nti s eſt m n Penalenti ſe test enatt ſel 7ſi necemarur Fl nibalocis. R ibi. oz ita
. 4Hꝛo erus cur. ſic. . deno. ope.nu.l. de pupillo. . ꝓc y ¶ Debeat. l. cuenin. æ ibi im̃ tenet: an vero inn bimaioꝛ ps beredi⸗
olli aedavage b. cõtra.ſ. ꝙꝙ no ſatiſdat vbi cenũ edeinan qĩ ⁊cꝙ in duobus.i.vbi ipſe babet domiciliũ ⁊ v
Nd ꝛzio. m. D. (otra. I. 5 di 9 .
n Gato.veſ vringettennci quo.S.pe.nec hoc h̊ dieit ſed magꝗ

zlin

Glei⸗

pᷣnium:vr ibi dicit:ſed nõ euidens ⁊c.⁊ in illa de pupillo dubiuʒ
erat de mandaro:lʒ

eſſer verus ꝓcuratoꝛ.

i gdh ereditatem. ſ onte aditam.
1 Binan ignorage ſi eſt euidens nõ ſatiſdat. vt dixi.⁊ fiet

. 2 „ „ . — „* „ E
ibi vbi 2. de iudi.l.beres abñs.in pꝛin. It
eibi vbi defunctꝰ. vt. õ. . pꝛin
lit 8. pb repento⸗Jte ⁊ v bi teſtatoꝛ voluit. vł eſt veriſile eũ vo⸗

—

J poſtulante. adieris.tu beres.

luiſſe. vt. ö. de iu. l. ꝙ legat. ꝛ.l. ſz ⁊ ſi ſuſceꝑit..i, ⁊.l.fideicõ.i pᷣnc.

A iij

te . 3 dele i.li. d (Eaſus. 5. ppi. 2ð
e or re,ceſtt terpoſis. 5 Lele li. Bupenoreſſez in generali fideicö. 7)
SAt c. adiunge.ſic vt pꝛetoꝛ ⁊ẽ ꝙ eſt in medio in cogi e Zegatarij.ſ. vico. I ¶ Gupenoꝛe. ſcz in generall ſideicb. 14
veſten n⸗ accipere cogoꝛ 2 ſ decederẽ antet booe mee a gle orinſti de ſigei cö. b ere Freſtiuta. 1 bereditas eſtetiaz ſi a
tur recip ere. ⁊ ſi nõ babeo berede ft ven gii⸗ . I poſtulante.in hꝛin. . nõ eſt ſol ndo. vt.s. ad l iali in punn 1G
aduſſem antec; E. vt. S.E.l. PoE rénot. Sitotam. rogatus tu beres. N. r
een delen uo inpein deſepa. l.i.S. ſi qs ſuſpectò. Jié not. 56 Biio 3 berigz.
ꝙ; pᷣtoꝛ dat acrionez ali e ſ Aheres abeo qcumoꝛere acti. nõ iunis. vt 268
Brr , ſt eſſet . . 2. 1f Iheres ab eo oum C.ad.l.falci.l.er
facta..qas ſi cditio. nonomelcgani sin medent᷑ ac brditatẽ reſtituere ſuſpectã ſibi di Plerp lon. tenp. bart
AS n dene ſbe ceencepiſem gbeſti⸗ cit: dubiũ nõ eſt qn hodie coactuſ arg emptoz: del
las. lheredi . — , ſſit: ſecdæ cũ ſup. æ. 5.5 pu.
“ 2 2= quecunq;. 5. fi.
vE raud andoꝛuʒz. bere lus et 15 ⸗ eris?. ſi b itra ſi ſua ſponte adierit exeodẽ ſe. cõ. ar. etra. ö. dep ſe eſ
aA dandor coſilin mnieris . ſic ctra liſua o ſäma bad verb. rd. dis
Anieris. tu beres. na de Jieri e reſtitutur eſt Muãuis cũ ma bal. ver. ?.· C.
Haataa ve nie — tacinfdddatrri i aut certũ coꝛp: aut fideicõ. abeo Aaiu rn a a
H anous kalähi. remoto fideicõ. li- ꝗſoluẽdo nõ fuit datũ eſt ꝑinde ñ h rano: qꝛ nemo aͤ
nquarta cdne en tcS MLHi: e 7 HeE f. atax ſi ſ eſſy. eo eni, pſumiẽ᷑ iactare pe uun
affares ei no ſis ouen erij tibi fuerat volenniadire here debeat atch ſilegat el.0 ind unig. vt.5. de p⸗/ t
41Sievdlſte alas ſi⸗ dirnc creditoꝛes tuos talicõmõ aſn legnariſſued⸗ Pagornig balan deindebi e
bals f Pil mpiter fa⸗ cefungi eũen fideicõ. relictu elſt. t0. 5. ſue ab iiio
quia. . nibil tuppiter fa ngenen idele. . g 60 lil
4Citrarals eſige a ereekkne, q; re⸗ Si totã hereditatẽ tgn r A HH ð
intra ꝓ citra. ſic. C. . e 5 reς tere ſpöte adieris. ſi ſine decdſu 2.l.patronus. l henn
ſthu be. inſti. l. FF. mota poſtlatione mea creditoꝛes tuere ſpote acens. cen n nte F ſii
ſeiculͦ meuz a. Hac coditione copellere te: ut adi- ctione qte pus reſtitueris: diffic⸗ poſtulante eſi⸗
lann arboe o ber ba dotuerit ſedle ſi fir ſims lecdi credtdens pignoriti grli bouſes i
10.7 £ 00 ont 7 * . A . 2 . 5 . 7 5. . 9, atd
mentio. ſ.5 ſol. .pupili eres pfi rogatꝰſit a patre her edi Gsno explẽdi fideicõ 0 ec ſecl 5. ſl quis ſogat W
debuior ai atboꝛe aai ranhi reſlituere: cũ creditoꝛuz ſe. ſec ? ſi, phauens perncze tegr Eeuict. no
us Zo rbübal eiat ddoꝝ colili iniſz:ta/ tãnõ retinuiſſe recupemare esbo debz necvé u
ad reuocandũ alienata ſuoꝝ faudldon con d de treris. Erati. ditor bereditans.
auius et boieilu e ent mbi⸗virfraudatoꝛio inter⸗ 6O. auctione pdioꝝvelmã er Cde euict. i.
enr luen paulis miei locꝰ erit: q; bonis pfis eius cipioꝛũ vel ceteranrerũ cauere he ner ——
e 5 ſ * — . Hira Rerditatenods an tid ſpeciei. vt. 8. G
In frau.cre bic quidéno eiue'er en Prditate ferre potuent zno i ennemraabigo Agen d
ealt t menduũ ꝙ, no bʒ lo niſi foꝛte pꝛij creditoꝛes filij au- de e ĩ pciu ſit refaſũ
ieitns d eie neige poſtulstunt dimiii heredhe veniſſen nbo. deraa dsen
. rü dimingt regz⸗ 6 . . 3 iſti ⸗ 5. E. ij. .
dwis alosndbi bonis pfiseusbona vecereſibi keril d alheſoll —
alias adilſes. leu be Hermitat Di donationis ca ſu⸗ ine ſ riciobi dipoſttpen: bel ſaͦs paiek⸗
reS8. .⸗ . = S=. 2 3 . poſt „ §S. bone fidei.
1 ran aronore ſpecgiidercensper ee n directeractoes beredi. 2elibend
Ala nõ acqrere ſs oimi reſtituerit qſolidũ capenopot ue e . d Pfditaté tas er. .lcog.OS
paer vr j lin frau re. ferfiei id q caperenopõt. idẽ Siheres rec⸗ ſdciesidna. dnuentins.
gMca:rſi non poſtu⸗ dicendũ eſt⸗ ſi citra coſili donan reſtituent alienauert aacr Abaes, re
ar cogiaaue. fiduciani heres id feceriẗ“. tate: aut ſeruĩ Perecuun mann tuere ſcz
ba Aüu iuor ſ ſli miſer dli fiducian Pere n mient aut mpit gd vl fregerit: vl r
A yvt ĩ ſupioꝛi m PPoſt tenp?. 4
„E Wi r . B ſcet ali 8, ſit reſtituere. ⸗ 5;
. S nleaſgnid, in pꝛin. K Venditis.ð a creditoꝛib⸗ pa, ſellicet aliquod oalgunt eum exceptione tamẽ.vt. . el. .F.
. nin se ugneraneune ſepationẽ bo. paternoꝛu a bonis bered is a Benoneſ opus reſtitutione. ſed an ip ſo iure reat r da he
ern 3 1 e 5 . toꝛis ei“ d. Rlq. A1⸗Q.n „— . ne reſti⸗ 4
facere potuerũt. vt j. deſepara. llin Bn nat Alausr fa ſ.l. pri. in ſicipſo iuretollatur. exceptio: * õ petat re⸗ 16
mDiniedondnn g voleben beres ordͤ eiicte indis nduetunleunt veleeeene rtant ſoe ſolu lſtcbum 5 alt
Bene wren mñ cap ere poſſe ſicx. S. eli. inde neratiuus. J. bis deec cogitur ſola directa. vt.C. de noua.l.lij. 8
ſideicõ ptem im cap eeh ferint. a fideicom. ranq; ab inli quado. qnq; coge i
p eKe ſner c.brae u⸗ denetre aukehu .i. i ipdes tio u anure MMU
gno ⁊ fiſco applicaf.vt. ]. deiure fil. WW vrinſti. de ſid eicõ. be p Deperlent. periſt en e, S6. 7.l. mulier. 5§. I ei. b.
nꝗ aufertur ⁊2 tũc applicabi vrLs8s. 0. ar. 5, All o.l. eleganter. 5. ite ſiſeru· Lura glias n0 (ſoꝛ. b⸗ .
Ihberes ab broactus , raro fit ſieſt nõ ſoluẽdo. ar.,. acl. fal. g keenparele Darnicdadeenon Acande no ſſo b. .
iij in pꝛin. „ EL e. 1 ” potuiſſet. vt. . ſi cer.Pe..cUs ſed quid ſi tunc fuit cõ/
H ſec dende dnaler pr elt Fisu ibine t Aifacit. . pꝛo enb.i defne tuit negiigens tenetur
c ¶ Di legatu eſſet.l. impliciter quo caſu no veeeimnroͤne.5. quod vul,· p eta pꝛeſcriptio ante reſtiutionem. n. Unde. 9
lne 1c75. oeoinoan: dengm voci⸗ bic, et Vt. S,erl. mulier. Feſe emm. in fi· i
go. lic ergo panficatur ſingularefideicolegeto eniam bociure yt aee eereenne

