in poſſeſſionẽ calũnie cã miſſa di⸗ NUa de Pdiens. di
audietur:qꝛ de calũnia patroni q̃n ebirlensr5 ziryi
d Piſ. g& 6r an ar. l. ij. 5. vñ vi. de facto
no dʒ.hil. n. pſonis et in cetensp n. infamant. vt. S. e. bo
tibus edicti honoꝛ habebit bo⸗ noꝛi. qꝛ noie doli dant.
noꝛ autẽ hispſonis hebitur ipſis eeEin cheam weind.
non ẽt intemẽtoꝛibus eop.æ ſifo- e eſihee dteptioes doll
te ipſi/ꝓ alijs interueniat honoꝛ ſiles que driner oo
lum. vt. J. de exce. 90.
—— apud.S. aduerſus.
Eres libti oia iura integra ge/A pr yrr . ſoe vi
Aertranei hoisaduerſus prfo. vrerle intcaiand.
Iberto ⁊ filio ſemꝑ hõeſta iꝗj Hoticenagende
ſan L S& Pf act. in factũ q̃ infamat
7 ſancta pfong Atns acPprO vt. S. de bis qui not. in
ni viden debet Miphonius. fa.Inotat.2.. ſe.
Vllum iuslibertatis cdim-⸗ kEdicti by.n. boc edi
poſitoꝝ hʒ pater in emãcipa ctũ multaſpres 1. ſur
tofiio: qenibilunponilbenis ſo⸗ min delo: d vi jbuo

tu: 7 dolo: ⁊ vi.qbus a
git pp dolus ⁊ infamãꝗ
s tur infa mia iuris vel fa
cti. vt.l.pens.⁊.l.ſe.⁊ in bac in pn. I¶ ¶ Interuẽtoꝛibꝰ.vt ꝓcurato
ribꝰ tutoꝛibꝰ ⁊ ſił bus.ſed .j. de dõ infecqͥ bona.S.ſt qͥs ali. vbi et
ꝓcur.non iurat decalũ.ſed ſpale ẽ in iuramento:qð non placet. Iteʒ ⸗
ʒ.e.l.honoꝛi.in pᷣn.ſo.ad vtrũ q;. dic ꝙ ex dolo interuẽtoꝛis:⁊ agiturõ
eũ interuentoꝛẽ:⁊ excipit᷑ vt bic.ſed ð pꝛonũ nec agit:nec excipitur vt hᷣ
als aũt ex dolo taliũ excipit᷑ ð dñm. vt.j.de ex.do.l.apud.S.q̃ſituʒ.⁊.F.
illud. ceten ded olo proni nec pꝛono: nec alij noĩe eius agẽti de dolo exci
pitur. vt. d.l. ꝗ bona. S. ſi qs. necẽt agit᷑ eum vel aliũ eiꝰ noĩeex dolo
proni.vt.S.e.bõꝛi ᷣ ſi agatlibenꝰ ſuo noie.alłs ſecꝰ qð dic.vt.S. de in
ius vo.l.q̃ſitũ. m Honoꝛ.vt.õ.dein ius vo.ſʒ ſi bacle.S.ſt.

llum. prono. vt,ſ. tci.il. vt iuriſiurãdi.nec ob. aut᷑.ſacr̃a.qꝛ ibi ſuꝑ

*

S

—

de annu. leg.l. ij. 2. ſ. de
vbo. ſi gni.il.ij.F. i. ⁊ ibi
factũ eſt veſpe 7ẽ mane

dies vnꝰ?. qñq; tñ pꝛo
bꝛeuioꝛis officio tẽpor
ponitur: vt opa obſeqͥ/
alis: vt in ſalutando ⁊
ſilbus.vt.S.de cõditi.
inde l.ſi non ſoꝛtẽ.S. li/
bertus: ⁊ pfſiſtit opa in

actu. vt.S.de oꝑ.ſeruo

rum.l.i.⁊ differt bic tit.
ab illo.qꝛ ibi ð ſerui.hᷣ
de lib erti. operiſ dicit.
g/Oc edictum. cuiꝰ
verba non hemꝰ?.
bIERꝛetoꝛ. ſ.q rutiliuſ.vt
ſ. ti ill..

i Ümpoſitoꝝ.i. pꝛeſta

tionẽ impoſitoꝝ ⁊c. aʒ.
Kk ¶Excreuiſſe. impoſito
rum dico ab aliquo: vt
ipſe ꝑmittit. Aʒ. ⁊ facit
j.qua.re.acti.l.i.S. que
onerandge.
I Pnitio. poſtea autez
ius ſuccedendi eſt indu
ctũ.vt ſ. tit.i.lii.

boc anno.
ne Solui
pulatoe.

oc Diumi. vt. 8. l .

—

p/ Itaq;. expoſitio eſt
bcedentis.
q ¶ Añ meridianiſ.due
ptes ſt᷑:⁊ ſʒ hoc dic añ
qᷓ; ↄueniatur.vłẽ vna
ps vt dicant᷑ añ meridi
ane boꝛe que cunũt añ
meridiem.

r PPHꝛeſto. i. dlcit liber

tus ſe paratũ ſemire bo
die ꝑp.vi.hoꝛas.⁊ alia

die ꝑ alias.vi boꝛaſ.hᷣ
quidẽ non pòt.qꝛ opa

non diuiditur. vt hic. ?

ſ. de H. obli. l. in ſtipula
tionibus.ꝭ.oꝑarũ.⁊.jſ.

e.libertus qͥ poſt. 5. i.⁊

3. de an. le. l. ij.

uobus. opas certas.

artificialẽ nõ

Oc edictumsp̃to⸗
oanande pſecutõp liberta
tis caimnpoſitoꝝ. aiaduertit eni rẽ
BSeraſ. non põt iſtã libertatis cᷓ impoſitoꝝ pſtati⸗
se vt dixi in

ſti. de inuti. ſtipu. S. qui

põt. ĩuito ſti

licitis. bic ſup illicitis ſic ?. C. dele.⁊ con.l.non dubiũ. facit..ſi a pa

J. 2. C. deinoffi.re.l. ſi qñ. S. i. IYtem ar. 5. ſ. de ver. ob. vtru ſed ibi
I berta.ſua.ſua.i.pr̃one:vel ſua.i.liberte.⁊ fa.S.ti enon eſt oꝑxa.

e¶De operis libertoꝛum.
ℳ₰ℳ Aulus libꝛo.officium.i.officiũ qð quis exbibet alicui ꝑ diem
naturalẽ. vt.S

let:nec quiſquã dixit iureiurando

obliganiſiliuʒ manumiſſoꝛi patri:
ui lbertũ patrono. Mã pietateʒ

ſbeiſenchne opas debent.
berta ingrata nõ Api.

1 ſtꝙane ſua contra patrõe
voluntatem vtitur.

Erplicit liber. xxvij. z. viu. Din⸗
Incipit ler. xxx vnj. digeſtoꝛuʒ
7. xiui. vltimus Duius.
Dloperislibertomm.

