ſ. de le. i. l. nã nec. ⁊. S.e.l.ſi qͥs filiuʒ. S.i. GNReneant. facit bᷣ
valde ꝓ ſnĩa quoꝛũd am q dixerũt filiũ exiſtentẽ in ptte ſtatim ef
fici ſuù beredẽ ⁊ neceſſanũ ⁊ ſtatim teneni creditoꝛibꝰ.arg. pauli
ſi filius ergo ⁊ heres nos fatemur ſuũ ⁊ neceſſaniũ.vt inſti.debe
re. qua.⁊.dif. S. ſui.ſed boc q́;tum ad nomẽnõ qᷓ;tũ ad cõmoduzʒ
vel incõmodũ miſi ſe imſceat.⁊ ita qð bic dicit intelligi põt.vt
qð dicit teneant᷑i.teneni videant᷑ pꝛima ſacie.qñq; tñ libertatis
fauoꝛe babet᷑.acſi ſtatim imiſcuiſſet.vt.j.de fid eicõ.i.l.cũ quaſi
§. ſed ⁊ ſi qͥs.lʒ aliter poſſet.l.illa exponi.vt ibi no. ꝓ nr̃a opinio
ne eſt. C. ſi vt ab her᷑.ſe abſti.l.i.⁊.ij. S 4Si ſe imiſcuerũt.ſine
auctoꝛitate tutoꝛũ.alioqn reſtitutio locũ bʒ.aʒo.lʒ quida.etiam
tũc ſine reſtitutione.vt no.ẽ.eo.l.unpubenbꝰ. ⁊ ꝓ Pouberibꝰ.
curatoꝛes nõ habẽnbus.alioqͥn idem eſt in pupillõ.vt.S. dein⸗
teg.reſti.mi.l.curatoꝛem. Mon imiſcuerint. als nõ. vt. .
bere. inſti. l.iam dubij. F. ſuis. 7. C. eo.l.ſicut.niſi in caſu. vt.S.e.
l. bereditate.⁊.S.l ꝓxi.niſt ſit minoꝛ vt ſubijcit. =
Extranei. genitiuꝰ vel noiatiuus. vt facit. S. de mi. l iij. F. ſcio

Aatbtorg igrſi beecltate. a Edicti.qð eſt. S. demi.lhi.

cõtinebat em̃ edictũ plura ⁊ inter cerera deminoꝛib dicebat.

bAPerniur ͦdenmaol aiehfocn en- ſolum. cõtra.ſolu.nõ
reᷣ

tuit: qꝛſemꝑ beres manet. ſed reſtituitur vt bona que acquiſt
uit poſt adit bereditatẽ ſep arentur ſi mixta ſint ꝑ in integ. renit,

ſt
ans
auf
Pni⸗
Giann
Gibe,
elct

ſeo⸗
ili⸗
ni
ſuſ
n

irx. De acquiren. vel omitten. bere.

qꝛ minoꝛ eſt.ſi aũt non ſint mixta iure cõi ſep arari petit ſit minoꝛ

opoꝛtet impleri.
vt. ſ. de odi. ⁊ de
mon. l. qui her̃di
§. fi. 2. S. de here.
mſti.l.ij. F. alit᷑ at
c;. 7.l. cemẽs. §.
eũ qͥ ſol.nã h̊ mo

noſillaba cũ fa/

cit cõdi. ⁊ tm̃ qᷓ;/
tũ ſi.vt.ſ. de ver.
ob. l. hunꝰ. 2. l. qd
cunq;. S. nõ ſolũ
2.S. de di. inde.
l.qui ꝓmiſit.⁊ vẽ

hic intell exiſſe cũ

q̊s.i.ſi aliqͥs aliꝰ
n ſeruo.i.coh ers
nam de ſeruo nõ
põr intelligi cum
de ſua pſona an/
teqᷓ;ᷓ ſit coheres:
ipoſſibile ſit iple
ri illã condi.i.qð

lſir hfr̃s anteq; ſit
coberes. vt. 3. de

J us beres. .
i 2 ſiis hefs nõ eẽt fuũlibex:⁊ he
PDder redeʒ eſſe iuſſerat.filius tanq; pa⸗
ita ſicut inſtitu
tus inuit? cõpel⸗/

lebat᷑ adire bere/

dits tẽ pupilli: vt
bic.ita bers eius

vil bic dicit. alio
n contra ſi non

acdiſſet pꝛis bere

ditatem hic ſub/
ſtitutꝰ vel pupil/
lus. vt. S. e.l. que

Vel maioꝛ. vt.j.de ſep ara.l.i.S.fl.⁊ inſti de bere. qua. ⁊ dif. F. i.
X pane.a ſemetipſo.q.d.nõ ab alio.qð dic vt.S.de bere.
inſti l ſed ſi in cõditiõe.S. fi. d ¶Qu mihi quis.qñ opoꝛ
tet coberedẽ pᷣmo adire h ereditatẽ qꝛ inſtitutꝰ eſt Fuus ſub cõdi
tione quã pꝛimo

XT pte hef̃s inſtitutꝰ puꝰ
MNRnondũ adita herechtatea
coherede eius liber ⁊ herf̃s ſit ne⸗
ceſſariꝰ:qꝛ nõa cohrdel ſʒa ſemet
ipſo accipit libertatẽ: niſi ita inſti

tutꝰ fuent: cũ mihi gs heĩs ert
ſtich? liber: æ her̃seſto.

Nipf̃iheres extitit ſi idẽ
filio umpuberi ſubſtitutꝰ ẽ

reb:qdð ſic recipiendũ eſt etiã ſi vi
nopupillo moꝛtuꝰ erit: dinde pu
pillus impubes deceſſerit. Mã is
ꝗ her̃sextitenit:pupillo qʒ her̃s

neceſſarius?erit.nã ſi ipᷣm inuitũ ⁊

obligat?: ↄiũgi eã pateme here⸗

ditati: ? accreſcẽdi iure acꝗri cui⸗
cũq; pris herdi exiſtimandũeſt.

pater ſolũ her̃dẽ inſtituit

ter demẽs fuiſſet eius bonoꝝ poſ

ſeſſoneʒ ab inteſtato petijt:? itra
her̃ditatẽ eius poſſedit:labeo ait:

ſi ꝓbat᷑ ſana mẽte pr teſtm̃ feciſ
ſe:filiũ exteſtõ pfiher̃dẽ ſe:hoc
falſuʒ puto.nꝗᷓ filius emãcipatꝰ
cũhereditatẽ teſtõ datã ad ſe ꝑti⸗

ſitum. §. fi. 7.l. ſe. 2.l. iuk vel foꝛte nibil refert adierit bereditatem

pupillus vel nõaz. be P.

dam. 7 de eqᷣtate ſecus. cũ
l. ſi filius. vei aliter intelligit illa.l. vt ibino.⁊ adde diſtinctione,ʒ

que eſt. C. eo. l. qdã. cRecipiendũ.i. intelligendũ ꝓceden/⸗

4 ꝛetermittere. de nigoꝛe. vt. C. e.l. ⸗
t frater impuberis. vt. S. de vul. ſub.

dum. d4 Erutent. ſcʒ ſubſtitutio. e ¶ Meceſſarius.i.dene

ceſſitate.

