hereditatẽ ticij triens dumtaxat

ad ſeium perueniet:altem trien
tem exſua inſtitutione habebitꝰ:

quid ergoſiab atticilino titiꝰ ⁊ ſe⸗

ius heres inſtituti ſunt:ticiusadi⸗
erit hereditatem:ticio ſeius he⸗
res extiterit:poteſt ne attilicini he
reditateni omittere an neceſſario
eiöex aſſeẽ heres quippe cuma
liusnemo heres inſtitutꝰ eſt:quã
uis/ipſe qui ex aliqua parteiaʒ he
res eſt perinde eſt quaſi vnushe

ttilicini:an neceſſario illi attiliclo er aſſe heres erit. Relpõ. q ülle

eſt heres cum ipſe ſolus eſt heres nicij qui pꝛo parte adiuit heredi

tatem attilicini:⁊ ſic

ſolus parrum elt beres anilicini pꝛo parte.

ſtigitur non adeat ex perſona ſua:tunc cum totam bereditatem ii
cius adiuit: pariẽ quꝗ omiſir exſua perſona ex penſona ticij babe/
bit. ⁊ ſic idem eſt acſi partium ipſe ſolus fuiſſet beres inſtitutꝰ :ſe
cus autem ſi non eſſent taãtuʒ duo inſtituti ab attilicino vt in pꝛin

cipio. S. dicitur.

*

e¶ Gi attilicinus.in pᷣmo caſu ſunt tres:in ſecundo duo beredes
Attilicinus. ſcilicet teſtatoꝛ.

ficius. pᷣmus beres

g Dalrberecioeren pꝛo parte ſua. ſtertia.
b eium.i.co heredem ſuum.
1 35 icij. adire hereditatem ⁊ ſeium ſuũ coberedẽ. Zitij.ſui cohere

quo fuit inſtitutꝰ.

que e tertia.

¶ Eius atiilicini.
. i medietate hereditatis trientẽ enĩ babet ex ſua in
ſtltutione medietatem trienns ticij habet iure accreſcendi ſi e⸗
m non adijt. alius medius mens eſt in ſuſpenſo.

m /Er ſemiſſe.

ius bereditate

K Ac rebereditatem. ſuo ꝓpꝛio noĩe Ro.vel adire ꝓ ſua pane

xxvij

elieſcẽtia ita cauetur:vt ſi duo plu

lit heres ſit. rmedliũ ticir
è Ogeſti helMeres. cuʒ non vult

. eberes ex teſtam ento
Vi volebat filiam erphe-⸗ artilicen.
edare ſic teſtamento com i ¶ Per ticiuz. inſtitutus

De beredibus inſtituendis.

Erſemiſſe ſ intenm. ? bocer perſona ticij nam alt repudiat erſupeſſo
na tamen ex ſemiſſe heres en. ncd. ſippdist ſap R
n ¶ Licius dumtaxat. heres erit.i fiſſe dicendus eſt.
0o riens. bereditatis poneticij.

Pp Mabebit. ſcilicet ſeius.

a Zicõ. teſtatoꝛte.
b Beius dumtaxat. ſcʒ
bBDb . bi duo ⁊ ſubau. ⁊ ticius
res per ticium inſtitutus ſit. U.ꝛ mö

mm weimale e ¶¶ Ex aſſe heres ẽ. ⁊ cer⸗
lum pꝛimo loco altenmm c⸗ raſſe beres atſaln⸗
ꝑ ticium cui ſuccedit.vt
.C. de cadu.tollen.S. is
ita. ⁊.j.tit.i.l.ſi plures.
ij. C. de iure delib.l.qui
dam. ? in aut. dehere, ⁊
eſiiee . ſori fal. §.i.
neliee encntlaereces ſai e Auzuis lleb.
pti ſunt:vti quiſq; pꝛimus ſcriptꝰ eres eſt. attilicino.
per mediũ ticium.

K Ellſus. e¶¶Mereditatẽ. attilicini
4 Nemdemn non erat ſer 6 adabetec

lerui ſecundoloco heredesſcri
pſit: ſolꝰ isquipꝛimolloco ſcriptꝰ
eſt hereditatem capit nam lege

t. ſ. ab initio qm̃̃ heres

pꝛehendit:te autem filiam ideo ex Percdis raveſderver

heredaui quoniã contentam te eſ

n Ine ſig. l. ſciendum. ⁊. C. de
ſe dote voui:quero an efficaciter nlcemeuas. ſ
5 . 5 certe imo videtur parteʒ
exhef dara ſit: modeſtinus reſpo⸗ bereditatis attilicini eũ
dit nihil pꝛoponi cur non eſſet vo ainfere babaealiam per
tg ſtatoꝛi er . obliquum ꝑ medium ti⸗
luntate teſtatoꝛis exhercata cium. vt. S.l. quotiens.
„ . MeIn. ſi quis pꝛimum cõtra.ſʒ
1 tempusꝰ capiende he⸗ iowolul ſe bebere i
— p„ se e, e e, noluit habere vt ex teſta
reditatis inſtitui heredem mento arnllicn.. .
poſſe beniuolentie eſt: veluti luci
usticiusanm capere poterit hfs
eſto idem et in legato. ⸗Quo⸗ Aui ſoluendo. ſecũ
tiens non apparet quis heres in- ¶ o loco inſecundo
ſtimutꝰ ſitinſtutionõ valet: quip griun tamen.
pe euẽire poteſt:ſi teſtatoꝛ qᷓᷓ plu
l¶ Aui pꝛimo caſu ma⸗

ioꝛem ad euʒ affectionẽ
habebat:vt bic. ⁊.j. e.l.

ſi non lex. S. tempoꝛibꝰ. argu. ſ. de fide liber l. generaliter. S. quid ergo

ſi plures.⁊.5S.de vſufruc.l.quoriens.ſed boc fallit.j.qui ⁊ a qui.ſi qͥs be
res,.⁊.S.e.l.is qui ſol.que ſunt argu.contra.item facit.ã.eo.l.qui ſoluen
do. J
E

