dicir neceſſariũ eũ frani. ſed dic abſtinere mñ põt vt bicdiak. De

lei fratre vt ſubijcit no⸗

ta biliter fratri ⁊c.⁊ red
dit rõ. j. qꝛ ab inteſtato
cũ dicat legitimũ ⁊c. ⁊
ſic ꝑ teſtm̃ nõ dʒ fieri de
terioꝛ oↄditio cũ ab inte
ſtato poſſet ſepare. alij
dicũt aliter. vt no.in.d.

§S. filio. Itẽ facit. j. de ac

quirẽ.her.l.ſiqͥs filiũfa.
H. ſi filuus.
a ¶ Juſtius. i. iuſte vl iu
beregnanſ nentis
c ¶ Hereditate. fraterna
deMNegitim. ab inteſta
to. e 4[Bolet. pt. ſ.
ad. l. fal.l. in rõne. F. q
vyulgo. 2. §. ſi filio. 7. 5.

queſitum
o gradu. puta fi
lius inſtituit᷑ ⁊ alius ei

ſubſtituit᷑ qui ſi nõ vult
ſubſtituat tertius vel q̃r
tus eideʒ filio.ſemꝑ em̃
H pupillari cõpꝛe/
éſum ſit. qꝛ crede⸗

beret. x.⁊ ſubſtitui vſq;
ad.vi.an.ſᷣm Jo.vl dic

expꝛeſſiʒz ſubſtituit vſ

; ad. xxv. an. pupillani

dioſe dirit qñq;. ? no. ñ
viciani vtile ꝑ inutile. ſʒ
valet vt põt valere. ſic
babet. ſ. de cõdi. 2 de.l.

meui⸗ in vbo dare. JItẽ

ter. ar.j.l. ꝓxi. vel cõpen

nec trãſit in fid eicõ. nec

ſit heres. vt. Z. e.l. bis
2 facit. ſ. e, l. ſi ita qͥs ſbᷣ
ſtituerit. ⁊.l. ex facto. S.

ſtẽ q̃ri. ar. ö. j. de condi. ? del. pater. S. ↄditiõi.itẽ no.h.vi.mõis expi⸗/

ſtitutionẽ q;tuʒ ad bereditatẽ lʒ ꝑ hoc cõſequat᷑ libenateʒ vt.j.
l. fi. x. qð no placet. ſed nõ valet ſubſtitutio. at inſtitutio firma re
manet ? erit liber ⁊ beres ex ea ſic intercalat᷑ poſtenoꝛ dies.vt.g
de mino. l. iij. .minoꝛẽ. O ¶¶ Qõ ſi ita.᷑ ſi dixerit teſtatoꝛ. ſi tici/
us 7c. pe In eius. 7 etia. quaſi dicat nõ im̃ euʒ ſubſtituo
in ſuã ptem:ſed eti in pan eius coberedis. q ꝙq Heredẽ fo/⸗
re.ſi nõ vult eſſe liber ⁊ beres ex inſtitutione.nec em̃ eſt neceſſanꝰ.
yt ſub tali cõditione inſtitutꝰ ſi volet vel ſimili.vt. ſ. t. i.l. verba
⁊ plene dic. vt. j. l. fi. F. i. ä
Jis q.extraneus. s

————

en. v Bubſtitutione. qð no porent cape e inſtitutõne

um fſilius.lʒ ex teſtõ pꝛis capenõ potuenit cũ alius adierit

pel nec ſubſtitutio vgler.ð vt. S. lij. §. plane. potuit em̃ mutare cõ
ditionẽ pꝑ reſtitutionẽ in integr’. p ¶ Penas.i.d amnũ ſi tepe

moꝛtis pupilli nõ ſit capax. ⁊ facit. S. ti.i.l.ſed ⁊ ſi condi.S. ſole
mus. a.l. ſi alienũ. S. in extraneis. 2.l. liber bomo. S§. ſi beres. ſed
alij dicũt ꝙ ſubſtitutꝰ fuit grauatꝰ in aliqͥ ſub aliqᷓ pena.ad qð
C. de his q̃ pe. no.l.i. qð nõ plʒ. qꝛ hͥ tpe nõ poterat iponere. vt
ll dele.5. fl. 1. ſ. de bis qͥ pe. no. .i. 7. ij. 3 Hõ ſit.qꝛ tũc ca
A5 J ſilius.pꝛi.nõ p iĩmixtionẽ vel naltionsi ipo pax erat.

lio decedéte. deſ uͦt
eres.i. liber. t Filio.ſ. im /

iure.vt.j.ſub ijcit. etem̃ ⁊c, ⁊ inſti. de bere.qua.⁊ diffe.S. ſui.

rare pupillarẽ ſubſtitutionẽ. pᷣ pubertate. vt h. ſcᷣo ꝑ aliud teſtm̃ qð vʒ.

vt. z. e.l. ſi qs eü. 5.fi.ite agnatõe poſtbumi. vt..el.ſt pꝛ fili.itẽ ſi non
adeaf her̃ditas ex pꝛno.vr S.e.l.ij. F. qdeo.itẽ capins di.etiã mima pu

pilli.vt.S. de adop.l.nec ei.S. eoꝝ. Itẽ ta xatiõe teſtatis.vt.j.e.ſi ita qss

Enturio. miles
ſ.paganoꝝ. vt. S. l. pxi. m A oſt eã. i. xiiij. annos n ¶Etatẽ. l. fi
Rakl dona capet iure directo foꝛſan nõ ſidei
lles ẽt maioꝛi ſupſtituere pᷣt.vt.j.ð te. mi. l. milites

Et his..l.mileſ.ita beredẽ nec mr ipuber ẽ in medio.tũc.n. ↄpẽdioſa pꝰ

pube tatẽ trabit ad ſideieb vrel pab. nd als in puato vulgar ex⸗

pꝛeſſa nõ ↄtinet ĩ ſe tacitã pupillarẽ ſi mr eſt in medio lʒ als Otin eret. vt

¶ .de inſtl. ſub. l. . in f. ſi at eet pa ganꝰ qͥ faceret bcopẽdioſam ſi

unio. miles erat q.c. militibꝰ perat. vt· C.dete. mi.l.i. i Di⸗
ennnegiechs. N TDonafäns ſeltpina. 14 B
0

vſq; ad. xxv.an. vł qñ cũ q; deceſſerit ille ſit bers:ſi decedat in pupillan

etate vʒ vt pupillan:ſi p?ea nulla.vt.S.l.ꝓxi.ſʒ ĩ milite vʒ poſtea vel vt

ſideicõ.ſᷣm py. vł directo ʒ.l.iſtã. vt mõ no.ſt aũt dixiſſet paganꝰ ſub
ſtituo.tunc tʒ in pupillari etate ⁊ poſtea bebit locũ fideicõò.qꝛ illa vᷣba

bñ pñ̃t trahi ad fid eic.ſic. C. ð inſti.⁊ ſub.l.gñalr. ⁊ iõ dʒ trabi ad eg
pñ̃t intellig ſieri ꝓ qlibʒ tpe ar. S. e.l. ia h iure.⁊ fa.ſ. ad trep.l.lceuo⸗/

Wquis. eum quem ſeruum.

la. 7 de cõdi. ⁊ de. pꝛ. 5. cõditioes. ꝗ ſunt ar. ð ad fi-buius. l.

ivy

in fi. vnde cũ hic videat᷑ legatũ ademptũ vltima ſerip. valet.

