¶Vnlitate. vt matni ⁊ ſimilibꝰ.vt. S. de tute. ⁊ ra. di l. i. F. ſy nõ
nullos.⁊ de admi.tu.l.cũ plures.S.cũ curatoꝛ

tQõ.l. aꝛ.

.2.l. tutoꝛ. hm di.
F. fi. Z.l. tutoꝛ ad

vtilitatt.
1 De teſtamen/
tis ⁊c. Rubꝛica.

Quia tutoꝛes de

quibꝰ pꝛedixit dã
tur in teſtamẽtis
de bis ſuppomt.
⁊ bec eſt quinta

parſ digeſtoꝝ. vt
.C. de vete. iure
enucle l. ij. F. qui⸗
tus. ⁊ pᷣmittit dil

finitionẽ. vt. j. eo.

l. i. ne illotiſ. vt ita
dixerim. manibuſ
pꝛotinꝰ materiaʒ
interpꝛetationis

tractaret ⁊c.vt.S.

de oꝛigi. iur. li.

Iſnia.i.ſo⸗

it tñ pater als ꝓuiderenepoti- 1 Nace

⁊ exheredaſſet filiũ:eiqʒ qð ſuffi⸗

ceret alimẽtoꝝ noie ab eis cenũle
gaſſet: addita cã neceſſitateq; iu⸗

dicij ſui aut ſi nõ habuerit in po⸗
teſtate nepotes:qm̃ emancipato
iã filio nati fuiſſent : ſub ↄditione
eos heredes inſtituere vt emanci

pent᷑ apatre ꝓdigo. Sy qd ſinec
adhec cõſenſurꝰ eẽt ꝓdigꝰ.Sʒ

ꝑ oĩa id iudiciũ teſtantisſequen⸗
dũẽ. Nequẽ pater vero cõſilio p
digũ credidit:eũ mgr̃atus ꝑꝑ ali⸗

rit. 6Aiuſ
Sratoꝛ finioſi nullo moli⸗

qð foꝛte ſuũ viciũ idoneũ putaue

lẽnis ſeu iuris ſo
lẽnitate ſubnixa.
nã nõ ſolẽnis nõ
valet. vt inſti. de
bere. ab inte.ĩ pn

cipio. Itẽ iuſta.i.

legitima. alłs nõ
valet. vt. C. ſi qs
ali. te. pꝛo.l.i.⁊.j.

decõdi.inſti l. ᷣ⸗
dam. Itẽ ſentẽia

id ẽ depoſitio.ſic
C.q̃ te. face.poſ.
l. hac conſul..at

cũ humana. ⁊ vt
tollas oẽs oppo

ſitiones ſubaudi
cũ inſtitutõe her/

dlis tñ legitĩe fẽa

non ergo oz dici
ot quidã dicũt ð
eo. ſ. vniuenſo vt
excludant᷑ ſingu⸗

laria relicta. na ſiue ex vniuerſo ſtue ex re certa inſtiuat valz vter
vnin erſo. vt. ſ. de bere. inſti. li. F. ſ ex fundo. Itẽ nõ obſtat de co/
dicillo vel legato vel fideicõmiſſo etiã vłi vel donatõe cã moꝛtis

pvel de eo qui bona ſua pꝛomittit alicui poſt moꝛtẽ ſuã. vt. . dele

ga.i.l. legatũ. ⁊. O. vt ac.ab bere.⁊ õ heredes.lłi. qꝛ in bis nõ eſt
inſtitutio beredis.vt.C. e.l.nõ codicillũlʒ ſit ſententia de eo qð
quis velit fieri poſt moꝛtẽ ſuã de bonis ſuis oĩbꝰ vel parte vel re

aliqua. Sed q̃d dices de teſtõ in quo filiꝰ exberedat immerito

Hñ.ſolẽnis ẽ diſp oſiti o ⁊ eſt legitima:qꝛ lege ꝑmittit᷑ erberedari
imo pᷣapit᷑ ſi nõ inſtituat᷑.vt inſti.de exbere.lib.in pꝛin.⁊ iõ opoꝛ
tet rũpi:qꝛ nõ ẽ ex officio pietatis.vt. C. de inof.te.lij.interim er⸗

go teſtm̃ eſt.

3 Quis. de pluralitate ad ſingularitates.

Itẽ deperſona pꝛima.ſ. noſtre tranſit ad terna cuz dicit quis.ſic

C. deteſta.l.oĩm.⁊.C. de in ius vocan..l.ſfi.

7 4 Moꝛit.naturalẽ poſtq; eſt teſtamẽtũ immutabile. vt.ſ. de a⸗
im en. le.l. iij. S. fl. nõ ciuilẽ. vt. C. de cap. ⁊ poſtli.l.nec nos.
Aonnnonreg inſtituẽdo beredẽ. als large dicit teſtiñ quaſi
teſtatio mentis vt etiã codicillos cõpꝛebendat. vtinſti. eo.in pꝛi.
2 Fm hoc vnilis ex teſtõ locũ bʒ ꝓ relicto in codicillis.vtno C.
cõia de le.lr ij. velltertio dic ßim aʒo/ ꝙ teſti eſt qued ſolẽnis oꝛ⸗

— -—

— —

—

—
—

ARig

0n .
4 to
te,

Kanen
Kabete.
idutonesde
Puſntdi
ſſtuneßs
Sſppon.
uin
digckopge
epar in
eliſſn
Pmünt d
neytſen.
loni.ptie
nmantbu

ncten,

naaniodis
Netteti,
gbürli

te

tunn inte
ſtin iſo⸗
ſeuinisſo⸗

ie ſhlt.
ſolenisn
prinſide
binte lt
Neinſtui⸗
1 als no

CIAi

nil

ſeſeneis
Poſhnoſe

e faceol⸗
conſul
mana f
isee
ſibauti
nnroebe/

o; dicd

jidicit
hiuend
luck ſinco⸗
n
Penrde⸗
inien
besn
Noch
efi⸗

inneit :

tehaint

cöehN

glaritat ⸗
nlarten

tqiisß⸗

Ft jden

ecnos⸗
Ct cui
eobl
. Ntioc⸗
ſt

xxvij

— — £☛% 7 ●3
d inatio cũ inſtitutiõe b eredis:⁊ eſt quoddã intellectuale qð cuʒ
d uobꝰ codicibꝰ fleri poſſet.vt.j.e.l.vnu.
TE eo.pone exepluũ inſti.e.S.itẽ furioſus.⁊.C. e.l.furioſum.⁊

facit ad hoc.j.de aur. ⁊ arg.leg.l.ſi ita legatũ.⁊.C. e.l.iij.⁊.j.

e.l.in aduerſa.⁊.l.qui in ptãte.⁊.l.filiuſfa. ⁊ idẽ in contractibꝰ.vt

(Q. de tranſ. l. 3
nuʒz. ? de dona.l. V
ſenect. ſed ð iſti. beratẽ pᷣſtare põt:qdð ea res er
debee anal er admiſtratioe nõc. Mã intraden-
vbieti ts mo: (oita res ſinioſi alienat ſiid ad ad
a ageed miſtrationẽ negocioꝛum geſtoꝛũ
I — . . 2
pabeat reſtaméi Ptineat. Et ideo ſi donandi cauſa

rjfacnonẽ: ſz illud

te. i. qui iure pu⸗
blico põt facere
teſtam entũ i. cui

alienet:neq; traditio qcquã vale

beredeh ic ĩ te bit:niſi ex magna vrilitat e fu rioſi
Aaaute 30. hoc cognicione iudicis faciat.
onein tetäͤ Explicit liber. xxvii. digeſtonet

tertiꝰPuiꝰ.