4 Qapit. nota oꝛdinem ſcnipture ſeruandum.

i volebat. exheredare. videbatur quod non quia eaz non exbe
dauent. licet diniſſet ideo exberedaui.ſed tamẽ videtur bene ex

beredata.quia dixi ꝙ eſſet contẽta dote. ſic eã alienã fecit aſua beredi/

tate.⁊ hoc eſt etiã ex beredare.C. delib.pꝛe.i.ij.Aʒ.⁊ facit.Sv.dereiven
dicatio.l.emptoꝛ. .fi.⁊.S.ſolu.ma.l.ſi ſoc. S.i.⁊.j.de ali.lel.cum vnus.
S. fi. ⁊.j. de dona.l.ex hac.ſed arg.cõtra.ẽ.eo.l.ex facto. Item no.volun/
tatem magis quã verba inſpici.ſic.j.de adi.le.liij.S.cõ ditio.ar.cõtra.j.
de vſufruc. le.l. ſi alij. B
oluntate.nota voluntatem magis qᷓ; verba inſpici.
tempus.cũ cape.ſiclʒ nõ ſit capax teſti tꝑe ſi m̃ poſtea efficia
tur capax erit heres.ſecꝰ ſi ſimpliciter euʒ inſtituiſſet quãdo non teneret
inſtitutio ſi tunc cum inſtituit᷑ nõ eſſet capax vt.S.e.l.ſi alienũ..i.q eſt
3 tẽõ. S.e.l.hereditas.⁊ iſti.e.O.beres.ſʒ ibi ex certo die.hᷣ ex incerto.itẽ
cõtra.j.de regula ca.l.i.ſʒ bic teſtatoꝛ noluit regula bre locũ.⁊ fætit.j.ð
leg.ij. l. ſ ita 6 teſtõ. ⁊.j.ti.i.ſi bis qui beres. q Meres eſto.nota be
rede poſſe inſtimi ci erit capaxlʒ ñ ſit bĩs capax tpeteſti. r Quonies

dic vt no.ſ. deleg i ſi quis ſeruum. 5 ſt inter duos. .l. ſt qs ticio.5. fl.

facit. j. de rebus du.l.ſifuerit. ⁊ facit.S.e.l.quotiẽs.S.ſi beres.⁊ deteſt. RB ihdentclig aune eoꝛum. =
tu. l. duo ſuntticij.⁊ de ma.teſt.l.cũ ex pluribus.⁊ de adimẽ.leg.l.tertia. eEſto.l.pure.
F. ſi duobus.⁊ decõdi.⁊ demon.lł.falſa de.S.cli. f¶¶ Potioꝛ. nota plenioꝛem voluntatẽſemianda.
8 Sin gulari noĩe. veluti ticius amicus ſit mibi beres, nam ſi vtit᷑ plu / gVlenioꝛ. eſt eni purs ad qð.S. eo.l.ſi te ſolu. F. i. .ſ. de coͤdi.
rali noĩe vterq; eſſer be⸗ ä . eomnnas ad
one ſen erm res amicos eodem nomine habe/ ſedoibus heredibꝰ ꝓ her̃ditaris
ſupereſt. at ⁊ ad deſignatione nominisſin- poꝛtõibꝰ:qꝛ nõ taʒ cõiunxiſſe quã ) uis à
ſ Eredes nin a glaris noĩe vtatur:miſi exalijs ap celeniter dixiſſe videat᷑. Deʒ. /Nauedam erpꝛeſſa
tollẽ bis ita. .ð.el. li tiſſimis pꝛobatõnibus fuerit reue ita ſcriptũ fuerit ticius ? nooent que tacits
b&bomd nz aus latũ pꝛo qua perſonateſtato ſen⸗ Athitaſus ſiin capitoliũ aſcc⸗ onnocetent
Heoriwem e ſabt 5. pꝛi, ſertt. i I Abole. fseſto. thitaſus hr̃s eſoY
mo. qua hinon fuernnt . Eredesſine partibꝰ vnũ ſecũdania ſcripturapotioꝛ enit.ple ĩ Quegem enis
Tohuineti pebis. vtio? oninnrin: ſeparatim nios eſt eni q; pꝛio. II Dezy. vt .l p·
lus ſemum. fa⸗ ſcribantur hoc intereſt: ꝙ ſi quis Iquis ſempꝛoniũ heredẽ keIenmnnybabs
—uesle erxconiunctis deceſſerit: hoc non .O inſtituerit ſub hac cõditõe Nenmeb⸗
nus. Fl. ad omnes ſed ad reliquosqui con / ſiticius in capitoliũ aſcenderit: q; ⁊ del. nonnũq;
R Erediraſ. ad ſa iuncti erant peninet: ſinautẽ exrſe uisnõalshereseẽ poſſit ſempꝛo- arſn die inf,
Amaſtakas binas. paratis ad omnes qui teſtamento nius niſi ticiusaſcdiſſz in capito lega. il. ſi ita le,
r e Ei ſtatio. vtvideatur eocdeʒ ſcripti ſunt heredes:poꝛtio liũ ⁊ hocipᷣm in poteſtate ſit repo getur ſed arg. cõ
inſtiumusgs. eiusperinet. 1I DHem. ſitũticij: qetñ ſanptuna non eſt er woetli He⸗
5Er quo i. qua com — Jusſeruum quipoſt moꝛ pꝛeſſa volũtas ticij erit vtilis ea in S. eo. l talem. 5.i.
mendatione ſi manumiſ em meam natus erit here- ſtitutio.atquin ſi quis ita ſcnpſerit deer obl e
ſus u ner alias ſons dem inſtitui poſſe labeo frequen- ſiticius voluenit ſempꝛonius hfs garil ſji lege,
facto etia alij dicunt ſer ter ſcnibit: idqʒ verum eſſe mani- eſto:nõ valʒ inſtitutio.quedã eni· S.i .l. ſenatus . S
uuz muiſe commendarn feſtoargumẽto compꝛobatur: aa ſiinteſtamẽns expꝛimtur nullůu aulamen h⸗
libertũ.

effectumhabent. que ſi verbis e utos iin

gãtur:eandem ſigniſicationezha⸗
bent quã haberẽt expꝛeſſa ⁊ mo⸗
mẽtũ aliquod habebunt ſic eniʒ
filij erherecdlaatio cũ eo valet:ſiꝗs
heres extiterit:⁊ tñ nemodubitat

fallere imilite vt. C. de Puls hereditaniꝰ pꝛiuſqᷓ; adeatur
na maͤel. er bie⸗ item her̃ditas inſtitui heres poteſt.q;
dic legatũ non valere:ꝛyt ſgiſte t Ea Tr.
ſ. de de leg.iij. l. ſi fuerit. uis iſte teſtamenti facti tempoꝛe
fi. .l. ſe. ⁊ fa. C. de iur. nullius ſit. 5

2? fac. igno.l. cuz teſtamẽ Ereditaſ ad ſtaciũ pꝛimũ
AJita.ticius bfs itu

l¶¶ Momentũ. id
firmitatem.

nullo iure pertinet cum in⸗

3 heres ñſit nec quicq; ei ꝗn ſiita aligꝗs filiũ erheredauerit n ebehunt.
Deſtop boc anpà pꝛodeſt ab eo aliquid legatum nicius hrs eſto: ⁊ cihrs erit ticuus idſt valebum.

