KEilitatẽ. cõtinuat᷑ pcedẽti.l.⁊ facit ad.l.iſtã:q; magis mẽs

verba eſt intuẽda.vt.j.de adimẽ.le.l.iij.S. conditio.⁊ de
an. E.l. vij. F. fi. 2 inſti. de le. pa. tu. ⁊ ille quas diri in. d.l. in. cofir/⸗

mãdo. in fine.

I¶M abet i. nouit iudex. vt.e. de ofli pſt.l. licitas §.Hitas, az,
m ¶ Diſceſſit. ſic . de tel. tuel ſi bereditas. ſtti1

—
2 — —

vt inqig.l.poſt le.S.amittere. p

De legitimis tutoꝛibꝰ.

uſcipet. ꝑ ↄfirmationẽ iudicis.

N Nigd.alias quedꝗ. alias ania.
„We boc vt ſtt curatoꝛ lan ceſſat bec lex. vt. ſ. de. b. qui.

q ¶ Ellet p aratꝰ.boc intellige eñ aecepit legatũ ignoꝛãs ſe curatoꝛẽ da
tũ in teſtõ. alias nõ poſſet relinquere curq cũ legatum recepiſſet. vtſ. de

ſatiſdarcnepotibꝰ debeat. mdi
q̃ſi curatoꝛẽ nõ deber : ſ cũ fidei
cõ.peti ab eo poſſet:fideicomꝰ.
nonune ſatiſdare debere.
Delegitimis tutoꝛibijs.

Npianꝰ.

tabularũ agnatis de⸗
te ſunt ⁊ cõſanguineis.itẽ patro
nis.i.his ꝗ ad legitimã heredita⸗
tẽ admitti pñt.hec ſũma pꝛuden⸗
ia: vt ꝗ ſparẽt hãc ſucceſſionem
idem tuerẽtur bonane dilapida⸗
rẽtur. Interdũ alibi hereditas ẽ
alibi tutela:vtputa ſi eſt ↄſangui⸗
nea pupillo nã hereditas qdem
ad agnatã ꝑtinet.tutela auteʒ ad
agnatũ.item in libertinis ſi ſit pa⸗
trona:⁊ patroni filius:nã tutelaʒ
patroni filiꝰ:hereditatẽ patrona
obtinebit:tãtũdẽq; erit:⁊ ſi ſit pa
troni filia ⁊ nepos. Si apud ho
ſtes ſit frater ifenioꝛis gradꝰ agna
to tutela nõ defert᷑.nã ⁊ ſi patro
nꝰ apð hoſtes ſit:proni filio tute

lanõ defert: inten a ptoꝛe dar

Egitie tutele lege.xij.

bis qui. vr indig.l.poſt
Seganen az.
ab auia.aʒo.vel a pa⸗
truo vel ab auo cũ cura

toꝛ nõ poſſit teſtõ dani.
vt inſti. de cur. F. i.

r O õò eſſe. recte d atum

8Deb eat. rem pupilli

ſalu fo.qð poſt conſir
mationẽ eſſet faciendũ
ſi fieri deberet. vt ⁊ excu

ſatio.vt.ſ.ð excu.tuto.

l. neſennius.

raſnns debere. ſ. ſatiſda

re Nẽ pupilli ſal.fo.⁊ eſt
ratio:qꝛ cũ inquiſitiõe
conſirmatur. vt. S. e. l. i.
ij. iij. ⁊.iiij.⁊.S.ti.i.l.qui
tutelã.S.ſi.inſti.de cur.
H. i. F ⁊ datus ex inqui⸗
ſitiõ e nõ ſatiſd at.vt in
ſti.ð ſa.tu.⁊ cu. .ij.aʒ.

u ¶ Pen i. lepeti.
x¶ Fideicòmiſſum. reſti⸗

tuedi minoꝛi ſt eius cu/⸗
rã non gerere voluerit.
azʒ. ⁊ facit.j.d e ſideicõ.
li.l. generaliter. SF.ſi q̃s
alienũ.ibi.qð ſt legatuʒz
⁊2. C. ð lega.l.ꝙ ſi lega⸗
tarius.vt.S.ti.i.l.qͥ tute
lam. in pn. ⁊ dic vt ibi.
itẽ cõtra.S.e.l.tutoꝛes.
vbi dicit eum ſatiſdare
debere. ſed tu dic vt ibi

dicitur.
De legitumis tutoꝛi/

bus. Rub.
Egitime. agna⸗
tis. ſunt autem

e.l.ſunt aut.⁊ dicũtur le

gitimi. vt inſti. de le. ag. tute. in pn. ſic ⁊ bonoꝝ poſſeſſio vnde agnati
vocãtur vñ legitimi. vt.j.vñ leg.in rubꝛi.⁊ vñ cog l.legitimos. dic ſi

ſint idonei nõ alias.vt.C. e.l.fi.

⁊ Lonſan guineis. ⁊ bis qͥ ſunt agnati ⁊ ↄgnatinaturales.nã quidã
ſunt agnati tmn:vt adoptiui.⁊ bi nõ vocãtur.alij ↄ gnati tm̃:nec bi vo⸗
9JId eſt his.als ẽ bis ⁊c.als ide bis ⁊c.⁊ da exeplũ deprfe cant᷑,
qui emacipauit flliũ ↄᷣcta fiducia.vt inſti.de leg.ag.ſuc.S.fi.
u9¶ Pꝛouidentia.i.ratione naturali.vt ponit᷑.C. de in ius vo.l.ij. ⁊.ẽ.ð
iuſti.⁊ iure.l.pe.in pᷣn.ſed hodie ſicut hereditas agnanõe nõ inſpecta

ꝓximis defertur.ſic ⁊ tutdla.vt in auf.de beredi.que ab inteſt.S.ex bis.

ſed ſᷣm iura iſta ſecus:qꝛ nõ ſuccedebàt cognati.vt.C. e.l.i.ſʒ nunquid
agnatis deſiciétibꝰ poterãt admitri co gnati ad tutelã. nã ad beredita
tatẽ admittebãtur.vt inſti.de ſuc.cog.⁊.j.quis oꝛdo in bo. poſ.ſer.l.i.ĩ
pᷣn.foꝛte nõ qꝛ ex.l.nõ vocãtur cognati ad ſucceſſionẽ.ſʒ ꝑ pᷣtoꝛẽ tantũ.
ſed tutela a teſtatoꝛe vel a iudice vel a lege defertur. Itẽ non inuenitur
aliquẽ de cognatis vocari ad tutelã ex lege aliqua.aʒ.ſed ar.cõtra.S.
de capi.di.l.tutelas.ibi.ex nouis ⁊c. ſed nec ibi pom poteſt de boc ex⸗

emplum.

a ¶ Iuterdum.conſan guinea.i.ſoꝛoꝛ. vtinſti.de leg:agna.ſuc. S. ceterũ

in pᷣn. ⁊ facit ad hoc. ⁊ ad ſequẽs rm̃.j.e.l.pe.⁊ inſti.dele.pa.tu.S.fi.ites-

7no. ꝙ hereditas ad ꝓxi. defertur. vt. C. de le. here. aui poſt fratres.

inſt. dele. ag. ſuc in Pn. .F. ſi plures.

—

b S apud. nõ d efertur qꝛ ꝓxumioꝛ ſperat᷑ red ire.vt.ſ.de bo.li.l.ſiĩ ne
cẽ. F.

cẽ. F. ſi depoꝛtatꝰ. ſed certe noõ eſt bona ratio.Iʒ quidã appꝛobẽt eã. vr
ſ. e. l.iij. S.nõ tantũ aũt.aʒ.ſy ibi nõ erat ſpes poſtii.

