cnn collatio aut petitur officio iudi.qð põt.vt.S.eo.l.i.Reſpõ.aut ſti⸗
ten pulatione de conferendo interpoſita. ⁊ tunc cum actio ſit ſtricti iu
te iis nõ recipit vſuram. vt:C. de condi.inde.l.iaʒo.⁊ fa.C. de act.
roin emp.l.curabit.⁊.S.d e ac.emp.iuł.ꝭ.ex vendito.⁊ ar.C. de pe.be.
, . l,iibi ꝙ ſi non opti ⁊c. 1ᷣᷣͦͦ2
niahe arereal ſtulit. nec in plus debuit obtinere. vt. S. de inoffi.
teſta.. circa. . .
( WMꝛopꝛia. quia pꝛo parte tenet teſltamentũ.aso. ⁊ ex teſtanẽto
nlhe bie frater ſuccedit. “”M
canzn b Mam ⁊ libertates.bene dico valere teſtam entũ pꝛo pane naʒ
⁊c.⁊ dic libertates valere in totuʒ.vt.C.de inoffi.teſta.l.cum duo
S bus.⁊.j.de excep.rei iudi.l.iudicate.ij.reſpon. Iteʒ no. ceſſare col
6i0s lationem cũ agit᷑ querela yt bic.⁊.õ,de cõtra ta.l.l fiiuʒ,o.⸗multo

iniif Frar is babe neſi dotẽ ⁊c. que nubenti tradidit
not.viril cCcõtuliſſet:coheredẽ cõſcripſit:cũ
mm .quatuos vnciaſ fiſia ſe bonis abſtinuiſſet: fribꝰ res

⁊ id qð in vtero ent inter ſuos he Wectan
redes futuruʒ erit. Sed ⁊ ſiin Icuti. pꝛetoꝛ dã
certum ſit aliquo tamen caſu poſ o carVohicn;
ſit exiſtere quo qui edit᷑ ſuus futu⸗ ved vonhamus vamr eo
rus ſit ventreʒ mittemus.equius

. unnia boc autem. ſed illud cuz
eni eltvel fruſtra nõnũq; unpechie eſſent nati. boc auteʒ an
fieni:q; denegari aliquãdo alime⸗ te..·

ta ei qui donnnus bonoꝛuʒ aliquo a ꝛegnantem. nec di
caſus futurus eſt.quare ſi ia exhe⸗ NeC.d̈ metczu.
redatio facta ſit:ſi mihi filius vnꝰ b Enorts ad boe ,.
H e.l. fi. Itẽ h. vere ibi quo
o opinionem. vt. . e,l.
. ſi filius. 2 fa. S. de acqͥ. bere.l. cum quidam.
Sine exberedatꝰ.rite.vt.S.de cõtra ta.l.nõ putauit.S.nõ queuis.
d
ſti.de pa.po. S.qui igit᷑. Idem ſt eſt loco ſui beredis:qͥ ⁊ còtra ta.babet.
vt. j.e.l. S.ex emancipato.⁊.S.de cotra ta.l.⁊ ſi retentus.idẽ eſt in eo qui
nõ habet per ſe contra ta.ſed ꝑ aliũ.vt.j.e.S.ſi filius.in fi.S. Idem de eo
de quo eſt aliqua ſpes.vt.j.S.ſed⁊ ſi qͥs.ſed qͥd erit ſt vẽter nõ eſt parim
rus ſuũvel quaſi ſuum:ſed agnatũ vel cognatũ qui ſunt babituri bono
rũ poſ.vnde agnati vel vnde cognati vel aliaʒ.nuũquid admittet᷑ in poſ.
ex boc edicto.rñ.vt.ſ.e.l.fi.que eſt contra. HKr
e ¶ Aliquo caſu. vt in ſequẽti exemplo querik ꝛ⁊c.
f¶Equius.i minus iniq;.nã bec nõ eſt equitas ali dealienis indebite
vt. C. de pac.l.fina li.
g ¶ Aliquo caſu.imo oĩ caſu eſt futurus ſuus, qñ ſub cõditone ebereda

tab.l. ij. F. expectandum

te⁊ poſtbumis darur cõ
tra ta. vt.S. de ð ta.l.i.)

mterſuos. vt qꝛ ex viro exiſtente ſui iuris ⁊ vxoꝛe cõceptus ſit. vt iu

tur de qua ſubijcit cum nõ valeat. vt. z. de libe. ⁊ poſthu.l.iij. F. pure. ſed
dico ꝙ inferioꝛ nõ eſt conditio cũ nibil ſuſpendat. nã aut naſcet᷑ ſuus ⁊
ſolus ⁊ ſtatim tenet exheredatio.vt.S.de iniuſto teſt.l.ſt ita.aut ſtatim nõ
tenet. Itẽ dũ ſperat᷑ naſci nõ differtur/ ꝓpter cõditionẽ que nondum eſt
nullo ergo tempoꝛe conditionalis ẽ, aʒo.

b ¶ Fuia. nõ ergo maſcu

linũ concipit femininuʒ
ꝓpter odium vt alias.S
de libe. ⁊ poſthu.l. cum
quidam.⁊ ꝓpter boc di
cit plerunq;.ſ. de ver. ſi⸗
gnfi. l. pꝛonunciatio. in
pꝛin.
ilures Renr bic odi
um lfacit nõ compꝛebẽ/⸗
di omnes. ſic ⁊ alias fa
uoꝛ facit compꝛebendi
omnes. vt. C. fideicõ.

K Sancti. facit ſ. de t

penis. l. abſentem. ?.ſ.e.

l.5§. ſʒ ? ſiquis. ⁊?.j.de re

gu. iur.l. is apᷣ. S. i. . ¶
de car.edic.l.fi.in fi.
l¶ Diminutuz eſt. vt. ſ. e.
l.uij. niſi in caſu. vt. j.e.l.
in fine

to?vẽter ad poſſeſſioneʒ admittit᷑
vñ illud iul.li.xxvij.di.querit᷑ſi e⸗
mãcipatꝰꝗs ſit vxoꝛe iã: pᷣgnante
deinde deceſſiſſet ⁊ pr̃ eiꝰ moꝛtuꝰ
ſit:an vẽter in poſſeſſonẽ emanci
pati pr̃ismitti poſſit:⁊ rectiſſime
ſcripſit rõeʒ nõ eẽ cur vẽterquẽe⸗
dictũ admittit repelli dẽat. eſt enĩ

naſcetur exheres eſto: quia filiaꝰ
naſci poteſt:vel plures tilij:vel fi⸗
lius et filia:⁊ venter in poſieſſione
mittetur. Sanctius eſt enim ſub
incerto eius qui edet᷑: ali etiam eũ
qWui exheredatus ſit: qʒ eũ quinõ
ſit exheredatus fame necari:ratũ⸗
qʒ eſſe debet qð diminutũ eſt: qʒ⸗
uisisnaſcatur qui repellitur. Iclẽ

erit dicendũ et ſimulier que ipoſ· poſꝰ.accepturusẽ:ſed ſi auus vi

⁊ſi ſub conditione poſthumus filius in adoptionẽ datꝰ deceſſerit

ſit erheredatus pendente cõditio pᷣgnãte vxor tũcdeĩde adoptatoꝛ
ne:pedij ſententiam admittimus defũctꝰ fuerit admittet᷑ vẽteripoſ-

eriſtimantis poſſe ventrẽ in poſ. ſeſſiõʒ adoptiui.ſʒ anẽt in eiꝰꝗ in

m Gede ſiſub at. IMitti. quia ſib incerto vtilius eſt adoptõ decerat fliꝰmittet videa

ne. facta in defectum po
teſtatiue cõditionis.ali⸗
as eni nulla eſſet. vt. S.
de lib. ⁊ poſth.l. ij. F. pu
re. ⁊ de here.inſti.l.iã du
bitari, 2. ]. e. . led ⁊ ſi qs

ventrẽ ali. ¶ Si vẽter ab inſtitu⸗ mꝰ.⁊ ſihicnepos poſthumꝰ hr̃s
tis exher̃datus ſita ſubſtitutis pꝛe ab auo naturaliiſtitutꝰ ſit mittet᷑ ĩ
teritus marcellus negat in poſſeſ poſ.qꝛ⁊ ſi nato conẽo ex libenis ſit
ſionẽ eum mitti poſſe viuẽtibus aliꝰ bo.poſſ.pᷣm ta.dari põt:aut ſi
inſtitutis:quia exher̃datus eſt:qðᷣ ſint libi pteritict ↄtrata.cũ ipiſpᷣt

eqſſimũ partui cõſuli:ꝗ natꝰ bo.

