gradum. vt inſti.de ſuc.
li.S. multis.
AKEulirone. etiaz vul⸗
Tor elt inſtie. ad
9 U *
patronus.obti
nuiſſet.ideſt ſuccu
ulſſet. ⁊ ſic facit. õ. de

inoffi. teſta. papi.S. me⸗

miniſſe.

g ¶ Hereditatez. iudicio

defuncti delatam. ergo
eadem ratione ſupple⸗
mentum.ſed cõtra.S.de

peti.here. lucins.ibi.qui

ſuccu buit ĩ falſo dici nł⸗

lum.ſolu.hic deſtitit an
te ſnĩam.vel dic fuit ca⸗
lũniatus.arg.j.de accu
ſa.ſi cui. S. i. vel veriꝰ vt
ibi. Item cõͤtra. C. de in

offi. teſta.l. eum. vbi in

falſo ſuccũbens agit q̃⸗
rela.ſol.ibi nibil erat re⸗/
lictũ bic legitima vel mi

nus.vel ibi per vtranq;

viam reducebat᷑ ad nul

lum quod non fit per cõ

k ¶ Aiberus reſiduum.

19

tra tabulas.vt.S. de in

alias ſolu. vt ibi.

tie cuiuſq; aufen:. idẽfuan due ( lbenus. ſcr vr
biectas pſonas: q ſũtha miet in legato: pr̃ono cõiũctim Nqhiſub condi inoͦn.
bituri:nõreſtirutun. Sabimꝰ le 1

Bi ticio. ſatiſſactum.
ꝓpter hanc enim ſatiſfa
ctionem vel legatum fu
erat ticio.

ſub. quod deeſt ex dcbi⸗
to ⁊c.ꝙ eſt hodie tertia.
olim dimidia. vt inſtit.
de ſuc.li. S. ſed noſtra.
20 rata.facit.S.eo.
in ſeruitutem. 5. fi.
Eiiij

m ¶ Si libertinꝰ. beredi⸗
tas ꝑtinet quia fuit po⸗
teſtatiua.
n ¶ Wonoꝛuz poſſeſſio.
ſ̃m tabulas

o Pertineat. quia non
fuit poteſtatiua. ⁊ facit

3. de contra tabu.l.iij. S
ſi quis ex liberis.⁊.S. ſi
Eſtimo. fac. C. ð in
ri .
q ¶ SDed is cui. effectu
em̃ beres eſt. vt. S. qy cũ
eo.l.ſi filius.S.i. ⁊ facit
(C. de inoffi. teſta. Ri.
r nus. ad hoc.S. de
acquiren. bere.l. cum be
reditate.
X⁊ tribus.facit.C.
Rando non pe.
filiuſfamilias.
atris. vt. S. de iu
rep atro.l.ſeruum.in pᷣn/⸗
cipio.
libertus. per bo
noꝛum poſſeſſio.
vnge legitimi. vt inſtit.
debonon poſ. 5§. cunc;
x Bi libertus. quia.
vy Vꝛoximuʒz. vt. S. de
oper. lib. l. a duobus. 7
3. de leg. tu. l. tutela. 5. ſi

3 (Duos reliquiſſet. nõ

nepotes. filij enim cum
nepotibus non admit⸗/
tuntur. a30.

.—

Hmmuni. vxoꝛes
Aducat per quod ꝑ
dit ius patronatꝰ.vt.S

denpor qui contra.
2 Beceſſerit. alter pa
tronus.quo caſu ad ſu/
perſtitem non filium pꝛe
moꝛtui defertur: vt bic.
2. S. de oper.lib.l.a duo
bus. ſz in eo qð de iura⸗
mẽto dicit. vid et᷑ cõtra

.*
4

in ptẽ debitã p̃toꝛ:an emãcipato R
filio in totã herditatẽ ſuccurrere

debeat. rñdi cũ pr ſiliũ ſub ↄditio/
ne pꝛimo gradu her̃dẽ inſtituit:ſi
deliciẽte cõditione ſub qᷓ cõditiõe
filius inſtitutꝰ eſt hrs ad ſecũduʒ
gradũ hrditas pꝑtinet : vl adhuc
pendẽte cõditiõe ſilius deceſſerit
prono ꝑtis debite bonoꝝ poſſel⸗
ſione aduerſus ſubſtitutũ cõpe
teret:idqʒ eſt ⁊ ſi filiꝰ vel nõpetie
rit bonoꝝpoſp.tꝑe excluſus vł re
pudiauerit. ſi vero deficiẽte cõdi⸗
tiõe hrditasad filiũ ꝑtineat emã
cipatũ potius tuebit᷑ ptoꝛ aduer⸗
ſus ſubſntutũ.eſtimo aũt qtiens
ſub cõditiõe hers filius ſcribit᷑:ali
asneceſſariã eſſe exher̃dationẽ a

ſubſtitutis:alias ſuꝑuacuaʒ:nã ſi

id genꝰ cõdinoonis fueritqin ptã⸗

te filij eẽnt:veluti cũ teſtm̃ fecerit

puto etiã omiſſa cõditione filiũ ſo
cũ ſubſtitutis facere:ſi vo cõditio
nõ fuerit in ptãte filij veluti ſi ticiꝰ
cõſul factꝰ fuerit:tũc ſpᷣſtitutꝰ nõ

hejr̃datꝰ fuerit¶ Si libert? ſiliuʒ
emãcipatũ herdẽ inſtituerit: eiulſ-
qʒ fidei cẽmiſerit vt totã her̃dita⸗

tẽ ſempꝛonio reſtitueret ⁊ fliꝰ cũ
ſuſpectã ſibiher̃ditatẽ diceret iuſ

ſu pᷣtoꝛis adierit eã:⁊ ſempꝛonio
reſtituerit nõ iniq;ʒ prono bonoꝝ
poſſeſſio ꝑtis debite dabit᷑ ꝑinde
etiã ac ſinõfiliꝰ: ſʒ is cui hrditas
reſtituta eſt libertohr̃s extitiſſet.
¶ Mtẽ ſifilius her̃ditatẽ liberti pa
tris omiſent ⁊ cohers eiꝰtonꝰ he
reditatisonus ſuſcepit dãda erit
pfono bonoꝝ poſſeſſio. vtroqʒ ei
caſu nõ filio ſed extraneo pars en
bpitur. I Dem.
mibus pf̃onis vno ceſ
ſante bonoꝝ poſſ.peter̃ duo eq̃s

dteshabebũt·.Artia.
Aſfiliuſta. miles manumit
tat lec

dũ iuliani ꝗdẽ ſniam quãli

bꝛo. xxviij.digeſtoꝛũ ꝓbat pfris li
benũ faciet:ſjq;diu inqꝗt viuit pᷣ⸗
fert᷑ filius in bõa eiꝰ pris: ſj diuꝰ
adrianꝰ flauio apꝛoreſcnipſit ſuũ
libtũ eũ facer nõ pñis. I. Mlia.

adumittit᷑:niſi filiꝰ ab eo noĩatim ex

Ziber.

