boc. ad.i:. fal. l.
p enalel.S. ſi ticio·
Meredu. ex re⸗
fectu alłs redditu
1 idée eſt. ⁊ dic be /

2*

reditati. dicte ti⸗

cie·

I(uũmoꝛũ reda

ctoꝛũ ex venditio

netentie parß be /

redi.

„

hoc Fᷣbo ẽt ſupio

ra repetunt. vt. S.
dele lij.l. ſi pure.
0

toꝛez. ſub.

P Pao⸗ relinc.
7 dic quo ad vlũ
eos legatos non
quo ad ppꝛietatẽ
alias n0, poſſent

67 Bntctaet „

S

le,
atuſcon. trebe
Ad ſen 9
bereditatis 6s ſee Nes .
2.l.ci bere dalnoſſeatt ſaz.
2 8 er.l. ſ. ee 1 ete . aé”
xxxvi aitbt. vrel dab anra, oͤh de ee fiel Hnz
1Eauenſt etnen, ogegeral tamil g oera
4 krraone 5oel Sapto den ge kezste
6. 5,e. . £ 5 . 2
. nrde kes. die a ſidei eius. p gatin ritb iltsint Biane⸗
rurbuns⸗ s. 4 cue n⸗
Aangtaer kedibus. be otis. tici deſun⸗ dglale
ma nendinen Pbaraibus. fa. ebaceuiſe quos didit no i nri
. Epan ntinn int. ab Puenerit qua eher fun at nclioe edo n⸗ aa
nengere ſe eſt in.5. ? an reſt ſt interea cce cio t:here⸗ 5,5. de b. ſiqᷣ⸗ imidi
barles ve dclenan oeon n r au eſ. M ns
icpꝛ i id eo: q 5pet zant ex⸗ tu ea tus iu itatem in ſi. ecij lo. ſz lũ
r rine cõp li dẽa n. ex⸗ ter uen 71 atem 1 ipꝛ epti qdruplũ
Tegart ad nen cdelſ re 2,ppP on nio ditat⸗ 1us dee An
tſ 3e e redacte el o. xvx ecia 7 ꝛecO 20. Here Lon at ltra n0 ꝑ i
e Telituen . equo Peaalt 2 np⸗ teh iudici ſeregae Varo wen
ng ꝗ Kalnu⸗ ſz ſe⸗ leicke been ti ei ſp Ve debito to len ſtitui ni beat ſa:ſee it. ſʒ ce ltra tus
i 5 aolbaa, m aspᷣ xeo ilega ſtatiʒ al relic tore ſta nide bit eKrark
55eo.. inc.ſz dua⸗ Kr Gſenl daleret vſur ge fini nueſtan eri ſib r dereli S
ſaun 5 er ſeng .xv. 0ꝛS: :2 ᷓ dib San VIu⸗ 0 dumf. que ſe con lcaue s el- diꝗ: qꝛ iſſus. etꝛ. vt. 5
hinn enr dna mi fa. 5 leſßz: erce reede den nao Siple ereve tum 8 fuit zuctciſen eealias
Sed ura⸗ vt. 8. P texm ume ßmea coi re ſep min . retin pꝛelſta lnonez; ius l nelteren §.
nl, agaant irs, teruj ti. vtn mdii ride ſtituen hilo tuerit dicatip. execi deʒ et dee⸗ airs
ſun delegiil no. ierin Eant. E vide re iboin cũpo cã iu iudicij here ſiſſe ſre oee er e ſub pᷣ t.
hit⸗ i/ pegaf ocn eredẽ atoꝛ eeet der ( HHH erſush. mannule derrglae⸗ ecrecve
u 2bihen *M penge ubec Rac 1 Renenin crsinz ben⸗ rs
l 7 . * . 1 .
HDH io pon Saglk ba⸗ u Klis⸗ =
. eanie ſien d ſenni iſche⸗ Pnnetſol rocrei tvnin Hrlaie An ulend Nrgl
i⸗ untion 4 b his paſſet gein 1 t era ndcre reſtiiui au 3 Nais g
it t il. do lit 7 quita 4 dt-ine . roga rem iſſe 4 it qua et vx rrir⸗: er
al d valg ieid. dedit un btine ci ta ſtituere funſſe beb ami ſſe lt eitt at
lo.vr lub. t: dos oct E bo um e 0 otult rſuu ecel
Nee edene ium ex hi adse t dee ſibi. poſtedn liꝰin u 4 ppe vees. lo ſi abſti⸗
aſe i d pben 1 ut ſſet 8 l an ſt inp ea c. vt. 6 g ſtea bef.
H Paen kcrcci Atan Guplon nraun ujli APoſ ſarge 91 koerepu ten
r n M raans, leluin lieno ae legatoꝛ chnng eſta iienn uk dan nerd art genr
ichd Li 8 c. rij e9 ticio. p bẽt. à ini po⸗ aſac Sti — ⸗ nere. m̃. j. it. i. 5ͤ adi⸗
“l luril : ea pt reſtitu fun ducere no de co tſin pill tit 7 fid rabſti
gGilh⸗ teinr cdole⸗ ietenti⸗ dẽ dee lerent ſipſe neren Jpu extitit it: mo tio ð re deb ixi ilgoy uit
ridte n⸗ gilbene que Bkpid nolunß — 1 ſunget n bare ſaret
fueru tia ſua cũ ißme re cipe Perecſe tatẽ na vt au ta vgeub unbeer
t⸗ di vele n ita lio ſidi! ſtituer ta exc tituta . lco. rec gter icõ. v ſ. at.au 721 27 % Aſi Ire uli.l.
luotſ ns. iineais 1 re rel legata unon fide biſ Nicherſinre molc hanaren inte.re nẽ pup vel N
d icbeant de be tacet er wh dis ven dae illi ag ocho lun⸗ Auas antut vdid- de
Sn rided ai Ple teſta ritus :2 P hia⸗ m ferẽ 5 bup utoim ſuperf u bo⸗ quaz neltuéda por,
in Zesalai 68 lent⸗ entia: lega loafilig⸗ leccate, dſu ſolid do fuerat nineman 1
l Leg cta.⸗ teten hpleg olo hi pe 9 ſce ti ſiin moco ã nbne
nos n ab P tẽ qʒ np in icõ⸗ di ſuntu 7li munog dia imnid biſanupe
ni⸗ “ 1 rei A s dotẽ eeda uein fidei t0 da ſu etur. t onn e erũt aren nnlche
.* avrzel mar/ ſe vroam⸗ Eq5 v . 2 qi ticio pi enõpo dene lius p t lo bu iers aenne⸗
wall. H ret. v fi. .1. idaʒ is ſũmꝗᷓ iuſdẽ clitatis ſuã: pi vem deicõ. te il e lus en imiſce uit. vt. Renenge⸗
Ge esg. aderce; is ſt: ein ere tẽ eſt an na esfi teſta id P em. abſtin e.5. re dimi
i e ſideicl llatae tẽh ſtmoꝛ tuʒ a tiones po u Dem. le ſiſin p din 5
n cellu deld 7 illa tꝑ 0 ueſi leg ac min e: ⁊ ſi q 17 deq; l. aren atus idiä
tnn um. pꝛele iſit ſſetp ret. q etera ere ſtenimi ie ulüu eoſ. ſcri (Kare l dint
8 A 5 vz i/ zelleg eſt 18 relt u ſumſt eruare unc rdes „ 4 oꝛte elit e. m̃.
ui . W ni Prlor eu – 4 Er
it ſilele. e ma ſdeicõ. sni date d5 cgcefto Dsccten iele⸗ ira
bneine 8 eaioe, taer ſdin reſt ſi ſenſi eius cius ſſario. ſipater.
s9 expꝛ l.fal. non. at. m teq; anle ena ta⸗ 6 ſit lu coͤmiſt ech nuo! to vrl, ñ. 5.
e 3, ad. ſe non. dẽ do 5 eti ꝛita qntita geic ei rgent tot HD
4 ne EE ea p
naies uure . nudorn⸗ rei tmin 1 is fueni e
pin pee fihn fz peti die rei s mfnun. dimidlae ariga geifon,
8 elad Sne fal.n titate al naue⸗ dim Aonecho⸗⸗
Clenenh l. 7.l. ꝛin. 7. . Q ãfi ci p *Je. Atrem
ti dosin eSan, 2 einarniid
in rneler 3 icã eſſe aß pte 1 ngaontte
„ derek, di ita ſtinnes:
te ddeiek aiainnen izte
. ieanetene o egn
l 943 Lege n Rann a s bioehi
a etan⸗
1 nnn
In
RMü

