ac. li. S. taceat. æ labeo ait. Licet in dotalibꝰ rebuſ nio dtẽ vt es alienuʒ ſoluat:aut ä. debis qui ſuntſui vł

pꝛedia idonea emat :ſed vt libe- ali.iur.le. . ſi.

1 Holus. circa res ſuaſ

Socero. ſali = „u , H . Auãqᷓ;. in ꝓpꝛijs.
DM aban vin. peſtet : c tamen queri᷑ in iuchi ris ex alio viro egẽtibꝰ aut fratni⸗ n bace.
3 Au pare ¶(l0 ð dote an facere poſſit: dolꝰ? bus aut partibus cõſuleret: vel mr ergo uui ſit dol i
¶N(cʒ natral. Dutaxat cõpꝛehẽcditur: qꝛ in reruz vr eos er hoſtibus redimeret ga an Fean in bol. e,
tro. a ch v'ipius adminiſtratioe non erat cul iuſta ⁊ honeſta cauſa eſt:nõ vide ·Z. §. llud. a.ſ. vt ĩ poſ.
émarto. ma, pa ab eo erigẽda. Quqᷓ eny imn male accipere: z-ideo rece ei lelis u . doluz r .
mus ſit in ptůte duũtaxat dolum ei nocere puteʒ ſi ſoluitun . Icqʒ Zin filiafa. obſer 1 de fal l ſilino. 5 ſt. ſ⸗
ſoceri. ⁊ vxoꝛ qʒ facerenõ poſſit quẽ ꝓpter vxo⸗ uatur. ¶˖¶Mpianus. ar. cõtra. j. de bis qui in
eſſe videtur. ſech „ frau.cre.l.ait pᷣtoꝛ.S.il⸗
4 cutur 76ü0. W 1.
ines leg. ag.tu. S. at qͥ ꝑ.veretñ vxoꝛ tua ĩ ſui ⁊ veri paris ⸗ Kr Diccrra dotales. . Soluẽdo eſſet/ qꝛ cred ebat at. eſſe
eſt poteſtate.vt.C. de cõdi.inſer.l.ſi vxoꝛ. 0
C

edo æ nõ erat. a ¶Factũ eet in ſuis. b aeen irdotdlit⸗
i ¶ Socer.ſ.pater vini qui nõ minꝰ nurui qᷓ filio in pluribꝰ bʒ ne⸗ A ulieri. cõtra furẽ ⁊ danũ d antẽ: eſt em gen erale in ofibus qui iðo
tenẽtur:qꝛ babẽt ac. vt. ẽ. depecul.l.qð debet᷑. Jv cũ actio.l.aqll.det᷑ be
ro.vt.S.ad.l.aqͥl.l.itẽ mella..legis.apparet hic maritũ cui datur eẽ do
minũ rei dotalis:⁊ facit.C. deiu.do.l.de bis. Itẽno/ex pᷣdictis ꝙ vbi
in ſuis tm̃ cõmittit᷑ dolꝰ debet cõmitti cõtra vxoꝛẽ vbi in d otalibus non

opꝑtet cõmitti in ꝓpꝛijs:ſed ſufficit qualitercũq; ſit factꝰ nõ ſoluẽdo vir.
A mulier.vid ẽdũ hoc cũ erat ſui iuris:vel in ptatepfis ⁊ eius con
ſenſu reuerſa ẽ. ał cõtra.C. de nup.l.ſi vt ꝓponis. Itẽ boccũ dos
ſoli ei reſtituẽda erat vel ei ⁊ pri: ſecus ſi alij extraneo. vt.S. de iu. do.l.ſti
pulatio de dote. ⁊. ].e.l.in inſulã.S.fi. Itẽ ſi reuerſa eſt incõtinẽti intelli⸗
git᷑ idẽ mrimoniũ:ſi ex interuallo duo.ar.S.de ritu nup.l.pleriq;.⁊.ſ.de
reg.iur.l. quicqͥd. Itẽ bene cõcoꝛdat.5. de iur. do.lſi mulier, ⁊.l.diuus
ſeuerus.⁊.l.poſt diuoꝛtiũ.b.⁊.j.t.ij.l.fi.

ceſſe ꝓuid ere.as.vt.S.fami.her.l.ſi filia.S.ſi filius.in fi..

X diuerſo.ſi ſocer ſcʒ pater mulieris.
W oc iuſtũ eẽ. hic neratiꝰ ſibi cõtradicit.vt.j.dere iu.l.ſtc.in
fie. ſed hic ↄſtã. ma.ibi eo ſoluto.vt ſubijcit in.l.ſe.ſed ⁊ eo ſoluto

ſubdiſtinguit᷑.vt.S.de iu.do.l.pe.agit aũt vir eo ſoluto vt lucret᷑
dotẽ ex pacto.vt.C.ſi dos cõſtã.ma.l.i.extraneo aũt bonoꝛ non
babet. vt. S. de iure do. l. pe. H
m Ex ꝓmiſſt iõe. mariti vel alteriꝰ ſm. b. ĩmo ſua ⁊ habet excepti
onẽ vt danet inq; tũ facere pt.vt.j.de re iud.l.nõ tantũ.in fi.
n Fuent ĩ aliq negociatiõe.vt.j.dere iud.l.ſũt.nã ⁊ h ẽſocia di⸗
uine ⁊ bũane domꝰ.vt.C. ð cri.expi.br̃.l.aduerſꝰ.⁊.S.ð ri.nu.l.i.
o iuili ⁊ naturali.vt.S.de pac.l.i.G.adeo. .
p ¶ Inſolidũ.nõ expꝛeſſo erroꝛe in ſnĩa. alioquin ipo iure nulla eeſ· AVAãuis.ſoluat qð licet.vt.S.de iu.do.l.fi. . .
ſet. vt. C. qñ ꝓ. nõ eſt ne.l.ij. ⁊. ſ. de re iud.l. pᷣſes.⁊.l.cũ pꝛolatis. Emat. ⁊ in dotẽ cõuertat. vt ⁊ ĩ ea.l. ?.l. munꝰ. F. manẽte. . l. ita cõ
itẽ no. hic ſpeciale exceptionẽ opponipꝰ ſniam.qð dic vt not.S. [Solutk, io ei poſtea acuo denegat.vt. ſ. e.l.ſi cũ dotẽ F. i. ſtate.
qDoli.q eſt odioſa. vnde ſi ſoluiſſernõ ad mace.l.tamæ ſi b⸗ Obſermntur. vt ei recte ſoluatur in pꝛeiudiciũ patris ⁊ cõtingat libe/
Ad repeteret.ſecꝰſi ſoluerit añ ſnĩiam:qꝛ tũc tutus fauoꝛabili ſoluit. ? ratio.vt.j:e,l/ſi cum dotẽ. .i. 2

= ”

„

Liber

Ed ⁊ſtiõ.ð.loquit᷑ cũ mulier expẽdit:ſibi ſolutã dotẽ:hic qũ vir. ſed an coget᷑ pater iterũ dotare. ar. ꝙ ſic. C. de do ꝓmiſ.l. fl. ⁊ in
Parte.iſ.actio dotis euaneſcit. . . . auf.de equa.do.S.qꝛ vero.licet quidã cõtra.
n ipſum. ſcʒ ſocerũ. m Sed ⁊ bonefidei.nã ⁊ bocẽ boneſid ei

