. ahoß lamein, na liberoꝛũ rõ miſeratiõis a mit
cruͦ inteſtatuz de/ kit: liberos nature ſimul ? parctũ
ceſſiſſe inſpicik. vt Oe botum. emn
n Sernacee ,— Ilunſn. vt prim cogna
¶ Eenuerit..ſili Nus pfe conſentiẽte poſſeſſonẽ
usqᷣ ad ſucceden

agnonit:q;uis ꝑ cõditionẽ teſtõ

yiuo ed,ee dat aiinpfisptite manſerittab
ſm boc.iquia her̃ditate ſit excluſus:tñ vtiliter

nõ ſuũ auo ⁊ alia nec in edicti ſniam incidet:quoni

⁊ cũ qnodã tpis ſpacio accipiun n¶ Poſſeſſionem. vnde

ſad id quo bonoꝛñ poſp. petere

tur:⁊ ideo legitimũ her̃dẽ ſi capi
te diminutꝰeſt:etiã ab hacbonoꝝ
poſſeſſione ſummouenpalaʒ eſt.
VVinint ſui ab ĩteſtato bono⸗
mũpoſſeſſionẽ:adhuc dicemꝰ eos
obſtare legitimis:hocẽ his qbus
legitima potuit deſemi herditas:

idcirco qꝛ repudiãdo quaſiliberi

bonoꝛũ poſſeſſionẽ hãc incipiũt
hẽreqᷓſi legitimi.i Mecãt bono⸗
m poſp.nõ tm̃ maſculoꝛũ defert
ſz etiã feminamũ.nectm̃ingenuoꝝ
verũ etiã libtinoꝛũ.cõiseſt igitur
pluribꝰ.nꝗ ⁊ femie pñt vel cõſan

guineos vel agnatoshẽre. Nẽli
bernni pñt pronos pronaſqʒ hẽ=
re:nec tm̃ maſculi hãcbonoꝝpoſ

Jrepudiaue Lpia.

cognati.vel etiã vñ legi
timi ꝑ oꝛphicianũ. vt. S
ti. i. li. F. fl. .l. ſe.ſj quõ

ab inteſtato durãte ſuc⸗

ceſſiõe ex teſtõ. vt. C. cõ
munia ðᷣſuc. l. anteq;. q̃
eſt Z. ſol. hic cõditio de⸗
fecerat eo nõ emãcipato

infra tůᷣͥus. Oo Per

cõditionẽ.bãc ſi emãci⸗
patus ſuerit infra dec
dies.
te. teſtõ delata elapſis
decẽ dieb? qe Aide
bit᷑.ſʒ quõ cũ duret ſpeſ
ſuccedẽdi ex teſtõ.vt.C.
cõia de ſuc.l.anteqᷓ;. q̃ ẽ

cõtra.ſʒ hic nõ erat ſpeſ

qꝛ tpᷣus decẽ dierũ erat
elapſuz. dic ergo vtlit
q;tũ ad boc ne incidat

te.⁊ ſic vt non teneat᷑ le⸗/
gatarius ⁊ fideicõ.vtin
nuit᷑ in ſequẽtibꝰ.⁊,3. ſt
q̃s omilſ.cã te.iuł.vł dic
vtiliter vt fllius hẽat he

e i eant ro am poſſeſſionem m tabulas nõ
ſcdotenueir ſi agnouit:ci inde rem hẽrenõ po
nepos.⁊ tunc eſt terit:nec in filij pãte ↄditio fuerit

ſeſſonẽ accipe pũt verẽt ſenine
Si gs deceſſerit de qᷓ incenʒ
Vtrũ pr̃fa.an filiuſfa.ſit qꝛ pr eius
ab hoſtibꝰ captꝰ adhuc viuat v½

reditatẽ nõ em̃ pꝛ põt re

vel dic vtiliter etiã quo

no remotlua qre nec facile pf emancipare filiũ co

videat᷑ nepos nõ
ſuus ſed ſequt gipotent. ) Aulus.
lere ain Ipoſteaqᷓ; lius emanci
8 Agnan poſt Pat? bonoꝛi poſſeſſionẽ pſis pe
ro no ſir ſuy er tit ſtatuz ſuũ mutauit: nihil obeſt
Re ianataana, ci quommin id , acaſint renne-
ms ſynõ cneni at. ſi pꝛius cõditionẽ ſuã muta
r velnõ ẽagna Uent :bonoꝛũ poſſeſſionẽ euʒ pe
tus.i.ad mittẽdꝰ

vragnat? qꝛ edi/ tere nonpoſſe.

ctũ ſucceſſoꝛiũ ñ
hbʒ locũ in agna⸗
tis. ſʒ hodie ſecꝰ
vt inſti. de le. ag.

Vnde legitimi ?2 vndeagnati.
Mlianus.

2

neceſſe cũ pꝛ eũ pcederet. vt. S. deiniuſto te.ſi qͥs fi.in pn.niſi ꝓpt
timoꝛẽ.l. velleie. qᷓ babererlocũ ſi filius viuo pꝛe ſuo decedat. vt
inſti. de exhere. li. F. poſtbumoꝛũ ꝙ bic nõ fuit.qꝛ nõ viuo auo:ſʒ
poſt moꝛtẽ eiꝰ deceſſit Eer ſic nõ hʒ locũ lex velleia.vt.C.de

ſuc.S.placebat. bꝗ Ceterũ. erberedatꝰ. vt in nfo caſu. nec fuit 3 facit. S.ſt pars bered. pel.fi. ?.S. deſe. ta. l.

inoffi. teſt. ſi qͥs fi. i ¶ Adire poterit.ab inteſtato:⁊ boc exclu⸗
ſo nepote oĩno ſm hec iufa.ſed bodiebʒ q̃relam ad ſetrãſmiſſa,z
ſz no pparatq.vt. C. de inoffu teſt. ſi qs fi. k j Non obſtat. l.
ſcriptꝰ beres q̃ ſi nõ adeat ex teſtõ.nõ obſtat nepoti quo minꝰ vt
ſuus beres ab inteſtato ſuccedat. at ſi ex teſtõ adijt obſtat nepo/

tũ patrefa.eẽ ¶ Hec aũt b
poſß.vocat ꝗ ab inteſtato potue⸗
rit eẽ hers ſiue lex.xij. tab. eũ legi⸗

qð alia cã ſuſpẽdebat eiꝰ ſtatumꝰ
magisẽ ne peti poſſit bonoꝝ poſ.
ꝛnõdũ inteſtatũ eũ eẽ appet:cũi

centũ ſit an teſtanipoſſit. cũigit ce
pit certi ſtatꝰeẽ:tũc demũpetẽda

eſt bonoꝝ poſp.nõ cũcenũeſſece

perit inteſtatũ eẽ ſj cũ ceꝑit eẽcer
Mecaut bonoꝛuʒ

timũ her̃dẽ faciat:ſiue alia lex ſe⸗

Jpoſtea. bonoꝝ poſ.vndeliberi.

„

rit.dãdo ſei
emãcipatꝰ filius.

ſcõm iura: vᷣm q̃ aduẽti

cia pꝛi querebanf: ⁊ ̃m

iſtas duas expoſitiõ es
dic edicti cuiꝰ mẽs eſt. ꝗ
.e.l.i. vbi dicit pᷣmo ex
teſtõ q;; ab inteſtato pe

ti dʒz bo, poo.
r ⸗ Aũ inde ats cũ ind
i. ex inſtitutiõe. als cũ a
iure nõ potuit bꝛe.ſ. ber
ditaté. 8 HMec faci⸗
le. qꝛ nõ niſt in qᷓttuoꝛ ca
ſibꝰ. vt.õ. de adop.l.nõ

põt. ⁊ facit.S. de leg.i.l.
filius.. ſᷣm vulgarem.

Itẽ non dʒ facile. ſtc. ᷓ.

de bo.lib.qͥ cũ ma..i.⁊
ſub cõdi.

