⸗ 4 ſ. ꝙ oſtea zaume eẽ legatu
4 c videfadenb
C,
ſoc
ull

u
upillus ad pu
as debeturniſi pueniat .
2 eindeẽ
. l, aliqñ, in ſi
ſtra. l,

ſi cui
inſti. e. F. ſt
inet. vt inſti.
caſu yicẽ ſeruitu
boc
immo
ſʒ certe
in pꝛin. ſʒ

„0

erat piuncta ꝑſona.vt.C. e.l. cum alienam.

d ¶¶ Debeo. ſic. S. de Zben.
4

emp ti.l.ſue rei.⁊.l.ſeq.

Gulianꝰ. mercatus ſum. ? plus ꝓpter ꝑtem. ſic ẽt eum vid eoꝛ emiſ
ſe. igr nibilo deducte petã vtrãq; eſtimatõem.ſed õ̊.j.titu.ilſi quid ex

pan. So. ibi.
f ¶ Ex empto. vt ⁊. S. de
euic.l.venditoꝛ.non au
tẽ ad duplã.vt.j.e.ti.l.pᷣ
gnãtis.⁊.l.pacto. q̃ ſt
contr.
g¶ Qui caiuz pᷣſtare. vt
⁊Z.j.ti.i.l.qui duos.ſʒ ar
gu.Z in.e.ti.l.ſi ticius.
b ¶ Inutile. qꝛ videt᷑ re/
ſtatoꝛ in vtroq; volun⸗
tatem mutare. Jo. 7 fa⸗
cit. S.e.l.ſi ſic.S.i.in fi.⁊
ſ. deli. le.l. non ſolũ. ⁊.l.
ſi dãnatus.j.ti.i.l.fidei
cõmiſſum.S.ſt rem. 1 de
accept.l.⁊ ꝑ iuſtur.S.fi.
1 MRaã mihi ſtichus ex te
ſtamentis.ſ.in quolibet
ſtichꝰ aut pãphilus.
4 altero.nũc rñdet.

1
ligi vtrũq; eẽ in oblig.
als non poſſent in eadẽ
re due cãe lucratiue con⸗
currere.ſic.S.de ↄſti.pe.
l. illud. ⁊ ſp dicas qꝙ te⸗
ſtatoꝛ ſciebat alienũ qð
legabat. vel erat legata
no ↄiunctꝰ.vt.C. de le.
l. cum alienã. ⁊ facit.j.e.
l. bꝰ. S. ſi cui. ⁊. S. ſtichũ
— Icius ſtichi.alie
,Aovi dic teſtato⸗
rem ſciuiſſe alienũ vł cõ
iunctuʒ legatario fuiſſe
n ( Lonſeqᷓnis dimidiã.
nanm appella. ptis dimi

dia intelligit᷑ ⁊c.vt.j.de
ver.ſig.l.nomen. S. poꝛ
tiõis.⁊ ita totum ſtichũ

obus.ibi ſed ſi ꝑs ⁊c̃.

tũ.qð ticio relinq̃
tur. ſed videt᷑ pᷣus lega/
tariꝰgrauãi.nã pᷣmo ca
uere d ebet. quaʒ.c.acci/

um. bic põt col-

Aiuſmodi lega⸗

ſuʒ argumẽtũ rei eſtqð euicto eo

actio exẽptocẽpetit. ¶ Qui ca⸗
u et luciũ eiuſdẽ pecunie reos hẽ

bat ſiita legauerit qð mihi caiꝰ dʒ

id hĩs meꝰſempꝛonio danaseſto
dare. qð mihiluciꝰ dʒ id hrs meꝰ
meuio dãnas eſto dare:eã cõditio
nẽ her̃dis ſui cõſtituitvt hr̃sisne
ceſſe habeat alteriactões ſuas.al⸗
teri litis eſtimationeʒ pᷣſtareꝰ.ſi tñ
viuꝰ teſtatoꝛcaioacceptũ fecit ne⸗
ceſſeẽ:ut ſempꝛonij ⁊ meuij lega⸗

tũ inutileꝰſit. cum mibi ſtichꝰ aut

paphilus legati finſſent duoxte⸗
ſtamẽtis ⁊ ſtichũ ex teſtõ ↄſecutꝰ

poſſum:qꝛ ⁊ ſi vno teſtõſtichus

aut pãphilꝰ legati finſſent ſtichꝰ

ex cꝗ lucratiua meus factꝰ fuiſſet:
nihilominus paphilũ petere poſ
limm. lr.

IJeius ſtichipteʒ tbilega/
uit eiuſdẽ ſtichi ꝑptem ſeiꝰ ti

bi legauit ex utriuſqʒ teſtõ cõſeq̃⸗
. 1

Wlianus.

Aerecl meo cauerit.c.meuio

utile legatũ eſt. quẽadmodũ ali

cni legat᷑:ut ex cã fideicõmiſſi reſti

tuat᷑ eadẽ rõneꝰ:hoc qʒ legatum
vtile ſit.ſi ticus hrdi meo cauerit
ſeinmunicpioex.c.aureis opus

pere debet.ſed m.qðᷣ ns petere põt.c.ticius.vt.Q.ad.l.fal.l.pe.⁊.ẽ
de cõdi. inſtit. l. mulier. . i.in fi. nec etiã grauatſinõ vult irem no videt᷑
valere cautio.qꝛ alteri ſtipulari ⁊c̃.vt.j.de v.ob.l.ſtipulatio iſta.S.alte

n. Rñ. ſcðõ m. H. ꝙ debet ſoluere meuio vel ei cauere qꝛ bec fuit teſtaron

volũtas. ar.j. ad treb. I

di.l. ſic vt valeat. puta recipiẽti noĩe meuij.
deneg. ge.l. pe.item qͥq ſt ticius nõ vult legatũ.Rñ.nõ coget cauere. qͥa

₰„

cogi.circa pᷣn.⁊ r vr. Bü va dic cauet hbere
lc ced et meuio. vt argu. ᷓ.

nec brs adire poſſet cogiꝓ ſingłari relicto.vt.j.ad treb.l.co i.S. gñ alit᷑
p ¶Eadem ratione.⁊ hic oppone ⁊ reſponde vt pꝛius. gizoͤ

q ¶ Si ſempꝛonius. pñti die.ſ. cuius ſolius rõne vʒz hoc ſa equẽs legatũ
ſ. ꝓpter repſitatõem. alioq̃n non vʒ eo eid em meuio nciꝰ teneret᷑. vt iĩ

ſtiuu. de le. F. eõꝛio.

r ſepallt põt. qm teſtatoꝛ duplicare legatummer potuit:nec voluit. ſʒ
oluto em dũtaxat accelerare.