14 Kk ¶ Et ex iuſtis cauſis.queſunt.S.e.l.quis.⁊.l.ſeq.⁊ deiu.do.l.
vt.C. de rei vx.ac.l.i.S.ſed nõ ignoꝛamus.ergo pmittit᷑ iudici eſtinare mutꝰ.ꝭ.i.ſed quid ſi amiſit ſolutã luſta ex cã. videt nec ſoluta.vt
ex bono ⁊ equo qð debet reſtitui.in quo ⁊ illud cõtinet᷑.vt ſi qͥd inuicin. ar.S.dein rẽ ver.l.qð ſi ſeruus.S.ſed ſi mutuã:ecõtra ꝙ ſic.vt.S.
actoꝛẽ pᷣſtare oꝑtet eo cöo . de exer.l. i. vn/⸗
Penſato in reliquo dam de querit of. ſʒ pᷣ

net᷑ reus.vt inſti. de ac.
S. in boneſidei. Itẽ qre
non ipſo iure liberat᷑. vt
S.l.ꝓxi.Rñ.hic non ſol
uit mulieri vt ibi.
n Maxime.idẽ ergo ⁊
ſi ſin evolũtate.ſi m̃ ratũ
habeat. qͥa ratih abitio
cõ ꝑ atur mand ato ⁊ re⸗
trotrabit᷑.vt.C. ad ma.
l. fl. 2.S.de neg. geſt. l. ſi
pupilli.S.itẽ queritur.⁊
ſic pᷣt dici maxie ſup⸗
abũdat.ſic.C.ð ma. te.
l. fi. F. i. ſ foꝛte idẽ ⁊ ſi ñ
hab eat ratuzʒ. qꝛ ꝓ rato
debet baberi. vt. ſ. ð tu.
⁊ rati.diſ.l.i..ſed nul/
los. ⁊.S.de nego.geſt.l.
põpo. Itẽ no.hic ſpeci⸗
alia.al.n.nõ cõtingit li⸗
beratio.ĩmo ſpecieʒ do
naniõis o btinet ſolutio.
id eſt red ditio dotis.vt
C.ſi dos ↄſtan.ma.l.i.
qñq; tamen exigit᷑ dos
coſtan.ma.vt no. S.l.ij.

Icũ dotẽ. extrane
us. licet coniũgat:
t in rñ. diuerſum eſt: ſic
S.de pecu.l.licet.S.ſi fi⸗
lius.

1

erpẽdit vt a latronibus
edimeret neceſſariasmulieri per
ſonas vel vt mulier ex vincul vẽ
dicet de neceſſanijs ſuis aliquẽ: re
putat᷑ ei id qð expenſum eſt: ſiue
parsdotis ſit ꝓeaparte ſiue to⸗
ta dos ſit expẽſa actio dotis eua⸗

neſcit. Et multo magisidẽ dicẽc⸗

dü eſt ſi ſocer agat de dote deber
rationẽ haben eius qð in idipᷣm
impenſũ eſt:ſiue ipe maritꝰ hoc

fecerit ſiue filie vt faciat dederit.

¶ Sed ⁊ ſinõ pater experiret᷑:ſed
poſt moꝛtẽ eius filia ſola de dote
ageret idẽ ent dicendũ.cũ.n.doli
exceptio inſit de dote actiõi:vt in
ceteris bonefidei iudicijs:pᷣt di
(i vt ⁊ celſo videt᷑ ineſſe hũc ſum
ptũ actiõi de dote marxie ſi ex vo
ate hlie factus ſit. I Sem.
Icũ dotẽ daret pater vl
extraneꝰ ꝓ mulierei vnũ
caſum pepigit vel in diuoꝛtium?ꝰ

Ed ⁊ ſi õ manitꝰ ex dote

mr̃imoniũ filiafamilias citra pa⸗

tris volũtatẽ/ dotẽ cõmunẽ exa⸗

ctã cõſumat ꝰ:patni ⁊ viua ea vl

moꝛtua actio ſupereſt vt dos ip̃i

ſoluat᷑. Ceterũ ſinõ perditure ⁊

erxiuſtis cauſis ſoluta ſit nõ ſup⸗

erit actiol ſed moꝛuo pfe: nec

etiã heres aget nec mulierꝰ. Si

mulierꝰ ſoluto mrimonioegentẽ

reũ dotisp nouationẽ deceptaac
(Clpiat: nihilominuſactio dotisei

manebit Si pater filia abſen⸗
te de dote egenit:⁊ ſi omiſſa ſit de
rato ſatiſdatio filie denegari de⸗
bet actio ſiue patni heres extitenit

ſiue in legato tatũ acceperit:qn

tũ dotis latis eſſet.Et ita iuli.plu

nibus locis ſcnibit cõpenſandum

eiin dotẽ qa patre dat᷑:lucroqʒ·
eius cedit:ſi tm ab eo cõſecuta ſit
qntũ ei dotis noĩe debeat᷑ a mani
to:q patri ſoluit. Si patri ꝓpter
cõdemnationẽ rome vbi dos pu
tatur eſſe nõ liceat:filie ſatis dotiſ

mũ veriꝰ.qꝛ ex qͥ
ꝑdidit perditur̃
eſt ſolutũ: at hic
exigit duo.ſ.non
pditure ⁊ ex iu⸗
ſta ca.
l Actio. qꝛ qð le
gitime ab initio

factum eſt ⁊c.vt

.C. de admi.tut.
me Patre. pᷣmo

ſecũdo caſu.

rei vx. actione.l.

rei.

o ¶ A(ulier. vt. S5

e.l. ij. F. i. in fl. ⁊.
F. interim.
nebit. imo Z. 3.
mꝗ.l.inter.S.ab⸗
eſſe.ſo.hic fauo/⸗
re dotis vel dece
pta fuit hic dolo
delegãtis:vt ibi
dicit. Itẽ oppo/
niturqꝛ vid et da
ri de dolo actio
F̃m. H. vt. C. de
trãſ.l. ſub pꝛetex
tur: ſʒ fauoꝛe eiꝰ
dat᷑ actio dotis:

vnica. F. 2 b ex

p Si młierma
e

be NDiuoꝛtiũ.ſ.t̃. vel in moꝛtẽ?:dicendũ eſt in eum

c e6n moꝛtẽ. ſ. tm̃.
d ¶Nulieri. indiſtincte
niſi fraud esʒ cõmittat.vt
3. ti.i.l. k filia. in altero ”
nullo mõ ſi in traditiõe vel incõtinẽti extraneꝰ vel pater ſit ſtipulatus vt

lieri actionẽ ¶¶ Di poſt ſolutuʒ

ſ. e.l. quoſ.ſi vero pactum ſimplex apponat᷑:ſiquidẽ ab extraneo idẽ. vt

C. de rei vx.ac.S. accedit.ſi vero a pre nil valet.vt.C. ð iu.do.l.auia.aʒ.
eſt rõ vt ibi. Itẽ qð hic dicit eſt verũ:niſi caſus omiſſus ſuis ſit expᷣſſo.
vt.S.de cõdi.ob cãm..l.ſi extraneꝰ.que eſt cõtra:ſed hec ſo.nõ placet:q̃a
nec ibi caſus omiſſus ſiłis eſt expꝛeſſo.ſed ſol.vt ibi. IAtẽ no.ꝙ pactum

factũ in caſum moꝛtis valet p ingreſſum monaſterij.vt.C. de epiſ.⁊ ce.

ldeo nobis:ſecus ſi depoꝛtet᷑.vt.ſ.de ver. ob.l.ex ea. S.pe. licet ſit arg.ð
3. p ſocio.l. actiõ e.. publicatiõe. ⁊.ſ. de bo.poſ.cõtra ta.l.i.in fi. Itẽ fa
cit ad bãc.l.j.delib. ⁊ poſth.l.cõmodiſſime.⁊.S.de do.inter vir.⁊ vx.l.

