l.ticia ſeio.S.ſeio.vbi ꝑ
ſideicõ. videt᷑ eoſ inuicẽ
rogare.non ius ab inte
ſtato reſeruare.ſo. ibi.

Aliplures. omibꝰ?.
Aubſtituere.
Ergo ad bꝛeue. qͥa

euiarepõt numen

ſubſtituto inſtituti exber̃dati ibi dicit. Itẽ nec de pᷣerito pupillo põt di
cere qꝛ nõ põt relinqui ab eius ſubſtituto.ar. C. dele.cum quidam.lʒ ei
poſſet dare cõtra ta.vt.C. de li.pte.l.maximũ.⁊ adde qð no.S.l.ꝓxi.in
fine. a ſA pupillo. inſtituto alio cmittente edictůũ.

¶egati.relictiin ſubſti.vt.ð.l. ꝓxi.in fi.⁊.j

petita ſita pupillo bonoꝛuʒ poſ⸗

ſeſſio in ſubſtitutũtamẽ eius ac⸗
tionẽ legatiꝰ dandã eſſe ita vt au⸗
geãt᷑. ppterea ꝙ filiꝰ extraneis
nõ debuerit:ſic ⁊ creſcerea ſubſti
tuto data legata:⁊ ſi x bonoꝛum
poſſeſſionẽ plus ad filium ꝑueniſ

ſet:quẽadmocdũ ⁊ ipſe filius plꝰ

exceptis deberet. Hisconſe
quẽs eſſe exiſtimo:vt ſiimpubeſ
ex aſſe heres ſcriptꝰ ſit:⁊ per bo⸗
noꝛum poſſeſſionẽ ſemis ei abla⸗

tus ſit ſubſtitutꝰ in ꝑtem bonoꝛũ

legati nomĩe exoneret᷑:vt quẽad⸗
modum poꝛtioque ꝑ bonoꝝ poſ
ſeſſionez acceſſerit auget legata
ita ⁊ hic q abſceſſerit minuat.

gradꝰ heredũ facere: vt
ille hrseñ erit ille hrseſto:
icepsplures vt nouiſſimolo

f. Ita ⁊ bic. ↄtrarioꝛu,z Sc! .
E inreſtopines
deic

U
7

coin ſubſidiũ vel ſemuneceſſani
um heredẽ inſtituat:⁊ vel plures

in vniuslocuʒ poſſunt ſubſtitui:
vel vnꝰ in pluriũ:vl ſinguli in ſin
gulis:vel inuicẽ ipᷣiquiheredes
inſtituti ſunt. Mo.

vxNAE ſingulis liberis: vel
& s qui eoꝛũnouiſſimꝰmo

riet her̃s ſubſtitui põt:ſingulisſi

neminẽ eoꝛuʒ inteſtato decedere

velit: nouiſſimo ſi islegitimaxꝝꝰ
hereditatũ integrum inter eos ci
ſtodiri velit. Mulus.

Hiplures liberos habʒ
põt gbuſdaʒ ſubſtituere

ergo ⁊ tpᷣs.ſic.5v.de iudi.l.nõnunqᷓ;.⁊ facit.j.eo.l.ex facto. .. itẽ quero.
⁊.S. e.l. ſtita qͥs ſub. ⁊.l.in pupil.⁊.l.vbis.⁊.j.de teſta.mi.l.miles ita.
i.⁊ de ſecũ.ta.l.ij.S.ſi pᷣmus. aeins etatis.x.annoꝛũ.vt.j.d ecimũ

annü. m ¶Et ſi a pꝛe inſtitutꝰ

cõmiſſo ałs cõmiſſanio. pCõfirment.valebat em̃ vtpote filio be/
rede ipſo iure.vt inſti.de ber.qua.⁊ diffe.S.ſui.ſed pꝑ aditionẽ accepit ef
fectum quaſi heres cõtrabat.jſ.qui.ex cau.in poſ.e.łiij.in fi.

q Zabulas. in qͥbus rogatꝰ fuerit reſtituere. re Deſtituto. cum ſua

volũtate ſpõtanea nõ adijt. ax. ꝑ qð videt᷑ repudiare.vt inſti. de here.
qua.⁊ dif. S. fl. s8 Opinione. 2 bene. vt. ſ. ad trebel. l.naʒ ꝙ. S.ſi qs
⁊l. apud iubł.S.i.⁊.j.ſi qͥs omiſ.ca.teſ.l.ſſqnis omiſſa. teſ Pars ſũt

E inſti. eo.S.liberis.

Am ex filio.beredẽ habere.bic auus deſiderabat vt quicũq; eoꝝ

decederet impubes ſolida eius dimidis ꝑueniret ad aliũ qð facile erat

B lius ꝑ hoc qð dicit pꝛe ⁊ impubes.
n ¶Reſtituere. ſi d eceſſit in pupillari etate. o ꝙ Fideicõmiſſario. als

ſbi diſponere in eo q in ipſius aui ptãte erat. ſed in emãcipar

durũ vid ebat᷑.cũ em̃ pupillanter aliũ ſubſtituere nõ poſſet. Iteʒ
ſi rogauit eũ ð fideic.ſaltim vt quartã trãſmittat ad cũ qui in ꝓ
ximioꝛi gradu eẽt qᷓ frater.ſiimpubes decederet vt ẽ mater d efũ
cti impuberis.q̃re boꝛũ q̃ttuoꝛ ſapientũ cõſilio eſt teſtatꝰ auꝰ vt

neq; vtiq; neceſſe h omĩbusi: ſi

cutipõt nulli ſõſtimer gꝰ⁊ ad bꝛe
ue tpᷣsetatis ſubſtituer pᷣt:utpu

ta ſi filius meꝰ intra annũ decimũ

deceſſerit:ticius ei heres eſto. itẽ
⁊ ſidiuerſos ſubſtituat:poſt finẽ
etatis admittendũ erit ueluti ſi in⸗
tra annũ decimũ deceſſerit:ticius
ei hereseſto:ſi poſt.x.intra.xiiij.
meuius hereseſto. Si apfe inſti
tutus rogatuſq; hereditatẽ reſti
tuer coactusa fideicõmiſſario
adierit:q;uis cetera que in eodeʒ

teſtõ relicta ſunt ꝑ eã aditionẽ cõ
firmenturut legata ⁊ libertates:

ſecũdastñ tabulas nõ opoꝛtere

reſuſcitari deſtituto iaʒ iure ciui⸗
li teſtõ:ꝗqntus mucius ſceuolanr

dicebat: ſpleriq; in diuerſa ſunt
opinione:q; ⁊ pupillareſ tabule

pars ſunt pꝛioꝛis teſtamẽti:quo

Niureutimur. I Abole.
AMEm eerx filio gsduos ne⸗
potesipuberes hẽret:ſedaltenʒ

eoni ptãte: altennõ:⁊ uellʒ utrũ

q; ex egs ptibꝰ her̃dẽ hẽre:⁊ ſi
gs exhis impubes deceſſiſſet ad

alterũ pteʒ eius traſferre ex cõſi

lio? labeonis: offilij caſelij:treba⸗
cij:eũ quẽ in ptãte hẽbat ſolũ her

deʒ facit ⁊? ab eo alteri dinidiam
pteʒ hereditatis cũ in ſuã tutelazʒ

ueniſſet legauit:qð ſi isqui in ſua
ptãte ect impubes deceſſiſſet alte
rʒheredẽ ei ſubſtituit · Nilioim⸗
puberi in ſingulas cãs alium atqʒ

do reſpondit. 34 Alteri. , emancipato. a

filio quẽ in ptůte

bẽbat emancipa

tum pupillariter

ſubſtituerʒ emãci
pato.⁊ ſi ad.xiiij

gn. p eruen erit. dĩ

midiã ex fructibꝰ
legauit. idẽ ſt ni⸗
bü dictũ fuiſſʒ ᷣ
frucnbꝰ. vt.S.de

vſufruc.l.in fidei
cõ miſ. S. cũ polli
dius. bic emanci
patus ſi añ.xiiij.

an. etaſ decedat
ad her̃dẽ nil trãſ

mittit cũ cõditio
nale legatuʒz ſit.

vt. j. de leg. ij. l. ſg
cui.nec querelam
inoffi. inten dere

põt cũ plene erãs

omia reſtituenda

vt. C. de inoffi. te
ſta. l. ſi pater pu.