ñ.non potuit.dico:qꝛ d ebirũ eides:⸗ qꝛ

ius qð bʒ.ſ.retentõem biennij legare videt.vt.s.e.l.ſi domus.S.fi.ſed
ð inſti. e. ꝗ. bacrõne.⁊..e.l. plane.S. ſed ſi duoꝝ.v bi diſtin guit᷑. pꝛimo
res vel eſtimatio habita fuent. ſed ibi ex teſtis ꝓꝛſus diuerſoꝝ. hic bere
dis qui eſtvnũ cũ teſtatoꝛe. vr in aut.de iureiurã.a mo pſti.v.col.in pᷣn
ci.⁊ facit.j.e.l.ſi mibi ſempꝛonius.⁊.j.ti.i:l.vnũ ex fa.in pn. .l. ſtatuli⸗

b ¶ Sucbum. mediocrẽ.

fuiſſem ex altero pãphilũ petere

f WViuſmodi legatũ ſi ticius

ſe datux:⁊ hr̃s meꝰ ticio.c.dato:

Aber
pᷣcium. g ꝓpᷣetas tm̃ pᷣſtabitur.⁊ intellige q; teRatoꝛ ſciuit alienum vł

beri. ⁊.l.meuius..l.lucius. 2. pe. ⁊. S. e.l.ſt fundũ ſub pdi.in on.

a Si cui hõ. in genere ed ſi in ſpecie ipſo iure interitu ſpecieili

beraretur. vt. j. de ſolu. l. qui decem. in pꝛin.
c&Volebat. beres ergo eliget. qꝛ
. non erat in fami
. . lia. vt not. S. e.l.
ſactux:luncei.c. aureoshĩs meꝰ ſiquis afi p.
dare djnas eſto. Siſempꝛoni d Edes oan⸗
or nſtn e, es
ug ticiũ hrqeʒ inſtituenit „abeo e Gmpoſtta. no
py bienniũ ſundũ dare iuſſeritme os inpõatr.
inotiaus deiñ ab hide ſuo eundẽ naz o D
fundũ meuiopñni die legauerit:2- bereditatis.
meuiꝰ pciũ fundi ab hr̃deticij ac finon plenum
cepit. ſi er teſtõ ſempꝛonij fundu, in hert ioſatt⸗
petere uelit:exceptõe repellipõt æf.

Eie ⁊ facit.j. de ſolu.
ſipcio fundi ↄtẽtus nõ erit. ¶ Si lct. ⁊ . eo.l. ſi le

gatum. §. fl. 7. 5
cni hõ egatus fuiſſet: ? plegata⸗ de ſaniß papi.
niü ſteniſſet: quominꝰ ſtichuque, ge Qui leruuͦ le⸗
his tradere volebat accipe.moꝛ⸗ Talunnt, a.
luo ſticho exceptio doli mali pꝛo- qͥn cum ſua eſſet
dertt. Eades qb'hfidis edes rès nulla ereſß
ſemnebat legate ſint:æ tradite le, unb eiar bias
gatano non impoſita puitute:dixi non defuncti.

poſſe legataniuʒ erteſtõagere. qꝛ in ſean
non plenũ/legitũ accepiſſet. naz nec peiuz fuit ſo
⁊ eum q debilitatũ ab herede fuũ luti.
ccepit.recte exteſtõ agerNui
ſemuũ ex teſtõ ſibi legati:ignoꝛãſ

eũ ſibilegatuʒ ab herede emit?: ſi tatpciuz. alij ex
2– 4 vendito. vel ex
cognito legato er teſtõ egerit:⁊ b-⸗ empto. 7 dz ab⸗
uuʒ accepit actõe exuẽdito abſol ſolui bara cam
ui dʒ:qꝛe hoc iudicin boefidei eſt vrez naqidn er
⁊ Otinet in ſedoli mali exceptõe, cãlegai.
ſi pcio ſolutoex teſtoagere iſti· kloc iudiciũ
tuent: hoie oſequi debebit: 4 ſe vertro n
ctoe ex empto pcium reapabit: ctionuz. ? 15 ola
quẽadmodũ recuꝑaret: ſi ho eui- Reeat auers
ctusfiniſet.cq ſi udicio er ẽpto non ſthcru tanm
ctñ fuerit: c func cthe Ppit lega⸗ teactoilf S
. li. que ex cõ. in ſt.

⁊ hic ſubijcit ⁊ ptinet ⁊c.⁊.ẽ. ſolu. ma.l. ſed ſt iõ.ᷣ in ſi.
I¶ Nonſequi debebit actione ex teſtõ:⁊ ſub.ac.⁊c.⁊ dic recupera

bit: q re ſibi euicta.cũ ex alia cã bʒ.vt.S. de euic.l.ſi vendideris

m (Kaiſſet. ab extraneo.
n Acrum fuerit. ad rem. ⁊ ſic res rradita ⁊ pᷣcium ſolutũ.ałs au
tem non admittitur ad agendũ. vt. S. de acti, emp. ⁊ ven.l. iul. F.
offerri. vel dic actum ſed non ꝑpactum. =
o ¶ AHgat. ex alio iudicio ⁊ alia actõe.ſ.teſtõ.ſed certe immo vide

tur ꝙ ac.ex empio debebat agere.vt.S.de ac.emp.l.cui res.⁊ qd

incipiat rem bꝛe ex cã legati.vt.j.ad.l.fal.l.fundo.que ſunt õ.ſol.
bic emit ab extraneo.ibi ab bide in.l.cui res.⁊ iõ cuin poſſit ibi

agere ð̊ heredẽ actione ex ẽpto.non agit ac. ex teſtõ.at bic ſeeus

eſt. ſy obſtare videt.qꝛ dicit in pᷣn.S.ꝙ ſi ab herede emit.niſi pun
ctes ibi poſt verbũ ab bĩde.Item videt᷑ obſtare qð in fi. dicit.qꝛ
hoĩem actoꝛis facere cogit᷑.qꝛ id ↄuenit tin bereqi.ſʒ dic qð non
aliter abſolui ⁊c̃.ſ.ab ac.er teſtõ.niſi reddet pᷣcium.ſ.extraneo ſo
lutũ.q.d.eſtima,rei legate.⁊ hoĩem facit actoꝛis.i.legatarij: qð
non erat factũ ꝑ extraneum vendentẽ.vt.õ.d e ac. emp.l.ex emp/
to. S.i. ſʒ in boc ẽõ. S.e.ljſi a ſubſtituto.S.i.vbi bẽs non co gitur

naz ↄfuſa fuerit

ie¶ Ex vẽdito.ꝓ⸗
pꝛie.⁊ dic lega⸗
tarius ſi bĩs pe⸗

am

yet
ns

1s01

dſi
105
ſl
bͤ
ſcls
loun
t
on
ol
65
n
uut

Xxxx.

facere accipientis. ſæ bic beredis erat iy ab alio eẽt emptꝰ. vłſcso
dic ꝙ emit ab berede.⁊ ꝙ dicit ac.ex empto impꝛope pone.i.acti

one ex empto occaſione teſti ſiue ẽt ꝓpe ponaſ.⁊ dic ꝙ non dicit
qð deiure potueritagi.⁊ qð dic ablolui.ſ.ab ac.ex empto.⁊ qðᷣ
dicit ſupꝛa actum fuerit ex empto.oic ſʒ non ꝑactũ:⁊ ita ẽt aliud

venit in ↄdẽnatõ
ne quã petitum ẽ
vl dic planiꝰ agi
ex teſtõ ⁊ petere le
gatarium ꝙ hẽt.
qꝛ non videt᷑ bꝛe
ex cã legati niſt re

bẽat pᷣcium. ar.ſ.

de ſol. l. et. ⁊. S. de
euic.l.ſi ſeruꝰ ven
ditus. ⁊ emit ab
berede. ⁊ qð dic̃
fecit actoꝛis.i.fa
ctũ reliquit. nam
qñ tradidit ex vẽ
ditione tranſtulit
dñiuz exquo erat
ſuũ.ſ.beredis. vt
j. de acq. re. do. l.
P ¶Kum pater. ꝓ
miſiſſet genero.
Eacez. ſp
pᷣſumitur niſi ali⸗
ud liquet. R. vt.j.
ti.i.l. ticia. S. qui ĩ
vita. ⁊.l.cũ pater
§. pater filie. ⁊ de
do. ple.l. ij. in pn.
7. S.ſo.matri.l.ſt

cum dotem. §. ſi

pater.
r ¶ Lontenti. vt ſe
nõ impediant. vt
2. ſ. e. l. i. in fl. ſi at
ſepatim veniant

die. vt. 3. de iure

do. l. cum pater. ⁊
facit.C. e.l. filia.
Itẽ no. ex pdictiſ
pꝛem legare filie
ꝓfecticiam doteʒ
7 dz eẽ dtenta al
terutro. ſecꝰ in vi
ro.vt · C. derei. v⸗
xo. ac. . i.
8S i ita cui.i. a
q̊ cbyrographuz
2. ſj. de li. le. l. iij.
5. pac.l. labeo.
ſed õ.j.e.l.ab om

nibus. S. in teſtöõ.