Incipit liber. xxvij
digeſlo. ? quanꝰ?huuꝰ. Deteſta

4

lex cõ cedit nõ in . S
pertareapꝛiugdto MMertis: ? qteſtametu facere poſ-
eris patre ve do ſunt: ? quẽadmocdũ teſtã ſiant.
mino. vt. . e. l. qni
in poteſtate. 2. ſ. K .
ð bo. iber l. vHau / ¶ I¶vYpianus.
lus Patroi vqᷣ Eſtamẽtũ ẽ volũtatis
dic publica au⸗ . 7 „ k
ctoꝛitate eſt cõce⸗ noſtre iuſtta ſnia? de
dencks reſteme eo qð ꝗs poſt moꝛtẽ
yrſel ſͤmums. liiã fieri voluitt. —Abeo.
Lobſides x.. I II. M eogteſtat᷑ eꝰ tꝑis q; te
trii.l. ſi auis ĩX. A.- ſtamẽiũ facit itegntaſmen
imitů. 7 de tef. — D
miler müitan e tisnõ coꝛpis ſanitas erigeda eſt.
C.de inof. teſt.l. ISez.

aliclrte 86 . Eſtamẽti factio nõ pꝛiuati
2 —2 de 27 . „2 dD2 „D
nõ aũt a pꝛiuato ſed publici iunisẽ. Jõqʒ foꝛma
vel dic pacto pꝛi

uatinõ pot aus ei pꝛiuatoꝝ pactis non leditur.
aſtringi ad teſtean „ 6S. aiis.
BaeYNieda ramꝰ an valeat teſtmi
doi ivle . bꝛmis aiaduenteredebem?
tio hoc mõ. ⁊ de H

pactis.l. ius pu⸗ HW . H
bl icũ. vel quarto pꝛiuatꝰ nõ põt remittere ſolẽnitatẽ legũ.ſʒ pꝛin⸗
ceps ſic.vt. C. e.l.teſtãti.⁊.l.ſi nõ ſpeciali.ita ⁊ ecõtra in inſtituto
pot poni vt per pactũ nõ poſſit inſtitui nõ capax.vt.ſ.de iure fiſ.
nõ intelligit᷑.nã factio teſtamẽti actiue ⁊ paſſiue ſignificat.vtin
ſtitu. de here.quali.⁊ dif. S. teſtamẽti. Apparet gᷓ ꝙ pacta vel cõ⸗

ſenſus pꝛiuatoꝝ nõ faciũt vtille poſſit teſtari:qui de iure nõ pot.

vel inſtitui qui de iure nõ põt: vel vt nõ ſolẽniter teſtet᷑ qui ſolẽmt᷑

fuacere dʒ.ſicut nec ecõtra vtillenõ teſtet᷑ qui põt.vt. C. de pactis
conué̃.l.pactũ.ſecꝰ in cõtractibꝰ qui foꝛmã mutant ⁊ accipiũtle
gem ex coõnentioe Zhentiũ. vt. S. depoſiti.l.i. . ſi conuenenit.
bppqꝙ Ideoq;. quidam pabet hoc:æ quidam non.

NJ queramꝰ.factionc᷑.in actiua ſignificatõe.nã ⁊ paſſiuã ſigni
ſicarionc bʒ. vt j.e.l. ſi filiꝰ. ⁊ inſti.de bere.qua.⁊ dif. S. tefa⸗
mẽti.⁊ dic habuit.i.ſe habere putauit.ałs õ.vt.j.e.l.qui in dñi.

2..ſe. ⁊ eſt ſic, .. de codi.l.quidã. ꝭ. eè enĩ dʒ. eſt eni peremptoꝛiũ
cũ nõ poſſit eẽ ſine hoc:ſed hoc ſin eſequẽtibꝰ eẽ põt.ſic.C. de be
re. ac. l. vt debuũ.⁊ dic quẽlibet babere niſi expꝛeſſis ꝓ bibeat᷑vt

.

S. depꝛoba.l.ab ea ꝓbib ent ei.xriij. pſone iure cõi teſtari.ſ. filiuſ

3

a lege ẽ interdictũ. vt.j.e.l.is cui. Itẽ ſeruꝰ.

qꝛ filiuſfa. bʒ teſti facionẽ paſſiue:qꝛ reape

Deteſta. tqᷣteſta. fa. poſ.
ein. ..ſt cui. vſch in ſi. Itẽ de ſtatu ſuo incert. vt. e.l. de ſtatu. Iis cui
E. vt. . e. l. ſiliꝰ. Itẽ monachus.
vt. C. de ſa.ſan.ec.autẽ ingreſſi. ꝗ actionẽ. ſ. actiue intelligas.
põt:ſʒ facere teſtm̃ non põt.

be Regulas.que ſunt yt. vij teſtes ⁊ rogati ⁊ vno cõtextu debeãt eſſe in

anis qui fecerit teſtm̃ habuerit te
ſtamenti factionẽ . heinde ſi ha
buenit:requiremꝰan ſᷣm regulasꝰ
iuris ciuilis teſtatus ſit.
AVNLpianus

Hli vel femine facere pñt vi⸗
de amꝰ.a venꝰ eſt in maſculis ꝗ
dem quartüdecimũ annũ ſpectan
dum. In feminis vero. xij. cõple⸗
tumꝰMtrũ aũt exceſſiſſe debe
at quis.xiiij.annũ vt teſtamẽtum
facere poſſit:an ſuſficiat cõpleſſe
pone aliquẽ ſlꝛalẽdis ianuarijsna
tum teſtamẽtũ ipſonatali ſuo fe⸗
ciſſe.xiiij. anno.an valeat teſtm̃.
dico valeres. plus arbitroꝛꝰ etiaʒ
ſi pꝛidie lalendaꝝ fecerit poſt ſex
tam hoꝛã noctis valere teſtam̃tũ
Jam eni compleſſe videt᷑ annuʒ

re teſtari poſſit¶ſ Surdꝰ z mu⸗
tus teſtamentũ facerenõ poſſunt
ſed ſiquispoſt teſtamentũ factũ

NZa etate teſtamtũ maſcu⸗

teſtõ nũ cupatiuo.⁊ pa
lam dici nom̃ hr̃dis dʒ.
vt.j.e.l. heredis. in pꝛi.
⁊ in fi.⁊.C.e.l. hac ↄſul
tiſſima.S.ꝑ nũcupatõ e,
⁊.l.cũ antiqͥtas. In ſcri
ptis aũt coꝛã,vij.teſtibꝰ
rogatis ⁊ ſubſcribẽtibꝰ
ſigillãtibꝰ a teſtatoꝛe
vel alio pꝛo eo ſcribente
nomẽ heredis. vt.C. e.
l.bac cõ ſultiſſima. ⁊.l.iu
bemꝰ. ⁊ autẽ. ibi poſita.
nõ ãt ẽ vis ſit ibi exhere
datꝰ filius imerito.nam
nihilominꝰ interiʒ valʒ
vt nota. S. l. i. . j. de vul.
ſub.l. in ſubſtitutione.:

Aa etate.alias qua
J ex qua.
d Lompletũ. vt. C. e.l.

iiij.⁊. C qñ ꝓuo.h ẽ ne.
l. ij. T inſti. e. F.pᷣterea. ſic
⁊ in diffinitõe tutele. vt ĩ
ſti.qui.mo.tute.fi.in pᷣn.
Sed quare ciuꝰ femina
Rñ. qꝛ citiꝰ ſagatioꝛ.vt

.C. bis qͥ ve. eta. impe.

