ſubijcit. . ſ. eo⸗l. bebut: vt er ea pecũiatertia: poꝛ

1 Grcheme ſol qʒ idẽ obſemadũ eſt. nã ſi mulier
84Et quatuoꝛ. percepta videmia ſtati fund vi⸗
ocobꝛis. nouẽèro dotẽ dederit:⁊vir ex cal.mar

be Jo. tij eidẽ locauerit: 7 cal. apꝛil pꝛi-

t Kructus ocss. mis diuoꝛtiũ fuerit ſubſecutuʒ nõ

deductaimpen/ſolũ ꝑtẽ duodecimã mercedis ſjʒ

ſa. vt. S. l. pxi.

uI ¶Lonfundi.i.

cõ miſceriſic. C. de coll. ilam.

x ¶ Ex ea.i.vind emie eſtimatiõe ⁊ quarta p oꝛtiõe mercedis. Jo.
V ¶ Zenia poꝛtio.i.tres aurei.ſed cur nõ tertia cũ ternia pte ani du

rauit matrimoniũ.Rñ.nõ debet ante cõputari illa penſio q; debe

atur:ſed nõ fuit d ebita marito niſi inbꝰ menſibꝰ. aliud ſi pᷣus lo/
caſſet. nã ciuilis naturalis acceſſio equiualet.vt.S. de vſu.l.vſu.
⁊ depe. here.l.mercedes.ſʒ opponit᷑:ergo inſpicit᷑ tẽpus locatio⸗
nis qð in pᷣn.negauit.Rũñ.tẽpus locatõis inſpicit᷑ vt ſciamus qͥd

percipit᷑ tpus mr̃imonij:vt ſciamꝰ ꝓ quota ꝑte anni lucrifaciat

virid qð percipit:⁊ ſicꝓ tertia.vnũ ergo aureum detribus habe
bit vir. Sed quare ꝓ pᷣmo menſe aliquid depenſiõe habet.Rũñ.
qꝛ in illo ſubijt onera mrimonij.vnde ⁊ emolumẽtũ habeat.vt.ſ.
dere. iu. l ̃m naturã.alias ſi ꝓ illo menſe nõ haberet nõ tertiam

nte ſʒ qrtã q̃rte hret vir ꝓ onẽ. Itẽ eur tota merxceſ.ſ.xij.au.nõ ve

niũt in còtributiõe vt totus fructus:ſeu cur nõ lucrat᷑ totã tertiam
mercedis:cũ ⁊ tanto tꝑe ſuſtinuit onera mrimonij poſt locationẽ
Rñ.qꝛ ille ſcʒ fructus vineetotus eſt perceptus:ſʒ non tota mer⸗
ces. Sed opponit᷑ qꝛ ⁊ penſio videtur percepta ficnoneiur.vt.j.

de re. iu. l. qui actionẽ. maxie quia vini ſolicitudine ſola:ſʒ fructus

etiã ſola natura percipiũtur.vt.S.de rei ven.l.ſinauis.ſed põt re
ſpõ. vt. . de re.iu.l. minus.alij qꝛ mulier grauat in colono cui ha⸗
bet neceſſe ſtare. vt.j.e.l.ſi filio.. pe.⁊ ar.j.de bo.auc.iu.poſ.l.in
venditnõe.nã hic fit trãſſatio ex neceſſitate vt ibi.⁊ id eo releuetur
in alio vt nõ contribuat penſionẽ totã.vt.ar.S.de iureiu.l.eũ qui.
Vel dic ſᷣm eos qui dicũt penſionẽ nõ niſi in fine anni eẽ ſoluen /⸗
dã totã ꝙ penſio cũ effectu peti nõ potuit:⁊ ſic nec cõtribui.ſed il
lud dic.vtno.C. lo.l.edẽ.alij vt Jo.qꝙ tria ↄtribuũt re.ſʒ.ix.ſpe.
ꝓ rata.iiij.menſiũ.de.xiij.mẽſibꝰ.q.d.vno menſe detracto ne. xiij
menſiũ flat cõmbutio.vt eſt ar.ſ.e. ..itẽ ſi meſſes.⁊.S.interdum.
nã in mercede idẽ ꝙ in fructu.vt.S.depeti.here.l. mercedes.vel
fit contributio cũ ea ofmino debebũtur.i.cõpleto anno. nam ſi ex
ix. aureis reſiduis cõtribueremꝰ.iiij ꝓ.iiij.menſibus ⁊ alios q̃tu
oꝛ ꝓ alijs.iiij.ponẽdo vnũ aureũ ꝓ vno meſe ſuꝑflueret vnꝰ auf̃.
ꝓ quo eſſet adijciẽdus alius mẽſis.⁊ ſic iſtũ vltimũ annũ mrimo
nij faceremus de.xiij.mẽſibus:qð eſſet abſurdũ.cõtribuemꝰ er⸗

go ſic ꝙ ꝓ pᷣmis.iiij.menſibꝰ cõferemus.iiij.aur.⁊ dimidium de

ix.⁊ ſic ſuꝑerũt ⁊ alij quatuoꝛ aurei.⁊ dimidiũ ꝓ alijs.iiij.ſᷣm io.
Sed aʒ.⁊.R.nec renec ſpe cõtribui.ix.dicũt.ſed mulier integra
habeat. ⁊ ad dictos.S.rñd ent ꝙ vir nibil luen babuerat eo anno
de fundo eo.hic ſic. Item an ſine ceſſione aget mulier cõtra colo⸗
nũ ꝓ reliquo tꝑe ex locanõe mariti.ar.qꝙ ſic.s.de dona.inter vi.⁊
vx.il.vxoꝛ marito.ſed dic cõtra.C.per quas perſ.no.acqͥ.l.i.ſʒ ce⸗
dere debet vir. vt. Z. de pe. her.l.iul.alij q; caueat maritus de dã⸗
do cum babuent ſeu nũc det quatũ vendi poteſt hoc nomẽ.vt.j.
ad.l.fal.l.in quãtitate.S.magna. ⁊.j.e.l.ſi filio.S.fi. Item ſiue di
cas tria tantum ſiue etia.ix.cotribui nõne fructus duoꝝ annoꝝ cõ⸗
nbuũtur ſaltim in pane ⁊ tamẽnõ niſi tertia parte vmꝰ anni du/

tio viro relinqtur. Ecõtrario' qᷓ

xxy. Soluto matrimonio.

rauit matrimoniũ. Reſpon.nõ cõtribuitur nã annus incipita dietradite

vinee. vt. S.e.l.de diuiſtõe.nõ a die quo fuit culta anno pꝛecedenti.perin
de ergo habetur ac iſte annus eſſet fertilioꝛ altero.⁊ fac.j.S.ſi ſeruo.
3¶¶ Ecõtranio. bene dicit ecòtrario.quia. S. loquitur quãdo mulier dedit
fundũ in dotẽ ante;ᷓ percipiet videmia. hic loquitur quãdo iam pce⸗
. perat vindemiã. Itẽ be
ne dicit id eʒ.quia ĩ vtro
q; caſu circa diuiſioneʒ⸗
fructus vel mercedis cõ
putat tẽpus nõ a die lo /
catiõis:ſed cõtracti mr̃i⸗
monij ⁊ traditi fundi.ſʒ
male videtur dicere idẽ
qꝛ.S.dic diuidi illã poꝛ
tionẽ mercedis tantũ.i.
quartam que ceſſit ⁊ ve
nit conſtan. matrimonio