ſʒ bodie puto cõ

tra. vt. C. de inol
ſl. teſt. l. qiñ in. a.
⁊ in aut᷑.detrien.

2 ſe. 5. phibemꝰ
Itẽ quero. ſi hic

cui dimidia ps

bereditai relicta

eſt ꝓ ꝑte pᷣſtet le⸗

gata. rñ. m yr.
ſic. vt. ſ. de mi⸗

li. teſta.l.militis

codicillis.in pᷣn.
ſegd 2 onus eris
glieni ꝓ ꝑte ſubi⸗
bit. ar. ſ. de leg. i.

l. ab omibꝰ. H. ſt.
7. . de leg. ij. l. c
filiuſ.s.lucius.ſʒ
ar.cõtra.j.ad tre⸗
pel verius dic vt
nõ amp. §. f.

x Hanem eius.

totaʒ ⁊ inſolidũ
350.

—)——

1eonſilio. mo
. eAnaam⸗

j.xxv.annũ.ſᷣm quoſdã.arg.C. debis qui ve.eta.im.l.fi.ſed dic
ad decimũquartũ annũ.vt.j.de leg.iij.l.cum filio.alij dicũt.i.ſui
iuris ⁊ nepos erat in ptãte patris ſui cui auus nõ vult queni.
4 Gubſtituit. pupillariter. 2 ſic nulla quarta rerinetur. vt. C. de

inoff. te a. l. ex tribus.

Reno in ſingulas cauſas.i.in vulgarem caſum vnum. ? in pu

pillarem alium. az.
a ¶Alius. puta ticius. b.
Kuerit. beres. b.

b Fu
4

Et alius puta ſempꝛonius.b.⁊ no q; boc caſu vulgaris ſub⸗
tutio nõ concipit pupillarem nec pupillaris vulgareʒ. aliodu

nõ eſſet alius ⁊ alius in diuerſis caſbus ſubſtitutus.ſed ambo
in vtre q; ſᷣm Joban.ꝙ lex iſta ꝓbibet.aʒ.ſtc. S.e.l.iam boc iu /

rein fi. d Quidã.xex illis.ſ.beredibus ille. ſ. cui. ꝛc,

iis

legi
lch
36
e⸗
.

Ale

s,
lcu
lon.
Adi

Gde
nou

. ſib⸗

ioct

nbo
aenn/

xxvüj. De vulga. ⁊ pupil.ſubſti.

eꝗQuocq;. nõ ſolũ ad duos beredes qͥ ſupſunt.bic em̃ ſubſtitu/
d⸗ directo teſtatoꝛi eſt bers.vt.S.e.l.ex duobꝰ. .ſi.
f ſKuñd erunt.ſed bic extraneus non fſuit ei qui deceſſit nec re nec
verbis cõiũctus.cur ergo iure acceſſionis aliquid babʒ.rñ.ideo
quia ille cui fuit ſubſtitutus cõiunctus fuit.

vt. Z. eo. cũ filio. in ſi. d ¶¶ Qü filie. tenuit tpeteſti.ad qð.S.ti.i.l.v. .
nepotes. eg Lepit tener. vt. S. e.l.ij. F. ſy ſi extraneũ. feBbſtituit.
directo vulgariter vl pupillanter. cũ ſemꝑ cõtineat᷑ vtraq;.vt.S.e.l.iaʒ
hociure.in pn. gEx bis.filia vel nepos. h Aloꝛtis.teſtato

Auſa cogniia
Rageinubes aliu heredẽ ſubſtituere poſſimus
ta anogal: t ſit veluti: vt alius ſi ſibi nullus filiꝰ
laule adop: fuerit heres ⁊ alius ſi fliꝰ ſuerit
q in i x inter ee ⁊ impubes moꝛtuſit:pers ſit.
ters ona ſen⸗ ¶ Quidaʒ ꝗttuoꝛ heredes ſcri⸗
medis bonis ar,· Pſerat: æ oibꝰ heredibꝰ pᷣter vnũ
rogati ił pſonis ſubſtituerat: vnus ex illiscui non
qurera vanete cxrat qſq; ſubſtitut?: 2 ex ceteris
cra nõ eſr ſic le alter viuo pr̃fa.deceſſerat: ꝑtem
ginmis a ali eiuscuinemo erat ſubſtitutus ad
1 — Eenh ,
deodop.l. nece ſübſtitutũ quoq; ptinere offili⸗
Send blter ⁊ caſellius mderũt quoꝛũ ſentẽ⸗
⁊.l.his verbis.⁊ . mig⸗
l. ſe. ⁊ inſtitu. de tiaeſt vera. Apinia.

dgdop. S§. cũ autẽ

b. uemadmo

Auſa cognita impubesꝰ
arrogatꝰ deceſſit: quẽad

dů.i.ſicut. — B . — 1 9i .
igſi cedbus ar Mocduũ legitunis herdibꝰ aucto
fogati. nitate pꝛincipali ꝓſpicit᷑ vinculo
Naturalis. ? cqutos. ita ſi foꝛte ſubſtituit natu

I Subſtituto.
cõtra arrogato⸗

en eeſtbe redlib futuris nõalie quã vtiles
rüpunt᷑ ſecũdera actionespᷣſtari poſſunt. 5
bule, edil. Oheredi ſubſtitutus
H.i.ſuccurrit G Y
ubieet priuſqerditatẽ adiret
nis vt vnles ba qut cõditio ſubſtitutionis exiſte⸗
beãt actiõ es.nec

em̃ pñt bẽre dire
ctas qͥa iure iſto

ralis pr impuberi ſuccurrenduʒ
ent ſubſtituto:nã ⁊ legitimishe

retꝰvita deceſſit:ad ſubſtitutuʒ
eius ſiue ante ſubſtitutionẽꝰ:ſiue

Pens avanae poſte ſubſtitut ſt vrraqʒ poæ.
ptãte moꝛit᷑ nii tio ptinebit: nec intererit pꝛioꝛ ſſᷣ
filius et bñs ca ſtitutuſ poſt inſtitutũ:an ante de
ſtrente aalens cædatꝗſ Ex his verbis coſqʒ in
ſecus aũt eẽ iure Uiceʒ ſubſtituonõ adeũtis poꝛtio
ure rin aut. ſcniptis herdibus /ꝓp modo ſibi⸗
ſta.. j. vel alij queſite poꝛtionis defert
Oberedi. Qum filie vel nepoti ꝗ locũ fi
Ae fuert lij tenuitꝰ aut poſt teſtm̃ cepitte⸗
inſtituti.ticius ⁊ B
meuius. ticio qʒ