l.ij. ⁊ qꝛ citiꝰ ẽ viripotẽs

Ee 2e Lõpleſſe.i. extrema
qantundleainut ga vy⸗ g ihnine⸗ eed
r. „aius. ter excedere 2 Oplere.
agrr, AIIatali. qrtidecimi an
NZi in poteſtate parentis lhcz. de mino. l. ij. F.
Weſt ius teſtamẽti faciendi Bionas, der an ang
. Jr. 2 19 m 1 „gn. .n
no bhabet : adeovt quauns pater ei g dicas natu in fine illi
permittat:nihilomagis tamẽ iu us diei⁊ teſtatũ in capi⸗
te.accur.floꝛẽ.

geſ Dico valere. dies S

ceptꝰ hr̃ ꝓ cõpleto.ſic ⁊
ſ. de mã.l.q i. ⁊.j.de vſuc.

valitudie aduerſa aut qlibet alio

ibino. n

l. in vſuc.⁊.ſ.de vᷣ.ſig.l.
anniculꝰ. nec ob. j. ð mi.
l,iij. F. minoꝛẽ. vbi ð mo
mẽeto ad mom̃tũ querit᷑.

vtibino. bꝗ Pl arbinoꝛ qͥd ẽbocpl'. Rñ vt in penultima die. dũ

mõ pꝰ finitã ſextã boꝛã noci añpenultimi diei.ſ.deſinẽtis fieri poſſit.vl

nima dies ẽ dies kalẽ penultia pdie añpenultia dies q̃ pᷣcedit pdie ka/

lendaꝝ qͥ ad natuitaté. nã 2 annꝰ qũq; alias ceptꝰ hr ꝓ ↄpleto.vt.j.ð
mu. ⁊ ho.l.ad rẽ. ⁊ ad treb.l.qͥ fili.S.ſabinꝰ.vel dic tutꝰ qð.õ.dirxit.qñ
fit in quis parte vlrimi diei anificiał. hic aũt in quis ꝑte vltimi diei na⸗/
turalis.⁊ ſm hocpoſt ſextã boꝛã noctis penłtimi diei deſinẽt fem̃ valz
iq¶ Hocns.añp enulnmi diei deſineni᷑ ſᷣm pꝛimũ.vel penultimi diei deſ
neni ſm nos.ſic ei dies incipit ⁊ finit moꝛe romano.vt.õ.de fer.l.moꝛe

Eßm pꝛumnum. I Mon babet. vt 7. C. e.l.iij. .
ibilomagis.i.nõ ideo magis.vtinſti.e.in pꝛin.⁊ ar.S.de poſtu.l.
quos ꝓbibet.⁊ ẽboc ven niſt in caſtrẽſi vel quaſi peculio.vt inſti e, in
pꝛin.⁊ · C.e.l.pe.⁊ fi.⁊.j.de dona.l.filiꝰ.in fi.ſed donare põt cã moꝛtis
patre permittete.vt.j.de dona.cã moꝛtis.l.tã is.ꝭ.i.dũmõ hoc erpꝛeſſe

NAVi in poteſtate. parentis eſt. vel eſſe credit᷑vt.j.e.l.qui in dñi.⁊.l.ſe.
m

pmittat nõ ſimpliciter donare. vt. d.l. filiꝰ. S. ſed ⁊ meminiſſe. Sʒ quar̃

ſecꝰ:Rñ.qꝛ teſti factio ẽ publici nõ pꝛiuati ſuns.vt.S.e.l.iij. ⁊ moꝛs filij

3.l. inſpicit᷑ nõ patris. vt ar.j.de dona.cã moꝛ.il.moꝛtis cã capit.ſed in caſu
fa.yt ſ.l.pꝛoxi. Itẽ impubes.vt inſti.e.S.impubes. Jiẽ funoſus
vr inſti. e. . itẽ furioſi. ⁊. / e.l. fii. S. mar cellus. Itẽ pꝛodigꝰ. vti-
ſti. F. it pdigꝰ. Itẽ mutꝰ a ſurdꝰ. vt. j. e.l. qui jn poteſtate. S.i.
Itẽ cecꝰ yt.· Ceeil. bac cõſulniſima. Itẽ danat ad moꝛtẽ.yt.j. el.

videtur ꝙ poſſit qñ mat᷑ vel auia reliquit:vt ad patrẽnõ ꝑueniretyſufru
ctꝰ.vt ĩ aut᷑.vt lic.ma.⁊ aui.ĩ pn.coll.viij.ſed dic diſponitnõ teſtãdo.vt
Surdus.ſi bʒ vtrũq; viciũ a natura nõ teſtat᷑ vt h.
2: C.e.:l.diſcretis, in pꝛin. Si ex accidẽti:tũc idẽ ſi ſcribere neſcit. vt bic ⁊

—. . Tiber

ſbi iaũt alten tm̃ tũc iure iſto nõ teſtaf:niſi a pꝛincipe impetrauerit:vt
hbic a l.pꝛori ⁊. . vñ cogna.l.octaui.S.fratris hodie ſic.vt.d l diſcretis
G ſnoũñt. vſq; ad fi Itẽ hoc niſi ſit qniles.vt inſti. de teſta.mi.S.qᷣnĩmo
7 ĩ. de teſta mili.l.ni. at. o MWMur. vt inſti e. . pe. ? facit.· C. e. l.
furioſum ⁊. ã. de poſtu/l.i.S. caſuʒ. ⁊ de ſpõ.l.furoꝛ.⁊.S.e.l.ij.
Imut aut. poteſt
ieci aut pꝛo :⁊ dic
eyavcidẽti: 7 neſcit ſcribe
re als ſi iure poſſit vt
Ce.l diſcretis ij.rñ. v
veriꝰ ſeparatũ erat vici lum. „Ah Drcel.
um: 7 boc iure nõ pote⸗ J mutꝰ autꝰſurdꝰ lcere ſibi

rat. ſed bodie põt. vtð. teſim̃ facere a pꝛincipe impetra⸗

caſu mutꝰ daut ſirdꝰ eẽ ceperit:ra

⁊7.S. l pꝛoxi.no.

tummhilominꝰ ꝑ manet teſtamẽæ/

Itẽ ſecꝰ in crimine maſeſtatis. vt. j. de dona.l.donatiões. SF. ſ.
in alijs ſimilibꝰ que ſunt in. d.l.ex iudicioꝝ.itẽ boc niſi moꝛtẽ ſibi

coſciuit. vt d.S. pꝛomde.⁊. C. ſi reꝰ vel accu.moꝛ.l.defunctꝰ.item

Neſt ar.ð. j.de manu vin.l.qu ipene.
Wi manꝰ.teſtm. nuncupatiuũ: et in ſcriptis.vt.C. eo.l.iube/
mus. ⁊ autẽ. ibi ſt

/FEgecoꝛneliateſtã cor qin g. a d
1 — hoſtiũ ptãte deceſſerũt:pin 4 Bſides. da⸗/
de ↄfimmant᷑ : acſi hi ꝗ ea feciſſet Ronmaie en
in hoſtiũptãtem nõ pueniſſent:⁊

hereditasex his eodẽ mõ advnũ Sponẽda. vtm

boſtibus ꝓ capti
uis vel pꝛo pace

Jo. etiã facta te /

q ¶Valet. ſi mõ ſolẽnit
7 inſtituẽdo quem dʒ te
ſterur. vt. C..de inof.teſ.
l.ſt qñ.in pꝛĩ.nec obſtat
vt. ſ. de bo. liber. l. ẽt. F.
i.qꝛ ibi cõ ceſſit ei qͥ ałs
poterat teſtari.vt plene
no. dicta. l. ſi añ. ⁊ facit
ad hoc.j.e.filiꝰ.
NZus. hoſtes. vt ca⸗
rs ſit. ⁊ ſic ſeruꝰ.
vt inſti de iure perſo. F.
ij. ſic per ↄñs nihil bʒ
vt inſti.p quas pſonas
H. itẽ qð ſerui.⁊ his rõni
bus nõ valet. vt ⁊. ſ. e. F.
fi. æ. . de teſta.mi.l. face
re. ⁊ ante factũ valet: ſi⸗
ue redeat ſiue nõ. vt iſti.
e.S.fi. Itez codicilli ibi
facti ante facto teſtõ cõ /
firman valẽt. vt. j. de ca.
7 poſ.l. in bello.S. codi/
8¶Si cui. ⁊ igni. in cut

locũ ſucceſſit hodie de⸗/

poꝛtatio. vt.ſ. ad.l.iuł.re
pe.l.ij.⁊.j.ad.l.iuł.pe.l.
iij ⁊ facit.j.de leg iij.l.i.
G. hi quibꝰ.in pꝛin.⁊ i ff.
hodie etiaʒ in loco eius

uerit valet eiusteſtmSG. Zliꝰ.