ꝓmõtꝑisoĩsmẽſiũ qᷓ dotale pᷣ⸗
diüfuit ex mercedeq dẽbat poꝛ
tiõʒ retiebit. Itẽ ſi meſſes eiꝰ an
ni ꝗ diuoꝛtiũ factũ ẽ:colonum ex
foꝛma locationis ſequãt᷑ añ vin⸗
demiã ſo.ma.nihilominꝰ pecũia
meſſiũ ĩ cõputatõe cũ ſpe future
videmie veiet.Apparet igit᷑ ex

E . hic totam.naʒ ſᷣm illud
his illos fuctꝰ: qᷓsmlier pcepit eſter bic diuidenda. pij.
anq; nuberet:ñ debere ĩ ↄtributi tantũ parsvt eius dimi
diã vir haberet: qa du⸗

oneʒ venire ꝭ Ob donationes

rauit matrimoniuʒ per
vi. menſes. poteſt tamẽ

dici ꝙ ĩ Bcaſu benigniꝰ agat᷑ cũ marito q̃ nullũ aliũ hũit fructũ ↄſtã.
ma.ſed. S. habuit aliũ ſcʒ vind emiaz vt aſſignatur in vtroq; caſu. azʒ. ⁊
ſicidẽ. ſed nõ per omia idẽ ſic. S. ad velł.idẽnã ⁊. S. frucꝰ contnibuunf
hic mulier habet. vt. j. F. apparet.alij dicũt ꝑ omia idem ⁊ dicuntꝙ. S,
fructꝰ fuerũt.xij.quarta pars mercedis tria.⁊ ſic.xv.de quibꝰ habet vir
v. vxoꝛ.x. cũ tertia parte anni durauerit mrimoniũ. Itẽ ⁊ hec locatio pꝛo

.

xij. vt ⁊.S.⁊ matrimoniũ ſtetit.v.menſibus.⁊ ſic vir habz. v. ſicut. S.⁊ ſic

per omia idẽ ſed non placet.qꝛ hec ſiłitudo magis eſt in facti accñtia q;ᷓ

iuris diſpoſitiõe.nã raro hic caſus accideret ⁊ ad ea ⁊c̃.vt.S.de le.⁊ ſe.
cõ.l.nã ad ea.ſed pla.dixit ſe nõ legiſſe qualiter hec identitas aſſignetur
ſed dic vt dixi.⁊ ſic in facto ſit cõtrarietas: in iure id entitas:licet non per
omia.ſed ſᷣm Jo.eſt idẽ. cũ ⁊.S.futura pẽſio cõtribuatur ſpe.vt ibi nor.
velfiet foꝛte detoto cõtribuno cũ ea ofmino debebãtur.i.completo ꝗno,
bm Joh. 2 Percepta. kał. octobꝛis.
Statim dictis.ſ. kal.⁊ ſic matrimoniũ durauit.vi.menſibus. vel dic
ſtatim.ſ.kał.nouẽbꝛis ⁊ ſic durauit.v.menſibus.

10 Duodecimã. ꝓ vno mẽſe qͥ fluxit a die locatõis vſq; ad diẽ diuoꝛtij
a Fuit. qui fuerut. vi. vel. v. DSB
b¶ Debebatur./ ꝓ tota locatiõe.itẽ ⁊ contribuũtur ſpes future vĩd emie
t. ſ. ꝓxi. F. Ytẽ aliter diſtinguitur in pꝛedio vendito. nũc alij locato pus
vt. ſ. de iure fiſ.l.fi.⁊ in vſufr.vt.S.de vſufru.l.defuncta. S
c ¶ Itẽſi meſſes.berta nupſit ſeio kał.nouẽ.⁊ in eodẽ anno poſtea diuer
tit Ralen. auguſti.dederat autẽ fundũ in dotẽ pars cuius erant vinee vł
per totũ erant vites in arboꝛibus:vt eſt luce ⁊ in terra laboꝛis:hunc fun
dũ vel mulier añ mr̃im oniũ vł vir poſtea locauit colono ⁊ ↄſtituta mer
cedeĩ nũmis ꝓ mẽſibꝰ.xij.⁊ ꝓ vĩdemia alijs.xij.ĩpẽſa igit᷑ meſſiũ ⁊ pe
cumia future vindemie ↄtribuitur. vt pꝛo mibus pantibus vir. pꝛo quar
ta vxoꝛ hab t:cum pꝛo tribus partibus anni durauit matnimoniũ.
d ¶ Sequatur. quis nũmis colit qui pꝛopꝛie colonus dicitur. vt.ᷓ. loca.
l.qui merces.S.vis maioꝛ.vel dic ſᷣm aʒxʒ.⁊.b.qð colonus a muliere con
duxerat ⁊ ei ſtatim pecuniã ſoluerat:poſteaq; in eo anno durauit matri
monium:⁊ tũc diuiduur ſpes future mercedis futuni anm.
e¶ In cõputattone.pꝛedicto modo facienda. .

fAindemie.i.pecunie.que loco vindemie erant.aʒ.vel dic ꝙ fundꝰ ad

meſſem erat locatus nũmis:ſed nõ ad vind emiã.⁊ ita vir percepturus
erat.⁊ no.ꝙ hoc caſu mulier cauet.vt.j.e..interdum.
g61 Abbarer inſen ex eo qð dictum eſt in. S.ecõtrario.
hbAlð ulier. vel vir. vt. S.e.l. ſi ante. .
i ¶ Aenire.ſecus in perceptis conſtan. ma.ante vltimũ annũ:tamen ĩcho/⸗
atum quia ſunt viri. Item ſecus in perceptis vltimo anno ſiue cõſtet ad/
buc matrimoniũ ſiuenõ:⁊ tunccautio exponitur.vt.j.S.interdum.finito
autẽ vltimo anno percepti om̃ino reſtituũtur.vt.C. de rei vx.ac.l.i.S.fru
ctibus. ⁊ de his dic vt. S. e.l.de diuiſione.

Kk¶Ob donationes. factas a viro vxoꝛi.que facto diuoꝛtio tacite infir /
mantur. vt.S. de dona.inter vi.⁊ vxo.l.cum hic ſtatus.S.ſi diuoꝛtium.⁊
ſi extat vendicatur alias condicitur.vt. S. de dona.inter vi.⁊ vx.l.ſi ſpon
ſus. S. fi ⁊.l. ſe,
. a iiij

a

1Amnolas bis babet viractionẽ rer amo. vt. .ti i. l. .
Wercepti ſunt. a viro ex fundo quondã dotali. .
b ¶ Coõpenſatões.hᷣ eſt cõtra.C. de rei vx.ac.l.i.S.ſed nec ob res. ſo bic
nõ fuit dos.licet actiõe de dote petatur.vt.j.e.l.ſi filio.S.fl.ibi ẽ dos cui

Ziber

no.e.ti.l.ad huc.S.ſi opas..d.l.ſi opas.

o Si fundũ.reſtitui.vt.S.e.l.de diuiſione.

pꝛietariũ ⁊ fructuaniũ nõ fit ſic diuiſlo fructuũ vltimi ãni. vt. . de
vſufr.l.defuncta.ſed ecõtra videt᷑ ideʒ.vt.e.ti.l.ſi oꝑas.ſed dic vt

fauoꝛ exhibetur. vt. S.l.i.ſed adhuc eſt cõtra.S.de pig.act.l.ſi conuenerit ꝓ Cedue.i.que ſucciſim renaſcũtur.vt.j.de ver.ſig.l.ſilua.