ſo. ibi. Item facit
B.e.l.legatum. ⁊

no. vtileʒ. Sp in

ſtrumentis ꝗq nõ

pñt red di.ſic. C. d e ſol.l.pecunie,
non ſunt. als ſecus vt ſubijcit.

tum ſibi hoĩem eẽ:⁊ agatex teſtõ

non aliter heredex abſolui opoꝛte
bit quã ſi pciuʒ reſtituerit ⁊ homi
nẽactoꝛis fecerit. ¶ Qum pater

ꝓ ſilia ſua dotis noĩe cẽtũ ꝓmiſiſ⸗

ſetꝰ. deiñ eidẽ centũ eadẽ legaſſet
doli mali exceptõe heres tutꝰ erit
ſi ⁊ gener ex ꝓmiſſiõe ⁊ puella ex
teſtõ agere iſtituerint.ↄuenire.n.
interim eos oʒ ut alterutra actione
ↄtentiſint. ¶ Siita legatuʒ cni
eẽt ſitablaschyrographi meihe
redi meo reddiderit hr̃s meusei
x.dato:hmõi ↄditio hanc vim hʒ
ſiheredẽ meũ debito liberauenit.
q̃re ⁊ ſitabule extabunt nõ intelli⸗
get᷑ ↄditõi ſatiſfeciſſe creditoꝛ:ni
ſi acceptũ heredi fecerit.⁊ ſi tabu
le in rexnatura nõ fuerit exiſtima⸗

bit᷑ impleſſe ↄditõem ſi heredẽli⸗
berauerit.nec ad rem ꝑtinebit iaʒ

tunc cũ teſtm̃ fiebat tabule interci
derint:an poſtea uel moꝛtuo teſta

—

toꝛe.¶ Si ticio meuiolegatuſ
fuerit ſtichꝰ q ticij erat:debebitur
ꝑsſtichi meuio.nã ticiꝰ q;uisad
legatum nõ admittat᷑ pꝑtem faciet
Stichũ aut paphilũ vtũ he⸗
res meꝰ uolet ticio dato.ſi dixerit
heresſtichuʒ ſeuelle dare: ſicho
moꝛtuo liberabit᷑. cum aũt ſemel
dixenit hr̃s:utrũ dare uelit:muta⸗

re ſniam non poterit. ¶¶ Legatũ

eſt ita fundũ coꝛnelianũ:⁊ manci⸗

pia q in eo fundodũ moꝛiar mea
erunt heres meꝰticio dato:ancilla
que in eo fundo eẽ ↄſueuerat moꝛ

tis tꝑe cũ in fuga eſſe:enixa ẽ.que

ro an uelipſa ul ꝑtus eius legato

t ¶Qiberauerit lſt tabke

1 ¶¶ Si tico.ſ.domino ſtichi.
xg Pars.q.d.non totꝰ.qꝛ ticiꝰ facit ptem vt ſub ijcit. i. facit aliũ
mitti ad ꝑtem tm̃.⁊ no.quibꝰ caſibꝰ fit ꝑs.⁊ quibꝰ nõ fit: vt

ecce legakt mibi ⁊ ei quinõ eſt in reꝝ n tpꝑe teſti. Item legat mibi
ei qͥ eſt tunc ſʒ decedit añ teſtaroꝛem ⁊ nõ fit mibi ps.vt.C. de

gat mibi?

galn derh i.⁊. .ꝓ ſcõᷣo.⁊.5S.e.l.ſi duobꝰ.in pᷣn. Item eccele

oſtbumo qͥ naſcit᷑ aboꝛtiuus.⁊ tũc idẽ.vt.S.e.l.pla

ne. ñ. ſt duobẽ. in fi. Itẽ legat mibi ⁊ beredi:⁊ tunc idẽ qd.õ.e.l.
plane. 5. ſ du ob?. Ie legstur mibi ⁊ tibi 1 i repudias a idem

aüt. 7
g ¶ Coluit. ꝓ virilibꝰ poꝛtõibꝰ. vt. S.e.l.ſi mibi.in pn.⁊.l.ſi plibꝰ.i pᷣn.
. ici i ¶ Ped eras.alij non leganti. alioqn ali⸗
. t. ſ. de KR Zuatur.pignoris.n.luitõ eʒ
potiũs legaſſe qᷓ; dñium eius voluiſſe teſtatoꝛem eſt veriſiłe. R. ſed ar.

De lega. ⁊ ſideicom.i.

vt inſti. de le. F. ſt eadẽ. q̃ oẽs ſunt huic Zrie. Item legat᷑ mibi ⁊ non ca

paci:⁊ tunc fit mibi ꝑs.vt.j.ti.i.l.ſi ticio. IOtem legat᷑ mibi ⁊ tibi reſtua

⁊ tunc idẽ vt bic. Itẽ legat᷑ mibi ⁊ ſeruo tuo.⁊ tunc idẽ. vt.S.e.l.plane.
H. ſi Ziunctim. Itẽ legat᷑ mibi ⁊ ſuo meo.⁊ tũc idẽ.vt.j.ti.i.l.ſi mibi pu
re. Itẽ ſunt ar.õ.ẽ.de auc.tu.lᷣſiſeruꝰ cõis.⁊.j.de ſtip. ſer.litẽ. ⁊.l.pin

cedat.mdianallaqʒuis ĩ fuga ſit

legata uidet᷑. ⁊ lʒ fugitiua erat pin

de habet᷑: ac ſin eo fundo fuiſſet
moꝛiente pr̃efa.huic ↄſequenſeſt
ut ptusquoqʒ mr̃em ſequat᷑: ⁊ p⸗
iñ legatocedat: ac ſi ifumdo eclitꝰ
fuiſſet.¶ Si ticio ſtichꝰ aut pã⸗
philus utrũ eoꝝ malet legatꝰ eſt.
deiñ pãphilum teſtatoꝛ ticio dõa
uerit:ſtichꝰ in obligatione manet
¶ Quibus ita legatũ fueritticio

⁊ meuio ſingulos ſeruos do lego:

ↄſtat eosnon concurſuros in eun
dẽ ſeruum.ſicuti nõ cõcurrunt cnʒ
ita legat᷑.ticio ſenum do lego. me
nio alteꝝ ſeruum do lego. ¶ Si
is cui legatũ fuerat anteq; cõſtitu
eret qᷓ actõe uti uellet:deceſſit du⸗
obus heredibꝰ relictis: legatum
accipe ſimulb veniẽtes niſi cõſen⸗
ſerint nõ poterunt:qre quãdiu al⸗
ter rẽ uendicare vult.alter in ꝑpſo⸗

nã agerenõpõt. ſſed ſi cõſenſerit

rem cõiter hebunt. cõſentire autẽ

uel ſua ſponte debent: uel iudicei-⸗

minente. Mulus.
obn cõiunctim fundꝰ
Reratlegatus:alterex his ptis
eſtimatõem peractionẽ ꝑſonaleʒ
abſtulit: alter ſitotũ fundum uẽdi
care uelit erceptione doli mali re⸗
pellitur ꝓ ꝑte dimidia.qꝛ defun-
auus ſemel ad eoslegatũ puenire

I MWlianus.

mbihomo'quem pignoꝛ
ederas legatus ab alio fue

rit:actõeʒ exteſtõ hẽbis aduerſus

heredeʒ ut pignꝰ luaturꝰ. ¶Di

Quibus. ſtc. . de vſufru. ac ll. f.