.

c. pꝛetoꝛe, d atur. niſi ſint compatroni apud quos remanet tutela,

Tl.iij.F. ft duo. ? kacit. 3. de teſta tu. l. ſt quis lub cõditiöse.
6 arſe latitauit.i.turpiter ſe occultauit.vt.ſ.qui.ex cqu.in pol. e. l.

fulcini. F. quid ſit. b

emilio vicario ⁊ tulio ſeuero ↄſi ulib ꝑaenit ad libertatẽ.vt. ſ. de fideic.
li.l. ſi eum. S. ſi quis.ſũt ⁊ alis ſe. cõ. vt etiã inſti.de fid eicõ li.

uentũů.

—

p ¶ Sed oꝛcinus.i. directemanumiſſus. dt inſti. 5
ſengrche fideicõ.relic.S.libertas.⁊. .qͥ directo.

eruũ ſuũ.ſ. rogati ꝗᷓ caſu er ſe.cõ.facto ab q e Pertinebit. ? ſi filius defuncti ſit nõ vt patronꝰ ſed vt pr̃oni

⁊ facit.j.ti:ijl.ſi impu.S.i⸗

filtus ad ius libertoꝝ veniet.vt.ſ. de fideicõ.li.l.ſi filius.S. erit.

eK babae eſt ti s — 2-2* — Baucosſe⸗
o Cuir verf. eeèInterdũ aũt etiã ſine hereditate duo plureſue manumittãt oẽstil· cit . li. F inter⸗
sdilin ſdcicö:ſc ·5 iutela delert interdũ hereditas ſi toꝛes ſũt. Sy ſimlier ſit inter ma⸗ do r F ſea int⸗
dein ius vo.lſs ꝛſib.i ne tutela vtputa in eo ꝗlatitauit numiſſoꝛes: dicẽdũ eſt ſolos ma⸗ Har. K.

fl.i.růũ.

Atela noſatim.i.
X verbis leg. vt
inſti.dẽe leg.pa.tu.alias

te ſunt. ergo manumiſſoꝛ ex lege
vij. tabularũ tutoꝛ ẽ ſiue ſpõte ma

tur.ſed tutela ſic:vt ðꝛ ĩ eo qui ↄſequit᷑ libertatẽ e emiliano ſeu dicinia

eſt vt ſuccedinõpoſſe ſcribat. id⸗
circo em abierũt a tutela: vt alij ĩ

cep. l. aduerſus.

—

7. ſ. e.l. e.

e iuerſatio. l. do; Cũ uũſuũðr ſſet manu- ſculos foꝛe tutoꝛes. Sʒ ⁊ ſialiqdſq s Gereditati⸗
d Zergiuerſatio.i. do⸗ cũ buũſuũ rogatus eſſet manu⸗ ſoꝛ es
SS mMitttere. Mã generaliter diuꝰ p? expatrõis deceſſerit utela penes bbseaue barr⸗
Sae e inone leſcripſi aurclio baſſoius patro⸗ ceterospatronos q;ʒuisille ſliü̃ bonis liberroꝛi
lbenaß ſic ad tupil. ni eũ nõhĩe his vbis. plane ter⸗ reliquent. Sed ⁊ ſi ab hoſtib fu vt eai obe
li S.tergiuerſato. giuerſatio eonꝝ ꝗ ſubuerteret fi erit captꝰ interi ſoli cõpatronitu· 26 bolil iiber
8 ars⸗ g ah, deicõmiſſariã libertatẽ velint eo toꝛes ſunt. Silimõ ⁊ ſiin ſenitu finus, 5i. l ſ
ſig lil.·inpn. a faẽſ. mModo puniat᷑:ne iuspĩoni acqui tẽ redact ſit: apparet ceteros eeẽ liben beento F
elrutcla Fi nſti. rt in eo quẽliberũ eſſenolũt. idẽ tutoꝛes. Sʒ ſiocs patroni deceſ⸗ ſalanb⸗ adefe
bri ſpuben F cHuis erit /ſi filie libenꝰ aſſignatꝰ ſit tu ſerit tũctutela ad liberos eoꝝ ici⸗ fuu agnatis in
ſo ibi. tela qdẽ apud fratres remanebit: pit ꝑtinere. Oꝛoiĩde ſi alter erps veideehtuneĩ
Aiina. diminn⸗ vt marcellꝰ notat. legitima autey tronis ga gr nepot⸗ ſtcuent un h. lielcn , libe
. 5 ptinebi vtrũ ñ filiũ: an vo ad nepo⸗ ros aüt.
ſi ſit arrogatꝰ. vt. ð. de hereditasad ſoꝛoꝛẽ ptinebit. . vtrũad olu niiu:a mepo⸗ g
tul. ſtanogatoꝛ in ön. Egitimã tutelã I Dc. tẽtutela pꝑtineat: neposi fami⸗ Denk guick
islnccreis neel * capitis diminunõe pupilli lia pfis ſin ꝓprimꝰ ẽ. hoc appare- tel tuel ſi aus
pi. di tutoꝛis legirimi. . etiã ea ꝗᷓ ſalua ciuitate otigit annt bit ex legitimis hereditatib? :le⸗ 8 etartam
aliſs ſee: vr de can. ti ulla dubitatio eſt. Dem. Gitima at hereditas ad ſolũ filiu Slninuniõe. eriã
delute. inſti mo. tu. DTltela ltĩa que patronis ptinet. ergo ⁊ mtela ad ſolũ fili minima. vt..l.
fi. S. ſibi mõ.nã ⁊ in alio 3 dirdoſt flli tũ 1 pri rfarinoide
differt legitima ab alijs Kdefenur exlege.nij. tabula deſcẽdit poſt filiũ tũc ad nepott. crid airods
ar bocaſt ad lioν rm nõ qdẽ ſpecialiter vel noiĩatim ¶Quen poõt ſipatroni fll ſit r⸗ di.
ntehes. c .l. pri . ſi delata eſt p ↄſequẽtias heredi fmotus vel excuſat? an nepoti tu⸗ x Sipares le⸗
dugar facit inſte. 5.fſi. tatũ: que er ipſalege patronis da tela deſerat᷑: æ marcell in ea ſſia See no er vbi⸗