. i. v Bipus. peteret. vrj.
ti. ll.i.ſ ſecꝰ ĩ bo.poſ.pᷣm ta.azx. vt.5.de ca.di.ltute.

x 1/ ſutaue

n anogationẽ. ſecꝰ eõ. vt. e.l. libeni. ⁊ fac. S. de ta.l. iij. S. ſt
v ( Ange legitimi. ⁊ vñ agnati.nã ideʒ eſt. nq fin

gunt agnati q̃ ꝑ ſe.con.ſuccedũt deqͥbꝰ dicit. j.l. ij. in fl.
Ec verba. tũc quẽ hẽas eũ quẽ ber̃dẽ eſſe æc. vt . ſ. de verb. ſig. l. ex
ipn. 2. ſ. vt ex le. ſe. cõ. l. .in fl. ¶Aloꝛtuꝰ ſub. ei bo.poſ.vñ le

—

gitimi dabo. 2 Ad moꝛtis. ſ. tm̃. 41

nã tũc d emũ enibrs.vel bonoꝝ poſ.i nõ

Spacio. enaʒ bic ſub. tm̃.
apite minutꝰ tẽpemoꝛtis

—.—

p OHeredita⸗

in edictuʒ ſi q̃s omiſ.cãũ

tinere. vt. C. de inof. teſ.
l. ſllius ma. in fi. q̃ eſt ꝰ.

ad pꝛem.vt ſibi queraf᷑

nec poſtea vſq; in dies ĩ
q̊ petit.ſʒ poſtea nõ no/⸗
cet eũ capite minui.vt.S
ti.i.l.fi. ?.ſ. ad tertul.l.i.
§S.qᷓ moꝛtis. 7. ]/ti.i.l. ca
pitiſ.⁊.l. legitimꝰ. ⁊. . e.
ſi er duob?. Itẽ ꝙ dicit
de ſpacio.fac.S. de col.
bo.l. ſt qͥs fi.S.ſtipula.
repudiauerit.bo
voꝛũ poſ. vñ liberi
61 Hanc. ſ. vñ legitimi
vt ⁊. ſ. de luc. co. l. i.. ſ
ſciendũ. ⁊.j.de reg.iu.l.
quot. vtnuſq;. ⁊ ar. C. ð
repu here.l.fi. ⁊.j.ad ter
tub.l. i. F. ſi nemo %
c¶ Maſculoꝛũ.i. in ber
ditate maſculoꝛũ.
d ¶Si qs. ſtatũ. vt qͥᷣa
dyonatꝰ ad moꝛtẽ appel

lauerit. vt. S. de teſt. l. q/

a latronibꝰ. S. fi. ⁊.l. qͥĩ
djñi. 7.·. de ſtatu.
e¶ Mec aũt. alia lex vo/
luit.ſ. l. coꝛ.qᷓ pꝛe defun⸗
cto apud boſtes filium
ad barat 3 ocat. vt
ſ. vt ex l. ſe. con.l. i.
f Manc. vnde legitimi
En eraliter. ex bac
te vnde legitimi.
be en deberet. vt 2. ſ.

yt ex le.ſe.con.l.i.in fi.

c ¶ Parte. p hocpatʒ ꝙ
en?eſt. ula ſpẽs.
J ex duobꝰ. pone.
vt. j. de ſu. le. l. v.
e gitim. vtriuſch.
f AHadid tpᷣus refert᷑.ſed
ns ad id ſoluz. vt no. S.
co.l.l. .
Mter agnatos. cõti
Rnenf. vt genꝰ in ſpẽ
ſic ineſt pactũ in emptio
ne. vt. S. d ele. i. l. ſ qᷣd. S
inter. 1 m nõ obſtat.

inſti. deleg. ag. tu. in pᷣn.

b Aen sginfacts. de
peti.here.l.annqͥ.in pᷣn.
Ati.poſt. facit.j.d e
Kk Unde cognati.

ſeſſio. vñ cogna
ti. m g,

nagti.ſacit.j.de gradi.l.
noõ facile i).rfi.
n ¶ Mec lex. i. edictũ. ĩ
gfeé lex. vt. j. de var. 2
extraoꝛdi.cog.l.i.S.pꝛo
inge.
o Beruil. vt ⁊ inſti. de

l.iuriſcõ. S.inter. facile

güt dicit ꝓpt mrimoniũ
vt inſti. denu. H. illud.
p¶ MHec aũt.ↄplectif.vt

inſti. de ſuc. co. 5. fi. 2. .
de gra.nõ facile.

—

—

g 4 doptio. vt. ,. de
A4dò. li.2.6.de gra, l.x 5

ginẽ hʒn eos
poſ.ꝗiure ciuili ad ſucceſſionẽ ad

QZiber.

natuſue ↄſulruʒ. Seniqʒmr q̃ ex

ſenatuſcõſulto venit tertulliano.

Itẽ ꝗ exoꝛſiciano ad legitimã he
reditatẽ admittunt᷑: hãc bonoꝛũ
poſſeſſionẽ petere pũt: Aulus
. neraliter igit᷑ ſcienduʒ
Eeſt quotiẽſcũq; vllex vl ſe⸗
natuſcõſultũ defert herditatẽ:nõ
etiã bonoꝝ poſſ.ex hac ꝑte eãpe
ti opoꝛtere:cũ vo etiã bonoꝝ poſ⸗

ſeſſioneʒ dari iubet:tũc ex illa ꝑte

qua exlegibꝰpeti deberetꝰ.ſed ⁊
te peti poterit Nlia.
Jex duobus fratribꝰ al⸗
ter deceſſerit teſtõiure fa⸗
(tõ:deinde deliberãte hr̃de alter
quooʒ inteſtato deceſſerit ⁊ ſcri⸗

ptusher̃somiſerit herditatẽ: pa

tmus legitimaʒ her̃ditatẽ habe⸗
bit:nam hecbonoꝛũ poſſeſſio tũc
quẽ her̃dẽeſſe optet ⁊ ad id tpᷣs
refertur:quo pꝛimuʒ ab inteſtato

bo. poſſeſſio eiuspeti potuiſſet.
SSOSDOaeſtinus.

i NUter agnatos et cogna⸗
tos hoc intereſt: ĩ agna

tis ⁊ cognati tinent᷑. in cogna⸗
tis nõ vtiq; agnati: verbi gra fra-
ter patris. ideſt patruus ⁊ agnatꝰ

⁊cognatuseſt: infis aũt frater.i.
auũculus cognatꝰ ẽagnat? noeſt
Quãdiu ſpes eſt ſuũ heredẽ ali⸗

quẽ defuncto exiſtere:tãdiu ↄſan⸗

guineislocꝰ no eſt. puta ſi defũcti
Vroꝛpgnãs ſit: vel defuncti fllius

apudhoſtesſit. Zmoge.

RAtipoſt'moꝛtẽ pris vł pꝰ
captiuitatẽ: ſiue depoꝛtatõ
nezʒ ſʒ ⁊ hi ꝗ eotpꝑe quo capiebat᷑

vel depoꝛtabat᷑ pr in ptãte fuerũt

iusinter ſe ↄſaguinitatishabẽt: ⁊
ſiher̃despatnis nõ extiterint ſicut

exheredati.

