Z nos ſola exactione a iaidoneiaſaan is n G⸗ firmos tãq; pauperes pᷣſicibus A bonis ſu
mlit. vt · C. de oper. llib. umnt. WWOgeſtinꝰ. ꝓbaueni vt merito mẽſtruis ali· Peaſtiti. ſed
ragus⸗r . e d Limẽta liberto petẽte non mẽtisa libenis ſuis adiuuani debe mormor ſeoto⸗
ofia vbi tenuit ſtihula ſtado patron⸗ amiſſione ant:idqʒ ius plurispꝛincipuʒ cõ⸗ ſucceſ. liber. to
eazaaiaea dbenmschipoſton rhercdta ſimmonbmanſeſunn. aieat oue⸗
tũc nõ tenet. vr. ſ. op. til libem pumet: no at necelleba vt.5. de offi. pꝛe.
liber.l.que onerande.⁊ bebit pᷣſtare ẽt ſi pt?el IAnpato⸗ De —— „„ „ yr. l. i. ac
ne.ſ— l. paro e e en. de Een ventre inſpiciendo eract..
eveoperil oe ns cõmodi ↄſtitutiotalis ꝓfert: cndoc partu Pi cauſtocdi⸗ De van ein/
ns livvenatis. Iteẽ co Ciũ ꝓhatũ ſit otũelijs patronoos BEGnpoꝛ!
a deon lill a. libertis eẽ violatos: vlillata ma⸗ pianus ¶ Nbas. ne⸗
a lr̃a patet.hᷣ ſic.aʒ. vl B 2 1 ncidiſ⸗ vbi mki —
ſolusvtibi kibi⸗ E relictos :pꝛimũ eoſ ĩ ptãte: ſ Bn is S rliſ ſa roeRaai
b¶S banon ati atronox redigi miniſtenũ anantẽ mlierẽ di r⸗ vrſeHe inloi
dit vt.z. de in ius vo.l. Patronoꝝ redig ? munſtenun pz? gnantẽ mlierẽ diceret: vxoꝛ autẽ ciẽdo. ⁊ oꝛdo ſe⸗
Pnbac F.k aüt libern.· bere dñis dicim? cog. ſinaut nec negaret ↄſulti valerio pꝛiſtiano natuſcoſul. plau
c De alimẽnis pein. hoc mõadmoneãtur : vel apꝛe ptoꝛi vano reſcnpſenũt in hec enien ſich
vernder ha? :el i ſide ẽptoꝛiadijciãtur:⁊ pciũ pa⸗ vba. noui rẽ deſiderare rutiliꝰ ſe- ibi. quid ergo ſt
d 6 iberto. ſi emñ lib er⸗ WS 1 net. ⸗ ne Er: vt oa abeo duene⸗ r eiclain n
t ihil ſupeſt ab o a. ¶ Ineget qui maritꝰ fuiſſe rat ⁊ ſenõ eſſe pᷣgnãtẽ ꝓfiteat᷑ cau ¶pio b.
ngr Veerlart mit Odicit᷑ matnmoniũ eẽ cõtra- ſtodeſapponat:⁊ iõ nẽo mirabit ¶oõlulti. diui
ee Patrem. ſupſint: il gegege zo. ſc

marit? quondã. Apponat. ſ. marit?. b. æ no. nonũ factuz
nouũ habet cõſiliũ.ſic.C. ð veteri iure enu.l.ij.S.ſʒ qꝛ diuine..
deleg. ⁊ cõ.l.leges.S.de pᷣſcrip.ver.l.naturalis.⁊.S.de intert.
ac. l. de etate. S.ex cã.ſed vetꝰ factũ h abet vetꝰ oↄſiliũ.vt. C. ð iu

em̃ pᷣ mo cõpellent᷑ ad alimẽta:pᷣus g a liber qᷓ; a liberto q̃s alit᷑.⁊ no.
ꝙ iſti liberti liberoꝝ nõ ꝓpꝛie nr̃i dicũtur.licet ſecꝰ ecõtra.vt.j.de verb.
Limẽta. ipoſitoꝝ vt oꝑpas. ad qð eſt. j. de bo.li.l. Oig.l.licet.S.i.
patron? nõ aluerit. ⁊ de iure pa.l.d iuꝰ.in fi.
4 Etiã ſi pt. ſ. ſi vult h iura ꝑdere.alij dicũt ſi libertꝰ p̃t ſibi ſufficẽ. ad di.l.rẽnõ nouã.
qð.S.l.ri.S.alimẽta. b ¶¶ Amꝑatoꝛis.relictos a libertis:q liberit e Perſeuerat.ſic.Sj.de vſunj l.moꝛa. C.i.
nõ dabãt eis aliqd. i ¶ Ptate.i. dñio:ſʒ Z. C. de liber. ca.l. ſola. ſol. agſ Domicia ꝓpꝛiũ nomẽ vxoſj. b Tres. . e. . deĩſpici ẽdo
vt ibi.⁊ adde diſtinctionẽ ꝗᷓ eſt. C. de liber. ⁊ coꝝ li.l.ij.ĩ fl notule. 3. ſo. vt ibi. c¶ A temanito.ĩmo a te valeriano p̃toꝛe.vt⁊.j.e.
KAdmoneãtur. als cõm oueãtur. als admoneatur.i.coꝛrigãt. ad S.? notãdũ. d Ael due. ſic. C. defide inſtru.l. cõpatiões. in
eſt. ð. de offi. pfec. vr.l. i. . cũ patronus. 7. . deiure pa. l.ii. oꝛe em̃ duoꝝ ⁊c̃.vt extra de iudi.c.nouit.circa pᷣn.itẽ no.ſtari aſ⸗
1 Riel apᷣſide.vel ꝓ ſaltẽ. aʒ.⁊ facit.S.de his qͥ ſunt ſui vel ali.iur.l.ij. ſertioni pluriuʒ.ſic inſti.de ſatiſda.tuto.S.i.⁊. S.de teſti.l.iij. ibi.
5qd vẽdet.rñ.libertꝰ factꝰ ſuꝰ ꝑ ingratitudinẽ pdictq.alij dicũt liber vel numerus teſtium ⁊c.⁊.j.S.ſi oẽs.⁊ de credulitate eti ſineiu
ti boc caſu ꝓpter famẽ vẽdi.vt ⁊ fil.yt.C.de pfiqͥᷣ fi diſilei. ⁊/ij. alij ramẽto:foꝛte alias cõtra. C/de teſti.l iunſiurdi. .

.„

xxv. De ventre inſpiciendo.

e ¶Renũuciauerit. id eſtretuleint. f erſuadẽdũ.ᷣbic pſua/ eo.ti.l. ſi eü. ⁊ plene dic vt no. 3. de re. ven. l. . F. i. ſed in eo qð bic vr agi
ſio ĩponit neceſſitatem. vt.j.e.S.quid ergo ſi nõ ⁊c. contra matrẽ.ẽõ.j.de li.exbi.lji. . in b interdicto.ſo, hͥ habebat ſuſpi⸗

Heſideraſſet. quo caſu loquit᷑. S. ti.i.l.i.in pᷣn. cio ð matre.ibinõ .
p Ggit᷑. apud eũ:nam ałs nõ nocet. vt. S. de lterro.ac.l.i.in fi.