ſubſtitutꝰ fuit coberes ſuus.i.meuius.meuio quoq; ſubſtitutꝰ
fuit ſeius ſᷣm ro.dic ergo coheredi.ſ.ticio.

n ¶ Subſtitut?meuius. O ſ Agiret. meuius ex inſtitutõne ſt

als extincta eſſet vel vulganis. vt. C. eo. l.poſt aditã. paſ Ex
iſteret. i. pꝛiuſq;ᷓ hereditatẽ repudiet tieus. q ꝙ ſ Aita deceſſit
meuius inſtitutꝰ iqẽq; coheres ſubſtitutꝰ eius. r ¶ Ad ſubſti
tuti. eius menij.ſ.ſeiũ. 30][Ante ſubſti. pmi ſubſtitun. ro.
t¶ Dubſtitutꝰ. ſ. ſeius. Vtraq; poꝛtio.cũ vterq; deceſſit
4

ꝗqnteqᷓ; hereditatẽ adiret.2

cit inſti.eo.S.ſed ſi heredi.⁊.S.eo.l.

ſi ticius coberedi. nec ob. cõtra.j.e.l.ꝗ bẽbat. vt ibi no.
a 4 SSis n adeũtis.i.repudiãtis. Waltelachezan ti.

el alij. puta dño repudiãtis. c

Queſite.i. querẽd e. nec

b4
plus cofert q; cõpeteret repudiãti.vel dic ſibi.ſ.coheredibus
ſubſtitut. ⁊ tũc cõcoꝛ. vt. S. e. qͥ liberis. in fi. ⁊.l.ſi in teſt. ſed in id
qð dicit alij vꝛ vocani dñs ſerui inſtituti ex ſubſtitutione.⁊ ſic ẽ
.ö.eo.l.qͥ liberis..ſed hec verba. ſed dices ſᷣ uũ remaſiſſe eius

ris. i¶ In familia. qꝛ emãcipatꝰ yel in adoptionẽ datus.vt. inſti.q.

nere parens ſubſtituit::ſi quis ex
his moꝛtisꝰ quoqʒ tpe nõ fuerit
in familia::ſubſtitutio pupillaris
fit irrita:qdð ſi heredeʒ ſfiliũ pater
rogauerit ſiimpubesꝰ diem ſuũ
obierit:ticio hereditaieʒ ſuã reſti
tuere:legitimuʒ heredẽ filij ſal
ua falcidiaꝰ cogendũpr̃isheredi
tatem ut ab impubere fideicõmiſ
ſo poſt moꝛtẽ eius datoꝰ reſtitu

eret᷑placuit: nec aliud ſemanduʒ

cũ ſpſtitutõis ↄditiõ puberẽ etatẽ
uerbis pꝛecarijs egredietur que
ita locũ habebunt ſi patris teſtm̃

iure ualuit?:alioqn ſi nõualuitea

ſcriptura quãtelſim eſſe uoluit co
dicillos nõ faciet niſi hoc expꝛeſ⸗
ſuʒ eſt:nec fideicõmiſſo ꝓpꝛie ſa

cultates filij tenebũtur:⁊ ideo ſi

pater filiũ exheredauerit:⁊ ei ni⸗
hil reliquerit:nullum fideicõmiiſ.
erit:alioquin ſi lagata uel fideicõ
mil.filius accepꝑit intra modũ eo
rum fideicõmiſſum hereditatisa
filio datum citra rõnem falcidie
debebit. Quidiſcretas poꝛtões
cõiũcti pluribus ſeparatim dedit

ac poſt omnẽ inſtitutõnis oꝛdinẽ

ita ſcripſit:quos her̃des meosin
uicem ſubſtituo:cõiũctos pꝛimo
loco uice mutua ſubſtituere uide⸗
tur:ꝗbu sinſtitutionũ partesnõ
agnoſcẽtibꝰ ceteros omẽs coher
des admitti. ¶¶ Quipfeʒ ⁊ filiũ
ꝓ parte heredesinſtituerat ⁊ in

uicem ſubſtituerat religs cohere⸗

mo.ius pa.S.ſed ſi pat᷑.
2.j.de ap.l.pꝛ. ſunt em̃
plura neceſſaria vt tene

gt. vt no. S. eo.l.ij. circa

Kk ¶ Filiũ. impuberem.
1 2ſaogaueri. p fidecõ.
⁊ lc ꝑ obliquũ nõ dire
cto. vt. 8.
m Umpubes. ſ. tũc reſti
tutus.⁊ qũcunq; etiam
poſt pupillarẽ etatẽ.ſᷣm
b. vt dic.i. pupillare tmñ̃
vt differat a ſequẽti ibi
nec aliud ⁊c.
n ſReſtituere. accipepla

cuit quod ẽ. j.
o ¶Zegitimum. ad boc
.C. de fideicõ.l. eam. ?

.C. eo.l. pcibus.in fi.
p cCalcidia. trebelliani

(3. ”
q ¶Fideicõmiſſo. ſ. ſpaã⸗
le vnius rei vel fundi.⁊
ſic fit ar.de ſpãli ad ge⸗
S8Dato.i. relicto.⁊ eſt
alicui fideicõ.datũ.
tEReſtituere. ticio fidei/

coômiſſano.
v Alzecgliud rat ad
pᷣmuʒ caſum qñ fuit ro⸗
gatus de generali qñcũ
q; decederet.ſᷣm.b. vel

dic c. S. tm̃.j. pupillarẽ

etatẽ:hic qñcunq; d ece⸗
deret. ⁊ nota.ꝙ hic aſſu
munt qͥdam ꝙ ſu bſtitu
tione facta vltra puber⸗
tatem in foꝛma pupilla
ris dʒ reſtitui her̃ditas
ſubſtituto.ſed certe.non
de directa.ſʒ de fideicõ.
bic dicit. qꝛ. S. dixit ro⸗
gauit. 2. ſ. dixit Pcarijs
x Egreditur. na 1 tunc
cògit᷑ legitimꝰ filio inte
ſtato deced ente.
x 40 aluit. ſ. iure teſtam
ti nec iure codicilloꝛũ.ni
ſi hoc actuʒ eſt vt ſubij⸗
cit. ⁊.ſ.ð codicil.l.i.⁊.j.

de te. mi.l.ſi miles. Itẽ hoc niſſ inter filios.vt.Cfa.ber.l.fi. 3 e⸗
nebunt᷑.i.nõ erũt aſtricti.i.aliqs nomĩe eoꝝ nõ tenebit᷑.ſic ergo no.inſti⸗
tutũ de ſuis ꝓpꝛijs boniſ nõ poſſe grauari.ſʒ ð bonis tm̃ teſtatis.vt.j

àdg teb.l.ex facto. in pn. ⁊. S. non tm̃.⁊ hic ſubicit in experedato. vt ⁊ in

ſti. de ſingu. re.p fideicõ.re.S.hoc ſolũ.⁊.j.de le.ij.l.imꝑatoꝛ.in pᷣnci.?
S.i.ſed hoc fallit ſi tm̃ ꝑ cepit de frucnbꝰ relictoꝛum. q;tũ alij dare eſft
grauatus.vt.j.de le.łi.l.filiuſfa.S.apud. ⁊.j.dele.iij.l.iij.S.i.⁊.j.deleg.
ij. l. cũ pat᷑.S.ticie. ⁊z lign ideo.qꝛ eſt neceſſe vt ⁊ volũtas panis ſit
i

iuſta ßm Jo. ↄ eli

lum fideicõ miſſum.cuʒ iniuſte ſit ſic teſtatꝰ vt

eum oneraret quẽ nõ honoꝛauit. C. de fideicõ.l.pe.ſʒ ſubſtitui põt ei di

recto qꝛ in hoc nõò grauatf᷑.vt.S.eo.l.i..pe.

u Debebit. at relictũ

a ſubſtituto eius nõ debet᷑.vt.C. de le.l.cum quidã.que eſt cõtxa.⁊ no.

circa fal.qð legatarius ſingularis rogatus ali

falci.vt hic.⁊ ple.no.C. cõia de leg.l.i.S.ſi.

