t he hers ſit. ſic. S. e.l.
traneꝰ.in pᷣnc
v 1 Incidere. ſi omiſſa
cauſa teſtamenti. vt.ſ. ſi
q́s omiſ. cau. teſt.l. i. S. i.
⁊.l.ij. . C. ſi quis omiſ.
cau.teſt.l.i.
xSnipulando. vt.j.ð
dona. cã moꝛ.l. moꝛtis
cã capitur.⁊.l.moꝛi cã
donatio.⁊.l.ſenatꝰ.ĩ fi.
2 ar. C. ad.l. fal.l.fi. acc.
BIquis ꝓmouebit.
aoꝛ mihi non querit.
ſed cõtra.j. eo.l.aditio.
F. 7 qð a quibuſdã. que
eſt cõtra. So.ibi loqui
tur in libero homie bõa
fide poſſeſſo qui ſuã cõ⸗
ditionẽ ſciens voluit mi
bi q̃rere ⁊ ſic adiuit me
iubente. ⁊ ſic mnea ⁊ ſua
ibi cõcurrit volũtas.⁊

in alieno ſeruo eadẽ rõne nõ mea tĩ. ſed veri dñi exquirit᷑ volũtas. ſtc
. ſi mei cõtẽplanone eſt inſtitutꝰ iub ere adire.

no obſtat ⁊ cogik tũc
vt. j. l. aditio. in fi.
rio iubẽti. vt. ſ. eo. l.adit

i M repudiãda hereditate
Iennncn hate⸗
Il vel legato: cen? elle dʒde
ſuoiureis ꝗrepudiat? Mpig.
it qonis an ꝓ herede
Eercr videat᷑:ꝗ pciũ hĩdi
atisomittende moꝝis cã cepit
7 obtinuit hunc ꝓher̃de qdẽ nõ

gerere:q ideo accepit ne hefs ſit
nce incidere: ſiue ſed pcedere debet iuſſus vt ca⸗n
igit̃ a ſubſtituto hers accepit ſiue

in edictũ tñ pᷣtoꝛis incidere: ſiue

alegitimo moꝛtis cã accepiſſe vi⸗
detur. Ilẽqʒ iuris erit ⁊ ſinõac⸗

⁊ſti

gs mihi bo gem

i

nna ſide ſuiat puus alienꝰ
nſumeo her̃ditatẽ adeũdonihl
ꝓmouebit::nec acqret mihi:nec
fructuanius quidẽ. ¶ Sem? mu
nicipuʒ vel collegij vel curie he⸗

dicit ꝓ nõ ſcripto haberi.qꝛ nõ eſt fᷣuus fiſci nec ceſaris ſed pene

generaliter quecũq; tibi heredi⸗

tas fuenit ðlata:an ſpãliterꝰ:? ma did log inplerri
gis placet ut caus caſſius ſcripſit teplatepiis vl
ſpaliter debere madare.i Secdd aduẽtcia.ſ.ſtote
an noiatim de vini herditate ma⸗ glande fli nin
danipoſſit queri᷑: ſj egonõ puto q;. ſ.befditate

—

recipiendũ eſſe vt de vini her̃di

le.l. ſeruos.

b ¶ Buſſuz. alias
iuſſum 7 ĩ neutro

ſic in puati ſeruo

⁊ hoc intlige ſl⸗
plane Fuus fuent pene cffect? aad veno de
gladium vel ad beſtias vel in me ſtitutꝰſiue ecõtra
tallum danatus: ſi fuent herĩsin⸗ mein legero uiſt
ſtitutus: ꝓ nõſcripto hic habe- deiur fiſl. inme
bitur:idqʒ; diuus pius reſcripſit. tallu. 2.f.5 n
Juſſi eiusꝗ in poteſtateha n enle
bet nõ eſt ſimile tutoꝛis auctoꝛita leg.l.is cu. ⁊ de
tique interponit᷑ pfectonegocio Becu el vae

tʒ legatũ ad ali⸗

ius caſſins lib.vij.iuris ciuilis ſcri c mẽta. vi.. de ali.
plſit: ⁊ putat vel ꝑnũciũ fieri poſ
ſe: vel per epiſtolã. ¶ Sed vtiũ
cepit ſed ꝓmiſſa ſit eipecunia.nã
ulãdoꝰ? moꝛtis cauſa cepit.

2 alias iuſſus.⁊

iure omia quere

tate mandet᷑. ¶ Olane ſi nmoꝛ: tepanas p. no⸗
fuit luciũ ticium deceſſiſſe: pote⸗ acqui.S.cii.

resinſtitutꝰ vel manumilſſus vel
alienatus:adibit her̃ditatẽ Si

ſpuus fiſci inſtitutus ſit: iuſſu ꝓcu

„

ratoꝛis ceſaris adibit hereditate

vt eſt ſepe reſcriptum ¶ Si quis

Hec fructuarius.ſᷣuus q̃rit hereditatẽ fructua
§. terea. 7. ſ. de acqui. re. do.l.fructuanio.ſed

cõtra. 5. de vſufruc.l. ſi ui.⁊.l.ſe. So. ibi dñs iub et vt hic. ſed mihi re

ſtituit ꝑ cõdi.ſine cauſa. vt. j. de ſti

„

p. ſer.l. pe. ⁊ ſic mihi querit.in prijs qᷓ

ſi ex rem ea.vt.ſ. e. l.aditio.in fi. ⁊. S. de vulg. ſub.l. ſed ſi plures.S.in ar/
rog.⁊ ad boc põt agi.vt ibi plene no.in.li.ſi ſᷣuus.ſed legatũ qð mibiqᷓ
rit etiã ſine iuſſu alicuius q̃ri.⁊ eſtrõ q: nulla opa eſt in eo. vt. j. de acq;

ren. re. do. l. liber bõ. Itẽ m boc intellige inſti. ꝑ qͥs ꝑ.no.ac.S.de bis.⸗
2Seruus municipũ.adiuit bereditatẽ.pᷣmo caſu ſuo arbitrio.ſecũdo
iuſſu dñi noui. vt inſti. de bere. inſti. F. ſeruꝰ. a. ſ. eo.l. antiſtius. 5. i at ſi in
ſua cã pmanſerit iuſſu curie municipũ vel collegij adibit ⁊ ei. acqᷣret.nec

ob. ꝙ vniuerſitas dicit᷑ nõ poſſe cõſentire. vt ar. S

—

dde do. l. ſed ſi ex d olo

. i. ⁊. ſ. deli. vniuer. l. i. aꝛ ſub. ibi facile.vt ꝓbat᷑.õ.ꝙ me.cã.l.metũ.S.i.
.ſ. de acq̃. poſ.l.i.S. fl. x.l. ſe. 7.ð. de oꝛig.iur.l.ij. S. oĩm. vel adibit iuſſu
eoꝛũ p quos vniuerſitas regit.ar.j.de cõdi.⁊ demon. lL. munic pibꝰ. 2
intellige cũ collegiũ eſt licitů. qð eſt tũc d emũ cũ aliqua lege cõcedit᷑. vt

ſ. de colle. ilk. l. iij. 7. 6. qð cuiuſq; vniuer.l. i. Gi ergo eſt ülicitũ: nõ põt
ei acqͥri.vt.C. de here. inſti.l. collegiũ. . .de re.d u. l. cũ ſenat?. no. qd

ſᷣuus vniuerſiratis nõ eſt ſinguloꝝ.vt.. de re. di. l. in tm̃. F. i.

