HH conditio. vbicu/ poſſe. Claudiꝰquia creditur ap⸗ aliquis pꝛeter hoc fecenitt: ert qdð es rpſecuno entfidti⸗
H q; ſdeicommiſ. Doſie. & lauch qun rales li obligatur inutile atq; infinnum. commiſ ad pꝛecium ſse
e cſt ab initio nul⸗ pellatione filioꝛum 7naturale E. Ffiliuje defuncti mutu boc quomodo cum nõ
.— lum mirta conſt beros. i. in ſemnitute ſuſceptoscõ quenitur cu; inms Heſit ſit legatum. ſed inſula.
NoNH Qderatione teſtan rineri Leuola. am pecuniama flauia dionyſia 0 yt dicta. l. liberto. queĩ
Mius rtil.⁊ eius cui diꝗã . L. II, r. E usI ceperit:⁊ locatis edibus pꝛo par⸗ boc eſt conta. G. ſub
dum eſt habita. DOdicillis cai ſeio centu; . ſio ſibi debitas cre⸗ nullum ſi. per.l. ex alis
dln Igem ſi ꝛlega⸗ gauit eiuſq; fideicommiſ. ut te ſua penſiones ſibi cauſa. nili ⁊c. m boc
ii; um ſit nullum F fſl Teſiatorige⸗ daret: queroan ditnici delegauerit: an condiniote ageur acrovelma
⸗ Pheerez aur le du 1 c legatan?ꝰ ſtamenti extitiſſe videatur: vt fili dato vel er Vulaase⸗
Ns gatun nam a ibi vtlle fideicommil. ſit ꝙ; legatanꝰ ſtamenti er nn Jo. vel dic ſcom Az. a
neun tenen ide gancille teſtatoꝛis dare iuſſin eſt. re is ſuis ſideicommiſ. nomine tene⸗ Aantione r teſtamen/
ig aocheters ſpon. non eſſe. Item ſi vtlenonẽ atur. relpon. ßnen ne pꝛoonc, ogd reen mrerzioc
inſigenomie legatariusheredi cuius ancilla rentur non eitiſe 41ARarree merarod Hſet em
c. §. el. ſi quis en E nel. ipſum lega uit. a te vxoꝛ cariſſima peto:neꝗe onenz w mdueg.
n as ele, noncon elliſecl
quis euz.ſ. vtnö mn ennber⸗ vtriuſq; ſe⸗ relinquas.habes filios ſoꝛoꝛuʒ tu gararun vendittonſ.
. mpochtenkte, . Barſtata tex redditu eius arum quibus relinquas: ſcis vnũ Danger nn
deft vt poſſiperiteMis legauit: ita uter redditu eius fratrem tuu filium noſtmmocci⸗ els reprre.
ale eßkerren ae maſculiduplum: femine ſimpluz an apinnun faceneteſeldd eatbar obliga
dicxs 3äs it. erx 0 reeler. tõ creditoꝛi. ſed
ercipiant:eãq; alienarepetui n Ee feneratitõ cre
at is ſ veno loluͤ⸗ b b⸗ ſi ab herede ve⸗ ⁊ alia mihi deterioꝛa fecit guero necnon fen eraticio: qa
l. modofdeicom. conleniu ommun dd eſece . cum vxoꝛ inteſtata deceſſiſſet. et per boc venireturada/
gtoß öficiat erpoſtfa- Mundata eſt?: queroan expꝛecio’⸗ cum vroꝛ inteſtata lienandum. Item ſta⸗
pᷣficiat expoſtfa/ eln 11. hereditas ad fratn liena
ſ ao ſecus en da ſule duplum mares: ſimplum ca- legitima eius ereditasa- alleh im ſimpler decit.
n valet legatum. perent femine reſpon.ob pꝛeciu,ʒ pertineat:an ſoeodi hin ſiicom a Firmas.i.non aliẽa
hii nrioen ibinorr nullam fideicommiſ. perſecutio⸗ mil. ab copctere poſiunt eſpon. b ¶¶ Simplices. i. nõ ob
ſii ſ.tit.i. Lpater. F. neʒ eſſe niſi ea mente? venditioni ſideicommiſ.poſſe defendi deben ſigatagas.
us e an en cöſenſerunt: vt ſimiliter ex pꝛecio q/ LZucius' ncius boc meuzteſta igs nainis. de
it. i. l. ſi fundum eieiiIn: SSS . uziſperi Etinepotibus. nam ve
p Kdeico.F. iuli. mares quidem dupluʒz femine au⸗ Imentum ſcripſi ſine vllo inꝛiſpen tanas alienari vel ob⸗
in Qur uni conna tem ſimplum conſequantur. In to tionem animi mei ponius ſe⸗ Uliganvid eurper ſde
inphe niſi eligat vt mi α. . 90 bcutus q; miſeram ⁊ nimiaʒ diligẽ⸗ commiſ. viciſſim relin/
inns niſter vt dicuum ſtituto filio herede ex eonepon — n. 3 inus aliquid leaitinne duere. vt. . e. titu. l. cuz
ſtid eſt.ſautem ſoli emmancipatis: ita teſtatoꝛ cauit: vo tiam: a ſiminus aliq a leg leai „Pater.tiberriiss.
nen/ legatum ſit nul⸗ lo autem meas domos non ven- minuſue penite fecero: ꝓiune egl d (hon extitiſſe. nõ ob
lü⸗aura ꝛin. dor. is: neq; fene-⸗ timo haben debet hominis ſani ſtat. C dere. alill. fi qꝛ
di p non ſcniptum. di ab heredibus meis:neqʒ fene⸗ ſces inſfimt denſionem val ius pen
hen Zune nee ide mari ſip eas: ſmaner eas finnas volũtas. deinde herdes inſtituit. ſions obligauit bic bi
R cõ.tenet. ſi autez ſimplersdn filiſs ⁊ nepotibꝰ queſitum eſt inteſtati eius bonoꝝ uvero reʒ. c eſt ar. bic að
uin boe d. ehlcee eins e nepon ſſeſſione petita: an poꝛniones ſiquis alienare ꝓbibi/
nn n cauſa aduci. per vmuerſum tempus: ſi antẽ ali poſſeſſione petita: an poꝛtione mus lorrtin cni ann.
2 ⁊ tunc ſic.vt.C.d vel mille.qð nõ alienet
10. 7,5, ſecundo. ex pꝛedictis no. ꝙ; aut eſt vtrũq; nullum pꝛo ſice.. locati. l. non ſolet. B tipcipio r ſt inſhectio
910. fert vel ab initio vel expoſtfacto.idem ſi legatum olum. nam 2 l⸗ . . rſtenon conima. ,e,
1 eſſec C.de cadu.tol.S.in pꝛimo.vbi le nun SE eieVe ſ .
4 rerer i derace roli ſrln bic eſt inutile dekonu-uen f PBaacho⸗ odio etiam ante legatum reuocat. vr.. de adimen. le⸗
N. pter ſe.ibi ꝓpter ſeipſum.⸗ tem ex pꝛedictis videtur qð male ſcii ga.l. ein fine. . B orez. no
ſonn pͤr ih chon ſe icren vt tertio:reſtituas vt valeat vel g NQucius. diligentiam. ſc ſalenntgtem. d nuti ſuttun ueſtarorc 4
deficiat fideicom. illius tm̃ inſpicitur perſona cui fdecommiee am 8 Pꝛodeſt ſaincia. vr valeat iure directo. rontis. S. titu. i.l
ſs linquitur. vt. S. de inoffi. teſta. l. pa ima.S.meminiſſe.ibi eo au nemo. Bol. ibi. .J . . ü
ſß⸗ ſoloaen. F. ſt quis alite pꝛoli dei. de excu. tuto.l. legatarius. b Eaben deberet. in plurali.als perſonaliter loquitur de ſeipſo. ⁊ dic
856 2.j. de le. pꝛe. bono. poſ. contra ta.pe.⁊.].de bo. liber.l. in ſeruitu⸗ 3