in pᷣn. ⁊. C. de rei ven.l.
ſi ex pecunia.quibꝰ dici
tur nõ fieri cõpenſatõeʒ
ſpeciei ad ſpeciẽ. vł ſpe
ciei ad qᷓ;titatẽ. So.hic
res amote ⁊ donate ⁊
fructus deſierũt eẽ: vnð
quantitas hincinde de/
betur. ſic. C. de cõpen.l.
fl.⁊ facit in.e.t.l.neq;.⁊
C.rerũ amo.i.i.
t ¶Oõ in ano. vt quo
ta pte anni durauit mr̃i⸗
monium vir habeat fru
ctus ꝓ alia mulier.id es
in. vi. menſibꝰ. ſc; vt pꝛo
quota.vi.menſium du⸗
rauit ꝓ tota habeat vir
ꝓ alia mulier.⁊ ſi totis
v.mẽſibus duraret mri⸗
moniũ. ex tota lucretur
vir. ⁊ boc idẽ dico ſi.v.
annis durauit mr̃imoni

um:qꝛ cõputabo per.v.

menſes ⁊ diuidã vlti/
mos.vi.mẽſes.vt dictũ
eſt. ſed videt᷑ nõ niſi an⸗
nũ inſpici. vt. j. e. l. ꝓx. S.

qð in ſementẽ.ſed h̊ bis

terra colitur ⁊ ad ſimilẽ
fructũ.ſ.aridum.ibi ad
diſſimilem. itẽ hic bis ſe
minatur ⁊ in eodẽ loco
qð ibi nõ eſt. Itẽ bic di
recto a terra ibi ꝑ obli⸗
quuʒ vel ad aliquid eſt

vnus fructꝰ vt ibi.ad a⸗

liquid nõ vt hic: ſed qͥd
ſi in pᷣmis.vi.menſibus
eſt melioꝛ fructus puta

frumẽtũ:⁊ ſecũdis mili

um. Rñ. id em qð eſſet ſi

vno ãno fertilioꝛ fructus eſſetin fundo qᷓ; in alio.

itẽ ob reſ amotas erhis fiuctibꝰ fundũ viro vxoꝛin dotem dede
qui poſt diuoꝛtiũ ꝑcepti ſunt cõ ritiſqʒindę arboꝛes deciderit: ſi

penſatões ꝰ fien pñnt. Qðin ãno he fmuctus intelligũtur p poꝛtio

dicit᷑ poteſt dici et in.vi.menſibꝰ ne anni debẽt reſtitui. Duto ãt
P

ſi bisin ãno fuctuscapiantur: vt ſiarboꝛes cedue fuerũt vel ger⸗
eſt in locisirriguisꝰ.⁊ in pluribꝰ minales e:dici opoꝛtet in fnictum

anis idẽ dici pᷣt vtin ſilua cedua. cedere:ſi minus quaſi deterioꝛes
tẽ ſi locatio agritalis ſit:vt ſi- fundũ fecerit: marituis tenebit᷑.
perannuã mercedẽ quinquẽnio ¶ Sed ⁊ ſi vitẽpeſtatis ceciderit
n aliquid ampliꝰ pꝛeſtaref̃ dici opoꝛtet pꝛeciũ earũ reſtituẽ⸗

neo emid qð ampliuseſt tpꝰ dũ mulieri nec in fuctũ cedere: ñn
ad quinquẽniũ cõputamus. Hõ magisqʒ ſi theſaurusꝰ fuenit iuẽ⸗

ſolũ aũt de fundo:ſed etiã de pe tus. In fruciu em̃ non cõputabit
coꝛe idẽ dicemus vt lana ouiũ:fe ſed pars eius dimidia reſtituetur
tuſqʒ pecoꝝ pꝛeſtet. quareeteni quaſi in alieno inuentis Di vir?
ſimantꝰ ꝓpe panũouesdotiac in fundo muliens dotali lapidici⸗

ceperit.itẽ ſi ꝓximastõſure poſt nasmarmoꝛeas inuenerit ⁊ fudũ

pantũ: ⁊ tonſasoues ꝓtin diuoꝛ frucuoſioꝛẽ fecent:marmoꝛ qðᷣ
tio facto nihil reddat Mã ⁊ hic ceſum neq; expoꝛtatũ eſt mariti:

fucuus tototꝑe quocrant᷑ non eẽ⁊ ipẽſa nõ eſt ei pꝛeſtanda:qa
quo percipiũtur : rõnẽ accipe de necin fucuẽmanmoꝛ: niſi tale
bemus. In ſeruo quoq; ani ratõ ſit vt lapis ibi renaſcatur: quales

habetur:ſi in annũ ſoꝛte ope eius ſunt in gallia:⁊ inaſia. Sed ſi cre
locate ſunt:vt pꝛeteriti tẽpoꝛis tifodine vel argentifodine vł au

ad mantũ poſt diuoꝛtiũ auteʒad n vel cuiuſſibet alterius matenie
mulierẽ oꝑe ꝑtineãt.de penſioni fuerit vel arene vriqʒ in fructu ha

bus quoq; pdioꝝ vrbanoꝝidẽ bebũtur?. ¶ Interdũ marito
eſt qð in fructibꝰ miſticoꝝ. ¶ Si de fuctibusa muliere cauet᷑ ⁊ ni⸗

tRPPꝛeciũ

pa viri deſierit

q Berminales
que a ceſpite ali⸗
arũ naſcũtur ful
te⁊ denſe. vt gra
nũ naſcit᷑. q̃ als
dicũtur pedamẽ
ta. vt. S. 8 vſufr.
l. ex ſilua.⁊ eſt ali
as germinales:

als gremiales.
Z idẽ eſt ſenſus.

r ¶ Di minuſ. i. ſi
nõ ſunt cedue.

s Zenebitur vx

oꝛi.actiõe de do
te. vt. j.e.ſi mari⸗
to. F. fl. ⁊. S. ð iu
re do.l. ſi ex lapi⸗
dicinis. vel. l. a⸗
q̃l. vt.S. ad.l.aq̃.
l. ſi ſeruꝰ ſeruũ. S
ſi maritus. ⁊ cuʒ
fu erit in culpa ni
hil lucrat. vt. S.
de neg. ge.l. ſiue
hereditaria. h ãt
niſi ad neceſſita⸗/

tem ſicut fructuas

rio licet. vt. S.de

vſufru. l. arboꝛi⸗

ſi cul⸗

eẽ.vł qꝛ diſtraxit
vel in vtilitatẽ ſu
am conuertit.aʒ.
accur.
boc ſit. dic vt. ſ.

de acqᷓ. ren do.l.

nunq;. Sxtheſau
fus.