J lIibᷣtꝰ pterito prono ex
W traneũ inſtituerit hr̃dez:
pronꝰañq; ↄtrata.bonoꝝ poſpꝰ.
petierit in adoptiõeʒ ſe dederit de
inde ſcriptꝰomiſent her̃ditatẽ pa
tronꝰ totoꝛũ bonoꝛũ liberti poſſ.
vtlegitimꝰ petere põt¶ Siliber

tus inteſtato ðᷣceſſerit relictis pa

troni filio ⁊ ex altero filio duobus
nepotibꝰ:nepoteſnõ admittunt
qʒdiu filius eẽt:qꝛ ꝓximũquẽq;

ad her̃ditatẽ liberti vocarimani⸗

feſtũ eſt.ſi aũt ex duobꝰpronis al

ter vnũ flliũ alter duos religſſet:
dixi viriles inter eos ꝑtes ſieri.

COmmunilibeno I Zẽ.
iex duob? pfonis alter iuſ
iurandũ exegerit ne vxoꝛẽ ducat.

pvel vnolibto deceſſerit:pel ſupui
xerit isꝗ extra hãc culpã fuerit ꝑ⸗

tis vtriq; debite bonoꝛũ poſp.ſo⸗
lushabebit. Sem
qWVMandiu prono bo.poſſ.
ptis debite daripõt exceptio debi
toꝛibꝰ dabit᷑ aduerſus her̃dẽ pe⸗
tentẽ ſi nõin ea cã ſit pronꝰ vt bo
noꝛũ poſp.ꝓ ꝑte debita contrata
bulas petere poſſit.
Ibeno octoginta habẽ
iſundus ꝗnquaginta le⸗
gatꝰ eſt:is die cedẽte legati deceſ
ſit extraneo herde inſtituto:rñdi
poſſe pronũ ꝑteʒ debitã vendica⸗
re:.nã videri defunctũ moꝛtiſtꝑe
aplioꝛeʒ habuiſſe rẽ centũ:cũhe
reditas eiꝰ ꝓpter cõputationẽ le⸗
gati pluris venire poſſit:neq; re⸗
ferre her̃s inſtitutꝰ repudiet lega
tü liberto relictũ necne:nã ⁊ ſide
lege falcidia qᷓrat᷑ tale legatũ quiſ
repudiatũꝰ in q̃drantẽherditatis
imputer legatanjs . II Dem.
Juo filio ſi nepos exhere
Adatr᷑ nocebit ei exheredatio
ab bona liptoꝛũ auitoꝝ.TLoꝛẽ.
Jinlibentinũ animaduer
Vſuʒ enit pronis eiꝰ iusqð
in bonis eiꝰhituri eẽnt:ſi is in quẽ

giaduerſuʒ ẽ ſuamoꝛte deceſſiſſet

eripiendnõeſt: ſ reliquã ptẽ bo
noꝛũ q ad manumiſſoꝛẽ iure ciuili
nõ ꝑtineat ſiſco eſſe vẽdicandaʒ

Phꝛi.

inreluran. ſi duo.
5.ð vbi d icit
poꝛtio amittẽtis
alteri nõ accereſcit
ſed ibi libertuſ iu

rauit ⁊ ei ſuũ ſa⸗
cramentum ꝓdeſ
ſe debet h vero ñ

iurauit nec aliqͥd
fecit quod ſibiꝓ
deſſe debeat imo
bic in culpa fuit
quod paruutide
licto iubenti pa⸗
trono. vel dic vt
ibi. ⁊ facit.S.de
auc. pꝛe.l. ſi uꝰ
cõmunis.

Aandiu.ſ
Aÿ in esver
ba ełceptiõis. ſic

j. de except. rei iu
dicate.l.ij. 2.ð ac
tio. ⁊ obli qui cũ
ber̃de.ſed bodie
videt᷑ contra. vt
C. de peti. bere.
l. fi. S. ſinautem.
vel. F. ſi vero ex.
erto. ad
lutellectum
buiꝰ legis. eſt. Z.
de iurepa. ſi liber
tus. in pndpio.

a ¶ Amplioꝛem.

ſcʒ centuuiginti.

1
b ¶ Repudiatum
ee

j. 2

eius cõmodi

¶ „ Juo. facit. 3
4 er pa.

.

iulianus.
in liberti
uerſum: vt qͥa ſu⸗
ſpendit᷑ ꝓpter de

lictum. 2 babes
ideʒ.ſ. de bo. dã.
l. cum ratio. S. i.

De boniolbenoium

.. cauſa. pꝛincipaliten.
„ kin bois eo⸗ Waarang erde dasongend ☛; banonus. im,
ie auſa placz: cadq; an nleis ſ⸗ ſis Nebia ei fundi reſtituẽda n Dpoſſtaum vtope
ſſse . At — O . „»„ . D —e⸗ . l. ⸗
e . .* 6dene füinem Ren ni genint: que vei M da greorbonon ſccchont anng neſrelber
end. . concoꝛ. C. ope cõſciuerint: rH ſunt II E que liti fuerint 1 ti vel beredes au
miniͤ3 ce lib. l. ij. ⁊ de cõ 0 boniscõſtituta ſunt. ig. poſſeſſionẽ que fructũ in n uãdoq; pꝛodu⸗
e itabn.liehi, danatoxꝝ bo cã fidei Aania. poſſeſt filiꝰ: mdi vſumſ op nt vr o ntm in ſiope
benn Siti i.l. cerdonem Vi ex cã fidei eſtg moꝛeret ſ. ã reſtituẽduʒ puto:op cünkevr⸗ facir ad banc
iſi. 2lipanus. ) cõmiſſi mannnun a cõ caᷣm pꝛiſtinã e itrũ poſtulare: ſarn eiibe ag. alimen
deius ele. deylben⸗ mannngſſeiee bic timu itac hüni in inte nez ee annu,
cNdH ij. m. *— Uden b inteſtato a rbitrio eiꝰ vl I Dem ρSnſkirut⸗
at tr Aaenanner tab. ; ab inte : ſedopasei 2 a i reſtituere. OD onus. “
ſbip de in ius vocan. „ 6t qſi pron le b Fgrüre uedo nõ erat crot libertus. ſatiſfie⸗
. De in ſue⸗ ſepot qupron : ſe ſitas ab tꝰ ꝗſoluẽdonõ era loportet. ſtc 5.eo.
latino l.is quoc;. vem 5 necipo . ber 9 MU. oꝛtet. lic. S. eo
ſ, cAeir inefs imponerenop Wnnts MMoſno Hprono euraneof nliqut ler garonts ab
nuide ſpeci demn v F. eo petere ſidef vt eũ manu berles o npoal pfon ere — Abaro. ſeine
nipe⸗ alijs cõ alijs nit buũ ⁊ rogaui ſius proni hef̃ . E ſp. mdic toig.
gaunt Puu 7 roga rom her bolp. mnch rUls erede relicto. cuz ſe
er harinborc von ſgn ea mẽte vt Fntgenan re cõtra carpol eſt herdi⸗ W aacennn vee lefſi
in cidenn on hoean neneſttigtn nlctſelalae b bono oſt. Rahaxonve
Naax nile ever ſoeies, iure ponere. fui⸗ tas pfon luẽdo her̃ditas ẽ
Ungug tra. ſ. de lius. in O Aqslibertũ Pprnin bin⸗ tas etere qꝛ ſoluẽe
er anen k. Jgs voluntatepenient porpeteredg
H anarllten men
ltdt