2 ſtad iuidiã.ſ. reᷣmendã.ſic, S. de offi. ꝓcõ.l.nec q̃cquõ.

i ꝗ Exiſtimatõez
i.famꝗ bonã.vt

ſi nos quoq; nouũ cõſiliũ ⁊ reme

q Qui g. ſenatuſcõſulti plaunani.vt h̊ ſubijcit. .S. t. i.v. i. F. illud.

net vel mulctis coercẽda.quid

r Remedijs. ptoꝛis. h
q̃ ſequũtur,
8Pignoꝛaq;.ſic ſtit.

j. ð var.cog.l. pe 11 E e „A
lnn viek ei 3 diũ ſuggeramusSi lgiturper⸗ oſnkerrogar rent ſe pꝛe⸗ Zarn wiln ij. 7. S.
ſiniatus. vt. C. rari I6 dR cG Ité: 5 ꝗſiꝰ di. l. i. . S. ð itro.
n nce. ſeuerat in eadẽ poſtulatõe cõmo gnãtẽ:oꝛdo ſenatuſcõ.expoſitus cs a gichtntn

l.i.vñ etiã iniuri

grũ tenet᷑ qñ feẽ

ocee 2ibi tres obſtetniceſ pbatiſſime cesadhiberee Etotdũ q; nõö Fe eete diſde
K Er bocappa ⁊ antis ⁊ fidei:que cũ ate aſſum/ penmittit᷑ marito: vel mulieni ob- b qQuid leqt ſplau
Patet elidor pte fuerint eã inſ piciat: ſi quidẽ ſtetricẽ adhibere ſeq om̃es a pᷣto em 5 tenn g nas
vt. .e liin yn. vel om̃es vel due renũciauerit re adhibẽde ſunt ¶ Iẽ pᷣtoꝛ do⸗ vtruq; loqt᷑ ð cuſtodia
Srrliad. iij pꝛegnãteʒ videri:tũc pedei n oreſteti uraiz eligere N. verns. v. . tiul i bin
.quig. mulieni erit:vt pinde cuſtodẽ ad bet in qua mulier veniat vt poſ- 112 ij⸗d guc.
nlene mittatatqz ſipſa hoc deſiche⸗ ſi inſpici. Quic ergoſiinſpleiſe d0 2Aac enecha oe
gnante cũ eẽt a ſet . ſienixanõ fuerit: ſciat ma⸗ nõpatiat᷑:vel ad domũ nõ veni⸗ ag 8 oẽs vk
aocſanio nond. ritꝰ ad inuidiam exiſtimationẽ i at:eque pᷣtoꝛis auctoꝛitas inter⸗ rbin ſi mantii.
e:diſſimuloq; y ; ſuã ptinere vt nõimento poſ- ueniet. Si oẽs vel plures renũ fe niurie faciẽde.non
adner ſir viden oneaſehocacalm ianaeznoſſen poſ drnrc, i
nbebeloeng. HMulienis iiuniã. ſi autẽ vel oẽs vel ſit mulier iniuriamm experin er lillud. g 1llererat
ſenatuſconſulti plures nõeſſe grauidã renũciaue hac cã:⁊ magisputo agere eã in als ũlexerit. ? als illuſe
ſe ne renhiu nint: nulla cauſa cuſtodiendi ent. iuriam poſſe: ſictamẽ ſimiurie ſfa mindld idunt ei ad cre,
. . . I . qð eẽt pᷣgnans
ptũ:qꝛ ceſſa in Erhoc reſcnpto euidentiſſime ciẽde cq id maritus deſiderauit. du vellet foꝛte placere:
Riei ere vinn apparet ſenatuſcõſulta ð libenis ceterũ ſinõiniurie faciẽde animo erbale
eiß ze azc. agnoſcẽdis locũ ñ habuiſſe ſimu ſed qꝛiuſte credidit:vl nimio vo Apto. vlera q üurens

n Poꝛtio eſt. ſic
j. de ven. i poſſ.

diſſimũẽ eligi honeſtiſſime femi⸗

ne domũ in qua domicia veniat

lier diſſimularet ſe pᷣgnãtẽ vleti⸗

am negaret:nec ĩmento ꝰ partꝰ

ſequit᷑ .qð ſinegauerit ſm hoc

reſcriptum pᷣtoꝛdcbebit obſtetri

to liberoꝝ ſuſcipiẽdoꝝ ductꝰ eſt:
velipſa eũ illexerat vt crederet:

a ¶ Ael mulctis.i. aliq/
bꝰ bãnis exoꝛdinarijs.

ðnũciet. vt.ð.ĩ pn. bꝰ.l.
K ¶ Coͤſul. S. ti. i.l.i.ĩ pᷣn.

littẽ. l. curatoꝛ. — — 2 — . . 2 lI Audire.idẽ ⁊.S.ſʒ ñ
rar dere ve. e anteqʒ edat᷑ mulieris poꝛio? qð cõſtante mĩrimonio hoc ſin n dgnien Ertl.
1. fuck degetee eſt vel viſcerũ.poſt editiʒ plane gebat:equiſſimũ erit hoc ignoſci 1,ault Ranreſ⸗
⁊ q̃ ĩ frau. credi. E , = ic! LPRin T . „ c ſi eiꝰ
Eſ S.nõ folun. Partũ a muliere:i põt maritusiu mantoa Meminiſſe aũt opoꝛtty dem dpateat miglicts

2. 5. vr ſuct. æ re ſuo filiũ per interdictuʒ deſide- tpᷣsñ ec pᷣſtitutũ reſcripto q;nis meDe inſpiciẽdo ven /
alil Mre: aut exhibeni ſibi aut ducere in ſenatuſcõſultis ð liberis agno eiafetedpeb i
de vſuca. l. a/ Penmitti extra oꝛdinem gitur ſcẽdis.vxx. dies pᷣſtituant᷑ mulieni babuim. 5. p. li. vel
limna ſ. .. pꝛinceps in cauſa neceſſana ſub-⸗ qdigit᷑ ẽ:ſp dicemꝰ manito licere ¶eicdtra cu ibi pſtituat.
deſg lpar, nenit. cᷣm q reſcnptu euocan vroꝛẽ ad ptoꝛẽ euocare: an vero r. dies ad denũciatio
ſo. ſᷣm qͥd ẽ poꝛ⸗ . S” a nẽ vnã:h̊ nulluʒ pᷣfigit
tio vtnõ compe Mulier ad pꝛetoꝛẽ poterit ⁊ apud ⁊ipi. xxx.dies pᷣſtituimꝰ: ⁊æ pute,ʒ tᷣſ buic onũciatoi bis

petat interdic.ð
li. exhibẽ. ſicẽ nec
ꝓ aure: vel ma⸗

nu nßis aicie. quid ergoſi nõ reſpõderit aut nõ cẽdo vẽtr E cuſtodiẽ 0oqʒ Partu at loqͥf moꝛtuo merſtb⸗
ſt famus ſie ni veniat ad ptoꝛẽ: niiquid ſenatuſ, ſic ptoꝛait: ſimulier moꝛtuomani gedbient e E 0
noͤ vib. vel lol. cõtulti penã adhibebimus ſcili topgnãtẽ ſe eſſe dicet:hisad s tar barcaeſvin mliaes
vrihr. cet vt liceat maritonõ agnoſcere ea res ptinebit pcuratoꝛibuſue ꝗ vertẽ iſpiciat. poſtea
Poſt edict = 2. O H e N ãt cũ ẽ tũ.p xxx.di
benm d. ſed finge nõeſſe eo cõtentũ mani cox bisi mẽſe denũcianduʒ au de enhlia e Rimadr 4
de ebi eſt ſve tuͦ qui ſe patrẽ potiusoptet:qᷓ; ca ret vt mittãt ſi velint q ventrẽin- vernẽ cuſiodiat poſtea
l. exhb.l.i.in pn. Sile. P.Ne ik op 5 6 FES 2 y cum parit denuciat vt
ſea deduemig rere filio velit:cogẽda igit᷑ erit re ſpiciãt. mittãtur ãt mulieres libe anar. bepuͤtib pan

eũ interrogari an ſe putet pᷣgnã
tem cogendaq; erit reſpondere.

