a ſunt ⁊ c.ałs eſt reliquit deducet pene eadem di.⁊c. ⁊ erit vᷣpene ⁊c

⁊6 philoſopbicũ tꝑam̃
tũ vt ałs foꝛſan.S.dear
bi. l.ſt duo.
Mabenda ſit. diſtin⸗
guit.n. vtruʒz ꝑs defecta
fuerit grauata an pars
que non fuerit defecta.⁊

idẽ diſtin guit᷑ in iure ac⸗

creſcendi. vt.S.e.l.qð ſi

galterutro. qʒ o. ⁊? fa. S. e.

l. in röne. ſed dic vt ple/
ne no.in.d.l.qð ſi alteru
tro. t Qui filios. ab

eo meuio.
u Extitit.ex ſubſtitutõ
ne pupillari.

x Am pubes. exhereda

tus. p Ad eu. ſ. me

uiũ. 3 Ab eo. ſ. me⸗

uio. ⁊? 4 oꝛtis. ſic

ʒ.e.l.in duplicibus.
ederit.ei⁊ ſubſtituit

in legato ⁊ alijs.

—

1 ſifibilomagis.i.nõ
magis.
aYegatũ.a ſe ſubſtituto
relicto. vel dic legato.i.
Ppt legatũ filio relictũ
nõò ten et ſubſtitut? p reli
cco a ſe.

Ad eũ.ſ. exberedatũ
egata debere. lege ĩ
terro gatiue.⁊ rñ. miniĩe.

yid ebat᷑ eni teneri in eo

qð h ereditario iureꝑue/

nit: ſed õ eſt vt dicit. ⁊ B

eſt ſpãle õ regulaʒ.S.de
le.iij.l.ſi fuerit.S.fi.ſicut

ſ.poſſum relinquere ab

herede.ſic ab hr̃dis he/

rede ſᷣm aʒo. vł ſecũdũ
glios refert dicam lego

ab herede beredis.⁊ vʒ

vt ibi:an ticio noĩiando
aliquèẽ qͥ lʒ poſtea ſit he

res hrdis nõ trenct. ar.

d Vel ex eo.i. ſaltem.
eg Potuit.ſ.ex ſubſtitu/
tse pfis hĩs pfri extitit.
fUeplus.imo nõ tin.
qꝛ exheredatuz cui lega

uit legato onerare potu
it.ſed a ſubſtituto lega⸗
tũ relinquere nõ potuit.
relictũ tñ ab eo exbr̃da/
to etiã a ſubſtituto pꝛe/
ſtãdũ puto.vt.Q. de le.
l.cũ quidã.⁊.S. de vul.
ſubſti. l. coh eredi. S. cum
filie.aʒo.⁊ facit.S. dele.

i..l, plane.i. rñ. ⁊ de le.iij

l.fi.in pꝛin. 2. j.ti.i.l.i.

△

rit nõ amplioꝛa legata debet ſub

ſtitutꝰqu ꝗbus pupillꝰobligatꝰ

fuerat:qꝛ non ſuo noĩe obligat᷑:ſ

defunctipupilli ꝗnihil ampliꝰq;

ſemiſſis dodrantẽ pᷣſtare ncce ha
buit.qð ſi extranei heredis ſemis

totuslegatꝰfuerat:iſq; pupillo a

quo nihillegatum erat ex ſubſtitu
toineꝰheres extitent: poterit dic

augerilegatũ:⁊ ꝑinde agendum
ac ſi cuilibet coheredi ſubſtitutꝰ

fuiſſet:eoq; omittẽte hereditatex
ex aſſe hr̃s extitiſſet:qꝛ ſemꝑ ſub⸗

ſtitutus rõnẽ legis fal.ex quãtita⸗

te bonoxꝝ que pr reliquent dedu

cet.pene eadẽe diccẽda ſunt: ⁊ ſipr
duos ipuberes heredesiſtituent
⁊ eoſdẽ inuicẽ ſibſtituerit:deide

iure ſubſtitutionis ad alterũ here

ditas recidenit: æ legis falcidie rõ
habẽcda ſit Qui filios duos im
puberes habebat alterũ heredeʒ
inſtituit alterũ exheredauit:deide
exheredatũ ĩ ſtituto ſubſtituit:ac

poſtea exheredatomeuium:⁊ ab

colegauit: ⁊æ exheredatꝰ ipuben
fratn extitit/ hĩs:deinde ipubes
deceſſit:cũ iudicio pr̃is facultateſ

pr̃neꝑ cãm hercditaniã ex ſubſti⸗
tutione ad eũ ꝑueniãt: pt dici le⸗
gata ab eo relicta pᷣſtãda eſſe ha⸗

bita rõne legis fal. in his bonis qꝗᷓ
pr moꝛtis tꝑe reliquerit:nec huic

cõtranũ eſt vt qðcũq; pater lega

tũ dederit exheredato: nihiloma

gis ſubſtitutꝰlegatis obligabitur

qꝛ eo caſu nõ hereditatis pateme

oio:ſed legatũ ad eũd puene⸗
P P

riit. diceret aliqs:qd ergo ſiexhef̃⸗

datꝰſilius nõ ex ſubſtitutione fra⸗
tri ſuo heres extiterit: ſy aut lege
ant ꝑ interpoſitã ꝑſonã atq; itaĩ-

pubes deceſſent:ſicquoq; exiſti⸗

g Xoheres. rõne. cũ nil ei remanſerattot erant legata.

h ꝛeſtiterit. erat ᷓ grauata vltra dodrãtẽ.ſta qð nibil rem anebat ei.
i ¶Exbauſtus.non adeo vt ſemis coheredis.qꝛ apud coheredeʒ nil de
quarta remanſerat:⁊ ob id eã integrã delegans a ſe relictis detraxerit.
⁊ ideo qꝛ nõ ſic erat grauata ꝑs pupillilegata relicta a coherede in ali/
quo augentur:⁊ ꝓ rata oĩm legatoꝝ fit vna cõtributio.⁊ no.qð dicit ex

Zibef

bauſta pars pupillilʒ aliqͥd remaneat.vel minꝰ quarta vłquar
ta.ſic. C. deinoffi.ðo.l.cũ donationibus.ſᷣm aʒo. ſed cõtra.S.e.
l.in rone. S. queſitũ.ſed dic vt. S. eo.l.qdð ſi alterutro.vel ſm. b. qð
dicit ipubere moꝛtuo.ſ.anteq; adeat hereditatem.⁊ qð dicit po⸗
ſtea cõtributis legatis ſub.omnibꝰ.⁊ cõ coꝛdat.õ.e.ꝭ.qͥ filium.⁊

mandus erit ſubſtitutꝰlegata mi⸗
nimie debere:nã quãtũ interſit ex
heredatꝰfilius ex ſubſtitutione fri
ſuo heres eriſtat an aliomõ: vlex
eo apparet qð ab eo alias legare
pf potuit: alsnon ponit. eſtigit
rõnicõgruẽs ne plus iunis circa
pſonaʒ ſubſtituti teſtatoꝛ habeat
quaʒ habuerat in eo cui eũ ſubſti⸗
tuebat¶¶ Coherespupillo dat? ſi
ꝓpte ſua legata hita legis ſal.rõ⸗
ne pſtiterit: deinde ipuber moꝛ⸗
tuo ex ſubſtitutione heres extite⸗
rit ⁊ ſemispupilli legatis exhau⸗
ſtus eſt ex integro legis fal.rõpo
nenda erit vt contributis legatis
que abipſo⁊ q a pupillodata fue
rãt ps qrta bonoꝛũ apud eũ rema

