nõ vid ent᷑ repeti ab inſtituto.aʒ.ſʒ certeimo videtqlibʒ ⁊ ꝓ qui
buſubet.pꝛioꝛ poſſeſſoꝛ.i.in quo toto eſt cõtra. S.eo.l.lʒ.ſo.vt ibi
qꝛ ibi idẽ ab vtroq;:hic ſecus. ¶ Aduerſus ſubſtitutũ.pꝛo
omibus.ſ.⁊ ꝓ relictis ab inſtituto:ita demũ ſi ꝑticipauit fraudẽ
cum inſtituto: ⁊ nõ aliter. vt. C. eo.l.i.ſed an inſtituiꝰ in ſubſidiũ

to naberr ſe 301 OQmiſiſſet. qͥ ab inteſtato ſuccedere nõ po/
(Sui

cn
c
N
,
ni⸗
emn in
ſe
zit
poͤt
nyth
pube
lii⸗
une
hna.
(d
tig.

dinſ
ſtin
ſals
ſti⸗

tüite
ß
amn
goton
mole
tpri
ſiſt
1c
eco.

ſol
de
ub⸗
NRe
die

öbd

Biee
ee
habe⸗
Atate:
groſe
bſti⸗/

ris

aſͤt
ſtim⸗

eeunis
flicns
al
toͦc
elk
kpeas
sc
pohi
l.
eſts

PPrealictis a ſe inſtituto. quidã dicũ tc ſicp.l.l. qo nõ placet. qᷓa
ibi pecunia accepta.dic ergo bic ꝙ etiã in ſubſidiũ nõ tenet inſti

xxixr. — Si quis omil.cã teſta

„—

uõ queramꝰ ſed etcipitur minoꝛ. vt. eo.l. ſi dolo.
uie beradinus iy videba opus: vt in Rubꝛica videt᷑. ⁊ fac

tutꝰ. vt. S. eo.l.ſi q́s pecu. ibi vero gratis æc. ſnue aut he l‚de fid eicõmil. bere. F.ſi qͥs vna. ſic nec res ſingule ſum pars domꝰ
– B eo.

giAlũͤÖůÜÄ.

Ruit queſtionẽ factã in pᷣncipio.S.⁊ facit.j.ee
J ab inſtituto.legata.expꝛeſſe vel etiã tacite
ſ. del
be

vt. ſ. de acquiren.poſ.l.qui vniuerſas.licet ſit arg.cõtra ꝙ area ſit pars
Jvt.j.de ſolu.l.quires.S. arem.

Ec iniquũ vicio.ſlc

aſareei ab in⸗ nnnge rlf⸗ libentateſq; intercidant: ſed infi a dere iu.l as er
vel alia.⁊ facit.Sö ¶

ec. l. iij. . j. e. l. duo
⁊X.l. ſi eadẽ. ſed õ
S.eo.l. ʒ. So.ibi
Itẽ facit. ſ. de le.
i.l. plane ſi. F. eu/
— dem.
E libertati /
bus. vel cõtinua

ſupioꝛi ꝓxime.vłkx

ſt nõ ſolus in
fine.
deZã be. ſic az.
.al. ſed ałs ſic
tẽ his q̃ ab inſti
tuto qᷓ; q̃ a ſubſti
e Zam directe.
directeſine dubio
in fideicommiſſa
rijs diſtingue. vt
S. vt qͥſqʒ teneat
lſuuis. vt.S.eo.l.ſt
nõ ſolus. §. itẽ ſt
ſolus.vel dic im⸗
mo vterq; inſoli/
dũ tenet᷑ fauoꝛe li

bertatis. ⁊ facit

ueniretur ρius. priss debite quod habiturꝰ foꝛet neb.nam as. 5.. ..

f Peſecutionẽ
ſ. ſörei q̃ puenit ad
bered em. azo.
geDolũ.ſ.tantũ
ſub.qꝛ non poſſe
dit ab inteſtato.
tüc em̃ her̃s tene

vt. õ. de pet. bere.l.

gata ſit: æ omiſſa cã teſti poſſide ſum eſt:vt ſi ſcniptꝰheres nollet . C. ere.l
iiij.⁊.l.pe.⁊.l.regulari⸗

ſubſtituto eadẽ resmihi le deicõmiſſanijs hrditatibꝰ id ꝓui (Ni em. poſſideat
ant hr̃ditatẽlegeꝰ.etiã ſi ab vrro adireherditatẽiuſſii pᷣtoꝛis adeat

qʒ herede ſoliduʒ mihbi debet᷑ tñ ¶⁊ reſtituat:qð beneficiũ his qlus 2 Seale volo
ab vnolegatũ cõſecutꝰ ab altero ſingule res ꝑ fideicõmiſſinn reli⸗ öalo manns nl,
petere nõ potero.eligere itaq; re· ce ſunt nõmagis tributũ eſt quĩũ tũt ſecus.vt. ð.el ly. t
um potero. Mpianus. legatariſs. I Sem. l ſi quis pecuniam.

E libenatibus quoq in d Voherdes inſtitutiſian s pondea nereli
hoc caſu queſitũ eſt:an cõ⸗ bo ſſa cã teſtamẽti ab inteſta- poſſeſſoꝛ cõueniatur ſt
petãt tã he que ab inſtituto quã top oſſi d eãt her̃ditatẽ tũc qʒ vter fraud em adbibuiſſet: ſi

3 t ſijt & SSE e + aũt fraudis ignarꝰ erat
he qa ſubſtitutodate ſũt. Et ma qʒ; ptoꝛo iure pinde habet᷑: at; no oueuinct lz uſtnun⸗
gis eſt vt cõpetãt tam directe 5 ſi exteſtõ her̃ditatẽ adijſſet par in ſande omiſiſſet. ao.
fideicõmiſſarieaſMHeredẽ eiusq tibusin ſingulos competit actio. vt. C. eo. li accur.

cee ine. De ded. d Intercidat. vt 7. C.
omiſſa cã teſti ab ĩteſtato poſſidet Admonẽdi ſumushuicin quẽ er d 4.5. el. ; aut. 5.

her̃ditatẽ inſolidũ legatoꝛũ actio hac pte edicti legatoꝛũ actiodat ſi pionus.· ⁊ faci.ð vi
letenen ↄſtat. Magis eſt e rei beneſicium legis falcidies reſunF
netenen ↄſtat. Magis eſt em rei beneſicium legis falcidieꝰ conce⸗