medijs pᷣtoꝛis ⁊ in ius venire.

ptoꝛẽ cã cognita debere manituʒ
ctpꝰ.xxx.dies audire =

re dũtaxat qnqʒ heq; ſimul oẽs

ĩ mẽſe faciẽdũ.rñ.nec ẽ
.nec ſuꝑfluũ:qꝛ ibi lo⸗/
quit᷑ facto diuoꝛtio.hᷣ

at.ĩ pᷣma denũciatione

a nbie an ſi venent reſpõdere pignoꝛq; inſpiciãt:⁊ ne q earũ dũ inſpiciti Fiade anchiſche ne
onepꝛeron ſeu eils capiẽda ? diſtrabẽda ſi cotéuita muliere ventrẽtãgat.NMρο b et r tres lien qͤnq;

offõ iudicis qðᷣ

babet locũ añ fili? a nemine detinek. yt. del. ij. F.iniſi i caſu, vt.

pᷣter duas obſtetrices.

n Mittatur qnq;. S.e:li. S.i. cõtra. ſo. ibinegabat ſepꝛegnantẽ. ⁊ ita

5.de ꝓcu.l. que oĩa.

nõ.x.ſed.xx.dicũtur.vt.j.de

Liber

ires ↄſitebaf. ſic qnq;:q̃ſi em̃ ſeĩgerẽs reddebat ſeſuſpectãẽ bic.vt

In q. binis comitibꝰ.i.qᷓtuoꝛ.ſiẽ ⁊ dena
e.i. l. ſi qs in teſtamẽto.

Tria lumina. aptioꝛes.idẽ eſt qð ðꝛ furtũ a furno.i.nigro:qꝛ clam ⁊
occulte fit. ⁊ maxie denocte.vt ĩſti. de obl. ex d elic. SF. i. T ille q male agit

Abud eũ. luſſerit. in
ceſtõ niſt parẽs cam di⸗
noꝛtij pᷣſtitiſſet:qũ apð
matrẽ expẽſis pr̃is edu
cari debet. vt in auf. vt
li.ma.⁊ auie.S.illð.coł.
viij. vel foꝛte boc bʒ lo⸗
cũ:ſʒ cũ nulla altercatio
eſt fnerit ex eo pꝛegnas
vel nõ:nec aliq̃ ſuſpicio
eſt de muliere.itẽ ibi lo /
quit᷑ patre viuo:hᷣ moꝛ⸗
tuo eo.aʒ. .
r ¶ Is apud. bis in mẽ⸗
ſe. ſ. oſtẽdat vbi volet ſt
volet oſtẽd ere. vt. j. diẽ
azʒ. vel dic ẽ in arbitrio
vbi: ſed nõ an oſtendat᷑.
8¶Ex eo tẽ.i. a tribꝰ mẽ

ſibus.aʒo.
t Fari poſſit.i.ſeptẽ an

nos habeat. vt. C. ð iu⸗
re deli.l.ſt infanti.ĩ pᷣn.
u Bi cui. ſubaudi de⸗
ſiderãii cuiꝰ interſit. vt
agnato defuncti.
x ¶Meq; adeſſe.hectria
facicẽda ſunt.vt.S.S.de
vẽtre. ⁊ dic licitũ de fa⸗

cto ałs refert᷑ ad ius.vt

3. de ritu nup. l. ſemper.
* Kobee enſum elt, in

de inſpiciẽdo.
5 boſſefſione.lcar.vt
ſ. L ꝓxi. vl dic vt ibi no.

. —

Lauſa cognita.boc
dic vt. . §. fi.
2¶ Inſpici. bis in men
ſe. vel alias.vt. S. S. is
apud.

2 Bono⸗ poſſeſſio. ſ.

carboniana.
Aa Mõ dabo.iõ qꝛ nec
carb.dat.vt pꝛedixit.⁊
ſic no.factũ matris vel
alioꝝ nocere partui.l.in
poſſeſſoꝛio:ſʒ in petito/⸗
nio qᷣ ꝓbat ſe filiũ hᷣ nõ
nocerẽt. vt. S. de iureiu.
l.iij. SF. cñ ð poſſeſſione.
. j.ti.ij.l.i.in pᷣn.⁊ arg.
S.qti. i.l.ſi qͥs ali.S.ſi vel
parẽs.vr em̃ quaſi non
filiꝰ. Itẽ no.ꝙ qͥ babʒ
car:intẽtat actiõ es here

9
lierin domuʒ honeſtiſſime femie
pariat q; ego ↄſtituã.Mulier añ
dies. xxx. q; parituraʒ ſe putet de⸗
nũciet his ad ds ea res pꝑtinet /p⸗
curatoꝛibuſue eoꝝ vt mittãt ſi ve
lint ꝗ vẽtrẽ cuſtodiãt.In q cõ⸗
claui mlier paritura erit ibi ne plu
resadiiꝰ ſint q; vnꝰ:ſi ert ex vtra
qʒ pte tabule pſigãtur.añ hoſtiũ
eius ↄclaui liberi treſ⁊ tres libere
cũ binis comitibꝰ cuſtodiant.
uotiẽſcũqʒ ea mulier ĩ id ↄcla⸗

ue aliudue qð ſiuei balneũ ibit cu

ſtodes ſi velint id añ ꝓſpiciãt:

eosꝗĩitroienit excutiat cuſtodes

ꝗañ ↄclaue poſiti erunt:ſi volue
rit oẽs ꝗ ↄclaue aut ĩ domũ intro
ierũt excutiãt¶ANulier cũ pantu
rire ĩcipiat hisad qs ea res penti⸗
net ꝓcuratoꝛibuſue eoꝝ denũciet
vt mittãt mulieres ꝗoꝰ pñtibus
pariat. Mittãtur mulieres libere
dũtaxat. v. ita vt pter obſtetrices
duas in eo ↄclaui nec pluresmu⸗
lieres libere ſint q; decẽ vel ancil
le q; ſex:ſed heq intꝰ future erũt
excutiant᷑ oẽs ĩeo ↄclaui neq pꝛe⸗
gnãs ſit. Lria lumia nec minus
ibi ſint. ſ. qꝛ tenebꝛe ad ſubijcien⸗
dũ partũ aptioꝛes ſunt. Qð natũ
erit his ad qs ea resꝓtinet ꝓcu⸗
ratoꝛibuſue eoꝝ ſiſpicere volent
oſtẽdat᷑.apð eũ educat᷑ apð quẽ
parens iuſlerit . Si autem nihil

parẽs inſſcrit:aut is apð queʒ vo

luerit educari curã ñ recipiet apð
quẽ educet᷑ cã ↄgnita ↄſtituam.

JIsaũt apud quẽ educabit᷑ qd

ditarias. ſed S̊.jde car.edic.l.iij.S. miſſum. ſed plene dic vt no. 5. de in/
offi. teſt. l. qͥ de inofficio ſo:q̃ͥ buic ↄcoꝛdat. Itẽ facit.j.ð vẽ.ĩ poſ.mi.l.i.

§. ſt ea.⁊.l.vbicũq;. F.i.

b ¶ Quãuis.negligẽda ne ĩ dubierateʒ

reuocet vt in au.de ta.S.i.coł iiij.⁊ ne vid eatñ negligi.vt.j.de iniur.l.