ceſſirate. fam 2 ſi ipſum. i ſubſtitutüũ. g qſ Obligat.
bereditatis pꝛne aditio. bę Eam. ſ.bereditatẽ impubens cõ

iũgi paterne vt vna intelligakt. ig Watmis beredi. pꝛimo vel
ſcðo.qꝛ bĩs beredis ⁊c. vt bic. . S. e.l.ſi qͥs fi. 5. fi.⁊ etaʒ inuito

vt p̈gixit. vt. C. deimpu. 2 alijs ſubſti.l. teſto. C.e.l. qdã ſʒ in

eo qð traſit ad beredẽ pupillariter ſubſtitui eſt cõ.S. de vul. ſub.
l.q libens.. fi.?.l.ſed ſi plures.in pn. ſo.ſᷣm.R. hic pꝓpꝛiũ nomẽ
ſubſtituti dxit. ibi ꝑ appellatiuũ qͥſquis mibi hefrs erit.ad q8. ſ.

dele. ij.l. ſi beres. æ ad treb.l.nõnũq;. qð ibi iure accreſcẽdi:vt h.

nõ aüt iure ſubſtitutionis vt ibi.⁊ boc puto veũ cũ alij iure ſub
ſtiutiõis admitti nõ pñt. vcl qꝛ nullus aliꝰ erat vt h̊. vel qꝛ moꝛ

tuus fuit. vel qꝛ voluit. tũc em̃ illi p ferenf. vt. d.l. ſed ⁊ ſi plures.
in On. qꝛ ius ſucceſſionis vel ſubſtitutionis ẽ potẽtius iure accre
ſcẽdi. vt in aut. de bex.⁊ fal. S.ſi mo. in fi. col.i.. z, de vul. ſu b.l. q

babebar. alij dicũt qð hic pupillus adiuit.⁊ ſic trãſferat ibi non
2 ſic nõ franſferat. Itẽ adbuc ↄtra.j. de ſuis ⁊ le.l.ſi er plunbus.

in fi. vbi beres ſubſtitutinõ audit᷑ niſt exiſtat cõditio viuo ſubſti

tuto. ſo. ibi in vulgan hic in pupillari.vel hic ſuus ſubſtitutꝰ.ðibi
Etraneus. vel ſubſtitutꝰ erat q adiuit in ꝑte qua e at inſtituiꝰ.ſʒ

nerenoluit: continuo eã ad ſubſti
tutũ heredẽ trãſiniſit. nec põt vi

tatem omitteret ex alia ꝑte edicti

2,pculuslabeõis ſiniaʒ impꝛobãt

nõ pot hereditatẽ eius pᷣtenmmitte

nõcogat᷑ : ſed bonoꝛũ poſſeſſio
creditoꝛibꝰ detur.

q;uis iuranenit nõ m̃ eũ ſtatim he
redẽ futumũ anteqᷓ;ʒ ꝓ herede ali⸗
agd geſſenit:qꝛ iurãdo volũtatem
magis ſuaʒ declaraſſe videatur.
Egoputo ſatis eũ ꝓher̃de geſ
ſiſſe:ſi vt heres iurauerit pculus

notat.funioſus acqrere ſibicom

72 q5 no. C. deimpu. 7 al. ſub. I. poſt aduã.

MM—Iteneref. vt. C. ad vellł.ſi paternam.

le ſubſtitutꝰ nõ erat inſtitutꝰ. ideo ibi nõ defat beredi bid ſic vt nõ
parte decedat teſtatꝰ:ꝓ ꝑte inteſtatus.ſicq; bic iure accreſ. cendi.qð põr.

vt in.e.l. in pᷣn. dicit᷑ qð ius accreſcedi ibilocũ haberenõ pot. Jiẽ cõtra
ad idem.jſ.eo.l.quotiens. Solu.ibi. ⁊ facit inſti.ad oꝛ. F. fl. 7.ſ. ad treb.

l. antepenul. 2. S. eo.l. i. . ij. 2· C. de cadu.tol. S..is ita. aʒzo.

—

ſio vñ liben q emã
cpatis eſt neceſſaria.ſu
is volũtaria.vt inſti.de

den/ ꝓ her̃de geſſiſſe:qꝗ vt her̃di⸗

in cõſtituto in ptãte.naã
fit ei ſubſtituno ſi beres

poſtcſſionẽ bonoꝝ petat.paulus
⁊ in iaboleni ſnia ſũt.Arcel. eaet ale
JIminoꝛ ãnis poſteaq ex m q¶ Si pbarf qõ ꝓbat
Mte hef̃s extitit in integrũ
eſtitutꝰ eſt:diuꝰ ſeuemis cõſtituit
vt eius ptis onꝰ coheres ſuſcipe
quibꝰ vtit᷑.vt.S.de ↄdi.

1 lbolenus. ra.da.ab his.l.is cui.⁊
Ntiſti⸗ abeo ait: ſi ita iſti ⸗
tutſit ſiinnauent his eſto 2 Kbeo. n ao de

tertial ꝑſona. ſic ⁊ alias

ſ. talis qᷓlis nr̃a. vel dic

alienꝰ heresinſtitutus poſt iuſſuʒ
dñi anteq; adiret alienatus eſſet.
nouũ iuſſuʒ poſterioꝛis dñi nõ iuſ
ſuʒ pꝛioꝛis erigi᷑.iaſ In libꝛo ſin
gul.regularũ põponij marcellus

delatã. alioq;n contra.
yvt. S. de inof. te. l. ma ter

.l.ſiis.⁊ ſicibi ad buc
adire põt. vel põt h le/
qui cũ ius ignoꝛauit.vt

ſ. ſt qͥd in frau.pa.l.ſpa.

mronus. in pn. a facit. C. deimpu. 2 ali.ſub. l.ij. æ.. .l. claudius. 2. j. ſt
Aaquis omiſ. c teſt.l. ſnõ ſolus. .l. ſt teſtõ. in pn.
I minoꝛ.nõ co gat᷑ ſʒ ſi velit nũqͥd pᷣt.rñ. pot. vt. ſ. e.l. pe.⁊ ad tre.

l.i. S.ſi qs sdita. ⁊.l.ij. SJ. ſt bonoꝛũ.ſed S. S. e.l.cũ br̃ditate. 2.l. q̃ ex dua
bus. §. qui lemel. ſo.ibi nõ fuit beres repudiãs bicſuit. vnde deſjnere ſi
põt.lʒ nõ petat reſti.vt.S.de ieit or.led as ha 2 dic vt ibi no.
a no:Cbâuρ.τ al, ſub.äI. poſt adus, q Vonon poſſeſſio. ſa⸗/
ctum nõ ius boc ſignificat.nã q̃ſi vacannũ fit miſio ca rei Fuande. ſed
videt inſolidũ coberedẽ teneri.vt.ſ.de fid eicõ.l.ſi ticius ⁊ ſaa.ſo.ibi ab
initio inſolidũ ten ebat᷑ fideiuſſoꝛ.⁊ ſic inſolidũ remanet ſnbducto cõſi⸗
deiuſſoꝛe ꝑ in integ. reſti bic aũt ꝓ ꝑte.naʒ ⁊ ibi idẽ eſſet qð bic:ſi ꝓ pte

MUnſtius labeo. ſi iurauent. ſ.aſcendeære capitoliũ vel aliqd tale.

