. naar vr o ↄditiõe:quã iniectã putauit adijt iubereadire. Ompo. nider den ſot

Jer ſua pte dñs vl pater imr ſunt e cc.

falſuʒ. ?.5. el. cũ quidãa an poſſit acqrere her̃ditatẽ:cõſe- Jexſ ñ tur
adierit neceſſariuʒ eſt uiſ- boc eſt falſuz. im

S. fi. .l.necis. in Pn. ad quẽs eſt dicere hereditatẽ poſſe

nved v; diardc ei adire: marime cnz hecſuſpicio ſum vt fllius vel ſuus coherñdes vomammiſn
fa.ſᷣuus vel liber vel an nihil ei obfuerit:nec piculũ attul X.⁰.adeant. II. Demm. quik. vr . eo. l. ſo⸗

fecerit teſtm̃ vel nõ.ſʒ ſe rit. ¶ Yacilius? ittet. Si H½ n omie inen lus. F. l. que eſt .
cus ſi dubitat deceſſit in nit. 1Nacilins, gs geluirt, S 0tm ſi alari ne ig. 1. l dic ergo erunt be
cluitate v! apud boſtes qspuire inſtitutꝰ putauit ſub cõdi notm ſingulariũ rem dñiuʒ ſucce redes lſfili ſer

/

⁊ ita ciuis vel ſeꝰ:qa Hõe ſe inſtitutũ:cõditionẽq; im/ dit:cũ ⁊ ea que in noibus ſunt:ad uus.rõ aũt qui ſe

valeat. ſcenͦ eſn adi⸗ in nullo hec ſuſpicio obſuit. UIduo'ſunt hĩdes neceſ moch diri⸗ ybe
= 3. eo. l. . 1 3 i 5 1e ,—L „ gaglierut: ſc
ſ por ve beol bets I. )gsbefs inſtitnt⸗ II De ſaniſinſtituti: quoꝛſſalter ſe abſti, ggia t nat mne
5 (Auod ſua.l ↄditio Verptemor ticio/ ſubſtitut munt ꝛalter poſteaq; P210 abſti⸗ em̃ dicim ?idẽ qoᷣ
nedubitat. gantedz ex cã ſubſtitutiõis eideſe⸗ nuitimiſcuit ſe: dicenduʒ ẽ hũcñ 3. ſh as babeat

Certus eſt. i. eſſe pööt Roß Iirag RRerede gſerit: ,0 .HHrnin ſubſtitutionez. qᷓ
S e mb engt Uart herditas: pherede geſſerit: poſſe recuſare: qminꝰ tora one⸗ bpabet inſtſtuno .
tione ptãtiua ſi daret.x. l . . . neen erut nach 10
vt differat a ſequẽti. b Impleta. a ſe. vl ab alio ꝓ ſe cũ ſit ptãtiua ⁊ qð dicit appendicie.q.d.qpplicent:᷑ ſubſtitutiones eis qͥ babẽt
c¶ Facilius.cur nõ dicit eodẽ modo.Rũñ.qꝛ poteſtatiua ẽ a ſciẽte adim inſtitutiõ es.nõ aũt dicas qð pend eat ſubſtitutio ex inſtitutione.
plenda. vt.j. de cõdi. ⁊ de.l.ij.caſualis etiã inſcio herede impleta ꝓficcit vt vbi vna valeat ⁊ alia:⁊ vbinõ vna nec alia:qꝛ qñq; pʒ vna
yt. S. e.l.ſt q extra.S.ſciendũ.ſed certe imo opoꝛtet qð eo ſciente. vt.j.ð 7 nõ alia.vt.S.de lib.⁊ poſthu.l.iij.S.ll. .
cõdi. ⁊ de.l.mũtũ.ſʒ foꝛte aliud eſt cũ fuit vere poſita.⁊ alið cũ putaf. ? e ¶Bi excluſus.dic patre ⁊ filiũ inſtitutos:ſed pater ſub ↄditiõe
nõ eſt. vel dic ideo facilius qꝛ in iſta nõ d eſiderat᷑ factũ vel volũtas be filius pure. f 4 Bicenda erit. boc ideo ne ſemꝑ euitaret imple⸗
redis in ea implẽda:in ſupioꝛi ſecusg. nazʒ nõ facto ſed ꝑ ſe vel ꝑ aliũ pꝛi- re cõdi.qð faceret ſi ſine ea iure accreſcendi alia pꝛioꝛ poꝛtio ſibi
eo eſt implẽd a vt dictũ eſt. d ¶ Bub cõditione.caſuali vt ſubijcit: ? daret᷑.⁊ ſᷣm hoc in ptãtiua ponit᷑ſed melius eſt dicere ꝙ pat iu⸗
ſitic differt a pᷣcedeti.R. e¶¶ Imp etã.putabat.repete nõ curo ſit imple bendo filiũ adire nõ acquirat hoc ipſo ex ſua pſona ſuã poꝛtõez
ta vel nõ. vel melius ſub B ponas.i.verũ ſcit es impletam eſſe ⁊ ſcie ¶ꝛ deſerat᷑ cõ ditio.alioqn ſecus eſſet.vt.ð.̃.l.ſi ego.ſed bene ſt⸗
bat eã impletã eſſe. ¶ In enentũ.foꝛtune appoſitũ.⁊ ita erat caua bi acquint ex pſona ſᷣni iure accreſcẽdi:qua ſi accreueritipſi ſuo:
ls vel mixta. vt. S. debere.inſti.l. ſuus. ⁊ de cõdi.inſti.l. fi.C. de inſtitu, ne alioqͥn inueniat᷑ p parte teſtat? ⁊ ꝓ pteinteſtatus.qð eſſenon
tio. ſubſti.l. ſi pater. beni mplera hrodſe pure inſtitutu, debet niſt in milite. vt inſti. de bere. inſti. F. nõ aut. Alij bic dicut
putat. vt. S. de cõdi.inſti.l. pupillus.q̃ opinio veritati ↄſonat.ſic en? patrẽ inſtitutũ ſub cõditionepoteſtatiua.⁊ filiũ ſubſtitutꝗ.
vere fuit inſtitutꝰ. at in cõtrario.S.eo.l.heres.ibi.⁊ ſub condi.a veritate g ¶¶ Eum ſiliũ. vel dic patrẽ. b Buã. ſ. patris. i Anuʒ
diſſonat: ideoq; nõ adit. ar.l. . el. cũ quidã. S.qͥd ergo. dic qð ibi igna iuſſerit.ſ.adire. K ¶ Aliuʒz. vt ꝑ illum. fiat beres q iñ põtnolle
rabat pure vel ſub cõ di.eſſet inſtitutꝰ.⁊ ſic nõ applicabat animũ ſuuzʒ acire.vt.C. de here.inſti.l.iij.⁊ fc babet iure accreſcendi.vt.C.

ad vnũ magis qᷓ; ad aliud.ſed bic bene putabat ſe inſtitutũ ſub conkldi nõ pe.par.l.i. 2 facit. .l. pr.
tõne. Sed hoc nihil aliud eſt dicere qᷓ; qð bic ignoꝛabat ibi dubitabat ꝗex parte. neceſſanũ.ſecus in cõtrano caſu. ⁊ eſtrõ. vt. ẽ. e
quã repꝛobauimꝰ.S.eo.l.pi.S.nõ em̃.ðvel dic qð ibi fuit cõpleta cõditio l.ſt ego.cõtra.⁊ facit.ã.ljꝓxi.in fi.