8 4 aſaimenti lbeti
fdes.⁊ ſane ablur panoni.
tcam euicnoi

j Reſttuenda.⁊ ſic in
Ponii Sda ũ t
ſy. dũ eſt eiꝰ proni in petẽdabono
ti benbioſenictn
. lon amir am ittit bñficiũ bon
ohtra pt

0 illo non babebit filius
— O0E Paeortem.
trono'liben? Arcel. iudicio ipſiuspfoni eſti ven
ſuccum / Atron me noniu ¶ modicũ
nit. licet ſit non Eabeo alienũ e uferri Prono:ꝙ mochcu/ ter
ibe. bit imo ſ 9% ( fũdũ quẽ abe pronꝰ ad ſe aufernq; . multi em caſus inte
on Afäueutenr Nilegain r coſtkuſ i bonoꝛuʒ enirepiſt: elelpecſint E
29 it. 5. de SSõ tij: ON T+
erlaat penerleorneonarc do E. paexbemen dacienig e.
ſAan med ch de polb.accipen. lienã rẽ legauernit pe niacninid uã libenꝰ reli Oðð .
di Kme u de (teilegatũ qr allena e ſ liberto mimagnitudo imonij eius exce⸗ ðèJUMUD
lbdce. un ate. eilibertꝰ. pron? ipſe e Sem. rit facultatesp ia ſiit liqᷓ ex bõis M
In tono ſa eilibent iciderat. errein. p t: veluti ſipclia ſüt aliqe ſepul
ſan . Bäarzvedo Iliben⸗me in kintutez dbemen gbꝰ maioꝛũ Hrori.
nn itepꝛe llicet. ◻ ,Ilbenen lio liberatꝰ ud magni exnmat pfonꝰ
Monu H Jact ſtea ab ali „EEr chꝛa lint:⁊ m Inis iira te ea
redact poſtea al ertus pfert mi ch ſſi ls lura †P pt a 2
W reaack it eſſe libentus Pfert mi bonoꝝ poſſeſſionis iura iacipiuz
HM X cius cchit clle loc ſſeſß. g bonoxp e: pelaliqð macipiu,ʒ
Hiad b ne aolbaecn, wemnde
fIpfonue“u nõaluel itei be Aſſiois qeaio po
— iuʒ ler elieſcẽniã aganel tende bonox poſſel tiõe bona libᷣ
iuslibertinitatis c neleite gineg! acglinamnn M
neiczi i ad quẽ ea res ptin 9 ti extimat cũ eo ip q berdem SSG
Z e ennee ſbaisct marun eiboſe ce en Lams ünenae
alibefoinſtluum ſür bonen mon bBenonpoſſelſmet ta s H
2 niſher I; ſᷣm tabu. I Abole. èð lianꝰ ait: ſipron⸗ 72 oc modicum.
pol. pte Penscldenos pronos i tis ca impoſta libte reu b End nomenn
JIlben?ci ſ pterijt alle lt: filiije a bononpoſß. ſub Panincre v ſ ſtid
ru er ſemiſſe hẽdẽ fecit: altener oueri.ſ.qꝛ nec ↄtrata. teſti of .5. demio.l ſtin empt.
ůer ſen. iſe dereligt. ſenptꝰ'g Pccnecn balſ aelnerrquaries ke. .C. de admini, tuto,l.
traneo ſem Eiet tẽ imunez nꝰ: opas libto lerxqauu. S
5pronꝰ debitã ſibi ptẽ imun us donü mun: opas 19 ita-⸗ Porius. ſt.. man.
doez pfon deb e iq ſu aus donum foni ſiliꝰ libt. 5 A1 ..
Flbens. boe cetera el. igeit rran nihil⸗ aim ſeruns. iract
ein pan debitu eirelicta eſt:ꝛ de ſem tisc impoſita reuẽdier Deneh deurepar d ſͤ
Sr Rarrmnſehe e Hiaintns n an eil esailikand.
facit..5 ſenato. ſee oꝛtiõe ſatiſtieniox. l2 tab.libti accipe ait: frẽ ſuũ ano
s I., 6 e relig.ſt rata po es de inſtitu⸗ „„ . mpoſita 65 l.ſi quam.
li..5. de jBIbeno ſuoherdeinſi do libtatis cãimpe ey (Welamllia, dehoc
5. melic. ſa e Ibenol vſumfructũ fun⸗ ralütetis Silibitꝰ heredez 92 Kefamtlia⸗ frotrẽ.
eg Se S. to ſeius v meuio her nõ ſubmo 5 pꝛiuſq;ᷓ de familia dic. vt. Cee⸗ Ev
c 1. ſ. dere udi.l. ſidi men deceſſit:quero cũ cõtra
pe.in. F. nam ⁊ derelicto deceſſit:
n libertus. 2, C. de
,do

Aaeiitur. exbereda
romala mantepe
rentis.
bere.inſti.l.neq;.⁊ facit
S. eo.l. ꝗᷓ in puitutẽ. ⁊.l.
qð ſi pꝛ. ⁊.5S. iurepa.l.

qõ ſt ↄtra. ałs qͥ ſi ↄtra
2 alias qui contra.

fi. cõtra. ſo.vt ibi.
Jlib ertꝰ.manumit
UVtere. facit ad id qðᷣ
no. S. ad. l. fal. l. ſt ea.

c ( Herede.in omibus.
deMerient. ꝙ Huꝰ? ma⸗

e ¶ Accepta. a patrono.
fPoꝛtiõe. de beredita

te in qꝗᷓ ſolus eſt hr̃s pꝛo
nus qͥ nõ vult manumit
tere.
g ( Redimi.per ſubſtitu
tum a patrono.

3 pꝛis àbſtinuiſſet.
K ¶ Adoptio. nocerz;. io.
diẽ ꝙ b̊ dʒz eẽ aliud nõ
vt dicas nõ noceret.i.nõ
ꝓdeſſet.aʒo.ſiue bẽas
ſʒ nõ.ſiuenõ babeas.
l Et nocer̃n.nõ ꝓdeſſe

¶ Exberdato. dic bic

eſt ſenſus ſi bic filius q

frat᷑ eſt adoptãtis abſti

nuiſſet a bonis pꝛis nõ
baberet ius in boms li⸗
berti. ſic ⁊ nũc cũ ẽ exher
datꝰ talis adoptio ſibi
ꝓdeſſe nõ dʒ vt babeat
ius. n ¶Irrogak. vt
exbered atꝰ mala mente
nõ bʒ cõtra tab.
o ¶ Obliteraret.i.ñ d ebe
bik. ſic. C. de apoſtatis.
l.bi qͥ ſecuſ ſi a deo ado
ptet᷑.qꝛ oĩs macula ab/
ſtergit. vtin aut. de mo⸗
nach. in pn.col.i.
pBPaulus notat, coꝛri
qᷣ Venit. vt filij filins.
r ¶ E amiſit. amiſit em̃
vthili?. s Pꝛono.

vba vetens legis. aʒ.⁊

dic ꝙ mater ⁊ filiꝰ ma⸗
numiſerüt buũ cõem. ſʒ
5 becqᷓ dicit paulus.vt

ſ. de verb. ſig. ſciendum
S. itẽ. So. ibi item . ö.
de cõtra ta b. ſub cõdi. ꝓ

fl.ſo. ibi.itẽ ↄtra eo.ti.ð
cõtra tab.l.pe.in fi. ſʒ ex
pone vt ibi.iteʒ ↄtra.S.
de cõdi. ⁊ de.l.ſideicõ.
ſed alio caſu dicit. itẽ
5.eo.l.qͥ in uitute. ſol.
ibi.⁊ eodẽ mõ ſoluit᷑.õ.
eo.q̃rit᷑.⁊.l.ꝙ ſi a patre

Ziber

queſnonẽ hẽret adierit herditatẽ

pfonũ ad cõtrata. bonoꝝ poſf.ñ

admitti:iuł.ait.debuit em̃ ⁊ pro
nuslibertinecẽ vindicare a in
prona erit dicendũ. ¶ Eren.