Liber

b ¶ Superfuerit. bot caſu poterat olim alienareniſt cq interuertẽdi fidei
cõ.hodie vero quartã cogit᷑ ſeuare fid eicõ.vt no.S.e.l.ticius.

i Eodleem ſe magnam. K s
reltituta. vt. S. e.l. reſtituta. in pꝛin. . ¶ Be
2 „ —£ . „* „ 1,2£ W☚ — —
m Aaudius. cõ firmauit p̃dicta babita rõne.aditione eni æc. vt. S. e.l.

debitoꝛ. ⁊.l. deducta. in
eberitid gaſila⸗
dobito reſtituiſſet. vt. 5.
e.l.cũ h eres.⁊.l.cũ here⸗
ditas. ⁊. S. de bere. ven.
l. ij. F. pe. b.
o ¶ Dekicit. ſic ð ſimili.ẽ
ad ſtił.l.pꝛetoꝛ. S. neppᷣ.
Lij.de his qui.vt indi.l
beres qui ſciens.
pe Elidulta.hoc qñ vltra

dogdꝛantẽ cõſumpſit.nõ
dodꝛantẽ iure ſuo licuit

cõ ſumerevel etiã iure no
uo:vt dixi 'm quoſdaʒ
ſed. b. dixit ſufficere ſt tã

tũ cõſumpſerit quantuʒ

eis debebat. ſibi enĩ ĩpu
tet᷑ ſi potius volueritvo

lũtatis cã ero gare qᷓ; ſi⸗
bi in ſuo debito ſauiſfa⸗

cere innuit igit᷑ q ſi non
multa cõſumpſit non ex
tinguit᷑ petitio debiti.ut

ar. S. eo.l. debitoꝛ. ⁊.l. ſt

Aliꝰ. als lex iuli.

gaglias. S. pau. ipe⸗

rialis.
r Kratnb?. no. ꝙ appel
. ͤtnefrarnis cõ tin etur
ſoꝛoꝛ. ſic. S. de p ac.l.treſ
fratres.
8 Subſtituerat. l. vul/⸗
gariter. 7 babes ſi quis
eon beres nõ eſſet ⁊c. et
ſic expirauit adita bere⸗
ditate.vt.C. de impu. ⁊
alijs ſub.l.poſt aditam
t eati phebus pater
⁊ habeas policrati.

u ¶ A pꝛioꝛibꝰ.ſ.pbebo

2 eraclia.

x Ni vel eis.l. fratri vel

fratribus.
Eacta appe. p ph ebũ
5 ¶Egiſſet.i. in ca ap.
fteri poteſt. vt· C. ð tẽp.
ap.l.fi.in fi.ibi qꝛ hᷣ ſpa⸗
2 ¶ Atrũq; fratres. ſcilʒ
cgfart cõplectũt.
Zm̃. q. d. nõ vnũ im̃.
2 ¶ Gubſtitu erat. i. dice/
reac ſi expꝛeſſe ſubſtituiſ
ſet eos inuicem.i.ſlmul.
alij dicut ꝙ boc oppo⸗

nit ꝓ phebo de ſubſtitu

tiõe pᷣma q̃ſi in ſcdᷣa ad
illos tiñ̃ duos vid eat᷑ re
ferre ſe.vt.S.de vul.ſub.

K (¶ Ocientibus. per ꝙ vr bereditas
epticius.fideicõ.

ſit ut poſt moꝛteʒ reſtituerẽt qðᷣ ex

7

re familiari teſtaroꝛis ſupfuerit ſe

pticio. heredes nõ moclicã parteʒ

bonoꝝteſtatoꝛis cõſũpſerũt:⁊ ml
tos heredes reliquerũt:quibꝰ ſciẽ
tibus multa coꝛpoꝛa que remãſe⸗
rũt ex bonis lucijticij ſepticiꝰ poſ⸗
ſedit:queſitũ eſtan id qdð luciusti
cius debuit matri auunculo he⸗

redes eoꝝ aſepticio petere pñt.re ¶

ſpondi nõpoſſe.( ¶laudiꝰv. adi
tione eni hereditatis ↄfuſa obliga
tio interciderat.ſed fideicõ. repeti
tio erat cuiuseqtas defici hisꝗ
multa ex hereditate cõſumpſiſſe
ꝓponuntuun. [AMulus.
lius phebus teſtõferõ
ſtres liberos heredes in⸗

matre:policratẽ ex aliaequis poꝛ⸗
tionibus petit a policrate minoꝛe
fratreut accepto certo pcio her̃di⸗
tatẽ fratribꝰ cõcederet: ⁊ inuiceʒ
eos ꝗex eadẽ matre erant:ſi ꝗs eo
r heres non fuiſſet ſubſtitueratꝰ
policrates ſi intrapubertatẽ deceſ
ſiſſet:? ſcdᷣas tabulas fecit qs ma⸗
tri eius cõmẽdauit apiendas ſi im
pubesobiſſet:deinde petit a pꝛio⸗

ribusut ſi quis eoꝝ ſine libens de

cederet poꝛtionẽ ſuã exceptis bo⸗
nis matemis eoꝛuʒ:⁊ auitis ei pel
eis ꝗſupꝑeſſent reſtitueret.eraclia
ſoꝛoꝛ moꝛtua ſine liberis fratrẽ ſuũ
phebũ inſtituit heredẽ:policrateſ
fideicõ.petebat ⁊ obtinuerat apð
eraclium ꝓculũ ꝓconſulẽ achaie
appellatioõe facta:: cũ ſolꝰ phebꝰ
egiſſet victus eſt:q; ei vel eis ver⸗

bavtrũqʒ fratrẽ cõplecterent᷑:atꝗ

inuicẽ duos illos tm̃ ſubſtituerat.
ſed ⁊ voluntas hecpris videbat᷑
qꝛ exceꝑat eoꝛũ bona matema:qꝛ

l. coheredi.S.cũ pfem. ſed non eſt ita:qꝛ fuit vulganiss.