S. M 9 ſeieo lſi buũ F. i.
pſecutionẽ qᷓ; penã ↄtinere: ⁊ i6 dendum. I Sem. eo Proniſum eſt. nibil/
ppetuã eſſe.hoc aũt ita eſt:niſi ꝓp⸗¶p Retereapatronoqʒ q er dmin. ꝛh edienᷣ habs

pterdolũ defimcti cõueniat hrs aſſehefsinſtitut eſt ſiabinteſta⸗ ri e e ni e⸗
tũcem̃ in id qð ad eum ꝑuenit cõ⸗ topoſſideat her̃ditatem cõmoduũ ¶t¶Qiſlis nec ilis. pt ⁊ . ad
Z ſinõtotã her̃ditatẽali· ſierteſtõ adijſſet hereditatem ſal m fed e.
quispartẽue eius exqheres inſti num debet ei eſſe. . Apianus. Ao panti ad ſ
tutms ẽ ab iĩteſtato poſſideat. Sʒ R Jeadẽreſdiuerſis pſonii e doles
vel minimꝗ poꝛtiũculam veletigʒ —‿ inſtituto? ſſtitutofu⸗ in hkne. .
vn aliquã rẽ tenet̃ hoc edictoꝰ. eritrelicta:nõ vterq;: ſed ꝗ abin⸗ be ARamonediſaleigie⸗

arinaiſüerd Vamuisnõ P1Dem. ſtitutoaccepit ſolus vendicabit lar daeerlpcnale
tccm ienorano ꝛie ps hereditatis in vna Ifiliusmeꝰ a I Nlia. 2.S. o.l. quiat. F. fl.
r necẽ doloſeqſ re intelligatur. Dem. ¶ O) mje ſua hefs ſoniptꝰ fue Ta r. Kaceoe⸗
egenead ert Ecid iniquũ eſt ʒ er ſuo nt: egoteſtamẽti cãomiſſa bo⸗ 3 dedolol. ſouo. vbi
deneniret. vt. 5. Aquiſq; vicio hoc incõmo noa; poſſeſſioneʒ eiuſdẽ filij- Rians menur duo
zt heſea ni, doagfficiauu. 1 Dem mine petieroactio legatox inme voleſ ibictn iGeb
Dx hocedictũ en (C MV hereditas em abeo daridebebit: nõſecus ac ſi ipſes lber. “
am ſi deunens NquO75eti poſſit: q vnaz hfs ſcniptꝰ omiſſa cã teſtibonoꝝ C.krana. K haſill
dele ij.l. cñ pꝛ. 5. Dubit opoct: qn vernny Iln teſio ita ſcnptũ ⁊ facit.ẽ. eo.l.qui auteʒ
Fd.1Pe091. ſt ; dirimus. I Dem — ) uent. na hiscſio. ſiticd Siper
nfiF. dé ego l. U Igsomiſſa ã teſti oino us hĩs erit:meuiꝰ hr̃s eſto:⁊ tici Kinatöne † die
ꝙ bic diat. R. ſi / eg ditatẽ no poſſideat exclu⸗ us omiſſa cãteſti herditatẽ legiti („* ſans inſtitutus gi,
Sorgle r dunt legatarij. Maʒ liberũ cuiqʒ ma; poſſederit merito aduerſus inteſtato omiſſa sauſs
lo erteſtö conue elſe debet etia lucroſam heredita eñ petitio her̃ditatis darinon de⸗ reſamet vt.C deſicei
tur inſoliduʒ niſi cus.

—

toõueniat᷑ ꝓpter dolũ defuncti admiſſum in hoc:qꝛ deſunctꝰ hr̃s
res quaſdã voluit adipiſci.lʒ em̃ d efunctꝰ ꝓ omibꝰ teneret. vt.õ
li. F. ſlane. beres tñ ſi qͥd er rebus illis nõ adeptis a defuncto ac⸗
aſiuerit:in id ꝙ ad ſe puenit tenebif᷑ aʒo.⁊ hoc dicit. accur.
Zſinõ totam.tenemr hoc edicto.⁊ inſolidũ.vt. S. eo.l.i..

J filius.bonoꝛum poſſeſſionẽ vnde legitimi.vt.j. vndeleg.l. ij. F.
R. 7.l. ij. m Bole. ſcʒ ego.ſed.j.eo.l.mater.S.i.ſecus.
— in teſtamẽto.nõ debet.ſed nõ extitit cõ ditio nam ticius heres ẽ
E WERü. nõ. qꝛ intellexit ex teſtamento. ad. q. ã.de vulga. ſubſti. l. qui
liberis.S.u ⁊.S.de here.inſti.ſiſeruus aliquis.ꝭ,ſi quis ii.
. m iij

Ziber.

Eulpa: nõ eſtbona rb: qn zinlegato eadernepoſſet obijeiteſtato maiotecoſtat ᷓ tenc! nſolidi pt.. o. Lſln tots, ?lt 5 pel

ri. qdᷣ ea ab inteſtato nõ relinquit.ĩmo nõ poſſet obijci qꝛ ſᷣm banc.l.ab VDi. ſcʒ inſtituto. 2 Ipfſius.inſtituti.
inteſtato nõ valebat.vt inſti.de ſideicõ.bere.S.pᷣterea.ſed in fideicõ.be/ REe eten aſe relita. a Et qꝛ beres eſt. ſcʒ ex ſub
neobijci põt. azF. p Libertatẽ. qm̃ banc ab berede non debuit aci cſitutione pᷣſtat a ſubſtituto data. nend
pere. ſed a ſeipſo.vt.S.de bere.inſti.l.ſed ſi in condi.S.ſ. q Mõ de/⸗ Nauſa teſtamẽti.in quo erat inſtitutus.⁊ ideo tenetur ad reli⸗
bet.ſed quare nõne eam V cta a ſe ac ſi er te

uerck anenrict ferfl⸗ teſtamẽti cã omiſſa nõ fuiſſj.Cũ pilluscqm teſtamẽti:? legitimaʒ an e a falet
certe ſic. vt. z. eo.l. de li, em̃ omiſſo teſtõ hereditas poſſi- her̃ditatẽ poſſideat:dandaeſt le⸗ dia. ex legatis a

benanbain pn. pditrer deaf᷑: legatoꝛũ qdẽ ⁊ libertatũrõ gatoꝝ actioin pupillũ:ſed eatenꝰ ſewuo relictie.ſte

nerondet tgen arte babẽcda eſt: qe aliter qu ab here quatenꝰ herditas ei acaſita eſt?. aure llus tal
ſtatoꝛ ei voluit aſepſo de darinõ potuerũt. hr̃ditatis ve qd em ſi c aliopoſſideat heredi- ci quezdenabit
ei ere iee rq ita data ẽ: rõnẽ hẽre pᷣtoꝛnon tatẽ: ſj hoc ⁊ in eoqpubesẽ:ple. anieralhrae
d lic liincrẽ..· Dz. ſug em oulpa teſtatoꝛ ſub hac riq; putant obſemiandũ putqua Na Gicol.
Senerte vt 2 cõditione her̃ditatis ptem dedit ꝑte poſſideat teneat᷑. qᷓ;uis ptoꝛ laN
*Siupuer alts ib. quaʒ potuit pure dare. Quare ? pinde in eũ det actõeʒ atq; ſiadiſ Dium. ⸗
rolus F.. Golu ibi ſeius heres eſto:qſqasmihi ex ſu Nifuusipſius ſoſtimt? ſepatte telietoẽ

vteq; poſſdebat. pᷣ al pꝛaſcriptis heĩs erit ſtichꝰ liber ⁊ eſtfuũ ſuũ her̃dẽadire iuſſit:ſiid t Gn caſu.alias
rernn. Hem bls hefseſto. ticusomiſſoteſtõhe circo fecitne legata p̃ſtaret vtrn. mel: nonec,
as b omiſit iuſta c. ve ledlitatẽ poſſideat: libenatẽ/ ptoꝛ qʒ pᷣſtabit:⁊ q; hr̃seſt?⁊ qꝛ omiſ· quañ ſubſtiuta
ar.j.de le. . l. flio pater ſtichi tuerinõ dʒ:nec her̃ditatis a cãteſtamẽn poſſidet ex ſubſti fuit: vt ſipat nol
ve bie uſta aaſet· pctitionẽ ei dare. ¶Siquishoc tutione hereditatẽ ſalua falcidia⸗ cel no poſſe
aʒo. queſit iuſta cj. dic modo teſtm̃ ſcnppſerit ticius her̃s eiſeruata. Apinia. ſet ſubſtituta. nõ
vt. S.ẽ eo.lqui excuſant. eſto:ſi ticius hers nõ erit: meuiꝰ i᷑ lianꝰ ſcribit pfem q ſi aũt vt ſipat ba⸗