facto⸗

i

na mente licet non coꝛpoꝛe.vt.C. qui teſta.fa.poſ.l.ſenium. eſt tale.

Libef
ac ſi diceret ſi non valet iure teſtamenti. v aleat iure codicilloꝛ um. 7 fic A It vniuerſa. quia nunqᷓ ceperůͦt poſt teſtam entum eſſe coͤia/
non obſtat. C. de fideicommi.l. eam. .l. er teſtamento. que ſunt cõtra.

4 Oblationem. als obligationem. als oblationem. ſed quid ſi
facit.S.e.l.ꝓxi.in.S.filia.⁊.l.cum pater.S.filius.⁊.l.ſt quis ex teſtamen / ſtatim decelſſiſſet.nu nquid ſtabitur illieſtimationi. videtur ar. ꝙ
teo. 1.ſ. ad trebell.l.ſceuola.

non niſi iuraſſet. vt. S. ti.l.l. ſi fundus ſub conditio.S.ſi libertus.⁊
4 Eſtatoꝛ.obſignatum. iſigillatum. ſic. C. quemad.te. ape.l,i. A. C.commu, vtnuſ.iudi.l.ſonptura. in aut.de iureiuran.S.i.ſed
ecepiſſet.alłs rece/ SWSð

in caſu huiuſ. 5.

fe

uero in ſcriptura obſi/

cedunt᷑ hanc ꝓpoſitio

pꝛecio d ebuit dari.valet le

nem. u babes vnum oculum. quia ſubaudiunt tantuʒ. ſed tam en iuſto
gatum ꝓpter vicinitatem. vt.S. e.l. ſi cui. ſic

ergo ſi plures res incipiunt eſſe non debebitur augmentü niſt augmen/

ti pꝛeſtetur pꝛecium.

arimonium. ſ. auctum. Item vid etur contra. ti.i.l. xi. F. iij.
g 4 Aucecij. moꝛtui poſt moꝛtem frattis. als eſſet ꝓ non ſcnpto vel ca

co vel in cauſa caduci pm. B.

—.

b Facerei.non operani.

vt ſicintervos agatur: ut me uiuo

ſunt verba teſtatoꝛis vel inriſconſulti.

piſti ſ. tu filius. in boc . 1 ů ð videtur ſecus.
leſtamenio ſignato.qſi aſcripte ex cauſ⸗ a fideicommiſ. pe marcelle argenti lib. xv. dari volo 1e Aniueſa. aſt
neche T Rot relamni, ti poſſunt.reſpõ.ſᷣm eaque ꝓpo⸗ quecro cum ſeius heres extitit:an 1 t ane nen
10 tibi reli P1 7 ⸗ 846 Jy- m. iu
lacaiom furecogecdlo nerenturpoſſe. em. marcelle legati dimidia Poetio de vVltra quaͤtitate
rum que ſcripta nõ poꝛ Eſtatoꝛ filium ſuum ⁊ vxo⸗ beatur. reſpon. mea: que pꝛopo⸗ duum milli au
nen aaeteen Aem ſuam heredes inſtituit: nerentun deben. ¶¶ Lucius ticiꝰ rnaſnngſcnen,
pter verbuz ptetenti t poſtea epiſtolam ſcripſiſſe dictur inreſtato moꝛitumseumm haberet poꝛis: ſueer au
porie rercbiſt. als re / qua⸗ quicquid in peculio habuit vroꝛem: ⁊ ex ea filiam emancipa- gméto pammimo/
kamentoſigitam „ filius ei donauit: ⁊ qdiecit pcipua tam codicillis hec verba inſeruit. Seio mate
. * 7 — 7 . 3 ⸗ 0 — . YY / 9 *
dic ß m hanc litterax lo hec:eum ſuiq; iunis:⁊ poſi moꝛte pertinent autẽ hi codicilliad uxo iche putabatur
qui enam Wruro⸗ a ſuam habere velle. quero oimte rem⸗ filiam.pꝛimum autez rogo lendus adiects
nero in enpturg obſt⸗ ſtamento ſignificauenit: ſ quid ob egato maniti eẽ