—

eo inſcio.ſ.facto hic a ſe ſciente ptãõtiua.vel eo ſciẽte caſualis.vel ibi ett ¶Eres in oẽ ius.ſi eſt vnꝰ als nõ in oẽ. ſed in vniuerſuʒ ius
caſus ecõtra:qꝛ ibi ſub ↄditiõ e inſtitutꝰ putauit pure.bhic ecõtra. Nrtru nr ſo ver.ſig.l.nihil. ⁊ dere.iur.l.nibil.⁊.l. her̃di
¶ quis beres.ticio.coheredi. cEr cãꝗ quoq;. q.d.nõ ſolũ in ⁊ didin id ius qð põt ad beredẽrraſire.nõ ergo vſufructus vel
prein qua eſt inſtitutꝰ. ſed ⁊ in pte in qua eſt ſubſtinitꝰ.⁊ dic beres alia iura que cũ ꝑlona finiũtur.⁊ facit.j.de bo. poſ.li.⁊.ij.⁊.iij.
erit ea delata nõ pꝛius. etiã ſine alia cõditione.ſecus vbi ꝑ aliũ ſit he/ Nduo. neceſſarij ⁊ ſui. Sb in pn. 7. .i. 2. ij
res.vt.j.eo.l.ſi ſolus.in fi.ſed qͥd ſi vult habere vt coberes iure accreſcẽ Akas potuit.vt.j.ę.l.neceſſarij.ſed neceſſarius tm nõ. vt
di nõ yt ſubſtitutus. dicut quidam ꝙ põt.⁊ bic ſubaudiũt ſi yoluit ꝙ inſtide bere,qua:⁊ dif.O:i. Oo ſiHon poſſe. etisʒ ſt velitſuam

—

ſo⸗
15
tbe
ſe
iſe
ndi
boc
bi
bi
me
den
. 4
no⸗

7
abe
tone⸗

s

ſi
kiun⸗
1665
neſt⸗
ſue:
Uon
diche

Nole

40

x.

rNir. De acquiren. vel omitten. bere.

poꝛtionẽ recuſare:qꝛ eſt ſbiimputandũ. qð adiuit ſciens alium
abſtinuiſſe. ſecus ſi nõdũ abſtinuiſſet: vel abſtinuiſſet.ſed hͥ igno
rat qñ babet locũ.vt.j.eo.l. cũ bered irate. p ¶ Scire potuit.
cõſulendo peritioꝛes. ſic ſ. de bo. pof.l.in bonoꝛuʒ. ⁊.. deiur.⁊
fac.igno.lregula.S.ſed iuris.⁊ hoc cũ facile ſcire p otuit.vt.d.j

ſed iuris.⁊ arg.j.
de verb. ſig. l. ne⸗
pos ꝓ. Itẽ no. qꝙᷓ
iuris ignoꝛ antia
nocet bic in dam
nis:⁊ ſic eſt ↄtra
3.de iur.⁊ fac.ig.
l.erroꝛ. in fiñ.⁊.l.
iuris ig.⁊.l.regu
la. ſol. hic fallit.
vt ⁊ als in. l. illis
no. vel dic fingit
; ſcir᷑. tũ qꝛ oꝛigi
neʒz hʒ a lucro.tũ
qꝛ agſcebat ĩ ſua
pte lciẽter fingat᷑
idẽ velle in accre⸗
ſcente vt hic ſubij

cit. ſed qdam red

düt ronezʒ qſi po
tuerit cõſulere pe
ritioꝛes.

qA Agdire videk.

pt oĩbus ſatiſfa/
ciat.nec admittit
ꝓbatio in ↄtra.

qꝛ eſt fictio nõ pᷣ⸗
ſumptio. 27 facit
ad boc qð iuito

accreſcit.C. qñ ñ
pe.par. l.i. 7. iij.
l. ſi s br̃s.ĩ pᷣn.
2.C. de impub.
ſtamento.

Aregula. S. de bef.
inſti.l. ſi qs. Itez
nõ ob. j. vñ lib. l. SJ
vlti.qꝛ ibi nõ poterat adiri ex teſtõ.vtpote deficiẽte cõdi.inſtiru /

— b

rahereditaria ſubeat.i. Quiem̃
ſcit:aut ſcire potuit illo abſtinen
te ſe onenbꝰ foꝛe implicitũ ea cõ⸗
dition e adire vider A. I Sem.

q Zandiu pet exteſtõ adiini

hereditas: ab inteſtatonõ

dekeretur.

eme her̃ditatis nihil attin
gat:qliqditñ ꝓpter patris volũta
tem habeat vel facat: an credito
ribus patemis cogat᷑ rñdere: vt⸗
puta ſiimpuben ifuenit ſubſtimtꝰi

qua ſpecie iulianꝰ lib.xxvij. dige⸗

ſtoꝛũ ſcnpſit. incidere eum in edi
ctũꝰ:ſi ſe ĩmiſcuerit impuberis he
reditatiſMas q indiciũ ꝑentis
oppugnauenit:nõ dʒ ex eadẽ he⸗
reditate qcqᷓᷓ ↄſequi Sed mar
cellus ita elegãter diſtinguit mul
tuʒ intereſſe:vtrũ ex aſſe fuerit in⸗
ſtitutus pr̃is teſtõ:an ex ꝑte: vt ſi
ex pꝑte potuerit ſine metu remota

pfis ſucceſſõe impuberis here⸗
ditatem amplecti. Vlia.
Flius ꝗſe patema here⸗
ditate abſtinuit ſi exhere⸗

+☛

tionis qᷓ erat ſt emãciparet᷑ infra x. dies. Itẽ quid eſt qð ałs diẽ
lex ꝙ qᷓ; diu põt dani cõtra tab. nõ dabit᷑ m tab. vt. j. de ſecũ. ta.
l.eqͥſſimũ.in p̃n. ⁊.S.i.⁊ de cõtra tab.l.illud.S.fi.nam cõtra tab.
dak ab inteſtato. vt. C. de col.l.vt liberis. Rñ.nõ dani ab inteſta⸗/
to eã.ſed ex teſtõ.vt. O. de col.l.filie dotẽ. ⁊ inſti.de bo.poſ.s.ſũt
aũt. 7. ſ. de bo. poſ.l.ſed eũ. S.ij. nec eſt dicendũ dani eã ab inteſta
to.miſi cũ nullus adit ex teſõ.nã ⁊ tunc dat᷑.vt.j.decõtra tabu.l.

illud. in pn. Itẽ qð diri nõ dari ᷣm tab. qdiu habet locũ conra

₰

tab. nõ dixi q deiure cimli adire nõ poſſit. vnde foꝛte adibit. ſʒ
cõtra hoc dicta.l illud. in ſi. ⁊ facit ad hanc.l.j.de reg iur.l.quan
dã. . . eo. l. nec is. 5. fi. .f. e.l. ilud. a. l. in pluriu. 7.l. ;diu. 7. C.