. . —

b ¶ Dimul. ſecꝰ ſi ſeꝑatim. vt.j.l. ꝓxi.

de. 7. ſ. ti. ij. l. cũ pater. F.

ſt liberis.⁊ ↄcoꝛ.j.de le.
Pſtã.l. ij. F. iſ.
v¶ Sticbũ.non poterit

immo videt᷑ ꝙ ſic qꝛ ᷣ⸗
bum volo tractũ bʒ ⁊c⸗
vt. j. de F. ob.l. ſt qͥs ſti⸗
pu.q̃ ẽ õ.ſo.bic erat ele
ctio deb entis.i.ſtipula⸗
toꝛis.vñ ne ſit bic in eiꝰ
ptãte an ð beat᷑ non po
teſt mutare. vt. S. de eo

gõꝗ cer. lo.l.ij. ſʒ certe idẽ

ſi legatarij eſſet electio.
vt. j.de op.le.l.apud au
i. dic g alið in ſtipłone

qᷓ; in legato.qꝛ bic facta

electioneſtatim fit res le
gatarij.⁊ iõ mutare nõ
põt.vt.d.l.apud aufid.
2. j. tit.i.l.ſtatuliberum
S. ſtichu. ⁊ in ſtipul. ſecꝰ

Item ſunt ar. Z. j. de le⸗

pul.vio.l.iij.S.pe.⁊.j.de
poſi.l.i... pe.⁊.j.ð ver.
obli.l. eũ qui certaruʒ.S.
i.itẽ facit.j.de ſolu.l. ſti⸗
chum. in pꝛin.j.tit.i.l.ſi
is cui.

— ——

EZeg atũ eſt. cũ moꝛiar

ſic.j.de fun. inſtruc.⁊ in

ſtru. le. l. ſeie. S. pampbi⸗

le. 7. 5, de b ere. inſtit. l. x
facto.S.fl.⁊.j. de aur. ⁊

ar.le.qui vxoꝛi.⁊.j.tit.i.

l.queſitum. in pꝛinc.7. l.

ſeruus.⁊.l.ſi ira.

7 Argmahalect dꝛiuz

uik pᷣncipale.ſic. j. de

3 Siiwo maler ex

ndtant quidã ꝙ als le⸗
gatarius no eligeret ni⸗
ſi a teſtatoꝛe ei d ata eſſʒ
electio.ſed ẽ falſum.⁊ h̊

ſub.maxime.ſi.n. hoc ca

ſu beredi dares electões
poſito ꝙ teſtatoꝛ nõ de
derit legatario iam eli⸗
geret pãphilum. ⁊ ſic le
gatũ eſſet inutile. ꝙ eſſe
non dz:immo ſic interp⸗

tari dʒ vt val eat. vt.j. ti.

i.l.ticia.S.lucius.⁊ ar.j.
e.l. plane.S.ſi cui.⁊facit
8.e.l.ſitibi.S.fi.⁊.l.ſeq.
7. l.non quocunq;. S. ſi.

a ¶ Si is. vti vellet. cũ plures ei ↄperant. vt.. ti.i.l. cũ filius. 5. varijs.
n ꝑpſonãꝗ.ſ.ex teſtöũ. ꝓ

facit.S.devſufruc.l.quoij in pᷣn. .ſo.ibi de ſer.ru.pꝛe.il.itinere.ð.ſol.ibi

,. ℳ „ — 2

d eſſet. vt.j. de li.le.l. i. F.l.

itẽ facit.S.qui.mo.vſufr.amit.l.ij.in pꝛin.⁊.S.fi.
obus.ↄiuncnim re⁊ vᷣbis:vel ret̃.vt.C. de cad.tol.l.i.F. vbi
nauũt. e Perſonalẽ. er teſtö. f ¶ Aẽdicare p rei vẽdi.

v iij

krat. 7 fa

3. ſ.ti.i.l. meuiꝰ. F. pe. ⁊ no. bic qð vʒ legatum rei mee in qᷓ alius bʒ ius.
Brteſt). ab oĩbus hẽdibus, ſecꝰ ſi ab alio ſpãtr eadem res. vt. S. e
l.quid g. S. i.j.e.l. ſeruo.S.i.⁊ facit ad h.S.e.l.ſi fundum.S.ſi pater.
m ¶Poniecutꝰ. petendo ſtichum non eſtimari.ſed qꝛ non p̃ſtitit eũ in ex
tim atũ dãnatur ille heres a quo fuit relictus.

n Mon pòt. qꝛ nullum
cõmodũ eẽ põt.als cõ/⸗
tra.j.ti.i.l.meuius.circa
pꝛin. Itẽ S.j.e.l.S. eum

ſo. ibi. ⁊ dic plene vt ibi
nota. S

o ¶ Eum ſeruꝰ. in ſuſpẽ⸗

ſo.nec ob.j.e.l.legatum.
S. fi. qꝛ refert vt ſuſpẽda
tur legatũ expᷣſſim vt ꝑ
ↄdi.vt ibi an tacite.vt
qꝛ legatanius deliberat
vt hbic. ibi gnon ſuſpen⸗
dit᷑ ſed ſtatim extinguit̃
ſeruitus,
p ¶Adite hereditat.no.
anñ dñium rei legate trã⸗
ſit in legatarium.ſic.j.ti
tu.i.l.moꝛtuo.in pᷣn. ſed
glij dicunt a moꝛte teſta
tonr.vt.ſ. de fur. l. a ticio.
2.5. de noxa.l. ſi ſeruus
le. ⁊.S.de pecu.l.ſed ſi
dãnum. F. i. . j. tit. i. l. le
gatum. ſʒ pᷣma inſpecta

veritate: iſte alie qᷓdem
de fictione.⁊ fac̃.j.dere

bus du.l. quedã. ⁊.j.de
fur.l.ſi is qui.⁊.l.ſi dñi⸗/
um. 7. S. de re. eo. l. ma/⸗
gis. S. fundũ aũt. 7. S. e.

Llegatariꝰ. 5. i. .l. apd.

Z.l.ſeruuzʒ. F. i. 2.S. ſi cer.
pe.l. ꝓinde.⁊. ſ. ſi qͥd in
frau. pa.l.i. F. v trum.
q (Sifundꝰ. plana eſt
lIra.⁊ facit.j.ti.i.l. vnum
ey fa. F. ſi rem.
r¶ Aalet. qꝛ ei vendicã/
ti de cetero nõ obſtabit
excepnio q̃ vperebarſus

ficiario. vt. j. de ſuperfi.