neat:Iʒ eĩpupillo heres exiſtat:tñ

circalegẽ fal.pinde rõ habet᷑ acſi
patri heresextitiſſet:nec aliter au
gebunt᷑ legata que ab ipſo yltra
dochrantẽ data fuerãt q; augerẽt

cũ ex ꝑte heres inſtitutꝰ:⁊ cohrdi

ſuo ſubſtitut? deliberante cohere⸗
de legata habita rõe legis fal. ſol⸗
luit: deinde ex ſubſtitutione alterã

quoq; ꝑtẽ hereditatis acqrat.
legauit:deinde fundũ tibi

digni. c. aureis ſub hac cõditione

legauit ſi legi fal. in teſtõ ſuolocuſ

nõeſſet :querit᷑ qd iuris eſt:di⸗

xi hanc qõneʒ eſſe: qui tractatus

apud dialeticos dicit Grecũ.eteni
quicqd cõſtituerimꝰ vem eſſe fal⸗

ſum reperiet᷑ nãq; ſi legatũ tibi

datuʒ valere dicamuslegifal. lo⸗

cus enit.iõq; deficiente cõditione

nõ debebit. rurſus ſiq cõditio de⸗

ficiat legatũ valituꝝ non ſit:legi

fal.locus non enit:poꝛro ſi legi lo
cusnõ ſit exiſtente conditione le⸗

legatũ non detracta fal.cũ.c.bẽat noĩe fal.ſed ſi

l. qð ſt alterutro. k

dic qdð moꝛtuꝰeſt
poſtq; adiuit he/
reditatẽ.⁊ qð di⸗
cit cõtribu lega⸗
tis ſub. his q reli
cta ſunt ab ipo in

pupillaribꝰ tabu

lis.i.in ſubſtituti
one nõ his q̃ reli

cta erant ab eo in

pncipalibꝰ rabu⸗
lis. ⁊ hocẽ qð di
cit.S.e.l.in ratiõe

§. qu eſitü. m. b.

K ¶Hec aliter au⸗
gebunk. l. p pupil
larẽ bereditatem
q̃ nõ adeo erat ꝙ
uata vt mea. vt
ſtatim dixi. ſi enĩ
nil de hereditate
mea apud me vł
pupillũ remanſti
ſet qut᷑ mea lega⸗

ta vel ꝑ ꝑtẽ ſuaezʒ
yel ecouerſo dicẽ

tur augen: yl qñ
fieret cotrbuno.

lGBoluit. H ergo
pupillarẽ ſubiti⸗
tutio eʒ aſſimilat
vulgari. aʒ. ⁊ fac

.e.l. S. qͥ filiũ.ibi

gõð ſi extranei ⁊c̃.

m QAui. nõ ellet
⁊ ſic nibil heredi
remanet ſi b lega
tü valeret.

n Auid iuriſ ſit
i.an valeat lega⸗
tũ cõditionale.
o ¶AQui. ſi beas
q̃ dic eius tracta⸗
tus qͥ ⁊c.ſi beéas
q̃ plana eſt.⁊ ſꝑ
dic dicil. i. nolat
dr enim apð dia

leticos tractatus
illa qõ de qᷓ ſenp

cõ cludit᷑ mdentii
ſed apud iſidoꝛũ
dicit tractat? vni
us rei młtplex ex
poſitio.

liac nuͦcae

lficat.

q Kon nd de⸗

ficiar.qꝛ locꝰſitle

egan p̃ſtak

eg.fal. locus nõ

eſt. S extitit conditio ergo legatũ debetur. ⁊ boc ſubijcit.

c ¶ Ceteroꝛũ.quibus relicta ſunt.

tẽ.nũc ſoluit. b ¶ Appareat. pſumptiue.

d ¶ Sub eadem conditione.ſ.ſi.l.fal.in teſta. locus nõ erit.
e¶Kationi.non cõ gmit. laſtricte. 1 quare no ſtatim ſubijcit.

danng
ſed onnz,
E

. 4

15 dcke

eſſin⸗
6 Aenn
ſönan
Authn
un tin
Cnbuiten

ntbn
lbhn
Uinſſäiag

enüdisii
cunchs
palbyr

ellnnatme

EClteratr

iſppa
betdiaan

aenen,
Irnen
nindir kei
debentfet
aplden
Alitonanet
ttnalegn
Ao griletz
Gocſlodii
Gene Ngi
omnbulnn
lit bet
re ſubſt

Oſſinilar

,4,,G
gic i⸗
wa,
he

Gion barst

malſbles
laa,

MRnte

ſaen g
tand
bis
ansunn
iniſhes
ic 9

tiNui
nend
oldn

eiſep
tnen

DMNn.

Iid

ocſie.

die
afft

1

Nüͤce.

Zota ea res in ſcdᷣo caſu nõ in pᷣmo:vt ita repellat ſi petat vl

vvy. —

fAuoniã pꝛo qi. g Ego per etcep. i de equitate.

—

tra qᷓ; pᷣſtandũ ſit detracta fal.ſui legati ⁊ ceteroꝝ ex ſuo legato:
ſed quare in ſupioꝛi in totũ nõ valet.ſ.in fundo ⁊ bic vʒ. ñ.ſupe
rius pᷣſumit᷑ teſtatoꝛ ceteroꝝlegata nolle minui ꝑ fal.⁊ pᷣſumitur

pꝰea voluiſſe. vt
ex legato cõduio
nali ꝑ ſe.⁊ ꝓ omi
bus legat ceterniſ
fiat detractõ. qð
qꝛ ibi fieri nõ po/⸗
teſt. iõ defic lega
tũ ↄditionale.h
agüt pᷣſumit᷑ idem
PP oig voluiſſe te/
ſtatoꝛ.qð qͥdẽ be
ne ꝓced ere pᷣt.nã
ex legato cõ ditio
nali bene põt de
quci quarta ꝓ ip
ſo legato ⁊ ꝓ cete
ris.⁊ bec eſt rõ q̃
re valet bic lega⸗
¶ Kũ quis.teſta
toꝛ.
ꝗ Rõleqͥ.i.feri.
ſ.qð vnꝰlegata/
rius patiaf falc.
ſui legati ⁊ alteni
us.vt in nr̃o cau
videt᷑ voluiſſe.

gatũ tibi debebit. cñ aũtevolũta⸗
tẽ teſtatoꝛis eaʒ fuiſſe appareat
vt /ꝓpter tuũ legatũ ceteroꝛũ le⸗

gata minui nollet magis ẽ vtſta

tuere debeamꝰtui legati cõditio⸗

nẽ defeciſſe. qd ergodicemꝰ ſi du
cẽta legauit ? tibi ſimilr ſub eadẽ
cõditione ducenta legata eſſe ꝓ
ponant᷑.naʒ aut extitiſſe aut dete
ciſſe legati tui cõditionẽ vt autto
tũ aut nihil tibi debeat᷑: ⁊ iniquũ
⁊ↄtra volũtatẽ teſtatoꝛiseſtiabit᷑
rurſus ptẽ deberi rõi nõ cõgruit
qmncce eſttotiuslegati cõditio⸗
nẽ vel extitiſſevl defeciſſe:ergop
exceptionẽ doli malitota ea resꝰ
tpanda erit:q̃re cũ ꝗs tale ꝗd cõj⸗
ſequi velit ſiccõſequet᷑:ſi qd am