Vndecognati. pianus.
Ecbonoꝝpoſſeſſio nõ⸗

—

tiã:neq; ex iure cinli oꝛi
eosinuitat ad bonoꝛũ

£△

mitti non pñt.i.cognatos.cogna

ti aũt appellati ſumt:qſi vno nati

duʒ hʒ pᷣtoꝛis indulgen⸗

vt ait labeoq̃ſi cõe naſcẽdi initiuʒ

hũerũt.ptinet aũt lex hec ad co⸗

gnatõnes nõ ſᷣuiles:nec em̃ facle

vlla ßuilis vr eẽ cognatio. Hec
aũt bo.poſ.q̃ ex hac ꝑte edicti da
tur cognatoꝝ gradꝰ ſex ↄplectit
⁊? ex ſeptio duas pſonas ſobꝛino
ſobꝛina natũ ⁊ natã.cognatõeʒ fa
cit ẽt adoptio.⁊ em̃ꝗbꝰ fiet agna
tusis ꝗ adoptatꝰẽ:hiſdẽ ⁊ cogna
tus fiet.nã vbicũq; ð cognatis a⸗
git᷑ ibi ſic accipiemꝰ vt ctadoptio
ne cognati facti ↄtineãt᷑.euenit igĩ
vt is ꝗq ĩ adoptõe datꝰ ẽtã in fami
lia natural pris iura cognatõis re⸗
tineat q; in familia adoptiuanãci

ſcat᷑.ſj eoꝝ tm̃ cognatõeʒ ĩ adopti l.ſenpto.
ſc nezladonn. 1/Sis. ſequen
l. pe. ⁊? ſi pars be

ua familia nãciſcit᷑ ꝗbꝰ fit agnatꝰ:

in naturali aũt omniũ ptinebitꝰ.
Pꝛorximꝰt aũt accipit᷑ ẽt ꝗ ſolꝰ
ẽq;uis ꝓpꝛie ꝓximꝰ ex pluribus
8ð. ꝓximũ acciꝑe nosoʒ eotꝑe qᷓ
bo. poſ. defert ¶ Di gs igit ꝓri⸗
mꝰcognatꝰdü hides ſcripti deli⸗
berãt diẽ ſuũ obierit ſequensq̃ſi

ꝓrimꝰ admittet᷑ hocẽ:qcũqʒ fue
nt tũc dephẽſus ꝓrimꝰ locũ ob⸗
tinet.¶ Si ꝗgs/ ꝓumioꝛ cognatus

naſci ſpet᷑:in ea ↄditõne ẽ vt dici
debeat obſtare eũ ſequẽtibus:.ſʒ
vbi natꝰ ẽ nõ admittemꝰeũꝗpoſt
ventrẽ ꝓximꝰ videbat᷑.ſʒ hoc ita

demũ ent accipiẽdũ ſihicg ĩ vte⸗
roeẽdꝛ:viuoeo de cnꝰ bon.poſ.

agit᷑ fuerit ↄceptꝰ.nã ſi poſt moꝛ⸗

tẽ: neq; obſtabit alij.neq; ipſe ad
mittet. qꝛ neq; fuit ꝓximꝰ cogna

tus ei:q viuonõdum aial fuent?.
¶ Si q pᷣgnãs deceſſit:⁊ vtero er
ſecto' ptꝰ ſit editꝰ:in ea ↄditione

eſt ꝑtꝰ iſte:vt mr̃is ſue acciꝑe bo

noꝛũ poſ.poſſit:vñ ꝓrimi cogna
ti.ſ̊ poſt ſenatuſcõſultũ oꝛficianũ

7 vñ legitimi petere poterit:quia
tpe moꝛtis in vtero fuit. Grada⸗
tim vo admittunt᷑ cognati ad bo

noꝛũ poſp.vt ꝗ ſũt ꝓximo gradu

omẽs ſimul admittant᷑.¶ Siquis

apud hoſtes fuerit moꝛtis eiustẽ
poꝛe de cuius bonoꝛũ
agit᷑ dicendũ eſt bonoꝝ poſſeſſio

nem petiab eopoſſe.

poſſeſſione

facile. §. cognati

onis. ⁊ fac. S. de
adopti.l.qui in
adop.⁊ ð in ius

vo.l.pꝛis.

r Nrbee
s ¶ Pertinebit.i.

flrmit᷑ ten ebir co⸗
gnationẽ ommũ
t¶¶ Pꝛorxim?.qꝛ p̃

toꝛ ꝓpximioꝛi ðfert

vt. ſ. e.l. . Sdatiz

cõſul.ij. rñ. ⁊ fa. j
6 ver. ſig. primꝰ
2.5. de re. du. l. qᷓ

duoa Fein prio.

rit. ⁊ ſeripti repu⸗
diẽt. ⁊ facit. j. de

ſuis TꝑDUle.l. ij. F. ꝓ
xi.⁊.S. ſi ta.teſt.

l.ſcripto.

re. pe.l.antiqui.

in pᷣnc.⁊.j.qͥs oꝛ.

in bono. poſ. ſer.
l. ij. F. ſi venter.
5. de ſta. bo. qui
y WBed vbi. ani
mal fuerit.ſic. ſ.
ſuis ⁊ le.l.ticius.
⁊ inſti.de h er̃. ab

inteſta.S. cum au

tem.

5 ]Bi qua pꝛe/

gnãs.ex ſecto.ſic
C. de inoffi. teſt.
l.poſtbumus.ꝛ.
ad tertul.l.i.S. ſʒ
ſi matris.⁊.S.ad
l. kal. l. in lege fal
cidia

* Petere pote/

in fl.

ℳ Gradatim. fa

Si quis. ab
nine

nio reuerſo. expe
ctatur enim reuer
tivt partus naſci
vt. ð. de cõtra ta

bu.l.i. F. ſi ex tn /

bus.

X
- — ⏑

11

14
ünt
gpe
c
nn
n

An

— .—

aſ¶ Ac parte Pcſul i pꝛetoꝛ.
Aulgo queſiti.vt inſti.ad oꝛ

Arroii.

———

c ꝗſiRaſcũtur. C. ad oꝛfyl̃fi.ſz nati ex duab? cõcubinis eodẽ tñ pfe
nati:an ſint oognati.Rñ.nõ ſuccedũt qꝛ nec cognatis pfis ẽᷣ ſi legi/

timẽtur:vt ĩ a ut.q

bus mo. na. ef. ſui/

4 Acpante ꝓcõ⸗ ¶Aiꝰ.
ilenrunl equitate motꝰ

S. filiũ autem.
Apitis di

minutiöe.

minima.

? (Frater. duo fra

trel erãt ad optiui

f ¶ Pꝛoximitatis.

i.cognationis ci⸗
uilis.

g¶ Walã ẽ vt :. 35

ti. i. l. ij. in pn. ⁊ fa⸗
cit. ſ. vñ vir ⁊ vxoꝛ
l.i. . S. de re. du. l.
ſi cognatis. ⁊ dic
vtibi. W

ſpuriꝰ.

dcõſangui/

nitaß ⁊ ꝓ.i.agna⸗

tionis.
i ¶ Oꝛiütur. ergo
mr᷑ nõ ẽ agnata fi⸗
lio vt ⁊ colligit᷑ in
ſti.de ſuc. cogn. F.
vulgo.

k ¶ Werere põt. vt

7. S. e. l. hac parte.
cũ cõcoꝛdã. ſaluo
dicit᷑ ð illuſtri.
vt. C. ad oꝛſi.l.ſt

Egitimis
m¶AZegitimi. id ẽ
agnati: vt ⁊. S. vñ
legitimi.l. i. in fi.
tñ fallit in caſibꝰ:

vt. C. de le. herel.
ſi. S. cuz igik. ꝛ. F.

cũ aũt.⁊ eoſdem
hẽs inſti. ð le. ag.
ſuc. F. noſtra.
n ¶ Aue lib eroꝛũ
quibꝰnõ nocet ca.
di.vt emãcipatio
quo minus habe⸗
ant vnde li.vt.S.ſi
ta.t.nul.l.liberi.ſe

cus ſi ecõtra dede
rit emãcipatus ſe

in arrogationẽ ꝙ
dic: vt. S. ti. ij. l. fi.

alij dicunt q libe

n excluſi ab vnde
li. per capi.di.ad
huc admittunt᷑ in
ter legitimos.ſ.ꝑ
vnge agnati. non

oib?

