verba videntur loqui de illo edicto.vel melius ait pompo.condi
toꝛ buiuslloquens de ſeipſo in teria perſona.ſic ⁊. ẽ.ſo ima il.

nobnl.
deglquid.
re ptbe⸗
iung
hon ſneß
ndlgo
naz hero⸗
lipoteti
hrenz
baralis
nebohis,
ckpande
It benes:
Utquliber
ehann r
lbenend.
lenez ſin
ſiciat con
lbſtirutii
Sgwiper
aheracn
Pulaseng
oſcſon N
Dum uobe.

deconnang.

lſboonci
ſeclien
confinal
ptder.
pen.l an
uen.
ac nittar
nen repu⸗
ik

atidiffe
.odrd
IS.
ſinit len⸗
ſed caneim
tarn debr
Pleisbeͤ
ddictorcon
ytdecht
enö⸗ be
ocontta.

nlegato

lerguin,
us nonl

diuoꝛtio. in pꝛin. ⁊ ſm boc dic adiectũ a pꝛeto ꝛe qui in quodam
edicto d edit reſtitutioneʒ in integrũ illis contra quos ẽ facta miſ
ſio ⁊ venditio ⁊ eauſa cognita.nam non ad pupillos refertur qui
non reſtituunt in integn ob ea que fa cta ſunt ꝑ curatoꝛem talem.
vt.S.de mi.l.in inte.reſti.ſecus in abſentia iuſta cauſa.⁊ in bis a⸗

lijſ que bic ſequũ
tur. vt.ð. ex quibꝰ

cau.ma.l.i.in fiũ.

⁊æ. .quibꝰ ex cau.
in poſ.ea.l.ĩ poſ.
SF. cum dicitur.
l ognitionem
als cõditionem.

me Sine dilatio

ne.l.q iniuſta vl iu
ſta. azo. vel dic ſt /
ne dilatione.ſ. iu /⸗
dicis. nꝗ tunc nõ
pꝛocederet iudex
interim ad facien
dam miſſionem
pel venditionem
vt. C. de dila. l. ſi
ue pars.vel dic a
creditor̃ quia nec
tunc pꝛoced eret
ad venditionem
vt. j. quib?ex cau.
ma. l. fulciniꝰ.F.
ſed in diẽ. ſed ad
miſſionem ſic. vt

l., in poſſeſſione.

ſo. non differri ꝓ

pter egritudinem

vl miſſionẽ vel vẽ
ditionem. ſed an

dqala litis conteſta.

vel ad ſententiaʒ
Jo. ſic non ad ce
tera cauſe cum ꝓ
ciratoꝛeʒ poſſint
mittef. ſʒ dic vt.

ſt qͥs iudicio.ac.
vel plenius. ſ. de

l.i.qccur .

ſe videtur inſtitutiii.
(CElſus.

emqʒ ⁊ in legato eodem
modo relicto ſenatus cen⸗
ſuit.

um Omponiꝰ
Ite ſolum ex parte dimidia
pure ex altera ſub conditiõe
heredeʒ inſtituero ⁊ ſubſtituero
tibi:non exiſtente conditione ſub
ſtitutum ex ea parte heredem fo⸗
recelſus ait Sed ſite heredem

De br̃dibꝰ inſtit uẽdis.

ente.? dic qᷓ; diſtuuctim poſuit conditionem. ſecundus ſi copul atiue.
quia tunc omnes debent exiſtere.vtinſtitu.e.S.pe.⁊.j.de ver.obli.l.ſi q̃s
ita ſtipulatus.ᷣ ?. ci.i.l.ſi plures. vel dic vt in.l.illa ſi plures no.item fa/

cit in eo.ti.l.ſt h eredi.

?¶ Id faciet. vt quecunq; eriſtar faciat inſtiutionẽ valere.

ant ſcniprum heredem teſtatoꝛeʒ

neutnim heredeʒ poſſe eſſe. quo⸗
niam ꝰad omnium factum ſermo

referturi quo putoteſtatoꝛismẽz

tem reſpiciendam:ſed humanius
eſtꝰeum quidem quiteſtatoꝛeʒ ſu
um heredem ſcripſerit in tantaʒ
partem eiheredem foꝛe:qui autẽ

eum non aſcnipſerit:nec ad here⸗

ditatem eius admitii.
pianus

inſtituero ⁊ deinde ſub conditiõe en obligatum ſennum

te eundem inſtituam:nihil valer

eceſſarium domino poſſe

ſequentem inſtitutioneʒ: quia ſa- fieri imperatoꝛ ſeuerus reſcripſit

tis plana pꝛioꝛ fuiſſet.· Sed ſi

plures inſtitutionesex eadem p⸗
te ſub diuerſis conditionibus fue
runt facte:vtra pꝛioꝛ conditione
extiterit id faciet quod ſupꝛa dixi
mus ſipure ⁊ ſub conditione ideʒ
inſtituatuur.
VVApianus.
(IJita quis ſubſtitutus ſit:ti
¶Beiusheres eſto: ſi ſecundus
peresnon erit: deinde ſecundus
heres eſto:placet pꝛimo gradu ſe
cundum eſſe inſtitutum.
.MDinponius
MOcanticulo quiſq; omnes

diuer. vtẽp. pꝛeſ. Aſignificãtur: xideo labeo ſcri
bit ſii

l. fundum. S. bis
perbiſ. ⁊.ſ.e.l. coꝛ
nelius.

a ſcriptum ſit ticius ⁊ ſeius

as alte· quanta quiſq; eoꝛum erpanehe⸗
Nro moꝛtuo. . 4 . .
aa boe de lel. redem me habuerit ſcnptum:he

resmihi eſto: niſi omnes habe⸗

Aia. ſubſtitutio.ſ. vulgaris que fit hoc caſ⸗ u verbis affirma/
¶AVus. ſic. C. e.l.fi. regulariter contra. vt inſti.de vulg. ſub. F. i.

BDemq; ſenatus.cuius nomen non babemus. ſcjilicet eundẽ

peredem.

te inſtituero. vbi in

teinſtitui.

8Mon. nunc reſpondit.
t BGequentem inſtitutionẽ. niſi babeat coheredẽ. vt.j.e.l.ſi quis Ja
ita ſcripſerit.aʒo.ſʒ videt᷑ contra. S. de condi.⁊ demon.l,nã ad ea h¶ Qum te. no. ꝙ teſtamẽti factio cũ ſeruis
ſed ibi in legatis:bic in inſtitutionibꝰ.vt 7. ſ. ti.i.l.fi. SF. fi.

v 4 Pꝛioꝛ. puta.