ſed ſi moꝛs. ⁊.j.. de pac.do.l.pacta cõ.⁊.j.de ſol.l.q̃ro.ſʒ ar.ð.C. depo⸗

ſthu. h er. inſti.l.fi. Itẽop.quare in caſu omiſſo nõ ẽ cõis dotis actio pa
tri ⁊ filie.vt.S.e.l.ij.S.i.⁊ de vſur.l.ſi ſtipulatꝰ.in fi.ſiue pater anteſtipu/⸗

lationẽ numeret ſiue poſt.Rũñ.qꝛ dicta nũ eratio vel datio qñcunq; facta

ſit videt᷑ fieri c implẽd eſtipulatiõis.vt.ſ.de noua.l.cũ em.itẽ eligendo
vnũ expꝛeſſe vid et᷑ alij renũciare.vt ar.C. ð ꝓcu.l.maritꝰ.alij dñt ĩ emã/
cipata loqᷓ ꝙ nõ placet:qꝛ nil ad heret:cũ ad ipſaʒ eſſet p ater extraneus
qð eſſe nõ debet. vt. j. de le. i.l. ſi qũ.alij dicũt eſſe mulieri vna cũ pfe:ſed
in aliũ caſum ſoli patri ⁊ ſuis heredibus.pᷣma placet.
e¶ Actionẽ Doc dic vr. S. e.l. ij. in f.. hb. f ¶¶ Aoluũtate. q expᷣſſa exi⸗
gitur. vt. S. ð ꝓcu. l. filiuſfa. F. inuitꝰ. lz ſecꝰ ecõtra. vt. S. e.l. ij. F. volutatẽ.
g6 Ena ſpote ſoluẽte. ſola em̃ nõ agit. vt. S.e.l. ij. F. i.
b Koſumat. nõ in rẽ patns. als ſecus. vt. S. e.l. tij. in ſi. h.
i ¶ Bugeſt. patet ergo ꝙ nõ habent q̃ſt duo rei ſtipulãdi.qꝛ tic filie ſol/
ui poſſet. vt S. de pac.l.ſi vnꝰ.aʒ.ſʒ an aget adiũcta ſibi ꝑſona filie.Rñ.

caſum in quẽ nõpepigit eſſemu⸗

fien opoꝛtet :ita tamẽ vt caueat
rẽ rata patrẽ habitumũ.i Eo aũt
tpꝑe cõſentire filiĩ patn opoxtet

qꝛ ꝑpetua ⁊ vſu
raria.vt.C. ð rei
vx. ac. S.exactio
dotis:⁊. S.cũ au
— tẽ.qð nõ eſt ĩ acti
one de dolo. vt. C. de dolo.l.fl. ſed cũ ſit extincta ea quõ intendit
Rñ.fſtitutio dat᷑ ex clauſula gen erali. vt.S.ex qui.cau.ma.l.i.F.ſl.
vel dic veriꝰ.ſpeciale eſt vt nõ habeat᷑ ꝓ extincta.ar..e.l.i.⁊ facit
S. de mino.l.patri.S.pe.⁊ ad velł.l.q;uis.S.quof.⁊.S.ſi cõuene⸗
rit. Itẽ quid ſi cõſtan. ma.fiat hmõi nouatio.Rñ.tunc minꝰ valet
qꝛ nec ſolui põt.vt.Q.ſi dos cõſtã.ma.l.i.⁊ qꝛ nec nata ẽ actio ſᷣm
quoſdã:qð alijs nõ placet.vt.j.de ma.l.ſeruũ dotales:ſed dic vt
no.j.de bo.dã.l.ſed ſt alia.in fi.⁊ facit.Q. de iu.⁊ fac.igno.i.fi.
Bi pater. ⁊ ſr i. quãuis. r. ¶ Sariſd atio.qua debuit ſubit
vt. S. e. l. ij. S. fi. ⁊ de ꝓcu.l.nõ ſolũ.S.ſi de dote.h.
85 Kantü accepit. eſt ergo rõ:qꝛ ex qua perſona ⁊c̃.vt.Sẽ.de pig.
ac.l.ſolutũ..ſolutã.⁊.j.de re.iur.l.ex qua perſona:qð admitto ſt
habuit vltra fal.qũ eſt dos.ᷣvt.j.ad.l.fal.l.pater filiã.in pᷣn. at/
tẽde tamẽ de qua fal.hr̃ qõ. vtibi no.eſt ⁊ alia rõ ſᷣm.R.qꝛ vbra⸗
liud nõ liquet ponꝰ ſoluereq; donare patrẽ eſt veriſile:ne pꝛeſta/
tiõ e duplici beredẽ velitonerare.vt.j. de le.ij. cũ pater. S. qui do⸗

tale: ⁊.l.lucius. 2.l. ticia. S. qui inuita. ⁊ ar. S. e.l.nõ ſolũ. in fi. 7.l.

ſi pater. ⁊.j.de do.p.l.ij. F.i.⁊.l.pe.⁊.j.e.l.d otẽ.⁊ in auf. ð equa.
do. F. quia vero. coll. vij. ⁊. C. de rei ven.l.cũ a matre:ſed ẽ ctra.
C. de rei vx ac.S.ſciendũ.ſo.hic pat᷑ voluit eã eẽ cõtentã altero.
ibi nõ. vel ibi vir:bic pater legauit. Itẽ nõ erat ibi exacta. Itẽ cõ⸗
tra. ſ. de le. i. l. bmõi. . qui ſeruũ.ſo.pᷣm Jo. bic ꝓpter legitmũ pa
tris exercitiũ ⁊ virilẽ eius poꝛtionẽ:al vtrũq;: vel ibi debitũ cepit
eſſe poſtteſtamẽtũ:bic ante. ¶ LZucroq;. pᷣma facie alio ñ
attẽto. vt. C. cõia de le.l. i. F. ?⁊ hoc diſponimꝰ.vel dic attẽto com/

ſic yt.ð.l. i. S. ed vtrũ, vel ibi in ꝓmiſſiòe bic in ſolutiõe facta m qſdazx

modo dñi ⁊ ſumptu litis,.vt.j.de le.ij. l. iij. F. ſc rem.

