l. penulti. Oo ¶ VUt nunq;. nam ſi auus pᷣmo moꝛiaf:rfũpit teſtamẽtus
patnris/ſi pater pᷣmoꝛiat᷑ rüpit teſtam entũ aui p.l.vellł. vr S. de imu. teſ.
l pꝓoſtumoꝛũ.ſi aũt ambo ſimul: a tũc neuter cu neuter ſit pᷣmoꝛtuus:vt
ſic appareat ſecuũdi moꝛiẽris ruprtum. ſed quidã dicũt vrrũq; rüpi arg.
I· dere. du.i.qui daos. ſed ibi fauet ſubſtituto.qꝛ venit ſin volũtatẽ.bic

pagano iaʒ illo facto natꝰ ſit:nec
cõualeſcet mptũ. ſi vero militãte
adhuc natus fuerit rũpetur: dein
de ſi voluerit ratũ illud eſſe pr̃ cõ
ualeſcet:q̃ſi ſit denuo facuum“.
Sced ſi viuo auonaſcat᷑ poſihu
mus:hic nõ rũpet cõtinuo patns

teſtm̃.ſj ſi ſupuixerit poſt auimoꝛ

teʒ viuo adhuc pr̃e mpet qð no⸗

uus illi nũc pꝛimꝰ her̃s agnaſcit:

ita tũ vtnunq;; poſſit duoꝛũ ſimi
teſiã mpere ⁊ aui NGK pi.
NJus muilitil ꝗ doloꝛiſimpa

ctia vel tedio vite moꝛi ma

luit teſtm̃ valere vel inteſtati bõa
ab his ꝗlege vocant᷑ vẽdicari:di
uugadnanꝰ reſcripſit. ꝗ Si mili
tiab miſſus intra annũ teſtm̃ facer

ceꝑit:neq; ꝑficere potuit:põt di⸗

ciſolutuʒ ita eſſeteſtm̃:qð in mili⸗
tia fecit: ſi iure militie fuit ſcniptuʒ
aliogn ſi iure cõi ualuit:nõ eſſe iu
re reiciſſum: nectñ circa militeʒ
eadẽ adhibet᷑ diſtinctioꝰ:nã quo

Ccũq; modo teſtm fecerit: nouiſ

ſima uolũtate reſcindet᷑: qmuo⸗
lũtas qʒ militis teſtm̃ eſt. I Dẽ
Iles ſi teſtminipfectũ re
linqt ſcripturaqᷓ ꝓfert᷑ pfe
ctiteſti ptatez obtinet.naʒ militis
teſtm̃ ſola pficit volũtate:quiqʒ
plurałꝑ dies varios ſcribit:ſepe

teſtm̃ facere uider Dem
NIlitis codicillis ad teſtm̃
lactisetiã her̃ditas iureui

△

ebit᷑ dari ecen, ptem dimidiã
hrditatis codicillis dederit:teſtõ
ſcriptꝰ ex aſſe hers ptẽ dimidiaʒ

her̃ditatis habebit:legata aũt te/

ſtamẽtodata cõiter debentur.
MWiles caſtrenſiũ bonoꝝ ⁊ non
caſtrenſiũ diuerſis hr̃dibꝰ inſtitu⸗
tis poſtea caſtrenſiũ bonoꝝ ali⸗
os her̃des inſtituit.pꝛioꝛibꝰ tabu
lis tantũ abſtuliſſe uidet᷑ qʒtuʒ in

poſterioꝛes ↄtulerit: nec nuidetur

mutare: ⁊ ſipꝛioꝛib tabulis vn?

aüt pter volũatẽ venit
us milit a. relcri⸗

pfit. ſecus ſi cõ ſcié⸗
tia crimis. ⁊ ad hoc.S.
de iniuſto teſta.l.ſiquis
elͤxbere. 5§. pꝓinde. 7. C qᷓ
teſta. facere poſ.l.ij. ⁊. j.
de bo. eoꝝ qui ante len.
b en ilitia. fecerat em̃
duo teſtamẽta quoꝛum
vnũ fecit in milina.ali⸗
ud infra annũ miſſiõis.
⁊ iſtud ſcõm non cõple
uit rumpit pᷣmũ ꝑ ſcom
ſi öᷣmũ fuit factum iure
militari.aliss nõ.

c ꝗ Zamen. circa militez

ideſt circa eum qui ad/
buc milttat.

—

de Diſtinctio. que eſt fa

cta circa eum qui deſijt
militare. .

e ¶ Quocunq; modo.ſi

ue cõmuni ſiue militari.
⁊ no.bac.l.ſacilius tol⸗
li pᷣuilegium qᷓ; ius còe.
vt ⁊ in aut.de nõ alie. S

qꝛ vero veriſimile.in fi.

f¶ Fecerit. ad buc mili⸗
g Allsuinnne lIʒynõ ſit
ſolenitate cõi ſuffulta.R
⁊ facit inſti.qui.mo.telt.
infir. F. ex eo. ⁊. S. de in/

iuſto teſt.l.iij.

Iles. impꝑ fectũ.i.iuia

ecõi. ſed ꝑfectuzʒ iu

re ſpeciali.

(ABola. vt ⁊. ſ. e.l. luci?
K AQuic.l. „miles.
1Plura. l. teſtam éta.
m Bepe. ?c. vt . S. e.
l. qu erebat. ⁊ facit. C.e.

l.milites. ⁊ ꝙ ibino.

Ilitis. ad teſtm̃. id

ſey iuxta vel in teſtõ

cõfirmatis.alias poſt.
Dar eaieco vris
e.l.querebat᷑.nec ob.in⸗
ſti. de codicil. S. codicil⸗
los.qꝛ ibi ſpeciale.
piſDunidia. ⁊ aliã dimi
diã ſcriptꝰ ĩ codicilł. b.

q Loiter. ab vtroq; q;ᷓ
uis nõ ſint repetita. cuʒ

em̃ ab inſtituto in aſſem
d ecreſcat emolumẽetunꝛ
decreſcat ⁊ onꝰ.ſic.sD.ð
vulg. ſub. l. 2 ſi Z. ⁊. j. de
le. inj.l. fi. F. fiñ. ⁊. j. ad.l.
fal. I. plaucius.
rꝓAiles. inſtituſ vno
in vnis alio in alijs ⁊ B
in. i.teſt. è
30 Poſtea. in ſecũdo te⸗/
ameto a „ehonr
t¶EWMutare. i, aliud eſſe

1 ₰

⁊ ſi vnus ⁊c.ſ.qᷓ ſi plures.vel dic pᷣmũ teſtm̃.ſ.in alijs bonis.net ob.ð
G. eo.l.querebat᷑. So.vt ibi.⁊.l.centurio cõtra.So.vt ibi. Itẽ aliud in

puato q; hic dicat.qꝛ ex toto rũpit᷑ pꝛimũ.vt.j.ad trebel.l.h qͥs pᷣoꝛe.ð

vy lbiles.ignarus.aliud ſi ſciẽs.vt.C. eo.l.ſi cũ ⁊.l.ſicut.⁊ eſt ad boc

7. LAccr.

&Aum. i. qꝛ. accurſius.
3 ¶Bone ſidei poſſeſſoꝛ

vt. S. de peti. bere. l. Itẽ
veni. F. eoſ apt q̃ iuſtas

Lcc.⁊ huic bone ſidei iu⸗

ſtam p̃buit teſtatoꝛ.

