pegaſus autem ⁊c.

arer nant vel
exch aritate eſtimatavł

ineſtimata. ⁊ ita debe⸗
tur vtroq; caſu ſilie eſti
matio:quia rem alienã
fllie potuit legare debe
atur filie a marito an
non.quia non concur⸗

rüt due cauſe lucratiue

maritus enim non dõs
uit vxoꝛi.vt.j.de actio.
⁊ obliga.l.ſt is qui.⁊.j
de liberis legiti.l. iij. F.
fina.ſſecus ſi pater pꝛi⸗
mo legaſſet:⁊ poſtea in
dotem degliſſet acti.qð
dic.vt.C. eo.l. filia.et

F. fi. 1. . ad tre. l.

gradi.F. il. az. (leicommiſſi reliquerat petierat
⁊ ſic. ſ.e. l. luciꝰ
ex facto. 5. ſi quis rogatus.ſed .C. de inſti.? ſubſti. l. generali⸗
ter. S.fl.⁊ dic vt ibi. Item facit.j.de ali.leg.l.ij. SJðM
8 Xuratoꝛis rationem. ?1 qꝛ non eſt oneratus in aliquo.vt. C.
de fid eicom.l.ab eo.⁊ quia ſine hoc tenebatur curatoꝛ.⁊ ita nec

recre Fravan nec onerari valet.

t Quanq; igitur. idem refen fideicom. nullum. ergo dilatio da /

ta ad idem: ſoluendum nulla fit. 2 als. ſ. de verbo. obli.l. eum q
jta.. te ticium. eſt ⁊ alia quia fauoꝛe fratris erat data dilatio.
vt. 5. e.l. Hita. S. pegaſus. Ax0. .j. de annu. lega.l.eum. ⁊ D boc
non ob. C. quan.di.lega.ce.l.ex his.
u Ad ſtatum.i.maioꝛem etatem. qð dic vt. ſ. ti. pxi.l. cũ fillofa.
x Ab inſtituto debere. facit. S. e.l. .. cum pater. 7.. e.l. ſi ticio. F.
vA Dubſtitutum. ſcilic vulgariter. iulia.
5 NMnſtituti.i. ſubſtituti.nam oĩs ſubſtitutus eſt inſtitutus. vt. ſ.
l.falcidi.l.in ratione.la.i.S.ſi filio.H. vel dic ꝓpꝛie ar.C. qñ

4
di.lega. ce.l. ex bis. ſed quicquid dicas eſt contra. S. de heredi.in
ſfſtti..,ſub conditione. So. ſiue repetam legatum ſiue ſubſtituam:

7 nibil dicam de conditione pure videoꝛ repetere ⁊ ſubſtituere.
vt. S. titu.i.l. licet. ꝛ.l. ſi quis a filio. .l.ſi cui.. i. que ſunt contra
ſimiliter: ſed boc non repetit teſtatoꝛ: ſed lex rep etijr ſub eadem
conditione. arg. C. de cadu. tollen.l.i.S. ſi vero non omnis. in fi.
Item facit.ſ.de adi.lega:l.legatum ſub conditione. ⁊.S. titu.i.l.
ſeruo alieno .§. penuli. H
2 Wenſe. inde menſurarius qui p eſt menſe in qua ſunt debita

credita.? ponit hic menſam pꝛo vniuerſitate debitoꝛum ⁊ cre⸗

cum pater.

a Pꝛeſtand os. contra.j. titu. il. vxoꝛi. 5. ſoꝛoꝛem. Solu. boc ideo con/

tingit ꝙ bi partus dotales ſunt. Id eoq; ſi appellatione datoꝛum in
dotem contineantur:non eſt mirum. vt. C. de rei vxoꝛ.acti.l. i. F. ita q;. ⁊
5. de iure dor.l.cum poſt. S. fina. Reſpon. ⁊ eodem modo non obſtat. S.
de vſur.l.paulus reſpondit moꝛa.in pꝛinci.⁊.S.i.nam ibi non pꝛoceſſe⸗
rant alegante matres. vt bic fuit: licet ergo non ſint in dotem d ati. ſypo
tius nati quaſi per medium in dotem dati: ⁊ ipſi vidẽtur occaſionema
trum ſlue meſtimati bm. R. ſiue etiam eſtimate vm Azo.

aqHec aliud. immo idem multomagis quia trabitur retro. vt. C. de do

na. inter vi.⁊ vxo.l.antepenulti. SS .
Donationibus. a viſo viuente collatis. Ro.⁊ dic tacite vel expꝛeſ/

e. A50o.

deH ereditatem. duo inſtituti ⁊ de reſtituendo poſt moꝛtez rogati non
tenentur de periculo nominum vel coꝛpoꝛalium rerum. licet diuiſerunt
hoc inter ſe:⁊ bocniſi latalculpa interced at. vt. ſ. ad trebellia.l. mulier.
H. ſi enim. ⁊.l. deducta. S. cum autem. 7. S. titulo.i.l.ſi ſeruus legatus.S.
e¶¶ Pꝛedioꝛum.periculo.Aʒo.
fum.i.quando.
g Lommunionem. per diuiſionem. A30.
ilia. pater loquiur. — .
bᷣ que olini in totum bodie qͥ ad vſumfructũ patri queritur.
c Alermipa moꝛtem 2 poſt teſtamentum.

d Mec in ſp erato.tunc enim eſſet contra.vt.jſ titu.i.l.xi.S.ſi rem. ⁊.ſ.de

adimen, lega.l. penulti. F. fi. Item Z. . de pecul.leg.l. fi. So.ibi.

4

—

e¶ Lonuerlit. S. eo.l. lucius.

fMulciſſimis.mater eſt que ſilio loquitur fratribus relinquens bona
que cõ ia cum eis habebat ex ſucceſſione matris eoꝛum communis.

g ¶ Quecũq;.h facit ꝓ auunculis.