¶ NMent an filio exher̃dato
PRerbefdato. vt etiã nepotes ex eoa bonoꝝ
ij. ſed. S.ti.ij.ſi oꝑarũ in

ſp. libti excludant᷑. q; vtiqʒ ſic
dirimendũ eſt vt viuo nlio donec
in ptãte eiꝰ liberi manẽt nõ admit
tant᷑ ad bonoꝛũ poſſ.neꝗ ſuo no
miea bonoꝝ poſſeſſiõe ſubmouẽ
tur ꝑ alios eã ſubſequant᷑.ſi autẽ
emancipati a pre fuerint:vel alio
mõ ſui iuriseffecti ſine aliquoim⸗
pedimẽtoad bonoꝝpoſſ.admit
tant᷑. Si filius libti pris ſuã he⸗
reditatem omiſent hoc patrono

befdatꝰmala méte /,0 Atroni filia ſi in adoptiua
Exberedatũ.ſi tñ bo/ amil

ia ſit ad bona libenoꝝ pater
noꝛũ admittiunr. Bem
Ipf exheredato filio ita

ſſet: ad hãc rem nihil ei nocet ex
(heredatio. Apinia.
OIlibentꝰ prono q ad de⸗
itâ poꝛtionẽ attinet ſatiſtaciat in-
nitotñ aliqd extoꝛquere conetur:

ga ſtatuendũ eſt quent᷑: qd em ſi

ex ꝑte debita iſtituto decẽ pterea

legent ? roget ſuũ ppꝛiſ adecẽ

.

vel mioꝛis pcij manumittere ini

quũ eſt ⁊ legatũ velle accipe ⁊ li-

benatẽ ſuonõ dare: ſʒ ꝑpte debita

accepta? ad legata teperare li⸗
bentatẽ imponere nõcogi ne fuũ

ſoꝛte de ſe male meritũ cogat᷑ ma⸗

mumittere: qd ergoſi ſoloheĩde.

ſi ſubſtitutũ habebit eque decreti

remediũ potenit ꝓcedere vt acce
pta debita poꝛtioe cetera ꝑps ad

ſpſtintũ puẽiat ita vt ſi ſoꝛte fu⸗
recſin horniſh pꝛeſtaret libtas.
Melſſante vero ſubſtitutõne pa

tronũ her̃ditatẽ libeni amplectẽ

teʒ ptoꝛ ꝗ de ſideicõmiſſis cogno
ſcit libenatẽ ſfuoeum imponere

cCcogat.

1ſuũ exheredatũ arrogauit:

cauit vt ius liberti ſaluũ ei

AſRliusꝰ qpfi hers extitit:

atqʒ itahĩde eo relicto defunctꝰ
eſt bonoꝛ poſſ.liberi pris natu
ralis exher̃datꝰ non hẽbit: nã oni
nõ exher̃datotalis adoptio noce/

ret:⁊ nocere dʒ exherdato qm̃
pena que legibꝰaut edictoirroga

turadoptiõis eius remedio non
obliteraret .paulꝰnotat eiꝗq alio
iure venit quã eoq; amiſit nõno
Aacſi ſed ꝓdeſt id qðᷣ

cet:id ꝙ; pꝑ

hʒ.ſic edictũ eſt pronoeidẽq; pa
troni ſilio nõ obeſſe.qð qſi pronꝰ

deligt ſi vt patroni filius venire

poſſit¶Papinian? caſtrenſiuʒ·
bonoꝝ ticiũ libertũher̃dem fecit:

ceteroꝛũ aliũ ab inteſtato adita eſt

a ticio her̃ditas.magis nobisplʒ:

nondũ pr̃onuʒ poſſeſſionẽ cõtra
tabulas petere poſſe: vem illa qõ

intemenit an omittente eoꝗ reli⸗
qua bona accepit :pinde ticio ac

creſcãt ac ſi ꝑtes eiuſdẽ her̃dita⸗
tisaccepiſſet. verius mihi videt
inteſtati iure defem bona cetera
manumiſſoꝛẽ cũ ticio nihil aufera

tur in ceteris bõis qnõduʒ ad cãs

teſti ptinent ¶ Eu fil libeniim⸗
pubes ꝗ ſibiectus dicit᷑ erpꝛima
te bonoxpoſſeſſiõex accipiat an
pronꝰdefuncti poſſeſſionẽ accipe

pte bonoꝝpoſ

re poſſit qſitũ eſt:⁊ ſine dubioꝰꝗ

ſequẽtis gradusſut nõadmittũ⸗
tur interiʒ cũ pcedit alia poſſeſſio

ꝗ ſequit᷑ accipe non põt.plane ſi

dicatũ:data nõ intelligit ſin pa

trono pendæte cõtrouerſia ideʒ
quoqʒ pſonã ꝑtinet differn cõtro
uerſia nechir E ſaln liber⸗

dictũ ſit:atchita res p appellatio⸗
nẽextracta eſſet deſuncta medio

tẽpoꝛe patroni filia: qu libertus
herce inſtituerat flliomulierisſer
uabit diu? marc? eam ptez bono

n quã filia patroni vel ine inte⸗

.

ſtaniſi piriſſet here pomut. Dẽ
.. Elianus autẽ putat pfo-

*½ . . .

i gticio p pte dimidia int eas q deferuf
herede inſtituto ſubititutꝰ eo' de abi eſtl o.
a Acciꝑe. poſſit

Rino hie ios .
8 nõ potꝑ ſepᷣt

p aliũ.ſic.S.ðᷣ tral

act. q cñ tu. 2.. qᷓ
res pi.l.iij.⁊.j.de
fideicõ.li.ſi filiius
§F. etia. 2. 5. d ein⸗
offi. te. fllio. F. bo.
7. F.ffiůl.

1 Kaſtrenſiu.ali

uim puta ſeiũ6.

v ¶IRõduʒz. q; nõ

duz adijt ſeiuſ in
pagãiq qð ẽ opꝰ
vt. S. e. eti. F. vt
pꝛonꝰ.quoꝛũ cã
põt agi. nõ autẽ
P caſtrẽſibus. vt
C. S iof. te. l. fl.
ſi th. ſʒ ⁊ ꝓ paga
nicis ita dem ü ſt
deceſſit nõ in mi ⸗
licia. als nõ poſ
ſer teſtani vt vellʒ
vt. C. de teſt. mil.
x¶ Accepit.deſti /
natione d efuncti

.

nõ re ipſa.