F qKadem parte genere eadem puta:inſtituo te in tienteſi impe
ratoꝛ intrauerit italid.te eũdẽ ſi nauis venerit ex aſia inſtituo in a

lio mente. vel die ꝙ ſit eades omnino. vt inſtituo te ſi imperatoꝛ

intrauent italiam ex tnente. ſi nauis ex aſia venerit in eodem tri

ita tamen ſi paratus ſit pꝛiuſcredi

toꝛi ſatiſfacere..
ℛR Aius

On minus ſeruos qᷓ; libe

ros heredesinſtituere poſſu

mus ſi modoeoꝛum .ſ. ſerui ſint

quos ipſos hr̃desinſtituere poſ-

ſumus:cum ꝰ teſtamẽti factio cuʒ

ſeruis ex perſona dominoꝛum in⸗
troducta èſt. oſlHereditarium ſer
uum ideo placuit ante aditam he
reditatem inſtitui heredem poſſe
quia creditum eſt hereditateʒ do
minam eſſe:⁊ defuncti locum ob
tinerel. 1 Dez;
En inſtitutio quosticiꝰ vo

uerit:ideo vicioſa eſt quod

ſatis conſtanter veteres degeue⸗
runt teſtamentoꝛum iura ipſaper

alieno permiſſa eſt arbitrio:nam

J ita quis.placʒ.vt
“ deſe

cun.tabu.l.ij.S.ſi qͥs ita
ſcripſerit.⁊.S.e.l.quo lo
co.⁊.l.ex facto. Itẽ no.
bic ꝙ non nocet oꝛdinẽ
peruerti cuʒ demuz om
nia locum habent perfe
cto teſtamẽto ⁊ moꝛtuo
teſtatoꝛe.

¶ Ocarticulo.quiſq;
ls quiſqs.
9mnes. ſignificant

vt. C. de pactis. l. ſi cre⸗
ditoꝛes.

uqHabuerit...iam. vt

verbum habuerit pꝛete⸗
titi tempoꝛis ſit.ſecus ſi
futuri. vt.j.de his qui ꝓ
non ſcrip.l.i.in fine.que
eſt contra.⁊.ſ.eo.l.ſi ita
quis.

mnes. verbuz plu
ra

e diuiſum geminat ſt

grnificationẽ ſingularis

vr.j.decondi.⁊ demon.
l. falſa demonſtratio.S.
fi.⁊.j.e.l.pater.aʒ o.

b Qm̃.no. ꝙ ad omni

am factũ ſermo refertur
in qͥ puto teſtatoꝛis mẽ
tem inſpiciendam

c ¶ In quo. ſermone. vt.

dele. ij.l. non aliter.
dol Mum aniuſ eſt. in du
bio.
e¶ In tantam. erit ergo
vnus heres ⁊ non aliꝰ.
ſic.S.e.l.pater.⁊.j.de cõ
di.⁊ demon.l.falſa de/

monſtratio. S. fiñ.⁊.ſ.de

condi.inſti.l.ij.S. fl.ſed
contra.C.de impu. ⁊ a⸗
lijs ſub.l.q;uis.⁊.l.cum
quidam. ſed in pꝛima in
equalitas: in alia frater⸗
nitas tollit contra. Itez
faeit.S.eo.l.ij.ſed quid ð
alia parte erit? Rñ. vt.j.

eo.l.ſt quis ita ſcripſerit.

2 qõð bic dicit in tantam

intellige q ambo inſtituerant. ſed quid ſt quilibet in dodrante buncſcri⸗/
pſit: vel econtra quilibet in triente. Rñ. tot vncie fient de bac hereditate
quot ille eſſe videntur. ar. S.e.l.interdum. 5. pater. . l. irem q ſabinus.
Item facit.ſ. dele.ij.l. ſi ita relictum. in pꝛin. ⁊.l.ſi pluribꝰ.i.rñ. in verbo

uilib et.
partem illam tim ex qua ſub conditione gnoꝛi. ſatiſfacere. non aliter. vt. C. de neceſ.ſer. l.i. ð, ⁊ facit inſti. ð

nox.S.ſinaũt damnũ.⁊.C. de ſer.pi.da.l.i.⁊.l.ab eo.

On minꝰ. facit.j.de le.i.l.ſ mihi.S. regula.⁊ dic vt ibi.⁊. C. e.l.ne⸗
.7.]. de acqᷓ. bere.l. ſt ſeruꝰ. ſed ar. . S. de edilł.edic.l.cũ iam 5. fl.

i ¶Hereditarium.poſſe ab extraneo.

ex ꝑſona dñoꝝ introducta ẽ

¶Dñam. no. bereditatẽ dñam eſſe:⁊ defuncti locuʒ obtinere. HMZ
Obtinere.ſic inſti. e... ſeruus alienꝰ...e.l.ſeruꝰ. ⁊.j.de lei.l.legatuʒ

K
4
‚ſeruo heredi.⁊ de acq.re do.l.bereditas.⁊ de vſuca.l.certã.⁊.jſ.de le.

jj.l.debitoꝛi.in fi.⁊ de noua.l.nouatio.in fi.
As inſtitutio, nota teſtatoꝛum iura perſefirma eſſe ⁊ non ex alio

4*

n Pendere.⁊ eſt ratio.quia vult co
Iʒ in ſuo pennittiturſed ſtatuere de rebus in eum caſum quo ſue futurenõ
ſunt.⁊ facit.j.e.l.illa autem.⁊.l.ſi quis ſempꝛonium.⁊.l.captatoꝛia. ⁊.l.

Liber

pendere arbimio.

clemens. §. fi. inſti. de here. ab inteſt. S. at bi, ibi quod ſecus ⁊c. ⁊.j. de
conditio. ⁊ demonſtra.

nferre in alienum arbitrium: qdð vix

l.nonnunq;. 7. S. de ar⸗
bu.l. item ſi vnus:S. idexs
pompo. querit. ⁊ no. ᷣm

eg
g Per ſeruum. vtpote
bereditarium. R. ? facit

ſe. ta. l. ij § * quamd iu

330. argu. e non debe⸗
at valere cum ſic dicit te
ſtatoꝛ vt tabellio ſcribat
legata ſibi deberi cui/
cunq; iuſſenit ticius:vel
lego centum cuicunch
Ddixerit ticius: quia con⸗
fertur in arbitrium titij
factum. ſecus ſi confer⸗/
tur in eiuſ arbitrio id qð
de iure eſt. vt ſi dicat: vo

lo te ita ſcribere ſicut
diyxerit aliquis ſapiens

quo magis debeant va
lere ⁊ tenere que reliqui
in teſtamento: ⁊ que ibi
ſtatui. Item in libertate
hoc fallit. vt.j. de fid ei⸗
com miſ.lib.l.fideicom/
miſſa.

aeße⸗ 8 que. ſic ergo exr bac
glo

ſa habes argum̃. ꝙ

compꝛomitti poteſt vt

feratur ſententia pꝛout
de iure videatur alicui
ſapienti.

a¶¶ Si quiſiura no.iure

poſtliminij.omnia iura
ciuitatis in perſona eiuſ

in ſuſpenſo retinentur.

c Mon obꝛumpuntur.
4

eſt non tolluntur.

d ¶Obꝛumpuntur. ſed

contra videbatur qꝛ cie

uis romanus nõ eſt: ad

quod. S. eo.l.ſed ſi in cò
ditione.S. ſolemus. ⁊.jſ.

ad.l. falci.l. i. in pꝛin.