—

*
— 1 5 deca di l. amimi Edã. vel igribꝰ. vel foꝛte ſaf eſt ſt nõ Zdicat. vt. z. e l.ij. . fl.
Si pani.n elegatus eſt. vt. ð. de ca. di. l. amiſſio cogẽdã. vel dai pigribꝰ. vel foꝛte ſañ eſ e. l. ij. H. fl.
anens nefonalften legatn ignominia afficit.⁊ ſic rome c¶ Per abſentia.nõ hoc ipſo qð eſt abſens.ſcʒ vt ſola abſ. entia cõtradi /
badi 6 liceat. vt. S. debis qui no.ᷣinfa.l.ij.S. qui ignominie. ctionẽ inducat.tũc em pater ſatiſdãdo ageret. vt. S.e.l.ij. . fl. ſed expſſim
mnſt. ſeeremalil.milites. §. miilioni. (tradicit quia ẽabſens. n ſi eſſer pñs timẽs verbera foꝛte nõ contradi
eolenm ſipaterpernũciũ vel per epiſtolã cõtradicat. vt. S. de ceret. az.· alij dicũt ꝙ per ſol abſqtiã videbat᷑ contradicere.

uenerit. ⁊.j.de vᷣ

bo. ob.l. ſti qs ſti

pulatus.⁊ hecẽ

que furoꝛe detenta eſt:qꝛ ſenſũnõ
habet:nũciũ mittere nõ poſſe an

nõ fit cõditio vini detenioꝛ in aliquo nec aliqð dãnũ iõ ſentit. ſed
ibi ſecus eſt.vt ibi no.h.hec em̃ volũtas nõ eſt illicita vt ibi. ſed
neco bligatoꝛia.alias ſecus.vt.C. deac.⁊ ob.l.ſicut. Itẽ qð h̊ di

Di vero dotẽ ita diſſipare ma
nifeſtũ eſt:vt nõ hoĩeʒ frugioptʒ

2

14 Sequeſtran Poteſt hic notari caſus qꝙ do
e

eitopo⸗F d ¶ Juuenis.i.nimiũ cre
l. §. DG „ „ „ dula. vt dicũt. aʒ.
nali. ßm az. 7.bd. „ ſaS⸗ la? di Viri participẽ eſſe . Si aũt tãtis e Hunia. i. nimis dili/
ſed contra puto. quo lis ↄteſtat᷑ ſcðᷣʒ hec ſi filia di Daut e .1 ſtioſusvt Cümanth antns meru⸗
na ibialten no/ cCcat ſe pfiↄſentire et añlitis ↄteſta finoꝛ eſtita feror:ita pnitioſus yt gienerin gulnd meru⸗
mine agebai/ tionẽ mutauerit uolũtatẽ ul etiã e ſanitatisnlla ſpes ſupſit: crca mi ſmereref r ſie ſubaudi
ene bieio, n i ata ſit: fuſtra pr aget. Mec niſtrostemibilis ? foꝛſiran altera marime ſed alij onna.
git filia. vñ ⁊ ꝓ⸗ macapata ſit:tuſtra pr aget. vel ſeuitiã furo⸗ ar. j. de dona. l. filiuſfa⸗
curatoꝛẽ oꝛdina nonillud qʒ5 ꝓbamꝰ:q labeo ꝓ perſona vVel ꝓpter utia mo⸗ milias..i.⁊. Q. ð ſacro
tehon vrs O 4 bat nõnũq; pfideneaãdã actõʒ:ſi nis vel quia liberos nõhabet pꝛo ſanc.eccle.l.iubemꝰ. S.i.
cu.l. filius. S. ſeld Da e5Ppndeneg ãde ſobolis cupidine tẽta eſt: ſ ¶ Si manitus. mutere.
puto.⁊ ſic teſt. tꝗ turpis pſona pñis ſit ut uerẽdũ creade ſobolis cupicline —K repudiandum.
Nevee ſit: neaccept dotẽ ↄſinnat. Jo licẽtia 'enit cõpoti men a gfon⸗ Mon poſſe. z. de di /
— 2 „ „ „ — 52 ⸗ niziſ, 2 .l. iuli 8. .
a haue eas qoffeii iudias iteponẽdie finetinici nittere vrruli ennee f
ſatiſdat ſi filia ẽ tenꝰ et filie et pfi cõpetẽter ↄſula pA videat᷑ eſſemrimoniũ di 0 U⸗ .
coi⸗ . . „= 2 . = 2 , — 2
be tur. Sy ſi atitet flia ne tali pfi coõ tũ: neq; in danũ alteutra psinc iEerendus eſt. n non
0 — C
el. j. F.fi. ſentire cogatꝰ puto dari ꝗqdes prfi dat. Siautẽ in ſeuiſſimo furoe zne lapiaen nergl⸗
D t 1 OL frir mali fe
⸗ actõeʒ ſʒ cã cognita. ꝗd eni ſi filia mliere oſtituta dinimere mantus cũ.accur.flo.le.do.exc.
¶Eo aũt tẽpo / ſide p abñtiꝗ pri ↄtradicat: ꝗdẽmr̃imoniũ calliditate ñ vult K Gaieme. i. boc ſciat.
ſie cõtinuarur Uerecuũde ꝑ abñtia pri ↄtradicat: õäs . - 4 re.pHoc
Fel i die et curnõdicamꝰpfinõec dãdã acti ipnit aũt infelicitatẽ vroꝛis: 2n5 l 41 K uminan ag⸗
ſia debeba onem. Oò ſi is pater ſit cni oimõ ad Rtn cnant dorcz v Ce viorl.
tri agẽti de r EIi . Oil⸗ lſferre manteſuſiuni eſt: cõſenſu.S.hoc niſi.⁊.S.
nebädt annefid oe o abnt dotettrlcen abetene en . .
cit qᷣ tpe. ac. om Pbate:filia leuis mlier vel ad mo „. „m (ſFoꝛtuitis. vel ꝓſpe⸗/
gueaib⸗ qa du iuuenis vel nimia circa mari unatoꝛ funoſe vel cognan acire no.vt. C.de nup. . ſi
9.1. q — — — 1 — . 2 gS FR 6 I⸗ cõ *O. .i
lãas filede luũnõmerentẽ: dicẽdũẽ potiꝰ pri iudicẽ cõpetentẽqᷓtenꝰ nctas jar Ca. C. dedo 15.
eOe, —„ marito: talẽ mlieri ſu vi. ⁊ vx.l.res.⁊ facit.s.
bet interuenir.. gcgeſcere pᷣtoꝛẽ opoꝛtere:dareq; phonat manto:oem tale milien de bis qui ſunt ſui vyka⸗
1Autaueritt. ei actionẽ. Simaritꝰ fvel vroꝛcõ ſtẽtatiõeʒ ſufferre ⁊ alimẽta pᷣſta- lie iurl.a parre.
el actonẽ.Simaritꝰ vel vxoꝛco tOedltei! . E.l e.
ar. ꝙ qᷣs pᷣt peni — . .7 medicine eiꝰ ſuccurrere ⁊ ni n Participẽ quia vnũ
tere antelit. cote. ſtate mr̃imõio furere ceꝑit:qd fa re:⁊ mecha . ꝛp? 2 vna anima ſüt.
Eſe⸗ Foe rei vẽ. ciẽdũ ſit tractemꝰ. ſʒ ⁊ illud gdez hil ptenmmittere qð mantos Vroꝛl h. ad qð.S, de nitu nup.
is qui ſe. ⁊ ð iu . = 6 Bma.
niſom iul ſ co⸗ ꝓculdubio obſeruat᷑ eĩ pſonam afferredecet ßm dotis qntitatey lLpma