bMequaqᷓ;. bic obijciebat᷑ ab

auũcuł.⁊ ſic no.qꝙ h̊ reſtrigit pᷣna gnãliavᷣba.nꝗ cũ.s.dixerit gnãlr ðᷣ

oĩbꝰ boniſ cõibus ⁊ nõ
cõibus cũ fratribꝰ mr̃iſ
reſtringit᷑ ad cõia: ⁊ B
nequaq;ᷓ cũ bis ⁊c̃. ſic
ſ. de acq. poſ.l.ſi is qͥ.
i ¶ In eadem cã.ſicut ꝑ
maternam ſucceſſionẽ
ꝓ indiuiſo ad bunc te⸗
ſtatoꝛem ꝑpuenerunt:
ſic communia cũ fratri/
bus. ⁊ facit.j.tit.i.l.pꝛe
qijs.in pꝛin.
K ecũia. ab iſta mfe
1 ꝛopꝛij.non cõmu/⸗
ms noibus.
m lerſa maxime. nã
idem dicam:⁊ ſi habu/
it eam ſeparataʒ vt ſta
tim ſubijcit de rebuſ di
uiſis.⁊ tunc rõ ſequẽs
idem ꝓbat.ſed ar.con/
tra.õ.e.l.idem ſeruan/
dum.
n Piſcoꝛdijs. not. in/
ſpici cãm legandi. ſic.j
de condi.⁊ d emon..l.ðil⸗
lis libertis.
o ¶¶ Excitare ſic. C. quã
do ⁊ qui.quar. pars.l.
ij. 2. S. de ſer. vr. pꝛedi.
l.in communi. 2. C. de
don. l. ſancimus. §. ſin
gutem. Item ad bhoc.ſ.
e.l. lucius.in pꝛinc.2.l.
caius. ⁊.S.e.l.i.S.cura/⸗
toze. —=—·—·-—
p Pater pluribus. cu
ſtodie cã. ꝙ ſemper pꝛe
Aul. libertuſ.
ntelligitur.alłs in/
igebatur.
8⁸ binum iindicem
fami.herciſcũ.oꝛdinari
um vel delegatum.
t ¶ Coꝛ. refert ergo quid
datoꝛ claumʒ agat.R.
u ¶¶ Lum imperfec. duo
bus modis dicitur im/

4 ½
r.
tel

ſit:uel in ſuum patrimonium con
uertit: non videntur filie relicti.
Dulciſſimis fratribus meis
auunculis auteʒ tuis quecũq; mi⸗
hi ſuperſunt in pamphilia ſiria:

vel vbicũq; ð matemis bonis cõ

cedi volo:nequaqʒ cum his con
trouerſiam habeas:omnia coꝛpo⸗
ra mateme hereditatis:que in ea⸗
deʒ cauſa dominij manſerunt ad
voluntatem fideicom.pertinent.
ex eiſdem igitur facultatibus per
cepta pecunia:⁊ in coꝛpus pꝛo⸗
lI e, G. in S .,
pꝛij patrimonij vᷣſaꝰ. Item iure

ſtabuntur cum diſcordijs pꝛopin

Zibef

l.ſt veritas. ⁊.l.ex teſtõ. ⁊. l. am. S 0. bic ſpeciale ꝓpter dictum

iuramentum.
ꝝAando. ipſius.ſ.filie.
3

p eruit. licet SS babeat teſtetur. Aso.ſed contta
Sol.ibi.item contra.j.ad trebel.l.qui filiũ

j.e. l. penuln. S. penul.

data cum iuriſiurãdi? religionepᷣ
ſtari rogauerat: cum teſtamẽtum
nulloiure facũ eſſet:nihilominꝰ
matrẽ legitimam cogendaʒ here
dem fideicõ.pſtare.m̃.nam enixe

vluntatis pꝛeces ad oẽm ſu cceſſ

onis ſpeciẽ poꝛrecte videbantur.
¶ Mando filie mee ꝓ ſalute ſo

licitusipiusut quoad liberostol
lat:teſti non faciat.ita eni potenit

ſine periculo viuere fideico. here-⸗
ditatem coheredi ſoꝛoꝛi nonvide
ni relictaʒ apparuit:qð non ð pe⸗
cunia ſuateſian:ſed obtentu cõ⸗

diuiſionis res pꝛopꝛie facte non pᷣ ſili derogare iuri: teſtm̃ fieri p⸗
S

quoꝛum ſedandis pꝛoſperxerit q̃s
materia cõionis ſolet excitareꝰ
¶ Materpluribus filijs heredi
bus inſtitutis moꝛienſ clauẽ ⁊ anu
lum cuſtodie cã maioꝛi natu filie
tradidit:⁊ libertum eideʒ filie A
pñs erat: ⁊ res quas ſub cura ſua
habuit aſſignare iuſſit:cõe filioꝛũ
negocium geſtuʒ intelligebatur

nec obeam rem apud arbitrumꝰ

diuiſionis pᷣcipuax cãm filie foꝛe
Quʒ impfecta ſcriptura inue
nitur:ita demum vᷣbuʒ fideicom.
uel legati qð pꝛecedit uel ſequitur
ad cõioneʒ aſſumitur:ſi dicto ſcrip
tum ogruat. ¶ Wilius matrẽ he
redem ſcripſerat: ⁊ fideicom.tab.

perfecta pꝛimo.i.ſemiplena puta dixerit ſempꝛonio decem. ſuꝑioꝛi au
tem ꝑte vel inferioꝛi dixit ticio noĩato fundum lego:⁊ ſic verbum lego
eſt cõ e.ſic.ẽ.de eden.l.ſi quis ex.S.ſi initium.ſecus ſi non cõ gruit puta
ticio d ecẽ lego ſempꝛonio rome.ſcðõo imperfecta:qꝛ non ꝓpꝛie ſigmifi⸗/
cat qͥd reſtatoꝛ ſennit. quia diyit tranſfero in illum decem vel muto.nam
quia aliquo modo ad aptari poteſt ſignificatio poſitoꝛum bis que de
buerunt poni.iñ ſecus ſi eſſet omnino extranea.vr. ſ.t.i.l.l.libꝛoꝛum..
qð mñ caſſius.vt.S.t..i.l.iiij.⁊ facit.S.ti.i.lſi in teſt. .
x criptum.i.id quod non fuit ſenptum: ſi fuiſſet ſcriptum bene cõue⸗
niret cum dictis ßᷣm pᷣmum vel ſcõm.ſ.impꝛopꝛie congruit dicto.i.ei qͥ

dicere voluit ſᷣm alium.

? Filius. iuriſiuran.a ſe teſtatoꝛe pꝛeſtito.ar.j.tit.:l. cum quis de. S. co
icil. ⁊ in aut.de iureiuran. a moꝛien. pꝛe.S.i.coll.v. vel ab beredepᷣſtã/
di. voluit enim matrem iurare debis pꝛedi.vt.C. cõi.delega.l.iij. in pᷣn
ci.⁊ foꝛte ideo ſic foꝛtiter rogabat.qꝛ teſtamento ſuo ſolennitatem deeſ/

ſe credeb at.