I Bpoꝛtet. knö Plius legaui vel legauero ; p.l.

eſt bic punctũ.ſʒ
ſ. dedi. vel meliuſ
ſit hic.⁊ qð ſubij
cit ex eo ⁊c̃. d eter⸗
minent ſequẽtia.
⁊ nõ pᷣcedẽtia. et
hſm hoc dic dedu
ci oʒ.ſ.ex legatis
ceteroꝛũ. ? adde

ͤ no.S.e.i.ſi ĩte e —EA e W
damndto. vider tit conditio:ita tñ:vt exredditu
rona. eius ſume quetibi relicta eſt: non
n aet Aplius q;. xxv. recipet: legis fal.
i1us eſt cödinõis 10 1 nalecen hicls . rv.,
uen us. vt ac. cõferre ei debeamꝰ ⁊ qpliꝰ fmctꝰ
n Reciperet. b . medijitpig q verbi ize
eree i, l. medij tꝑis ꝗ verbigra efficiẽt
mtus interim. id =——ʒ—
eſt pend ente ↄditione. o abda enit m quoſdã: ſed coꝛ
nigit᷑ vt ſubijcit aso, p

fal.licebit:tũc quãtũ ad ſupplen⸗

dũquadratẽ deduci opoꝛtz ex eo
legato qð ticio dediheres meus
dönas eſto dare. Qui ducẽtain
bõis relinquebat legauit mihi cẽ
tuʒ pꝛeſenti die tibi equecẽtũ ſub
cõditione poſt aliquãtũtpis exti⸗

q; ſᷣm alias.dic ergo qð pꝛima opi.eſt ſm quoſdã qð beres qui
debet bfe.l. ⁊. v. ꝓ fructibus ꝓ quolibet hẽat ea eq̃liter ab vno⸗

q; ⁊ iterũ hẽat amplius illa.xxv.q lucratus eſt pendente cõdi.qꝛ

fructus poſt moꝛtẽ ꝓueniens nõ minuit falcidiã. vt. SZ. el. in qᷓnti

tate.i.m̃.⁊ ſ̃m hoc qð ſub ijcit.xxx.ſunt cõfe.ſ.a qlibet cõputato

fructu. Itẽ qð ſubijcit quid aʒ putant quina dena.i. bis.x. ⁊ bis

qlibernoſtrũ grauat. cñ nõ eqliter oneref. vel m Jo. pᷣma opi.
fuitꝗ illa. xxv. qᷓ habuit beres cõditione pendẽte accepiſſe vide
atura legatano cõditionali noĩe fal.ac ſi de burſa ſua numeraſ⸗

ſet legatanco ditionalis ? ſuppleat advna.v.q̃ d eſunt.i.fructũ
guarte. r alter legatari pſtet. xxv. fructꝰ quarte.i.v.hoc tñ coꝛ/
rigit᷑ ⁊ ſtatuit vt illa. xxv. q lucratꝰ eſt heres tãqᷓ; bereditaria cõ/

putent in quartã:⁊ vtn legatario ꝓſiciant ad minuen dã falc. D“

yſc; in diẽ in quã fit cõputano.vt. eejl in qntitate. . fi. illa foꝛ

. igintiquinq;.ſ.ego.xxv. tu. xxv. et
ſic equaliter. qdð ſtatim coꝛngit ſm azʒo. J .R
edij.que ſunt. cc. que debet babere beres.
r ¶ Efficient. v. in cuiuſq; legatarij pſonã pſᷣʒ Jo.vl dic intervtrũ

te röne. aꝛ legatu cõditionale videt eſſe minꝰ altero puto etiã ab initio.
in tantũ inquantũ lucratus eſt heres. boc eſt in bac qõnein quana ſui
parte.⁊ ita purũ legatũ excedit cõditionalein

—

quĩq;.cũ igit᷑tiginta ſint confe⸗

rẽda:ꝗqd putãt qna dena abvtro
; njm cõferenda eſſe:qð mime
verũ eſt. ʒeni eandẽ qntitatẽ ac⸗

ceperimꝰ manifeſtũ tñ eſt aliquã⸗
to vberiuseſſe meũ legatuʒ: qua
re ſtatuendũenit: tãto minꝰ i tuo

legato eſſe quatũ ex fuctibꝰ eius
heres acceperit.ſcᷣm qð in ꝓpo

ſita ſpẽ cõputationẽ ita iniriopoꝛ⸗

tet vt ex.vij.ptibꝰꝰ ego.iiij.tu.iij
cõferamꝰ:qm qdẽ quana ꝑslam
plius in meoq; intuo legato eſt.
WWDArtian?.
Jui'ſeuerus ⁊ anto. reſcni
Pplſerũt pecuniã relictam ad

alimenta pueroꝛuʒ legi fal. ſibie⸗

ctaʒ eſſe.⁊ vtidoneis hominibuſ
collocetur pecuniam ad curã ſuã
reuocaturum pꝛeſidem puincie.
Diui ſeuerus? anto.generaliter
reſcripſerunt bononio maximo
vſuras pꝛeſtatuniʒ eũ qui fruſtra
tionis cauſa beneſiciũ legis fal. imn

ploit. ſ oren.
heres cui fideicõmiſſum

Deſtut accepta cena pecunia
ereditateʒ reſtituat a uoluntate

eius qui teſtamẽtũ fecit diſcedatꝰ
⁊ poſtea legis falc.bñficiouti uo⸗
let: et ſinõ det eiidquo accepto
hereditatem reſtituere rogatꝰ eſt.

ctũ eſt. ⁊ pᷣterea qð lucratꝰ eſt bẽbit:ſic ne cõp
uentꝰ. vt. S.el.in roõe i.rñ.⁊.l.ĩ qᷓntitate. i. rñ.⁊ ſᷣm hᷣ vna.v. ti erãt i fru
u /Zãto minꝰ.fa.S.e.l. in qn
qð in duobꝰcoꝛrigit᷑ ſupioꝛ ſen
os eq̃łr cõferre debere. ſcõo qꝛ nõ debẽt cõferre
Auarta ps ᷣm Jo.

ctibus. enasSanis ga⸗

—

titate. F. in die.. x Panibꝰ. Jo. diẽ

tẽtia.pᷣ qꝛ dixit legata

niſt. xxx.ſʒ boc vltimũ falſum eſt. vt. Z. ptʒ.
diuide qð cũ.xxx.fuenint cõferẽda ſᷣm eũ.ex his ego.x vi.tu.xij.cõ feres.⁊
ſic remanẽt duo q̃ valent.xxiiijſʒ q̃bꝰego.xviij.pſtabo tu.vi.⁊ merito.
qꝛ meü legatũ tanto eſt maius q; tuũ ꝓpter interuſuniũ medij tpis.ſed

dz ldieieqn q̃ ginta ⁊ eius fructꝰ cõ fern pᷣdicto mõ.⁊ qð beres ꝑcepenit
yin medio ſibi nõ cõ putani in fal.⁊ fa.S.e.l.
quinq;. boc eſt. xxx.qͥlibet det.ſed in hoc coꝛrigit.qꝛ nõ equali ter 4

£
0

2

ibus.ad vſuras.vt inde alant᷑ ad q
evt no.C. de admi.tu. aut᷑.nouiſſime.

beres. accepta a fid eicõmiſſano.