E Ius apud hoſtesẽ teſtm̃
Aðibi fecit nõ valet: quãuis

rediert¶ Si an aqua⁊ igni ſiter
dictux ſit eiꝰ: nec illud teſtm̃ valet
qð añ fecit:necid qð poſtea fece⸗
rit. Shona qʒ que tũc habuit cum
danaret᷑ publicabunt᷑ :aut ſinon
videant᷑ lucroſa:creditoꝛibꝰ con
cedent᷑ ¶ GIn inſulã depoꝛtati in
eadẽ cauſa ſuntSed relegati ĩ
inſulã:⁊ qbꝰ terra italica ⁊ ſua p⸗
uincia interdicit᷑:teſtamẽti facien
di ius retinct? ꝭſNi vero ꝗad fer
rum aut ad beſtias aut in metallũ
danant᷑ libentatẽ perdũt: bonaqʒ
coꝝ publicant᷑:vnð apparet amit
tere eos teſtamẽti factionem.
AWv) NLpianus.
ꝗs poſt accuſationẽ i cu⸗
odia fuerit deſunctꝰ indẽ⸗
at? teſtm̃ eius valebit·) Aulꝰ.

ſuccedit exberedatio. Bi manꝰ amiſi teſtm̃ face
1Publieabunt hodte re pot: ququis ſcnberenon

enigi⸗ hic Tne⸗
l.dicik de bonis publica Teb -=—
dis. vt in autẽ. vt nul.iu 6 Bſices teſtari nõ oſſunt
di.5. qm̃. æ.5. pe. colla. —Mſi eis pmittat᷑ Nlianꝰ
viiij. nec mñ teſtabit. tuʒ ü
qꝛ ĩ boc bec iura nò conꝰ

rigunf᷑ tum qꝛ certis perſonis ex pꝛecepto dicte legis incoͤtinẽti dantur.
v ¶Zucroſa.qꝛ nibil ſuper ẽ deducto ere alieno.vnde fiſcꝰ non babet.vt
ſde iure fiſci.li.S.an bona. ⁊.l.non poſſunt. B
x¶ Pepoꝛtati..bona.⁊ boc coꝛnigit᷑vt.S.⁊ facit.C. de penis.l.depoꝛ⸗
tatoꝝ.⁊ de bo.pꝛoſcrip.l.ij.v bi dicit de poſt q̃ſitis nõ poſſe teſtari.
V ¶ Bus retinẽt.ſiue imperpetuũ:ſiue ad tpᷣs ſint legati.nã cuſtatẽ ⁊ lib⸗
tatẽ ⁊ bona etiã retinẽt:alij pꝛedicti ⁊ inferioꝛes nõ.vt.ſ.de interdictis
T relega.l.relegatoꝝ.5.ſiue.⁊. C.de pe l.depoꝛtatoꝛum.
3 6 Ad ferrũ. vt decapitent᷑ qð fit. vt. C. de adul.l. quauis. Itẽ ad beſti⸗
as. vt j. de fal.l.quicũ q;. Itẽin metallũ.vt.j.ad.l.iuł.pe.l.ſacrilegij..
ſt quus. ⁊ Perdũt.ſtatiʒ poſt ſnĩam.vt. j. de pemis.i.qui vltimo
hodie cõtra.vt in autẽ.de nup.S.qð anteʒ.colłiij. Itẽ ⁊ qð dicit publi⸗
cũ.hodie d.vt in autẽ. vt nulli iudi.S.fi.colł.viiij.nec tñ teſtat. vt hac.l.
nota S.qi. S
– Auis ex. §. irrium.
I quis poſt.indẽnatꝰ.i.nõ cõdẽnatꝰ.ᷣvt.j.de iniuſto rupt. teſtõ.:.ſt
gquis er. F. pꝛoinde. ?. j.de dona l.poſt cõtractũ.⁊.j.e.l.qui a latronibꝰ
gifl. ſecſi cõdẽnatꝰ ita qð nõ poſſiu retracari vt.j.de accij.l,jex iudicioꝝ

t. GV pianꝰ

3½ 6Factionẽ.tã actiue vt bic: q;ᷓ paſſiue.vt. j. de pe.l. qui
dam. ⁊ facit. j.̃.l.qui a latronibꝰ.S.ſt quis.⁊.de iniuſto rupt. teſtõ.l.ſi

quẽq;ꝰ ptinet. Quare ſuꝰ heres

teſtm̃ Di ꝗs in capitali crimine

nenda.⁊ idẽ intel

ſcriptꝰ ab eoqui in hoſtiũ ptãte dð lige ecõtra in ob⸗
ceſſerit ? lber ? heresenit ſen vo. ed oerino bo
lit ſeu nolit?:lʒ minꝰ ꝓpꝛie nẽariꝰ ſtibꝰ.b. ⁊ eſt rat⸗
hĩs dicat᷑. Hã ⁊ filiꝰ eiꝰ qĩhoſti orbona nenei
uʒ ptate deceſſerit: inuitꝰ Heredi cern lwon nn
tati obligat᷑. Quãuis ſuꝰheresdi domiperdũt dñt
cinõ poſſit qui in ptãte moꝛiẽtis um vempſt eal.
nlie abr dr. ucchhnus: diuus. T ar. 5.c.l.
i alatronibꝰ capti ſunt eus..
AN lben manet pollimt. fa NAreree
cere eſtm aſRt qapud extrane- no ab alio. vt.5.
os legatioe fingunt pñt facere ctij vel e n⸗

toge romane. vt

dãnat appellaueritꝰ:a medio tẽ ſ. de iure fil.l. ſel
poꝛepẽdẽte appellatiõe feceritte ſtacdene,
ſnslir ita deceſſerit: valet eiꝰ liaa cofrma
teſtamentũ. aulus. tur. vt. ſ. ac.l. kal.
qNWi idñi earamg Vehido enii
— O . — . .
: ſi ignoret dñm deceſſiſſe quis. 5. quatenꝰ.
aditaq; eiꝰ hereditatez eẽ: teſti ⁊ i. de bo. lib l.

iiij. F. i. ?· C. ð z

facere nõpõt:lIʒiaʒ paterf. amilias pti.l. captum. ⁊8
⁊ ſuiiurisẽ:nã ꝗq incertꝰ deſtatui ſuis ⁊ leglapud
ſuo ẽ:certã legẽ teſtamẽto dicere b ¶Anũ quẽq;. a
M nõpõt. LZpianꝰ gnatũ vel cogna
d. & ſtatu ſuo dubitantes vel vn lle Pom
errãtes teſtm facerenõ poſſunt yt is ⁊ leg. bere. .i.
F. i. ſed. Z. J. de
bo. ſig.l. iij. in fiñ.