5 Mullo iure. quo ad fideicom. ſolennitatez.

2 ¶ Enixe. als enixe.i.poꝛrecte.⁊ ſic adiectiui pꝛeces: vel ſubſtantiui vo
luntans: als obnixe.i.vinculo iuram ento firmate . .
9 Succeſſionis. etiam ab inteſtato: ⁊ ſic eſt contra. C. de fid eicommi.

do voluit/ rogo filia v bo⸗

na tua qũq; diſtribuas libens tuis
ut qu iq; detemermuerit. videtur
oĩbus libenis ⁊ ſinõ equaliter me

merint fideicom.relictum: quibꝰ

matris electione ceſſantesſufliciet

ſinonoffenderintꝰ.eos autẽ quoſ

mater elegerit foꝛe potioꝛes:ſi ſo⸗

li ꝓmenuiſſẽt eſtimaui:q;ſi nemi/

nem elegerit eos ſolosnõ admit⸗
ti qui offenderint.¶ Sonationis

pꝛedioꝛuʒ epiſtolam ignoꝛante fi-

lio mater in ede ſacra verbis fidei

commiſſi:non ſubnixam depoſu⸗
it: a lr̃as tales ad edituummiſit

Inſtrimentum voluntatis mee
poſt moꝛtem meam flliomeotna⸗
di volo:cum plunbus heredibus

ſo. ibi alia euidẽ
ter voluntas te⸗
ſtõꝛis apparet.

b ¶ Zeſtari. l. ꝓ⸗

buit. ſequens.n.

verbum ꝓbiben

do bic concipit᷑

.*

c ¶ Konſilij. not.

verba pꝛecepti⸗

ua eſſe conſilium

vt bic ⁊. S. e.l. in
H. curatoꝛiſ. ⁊ eõ

ſuaſoꝛia ĩducũt

neceſſitatem. vt

diximus. S. eo.l.

peto.i.reſpon.⁊
l. vnum. .. fi.
d ¶ Auri. ſ. cõmu
ni ad tempuſ cõ
ſulendo ne faci⸗

ant teſtamentuz

⁊ quia eſt filie fa
uoꝛ põt ei renun
ciare.vt.C. ð pa
ctis.l.penulti. ⁊
bic dicitur.

ogo. tua. q̃

ſtura a me?

vel babes a te.
cũ ⁊ mibi ſis hꝛſ

fr i ſiut.
g Welſante. no

ta ceſſte.i.mre
neminẽ eligẽte.
ſi eniʒ nullũ eli⸗
gat vl eligat in /
dignum omnes
admittuntur. tã

illi quiſeruierãt:
;̃ illi qui offen⸗
erint. vt hic ⁊ 1
l. cum quidaʒ. ſt
vero eligat eos

qui ſeruierãt. alij
qui nõ ſeruierũt:

licʒ non offende
rint repelluntur.ſt vero ſunt qui ſeruierunt qᷣs tñ cum alijs nõ eli⸗

git. ipſi admittunt hoc indicat vᷣbum ſoli.j.poſitum.
bᷣ 60 Mon offend erinr. nꝗ ⁊ als pꝛeſumitur quid legitime factũ.vt
Kro⸗ ſideiuſ.S.fi.⁊.ſ.de imur.l.iniur.S.i.⁊ facit.j.ð manu.te⸗
ſta.l.ſeruos.⁊.ſ. de ſtatulibe.l.labeo.in fi.⁊.S.e.l.S.hereditatem.
7.l. cum quidam. . l.vnũ.S. rogo. ⁊.ſ.tit.i:l xi. S. q;; q;. ⁊· C. deſt⸗

deicom.libe.l.ſi cum.S.ex iuſta.

i.
K ¶ Mon admitti. i. repelli.

1

Pꝛomeruiſſet.quo caſu nõ ſufficit liberis alijs nõ offendiſſe.

Donationis. non ſubnixam.ſ.ita.ſ.dono centũ filio meo. bec

enim verba non fideicom. ſed d onationem innuunt.

m ¶ Depoſuit. apud edituuʒ.
n

edituũ.i.ad eum qui edes tuetur. vt inſtitut. de tuto. SF. i.

Aʒo.i.aliquem magiſtratum.

0 oſt moꝛtem.ex boc vid etur fideicommiſſum. .
p Ron enim qu eri.nota bonum verbum. ſic S.eo.l.miles.in pᷣn

ci. ⁊.l.vtrũ.ĩ fi.⁊.l.peto.ĩ pᷣn.⁊.S.ti.ij.l.qͥ da./⁊.j.ti.i.l cũ qͥſ.G.ſeia

q Niberns. ne alienaret foꝛte. aliud eſt cum pater duobus fllijs

Txxi.