cõia de ſucceſ.l. anteq;. 2.j.ſi ta. teſta. nul. ex.l.. F. i. T in aut. ð be

re. ? fal. S. ad hec.col.i.⁊.S. deteſta.tu.l.ſt qͥs ſub cõdi.in pᷣn.
Neſitum. babeat er ſubſtitunone facta filio. t Eũu. ſub
MMitutu, v In edicto. foꝛteillud ſi qͥs omiſſa cã teſta.l. i.

quãq;ʒ illud nõ videat ꝓſpicere creditoꝛibꝰ:ſed legatarijs ⁊ fidei

cõmiſſarijs.vel dic qð aliud edictũ erat qð nõ babemꝰ.qð credi

tonhꝰ paternis ſubueniebat boc caſu vbi patema videat᷑ adira
ereditati. ſcnipta p?na ber̃ditare. y 9 Ham qᷣ.q.d. ex quo

nõ vult patemnã dimittat 1 pupillarẽ. ⁊ ſua vł vtrõq; vel nullõ.
⁊ eſt ad hoc.j.ad trebel.lita.S.q ſuſpectã.⁊ decõtra tab. ſub cõ

ditione. S. fl. ⁊ de bis qui.vt indig.l.v.S.quipᷣn.⁊ de le.pꝛel.l.q̃
filiũ. S. omibꝰ. 2. S. nõ. ⁊.. S.nõ ſolũ.⁊.S.de vulg. ſubſti.l.is qͥ.
5 ¶Oopugnauerit. ſpnendol editatẽ patis. ⁊ Lonſeq.

rone pupilli. ⸗

nam ergo viciatkte

4

mplecti.i.ex aſſe nõ qꝛ nullus adijt pater

m pmũ ⁊ cõ ſequentiq p upillare. yt. 5. de

Heſitumꝰ eſtanlʒ qspa⸗

ſi frater fuent omiſſa cã teſtamẽ-

vulg. ſubſti. . . F. adeo. abebat igit᷑ bic coberedẽ: ui adiuit.⁊ dic en
traneũ. nõ pupillũ.qꝛ tũc ſ. ſeus. vrc.vepulal ubſtuliled ſi. S. filio. ase
eſt eõtra. æ dic diſtincti. que eſt. C. eo.l. quidam.
ean Flius abſtinuit in qua erat inſtitutꝰ’. a Eramis. cui fuit ſub
Ntitutus. vt in fine.. ⁊ boc potuit ſien.· vt inſti. de pu. ſubſti. 5. nõ ſolũ.
btinere. ĩmo cũ ſit
adita ex paterno non te
net pupillare. vt. S. de
vulg. ſubſti.l. ij. F. adeo.
2.8.l. ꝓxi. in fi. Solu. ?
bic alius cũ filio fuit in

dati fratris hereditati ſe ĩmiſcu⸗
erit:? ꝓher̃de geſſenit:potenit ex
ſubſtitutiõe her̃ditatẽ obtinereꝰ
pupillus pa öElia.

ſtitutus qui adiuit. vd

ema hr̃ditate ſe abſtinu dit ſpalein filio abſtinẽ
einde ei aligs hers ertiti· re vaduc viaer eebe
ſet: nõ eſſe eñ cõpellendũ credi- cũ quaſi 5.ſed ⁊ ſi quis
toꝛibꝰ pr̃nis rñdere:niſi ſubſtitu vel tlud fauoꝛe libara
tus ei fniſſet.̈ inclinat em̃ in hoc ue? areneblabaz⸗
vt putet ſibſtittũetiã prisone qꝛ abinteſtato erat ba⸗
raſubitun. Queſiſaa marcel. binmug ea nan et ergo
lorectenotata ẽ.impugnat efmm tinoe babeat qð ab in
vtilitatẽ pupilli:q ipſe ſaltẽ põr teſtato erar babitus,
hẽre ſucceſioꝛẽ. metu em̃ onern cd mconarizs extrane
erat ex aſſe inſtitutꝰ. ad

Pristunigi gs etiã impubens 4
erdltatẽ adibit. alioqnꝰ inqtt:? Aülugs.
ocn at Puoilug alae
II it Oin une⸗ Jul.alias ſi pupi
tiab nueg o oſſcehit hefeli en de⸗
teð:⁊ ꝗdẽ inpune.nec em̃ videfł tinuiſtet. p in in/
voluiſſe ſiaudare edictũ: ſibi ſhaar vkoiesb mne
ſpicit ne onernibꝰ pñs pupilli hef ſeĩmiſcuerat vl ab itio
ſenpſit credoita intelligenduʒ: ſi nalld bebar vriaz dis
nõimpuberis frater fuenit:ſedte⸗ I n l becdempu
ſtatoꝛis: certum vtiq; ſi frater a d Patemis. i patr?
patre fratri ſubſtinntus impuben

q5. 6. de vulga. ſubſti l.

. li. . e ¶Ei. ideſt pupillo.
ſt ſine dubio neccſſanus heres 16 Inclinat ſiuk. H boc

dicit niſt ſubſtitut?.
9 Ar purtet. ſed male vt ſtatim ſubiũgit. bSubintutiſpupuli
i ¶ Patns.pupilli. BDubitum., boc ideo:qꝛ patris volũtate ſucce⸗
dit. az30o. I ¶Motata. i repꝛebéſa. m WEmpugnat. ſnſa iuk.
n Qui pupi us. 0
oꝛem. ſubſtimtũ.ſ.qᷓ;uis paternõ babeat.⁊ boc notat ſaltim.ſed ſi non
tenet patemũ:quõ tenet pupillare.vt. S. de vulg. ſubſti.l.ij. . adeo. .
l.queſttũ.in fi. Rñ.pater nõ habuit bũc:ſed aliũ.vł pater nullũ aliũ ba
buit. v tenet eius teſtm.lic bic abſtinuit qꝛ ſemel fuit beres ſed ꝑ reſtina
tionẽ eſt abſtẽtus. vnde nibilominꝰ beres pmaneat.vt.S.de mi.i.⁊ ſi ſt
ne. 5§. ſed qð papi.vei dic qð ab initio abſtinuerit. ſed nibilomnꝰ rema⸗
net beres.vt.j.de fideicõ.lib.l.cũ quaſi.ꝭ.ſed ⁊ ſi . q ¶ Ouis ſub
ſtitut? impuberi. r Impubens. ſ. tn nõ pꝛis. s Alioqͥn. pdi⸗
cta in exaneo inſtituto.alioqᷣn ⁊c. t ¶ Gnqᷣt. iul.tẽperando qð dixe
rat. vel dic marcellus.q.d.ꝛ ſi verũ diriſſet iutł.alia via occumeret eꝰ di
cto. vKraten teſtatoꝛiſ. vt. . appet ibi ſi qͥd ꝛc. x Poſſidebit
bereditatẽ.ſ.impuberis.⁊ boc innuit cũ poſtea dicit pupilli erdi impli

caretur. ? ¶Mec e videt. no. nõ cõmittit dolũ qͥ fraudẽ repellit. ſic. ſ.