t q; totã hereditatẽ ei

Aſngnare videur. eſt aut libenusei defimcti teſtam filiꝰ erhĩs eſto: nulliꝰ momẽti ee
91 equis ergo fuet to commẽdat vſt. ſemuſue er q; exheredationem. 1 Si uns be⸗
Eisebis tuͦmz quiapeo li manumiſſusnon eſt ſemus eſff. Drneli wr „*¾Ro. balegis aſt dic.
pulatiuam coniunctõnẽ – ¶9Mmpo. C BDꝛnelius meuiꝰ vter eo nulla eſt erbere/
„ ₰ „.. — „ . — ,⸗ 5— 7 4 „ , ſti
2eti rere d Jita quis heredes inſtiue ( mm volet hĩs eſto: vterqʒ dars ul bia in
9 Bi quis. Caius vel ☛ O.ο. nt ticius heres eſto:caius? — lt. trebatius neutmiʒ fſoꝛe vr.j. de contra ta
mauſ naz de nuio no ſOmeuius er equisparnbus hefdes heredem: cantilius vinumque: tu bul ſuum 5a,
cemeer ſunto:quãuis ⁊ ſillaba coniunctio cui aſſentis pꝛoculus cartilio aſ · 2 ſicler inelligit
b&Kalegtereleetne. a: nem faciat ſiquis tamẽ ex his de ſentio:et illam adiectõnevter cor bant coudink
d. non cõiunxit. ſcilicz re irn;”; 7. . . qᷓ . 0
ent enr alo ens ceclat nõ alten ſolipars accreſct: volet ſiperuacuam puto. id enix ſt poni vrſubi
lſecus ſi omiſſum ſit pꝛo cit:quia non po⸗
quis.jvt.S.e.l.interdum teſt fieri exrbereda

ſed cdl eriter dixit.ſ.cõiungendo verbis ſicqʒ dirit celerius quã ſi dixiſſet
Caius hĩr̃s eſto:⁊ meuiꝰheres eſto.alij dicũt vt asʒ.⁊.h.qð cõiunxit...re.
nam quãtũ ad ius accreſcẽdi re oẽs vident᷑ cõiuncti quaſi teſtatoꝛ id di
xiſſet celeriter. vere tñ duo vᷣbis alter re cõiũctus ẽ.⁊ ſic ſcᷣm eos fictõe
ſunt re cõiũcti.apparet ergo Caiũ cõiũctũ eſſe meuio vᷣbis ⁊ ticio re.⁊
ſic ſimul admittant᷑ p.l.iſtã.lʒ alij pꝛeferãt re ↄiũctũ. alij vᷣbis cõiunctũ
ar. ſ. de leg.iij. l. re diũcti. ⁊ ̊ͥ dicũt ꝙ re mñ̃ ſũt cõiũcti ⁊ qð dicit ſyllaba
⁊ facit cõiũctionẽſ.als nõ h̊ qð nõ plʒ.ſi aũt re ⁊ ᷣbis aliqͥs eẽt ↄiũctꝰ
defieiẽti ille fert. vt. z. e.l. br̃s ⁊ dicta.l.re cõiũcti.⁊ fac.S.e.l.liᷣ hõ.j.ti
ci⁊. j· de le. ij.l. meulo. ?. C. de cad. tol. Fris ita. ⁊: . ð ler ij. leluc. F. luci⸗

tio ſub conditione.vt.ã. delib.⁊ poſt.l.iij.S.pure.quod ſi fiat ille
gradꝰ nõ valeret babito filio ꝓ pꝛeterito. vt.j. ti i.l. ex facto. . lu
cius. cũ enĩ exheredatio debeat pcedere effectũ inſtitutionis ne ſt
lius inueniat᷑ pᷣteritus hic nõ eſſet ita imo pᷣcedere inuenit᷑ inſtõis

effectus cũ ſic dixit ticius beres.
NVMOꝛnelius.tu.pꝛocule.

6 P: oculus. in ſcdᷣa ⁊ pᷣma ꝑſona de ſeipſo dicit.

4

Shre ſupꝑuacua eſt in her̃ditate qꝛ ct eo nõ adiecto ñ ae
quint᷑ niſi velit.yñ nõ traſmittit᷑ bereditas nõ adita ad beredẽ. vt

xxvij.
. SSCSaa Aegi eñ. q ideo quẽ inſolidũ cape veta epmodũ ſentiat totius be
. tol. S. in nouiſſimo. ſecus tñ in legato. vt.ſ. delega. i.l. t Legi em. ideo quẽ inſolidu etat ne omocd ſentiat tofus be
l tgt 5 ſ.veroͤdi de.l. ſi ita Arptecfmeak legatũ pꝰ moꝛ reditatis nec eriã ne onera ſuſtineret ſolus.pena em̃ nemini imunitatemn
H trer Aar oꝛis tranſmittik. vt pdicta.l. dicit ſi ita le. ſed nõne be⸗ 5ſtare conſueuit. vt. j. de inter. rel.l. antepe. 5. fi. ro. ſic ergo ꝓ vtilitate
lecrtas in qᷣbuſdã caſibꝰ ena nõ adita trãſmittit᷑.vt.C. debis alioꝛũ boc babernõ ſua.ſic.j.ad trebel. cogi. S. bis.⁊.j.ſi quis aliquẽ