T ita lucro.ſ.in q̃rta. ⁊ i one/
re pſtanonis ex eo q de quanta reſtat dz excederein qᷓrta. reſtant autes-
xxv.⁊ fructꝰ vtroꝛũq;.xxv.i.x.ergo.xxv.⁊ bec diuident in. vij ꝑtes: ego

ramꝰ. 2 ßm boc qð diẽ

cõ ferre debeam?. ſdebe
mus. 7? qð dicit. v. ſ. pꝛo

3 Qð minime 2c. ſcili

imputaf ei. eſtimat ram
meũ legatũ maius tuo

cõputet in fal.itegraʒ.et

utet in fal.ſtẽ nec ceteros ꝓ

3 ð debomis. §. fuctus. 1. ſ.

ui. ꝓpter fauoꝛc videbat᷑5. vt ar. C. ad le fal. aut.ſi mulier.
d. S. de ali. le.l.iij. F. i. ſed ho

Imploꝛauit.fa. C. de vſu. l i. .. de le ij.l. q ſemo.

4 Di ſcedat. nõ accipiendo illud qð eſt dandũ cã implende cõditiõis
Itẽ ⁊ in alio vt ſubij cit. qꝛ vult quantᷓ retiner.
b ERſtnon detur. qꝛ no aecepit: dan tñ dʒ eti ſt coactus adeat.

Ac legen falcidiaʒ

quatuoꝛ ⁊ tu tres confe

pte mea. Itẽ qð ſubijf
xxx.cõfe.nõ dico a quo⸗
libet quina pꝛina.i.xxv.
a qlib et.⁊ ſᷣm hoc meliꝰ
dices fructũ quarte eſſe.
v. inter vtrunq;.

cet qð ego ſolꝰ cõferam
vel eq̃liter cõ ferã. ⁊ ꝓpt᷑
pᷣdictas ineptiaſ dic io.
bãac.i.errare. Sed qͥd ſt
nih il ꝑcepit heres.rñ.ñ

inquantũ lucrari potui
ego legatarius cõdinõe
pendente. ⁊ iõ mea pꝛe⸗
ſtatio quã facio ꝓ falc.
inim debet excegere tuã
verũ eſt tñ te capere.c. et
me.c. Itẽ no.aliud i fru
ctibꝰ cõ ditione pendẽte
Pceptis.vt.S.e.l.in qua
titate.q; i alio cõmodo
pecunie.vt hac.l. JItem
nõ põt dici vt bec lex di
cat de quarta trebel. qꝛ
bic erant ſingularia reli
cra. ⁊ hoc ᷣm Jo. tu dic
bᷣm aʒo.qð pꝛima opi.
eſt qð.xx v.⁊ eoꝛuũ fructꝰ
daret qlibet legatanus
purus⁊ cõdituonalis.⁊
xxv.que percepit beres

ſic deſt. xxx. q q q; pto
eq̃li poꝛtione ſoluet: qo
falſuʒ eſt:imo oẽ qð no
mie fal. dʒ pᷣſtan diuidi
tur i.vij ꝑtes.qᷓtuoꝛ pu
rus ⁊ tres cõditionalis
pſtat.qꝛ ſuũ legatum a
puro excedit᷑ i qrra vr di

vt. 5. d e cõdi.⁊ de.l. q̊ beredi.S.i. dic vt ibi.

ꝛeitat. ſic ergo computat᷑ datũ cã implende cõditionis in quartã

ers⸗ miſſum.i.fid eicõmiſſaniam libertatem.
trebel. qð ſec? eſt in quarta iure inſtitutionis.vt.j.l.ꝓx.S.ſʒ ⁊ qð.⁊.:le.

TM quartã.d ebet ex ſingularibus relictis.

Legati.vt ⁊. S.eo.
l. qð auteʒ.niſi in cãu vt

ibi.
¶ Lõdirõis. vt ⁊. S.e.
id autẽ niſi in cãu vt ibi
bj Ngd ĩputat᷑ cũ recipit

ab eneo coꝛpꝰ vł pecu

nisã. ſecuſ cũ a coherede
coꝛpꝰ.vt ſtatĩ dicã.⁊ eſt
rõ int᷑ hũc ⁊ ſuꝑioꝛẽ ca⸗

ſum. qꝛ ibi ſuſtiet onera

hfditaria in totũ bic ꝓ
quara.
i ( Atoberede. H diſtin /
gue. qꝛ aut hers vult de
trabere de ſingularibuſ
relictis aut ð vniu erſita
te. qꝛ de ea reſtituẽd a ſit
guatꝰ.pᷣ caſu q cepit iu/
re bereditano cõputant᷑

in fal.q̃ vᷣo alio mõ pᷣci

pua bʒ.niſt ĩ caſu.vt. S.
e.l. qð aũt. Secũdo ca/
ſu quicqͥd qcũ q; iure ac
cepit in quartã imputa
tur.v erũm̃ refert legali/
ter vtrũ a legatario:an
vero a coherede ꝑcepit
aliquid qð a legatariſſ

capit in quartã cõ puta

tur. q vero a coh erede di
ſtinguit vtruz fuit peeu

nia an ſpecies. vt equꝰ

nã ſi p ecuniã accepꝑit to/
tam ſibi ↄputat in quar
tã.vt. C. fa.her.l.filium
⁊2.j.ad trebel.l. deducta
S. nũmis. ſi vo ſpẽm ac
cepit ꝓ ꝑte cohberedis ñ
iputat.qꝛ iure h eredita/
rio capit.ſed in fal.inſti/
tutiõis iureetiã in pecu/
nia a coherede hita nõ
cõ putat niſi qð bzʒ here
ditario iure. vt.S.e.l.id
aũt.ſed q̃re ſecus in coꝛ

poꝛe plegato quã in pe

cunia. vei q; in coꝛpoꝛe

habuo ab evneo. rñ. qꝛ

abſurdũ eſſʒ qð in eadẽ
re ⁊ quaſi iure legan: et

q̃ſi iure brditano cõpu/

tet in quartã. vt ar. j. de
vſuſru.l.eũ qui.

a Accepta.a fid cicom /

miſſario.vel dic etiam a

coh ereccde.

d P atur. a fideicõmiſ⸗
ſano vniuerſali.

c ⸗ n eadẽ.cã vt ↄputẽ
1

n qrtã.ſ.treb.qð ᷣo

ſubijcit ſi qd vero ⁊c.de
fal.iure inſtitutionis di⸗
cit.

d ¶Elgatarijs. ceteris

gis fal. cõmodũ pꝛeſtat

tñ fideicõmiſſum reſtituere cogi

e ¶ LCentũ legauerit. q. d. c. vident e

qs tbi alij beredi dareiuſſus eſſet.