57 xxxvi HMMV —— Ad ſenatuſcon. nebel.

— pyphba nio:vel fructus er pacto quos reſtituere non tenetur cum ex ſua indu
141 Agire.ſed non ſtarim.ſed poſt tẽpus deliberationis. vt. õ. ſtnria babeat. vt. S. ad.l.fal.l.iij. in pꝛin. ꝙ in fideiuſſoꝛe non eſt. vel ideo
e.l.ſed ⁊ ſi.. plane.b.ſed cene bic dicit S.x ibi nõ fuit coact ſtateſt:qꝛ obligatio fideiuſſoꝛis pendet ex bonis deſuncti.nam id ab eis pe
vy ¶ Cõmodũ.in retentione qrte. ⁊ facit.C. deinof.te.l.ſcimꝰ. S.fl. titur qð debuerar reus defuncto.at pignoꝛa nec fuerant d efuncto debi

o., , nen eo ſlen ndeſennm.

l. Eres.fun.cer.alias nulla eſt deductio.vt.j.de ver.ob.l.tta ta:nec etiõ pꝛopꝛie poſſunt dici aliquid debere.qꝛ tamẽ ſunt accidentia
,ſt ¶ Rftipulatus. . H fit eeſſio:vt ſubijcit. item
auqa ſi lupe pſſerit nõ cõpetit in eũ vlla ciuilis actionẽ:vt ei cedat ꝓpignoꝛis cõ pol. So. ibi per ceſſe
rius.ſ. qð oino fij EellI ug receca PbioOS 0. ibi per ceſ
0 dũ vei etimatõs actio reſtituta poſtea her̃ditateex modoactionẽ.iCuextreb. ſen. dereniurnd iſo wrer
S beet barte vr S, treb. ſe. con. ſed ex fideicõ. c ent cõ.reſtituit᷑ hĩditas ſuitutes quaſ lij 5. non ſoli c.l pro
deRenneda. al. hoc ꝙ deperierit pſequendũ.ſi mutuo pᷣdia hr̃dis ⁊ teſtatoꝛis ha n noĩs.ſ. ſe per ceiſio⸗
. remitéda vbian uero poſt reſtitutã hereditatẽ ho⸗ bẽt nihilominꝰ valẽt. Aulus. nc. .ſ. de cõtra ta. l. cu
dep⸗ te reſtitunonẽ eſt r ſoiir s Q̃DZWBD Tigin 6, . emancipatus. in pꝛinci.
10. euictus. als reſti⸗· U ad amiſent heres dicenduʒ eſt NVi filiũꝛ fili hẽbat teſtm̃ Itẽ contra. S. de pac.l.
, m0mẽda ſi poſt riti legeaql.cũ eoagi poſſe. ſi ſeuum fecit ⁊ ita filia ſua cauerat Fabi. e um poſeſſoꝛ.
gon aunnenur ſoste heredtanu aut vulnerauent mãcotibino teſtan doneclibenti veſs dietbimelepurt
tnr, vr.. . ig aut occidenit. Sitpᷣalis actio I1I bi ſint. ꝓnũciauit unpatoꝛ fideic. vel non pꝛodeſt miſi fa⸗
depe bereditas er fidei hereditate reliaa fuerittẽpꝰ quo exhac ſcriptura deberi qᷓſi ꝑhoc caa ceſſionelvt bic dicit.
Ndi cõ. ⁊.l.de euic.ſʒ orperiri au tirq; e 1 air . vel v erius ibi nõ erat ve
n ng hutclzve Heres experin ante reſtiuita here- qð Phibuiſſet eã teſtan petiſſy yt ms bees qͥ paciſcebat
liumn le ijl ci pf.5. eu ditatẽ potuit imputabit ei cui re- frat ſuũheredẽ faceret. ſic enim bic Rez todämadorh.
ani ms. So. bicba, ſtituta fuent. Etianus accipicnda eã ſenptun acſiberñdi 5, anlacl. impato
ne ſlnme mia one. o N Mnes quide hereditate ð tatẽ ſuã rogaſſet eã reſtituere. a b Mabet. ſcllicet ſidei⸗
nnſi ole vi.ccoli liberãt deſiderante eo qui binꝰ antoninꝰi puberẽ filiũ ãtoni com.
. icit „ , . j — — —— H W
e nien imbat e ſuo penculo velit adire heredita. nũ e filii honoꝛata rlinquens er Aum erneb valsrer
ſacl⸗ code modo ſolue tẽ cogunt᷑ adire ſed nõ ſtatim reſti heredatis his matrẽ eoꝝ iuniã va nincte quidem ſunt adi⸗
naan alud conta C. Huere: ſedut copleto tpe delibera- lenana herde iſtituit. æ abea. ccc. cone berediraus einre
vbi diſtingunur lionis ſi expedir ſibi coperierit he ⁊ q̃ſdaʒ res filie reliquit: reliqua, bentiterũ imponi. vr..
ngi ſciamve¶ non. reditatẽ ſentiant cõmodũ teſtam oẽm hereditatẽ filio antonino cuʒ deſeruil.põpo. de ſer
iuli barcs di ti oiure q ſi ſponte adiſſent.ſi ve ad annũ.ᷣxx. etatis ꝑueniſſet voluit me re ſqus ees⸗
Ga0 — Aers k rocõtra oneroſam crediderint re- reſtitui. ſi ante annũ. xx. deceſſit ſimaruus im. 15. et