g.

caſibꝰ qui naſcit᷑ eo caſu qͥ omiſſus eſt ſuus eſt.vt.S. de lib.⁊ poſt
bu.l.cõmodiſſime.aliud in inſtitutõe vbi ꝑ vnũ videt᷑ ⁊ aliud cõ
pꝛebẽdere.vt. C. de poſthu. here. inſti. l. fi. que eſt cõtra.
8 ¶MWenignioꝛẽ. i. benignũ.⁊ fa. S.e.l. F. ſed ⁊ ſi incertũ, 2. 5. ſed ⁊
ſi ſub con. te Rectiſſime. vxoꝛis:ſ.pꝛegntis mulieris. vt.s. e.

l. . pꝛegnate. az.
u ¶Hõ fuerit. ab
eo foꝛte diuoꝛtio
ſeparata:mittet tñ
ĩſpoſſeſſionẽ. ⁊ ſic
nõ ob. j. e. S. ſi ea.
qꝛ ibi negabatur
vxoꝛ aliquo tem⸗
poꝛe. Itẽ cõtra.ẽ
de leg.lij. l. item le
ga. S. ſi quis vxo
ri.⁊. S.ſed vt lega
tũ.ſʒ illð cũ legat

vxoꝛi:boc ãt pp

venrtẽ tantuz dꝛ

ſeſſione fuit aboꝛtũ feciſiet. Sed uerʒ ſili vẽtrẽ admitterem?4 Si Eran grens

cipationem cõ ce⸗
pto vt differat a
pꝛoxi. ſeq. caſu.⁊

i.bonoꝛuʒ aui vt
differat ab vltimo
caſu huius.Y.

Bã. añ emqci/

pationez. ſic re⸗
mã ſit in ptãte aui
vt inſti. qͥ. mo. iuſ
pa.po.ſol.S.fi.
4. Bo. po. 15 ta.
3.

n Sineuter. viuentiꝰ* tutis Ptenitus ſit venter a ſubſtitu emãcipauerit: nõitotũ repelliyte t.
2 deliberanbus vel ade fis exheredatꝰ viuis inſtitutis mit rus dʒ:nãqʒ natꝰſolz priex nono* 2 Adminerem⸗
untibus bereditatez. ſed S SE. . .— E 9 q:7 5 ta. darek. vt
nmone aliquo caſu poteſt tendus eſt in poſſeſſionem. ꝙ ſi edicto iũgi:⁊ gñaliter ꝗbꝰ caſilbꝰ 3.55 taliretet
eſſe ſuus. puta ſi inſtinon viuat negat mittẽdũ quia ad pfiꝰiũ git nat?:adimittecꝰẽ vẽter eae 36.
mirepudient bereqitoz eiʒ gradũ deuoluta eſthereditas in poſſeſſionẽ. Si eaq̃ in poſſeſſſ no putauit F. in
ergo mittendus eſt. vt.S — 1 bO EI .5 e AP nõ p
xi. 5. rñ. non eſt illõ ſic aquo exheredat 2 Sifili a5b one vltlire vxoꝛ neget:vlnur :I zdop reg aeß
ertendendum aliag ais holſtibus captus ſit vxoꝛ ei pꝛe eſſe vel fuiſſe vłex eopꝛegns nõ duos ſol bi
verer in ponellione mit / &13S in poſſeſſionẽ bonoꝛũ ſoceri eſſe cõtendat᷑ decretũ intervonit Sibpar repel⸗
teretur. quia aliquo cau Mittendaeſt: nã aliquocaſu ſpes ptoꝛad exẽplũ carbõiani edicti et ua ner poſteſ.
Harſeren nerde eſt i qdnaſcitur inter ſuos here- ita diuus adrianꝰ claudio pcnO Ernono: de
vt. 5. de inoffi⸗ teſt. l. pa⸗ Des futurũ:vtputa ſi pater eie g. Huon reſcripſit:vt ſũmati de re co⸗ 4 iun. vl.ſ. tl l⸗
pnia el ertduſe .e⸗ pudhoſtes decedat. ¶ Sed ⁊ ſi gnoſcerʒ ⁊ ſi manifeſtã calũniaʒ vi bo Par nict.
baſim veer exbereda⸗ quis ventrez ita erberedaſſetꝰ qui debit eiuſqʒ ventris noie ĩpoſt eſ pato vł quocũq;
toni appolite bic vrra mihi itra tres mẽſes moꝛtis mee ſionẽ mitti deſiderat nihil nouiꝰð ð luspeeila ea,
. SaKennorkve nae⸗ elctbeica eliardelel pe Srs iAei teborert nboſbos
5. de cõtrata.ln puta⸗ teS menles: venter n pol. vnql operc5 daret nequod peeuldicuu ſ.p pe 1 fa. deni⸗
uit. §K.i.a. 5. a pꝛimo. mittetur: quia aliquo caſu ſuus he fiat eiquiin vtero eſt: ſed ventrez ij.lius. —
ESBi fili⸗ ab boſtibuſu g. 4, —E . AiE d iea. vxoꝛ ltiĩ
06Sen vuente Ves futinus eſt. ſane benignioꝛẽ in poſieſſionem mitti opoꝛtet: ap- mar ſup h luͦmati
ſocero ſit cõcep. vt.. de eſſe pꝛetoꝛẽ in hanc partẽ opoꝛte⸗ paret itaq; niſi manifeſta ſit ca⸗ cognoiakt en⸗ Bi
mniſto tel. ſtut ae⸗ bit: ne qui ſperatur ante vitan ne lumuiatnr mulier debere eun de⸗ Pbanwleneoz:
Erberedaſſet bis ' Cetur. &Rectiſſime autẽ pꝛetoꝛ cretum eligere? vbi oinoiuſte du (ceneide de laina
biꝑi’ss. muiſq; vroꝛis mMentionẽ fecit quia bitani potenit: an er eo pꝛegnans asefe parksie
Holttres natus ver fieni poteſt vt in moꝛtis tempoꝛe ſit decreto tuencdha eſt: ne pꝛeiudi- pr c Htonis
lius caͤluus Voꝛ non fuenit : que ſe ex eo pꝛe- cium partui fat idemq; eſt æ ſi chr ho ia
. n poſſeſſonẽ bis ei gnit em dicit¶Etiã ex emacipa⸗ ſtatus controuerſia mulieri fiat. be p b g ſiilnims

dic poſſeſnonem

—
——

—,,—,.,,.., — — — — —

4

— ,

deſtep

4

niiſſ

Megiͤrg
Gedlon⸗
nalnnint
lſtſinirt

bbſeſſa

binegtbuen
lluo ten
Nrönz
Piiliene
lgronn
iſſälg
hllaiigt
vlͤhoeitg
nenz
Einmncreni
Wigenen

