p (SGi pares, accipiet pecuniam:ſecꝰ in pꝛono.vt.C de bo.li.li.ſʒ nõ⸗ . imoni ntts eig n ar. S. j.ſi qͥd in frau. pꝛo.l.fi.

neſpꝑ bodie accipit. vt inſti.p qᷓs ꝑſo.no.ac.S.boc qʒ.rm. illud fir legeꝑ
mitrẽte vñ non bʒ penã.vt.C. de adul.l.graccb. q ¶ In euz. ſic
r ¶ Duanii. ꝙ arbimo iudicib dirimit. ⁊

3. ad.l,fal. cũ quo . fi. u.
ſicꝓ mĩmo non pꝑdit prius ſuccedẽdi. s Repellit immonon. vt
C. de inof.te.l.ſi qñ.S.illud q̃ eſt ð. Sol.ibi filiꝰ non repellit᷑ h̊ pꝛ ſic.
qꝛ nõ ſic pꝛi debet filij ſicut filio debet pfis hbr̃ditas.vt.S. de inoff. te.l.
nꝗ ⁊ ſi. vel bociõ:qꝛ ſicut olim pẽ ſuccedebat filio emãcipato er pacto.

l.ſt emãcipabat zcta ſiducis:ita ex pacto repellebat᷑ vt hic. bodie nõ

Antomiꝰ.meretricẽ nõ tñ ẽ mfamilſ.vt.S.de his qͥ no.infa.

l. pe. niſt eẽt in adultio d ephbeſa. vt. S. de ri.nup.l.palã..q in ad,

ulteri. de Alſ anumiſſus i. emacipatꝰ?. eg Zoton.iĩ
boc differt a prono qͥ ſꝑ tertiaʒ b vrinſt deſue li e⸗ nfa. 1 fa.
C. de inof.te.l.fratres. f ¶ Conſtitute in prono q eſt hodie
tertia:idẽ in pr̃e cũ eadem ſit eqtas.vt. S. e.l.i.in pn.at filius p q̃⸗
relam ſp in totũ niſt hr̃s ſit in ꝑte inſtitutꝰ. vt.5õ.de inof. te. l. pap.
§. ſnec impuberis.⁊ niſi ſernipti ſint diuerſi iuris. vt. e tit. l. circa.

R

252

—— +U4*

hine
iliunsſi

beſesrtan

ist enet

1

epeidor.

tſdedol

ennns,

oni.

niee

pe de
onnni
alninenz
deliogno,
glinön.
tdico

de boro

jpom
non ip
onepf
flducis
l e
cad
cloch
iſti be
(Ktan
ſs bilun
1
Ptrne o

hopecß
altaän

iriedo

tnlo
Otönini
Crdeto
Ne
Gaii⸗
nerl
ſpnn⸗

göi⸗
6in
ingcnu
inats
nant
ſoli
olnf
jnac
oton!
6g4t
kboe
16
po.
Hh

ſs, d

andniſſl

diansg

2 niſt vnꝰ ex pluribus exbr̃datis agat.vt in e. ti. l. filio. in pnci.
no. qꝙ bic pr bʒ teriiam ſine grauamine. vt. ſ. de dona. l. ſi pronꝰ.
2.j. px. S. ſic 2. C. de inoffite. l. qm̃ in poꝛibus.
g Sini⸗ Hterierit.⁊ eyneum inſiituit a q ĩſtituto legata reliqt cõ
junctis. p ſonis que pr dʒ p̃ſtare. vt. . d ele. pll.l. pf. in pꝛin. boc q

deʒ fiet ſalua ter
tia.⁊ ſic fuit inſti
tutus ⁊ exinani/
ta bĩditas lega/
tis.vt.S.de ↄdi.
2 demõ.l. ſi is.
de dona.l. ſi pꝛo
nuſ.
Ani.emõ⸗
cipauit ſcʒ
¶ Impoſita fur
rat. vt ope filio.
k Be filio. pie/
tatẽ.n.non opaſ
dz filius. vt. ſ. ð
obſe.l. pe.ſecꝰ in
pꝛono. vt. C. de
Oodper. liber. l. i.
Ju·ꝰ. co git
Æfſpale. vt 7
als:ſʒ regułr cõ⸗
tra. ꝙ dic. vtiſti.
qui.mo ius pat.
po. ſol. S. fi. ⁊ fa.
j. vñ li. l.i. 2.l. pe
nul. 1. C. de ſpe⸗
cta.l.latẽter.⁊.ẽ
de bis qͥ ſunt ſui
vel alie. iur. l. ij.
Juno. ꝙ bac
ininna ẽt atroci
iniuriaꝝ non agi
tur. vt. ſ. ð iniuri.
l.pᷣtoꝛ. SF. ſed ⁊ ſi
quis.
m Denegata. ſ.
bonon poſſeſ. ⁊
dic pp neceſſita⸗
tẽ.ſ.omiſſam. ⁊?
ita in qͥ d elinqͥt
nõ dz remunera/
ri.vt.ſ.& interdi.
2 rele.l. telegato

a ( Bebon. poſl.

ex teſtõ militis.
qꝛ q̃dam ſpãlia
ſeruant᷑ in bonoꝝ
poſ.ſᷣm tab. ex te
ſtamẽto militis:
ideo de boc dici⸗/
tur.

On du/
bium eo
rũ.paga

noun non militum tñ. c .
d ¶ Obijſſent i boc p ueniũt:
annũ.vt.S.de te.m ili.l.ꝙ ↄſti.⁊.l.q; dr.

coget᷑ pr̃ pᷣſtare ex ſua pte que ei
debet᷑:ẽt ſi adierit hrditatẽ. ſed et
ſi filiavl neptis maumiſſa ſit:⁊ p-
uel auꝰ pteritꝰ petat bonoꝛũ poſ.
eadẽ q̃ ⁊ ĩ filio dicẽdaſũt.¶ Darc.
Altri ꝗ filiũ emancipauit de
his q̃ libᷣtatis cã ipoſita fue⸗

rãtiptoꝛ mihil edic: ⁊ iõ fiuſtra p

opas ſtipulabit᷑ de flio' Aapi.
NJuus traian? filiũ quẽ pater
Mnale ↄtra pietatẽ afficiebat:
coegit emãcipare:quo poſtea de⸗
ſunctopr̃ vt manumiſſoꝛ bonoꝛũ

poſ.ſibi cpetere dicebat:ↄſilio

neracijpꝛiſci aniſtonis ei ꝓpter

neceſſitatẽ ſoluende pietatis dene

gata ẽ.
Hebonoꝝ poſſeſ. ereſtõ militis.
Apianus.

n ant uolũtates rate eẽ eo

E. mgin hoſtili loco ſup

maiudicia ſua quoq; mõ oꝛdinal⸗
ſent:ibidẽqʒ diẽ ſuũ obijſſet *: *
qz.n. diſtet ↄditio militũ ab his ꝑ
ſonisqs ↄſtõneſ pꝛincipales ſepa
rant:tñ ꝗ in ꝓcictu verſant᷑: cũ ea
de' pꝑicuſa expiant: iura q endem
merito ſibi vẽdicãt.oẽs igr oĩino

geiꝰ ſunt ↄditõis ut iure militari

teſtarinon poſſint: ſi in hoſtili lo⸗

co dephendant᷑:⁊ illic decedant
quomõ velint: ⁊ quo mõ poſſint

teſtabunt᷑:ſiue pᷣſes qdẽ ſit ꝓuin⸗

cie: ſiue legatꝰ: ſiue qs alius:q iui
militani teſtari non põt. Iténa⸗
narchios: tricrarchos claſſium
Moſtili loco.i. pcinctu. vt.ſ. ꝓxi.