natis pmittit bonoꝝ poſ⸗
ſeſſionẽ:quos ſanguinis rõ vocat
ad hereditatẽ: lʒ iure ciuili deſiciãt
Itaqʒẽt vulgo queſitiꝰ libenima
tis ⁊ mater taliũ liberoꝝ: itez ipſi
fratresinter ſeex hac ꝑte bonoꝛũ
poſſeſſionẽ petere pñt:q; ſunt ĩui⸗
ceʒ ſibi cognati:vſq; adeout pꝛe-
gis quoq; manumiſſa ſi peperit

⁊ isq natꝰ ẽ mr̃i ⁊ mr ipſi ⁊ iter ſe

quoq; ꝗnaſcunt᷑ cognati ſunt.
Apitis diminuti Mli.
NVone perimũtur cognatio
nes que per adoptionẽ acquiſite
ſunt: igitur ſipoſt moꝛtem: uerbi
gĩa fratris adoptiui intra centeſi⸗
mũ diẽ adoptiuꝰ frater capite di⸗
minutꝰfuerit:bonoꝝpoſſeſſione⸗
accipere nõ poterit:que ꝓximita⸗
tis noĩe fratri defert᷑.pꝛetoꝛẽ eniʒ

nõ ſolũmoꝛtis tpᷣs:ſed etiã id quo
bonoꝝpoſſeſſio bein ier pa⸗

lã eſts. Mpianus.

nt iure coſaguinitatis aut
gnatiõis hereditas eiꝰ ad nulluʒ
ptinet:qꝛ ↄſanguinitatis itemqʒ

agnatiõis iuraa preoꝛiũtur: ꝓrxi⸗

mitatis veronoie mater eiꝰ aut fra
tereadẽ mr̃enatꝰbonoꝝ poſſeſſio
nẽ eius ex edicto petere poteſt'.
CEgitimis capii Mmp̃.
tediminutis nõ dat᷑ bono⸗
rũpoſ.iure heredis legitimi:
nõ eadeʒ cã eoꝝẽ que liberoꝝ: ſ
gradu cognatuoꝝ mrſus vocãt᷑.

Oagnatisac⸗ ¶Lpianꝰ.
nſatio nihil ob.ad ſucceſſio

a

autem per vndeli. vt.j.ti.i.l.i.F.ſed videndum.ſed ibi repudiauit:
vel tempoꝛe eſt excluſus:at per emancipationem excluditur per ius
ciuile:ſed ad mittitur iure pꝛe.per vndeli.vna cũ ſuis vt inſti.de be

re. ab inte S. emancipati.ſed hodie etiam iure ci. cũ inter patrem ⁊ fi

lium non tollaturius agnationis ꝑ ca.di.vt inſtitu.de leg.cog.ſuc.
o ¶ Aocantur ſ.legitimi pꝛedicii.i.agnati.⁊ facit in auten. .§F. ſi⸗
de nup.S.huic. col.iiij.

gnatis. lilos. an cotra. de bo, lib aui cm maiot

— —

ſ. . nouiſſime T de ſuc cog. 5.
2.. . modeſtinꝰ. ⁊ facit.C. ð adop.l:cũ in adop.S.ſʒ ſiqd ẽ

ſpuniꝰ inteſtato deceſſe⸗

dño diutiꝰia

Andecognati. De ſuc edi.

Saui.manumiſſus.ſecus ſt reſtitutus vtno. inſti.deca. di.. ſer/
iix.nec coꝛrigitur per auten. de bere.ab inte. colla.ᷣix. vbi ſola cau⸗
ſa naturalis inſpicitur quia illud ſolũ moueret agnationem ⁊ patriam po

teſtatem: nam ⁊ pꝛetoꝛ intuebatur naturalem cauſam:vt.S.e.l.ij.⁊ tm̃ hos

non admũtebat vt, S, ejl. i. F. pertinet, ⁊ facit. S. de ſta. bo.l.bomo liber.

nem ſiaccuſauit cognatos ſuos.
. Sanui alia rone Ode.
ſemꝰfactꝰ manumiſſusꝰ
nulla rõne recipit cognationem.

4 Ogeſunꝰm.nõiõ I. Dẽ.
Aninꝰ ad auie materne bõa
ab inteſtato nepotes admitti:

vulgo queſiti ꝓponũtur.

Ctaui gradusApiñ.

agnatoiure legitimi bere-

dis ⁊ ſi nõ extiterit heres poſſeſ

ſio defertur: vt ꝓximo aũt agna
toq;uis extiterit heresnõ defert
EVratris filiꝰ ꝓ parte heres in⸗
ſtitutus cum paternũ ſurdũ eẽ cõ
tẽderet atq; ideo teſtm̃ facere nõ
potuiſſeꝰ⁊ poſſeſſionẽ vt ꝓximꝰ
cognatꝰ accepit:ex die moꝛtis tẽ⸗
poꝛis habeni rõneʒ placuit qꝛ ve⸗

riſileñ uidebat᷑ tã cõiũctũ ſãguini

defuncti valitudinem ignoꝛaſſei.

n elii Ce.
roꝛẽ ſepticiaʒ: diuerſo pfe
natã:⁊ pᷣgnãtẽ mr̃eʒ ex alio mari⸗

toqro ſimr hr̃ditatẽ repudiauerit

dũ adhuc pᷣgnãs ẽ:poſteaqʒ eni⸗
xa fuenit ſẽpꝛoniã:anẽt ſẽpꝛonia
bonoꝝticie poſſeſſioneʒ accipere
poſſit:rñdi ſi mr hr̃ditate excluſa
e: eaq; vt ꝓpõeret᷑ poſteanata ẽ

accipe poſſe.
De ſucceſſoꝛioedicto.
cceſſoꝛiũedi¶ ¶pia.
ctũ idcirco ppoſitũ ẽ: ne
a hrditaria vacua ſine
cerẽt ⁊ creditoꝛibꝰlõ
gioꝛ moꝛa fieret:bñ igit᷑ ptoꝛpu⸗
tauit pᷣſtituere tpᷣs hisꝗbꝰ bono⸗
mpoſſeſſionẽ detulit:⁊ dare inter

eos ſucceſſionẽ vt matunuspoſ⸗

IMteſtata. ticia: vt. . patet.

IExtincta ſempꝛonia. ⁊ faci

uper Rub.

admit.ad bo. poſ.l: quãdiu.

Odeſtinus maa

terne. ſecus in pa⸗
terna: vt. C. ð natu. li.l.fi.
⁊ facit.S.e.hac parte.ac.

Ctaui. dic ꝙ agna⸗
Mus octaui gradus
fuit capite minutus vel tẽ
poꝛe excluſus:vnð ſequẽ/
ti capite cognatoꝝ voca⸗
tur:vs S.eo.l.legitimiſ.de
ferk ergo ei bo. poſſ. vn /
de cognati.ſed diceſ qũo
cũ illa non poꝛꝛigatus ad
eum gradum:vt.S.e.l.co⸗
gna. S. boc autem.⁊ inſti.