Micnencöce,
tdſft e

Niln c:

poſſen
Cnonaeat

erntoblinn
Ubrin,.
oneztlete
finprüren
Uſicnou

,ol K.

decon i

ja hepe

nincena*

d. NR

ifloßz⸗

dead

Pltunh

otſote
icnin

Mos ſtlhi
Eil
lſeſt

diu

dNlel e
igs gͤ,

e¶Fuiſte aliquo ipe nec ob. .5. rectfſme.
f 4 exẽplum. vbi ſũmatim cognoſcit᷑ ⁊ ſi modicuʒ eſt ꝓ puero
fit miſſio. vt.ſ.de car.e.l.iij. S. cauſe. ⁊.ſ.ne vis fiat ei.l.fi. S. pe.ſ

cõtra.jſ.e.l.vbicũqʒ.
en

⁊ no.ſimilia de
g¶Hibil noui.q:
nõ mittet eam in

poſſd.
b ¶Pꝛeiudicium

quale qᷓle. nã ple
nũ noͤ fit. vt. ð. de
iureiur.l.iij. . pe.
¶Er qbus cau⸗
8. i. cuz de ſtatu
⁊ bonis. vl ð ſta
tu tĩ querit. vt.
de car.edi.l.iij. F.

q;nis. a3.
98 3 lucez. ne 6
ſperet ante vitaʒ
necet. vt. S. F. ſi ſi
lius in fi. ⁊ fac. S

b In familio .

agnationẽ queei
negabak.

c (Reęlpu.no.quẽ

naſcireipu. ſic.ẽ.
de vẽ. inſpi.l.i. ..
quãqᷓ;:magis qᷓ;

parẽtibꝰ.vt. ſ. de

cap.⁊pꝰli.S.filiꝰ
ſã.ec.l.ſancimꝰ.i
fi.ibi anime hoĩz
cc. ⁊. ſ. de mu. ⁊

po.. ij.5. lllius.

deSiqs pꝛima
mox.diſſoluto p
mo mrimonio di
uoꝛtio. az. ſic p⸗

ma nõ eſt vxoꝛ tẽ

poꝛe moꝛtil. vt. S

e. l. F rectiſſime.
e £ nemo. ma⸗

fQuotiẽs .nũc

trãſit ad puãdaʒ

partẽ rubꝛice.

g . onon. cau/
ſe. ſcz qꝛ cã rei ſer
uande mittetur in

poff.
b¶ ¶ Periculuz. vt
ſ. e. l. H. itẽ pericu⸗
lum:⁊ iõ ſatiſdat
niſi ſit ex inquiſiti
one datrꝰ. vt. S. ð
cur.fur.l.bonoꝛũ
faciet inuenta⸗

riũ. vt . J. curatore.
i ¶Creditoꝛes.eoꝝe

cibũ ⁊ potũ ⁊ veſtin.
er pſtet ſacultatibꝰ deſuncti

Sinterdũ. vbi dicit plene cognoſci. So. ibi
aria cognitiõe.S. ad exhi.l.iij.S.ibidem.

Et generaliter er abꝰ cauſis car
bonianã bonoꝝ poſſeſſones pue

ro ptoꝛ dare ſolitꝰ ẽ ex hiſdẽ cau⸗

ſis vẽtri ꝗ ſubuenire pᷣtoꝛẽ debe

reñdubitamꝰ: eo faciliꝰ qdᷣ fauo⸗
rabilioꝛ eſt cã ptus q; puen.ptin
em̃in hoc fauet᷑ vt ĩ lucẽ ꝓduca

turpuero:pti familiã deducatur

ptꝰ em iſte aldꝰ eſtq ſi ñtiñpa
rẽti cniꝰ eẽ dĩ:ven ẽt reipu. naſci

tur ¶Si gspꝛima vxoꝛe pgnan
te facta mor aliã duxerit eqq; pꝛe
gnãtẽ feẽ diẽqʒ ſuũ obienit edictũ

abobꝰ ſufficiet vy cũ nẽo otẽdit
nec calũniatricẽ diẽ. Quotiens
ãt vẽter ĩ poſſeſſionẽ mittit᷑ ſolet

mulier curatoꝛẽ vẽtri peter: ſolet
⁊ bonis:ſj ſiqdẽ tm̃ vẽtri curato:

datꝰ ſit creditoꝛbꝰ pmittẽdũi ei
ſtodia bonoꝝ eẽ. Si voñtm̃ vẽ
tri ſẽt bõiscuratoꝛ dat ẽ:pñt ẽt

ſecuri ceditoꝛeseſſe cũ piculuʒ

ad curatoꝛẽ ꝑtineat:idcirco cura⸗

toꝛẽ bonis ex inqſitiõe dãduʒ ido⸗
neũ.ſ.optet creditoꝛes curare: vl
ſigs aliꝰ eſt ꝗnõ edito ꝑtuſucceſ ſtodiẽd
eſſe nõpñt cuſtodẽ ab herede po

ſionẽ ſperet. Hoc ãt iur vtimur
vtidẽ curatoꝛ ⁊ bõis ⁊ vẽtridet᷑.
ſed ſi creditoꝛes iſtẽt:vel ꝗ ſperat
ſe ſucceſſurũ diligẽtiꝰ atqʒ circũ⸗
ſpectiꝰ id fieri debebit ⁊ plures ſi
deſiderẽt dãdi ſũt¶ Mulier aũt
ĩpoſſeſſionẽ miſſa ea ſola ſine qui
bus ſe ſuſtinere ⁊ ad ꝑtũ vſqʒ ꝓ⸗
duci nõ poſſit ſumere ex bõisdʒ
⁊ĩ hãc rẽ curatoꝛ ↄſtituẽdꝰ eſtꝗ
potũ ⁊ veſtitũ ⁊ tectũ muli

m conſenſu conſtituendus eſt ſi adeſſe volũt

vt. ſ. de cura. bo. dan. l. i. in Hn. ⁊ dicit opoꝛtet nõ ipoꝛtat ne/
ceſſitatẽ. vt.S.de iuſti.⁊ iure:l.i.in pᷣn.

Senur feanseins.

Pandiſuut. ⁊ om̃es agũt ⁊ cõuenient᷑ inſolidũ.vt ⁊.ẽ. decu.
bo. da.l.ij. S. ſi płes. ⁊.l.ſi płes. 2. 5. 5 tu. ⁊ cu. da.ab his.l.vẽtri.

cul

m¶ Ald ulier. pꝛoduci.ſcʒ ſine bis.
n Conſtiuendus Loſttur⸗ ventri ⁊ bonis faciet hec.vt.j.e.l.
atoꝛ. O ¶ Dignitate. ſic. . e. l. habitatio. F. ſeruis. 2. l. cura⸗
1902, 7.6, deler i,l ſeru pluniũ. S. fi, ⁊.j.ð carh. edic,l.ſed ſi is, S.an

tardius petit᷑ aut ſerius dat᷑: ſemi⸗
usaiebat reſ hereditarias heredẽ

aũt 2 ſ. de mu. ⁊ bo. l.i. . itẽ venrris.

p Lonſueuerunt terno de mobilibus: qua

De vent in poſſ. mit.

rto deimmobilibus. vt C.