.

js reſtituere nõ deducit

a ¶¶ Qui diſcretas. rertiã duobus.⁊ aliã tertiã alijs duobꝰ. ⁊ alijs duo
bus aliam teniam. ⁊ facit.C. de ca. tol.S. bis ita, ⁊ de coniungen. cum

*

equaliter inſtituit. Ateʒ
ticiũ filio ſubſtituit ⁊.c.
legauit a ſubſtituto.tã/⸗
dem filio decedẽte ticiꝰ
totã hereditatẽ bʒ par⸗
tim ex paternis ptim ex
pupillaribꝰ tabulis pe⸗
tunt᷑ legata.ex pupilla⸗
ribus op.falci.dicit hic

ꝙ nõ põt opponi cum

babear qrtaʒ ⁊ plus cõ
putata ꝑte quã habuit
ex paternis tab. que de
bet cõ putari ac ſi ꝑtim
pure ꝑtim ſub cõdi. eſſ
aliqͥs inſtitutꝰ. alið erit
hoc ſecũdo caſu.ſ.’ſſi pa

ter dedit coheredẽ ticiũ

ſed ſt ſubſtituit pupilla⸗
riter ſeium ⁊ a ſubſtitu⸗
to.c.legauit.nam ſeius
deducit falci.lʒ ꝑs ticij
piĩguiſ remãeat ticio.ſic
em̃ pinguedo ticij non
nocet ſeio ad petendam

fal.ſʒ pinguedo ticij in

paterna nocet eideʒ in
pupillari ꝑte ⁊ vere di⸗
cto ſecũdo caſu cenſent

coberedes vt ſic quilibʒ
ſuã falci.d educat ſepa⸗

ratim.ſ.ticius coberes
a ſeius ſubſtitutꝰ.naʒ ⁊
duo legatarij eiuſdẽ rei
legate vni in pẽnis:alij
in pupillaribꝰ ta.cẽſent

collegatarij ⁊ cõ currũt

vt abo habeant ac ſi in
eiſdẽ ta.eẽt eis legata.
d ¶ Pꝛeſtabit. nã bic le
gata augent᷑ ppter pin
guẽ ptẽ huiꝰ heredis ⁊
eadẽ rõne relicta ab ip⸗
ſo coherede in inſtitutõ
ne.i.in pᷣmis tab. debẽt
augeri ꝓpter ptem pu⸗
pillarẽ ſʒ ſecꝰ eſt in bis
que ſunt relicta a pupil
lo in inſtitutiõ e.vt.j.ad
i.fal.qui fundũ.S.qui fi

lium. ⁊.l.in rõne. .qꝙ vu

Liber.

emõcipa. libe.l.. S. ſi qs e nepotibus:az. bꝗ Specialem.facit.ſ.ð
ali. le. l. alimẽta. S. baſilice. ⁊ de verb. obli.l.d oli.⁊. S.ex qui.cau.ma.l.
ſed ⁊ ſi ꝑ pᷣtoꝛem.S.deinde.⁊.C. de dolol.i.⁊.j.de leg.iij.l.ſeruis vrba.
G. fi. ⁊ de edil.edic.l.boues.S.iumentoꝝ.⁊. O. de pac.con.·fl.
c ¶oberes. p aterfa babẽs. cc. in bonis filiũ impuberẽ ⁊ niciũ extraneũ

dibus datis poſt cõpletuʒ aſſem
ita ſcripſit:hos omẽs inuicẽ ſub⸗
ſtituo:uoluntatis fuit q̃ſtio an cõ
memoꝛatiõe oim patrẽ ⁊ filiũ ſub
ſtitutioni coheredũ imiſcuiſſet an
eam ſcripturas ad ceteros omẽs
tranſtuluſet:qð magisveriſimile
videt᷑ ꝓpter ſpaleʒ inter pr̃eʒ⁊
filiũ ſubſtitutionẽ. ¶¶ Coberes
impuberiſilio datus eidẽq; ſubſti
ttus legata ſecũdis tabulis reli⸗
cta ꝑinde pᷣſtabit ac ſipure ꝑtẽ
⁊ ſub cõditione partẽ alterã acce
piſſet. nõidex ſeruabit᷑ alio ſubſti
tuto.nã ille falcidie rõnẽ induce⸗

ret:quaſiplane ſub cõditiõe pꝛi
mistabulis heres inſtitutꝰ:ta?

ſi marime coheres flio datus q;
dꝛantẽ integruz obtineret. nam
⁊ cũ legatuʒ pꝛimis tabulis ticio
dat᷑. ſecũdis aũt tabulis eadẽ res
ſepꝛonio:ſepꝛonius qñqʒticio (cõ

curnit Cuũ paterimpuberi filie

que nouiſſima diẽ ſuũ obiſſet:ta⸗
bulas ſecũdas feciſſj ⁊ impubes
filia ſuperſtite ſoꝛoꝛe pubere vita
deceſſiſſet: irritã eſſe factã ſubſti⸗
tutionẽ placuit:in pſona quidem
pꝛioꝛis qꝛnõ nouiſſima deceſſiſſ
in alterius veroqꝛ puberẽ etateʒ

cõpleuit. HMon videri cuʒ vicio

factã ſubſtitutõeʒ his verbis pla
cuit. ille fliꝰ meꝰ:ſi qð abhomioꝛ
intrapubenatis annos deceſſerit

lgo.. 5. queſitũ.aʒ. appet ergo in boc caſu q;

fit cõtributio relictoꝛũ tam in pᷣncipalibꝰ q; in ſecũdis ta. ⁊ ſic ſi babe/
at quartã ſaluã de poꝛtione ſibi data. omĩa ſecũdis tab.relicta integre
dabit. ſed arg. cõtra. S. qui.mo. vſufruc. a.l.ſub cõdi.in ſi.ſed bic pꝛnũ
2 pupillare vnum eſt. eꝙ Mon idẽ. no. ꝙ vt extraneus deducit fal.
ſic.j ad.l.fal.l.cum emptoꝛ.aʒ.⁊ ar. C. de dolo.l.i.

lio ſubſtituto.qͥ nõ e

citer hDatus. 7 nõ

ſt inſtitutus cum filio. gal Plane.l. ſimpli⸗/
ſubſtitut?. azʒ. i0 Quadrantẽ integrũ. etiꝗ
totius hereditatis. vel foꝛte integrã ſuam dimidiã ꝑ qð videbat᷑ ſeuʒ

ſubſtitutũ nõ inducere falci.ſed ſecꝰ ẽ qꝛ in ſingulis hb eredibꝰ rõ.l. fal.ẽ

imponẽda. vt.ſ.ad.l.fal,l.in ſingulis.