ð ſuc. co. F. fl. Kñ. illð iĩ co⸗
gvuatis ꝗqᷓ nõ fuerũt agna⸗
ti:at iſti qui fuerunt eo iu
rei:quia fuerunt ⁊? potue⸗

runt etiam iure ciuili ſucce
derelicet non ſucceſſerint:
babẽt bic plus vt vſq; ad
decimuz gradum vocẽtur
per vnde cognati:naʒ ⁊ fi
lij etiã ſi ex alio capite vo⸗
centur:ſemper tamen ba⸗

bent annuz: vt. j. quis oꝛ.

in bo. poſſ.ſer.l.pe. 5.fi. ⁊
in hoc tñ non retinet pꝛiui

legium vt ad mittatur vt

ꝓrimus.i.vt pꝛeferat᷑ co⸗

grnatis qui ſunt in ꝓximi⸗

oꝛi gradu:qᷓ;ᷓuis potuerit

vyt agnatus ſucced ere ð iu

re ciuili ante ca.di. alij di /

cunt bic dari vnde agnaa

ti. ⁊ ꝙ. j.dicit vt in pꝛoxi.
cognato dicunt.i.agnato
⁊ nullus eſt ca. minutus.

e¶ Eriiterit. id eſt exiſtere

fo Defenur. ſcʒ dicta bo.
poſſeſ.vnde cognati.⁊ fa

cit infra ad tert.l. i. . ſi ne/

mo.

g (Gnſtitutus. ? pꝛo alia
extraneus.
b Mon potniſſe. boc ve⸗
rum eſt ſi erat mutus ałs
poteſt teſtari:vt.C. qui te

ſta.fa.poſ.l.diſcretis. vel

illud nouum boc vetus.

inte.re.mi.l.de tutela.

A ſemp. it. ad tertul. l.i. F. penul. L
m ¶ De ſucceſſoꝛio edicto. hoc edictum eſt ð capite in caput: vt.e. ſl.ta. teſ.
item de gradu in gradũ:vt.j.e.l.i.SF.quibus.que pleneno.

Acceſioꝛium. ſt ucceſſionem. id eſt ſucceſſoꝛium edictum: facit
tis. de bonoꝝ poſſeſſ. 5. cum igiturn. 2, : eo. 5, largius. 7, C. q

5

Liber

oſin põt adeo vt neepaterfilio delatz:vt. & derepi, bo. poſ l fl 1 fa,

—

ipfe vt mõ dirxi: vt. S. de acqᷣ. . 1 upill?
ſ4t toꝛi faci. . debo poſtutoꝛ E. de lure deli. l. potui t. ſʒ cõtra.S.
de auc. pꝛe.ſi ad pupillũ.ſo.ibi. t ¶ Furiol

ad pupillũ.5. ſo.ibi.
v¶ Delata ẽ. imo ẽ delata
vt curatoꝛ accipiat: vt. S.
de bo. pol. fu. cõpe.l. i. cir⸗

capᷣn.ſʒ dic delata ẽ ad cõ

modus: vt ibi.nõ ad hoc
vt poſſit repudiari:vt hic.

2 eodẽ mõ rñ, ad illud õ

C. de cur. fu.l. fi. F. ſinaũt
vbi pleneno.in gl. vel nõ
⁊c̃.⁊ facit.S.ð diudꝛ. ⁊ re

dfſodo:⁊ loquit᷑ de edicta
li ne ſit Z. ſ ꝓxio. S.⁊ facit
C. de repu. he.l. ſicut. . ſ.
4qꝗ ᷣ Soꝛ. in bo. poſ.ſer.l.iiij.
ę Oecretalis.ſic ðꝛ:quia
ptoꝛ viuꝰ eam decemit ⁊
dat: vt. C. qui admit.ad
bo. poſ.l.fi. ſed tñ idez eſt
vt nõ poſſit etiã bodie re⸗/
pudiari añ agnitã coꝛã iu
dice nec poſt vt h: nec ob
ſtat qð hr̃ditas põt repu⸗
diari: vt.S.de acq.here.l.

is qᷣͥ.qꝛ ſola volũtate põt

adiri ⁊ ſiłr repudiari:ſed
bo.poſ.nõ ſed aliqua ſo/
lẽnitas in agnoſcẽda etiã
hodieẽ neceſſaria vt pᷣſen
tia iudicis.vt.d.l.C.qͥ ad
mit.ad bono.po..i.fi.

ʒ3 ¶Kiniri. ius p etende de/

cretalis.

2 Eã. ſ. decretalẽ. ſecꝰ in

edictali:vt.S.ꝓx.S.qꝛ edi
ctali repudiata ⁊ ius petẽ

de decretalis ẽ amiſſũ:an

autẽ pacto h̊ decre. poſſit
remitti ante agnitã. rñ.ſic
ar. C. de pac.l. fi.
¶ Decreta.a iudice.

2 Mns pot. ſicut nec here⸗
1

tas: vt.C. ð repu. bere.
l. ſicut.⁊.S.ð ri.nup.põp.
ibi vero quoti.⁊c̃.⁊.S.de
acqͥ.h ere.qͥ ſupſtitis.

a ¶ Siinna. bec ſucceſſio
de gradu in gradũ. ſʒ.j.

ꝓPrxi. S. de capite in caput.

b ꝓ Aldoꝛtuꝰ ſit.vel als ex/

cluſus:vt.j.G.quibus.

c ¶ Põ dicim?. 2 ſi in die/

bus.hec ſũt pania intra.c.

diẽ: vel et ccteſimo die vt
⁊ inſti.de vᷣb.ob.S.ois.
dQuibꝰ. noluerit.i.epu

diauenit ꝙ põt ẽt ſuꝰð iu⸗
re ptoꝛio:vt inſti.de here.
qua.⁊ dif.S.ſui.

e¶ AUudei er qua pane.
f ¶ Ceteris.i.agnat vel co

gnans.

g ¶ Gucced at.ſi nõ ſint ali

qui qͥ poſſint venire ꝑ vñ
liberi. nã illi iſtis pᷣferunt᷑

clt. S. de of ꝓcu. ce.l. ij. P ¶ Seruũ. qui ſeruꝰſit inſtitutꝰ* q ¶¶ Poõt. ſec

here.l.is qͥ.in fi. r ¶ Qutoꝛ.ſʒ ille.ſ.pupillꝰ.

.repudiare,. S. de auc. pꝛe.l. ſi
ſint creditoꝛes ſcire vtrũ habeant
cũ quo ↄgrediãtur:anvero bona
vacaãtia fiſco ſint delata:an potiꝰ
ad bonoꝝ poſſeſſiõeʒ pcederede
beãt quaſi ſine ſucceſſoꝛe defũcti.
Vnuſqſqʒ ſuã bonoꝝ poſ.re⸗
udiare pot alienã nõpõtꝰ ꝓide
ꝓcuratoꝛ meꝰ ſine mea volũtate
meã bonoꝝpoſſeſſionẽ repudia⸗
renõpõt. ¶ Der ſeruũ delataʒ
bonoꝝ poſ.dñs repudiare põt.
Zutoꝛ pupilli an poſſit repudia⸗
rebonoꝝ poſſeſſionẽ videamꝰ: ⁊

magis ẽ ne poſſit ſy ille ex auctoꝛi-
tate tutoꝛis repudiare põt¶. u

rioſit curatoꝛ nequaq; poterit re⸗
pudiare: q; necdũ delata ẽ qui ſe⸗

mel noluit vonoꝝ poſſeſſionẽ pe⸗

tere ꝑdidit ius eiꝰ⁊ ſitpᷣa largiãt
vbi em̃ noluit:iã cepit ad alios ꝑ
tinere bonoꝝ poſſeſſio aut fiſcũ in
uitare.¶ SHecretalis bonoꝝ poſ⸗
ſeſſio an rpudiari poſſit videamꝰ
⁊ qdẽ diebus finiri põt:ſj repu⸗

diarveã nõ poſſe viusẽ:qꝛ nõdũ

delata ẽ niſi cũ fuerit decreta.rur⸗
ſum poſtea quã decretaẽ:ſera re⸗
pudiatio ẽ:qꝛ ꝙ acquiſitũ ẽ:repu
diarinõpõtſ Si intra cẽteſuimũ
diẽ moꝛtuus ſitꝰ pꝛioꝛ: ſtatim ſe⸗

uẽs admitti põt. Qð dicimꝰ in
P

tra diẽ cẽteſimũ bonoxꝝ poſſeſſio⸗
nẽ peti poſſe:ita ĩtelligẽdũ ẽ vt ⁊
ipo die cẽteſimo bonoꝝ poſſeſſio