de bo. que li.l.fi. S. ſinaũt es alienũ.⁊. S.ſinaũt nõ ſuf. az. 1. S. de reli. l. ſt

quis ſepulcbꝛũ. S. fi. ⁊. l. ſe. q

tẽ curare debet.curatoꝛ bonis da ⸗

t. vt. j. H mune. ⁊ ho. ..i. . ſy ⁊ in boniſ, ⁊ de bo. au. iu. pol.l.creditoꝛes.

dignitate eiꝰ atqʒ; mulieris.. Di
minutõãt hos ſumpt fieri dʒ pꝛi
mũ ex pecunia nũerata:ſi eanõ fu
erit ex his rebꝰ que primonia one
rare magis ipẽdioq; augere fiu⸗
ctibus cõſueuerũt. Itẽ ſi ꝑicu⸗

lum eſt ne interi res vſucapiãtur:

ne debitoꝛes tpe liberent᷑ idẽ oi⸗
rare dʒ. ita igi curã hoc qʒoffi⸗

cio adiminiſtrabit ꝙ; ſolẽt cnrato
res atqʒ tutoꝛes pupilloxEli⸗

git᷑ aũt curatoꝛ aut exhisꝗ tuto⸗
res dati ſunt poſthumo autexne

ceſſarijs affinibuſq; aut ex ſubſti⸗
tutis aut ex amicis defuncti : aut

ex creditoꝛibꝰ:ſed is vtiq; ꝗ ido⸗
neꝰ videbitur:aut ſi de perſonis
eoꝝ qõ moueat᷑ virbonus eliga
tur. OQð ſi nõdũ curatoꝛ cõſtitu⸗
tus ſit:q; plerũq; aut nõ petit᷑ aut

inſtitutũ vel ſubſtitutũ obſignare

nõdebere: ſed tm̃ pernumerare
mulieri aſſignare Icẽ ait ad cin

ſtodiẽda ea qᷓ ſine cuſtodia ſalua

nẽdũ vtputa pecoꝛis:⁊ ſi nõdum
meſſis vindemiaue facta ſit.ſed
ſi fuerit cõtrouerſia qntũ diminin
oꝑteat arbitũ dadũ.onratoꝛe qt
conſtituto hec oia ceſſare puto:

cõſcribere m̃ curatoꝛ debẽt: ⁊ vẽ
denti ⁊ inuẽtaniũ rerũ faciẽt. tam⸗
diu at pven. in poſſeſſione eſſe dʒ

cdiu aut pariat /aut aboꝛũ faciat
aut cenũ ſit eã nõeſſe pᷣgnantem
⁊ ſi ciens pꝛudenſq; ſe pgnanteʒ

r ¶ Solent. boc quo ad

bec q̃ er neceſſitate ſunt

gerenda.vt bic. ⁊.j.de
cura.bo.dan.l.i.in fi.ce⸗
terũ alia nõ vẽdet ⁊ in
hoc differt a tutoꝛe pu⸗
pilli ⁊ curatoꝛe adulti.
vt. S. de admi.tu.l.inter
2 no.qꝙ quedam ex bis
facit vt curatoꝛ bonis.
quedã vt curatoꝛ ven⸗

Senge curatoꝛ. vo/

lens demũ nõ inuitꝰ ni
ſi ex cã.vt.j.de cura.bo.

d3.l. i. F. queritur.

t Dati ſunt. bi tenẽrur
vtili actiõe neg. gel. niſfi᷑
nato poſtbumo. vt. S.
de tel. tu. l. ſi nemo. F. te⸗
ſtameto.
Subdititutiſ poltpo
mitur de ſubſtitutis pꝑ
ſpem ſucceſſiõis. vt· C.
vbi pu.edu.l.fl.aʒo.
x·¶ Deſuncti.i.ad deſun
v Edoneus. reb 2 fa⸗
cilitate cõueniẽdi. vt.ſ.
de ver. ob.l. ſi quis ſtip.
in f. ꝓ qualitate rerum.
vt. j. deverb. ſig. l. quos
nos. F. locuplex. azʒ.
5¶ AUir bonus. pꝛeſidis
rbitno. vt. j. de cur. bo.
dã. l. ij. in Pn. 1. S. de ad
mi. tu. l. iij. S. ſi ñ erit. aʒ.
2 ardi?. als biuſ da
tur: als uiꝰ aiebat ⁊c.
29 Obligare i. ob boc
ſignarene qͥd ide minu
¶ Wernumerare.i oẽs
num erare. per em̃ totum
ſigniſicat.vt.j.de ver.
ſig.l. vrbana. 5. fi. azo.
3 Facta ſit. ſub. meſſi
2 vindemie cuſtodẽ ap
ponet.
b ¶ Diminui. ꝓpter ven
trẽ vel pecoꝛa vel meſſẽ
vel vindemiã:ĩmo ĩ vẽ⸗
tre cõtra. vt. S. ꝓf. S. ax.
c ¶CLuratoꝛe. conſtitu⸗
endo.⁊ dic conſcribere.
i. ei ſcribere debent oẽs

ſtmul creditoꝛes:⁊ alidrũ intereſt conſtitui: de quibus bic ⁊ ſuperioꝛi
§. dicitur. vel maioꝛ pars qui in eum conſentiunt. vtj. de cur. bo. dan. l.
ij. in pᷣn. aʒ. ⁊ qd dixit vẽdeti ſcilicet que poſſunt vẽdi.que dixit. S.e. F.
mulier. nec ob.j.de cur.bo.dã.l.iij.quia ibi debet conſentire ſi exigitur:li

cet quidam dicant aliud in illo curatoꝛe.

de ec ofia. que ſunt dicta. . e.l. . q ſt. ⁊. F. idẽ ait. aʒo.
e ¶ Zamdiu.ait. tenetur enim actione in factum ad intereſſe vſq; ad
annum. vt. S. ſi mulier ven.no.l.i.. competit.⁊. S.per calum.⁊.ꝭ.hanc
autem. ⁊ facit.S.de bis qui no.infa.l.notatur.⁊ dedimcd Tcnd

f la auan mrutmmaguathm pal cognarumwprj l. ybicunq;.

inter⸗

— Amptus. b ona ſide.qꝛ ſe credebat pꝛegnãtẽ ⁊ ex defuncto. 2 facẽ
.c. l.i. S. to ciẽs.ibi:ratũ que.⁊.j.e.l.pPe.

Abitatio.facit.S.e.l.i.S. mulier.
Aratoꝛ.qui in vtero eſt.qꝛ eſt poꝛtio viſcerũ mr̃is.vt.S.de ven.in
Ni.l. i. §. ex hoc re.ſed cõtra.j.e.l.extraneo.ſo.ibi.
K Du

b pẽa. vel vſura
alioqn nõ niſi fuerit cõ⸗

uentus. 50.1no. c, 6 neſſe cõſumpſerit: deſuo id eaʒ

mpſiſſe labeo ait. Mul?
Eda ſi eedideritꝗ repul

☛

ex natura curatoꝛis bo Ccoſi
nonꝝ:ſz in pᷣn. bec lex ex
natura dati vẽtri. Itez
facit. S. de cur. bo. da. l.
i. in fl. ⁊ de here. inſti. l.
ſt qͥs inſtituat᷑.S.fi. Itẽ
ꝙ diẽ ſub pẽa. ſub.ma⸗

mptꝰ qt ab ea facti bo
na fide nõ repetẽtun Alu.
Hve?n ro. h A itan qʒ ſi domuʒ de⸗
traneo. poſtbu⸗ 5 Pir cadurz;
Qana Lnancl⸗. Aüinnt nõ habuent cõducẽ
ato ↄceptus qui pote da en
pato Zeetus qutpore. O. t 215 ri
Preri⸗ n ſan veH n neceſſan ſunt ad miniſtcriũ
Iti. de le. S. PO 10. G YDP S —
c uo ſilio vt. .l. px. ei? ym dignitatẽ abana pſtanda
itegaize ſunt. Mlius