De leg. fid eicom. ij.
ceſpꝛeſſim ꝓpbi ge Auod ſub. de eo qð ⁊c. vel qð.ſ.legatum pꝛedium.
geicomimiſ. ſubſtituit: nec eypꝛeſſim ꝓh Familie. lib ertoꝛum. uid
buit alienation ſt.auig non fecit e ꝛeſſe contra volu ez⸗ Ie mneret. reſpon. certenibil. v ]. d l. C o. im
tnne partem Pnatoieperalienano d eſtato pbibint enam: e lbi hinzuich iilpane 5ueſuntcanna deeneen . Fmnn
ſi pu nala nilicetreuocemur er poſtfacto m Uzo. H lia:licet ſit ngenuus. qꝛ
ati na arn 9, — iſt. f. 8 4 viuente matre vt libera
⸗ äs biſglet ucl ta quoqz mulet acnicnecn bn ventematkegeibo⸗
ſEiegtdanmi. inteſtato diem ſuum obijſſe lictu, tron?petit: ut de nomine familie muten vt Coellb. reo
iln engd⸗ aliuz ligi fideicommil. filio ſuo re ans non exiret:heredem liberte ſiliuzi mm eline. Eaae,
, d Relr en ̃ d. non enim queri opoꝛtet mat eraccepit re nuitlexiſts. nia ma⸗
bb (Zol ä elpond. squis loqua partem pꝛedij Pmnater aecepil quaſt diceret. q J
ht ſean rannrer cum quo de ſupꝛemisquis loqi tinere viſum eſt. 4Tuz ertima⸗ gual diceretr eier i⸗
, quid ſtatim pꝛe. ten⸗ ti „ N— z ho- s ad mitteretur.ſiũ
un beret. pidetur fyxr: ſed in quem voluntatis diũ ret ad ſolam cõſobꝛinam ſuã bo⸗ autratur marer ſiuenon
hnce lc. vt. . tit. l. tio dinigatur. 4 Libentis dee entura codicillisad eaʒ fa⸗ ſed ar.contra.S. eo.l.pe/
cni ſi fundum per f· liO it:ne id alienarent: naperuentura cod reliquerat t0.5. fatre. ſed poteſt di
flun deicom.in pꝛinc. reliquit ac Pet el m retine⸗ ctis luribus fideicom.re ſ. ci ꝙ ibi non loquitur de
eln ſed contra. .eo.l. atqʒ in fammlia ſibenoꝛn 1 Büreſicceſſiois ad duos eiuſ⸗ familia libertoꝛum.
i codicil. 5. inſulaz rẽt:ſi excepto vno ceten ecom A gradus poſſeſſioner enolu kCum eſtnaren tals
du Zszo. . n8, 1 ⸗dem Oien 1A Aſeen ee
nn eahmufk ge vencktckerintt quinon vendr ta rattbus equitatis perpetui? alianis. ſcilicet di⸗
4 2dn utenſe dlit ccreronum Rned Qnbus “ edicti exemplo pꝛo parte dimicdia e laſlcn di⸗
don. : velnon conſenſe dit alienandi voluntatem::inte eeenm d m reſpondi.
l mnt. dechit a dei mulierem releuandam p, lium.n
fin t 5itodnmn. .n Snsgeret: seri ad ldeichin ſed libertates ab ea beeſtandas: n c l. vnde eo /
1 linanaunt mil. videtur inuitalſe Arabſrad quas intercidere damni cauſa D nſcannoinbus. equita⸗
. u. 7. , N 2 * .
4 non nſen paruenint: alioquin veng induci mum videbatur. Mater quiſi =“ä generali
iin le aꝛ vis qui ali⸗ ent vice murua deiſlon atam lio ſcmiſſem dederat: æ ſoꝛoꝛbus o AWonrnepainr ſoben
innnn enauit inuitatur ſ.ut ab altero partem a lenatam holem beribꝰrelictis quadran molumentum minntur
in in partibus aliia I⸗I a tem ſuam alienã cius unpu dedit: us.ſic ⁊ in inſtituto
Bulne nigpꝛuſch ipſea anspelacumt . . ꝛoce⸗ tes:quibus fratrem tutoꝛeʒ enr. re. titu. i.l. f. in fin. ſed
. lienauenit. vt. ſ. ſe do perdiderit rled boci 3 be it. ita fuerat locutus fili ↄtentus eris lereimma adbuc inſo⸗
ucd ulrur. Zrez ſics dere poteſt: ſipariter alienauerit. tuoſe miſſe. cc. aureis: 7 vos lidum t⸗ enetur conſobꝛ
ilnen uun qui verotardiꝰvẽdidit ei qui 8 deicom. hereditatis rcliquiſſenõ nt v dicvribi. ſaliecs
d. einpbrabe d, vendidit in ſuperioꝛuʒ partib iccbar ſ eſtimationemuta pen- p Tarlamelte
n ana honchal feciſſe partemintelligitun:at ſi ne⸗ ule⸗ fiugi fien ſolet primonij ſui aè Baͤnicauſa. iea tati
rorare alima, mo wendlident e nomnſſhnu⸗ ſnr feciſie. nec iccirco fratrẽ iudiciotu daegg haben damnaz
il reuocar 11 NEN Pari L . Hecict/I S ESE obꝛina.nam hicnõ
u tum ab itera ſe⸗ liberis vita deceſſent kaccoͤnit tele bõefidei rõnes qncũcpſcnip attenditur:ſec cur non
, eanond auia petitio non ſuperent. 6ſTüs in te qtitati demoſtrate excluſu? gachtatur ab vrroch S
n fauon ſuo vider terlibertos ad pꝛedij legatum:lib tõeqᷓ; EII ſideicommiſ. Reſponð.
niiis auoet ð D . onde ab eo ſolo
ſofnn eurg eltenate . 3 quia fid eicommil. pꝛo Ry ne ſtarepoteſtllibenas non. vnde ab eo
beri Page ꝛqꝛ in nullo peccauit m Azo. ante. Ay. pꝛeſtatur quirogatus eſt. A36õ0. qui debuit manumitti
vͤͦt⸗ poſtea 5äs ſi ante. A. Ritieuapnr pambus. eree fiſine ſen ni ebum titu ij.l.
nuK vDer ðð vt. . titu.i.l. qui graui.⁊.l.ſequen. g.elecnm lins in pern ingo.
ſe 5 IE. t vt dictum eſt vice m . nulti. in fi. Sol. hic e eVI „,.:Eled I obus. 7. C.
e. t. ]. de excep. A. 75 HF. fi. ?. ſ. de v erb. obli.
e grnetta⸗ meuiꝰ 2 ae ea, bano⸗ Ma te⸗ kaaenklutodanrs i ereriates faf teſtamento.
fdt AOrpoſſetick undo: ſeius tertio: caius quarto. ronea Nui ira. 5. te ? ticum. . tit. in. l.i F. li. 1. .el. M
ho tieing pmno: menius ſi hentes admittuntur. In alienatis a ſe an trebel. l. piſtolam. legaſſe.cc.filio ⁊ eũ
tis a pmo omnes nmes ſequentes ac terno ſolus 2. . ad trebel. l. epiſtol hec verba vid ebatur legaſſe.cc.filic
indo admittitur tertius ⁊ quartus. In alienatis a vt s ater aureis octingen. per bereditate.ſic econtra dic filiabus
tlcn uartus. In alienatis a qrto nullus. æ ita regula vt E aitas aaraeen Peibede⸗ ereaitate.
din beniimatocanch alienaui nibil petam in alienatis pꝛius pet quod remouet beclex. rquantum dat filius in aureis
S deo arte. Azo. ã alien auerunt ſc edtatts uerenart aarcomun nam quan partnbus bereditai: vn/
dißt al Mon ſacirnon Kkertanſmntealtepgife ikl i tantum recſbirer ſatevane coem mo dus. in fi.ſecus ſi appeat vni
ej dicent tantum pꝛo pe EPalnem ier idetur ri iculum. vt.j. ad.l.fal.l. ſi fu in. que eſt contra. ,
KN. tertius und wtamperennaon obſtantepumo qui ſuã antea Rea eius cui eot be alteiend dimitto vobis
Glenanttnar bmeſtcnndo allenantamond actio nõ naſcatur veFrugi.fuges ſuas eſimãtibus. q. d. be W
r nteuat;! in pte ꝛimi perſeuerat. Uia valet tantum. rationes quin in ſoli⸗
e Mo vendidit. puta quanus. li ũ am upſantam rventun atis⸗ ſea teſtatoꝛe. vt hic ⁊.C. ar.tu.l.i.niſi
K da re ehumle ſeeundtantante nate faci — pꝛe. col. v. F. i. 1 facit. z. tit. il. ſi fun
AQui idit. eti ? ei qui vend in iuraſſet. vt in aut. deiun E.nlO, peé.,
e nen ie⸗ ſude n rn ibil. F. i. . j. de an. lega.l. quin diti. F. ſi libertus.
er bartem. Aʒ0. 2 facit. . titu. .l, nibil. . i.l. filiuſfami. 5. diui. 7 agum ſub conditi F. ſili um a rogauit reſtituere ticio fratri meuij. =
gör deicom. l. quotiens. ⁊. S. tit.i.l. alnl. H. icio. ſeius inſtituit melium 2 iciuz inſtituit. tã
e airti arerg, nndennr ud ornſiutiil auxilium. in ſi. 1Pc noꝛten ipſius meuij.bic meuius poſtea fratrem ticiuz inſtituit
flt f /Tum inter admiſſa. vt. ſ. ver. ſig. l. liberti.