Sed voluntas. ſ. pꝛo pollicrate. vt dicto fideicom.
ederat.iulianus marcus. g.
QOuuo ⁊c pone caſum. vt.jſ. e.l. beredis aditio..tantũdem.
Gpure tranſit, no. diẽ baru perſonaliũ ſemitmitu non cedereante

—

c (Mñ dies leg. vel fldeicõ. cedit

commiſſoꝛum cedit.

lituenit phebũ eracliã ex eadem

H

aditã bereditatẽ. ⁊ ſi pure ſunt relicte:nec quo ad petitionẽ nec qᷓ
ad manſmiſſionẽ ſi decedat legatarius.idẽ in alijs ſuitutibus 4
idẽ in alijs qbuſdã caſibus eſt. vt bic.⁊ no. C. de ca.tol. S. in no⸗
uiſſimo. ⁊. .e.l.ſi bĩtatio.ea vero adita cedit dies quo ad petitio

policrates aliã matrẽ ⁊ quidẽ ſup

ſtitẽ habebat cuius etiam fideicõ.

erat:vt legata queei dederatꝰinte

ſtato moꝛiẽs policrati filio ſuo re⸗

OQuãdo dieslegatoꝛlimuel fidei

MNꝛtuoꝰ pf̃e licet vuuo

ppupillo dies legatoꝛũ a
lbſtituto datoꝝ cedit.
Ipure ſit vſufu Bem.
Icus relictꝰ vel vſusuel ha

aditã hereditatez cedit.neq; peti
tio ad heredeʒ tranſit: idem eſt ſi
er die ſit uſuſfr. relicrus. I Dem

feratum fruſtra eſt ſi anteꝗs

Jcũ heres moꝛiet᷑ legetur

DCoditionale legatũ eſt. de⸗
niq; viuo herede defimctꝰlegata-
rnius ad heredẽ nõtranſferet.ſivꝰDe

ro cuʒ ipſe legatarnius moꝛiet᷑ ei le⸗
garetur:certü eſt legatũad hr̃deʒ
tranſimnitt. 1 Dem
NYpoſt diẽ legati cedenteʒ

tedem ſuũ tranſtfertlegatũ itaqʒ ſi
purũ legatũ ſit:exdie moꝛtis dies
eiꝰ ncedtit.ſint vo poſt diẽ ſit lega
ta relicta:ſilimõatq; in puns dies
cedit:niſi foꝛte id fuit legatũ q ad
heredẽ nõtranſit.nã huiusdies ñ
ante cedit: utputa ſi uſuſmu.poſt

annuʒ ſit relictus.hanc eni ſniam

ꝓbamus. ſec ſi ſub coditone ſitle
gatũ relictũ:nõ pꝛiꝰ dies legati ce

dit quã cõclitio fuit inpleta . nec

quidẽ ſi ea ſit conditio que inpote
ſtate ſit legatarij. ſed ſi eaconditio
fuit q; pꝛetoꝛ remittit: ſtatim dies

bitatio legata:neqʒ eoꝛũ dies ante

Alm cũ ad heredefnõ tranſ-

diẽ eius cedere dixerit. DVem.

legatariꝰ deceſſerit:ad he⸗

nẽ. nõ quo ad tranſmiſſionẽ cũ nõ trãſeãt ad beredes. vt.d. S. in

nouiſſimo. ⁊ iſti.
deyv ſufr. S. finitur
niſt ſit relictũ ticõ
2 heredi.vt.C.ð
vſufru. l. cũ anti⸗/
q̃tas.at cetera le⸗
gata cedũt a moꝛ

te teſtatoꝛis qu
ad trãſmiſſionez

cũ igik. lʒ nõ pñt
peti niſi ea adita

Itẽ ſi ſunt relicte

er die cento vel in
certo.ſ.ſub condi

tione nõ cedit an
te diẽ certũ. vt bic

ſubijcit.⁊.S.quã

do dies vſuf. leg.

ce.l. i. F. fi. ſʒ certe

legata ex die cere
to cedũt.vt.C. ð̊

ca.tol.S.cũ igitur
⁊ ſic not.ex pᷣdici
cedere diẽ dici
tur duob?ꝰ modiſ

vt no. C. de ccdld.

Mmn eu ac
berqdẽ ratõ
ſupꝑioꝛis legis.

dies. n. incert? eſt
vt. S. de condit.⁊

De.l. i. 7. l. dies. te

S.de condi. inde.
ꝙ ſi ſub ea. ⁊ ſic
no. ꝙ cũ facit eõ⸗
ditionẽ qñq;.qñ
q; nõ. vtnot. S. ð

b (iHõ manſferet
hoc iõ qꝛ còditio

põt nõ enſtere vi

uételegatano paOꝛ
ta ſi legatariẽ mo

ritur viuẽte brde

alia q ſequiturvi
uẽte legatario eri
ſtit:qꝛ viuẽs mo⸗

ritur.iã enĩ moꝛs

vltra nõ dñabik.
1 facit ad boc.j.

de manu te. l. qui
duos. §. bec cõdi
tio. ⁊ de ie. ij. ſi pe
cunia. F.i. ?. . de
condi. 1 de.l. brs

meus. i (Silegatarius moꝛiet. fallit in libertate relicta
uo cũ moꝛiet᷑ vt.j.de manu.te l.libertas.in pꝛin.⁊ in vſufr. vt.S.

.—„

de yſufru.l.ticio.⁊ facit.ſ.e.l.hmõi.in fl. 2. C. de bere inſti.l. eneũ
poſt. ad beredẽ ſuũ.i.quẽ hʒ. nõ autẽ dicit ad driam en⸗
ſAld oꝛi teſtatoꝛis: yt: C. decaetol. h

eeanei beredis. 10

K
S

1. —–

ſegatum eſt

ſepe

1t

lnc

ei n

cenlo

itan-

is n

ſſe

eafalg
bnd Ni

fancn

untfie
Nro pelin

bOnde

alten

ni Nthte

1cni

oſtſeeg.

Kßzean
er dieccn

t( G8

ſcäigen
tßic
diedia
benocil
dect,

1ci
Nerand
egis,
beres

den 1
nictti

niots
liy

nunert
gſaeyi
anopo
anno
e bitt
Piuun
tano
gösn
ino
vinos
inpſ⸗
Chouß⸗

,ai
edi

d
ele
,
litch
ing⸗

nudel
n
üheii⸗
i
iſtin
Acii5

cũ igitur.

m ¶¶Eius. i. legati.