? (Muſdé i.ali

culus cuiꝰ ps re/
pudiata etis inui
to accreſcit.vt.C.
decadu.tol.S.is
ita.bic autez due
ſunt. vt. S. de teſt.
mili.l.ſi certaruz.
3 6 Inteſtati. 2
ita pꝛono vel ab
inteſtato. vt.S.ð
te.mil.l.ſi duobꝰ
2· C. de te. mi. l. i.
2⁊. ij.ſ videt᷑ accre
ſcere ticio. vt. S.ð
teſt. mil. l. idẽq; ẽ
ſed illud obtinet
cũ vnus ſolus eft
bers inſtitutꝰ erx
traneus nõ cõmi
lito. vt. Q. de teſt,
mi. l. ij.
1 ¶ Licius. ſi vt
legitimus ab in⸗
teſtato pagãica
poſſideat.

2 elſ anumiſſo

rez. petenteʒ ꝑ vn
de legitimi per
bonoꝝ poſſ.ber
ditatis pe. ⁊ acci
pe.j.in bonis ce⸗
teris. ſ. paganiciſ
ꝗqnõdi zc:qno
erant a dita ex te⸗

ſtamẽto. cu nibil
ticio auferat. l.
caſtrenſibus.

2 (MWonon. poſ.

vñ liberi qᷓ ẽ pꝛia

ab inteſtaro.

doz
ſeßt
ni
145, 6

ſfii

ſl

i.
gno
küln
to?
e
üci
st
lf⸗
ugn
wüͤſt
ſumni⸗
pof
zſc;
Kni.

deci
uned

iiali
do
iinu
C.
Nh
dus
delet
nz.

1
dab⸗
18
o'
kacge
55
ite
hanet
oct
oρ
Cni
W

ii

o
Pnn
4
ed
le
il

.

xxxviij.

yndelenrni liberte bonoꝛũi poſſeſſionẽ cõtra
Aleus eroꝛdit. ? tab. accepit. ſipoſtea ticius non
S leeizrel adierit her̃ditatẽnihil ei qui adijt
ſci.l.edicto. .cũ EJIisne W.⸗ 1—.N.
autez. 7 de adul. hĩditatẽ abſtuliſſe. non magisqʒ

lij F.n. vl. ſe. ſi ſub cõditiõe fuiſſet inſtitutꝰ: g
lumari npn. ticio deliberute res in incetoerit
AGeaigi t. vtrũ ne ſemis ex ſubſtitutione in

ſiius. a de inof. poſſeſſionẽ ↄuenat᷑ an tico adeũ

teſt ſlio in. 15 te ſingulis herdibus ptes debite

tu. ⁊ cu. d a.l.ſeie. t
]Sed ꝛ in pio quferantu“, () Aulus
no alred hmi Ipfonũ er debita poꝛtio
e. oſin pus. ne herdẽ inſtituas 2 pure roges
f,Birendam. n fundũ dare:eiq; ſub ↄditõne tm̃

deferat vel vt ei P tiri orn
danans palcate dem leges in ↄditiõe fideicõmilſ-

D Hᷣ ꝓbat plane ⁊c ſuz redigit᷑:erit tñ̃ Zid P mouea
g ¶ Si falſnz. ba tur. onerabit᷑ em̃ pronꝰ ſatiſdatio

here houii. vt ne fideicõ. ſ dicendũ a fideicõ. ca

ſsa ſi ecelſenint. nendũ a quopr̃onolegatũ eſt:vt
Rlian, pi vVndiq; pfon ſuũ ius hẽat iminu
in alla ſeius fuit tuʒ. ¶ Matron? heres inſtitut? le
inſtitut· ſj ſoli ti· gato ei ſeruo ꝑ quẽ ſupleret᷑ debi
ſid ſiumar. taci poꝛtio: nõ petet cotra tab. bo
¶Eo. ſc tilo. noꝝ poſſeſſionẽ qʒuis ſuns clau⸗
Aecchit. eſe ſis tabulis deceſſit ¶ Si erbõis
1Wn polſeſſit. que moꝛtis tpe ſuerũt debitã pteʒ
nta crludt dedi eremn Pefdue vllega⸗
1e Auferank. vr bo Puꝰ tñ poſt moꝛtẽlibeni reuer-
Beri tet ſus ab hoſtibꝰ augeat primoniuʒ
cu ſub di baà nõpõt pronus ꝓptereaqri ꝙ mi
beem teab.iẽ mnus heatin fno qʒz bʒ: ſi er debita

ſi ſub codi.ſed vi poꝛtõe eſſz inſtitutꝰ.idẽ eſt in allu
re nür Sino 60 nione cũ ſatiſfactũ ſit: er his bõis
mitti è petijton que moꝛtistpe fuerũt idẽ eſt: ⁊ ſi
tra tab. vt.ö. oo. Ps legati lito relicti ab eot cui ſi-

Peanmrem mul datũ erat vlhereditatis nũc

fitne fiat piudici illis abſtinẽtibꝰ ſne ;

☛ elmos in nigerrcinua di ſihe
Mbenus. fes inſtitutꝰ nec ex ſui poꝛtione ſi

Eid e eicõmiſſi debet: at ſißuꝰ duta⸗
de⸗ 5 coberele Lat hefs inſtitutꝰ eſt:putonec hic

q ſFideicõmiſſũ ex debita poꝛtõepᷣſtandũ. S⸗D.cẽ

nale. vfacit..de ¶QYptus falſuʒ iudiciuʒ teſtato
leg. .quidam. “ nis ſecitꝰ eſtbonoꝝ poſ. cõtrata⸗

penulti.

1Drceſſit nam bij.teſtamẽtiliberti peterenõ ꝓ⸗

tẽpus moꝛtig in/ hibetur. Dem.
an mdit exherdatio⸗
F3.. T.). beo⸗ em nepotisqͥ nõnote gra ſʒ alio

¶ Sier bo. inſti (õſilio adiecta ẽ nocere einõopoꝛ

lies ſer nd tere quominꝰ ↄtra tab. libertoꝛũ

¶ Ab eo. cobere,/ alii bonoꝛũ poſſeſſionẽ peter̃ poſ
de aà quo xc.