q ij

Liber

in ſuis q; in ſeianis bonis:⁊ ro gauit vtrũq; reſtituere ſempꝛonio poſt

moꝛtem ticij.hic ticius rogatus vult retinere bereditatem ſeianaʒ vt es

alienum: ⁊ non reſtituere ſẽpꝛonio. Item de meuianis · vult retinere q̃r /

¶ Lompenſationi i. computationi vt pꝛedixi. Item ꝙ dicit ſufft
cere.ſ.poſſe.poteſt enim eſſe ſic ampla hereditas meuiana:ꝙ ei

2
5

tam qð videtur poſſe. vt. C. ad.l.fai.l.irnitum. ſed tamen diſtinguitur p⸗/
cepit tot fructus de bereditate meuiana.qui valeant ſeianam ⁊ non põt

als ſic. non dico de fru
ctibus ſeiane:quia ſuo
iure eos p ercep erit ticiꝰ
vt a ſe. ſecũdo pone ꝙ;
m euius pꝛedictus ticiũ
inſtituit ea lege ne acci⸗
piat fideicõ miſ.ſeiane
bereditatis:certe nõ ad
biber meuianam niſt re
nunciet fideicom miſ. qͥ
facto adeat: ⁊ compu/
tet ſibi in damnuz amiſ
ſi fideicom.falci.bered.
meuiane:ꝙ ẽ grauema
xime quando non equi

ualet illa falci.fid eicõ.

⁊ ideo contra iniquita/
tem dat conſiliuʒ ba
bet locuz re integra.

5 Fratn ſuo.ſ.men.

¶ Aquo.ſeio.

Erat. meuius.
ogatus. a ſeio.
a Beripto. in beredi⸗/
tate meuiana.

C ¶ Lam ſuam.ſ.meuia⸗

nam. quid ⁊ ſi ticianaʒ

—

l.filius.S. vt quis.

de¶ Ex fmctibus. ſ. me/
uiane hexredi.
e ¶ Debitam quanti i.

fructus quoꝛum eſtima

tio continet tantam

Zicio fratni ſuoꝰ meuius he

reditatem ſeij a quo heres inſtiti
tus crat poſt moꝛtem ſuaʒ reſtitu⸗
cre rogatus codem ticio herede
ſcripto petijt: vt moꝛiens ticius
tam ſuam q; ſeij hereditatem ſem

pꝛonio reſtitueret: cʒ ex fiuctibꝰ
medio tempoꝛe perceptis fidei⸗
commilſ.debitam quantitatemti

C percepiſſet:eris alieniloco nõ
eſſe deducenduʒ fideicommil.re⸗

ſpondi:quoniam ratione compẽ⸗

ſationis percepiſſe debitum vide⸗

batur.plane ſi ea lege meuius tici-
um heredem inſtituat:ne fideicõ
miſ.exteſtamento ſeij retineat fal
cidiamꝰ compenſationiiſufficere:
ſed iniquitatem occurrere.pꝛudẽ
tius qautem fecerit:ſi ex teſtamen⸗
to fratris hereditatem repudiaue
rit: ⁊ inteſtati poſſeſſionem acce⸗
perit:necvidebitur dolo feciſſe cũ
fraudem excluſenit. ¶ Ate pe⸗

to marite:ſiquos liberos habue⸗

falci. tauta eſt quanta fideicom.⁊ põ teſſe ꝙ non. vtroq; eniʒ ca

ſu iniquitas ſed altero maioꝛ.

kIniquitatez. quia 2 fal.meuiane ſine onere

risillis pꝛedia relinquas: uel ſinõ

habueris:tuis ſiue meis pꝛopin⸗

⁊ fideicom. ſeiane
debet bꝛe ᷣm. R.
arg. C. de iu.do.
l. cum patre. ſed
contra.j. ad tre.

— „— LLi . lucius. H. mari⸗
quis aut etiam noſtris libertis nõ s. vbi ſufficit
eſſe datam electionem: ſed oꝛdine ſib aer tannun
ſcripture factam ſubſtitutõnem re tis quãtum erat
— 9 „ 2 7 . . .
ſpõdi. ¶Licos citati relictos dos debita. dic

qui pꝛopꝛios fines habebant: er

ergo iniquitateʒ
eſſe.qꝛ iure com⸗

cauſa fideicommiſ.nõideo minꝰ mun ſic ſolet coͤ⸗
deberi placuit q; teſtatoꝛ fines eo⸗ tingere vt fal. ba
S ES „ — . beat 7 debitum
rum ſe ſignificatumm: cernami⸗ D educat. yt C.
nisfoꝛmam q; celebꝛari ſinguliſ ad. l.falci in in
annis voluit alia ſenptura ſe de- bonenda. æ.l. ir⸗
, c„. ritum. ſʒ hoc nõ
daratunum ꝓmiſit: ac poſteamoꝛ facit:icginqun
te pꝛeuentus non fect. ſe tamen ariße
NDi ſolidum fideicommiſſ. ſciens voluntatẽ
J 1. defuncti adeũdo
. fruſtra petebat herede falci⸗ . cauendo ↄſen
digiſ ebyirent ſi f ſe⸗ ſit: cogitur pere:
H litine Factc⸗ olboar on.
ORN Delidcauenit: e5 accc⸗ ſi debitoꝛ. Aʒo.
pcrit in ea moꝛam paſſus intelli Kmnoie im eſt in
ear ſ F r; alci. l. meuiane.
gitur. ¶Cum poſt mortẽ emp⸗ um en lenn⸗
toꝛis venditiones reipublice pꝛie yr dicto. 5. man
dioꝛum optimus maximuſq; pꝛi-⸗ us.
ceps noſter ſeuer. ant. reſcnd hbe ſefan neeel
redibus pꝛecio reſtituto iuſſiſſet recuſare.S. penk.
7.8. de inoffi. te.
l.papi.S. cuz igf.