repetita in lega⸗

gnata valeat iure cdi ſignatuʒ recepiſſetꝰ.iduicecodi egiſtiſ. ¶Itaqʒ rogo ut quicqd to vxoꝛis. ſed cõ
ane n⸗ran ber vor cilloꝛumualere. epiſtola gute⸗ nõ garliqucro aut quod nes eſehet
tum. ⁊ m hoc non eſt ſit obſignata:an que epiſtola con- ipſi habetis commune nobis ſit: legatum inutil
contra. ,.tit i.l. ſt quis. Bnenuns ad fllium penineant. re- filia inteſtati patris bonoꝛum poſ vrö iua ie
peige nnnetporeg ſpon. ſi fides epiſtole relictc con- ſeſſionem accepit: querituran ali⸗ pone ſe 35
re poſſet. vt. ð.titi .di ſtaret:deberiq; in eam dare ſe uel qua pars hereditatis lucij ticij ex ſde condit. ⁊ de
dus Flſcek .. el le ſignificanit.i. Quiindiuiſamꝰ cauſa fideicommiiſ.a filia matri l
r inuſſan re. cuim ſratre ſuo rem habebat:filiaſ beretur ⸗ quota.reſpõ. ſmeaque lientrepetia irel
lres plures vt ſubijceit. ſuas heredes inſtituit: ita cauit ꝓponerentur: dimidiam partem ligitur in ticio.
boc verbo ſunt qö eſt f atre meo patnoue o commu⸗ commune na lia confene. W utile ſo. ibi teſta
Pons cpemen enees lium aureoaun fidei ueſire cõmit pꝛeceptionem ſingulis legani ſi Pla gecſe v
H touti/ ꝓppoꝛtione ueſira mille aure lij cum uniuerſa bona patris ob- bie zb aab
deaur rarg. lel. i os a lucrecio pacato patuo vro ligata eſſent: muruam acceptam perſonaʒ ad ali
duc atofnend ar en acapiatis huuc teſtamento quin pecmmi hereclitmio crediton ſol- elegta hee
bu conſtiterit: qð ſta/ quennio ſupenuixit:⁊ habunde uenunt: 7 poſtenioꝛi obligauerunt creſcit. Rñ. ſic vt
tim ſequit. auo ad eſti · Patrimonium reliquit: queſitum qui cum e debitum non ſoluerek Baiiplanela
tempus moꝛtiſ rferur verba ſiſpꝛaſcripta auferẽtes mil⸗ exheredibus uẽdidit. qituran cũ redi. queſum cõ⸗
Put tunc valeant re le qurcos fideicommil.conſequã/⸗ iſte filius ex cauſa empnonis ea wabz ago de⸗
nnotendenn tur. reſpon. Fimen que pponeren poſſideat fiatnbus e cohereb? rbie r anes iin
e¶ Quas vniuerſas.q. turno facere . voluntatem ut vm fideicommil.petitioeſſet:an uero recollegatarij. x
deas eſtino potent Uerſa datis mille aureis reſtituerẽ eg beremptaeſſet cim communi⸗ de bor die vi no
ñ tur: ſed eſtimationis que motis teruniuerſa ſcquenti creditoꝛi ob facit de con /
audi ergo dutaxat. iu⸗ tempoꝛe in rebus fucrant obliga⸗ ligauent. reſpon. actionem quidẽ ee cnon.. iu
eniz hrai polehs: tionẽ debere fien. e Saa nẽ fideicommil. in perſonaʒ compe⸗ 8]Vacius nich.
dalites ealeg benno. Hhf̃di ſubſtituerat: ita egauit. ſeio tentem omnibus inmcem mane⸗ banabari ⸗
quas eſtimationis c᷑. ſi mihi heres non erit: ⁊ vxoꝛi eiꝰ re:non autem id fideicommiſſinn eſſet in poteſta
vnde quidam non con .

0°%Pertiet. bec

PpDimidiam nõ. ſic.ẽ. de bered. iuſti.l. quetiens. 5. ſi beredes. 7

ꝓ ſocio.l.ſi non fuent.in pᷣn. ⁊ eſt ſic.j.ad trebel.l.lucius.
q ꝙ QAuattuoꝛ. fundum vel ſingulis ſingulos fundos. vel vnum
inter omnes. ramen valet legatum. ⁊ ſi repudiet bereditatem ba⸗
bebit. vt. . ti.il.qui filiabus.S.fi. ⁊.l. quidam. “
omp etentem. ſed que eſt bec actio. Rñ.fami.ber. vt. ð. fami.
berciſel.ſiia. vel ⁊· C. fami. bercil.l,ſi que. ⁊ dat vt percipiar ꝑrtẽ

eſit

ſmi

xxxi.

coberedis in qua ſola conſiſtit pꝛeceptio.ilegatum. aliam enim
partem debet babere yt beres.ſed vt liberatam tradat. vt.S. fa ⸗/
mi.berciſl. rem. Aso. Item no. qꝙ; ꝓpter vinculum fratemitatis

2 communionis non debere vnuʒ emere ſed luere ſicut ſideiuſſoꝛ

vt. S. man.l.ſi mandato. S. paulus. ⁊. C. de dolo.li. 2 ſic arg. de

tanq;. vtnot. SD.

de adoptio.l.
pater. S.qui du/
os. Item nõ ob
ſtar. S.fami.ber⸗
cil.l.heredes.S.
qð pꝛo emptoꝛe
commu. diui.
qui coberedes.
vt ibi notatur.
Item argu. con /

tra. S.ti.i.l.ſi fun

qus per fid eicõ⸗

mil. in pꝛinci. ſo.

8 Miſi pꝛiuſ. ſic
S8.de rei vendi.l.
emptoꝛ. ⁊?.C. ſi
antiqui.creditoꝛ
l.i.in fin.facit ad

lect. l.qð ſi vno.

pudi.heredi.l.ij.

27. S. de diſtracti.

pigno. l. cum ſe⸗

cundvus
t¶ File ſtetit. qꝛ

interpellata nõ
fecit. vt. S. ſi cert.

peta. l. quod te.
ſed quid ſi nõ ſte

tit per eam. Rñ.

cum ipſa:vel re⸗

Ddotalez: vel acti
onez habeat. ſo⸗

la oblatione nõ
potuit libari.ni
ſi ſequeret᷑ interi

tus. vt. j. de ſol.

l.qui deceʒ.⁊.S.
de arbit. l. celſus
H. ideʒ ait.

v Filium inſti.

puta ticiãa.
¶ Debitaz. ſ. ter

tiam. vt inſtitu.
de ſuccel. libe. H.

y Er altera. pu
¶ HMHereditate.ſ.

liberti.
¶Quod ei de
betur. ſcʒ totum
ſi. ⁊c. Aʒyo. hec
enim conditio ð
terminat verbuz
debendi nõ illã
peter poſſe.

reſtituendum eſt: niſi pꝛiusdebi⸗

tum ab eisemptoꝛi eidẽqʒ cohe⸗

redi perſolueretur. ¶Nideicom

mil. filie in hec verba: petoate fi⸗

liamea ut dotalem cautionẽ poſt

moꝛtem meam muteſ:⁊ ita reno⸗
ues ut fratres tui dotem ſtipulen⸗

tur hoc caſu:vt ſi ſine liberis vno

pluribuſue in matrimonio moꝛie

ris:dos ad eos pemeniat.pꝰ moꝛ

tem patris deceſſit maritus ante⸗
q́ᷓ; renonaretur cautio dotalis: et

poſtea nupta alij deceſſit nulloli⸗
beroꝛum relicto:piuo adhuc ticio
vnoerx fratribus.queſitum eſt an
ticius petitionem haberet rerum
que in dote fuerant. Reſpõ. pol⸗

ſefideicommiſ.ab heredibus ſo⸗

roꝛis peti ſi per eam ſtetit quomi⸗
nus doteʒ frater ſtipularetur.