blir Aaduerſus debito ſtituta ea exonerent᷑ actionibꝰ he- filius eã hr̃ditatẽ honoꝛate fſtitni deletl ſauu nen.r de
unf ndeſunt eun Ares pccpto fundo roga- bensltimis heredibꝰrelictis: bpo
d 4 gebeniſſano. ve usfſuerat hereditatẽ reſti ſtea filiꝰ anũ agẽs plenũnonũde⸗ 4 Kiklunn. ſeipen
e cbere*t. muere: fundus alienatꝰ erat: anſto cimũ ? ingreſſus viceſimũ:necdũ Pacdem facias. vt,ö⸗e.
e uit beres ſuo no giebat videnduũeni vtmz oimodo tñ eo expleto deceſſit filia herede lerfacro inbein. vell
N minedlud ino, penesherede findu; eſepoluent faua walcerima ſua tlicna dani ienhmandoon tena
volens negocuz teſtatoꝛ an ita demũ ſi ipſiꝰeſt: ſj ſi tal ſideicõ.exteſtõ prispoꝛtionẽ dele ij lci pater . mnã
al beedntarus gere bi ſuperius placere:iõqʒ eſtimatõ hereditatis petebat: 2 apud pꝛeſi go bießeentu Picd/
alis abipe nd . Aiis letinendaeſitt. dem ꝓuindee obtinuerat. itoꝛes e Gabmus. abes va,
ſag ſit p er reſtiiu. cum Iher es pecuniã heredita⸗ valenanel ſilie antoni egeſtatẽ eius leriean.
e HH nã credidenit ⁊ in eã cim pignoꝛa pᷣtendebãt? recitabat diui adriãfʒ feſimita-loneratg.
no. acqlſi. .ö. ACcepit actiones nõ cõpetũt ei ni ↄſtõneʒ: inq̃ q̃ntũad munera mu 4 Pornons ſcllic di
ed depe bere.litem reſtituta fuerit her̃ditas aduerſus nicipalia iuſſerat eũ annũ quẽ ꝗs ĩ alg nan anaz bobe⸗
Gce AIpleedine ipſapignoꝛa: ſed aliq dubitatio re greſſiseſſet ꝓcõpleto nũeran .i aeOluntate
8 n auml. ſidets. ſ. Ianebit ſiin eñ cõtractũ ꝗ exdefũ peratoꝛ aũ ni motꝰ er eqtatececrtcrrrrr
nnſ neſpeciali ceſſöe cto fuerit iterpoſitꝰ heres anteq; ⁊ verbisteſtamẽti ad annũ viceſi- b ocrenebant coꝛg
4 ntien de. reſtiuerit hrditatẽ pignꝰ accept mũ etatis qʒuis ſcire ſe dicereta di hppallanon⸗ velar pe⸗
ae. in pꝛinc. vbi ſed necſi qdẽ ipſe admitteret ex uomarconõ excuſatũ atutela euʒ nbatur n uteg. reſt, ic
Ebin Raanmho,srtenk fideicõ.tin hʒ aduerſus heredem q ſeptuageſimũ annũ etatisigrei q etpꝛima tanio pant
5, tranſire ſo. venu0s rrðUÿMMM as. vt. C. de epi. T cle. l.
ſi eſt facta ceſſone non ipſo iure: vt bic dicit. alij dicunt tranſit vti / ſi quis adde.S. penuaul. 22ẽðẽð
5 0 lis:vt ibi.nõ directa: vt bic. alij q aliud in ſideiuſſoꝛe qui plus ſe c ¶¶MNumerari. vr rem pu. gerat. vt.j. demu. bono.l. ad rem. .“
6k quitur ꝑſonalem: vt ibi q; pignus. ꝙ patet.qꝛ anch eanere⸗ dKerſnee ganennns ad amnum e gevahat run D
neſ gnus pꝛincipali ſublata.vt.C. de luitionepigno.l.intelligere.qð e ¶ Et verbis teſtam enti. ſci ad annum ⁊c.q poſſunt ſo
mon in fideiuſſoꝛenon inuenitur. vel ideo ſecus in pignoꝛe.qꝛ aliquaʒ nare vt ad annũ.vltimũ venenit.qui cũ intrauit ſicut quis venit ad vltio

vtilitatẽ beres poteſt habere:puta retentionẽ pꝛo debiio cbirod, mũi ferculum ſtaum cũ ei ꝓponiuur ⁊ bec eſt reriia rano. Aiij

*

¶Euiſlet. vt 1.5. de excu. tu.l. ecuſank in n. ⁊ accipe h ð petitiõeʒ ⁊c̃.

Zbe

g ¶ Mobis.ſ.pau.cũ nr̃is ſequacibus ꝓferentibꝰ ar. ⁊c. vt ⁊.j. de ma.l. i.
h¶Elieſcentie. vbi inceptus babetur ꝓ impleto. vt.j. de ma.l.i.⁊ no. ex

gr. caſum decidi.

benris. arg. C. de his qui
ante ap.ta.l.i. qꝛ poſ⸗
ſidebat.vt. j. d ere.iur.l.

fauoꝛ abilioꝛes.S.i.item

2. ſ.de manu. teſt. l. ſi ita
Aʒ ibi ſit fauoꝛ/libertatiſ
ſed cuiꝰſnĩa pᷣualet vtrũ
pᷣſidis vel pꝛincipis.rñ.
pꝛincipis vt maioꝛis et
vltimi ⁊ rõ es plures red
dentis:ſed ꝓ pᷣſideẽ.C.
qñ di. le.ce.l.ex bis.ĩ fi.
de cõdi.⁊ de.l.nõ puta/
bã.que plene dic vt no.
5.de mino.il.iij.O.mino⸗
Tem.