9 Bꝛopter ſeuitiã fu/
roꝛis ſub.vult dirimere
ac. flo.

/ — — 1— 2 g. fS= 9 . , 3
mart . IIan 5 . ran qtenꝰ ex ea b·Xicẽtia.ſic.C. ð cur.
ro quia adbucyvi gut illa repudiãda eſt: coſideradũ dorf nneſteall achun ierieC eut
det res neg aa eſt. ſiqdẽ intemallũ furoꝛ habe⸗ Mulier cõpetẽs habeat ſola nõ numeraturinter cere/
urmJatf vri, At vel ppetuꝰ qdeʒ moꝛbꝰ eſt:q una cũ ſua familia:pactiſ vic do ras. ſic eſſet damnum
turmãdatũ. vt i/ Pppetu’/ gde mn 9 G. 01. er . Cherepn donnmn
ſti. man. F. recte. tñ ferẽdꝰ eſt his gqarcaeã ſunt: talib . que iter eos abũitio nſpe ceSinane dog no⸗
e⸗ de tũc nullo mõ optet dirimi mrimo aninita fucrit ĩ ſuo ſtatu duratib lranni caſus:nõ geni
liin vero min⸗ mi: ſciẽte ea pſona quecũcõpos ⁊ altenꝰ expectatibꝰ ſanitatem ? nuiaʒatfſo.
un. c iudi. ol,. mentiseſſet ⁊ ita furẽti quẽadmo moꝛtis euentũ. Iẽpr funoſe vtri d e aban ahod,
. 5 — „ 2 15 2 * . m U *
ſie⸗ ar danalt dũ dixrimus nuncium miſerit: cul liter iten der ſihi nlieue ſis red gi Cnulla dos ẽnon tenet
gnata. . de op. Palſua nuptias eſſe direptas.quid doteʒ pt:q;is em ſunoſa nüiũ wort alimer⸗ negare
le.l.apud aufili eπ Pſanuz eſtã itis ²½ mittereñ poſſit:preʒ eiꝰ tñ poſ- vxoꝛi. h. qð eſt falſum.
nen tah ſtqʒ vt foꝛtuitis P 3
um. 1 le i.l. bu En ta huani eltq; vt ſo ſ. ſ eſ· Si ſoluto mn ar. Z. de relig. ⁊ ſũp. fu. l.
iuſmodi. .ſi ſti ,/ caſibus mulieris maritũ vel vxoꝛẽ lecentue BSi oluto mino⸗ as ſinulla. Itẽ vir iur
chum.qꝛ licet h canonico excõicaretur.
mutet volũtateʒ

e ¶ Piſſipare.ſcʒ maritũ

sD repetit᷑ ↄſtã.ma.vt no.ẽ

ij. in pn. Itẽ dic ſpeciale de ſequeſtratione.nã regulariter ꝓbibet᷑.vt

C. de /ꝓhi.ſeq̃.p.l.i.⁊ alia ſilia no.vt ibi dixi.

cit accipeſi ⁊ cim mutãde volũtatis babuit.vt.j.e.l.dotẽ. g¶ Tamulia. alias filia. . „.
94Pater. erp dſenſuu. n ¶¶Si tam. i. valde. . b ¶ Quãuis.iſte ver. reſpicit:qð dixit.s.5S.ſi manitꝰ.in pᷣn.
a ¶ Filie.qᷓrela pr̃is ꝓ dotenõ admiſſa.ſed eiꝰ curatoꝛi agendi co i Patrem. vt 7.S. de diuoꝛ. l. iul. .
pia nõ denegata vel in ſubſidiũ filie actiõe ſeruata. vt.j.ea.l. . ſi k ¶ Si ſoluto. funoſus ſit.ſecus quando pater ſapit ⁊ filia fuerit funio ⸗

ſoluto.⁊ detu. ⁊ cu. da.ab his.l.his.J.nec dubiũ eſt. aʒ.alij dicũt
dotẽ ſequeſtrandã.vt ar.j.e.l.S.ſi vero.

be Cogatur,nec repꝛo bat que ſcitagi a pre⁊ no, qð inuit bic eãẽ

altuͤc ein repetit pater nec cauet filiam ratã habiturã.licet caueat ea ab/

ſente. vt. Sae.l.ij. S.fi.axo.⁊ facit.j.de iniur.l.ſed ſi vnius.j.filio.ſo.vt.Sðᷣ

eo. l. ij. F. fi

Liber

Ab boſtibus. fa cit. S. de ritu nup.l. ſi fllius.
m ¶ Xranſgrediamur. dixit quibꝰ cõpetat actio de dotenũcõ quos.

n ¶¶Erxr volũtate maniti.qꝛ nihil intereſt mihi:vel alij ſoluatur volunta /

te mea.vt ⁊.S.d e iur.do.l.etiã ſi alij.⁊.C. de ſo.l.miil:⁊ depig.ac.l.ſo

d ¶ Seruabit᷑ quaſt loco pignoj ſic ⁊.ſ.ð acqᷓ poſ.l.ſt quis rem

in fi. aliud aũt eſt in vera dote que ob eã cãm nõ differt᷑ ſolui.vt

¶C.de rei vx.ac.S.ſʒ nec ob ipẽſas.vt.ſ.ð dote pᷣle.l.dote:nõ ãt

dicas ꝙ bic coꝛngat᷑. Itẽ nec dicit᷑ bic ꝙ fiat còpenſatio:queð

quãtitate ad ſpeciẽ locũ nõ babet.vt.S.de pig.ac.l.ſi cõuenerit

lutũ.S.ſolutã.fallit.j.de ſo.l.fugitiuxs.itẽ videoꝛ:gerere ꝙ ꝑ aliũ gero

vt ⁊.j.de admi.tu.l.ita
auũt.5. geſſiſſ e.fallit.C.
de thelau.l.i.li. x.S.ĩ ali
enis.⁊.j.de vi ⁊ vi ar.

l.cũ fundũ.S.queſitum.

0 Sn viri eius.i.ptãti.
puta filio vel ſeruo
p ¶Sed ſi ma. S. dicta
habẽét locũ quãdo ma/
ritus erat ſui iuris: nũc

quãdo eratin ptate pa

tris.
q Socero.i.patri viri
r ¶ Plane. abſolute. di⸗
ſtin gue tamẽ an cõtem/
platiõe eius volens ta
mẽ illum ſibi obligare
ded erit:vel ſolũ maritũ
vl vtrüq; vt ſic:vel vter
; vel alter tantũ tenea
tur.vt als ſubdiſtigue/

re ſolemꝰ. vt.S. de neg.

pilli. F. i.

geſt. l.ſi pu
1 Safaie imo quãdo

q; nõ ſuffic. puta ſi res
dotales extãt vel pater

in eis doluz cõmiſit. vt

ʒ.de pecuł.l. in boneſi.
itẽ ſi nõ eſt ſoluta dos
que fuit ꝓmiſſa a muli⸗/
ere:qꝛ a tota obligatiõe
debet eã liberare ſocer.
vt. e. ti. l. dep oſt. F. i.
t¶¶ Damnã dũ.ſ.patrem
u ¶ Bin ãt ſocero.i ſuo
noĩe tantũ.nõ alieno.
x¶ Erxtitent heres. H au
tẽ qð ſit beres actoꝛ ꝓ⸗
bat. vt. C. ſi vt ſe ab he
re.abſti.l. i. de iure de⸗
li.l. i.