Ai ne die E . Drato: vetnisalimta mu
cau. lſt eum. in fi. ⁊ fa⸗. R. Alieris ſtatuere debʒ: nec ad

cit beclex ad ſolutionex rẽ pentinet an dotẽ habeat vñ ſu⸗

queſtiõis facte.C. ð rei ſtentare ſe poſſet:qꝛ vident᷑ 6 ita

vx. ac.l.i. F. exactio.ĩ fi. e PeEreele,
magne glo. ꝛ ſacit. .. de Pſtanturipi pᷣſtaniqin vtero eſt.
car.edic.lſed ſt is. O.n MCuratoꝛ ventri datꝰ ſoluẽdi de⸗

autem. ren⸗ B 5 ei
rg cũq;. bonoꝛũ biti ronẽ habere debet: vtiqʒ ei

oſ.ſcz vñ li. mm ( ſub pena aut pignoꝛibꝰ pꝛeci-

qſdã. tu dic etiaʒ vnde 9
agnati vt dices.ſ. l. fin. olis debetur. KChian *
vbi erpones bec verba Xtraneo poſthumo here⸗
nfibue de . . deinſtituton aliter veter
oa venio.. in poſleſſionẽ mittit niſi mi aliũ

p ¶nterdi. differẽtiaz de ſe alere nõpoſſit ne ſoꝛte eiqui

rr Re in natꝰ bonoꝝ poſſeſſoꝛ ſutums eſt:

um vel quaſi ſuũ.æ ei ee denegaſſe alimẽta videamur.
Aſttcar en alis lihefe Bem.
quo caſu fit plena cauſe ò Ven⸗
Ognitio cũ debeat vſq/ 4 Bicũqʒ ab inteſtato ven
ad pubertatẽ eſſe in poſ E eradimttit᷑ ſcʒ ſi talis fue⸗
ſeſnione ꝛ alulieet in ia, nt is q in vtero eſt: vt ſiille ĩ reb⸗

nato fieret ſũmaria. vt.) 1. .—
de can edtc liij F. cau⸗ huũaniseſſet bonor poſſeſſionem

ſe:an ſit paritura agna⸗ petere poſſit:vt in omibus parti⸗

cti:⁊ reſiſtit᷑ ei ab alijs
agnatis:⁊ tũc citra cau
ſe cognitionẽ maximaz
mittef:qꝛ tũc nõ dʒ eſſe in poſſeſſiõ e nec alivſq; dũ naſcet᷑:ceterũ queſtõ
ſtat? ſemp differt in tpᷣs pubertatis.⁊ ſm hoc no eſt cõtra.S.l.i. . ſt ea
nam ibi ⁊ agnatũ erat paritura.vel dic ꝙ ſi ſuũ tñ nõ erant libeni qͥ reſi⸗
ſterẽt: ſed vel extranei vel nulli: ⁊ id eo fit ibi ſummaria.
a Kum liberis reſiſtentibus. l
bſAnde legitimi.i.quaſi legitimũ.i.agnatũ vel cognatum ſit paritu⸗
ra ⁊ hec cum alijs agnatis vel cognatis reſiſtẽtibus.
c ¶ Cognitionẽ. plenaz ⁊ mento qꝛ nõ erit in poſſeſſione niſt vſqueq na⸗
ſceturnec eſn (. dq Aérr pariturũ agnatũ vł gnatũ. accur.
e q GBed ef. p certe. ⁊ bec dictio ſʒ aduerſat ad id qð dixerat veſci. q.d.
nõ veſcet᷑ ſed poſt natiuitatẽ queſtio ſtatus differtur.
f (X um his. vt ꝑ itura ſuũ cũ alijs ſuis:pitura agnatum cuʒ alijs ſuis
aghatis. ge BSolus. ſt ſolus eſt. ⁊ facit ſ. de manu.teſt.l.ſi ita fuerit

tum vel cognatü defun busedicti ꝓ ſuꝑſtite habeat᷑ is

pieſ, 7. C. de fal.l. i, 2.]. de car: edic.l:i in fi, . 1l. ticia:que dicũt no differri

ſus ẽ diſcedere dꝛ. Erm.

ulien. Seruis qʒ mulie

babet qui habiturus eſt 'm ta.

qõ. 7. ,.6. ti. l. i. . ſi pater em. z.S. de vſufr.le.l. ilill.
ventris. differenda.iĩmo cõtra. vt.j. de adul.l.miles.S. quapꝛo/

Ziber

ſed ibi ꝓpternatũ bic ꝓpter naſciturũ. vł dic aut iõ accuſo vt ſic
impediã partũ.i.ventrẽ in poſſeſſionem mitti.quaſi ex adulteno

cõceptũ ⁊ differtur vt bic. aut etiã vtipſa puniat᷑ qd poſſum vtĩ

cõtrarijs.ar.j.ti.ij.l.ticia.

i ¶ Hꝛeiudiciũ.qle qualenõ tamẽ cuiſtet. vt. s. de pe.bere.l. ſts
lib ertatẽ.i. ñ. ſtc

„ Ii- P e ſuia lata otra be
gin vteroeſt. Interduʒ? nõ pa? rede dicitnd pꝛe

ſim:ſʒ cũ cãe cognitiõe mini ven iudicar vt. C.res
terin poſſeſſionẽ dʒ:ſi ꝗs ſit ꝗ cõ⸗ inter alios acta.

2 lLi. 7 allbi qoͤ pꝛe
trouerſiã referat:H̊ᷣhoc tm̃ad enʒ ludicar. pief de

ventrẽ erit referẽdũꝗcũ liberis ap. la ſenenia. æ

admittit᷑. ceterũ ſi admittit᷑ vñ le· facit. .de can.el.

gitimi vel qua ex alia ꝑte dicẽdi Am venter.
eſt nõ eẽ cauſe cognitionẽ neceſ⸗ A. Nacit. . eꝛl.
ſaniã:nec em̃ equũ eſt itpᷣs paber Oſibumus

tatis ventrẽ veſci de alieno in tẽ ¶ Noceptꝰ iam

puspubertatis dilata ↄtrouerſii alioquin nõ. vt.x

pſarer gr; vnde cog.l. i. F. ſ
ſed cteni placet oẽs ctrouerſiaf bocte.

qquaſi ſtatꝰ cõtrouerſiã cõtinent m Wononho.

HH & rr. ſ nA vnde lib eri:vł ſʒ
in tpᷣs pubertatis differn:nõ vt iab. vdl coͤta ro⸗
is in poſſeſſionẽ ſit.ſtatꝰ cõtrouer .ſ fui inſtitutus
ſa dllata eclſine poſleſnde: nis ſel varn,
aũt vẽtrẽ ptoꝛin poſſeſſione mit⸗ bus. b qo an vẽ
tat: cũ his ꝗbꝰ poſſeſſionẽ dede ter pitur? agna /
nit: attñ etiã ſolꝰvventer admitte iũ vel cognarum
—— 2 poſſit mitti ex B
turad bonoꝝ poſſeſſionẽ lu. egicto. dixit aʒo

Jvẽtrisꝰ nomie mulierin ſic eti in qrto

poſſeſſiõe miſſa ſit: diuus d umodo aliꝰ

adrianuscalfumio flacco differé, eũno pcedat:nẽ
dã accuſatõnẽ adulterij reſcripſit lerx dicit er omni⸗

N— bus partibꝰ ⁊c̃.
ne q8 Piudiciũ fieret nate Ppi. ſcz gue multe ſr

in vẽtnis alimenta dimi ⸗· Loro nn de

nutũẽ:detrahit᷑ velut es alienn. liberoꝛuz ⁊ agna
ul?. toꝝ :iſte eniʒ ſunt

partes edicti.vt

ꝛs cõceptus iã erat:pt agnoſce ſ. ad tertu.li. S. ſz

rebonoxꝝ poſ.nã ⁊ ventrẽ ptoꝛ l vbicũq; in n.
ex om̃ibꝰ edicti partibus mittit in quibſunt ea/

dem verba. Ite,

expꝛeſſum videt
22.. vbicunqg. §.
interdũ.alij dicũt nõ aliter niſi ſit paritura ſuũ.