ad. qui ante aper. ta.l.vnica.an ergo tũc enit idẽ quod in legato. rñ. teſta. PlliS· i.j.de leg. pꝛe.bono. poſ. ↄtra ta. lii S.pe. .. tim. .l.ſt
ꝙ nõ: ſed videk. HDZ ———
imuut ve, eti ea noadiccta fiturũ fiit: vr dit. legi n locũ noeſſe in en be ſua. a ,delega. ile cͦ ei
1 aſtouaena, Yter vellet heres eſſz: apternol rechitare ſoluẽdonõẽ Vius u Mõ eſſeno. no capa
ise boꝛũ ſupuacua, vter vellet heres eſſ:? da n cEeecaparetociu mt.
N ue..e6 dicen ſet: hercsnõ ect. ꝙ ſi hi exnume b cõditiõe herede iſti Dradirie gail
lrdgura. roneceſſanoru heredeſ ecnt. tũc 6 Vtto ſi ſubſtituamꝰ: niſi eã Nali. aliud foꝛtein
a Suräri for id nõfmiſtra adiectũ eẽt: ⁊ nõ ſo- dem cõditionẽ repetemus: pure Mlicrkrperteer
b e Aim. ipote lũ figuraʒ ſ vim quoqʒ cõditõ eũ heredẽ ſubſtitutũ eſſe intellige cadu. tol.5. p ſcõo. 2. 5
eß bee . nis cõtinere dicereʒ tñ ſi pterqq mug. l 4 Jniusrufinus. eee s aptcſſe
nmt d (Londinonis Heres eſſe vellet:vtrũqʒ herde,ʒ ita gs heres inſtitut fu abharüneci cõdi⸗
ercdeons ut, elſe. WApimianus. aeboſindo rercc. aengoltatren
E e. . r ituto. ñ in ſubſti⸗
bat ti qs eſſz niſt bec Aptatoꝛias inſtitunões / pto vſufructu herel. eſto:perinde ſirete velt in ſumntt
aadeernn nò eas ſenatꝰimpꝛoba enit iureciuili atqʒ ſi ſine ea re bin tts betes nõ erit. pt in⸗
nach, d odrind. n d tiõib? udicia inſtitutꝰ eẽt:idx: itate galli ſti. de vul. ſub. in Pn. cur
gin vebara.Scluͤs uit q mutuis affectioib⸗ iuchicia iſtin⸗ eẽt: cäfu⸗ Gn 4 Kderellbenonen.
euſe dubitani. in f. Puocauerũti: ſed quarũ cõditio? a tnilui factũeſt. Apinian? go⸗ partel in ſubſtitu
fint ſaaire llaus cõfert᷑ ad ſecreta aliene volunta filiuſfa. ſubſtinatur eia tée vr.ſ. t. il. q liberis.
4 anlu, ee CAulus APtert eſtnõ vtiteſta. F i ir ad legata vt
ft eBiee no lol — — Zleaũt inſtitutiões ca ti pris: ſj exteſtõ hẽbit her̃ditat alega to tmallat⸗ eadẽ
ſ Be Aptutori taronenolit: veluiſi qmñr quonbzalioſioſtuntoſifnuf aitare ve deatle
8 . . 7 — „27 7217 , 3 4 legatu. 1 *UIle
ſdet ee t gsita heredesinſtituerit: q erp ſet abeo exheredatus incleteſtĩ bicfſubintun⸗ de nouo
cht btorger qle ieticiusme her̃dẽ inſtituit ex ea incipet vbi filius eẽt exheredatꝰ grauat᷑ quadã alia ↄdi
ms/ dasliitar n l eres eſto: aꝛ in Pteni Emꝰ vxoꝛi a ma 1l Zẽ. tione qua nõ grauabat᷑
ade dam llienas ſie pte meuiꝰheres eſto: qꝛ in pte n — ſne inſtitutꝰ. l. ſt ille beres ñ
win valias ber fũ nõ in ſuturũ inſtitutio collata O nto moꝛtis cã donat'ma enrpqs videt releuari
rd: dr. demi eſt: Silluc quen pt: anidẽ puã-AMnmanet vt viulianocs videt. a bma. an.. llicz itẽ 1
ewczela dif. el⸗ ccſuit: etiã ſin Idẽ ſi accpiat libertatẽ ſimul ? qe inſtuunies ſüt iauo,
rb dum ſit e ſenat? cẽ uit ꝛena him ſaccpiat udertate ſunn rabilioꝛes.itẽ Otra.j.ð
ad SSenet ee ali pſona captiõe direxerit: ve hereditatẽ: vironeceſſanius hefs lega:ij cunm bara a
en. yt. ſ. bis qᷣ pꝛo liſti ſiita ſcripſent ticus ſi meuiũ enit. nec ſine libenate aliquidei le antd Sao vewrue⸗
nbet de tabulisteſii ſin heredemaſe ſeri ganpoteſt. „NDem. (rar gum. .ad l adt⸗
bue. e Petüoſtedlent: pbauentq;: bys 5ſe totonõ diſtnbuto ita l. quadmodu in ilb
dene be Affectonb. eſto: qdð in ſniain ſenatuſcõſulti ptueſt: quẽherede, co⸗ deiudilſiude.
i e nsdto ven inciderenoeſt dubij. Erẽ. dilllis fecenisheres eſto: ticiu co Jita qs. ſine ea re
toꝛẽ blãdis ver· Miderenoe M. 5—— I e. e. de,ʒ i. line exceptõe eiꝰ rei
bis vrme inſtuu (Igs ſolidũ a lege cape diallisheredẽ inſtituit: eius qdeʒ 9 gRei ſ. fundi vel vſu
. grva mihi leget ) nõpoſſit: ⁊ ex aſſe ſit inſti inſtitutio iune valet. ideoq;hcocli fuc vtoeli 5 ſ efů
h hoc.n. va let. hnon —⸗= donseſt. -te Nar 6 poſſit: tñ̃ do.totũ. n. ſimplr debet
toi⸗ emn iſta pſecõ m / t? Her̃s ab eo 9 ſoluẽdonõeſt: allis dari hereditas nõ Hri n deetgd ir onnotnſt⸗
dbet pobal:ſed iled iulianꝰ ex aſſe eũ eſſe heredeʒ m⸗- hoc teſtamento data videtur ſʒ tmitus. pt. 3. el. exfacto
nai mm conditio ⁊c. Bnonebee laenen
19 vt quos ticiꝰ vo — —“ . inſtirnti 5 ius. az0. 7. l. quotiens. 5. ſi duo
n luaicberddesiuluo. t 4iPs:onoeauent vr ſiauis al. il ke unonctcne, vaintenn sdnnnete, a6) Abee
c 6licnen nhn.Sel illa nſiruno. eſta. mi. l toꝛias. ⁊.ſ. ð Pĩt teſtm̃ valere vbi eſſet inſtitutꝰ q̃ſt im̃ faciat inſtitutio q;tum erbere
ier n keſtaus cIacireteſta: ml. Shie, leſi S datio. aʒo. ? facit. e. de lib. ⁊ poſtbu.l.iij. S. fl.. . ti..l. ex facto. 5. luciꝰ.
– ea enptetotie il de cdi inſtil. mulic g. l c.. l ſt auis reſtat ergo vt pinde babeat fili⸗ ac ſi ab eo teſtatoꝛ cepiſſʒ.qꝛ pmũ inſti
i End Aeinairenanro.ͤns faciũt cõdi.xt.s.ſi cer. pe.l.itaq;. tutũ a quo filiũ exeberd auit nullo modo inſtituiſſet: ſed ſi eſſet poſtibu⸗
Ii. elnIteines,q ho aciut codi. pt. 8. ſi cer. pe. l. it. ng ont L eretur.
on N . BS:ebocaitiale Keli. , liara⸗e is dalz Monsmunen pub dewomchrer v⸗ vxo.l.ſi cũ. F. fi. 7.l. qꝛ. .l.
bek o/ Lenſuit. libonianus ꝓhibẽs fieriin uturũ puta ſi feceris me inter vi. ſy 5. in eo. til. ſt is puus. vbi dz eſſein pẽd enti ſʒ ibi fictione
forſte lredé bercs eſto vt. de bis õ ir. 2 ſtc R ve 5 defnind oterũt eſſe cõſid erabat bicpſens verum.
o p Oſtenderit.futurũ ſubiũctiui.ſic ⁊ in verbo ꝓ auent. 71 e e d echdeſ. ſ.ßuns. e Et bereditatẽ. ex teſtõ dñi erit cc. vt 2. ẽ. ð do
sfei futuro. envener au itenn omara acfeenbe 9 Dec vien pr 1vr . 1 2 Poͤt. vt 2.C.dele buus. 2.) deleg i.
fntes rinõ ꝑ meiũ pene.vt.j.de verb. ob.l.ſtipulatio hocmo o. nec cu 3. roe Wn g., ſed ar ptra. C. denecel.ſer l. qui
piditateluen ⁊ ſicqrenũciat pbendaʒ vt alius babeat liberefa / l.plane. F. ſt etuctün r. el.
cere debet. bic aũt pomit in volũtate hberedis.ſ.vt ſi alium inſtiitu r i dinonrd mun inſtituto ſcio in.viij. vnciz,
4 at quaquã a ſine hoc eſetin eis poteſtate. ⁊ fact .l,pꝛoxi. cñ õä codicillis eẽ herede i ſilo poſſz. vt
w ᷓ auis ſolidd. ytſilius naturalis vt. C denatu il iͦirez n codien .nl e nlcterſis e vi Lörelel. E Aiscenti
ui⸗ D 2. C.de ſe. nupil.i. ſ Ea lege. i occaſione legis impediẽtis. ſunt.j. decõdi.⁊ demon.l.ſi ita ſcripſero. ?. de Nanennc⸗ 10.