Aulus I

oneʒ vltra excreuiſſe :ut pᷣmeret
atqʒ oneraret libertinas pſonas.iĩ
initio igr pꝛetoꝛ pollicetur ſe iudi⸗
cium opaꝝ datuniʒ in libertos ⁊
libertas. Mmponius

ems ſiiulat⸗ añ pactum

iẽ opam eiꝰ dieipetere non
põtꝰ:nec ꝑs opere ꝑhoꝛas ſolui
põt:q; id ẽ officij diumiꝰ: itaqʒ
nec ei libeno ꝗ ſex hoꝛis dũtaxat
añ meridianis pꝛeſto fuiſſj:libe
ratio eius diei ↄtingit. I¶ Sem.
obꝰ manumiſſus vtriq;
peras ꝓmiſcrat altero ex
his moꝛtuo nihil eſt:quare non ſi⸗

lioeiꝰ:qᷓ;uis ſupꝑſtite altero oꝑa⸗

te ltgo-patrono.

Bonon poſſeſſio. in bonis.ſcʒ liberti.⁊ altero moꝛtuo admit
SVtet᷑ ſupſtes excluſis ſilijs moꝛtui.vt bic.⁊.j.de bo.li.l.aut.⁊.õ.de le.tu
te.l.tutela.S.ſi duo.ſecundo rñ.⁊ moꝛtuo pꝛono:relicto filio nepote ex
altero filius pfertur. vt. S. de le. tu. l. tutela pinde.

Fredita.vt ꝛ. ſ.ti.i.l.ij. ⁊.l. fi.

credita. nam ⁊c̃.Aʒ o.⁊ copula etiam exiraneo beredi ⁊c.

3 torum certaꝑ ſecꝰ de incertis q̃ non traſeunt ad extraneũ beredẽ bſ
Yt.

t. . e. ſi oparum. et. ö. de acqren. bere ꝓ brde. S. ſi qͥd tñ. z. 5. ad trebe.
ſi pꝛoni.in pꝛin.certa g tranſit ad hẽdes ẽt extraneos ſi directo non ꝑ
obliquũ ſunt bẽdes.vt.j.e.l.cum pꝛonꝰ.S.cuz libertꝰ.ad beredẽ aũt be
redis nulla opera tranſtt. vt.j. de ver.ſig. ſciendum. S. i.
⁊Dabiur/ſ.oꝑarum certaꝝ petitio pꝛeteritarũ æ futuraſum extraneo .

¶Apianus.
b. ſinglari
de anſs actiab. dl
Ope ſijnt diumuz unt: officiales veronon tranſeunt
ficiüf. pia.
ꝓhonit

liget᷑ iureiuran

quis ſub iu.5S. ſed ſi pure.

7.5.l. ꝓxi.

rum det᷑ petitio:nec hoc gſz cõe

hʒ a hereditate:aut bonoꝝ poſ-
ſeſſione.pinde.n.operaa libertii

ac pecũia credita petitur. hec ita
ariſto ſcripſit: cuius ſniaʒ puto ve
rã?.nam ẽt pꝛcteritaꝝ operaꝝ acti

onem dan hr̃di extraneo ſine me⸗

tu exceptõis placet:dabiturigr et

viuo altero rne pinn
8Iaquisopas ſit ſtipulatus ſi⸗
obilliberiſqʒ ſuiſ:ẽct ad poſthu
nos ptinet ſtipulatio. I Sem.

ſAlbꝛiles opere cetereq; que
Sqſs n pecunie pꝛeſtatõe cõſi⸗

ſtunt:ad heredeʒ extraneũ tranſe⸗

iuriſiurãdi obli Dhem.

ret Plane querit᷑ ſiꝗs liberto ſuo

legauerit: ſi flio ſuo iurauerit ſeð
cẽ operaꝝ eßtanmnn:no
⁊ celſus iuben⸗

tius obligari eum ait:puiqʒ refer⸗

re quam ob cãm de opis libenus

iurauent: ⁊ ego celſoacqeſco.

O Jurare auũt dʒ poſt manumiſ⸗
ſionez vt obliget᷑ ſiue ſtatim:ſiue ¶

poſt tpᷣsꝰiurauerit: obligabitur.

Jurare aũt debet opasdonuʒ mu
nus ſe pᷣſtatumʒ opas qleſcũq; qᷓ
mõpꝛobe iure licto imponuntur

Reſcnipptum ẽ adiuoadriano
deincepsceſſare operaꝝ ꝑſecutio
nem aduerſuseũ qui excã fideicõ
miſſi ad libenatem ꝑductus eſt.
Dabit᷑ ⁊ in ipuberẽ cnʒ adoleuerit

atio ↄtrahaturꝰ: libenũ eẽ
opoꝛtetꝗ iuret:⁊ libertatis cã iu-

eredi vniꝰ patroni altero viuo:ſicut actõ pecunie numerate·
)quis. opas certas vel incertas hoc adiecto liberiſq; ꝛ.
ſic loquit.j.ĩ.e.ti.vt iutiſiurãdi.S.ſi liberiſʒ boc nõ adie⸗/
cto diſtin guit certa ab incerta. vt. . e.l. ci pronus.S.cum libertꝰ.
¶Enã ad poſtbumos. ? dabit᷑ vtilis filio. vt
ſ. de ver. obli. l.
quodcunq;.S. (
ädd.

pan. alie of

liciales. alie ob/

ſequiales q̃ ſine
impoſitõe debẽ /
tur. vt. S. de odi.

inde. ſi non ſoꝛt-
§. libert. in Pn ·⸗

ci.⁊ iſte ſi in faci⸗
endo ſunt. vt aſ⸗

ſurgendo nõ tãäz

ſeunt ad heredẽ
extraneũ. vt bic ĩ
fi.⁊.C. e.liberti.
ſt in nõ faciẽ̃do:
vt in nõ vocan⸗

do in ius.tẽ tran

ſeunt. vt. C. deĩ
ius vo. l.ij. alie
ſunt fabꝛiles i ĩ⸗

certe.vt.x. opas

non adiecto pi/
ctoꝛias.alie arti
ficiales.ſcʒ certe

vt.x.oꝑas picto

rias. ⁊ iſte certe

tranſeunt. vt bic

in pꝛin.⁊.j.eo.a

duobus. in fi. ſtc

E ponitur bicfa
bꝛles impꝛope

ꝓ incertis.q.d.a
licuiꝰ fabꝛi.atĩ⸗
certe non tranſe⸗/
unt. vt in ea. l. a
duobus. in fine

no.
b NZ iuriſiu /
andi.bi
tur ſuper operaſ
c ¶ QAiben. nõ in /

genuum. vt. ſ. de

fideiuſ.ſi quiſ ꝓ

uum. vt. ſ. e.l. H.

lurare.

4 alr no eẽt ma
numiſſurus. ? B
pᷣſumitur qñ in /
cõtinenti.vt no.