9 Si fiſci bereditaté opulent vt , deof ꝓeurcel. i infi. r.l ..ſ.

de iur. fiſ. l. i§. an bona. 7.l. auferk. 5. Fuꝰ. dicik opulẽta qᷣ affert opes
ſine vexatiõe.ſʒ locuples que etiã vexationẽ bʒ. Iteʒ in alio ꝓcuratoꝛe
ſecus.vt.j.e.paulus.aliaſ inciꝑit ꝑ ꝓcuratoꝛe:nec in iſte repudiat. vt.S

de offi. ꝓcur. ce.l. i. F.i. .
H ⁊.j.de pe.l.qͥ vltio.⁊ inſti.q

ESi quis dãnatꝰ.ſic em ſtatim ſit uꝰ. vt
i.mo. ius pa. po.ſol. S. pene. nõ ſic in de /

poꝛtato qͥ liber remanet. vt. C. de bo. ꝓſenp. l ij. dtia. lʒ ciuitatẽ ⁊ ius
capiẽdi ex teſtõ ꝑdat. vt. . depe.l. quidã. 7. C. de heere. inſti.l.i. Itẽ gla⸗
dium dic nõ alio ferro. vt. ſ. de pe.l. aut daãna. Iẽ nemo bodie bñ nat⸗

d Me vimi. qꝛ no dz

7

rit ei mãdare: ut ſi ſcripſit herdẽ
eũ adeat:aut ſi dauſe adhuctabu
leſunt:⁊ ſic incenũ an filius ſen⸗

l Verfecto ne⸗

gocio. ſubaudiiã

nã ante oↄſtat qð

põt. vt. ſ. de vſu⸗

pius ſii heres: ſedlqid ſimda imapunab e9⸗
ↄtractũ. ⁊ ſic ſũt

cõtra. 5. de auc tu.l. obligari. S. tutoꝛ. 7. ſ. de v

ſuc.l.nũ qᷓ;. in pᷣn.

T inſti.de auc. tu. . tutoꝛ. So. interponit: pfecto negocio. ſed ppe
ram.qð meil eſt.vel ꝑfecto.i.ad ꝑficiendũ negociu lʒ ſub ↄditio

ne. cõtrabit᷑ em̃. vt. S. de auc.tu.l.etiꝗ ſi nõ.

nẽti tñ vt bic.nõ ex intemallo. vt i örijs. vtno.

ſed dic ꝑ fecto inconti
inſti. d. F. ⁊ no. bic

ar. qð cõſenſus patris poſt ſnĩiam nõ valet. vt no.C. de bo. que
lib. l. fi. S.i. Itẽ no.ꝙ py.dixit quod etis ſtatim poſt iuſſus inter⸗

ueniens ſufficit. ? ſic in mrimonio ſit filij. vt inſti. de nup. in pn. ?

no. ꝙ in filio 1 uo hic loquit᷑ qð põtnõ parere. vt· C. de bere. in
ſti.l. ij. in fi. ʒy ſit cõtrariũ. arg. ſ. ſt qͥs omiſ.cau. teſt. l. i. F. i. dic vt
ibi. de Pꝛecedere dz. l. iuſſus. ſicals mandatũ. ſed a fideiuſ
ſoꝛ pᷣcedit ⁊ ſubſequit᷑.vt.s. man.l.ſi vero nõ re. SF. ſi poſt. Sʒ in
caſibꝰ nõ opoꝛtet interuenire iuſſum ſi caſtrẽſis hereditas ſit. vt
j. de caſtrẽ. pec.l.v.itẽ in alio. S. eo l. qͥ in aliena. S. interdũ.item in
alio.j.eo.l.cũ beres.itẽ ⁊ alias. S. e.l. qᷓ in aliena.S. ⁊ ſi nõ adie
rit. als vt. C de pe bere.l.ſt filius. itẽ bodie in aduẽticia filius
ſine pꝛe ⁊ pꝛ ſine filio adit.vt.C. de bo.q lib.l. fi. item no. bec ſpe
cialia in iuſſu vt pᷣcedat als tm̃ vʒ ſequẽs ratih abitio qtů pᷣam /

bulũ

ndatũ. vt. C. ad mace.l.fi.⁊.ſ.de aqua plu.ar.l. ſt auũt.

a ¶ Kieripoſſe.ſ. iuſſum. ſec in auc. tu. vt inſti. ð auc. tu. F. tutoꝛ 3
qð verũ eſt q;;tũ inter turoꝛẽ ⁊ pupillũ:ſed ſecus eſt qtũ inter tu⸗
toꝛẽ ⁊ ᷣbentẽ cũ pupillo.vt.S.de auc. tu. l. obligari. . fl.

b¶ Qũ ſpãliter.ſ.exigim? interuenire iuſſuʒ.

c Bpecialiter

debere. no. ſpalem andatũ.ſic. S. de mi.l. illud. §. l. 7 de ritu nupt.
L. generalr. 1. . ad treb. l. q ita. 5. etia. 7,.8. ſi s cau. l. ſed 7 ſi. , qᷓ

ſitũ. ⁊ qd cuiuſq; vni nomie.litẽ. S.ſed ſi dec.⁊.j.de iniur.l. item
apud. S. boc edictũ. 7. S. de ꝓcur.l. pomp. in p̃n. .l.nõ ſolũ.in ſi.

7.l. ᷓ duos. ſʒz regulariter S. vt. S. 4 iuſſu. l. i.

i. 7. S. mòa. l.i. T d e

admi tu.l.ſi duo. 2.ff. ꝓ ſoc. l. verũ. 1. l. actione. F. renunciare.

eſſe ſoliciiꝰ de bereditate yinentis. vt. S.de

4

rrix. De acquiren. vel omitten. bere,

vulg. ſub.l.ij. 5. interdu. facit. eo. neminẽ. ?.l. qui ſupſtitis. igi
tur boc caſu poſt moꝛtẽ interim erit mandatũ. e ¶ Plane.ſi ru

moꝛ. falſus. qꝛ viuebat.ſlc. S. de bere.inſti.l. ſfi. f᷑ ꝗ Eum. ſ. be/

redẽ. ⁊ t iuſſus dũmodo temꝑe aditionis deceſſenit: ⁊ boc ſciat
adiens.vt.j.e.l.heres.in pn.⁊.S.eo.is qui beres.S.ſi quis du.⁊
l. qui hereditates
a06. ·ec Uit vt herditatẽcolligat: an vice
g Et ſcripte ſit. tur maaſſe vt adeat:qd ſi vt pe⸗
madan ptediero at bonoꝛuũ poſſeſſionẽ aut vt reʒ

modo: dũmodo hereditari diſtrahat: aut quid ſi
boc tpe aditiõis petitã bonoꝛũ poſſeſſionẽ ratam

artee ſabuent: mor ſilius adeat befdi
ſint:alłs adirenõ tatẽ. velgd ſi ꝓPhĩde Serere ma
borniſ ſat ſiei dauit: ? fiius adiſt hefditatẽ: an
litevt 5:el isd̃ iuſſii videat᷑ adijſſe: dubitani põt
beres . ſe immo verius eſt er his oibus aditõ
Lberes.:leit e nezʒ eſſe introducẽdaʒ . Pater
go incertu tepus Cr. ſe ſi ſa . fili
mãdati.ſed non ſeio filio ita ſcripſit: ſcio fili q; ꝓ

aditionis vel in nia pꝛudẽtia inuigilabis her̃dita-⸗

zma hin moas ni delate tbbi luci ticij puto iuſſu
inſolidu inſtinꝰ Pfis adijſſe.qð ſi madauit ſi ex-