ſ. de leg.i.l.id quod.⁊.l.
ſeruuſ ab bo.⁊ de bo.li.
l. ſi necem. S. ſi d epoꝛta⸗

rit. dominꝰ. —
Deceſſe Wrao

ſe finna eſſe opoꝛtere non exalie

noarbitriopendere. ¶¶ Jsqui⸗
apud hoſtes eſt recte heres inſti⸗

tuitur: quia iure poſtliminijꝰ om⸗

nia iura ciuitatis in perſonam eiuſ
in ſuſpenſo retinẽtur:vel non ob
rumpunturꝭ Rtaqʒ ſi reuerſus fu
erit abhoſtibus poterit adire he⸗

reditatem. Seruus quoqʒ eius re

cte heres inſtituitur:⁊ ſi reuerſus
fuerit ab hoſtibus poteſt eum iu⸗
bere adire hereditatem:ſivero ibi
deceſſerit quiheres extitit poteſt
per ſenum heres fieni.
Iquisꝰ ita ſcripſenit:ticius
Nexparte dimidia heres eſto
idem titius ex altera parte dimi⸗
dia:ſi nauis venerit ex a ſia heres

eſto:cum ex pura inſtitutione inſti

tutus heres adierit q;uis condi⸗
tio alterius inſtitutionis pendeat
er aſſe fit heresi.ſcilicet iam con⸗
ditionel deficiente cum non pꝛo⸗
ſit ei quicquam hec conditio exi-
ſtens:quippe cum non dubitetur
quin ſi quis ex parnte dimidia he⸗

mn

res inſtitutꝰ ſit nec pꝛeterea quiſ⸗

quaʒ alius ipſe ex aſſe heres inſti

) Apinia. .

tutus vidleatur.
Ereditas ex die vel ad
diem non rectedatur: ſed
poꝛis ſublato manet in
ſtitutio.
¶VLpianus.
facto pꝛoponebatur quẽ

cdam duosheres ſcnipſiſ⸗

quis.idem ticius.quid ergo ſi alius ſit inſtitutus ſub conditione

unquid hic interim eſt beres inſolidum. Rñ. Yo. non. quia quãdo
cunq; poteſt eſſe locus inſtituto non eſt locus ſubſtituto.vnde inſtitutꝰ
pꝛo parte pꝛo ea ſola interim eſt heres.ſed ar.contra.S. fami. ber.l. ſi he
res.⁊ ar.j.de aſſig.lib.l.ſub conditione ſed pꝛo Jo.eſt ar.j.de bo.poſ.

ibi.Accurſiu s.

7. 8. ſi p ars here. pet.l.ij. aʒo. ⁊ plene dic vt notat᷑

i Er aſſe flt beres.niſi in conditionali habũ erit cober̃dem ſubſtitutum.

vt.j. de gcqui bere l. cum beres. 5. qui ex parte.⁊.S. eil:ſi te ſolum. facit

*

j.de acqui.bere.l.ſi tuer parte ſed ar.contra.j.quando dies ſlag

K Jam. als etiam.

l¶ Conditione.ſolicet quia non poteſt decederepꝛo parte teſtat

⁊ pꝛo parte inteſtatus.
méPꝛeteren als
ſe: vnum rerum pꝛouincialium: PioptereigN.

italicarum renim alterum: cm nAuiſq;; alius

merces in italia deuehere ſoleret
⁊ pecuniam dimiſiſſet in pꝛouinci
am ad merces comparandas que
ↄparate ſunt vl viuo eo vel poſt
nmoꝛtem nondum tamen in italia
deuecte:querebatur merces vtrũ
ad eum pertineant qui rerum itali
carum heres ſcriptus erat:an ve⸗
ro qui pꝛouincialium.dicebam re
ceptum eſſe rerum cetarum he⸗

redem inſtitui poſſe?:nec eſſeinu⸗

tilem inſtitutionem. ſed ita vtoffi
cioiudicis familie herciſcunde iu
dicio cognoſcentis contineatur:

vtamplius nihil is qui er re hereſ
inſtitutus eſt: quas rem ex qua he
ſies criptꝰ ẽ conſequatur. Ita

igitur res accipitur: verbigratia:

pone duos eſſe heredes inſtitu⸗

tos:vnum ex fundo coꝛneliano:
alterum ex fundoliboniano fun
doꝛum:alterum quideʒ facere do
drantem bonoꝛum: alterum qua⸗
drantem. erunt quidem heredes

ex equis partibusꝰquaſi ſine par

tibus inſtituti: venintamen offi⸗
cio iudicis continebitur:vt vnicii
q; eoꝛum fundus qui relictus eſt
adiudiceturꝰ vel attnbuanir.
WVnde ſcioqueſitum ensalieni

onuspꝛoqua panteagnoſci debe

at. ? refen papinianuscuius ſen⸗
tentiam ipſe quoq; pꝛobaui pꝛo
hereditanijs panibus eos agno⸗
ſcere esalienum debere hocẽ pꝛo
ſemiſſe:fundos etenim vice pꝛe⸗

mercatoꝛ.

— —

t¶ Querebatur. reſponſio buius queſtionis differtur vſq; in fi

idem ſi alius qui
heres non eſt. vt

ſ. de rebus dub.
l. vtrum ita. aʒo.
⁊ ſic totum habʒ
.e.l.hoc articu⸗
lo. ⁊.j.e.l.paterfa
mi. in. fl. ⁊.l. qui ſt

Eäreditas. vi
io. no. ſubla
to

io tempo⸗

E

poſ Ad diem. cer/

tum. vt inſti. e. S.
heres.incertũ enĩ
poteſt. vt. j. eo. l. qᷓ
filio.⁊.l.in tempꝰ
in pꝛincipio.⁊.S.
de lib. ⁊ poſth. l.

filius a pa. ij. ñ.

idem quod bicẽ

in libertate. vt. j.

de ma. te.l. liber⸗
tas.⁊.l.ideoq;.ſʒ
in milite ſecuſ. vt
C.deteſta.mi.l.
certi.⁊.j.de teſta.
mi.l.mileſita.⁊.t᷑.
in fraudem.S.pe.