So.vt ibi. Itẽ cotra. j.de ſe.ta.l.qui ex liberis.S.teſto.⁊ inſti.q.
mo.te. infir. S. nõ tam̃.quibꝰdiot᷑ irritũ capi.di. So.ibi bona in a
liũ tranſierũt:⁊ ſic de alienis teſtat᷑:hic remanẽt nulliꝰ: at vbi tim̃
qualitas coꝛpoꝛis mutat᷑:nibilominꝰ valet.vt.S.e.l.qui in pote

cHolit.vt.j.de acqui.ber.ᷣl.neceſſarijs.i fi.b

d Inuitꝰ. de iure cihili nõ pᷣtoꝛio.vt.d.l neceſſaxijs.no.⁊ inſti.

de bere.qua.⁊ dif.S.ſui.

e¶ Mõ poſſit.ĩmo ẽ ſuꝰ.vt inſti.x

bere. ab inteſta.S. interdũ.queẽ S. So.i.ficionẽ poſtliminij nõ

veritatem conſiderauitt.
Aiso latronibꝰ. de capto a mutinẽſibꝰ dicit. vt j. de capl.
oſtes.vel pꝛopꝛie a quolibet latrone.vt. j.ti.i.l.poſtliminiu. .

apitatis.ſed ſtincenꝰnõ pot. vt. j. de leg iij.l. i in piin.
g Aũ liberi.bac rõne.⁊ filiuſfa.ſed ille in ptãte leginima alteriꝰ

ne dominia ren plene hʒ. Itẽ danati de cnimine capitali. Item li

bern. ſed ⁊ illi dominia reꝝ nõ babẽt.vt. ð.e. l. eius. F. fi.
beᷣ A¶anet. vt digis legibꝰ. ⁊. C. deinge. manu. l. ci agnatum.
i ¶ Poſſunt. ſed nõ ↄbere cũ qlibet. vt. S. ꝙ me cã. l.qͥ in curcere.
K ¶¶Extraneos.i.boſtes.vt. j,de cap.l.poſtlimi.rein pꝛin.vel dic
de illis qui dñr in.l poſtli. S:in pace.qͥ ſimiles ſunt boſubus, vt

osſſ

notifti
uncnen

Ceol abe
1 auni ſi

iinn
oniſseh
buspenn
Nato e
Onidaptrſs
ciifuane

da tiliſd

ecöainob⸗
edatsa
fomanobe
b. 2nnt

naqueſni

han ſunt
Grelictoz
perdätdf
Nipſt capn
deiure fil.

, .
Nermirnt,4

pe apteſt
alio, ſtöͤ⸗
pel etiina⸗
oceſſoyſa
mane, yt
efil.ſed
pto.

gecoꝛnoe⸗

coͤfinma
galkal.

Ad

gaanan.
dolbl.
1Ca
aprun15

legll d

igicz

d cond

lſcnptum

gbareld.

.ſdef

liiinif.

,4nſäi
Abonaſt

, bimn.

glinppet
nſoii
1o, it
vrtid⸗
üninne
ean
inini

. 5
9a Altec.

Jent
agun
4Nt.

ibi dicit. I ꝗ Kungune ai eſneibi ori, cũ capi non de⸗

bu erit vt. ſ. de leg. l. A. v Y
guit᷑ pꝛo nunciatũ. vt.ſ. ad tur.l.i. S. fi. et facit. ſ de pe.l. ij. F. fi. ⁊. .
de iniuſto teſta. l. ſi quis ex. 5. bi. 2.S. e.l. ſi quis poſt. z. S. de bis

m Si quis.appellauenit.igit᷑ extin

qui no. infa.l furti.ſed ar.ð.j.ad muni.i.liber.S.in qõibꝰ, ſed il

nAalet. niſi ſit

danatus crimine
maieſtatis vel re

na ſpecialiter dã
nato adimantur:

lud ideo ⸗ nees .
ſene de dilus pius reſcripſit.
digl. neh. .Omponi.

NIliuſfamilias ⁊ uꝰ alienꝰ
7 poſthumꝰ ſurc? teſta⸗

facerenõpõt?. V) Lpianus

i . Sauilege bonis interdictũ

etiã poſt moꝛtem E. Nre
44 Vonog durer — ſtteſtm facerenõ põt: et ſi
ſt ego in bendgẽ fecent ipſoiure nõ valet: tman
uiucan valeat e interdictionẽ vetuſti?Pabuerit te

Kameéntum.

luſſus eſt eſſe rit cñ neqʒ teſti factionẽ habeat.
uber:. Si quisob cannẽ famoſuʒ dã⸗
p ꝗAditc;. tune natur ſenatuſcõſulto expᷣſſuʒẽ vt
eni cedit dies reli — —
cie lbenratisdt inteſtabilis ſit:ergo nec tenn
(C. de cadu. tollł, ei⸗ ſi adhibe⸗
((Errobiſine⸗ cærepoterit nec ad teſtm̃ ad uni
etiã ignoꝛãte ſer⸗ i teſtis . Odelti.
0E—E E gagl. ⸗ d. 119
uo. vt. .ð fidei li. Iſfliuſfamilias aut pupillꝰ
l. iij. . i. ibi. qd g
ſi quid ⁊c. ⁊ bic
olligik. qe Deſtatu. pꝛimeuo a natura ſiue iure naturali

ſtamẽtũ hoc valebit. merito ergo

Aii dñi ma nec teſtis ad teſtm̃ adhibeni pote⸗

i,nbuto quẽ nũc fecuperauit. ⁊ ſic ponit.. deſta. ho.l libertꝰ.⁊ ſi
cer. pe.l.eius qui. ror ino poͤt. niſi ſit miles. vt. . de te. mi.l.
vvt. . de codi.l.ariſto.⁊ facit.ſ. vñ le.

ex militaꝛi. 5. fl. vel veteran
l.ij. F. fi. ⁊. j. de le.iij.l.i.i.rñ.⁊.j.de acq̃.here.l.heres.⁊.j.l.pꝛoxiĩa

Itsẽ facit. C. de repudi.autẽ.ſed hodie. vbi nõ tenet matrimoniũ

dubitãs applicat aium ſuuʒ ad plura ⁊ neſcit qð eligatignoꝛäs
eſt qui nibil ſeit ſed ſcire dzʒ. at neſciẽtia eſt cũñ ſcire nõ tenet᷑. errat
qquãdo credit vnũ ⁊ eſt aliud.ſed quãtum ad tituluʒ de iur.⁊ fac.

factũ cũ ſoluta quam qedo ligatam.