legis:qꝛ deſinit
eſſe agnatꝰ hoc

jnoi i , 3 5 gt. iure.ſy bodie ve⸗
:deentnolen rwiel numiſit: ſiue ẽt cõpulſus ex cã ſ- locũ eoꝝdent᷑:nõ vt ſucceſſio⸗ re legitimus di⸗
e dine leurdas. deicommiſſi manumiſit 4 Sec ſi mittat. Mõtm̃ aũt moꝛte vennn aipoteſt vt inſti.
Gec p coſequetas. Paclege emit vt manumitteret: ct capitis diminutione ſucceſſio vle ag ſue Fſ.
Kenzraangi: ecroſinmöedimtmancisd ui, deberiulegtiannchr amili amera
nois. J.i. diñ victoꝛinũ puenit ad liberta- re ſi ꝓvimioꝛ capite diminut el Ao defun⸗
ho oohallis da tediceli titore ec . Olane ſi gbetien ucthirinrcleachn. Jro täc⸗
chz ad bereditatẽ une *ρσ⁵ ubziano ſenatuſconſulto niſtratiõe. Si parẽs ſiliũ vel flli,· gitimi. ſteut filiz
admittit᷑. vt. C. de bo. ex c—ES . 1 . ſicut filij
poſ. ↄtra ta.li...... de Puenenit ad libertatẽ:nõ hebit u am vel nepotẽ velneptẽ: vel deĩ Hantoni ſur et⸗
le in eno; i, tOz e qrogat? c. Goꝛcinꝰ liber ceps ipuberes qs in ptãte hbabe deſidu mu ire eſt
mnumis ſed ſeui conu, tus effectꝰ ad familiã teſtatoꝛs ꝑ at emãcipet vicẽ legitimi tutoꝛis aliarõ quare nõ
uẽnbus oculis: qꝛ tůc tinebit . in qᷓ ſpecie incipit tutela ſuſtinet. Baeſti. ſuntlegitimi aa
añ ſui proꝛis locu ba ac liberospatroni pꝛimos ꝑtine q Mo defuncto ſi liben ple denauter agna,
bet ↄſtiiutio diuoꝝ fra⸗ c Ln ) ANE E.
añ ad vrbi maxinuz re: ꝗ ad patronos nõ ꝑtimit: d cce etatiſ eriſtat: fiduciarij eve ide mnol
v er venaße nil anc in oĩbꝰ oꝛcinis libertis lo⸗ tutoꝛes fratris vel ſoꝛoꝛis effici Podie ſecus vt
2, dein ius vo.l. ſd (uihabet teſtõ manumiſſis 4 Si nm. pianus. (C.dele tu. liüij
ſi bac le.ij.rñ.⁊ ſic eius ⁊ ſiept dici legi⸗
bereditad ſibinõ defer 5 tima. vt · C. de e

nõ ſe. cö. vt. z. el. . 5. interdu. neq; em imunitatẽ pena tnbuere debʒ. vy Egitimos. fecit tutoꝛ es. debet ergo accedere ad miniſtrã dũ
I. de interdic. ⁊ ret.i.relegatoꝝ.S. l.ar. cõtra.j. de ſuſpec. tu.l. decreto. ⁊ 1 ttñ tria faciat pus.ſ.accipiatres ꝑ decretũ iudicis.itẽ faci
de excu. tu.l. ſy ⁊ milites. .ſͥ ignominia.ſecꝰ aũt eſt in rubꝛiano.vbi ne at inuẽrariũ.vt.C. arbi.tu.l.fl.itẽ iuret.vt in auß. vt bi qui ob. F.
tuto .ſ. ꝓxi. J. m Ad aufidiũ.vt. C. ſt mã.ita ali. fu.l.ij. bH. fi.itẽ quartũ ꝙ ſatiſdet bᷣm qð ſubijdi.
n Kutoꝛ?᷑ eẽ. ⁊ ad hereditatẽ admittat᷑.vt.j.de ſuis ⁊ le. heredi.l.inte⸗· ⁊ ¶ Ged etiã cã cognita. de pſona ⁊ demõ ſpecificauit. de cauſa
ato. 5. s plane. o &Plane. er rubꝛiano ſe. cõ. qd babet locũ cõ dic qꝛ foꝛte nõ diligit pupillũ. vt ar. .ti.i..ſt ipuberi. vel videtur
Fuñ teſtatoꝛis rogatꝰ ſit manumſttere, yt. ſ. de fid eicß liel ci Fo. S. ſub gffectare, vnde videt ſuſpectus, vtð. de pcuel. que oĩa. ⁊ facit, ,

xxvj Detut. ⁊? cu. da ab bis

denanſl. cũ bi. 5. lctã. 2. F. modus. 2. 5. ſi T pſonarũ. ⁊ facit. Sõ. azʒ. oteſt dici no. ar.. e l. utelalegitima.
de te. tu. l. teſtõ. ⁊ inſti.de ſat.tu.S.i. ¶ In leg decer / e ¶ Si legitim ſit.ẽt minima capi.di.niſi ſuꝑſit frat᷑ ꝓpt᷑.l.oſtã.vt.C.ð

ni tute.i.tutele adminiſtratio. 1½ An igik clauſula. qus ba⸗ e.tu. l.ij. ⁊.iiij. nouiſſimo aũt ire nõ ſic cũ ſola ſit ſpecrãda cognatio.
vt in auſ.de here.ab inteſ.S.ex bis.⁊ fac.õ.de ca.di.l.tute.⁊. iſti. e.F. ſi

bes. S. de teſtamẽtaria tu.l. teſtõ dat .7.l. ſinemo. §. i. H b iᷣ
a Mõò ſatiſd ederit.i.ſi nullꝰ ſatiſdedit:equipollẽt em oĩs bõ nõ æqͥ.mo.tu.ᷣfi.S.ſili.⁊.j.de tu.⁊ ra.dil.l.niſi.S.i.⁊.lſi cũ adhuc. .
cumt: ⁊ nullꝰ bõö B Mteſtato. nõ fecit.
cmno ſioniſcano Egitimos tutoꝛes nemo tutoꝛẽ locum eſſe iudicio tutele qé dieyriſti de beent
ſumitur ex vni ⸗/ dat ſed lex. xij. tabularũ fec finita tutela. H WMR Aul? ab inte. in pn.

36 ſoin auo alhj¶tutoꝛes:ſj etiã hos cogi ſatiſda⸗ i Nteſtato parẽte moꝛtuo aeen dereſſe⸗
tã oꝛanonẽ fal / le certum eſt: intantum vt etia pa agnatis deſert tutela In dat i teſtö. nam ſec? ſi
E aer ve. F tronũ ⁊ patrom filiũ ceteroſqʒ li⸗ teſtatus aũt videt nd tatum is qG greſrr oe el tu. l. ſi
dere. du. l. ſi is. irz; PE zijn Srrf. 8 ſub ↄdi.itẽ bñ dicit
vaß F au qut beroseius cog re ſaluã foꝛe ſatiſ teſtamẽtũ nõ fecit ſed 1S.qulte deceſſent. na no ſicſire⸗
dã ſatiſded erüt dare pleriſqʒ videatur:ſ hoc cã ſtamẽto ſuis libenis tutoꝛes ſi de morꝰ vł excuſatꝰ fuerit.
uida non. nte cogiiita pꝛetoꝛe ſtatuere debere dit. quantũ em ad tutelã pertinet tũc eia pior dat n adle
dedauramin lInelius eſt: vtrũ debeat ſatiſdare inteſtatuseſt. Idẽ dicemus ſitu go ub oo vtcint e
ſunenoẽ aum patronuslibenq; eiusan nõ: vtſi toꝛteſtamẽto datus: adbuc flioi dus,
lam. az. di ſtrarnir ei r 5 nt ãt. a pr̃e. nã ĩ
ſatiſded erũt: a perſona honeſta ſit F gusnn ei pubere manẽte deceſſerit. naʒ tu agnat 9 gnati itel⸗
nõ fuit petita.vł aſinid auniin 1 ſub nne tela eius ad agnatũ reuertit. iguͦt. vt genꝰ i ſpẽ. vt. ſ
qꝛ non potuerit. modlica ſit.ſi aũt patroni perſona ¶ Wius vy le.l. pe. ⁊ 8 Sdi.l. iur
vel qꝛ ad tempꝰ . P b ſit. B is Ela Sr
fuit pᷣſtita ꝙ fal / genn *M lnc, orneſ Vnt aut ol quiꝑ vin iſti.ð le.ag.ſuc.ĩ pᷣn.⁊ ĩ
ſum eſt. ibidicendũ eſt ſatiſdationẽ locuʒ Vlisſexus perſonas cognati E. F.l.
H habere:vt aut modus tutele au one ↄiũcti ſũt:quaſi a pr̃eꝰ ↄgna agent daſenen
2c nõnunq; eñ perſona: aut cauſa admittat ſatiſ- ti veluti frater eodẽ patre natus. ¶¶¶ BGragi ſunt. ſez flio