2 facit ad.l.S. de

adop.l.queſituʒ
⁊ inſti. de here.in
ſti. F. impoſſibiliſ

ſed ar.j.de reguk

iuris.l.actus.ſed
ibi nulla fit men⸗

tio inſtitutionis.

Item. C. de bef̃.
inſti. l. extraneum
Aʒ0. S“

facto. quẽ

dam. ſalicet
teſtatoꝛ em·

r ¶ Deuebere.l. S

pꝛouincia.

2 ASolerla

atoꝛ qui erat

nem huius.l.ibi. que res in pꝛopoſito ⁊c aʒo.

qnteq; ſoluat.

vyDicebam. ego vlpianus ⁊ nota ꝙ altius eroꝛdimur mateniam

EKerum ceterarum. ⁊ tunc ſi nullus eſt alius bic totum babebit

x6

bic dicit.

vt.j. eo.l.i.S.ſi ex fundo.ſi vero alius eſt:aut ex vniuerſo: ⁊ tune
babet locum. C. eo, l.pe. aut exre certa:⁊ tunc babet locum quod

ris valet inſtitu⸗

dioſt

lte e⸗

l
.

Ais

noneſ
Cusden⸗
nia g,
Munbeb
e in
eloaaf
fetlanf
lulſe

fedis
n.o. iuble
btenpo⸗
inlin

dien
ineeniian
Nrſeoli
lnnanp'
ſpios,
1poſ..
ai
nvod bii
te l lben
lgeoqß
ſeryl l
o,mi..
deteſta.
ſita, 11.
e
Asde
guelz;
deberein
npoſtbi
detgt
gaus e
laſena

WPoſſe vt fuit in pꝛinll.
Eamilieberciſcunde.ſ. de actiõe. .
2 † ibil ampliꝰ.qꝛ nibil plus ẽ in hereditate:niſt duo fundi: vt

ſubijcit. vel dic nibil amplius.ſalʒ debet habereiure pꝛelegatio/

nis. aʒ.

9 ]Accipitur. ali⸗/

as pꝛecipi tur. ⁊ ĩ
libꝛo domini ac/⸗
cur.coꝛrectus eſt.
¶Voꝛneliano.
qui valet dodrã
teʒ:vt ſubijcit.aʒ.

ag Liboniano.
qꝛ valet qᷓdran
tem. vt hic ſubij⸗
cit.

bus. ſcilicet quo⸗
tiens: cũ heredi⸗
tas ſit ius. vt.S.
eo.l.quotiens. S.
heredes.ĩmo lo/
co legatarioꝛum
ſunt habendi.vt
C.eo.l. quotienſ
que eſt ↄtra. So.
ibi erat alius ex
vniuerſo: bic nõ.
vel dic ꝙ licet ob
tineãt vicem lega
tarij quo ad actio
nes: tamen vere
ſunt beredes.pꝛi
ma placet.

c us .expꝛel⸗

ſiuum eſt veritaß.

d Adiudicemr.

partim iure pꝛele

gationis: partim

iure hereditario.

vt. ſ. de teſta. mil.

l. ſi certarum. ⁊. ſ.
de acqui poſ.l.i.
G. ſi ex parte.⁊ ad
treb. l. deducta. F.
nummis.⁊ facitj
de leg. ij. l. peto lu
cij i rñ.⁊.j. de le.
iij.l.

bet fundi.acd.

hb ¶ Paoſſit. in toro patrimonio.
IEx re.i.ex fundis.ag.
K lu eſſe. quo
ſie

b ¶ Equis panti⸗/

ceptionis accipiendos:quare ſi

foꝛtetantum ſit es alienum:vt ni

hil detracto eo ſupereſſe poſſitꝰ:
conſequenter eſſe dicemus inſti⸗
tunionesiſtas exre factasnulliꝰ
eſſe momenti:⁊ ſi foꝛte falcidia in
terueniens reſciſionem eſſet lega⸗
toꝛum factura:licet officio iudi⸗
cis recidet pꝛeceptiones iſtas
vtnon plus quiſqʒ eoꝛumꝰ habe
at q; eſſet habiturus ſi legatumꝰ

accepiſſet vel aliud vel etiampᷣ

ceptiones quod ſi fuerit incenum
eſt:an falcidia interuentura ſit re⸗
ctiſſime pꝛobatur officio iudicis
cautiones eſſe interponendas/
cum hec ita ſint. Hec etiam inſti⸗
tutio de quaqueriturnonẽ repel
lenda ſi alius rerum pꝛouinciali⸗
um:alius italicamʒ heres ſcriptꝰ
fuerit:officioq; iudicis attribuen⸗
tur ſingulis resque aſcripte? ſunt
tamen emnt heredes exequis ꝑ⸗

tibus:quia mulla pars aſcripta

eſt: que res facit: vt ſi foꝛte in alijs
facultatibus plus ſit in italicis foꝛ
te q;in pꝛouincialibus in alijs mi⸗
nus:⁊ eris alieni ratio vꝛgeat dici
opoꝛtebit diminutionem eandeʒ
fieri quam ſupꝛaoſtendimus: ꝓ

oſt emancipationẽ S.fl. 2· C. fa. ber.lſi qua.
pſe.ſ. ego vlpianus. ä
20 ſemiſſe. ſic. C. ſi cet. pe.l,i. ?. C. el.ſi compẽſandi.

H ¶Vice pꝛereptionis. que pꝛeceptio eſt vltra medietatem cuiuſli⸗

ad boc vt valeant pꝛeceptiones beredes tam̃

t: quia herediras dicitur etiam que ſolnendo non eſt. vt. j. de
ver.ſigni.l. bĩditatis.⁊ facit.j.ad trebel.l.i. S. deniqʒ. ⁊ ad.i. fal.
lin ratione.S.quod vulgo.
l¶ Zegatoꝛum.ſ.exrraneis relictoꝛum.

m Mꝛeceptiones.i. locum habet falcidia in iſtis pꝛelegatis ſicut
in alijs legans.

n ¶¶Iſtas. vt. O. ad.ljfal.l.a cobr̃dibꝰ. . ſ ad.l.fal.l. ne ſennius. ?2

cit ſuis legatanjs:

dic recider. ſ.l. fal. vłiudex. dic qñ ⁊ alijs legaiẽ grauatꝰ:alias
eniã babet quadramem cum babeat vlra quatam ſemiſſis non
deduceret fal. aʒo. Item qui babet iure pꝛelegationis non pꝛoſi⸗
ſeq coh eredi ſic. vt.d.l,neſenmus.

rrviij

o Hoꝛum. i. pꝛelegatis.