.

itẽ apud.S.boc edi.ſed ar..j.de do.pꝛe.li.in fi.
c ¶ Denũciare. opoꝛtet vt mittãt qᷓ vẽtrẽ ĩſpiciãt. vt. S. e. S.ð ĩſpiciẽdo.
d Intereſt. qꝛ volt ſuccedere vt ſubijcit. e Ex teſtõ. cũ poſtbumi
ſpᷣteniti agnatiõerũperet teſtm̃.ðvt.j.de iniuſto rup.teſta.l.i.
f Sed 7ſinar⸗ ſit.i.ſi nẽo na ſceret:⁊ dic a dño inſtitutꝰ cuʒ libertate:
qꝛ ti ſub cõdit᷑ eſt inſtitutꝰ.ſ.ſi nẽo naſceret:nõ eſt interim liber. 4

g Mõ ofia.

.

foꝛte qꝛ nõ ꝓcuratoꝛibꝰ cũ eos br̃enõ poſſit:cũ nõ

ꝓpꝛie dicat᷑ aqmiſtratio.ałs poſſet.vt. ö. de ꝓcu.l.buũ.
b ¶ Dꝛdinũ.ſũt em oꝛdines ꝓcerũ:vaſalloꝝ:⁊ ſiles. Atem oꝛdi
nes d ecurionũ:⁊ ſenatoꝝ:⁊ ſiłium.eſſet em abſurdum vt aliene
ſoꝛdide ſtirpes ſplẽdidis ⁊ ingenuis natalibꝰ audeãt ſubroga

. . — * „ 25
natũ erit q; triũ mẽſiũ ſit bisi mẽ

ſe exeo tpe q ad ſex mẽſiũ ſit:ſe
mel imẽſe a ſexmẽſibꝰ cad anni⸗
culꝰ fiat alternis mẽſibusab ani⸗
culo cad fari poſſit ſemel in ſex
mẽſibꝰ vbi volet oñdat. Si cniꝰ
vẽtrẽ iſpici cuſtodiriue adeẽ par
tui licitũnõ erit factũue ꝗd erit q
minꝰ ita ea fiãt vti ſupꝛa cõphen
ſum eſt:ei q;natũ erit poſſeſſio⸗
nẽ cã cognita nõdabo:ſiue qna

tũ erit vt ſupꝛa cautũ eſt inſpici ñ

licuerit:q; vtiq; actiões me datu
rũ polliceoꝛ:his quibꝰ ex edicto
meo bonoꝝ poſſeſſio data ſit:eas
ſimihiiuſta cꝗ videbit᷑ eẽ eiñ da⸗
boꝰ. OQuãuisꝰ ſit manifeſtiſſimũ
edictũ pᷣtoꝛis:attamẽ nõ eſt negli
gẽdaĩterpᷣtatio eiꝰ.denũciareigi
tur mulierẽ optet his.ſ.qviter⸗
eſt partũ nõ edi vel totã habitu⸗
rishereditatẽ vel ptẽ eiꝰ ſiue abĩ
teſtato:vel exteſtõ. Sed ⁊ ſi ſer⸗

uus heresiſtitutꝰ fuerit ſi nẽõo na-

tus ſit ariſto ſcribit huic qʒ ſemo
q;uis nõoĩaquedam tamẽ circa

ptũ cuſtodiendũ arbitno pᷣtoꝛis
eẽ cõcedẽda:quã ſniam puto ve
rꝗ:publice em̃ intereſt ptꝰnõ ſub

ija vtoꝛdinũ dignitas familiarũ
Oᷓ ſalua ſit:iõqʒ etiã ſemꝰ iſte cũ
ſit in ſpe cõſtitutꝰ ſucceſſionis qᷓ

liſcũq; ſit debet audin ? rẽpubli

cꝗ ⁊ ſuã gerẽ.i Henũcian autẽ
opoꝛtet his qᷓs ꝓxima ſpes ſuc⸗
ceſſioniscõtingit: vtputa pꝛimo
gradu heredi inſtitutonõ etiam
ſubſtituto:⁊ ſi inteſtatꝰ ſit pater

ſuꝑ ſtatu.⁊ facit
5. de poſtu. lati
pnci.

i ¶¶ Familiarũ .id

eſt agnationum
vt. j. de vb. fig.l.
ꝓnũciatõ.S.cõi.
K ꝙ Debet audi⸗
ri.lʒ aliqñ nõ vt
ar. Z. ſ. de reg. iu.

l. qð attinet.

B erens. gerit
ſuũ negociũ
cũ ad eũ beredi⸗
tas d ebeat perti
nere. ſi ei nemo
naſcat᷑:gerit eni
negocium publi
cũ:qꝛ publice in⸗
tereſt ne ꝑtꝰ ſubij
ciant᷑.⁊ ne falſe
agnatiõi heredi
tas d eferaf. aʒo
⁊ eſt ſic. ſ. de aq̃
pluuia arcẽ.l. a⸗
pud.in fi.
enunciari.
mo gradu.ſic.j
de ſecũdis tabu.
l. ij. F. d efertur. ſʒ
edu. deb. l. f.
n Bubſtituto.

m
5

niſt qñ ventri eſt

ſubſtitutꝰ . vt. j.
e. l. qᷣ vẽtri.
0 aut. pꝛe⸗
toꝛ ait. S. S. ſi cui
p¶ Poſſeſſionẽ.
ſc caear.
geKuſkteitarenn
c. C. de teſta. l.
fi.cũ ↄcoꝛ.

a Denegari. in/

terroga tiue.q.d.
nõ dʒ denegari.
ſzy ar.ð.S.de trãſ
ac. l. cũ bi. F. ſi p⸗
toꝛ. ⁊ in integ.
reſti. l. diuꝰ. ſʒ q̃
ſunt hec leuia.re
ſpõ.num erꝰ pau
lo maioꝛ.vel mi⸗
noꝛ feminarum.
at grauia ſunt ⁊

nõ omittèda hec qᷓtuoꝛ. ſ.inſpectio vetris ⁊ cuſtodia ⁊ pꝛeſentia

ad ꝑtũ:⁊ poſſeinſpici natũ.vt.S.S.ſi cui:niſi ruſticitatis cã vel

ſiłi:vel ſᷣm moꝛẽ regiõis.vt dixi.⁊.j.lꝓxi.

be Sed ⁊ mos.ſic,j.de leg.i...ſi ſuꝰ pluniũ.ñ.ſfi.
Dictũ.qð eſt. S.l.pxi.S.de inſpiciẽdo vſq; ad.S.qᷓ;uis:⁊ di
Kas ꝙ car. edictũ dat poſ.puero cui fit qõ ſtatꝰ.vt.ſ.de car.
edic.li.in pᷣn.ſed hoc facit qñqʒ denegari.ſ.ſi mr̃ nõ obſeruat qͥ
in iſto edicto cõtinẽtur.vt.S.l.ꝓxi.S.ſicui.⁊.S.fi.ſed quõ cum fa
ctũ matris nõ debet nocere ſilio.vt.ſj.de car. edic.l.i..fi.⁊.j.ti.ij.
lei. circs Pn. ⁊., de inreiur.lilij. S·fi. ⁊.leſe. iñ.nõ nocet in pᷣnci⸗

xxv. Si vẽtris nole

licã ſiliatiõis:q ꝓbabit ſe filiſ:nã ꝓptermatrẽ pꝛeſumit᷑nõ ſili vt. . de condiex le.li. ä 3 Alium. patrem.
us:ſi ſaltiĩ oani ſenõ habeat. vt.. de carb. edic.l.iij. . cau / t ¶¶ Nõ ſolu.ipoꝝ.i.mulienis ⁊ eius in cuiꝰ ptate eſt. vel dic.i.dolo eiꝰ in
ſe.⁊ ar.j.de vẽ.in poſ.mit.l.i.S.ſi ea. Itẽ op.quare dicit ad ex cluius ptãte erat.⁊ ſic trãſit de ſingulari ad plurale.ſic. C. de in ius vo.
plũ cũ directo car.locũ babeat.rñ.ad exẽplũ antiqͥ ſolenius da l.fi.⁊ bene qꝛ ſufficit altenꝰ tantu dolꝰ ad boc vt ipe teneat᷑ qui doluʒ .