ſtelegata ? Pn boe flerl com⸗

putatõnẽ cũ legatarijs uõ cõſideratis.c.datis beredi vt ſubijeit
2.5. c. l. ad veterani. 5.fi. ſed S. S. e.l.qͥ fundũ, in pꝛin.ſed ibi iuſſit

debʒ: qm qð eipffa. dan uoluit le ig Cceptisameuio.c. heredi

Mquartam hereditatisqᷓ;
alegẽ fal. heres haberedzʒ

imputat res q; iure hr̃ditanio ca-

pitnõ quas iure legati vel fideicõ

miſſi vcl iplendecõditiõis cã ac⸗

ccpit. nã he in qrtãnõ ſputant᷑: ſʒ
in fideicõ.hereditate reſtituẽda:ſi

ue legatũ ſiue fideicõ.datũ ſit he

redi ſiue pciꝑe vel deducere vłre

tinereiuſſus eſt in qrtã id eiunpu⸗
tatꝰ. ꝓea vo pte quãaccepita co

heredeiextra qrtã.i.qð acohĩrde
accipit᷑. Sed ſiaccepta pecũia
hereditatẽ reſtituere rogatꝰ ſit id
qð accepit in qrtaʒ ei imputat᷑:ut

diuus pi?cõſtituit:ſed ⁊ qð iplen

de cõditionis cã ſideicõmiſſu; he
redi dat᷑ in eadẽ cã eſſe admitten
dũ ſciendũ eſt. Si ꝗd vo implẽ⸗
de cõditionis cã heres accipiat le
gatarijs in fal.cõputationenõ/p

deſſe:⁊ ideo ſi centũ pᷣdiũlegaue

ni defunctꝰ: ſi qnquagita heredi
legatari dedenit.c.legatis cõpu⸗

tationẽ fieri æ quinqgita extra he

reditatẽ habeni:in quartã ei cẽpu
tentur. Aircellus.
Imiles teſtõ facto ꝑteʒ di⸗
midiam hereditatis lue nbi
eſtitui iuſſenit: deide poſt miſſio⸗
nẽ factis codicillisaltera ꝑtem ti⸗

cio reſtitui rogauent.ſi qdes poſt B
Anitus vxoꝛis res extrado

annũ miſtionis ſue deceſſent:tibi
⁊ticio heresqrtã ꝑtem retinebit:
qꝛ eotꝑe teſtatoꝛ deceſſit: q teſta
mentũ eiusad bñficiũ pꝛincipale

ptinere deſiderat.ſi vo intraanuʒ

miſſiois deceſſent ſolꝰ ticꝰ: dedu

ctioneʒ qrte ꝑtis patiet:qꝛeotꝑe

fideicò. ci relictũ eſt: quo teſtatoꝛ
iure militariteſtani nõ potuit.

nam ei qͥ dat ꝓdeſt neſ al patiat ſi tm̃ dat qᷓtũ eſſʒ ei d etrabendũ. vt. ſ.
e.l. filia. 7. 6. e. l. neſenniꝰ.ij. ñ. ſed ar. oõtra. S.e.l.ſi fundus. ſed põt dicx

tatẽ meuio reſtituere pecu

niã q poſt moꝛtẽ ſuã ticio dare ro⸗

gatus eſt: qʒcq; hec.c.bonoꝛũ q̃r⸗
tã efficiãt tũ ꝓpter fideicõ.ſequẽſ⸗

q̃rte retentioni locꝰerit. tũc eni ex
cõſtitutione diui adri.fal.ſatiſfaẽc

ea qntitas cũ apud heredẽ rema
neatꝰ:ſed falcdiaʒ patiet᷑ ſoꝰ cui
hereditas relicta eſt.nã in.c.que
moꝛtis cã capiunt᷑ admitti fal.rõ
nõpõt. Plane ſi ꝗsitaſcribat ac
ceptis.c.peto reſtituas heredita⸗

tẽneq; ꝑſonã datis demõſtraue⸗
nit qſi retentãz perceptã pecũiaʒ

ſi quarte ſufficiat iducere trebel⸗
lianum. BBB Leuola

Ilioꝛ ſilia ſenptis heredi⸗

ſed longe minꝰfilie:cui etiam do⸗
mũ obligatam plegauit cũ inſtris
⁊ qcqd ibi fuerit:⁊ adiecit hec v⸗
ba: ſed ea cõditione lego:utqcqd

eris alieniĩ ea domo erat ticiusli

bent filij mei ſoluat:⁊ ſit eisvtriſ
qᷓ; domus cõis.queſitũ eſt ſi fillia
legis fal.bñ ficio vti uolʒ ad quar

tã retinendã:an exhr̃ditate que ei

relicta eſtdeducto ere alieno eiuſ
qð ſupfuerit qᷓrtã cõſequi debeat
m.ꝗdem imie id poſtulaturã: ueꝝ
nõals ea que eidata ſunt acceptu⸗

—

rã:ſed mõ eaſquanã ſuppleãt: qᷓ;

uoluntati defuncti ſoluendũ pꝛe
ſtando parert. Dem

rẽ cõſtitutas admiſtrauit: ea
q; decedens ante rõnẽ ſibi reddi⸗

tã admiſirationis ex aſſe eundem

mantũ hrdẽ reliquit: eiuſqʒ fidei
cõmiſit ut.x.unciaſ filio cõi cũ mo

reret᷑ reſtitueret: duasaũt uncias

nepoti.qſitũ eſtanid quoq; qð ex
adminutratione rerũ apud mani-

io beredibus equaliter

prendi.vt lbi dixi. ⁊ facit ad.i.õ. dele.i.t. nõ amplius.S.i.⁊.j.ad
trebel.l. in fideic.
§. fi. ⁊ not. bac.l.
fieni dr̃iam int är

tã iure inſtitutõiſ
T tre. eſt ⁊ tertia q̃
debet iure nature
in q̃ ſ̃ imputent

no.in aut. vt cuz

de ap. cog. F. allð

eſt⁊ alia qͥ debe=

arro gato. vt iſti.
de adop.S.cũ qt.
itẽ alia que debe
tur vxori ſuꝑſtiti
pauꝑi. vt.C. vñ
vir ⁊ vx.aut. pᷣte

rea.itẽ alia qued

betur cune qñ cu⸗

rialis fit clericus

vt. C. de epilſc. et

cle. aut᷑.ſed neq;
cu. itẽ alia. vt.· C.
qñ ⁊ a qui.quar⸗

ta ꝑs.l.iij.itẽ alia
vt. C.ad treb. au

ten. 5 rogatꝰ. iẽ

alia. vt. C. de re⸗
pu.l.fi.itẽ alia.vt

in aut᷑.de triente ?—
ſe. S. ↄſiderauimꝰ2

Amiles.fac̃
6.e. l. ſi poſt
milfiõʒ. ⁊. . e. l. l

g ¶Acceptis. q̃r⸗

iputant᷑. vt. S. e.
l.in quarta.

bRemanet. non
ergo vf pueniſſe
gs non durat. vt
B..S.de cõdi.in

de.l.elegant. S. ſt
quis ibi.ſʒ h̊ nõ
videt᷑ ⁊c̃.ſed arg.