Debĩdibꝰ inſtituẽdis⸗

p ¶ Bulegatum. id eſt non plus conſequitur vnus ab alio de fundis in
quibus inſtituti ſunt qᷓ; ſi eſſet eis legatuz alijs heredibus inſtitutis.

qe¶Accepiſſet tanq; extraneus noͤn tanq; beres.

r ¶ Ael aliud. in ſideicõmiſſis.

cta contributio admittenda erit.
rerum autem italicarum vel pꝛo
uincialium ſignificatione que res
accipiende ſint videndum eſt:et
facit᷑ quidem totumvolũtas de
functi.nam quid ſenſerit ſpectan⸗
dum eſt. veruntamen hoc intel⸗
ligendum erit rerum italicarum ſi
gnificatione eas contineni quas
perpetuoquis ibi habuerit: atqʒ
ita diſpoſuit vt perpetuo haberet
ceterum quinꝰ ſi ipſe tempoꝛe ali⸗
quid tranſtulit in alium locuʒ non
vtperpetuo ibi haberet?: ſed vt
denuo ad pꝛiſtinum locum reuo⸗
caret:neq; augebit quo tranſtu⸗
lit: neq; minuetꝰ vnde tranſtulit:
vtputa ð italico patnmonio quoſ-
dam ſemios miſerat in pꝛouinciaʒ
foꝛte galliam ad exigendum debi

tum:vel ad merces comparãdas

reuenſuros ſi comparaſſent.

bium non eſt quin debeat di

c ad italicim patrimonium eos:

pertinere debere:vt eſtapud mu

tium relatuʒ. / Cum fundus e⸗

rat legatus vel cum inſtnimento

vel cum his que ibi ſunt: agaſo⸗
nem enim miſſum in villama pa

indeet ſi alijs fuerint legara reli⸗

8 ½ Eſſe. inter ſe cobere/

t Interponendas. de
reddẽdo retro q;tũ ap⸗
paruerit vlt᷑ fal.acceptũ
vt.ſ. ſi cui plꝰ qᷓ; p.l.fal
ci. l.i.. xñ.

v Dequa in pꝛincipio
l. Oixi.
xRepellenda. ſed ap⸗
pꝛobanda.
vgAlcripte. ſcilicet in qͥ
us inſtituti ſunt.

5 (Pula mlla⸗ ſcilicet
quota.⁊ pone bic con⸗

tra. C. eo.l. quotiens.

So. vt.õ. modo nota.

* Pars ſcllicet expꝛeſ⸗
4

5 Que res. quia ſcilics
ſunt beredes ex equis ꝑ
tibus.

ve Alijs. puta vineis.
a Supꝛa oſtendimus
ſcilicet vt pꝛo equis par
tibus teneantur ad es a
lienuz. vyt.S. S. vnde ſcio.

b ¶Etiaʒ alijs. puta pꝛa

tis.accurſius

b (¶ Sed alijs. non ſolũ
coheredibus.

EEHH inſimul tribuant ad ſupplementum falcidie.
der

Rerum ſignificatione i.appellatione.

f ¶ Eorum.i.reſponſionem pꝛedictam,.
erutamen.i.in dubio.

cit nota parimonium conſtitui ex voluntate patnifamilias.

a Auin t alioquin.
Haberet. ubaudi perpetuo ſi non habes in textu.

c ¶ Augebet.. que es ſunt eo loco quo ⁊c.

ni. ita.
euerſuros.i.recunſuros.
Eos. ſ. ſeruos.

deMinuet...res que ſunt ibi vnde ꝛc. ⁊ facitj de lega.iij l queſitum
i:reſpon. ⁊. 5. finali. ⁊.l.ſi ira legatum. ꝛ.l.qui filium. ⁊ nota. S. de pigñů.
l. debitoꝛ. ⁊. C. de verbo. ſignifica. l.i, c. ſ. de auro 2 argen. lega. il.ſi vxo⸗

emnere. i. anteq;ᷓ ſunt miſſi in pꝛouinciam.
gaionem. qui ducit equos yel mulos yel aſinos, vt.S. ſi quadrmu.

—üA

(bi eſſet perpetao. “ res eſto. ? bic nepos non erat beres. accur.

k In agro. nõ deſtinato eis. ¶¶ Sed in ſecundum.id eſt in locum deficientis ſecundi gradus:

I¶ Agros. ad quos erant deſtinati.
m ¶ Quaſi. exrpꝛeſſiuum eſt veritatis
n egatumllius fundi in quo deſtinabantur aliquando.
o ¶ Pertineãt. rep ete ſu⸗

us nõ. ., . . —
bennen trefamilias non pertinere ad fun-

pꝗAue niſe ſoluſt haſj dilegatuz mutius ait: quia nonid
mam auenionez in bꝛin cjircoillo eratmiſſus vt ibi eſſet:
pio legis. . . .
pꝛoinde ſi ſemus miſſus fuenit in
villam interim illic futurus quia
dominum offenderat:quaſi ad tẽ
Jamas pecunia. arpus relegatus:reſponſum eſt eti⸗
gu.jj. de rebus du. l. qui⸗ ſo⸗ .
dam relatus. ⁊ facit.j. am ad ville legatum non erune⸗
re:quare nec ſerui quideʒ qui ope

q ¶¶ Mꝛopoſſto i. in pꝛo/
poſita queſtione.

de fun. inſtru. ⁊ inſtru.
leg. inl. queſttum F be⸗ rari in agro conſueuerint: qui in
bnnanun ides alios agros reuenebamur: 7 qua
8 E vuo lellieetteſta ſi abalio ↄmodati in ea ſint con⸗
tos. ditione: vt ad legatum pentine⸗
HNreguis ita. beredẽ ant: quia non ita in agro fuerant
Erchamenre. fuu, ei agro viderentur deſtinati:
ro non ſir codino vrim ue res in pꝛopoſito quoq; ſug
pediat: ſed de pꝛeterto genit: vt italicanim remm eſſe cre
levrbie r c11,5 't dantur he res quas in italia eſſe
l.clemẽs.· 5. finali. vt ibi teſtatoꝛ voluit:pꝛoinde ⁊ ſipecu⸗
dices: ⁊ boc vbi ſibi te niam miſit in pꝛouinciam ad mer⸗
ces comparandas ⁊ nec duz com⸗
parate ſint dico pecuniam que id