deleg. ij. l. eñ pater. 5. ticio. . ſ. ſt qͥs omiſſa cã teſta.l.qui aũt. S. nõ ſin
ralm ater. 5F. i. . S. de inoffi.teſta.l.papi. . quarta.in fl..5.
5 ¶Edictum. qð coercet eos qui omiſ.cau. teſt. poſſid ent ab inteſtato. vt.
Iſi quis omiſ.cau.teſta.l.i. ⁊ lHereditas. quã adijt. eſta⸗
toꝛis. qui ałs ab inteſtato erat babiturus bona impubens:qꝛ patruus
2 ertum. nꝗ frater pupilli rñd ebit creditoꝛibus paternis. alioq̃n non

bene cõtinuat niſi ſic exponas.ſed bic querit᷑ vmũ ille frater impubenis
erat inſtitutus in ꝑte.⁊ ſubſtitutꝰ in alia ꝑte.an ſubſtitutus tm̃.pᷣmo ca⸗

ſu põt paternã repudiare.⁊ pupillarẽ adire. vt. S. de vulg.ſubſti. l. ſi ſili

us in ſcðᷣo.nec pupillare tenet. vt.s, de vul.ſub.l.ij. F. adeo. Rñ. fuit bic
luij

Salté 2 ſi patrẽ no babebat. p ꝙ Guccel

„ “ S . Lober.
Aotlens. T abſtinuit pin integ reſti. I WBona geſſit

nſtitutus p Ste? ſubſtimtẽ in alia.? nõ efponas vt dicas ei tenericte ein an anegt
ſditoꝛibus patris.ſed ita frater teſtatoꝛis xiſtat volũtarius. ſed frater & Ae vel eius tutoꝛ. ſecus ſi mala.vt.ſ.que in frau.credi. pupi⸗

pupilli neceſſarius.qꝛ quos poſſum ⁊c.vt.S.de vulg.ſubſti.l.ſʒ ſi plu⸗
res. S. i. aj0. ⁊ erit bic neceſſarius pati vel etiã fratri.vt. d.l. dicit. b. ſed
⁊ tũc poterat adire ex ſubſtitutione.⁊ impetrare ſeparationẽ bonoꝛum

cæ equitatep̃toꝛia. vt. “ 4 Ditio. poͤt
H eriſtetSocietatẽ quam viuo currendũ erit:nec intereſt pupil⸗ a n vus
ſtinere poſſi:. R. vel arr pre inchoauerat filius poſt moꝛtẽ lusſoluẽdo ſit:necne. I Hem verbis. illud ni
naigel la vribino.e patrisperſeneraueritiu. recte di /1 Ditio herechitatiſno eſt in muun poareeye
fecisd ſolutoné mulra ſtunguit: intereſſe vtrum rem ce⸗ ₰„ pera uili: idcirco ſi fuus ſiue arg. ſue exé⸗
mum legu. C. el.auid̊. ptꝗ ſub pre pfecitꝰ:an nouam in⸗Dotalisadienitꝰ: actione de dote Ppliſ quano indu

ſubſti. l. ſed ⁊ ſi.S. filio.

choauerit:nã ſi qd nouũ in ſocie⸗

lus.⁊ de cõdi.inde.l.tutoꝛes.⁊.l.nõ eſt nouũ. Kk ¶ Fundũ:ex

—

hereditate.⁊ facit ad hanc.j
i.⁊.S.de mino.l.in integ..l.ſi mulier.

eã hereditateʒ mulier recipabit:

de bo. auc.iudi.poſ.l.ſinõ expe. J.

cit ar.in cõtrariũ
ſtue rõnẽ ⁊ ei rñ⸗

2.l.ſ ſilius.... eo.l.ů/ tate inchoauit: nõ videriꝰ ſeimi q;uis eaqueexopis dotaliũ acq der. Pꝛmü elt il
un aſlliſſe hereditati patris ſcripſi. munt᷑ ad virũ ptineãt. Et cũ qſt eto ecte.
gbeniſe o tertrobſt 6 Siſeruũ paternũ filius manu- ⁊ cõpendij ſocietas initur: qcqd gqueſit c Zeri⸗/

nere a pꝛna ſivult vt. ẽ

de vul. ſub. l. ſed ſi filiꝰ.
b ¶ Giin ſocietate. pfe⸗
cit. ⁊ tũc adire videf.
c ¶¶ Inchoauit. poſtmoꝛ
tem pattis.
(uhõ videri. bocide
gꝛ lui iuris factꝰ volun
tati paruiſſe dici nõ põt
qꝛ buic rei non aſſenſit.

obi vero ceptã pꝛis iuſ

ſu ꝑpficit pꝛis iuſſui ꝑen

Si ſemũ. filius ſuus

miſerit:ſine dubio miſcuiſſe ſe pa
terme hr̃ditati videbit᷑ Dꝛopo
nebatur filiusa pre de caſtrẽſi pe
culio ſuos cõparaſſe:eoſqʒ a pr̃e
manumittere rogatꝰ eſt cũ hrĩs eſ
ſet ab eo inſtitutus: querebat᷑ ſi ſe
abſtinuiſſet paterna hr̃ditate eoſ

q; manumiſiſſet: an miſcuiſſe ſe
pateme hereditati videat᷑. dice⸗

Votiens pupillus prihe

ex opis ſuis ſocius acquiſierit: in

mediũ cõfen.Sibi aũt quiſq; he

reditatem acquinitꝰ.Oꝛeterea
nec fructuarius quideʒ fuusiuſſui

eius:qui vſumfructũ in eobhabet

adire hereditatẽ poteritꝰ. ¶ t

qð a quibuſdam reſpondet᷑.ſili

ber homo:qui bona fide mihi ſer

uiebat ꝓpter me heresinſtitutꝰ

qm cenuseſſe debeat ſe falſum

um preterea c.

AQuartũ 7 qö a
quibuſdã.7 ei q̃r

to arg. in cõ trari⸗
um. Kñ. cuz dieit
pot veru eſte vᷣt

intelligit 1c. ag.

—

moſAdicern dad

S. ſol. ma. l. OO0.
7 depecu. l. binc

n (EPrxr operis. vl

ex re manti. vt. C.

dooadire videt. azo.ſc Pamꝰ niſi euidẽter qſi hersmanu erit:poſſe eũ iuſſu meo adire here derei vxo. actio⸗
als refert pficiat qͥs ce⸗ 77 — Ornen
pt an incboet noum. Miſerit: nõdẽre ꝓpter eã calũniã ditatẽ: põt verũ eſſe: vt intelligat cunch 1.5de
vVrt p ſoe.l. ſiid a .y. Pati qſi ſe miſcuent hereditat. nõopera ſuamihi acquirere ſed õ
AEl a s degnm. g. Eresp uũ be II Njlia. erxremea' ſtipuladoz p traditio chui nt
ra. diſt. l.cl poſtea. :..ö 1 reditanũ eiuſde her̃ditatiſ nem accipiẽdoex re mea mibiac berccli..l. ſequẽ
neg ge a ac e y/ ptez vel id qð eiuſdẽ her̃ditatis quiret. rcrienme⸗ Prs r1 duo d.
. nã ſeruus. ? demi l. ſit acqrere nõpõt. Vm fali iteſtm̃ dicerek ſint ſocij omniuz
iij. 5.fi. .5.ſeio. iquidem ipſe hers accuſaretu: bonoꝛũ. vtin eo.