26 Aeteran?. mãaſiſſe. qꝛ
nso ſic mutani iure teſtĩ
pPfeciũ potuit.vt.C. de

teſta.l.ſancimus.⁊.S.ð

teſt. ber̃s.S.ſi quis poſt
.S. e.l. eius.S. fi. ⁊ inſti
tu. qui.mo. teſt. infir. F.
ex eo.ſed nonne vt indi

gnus eſt heres q̃ volun
gatẽ nõ bʒ. vt. C. de bis
dqbus vt indig.l.beredi
tas.⁊.j.de biſ qui.vt in
dig. cũ quidã. Rñ.in pꝛi
ma expꝛeſſe dixit eoſ nõ
mereri.bic nõ.itẽ in alia
ſed pᷣm reſtm̃ bic nõ ſed

m̃ voluit v alere pᷣmuʒ

in verbis. ſecus ſi in fa⸗
cto:vt qꝛ tabulaſincide
rit.vt.j.ſi ta.teſt.nul.ex.
l.i. H. ſi beres. ⁊. C. eo.l.
noſtrꝗ. que ſunt ↄtra.
9 6[Scom ius cõe. ꝙ ẽ
vt nuda voluntate adi⸗
mant᷑ legata.vt.j.ð adi
mẽ. le.l.i.S. fi. ⁊.l.ſi
trãſferã.⁊.l.⁊ ſi ex ꝑte.⁊
ſ. de lega. lij. l. ſl iure.
x ¶EPetẽtis ·i.legatarij.

nõ beres habeat ius

retinẽdi cũ teneat ex pꝛi
ma volũtate:vnde ſi ſo
uat repellit᷑ repetens vt
ſub ijcit. ⁊.j. de exceptio.
Do.l. a pud. S. pᷣterea. ⁊
ar. in eo.n.l.ſi ꝓcurato⸗
re.ſed quõ bʒ legatariꝰ
cũ fuit ademptũ lʒ br̃s
non repetat.Rñ.aufe
vt indigno. ar.j.de bis
quibꝰ vt indig.l.cũ qui
dam. accur.
a ¶MHMiles. conſtabat.
alioq̃n ſecus.vt.S.eo.l.
querebatur.
b ¶ Co ſtitit. ſufficit ergo
ꝙ ex ſecũdo teſtõ heres

Sieo. l. ſi filius. in pn. z. S.ij. x Atilibꝰ, actionibꝰ. ⁊ cõdi.inde.⁊ cõ
di. ſine cã. vt. S. de odi.
indebi.l.i.⁊.ij.⁊.iij.iiij.

heres ſcniptus fuiſſet.¶¶ Miles
in ſupᷣmis oꝛdinãdis ignarꝰ vxo

rez eſſe pᷣgnantẽ vẽtnisnõ habu⸗

it mentionẽ:poſt moꝛtẽ prñs ſilia
nata ruptũ eſſe teſim̃ appuit: ne⸗
qʒ legata deberi. Si q vero me⸗
diotpe ſcniptꝰ her̃s legata ſoluiſ
ſet vtilibus actionibus ſilie datis
ob impꝛouiſux caſuʒ eẽ reuocãda
nec inſtitutꝰ cũ boneſidei poſſeſ
ſoꝛ fuerit qð inde ſuarinõ potuiſ

ſet pᷣſtabitiſ Meteranꝰ moꝛiens

teſtm̃ iure cõi tpe militie ſactũ ir⸗
ritũ eſſe voluit: ⁊ inteſtatꝰ eẽ ma⸗
luit. heredũ inſtitutiões in eodeʒ

ſtatu mãſiſſe placuit.legata vero

petẽtes exceptione dolimali ᷣm
ius cõe ſummoueni placuit: cuiꝰ
exceptiõis viresex pſona petẽtis
eſtimant᷑:⁊ alioqn potioꝛ eſt in re
pari cã poſſeſſoꝛiſ. Miles iur cõi
teſtatꝰ poſtea teſtõiure militie ſu
per bonis oĩbus facto poſt annuʒ
militie vita deceſſerat:pꝛioꝛis te⸗
ſtamẽti qð ruptũ eſſe ↄſtabat nõ
reintegrari vires ↄſtititAu.
Iduobus a milite liber⸗
Uto ſcniptis her̃dibꝰ alter
omiſerit herditatẽ ꝓ ea pte inte⸗
ſtatꝰ videbit defũctus decelſiſſe
qꝛ miles ⁊ ꝓpteteſtan põt:⁊ cõ
petit pronoab inteſtato bonoꝛuʒ

poſſeſſioꝰ:niſi hec volũtas defun

cti ꝓbata ſuernit: vt omittẽte alte⸗
ro ad alterũ vellet totã redire he⸗
reditatem I Dem.

qVod dicit: ſi miles itraan
uʒ quẽ miſſus eſi deceſſe

eſſe potuit ſiinfra annũ d eceſſiſſet.vt inſti.qui.mo.te.infir.S.poſterioꝛe
2.·.de iniuſto teſt.l.iij.S.ſed ſi conſtante.
A duob. dic ticiũ inſtitutũ in caſtrenſibꝰ. ſeiũ in paganicis q ſei⸗
us repudiauit. nõ accreſcet ticio ſed pꝛono ab inteſtato.vt.j.de bo.lib.
l.ſ filius.S.i.nec ob. S.eo.l.ſi certarum.S. ꝙ ſi alterutra.qꝛ boc fauoꝛe
patroni qͥ repellit᷑ in caſirẽſibus a cõtra tab.vt.j.de bo.lib.l.iij.F.pꝛo/⸗
nus. ⁊ ideo etiã in ceteris admittit᷑: ⁊ eodẽ modo ſoluit᷑. C. de cadu. tol.
§. bis ita. vbi p̃fert᷑ coberes legiumo in iure accreſcẽdi:vel dic ꝙ indi⸗/
ſtincte bic inſtituit duos.nec ob.S.eo.l.ſ certaruʒ.qꝛ ibi eſt ideo qꝛ non
erat ſoluẽdo bereditas.⁊ ꝑ boc nullus ab inteſtato volebat. arg.S. de
mino. ſine. S. ſed ꝙ papi. 7. C. de necelſ.ſer.l. fi.ſed tũc eſt cõtra dictã.l.
C. de cadu.tol,ſed ent ſpãle in inſtituns a milite.⁊ eſt rõ:qꝛ ⁊ pꝛius po

tuit ꝓ parteteſtatꝰ d ecedere.qð qꝛ eſt ſecus in puato ideo accre
ſcit potius qᷓ; det᷑ legitimo.vñ legatarijs nõ accreſcit inuitis.vt
C. de cadu.tol.S.vbi aũt.qꝛ nõ reddit ꝓ ꝑteinteſtatus.accur.
d ¶ Defunctus. ſcʒ miles. e ¶ ¶ Bonoꝛuz poſſeſſio. vnde legiti
mi.vt.j.vnd ele.l.ij. S.i.⁊ facit.C. eo.l.i.⁊.ij.accur.