e ¶ ¶ongitio. qꝛ

nõ eſt eadẽ ꝑſona. Perſoms.ſ.paganoꝝ.nã pᷣuilegiati ſunt mili

tes ꝛpagani nj.

vt poſſit inſtituereillũ quẽ paganꝰ non põt:vt depoꝛtatũ.vt.S.
de te. mili.l. ne; eni. F. i. Item vt coꝛã duobꝰ teſtibꝰ vocatis vel
nullo vocato qñq; poſſit teſtari.vt.C. de teſt.mil.l.militis.ſed õ
C. de te.mili.l.anpe.ſed bic erant in loco hoſtili:ibi nõ. vł vt ibi
84 AU litari. milii iure:qꝛ militeſ nõ ſunt. Az. 1 la. . ð te mi. li fl.

ed poſt reuerſionẽ militis vʒ infra

De bo. poſ. ex tel. Deiu. pa.

b Mon põt.qꝛ miles nõ eſt. A“D3. i ¶ Ite nouarcbios. ab archos
K Erierarcbos. trierarcbi dicunt᷑ qui pſunt nauibꝰ triuz remo /7 naui.
rũ.irieres eni remi dicunt᷑.vt in Jſaia dẽ. ibunt in trienbꝰ. A,o.
1 ilites ſunt. Itẽ aduocatus.vt.C. de aduoca.di.iudi.l.aduocati.
Itẽ quiliber officalis. vt. C. in qͥ.cau. mili. Ité militat in ſiluis catul?.

iure militari poſſe teſtari nulla du⸗
bitatioẽ. ¶ In caſibusoẽs remi
ges ⁊ naute milites ſunt. Itẽ vi⸗
giles milites ſunt:a iure miluani
poſſeteſtari eos:nlla dubitatõẽc.ſi
militũ ex alio numero trãſlatꝰ
it in aliũ:q;ʒuis ⁊ hinc exẽptus ſit
⁊ illononduʒ puenerit:tñ poterit
iure militari teſtan. Eſt. n. miles
q́;uis in numeris nõ ſit.

De iure patronatus.
Npianus.

pianus.
Atronoꝝ qrelas adue
ſus libertos ſides au⸗
dir᷑: ⁊ nõ trãſlatiue exe

impune eũ ferre opoꝛteat: ſ ⁊ ſiꝗ
dẽ inofficioſus pronoproneueli⸗
beriſue eoꝝ ſit:tm̃mõcaſtigan eũ
ſub ↄminatõe aliq ſeueritatis nõ
defuture ſi rurſuʒ cam querele p⸗
buenit:⁊ dimitti oʒ:eniuero ſi cõ⸗

tumeliã fecerit:aut ↄuiciũ eisdixe

nit:ẽt in exiliãũ tꝑale dari debebit
qſimanꝰ intulenit: in metallũ dã
dus erit:idẽ erit ⁊ ſi calũniã aliquã
eis iſtruxerit:uel delatoꝛẽ ſuboꝛna
uerit:uel quã cãm aduerſus eũtẽ
tauenrnt. Dem.
Ibeni oẽs negociatõe licita
iaproniſ nõðᷣbẽt. ¶Ar.
ꝗs tutoꝛ datus cũ ſibi lega
WVta eẽt ancilla ⁊ rogatꝰ eã ma⸗
numittere:manumilſenit agnito le
gato:⁊ a tutela pupilli ſe excuſaue
nit ẽ:diuꝰ ſeuerꝰ ⁊ antoninꝰ reſcnip
ſerunt hunc eẽ: qdẽ pronuʒ ſʒoĩ⸗

de offi. pſt. l. llicitas. S. neq; licita. ſʒ ab ill

gdebent:cũ ſi ingratꝰ liben? ſit: ſ

q Seſngan⸗ verbis.

r ¶ Defuture ſeueritaſ.

accur. .
m ¶ Uigiles. in caſtris

teſtari. S. S. de te. mili. l.

ex eo. vbi non bʒ pꝛiui⸗

legium q̃ͥ nõ ẽ in nume/⸗
ro.ſo.ibi de pᷣuilegio ſo
lennitatis. bic de bis q
bʒ in teſtãdo. vel bic iu
rauerat.ibinon.

Deiure p atronat?.

dixir. S. li. ij. de ð tab. ꝗᷓ
d ant pꝛi ⁊ pꝛono:ꝙ eſt
vnũ de iuribꝰ pꝛonatꝰ.
nunc dicit õ oĩ iure pa/⸗
tronatus.

9 Atronoꝛum.

nõ tranſlatiue
i.facto trãſitu
vel ſaltu nõ dðebẽt trãſ⸗
ferr̃ cognitionẽ ſuaʒ ad

aliã q̃relã.deinde inter

poſtto ſpacio auditam
pꝛoni q̃relã exequi. ſed
cũ audierint ⁊ cognoue
rint ſtatiʒ puniri debẽt
licʒ non plene qñq; co⸗
gnouerint. vt. S. de off.
ꝓcõ.l.nec quicqᷓ;.S.de
plano. Aʒ.
Inofficioſus .i. ob⸗

ans⸗ pↄuenit lib⸗

to. vt no. C. de ne. ge. l.
obſeqͥo.non.n.pᷣſtat ei
re uerentiam.

dico nõ defuture.i. qꝛ ñ
deerit ſi. ⁊c. nã iteratio
auget penã. vt. ſ. de pe⸗

nis.l.capitalium.5.ſo⸗
lent.
6 . poꝛtet eũ. verbis
coꝛ

eptum.

t Lale exiliuʒ.impꝛo
pꝛie exiliũ: ſed relegatõ

pe dicitur. vt. .ð pu.
iudi.l.ij. ⁊ diſtingue an
ex voluntate vl ex neceſ
ſirate manumittat. vt
no. C. de liber. ⁊ eoꝝ li.

„ Aad aus aliquaz.

berti.nõ debẽt.

vt. .. e.l. qro. 2. S.
icita quilʒ dz ꝓbiberi.vt.C.

queres vẽ.non pol.l.i.⁊ ar.ð.s.de bis qͥ. vt indig.:.i.
qs.tu. excuſauerit.ſʒ nunqͥd potuit.rh.nõ:qꝛ accipiẽdo legatũ
oms uil eoffert. vt. ð. de te. tu. l. ex ſnĩa. lʒ ſit ar.ð.S.de ↄſir.tu.i.fi.qꝛ manu
pagani n5ö. ſqCũ eadem. vbi eadẽ ro: ibi ideʒ ius.vt mittendo retro redd ere videt. Hunc eẽ.alteriꝰ vero rei legatũ
3.ti.i.in n. ⁊ bñt pᷣuilegium. vt qͥ ałs nõ põt teſtari miles poſſit
evt ſurdꝰ ⁊ muiꝰ 2 filiuſfa. vt inſti.de teſta. .qᷓnĩmo.⁊.S.fi. I tem

oĩno auferet᷑.vt.C.de leg.l.ſi legata

:niſi in caſibus ibi notaſ:inter qͥſ

eſt miles.vt.e.ti.l.ab adminiſtratione.⁊ eſt rõ.qꝛ data libertas non po⸗

teſt reuocari.vt.Sõ.de mino.l.verum.S.ꝙ ſi minoꝛ.als non etiam a lega

tario legatarij aufertur:ſi contemplatione pꝛimi ſit ſecundo relictum.nõ
als. vt. S. de teſtamen. tute.l. qu i tutelam. de excuſatio.tuto.l.leg atari
us.⁊ facit.S.ad trebel.l.ſi patroni.S.fideicom. et.S, de excuſati.tuto.l.

tutoꝛ. F. i.