ti.leiij. F. i. vel ibi

onend Naro da ( Vresemtttit? abſtinet iehe nofeciſſe:tecte adibit hereditté cinfhoſt aiſs
tateadirenõ põt.ſed ꝗ. recdlitate:q;uis pfis bona ſub cre- ſinaũt alins argueret᷑ citra cõſcẽ⸗ inſtitut vrar. ſ.
aaz liniaa in bono. ditonbuis ſant: ii rata haben de⸗ timn eine' nopotadire: ſidubi⸗ En fur iant.
e dr Ceeo. li eſt 0co bẽt:quecũq; pupillus bona fide tet verũ eſſeteſt. I SDem . ſ .l. ſe.
na. Fie ſeus mmmilit. geſſerit.? deoei quifunduz tu- Mi fuũ ſuũ beredeinſttu a Herecittan
1 Pert evateslun toꝛehictone pupilio ement ſuc Wmmadire infſera:: priuſ; -auis mihn e

õl Snci. 7 dic vt ibi
nota. bꝓ Rũñdetur. vt. . de acqui.re. do.l. bomo liber.
c ¶¶ Pꝛopter me.qð pᷣſumit᷑.ſi dicat illũ ſeruũ illius. yt. C. e.l. cõ
aliquis. d ¶Mon opera. quia liber bomo eet.
BBei ex re mea.

mnia. ſpaͤle in milire. vt
83. pxi. S. vel eſt ̊ ideo qꝛ pᷣmo ſe abſtinuerat.vt ipſa lĩa dicit.⁊ boc cõ/⸗
ſta bat vñ nõ eſt in eo ſpale imo idẽ eſt in quolibet alio.aʒ.vt·C. dere /
4 pudi.bere.l.ſicut.⁊ facit qð no.s.e.lꝓ berede.S.pompo.
Rtatis rõne ꝓpꝛietatis vel poſſeſſionis vt bic. nec totã hereditatẽ nec ali
quid aliud queri᷑ ꝑ eum. vt.ſ de acquir. re.do.l.p hereditanũ. ⁊.l. bere⸗
ditas. de acqui poſ.l.i.S. veteres.nec obſtat.j.de acqui.poſ.l.i.. ites
acquirimꝰ. qꝛ ibi impꝛopꝛie dicit᷑ hereditarius.i.beredis qͥ iam adiuit.
ſed que eſtrõͥ.Rñ.qꝛ anteq; adeat nõ eſt ſuuſ igit᷑ p eũ nõ quenit poſtea
Gᷓ adijt nõ quent p hereditaniũ. qꝛ ſuus eſt fact?:cũ d eſijt eſſe beredita
nus:niſi impꝛopꝛie qñ q;:vt modo dixi.alij dicũt rõnẽ eſſe vꝛgentem di
ſputationẽ vt Jo.alij dicũt qꝛ dedignat ꝑ cõparem queri.nã ⁊ aſinꝰ au
nbus intum elceret ſi ꝑ cõparẽ ſe videret cõpꝛehendi. Itẽ ⁊ eſt alia bõa
rõ. qꝛ beredi hereditas in qua eſt inſtitutꝰ nõ põt ꝑ alium acqᷣri.vt.j.e.
l.paulus.ʒ ſecus ſit in ea in qua puus eſt inſtitutus.nec ob.qð dicit᷑ in
dDicto. F. veteres. p ſeruũ legarũ vel donatũ poſſe queri.nã bec nomĩa vł
pticipia deſignant.t.vndelʒ ſit factꝰ dñs legatarius adbuc ſuꝰ legatꝰ
dicit᷑. ⁊ ita de ceteris.ſed boc nomẽ hbereditanꝰ legatarius deſignat do
minãꝗ beredixatẽ.ſ.vnde nõ dicit᷑ h ereditarius ſi fact eſt heredis.

Eres.partẽ quotã. ⁊ ſic no. qð nec pantẽ necrem ſingularẽ ber̃di⸗ e( ſic.j.de acquir.re.do.l.liber homo.⁊.ã.de vul.
ſubſt. l. ſed ſi plures. S. in arro gato.⁊ facit inſti.p quas ꝑ. S. Ites
nobis acquirit᷑ quod ſerui.⁊ quod ibi no.. d.l.bomo liber. itrem
facit. 8. de vſu ⁊ habi.l. per ſeruu.
AUum falſum.accuſaret.ſt aũt beres accuſaret falſuʒ tũc ba
bet locũ qðs dicitur. C. de bis qui.vt indig.I. alis.
g ¶ Debeat. de facto ſuo.vt.S. ad velł l.q ;. ⁊. S. de iun. ⁊ ſac ig.
pluriũ.quãdoqʒ tñ ⁊ ſuũ factum dicit᷑ qs ignoꝛareiuſte.S.de cõ⸗
di, inde.l. ſed 1 ſi me. ⁊ de pac, do.l.inter. S. i. .
be Eus bereis.
iI Mon põt adire.i.qꝛ iuſta eſtignoꝛantia altenius facti. vt. ſ. ꝓ
.l. fi. ⁊ no.cia cõſcientiã vt ſi ꝓbabiliter in alieno põt ſcire. ?
tunc põt adire.vt.j.eo.l.pantonius.5S.rei.que eſt ar.cotra.⁊ boc
ſubij cit: qꝛ dubij ⁊c. ad qð.S. eo.l.ſed ⁊ ſi de ſua.S.cum aũt.⁊ fa
cit. S. e.l. cũ quid . in fi. ⁊.l.nec is.ᷣ in pn. ſed contra. Q. de edic. di.
agdri tol, l, ij. So. ibi iam adierat cũ queſtio quaſi falſi fuit mota

vel bic tractat᷑ de aditiõe que ſit volũtate ſola.⁊ tribuit dñium.

De acquiren. vel omitten. bere,

an vltimũ ſit verũ. ergo dubitat an pmũ ſit irnitũ. ergo an valeat. igitur

ibbi de ſola poſſeſſone que dat᷑ a ꝑente que ſcriptodatur. adireexr eo nõ põt.niſt accuſaret᷑ de falſo ipſe. vt.z.e.l. cũ falſuz. .l. brs
ſeruũ. eſt foctꝰ.qͥ iuſſit.i.dñs. lſNegauit.afncanꝰ. æ.l.ſed ⁊ ſi deſua cõditione..curaũt.⁊.l.cũ quidã. S.fi.⁊.l.nec is.ĩ pᷣn.
de ſe em in tentia pſona loquit. ſicut no.S.ſol. ma.l.diuoꝛtio. ac. ⁊ idem intellige ſi dubitet an vltimũ ſit ſolene vel minus ſolẽne. qñ ex
m·¶Seruũ.alienũ.j.e.l. cũ beres.in bn. n Mulla eſt. vt, . de neutro adire põt. qꝛ ſi eſt ſolẽne.pmũ tollit. vt inſti. qui.mo. teſt. infir 5§.
alig d gtatas ille adiret furioſus ẽ factꝰ: nega⸗ tatẽ placet. Niliuſta. heĩs inſti· niſtin e Fog. f
eſſe.vt ſo. ma. leij Uit recte fuũ aditurũ:qm nõniſi tutuspatrẽ ſuũ certioꝛẽ fecerat vi C.vereſtl bac coͤſul.
e et 5i volitate dſſi acqri hrditaſpẽt. fu deriſibi ſoluẽdoeſſehereditate3: e läm, Kadrynn
vel aliiur . parre tioſi t volũtas nullaẽ 4½ Aul. pater reſcnipſerat ſibi paridoned Bheurao pus do po,
al prir ſi Igs alicui mandauerit renũciani : itaqʒ debere eũ diligẽ ſtenus. b abebit ſocnm
ſasmbt hond. Vt ſi eſtimauenitꝰ: peteret qò mota a dño. ſ. az0.