K Mam. 2 ſi vere. hic ſeius

intelligit coberes ticij cũ pupillo inſtituti.qꝛ ſi cui in teſtõ pĩno legaf: ⁊
eadẽ res alij in pupillani collegatarij vident᷑:vt hic.⁊.j.de lega.i.l.pla
ne. . ſi cõiunctim. Jo.⁊ facit.j.ad.l.fal.l.qð ſi alteruter.

1 Kä hater. duas filias pupillas babebat ⁊ ei que vltimo in pupilla/

ri etate decederet ſubſtituit. ⁊ facit.S.eo.l.vel ſingulis.
m¶ſHon videri.ꝑtẽ ve.boc facit dubiũ qꝛ dicit ꝑtem ſed nõ nocet qꝛ to
tum cõpꝛeh endit, vt ꝓbat in ſi.⁊.S.ti.i.l,i.S.ſi ex fundo.⁊.j.ad trebelil.

ſtquis puiin pn. 7.S. ti i.. quotiens. . ſ duobꝰ. æ qñ diclt gaͤi.
ſcʒ aliãa qᷓ; ſi d eceſſerit.alij dicũt dubiũ qꝛ nõ fuit hic expꝛeſſa in⸗

ſtitutio.ſed qꝛ dixi in locũ videoꝛ inſtituer̃ ac ſi expꝛeſſe inſtituiſſẽ

⁊ cõdi.adieciſſem ſi beres ⁊c.ſic ⁊ alias admittit᷑ inſtitutio deꝑ

te ⁊ v alet vt ſubicit.⁊ facit.S.ti.i.l.lucius.

tunc in locmm partẽue eiusticius
heres eſto:nõ magis q; ſi poſtde
monſtratã cõditionẽ ſibiheredẽ

eſſe ſubſtitutũ iuſſiſſet.nã ⁊ qcer

te rei heres inſtituitur coherede
nõ dato bonoꝛũ omniũ heredita
tem obtinet. I Dem
Viduos impuberes ſi⸗
L lios heredes reliquerat
ita ſubſtituit ſi ambomoꝛtui eẽnt
deinde pueri poſt moꝛteʒ patris

ſimul perierũt:due hereditates

ſubſtituto deferunt᷑:ſed ſi diuer⸗

ſis tẽpoꝛibus vita decedãt:in he⸗

reditate nouiſſimi pueri eius ſia
tris ꝗ ante moꝛtuus eſt:heredita

tem ſubſtitutꝰ inuenietꝰ:ſed inra

tione falcid e pueri pꝛioꝛiſ heredi
tas non ueniet: nec ſubſtitutus
amplius quã ſex vnciaſiureteſta

menti deſiderabit: legata quo⸗

qʒ que a ſubſtituto eius filij data
ſũt qui pꝛioꝛ inteſtato deceſſit ad
irritum reciduntt.
(Aulus.
‚ZZſacto queritur qui filiũ
habebat mutum puberẽ
impetranit a pꝛincipe vt muto ſpᷣ
ſtituere ei liceretꝰ⁊ ſubſtituit tici

um:mutusduxit vxoꝛẽ poſt moꝛ

teʒ patris:⁊ naſcitur eifilius:que
roan rumpat᷑ eiusteſtamentũ:re
ſpondi beneficia quidẽ pꝛincipa⸗
lia ipſi pꝛincipe ent interpta⸗

vncia ⁊ dimidia. vt. . de inoffi. teſta.l. papi.

ANiduos.
due berdi
tatel. vterq; ergo

ex teſtõ ſuccedit.
vt. S eo.l.exduo
bus. 2. ſ. de rebꝰ
du. l. qᷣ duos. az.

o Inueniet. vt

aliã quãlibet reʒ
acq̃ ſitãa.vt.S.e.l.
ſʒ ſiplures.S.ad
ſubſtitutos.ſic er
go habet nõ vt
pᷣmo ſubſtitutus
ſed vtaugmẽtuz
bonoꝛũ ſecundi.
nam pᷣmus inte
ſtatus deceſſit ⁊
legitimũ heredẽ
fratrẽ habuit. vt
ſ. ad.l.fal.l.pater
nul. ſed ſecũdus
teſtatus p teſtim̃
qð pater facit ꝓ
eo.ſed opp.ergo
pater ꝓ pꝑte receſ⸗
ſit teſtat ꝓ pte in
teſt. rñ.ĩmo teſta⸗
tus in totum ſed
vnꝰ pueroꝛũ inte
ſtat? alter teſtatꝰ

a ¶ Mon veniet. qꝛ

vi. vncias poꝛis
nõ cõputabit ſi⸗

biin fal.ſt conune

niat delegat ab
vltĩo relictis. bʒ
yr. vt. ſ. ad.l. fal.
l. p ater. S. fl. aʒ. ⁊
eſt rõ.qꝛ ſubſtitu
tus non eſt ei ex
teſtõ cobers.nec
em̃ ex alia poꝛtio
ne detrabet quis
fal.quã ex qua ĩ⸗
ſtitutꝰ inuenit᷑.at
inſtitutꝰ eſt ĩ dimi
dia cuiꝰ q̃rta ẽ ſe
miuncia ſʒ ro. i.

F§. ꝓinde.

b ¶ Deſiderabit.pᷣncipaliterex ſua pſona ſed ꝑ obliquum ex pſo

na eius cui ſucceſſit hʒ alias vi.ſᷣm Jo.

cRecidũt.boc referri euidẽter põt ad pᷣmũ caſum vbi ſimul pe⸗
rifent:ſed optime refert ad ꝓximũ vtſi ita legauit pat᷑ in pupil
lari ſubſtitutione ſi filius meꝰ vel aliqͥs filioꝛũ meoꝛũ deceſſeriti
pupillari etate lego tibi centũ.nõ ita dixit ſi deceſſerit inteſtatꝰ·
Iʒ bec littera vid eat᷑ innuere.cũ em̃ ex filij teſtõ ſit relicrum ergo ſi
deced at inteſtatus nõ debetur ſᷣm Jo. vt ergo ipſa inſtitutio reci
dit ad irritum ex quo pꝛioꝛ decedii:ſic legata. Item contranum
huic legi.S.de iniuſto teſt.l.pe.bᷣm Jo.vt.C. eo.ti.l.pe.

X facto.liceret directo ſicut in pupillo vel furioſo babemꝰ

t. j. ibi.nam ⁊ ſi furioſo. nam ꝑ fideicõmiſſum hoc facere
poterat iure cõmuni. vnde non eſt opus impetrari per pꝛiuilegi
um. vt. C. de theſau.l.i.lib. x. ⁊.j.ad municipa.l.i.in fi.⁊.j.dele.
ij.l.ſi quando.⁊ facit. C. qui teſta. fa. p oſ.l.d iſcretis.⁊.S.de teſt.

l. ſt mutus.