Zibo

le.l.i. F. interdũ. ſed vident᷑ bec iura libertoꝝ nõ ſalua. vt.j. de int/
ic.⁊ rele.l.iij. que eſt ð. So.hic ex alijs capłis legis non ꝙ in pᷣncipẽ

ſit eniſus. alij ꝙ bic ex eqͥ tate:ibi ex ſtricto iure vel bic ſpałr fuit ↄceſſuʒ
foꝛte qꝛ multi erant liberi. vt.j.de bo.dã.l.fl.ꝭ.ſi ples. facit.C. de bo

nis liber.l.i.⁊.C.de ob
ſe. l. v. 7. . ad/l. iul. ma /

1e.l. eos.

uus. de ſtatu. i.
vel de lib tate vel

de filiatione: vel de prã

te.vt.S. de car. edic.l.i.

F. ſʒ ſi quis.pᷣ mm̃.⁊.l.de
ceſſit.ſin.accipit᷑ ſtatuſ
P bis tribꝰ in. e.ti. l. ar
bonianã.S. q;iis. 2 fa⸗
cit. S.e.l.i.in fi.ð. vbi in
metallũ,.ſʒ ad alia ſub/

mittebat q̃ non ſtatum
tangerent.
2 ¶MHon aluerit. vr ſ. de
bo.li.l.ſt pꝛonꝰ nõ alu/

erit.⁊.S.de lib.ag.l.ali

menta.⁊ dic q̃ ſunt hec
iura:⁊ qbus modiſ ad
mittunf vt nota.C. de

9 erdat.vt.S.ð bo.

patron?.

not. qᷓ patit᷑ ꝙ p
bibere põt: facere vide/
tur. de q dic vt no. S. ð
bis q̃ no.in.l.qͥd ergo.
F. recte. Itẽ eſt ar. Z. S.
de le.ij.l. ſt ita ſit ſcrip/

tum. 27 fa. j.qᷓ 2 a quu.cl.
fi.in pᷣn. ⁊ dein ius vo.

l. ad optiuũ.s. fi.⁊.j.e.
l. qᷓ p le. ſzy Z. . q̊ ⁊ a qͥ.l.
pe.ſqy ibi ad tpᷣs.h̊ vrꝑ/
petuo non nubat.

c ſHocebit. niſi ratum

hũerit. vt.j.ð vi ⁊ vi ar
ma.l.i.S.cum aũt.ſi tñ
o volegend 6. Azo.
d Aui ſtipulatꝰ. aut
altnatiue.
e
tiam. vt. j. qᷓ ⁊ a q́.l. fin.

F. is qn.

f ¶Boas dare. vt. ö. de

iu.d o. l. plerũq;. in fin.
als & qui pᷣciũ operarũ
ſtipulat᷑ vel aliqᷣd ꝓ o/
pis ꝑdit ius pꝛonatus
pyt. j. ͥ 2 a ꝗᷣb. l. fl. H. i.
ij. 2. C. de oꝑ. libe.l.nec
pꝛonus.ſʒ ꝑꝑ opas ſo /⸗/

las nõ pditur niſi 5 ta.

qð dic vt no · C. de oꝑ.
li.ſi quã. S. q;uis.
9 uralialhc no.

bilex nõ diſtinguit:nos
tñ diſtinguimꝰ. ſic. S. de

teſti.l. qfltũ. arg. ð. S. de
publi.l.de pᷣcio.v bi ple

cõmodopr̃onatꝰ carere. Dẽ.

id fecerit: dic

¶ Non na legẽ. elieſcẽ/

Vra libenoꝝ patronoꝛũ li⸗

onis dãnatꝰ:ſalua eẽ diui ſeuerus
⁊ anto.benigniſſime reſcripſerũt:
ſic ex alia cã punitoꝝ libenis iura
ibertoꝝ ſalua ſunt. em.
Juꝰ claudiꝰ libenũ ꝗ/ ꝓbatꝰ
Muerat prono ðᷣlatoꝛeſ ſubmi
ſiſſe:ꝗ de ſtatu eiꝰ fecerãt ei qdem
Fuũ proni eẽ iuſſit eũ libertũ. Im
patoꝛis nr̃i rſcripto cauet᷑:ut ſi pa
tronꝰ libertum ſuũ nõaluerit:ius
pr̃oni ꝑdat. ◻Aulus.

2 ſi ignoꝛãte eo ſuꝰ ſiliꝰ adegenit:
ſtipl atuſue fuent nihil ei nocebit

Erui. caſtreñ. peculij. vt..qᷓ ⁊ a qui.lſi ds. 5.i,2,ſ. de bo.
Ki .l.iij. 5. ſt ſilius, 2.). de ſuis a leg.l.iij. S miles.

e⸗ veſpaſan Oaeſ.
en Ru li⸗&☚ Röcreuit: ut ſi que haclege ve
eris cũ pr eoꝝerat ꝑ duelli- nierit ne ꝓſtitueret᷑: ? ſi ꝓſſituta

AA N Digere ineinrädonenubat &1 E
.libta:vel libos tollat:intelli ¶miſſim diuꝰ adna.reſcripſit
Digere libertas. Git ẽt isꝗ libertũ iurare patiat᷑: ſʒ

ſalua.ſz iura ſepulcbtoꝝ non ſunt eis ſalua vt. ſ. de ſuis = obſeqᷓ.l.penul.

lle.qᷓ lunt. S. e. l. . vel dic que ſequent. 7 ſub. ſ. ai vkfuſtib t.

Dat᷑.regułt fiſco dant᷑.vt.C.demõ mulctaꝝ.l.mulctaꝝ q̃ ẽ õ̊.

eẽt:ut eẽt liba ſi poſtea ab ẽptoꝛe
alij ſine hac ↄditõe venierit:ex le
ge vẽditõis liberãeẽ: ⁊ libertã pꝛi
oꝛis vẽditoꝛis. ¶ Madatis iꝑa⸗
toꝝ cauet᷑ ut ẽt in ꝓuicijs pᷣſides ð

qrelis pronoꝝius dicẽtes ſjm deli
ciũ admiſſũ libtis penas irogẽt
interdũ ille penea libetoingrato

erigunt᷑:uel ps bonoꝝ eiꝰ aufert᷑:
⁊ pĩono dat᷑ uel fuſtibus cedit᷑:?

ita abſoluitr. DSem.