peti poſſit:quẽadmodũ intra ca⸗

lẽdas:etiã ipe calẽde ſint:ideʒ ẽ

ſi in diebꝰ cẽteſimis dicat᷑.¶ Qui
bꝰ ex edicto bonoꝝ poſſeſſiodari

pt ſi qſ eoꝝ aut dari ſibi noluenitꝰ
aut in diebꝰ ſtatutis nõ admiſerit

tũc ceteriſbonoꝝpoſſeſſio pꝑinde

opetit: acſi pꝛioꝛex eo numeronõ
fuerit. ꝗ¶ Sʒ vidẽdũ Ean inter ce
teros ipe qᷓʒ ꝗq excluſuſ ẽ admitta

tur:vtputa ſiliꝰẽ in ptãte:delata

ei bonoꝝ poſſeſſio ꝗʒ ex pꝛia ꝑp⸗

te vñ liberis ðfert:etcluſus ẽ tpe

vt inſti. de bere. ab in..admo nẽdi. ⁊. S.ti.i.legitimiſ.ſs quid ſt ſimn

pliciter repudiauit:vr̃ in totũ repudiaſſe.ar.S.de inter. act.l.ſi ſine.
5. q intenogatꝰ.⁊ de acquir. here.l.in plunũ. b ¶ Joſe ſibi ſic S
admittit᷑ vt aliꝰ:vt ar.ẽ.de adop.l.emãcpatũ.ꝭ.fi.⁊.Sv.vñ li.lij.in
pn.⁊.C. de adult.l.iure ma.⁊.S.qui po.in pig.l.iij.in pᷣn.ſʒ ar.C.ð

vłrepudiatiõe:nec ceteris defert
ſan ipſe ſibi ſuccedat exhac ſuc⸗
ceſſoꝛia parte:⁊ magisẽ vt ſucce⸗
dat:ut vñ legitimi poſſit petere:
⁊poſt hos ſuooꝛdine exilla pte:
vñ ꝓrximi cognativocãt᷑ ⁊ hociu

re vtimur vt admittãtur: poterit
igit᷑ ex ſequẽti ꝑte ſuccedere ipſe

ſibiꝰitẽqʒ hoc dici poterit ⁊ in ſᷣm
tab. bonoꝝ poſſeſſiõe vt ſi ſy tab.
nõ petierit bonoꝝ poſſeſſionẽ:is
qui potuit ab inteſtato ſuccedereꝰ
ipe ſibi ſuccedat.ſ Largiꝰ tpᷣs
parẽtibꝰliberiſq; petẽde bonoꝛũ
poſſeſſiõis tribuit᷑:ĩ honoꝛẽ ſãgui
nis! videlʒ qꝛ artãdi nõ erãt ꝗ pe
ne ad bona ꝓpꝛia veniũt:iõqʒ
placuit eis pᷣſtitui qnuʒ.ſ.itamo⸗
derate vt neq; ipᷣi vꝛgerẽt᷑ ad bo
noꝝpoſ.petitionẽ:neq; bõa diu
iacerẽt:ſane nõnũq; vꝛgẽtibꝰcre⸗
ditoꝛibꝰinterrogãdi ſũt in iure an
ſibi bonoꝝ poſſeſſionẽ admittant
vt ſi repudiare ſe dicãt:ſciãt credi
toꝛes qd ſibi agẽdũ eẽt:ſi delibe⸗
rare ſeadhucdicãt: pᷣcipitãdi nõ
ſũt?. ¶ Si ꝗs aũt apre ſuoipu⸗
berni filiobſit ſubſtitutꝰ nõitra ãnũ
ſʒ itra diẽ cẽteſimũ bonoꝝpoſſeſ⸗
ſionẽ petere poterit. ¶Mõ ſolũ
aũt cũ ſuo noĩe veniũt liberi parẽ
teſqʒ hoc eistribuit᷑:venẽt ſiſer⸗
uus eiꝰerat ꝗ exliberis parẽtibꝰqᷓ
heresĩiſtitutꝰẽ itra ãnũ ↄpetit bo
noꝝ poſſeſſio: pſona ẽ em̃ ea que
meruit hoc bñficiũ ꝙ petat:ſʒ⁊ ſi

pr emancipati filij bonoꝝpoſſeſ⸗

ſionẽ ↄtra tab. accipe velit: anid
anni tps ei ↄpetere ↄſtat:⁊ gene
raliter ait iulianꝰex oĩibꝰ cauſis li⸗
bens parẽtibuſq; intra ãnũ bono
rũ poſſeſſiõeʒ ↄpetere Omp̃.

I. Mfenoꝛis grad? cognat?
bñficiũ edicti ſucceſſoꝛij ñ
habuit:cũ pꝛioꝛ ex ꝓpꝛia ptebo⸗

noꝝ poſſeſſionem accpilſſet:nec
ad rẽ ꝑtinuit ꝙ abſtinẽdi fachatẽ

ibi ex vtroq; vli

codial.l.ij.in pᷣn.

¶ ¶ Petierit.i.repu

lauit. ⁊ ſic cõcoꝛ
dat.S.ð acqͥr. hr̃.
l. in pluniũ: ſʒ Z. j.
e.ti.l.illud. ſo.ibi
delata ẽ ſucceſſio
vtriq; de iure ciui

li ꝙ pʒ qꝛ iſtitutꝰ

ab lteſtato poteſt
adirelʒ incidatin
edictũ ſi quis om.
cã te.hᷣ aũt iurepᷣ⸗
to.nõ eſt delata ex
ſcðo capite:niſi re
pudiet᷑ ex pᷣmo:vt
ſ. qꝗͥs oꝛ.ĩ bo. poſ.
ſer.l.i. ⁊.S.ſi quis
om. c.t. l.i. vel dic
ꝙ bic repudiauit
ex pᷣmo capite tm̃
diſtincte:⁊ facit.S
de acqr. br.l.ĩ plu
rium. 1
K ¶ Succedat. ab

intef =..

¶ Eargiꝰ.ſangui
nis. ſic ⁊. S. ti. .l. ij
m ¶ Pꝛopꝛia.ſic⁊
ã.de lib. ⁊ poſt. l.
in ſuis.⁊.j.de bo.
dam. l. cñ rö. ĩ pᷣn.

a (¶ Hõ ſũt.ſic ⁊.S —

de inter. ac. l. qᷣ ĩter
rogatur. ?.l. ſeq.⁊
fa. inſti. eo. 5. libe/
b¶ Si qs filio. qᷓ

erat fr̃ eiꝰ:⁊ tẽ ẽ rõ

qꝛ vt collaterał ei
ſuccedit quaſi ex
teſtõ ipuberis fra
tris qð fecit pr̃ p
eo:vt inſti.de pu.
ſub. . igit. alij di⸗
cũt ꝙ pf fuit ſbſti
tutꝰ ſuo filio ĩpu⸗
beri ab auo iſtitu /
to:⁊ tũc ẽ rõ: qꝛ vt
q̃libʒ ſubſtituit᷑ ñ
vt filiꝰ:ſʒ nõne ſi⸗
liꝰ inſtituit᷑ a pr̃e

vt qᷣlibet ⁊ tñ ba⸗

bet ãnũ: vt. . F. fl.
ĩmo vt filiꝰ. ⁊ qᷣa

hᷣ neceſſe pʒ facc.

c¶Iinõ ſolü autez.
bo. poſſ. ⁊ ſicnon
ĩtereſt: vt. S.de pe.

pere.l.ij. ?.iij. ſed

ar. Z. S. ð le.p.l. iij.
H. i. ⁊ ð inter. ac. ſi
ſine. S. illud.

—

Et generaliter

d
f. s oꝛ.in bo.