Eſtatu. pone exemplũ de le.ij.li. in pꝛin.⁊ eſt differẽtia int
ubitationẽ ſeu titubationẽ:ignoꝛãtiã erroꝛẽ ⁊ neſcientiã:qꝛ

igno. vel cõditio.inde.nõ eſt differentia. vt. C. de cõdi.inde.l.fiñ.
lex tñ videt᷑ facere differẽtiã in hoc.j.de acqui.heredi.l.vi.S.i.ſed

betundau. vr..O mẽti factionẽ habere dicunt: licet
mrer auſſit vea eni feſtm̃ facerenõ poſſunt: attñ
lijs ibi notatis à ex teſtõ ſibi vel alijs acqrere pñt.
lunt ſer nem nii marcellꝰ notat funoſinz y teſta⸗
vent. vt ſ. de inu Mẽti factionez habere:lʒ teſtm̃ fa⸗
lo teel t ds e cere nõpõt. iaũt teſti factonẽhʒ
dc aube ve epot ſbi acgrere legatũ vel fidei
zeiein gunnen cõmiſſuʒ.nã etiã cõpotibꝰ mẽtis
ieeſtatis 2 repe “
oenbocitio. blnplesatt ecin i
Ite ꝙ dirit vole bus acqnmtur. †²),. Aul'.
ſe pecteaphella Maduerſa coꝛpis valitudi
Di G —

Deteſta. ⁊q̊ teſta. fa poſ.

realibꝰ.vt. C. cõia dele l. . u.ſ. defuris.l. a ticio ⁊ dicta.l.ſi parẽ.ſs qui
daʒ dicũt tune demũ cũ agnouit: ſed tũc dic irreuocabiliter. ⁊ facit inſti.
de bere ab inteſt. S. poſtbumi. C·e.l.furioſum. ⁊.s.̃.l iiij.⁊.l.illa que

. poteſtate.

aut ſernꝰ tabulasteſtamẽti fece⸗
rit ſignauerit:ſᷣim easbonoꝝpoſ-⸗
ſeſſio dari nõ põt:lʒ filiuſfamilias
ſui iuris aut pupillꝰ pubes:aut ſᷣ⸗

uus liber factꝰ deceſſenit. qenul
le ſunt tabule teſtamenti qᷓs is fe⸗
cit ꝗ teſtamẽti faciẽdi faoiltatem

nõ habuerit. ¶V NLpianus.
q ANiteſtõ heres inſtituit᷑ in
eodẽteſtõ teſtis eẽ nõpõt:
qð ⁊ in legatario ⁊ in eo ꝗ tutoꝛ

ſcriptꝰ ẽcõtra habet᷑ ꝰ. hi enijte⸗
ſtes poſſunt adhiberi ſi aliud eos

nihil ipediat vtputa ſi ipubes vel

in ptãte ſit teſtatoꝛis.ſoteſta⸗
liberos ꝗ

tis aũt verbũ nöſolüa4

ſunt in poteſtate referẽdũẽ: verũ
etiã ad eũ quem redemit ab hoſti
bus:q; uis placeat hũc ſfuũnõ eẽ
ſed vinculo quodã retinen donec
pciũ ſoluat¶MPer cõtrariũ queri
põt:an pater eiꝰ qui de caſtrenſi
peculio põt teſtari adhiberi ab eo
ad teſtm teſtis poſſit.⁊ marcellus
libꝛo. x. digeſioꝝ ſcripſit poſſe:
Aeci. 3

frater ergo poterit.X

aũt in teſtõ diximꝰ ſuꝑ ꝓhibẽcis

vel inhibẽdis teſtimonijseoꝝ ꝗĩ

ptrãte ſunt:in oibꝰ teſtimonijs ac⸗

17

ibiid repꝛobauimꝰ. Itẽ bec lex fallit in milite ⁊ veterano. vt.S.l.

pꝛoxi.nota.
e Aliuffamiis oſtbumus. etiã alienꝰ hodie:licet olim ſecꝰ

tinſti de leg. F. poſtbumo. v Poſſunt. accipit g actiue
⁊ paſſiue.vt inſti.de bere.quali.⁊ dif.O.teſtamẽti.⁊ de ſurdo dic
vt. C. el. diſcetis. x qſiflotat. addendo: nõ coꝛrigendo.
Ügnoꝛanbꝰ. vt. j. de acqui. poſ.l.i. . uẽ acqrimꝰ. ⁊. õ.quẽad.
ſer. amit.l.ſi partẽ. S.i.⁊.ſ.de le.ij.l.cũ parer.S.ſurdo.ergo ⁊ funio
ſo. yt. . de ac: ⁊ ob.l,ſt a furioſo, ⁊ qð dic in perſonalibꝰ: idem in

apias vbi aliqd negocij gerit ꝑ

ip ſic.qꝛ ⁊ is cui bonis eſt interdictũ nõ põt

A·nñ oduerla.nõ poteſt. vt 2.5. .l. ij. 2. C.e.l. ij. .l. funioſum.

,

Scui vr bereticis
oibuſ. vt. C de hẽ.

4 mani l.manich eoſ.itẽ

vt.C. ad.l.iuł.ma.l.fiñ.
ſed hoc videt᷑ falſũ qð
tamẽ ante interdictũ veꝝ
eſt ⁊c ideo pone in pꝛo⸗
digo cui lege.i.per legẽ
aꝗ iudice interdictũ ẽ bo⸗

nis. vt inſti. e. Fitez. 1. S
de cur. fur. l. i ſed in eo vi
detur male dicere meri⸗

to ⁊c.ſed ſatis põt cõce⸗
di illud eẽ veꝝ. H. cũ de
beant eẽ integri fructus

vt 1. S. de teſti. l. queſitũ

alij dicũt l. interdici cuz
certũ ẽ eũ eẽ ꝓdigũ:ſive

ro dubiũ:tũc a iudice.vt

inſti. de cura. S. fur.

2Adbiberi poterit. vt

teſtis:nec dicet᷑ ei teſtio⸗
niũ. vt. ſ. e. l. cũ lege. ⁊. j.
de ſe.ta.l.i. SF. ſed ſi quis

? Factionem.capere ex
ns

teſtõ: actiue ſed paſſiue
ſic. vt.j.de acq̃ͥ.herᷣ.lmu
tum. ..i.fallit tñ in furio
ſo qͥ põt capere exteſtõ:
non tamen teſtatur.

a ¶[Si q̊s. dãnet. accu/

ſatꝰ vel cõuictꝰ ex illa in

iuria. vt. ſ. de iniur. l lex

coꝛ.S.ſi quis.⁊.l.qð ſe⸗
natus.

b Inteſtabilis. vt ꝛ.

de te. l. ob carmẽ. ⁊? boc
exponit ſtatim.

c¶ Adbiberi. vt teſtis.
iitẽ nec ei dicet᷑ teſtimoni

um. vt. j. e.l. cum lege. an
aũt capere poſſit:qͥ dam

dicuũt ꝙ noö: ſed aʒo diẽ
adbiberi:⁊ tñ capit.vt.j.de

acqui.bere..mutuʒ..iſed Jo.dicit ꝙ nec ille capit:qð põt eſſe veꝝ qñ
a lege vt in heretico.ſt aũt ꝑꝑ ꝓdigalitatẽ bene capit ⁊ iſte ſᷣm eũ.ſed di

t no.dicta.l.mutum. ODUYUJMD

cam ꝙ nõ capiat vtpote cnmminoſus.vt bicin fi.qð non eſt in pꝛodigo.

A filius. niſi in caſtrenſi peculio vel quaſti. vt inſti.e in pꝛin.
ut ſeruꝰ. niſi in caſtrenſibꝰ. vt. C. cõia de ſuc.l. ſeru .
Fecerit. teſtãdo. ⁊ ſic ſequẽtia. vt. ſ. de bo. poſ.ſe.t.l.i. . exigere. ⁊ fa. z.

e.l.ij. 2. iiiſ. .j. de le. iij.l... i. . j. de reg. iur. ..pe. ⁊ in autẽ.de teſtib F. ſi
vyero. ?.. ad mace.l. i. F. certe. ?. C. deinge. ma.l.ſi pattris.
g¶ Deceſſerit. ſecꝰ in legato.vt.j.de leg.iij.l.i...i.