ʒ.e.l.i S. totẽs.⁊ ꝙ dicit om̃ibus edic.⁊c.i.ſiue ab inteſtato ſiue
ex teſtõ per ſ̃m ta. vel cõtra ta.ſucceſſurus.dũmõ ſuus vel quaſt

ſuus.ſed ſic nõ cõpꝛehẽderent᷑ om̃es ptes edicti.vel ſi vis ſerua⸗

re ſcdᷣam opinionẽ dic ex om̃ibus ⁊c̃.ſiue ſui ſũt ſi ucceſſun vt libe
ri ſiue vt agnati ſiue vt cognati qð facerepñt. vt.j. de ſuc.e.l. i..

ſed videndum. ⁊? decar.edic.l. de ſuis.S. huic. pᷣma placet maxie

per. .F. interdũ. licet in alio differãt vt ibi dicit. ſed qͥd ſi in ſtitui vẽ
trem berte extranee ꝙ poſſum. vt. S. ð ſta. ho.l.qui in vtero.ij. tñ.

ecõiungẽdis cũ emancipato liberis euiuius·
quis.per.l.antiquã.xij.ta.ſoli ſui ſuccedũt.vt inſti.ð bet᷑.
ab inte. §. i. 2 ſunt ſui ẽt ne potes in ptãte:ſi pater eon ẽ ena

tus. ac ſi in poteſtate manſiſſet.vt.S. de ↄtra tab.l.i.S.vocãt. hõc

diſcoꝛdiã ſedat bicpꝛetoꝛ. vt pantẽ qu erat babimrꝰ emõcipat

gradu. vel vlteri

Em vẽter mittit᷑ in poſ. ex teſto 2 ab inte/

Oſthumus nat⸗ qcũq8 ſſi ta. te.nulleer.
Atpe ꝗtñ ante moꝛtemteſta l. iin pᷣn. ⁊ p bo

ſt matris. 2. S. C.

vel quaſi ſuũ. vt

cſpatꝰ. vt inſti.deb ere.qua.⁊ dif.ſui:ſed per pᷣtoꝛẽ ſolꝰ emancio2

— „„ — —

cörat⸗
ſſinuns
eins,

ic h

ogn N
a/
Chauun
nab
ititozo
n qto
Lplieri
ool
ten
mni/
e.
ne
nſti de

ſurart

c
ongſuet
ei
1poe
8,1
gnir
rG

ſok
c⸗
.N
ſnoſe

Aad

iyrlte
1l D .
nne
nipe
niſch.

abe
nicht
nehe
ibh
ſepen

1 .

ſeptio ꝙꝙ nõ ſint

tũc nõ fit eius iũ⸗

beri. vt. C. de ſuis ⁊ le.l. fi. q
dicit eius partis qꝛ alios foꝛte fratres babebat. r ¶Ex ea. ſ.

xxxvij
ſt in poteſtate ſtetiſſet. diuidat cũ ſuis filijs vt ipᷣe dimidiũ illi ali

ud dimidiũ babeant: v eis ſolũ cõferat nõ alijs fraribꝰ.ſed ad
poc vt fiat hec cõiũctio multa ſunt neceſſaria.pᷣmo vt pf ſit emã
cipatus. als ipe ſolus ſucced eret cõi lure. vt. . eo.l. · in pᷣn. ⁊. S. ſi
pater.i.tñ.ſcõo ꝙ liberi eius ſint in familia.i.in ptãtetꝑe moꝛtis
aui vt h. ⁊ dicto

S.ſui. tertio ꝙ 5 inr 5 r.
nepotes ſint na, boſſeſſonẽ bonox nõmiſſin?:
mrales 2 legiti · ſcʒ ſi ei nato daturꝰ nõ eſſet bono
mi:nõ legitimi tã 5 3 .
tum. vt. . e.l. ſ qᷣſ mpo ſſeſſonẽ.
ſfiliũ.q̃rto ꝙ bere V
ditaſ ptineat ad . ð
HH De coniungendis am emane
iu. 1. 1
teritus ſit ⁊ illi i⸗ pato libens cius Ü-⸗
ſruri eechee )Qpianꝰ.
vel oẽs pᷣteriti ⁊ p. — .
alius inſtitutꝰ q Igs er his ꝗb? bo⸗
bus caſibus pꝛo noꝝ poſſeſſioneʒ pᷣtoꝛ
Mae och N pollicet᷑ ĩ ptãte paren⸗
loroꝛdia vd p:, tis cũ mnoꝛit᷑ nõ fuent ei libeniſq;
ſna ureſtatus e qsĩ eiuſdeʒ ſamilia habuit: ſi ad
A reinetla Eosh'ĩditas ſuo noĩe ꝑtinebit ne⸗
te patet. vt j. de q; notã exheredatiõis meruerũt
Taboinürel,e, bonoꝝpoſſeſſio eius tptis dat
noteptineat. als ad eũ ptineret:ſi in ptãte pꝑmãſiſ⸗

ſecus vt bic. . . ſet. ſz ita vt ex ea ꝑte dimidiã: reli

ncpos abe. Is ei? liberiei habeãt: hiſa dü̃
lnõ putauit.. S5 taxat boa ſua cõferat .¶HMoc edi⸗
5 utie. ſet 4 ctũ eqſſimũ ẽ: vt neq; emãcipatꝰ
tem zinend. a ſolꝰ veniat excludat nepotes ĩ
aui paterni alial ptate manetes H r
pꝛereritio ꝓ erbe ptqtisobijciant᷑ pri ſuo:⁊ in ad⸗
redatione babet — e ——
vr. vecõa ta. Optionẽ dat? filiꝰ a hrs iſtitutus
L.iii. 5. ad teſtã. ad hoc edictũ pꝑtinet vt eiiungat

nepos ꝗĩaui ſui natural eſt prãte

exheredati filius 50Se Ar Pr
vel nepos: aꝛ lcc Jugit at nepospr̃i ſuo emãcipa⸗
a conara nes to:ſiue pr̃ pᷣteritꝰ ſit ſiueiſtitutus:
iũgent:qꝛ omnio Ka e, e⸗
eis denegal ſuo TThecenit differẽtia inter inſtitutũ
natRE inacdoptioneari eniparn:
poſi 5. erbereda⸗ qð in adoptionẽ qꝗdẽ dato nõ ali⸗

asiũgit᷑ niſi iſtituto ⁊ alio cõmittẽ

ti. octauo ꝙ, ema IO
cipatus noiſit in te ? edictũ:emãcipato aũt ſiue ſitĩ

adop. datus nã

ctio: quia necba ⸗ ¶ Yilio in ptãte ex beſſe emanci⸗

ber conna tab pato: extnẽte hrĩde ĩſtituto : iulia-
alius cõmittat e· nusait nepotẽ pᷣteritũ petita con
dictũ. vt. S. de cõ

tra tab.l.non pu/
rauit.5.in adop.niſi ſit datꝰ pꝛopꝛio ſuo patri in adop.vt.S.ð
3 ta.l.iij. S. idẽ. ſed h̊ edictũ bodie locũ nõ habet qꝛ ſublata ẽ p⸗
ma pa. po. vt in aui. de here. ab inte. S.i.col. xi vnde ſolꝰ filiꝰ nõ
nepos ex eo ſuccedit ſed nibilominꝰ eſt legẽdꝰ.qꝛ ⁊ de colt. dicit
4 ⁊ bõa ar. bec ſunt.⁊ qꝛ als leges red dit intelligibiles. dic g ſi
des ac.ſ.emãcipatus ex bis quibꝰ ⁊c̃.⁊ ꝑ boc repellit ſuccedẽtes
per lineã femineã.qꝛ eis nõ daf cõtra ta.vt dixi.nec etiã vnde li
Patur. ei.qð eſt. S. Itẽ iðo

