõditione.⁊ ſequentibus.5.

on Katitehnenen
— . . 5 e, le
M Lſ! ſi puẽë⸗ tur caſualis: ⁊ fa. S. e
ꝛtũc non ten in om ad coloniã philipenſiũ pun endu. 5. k..lſeg.
lii 1Sipnceos vẽ ſqarta donata eſt apꝛn⸗ oem ad colon. is ue ꝓpois ld anpaliand
aui A s Poſſit Kye, cpibꝰ: ⁊ ita diuus traian unt. l.pecuniã erſtimo: etia fiuct 1 — dictus
rn m WPlaunch.e nus ronin elrſea⸗ ex hereditate ꝑcepit naſlirterce; baliſta: foꝛte qꝛ baliſta⸗
Aiern 14o berta ͤ— R. Iliter ius erat.
ſp. ſy quan ipure libe . pinde qᷓſi ſpãlite 7 nus erat. ſ. be⸗
nage dond den tereris ⁊ P fideicõ.ſubc ſtatoꝛ expꝛeſſiſſet.A ſcian res eſto.
W paberiatalbus 4 lictaeſt: cogit hefs adire ſtatoe lſus li.xx.inſtõnuʒ. Wenkeur flluſta
innin t na in. /Qitas relicta eſt: cã dicat ? reſt Senbit celſi dringenta in bo 2 Eriä fuctus no. ve⸗
grſdei, eS.d eler ſz hereditatẽ:ſi ſulp ec liber⸗ Aquadge hef- ce fructus. ſed cõtra. j
doltſit Balen it per re⁊ deficiente cõditione l . nis habebat petijt ab he e.l. beredes mei.in pꝛin.
nlnl, n annny tuerer defige õtSi autame D ſiſinelibens moꝛeretur 1. 5. dele.in l. bis. ſg
ſſ n banel. aneyer tagelenpind Pot 4 acceperit lo: vt ſi meldens teſuaad pi ſt nomẽ p ecunie: ꝙ;
5 CiNX W II eluaa bic eſt nomẽ 5pꝛehé⸗
o tin deherten cote H eiꝰqui in diẽ libentatem . n „ nta pecunia exheredlitat eſ largiſſime oĩa cõpꝛe
irſſ ⸗ nce ötanc. ditas per fideicõ. relicta fue⸗ na pecnc euio reſtitueret᷑ ſi ex dit.lʒ qñq; ſtrictius ac⸗
r. it cõtranũ. reditas per fideicõ. . eũ ꝑueniſſjmeuio it⸗ de cõſtitu.
lblL Aauiadire he Ream interim nõ poſſe tibus medio tꝑe qdringenta eipiak vr C.ivecöſlitt
ſinri ſie cõpelll nit ſuſpectã ean. ſſioadnano re fructibusmedio tpe qᷓ deceſſertt belin tren in conariſe
ded ire pend ẽte cõ⸗ diri diuus pius ca Oaane erit ⁊ ſine liberis ei eſt ſimplex verbuʒ quic⸗
adire pen aain it nondum percep ius meuioqdrinaenta de hi duplicatũ quantũ
3 di. reſtituere: vt ſcnppſit. Cũ non potenit redẽ eius meuioqdringenta ac duͤglirol xi. ybi
Ilgm bic..S. .l. apud Io ditas reſtitui: nec ur- he edeelt iu multuq tracta ic te ſel pri vli
LOeECe GP 3 9 AE . m diu mi Pt me pecunie. ⁊ ta 1
füipob S. fl. 2.1. ille a ꝗ. ĩ libero here ſtatẽ defuncti liber⸗ biturũ etcumè ntũ hr̃s ſen eſt nomẽ fructꝰ:ſed ibi
eſe ai ſed S. S. e.l. ſus cõtra volũtatẽ 5 . .⸗— t :an cum augmne con⸗ nõ veniũt fructꝰ: ſed ibi
Pi ti, Hein e des. us . Si ſub cõ⸗ uenit?: ⸗ . con⸗ ſt quanta hic geminat
gpi i, ita tñ. F. a pfe. 2 m eſſe pꝛeſtandã. 4 ſitt⸗ ericulũſuſtineat:an ꝑ eſt qua vel dic bie 6
Mun65 l..F. ſed 1 quoß. tate PzXiII ſtitutꝰ rogatuſqʒ ſit epe ouiſſime ait iniquum eſſe qniacũq;. vel dic h di
el. .. jen dae res in 1 ouiſſime ait 1 . frucribꝰꝑceptis añ ae
nnuſit 1ſ ſante diez citione heresi 0 vultcõdi traniũ nouiſſimeai daum peſti abeecnaten, mam⸗
ſeenze ſʒ dic vt.d.l.apð hereditatẽ reſtitueren reditatem ad fideicõmiſſarium l Pe tã hereditatem i es. ita