i heres eſto:ꝗſquis mihi erſupꝛa liã ſibi ſubſtitutã iuſſt adire Ber valit eſfeberes

ius a tiia inſtitui ſcriptis hr̃s erit:meuioſi mihi he ditatẽ:legataqʒ ab ipſo data ſunt ſe vel p flli. ⁊ H
a30. æen emcipatus regnon ent. c. dato: deinde ticius ex ſnia ecdicti pᷣſtatunʒ. OQm̃ filaa inſtieunionem vl
vna cũ eis. ᷣm yr. . õs ituit in caſin no bi b ſubſtitutionem
mib⸗ no obſtat. ẽ Omiſſoteſtõ legitimã her̃ditatem patriſubſtituit in caſii nõ vt arbi a 41 Data. aliᷓ
eo. lqͥ autẽ.5. pe.vt tbi poſſideat:an meuio cuius in ptã⸗ trüũ eligẽdi relinquat᷑. Sed ſi vo a pĩe ꝛ alla a ſi

nota. 7no. die bꝛeuirer 6 H i „ a lia. ſi oĩa ſoluẽ
ſuũ inſtitutum pꝛeterito te fuit vter ſubſtitutiõe adeũdo ma legata ſupꝛa Dcchame W⸗ tur excedent do⸗/
emõcipato. ⁊ perentꝰ totã hereditatẽ hẽretlegatoꝛũ ac ſunt eoꝝpꝛius rationẽ habendã dꝛanten.
cabu babere mia rane⸗ tio darit debeat: quenit᷑ ⁊ plʒ dani quea filia relicta ſunt. nonem̃ ca vaſPeius. Saus
ſtar⸗n artnne ſcet a Bipiä pl meuiũ iuſtã cim ret dolo pater qui honoꝛe ꝓpꝛio fal. demabat. ſec
e

fraudẽ omibus ptatle habuiſſe ꝓpter quã nollet nego- omiſſo ꝓpter cõpendiuʒ aliena, derclicris pie

Ken td atardi, cjsbefſemisiplicmtA pia. inſtinmonenn maluit,denich ſ aaerehaste
peredi accreſceret. Item Ifilius ꝗ manſit in ptãte fſilie pater ſubſtitutus adijt here faciendã pus eſt

põt adire er inſtitutione pfr̃is.itẽ filia heredis inſti ditatem nihil cũ dolo facereiulia⸗ babenda ro reli
1 tenebik tũc in partem 54– . . 6Co u d pie. pꝛi
en m miſ naior ſir luti pteritopfe emãcipato:q cõ, nusenſtimat: qenemofilie patrẽ̃ ea debet ſolui.
aſcriptam. niſi maioꝛ ſi . elcd⸗ . iut. F
vinli pſtat omibus le tra tab. accipe bonox poſſeſſionẽ ↄtra votum parentũ ſibſtituere boecſt g diaßſ.
gala. Iebonoꝛi po. potlitt vt inteſtati pf̃is bonoꝛum vicet: ſed vt arbitnum eligendi nius 5 per inc
antn mir ho hlen. poſſeſſionẽ accepꝑit: legata omi⸗ relinqugt. Dem. 3.1 Pri,ſo ibib⸗
cerſ umñ pſonis pſtabit bus pᷣſtabũt:nec dotẽ ſuam filia Ater ſcdis tabulis impi⸗ cMMon en mar,
legara:ſz foꝛte de aecr e fatri cõfent::cũ vt ſenpta videat᷑ erifilio ſubſtituta: locum nel non eñ care

ſcenti poꝛnone.ſed nun õäü — . re n.
nud de aſcripta pꝛeſta her̃ditatẽ habereAu. e icho ei ſemeiſ tels lect⸗ ,
bit omĩbꝰ. aʒzo. dubita⸗ . Gir t ii voſſideat. HO .1.
ri põt.⁊ facit.j.de lega. Idolotutoꝛiso ißit p u mam ereditatez niij p . ſtitutiõ e qua fuit

ꝛe.l.is qui.S.vbi vero . . ä bonoꝛat“ ater.
ſed ille. 5. ſt ſcrip we ſeo deleg eſic cõtra bec que dieta ſunt.ſed ibi e Compendiũ.ſ.nõ pᷣſtandoꝝ legatoꝝa ſep?e. fInſtitutõ
ſoluit. h. ? Lonfert. qꝛ quaſi adijſſet pᷣſtat legata. ex teſtameto au⸗/ em.i. ſubſtitutionẽ. gae Deniq;. bñ infen deniq; ⁊c. cũ em̃ pu
tem bm banc legeʒ nõ fiebat colla. vt. C. de collatio.l.i. podie ſecus. yt niat vt dixit. tũc demũ cũ ꝓpꝛiũ omittat honoꝛeʒ. ergo vbi non
in auten. ibi poſita. . omittat nõ tenet᷑.vbi aũt omiſit inſtitutionè filij. ſuũ honoꝛẽ nõ
dolo acquiſtta eſt. dic m yr. aut delinquẽdo.⁊ in nihil tenetu dimiſit.ſʒ filio babitũ.vt.. de le. pꝛe.leij. . hoc aũt ſolum.
upillus. vt. O. vnde vi. l meminerint.⁊ deregu.iun.l.neq;.aut cõ bAdqjt. ex ſubſtitutione. az. i QAotũ. natura em ita oꝛdina
tabendo. tuncinſolidũ etiam ſi nõ eſt ſoluendo tutoꝛ. vt. C. de euict. ulit ꝙ liben parẽtibꝰ ſ̃m ſuũ votũ ſuccedat. ⁊ ideo teſtatoꝛ videt
l. illud. 2, C. de bis quibꝰ vr indig.l.polla. adminiſtrare em̃ tenetur aut paatrẽ ſubſtituiſſe vt baberet arbitnũ adeũdi ex quo vellet. ſi aut
medium inter boc.⁊ obtinet ꝙ bic. ⁊.j].ne vis fiat ei.l.i.S. hoc edictũ.yr. teſtatoꝛ intellexiſſet ꝙ tũc demu pater ad mitteret. ſi filia nõ eſſet

Item facit.j.de doli except.l.apud.S.illa.⁊.5O.detributoꝛia.l.iij.S.i. in beres videt ſentire ꝙ pater poſt filiã remsneret qð eſt connns vo

patria ptãs ĩeſti⸗

ptr oꝛe peti poſſet.