—

nio pater furioſus ſit curatoꝛ eiꝰ

voluntate filie dotẽ petere pote⸗
rit:aut ſi curatoꝛiſ copia nõ ſit age
re filie permittendũ erit: caueriq;
opoꝛtebit de rato. Idẽ dicenduʒ
eſt:⁊ ſi ab hoſtibus captꝰ ſit pa⸗
ter:puelle dãdã actioneʒ de dote
repetẽda. Zrãſgrediamur nũc
ad articulũhũc vt queramus ad
uerſus quos cõpetit ð dote actio
⁊ aduerſusipᷣm maniũ cõpetere
Palã eſt:ſiue ipᷣi dos data ſit ſiue
alijs ex volũtate mariti:vel ſub
iecto iuri eius vel non ſubiecto.

Sed ſi filiuſfa.maritꝰ ? ſit ⁊ dos

ſocero data ſit aduerſus ſocemiʒ

agetur.plane ſi filio data ſit ſiq

dem iuſſu ſocen: adhuc abſolute
ſocertenebitur qð ſi filio data ſit
nõ iuſſu patris ſabi.⁊ caſſi.rñde⸗

rũt nihilominꝰ cũ patre agi opoꝛ

tere.videri em̃ad euʒ pemueniſſe
dotẽ penes quẽ eſt peculiuʒ ſuffi⸗
cit aũt ad id dãnãdũ qð eſti pe
culio:vel ſiqd inrẽ patris verſuʒ
eſt. ſinaũt ſocero dotẽ dederit cũ

manto nõ poteni expenir:niſi pa
tri heresextitenit ¶ Si mulier in

bonis viri mulieri:vicʒ vt ſi ſint
alij creditoꝛes hec pꝛeferat᷑ circa

unbn.
cõcditiõe mariti errauenit putaue⸗ Jehunane
ritqʒ eſſe liberũ cũ ſem⸗ eſſet ! cõ⸗ fSndein: 4oe,
nileii in f Dotis. 2 by⸗
cediopoꝛtet quaſiꝰ pꝛiuilegiũ in gotbece dore,

g (Allo ariti. qd
in ſocero ſi ipe vᷣ

aNa; 5 gat ad inopiaʒ.
ð peculio actionẽ. Et ſi foꝛte do⸗ Precepirbotenn.
mino aliꝗd debeat ſenꝰ nõ pꝛefe bic quidẽ vł ali
rat᷑ mulieri niſi in his tantũ rebus bi nò exp mit: ni/

que vel in dotem date ſunt vel ex

dote cõpate ſunt quaſi ꝰ:æhedo alias generali
talesſint. .Aulus. taſbibaur g
Zẽſi quid in eã dotẽ im depꝛeſc xxx an.
enſum eſt neca mulier rec noril ini 5
reddatr: p dolimali erceptionẽ idez it ſocero as
ſeruabit. KDlpianus in marito lerua⸗
Jcoſtitematnmmonioe niuun nde e,
. ꝓpter inopia manti mu teruenit.ſ. vt mu
lier agere volet: vnde eractione; ban Rula u n
S nitiij arrite 6ℳ. .C. ad.l. fal.l.fi.
dons mtn noape pon amn 0 Itẽ quid ſi mari
ſtat exinde dotis actione copete tus ⁊ ſocer tenet
re er quo euidẽtiſſime apanierit ꝛalter im aan⸗
manini facultatesad dotis exac⸗ obia Vgar. Kñ.

tionẽ nõ ſufficereꝰ.¶ Di exhere
dato manito mulier agat de do⸗
temagis ẽ vt ex die adite patris
hereditatis incipiat ei dotis exa⸗
ctio. Quotiens mulieri ſatiſdã
dum eſt de ſolutione dotis pꝰ cer

ſi de marito ver
gente ad inopiã

ßm has.ill. non

poſſe agi cõſtã.
ma. qꝛ vtriuſq;

yel alterius bo⸗

na ſufficiũt. ⁊ iõ
nõ agitur vt bic
ſz hodie agetur

quia negani non

põt cepiſſe male
geri res ꝓ dote

x g Seruus eſſet. qꝛ dif /
. e poteſt noſci liber homo a ſeruo ⁊c̃.vt.S.ð contrahẽ.emp.l.quia
2 facit. S. de pac.l. in perſonã. S. qui pecuniã.

3 ¶Quaſ pull. bene dicit quaſi:qꝛ nullũ matrimoniũ eſt vere.ſed contu
berniũ.vt in au.denup.S.ſi vero decretũ eſt.⁊.s.ſi vero ab initio.⁊.S.

bocaũra. F.ſ vo iſeee. o. vr 5 ͤ coè
2 (Det peculio actio.nã dabitur cõditio ob cãm de peculio.vt.S. ð cõ
di. ca. da l. i. qꝛ actio ð dote dari nõ poteſt cũ nõ ſit dos que nõ poteſt
eſſe ſine matrimonio:ſed matrimoniũ ſic ſine dote.vt.C. ð do. an nup.
l.fi. in n. ⁊ ira habebi? puil.inter ꝑſonales actiõ es:ſed etiã tacitã by
pothecã dicã eã habere etiã pᷣuilegiatã.vt no.S.de pᷣuił.cre.l.ij. in fine
b. ⁊ facit.S.d eiu.do.l.ſt ſponſa.⁊.C. e.l.ſi ignoꝛãs.
9 ¶MWulier. vt 7. 5. de pecu.l/. ex fact⸗...
¶ Dare ſunt. . exiſtũt: vtſit teriũ adiacẽs: ſic ponitj. ð lei.. cũ res ·ij.
m.⁊ ſm hoc pũcta date ſunt. =
a ¶ Cõparate ſunt.i.⁊ exiſtũt:vt modo dixi.⁊ facit ad boc.Sẽ.de dona.
inter vir.⁊ vx.l.vxoꝛ marito.⁊ de iure do.l.res.⁊.j.ð admi.tuto.l.circa.
b Quaſi hec ⁊c.⁊ vere ſunt dorales.vt.S.de iure do.l.ita.ſed hocnõ
agddmitro: qꝛ illud eſt cũ tenet matrimoniũ:⁊ ita eſt dos hic nõ ⁊ ideo di
cit quaſi.vt.S.dixit quaſi puił. Itẽ ſecus vbi mfimoniñ eſſet verũ.qꝛ
tũc etiq in his rebus que non extarẽt pꝛefert ceteris.h.vt.C. qui po.in
pig.ba.l.fi.
ſi quid. impenſum eſt a ſeruo vel dño ad perpetuã vtilitatẽ rei
— 16 fructuũ gratia tantũ.alioquin contra.vt. S. e.l.diugꝛtio. S. im

—

pendia.

