vENJubet. ſic in credito⸗
ribus ceteris:⁊ ĩ cã dã.ĩ
fect.vt.S.dẽ dã.ĩfec.l.ſi

finita. 5. ſi qͥs aũt. alia ẽ
t poſſeſſio br̃dis ⁊ lega

tarij hr̃s.n. vere poſſidʒ

Lyvſucapit:ſʒ legatariꝰ ẽ

ĩpoſſeſſiõe iure pignonj.
vt. j. ꝓ b etr᷑.l.ij.ĩ pꝛin.ſed
q̃s ꝑcipiet fructꝰ.Rñ.vt

a ſegatoꝛi⸗
3 ¶H eredi.i. ab berede.
ſʒ ex car.miſſus poſſidʒ
vt. ſ. de carb. edic.l. iij. F.
2 ¶ Si aliꝰ. ſatiſd are. hᷣ
vterq; erat miſſus młco
mag ſi ex cã dã.iĩfec.erat
mittendꝰ.vt.j.de dã.in⸗
fec. l.ptoꝛ. S. eiꝰrei. ⁊.l. ſt
finita. S. ſi plures.
9 (Poſſeſſione. als de⸗
ce

eo golſeſtone
20 Pebebit. ſic. . e.l. . in
poſſeſſione.⁊.j.de dã.i/
Biplures. oẽs veni

lures.“
ij poſſidet.qᷓntuʒ ad boc.ſ.

vt alij legararij velint ſua aucte intrare in poſ.nõ pñt niſi pꝛiꝰ poſtłent
c ECreditoꝛes.ſ.ↄuẽtõ ales. de Hõ ſibi ſub. tm̃ ſʒ oibꝰ.i.ad cõmodũ
oĩm ſi veniant ifia biẽniũ pñtes ifra q̃drienniũ abſentes. vt.C. de bo.

au.iudi.poſ.l.fl.⁊.j.de bo.au.iu.poſ.il.cũ vnus. in pᷣnc.

. .

e ¶ Qui pꝛioꝛ.oꝛdinẽ.qꝛ eiuſdẽ ſunt ti.als ſec

.vt. C. e. l.

ſipoſti;. 1 qui

po.iĩ pi.ha.l.ij.itẽ no.de oꝛdine nõ ſuãdo.ſic in aut.demona..fi.ar.ð.

C. de of.pꝛe.vr.l.fi. f
ſiderei.in poſſeſſione eſſe.

oſtq. creditoꝛes.cõuentionales:⁊ dic poſ
9 Hon babetur. ſed poſtenoꝛ: qꝛ non

HKunt eiuldẽ ti. vtno.5. pri 5.ſed cũ podielegatarij beant tacitã bipote⸗

—

cã.vt.C. cõia de le.l. i. pferũt chiro obarijs.vt.C.q po.in pi.ba.l.eos

H AEGag, in poſſeſſionẽ. bere iaru etiã oim. vt. ſ. quibus ex ca. in poſ.
bᷣ¶Aut in poſſeſſionẽ.hereditariarũ etia oumn. vt.. quibi
liſerus cum flt miſſio ex reſcripto pꝛincipis.quia in eis de quib erat

iudicatum. vt.S.ti.i.l.poſtqᷓ;. .i.

S. õ ⸗
4

conſtitutͤ. q Indeds bet rebus beredis:

8 Quoad. i. donec. t
dationẽ.vt.j.ꝓxi.dices.

ſAduerſus eos. puta legatarios vel fideicõ.ſingulares roga⸗

rKRecepturos.ſ.legatarios: 2 qd de eis fiat diot᷑.j.e. F. queri.
atiſſiat. per ſolutionẽ:nõꝑ ſate-