Eruũ a filiofa. milite manu

militẽ libertũ ſuũ facere nõ patnis
Sennõ manumiſſuslibtatẽ oſe
quit᷑.ſ.isꝗ ca lege diſtractꝰ eſt:ut

cene ſi iuſſi proniis q in prãte eſt manumittat᷑ ĩtra tps:qð ſupueni

aut in ſingl os aur. ꝗqnos dan non
videt᷑ otra legẽ ſtipulatꝰ: qeĩ ptã

eſt enz hac lege enslʒ nõmanumittat᷑:ſacit tñ libᷣ⸗
Stipulatꝰ eſt.c. oꝑpas tũ ẽptoꝛis. 1. Dem
Ilij hrditate pr̃na ſe abſtinẽ
Xtesiuſqð in libertis hñt pr

telibeniẽopas dare. ¶ Quuis/ nis nõ amittũt. idẽ in emãcipato

nulla pſona lege excipiat: tñinel
ligendũ ẽ de his legẽ ſentire:q li

vti bonis libti locũ ꝗdẽ nõ hr̃ent

lege excipiunt᷑ rei capital dãnatꝰ

berostollere pñt:itaq; ſi caſtratũ ſi reſtiniꝰnõeſt:ſi iudex cuiꝰ flagi

libertũ iureiurãdo ꝗs adegenit:di cijſit:fuenitue:vel maioꝛ an.xxv.

cendũẽ nõpunini pronũ haclege cũ eſſet: capitis accuſauerit liber⸗

7

Dipfonꝰ litã iureiurãdo ad

egenit vt ſibi nuber: ſi qdẽ ductu
rꝰ eã adegerit nihil ↄtra legẽ feciſ

tum patemũ.

ſe videbit᷑. Sivo non ductiiꝰpp noꝝpoſ.ↄtratab. placuit. Labeo

„

7

fraudẽ legi factã. Jul.ait. ⁊ piñ

pfonũ teneri acſi coegiſſet iurare

hoc ſoluʒ adegenit: nealij nuberet exiſtimabat capitis accuſatiõeʒ eñ
eẽ:cuiꝰ pena moꝛs aut exiliũ eſſet

Mui nomẽ detulit accuſaſſe ĩ

libertã nõnupturã. ¶ Legeiulia telligendꝰ eſt:niſi abolitõem pe⸗

ð maritãdis oꝛdinibꝰ remittit᷑ iuſ

iurandũ ꝙ libtoin hoc ipoſitũ ẽ:
nevxoꝛẽ duxerit: liberte ne nuberʒ
ſimõnuptias ↄtrahere recte velit 3

b ¶ Et piñ.facit. . d e ↄdi.æ demõ.l.cũ ita.æ.l.boc mõ.

nee
c ¶Lege iulia. remittit.no

legẽ vim apłici obtinere vt remittat᷑ iuramen

tũ.ſicut.s.ſi qͥs cautoõibus.l.fi.ſʒ q̃d ſt aliqs vel aliqᷓ ſponte iurau erit

uon õb

ere mfimoniũ: vel voueat caſtitatẽ. nunqͥd poti poſtea öh. az.
yuus veſpeſtanus. liba et ſi pſtituta non ẽ. vt no.C. ſimand,
ue. ali.lei. in ſi, ⁊ fa. e.tit.l.ij. 2,S. de ſer. expoꝛ.l.ſi ticius.

7

tat:idqʒ ẽt ꝓculo placuiſſe ſeruiꝰ

refert. MMpianus.

i

do libellum aceuſatiöis. v

. S dein ius vocan. l. G;uis.

FErentius.
ZIm pfonũ ꝗ capitis liber⸗
tuum accuſaſſet excludi a bo-

Saüt nec ad legitimã br̃di-

— —

. CLonſequit. ex

õe diuoꝝ fra ⸗

trũ miſſa ad au⸗
fidiuz victoꝛinũ
ſt datꝰ fuit ea.l.
vt manumittere

tur. vt. j. ꝓxi. F.

7.. d elegi. tu.l.
iij. OHtul.

l¶ Emptoꝛil. nõ

tñ ingratũ accu⸗

ſat. vt.ſ. qui.⁊ a

q.lſt qs. in ptlin.

n ij. ius

tis puta de ſucce
C. de la. lib. tol.

§. ſin aũt fuerit. ?ꝰ

f.ti. i. ſi oparum
niſi qñ ſunt in ñ

faciẽdo q̃ tranſe

unt ẽt ad hĩdes

Hagõ in liber

dendo: æ alia. t

exneos. vt. C. de

in ius vo.l. vẽia

n ¶ Emancipato

E erat in ptate. .

o Eui. ſ. alic?.
q pꝛonus viĩidi⸗

cauit delictum li
berti ſine accuſa

tõe vt differat a

ſequenti cãu.
p ¶ Eapitis. cõ⸗

patur tñ ei in mł

tis cãibꝰ qui ſũt

vt. ſ. de bo. li.l. q
cũ maioꝛ.ꝑ totqᷣ
legẽ, V

pHVü.i.pꝛoni
filiũ.q̃ ⁊ ipſi pa⸗
troni ſunt. vt in⸗
ſti. de le patr. tu.

r Cibertum. pa

tronuʒ qͥ ⁊ fllius
dici põt.vt.j. de
ver. fg. qʒ. F. pꝛo

Aʒ patro

no.ſecus in ipſo

manumittẽte. vt
ſ. de fid eicõ. lib.
l. ſt filiuſ. F. erit. ⁊

facit.ð.de biſ qᷓ̊.

vt indig.l. tuto/

. Ate ſte.ſ.

de bo. li.qᷓ cũ ma

ioꝛ.S.is demum
2.53. de bo. po. l.

edicto. .rei aüt. .

etulit. offerẽ

Iintelligend? eſt. verbis edẽi
inſpectis.ſʒ non ſnia.vt.ſ. de bo.li.l.qui cũ maioꝛ.S.accuſaſſe.⁊

xG aůũt. qͥ accuſauit vel derulit.⁊ ſic ↄtinuat᷑ cũ ſuꝑioꝛi.

ita p Duodecim ta. ꝗ defert pzonis bĩditatẽ liberti. vt iſti. ſuc.li.

in pᷣn. nec ad ta.q als de᷑ pꝛonis ptit. vt.s. ð bono. poſ.l, ſed

————

ſ,niſ.
delge u.

biß.
nptotleri
Cnäign
gli e
ainpg .
Ii iss
Aibe
ndeſtce
de glat
alben
gütftanag
Lopunn
ſunigi
lo rane
od bides
ptde
ol di
anrier
uprig⸗
al.
o pid
ſcunl
accuſo
fenta
.
tisc
ainm
vegiſit
tboll
ſong

Vpper
igini
hfnv
N
kponn
Wunß
gechus
nſ
l
ie
(Hn.
debliͤ
Glun,

.
ſünm
denun
4.
ofes
doͤci
nſaſet

1

6,4

rxxvij

eum patrono.in pꝛin.
. Aius. non poſſe. vr. . deteſta.l. neqh. v ibino.