⁊c̃.⁊ eſt interpo
ſitio.

dationez. In legitimis ⁊ in his ꝗ fratns filius nepoſue ex eo.itẽ pa
a magiſtratibꝰ dant᷑ queſitũ ẽ an tmuspatni ſilius nepoſue exeo.

meo.nã nepos ex filio

meo ẽm̃ ĩ ſo.ſfilio m eo ĩ

eeiment vni decerni tutela poſſit. ⁊ ait la ulus mercei üreinoelvicn
onemne beort vni fecte inelan decenn rcliquero fili inpubere tetarnli idr.
qꝛ dati ſunt ex in poſſe em̃ aliquos vel abſentes vl . ⁊ fratreʒ ⁊ nepotẽ ex alio ſi Darae aut
quiſitõe quõdo jrioſos eſſe:q ſnia vtilitatis gra-/ ſio :cõſtat vtroſqʒ eſſe tutoꝛes ſi /&. F. fi.⁊ ð le. ag. ſuc. 5.
Roelunſig m, tia admittẽcda eſt: vt vn decema perſecte etatis ſut: quia codẽ ga dee a dei meet.
eiſed ſine inai tur nahninicrgticran igit ua⸗ du ſuntl. . Aius. Sea non .
nie dati non de (are ſe inuicẽ m ſupenoꝛẽ clauſu plures ſunt agnati pꝛori lobijcik. io: daꝛ
berer aamiſtrare lam poſſunt: ⁊ magis eſt vt ſioẽs Dan tutelam nãciſat: ⁊ ſi ſeie ehir eis ure e
imo debẽtremo ſatisnõdederint: aut non potu /in eodẽ graduplures ſint: om/ſfſes us. vt ſ. de rcu ul. ñ
e. vrce dert enint. vel ſi finita ẽ ſatiſdatio:nõ⸗ tutelaʒ nãciſcũtur. α Ermo. ſolũ. 5. ſi libert?..5. e.
qui ſatiſ.nõ —. — O S b 2= 118075 l.i.S.ſi ap.q̃ ſunt õ.
de.l. tutoꝛ qui. ? ; em ſatiſcatio ab eisnõpe⸗ Hnato ppꝛioꝛ femina c canbet vbala ba
lij. tit᷑: alt ſatis deſinit eſſe cauutum: AImines ſit impubenis agna beſ boa bñi ⁊ 5ʒ b ac
e ſiHõ eſt. nunc. aut magi ſtratus municipales ab titutoꝛnõ obij citur: ideo q5 pa dic ꝙ erit ltimꝰ tutoꝛ fi⸗

qꝛ nõ fuit vel de

lij ffis dico hñ oſãgui

ſizt vk eſt i eriſit his quos dedenint: aut nõ potue- tnuus ſoꝛoꝛẽ ↄlſãguineã habẽtis neã ſoꝛoꝛẽq; erat illi fi/
nanadie nint rꝛaut noluerint ſatis exigere: fratris fili legitimus erit tutoꝛꝰ. noamnira ielranu⸗
l.cñ es az. 9 poſſe dicl ena in his 0 calu cau nec amita patruo magno vIma ii dico biüno ſoroꝛ eo
f Saeeto. tu no eſt ꝛadmittẽdã ꝓuocatio⸗ tertera fratris filijsꝰ e ſint tuto ſanguinea. ſic ipa in
Küraneſt vt nẽ.an ergo in patronisideʒ ſit di· res obſtats Surdus mutꝰ ncc ohar et ym vm.
a 91 magna cendũ marime vbi ceſſat ſatiſda legitimi tutoꝛes eſſe poſſunt.cu,ʒ ⁊. j.ſubijcitt.
elg iun tio :⁊ puto in patroisno opoꝛte necteſtõnec alio modo vnlit da brſe ore gſa gut
noli vt.5. el.4 eadmitti puocatonẽ: niſi erma nipoſſunt. dam q 4]Mecam⸗
Geins. ⸗ cauſa nequis ſy ban ſucce- Aulus rai in 1ae Ia.
bMec qs.pfo/ ſionis diminuat:nã ⁊ ſi patrono Inus ſt auchens poõot. eWagno. ein to
nus tutoꝛ. E D. * Sdu. s Fratris fi⸗/
ce Bucceſnois. tutela nõ ſuenit cõmiſſa:potenit ꝑ Mẽ isr 5one ſüt
dnbere clic copatronu dano affici qui ſolus Detutoꝛibus ⁊ curatoꝛibus datii iſti q̃rto Sneer nltk⸗
lban. ſenm Rrll maleadmiſirat(Di abhiſgins dandihabẽt. qui xin (Femmad.. .
da Par cöparro quislegtun tto Capite n ibo cauſis ſpecialiter dari pmt tSurc⸗.d b die vr
nu. lz none idem tus ſit:dicendũ eſt deſinere en ee de tu.l. .F. . .ij. 2 iij.
ẽ in legitimis tu J Wl nꝰ aũt audiẽs.i.
toꝛibꝰ i ggnafß. Druanr yel parũ

Liber

Al De tutoꝛibꝰ ⁊ curatoꝛibus datis ab bis qui ius ⁊c.Rub.
Jue ꝓcõſul.in q differt a pᷣſide.dic vt.s.de off.pꝛe.l.i.
Pꝛocõſulatũ.nõ tiñ eſt ꝓcõſul.vt differat a pᷣdictis.ſʒ eſt vicari
us ei. vt ſtati de pᷣſidis vicario dice. ʒ3 ¶Aõmiſſa eſt. abſente p
ſide.vt. C. de off.eius qui vicẽ alt. iu.gerit.l.ij.nã ⁊ merũ imperiũ bᷣ ca⸗

ſu delegat. vt. S. de off.

2¶ Dare poterit.vt. ð.ð Jue pcoſl ſine Ppꝛe⸗
o Hoo r legil e eno ſes ſiue ct pfectꝰ egy⸗
ne, i ge maus Pti ſuſe pcõſulatũ obtineat pui
noõ bz qs ex eo o meny Pti liue pcol am obr ed e
imperiũ ſitſibi ↄceſum cie vel tꝑis cã pᷣſide defũcto: vel
vel ſit ei ↄceſſa iuriſdi⸗

quia ipſi pꝛouincia regenda com
miſſa eſt tutoꝛem dare potenit.
Legatꝰ qʒ/ꝓcõſulis exoꝛatiõe di
ui marcitutoꝛẽ dare pt. qð at p⸗
mittit᷑ tutoꝛẽ dare ꝓuinciepᷣſidi:
eis tm̃ ꝑmittit᷑ ꝗ ſunt eiuſde ꝓui⸗
cie: vel ibidẽ domicilii hñt.
CVZm ꝗdã ꝰ tuto I Deʒ.
I res dati appellaſſent: qdaʒ
aũt nõ adeſſent:diuꝰ pius reſcri⸗
pſit dadũ tꝑaꝛium tutoꝛẽ ꝗtute⸗
la fungat᷑. m.