. . toſ reſtituere id ꝙ
i ¶Nognita. vt. ſ. e.l. i. Rʒ “ = “ð „ ees elt relictũ vel
H ſionem quidẽ rerũ hereditariarũ miſſum relictũ elt:ſed alterius no⸗ pre vel p eo aliẽ
dat:a ſic facit pꝛo oo 9 oĩmocdo veniet:hoc eſt eaz que in minis ſucceſſoꝛ dicencleſt ut edi de:eo: F. uiſie
no ( denig lii iteta. cqm hereditararũ manent: earu cto locſit: cdolus eius ſit eſtimã⸗ Gatifac, bic
kio eMonotd, Phrietas, aũt que in cã hereditaria nõerunt dus.ſed ⁊ ſiheredisheres ſitqui inchpit erponere
2 alia plura: vt ſubicit. nõalias mittit᷑ q; ſi dolo maloĩ ea dolo fecit eq nocere debebit. 20 b. H
qi dno Donozueni cãeſſe deſierit:nec ſemꝑ ſed cau- lũ accipere debem⸗ etiã culpaʒ l rſ. aclilne
ſignificat. vt. 3.tii.liij. à ſa cognita ſ Bonoꝝ aut appella tã: ſ nooem doluũ ſed A in necc S. ois. bic n
puaun. tione heres opꝛcheſe videbuntur legatanoꝛũ 2 fleicomilſanioꝛij fa e Pon 4 ſaie
leeigeles Lenk“ quar ppactas adberedperi- cmscſte Iinpranto. uuguſter. inaſnahen
oeleſlcienduz. J.ij. v fae Net: ſed ? ſi vectigales agri ſunt ? ſcripſit: certis ex cauſis eti in pꝛo ſt dies ceſſit vt ſ
ſdever ſi. bonoꝛũ.S. ſi ꝗq pignoꝛa teſtatoꝛi data :in eoꝝ pꝛia bonaberedis legatarioset fi e rateſta ig
aDernſc Ges⸗ 4 5 mittet̃ poſſeſnonẽ:ſed ⁊ inpar deicommiſſanios eſſe mittendos: ſi toꝛe. vt. . e.l. . in
4 „IBel.⸗ . — — 21 — 2 K . „er d⸗
c. 5. depeti. berel. 2 ns fus ancillarũæ fetus pecoꝛũ. Itez poſt ſermẽſes cũ aditi ꝓPtribuna⸗ Rein t alcgeas
b Ronſtat facit. ö. de in fructus acmdlege li mainh eatl nle en aos j. ti. rrinpꝛin *
„„ ooßNoics. mi Ir: r6 ndeß uctis 2 (hHon poſſeſſio ure
reLo.l. magis. S.eii. 2 fideicõ. mittentur: ſed ⁊ ſi rẽalie nec ſatilſactũ eſt:indeq; hruc ilong e
e¶lion baber ccus in naʒ defunct bona fide emenit: in receptinos quoad voluntatide⸗ Thargene uuu
pehge vr ,:eno e, poſſeſſionẽ eius mittenduũ legata- functoꝛii ſatifiat emeckſer g wuc auo fuſt ſ
eius ſ. no ſatiſdedi. rliũj coſiat?. nq hec resin ca here aret: etiz aduerſuseos qexcafi in Bee onere⸗. 9
Elin preeas a chitaria eſt .¶Di depoſita res apud eicomiſſimoꝛ faciunt. atil. Unpio noneöban
plerlta. naͤ als eſt red defunctu fuerat vel cõmocdata: lo⸗ factionis vbu helatius pateat!: mñ tatur in ſpacio ſer l
Gerent ei qͥ ſatiidedit ad c miſſio nõ habet: qꝛ nõſũt iſte ad exoluendũ legatũ refertur pꝛo ang ſlt. lc l
cã dam. infect. ſi plures redibꝰ alter ſatiſdare ſit parat⸗ ꝛal Ptu locũ habebit: qꝛnioꝛafit ſolu⸗ ne hac
ſindi vomus winoſe ternõin ptem cius nuiſio lomm tiomn. Ser aut meluun bino conli mn. vi menſib b
4„ e 4 HSbeobe 3 6 — 7 . 4
pulatöne. 2.5. 61 diui. habere dʒMiſſi itac; legatang nuutponohb ſſen Hõõ nanplacer i ve B
L.ii qͥs pu. 9.ſ dani. ,6 fſpecdlient etiã ei ꝗ ſatiſdedit rei ad⸗ dus Ceſſatũnoõ accipin ſi pupil dari dho ſatiſldaq .
denes gelel cos ein miniſtrationé: quare ſuadenduʒ lustutoꝛẽ nõ hẽat:nec curatoꝛeim tmrſtatim fit mli ⸗ 4
lc eitree Hefdi eritut in alſes ſatiſdet ne ad furioſus vel adoleſcẽs. na fruſtra- ſio in befditar‚ſ?Z
diẽt et ei ꝗ ſatiſdedit derc eritut malie; latl . ns inéi porienoe rebus 2 poſt ſex
1 Badendi caiiun ipuberis ſubſtitito legata ſuntre⸗ ſunt idetenſe. cente ſipere nechi ge Pengeine .
Raberpeun den dera icka⸗ unpubesdecſſerteniſi rald hee n doreiftan s:r Karimpe
ven. lis qͥ. ⁊ facit. Sð. ad na ſoli ine teſtatoꝛis lue trabenduelt. ſex menſes capit ſ.
nõ ſolũ in eabonaqtelia trabenduelt. Onenboe e äüe menſes capi⸗
deh ope. rt: ver ad eadsque unpubesac in picẽ vſurarn hifruͦct cedlitq (ucmsdedoit .
nu antehe . eelrn⸗ gliuit loci habebit. nã hec qʒbe⸗ in fideicõmiſſis debẽtun nexx⸗ erpectak heeptio .
6 Sab bubens be reditana ſunt: viuo autẽ ipubere emplumpignon ſeqmur id q er ſucuup er nen
* En . — 21 * . mi . .
glk ſubſtitutio. vr ti.de necq miſſio neq; ſatiſdatio loumn fiuctibus pcipit pꝛumum vluras: ſedbedien n
pupil. ſub. 5. no Klira⸗ bʒy. Si heresnoſit a q fideicom mor ſi qd ſuꝑtluum eſt in ſoꝛtẽ d poe die in poſſel⸗
äl .. fionũ.i. ex die da 8
4 Ki ac ndnz ni viuentis. vt.. de pu. ſub.l ij 5. pꝛius. nee dicik tenoeſtonis vven rn pidoe boeſtoge vies, bend 4
6 ruam „V. ]. E: . ielkll. .: t6 .
iea rberes nonſt⸗ ..Zruure naln. K Guacceſloꝛ. vt bonon pol. As labit vſ; dü beres adibit: eſt boc in reſenpto. bic. .
qð. S. ti.i. .non ſolum. vel fideicõmiſſarius.vt. S. ti.i.liſi ex ca. ſar. teſi varte. .5.6 pluris. 1 pecunie. .l.ci quidaz. 5. i pu/
¶ Bolus eius. ſ. talis ſucceſſoꝛis per què deſinit res bereditaris eſſe. vx de vſur.l.ſi parte, 7.8.0 S S u. fe.l. i.¶
O . e P. lio. ed ar. . j.deno. ope. nun.l.oꝑis. 7.S. de nqu. le⸗l. Ei. 1
3. e:l. S. qui in poſſeſſione. t. ].e. l. ſi legatozum. veuoed eoD i r. beredis. UMU
m D olu. qꝛ lata culpa dolo cõparat. vt. . depo.l. q neua. 2 Queriporent. bifuctus a beiviaut errevu⸗ F. vele irl.ſtüitss „
(G nece. exigit ergo reſp ectu certe ꝑſone. ſic.j. qui, ex cau. in poſ.ea. l. 14 ne.l. vſ⸗ . en Pnenonaiiͤnd⸗ 4. ent pign? Ptoꝛi. acc. .
fulcinius.S.qꝙ ii aduerſus.⁊.S.illud.⁊.S.ſo.ma.l.ẽt. .licʒ.⁊.ſ.vi bo.ra erao. c i ir in conentionali. vr. C. depig act. li. . . M”
pto.l.ij.S.hoies. o nnator ceras bö mehircouſt tutin ſcu eſeni 4 mpurat ar der eateto vr.ſ.ey. d legatoꝛd. .
prũ pꝛincipis vſq; illuł ſauſfactionis ⁊c.vbi incipit exponere. bocl dus rin tonardvonalupt 3. de pig. ac.l. qᷓ uis.
p Gi poſt iub ſi poſt c:ad ꝙ& Cco:lecirca:2.ſ.epis Hat eil. ſds. . e 4QAetto. pig eni eſt in coent oil i &:Ochg:edie SH”

lei

nöpeh

i n

tuge
lein

9 alcd
5 iſfn

N☚

Apangt
i.

en dr

deefſci
tpoſol
1 15

tde b

cſtyrſb
nan 1,,
aatcka

gkalegecs
ſbrone,
inpen.
Npoſehe

9 goſnaadh.

kſee
aao lt
Aoneter
ethorſe
voncohr
vodoſe

i⸗
npoſſeſ

bcrec/

Dotei

Namg
ponſnd

Gca N .

autſnie
no ſncſen
inftni⸗
hitians
ſcde
R—
oütite
germp
ſoſs t

Ptot

cigenn⸗

nidſn.

nh
hninſ⸗
grgit

K Dui legatoꝛũ
e ex edicto pᷣ
toꝛis ſed ſupioꝛi.
g.loquit cũ ſit miſ
ſio ex cõ ſtitutõne

ſtue reſcripto pn⸗

cipis ᷣm. b. idem
m dcãꝗ fleri ð bis
frucnbus qò dil
lis dicium eſt.

1 aolir oger feſtinet ad ſniam'¶ Quilegato⸗

gls eſt in textu co

lere. ałs cogere. ⁊
tũc dic.i. nolit co⸗
lere agros: ⁊ ſic
nec fructus coget

m (¶Logere fruct
i.coler: ⁊ ſic coger̃
n ꝛimo tepo/
reẽ.ſtati ꝙ ſüt col⸗/
lecti:qꝛ nõ pñ̃r ſ/⸗
uari:ad ꝙ eſt. ſ.
ven. in pol. mit. l.
i. S. itẽ ſi piculum
7 de car. e.l. ſed ſi
is. §. quof. 7,8.8
mino. l. ? ſi line. S
i.⁊.QC.de admini.
tu.l. lex que infi.
⁊c.l. ſe. in fl.