E/¶ In alieno. hoc eſt cõtra nos qui dicimus manitũ dñm rei dota

d ¶ Irriguis.i.aquoſis. L
e ie ilua cedua.ex qua foꝛtenõ capit᷑fructus niſi ſingulig quĩquennijs
vet alio ſimili ſpacio.quota ergo parte quinquẽnij durauit ꝓp tota vir lu
cratur:⁊ ſi vltra quinquẽniũ durauit inſpiciã vltimũ quinquẽniũ. vt de
e ¶ Annua mercedẽ puta plauſtrũ ligno. Janno dixi.
1 Amplius.dic amplius tpe.ſ.quiquẽnio poſt ſolutũ matrimonium.⸗⁊
m hoc cõputamꝰ ad quiquenniũ.vt ſi ſtetit matrimoniũ ſex menſibꝰ qͥ
ſunt decima quiquẽniplucrat᷑ vir decimã plauſtri.qꝛ ſex menſes ſunt de⸗
cima quĩquẽnij.vel dic amplius.ſ.ãnua mercede ⁊c.⁊ idẽ eſt ſenſus ⁊ p
mo aduerbiũ tꝑis.ſcdᷣo qᷓnutatis eſt hoc verbũ ampliꝰ.
gMõ ſolũ vxoꝛ. oues pꝛegnãtes ⁊ lanificas doti dedit fructibꝰ ꝑ viꝝ

perceptis diuoꝛtiũ ſtatĩ factũ eſt.reſtituet vir ꝓ rata anni quo non dura⸗

uit mrimoniũ.vt.S.e.l.de diuiſione.⁊ in hac.i.inpᷣn.
hbRHꝛeſtetur. a viro vxoꝛi ꝓ rata anni qua nõ durauit mr̃imoniũ.
i¶¶ Zonſure.accep erit oues repete.aʒ.
K Reddat.q.d.imo reddat cũ nõ ſit ratio quare nõ.
Percipiũt᷑.ſ.tm̃.ſic. S.ẽ.l.diuoꝛtio..i.ibi neqʒ em ⁊c̃.⁊ eſt ꝓ ſnĩa bul.
medio tee cõpleta eſt vſucapio.qð dic vt.S.in qͥ.ca.ma.l.ab hoſtibꝰ
S. ſed qð.⁊ caue tibi ꝙ nõ ſic eſſet in partu ancillaruʒ dotaliũ qꝛ ex toto
reſtituit.vt.C. de rei vx.ac.l.i.S.itaq;.qꝛ nõ ſunt fructꝰ.vt.S.de vſufruc,
l. in pecudůũ. =
m ¶ At pꝛetetiti.ante diuoꝛtiũ.⁊ facit.S.e.l.in pᷣn.⁊..ecõtrario.
n ¶ Depenſionibꝰ. ad bec om̃ia fa. e. de pe bere.l.merced es ſed int᷑ ꝓ/

lis. vt. S. de iu. do. l. cũ poſt. S. in dotẽ ſʒ dic ꝙ dictio quaſi notat

vitiũ.nõ aũt eſt expꝛeſſiuũ veritatis.vel dic alieno.ſ.ſpe.ſic.j.e.l.
ſi cõſtãte.S.ſi maritꝰ.⁊ hoc no.C. deiu.do.l.in rebus.ſed ſi eſt vi
ri. ergo totꝰ theſaurꝰ debet eſſe ſuus.vt.C. detheſau.l.i.li.x.⁊ in
ſti. de re. diui. F. theſaurus.ſed cente ⁊ fundus eſt viri ⁊ iñ reſtituit
nã ⁊ virnõ retinet niſi fructũ.nã nõ incremẽtũ alluuionis.vt.S.de
iu.do.l.iij. Itẽ ancilla dotalis eſt viri ⁊ tñ partũ nõ retinet vir.vt
C.de rei vx.ac.l.i.S.itaq;.fit ergo ſuus ſed reſtituet vt bo.fi.poſ.
qui facit fructus ſuos.ſed reſtituit extãtes.vt.C.ð rei ven l.cenũ
eſt. ⁊ fac j.deacqʒ.ꝛre. do.l.ſi is.⁊ de iu.fiſ.l.nõ intelligit᷑ S.fi.⁊. ẽᷣ
de vſufr.l. ſt abſente. 5. fi. s

V¶ Bi vir. diſtinguit aut renaſcit.⁊ ſic eſt fructꝰ etiã viri ⁊ impen

ſa lapidici.ei reſtituitur. aut nõ renaſcit᷑ ⁊ nõ eſt fruciꝰ nec eſt viri
nec impenſa ei reſtituitur. ⁊ pᷣ caſu fit fundꝰ melioꝛ.ſcdᷣo detenoꝛ.
5 (Et Kuctnoſtore qꝛ plus ex lapidicina recipit᷑ qᷓ ſi coleretur.
7 Eſſe mariti. ⁊ ipenſa facta in lapidicina querenda reſtituit᷑ ei.
V. S. de fun. do.l.fi.ibi ergo nõ tantũ ⁊c.ſed ſi minus fructuoſus
fundus fieret:nec marmoꝛ eſt fructꝰ nec eſt viri ſed ipᷣm vel ei pꝛe

ciũ eſt dos.vt.S.de iure do.l.ſi ex lapidicims nec impenſa reſtitu

itur ei.vt in.d.l.de fun.do.in pᷣn.⁊ h̊ ſubijcu ⁊ ipenſa ⁊c.⁊ ſic mu
tat hic caſum ⁊ impenſam ⁊c ſub. als quãdo fundus deterioꝛ ẽ
factꝰ.nã cũ ſit in culpa nõ debet ei ipẽſa reſtitui.vt. 8. ꝓxi.S.io. ſt
minus ⁊c.at cũ fructuoſioꝛ qꝛ ad ꝑpetuã vtilitatẽ agn refunditur

ð ——

xxv. Goluto ma,
eiimpenſa. vt ⁊. .ti.i. l. iij. F. nos generaliter. ſed ſi mulier nõ per / r¶ Anni. quia toto anno durauit matrimoniũ. . .
ar virũ accipe tenet ad exbibẽdũ.vt. S. de pꝛeſc. v.l.pmiſiſti. s Batiſtaciendũ eſt. nec em fructꝰ.ſq; eſt niſi impẽſa deducta. vt. S. e.l.
de dona.l. qui ſaxũ.ſed ſi nõ exemit:ſed tantü impenſam fec: tůc ffuꝰ. 7.S. fami. her.l.ſi fundus.⁊.j.ti.i.l.iij.S.nos.⁊.j.e.l.in inſulaʒ..
de dolo tenetur. vt. S. de dolo.ll. ſi c. fctus. 7.5. de vſur.l. q in fiuct. 2.S, deope ſer.l, fi. ſed quid ſi vno an
Pꝛeſtãda. ſubaudi.ałs qñ fundus deterioꝛ factꝰ eſt. no plus ipendit qᷓ collegit. nũqued de ſecũdo quo ſoluit᷑ mrimoniũ de

—
. W

—

—

— ===—

l

—— — ———, —

1AQuia nei in
fructu. marmoꝛ
nõ eſt fructus:ſiẽ
nec theſaurꝰ.nã
vtrũq; ſemel re⸗
motũ nõ renaſci
tur.alias ſecꝰ vt

ſubijcit: ⁊ eſt bo /

na ratio:qꝛ non
fuit vtilis in
ſa qñ nõ renaſcit

q̃ vtilis ⁊ neceſ/⸗

bhil retinet ſi fuictibus ſtantibus ½

fimdũ mulier recipiate Interdũ
retiebit totũ manitꝰ nipil reſtitu
et. i. ſi nõplꝰ enit q;/ ꝓ poꝛtiõe eũ

retinere optet. iterdũ vo reddet?

ſiplus pcepit q;ᷓ eũ retinere opoꝛ

tet. eadẽ cõditio enit etiã ſi cuʒ ſo⸗

cero vel cũ herede alterutnꝰ ð

ſi paſtinã inſtituit

penſe enit petitio Similimõ
he em̃impen
ſe aut in res neceſſariaſ aut iĩ utiles
cedũt pariũtq; marito actionẽ.
NMAulus

ſit: in quo lapis ceditur
lapidicinarũ cõmodũ ad manituʒ
ꝑtinere cõſtat. Quia palaʒ ſit eo
animo dediſſe mulierẽ funduʒ vt

iſte fructꝰ ad marituʒ ꝑtineat:niſi
contrariã voluntatẽ in dote dan⸗
da declarauerit mulier in
ſementẽ erogat᷑:ſi nõ reſpodenit
meſſes ex vindemia deducetur.
quia totius anni vnus fiuctꝰ eſt.