tio.ſed ille ſolꝰ h abʒ cui
lex vel ſe. cõ. vł pᷣnceps
conceſſit. vt. S. de tute. l.
muto.S. tutoꝛes. connu
merãtur aũt hic illi qᷣbꝰ
boc cõceſſum eſt. vt. j. l.
ſiij. ⁊ inſti.de attił. tu. S.
ſz hoc iure. vſq; in fl.ſʒ
an pᷣu atꝰ qui ĩpetrauit
puilegium hoc poſſit
tutoꝛes dare.Rñ ſic.cuʒ
em̃ aliũ nõ ledat hoc pᷣ
uilegiũ valet.vt.C.ð p
cibꝰ ĩpe.off.l.reſcripta.
⁊ð pᷣpo.ſacri cubi.l.fi.
¶ LZegatꝰ.pᷣſidi. gene⸗
raliter accipe ꝓ oĩbꝰ ſu
pꝛadictis.vt.S.de offi.
pꝛe iiii.
1Eis. ſcʒ pupillis.
a ¶ Eiuſdẽ ꝓuincie. ſcili
cet oꝛiginarij. ſic ⁊ illi
dankt qui ſue iuriſditio/
nis ſunt.vt. C. q̃ da. tu.
poſ.l.neq;.⁊ ꝙ ibi not.
2. ſ. e. l.us dãdi.ſed 3.
S. detute.l. etiã. non ᷣm

oibꝰ magiſtratibꝰ munici⸗
palibꝰ eoq; iure vtimur.ſʒ illuʒ ꝗ
abeodẽ mũicipio vel agros eiui
dẽ municipij eſt. em
Retoꝛ ipe ſe tutoꝛẽ dare
nõpᷣt:ſicut nec pedaneꝰ iu
der:nec cõpꝛomiſſanꝰ erx ſua ſen

vVns lecturam. ſo. vt ibi cfetia fieni pt. Mius
e ſe⸗Crac⸗ ſua iuriſ⸗/ K ſemp cõſtitit plideʒ
¶Am qͤdã. appellan Mpoſſeturoꝛẽ dare:tã abſen

AEnt. q fteri pote⸗ t & Piite: àtã piti ꝗ abſti .
rat oſi hodie õj.vt inſti. te Ppnte: ⁊ ta pnui abñti ,
decreu tu F au autez. cun MCnõignoꝛti)Lpig.
.V ael daad, inuito. — 1E
E 0 gdeſſent.ſed ab⸗ — —‚R—
1. reipublice cã. vt. . On tm̃ ad dotẽ dandam
de tu. l. queſitũ.
d utoꝛẽ.i.curatoꝛẽ. niſi ex neceſſitate ꝓ adeũda hereditate.vt.j.ð ap
As dãdi.datũ eſt iuſſu pᷣſdis.vt inſti.de at ¶ pel.l.cũ vna.S.i.
. t. tu. 5. ſed hoc iure. nõ em his iure ſuo cõpetit:niſi ſubſtãtia ſit bo
dDie ĩfra qͥngẽtos ſolidos.vt ibidẽ dici‚k. ᷣ¶¶ MMunicipio. .S.ð tu⸗
tetł.l.etiã.pᷣm vnꝗ lecturã.ſo.ibi. g ¶ Uel agro.i.villa.vt.jð ver
bo.ſig.l.fundi.⁊ fac̃.S.de off.p.l.fl.⁊.C.e.l.neqʒ.⁊.S.e.l.i.in ſi.
( fxetoꝛ.pedaneus iudex.i.d elegatꝰ.vt.C.de peda.iudi.l.pe.als di
ℳ8 ita ognoſcird mĩmis.vt. C. e.ti.l.fi.⁊ fa.ð.de off.pſt.l.v.⁊ ð of.

dõ dic.vt. S. de ar. l. ſ ⁊ l. S.ij. vel dic nõ põt arbiter ſedare tutoꝛẽ.lʒ ð
Alud. abſente:ſecus in curatoꝛe.vt.S.de tute. oc cõpꝛomittaf.
bʒ. F. i. T inſti. de cur. S. itẽ inuiti.⁊.S.ð pcur.l.mutꝰ.S.is qui.
l Abſenti.ſecꝰ in curatoꝛe.vt dixi.⁊ fac̃.S.de ꝓcu.l.i.S.fi.ſʒ ar.cõtra.o
RNde adop.l.poſt moꝛtẽ.S. fi.
4 Ec nõ igno. ? iuito. ſecꝰ in curatoꝛe.vt no.S.l. ꝓxi.
. VOn tantũ.augẽdã.qð p̃t fieri etiã ↄſtãte mrimonio.vt ⁊ dona.ꝓ
Npter nuptias.vt. C. de dona.ante nup.l.fi.aʒð.⁊ facit.5.de iure do.
l.ſue genelalis. og ſ AMutade.i.pmutãde. vt ex p ecunia in rẽ vel
ecõtra ſi mulieni vtile ſit. vt. ð. de iu. do.l.ita conſtante.
. 4 Ecmãdante. imo vid et᷑ ꝙ ſic. vt inſti. de attil. tu. . ſy hoc iure.. ſ.
eadmi.tu.l.lucius.S:cũ in teſtõ.que eſt cõ tra.ſo.ſubdito babenti

.

als iuriſditionẽ põt iubere nõ delegare. vt in cõtrarijs.ſy nõ ſub
dito vel nõ habẽti iuriſdi.nõ vt bic. eſt em̃ aliud iubere.alið ma/
dare vel delegare. vt in auf. vtnulli iudi.S.⁊ boc vero.⁊. C.qðᷣ

Wsdãdi tutoꝛes datũ eſt

fi.⁊ qdð ibino. ie MHec cõpꝛomiſſaniꝰ.i.pᷣtoꝛ ñ pᷣt ſe facẽ arbitrũ.

cũ eo.l.iij. ⁊ facit. C.e.l.neq;. ⁊. Sẽ.de tute.l.muto. .tutorj.
a ¶¶ Si pꝛetoꝛ, abroget. bene dicit abꝛoget:qꝛ l nõ in totũ tollat

quomõ in petitiõe tutoꝛis ſi erra⸗

derogat tñ in q⸗
nupture curatoꝛem dari opotet: baſ vinirdie
verũẽt ei qʒ q iã eſt nupta:ſed æ rogare: ? aliud
ad dotẽ augẽdã dat᷑: ⁊ mutande“ bꝛogere deſ
qʒ dotis gratia curatoꝛ dai põt. gare.⁊ facit. . ð
Ec mãdãteꝰ pᷣſi ¶ SDem indi. lcecus. 7.l.
de aliꝰ tutoꝛẽdare poterit. eu pror Fcn on
Sipᷣtoꝛ vel pᷣſes ꝓuincievel ĩ fi· ⸗ſus.⁊. S. de his
roꝛeaut demẽtia oſtitutꝰ dedlet ſm ſerrl eni.
tutoꝛẽ:nõ puto valere:q;uis eni, poſtu.li F. cecũ.
pᷣtoꝛ vel pᷣſes ſit nec furoꝛ ei ma- be¶ Dari.oi die.
Giſtratũ abroget:attamen datio t v deilo ai
nulliꝰ erit momẽti. haritutoꝛ oiè nũ..S itẽnuͦct⸗
die poterit. Nurioſo ⁊ furioſe: a 75 nne.
minto: ? ſurdo tutoꝛ curatoꝛa p c Funols tutot
toꝛe vel pᷣſide dan potent. 4 Kpupllus un
reditatẽ adeũdã vt tuto?; tute.l. qui babet
detur ex cãt pmiſſum eſt. BDẽ in pn. ⁊.l.muto.
Vtoꝛ ſipetitꝰ fuenit habe⸗ u pn. .5. ſudo
(tiſiabſente eoq̃ſi nõ hñti Ppuberi
datꝰ ſit datio nulla eſt. MHam ⁊ ntoꝛ. qꝛ ñ
L L põt adire heredi