—— —

. 9
Vxvi
——

„.l. ſec f Ded pignoꝛa.bec.ſ.conuentionalia.
— pꝛincipes.
Feſtinetur. b eres: vel dic legatarius.
HS dſniam. ſ.dandã de ſoluendo legato: vel dic ſniam conſtitu
RKonis que eſt vt ſatiſſiat. vt. ſ. e. S. ſatiſfieri.

iputariꝰ:qnimo⁊ ſi amplius qᷓᷓ ſi
bi debet᷑ ꝑcepꝑit legatanusexẽplo
pignoꝛaticie actõis etiã vtil actio
adid reddendũ dani debebit:ſ pi
gnoꝛa qdẽ ꝗs ⁊ diſtrahere pᷣt. hic
aũt fruitm̃ ei cõſtitutio pꝑmiſit vt

rũ ſuãdoꝛũ cã in poſſeſſionẽ mit⸗
tit᷑ ?⁊ fuctuscuſtodire ⁊ cetera de
bebit. ⁊ rõ gdẽ eſtheredeʒ colere

cuſtodire legatariũ fructꝰ opoꝛte⸗

bit: ne ab hrde cõſumant᷑:ꝙ ſu he

res fructꝰnolit cogere pmittẽduʒ
erit legatario cogere fructꝰa co⸗
actos ↄpuare:qnimo ſi tales ſint
fructus quos pꝛimo qᷓʒtꝑe veni⸗
reexpediat: vendere quoq; lega⸗
tano ꝑmittendũeſt ⁊ pciu ſema
re¶ Inceteris rebꝰ hrditarijs
miſii in poſſeſionez hoc erit oftm

o Domialů. ad Ut vniuerſas res hereditarias col⸗

eſt vbi maioꝛeʒ ꝑ
tem foꝛtunarum
babuit. vt. C. ð in
Llecines.

col.
p Hulla dom?.
As

aie Ve ſtemn⸗ tI: 1 Puitoia legatariuz cuſtodire
ne pollira. 5, eo. Neshrdiianias debere: ut neq; he⸗
imbr due ctore redi auferant᷑:neq; depereãt dete⸗
an ecis boſt roꝛeſue ſiant 265 ſi ex conſtitu
rſevis. vrj. ne tione ꝗs in polſieſſionẽ mittat᷑ cu⸗
vie narer l e. mandu eſt: ne uis fiat utenti ? fiuẽ
ſberes veſlet co ti legatarioq Dauiſfieri uoluntati
leenõ aud t iſo defuncli ſic accipit q, uolũtatide
in upenoucaſn. Hulnicti ex fucnio, uelaliũde ſatil-
Item in alio di · fiat.¶ Coõſtitutio aũt diui anto.ꝑ
fert coſtituno ab tinet ad eos oẽs a ꝗous vtiliter fi⸗
edicto. vt not.S. . . Krsia kf.
. ceſſar in f. S. deicoõmiſſum relictu eſt: ;uis hi⸗

1 Satilflat. bic

ex donik vbu po⸗
ſitũ in cõſtitutiõe
S. e. S.impr. b.

eſt in. Oimpr.

4. tilitas. eſt ꝙ
idum ius. vt. j. de v
5¶Eo noie i lega

ligat ⁊ ibi cuſtocliat vbi domiciliũ
defunctꝰ? habuit.⁊ ſi nulla domꝰ
ſit habitatonẽ cõducat: vl hoꝛreũ
qdðᷣdã in quo res collecte cuſtodiã

rucub. vt. 5 des nõſin. par.n. utilitas e' EGn

poſſeſſionẽ nuſſuslegatoꝝ ſuãdo

rũ cã ſillitẽ eo noie ↄteſtatꝰ ſitnõ
ante decedere de poſſeſſoe dʒ: q;
6Zohtauro d ei lite fuent caun Miſſns in⸗

crobli.l. atiei. x ¶ Sii. quauis.
legato petendo ab berede.h. DMD
7 ꝛ0 lite.i p expenſis litis vel ꝓ alijs factis occaſtone reruz

int quas milſus eſt, vt,S: el. F.ſt alius. 7. .: legatoꝛzije yel P lite,

ircͤgregabitt. 9G6lOS poſſe fructꝰ redigere:ſed

eſt in lite. ſ legato:⁊ dices cau.i.ſatiſda.vt.:.e.l.ſt pecunie.S.i.

¶ MDiſtus. . mitti iuſſus.

„

4 4 ꝛopoſitũ.ne vis ſiat aut ⁊c.ſ.ſi magis voluerit.⁊ boc habet ſocũ
lue ex hoc edicto ſiue per cõſtitutionẽ imperatoꝛis fiat miſſio:⁊ eſt b in⸗
terdictũ ꝓ bibitoꝛiũ ⁊ reſtitutoꝛiũ.vt.j.ne vis ſiat ei.l.ſi quis miſſum.in

poſſeſſionẽ ſi nõ admittatur habʒ

interdictũ ꝓpoſitũ aut per uiato
rem aut ꝑ officialeʒ pᷣfecti aut per
magiſtratus introducenduseſt in
poſſeſſionẽ.miſſioꝰaũt locũ habe
bit nõtm̃ ſi quisid ipſum q; lega⸗

tũ eſt rogatus ſit uerũ etiã ſi ꝗd ex

eouel ꝓeo reſtituere fuerit roga⸗
tus ¶ Siticio pure legatũ fuerit

a fidei eiuscõmiſſum ſub conditõ

neut ſempꝛonio reſtituat:non ini⸗
q; ꝛetoꝛeʒ ſtatuturum Julianus
ſcripſit:ſi anteq; legatum conſeq⸗

tur legatarius fideicõmiſſi condi

tionalis ſatis non detꝰ: ut magisꝰ
ſempꝛonio det legati perſecutõeʒ
ut is legatario ſatiſdet. Deficien⸗
te autem conditione reddidecem
ſempꝛonio: ſed ⁊ ſi accepit ticius
ab herede.x.equũ eſſe:iul. ait co⸗
gi eũ inuicem ſatiſdare aut ipſa
decẽ tradere? ſempꝛoniũ ticio ca⸗
uere ⁊ hociure vtimur. id enimi⁊z
marcel. ait qd ergo⁊ ſi legatũ ſub
conditione ſit relictũ ⁊ fideicõmiſ
ſum neq; fideicõmiſſi noĩe ſatiſde
tur ꝰ:equiſſimũ erit fideicommiſſa
riũ nomine legati ſatis acciꝑe ab
hr̃de:ſi legatanꝰnõ caueat.i.ut et

ipſe legatario h caueat:q ſiiã ac

cepit legatariꝰab hr̃de ſatis decer

nendum ent exea ſatiſdatione ma
gis fideicommiſſario q legatario
dandã actionẽ in eũ.ſ.caſuʒ: q; ſi

deicõmiſſi eiꝰ cõditio extitit. ipſiꝰ
etiã legati perſecutio dada ent fi-
deicõmiſſario ſinõdũ ſolutũ eſt?
ↄditio eiꝰ extitit.iſ.ſi fuerit fideic.
paratꝰcauerelegatario

Ipecũie numerate vſufru⸗

. conſtituitur. 30! Satiſdaretur.a leg

us?legatus eſſet⁊ in teſtõ
cautũ ne eonoie ſatiſdaret ꝓpꝛie

pꝛin. ⁊. F. i. ⁊. S. ij. ⁊ facit

ae

ſ. de dam. infect.l. ſi fini/⸗

ta. F. pene. ⁊.l. dãni. S. ñ
ſolũ.⁊ de no.ope.nun.il.
pꝛetoꝛ. S. deinde.⸗shb.