ſtitutione bereditaten: ? Ael cötra. pcepit yt ad ret es ſubſtitutio
ne ⁊ nõ erat ſubſtitut?:ſed ades ita aaͤh ex inenong tdnnne
ſi ab inſtituto ſunt relicta legata: a ſubſtituto nulla pel cõtra. foꝛte ſic iõ
dicit: qꝛ ad ea.]. ⁊ c. vt. S. dele.⁊ ſe.con.l.nã ad ea.vl foꝛte erit diſtinguẽ
dum:facit melioꝛem cõditionẽ patnis pel nõ. a30. 2 facit. S. man. l. dili
genter⸗in fi. 7.5. q. mo.
patnis. Iq; eſt: aſiſi inſti, pig valvrgo lor iut.
to pcepit:æ inueniat᷑ ſubſtitutus nebehl ſed ſl anne.
vel cõtra.ſed ſimãdanit vt prſis ? Mon fuſfcit. iuſſum.

adliret: ſitaũt ? impubeni ſibſtitu eat af beecinne po

tusnõ ſufficit? iuſſum.plane ſi ſic ʒ ann ackiſe ena pu/
rnir: ſi ſto Iicii ticiij pillarem. qꝛ teſtam entũ
mãcdauit: ſi qua ex teſto lucij tici pupillare pars eſt pater
deferat᷑ her̃ditas:põt defendi iuſ ni.pt inſti de pupil. ſub
„ 6 „ 3 7 „„ „ . . .
ſu adiſſe:ſed ſi poſteaq;ᷓ iuſſit pe Nrabeno dzo oſer
nitentiã egit pꝛiuſqᷓ; adiret: nihil nepupiiante ieageuul
agit adeũdo. Itez ſi ſead arrogã laeſſet dubitatio.
duz declerit: pꝛius q; fllius adiret ennanig rſn:
ſita her̃ditas.) Au. eo.l. qui ſeruuz. ?.l. ſe. ſ

Jego⁊ ſuusmeus vel ſi ſecus ſi obientvt. .eo.
liusheres inſtitutꝰ ſitꝰ: ſi l. v.5. ᷓq;. ⁊ nota ao

. . infra opoꝛtet certum fie⸗
o filio vel fuo meoadire: ſta mi ſiliun, bmoõi peniten⸗

eris dauſis tabu pediat adire adito:ſiputas expe- tim ⁊ exmeainſtitutõneme here tie.ſic . manu. vi.l iiiſ

lis adire põt pꝛo . „0
pte eis Wiotde direadito:erit iuſſi adinimDi
muz niſt ſit ſuus cOꝛꝗ ticioꝰ iuſſit adire: ſi arbitrio

beres. vt. . de iu 2
n: fac. igno.l. lucij ticij recte putoj iuſſiſe¶ Sʒ

Lin ſi.?· C.deiuf ſi maãcdauit q̃ſi exr aſſe inſtituto ⁊ ĩ⸗

* Doerad. ol. ueniat᷑ ex ꝑte:ñ puto ex iuſſi adijſ

SF.i. bodie ſeuus. ſe.qðò ſi ex ꝑte iuſſit: põt ex aſſe

ytin. F. in nouiſ⸗gglire aliter atq; ſi mãdauit:qſi ab
ſtimo,C..
baeratbono Puto quicquaegiſſe at ſi er teſtõ
tam. ? ideo hore mandauit poterit ⁊ ab Beſtuo
rat fllius deliſte⸗ noſor DZS& coditionez
realsno poſſet. Im nõfecit deterioꝛẽ cõditioneʒ
vt. ſ. de ſuc. e.l. i.
§. decretalis. ſed op.nõne petendo gerit ſe ꝓ berede. ⁊ ſte querit.
quõ ergo amplius adeũdo denuo q̃rit.vt.C.ẽ.l.pub erẽ.Rũñ.ibi

fuit decreta vel habita ꝓ decreta per iura. C. ᷣm que ſufficit ſola

agnitio.vt.C.qͥ admir. ad bo.poſ.l pe.⁊.l.fi.hic nõ.⁊ ſicratiba⸗/
bitio nõ opatur hic ad bo.poſ.q̃ poſſet opan ſi d ecreta eſſet. vt
ſ. ad reb l. ſᷣuo inuito. .fl.ſed opat iuſſum ad ſeqnentẽ aditões
i Adear l olo verbo vel aĩo qð ſufficit. vt inſti.de bere.quali.⁊
dif. F. fi. vel mad auit vt adiret iure ciuili.⁊ ipſepetijt iure pᷣtoꝛio

ntroducendã. ſi poſt hoc adeat.
¶ Pater. adijſſe ſi ad eat poſt hoc.⁊ facit.S. ð tutelis.l.ſi filius
⁊.·j..e.l.eũ qui bo.S.i.⁊ no.qdð iuſſus nõ impoꝛtat bic neceſſitateʒ
ſed arg. cõrra inſti. de attil. tu. F. pe. in aut᷑.vt nul.iudi.ꝗ.⁊ boc
vero.col.ix. naſelbd andauit ic hoc modo ſt ex⁊c.
0 aio.lcſſio iuſſit qð adeat ⁊ in tẽpoꝛe aditionis debeat tici
Is eſſepꝛeſens. vel quod adeat arbitno lucij ticij.

d6 oſ. vel ecõtra. K Gerere. de facto adminiſtrare.

PKecte puto.ſed quid ſi adiuit ſine eius cõſtlio.Rñ.nulla ẽ adi
tio. vt arg. z. de inſti. ⁊ ſubſtitu. l. ſed ⁊ ſi pu.S. cõditio. ⁊ de exer.
l.i. S. ſi plures. ⁊. S.de admi.tu.l.ſt niciũ.in pᷣn.⁊.S. man.l.idez.S.

ſi quis. 230 q ¶ Di ex parte. ſc quaſi inſtitutum.
gſore ex aſſe ſed cõtra.S.eo.l.ſi quis ex.S. ſciendum. ſed hic

roꝛ fnit ibi ingoꝛantia. que nõ nocet.vt.j.eo.l.ex ſemiſſe, dic er⸗
go vt ibi no. ⁊ facit.j.eo.l. qui bo. S. fi.. l. pater.

*

tio patris fieret,
Poterit gdire. accurſtus.
4

Bubſtitutus. ita adiuit ex ſubſtitutione. acquirit em̃ ex ſub

3Ex teſtamento. in quo legata erant plura. ? ſic deterioꝛ cõdi/

inteſtato: ex teſtõ adijt. nã non

— . 1.c 1 7.8. d e diuoꝛ.l.ſt penitu
dem eſſe põponius ſcnibit ideʒ 7 it. ⁊ ſt certuʒ peta.l. eius

marcellus ꝓbat:? Mm. qui5§. quas vero. ſed ar

Emineʒ p h de gere⸗ Sgu. cotra. . de acquiren.
Nrepoſſe viuo eo in anõbo aemer abeſo
. L lu.l.vero.S.ſed ⁊ ſi. ⁊ in

nis g ẽdũ ſit:labeo ait ? Lp. a nand rare,21,de
–cduum facultatẽ facere de 2 g Decent. ſcz pater. .
ere herdiranones definnctiab Mon dſ s cerſgtt
opetere penes quem depoſite opoꝛtet cui eſt querẽda.
ſunt:deliberanti de adeũda here⸗ vt. ſ. eo. l. antiſtius. F. i.

uus. S. alienus. 2. S. eo.

l.. pi. 5.fi. de beredi, in
ſtitu. l.ſi ſeruus cõmunis.
J ego heres.inſtitutus ſim. ſub. pꝛo parte.