ſ qs mibi bona

tius exploꝛare: ⁊ ita adire ſi ido⸗

quã no.C. de edic. diui

accur. ſibi bonox poſſeſſionẽ: ? poſtq neaz ceperiſſet Wilius acceptis adrrtolkiſf.
ds alicui. ifle petijt furere cepit: nibilominꝰ Iris pris adijt her̃ditatẽ: dubita⸗ 2 Fliuſta. videri ſibi.

Wlio vel ßuo
inſtitutꝰ. vt. S. e.

acqſita eſt ei bonoꝝ poſſeſſio.qð

tum ẽ an recte adiſſet:ſj ꝓbabiliꝰ

filio. ? Herditatt.
ſibi delatam. a Re

vi mibi boa ſianteq; illeſ petat gs mandauit dicet᷑ qʒdiu pſuaſim ei nõ ſit ſol- ern ner demn
den um. Va N« extendu fure it: dicendũ Edo eſſe her̃ditatẽ patrẽ nõ obli- be Gtaq; q; ꝓ et. ſic ſũ⸗
pcurato:ſ,vt . ö Petendũ furere cepit:dicendũ eſt uẽdoeſſe her̃ditatẽ patrẽ nõ obli⸗ b aBche clenne

quirere.in aditio
ne ſecus. vt. j. e.l.

placet. petitio ranhabitiõe d ↄfirmari ditatẽ: nulla aditio eſti. Rs renribi F.ſilus.
P¼ Si eſtinaue, P N. Mpillü etiã eotu Mnr. Arcianus. c¶Exploꝛare. ſenpſit pẽ
ieneß dae e Btoꝛe auctoꝛe: qtutelaʒ non Wm heresinſtiturꝰ erat fA annkur
eũ qui. S.i·.S. . Gerit hereditatez adeũdo obliga⸗ & NAfilius 2 habebat patrẽ fu- bereditatem videni ſibi
l ſas mibibo., nait. Oadeſtinꝰ noſuz in cuiꝰ erat ptãte interpo- pariidoneam. KR.

pater.
qeſSibi. mandã
ti. accur.
r Acquiſita. reti
net em eã quartã

nõ ſtatim ei acqſitam bonoꝝx poſ
ſeſſionẽ:igĩ᷑ bonoꝛuʒ poſſeſſiõis

OIp epiſtolã fuo pupilli
tutoꝛ herditatẽadire iuſſeni:ſipꝰ

ſubſcriptã epiſtolã tutoꝛ moꝛat

rem ra. ha.l.ſi is.⁊.j.eo.l.ſiꝑ epłlam.⁊ ſicut ꝑ pniam.S.eo.l.ſt qͥs
mibi bo.S.ſi.ſic ꝑ furoꝛẽ vt bic.⁊.S.l.ꝓxi.nõ ergo ob.S.de cõdi.

gaſſe ¶ Sed aſi ꝗs ita dixeri: ſi
ſoluendo her̃ditas eſt adeo here

nere ſe ſuã beniuolentiã diuus pi

us reſcnipſit: vt ſi filiuſfa. adierit:

pinde habeat᷑ atq; ſipaterfa. adiſ

tris. ⁊ nõ babeas ibi.S
filius. m. R. qð plʒ. vlł

dic itaq; illatiuum ⁊ eſt

eꝗq Ei. ſpꝛi. vl dic ſilio

m eũdẽ caſum. R. vt. S

ſ¶Obligaſſe. beredita⸗

⁊ ita adire vel nõ adire.vt.S.e.l.ſi q̃s mihi bo.S.pater.ſequẽs.S.loqͥ⸗

i lret. ₰ nmiſit tan e & Bi KRen,JIoH ti.i. filius non obligauit
quue iuris eſt ſicut anteq; A epiſt ola fuus adiret: ne ſet. pꝑmiſit itaq; ei ? fuosheredi⸗ pane berditatip verba
eaz que facti elt. mo dictums ẽobliganipoſtea pu- tatismanumittere Qui er par epke. vel ꝑ aditionẽ vel
ceSruba. pillum hereditati. Wican, tebefs inſtitut eſt pure: er pte eige beae dls hen
æ5. de acq. poſ. /Mm gaduobꝰ teſtis eiuſ ſub oditiõe ſolus etiã pẽdente cõ dilcas ad ulud itac it
1 nen ens N dẽ teſtatoꝛis hers ſcribit: ditiõe ſi adient hereditatẽ ex aſſe Meriuhn, rincipſert
bis ſumtſuivl cũ dubitet anpoſtenius falſimn ſit heres erit:: q: ſolushrs futurꝰ eſt ver ior ae ſint dla
autrugs er neutocon poſſe adire heredi omnino:niſi habeat in conditio miliue pke biis. nam
8 6 Plle. filius yk l 5Soocipſo videt ei man/
lefest l ůJůsJä dare 7 permittere adire
tꝙ MNon eſt. acq ſi M ſ eſt idonea vel foꝛte ita
tam.ſtcut ergo moꝛtereuocat᷑ mandatũ petẽde bonoꝛũ poſ. vt.j ſubiũxit qð ipſe filiꝰ deberet exploꝛare ⁊ videre:an eſſet idonea vel non

n jcꝑ furoꝛẽ vt hic. 2. z. l. tur qñ pꝛ direxit epłam quãdã filio vt adiret herditatẽ cuiuſdã q̃ filio
inde.l.ind ebitã.qꝛ ibi nõ fuit mãdatũ reuocatũ expᷣſſe vł tacite.

v ¶Loͤfir
tali.⁊. j.tpa petende bo.poſ.vt.j.rem ra.ba.l.bonoꝝ.in pᷣn.q̃ tñ
tpa cũ ſint vtilia furioſo nõ cedũt.vt.j.de bo.poſ. fur. con.l.i.in
pn. ? facit.ſ.de bo.poſ.l.fi.vel dic ꝑ ꝓcuratoꝛem. vt ar.j.e.l.anti
Apillum. obligari ait. ↄtra. S. de auc. tu. l.? ſſtius.S. fl.
18 . ſi pluribꝰ.ſed ibi nõ fuit cõceſſa.i denegata.hic aũt cõceſſa
ffuerat. lʒ nõ gereret.vel nõ fu erat cõceſſa nõ tñ denegata. aʒo. ⁊
facit ad.l.iſta. . de ſo.l.qdð ſi foꝛte.S.i.⁊.C. de iure deli.l.potuit.x
G. eo. lI. moꝛe.7.l.pupillus.⁊ inſti.de auc.tu. S.neq;.⁊.SÖ.de auc.

ari.pꝑ furioſuʒ factũ ſane mẽtis.vt.C. de cur.fu.l.fi.S

pꝛeſ.l.obligari.S.antepe.

22
.

dʒ eſſe.ſʒ illud cũ pupillus cõtrahit cũ alio.hic q̃ſi contrabit.vel

ibi auctoꝛat᷑ pupillo.hic iubet uo. ſic iuſſus inter abſentes. t
5. eo.l.ſi qs mibi bo.S.iuſſum. Item hic quando pupillus eſt in

fans. alias ⁊ ipſe deberet iubere. vt. C. eo.l.potuit.