Liber.

¶ de codicillis.l.i.⁊.j.de le.ij.l.vnũ ex fa..ſi de falci. ⁊ de verb. ſig. l.
lege. 7. ſ.l. pxi. 5F. i. ⁊.]. de le.iij.l.ſi qͥs. in pᷣn.⁊.C. de ma.tel.l.i.

d trebel.l. cogi. S. ſed ſimiles.⁊.j.de mi.teſ.l.ſi certũ..i.

Ain nõ militabat. ſecus in milite.vt.j.fami.ber.l.beredes.S.i.⁊. ]
4

falcidia.ſi vero certũ eſ/
ſer tũc ſtatim fit cõpẽſa
ſatio.vt.S.eo.l.ex facto
H. 7 ſi foꝛte. 7. F. ꝗᷣ ſi fue⸗

pone. xxx. deheri. cum er
go quilibet ſit beres ex
ſemiſſe qlibet ſoluet.lx.
⁊ fic liᷣro remanẽtr.ccxl.
⁊ ticio.xl.ſi ergo dicat
ticius nõ babeo falcidi

pe.l.ij.⁊ facit.S.e.l.ex fa

ſtaret᷑ doli rõne qdrantẽ ſtinẽdo
ↄpẽſetur Lucioticio ex duabꝰ p
tibꝰ. publio meuio exqdrãte ſcni⸗

duabꝰ vncijs vnũ aſſez inter oẽs
videri factũ placuit:⁊ ex eo deceʒ

vncias flios accipiſſe. tũc. n. ex
altero aſſe poꝛtioneʒ intelligi re

HQRMVW iur ſi legitimus heres vẽ

cte relictã cũ aſſe noĩatim datov

cto.⁊.S.fami.berci.ſi p?.?.Q. fa.he.l.ſi coguitionẽ. ſ ¶ In dodran
te.i. in. ir. vnciss. a ¶¶ Lucio declarari. boc ipo ꝙ quadrãreʒ reliqᷣt
cũ pmo duas pꝑtes alij reliqſſet in nouẽ tm̃ vncias videt᷑ diuiſiſſe ber̃di
tarem quarũ duas ptes habebit lueus tertiã publius yr. ⁊ nota ꝙ ſe⸗
quens ſcriptura determĩat pᷣcedentẽ.vt S.eo.cũ in teſtõ. S. fi. ⁊ de teſt. l.

d ¶ Accepiſſe. ſequẽs ergo ſcriptura exponit.? reſtringit pᷣmõ.ſie
S. F. ꝓri. no. ſz Z. S. e.l.ſi ita.S. quids. vbi excedit᷑ as. So. vt ibi
e Poꝛtionẽ᷑.a teſtatoꝛe expꝛeſſam.alioqͥn habebit dimidiã be⸗
reditatis.ſ.ał.xij.vncias.vt inſti.eo.S.ꝑtibus.⁊.ð.e.l.iteʒ qð ſa

tes faciemꝰ: cũ fili debeãt pares
eſſe: vel etiaʒ ſinguli duplo pluſ⸗

q́ᷓ ſoꝛoꝛ accipe.ꝗqnqʒ igit᷑ ptes ſie

toꝛie inſtitutionis.
quis ita heres inſtitua

mo teſtatoꝛis. ſic etiã dicik. z. e.l. captatoꝛia
⁊ ꝓ etiã.⁊ boc qꝛ deficit cõditiolque ineſſe v

mMRMaternoꝛũ. no eſt vis in patemis vel matemis vel alijs bonis. binus. F. ſz ſi ex aſſe. 7.l.interdũ.S.ij.⁊.S.iij.hodie vero boc caſu
n Seã arbimnum epe , . cun eera boti⸗
te conſtitit. 1. 1.1 . dakt aſſe etiã no⸗
o odpteractoes le, hoctm er hereditate hẽbit quãtũ bebit meuiꝰ qʒtũ ticius in pꝛimo uinatim erpleto
gaten ſen Hlegaroum er aſſe reſiduũmãſit. ιDem. Nogd ſimeuius ¶ Dezy no Fcednfas. ſz
Aautionibus ſ ab NVinõ militabat bonoꝝ nullius capar ſit in totuy dartledo. ve ⸗C.
vnoquoq; vt alterireſtit matemoꝝ que in pano ſubſtitutꝰ admittitu. Au. dele. l. cum qſto
tuarl epluſch liuent nia poſſidebat libenum herede, CN Zemãẽspatrol Steſto ca is mnerurſ
q Sola falcidia. ; inſtiniit:prnoꝛũ que hẽbatin ſ⸗ Auerat: vt ſiſibi natꝰ filius atin nr̃o caſunõ
vnuſauiſch bʒ in hteſo nia ticiũ: ine ſemiſſes ãbos hẽre ſinſi̊ heres ect.ſi duo fili ex egs ¶eſttot as in alĩ
ſi ua reinetn ren, Coſtitit: ſec arbitrin diuidẽde he ptibus heredes eſſent: ? ſidue fi nnttuak al⸗
bißlegata ſed ad anid reditatis ſupꝛemã volũtatẽ factis lie ſimiliter. ſifilius ⁊ filia: ſlio du enod diſtnbu⸗/
fircautio cu ſtatim fiar gdiudicationibꝰ interpoſitis ꝓ as ptes: terti fllie dederat: duo⸗ wo alloummn vlnt
ſolutio ꝑ cõpenſationẽ 0 p dü dabit. vt die
r. cautnofitr quandojeft pter actões cautionibus ſeꝗ: ſo bus filiis ⁊ ſilia natis: querebatur erimodo. a fac.
dubiü an babeat lou,ʒ la falcidia.ſ. vt qð vice mutua pᷣ quẽadmodũ in ꝓpoſita ſpecie p elquo loco.

b¶ Seius ticiũ.
inſtituit vel ſube⸗
ſtitutt.
iſiHõ erit.ſtc.ẽ.e.