raſaldẽpto.le.ſub. cõditiõ eimo pure. vt. ſ.e.l.fi. J.nos dicimus.
8 In teſtamẽtis. ergo duo ſunt teſtam enra. vnũ pupillare ⁊ aliud pa/

ternu. dic vt inſti. de pu. ſub. J. igik. 7. j. el. ꝗͥ plures.in fine, ⁊.l.pꝛis.⁊

a (Zibe ert eotpe que ditoſubſtiuinonis ettait vtiel bune qe Offgrens. hufici ſola oblatis. vtbic veldic eis ezlignore
7

epoſitio.vt.C. de ſer.cõi ma.l.i.S.i.⁊ no.ꝙ hodie eſt boc ve⸗
rum in omi caſu.vt.d.l.de ſeruo cõi manu.nò ita olim.vt inſti.
dona. S.fi.⁊ no.in.d.l.ſed ſi in cõditione. S ſi ſeruum.niſi in caſu
buius.l.cõcoꝛd at buic inſti.de noxali.S.ſi aũt d amnuʒ.⁊.C. de

ne ime pa.qui fil.diſ.l.ij
atis. m. . 3 . . „ P⸗ . f.
Eon mans mar ne erit quaſilegato ademptor. nam es. vtiulianꝰ lib. n. digeſtoꝛnz cinobues, aar⸗
ler vtibino ſed ido? ⁊ inlegato ⁊ in teſtamẽtis nouiſ ſcripſit.qð ſineq;a patre neq;ʒa ſiad nreb.. ſi cuj
ſeinr ar con martte ſimnaſſcrpptura ent ſpectadda: ſiunt pupillo fuent rccptus: equita bune berene
ribabent vt . decod⸗ in eoclẽ teſtamento vel codicillis tisratio ſuggenit vt ipſe peum ſauis ſeunz. in
eltauare, ſaarad cõſirmatis obſemaret. Siſuote panis ſue dño offerens poſſit ? pnci. ſ.ad ſi.
eniids. nbͤn. 2 ſtamẽto pfeco alianiſſus hoꝛa libenatem a hereditatẽ cõſequi. expdieni.
C deneceſcr . qudů patter flio teſtm fecerit adhibitis ¶ Sinicio fueritlegatꝰ ſuns poſ r/Sino ſubſti
F.fl.. de ma. teſt.. ſi legitimisteſtibꝰ nihilominus id ſe eumimpuberi ſubſtitui cum li lre inſtii poͤt
peculiũ.S.i. · C. ð pac. valebitbꝰ. t̃ s& teſtm̃ ratũ bertate quẽadmocdu inſtitui ſeruus legatus.
Fpacra ied ar. ona⸗.6 valebit, tIñ patnis teſtm̃ ratũ bentate quẽadmoduʒ inſtitui po

s Kum liberta⸗

. a. manebit. nã ? ſi ſbi? fllioteſtĩ tuitlegatarius ⁊ euaneſcit leg te bodie aiam ſi
Si ale ere: hf feciſſs: deinde ſbi tmn: vrrun tum enſteme codliione ſubſtiu er ez o
:e.l ij 5. us. ergooyno ꝗ ſupius rũpet᷑.ſj ſi ſecũduʒte⸗ tionis. AWMlianus. inn.
Sfern. de E.neic ⸗ ſtametum ita fecent pater vt ſibi i Bemeſt ? ſipoſt moꝛtẽ t e¶ Euaneſcir r
cõtinua nõ remota: vel herede; inſtituat:ſi viuo ſe filiꝰ . egatar ij ſbſtitut ſi ſer⸗ facit. Fellicze
dice ſi facuuz eſt teſt decedat põt dicinon rũpi ſupius uius. Npianus. eum quẽdc.
ððʒ Baataue
vt. 5. el. ij. .. .ſ. l. eo. quonliusptentus lit. pꝛo vnohabenin etiax il- neſcat legatum.
Rasrn ac ſun bſtituiilibens is etiaʒ repꝛetoꝛio. nam marcellus libꝛco ted hoc calu lla⸗
Pennteredz. poõt etiaz etgbeſ mouiei eon eſtal riti. ſigich 1. heuenaſt hy.
ſieni alia boꝛa æ erunt/ fus fiſerit an ſubſtitutꝰ hers fue bulaseſſe prñis ſignatas ⁊ ſi reſi cata moꝛtelega
ſabſti. F.ngiur. ſemus cõis ſubſtitutꝰ ſufficiũt.ſed ⁊ ſipr ſibi ꝑ ſonptu⸗ ſ. deleg ſ poſt
eicln boc. ſ. Ait Epuben enſipenate⸗ ſiqui⸗ nn Kianucanntlcht vel cõ⸗ monem.bm
e.·panis.in fl. deza patrefanni. fuiſ redemptꝰ tra fecert teſtm̃ valebit. Sẽ quoſqam. ſed ec
b Aalebit. ſcteſtĩ fil . , 9. 77 SS telicʒ nõ expectẽ
bboe ſell paio mfi. Ent impubeni neceſſar: ſi veo I. J ita gs ſubſtituerit. ſifi morem tamec
c Ezanebi. patemu: abimpubere redẽptus ſit nõne· ¶ hlus meꝰ intra decimũ an⸗ dinantuns
em̃ teſtm̃ caput eſt ⁊ pn ,Narizt&α ſe API . t.ſu½ * tur
apalis es pupilare ve ceſſarius ſed voluntarius ſit he ſum deceſſentt: ſeius heres eſto: eſt quod ĩpubes
ro acceſſoꝛiũ ⁊ ſequela. decedat ad boc

nec pᷣncipale põt rũpi ꝑ acceſſoꝛiũ.ſ ed ̃neipale p pᷣncipaleteſtſ̃ rũpit vt ſit liber beres. vt. Cdenecel. ſer. l. penul. 5. fi. 2 facit. . ma.
ideoq; ⁊ acceſſoꝛiũ rũpitur ⁊ hoc eſt.nã ⁊ c.aʒ.⁊ facit. j. de bis c.vt in- teſt.l.ſi peculiũ.S.i.⁊.S.ti.i.l.qui filio.in pᷣn.