Oimponi.

Iſundus in dotẽ datꝰ

ducet ante partẽ. arg. ꝙ

2. 8S. de peti. here.l. qð ſt

ſump tũ.ſed alij ecõtra.
vt. ſ. ti. i.l. f. ⁊ hic innuit
qð magis placet.vt.ſ. e.
l. F. finali.

a ¶¶ Alillã.i. d omũculaʒ

in rure gratia fructuum.
vt. j. de ver. ſig. l. fundi.
accur. H

b ¶flleceſſario.i. vtiliter
nec eſt em̃ neceſſaria im

pẽſa. vt.j.de ver. ſig. im
penſe. vel dic neceſſariã
fructibus:nõ vere neceſ
ſariã fundo ſᷣm Jo. ⁊. ſ
de vſufru. leg. l. genera ⸗
li. S. lucius.

c Culpa ſua. als ſecus

ſi minꝰ ⁊c.⁊ deneg.ge.

ſiue hereditaria. ⁊.ſ. de

leg.i.l.domꝰ. ⁊.l.ſe.

—,
—22—

. de fun. do. l. fi.

f64
87
r.

arenuud e dote agaur 4lempel autfin⸗
fi. x eſt alia ranio Ctiliʒ Per apiẽdoꝝ capopo. alt:
geo huend de⸗/ gdin arado ſerẽdoq; agro inpẽ
e veael i', fſum eſt : qdqʒin tutela ediſici
pendi. opegrũue ſeruũ cnrandũ. ſc; ſi ex
a Talis irloe⸗ edifcio vel ſemo fuct⸗ alig per.
vt lapidicina cipiebãtur: ſed he impenſe non
b Alerus. petẽtur ci mantus fiuctũ ton⸗
fodinarũ̃ deletn cnmar o.
ſalinari vt.. Anmi retinet. quia ex fuctibꝰ pꝛi-
gſe; vniueri. Usimpenſis ſatiſſaciendum eſt

ne, vehuͤmr. blane ſi nonn villam neceſſano“
extruxit vl veterẽ totã ſine culpa

ſi tales matenie Nta lne un
ibi renaſcant. vxt ſua collapſaʒ reſtituenit eiusim
az. ⁊. S/pxi.⁊ fa U WM
cit.ð. ð cõtrahẽ.
emp.l.in.l. fundi.

d ¶ Interdũ. cauetur nuda cautiõe. vt. C. de ver.ſig. l. ſancimꝰ. ar.

cotra. 6.e.l. ſi cõſtte. S. quotiẽs. ⁊ ecõtra vir cauet mulieri de peſt/
one. vt. ſ. e.l. ſi filio. . fi.

eꝗq Statibꝰ. vẽd entibꝰ.qꝛ ſunt ꝑs fundi.vt.S.de rei vẽ.l.fructꝰ.

Ginð pl?. qꝛ toto ãno durauit mfimoniũ.
Keia annua bima trima die. ſʒ cũ etiã ĩmobilia ßm hoc ius
quõ ſtati fructꝰ.Rñ.de quinquẽnali fructu dicit.vt.S.qð in anno.
vel dic ꝙ flat hic mẽtio noui iuris deillo.S.exactio.ſᷣm ꝙ ſtanm
reſtituũtur imobilia.ſic ⁊ alias.S.de inoffi.teſt.l.ſi nõ moꝛtis.itẽ
q̃d ſi facto diuoꝛtio fructꝰ ſunt maturi.Rũñ.nec vir reddit quin ꝑ/
cipiat:nec mulier cauet.ar.C. ſecũdis nup.il.ij.⁊.j.vt in poſ.le.

l.ſt is a quo. Itẽ quid ſt mulier velit fundũ relinquere interi viro.

nũquid cauebit.Rũñ.in eius elecnõ e videt᷑ arg.C. de ſecũ.nup.l.
hac edictali.S.mo biliũ.nã fauoꝛe mulieris boc dici᷑ qdð bic diẽ
Itẽ de quo cauet mulier.ſRñ.de fructibꝰ reſtituẽdis ꝓ rata.vt.S.
de iudi.l.in om̃ibꝰ.vel ẽt deñ minuẽdis vel de vtroq;.vt ar.ð.ð
pe.her.l.diuꝰ.qð de vtraq; intelligi põt. Itẽ hec diuiſio fructuũ
locũ habet niſi vir debear lucrari totã dotem ex pacto:qꝛ tũc vir
oẽs fruct?ꝰ habet.vt.C. ſi dos cõſtan.ma.l.vna.
b ¶ Cũ ſocero.i. patre vin. i ¶ Alterutmnꝰ.ſ.mariti.ſi patrẽnon
habet.vel prfis mariti quãdo habet patrẽ qui dotẽ reddere dʒ.
K Impẽedi in muliis locis dicit de ipenſis factis a viro.nũc au⸗
di gue ſunt ipenſe fructuũ:de quibus dixit.S.e.l. fructtus.
¶Eit. ſ; eẽ· m ¶mpenſum eſt. ⁊ in alijs. vt. j. de fũdo ĩſtru.

Zinſtru. leg.l.inſtrjm. ⁊.j.ti.i.l.qð dr.⁊.S.ð pe.her᷑.l.ſi a pre.S.pe.

n¶·¶ In tutela.i.tuitionẽ.ſ.vt libẽtius ibabitet᷑ ⁊ fructꝰ percipianf.
ſi aut ad ꝑpetuã rei ytilitatẽ:neceſſario vel vtiliter repetitur. vt. j.
ſtati. S. plane. o Fructꝰ qͥ ẽ idẽ qð oꝑa.vt.S.ð ope.ſ. l. fructꝰ
p Sed be facte. ſcz in fructib?.
q¶Mõ repetũtur. nõ ob.j.de bo.ai iudi.poſ.l.pꝛetoꝛ.S. bis ver/⸗
bis.qꝛ nõ lucrat ibi creditoꝛ fructꝰ.⁊ iõ recuperat expenſas.

nõetiã culpã mantus pꝛeſlare

tuerẽtur annua bima trima die.vt· C. derei vx. ac.l.i.F.exactõ

vſur.l. moꝛa. 10

.„—X P2 etitio.ſunt em̃ he
Imo ꝑmulieꝛẽ fue ipenſe rei nõ fructuü. vt
rit quominꝰ dotẽ rec· ſiii.liij.
rerdolũ malũ dũtaxat in ea re e¶ Abarito. actionẽ ma
dati vel neg. geſt. vt. C.
de rei vx. ac. S. ſ nec ob
ipẽſas.⁊.j.ti.i.l. volun/
tarie:⁊ tñ lucratur totuʒ
fructũ.⁊ ſic ẽ cõtra.j.̃.l..ĩ inſulã.S.fructꝰ.ſʒ ibi.ſo.ma.fuit ꝑceptus.vł ſi
eo cõſtante nõ tenebat ibi mfimoniũ. Itẽ paſtinã expone plãtationẽar/⸗
boꝝ iuxta flumẽ neterraruat.inde paſtinatio.vt.ſ.de ver.ſig.l.ĩpenſe.ſjʒ
paſtio dicit᷑ locꝰ vbi beſtie paſcũtur.vt.S.de vſufmu.l.ſt s vuas..fi.