1E xoꝛẽ, qð põt.vt,S, de iure do.l.mutus.lʒ nõ loquatur.

di
n⸗
ice
de,

.

cſa
o⸗
dit.
duo
ſi⸗
.
1t
0l.
ſad
lee
t
tus
nz
di.
inte
a
nad
lpt
att
lpe
Gus

19
o
ſi
47
d
te

ſi
e
e
fz
,.
43,4
ſinn
ck
her
no
is
i

imi

be
nl

l.

at.
n
ſect

umm

em
ct
ſeg
ele⸗

Inte pꝛetari vt.ſ de teg. iun l. neratius. ?.. de ven ob. lin cö,

uentionalibꝰ..S.de iudi.l.ſi qͥs.in õctu ſecus.vt.Sõ.de pac.l.ve
tenbus. g ¶¶ Inſpicientibꝰ nobis.⁊ no.ꝙ nõ.m̃.nũc.ſʒ.j.ibi
igit᷑ etiã agnatione ⁊c.ſed ex bis ſuã rñſionẽ còſfirmabit.aʒ.
b ¶ TZeſtamentũ.vt.QC.eo.l.bumanitatis.⁊ ideo dicit exẽplaria

yt ibi dicit.
.i ¶ Auferret.ergo
fceditur ab eo qᷓ
diu equũ viſuzʒ ẽ
ꝓpt᷑ vtilitatẽ ſu/

peruenientem. vt

S.de còſti.pꝛin.l.
penul.aʒ. ⁊ facit
j. de lega. iij. l. fi⸗
deicõ. S. ſt cui.⁊
de auro ⁊ argen.
le.l.ij.in fi.⁊ .C.

doe reuo. dong. l.

ſi vnqᷓ;.⁊ de con
trahen. emp.l. in
lege. ⁊. j. de con⸗
di. ⁊ de.l. ſi in diẽ
in fi.

K Gole ſilius. li

beratus ſit.
Item quero. ſt
intra.xiiij.ſcʒ an
num.
m ꝗ Deceſſerit.ſb
au. befs eſto.
n ¶ Pubertas eſt
facit.S.eo.in pu
pillari. ⁊.l.centu⸗
rio.⁊.l.verbis.⸗ꝛ
l.qͥ plureſ.⁊.l.cũ
ex filio.S. filio.⁊
ſ. de ſe. tab. l. ij.

ſi pmus. 7. S. e. l.

ſed ſi ita qͥs ſub
cõ di.⁊.S.ð ado.
l.ſi arro gatoꝛ.S.
ſed an impub.⁊
C. eo. l. ij.

5 pus ſeruari
pẽs

ergo tẽpis
detrahit generi.
vt ⁊. S.e.l.co ber᷑ᷣ⸗
di. K. qui pꝛem.
p ¶¶ Aucus. ſub⸗
ſtituit. vulgarit.
q ¶¶ M omẽti. Z.
de li. ⁊ poſtb.l. ſi
poſtbum?. §. qd
vulgo.còtra.ſo.
ibi econtra in pꝛi
mo gradu filius
inſtitutus fuit. iõ
q; ſequentes va⸗

lent licet ab eis b

tereant.hic a pꝛi

mo pꝛeteritus a

ſequenti ſubſtitu
tus.quare pꝛimo
ſubducto ſequẽs
valet ⁊ ceteri qui
ſequũtur ᷣm Jo
ban. az.
rKeſponſuz eſt.
Vt. S. de lib. 2 po
ſthu. l. ⁊ ſi peper
cerit. . fl. ⁊.S.ti.
i.l. ſi filus.
ntereſt. ᷣ ad

m: verũ voluntatem pꝛincipis in

ſpicientibus pẽt dici eatenusid
eum tribuere voluiſſe quatenus fi
lius eius in eadem valitudine ꝑſe
ueraſſet:vt quẽadmoduʒ iure ci⸗
uili pubertate fini᷑ pupillare te⸗
ſtamẽtumꝰ:ita pꝛinceps imitatꝰ
ſit ius in eoq ꝓpterinſirmitatem
nõ põt teſtari.nã ⁊ ſi funioſo filio
ſubſtituiſie̊ diceremꝰ deſinere va
lere teſim̃ cum reſipuiſſet:qꝛiam
poſſet ſibiteſtm̃ facere.⁊ em̃ ini⸗
quũ incipit fieri beneficiũ pꝛinci⸗
pis ſi adhucid valere dicamꝰ.au
ferret em̃ teſtamẽti factioneʒ ho⸗
mini ſane mẽtis igitetiã agnatõe
ſui herdis dicendũ eſt mimpi ſub
ſtitutionẽ quia nihil intereſt aliũ

heredẽ inſtitueret ipſe filius pꝰ
ea:an iure habere ceperit ſuũ he⸗
redẽ.nec em̃ aut pr̃em aut pꝛinci

pem de hoc caſu cogitaſſe veriſi⸗
mile eſt: vt euʒ ꝗ poſtea naſceret

exheredaret nec intereſt quẽad-⸗

mocdũ beneficiũ pꝛincipale inter⸗
cedat circa teſtamẽti factionem:
vtrũin ꝑſona vnius an in pluriũ.
deẽ quero ſiita facta ꝓponat᷑
ubſtitutio: filius meꝰ ſiintra de⸗
cem anos deceſſerit ticius her̃s
eſto:ſi intra.xiii.meuius: filiuſ⸗
q; octoannoꝛũ deceſſerit vtrũ
ticius ſolus ex ſubſtitutiõe ei he⸗
res erit:an ⁊ meuiusqꝛ cerũ eſt
⁊ intra decimũ annũ ⁊ intra quar
tũdecimũ annũ ſilium deceſſiſſe.
rmdi omne ꝗdẽ ſpaciũ qðẽ intra
pubertatẽ liberũ eſſe patniad ſub
ſtituendũ filio:ſed finis huiuspu
bertas eſt. magis aut eſt in vtro⸗
qʒ eoꝛũ tpᷣus ſuũ ſeparatim ſemia
n:niſi cõtraria volũtas teſtatoꝛiſ
a ꝑte oſtendat᷑¶ Luciusticiꝰ cũ
hẽret filios in ptate vroꝛem here
dez ſcripſit ⁊ ei ſubſtituitfilios:q
ſitũ eſt an inſtitutio vxoꝛis nulli⸗
momẽti ſit:eo q; ab eo gradu fi

De vulga. ⁊ pupil.ſubſti.

boc vt gradus ille valeat. t ¶ Gulianus. beres eſſet ſubaudi beres
ſit filio meo. v ¶Meres. eſſzʒ filio. x ¶Accõmod auenit... teſtatoꝛi
VHon copienti. puta filio naturali teſtatoꝛis.

5Xÿartem. inſtitutus erat in quattuoꝛ vnc

gatus. 2 ¶Acceperat, iſte inſtitutus.