b¶ immio. er coſtitutio

ne.ſub.nã aliud ẽ ꝑ edi/⸗
ctum pꝛetoꝛis. vr.j. ea.
§. ſi ticio. ⁊ dixi. S. e. F. qᷓ

c ¶ Eegatũ.ſibi.

d ¶Ec ro gatus.ſcilicʒ re
ſtitner.
e ¶ Vi ticio fuerit. puta
f egatarius.ticius.
g ¶ Hõ der. l. ſepꝛonio.
b ¶ Atmagis.i. ꝙ; Zriũ.
i ¶ Werſecutionẽ. cõtra
berellem.
K ¶ Atis.ſ. ſempꝛonius
ſatiſdet ticio ⁊c.
l¶ Eicius.legatarius.
mEam. ticiuum.
n 91. nuicẽ ſatiſdare.id ẽ
ſèmpꝛonio: vl trad ere.x
⁊ recip ere ſatiſdatio neʒ
a ſempꝛonio de redden-
do:ſi ſua conditio deſici
at: vt ⁊ ſuperioꝛi.S.⁊ fa
cit.S.ti.i.l.poſtq;.S.i.ſʒ
bona. S.ſi quis qꝛ. ⁊. S.
de eden.l.ſt quis ex ar.S
pꝛobibert.

0Meq; ſideicõ. ſclliet

nomine.
p ¶Satiſdet᷑.a ſideicõ.

Er ble ngecd l3
gatario caueat.ſ. ꝙ; red
det in defectũ ſue condi⸗
tionis.ſ.ſt exiſteret cõdi⸗
tio legatarij:⁊ ſic eſt ĩ lir
tera:vt ⁊ ipᷣe boc caueat
ſed quom odo reddet ꝙ;
nõ habet: habeas ergo
in lr̃a vt etiã ipſe legata
rius:nã lʒ cau eret heres
nibilomin? 2 legatarꝰ.
r E andꝗ. actionem ex
pulanu
8Perſecutio. p actõ eʒ
vtilẽ ex teſtameto.
olutũ.ſ.legatario.

8 1 Eius.iſ.legati.non fi

deicom miſſi.
Fegatanio. de fedde-
do cum legaranꝰ? nõ ca
ueat. ⁊ facit S. ti.i.l.i. .
ſi.x.cũ ſe.⁊.S.ad ex.l.iul.
Apecunie. vſufru.
ſi. vt iſti.de vſuf.

tario perꝙ videbatur ꝓp/

pꝛietas legata.nam cautio conſueuit eſſe apud heredeʒ loco pꝛopꝛieta
tis. vt. ẽ. de vſufru. earũ re.l.ij.in fi. alij dicunt ꝙ ꝓbibuit vtrũq;. ſ. cau
tio nede legato pſtad o ab hrde ⁊ dereſtituẽdo yt pꝛimũ valeat: ᷣm nõ

1 plane. . . ſinaũt. 19 cee
Aber aeraur se, ora h⸗ acacer. n
5 t Scude leſonrtr eilon Cio nteg § n
inu Exésa 3. a . nne ano:qꝛ p̃ tarij. ? fae bui?.l. gven
noꝛiat aut capit . E paſſſon ſecus in in eazeſ p lechio⸗
ia ſt moꝛiat᷑ a cautio. ſʒ rene edis. us in caʒ deico b)
2“ê ortene mitti b See llz. ‚r er . geann lega⸗ zugtalen 8
rrkinſtoalatn ieis r ſi legata „ iſſinoie b cõdlit ſſeſ. ſaz d tre. l. o⸗ t. 5 es
huſda derdſtruendl re lin Sikinick,ri⸗ leoniliuoie ſi tpe in po an⸗ eiran anes
5 NEK r Celſere ke⸗ atario ſes: nã? in mecſic atoꝛũ ae Peeli der 1.
= inö ſiere ſtlegata:lz legen vſũ . eſten tli ficnee ſennell anneut⸗ 4
59 (Tf egens mürterek. e iſdare: 5 u ulus ondi iit t bi uiſte
5 41 aenon Enon n ſati enduz emi ice cond slen er noberchie b in 1d
tas iaunnnde z peede es clte⸗ nun⸗ anadl 4
li, oifen arhs l. T/ õdene epiſſes plet. ungalanie 4
mezib, oife n volet, n M Prannos el ⸗ cgiia iſiungele . 1
fü.noe ta in iſ 1 1:En iſſus ẽ deʒ 1:tñ i⸗ eiuane u oſe ebet lega dee
Ro menon 8. q ſa . tꝑt it. ſ. miſſu ca * cen?: 1rei p AUS cre ſtißidetl =
ſio dis. vt. §. bĩs. ns em poter ſſe . dere dition .½5. ((S Et ꝓpꝛir ! gſos, cij as
berech ale Fibfe. denõpe inpo iſce ↄditi tes 41 aeẽt p 5. mii ch is 1
ba og.l. de ſtea põ here di cꝗ ne d no obote⸗ iſſus eẽ co. mhi ¶ Wpſos el ißi “
33. po gech⸗ niſſi puan ſſeſſio : aut eo renope nemlius fideie em atü. vel Aa
ſe. Itẽ ag ece iſſi ſ ſolutũ: i inte ſeſſione 2 reiꝑ ſſionẽn eſtlega .
7.5§. eſas q dat. vt m 188 poſ. ſolu ã qð ſi in oſt ſdis ⁊ ſſe öuenit mu. 8.ſ. ſo
iſſe expeſa⸗ diſced 8.cũ 5 Pꝛil 1fideicõ. . 8 t⸗ P toꝛ Hr̃dis nit po ouen mu tutulos. ſe
aliu 0pꝛil de magoh lt⸗ 2 9fue ecC = eunn uia 4
gen is cui.5. u, dʒ: quã ei atũ fu ſſionẽ n ſ⸗ icte adep di opoꝛ fde eã oſſeſſion faci⸗/ 6
lis ccon, . ide ledi o⸗ rde. luerſitas fa
ſ AUm entri m fiere diſch lanu hilm ſi 0 , 8 cõſe i. vniuer 1
ier nole v rõ: qꝛ are nere ffert manu H.lI lagis q;ᷓ iſſet. nianus le deli. v i
ſe dot. in G et᷑:id u k raliie⸗ annr accepi WA iſſuʒ - oncoꝛ ſer⸗ din
b nenegnb ede nter pnuan Pigs , fideicẽ 5 eſt. croꝛ e acqͥ.
lelmmnt ſelega 7 bfde ſelſioned m ven toꝛu hin icipio ubiũ nõ eſt. 54 yt. ſ. de a8
keſtihi Nartaulliezer llolega A; Vnich lledubi munici bonli s,a
diivamnfit et eſt: nul ione eſſe Vpin 1 clinqpo duerſus c edi⸗ 1 iuſq; eleine ñ̃
deliber keſlenul rõ fa⸗ Kai poſſeſſio ſatis redita cauegt 40 vex ho u ſorad treli⸗
borgire ane⸗ 4 1 Sme gatoꝝ tuta bere a & ino cau ubitam ſos von ſ ſezeg⸗ .
5e1 15 l. v bo.l. q m Ile F : reſti eſſionẽ leg ſehſt dẽnõd H Ein. uis: .
der ve SHe de ho nij nõda ſ poſſe oloma⸗ pes ꝗdẽ ol. po eat: nõ ore⸗ Bannis⸗
als. v evktenie curatoꝛ ʒ rerũ t que d itas: oire inpe nõ cau iudiciari “R Yomni uier
lo ven uis: 21 2 gedi ten smitte ſtituta el eſienunt. mapes ro8 151 videlʒ in ſſionem rn eente
dar laenarje ard⸗ tanm in rel geſſede An aſſecutn usenitpi oſſe liſtr. ias 1o/
ſulruͦl vt. ſ. ð 1e.. mu/⸗ lo eius itaria e den ecuniã dio op eoꝝin P. A ⸗r ee ſe. ſed
toꝛib 5. quot. bm. b. ſʒ in heredit ſſi cor ec ped it me Sactoꝛ ee r. ageiec e rie du
rlne aht in Liam fuerit:ne rarem Ptoꝛi mittatur. mima fſinon dere ſe.
Uarai lei r i fanſar tushis fin delſicke oditio — ico relina m ſene ar. o e alis
ezikäre eſt ſens . kgrn iun⸗ ſub on le ⸗ rellctce ſione 4 nota 6 le⸗
Ziecas baukahen ſe — res duane ul ta ſit apſice⸗ nelt⸗ polleline erantdei⸗ B
ratr fie aukan au:ptereß ns⸗ ſgualal bortenr te non, quã bic
ciũ: quero . get: ln. 7 2. α dica 1
re lllein t aioꝛum. nemnq. nt᷑: pto⸗ g. maogeg S le 5. Wacke⸗ .
. aggr⸗ treb. ſuc / uünmncln ſedꝑ puan . ——— rmiſſe. ad*
Mon pat l. is cui. deicõmiſſe inone kab! 83. ele bonisel ptis lſo lannen 85 3
. tzalve. 8 dne nln erediact ens. Sð rũ cã in Si filia emra algoſ er fllis
eMoꝛ poſa,5. e etli tas mioꝛii vlie iminuet. rnecnpia lept. er in
Aurrcnz . 2 Tarm. Hõ ſcendi ar ene ein. ihic ue
ei inaede ori n ara alſo venns lrneciinn 4 Me eRnigtagents prac
1.§. pla lonib. ELA ẽ ea z e 4 e eecc de⸗
S e bͤs. RLR⸗ ate sglaerotnn peinarbus e 4
6. t. l. ſed sRie mn⸗ ernepote. uida d 4 ic die ioꝛis tet:
Ks. Ria mih icdac Rngteddhe n ar Baertr 4
cum conc lles. als ſ eſtmeine⸗ Pie is ꝛue .de cdeg narnoſent a vs de
— tiles. tileſ eſtmenr licta l. is Axo 8 76,7 nõ põt qꝛ nõſ i. F. ſed es, vt. S,
nateſir qð „, Z lare “ er Feo is vroerbekeeſte 6 idem. c.l. cũ bi. i; mares.
nulle. vt. 8. . calp onini. diuo p xroꝛẽ Kñ.n tranſa . itionis ;
B . üdé vz. o. l. i. .. lone ant iu. l. a ad v tibus r. 3. der condi
ℳ ſah vuino. g ſes ex conſtitutio .de reiu. poſita. et ſcenden nine. ar lterius
. anud arcn e uk hboltu ———
pecũ ackernn, blt iegar⸗ rKenrrrae Ke geinman
Aeenden nordeEne ne hns l ſie
rade riEunr⸗ derins oarn
Se ig Fantl o kteſto de .
rg ſaetco eenn led an gelo.
S debeen grocne
tem .