2. 5 —

c¶ Pomponius ſcnibit. cur ſecus ecõ tra. vt. j.eo.l.ſi ex parte ſua.Rñ.q̃a
cuʒ iuſſi videoꝛ velle ⁊ meam pantẽ babere quã ſola volũtate expꝛeſſa
vel pꝛeſumpta baberepoſſum. vt inſtitu. de bere. quali.⁊ diffe. . ſi. igit
eam habeo.ſed ſi pᷣmo meã adiui nõ videoꝛ velle babere partem ſemi.
cum ſineiuſſu queri nõ poteſt. ſed ceneimo poſſum babere voluntatem
⁊ babere partẽ filio vel ſauo delatam. dic ergo ꝙ bec eſt rõ. quia cũ iu⸗
beo volo habere panẽ ſemi.ergo totam quero quicquid velim de mea
vt. S.eo.l.ſi ex aſſe.at ecõtra ſi meam adeo nõ poſſum aliam habere cũ
ſuſſus pꝛecedere ⁊ aditio ſemi vel filij deb eat ſequi quicquid velim. vt
ỹ.eo.tiiu.ſſ quis mibi bona.S.iufſum.⁊ facit ad boc.j e.l.ſi ſolus. in fi.
Item bene facit.l. ſta ad id qð dicit paulus.ſ.el. paulus.ſRñ.p ꝓcur.
Eminẽ.viuo eo.vere vel opinione heredis.vt.j. eo. l. beres. azo.
e ¶ Cabeo ait. quia viui hereditas nulla eſt. vt. 3. de here. ven. l.
i. ⁊ facit.S.ᷣeo.l.ſi quis mibi.S.iuſſum. ⁊..eo.l.qui ſi upꝑſtitis. 7. S. e.l. qui
hereditatem. ⁊.]. ꝓ berede.l.i. ⁊. .titu.i.l.ij. F. ſi dubitetur. 7, C. de cap.
nec nos. — de
ſiſto aditum. quemladiuit beres. a—s5o.
RPerere.i.pᷣerendi efficaciter.⁊ dic vt ꝑ edictum quẽadmodum teſta⸗
nenta apenian, vel p edictum de tab. ex. vt. ſ.ti.l.l. i. in fl. ſed quidam di
cunt off cio iudicis quaſi videt gerere ꝓ herede ſi dictis edictis ageret.
ſed nõ eſt veum. vr.j.l. pxi.qui beres. Plus me monet qð nõ eſt beres.
ſic inſtrumẽtum ad ſeno ptinens petit. vt ⁊.S.de iure delibe.l, aniſto.
Dicam ergo dari in factum extraoꝛdi.quod in varijs ſiguris datur. vt
CQCde ſacroſanc. ec.ſanemus.vel officiũ iudicis.⁊ eſt miri qð bic dicit
ſed ꝓpter fauoꝛem vltime voluntatis. .

l ij

eret videt᷑ hoc petere exh iberi.nõ aũt ideo adit. ſũt em̃ exbibẽda
deliberet. vt. S.l.ꝓxi.ariſto.⁊.S.de iure d elib.l.iiij.ac.

( Mas quidã. abſens.ſ.pater.ałs eſt abſentẽ filiũ ⁊ꝛc. d 6 Inſti

tutũ. ab aliquo. e Adire. beredifaté. f BSubuenire. naz

ita bene ſubuenit᷑ in lu⸗

cro vt in dãno. vt.ð.ex

qui. cau. ma.l. iul. 2.l. ñ Ziheres inſtitutus ꝓhi
ſolũ. in Pn. . F.i. .l. 2 ſi beatur ab eo qui vna inſti
tut

ne. 7.l. ſi qͥs ticio. ⁊.l. ſi

quis ſti. petet ergo reſti hereditatẽ adijt tabulas li⸗

Liber.
Ai beres. vna.i.inſimul. b ¶¶ Mon videt. imo magis vt deli /

ſed defuneto ſuũ ꝓpter boc qð poſtea dicit de vẽtrein poſ. mit.
ponũt qð deceſſit tiqus relicta vxoꝛe pᷣgnãte ⁊ fratre: ad quẽ

partus erat futurus legitimꝰ. vel relicto ſinio vel nepote emãcipa
to ad quẽ ꝑtus erat futurus cõſanguineus.na differũt donec p⸗

tus ſperat᷑.ſed certe hic caſus erat.S.in pᷣn.S.nec obſtat qð dicit

tutionẽ pꝛ ⁊ eo reſtituto

adib t:q;uis ipᷣe nõ fue
rit inſtitutꝰ.naʒ ⁊ alias
adit pater.ſ.filio infan/

te inſtituto. vt. C. eo.l. ſi
infanti.

—

Aberat pat᷑ ſed bic

erat abſens ꝓ ſua ciui⸗
tate.ergo nõ reip.cã. vt
ſ. 5 ver. ſig.l. eñ qui vec/
tigal.?.S. ꝗᷓ. ex cau.ma.

l.ſʒ ⁊ ſiꝑ pᷣto.S.fi. Rñ.
verũ nõ eſt vt ex clauſu

la iuuet᷑ qua iuuant᷑ ab/
ſentes cã reipu.ſed iuua
tur ꝑ generalẽ. vt. S. ex
qui.cau.ma.l.i.in fi.⁊.l.
ij. .l. legaſ. vel impꝛo/
pꝛie hic dicit cã reipub.
ſic.j.de publica.l.ſʒ ⁊ ſi
H. p terea. vel reip. cauſa
abfuit ad pᷣncipẽ puta

⁊ filiũ domi in ꝓuincia
dimilerat. vt. C. ex qui.

cau. ma.il.i.ſed econtra
pone filiũ fuiſſe abſentẽ

terasrõnes inſpicere moꝛtui:vñ
ſcire poſſit an ſibi adeũda eẽt he⸗
fditas:nõ videturꝰ ꝓheredege⸗
rere. NApianus.

ſes filiſ heredẽ inſtitutuʒꝰ
nõ potiiſſʒ iubere adirei ꝓuicia
agentẽ:diuus piꝰ reſcripſit cõſuli
bꝰ ſubuenire eiopoꝛtere:moꝛtuo
filio:eo q; reip.cã aberat / ini
dicitꝰ ꝓpximꝰ a filio pᷣPumo he⸗

GC Vmquidã legatõis cã ab

res dũ mulier pᷣgnãs eſſet autpu⸗

tat eſſe adire hr̃diratẽ nõ põt::ſj
ſi ſcit nõ eẽ pᷣgnãteʒ:põt accipe⸗
re ꝓximusa vẽtre qui ſuũ here
dẽ pariturꝰꝰ ẽ:et nõ ſoluʒ ad teſta
tos:hec verba verũad ĩteſtatos
qʒ pertinent:et in eo uẽtre idẽac⸗
cipias:qui legitimũ uel cõſãgui

poſtea. S. de vo.
t, Nu. in pol.mit. qꝛ ibi
neũ pariturꝰ eſt :qm moꝛtis ꝑe muraturcaſus.
qui in utero ẽ quatũ ad moꝛã fac v Pariturus ẽ.
endã inferioꝛibꝰ?: ? ſibi locũ fac ſſt quez pariu
duſi fuerit editus: ꝓiam natoha xAnfenioꝛibus
bet. 4 Ideqʒ 7 Per bonoꝛũ poſ paribꝰ ergo.l. ſe⸗