dil. poſt. F. q̊ ncipale. d ¶¶ Deinde ſibi.ſ.fecit ⁊ efficax. qꝛ filiũ exbe Alits pꝛetoꝛio.ĩmo non.vr.j.de ſecũ.tab.l.ſt ita..ſi. ſed
redauit vel inſtituit vt differat a ſequẽti caſu. e ¶ Atrũq;.ſ.pꝛis ⁊ n ¶ ¶ Necerte vemm eſt de iure pꝛetoꝛio quo ad id quod ſubijcit,
lij. fMeredẽ. aliquẽextraneũ. g Si viuo ſe.ſub hac ↄditõe ſi nam ⁊ cetera.
viuo ⁊cc. vel dicſi i.q;uis.⁊ dic ꝙ ſibi inſtituit beredem aliquẽ extrane / p¶Reſignate.i.apertenon ſignate. vel.i.ſignate.ſed aperte coꝛãᷣ
um pure. 7 nota qp l alias diſtin guã qᷓ;tum ad bonoꝛũ poſ.petendaʒ pſide ⁊ coꝛã honeſtis pſonis.vt.C. quẽad te.ap.l.ij.b.
inter poſtbumũ natũ ⁊ moꝛtuũ viuo pꝛe ⁊ poſtbumũ natũ ⁊ moꝛtuum x Signa.i.ſigilla de iurepᷣtoꝛio inducta ſed ſubſcrip.de iure ci/
poſt moꝛtẽ patris.vt.QO. depoſthu.ᷣhere.inſti.lij. ⁊. S. de iniuſto teſt.l. uili.vt inſti.de teſt.S.ſed pfatam.
poſtbum ti q;tum ad boc an pᷣmũ teſtamentũ p m tumpat.illud nõ 5 Per ſcnipturam. perboc videt ꝙh ſint duo teſtamenta. ar. C.
attendo qꝛ lʒ inſtitutꝰ in ſecũdo teſtõ quo poſtbumꝰ fuit pᷣteritꝰ:⁊ poſt 8 teſta. l. iubemus. 5. quemad. aſſimilatur ergo p cedenti caſui
ea natus viuo teſtõꝛe deceſſerit: poſſit petere ex eo ſe.te.bo.poſ.vt dicit per copulã.ſed. qꝛ vtrobiq; valet pu. teſtm̃.ſed differũt in boc
Lilla poſtbumꝰ.tñ ꝑ taleᷣmnõ rumpit pᷣmũ iĩmo opoꝛtet vt er ſecũdo qꝛ pᷣmo vnũ.in ſecũdo duo ſunt.eſt ergo vnũ quo ad qd ⁊ quo
aliqs potuerit eſſe beres vel adire ey eo bereditatẽ. vt. e. de iniuſto teſ.l. ad qͥd duo. vnũ qꝛ vnꝰ teſtatoꝛ ?⁊ vna ſignacula: vt hic.⁊.j. de
cũ in ſecũdo. ⁊ lz poſſit ex aliquo teſtõ peti bo. poſ.ſe ta. nõ tñ ſequiltur ſeta.l.vt bonoꝛũ.ſed ꝓ duob babeł: qꝛ due bereditates. vt in⸗
qs ex oo poſſit eſſe beres. vt.. deſe. ra. . i. 5. ſi ſub cõqinione.⁊ inſti. ſti.eo. .igi. Itẽ qꝛ erpugnato iure ciuili vtꝑ querel pino ꝑ
gqu. mo. te. infir. F. nõ tñ. az. ? facit. .e.l. ſi pater. b Brcrerius. ad tenõ infirmat᷑ pupillare. vt. ẽ. de inoffi.teſt.l.papi. S. ſed nec.ð itẽ
Poc.. ᷣli: poſthu.l.ſi filius.⁊.. penul.⁊ C. deteſt,l. q; erpugnato teſtõ pꝛno in totũ ꝑ cõtra ta. non rũpit᷑ pupillare.
nnl. ⁊ inſti. qui. mo. teſt. infir 5. i. vt. ſ. e.l. ⁊ ſi cõtra. Itẽ qꝛ pꝛnũ in ſcriptis.pupillare nucupatiuũ
Abſtitui. dic natũ poſt moꝛteʒ inſtituti poſſe ſubſtitui,ſed arg. cs pteeſſe: vt hic. ⁊. ſ. de ſe. ta.l. ſi ita. S. . Ytez qꝛ in ſtitutꝰ in pꝛno
Hera j. de vſufruc le.i. qui plures..]. de rebus du.1. v. in pupillan ſubſtitutꝰ ſi babet cob eredẽ põt omittere pẽnã here
Hubſtitutus. nõdum natus. M ditatẽ ⁊ pupillarẽ amplecti.vt.j.de acquir.here.i.que tũ. 7. 5. e.
ſeruus cõmunis,. ſubſtitutus ab vno dominoꝛum. l.ſed ſi plures.S.ſi ex aſſe. ⁊ facit.ſ.de acquir.bere.l.ſi quis mibi
n upunber. i.fililto.. n Patreſamilias. teſtatoꝛe. bona. 5. pe. 7.S. e.l. ſ qs eum quem. 5.ſi ſuo.
eceſſanus. qꝛ nec potuit eſſend ſſarius patri. vt. S. ki.i l. ſed ſt in quis ita. poſt. x. dixit intra deceſſerit poſt.⁊ no.qꝙ ſpãlis
cõditione.S.ſi ſeruũ.⁊.S.quos poſſuʒ ⁊c. vt. ð.e.l. ſj ⁊ fi. F. quos poſſuʒ pmiſſio d erogat tacite cõceſſioni.ſic.C. ðẽᷣ ꝓcu.l.manitꝰ.⁊
PSuggeritrõ.nõ nigoꝛ iuris:ad qð.j. deſta.lil ſi peculi..ſt eui. cõcoꝛdat. j:e,l. qui plures liin pn. ⁊.l. facto. 5/itẽ quero.

ac conſul. §. pe

△

= =⸗π ee.

— = —— S.

☛ —

ſi

te⸗

e

8

— „
Xxvuj.

⁊c. S.e.l. in pupillari.⁊ de libe.⁊ poſthu.l.cõmodiſſime.ſic.S.ſol.

ma. l.ſt cũ dotes.in pᷣn.ar.cõtra.S.de cõdi.cau.da.l.ſi extraneus

. Ide uppel lel egate mnr . veſun.mſm.l neſrt.f. K⸗
B qui petierit.ſecus ſi tm̃ renũ ciet.vt.S.eo.l.ſi filius petie

De vulga. ? pupil ſubſti·

ſt.v.j. ad treb.l.qtiẽs.⁊ ꝓpterh̊ dixit plerũq; inöpn.
Hpater. ſubſtituerit. ałs iſtituerit als ſubſtituerit.nã ſiue dixit vos
Nnuicẽinſtituo.ſiue dixerit vos inuicẽ ſubſtituo br̃des vꝛ eos inſtituere ?
ſubſtituere bꝛeuibꝰ verbis.ve.S.ti.i.lcũ in teſtõ.S.hec verba.ſi aũt ſim⸗

it.ſi ſuccubuerit ꝑdit᷑ vtrũq; vt indi gnꝰ.ſi obtinet in pnci pliciter filios inſtituit,.⁊ ſi moꝛiat᷑ ticiũ ſubſtituit.vlrimo moꝛienti vide

pali perdit ſarci
gnus. vrj.bbis deindehic ante quanũdecimum
dui vrindii⸗ anũ poſt.x.deceſſerit:magisẽ vt
H nõpoſſit bonoꝛũ poſſeſſionẽ ſub

l. queſitum.
Subſtitutio/

ne.op.ſ. e. l. ⁊ ſt Z

tab. vbi nõ rũpit
pupillare expu/

gnato pᷣncipali

P cõtra tabu. m̃.

nec bic expugna
tur. ſz vt indignꝰ
repellitur vt di⸗
ctum eſt. ⁊ facit

ſtitutus petere nõ em̃ videbit᷑ in
hũc caſuʒ ſubſtitutꝰ.