Ilius. ſit patris. vt S. de ri. nup.l.matrimonij.

bertũ non eẽ. vt
Z.de iureiuf.l.eũ

iurauero. ad ſucceſſionẽ.ſj quo ad veniã ſic. vt. ð.de ĩ ius
vo.l.adoptiui.S.pꝛoni. Item ſecꝰ eõ.ſi iurat libenus ſe li⸗

Odeſti.

qui. 5. ſt libertius madmittitur. delt
7 eſt fauoꝛeinge ¶E Mliꝰ ſeiꝰ decedẽs teſtõ oꝛdia

qꝛ facit ius boc

optiuum: vbi B

ſt pꝛoni. alij di⸗ P nn ee
eit bic olenle eſt: ? i qſi in cctenarijlibenti boiſ
ein ne locũhẽbit pĩonus.qcqd igr q̃qʒ
on. 7 fac,. C. de n , e. D. L.
obſeq;lij ibi au õne alienauit: ea alienatio nulliuſ
iure ꝛ. monmctic. Plane ſiq̃ alienauerit

Jlibertus
in cuiꝰ bo/
nis bʒ pꝛonꝰ õ

C KLegis papie.

vt inſti. de ſuc, li⸗

uneria dee ve toiinter fllios ſuos : iul libenũ ſu
1e¶ Sñie ſabik uUmm qſi ⁊ ipᷣm filiuʒerptehr̃dẽno

minauit:quero an hmõi ſcriptura

ca ſu.vt.S.de ſta .
i bo ·ingennũ poſſtlibertoſtatum ↄcditõis muna
E 5logr. re.Mo.m̃.ſtatũmutar̃ nõ poſle
de in ius vo. ad;

. Jliuſfamil. ſenũ pe ¶ Dẽ
culiarẽ manumittere nõpõt

no nocet filiſſ ẽt iuſſu tñ pris maumitter põtꝗ ma
pĩe viuo. Sol. npi te pegma
be 1 rali ẽ q̃ pꝛi nge nn ſt ped di⸗
ſilium qn non iurauero me pronũ ee: di⸗
cãdo in ius. bie ſicceſſionẽ pr̃onum: qꝛ iuſiurãdũ
vaßoeat ſuepfonũnõ facit: alr atqʒ ſi pfonuʒ
iacſeeu nri eè pnunciatuz ſit. tunc.n. nieſta⸗ ent.
prare s obuner Piturr. (Aulus.
lijs. vt. . eo diui iuſiurãdũ libertuʒ adegit: mi⸗
ſanee ,geez hil iuns hy:nec ipſe nec libeniei?.
b diſnedar Ce Iliben minoꝛ ſe Api.
ſ. de bo. li. ritur cẽtenario in fraudẽ legis feẽ
æ.l. in uitute.S.

Ppſo iure non valebit id qð factũ

in fraudẽ proni:adhuc tñ pꝰ aliẽa
tionẽ maioꝛ cẽtenano remaneat:

ꝛabulas. vt..ſ alienatio qdez vires hẽbit: verũ
qin ſaudepe tñ ꝑ fauianã ⁊ caluiſianactiõem
.l. P mm. 7 re⸗ . . — fr dẽſi li
feras bic qᷓ dicec reuocabunt᷑ eaq ꝑ fraudẽ ſint alie
lur nſti. ve ſuc nata: ? ita iulia. ſepiſſime ſcripſit:
nea 25. nta. c0q5 iure vtimur. diuerſitatis aũt

ea roeſt:q; quotiẽs in fraudẽ legiſ
fit alienatio nõ vʒ ꝙ; factũ ẽ.i frau

à pſo . ſ. ure. Qẽ aũt fit cũ ꝗs ſe minoꝛẽ centena
vt 7. Cdeleg. ? fio facit ad hoc vt legis pceptum
con.l.nõ dubiũ.

Kannbre

let ergo nullius
¶ Alienauerit. li

euenat:at cũ alienatõe facta: nihi
ſominꝰ centenariꝰẽ:nõvidet᷑ in le

gis frandẽ fem̃ eſſe:tm̃ i fiaudeʒ

bert. lecꝰ in ingenuo. vt. . ti i.l. non vſq;. Az0.

5„

g nes ar ꝓ ſnĩa nr̃a quã dicimus.C. deↄdi.ob cau.l.ea.licʒ

in boc ſit diſſimilitudo:qꝛ fauiana ẽ ̊ poſſidentẽ. ↄditio vᷣo ob
cãm ð paciſcentẽ tm̃ dat. b l Etiã caluiſlanam. q cui det᷑.
dic vt. C. ſi in fraudẽ pa.l.ij. ĩ ¶Un fraudẽ.quot modis fi⸗
at fraus. dic vt. S. de le.x ſe.con.l.fraus.bic aũt fit in re.i.rei dimi
nvtõ e:non gᷓ bic modꝰ ↄtinet᷑ ſub illis ꝙ ven eſt:qꝛ illi modi gr̃a

Beiure patrona.

exyẽpli doctrinałrtradunt᷑.Aʒ. Itẽ ⁊ no.er pᷣcedentibꝰ ꝙ durius agitur
cũ eo qui fraudat legẽ q; cum eo qͥ fraudat hoĩem. ſic eſt ar. S. S. de ar

bi. l. caſus.

ke Oi qs centenario. pᷣma alienatòe fecit ſe minoꝛes

centenano: iõq; ipſo iure ſit reuocatio:p ſcõ am nõ fit minoꝛ:qꝛ iaʒ mi/
noꝛ erat ꝑ pᷣmam:qre ipſo iure nõ reuocat᷑ led ꝑ caluiſianam. Jo.

pfoni:idcirco fauiano⁊ caluiſiano

ludicio reuocabit᷑ id qð alienatuʒ

ẽ. ¶ Si gs ples res ſil alienãdo

——

minoꝛẽ ſe cẽtenario fecerit: qruʒ

vna reuocata in oium

camꝰ oẽs:qn ꝓ rata ex ſingul:ut
ex ſingul centenariũcũ faciamuſ:
magiſq; eſt vt oĩium reꝝ alienatio
facta nulliꝰmomẽn ſit. Si ꝗspla
ne non ſil alienauenit:ſed qſdã res

añ qſdam poſtea:alienatio carũ
rex que poſtea alienate ſuntꝰ:ipo

iur nõreuocabit᷑:ſj pꝛioꝛ in poſte⸗
rioꝛibuſ fauiane ⁊ caluiſiane locꝰ
Jiui fratres i hec vba reſcrip
erunt.cõꝑimꝰ a ꝑitioꝛibꝰdu
bitatũ aliqũ:an nepos ↄtra tabu.
auiti liberti bonoꝝ poſ.petere poſ

ſit: ſi eũ libertũ pr̃ pris cuʒ ãnoꝛũ

xxv.eẽt capitis accuſaſſet:⁊ ꝓclʒ
ſane nõ leuẽ iuris auctoꝛeʒ in hac
opione fuiſſe:ut nepoti ĩ hmõi cã
nõ putaret dandã bonoꝝpoſ.u⸗

ius ſniam nos qʒ ſecuti ſumꝰ cuʒ

reſcriberemꝰ ad iiellũ cecidie lõ⸗

gine. Sy ⁊ voluſius mecianꝰ ami
cꝰ nr̃:vt ⁊ iuris ciuil pᷣter vetereʒ

⁊ bñ fundatã pitiã anxie diligens
religione reſcnpti nri ductꝰ ſit: ut
coꝛã nobis affirmaueni non atbi⸗
tratũ ſealr mdere:ſed cũ ipſo me
tiano ⁊ alijs amicisnr̃is iuriſpitis
adhibitis plenꝰtractaremꝰmagiſ

viſum ẽ nepotẽneq; vbis neq; ſẽ

tentia legis aut edicti pᷣtoꝛis ex ꝑ⸗
ſona vel notaprñis ſui excludia bo
nis auiti lbemplunuʒ ẽt iuris au
ctoꝝ:ſed ⁊ ſaluijiiuł.amici noſtri
clanſſimi viri hanc ſniam fuiſſe.

anin oium ptibꝰ ma
ioꝛ centenanio efficiat᷑:vtruʒ reuo⸗

1 Vna. de rebus.
m Reuocata.ipo iure.
n DOiui. ſ. rerum.
o Partibꝰ. l. tertijs re
uocandis.non ipſo iu⸗
re.ſz ꝑ caluiſianam.
p Oẽs.l.ipſo iure.ac.
q omenti ipſo iure
vt. j. de aqᷓ quot.⁊ eſti.
.i. F. ire qrit. ⁊. F. treb.
r ¶GBi duis qda res. ᷓ
ipſum minoꝛẽ centena /
rio faciunt.
a ¶ Poſtea. qᷓ; erat fa⸗
ctus minoꝛ centenario-
b Alienate ſüt. ipſo iu
rehni tranſlato.
c (Ged pᷣo ſi mõ p ip
ſam factꝰ fuit minoꝛ cẽ
tenario. alioquin ꝑ cal/
uiſlanam.