tur. bodie vtile cui h d erogat.ſic.C.quibꝰ ex cau, ma.hfi. vł dic

tutꝰ. quo caſu ẽ
heres vẽtris. vt

i,.in pn.
a quo.
ig. ſ. heres.

gudi

ſi nõ ha⸗ . no t.Inter autem eiusamner-⸗ vt. ſ. de do. excep. l. ij. F.
beoa ſub. bic ueeus ßm foꝛmã edicti ventrem nt. ntereſt nnen cins qmerx⸗ itẽ nent, ſed ſᷣm h̊ dic
quicq̃d ꝛc᷑. inſpicere:⁊ ꝑtũ cuſtodire ꝑmittẽ peniur admiſſum aliuʒ in poſſeſ- uo ptoꝛia prãte.ſtatũ.
i (¶Poltbuma. “”M Dẽ AAliuilius tamen fit ꝑius
quꝗ credebat ece« — KRKübodinarif. HW
in vtero:⁊ ſic erat futura heres heredis. ⁊ ¶ Per interdictũ.vti poſ.vel vnde vi.⁊ boc ſi pᷣmo poſſidebat. vel p

tũ eſt:ſʒ hoc aliqñ remittere ptoꝛ
debet ſi nõ malicia ſ iperitia mu

rede inſtituta:⁊ ſubſtitutis alijsqᷓ
ſitũ eſt cũ vxoꝛ defuncti pꝛegnã

tem ſedicat:an vxoꝛi ꝓcuratoꝛi⸗

Ka- efuncti beredis.q ⁊ teſtatoꝛ fuit inſtituẽdo poſtbumã.

I ¶ Pꝛoſpiciendũ

ſ.in eo qð petit inſpicere ⁊ cuſtodire partũ.ſed

ſm aʒ.⁊ hoc ad ſubſtitutos ptinet ꝓpter cetera bona fideicõ.q̃
babitun ſunt ꝓpter ſubſtitutionẽ poſthume factã foꝛte ſic ſi po/
ſthbuma nõ naſceretf.ſed qᷓ ſunt cetera cũ generale fuit rñ foꝛte ꝓ
pter quartã tre.⁊ fac.S.l.ꝓxi.

lo

m IRS vẽtris noĩe muliere in poſſeſſiõe miſſa eadẽ poſſeſſio do
alo ad aliũ tranſſata eſſe dicat᷑.Rubᷣ.
Orc edicto. cuiꝰ ba nõ habemꝰ niſt dicas derubꝛica

—

NIn fauoꝛẽ. cui plus fauetur qᷓ; nato.⁊ eſt ratio.j. vẽ
nein poſ.min?.l.i. S.ſt ea.in fi.
P Boſteſſionẽ.cã vẽtris exedicto illo de vẽ in poſ.mit.
a5 ꝛede.i.iniuſte acquiſitionis cõſiderata reipᷣa vel ẽt ꝓpoſt

adẽtis nõ acci

piẽtis:que bone fidei eſt qñq;.vnde lucratur

fruct. vt. ſ. . F. intereſt. ⁊ facit. C. ð vſucap.p emp.i.fi.⁊ ibi no.
Actionẽ.no, in factũ dani ex edictis, ſʒ ex lege ciuili codi ex. le.

adhibuit. vt. j. l. ꝓxi. Sri.

poſſeſſionẽ dolo malo trãſtulit:

nõ ſolũ mulierẽ pᷣtoꝛ cohercet ve

vel manu miniſtroꝝ:ſed meliis
⁊ciuilius faciet ſi eum per interdi
ctum ad ius oꝛdinarium remiſe-

bic loqui derg eieren⸗ ario. bna
to ð vẽtreĩ poſ. e . al s j ſir rij diin Hné ſag ezâ arte nõ cõtinebant: ⁊
mine. wui bic de fa. his quipꝛimũlocuʒ ab inteſta dũ ſit. midiin hmõi ſpẽdẽ quc⸗ dieinecito genonbu⸗
rogat vt mulier totenẽt:ſi vero plures ſint ſil ſuc· nit᷑ poſſe videriad ei an ſideicõ. bemus.
poſmin nin ceſſuri oibꝰ denũciandũeſt: at datũ eẽt ſolicitudinẽ ꝑſpiciendu t erob e ani
nei polminen. Baturi c ptinet vt ſip mſticita. Si nentnis noiemliere in poſſel tron g eodes dien
lis ſea ⁊ſ5 ö5 tẽ daliqd fuerit omiſſum exhisq ſoe miſſaeadẽ poſſeſſiodoloma en c o
elige l er. Ptoꝛ uan voluit nõobſtet ptui: ſoadalitranſlata eſſe dicatn. at⸗Sderei ve a reſt
d S1 ſperitia. qle eſtſi gd his que leuiter ob⸗ niſtris. ſ.a gẽtiſ.nã ⁊ ſu⸗
vt. S.l. pĩr. ſemãda pꝛetoꝛ edixit nõ ſit factũ 8 mnas auctorlegte ma
ewenni prui denegan bonox poſſeſſſ⸗o 2Apianus. „äckboc acne vont,
Iq directo ſino M: ſ ⁊ mos regionis iſpiciẽdus · Ecedicto rectiſſime r iſte babz poſſeſſionẽ
naſcek. vt. z.l.i. eſt ⁊ ſm eũ ⁊ obſemuari ventreʒ ⁊ 5ptoꝛ ꝓfſ perxit nedũ iſn runs nanirole an
. . ſzyy ſpane 1Tii 3 z65 e erat in poſſeſſiõe:
ae incans. ptũ⁊ infantẽ opoꝛtet. ¶ Nlia. e pt poſſeſſionẽ?“ malien ſns poſigebat⸗
vt. ſ.l pxi. JItem Diciũ de cuſtodiẽdo ꝑtu polliceat alijs pᷣde occaſionẽ Pp⸗yr .deacq poſ. iij .
bi nib⸗ derogatoꝛiumẽ eꝰ:qð ad beat:idcirco ↄſtituit actionẽ in finalllſli qudcg.
nervin ſubſt catboniani decreti exẽplu; cẽpa⸗ mulierẽ in factũ que in alũ hanc nroe vir vi aral .

poſitionẽ eſt cõtra.j.ne
vis fi ei qͥ in poſ.mitti.