ſeſſionẽ edicta em.deniq; pꝛetoꝛ
uẽtrẽ mittit in poſſeſſionẽ.ſiue igi
tur putẽ pᷣgnantẽ ſiue ſit reuerap
gans: que eũ panturaẽ:qui ſuꝰ

heres futurusẽ:adire hereditatẽ

nõpoſſum:qm̃ ⁊ in eoẽ utmũpa⸗
tur teſtamẽtũ:niſi ꝓponas uẽtrẽ
inſtitutũ uel erheredatuʒ ꝗ Q.
dicit᷑ ſi putet̃᷑ eſſe pᷣgnans ſic acci
pienduʒẽ:ſi dicat ſe pgnantẽ:qd
ergo ſi ipſa nõ dicat: neget: alij
dicãt pᷣgnantẽ eã eſſe:adhuc adi

cuz inſtitutis nõ
obſtat. vt. d.l. il⸗
lud. Itẽ alijs ſu
is.vt.ſ. eo.S.ſuũ
Itẽ in remotioꝛi
bus vt poſthu⸗
mus faciat ptem
alijs in eodẽ gra
du cõ ſtitutis nõ
facit in totuʒ dif
ferre. vt. ſ. ð ſuis
T le.l inteſtato
vbicũq;. ſed in qͥ
differt a ſuo. m̃.
qꝛ ſuus in totum
eſt heres ſi nullꝰ

r ¶ Adem accipias.vt ſequẽtes differant.
Konſanguineũ.i.cognatũ.ſczʒ defuncto. lʒ ternio vel quarto gradu.

Rñ.idẽ erit. ⁊ per hoc ſi

habes hic litterã abſentẽ.⁊ ſᷣm boc pateriuuat᷑ ꝑ filiũ.⁊ ſic eſt cõtra.ẽ.

de mi.l.iij.S.ſed an hoc auxiliũ. So.plus iuuat᷑pater ꝑ filiũ maioꝛem
qᷓ; ꝑ minoꝛẽ.nam pᷣſens cõtra abſentẽ reſtituit᷑.vt ecõ tra.vt.S.ex q̃ͥ.cau.
ma.l.i.ergo pᷣſens ꝑ abſentẽ. Itẽ patet plus maioꝛi ſuccurri.vt.õ.ð mi.
l.auxiliũ.⁊.S.ex qui.cau.ma.l.ſi qua mibi.ſed ſi: habeas abſens dicta

l.de mi.nõ obſtat. hQui dicit. tota hec lexãmodo ⁊ inferioꝛ tra⸗

ctauit de vna materia pter vltimũ.S.biiꝰ legis. i¶ A filio poſthu/⸗
mo.i.poſt filiũ poſthumũ inter què ⁊ iſtũ nullus eſt medius:lʒ poſt illũ
nulli alij ſequant᷑.vt.j.vnde cogna.l.i.S.ꝓxi.⁊.j.de ver.ſig.l. ꝓximus

930. ße Dutarur⸗ cõi opinione vel ſua.i.her̃dis.licʒ nò ſit.vt.j.a p

parebit. I MHon põt. pendet vſq; illucnõ ſolum ⁊c. ⁊ ex eo qð dicit

adire.no. qð in extraneo dicit vſq; ad.S.ſuũ cũ adire ſit extraneoꝛũ.vt

inſti.de beredũ qua.⁊ dif.S.extraneis. m Seld ſi ſcit.i.rõnabiliter

putat. Item eſt opinio cõis. Itẽ veritas.hec em̃ tria cõ currere debent
vt teneat aditio.vt.ſ.eo.S.qͥd ergo.in ſuo nullũ fuit.vt.j.eo..ſuũ. ⁊.S.
ſi vnũ. m ¶ Bed ſi ſcit. multoꝛũ opinione q boc ſcirepoſſunt. ⁊ bec
ſnĩa cũ veritate concoꝛdat.vt.j.quid ergo.in ſuo ſecus.vt.S.ſuũ.⁊ h oc
nõ facto teſtõ.als idem in extraneo qð in ſuo ſi fuit inſtitutꝰ cũ poſthu/
mo. vt. S.ſi pars here.l.ilud. n ꝙQui. ſ. venter. o . uü.d efun⸗
cto.ſed ꝓximus nõ eſt ſuus.vt dixi. p PMariturus.ſi quẽ pariturus

eſt. ⁊ facit. ſ. de ſuis ⁊ le.l. in teſtõ. S.vtiq;.⁊ de cõtra tab.l.illud.in fi. x
l. ſe. .j. eo. l.ventre.⁊.S. ſi mulier ven. no.l.i.S. ſub pᷣtextu. qſAd te⸗

ſtatos.pᷣterito poſthumo:vt hic.⁊.j.ꝭ.ſiue igit᷑ſi aũt inſtitutꝰaut ſolus
poſthumꝰ.tũc idem vt hic.ſt cũ alio:tũc alius ſtatim hʒ dimidiã quicũ
q; ſit.vt.S.ſi pars here.pe.l.illud.⁊.j.l.ꝓxi. Itez ſi echeredatus ſtatim
admittit᷑ inſtitutꝰ ꝑ eandẽ.l.illud.⁊ tunc nõ bʒ locũ qð bic dici»».
egitimũ.i. agnatum

nam ſequeres differũt qm ⁊c. vt ⁊.S. deſta. ho.l.qui in vtero.ꝛ.l. fi.?.s.
ſi pars here.pe.l.antiqui.⁊.j.de ventrein poſ.mit.l.vbicunq;.⁊ vñ co
gnati.l.i.S.ſi quis ꝓxi.⁊ de ſuis ⁊ le.l.inteſtato.S.vtiq;. Item dicũt qui
dam legitimi ⁊ cõſanguinei ad diuerſas ꝑſonas referiquaſi nõ poſſit
aliquis eſſe legitimꝰ ⁊ cõſanguineus:ſed cente imo põt.cũ omis agna/
tus ſit cognatꝰ.ſed nõ cõuertit᷑. Itẽ dicũt quidã legitimũ im̃ ſequentibꝰ

niherecltas non pot. finge obſte ea m velanti
tices dicere qð ſiipſeputet ſo⸗ dui. 20 5. ſuü
lusſiiuſta rõne ductꝰnõpõt adi ſcdera . aar.
re:ſic ſm multoꝛũ opinionẽ põt· ¶ Itsz ſi vnus eſt
qdergoſi pᷣgnãs ſint cũ putaret mn dieo ſi i
hic ꝓ quarta.ᷣm

omẽs.vt. S.qð ſi vnũ. v Per bonoꝛuʒ. q.d. ſicut ꝓximus a
poſthumo nõ põt iure ciuili adire ita nec bo.poſ.acciꝑe iurepto
rio:niſi qñ eſt eo.dẽ gradu quo poſtbumꝰ.vt no.j.S. qð ſi vnum⸗
vbi emãcipato do.còtra tab.