R Dulßaten pꝛiſ. i.
uus bui? nepo/
if Higintinq; eet. atr
eg intiqn .
ſene alij ſed ẽt ſibi ñ
p̃ᷣiudicaret accuſatoꝛ.
vt. j. de bo. lib. qui cum
maioꝛ?. WñRWK.
fBegd ⁊ voluſius.oꝛ⸗
daore.ſʒ vt.i. poſtq;; vo
lu. me. a. noſter anxie di
ligẽs pitiaʒ iuſj ci. pꝛe⸗
ter veterẽ:repete ꝑpitiam
liberaliũ artiũ: quam ſi
milr diligit poſtᷓ ille
in quẽ ductꝰ eſt ĩ pñ̃tis
nfa religione nr̃ reſcrip
ti.i. ꝓpter religionẽ nri
reſcripti q.d. vtumire
ligione eſt babẽdum re
ſcriptũ q̃ſi equũ:an xᷣo
Iſi iniquum. ait ſub. il ⸗/
le voluſiꝰ ſe nõ arbitra
tum alr md ere. vt.i.ſiẽ
nobis affirmauit.
g ESes cũ. nunc coꝛni⸗
git p̃dicca.
b ¶Auit liberti. imo 5.
vt Z. e.l. qui ð. So.ibi.
Item 3 ſ. ꝓri. F. ſʒ ibi
pĩ: bic auus accuſauit.
facit.S. de ſe.l. emã cia⸗
p atum. §F. fl.

i ¶ Sʒ iĩ ſalui. fuiſſe. vvx

euid enter ⁊ generałr ſci
as qñ delictũ piis eiuſ
dQAꝗẽ pioni noceat eius li
beris:ita diſtingue.na

aut filius vult ſibi ven

dicare ius tale in libertis:exr quo pꝛi ad buc viuẽti nibil acquini᷑ puta re
uerentie exbibitõem. vel ne vocet᷑ in ius ſine venia:vel ſiłia.⁊ tũc nõ no⸗
cet ſibi delictũ pꝛis quominꝰ ẽt pꝛe viuente tali pꝛogatiua vtaf.vt.S.
de in ius vocã.l.adoptiuũ.S.i.Gi vero ſit tale ius ex qͥ pꝛi poſſit acq̃ri
puta ſi vulr liberto ſuccedere ꝑ ↄ ta.vel alio mõ tanqᷓ; pionus:tũc pfe
viuente ⁊ ſe in ptãte rem anẽte repellit᷑ ſecus ſi pr̃ deceſſerit vel alio mõ
ſui iuris faciꝰ fuenit.vt.j.de bo.li.l.quent᷑.⁊ h poſſum dicẽ generalłr in oĩ

Pphiberi. ſũ illici

Liber
cneẽt pub.qꝛ ius lbertoꝝ bñt filij non a pꝛe iure ſucceſſionis.ſed qꝛ filij.
ſunt qbus excluſis veniũt cognati pꝛoni ꝑ oꝛdinem vſq; ad q̃ntuzʒ gra
dũ.vtlinſti.de ſucc.li.S.multis.non ob.qð dꝛ.j.deinterdic.⁊ rele.l.iij.di

miſtrare detractat . Eratiꝰ

5 Er duob'. debitaſt as t debita

Ps. rf.tertia ps eiꝰ p/

tis qᷓ cuilibet ex pꝛonis ↄtingeret liberto decedẽte ab inteſta to ſi⸗

cut in filijs dẽ. vt. C. de colk. l. pe. F. qð quidem in aliſss.

J flliuſ. pa

co.n. ꝙ filius hʒ qᷓdam iura in liᷣtos eoipſo ꝙ filiꝰ eſt:non qꝛ bẽs pu 5 t. ſupp reſcit poꝛti zoninö oe sfi.
2 aiuctd 8 ibeno qð põt bꝛe:⁊ tanch ſeihs: tanq; bis pito . 9 BatatertTenee: aengiunni aant at
qð h vt bẽs: 7 eyne = pot ſec g o⸗
bars by eiC dei (Pe queſitieſt ſi pfoni fliꝰca: pf̃atifcialio'cr pte bice inſtimm eboli
vgren. pittis acchſauent libenuʒ: an hoc to:ſi p ſeruũ eralia pte penti ſuc,. vi. ſ libens.
. be in ius vo. ladop nocet liberisipſius: ſ ꝓculꝰ ꝗdẽ ceſſent: obijciunt pronoꝰ. ¶ ¶i⸗ xandies⸗ligee
unu teeoe ra eius ihac fuit opione notã aſpſaz pfo⸗ bernti filiꝰ hrs inſtitutꝰ ſi bona re-⸗ ſia deeybĩdatöõ
vttanc bides nõ pon i fllijs liberis eiꝰ nocere.iul. aſt pudiauerit pronũ non excludit. verotſgiige
ſint admitti.admittůf negauit:ſed hic idẽ qdð lia. ait di g tis ↄſtat ut ẽt ſi ¶Aius. a Alioind pa
ranch ilee 6 cenduzcerit. ◻Wcnola. ptate ſit pentis ilius pro nono.
a. Pan bocoid Sria que Meroan libertꝰ phibeni pt nenihilomin? iure ad eum ptiner b Acagn.: V
deliet dienenir ſol l pfono i eadẽ colonia in qᷓ bül⸗ — Sibboin dum anai⸗
l.adoptiuum. 5.fi troſit ¶Ple negociat: idez genus negocij (Afilius pr̃is necẽ inultꝗ reli ear. ꝙ cum eo.
ſaaen rn exercere. Sceuo.im.nonpoſſe ꝓp⸗ ¶ Duent q ſeruꝰ detexit: ⁊ li⸗ ne K d
n. ideo dr tranſire; ab Hibern. LDOem.dbenatẽ meruerit:dixi non hñdduum lib.l. um par ⸗
eo cãm hcat:ſed qꝛ pꝛe A eA i men E. „ ,,9J 3 cum libertus.
amittente fll bz bfi,· SKNeut teſtõ facto decedente li ꝓ proni filio: qꝛindignꝰ?. Cũ . lberi exeli⸗
ium. As. ⁊ fac ad po — ) bertoptãsdat᷑ prono vel li- ex falſis codicillis ꝗ veni aliqᷓ te ditqꝛ non vide
. erSetie d ſed nun Pertatisca impoſita petere: v! ꝑ crecditi ſunt: pfsignoꝛqs qi er fi nselc n
I ipſt ſlio necer bici· tis honoꝝ poſ. ita ⁊ cũ inteſtato deicõmiſſo libenatẽ ſemiis pᷣſtitiſ· 5 ſeſtdceblt
nult g ſcrar diei ſilo Oceſſent: eax rexei electio manetꝰ ſet. reſcriptũ eſta diuo adriano li becũ quaſi . ſ⸗
boc ei a ſuccedendo 5 1 . Mgratus lben e MWlul. beros qdẽ eos &&: ſ eſtimatiöem? zſi uis ſunſ be
excludit. vt. ö. ad teruu. ui pronoobſequ nõ pᷣ⸗ ſui pᷣſtare debere:⁊ hos libertos Atis. po,
l ij.5. nenn, ſtat:uel res eiꝰ filioꝛũue tutelã ad, manumiſſoꝛis e recte/ ꝓbat᷑:quia ackatueee⸗

l gueleno:gznil tai
Aliina cetego. Aʒo. 2 fac̃ „ F. ρ9 voſtitaf sami . 5&S
BFe.llibeni rſei i fſi — POrtak: P' reſtituat amiſſi hernmogene appllauerat: dd Alasiſito nundd