quantitatem quantam continet dodrans ſeiane here. vel etiam totuʒz ſt
m euiu s ex fructibus babuit quartam. argu.contra vid etur. S.e.tit.l. im
peratoꝛ. S.i. ibi eniuero ⁊c.
ompenſationis.i.computationi
cia. S. qui in vita.que ſit ad concumentem eſtimati. fructuum ⁊ beredi.
leiane. vt. S. e.l.imperatoꝛ. S. cum quid am. immo ⁊ ſi non concurrat idẽ
videtur.vt. j.ad.l.falcidi.l.ſi debitoꝛ.ſed reſpon.hoc non dixerat ne cõ/⸗
putaret ſed ſi dixiſſet idem tamen eſſet.vt.S.e.l.imperatoꝛ.S.cũ ita.Aʒ.
64 etineat.quo caſu ex teſtamento heredi.non aliter adire conceditur.
8 qð ſt illi cuius intereſt vt coberedi ſui ticij. vel etiam ſeruo publico
Pꝓpter legatarios caueat ſe non deducturum fideicommiſ.vt es alienũ
vt.ſ. de conditio.⁊ demon.l.mutiane.quo facto ſeianam bered.non iu⸗
re pꝛopꝛij fideicommiſ.ſed meuiane heredi.nomine velut cetera bona
ticij accipiet cum coberede vel ſolus.vt.S.e.l.ſt mibi pure.R.ſed qð di⸗
xit de cautione mutiana non babet locum.quia loquitur quando ſub
conditione non faciendi aliquid relinquitur. vt dicta.l.mutiane. dic er⸗

go ꝙ aut ſub conditiõ e.i.dando vł faciendo aliquid relinquitur.⁊ tũc

pꝛius debet impleri qᷓ; acopiatur relictum. vt.j.de cond. ⁊ demon.il.qui
beredi.in fi. aut non faciendi:etiam tunc babet locum cautio mutiana:
aut ſub modo.⁊ tunc cauetur de implendo modum:a poſtea percipitur
vt hbic. 7. ſ. titu. i.l. ſt tibi.⁊.j.de fid eicommiſ.lib.l.cum in teſtamento.eſt
enim bic modus ne retineant.i.vt non retineant.

bęEFalcidiam.que ex boniſ meui. detrabitur. iz enim er meuianis ⁊ ſeia

nis poſſit. detrabi falcidia. quia omnia debent dici meuiana. tamen
compenſationi e bijcitur illa tantum falcidia:que ex meuianis d etrabi⸗

tur: que valeret. pone.l. non illa que ex ſeianis quefoꝛte valuerunt cen⸗/

tum tantum: ſic ergo meuiana poſſuut eſſe adeo ampla: vt eoꝛum falci
dia ſufficiat ⁊ equiualeat fid eicommiſ. alia. n. ſcilicet ſeiana. quo ad hᷣ
non videtur capere a meuio. R. tamen hic ſcripſit falcidiõ meuianoꝛum
ſemper eſſe minoꝛem fid eicommiſ.qꝙ ap erte quilibet poteſt perp endere
eſſe falſum. Azo. — .

8.ſic impꝛopꝛie ponitur. S. eo.l.ti⸗

⁊.l.nibil.S.ſi cum filius.⁊ de nego.geſt.l.acquin.S.cum me.⁊ de
aqua plu.arcen.i.i.S.deniq;.⁊.S.ſi quis omiſ.ca.te.l.qui autem
H. quid deiñ dicemus.⁊ inſti.ad.l.aquili.S. iniuria.⁊.j. de except.
doli. l. i. . i. Item facit ad.S.de bo.au.iu.poſ.l.i.⁊.j.de do.pꝛele.
l.iij.⁊ð de au.⁊ ar.lega.l.ſi quis vxoꝛi. .
m ¶A te oꝛdine.no.deoꝛdine.ſic.S.de vſufruc.l.quotiens.in pᷣn.
ar.contra. S.e.l..fidei tue. Item videtur ꝙ ſimul admittatur: v
ita vel ꝓ ⁊ accipiatur. vt.C. de ver.ſigni.l.cum quidam. ⁊. S.de
inſti.⁊ ſubſti.l.generaliter.in pᷣn. So.ſᷣm Ro.ex ſermonis cõcep⸗
tione ⁊ pſonarum affecrione.hec ⁊ illa verba ⁊ aliter intelligẽda
ꝓculdubio patet.
a ¶ Aicos.expone.vt.S.ti.i.l.ſi beres.ꝭ.i.
b Fideicom.in teſtamento ꝑfecto reliciii.
c an au foꝛmam voluit ſeruariin illo pꝛedio puta vole⸗
at foꝛte vt ibi fleretludus gratioſioꝑ.⁊ banc foꝛmaʒs dirit ſe di
cturum in alia voluntate.
d ¶ Pꝛeuentus. pꝛima ſeriptura ꝑ omnes ſuas partes iam eſt
perfecta.⁊ ſic non obſtat.j.de vſufru.le.l.qui cum plures. Iteõpᷣ
3.e.l.tida.in pᷣn.ſo.ibi. Item d.S.de here.inſti.l.quotiens. . tin
dem. Sol. ibi. ⁊, C. deinſti. ⁊ ſubſti. l. penul.
Ai ſolidum. fruſtra. ꝓpter falc.que reſecat.⁊ dic ꝙ commo
de poterat diuidi.
f¶ Partem. que.ſ.deberi poterat adminus puta tres ptes.⁊ dic
ꝙ non offerebat ſatiſda. alłs totum petere poreſt. vt. C. de vſufr.
le.l. j. g OAccepit. qꝛ beres no dat. b ¶¶ In ea. l. pte.
i Eacns. ſic ad vſuras acceſſenit. ⁊ tenetur hs. vt. C. de vſu⸗
ruct. le.l.i. 7.]. S. etiam. ⁊.l.ſi qͥs ſeruo. Itẽ hic ſi beꝛes credebat
ſe reneri. vt. S. ſi cer. pet.l. ꝙ te. ⁊ de vſur.l.ſciendum. facit.S. de
rei ven. lique de rota.
Kk e Kum poſt. reipu. vendidit poſſ. ticio in qua erant plura pᷣdia
quoꝝ vnuʒ ticius alij legauit.tandem reſpub.reſtituta in integ.