ſ. delibe. cã. l. fl.

in ft. eq Plane. iurando.ſponte remitu᷑ ei ↄdi.ſicut ſi pu⸗
re eẽt relicta libertas ⁊ legatũ ſub ↄdi.iurandi.vt.j.de man.t.l.ſi

f¶ Ob cãm. et c legati. vt bic:

ſed d. S. ꝓxi. vbi dẽ ꝙ cã liberratis:ſed bic coꝛrigit᷑.vel bicꝑ obli
quũ cꝗ libertatis:vel ibi qñ incõtinenti.bic ex interuallo.

1Aera. vere petitur vt pecũa a ꝙ Gurare manumiſſionẽc.⁊ ẽt añ ſi tñ incõtinẽti ſeq̃turmanumiſ
ſio.ꝗ.n.fiũt incõ tinẽti vident ineẽ.vt.S.ſi cer.pe.l.lecta.S.dicebã
Bine poſt tpᷣs.ſ.ex interuallo.⁊ ſic eſt õ.j.de li.cã.l.fl.S.ad eo
So. hic ſponte:ibi de neceſſitate ar.ſ.e.l.cãpanus.vel tꝑemanu

miſſionis fuit actũ:vt et poſtea fieret.ar.ſ.de ſo.l.mod eſtinꝰ.lin ſ
uitute aũt non ſufficit agi.vt.j.de li.cã.l.fi.⁊ no.pactum veſtiri iu
ramẽto:qð nõ eſt als.⁊ oꝛi᷑ aciio in factũ.vt ar. C. de re.cred.l.
actoꝛi.ſed ex ſtipłone oꝛit᷑ ↄdi.centi:ſi oꝑa eſt certa.vt.õ.e.a duo

ncoröi
tag bendi
hal ptbiei
Cben.
hͦ tniido⸗
nd doeeni
ſiloſeſen
npt C der
ſoliſtie
ſabulcsii
Ntt e
dieto dNH
1s,glen
sſqzcete
uspiee
1lſecne
lorpt bie
1 eo.4
ir.ſe
rbicſa
proze
84 daa
Nuard
uwanſe
in al4
16,iUite

ui
fandifl
in
hano
HnNe
teul.
lauſe
Mielß

.
ſin
ſnntl
utin
nifr
l
ſantn
ice.
Aoebl

xxxvij

bus. als er ſtioulatu. inſti. de . ob. in Hn. ſed cũ oꝑa eſt factum:
Eſp incerta. vt. ſ. de ver. obli l. vbi aüt. 5§. qui id qð. certe. ⁊ qñ
q; eſt in d ando.vt.j.ſtatim dꝛ. (c Jure. licito nõ illicito. vt
cã onerandelibertatis. vt. .e.̊ onerande. Atẽ differunt donum

2 munꝰ?. vt. . de ver. ſig. linrer. d ¶Keſcnptum ẽ. pducius

vt. j. e.l. ſi qͥl bac
4. C. e. mater ni⸗/ . . „ — 1
ſi in caſu. vt. j. i Oparum actio ſʒ interdũ? qdiu
ru rl aui er cu i impubesẽ. na huius qʒ ẽminiſte
e Dabitur acti rium:ſi foꝛte vel libꝛarꝰ vel mimi
o:ſcpupulus chato vl calculatoꝛ ſit: Vl. hiſtrio
. (ra: mins, t O Si liberi proni ex ineqlibꝰ ꝑ
ſ. de reg. iur. ſi li⸗ duseel n: Nen ρ
brꝛanus. dinnicia an hereditarijs hẽant
lnneleto⸗ operaxꝰactoem: ? puto vius libe
liockatoꝛ.vt C. IOs equalibꝰ ptibus habiturol
decpi aud mi, actonem. ann aut refert in
me aks nuͦmicu⸗ Praqte fuerint liberi:an voemanci⸗

latoꝛ.qꝛ bñ ſcit
cõ putare:⁊ ſum

mas coaenere cdez ſciipſerit pronus: magis ẽ vt
ca.l fi. . fi. Oope eidebeant necpatroneliben
blben ohe ſubmoucnt aboparum petitone.
certatum. ſi dixit qnñ duobus pro⸗ im.
Rbiliberiſ; uf nis iurauenit liben? oꝑas ſe
vt no. S.e.ſi qui . Nplacet: „
dre ſi aör i datun labeõi placet:⁊ deberni ⁊ pe

,. 1. =
plicixe ſibi tune li poſſe ptem ope : cũ ſemp pten
ponein opa in/ taopa:que iaʒ darino poſſit pe
certa at certa ad . ð ↄtingit ſi ipis proni
den beredem vr tatur: q ↄtingit ſi vel ipisproms
5G. es duobus. iuret᷑ vel repꝛomittatur vl cõi ſer
¶ Par. ab alio no eoꝝ: ul cũplures hrdes vni pa
Postope xiſtant. Oꝛolibento iuri⸗
Puureg r fideiubere ueuis poſſe placet.
ter eos diuiſio. Merei ren natur Xpi.
vr.ſe.llibenus e¶ JZnõſunt: ſec officiales quideʒ
Ki gian⸗ future:nec cuiq; alij deberipoſſũt
a obeſe conſiſttt. ¶ Vabꝛiles autẽ alieue
indiuidua. vt.. eius generis ſunt: vta quocũq; ?
e.libertus. . ſeg (icũq; ſolui poſſint.ſanc.n. ſi in

1 Eart ope.

*. rb. . 9 , . .
obhi ſipml atio Altificio ſint iubẽte patronio ? alij
7s n dran ſt edi poſſunt mponi?.
3. ſolu hic pars aſe
bpei ps eſtima L mns onia libeno male

tionis.vt. d. l. ſti

pula.in fi.ſic ⁊.S.ſi ſerui.vendi.lloci.S.ſi fundꝰ. Atẽ dic ope pꝛe
terite non future cũ ſemꝑ ⁊c.vt.j.e.l.ſi quis ac.S.iudicium. ⁊ dic
ꝙ dies vniꝰ tm̃ ope ceſſerat: nec inter pꝛonos fuerat adbuc deſi
gnatio facta:vel vna erat numero impari. ſic.n. ꝑ eſtim anonem
fit vnius opere ꝑtitio. vt.j.e.libertus.S.i.
m ¶ Opa. i: eius eſtimatio. ne Mon poſſit.i.ead eʒ.⁊ ab ea
dem ꝑſona: ? eidem. vt.S. de ↄdi.inde.ſi non ſoꝛtem.5S.libertus.
o ¶ Pꝛo liberto.facit.ſ.de duo.re.l.nemo.⁊.j.e.l.ſi lbenus moꝛã
Pere. incerte ⁊ pᷣterite. na aut ſunt ſolute ⁊ non debentur:
Aaut non: ⁊ tũc nõ ipſe ſʒ eſtimatio pentur.v t. S.l. ꝓxi.vł dic
Et future.i.ipſa opa vel obligatio eius anteqᷓ; veniat dies eiꝰ. yt
3. de opi.ſeruo.l.:qñ autẽ cedat.dic vt.j.e.quoti.
q¶ Sed officiales.q̃ubet oꝑa ſic dici põt:cũ ſit officium diumuz