3.5. depig. act. l.
nec.n.⁊? not.S9. de

in reʒz ver.l.ſi ꝓ ꝑ

i (Kelicig eſt. id ẽ

meuius. ſed quis

alius vellet d etra

bere.rñ. meuius.

de. c. qð non pot

vr bic. itẽ b eres ð

c. ticio relictiſ. qldGd
nõ pot. vt bic. ⁊

rõ. qꝛ beres vt le⸗
gatarius videtur
bfeb. c. ⁊ ſic non
ꝓ nobiſ qð legè
tarius no n dena
hit quataʒ.licet
bul. d xerit ↄtra.

dõ vic vt no. S. .

l penales. ſi ticio

Yreb dlianũ. vt. totũ aliud reſtituater qno bic c ſuff it ad

No

ſetch
brſce
Linſei⸗
notbet
lan hein
iſtindif
trtnii
tutenanne

tputa

in praß
gld
adcbe⸗
glo,ſct.
pſaäs
ue dche
vnſipſte
NrCN

pgit jdgse.

lagee
ieanan,
Rdcias
deeplee
k ſeh ng
lig N.
hqli gren
liiſtenis
Adth
ſogel i
1Cder⸗
leglaſt

etieneatt.

Gcuin
iles
poſt

ts
s

ns.
nananen
Fnaſe
ndurnct
detociit
lantſ
bißbn
nick
ephnn⸗
iin
rllpe
.
cii
ſesus
gladen

eltl e

ötui
ihosd
ind
tbie! .

PP
qe Qoſequi. retinendo. r. ¶

2 Pꝛo mõ. vt ſi

Nxy

m Jue bamo r io a domo obligata pieſtandd. DM
nAtriſq;. filio ⁊ lberto.R. o ¶ Aii volet. de pᷣlegai friſuo.
E alieno.qð ipſa ⁊ frater ſuus pᷣſtare debẽt equaliter.vt.õ.
d

e here.inſti.l.ex facto..i.nõ aũt qð pꝛeſtat libertus.

legatis filio quãõ

in quarta filie de

ducet filia eatenꝰ
qtenus eſt minuſ
ad qð.S. e.neſen /

8 oluendum
vt legata cohere⸗

di. ⁊ lta lʒ cõi iu⸗
re detrabat fal. ſi
lia tñ niſi totum
ſoluat nõ cõ ſeqᷣt
pꝛelegata. vt. d.l
neſennius.
NAnit? ex ad
miniſtratio
ne. vt vſuras. nã
de tota ſoꝛte locu
tus eſt. poſuit.n.

de. xij. vncijs vel

loquit᷑ ð ſoꝛte.qꝛ
glis habuerat pᷣ⸗
ter banc.⁊ ita nõ
eſt Z. C. de pact.

cõuen. . fi. vbi fa

lia vr̃ vir lucrari.
u Filie. fal. treb.
x Peſiderat. pa

muus.

Zeſtatricis.q̃
dicta alimẽta re⸗

liquerat.

3 ¶ Pꝛeſtitit. do
necvixit.⁊ adhuc
pſtanda.
7 Peunekoꝛux
i.ſi d efuncti eẽnt
aliqᷓ de alimẽta⸗

ſũt tres ⁊ moꝛiat
vnꝰ viro tertia re
ſtituatur. vt. 3. ð
ali. le.l. iij. F. debe
bit. illud aũt con
ſtat etiã alimẽto⸗
Pn eGatn pati
l. vt. S. e. l. diu?.
* Rolt actnaz.
ĩ fraudẽ.i.ꝑ frau/

dem.
2 Ag offi indi
cis.facit.C. dele⸗
den. l. I. 7.8. quẽ/
ad. te. ap.l.ij.⁊
bo. auc. iu. poſ.l.
fi. 7.5,de eden. l.
i. F. rö nes.
les. fa.Sð.
l. ſimiles.

c (Si cui pluſ qᷓ;

per.l.falc. licuerit
legetur. Rub. .

Acui.iuſte.alioqͥᷣn Z.vt. j.e.l. huius aũt.aʒo.
Habiturg ſit. vel ꝓpter es alienũ: qð eſt incertũ. yel ꝓpter
còditionè alioꝛũ legatoꝛu. yt. S, ti. i.l is cui in peiun.

Bed modo ea. nã ſi minꝰ eſt in p /

tum reſediſſe cõſtiterit cũ cetenis
ꝓrata.x.unciamũ filio reſtitui dẽat
reſpõ.id qð debuiſſj̊ hereditatiin
rõnẽ venire debere. Nilie quam
mater rogauerat:ſi ipubes deceſ

ſiſſet:reſtituere hereditateʒ ticio:
patruꝰlegitimus heres extitit: in
rõe legis fal. ponẽda deſiderat
deduci ſoꝛtes ex quaꝝvſuns alim̃

ta ipubes defuncta ex ꝑſonateſta

tnicis ſue pluribꝰdebita pᷣſtititꝰ.

q̃ſitũ eſt an ſi eas deduxent cauer

debeat defunctoꝛũ alimentanoꝛũ
poꝛtiones ꝓ mõ ſoꝛtiũ ſe reſtitu⸗

turũ.r.debere cauere. Poſtadi

t hereditatẽ tnẽnioexacto lega⸗

tarijs heres legẽ fal.oppomit. id

circo qð adminiſtrauit tutelas te

ſtatoꝛ:quarũ rõnondũ redcdita ſit

⁊ qð neget tm̃ redigi ex noibꝰpoſ

ſe quantũ in cautione deductũ eſt
queſitũ eſt an rõis defuncti ?⁊ om
niũ inſiumẽtoꝛũ hereditarioꝛũ et
pupillariũ rõnum legatarijs deſi⸗
derantibꝰ heres deſcnbẽdi facul⸗
tatẽ faceredebeat:ne in poteſtate

euius ſit ꝓferre qð velit.⁊ ꝑ hocin
fiaudẽ legatanj iducant.reſpon.
ad iudicis officiuʒ ptinere explo

rare ea ꝑque /pbet᷑:qtũ ſit in bo⸗
nis. 1Dem

Ilesſi dum paganus erat

fecent teſtamentũ:militie tẽ
poꝛe codicillos:lex falcidia in co⸗
dicillis locũ non habʒin teſtamẽ
to locum habehbit.