Aius.
S qui contra tabulastc⸗
ſtamenti patns bonoꝛum

poſſeſſionẽ petierit: ſi fratiimpu

beri ſubſtitutꝰ ſit repellit a ſubſti
tutione. (MApinia.
iplures heredes in⸗

. decotra tab . V ſtituit ita ſcripſit: eoſqʒ
um ebomẽ nuicẽ ſubſtituo poſt aditã
mmebal..ſi wipu, a quibuſd ex his hereditatem
reSec n llud vno eoꝛũ defuncto ſi cõditio ſub
l.papinianus. ſtitutionis extiterit alio hexede
meminiſſe prtẽ ſijꝗ repudiãte ad ſuꝑſtitẽ to
(pts d tnportio ptinebit: qm inicemin
mR. oi caſuʒ ſinguli ſubſtituti vide
bᷣ¶ Quibuſaam. bunt. vbiem ꝗsheredes inſtitu⸗
co Eoaadprä it: Tita ſcripſit eoſq; inuicẽ ſubſti⸗
54 Eräteni lo. tuo:hi ſubſtituti videbunt᷑ q he
ten Tedes ertiterunt. pia.
mi. . d. no ad be Iplures ſint inſtituni ex
ſeaes anoren ¶diuerſis ptibus: 2 ocsin⸗
cecend vrbic. Incen ſubſtituti: pleriq; credẽ-

2.ſ.e.l. lucius. . dum ẽ ex hiſden ꝑtibus ſubſtitru
ſdee toser ꝗbus inuicẽ inſtituti ſunt:
Item opoꝛtet ꝙ Vt ſi foꝛte vnꝰ ex vncia: ſecũdus
ſnas pres accehe erocto: tentius ex quadrte ſit in-
nevtaam namr ſtitiit: repucidte tertio in nouẽ⸗

ex/ ſubſtitutione.
non ergo repudi

. t. j. .6 — . .
ne li andi. Tat. vn pte ferat q ex vncia ſoni
u.s:el ſea ſi biu ptus eſt niſi alia foꝛte mens fuerit
. A 51 19 — ₰
rr ate geiide⸗ teſtatoꝛis: qð vix credenduʒ eſt:

tis.

ptes diuidat᷑ quadrans: feratqʒ

octo ꝑtes ꝗ ex beſſe inſtitutꝰ fue⸗

niſi euidẽter fuerit erpꝛeſſum.
pater impu Vlia.
beres filios inuiceʒ ſubſti

fuerit ticiũ ſubſtituit: rũdendum

: eiqnouiſſimꝰmoꝛtuus

eſt ſolos frẽs bonoꝝ poſſeſſionẽ

accepturos:⁊ quodamododu⸗
os gradus hmòi inſtitutionis fa⸗

ctos:vt pꝛimo frẽs inuicẽ ſubſti

tur ſubſtitutꝰ ticius. vt
c ¶ Poſeſſionẽ. ſe. tab.
. vt. j. de bo. pol. le. tab.
d Auodãmodo.i.bꝛe
uiter. vt dixi ꝑ.l.cũ in te
ſtamẽto.⁊ ſᷣm hoc non
computat᷑ gra dus terti
us.i.ticij.⁊ Icõʒ hoc cau
te dicit inſtitutionis. vł

dic quodãmodo.i.vere

duos gradus inſtitu. ⁊

ſubſti. ⁊ ſcõʒ boc nõ cõ

tuerent᷑:ſi illinõ eſſent tũc ticus

vocaretur. I SDem.

Peredeʒ ſcripſerit:⁊ ei ſubſtitue⸗

rit ſic ſi ꝗs ſibi poſt moꝛteʒ natꝰ

fuenit deide viuo fratreꝰ poſthu
mus natꝰ fuerit teſtm̃ rũpetur:

poſt moꝛtem aũt fratns viuopfe

natꝰ ſolus heres pfi ſuo exiſtet.

Iticiuscohere IDem

di ſuo ſubſtitutꝰ fuerit de⸗
inde ei ſempꝛonius.venus puto

—

in vtrãqʒ ptem ſempꝛoniuʒ ſub⸗
iütummſe. 1 Dem.

Erx coꝛnelia q teſtamẽ⸗

tatẽ ipſoꝛũ ꝗqteſtamẽta fecerũt ꝑ

tinet. ſed oms hereditates qᷓ ad
uẽqʒ eoꝝ exteſtõ ꝑtiner potuiſ-

ſent:ſi in hoſtiuʒ ptaãtem nõ ꝑue

niſſent:quapꝛopter cũpr in hoſti

um ptate deceſſit filio impube
re relico inciuitate ⁊ isintratẽ⸗
pus pubertatis deceſſerit:her̃di⸗

tasad ſubſtitutuʒ ptinet pinde
ac ſipater in hoſtiũ ptãteʒ nõ pꝑue

Ipater filiuʒ impuberẽ

ta eoꝛũ ꝗ in hoſtiuʒ ptte deceſſe
rint cõfirmat:non ſolũ ad heredi

»

putatur pᷣma inſtitutio
incluſa in bꝛeuibus ver
bis.⁊ fac̃.j.e.l. vł ſingu
lis. 2. ſ. de yſufruc. leg. l.
codicillis.in pᷣn.⁊ de re
bus dubijs.l.qui duos
J pater filium.ſibi
fSBBoſt moꝛtem. illius
impubens queʒ inſtitue
rat.

g Ran. ſb mi meo
ubſtituo.ꝑ qð videt᷑ tm̃
facere vulgarẽ cuʒ deſt
gnaret impuberẽ moꝛi⸗
turum in vita patris.⁊
ita nõ beredem.
bFratre poſtbumi.
dumpetur. qꝛ eo caſu
natꝰ eſt qͥ nõ teſtõ eſt cõ

2 poſthu. l. commodiſſi

me. 7. l poſthuma. aʒ. ſ

cotra. C. de poſtbu. be

re.l.fi. So. vt dixi in.l.
k Ekr d exiſtẽte cõ
ditione ⁊ eo caſu ĩ quo
fuit inſtitut?. yt. . de li.
poſt. l.cũ ſub cõditio⸗
ne. dicet qͥs qualiter ſub
ſtitut? pupüllariter eſſe
põt cũ inſtitutꝰ in pꝛ'no

viuo teſtatoꝛe deceſſitl?

irrito facto pꝛno iritat
lrñ.nõ eſt qꝛ h̊ poſtbu⸗
mus ex teſtõ pꝛno ẽ be⸗

f ¶ In oẽm cãm.iin quacũq; cã vnꝰ ſuã poꝛtionẽ amiſerit.
ge Eriiterit. ⁊ nullo mediante. bered es em̃ beredis heredes ſunt
aliquo mediãte. vr no. S. e.l.qui liberis. S. bec verba. no. ꝙ per
boc repellit᷑ heres beredis repudiantis. L
J plures plerũq;. quare hoc dicit in fi.l. dies.
Ni Enſtituti ſunt. vt ⁊. C. eo.l.i.?.S. e.l. ſi in teſtamẽto. ⁊. l.
qui liberis. F. fi.⁊.l.ſt pater. ⁊.j.e.l.qui cũ plur⸗ es.
K¶Un nouẽ. videbat inſtitutũ in vncia bꝛe duod ecimã triuʒ vn
ciarũ.? ita inſtitutum ex. viij. debere hꝛe.viij. de trib⸗ in. xij. diui
ſis.ꝛ ſic remanẽt tres vnciole vacãtes.ne giſtud cõtingatita fit
oputatio. a ¶ Qð vix. q vix eſt. ſic eſt. . ð iudi.l. vix. ſi nõ
euideter fuit expſſum:tñ ſi ex alijs cõiectunis appet ſanis eſt: vt
q ꝓpꝛia noia ſubſtituẽdo dixit. vr. j. ad treb.l.nõnunqᷓ;. Iteʒ ſi
cos gliqu pecunia eqliter dare iuſſit. vt, j. de rebus du. l. vtrũ. S

quotiens. §. ſi qͥs nomẽ. 7.5. ſt quis ita dixerit.