ſed ſi vir poſtea incipꝑet incid ere:tũc diſtinguit᷑ renaſcat᷑ vel nõ. vt

8

2* fundꝰ. cedit᷑ in initio cũ dat᷑. ⁊ ſic nõ refert an renaſcat᷑ ibi vł nõ
B. *1

vir. ᷣm az. alij dicũt etiã ꝙꝙ hic diſtinguit᷑ an pꝛedicto mõ ꝓ qͥbuſ
eſt ꝙ hic dicit fruc** g¶ Declarauerit mulier.ſed videt᷑ hoc pactum
nõ valere.vt.S.de pac.do.l.iiij.in pᷣn.quare dic hic maxime.vel dic vale
re pactũ qñ nõ renaſcit᷑. ⁊ impꝛopꝛie dicit᷑ fructꝰ. Itẽ ⁊ qñ renaſoi᷑.⁊ ſic

eſt fructꝰ ⁊ valet pactũ.ðqꝛ alia foꝛte ſunt in dote ⁊ aliꝰ fructꝰ eiuſdẽ fun⸗

di. vt. d. l. iiij. 2. C. deiu. do. l. res quarũ.

b Ex vincemia. eodẽ loco ⁊ qno collecta vt luce.vt.S.e. S.itẽ ſi meſſes

Vnꝰ.ĩmo duo. vt. S.e.l.diuoꝛtio.S.qð in ãno.q̃ eſt cõtra
oꝛa.qʒð eſt ſi mulieri fuerit oblata.vt.C.de vſur. ‚Kſo.vt ibi.
I.ſi ꝑ te:nõ dico ⁊ coſignata.qꝛ foꝛte res eſt que nõ poteſt cõſigna
mevt equꝰ. ſecꝰ in pecũia m quoſdã. ſed certe nec ibi eſt neceſſe cõſigna⸗
ri quin liberetur oblatoꝛ:ſi poſtea p ereat pecunia ſine dolo ⁊ culpa.vt.j
de ſol. l. qui.x.in pᷣnc̃.ſicut ⁊ alia plura oꝑatur ſola oblatio.vt no.C. de
vſur.l.accepta.Sed ſi queras an liberet᷑ maritus ipſo iure vel ꝑ excepti
onẽ. dic vt. d. l.q. x.no.oblationẽaũt exigo:qꝛ dies in reddẽda doteineſt
tacite.vt.C. de rei vx.ac.l.vnica.S.exactio.⁊ iõ eo trãſacto videt᷑ eẽi mo/⸗
ra.vt.C. de cõtrahẽ.ſti.l.magnãa.⁊. S.de ar.l.ſt cũ dies.S.fi.⁊. C. de iure
emphi.l.ij.in fi.vt ergo ſua moꝛa purget᷑:dʒ ſcdᷣo offerre.vt.ſ. de obl.
l.ſi ſeruũ.S.ſequit᷑.ſi vero dies nõ ineſſet ſecus.qꝛ nõ exigeret᷑ oblatio.vt
3. de Eererb. ſar ecõtra interpellari debitoꝛ debet. vt. S. ð
Dolũ.qui pꝛepõd erat culpe mulier vt.S.ad.l.aqᷣli.
Itẽ ſi ob.S.fi.⁊.l.ſi putatoꝛ:ſed dolꝰ cũ dolo:culpa cũ culpa cõpenſat᷑.
vt ⁊. ].e.viro.⁊.S.de cõpenſ.l.ſiãbo.
m ¶Qulpã.ſ.leuẽ lata em dolo cõpꝑatur.vt.S.ſi mel.fal. mo.di.l.i.S. lata
7. S.depoſi.l.qð nerua.niſi in caſu.vt.j.ad.l.coꝛ.de ſic.l.in lege.⁊ in alio
inſti. de ſuſpec.tu. S.ſuſpectus.⁊᷑ hoc maxie ꝓpt᷑ moꝛã mulieris.nã nec
alias temt᷑ niſi de dolo.vtno.ſj.e.ſi filiofa.O.mantũ.⁊.l.ſi ↄſtãte. ⁊.S.ſi
.0°9 V

guni, ac.

maritus. ſm aʒ. ſy certeimo deleui culpa. vt. .e.l. eti. F. i. 1 deiure do. l.
in rebꝰ.ſed bic moꝛa mulieris excuſat a leui.vt ⁊.S.de peri.⁊ cõmo.rei

lex coꝛ.ſed hodie cõtra.
qꝛ nõ ſoluit᷑ mrimomuʒ
ꝑ captiuitatẽ.vt in auß.
de nup.5. ſʒ etiã captiui
tatis.ſʒ depoꝛtato alte⸗
ro cõiugũ diſtinguik. vt
C.de repu.il.i.ſ.vtrũve
lit remanere in matrimo
nio vel nõ ille qui eſt in

n9ravert Eir en ab eo ꝓfecta ad eũ reueni debe opoꝛtere:qð quidẽ mihi ven burei
umn decodi fur. .ſſer at Di vir Vroꝛẽ ſi occident videf᷑. NMamq; cõtra bonos mo cſideratione ne “
nena do1dotis actionẽ herecibus vxoꝛis resid pem̃eſſemelius eſt dicere. erem a hi
man.l.ſi pcuratoꝛem. 5. Oad eſſe: ꝓculꝰ ait ⁊ recte.nõ ei Quippe cũ cõtra receptã reuerẽ l. fal.l. beredita .⸗
door⸗ equũ eſt vnũob facinꝰ ſuũdote, tiã:quemaniis exhibenda ſit:id iũ Itehoc puiie “
naenugt: ſpnrelacnizarre ulemht ccon- cſe ppnen. eAllus. taaner a
at captiuitate ſoluente trario ilatuecduett . . Deʒ . I. NEIIdicate tepus pe-⸗ actio intẽtat int
Pieneigee, 1 lanrtoes nmler rmmeihtams nnn. drchlannhe .
fi. 5. a.,. e.l. ſi quis 5pÿ ℳ% Qmn dotem dedent: reddé⸗ cere P t: herediꝰ manti licet uin iudi.l.nõ tantum “”
pterſietionel. coꝛ. ingt da el eſt quaſi ſuã dediſſet: ⁊ fu- ſolidũ cõdemnet᷑: cõpenſationes Bocſ.
Nenonua hummbiie crusq; pontocammi q diuuor tanéqueadlpecuman cim c el ebe,
vxoꝛ. vt.ſ. de vul. fub. l. tiũ factũ eſt. Abpianus. ſpiciũt ꝓderũt vtob hoc minus vt ⁊.j.e.l rei F. i.

captiuitate. S Debeat ſi fuerat pactus.nò alias ſᷣm JYo.licet q̃da⸗s
cõtra. vt no. ð.e.l.ij. F. i. ⁊ facit. S. de iu.do.l pfecncia.S. fi.⁊ de euic.l. pa

Liber

etiã ſi in ptãte patris n fuerit dos

Antũ inid qð facere põt ſit obligatus veluti ob res do⸗
codẽnani exploꝛatũ eſt: ̊ natas ⁊ amotas ⁊ ipenſas:moꝝ
hocheredinõ eſi pꝛeſiandum.