Uoluntatẽ ſuã. in iurãdo.nõò in adeũdo. axo. vt inſtituno pꝛo pura

babeat᷑.id eoq; vt in pura ſit neceſſana ꝓ herede geſtio. 1Ego pu⸗
to nõ coꝛrigeẽdo ſed detenninãdo.ſi ergo iurauit vt punffcet inſtitutio⸗
nem: nõ fir beres. vt. S. decõdi. inſti.l.ſſ pupillus. a.l.ſi qs ita beredita
tem. ?. ſ. decõdi. ⁊ del.in cõ ditionibꝰ.ꝗq ſuntõ.ſi aũt vt ſit hers.tũcidẽ
qð bic.⁊ pleneno.S, de bere.inſti.l.iam dubitari. Itẽ S. . de cõdi.inſti.
l.qᷓ ſub còditione.S.hoc edicto.ſo.ibi de pᷣtento.vt.5S.de iureiurã.l.ſi qᷣs
ei. bic de futuro. vel hic no dicit ꝙ ſit cõditio unpléda. Sʒ erponir mo

düũ ꝑ quẽ vid eafñ adire berditatẽ adimplendo eũ. fa.j. de ſta.li.l. ſi qͥs

ita.S.qͥ ita.fallit m̃ in duobꝰ caſi bꝰ.j.de cõdi.⁊. de. l. municipibus.

li uus. eyigit. vt inſti. deh ere. inſti. F. qᷣ ſt alij. . 5. e.l. ſi qs mibi

.li. 7. F. ſi. xIn libꝛo notat.i.repꝛebedit popo.ſᷣm quoſdõ. im

—

bere.ab inte. S. emãcpa
ti.ſed eadẽ ꝓcedere p’=t·
n6 erit. vt. S. de b ere. iyx
I¶ QZabeo ait. 1 male.
boc ipſo qð nõ ꝓbatur
coõtrariũ. vt. C. de codiꝰ-
cil.l.nec codicillos.illõ
roõſtat qð qñq; pᷣſumt
qͥs demens ex pᷣmonibꝰ
ſ. de queſti. l. deminsꝛe.
n Puto. ego iabolen?
in fi. loqtur de ſeipſo in
ʒ.ſo.ma.l.diuoꝛtio. vel
ſic puto ego neranꝰ. vt
habeas in pᷣn. idẽ ⁊ tũc
dic in fi. iabole. ſnia eſt.

Weit Va. arei ul tertio qð neratius refert
icdẽ:eoq; iure vtimur.· Si funs B vba iabole. ⁊ ſic ſub.
ait iabolenꝰ.vt concoꝛ⸗

det finis. o q Eranf
miſit. hoc cũ ſciebat ſibi

ar. S. e.l.nec is.S. beres.

Liber.

mo nõ repꝛebẽdit eũ ch ab eius dicto ełcipiat. ¶ Mon pot. bic põ⸗
po.ſed còtra.C. de cur.fur.l.fi.S.ſi vero Peermns.⸗Kaul. vbi fit beres
Sol. bic reijcit᷑ opinio põpo.vel hic coꝛrigit.vt ibi plene no.

ali iudil. iin Zn. ?.ſ. deregekur. l. n dz. 2.3. de kraͤ .l. . in kr irf

ſub.l.ſi mater.S.ſi.ſed cõtra.õ.de vulg.ſubſti.l.fi.i.tñ̃.ſol.ibi

lnarc z vt. S. e. lLiij. ⁊ de br. inſti.l.cũ teſtõ.⁊ ð̊ vul.
20

3 ¶Meceſſarius. bec marcellus ⁊ bene.vt inſti. de here.ab inteſta. S. po⸗ mittitf in eã ꝑtem quã bẽbat inſtitutꝰ.vt ibi no.it& õ. S.de

ſthumi..S.de cõdi.inſti.l.ij.

vſuca.l.ſt ſeruo.⁊ d eac

tio.⁊ obli.l. ſi a funoſo.
P9ꝗPoteſtate.l.filiũ. vt

.de his qui ſunt ſui v

ali.iuris.l.patre.⁊ boc
interueniente iuſſu tu⸗
toꝛis vł curaroꝛis.vt.S
co. l. ſi ꝑ epiſtola. Item
videt᷑ còtra.C. de here.

inſti. l. neq;. vbiqͥs non
põt ꝑ ſe nec ꝑ alũ acq/

rere. ſʒ ibi ꝓpter delict

bic ꝓpter infelicitatem

facatii.
Eruus duoꝛũ. adi

tantum.

2 4 Dñi. iuſſu rantum.
bDimidia. ſed qᷓre nõ

acquiſiuit hereditatẽ to
tam ei cuiꝰ iuſſu adiuit:

ſicut ſi ſtipulatꝰ eſſet al?⸗

tero tm̃ iubẽte. vt. ſ. öſti

pu. ſer. l. i. H. cõis. 2. l. ſer

aus cõis.⁊ ſic rñ. qꝛ nõ
põt alicuius iuſſu ãpli⸗
us ei queri quã ꝓ qua p
te dñs eſt. qꝛ nõ poteſt ĩ

plus iubere.⁊ ei acquinri

lne iuſſu nõ põt. vt.jſ.e.
l.ſeruus cõis.ſed ſtipu/
latione bñ põt acqrere.
lʒ iuſſus nõ interueniat

ſi ſubſtitutum. lo
Acum bʒ oĩno ſi ma
nunuiſſus adeat alłs ꝓ

pre locũ bʒ. vt. S.ð vul.
ſub.l. fi. in pn. cuʒ ſßuus
cõis pſona duoꝝ dñoꝝ
ſuſtin eat. vt. ſ. de ſtipu.
ſer. l. i. F. cõmuniſ.
fuus. vel pluri⸗
bus. apte dici põt
bpoc p.l.nouã. vt. C. de
cõmu. ſer. ma.l.i.ſed ſᷣm

panc.l. vni ſoli ber̃s eſ /

ſenõ põr. vt inſti. de do
na. §

re iuſſus. ab altero

fi niſi dicas res cete

7 Ei põt. berditas legatũ dominiũ
modũ her̃ditatiserteſtõ nõ põt?
niſi neceſſarius pri aut dño heĩ̃s

cxiſtat:p aliũ aũt acqriei põt: ve

luti p ſeruũ: vel eũ quẽ in poteſta

tehabet.