pati. ſ ſi in adoptõem datũ here⸗

ita ſtipulat᷑:opas mihi dare ſpõ⸗
des:ita Pn dari ſtipulandum
eſt. . ertꝰ oꝑarum noie ita
iurando pronoaut lucioticio ſol⸗
uerelucioticionon põt:vta pfo⸗
noliberetnrr. I Mlianus

tibus eẽnt inſtituti: vtrum ꝓpte ( hil autẽintereſt extraneus

Aut luciusticius:an filius.
Wia alie ope Ompo.
runt que lucioticio dant᷑:
ſi libertatis cã pecuniam ꝓmittat
libertus agenti prono aut lucio ti
cio:oĩ modoadiectio ticij valet.
Iquis haclege ẽp Mpi.
tus ſit vt maumittat᷑:⁊ ex cõ⸗
ltutione diui marci puenerit ad
libertatẽ:oꝑe eiimpolite:nullũef
fectũ hẽbunt:ſed nec is cui bona
adiecta ſunt ex ↄſtitutõe diui mar⸗
ci libertatũ ↄſernandaꝝ cã poterit
opaspetere:nʒ ab hisꝗ directas
neq; ab his qui fideicõmiſſarias li
bertates accepunt:qᷓ;uis fideicõ⸗
miſſariaslibertates qui acceꝑunt
ipius liberti efficiunt᷑.non.n. ſic fi
unt liberti ut ſunt ꝓpꝛij quosnul
la neceſſitare cogente manumiſe⸗
rit. ¶ Judiciũ de opis tunc locũ
habet cuʒ ope pᷣtenerint: pᷣterire
aũt non poſſunt anteqʒ incipiant
cedere:⁊ incipiũt poſteaq; fuerit
indicte. Etiam ſi vxoꝛẽ hẽat liber

tus: non ꝓhibetur pronus operaſ

erxigere. Si impubes ſit pronus
voluntate eius non videtur libe⸗
ra nuptab: niſi tutoꝛis autoꝛitas

vo untati acceſſenit:rati qʒ hitio

ſ. de ver. obli l. fi. F. cux mihi
1

5 6

e.cum pꝛonus.⁊. S.de vſufruc.le.l.opere.

a ¶¶ Exigere. ſecus i liberta nupta. vt. C.e.l. ꝙ ex liberta. 7. C. de obſeq̃.

l. ij. 2. ſ. pꝛoximo.F.
d

S.pꝛoximo.F.

ciñ tutoꝛis. Item ⁊ iudicis bodie. vt. C. de admini. tu lex.

Deoperis libertoꝛum

vt. 5. e.l. iſed bic ponit᷑ ꝓ incerta ſ. fabꝛili q non põt alij. vel ꝑ aliũ edi.
niſi in duobꝰ caſibus. vt.ſ.el. pꝛonus qͥ opas. x.l.ſi libertus artẽ. ſecul
in opa certa.vt.j.ſtatim. S. fabꝛules. Aʒ.ſʒ de offiriali obſeqͥ ali bic di
ceret bene ẽ. vt.õ.de ↄdi.inde.l.ſi non ſoꝛtem.S.libertꝰ.ibiſʒ ſi officij ⁊c.
ſᷣm Jo. ⁊ ꝙ ſubijcit de fabꝛili.ſ.incerta: ⁊ poſtea decerta. ibi ſane ⁊c. ſic

r.

te. ꝙ ſubijcit ſane ð cer⸗

Aur ſuꝑioꝛi. ⁊ fac̃

s. diui marci.vt.C. ſt mã.ita fue.ali.vt ma.lij.⁊.iij.
Effectũ.nec ingrat accuſari.vt.ſ.qui ⁊ a qͥ.ſi quis.
¶Vonſeruandarum cauſa. cuius conſtitutionis verba ſunt.inſt. de eo
cui liber. cauſa bo. .i.⁊ facit. C. de teſta.mili..ſfi.
uos nulla ꝓpᷣos. facit. S. e.l. vt iureiu. . reſcriptũ.. ſ.e. l. cãpanꝰ
2 eoperis.incenis vt ſtatim patet.vt.j.e.quoti.⁊.õ.e.ſi qñ.⁊ facit.j

Siimpubes. nupta. perquod patronus perdat operas. vt notatf

x/Aia alie oper̃ ab
q̃ in obligati
onem deducte ſunt. vñ

“M

certa ⁊ incerta poterit a
lij edi ⁊ ab auo ſʒ Jo
annem. B
¶ Fabꝛiles.i. artift /
ciales.ſ.certe:⁊ ꝙ ſubij
cit ſane ꝓ certe ſᷣm Aʒ.
vel dic hᷣm Jo. fab. icer

tis dicit: ⁊ ꝑ hoc qð di⸗
c t alieue.iſ.certe.

Quus. mihi da⸗
re. ſeru? g dño vk
Impliciter dʒ ſtipulari
vt ⁊. j.de ſtipulat.ſer.l.
añpe. ⁊ hic lub ijcit. ⁊ P
in incerta.ſecꝰ in opera
certa.v t.j.eo.qui lib erti
n. F. miil. q eſt Z. po
teſt eẽ ratio:qꝛ incerte ſſI
tale factum qð ↄferri ex
ſtipkone ſerui in ꝑſona
dñi non põt. petet igit᷑
iſtas oꝑas dñs.nõ tã⸗
q; ex ſua ſed tanqᷓ; ex ꝑ
ſona ſerui:ad qð inſtit.
de ſti. ſer. S. ſed cũ factũ
⁊ ar.jj. e.l. qꝛ. vl eſt ratõ
qꝛ opas dʒ pꝛeſtare cõ
ſiderata ꝑſona edentis
æ eius cui edit᷑:ac poſſʒ
eligi talis qͥ perſone ſer
ui non ↄueniret. at Jo.
intelligit lr̃am ↄꝛie leg
qñ verba ſtipu.ↄcipin/
tur in ꝑſona dñi:⁊ ratõ
quare in ꝑſona ſeruinõ
pñt cõcipi:eſt ea quo pᷣ
miſi ?m. H. ⁊ ſᷣm boc ⁊
de certa ⁊ ð incerta. bic
ti.loquitur.
t¶Oparum incertan. ſe
cus incertis 'm Joan.
vt. ſ. e. be opere. ⁊.l.pꝛo
nuS. ⁊.l.ſi libertus.ſᷣm
Jooon.
hil aũt. ↄtinua

ſ. de ver. obli.l. eum qui.
§. qui ſibi.

nõ ↄtingit liberatio. vt

Aber

e, t. als non d
ttus non ſecedat. .
nedicit ytie auo / S Penr ſaclt ö.de pera.lf
õ ¶Per oꝛbe
bertus eunagan 2 mamtrcv hiihchbe
des. S. penu
ſed addes