ꝓ Fideic

crix.

tum parentũ. vt. . vndelib. . ſenpto in fl v ſeno. q; ppternatu
rram aliter hic ſtatuit᷑ q; ſuꝑioꝛi caſu.ſic.j.de cõdi.⁊ demõ.l.cum

tale.⁊ no. hac.l.honoꝛẽ lucro pᷣferendũ. J tem de voto parentuʒ
Ater legitimã.ꝓ tertulianũ. l ¶ In ſniam. frat. teſtatoꝛis

4 m Dubſtitutũ.ſub cõdi. ſi eſſet emãcipatꝰ infra.x. dies.

oane. e ids ünisenit: ? ſiſtlio heñsdata ſi

ſtato. defecra iaz ⁊ ſubſtituta.¶ In ſniam edicti ꝓ

còditione. nõ in- 2 r.
terim düpendet. Pier legatoꝝ cãm frater incidiſſe

vt. j. de re. iu. l. G . OAnlummnl bl
par tumimpuben teſtõ fratrisnon
Aone ipepo? emãcipauit: ſed ab inteſtato per
5Pcedit ſiliũ ĩ gra

nõ videbat᷑.q ſilium ſuũ ſubſtitu

cedit fil eũ bona poſſidere cepit ſIn eũ
du. 2ſicin ſucce · qteſtõ ſcriptꝰ her̃s nõ fint:ſi frau

dẽdo. ſʒz dic ⁊ ip⸗

Itẽ cõtra. . el. ticipatolegitimã hr̃ditatẽ ſolus⸗

mabilis eſt. vt. ſ. toꝛis dabitur. REracius.

de leil nuft. P— Yfuũ befdẽ inſtimtuy diis
eodẽ mock ſolui . gipſe rogatus fuerat fidei
mur. 5. el. ſi flus cõmiſſu pᷣſtare pꝛiuſq; adire iu⸗
mneus. Ie cõna beret vẽdiderit: pſtare id dʒ: aʒ
l ſlius. ſo.ibino Ppciũ fui herditatis quoqʒ eſti⸗

lebat accpe erre mationẽ cõſequat᷑¶Inſtitutus

ſtamẽto cũ nõ im

pleta eẽt cöditio heĩs? rogatꝰ reſtituere heredita
a tem ſi omiſſa cã teſti legitimã he⸗

bic ab inteſtato

nereio e reditatẽ poſſideat: nõdubie vt le
demo.l. ſ eui. gata ceteraq; fideicẽmiſſa ita he⸗
In eü. ſolus. reditatẽ quoqʒ reſtituere cõpel⸗

. — „
Poſichebar e 5 lendus eſt. liberates quoqʒ tã di

eo.l. ſi non ſolis rectas qʒ fideicẽmiſſarias:: ſed ſi
in pᷣnci. an aũt ⁊

nen nmp, alienos puos regatꝰ ſit manumit⸗

fdiũ teneatur. di tere: vtiq; redimer̃ eos debebit

Ninguehabeatß ed aũt deceſſionez patiet is cni re
cl licr. ſtituta fuerat hereditas': quaz is

K Aſtato poſſidet hr̃ditatẽ ſer⸗
pioꝛeheipoſſet. nosd libertatem ꝑduceredʒ:ne
inns kogatßf eis factuʒ noceat eiusꝗ exteſtõ

ſet directo ab em

egel. lice h, .
WBrigee 9 reſtituit paſſurus fuitꝭ Api.
Rus. ſinautẽ ſomiſſa c teſtſſah nmteo.
Fins rogaron 6 alne inte⸗

nõ ſuit. az. ⁊ fa. ſ. Odire noluit:ſic tamen vt habeat

deleinblae libenos/Zrmogenes
ij.l. ſ allen? u?. Viomiſſa cã teſti pꝓẽpto

Inſtitut' bef re vel ꝓdote vl ꝓdonato ſiue a⸗

ditatẽ quoq;. vi,; ſi ſikor tinl. .
debakem ab bie⸗ lio cqflibet titulo:exceptis p her̃de

cui her̃ditas reſti vel /poſſeſſoꝛe poſſideat herdi
tueda erat agere tatem a legatarijs ⁊ fideicõmiſſa
ex hoc edicto nõ
poſſet:⁊ qᷓa alia
via eſt ei cõ ſultũ ꝑ tre.vt cogat᷑ hereditatẽ adire.vt. ʒ. eo.l. ſi quis

omiſſa. cũ ſuis cò coꝛ. ⁊ qꝛ ſi fideicõmiſſarius loco heredis eſt. vt

inſti.de fideicõ. here.. reſtituta. ⁊.j. dereg.iur.l. in pari.S.i, ⁊ ad
trebel.l. i. in pᷣnci. heredi autem hoc edictum non Pficit. vt. S. eo.
l. ſt in teſtõ. ſed tñ ſecus eſt nõ ꝑ omĩa vt hers cenſet:qꝛ nec iu/
ra ſepulchꝛi habet. vt. ſ. ad treb.l.qꝛ pinde.S.i.

arius. vt. S. eo.l. de libenatib?. v Debebit.

De ſenatuſconſul. ſilla. ? claudi.

Kanantke- e Dereſſonem ivt diminutionẽ ppterpdictavel p
pter alia hereditaria onera. ⁊ facit. ſ. ad.l.fal.l.filiuſta. 2,C. eo. l. ij.

E?¶Mereditas. per trebellianum.

Aiomiſſa.ne eis.ſ ſuis.vt.S.de ali iudi.lii in pn. 7 ſi quis cau.l.ij

Ppoſt. .j. de ſepa.l..S.ex cõtranio. ⁊.j dereg. iur.l. no debet.

rijs nõ cõuenituur.
De ſenatuſcõſui.ſillaniqo et dan
diano: ? quoꝛũ teſtamẽta nõ ape
amtn. Npianus.

Ei gliter nulla dom⸗
c muaeſſe poſſit: niſi picu⸗
capitisꝰ ſuis dñis cu⸗

ſtodiam tã a domeſticis qᷓ; aberx
atẽ lolus traneis pᷣſtare fui cogant᷑. Idco
poſſideat:actio legatoꝛũ ex ſniap

ſenatuſconſulta introducta ſunt
de publicaqueſtione a familia ne
catoꝛũ habenda.l Dñi appella⸗
tione cõtinet᷑ q habet ppꝛietateʒ
⁊ ſi vſufiuctꝰ alienus ſit.¶¶.H Qui

ſeruuʒ bona fide poſſedit:dñi ap⸗

pellatione nõ ↄtinebit᷑ nec ꝗ vſi
fuctũ ſolum habuit.i¶ Seiuꝰ pi
gnoꝛidatus:qðᷣ attinet ad debito

rnisnecẽ ꝑ omia pinde habetur at

q; ſi pignoꝛi datusnõeẽt ꝗSer⸗
ui appellatione etiã hi cõtinent᷑:q
ſub cõditione legati ſunt.nã me⸗
dio tẽpoꝛe heredis ſunt’:necqui⸗
dem cõditio eriſtẽs efficit: vrde⸗
ſinant eſſe heredis facitne videã
tur interim eiuseſſe Idẽqʒ enit
dicendũ ⁊ in ſtatu libero: ſj in eo
cui fideicõmiſſaria libertas pure
debet᷑: extat reſcriptũ diui pij ad
iubentiũ ſabinũ.quo oſtendit᷑ nõ
eſſe feſtinandũ ad toꝛmẽta eiꝰ cui
fideicõmiſſaria libertas debetf:
magis eſtne puniat᷑ ob hoc qðᷣ
ſub eodẽ tecto fuit niſi pliceps ſce
leris fuit. Oñi appellatione etiaʒ
ꝓpte dñm cõnnen dicendũ eſt.
Domini appellatione etiã filiuſfa
mi. ceteniq; libeniꝗ in ptãte ſunt
cõtinẽturd. Senat?ꝰ em cõſultum
ſillqianuʒ nõ ſolũ a patreſſa.verũ

Vi omiſſa pꝛo do/⸗
nato.qꝛ ẽ illi ab ali
quo donata her̃ditas:
ſecus autẽ ſi ex ſe lucra᷑
etiã ab inteſtato. vt.g.

eo. . Ix. in fi. 2 fa. 5. eo. l.

i. F.nõ querimꝰ-.