S

De bonis libertoꝛum

ſit¶ Quero an ſi ticia proni fllia v elbartelnraris, nã
iactat te ticiũ pr̃eʒ ſuũ pꝛiuſq; mo ſirvr C.d atol
elins ad ſ feciſſe b⸗ adijce⸗ FS. is is.
ret ꝑ libertos ſuos maleſficijs ap⸗
teʒ pris libtos acouſaret: an aliqd /parono debiiam.
ei pdeſſe poſſit hecaccuſatõ.pau b,1.1àlaua gte bro⸗
lus mdit eã que ex volũtate pris Aulus m̃dit. nõ ·
accuſauit non debere repellia bo⸗ ¶¶ biberur. vt ꝛ. z. de
noaũ poſſeſſione ↄtra tab. qm̃ nõ he aegneind les
ſuũ iudiciũ ſʒ alienum ſecuta eſt. l.iij in pn. ſo. tbi. enauit
¶ Matroni filius eplaʒ talẽ liber imriure bicin facto.
toemiſit ſempꝛoniꝰ toillo liber Aaulus rñdit. note
ſuo ſalutẽ.ob meritatua fidẽqʒ tu C Ngia nö mal̃ meé
am qᷓ mihi ſemꝑ exhibuiſti cõce FRe Sad inin iun
do tibi liberã teſti factionẽ q̃ro an dus. 5. qui filios. ⁊.ſ.
patroni ſflionihil relinquere debe ue llr a ſerb ae⸗
at:paulus m̃dit eũ libetũde quo ros fiim.
querit᷑ liberã teſtamẽti factionem e/ QAucro deſſei. non
cõſecxũnõ videri.. Maulus mñ̃ Geruta eſt vr a.5,e.
dit nepotẽ etiã poſt moꝛtẽ aui cõo⸗ Lqui cum mò. S.cft.
ceptũ ſuꝑſtite libertobonoꝝ poſ. Patroni. nõ videri.

r . vt.C. eo.l.ſt cõtra.ſolu.
ↄtra tab.auiti libertiꝰ petere poſ õ ron

ſe:? ad hr̃ditatẽ eius legitimã ad S.ix. F. . x . ne qd i lo⸗/
mitriñſum em inlianitmad her Eodilcnon aut
ditatẽ legitimã. Iẽ ad bonoꝛum vrſubijit. —inſti debe
poſy auipetendi piinerepaulus abueie eun an
rñdit:q;ʒuis filij pĩ e milite pteriti veua c rario qꝛ ad boc
PinS urt vt quis admittatß ꝑ vn⸗
ꝓ exher̃datis habeant᷑:tmñ non eo de lben dorret uod
Xſiſentiij fia s nere Noek t de liberi s. vel ſi ꝑ vñ
vſq; ſilentiũ pris eis nocere debe agnati fuentageat⸗

re:vt ⁊ a bonis libertoꝛũ auitoeuʒ ⁊ ſic cognatus. vt.j. de
repellidebeãt.idẽ mſuʒ ẽ etiaʒ de ſis erng yn
ni e ze co gnati.l.i.S.ſi quis
bonislibtoꝝpĩnoꝝ. /euo. prin os iw ſenus böa
Verode eoglibenũ effia lberti admitut᷑ ⁊ q nun
curecrimie accuſauit: mdi S u aus cognafus,
ſi eiiſinodi crimie effracture accu ebarun vtecobete

ſa quoſi pbaret in metal⸗ —
um danat eẽt denegand bono 7raneruoꝛum. 5. eo.
. B. In
mmpolſeſſionem Aulus cohna⸗ ſoribi⸗ duepid
Arnogato ius ſuũ patronꝰ
—
non amittt½ Ripho.
Jil intereſt ipſe patronꝰ
Acriptꝰ hers er mioꝛipalte
adient herditateʒ:an fuũ ſuũ ſcni
ptũ iuſſerit adire herditatẽ quã re Wgan metellun
tinet:nihilominꝰ em̃ ſpulſuserat ſ. deeffrac l. i.

acõtra ta.bonoꝝ poſp.ſinõ anñq; . Iberto. non amit
uũ vẽdidenitꝰ: aut manumiſerit: tronum. t e

r= 9Rer. Ihil ſeruum vendi
ere pe noi liben aut emp toꝛ derit.p atroni inſti⸗/
ers exnitent verbis edicti nõ ꝓ⸗ miuma lbeno⸗

9 (Wonoꝛum poſſeſſio
nem. da alius eſt beres
nõ ipſe.

pendit qꝛ eſt inſtitutus.

r¶ Suſpicio.ſ.brditatẽ
pabere ꝙ eſt. j. quaſi em̃

babet pater cũ bʒ filius
li. l.ſcripto. ⁊ de bo. dã.
cũ ratio.⁊.S.de inoffi.te
t i patronus.patro
ni moꝛtui.
v ( Quem libert?. Aiuz
patroni.

xeſHerdẽ pꝛi ad optiuo
VHeres. lib erti.
3 ECt Pꝛls. les
7 Sioebi bonoꝛuz
polſſeſſio. facit. S. de le.
pſtan.i.filium. S. oibus.
Neundem. 2 tu fili
ſ⸗ anumiſit. ſ. ante
nam dicit libertum.
a (¶ Immo cõtra. ſ. quã/
doz vt pbat.
b Beruum. l. alienum.
c ¶ Cactus fuerit. qꝛ foꝛ⸗
te emit. nõ em̃ facile pote
rat deſiſtere. vt ar. S. eo.
l.qui cũ maioꝛ.S.i.

de Helibertis vniuerſt
tatum.

Anicipibꝰ.i.ip /⸗
ſi vniuerſitati
Brt(Mon poſſũt
ſſcyʒ facile m Jo. vt. S.

de oꝛigiiuris.l. ij. F. de⸗
inde.qꝛ id dic aʒ0.⁊ ſic
intelligit᷑.j.de acqͥr.poſ.
eerx dolo. F.1

g ¶ Per aliũde boc nõ

eſt dubii. vt. j. de acqui
ren. poſ. l. eijſ.
b ¶Poſit. vt. . ad ſe.
con. trebelł. omibus.

¶ Denatr?.cuius verba

nõ babemꝰ. ſed fac. C.
de here. inſti. l. heredita⸗
tis. Itẽ ⁊ legitima defer
tur patono ber̃ditas li
berti. vt. j. de ſuis ⁊ leg.
l.iij. F. ſi municipes. ita
⁊c. k Et bonoꝛum
quoꝝ.vt ⁊.õ.de bo.po.
l. iij. F. a municipibus.⁊
facit.S.de arbi.litem ſt.
H.pꝛincip aliter.

1
2 decernendo in ſindicũ
vel actoꝛem.e

(e⸗

Enatꝰ. claudia⸗
nis.i.tpe ipſius

daudij.

At pꝛis.ſ. adoptiui.

—

C R
‚—

Wornalt. eligendo/

Zba

hibet᷑ patronꝰ accipẽ cõtra ta. bo

noꝛũ poſſeſſionẽ. Sed nũqd p⸗

toꝛ ei denegarepoſſeſſoꝛias actio⸗

nes debeat ſi fraudẽ edictoeius fa
cere voluerit vt pꝛecio vberioꝛe

pcepto vel tacita pactiõe eti he⸗
8 & voto. vt ſ. vnde reditatis ex inſtitutione delate cõ

modũ bonoꝝ poſſeſſionis cõtia
tab. hẽret facilioꝛ que ſuſpicio ꝑ
ſcriptũ filiũ her̃dẽ q;uis emãcipa

trtrrʒ adeũte; liberti herditatẽ iſßm
atronũ habere:cũ oĩaqntr̃a ſunt

liberis nris ex voto paremus: ſi
tñ adhuc clauſis tab.teſti libti cũ
ignoꝛaret iudiciũ eius patronꝰeo
rũqðq; ſupꝛa ſcripta ſunt circa in
ſtitutũ ſubiectũ iure ſuo fecit amo
ta fraudis ſuſpitione ſuoiure bo⸗
noꝛũ poſſeſſiõe cõtratab. vetet᷑.
¶SDi patronꝰ ex debita poꝛtiõea
liberto ſcriptꝰ hr̃s rogatuſq; heĩ
ditatẽ reſtituere ſuſpectaʒ dixit: ⁊
cõpulſus adire cũ retinere poſſet
reſtituerit:nõ poterit cõtra tab.ac