14

deop.li.ſt qᷓ;.ſed ipᷣi di⸗

pfonatꝰ ⁊ petende ↄtrata.bono diceret iudicẽ de diuidẽda hr̃dita⸗

e detn . ſaluũ eſt ẽt in hislibenisiſs proni ptenon by liber⸗
gue libert? ſiue pronus de⸗ ( oarngo pia ab ¶ Aulus. Ii

ie libertꝰ.reſtituat᷑ in integrũ.
KRecipiiur. vt 2.
tab. l. i. in fi. nec ob. C.

nẽ ꝑ ſeruũ iudicio liberti ſine cõ⸗

ſ. de bo li. liij. F. ſi depoꝛtatꝰ.⁊ dic vt not.s.de
deſẽ. paſ.l.fruſtra.ſed ibi indulgẽua. vł vt ibi.

v ¶ Excluditur. ⁊ ſi ex vncia cum q̃ttuoꝛ. i tertia ei debet᷑.

bꝛe debeat. vt in aut. vt

Der ſeruũ.ſ.pꝛoni: ⁊ ſub. ẽt ſi inſtituat᷑ ſeruꝰ pꝛom a liberto: ad qð
ſ. c.l. . naturales. facit.j. de bo.li.l.iij. .. totiens.⁊ qdð ibi nonna.
Ael legato. nec hoc coꝛrigitur in pꝛono lʒ in filio ſic vt iure inſtönis

cum de appel.cog.S. aliud, colł, viij.

vt beres bebit

NIeut teſtõ. inpo m̃ poſ.ius recipitur:qð ius ſerua teinterſe ⁊ cohr̃dẽ:nontm̃ res:ſy ius pionatuſ. vDi
Ita vt opas. S. lũ pronꝰ vel liber rli S,, r„ getur ſic. vt.ſ.
Martis Irerie. lujr: X ſi inmetallũpfon vel liber ẽt libenos diuiſiſſe. nullo eni iure de ſigetcö ube.
o Poſſeſſionis. ta. t? danatus reſtituat᷑. ¶ Excludi id eñ feciſſe: placuit nullã eẽ liber: Lſifllius 5. eit.
PAEneertua ↄtra tabu. bo. poſſ. pronus: tonꝝdiuiſionẽ. alimentoꝝ aũt diuiſi 2 facit . C. p q.
ſola impoſitõe oparu, r n e, iE . „La. ſer. p H.. i.
pdit ius ſuccedendi. 2 ſi ex vncia hfreinſtituat: æ id qd onẽa iudice intercohrdes factam ſoeboli ſi nect
quidã p:qð dic.vt.C. deeſtad ſupplendã debitã poꝛtio eodem mõꝰ ratam eẽ. 2 gꝗe ſuis 2 leg l.

iteſtato. SF. i. ⁊. S

ponuntes nesdeͤ littone ?delatöe ei in brditateuf De blanis allhas elhertia . sg uce
gncilene.. egaro ſuefgeics: ueripeèt. Penuse pauaue an Chee
Mgratus. vt ob ¶ Exduob pf̃o ons vnd exðbi M Vpianus. So. ibi a legef
voen ſeruiruren ta pte hr̃e inſtitutꝰ ſine ↄditiõe et Tiam m litib pietatiſ dalbie bbiae
Romen ingrar⸗ ſe con dilatõe tra ta. bonoꝝpoſ. Pe tere roñ pentes oſtare dʒ: hel vt ibi. t facit
tra. C de li. cau. . ſlo. non potenit: l ſi mioꝛ ei poꝛtõ eẽt &Ajre ſi fiiꝰ miles in pfeyʒ C de fideroͤmi.
alboenecekri t relicta: ⁊ ↄtiata.bonoꝝpoſ.petiſ aliq cõmiſit: ꝓ mõdelictipunien⸗ 1 ingtöenn
xDi. ſet: alia ct poꝛtio ei accreſcere po⸗ dus’ẽ: 7 inter collibenos mr̃eʒ, ½ 0 aure. vt ſ. 5
cracraebnlt n tuiſſet. Maturales libeni libeni ex filiũ pietatis rõ m naturam eẽ ſal manute⸗ cn3
9 G .
Fe eti e r nale patit᷑:nõ in ſeruitutẽ reuocat.vt.S.de ſuſpe.tu. Armelia.eodẽ mõ quo ceteraꝝ reꝝ.vt.S. fami.ber.l.qᷓdam.

⁊.ö.de ali.le.l.iij.in pᷣn.ſed quõ ꝓ pte vʒ ſnĩa.Rũñ.płes ſunt

capitula. vt no.in õ rio.vt.S.fami.herc.in hoc:iudicio.

b Beobſequijs a libenis ⁊ libertis pentibus pᷣſtandis.

ratio que eſt pietas. Azo.

n,, eircà manum. e

onſtare. i. certa eẽ dz.

Ziam. pietatis ratio.a ſeipſis miluibus debita: veli⸗·

Narẽtes. i. circa pentes. ſic 2 dĩ chirotbecã bʒ innmas

fPuniend. vela pfevel ꝗ iudice, ſic vult pf pt. C. de emo lil.

—
—.—

—

— — —
;— ——— — — — — — —

1

boſla
ene

ſals n

gidad

lgut
ſoin
—

nnggn

odci⸗
ſKiuniſi

(un x
0.
Re .

ens.

ndenl
onpidi

Schani
Nr ſadgr

alſs
ſulbe

is.9O

ns,del

eer oi
lber,

loe
nunda
W

atud Nd.

ſe dtj

cö lboe.

1s ⸗
Chi⸗

iknei
tege
1115
ſlens
ed
.
ſ
llgen

hoe

r.
bitſict

lAäie

in

s
1r
Vm
sſun
d
pn
i

RM cuz pron?. 2 Gq vlimpias man? eisinfert: pfect?