res nõ ex pupillari.nec em̃ impubes extitit beres qͥ in pupillani erate de
ceſſit. ⁊ ideo ſubſtitutꝰ pꝛi eſt beres non impuberi.vt inſti. de pu.ſub. in
pn. aʒ. Itẽ nõne eſt incertꝰ beres.⁊ ſic nõ valet.vt.S. ti.i.l.qties.in pᷣn.
ci.⁊. S.beres.Rñ.ĩmo certus indubitabili ſigno.i.ex ſe naſcit᷑.⁊.S.ti.i.l
ticius. vtranq; ptem. neutro beredũ adeũ
led ⁊ ſi inſtituto.⁊ facit.j.eo.l.coheredi.in pᷣn. .
Ex coꝛnelia.de boc bẽs..de te.l.lege.⁊ inſti.q̃bus nõ eſt ꝑ.ſa.teſ.
Eſi. 2. 5. de iniuſto te.l. qͥ vxoꝛẽ. n¶ Au pater in boſtiũ.aut capi

te. qõ dic vt inſti, eo.

tur pꝛ ⁊ filius remanet vt bic. aut eõ. vt.jſ. 5. ſed ſt pꝛ.in fi.aut vterq;. vt

2

j.l.pxi. o¶ Deceſſit. ante filiũ. als ceſſat coꝛnelia.vt.j.de cap.l.qð ſi
ſilius.in pᷣn. p&/Relicto.inſtituto ⁊ ei ſubſtituto dato pupillant ⁊c.
⁊ nõ relicto.ſecus ſi poſt moꝛtẽ impuberis capiet᷑ pꝛ ſicut ⁊ in ſilio.j.di⸗

ſtinguik. 5. ſed ſi pꝛ.⁊.S.ſi vero. q ꝙ ſertinet ex teſtõ pupillari..aʒo,

Auietũ. coberdẽ. k A

Ziber.

rũ pᷣmo loco. in Diſtribuiſſet. i. diſtnibute eent J0. nõ dicas
ꝙ diſtribuerit. q.d.ſi ſubſtituti ad mitterent᷑ ergo ciuitas in do⸗

1 Aoꝛtuo pꝛẽe.pᷣus verenõ fictiõe.l. coꝛne.ne ſit cõtra.ſ.l. pxi.⁊ ſtatis

dices. 8 no Unmiber ſinõ bẽs in textu. ¶ Ex ea lege. non

ex verbis c

cõe tabule ſint irrite capi.di.vt.S.de iniuſto teſt.l.ſi qͥs ex.

G.irritũ. ſed ſuppletiõe ⁊ benignitate pᷣtoꝛis.vt in Srio.vt.ſ.de cap.l.pꝛ
F. ſi moꝛtuo.ſed op.pone ꝙ pꝛ capit᷑.deinde filuis.tertio pꝛ in captiui/

tate moꝛit᷑.quarto moꝛi
tur ibidẽ filius ecce pat᷑
ſingit᷑ pᷣma captiuitai
boꝛa moꝛi ergo filio vi⸗
uente debz ſuccedereſub
ſtitutus filij per bũc. F.
qð lex. j. ꝓx.negat.ſʒ rñ.
qð.ð.dixit ſtiquidẽ moꝛ
tuo pꝛe ⁊c. ſubaudit᷑ ve
re ⁊ nõ ficte.
eruenerit. ⁊ ibi d
ceſſit impubes.qꝛ impu
bes ex. l.coꝛne.ſlngit᷑ de
ceſſiſſe.ſecus ſi reuertat
⁊ pubes deceſſerit.
X õ exiſtimo. ad boc
ſ. vt ex teſtam̃to pupilla
ri aliqͥs ſit heres. eſt tñ
locus coꝛ. vt ſubſtitutꝰ
ex teſtõ ſit b eres.ſ.ex vul
gari expꝛeſſa vel ſaltem
ex tacita.
»x abeat. non diſtin /
guit᷑ qͥs pᷣus moꝛiat᷑.ſ.
filius apud hoſtes vel
pr domi.vt.ſ. pxi. m̃.
¶ Pubes. factꝰ ille im
pubes p̃dictus.
Patre. pꝛius.

5
Aplus dubij qᷓ;ᷓ ſi eõ fi
lius ante deceſſiſſet.
¶ Duodecim tabulaꝝ
ad agnatũ ⁊c.⁊ boc in
telligo cũ nõ erat aliqͥs
lbſtitutꝰ vel ſi erat obie
rat viuente pꝛe.vel ille
admittit᷑ ex vulgari ex⸗
pꝛeſſa vel ſaltim tacita
q̃ in pupillari expꝛeſſa
cõtinetur. vt. S. e.l. iam
bociure. .
a ¶Mõ ſilij.qꝛ nulla.io.
4 adde diſtinc. quã ha/
bes. j. de cap.l.pꝛ. in fi.
pꝛ.mox filius.i.
in eodẽ momẽto 7
atim vnũ poſt aliud.

vt. ff. cõ ia pꝛe.l.ſi cũ du
as bᷣm. y. vel dic. i. incoõ

rtinẽti.⁊ tũc pinde eſtac
ſi ſimul qꝛ ea q̃ inconti⸗
nenti fiũt ineſſe vident.
vel.i.eodẽ bello.i.eodẽ
tpe.qͥd ergo ſi ex ĩterual
lo.rñ.hʒ locuʒ ſubſtitu⸗

tio filij ſᷣm h.ſed bul.di

xit idẽ ẽt ſi ex interuallo

l. ꝙ ſi filius. in fi. de

eceſſerit. ſ. poſt qñ

niſſet: ſ ſi pater in ciuitate deceſ⸗
ſit:filiꝰ impubes apud hoſtes:is
qdẽ moꝛuopfe filius impubes
in hoſtiũ ptãte puenerit:nõ incõ⸗
mode dici᷑:hereditatẽ eius exea
legetad ſubſtitutos ꝑtinere.ſi ve
ro viuo pfe filius in hoſtiũ ptãte⸗
puenent:non exiſtimo legi coꝛ
nelie locũ eſſe:qenõeffict᷑ ꝑ eam

vt is ꝗ nulla bona in ciuitate reli-

gtherdeshabeat?¶ Queritur
etiã ſipubes filio viuopr̃e captꝰ
fuerit:deinde moꝛtuo in ciuitate
pf̃e ipſein hoſtiũ ptãte deceſſerit
pfris hereditas ex.l.xij.tab.non ſi
lij ex lege coꝛnelia ad agnatuʒ/ꝓ
vmuʒ peni

Ipater captꝰ ſit ab hoſti
bus:mor filiusꝰ:⁊ ibiam
cedãt:q;uis pꝛioꝛpater de⸗

cedat: ler coꝛnelia ad pupilli ſub

ſtitutioneʒ nõ ꝑtinebit niſi reuer⸗
ſus in ciuitateimpubes decedat:

qm̃ ⁊ ſi amboin ciuitate deceſſiſ-

ſent veniret ſſtitutꝰ* I Milia.

q Vidã teſtamẽto ꝓculũ
erptequana ⁊ quietum
expᷣane dimidia:⁊a ex quarta he⸗

redem inſtituit. deindle quieto flo

rum ꝓculo⁊ ſoſiam heredẽ ſub⸗

ſtituit:deinde ſi neq; floꝛus neq;
ſoſia heredeſ eſſent.tertio gradu
ex pte dimidia ⁊ quanta coloniaʒ
leptitanoꝝ exquanta:quam plu
res heredes ſubſtituit.in plures
vncias quã tres quietꝰ heredita
tem adijt: ꝓculus ⁊ ſoſia viuote⸗