TI. M De leg. ꝛfldeicom j.
recupauitpꝛedia ⁊ pꝛecium reſtituit beredibus ticij. de boc pꝛe· S. el. peto.S.fratre.in fi. vt ibi dixi. Aso. ⁊ facit. C. quando dilleg. ce.l.

lf cio dicſatiſffieri legatario m valentiam pꝛedij legati. ij. ..ti.i.l. pꝛ ſiliũ..fſundꝰ.x.l.iul.x.l.luciꝰ.v.S.tii.l.filiꝰ. F. diui.
e ¶ Yuſſiſſet. perin inte reſti.vt. C.ex qui.cau. ma.lreſpubl. b Sicre itoꝛ. 5 emp. ? eſt ratio:qꝛ debitoꝛ non potuit impedire ven⸗
Na m. Ko el. eius ꝑ pꝛedia diuiſa: vel a repu. vel aticio qð põt ſie· gitionẽ.vt. C.debito.vendi.pig.impe.non poſ.lii.als eſt in text. ö bere.·
8 D eAsmiaum.hKaut⸗ Ltunc eſt eadem ratio vthis nontenezun bociñ aln imprraem pes
ſi d Nolũtatis.ſ. N ſtſoluere pomit ⁊ ns
ng⸗ ticij.nam qua ra .“ rrM sl feci.
de none volut ba de peclſmnialegatariocuipꝛedium ſi quipeterepꝛedia er mariti teſta c EFecitteſtam ẽtuß es
ſ bere pꝛedium eaa emptoꝛ ex ea poſſeſſi. legauerat mento debuerunt ſm fideicõmiſ. deimum per fideicom, re
uk eushierl e ctura nuncater: , modo inter ceteros longo tempoꝛe per⸗ liqutt.
aſtim len antem ſoluendaʒ ceperunt: non ideo peremptamꝰ d arpig æ pacto vt
n „ Eſmafmis unanonis p u 2 He i EiEII „ex. l. ſt auté veédita ñ eẽt
iun lhbmlre per eſſe reſpon. Etiam reſpubli. videri petitionem ſideicommiſ. q̊s deben luce die yt
hn oenditun quutůͦ ficdeicommiſſipoſt moꝛã vſuras pꝛiois conſtitiett. IDem eiliLi abl
d Neo aaecl pꝛeſtare cogitur.ſj damnumſiqð̊ Egatum ita dominiumn C ae tefamero ha
il penult r Eex ea re fuenit ſecutum ab Pis garani far ut hereditas Æoat ſui es moꝛiens eoꝛſ
3. de enicti. .. 2 Cciendum verit: qui poſt dicam ſen heredis res ſingulas:quod eo ꝑti ...
a eta. rez tentiam iudicatum ſoluere ſupſe- net: vt ſipure res relicta ſit:? rex oig n liuanio marit
C dS el. oum pater. derunt': nec aliud ſemabiturinli- legatanius nõrepudiauenit: deſun g (Juns igno. qꝛ puts
dinn euic ea virx tis ſumptibus:ſi ratio litigandi cii voluntate recta via dominiu, bant ren edaimen,
Ni, ieſuam: quo NMon fuent ignauiam. ? enim pꝛe⸗ qð hereditatis fint ad ſegatarium mutane.
ai dam ſpeciali ink tendentes audiri nõopoꝛtere:qð tranſeat nunqᷓ; factum heredis. berenpra⸗ ri.
5 euictam. ? ideo Fr— cet b erroꝛ. ſed S.
cullegaranio 4, in tutoꝛibus quoq; pꝛobatur. S“ Aulus. ſ.ſt in frau. pa. l. p’onꝰ
tin dam ſpeciali iui· ¶ Mꝛechũ pater de fami. libero Iquis teſtamento factoa fi beres.ſo. quana quede
ge refuit pꝛouiden rum alienan vbis fideicom. ꝓhi⸗ j8 ſuis quos Hheredes inſti- beturpiono dẽ quaſi de
rſar dum.ſic. S.de eui t. ſi erliberis qui fidei fideicommil.reliquiſſet nõ bita vt arogato. vt. ᷓ.
de p Soluendazy. c(om. petere potuit:nõ iccirco mi vta legitimis heredibus: ſed yt auis unpubes. boc aũt
N t redibus ꝗᷓ g ſina reli Pris filſiigæ t j ꝑ teſtamentum videtur
atn edub reſie Musactionem in bonis ſuis reliqſ a ſenptis filijs ⁊ teſtamentumm ali⸗ debitu. ſic ⁊ filij beredi⸗
E eeh deen, ſeviſuscſt: pheredem emtanefn quo caſuirntum factu ſi flij ab mo dĩ quaſtdtbiium
ſare tuit vtili foꝛte a⸗ levil usc Pheredem extranen quo ( um fac 15 lit 11 4 tas dẽ quaſi debita ma
nan ctione er teſtamẽę ſine libenis decedens habuit. inteſtato venientes fideicommiſ. m. vt. C. de codic... f. .

eenen enS Oeceden caD. ri ee 2 iõ etroꝛe iuris perdet
enel officio / (Si creditoꝛ ab eo quiteſiame erxteſtamentopꝛeſtare cõpelli n⸗ ve & quipemiln. Je⸗

n tum fecit: domum acceptaʒz iure“ poſſunt. .contra. . de acquiré. be
Enam reiyn Pignoꝛis vendidit contra empt Ebitoꝛ decẽlegauit credito⸗ v eddabe in buner.
afir blita inſtimta æ lem fideicommiſ. cauſa: tametſi Jniqueei poſt annum ſub pi- toneum iureperdit debi
e grauata. voluntatem defuncti non ignoꝛa- gnoꝛe debebat: nonut quidaʒ pu⸗ v bacdrarr. So e
u raſe⸗ evrc. Uent: mhil decemetur. I Bem tant mecdij tempoꝛistantum com mnunle ſte 5, dedona e
n ia. fal.l. di /q Me fideicommiſ. moꝛiens modum exteſtamento debetur: ſʒ rder vx.l. autez ,
op. nus.S. i. . ad tre s viri huit eii g de . e: vrxoꝛ. 7. S8. de inoffi. te.
eiaane A. ſenig wuideligl ermilem tota decem Penpol unener tall L.mater. ?. C. de iu. x fe.
irr, pꝛin. . ſ. e.l. ticeia Pcchoaε uIS qu libenisfiu⸗ tur pentio:liintenm annus ſuper igno.l.ſi poſt di. ?.. fa.
me Fi.x.. el. in pn ctum reliquit iuris ignoꝛãtia lap. uenit. nam ſufficit quod vitiliter bern l. cum putarem.
oͤde ciio. — Egatuz. i. legata
dec 8 (Ex ea re. in Hlio. ſeu ipſü legare
gid moꝛa.vt in vſure vel alijs acceſſionibus. EK RLegatarij. vt ⁊. ſ. defur.l. a ticio. ?. S. de pꝛe.l.ſed ſi dam. .i.⁊.j.ſi in
1 Ab bis.ſ.rempub. adminiſtrantibus. fra.pa.l.i.G. aduerſus.⁊.v.ti.i.l.ſeruum fi.S.i.⁊.l.ſeruus tieij.⁊.õ.e.l. cũ
vyv ¶ Sarciendum.i.reſtituendum reipubli.ſic.S. ſi cer. peta.l. ciui⸗ pater.S.ſurdo. Sed contra.S. e.ti.l.legatum eſt deliberano ⁊c. 5.fi. ſol.
198. 7. C. vt in poſſeſ.le.l. ſ. vt ibi. Atem contra.S.de ſer.l.p omponius.ſolu.ibi. Item contra.õ.de
o 1aetcciuim. vd giam anteſtpꝛius moa fuit vt.. de vſufm. ron. iuntt vſt auis in, ſln .idi. tem contra.S.titu.i.liſi tibi bomo.S.cũ
reo ega. l.ino. eruum. Sol. ibi. .—
4 e S n litis. ſumptibus.quos dederunt adminiſtrantes: tunc rẽ/ 1 Abardna babeatur.ibi tamen eſt neceſſaria aditio.vt.j.de acqͥ̃/
onck publi.victoꝛi de pecunia reipub.quia redderet reipubli.⁊ not.ſi ren.poſ.l.cum hered es.ſed legatum etiam ignoꝛanti.vt.s.e:cum pater.
o ratio ⁊c̃.quia iuſta ignoꝛantia excuſat a litis ſumptibus etiam S.ſurdo.⁊ facit.s.de reb.credi.l.magis.S.fundum.⁊ de dolo.l.⁊ elegã
p4 olim.quod die vt.C.de iudi.l.pꝛoperandum.S.ſinaũt alterura. ter.S. item ſt. DW