150 EE . õ e'⸗poſt aditã. vt. j. e.l i.
ere⸗ n ioni parcre: æ adire hereditatem ad quẽ augmentũ non per- p. lin fi. te no. q̃n
ciie o oſtlon pot. aue tioni p õditio dʒ parere:⁊ adi⸗ neie:acht dſu plendũt inquit . Fi. coͤbendit enaz
fpofffn comperunt adita ſi facti eſt cõditi im dadoſit: of tinet:et an ad ſup ingentis defue eden Aoeleii. qſ⸗
er pereditate nõ añ rez reſtituere:uel ſim t he⸗ ðcunq; er quadringen Iort fſpss. vt. . ſura Dern
5 vt. f ti i.1. na ee e⸗ moß 5 ds. 6z qd de vſura pe
15 o0ol. vt. .t..l.ů n cum ufigeicõ. recuſante aũt gdch nentũ adèeum pern de. B qd ie. vr idẽ
vön. enñ ferente fideicõ.recuſante biẽ nt etiam augmentũ ac 5 niebefditarie.
inpnc. lbertas. ſed d ſ adiplere licentia da . ſt tvſe ad ſummaʒ fructibꝰ. vt. S.devſu.
biſcte eenee recde factũ adiplere rdationis nebit: hoc eſtu mm fuc? a ſder.Fno nung.
“ ae eege, ficſeico. ſin nuratione⸗, Aldn dringentoꝛn damnaa fruc?“ in ſide .ſ de . ſig.l.
8 tate. rñ. vẽdi⸗ fideicõ. . po quadringentoꝛn ſi 1 2. l. vſure. 2. ]. de H. ſig
Riadt reditate. rñ. vẽ ſ implere: ? tũc neceſſitas ipo tur quod verius eſſear 2.
norè faciendam pacf implere: de⸗ mputẽtur qu IDem. viuua.
H norẽ faclendam 4 . atẽ adire:cete compu⸗ em. . ter. q caſu cõ⸗
tig rae ve end. rDchiomeserdoirwanptitet bene,, qinoiiſimms ri. Alge an ⸗
nn ahanulir, Peſcd ad officiũ pꝛetoꝛis E Mlijsmoꝛtuus eſt pate; be⸗ Lmn Anbir jingen,
rſeſles ſié ad ecõtra ſi E- etS5 „ AK . pr re⸗ ta. vel bẽas in to⸗
ſs ni Itẽ qd aeotre t⸗ vtinent. „ deinſti re itatis pꝛopinquo voluit p l. dꝛingenta: vel ba
ten lbanasnboon, ſb , Allſtasflliſi. hertdsluſti ſetai a nnesdir ſi dbit. daangennes nbe
ho⸗ ditione relinquif %° treb. ſi cauerit co omephi⸗ ſtit . uũ ſi non oſtẽderit 9⁸ de Debitun. integra. aꝛ
1tton . vtrũq; difterk tHit ita treb. ſi cauerit. riet qn ſent / ꝓpinquũ ſinonoſtẽd here qrts ⁊ qrte fructꝰ in
le nis. vr..5 here. icßpe ger r arns ansns admuitti:ſʒ mrem ex ter dio pe maleis tctro
ſeſee⸗ inſti.l. rebanus. eicUh deũ ꝑuenit eã pe rͦJMG q̊ ſubmouet fal. vt. S. e.
e Saarc. metsacc Pente rone yt Umuha Kes beres Fabae Fei niggue dene.
ziit l wecl alas it ncertã vel eti ſub cöditoͤne. yvt mu s. ñ. nö. vt bac..2.ſ.e.l. bered es mei. i.ſ. celſus. f 4 Seſit.
ſieng Ka mecke In diẽ cenã vel incerts n etia ſub codit s lec g.see erruicebi. e aeranenrſcdlſus 5 Xt pe,
edſti 3 vebereintin tchatlns. 4 Ae ers detur ab berede ineo ad nõ reddit ſuptluos ergdinebg atntchere en⸗