ſtatoꝛe ðᷣceſſerũtꝰ: queni᷑ qdrãs

ꝓculo datus ad quietum:anad
ſubſtitutos tertio gradu pꝑtineat:

cal D ecedãt.tũc ꝑtinet qm̃ ⁊c.vt.j.ð cap.

ubſtitutꝰ.ex pupillari pᷣmoꝛiẽte pꝛe vel vul/

gari vel tacita vel expꝛeſſa pᷣmoꝛiẽte filio.rõ aũt huius.l.eſt qꝛ non pòt
dici beres filiꝰ dũ pꝛ ſꝑat᷑ reuerti g ſubſtitutꝰ locũ nõ bʒ.

idã. ⁊ ex q̃rtai.dodrante. fꝗ

eptitanoꝛũ.nomẽ ville vel ci

rũt.ſicqʒ eoꝛũ ꝑs eſt in cꝗ caduci.vt.C.de cadu.tol.S.⁊ cũ triplici.

ſarle g Quã in tres. qꝛ in dodrate erat inſtitutꝰ be ¶Deceſſe

glios niſj. l

TZertio gradu.ciuitatẽ ⁊ alios ſeu alios.ſeu
¶ Lota bereditas.i.tã gradus inſtitutoꝛũ q;; ſubſtituto/

et. ☛n Meuola

dꝛante ⁊ alij in qdrante. Itẽ quietꝰ hʒ ⁊ ipſe d odrantẽ.⁊ ſic fie⸗

rent.xxi.vncie.ſic qꝛ quietꝰnõ hẽret d odrantẽ totius aſſis.qð te⸗

ſtatoꝛ voluit igit᷑ in totũ ſubſtituti repellant᷑.ſupplet ergo dictuʒ

rñũdi eam videri voluntatẽ Patniſ
fa.ſuiſſe:vt in tertio gradu ſcri⸗
ptosheredesita demũ ſubſtitue
ret:ſi tota hereditas vacaſſet:id
q; appet euidenter:ex eo qð plu⸗
reſqʒ.xij.vncias inter eos diſtri⸗
buiſſet :⁊ idcirco partẽ quanaʒ
hereditatis: de qua queritur ad
quietũ ꝑtinrer.
BDem ſinguli.

„

ctaquiſquiſ mihi ex ſupꝛa

ſcriptis heres erit ideʒ filio meo

heres eſto:queri᷑ quiſꝗs heres
erit ⁊ quãdoq; fuerit intelligat᷑:
an quiſꝗqstũc heres erit cuʒ filius
moꝛiat᷑placuit pꝛudẽtibus ſiquã
do heresfuiſſet quãuis em̃ viuo
pupillo heĩr̃s eſſe deſiſſy foꝛte ex
cauſa de inofficioſo q ꝓpte mo⸗

ta eſt. futurũ tñ eũ heredẽ ex ſub⸗

ſtitutione creditũ eſt:nõ ſiliꝰmo⸗
do in hac ſpẽ dicendũ eſt: ſi quis
cũ duos filios haberet Caiũ pu⸗
berẽ luciũ impuberẽita filio ſub⸗
ſtitniſſ:ſi lucius filius meusipu
besdeceſſerit:neq; mihi Caius
filius meꝰ heres erit:tẽ ſeius he

res eſto nam pꝛudẽtesita hocin⸗

terpᷣtati ſũtut ad impuberis moꝛ

tem conditio ſubſtitutionis eſſet

referenda. SDem
Nicz plures heredes
er diſpanbuſ panibusin
ſtituerat: in his atticum: ſiatti⸗
cius non adieni ceteros ex hiſdeʒ
partibꝰquibꝰ inſtituerat: her̃des
ei ſubſtituerat:deinde ſi atticiꝰ nõ
adiſſet:ticium coheredem hisꝗ
ſubſtituti ſunt adiecit queſitum

Mſbſtinni filij ira fa

teſtatoꝛis ne ali⸗
q̃d inepte dicat᷑.
vt ⁊ Z. ti.i.l.i. F.
fi. ⁊. l. fl. Ireʒ ap
paret ꝙ verba il
la ꝙ ſi neq; ⁊c.

copulatiue ponũ

ciunus
n ¶ De qua. pꝛo⸗
culus erat inſtitu
tus.aʒ facit.j.de
vſufruc.le.l.codi

. bſtituti

one.ſupꝛaſcripij.
ſcripſerat em̃ ali⸗

gquos hered es cũ

filio vel etiã exbe
redauerat filiũ.
p Querik.qᷣſq̃s
Eiñch auuͤ⸗
docucůd.

Fuiſſet. bꝛeuis

s (Koꝛte. aduer⸗
blũ.foꝛtevarieta
teʒ facti nõ iuris
dubitationem in
ducit.nã conſtat
beredeʒ eſſe inſti
tutũ ante pᷣlataʒ
querelaʒ qꝛ dicit

deſiſſet. vt. j. ð re.

iur. l.nõ põt við
ri deſinere. et. S.
de inoffi. teſt. l. ij.

Ite ⁊ cõſtat qð

in alijs varijs ca
ſibus qͥ̊s deſinit

eſſe beres vt ſi f/
et bᷣuus beres. vt

ſ. e.l. ex facto. F. fl

na. Itẽ inſti.ð be
re. qᷓ ab intel. S.

Znü.in qᷣ buſ erit
idẽ qð hic.ſʒ op⸗
poniẽt qͥ ſemel eſt
beres ⁊c. vt. S. S
mi. l. git pᷣtoꝛ. F.
ſʒ qð papi.in ſi.
59. So. illud regu
lare. vt ⁊. ð.ti.i.l.
ei qͥ.in fiñ.vel dic

nõ ꝑ pᷣtoꝛẽ vt ibi

ſed ꝑ reſtitutionẽ

. in integ.qꝛ nec fa
cit beredẽ. vt inſti.de bo.poſ.S.q̃s aũt.ſʒ iure ciuili ſic vt in pᷣmii/

fls. a ¶ Pꝛo pte. ſecus ſi in totũ Rupillare euaneſcit. vt. S.

de inoffi. te. p apᷣ. S. ſx nec. b Hõ f

li.ſ. ꝑ Zriũ.

c¶Bub⸗

ſtituiſſet. dic ꝙ inſtituerat vel erberedauerat impuberẽ alłs non
valet teſtm̃. Itẽ puberẽ inſtituerat vt p;. d ¶ Caius filius. in
ſtitutus. e¶ Eſto. l. ſubſtitutꝰ. ⁊ eſt qdam tertius hic ſeius.⁊

hẽas.S.neq; mibi ⁊c.alij nõ hñt ⁊ caiũ ⁊ ſeiũ idẽ eſſe dicũt.⁊ ſic
vnꝰ filius alij filio ſubſtitutꝰ ſjm eos.⁊ no.ꝙ bic articłus tũc de
notat d iuerſitatẽ inter bũc ⁊ ſuꝑioꝛẽ caſuʒ.vt.j.deodi.⁊ demõ.·