8 (Au
ne luꝑficies ſequebatur
ſolum. vt inſti. de re. di⸗
ui.S.cum in ſuo.Rñ. ſic.
ſed ꝑ boc dẽ lucrari.qͥa
peret rem exceptiõe non
obſtante. ⁊ facit.S.e.l.ſt
domus. §. fi.

tIlio.petitõ em. qꝛ
. non negaf. vt. C.
e.l.cuʒ rñſo. ⁊.j. de exce.

doli.l.apud.S.ſt q̃s, ⁊

l. ſe. ⁊.ſ.e.l. queſitũ.S.du

uenire voluit. ¶ Qũ ſeruꝰ lega⸗

ſtatuetur: ut uel hrdis vel legata-

Lber

⏑

teſtõ ſtichꝰ ab vno heredelegatꝰ ſi hereditatẽ retineat tũc.neqʒ ad
5

fuerit meuio:⁊ eidẽ codicillis idẽ uerſus coheredeʒ dandã ei legati

ſtichus ab oibus hrdibus: ante petitõem ſm ariſtonis ſiiam con
q; codicilli apirent᷑ meuiꝰlitiseſti ſtat:cũ ipſi filio nõ uideret᷑ eſſe ſol
matõeʒ conſecutus fuerit ipoiu-⸗ uendohrditas:⁊ hoc itaẽ lʒnon
re vendicari ex codicilllisnõ põt ↄditõali expſſit intellexiſſe tñ ma
q; teſtatoꝛ ſemellegatũad eum ꝑ mifeſtiſſime appꝛobet᷑. II ulia.
Am necemancipatus hr̃di

tur ⁊ ipſius ſemii ſtatꝰ ⁊ oium que tate omiſſa legatuʒ ab hrde

plſona eius attingũt in ſuſpeſo eſt petere ꝓhibet᷑.pꝛetoꝛ.n. pmittẽ⸗

nꝗ ſilegatanus repulentaſe lega⸗ dohis ꝗin ptate fuenint abſtine⸗
tũnunq; eius fniſſeuidebit᷑.ſi nõ re'ſe hereditate prna:manifeſtuʒ
repulent ex die adite hereditatisꝰ fecit ius ſe in pſona eoꝛũ tribuere

eiꝰ intelligit᷑ ſm hanc regulã:⁊ ð q; futuꝝ eſſet ſi liben arbitniuʒad/

iure eoꝝ q ꝑ traditõem ſeuusac⸗ eũde hrditatis hũiſſent. .Api.
cepit: aut ſtipulatꝰ fucni:de que q Migd ergo ſi ira legauenit:
his quelegatauel donataei it ⸗ ampliꝰ filiomeo nõ du⸗
ie uoluntats ꝗdem qõ erat. ſed
nõabſilis eſt pꝛioꝛis cã circa filij/
uidentiã:niſi euidensuolũtas cõ⸗

ſingula geſſiſſe eſtimetur
traria patnis/ ꝓbet᷑:planelſi plun

ifundus ab oibꝰheredibꝰ
legatꝰ fuenit qui vniꝰ heredis eẽt

is quidẽ cuius fundꝰ ect: nõampli bus filijs inſntutis inter eos vbiſ

Lucri faciat. ſed non

nsq; ptem ſus pᷣſiabit. ccreriinre
liqs ptes tenebunt᷑. ¶ Malet le

alũ ſi ſupſicies legata ſit ei cuius

in ſolofuent: Iʒiſ dñs ſoli ſit. naqʒ
ↄſequet᷑ ut hac ſenuitute liberert̃

ſupficiem lucn faciat. Api.

Flio pater quẽ in ptãte reti
ut herede pte inſtituto
egatũ q;ʒ reliquit: duniſſima ſnia

eſter ſtimantiũ denegandã ei le⸗
gati petitõcmſi patniſ abſtinuerit

hrditate.non.n. impugnat᷑ iudi⸗

ciumab coꝗ iuſtis rõnbꝰ uolint

negocijs hereditanijs implicani.
Ed ſinon als noel rce.
luit eũ pater hr̃e legatum ni

obus. ſed S.j.ti.i.l.miles.S.fi.nã ibi decedens.⁊ ſic repudians non bʒ
nec tranſmittit legatũ ꝓ ſua ꝑte.⁊ ita non vʒ.ſo.hic repudiauit:ibi de/

ceſſit q̃ nen ſunt paria. qꝛ cũ repudiat extat ↄditio tacita ſub qᷓ vʒ pꝛo

ſua pte.at cũ moꝛitur añ aditam bĩditatẽ:vt ibi nõ extitit ↄditio eo vi
uo.⁊ ſic non trãſmittit ꝓ ſua ꝑte vt ibi/ꝓ alia.n.ſꝑ vʒ.⁊ iõ tranſmittit
vt ibi.itẽ j.j.de excep.do.il.fl.S.fi.ſo.vt.C.e.l.cum rnſo.
v ¶Juſtis. vel nõ iuſtis. nam ẽ ꝓ rõne voluntas. vt.j. ad treb. qꝛ pote/

cit. .ſi q omiſ.c te.l.ſi in teſtõ.ᷣin fi.⁊.jſ.ti.i.l.ſextiliam.
Am nec.abſtinere. ꝑmittit.n.qꝙ ius ciuile nõ facit. vt.S.de acq̃.be

re.i.neceſſarius.⁊ inſti.de hbere.qua.⁊ dif.S.ſed bis.
id g.plane.fecii quidã teſtm ſuum filios ſuos bered es inſtitu/

legatoꝝ bona diuiſerit uoluntanis
rõnelegatoꝝ actio denegabitur ei
quinõagnouit hrditatẽ. I Mia.

Abeheeini qui

filiu hẽbat heres inſtitutꝰfu
iſſet cũ eſſetuterq; in ptãte aliena
an ab eo ſilio eius legan poſſit:m̃⸗
di cũ poſſit a filio patri legandcon
ſequẽs eſt:ut uel fratnipſius uel fi
liouel ct ſemo patns ſui legetur.
Pñtiquidẽ die data libena⸗
te ſeuo legan nel pureuel ſubcõ
ditione potenit. cuʒ uero libentas
ſub conditione data fuit:als utili:
als inutiliter pure legabit. naʒ ſi
ea ↄdino libertatis fuerit: ut pfe⸗

ſt? diuiſit inter eos bona:vt vnꝰ bẽet vltra rhenum:⁊ altercitra
benum.nũc iſte qui hẽbat citra rhenũ habet in quolʒ ceſ pite me
dietatẽ iure ſuo alteram medietatẽ iure plegatõis.ſi aũt velit hẽ
re id qð hʒ iurepᷣlegatõis aliud repudiare non põt.ſed 5.3. e, l. qͥ
ſiliabus.S.fi.ſʒ ibi plegatuʒ ẽ a teſtatoꝛe.hic aũt hʒ illud pᷣlega

tuz a lege.

3 6[Sipluribus

bic intẽdit ꝙ qñ
plures ſunt inſti

tuti.vnuſqͥſq; ſu

am ptez ptim bz

iure coherediſ ſic
iure pᷣlegati ptiʒ

ſuo iure hz. ſʒ ſt
id qðo ſuo iur̃ hʒ
noluit.non pot
bĩe aliqd iure co
heredis.⁊ ſic iu⸗
repᷣlegati.qꝛ bʒ
a lege. ⁊ ſic non

ob. S. e.l. qui filia

bus. §. fi. vbi bz

a teſtatoꝛe pꝛeloeo⸗

gatum.
2 ¶Bona diuiſe

rit.ſed non oĩa.

ſz maioꝛẽ ptem.
alia bona idiui⸗
ſa reliquit. h.