Filium 72 filiaz heredes inſti-
tuit:⁊ libertislegata dedit: eoꝛũ⸗

q; fidei commiſit ihec vᷣba.a vo⸗
bis peto:vt quicquid vobis lega⸗
ui contenti ſitis viuentes: ut poſt
vos filijs meis reſtituatis: defun⸗

7

cca teſtatricis filia menia libertus
deceſſit herede inſtituto patrone
filio ex pte debita exaltera? extra⸗
neo.queſitum eſt an adita heredi
tate patrone filius a cohrde ſuo

panem eoꝛim que ex teſtamento
matris ad meuium libertum per-

uenerunt: petere poteſt. Reſpõ.

eiusquod ei debetur ſi heredita⸗
temnon adiſſet parteʒa coherede
petere poſſe. ¶¶ Maritus vxoꝛeʒ
er aſſe heredem inſtituit:cniuspꝰ
poſt moꝛtem codicillos aperiri te

ſtatoꝛ pꝛccepit: pꝛediuz heredita-
num vxoꝛ infructuoſuʒ rationi ſue

¶Orberur qui vocabaturmeuiuns·
9¾ Panẽ. et cohr̃de ꝓ beſſe.ſ.hereditatis.Aʒo.⁊ facit.C. de he

re.actio.l.ſi adulra.⁊ de nego.ge.l.ſi ab eo.⁊ ad.l.falcidi.l.quã/
q;.⁊. l.licet. ⁊. S. titu.i.l. meuius.

x ¶ Marius. ignoꝛ antiam. facit. S. de tranſactio.l.fina. 7. ö. de

poſin. li. in fi. 7.l. ſequenti. idem ſi fuit ſciens in lib ertate.vt.ſ.ad
rebelleia. l. quidam. . ſi quis. Item concoꝛdat.j. de y ſufruc.lerl,
ſticho. ⁊.5.depeti.herediel,ſi T rem.

De le. ⁊ ſid eicom.iij.

a (Delegatis tertio. bic queritur quare in tres libꝛos poſuit de lega.Re

ſpon.in titu.de legatis.i.dixit quid ⁊ quantum. Item in titulo deleg.ij.
dixit quis ⁊ a quo ⁊ quibus verbis. In iſto de ſignifſicatione verboꝛũ
tam circa res qᷓ; circa perſonas poſitoꝛum.vt in ſumma.C. de verb. ſi⸗
gnifi.verum quia frequenter quod vni eſſet attribuendum in alio poni⸗

exiſtimans vendidit:emptoꝛ que-

rit an retractan hec venditio poſ⸗
ſit poſt moꝛtem mulieris:ab hisꝗ
bus codicillis per fideicommiſſiʒ

hereditas data depꝛehenderetur
an vero ſolum quantitaſ pꝛecij ab
herede vxoꝛis fideicommiſ.debe
retur. Reſpon. ꝓpter iuſtaʒigno
rantiam tam mulieris q; emptoꝛiſ
heredem mulieris vt fundus apð
emptoꝛeʒ remaneat fideicommil⸗

ſario pꝛecium dare debere.

Incipit lib. xxrij.ff. 1. viij. huius.
De legatis ⁊ fideicommiſſis.iij.

nus.

captiuus ſit:anala
trunculis obſeſſus
teſtamentuʒ facerꝰ
non poteſt: ſed ⁊ ſi

ſiii iuris ſit ignarus: putetq; ſe ꝑ
erroꝛem: q; a latronibus captus

eſt:ſeruum eſſe velut hoſtiuʒ:vel
relegatꝰ qui nihil ſe acaptiuo dil⸗
ferre putatꝰ:non poſſe fidei com⸗
mittere certum eſt:quia nec teſta-⸗
ri poteſt: qui an liceat ſibi teſtari
dubitat. ¶Bed ſi filiuſfamilias
vel ſemus ſideicommiſſis relique
rat:non valet ſi tamen manumiſ
ſi deceſſiſſe pꝛoponantur conſtan⸗

ter dicemus fideicommiſſinmm reli⸗

ctum videni:quaſi nunc datum::
cum moꝛsei contigerit: videlicet

ſi durauent voluntas poſt manu

miſſionẽ :hoc vtiq; nemo credit

poſ.fa.teſta.in pꝛin.

—

5
S. —

Nincenus quis ſit

tur. Alij dixerunt pꝛo⸗
pter ꝓlixitatem euitan
dam ꝙ non placet.cuʒ
enim ſunt libꝛi:ergo di
ſtinctos debent b abere
tractatus:licet liber qñ
q; ponitur pꝛo toto vo
lumine. vt. j. eo. l. libꝛo⸗

J incer⸗/
tus. vel

9

ſta.
b Captiuus.ſ.ab ho⸗
ſtibus.quod dic vt.j.ð
capti.⁊ poſtlimi.reuer-
ſis.l.boſtes.pꝛimus te
ſtari non poteſt. ſecun/⸗
duſſic.vt.õ.de teſta.l.
uia latronibus.l.eiꝰ.
c ¶ Obſeſſus.i. detentꝰ.
d acere non poteſt.
niſi ft miles.vt.S.ð te⸗
ſta. mili.l.ex militari.F.
i. vel v eteranus. vt. S.
de c(odicil. l. ariſto.
e Dui iuris. ſcilicet fa

ponitt.
f Nel relegatus ſit. a⸗
liquis repete foꝛte in in
ſulam. vel apud ſarra⸗
cenos vel hoſtes.
g ( Putat. magna iur
ignoꝛãtia.quia relega⸗
tus retinet ciuitatem ⁊
libertatem. vt inſti.qui.
mo.ius pa.pote.. rele
gati ⁊ ideo teſtari poſ
ſunt. vt. j. de in terdic. l⸗
relegatoꝛum. S. hec eſt
differentia. In captis
ſecus. vt inſtitu. de iute
perſo.S.i.
b Qufa nec teſtari. a
mili. 7 eſt bonum ar.
vt. S. de lega. ij. l ij. ſecꝰ
in aditòe hẽditatiſ vbi
non nocet erroꝛ conditi
onis heredis. vt. S. de
acquiren.heredit.l.ſed
ſęde ſua.S. cur autem.
Az3 0. ⁊ facit.ſ. de vſu⸗
capio.l.ſi fur.S.i.

i ¶ Sed ſi filius. reliquerat in teſtamento vel codicillis.vt inſti.qui.nõ

K (ECideicom. re ictum in alia voluntate qᷓ; teſtam ento. vt.ſ. dicit.

edio.l.per funduz.no.