cipe bonoxpoſß. q; agnouitiu
dicluz eius libti: ? qꝛ; ſpꝛeuit ? qſi

dãnauit eã poſſeſſonem:lõge di
ſtat ab hoc patroni filiꝰ quẽ litꝰ
arrogauit ⁊ ex minoꝛe ꝑte her̃dẽ
ſcripſit cũ nemo ex familia patro⸗

ni alius eet qp em hoc ipſo iure

ſenõ imiſcuit hĩditati vt pris: ſj

abſunuit qſi proni m fliusadmit

tẽdus eſt ad ↄtra tab. bononpoſ
ſeſſionẽ. Si debẽti patrono cer⸗
tam pecuniã debitã liberationẽ li

benꝰ reliqſſet:iſq; vſus eſt aduer

ſus hr̃dẽ petentẽ debitũ exceptio

ne doli aut ex acceptilatõe libatꝰ

eſt debito Ppter legatũ: dicendũ
eſt eũnõ poſſe acciꝑe contra tabu
las bonoꝝ poſſeſſionẽ.

Jeudeʒ libertũ ? tu capi⸗
tis accuſaſti: ⁊ pr tuꝰ ma⸗
numiſit nõ põt tibieius liberii bo

noxpoſſeſſio ex edicto p̃toꝛiſ dani
NPaulus immo cõtra accidet ſi

quẽ fun accuſauenis: deincle is
patristui fuenit factus ? is poſt⸗
ea eum manumilſenit.

De liberns vniuerſitatũ.
. ¶Lpianus.
Mnicipibꝰ plenũ ius
in bonis libertoꝛũ lipta
rũq; defert: hoc eſt id
iusqðᷣ etiã patrono.ſʒ an oino pe
tere bonoꝝpoſſeſſionẽ poſſint du
bitat᷑ mouet em̃ qð cõſentire non
pñt: ſed ꝑ aliũ pñt petita bonoꝝ
poſſeſſione ipſi acqrere:ſed q rõ⸗
ne ſenatꝰ cenſuit vt reſtitui eis ex

—.p—

trebelliano her̃ditaspoſſit ⁊ qua

rõne alio ſenatus cõſulto heredi⸗

bus eis inſtitutisa liberto acqrer

her̃ditatẽ ꝑmiſſuʒ eſt: ita ⁊ bono⸗

rum quoqʒ poſſeſſionẽ petere di

cẽduʒ eſt: tꝑa ꝗʒ bonoxꝝ poſſeſſio
nis petẽde cedere municipibꝰ ex
indeex quo decemere de petẽda

potuerũt qð ⁊ papi.rũdit.
een debeng.

¶NTLpiůanus.
Enatuſconſulto q; fa⸗
ctũ eſt claudianis tpi⸗
bus velleio ruffo = ho

ſtoꝛio ſcapula cõſulibꝰ de aſſignã

dislſibertis in hec verba cauetur.
Si gꝗs duos plureſue libos exiu⸗
ſtis nuptijs qſitos in ptqte habẽs
de libeno libtaue ſua ſigniſicaſſ
cuius ex liberis ſuis eũ libentũ eã⸗
ue libertã eſſe vellʒ: is eaue qñis

geũ eãue manumiſit inter viuos
vel teſtõin ciuitate eſſe deſiſſet:

ſolus em̃ pronꝰ ſolaue patronaeſ
ſet:pinde atqʒ ſiab eo eaue liber⸗
tatẽ cõſecutꝰ cõſecutaue eẽt: vti⸗
q; ſi ex liberis ꝗs in ciuitate eẽ de
ſiſſet: neq; ei libi vlli eẽnt ceteris
eiꝰ libis ꝗ manumiſit ꝑinde oĩa iu
ra puarẽt acſi nihil ð eolibto eaue
libta is parẽs ſignificaſſj.( Quã

uis in ſingulari pmone ſenatuſcon

ſultũ ſcriptũ eſttũ ⁊ plunbꝰ libis
⁊plures libenos libertaſue poſſe
aſngnare certũ eſt s quoqʒ li⸗
bertꝰq apud hoſteseſtaſſignan
põt.AFſſignare aũt ꝗs põt ꝗbuſ⸗

cunqʒ vbis vel nutu ve teſtõ vel

codicillis vel viuus adimere aſſi⸗

gnationẽenã nuda volutate pote
rit SDed ? ſi erherdato filio li⸗

e ¶ Aellet is.iſta

g ¶ Exliberis.

c (Ruffo.ᷣ bic yo⸗

catur velleiuſruf
fus: ſed inſti.e.ꝗ.

fi. ſibilius uffus
d ¶ De libto. ſub.

7 deli.
duo ꝓnoĩa ad li
bertos referunt᷑ ?-
omittit bic ⁊ iun
ge.j. cõ ſecutꝰ con
ſe.⁊c. ⁊ mediale⸗

gepꝛiuus.
f 1 d eſiſſet. P

mõòꝛtẽ naturalem
vel ciuilẽ vel de⸗
poꝛtationem. vt
no.j. eo.liij. in fi.

ſ.is cui ẽ aſſigna
tus deceſſerit. vt
inſti. eo. S. i. ⁊. S.

b & Apud boſteſ.
aſſignari. ⁊ ven⸗
di ⁊ ꝓmitti.vt.õ

de act. emp.l.fl.

legari. vt. S. dele.
i.id qð.⁊ facit.S
fami.ber. ꝓpter.
2 de acqui. bere.
ſi ſeruum.
i ¶Aſſignare. ad
bec ⁊ ſequẽtia.fa

cit. ſ. e. aſſignare.
Z.l.fl. 7 iſti.e. S. f.
.5. de ſupelle. l.

labeo. in fi.?. C.

K & Ged 2 ſi exbe
A facit bec

7 ſequentia.5. de
bo. li. paulus rñn.

exhere.⁊. S. ð bo.
poſ.contra tabu.
non putauit.§. K

l¶ Si ſit ex. eoꝛũ
duüuoꝛum. excludit
boc ideo quia in

capita diſtribuit

pereditas. vt in⸗

liberto p terito. in
fi. ⁊ dic vtrunq;

patronũ moꝛtuũ

ne ſit cõtra.j. eo.
ſi duobus,

lis
dl
unee
1 iun
cor
ſale⸗

ſag
fllen
den
n

ns,
ſigna
tyt
15.

iam.

beſtt.
yn
ins
lſ
dele⸗
eis
pre.
boe

ned
aiafe
Ghare
eK.
llel⸗
10.

4

ſabe
lt ber
36,
us ⸗
bo.
tübl

18

dt
uin
hik
tit

it
g
0
60⸗

m (Eratereins.

cui ſchet non eſt
aſſignatus.

n ¶ Hereditatem

liberti.
o Lapite minu
tus. maxima vel
media ca. di. al.

ſecus. vt. S. ti.ij.ſt
liberto pꝛe.in pn.