lij nõ eẽnt exheredati.mdi eũgra
dum a quo filij pᷣteriti ſunt nulliꝰ
eſſe momẽti:⁊ ideo cũ ijdem ſub
ſtituti ꝓponant᷑ exteſtõ:eos heĩr⸗
des extitiſſe videri.ſcʒ qꝛnõ in to
tum teſtm̃ infirmat filius: ſed tm̃
eũ gradũ ꝗ abinitio nõ valuit ſi⸗
cut reſpõſum eſt. Sia pꝛimo ſit
filius pteritus.a ſecũdoexher̃da
tus:nihil autẽ intereſt qua rõne
ſecũdi heredis inſtitutio valeat:
vtrũ qꝛab eo filius exheredatꝰẽ:
an qꝛ ipſe filius ſubſtitutꝰ eſt. Ju
lianus longinus pr eos quos ſibi
her̃des inſtituerat filijs ita ſubſti
tuit.quiſqs ſiniheren ect:vnus

ex heredibꝰinſtitutis ꝗ tacita ſidẽ

accõmodauerat :vt nõ capienti:
ptem ex eo ꝙ accepat daret ad
ſubſtitutioneʒ impuberisadmil⸗
ſus:ptruʒ ꝓ ea parte/ꝓ qua ſcni

ptus fuit veniat :an vero pꝛoea

quã acceperatꝰita vt augeat᷑ eiꝰ
pars in ſubſtitutione:rñdi qui in

fraudẽ leguʒ fidem accõmodat
adeũdo heres efficit:nec ðᷣſinet

hereseſſe.licet res queita relicte

ſunt auferantur:vnde ⁊ ex ſecun

dis tabulis in tantum heres eſſe
poteſt: inquantum ſcriptus eſ-
ſetꝰ. ſatis enim punitus eſtin eo
in quo fecit cõtra legeʒ: qnimo?
ſi deſineret hereseſſeidẽ dicerẽ

quẽadmodũ intelligenduʒ eſt in

eo gcũ ſcriptꝰ eſſet heres:⁊ poſt
q; adiſſet hereditatẽ in ſeruituteʒ
redactꝰ eſt:⁊ poſtea libertate do
nat? eſt:cui ꝑmiſſuʒ eſt ad ſubſti⸗
tutioneʒ venire queei in teſtõ fue
rat relicta. ʒ̊ em hereditatẽ ex in⸗
ſtitutione aniſit:tñ ex ſubſtitutio
neiſtam poꝛtionem quã amiſitꝰ
perceptuum. I Dem
eN, vS pupillari teſtamento
ſupius pꝛincipale neq; ex
parte neq; in totũ cõfirmanpoſ
lemecianus ſcripſitꝰ I Sem

.

ijs ⁊ de vna reſtituenda ro

9 ¶ Impuberis. filij te⸗/
atoꝛis.
a ¶ Neniat. ad ſubſtitu⸗
tionem.⁊ ita ꝓ tenia qꝛ
in quatiuoꝛ vncijs fuit
ſcriptus que ſunt tertia
bereditatis.
a ¶¶ AUeniat. accipe vt ita
augeatur eius ⁊c.⁊ dic
ceperit.i.cum effectu re⸗
tinuerit. vt.ſj. de verbo.
ſig.l. aliud.
b ¶Accep erat. ꝓ tnbus
vncijs quas ante acce⸗
perit pꝛius deducta illa
vncia quam reſtituit nõ
capaci.
c¶ ¶ QZus.inſtituti rogati
taciite.
d e Accõͤmodat.qð eſt
cum pꝛomittit de reſtitu
endo nõ capaci.
e¶ Deſinet. ad hoc.ð.ti
tu.i.l.ei qui ſolidum. in
fi. ⁊.Sð.de mi l.⁊ ſi ſine.
f Auferant. ſiſco dã
tur. vt. j. de bis quibus
vt indig.l.qui ticij.in fi.
2.l.qui tabulas.in fi.
g Secnptus.i.ex ſub⸗
ſtitutiõ e in quattuoꝛ vn
cijs ad mittetur ſicut in
inſtitutione.
b Eſſet. ſc. S. de actio.
emp.l.iuł. S. offerri. ſed
cõ tra.j.de acquir.bere.
l.ſt totam. ſo.vt ibi. Itẽ
arg. cõtra.S. de ſena.l.
qui indignus.
i¶ Pumitus. ſic. ẽ, de ol
fi. pꝛe.l. diuus.
Kko¶ Idem dicerem. vt in
querela.vt.S.e.l.in ſub⸗
ſtitutione.⁊ in redacto ĩ
ſeruitutẽ.vt.j ꝓxi.
l¶Poꝛtionem. ex ſubſti
tutione delatam.
m ¶ Quantazʒ amiſſt. i.

Pꝓrata qð debebat pꝛi⸗

us. licet id amiſerit.ap/
paret ergo qð ſufficit ſe
mel factuʒz. ⁊ ſi nõ duret
2Z nota pꝛo ⁊ cõtra.S.̊
in rem verſo.l.ſi pꝛo pa
pupillari.pꝛinci
Ppale. foꝛte ſi expu⸗
gnatũ ſit per querelam.
q30.
o eq; in totum. ſʒ ꝓ
. er pncipale valer ac⸗
ceſſoꝛiũ.vt.s. de pecuł.
lnam ꝙ.
54 Genpſerit. q̊a pars
⁊ ſequela.vt inſti.eo.
§. liberis. 1. Z. el. qͥ plu⸗
res...fi. pᷣmuʒ em teſtñ

EIIDatre. ſua. a

ta.l. ſtita. F. qui filio. ?2 ar. S. de ſer. vꝛ pꝛe. l. antepe.

nõ capit vires a ſecũdo:ſed ſjm a pᷣmo.vt.S.eo.l. patris.

Acius legitimũ impuberem.
Maturalẽ puberẽ ve

limpuberem non curo.qꝛ cũ non ſit in ptãte

on poteſt ei pupillariter ſubſtitui.vt.S. eo.l.ij.circa pꝛin.

babere nõ poſſit. vt
de na.li.lij. ⁊ autẽ.ibi

poſita. rñ. buius iure

ſecus erat.

b ¶Ad ſequentẽ ſ pupa

larẽ.ſ.ſi quis ⁊c.
c Poſtea. qᷓ; fuiſſet he⸗
Tes.
d ¶ Duplex. i. qð ipſe in
duobus caſibus ſucce⸗
dat legitimo. ſed legiti⸗/
mus invno tm̃.⁊ hoc ꝓ
pter iniquiratẽ euitãdã
vt. Ceo.liij.⁊.l.q;uis.
7.8. eo. l. iam boc iure.
G. ſed ſi aliter. ⁊ not.hic
Fᷣm quoſdã tacitam pu
pillarẽ nõ admitti con
tra matrẽ.ſʒ boc nõ.q̃a
mater. vt.j.l. ꝓxi.ſed ꝓ/⸗
pter equalitatẽ.nec em̃ ẽ
bic tacita: vt ſtatim di⸗
ces.
e ¶ Etatis. ſ. impubes.
na ⁊ ſt vnus.xiij.an.al/⸗
ter vnũ tm̃ babeat non
nocet hic ĩequalitas dũ
modo ambo ſint impu
beres.

¶¶ Aiberi.ſ. legitimi. naz

in boc eſt vis.
8Hon ad matrẽ. hãc

dicimus bꝛeuiloquã. qꝛ

bꝛeuibꝰ Fbis fit. ſ. vos
inuicẽ ſubſtituo quatiu
oꝛ ſubſtitutões ↄtinent

ſcʒ due vulgares ⁊ pu⸗/

pillares ⁊ omẽs expꝛeſ/
ſe.⁊ ſic mater reijcit᷑ ſicut
in cõpendioſa dicimus
.C. e.l.pᷣcibus.in fi.foꝛ⸗
te ideo qꝛ veriſiłe eſt ꝙ
reſtatoꝛ filios vxoꝛi pᷣtu
liſſe voluit.vt. C. e.l.pe.
⁊æ hec eadẽ dicit᷑ recipꝛo
ca. vt. S. e.l.nã b iure.S.

i. Itẽ no. H ꝙ tacita pu/
pillaris excludit matrẽ

qð als non inuenit᷑ vt

a eſt mſtiruta cñ fiio. lio ſi intra pubentatez deceſſiſt:
vt. C de inſti. ꝛ ſubſti. l. Caiũ ſeiũ fratrẽ ſuũ ſubſtituit dein
fi. ſed nõ plʒ qꝛ hec non
eſt tacia. è .
bę¶Repudiauit alterer beredibus. i ¶Paulus ſolũ. vt æ. 5. e l. qui

I

peninere.