Sian pluſq p legeẽ falcidiã licn
Delpianns.

ent legetur
auiplus i; licuent le⸗
Eger ⁊ dubitari iuſte poſ
ſit vmũ lex falcidia locnz
ra eſt nec ne:ſubuenit pꝛe

b
i4

toꝛ heredivt ei legataniꝰſatiſdet
ut ſi apparuenit eũ ampliꝰ legato
m noie cepiſſe:quã ex lege fal.ca
pere licebit:quanti ea res ent tãa
tã pecuniã det: doluſqʒ malꝰ ab

eo affuturꝰſit:neqʒ intereſt vtmũ

in pꝛimis tabulis hoc fiatian i pu-

pillanhꝰan in vtriſqʒ eteni legem

falci. ſemel eſſe admittendã etiã ſi
duplex ſit teſtm̃ iam cõuenit cõ⸗
tributiſ legatistã hisq abipopu
pillo:q; hisque a ſſtituto ipube
re relicta ſũt:⁊ ſi nõ fuiſſj interpo

ſita ſtipulatio ex pſona pupilli tu⸗
tele actio hrdi pupilliꝰ aduerſus

tutoꝛẽ cõpetit. Sed vt põpo.ait
⁊ ipſi pupillo ⁊ herediꝰeiuspote
nit cõmitti ſtipulatio ipiquo caſu

piuo ea falci.ĩcipit locũ habere. ð
tutele quoqʒ actione ideʒ ſcribit

Marcellus ait q qdringentaibo⸗
nis habebat impuberẽ filiuʒ here
deʒ inſtituit:eiq; ſubſtituit : ticiũ
⁊ ſeium:ſi nihil a pupillo teſtatoꝛ
legauit.ſeda ticiotrecenta:vtmuʒ
ducenta inquit pꝛeſtabunt᷑:an.c.
quinqginta: nã trecẽtalnullo mõ'

eũpᷣſtare:mihividet᷑ verius:non

amplius eũ ꝑte ſua rogare cõpel⸗
li:cene nec minꝰſecũduʒ qð eue⸗
niret vt non ſoli cõmittat᷑ ſiipula⸗
tio:ſed oibus heredibus intepo
nenda eſt: ſed cauſa cognita fal
cidiã locũhabere:⁊ legatoꝛũ mo⸗
dus fautet enisalieni onus.⁊ ſiq

demeuidens es alienũ eſt vel cer
tum facilis eſt computatio.ſi autẽ
adhuc incenuʒ eſt:qꝛ foꝛte vlcõ⸗
ditioeius pendet vel creditoꝛ litẽ
conteſtatus eſt: æ necdũ lis finita
eſt: dubitabit᷑ quãtũ legatanjs de
beat gppter incenũ hoclie tñ ſubſi
mile aliqd ſit ĩfideicõmiſſis. Cũ
dicit᷑ lex fal. lociʒ habere arbiter

dan ſoletad ineunda quantitatẽ

turus. non rem deſtruet. vt. ſ. e.l. niſt.
oc fiat.i.relicta ſunt legata ꝓ quibus etiõ reddendis ſatiſda?
K ¶ Duplex. i. pfis filij.ſic. S.ti.i.l.in duplicibꝰ. ⁊. S. de vul.ſub.l.pfis
A (Konuenit inter ſapiẽ

coꝛrigit᷑ qð
0
babet ſatiſde
p ¶Dubſimile. i. ſike.q.

74Bauterago hftgauſſonevt ſennn 6,
ge unanen⸗ ecõtra.j.de ver.ſig.l.verbuʒ reddendi.

tes. vt. S. t. i.l.. F. iterdũ
7. F. idẽ dicit. 7.l. in roõne
F. qd vulgo. 2. F. queſt⸗

tũ. 7. 1. qui funduz. . co

heres.

b loeredi pupilli.
c ¶ Bpfſi.ſ. pupillo.
d gMeredi. alias nõ. vt

e ¶ Guipulatõ. de reddd

S.ti. i. l. xepentur.

dis legatis.

f ¶Ndem ſcribit. qd dixit

de actione ex ſtipulatu.

qꝛ b eredi ipuberis illa
tutele actio cõpetit ⁊ im

puberi viuẽti ſi eo viuo
finiat᷑ tutela.alioqn cõ⸗
tra.vt.S. detu.⁊ ra. diſ.
l.ſi tutoꝛ.S.fi.⁊.l.niſi.in
pꝛinci.⁊ facit ad pᷣdicta

(C. de pe. here l. fi. F. i.

C. de le.l. ſi in fraudem
7.8. de trib. l. pcuratoꝛ.
H. fl. ⁊ S.ii.i.l.is cui.i fi.

equaliter.

b Zrecenta. 7 ſic vltra

heat qᷓ ſit ſua ꝑs ſubſti
tutionis.item a ſeio nil
legaui

i ¶Mullo modo, vt iſtit.

ad.l.falci.in fi.

KkrVvlinus. ſ.p.l.xij. ta.

ſed ꝑ.l.falc.ſic q̃ pualet.
vt inſti. ad.l.fal.in pꝛin.
vel dic qð hoc dicit coꝛri
gip illud qð ſubijcit.ſʒ
cã cognita ⁊c.qð in idẽ
recidit.qð aũt interponi
tur ſᷣm qð ⁊c. mutet ca⸗
ſum qñ oẽs beredes eſ⸗
ſent guati.qð.S.nõ fuit
Itẽ qñ dubiũ eſt de fal.
vt. S. in pꝛin. l.⁊. j. ſtatiʒ
ſed cã ⁊c̃.qð.õ.non fuit
in ticio.ĩmo certum erat
qð habebar locũ. qð ꝙ
dicit non ſoli.ſ. ticio ſi eſ
ſet guatꝰ ⁊ alij ⁊ dubiũ

eſſet de fal. cõpetat knõ
I¶ omittat᷑.i. intpona
tur. m gnterponẽè⸗
da eſt. ſ. ſi dubiũ eſt com

petat fal.vel nõ ſʒ ſi cer⸗

Sicuiplus qᷓ ple falli legek

g ¶Darcellꝰ. ſubſtituitt

tũ nõ qð ĩſpicit᷑: ⁊ h̊ ſub

iijcit. ſy cã ⁊c.⁊.j.e.l.niſt

9. ſi in plures.

n ¶Sʒ cã co gnita. ergo

22
„

. 8: dixi. az o.
Incertũ.ſub.locum
et ſatiſdatio.

N in fideicõ. vt. j.

s.. ſed legatanio. 7.l. vi

deamus. nam per oĩa ⁊c. vt. . dele.i. li. ?. . t. il is cui.
q ¶ um dicltur.i.l.fal.vt ſitlatinum bonum.

r Ad ineund.i,eſtimands: ad qð. C. de yſur. l. ij.

üiij

ſuc li. 5. i. . 5. ſed nra. excedlebat ergo inter vtrãq; legatũ debituz

8AMHodicũſic. de dam infec.l. ſ. ppꝛietanius. in fi.i.·r.

e
u

Pꝛobent. ſi ergo nõ vene

Ceteris.ſic.C. res inter alios acta ⁊c̃.niſi citentur.vt ſub ij cit.
rint pᷣiudicaf eis.alias ad qͥd vocarent᷑. ſic
in aut. vt ſpon. lar. S. ad bec. 7. C. de epiſ.au. aut.liberi furioſi.⁊.C.ð re

miſ. pig.l. ſl eo. x ꝗ Offerat. l. beres ſponte ſine cognitione arbitni.

x ¶ Bilegata. i Ppt eo⸗/

r timoꝛẽ.
3 Soluank,. cautiõe ex
acta.vt.j.S. ꝓx. ⁊.S.ti.i
l. in qᷓntitate.S.ſed ⁊ le⸗
gata.⁊.l. ſ pter.

26 Julia. facit. S. ꝓx. F.

IJdẽ iul.qdrans ali/

cuius rei ſingłans.alio
quin ſi totius hereditaſ
qdrans legatꝰſit.cũ cer/
tũ eſſet eũ quadrantẽ re
tinendũ cur pᷣſtaretur.