alieno ꝓ dumidia.⁊ ic eſſe diuiſuʒ mñdi: modũ em̃ duaz vnã femina accipiatꝭ Siita ſcri Aod ſi non
Pecatoele r e Sa mi⸗ pantiũ er quadrãte declarar qdᷣ pſent teſtõꝛ quata pre a me ticiũ (Anczo bin
er ſacto. 5. vndeſcio. veteresnũmisticio legatis num heredẽ inſtitutũ recitaſſem ex ea urnoticlns, 4
r Coͤpenſet ſab vno Moꝝ ſpẽnõdemõſtita: cetero? pte ſempꝛonius mihiheres eſto eHnpmoltan
⸗ e reſtkeuarie legatoꝛũ cõtẽplatiõe receperũt non eſtcaptatoꝛia inſtitutio: pla iuͦ va meus ſit
Pari pretce bona ing⸗ oilis heredibꝰ egs ꝑtibus nenullo recitatoteſtamẽto ab ip capaxals ſecus.
bus libent erat inſtiru⸗ inſtitutis ac poſtea fratns filio ꝓ ſoteſtatoꝛe inanis videbat᷑ inſti⸗ vt. ſ. l. pxi. itẽno
ms valenr. cccrticc. és tutio: æ remota ſuſpitione capta ſac mellurdiin

ſet ſcõo cum die
xit öᷣmo.

Vod ſi me
(Pu aani⸗
tituenam reſidui

nenicie r uli ni.isiſinutisreſiduapor dicarenoli heredittemmetd: amann
cxr. er pſona tua. :,xx. tiono inuenitur. ¶¶ NMihil auũt in putodeficere cõditionem teſtam Nemẽs. vel
er mea erulis quos ba tereſt quoloco ſiue poꝛiõe ꝗs in tiillo vendicante. a pe e.
besbng men yelo ſtiniatur: quo magis aſſis reſidu Sem 5 1 eabse
2 m bes xl.ſxx.ex mp Um accepiſſe videat᷑. Seius me⸗ Jnon lex elieſcentia ſec L. ſiita. æ. . l.ſi
ſona kracr mea lls ilũ ex ꝑte an legẽ cape poſſit alia lex vel ſenatus coſul nta F.. es
be ne oena peredẽ inſtinnt: ex rcliqua nicũHum : aut etiam cõſtitutio ſennili vny ſiltus. iß m
boc ſufficit qꝛ ſi bz ti ſi meuius ſolidũ cape poteni ticd bertatem impediat:is neceſſariꝰ fflius qtum ille
aus. ſunt quana ſc Isqdicctꝰ aur ſubſtitutꝰ hers nõ ficrinõpt enam ſi non ſit ſoluen dvefler t vohe
miſſis totiꝰ hereditatis 4 en boͤc lege ep pe
ſic ergo fit copẽſatio ge en. Dem doteſtatoꝛ. ẽpoꝛibus diui dictas ſimiles.
leni ngenne el de A od ſi nõſit reliq facta adriani ſenatus cenſiut ſi teſtat: Perm elol⸗
ſea ine vf. Metρ:tantũde in alteroaſſe ha qui cũ moꝛitur ſoluendo non fuit lataĩſecrerü alie

ne volũtatis im⸗

s. qe Et remota
idebat᷑ ſed cõtra.S.

eo.l. ij. in n. ⁊.l.ſi qs iia ſibi ſcripſit beredẽ. So. ibi circa eãdes
ꝑſonam.i.eſto beres ex qua ꝑte te inſtituã. bic circa diuerſas. ſcz
inq;tuʒ inſtituã ticiũ intantũ ſeius ſit beres ᷣn Joh. vel dic ꝙ
bic dicit᷑ vid ebat᷑ inanis nõ tñ erat ꝑ leges illas vel eſt inanis vt

beredes S. ſʒ ⁊ ſi nota.⁊.j.pxi.rñ.⁊.S.l.ꝓxi.⁊.j.ꝓxi. b Receperũt
vt ſ in Alijs legatis nõ eſt facta mẽtio cene p ecunie.de co e gener intel
ligit eu indiſtincte nümos legauit.vt.j.de leg.iij.l.nũmis.⁊ de le.i.l. ſi
ſemus pluniũ.S. fi.⁊.S pxi.rñã. c Eilijs ꝓ duab? yncijs.ſ. inſtitui

cõdinonalis eſt tñ valid avtputa tacita ꝑ.ll.pᷣdictas que due vI

time in idẽ recidũt. r ds ita. meam ticium inſtituo.
3Aendicante. ſed an er ieſtõ vendicat legitim⸗ yel ab inteſta/

—

SS .G —

—
—

— 2 —e

5

,
,
ni
1

i.
be

4
1

4

!
r
.
l.

ne
in,
dui
4

1.
ſ

00
et
lle
t
1

Ps
col⸗
Alee
n
t
5.
66

g.
65t

x Senatuſcon /

,

ro qᷣdaʒ ex puis.

to dicit ꝙ er teſtamẽto ne obſit regula qdiu er teſtamento pote
rit adiri ceſſat ab inteſtato.vt.j.de acquir. here.l.qᷓ; diu.⁊.j.dere
gu.iur.l.q;diu. Itẽ ad hoc.S. quibꝰ mo. vſufr.a.l. interdũ.⁊.j. de

excep.do.l.i..fl.⁊.j.e.l.luciꝰ.ſʒ tu dic ab inteſtato.nec obſtat di⸗

cta regula qꝛ ſpãle eſt bic ꝓpter defuncti volũtatẽ qͥ voluit ven⸗
dicationẽ legiti /
mã eſſe q̃ſi quan

duobꝰ pluribuſue libertatẽ dedlit

3. eò.l. uus ali. 5. qͥ fideicõ. xl. pater.
ſeruũ inſtituit. ⁊ facit.j. eo. teſtamento. g

Deiniuſto p. T imi teſta.

ſeruo. data ſit libertas. pure ſi in diẽ: tüc ante diẽ eſt neceſlaro.
t. ſ. de acqui. here.l.ſi ſeruũ qͥs. 5. ſt quis. Idẽſi ſub ↄditione. vt
fDefuncto. ſ. berede qᷓ bũc
Diui marci. ⁊ cõmodi ad

auſidiũ victoꝛinũ.xt. C. ſ manita ſu.alile. aʒo. ⁊ facit j. delega ij.l.

vnũ ex familia.⁊.ð. de
pac.l.ſi vnus.S.pactꝰ.