Pſ⸗

gnitn

deſndit

Glich.
ccoi⸗

eſolean

l oibes
llnetg
Abers,
Cliutde
ocane⸗
ſapioſ
Gicekie

PebH

lanlege

Mnichs
cheitlee

cs

nii ß

n

ſonetia

ſtis ſch
itend hr

l.phiuce
pel ſen
dege

5, 0090

ho.
lratß

Namtis⸗
ubizbo
gic
olegtit
ſison⸗
lroͤ
etleſdl
dedclel

H

Cels
enthe
äidel⸗
ſuſh
cibi
.

Nlgn

ſtn.

CNng
gas

unh

eſio
Gen lh

leeſts

nrxvi De bonon poſſeſ.

l.in mmultis.itẽ qͥd dices ſi ſit alia femina de liberis:vr idẽ cuʒ ea⸗

dẽ ſit rõ.ergo idẽ ius.vt.s.e.l.is cui.S.cõſtitutio.⁊ arj.de carb.
edic.l.ſed ⁊ ſiis.in pꝛin.⁊.S.an aũt.⁊ de ven.in poſ.mit.l. vbicũ/

q;.S.i. vel foꝛte aliud in remotioꝛibꝰ.arg.C. de qonibꝰ.l. diuo. ex

tranei aũt oĩa debent ſeruare ex edicto ⁊ nibil diminuere etiã cau

turiſte non. vt dices.. e.l.ij. F. ſt canſa. I ¶JItẽq; dñ̃iuʒ. vtile. nã
directũ ſolus beres bʒ.vt.S. de mi.i.⁊ ſi ſine.S.ſed ꝙꝙ papi.ibi.ꝙ ⁊ ait

⁊c̃.bic ãt nõ heres:ſʒ loco beredis ẽ.vt inſti.e.S.quoi.aut.⁊.ſ.l.ꝓxi qᷓ

buic cõtinuat᷑.vt.j.de re.iur.l.pꝛetoꝛ. m Komiuuncta. vt. ]. l. iij. in
pꝛin.ar.S.S.de iure do.l.mulier.b.ſed ibi in contractu.

Ona autẽ hicut plerũq;

olemus dicere ita accipien

da ſunt vniuerſitatis cuiuſq; ſuc-

ceſſionẽ q ſucceditur ĩ ius moꝛtui:
ſuſcipiturq; eiꝰrei cõmodũ ⁊ incõ

moduũ.nã ſiue ſoluẽdo ſunt bõa ſi

ue non ſunt:ſiue dãnũ habent ſiue

lucrum:ſiue in coꝛpoꝛibus ſunt ſi
ulein actionibꝰ:in hoc loco ꝓpꝛie

bona appellabũtur¶ NHereditas
autẽ bonoꝛũue poſſeſlio vt labeo
ſcribit nonutiq; rerũpoſſeſſio ac⸗

q; coꝛpoꝛis poſſeſſio:deinde quo

q; ⁊ ſinihil coꝛpoꝛale ſit in heredi
tate:attamen recte eius bonoꝛum
poſ.agnitam labeo ait Honoꝛũ
igitur poſ.ita recte diffiniemꝰ ius
perſequẽdi retinẽdiq; primonij
ſiuerei:que cniuſq; cũ moꝛit᷑ fuit
Inuito aũt nemini bonoꝝpoſ.ac
ꝗriturſ A municipibꝰa ſocietati
bus ⁊ curijs ⁊ coꝛpoꝛibus bonoꝛũ
poſ.agnoſci poteſt:pꝛoinde ſiue

in oĩbꝰ?. fere. ſub.
vt. j. l. iij. H. inuito.