2.l.patroni filia.
ĩmo etiãminima
ſt emancipet᷑. vt

inſti. e. . vnde qᷓ/

ritur.
Ec ſtis. ?
ffe.patrue⸗
930. 1 ſub. ſ.meo
nec hbabeaſ ibi co
pulam ĩmo con⸗
ſã guineo. b. ⁊ ba
bes hic copulaʒ

2 alterius ⁊ c. .

vtracq; bona.
q ¶ Mepotem. ſcʒ
filium decedẽtis
r Auem. ſcz ſe⸗

milſſeʒ eſt b abitu /

*
E

rus
8 ius. ſcz al /
ter cui non fuit aſ

ſignatus.
t Aſſignaſſem.
patet qð licet fili
us alteriuſ patro
ni deberet pᷣferri

troni filius pᷣpo /

neret᷑ nepoti meo

potem. ex altero

flio

x MHepos. cui aſ

ſignatus eſt liber

* imerediratem
liberrſi.·

3Patrui. qui 7

patronus erat ſʒ
nõ ſuccedebat ꝓ
hibente aſſigna⸗
tione facta in fi/
lio alteriꝰ fratis
h.ideʒ ſi viuat ſu

us pater. vt. ſ. p⸗

ximo.

7 atrom fllij
K.

poneretur enim
alterius patroni
filius.
Poſſe. repetit
pꝛedicta. vt ad/
dat ibi. vnde ⁊c.
⁊ facit inſtit. eo.

xviij.
bertum ꝗsaſſignauerit valet aſſi⸗
gnatio:nec nocet einota exher̃da
tionis qʒtũ ad ius pronatꝰ. Sʒ ⁊?
ſi poſt aſſignationẽ fuerit exhere⸗
datꝰ nõ ſemꝑ exhper̃datioadimet
aſſignationẽ:niſi hoc aĩo facta ſit:
⁊ ſi is cui aſſignatꝰ eſt repudiaue⸗
nit putoveriuſ ꝙ ⁊ marcellus ſcri
pſit poſſe admitti frẽseius.Si ſit
ex vnopr̃ono filiusvnꝰ:ex altero
duo:⁊ vni eoꝛũ libertꝰ aſſignatꝰ
eſt videndũ eſt quot ꝑtes fiãt he⸗
reditatis liberti: vtnim tresaut
duas habeat iscui aſſignatꝰ eſt.
ideſt ſuã ⁊ fratriſ:an vero eqles ꝑ
tes fiãt:qm̃ p agnationẽ alius ex
cludit᷑x iul.lib.xxv.ſcrnipſit ma⸗
gis eſſe vt beſſeʒ hichẽatg frẽm
excludit qð veruʒ eſt q;diu frater
eiusꝰ viuat vel admitti potuit ad nerit libertũ ⁊ alter in ciuitate eſſe
legitimã her̃ditatẽ.ceterũ ſi fue-⸗ ſine libenis deſieritꝰ alternon.
nit capite minutꝰ equalespates Iy A viuus'heredi Api.
habebunt ). Omponiꝰ Natem ad ſeliberti pernine
Ed ſi isꝰ cui aſſignaſſem

pr̃ ad legitime her̃ditatis admit-
tat᷑ emolumentũ ꝙ ⁊ pompo.re
cte videt᷑. Habẽt aũt libertos ẽt
filijfa.vtputa ſi caſtrenſeʒ ſuũ eo
rum manumiſerint. Emancipa
tos quoq; ſilioseius cuiaſſigna⸗
tus eſt libertꝰ hẽre cõmodũ ſena⸗
tuſconſulti puto:non pt ad legiti⸗
mamher̃ditatẽ admittant᷑: ſʒ ad
ea que pñt ſᷣn ꝙlibeno inteſta⸗
to deſuncto:qm̃ ad legitimã heĩ
ditatẽ admitti nõ pñt: videnduʒ
ne admittat᷑ filius aſſignatoꝛis in

emãcipatos ꝑ pᷣtoꝛẽ pferendos

etiꝗ nepotes ⁊ nepteſ deinceps
deſcẽdẽtes. Si gsduobꝰ aſſigna

nus pfoni ſilioſemiſſeʒ habiturũ ¶ eeẽ deſijt vel repudiauiti

cũ viuo admittat᷑.⁊ putat adhuc

licet ſit alterius proni filius:⁊ hoc ſolũ admittendũ. hefuncto autẽ

„Cotingit patni vita. ceteruʒ ſiile eo liberosaltenꝰ ſuccedere nõin
nõ eẽct nihil ei ꝓdeſſet aſſignatio familiã liberiʒ redire: ſj ſi erduo

ad diminuendũ ius alterius pro⸗
ni filij. Roſſe autez ⁊ nepon aſſi⸗
gnan i certũ eſt:⁊ pᷣferrifilio nepo
tem aſſignatoꝛis cõſtat.vnde q̃ri
põt an ſi filiũ habeat ⁊ ex eo nepo
tem poſſit q̃ſi duos hẽat in ptãte
ius ſenatuſconſulti inducere:in qᷓ
ſpecie cũ placeat etiã ei ꝗ in ptãte
recaſurus eſt aſſignari quare non
admittimꝰ:cũ vtrũq; eẽ in ptãte
negare nõ poſſumꝰ.An aũtꝰ iure
ad legitimã hr̃ditatẽ admittipoſ⸗
ſit hic ꝗ in ptãte eſt tractan põt.⁊
cũmulti ſunt caſus ꝗbꝰ ⁊ libertrũ
habereꝗ in ptãte ẽ poſſit:curnõ
hoc qqʒ admittenduʒ ſit:vt ꝑ eũ

busiſtis alter filios alter nepotes
reliquerit:an ſimul ad legitimam
her̃ditatẽ admittant.⁊ puto ẽt
oꝛdinẽ iter eos fcle e rtia.
Ifuus liber eẽiuſſus fu⸗
erit ⁊ filio legatꝰdeinde te
ſtatoꝛ viuꝰ eũ manumiſerit ad fili
um libertꝰ qſiaſſignatꝰ ptinethꝰ
ita eſt ſiue expꝛeſſuʒ eſt vlcerte in
tellexit nõqſi fuũ eũ legaſſe: ſʒ q̃
ſi liberũ aſſignaſſe. Qeuola.
Slignare ? pure ⁊ ſubcõ
ditione ? ꝑ eplam velteſta
ionem vlchirographũpoſſumꝰ
qꝛ aſſignatio libentiꝰneqʒ q̃ſi lega
tum neq; qſi fideicõmiſiuʒ pcipi⸗

‚IT * . G8 . .
familia remanens annon:⁊ puto e ¶ Ad legitimam. de iu

liberosaũt eius cui aſſignatꝰ ẽac
ciperedebemꝰ nõ ſolũ filios:veꝝx

is ci re voluereit. Dem
deceſſiſſet relicto filio ⁊ fratre alte iübard eiꝰ gq in ciuita⸗

De aſſignan. liber,

H. non tantum.

2 Placeat. aſſignanti

a trunq;.i.patrem
7 eius filium.
b ¶ An autem. licet aſſi⸗
ghnatio tenet de nepote
viuo patre nepotis: du
bium tamẽ erat an ſucce

dat ⁊ dicit ꝙ ſic. ⁊ pꝛoꝛ

de bo. lib. ſi libenꝰ pꝛe.
in pꝛincipio. .