Am q̃ duobꝰteſtis diuerſis tpibꝰ facj. ⁊ Er neutro.

ey vltimo no gꝛ dubirat an falſum ſit/ ex pmo nõ: qꝛ cuʒ dubitak

epiſtolã.hereditati.qꝛ volũtas q̃ fuerat deficit. vt.Sõ.
c0O.·Kqͥ 'u. 7.I. ſi qs mihi bo. 5. fl. 2. . rem ra. ba.l.ſi is. ſi ergo nõ
defeciſſet:teneret aditio vt hic dicit.⁊ ſic eſt cõtra.S.de auct.p.l.
obligari. S. tutoꝛ. ⁊ inſti.de.aucto.tut.S. tutoꝛ.vbi dicit qð pñs

delerebat᷑ ſi pſuad eret ſibi.i filio idoneã.⁊ poſtea expone ꝑſuaſuʒ ei nõ
ſit.i.filio. vel dixerat pꝛ.ſi pſuaderet᷑ ſibi.i. pꝛi ⁊ poſtea expone ei.i.patri
⁊ ſic differt vnꝰ ab alio:cũ nõ fuerit bic niſt vna epła.ſ.pꝛis. Item ple⸗

nius ſcripſit quã.ↄõ. g Eſt. aditio.vt.ſ.de regu.iur.l.actus.

Am beres. ptãte durat em poſt furoꝛẽpatria ptãs.vt.S.ð bis q̃
EWit ſui vel ali.iur. l. pꝛe.⁊ tñ filiꝰerit curatoꝛ pꝛis.vt.S.de cu.fun.l.

17. ij. i 4 Ald anumittere. ⁊ cetera facere vt beres.⁊ ſic no.quedã fate

re filiũ ꝓpter defectũ pꝛis coꝛꝑe vel mẽte.ſic. S.deritu nup.l.ſi nepos.?ꝰ

l.ſi ita. 2.l.ſi filius.⁊ inſti.denup.S.ij.⁊. C. de nupt.i.ðſi furioſi.⁊.C. de

epi. audi.l.tã demẽtis.⁊.S.ſo.ma.il.ſi cũ dotẽ.S.necnõ.⁊ de ꝓcur.l.ſl fi-

lius.in pn. ⁊.j.de iureiur.l.ſed ſt vnius.S.filio. Itẽ an pꝛ ſit heres qð vi
det. p. l. iſtã. ſy quõ poſſet filius manumittere nõ põt dicere vt curatoꝛ.
vt.j.d? manu.l.ſᷣuũ.dicas ergo nõ ſieri patrẽ heredẽ.vt.C. decur.fur.l.
ſi. .tali.ſʒ ex pᷣuilegio fieri beredeẽ filiũ acſi eſſet ſui iuris.vt bic dicit. ⁊
ſic de iure cõi manumittere.vł ſi dicas pꝛeʒ fieri beredẽ.eſt ar. C. decu.
fur.l.fi. F. ſi aũt.⁊ ex puilegio manumittere Fuũ pꝛis. a Qui er pte
ſolus accipe ex aſſe. ⁊c. b ꝗſ Omnino.exiſtat vel deflciat cõditio alte
rius ptis ne inueniat᷑ decedere ꝓ ꝑteteſtatus ⁊ ꝓ ptemteſtatuſ. vt inſti.
de bere. inſti. F. nõ aũt. ergo qð bonũ eſt expectet cõdi. cũ in omĩ euenm
ſit etiã illã ptem habiturus.vt ar.õ. dehere. inſti. l. ſi qͥs ita ſcripſerit tici

HDM us. 7,l. ſ qs ita ſerip ſerit beredẽ, :.S.ad vell.l. aliqusdo. 5. fi, 2. ]. eo.l. ſt

v

Aiber.

quis beres ita. ⁊. S. de iniuſto teſt.l.nã ⁊ ſi.in pᷣn.⁊ delib.⁊ poſth.l.po/
ſtbuma. ⁊ de cõdi.inde.łiuł.S.i.ij.rñ.ſed ar.cõtra in. e.l..i.⁊.S.ſi certũ
pe.l.pecuniã.⁊.ſ.qñ di.le.ce.l.buius.⁊ de ver.obli.l.in illa ſti..lib eris

rVt eius actiões.ſqͥ ſe abſtinuit. vel dic eius partis.ſ.nõ adite

actiõ es ⁊c. q.d. pars nõ adita det᷑ adeũti ſuã. vel dic dek.i. remit
tat.⁊ ita emolumentũ babebit iſte in totũ.ſʒ ꝓ pꝑtea ſe adita imñ̃
ſentiat onꝰ.poſſet tñ ſatis dici qð poꝛtio illius q ſe abſtinuit ap

c Gn cõdinon alẽ.quo caſu expectat᷑ß defectꝰ cõdi.⁊ ſic eſt ꝓ opinione

o. ⁊ nr̃a in qõne quã fecimꝰ.S.ſi ꝑs bere.pe.l.ij.⁊ facit.S.eo.l.i.⁊.ij.?X- plicari d ebuit creditoꝛibꝰ.iſto caſu expones vt eius actões ⁊c.i.