¶ Mec ſtipulatio. repe

ti. ſi ꝑ facti erroꝛez eſt ſo⸗
lutũ nõ iure.vt.C.ad.l.
fal.l. erroꝛ.
a P ereat. niſt aliq̃s fi⸗
deiuſſoꝛ detur a qͥ petat
vt. j. e. l. niſi. S. i, 2. S. t. i.l
is cdii.
b In moꝛtis. qꝛ ⁊ ĩ ea
locũ hʒ fal. vt.C. ad.l.
c ¶ Mec verba. in eantur
vt. C.ad. l. fal.in impo
nenda.
d Katrio. vt inſti. ad.l.
fal.in fi.⁊. C. eo.l.ſi ea.⁊
5S.de inoffi. te. l. papi. S.
gqqm aũt quanta. itẽ not.
gðsð amplius etiã rotum
capit. vt.j.de v er. ſig.l.
verbü ampliꝰ. ſic etia eõ

minꝰ. qo nihil eſt. vt. .

detrib.illð.S.ſi tñ.⁊ fa.
.C. de here inſti. l. ij. ac.
e ¶ In quibuſdꝗ. nõ hbʒ.
vt milij ⁊ alijs notatis
.C. ad. i.fal.l. in teſtam̃/
to.tñ bʒ locũ bec ſtipła
tio.vt ſubijcit.⁊.S.l/ꝓx.
§. hec verba.qꝛ de faici.
vult detrabi es alienuz
f ᷣBufficiüt. nec eiy lt vi
res hereditaſ tenet᷑ hr̃s
ad legata.vt hic. ⁊. ſ.i.
i.l.i. .deniq;. ⁊.S.ii.i.l.
in rõne. S. qð vulgo. ibi
nec ad rem ꝑtinet ⁊c. ho
die S.niſi fecerit inuẽta/
riũ.vt in aut.de bere. et

fal. 5. ſi vero nõ fecerit.

colla.i.a creditoꝛibꝰ oliʒ
inſolidũ ⁊ bodie idẽ ni
ſi faciat inuentariuʒz. vt
C. d e iure delibe.l. fl. F.
ſinaũut bic aliqͥs.

g Sed ⁊ legatario ca
uendũ.qꝛ ⁊ ipe fal.rennet

bonox: tketſi vnꝰ aliqd modicũ

fideicõmiſſum pſequat᷑:que ↄpu

tatio pᷣiudicarenõdʒ cetenis qad
arbitriũ ĩmiſſi nõ ſunt. Solʒ tam
abherede ẽt ceteris denũciare ſi⸗
deicõmiſſarijs vt veniant ad arbi

trũ:ibiq; cam ſuaʒ agant. plerũq;

etiã creditoꝛibus:yt de ere alieno
ꝓbent : Hʒ tñ rõneʒ in legatanijs:
itẽĩ fideicòmiſſarijs: vt ſi offerat

id integiũ qð relictũ eſt heres de
ſiderans cauere ſibi hac ſtipulatõ

ne audiat᷑. Si legata qᷓdam pñti
die relicta ſunt:quedã ſub cõditio
ne:ĩteiponẽda erit iſta ſtipulatio
ꝓpter legata cõditionalia dũmõ

ea legata que pñti die ſint integra

ſoluãt ¶ Jul. deniq; ſcnibit ſi pu
re ⁊ ſub coditiõe legata fuerũt ne
exñte cõditione lex fal.locũ heat:
nõ aliterlegatoꝝ q̃ pure data ſũt
actionẽ dari debere: q; ſi cautum
fuenit heredi qᷓntoampliꝰ q; ꝑ le⸗
gẽ fal.licuerit ceperit reddi. Idẽ

iuł. ſcribit eũ cuiqᷓdrãs ſub ↄditio

ne ⁊ dodrãs pure legatꝰeſt:caue
redebere:qᷓnto ampliꝰ q; ꝑ legeʒ
fal.liceat ceꝑit reddi.Hec ſuipla
tio iõ locũ habet:qꝛ ⁊ ſi repen pᷣt
id qð ſolutũ eſt:tñ fieri põt vt nõ
ſit ſoluẽdois cui ſolutũ eſt: ac per
hoc pereat qð datũ eſt. In moꝛ
tisꝰcꝗ quoq; donationibꝰ põt di
cai hãc ſupulationẽ eſſe interponẽ
daʒ. NHec vba ſtipulationum qð

ampliꝰ legatoꝛuʒ noĩe ceꝑit q; ex

lege fal.cape licebit:nõtm ↄphẽ
dũt eũ ꝗq ampliꝰ accepit q; ei fal.
ꝑmiſit:vt reddat ꝑtẽ hanc⁊ heat
ptem:venũ etiã euũꝗ totũdʒ reſti⸗
tuere:⁊ eni ciendũ eſt legẽ fal.in

ßm bul. qð nõ placet ſᷣm Jo. vt no. C. cõͤia 5

lega.l.i. .⁊ hoc di.dic cauet ei. qꝛ ipſe cauet heredi.vt quãtũ ipſe redde/
ret beredi ſibi tantũ reddat a fideicõmiſſano.itẽ ⁊ aliqñ retinet legata/

nus ptem ex voluntate defuncti:⁊ tũc cauet᷑.vt.j.e.l.videamꝰ. ⁊ fac.õẽ.

viuu. on mamor caue. vn uf. mihi. “
b¶ Interdũ.quincunx.i.quiuq; vncie.vt inſti. de here.inſti.S. brditas.
1MPantem, que olim ꝑ psetoxe get dimidi. . leuuſtiniani tertigeinſti

pr̃ono ſi cõditio legati extiterit:⁊ qꝛ dubiũ erat ꝓpter cõditione,ʒ

ideo interponit᷑ cautio.vt.S.e.S.ſi legata.

k Gllius legis.·ptoꝛie vel etia iuſtimiani vel etiã pap.q̃ ⁊ ipſað
hoc loquebaf.vt inſti.de ſuc.lib.vſq; ad.S.multis.ide ergo ent

terdũ ꝑtẽ eius qd datũ eſt iterdũ

totũ reuocare.cñ eni hĩta rõe eris
alieni falc. ineat : plerũq; euenit
vt emergente debito vel cõditiõe

eris alieni exñte efficiet legatũ oio
nõdeberi. gppe cũ hita rõne liber

tatũ ⁊ deductis pcijs eoꝝ:tunc de

mũ legatoꝛũ ineat᷑ rõ¶ In gbuſ

dã aũt teſtis fal.qdẽ locũ nẽihʒ:
verũtñ ita obſemuat᷑ vt lʒ quadran
tẽheres nõ retineat:tñ eatenusle
gata debeant᷑ qtenus primonij vi
res ſufficiũt vtiq; ðᷣducto ere alie

no.itẽ deductis pcijs eoꝛũ q libᷣta

tẽin teſtõ vel directãvel fideicom
miſſan acceꝑũt.Ded ⁊ legata
rio cauendũeſta q fideicõmiſiuʒ
relinquit᷑ nterdũnõ legisfalc.

ſed ẽt altenus legis in hac ſtipula

tione rõ faciẽda eſt: viputa ſi pro
nus ex aſſe heresiſtitutus ſit.⁊ pu
re ꝗncunxlegatus ſit:⁊ ſub cõdi⸗
tione aliqd ſupꝛa debitã pr̃onop⸗
tẽ :nã in hunc caſuʒ rõ faciẽda eſt