AKeſt. l. oibꝰ. So. vt ibi. qꝛ h ꝓ ſolẽnitate:ibi ꝓ vᷣitate.ſic ⁊ ĩ turoꝛe nõ

(Nulat Ban inſti e.. legatarijs. 2. C. el. dictatib? ſgz 3.C.

tñ i ᷓ pupilli p̃t eẽ teſij itẽ fac.xuij.q.ij.ſuꝑ pꝛudẽtiã.⁊ iſti. ð teſ. F. ſzʒ neq;

i Ainculo.pignon.vt. j. de le.i.l. ſenatꝰ. F. i. ⁊· C. de capt. l. ij. P ſi liber
uit redẽptꝰ ałs fit redimẽtis. vt.ſ.de cap.l.in bello.S.ſi quis ſeruũ.ac.

Per cõtranũ.poſſe cũ ante miſſionẽ teſtef.ſecꝰ ſi poſt.vt inſti. e. . ſʒ

li?. qui j, nã ⁊ ſine vllo teſte vel ſine ſolẽni numero teſtiũ valerʒ.igi

tur valet qũñ hmoi adhibet᷑.vt dicit᷑ de muliere cui dat᷑ actio ex ſtivulatu

vbi nulla fuit ſtipulatio.mulromagis ergo vbi aliqua fuit licet nõ vtiliſ
vt. C. de rei vx.ac in pꝛin. Itẽ cõtra.C. deteſt. l. v. ⁊. S. deteſt. leſtis ido

ne'. ſed hoc eſt ſp eciale fauoꝛe militis.H.

— —

a ¶¶Quecũq;. diximꝰ: refert ſe ad filios pꝛobibitos teſtiſicari pꝛi in teſtõ

1 inſti.de teſt. S. teſtes.

Liber

idẽ erit in alijs neg ocijs ſi qrat᷑ aliqͥd patri i.ei ſit vtilitas filij teſtimõi/
um. ſi aũt nõ patri ſed filio q̃raf: tũc ⁊ alia rõne repellit᷑:qꝛ in re ſua vt ſi
pater ꝓ filio veluti legitimꝰ ad miſtratoꝛ agit.ſi aũt nec patri nec filio q̃
rat:tũc ſm hᷣ fili ẽ teſi pr̃i.vth ĩnuit.ſʒ ob.qð dic phibẽdis ł ſub.ñ ꝓbi
bẽdis. Itẽ ſᷣm h̊ᷣ nõ ob.inſti.e.S.ſed ſi filiꝰ.vbi nõ qrit᷑ pam vel filio: et

tmñ repellit᷑ qꝛ ibi de pꝛis
teſtimonio.ð quo dicvt
5. ꝓxi.Rñ. bic filij: ⁊ eſt
rõ vt pleniꝰ repellat᷑ pr
qꝛ plꝰ diligit filiũ:q; eõ
filiꝰ patrez.vt.S.qð me.
cã.l.iſti quidẽ.S.fi.patet
ergo qꝙ in teſtamẽto nõ
pot filiꝰ eẽ teſtis patri:
nec diſtinguo qratur vł
nõ q̃rat᷑ vnivel alteri.vt

ʒ.hac.l.ſed in alijs diſti

guit᷑ an querat᷑ vel non.

vt hic dicit. Sʒ dicũt qᷓ

dã referri ad pꝛoximuʒ
dictũ.ſ.de p atre ⁊ fratre
qꝛ dicit ꝓbibẽdis.⁊ ſᷣm
hoc expone eoꝝ.i.ꝓ eis
qui ⁊c.⁊ qð dicit per qð
acqͥrat᷑ gloſant ita: ſub⸗
gaudi m axime.nã idẽ ẽ in
illis negocijs in quibuſ

qdᷣ acqrat᷑¶¶ Mec furioſusꝰ qdeʒ
teſtis adhiberi põt:cũ cõposmen
tis nõ ſit:ſjſihʒ intermiſſioneʒ eo
tpe adhiberipõt.teſtm̃ qʒ qð añ
roꝛẽ ↄſũmauit valebit:⁊ bonoꝝ

poſſeſſoex eoteſtõopetit. Eũꝗq

lege iulia repetũdaꝝ danat? ẽ: ad
teſim̃ adhiberi nõ poſſe eriſtimo

qm̃ in iudiciũ teſtiseſſe vetatur.

Aulier teſtioniũ dicere in teſtõ
quidẽ nopoterit:als aũt poſſe te⸗
ſteʒ eẽ mulierẽ argumẽtoẽ lex iu⸗
lia de adulterijs:q adulterij dãna
tã teſtẽ ꝓduci vl dicere teſtioniũ
vetat· Seruꝰ qʒ mento ad ſolẽ

mimnonshaterns poͤtfe nialadhiberinõ pᷣt: cũ iurisciuil
ſeteſto nlio milimeaz cõionend hẽat intotũ mnec pᷣtoꝛiſ
ſi ei nõ acquirat. vt iſti. E Y = .
e.. F. ſed ſi filius. vñ gene adẽ edicti N tveteres Pputauert
ralis videt᷑ eẽ ꝓbibitio: Cosꝗ pꝑpꝑ ſolẽniateſti adhibentur

ne pat᷑ dicat teſtimõiũ ꝓ

filio: ⁊ hoc rõne affectio durare debere donec ſupmaote⸗

ſtatio pagat᷑:nõ tñ intelligẽriã ſ

nis:⁊ eadẽ rõ ne mater: . Oe en
r dica⸗ gecnunn pſipa monis exigimꝰ.hoc eĩ diuꝰ mar.
tri:vel ?m Jo.ipſi filio. Süili j
ni uenegoain gera diuo iuliano in teſte glatine log ñ

qs debeat acqͥni ipſi ftiuiu
lio pater nõ erit teſtis:vt ibi.ſiue p qð q̃rit᷑ vel nõ q̃rit᷑ patri filiꝰ nõ teſti⸗

ficabit᷑:⁊ ſic pr̃ nũqᷓ; admittit᷑ ad teſtimoniũ filij:⁊ ita nõ ſubaudikmaxi

me. ſed hoc qð dicit intellige eẽ dictũ manẽte militia filij. vt inſti.e. . ſed
⁊ ſi filiꝰ poſt miſſionẽ.vt dixi in ſuperioꝛi.S.h.ſed hec glo.loquit᷑.q.d.ð