9 Voluntatis

pſumpte.cuʒ n.
pater iter eos di
uiſerit oĩa vel ꝑ
tem maioꝛc.veri
ſile eſt non aliter
velle eos bꝛe aſ⸗
ſignata niſi eẽnt

beredes.
.Ei qui. cui p

diuiſtonẽ maio⸗

rem pteʒ aſſigna

uerat quã ab in⸗
teſtato habiturꝰ
erat.⁊ facit.S. fa
mi. berc.l. ſt cum
pater.

Aeſitum. i
ſtitutus fu
ſſſet a patre ᷣm

quoſdaʒ: immo
ab extraneo. vt
ſtatim innuitcuʒ

digit aljena.
b ¶ Patri leg ati

Et pur̃.qð dic vt

3. e.l. a filio. ⁊ fa
cit.j.qñ di.le. ce.

l. cũ legato.

c Dero. imo

vid etur ꝙ filio k
ſeruo bẽdis non
iure legetur. vtĩ⸗

ſti. de le. F. an ſeruo q̃ eſt õ.ð ſo. hic ſub ↄditione. vt ⁊ ibi pmittit.
vel dic m Yo.ꝙ bic nõ erat filius vel ſeruꝰ bĩdis ſed pꝛis bꝛ/
dis.vł dic ſᷣm quoſdã ꝙ valeret ſᷣm noua iura ſᷣm queqrit᷑ ppᷣe
tas legatario filio.ſed ſᷣm vetera iura valebat.ſiue ipſe hẽs ſiue
legatarius fuit ante aditã hereditatẽ emancipatꝰ.

d
e ¶ Legari. eidem ſeruo.

H.C. de cadu. tollen. S. in nouiſſimo.

Barakianree⸗ a reſtaroꝛe.

oterit.⁊ vtriuſq; legati dies cedit ab adita hereditate. vt

2

a ¶ Pure legabit.ſ.a dño. ab erneo vo indiſtincte ẽt pure legaret᷑
b ¶ Atile. ſ. de decẽ,nam de libertate legatum ſemp valet.

ſirn
ſpiene
Giti
0,6,
ge⸗
ktgej
llut ſt
cſge⸗
Dtinh
Ceciſſt
gatſpi
by

le
hon dot

dinnee⸗
tſti
i, b,

ſedn

guifſin
hybib

Nee

na
oh ei

n ſcli⸗
Ueh
lnets
ſechn.
eos d
⸗
n he
nolite
bieaß⸗
ſleent
aui9
ntgio⸗
ſigns
ad in
Winn⸗
ct6
lNa

cen!

unsſt
ne fn
Mo

ita,

gan

dic dt
io.11
ile
o.
o, md
gidet
Nonan
nfi
hrr
n
t
isſe

Gn

c ¶ Acgatũ ẽ immo qñq; non. t:j de ↄdi.⁊ demon.l:cũ ſeruis.
in n. ſo.ibi in mixta ↄditione. ⁊ dic vt ibi nooas. ylur. l.
iſtclent qr dies buiꝰ legati ab adita hẽditate cedit.vt in. d. t.
Siin nouiſſimo. ꝙ bic eẽ non põt.ſed d.j.ti.ij .qͥ ↄcubi. S. cũ te/
ſtamento. ſo. ibi. ⁊ facit. S. de br. inſti.l.qui filio. S.ij. 2.8, e⸗l. ſi p?

d

oꝛtẽ.⁊. ſ.de op
n.le. l. ſi optio. 2
j. titu. i.l. ſi. quis
ſeruo.
e ¶¶ Scripto. ⁊ re⸗
licta lib ertate ſer
uo ⁊ legato. vt

3.
f ¶Editã als in
ſtitutus ẽ exneuſ
ᷣm. R.nam ſuuſ
vel neceſſariꝰ nõ
dꝛ agire. vel die
añ aditam bere/
ditatẽ.i.añ ĩmiſ/
ſionem. pᷣtoꝛ enĩ
pꝑmittit abſtiner
vt. ð. e.l.nam nec

g Efficient. ſi ñ

implete fuerit ſta
nʒ teſtatoꝛemoꝛ
tuo: vel adhuc
eo viuo. ⁊ eſt rõ
ſᷣm. R. qꝛ in boc
caſu inter moꝛtẽ
7 bereditatis ac
quiſitõ em nullũ
eſt medium.

b Buobus. to⸗
tũ ei ſtich o. vt

ſan di. leg. ce. l.
cũ legato.

l. miles. 5. f. con
tra. ſo. bi.
k ¶ Seruo. ptine

bit. . F. ij. 7. . qñ
di. le. ce. l. cum le /
gato. .
SiasLe
debebitur. Z. F. ij
2. ſ. qñ du le. ce. l.

cũ legato.

m (Bi leruus le
gatus. a teſtato
re.
liqs. erneꝰ

ceſſit qui leg auit
öſteſtim. eo
legante moꝛtuo

bonis q̃ nunc ſt᷑
ſpe future beredi
tatis:⁊ ſic nomẽ
Sðſtinatũ pꝰ moꝛ
tẽ iponit᷑ añ moꝛ
tem vt 2 poſtbu
mus dẽ p' teſtm
natus ẽt in vita
facit.ſ.ti/i.l. qð
ſemus.
r ¶ Lum hõ. peti
Lca p legatariũ.

exr hoc dicunt qͥdam moꝛ fieri a tpelitis ote. Jo. vero pᷣus etiã euaneſcit adueniente pubertate. vt inſt
a die interpellationis.vt.j,ti.i.l.ſi quiſ ſeruo.qð plane rce ,.
de yſur, ⁊ fmn. le. lii: ⁊ facit.ð.ſi cer. pelicũ fundus.⁊.ſide acqͥꝛ rer. fundũ.j.qͥ filios.

heredi. x. dederit:ſi pꝰ aditam he

rit: ⁊ eundẽ alienaueni uel manu⸗

o (Ceſtenit. qꝛ dͤ

9
2

fami. ſtatim motuopoſſi añadi- fundox intenim peeptiin hociu⸗
tam hereditatẽ exiſtere ↄditio ue- diciũdeducunt᷑:ita ꝙ ſemo lega-

luti ſtichus ſi. x. ticio dedent ulca toꝝuel hĩditatis noie intenin ob
pitolup aſcẽdenit liber eſto: utle* uenenit: pᷣſtandũẽ̃ petitoꝛi. dẽ
legatũ eſt.hmõi aũt conditões:ſi Aſundũ p fideicom. relictũ
vnusex hidibus excuſſo p⸗
reditatẽin capitolium aſccdent: Ciomredditũ ei fimdi mercatꝰ
inutilelegatum efficit*. ¶ Me ſitꝰ ppter es alienũ hereditanii
ceſſano aũt herede ſcnipto ex aſſe pñte ⁊ aſſignante eo cui fideicom

t he conditões qᷓ añ aditã heredi miſſum debebat᷑:placet nõ fundũ

tatẽ impleni pñt:inutile legatũ ef· ſʒ pciuʒ eius reſtituidebere!: mar
ficientᷣ. ¶¶ Suobus hr̃dibꝰ inſti cellus notat:ſi funduʒ reſtituere
tutis alten ſtichũ legauent:⁊ eidẽ malit hrs audiendũ euſtimo.
ſticho.x. cũ ſtichus viuoteſtatoꝛꝛe S Jticio pecunia le Vlia.
ad libertatẽ ꝑpueniſſet totũ legati ¶ Vgata fuent:⁊ eius fidei com⸗
ei debebitur. nã inſolidũ cõſtitiſ-/miſſum ut alienũ ſemũ manumit⸗
ſe cãm legatiin eiꝰ ꝑſona.hoc qʒ teret:nec dñseũuendereuelit:ni⸗

argumentoẽ q;ſihrscui legatus hilominus legatũ capiet:q; peuʒ
fuerat hr̃ditatem nõ adiſſet: ſoli- non ſtat quominꝰ fideicõmiſſum

dũ abalteroherede ↄſeꝗ poſſet'. pſtet.nã ⁊ ſimoꝛtuꝰ fuiſſet ſemus
ſeruo legato legatũ datũ eſt:ſi ali: ctalegatonõ ſubmoueret᷑ ¶Si

ad emptoꝛẽ ꝑtinebit ¶Cuʒ ſer quẽ legitima eius hrditas:uel bo

.