inſti.de pu. ſub. Ce —* 2 e ee e . l.ſt qͥs.ſo.auxiliũ manu
ruo caſu ine, liens factu fuit ne vẽter iſpicerer m eũ q Hin aniꝰ ptate ea fuentt. ſcʒ militani dat ibi erpul
eſtenſbher aci aut ptuscuſtodiret. Aulus ſi doloipoꝝ ·aliꝰ in poſſeſſioneʒ gabdnofen ha z e,
pillari. vt. ſ de inſtitutꝰ ſi vẽrrẽ ſuare ve tum pollicetur in eos qnti inter- poſſei foꝛte agit. vel vt
P. ſibſtili 5 ſit audiẽdus eſt. &α Leuola. fuit eius qui experietur. Meceſ-⸗ Reus biſtnit noſſiosf D
f¶¶Seruare.i in,/ I Sa quo ſi ſine libenis de⸗ ſanio pꝛetoꝛ adiecit:vt qui ꝑ do miſſionẽ mullenis. vt
ſpicere nõ vt na ceſſiſſet:ꝗcqd ad eũ ex bo⸗ lum venit in poſſeſſionem coga⸗ Ede ecar Pocliij fi. .
“ 2eat nis pueniſſet ſoꝛoꝛi ꝑ fideicõ. re tur diſcedere : coget aute eum nphioaegirch vahe.
I. vbi pu. equ.l. lictũ erat:deceſſit poſthuma he/ diſcederenon pꝛetoꝛia poteſtate ret. vnde ullenõ poſſidʒ

cũ in interdicto vti poſ.
ſuccubuit.ſed bodie cũ

incipit ſcire videt᷑ facer

vim.ſub audi vel dolũ.

hoc interdictũ ꝙ pᷣtoꝛ in iſto adiecit.vt qui ꝑ dolũ ⁊c̃.alij ꝑ illð ne vis

fi.ei ⁊c̃.ſed male qꝛ illud nõ dat᷑ ei qui in factũ ex boc edicto:ſed mulie⸗

ri que vẽtris noĩe miſſa eſt in poſ.ſi quis eã nõ admittat:vel reijciat per
ſe vel ꝑ aliũ.vt.j.ne vis fi.ei.p totũ.ſed poſſet ſic defendi:vt qð ðꝛ co⸗
gatur deced ere.ſ.ab ipſa muliere:cũ ſine dolo eiꝰ ingreditur aliqs.⁊ qð
ſubijcit intereſt aũt ⁊c̃.ſic cõtinua.verũ eſt ꝙ mulieri ita ſubuenitur: qꝛ
eius intereſt ſed eniã intereſt eiꝰ qui expentur ⁊c.⁊ pone aũtꝓ ſed.⁊ qð
dicit experitur.ſ.actiõein factũ ex hoc edicto ↄtra iſᷣam muliexẽ cũ do⸗
lo eius:alius eſt admiſſus in poſ.ſed bec lectura nõ eſt bona:qꝛ ſtatim

dicit bonefi.⁊ ſicnõ cõpetit mulieri illud interdictũ ne vis fi.ei ⁊c̃.ſj ſi

velis tueri ꝓbabiliter hic dicas eſſe.S.ðintereſt aũt.⁊ mutet caſum.ſed pᷣ

ma venioꝛ eſt vt agat dñs nõ mulier.qꝛ eiꝰ intereſt vt ſubijcit.ſed cõtra

quẽ agit dſis qꝛ intereſt eius.rñ.ſi dicas cõtra poſſidentẽ ꝓ poſſeſſoꝛe
nõ videtur:qꝛ cũ poſſit mulierẽ cõuenire nõ intereſt ſua. ſed fote nõ eſt
ſoluẽdo ⁊ ipᷣa.⁊ ſic aũt ponitur ꝓ qꝛ.vel dic agit cõtra mulierẽ:qꝛ inter
eſt. ⁊ ſic eſt. S. intereſt ⁊c ⁊ aũt ponitur exceptiue, v el cꝗ oꝛnatꝰ.ſic.Sẽ de

— —

luſti. Tiur. l. ius ciuſle. SF. bocigitur.⁊ boc placetqð ſit. §. mutet caſuz. ne qs eũ q̃ in ius.l.i. F.fl. ? ar. cõtra. S. de eo p quẽ factũ eſt. l.. S
. de cũ ti

lunie cauſa eſſe dicetur.Rub.

—

de poſſeſſiõe. iu

ſturãdũ.nec ergo etiã ſt iurauit ipᷣa vel aliꝰ

ſuos.vt.C. dehis qui ante aper.tab.l.i.
o ¶ontemplatiõ e.ſcʒ ſubſtitutus.

cũ ti. vel ſine ti.vt.S.fiui.reg.l.iiij.S.i. fi.m aʒ. ⁊. b. ſed certeilla eſt magis penalis.nã bic adeſt q pè
2 eS⸗ Hqe da nne oree, elc. cl ſa debirois. pt. 3.de cepit fructꝰ mulier:ibinõ. vnde magis debet dici ecõtra.
. Zec actio. in factü. vt. . in Pn. dolo. l. nam is. g Bimili aut modo. vt ⁊ illa. s. ti. .l. fl. in ſi.
dePerſecutionẽ. datur em̃ ad intereſſe.vt,5. S.nõ ſolũ.⁊ ẽ bonaratio. b Un parentẽ.. e.l. ſi in fi. er
K 75 ac. ⁊ obli.l.ĩ one i anſat⸗
re e al. ſionẽnõſiiiſſe: c foꝛte bona fide ciſcit ſupiꝰ. dem ptoꝛ quẽad, nlcal.
c¶ Er ſifiliufa in pfen ſiuctꝰ pceptos cõſumpſerit: aut modũ fadlis eſt circabonox poſ⸗ e Intge e lne
di weeslerſalt ſi ſi pᷣdo veniret in poſſeſſionẽ a q ſeſſionẽ dãcã mulieri vẽtris noie alino alendu
Sifnali. Kfucts ↄſeqnõpoſſit qe ſoluendo itq calniã eiꝰ ipunitã nõflinqre. famenecari alen
deuener vt dolo neſtaſllhec actio ctiã pꝰ qnuʒ Re aai aũt in PeKt der vepie
ccit qmin⸗ puenirer. vt dapif̃ qꝛ reihabet pſecutionẽꝰ:⁊ fuiſſe vr que ſciẽs pꝛudẽſq; ſe p- ſed ſi cenuz.⁊.l
ʒ.rerũ amo.l. iij. S.fi.⁊ . R P dD A 21— „„ ſſeſſĩ — 3. 7.l.
ſeq. ſi ſiliafa. ſit que dolo ſecit in pa gnãtẽ nõeẽ volueritĩpoſſeſſide, ii.5.p. 2.C. de
Olo.no ſubaudt trẽ dabit acno ſi qd ad eũ puenit vẽire. Hãcãtactionẽ ptoꝛ ia vſio (hemi
tantũ.ſi nõ babeſ , . 9 g ef ll̃ lli 2 . ſi viczqᷣ l⸗He ne
2no. differetia inter ꝓ Olo facit muli Mlul? anũ vtilẽ pollicet vltra viczd ſed arg. otra. .
bibere ? tradẽ. vt ⁊· C. ernõ tantũ quẽ in poſſeſſi⸗ ſipenalẽ. ſili aut mõ⁊ hic quãti 5 ndeſe
deau oflſeren no, onẽ venientẽ nõ phibet ſ etiam agetis interfint ptoꝛ actionẽ pol, deceſſit noͤ a⸗
mnã doly fir vt bic. 1 in que circũſcribẽdi alicuiꝰ c claam licet᷑.ĩ parẽtẽ etiaʒ ptoꝛ actionẽ dita bereditate:
auf deno ali 5. icono⸗ g pquandã machinationẽ ĩ poſ- pollicet̃ ſimõ ꝑeũ factũ ſit vt in Quia adirepotu
mus.⁊.S.locati.liteʒ q̃ Sne „2 „. it. vt.J.ð bo.poſ
mnuur. 5.exer. .l. ſi ſund ſeſſionẽ itroducatSi ⁊ patnis poſſeſſionẽ ꝑ calumniaʒ vennrct. ſß. bm tall. i in
1 facit . manldolus. a filie factũ arguet᷑ in alterũ que,ʒ Copetit at actio hecei cui inter bn rdeacdbe⸗
g Bed ꝛbarns adð eeᷣ actoꝛ velit reddẽda eſtactio: qꝛ ĩ fuitin poſſeſſionẽ miſſam nõ eſſe q ttad ſita.
Eerd vona ſens id qð agẽtisintereſt dat᷑:⁊iõ ſiid vtputa vel eo herecli ſpanti ptrũ ij.S. f. .l. q po
eſtſt ad penã. vt. .ð do qd ei abeſt ab eoꝗ in ptateeſt ſer vel eig ſubſtitut⸗ fuit: vel qabi punor ſe
Pauefaenm rſ 1poſſit pter ſũptꝰ ꝰ litis cã fa⸗ teſiato ſi ꝑtꝰ nõ fuiſſet ſuccedere rp
plures. ad le. aquil.l. Uan po Pter lup . onpt no nnne mnecene. boc excludi. vt.
itẽ mella. 5. ſi =l ctos inutilis erit ei hec actio. har Aaltrel r pꝛimũ ð de ear eal ene
de iuriſ. om. iu.l. adeo. 2 . . .. alumẽtis que in vetre lunt eroga⸗ 0.
ead. Simulier ventris nomi ta: nec em als hic repetũtur niiꝑ paniuben no er⸗
bSuptus bec veba ne ĩpoſſeſſione calũnie calũniã ĩ poſſeſſionẽ venerit.cete udutur neceo⸗
mhr deaminere ſeouc cauſa eſle dicetur Lpianus. mũ ſi res calnia careret nibil pſta odtenimd quia
cona. Cde euic. li. vel Ide poſſeſſiõe ven⸗ bit mulier que qſi ſine alita ẽ vxroꝛ oͤfucti erat
Heege rrg beoꝛdr nsnoie querat᷑ ⁊ de ſub pᷣterui vẽtnis nõnũq;ᷓ augebi HH
ſeß an ſe de Fme AJfferẽteheredemlieriu tur qð intereſt ſiqs foꝛte dubitas yri deac ber.
peu dicit. m. dicut da rauenit ſe pgnãtẽ eẽ fuãdũ ẽ iuſu anpgnãs ſit ercluſus ſit heredita Lvere az die 5
nneo anifeen ni rac b: nec tenebit mulierqſi c- te. ni perediei qexcluſns ẽdan maoiatibiin
muliere. alij de iſto qui lünie cã fuenit in poſſeſſionẽ miſ⸗ da . bgcacrionlaliatt ei. Si liberis.
perl peradu vict?ꝰ vi du: ſi ñ peꝑit queret ventas an mecꝗ in poſſeſſionẽ mu iereʒ: qe AE abau be⸗
ctoꝛi ⁊c̃.tñ.iuſta igno/ ęxeo pᷣgnas fuerit. alteri em̃ nec hoc ſinõ fuiſſet adeũdo Her edi⸗ reditatiſ.vt.j.l.
rantia excuſat a ↄtuma ꝓd eſt necnocet iuſiurandũ inter tatẽ inſtitutꝰ Heredi ſuo locupleti Braͤde ad
e vrnse periaß6 facti igit nocebit. oꝛẽhereditatẽ ſuã relinqret. H et ns aa
lolig ü. F. enn. Et Docedictũ ex eadẽ cã ꝓfi⸗ im
a ¶ Si mulier vẽtris no Et hocedicũ ex P . vt. C. de iur. de⸗
mine in poſſeſſionem ca