X
Piſtolã. caſũ dic

Pticius teſtatoꝛ ĩ

ſtituit equaliter ſibi bere

dem filij matrẽ ? ſẽpꝛo/
mnũ quondã ſuũ curato

em ⁊ coꝛneliũ in vita ti

cij deceſſit materitẽ ſem
pꝛoniꝰcõtraria foꝛtuna
eſt d epoꝛtatus.⁊ ſic ba
bet᷑ moꝛtuꝰ.vt.jſ.de bo.
li.l. ſi in necẽ..ſi ðpoꝛ
atus.⁊ ſic ſperat᷑ ꝙ tan
i in cã caduci deuoluã
tur ꝑtes eoꝛuʒ ad coꝛne
Nü. vt. C. de ca. tol.l. i. F.
ꝓ ſcðo.hoc aũt videns
teſtatoꝛ fecit epłam q̃ S/
uauit coꝛneliũ vt de poꝛ

tionibꝰmatris ⁊ ſanpꝛo

nij d et q tuoꝛvncias ſeio

qð fleri potuit.vt.C. de

fideicõ.l.⁊ in epiſtola. ſi
red eat depoꝛtatꝰ ꝑ in in

teg.reſti.⁊ ſic adeat here

Qditatẽ ꝙ fieni põt.vt.C.
de ſen. paſ.l.i.uõ tenetur
ad duas vncias vtpo⸗

tenõ rogatus:ſed coꝛne

lius tenet᷑ ad ałs duas
alij ponũt ꝙ tm̃ duo ſcʒ
mater ⁊ curatoꝛ fuerunt

inſtituti.ſʒ coꝛneliꝰ ſub⸗/

ſtitutus ꝓpter ineʒ vbi
dicit ꝓ rata poꝛtiõe ⁊c.
q.d.mn/ poꝛtionẽ marniſ
babeat. ⁊ mhil iure ſuo
ſ. habeat.
Deuoluta als deuol
uenda.
m ſelanis mee. qᷓ erat
Quarta pars.

.
8
10

unc i, in boc caſu.

i ꝗ Et alia.l. de teſtamento. vt. S. de teſta.l. qua
ceare. de vſuca.l.i.⁊ de dluer. ⁊ temp.pꝛe.l.in vſucapione.⁊ qꝛ eſt deli

in fr. ſed Z. S.e.l. vbi pure.in pꝛin. So.ibi fid eicõ.erat in ptãtero⸗

gati:bicnõ:qꝛ femina eſt rogata.itẽ õ.S.de cõdi.⁊ de.l.i.vbi diẽ

ꝙ pure debet uiſt ſit dies vel condi.ſed dic ꝙ bic eſt conditio ta⸗
iure pꝛeſumpta ex voluntate defuncti.
NVeuola. ſubſtituit directo pupillariter.

ſusfuiſſet nobis et legisclieſcen ſibſtitutis fideicõ. obliger: qᷣ
tie argumenta/ꝓferentibꝰ? alia ſi inuicẽ fuerint ſubſtituti ⁊ in fi
qdam cõtra penitricem pꝛonuncia deicõ. ſubſtitutionẽ valere vnoq;

Pigolan acd hereckẽ ſuũ in
hec verba ſcripſit. ticius coꝛneli

Leuo.

/

7 7
2
*

eoꝛũmoꝛtuoq ſuperſunt totuʒac⸗
cipiunt. I Dem.

Eredibus inſtitutis filijs

heredi ſuo ſalutẽ:a te peto coꝛneli vtnutq; ſexus ſingulos rogauit:

qm ad teduolutaẽ ꝑpsmr̃ smee
itẽ ꝑs ſempꝛonij curatoꝛis quon⸗
dã mei cõtrana foꝛtuna:ut ſiper
hoc totus as meꝰapud teeſſe ſpe
rat᷑ vti reddasꝰ reſtituas caio ſeio

vncias qtuoꝛ.queſitũ eſtcũ ſẽpꝛo

nius in integrũ reſtitutus ſit ab im
peratoꝛea quo fuerat depoꝛtatꝰ ⸗

adierit hereditatez eiusꝗ rogaue⸗

rat:an is qqʒ rogatus ſit ut ex ſua

poꝛtione reſntuat herecditatẽ.mñ

di ſenpꝛoniũ quidẽ nõ ꝓponi ro
gatũ:coꝛneliũ autẽ heredẽ debere
ꝓ rata poꝛtione maternarũ defũ
cti rerũ reſtõnem ſeio facere. Mu
liert her̃dis ĩſtituti fidei cõmiſitut
retenta ꝑte quarta reliquã ptẽ re⸗
ſtitueret numi quonda ſue cuiꝰ fi
dei cõmiſit in hec vba.rogote vt
id qð adteex bonis meis pemene
rit facias puenire ad filiũ tuũ:que
ſituʒ eſt qñ hoc fideicõ.reſtituere
debeat: vtiũ ne poſt moꝛcẽ ſuã vel

vtꝗ ſineliberisdecederet ꝑtẽſuã
hereditatis ſoꝛoꝛi fratriue reſtitue⸗

ret:aut ſi frater ſoꝛoꝛue ñ ſuꝑeſſet

matriſue:⁊ hecverba adiecit:voſ
qʒ liberi cariſſmi hoc ſideicõ.te⸗
neri inuicẽuolo:donec liberos bi⸗
nos educaueritis: queſitũ eſtſi ꝗs
ex liberis duos filios pcreauenit:
q;uis ſuꝑſtites ñ reliquerit an her
des ſuifideicõ.debeãt.rñdi ſᷣm ea
que /ꝓponerentur videri fideicõ.

onere liberatos. Licius nepoteſ

ex filia ⁊ furioſam filiã ſuã her̃des
inſtituit: ? fideicõ. filie vt ſi ſine li-
beris deceſſiſſet ꝑs ei data peme⸗
niret ad coheredes:eam furioſam

ipſe ticiꝰ utmrimonio collocauit

⁊enixa eſt filiã poſt moꝛtẽ pris.q
ſitũ eſt defuncta furioſa ſuꝑſtite ex
hmõi cõiunctione parta filia:an fi
deicõ.ad heredes ꝑtineret.reſpõ⸗
dicũ filiã reliqſſe ꝓponeret᷑ fidei

cõ.nõ deberi claudiꝰ.nã⁊ ſi matri

antea. reſpondinũc? adtẽpꝰ quo moniũ cũ funooſanõ fuit ſatistñ fa

nurusmoꝛeret᷑ ſideicõ.aptandũ
eſſe. Dem

edẽ eiq; codicillis ſubſiituenit:ð

inde filius ipubes deceſſenit lyſb⸗

ſtiutõinutilis ſit:qꝛ codicillis heĩ
ditas neqʒ dari neq; adimi põttñ
benigna interptatiõe placʒ:vtfra
ter ꝗ ab inteſtaio pupillo ſucceſſit