rit:valere eius teſtm̃:qð iure mili
tari fecerat:verũ eſt enã ſi poſtan
nuʒ cõditio inſtitutionis extiterit
moꝛtuo eointra annũ:⁊ ideo ſihe
redi filio ſubſtituerit nihil inter⸗
eſt qñ filius moꝛiat᷑.ſufficit em̃ in
tra annũ patrẽ obijſſe¶ Wiles te
ſtamentũ fecerat:deindenõigno
minieꝰ cã miſſus rurſus cinctus
in alia ẽ militia querebat᷑ an teſta
mentuʒ eius qð in militia fecerat
valeret.queſiui vtmiure militari
an cõi iure teſtatꝰ eſt ⁊ ſiquidẽiu
re cõi teſtatꝰ eſtnulla dubitatioẽ
qn valeat.ſed ſi vt miles feciſſet
teſtm̃ agitan cepit qñ aſſumptꝰ
fui:poſtq; deſijt in numenseſ
ſe.vtrũ intra annũ an poſt annũ
cognoui intra annũ eũ aſſumptũ:
ergo ſicut adhuciure militari va
let rurſus eodẽ iure poſſe teſtariꝰ
nũqꝗd etiaʒ poſt annũ eo moꝛtuo
teſtm̃ valeat:me mouebat qð alia
militia eſt poſterioꝛ: ſed hũanius
eſt dicere valere teſtm̃ quaſi cõiũ⸗
cto muneri militie .no loquoꝛð

eog voluitꝰ valef teſtm̃ ẽt aſſum

ptus . hic em qſiin militia ſequẽ⸗
ti fecit teſtm̃ exẽploeiꝰꝗ paganꝰ
fecit:deinde militare cepit.

W I filiuſfa.miles Deʒ:

captꝰ apud hoſtes deceſ⸗

ſerit dicemꝰ legẽ coꝛneliã etiã ad

eiusteſtm ꝑtinere:.ſed queramꝰ

ſi pater eius pꝛius in ciuitate de⸗

ceſſerit relicto nepote ex filio an
ſimiliter teſtm̃ patris nmpat᷑:?

dicendũ eſtnõ rumpiteſtm̃:qꝛex

2 d dicik.
(Amulvs eo
neſte vł cauſarie.

alioq̊n ſecus. vt
3. e. l. teſtamẽéta.
ad hoc.C. e.l. ex
teſtamẽto.⁊.S.ð
inoffi. tel. l. papi⸗
nian?ꝰ. H. ſiqs in
militia. ⁊ inſti. e.
S. ſed hactenus,
7.58. eo. l. qð cõſti
tutũ.⁊.ſ.S.i.⁊ ar
gu. C. de te. ma.
l.i.⁊ qui po.in pi

gno. ba.l,potioꝛ

950.
g 1 Mues. non
ign ominie.in lib.

legebat in miſſo
ignominioſe.in a
lio indubitanter
loquit᷑.ſ.qͥ bone/
ſte mittit.nõ dico
cauſarie.qꝛ illeñ
dz interim cingi.
yt ·C. de remiſ.l.
vi.lib. xij. ⁊ eſt ꝓ
R. exẽplũ paga⸗
ni. vt in fl. buiꝰ.l.

b Cinctꝰ eſt. nõ

ſine auguſti affa
tibus. vr. C. ð di
uer. offi. l.ij. li. xij.

ie ſ Militia. ſcz H.

ma.
Kk Qñ aſſumpt?
i.q;to tꝑe cunere
poſtq; c.
1,eiſumpr o
ſecũdã militiam
m ESn numenis.
eſſe.pᷣme militie.

ignominia miſſi ⸗

onis nõ obſtaret

ignominioſe. qͥp
pemiſſoꝝ milita

ria teſtam ẽta ſtan⸗

tim infirmanf eti
am nõ tranſgreſ⸗
ſo anno.vt. C. e
l. ex teſtö. R.

oTeſtari.i. teſta

mentũ valere di

co. vt arg. ð. de excu. tu.l pe.in pᷣn..⁊ an.·j. de iure fiſci.I.⸗ſf 1
p ¶ Quaſi ↄiũcto.vt ſic ab initio potius de milinia ad aliã trãſ/

latus.ꝑ interpꝛetationẽ videat᷑ qᷓ miſſus ignomimoſe ſterũ cin
ctus cenſeat.R.ad qð.j.debo.pol.ex te.mi.l.ii. aſ Militie. p

me ⁊ ſecũde. beſ Aoluit.expꝛeſſe. c ¶ Aſſumptꝰ.ad ſecun

dam militis. ac. d Aepit. vt. S. e.l. idẽq; erit. in fi. accur.
ius. ꝑtiuere.vt. j. de teſt. l. lex coꝛ. ac. f ¶¶ Vꝛiuſqᷓᷓ fili

us.ſ. ſed tñ poſt captiuitatẽ filij. g⸗

Hepore. nato poſt

cap tiuitatẽ filij.i.ſui pamis.axʒo.idẽſi ante captiuitatẽ ſed poſt
reſtitutionẽ. vt.S.e.l.ſi filius. .ſed ſi viuo.ſi vero tꝑe teſtamenti
natꝰ. dic vt.S.delib.⁊ poſthu.l.flius.s.ſilius.ac. bae —
8:

militer teſtm̃ p atnis.i.buius captiui: qui pater eſt nepo

ſtcut

ix.

rũpitur teſtiññ aut ꝑ nepotẽ qͥ fingit locũ filij tenuiſſe vinuẽte auo.
vyt 3. de lib. 1 poſt. l. ſt qs poſthbu. S. ſi filiũ.ibi diuerſumq; ⁊c.

.i ¶ Deceſſiſſe.⁊ ita eo tꝑe quo filiũ ſuũ in ptãtenon babebat.i.vi
funẽte auo.vñ nepos eiꝰ teſtm̃ nõ irritat.vt.S.e.l.ſi filius.ꝭ.i.

Acius.oceſſum eſſe.cõtra.j.de bo.poſ.l.ſed cũ pa..fi.So
u. Poc eſt pꝛiuile
ium militis. ac.

1 ꝛobano ib?. EOotpe q captꝰ E:videt deeſſiſſej

tion eʒ in teſtõ mi .
lis ioreneceſla⸗les notario ſuo teſtm̃ ſcri

riaʒ.i. ad minus endũ notis dictauit:⁊ anteqʒlit⸗
duoꝛu teſtuʒ. qa teris pᷣſcniberet᷑ vita defunct?eſt:
beteſtil. vbi . queroan hec dictatio valere poſ

dic vtno· Ceo. l. ſit: rñdi militibus cquomodo ve

m 4 endicare. Ne coce li eſſe ita tn vt hoc ita
PrrC denerer⸗ ſubſecutũ eſſe legitimis ꝓbatio⸗
Fulo. vende,⸗ Nib?loſtẽdat᷑. Idẽ m̃dit exte⸗

c5.l.er fideicom. ſtamẽto eius ꝗ iure militari teſta⸗

So. bic ſpãle in 7. 21e
milite. qꝛ magis tus eſſet fuũ ꝗlʒ ſub cõditione le

pſumit liberalis Batũ memuit: etiã libertatẽ poſſe ſi
vt. C. eo..ex bis bi vẽdicare. ſ Idẽ rñdit luci⸗

der Slasad. us ticius teſtm ita fecit. pãphila
n Idem mdit ſenia mea exaſſe mihi hers eſto:
eomt alio deinde capite ſempꝛonio cõ
ler que boc dicet Militoni ſuo eandẽ pamphilã reli
o neceſ. ſerl. quit: cui fideicõmiſit vt eã manu
ligare vrſema⸗ Mitteret: qro an hers eſſet paphi
numiſſa accipiat la atqʒ ſi directo accepiſſet liberta
ereaaten. ea tem. Iſdi intelligendũ militẽ qui
cto ſit ibera? be ancillã ſu her̃dẽ inſtitueratigno
res un p egarl raſſe:poſſe ex ea inſtitutione etiaʒ
dis vyt. liben atez ei cõpetere: ? ideo ſine
„ 0 — O „ S ,
rñ. accur. ( poſtea acõmilitone petiſſe vt

o ¶ Poſtea. die 2 1 4„ õ
fuſlta aſt poſtea eandẽ manumitteret:cũ ex pꝛioꝛe

legata libtas nl/ ſcriptura libera 7 ber̃s effecta eſt
lo ⁊c.cũ ⁊ icẽ ba poſtea nullo pꝛeiudicio volũtati

beatbabais vo ſinſima ſctõlegataẽ RKipho.