4

E

xxvüj. De vulga. ? pupil. ſubſti⸗

6 Se s Grrge ſr beres eains: vthie F radak. pt ibi ten. vel dic vtibi. t¶ Supꝛemꝰ. ad boc.j. de vetb. ſig l ꝓxim?.
kiieig. aone errgen jea agin eeabali Hin vulgani. vaderoge e d dimo. v ¶ Kiliü. meu ſubſtitui
äe ſq vulganter. F] Subſtituit ipupillariter. Pe] Adiltæ ſiereſte
n Dichpiates daanborputa opmardandſo. . onokrerre ba einn debihl obltnon. 54 Gall ne,
3 bos¶ Adiecit.ſubſtiuẽdo nõ inſtituẽdo alioqͥn etiõ ſi atticus non uio.nõ aũt licio repudianti.vt ⁊.5.e.l.ꝗ p de bi ne ubſtim⸗
14 adiret nibilomi⸗/ „ JD .ẽ natꝰ noõfüuerit exchu⸗ vulgariſ.nã verbüũ quiſ
e e ve ſerd. eſtquã ptemiis: qu ceteri ha eri lucnaanat noſient erchn usa ſaänebin he
ta. i .ſqſua bituni ecnt. miditiciũ vinle cete- di reſponct. em. baucioꝛes q; duos ſic
. ſenp. rosh'jditarias ptes veluti ſi tres 9 Aen. ango q coꝛi ouozuß air
i¶¶ Quaʒ ptem. I. fiiſſent:⁊ tici quartã ptem atti X duobꝰ ipuberibꝰ ei q beres ille admittef. ſec
ſ atticiane ptis cũᷣ ſiiſſent: nou qugta pre Wme Pfde ftß ſi dicam in teſtõ quiſ⸗
4 amianne nd wdie ciane ꝑtis habitinũ: reliquaꝝ ꝑ⸗ Aupꝛem moꝛereĩ hide quis mibi beres enit det
nt. tftiũ hereditanas ptes ex ꝗbusin ſubſtitu ſi ſimul moꝛerent vin Fill nez ouo copꝛeb
in . Ees nuiſent ſtituti erãt reliquos habiturosel q; hĩdẽ eſſe idi:q;ꝛ ſupmus l
3 um. ſe. d ſinõ ſolĩ ticiũ ſed etiã ali isdemũ ꝗ poſt aliquẽ eſt: ſj etiaʒ vrſ decogialiue
õäl S . ne pei iſi ſcripti veni
1Ar uane osacſeciſeremcieekesdd RoRtisnemanecint, nate patdnukinonden
i curnõ ſolus vVinles partes habituros veluti ſi ecõtranio.pꝛim nõ ſolũis ꝗ ante leanrlibents. Heber vva
Piicns fundir’. tres puta coheredes fuiſſent ſub- aliquẽ eſt: etiis an queznemo 2 lacir eo. . eo.
6 Rnm tce n ſtituti extranei: duo adiecti: hos ſit intelligt Nili impuberẽé? lcum crf·ſ.·
nt e. de ntas ptes atticiane ptis: reli⸗ nicii hĩdesinſtituit: ticio meuiũ 9 En poneinpube,
i. e ES -E To. Irar IIDſtigiiit ?: Elie aſas ſihi in ptãte cõſtitutum
⸗ ber bꝛe vinleſ. vt quosautẽ cohrdeſ hereditaris ſiibſtituit: filio qſqs ſibi heres nccbrgtecni
. inſti. de bere. in/ ptes habituros eẽ dixit II. eẽt ex ſupꝛaſcriptis ſſtinnttici tim puberẽ ptenitũ er
D NiEn iurertf. materita teſtet: vt fili· omiſit hrditate:meui adiit mo? Ntraneũ pupillo ſubſtiru
reſſigſer pamiam impuberẽ cũenttan- tuo deinde filio putat magis ei tuz a quo ſunt relicta le
is ceſſiſſet partium Num impuberẽcũ enit an⸗ . nuo p „gata que valent. licz cõ
nnbun ri ſO Mij. peredẽ iſtituat: eiq; pu ſolier ſubſtitutoe defernipupilli miſſo edicto p emãcipa
. . . X. . — Rofras . = . J = .i. t p c 2
6, em videt eaſden pillanibꝰ tabulis ſi ſibihefrs non heĩ̃ditatẽ: q pfris qᷓʒ Hezcſitarc⸗; V n eCernn danes
u res reperiſelb enit aliũ ſubſtituat: valet ſubſtitu adierit etiã ſi ↄtra tabula pfisbo conto ta.- vra mices
4 en dl. tio'aj Sifflius ? er eo nepos po non poſſeſſiopetita ſit ſubſtitutõ .l pri.ꝛ quero bic qua
iplureoraz ma⸗ itaher̃desinſtituant᷑: vt tñ pupillans valet legataoĩbus reruptoteſt g querlz
1 Kplures. az. ma ſthum⸗ ita her̃desinſtituant᷑: vt i 3 pillans valet ⁊ legata oi in totuͦ föpitur pupilla⸗
1 li vare ſiio ix gallo aglio placuiti: æ nepoti ſi pſtanda ſimt qa ſubſtitutõe data re vt.5. de inoffute,l pa
1 Xibi conuneim is heĩs nõerit ticius ſibſtituat fi ſunr. H õ
fuerut iſtitut. t Iioher̃de exiſtẽte ticiũ oĩmõ:idex ſi contra tabulas pfris rñ. qꝛ teſtm̃ ẽ ð iur aulli
8 iandin tende l MD ð Aduerela. ſic vnum pot
8. partibꝰ bereditarijs vos ſubſtituo: vt bic pats qð ibi non fect. tollere aliud. vt inſti. dele. ag. tu. . fi. ſed cõtra tab. eſt de iure ptoꝛio q
i e e⸗ eolſi slibtebe ertbirſolgi ideo qꝛ ita ba no tollit teſtm:qꝛ cũ pᷣtoꝛ nõ põt facere beredẽ multo minus deſtituere:
nch buerãt inſtitutiöe. vt ibi no. ⁊ facit j. deſta. li.l. qui pecunia. vt inſti debo.poſ.S.quos aut.inde eſt ꝙ in querela dicit᷑ queri de viri⸗
a m Duuas daguebet alntam. r bus teſtameti.in cõtra ta.nõ. ſed deiure patnis ⁊ filij qͥ agit. an ſit filiꝰ
en mater. cũ erit nec filius intelligit᷑ ad tpᷣus inſtitutꝰ ſʒ pu/ ſeu Ppater vel no. vt. S. de inoffi.teſt.l. filio. F. cõtra ta. ? differt in alio. qa
re. vr. C. qñ dies lega.ce.l.ex his.⁊.j.qñ dies lega. ce.l.fir querela naſci: demũ bereditate adita. vt. C. de inoffi teſta.l.ſi qs filiũ.
yt mio. 5 i niſ aliud ſenſiſſe teſta toꝛẽ ꝓbet᷑.vt.j.de manu.te.l.ſiita ſed cõtra tabu.etiã pᷣus.vt.j.de cõtra tab.l.illud.in fi.⁊ ſecũdũ bocnõ
ſ ſenpru fuerit.S.cũ ticius.⁊ tũc vicio tẽpis ſublato beres eri. vyt obſtat.S.eo.l. ij. F. i. qꝛ ibi iure ciuili mmpit᷑ꝑ pteninonẽ poſtbumi.vt.
1 . e.l.bereditas. erat aũt dubitatio ð ſubſtitutiõe qꝛ videbat fa⸗ de iniuſto teſta.l.poſtbumus. Itẽ nõ obſtat. S.e,l. is qui.qꝛ ibi yt indi⸗
1 cta anteqᷓ; poſſet valere inſtitutio.ſʒ vt dixi ꝓ pura eſt inſtitutio gnus repellitur. vt ibi diÖe. ””M
d In pupillanbꝰ. nõ ꝙ pupillar ſubſtitutio ibi fiat. ſ⸗ qꝛ pupil Zſi ↄtra tabulas.pater filiũ puberẽ emancipatũ pterijt.impube
lus inſtitutꝰ fuit eſt vulgaris. femie em̃ pupillarẽ nõ faciũt qꝛ in en in prate còſtitutũ inſtituit ⁊ ei extraneũ ſubſtituit a quo ſubſti
lck ptãte nõ babẽt. vt. S.e.l.ij.ij. rñ. Pp ubſtitutio. nec ĩ ſub tuto ⁊ etiã ab impubere legata reliqt. prtenitus egit ctra tab. ⁊ ſic apta
ſtitutõe videt repetita eadẽ cõditio ſeu dies.vt. S.ti.il.ſi ſub ↄdi eſt via inſtituto vt ⁊ ipſe babeat ꝑ cõtra tab. tandẽ in pupillan etate
tione. ? facit.ſ. de lega.i.l. ſi cui. q ꝙ Bi filius. placuit. l.ſi fili? deceſſit. quent an teneat amplius ſubſtitutꝰ ad legata. ⁊ dicit eũteneri
ſ⸗ moꝛiet᷑ viuo teſtatoꝛe⁊ nepos poſt moꝛtẽ teſtaton naſcat.vt. õ. amplius q; teneret᷑ pupillus qꝛ hic omibꝰ. pupillus cõiũctis tm̃ perſſo
g deli. poſthu. l. gallus. in pn. r Exdudi. vt ⁊.S.ti.i.l.cũ in nis. ſic auget᷑ onus legatoꝛũ.bic alio caſu ſi ponas pupillũ eſſe in vn
ilr teſtõ. in locũ em̃ deficiẽtis pmi ⁊ ſcdigradus videt᷑ eũ ſubſtituiſ/ cia vna inſtitutũ:extraneũ in. xi.⁊ pupillo ſubſtitutũ datum relicta le
id ſe. vt ⁊.v.̃.l.quidã teſtõ..S.ti.i.lucius.ſʒ pone ꝙ filiꝰ vixitpꝰ gata ab vtroq; ſi babeat pupillus cõtra ta. cõmiſſo. ſibi edicto ꝑ pube
ubt moꝛtẽ defũcti ⁊ repudiauit hereditatẽ. Itẽ ſiłr nepoſ repudiauit rem pᷣteritum. ⁊ ſic babeat dimidiazs b ereditatis ꝓ ea rata dabit ſubſti
ſone nũquid adm ittit nciꝰ: videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ ſiliꝰ exntit beres ipſo iure tutus legata nõ ꝓ vncia im̃ ⁊ boc omibus.nã ⁊ pupillus ren eret vt ꝓ
eeſs lʒ poſtea repudiauerit.ecõtra vẽ admittẽdus qꝛ nec filiꝰ nec ne⸗ ſex vncijs nõ ꝓ vna tm̃ ſed ſolũmodo ↄiunctis.ecõtra deceſſit onus le
ni pos hr̃ditatẽ adiuit imo vtrerq; repudiauit.ſ certe nõ ẽ admit gatoꝛum ſi ponas pupillũ in aſſem inſtitutũ ⁊ ꝑ puberem agentem coõ
15, tẽdꝰ illa.ſ.rõe qꝛ filiꝰñ deceſſit teſtõꝛe viuo ⁊ ſubſtitutio ita facta tra tabu. ablatũ ei dimidiũ. nam ꝓ dimidia dabunt legata nonꝓ aſſe.
ub⸗ erat ſi filiꝰ me viuo moꝛiet.itẽ vᷣba ſuꝑioꝛa ſi hr̃s ñerit:expõòe cũ ſed a ſubſtituto omibus a pupillo cõiũctis.⁊ ꝓbant᷑ etiã bec. ſ. de leg.
non