B aſtricta. Ftẽ qͥd
ſt nõ mulier ſed pater eius velit agere rñ.idẽ cũ ⁊ ipſe teneatur

eõ denuo dotare. vt. C. de rei vx. ac.l.i.? in au.ſed ⁊ q;uis. Itẽ

qͥd ſi extraneꝰ dedit ꝓ młiere:⁊ ẽ ſibi pactꝰ vrpactꝰ in caſu ſoluti
matrimonij tm̃.vt.S. de iure do.l poſt diuoꝛ. Itẽ iã nõ eſſet vnð
aleret ipſa ⁊ vir ⁊ filij:qð eſt quãdo ei reddit᷑.vt.C. de iur.do.l.
vbi.in fi. petet ergo mulier: quaſt in bũccaſum nõ ſit pac. vt. C.
de rei vx.ac.S.accedit. Itẽ nec eſt bic caſus reddẽde dotis oĩno

cũ ad huc ßuiat onenibus matnimonij. Itẽ quid ſi alius recipit
dotẽ ⁊ ſe obligauit qð fieri poteſt.vt.C. de do.cau.lłfi.Rñ.idem

qꝛ eadem equitas.

b¶Mõ ſufficere.vt creditoꝛibus ⁊ mulieri ſatiſfiat. ſatiſfieri ta⸗/
mẽ mulieni poteſt al:ſi demũ cũ nihil baberet debet agi nullum
eſſet. l. conſiliũ. ⁊ ſicnõ ob. C. deiu. do.l.vbi.vbi plene poterat
ſatiſfieri.bodie vero mox cũ incipit male vti.vt in auf. de eq̃. do.
§H. illud. Itẽ dic facultates.i.bona.ſic.̊. de iu.do.l.ſiue generał.
⁊ tũc cũ tẽperamẽto ſumas iſtud quaſi facilitas.vt inſti.de ac. F
itẽ ſi de dote.⁊ adde qð no.C. de iu.do.l.vbi. .
¶Bi exheredato.agat ꝓ dote quã ſocer recepit:⁊ dic caſum qð
mulier dedit dotẽ ſocero:qui poſtea cõſtan.ma.obijt filio exhe/
redato alijs beredibus iuſtitutis: ante tamẽ q; adiref hereditas
ſolutũ eſt mrimoniũ.queniur an mulier poſſit agere contra bere/
des ſocer ꝓ dote. ⁊ dic ꝙ nõ.ſed demũ adita bereditate incipit
agere poſſe.nec ergo cõtra eã currit pꝛeſcriptio.vt.C. de pſc.xxx.
an. l.cũ notiſſimi, S. illud. ⁊ de an. exc.l, i.in fi.cõtra maritũ autẽ

—..6..)—

5 poteſt agere:qꝛ nõ fuit ei dos data:nec ſucceſſit ei cui fuit da f Silemarſti quac d eſteſtinata ak otra. vt e. l ſtimare 2..5 iu
arec eteen arrige⸗ filius e petere ac. familł. her.di 4 do. l. plerũq;.itẽ quãdo ſunt in quatitate. vt. . iure do.l. res, IJtem
recta. ſi eſt heres cũ alijs ał vtili.vt.j.de dotep.l.ij..ſi tamẽ bic alonepaen-vr i ebar vol Penoni-- die-vr 5. pr.5.
dotẽ. ſunt em̃ quedã que filios ſequũturmoꝛtuo patie etiã ſi be g Tegitimo tepoꝛe. qð eſt aliu olim: aliud hodie. vt. S. px. SF.
redes nõ ſint.vt.s.fa.her.l.ſi maritꝰ.⁊.l.ſi filia.S.i.ſed.R.oicit h ¶ ¶ Di vir.a manto.qui manumettebat.ipoſuerat tamẽ eis vt darent ſi

bũc.S.loqui:cus bi certũ quid om̃i ano.

ic caſui nõ pᷣt lit

tera adaptari: qꝛ ibi nõ ẽ certuʒ tẽpus:⁊ qꝛ cõmodũ medij tpis
tũc eſtiman nõ poteſt. dic ergo de ſolutiõe faciẽda annua bima
trima die vel hodie.j.ãnũ in rebus mobilibꝰ.vt.C. de rei vxo.
ac.l.i.. exactio: ⁊ ſic dices tẽpꝰ certũ ſtatutũ a lege.vel dic pa⸗
cto cõrrabenti. vt. S. de pac. do. l. de die. .l. attilicinꝰ. æ hec eſt
ratio qð ſatiſdef᷑:qꝛ iudiciũ eſt bone fi.vt inſti.de ac. 5. fuerat. ⁊

cedit. sS Judicio.ſcʒ dotis.

.— ,B „ ., , , . n. i¶Eis.ſe; manumiſſis.
nemonii rpte klijmntempus:ſi maritus ſatiſcane geſtũſceſt: vnq; tenehitun vt ol⸗ KZerncbiunlez viror
pterinopis na, npoſſit tunc deducto cõmodo Kcio iuchcis ueat reſtitutun, A ienun en vovend
Tet volchee⸗ medijtempoꝛis entiolttt malien . bitoetc⸗ ene c nde. 1e r 5,d/v⸗
el Qote⸗ et. dui repꝛeſentatur.ſe laz mari⸗ nsh 1 rool. . inter vi ⁊ vxo.l.qð aũt
Neanemariero Wus ſaeſhgne poſſit nollet inſoli niſſet¶ Si manitus ſeuusin ſer incen genikt pa,
tab uare oiox dum eum condemnandũ mella uos dotales fuent videndlum cſit 4 vxoꝛ cũ viro vt red/
alianid oeadua ait: n habita ratione cẽmocditẽ⸗ an dehoc boii cannin ſi⸗ derr bbi vi c fucnir
bered ate. nur Poꝛis: iudicis igitur officio cõue⸗ demtantum in ſemos vroꝛs ſe⸗ mal Zenebirur,pa
ſ tc enitur aut ſatiſclatione interpoſira uus fuenit: cõſtat eũ tenen hocno n auent de pac.
neeplus nee mi, gbſolilat? mantũ: aut habita rani mine. Si vero ꝛin ſuosẽ natura do. cõ. l.fi. contra ſo. ibi
necplus nec oll⸗ n r dicẽdũ eſt imoderatã rne pꝛeambuli cötra⸗
ue de vo, One cõpenſationis eum condem⸗ lis adhuc dicẽcl et unoaertg s bicepmittis canert
ſebend deanal net ?:qð quidẽ hodie magis vſi- ceiꝰ ſeuitiãhoc iudicio coercẽdã nam mãdato mulieris
ſed dixi . ð bo. tatum ꝰeſt:nec ferẽda eſt mulier Quãuisem̃ diligẽtiã Vroꝛen de⸗ don deanniſe lens
dodeei ſidicat magis ſe velle dilationez 1 abeo n n ſuis ines de ac enb l
ſea O e⸗ Rri 6 l⸗ bet: ollit: attame le⸗ quis ſeruũ.⁊ facit.C. ð
li. F. p cõtrarů Pati q;ᷓ in repꝛeſentatiõe deducti hibet : necplꝰ poſſit: ant E e⸗ t
2.5idem iut. ? oneinSiue aũt mariti ſiue vr- itia quein ꝓpꝛijs culpãda eſt: ſer pi. da. ma.li et
lus. C. i onemna . en 7 = eblgarde. ta
beuo Ois periculo doſ fuent: nihilomi inalicnis coerccha eſt: hocẽ in dglorns oe cono anid
oĩs aũt. . nis legitimotempoꝛe debet ſol dotalibꝰ. Si vxoꝛ viri rẽ cõmo⸗ 190 a⸗ ſachid itg
K 4Auoriens. uere maritus/Di vir volunta⸗ dauent q; perienit:vidẽduʒ eſt V eos deterioꝛauerit.
ſoluriefaceda temuliens ſeruos dotales manu an cõpenſationẽ hocnomie pati mocto n coſticarg
colidum ſ aa miſenit: ſiquidẽ donare ei mulier poſſit: hunto ſiquideʒ ꝓhibuerit nnre ar ſve .
huenerit. vt · C. voluit: nec ð openislibertatis ca eã mantꝰ cõmocdare ſtatim declu ſiuti 5.quoni.
arl. vni impoſitis eis pꝛeſtandis tenebi- ctionẽ fieri. Si veronõ pꝛohibu a Souannfi. ab vroꝛe
ca.S.cũ aũt.in K ſirr l 5 ritrio iidici ma.
ne. vm qᷣſd. qad tunr . Qò ſinegocium inter eos it eam cõmodare arbitrio iudicis öranake n
nõ placet:qꝛ bu r Hatural.i.eiꝰ Fuꝰ.