ure.nec tacite inſit conditio.
8 nõ.vt a legitimis.i.non repetij ab inteſtato ꝙ poſſet niſi in
3 4 tuto.vt damnum ex eoꝛum moꝛa vel malicia in litigando aſu. vt. S. de inoffi. teſta.I. tiei. „
1d refundant pupillis.ſic. C. d eiu.l. ꝓperandum. 5. fi. ⁊ argu. ö. de Aliquo caſu. vno excepto ſᷣm B iura. vt. S. de iniu. teſtamẽ. l. poſt bu
ſſt⸗ admi.tu.l.quoti.S.ſtc.⁊.C. de admi.tu.l.non eſt. m.que eſt contra.bodie rupto pꝛeteritione vel exberedatione relicta va

Ugęsnauiam.i.pſtulticiam.ſic.ẽ.de iu.⁊ fac.igno.l.regula.O. m ꝙ

34 Pꝛe ium. dicitur potuit alijs alienantibus. “ leant. vt. C. de libe. pꝛeſtan. aut.ex cauſa. velin.l.poſtbumus iure ciuili
ſ 1 ctionem. per quam reuocat alienationem factã ab eis.ᷣſic ꝙ non pꝛetoꝛio fuit ruptum bic vtroq;. vt marima vel media capi. dimi⸗
tt ætianeus bic beres bebit actionem ꝓ partibus alioꝛum aliena nutione teſtatoꝛis.⁊ facit. C. de fideicommil.l.eaz quam. ꝛ.l.ex teſtamẽ
dr tis reuocabbfbfbloilt. H 1o. 7.5. .l. cum pater. 5. filius. z. . e. l. lucius. §. fillam. 7.l. codic. S. ſi.
5 9 Herdem emaneum. nam quia nullus eſt q̊ petere poſſit etiã ¶ Ebitoꝛ. interim.i. litependente poſt teſtatoꝛis moꝛtem.
6 ſi extraneum inſtituit. vt. /e,l. cum pater. S.libertis.in fi.nec ob. Muod vulliter. quia poſt moꝛtem teſtatoꝛis

H. d n

d ¶Sendbit. non domi ⸗/

Ziboe

r nutlle. i ſine commodo. valet tamen legatum vt actione ex teſtamẽ
to p eti poſſit.vt inſticu.e.S.econtrario.que eſt contra.ad qs eſt.j.de ver

bo.obliga l.qui bis.⁊ de fideiuſſoꝛi.l.beres.S.ratio eſt. vel illud nouũu·

bog vetus iuus. . V
9 ¶ſilec pe.i vſura.⁊ ſic ergo in pꝛimo caſu buius.l.ſunt d ecem in lega.
2 hon vſura vel cõmo⸗

r ¶ Poſſint. pacto foꝛte dñi vendentis.

linqᷓ vt dixi. Item non vʒx bic ad vnillitarẽ ſeruiſʒ dñi. vt. d. l. fllie

Pp4 logr ſi pꝛedicta annotatio ſiue repꝛebenſio recipieur.
nnota.i.repꝛehenderemus. ſub.qð diciiur econtra ßᷣm quoeal

4
n 2c q facere non debemus.

8 Dño. nam B

dum medij tempoꝛis.
ſʒ tamẽ quo ad.l.fal.vt

detrahi poſſt commo⸗/

de videtur legatum cẽ.
vt. j. ad. l. falcid.l.i.S. ſi
creditoꝛi. ⁊ facit S. tit.

i.l. ſi credit oꝛt. æ.l fl. .

de libe leg. l. ſi creditoꝛ
2.’ſ. ad.l. falci. l. verbis.

7. S. titu. i.l. meui. F. de /

bitoꝛ autem.

b Sipanmo. ab vtro/
q; bic reſpon. vni ſʒ nõ
alteri queſtioni:ſed dic
cuilibet ſuum.⁊ facit. Sõ.
ceo.l. cum pater.S.ab in⸗

C ¶ Beruo alie rem. boc

eſt ꝙ extrane? ſeruo me
oO rem meam legare po⸗

nõ.ſ.potuit legari.vt in
ſti. e. F. ſy ſi reʒ. ⁊. S. ti.i.

etur.nec boc do

ee
mino. vt inſtitu. e. . ex

contraio.
e Debetur. a teſtatoꝛe

ſub. legani poteſt.

CZeſtamẽti factio. nõ
vt ſciam dominus ca⸗
pere poſſit:vel non rem

ſeruo legatam:quia po

teſt eſſe ꝙ poteſt cape /

re: ałs non habet rem.
Zeſt ad boc.S.titu.i.l.ſt

mihi ⁊ tibi. F. re. ⁊. j. de

here.inſtitu. l.non minꝰ
⁊2. C. de heredi. inſtit.l.
g. Ceterum. p certe.

b Moſtitit. vt liber fa /
ctꝰ eo tempoꝛe quo ce.
di. lega. capiat. nullum

autem ſit lega. ſeruo in
ead em cauſa manente.
vt.j.quan.di.leg.ce.l.ſt
vꝓſufruc. .fin.Aʒzc.ſed
non vid etur obſtare re
gula catoniana. vt. ſ.
regu.cato.l.i. o.ibi.
.i Et ideo.quia ex pſo