uusticio ⁊ eidẽ ſemo aligꝗd lega᷑ noxpoſſeſſio puẽtura eſt. fideicõ.
fidei ticij coõmitti põt: ut aut ſemũ dareita ⁊ abeo ad quẽ impuberiſ

alicui reſtituat:uel eaq̃ ſemiolega filijlegitima hr̃ditas:uel bonoꝛũ
ta ſunt.hoc ampliꝰẽt pſi ſeruo cũ poſſeſſio ꝑuentura eſt fideicõmiſ⸗
liber erit fideicemiſſuma ticio da- ſa recte dabunf. Xpia.
nipõt. ¶ Si gs ſuchunn legaue Mogd fideicõmiſſum hacte
nusqᷓtenꝰimpubeſ decedat
miſerit:deiñ codicillis eideʒ dede valebit. ceteꝝ ſi pubes factus de⸗
nit legatũ uel manumiſſouel emp ceſſent:euaneſcit fideicõmiſſum.
toꝛi legatũ debet᷑.¶ Simhiſer P LZane ſi fil impuberẽ exhe⸗
uusa te hrde legatus fueni:?⁊ ei¶ ¶Jredauerit: fidecõmiſſum le

deʒ ſemo aliqs legauerit: ? viuo gitimushrsnon ent cogendꝰ p⸗
eogmihi ſemũ legauerit: dies le⸗

ſtare niſi eidẽ ⁊ pri heres fuerit.
¶ Qui rogatꝰ erat hereditateʒ
ex qᷓ ſemus hrs eiꝰ inſtitutus erat
reſtituere:alij ſemũ vendidit.qſi⸗
uum legauerat ad me:id qð fuo tumẽ an hereditate reſtituereco
legatũ eſt:non ꝑtinebit. (Cuʒ gendus ẽis:ad quẽ hereditas ex
ho exteſtõpetitus ẽ cã eius ts emptõe ſeruihrdis ſcnpti puene-
q lis ↄteſtabit reputani dactoꝛi nt. dirit copellendum eẽ ad ſidei-
7 ſiait ꝑtus ancillau:ſic ⁊ fructus cõmil.reſntuendum eũꝗ ſemum

gaii ſemio dati ceſient: cõfeſtimꝰ
id legatũ hereditati acquinit᷑: iõ
q;uis poſtea moꝛiat᷑ is ꝗ mihi ſer

enatusa teſtatoꝛe fuiſſet: legatu, cuti conceditur uniouiq; ab eoad

Delega. fldeicomi,

do. l.q̃ſttum. ?. S. e.l.apud iuł.⁊.j.ad treb.l.in fideicom. in pnei.⁊ S. de
quis.⁊.l.paulus.⁊.j.d e op.le.l.filũ..j.ti.ij.l.pꝛonꝰ.ij.m̃.
Ffundum. ſm redditum. no. pᷣcium rei m redditũ. vt in aut.de ñ
alie. S. ꝙ aũt.in fi.colł.ij.⁊.C. de reſcin.vendi.l.ſi quos. HDWZ
ercaiꝰ ſit.a cobꝛdibꝰuiſs.qͥ cau ẽt pꝛeʒ ſuũ põt emẽ,.vt.S.ð ĩ di.ad

iec. l.qð vno.ð. fi.

x ¶Pꝛopteres alienum

qð foꝛte minuebat lega
tum. R. ſ boc non aile⸗
gab ic.

Keſtitui debere. imo

mihi vid et᷑ deberi.vt.j.
ti. i.l.ñ codic.S.i.ᷣ.ſo.hec
hm illam.qꝛ eo aĩo h̊ͥ cõ

ſenſit vt noͤ pderet fid ei

cõmiſſum:⁊ eodem mõ
Rñ.ad.l. j. e.l. nibil. 5. i.
q̃ ẽ ð.ł dic vt ibi.itẽ eoð
mõ Rñ. j. tit. i.l. cũ pꝛ. F.
libtis.itẽ no.h̊ pñtiã no
cere quo ad fundum. ſic
5.de pigno.l.fideiuſſoꝛ
H. i. ſed arg. Z. S. depig.
acti.l.caius.⁊.j.ti.ij.l.ti
cia.S.lucia.ſʒ dic vtĩ q̃
liber earum no. Item ⁊
no.ꝙ pᷣciũ ſuccedit loco
rei⸗ſic.S.ð pe.bꝛ.l.⁊ ſi rẽ
(Aarcellꝰ. notat coꝛ
rigendo vt tm̃ fundꝰ de
beatur ſm quoſdaz qð
non placet. ſʒ eſt in ſołko
ne fundꝰ. ⁊ facit.S. ſol.
ma.l.ſt vero.S.fi.iteʒ fa
cit.j.ti.i.l.fi.S.qᷓttuoꝛ. vᷣ
ſed ibi alij ignoꝛauerũt
A ticio. als. S. iu⸗
ia.als.l.ſi nicio.
d QAelit.idẽ ſi velit. ſx-
im menſo pᷣcio. vt. j. ti. i.
l.non dubiuz. HF. l.
Mon ſubmoueret. vt
7 ar. S. e.l. turpia. S. i.
j. de op. le. l. filiuʒ. ⁊ .C.
de inſti. 7 ſub. l. i. J. ſ. de
ali.le l.pecunie.⁊.S.de
ↄdi.inſti.l.q̃ ſub ↄdi.O..
quo.⁊.j.ti.i.l.ſi qͥs ticio
7. ſ. ti. ij. l. pꝛ. F. tuſckanꝰ
a ( Bicuti dare. vt 2, 6.
ti.i.l.iij.⁊.C.de fideicõ.
b Filij. iſtituti nõ exbꝛ⸗
dati.vt. C. de le. l. cũ qᷓ⸗
daʒ. 2. ſ. e. plane.in pᷣn.
cum.n.poſſet/p eo teſta
ri.vt inſti.de pu. ſub.in
pn. ſi nõ facit ipſe pat
vid et᷑ relinq̃re legitimis
filijs. vt.S.ti.i.l.O ficiun
tur. circa pᷣn. vl die ꝙ pꝛ
inteſtatꝰ obijt.ſʒ codicil
los fac̃ ꝓ filio. ſecꝰ in te
ſtamẽto q; h̊ pꝛ tm̃ filio
facẽt qꝛ nõ valeret niſi⁊
pꝛ ſibi faciat.vt.SO.ð vł.
ſub. l. ij. F. pꝛius.