2 De ſenatuſconſulto
ſillãiano.⁊ hoc titulo

punit᷑ heres ſi adeat an

te queſtionẽ babitam a
familia.

Am nulla domꝰ
( que dz eſſe tutiſſi

mũ refugiũ. vt.
de in ius vo. l. pleriq;.
a ¶¶ Lapitis. vt. ſ. eo. F.
potuiſſe.
b ¶ Adomeſticiſ. bi qui
ſunt de familia.nam vt
ait Boecius. NHulla pe
ſtis eſſicatioꝛ ad nocẽ⸗
dum qᷓ; familiaris ini⸗
micus.
c ecatonmmn ſe⸗ noĩe.
⁊ dic toꝛqueri familiam
nomie necati a familia.
ſcð a quacunq;:vt.S.ꝓ
xi.vel dic fit queſtio. ſcʒ
familie ⁊ toꝛm̃ta ad eru
endũ veritatem nomie
necati a familia.⁊ ſub/
audi. vel ab alio necati

vt patet.Sõ.ꝓxi. ⁊ in ſe⸗

quẽtibꝰ vt dicas nõ ali
us qui nõ ſit de familia
toꝛqueatur.vt.j.ꝭ.in eo
7. F. de matris.

de ¶ Domini. alienus ſit

ad boc.j.de lega.iij.l.ſt
quis ſuus.⁊.S.de acqui
ren. here.l.ſi quis mibi

bona. in pᷣncipio. ⁊.j.ð

iureiuran.l.item apud.
S. ſi vſufruc.⁊. S. qᷓ ſatiſ⸗

da. co. l. ſcienduz. F. ij. 7

iij. ⁊.S. de relig.l.ij.S.i.
ſed arg.cõtra.S.de rebꝰ
eo.ne ma gis..i. ⁊.j. de
adult.l.ſi poſtula.S. de
eo.⁊.ſ.de le.iij.l.ſi quis
ſuos.⁊.S.de nox.l.quo⸗
tiens. .. i.

e ¶¶ Patus nõ eſſet. ſic. S

qui ſatiſda.co.l.ſciẽduʒ
§. creditoꝛ.

fol Heredis ſunt. vt ⁊.S.fami.ber.l.poſt lirẽ S. res que ſed argu. cõtra. ſ.

ad.l.fal.l. in rõne.S. i.

g e puniat.ſ.capite.⁊ facit. C. dequeſtio.

l. necmoꝛsS. 2.ſ.l. ij. . de bis quoq;. ⁊.S. de here.inſti.l.ſt ſeruo fideicõ/
miſ a Pꝛo parte dominum. ſic.S. de ritu nup. l. illud. 7. . ad.l.
ibe.

falci.ſtatu

b ¶ Continent in bis deeſt ſola adminiſtratio. vt. , de libe. ⁊ poſthu. l.
in ſuis.⁊ facit.j.eo.l.ſi pater.⁊.l.ſſ erberedatus.

m iiij

e¶In ptãte nomen em̃
repelli nõ põt. vt inſti. ð

bere.ab inteſta.S. eadez

2 facit.j.ti.i.l.i.F.i.
dEgo. in eo. occiſo.

cæDatrus. a me alij.
fSenatuſcõſultũ.vt

mei pui toꝛqueant᷑ tan/
̃ᷓ ſui ⁊ puniank.
g doptato. a me oc/
lſo. ſcʒ.

bgſino baber afllus
CL

pꝛis.⁊ nõ de matris
familia. vt inſti. dele. a⸗
gna.tu.S.i.nõ aũt eſt h:

filiuʒ in ptãte eſſe oʒ:
vt. S. eo. .qd deinde di
cemꝰ.⁊ facit.C. de adul

te.l. verba.

i Siparer ꝓbat.ſceuo

a mouebat bic qõnem
Hᷣm.R.illud qð patre ca

pto filius pꝛo certo non

dum erat heres.

kStatuimꝰ. qð dixi

mouebat qõnẽ ſ̃m. R.

I¶ Inſtituto filio. emãci
pato. ſſuus em̃ ſtarim eẽt
beres. vt vñ enim bui vt

pote liberi nõ toꝛquent

yvt. S. e. l. . in eo. azo.
m

xiſtẽte.i. ad ita he

reditate animo.
n EFuturi.j. de furtis.l.

à ticio.

0 Eicerno ſit in prãte.
igde

m ecõtra.vt.S. eo.S.

dñi ap. etiã filius.
pSunt vxoꝛis.ſ.ſᷣui.

q ꝙ ſifleq; vxoꝛis. ſcilicet
auli.

r[Bin ſemui dicank.
861

Ana domꝰ. no. ergo

vnã domum eſſe viri er

vxoꝛis.⁊ vnã familiam

eſſe. ⁊ ſic eſt arg. qð vnꝰ

nõ poſſit eſſe teſtis pꝛo
alio. vt. C. de teſti. l. etiã
1 ſic eſt. ;. rerũ amo.l.i.
.C. de adul. l. verba. 7 q
ſariſda. co.l. ſciendũ.S.
ſi fundꝰ. 2. S. ſt ᷓs cau.
l.ſed 2 ſi qͥs. S. pᷣterea.
de iudi.l.interduzʒ. 7. C.
de cri. expil. bere.l. ad/
uerſus.⁊.S.de ritu nup.

l.i.ſed ar.cõtra.ſ.de que

ſno.li bu marin.
t¶Oecciſoꝛũ.necatũ.fa⸗
cit.S. ad.l.aqui.l.ſi Fuꝰ
ſeruũ. §. buiꝰ legis. 2. S
ſi is.⁊.S.ſi qͥs igit᷑.⁊.S.
de lib. agno.l.necare.
v ¶ Puniendi ſunt.capi
tevt. j. ea.l. S. p otuiſſe.

x Pornefuf bo expo⸗

ne. vt. ſ. F. potuiſſe. 7 fa⸗
cit.SD.loca.l.itẽ queni᷑.