ſtatoꝛ appoſuit condi /
tionem. ſi autem extra⸗
circomiſſa eſt vt per eam merces

neo tunc ſi de pꝛeteꝛito
valet. vt. S. e.l.ij. ⁊.l.hoc
articulo.ſi de futuro nõ:
quia eſt captatoꝛia. vt.j
eo.l.ill e. ⁊.ſj.de his que
pꝛo non ſcrip.ba.l.ðij. in
fine.ſʒ quare ſecus quã
do ſibi apponit condi/
tionem de futuro:⁊ alið

patrimonio adiungendam.nam
⁊ ſidediſſent in pꝛouincia de pecu
nijs quasin italia exercebat ituraſ
quãdo extraneo: Reſpõ . redinmas. dicendum eſt hanc
geo m Jo. cum condi ⸗ quoqʒ italici patrimonij eſſe ratio
do Pendere teſtatoꝛe i nem: igitur efficere dixi: vt merceſ
a aen ſ. ve condm quoqiſte que comparate ſunt in
ſtil. inſttutio. 2. C. dej romam veherentur:ſiue pꝛofecte
ſti. ⁊ ſubſti. ..penulti.ſeld ſint eo viuoſ ſiue nondum: ⁊ ſiue

contra.S. eodem.l.quo/ H .
tiens. S. tm̃dem. ſen die lcit ſiue ignoꝛauerit ad heredem

vtibi. Item nota ꝙ ali · eum pertinere: aui italice res ſinta
cubi videtur eſſe condi⸗ ſcripte
tio et non eſt: vt hic. ⁊. ſ. Pte. .
de op leg lillud eillud = iI SDem.
7. ſ. de alimen leg.l. a fi W£ S i oer
lio. S. finali. ſed argu. cõ — J qins ta. ſcipſenit here⸗
tra ſ.de vſufructu legg.
l. qui cum plures.

OEnGreſtan d ote inſtitutio. . OU
Scrib itur. ſubaudi filium inſtituo.ałs non eſſent duo gradus.

5¶Poſt moꝛtem. fecit ſᷣm galli conſiliuʒ.vt.S.de liberis ⁊ poſthu.l.gal
lus.iu pꝛincipio.

⁊ ¶ DPuo gradus.inſtituti ⁊ ſubſtituti.vt filius quidem inſtitutus:nepoſ

autem babeatur ſubſtitutus.
Zitius. ſubſtitutus fuit etiam vulgariter. ſcilicet ſi nepos non enit be⸗
res gca Iunt tres gradus. accur. lctecer 8 non
¶ Ana cum filio licet teſtator dixeritſi nepos beres non enit:ticius be⸗

in italiam adueherentur in italico

ex quo cepit poſſe adiri hereditas.ſed nõ bic cepit poſſe adin be
reditas:ergo ticius repellatur.vt.j.de acqui.b eredi.l.iij.⁊ facit.j.

i.i.l.ſi mater,accur.

dem ex qua parte codicillis ticiuʒ
heredem ſerpſeroꝰ: heres eſto:
etiam ſi pars in codicillis non fue⸗
rit aſcripta:erit tamen heres qua⸗
ſi ſine parte inſtitutus ſit.
VNLpianus.
Em inteſtamento ita ſcri
itur ? ſi filus meusme viuo
moꝛietur: tunc nepos exeo poſt
moꝛtem meam namushereseſto
duo gradusheredum ſunt: nullo
enim caſuvterq; ad hereditatem
admittitur: ex quo apparet ſi ne⸗

potiticius ſubſtitutus fuenit ⁊ ſili⸗
us patri heres extiterit: non poſſe

ticium vna cum filio heredem eſ-
ſe:quia non in pꝛimum ſedin ſecũ
dum gradum ſubſtituitur.
Hec verba publius marcus
⁊ caius inuicem ſubſtituti here⸗
des mihi ſunto ſic interpꝛetanda

ſunt: vt bꝛeuiter videretur teſta⸗

toꝛ tres inſtituiſſe heredes:⁊ in
uicem eos ſubſtituiſſe:perinde ac
ſi ita ſcripſiſſet ille ⁊ ille ⁊ ille inſti
tutiheredes ⁊ ſubſtituti ſunto.
ui tres filios habebat ⁊ ita
ſcnpſenit:filij mei heredes ſunto:
publius filius meusheres eſto:vi
deri poteſt pꝛima parte duos dũ⸗
taxat filios heredes inſtituiſſe.

NAiffilio impu eri erhere
Vaäropanphlan legat:eũ⸗

dem poſt mortem filijex parte
heredeminſtituere eodem modo
poteſt:quois qui ſennum ſempꝛo
niolegatum eundem poſt moꝛ⸗

ti. 7. C. de necel. ſer. l. pe. S. fl.
f¶Eundem.ſ.pampbilum.
g Kilij. exberedati.
hbEundem. ſeruum. accur.

be ¶ Hec vᷣba. tres

inſtituiſſe bꝛeuiter
duos gradus cõ
pꝛebendit. ſic j.
titu.i.l. lucius. F.
aliter. accurſtus.

c 1OAultres.

duos dumtaxat.
ſed quid ſi duos
tantuz babeat ?
deo eum beredes
eſſe. vt. j. titu. i.l. ſi
quis eum quem.,.
in pꝛincipio. Itẽ
nota ꝙ ſequens
ſcriptura determi
nat ⁊ reſtringit p
cedentem. ſic.ſ.ð

verbo. ſtgnifi. l..·

fundum.⁊. de ac⸗
qui.pol.l.ſi is q̊.
7.5. de cal. l. bec
actio.

d Inſiituſſſe no

ta ſequentem ſcri
pturam determi⸗
nare ⁊ reſtringere
pꝛecedentem.

Vi filio. ſiue
(Je teſtatoꝛ
ſeruum ſuuʒ filio

exberedato ſiue
extraneo poteſt e
undem ſeruum in
ſtituere poſt moꝛ⸗
tem legatarij: q lͥ/⸗
dies incertus eſt
alias tolleret᷑ di⸗
es. vt. S. e. l. here⸗
ditas.ſed an va⸗
leat legatum ſer⸗
ui. ſi bic ſolus ſet

uus poſt moꝛte,z

legatarij eſt inſti⸗
tutus. Reſpõ.nõ
quia ante moꝛti
legatarij non q̃a
nemo ẽ beres. pꝰ
ea non:quia libe
ra perſona inueni
returlegata.⁊ fa /
cit.j.titu.i.l.ſt ſer⸗
uus communis.
F.finali..l. ſequẽ

i Berus. pure ſcnptus quo ad verba. effectus auteʒ eius eſt vt
conditionem adimpleat libertatis:⁊ dicſcrniptus ſolus ſ᷑m Jo.