Ernuus duoꝛũ hfs inſtitu
V tus ⁊ adire iuſſus ſi alten
usdñ̃i iuſſu adierũ:deindemanu

miſius fuerit:poterit adeũdoipe

ex pte dimidiaꝰ hr̃seſſe Mlu.
AAXſi ſubſtitutus haberet
lidẽ puus ita ſihers nõ erit
ille heres eſto:ſubſtitutus locum

nonhabet. pianus.
Afuꝰ cõis vel vni exdo⸗

minis vl plunibus vel oi
us Befs extitent neceſſarius nul
lus eoꝛũ hereditate ſe potenit ab
ſtinere. I Dem.
Emuscõis ab extero he
res inſtitutus ſiiuſſui vniuſ adierit
hereditatẽ:nõ ꝓ maioꝛ i pte:inte⸗
rim heredẽ eũ facit quã ꝓ dſica
deinde cetens ſocijs non iubenti
bus tacitoiure ptes ei accreſcũt
AVm ſolus fuus /

—

prs inſtitutus ſit: ſicut lic;
vno tpe oĩm dñoꝝiuſſu adire he⸗
reditatẽ:ita ⁊ ſeparatiſ tꝑibus ſin
guloꝛũ iuſſu recte adibit.nãqꝛ ſe⸗

pius adit: non exteſtõ ſed ex iure

dñoꝛũ venires vtilitatis cã videt᷑:
ne altenus feſtinatiõealterius ius

.fi ni ceteroꝛũ ad vnũ pueniſſe vt bic. vel niſt in caſu. vt
ʒ.de br. inſti.l.duo ſocij. b ¶ Eoꝛũ.ſ.cuiꝰ hrditatẽ adiuit.nec ꝑ vniꝰ

bereditatis aditionẽ liber fact? aliã cogit᷑ adire.aʒo.ᷣm ius nouũ.
(Eruus cõis. ꝓ dñica. vt. S. de vul. ſub.l.fi. in pn. 2.j. de le.i.l. ſi ſer

uus pluniũ.ð in pn. 2. S.e l.ᷣuus duoꝛũ.⁊ inſti.de here.inſti.S. uus
plunũn.⁊. ſ. de ſti. ſer. l. ſ cõ is ſemꝰ ita. d ¶ Mon iubentibꝰ.i.repudiã/

nihus erpꝛeſſe vel tacite. puta nõ implẽdo cõditionè infra tpᷣs qo teſta

toꝛ voluit. e ¶ Accreſcunt.ſi nõ ſit ſubſtitutꝰ cuius cꝗ potioꝛ eſt. Idẽ

2 ſi eis iubẽtibus adire nollet.vt.S. de vulg.ſub.iłfi.in pᷣn.⁊ ibi no.⁊.õ.
eo.l.ſi ſubſtitutũ. Iteʒ ſecus qᷓ; ſit hic in legato ꝓpꝛietatis.vt.j.de le.ij.
pꝓculo.q eſt õ.ſʒ diuerſuʒ in legato vſufruc.vt.S.de vſufr.ac.l.i.verũ
2⁊ aliter dici põt.vtibino.⁊ eſt rõ quareius accreſcẽdi fit in ꝓpꝛietate ne
ꝓ parte decedat teſtatꝰ: ⁊ ꝓ ꝑte inteſtatus.qð ius noſtrũ nõ pant᷑.vt.j

Rr ſolus.lʒ.i.licitũ eſt nõ ex :eſtõ.ſ.qñ

de reg.iur.l.ius noſtrũ

due ſeparim in teſtõ ſunt date poꝛtiones. ꝛ tũcnõ eſt opus niſi ſe/
mel adire.vt.j. eo.l.ſi ſolus.ſed qꝛ duoꝛũ vicẽ ſuſtinet. vt.ſ. de ſti. ſer. l. i.
§. cõis. vnde ⁊ dñi q̃ſi duo inſtituri habeant.ſed alia lr̃a eſt.nã qꝛ ſepiꝰ
nõ ex teſtõ adit.ſed ⁊c. Gᷓ vtraq; ĩa eũdẽ ſenſum repꝛeſentat vt cunoſus
lecroꝛ põt no. ge Wenire. ad beredirat. b Medat.ſ. qꝛ nulla fa
cta deliberatione danoſe applicaret hereditati qñq;. aʒo.⁊ facit.ð. de

here.inſti.l.ſi qͥs beres.ſʒ nõ eſt cõtra vt ibi pa

ſcriptusẽ:ſi pꝛimo deliberante ſe
cũdus decedatipſe põt ſuccede

tet. itẽ cõ tra. 3. de

. Pnbat pᷣtoꝛ.
b * Sanſ ſz q pap. vbi
7. ledatur. Apianus. minoꝛ ilaickueus
4 ancdliu inſtiutusadmit⸗ Poradtmrelr tfg
ſPirt naneſ. Slubſtitut? admit/
npokel bſtituto locusnoeſt: nec ne ſo biperreſtt
ante ſucccedere põt:q; excuſo he mtionem nõ iure
rede inſtituto.cueniet igi᷑ vt ne⸗ cino aſtrepudi
ccſſanü ſit remediũ ptons ? circa dez mogonmh. ad
denegadas pꝛmoactiões ⁊ crca ilaz quod ſi mi/
pſtituendũtps ſubſtituto.. qꝛin- non Sſceuola in
tra diẽ pꝛimo pꝛeſtitutũ neq; adi- Ex Eueniet igit
re herechtate 6t: neq; ꝓ her̃e nelonga moꝛd fi
gerere ¶Js aũt qtertio gradu ar ſubituuto igi⸗

Subſtiuto.

circa duo interpo

re.ergo cxpectamusi ſingulis vyt nit ſepᷣtoꝛ.ſ. vt ſta
, — Era En„ luat tp̈s pmo in⸗
pꝛius eisdeferat hefhitas: thc de ſtituno poſt o no
mũ poſtea q; delatac: expectamꝰ audiat agens ꝓ
diẽ pꝛeſtitutũ intra queʒ diem niſi bereditare. vql

aut adeat aut ꝓ herede gerat:de

lM Leic ne. Itẽ ꝙ ſtatu⸗
negamus el acnoes. . ulus. arßs * ine
I. Uplunu mhereduz gra⸗ mrz 16 bicar vt
Edibus hoc fuanduʒ eſt: vt disſtatuit ths ſh̃
ſiteſtm̃ ꝓferat᷑ pꝛiꝰ aſcriptisinci· ſtituto vſh quo
WPe zſzr9 gar admittat qð erit
ad qslegitima hereditas ꝑtinet ſinui 7ad unſe⸗
riz ſi; gdané rtiaz ſequetis ſub
etiã ſi idem ſit ad quẽ vtroq; mo mun Bameita⸗

doptineat: na hoc gradatim ↄſe

quit᷑ vt pꝛius ex teſtõ delatã:dein to val ubnt
To r,Nr Lemis Vparijs ex cauſis:
delegitimã repudiet. Iclem iu vrecceadinſtan⸗
risẽin bonoꝛũ poſſeſſiõe vtpꝛls tiaz ſubſtitut. vt
ſrciptusrepellat bonoꝛũ poſſeſ bacl Ire ſoe
ſonez. deinde isqui ab inteſtato lainofircta df
petere põt.¶ Si vero eiad que,y ceni dſ⸗
r e ortier. tutü. vr. C. dei
legitima hcreditaspõt peninere offe teſta l ſanci

aliqua alia actcõ

tuit᷑ vt in inſtitu-

qꝛ beres inſtitutꝰ dicit ſerepudiaturũ quo caſu tres mèſes ſtamu⸗

untur. vt. C.de iur. deli.l fi. F. i. qñq; qꝛ inſtant
ſtatuit᷑ tpᷣus arbitrio iudicis.vt.ſ.de bo.auc.iu

creditoꝛes. ? tunc

di.poſ.l.iiij.⁊ de

cur. bo. da.l.i. 2. S. de br. inſti. l. ſi qᷣs inſtituaf. qñq; qꝛ ipſemet be
res petit ſine inſtantia alicuius.vt S.deiur.de eli... i. Fi. als ſi nõ
elſſet tpᷣs ſtatutũ ppetuo poſſet adire tã ſuus q;ᷓ extraneus. niſt re
pudiaſſet ᷣm nos. ʒ. p. dixit in extraneo ad annũ vſq;. vt no. C.
eo.l.cũ antiquioꝛibꝰ. ⁊ facit ad boc vt vltra tps ſtatutum nõ au
diak. C.de inge. ma.l. diffamari. 7. C. deaccu. ſi accuſatoꝛibꝰ.?7
à̊ accu. nõ poſ.l. iij.7. ſ ea. 7.j.ð reiudi.lI. ↄtum acia.i.tñ. ? de re