exercitu. 2.l. ſl q̃s fundu

el

1 ilerar⸗ n⸗ a familia
7

c põt adiri her̃ditas

ante vindictã vt bic ſu ⸗/

Liber.·

ad liberos quoq; pertinet: quid
deinde dicemus ſi liberi nõ ſunt

in poteſtate. Marcellus li. dige⸗
ſtoꝛuũ.x. dubitat ⁊ ego putopleni⸗

us accipiendũ: vt etiꝗ ad eos libe
ros ꝑtineat qin ptãte nõ ſunt:in

co qui etiã in adoptionẽ datus ẽ

nõputamuslocũ habere ſenatuſ
cõſultum/:qᷓʒuis in adoptato lo

cũ habeat:ſed necin aluũnoocciſo
locusẽ ſenatuſcõſulto.⸗ſ Shema
tris fuis filio filiaue occiſis qſtio
nõ habet᷑ Sipf ab hoſtibꝰca

ptus ſit qõneʒ de ſuis habendã:
⁊ ſupplicium ſilio occiſo elegãter
ſceuola ait:qð etiãpoſt moꝛtẽ pa⸗
tris ꝓbat. Si anteqᷓʒ ſuus her̃s
exiſtat occiſus fuerit ideʒ ſceuola
ait ↄſtãtius defendendũ herede
inſtituto filio de his queſtionem
habendã ⁊ ſuppliciũ ꝗ pure lega
ti vel manumiſſi ſunt ante aditaʒ
hereditatẽ filio occiſo.qʒuisem̃ ſi
viueret her̃de eo exiſtẽteꝰ ipſius
nõ eẽnt futuri.attñ vbi deceſſit:
qꝛ extinctũ legatũ ⁊ libertaſ eſt ſe

natuſcõſulto foꝛe locũ dicit. Si

pater necatꝰ ſit an de ſuis filij que

ſtio habeat᷑:ſi foꝛte caſtrẽſis pecu

lij fuos habuerit:⁊ magisẽ que⸗
ſtionẽ de buis filij habẽdã ſuppli⸗
ciũq; ſumendũ:lʒ nõ ſit in ptateꝰ
filius. Si vir aut vxoꝛocciſi eẽ ꝓ⸗
ponant᷑ de buis eoꝝ queſtio habe
tur: quãq; neqʒ vini ſemi pꝛopꝛie
vxoꝛis dicant᷑: neq; vxoꝛis pꝛo
pꝛie vini: ſed qꝛ cõmixta familia
eſt ? vna domus eſt ita vindicã⸗
dum atqʒ in pꝛopꝛijs ſuis ſenatꝰ
cenſuit¶ Sedneqʒ vxoꝛe occiſa

neq; marito ð ſuis ſoceri queſtio

nem habendã ſenatꝰ cẽ̃ſuit. Mar
cellus ait lib.vij.digeſtoꝛũ etiã in
ſoceris puisidẽ qð in mariii recte
dixitMcciſoꝛũ appellatõe eos
cõtineni labeo ſcribit ꝗ ꝑ vim aut
cedẽ ſunt interfecti:vtputa iugu⸗
latum:ſtrangulatũ:pᷣcipitatũ:vl
ſaxo vel fuſte vel lapide ꝑcuſſum

vel aliq telo necatũ.q. Qð ſi ꝗs

puta veneno vl ẽt alioalig cla
necare ſoleat interempt? ſit ad h'

ſenatuſconſultũ vindicta moꝛtis
eius nõꝑtinebit:hocideo:qꝛtoti
enspuniendi ſunt ꝗ auxiliũ dño
nõtulerũt:quotiẽſpotuerũt ei ad
uerſus vim opem ferre:⁊ nõtule
mnt.ceterũ ꝗqd potuerunt facere
aduerſus eosq veneno vel qᷣ alio
modoinſidiant᷑. ¶ Plane ſi ve
nenũ ꝑ vim infuſuʒ ſit:ſenatuſcõ⸗
ſultũ locũ habet.vbicunqʒ igitur

vis adhibita eque interimere ſo⸗

let ibi dicendũ locũ ſenatuſcõſul⸗
tofoꝛe. ¶ Quid ergo ſi dñs ve⸗
nenonõꝑ vim necatꝰ?eſſe ꝓpo⸗
natur:impunitũ erit factuʒ:nullo
modo:lʒ em̃ ceſſat ſenatuſconſul⸗
tum ſillanianũ.nec queſtio ſuppli
ciũq; de his ꝗ ſub eodẽtecto fue⸗
mnt habeat᷑:iñ ſi ꝗ cõſcij vel fau
toꝛes ſceleris fuerũt:hi demũ ſup
plicioafficiunt᷑ ⁊ adiri hereditas
apiriq; tabule etiã ante qſtione⸗
habitã pñt.¶ Si ſibimanusꝗs
intulit:ſenatuſcoſulto qdem ſilla
nianolocus nõ eſt: ſymoꝛs eius
vindicat᷑.ſ.vt ſiin cõſpeciu fuoꝛũ

hoc fecit:potuertq; eũ in ſe ſeuiẽ

bijcit. ⁊.ſ. e neceſ⸗
ſarios.S.fl.⁊.l.
pter veneni.ĩ pᷣn.
2 C. eo.l.cũ frẽm
ſecus ſi a familia
vt. j. l. iij. F. quod
ad cãm. 2. S.fi.⁊
l. ſe. 7.l. neceſſari/
os.in pᷣn. que eſt
cõt.
5Konſcij. no. ex
ua cõ ſciẽtia eos
teneri.
2 ¶ SDi ſibi. locus
nõ eſt quo ad toꝛ
2Pena. capita
li. vt. ſ. e. F. potuiſ
ſe.aʒo.⁊ fac ado
ptauerũt.vt.g.G
ceterũ. Itẽ fac. S
depecu.ſed ſi dã
Bi às. non te
dio vite. facit. ð.
ꝓxi. F. ⁊. C. qui te
a Itez illud. lo
8 ſit. ſed ego q̃
ro ad qͥd ſiat bec
q̃ſtio.Rñ.ad inq̃
rendã moꝛteʒz de
functi. vt.jſ. ꝓxi.

S. ſed bic qſſio ñ

fit niſi cuʒ liquet
euz ſcelere interfe
ctum vt hic.nun⸗
qd ergo fit q̃ſtio

tem ꝓhibere pena afficiant᷑.ſi x ſenper qñ liquet

ronõpotuerunt liberent᷑. ¶ Si
gꝗs nõ metucriminis iminentis:ſʒ
tedijs vite vel impatiẽtia doloꝛis
ſibi manꝰ intulit eius teſtm̃ apiri
⁊ recitarimoꝛtis caſus non impe⸗
dit. Itẽ illud ſcienduʒ eſt: niſi
cõſtet aliquẽ eſſe occiſuʒ nõ habe
ri de familia qſtionẽ. liquere igit
debet ſcelere interemptũ vt ſena⸗
tuſcõſultolocꝰ ſitʒ. Queſtionẽꝰ
aũt ſic accpimꝰ nõtoꝛmẽta tm̃:ſʒ
oẽm inqſitionẽ ⁊ defenſionẽ moꝛ⸗
tis. hoc aũt ſenatuſcõſultũ eosq
dem ꝗ ſub eodẽ tecto fuerũt om⸗
nimodo punit.Cos veroꝗ non
ſub eodẽ tecto fuerũt: ſjin eadeʒ
regionenõ aliter niſi ↄſcij fuiſſent
Eodẽ aũt tecto qualiter accipiat
videamꝰ vtrmũ inter eoſdem parie

tes:an ⁊ vltra ⁊ intra eandẽ dietã

vel cubiculũ:vel eandẽ domũ vel
eoſdẽ oꝛtos vel totã villam:⁊ ait
ſextus ſic eſſe ſepe iudicatũ: vtꝗ/

cunq; eo loci fuerũt:vnde vocem

Rñ. liquere deby
eũ ſcelere delũctũ
2 ſi ꝑſona igno-
retur q̃ fecerit ad
ꝑſonam ergo de
clarandũ ſit que/
ſtio que ignoꝛari
põt. etiã ſi cõſtet
eũ ſcelere occiſuʒ
azo.ſed ⁊ de cõi
5fᷣuo habet᷑ q̃ſtio
ſt vn? ex dñis nõ
cõpareat. vt.j. e.
vnus. Itẽ no. nõ
iri ad queſtionesx
niſt pᷣcedant in⸗
dicia. vt. j. ð que⸗
ſtio.l.i.in pn.
b ¶ Queſtionem.
facit.j.de iniur.l.
itez apud labeo

cMHoc autez. ſci
licet ſenatus iudi
catuz. loquit ̃n
ius.C. e.l.fi.⁊ fa
cit.ſ.eo.l.cum do
4 Saluti eoꝛũ.
cqʒ dñoꝛũ.ſui eĩ
iuris nõ ſunt ſer·
ui, nec ſolus eoꝛũ

guet

iaĩ
gno⸗
3
ſode
coe
Motan
cöſe
iſtz
echi

5 0

tſe.