———„

Poſt die ſcert. vt. .. cu igitur. ⁊ boc quo ad tranſmiſſiõez
0 Hõ ante. ſed nec poſt ad tranſmiſſionẽ.vt no.S.eę.l.j.

die moꝛtis.⁊ da exẽpla decondi.iunſiur. vel alia que ↄ legeʒ fir ¶tur adire.al.eſt ⁊

vel bonos mo⸗
res.vt de ↄdi.in⸗
ſti.l. que ſub cõdi
tione.⁊.ð.ti.i. fa⸗

cta.S. qð ſi condi
tio.

b Impoſſibili.
vt. S.de condi. et
de. l. ob tinuit. 1
ſti. de bere. iſti. F.
ipoſſibilis.ſʒ oc⸗
currit ↄ. vt inſtit.
de le. im fi. ſʒ diſti⸗
gue cui apponit᷑
vt no.S. de cõdi.
uſtieli. H
c ¶ Gmpleta. vt. S
1 ð.l. iun ci
uilis.. C. de cõ⸗
di. in ſer.l.ſi ea.et

deQuod.i.qꝛ.

e ¶ Per aliũ ſtat.

ec' ſi ꝑ caſuʒ foꝛ
tuitũ. vt. C. de cõ

di.inſer.l.legatũ.
7. S. de cõdi. ? de

mõ.l. in teſtõ. 2. S
decondi.inſti.l.qͥ
ſub. S.quoſ.vt ibi

no.
f eredi.leg ata

rij. ⁊ dic cõ ditiõi
bᷣ.i.modis. ſi au
tẽ vera eſſet cõ di⸗
tio nõ trãſmittere
tur ea pendẽte.vt
5.ꝓxi.Itẽ ab be
rede adipleri niſt
ſit factũ ꝗy ꝑ eum
fieri nõ poſſit. vt
C. de ca.tol. .ne
aũt. ⁊. S.ſinauteʒ
talis. J
ge S eũ dies iur.
4 i vł ſeruꝰ. ⁊ ca
ue tibi qꝛ aliud ẽ
in õctibꝰ vt ſi fiat
ſuiiuris ẽt añ cõ⸗
ditionẽ obligatõ

nis dñ o vel pfi qᷓ

ritur.vt.j.ð re.iu.
l.qͥ legata. ⁊ fa.õ
de dona. c. moꝛ.l.
fi.?.S.de op. le.l.

ſi papbilo. de

a ¶ Stanz cedlit. i.a

cedit.idẽq; etiã in ĩpoſſibiliꝰcon

ditione: qꝛ ꝓpuro hoclegatũ hĩ
itẽ ſiq̃ cõditio ſit que ꝑ legataniu
nõſtat q minꝰimpleat᷑: ſj aut per

heredẽ aut ꝑ eius pſonã in cuius
ꝑſonaiuſſus eſt parere oditiõi eiꝰ cit cefſonidici nõ facit: pide ſiue
pure iſtitutꝰtardius adeat: ſiue ſſᷣ

dies legati cedit qm̃ ꝓĩpleta ha⸗
betur:utputa ſi iuſſus ſim heredi

decẽ dare ⁊ ille accipenolit.ſed et

ſi ita mihi legatũ ſit ſi ſciã vxoꝛem

duxero:nec ea velit nubere: dicen

dũ erit diẽ legati cedere:qꝑ me
nõ ſtat quominꝰ pareã cẽ dinoni.
ſed ꝑ aliũ ſtat?ꝗ minꝰipleat̃cõdi⸗

tio.ijſdẽ aũt diebus.i.ijſdẽ cõditõ

nibus heredi pſtabit᷑ legatũ ꝗbꝰ
legatario pᷣſtabat. Si cũ dies le⸗
gati cedere inciperet alicui ꝗ iuris
ſui nõeſt deberi legatũhis quoꝛũ
iuni fuit ſubiectus.⁊ ideo ſi puruʒ
legatũ fuerit:⁊ poſt dieʒ legati ce⸗

dentẽ liber factꝰ eſt:apud dnm le
gatũ relinquet.ſj ſi uiuſfructꝰſue/
rit legatus:lʒ poſt moꝛtẽ teſtatoꝛiſ
ante aditã hereditatẽ ſui iuris effi
ciatur ſibi legatũ acqritꝰ Llulꝰ

NVogd pure datũ eſt ſi ſõcõ
ditione adimat᷑ qſi ſub cõdi
tione legatũ hr̃.at ſi extrinſecꝰ ſu⸗

ſpendat᷑ legatũ nõex ipſoteſtõ:lʒ

ante decedat legatanꝰ ad heredẽ

traſmiſiſſe legaiũ dicimꝰ: veluti
ſirẽ dotalẽ maritꝰ legauerit: ⁊ vxo
nialiquã ꝓ dotali re pecuniã:dein

dedeliberãte vxoꝛe de electiõedo

tis deceſſerit legatariꝰ:atq; lega⸗
tũ elegerit mulier:ad her̃dẽ traſ
irelegatũ dictuʒ eſt. idqʒ ⁊ iul. m⸗
dit.magis eni moꝛaq; conditio le

3

b A cquint. ? eſt rõ qꝛ inuenit᷑ ſui iuris q cedit dies legati.ſ. tpe
adite bereditatis.vt.5.e.l.ij. ⁊.iij.accur.

gatanꝰ deced ens nõ trãſmittit ad beredem. vt hic..5. de

An pure.quaſti ſub cõditione.ſ. ↄria.⁊ iõ ea pendente le/

adi.le.l. ſ legatũ p ure. 7.l. legata inutiliter. ⁊ ar. S. ſi cer. pell. pecu
niam. K ¶Dicimus. vt. . de condi. ⁊ demõ.l. cõditiones, 7,l,

De electione. vtrü legatũ petere vel dotem velit.s b. .
m ſAd herede,ſlegstarij: dun doté leganit mort?⸗

Oũ dis lega. vel fideicõ. ce.

n ¶ Zegatũ. dotis ſub. ⁊ fac j. el. pri. ⁊.. de ver. ob.l.ſ decem cum.
o ¶Eoꝛũ.in teſtõ.nam vim teſtaméeti obtinet. vt. s, deco.l. ij. F. 1. 2. l. ab

inteſtato.in fl.⁊.C.e.l.ſi.

õzõ cõditionẽ ipe.ałs eſt necꝑ condi.ſed alia cã impedi

gato iniecta videt᷑ ¶ Eoꝛũ legato
rũ que in codicillis relicta ſũt pin⸗

de dies cedit atq; teſtõ relictoꝛuʒ

R Eredis aditio? Apianꝰ.

moꝛã legatiꝗdẽ petitiõi fa-

cõditione nec ꝑ cõditionẽ ĩpedia

tur:legatariꝰſecuruseſt. ſz ⁊ ſi nõ

duʒ natus ſit heres iſtitutus: aut
apð hoſtes ſit ſimiliter legatario
nõnocebit eo qð dies legati ceſſit

Idẽdicimꝰ ⁊ ſia ſubſtituto lega

tũ ſit relictũ qᷓ;diu inſtitutꝰ delibe
rat defunctolegatario nõ nocebit.
ſi heres poſtea inſtitutus repudia
uitꝭMa ad heredẽ ſuũ tranſtulit
legati petitionẽ. Zantundẽ eſt ſi
ab ipuberis ſubſtituto leget᷑.nã
ad heredẽ ſuũ legatũ tranſtert.tra
ctari tñ põt ſiĩpuberi ſubſtitutꝰ dã
natus ſit ſi intra pubertatẽ filiꝰ de
ceſſerit:ſeio.c.dare:an viuo pupil
lodefunctus ſeius ad heredẽtrãſ-

ferat. qſi ea conditio expſſa ſit:qin

erat!:magis eſt adheredẽlegata⸗
rij trãaſire. Interdũ aditio her̃dis

legatis moꝛã facit: vtputa ſi ſeruo
manumiſſo vel ei cni ßuus legatꝰ

eſt ⁊ ſeruo aliqd legatũ ſit. nã ſuo
legati relicii anteaditã hereditatẽ
dies cedlit.