ſupꝛa.

x¶Kuius.ſ. nurus. .
5AUoꝛerek. ſic,S: dele ij.l. ſi legatarius

Teuola rñdit ſi pr filiũ ſuũ
ipuberẽ ex aſſe ſcripſerit he

9 epꝛoniſ q erat altera qᷓ̃tta ꝑps. o oꝛuns. pta: E depoꝛtat?
p ſSen das.⁊ bic accipe pero quod e
qHereditatẽ.i.duas vncias de bereditate.
r ¶ BPto ata.ſ.ad duas vncias.nã eq̃les erat ꝑtes. ⁊ fa.S.de be.iĩſti.l.fl.
Haternarum. i. duas vncias.
ulier. beredis. i. nepotis quem ex filio pꝛemoꝛtuo babebat.
oſiſHurui.i.mr̃i hr̃dis inſtituti.aʒo.

ctũ eſteiuſinodi cõditioni. dem
Aciusticiꝰ inteſtato mo
riturꝰ cũ haberetvxoꝛẽ ⁊ ex

eafiliã emancipatã codicllis hec
vba inſeruit. ptinẽt aũt hi codicil
li ad uxoꝛẽ ⁊ filiã:itaqʒ rogoqcqd

rogarẽuos ꝓueſtrapietate facere
tis: filia iteſtati patnis bono.poſ.

—

vt. j. patet.
9Inutili qꝛ di⸗

recto lacta.

1 (¶Aaimi. poteſt

vt. C.de codi.l.ij
⁊ inſti.de codicil.
§. pe.

a Obligek. ptzʒ

hic ꝙ fuit pupil⸗
laris directa⁊ tra

hitur ad fideicõ.

ſic.SÖ.de cõdi.ĩſti.
l. pe.in fi.⁊.C.de
impu.⁊ ali.ſub.l.
ij.⁊.l.quãuis.⁊.l
pꝛecibꝰ. in fi.⁊ ð
reſt.l.bac cõſulti.

§.pe. 7.5. de le. iij
l. cum quis ſoe. F.
ſeia.⁊ de codicil.
l.illud.S.ði.⁊ ſic vᷣ

tra bet᷑ quarta.vt

.S. de codicil.l. ij.
S.fi. Item boc
trahit᷑ ad fideic.

eſt v erũ ſi nullo tẽ

pore potuit vale⸗
re iure directo.al.

nonꝝ trabitun niſt

in niilite.vt.S. de

pupil.ſub.l. cẽtu⸗
rio.

b ¶¶ Subſtitati. ſ.
illi q pupillo eräar
lbtituti ⁊ fuit bꝛe
uiloqᷓ.vt.S.ð pu.
ſub.l.lacius.⁊ ſic

directa vulgaris

que nõ põt fierii
codicil.ſed trabi
tur ad fideicõ. yot

ſubij ecit.
cAcipiunt ſer
cã fideicõ.dema⸗
nu fratris pupilli
vt. j. eo.l. luciꝰ. F.?
f. ⁊.j.de ſuis et

echere.l. ſt ex plu⸗

ribus.⁊ hoc vra

cta qrta.vt dixi.

fa. S.de vul.b.

l. ſmat᷑ita.in pᷣn
cipio.

Eredibus. 1
aut ego reliquero autuosipſe ha⸗ 4 ducaueniß.

betis:cõeuobis ſit.qð ſinon ego

b hoëapparz vo
luntas defuncti.
ex facto.S.ſi quis

autẽ ſuſcepit. cu,5

ſuis concoꝛ.

e Cicius.filia pᷣmoꝛtua als benenõ cõueniret ꝙ ſubijcit vt ſi ſt /

ne liberis 7. fFilie. furioſe.

g Sine libens. imo

etiã ⁊ ſt cũ liberis decederet nõ eſſet facienda reſtitutio: qꝛ dũ fuit

in furoꝛe b eres non fuit.vt.C. de cur.fur.l.fi.S.ſinaũt.niſi dicess
ſpãle qꝛ filia.ar.in.e.l.i..li. b 4 n mrimonio. de facto nõ
alie. iu. l. patre. 2. J. diectt.
t ¶ Conditiom.boc ideo.qꝛ filia quo ad matrẽ eſt vt leginima lic
aturalis niſt ſit mater illuſtnis. vt. Ciad oꝛſil: ſt qua illuſtnis

de iure. vt. 5. de bis qui ſunt ſui vel

2

fiem
pbde
hiotg

geen
otck
Kli
lci⸗

Enz
Ppl,
m
flech.
diit.
1000
hbit
ig,41
r
fſle.
elii
ſen.
Cocicl.
liſi
lannt

Iſtee.
nulloti

lo.
od.

tunfnk

tNe.

nih.
gut
be

t

ca

denn,
Phli

2

ſlis4
a⸗
dns
tdit.⸗

b.
hes

D.

unt⸗
icl⸗
zel.
guis
la

gtt

gine

dt
1bogg

0 Bi licuiſſet.

fieſi
jnb

2⁊ inſti.ad oꝛf. .. nouiſſime⁊ inſti.de ſuc.cog. Itẽqꝛ pater taliter
copulauit.p qð videt᷑ voluiſſe filiã ex tali còiunctionenatã extin

guere fid eicõ. Atẽ qꝛ aliter bec furioſa non potuit babere mfimo⸗/

niũ vñ parct ei ſi babuerit qualiter potuit.vt.j.de ver.ſig.l. que⸗
ret aliquis. ſed ſi qͥs inſtituat maſculũ filiũ a ſubſtituat ſi ſine li/

beris deced at vl
etiã hoenõ expꝛi

2 ipſe decedat fi⸗
lio im̃ naturali ſu
pſtite.qͥd iuns ſit
plene no.ĩvtro q;

caſu.S.e.l.ex fctòè

§. ſi quis rogatꝰ.
2. C. de inſti. ⁊ ſbᷣ
ſti. l. gen eralit. in
fi. ⁊ facit. S. ð pu⸗
pil. ſub.l.ex facto
querit.in pꝛinci.
2.C. ö ipu. ? ali.
ſub.l.bumanitaſ
Acius. ba
beatis. nazʒ
tũ erat emancipa
ta filia etiaʒ iure

veteri aliqd ba/

1 X d. poſ. vnde
Kereange

m ¶ Deberi. dimi

dia. vt. S. de le. ij.
l.fi. S. lucuus.

n Aeuia. p de

n
polito.i.in cuſto/⸗
iure nam teſtamẽ
to curatoꝛ nõ da
tur.vt inſti.de cu.
S. i.⁊ no.ſubſtan
tie.qꝛ datur ſub⸗
ſtantie. vt. S. ð tu
PpAlijs. a patre
datis tutoꝛibꝰ vł
curatoꝛbꝰ.⁊ qñ⸗
q; in boc magis
ſequenda eſt vo/
lũtas matnis. vt
ChRõ ma. volũ

tatẽ tu. d ek. lei.
Meporp⸗ na
tiſ e

x alio filio foꝛ
teꝑpꝛemoꝛuo.
b ¶ Peruenerit. qᷓ
liter b intelligas
dic vt no. ð.e.l. qᷓ
filiũ.S. ſabinus.