ℳ
10,0
ione;
nt i

n.
onen⸗
il⸗
lbe⸗

ſi
ti
ißn
.4ſs
ndo

cth⸗
ich

cli

ab eis ẽ: ſy dñis
hoc iure. vt inſti.
de his q̃ ſunt ſui
vel ali iuris.S.i.

2 no.argu. cõtra

vaſallos.
e oen ſ e. hoc
ipſum qꝛ potuit
op em ferre ancil⸗
la. accur.

audi nec p eſt an⸗

cilla qð dicit ⁊c.

accurſius.

g ¶Ael hboc. ſcili /

cet mancipium.⁊
vel ꝓ ſaltm. vel
pꝓ etiã. ⁊ nota q;
patit᷑ ſupplicium
in exẽpluʒ.ſic.C.
ad.l.iul. repetun.

bHoc reſcriptü
multa qꝛ ea als

duo dicunk mul⸗
ta.vt inſti. de iure
pa. F. ſ.
i ¶ Ael voce. vel
P ſaltim. accur.
k ¶ Si qs in pluſ
qꝙ iniquũ.vt.j.ꝓ

xi. F. 2. C. ð adul
te. l. in adulterij.

ſed ↄtra.j.qui ⁊

kit le. So. ibi de⸗/

ſtricto iure. hic ö

equitate qᷓ pᷣualʒ
vt. C. de iudi. l.
placuit.vlł dic vt

in. d. l. ĩ adulterij

accurſius.

9 4 Lum duñs in

itinere. ſic. S. ꝓxi.

H. accur.

b mpubes.
ſntntnt

na capitis. ac.
c ¶ Etas em̃. ſi ſit
minoꝛ. vt ⁊.C. ſi
aduerſus delictũ
l.i. ⁊ etiaʒ maioꝛ.
vt. ſ. e. l. iij. F. ig⸗
noſcit. ⁊. C. qui
eta.li.x.l.i.⁊ adde
qð eſt. . el. excipi
d AQueſtione. ꝓ
enda v eritate

e Et alias. cuam

de adulterio. qõ
habek bᷣm quoſ⸗
dam. ⁊ facit.j.de
queſtio.l.ex libe/⸗
ro.S. de minoꝛe.
2.l. de minoꝛe. ac

de cura.publico.

g 7Damnes

O

auũt pui ꝗ auxiliũtulerũt ſine do⸗

cxaudire potuemint hipuniant᷑ qᷓ

ſi ſubeodẽ tecto fuerint: ʒ alij va⸗

lidioꝛis vocis ſũt: alij exiguioꝛis

ſũt: nec oẽs vndiq; eraudire pñt:
iuxta hoc tñ videt᷑ ⁊ diuꝰadrianꝰ

reſcnipſiſſe in hec verbaSerui termuit aggreſſoꝛeſ:atqʒiſi qstur

quotiẽsdñis ſuis auriliũ ferre pñt
nõ debẽt ſaluti eoꝛũ ſuã antepo⸗
nere Motuiſſe aũt ancillaʒ que
in eodẽ cõclaui cũ dña ſua fucrat
auxiliũ ei ferre ſi nõ coꝛpoꝛe ſuo at
certe voce ploꝛãdo vt hi ꝗin do⸗
mo ſuerãt aut vicini audirẽt:hoc
ipᷣm manifeſtũ eſt:qð dixit pcuſ-
ſoꝛẽ ſibi moꝛtẽ minatum ſi ꝓcla⸗
maſſet vltimũ itaqʒ ſuppliciũ pa⸗
ti debet: vel hocs neceteri fui cre
dant in piculo dñoꝛũ ſibiqʒ cõſule
re debere:hoc reſcriptuʒ multaꝰ
cõtinet. Mam ei nõparcit ꝗ eodẽ
cõclaui fuit ⁊ eiq timuit moꝛi nõ
ignoſcit:⁊ qð vel voce ĩopoꝛteat
fuos dñis auxilium ferreoſtẽdit.
SDi ꝗs in villa agens occiſus ſit:

a quibus.l. ꝓſpe pluſq; iniquũ eſt ſi fone diffuſa

late pᷣdiahẽat de omibusꝗ inea
regione fuerũt fuis ⁊ qõnem ha
beri ⁊ ſuppliciũ ſumi:ſufficiat er

gο cos ꝗ cipoꝗqocciſus dicitur

fuerũt ⁊ ꝗ in ſuſpicione cediſ aut
ↄſciẽtia attingi videbunt᷑ de his
õnẽ hẽri. Cũ dñsin itinereꝰ eſ⸗
et occiſus de his ꝗ vna c eo fue
runt cũ occideret᷑ vel cũ vna fuiſ⸗
ſent ꝓfugerũt:ſuppliciũ ſumen⸗
duʒ eſt. Qð ſi cuʒ dño nemo fuit
cũ occideret᷑:ceſſant iſta ſenatuſ⸗
cõſulta. ¶¶ Impubes ßuus vel

ancilla nõduz vinpotẽs nõi eadẽ

cꝗq erũt. Etas em̃ excuſationem
meret᷑. Inpuberi aũt vtrum in
ſupplicio tm̃ ꝑcimus:an vo ẽtin
qoneꝰ.⁊ magis eſt vt de impube
renec queſtio hẽat᷑.⁊ alias ſolet
hoci yſu obſuari vt impuberes
nõ toꝛqueant᷑:terreri tm̃ ſolent⁊
habena vel fenula cedi/excuſant

lomalo. Mã ſi finxerit ꝗs auriliũ

ferre vel dictis gratias tulitꝰ nihil

homentũ ei ꝓderit. Zuliſſe aũt

auxiliuʒ nõ tm̃ hic videt᷑ ꝗ fuauit

Muid em̃ ſicũ poſſjmanu depel

ſi maniti: ſitñ maritꝰ in adulterio

De ſenatu ſconſul.ſilla.⁊ claud’

.