1 altnun datum. g retro facta trabunt᷑ ad pᷣſens.õ.deſerui. miſti.

m ¶ Durau erit voluntas. ꝙ dʒ apparere per aſiquod iud cium. vt ſ. de
ſe.tab. l. qui ex li. , teſtõ. ⁊ inſti.qui. mo. te.infir. S. non tñ. t eſt ſi c. ſ. e. l.

ſi quis plane,

n Alſanumiſſionem. hoc ꝓpꝛiein ſeruo. impꝛope

in filio. vt. S. quan. acti.de pe. eſt an.l.i F. annus. ſic verbum ſemel poſi⸗
tum ⁊c. ẽ.ti.i.l.ſi ira ſcriptum.S.ſi ſub conditione.
o In teſtamentis.factis a filijffamilias,
Nos ſelleet filioſfamili.
a11

Auotiens ipſum.quandoq; tamen ꝙ in medio tempoꝛe deficit cõ

PY

ualeſcit iure pꝛetoꝛio ex
poſtfacto ſi in initio va
luit. vt.S.de iniu.teſta.
l.poſthumus.⁊ inſti.q̃.
mo.teſta.infir. SF.nõ ta⸗
men. Item fallit bec re
gula in plunbus caſt⸗

bus. vt not.C. de fidei⸗

commil.l. eam quam.
i alias.puta in co
icillis.vel epiſtola co
ram quinq; teſtibus fa
cta.vt.C.de codicil.lł.fl
na. S. in omni. ſed vide/
tur ꝙ qui non poreſt te
ſtari nec codicillari.vt
5.de iure codicil.l.diui
S. codicillos.Sol.faci

lius codicilli confirmã

tur q; teſtam entum. vt
ſ. de re. iur. l. omnia que
in fi. 1.S.de teſta.l. ſt fi
lius.⁊.ſ.de ſecũ.tabu.
l. i. F.exigitur. Itez con
tra ad id quod de codi
cillis hic dicit. S. de ſta
tu hominum.l.paulus
ſed ibi non pꝛobibʒ cõ
firmari matrimonium.
8 Mi quibus.i. depoꝛ
tati. bene exponit.vt.j.
ad.l.iuli.pecul.l.iij.im/
mo ⁊ ante factum rum
pitur. vt. S. ð teſta.l. eiꝰ.
S. i. ſecus autez eſt in re
vgars vrſ venierdt.
T rele.l.relegatoꝝ ĩ pᷣn.
4 bppollig es ſine ci
nitate ab a qð eſt ſiñ ⁊
polis ciuitas. vt.j. de
penis.l quidam.
v ¶¶ Annotauit.i. deſt
uit. a hoc lata ſentẽtia
a pꝛeſide vel ab alio.
vt pꝛefe.pꝛe.vel vrbis.
vel qui cognoſcit vice
pꝛincipis.vt.j.ſubijcit

2. . de interdic.?2 relega.

in teſtis nos eſſepꝛobaturos: qꝛ

nihil in teſtamento valet: quon⸗

ens ipſum teſtamentum non va⸗
let:ſed valet ſi als fideicõmiſſum

quis reliquent. ꝗl Hi quibus

aqua ⁊ igni interdictum eſt. i.de⸗

poꝛtati fideicommiſſum relinque

renon poſſunt.quia necteſtamen
ti faciendiius habent cum ſint ap
polidcs.Oepoꝛtatos autem eos
accipere debemꝰ:ꝗbus pꝛinceps
inſ ulasannotauit:vel de quibuſ
poꝛtandis ſcripſitꝰ:cetemiʒ pꝛi⸗
uſq; factum pꝛelidis compꝛobet
nondum amiſiſſe quis ciuitateʒ vi
detur.pꝛoinde: ſi ante deceſſiſſet
ciuis deceſſiſſe videtur: ⁊æ fideicõ⸗
miſſuʒ quod ante reliquerat: quã
ſententiam pateretur valet: ſed
⁊ ſi poſt ſententiam anteq; impe⸗
ratoꝛnoſter cõpꝛobet: valebit qð
factum eſt:quia certum ſtatũ vſ⸗
qʒ adhuc habuit. A pꝛefecto
vero pꝛetoꝛio:uel eo qui vice pꝛe
fecti er mãdatis pꝛincipis cogno
ſcet ¶ Item a pꝛefecto vrbis de
poꝛtatos:q; eiꝰ quoqʒ epiſtola di
ui ſeueri ⁊ imperatoꝛis noſin iusð
poꝛtandi datum eſt:ſtatim annitte
re ciuitatem:⁊ ideonec teſtamen⸗
tiius faciendi:nec ius fideicõmit

l.relegatoꝛum. in pꝛin.

xꝙ Gecripſit. appꝛobando ſententiam pꝛeſidis. ⁊ aſſignando inſulam.

yt. d. l. relegatoꝛuz. in pꝛin. ?.l. inter penas.⁊.j.qñ appel.ſit.l.i.in pꝛin.

2. S. de iniuſt. teſta. l. ſi quis ex. F. eius.
(Kom ꝛobet pnceps.ſi non babes in textu. . .
5Nuod fac m. ſ. ſi decedat ante compꝛobationem pꝛincipis. als ſe

cus. vt.S. de teſta.l.eius. . . R—
a ¶ Vice pꝛefec. vt ſi in locum pꝛefecti defuncti:d onec aliꝰ eligatur: ſub/
ſtituatur. vt. S. de offi. eius cui manda. eſt. l. ij. 2. C. de offi. eius qui vicẽ
alte.l. ij. ⁊ adde quod nota. S. de offi. pꝛeſi.l.illicitas. S. qui vniuerſas.