=

hln
ſllet
c

= =

mirce
ſe

et⸗

2

1 e

ſuaeeſio
iutequ
Riliu⸗
wporct
aldaen
guison.
ſtineß/
delgner
tenlie
omoeyt
bohoſ
ſtctis
N d

pücilie

Mpleſi
ch it
1ſs
hjliou

neb

ſngt
zͤtili
riaſt
ꝛpokl.
He
ißn.
elqi
lſean
6e

ſni
iind
nenke
l a
nofe
ig
depo⸗
Adnl
ſ/
itu
ui⸗
eſ
ai
4
le⸗⸗
non
pe⸗
1
liſ
e

MHrferioꝛiſ

mlio mag i agna

to vbi hoc iure nõ

bsz locũ ſucceſſoꝛi

um edictũ de gra⸗
du in gradũ ſʒ bo
die :vt inſtit᷑. de
bere. ab ĩte. . pla
cebat·
fe Accepiſiʒ. ſic. C.
de ſpu. ⁊ ali.ſub.
l. poſt aditã. 2..
de acqͥ. her̃.l.ſi mi
noꝛ. ſʒ Z. . ad ter/
tul.l. i. F. ſi adita. 7
l.ij. F. ſi bonoꝝ. ⁊
3.de vulg. ſubſt. l
ij. SF. ego etiã. ⁊. S.
de bo. li. ſi ex mo /
dica. 5. ſi fili?. qbꝰ
ðꝛ ꝙ ſequens ad/
mittik. ſi pᷣcedens

petit reſtitui vt di

mittat ſo.ille ð eqͥ
tate hic derigoꝛe:

vñ ⁊ de eqᷣtate

ad mittał:nã cũ pᷣ
cedẽs petit r̃ſtitui
vt d eferat ex q̃dã
ſequẽtia.⁊ h dʒ
reſtiuui vt accipiat
ſaltiz vnlit. ar. C.
ſi aduerſus trãſ.l.
i. 2. ij. pla. aũt di/
rxit niło mõ ad mit
ti:nꝗ ex gradu co/⸗
gnatoꝝ nõ a quo
eſt excluſus ꝑ pe/⸗
titionẽ pꝛimi:vt in
ſti. de bere. ab in.
§S. admonẽé. 7. S. t.
i. l. legitimis. Itẽ
ſequens caput vt
nullũ eſt mſi vi ⁊
vxoꝛ 2 poſtea fi⸗
ſcus ex quibꝰcapi
tibꝰ cognat? nõvo
cat᷑. dic ergo ꝙ B
de mere cognato
dicit cui iõ poſtea
non dat pꝛetoꝛ ne
vid eat᷑ auferre qð
ded erat pꝛioꝛi: ⁊
ſic eẽt ludibꝛio. at
m rijs iure ciuili
veniebat vt agna
tus p.l.xij.ta.vt ĩ
§.ſi aditã.vbi di/

cit ius antiquũ vł

quaſi agnatꝰ vt ꝑ
ſe. cõ. vt in. d. F. ſi
bon. poſſ. vel per
teſtin ꝙ ⁊ ipᷣm eſt
iuris ciuilis:vt.d.
l. de vulg. ſub. l. ij
§. ego etiã. Itez -

pfonus iure ciuili

vocat᷑: vt. d. l. ⁊ ſt

ex mo.qͥ caſu nu /

da volũtateſit he
res: vt ⁊ inſti. de

cognatus

r. ,„„

ſupꝛa attauꝰ attauia:ĩfra anepos
atneptis:⁊ extranſuerſo fratris
loꝛoꝛis ꝓpnepos ꝓneptis:⁊ cõue
niẽter ꝓpatruꝰ⁊ ꝓamita.i. ꝓau i
frater ⁊ ſoꝛoꝛ:pꝛoauũculus ⁊ pꝛo
matertera.i.pauie frater ⁊ ſoꝛoꝛ.
itẽ fratris patruelis.i.ſoꝛoꝛis pa⸗
inis ſũt: alij infenoꝛisꝰ truelis filiꝰfilia: ſitt oſobꝛini cõ⸗
alij exr traſuerſo ſiuea latere.ſuꝑi⸗ ſobꝛine:itẽ amitini amitinefiliꝰ fi-
oꝛis ſũt oꝛdinis pẽtes:ĩferioꝛis li lia ꝓpꝛioꝛ ſobꝛinꝰpꝛopꝛioꝛ ſobꝛi⸗
beri:⁊ ex trãſuerſo ſiue a latere fra na:iſti ſũt patrui magni amite ma
tres ⁊ ſoꝛoꝛes libenq; eoꝝ:ſj̊ ⁊ ſu gne:auũculi magnimatertere ma
perioꝛ quidẽ ⁊ inferioꝛcognatio a gne filius filia. Mpianꝰ.
ꝛimo gradu incipit:ex tranſuer⸗ Mcẽpatriseiꝰ de cnꝰ co
ſo ſiuea latere nullꝰeſt iniga. . Rernonenen cõſobꝛinꝰ
dus:⁊ iõicipit a ſcdᷣo.itaq; in pꝛi cõſobꝛina ſiue frater patruelis.
mo gradu cognationis ſuperioꝛis Erto graduſũt ius.
quidẽ ⁊ inferioꝛis oꝛdinis cogna⸗ ſupꝛa tritauꝰ tritania:infra
ti pñt cõcurrere:extranſuerio ve / trinepos trineptis: ex tranſi uerſo
ronũq; eodẽ gradu quiſq; cõir- ffis ⁊ ſoꝛoꝛisabneposabneptis:
rere põt:at in ſcdᷣo ⁊ tercio ⁊ dein ⁊ cõueniẽter abpatruꝰ abamita.i.
cepsin cęteris pñt etiã ex traſiier- abaui frater ⁊ ſoꝛoꝛ:abauũculꝰ ab
ſo quidã ↄcurrere:⁊ cũ ſuperioꝛis mf̃tera.i.abauie fr ⁊ ſoꝛoꝛ.itẽpa⸗
oꝛdinis cognatis:ſed admonẽdi trui magni amitemagne:auũculi
ſumꝰ:ſi qũ de hereditate væꝛbono magni mr̃tere magne.i.nepoſ ne
mpoſſefſiõe queramꝰ nõſemper ptis:itẽ fratris patruel ſoꝛoꝛis pa⸗
eos qui eiuſdẽ gradꝰſunt cõcurre truelis cõſobꝛini cõſobꝛine:amiti⸗
re. Pꝛimo gradu ſunt ſupꝛa ni amitine nepos neptis: ꝓpatrui
pater ⁊ mr̃:ĩfra filiꝰfilia. Ocdd pꝓpamite: ꝓauunculi ꝓmrtere:fi⸗
ſunt gradu ſupꝛa auus auia: infra lius filia:itẽ qui ex fratribꝰpaærrue
neposneptis: ex trãſuerſo frater libus aut cõſobꝛinis aut amitinis
ſoꝛoꝛ. ¶ Zercio gradu ſũt ſupꝛa qii vndiq; pꝛopagãtur.qui
ꝓauus: ꝓauia infra pnepos pꝛo pꝛie ſobꝛini vocãnir. In ſepti
neptis:ex trãſuerſo fratris ſoꝛoꝛiſ moaũt gradu q; multe eſſe poſſũt
qʒ ſilius filia:⁊ cõueniẽter patuuꝰ perſone:ex hisq diximꝰ ſatis ap⸗
amita:auũculusmr̃reraa⸗ Quar paret.Admonẽdiꝰtamẽ ſumꝰpa
to gradu ſũt ſupꝛa:abauꝰ abauia rentũ liberoꝛũq; perſonas ſemꝑ
iſra abnepos abneptis:er trãſuer- duplari. auũ ⁊ eniʒ ⁊ auiã tam ma
ſo fratris ſoꝛoꝛiſq;neposneptis: temos qᷓ patermos intelligimus.
⁊ cõueniẽter patruꝰmagnꝰ⁊ ami itẽnepotes nepteſq;tã ex filio q;
ta magna.ideſt aui frater ⁊ ſoꝛoꝛ: erxfilia:qua ex rõne.ſ.deinceps in
auũculus magnꝰ matenterama/ oibus gradibus ſupꝛa infraqʒ ſe⸗
gna.i.alla frater ⁊ ſoꝛoꝛ: iteʒ frs quẽtur. Mgeſtinus.
patrueles ſoꝛoꝛeſqʒ patrueles.i. 4 On facile aũt qð ad nrjm
quiqueue duobꝰex fratribꝰ ꝓpa⸗ ius attinet cũ denaturali cognati
gantun.itemcõſobꝛini cõſobꝛine one quernitur ſeptimum gradum
qʒ.i.qui queue ex duabꝰ ſoꝛoꝛibꝰ qsexcedit:quatenus vltra eũ fere
naſcũtur quaſi conſoꝛini.itẽ ami⸗ gradũ rer natura cognatoꝝvitaʒ
tini amitine.i.qui queue ex ſoꝛoꝛe cõſiſtere nõ pati᷑. Cognan abeo
7 fratre ꝓpagãtur:ſed vulgꝰ fe/
re oẽs iſtos cõi appellatiõe ↄſobꝛi
nos vocat. Quĩto graduſũt