2. §. acquirere. azso.
o Viceberedũ Inõ aũt

vere ſunt beredes: vñ ñ
hñt pe. he.directã. ſʒ vti
lẽ vel bo. poſ.iteʒ vtiles
actiones hereditarias ci
uiles tñ remanẽt. vt no.
5.de bo.poſ.ber.pe.l.i.
Tell.
+Ona auteʒ. qᷓ di⸗

ctio includit᷑ i boc

verbo bo. po.
q Plerũcq;. ſic. S. ad tre.
l.naʒ qꝙ in fi.⁊.l.ſi lega⸗
tũ.S.ſi qͥs.⁊.j.quon bo.
l.qi. H. i. .ſ. de v. lig. l. bo /
noꝛuz. 2.l. ij. 7. 3. de pe.
bere.l. itẽ vemunt. F. ait
ſenatus.bis enĩ legibus
bona 2 bereditas id ein
eſt qᷓntũ ad effectum.
1 Gn borlooo⸗ als nõ.
ed ea tm̃ qͥ ſunt ſine icõ
modo.vt.ſ.de vᷣb.ſig. l.
bonoꝝ. ⁊.l.ꝓpꝛie bono⸗
rũ.⁊.l.ſubſignatũ.ꝭ.bo
na.
84Bonoꝛũ poſ. ꝓ vna
dictione ponit᷑ bo. poſſ.
nec eni ideʒ in poſ.bo.⁊
bo. poſ.
tNagis. dectiue non
cõp aratiue.ſic.g. cõi di.

ſa vaſcendi vt.5.
Sa d 5 d ſterduz lʒ dolo malofe⸗
lisr n bhn cenit heres quo minus res
vt el is wui S. inn cauſa hereclſtnn maueſt non
quen. ⁊ ad boc poteritin poſſeſſoneʒ earũ legata
decar ed bo niusmittiveluni ſi locireligioſit
Sait⸗ lacſ fecent aut qd publice conſecraue/
bar.að vxoꝛifra rit ꝑmiſſu l.imperatoꝛi: aut ſi ai
vrnoc. üivr. mnanumiſerit.
ac. §. cũ aut. H at eere.
alio caſu loqᷣt qñ Explicit liber Vrvi. digeſtoꝛum
1d vroꝛ in bof. 7.Wi. Duius.
cã legatiitem fa. Incipit liber. xxxvii.?.xiii.huilis
ad.lL. 5 inof, te. Zicihüliber 7 n hutus
I.ſiinſtitura.S. de De bonozum pollelnombus.
inofficioſo. 2. .
de ꝛ. cog. l. fi. 4 Zpianus
gulaniter eĩ Onoꝛmm poſſeſſione
eg vrer admiſſa cõmoclax incõ
5§.ſed no oem. mocda hereditania iti⸗
eornz reigio ; dominiũ remuʒ que
ſun terndom inhis bonis lunt: tnbuit. nam hec
lius. vrinſti.ð re. Omnia bonis ſunt cõiuncta .
Dimke Dem.
vtij. deacq⸗ poſ. i Moibus eni vice heredũ
4nuaſas. Fl. 1 pononꝝ poſſeſſoꝛes haben
⁊ ſic deſinit elle ĩ m.

f Permiſſu .cxp onit publice. ſed certe ĩmo vrꝑ pontiſfices etiaʒ

ſine pꝛin. vt inſti. dere.di.S.ſacre.niſi ſit locus publicus. vt. ð. de
re. di.l. ſacra. in pn. ſed dices bic ſpale cũ alij pᷣiudicet vel illas in
tellige m iſts. g Mon in fraudẽ. ſi aut in fraudè ipſo iure

nõ v alet. vt inſti. qui ma.nõ poſ.in pꝛinc.fuit ergo dolus quo ad

legatanios ꝓut in pun. ptʒ. ſ. nõ ergo q ad creditoꝛes. elt ſpale
bis caſibus.alij dicũt fact manumiſſionè in fraudẽ vniꝰ lega⸗
tarij alterius nõ:vt ille mittat᷑ in cuius fraudẽ ſit alter nõ.vt arg.

ſ. er qᷓ.ca. in poſ.ea.l.fulcinius.5. ꝙ ſi aduerſus.ꝙ nõ plʒ: qꝛ lib⸗

tas tenet vt bec.l.dicit.itẽ no. ᷣ ar. ꝙ legatarius non eſt creditoꝛ.
vt. ſ. de ac. ⁊ ob.l.is cuius.⁊..e.lis cui.S.ſi plures.itẽ ad totuʒ
ti. eſt ö. j. quein frau.cre.l.pe.S.i.vbi ↄdinonalis creditoꝛ nõ mit

titurin poſ.ſed illud in conuentionali.⁊ eſt ro: qꝛ iſte qui de lurro

certat plus timet heredẽ ne reſiſtat qᷓ; veus creditoꝛ.

ol. dictum eſt de ſucceſſionibus ex teſtõ de

iure ciuili

AAcahne ⁊ ſingularibꝰ:ſequit᷑ de bis qͥ iure ptoꝛio ſi uccedũt
ſic.̊. de bo. poſ.her.pe.l.i.⁊ qꝛ hoc ſit per bo.poſ.iõ de bis pᷣmo

„

dichn gen ere:poſtea per ſpeciss.

penul. ? vlii.

VHnoꝛũ.·ad miſſa. que olim etiã cũ ſolẽnitate ⁊ dicebat᷑ t e
(Eaaia dic vt.j.l.iij. S.ſed ⁊ ſi nemo.bodie nõ. vt. C.e.

Kk ¶ Incòmoda. que iuis ſi unt vt actiones. vt 2. C. de iure deli.l.
ſi ſoꝛoꝛi ⁊ nõ facti.vt.j.de acqͥ.poſ.l.cũ heredes. ſic.S.ad treb.l.

facta.⁊.C. vñ le.l.nõ hoc. Item bec ſũtvera in bo.poſ.q̃ tnbuũt
ius que ſunt.vij.due ex teſtõ.ſ.ſᷣm ta.⁊ tab.quatuoꝛ.ſ.ab inte⸗
ſtato:vñ liberi: vñ leginmi vel agnau:vñ cognati vñ vir ⁊ vxoꝛ.
Ite.vij. exoꝛdi.vt inſti.e.S.ſũt aũt.⁊. .ſeptima.at tres ſunt que
nõ tmbuũt ius vt car. Itẽ v entris.itẽ q dat᷑ filio emãcipato gr̃a
agnoſcẽdeliñ:de q bus bicnõ dicit,na pme cũ coe cognitioeda/

7

l. ſi cõuenerit. Idẽ ĩ alijs
q̃ ĩ iure cõſiſtůt. vt iſti.
M re.coꝛ.vel incoꝛ.J.ei.
u ¶¶ Labeo ait. vt. S. de pe. bere.l. bereditas. ́́́
x Eonoiüe ꝑ ſe.dic pᷣtoꝛiũ nõ ciuile:vxr differat ab bereditate.⁊ ſicñ

ſ. de . ſi.l.nibil aliud.itẽ dic ius ꝓpter qð ꝑſeqmur nõ qᷣ ꝑſequimur

agd dr̃am bo.poſ.pe.he.ſic enim nõ eſt inſtm agẽdi:nec.n. dicit ago bo.