ABo.
lecta ſint Koͤſtat libis.
neekeleſt aaeu⸗ ſint 64Keſte dai
chlo vite P⸗ topſtiter u; rkerd annͤi „onacer ud
hõeſte ſunchiano vle ⸗ be a eni canrops n vce⸗ vtile
niq; heqᷓ m b qſi adiecta. r. S. cumen . — ſtipulatu. vt.
c idẽ in vtriſq; vt 9 1 nec ſemꝑ rint ſe 8 eris rebus. „. —. fficij Pꝛe ex r. oblig. q
vel etonen liber⸗ ſtantur. pſtan debueri cepit deceten l aliud ſit qo lio die cch F laſt ito.
ſumptu p inops:⁊ tẽ ſionis tpepᷣ ſtea exercer (epi editio:nihji 5 Ecredere alio . ſich. . non ſint
ti.niſi qñ eſt es opas poſtea manumiſſi⸗ edlit rabſurduʒ ẽcreder l ni ſecld en⸗
5 Breenetaciſe. turpes Webkeas Eiganl pĩo ſtatio: ab iniin uo isuellz Na vobo enre
raelefecee Buerehehchte Ncken. at:alrn enrus d Laadrtt⸗
genn. ſtvnulqſ is tpe pᷣſtabat. etate dign pſtanduʒ eſt. 61 ſedatux:ne e, ſe
generalioreie on pe dant᷑ quale deſteate: .no Hiſenin Pparonoopasſe- conſtatli raaaaoi
gener 5 e ariut cOD tliberiſq; eiꝰ conſtatli de ver. oblig
s P pter ſpez tate: valitudine ſdẽ generis: 3 adiecen um deberi i ncm Hia⸗
bendatur. Tdrerchte ceteriſq; cuu debeét. ; G gteiꝰ ita demun s aũt extitiſ *6 ente. als
dict q; diu⸗ leg.ꝛ ſic ſito: aeſtiman d bens ei terint. hide 5 pdeſſe maͤlam babet
noe am cit opa ſelibe tõem iuliano 8.5. ſiquis.
re incia. romam nꝰ ſi tpoſc irmitas coꝛpo 4 rumpetit exttenit nus. 5§. didiſſz.
¶ Er ꝓuincis. oꝛak. . linfirmita inſtiuu ad opa Heredes pa- 3 (end ,iut.
We ete a und uhusde cernon arakmanchr Waika.
KeO ertas. dießm s nõpatiatur: ve minuit dẽ zngserh rdez in itnen E opeti.
tas.ſʒ ince tu libti vo rig Hppoſitũ vite as Pp-⸗ itaq; . eius hrdeʒ terit: fili? 4☛
. Sregeſunp⸗ certas qðᷣ tumr Pl ictu veſtitu op nu to filioſ u heres exti 111 de in fabꝛilibꝰ.
dir. alij gel uoſed ovi libertũ:labinus Peum ſemuũ her m petitõne 3 2 (1 iſ.r ſicim
conira ſde olncdeoſv⸗ lare deberel banilb. v. 7 lli eũ ab oꝑanu ret pfonꝰ 2,4 edlcunk
fas ſed gö tbl dectenl⸗ I ꝛetos vbani pſtä⸗ repe nclege ſi repelle lel as pꝛope 2 facit j.
ataacitr eure ad edictuʒ pꝛe ſe nõ poſſit 9 bere: pindeac! oſinſſet: uel qs beleg a
ſt ex ca tollit 5 libef. d cctl ſialere ſe nop 2al dexe: Snon impolin noii eanoten
ire. ſec cuz lr ſcribit:q ſi al alimẽta t goperas! Edidiſſet'*. (Sr .
De mnotori vb ihi ciaplon exigende ſunt anbolut renẽcid bſemanc eſt:
reierenougegni . oobet teis g. ad quc- bus Bs
atronus ſeceſſe kü⸗ quib
non als. vr.j. innuit vk⸗

. . . d
j ſsc 1c.reſtringitur ad
l. meuia. 5. kete. 1 qs ſubijcit ſumptu a Fengn⸗
Sol bi. ℳ“ bctcenezicene Ps. ali cert
eras. ſed contra. ſtip. . fi. 2 fac. iendũ: vndeali lus. m patro
der See eben veperaben berte. ſtum faciendũ: ⸗ Autne⸗ us. opas
Peenne beſtin nuptijs lib ef De fiat: Ptoꝛem n —
g migch nas ats S cuʒ del ric ae⸗ oẽſ o 0 Ds inneeen ann um en.
ke eP D eropospelſgacſee eiaar Ger ſohnokd, a ari
— Eattz veclarabit (1 entuunn. W tionem i ſpopondent ſuo tin re vluffu le. opef.
e. = onſen poſt in ic g. 5 qð P 2„ uod debet rD j. de ver. ob. in
Debuerint. q J dine unp are dʒ: qʒ i uincia — terduũ. 5. item .
reune Pit. vt ſa an pſtet:non ten ſnaturaé. l ire ad re eg 2r.5.C. am. ſʒ
rercere cept n? opaspᷣ re quo m̃ 5debere ueni dies ſti l. magne 5
„Antanlugiten⸗ lomin? opasf um ſtare quo ſ romaz de it. ſed ꝗ ibi dies fuit ap/
ce valten lu tate. j. e. i videni pe 5, Pmitti tũ S Pculus a 1 t pa ibi dies fun 4
ex gte 1i Pot Rer. ᷓ;m Oopas DPel - venit p polita. . .
d eler K g, nec. h. ſtet: 2n N dasop t:dũ roma ä p De operis./
zoranen aac e inns awrdeberi ac PetB interea Feunncteangs 1.
. 8. mi erit oꝑa :iõp⸗ s ope ſi qz uirbonus ac . uinciã p ſpebus ve 86
1c. jẽdus. mi tepoten ſed plure ; uir etur: uel in ꝓp in ſp 82 etiã ð
Ec audiẽ ſ.etein leb iſi O vVna le gtrono retur: 5 1. Ooꝛbẽ ralibu⸗ . fi
e itur. vr'. ſ. e. it: ſin des exiſtat p le me mo anp obe pis certis. qꝛ
nuiſtun. v jen heredes exi 6ob ſom ceten ſi uag , da opis cer ſtatiz
tedumin fi. 7 plureshe ſẽ.vemm ẽol ciſcatur: cete, iniungench⸗ comittitur ſtati
. uſ libe 2 P ſtipulatri nero di⸗ ficiſcat onec iunge ioto cum éint/
TMovlelil in⸗ quiopas D ari nu tero de⸗ eueeehend ubiciqʒ ſeaui. al⸗ ceditdt
ſe tnrge ſund ligationem celſus lbroai 6s neceſſitateʒ Se , tervanf alt af
atroni. vt. .e.l. k. i: deniqʒ c fonis duob⸗? eS im c loco edi de⸗ potuit p. titus
elingonirlagl ui is liben?pronis t: qut cõi — Mere enim 0 o ꝛat̃ ſump non eſt beeſten⸗
lf ueſitanz de ſd ctaunn nnaenn attl * tubipfon S Aius. (Wlibenus.
alij econtra. li in⸗ mille miſent: quinqgena i. a⸗ E ertaſ.
elion ranor in lemo Pnnſen lanaat obae l.uectumapatron as ſtipla⸗ ob li a⸗
entis 1 enus ſep eO s dehen q; ſingulat ulus. tu. momſcnusop mittitur ſ Nä orarang.
ets libertus Potius debe . C ſcz comm ec lib⸗ ſ... ſi o
Fararkac andaione Potiuet dias. anu ſit:tunc ſcʒ t: nec lib⸗ ſ
q educani num dimi ficij: ; poſt man us lit: nec
kepienalta :umne IIn Ins artificiſ. ra libenus latio cuʒ popoſcent
ſed in uͤcenoz umne ſſionem dicice ſint quæ ſſipu
äaraueles dihtane n nl pſtare:ſi he ſin
bi imponi: ſʒ 2 vaga aldebebit p
a vt. ſ.l. q niſt.