⁊ facit.ſ. deinterdi.⁊ rele interpꝛe.⁊.S.de offi.pꝛefe.vr.l.i.S. relegandi.

bEi. ſcilicet pꝛefecto vibis. ⸗
c ¶odicillos ſecus ſi teſtamentum. vt. S. e.l. F. i. in fl.
Hurauit. aliquo voluntatis iudicio. vt no. S. e.l. S. i.
e
pillt glius qui non poteſlt teſtari.

f ꝙ Mon adimitur.d atur beredi inſtituto vel legatario vel fideicommiſ/
rio donatario cauſa moꝛtis a quibus poteſt relinqui.vt hic ⁊.C. de
ſideicommiſ.l.ab eo. Item ⁊ illi qui capit cauſa moꝛtis.vt.S. tiru.ij.l.
qui teſtamento.ꝭ.fi. Item non adimitur vt venientibus ab inteſtato a

quibus ſimiliterpoteſt relinqui.vt hic ⁊.S.de codicil.l. conficiunture in

ciendum. peruenturum. ſcʒ demuz. non tam en ſemper.nam niſi pu

g ¶Unfenoꝛis. agnati.

n. 7. . i. Item facit. ſ. el. ſed ſi ſic in fi. .l. ſt fuentt in fl.

b ¶ Mon debere. immo videtur ꝙ ſic. vt.S. de codicil.l.ſt quis eu.
irñ. Sol. bic nominatim ⁊ ſpecialiter ab eo qui erat in pᷣmo gra
du.? ita a certa perſona, yt.j.e.l.qui gradui, a.l. is qui.ᷣ in pꝛin. ?=

tendi conſtat habere. ¶¶ Siquiſ

plane in inſulaʒ depoꝛtatus codi⸗
cilllos ibi fecent: ⁊ indulgentia im
peratoꝛis reſtitutus ſit:hiſdeʒs co⸗
dicillisdurantibus deceſſerit: po
teſt defendi fideicommiſſumvale
re ſi modo in eadem volũtate du⸗
rauit ¶ Sclendum eſt autez eo⸗
rum fideicommittere quem poſ⸗
ſe:ad quosaliquid peruentunmꝰ
eſt moꝛte eius:vel dum eis datur

vel dum eisnonj adimitur:nec ta

men/ꝓruimi bonoꝝ poſſeſſoꝛis: ve
rum inferioꝛis quoqʒ fideicõmit

tere poſſumus:led ⁊ eius quinõ⸗

dum natus eſt ſidei committi poſ
ſe:ſimodo natus nobis ſucceſſu⸗
rus ſit. Illud cente indubitate di⸗
citur:ſi quisinteſtatus decedens:
ab eocui pꝛimo gradu ei ſuccede⸗
re potuit:ſideicommiſſuʒ relique⸗
rit:ſi illo repudiantead ſequenteʒ
gradum deuoluta ſit ſucceſſio euʒ
ſideicommiſſim non debereꝰ ita
imperatoꝛnoſter reſcripſit. ſed ⁊
ſia patrono ſit relictum: ⁊ aliquiſ
exlibens eius moꝛtuo eo admiſ⸗
ſus ſit ad bonoꝛum poſſeſſioneʒ
idem erit dicendum.

zRilio' pacteſto lo nn
filio pꝛetenito licet ſuus

l. cuʒ pater. S.cũ
eſtim aret.⁊.l.cel
ſus.S.penulti.⁊
G. fl. ibi ab omni
qui ab inteſtato
ſucced eret relinq̃
tur:⁊ eodem mo
do ſol.S.titu.i.l.
ſt ticio. S. iu lia⸗

nus. que eſt con⸗

tra. vel dic vt ibi
i ¶ A patrono. li⸗
bertus in teſta⸗/
mento d ecedens
relinquit legata
a patrono ſucceſ
ſuro ab inteſta⸗
to.qð poteſt vl⸗
tra legitim aʒ. vt
3.ti.ij. l.filiꝰ. SF. i.
K ¶Eo.l. patro
no ante aditam
bereditafem.
IAdmiſſus. ex
bperſona ſech
ſi ex perſona pa/
troni qð aliquã/
do fit.vt.j.de cõ
tra tabu. l. illud.
§. fl. ?. l. ſequenti

m Aeabenon⸗
poſſeſſionem.ſci

licet olim. vnde
liberti patroni.
hodie vero vn⸗
legitimi. vt ĩſti. ð
bo. poſſ.ÿS.ſexta.
7. F. cunq;. 2. j.
vnde legitimi.l.
ij. F. i. ⁊ facit. S.

de lega.i.l. ſi fſun

aks a filio.⁊ po-
ne in matre vel a
uo materno quo

rum pꝛeteritõ ꝓ exberedatione ba betur.vt inſtitu.de exhere.li.F.
fi.dic ergo mater extraneum inſtituit. filium prererijt.a quo reliqͥt
legatum.ſi filius agit querela ⁊ rumpit teſtamẽtum ⁊ babeat bo
na:non ramen palet fid eicommiſſum.vt.S.de inofffi.teſta.l.ticia.
vel pone in emancipato pꝛeterito a patre qui grauari nõ poteſt.
vt.C. de fideicom.l.penul.⁊ hoc etiam ſi generaliter ab inteſtato
repetiſſet non valet.vt.d.l.ticia.⁊.j.eo.l.patronus.in fi.vel tertio
pone.qꝛ paterinſtituit nepotem filium pꝛeterijt: ⁊ legatum reliqᷣt
a nepore:non valet.cũ necvalet teſtam entum ꝓpter pꝛeteritioneʒ
filij. ⁊ m hoc conſtrue lʒ ſuus beres erit:ſubaudi natus ex filio
æc̃.⁊ ſᷣm hos tres caſus non ponitur verbum ſuus. vt ponitur.
inſti.de hẽ.qua.⁊ dif.S.i.vel quarto pater filium in poteſtate pꝛe
terijt alium inſtituit a filio pᷣrento reliquit legatum. filius dixit
nullũ teſtm̃ vel perↄtra tabu.rumpit quod poteſt. vt.Q de liber.
pꝛe.l.fi.S.ſi.⁊ nec bona non tenet fideicõmiſ.ſʒ non eſt ſuus hoc
caſu ab inteſtato filius.⁊ bic relinquit a ſuccedente ab inteſtato:
vel etiam qui ſi dixit vt etiam ab inteſtato generaliter debeantur
videtur ꝙ valet bic ⁊ ſuperioꝛi ca ſu ꝓximo.vt.S.l.pꝛoxi.S.ſcien
dum.⁊ hic quidam dicunt ⁊ ſubaud unt:bic non poteſt.ſ.vt va⸗
leat a teſtam ento ſed ab inteſtato ſic. ſi boc voluit teſtatoꝛ.ſed cõ
tra videtur.quis contra voluntatem patiis filus babet bons.