nota cõem ꝓba/⸗ Ecius ticiusmi I Sem

untatem. el
Iles na be Ilesita heredeʒ ſcnbere
ss ato. ti⸗ õt quoad viuit ticiuſ he

cius res eſto:poſt moꝛtẽ eius ſepticiꝰ
q ¶ Et certo tpe. 4

Pc no diritbic. ſi ita ſcnipſerit ncius vſq; ad an
ſed alias in ſis nos decẽ her̃seſto nemine ſubſti
ban e tutointeſtati cã poſt.x.annoslo⸗
bʒ incerͦ vr . Cuhebit. 7 ꝛe dixrimercenotpe
dr rdendl. ⁊ vſq; ad cenũ tpᷣsmilites poſſe
vel dic etiã otra inſſi 5. Rig raſenné
diã eme cenus da inſtituere heredẽ: his cõſequẽsẽ
certũ eſt extiturũ:
vt in aut. de here.⁊ fal.. bis omibꝰ. r ¶ Inteſtati. ber̃ditas
in puato ſecꝰ qꝛ die ſublatopure eẽnt ber̃des.vt.S.de here.inſti.
l. bereditas. accur. s ¶Ec lʒ. vi p ꝑte poſſit decedereteſtatus
P parte inteſtatꝰ.vt..e.l.ſi miles vnũ.s.i.hoc in ſpacio tpis cõ/⸗
Ppetat:qʒ ſit tpᷣus nõ modicũ ex eo puilegio põt qð dʒ eſſe beres.
⁊ eſt ſic ꝙ tpus ſicut ſumma eſt ꝑps rei.ẽ. de eden. l. i. F. diẽ aũt. ⁊

in tꝑe eſt plus ⁊ minꝰ:vtin re eſt.vt inſti.de ac.ꝗ.plus aũt.⁊ bec f

er 160 quare puatꝰ nõ poſſit ex tpe her̃dẽ inſtituere. qꝛ ſicut eſt in
rebꝰ ſic ſit in tꝑe. tANulier, cad ere põt.qꝛ eã cognouit, yt.j,

—

de bis qui. vt indig.l. mulieres.⁊ facit.

Demili.teſta.

C. de dona. inter vi. ⁊ vxo. l. ij. in

alio ſecꝰ. vt.j.de dona.l.affectionis. Itẽ boc niſi tpemoꝛtis bone opi⸗
nionis erat abſq; ſuſpitõe.vt.S.e.l.neq;. S.ij. no.ſuſpitio ſic.C. deco

dicillis.l.quis.⁊.C. de iudi.l.aꝑtiſſimi.

e.l. cũ ſilius.ᷣcũ ſuis cõcoꝛ.b. xe Si mile

vt anteq; dies veniat quo admit⸗
tat inſtitutus: inteſtati herditas
deferat᷑:⁊ qð in bonoꝛuʒ poꝛtione

ei hoc enã in tpis ſpacio:lʒnõ

modicũ ſit:ex eodẽ pꝛiuilegio cõ
petat. Mulier in qua turpisſu⸗
ſpitio caderet põt.nec exteſtõmi
litis aliqd caꝑe põt:vt diuꝰadria
nus relenpfi me tutoꝛẽ ei qui in

aien ptãte eſt miles dare põt.

. imilesecheredauerit filiuʒ:
vel ſciens eũ filiũ ſuũ eſſe ſilẽtio

pterierit:an legatuma ſubſtituto

ei? dari poſſit queſitũ eſt. dixinon
poſſelʒ ampla legata reliquerit.

Exher̃dato miles ⁊ emãcppatoꝰ

filio ſubſtituere põt.verũhoc ius
in hisexercebit᷑:que ab ipo ad eũ
cui ſubſtituit ꝑuenerint:nõ etiaʒ
in his ſi q habuerit velpoſtea ac⸗
quiſierit.nã ⁊ ſi filio ſuo viuo ad⸗
huc auo ſſᷣſtituit:pꝰ acqſitã ei aui

her̃ditatẽ nemodiceret ad ſubſti⸗

tutũ ꝑtinere. Si militis adita
nõſuent her̃ditas:an ſubſtitutio
quã pupillo fecit valeat queni᷑:
⁊ cõſequẽs erit hoc dicere:qꝛ per

I err?

mittit᷑ militẽ filio facere teſtm̃ q;

uis ſibi nõ fecerit.pianus.

—

7 XFeotpe ꝗsiure milita⸗
nicipit poſſe teſtari: er c
in numeros relatꝰ eſt: antenõ ꝓ⸗

inde ꝗ nõdũ in numeris ſũt:lʒ eti⸗
am electib tyꝛões ſint: ⁊ publicis
expẽſis iter faciũt nondũ milites
ſũt. debẽt em̃ ĩ numeros refemi.
Jliuſfamiliaseque Api.
ſtri militia exoꝛnatꝰ? in co

V mitatu pꝛincipũ retẽtus cingi cõ⸗

feſtim iuſſus teſtm̃ de caſtrẽſi pe

v ꝗiHec tutoꝛẽ.ad boc.ẽ.
3.ſciens. ſic.C.e.l.ſicut.⁊.c..

ſta .⸗
x r. exbered ato. vt
¶C. de le.l.cũ quidã.idẽ
ſi ipi ſubſtitutꝰ pm quoſ
dam. ⁊ dic vt ibi.
3¶ Exhered ato.emanci
pato eodẽ filio.als ſi eſ
ſet in ptãte filius etiam

paganꝰ poſſet.⁊ ſicnõ

eẽt pᷣuilegiuʒ militis.
7 Bubſtiracre direto
vt. C. e.l. in teſtõ. in fi.
9 Hoc ius. qð dixi in
emãcipato.⁊ ſic nõ ob.
de pupi.ſubſti. F. nõ ſo⸗

lum. 7.S. de vulg. 2 pu.

l.ſed ſi plures.S.ad ſub

ſtuutos.vbi etiã res pu

pilli ĩ ſõſtitutõeʒ veniũt

⁊ facit.S.e.l.milites eti⸗
am. ⁊2 C. de impube. ?

alijs ſub.l.pᷣcibuſ.in fi.

⁊.j.de vulg.ſubſti.l.cen

turio.in fi.