x as. bu/

—
—
— — —
—
ʒ—ʒ1ð

u.
is liberto
stinnus. D e
l. . e H ince
ita cert⸗ arme a 6 let.i. ce/
a. 12 riig ſno ince 4 oſtu 5 nõ
Xwii Fautneg lcener Neta =
K bac. erent a e 1
m lat ſi 6 . ſil 1.. itte
1 e an ires Eruete 4
5. el. eius. i eer ðè . 8.
moꝛet. vt. . bicde cer ter W D K
⸗ z. . , , . . . d ſ. i. es
dico ign libenus otnerd⸗ 3, an bunn ini as llnat SW
Tnon aurd us aut ſeſbid⸗ cong⸗ crun nent ſimdure ence klaecne
i nonai ion inſi. uraz liqu 1 b on qin atin ape Kctn uchtil. facii⸗
. ehine uei us. ade orel us. Gicnhocte nus n ſt ab e er ilin aanedel.
Ead uun nm . eſem Z le ge ert Alian cin ltro n em am. en licituz
– ſpacia n n D al 7 c ercech e deen glliei den 5& Antus
nn eg⸗ is ba ria lcben fabꝛi ſui eſtm enen libeni mvl S eo⸗ tus
2 , . 5 . 2 U . P ur. itn bo.
iinn . eſt to ope is nec qu diſta iqʒ z end hocerx 4 athe abe te Ab nd bCut pa
6ak quia nſit ris ere: m dil mic uã 8 ſed troi eP hal t. let. v ſ. n da⸗
W S r. Peſenan⸗ e gu H
htiͤfti ree ta h eiuſ it CtOi lct dit 4 Pe t. nan m ati . ope po nus. lbe. a li Ad
delſoß necntizzr l dict ut p ebi⸗ r:ᷣ qu ſt et uen is p vupe. giS ſti⸗ rron Zenianis etto v
nn ene busul bera ererc Gitun ee de hin choas hen rema r eſti guenaud .
,. dens F. peſer N. libu Sfal ciuʒ re co 8 WD Ac me PiS ige (ape Ime 1 den = rarug.
nhin rengs 7 ine us tifi pſta ſqr Pat 600 ius iter enge eme rũq; 0s 1 cc. nprentsn n
K ſemerte die te ao Pcpant anbd non enf men tezpie ſibertos *3 rend ce
NR e d da tongzen aut bugade mocune . Bnel W Feas ſan ng 5
C ,„ 6 2. . * 4 „*
Zrarid⸗ n fare ncioſiis N ak. mgichl gſee⸗ = 1 2
obal ninn aemr. bi nerne . ey li ein 4 u b: GsV ci p eſt luri ſpo cte. VeS
i⸗ piveeſhe . ſb eno lat: gas ſco⸗ lto in lrſer in ie diei pot i iumukeco 5 .
eiti niiek venob ecte :ſital 10 P res erint 0 per nali innben deʒ; T7aqub, aanvaſſe
rrget ſofuck: ronn pln ſceſſe int: po ino n arñ kecez Gairan kauun
. vt.f. . xeri ſ: ſʒ Vt e 1S lr e e u ui Zikperam erto
Ctezzi ceidie ſo qles tron es di dixe ere: in cet per Cimm ertnend ſepo id ti loczx
lehenh a quf. dl San nt: ipa 0 erancrde onꝑ 71 IO Dꝛe dus Ae: lanti ecs et ip beatlone
eſin ne ge Sb neſ⸗ noperang nian quo ſed 6 ſari non ebbean 46
7 ra Renoſtm ein rie ch muasd lirerkiſi ame qua ta is ad ua,
à ſci eci elli/ be ici on ac icũtu m pe li as ram mnt. obine —
nee itrcnn ſt d non atr ſicut indic tro exo tem iop⸗ ope di ſi 18. obtins arubr. ctoꝛe
uoign ßm Scongi te waper Roet: ere i Pa et s au tron 36-180 an heni ⸗ =
raij Be ge libe ſed ede oope atum er Ba Pa nm eſtun P puta- =
ngi eum nokdet ciuit ſeßmoeet bu Pciun cape elam rqui a no eee kiars⸗
hintn Feri ninu ntili um ſaui ris a ian ctop dem nce cicin neadlr er⸗ſ .
dan eſt Rnon e m ota erſa Vni ope baliqu ſt erce⸗ jgli ſſui me ines trona no. C.e. iben*.
enirn Stvaröte ni ſin nire 8. liber do ſuj n⸗ 4 ret ſi iltop la⸗ eren eſſe ks li os b 5
nen 4 3 e in⸗ itend 9 op in ac elli eren ntnhaſe diid b ei b. nperanteſi. .
ngi X k. iud d . icti⸗ . . ſi tur E. ep eſc inS n 6 . 5. i. e.
N e E nedeie e A tada W
ne 9 ꝛeſta tone C ih bꝛile . Viger 0 tankhe alg . Anne ſeren aeuns rz
nl buntr d an, P tima otien ſtipu .⸗ 2 fa ſipꝛe⸗ ridiã Rrlcs rint „ zs tun Er dan bhers .
ucei. o. vinſine⸗ ext in ctoꝛie nt ni mẽ me neſta teʒ oluen dcicht q5 W patro
ale D unns e arum ti pi oſſun Atta 2h0 J ren .reſp Znon. q ſacnco odum
unt⸗ S du velu onp erbis ctete u eret. rqiinan cotlisli ſe⸗ coͤm
ſnki *Jorknagus ntur: demn no ve i tra ſtip n liber eſti gfr do quõ .
be . . 1 bnr 8 etei PI nd e q
ſen lona In c ide 7 ſi lato ſidar in 3 ter ope lne lia.
len nertſenirern lerneegai ſtipu be ideo tu opo ume odo inaſa⸗ 1
stuen reer epe ve nte: J eſtſt zepl r: 7 38 t illoꝛu com dic t.
60 lo: inter. io er in 5 I er 0° x. in 10 9
e amer:er ſtipul hoclie erx dae⸗ efem
⸗ noC. in .⸗ę ilis ia mene le i p
hmige no §i ti 02 ta 18 olt
⸗ Ree4 rſene: as H
ire bs –
g ien echn n ab at non
24 e nfeſtim
heq1 “ ne
ſche
.