ſ.tantum ꝓ rata.

in.pꝛo virili.

d 4 ei ſi vnus.
taͤtũ peruenerit
ad.xxv. an. quia
alij pdeceſſerunt.

eEVmne. als oẽ
ſ.primoniũ, aliaſ
oem. ſ. ſöam. f

b ¶Hon poſſe. bien

accepit.ꝗqᷓſitũeſtan aliq ꝑs here⸗
ditatis lucij ticij ex cã ſideicõ.a ſi
lia matri debeat.iñdiſm ea q pꝛo
ponerent᷑ deberi: ct ſi vxoꝛ para⸗

ta ſit in cõe bona ſua cõferre. Me

uia duos filios heredeſ reliquerat

⁊ eodẽ teſtõ ita cauit.fidei aũt he

redũ meoꝛũ cõmitto vt ois ſubſtã⸗
tia mea ſit ꝓdepoſito ſinevſuris
apud caiũ ſeiũ et luciũ ticiũ:quos
etiã ſi licuiſſet curatoꝛes ſubſtatie
mee dediſſem remotis alijsꝰ vt hi
reſtituant nepotibꝰ meis /ut ql
qʒ eoꝛũ adannos.xxv. pueneritꝰ
ꝓ poꝛtione:vel ſi vnꝰ ei oẽ que

ſitum eſt an ei fideicõ. pᷣſtani aſcri
ptis hr̃dibꝰlucioſticio ⁊ caio ſeioꝰ

luciũ ticiũ: itẽ caiũ ſeiũ fideicõ.pe⸗

tere non poſſeꝰ.¶ Cres heredesi
ſcnipſit meuiũ fratrẽ ſuũ ex dodrã⸗
te ſeiũ ex ſextante: ſtichũ eiuſdeʒ
ſeij ſeruũ: filiũ aũt naturalẽ meuij
ex vncia:⁊ fidei cõmiſit ſeio ut ſti⸗
chũ manumitteret in hec verba. a

tepeto ſei vri ſtichũ manumitte⸗
resdedi vnde faceres Sed ⁊ in

codicillis ita cauit vnci ex qua fe-
ciſtichũ hrdẽ ſi q; ſeius cõtrouer⸗
ſiã mouerit ad meuiũ fratrẽ meũ
reuenti volo:tu frater ſm fidem?
pietatẽ tuã quicqd adte puenerit
ex hereditate mea ſtichofilio tuo

reſtituas:qut facias fidei tue cõ⸗

mitto:quelitũ eſt ſi ſeiusadient he
reditateʒ ⁊ ꝓpter hoc cõpulſusꝰ
ſtichũ manumiſenit an vnciã here
ditatis ex qᷓſtichus heres eſt inſti

binus. tutus ſticho manumiſſo reſtituer
c ¶ Pꝛo poꝛtione

dẽat.mdi nõ ꝓponi ſeiũ rogatũ

vnciã ei reſtituer.idẽ queſijt an ſi
aliquã cõtrouerſiaz ſeius de vncia

hacex qſtichꝰ inſtitutꝰ eſt facere
velit: ⁊ meuiꝰ vnciã ex cã fideicõ.

Qucio depoſitario. g ¶ Seio. dño ſtichi.
Lun o. ꝙ fideicõmiſſarij ſeu executoꝛes teſtamèto
rij no babent actiones contta beredes cij ſint miniſtri. yt bic, 7,6,

.

Nxvi Aa ſmnatuſcon. trebel.

de ali. leg.l. filio. F. matri ſue. niſi relictũ ſit ad pias cauſas. vt. C. ð epi.
c(le.i.nuili. ⁊. S. al.leg.l.alio h rde.ſecus ſi ipſe eſt aliquid cõmodiba
biturus. qꝛ runc nõ eſt ſunplex miniſter. vt. S. de le.iij.l. ſi legatariꝰ. fac
1. eie.ij.l.ſi quis ticio.⁊.l.codicillis.in pꝛin.⁊ de le.iij.l.pr.S. tuſculanꝰ

i ¶ Eres beredes. ſcnip. quedã mulie.·

a ſeio fuit ↄſecutꝰ.vtrũ hanc ſolã

vnciã exqua ſtichus inſtitutꝰ ẽ an

veroꝛ dodrãtẽ exquoipſe meuiꝰ
inſtitutuseſt eidẽ ſticho reſtituere
debeat. reſpondi de oi reſtituẽdo
qð ad menũ quoq mõ puenitte-
ſtatricẽ ſenſiſſe¶Dater pueru ·
puellã inſtituit heredes:eoſqʒ iui
cẽ ſubſtituit.⁊ ſineuter heres eſſ¶i

eis plures ſubſtituit his vbis:ſub

ſitutos heredes inuicẽ ſubſtituo

coꝛundẽ filioꝛuʒ fidei cõmiſit: ut ꝗ
eoꝛũ vita ſuꝑeſſet ⁊ ſine libens in⸗

traan. xxx. moꝛeret᷑ hereditatẽ hil
quos hr̃des ſubſtituerat reſtituat:
niiꝰ vita ſoꝛoꝛẽ ſupauit:æ itra.xxx.
an. ſine liberis deceſſit. queſitũ eſt
an ex ſubſtitutis vno defuncto an
te filiũ ꝑs eiꝰ quead ceteros ſub-
ſututos ꝗ ſuꝑuuueret pertineret.·
trũ ꝓ umnlibꝰ? an pꝛo heredita⸗
iijs poꝛtionibꝰ quibus ſunt ſubſti
tuti ꝑtineat.iñdi cõſequens eſſe ꝓ
his ꝑtibꝰ quibus ſubſiituti eſſent

fideicõ. ptinere NMeina filiũhe

redẽ initituit ex quincunce ticiaʒ fi
liã ex qdrãte ſepticiũ filiũex tnen-
te:cuius fidei cõmiſi in hec uerba.

te rogo fili ſeptici ſi itra uigeſimuʒ

annuʒ ſine liberis moꝛieris qcqꝗd
ex hereditate mea ad te puenerit
hoc fratribꝰtuis reſtituas.queſitũ
eſt an ſepticio filio defunctointra
uigeſimũ annũ ſine liberis hoc fi
deicõ.utrũ ꝓ poꝛtionibꝰheredita

rijs ad fratrẽ ⁊ ſoꝛoꝛẽ eius ꝑtineat

an vero eqliter.rñdi ꝓpte heredi
taria. Zicia exaſſe hrĩs ſcripta ꝑ
tẽ dimicliã herditatis meuie roga⸗
ta reſtituere fundũ ateſtatoꝛe obli
gatũ luere uoluit:ſ̊ eũuẽdẽte cre

Qlitoꝛe mandauit redimendũ ſeie.

tur enĩ qꝛ cũ mandauit emi ipſa emiſſe videt.