2 SSi militis pmittitur

militẽ.vt ⁊.s.e.l.in frau

dem. F. itez tã ſibi in pa
gano.ſecꝰ.vt.Sẽ.de vul⸗

ga, ſubſti. l. ij. F. qᷣſquis

eo tpe. relatꝰ eſt.
el iuſſus cingi. vt
b

lecti. electio gnõ

tribuit ius electo: ſic nec
electꝰ ſucceſſoꝛ facit de⸗
ſinere pᷣdeceſſoꝛeʒ.vt in
autẽ. de admi. S. fi. Itẽ
nec ſola electõne filij ad
dignitatẽ fit ſui iuriſ.vt
in aut᷑. vt ↄſtitutio q̃ de
dig. ..fi.nec imꝑatoꝛ eſt
niſi ſuſcepta infula.vt
.C. ð quadri.pſ.l.i.infi.
nec tribunꝰ niſi accepto

cin gulo.vt.S.eo.l.tribu

nus.nec miles niſi ſit in
numero ſcriptus vt bic.
nec magiſter.vt.S.de ex
cu.tu.l.ſi duas.S.minu
ere.nec piſtoꝛ.vt.S.ð ex
cu.tu.l.fi.ſed arg.cõtra
inſti.quibꝰ mo.ius pa.
po.ſol.S.filius. ⁊ in au⸗
ten. de defen. ciui. F. ⁊ ſt
eadẽ. ⁊. C. de decur.l.fl.
⁊. j.de bo.poſ.ex teſ.mi.
l. vnica.S.fi. So ibi.

C Iter faciũt.arg.dtra

ESann,naundaArcrnnn
d

2 penul.

n numeros referri. Itẽ ſtigma. boc eſt nota publica bꝛacbijs eoꝛũ
dz inſigi. vt. C. de fabꝛicen.l.ſtigmata.⁊ alia q̃ no.S.ex q̃ͥ.cau.ma.l.fi.
liuſfamilias equeſtri. NHota militia equeſtri.itẽ cel eſtis vt dlericoꝝ
— ken legalis:vt aduocatoꝛũ.vt.C. de aduo.di.iudi.l.aduocatiitẽ

rem
(

niges vigiles milites ſunt. vt.ſ.de bo.polſ.ex te mili.l.i. acuur.
Nonfeſtim. beres cinctꝰ qui ſtatim eſt cingẽdus habet᷑ ꝑditum ꝙ ſta

nim eſt ꝑdendũ.ᷣvt.ſ. ꝓ emp.l.ſi quis.cũ babet᷑ datũ.qdð paratum eſt vt
detur. yt. j. de leg. iij. l. item legato.⁊ in autẽ.vt exac.inſtã. do.S.ſfi. deſi⸗

Eſcripta.ñ poſſint.qꝛ nõ ſũt milites. bſ Hoſtilico.als boſtili

ri vltimo vite ſpũ.vt.sõ.de condi.inſti.l.ſfi.
1

ocò ⁊ als boſtilico.ac. i¶ Pꝛeſes.qͥ nõ erat ð numero militũ:ſʒ ob
aaliquã cãm illic erat:⁊ ſic de alijs:vt bic.⁊.S.e.l.qð cõſtitutum.⁊.jſ.de
bo.poſ.ex teſta.mi.l.i.ſ,-
cõtra.ba bet᷑.C. eo.l.ſcri
niatrios.ſo.vt ibi.accur.
9 De acquirẽda here⸗
ditate. Poſt deliberati⸗
onem adit inſti tutꝰ v el
repudiat.⁊ ideo de hoc
dicit. ⁊ dic adire ⁊ repu
diare extraneoꝛũ.imiſce

culio facere põt. ) pianus.
ECEſcrnipta pꝛincipũ oſten⸗
düt omẽsoino ꝗ eius ſũt
gradus vt iure militari teſtari nõ
poſſint:ſi in hoſtilicoꝰ depꝛehen
dant᷑ ⁊ illi decedãt quõ velint et

re⁊ abſtinere ſuoꝛuz. vt 2 ccr .
ntdebere qua. di. qud poſſintteſtabunt᷑: ſiue pᷣſes
nsa. ſit ꝓuincie:ſiue ꝗs alius qui iure
Vi totam. pone militari teſtari nõ poteſt.

caſum. vt. C. de
bfil ieko vt alauid e acquireda vel ominte. beré,
ſubſti. l. teſtõ. vt aliquid omitte. Pere.
H.ng dicit. ſed 2 ſi qͥs ⁊c. Zi totam heredita⸗
Itẽ pone in inſtituto ex
aſſe qͥ ſe gerit beredẽ ꝓ
pPte totã bher̃ditatẽ vide

pPte ea ſcindẽdo adire

Pragnomſſe ſeol. non po eſt?. bietute,
ſt ex aſſe m bocnon † „Gr
põt ꝓ pte adire ⁊ ſucceſ Sel 2 ſi 98 nn d tp⸗
ſiue.⁊ fac.j.e.l.ſt ſolus. tibus in euſdez heredita
S idem puto.x. Odeoĩ /tfe iiiſtitutꝰ ſit:nõ põt quaſdã par

agro deſer. l.iiij. lib. xi.

9 cqrerepõt. alion tes repudiare quaſdã agnoſcere
ſecu

us ect. vt.ſ e.l. ſl ſol. WMandiu pꝛioꝛ I Dem
dci ramer ee⸗ heres inſtitutꝰ hercdita
alium. dic vt. :eo. l. ſj tem e poteſt ſubſtitutus nõ
ego. x.l. ſtex ꝑte. ad. poteſt* Sem.
d Mon põt. idẽ in lega Ollei adire hereditateʒ

to vnius rei lʒ in ber̃de
legatarij ſit ſecus vt. ſ.
de leg.i. l. ſ legatanus. dele.ij.l.neminẽ. ⁊.l.grege.ſecus ſi plura lega
ta eẽnt.nec onꝰ ſit vni iniũctũ.vt.j.de le.ij.l.ſi duobus.accur.
Ed ⁊ ſiqͥs.pᷣmo ex tertia.ſ.eſt inſtitutꝰ ticius.⁊ idẽ ticius ſcðo.ex
☛ al tertia tertio.⁊ idẽ ticius ex alia tertia.accur. ſ¶ Agnoſce⸗
re.ĩmo agnoſcẽdo aliquã ex eis ceteras acqᷣrit.nec eſt opus aliqua adi⸗
tione:etiã ſt nõ delate eẽnt cetereꝑtes cũ adijt vnazx. qꝛ ſufficit ſemel ad
iuiſſe. ⁊ hoc intelligas in eadẽ ꝑſona nõ tñ ꝑ alium eſt acquirenda ber⸗
ditas.vt.j.e.l.ſi ſolus ꝑ totã.l.qꝙ ergo dicit bic.⁊.S.l.px.non põt.ſ.qͥn
ſit heres in totũ.ſed cũ partẽ repudiat partẽ adit.cur pualet aditio.Rũñ.
ꝗqꝛ fauoꝛabilioꝛ.ar.S. de lib.⁊ poſt.l.cũ quidũ. Itẽ qͥd ſi panẽ repudiat
⁊ aditionẽ aliarũ differat.Rñ.non v alet.vt.j.eo.l.ſi ſolus.in pᷣnc. ⁊ eſt
rõ quam dixi.⁊ facit.C.eo.l.quidam.⁊ ibino.
( Aandiu põt.qð eſt vſq; ad.xxx.annos.vt.C. e.l.ſi curatoꝛis. eſt
em̃ d e iure ciuili aditio.ergo ꝑpetua:vt inſti.de ꝑpe.⁊ tẽpo.act.in
Hn. lz pe.dixerat vſq; ad annũ.p.l.C. eo.l.cũ antiquioꝛibꝰ.ſed ibi ð be
rede heredis quinõ adit poſt annũ:ſed ipſe viuẽs ſic ꝑpetuo:miſi ſtatu
tum ſibitpᷣus vt adeat ſit elapſum.vt.j.eo.l.q;diu inſtitutus.vel niſi re
pudiet. vt.C. de repu.here.l.ſicut.accu. b ¶ Mon põt.vt.j.in.d.l. qᷓ;
diu. in pᷣn.hoc tñ fa llit in caſibꝰ.vt.o.de vulgꝗ.ſubſti.l.ñi.S.ſti ticius.in
fli. 7.S. de here.inſti.l.ſi pater. ⁊.ſ.de bo.lib.l.libertus patrono. ſed bec
vltima poteſt aliter intelligi.⁊ facit.j.de ſecũdis tab.l.ij.S.deferre.⁊.S.
Smo gradu.⁊. C. de edicto di.adri.tol.lei.
Olle. alias tolle.x eſt ſenſus nõ põt repudiare:qꝛ nõ põipõt adi
Ntad qð eſt. ſ. e.l. is qui beres.⁊.l.is pot.alij babent velle.q̃ſi di/
cat ſi aliquis gerat ꝓ berede in bonis viuẽtis nõ põt.vt.j.eo.l.nemine