tatẽ ſine auctoꝛi

tũ fuerit in facti cã maxie po oſti tate tutoꝛis. vt i⸗
tutionẽ diuoꝝ fratrũ non valettu ſti de aec ut .
toꝝdatio. Aſus. deli. l. potuit. ⁊
Nratoꝛ pupillo vel pupil lnlam ſeus
enõdat᷑: ſi tutoꝛ eo hen de ad vo.
RNNS + .
affuerit. pianus. poſ.l. bonon
Is gin ea cã ſimt: vt ſupeẽ e eſn tacvide
e ſuis nõ poſſint: dare ibino ſteas eſt
cnatoꝛẽ poõſulẽ opoꝛtebit. necin beeditat adi/
. 3 KL-= 1 £ tio e eſt in reſtitu
dubitet filiũ qpatni curatoꝛẽ da nöeque dz fien

trebel.l. reſtituta. in fi. itẽ ſolꝰ tutoꝛ nõ pᷣt adire:vt pupillo acqui
rat. vt.C. deiure deli.l.ſi infanti.⁊.l.potuit.ſʒ bo.poſ.ſic.vt.j.de
bo.poſ.ſt pupillo.⁊.l.tutoꝛ.⁊.j.de ap.l.cũ ĩ vna.i.S.itẽ reſtitutio
hereditatis ei ſoli nõ eſt faciẽda.vt.j.ad trebel.l.ſʒ nec ipſi: niſt
pupillꝰ eſſet infans.vt.Q.ad trebel.i.ſancimꝰ.⁊ facit.ð.de teſt.

tu.l.ſi tm̃.

e¶ Er cã.ſ.hac qꝛ cũ curatoꝛe fieri nõ põt.vt.j.ð

ap.l.cũ in vna.S.i.ſy aliud in adulto.vt.C. deadimi.tu.l.cũ q̃dã

eſt ratio.vt no.d.l.cũ in vna.

Vtoꝛ.abſente nõ reipublice cã.alłs ſecꝰ eſſet.vt.S.de tute.l.
ſttũ.⁊.C.qui.ca.bñti.tu.l.i.⁊ inſti.d e excu.tu.S.itẽ qui rei⸗
publice. az. 2 facit. C. qui. ca. hñ.tu. l.pe. ⁊ qui da.tu. poſ.l.cura⸗
toꝛ.itẽ q̃d ſt aliꝰ pᷣuenit matrem pupilli.bic eſt ar.ꝙ nõ valet.itẽ
autẽticũ dicit ꝙ pᷣcedit alios niſi teſtamẽtarios.vt aui. mri.C.

qñ mu.tu.off.
⁊ babebat. vel qꝛ cr

g Eafac cꝗ.qꝛ credebat᷑ nõ babere curatoꝛẽ
Weoakurpupillns 7 erat adultꝰ.vel nõ br̃e

patrẽ ⁊ habebat.⁊ ſic nõ pᷣt habere tutoꝛc.vt.j.e.l.ſeie.⁊· C. ð cu

ra. fur.l.fi.in pᷣn. ⁊ inſti.de tute.in pᷣn.

eote
2 qui

ratoꝛ ad fuent.i.pñ̃s fuerit.⁊ ſubaudi.⁊ res p eũ pñt geri
8 em̃ nõ intelligeret᷑ adeſſe. vt. S. qð cuiuſq; vniuer.l.i. F.

⁊ ſic curatoꝛ daf.vt.S.de tute.l.ſolet.itẽ ſecus ſi abeſſet.
vt. j. eilin omnẽ. ⁊.l. curatoꝛẽ.⁊ inſti, de excu/ tu.S. itẽ qui reipu

xxvj

5. de tutel. queſitu. ſy d ſi nõ bʒ tutoꝛẽ pñẽ vel abſentẽ: an põt
daricuratoꝛ.reſpõ.ſic ꝑ legẽ iſtã ſᷣm aʒ.vt.j.e.l.curatoꝛẽ.

cergo er ßmo/
nibꝰ alicuiꝰ ↄui

s qui.regi.erubeſcit᷑ em ⁊c. vt in auj.de nup..ſi vero ex⸗
ectet. K Cilii. licet in eius ſit poteſtate.b.
Dãdũ.ſic ⁊ in iure coꝛrigit ſilius patrẽ vt.sõ.,de cõdi.ob cau.

alteri ſuccedens cepit vtrũq; debere. vt. ſ. ad trebel.l.ſt res alij.

H. Huꝰ. ?7. l. mulier. H. nõ eſt.

Eũ.inſtitutũ.

Jimpubenilibentas here
Nditas per fideicõmiſſinnꝰ

Detut. ? eu. da ab bis

3 Et ius quidẽ.ſ.vt ſit liberti tuto: legitimꝰ reſtituta bereditate.⁊ ſic ñ

videt᷑ obſtare.ẽ. de le.tu.l.i. . interdũ aũt.qꝛ bic dealio iure lib

erti

rerineat patronꝰ dicilibi de alio ꝙ amittit. prerea loquit ibi in buo be
redis: bicin ſuo teſtatoꝛis.nã in ſᷣuo heredis nõ pᷣt loqui. vt.ſ.ad treb.
l. cogi.S.ſed ſi ſᷣuo.ſed bm boc obſtabit. ð. dele. tu.l. ij. ibi plane ſi foꝛ⸗

I Den

CEcille deſinit tutoꝛ eſſe:

AIhberrtus. ſp erare
unt quidã q̃ non

ra. diſ.l. ſttutoꝛ. . . de excu. tu. l. 2 nõ tantũ. ⁊.l.pᷣcedẽti.i fi.⁊.l.ſeq.

q̃ de ſtatu. iz nõne debuit qõ ſtatꝰ in tp̃ᷣs pubertatis differri. vt

1rCogẽdũ.cũ idẽ dʒ vtrũq; vel beres vnũ.fideicõmiſſariꝰ alid ð carbo.e.l.iij. .fi.rñ.hᷣ expedit pupillo.vtĩ pdicta.l.. due. azʒ.
vHt. j. ad trebel.l. cogi. F. fi. fac̃.ꝭO.ſed ⁊ ſi uo.⁊.l.apðiulł.S. anti g Reneat datio.ſ.vſqʒ ad pubertatẽ. vt.j.e.l.curatoꝛẽ.⁊ ſi libex nõ eſt

1(¶

ſtia. 2. l poſtulãte.in pön. s Det. ſic. S. de tel. tute.l. idẽ fiet.
Mohdſeel curators..ſ d
u CLaueat.i. caueat

i dicit ex cã ꝙ ſol.cõtrariũ.