„

3¶¶¶ EZdictalẽ.ſi babeas edicta lem incipit verſus denich ⁊c. ſi ba⸗
beas talẽ incipit verſus talem ⁊c.⁊ ſemꝑ dic qð redit ad poſtbu
mũ ſuũ.nã als nõ fieret miſſio ex edicto de vẽ.in poſ.mit.vt.j.
ven. in poſ.l.i.S.i.itẽ dic ꝙ bonoꝛũ poſſeſſio.alia eſt edictalis qᷓ
d efert edicto pᷣtoꝛis moꝛtui:de qua dicit᷑.j.de bo.poſ.l.iij..pꝛo
inde.⁊ hec repudiari pot:cũ cõpetat alia d ecretalis.⁊ illa nõ no
cet nec ante decretã nec poſt. ⁊ eſt rõ.vt.j.de ſuc.edic.li.G.decre⸗
talis. Itẽ qð dicit ꝑ bo.poſ.edi.i. ꝓpter.nã ꝓpter edictalẽ peti᷑
decretalis.vel dic decretalẽ q̃ nõ tribuit ius ſed ꝑ decretũ datur
ipſa poſſeſſio.vt car.⁊ ventnis.⁊ illa bic dat᷑. Itẽ edictalis dici
tur q̃ tibuit ius vt vñ liberi.bic quidẽ nõ dat.⸗ ſic large etiã ꝓ
decretali ponit᷑ bic edictalis. Sed quid ſi ticius eſt mibi gradu
quarto.⁊ venter ſeie ſilr in quarto gradu an differt. nõ videt᷑ vt
bic. 2 g Eutem Iz nõ ſit reuera pgnans.quicqͥd ego putem
9 ¶ Pantura eſt. ſemper dic ſi quem paritura eſſet.
Mon poſſum.qui ſum in gradu remotioꝛi. L
a ¶¶ Ventrẽ.inſtitutũ.tũc em̃ nõ rumpit teſtm̃.vt inſti.de exbere. li
Sponbumiin pn. Sed an interim alius adire poſſit.quidaʒ
dicũt ꝙ nõ.ſed tu dic vt no.S. .nõ ſolũ.hic ergo.s.loquit᷑ cũ in⸗
teſtatus d eceſſerit vel teſtatꝰ.ſed poſtbumo pᷣterito.
b ꝙ Obſtetrices dicere eã eſſepᷣgnantẽ q̃ ꝓbabilius debent ſcire
qᷓ; alie pſone:vtpote familiares.ſic.j.de car.edic.l.iij.F.due aüt
2·C. de repu.l. cò ſenſu. S. ſuꝑ plag.⁊.S. de ventre inſpi.l.i.
c¶ Quid ſi ipſe putet.ſ.nõ eſſe pᷣgnantẽ.nec eſt.
d Oiiuſta. alias nõ iuſta. ⁊ plana eſt. alias ſine nõ.⁊ tunc ſub
qudi ꝓpꝛia tñ nõ cõi vt differat a ſequẽti.ałs dic ſi ꝓ q;uis.
e Woteſt. ſ.adire.⁊ ad boc.j.de fun.in.l.cũ delanionis.S.aſinã
mn fi. F. ?. S. de offi. pꝛe.l.barbarius pbilippus.⁊?. C.deteſt. li. 2
inſti. de teſt. S. ſed cũ aliquis.
f Num putaret,. cõi opinione vel nõ cũ vere eratpᷣgnans.

ale
pa
ec,
dicr
eye.
Ubi
ns.
18 6

dritn

bes
e/
ſo
il⸗
ſt
ſüä
tiort
bu,
temn
n

diß
ſnis
no
inc
o .

Nſt

huly

2

Utt
14
.

N
1

be/
We
ſ
Pio
no
/
4

u
Nt

1
6

ix.

g nnbilegiraceblo ner obſtat inſti. de erbere lib. F. poſtbumi

nõ nocet aditioni pꝑtus aboꝛtiuus.vt.j.de verb.ſig.l.qͥ moꝛ⸗
tui.vbi ꝓ nõ natis babent᷑ qꝛ verũ eſt quo ad hoc vt modo poſ⸗
ſint adire ſt velint poſt aboꝛtũ nõ ante.nec ante obſtabat ſibi ni
ſi cõis opinio q̃ erat eꝗ eſſe pᷣgnantẽ.⁊ in veritate erat.

b ꝗſ Pꝛoficit. ſed
nec tũc ſemp.ſed
ita ſt cõis opinio
ſit. vt. S. F. qð ſt
ipᷣe:⁊ no.qꝙ q;tũ
cũq; ſe inuoluat
bec ẽ ſumma qð
tria cõcurrere de⸗
bent vt poſſint a
dire. ſ. ꝓpꝛia opi
nio. Item cõis ⁊
yeritas:quoꝛũ ſi
quid defuerit:nõ

tenet aditio:vt hH

i ¶ Heres inſti /
tuta ſit.pꝛeterito
poſtbumo. vt. .
e. F. nõ ſolũ. qͥ ſpe
rabat᷑ naſciturꝰ.

nullꝰ tñ erat. az3.

Kk Fingit. cum Z
putet cõi opi.aʒ.
alioq̃ᷓn aliud eẽt
uis vel cauſatiue

lSuũ.pꝛedicta

oĩa ſunt in extra⸗
neo herede vel in
ſtituto vel legiti⸗

mo b caſu. in ſuo

imo idẽ in extra⸗/
neo videt᷑. vt. S. ð
peti.here.l.illð.ſʒ
certe verũ eſt vbi
vẽter eſt inſtitutꝰ
vel erhered atus
vt ibi dicit. ſed ſe
cus v bi eſt pᷣteri⸗

tus. vt. S.dixi. et

dic ſuũ natum.

a ¶Si putat. i
&uis. b Sit beres ſuus natus.

4 6
cũ nato. d g

oſt certũ tpus. i. poſt. xl. dies. 0. ⁊ hoc ex eo

heresnõeſſe pgnantem ⁊ adijt:

mox aboꝛtũ ſactũ eſt. ꝓculdubio

nihil egit.cotiẽſigit᷑ ei ſua pᷣſum
ptio ꝓſicitꝰ:quotiẽs cõcurrit cuʒ

veritate.ſed ⁊ ſi iba mulier hefs

inſtituta ſitiq ſe panantẽ fingitꝰ:

adeũdo acꝗret herditatẽ ꝑ ↄtra

riũnõ acgret: ſi ſe putet pᷣgnantẽ
cũ nõ ſit.i¶ Suuz heredẽ certum

eſt ex aſſe herdẽ eſſe:⁊ ſi putatᷣ eſ

ſe pᷣgnantẽ mulierẽ:que nõ eſt pᷣ⸗
gnãs.qð ſi vnuʒ in vtero hẽatan
ex ꝑte dimidia ſit hersꝰ ſiue inſti⸗
tutũ poſihummũ /pponas ſiue in⸗
teſtatũ patrẽ deceſſiſſe:qð ⁊ ſextũ
põpomũ opinatõtenulianus lib.
iiij. queſtionũ refen. putat em̃ ſi
cuti cnʒ vacuo vtero ſuusex aſſe
hefs eſt: ita⁊ cũ vnũ gerit necꝑ
naturã humane cõditionis aliũ ꝑp
tum foꝛmarepõt:qð qdem poſt
certũ tpᷣusꝰ cõceptionis euenit:
expte dimidia ⁊z ignoꝛantẽ foꝛe
heredẽnõ ex quarta:vt iulia.pu⸗

tat¶ Ocientia aũt vel opinio:ſi fi

liuſtamilias vel puus inſtituti ſũi
vtrũipſoꝛiʒ:an dñi vel pñis acci
pienda ſit finge patrẽ putaſſe pꝛe⸗

cq Pꝛoponas. vna

pecipit.qꝛ qñ infra.xl.dies poſt ꝑtum pᷣmũ denuo pepit.vt.s.ſi
pars h ereditatis peta.l.antiqͥ ergo tãto ſenius concipit᷑ cũ certo
tpe tm̃ poꝛtet in vtero.vt in aut.dereſti.⁊ ea quepa.S.vnũ.col.
ſiij. ⁊ põt dici ꝙ põpo.tũc demũ voluit hũc eſſe beredem ꝓ dimi

dia cü iam certũ eſt in rerũ natura qð aliũ cõci⸗
ſe ſunt cellule qᷓ ſunt ſeptẽ. vr.j. de ſolu.l. ſi pꝛ. .
ſic. S.ſiꝑs bere.l.illud.ſed ðᷣ in eo.til.antiq in fl.⁊ de iudi.ſed ⁊