⁊.l.qui ſuꝑſtins.⁊ eius ẽ puatio cuiꝰ affirmano.⁊ ecõtra.ſic.j.oeregu.

iur.l.eius eſt. ⁊.l.qui.põt.S.ꝙ; quiſquis.accur.

cõ.l. fl. inſti. de heredum qua. ⁊? dif. S. fi. Atem põt iuſſu dñi adire aut
aliũ adire iubere. yt. j. e.l. pꝛ. S. i. ⁊. ij. facit.S.de bere.inſiil.i.S. mutꝰ.

teʒ acqrere põt is pꝛo

P Atum. hereditati.qꝛ in aditione nõ deſiderat᷑ niſi volũtas decla
Aata ꝑ factũ.eſt em̃ opus ꝙ intelligat qͥd agat.vt.j.de bo.poſ.fu.

Liber.

cit cditio quã cõſtat ſtatim defectã vt poteſtatiua que nõ poteſt imple

14 Eum cuilege i. a iudice ꝑ.l.vt.S. de cur.fu.l.i.in pᷣnci.no.⁊ die
qꝛ ꝓdigus.ſecus ſi ꝓpter delictũ.vt ſi cõmiſit crimẽ maieſtatis.
vel enã hereticus fuii.vt.Cad.l.iuł.ma.l.pe.⁊ de bereti.l.mani
cheos. m onſtat. cũ auctoꝛitate curatoꝛis. vt ar. C. de ad

mi.tu.l.cũ quidã.nec ob.j. de reg. iur.l.furioſi.qꝛ nulla eſt volun

tas. ſ.in alienan⸗
nõ videt gnõ Pradie- . ſenge, ad.d
MVtum necnõ ſurdũ etiã rebꝰcre.l. certi cõ
Mianatos ꝓherede gere, to ea nnn
re obligan hereditati poſſe cõ bo.obl. lis cui.
ſtat. Eum cui lege bonis in- facit,. de teſta.
terdicit᷑ heredẽ inſtitutum poſſe ſili .l. is u.
adire hereditatẽ oſtat. aina⸗
D=ð I Dem. ii.eũ chius nõ pꝛe
Niin aliena eſtpoteſta⸗ ceſſt voltas vr
R tenõ poteſt inuitum he quenti.ſed in bo
reditatiobligare eũ in cuiꝰ eſtpo-⸗ noꝛũ ꝛc. pcedere
teſtate:neen alieno pater oblige mpeher nng
turꝰ.ſed in bonoꝝ poſſeſſone pla bi..iuſſum. ſz ſe
cuitꝰ ratamhaben poſſe eã quã bene obligat bo
citra voluntate; agnouit is q po-⸗ que lb.Iſ accur
teſtati ſubiectus eſt.ſed ⁊ ſilegiei ſius.

ma hereditas filio delata ſit er ſe⸗ tt

natuſconſulto oꝛſiciano matris: p placuit. etiẽ
7 868 ſt ⸗ „ 2 —
idem erit ꝓbanduʒ .ſed ? ſinon ſtab mitio no õ
adierit filius diu tamen poſſedit 1Sedin bo
. inn qa 4 n bo.
pater hereditatẽ. credenduʒ eſt tata baber. vtz
patrẽ adiuiſſe hereditatẽ vt diu? var amn ad⸗
pius ⁊ imperatoꝛ noſter reſcripſe ra. ba.l.bonoꝛũ.

ſic ⁊ trebelliani⸗
ca reſtitutio põt
— .. haberi rata. vt.j.
ad trebel.l.ſᷣuo inuito.S.i.ſic ⁊ peti pot ꝑ ꝓcuratoꝛẽ:ſed beredi⸗
tas nõ adiri.vt.j.eo.l.paulus.accur. r ¶ Denatuſconſultis.
vt inſtit.ad oꝛficianũ ſe.con.nam ⁊ ea legitima dicit᷑ lʒ non ſit ex
l. xij.tab. vt.j.vnde le.l.ij. S. fi.⁊.l.ſe. s ¶ Pdem erit ꝓbaduʒ
vt. l.nõ poſſit adiri. t Diu. i. longo tẽpoꝛe. vt.j. qui ⁊ a qui.
l.ſed ⁊ ſi fideicõ..ariſto. v Pater. filio ſciente ⁊ nõ contra
dicente.idem⁊ ſi poſtulaſſet filius.vt.S.de peti.here.l.ſi filius.
93. 7 ar. S.ad mace.l.ſi filiꝰ.ex tꝑe ergo pᷣſumit᷑ ſolẽnitas obſerua
ta.ſic.S.de vſur.l.cũ de in reʒ verſo. a ¶¶ Credẽdus eſt. vterq;
i.pater ⁊ filius.aʒo.vel dic pater in quẽ tranſeũt obligationes
hm has.ll.vt.j.eo.l.placet. b ¶ Bi is qui putabat.tria dicit
pmũ ſils.ſᷣm qᷓ; qᷓ; ⁊c.tertium nã eũ ⁊c.in pᷣmo adiuit viuo iubẽ
te.in ſecũdo eo moꝛtuo.in tertio viuo vel moꝛtuo. dic ergo ſcõm
Jo.ꝙ facit differẽtiã inter errantẽ vt in pᷣmo caſu:⁊ dubitantem
vt tertio caſu:vt pᷣmi aditio nõ teneat.alterius ſic.vt.j.eo.l.qͥ pu
tabat.S.qui bona.⁊. S.fi.ſed arg.cõtra.C. de cõ di.inde.l.fl.⁊ ex
pꝛeſſe repꝛobat᷑ dicta diſtinctio.vt.ſ.de cõdi.⁊ de.l.multũ.in fi.
vbi de errante ⁊ dubitante dicit quẽlibʒ poſſe adire.⁊ quis errat
vel dubitat. dic vt. S. de teſta. l. de ſtatu. diſtingue ergo inter du⸗
bitantẽ ⁊ errantẽ de facto.vel qꝛ credit matrem ſuã fuiſſe vxoꝛem
que fuit cõcubina:vt in pmo.⁊ eũ qui in iure vt ibi.nam eũ ⁊c.⁊
Fm boc ſciebat ibi patrẽmoꝛtuũ.ſed nõ credebat ꝑ boc filiũ fie⸗