. „ „ R „ „ „
rno. C. cbia de eiſqʒ hereditatẽ reſtitui iuſſerit: ¶bat teſtamẽto ita cauit. ti⸗ culiari que videt ſua cõ
r. e. 2inſtitutꝰ heres ſuſpectã ſibibe cius frater meusex aſſe imiloi he- nienbus oeulis. vr .
ẽna. qꝛ tuc ecditatẽ dixerit: vt adire eã coga reseſto:ſimihiticius herseẽno⸗ K &Erioꝛ quere ſez er cõ
demü Pn nönln tur: ⁊ ad libertatẽ pueniat ꝗq pꝛio luerit: aut qð abhomioꝛ: pꝛiꝰ mo Riiunone diui ſeue. 2 an
ſlnedo.leloco ſcriptꝰ fuent: eiq; beredi nitur q; meam hereditatez adie 0. vi dicta, lis qui⸗
v er vtler iu. tas reſtituat᷑. idẽ ſeuandũ eſtin nit: aut nlium filiqueer ſenatuyna Acius. aut filium
deadaul. v9 his ꝗbus ꝑ fideicõ. libertas da⸗ tue nõ habebit: tunc ſtichus: ? aut ꝛ. vt 1.C.
adul.l. verba. vl 2. E R— Sõ ⸗ NVyerb. ſigni.l. pe.⁊ de in⸗
fauia. vt,.ð ma. la fulerit.igit᷑:ſi pꝛimoloco ſcnpp⸗ paphilus ſerni meiliberti? here ſi.r ſubſti.l. generalirer
l. ij. tus heres deſideraret adire he des mihi equiſ ptibus ſunto.que z apparet ph rñſionẽ bu

ulru vr in frau⸗ Veditatẽ: nulla difficultas erit.nã

dẽ ſici. vt.. æ ſi poſtenioꝛesꝰ quoqʒ liberos ſe
a gur in aude, eſſe diccrẽt: ⁊ ei reſtitui heredita⸗
x.Koſtituno. vt tem deſiderqt: an ſoluẽdo ſit her
5.e.l. bis vebis ditas ⁊ oibus liberis ſactis reſti⸗
Runse an nin deberet apuc ptorez quereret
li pue.l.i.. ij. tt abſente aũt pꝛimo ſi ſequens deſi

C. ſi manelrd fu.
alie.l.ea quid em
5¶Zẽpoꝛib. vt
adire ceſuit ſena /⸗

deret adin hereditatem: nõẽ au⸗
diendus:q; ſipꝛimꝰt velit ſibi re⸗
ſtitui hereditatẽ pᷣferendus eſt:⁊

Aalben⸗ dico. hicſeru futumseſt. u.
Aenliaſe⸗ J ſeruo fideicẽmiſ.data
anBniſſ.è. ſit libertas: deinde her̃s
Cantas iren⸗ ſceũdeʒ ſemuũ cũ libertate here
tui iuſſa ett. ei reliquiſſet: queſitũ eſt. an ne
Baipe be'e ceſſanus nat heres: æ humaniꝰ
ctu quodomõ be ⁊ magis eꝗtatiſ rõne ſubnixũ nõ
res e vt. . qad ců fieri neceſſanũ.qui em̃ etiã inuito

eo. l. filius. S. i.
9 4 eſid eraret.
ſolus.⁊ dic adire
⁊ ſibi reſtitui.vel
adir̃ pᷣmo gradu
inſtitu.vt ſibi re⸗

defuncto poterat libertateʒ extoꝛ
quere is liber eẽinſſusnõ magnũ
videt᷑ beneſiciũa defuncto cõſeꝗ
imo nihil cõmodi ſenſiſſe:ſma⸗
gis debitã ſibi accepiſſe libertatẽ
Igdem /ꝓbanduʒ erit ⁊ in illo
Fuoquem teſtatoꝛ ea legecmerat
vt manumitteret:ſiheres fuerit ĩ
ſtitutuſ.nã ⁊ hic ſepoſito bñficio
teſtatoꝛis ꝓpꝛio iure poterit ad li⸗
bertatẽ puenire ex cõſtitutione di
uimarci idem ⁊ in eo qui ꝓpꝛia

ſua data pecuniaꝰ emptꝰ eſt abali

ſtituat.
b Poſterioꝛes.
i.noĩati poſt pꝛi⸗
c ¶ Pꝛimꝰ velit.
ſi aũt nolit rema⸗
nebit ᷣuus ⁊ po/
ſterioꝛ hẽbit here
ditateʒz. ſic. C. de
teſ.ma.l.fi.ꝭ.ſi ve

⁊ ſic foꝛte aliud

erit in inſtitutis. . . 4
qꝛ cũ hered es in/ quo.nam? hic Poterit ab ipſo te⸗
ſutuutur plures. ſtatoꝛe libertatem extoꝛquerei.
pmus eſt heres ⁊ 5 uola.
neceſſariꝰ ⁊ liber Eola.
ſiue velit ſiue noꝛ

lit. vt.g̊. eo.qͥ ſoluẽdo. vel foꝛte idẽ eſt deiſtis fid eicõmiſ.ar.j.ad
trebel.l. facta. in fi. d ¶¶ Et bic poſterioꝛ. ⁊ facit. S. detu. 1 cur.
da. ab bis.l.ſi impuheri..j.ad trebel. mulier. S. nõ eſt. ⁊.l. ſi cui.
in pn. ⁊.liſi res. .. i.

—

rocum ticius hereditatẽ adienit 2
liberos adite hereditatistpᷣe non
habuerit:an ſtichus ⁊ paphilus
ex ſubſtitutione liberi ?⁊ heredes
eſſe poſſint.item quero ſi ex ſubſti
tutione neqʒ liberi neq; heredes
eſſe poſſint an in parteʒ heredita⸗
tis videant᷑ adiecti:rũdi apparet
qð nõ eam mentẽ teſtatoꝛs fuiſſe
vt quẽqᷓ; heredeʒ adhiberet fra⸗
tni quẽ aperte ex aſſe heredeʒ inſti
tuiſſet.igitur ſi frater adiit:ſtichꝰ
⁊ pamphilus heredes non erũt:
quos coampliusnoluit heredes
eſſe:ſi frater pꝛiuſquã hereditateʒ
adiret deceſſiſſet libens relictis.
nam pꝛudens conſilium teſtantis
animaduertit᷑.nõ em̃ fratrẽ ſoluʒ

ius.l. aʒ. ⁊ facit.j. de re⸗

bus du..l. ſt is. S. cuz ita

1 ſicnõ obſtant iura ꝗq

dicunt alteram de diſiũ
ctiuis ſufficere veraʒ eſ⸗
ſe. vt. ſ. de cõdi. inſti. l. v
7 de verb. obli. l.ſi ita. ⁊

l.ſi quis ita.
1 ſton babebit. etiu be

reditatenõ adita.

a Quẽquam heredeʒ.

in coberedem.ad quod

b ¶ Liberos. tacite. ſcʒ

ab inteſtato cum ſint ei

pꝛoximioꝛes.ſic inſti. de

pupil.ſubſti.S.vł ſingu

i. l. ſi pater impuberis.

950. 7. S. eo.l.ſi quis ita

peres. 1 ſic non obſtat.

ʒ.eo.l. ex facto etiã agi.

m dubitari. ſu⸗

5 ot iſie ſ ree . r filios.