ob auxiliũ pietatis pꝛioꝛ cognatꝰ
acceperat.igitur fuco vacãtia bo⸗
na recte deferri placut.
De gradibus affinitatis.

ionis alij ſuperioꝛis oꝛ⸗

nati:vel ab eodẽ oꝛti ꝓgenitiue
ſint. Cognanõis ſuba bifanam

—.

Seſt ſen
pꝛo⸗ meimagm eſt oſobꝛinus

dici putant᷑ ; quaſivna cõitene

De gradibus affinſiatis.

bere. qua.⁊ difi.. fi. ĩ in
re pᷣtoꝛio nõ ſit:ſed fcõ pᷣ⸗
toꝛis ẽopus ꝙ eſſet cõtra

ius pꝛioꝛis:vel dic caſum

ꝙ hic pᷣoꝛ ab initio repu⸗
diauit ⁊ cũ ſequẽs poſſet
petere repudiaui vel tẽ⸗
poꝛe fuit excdluſus:tandes
poꝛ petijt reſtitui vt adeat
⁊ iteꝝ vt dimittat:nũc ſe⸗
quens vult reſtitui vtad/
mittatur ad inſtar pᷣced en
tis qui fuerat minoꝛ:ſʒ nõ
põt obſtãte ſua ſibi repu⸗/
diatione vel negligentia.
7 feõ.ð mi.i.ſi ſine.S. ſʒ
ꝙ pap. ⁊ ꝙ ibi no. vłille
j.ad tenu. in filio loquũt᷑
n q ſit ſpeciale. faæſ. ad
tert.filij. F.i. . S. ti.i.l. octa

g ¶ De gradib⸗ affinitait.

adus.iuferio
in aukt. de bere.
ab in. in n.

i itacß. quia ſunt parẽ/
iegsgs

k ¶ Lognati. vt mat᷑ filio:
7 filius maaii.
IPꝛopagãtur. als ꝓpa
gatur:ałs ꝓcreank.
m Muinto gradu. ⁊ iſti
ſunt.i.de boc quinto gra
du.filius patrui magni.i.
filius fratris aui mei.

BSc eſt patris. ac/
ALope conſobꝛin?
ꝙ filius patrui

patris eius.i.mei:de cuiꝰ
l. mei cognatione querit᷑.

Erto gradu.
Admonendi du⸗
n. naz duos babeo in

pꝛimo gradu. S. ſ. patrem

⁊ matrem:⁊ duos ex infe
rioꝛi.ſ.filium ⁊ filiaʒ.ergo
in ſcdᷣo.S. ſunt.iiij.ſ.auus
⁊ auia paterni ⁊æ auus ⁊
auia mrni.ſic ⁊.j.nepos ⁊
neptis ex filia. item nepoſ
⁊ nepns ex filia:⁊ ſic de⸗
inceps vt ſubijcit.

n On facile .i nullo
4 nod rii a

cognan.li.F.hoc autem.
ſic.S.ð cu.in cauſe.in fi.

rg .J ic putantur. vt ⁊.ẽ.

vnde cog.l.i. F. i.

8 Kognanoõis. fa. 3. vn⸗

ecogna.l.i.J. cognatio /

giti. agno. ſucceſſi. SF. gra⸗
datiz. xSPꝛoxio: vt ⁊.S

vñ ogdanz eE auꝰ:

Mõ cogũt᷑.vt.s.deteſti
legeiuk. 3 Homẽ. ſed

cerẽ vxoꝛis mee pr:egoilliꝰſũ ge
ner. Socer magnꝰðꝛ vxoꝛis mee

⁊ego ſũilliꝰ ꝓgener:⁊ retro

defũcti fratrẽ fuiſſe: arrianus ait/
Abeo ſcribit ne Mpia.
potis ⁊ filia mea nati vxo⸗

Liber
e ati:2 farir iſtl dleg⸗ ſuc circa pn. 26 Sui dur. male f dicũt
Perfeminas ſie iſti. dele ag tu. i, n. 17 Hoiel Scſcel en ſdons eẽ H ſũt enupt ⁊.ſ. de ſuis ⁊ le. l filiuns.
Inatio: ⁊ ſic ſpẽs aKnmit vomégente anones rne gllonstz as. 9 Int agnatos. 5. S. vñ legiumi.l ter agnatos. ſo. ibi. ſfe
Sunptlas lickan r be na, 5 ifaffinttas ſarn nuptijs: vt.. derttu pam?. als vtimur T als nücvo n pcim bis æc. a ſſlo piinẽt.
n egee d ea hoheeo dcogeglg, vr ſiue diſeraione, de Ernuptis. miſt ſad mmp vbivkon dtiſnoe up 5 Fult d deaee
ſi nuptie ſut c affinitahl q .— 2ððð I vocã. 1. q.5.fi.
no ſunafinee i a gpud romanos intelligi: nã qdã pr meꝰ vxoꝛis mee ſoẽẽ: hec illi Sſoibi. va giẽ
ſz cã ceteroꝝ affiniũ vr hB. r aiIi NiA 9 %. meꝰ ſocer maanꝰẽ liiberi. ſivis ſcire ð
e ꝗ Brad aut nulli ſůt ve cognatiões iure ciuiliquedã natu nurꝰẽ:⁊ gnus me lo § i Aliqb'n eodepfe
cũ eppens grad vtrone rali cõnectũtur: nõnũq; vtroqʒ iu illailli ꝓnur? Rtẽ plocus mihi nai quoto grue
eibꝛoßem a bie pmtmia recõcurrẽte⸗ naturali ⁊ ciuilico vxoꝛis mee auia ẽ:egoilliꝰſi P Olangainitaiſbt
grad: vr . e iunſcoſult i pulat᷑ cognatio: 7 quidẽ natura? gener: ⁊ retro mater mea vroꝛis nibite⸗ rſtecllirer
bn. a de bis dic c auoto (ognatio per ſe ſine ciuili cognati mee ſocrusẽ: illa huic nurꝰ? ania diſtqt ab alid to
mngisr toro mu abtia oneintelligit: quepfeminas de- mea ſocrꝰmagna? vroꝛinea I. Sarehcdteroi
gnatois: toto erit mibi iu ( r. e E — 1 9cff:pꝛiinꝰ aũt ẽ vxoꝛis iter ſe diſtat: ſ ieqᷓ
reaffinitatidez eð imeis ſcendit que vulgo liberos pepit li ꝓnurꝰeff:pꝛiuign aun e rO8 rq̃to Fdͤu diſtat
ala⸗ 3 . filos ciuilis aũt ꝑ ſe queẽt legitiaðꝛ ſi⸗ mee filider alio viro natꝰ:ego illo renonor 6 nipie