lib.l.qm̃.niſi ad

„

△⏑

ſe d eferẽte pꝛegnãtẽ nõ eſſe.vt.sS.de iureiurã.l.iij.S.pe.⁊ fac̃
ʒ.de ali.iudi.mu.cau.fac.l.i.in pᷣn.⁊.C.de anna.excep.l.vt ꝑ

ect. 7. de reg. iur. l.nõ debet. ſed ↄtra.S. ti.ij.l.i.S. ſi cui.ſo.vt ibi.iteʒ
cõtra.ſ.de car.edic.l.i..fl.ſo.vtibi.
c ¶ Ex eadẽ cã.vt mulieris calumnia puniat᷑.
gnãtẽ nõ ec:vel ex alio.vt.S.ð de bis q no.infa.l.cũ nõ pꝛeg.

d ¶Per caluniã. pꝛe/

ãc aũt actionẽ. ſ. in factũ cũ ñ ſpeciſicaf.vt no.S.t.i.l.i.in pᷣn.
ntra annũ.cur ergo nõ vt ſupioꝛ vltra an nuʒ daf.vt. S.ti.i.l.i. F. fi.

que eſt ð ũ ex eadẽ cꝗ ꝓficiſcat.vt.S.S.⁊ hoc edictũ.tñ.foꝛte ⁊ illa vt
bic nõ d at᷑ vltra ãnũ vtilẽ:⁊ qð ibi dicit dari vltra annũ ſubaudi cõti⸗

nuũ.nꝗ vtilis vltra annũ extedi pᷣt.yel bᷣ eſt pena ex ꝑte muliens.ar. Se

ſubſtitutꝰ.ałs..idẽ iulianꝰ.als lex ſi ſubſtitutꝰ.
Heres.qui bereditatẽ cõ ſeqͥ non pᷣt:quã ſubſtitutus non
trãſmiſit ſi ante deceſſerit qᷓ; adeat.vt.j.de ſuis ⁊ le.beredi.l.ſi ex
plunbꝰ. ⁊. .l. ꝓr.S.ſub pꝛeteruu. rEius. ſ. ſubſtituti.
8 (Beg an decedant.i.extinguanf. t ¶ Wotiꝰ. ſ. q; cõtrariũ.
u¶ Libertati.ſic inſti.de eo cui libe.cã bona adijciũtur.S.i.
x ¶ Mac actiõ e. qua etiã pᷣciũ ſeruoꝝ venit. .
L¶Etiã eoꝝ.nõ ſolũ aliarũ rerũ. ſᷓ cũ bẽat pᷣciũ qͥ pcium dedit
vf emiſſe.vt.S.de rei ven.l.eius rei.quid ergo ſi nõ vult vendere
⁊ fac̃.C. de fideicõ.liber.l.i. ʒ ¶ Di dolus. tenebitur ⁊ ifama
bitur. pt, ð. de bis qͥ no infa.l.nõ als. ⁊/l,ſe. Itẽ tenebitur dico

xxv.

inſolidũ. ſt aũt nõ fuiſſet doli ꝑticeps inquantũ ad eũ puenit. vt
S.ti.i.l.i.S.fi.⁊.S.ea.l.S.⁊ hoc edictũ.ſᷣm aʒ.⁊.b.⁊..patrem.

patronus: ? qͥs
inuitꝰ hic dicitur
babes. S. ð ritu
nup.l. in eo.
8 Sare as fal⸗
um eſt. vt ſubijẽ
a350 —

b ¶ In cõcubinãä

ſcʒ patroni.
c ¶ Coͤnubiuz. i.
matrimoniũ.er/
go multo magiſ
cõ cubinatꝰ qp⸗
pe ⁊c̃ ⁊ dic quã
do no habet ali⸗
am cõcubinã. vt
ſ. de bis qᷣbꝰ vt
indig.l.cũ tabu.
F. i. alij vt. R. di/
cuũt admitti con⸗
nubiü.ac ſi dice
ret nõ cõcubina
tus.qð eſt mirũ
cũ altenꝰ potiuſ
erit cõcubina qᷓ;
patroni ꝓfecto
ergo erit licẽnus
qd eſt indigniuſ
2 nõ qð eſt hone
ſtius.rñ.apparʒ
ergo ꝙꝙ concubi
na nõ deſierit eũ
ꝓ alio viro vlñ
viro vt hic. item
necliberta vxoꝛ
vt.S. de diuoꝛ. l.
f. Ite nec illa q̃̊
no vt ↄcubina
ei cõiungit non
iñ babet patro⸗
nus aliquã con/
cubinã. vr. j. de
bis qui.vt idig.
l.cũ tabuliſ..i.