Aod fideicõmiſſũ
q̃tenꝰ.i qñ euane/

ſcit.ſic ſubſtõ pupillanſ

i. de pupi.ſubſti.J.ci.
MHiĩs fuerit,.ſic.j.ad.l.fal.l.in rõe.j.ſi.

d iiij

Liber

FfQuirogatus vẽdidit. anteq; vellet adire bereditatẽ. aſiciuſſu emp
toꝛis adibit.vt inſt. de here.inſti.S. alienus.alłs ſi iam adiſſet apud vẽ

gditoꝛem remaneret ſicuti aliud eius peculiũ. vt. S. de ↄhẽ. emp.l.quof.
.0 ¶Icat. medium. fiducia.n. hẽditatis qrende carius emit.⁊ no.pꝛe/

cium ſuccedere loco rei.vt.C. depe.here.l. ſi ⁊ reʒ.

manumiſit anteq; ade/

at iuſſu dñi.Rſñi.mãumiſ
ſum ten eri.vt.j.ti.i.l. ſi a
lienus ſeruus.

1 4Si cui ſteterit.eſt ?⁊ a
1

ratio.qꝛ is videt᷑ me
lioꝛ quẽ elegerit. vt inſt.
de actõ. S. huic aũt. alłs
niſi eſſent iſte rõnes eẽt
Z.j.tit.i.l. ĩpatoꝛ.

¶ Mui teſtô. manumit⸗

titur.directo.id em ſt ꝑ fi

9 AUanumittere. nam

nõ eſt locupletioꝛ qͥ lib/

n?.niſi eſſet ſilius teſta/
toꝛis:⁊ pater hoc pꝛece/

gatꝰ? eſt hẽat. Isaũt ad quẽ
hereditasex emptõe ſemui hr̃dis

ſcripti puenerit excã cogendus
enit fideicom. pſtare.i.ſidñs ſerui
hr̃dis ſcripti ſoluendo non eriti.

Si cui ſtichꝰ aut dãmas lega⸗
tus eẽt electione legatario data et
fidei eius cõmiſſum ect vt ſtichu,
alteri pᷣſtaret:ſi damam uẽdicare

fideicõmiſſum fuerit. ¶¶
ſtamẽto manumittit ⁊ neqʒ lega

debeat hoc fideicõmiſſum valere
ꝙ nequaq; dicendũẽ:qꝛ nec ope

Quite

.
l

dz liberari: qꝛ cum ellgere potuit. ar.ad hoc.j.e.l filiuſfa. 5. apud

marcellum. 2.].de re iudi.l.miles.S.i.⁊ dixi.S.e.l.cũ res.p. ſed iu
vera altematiua altero moꝛtuo q ſuꝑeſt: dandus eſt. vt. . de e
qð cer. lo.l.ij. F.q̊ ſtichũ.⁊ fa.Q. cõi.dele.l.i.⁊.j.tiijl.ſi legatanꝰ

quã ↄditõem fideiccmiſſo inieciſ-
ſe in initio pure datũ eẽt: ⁊ iõ q
dringẽti paphile debebũtur.
Quotiẽs lege iulia bona ua⸗
cantia ad fiſcũ ptinent:⁊ legata⸗
ſideicõmiſſa pᷣſtantur: q pᷣſtare co
gereĩ heresa quo relicta erant.
Bitibiꝰſem? legatus fuerit 7
petitũa te ut ticio aliqd pᷣſtarcsuſ

e:tunc ꝑcipe debebit cum ↄditio
extiterit:interim vo aut ei:aut his

Rmhi ſlche legntnscetſy
=deiq; mee cõmiſſum:ut aut

iGi ſcnptus. pcipꝑe vt mimiſter. ⁊ vt momentaneam cura bẽéat

Pernenert. qꝛ ẽp roꝛ als contra. ſttt.
ſen iuſſi adir. ⸗ — „ . i.l.ſiquis ticio.2
Con las- eop ſuũ heredẽ ſcriptũ vendidit aiam aureosqdringẽtos ſine incommo Paaar legl
quẽ factũ erit.l.fi.in pn. ⸗ Airate. rſrer iaric eral 7 ecunie.
ſed qd in nĩo caſu ſt eu, Pcium hĩ̃ditatisquã reſtituere ro do rei familians ↄtrahere poſſint k dſAcgatuz eſt

ſub ↄditione. S.
fami. herciſc.l.2=

Po . .
¶ Interim. i. pẽ/
ente cõditione.

n
m QKui Ktatuli⸗

ber. iuſſus eſt in
teſtõ.

2 lic directo au⸗
fert pecuniam ei
cui ſtatulib er muſ

nſec ar ceme mnaluent: uhilomin ſtichinz ercj gad ſciß ſenn: dei funs decel⸗ lus autogte ai
nu teſia. l.libenas. S. H fideicõmiſſi pſtare debebit. ſiue eĩ ſerit nhil fideicõmiſſi noie pᷣſtare ſinep fideicom/
ſexniptura. .l. meuiꝗ. ſenk pluris eſt damas cõpellendus eſt cogendꝰ ent. Si ſcriptꝰ ex migum. e nial
bencer reendoreun⸗ ſiichü redimer: ſiue minoꝛis eque teßperes rogatꝰ ſit pcipe pecum vrcvectqun⸗
delas nõ ẽ pecumanus ſtichũ iuſte dare cogit: cum peuʒ ⁊ his ꝗbus teſtõ legatum erat di lberedtatem.
c weh bor po: gra⸗ ſtetent: quominꝰ erteſtõhẽat q ſtnbuereid qð ſub ↄditõe legatũ fſacir dedona.

„

ca. moꝛ. l. q ſta

0 mhi.
n d. Fngve walc⸗ tum neq; hrditatẽ capit: fideicöõ. ꝗbuslegatũeſt ſatiſtacere opoxdʒ. ſipr leguamnn.
iilallignare. Ppſtare cogendusnõ eſt. atnec is (Quiſiatuliber pecuniaʒ dan Pas Prem i
Arnnanun znrdun acem aſemnülegatũ rogaus ſſe iuſſigec:is rogaripotut emndépe- Cgezueto alat
ſel dcaz. F l ibt at manumitrere isei demũ pecu cumiã alicni reſtituat. nq c poſſit llibero F. ab
dendũ. aliquid. miam ex cã fideicõmiſſi pꝛeſtare co teſtatoꝛ codicillis pure liberatem to. æ ſtiil. om
Sndap hinene. Zench'cſt galiqcl eiuſcle genens dare:chocmocſtoemertingne bareztalin
c(Erigunt. vt. C. deo/ Ul ſile er eſk ier⸗ re:curnõẽct ꝑ ſideiccmiſ. eandey ad.. fall. pena
pe lib.l.marer.ſ hoc di I Igdendũꝰeſttñ:nunqd ſiui⸗ pecuniam adimendi poteſtatẽ ha lagſ. vbi legs
leagons e cnnde, A eopaxrrogaucnit ealigcd beart. idecuctum eſt

ſol. ibi in relicto
qᷓ;titatis bic in

chebendenonaii, imponihmilibeno pft nec n- ſtichü:aut paphilummeñ ſfuum lrizet ale de
ſi ſilius. in pꝛin. poſite exigunt᷑ q;uiſteſtatoꝛ id ca redderẽ:⁊ in ſticho aligd exlega⸗ Elandus une
Beee enrnr. II Elianus. to, ppter legẽ falcidiã pdidiſſeyʒ. .eſ wene⸗
eAQuos. auros. q¶ Midam teſtõ uel codicil. ita neceſſe habeo:aut paphilum ſer⸗ i.rfi.? no. de hoc