poſ. vñ liben vel⸗ alia:ſʒ ago pe.bere.vtili:vel alia actione bereditaria
ꝓpter bo.poſ.vñ libeni qᷓ; agnoui.⁊ hoc ẽ ptʒ:qꝛ cõpetit poſſidenti:vt
ſubijcit retinendi ⁊c.⁊.j.de õᷣ ta.l.⁊ ſi pᷣeritꝰ.⁊.j.de ſe.ta.l.i S.ſi ſub. et
ar. ð. de inof te.l.papi..ſi ſilius.qꝙ no eſſet ſi eſſet inſttm agendi:qꝛ nul
la actio dat᷑ poſſideti.vt.j.vn poſ.l.i.S.interdictũ.ſʒ li agnoui bo.poſ.
vñ libeni ꝓbado me ſiliũ ⁊ alius veniat vr agnoſcat vñ agnan ⁊ ꝓbet
me nõ filiu an audit.⁊ vr ꝙ nõ poſtq; babui decretalẽ.vt.ſ. de acquir.

poſ.l.iuſte.⁊..de reli.lat ſi qs.S.i.in pꝛin.ſed dic .qꝛ ſub h ac cõditio
ne vr pᷣtoꝛ dediſſe:ſi finus eſt.ar..C. de di.re.l.vniuerſa.⁊ deinſti.⁊ ſub.
l. generaliter. S. i.itẽ qꝛ res inter alios acta nõ pᷣiudicat. ⁊ fac ad boc ꝙ;
no.C. quonꝝ bo.l.i.itẽ expſſum eſt.j.de le.pꝛel.l.filiũ.S.ſi qs. Itẽ an ſit
aliqs vocandus. dicvt. ſ. e.l. F. penul. UM
VRei.i.pñimonij. ꝓ eodẽ aũt ponit᷑:nã rei appellatõ etiã bereditatẽ cõ
tinet.vt inſti.de re. coꝛ.vel incoꝛ.S.i.vel dic rei ẽt ſingłaris:nã ⁊ pe.bere.
reminim a copetit tota:qꝛ in totũ heres eſt.vt.s.de pe.be.l.regulariter
7. l. . ⁊ idẽ in iterdicto quoꝝ bo. vt.j. de fur.l. boc ampliꝰ. ⁊.l.ſe.nec ob.
j.quoꝝ bo.l.i.S.i.qꝛ ſuba.ibi tm̃:vel dic rei qñ vna ſola res eſt in beredi⸗
tate.vt.S.de beredi.inſti.l.ex facro.S.dicebam..⸗.
3 nuo ſerus in hereditate qñq;. vt inſti.de bere.q̃.⁊ dif.in pꝛin.⁊.
ui.itẽ hoc verũ niſi ſitrogatꝰ reſtituere alij. vt.ẽ. ad treb.l.i.O. bonoꝛuʒ
itẽ hoc verũ de decretali.ſed qͥd de edictali:ſecꝰ.vx.j.pxi.S.ſʒ ⁊ ſi nemo.
⁊cſed Jo.ð. dicit eĩ edictalẽ nõ acqͥn ignoꝛdti:ſed veluri pomũ offeren
ti.aʒ.itẽhoc verũ directo vel ꝑ obliquũ vr ꝑ filiũ vet ſeruum.vt.S.ad tre
bel.l.ſt legatũ. .ſi filio.⁊.l.ſeruo.in pᷣn.ꝭS.i.ſʒ alia lucra ꝑ obliquũ inui/
to acquirunt᷑ nõ directo.yt.5.ð neg.ge.l.ſolucdo,⁊ facit.C. denu det⸗

QZibeæ

L. nec emere. ?. C. vñ leg.l.fi. ?. ſ. de reg. iur. l. inuito. . .
2A municipibus. ? coꝛpoꝛib decurionũ. eſt differetia: qꝛ ſocietas ẽ

qñ non ſtmul cob abitant collegiũ qð ſit coꝛpus ꝙ eſt genus.

a (Quis alias. vt ſindicus vel is cui ex.l. permittik:ſiue ad miniſtratoꝛ
municip ij. vt. SZ. ꝙg cuiuſq; vniu er.l. i. . qbus.⁊.l.nulli.⁊.l.ciuitates.vł

etiõ in d efectũ extraneuſ
idone tñ.vt.S.qꝙ cuiuſ⸗
q vniuer.l.i.S.pe.⁊.ſ.ð
no. ope.nũ. in ꝓuinciali
G. fi. ?. l. ſe. T dic ꝙ muni
cipio ⁊ ciuitati tm̃ ſcõᷣm
ta.põt queri.fiſco aũt et
ſocietatibus ⁊ coꝛpoꝛi/
vus ⁊ curijs etiã ab ĩite /⸗
ſtato.vt.S.ad tre.l.recu/⸗
ſare. S. ſt fiſco. ⁊. F. irezʒ.
l. oibus. ?. C. de here. de

b IPreroꝛis. ſmoꝛtui.
2 bec dicit᷑ edictal:vt h̊.
alia eſt decretalis q̃ a vi
uo pꝛetoꝛe decernit᷑.de q̃
babes.ſ.de ſuc.edic.l.i.
H§. d ecretalis. vel dic ꝙ
vna eſt edictał:ſʒ nõ bʒ

effectum niſi d ecernat iu

derx dicendo:d ecerno eũ

in bo. poſſ.ſicut dicit᷑ in

reſciſſoꝛia.vt.C.qͥ.ex ca.
ma.ii.fi.ſʒ hodie iudicia
lis põt dici q̃ olim dice
batur decetalis. vt no.
B. l. i. in pꝛzin.
c D ari. ſi mõ reſtringit
in filio ad teſtamẽtariã

tm:qꝛ ſi inteſtatus dece⸗/

deret pr̃ iure peculij oc/

—

cupat etiã caſtrenſe. vt. ſ
de caſtren. pe. l. j.

dNAel q̃ſt.de vtraq; pt

teſtari. vt. C. de inof. te. l
finali.
e¶ Dubitatio eſt. qꝛ fin /
gitur moꝛtuꝰ ante capti/
uitatẽ. vt. S. de vul. ſub.
f Acdrere. qs liber hõ.

Paterfa.⁊ maloꝛ. xxv.an.

9g 0 Eer aliũ. ſ. ꝓcuratoꝛẽ
J. v

lu

et dices. ſ. e.l. ſeruus.

alius recte cõpetet bo.poſ.ſed et

ſinemo petat vl agnouerit bono.
poſ.noie niunicipij:habebit mu⸗
nicpiũ bono. poſ. ptoꝛisꝰ edicto.
Dari aũt bo.poſſeſ.põt tam pri
fami. q; filiofa.ſi modo ius teſtan
di habuit de peculio caſtrenſi vel
quaſi caſtrenſi:ſed ⁊ eiusqui apð

hoſtes deceſſit bono.poſ.admitti

poſſe:q;uis in ſeruitute decedat:
nulla dubitatio eſt ¶¶ Acquirere
gsbono. poſſel. poteſtul ꝑſemet
pſuʒ uel per aliũ:qð ſi menõ mã
dante bo.poſ.mihi petita ſit: tũc
cõpetet cũ ratuʒ habueroid quod
actũ eſt. deniq; ſi ante deceſſero qᷓ;ᷓ
ratũ habeã nulla dubitatio eſtꝗqn
non cõpetat mihibo.poſ.qꝛneq;
egoratũhabui:neq; heres meus

ratũ habere põt:cũ ad eũ nõtranſ

eat bono. poſ.Si cã cognita bo⸗
noꝛũ poſſeſſio detur nõ alibi dabi
turquã pꝛotribunali: q;ꝛ neq; de
cretũ de plano interponi:neq; cau