6

mili. l.iij. . ſi ad dic. ⁊. S.:ex cau. m l. ſx ſi ꝑ pᷣtoꝛẽ.ꝭ.ait pᷣtoꝛ

m Meq; gerere. cũ nõ ſit i delata. vtin pn. buin 8.l. q eſt opus

n ¶Is aüt. ipſe pot.ſ. ꝗ tenio loco ſcnpt!ẽ

ſed pᷣmus repudiat vel nõ adijt infra ips ci ſtatutũ. a fa. S. deiu
re deli.l. ſi plures. o Denegamꝰ. hodie oĩno eſt be es. niſt re
pudict. vr. C. eo.l. f. . ſinaũt. ? bic. S. ſi qs nõ temerano. m az.

7. b. que ſunt S. alij qð ibi ad inſtantiã credito

ꝛu. h̊ ſubſtituti.

T. ipluns mapi doen elrcnordes q MNegitia
2 inteſtato. vt. S. ꝓ ſoc.l.iij. S.de illo. ⁊ fa. S. eo.l. ; diu põt

7. C. cõia de ſuc. l. ante.

rꝗſ Vtroq; modo. pmo ergo vt er ie⸗

i
ll
leri
ͤde
. de
pton.
Ppbt
unus
ti
nit/
trteſtt
iure
eprdi
N100
i.ad
Ani
oli

n igt
eaſt
digi⸗

nno
Nepe
(dſta
oin
1n
gensg
eſ,
gand
ſor
r une

ubſe⸗

sſ
o
muz
ſta⸗

3dNd

eRa
Ciu,
ſurmo
auſs:
unt
ß⸗
qe
ka
ſt
deine
ſanci
gc
ſtaru⸗
Nwre

ne

ſnabe
esk⸗
nitte
rno

nron.

oub
1dele
ptor
topus
aipli
,deiß
niſte

ſne„½

Ugin
gupe
en

Y ſeruũ quiſ
alienũ. neceſ
ſaniũ bered eʒ. eſt

S

Namẽto repudiet beres. vt. . eo.l. neeis. 5. f. ſed cöna ſ. el lud
Do ibiſ⸗ i⸗ hᷣ ignoꝛãs.·itẽ facit.ſ.de ſuc.edicto.l.i.S.ſʒ vidẽdũ.
8Kepellar.i. repudiat. Jo. tBonoꝛuͦ poſſeſſionẽ. m ta.
v Eſ ſit. .ſub cõditione eſt inſtitutꝰ.ſ.ſiticius fuenit cõſul.
1oſtituere.ſ.adeũdo.ſʒ an repudiãdo ſtatim dicet.
„(In eo caſu.
Aqñ̃ ↄditio trãſijt.
⁊ extitit cõditio 2 14 COeEE
2 ſic cõcoꝛdat.j. põt de legitima anteq; dies cõſti⸗
oud.· utionisad ſetraſeat: ? ideo dicẽé⸗
34 modo & aat dinn e: ? in eo caſu ſi rident neu-
ſciens. tram her̃ditatẽ ad ſe velle ptine

* ¶Bona defſun .. pona defuncti a creditoꝛibus

cõditio data ſit:nihil cõſtituere?ꝰ

1 .
uregalt e . poſſideda ſunt. ) Apia.
Ee d . Iſeruũ ꝗs alienuz abho
dicis. vtar 5. de lſibus redement: heredẽ cũ cũ
or. iun.. ij. F. e libertate inſtituerit: magis puto
Setue r ra euũ foꝛe liberũ ⁊ neceſſanũ heredẽ
ertitit cõdino vAy nꝗ cũ ſcnbit ei libertateʒ vinculo
modo dii. ſuo reſoluit: ⁊ in hoc ſoluʒ redit

iure poſtliminij: vt ñ iterũ ſuꝰ eiꝰ
fiat:ouꝰ crat anteqᷓ; capet᷑:hoc ei

em eius fact ſer ſatis ĩpiuʒ c:ſj vt pꝛiſtino dño ſiã

uus. vi decap. eſtimationẽ oĩmoclo offerat b: yl
l. in bello, §. ſi s et 1
ſerui. iten boeſi maneat ei obligatꝰ: donec pciuʒ
eſcſebat elicnuͦ. ſolnat: qd libertatis fauoꝛe intro⸗
i. in bello.. ma, ductũ eſt. ¶ Si gs hac lege em⸗
numittendo.in ſt ptus ſit:vt intra certũ diez manu⸗

1 Kaolut⸗ aõ Mittat᷑:⁊ cũ libertate heĩs inſtitu

„ n ulũ qualicũ
;; iudicio reſolui

tus ſit: an ei ſuccurrendũ ſit: vt ſe
abſtineat videamꝰ: magiſqʒ ẽ vt

tvtCedecap⸗ donec dies non extitit poſſit ei ne
à ¶ In boc ſolůj. ceſſarius her̃s effici:ꝛ nõ poſſit ſe
iunge qð eſt. ſ. ſʒ

abſtiner. ſinaũt dies ptenitꝰ fuerit
tuncnõ neceſſanus:ſed volũtani⸗
us her̃sefficit᷑: ⁊ põt ſe abſtinere
ſmerxemplũ eius cui fideicõmil-
ſaria libertas ſub cõditione debe⸗
batur. ¶ Si gs dederit nũmos

vtt in pᷣſtino dño
c⁊c̃.nõ vt flat de⸗
nuo fuꝰ eius: ali
ptione redeat.qͥa
dño redditur. vt

„ efeb..ſcu
bOfferat. ſic. S

de vul ſublil l. m dño vt manumittatur: puto huic
ne ie 5 e olmocdo e ſuccurendu 4 Pꝛe
aut e-ſiſt ngeef ko ait: ſi eum eãue factum erit