ſua parte. pantẽ dimidiam ſub.babeãt reliquã ſcʒ dimidiã libe
ri ⁊c. SIſq;.occaſione pꝛedicte cõcoꝛdie oꝛitur alia diſcoꝛ
dDia inter hos nepotes ⁊ eoꝝ patruos.nꝗ patrui dicũt patrẽ ne ⸗

ſtitutꝰ emãcipatꝰ ſiue pᷣteritꝰ ſit.

De ↄiũg.cũ ema.li.eꝰ

potũ pꝛeteritũ.⁊ nepotẽ petentẽ cõtra ta. conferre debere eis frat ibus

per.l. S. decol.l.i. in pn. at bi nepotes dicũt ſe ſolos pati iniuriam ꝑ cõ/

tra tab. ſui patris. qꝛ ꝙ ſoli babitun erãt de iure ciuili aufert eis dimidi
am. vnde cuʒ pꝛetoꝛ grauau erit in pᷣma concoꝛdia nepotes.nunc fauet
eis. vt ſolũ eis cõferat eoꝝ pater vt bic. ⁊. .e. S. ⁊ ſi ſint nepotes.⁊ fa

trata.bonoꝝ poſſ.patmuo ſextan

tẽ:patri vnciã ablaturũ. Sipf
emãcipatꝰ exheredatꝰ ſit:nepoti⸗

bꝰ ex eo pᷣteritis ꝗ erãt in ptate re

tenti:nepoteſ admittũt᷑ abſurdũ
eſt emcũ pri pᷣterito iniũgãt᷑ inſti
tuto eo vel exheredato nõadmit
ti.¶ Sed ⁊ ſipatruꝰ eoꝝ ꝗ erãti
ptãte ſit pteritꝰ pr erheredatꝰ:de
bẽtnepoteſ admitti.nã exherecda
tus pater eoꝝ ꝓmoꝛtuo hĩ. Si
pf̃ in ptãte manẽs vel exhereda⸗
tus vel inſtitutus ſit: nepoteʒ ex
eo:ſiue ĩ ptãte manẽtẽ:ſiue eman
cipatũ ad bona aui:neqʒ; vocari
neqʒ vocãduʒ eſſe ſceuola ait.to⸗
tiẽs em̃ nepoti cõſulendũ eſt:qti⸗
ens ĩ poteſtate retẽtusẽ pr̃e emã⸗
cipato:liberos igit᷑ in familia eẽ

optet vt huic edicto locꝰ ſit eius

ſcʒ familie:cuiꝰ bonoꝛũ poſſeſſio

petit᷑:ſ⁊ ſi poſthumus natus ſit

ex emãcipato añ emãcipationem
ↄccptꝰ ?:idẽ erit dicẽdũ.Liberoſ
qt nõoẽs ſimul vocat pᷣtoꝛ:ſj gra
dati hoc eſteosꝗ ſui ſunt.ſ.nepo
tes ſi ſũt.ſi minꝰ eos ꝗ ſũt ĩfernioꝛiſ
gradꝰ:nec eos miſcebimus.pla⸗
ne ſi ſit ex emãcipato nepoſ:⁊ ex
nepote eiꝰ alioſĩ ꝓnepos:dicẽdũ
erit vtrũq; ei iũgiꝰ.abo em̃i ſu⸗
oꝝ loco ſucceſlert Si poſtlimi

nio ꝰnepos redient:dicẽdum ent

eũ patnemãcipatoiũgiDipf
exduobus filijs ꝗsi ptãte habue⸗
rit alterũ emãcipaueni:⁊ nepoteʒ
ex eoin locũ filij adoptauerit:⁊ p⸗
terito emãcipato deceſſerit iulia.

cit.S.de col.filius.⁊.S
de contra ta.l. i.F. ꝗ ba

bebact.
t loe edictũ.cuiꝰ mẽſ
e

in pᷣn. huius.l.

u ¶ Excludar. ꝑ ius pᷣto

rium qð eũ ſolũ vocat.
azo.

xObijciantur. ꝑ.l xij.
ta.q̃ ſolos nepotes voℳ)f

cat. vt inſti. ð exber. li.
emancipatos.ſed ſimul
vocentur.

vGMKoͤmittẽte. odienõ

iügit ſt det extraneo qᷣa
remanet in ptãte.vt.C.
de adoptio.l.cum in ad
opti. S. omnia igitur.
ſed ⁊ bodie iure veteri
iũgitur ſt detur auo in
adoptione ſiue fuerit in
ſtitutus ſiue nõ. vt. S. D
cõ tra ta.l.fi.S.pe.⁊.ſ.e.
§. ſi pater. aʒ.

5 nio⸗ſal ad hoc.S

ps be.pe.l. i.F. ſi ego.
7.5. de contra ta. l. i. F. ij
7.l.cũ eman. §. fl.

3 AEiin teritus ex
neus igit fuit iſtitutꝰ
2 Admittũtur. ad con

tra ta. ſed an iungat ex⸗/
bered ato ſtati dica.

9 Agmitti. q d. ſi ad/

mittat᷑ cũ alio ergo ⁊ ſo

lus. vt. S.ti.i.l.vbicũq;.
in fi. q tñ in exhereda⸗
to dicit id em in pꝛeteri⸗
ꝝHepos. ad mitti.ad
cõtra ta.ſed an iũgitur
nepos patri exbereda⸗
to. aʒ. dicit ꝙ nõ. pᷣmo

quia babet᷑ ꝓ moꝛtuo

vt bic. ſcðo qꝛ boc dicit
3.e.l.in pᷣn.tertio nõ hʒ
cõ tra ta. cuius cã hicti.
eſt inductꝰ.vt.S.de con
tra ta.l.ſi poſt moꝛtẽ.S

exberedatus.ſʒ io.dicit

w ſic.vt.S.de inoffi.teſ.