ſacognita bono. poſ. alibiquã p
tribunali dari poteſt In bonoꝛũ

poſſeſſione ſcendũ eſt ius eſſe ac⸗
creſcendir: pinde ſi plures ſintꝗ

—

q̊ babebat libeꝝ ⁊ gñale mandatũ. vt. ſ. de ſo
ero. ar. S. de admi. tu.:i.ſi duo.ſed bic exigit᷑ ſpale ar.S. de acq be
re.l. ſt ꝗs mibi bo. S. iuſſum · ſed illud in hereditate auiliter acqͥrẽd a: vbi

Et iuſſus deber pced ere: vt ibi: bie nõ eſt neceſſe.vt.s.ad tre.l.vᷣuo.in

pꝛin. Itẽ cõtra.S. de acqᷣͥ. bere.l. paulꝰ.ſed ibi in bereditare q nuda vo/

luntate acqͥrit᷑:⁊ ſic ſtatim ex quo conſtituo.ꝓcur.ſum beres:⁊ ita nil bʒ

facere ſed bic opus eſt eã peti· b j Quin nõ.i.nõ cõpetat.vt pꝛobat
ſtarim. 7.5. de acq bere..ſi qs alicui. .j. rẽ ra. ba.l.ſtis· ?·l. bonoꝛũ.
ie Mon tranſeat.no nõ agnitã no manimitri. vt. Ciel emancih ata. ſ
cõötra. ſ. de cõtra ta.l.illud. 5. ſi qs. 2. . marime. cum. l. ſe. ſed ibi duo

ſunt ſpales caſus.vt ptʒ ibi rõ:⁊ eadẽ rõne eſt ſpãle.j.de car.edic.l.ſcri/

ptus. 7. 5. de acqͥ.b ere.l.ventre.que ſunt H. Ité nõ ob.de acqͥ.bere.l.pãꝗ

tomius. ſed ibi iure mn inte reſti. petit beres: nõ còi iure. vt ⁊ ibi dicit. ite
3Z. ſ. de ſuc. e.l. . S. quibꝰ. ſed ibi defert᷑ ſequẽti gradui:nõ beredi pꝛimi g/

dus. It ſic eſt in bereditate de iure ciuili: vt nõ adita nõ tranſmittatur
niſt in caſibꝰ. vt.C. ð ca.tol.S. in nouiſſimo. k¶Dabik. q ius rnibuit

1 r tribun ali.ſ.deiudice ſedente: nõ de plano. vñ cũ cã cognita ⁊ ꝑ
i

iudi. det nõ põt delegan. vt. s. de of. ꝓco l. nec qcq;. 5.i. ſecus in bis

quenõ mibuũt ius.vt carb.⁊ vẽtris:qm̃ de plano dan pñt ſi ſemiplena

cãe cognitio interuenit. vt.j.qᷓs oꝛ.in bo. poſ.ſer.l.ij. SF. dies. ⁊.Sin bono

rũ. ⁊. ſ. de car. edic. Liij. S. due. Itẽ ſecus in manumiſſione q deplano ſi/

militer fieri põt. vt inſti.de libertinis.S.in miłtis.h odie aũt ſufficit agni/
tio coꝛã iudice ſine petitione ⁊ datione bo.poſ. vt. C. e.l.pe.⁊ fi.⁊. C. de
cur. fur.l.f. S. ij. Sed nunqͥd vel petitio olim vł agnino bodie fieni debz
altera ꝑtepñ̃te ⁊ cõtradicente in foꝛma iudicij: yf. yt. 6, demno. lein x Dus leginmum. ſal. xij tab.

canſe. F. cã. Itẽ cũ dies vtiles coõputent.vt. d. S. dies. i. in ᷓbus ẽ
copia aduerſarij ⁊ iudi.vt.j.de Buernegl adenne e
. vocandus:ſed certe lex illa loquit᷑ qñ exigit᷑ vocari aduerſariꝰ.di
cas ergo no in foꝛma iudicij c ſemus polſit qñq; petere vtſ. eo.

— ſe pol. petere. non
busbo. poſ. cõpetit quoꝛũ vnꝰ ad —RS—
miſerit bo.poſ.cereri non admiſe⸗ pòt ab aliq non
mnt. (C. ius. exiſtenehfaͤe vt
6 CEluti qð ſpꝛeuerũt ius ſuũ aem Ernrein⸗
Aaut tpe bonox poſſeſſiõis ergo vocaretur er
finito excluſi ſunt: aut ante moꝛtui ma Medotuz a
ſunt q; hetinutbo ha . ſeng. ni ſ⸗
Jgqui admiſit accreſcũt etiã pegankasd
bhepoꝛtiões que cetenis cõ coiungen. li. . ſi⸗
peterent ſi petiſſent bonoeuʒ poſ-· neborhae
ſeſſionem. . Aulus. 5 in ſucenderi7
Edcũ patronoquide cõ decreiete⸗
Otrma tabulas certepartisbo. ita. ... de uis et
poſſeſſionẽ pꝛetoꝛ pollicet᷑:ſcni⸗ le.lſi ex plunbꝰ.
7.5. de teſt. mil. l.

pto autẽ heredi ſcᷣm tabulasalte Iduob⸗
rius partis:conuenit nõ eſſe iusac aba dot
creſcendi:igiturnõ petẽte ſcripto ſuepams. vt.ſl.
heredeſcom tabulas altenꝰ quo⸗ et⸗ paro
qʒ ptis: nominatim patrono poſ no ꝑtis tertie. vt
ſeſſionẽ pollicetur: ann ceten inntb & ſucceſ li 5
busaccreſcendiius eſt ſemel debe p qſPoſteſiones
rent agnoſcere bonoꝝ poſſeſſõe, i. noibaf.
Bo. poſſeſſionis beneficiũ multi ollicek⸗c;

Petet ꝓ iſta pte
plexeſt. nam qued bono. poſſel. ta.n incndnn⸗
coõpetunt contra voluntate: que-⸗ berit einiſt ad de
dam ſcᷣm uoluntatẽ defunctoꝛj bʒ n abenöar
necnõ ab inteſtato habentibus no eſt ſenpt?. m.
— vrvmñ lrimi. vt. ſ. vñ

2 inſti.de ſuc.li.S.a multis.vel ᷣm quoſdã ſᷣm tab.q̃ cõpetit re⸗
pudianti: in cuius locũ ſuccedit: vel dic ſeptimã eroꝛdi.vt.j.vnð
le.l.iij in fi. .j. vt ex leſe. cõ. ⁊ inſti.e. S. ſeptima. ſed cũ inſtitutus
adierat.ałs.n.pr̃ono nõ daret᷑ õ ta.vt.j.de bo.poſ. cõtra tab.lil

lud.in pꝛin.⁊.j.d ebo.lib.l.etiã..vt poſſeſſio.quõ deſinit eẽ bo

res ſcriptus.vt.C. de repu.be.l.ſicut.⁊.5ẽ.demi.l.⁊ ſi ſine.S.ſʒ ꝙ;
papi.Rñ.ꝑ in integ.reſti. vel qꝛ ſilius erat liberti q̃ abſtinuit. ve
ſ. de bo. lib. l. etiã ſl ex modica. S. ſi filius.vel foꝛte duo fuerãt ſcri