„

penõ põt.qꝛ clau⸗
e¶¶Ex dimidia

ſt reſti. .fi. vbi appꝛobat᷑ ſnia iuł. Sol. bec eſt ſnia põpo. q ibi
repꝛobat᷑.vel dic vt.d.l.qntiqͥ no.ſed cũ iuł. fateat᷑ bũc inſolidũ

cũ nullus eſt in vẽtre.
vnus.Rñ.qꝛ facilius
vltimo diſtingue qꝛ v

tus.pᷣmo caſu ſi bʒ ſuũ natũ ille hʒ ſtatim totũ ſi nullus eſt ĩ vte

qrenõ babʒ ptẽ ꝓ dimidia. cũ in ventre eſt
eſt ſcire an ſit pᷣgnãs:qᷓ; ex quo eſt quot ſint
el deceſſit inteſtatꝰ:q ventrẽ reliqᷣt:aut teſta

ro als virilẽ ſᷣm põpo.ſed ſm iuł.quartã qð pᷣualet vt bic.ſt au

tem natꝰ erat emãci
indiſtincte loqͥ etiã

patꝰ hʒ ſtatim quartaʒ. vt.l.antiqͥ. que videt
in emãcipato:ſed quidã dicũt eũ nõ admitti

in aliquo de iureciuili.ſed ꝑ bo.poſ.vñ libeni ⁊ dicã in quarta.ſi
aũteſt remotioꝛ interim tacet dũ poſthum⸗ ſperatf. vt. S. S.qð di

citur.⁊.ſ.vndecog.li.
tuit ſuũ aut nõ ſuũ.ſi

S. antepe. vbi aũt teſtatꝰ deceſſit aut inſti⸗

ſuũ natũ adit etiã pᷣterito poſthumo. etiã

ſi eſt grauida vt hic. na admittitur ab inteſtato vt interim adeat
multo magis inſtitutꝰ ſi aũt poſthumꝰ⸗ eſt inſtitutꝰ cũ nato vl ex

.

De acquiren. pel omitten. bere.

beredat? nõ eſt dubiũ. vt no. z. eo. nõ ſol. em cipatꝰ aũt vel alius non
ſuꝰ põt adire ſi vẽter eſt inſtitutꝰ cũ eo vel exheredatꝰ.ſecus ſi pᷣteritus.

vt no. z. F. nõ ſol. q dixi emancipatũ inſtiturũ nõ poſſe adire poſtbu⸗
mo pterito verũ eſt iure ciuili:ſed bʒ ð tab. quaſt apia ſibi via ꝑ poſthu
muz pteritũ:etiã anteq; naſcat. vt.ſ.de cõtra tab.l.illud.S.fi. 7,. 1. ſe. 2 de

gnantẽ:filiũ certum eſſe finges: 2
ſicadire an acqrat hereditatẽ:pu
to acquirere:ſed cõtraꝰnõ acqre⸗
re¶ Si certus ſum nõ eſſe falſuʒ
teſtamentũ vel irritũ vel ruptum
licet dicat᷑ eſſe poſſum adirehe⸗
reditatem. ¶, Mulus.
Eredicum poſthumo in
ſtituto relique ꝑtes accre⸗
ſcunt que poſthumo date ſunt: ſi
cenũ ſit nõeſſe pᷣgnantẽ:lic he

resignoꝛet. . SS
Apianus.
Eres inſtitutꝰ ſi putet te⸗

I. ſtatoꝛẽ viuere:q uis iaʒ de

ſunc ſit: adire her̃ditatẽ nõpõtꝰ
ſed ſi ſcit ſeheredẽ inſtitutuʒ:ſed
vtrũ purean ſub cõditione igno⸗
ret:nõpoterit adire her̃ditatẽ lʒ
purer hiĩ̃s inſtitutꝰ ſit:vłſub odi
tione : ʒ paruerit ↄditioni.iſ. Sy
⁊ ſi de ↄditione teſtatoꝛis incertꝰ

—

*

car.e.l.ſcriptꝰ.⁊ ad ſiltł᷑.
l.ſt qs in graui.S. elegã⸗
ter. ⁊.]. e.l ventre. Itez Hᷣ
dixi ventrẽ obſtare infe⸗
rioꝛibꝰ nõ paribus.
f ¶ Inſtituti ſunt pᷣterito
poſtbumo. vt. S. e. F. nõ
ſolum.

g Penu eſſe. finge bic

finge pᷣcedentia determi
nat. ⁊ dic certe.ſ. nõ eſſe
pᷣgnantẽ cõi opi.nec eſt.
bSed contra.ſi filius
putet pᷣgnantẽ.pater nõ

in cõtractibus aliter di⸗

ſtin guik. vt no. Z. de cõ⸗
traben. emp. in hmõi.?
deedi.edic.l.cui man.⁊
facit.ſ.ꝓ emp.l.ij.S.ſi ſer
uus. Itẽ arg.cõ tra.S. ð̊
iuriſ.om.iu.l.ſi qͥs id.S
penul.⁊ de eo.ꝑ quẽ fac
iq Si ſeruꝰ. dicat. etiaʒ
cõi opinione. licʒ ſecus
no.in alio caſu.S.e.l.S.
qʒð ſi ipſe putet. certꝰaũt
poſſum eſſe: vt qꝛ dicit᷑

qð ego id falſum eſſe fe
cerim.vt ⁊.j.eo.l. cũ fal⸗
ſum. 7. S. e. l. nec is. ij rñ.

ſit paterfa. an filiuſfa.ſit nõ pote⸗ 6. Eredi. cũ poſtbu

rit adire herditatẽ:⁊ ſi eius condi n5 A: ui ſperak ſedh

.

tionis ſit vt in venitateteſtan po⸗

terit. lulus
4 AVogd ſi dubitet an apud
hoſtes deceſſenit: an ciuis roma⸗

in pᷣn. ⁊. C. eo.l.quidã. m (Eenuſt in re
ta ſunt.vt.S.de iudi.l.ſed ⁊ ſſ.

1 eliqueptes. reliqᷓ
pars. plurale ꝓ ſingu⸗
lari.ſic. S. de oꝛi.iur.l. ij.