qui dat tutoꝛ ꝙ ↄſeruabit hereditatẽ ab he

rede.⁊ ꝙ bene eã cuſtodiet ab eo. ↄtinet᷑ em hec ſub illa ſtipul. rẽ
pu.ſal.fo.vel dic ꝙ beres cauere dz de bereditateilla non dimi

vſq; ad finẽ cãe. vt no. C.qͥ da. tu. poſ.l.i.az. no. tacitã intelligi cõditi
onẽ.ſic ⁊. .de tute.l.furioſ us. ⁊ deteſtamẽ.tu.l iure nr̃o.S.ſi.⁊.l.ſi quis
ſub oditiõe.ſub expᷣſſa nõ pt. vt. j. de re iur. l.actus. .
j. MNdãdo ex inquiſitiõe.in qua q̃tuoꝛ attẽdẽda ſunt. vt.5. de ofir⸗

da.l. iij. F. ſi quis 7o aludeeiny cig rn
0 . nebi⸗ „ — „ — L α Co aliud ee cuʒz 9 vult
enus addae re. Plis em ctraſſt apud celi tiq h qerci fideicommiſima Ge Baatenheinanis
rone vt qullber ⁊ apud alios pleroſq; relatũqua⸗ numittit nõeſtei ablatü:tutelave abſentado vel latitan⸗
be mtulm . ſiindecoꝝ ſit patrẽ a flio regi : at ro ſine vinculo cautionisnõcom .
deeten. F. . eame dums pius iuſto celen ite, mittit: quid ergo ſinõ caueat: nnõö vinckanor quo caſu lo⸗
eimo vt .· C de ſe Dilli fratres reſcripſerũt etiã fiũ dubie tutelano enit apð patronuʒ uauril leges alud
Fanenen ſiſobꝛie vinat patni anatoꝛẽ dan, ſed ſipuella duodecimi annüunn ei aeſins⸗ n
S. illud. aliud tñ . at p e 9 1 iiẽ. T ita ꝑ ↄſequẽs vult
obſeruat in pfe. di magis qᷓ; extraneũ.Diuꝰ piꝰ pleuerit: tutoꝛ deſinit cc: quonia, fuos puare lbertaterc̃
Cdebo ue matnis querelam de filijs pꝛoci tantũminoꝛibus annisdeſideran aſ etterus:
lel boe hio gig admiſit: vt Curatoꝛẽ accipiät tibus cnnatoꝛes dan ſolent: ſi cu Seltuir viſti,aur
ten. ve nub .. ſi in hec verba. no eſt nouũ quoſdã nmtoꝛ patronus petał: ſides inqſi⸗ mo. ute.ſ in pn.
be kur ſunl. Tſi mẽtis ſue videbũtur ex ſermo tionis pꝛo vinculo cedet cautio (e vt. eS bio anl por
Fl.cd hrl. nibus cõpoteseſſe: tamẽ ſic tr⸗ nis. Zenm. ien e.
furioſe. ctare bona ad ſe pertinẽtia:vt niſi Ibenus n0 alias q pa- a aen aäte ne 1
n4 a fact no ſubueniat hisdeducãtur in ege⸗/ nfroni patroneue libens ti· veu;nr inſti. de cur.
tuit mater nõ tñ ſtatẽ:eligẽdus itaq; ent qui eos toꝛec cogitur:quã qui iura patro⸗ b Pꝛo vinclo. aꝛ n
habuit ee t conſilio regat. nã equũ eſt pꝛoſpi natus ſperare poſſunt Dulꝰ. ſrucgar e eclie Pe⸗
wam. Aſaril cere nosẽt eis qqð ad bona O Momme ren curatoꝛ dã ſe excuſare eo y fuit tu/
La. gres ſim/ mm peninet furioſum faciũt eri· Houseſt: in eius tutoꝛis locj a prinide er in F.
MApinia. qui reipublice cauſa affiitit.

n rſde, daraſi an gatenolt ſe ſ Ich nonbus n adten menunudnie oe
dit. inſti..adam natuſconſultus cen uit: eum nii⸗ pusexcu antur iuns eſt. Mpi. exu.l. nequaq;. a ij.
lSemioae ot Plbensnorninedeliderenm ad- EC Yauide ſtatu ſuolitigat : us an Hag aube
mẽta item ge re cogendũ Vt tamẽ pupillo pu R Sõ tutoꝛe; dari poſſe pompo⸗ glacit Cdeexcu. tuelli
unenotain Pllleue tutoꝛ abeo cii iusdandi mus r vanneſt elabde, beo z dem,
dicat ſerrea al ent detur ͤqui tutelas renneat mũteneat datio ſiliber eſt. iel. queſitü 2. 5,e.
eri in alijs aia ͤ/ ad 'reſtituatur herecditas: 7 re ſal⸗ . — „ Dem laratoꝛ be no
aipaucd u ſeabhereclecucun poſt Idando'mnore rinduAelleani, o.
1n6* ea diuus adrianus vt idem in eo onex in eum inquiriuur pan deſerut: alij pꝛoꝛ
3 nduben fueun liniteceatasdamn ſu . ſenatoꝛ eſt: ⁊ ita ſne nſei s aii⸗ ad Seelen
boe refer ent reſcripſit. Quſuis aſt a prfo⸗ pſit. ulus. Ademino. 1venn. F. e
trerig 44 uber no rẽ ſaluaʒ pupillo foꝛe nõ facile Biabſun Hiqtutoꝛes da⸗ facto. ſi ergo boc mñſuz
eeta NNi0 erigatur :tamé ſenat? pꝛo Ju epoſſunt :decumiones da mtelligas in bis pꝛ,
u eqen. aneo haben voluit eũ quiqð Ae iubentur tutoꝛes: dinn⸗ zu becoias a
PDara ſr vre in ipſo ſint :etiam libenate pꝛila modomaioꝛ pars conueniat: Igergez Kadead ai
bibande vde Mtinpubere:cius quide iiber, vbinoneſtdubiun qun vm er o ag,,veniezd
diuerſis . ſS vnꝰ OM H ritas. ⁊ facit.j.de tut. ⁊

tiil.naturali. S.i.⁊ quintũ.vt.j.e.l.ſcire.S.cũ reliquis.
nuẽda ⁊ nõ deuaſtãda. ar. ſ. de puit. cre.l. ſi creditoꝛes. æ no. ᷓ. ie
q́.ſa.co.l. inter eos. vel dic ꝙ heres idẽq; nũc patronꝰ dʒ cauer̃
rẽ pu.ſal.fo.reſtituta bereditate:qꝛ tũc datiuo expulſo iſte ẽ legi⸗
timꝰ tutoꝛ. vt. . dicit az. x⸗ 2 uãuis. exigat. vt. S. ti.i. l. legi/
timos. az. ¶ O in ipſo fuit: qꝛ noluit adireniſt coactus.

.

Senatoꝛ. ſic,. . de ꝓcur.l.minoꝛ. S. is qui. ⁊ facit.j.ð excu. tu. le ſpado
VBi.dare poſſunt. puta magiſtratus. Mé. 5. ſcire.
1 Ns aioꝛ ps.pñtiũ cũ due ꝑtes adſint.vt.S.qð cuiuſq; vni. lL nul
li.⁊.l.plane. Itẽ dic maioꝛ nũero pſonarũ vel etate vel dignitate v lau
ctoꝛitate. yt.S/de p ac,l.maio:ẽ. Itẽ fac.j.de reg. iurl.aliud.5.refertur.

H

Liber

2.ſ. ad muni.l.o maioꝛ. h: 9 AUAnũ ex ſe. ⁊ im etiã magiſtratuũ vt
ſ. ti. i.l. decxeto. be dubi certue ot. 71 boun
qn ꝓ ꝙ nõ:nã iplicat in ſe negatione.? eſt rõ qꝛ nõ eſt ſubdit⸗ iuriſgui⸗
.oni dãtis. vt. S. e.l.ius dãdi.⁊ de manu. l. ap. de manu. vi. l. ap. .

b¶ Mõ eſt dubih. imo certũ eſt ꝙ nõ põt. 1 poni? epl. cle.l.ĩ eccleſijs.⁊.j.