K ¶ Dogrãte.i. ir. vncial
1Serxrante. due. vt in⸗

ſti. ð bere. inſti. beredi⸗
tas. m A ffaceres.
i. facere poſſes.

n ¶AWMouerit. deilla vn

cia. vt.ſ.patet.⁊ dic de
iure vel defacto in iudi⸗
cio vel ex.ſic.C. de euict.

l. ſi poſt. 2. ſ. res ra. ba.l.

amplius nõ peri.in pᷣn.
ar.cõtra.C. de tranſac.l
ſi quis maioꝛ.⁊ dicitur
q́s mouere cotrouerſiaz
etiã reſiſtendo.vt.C. de
teſta. l.i. 2. S. de pꝛocu.l.
nõ ſolũ. §. ſi ſtat?. 2. C.
de eulct. l. ſt cõtrouerſta.

d (Ad meuiũ,patrẽ na⸗
turalem ſtichum.
P Vopulſus. ſed ſpon⸗

te adiuit.ad ꝙ ꝑ ſᷣuũ co
gi nõ poterat.tũ qꝛ ſuuſ
ſeruus. vt.S.e.l. cogi.H.
ſi a ſeruo.⁊ quia ab alio
habet cõmodũ here.ab
alio here. vt. S. e. l. ſi res.

qq Deb eat. ſ. ſeius.

r E reſtituere. ſʒ eo ma
numil. ip ſe heres iure di
recto.

8 eomni. quid ergo
ſi mõ acho reliqui vt ab

bas non faciat ei qõnẽ
alias reliq extraneo cõ⸗
petit extraneo petitio ſt
abbas euz moleſtet per
banc.l.lʒ qͥdã cõtra.

t ¶ Pr puellõi. filium et

filiam.

u ¶ Plures ſubſtituit. ex
dlſparib? pcibꝰ. vt. j. pʒ.
xPars uüliꝰ.ſ. decedẽn

que erat ſua ſpe.non re.
vt. C. de ca.tol.S.ſi aũt.

e Supꝑ uiuerẽt. ptin erzʒ

nõ aũt ad heredẽ dece⸗

entis. vt. . de ſuis le.

bere.l.ſi ex plunrbus.

3 (Cideicom. ptinere. vt

C. de impu.⁊ alijs ſub.
l.i..S.e.l.quoties no.⁊

facit.j. xi..
2ADHeuia. ex quincun⸗
cCe. bec oia expone. vt in

ſti. de bere. inſti. F. b ere⸗
ditraas. M
9 Soꝛoꝛc. no. appella

Cci eir nnone fratris cõ tineri ſo/
quelitũ eſt an ticia ex cꝗ fideicom.
meuieteneat᷑ .reſpondi cũ roga⸗

roꝛẽ.ſic.S.de pac.l.tres

fratres.

. Licia. nõ teneat. tene
vt. 6, manda. . ſi madaue-

ro. S.ſi eoꝝ. at ipſa emere nõ poteſt vtpote ſuã r. vt. S. mqda.l.ſi mad a6
uero. 9.ſi: bi quon.? alias no admutit yt quilibʒ. vt· C. de d olo.l.i.. S⸗

Av

deleg. ij legatu. 5. qua⸗

Muoꝛ. ſz ſi extraneus ſine

mandato emiſſet non te
neret᷑ niſi fuiſſʒ in culpa
vel niſi fuerit in dolo ꝙ
nõ luit. vt. S. e. l. mulier.
S. ſed 2 ei.⁊.l.deducta.S
finali.
b 6 Fuit.i.quãdo voluit
vltra d ebituz. ⁊ illud ꝓ
dimidia. quia tm̃ medie
tas hereditatis eſt reſti⸗
tuenda. Itẽ hoc cũ ma/⸗
dauit vel etiã fuit in do
lo vel culpa uon alias.
vt dictum eet.
c Qaio ſeio. ticio ⁊ ſem
pꝛonio q erant alij cobe
redes vel nõ erant.
d Poꝛtionis.i.pr̃imo/
nij ſic pateris libabant
æ auro.i.paterj aureiſ.⁊
fa. ad. S. S. e.l. hr̃d es.S.i

e Sdi4 in maritũ ba

bebat filiũ ffis teſtaton.

moniũ valet m leges.
vt inſti.de nup.S.duoꝝ.
Bbᷣm canones ſecus.
g (Mepoté meũ. als eſt
mei.ſ.qͥ ſcripſi oĩa.aliaſ
m eũ.ſ.generũ eo ꝙ filiã
⁊ nepoteʒ inſtitui.ſ.ſub/
ſtituendo nepotẽ. ⁊ ex qͥ
filia bz ⁊ vir babere vf.
vt. C de pac.cõuẽ.l.hac
gnerali.⁊ ſub. ⁊ ſic vni⸗
uerſam ſub. ei. l. genero.
non tñ hoc expꝛeſſit. als
eſſet ſecꝰ.vt.S.ea.l.ĩ pᷣn.
7 de do. l. ex hac. 7. S. de
here. inſti. l. ex facto que⸗
natio.p.alias eſt meuzʒ
2 dic quem ſcnpſt ⁊c. ⁊
ſub. ⁊ eo ⁊c̃.⁊ cuʒ hẽas
ei.ſ.genero.vt dixi. aliter
eſt eis. ⁊ dic.i. filie ⁊ ne⸗
pori. vł dic enã filie ⁊ ne
poti ⁊ genero ⁊ qð ſub/
ijcit quos.ſ.iſtitutos cõ
mendo.i.vnuʒ de alijs
rogo. vel qͥs nres rogat
vt ſe diligat: nõ dico ꝙ
bereditatè reſtituãt. vt.j
de ver.ſig.l. comendare.

be A marito.filio fratris

teſtatoꝛis noĩe qui ⁊ ne⸗/
pos eſt.

¶ Nihil.i. nulll.
ke ered e.filio fratris
teſtatoꝛis.

¶ Eo auctoꝛe.i.claudio

1 facit.j. de col.bo.l.i.

i.⁊ de col.bo.l.cũ eman
cipati.S.idẽ quo;.
a Que babebat. tñ nũc

determinat qð dixerat.

b ¶ Em ancipauit ideʒ =
ſinõ em ancipaſſet.
c ¶ Amilſſt. qꝛ deceſſir ne
Pos.

tahereditatẽ reſtituere pponatur
nihil ꝓponion nõteneatur.clau⸗
dius. ſubeſt enim pᷣſtari opoꝛtere

quantipluris fundusſfuit quã ad
creditoꝛẽ puenire opoꝛtuit.Caio

ſeio er ſemiſſe ticia exrquadrante?
alijs exreliquis poꝛtionibꝰherdi⸗
bus inſtitutisita cauit.fidei autem

veſtre mãdo cai ſei? lucia ticiavti

poſtobitũueſtrũ reddatis reſtitua

tis ticio ⁊ ſempꝛonio ſemiſſeʒ pfi⸗

monij ⁊ poꝛtionis eius quã vobᷣ
dedi. queſitũ eſtcũ vtriq; adierint
hereditatẽ⁊ poſtea caius ſeius de

functus ſit luciaticia herede ĩſtitu
ta an heclucia ticia ꝑtem dimidiã

ſemiſſis quã rogatꝰ erat caiusſeiꝰ

reſtituere pꝛotinus debeat: an o
¶ Gener meo. að mi/ poſt ſuam demũ moꝛtẽ vniuerſi
fideicõ.tam ex ſua pſona q;ᷓ ex caij