mnt. ¶ Diis qui putabat ſeſi⸗

ri ſui iuris.vel melius in omĩ errãte vel dubitante attendas: an

eius erat ꝓpoſiti vt ſi liber vel paterfami.eſſet:vellet eſſe brs. an
vero iubenti tantũ queri nec de ſe aliqͥd cogitauit.in pᷣmo caſu qᷓ
rit ſibi ſt abſqʒ iuſſu alicuius adiuit:vt ibi.nam eũ ⁊c.vt.S.ti.i.l.
qui iure.in ſecũdo nõ ſibi.qꝛ nõ voluit.nec iubenti qꝛ non potuit
ſic. j. de rebus du. l.in ambiguo. Et bene ſic diſtinguik qꝛ ꝓpoſt
tum ad eũtis dicit.l.diſtingui:vt querat᷑ poſſeſſoꝛi.cur ergo non
attendit᷑ vt querat᷑ ſibi ſcienti cõdinonẽ ſuãꝗ vel dubitanti vel er/
ranti in ea.vt.j.de acquiren.re,do.l.bomo.Et foꝛte ideo boc ſic

„

i Wr. De acquiren. vel omitten. bere:.·
cſteti, diſtinguik. adeat cũ iuſſu vel nõ:qꝛ nõ credit᷑ ſibi velle acquirerre ptatus.aʒo. oꝙ In ptãte. adoptãtis vel pia te
lumn cũ adiuit iuſſu.ſed ſi ſine iuſſu:cõtra.⁊ bec omiĩa cũ is qͥ putabat Niededc Ad S neofdde velbis eino. Pp 4 Mam P5
deag ſe ſiliũſa. ſcit ſe nõ eſſe neceſſariũ heredẽ. alioqͥn ſi putabat ſene ſtrẽ. pecu.l.ex caſtrẽſi. ⁊ dic vtjbi no. ber iñ regula fallit. . de ca⸗/
hen ſeland eeoird neraclfeneetepucigrehörrt r Eelſus. als. 5. celſus als.l. eũ 3 gurns eeeha nue⸗
ſen j.eo.l.is qui.⁊.l.ſe.dic ergo ſi is qͥ putat errãdo in fact in 5 coꝛã 4 fuit Preſt Norrenz. Vr q bidens ſecoge
n 4 leſeaf. dubuan 8 5 ää mipafar ash Likereh n⸗ 1 ende.
enic val dic qui pu at lium ſamilias pfis iuſſin. adientt: tem ſiue liber ſit:peredẽ nõ fieni· inpꝛinii .
ufi enidan ſõ en neq; ſibiꝰ neqʒei iuſſenit q placet.ſiue fuus ſit:dñm heredẽ iner ergnert
a aliü val oic pu ſiſie h. rlitatẽ cſtat: q;q; is quẽ non facere.. ◻lulus Lſi mulier Flimerb..ſ
decht Bricenando vel pfriuſierit adire ⁊ deceſſit:ſi adie J gs filiũfami. heredeʒ e mereel entttr .
f N u , õl — — . , „ ,2 . 18. ibi nö.
ſeni ano.ne it iain moꝛtuopfe obliget ſe her inſtituerit: ⁊ ita ſcripſerit alij dicũt ꝙ bies aar
nin tiacqrere voles ditati vt iul. lib. xxr. digeſton ſeri- ſimihi ticius iſte filiuſſa.hers nõ misibis goꝛe al e5
n ſacn ſibi hm ter pfſit.n euʒ ꝗ dubitat: vtrũ filiuſ erit: ſempꝛoniꝰ her̃s eſto: filioad Pie dehkrtcln meannt
änsſe cſpatris. putati la. an Paterfa. moke pris factus cute iuſſupfis? ſubſtitutꝰ excludi li.alij nõ ſir heres.ſ.cum
ait . ſitipoſſe adire hereditatẽ magis tur. ¶ Si filius pꝛiuſeʒ ſciret ſe ellecu gꝛ abſtinet. vma
¶Sibra non achmittit 41 Interd filiſfa. æ ſine neceſiari ertitiſſe priperedẽ de⸗- hlgcct Itsopponieme
elhet vilt. Nl Inc cllani extuſſe pri heredẽ de⸗ is verboꝝ non fuit in⸗
ſis. e Quiiuſſerit. ae Aditione acqrent hereditatẽ hisi ceſſerit: relico filioneceſſanoper ſtus ego non impedit
Rn n6 poruitat. quoꝝ ſunt ptte: vtputa ſinepos mittendũ eſt nepoti abſtinere ſe ſeneace rt g, as me
gardo f Paach ab ſni erklio exheredatoheres ſit inſti⸗ ab auiher̃ditate:qꝛ ⁊· pfi eius idẽ er cau. ma. l. met?. Sol.
tiards in il tutus : patrẽ em̃ ſuũ ſine aditione tribueret᷑Ino ſucceſſione ꝗei Pie tallens. vus ſü ern,
enl vt i ille q faciet heredẽ ⁊ qdẽ neceſſariũ. heres extitit q ticiobers ſuit: ti· tenuiſſz aditio. Iteop⸗
tſi haſ en D ſi gs hefs inſtiutus ado cio qʒ heres videt᷑ ꝰ eſſe: necpot C. o.l. cũ aliqs. ſz ibi
4 lron nger Ptekaflio erherechatoneeſſaniũ tici omittere berditaté Api. ic eezofl nen ,
ui⸗ 1 r eſt o orſuff ei nõ facit: ſed iubenidʒ vt adeaet mn N Oꝛe nĩe ciuitatis ne; S.autcoͤpullus.
cit ſemel fuiſſe vti qm̃ moꝛtis tꝑein ptãteꝰ nõ fuerit ll el n S
lanearg ſ. de di⸗ netpen pupi lus neq; pupilla ſi⸗ v„ on ſacere bocpot
s uer. tep vꝛel aim peu ꝗs exiſtere neceſſarins ne tutoꝛis auctoꝛitate obligari draieenta bali
ec „ eF-REAJI, — 2 . ño. alio
ag Reegeict oein pet: qipſe nõeſſet enimms . pñt:hrditasaũt qn obliget nos ãncörre. vt ſſtais om.
in gan bergran i elſus lib. xv. digeſtoꝝ ſcripſit en alieno ẽt ſi nõſit ſoluẽdoꝰpluſ ¶cau. teſta. . · F. . az. ꝛ fa
lium: qꝛ ſuccedit eũ q metu verboꝝ vel aliquo tio⸗ q; manifeſtũ eſt.de ea aũt heredi cir ad.l.ẽ. deneg. geſt.l.
⸗ piiqtnebatbe, recoactꝰ ſallẽs adienit heredita- tate loqmur: inqua nõ ſuccedt detumda 4 tedo i⸗
NR reditati rõne iuſ/ oqmur:nqua no ſuccedut detutel. l. q teſto. in fi.
N). ſus —M rJMNũͤ de iudi.l.ij. circa pᷣnci.x
cnnd⸗ Mam euũ.valet aditio moꝛtuo iubẽte.nã valet qñq; etiã eo vi ber. in pꝛin. ar ötra. . d ritu nup.l.ſi Te, o. bo ni⸗