.
—

—
2a

ni ẽ in alijs.x. alij dicunt ꝙ vtilitatem pꝛoni eſtim amus vᷣm id qð eſſer contra. . de vſur. eum dein rem verſo. Sol. vt ibiplene nor.
ↄſecuturus patronus ſi ei fuiſſet obtemꝑatum.⁊ ſic.x. ⁊ decẽ non bim ꝙ „ Vi onerande.vt ſi libertus pꝛomittaicentũ ſi in aliquoſof
liberti paſſifuiſſent dãnuʒ in piimonio ſi obtempaſſent.⁊ ꝙ foꝛteẽxl. fend erit patronuʒ:quo caſu non tenetur vt bic. 2., qua. re,
Dr libertus. egrotare qñ eſt medicus.⁊ facit.S.e.patronus. xac. nõ da. l. i. F. ſi onerande.
AIduoꝛum. j. e ſi libertus. in fi. ¶Erxegerit per vim.nam de iurenon poteſt vt er

Vopa mum. actuz Eeter. vpk C.
fuerit:ſic lis cõte/ k. Rac

Aſtata. ar. j.rem ra. bab. Hoponi o
amplius. ⁊ ſic erant pᷣ⸗ e. certe
rerite. vt.ð.e. ſi quiſ ba als ſecus. vt. g.

libenus arte; pantominij ſit:nõ tenetur: vel patronus ſi pe
rerceat:verũ eſt debere euj cuniam exegenit bonoꝛum poſſeſ

Siudicuum. Nhon ſolum ipſi patrono: ſed etiaʒ ſionem contra tabu. ei non poteſt el uo. vel vrib:
4 Sengam immo , amicoꝝludis gratuitam opam p⸗ petere. = dum.
ra. vt. Z. e. ſt ſj Ii . . iminutio
§. cuz libertus. So. bic bere: ſicut eñ quoch libenugme⸗ — Abolenus. nem. l. padirio⸗
nb biſc, muisb ⸗ dicinam exercet: vex eſt volunta⸗ i Aponi operebita vt ipſe li⸗ nem. vꝛin erem/
n nenter ſlo: vaym Az. te patroni curatuꝝ gratis amicos us ſe alat: non poſſunt. plis bic ſubiectiſ
ibi de certa:hic de incer . . 11= 7 . 2.S.de petiti. b
ta. Item dic niſi lata ſj. Ells. neq;. n. opoꝛtet patroniʒ pt O mponius. excdi. deberagu⸗
enarie dulban peris liberti ſui vtatur: aut lucho Nterdũ ⁊ diminutione; 2 b.
er e ei ſp facere aut egrotare. AAul augmentum mutatione; d Augmentum
certa ẽt pꝛetenta nõ trã 1 — E = Imn 2.
ſrad erraneumbicle duox pluriue cõis liber- recipere obligationesoperan ſaẽ boc pacop/
g a open aueguet a vnius patroni voluntate dum eſt. nam dum languet liber⸗ e Ei mutatöez
huenite ad noͤ ſie in er⸗. Nupſenit: alteri pronoius operanũ tuspatrono ope que iaʒ cedere ce dianibulan
traneo. Alij dicüt ꝙ H manet. , perint peunt: ſed ſi liberta q ope- quibuſdam non
fuit ſtipulatus ſibi libe Lpianus. ras / ꝓmiſit ad eam dignitatem ꝑ- h. a facit . eo.
riſq; ſuis ⁊ reddunt ra⸗ mum irickcidacturz ſiie Dnn niogeſin vreft lbert qut poſ .
Inn ſtip latloeboſt mo: ¶ Vit ch liberto ? patronus de re patrono opeſas ipſoiure hein- endas.
len parit glt er ihu Aceſſent: conuenit tranſiationez he tercident. NJoerra. n

latione pꝛis. vt. j. de
obli. l. quicũqʒ. F. ſi qͥs.
d5 nõ é ĩ extrã eo. ⁊ ad
de qð not.S.de ↄdit.in
de.l.ſi non ſoꝛtẽ.S.liber

redi erraneonon eſſe danda: filio
aut ? ſi heres nõexat: ⁊ ſi lis cõte
ſtata non fuerit: tm̃ omnimõcon⸗

imponi debet ea

ogitur. ſz
ei= . ſa ulus. liberatur ab im ⸗
1 5 bena maioꝛ quinquagin- poſtta. ægo nec

exiſtente maioꝛe

annis operas pᷣſtare pa⸗
trono nõcogituXj. ¶ ALZpianꝰ
ti

tul. in glo. F. expone. ibi petat:niſi echr̃datus ſit. . lſ. quinquagita an
e Seboct (g Alibenus ita iurauerit darc / Abeoait libertatiſ cauſa ſo n ha g
tonus eccleſie cum vni ¶ Iſe quot operaſ patronusarbi cietatem inter libertuʒ 7 pa⸗ nula “
nerſtatetranſit in quẽ/ tratus ſit: non ali ratum foꝛe arbi- tronum factam ipſo iure nihil va⸗ tande. quia diceit

libet.ar.jſ.de acq;.re.do
mi.l.quedã.ſed ſingła/
ri ti.tranſit in eccleſiam
aliaz a pᷣuato:⁊ tuncil/
la eccleſia bʒ pꝛeſentati
Dnuem vt pꝛiuatus. Itẽ
baber ius inſtituendi ĩ
tempoꝛalibus collatis
Aquodam pꝛiuato. li/
cet pꝛiuatus non babu
erit. vt argu.jſ. de iu. flſ.

arbitrio ſubſtituentium: vt qꝛ ſpe⸗
rent eum recte arbitraturuʒ id faci

lint. ¶ In libenam que volunta
tepatroni nupſit: pꝛeternitamʒ an
Lſiſcus is ſpinmmaieb? tenuptias operanum actio damur.

autem non babet ius ĩ⸗ WOadeſtinus.
ſtirnendi: niſi eclleſia ſit Perisnõ poſitis manumiſ-
vollata eb epiſcopo ců Nius etiã ſi er volũtate aliquo

omni ſuo iure.⁊ eſt cão e NSa.
nis diſtinctio. vt. c. diſ. empoꝛe pꝛeſtitenit cõpelli ad pꝛe
ſane. 7 extra de pꝛiuile.
cum ⁊ plantare.⁊ argu.

opiimum eſt. j. ti. i. qͥ ex tent. . , 2 ⸗
cLauſa. in ſi. N onerande libertatis. c
u215à5 cuni⸗ 10 repꝛom
y Möÿ fuerit. vel fuerat Ecumiam Painono nep ein

vt bic ⁊.S.ꝓxi.⁊ fa.C.
derei vxo.actio.S.⁊ boc ex. B
Exberedatus. mala mente als ſecus. vt. ſ. titu. i. ſt patronus. 5. ſt qs
nõ mala. 2.],ſi pater. que ſunt contra. ? facit. S. titu. i.filij. in pꝛin.
libertus.arbitratus ſit.vt.S.locati ſi in leg.⁊.j.de reg.iur.in p⸗

—

ſona. S.i. ſed contra.j. de verbo.obliga.ſi quis arbitr.ſed ibi nec fuit ar/
bitratus bene vel male.⁊ facit hoc ad id quod nota.s.de arbi.l.penul.