—

bacp

leoet

Kflmms. g Celigt o ſb ſmfe ae gut qr ambo eraͤt
manumilſi: ſic ⁊ alibi inſti. de ſerui. cog. Sed qͥd ſi ambo eent ß /
ui.idem videt᷑. vt.S. den. nupn. adoptiuus. 5. ſeruiles.
b ¶ Si filius venerart. no. ſic e.l libero. 14 Publicam. i.
que cuillibet de popuio debet᷑.vel.i.publica vtilitas eſt taleʒ im
pietatem puniri Sðð,

2 facit. S. de off.

pcon. l.nec qec; na dʒ. ꝗ Si filius prem ? mr̃em

delenode quos veneranoy otimnelijs affic,

no. C. de liber. Micelitiᷓ ad mibliraniet ⸗
e.li. l. N maumi⸗ vrbis delictũ ad piblicarn * .
bꝛi in a· ẽ ptinens: ꝓPlndel winclicat in di
KUndign? mi gus militia iuclicand eiqin pa⸗
iiria pꝛiuilegio trc ? m̃em quibꝰ ſe educatũ dixe
militie: auin pui nit maleficos appellaueritꝰ.

atur a pᷣſide. vel . SeEt n 1
des edandus Onoꝛi pentũ ac⸗ Aulus
⁊ libenꝰ in ſeui · N patronoꝝ tribuendũẽ:

p Arẽs pronꝰ pr̃ona? Api.

Deobſeq. a li. 2 l paren.

diciũ eſt. ſc ſi non ſit demt: ↄpetit libertas. vt..de mã.l. vbi . ſlue. vñ
aliud qua. S. ⁊ ꝑ boc qꝛ ↄfert libenate:non porin ius vocan.vt not.
5,. de in ius vo.led ſi bac le.ij.m.bñ dico dat libertateʒ: lʒ ⁊ non data
ↄpetat.nã non mutat lubam no nccaria veboꝝ ⁊c̃.vi.õ.de au.⁊ argẽ,
lega, l. pediculis. . labeo. ßMß
Er ꝓcuratoꝛẽ. ar
gu. 9. . pu uu H
ihiue:aut pẽtes patrol pro⸗ eiali modũu re pi
dũ vel nõ faciendũpecimias acce- Arene. in kacus
piſſe dicerent: n factũactõe tenẽ/α N ech
tur:ſed nec famoſe actões aduer iuũ.li. in n. q infamar.

ſus eosdant᷑:neche quidẽ qͥᷣ doli vtibino. in factuͦ ge/
vel fraudis hñt mentoeʒ.

neralis bñ daf boc ca⸗
— ſu. vt. S. de dolo. l. nõ ð̊ᷣ
4CAulus. bet in fi.
cet famoſe nõ ſint Xp. e d e ia am..
S ſ 3 —————— 7
7 in qtum facere poſſunt dãa b oldenroͤnem. lz non

vtqᷓ; ¶In Ec ſemi coꝛmpt i agetur. a 4 Famoſe ac. q multe
mtẽ reuocandꝰ. etatoꝛe uidiciũ accipi „
ure renocanh. Uis P ꝓcuratoꝛẽ iudiciũ accipiant l
⁊ ſic eſt ar ꝓ pꝛe N e P e
iatis ð eos qui/ nec actiode dolo :aut iniuriam

bne bi fecnunt incos detur. Beni vbis edictinon nant: nec exceptões doli patiun ar lamoles urein 6,

1 A . fie i. — „ „“ — — — — 7
auo male, bẽantur ifames ita cõdenati : re
ſicio. thipſa ⁊ opione hoiumnõ effugi

m 4 Aopellane, iumt infannie nota. IYnrerdictuů
trxtdic qꝛ dint afa q vnde vi non eſt aduerſus eos

ctura trices.ſic ac reddendus. . Arcellus.

ultos annos venire iuſſit:

Fbeimtne voc. ei manumiſit: quero an eiꝰ fius
nicp. ſed an æheresmanumiſſoꝛis:vt ingratũ

en He dolo ſed accuſare poſſit. rñdi poſſe: ſi nihil

bains locoin ſa aliud eẽt impedimẽto.nam pluri/
cri. vr. de do. mü intereſta ſuo ſemo ꝗs: vel et
p yniariamm. Ab atnico eius nümis acceptis de

vꝓt. ſ. de iniur. nõöõ derit libertatẽ:an ab eo ſeruo 9 E

ſvu c nii¶cẽt alienꝰ in fidẽ eius deuenit. ⁊ e.

in ius vo.l. ſed ſt ille ẽt ſi non gratuitũ beneficiu

bac.5.fl. ſed con tĩ Hſtitit:iſten:i Hiſ qᷓpliꝰ ouã ope⸗
tra b. ſ. eo. l. l. F. mm pſtitit:iſte nihil apli ug one⸗
bonoꝛ. Solu. 1 ſuam accõmodare videri põt.

brr boden Ebent nen
ſol. aliud ſupꝛa Pai
dicta.l.ſʒ ſi bac. nrum libtũ P oſſe argu 1di⸗
. uus ſeuerꝰ ⁊ anto.reſcriplerunt.

q ondẽnati .
p ꝓcuratoꝛeʒ. vt
3. de bis qui not.infami.furti.S.ſi qnis a li.

r Infamie ſ de facto quein qbuſdꝗ nocet. vt.C. de bis q̃ no.in

ſfa l. ea vero. Aʒo. s6Red dendũ. ſed in factũ eius loco,vt

de vi ⁊ vi arma l.i.S. interd ictũ boc qꝛ atroi.
azet⸗ incipit ſt ticiꝰ iuſſit. foꝛte ꝓcuratoꝛi ſuo.
Aſuo ſeruo. vt ꝓrime dixit. x Ab amico. facto
pacto de manumittendo inter dñm ⁊ ſeruũ non amicũ qui nihil
dicebat:ſed ſolum pecuniã dabat.nã idem ẽtunc: qð eſt ſi ipſe ſ
uus dat:vt non cogatur manumittere. vt bic.⁊. C. de li. ca.cum

tem reuocat. vt hic.ſt aũt cum amico ſerui pepigit.tunc eaʒ cogit

affimes: ⁊ oẽ ius pꝛoni ſaluum. vt.Q. de obſeqᷣ.l.ẽt. ⁊ in ſeruitu, ⸗
4 6

cat. vt hic. e NVEVres. ſ.qiam filiꝰ.eſt enĩ ingenuꝰ.vt inſti.de inge. Defũ cti
manumittere.t.j.demanu.leſi qs ab alio.⁊ iõ nec reuocat in ſerui iq ei no r Eeigonlant oneg dann flis Ponen
tutẽ. vt. C. delib. 1. eli.l. . nec ſuccedit. vt. C. de la. li col.l. Fllös. a Zbto. bõeſta. et ſi ſit inboneſta. vñ /ar. . ¶ 5li. v. e li.l.ſ.ſo. id ½
v 6 Zlle. 4 accipit a ſeruo vel ab amico ſerui pacto tñ facto cũ ſer⸗ — as acanſervr deaceuldacruſateini 7 de adulte ſi adul⸗ d. 7
50 Beneflc um. qꝛ non tenebatur manumittere. ‚uo tantũ. Debet. 7 magiſti. è”” teri. 5. libto.

7 Opam ſuã.l.de facto.ſed cete immo ⁊ Pↄfen libertateʒ ſi boc

9/, Onoꝛi pa ☚— eni
HNm vz, in poſtea eroꝛat acceptioeius pcio

C.

habebitr. ◻Aulus.

diti.funiua. vt. . e. l. l.
ꝗᷓ buic cõtinuatur.

vel vis metuſue cã:vel interdictũ 4
vñ vi:vel qð vi aut clam patiun᷑ ¶¶Erc ſerui coꝛrupti.
rẽtes iuſiurandũ de cal 1 b infamat. vl. 5.
nec deferẽtes iuſiurandũ de calimn deſer. coꝛr.l. dolo. azo.
e deſe⸗coGenercgo.
niaxiurant:necnõ ? ſiventns noie v/ Jecrno int ſas