ſed ſponſa ſic. 3.

de nitu nup. l. in

eovo iure. F. pe.
deaſMoneſtius. ⁊

licẽtius etiã qꝛ ĩ
ea non cõmittit
patronus ſtupꝝ
etiã ſi ißam non
babeat vt concu
binãõ. vt. d. l. cum
tabul. S. i.

2 ¶De coͤcubinis. Poſt matnimonia ⁊ filios legitimos ex bis
vnmmnatis ponit de cõcubinis ex qbꝰ naſcũtur baſtardi. Rub.
e in cõcubinatu eſt.ſcʒ patroni. ”J

ſunt multa in hereditate dum hic
cõtẽplanõeꝰ vãrisnõattigit he⸗
reditatẽ.

DHem.

mulicre in poſſeſſiõe deceſ

hereditatisa muliere exiget.ſ an
decedant legata ceteraqʒ onera

hereditatis vidẽdũ eſt:⁊ mihi vi

det᷑ poſſe dici legatarios potius
cũ muliere vſuros hac actiõe:qꝗa
⁊ipᷣoꝝ interfuit adiri hereditateʒ
Mibertati plane ſubueniendũ
erit aduerſus eũ ꝗ/ꝓpter heredi⸗
tatẽ hac actiõe egit.ſ.vt fideicõ
miſſarias cogat᷑ is pᷣſtare ꝗ pᷣciũ

vtiqʒ etiã eoꝝ ↄſequit᷑. 61S5 7

directis credo pᷣtoꝛeʒ ſuccurrere
optere vt interuẽtu ſuo tueat᷑ ea-
rmũ libertatẽ.¶ Si dolꝰ filiefa. iter
ueneni ⁊ parnticeps doli fuerit pr
ſuo nomie tenebitur.

Ne in cõcubinatuẽ:
abiuito patrono po⸗
terit diſcedere ⁊ alteri
ſeaut in matrimoniũ aut in cõcu⸗
binatũ dare :ego quidẽ puto in
õcubinã ꝰadimendũ ei cõnubi⸗

um ſi patronũ inuitũ deſerat.ꝗp

pe cũ honeſtiꝰ ſit patrono liber
tam cõcubinã q; matrẽfamilias
habere. ¶ Cũu attilicino ſentio
puto ſolas eas in cõcubinatu ha⸗
beripoſſe ſine metu crniminisĩq̃s
ſtupꝛũ nõ cõmittitur.qui aũt dã

Auã matrẽfa. bãc nõ licet habere in cõcubinã.niſi in quatu⸗

oꝛ caſibus.ſ.quãdo in obſcuro loco eſt nata. Itẽ quãdo fecit q̃
ſtũ.itẽ quãdo interuenit ꝓteſtatio.itẽ qñ de adultenio eſt damna
ta. v t. eo. l. in coõ cubinatu. ⁊.j. ꝓxi.S.qui aũt.
fStupꝛũ.nõ cõmitiit.vt in virgine vel vidua.vt.ſ.de adult.l.
inter. 5. lex iul. 2.l. ſtupꝛũ. 2. ſ. de ver. ſig.l. inter. itẽ ſi inceſtꝰ. vt. ſ.
e. F.ſi qua.ĩmo videt᷑ ꝙ ea demũ poſſit eẽ cõcubina q̃ poſſit eſſe
vxoꝛ. vt in auſ. vt li.ma.⁊ aui.S.ad hoc.coł.viij. niſi in ancilla
quepᷣt eẽ cocubina nõ vxoꝛ.vt.C. cõia dema.l.fi.⁊ in ſubiecta

pꝛeſſdi. vt..eil.fi an yirgo poſſit aſſumi in cõcubinõ. yid etur ꝙ

ubſtitutꝰ ꝰ vẽtni manẽte

it heres eiꝰ eadẽ actiõe pꝛeciũ

De cõcubinis.

nõ. ſy dicð ſi obſcuro loco ẽ nata. vł cũ ꝓteſtatiõe ſiẽ q̃ibet vidua.vt. ſ.

9 Si vroꝛẽ. ergo plus babet caſtitate luxuria. ⁊ ſic eſt ar. ð.

l.qiij.

in au.de reſti.⁊ ea que pa.S.ᷣfi.coł iiij.⁊ fa.C.ð adul.l.crimẽ.⁊.l.caſti

bꝓ

ꝛobibendũ eſt. apparet ergo hic ꝑ foꝛnicationẽ cõtrabi ati.

9 initatẽ. vt no: inſti,. denup. affinitatis,. ⁊. C. de nup.l. liberi.

natã adulterij ĩ cõcubinatu habu

erit ñ puto lege iulia de adultcrijs

teneri qʒuis ſi vxoꝛẽꝰ eã duxiſſet
teneret᷑. Si que in patroni fuit cõ
cubinatu deinde in filij eſſe cepit
velin nepotis vel cõtra nõ puto
eã recte facere:qꝛ ꝓpe nefaria eſt
hmõi cõiunctio:⁊ iõ hmõi facinꝰ
ꝓhibẽdũ ꝰeſt· Cuiuſcũqʒ eta⸗
tis cõcubinã habere poſſe palam
eſt:niſi minoꝛ ãnis duodeci ſit.

Ipatronus li⸗¶).Aulꝰ

bertã cõcubinã habẽs fine
re ceperit:in cõcubinatu eã eſſe
humamꝰ dicitur. ¶Anrcia.
Mcõcubinatu pt eſſe alie
navliberta ⁊ igẽuac marxi⸗

meea que obſcuro loco nata ẽ:

vel queſtũꝰ coꝛpoꝛe fecit alioqꝗn

ſi honeſte vite ⁊ igenuã mulierẽ

in cõcubinatu habere maluenit ſi
neteſtatiõe hoc manifeſtũ faciẽ

te nõ cõceditur ſ neceſſe eſt ei vH½
vxoꝛẽ eã habere vel hoc recuſã

te ſtupꝛũ cũ ea cõmittere necadul
teriũ per ↄcubinatũ abipoꝰ com

mittit Denhangte per leges

nomẽ allũpſit extralegis penã

eſt vt ⁊ marcellꝰ lib.vij. digeſtoꝝ
ſcribit. TLlulus

C Oncubinã ex ſola animi

deſtunatiõe eſtiman optcet.
Oncubinã exea I Dẽ
ꝓuincia in qua ꝗsaliquid

adminiſtrat haberept.

Erplicit liber. xxv digeſt. etpꝛi
mushinꝰ. Incipit. xxvi.et ſecũ
dushui?. Detutelis.

d Zegis. foꝛſ. nõ poli nã ſm canonicas
e ¶ Penã. adulterij vel ſtupꝛi.

i¶Duod eci.ſic in matri

monio.vt inſti.de nup.

in pᷣn.
Bpatronus dicik.
ic ⁊1 vxoꝛ.vt. S. de
bis qui ſunt ſui vel ali.
iur.l.a patre.⁊ fac.S.de

ritu nup.l.in eo.F. d ein

de. .
lEſſe.i.remanef.ſic. ẽ.

ATeud narm al⸗