ſe di. l.iij. in pᷣn. ⁊ L
C. de pa. qui fi. dil. l ij. in nci. 7. ſ. ad ſilk. lI. dño a ſamilia. 2 no.
qð duob? videt᷑ teneni redimẽti. vt.j.de leg.i.l.ſenatꝰ.S.fi.⁊ dño
quondaʒ. vt bic qð eſt falſum ſimul.ſed dic ſi redimo bona fide
ſeruũ:nec manumiſi oblato mibi pcio a dño infra trienmũ ſolui
tur ius pignoꝛis.nec mirũ ſi mibi tenet᷑.qꝛ ⁊ liber redẽptus licʒ li
ber ſit. m tenet᷑ vel ad pciũ vel ad opas. v. an. vt. C. de cap.l. ab
Hoſtibus. 2.l. fl. 2. 3. de teſta. l. qui teſtõ. 5. i. poſt mienniũ aüt of /
ferni mibi redimenti ſeruũ nil põt niſi mala ſide redemenim. vt.j.
de cap.l.in bello.ꝭ.ſi qͥs pᷣu.ſi aũt mannumiſi ius meü videoꝛ re
. mittere. 2 ſic ad pᷣmũ dñm redire videt.ſed boc eſt impiuʒ fauoꝛe
libertatis. vt bic. 1.. de cap.l. in bello. S. manumittendo.
c ¶ Siqͥs baclege.i. pacto. vt. depoſi. l.i. H. ſi cõuenit.
de Debebatf. vt. . de bere. inſti.l. iij. F. qͥ ſid eicõnmiſſanã. 7 dic vt
ibi. facit. O. de opi.li.l.mami. 2.. de bere. inſti.l. pat᷑. e¶Si
qͥ̊s qᷣnq; modis. dic pmo dño futuro.⁊ tũc ſuccumit᷑ vt manumit
tatur. vt. S. de iudi.l. vix. 5. ſed a ſi. vel dic dederit.i. dare volue/

quoꝰ quid ex ea hefr̃ditate amo

De scquiren yel omitten. bere⸗

rit. ceũ boepᷣ pactuſn cõuenerat. vt. j. de iudi.l.vix.in . æ boc etias caſu
ſuccumt᷑ vt manumittat᷑.ſed qͥd ad titulũ.Rũñ. qꝛ ſti poſtea manumittat
erit volũtarius redimèri:ſt ab eo inſtituatf. vel dictertio dederit dño pꝛe
ſenti. ſed tũc in quo ſuccunit.ſGñ.vt ſit volũtanius poſt manumiſſione
ſponte factõ. ⁊ ſic cõſonat cũ ſuꝑioꝛe.S.vł dic qdð ſuadeat᷑ ad manumit
yt. C. de li.cau.l.cũ affir
mes. ⁊. C. decondi. ob

tendũ nõ dico cogatur.

ueretur Si gs ſuus ſe dicit re

cau.l.ſi liber. vel dic qͥn

Hofditate nolſe- giiad ant to. vt cogat manumitte
tmnere herditatẽ nolle: aligd autẽ re.ſed hoc nò placet. vt
ex hereditate amouent: abſtinẽdi C. detranſacll interpo
beneficiũ nõ habebit. nõ dixit pꝛe ſitas.a,C. delib. cau..

ue factũ ent:quoꝗd exea amone

toꝛ ſi ꝗd amouerit:ſed ſi ꝑ eũ ea/ aeretor ſit eu.ſ. be/

retur:ſi erao ibe gmonerit ſine b Muo. pꝛo v.
renn: ſiue ergo ipe amouent ſie e Ouig ne gligsid.
amouendũ curaueritꝰ:edictuʒ lo⸗ d Er ea. bereditate:

cum habebit. amouiſſe aũt eũ ac eideſerdru.
cipimꝰ ꝗcquid celauent: aut inter noanauerent⸗

uertent: ant cõſumpſerit. Mit p babebitt.

Biqs ſuus. p b ap.

lib. eſſe iuſſus. l. ... ſceuola. q D

toꝛ quoꝗd exea hereditate amo- f

ueretur: ſiue aũt vna res ſiue plu
res fuernint amote:edictolocusẽ:

ſiue er herditate ſint:ſiue ad eam

herditateʒ ptineant Zmouere
nõ videt᷑qnõ callido animo nec
maligno rem repoſuit:necis qui⸗

dem:qm re errauerit: dum putat
nõeſſe hereditani: ſi qsigit᷑ non

animoamouẽcdi:nec vt heredita
ti damnũ det: rem abſtuliſſet duʒ

putatnõ eſſe hereditariaʒ:dicen⸗

dum eſt eñ amouiſſe nõ videri.
¶ HMec verbaꝰ edictiad eũ pti⸗

nẽt: qaliqd ante amouit: deindeꝰ
ſe abſtinet.cetemiʒ ſi ante ſe abſti⸗

nuit:deinde tũc amouit:hic vide⸗

amus an eclcto loc? ſi: magiſq
eſt vt putem hic ſabi. ſententiam

admittend.ſ.vt funi potius ac⸗
tione creditoꝛibꝰ teneat᷑. etem̃ꝗ

poſt delicto obligat ).Aulus

pignoꝛate vt.s. depeti berelnõ tm̃. S. i. ac. 1½
io nõ fit nullã penã meret.ſtc.j. de ſarl.fallus.F.

g gl

paret ꝙ pꝑ id qð poſteæ
dieit abſtinẽdi loquitur
in ſuo berede.ſecus in ex
aneo. vt. S. e. l. ſt ͥs ex.
in pᷣn. ⁊ eſt rõ vt ibi no.
¶Amouerit. ſq; ante
vt. ſ. ea. l. H. ſ.

b Qurauerit. etia ſi nõ

amou erit.vel melius cu

rauent.ſ.ab alio. ⁊ ſecu⸗
ta fuerit amono.xt. S.
cvo ꝑ qué fa. e.l. i. F. i. 7. ſ.

vi bo. rap. l. iij 5. ij. 2 d

iniur.l, no ſolu. in pnc. ?

in. F. ſi madato. alioqͥn

nõ puniret. vt. . de ver.
ſig. l. ſepe. S. fi, 1 iniur.

l. item apud. S. ſi curaue
rit.⁊.S.qdð quiſq; iur.l.

i. in fi. 7.8 de iur. d0. l. fi

H.llñÜ0.

i¶Siue vna res. babeſ

qað ſub appellatõne ſin
ularis numeri ⁊ plura

lis cõtinet ⁊ econtra.ſic
3. de neg. ge. l. iij. F. l. T.

vi bo. rap.l.ij.S.qð ait

ptoꝛ. 2. ſ.d e iniur. l. irem

apud.5.ſi qs bona. . 5
de teſt. tu. l. H qͥs ita. S. i.

k (PMenineãt.i. ad eius
piculum. vt cõmodate

Hn16 nidert. 8 malo
iactũ. 2.l. ſi qs vxo

n.. 5. ſt qs de naui. 7.l. q vas. 5. ij. 2.5. de in rem ver.l. iij. .nõ tm. 7. ſ. de
iur. ſiſci. l. ij F. fi. ꝛ.l. ſenat? in nc. de ſer. coꝛ. l.doli. ⁊.ẽ.eo.l. ꝓ berede.
§. Huus. ſed ar. S. . de iniur. l. eũ qui.S.ſi iniuria.⁊.S. delegibꝰ ⁊ ſe. con.
l.i. m ¶ Uerba. bec q ſunt. S. e S. btoꝛ. n &Deinde i poſtea.