= )Aulus.
(An tale beneficiũ perſo

cero quoq; cum quonurꝰ ð do⸗

pactũ ſemãdũ ſit:æ negat ſeruani

vero cohertionẽ no habet ſ.So

te agit idẽ honoꝛ habetur:vt i id

⁊ depig. ac.l.ſi re S.pe. Alij dicũt etiã ꝑ rei ven. vtno. C. de non
nume.pe.l.i.⁊.S.cõmo.l.ita.qð nõ placet.vt ibi diximus.

7. . de re iudi.l.

ſciendũ. ſea ed ſuo
ſic. vt..e. etiã.ſio
ecotra nec mulie

ris h eredi erneo
vt. C. ð puil. do.
l.i.⁊ fac. C. eo. l.
nec maritꝰ ⁊ de

rei vx.ac.l.i.S.cũ

Via beneficiũ a lege inaĩata coͤceſſum. idẽ in cõ/ autem.
4a o a lege aĩata niſi aliud ſit actũ.vt.j.de re.iu.l.neratius.

ter. ?. C. e. dos. vel dic hic iureſucceſſiõis:qꝛ pater ei ſucceſſit:vel venus putaapᷣ ncipe viuẽte. vt in aui. de cõſul. J.fi.
loquitur eodẽ caſu cũ fuerat in poteſtate pris:ſed tpemoꝛtis nõ: qꝛ ßfua a ¶ Extinguit᷑.ſic ⁊ pactũ dr ꝑſonale qñq;. ⁊ qñq; aliter.vt.5õ. de

boſtiũ:qꝛ tamẽ fingit᷑ ante moꝛtua cõpetit patri acno.⁊ hocſi oſtat eaʒ
eẽ moꝛtuã.alias expectat᷑.vt in.d.au. 4

t Si vir lucrifacẽ. dic expacto ꝗð fecerat de dote lucrãda ſi ipſa pᷣcede
deret. ⁊ qð dicit occiderit idẽ eſt ſi negligẽtia eius perijt:qꝛ medicũ foꝛte

pac.l.ſi tibi.x. S. pactus. ⁊.l.idẽ..i.

Qia defenſoꝛis.cũ mãdato vel ſine.vt.j.dere iudi.l:ſi cũ p
Acuratoꝛe.⁊ ſubaudi q; heredis.vt.S.l:pxi.vel etiã fideiuſ⸗
ſoꝛis.vt.j.de re iud.l.⁊ ſi fideiuſſoꝛ.qꝛ h eres vł fideiuſſoꝛ ſuo no

in ea curada nõ aahibnt vel malũ adhibuit.vt.j.de his quibꝰ vt idig. mine cõuenit.vt.S. ma.l.papi.⁊.j.de dã.infec.l.qui bõa.S.i.⁊.C.

l. iij. ⁊.S.de edil.edi.l.q

ſtnolit. S.ſi mãcipiũ.⁊.j.de lib. ag.l.necare.⁊.j

de fideiuſ.mi.l.ij.licet ſit ar.cõtra.S.de his qui no.infa.i.furti.G.

ven. l. illud..l.ſi ꝑ emptoꝛẽ.⁊.j.e.l.ſemel. t fructus ꝗʒ.ſ. reddẽdi ſunt. ad qð.S.ð cõdi. fur.l.ſi ſeuus.
n Me facto.nõ factũ vocat factũ.qð dic vt.j.de reg.iur.l.qui nõ facit. ſ §. boue. ſed quid ſi cõcurrat verus dñs ⁊ mulier.Rñ.pꝛefert᷑ dñs
quid ſi maritꝰ in faciẽdo cõmiſit culpææleuẽ:vel leuiſſima.Rũñ,tenet᷑ vt.S. vt. S. depoſi. l. bona fides.ſed ar. coõtra.S.Naute cau.ſta.l.i.G.pom
ad.l.aquil.l.in lege.⁊ h S po.ſed rñ.vt ibi
In nõ dãdo vel nõ faciẽ 8 „ . 2 ⁊ fac.S.ſi cer. pe
do loquit vel negligen / debet: ne facto mulieris ipeme⸗ nale eſt ? cũ perſona extinguit᷑. ta.l. nã ⁊ ſi. ⁊ de
do ſed m in as neerũuc t agrũ eius colere cogat᷑ꝰ fiu ia b cãeſt defe pi. publilcũ ſpon/
tenet᷑ cũ res ſue ſint: qſu p ſſent ad vi⸗ — ſoꝛis quẽ placet ſufficiẽ⸗ ſus.⁊ cõmo.l. coõ
ratio nõ eſt bõa. vt. ſ.. Ctus tamẽ qui ꝑpueniſſent a vi⸗ 7 loꝛs que placet uide⸗ mnmodate.2. C. de
l.ſi cſtante. .ſi mantꝰ*. rij reddũtur. z1 em cter viden defendiſſe ſi tantũ vxro⸗ rei Nra ge. l.i. F.
erat tn/ꝓ ea.j.de acqui. . a Eli . gnti ce ſia- nouiſſime. ⁊.S.
re der⸗ h bonefidel Jabhoſtibꝰ capta filia n pꝛeſtet qntũ cõſequeret ſi ipy pfo. nch cue b⸗
o ¶ Eius. ſcʒ mulieris. gque nupta erat:? doteʒ a mantũͦ cõueniſſet. Elegãter que mn ſi. z.l. qð aũt.
Kaarizer ole Patie Pfect habebat: ibi deceſnit põpo.li.xvi.ex ſabio ſi paciſca as eſſ. .lſ 4
4. ruchach ieer oe ſenit:puto dicendũ:pinde obpuã tur mantꝰ:nein id qð facere po M ee,
reddʒ fuct.vt bic.. 95 da eẽ oia acſinupta deceſſiſſet:ut ſit cõdemnet᷑:ſj inſolidũ:an hoc Nezrag ver
de vſur.l. videamꝰ.⁊.S bum expone. vt

Ses

W

ad ſilł.l.ſi quis in graui.S.ſi tñ.vel dic ſcdᷣo caſu qdð nõ fecerat pactũ de ſi quis ali.ſed in his defenſoꝛibꝰ ſecꝰ.qꝛ nõ pñt plus grauani G

dñs pꝛeterq; in ſatiſdãdo.vt.S.de ꝓcu.l.ſi minoꝛ.S.quoniã..ſ.
ſed ⁊ he.S.defend ere.⁊ facit.S. ꝓ ſocio.l.verũ.⁊ inſti.de ac.S. itẽ
ſi de dote. ⁊ de cõſti. pe.l.qð ſi maritus.
c ¶ Elegãter. ⁊ negat.cõtra.Q. de pac.l.pe.ſo.hic ſpeciale.itẽ con⸗

dote lucrãda.ſed volebat eã lucrari exptãte.l.C. derepu.l.cõſenſu.⁊ di
cas tũcꝙ occiderit eã in adulteno depꝛehenſam qð ei nõ licet.licet pa⸗
tri ſit licitũ.vt.j.deladul.l.necin ea.S.iõ..l.marito..l.ſi adulteriũ.S.im
peratoꝛes.⁊ de ſic.l.i.in fi.nec ob.ad ſilł.l.ſi quis in graui.S.ſi tamẽ. q̃a
ignoſcit᷑ ei ad minoꝛationẽ pene nõ vt in totũ releuet᷑.vt in.d.l.i.de ſic.⁊
d. S. imperatoꝛes. Itẽno.h̊ ꝙ vñ quis d ebet puniri nõ debet lucrari.ſic
3.de neg. geſt.l.ſiue hereditaria. .—
u ¶¶ Statuendũ eſt. vt vxoꝛ occidẽs virũ nõ lucret᷑ donatiõem ꝓpt᷑ nup.
Dgi Ar. S. C. de do. inter vi. ⁊ vx.l.ſi maritꝰ.in fi.ſʒ dic vt no.ibi.