§. exactis. vel dic ꝙ plu

res poꝛtiõ es erant da⸗

te poſthumo vna poſt

aliã vel alia pure. alia
rũ natura in qua oĩa cer/

§H. fi. ⁊ inſti. de ver. ob. S. cõditiones.b.

n ¶ Ignoꝛet.ignoꝛãti. ꝗ accreſcit. nã cum etiã inuito ᷓ ignoꝛãti qð ẽ j.
qſi in fi.glo.vt.C. de cad.tol.ꝭ.is ſta. ⁊.j.e.ſt qs h eres.⁊.l.ſt duo.niſiĩ
milite. vt. z. ti.i.l.ſ duobꝰ. ⁊ niſi ſuã repudiet. vt.j.e.l. cũ her̃ditate.ergo
ignoꝛãti.vt.j.dere.iur.l.qͥ põtitẽ õ.j.de le.i.ſi duobꝰ in pn. dic vt ibi. ⁊

Eres.nõ põt.nõ em̃ credit eſſe bereditatẽ H
—– ibil aliud ⁊c. vt.j.de ver. ſig.l.nihil.⁊ viuẽtis nulla eſt bereditas
vt. Z. de here. ven. l.i. h. p 1 icet pure.inſpecta potiꝰ ſua dubitatio

8 extra.S.ſciendũ. q ꝙGub codiniõe.

ne q; rei veritate.vt.S.eo.l.ſi
ſ. inſtitutꝰ vere. ⁊ ſub. cũ putet ſe inſtitutũ pure

cũ fa.ſ. e.l. fi. . ſ

adire nõ poterit.lʒ ⁊c. qꝛ

facto implet qð nõ ſuffict. vel noli ſubaudire qð putet ſe inſtitutũ pure.

ſed ignoꝛ abat pure vel ſub cõdiriõ e.vt.ã.Iʒ eſſet vere pure. vel licʒ eſſet

vere ſub cõdi.⁊ paruiſſet.nã ꝓ certo ſcire dʒ cõ

ditiõ eʒ incertã. vt.S.e.l.

ſi qs exrra.S.ſciendũ.⁊.j.de codi.⁊ de l. ij. vel putaret. vt. . eo.l. ſed æ ſt
de ſua. F. ſʒ ſi cũ. ⁊ ſic nõ ob.j.e.l.ſʒ ⁊ ſi de ſua. F. pe. ⁊ vlti.rnñã. ra An

filiꝰqͥ teſtari nõ potuiſſet. vt.S.de teſti.l.qͥ in ptãẽte. s ELeſtari pote⸗
rit.qꝛ vere erat ſui iuris.ſic ᷓno.qð bic ſupioꝛibꝰ caſibꝰ inſpicit potiꝰ

opinio qᷓ; ventas.⁊ ſic eſt ar. .j. ꝓ emp.l.ij..ſt ſub cõdi.ſed aliud ĩ ac⸗
q̃ᷓſirione aliarũ rerũ qᷓ; bereditatis.itẽ ad fi.buius.l.eſt õ. C. de edic.di.

adri.tol.l.ij.ſo.ibi poſſeſſoꝛio.h̊ petitoꝛio.vt ⁊.

C. de pe. hef.l. li. vel vt

ibi. Itẽ facit. S. de teſti.l.deſtatu.⁊ ſi pars here pe.l.illud..j. de teſt.l.
i. F. ſcientiã. ⁊. j. vnde le.l. ij. F. Pe. ⁊ ad tertul.l.f. in pn.
od ſi dubitet. deceſſerit.cõſtabat tñ eũ deceſſiſſe als cõtra.vt.

iij

ſic pᷣſumit᷑ pꝛ viuere. er⸗

Liber·

eo.l. qui bereditatẽ 7. C. de cap. l. neenos. v/ Atroch raſn. as nõ
eſt in ſuꝑioꝛi.l.in fi.cũ qua bec ↄtinuat᷑: ⁊ hec pualet altero caſu ꝑ.l.coꝛ.

x ¶ In re.i: in veritate.ſic. .. ꝓ emp.l.ij.S.ſi a pupillo..S.ð iureiu.qtiẽs

Cced ⁊ ſi de ſua.cũ filijs.ſub.vel nõꝛad qð facit.ſ.de vſuca.l.iuſto

S. filius.⁊.j.de cõdi.⁊ de.l.multũ.in ſi.id em ſi ante ſit liber. yt. ſ.

— .

eo.l.qͥ ſe pu.S.fl. ⁊ facit

ſ.e. qͥ ſe pupillo.ſed non nus:qm̃ vtroqʒ caſu eſt iusade⸗

go ⁊ bicfilius. ergo adi Incdli: ⁊ in re eſt vt poſſit adire:di

renð põt. hiñ. iuſtis hꝛe cencdũ eſt poſſe adire. ¶ Mpia.

ſumptiõibus mouebak pPO =
patrẽ moꝛtuũ credere⸗ Ed⁊ ſide ſua? ↄditiõe ꝗs

5 (Dictum eſt vt. . ell dubitet pffa.an filiuſta. ſit:

vi.S.nã eũ.ſed cõtra.Si

eo.i.is qui putat. 7. l.ſe. poſſe eũ acqrere her̃ditatẽ iam di

ſo. refert vtrũ in oẽm ad ctuʒ eſi ¶Qur aũt ſi ſuã ignoꝛet

Uentuz velit acqͥrere dd vaditianzg adire pot ſit Sſ
porrhinnn wrdl cõditionẽ adire põt ſiteſtatoꝛis ñ

vt plene no.in.d. S. naz põt:ila rõeſt:qð q conditionẽte

cũ. vel bic in acquiréido ſtatoꝛis ignoꝛat an valeat teſtĩ

enerib n rehuia dubitat: g d ſua gle deteſtocen⸗

euidẽtius oſtendit᷑ in hoc exẽplo. vbi ſunt tres beredes.⁊ vᷣnꝰ ſo
lus alteri ſubſtitutꝰ:quo d ecedẽte ſi iure ſubſtitutionis veniat.ſo
lus babʒ. ſi iure accreſcendi nõ.ĩmo ⁊ alter cũ eo venit.ĩmo certe
vid et etiã ſi nolit bab eat iure ſubſtitutionis ⁊ iure accreſcẽdi.nã
poſtea dicit ꝙ accrelcit quoq; eo inuito. q.d.ignoꝛanti accreſcit
. ſubſtituto: qa æ
erit hers ex cã quoqʒ ſubſtitutio tea unl q porc
ms: qm minto quoqʒ ei accrelcit fa.C. deimpu. æz
poaio. idẽ dicoꝛ ſiftliuſfami. vel l uontrt nnd:
Fuus iuſſu dñi vel pris adierit he dam. . z de vul
reditatẽ: mox emacipat? vel ma⸗ Ja ſub. lſed a ſi.
numiſſus ex cã ſubſtitutõis adleat di guoch ſoonti.
erunt nãq; her̃desꝰ. ſunt em ap⸗ no ſol̃ uure acre⸗
penditie pcedentis iuſtitutionis. ſcendia ignoꝛſ
L e L. in vtroq;: qꝛ ⁊ in
(Si excluſus· p cõditioneʒ ſibi uitus. vt ſubijcit
datã pater filiũ iuſſit adire heredi Itẽ la j. de ſuis

tatẽ dicẽduʒ ert eũ noqſſſe ſi“ gede licr

Q tepudiar:ſed no ee c¶Sed ⁊ ſicũ eẽt pure inſtitut⸗ poꝛtionẽ. Sed ſi ex duobus fllis de Eidt n be
na. vt.s. eo.l. is pot. putauit ſub ↄditiõe: ⁊impleta vnũ iuſſerit: ⁊ aliũ filiũ debebit redes. pẽ ⁊ dñs

2 ¶Xur aũt. dubitat. n rige au iniort́ t ag iir ine ⁊ bᷣm boc bñ di⸗