*

ſimũviſum eſt nec legati diẽ ante

cedere.alioquin iutile fieret legatã

ſi dies eius ceſſiſſet anteq libertaſ
cõpeteret ꝙ euenit ſi ſeruo pure
leget᷑ ⁊ liber eſſe ſub cõditione iu⸗

ligitur. ⁊ facit.ſ.e.l.cũ legato.⁊ dicto.S.in nouiſſimo.⁊ eſt ratio qrenon

ꝑ ↄditionẽ impe.⁊ d eeſt nec ⁊ tũc bona eſtlr̃a ſi môò po

ſtea exiſtente conditione
adeat.als nec teſtm̃ vʒ
nec legata. vt. S. de bis
q in teſ. de l. pri.
q ¶Matꝰ. qꝛ poſtbumꝰ
ſit ĩſtitutꝰqð fieri põt.vt
8. deſta. bo. l. be.
r1Apud boſtes. bic pt
inſtitui.vt. ð. de here. in
ſti.l.illa.Hlil.
8 ¶Mõ nocebit. q minꝰ
ipe hẽat. vel ad beredẽ
träſmittat.
tRepudiauit.⁊ ſic be⸗
reditas ꝑueniat ad ſub
ſtitutũ a q legatum fuit
relictũ. WD
u ¶ Soͤſtituto. vt. Z. e. l.
xg Quia pubertatem.i.
unpubes ſit.
v¶Aue inerat. ⁊ vere ex

pſſa eſt.ſed tñ nõ fac le⸗

gatũ cõ ditionale ⁊ ꝓ ñ
ſcrip.hr.vt.j.e.l.ſi dies.
§. fi. ⁊. S.de conditõ. et
d emon.l. ⁊.l.ticio. . fi.
aliqñ.b.tm̃ & bic vʒ ta
cita qᷓntũ ⁊ expᷣſſa cõ di/

tio.ar.ð.ðᷣ. de ꝓcur.l.ſi⸗

liũ.S. milites.

5 ¶Interdum. aditio re
tardatna.
7 Facit. vt dies eoꝛuz
nõ cedat quo ad tranſ⸗

miſſionẽ ante aditã be⸗

reditatẽ ꝙ eſt ſpͤle bis
caſibus. vt. S. e.l.ij. ſed
regulariter a moꝛte teſta

toꝛis.vt.C. de ca.tol. O.
in nouiſſimo/ſʒ q ad pe
titionẽ ſemꝑ facit moꝛã
aditio hrditatis.vt. S5.

1

bac/l.in pꝛin.

1 Dem a A anumiſſo. teſtö
4 Am cũlibertasnõ pꝛiꝰ cõ⸗
etat qᷓ adita hr̃ditateꝰ:eqſ

⁊ accipe aliquid legatũ

eſt ꝙ eſt.j.vt.C. de cad.
tol.S.in nouiſſimo.aliõ

eſt qñ ſeruus legat᷑ ticio

eidem ticio ⁊ ſeruo fũ⸗

dus.nam ꝓ ꝑte ſerui ce
dit ab adita hereditate

ꝓ pteticij a die moꝛtis

7 qð ſubijcit. dic nam
dies legat relic.ſeruo.ſ.
mãumiſſo ⁊c.⁊ ſtc redit
ad pꝛimũ.vt.j.l.ꝓx.col

antecedat.qꝛ ſic diceretur bereditati acquiri cuius in totuʒ eſt ſeruus.vt

ỹ.de le.i.l. ſi tibi bomo.S.cũ ſeruus.lzʒ ſit arg.cõtra.j.de fur.l.a ticio. vel
etiã nulli:qꝛ ſibi deberi non poſſet bereditas.
Am cũ h ereditate.vt.C. de ca.tol.ꝭ.in nouiſſimo.⁊ eſt rõ: qꝛ ſi dios
. eretur cedere quantũ ad trãſmiſſionẽ legatũ libertatis hoc nibil
elſet.

moꝛtuus qmodo nõ poſſet manumitti.⁊ ſic cũ nullũ cõmodũ ſtt

tranſmiſſionis non cedit ante ſed poſt peti põt.⁊ ſic cedit dies.

en 7

c ¶ Legat.. relicti ſeruo manumiſſo.

dEoͤpeteret. ? eſt ro/ yt no. 5/l. põp. in fi⸗ e⸗ DOsð euenit. yt it iutile

. .

† Mereditatẽ iefert tñ qualis ſit cõditio.an quep otuit adipleri añ adi
tam hereditatem vel que non. vt. S. de le. i. l. queſitũ. SF. i.

babitano. eſt ⁊ alia rõ.qꝛ nõ eſt ꝑſona a qua còſtituat᷑.ſic econtra

rij videbat ełtingui eius maꝛte. ar. ſ. de ver ob. l. centellmis. F. ſ.
ſed õ ẽ.quia tranſmitni᷑ ad beredẽ.vt⁊. C. cõia de le.l.fi.in pꝛin.

alij dicũt deceſſit. . ſeruus legatꝰ.⁊ dic poſt moꝛã beredis nõ añf.
vt. . de ver. obl. l. inter ſtipulantẽ. S.pe.de hac aũt electione boĩs

babitatio. cobereat qꝛ moꝛte ꝑſone finitur. vr.s. de vſu ⁊ ba. ſi

ſi legaret᷑ vſufru. ſᷣuo hereditario nõ cedit ante aditaʒ. qꝛ nõ eſt perſona

que vtaf.vt.j.ð ſtip.ſer.
l.vſufruc.⁊.ſ.de acq.re.
do. l. b ereditas.

m in annos. ſʒ
Plura ⁊ pꝛimi ani
purũ ſequẽtiũ cõditiõa⸗

le legatũ eſt.ſ.ſi viuat.
vt. S. de annu. leg.l.iiij.
2.l.cũ in annos.ſecus in
ſtipu.ẽt cã moꝛ.facta.qꝛ
vna eſt. vt. ſ. de donati.
cã moꝛ.l.ſenatꝰ.S.fi. itẽ
eſt ſimile hoc legatuz le
gato vſuf.qꝛ finit᷑ moꝛte

niſt relinquat ticio ⁊ be /

redibꝰ eius.vt.S.de an.
le. l. in ſinglos. 2. C. de
le.l. in annalibꝰ. 7. C. S
vſufr.l.antiqͥ tas.ſecꝰ in

ſtipulatione ſiłiqᷓ moꝛ/

te nõ extinguik. vt. ſ. ð F.