4 oſtmncr dtobhinere vult ⁊ abſtinet de fac

to.nꝗᷓ de iure nõ põt. vt. S

ce. S. p̃toꝛ. niſi eſſet minoꝛ ꝑ in inte. re. vt. S.e.l.neceſſarijs S.ſed tñ.⁊.il. ſi
minoꝛ. p¶ Qreditoꝛibꝰ.quibꝰ fuerũt nadite vel ſpãli pactione obli
gate. vt. . de fur.l. ſi is. in pn. ⁊.l. inter. . bec actio. vel erant miſſi in poſ.
ſeſſionẽ vacantiũ. alłs nõ. vt.S. de pꝛeſ.ver.l ſi rem. S.fi.non aũt beredi
dDatur actio furti cũ iacet ber̃ditas, vt.j. e. ti.l. bereditarie. 2. . ſi qͥs teſt.

elicto.ſ. amonẽdo. r Obliga

tur.ſ.bereditati.certe nullo modo.imo nec aditione.vt.Q. de repu. bere.
l.ſtcut. niſt in caſu. vt in eo. ti. l. fi. YItem no. bic q nõ tollit indultũ bene
ficiũ qð imp edit indulgendũ.ſic.S. de bis qͥ ſũt ſui vel ali.iur.l.patre.i.

endũ.⁊.S. ſt pars beredi. peta. . illud. So. bic etoꝛ ibi dub tatio
vt. S. l. ꝓxi in fi. vel melius in oĩbus diſtingue an crat eius ppo-
ſini:vt ſi ſciret maioꝛẽ p tem adire vel nõ erat eius ꝓpoſin.ar.õ.
de mi teſt. l. iure.qð eſt veriſimile.vbi erat maioꝛ:nõ iñ certũ qe
pot eſſe alia ꝑs grauata.alij ad oẽs dicũt:qð bie inſolidũ eſt be
””M fffes.: 1 q5 dicit ni
bil. ſ. vt ſit ꝓ pte
ſed tũc nõ eſt di /

amotio nõ tollit beneſtici obſtinendi iam babitũ. eſt em beneſtciũ pto⸗
Is cõtta ius ciuile d atũ ſuis ⁊ neceſſarijs:vt abſtinere poſſint.vt.S.eo.
l.neceſſarijs. Itẽ boc niſi veniat alia via.vt.ſ.de ſuc. edic.l.i.S.ſed vidẽ
. quis heres.qͥn.i.qð.⁊ facit inſti de bo.polſ.S.pe.; dum.

” aqui admit. ad bono. polſ.l.fi.⁊.ſ. de ver. obli.lboc iure.⁊.l. cᷣ
Ahpulav a4. C.eo.-l crea =M
tionũ.ſed ar.cõtra.j.de

ver.oblii⸗inilaſtip. Iquis heres ita ſcriptus dum eſt: iulianꝰ dicit hũc fieri he

Jquis.ſilius.l.pa
troni moꝛtui.

ſecus. vt. S. de lib. ag. l.

cimus:nõ ecòtra. vt. ſ.

zais dbareno cem ederit: iet here adeundo. ſes: deinde cochitio iure ſenantis no mitiunones
de 5. ſeruos. .F. i qd. at ſi qnq; putet ſe iuſſum dare cũ exntiſſet:quero an adire neceſſe⸗ r adiens ex vna
nena⸗ die Auan lien. decẽ dare iuſſus eſt: 7 dat quinq ỹʒ habueris: ne ſextans tu intereat engue an ſt
itau,3 veadez. Miinplet cõditoes : ſed aligd p reſpocdi nibil intereſſe vtrũer ſů Acad doe vt
lſ pater. S:qᷓ buos. ficit vt ſi adimpleuenit reliquum ſtitutione pꝛius adient an ex pꝛi- ſit ve: no ſit bi⸗

Ai putat. fiet ber̃s
ꝛ ps eſt in toto.vt

l. l nõ ſoꝛtez. F. pe. 7. S.
de cõdi inſti.l.ſi qs bef̃
doliſtatẽ ſʒ ↄtra.ſ.d.l.cui

(Mon qſt egens. als

unm cũ qneün ſus ſit:ſi de

eſſe impleta ¶ Qn bonaficde ſer

res:ſed qᷓipatronifilius
gẽs a libento patemo' ali velit:
ꝓculdubio hoc extra cãm eſtimi

alioꝛũ qnqʒ datiõe videat᷑ oditio

obtigenit: cũ neſciat cõclitionẽ li⸗ 3
bertatis extitiſſe vel hereditate⸗

mocdũ cũ ex ſemiſſe ſcriptꝰ heres

exquadrãte p erroꝛem adijthere

ſtitutꝰ eras ex ſubſtitutione adilſ-

ma inſtitutione:cũ ab vtraqʒ cau

ſa vna aditio ſufficiat.ſextãs ita⸗

one adeũdo heres eſſe poſſimꝰ
in poteſtate mea' ſit:quã patem

linſulã. . ſis cen.l. fuerit vt intra certũ tpus Neredem’. rcellus. kferenna inter ſcié⸗
ibieit verbu tücbic nö. alius ei ſubſtituat᷑:pꝛioꝛaũt hefs ptus eſt qqrantisbonoꝝ poſſeſſi emãs potit vna,/
Tnbendcacranoeen teri, adiret: ceſſerit:nemo dun onẽ penoꝛẽ petit:querom nihil oimineregu
ſenager er auo enn bitat qn ſubſtitutꝰ vltimũ diem actu ſit: an vero pinde oĩa fucla as ſacs noͤpote
d lecatas e die. aditionig erpectarenõ ſolett. ſunt: acſi qdrans nomiatꝰ nõſit: nr yr deel. buo.
Artran egatumngsͤe Igsnõ quaſibe Il Dẽ mdi nibil magis actũ eſſe: quẽad aies Pkretroſe

⁊ hic q̃ſterat an?e

ſolidũ eſſet beres
iñ dicit mbil.

ditatem. I Abolenus.
ſiquis ali S. alimeta. ſcendi ſe bonis patemis:? ita re- 3 tu exptej ſera ſub con vna eſtinſtitutio
Perni nfm libertü di⸗ Hiputat ſe decẽ dare iuſ · omittente ptem ſuã ticio cui ſub ent inſoltmab. vtt

otrarijs caſilbus

lia vt hic.
tu ex pte. i
mo caſu fu
erũt duo inſtituti

lea degarli uit ſi qii iuſſu dñi adienit non obli· qʒ:qui ſub cõditione datꝰ mihi aür dao nltigit.
nus ai , veer, gabit⸗Similseſthuicſtanuliber eſtadmeſoliſptinet. Iteſitnſer ſwnen drsbue
toin onb. guſis ab herede adire her̃dita- tantis ex quoinſtitutꝰ eſſes hefrs vncijs: 1 uci' pu
5 Clllo implet odiſons fem: poſt cõditionẽ libenatis exi omiſens aditionẽ: nũqd dubitas rem de rele⸗
bracheus do hoe ſientem cũ hoc ignoꝛaret adit. qn ex ſubſtimmione acſeudo ticia, tus in ſecdoſue
Sodi. 7 de.l cui fundus. A De e0 ꝗ heres inſtitutꝰ ab alic ne ptishabinnus pteʒ eſſes:mm- erunt tres inſtitu
in pn. 7.5. de cõdi. inde. ubäaran libertas ei ex teſtõ dñi dinõ dubito ꝗn ſipꝛimainſtiniti ⸗ ſanen duabn

qnq;: ⁊ caius in
quinq;. v ſeus ti

facit.. de bere inſti. l. liber bo n §. de eo. .
ab aliquo nõ a dño. a Konditionẽ. ſub qua dñs ei reliqᷣt libertatẽ

2

engas e5 alud et aclitaʒ:an adeũdo hers ſiat vidẽ⸗

a plunbus vt ibi dieoet.