ſm vnũ intellectũ. har dernn abalteg rin C. de
l excu. tu. l.ilud alið obſᷣuat᷑ in dato ĩ
teſtõ. vt. S. de rel. tu. l. quero. b.

Aratoꝛẽ. ex cã. vt qꝛ tutoꝛ ẽ abñ s.vt.3.e.l.in omnẽ.

apð. vel dic ꝙ ſatis pᷣt boc ↄcedi cũ in boc vnꝰ alteri .ſentit. vr deiuſj.

om. iud.l.eſt receptuʒ.⁊
hm boc ponit᷑ quin pꝛo
q. ⁊ caue qꝛ boc fit ĩ de
fectũ pᷣſidis vł iuſſu eiꝰ
nõ aliter. vt. ſ. el. diuuſ
in fi.vel qñ ſubſtantia

pupilli eſt ꝑua.vt inſti.
de attil. tu. F. pe.

4 Entri. edicto.i.fctõ
S vẽtre in pol. mit.

cuiꝰ vba nõ bẽmꝰ. ſed
ſnia eſt. ſ. de vẽ. in poſ.

mit. l.i. . quotiẽs. ⁊7. H.

mulier. 7.. eligik. ⁊. ſ.
luſp ec.tu.l.iij.S.nõ tin.

2æ. S. ſi curatoꝛ vẽtri. 2.

ti.ij. l.inter bonoꝝn.⁊ de

eo qui tu.l. . .· ſi s.

d Luratoꝛẽ. regula:vt
illa que vetat tutoꝛẽ da
ri habẽti.vt inſti.ð cur.

S. interdũ. vel vlla alia

ſed tñ cã cognita b ſit.
vt. C. q̊ da.tu.po.l.cura
toꝛ. ⁊ no.ꝙ hec eſt vna
differẽtia int tuto. ⁊ cu.
alia eſt in pᷣn. buiꝰ.l.iij.
j. de ap.l. cñ in vna. 5. i.
alia qꝛ curatoꝛ non dat᷑
teſtõ. Itẽ qnta qꝛ dat ĩ
uito:niſi ad litẽ.vt inſti.

de cura. §. ſed curatoꝛ.

2. F. itẽ inuiti. 2. S. ð tu⸗
te.l. qui habʒ. S. ſi pupil
lꝰ.ſexta inſti.qui da.tu.
pol. F. certe. 7 inſti. ð ex⸗
cu.tu. SF. datꝰ. itẽ alia qꝛ
tutoꝛ aliꝰ eſt teſtamẽta⸗

rius:aliꝰ legitimꝰ: aliuſ

datiuꝰ.curatoꝛ v ero tã

mM datiuꝰ niſi in furioſo
ptinſti. de cu. F. itẽ furi⸗

oſi. itẽ tutoꝛ ſoli pupillo
dak. vt. . eo. l. ſeie. cura⸗

ſe dare pñt. Magiſtratꝰ munici
palis collegã ſuũ: an dare tutcꝛe

poſſit nõdubiũ ẽ?.¶¶QOaeſt.

7

— Entri tutoꝛamgfratu po⸗

Epuli romanidari nõ pt:cu⸗
ratoꝛpt:nã ð̊ curatoꝛe ↄſtituẽdo
—C S 2 2 d
edicto cõphẽſumc. Curatoꝛ?
hñti qminꝰ aliꝰ curatoꝛ det regu

laiurisnõ eſt impedimẽto. 2
Lire optet mgratꝰ qm cu
ratrices minoꝛbꝰ mulieres
nõcreabũt. Simr ſub hac co

ditõe ſcripſit fiios heredes:ſi ab
ſoluti a prisptãte fuerint:abſolu⸗
tishis ⁊ ꝓpter hoc hercdibꝰ:ip
ſe pr curatoꝛ crean nõpoterit:⁊xſi
voluerit:vt nõ alia via hoc ; no
ſuit teſtatrix ſiat:⁊ hoc ita adiuo
ſeuero pinulgatü eſt. Sy ? ſi gs

q ¶ Merſeuerare. vt ?· C. qũ tu. v el cu. eẽ deſi. li. ⁊ no. qꝛ dixit ex cã

eſt. I Dem

Anatoꝛesoſiliarioꝝ vl ſena⸗

toꝝ fllij tutoꝛeſ creant᷑:ſicut ?⁊ con
ſiliarij: vel ſenatoꝛeshis ꝗ nõ ſit

exↄſiliarijs vel ſenatoꝛb Dẽ.
mulplurestutoꝛes dari
MAul?

poſſumt. C

ſio ꝓculorſa ipſerũti bec
vba.ſi qũ deſũt ĩ ciuitate ex qͥ pu-
pilli oꝛiũdi ſũt: ꝗ idonei videant᷑

c tutoꝛes:officiũ ſit mgſatuũ in/

grere er vicinis ciuitatibꝰ honeſ⸗
tiſſimũ quẽq; ⁊ noĩa pᷣſidi ꝓuin⸗

cie mittere:nõipos arbitnũ dacli

ſibi vẽdicareꝰ. I Dem

6 Mrr, iĩpuberi datuʒ q/

ſqʒ ex cã: pſeuerare din

aparẽtibꝰ ꝓhibitꝰ fuent tutoꝛ eẽ diẽ pubertatisĩ eadẽ cura mdit.

hũc neq; creanoptet: ⁊ ſi creatuſ

ænõrecuſauenitt ꝓhiberi eũ eẽ tu
toꝛẽ manẽte epytimio . Eos ꝗ

in legatiõe ſunt nõ creent nitoꝛes
vcuratoꝛes mgĩ̃atꝰ:q; ſin tpus

—

qᷣ ĩ legatiõe ſũt picuili ad eos nõ

ptinet . Si p fectoꝛiũ hoĩiem i le

gatiõe exiſtete; romanꝰ pꝛinceps

dederit tutoꝛẽ dimittet/ Qu reli⸗ gereret.

soꝑtet mgr̃atũ Imoꝛes crean-

—

ergo poſt pubertatẽ aliũ curatoꝛẽ
ſibipetere debebit. Leuo.
ie egreſſe qnos. vi.. decre
Oto ptoꝛis exiqſitiõe datus
eſt tutoꝛ qſi minoꝛ..qro an excu⸗
ſare ſe deberet: mdi ſᷣm ea q pꝛo⸗

Zqnõ ſũt oſiliarij vel ſe

Juꝰ marcꝰ ⁊ ſeuer coꝛne⸗

aliud eſt ſi detur

ad cãm. qꝛ tunce

finita cã finit᷑ cu
ra.vt inſti.ð auc.
tu. F. fl. 2. S. e. l.
ſi ĩpuberi. circa
pᷣn. ibi qui tute⸗
lam ten eãt ⁊c.q̃
ſunt cõ tra.ſi aũt
detur ſim pliciter
ad oẽs cãs d ari
videtur. vt. S. ð
tute.l. qui habet
§. fi. 1 facit. S. e.

l.curatoꝛ. itẽ facẽ

ſ. de admi. tu.l. qᷓ
tiens. F. ſtat. 7

Iee
Eie. d ecreto
expꝛeſſo er⸗
roꝛe in decreto.

als ſecus.vt. ſ. qᷓ
len. ſine ap.rſcĩi.
l. i. F. i. . ij. ⁊.· C.