ob. l.ſi ſtich ü. 5F. ſtip atõ

Ec xreterr. plana ẽ
Nanaa
Sc ſemel. P ſingu⸗

4 Jis annos. ſecꝰ ſi
in ſilt ſtipulatione. vt. ſ.

de dona. cq moꝛ. l. ſena⸗
tus. F. fi.
I¶¶ Dies cederet. etiaʒ q
ad trãſmiſſionẽ. vt.S.ð

an. le.l.in ſingulos.non

ſolũ quo ad petitionem

yt. C. e.l.i.ſed aliud ĩ ſti

pu.ſiłibus vbi in fi. ãni
cedit. vt.j.de ver.ob.l.ᷣ
hoc anno.que eſt contra
ſed õ hãc diffinitioneʒ ẽ

B. decõdi.⁊ de.l.ſi in an

nos.alij diſtinguunt an
annuũ aut ſingulis an/
nis leget᷑ vel ꝓmittat. ut
pumo caſu caput anni
ſcdo ſineʒ inſpicias.ſed

buic arg.S. S.ſi cer. pe.l.

lecta.⁊.j.eo.l.S.nouiſſi⸗
me.

m⸗ Acqrereſ legata an

noꝛũ er ꝗ fuit liber.
n Omniu annoꝛũ p̃te/

ritoꝛũ ex die moꝛtis.

o·¶ Quotannis · i. ſingu
lis annis.
a Miſt foꝛte.naʒ bocſe
quenti caſu vnũ eſt lega
tũ ⁊ ſemel cedit. vt.j.e.l.
ſi eũ.q̃ſi pure ſit relictuʒ
in iꝑs dilata petitione.

beatur ⁊ pendens ↄditio inuenia
tur poſt aditambhereditatem'’.
Ihabitatio filiof. I dem
pel ſeuolegata ſit putonõ
acquiridño vel patn legatuʒ ſi an
te adirã hereditatẽ filius vel ſeruꝰ
deceſſerit. naʒ cũ perſone cohere
at recte dicit᷑ ante aditaʒ heredita
tem diẽ nõcedere. I Dem.

Ngeturnõ vnum leganũ eſſe
ſed plura cõſtat. Mpia.

annũpꝛimuʒ mille aureiin ſm boꝛ
deũ in tertio frumentũ. Pia.

Ecſemel diẽ eius cedere:
Alſed per ſingulos annos ſj

vtnnn initio cuiuſq; anni an vero

finito anno cedat qonis fuit: æ la⸗
beo ⁊ ſabinus ⁊ celſus⁊ caſſius⁊
iulianus in oibus que in ãnos ſin⸗
gulos relinquunt᷑ hoc ꝓbauerunt
ut initio cuiuſq; anni huius legati
dies cederet idẽ iul.ait hoc legatũ

ſi ſeo relinqtur deinde poſt pꝛi⸗
mũ vel alteru annũ ſit liber eũ ſibi
acgrereꝰ.itẽ celſus ſcnibit: ꝙ ⁊ iu

lia. ꝓbat hꝰlegatidieʒ ex die moꝛ⸗

tis cedere:nõ ex q; adita eſtherech
tas.⁊ ſi ſote pꝰ mitos ãnos adea⸗
tur hereditasoim annoꝝ legatio⸗

nẽ deberi. ſjt ſi quotãnis ſit lega⸗
tũ mihi videt᷑ cti hoc initiũ cmnuſ⸗
qʒani ſpectãdũ:niſi foꝛte euidẽs
ſit volũtas teſtatoꝛis in qnuas pẽ

ſionesiodiuidentis:qm̃ nõlegata

rio cõſultũ ſed heredi ꝓſpectum

voluit ne vrgeret᷑ ad ſolutionem.

vt. C. e.l. ex bis. ⁊.j.e.l. firmio. 5. fi. b. d.

b¶¶ Di in habitatione. quotannis.i.ſingulis annis.puta.p.ad domuz

conducenda vel ꝓ

magiſtro.

c¶¶ ¶ Debek. a legatano.

ꝗ q Aoluntatis.qꝛ tunc agere incipit g ſi ad alimeta. x.ſingulis ãnis le⸗
g tin pꝛin. anm eſt ſoluendũ. qꝛ tuncincpit agere. vt. S. bac. ·.ij. Kñ. ſic

de ↄiectura.S.de le.i.l.ſi

tur. H. 1. 7. 1. e. l. firmio. §. fi.

ſeruus pluriũ. S. fi. 2. S. de iud.l.ſed ⁊ ſi reſtitua
e ᷣHouiſſim eipſe ego ſubaudi
cõtra ſol.qua no.ij.Rñ.puius..

61Bentg eſt boc cõ
g Sꝛ cui. vendicet. legatarius.

bDecelſerit legaranus: quo caſu dubitak: ideo qꝛ c ſit electio legata⸗

Vmin annos ſingulos le

ECEc refen ſinguli aurei in
anos ſinguloslegent᷑ anin

Si in habitationẽ aliqd velĩdi

ſciplinaʒ leget: ſicannuã vel quoat nonkaaendͤ.
Amist:ab, diebpenſiodebet :: Rlcnne ag
habitationisvel mercedis diſcpli 3.5.d cõdi-ide.
narũ:hiſdẽitelligit᷑ legatũ relicd liul ſol legatum

cõiectura voluntatisꝰ facta.iſMo

uiſſime põpo.ſcnibit:nihil itereẽ ee vrb ſed e
trij in qnos ſi ipulatione ſolu⸗-
wtri Manok ſingulos vel quotan mum no nepetitiqꝛ
nisan in ſingulosmẽſes vel quot ccnũ eſt aliq ea⸗
menſibus:an in ſingulos dies vel enufen Se
. 2. „L„ .gr.ð.de cõdi.iĩ
qwuuot diebꝰleget᷑: ipſe quoq; huic de.l. c ſilſub ea.
ſnie accedo: ꝓinde ⁊ ſiqnui legẽ⸗ ꝛideʒ dicipõt in
oibus caſibus il⸗

turtot aurei.idẽ erit dicẽdũ.¶ Si
cuihõ generaliterlegatus ſit: ſi an
teq; vendicet deceſſeritꝰ:ad here

dẽ ſuũ legatũ tranſfen * iticdo rentiaʒ. nec ob. ð.
ſit legatũ qð ſeius elegerit: ⁊ ſeius depiccõmo. rei
poſtelectionẽ deceſſerit:locus eſt arrchevic
vendicatõi ſemel acglſite. dri pura emptio.
. . ſed ꝑfecta eſt quã
P Di ſi 2Aſ. . Omp tftũ ad obligatoʒ
n mol egatũ ſiue illud a q̃ neuter diſcede
. factũ fuerit ſiue nõ illud do r poraltero inut
4 Snỹ; to qntũ ad perbi
ego ad her̃dẽ nõ tranſit niſi alter venda repentiõʒ

uter caſusviuo legatario extiterit

qm cã ex q̃ debeat᷑ pcedere ſemꝑ

dʒ:necq; certũ eſt alterutrũ futurũ ln SAides
oĩimodo debebit᷑.nã tale legatum pura quo ad obl
cũmoꝛier̃ heresdato cenũ eſt de Put no pol /
bitũ in: ? tñad herede legatanij pe vt dicta..
nõ trãſit ſiviuo herede decedat. ſſub eaih Zob
Zane dirit aut voluit,
ei6 2 Pian us facere duas codi
Juſuf. aut decẽ utm lega⸗ niones. tüc alte⸗
tanus uoluentt ſint legata auplategeni
ntruq; ſp ectandũ:ꝛ n oeẽteſtato membꝛa. tuc hb
182 aditionẽ hereditatis. moꝛte,z pura.vt hic. et
ppter. x. aditionẽ ꝓpter uſumfr. auethn. eln diut.
quauis eniʒ electioſit legatarij ta⸗ 1 c Eenũ eſt debi
men nõdũ electioni locus eſſe põt tũ in ex vi cõditõ
D t nodũ teſt nis oino exnture
ch ꝓpon tur aut nodu teltatoꝛey nõ er pſona eius
cui legatũ eſt: qui

in genere legati.dic vt no.S.fa.ber.l.beredes.S.ſt incerto.