Item cõtra. . eo. l. ſi qͥs ertra. . ſciendũ. ſed ĩmo alius eſt oĩno caſus:
A: ibi qualitatẽ:hic qtitatẽ cõditio ignoꝛat. Itẽ nõ obſtat.ſ.de condi.

1 demoõ. lij in fi. qꝛ ibi nõ facto ſz implere volẽé. ⁊ Qur bona. ſer

uit. liber bomo. MHon obligabit. æ ſi ſui cõtẽplatione eſt inſtitut?
qꝛ nõ libera volũtate adit.vt.S.e.l. eũ qui metu.S.celſus.alłs incipit aui

in aliena.⁊ adde qð no.j. de acqͥr. re. do.l.liber homo.⁊.l.bomo liber.⁊
ſed ↄtra. j. eo. S. deeo. De eo.

b AEidl ereditatẽ. ſ. dñi: æ dicit qð enã ſi pure ſit. relicta ei nõ cõpetit ni
ſi ab adita bereditate. vt. C. de cadu.tol. S. in nouiſſimo. Ité ↄtra.S.e.

l.. q bona fide ſed ſupꝛa bene putabatſenò eſſe liberũ: æ ſic erabar:

dubita bat aʒo. ſic. .e.l. ſt qͥs exrra. 9. ſciendu. :.l. ſi qs mibi boa 5.z ſt

mãd anit: vel dic vt no. S. el. qᷓ in aliena. 5.1,7. .l. pri. Ité eſt ad iſtam
I decõdi ⁊ de.l.multũ.⁊. S.e.l.ſed ſi deſua.in pn.b. c M eredem. ſt

vult ſibi acquirere:ſecus ſi iubenti c.
ſemiſſe.bonoꝝ ſm tab.nõ ſic in petẽda vel danda bo.poſ.

mibi bona. .qð ſi ex pꝑre.ſed ibi in iubente fuſteno ſed adiẽs erat certꝰ
auius ſciciia pualet.vt.l.cũ quidã. .ſfi. Itẽ ↄtra. S. eo.l.ſi qs extra. . ſci

Acihr bereditare. de iure auili vt differat a pᷣmo:ſed videt in rorũ. vt
S.e.l. ſi ex aſſe. S. So.ibi ſciuit ſe inſolidũ inſtirutũ. Itẽ Otra.5.eo.l.ſiqs

PCrEa , cio ſubſtitutus.
hfditatis aut omittere velim aut a Gub ddube⸗
A eadbuc pendet.

be¶Omittete i repudiãte. cꝙAn adirenecelle. irerũ ꝓ ſextute

d Vntereat. ſi eãũ nõ adeat. e ¶ Acienit de ſecũds ꝑpiona tra/
ſit ad tertiã. 7. ]. eode. loquſt in ma. ſic variatio ꝑ ſonaꝝ. ſte
.C. de iu ius vo. l. fl. Quz ab vtrach pte . i ꝓpt᷑ vel ſub. pᷣce
dens az o. g (Bufficlat. cõditionepus exiſtere ante vero ad
eam:q iam eſt dlata. vel dicas qð ꝓpteraditionẽpᷣmo babeat
ſequentẽ ꝑtem nõ aditã. ſed accreſcẽdi iure:c nõ erat tũc delata
2 facit.j. eo. ſi ſolus.in fi. b ¶ Aibi. i. tibi. ⁊ ad me i. ad te. ſol
uet etiã ſi alij qᷓ; caius ⁊ ſeius eeut bered es.ſed quidã dicũt ꝙ Bᷣ

fu erũt tres inſtituti.ſ.mecũ cũ ſeio ⁊ ticio.⁊ ꝓpꝛie h xyba poni de

bẽt. ⁊ qð dicit ad me ſolũ.ſ.ſeio repudiante.nec em̃ ticio accreſcet:
cũ ⁊ ipſe ſuã poꝛtionẽ repudiauit: qð nõ placet.ſed.j. ꝓti.tñ. ent
ille caſus. i ¶Pnſtitut?,æ alij duo qlibet in qnq;. 2 tu vni ex
bis puta ticio ſubſtiturꝰ. K ¶ Mmiſenis. i. repudiauentnss
I¶Adeũdo.i.fi adienisẽ. m E artẽ. quidã dicũt qð ꝛ bic ſunt
dno inſtitun tm̃ ⁊ dicũt ꝑtem ꝑtis ticiane i ꝑtẽ ticianũ.i:in q fuit
inſtitutꝰ ticius.qð nõ placet.vt.j.de damm. infec. l. plures. v l ret
to eodẽ caſu ꝑten ticij.i.ſextantẽ tiotũ.qð fuit factus pars ticia⸗
ne ptis terepudiante.tu dic ꝙ tres eramus inſtuuti. 1 ſic ſextan⸗

tẽ amiſiſti ⁊ accreuit mibi caio ⁊ ticio: cui ticio eras ſubſtitutus

i
s
e
Kn
ofi
ſſin
cn/
60
/
li

iine
n

totũ babebis cũ parteticij. vt. ẽ. eo.l.ij. ⁊.S. debere. inſti. l. ſi qͥs
ra ſcripſerit. Adeddo omẽs.i.vnã vnciam que ex tuo ſex
tante ticio co
uerat: adeũdo. ſ. l .
ptem ticij cui fue / vendicare. r./ „— mponuus
ras ſubſuturus. 1 Alud dubitani põt: an ſi
H cũteſtõ heres inſtitutꝰ eſ
deſecũda plona e AIl S
tranſitad pmaʒ. ſem ab eog etiã ſi inteſtatꝰ decel ·
Pp n pratemea ſiſſet legitima her̃ditas eiꝰ ad me
e e Prineret: an ſunul vtrãq; bherdita.
pudiareſic erga feʒ repudiare poſſim: qm̃ anteq;
patnemn ehnaͤa⸗ erx teſtamento her̃ditatẽ repudia
tedetamts :ers uerim:legitima nondũ ad me p⸗
tta ſed in pte adi tinet: verũ eodẽ momento intelli
ta obueniet mibi

4

De atcquiren. vel omitten. bere.

parts ſektantis que v enit ad ticiũ babebis iure ſubſtitutiõis. nã li. fl. S. fl. vbi pꝛe capite minuto remanet filio vſufructꝰ.ſo.ibi ſpãle qꝛ aᷣ

in accipiẽdo partẽ ex qua ticius fuir inſtitutus inuenies in ea me⸗
dictatẽ ſextantis.at ſi tm̃ duo eſſent inſtituti nõ pantẽ ſextãtis ſʒ

pars repudiata
iure accreſcẽdi. ?

tariã ⁊ legitimã.

i. bereditatem ex
vtraq; cã.b.

8Et ex teſtamẽ

to. duo em̃ actus

interuenire viden

tur.a ʒo. ſic.S. de

go: ⁊ exteſtõ a legitimã repudia
re ſicut ſi legitimã velim admep

ſerſuꝛ n aõni tinere cũ ſclam teſtõ mihi relictã
olus. 5. l. videboꝛ ante repudiare teſtm̃ :et
ij. . C. eo.l. qdãa. ita legitim acqſiſſeX. I¶ Sem
da deu nõ AOσ☚ Mo ftatresifuerãt 7 bona
bmiralis ample⸗ NRia babuerit: con alterin⸗
ci uren in leg teſtato moꝛtuꝰ ſuũ heredẽnõreli