dñm hoc eſt qpotuit ita ope fer dictis als dictis giAs
re vt ſaluus eſſet dñs:verũ etiã is oDniaandn,
qʒ qquicqd potuit fecit: tam ⁊ ſi liti diſtulit faciendam
dñsinterfect;c: veluti ſigs era gieni p uudicem ac.
mauit vt ad auxiliũ ↄueniret᷑ aut Benietn dedilita
ti bvulnera non iuuerũt
bã cõuocauit:aut ſi cpꝰ ſuũ ob d euireri.
iecerit vel alias coꝛpe ſuo auxilii, itaqð er eo vulnere nõ.
tulit. Mõtamen ſempꝑ q clamoꝛe

eeeln: ar. S. ad. l. aqᷣ.
vſuseſt: auxiliuʒ tuliſſe videtur. procca iure. vdl hin

vr. dic etia ſi deceſſit q̃ſt
Eaulotlone remiſerint.
lere a dño piculũille damoꝛez iin vcer demin F f.r
nem elegit plectendus vtiq; erit l. f in fi.ꝛ deinoff reſt.
Quid ſi vulnerati ſint puiz pꝛo l.oiĩno. ?.5. de ꝓba. l. p

re. S L,. = 1. cul. ⁊ de cura.fur.l.ſt fu⸗
tegert dñm:dicẽduʒẽ parci eis noio .ſed ühis eoſe

debere. Niſi aut ipi ſibi vulnera ns. ſed arg. cöra ad b
iſta fecerũt dataopa ne punirent: ſiii Fitez facir ſl p
aut talia vulnera iſtiacceperũt ut Juus piſonl. pꝛeſt
poſſent nihilominꝰ opẽferreſiyvo ipꝛouingte.
luiſſent. Si dñs moꝛtifere vulne⸗ n ao ſeuls. torquen
ratꝰ ſupuixenit:nec de quoq;ᷓ ſer o & Mec ſollicitudo. que
uoꝝ ſuoꝝ cõqueſtus ſit etiã ſi ſib cogit berede teſtatoꝛis
cod. — — vingdicare neceʒ. ac. ⁊ fa
duzillisert. Aliſ. 2.5.l. pri in fi. 1 a bi
nar-9 notaui.ſed an occiſoꝛes
NJuusmarcꝰ cõmodus pi notaut. 5
in —E8 põòt dñs abſoluere. Rnñ.
Jom reſcripſit in hec bel⸗ nõ cum ea actio ↄperat
ba:Cñ cõſtiterit apud te piſo carii/ ſoctenc. aapeblgee
ſane ii donatũ poſteaq; cõter- iInfatiẽdo acbni tonn,
ritꝰ eſt aduẽm latronuʒ ⁊ ꝓfuge⸗ teudodclnquerent.
rat in uillã ſuã vulneratũ eſſemor

1

2 7— — ſt l1 . . S. Z
teſtõ purgaſſe officiũ fuorũ ſiox Aſschl ed dusts5.da⸗
nec pietas,/p ſemiis nec ſollicitu⸗ nns, de e geſtoc⸗
Or⸗ lus. 8. de lib. 7 poſtbu.
do herdes obtinere d:ut ad pe, a WGiquis crecengdum
nam uocent᷑:quos abſoluit domi dño.ↄna ſemos.ſed p

usipſe. ι lanus. ſeruis ſic vt. S.l. pꝛori.
Bakir gmai Aanmine egeſing
5 e Grain’ Ualitudline WGiideſt huis. 2 fa⸗

ectꝰ opẽ ferre dñonõ potuerit tr decawbo. edi li.
ſubueniendũ eſtei.qſ Si ꝗs moꝛi ſtqus. no obſtat.s. ad
rictaß moetisſibi vell.l. ſeia. i. rñ. ⁊ de inof
ens diriſſet a puo vim moꝛtis ſibi ſi teſt.l. no eſt em cõſen⸗

illatã eſſe dicendüeſt nõ eẽ credi - H ſe
cOKe e rirmiſz ba. l. rones. t.l. exéplo
dum dño ſi moꝛiẽs hoc dirit niſi 7 de teſta. l. Veba. in

. potuerit etiã ↄpꝛobariſSi ma autẽ. vt cũ de appella.

nitus vxoꝛẽ noctu intra cubiculũ coſnolneiger aues
ſecum cubantẽ necauerituel vro bo ub⸗ auicummald:

maritũ ſuipena ſenatuſcõſulti li⸗ H.f.a.l. paulul. F. i. · 3
berabũtur. Sed ſi exaudiſſent? decura. ſur.l. ſt funoſo.
oum⸗ Cae Ei §F. i. 7. C. de calũniato. l.
opẽ nõtuliſſent plectẽdi erũt non mater.
tm̃ ſi ꝓpꝛij eſſent mulieris: ſj etiã 1Bimaniws. ſt .l.
. 1 10 t Ignoſcit i;tum ad
depꝛehẽſam occidat: q; ignoſcit legis coꝛnel. deſic
ei:dicencd eſt nõtm̃ manti:ſeti g ſed uo in totb. vr.ſ
suos liberidos ſi i ſtij adul.ÿl. ſt adultenium. 5.
ain uxoꝛis buos lberãdosſi iu imꝑatoꝛis.⁊.l, nec in ea

m y

J quis in graui.id

v¶ Ignoſci. is d ebere.qᷓ
dã interrogatiue legũt.
⁊ dicũt nõ d ebere ſeruo
vxoꝛis ignoſci qͥ pᷣtulit
virũ.⁊ ecõ tra ſi ſuus vi
ri pᷣtulit vxoꝛẽ.ſed lego
piãe.⁊ dico ꝙ poſſit eli
gere quaſi ſit eoꝛũ cõis
vt ⁊. S.eo.in.l.i.S.ſi vir.
2.5. e. l. F. ſi maritus.

3 Bubuenit. voluerint
ſic.S.qꝙ me.cau.l.ſi mu⸗
lier. in pn. 2.ſ.qð vi aut
clam.l.i.S. ſed ⁊? ariſto.
2 ¶ſEtate.i. ſenectute. vt
zio, S,:lels. impubes
2 Bi quiſq́; noxius.
q.d. nõ dz qͥs recipe ali/
quẽ noxiũ de ſᷣuis occi⸗
ſi.ałs punit᷑.l.coꝛ.de ſic
ca.ſic.j.de excep.l.i.itezx
ffacit. S. de ſer. fu. l.i. F. i.
2 aifuus. facit.j.
1.
9

ege. in pn.
b¶Si ex ſtipulatu ar/

pꝓ qui.cau.ſer. ꝓ pꝛe.ac.
lb.l.i.ſed vid et᷑.⁊.ſ.ꝓ/⸗
xi. . exponi.
c ¶Ham. bona ratio.
don fuit. ergo nõ in
re eſt affectꝰ ſupplicio. H
ergo iniuria creditoꝛi ñ
obſtat. b.

dem. ſed videt᷑ dicere in
Pmo dicto heredem te⸗
neri.cum a fiſco habeat
pᷣcum. vt. C.ꝓ qui.cau.
ſer. l. ij. cõtra. ſed dic qðᷣ
bic a fiſco nõ hʒ. vt ibi
no. 7. ſ. ad.l. falci.l. eris.
vlatr lege hũc. S.qꝛin pᷣ
mo ca ſu erat ſub eodeʒ
tecto ⁊ nõ pᷣbuerit auxi⸗
uum.ſed poſt cõuicit oc
ciſoꝛes. vnde euitabat
penã.⁊ cõſequit᷑ pᷣmiuʒ
in ſecũdo ſecuſ.qꝛ nõ cõ

erat ſub eodẽ tecto.vn/⸗
de pſequit᷑ libertatẽ da
to pᷣcio dño a fiſco qð ĩ
Ppmo caſu nõ dat᷑ cũ ſic
nõ conuiciſſet capit᷑ pe/
naʒz eẽt paſſus ſic nibil
bic bẽret ber̃.⁊ fac ad
§. ſ. de ſuis ⁊ leg.l. iij. F.
d ſi neceʒz. 7. ſ. de verb.

7. .e.l. ſi puus. ⁊.l. dño.