7

ameiusli

erosꝰb. MWrcel.
in dubitani nõpõt ſuos
.— uoq; her̃des ſub hac cõ⸗
ditione inſtitui poſſe:vt ſi voluiſ
ſent heredes eſſent: ⁊ ſi heredes
nõ eſſent alium quẽ viſum eriteis e

ſubſtituere negatũq; hoc caſu ne⸗ tione ·ſcʒ ſi nolit eſſe be⸗
ceſſe eſſe ſub cõtraria cõditione eiannſu⸗ Berencn.
filium erheredare: pꝛimũ qetunc Sl auo dictum eſtin n
tantũ id exigeretur cũ in poteſta⸗ cpio. —

teꝰ eius'nõ eſſz: an patni beres exi
ſteret expectato extrinſecus poſi
tecõdinonis euentu. deinde
ſiquacunq; poſita conditione de
beret filius ſub cõtraria cõditione

⁊ eſt tic ſpale. vt fiat ſub cõditione erberedatio
poſthu.l.iij. . pure.az o. i ¶ E

g ¶ Id exigeretur id eſt
1

enim verba in neceſſa⸗
rio vt ſeruo faciunt con
dition ez in extraneo nil
operant᷑. vt hic. ⁊.j. de

condi.inſti.l.verba. 7.S
eo.l.coꝛnelius.

ub contrana cõdi⸗/

ed atio in conditio
nis defectum. Ro.

b 4En m in poteſtate.i.
cun

im eſſet inſtitutus ſub
caſuali vel mixta condi
toe.vt.C. de inſti. ⁊ ſub
ſti.l.ſi pater.⁊.S.de lib.
⁊ poſthu.l.filius.in pᷣn.
„ꝗlias cõtra.S. de lib. æ

Sius. cum non eſt poteſtatiua. ſ́ condi

rio. k ¶¶ Extrinſecus.ideſt extra filij poteſtatem 7 quidam babent ex

pectantis euentum.alij expectato euentu.

iij

Liber.

A n ꝓpoſtto.nec p oſſibilis:alias in ꝓpoſito impoff ibilis. tunc ſub
audi æ apta. bene em̃ reꝑiri põt.puta ſi nollet eſſe heres ſed nõ apra alłs
eſt in ꝓpoſitione poſſibilis ⁊c ſed tũc ſubaudi non tñ apta vt apparet

cuncẽ vt inſti eo. 5. videam in f. 5 4 Diſtrübuta. a volnit

teſtatoꝛ. 7 ereo alias tertio. als tertij.i. rõ poꝛtiõis tertij
9 Rõ ne calculi.rõ calculi inducit.vt qͥ.x.extra ex dipondio.v.ex

ex ſequẽtibus. m Mon patet i.cuilibet pateret.nam rediculuʒ eſſet aſſe ferat.⁊ qᷓ ſex. babeat.ij.⁊ qui.viij.babeat.iiij.⁊ ſic oẽs ad di
eum exclud ere ab bereditate ira demũ ſi vellet excludi imo debetita s midiã. ? ¶RBarnbus. i, vncijs. n Aſſignauit. etem̃ que
exberedari vtſit le . eſt porto rre.
di ſI . ,„ e, ê B „ f. „ 14 . iij. en .„ Y⸗
wörſturnoli eexheredani in/ꝓpoſito nec quod tuat᷑ veluti ſifuo cũlibenate he⸗· cprij qui r ergo
1 Mon ab rei. nõ ſine poſſibilis repin poſſet. certeſi ver rede inſtituto adiectuʒ ſi:: ſimibi exr xxiii. crat ba⸗
foien Sruelad as bis erpꝛimeret inepta fieret huic ſtichus brserit:tũcticius quoqd; veames eade⸗
. 2 7 2. ſ: 9 =£ ſt H* e⸗
ceſſus.i.ſupfiuũ quod, ctiam cõditioni ſi volet hefseſto heres eſto:n tic anteq;ʒ ſtic qui ad ijci
dã nã eu, ſup bac eandẽ quealia verbacõtrania cõcipi poſ exteſtamẽtohers extitent heres ₰α etur videbe⸗
tanhraualtera ot⸗ ſunt q; hec ſinolet hereseẽ ehe eſſenõpõt cũautẽſemel extiterit bar liguc liben
ſit beres inſtitui vel er, res eſto: ; qz ſit nclicnlum nulli Fuusnõpõt adiectus efficere: vt noͤ poſſit bere
ne aanſupun dere nõpater:nõab re aut hocloco qui ſemel heres extiteritᷣ deſingt Pan ba d ſic
re 3 hereditate acquirẽ Vcle ccalſ hic ſtinget ſis hereseſle. eheigin ulus fallit boccaſu. 2
da vel nõ vl qliter acj ita heredibusinſtitutis ſi volue ocius her̃s inſtitutus cſtrõ qꝛ liber nõ
utur vel añ na ſatis ve nint heredes eſſe nõ pmittẽdũ it exaſſe fuo cõileger no et baes niſt
boc tractabit j. de acqᷓ. . n . demũ ⁊ tũc pᷣmũ̃
bere. a5. 25m boc non amplius abſtinere ſe hereditate / Pume ſine libertate hoc legatum cũ ſeuus ent be
eſ .uis ce ſe hoenõ cij ea cõditione inſtitutiiam non nõ cõſtititꝰ.plane ſub cõditione xes ar lo oeumn
ds a Pienge⸗ ira Vt neceſſarij ſed ſua ſponte here ei vtiliter:⁊ ſine libertate legabit eſſer bers liber.
nõ ſine c tangit panz des extiterint:ſj ⁊ ceteris cõdino qm ⁊/ ꝓpꝛio ſno ab herede recte c q Ekieg. N
pal die inſuuak al nibo quein ipſoꝛuʒ ſunt ptte.ſi ſuib céditionelegat᷑: quare etiamm aedoet i .
heres ſi filius nolit erre ⸗ 4 — , . ,— SRen: . quis ita.
dere ar mo filio datur ſili pareãt ius abſtinendi aſſequi heresinſtitui ſine libenate vt alie de Erttent ſto õ
f. lali iſcendi.⁊ ſic Rebe t. % £ Rſocio her̃d ſcript pot rit c l. 7 ſi ſine.
facultaſ imiſcendi. non debent Er. nus ſocio her̃de ſnipto pote demi. l. ? ſi ſine.
filius excedit 2 ille exce/ P vnciis ſex pimoher̃ 9c dño hĩs iſtitui potit Fſed qð pap̃.ꝛ i
dik bᷣm ro. q.d.qð inſti E . vnsS lexpꝛamo er 27,P PA e no!, 81 itun potil ſti.de fid eicò.be⸗
ctuat alius ſi filius nolit de inſtituto: ⁊ ſcdᷣo ex.x. Eſtõ dñi ſuꝰdſub Ri. Kreſtituta.
as etaß reſeg aſ⸗ ſi teniusex reſiua pte: vel nulla cõditione cũ libenate he⸗ decin