K ¶¶ Jaſſus eſt, ſub bac conditione ſi inter ⁊c.

le¶ Neq; liber ex teſtam ento non eſt liber quia nõ extitit adbuc cõ

R

odle⸗
ſeadibe
ſbare
iſfebeaie
Nacdls
nclt, ſte
lciis

5

Auurks,

AI
dunnr.
lig ſtouos
Phaben
ſeich,
unbanig
iſtillc
un qen.
nchio Zi
Oſequens
la deermi
Gpngeß

naneſd5

oſegnile
un.1 deael

oliss;.

de call be

iniſens
enien ſai
determi
Atringere
nten.

flio ue
tteſtato⸗

nuz flo

o ſiue
opdiche
ſeaumin
ſoſtnon
genmi
neems dl
ztollget i
töel bar
,ſcdan
gurun ſat
ieſolus ſa
oſt norle⸗
nickinſt
ſeſpon
nne nong
Arinon
debenes,
hrauile
gſonannen
tn
Conmnuns⸗

itlſice

esett
8bn

tochien

ditio:⁊ per conſequens nec heres:quia non liber:⁊ quia ſub eadẽ
conditione retardatur hereditas.vt.S.eo.l.ſeruus alienus.S.i.⁊
ar. contra.de condi.inſti.l.cum ſeruus.⁊.S.eo.l.trebatius.S.fina
li.⁊ arg.S.de ſer.vꝛ.pꝛe.l.iij.S.qui habet. Item nec ex codicillis ẽ
liber pendente conditione:vt bic dicit:quia noluit lex expectari:

an babeat vtrun /⸗
ᷓ; ex teſtamento

7 ſicſit neceſſariꝰ
quod eſt ſi exiſtat
conditio vel vo⸗
luntanus ᷣm. M
Item ſt eſſʒ liber
in codicillis: vi⸗/
deret᷑ remota cõ/
duio libertatis ⁊
per conſequẽs he
reditatis:⁊ ſic di⸗
recto daretur hbe⸗
reditas in codicil
lis rem ouẽdo cõ
ditiones quod eſ⸗
ſe non debz. vt in
ſti. de codicillis.

m ¶ Qiber ex codi
cillis. ⁊ heres vo

luntarius ſᷣm. H
vt ar. S. eo.l. ſi ſer
uus communis.
nec ob. C. de ne⸗
ceſ.ſer.l.quidam.

b.ſed cum vetereſ

ybi eſt neceſſari⸗
us:quia ibi nil ð
libertate dixit in
teſtamento. ſed a
lij dicũt vt Joh.
etiaz. R. ꝙ hic nõ
eſt heres vtpote

d eficiente condi⸗

tione:ſed tm̃ liber
vt ar. S. eo.l.⁊ ex⸗
pleta.ſed tunc li/
bertatem quomo
do cõ ſequitur cũ
non eriſtẽte ex eo
teſtamento bere⸗
de nil valeat. vt
.C. de fideicom.

lib. l. eam. Rñ. hic habebat coberedem:vel illud de relictis in te/
ſta mento:hic autem de codicillis:ſed eſt hic opus adiri beredita

tem ſempꝛonij:ex parte heredem
inſt tuit Seruusteſtamentohe

ſus eſſe ſi intra calendas decem
bꝛis decem dediſſet: ſi codicillis
puꝛe libeꝛtatem acceperit intra ca

lendas quidem neq; liber!: neq;

hereserit:niſi deces dederit:ſi in⸗
tracalendasnon dederit:liber ex
codicillis erit.¶ Si quisſeruũ
ſuum liberum ſub conditione he⸗
redem pure ſcripſiſſet:eumq; vẽ⸗
didiſſet:pendente conditione:iuſ⸗
ſu emptoꝛis ſeruus adire heredi⸗
tatem poteſt:quia conſiſtit inſtitu
tio:⁊ eſt qui ius imperandiꝰ ha⸗
bet:quod ſi poſt defectam condi⸗
tionem ð alienatus fuiſſet nonpo⸗
teſt iuſſu emptoꝛishereditatem a

dire:quia eotempoꝛe adeumper⸗

ueniſſet quo iam extincta inſtimi⸗
tio inutilis fuerat.igitur cum ſer
uus ſub conditione liber eſſeiube⸗

tur ⁊ legatum pure acceperit: ſi

pendente conditione manumiſ⸗
ſus vel alienatus fuerit:legatum
habebiu:aut domino acquiret:
q;uis moꝛtisꝰ tempoꝛe conditio
libertatisextincta fuent:ſi vero

tem a legatario alias non valet libertas.vt.C. decadu.tollen.S
in nouiſſimo.⁊ ſm hoc poteſt in fine legi:cum non ſᷣm Job. qui

timo.

babebat ex codicillis non enit ſcilicet non adita hereditatea legi/

i quis ſeruum. conſiſtit inſtitutio per conditionem defectaz
ub qua ipſa inſtitutio facta videtur quantum ad querendam be
reditatem ſᷣm Ro.ſed nunquid ſi poſtea conditio extiterit reſtitu
it emptoꝛ hereditateʒ ſeuo.Rñ.nequaq̃ʒ. aʒ.expectatur ergo bec
conditio quando ſeruus in eodem manſiſſet ſtatu:nam ante con⸗/

ditionem nec ſe nec alium poteſt facere beredem: ſed alienatione

facta eſt quem faciat heredem:⁊ ideo conditio non expectatur qð
vera non eſt conditio:ſed quia pꝛopter naturam libertatis differ⸗
tur inſtitutio eo. ſ. non alienato:als ſi eſſet vera conditio expecta⸗
retur etiam eo alienato. “

a [Amperandinouus dñſss.
b Defectam conditionem.libertatis que foꝛte erat ſtnauis vene

nt ex aſia binc ad menſe em:⁊ dic ꝙ defectus conditionis ⁊ liber⸗

tatem ⁊ bereditatem ſub conditione taciterepetita datam piciat:

rxviij

res pure ſcnptus :liber autem iuſ

Debĩdibꝰ inſtituẽdis.

alienatio ſolam adimit libertatem. vt inſti e.S. ſeruus.
c¶ Inutilis. quia perinde eſt modo habendum: ac ſi fuiſſet pure inſtitu⸗/

tus 2 ſimpliciter ſine libertate data aliquo modo.H.quod hoc iure non
valebit hodie ſecus.vt.C. de neceſ. ſer. l. quid aʒ.

d eIJgitur.quod diri in bereditate ſeruo relicta idem in legato:cum ſub

poſt defectum conditionis manu

miſſus:aut alienatus fuerit:lega⸗

4

tum ad initum recidet. 6Cus
venditoꝛ ſenum ante traditioneʒ

ab emptoꝛe pꝛo parte heredem

ſcriptum adire iubet:reſtituere co
heredi ſeruineceſſe habet:quialu

crum facere eius ſerui iure quem

5 .
*

2
K4.

lib.xxx.di.marcellus notat.