—

tunc autem ab inteſtato valent quando teſtatoꝛ non ademit be

De le ⁊ ſid eicom iij.

tionem litigandi potuit babere beres. vñ non pꝛeſtaret ꝑ iudicis offici⸗

4 ſj eroffi
.vt. 5 ti. i.l. qui ſolidum. F. eniã. ſed per acti. exteſtõ ſic. Atem p
i ab inteſtato per qð vid etur eis relinquere.vt dicto. rinnrindiv; ſaneutmea re: vel cadem die. vt. . de iudi. l. paulus. ſes
t aretoriabin ntoh conficiuntur. s, vel den re, acti ex teſtamento qñ q;. ⁊ facit.S.ti.ij.ſi creditoꝛi.
ge ea ii e mwanfvs ex teſtamento vxoꝛis.ve de e De, mutat perſonas. be Eogitemus. ſt aut
ennlenolera pfn. Aadaum. Don 3
ercepiſſe. . ici fidei com mittere moꝛtem fructuan?
. qꝛ nibil 1ein ⁊c. res erit fideico miſſ. relinqui ſero: poteſt dici ſidei c noueat c& etanio leget. nõ valet vt
az ve condi/ heres eri en⸗ 8 Zpianus. me ſſe:nec quenq; moue bic innuit. 7. 5. titu. i.l.
k tio: ob couſam. non Soerſt. R Rpnlat fue⸗ vſi niſtuains ſolet moꝛte extingui. fKoa de wann wa
l.ſt mulier. eniʒ muler dotez npt to namme dij potius tempoꝛis quo c ne deberoen nchm gr
in Re e rit: æ acceptotulent manto nammed tcommodumco fillli ſſio pi
Ji .7 cce lt commodu legatum.qꝛ remiſſio p
wil. de ſielcom. ab otem vt fideicommiſſum viuat qui donau Pi ebi⸗ is non eſt donatö
lin Simortil cõ i Doc do n vi ci⸗ iſſum gitemus :ſi autem pignus d gnoꝛi einflain gectt,
nee der' dicendu; eel aca mu liberaueromoꝛtiſ cauſa: 2 e? di Pignus egoneeſe
ſanidem teneat Neperlnerepiſſe eni Aca cau fidei commiſero: nonpoteſi Dale Galam vt ve t.
:qꝛr nö5 ,„ oc SS ſ Aulus. tum. acit. ſ. de li. leg.
ung TFieſamento ſ. atura mliermarnito fecit dve ino relicluz li. in ſi. iubem?.7.5.
gots vipacti aſtingi ſa don d ⁊ ſi moꝛtis cauſa auxe⸗ Hatre vel do mo relctiy mam. 1.l inben 7.
le poteſt. ſec ſi nõ ceptu: ſed 2 mucl matrimoni⸗ fideicommiſſiiʒ:ſi horeci 4 ege ſeca⸗ eane
teneat vt a vio er ito dotem IMII uIIOI . t, ee mncipato fi⸗ lol. l.1. .. . ſeg ar. cotrra⸗.
43 Manenodee munneimors cauſa redierit:po anireheum vnibes Segeel hche
nn ia tunc conſir peſt dici fideicommiſſum ab actieibus poſtulatur: beneg eos Aſum. vt. 5. titu. iel.
Pgi quia tunc t 1 . t 9 6ibus oſtu atur:pen 3 liqnus ſeruuf.
4 maklegen no beni Julianus ſcnbit ſi ſern? acnet hereditmati emolit dalus enat n,
tem. non tamen benl. us ſit: enqʒ manumitte enum quelite Hei 9 e ſenuam hafcelen
din babet ex iudieo mihilegatusſit: G ſſin m remanet. ) pianus lſum ſeum be
1 eino ſen ner re rogatus ſim: ſdaconyniſſina Aen municipio legatum ane: da aun n
ls, S ſt . . u ec „ODrn iuſſi adire: vel i
i ktonee , merelmnqui nonpoſſe. ſcſi nevl elictum ab hisꝰqui rempu ermnn vt debe
Bnn poſitõ. vt. . el. roger. nam ? ſi aten ten gerunt fideicõmiſſium da⸗ r
1 ES elKanſe⸗ bospoſe me obligari:nec iulia Aper l⸗ . HH heter tancreur. t.. ti
SBaherin 1 musdubitit. Si adcs der i atarij herede ſideicomniſſu, f ſſe Ahn te
n⸗ cumm pacto delu at er ſtipulatu: eiq; rem legauerit legat nit: hoc valere benignum entun. ex teſtaſñ
ui ee de. r ltrſgeu eich on porerit reliquent: hoc vale Aſe tilibus ex tej
,Fnee auxit paciſcẽdo. fidei committere eiusn „ n ſt Aulus. to vel in factů. ⁊ lens
an omum licet erlegaocommodlus ue . Ed ⁊ ſi ſic fideicommiſſim aliokdingmemn vrgei
4 3äs t ex ſtipulatu berege . gari
amiſerat nec expectat ex le ,Ca d ⸗ arganittam.
dona ionen pr ſaine⸗ Wraraſiean⸗ dicat goluci tici:vt ab herede tuo be⸗ i s ſällum pel ſo⸗
di ternupnas vt actionez. 1,Notalſis quis imeuio decem aureos:
inik, pter nuptias.vt . ſtineret tas dari meuio WS Uun.
4 Sar herͤv unerll⸗ H lu⸗ leenit fideicommiſſum. ſ. vt 6 ¶ Aueſite. ſcx filio 1
Hin lenlu. . bie li vir lex lupulation ler erg ti deeiuſ eti po it uo.per aditionem poſt
d virũ . —— dum eſt: tuo ticio ab here e ein P 4 imiſſionẽ factam
bic redit ad virũ rari:ſed nequaq; dicendum ene eeee ic manumiſſionẽ factam
0. remiuit pena (rqn: led neq ſtreren .idcdqʒ iulianus reſpondit. S. inſti. de lega. §. ex di
rotan icetan iibi gr A⸗ c lnreſdidn dari Nanr aſo va diaueſtee
o ro caula el li haben Peiele 1.ſr . uo ante manumi 10 ey
g nord leet⸗ tem vſũfructum moꝛtis cauſa ceſ⸗ potenit:ſi ſiichus ſeij heres ſactu atinaöneteſöötis e
oo ierit: ? al. e „Nehan en uera tamen ei querin
patdo wopege⸗ rninc unl pfones Nr emanuteha,. vel anm acnere. Fes can⸗ ſti debere inſti. 5. alienus. r faclt.
. .ae S.⸗ pꝛeſcnip. ver. naturalis. 5. fi.2... deregu. iunl. ne/ non — ti. grſtanmn
pꝛedo. in. C. fi r fuerit. relictum. ? ideo onus fide ——
n mo anurmitter⸗ fuerit. relictum. o tacite intellecta queſtione. —=G
(Siten eigeqz..creditoꝛi. æ facit ,ti ijl. ſi creditoꝛn v. i. peto. 5. mater. cum concoꝛdan. ius ;ᷓ derigoꝛeinris.
find 2 ommogum. dupler. vt ſequitur. ſeru?. d s rgebkateKabn be orns igra digens
ni 5 Santmadita umenumtcdsbimadbeniettnin ſncg facit. ð. ti. ij.l. ſi fili.S. apud.ſʒ b⸗ alore umuſn e3 rachaenen
onini HSD ſſis. temperamentum pbiloſopbi . jcir, cert oſſum legare. vt. C.ð ie.l. añpe. Item . inq̃t a ticio. qui
eN 1 onr ſed per boc poſſit grauari vt ſub ijcit. certũ P dis & Pi 4i non vʒ hm. K.id em ſi relinqt a ticio. qu
4 ptus.ſed non ꝙ per boc p ullum berede beredis qᷓ; bidi. tunc.n. on v vt ar. 5. de pu. ſub. lij.
Sa ſtent in ꝛopꝛietate que nunc legata eſt ſtipulatoꝛ n itit heres bꝛdis: qꝛ ab initio nullum ẽ. v ar. 8. de pu.
be eenm mp lonem. vnde ꝛrei vendica poſtea exritit j bic dicit intelligeſi pus bonoꝛauit. ſecus ſi ez m. K.
“ tio. ro u ex ſtipulatu de O50. 7, M. idem. in . 5. .l. ꝓxi. in. S. i ſo. vt ibi.
8 ſabamento legatanus: quem mdn H va ¶ Plud ar. . ſo. vt ibino. Item 1 i; dengore
6 ſuo faciet. vt bic dicit. ceterum ſt res erat er . de l Edꝛz ſi ſic. vtile.q̃ſi de equita botiuſ q; derigo
ſoic ler legatum in re certenerin ſumptu valet legatum. vr. de be. f¶ Ab berede.lʒ lucius ticius ab herede ſuo nibil petierit. Azo. ſticbꝰ
nu leg petitoꝛ.ſed quid pdeſt leg atano cum victus t Kb, g , 34 1 ic autem. leij beres facius.inſtitui ſeium beredẽ ⁊ addidi ſt ſticbꝰ
u neruriu expeſis. vt. C.de iudul. ꝓperandum. .ſinaũt, Hñ. q a.