lrrin ſo ohus. die . eiuſ poꝛtõis quã
(Nn Kira adn nalez ptem ſubſtitutü. (lius H. 2is qui imiſclitt ſebidit- qatatun bite
ianb en annd⸗ 4 Ni erduabus ptibushe tideceſſiſſet deinde alter ſe qui coͤuenik nunc
midia ub cb ſuiin,/ Nesinſtituus fuerit: er alia /abſinet eadẽ oditio defcrẽda eſſ aedltab gen.
datus ſubſtitut?. vt. ðS5. Pu* ex alia ſub cõditione:? ex heredieiusque ⁊ ipſiqᷣ marcel dlco dörapaner
fevel per diel pura iſtitutiõe adierit deceſſenit lus ait. : AMius. ob. ſ. de reg unl.
tein ala wna nib te boſteaq; coditio ertiterit: e qqS nn. Eccſſarijs hrchbꝰ no ſol̃ buceſſe dereln
in alia fuit datꝰ cobefs Pars ad hr̃dẽ eiꝰ ꝑtinet: qui ſem & ipubenib' ſedetã puberi inſolidii. ſed poꝛ/
Poe SKiaamünn ex aliqua pte hĩs extitent deficẽ⸗ bꝰ abſtinendi ſe ab hrĩditate ꝓcõ d⸗ er ns aui⸗
pomo l ua ln: nau tin ptel eti iuitus accipit. i. tacite ſul ptqtez facit: ut quis creditoꝛi nmbs cu ned norel
in ptem. ⁊ ſub condi. in ei ðficiẽtiũ ptes ẽt iuito accreſcũt busbhr̃ditarijſiure ciuili teneant boc velint⁊ vdlit
as beem e nuladeo EEres quãdo Loꝛenti. I icosactionõ det᷑: ſi velint reli⸗ ecbren cone⸗
uncobtiner 5tl pri„. Nuß⸗ brditatẽ adeſdo ia, quere brditatẽ ipubenbus tonetſt rfarſl.
ſes boc icaud ranf/ tuncañ oꝛte defũctiſucceſſiſſe de quidẽ ctiã ſiſe imiſcucrũt pr̃dita vrie Qcl. aui/
eret ertde ceeo functointelligiturꝰ. rcel. npſtat abſtinendi facultatẽ. Ou Laerdua b⸗ F
inſtiruto. vt . bere in, c N Mm hfditatepfis neceſ- benibus gdem itaſi ſe nõ imicue ſemel. ſolu. hic in
rba kane ſee d ſarius hs ſe abſtieat: con nnt:ſed iñ ⁊ pubenbꝰminoꝛ bus mnas nabne
re l ſ e plunbus.in fi. Qitio coheredi ſiue ſuo ſiue exta rxv. an. ſitemere danoſam her̃di tonb vr l necel
R rceat bic neo defenuur vt aut totãagnoſcat tatem partis appetienint: exge⸗ ſars. ad nõ de
ntit poſl morte inititun Allta toto recedat. ? ita ſe abſtine neruali edicto quod eſt de minoꝛi⸗ nnam. vtC de
ſz cü ipeiã ſit bs ꝓ pꝑte re poteſt pp aliũ:quipſiſ ꝑſonã bus.xxv.an.ſuccumit: cuʒ ⁊ ſie emo.l nec auus.
iteſta tꝰ acſi dicoſ mag (t ſe cõtẽtos eẽ eiꝰ poꝛtõe: quia nint:etiã ex ea parte edicti in inte nõ placer. dicer⸗
inegccreſeedi ſſne n põt exonerari niſi deferat᷑ cõdi grũ cos reſtituit. Seruis aũt ne- go ꝙ inuit acce⸗
prhenden rn tioꝰ: ? altenꝰ pte abſtinere ſecre ceſſanijs heredibꝰ ſine puberesſi⸗ iez en te
bie qo nec or eredẽ nec litoꝛes debẽt: vt ei⸗ actões eiqui uein puberes ſint eis hoc non ꝑ⸗ tere.ſic ſolui. C.
e ae va6 (EUenit denk. 4 pianus. mittitu. (¶MAulus. aui tehbe
dicit hic conditio extittltt = C. de cadu. tol.

fſub. maximene obſit. S. e.l. pxi. e Ea quoq; ps. eiuſdẽ bereditatis
qꝛ imitat᷑ ius accreſe ledeviſ veſuic⸗ le. here.l.ſi ex pluribꝰ. .fi.aʒ o.ſe⸗

cus in alia hereditate ex eodeʒ teſtõ.vt.õ. de vul.ſub.l.qͥ ex plunbus.S.

fi. m. R. ⁊ aʒo.⁊ ſᷣm hũc caſuʒ fac.S. e.l. ſi q̃s br̃s.in pᷣn. Itẽ fa.j.ꝓx.S
t·¶ Aui ſemel inuito. bic qñ repudiãtes ſunt exraneials ſecus. vt. ſ. l.
ti.pm quoſdã. vel dic idẽ in oibus.⁊ fac. Cde impu. al.ſub.l.teſtõ.⁊
qñ nõ pe.par.l.i.⁊. . de bo. poſ.l.iij. F. fi.⁊.l.ſe.⁊.S.e.l.beredi cũ.⁊.S.eo.
l.i. 7.ij. ?. C. de cadu. tol. S. is ita. ? deiure delibe.l. quidi.
Eres. qñcũq;. als qñq;. ⁊ dic. vel ꝓpe moꝛtem vel diu poſt.
p Ihrelligit.i. fingit. ſed rei v eritas eſt ex quo adit. vt.j. de ſii.ſer.l.ſi ex
En⸗ de le. i. ſi tibi homo.S.cũ uus.ſed bec fictio nõ ſemꝑ locũ bʒ.⁊
ideo.j de reg.iur.l.oĩa.appolſuit fere.nã fallit in multis.vt.j.de ſti.ſer.l.
ſi ᷣuus bereditarius.⁊.l.vſufructuarius.⁊ de acqr.re.do.l.in eo q. 7.
de furtis.l.a ticio.⁊ de acqᷣr. re. do.l.hereditas.⁊.].de vſuca.l.fi.⁊.d e iu

reiura.l.i. F. labeo. 7. S. de pec.l.lʒ. in fi.i.r̃. ⁊.j.de cri.ex. bere.l.ij. ⁊ facit
( VUm bereditate neceſſarius.ð idẽ intelli j. ad ſilł.l.ſt exberedatꝰ
git Jo. in omi berede repudiate.aʒ. K¶Conditio.i.electio.

lZotã.i.bereditatẽ̃. m MHon poterat.vt. .derepu. bere.l.ſicut. ?.

no. bic qð nõ poſſum ꝑ me.poſſum ꝑ ali.vt.S.quẽad.ſer.a.l.ſi cõem. ⁊
ſ. de decu. l. decurio. ⁊. S. de lib. ⁊ poſ.l.fi.⁊ de pi.ac.l.ſi pignoꝛe.S.ſi pᷣ⸗
do. ⁊.ſ.de accep.l.⁊ ꝑ iuſiurandu.S.ſi fideiuſſoꝛi.⁊.j.deli.le.l.ſi is qui
duos. ar. cõtra.j. de bo.lib.l.q in ſeruitutẽ.⁊.j.ad treb. l. antepe.⁊.S.ti.
i.l. ſt certarũ. S.i.⁊ becno.S.q̃ res pi.ob.po.l.atiſto. nꝗ Qius poꝛtio
ne. ſ. q̊ adiuit.⁊ nũc vellʒ dimittere.ſ.vt ꝓ dimidia dũtaxar ꝑte eũ oueni
ant creditoꝛes.ſub au.pñt bic facere.qꝛ tũc nõ pñt,.vel ſub. dicenduʒ eſt
tũc nõ pñt.vel ſub. dicendũ eſt tũc qꝛ nõ põt ⁊ c. o¶ Exonerari.par/⸗
te adua a ſe. P ¶onditio. bic aũt cũ creditoꝛes dicũt ſep tentos eiꝰ
poꝛtione nõ defer: ei cõditio pᷣdicta.⁊ ideo nõ exberedat in torũ. aʒo.
q¶ Et alterius. qᷓ ſe abſtinuit.ſ.vt ꝓ ea iſte qͥ nõ adiuit nõ cõueniaf.·

4

l. vnica. S. is ita. S. e.l.. 2. C. derepu. bere.l. iij. JItẽ nõ ob. S. el. ſi
W is cõ ditio.i.electio.⁊ ipſi.ſ.vt heres eius ꝓpter co/⸗ duo
eredẽ abſtin entẽ ſe abſiierepoſſit.vt.S.lꝓxri.vbipleneno.
Eceſſarijs. ⁊ ſuis. nã deneceſſario im̃ ſecus.vt.j.eo. S. fl.
BPub eribꝰ. etiã neceſſarijs.cũ ſenõ ĩmiſeuerin.
x RPꝛ0c ſul.i.ptoꝛ. vt inſti.de bere. qua. ⁊ dil.5. ſʒ ⁊ bis. ſic..
qð cũ eo.l.i.nec eſt opus ꝓ bocadini ptoꝛ viuẽs. vt. S. e. l. ei. 1 fa.