Immoetid debet pꝛeſtari quod
ui venditoꝛ non potuiſſet
ſi pꝛiuſq; adierit ſeruus partez he
reditatis diſtractus eſiet:quod ẽ

conſe

verum.

1

ingenuum eſſe credebat

deinde ticius quia ſemuus fuerat
iuſſu domini adierit hereditatem

poteſt dici ſempꝛonium inpartẽ

litate iuris.

Blianus.
NIopaterfamilias titiuʒ que
e

redem ſcripſerit:eiq; ⁊ ſ heres nõ
eſſet ſempꝛonium ſubſtituerit.

conditione libertas ſit ei
relicta.

e¶ Vendente conditio⸗
ne. ſcilicet libertati aſcri⸗

f Negatum habebit. ip

ſe manumiſſus: quia le⸗/
gatum pure cepit debe⸗
ri manumiſſiõe facta.b.

di g Aut dño.ᷣ acquiret cũ
vendidit non debet. plane non ? Aut dño. aeqnit

totum quod acquiſieni reſtituet
ſ pꝛo ea dumtaxat partequa ſer⸗
uuscoheredeʒ habuent.
¶KH. Arcell?.
Deſt partem dimidiaʒ ſer
PTict quantaini hereditatisꝰ

fuit alienatus.

bſell oꝛtis. ſcilicet do/
mini.

i ¶ Extincta.⁊ ſicvid etur
q non cedat dies buiuſ
legati q;tum ad boc vt
valeat vel non a tempo
re moꝛij quod ẽ bene no
tandum:vel ſatis poteſt
dici quod cedat a tẽpo⸗
re moꝛtis. H.

ke Fuerit.i. ſeruus.

laRecidet.babuit enim
4 aſi tacite ꝙ a ſeruo ac

gquirendum legatum cõ

ditione libertatis adie/
cta.R.vel ſic quia perin
de babẽduʒ ẽ:ac ſi lega
tum ſimpliciter ſine lib/
tate fuiſſet ei relictuʒ qð
nullũ eſſet. vt. C. ð le.l.
ſeruus.⁊ facit.j. de le.i.

meLum venditoꝛ. non

debet. venditoꝛ.

1 ¶Hon totum. de ſubti

Deſt. non videtur voluiſſeteſtatoꝛ venditoꝛem habere debere par
tem dimidiam ſerui:cum eum inſtituerit pꝛo dimidia..
p MEHereditatis.totius.cum enim fuit inſtitutus ſeruꝰ pꝛo dimidia ⁊ me
ietas ſerui remanſura eſt penes venditoꝛem.ergo medietas illius dimi

die:⁊ ſic alia ſit emptoꝛi reſtituenda que eſt quarta totius bereditatis.b.
⁊ econtra quia coberes non erat niſt in dimidia non poterat habere niſi
medietatem ſerui ⁊ mediam inſtitutionis ſerui que erat quanta totius:ſz
tamen ſtatim coꝛrigitur.
q lotat. i.repꝛehendit ita ĩmo ⁊c.
rDiſtractus.⁊ traditus.⁊ ſic apparet coꝛrigi quod dictum erat.S. e.l.
pꝛoxi.in fi.plane non totum ⁊c.⁊ fa.sõ.de ac.emp.⁊ ven.i.iuł..ſt quid
ſemo.ſed cur non babet aliquid venditoꝛ cum teſtatoꝛ ſciebat ſeruum eẽ
venditoꝛis.Rñ.cõtemplatione ſerui inſtituit in dubio.vt.C. de vſufru.
le.l. f. ⁊.j.de le. pꝛeſ.l.iij.S.i.item quomodo coberes petit vltra qᷓ; ſit he
res.vt.C. de rei ven.lres alij.Rñ.qꝛ teſtatoꝛ videt᷑ eũ voluiſſe babereto
tum cui ⁊ partẽ dedit.vt arg.j.de condi.⁊ demon.l.ſi quis eum quẽ.per
inde enim habet᷑ acſi emptoꝛ pꝛopꝛium ſeruum inſtituiſſet ſine libertate
⁊ ſic hereditas tota ⁊ ſeruus dabit᷑ beredi emptoꝛis. MM
paterfa. ingenuũ.idẽ eſſet ⁊ ſi liberiuoam.
— Aredearfezan noe enĩ ignoꝛamꝰ quid ipſe crediderit:
qSeinpꝛonii/ſubſtitutũ. x¶ In pantẽ quanam: vt in fi.ljdices.

. , ⸗

AQuiſckt ergo T eltſemꝰ. 3 Er ita ſubſtituit i bis verbis.
568 Meres erit: liber pura de nouo factus. .
ſfleq; alium. cuius eſt iunis ſubiequs per arrogationem vel perſerui

tutem.
ↄ/¶ Putaret.l.eſſe.
u ¶¶ Mon erit.ſubaudi ta
li inſtituto.

a ¶ Mutata. de liberta/
te in ſeruitutezʒZ.

beᷣ Aliuz. puta dominũ
uum. Igitur in hoc ca⸗
ſu.ſcilicet in pꝛimo caſu
huius. l.

c ¶ Diuidatur.ſed quid fi
et ð alio ſemiſſe.Rñ.do
minus inſtituti haberpᷣ
cipuum inſpecta potius
veritate qᷓ; opinione:lʒ
quidam contra. ⁊ eſt eti
am pꝛo hoc.ſ.l.pꝛoxi.qꝛ

veriſtmile eſt ꝙ impera

toꝛ ſibi pꝛecipuum acce/
perit.ſed videtur diſtin⸗
gui:aut voluit alium fie/
ri heredem ſi appareret
ſeruus:⁊ tunc ſubſtitutꝰ
in totum repellitur:ſi pa
ruerit domino in adeun
do.aut voluit:⁊ tunc in
totum admittitur.vt:C.
eo.l. cuz pꝛoponas. que
eſt contra. Sol. ibi erat
certum quid voluit per
verba ſi non erit heres
ſignificare.hic cõtra.nã
dubitabatur an teſtatoꝛ
crediderit liberum. Iteʒ
ſi crediderit liberum:du
bitat᷑ qͥd volebat ꝑ pᷣdi