Aiuſmodi.
16 fuerit. i.
ſi certuʒ erit illud

12 ſtipłatio talis

eſt conditiona⸗

lius.l.iuł.in qᷣbꝰ
eũ d ebiturũ certũ
eſt:lʒ videat᷑ vel⸗

— le ibi notare diffe

de noua.l. ſi pu⸗

põt non eſſe tũc cũ moꝛiek beres.i. dicere cõ ditionis euent.facit

deben legatum ſi aliud non ipediat.ſ.moꝛs legatarij ante brdẽ.
m ¶ Decedat.qꝛ conditionale legatũ.vt.S.e.l.ij.dies.n. incerta fa
l. dies incertus.ij. m.

cit conditionẽ.vt.S. de cõdi.⁊ de.l.dies.⁊.

- oſuſfruc. aut. x. ſub alternatione.
¶Eegatarij. ſi qͥdẽ ſemel publice eligat matarenõ pot. ar.
3.dele. ij. l. ſtatu liberum. §. fi. ſecus in contractibus interlviuos:

qñ diſtinguitur. vt. j. de ven obl.l. ſi quis ſtipulatus.

1Legati ced

fuit legatu.

—

oꝛtuo.teſtatote q& rtanii iſſe. qꝛ vnũ etiã puruz
it, imo cedit a moꝛte teſtatoꝛi.

4

val ſideicö ce.
Oñ dies lega. gin noun
eca. tol. lud g
is. in fi ꝛque ient eredit er
—“ . alataumnu relament ganne
. edat. vt 5.e krarcſtner legck aregula ord giare
cedat. x la iu et teſt ra eget an iuend d .
Vi gato ce egu eder xit. v a d lega ta be o.1. P
. le ſi reue infert. 5. de umiſſo. oꝛe
mo. utile iutius benein „ edanumt lemp e⸗
* 5 ampli rlega d elegean⸗ . ĩditas le inuen beredi uin Eges
t:qꝛ t̃ eglegn venelede⸗ ſi; hbñ b alio adite chipenuch ma
es Aaſanat inc, 33. at ire fditas Ila rio i i ſtten ſy b⸗
appa Zrs ertũ u pꝛinc. lega adi hfd it nu . ũ.ſed a ſtñ. ũ eſt le⸗
gatario Kalen, cng.i 5 Ci erat ioꝛ h fuer ime⸗ t itti. lan nc ale⸗
no legata ia:cͦi cũ . 7 I 1. 2 a um num rar ple tu iñ
ü möKol uetä dt ⸗ fditas S Keche a ilr qua raie enes eſt R
ſed gen⸗ ep i. in orpbf ſip 1.legau at . E „. P u rio: is dñe
ſiginosbaetn ndi . O ., 8 t ufru. Eleg ditas Im 4 ata lurt cio. 1
n eſſſe: atũ? circh 5ea deat hrdit 4 ar tatateſter lu⸗,
N nõ po lelunn, eceſſiſſe: deqnagi ul legatũ? 1. : anch, ata ẽtũ oꝛtu⸗ 1are lriie emol ie
WS coneie dne e deceſſt isleg k. x. le e di⸗ mu at er olum . uꝰ m adi⸗ EBe
inl 35 G aled moꝛt here ige. oꝛuo ẽtũ ſen r: Enberun, düeſtuſ⸗ ꝓ arſinon Fns aer
. g ob,. nec ad di 2m m ratu , an . cre’. 2 gt ſi tũc puu di⸗
uet, act. 7 factuz uiri an ib. xxr. : argu le. x. acgr legatů ſtim Eptin t ipie atus. 10.7 chere 5
H . . bup l. ti
i. Ppiin vt in ipn Po tran legati ffert ta me ſ aPerech puꝰ KD 1 ſtuſüft, krrbaad eleiſelen⸗
mes vſuſ hnara in cl. x. diesle —— it dece ta ñ cui ſufr. le ndu e ies ei ſas 5 ata denge ni.
r — del tanod ſnia ndũ inquit it*. ad eũ cuin t dice Pdes it. or ferts l odlant
it. g..co coͤdi. 5 5. iul. pꝛo rit ſu ariat inc mittit ſt buusan uerit ere eo ceſler gia Fli ogogr
ne „ I. — 8 - Dem ci cũr a q
ghnun 4baag rl. al. in iepenmn h.x. tra ut ip ſ atonõ eptin. ate non De bet afnut⸗ um
nuts aba dia⸗ aut ã ſi an dẽ ſuũ. filiofa. ecim leg fditat redit Fuo I atiqðᷣ Pinin isegarum
in, rte eſit̃ i mbere —— dhpr ita he ato eiꝰleg be W
ſti H ſo. dbe an legati d po⸗ 3 ad lega esei⸗ ita War⸗ nit pf deb
it Kaus5, ee Wa Ne gatn parifſel ol ane leär rd, anan 2 eer Kar
ldies erxi⸗ k. p ian een lio ſo⸗ ( lig oꝛti ipe⸗ 9mau⸗ neel ae h rdari
i 4 frario en ſoluat. ereci⸗ finge ut fi õne tnõm ideo i in y eſti leceeſe der ſatto: eſi.
eir ndes iuris. he irmita ceptõ t EAet m fel teſt ſi 8:
nn. ao tius imerp terp es leg gS alie re reg debea MRõr gatio laginrenn anan. poͤt
ietn oee Se etauo nati ſi pa 1 in in ⸗ 6el atu . om lig c lius ꝙ fi aneo be⸗
E. = — tn Ro drn d rinumn be
. „ n , . 4 — gtſj 6 . V . ñ0
S eeleel Pus ent dief e ſtet letanz grleanioi
akf ſicc 17.5.e. 2. · ſerit it:ip EPi beba on em urre ſi tili 5ſiſter⸗ lat re ituto p dao npo
tnef. r .5. a. er uenit: ſeius ei de tuz non iuns. t: ac qycõ noꝛi inſti re: ſe to no vel
. l. . E A . di UI nt: P l 2 Pune ſtitu lio ve
ſni o 4tui cnĩ cũ e ectam ris en de nileg uisſt hercdep⸗ mn. retpure drlcean ſi
Eel ei ſſutsr ſai erahitun ner⸗ eu⸗ aa ſieveii r lna
dkd ceſ tran iq iſtetis oti em. Pot gatu vita le t:ſi p itur Leed ndocichſe
*“ HM a⸗ e ionẽ: ei exi P De rilega cuidi ent: elligit qu oꝛ/
lu Bi non itionns tpe ſibi c u a habu it inte ꝛer le⸗ rlego. ra
olnun for ier d ccli erit eo liberis fi ſui iun nue deceſſer eliſeer e . *Bliuel e.ſig..
ch de biaulre ñſi mo oꝛta con dr etac ſitñ p N1 tpis monſtri. 5.5. .65 5
Adn⸗ E et icuſi necm feſſta. nemo expia alere:l finitione roꝛi rent ider lqur
zaa ingelli⸗ . ffecti. tione P d eicõ. ipa⸗ atuu⸗ fuerit. , pfinit rit u de ret. tnoſun Ktalioldu
i leg ij. l.ſt a. fue ente cpauo⸗ fi anc de Haunn in ſine atu fue de barlsen i, tenec.
e gula nd⸗ inarden o ſrn GS ee aute eeratte u
e. ta p tec; luf ij eceſſi legatüueſi es ee „und! peanor Kneimon ant bens
hz; eleb ſ lo Imita natu lega fu⸗ ſtatim öditio Drir tionẽ du l.ſiquis de.c. l. pon
n rm. le d d Vn Hila es 4 X. bec co vrort. ſoluti lej. a.
ii v il . dies 4 b un ſo dele. j leg
Ginan de cu Ph e n e t2no. q l. na ele
n „Pe m ſeruo le⸗ ve —– 5 poſſe 5 inra Tus di tü dcan ue
ſebt e umſ num. . S 9 ein ir. pnuüle .).e. ¹ E
tii ſeru ff. eus de alig ntn bus, myl vnt S
Prre S. at ſuſ m . 3 Nec ine ne.) §.
ali 2 Pacain . nit: au wbinne. leikoo,
ici gas nrſoe de jſeruu⸗ eſt ou ita. a.2.
u leic ⸗ diri Srnd fuerit aains kan
. ccus “
4 e. snar H rli viuit ſe
b0 — iuss ſen
Nent c ertin ratsAus
zii en cuius
. blientatis
ir
fn
⸗