e inſtinctu nature pꝛo
t ¶ Ab eo. viro.

i ¶ Exhibet. ⁊ ocm. vt. S. de iu. do. l. in rebꝰ. nec em̃ ſalua fide cc. vt. S. ð
poſi.l.qð nerua.⁊ facit inſti. ꝓ ſo. in fi. ⁊. S.fa.ber.l.beredes.S. nõ tm̃.
FKulpada.nõ tamẽ vt eo noĩe cõueniaf.vt. S. e.l. etii. F. i. ? ang. 5.
nau.cau.ſta.l.fi.S.ſeruoꝝ.quãdoq; tam ẽ in ſuis coercet᷑.qdð dic vt iſti.
de bis qui ſunt ſui vł ali.iur.S.fi.itẽno.qꝙ in bono ſcʒ diligẽtia exigit

C. de rei vx.ac.l.i..ſed nõ ignoꝛat:⁊ ſic pꝛeſtãda.vt.ẽ.deiud. 2 ſufficit panitas in ſuis ⁊ in dotalibꝰ: ſed in alio nõ tolerat paritas.
l. in omibus. Itẽcòtra boc. C. ne fide. do. dent. l.i. x.l. ij. ſed hie não ſeuitia in ſuis tolerat qð nõ fit in dotalibꝰ. ⁊ bocſt in faciẽdo:ſi au
ſo. ma.ibi cõſtante, tẽ in negligẽdð idẽ ſimõ eſtmagna.nã qᷓ;uis in ſuis ſit negligẽs vltra
a ¶ Alella ait. qd. ſ. coꝛrigit ſm.R.p illud:qꝛ quidẽ quidã ⁊c.ſ,p naturã bois.nõ ſic debet eſſe in dotalibus. vt. S. depoſi.l.ꝙ nerua. a.j

boc falſum eſt omino qꝛ ſic nõ pun iret cõtumacia cũ vtrobiq;
fieret deductio qð eſt falſum. vt. j. de col. bo. l.i. ſi cũ duobus,
be· Abſoluat. ab obſeruatiõe iudicij. .

c¶ Loͤdemnet.

qñ ſcʒ ſatiſdare nõ poteſt.

de¶¶ Aſitatũ.i.in vſu habetur. vt.j. de vſuc.l. ij. ⁊ tũc magis poni
tur coparatiue nõ electiue:qꝛ frequẽtius cõtingit ſatiſs dationeʒ

—

ex inopia nõ pᷣſtani qᷓ; ex malicia eã denegari.⁊ iõ dicit ma G. b.

e ꝗſiHec ferẽda.qꝛ nõ tantũ gratia mulieris ſed enã viri eſt intto
ducti.ſ. vt repꝛeſentetur pecunia ⁊ fiat deductio pñte ⁊ volente
maito p quo eſt.j.de le.ij.ſt ita relictũ.S.pegaſus.⁊ de ver.ob.

eũ qui calẽ.S.quoſ.
cõtra manitũ ⁊ fact

vel dic verius bic loqui cũ erat lata ſentẽtia
a deductio volẽte muliere.nõ ergo poteſt mu

tare voluntatẽ: vt hic.⁊.S. e.l.ſi cũ dotẽ. S. eo tpe.⁊.j.de ver.ob.
l.ſt quis ita ſtip. patet ex pꝛedictis ꝙ aut ſatiſdat᷑ ⁊ differtur ſo.
dotis: aut nõ ſatiſdat᷑ cũ poſſit ⁊ còdẽnatur ſtatim inſolidum:
aut nõ poteſt ⁊ fit cõd emnatio ⁊ deductio in quo eſt contra.S.
mã.l.ſi mad auero tibi.ij r.ſo.ſpeciale in dote. vel dic vt ibi. uẽ
facit. . de pꝛe.imper offl. yniuerſa. ſy ar. contra. C. qui bo. ce.

poſ.l.finali.

ad trebel.l.mulier. S.ſed ⁊ ſicut.ſed ſi leuis videt᷑ tolerãdũ etiã in dota
libus.nec ob. S.e.l.etiã.S.i.qꝛ etiã in faciẽdo poteſt loqui:nec illa in re
bus: qꝛ ⁊ illa in faciẽdo poteſt loqui:p qua diſtinctiõe eſt. S. de vſufr.
l.ſicut. S. de pꝛeteritis:ſed tutius eſt vr omis leuis culpa veniat.vt. S.
cõmo.l.ſi vt certo.S.nũc videndũ.⁊ ſic intellige. .e.l.ſi filio. S. maritũ.
x 4 n alienis. ſein ſpe. ⁊ boc ſubijat hoc eſt ⁊c. ſic. . e.l. diuoꝛtio. . ſ
undus. 2 ſic no. pñti tꝑe inſpecto viri ſunt. vt. . de iu. do.l. ;ᷓuis. ſed
ſpe futuni ſunt mulieris. Itẽ facit.S. deac.emp.l.pe.⁊· C. de iu. do. l. in

rebus. 3 S
id eſt cautionẽ pꝛeſtari.aʒ.
⁊oͤpeſationẽ. ad dotẽ.

i vxoꝛ.pꝑierit.i.periſſe dicetur:alioquin fruſtra diceret᷑.

96 Poſſit vxoꝛ.

1 Fieri. de

dote tantũ quantũ vxoꝛ viro debet per hoc pactũ.debet aũt ſimplum
eſtimatiõis rei cõmodate per cõdi.fur. Itẽ debet duplũ p acnonẽ fur⸗
ti. nã ſicet furtũ factũ ſit durãtematri.tamẽ demũ eo ſolu to ſieß cõpen
ſatio.⁊ ſic nõ ob. C. rerũ amo.l.ij.ſed.b.dixit venire ſimplũ tantũ in cõ
penſanõe per.l.illa. Itẽ an hodie habeat iocũ hmõi cõpenſatio: videt᷑
Pnõ. m aʒ.per.l.. de rei vx.ac l.i.S. taceat.ſed certe h caſus nõ eibi.
47 Als pꝛobibuit. ſic per conſequens cõceſſit, ar. C,. ad velłl ſi ſine.

qð ſi patientiam, 7. 8, de euic l. quidã.

Liber
8 4Eeperdian di dd cöſti. pe.l ꝓmiſſoꝛ. vel triũ dierũ. vt. O. ð er diuoꝛtio.5. ĩpẽdia. Preter. als pter. als ꝓpter,
ro.aduo.l.fl.vel duoꝝ mẽſiũ. vt. C. de fideiuſ. . ſancimꝰ. 1. l. pe. vel triuz Emel moꝛa facta.iĩmo nõ videtur cũ omiſſa fu erit inſtãtia