ſeij datũ reſtituere debeat. reſpõdi
luciã ticiã ſtatim teneri ut partem

dimidiã ſemiſſis ex pſona ſeij reſti

tuat.i¶ ₰Yℳiliã ſuam heredem ſcri⸗

pſit nepotẽ quẽ ex ea habebat ei
ſubſtituit:⁊ ita cauit lucio ticio fra

tris mei filio genero meoj.cc. au⸗

reos relinquo quo legato ſeio illũ

contentum eſſe:qm ſcripſi vniuer
ſam rẽmeã:eo qð filiã meã⁊ nepo

tẽ meũ heredes ſcripſi vniuerſaʒ

ſubſtanniam eis cõicaſſe: qð inui⸗
cem cõmẽdo fidei patris.ſilia adi⸗

taher̃ditate diuentit a marito. qſi

tum eſtan ticius quondaʒ eius ma
ritus ſuo vl filij ſuo noie ex fideic.
cõionem bonoꝝ cõſequi poſſit: vi
ua quõdã vxoꝛe ſuauel poſt moꝛ
tem eius.reſpõdi nihil fideicõ.da

tũ genero ꝓponipᷣter ducẽtos au
reos. Idem queſijt eandẽ pxoꝛeʒ
maritoherede ſcripto fideicõ.ut
cũ moꝛeret᷑ filio cõi oẽ qd adeum

exhereditateſua pemeniſſet reſti

tueret:an ille quoqʒ res ⁊ poſſeſ⸗
ſiones que in dotẽ date: ⁊ poſt di⸗

uoꝛtiũ reſtitute mlieri fnert fidei⸗

cõ.ↄtineant᷑.rñdiqð mulier in bo
nis ſuis reliquiſſet id fideicõ.cõti-⸗

neri. claudiꝰ alias de eodẽ facto

ↄſultus ita mdit ſiue rſtitute ſint
res ſin id qð ſupꝛa mſum eſt ibo⸗

nis mulieris cõputari ſiue nõ ſint
reſtitute:que exſtipulatõne de do
te reddenda interpoſita reſtituen⸗
de ſint: eo autoꝛe in hereditatẽ cõ⸗
putari. Que hẽbat filiũ ⁊ exeo
nepotẽ vtroſq; inmanitiptãte:ma
ritũ exaſſe ſcnpſit heredẽ eiuſq; fi
dei cõmiſit in hec verba:ticiꝰ ma⸗
rius meꝰ mihi heresenit:peto fi⸗
deiq; eius cõmittout ꝗeqꝗd exhe⸗
reditate mea ad eũ ꝑpuenerit cum
moꝛi cepit:id ⁊ reſuituat caio ſeio
filio noſtro:itatñut.x.quidem vn
cias caiushẽat:duas auteʒ vncias

ſeiꝰ nepos hẽat.qðut fiat fidei eiꝰ

ticij ⁊ heredis mei cõmitto.pater
emancipauit filiũ nepotẽ amiſit

7 ſupſtite filio deceſſitꝰ.queſitum
eſtan pꝛioꝛe pte ſcripture uniuer

ſa hereditaspatris ex cã fideicõ.fi
lio debeatur:⁊ illa ſequentia uerba

ita tñut.x.uncias filius: duas autẽ
nepos hẽat exuoluntate defuncte
ita demũ locũ hẽant ſi die fideicõ.

cedente filius ⁊ neposeoꝛũ inre⸗
rũ natura eſſent:cũ aũt nõ ſupuixit

ad diẽ fideicõ.nepos ſequens ſcri
ptura ceſſet. m̃deo pmea quepꝛo

ponerent᷑ oſtendere decẽ dumta
xat uncias filio datas ¶ Meresiſti

tutus uxoꝛiꝰ rogatus totã heredi-
tatẽ reſtituere reſtituit detracta q̃r⸗
ta.queſitũ eſt cũ uxoꝛq̃rtã ꝑteʒhe
reditatis pᷣſenti die:⁊ reliquã poſt
tempꝰ:alij rogata a teſtatoꝛe fuiſſjʒ⸗
reſtituere:anid qð heres ei detra

niſſet q̃rte noĩe in reſtituẽdo fidei
cõ.iĩputari poſſit.imdiq̃tenꝰ cepiſ⸗
ſet ex fideicõ. obſirictã./ſHerdũ

fidei cõmiſit ut quicqd ex ꝑte ter⸗
tia hereditats ꝑuenerit adeosid
redderent caio meuio alũno teſta⸗
toꝛis onʒ fuerit an.xv.⁊ ſubiunxit
hecuerba.interi ex redditu pauꝑ⸗
tatis q ad uos ꝑuenerit alatis eunʒ

exuſuris ꝓ quantitate nümeꝛũ re

m

dactis.hocampliꝰ eidẽalumno

meo hoĩem collactaneũ ⁊ uernam

ſutoꝛẽ qui eũ artiſicio ſuo merce⸗

de data alere poterit.queſitum eſt

cnz alimenta multominoꝛa pꝛeſti
tenint heĩdes ſcriptiquãuſureſũ-

m OIll⸗

deſDeceſſit. ſma

ritus iſtitutus.

e ¶ Cedente.i.tpe

moꝛtis mantti.

f ¶ Ceſſet.i. euanu

erit ⁊ nõ hẽarlo ⸗

verba teſtamenti
ir. ⁊c.feſiduũ ha⸗
bebit heres mari
ti. ⁊ ſicvltima ſcri
ptura reſtrigit pᷣ⸗
cedenteʒz. vt. ſ. de
ma.te.l. ſtichus.

b Meres vxoꝛi.

l. teſtatoꝛis.
i Atauceil
ſet.i.totũ reſtituet
vt quartã nõ de⸗
trahat. vt 7. S. e.

l. F. i. 7. S. inde ne⸗

ratiꝰ. ⁊.l.ex aſſe.ĩ
fi.niſt in caſibus
vt eiſdẽ legibus
no. ⁊ facit.S. ad.l
fal.l.lex fal.S. nũ

q;. ⁊ de leg. i. l. f /
uuſfa. S. apud. et

S.ec.l.mulier. S.fi.

in fi.põt etiã ĩre/

ligi ßᷣm. b. vt pꝛo

rata diminuat᷑ fi
deicõ.ab vxoꝛere

lictũ ꝓ qᷓ eſt dimi

nutuʒ ſibi relictũ

ꝙ poſſet dici ſi
onus eſſet extriſe⸗
cus.vt.S.e.l.fctã

§. ſi ticius roga. ?

de do. cau. moꝛ. l.

ei qͥ. ꝙ; bic ñ erat

ſʒ in boc põt ba⸗

bere locũ.nam ſt
heres nibil dera

xiſſet vxoꝛ: tres p

tes ad tẽpus ſibi
reſtituiſſet: ⁊ fru⸗

ctus eſſet lucrata

⁊ tũc ergo retinet
tres ptes eius
bʒ. ⁊ ſic facit ad