pꝛobibẽdo cũ ſm eos de ꝑmittẽdo dicat:niſi dicas de ꝑhibẽdis.ſ.cerꝭ

caſibꝰ.q.d.alias ꝓhibẽdis:⁊ ſuꝑ bᷣ fundat᷑ gloſa.ſʒ pꝛimà appꝛobo.
b Mec furioſus.⁊ bonoꝝ poſſeſſio ſe.ta.vel etiã ðᷣ tab.nã vtraqʒ cõpe/⸗
tit ex teſtõ. vt inſti. de bo.poſ.S.ſunt aũt.⁊ facit.S.e.l.q in ptãte.S.i.⁊.l.
is cui. ⁊ inſti. e. S. furioſi. ?.. ſed ⁊ ſiqs.⁊.j.deſe.ta.li..ſi qs.⁊. C. eo.l
furioſum. c¶ Eu q. nõ poſſe.iſtud nõ deeſt pi.ſʒ aʒ. poſuit in ſuo li.
babes idẽ.j.ad.l.iuł.repe.l.eadẽ.S.i.⁊.s.de teſt.l.repetũdaꝝ.
de Am̃.no. buc rationẽ que fallit in h ereticis.vt.C. de here.l.qm̃. in fi.
e ¶ n iudiciũ.i.ſignũ vel iudiciũ aliqð quare legatũ vel legatari agno
ſci poterit. f ¶HMulier. nõ poterit. qꝛ fragilis ⁊ coꝛruptibilis: ſed ĩ co
dicillis nõ vetat:g põt.vt.s.de te.l.i.⁊ nõ rogati pñt eẽ ibi.vt.C.de co
dicił.l.fi.in fi. g Narcumrr⸗ ẽ.a cõtrario ſenſu.vt.S.de te.l.ex eo.⁊.&
de mino.l.⁊ ſi ſine..ſed qð papi.⁊ de off.eiꝰ cui mã.ẽiur.l.i.S.fi.⁊ not.
coõtrariũ ſenſuz legis ꝓ lege accipi. ⁊ facit inſti.e. S. teſtes.
h Seruꝰ.ad ſolenia teſta mẽn ſiueſitteſtis ſiue teſtatoꝛ.
i ¶ Liuilis. per qð fuit pꝛimo teſtm̃ inuẽtũ.vt inſti.e.circa pꝛin.ſᷣm qð ſ⸗
ui ꝓ moꝛtuis ſunt. vt hic ⁊.j.de reg.iur.l.ſeruitutẽ.⁊.l.qdð attinet.
Kk ¶¶ In totũ.i.in totũ caret.vt dictis.ll.vel iõ dicit qꝛ in crimĩbꝰ⁊ qͥbuſdã
alijs intereſſe põt. vt. s. de iudi.l.vix.⁊ ibino. Itẽ nec ciuilibus officijs
fungi põt.vt.S.de iudi.l.cũ pᷣtoꝛ.S.nõ aũt. Itẽ facit.j.de vſur.l.nonnũ
quã. S. ſeruꝰ. I Edicti vt. ſj. de no. ope.nun.l.depupillo.S. i. ⁊ de iu
re deli.l.i.⁊.ſ.de fal.l.nullo. Itẽ facit inſti.e.S. teſtes.
m · ¶¶Et veteres. cõteſtatio.i.totũ teſtm̃ qð coꝛã teſtibꝰ fit:⁊ boc niſi neceſ
ſitas aliud permittat.vt.C. e.l.caſus.⁊.l.cũ antiqtas.⁊ fa.j.lpxi.S.fiñ.
n ¶Sermonis.i.nõ intelligãt teſtes:ipſetñ intelligit.⁊ boc innuit bic ei
⁊c. vel dic ꝙ nec ipſe intelligit.ſ.ſeriẽ teſti.⁊ ſic de teſtõ in ſcriptis loq̃f:
ſec' qn alio. vt. ſ.l. pxi.in pꝛin.⁊. C. e.l.bac cõſul.in pꝛin.⁊.S.per nũcupa
tionẽ. Itẽ boc yen ẽ niſt in muſtico. vt. C. eilifi vel dic ꝙ illuc in ruſtico ẽ

. 22 . X ——· — „

nũcupatiuũ:lʒ ſcriptura ſemp d eſiderek. O ¶ Anuiti ad boc
Fi.n de iudi l.ij.itẽ ad boc.j.de v. ſig. l. coꝛꝛam
. Eredes.palã.aliter ponit᷑ boc verbũ.s.de ritu nup.l.palam

facit inſti. de teſt. F.fi. . C. e.l. bac cõſul. S. pꝑ nũcupatõ eʒ. ?

ſ. de ver. ſig. l. palã. ⁊ no.qꝙ qͥdã dixerũt nũcup atiuũ teſtm̃ poſſe

nouerat reſcripſit.nã ſi vel ſenſu
pcipiat ꝗs cũ rei adhibitꝰ ſit ſuffi
cere:ſed ſi detẽti ſint inuiti ibi te⸗
ſtes putãt nõ valere teſtm̃. dẽ.
Eredes palã ita vt exaudi⸗
eA poſſint nũupãdi ſunt.lice
te ſgo teſtãti vlbrĩdes nũcupa⸗
re vł ſcribere. Sʒ ⁊ ſinũcupat pa
ſã dʒ ¶ Quidẽ palã:nõ vtiq; in
publicũ ſz vt exaudiripoſſit:exau⸗
diri aũt nõ ab oibꝰſʒateſtibꝰ:⁊ ſi

teſtes ples fuerint adhibiti: ſuffiẽ

ſolẽnẽ numen exaudireSigd
poſt factũ teſtm̃ mutan placue⸗

rit:oĩia?ex integro facienda ſunt.

28 vero'gsobſcun? iteſtõyl
nũcupat:vl ſcribit:an pꝰ ſolẽnia

explanari poſſit quent᷑: vtputa ſti

chuʒlegauerat:cũ ples haberet:

necdeclarauit de q; ſentirettẽ

ticio legauit amico ſuo cũmultos
ticios amicos haber:⁊ enauerat
in noie :vł pnoĩe vl cognoĩe: cũ

ram. vij. teſtibꝰ: qdð nõ eſt niſi in caſibꝰ.vt. C. ſi
l.pe.⁊ de nõ nu.pe.l.generaliter.nemo qᷓ pſ⸗ uadeat ꝙ magis qee⸗

ꝓbari per publi⸗
cũ inſtrumẽtũ ta⸗
bellioms qð cõti
net duoꝝ vel triũ

boĩm pp̃tiam: et
cõtinet teſtatoꝛe,
cõ didiſſe nũcupa

tiuũ teſtm̃ coꝛã te
ſtibus. vij. ar. C.
ar. tu. l. fl. . C. de
edic.di.adri.tol.
l. fi. T de dona. l. ĩ
do. itẽ ð videt᷑ ar.
C. de fide inſtru.

l. in exercẽdis. cũ
enĩ teſtes ad hoc

ꝓbandũ paucio
res.vij.nõ ſuffici

unt. vt. C. e. l. bac
cõ ſul. S.per nũcæ

pationẽ. ⁊ de fi⸗

deicõ.l.fi.conſtat
q nec credat᷑ ine

ſtrum ento: als ſt
crederet᷑ inſtrum/⸗

to qð ↄtinet teſta

toꝛẽ cõdidiſſe te
ſtamẽtũ coꝛã. vij
teſtibꝰ:nõ eẽt ea⸗

dẽ vis inſtrumen

ti ⁊ duoꝝ teſtium
ſʒ maioꝛ eſſet ĩ in
ſtrumento:qꝛ ꝑ ĩ⸗

ſtrumẽtũ pꝛobat̃
tur teſtm̃ factũ co
mi.ſe maioꝛ. dix.

dat᷑inſtrumẽto vniꝰ tabelł.qᷓ;. vij. teſtibꝰ pꝛobate opinionis. Itẽ

dicũt q̃dã ꝙ teſtm̃ nũcupatiuũ ꝓbarinõ põt niſi perteſtes.vt.E

de fide inſtru.l fi.ibi.cũ eni. ⁊c.alij S.vt de ſide inſtm.l.in exercẽ.
ſimodo bʒ pñ̃tiaʒ. vij.teſtiũ.⁊ ᷣm aʒo.hoc obtinet ſᷣm cõſuetu⸗
dinẽ ciuitatũ.⁊ de his etiã ibi no.C. de fide inſtru. Ites queritur
an teſtm̃ in ſcriptis poſſit fieri ſinelegatis ⁊ fideicõ.qð veꝝ eſt:vt
dicit.j.de b ere.inſti.l.i.O.qui neq;.⁊.S.boc aũt.⁊.S.ſinaũt.b.

q¶ Nuũcupare. qñ ſineſcriptis.

muce q riptis. 1 Debet. ſ. nücupare.
. Quid ẽ ⁊ ſic iſtud qð palã dʒ nũcupsre locũ bʒ in nuncupa⸗
t

o non in teſtõ in ſcriptis:qꝛ in illo põt iubere vt clã ſtet nom̃

vſcq; poſt moꝛtẽ ſuã.

t HNumen.ſtc. ſ. de ſe. ta.l. cũ tabule.