7*

ſeruus ſeij fu erit beres inſtitutus a ſeio dño.⁊ iuſſus adire bereditatem
⁊ adierit. tunc det ſtichus d ecẽ.ſed ↄtra.S.l.ꝓ xi.S.fi. So.hic ꝓpꝛio no
mine expꝛeſſo. ibi appellatiuo.vt.j.de ſtipu.ier.l.ſeruus heredita. ⁊.l. ſt
re.S.fl.⁊ eſt ratio.qꝛ ſtichum eſſe heredem eſt de foꝛtuna cũ multos ali
os habere põt. vel aliquem babere in genere ex teſtamẽto vel ab inteſta

to eſt neceſſe.vł ſi deeſt
beres in littera. dic me
inſtituiſſe ſtichuʒ ſeruũ
alienum ⁊ grauaſſe ſei⸗
um. ſſi ſtichus fuerit fa/

ctus ſuus:a eius iuſſu

adeat hereditatem. ad
ꝙ.S. ti. i.l.ſi alienus.⁊
ſic non eſt cõ tra. ð. l. p⸗
xi.in fi.
Kuz nihil. con ſequi
tur. vt. C. de fideicom.
l. ab eo. 7. S. e. l. i. F. ſciẽ⸗
dum.

1 depoꝛtati. ad

n ¶ Id mm.niſi poſt ip̃s ſit rogatus reſtituere.vt.S.ti.i.l. imperatoꝛ. S. i.
9 QBi non culpa. ſub. maxime. nam de culpa non tenetur ſed de dolo
n ni commodi remanet. vn. v. quis omiſ. cau. reſta. l, ſi pecu
ma. 5. ᷓ; q;. ⁊. S. tit. ij.l. ſt ſeruus. 5. cum quid. vel ſi al
ſibi remanet,nil ſubaudies.vt dicto.S.cum quid,

ipſum reſtitutum
el ad nouum dñim. qꝛ
tempoꝛe moꝛtiſ quo ce
dit dies legati dñs ſer⸗
ui capere põt ex teſta m̃
to.ałs non queret᷑ ei.vt
hic ⁊.S.ð acq̃ͥ.heredi.l.
ſi ſeruus eius.⁊. S.ti.ij.
l.ſt mibi ⁊ tibi.s.regła.
2. ſ. de re du. l. ſt cogna
tis. S. certe.non g ſuffiẽ
certe tempoꝛe teſtamen
ti dñm ſerui eſſe capacẽ
vt dictis.ll.nec obſtat
l.ſi cognatis.in pꝛinci.
qꝛ ſub.ibi ⁊ moꝛtiſ.ſed

cũ bona depoꝛtatoꝛuʒ

confiſcentur. vt. C. de
pe.l. depoꝛtatum. quo/
modo põt alienare ꝙ;
bic dicit. Rñ. hoc ſentẽ
tiatũ erat a pꝛeſide.nõ
tñ pꝛincepſ compꝛoba

nerat. vt. S. eo.l.i.F. hi.
Fm. R. ſed certe tunc le/

gatum ſibi non fiſco qᷓ
ritur. vt dicto. F. vnde
dic ꝙ hunc ſeruum pꝰ

depoꝛtationem queſte⸗

rat ex aliquo cõtractu:
⁊ foꝛte ſit ſuus nõ fiſci
.C. de bon. pꝛo.l.ij.⁊
facit ad hanc.l.inſti.ð
bere. qua.⁊ dif.S. in ex
traneis.⁊.· Q. de herxe. in

ſti. . x. K ¶ Si miles. poſſe. iure ſingulari. vt. S. dete mili.l. ij. F. i.
Si quis excep.tunc ergo eatenus poteſt grauari.quatenꝰ eſt emolu/

dicio teſtatoꝛis conſequitur here⸗

Ziber

Item facit. S. ti ij.l. ſeruo alieno F.ei.
9 Aus ſelleer debitono⸗ .

iuſſu eiꝰ hereditatem adiernit rogo

ereditatem adient rogo commiſerit: vt ſemum manumit⸗
det:quoniam qui foꝛtuitu non iu⸗

tat. ¶¶ Cum ita petiſſet teſtatoꝛ:
vt quicquid ex bonis eius ad pa⸗
trez perueniſſet:filie ſue ita reſti
tueret:vt eoampliꝰ habcret quaʒ
ex bonis patris habitura eſſet di⸗

ditatem: pel legatum non debet
onerari:nec recipiẽdum eſt:vt cui
nihildederis eum rogando obli⸗