Wmmaeaſain., vulgarẽ. ſʒ quõ cũ vltra vnciã

Vcius ticius legitimu;
iiũ ⁊ alterũ naturalẽ he
redes inſtituit:coſq; inuiceʒ ſub⸗
ſtituit:ticius legitimꝰ filius que⸗
pater anniculũ reliqt poſt patris
moꝛtey impubesdeceſſit ſuꝑſtite
mreꝰ:⁊ fratre naturali quẽ etiam

coheredẽ habebat:quero an he⸗

reditas eius ad ticiũ naturalẽ fra-
trem ex cã ſubſtitutionis ꝑtineat
an vero ad matrẽ.iñdi ad pꝛimũ
caſumꝰ nõ exiſtentiũ heredũ ſub⸗

ſtitutionẽ de qua quent᷑ ꝑtinere:

nõad ſequentẽꝰ:ſiqs eoꝛuʒ poſt⸗
ea deceſſiſſet intra pubertatẽcnʒ
in naturalis filij perſona duplexꝰ
ſubſtitutio locũ habere nõ poſſit
⁊ ideoad matrẽ legitimi filij here
ditas ab inteſtato ptinet: aliter ſi
eiuſdẽ etatis liberi inſtituti inui
cemqʒ ſubſtituti fuiſſent:tũc em̃

glterodefuncto intra pubenateʒ
eius ſucceſſonõ ad matremꝰ ſed

ad ſubſtitutũ fratrẽ eius deuoluit
Naulus reſpõdit:ſi omẽs in⸗
ſtituti heredes om̃sinuicẽ ſubſti⸗
tuti eſſent:eius poꝛtioneʒ ꝗ ꝗbuſ⸗
dam defunctis poſtea poꝛtioneʒ
ſuã repudiaueruꝰ ad eũ ſolum ꝗ
eotẽpe ſuꝑuixit ex ſubſtitutione
Dei.
Aterfami. pꝛimis tabu⸗
lis poſthumoherede in
ſtituto ſecũdistabulis ſibi vel ſi⸗

plures bered es. .. e.l.qui hẽbat.ſecus in iure accreſcẽdi hetur. vt.j.de

legi. here.l.ſi e plunbus. Itẽ eſt rõ huius dicti.qꝛ tũc demũ ad mittit

ſubſtirutus cũ certũ eſt inſtitutũ haberenõ poſſe qð eſt cũ moꝛit᷑ inſtim
tus.nõ cũ teſtatoꝛ. Itẽ ⁊ eſt r.qꝛ cõditionale relictũ nõ tranſmittit᷑ pẽ⸗

E conditione.vt:O.de cadu.tol.S.ſinautẽ.

terfami. vel filio.ſtc.ſ. heres mihi eſto ſi filius meus intra puber

tatem ⁊c.vel eſto filio meo ſi c.

AIlHeceſſiſsz. poſtbumus. m ꝙ Caio ſeio. fratri ſi beres nõ eſſʒ. aʒo⸗
nqſ HMeres mibi.ex hoc verbo mibi oꝛiebat᷑ dubitatio.videbat᷑ ei ex ſub

ſtitutõepupilla ri nõ ſibi ſed filio heres fuiſſe.vt inſti.e.in pꝛin.ti.
o ¶Eoc;. ſilio. p TZeſtatoꝛis. caius ſeius. ꝗ Sibrreſtoꝛi hoſt

r ꝓn vcrũ q; caſum.ſ.vulgarẽ ⁊ pupillarẽ. vt.S.eo

8EDihi heres eri: babetur. n ꝓ no appoſita bec conditio. yt. ſ. deſe.

— -—

boc iure.circa pᷣn.

t ¶ Extiniſſe. mediante filio berede cũ ⁊ ipſeẽ directo beres nam

beres beredis ⁊c.vt.j.de acqͥ.her.l.ſi qͥ ſeruũ.S.fi.⁊.C. de bef᷑

u Ai hẽbat.nuberet.i.nubilis eſſet.aʒo.

einſti. l. f.

x 4 Pubes.igit᷑ iã nubius erat facta.ſʒ ſibẽs impubeſ dicit quõ

de ticiuʒ caio ſeio ⁊ poſtea ſic di

xit.ꝙ ſi caiꝰ ſeius fratermeꝰ pꝛi⸗
mo loco ſubſtitutꝰ heres mihi
eſſe tũciticio fideicõ.relinqᷓ quero

cũ filius pri hers extiterit: coq;
intra pubertatẽ moꝛtuo frater te⸗

ſtatoꝛis ex ſubſtitutione hr̃s ſit:

an fideicõ.debeat᷑ cũ ita relictum

ſit:ſi caius ſeius frater ſuꝰſibi he

res extitiſſet:reſpõdi defũcti fra
trem qui in vtrũq; caſum inſtitu
tusvel ſubſtitutꝰeſt filioimpube
re defunctoeaq teſtatoꝛ reliqt p⸗

ba:ꝙ ſi caius ſeiuſmihi hrs enit
tunc dari volo cũ veꝝ ſit ei ⁊ teſta
toꝛi heredẽ extitiſſe/ “Meuola
Mihabebat filiüũ ⁊ filiã
nbiden inſtituto filio
herede filia:exheredauit:⁊ ſi fili⸗
us intra pubertatẽ deceſſiſſet filiã
eidẽ ſubſtituit:ſed filie ſiantequã
nuberet deceſſiſſet vxoꝛem ſuã:

itẽ ſoꝛoꝛẽ ſu ſubſtituit: quero cuʒ
filia ipubes deceſſerit pꝛioꝛ:dein
de frater ei? impubes!::an filij he⸗

reditasad vxoꝛẽ ⁊ ſoꝛoꝛẽ teſtato⸗

ris iure ſubſtitutionis ꝑtineat: rnñ

di ſcðm ea que pꝛoponerent᷑ non
pPertinere. 1 Dem

UEmũcõem habemꝰ:hic
heres ſcriptꝰ eſt:⁊ ſi heres nõ ſit

meuius illi ſubſtitutꝰ eſt:alterius
iuſſu dñoꝝ adijt hereditatẽ alteni
us nõ querit᷑ an ſubſtituto locꝰ ſit
an nõ:⁊ veniꝰ eſt ſubſtituto locũ

ſtare debere:nec aduerſari hec ꝰ

dã. nunc pubes.

Umpubes.ia
beres. vnde vul⸗
garis iam locuʒ
nõ habet.nec ob
ſtat.S.eo.l.cobe⸗
redi.in pᷣnci.vbi
de vulgani dicit.
¶Pertineat. qᷣ
videbatur qꝛ ba
bebat filie bona
iure ſubſtitutõis

2 MHon pertines

re.quia conditio

nale relictum nõö

tranſmittitur. vt
.C. de cadu. tol.
S. ſinautẽ. ſed ea
dez iura dicũt cõ
tra.qꝛ hec filia ſt

bi babebat ſub ⸗
ſtitutos.ſʒ rñ.bic

deflcit conditio

ſub quavxoꝛ ⁊ ſo

roꝛ eſſent ſubſti⸗

tute.⁊ ſic non ob