l.ſt ꝓponas.⁊.j.ꝭ.ſipr
in po.ſʒ potes dicere ꝙ
plata qrela iũgat᷑ nõ pᷣ

us. vel iũgat ñ ꝑ bᷣ edi⸗

ctũ ſʒ ꝑ nouã clauſulaʒ

iuk. vt.ſ.el. qͥ duos. a ¶¶ Exberedatꝰ.ſ.rite.nõ alias.vt.S. de contra
ta. l.nõ pu. .nõ q̃uis. Itẽ bec oĩa ſi exberedatio nõ ſit facta inualida.
vt. ſ. de bo.li..ſi patronꝰ. S. ex teſtõ.ſʒ falliti ᷣ caſu. vt.S.ð cõtra ta.l.fi⸗
liũ. F. ſy cũ exheredatio.⁊.j.de bo.li.l.ſi patronꝰ.S.ſi ͥs nõ mala. Itez
ꝙ ſequẽtes repellũt᷑ ⁊ filij ĩ ꝑtẽ im̃ admittũt.ẽt ð iur̃ pᷣtoij.vt.j.e.l.q du

os. boy

. b] Liberos igit. i. nepotes vl ꝓnepotes vł ſikes. c In fa
milia. i. in ptäte. d Eiꝰ. ſub. oꝑtet eẽ nepotes puta aui. e ¶ Cõo

ceptꝰ.ſʒ quã ꝑtẽ petet interĩ emãcipatꝰ.m̃.vt.sõ.de ð ta.l.i.O.ſi ex tribꝰ.
fAZiberos.alio.ceterũ ſi ex eodẽ nepote eẽt:excluderet᷑ ꝑ ſuũ patrẽ talis
ꝓponẽs. aʒ. vt. ð. ð 3 ta. l. iij. F. UApꝰ?. g Jũ gi. vt. ſ. e. F. eueniet ſed
ar. cõtra. ã. de le.tu.l. tutela. S. pinde ſi alter. ⁊.j.de bo.li.l.v.⁊.l.ij.in fĩ.
b ¶ Bi poſtliminio.ſic. S, de cotra ta.lii.S.ſi ex inbꝰ.aʒ. i¶ Di pat.

N

—

nepotẽ ſ. vnũ de duobꝰ vt ſtat p atet. K Ab er
eẽt extraneꝰ. vt ⁊.S.d ecõtra ta.l.cũ em ãcipati. .fi.

Ziber

tuo ⁊ eiꝰ filio.illis em̃ nõ ↄferet ſiẽ nec eꝝ auo. Itẽilli ſemiſſem
hereditatis ꝓauite haberet ſic eoꝝ auꝰ. vel dic nepore ſuo.i. ſuo

traneo. i. H nepos

–

Wilud nõ intereſt.q ad B edictũ.ſʒ ar.cò tra.S.de d olo.l.ſi oleũ. in fi.

n (Zuteripmal
0 9 iq̃s ex tũcpatmo
imo nepotibꝰ ñ patruo
vt. j.vñ liberi.l.ſi qs.S.

fi.ð.ſj hic nepos omiſe

rat ibi nõ.vel ꝙ ibi diẽ

nõ reliq̃s ſcʒ neponbꝰ
ex alio filio.ſʒ ſuis ſic ⁊

patruo vt hic. pᷣma pla

cet.⁊ facit.S.ð vul.ſub.

l.cobr̃di.S.qͥ diſcretas.
⁊ de le.i. plane.i.rñ.⁊. C
de ca. tol. F. is ita.
p ¶ Emãcipatꝰ. cõ feret

etiã inſtitutis ⁊ ẽét non

petẽtibꝰ õ ta.qð nõ ẽ ꝑ
edictũ de col.ſʒ ꝑ ſceuo
le ĩterpᷣtationẽ.vt.Sð.de
col. bo.l.ſi filiꝰ. .
q¶ Iniuriã.ſ dic vt. z.
e.l. circa pᷣn.notaui.
rꝓũc videamꝰ.cũ ffi
8¶NMirilẽ. vt. S. de colk.

t ¶¶ Et in eo. cũ vocat᷑ cũ

ſuis libens ⁊ cõfert.
u ¶ ¶Bonon poſ. vt. S. F.
inter. x & Hazx 2 ſi. a

ſimili ꝓbat.b.
v¶ Auꝰ emãcipatꝰ. qui

nõ hʒ filios in poteſta⸗
re ani retentos.
5Rerẽtꝰ. ſupple ⁊ aliꝰ
emancipatꝰ.ex qͥ duo re
mã ſerũt in ptãte nepo/
tes.⁊ ſic tres filij duo e⸗
mãcipati ⁊ ternꝰ in po/
teſtat.
2 ¶Eilius emãcip atꝰ ex
q nullꝰ nepos eſf.
2 His duobꝰ. nañ ex
altero emãcipato còfert
em̃ pr̃ eoꝝ qꝛ ẽ emãcipa
t. vt.C. de col.l.ſi emꝗ/⸗

cipati.vñ bñ dico ex al⸗

ero.ſi em̃ ex ſe nati eẽnt
ſolis eis ↄferret.vt.S.
ſed ſi ſunt.
1 Apſi. nepotes.
a ¶ Loferẽt.i.cõicabũt.
qð videbat᷑ ꝑ ̊ edictuʒ
ſʒ nõ eſt ita:hac em̃ ⁊c.

ac. bPꝛopter bo⸗

na.ſic.S.de pecu.l.eo tẽ
poꝛe.in fi.

c Eueniet igitur. Fʒ ea

q̃.SO.dixi ibi.⁊ puto di⸗
midiam ⁊c.
d e¶ Nepotibus.i.filijs.
ndo. glo. ſic. j. ſtatĩ nepo/⸗
tẽ ꝓ filio ⁊ ꝓnepotẽ ꝓ
ipo nepote pone.naʒ re
ſpectu aui defuncti dici
tur nepos ⁊ ꝓnepos il/
leqͥ ad filiũ ucapart
eſt filiꝰ nepos.
AE vna.nõ dico ex
alio.i.ſuo fratre pᷣmoꝛ/

in ¶ Parti.l. de cõiun. hab et ei ⁊a aliã ꝑtẽ, i de coll.
Phia ön lbaos Ele expone. 33.

agit. nepotiĩ locum filij adoptato
ſuccurri optere:vt q̃ſi filiꝰ poꝛtio

nẽ hẽat quã hr̃et:⁊ ſi extraneꝰ ad

optatꝰ eẽt. ſic fiet igt vt filiꝰ ꝗ in

ptate fuenit:tertiã ptẽ neposi lo⸗
cũ filij adoptatꝰ aliã tertiã emãci⸗

patꝰ ſiliꝰ cũ nepote altero retẽtoĩ

ptãte patiãt᷑.nec em̃minꝰ dʒ ferr
neposiĩ locũ filij adoptatus q; ſi

abextraneo eẽt adoptatꝰ. Illud

nõiĩtereſt! qta poꝛtio hereditatis
ad nepotẽ ꝑtineat:an ꝑq̃ʒ modi
ca:nꝗ ⁊ ſi modica ſit:attñũ dicemꝰ
eẽ locũ huic ꝑti edicti. Inter

ipm 'filiũ ⁊ liberos eiꝰ diuidit᷑ he

reditas ſic vt ipᷣe dimidium liberi
dimicdliũ hẽant pĩde põe ſoluʒ eẽ
filiũ emãcipatũ:⁊ nepoteſ ĩptãte
duos:nemineʒ pᷣterea ex liberis:
hẽbit emãcipatꝰ dimidiã pꝑtẽ he⸗
reditatis aliã dimidiã duo nepo⸗
tes:vtqdrãtes ferãt.ſʒ ⁊ ſi ſit pᷣte
rea aliꝰ filiꝰ eueniet vt filiꝰhabeat
dimidiã ptẽ hrditatis:ex qᷓ nepo
tesñ ſũt. aliꝰ ſemiſſem hr̃ditatis
cũ filijs ſuis:ita vt qᷓdrãtẽ heredi
tatis ipe ferat:q̃drãs ĩ libeꝛos eiꝰ
diuidat᷑. Sed ⁊ ſi ãbo ſilij emãci

pati ſint ⁊ habeãt ſinguli nepoteſ

eueniet:vt ſinguli ſingulos ſemiſ
ſes cũ nepotibus ſuis diuidãt :ita