cõueniẽdus paciſcat᷑.vt inquantũ facere poſſit dãnet᷑.Rñ.valet.
vt. S. de pac.l.ſi qͥ credident. Itẽ quid ſi ſo.ma.fiat hoc pactum
Rñ.nec tũc tenet ſᷣm.R. p.l.iſtꝗ. ⁊/ pp eo.S.derelig.l.qð ſi nulla.ſʒ
4 alienã ſciẽs.ſubaudi etià multomagis ſi ignoꝛat.vt arg. C. de 3 videt ar. S. de pac. do.l. licet. .l.ſ. e. Itẽ an ⁊ ſi iuret.Rñ.nec tũc
Vagri. ⁊ cen.l.ſi coloni.li.xvDi. vt.S.de pac.l.iuriſgẽ.S.⁊ generaliter.
. Keddẽda. ac. de dote agẽti. ſecus ſi rei ven.vt.S.de rei ven.l.ſolum.S 4 Q iudicate.ſubaudi ẽt.nã ⁊ tps litis cõtel. inſpicit ſm qſ/
meũ.⁊?. C. de iu.do.l. in rebus.⁊ ar.S.deiu.do. ꝓculꝰ.⁊ de d cã moꝛ da. ar. ð. S.dedo.inter vir.⁊ vx.l.qð aũt.⁊ deneg ge.l.lius
l,ſi alienã.in pj.⁊.l.qui alienq.⁊.ffde cõdi,inde.leindebiti S.ſj ſi nũmi,

tra.j.de reiudi.l.ſi ↄuenerit.ſo.hᷣ rõne ꝑſone Epᷣuił.ibi.fauoꝛe ac
tiõis vel õᷣctus.vt ſocietatis.itẽq̃d ecõtra ſi ule qui inſolidũ erat

ſicut ⁊ ſubaudit,S.depe, ber.l:ſta patre.ꝭ.quo tꝑe.ſed nõ plac,

97
ſic repetit.vt.S.de cõdi.inde.l.qui exceptionẽ.b.
Ziã ſi.idẽ dici pᷣt ⁊ ſi ſint nati ex alio mrimonio.⁊ ẽ ſpeciale i bis
vt. S.e.l. maritũ.idẽ in pᷣuilegio cõpetẽn tã in ꝑſonali qᷓ; in bypote
cis.vt filijs młieris det᷑ nõ extraneo heredi.vt.Q. qui po.in pig.ha.l.ſt.
S. exceptis.⁊.C.ð pᷣuił.do.l.i.ſicui⁊ in eccleſiaſtica ẽpbiteoſi.vt in auj.
de nõ ali. S. ẽphiteoſim.
ſic ⁊ in feudis:vt ĩ con.

h. niſt dolo deſijſſet poſſid ere.vt.ſ.e.l.etiã. S.i.⁊ fac.S. ꝓ ſocio.l.
b¶ Heredi.extraneo. vt. S.e.l.mariiüd. werũu. §. tépus.
eVewmian. a eſt cũ res amota deſijt eſſe:qꝛ tũc ↄdicit eſtia/⸗
tio. vt.S. de ↄ dic.fur.l.in re.nõ aũt ob res vt diximꝰ. S.e.l. diuoꝛ/
tio. 5§. ob res. a0. ⁊ ſicnõ ob. C. de rei vx. ac.l.i. .. taceat. quia ibi
erat ſpecies: vel

ergu v danetur: qd facerepoteſt. remadhibuit: ne eiſoliduz ſolue⸗ feutde ſuceetoefenc.
ma placet. Omponiꝰ ret:nõ ꝓpter quẽlibet aliũ Of iiſic ⁊·. ad ebe.lex fa
d /Obligat ip iaꝰ pentis locum ſo⸗ filius aũt aiebat ſidolomanti res Ke K A en..
Fenne abpote cer obtinet. ¶ Aul⸗ dotalesinteriſſent: ⁊ alioquin ſol liben.vriurch. R.
non em̃ fit a iure diuerſo ſi ſocerer p uẽdonõ en nihil dolo fe hrerg. lva
n malee ya — mifſiõea manto cõueni- ciſſet qminusſoluẽdo eſſs perin- lcnsenim oilienan⸗
de compenſa.l. ſi atur:ſolet quenian ideʒ ei honoꝛ detamẽ eũdamnãdũ eius rei do. qus in rebꝰ ſuis adbi/
aa e c labeo. habẽdus ſit. Mera.lib. mẽbꝛana talis noie in qua doli feciſſet: at⸗ anedarn volire
fuma de cop? I ? ꝓcul. ſcnbũt hoc iuſtũ eſſe. q; ſidolo eiusfacũ quominus ntin connaniũ vt, 5 de
ſaaz. Itẽ ſi mulier ex ꝓmiſſiõe cõue⸗ facerepoſſit. Ceterũ ſicirca inte o onti ⸗
eMoꝛũ. rep e mfatur: magisplacet defendendã nium rei dotalis dolꝰ mal? a cul⸗ 1 ütͦ quent vt ob
t mõ bʒſ bis eã p exceptionẽ. Icẽ Pculꝰ ait: Paj maniiabſit actiões ſolaſquas boc ſiat minoꝛis condẽ
cõpenſationẽ nã ſicuti cũ ſocia fuenit :dabit᷑ ei er eo noĩe quaſi maniꝰ hʒ pᷣſtandas nalio.

aut vir ꝑ hoc eã

de repu.l. fi. SF. fi.

ceptio:q;uis iure ciuiliſit obliga

nõ ſolũ dolũ ſed ⁊ culpa mantꝰ

mulien veluti furti vel dani iniu

nõ reiecit:⁊ nõ lS 7 en, in Or, — nõ dico dotales.
bereci ercnare ta. Si in iudicio dotiſiuder igno ne. MW .CWpianus * 4 Culpa. vt ei noceat
dear e bereno. rantia iuns lapſus cõdemnauerit Imulier diuentenit ⁊ iu⸗ one en Gtg
do aut manttu inſoliclũ Meratiꝰ a ſabi. dicio de dote conteſtato depe bere l ſi qd poſ.
iure ãtiquo:⁊ ſic doli exceptiõe euz vñ opoꝛtere ren a fuerit in mrimoniũ: nnte⸗ re aaur⸗
d tẽ ĩt . ie. . —„ — ç,,ÿĩ . „ 7 ⸗— , .17. , .l. i .
toeima ͤpenſa⸗ Allit: eaq maſce en gratomſimonio expirat iudiciin (eahrz,.de eail eat.
tionẽ: ſed bodie ¶E Ziam fllios muliens ⁊ oĩa ĩ ſtatu pꝛiſtio manẽt Alu. Lediles. .pedi.xcũ
nõ põtreijci nec poatrisheredes extiterũt Nauis muliernõ ĩ hoc aũt. 5. fl. 2. 5. detnibu. l.
doſ pꝑ bᷣ lucri fieir ⸗ . 2 5 iat cõſtante mñ̃i illud. S. ſed ſi mercẽ. ſed
vt. C. de rei vvo. inid qð facere Pnt cõdemnãdos , acapiat coſtantemnmo⸗ boc eſt p. Itẽ an cõtra.