ſ.e.l. ſi p
h. yt. j.
pꝛeſtarepenii.
latus p⸗
nterpellatn
̈ tuent inter
TPlueat
ame decel
te ſecus ſi ante
is adue. lecl
e⸗
n

f ibatt an aũt penus ſit in obligatione ciuili naturali innait bic c
nõ. ecõtra ꝙ ſic. vt.j.e.l.ſi penũ.ðſed dic vt. S. ad.l. fal l.i. . itẽſi ita no.

entũ.dato vxoꝛime.
poſitio:ſed qꝛ incipit a cõdi.vt.j.de

b ODuo legata. hoc nò facit tpis ap /
Eublen ita ſtip. S.i.nec ob.S.ad

l. fal.l.i.. idẽ erit verũ. vbi dicitidẽ eſſe boc caſu qᷓ; ſuperioꝛi.S.ſed illud

ſt in ſuperioꝛi eſſet petita
penus:⁊ nõ data.nam
tũc vtroq; caſu eſt idem
i.ſiue a cõdi.ſtue a lega
to incipiat legatũ de.c.
i Mõ ceſſerit.qꝛ nõdũ
extiterat cõ ditio.qꝛ po⸗
terat infra calendas pe

nũ d are:qꝛ nõdũ calen

de adu enerant.
R Qũ ab eo. pure mibi
quo cãu cedit a die moꝛ
tis.lʒ petitio ſuſpenda/
tur. vt. S. e. l. beredis. in
pꝛin. Itẽ inquãtũ lega
tarius teneat᷑.dic vt. ð.
de le.ij.l. N impr.ĩ p̃ᷣn. ⁊
S.i. fac.j.e.l.ſi dies.j.

¶¶ Si debitoꝛi. a giq; a /
ctione er teſtõ vt libere /
tur ꝑ accep.⁊ etiã cõpe⸗
tit exceptio ſi conueniat᷑
ab berede exiſtẽte cõdi:
tiõe. vt. ſ. ti. ij. l.i. . ſi de
bitoꝛi.⁊.S. de lib.le.l.ſt
q̃s decedens.S.nũc. et
l. a mibi.
mel Erũt. vt legatũ va⸗
eat.
n ¶ Pꝛoponak. ꝙ debi
toꝛ dʒ ſub cõ ditione.

cũ pfinitiõe de
leg.i.l.ſi q̊s ncio.⁊ dic

ſingulis annis vſq; ad
. K. qſmnos.
Pp Plura eſſe.pꝛimi an
mni purũ ſequẽtiũ condi⸗
tionale.ſ.ſi viuat alimẽ

tarius. vt.S. dean. le. l.

in ſingulis.
q (¶Mõ trã ſmittere. qꝛ ð

celſi anute cõditionez.⁊?

ſic ante diei ceſſionẽ.
1 WBi vero. facit. v. el.
nec ſeł ibi niſt foꝛte ⁊c̃.

Ti.e.l.firmio..ſi.
Adies incerta. re
pon. vel dicit cer
ta vel incerta.ſi autẽ ap

poſita eſt diſtinguit᷑ cer
ta ab incerta.vt ſub ijcit
4 Konkellknſ ex volũ
tate d efuncti aliud ap/
la. 5. fi. 2 aur. 2 ar. le. l
fili
4

a.
Januarijs.cẽteſimiſ
ias ceniſſimis: als cẽ

eotm̃ ꝑtinet ut ante litẽ conte. tra
dita penoꝛeheres liberet ¶Mſi
ita ſcriptũ ſit ſi penũ intra calẽdas
nõdederis.c.datoꝰ:non efficit᷑ ut
duo legataſint.ſʒ ut.c.legata ſhᷣ
conditione uideant᷑.iccirco ſiuxoꝛ
ante calẽdas deceſſerit heredi ſuo
neq; penũ relinqt q̃ legata non eſt
neq; ad.c.q; dies legati non ceſſe
niti. Cũ ab eo mihi fideicõ.datũ
eſt cui ſub cõditione legatũ eſt.ta⸗
le eſtquẽadmodũ ſiherede inſtitu
to ſub cõditione mihipure leget᷑.
Si debitoꝛi ꝙ ſub cõclitõne debʒ
legatũ eſt:pñslegatũ eſtagiqʒ ex
teſiõ ſtatim põtut liberatio pᷣſtet᷑:
⁊ ſi poſtmoꝛtem teſtatoꝛideceſſe
rit ad heredẽ tranſmittit actioneʒ
hec dicenda erũt ⁊ ſi nõ ipſidebi

toꝛi ſedalij cuilibʒ ſimiliter legatũ

eſſe ꝓponat᷑. ¶MArtia.
cũ pᷣfinitiõe ãnoꝝ legatũ
fuerit velut ticio dena vſqʒ
ad qnos decẽ. Jul.li.xxx.dig. ſcri
bit intereſſe ⁊ ſiqdẽ alimẽtoꝛũno⸗
mine legatũ fuenit plura eſle lega
ta ⁊ futuroꝝ annoꝝlegatũ.legata
nũ moꝛtuũ ad heredẽnõ tranſmit
tere ſi vero nõ ꝓalimentis lega⸗