CE Maisnonpotntede neninnnrtderteeencend i
L

Beris.non poterit.ſic· C. de vſur.creditoꝛ.⁊ de pac.l.ſi certiſ. ſed

mium patroni:q;ᷓ ſi equuʒ anbitra- lere palameſſe.
tus ſit:⁊ fere ea mens eſt perſonã

ant:nõqꝛ vel imodice obligani ve reſtate habebit:pꝛeter eum quiar

ſtandas quas non ꝓmiſit non po⸗

dominꝰ ob boc

te ſolum manu⸗
Aulus. mntoꝛ vr mecum
NS . contrabas ſocie
4 Bi libentinos oſp lureſue tatem. nam vt ſe⸗
Ja ſe gãtos:natoſue in ſuapo quiur: nulla et
ſocietas:quia li/

tem ludictam fecent: que opers vmct ſae deber
ſuas vt cum beſtijs pugnaret: lo⸗ vt ⁊7. ]· qua. re. 9
cauenit:ne quis eoꝛum operal do crioino vali z.
ni muneris aliudue quicq; liberta vr mbt oirft. B.
tis cauſa patrono:patrone liberiſ- ßm. H.vei pone
ue eoꝛum dequibusiurauent vl ꝓ eremplum. vriſ.
miſerit obligatuſue erit dare facoe⸗ Webi
re pꝛeſtare debet:⁊ ſinon eodẽ tẽ⸗
poꝛe duos in ptãte hũerit: vł vnũ
ꝗqnquẽnẽ libabit᷑ obligatõe opa⸗
rũ. Amiſſi antea ibiad eas ops — Qqiliban
S=S noS. lo ca

uerit. bi non ꝓſunt patni liberto.
i¶ Eodem tempoꝛe.:.non ſimul ſed diuerſo tempoee.
K e Quinquennem. qui ſolus ſufficit. ⁊ no. ꝙ pauius retulit ver/
ba.l.iuł.de maniãd is oꝛqinibus.vt ⁊. C.e.l. nec patroms.in ſi.
2 no.mõs diſſoluendi obligatõem oꝑamʒ. vt .ibi no.⁊ facit. ö. ð
excu.tu.l.excuſatus.⁊.l.remittit.ſed ar. .ad boc ⁊ ſequentia. in⸗
õ tantum ſuꝑſtites ꝓſunt
1(Ami antea, hic incipit paulus loqui,

URe
Be opeis

—

Naoni
it ſcʒ als 98. ifa⸗
F akrz.
5. dee Sniatege, lii6ec nrauad eo e
gaco dinns ſol⸗ oka; fac Bercngan zehen,
deo. 3 Bore⸗ves ti vt dn⸗ Vadit ſer. e⸗
ib. cã. ter⸗/ — int velu ficiſc inden libera 15
eatai aVne erint gre ulus. =
veimrein. e e ſoeta gnitatẽ ei ꝛetur at 9 Pr. ae ic Plas
. inrern . vt Bform cn⸗ alſtion Ra Re⸗ bi
eerch. ec⸗ . cc ſin n dage⸗
ic tñ t pſumt: t p Ocl na ſide inũ nec i asega cedẽ bſeqᷣo
era ſeenn oanr e2 lige ne J alit ſi int an nec ⸗ gerit men obieie
( beno⸗ ſchnnz ne open B R obl ma P eſt rii aegeten nn dene
A eſtanes ligati aimp ami none oded iden tq̃ſi m. ed obſeanin nus
ale aleie obii⸗ . Gten ünazn zbunciie . ec Potceſrcl ſn an ve a
iäplai ſz epo ſe na roha as 0 8 m nt: ebe alim op nit lib .
1 lib 8. U cgit. ſe er niſſuz h tere 00 ti ꝛom ſu de n ei i. blaſ
ba tos fane 0 l. ait. alter ammi ſit IR IS e P ac Fa Pe e 18! I 6 bachin .i. b 6
latnt viseo h d in Ju einde ait:al llau eeſg igin tis gy miſſe ſſe fin cun⸗· inan e Alt
ſiigte aliz dict luuc in ſe. de Po. Mihi trone redi t erta ne ꝓ vmi odo pas adea kandiͦ
unſen e certi prar. epomp bn Lern⸗ erit lib u qu rat/ P oim tit o de T cniea . qui fari
Aacartis. e ge! ſe ler t: ſec gaue vi Par dütar us ꝛſen lla & .K. 3. qt ive/
agnerese, vtlibe Em äneei em̃ vi 0 u pfon eto Es be r⸗ Eracne⸗ wäve/
8 . 2 lut 90 Vt ſ ipli 4 iS n 18 ortñi ooꝑ ep f; Pꝛet e de I Er lares. ede.
15 . gte ſ pa lut 0: pe lij nt ho ſſas: ngi impo
R irer ip ertüͦß ſo ti ſſirg datee mi⸗ ninpaer odo glo ta. n u
ninchagaß 9 lib zdici. lega ninbeſe dat: t/ bent en⸗ „olo na vorin
la Picrii el Euls, enge, hecde e enlc⸗ 0 ſtaxa auuli ſumm uod ideo 3 G hefanpe . ver.
X pa vel c; 8⸗ vPer lſesi atro oſlee fone d o eſt: oꝛis idet᷑ qu aſſe: atio⸗ 7 eeine
e ike dait drleare Bi ee⸗ enme RaE 6, e “
Thotito inbe vre fi. C clege 8 qu io⸗ oli . O. 8 ebil . Ue . . ti. 5. d
nn nen Pageſſer⸗ nnce ctĩ Rlenn naber cgalage Aer . . r
ucl l.nec biannec Gicmndan ſn micn ſe ofit. ipſe enn ini pꝛob lts saer Tecch⸗
deeft CB ⸗ ciie . = G ione i. eicõmiſ. ece
ue eoita apir 1 en debeech lunrwi li⸗ ez Wo ation Knan 5 getae
ui a ine de 6 10 5 ſolu libe tope li blig niq que iv Editõe mif ak ad liud
kaze patro nõ eraruʒ ſunt facien tet teobl in RoN :2 ſi man⸗ mne vur⸗ ſic
N le gna⸗ Cntarop clmione Eena ttan bauhn, inne en
n nõ . it ie cõ pt. ; 1 1 KH to .l. de
s bignia in nl. Rrten nmn ande e pr
in adeze⸗ SUMUM 5 . atoſon 3 m̃ ex m. raan uia,
ſb „ . ij d „„ ES . 3 „ ⸗ — „ . De 7.. n in Etx
J aioiur Rre d balen atror eſepadi- dabitu . obliga⸗ Pori.
blltn H xleg Deit nann daz: no cepit. s aube l⸗ re ſno t. arũ bera⸗ ſt eien