r duare fili?pᷣmoꝛeret᷑ nõ brs.⁊ fa.j.de acqͥ. ber᷑.:.qdiu.

X duobꝰ. heredẽ ſubſtituit. vt.j. derebꝰ du.l. qͥ duos.iz ſin
gulan numero vſus ſit. vt. ſ. de leg. i. l. qᷣ filiabus. S. 1. T ideo de
vtriuſq; poꝛtione d etrabit falcidiã.vt.j.eo.l.qͥ duos.ſed contra
ſ. ad treb.l.eũ qui.ſolu, hic totũ volebat ad ſubſtitutũ ꝑuenire

Ppᷣl.l.iũ qͥs. ⁊ ð leg.iij.l fi.. fi.⁊ de cõtra tab.i.nõ putauit. 5. fl. In er
beredato pupillo ponerenõ potes.tũ qꝛ nõ babet cõtra tab. vt. j. de cõ
tra tab.I.nõ putauit in pn. tũ q; a ſubſtituto eius legarinõ poſſet. vt. j.
de lega. i.l. ab exb eredato.i.rñ.ſed quida dicunt ꝙ in eo põt poniſi mo
do ꝑ pᷣteritum cõ mittat᷑ edictum ꝑ eandẽ.i.j.de leg.i.ij.rñ.ſed cerre de

* 2

a Eius. impuberis. b

de le.pᷣſ.Ll. filium. S.qð ſt

iimpubes. ſ relictala pu

pillo dabit ſicut dicikf.
j.de leg.iij.l.fi.S.fi.nec
obſtat inſti.depu. ſub.
S. lib eris.qꝛ ibi iure ciui
li annullatur. vt ibino.

2..l. ꝓxi vñ valet ſub/

ſtitutio ibi.

d ¶ Extraneis.ſubſtitu/⸗

tus aũt omibꝰ etiam ex
traneis ſed parẽtibus.
aʒo.ad qð.j.d e lega.ij.

cum patronus.

e Ereey tis. nõ alijs ſʒ

bſtitutꝰ omibus ſt ab

eo ſunt relicta. vt. . ð le.

pꝛeſ.l.filiũ.⁊ eſt rõ quia
ſubſtitut? in totũ qð ſuc
cedit volũtate teſtatorj

ſuccedit.aʒo.q̃ aũt ſunt

plſone excepte hẽs. j. de
le. pꝛeſ.l.i.⁊.iij.? C. de
cõtra tab.l.i.

ad.l.fal.l.ſi heres iſti.

53. man.l.ſi mãdato.S.q́

tiens. ⁊ inſti.de ↄtrabẽ.
emp. S.cũ aũt.ſed ar. cõ
tra.5ð.d eneg. ge.l. ſi qͥs

negocia. ⁊ de ꝓcura.l.qᷓ

Pꝓpꝛio. F. vſq; adeo. 2
Thz cõtra. ⁊ fac ad.l.

ccõdi. ⁊ demõ.l.plautiꝰ.

Oteſt. vt inſti. de
vulga. ſubſtitu.in

EOQl ſingulis. legiti⸗
marũ.ſic inſti. eo. S.
vHe lis. ⁊?. C. eo.l.
pe.ſed cõtra.ſ.deleg.ij.