e a en dndrant rorzin Pnc vel viran araenn g E inb Kliuſteaaltenius. ———— diſtingue
. tig. ſcie de c diti . ertiũ. ac. l Git /yt in puo.vt.õ.de bere.inſti.l.ſi pater.⁊.l.ſe. x ¶ Patris.lſʒ ergo pat
ii⸗ factus.igit᷑ de cõditione dubitabat.ſecus ſt teſtatoꝛ. vt.j.eo.l.ſʒ nõ filius vid eat eſſ⸗ Pt. Z. e.l, d in alie btris ergo par
nn ſi de ſua. Itẽ erroꝛ vel dubitatio facii eſſe põt ſi gredebar viuere ci din weecheteabetondtiind neredisnentecearegoe
liu. Panéci der moꝛmmus ids iurio ſi fnebarmortud ſnd eregeber mgenr ondeal e W Kins e altare ſbi vel paninõ ac
ſe p boc ꝙ filius ſieret ſuiiuris.⁊ facit.j.eo.l.ſi q̊s mibi bo.S.iuſſu,z nin emerl.lpor e Bitelene ſehren a Bicnorcuer ſñ ige
IIE8 RGr tiU18. *.eo. en S. iuſſu,z niſi ſe imiſceret. 7 ¶ Abſtinere. 1 bhzepaternõ: ſed ſi a3
lach ⁊ de vſucapionibꝰ.l.iuſto.accur. K ¶ Interdũ. regulariter cũ ina ⁊ hab itã eab bec ſonhe vellerabſtineres
fiz lucuſnshade pi n eiu ehi at dte ditſea,o, g hcenduari vuerer zr eia gl aa⸗
ict eo.l.ſi qͥs mihi ho.S.iuſſuʒ.ſed boc fallit.ac. I ¶ Inſtituus redũ.qua. ⁊ difS.ſed is permirtit. ergo ideʒ ius babebit eius ber
iube ab auo qͥ vtrũq; in ptãte babebat. mFacit heredẽ.⁊ ita q/ C.d ure cib.i. 1 i berit wgo ieʒ ius hoheb mt aus befs. vt
ſcn rit ei. cuʒ em̃ exheredatus filius habebat ꝓ moꝛtuo. vt in aut „ 4J homig e oneundniorib d Herdere iurl. lus. it 5. pri⸗F.
uum bere fal Serberedatos, nepos ſir beres ano ipſo lman hereſhe 65 omi. qui ei. puta ſeio. ac. a ui. ſeius. accur. b 6 Qidef.
e . 8. n fit . a qꝛ heres heredis ⁊c.vt ⁊.C. de bere.inſti.l.fi. ⁊.j rb. ſig. l. her
co⸗ rius.ᷣ vt in fi. buius.l.⁊ inſti. de ber. qua.⁊ dif. S.ſui.que vid et᷑ cõ5 dis.⁊. g. depe bere.l.iij.. ſed ſi tici rinſti.l. fi. ⁊. . de verb. ſig. l. her
ſt tra. ſed nõ eſt cũ bic ꝓ moꝛtuo ſit. Itẽp cõſequens eodẽmomen- in annalbe rd e.l.iij. 5. ſed ſ ticio. 2 dic ꝙ ibino. ad idẽ. C. delel.
. . . o Morn it. Ite 8 me in annalib?. ⁊. ſ. de iure ĩmu. l.iiij.fallit in caſibꝰ.vt.j.de ver. ſig.l.ſciẽ
iſ⸗ to querit᷑ patn in cuius eſt ptãte.vt.j.eo.l.placet.⁊ neceſſariũ fa diumer S evule ſubſti. l. li j.de ver: nig. l. ſcie⸗
zant cit: vt hic. ⁊ in fi. buius.l qꝛ qð filius querit pami querit bodie/ſe de vul ſub zuli tr.l. q; liberis. 5. f. . C. de vſufuc.I. antiqtas. 2
. ſit 1 en S erir. e vul. ſub. l. .⁊. j.de caſtrẽ.p ec.l.i.vno cta, ac.
in Sn. Sde be ic fack ſe caſtren. pecu. l. ex caſtrenſ c ¶Poͤt omitere. vt.; prieF⸗rc Beß —.— tcrace
locũ bẽat qð dicit in fi.qꝛ ipſi õ ☛ es aungrio komanen ereellentia. vrinſti deiurena. g. ius aũt
, zte uſt, vel dic a pꝛe ué uam'. vt. S. de le. ? ſe. con.l.ð quibꝰ.in pᷣn. egObligari
iſe⸗ erat ptãte inſtitutꝰ vel retinere ꝑſonas ſupꝑioꝛes.a dic nepos ab poſſunt.ſheredirati: vt ſubijcit. x. õ 8 Gon
ä8cs 2 Olc nepos 9 .l. :vt ſubijcit.⁊.S.de auc.pꝛel.l.obligari..heredi
*“ auo.i.a pꝛe filij exber̃dati qͥ filius exiuerat de ſui pꝛis ptãre:alio kem. eſt bꝛnebabe Rrvaeere imſtlde⸗ Saeneenn ,
ananh de ſui pꝛis ptate: tem. . eãt dãna.vt inſti.de auc.tu.S.neqʒ.
ug M1 1nie P.DO. ol. 5.1. e p⸗ u.I. cu; quida.ᷣ ſi aũt eſt infans ſolus tutoꝛ.vt.C. eo.l.ſi infanti.S.i.
il caſus ſtare nõ põt.qꝛ adoptione facta ſtaĩ ⁊ bereditas iã queſt dic ſcõo obligari alicui ſimilitudinari §.i. vel
ta nepoti vtpote ſuo heredi ſerad tas i9. obligari alicui ex pacto. vt ſimilitudinarie ponaf.ſ.ꝙ ſequat᷑
otuit pter in io heredi acqͥreret᷑ adoptante.vr. S. de adop. de bereditate. f Obliger E.
.It pater. in pn. ⁊ ſiciã denuo adini ſeu acquiri põt. Item 2 fi ABur-aceen. S ligernos. ? ſic obli
el nö e acquini põt. Item ? ſins garet pupillos: vt hic. 2.j. ad trebel.l. nõ em̃. 2. ſ. qui. in poſ. l. jiij
nor la edbeerein tntn ae di due ol tiones caius va accur bg Soluedo:vt 1.Ccolſ teſtä. niſtfarimucranum. i. d
dc jeii ꝙ ticius filiũ ſuũ exberedauit ⁊ exra deiure deli.l. fi. S. ſi aũt. i ¶ De ea aũt hereditate. vt pupilli eam noõ

elt

neũ inſtituit. eoq; moꝛtuo antec; adiret a filio exberedato ẽ ado

ad eant ſine tutoꝛe, ⁊ facit.j.de cõdi.⁊ de.l.ꝙ pupillis.⁊ dere.iur.l.pu

pillus. à ¶Meceſſarie. buic em ipſo iure obligariʒy poſſit ſe abſtinere
iure p̃roꝛio.vt.S.l.ꝓxi.S.i.⁊.j.d e fid eicõ.l.cũ quaſi.s.ſed ⁊ ſi q̃s. Item
